Docet fabula, nullum bonum libertatis done
melius aut praſtantius eſſe.

36. CANIS & SUS.

Ad aucupia canes diligenti & exquiſita cura
atque ratione erudiri & inſtitui ſolent, &
ad ſilentia, verberum minis & aurium vellicatio-
ne, aſſuefiunt. Certæ autem nationis hi deligun-
tur, quorum inprimis bona ſagaxque natura ſit.
Hujus generis uni iſtam ſervilitatem exprobraſ-
ſe opimum & pinguem ſuem ajunt. Qui ille,
ſe non pœnitere brevis moleſtiæ, reſponderit,
qua vitam ſibi comparaturus ſit delicatam, neque
pigere in præſentia aliquantulum tædii devora-
re, ut lautiſſimis diu poſtea cibis perfruatur.

Fabula hortatur diſoipulos bonarum artium &
virtutis ad labores, qui in diſeendo exhauriendi
Jint, perferendos, ſpe maximorum commodorum
& jucundiſſimæ vita.

37. RANME REGEM PETENTES.

Petiiſſe quodam tempore a Jove ranæ dicuntur,
ſibi ut regem præficeret. Exoratus Jupiter
trabem ingentem in lacum dejecit, quo ſoni-
tu turbatæ ranæ refugere primum, mox tamen
ſpeculari, quid accidiſſet. Cumque aſpicerent
natantem in aquis, ſubito in illam invaſere
cum magno contemtu, & per riſum ſalutant,
appellantes regio nomine. Tum jupiter immi-
ſit illis anguem aquaticum, (hydram vocant)
M.

3

182 Mopi

a quo cum capti manderentur, ſero ſtulti voti
dementes ranunculos pœnituit.

PFabula monet, ne, cui fortuna libertatis uſum
conceſſit, is ſorvitutis zuguim induat.

38. ASINI VOTA.

Cum hiems aſino ob frigus & arida pabula
admodum gravis videretur, expetebat ille
ardentibus votis verni temporis viriditatem &
teporem. Sed illo tempore cum crebriore agi-
tatione exerceretur, æſtatem advenire optavit.
Quæ cum præter alios labores etiam onera fru-
menti ex area & fructus ex hortis deportandos
ipſi imponeret, reliquus erat autumnus, quem
expectabat quietiorem. Sed per illum quoque
vindemiæ & lignatus moleſtiis & defatigatio-
nibus preſſus ad hiemis reverſionem deſiderium
ſuum retulit.

Docet fubula, totam vitam in laborum tempo-
ra diſtribiti.

39. LUPORUM ET OVIUM PAX.

um lupis bellum gerebant oves, atque illæ
adjutæ auxilio canum ſemper pares ſæpe
etiam ſiperiores erant. Lupi, victoria deſpe-
rata, ad oves legatos mittunt, qui pacem petant.
Conditiones ferebant, canes lupis ut obſides da-
rentur ab ovibus, ipſæ catulos luporum acci-
perent. Cum de omnibus conveniſſet, pax
jurisjurandi religione firmatur. Paulo poſt ſe-
curis

Pe

Ntits, On
H nn nies
uitlanns
cls AMrrleth
mhnellsthalt

HW lmuin
Oeluo Cnomn
menantum tmen
UVre Klinek,de,
urlterte hſeſen
lnsmleied,K
Cbisurliotut
lshoſe doett
Dos lus, oorun.
unur. Alrert
Dbeen uhl enn
(en, ginb

1

Ulten

fen

ſte, te in
41 NMNo
im in

Ponlt eod

r,knulin
i

n Urtz
nli,

914

Carid
„elpetebet i
Sfricikrten i
moehrinesg,
lenteohhrt
tämeenn-
i eoruncs
tunmmnis,qen
Arlungunde
Ktane⸗
ſkticventeltrin

—

i inutm⸗

s, ae e
ſer ares E
i, Corn eeſe

igrrenſenn

hölrolts
0s loporun .
COureniet 4
r. Dullkte⸗

PFabulæ ſelectiores. 193

curis ovibus, cum forte ulularent catuli lupo-
rum, illi in miſeras & deſtitutas omni ope,
quaſi violatrices pacis, quæ injuria obſides ac-
ceptos affeciſſent, irruunt, & ita, ut prius,
impune illas rapiunt atque vorant.

Monet fabula, ut eos, a quibus defendi nos ſci-
mus, diligenter colere velimus.

40. SENEX & MORꝑS.

Ceciderat ligna in ſilva ſenex, quorum faſce
ſublato domum redire cœpit. Progreſſus
autem multum ſane viæ cum defatigatus eſſet &
onere & itinere, depoſito lignatu, acquieſcens,
conſiderare ipſe ſecum ætatis, inopiæ, ſolitu-
dinis miſerias, & clara voce invocare mortem,
cujus auxilio facile liberari ſe ab omnibus ma-
lis poſſe diceret. Tum mors, exauditis preci-
bus illius, coram aſſiſtens, quid velit, percon-
tatur. At ſenex territus, & quem jam mortis
pigeret, nihil enim, inquit, ſed requiro ali-
quem, qui onus paulum allevet, dum id rur-
ſus ſubeo.

Docet fabula, ad preſentiam mortis omnes re-
Jugere, neque quicqiam eſſe tanti doloris aut eru-
ciatus, quod vitæ dulcedinem diluere poſſit.

41. ÆGROTUS & MEDICUS.

.rotus quidam a medico ſuo interrogatus,
quo pacto præteritam noctem peregiſſet,
reſpondit, ſe admodum ſudaſſe. Hoc, inquit
M 4 me-

MWopi

medicus, bonum eſt. Poſtridie reverſus & ſi-
militer percontatus ægrotantem audivit, hor-
rore fuiſſe ipſum vehementi concuſſum. Hoc
medicus bonum, inquit, & ipſum eſt. Tertio
ſeiſcitatus, quomodo haberet, cognovit, aquam
intercutem effuſam affligere hominem, ſed &
hoc bonum eſſe dixit. Digreſſo medico, ac-
ceſſit ex amicis unus ægrotum, &, quid fit,
inquit, & quo in loco ſunt res tuæ? Optimo,
inquit ægrotus, nam multitudine bonorum
extinguor.

Fubula indicat, non aliis homines magis ſuccen-
JNere, guam iis, quos in ſuam gratiam mentiri,
& a guibus aſſentationibus ſe falli, animadver-
terint. .

42. RUSTICUS & FILII ILLIUS.

Ruſticus vicinus morti, cum relinquere filiis
ſuis divitias non poſſet, voluit excitare ani-
mos illorum ad ſtudium diligentis culturæ, &
in opere faciundo aſſiduitatem. Arceſſit igitur
illos ad ſe, atque ita loquitur: mei filii, quo
in loco res meæ ſint, videtis; vobis autem,
quicquid potui, in mea vita comparſi, idque
totum in vinea noſtra quærere poteritis. Hæc
cum dixiſſet, paulo poſt moritur, ſenex. At
filii, quod crederent, in vinea illum theſaurum
alicubi abſcondiſſe, arreptis ligonibus, ſolum
vineæ univerſum effodiunt, ac theſaurum qui-
dem invenere nullum, terra tamen fodiendo
perculta, vites uberrimum fructum tulere.
Docet

e, Ele,
gohem Mend
nemoin
(YNiumgn

nlhttnn
alilann

Cgrathmum
lninen i
ſl, neti, .
&, Ouis tt
e, Chin,
lte bowornn

ulmnieſleren⸗
Ctim mertin,
li, mminnerer.

UI.

rlinneetii
Mutexeinenn⸗
t culure,
. oelitigenr
meifli, gno
ts men,
unpuri, Udn
rits. 8
tut, enel.
ihom trelun
lgonides, li
e thelamin,
9 tamen iin
mnnn

Fabulz ſelectiores. 18 5

Docet fabula, labores & operas ſumias divi-
tias eſſ.

43. FELIS & MURES.

In domo quadam magna copia murium diver-
ſabatur. Hoc felis cum comperiſſet, eo ſe
contulit, & venatione atque captura muſculo-
rum bene aliquantiſper victitavit. Cum autem
mures animadverterent, ſuum numerum quo⸗
tidie fieri minorem, & quod a fele conſumeren-
tur, ſtatuerunt, ſe intra ſuas cavernulas & iis
in locis continere, in quæ pervenire illa non
poſſet. Felis, cum mures non magis, ut ſoliti
fuerant, procurrere videret, ſtatuit fraude eli-
cere, ſeque, quaſi mortua eſſet, de clavo
quodam ſuſpendit. Quam conſpicatus forte
deſuper mulſculus, heus tu, inquit, ſi te in ſaccu-
lum converſam eſſe ſciam, nunquam tamen
commiſſurus ſim, ut ad te propius accedam.

Docet fubula, prudentes non pati, ſeſe ite-
rum improborum dolis Jalli, ubi illorum fraudes
Jemel experti fuerint.

44. MONEDULA.
(Non eſt Camerarii.)

Monedula eſt animal furax, & ſunt, qui a
moneta nomen iſtud deductum putent, quod
numismata rapere & auferre genus hoc ſoleat.
Harum unam, parvulam adhuc, a matre ſenio
confecta caſtigatam verbis fuiſſe ajunt ob fur-
ta, cui illa objurgata dixerit, luſum hunc eſſe
M 5 ſuum.

186 MWopi

ſuum. Matre vero docente, luſum iſtum eſſe
vituperandum atque malum, interrogaſſe pu-
ſillam monedulam perhibent, numquid hunc
luſum ipſa etiam aliquando luſiſſet? Annuit ma-
ter, ſed, tempore, inquit, deſtiti. Et ego,
inquit filia, aliquando deſiſtam. Tum mater,
vide tamen, ut poſſis, nam hoc eſt fere maxi-
me omnium difficile, relinquere ea, quæ con-
ſuetudine & uſu frequentaveris.

Doctrina et incluſa narrationi. Nam &
virtutes & vitia uſu confkrmantur, & negue ſe-

rio neque joco dedecus admittendum, aut fagi-

tiunz committendum eſt.

45. CORVUS & VULPES.

Juaſtulerat corvus alicunde caſeum, & cum illo
in altam arborem ſubvolarat. Vulpecula,
quæ caſeum concupiſſet, ita illum adorta cal-
lide fertur. Cum primum formam & nitorem
pennarum & laudes augurii collaudaſſet, pla-
ne, inquit, te ſummi Jovis volucrem eſſe di-
cam, ſi audiero etiam vocem & cantum di-
gnum reliquis virtutibus tuis. Corvus laudibus
vulpis inflatus clamorem edere, quam maxi-
mum poſſet. Ita de aperto roſtro delapſo caſeo
potita vulpes, irridens illum, nihil, inquit,
tibi deeſt, corve, præter cor.
Fabula docet, aſentationes & deridendos &

comedendos aliis, ut Terentius ait, exponere
eos, qui illis delectantur.

e nnn,

icum ſlin

eſle teh el
Uacb⸗ Eetit

Can Nlun
n N

Ylnslt,
mn Cnnhosen

Uit Antdd,
Ohnind, Cun

Cllusezclen
Cteſi Aein

1,/

.

6.50.

ceclannen
nmncei
fu,rn in
nn e

Rhoſtinani

7 lun Uum e

inniſe
,Nunlt kln
RetiAmmm.
it⸗ lep,
Tumm
el re nl.
4, lr n.

1 ſenle ⸗
nn ali flge

Aerm Commtn
nt Ilheoli
Uon corn d.
Pwan Antoen
Olaultler, .
lucren cle ⸗
Cantun d-
orms hudihns
gumn mmit

mge

nbl, imin

uit,

N

Fabulz ſelectiores. 1987

46. LUPUS & AGNUS.

tabat ſupra agnum in ripa fluminis lupus.
Qui cum vellet, ſi devoraſſet illum, hoc ju-
re feciſſe videri, cur tu, inquit torvo vultu &
minacibus verbis, ſceleſte, puras undas inqui-
nas, ut ad me defluant turbidæz? Egone? in-
quit timens & trepidus agnus, qui infra te aſti-
ti, & a quo ad me illæ deferuntur. At enim
maledicis, inquit lupus, neque recordaris,
quam pœnam ob petulantiam linguæ pater
tuus perſolverit ante menſes ſeptem. Non ego
tum, inquit agnus, procreatus fui. Scin' ve-
ro, lupus inquit, quam vaſtum reliqueris cam-
pum omnibus herbis nudatum? Nunquam hoc,
inquit agnus, factum reperies; neque ego
omnino, cum dentibus caream, facere potui.
Tandem lupus, tu quidem, inquit, ſatis dica-
culus es & diſertus, ego tamen laute cœnare de-
crevi. Atque ita correptum agnum devoravit.

Fnbula narratur de impudentia facinoroſorum.

47. LEO & MUSCULUsS.

Laſcive diſcurrentes circum leonem dormien-
tem muſculi unum ita agitavere incurſione
ſua, ut in dorſum beſtiæ deferretur, qui a
leone captus deprecari vitam ſuam, & excu-
ſare imprudentiam facti. Leo, etſi erat com-
motus, ignovit tamen muſculo, & tam con-
temtum animalculum inviolatum dimiſit. Pau-
lo poſt incautius prædam veſtigans in laqueos
in-

198 Wpi

incidit, quibus aſtrictus rugitum maximum
edidit. Ad quem procurrens muſculus, cer-
nensque in vinculis eum, qui ſibi dudum vi-
tam petenti concefſiſſet, gratiam pro benefi-
cio relaturus accedit ad laqueos, &, illis cor-
roſis, leonem omni periculo liberat.

Docet fabula, & nullius exiguitatem atque
impotentiam ſpernendam, & gratiam benefciis
referendam eſſe.

48. A QUILA & VULPES.

Iniit quodam tempore ſocietatem aquila cum
vulpe, quæ ut uſu familiaritatis confirmare-
tur, etiam nidos illis vicinos habere viſum. Et
aquila quidem ſuum in arbore fixit procera; at
vulpes propinquas arbuſculas occupavit. Ac-
cidit forte, ut, parvulis relictis domi, vulpes
ad quærendum paſtum exiret. Aquila, cui eo
die non fuiſſet præda oblata, eſuriens una cum
pullis ſuis arreptos catulos neceſſariæ vulpis in
ſuum nidum deportat, & illis ſeſe ac ſuos ex-
ſaturat. Reverſa paulo poſt vulpes, ubi rem
geſtam cognovit, incredibili dolore affecta fuit,
cumque ſuorum interitum ferret iniquiſſime,
tum hoc illam excruciabat, & ita deſpectam ſe
ab aquila, & vindicandæ tantæ injuriæ nullam
ſibi viam apertam eſſe. Facile enim intellige-
bat, celeritate illam atque viribus longe præ-
ſtare. Fecit igitur, quod concedebatur, ut
obſequeretur animo ſuo, & propter arborem
aſſiſtens, maledictis & conviciis non magis jam
ne-

1 0Menlen 3
one ehinlall

Gent,kuonm cone
ento elnhgrenn
entrnm Enin
unn loira vin

N
ſe

.

—

—
ntn DMulimnn
ten nltlo, ee
gll ſb Cum

Vi.

Ptatigmn M
leos, E l
liberat,

0l⸗

RNaete lun bt

nza

ier. Aonl, ante

fllpes, li ken
loloezleckufiit,
net igaicine,
Nincehecdun
r ifate ulr
le eiim inel⸗
jribos longe e
oncedehann,
prohte ⸗
disnon i⸗

TFabulæ ſelectiores. 189

neceſſariam ſuam ſed hoſtem capitalem inlſe-
ctata, Deos in tam indigni facinoris ultionem
advocavit. Aquila deſuper hæc ridere, & il-
lam contemnere. Non diu autem poſt hæc,
cum forte eo in loco feriæ eſſent ruſticanæ, &
exta mactati pecoris adolerentur, advolavit
aquila, ut conſueverat, ad exta. Quæ dum
rapit, adhæſit de favilla & carbonibus aliquid,
quo in nidum una cum illis delato, & forte
vento exorto, materia, qua nidus congeſtus
fuerat, flamma concepta, exarſit, cumque illa
incendio diſſiparetur, delapſi ſunt & pulli aqui-
læ in terram ſemiuſti, quos tum vulpes, in-
ſpectante aquila, in ſua dumeta auferens in
magna lætitia vindictæ devoravit.

Fabella baæc docet, perfi’dos & ſeeleratos, quam-
vis injurias & vim potentia ſua aliguantiſper
defendant, Numinis tamen animadverſtionem &
ultionem evadere non ſolere.

49. ICTIS & VULPES.

IAis eſt e muſtelarum genere ſilveſtris qua-
drupes, cujus pelle obduci quondam galeas
ſolitas tradunt. Quodam tempore cum vulpe
ictis iter per patentem campum faciebat. Eam
vulpes interrogabat, quid rerum aut artium
didiciſſet? Illa, nihil quidem ſe tenere, re-
ſpondet, præter mediocrem ſaltandi rationem.-
At ego, inquit vulpes, centum artibus inſtru-
ta ſum, quarum quævis, & ad neceſſaria vi-
tui paranda, & ad vim atque contraria omnia
pro-

190 MWopi

propulſanda ſatis eſſe poſſit. Ictis igitur vene-
rari, & beatam prædicare vulpem, ſe vero fu-
tilem & vita indignam animantem perhibere.
Inter hos ſermones exaudiri canum latratus;
itaque adeſſé venatorem iéctis conjiciens in
fugam, inquit, nos demus, audio enim ho-
ſtium noſtrorum vocem. Placide, inquit vul-
pes, nondum enim neceſſe eſt Accelerare fu-
gam. Qum autem clarior fieret latratus, fu-
giamus igitur, inquit vulpes. Cui ictis, ne-
que mihi confirmatæ verbis tuis nimis feſtinan-
dum videtur. Sed jam conſpedctis canibus, fu-
giamus ſane, ait, atque ipſa in proceram ſta-
tim arborem ſaltu evaſit, vulpes vero in aper-
to campo facile a canibus deprehenſa fuit,
quam illa irridens, ut unam promat, horta-
tur, de centum ſalutaribus artibus ſuis, nunc
enim neceſſe eſſe. Ita miſera vulpecula & de-
riſa & dilacerata fuit.

Tabula narratur contra gloriatores vanos &
oſtentatores mendaces.

So. CERVUS & BOVES.

E*agitatus a canibus ad boves confugit cer-
vus, orans, ut ſe tegere velint, & apud ſe
deliteſcere patiantur. Non repudiant preces
illius boves, ſed monent, ut de tutioribus la-
tebris ſibi proſpicere velit, ajuntque, vereri
ſe, ne in ſtabulo deprehendatur. Omne ſe
periculum ſubiturum affirmantem recipiunt,
& fœno atque ſtramine obruunt. Advenit
paulo

ſp mle K
Clenen gile
mN Fumn
rinam, cig
Scklettyuk
El Varßin
rme t n
0oleinrr goi
ri enne
Eet Mer hund 0

emarona afi 5

1 rgalene

Dunn er,
enur etol
Simne olmm ben
ſitoren ann
n mnnine⸗

. 4
hricmutl

leſehr,

ꝑE-—-

—
—

— —

—

K
irriren
enſſeſero
“R Uttben
Calun Mrerg.
1 —⸗
alllo l
ite, ingltn.
Cceleare in
ktlenatns, i.
Cii icki, ne.
Sniniskeſtnnn⸗
Gsanbis,r.
nroeckun .
w inger⸗
ehechen tni,
N ntr MNx.
onne
enfaendt

1

opye e .
Punmon NN

90V.

es Chlingit ee⸗
tlim 6 ul;
lehltint gen
Ge tutottas
otgne, Ke⸗
atur. One
Auteln kecſen
Cunnt en

4
1

FLabulæ ſelectiores. 191

paulo poſt villicus, & negligenter ad boves re-
ſpicit, atque abit. Lætus cervus, ſe omne
diſerimen evitaſſe, ſperat, ſed cognoſcit a bo-
bus, mox affuturum ipſum villæ & agrorum
dominum, cujus diligentiam & infpeéctionem
ſi evaſerit, tum ſibi certo ſalutem poſſe polli-
ceri. Venit igitur paterfamiliàâs, & ob male
curatos boves indignatur, &, quo quidque
conditum ac repoſitum loco ſit, cognoſcit &
aſpicit, ad pleraque etiam manus ipſe admo-
vet. Inter hanc curam & attentionem appa-
rent cornua cervi & ipſe latens intra ſtramen-
ta, & a gaudente patrefamiliâs cæditur.

Fubula docet, qui ad alienos confugiant, ſi
ſerventur, ſingulari hoc fortunz benefcio fieri,
itaque malum Faud Jere evadere. Docet etiam,
diligentem curam & conſiderationem rerum ſua-
rum unicuique eſſe fructuoſam, &, niſt aſpectu
beri domus illuſt retur, omnia eſſe in caligine &
tenebris.

*

r . .
7 X.

IV. HI

192 e e ee
MWH RBEAS R EHA E. EA.SBEe e

IV.
HISTORIOLOGIA.

Doctus indocto multum præſtat.
I. AcR ad Ariſtippum Philoſophum pater-

familias, rogavitque, ut filium ſuum
ſuſciperet erudiendum. Quum vero ille pro
mercede petiiſſet quingentas drachmas; pater
deterritus pretio, quod ignaro avaroque homi-
ni nimium videbatur: zanti, inquit, emere
mancibium potſiuin. Tum philoſophus: eme,
inquit, & babebis duo. Alius paterfamilias
quæſivit ab eodem Ariſtippo, quid commodi
conſecuturus eſſet filius ſuus, ſi eum litteris
inſtitui curaret? ſi nullum alium fructum per-
cipiet, reſpondit ille, hunc certe, quod in thea-
tro (cujus tum erant ſedilia marmorea) non ſe-
debit lapis ſuper lapidem. Hoc gemino reſpon-
ſo innuebat vir prudens, eos,; quorum inge-
nium excultum non fuiſſet, ſimiles videri poſſe
aut mancipiorum, aut lapidum. Tantumque
doctrinæ tribuebat, ut, quodnam diſerimen eſ-
Jet inter homines doctrina exoultos & indoctos,
i ete reſponderit: idem, quod inter
qοO domitos & indomitos. Diog. Laërt. in

Ariſtippo.

Wgua-

Ageſenmfu,
feghenmei
1s mengit
r licht er

whone.

I.Doimsiakan;
AMEethid inguinn
Cmk döleen
ſien bhen. d
Uit, di, aiſ e
Dos non cnſcuts

ℳ

l ePt, ui

(Co Cul ,.

Mn ne

9
1

4
W Hiſtoriologia. 19
Wquanimitas.

II. Adoleſcentulus quidam Zenonis ſcholam
diu frequentaverat. Reverſum in paternas
ges interrogavit pater, quid tandem ſapien-
tiæ didiciſſet? Ile rebus ipſis ſe oſtenfuürum
— reſpondit. Indignante autem patre, & verbe-
ra ipſi ingerente, ille quietus permanens, &
Mohnr patienter ferens: boc, inguir „ dideci, zram
batris æquo animo ferne. lianus L. 9. C. 33.

lintum er.
1t flun ſum Multa bominem ſitis & fames
n feto lle ro docent.
Uchmas; Dater . .
acelln⸗ III. Darius in fuga, cum aquam turbidam &
ndt n Cadaveribus inquinatam bibiſſet, negavit un-
K) e⸗

quam ſe bibiſſe jucundius; nunquam videlicet
ſitiens biberat. Nec eſuriens Ptolomæus ede-
rat, cui, oum peragranti Ægyptum, comiti-
bus non conſecutis, cibarius in caſa panis da-
tus eſſet, nibil viſum eſt illo pane Jjucundius.
Cic. Quæſt. Tulſc. L. V.

lolobrst ene,
1 Patelfamlis
un compoi
,eum Aers

Artem quævis alit terra.

IV. Biantis illius, qui numeratur inter ſeptem

henmino keſdon⸗
lsriteidhe ſapientes, cum patriam Prienem cepiſſet hoſtis,
Un. Umtumm cæterique ita fugerent, ut multa de ſuis rebus

ſecum aſportarent, cum eſſet admonitus a quo-
dam, ut idem ipſe faceret: ego vero, inquit
facio; nam ommia zea mecum porto. Ille heæ
ludibria fortunæ ne ſua quidem putavit, quæ
nos etiam appellamus bona. Cic. Parad. I. .
r N Pra-

194 Hiſtoriologia.

Præſagium, cui eventus reſpondit.
V. Midæ illi Phrygio, cum puer eſſer, dor-
mienti formicæ in os tritici grana congeſſerunt.
Ditiſſimum fore, pradictum eſt; quod evénit. At
Platoni, cum in cunis parvulo dormienti apes
in labellis conſediſſent, reſponſum eſt, ngulari
illum ſuavitate orationis fore. Ita futura elo-
quentia proviſa in infante eſt. Cic. L. I. de
Divinat.

olus bonus beatus.

VI. Socrates, cum eſſet ex eo quæſitum, Ar-

chelaum Perdiceæ filium, qui tum fortunatiſſi-
mus haberetur, nonne beatum putarét? haud

ſcio, inquit; nunquam enim cum eo locutus ſum.
Ain'’ tu? An tu aliter id ſcire non potes? Nullo
modo. Tu igitur ne de Perſarum quidem re-
ge magno potes dicere, beatusne ſit? An ego
poſſem, cum ignorem, quam ſit bonus? Quid?
Tu in eo ſitam vitam beatam putas? Ita pror-
ſus exiſtimo, bonos beatos, improbos amiſenos.
Miſer ergo Archelaus? Certe, ſi injuſtus. Cic.
L. V. Quæſt. Tuſc.

Notitia DEl ex lumine rationis perdifſ-
cilis & obſcura.

VII. De Simonide, non Poëta ſolum ſuavi,
verum etiam cæteroqui docto ſapienteque, cum
quæſiviſſet Tyrannus Hiero, quid, aut qualis eſ-
ſet DEus? deliberandi cauſa ſibi unum diem po-
ſtulavit. Cum idem ex eo poſtridie quæreret,
biduum

n

—
— 2
Giun ünlt .
Nnnerun, B
ri ceret
cUerwtn i
I Vnnlenn

0llrrhaln

es, etns I,

onteni
t KeyNW
Cl nrftiſumn
Conrchnit li
K CuNG
elet, tereumin

,

4aPpelelle mnde

Welhaem c⸗

Hrin
arpoſid,ſuct⸗

Vln

gin
—

m Aereſet di
lgumcneſennn
1eilant 9
ulocormie
lime ,n
fe Ita fuunc

tt. C. l.l 4

belilh.

1eo eſtun, A⸗
um ittundlc.
dn Prret budd
ncumepöungfun
GENRNNN M
ehetnnm nten t
berthne k! Ane
.umitbongi Cn
mn Ns, upr⸗
ilneu in

erl, ililt 00

itens petiff
lunt
Doern um
. aheteſteh,
aid aur gtiie
Kbiunun
oltide 1
H Kont

—
nnuntſrnut

Hiſtoriologia. 19 5

biduum petivit. Cum ſæpius duplicaret nu-
merum dierum, admiransque Hiero quæreret,
cur ita faceret? Quia, quanto, inquit, diutius
confedero, tanto mibi res videtur olſeurior. Cic.
L. I. Natura Deorum.

Interdum veram portendunt ſomnia
cauiſam.

VIII. Matrem Phalaridis, ſcribit Ponticus He-
raclides, doctus vir, auditor & diſcipulus Pla-
tonis, viſam efſe videre in ſomniis ſimulacra
Deorum, quæ ipſa Phalaridis domi conſecraviſ-
ſet; ex his Mercurium e patera, quam dextra
manu teneret, ſanguinem viſum eſſe fundere,
qui, cum terram attigiſſet, referveſcere vide-

retur, ſie, ut tota domus ſanguine redundaret.

Quod matris ſomniuim immanis klii orudelitas
comprobuvit. Cic. L. I. de Divinat.

IX. Cum dormienti Cyro ſol ad pedes viſus
eſſet, ter eum ſcribit Dionyſius Perſicus fruſtra
appetiviſſe manibus, cumque ſe convolvens
ſol elaberetur, & abiret: ei Magos dixiſſe,
quod genus ſapientum & doctorum habebatur
in Perſis, ex triplici aptetitione ſolis triginta
nnnos Cyrum regnaturum eſſe, portendi. Quod
ita contigit; nam ad ſeptuageſimum perve-
nit, cum quadraginta natus annos regnare cæ-

piſſet. Ibidem.
Voluptatis via fugienda, virtutis calcanda.

X. Herculem, de quo Prodicius librum
compoſuit, (ut eſt apud Xenophontem) cum
N 2 primum

196 Hiſtoriologig.

rimum pubeſceret, (quod tempus a natura
ad deligendum, quam quisque viam vivendi
ſit ingreſſurus, datum eſt) exiſſe in ſolitudinem
ajunt, atque ibi ſedentem diu ſecum multum-
que dubitaſſe, cum duas cerneret vias, unam
voluptatis, alteram virtutis, utram jam in-
gredi melius eſſet? & relicta illa ad interitum
ducente, ingreſſiun eſſe hane, arduam quidem
& difzcilem, ſed quæ ad veram duceret beatita-
tem. Cic. Offic. L. I.

Sordida Avaritid.
XI. Babyloniorum regina Nitocris ſupra
portam urbis celeberrimam loco edito & con-
ſpicuo ſepulcrum ſibi exſtrui juſſit, atque his
verbis inſcribi: Si cui regum, qui poſt me apud
Babylonios imperium obtinebunt, pecunizæ ino-
pia fuerit, aperto ſepulero, ſumito, quantum li-
buerit, ne tamen aperuerit, niſi indiguerit;
non enim proderit aperuiſſe. Hoc ſepulcrum
intactum permanſit, donec regnum pervenit
ad Darium Hyſtaſpis filium, qui, reſerato mo-
numento, non quidem pecunias, quas ſpera-
verat, invenit; ſed cadaver, & hæc verba
exarata: MWiſt turpis lucri ſtudioſus eſſes, & te
inexplelilis ecupiditas pecuniæ teneret, mortuo-
rum ſepulera non violaſſes. Herodotus L. I.

Aliorum reſpice incommoda, ut mitius
Jeras tiid.
XII. Cum ex amicis quendam graviter mœ-

rentem videret Solon, in arcem Athenarum
per-

Mn
—
—
ri Untnt
4 Afcn onds
,
Pm münnttent,
Avn m

lentit

Erint, u
ut zottmn r
ummii n
Dun Een On
Cunfi ru ſu Cobtn
glige Vlhti Conn
Uumei Oununi nil,
n un wcen,
ter iot, e ſt
fertiin,kenn,
IM.LRGXAX²

4

II Muyni in
otlle dani,cu
Cbendnudn
Eiunlyuunmn le
Cnsaukunm;
lgtenn hnnnnt,
Immschrta ͤſe
Nitemtam haide
Cansnnmennne
Meiphrkegen
Cmmtm,
nen ſu⸗ einn
Eentanerii Mi
Plsgnerhlre

i.

Hiſtoriologia. 19 7

unn perduxit, hortatusque eſt, ut per omnia ſub-
NII jecta ædificia oculos circumferret. Quod ut
gik älintinen factum animadvertit, cogita nunc tecum, in-
nkemniun quit, quam multi Iuktus Jub his tectis & olim
netſiun Zuerint, hodie verſentur, inſequentibusque ſecu-
urm nn. IZis ſint habitaturi, ac deſine en inecommoda tan-
ile Mitnim gquam propria defere, qux ſunt communia mor-
onumn n zalium. Idem Solon ajebat, ſi in unum locum

näumhns cuncti mala ſua contuliſſent, futurum, ut
quisque propria domum reportare mallet,
e quam ex communi miſeriarum acervo portio-

n nem ſuam accipere. Unde colligebat, non
1 Monis Nne oportere nos, qux fortuito patimur, ea magis
Inelin en. intoleradilia Judicare, guam quæ alii patiuntur.
me ke Val. Max. L. 7. C. 2.
ühltnemt e: , g,,.
kut, keme n barentum optimus

luty unn theſauras.
Ut, ilen XIII. Magni intereſt, quos quisque audiat

Helen quotidie domi, quibuscum loquatur a pueritia,
er ennmdenn quemadmodum patres, berdagog „ matres
O,relnnn etiam loquantur. Legimus epiſtolas Corneliæ
nis u e, Aatris Gracchorum; apparet ejus filios, qui
er, E Ftr eld eloquentia floruerunt, non ſolum in gremio
A/ matris educatos fuiſſe, ſed etiam ab ea ſermo-
,tult, “ nis elegantiam hauſiſſe. Maximum autem ma-
Hentom- kronis ornamentum eſſe liberos bene inſtitutos
mBerito putabat ſapientiſſima illa mulier. Cum
in, I Campana matrona, apud illam hoſpita, orna-
menta ſua, quæ erant illo ſeculo pretioſiſſima,
mime Oſtentaret ei muliebriter: traxit eam ſermone,
nun tem quousque a ſchola redirent liberi, quos rever-
Ncen . N 3 ſos

198 Hiſoriologia.

ſos hoſpitæ exhibens, bæc, inquit, ornamen-
ta mea ſunt. Val. Max. L. 4. c. 4.

Ars longa: vita brevis.

XIV. Theophraſtus moriens acculaſſe natu-
ram dicitur, quod cervis & cornicibus vitam
diuturnam, quorum id nihil intereſſet, homini-
bus, quorum maxime interfuiſſet, tam exiguain
vitam dediſſet. Quorum ſi zætas potuilſet eſſe
longinquior, futurui fuiſſe, ut, omnibus perfe-
Sis artibus, omni doctrina hbominum vita erudi-
retur. Querebatur igitur, ſe tum, cum illa
Xicere cœpiſſet, exſtingui. Cic. L. 3. Quæſt.
uſe.

Non, quam diu, ſed quam bene vixeris,
refert.

XV. Major pars mortalium de natura con-
queritur, quod homini tam breve ad viven-
dum tempus detur. Verum non inopes vitæ,
ſed prodigi ſumus; eam nulli bonæ rei im-
pendimus, & per luxum & negligentiam de-
Huere ſinimus. Sicut amplæ opes, ubi ad ma-
lum dominum pervenerunt, momento diſſi-
pantur; at quamvis modicæ, ſi bono cuſtodi
traditæ ſunt, fuſſiciunt, atque etiam uſu cre-
ſeunt: ita vita, ſi ſcias uti, longa eſt, ii vero
ſoli nti ſciunt, qui ſapientiæ vacant. Vivere,
bonum non eſt, ſed bene vivere, itaque non,
ut diu vivamus, curandum eſt, ſed ut bene;
breve autem tempus ætatis ſatis eſt longum, ad
bene

Tlhn Centti
cim entnm
itſsmimmn⸗
Nörtenn ihend a
I Lenonn metd
ſam etd Mun
Cenn Ahortunn
Ovaneo inſucrein
buſo nocvn
Düllan en, wr
tei A iget
Uur konmenan,
Ulter, Pg
ünſib, el et⸗
Dlumscenn
te Dolenh
Uti⸗
WIlm,
Ennlt nan
is, i n!

lt.
—
l; S=
l, Czpene
4 4 6 4

rhreri

1 DTebſlenn.,
(orpjeibne ,
.cellet honnt.
ilſe amexrigun
Rer ,tlcſet 4
t hnniln t,
minuirutrerict
ee tum, cum ül⸗

ClL.E..

n lene vireri,

ium de nrun
An brere 10 e
m ron vopes in
Duli bonx keiit
Etetltentim t
ke es, hiadn
t, monertd i
r, 1bono elke
ggue etan ne
i lometh in
6r vant.
ivere, nee,
melk, n ,
lris lyt

e

Hiſtoriologiæ. 199

bene honeſteque vivendum. Quid hominem
juvant octoginta anni Ber inertiam exacti? Sa-
pienter ac Tortiter factis metiamur cujusque
vwitam, non tempore. Laudemus & in nume-
ro felicium reponamus eum, cui, quantulumcun-
que temporis contigit, bene collocatum eſt.
Sen. de brev. vit. C. I. 2. Ep. 70, 93.

Pertinax labor & diſciplina naturans
vincunt.

XVI. Erat Cleanthi tardum obtuſumque in-
genium; erat & ſumma rerum omnium inopia.
At ubi ejus animum ſapientiæ amor occupavit,
tarditatem ingenii acri ſtudio & diligentia vi-
cit, Zenoni interdiu aſſiſtens auditor; ino-
piam vero, aquam e puteo noctu hauriens, ac-
cepta ab hortulano mercede. Ajunt, eum ali-
quando in judicium vocatum fuiſſe, quod ro-
buſto admodum ac pingui corpore eſſet, cum
nullam artem, unde viveret, videretur profi-
teri. At ubi quæſtus ſui ac victus teſtes adhi-
buit hortulanum, cui aquam hauriebat, &
mulierem, apud quam pinſebat: non ſolum
eſt dimiſſus, ſed etiam ab Areopagitis judici-
bus donatus decem minis, quas noluit accipe-
re. Diog. Laért. in Cleanth.

Educationis fructus.

XVII. Lycurgus, is, qui Lacedæmoniis le-
ges tulit, duos catulos, ſiisdem prognatos ca-
nibus, diverſa omnino ratione e ucavit, alte-
N 4 rum

200 Hiſzoriologia.

==

rum delicatum & luxurioſum, alterum indagi-
ni & venationibus aptum reddens. Quodam
inde tempore cum frequentes Lacedæmonii in
concionem coiviſſent, magnum, inquit, Spar-
tani, ad virtutem concipiendam momentum
adferunt educatio & doctrina; quod ego vobis
jam nunc commonſtrabo; ſimulque duos iſtos
catulos productos, poſita in medio patina &
lepore, dimiſit, quorum alter illico leporem,
alter patinam petebat. Sed cum etiamnum
nondum aſſequerentur Lacedæmonii, quid ſibi
catulis iſtis oſtendendis vellet: hi, inquit, zis-
dem nati parentibus, diverſa educati ratione,
ventri alter deditus, alter venaticus evaſerunt.
Plut. c. IV. de Puer. educ.
XVIII. C. Marcius, cui capta urbs Corioli
fecit cognomen Coriolani, patre orbatus adhuc
puer ſub matris tutela adolevit. Sortitus erat

aàa natura nobiles ad laudem impetus, ſed quia

doctrina non acceſſit, iræ impotens obſtinatæ-
que pervicaciæ fuit, & exemplo ſuo confirma-
vit, generoſam indolem, ſi liberali inſtitutione
careat, edere multa ſimul eum virtutibus vi-
tia, ſicut fœcundum natura agrum, qui excul-
tus non ſit. Quoniam invictum voluptate,
pecunia, labore animum gerebat, ejus conti-
nentia, juſtitia, fortitudo prædicabantur; at
præfervida ira, aſperi mores, & parum civilis
congreſſus graviter ferebantur. Hunc autem
niortales mavimum fruttum ſerunt e Muſarum
diſeiplina, ut molliatur manſfueſoatque eorum
ingenium, & , ſi quid ferum natura indidit,
exuat?

l Priepms, en
ſpr lurams loon
nt, Munn ine
ite ilg Alners
Aenironmto, n
Pris ndet
GWisredsdur
ieſtmomee
kertie, edih
borupemon cun
inſäiutone, Ti

i, N lnt en
truſtr, Gnn
lafelthrün
Cirlerntt,
Dnölun ui
Cihn, umitti⸗
n Ailrel eere
MMili Muneeg ,,

igi
lnAnn c
nelles Coln
Nte; DM 1
nun, Nin

lencam

nllhbo uls is
l neio ain
liey eporen,
V Cumn etiammun
enonie guitſbi
li ichlt, in.
aloti netimne,
Urtiens eveſerunt.

Mrr ure Coni
e othatosachn
t. Cortims en
inpetis, E gui
ppotens Cblinte⸗
poſto conhm
beral intunne
um whtutbuori⸗
gumi Cven,.
Gan Olunte⸗
Acht eb t
Nacſehmmm;:
8, Ahunc

ut. Hune un

ſerme
nteſer⸗ 4
nun munni

Hiſtoriologia. 201

exuat: hinc præelare Ovidius L. 2. de Ponto
Eleg. 9.
Seilicet ingennas didiciſſe Edeliter artes
Emollit mores, nec ſinit eſſe feros.
& Horatius L. I. Ep. I.

Nemo adeo ferus eſt, ut non mitefoere poſſit;,
S modo eculturaz patientem commodet aurem.
XIX. Philippus, cujus virtute atque indu-
ſtria Macedones locupletiſſimo imperio aucti
unt, nunquam inter negotia bellica alienus
fuit a Muſis & litteris. Prat ei plena acuminis
& ſolertiæ oratio, qua non minores res quam
præliis confecit, ipſeque pluris æſtimabat vi-
Gtorias verbis partas quam armis. Exftant li-
bri epiſtolarum ejus plenarum & venuſtatis &
prudentiæ, e quibus una poſſit eſſe parentibus
bortamentum curæ diligentiæque in liberorum
inſtitutione. Thilippus Ariſtoteli ſolutem. Fi-
lium mihi genitum, ſeito. Nec Diis perinde
gratiam bubeo, quia natus eſt, quam quod illum
naſci temporibus vitæ tuæ contigit; ſpero enim,
Jore, ut educatus eruditusque als te dignus no-
bis exiſtat, & non ſit impar tanto imperio.
Non fefellit Philippum ſua de Ariſtotele opinio.
Quippe Alexander, eo doctore diu uſus, acce-
pit ab illo tam utilia agendi & loquendi præ-
cepta, ut non dubitaverit prædicare, non mi-
nus Ariſtoteli debere ſe, quam Lhilippo; bujus
enim munus eſſe, quod viveret, illius, quod hone-
ſe viveret. Voluit ergo Philippus prima litte-
rarum elementa filio ſuo tradi ab Ariſtotele,
N 5 ſummo

202 Hiſtoriologid.

—

ſummo ejus ætatis Philoſopho, & ille ſuſcepit
hoc officium; magni enim momenti eſt ad ſtu-
dia, eorum initia a perfectiſſimo præceptore
tradi. Cic. L. 3. de Orat. n. 141.

Reverentia morum & ſtudiorum prafectis
L debita.

XX. Alexander M. eloquentiæx magiſtro
uſus erat Anaximene Lampſaceno, quæ res
poſtmodum Lampſaco ſaluti fuit. Eam urbem
diruere ſtatuerat Alexander, quod a partibus
Darii adverſum ſe ſtetiſſet. Itaque conſpica-
tus Anaximenem e muris prodeuntem obviam
ſibi, nec dubitans, quin veniret, deprecatum
pro patria, per Deos juravit, ſe non facturum,
quod ille petiſſet. Quo audito callidus orator
regem rogavit, ut Lampſacum dirueret. Ju-
risjurandi religione tactus Alexander, & ca-
ptus pia Præceptoris quondam ſui ſolertia ad ſer-
vandam patriam, Lampſacenis delicti gratiam
fecit.

Paupertas ingenioſa.

XXI. Protagoram ajunt adoleſcentem victus
quærendi gratia vecturas onerum corpore ſuo
factitaſſe, quod genus hominum latine bajulos
appellamus. Is aliquando caudices ligni pluri-
mos funiculo brevi colligatos portabat e rure
Abdera in oppidum, cujus civis fuit. Tum
forte Democritus, ejusdem civitatis popularis,
homòque ante alios virtutis & philoſophiæ

gratia

Vn

ſckengue geit
elt, unnemn n
etecteſtmnehi
Cm mniiin
n ein ſah,i
alcces hex)
Pen wnmetdte t
Lerte lunneine
ſun ignormmn l ⸗
Pumgien düſ
e etenmd inen
Pmtthrola, d
Pſerſnitrt.
onins don n
nilt,ckniinzer
en; ſin ſivon
clin ſt.

ue erann

Neberlt, unt

Cdolt, Aeſben
Helhen
WI lerncer
uceteum
Conilet, inetch
Melints chfn
Umerntt N
me ige
tenan ſc
ine nit
nelinen

76
do, le leen
ontnietat
ome
Nn

inmn rgi

entr mngſtr⸗
tenn, ue Ne
U. bunmeben
od 1 ttns
lugle nſr.
Ckelnden Chian
Rint, Enecunn
tmnkdnnn
Ndtdecns
ſonm Anett .
6 Aenuncet, A
mhuiteran
ens Celgrtin

nii

Ceſenen rs
ln anpore ſil
um irihe baſiel
dts giſee
Porudn eu
is ſir
nitats nn
& iee⸗

ll
5

Hiſzoriologia. 203

