tilis es, egregia & nobili ortus familia. Nimi-

Tum novi Hananeelem & Nathanem, duos So-

lomiti

92 Caſtellionis Dialogi ſelectiores

lomiti filios, qui mecum itabant Hieroſoly-
mam, cùm IIſraélitarum terram incoleremus,
mecumque ibi adorabant, neque unquam ad
deos peregrinos, qui in ea regione habebantur,
deſciverunt, quod cæteri gentiles noſtri fece-
runt. Quare vade, frater, feliciter cum filio
meo, & redite feliciter, adjuvante DEO. Ego
tibi in ſingulos dies drachmam ſolvam, & vi-
ctum, ut filio. Quòdſi vos DEus Optimus Ma-
xXximus ſalvos reduxerit, iſtud tibi premium
augebo. KRaph. Omitte timorem. Nam ego
cum filio tuo, ſalvus cum ſalvo, & ibo & red-
ibo. Tobæ. Compara tibi, Tobia fili, quæ ad
profectionem ſunt neceſſaria, & proficiſcere cum
iſto fratre. DEus omnipotens vos incolumes
ducat & reducat, & vobis hoc iter per ductum
genii ſui proſperet. Tobi. Valete, mei paren-
tes obſervandi. Tobæ. Vale, & ambula pro-
ſpere. A. Ohohohoh. Tola. Quid fles? A.
Rogas? Nihilne vereris puerum abs te amit-
tere, qui in oculis noſtris obverſando noſtram
ſenectutem redderet leviorem? quaſi verò non
nos ſine illo argento aliturus eſſet DEus noſter.
Tobæ. Ne time ſoror, nam & proſpere ibit,
& incolumem ad nos reverſum tu ipſa tuis ocu-
lis aſpicies. DEus ei noſter genium attribuet;
qui ei iter bene fortunet, eumque ſalvum re-
ducat. A. Eheu!

SENTENTIA.

Parentum eft, Elios docere pietatem. LPio-
rui curam mandavit DEus geniis ſuis.

23.

ideleh gii

Ufene, 4

Vr idi, W
0 iis onine
Um, Is ne

E
Unin
hin ee. “
Nn hen, 6 1.
sCringſ⸗
lut in DrEpinm
Woren. N.
6b,E bone.
ufl, INed
Chnhelcerecun
UeR Nnogunes
ga

1 . er⸗
Vde, Cunchl .
Merun as te m,
berlnch, wolun
ni al end w
elerkus oler,
E poher bit,
n migttusder⸗
Eerium mnbvey
tnge lfum ⸗

4
tietiten 5
mnii u
4

antiqui fäderis. 93
23. ACHIOR. Judith. V.

Arguzmmentum.

Quærenti Oloferni de Judæorum ſta-
tu narrat Achior, & quoniam eos invi-
Stos eſſe dicit (niſi forté DEum ſuum of-
fenderint), iratus Olofernes eum jubet ad
Betulienſes udæos deduci, ut unà cum
illis pereat.

Olofernes, Achior, Proceres.

Narrate mihi, vos Cananæi, de iſtius na-
tionis hominibus, qui in montanis hahi-
tant, quas incolant urbes, quantam habeant
copiarum multitudinem, qua re plurimum va-
leant & poſſint, quo Rege & exercitus duce
utantur? & cur ſoli ex Occidentalibus mihi ob-
viam venire neglexerint. A. Audi, domine,
orationem ſervi tui, enunciabo tibi rem omnem,
ut ſeſe habet, de gente iſta montana, quæ fi-
nitimos tibi fines incolit, neque ullum ex ore
meo mendacium excidet. Homines ſunt pro-
gnati à Chaldæis, qui principiò Meſopotamiam
incoluerunt. Cum enim deos patrios Chal-
dæorum detrectarent, patriisque moribus reli-
ctis, unum ſibi DEum coœleſtem ad adorandum
delegiſſent, ab illis exagitati in Meſopotamiam
aufugerunt. Ibi cum aliquandiu commorati
eſſent, juſſi à DEO ſuo in Cananæam commi-
grare;

94 Caſtellionis Dialogi ſelectiores

grare; paruerunt, atque in Cananæa com-
morati magnum auri argentique & pecoris
numerum comparaverunt. Poſtea, dominante
fame, in £Ægyptum devenerunt: ubi tamdiu
incoluerunt, donec in innumerabilem homi-

num multitudinem excreverunt. Deinde, cum

à rege Egypti crudelius tractarentur, & late-
res conficere indigne & labore ſervili cogeren-
tur, DEum ſuum imploràârunt, qui totam
.gyptum ineluctabilibus calamitatum ictibus
perculit. Quibus malis coacti Ægyptii eos tan-
dem ab ſeſe emiſerunt. Sed pôſtea, remiſſo
malo, cum eos fugientes revocare rurlumque
in ſervitutem redigere conarentur, DhEus illis
mare rubrum discluſit, ita, ut ab utroque la-
tere aqua in muri firmitatem concreta ſtaret;
quâà illi viâ in ſicco per medium maris ſolum
pertranſiverunt. Eôdem Ægyptius exercitus
conſequutus aquâ ſubmerſus ita eſt, ut ex in-
numerabili multitudine ne nuncius quidem eva-
ſerit. Trajecti mare rubrum in ſolitudinem
montis Sinæ venerunt, ubi mortalium nemo
conſiſtere unquam aut habitare potuerat. Ibi
dulces ex amaris fontes ad bibendum habue-
runt, & victum de cœlo per quadraginta an-
nos acceperunt. Ac quocunque unquam ve-
nerunt, DEus eorum hoſtes pro eis, nullo ar-
cu, nullà ſagittâ, nullo ſeuto, nullo gladio
debellavit; neque unquam huic genti reſiſti
potuit, niſi ſi quando à ſui DEl cultu deflexit.
Nam quoties alium DEum, quàm ſuum, colue-
runt, direpti ſunt, & omnes à bello contume⸗
las

ren
es⸗

. dedt. 110 8

1
p ana, Dn
Gel Nond d Drumn
oren Wgnire
Gue nonts renp
Ooentum
Cisgbirten et,

Dch tl commidn

UIilhI

6 Wn

e, Cnnt⸗
etuntt Miun
umenblenhn
ur Deinten
Arentur, &h.
ekrnit CMoee

1oclen, deniſo
eme kſomene
ennt, Dbos ils
WANelr.
Ca da,
NeKum mnns on
fhrig eetin
Eo krel, ut ab⸗
oneicsgniener⸗
umn , CONeuden
Ntlium Neno
dottert lbl
Ubencon hubue⸗
1 Cuuktayinta ⸗

nlan e
we⸗ llo 1
Ctor Mlo ge
Uuic geni
El evktn ⸗
un ſumer

antigui federis. 9 5

lias pertulerunt. Quoties autem DEl ſui cul-
tum repetiverunt, DEus eis cœlleſtes reſiſten-
di vires dedit. Ad extremum Canauæos, Je-
buſæos, Pherezæos, Hettæos, Hevæos, Amor-
ræos, & fortiſſimos quosque Heſebonios dele-
verunt, eorumque agros & oppida occupârunt.
Ac quamdiu ſeſe à Deo ſuo offendendo conti-
nuerunt, multis bonis fruiti Deoque ſuo (qui
improbitatem odit) proſpero uſi ſunt. Et ante
hæc tempora, cum ab ea vivendi ratione, quam
eis DEus tradiderat, declinaviſſent, diverſis
diverſarum gentium bellis profligati, & tandem
frequentes in extraneas regiones captivi abducti
ſunt, eorumque & fanum ſolo æquatum, &
oppida capta, & ab hoſtibus compilata ſunt.
Sed nunc ad Dkum ſuum converſi ex diſper-
ſione ac diſſipatione congregati ſunt, deſertos-
que montes occupârunt, & Hieroſolymam (in
qua eorum ſacrarium eſt) obtinuerunt. Quare
disquirendum eſt, Domine, ſi qua in offenſa
ſunt apud DEum. Nam ſi ſunt, facile eos,
ipſio concedente, ſuperabimus. Quodli nihil
ab eis eſt commiſſum, bello ſuperſedendum
cenſeo; ne, DEO pro eis propugnante, in-
famiam apud omnes mortales ſubeamus.
Pro. Quis eſt iſte, qui tantum tribuit Iſraeéli-
tis, ut eos putet Nabuchodonoſori poſſe reſi-
ſtere? homines imbelles, & rei militaris igna-
ros, qui ſane unum tui, Olofernes, exercitus
impetum ſuſtinere non poterunt. Invadamus
modo, & Achiori oſtendamus, eos poſſe ſupe-
rari. O. Quoniam tu nobis iſtud oraculum,
præ-

96 Caſtellionis Dialogi ſelectiores

præclare vates, edidiſti, Iſraélitas à DEO ſuo
defenſum iri, ut intelligas, unum eſſe DEum
Nabuchodonoſorem, contra cujus invictam
poteſtatem ne illorum quidem DEus ſtare poſ-
ſit: nos, qui ab eo miſſi ſumus, illos ad unum
funditus ad internecionem ita delebimus, &
equitatu proculcabimus, ut eorum montes ſan-
guine redundent, & campi corporibus com-
pleantur, citiusque illos ad fugam, quâm nos
ad perdendum vires deficient. Hæc eſt totius
orbis Domini Nabuchodonoſoris indeclinabilis
ſententia. At tu, Ammonitarum mercena-
rie, Achior, qui tam divinum nobis oraculum

effatus es, eſto ſanè tantæ particeps potentiæ,

& quos nobis anteponis, ad eos defice, ut cum
eis potius (ut dignus es) pereas, & inter eos
à noſtra acie contrucidatus des pœnas. Quod ſi
tantum tuæ ſuperſtitioni confidis, ut me, quæ
ſuſcipio, præſtare non poſſe credas, quid metu
exalbeſcis? hêc tibi tuta ſunt omnia; non peri-
bis, niſi cum illis, quos perire non poſſe,
vaticinaris. Vos mei ſatellites, abripite hunc
Betuliam ad ſuos Ifraëlitas, ut illorum potiùs
exitii, quàm noſtræ ſit ſocius victoriæ!

SENTENTIA.

Veritas inviſa mundo. Etiam de veritate ro-
gantes veritatem audire nolunt. Aſſentatorum
blenæ ſunt domus, auresque potentiuim. Aen-
tatorem qui amat, ruinam amat. Caſum an-
tecedit ſuperbia.

24. JU-

—
N

Odc kene

t, l E hs

ev M

nm ſirrt.
nn d

antiqui Fwderis. 97
24. JUDITHA. Judithæ VIII.

Argumentum.

Juditha Betulienſium primates objur-
gat, quòd de urbis deditione pacti ſint:
& eos conſolata ſeſe ad eis ſuccurren-
dum parat.

Juditba, Ozias, & cæteri Senatores.

Attendite, primates popuh Betulienſis. Pro-
miſiſtis populo, & quidem interpoſito ju-
rejurando, vos urbem hoſtibus poſt quinque
dies eſſe dedituros, niſi DEus vobis interea tu-
lerit auxilium. Itane vero tempus divinæ ſta-
tuitis miſericordiæ? & ei diem veſtro arbitrio
dicitis? Hoccine tandem eſt DEum ad cle-
mentiam pellicere? an ad iracundiam inſtiga-
re? Dicite mihi, vos, qui DEI voluntatem
in certum quoddam curriculum ineluditis,
poteſtisne, non dicam DEI ſed hominum qui
ſit animus & conſilium, perveſtigare? Qui
DEI, horum omnium autoris? Mentemne
ejus tenetis? Nihil minus, fratres. Nolite
DEI iram provocare. Qui, ſi nolit intta quin-
que dies auxiliari nobis, at poteſt, intra quot
volet; poteſt nos quolibet die vel tutari, vel
hoſtium crudelitati objicere. Vos verô nolite
DEI 'quaſi vadari conſilium. Neque enim is
eſt, ut aut minis, hominum more, terrendus,
aut arbitrio cujusquam ſit coërcendus. Quare
expectemus ab eo ſalutem, ejusque auxilium
petamus.

98 Caſtekionis Dialogi ſelectiores

petamus. Spero, eum pro ſua facilitate no-
ſtras preces auditurum, præſertim, cum nulla
hodie in noſtro genere neque tribus extet, ne-
que natio, neque populus, neque civitas;
quæ Deos colat fabriles. Quæ res ſuperiori-
bus temporibus in cauſa fuit, ut patres noſtri
bello & direptionibus vaſtati, & ab hoſtibus
magna clade conciſi ſint. At nos alium DEum
non agnoſcimus, unde ſperare debemus, eum
non eſſe nos noſtrumque genus deſpecturum.
Quodſi in hoſtium poteſtatem venimus: non
tantùm nobis nocuerimus, ſed etiam reliquæ
Judææ, noſtraque ſacraria depeculanda reli-
querimus, quorum pollutionem, & conſan-
guineorum noſtrorum metum, & nationis ca-
ptivitatem, & noſtrarum poſſeſſionum vaſtita-
tem DEus temeritati noſtræ accepta feret, &
à nobis pœnas repoſcet, ubicunque gentjum
ſumus ſervituri, ut à noſtris dominis indigni-
tates omnes & contumeliæ nobis ſint perferen-
dæ. Neque enim talis ſervitus nobis DEl gra-
tiam, ſed hominum afferet infamiam. Quam-
obrem, fratres, (quandoquidem à vobis alio-

rum animi pendent, vobis ſacrarium, vobis

fanum, vobis ara nititur) demonſtrate conſan-
guineis noſtris, non eſſe deſperandum, contra-
que, quicquid acciderit, fortiter eſſe & con-
ſtanter ferendum, DEOque in his omnibus
gratias agendas, qui nos tentat, ſicut olim
patres noſtros tentavit. Recordamini Abraha-
mum, Iſaacum, Jacobum, Moſen, denique

omnes veros DEl eultores & amicos, quot,
quan-

niGur eno

ti, & a iali
Rwos alum Dkr
ne tebemns, an

iptuminm. C
iteni obs ao
lcnun, i
genonſrare eonin
Cerncdum, Chnnn
Crtter ele E
e ahs onnh
tentt, Nelnil
ecortmhiniit⸗
.
5 alen .

antigui Foderis. 99

quantos, quam varios perpefſſi ſint dolores.
Conſtituite nunc altera ex parte eos, qui DEI
periclitationis impatientes, contemptius de eo
& gravius & ſenſerunt & loquuti ſunt, ut fœ-
de perditi, & à ſerpentibus exanimati ſunt.
Quare, ne horum deſperationem ſequamur,
ſed illorum ſuperiorum fiduciam imitemur, co-
gitemus, nos non ut hoſtes extremo ſupplicio
affici, ſed ut ſervos ſontes ſalutari verberatio-
nis medicina corrigi. O. Rectè tu quidem
omnia, & quæ nemo neget. Neque nunc pri-
mum tua prudentia, intelligentia, conſilium
innotelcit; quin ſam ab ineunte ætate vulgè
compertum eſt, iſta eſſe in te ſingularia. Sed
& plebem ſitis ad efflagitandum, & nos plebs
ad jurandum adegit, quod jusjurandum viola-
re nobis nefas eſt. Quocirca precare tu pro
nobis DEum, quæ pia & religioſa mulier es,
ut pluvia noſtros lacus impleat, ne ſiti deficia-
mus. J. Quemadmodum igitur id, quod di-
Xi, à DEO eſſe ſentitis: ita etiam id, quod
facere decrevi, an ab eodem proficiſcatur,
periculum facite, DEumque orate, ut meum
conſilium comprobet; ſum enim facinus edi-
tuta, quod omnis poſteritas memoria conce-
lebret. Vos hac noéte ad portam eritis; ego

cum ancilla mea exibo, ac ſpero, fore, ut

DEus intra dies, poſt quos urbis deditionem
conceſſiſtis, per me Iſraélitis ſubyveniat. Sed
nolo, vos in meum propoſitum inquirere; ne-
que enim vobis, niſi re perfecta, enunciabo,
neque quicquam aliud, niſi DEum pro me
G 2 usque

100⁰ Caſtellionis Diulogi ſelectiores

usque ad meum reditum orate. O. Bene va-
de, DEO tibi ad hoſtium ultionem viam præ-
eunte.
SENTENTIA.
DEO praſoribendum non eſt. Inſontibus
etiam in ſumma deſperatione de DEO benò ſpe-
H ſ, Magnum eſt in innocentia praſi-=
ium.

25. OLOFERNES. Judith. X. XI. XII.

Argumentum.

Juditha ad Olofernem perducta, ei
per dolum promittit de Judæis victoriam.

Excubitores, Juditha, Milites,
Olofernes.

(uſas es mulier? unde, & quo? J. Ex He-
bræis ſum, quos quia exploratum habeo
venturos in veſtram poteſtatem, ab eis trans-
fugio, meque ad Olofernem Imperatorem re-
cipio, ut ei illorum arcana aperiam, viamque
demonſtrem, qua omnibus montanis, ſine ſuo-
rum cujuspiam cæde, potiatur. E. Bene tuæ
vitæ proſpexiſti, quæ ad dominum noſtrum
venire, & citôò venire decreveris. Nos te an-
te eum ſiſtemus. Què cùm perveneris, noli-
to animo formidare, quo minus rem omnem
ei exponas. Nam hoc tibi confirmare poſſu-
mus, te eo benefico eſſe uſuram. Deducamus

sam ad Imperatoris tabernaculum. Vos reliqui

interea

mlens conini ner
.

5 anenteintu
nund

Unte h, Nee.
ynm Velle ſi
1 Uaonen

inn Dre

ITIA.

l N

Mocentin Hrſ.

E
.

n Nelldt,

1 Mesr

ir egonmm

atoren le.

Denim, ſungl

oNens, eluo⸗
tt, L. Dene u
Gomivnm poknm
ets, Ms ten⸗
Eetenes, 1l
gious kein Olnd
copärmnke
um. Delles
Gulucd. ſeer

antiqui fœderis. 101

interea excubias nihilominus habete. Nos
centum eam ducemus. M. Heus tu! quò tam
manè tanto ſtudio & frequentia feſtinatur?
Al. Dicunt, transfugam quandam Hebræam ad
Imperatorem duci, quæ ſit mirabili pulchritu-
dine. M. Accurramus. O venuſtatem incre-
dibilem! Quis militiam detrectet adverſus
Hebræos, qui tales habeant mulieres? pro
quibus pugnando occumbere quis dubitet ?
J. Salve, Imperator maxime. O. Allevate
eam, mei ſatellites Bono animo es, mulier,
depone animi metum, nam ego nemini un-
quam malefeci, qui terrarum orbis domin
Nabuchodonoſori ſervire voluerit. Quèòd niſi
tui me, montium fidentiàâ, contempfiflenot,
nunquam ego meam in eos haſtam vibraſſem.
Sed ipſi ſibi malum hoc conflaverunt. Verùm
dic mihi, quam ob cauſam ab eis ad nos per-
fuga tranſieris, nam ad ſalutem veniſti. Su-
me animum; vives & in hanc noéctem, & in
poſterum, neque tibi quisquam officiet, con-
traque tecum benè agetur, quomodo ſolet
cum ſervis domini mei Regis Nabuchodonoſo-
ris. YJ. Attende igitur, quæ dicam, Domine,
& ea memoriæ manda. Dicam autem nihil
vanum (ablſit!), ſed ea dicam, quæ ſi ſequi
voles, rem tibi perfectam tradet Deus, neque
tuus te conatus fruſtrabitur. Ita vivat omnium
terrarum Rex Nabuchodonoſor, & ejusdem
tibi concredita poteſtas, à quo ad omnes mor-
tales corrigendos miſſus es, ut per te non ſo-
lum homines illi ſervient, verùm etiam feræ;,
G 3 pecora;

102 Caſtellionis Dialogi ſelectiores

pecora, volucres ſub ejus imperium tua vir-
tute ſubjicientur. Nam non ſolum de tua lſa-
pientia tuique ingenii acumine fama apud nos
percrebuit, ſed etiam per omnes jam oras ſer-
mones diſſipati ſunt, te unum eſſe toto in re-
gno optimum, potentiſſimum, & in rei mili-
taris prudentia admirabiliſſimum. Jam verô
Achior quæ in tuo concilio dixit, & quæ tu ei
reſpondiſti, audita nobis ſunt. Nam compre-
henſus à Betulienſibus rem omnem eis expo-
ſuit, cujus tu cave orationem negligas, ſed
memoriæ tradas; eſt enim vera. Neque enim
ſuperari, neque armis debellari natio noſtra
poteſt, niſi DEum ſuum ſcelere aliquo ſibi in-
feſtum reddiderit. Quare, ne tuus labor irri-
tus & inanis fiat, expectandum eſt, dum ſce-
lus quoddam, quod jam in animis conceptum
habent, commiſerint; quo ſcelere cum DEum
irritaverint, facilem & ſibi perniciem & tibi
victoriam conciliabunt. Cùm enim commea-
tu & aqua deficiantur: ſtatuerunt pecora in-
vadere, & quæ guſtare DEus in lege vetuit,
omnia decreverunt infumere, frumentique pri-
mitias, & vini oleique decimas (quæ ſer-
vant dicata Sacerdotibus, qui Hieroſolymis
apud Dkum noſtrum miniſtrant) conſumer
habent in animo, quæ nec manibus tangere
cuiquam profano fas eſt. Idque ut ſibi facere
liceat, miſerunt Hieroſolymam (nam & Hie-
rofolymitani eadem fecerunt), qui ſibi poteſta-
tem à Senatu afferant. Qua poteſtate ad eos
relata, facturi ſunt, quod dixi, & tum demum
in

1 e lens 6

6en Dkr onta
Rrommorn,
len, Dkumnu
le eMun
midthiindſe

, unl

ude ſan
EintRRresad
wrte. Wrc
Ponmncdn,
0. Denetect D
Nve kes A n

Cöhtenptonhwn

6 Neoenm
1 lun Non ſ.
1

Don Iclun de e,
hmir gen,

llo⸗

Inum ton n

n eie

I es en.
nen 1

Nn Eye ſent
e knnt gen

antigui faderis. 103

in tuam poteſtatem venturi. Horum ego
omnium non ignara ab eis aufugi, ejusmodi
erga te facinus ex DEl mandato editura, ut
acke ejus auditum omnes ſint mortales admira-
turi. Sum enim religioſa, cœlique præpoten-
tem DEum noctesque diesque colo. Interea
apud te commorans, Domine, noctu ititabo
in vallem, DEumque precabor, qui ubi me
certiorem de eorum perfecto ſcelere fecerit,
veniam, id tibi indicatum. Tum tu cum omni-
bus copiis, nullo ex eis repugnante, oſcl⸗
Kcèris. Te ego per mediam Jjudæam ad ip'
perducam Hieroſolymam, tuumque cut umn
in media urbe ſiſtam, ut eos tanquam paſtore
deſtitutas oves abigas, nullo tibi nec cane ob-
latrante. Hæc ego, mihi præſignificata, &
prænunciata, ut tibi enunciarem, miſſa ſum.
O. Benefecit DEus, quod te populo præmilſit,
quæ res & nobis victoriam, & domini mei
contemptoribus perniciem afferat. Quèdſi tu,
quam es & forma eleganti, & oratione elo-
quenti, tam præſtabis, quæ locuta es: & DEus
tuus mihi erit DEus, & tu Nabuchodonoſoris
domeſtica per totum orbem celebraberis. Agi-
te, mei ſervi, ducite hanc in meam cellam,
eique de meo penu alimenta præbete. Y. Da-
bis veniam: non licet mihi guſtare tua, niſi
velim mihi malum conflare. Sed veſcar eis,
quæ mecum attuli. O. Quid, ubi, quæ te-
cum habes, defecerint? unde tibi talia ſubmi-
niſtrabimus? cum veſtratia cibaria non habea-
mus. J. Sic tu bene vivas, Domine, ut ego
G 4 non

104 Caſtellionis Dialogi ſelectiores

non ante conſumſero, quæ habeo, quàm DEus
per me effecerit, quæ decrevit ſacere.

SENTENTIA.
Qui verum audire non vilt, dignus et, qui
mendaciis decipiatur. Qui veritati non o*. it,
is mendacio facile capit: ur. Müulieris bulchri-

tudo & oratio fallax. PBoöonum conſiliuim gqui re-
pudiat, is in malum cadit.

26. VIRAGO. Judith. XIII.

Argumentum.

Juditha noctu caput Olofernis ferens,
Betuliam, portis apertis, intrat, & caput
illud oſtendens eis, quid facto ſit opus;,
præſcribit. Deinde, quonam pacto Olo-
fernem interfecerit, Achiori narrat.

Juditha, Excubitores, Cives, Ozias,
Achior.

eus, heus vigiles, aperite, aperite por-
tam! DEus, DEus noſter nobis adeſt, qui
hodie inſignem & Præclarum victoriæ hono-
rem tradit Iſralitis. E. Judi thæ vox auditur,
ſocii! deſcendamus properè ad portam: con-
vocentur huc Senatores: vos incendite faces!
J. Vide, Abra, ut iſtud caput habeas in prom-
tu, ut id, poſcente me, continuò de pera, unà
eum velo, depromas. Jam hic aderit omnis
civitas.

Ndtr .
n.

Obeni keen,
INtKonn
Ahcak on,
Cvomum rcn⸗

Achion vana.

I

0.
n wcrir hon-
r ON audiu
1an onam ⸗
incebite iun

antiqui fwderis. 105

civitas. C. Prælucere funalibus vos: aperite
portam janitores: intromittite eam, ut videa-
mus, quid novi ferat. J. Laudate DEum,
laudate DEum, qui ab Ifraéëlis ſtirpe miſeri-
cordiam ſuam non averterit, ſed hoſtes no-
ſtros hac nocte per manus meas fregerit. En
vobis caput hoſtis veſtri Olofernis, ſummi
Aſſyriorum Imperatoris! en velamen, in quo
ille jacebat ebrius, quem DEus mea facie de-
ceptum, muliebri manu occidit, meque eun-
tem, manentem, redeuntem, inviolatam in-
temeratamque conſervavit, neque ab illo vio-
lari permiſit. Et nunc, me & illum viciſſe, &
evaſiſſe, & vos liberatos eſſe, lætor; vosque,
ut DEl bonitatem infinitamque miſericordiam
prædicetis, exhortor. C. Agimus DEO no-
ſtro gratias, qui tibi tantam virtutem tribue-
rit, ut hodie per te noſtros hoſtes in nihilum
redegerit. O. O omnium mortalium fœmina-
rum DEO acceptiſſima ſœmina! O ccli ter-
rarumque creatoris DEl nunquam ſatis prædi-
candæ laudes, qui tuum vulnus in caput prin-
cipis hoſtium noſtrorum direxerit! Quo fa-
o tantam tibi hodierno die nominis gloriam
comparavit, ut tuæ virtutis laus tam diu in
hominum mentibus hæſura, & linguis cele-
branda ſit, quamdiu hujus immortalis DEl fa-
cinoris memoria durabit, quæ quidem in tan-
tis nationis noſtræ anguſtüs non dubitaveris,
vitam tuam ruinæ opponere, & jam deſpon-
dentibus animos ſubvenire. YJ. Attendite
nune, fratres! Hoc caput in pinnis murorum
G noſtro-

106 Caſtellionis Dialogi ſelectiores

noſtrorum ſuſpendetis. Deinde, orto ſole, uni-
verſi armati eruptionem facietis, ita ut ad eo-
rum oppugnanda præſidia deſcendere videami-
ni. Tunc accidet (id quod erit neceſſe), ut
ad Olofernis tabernaculum concurratur, quo
invento mortuo, tantus illos timor occupabit,
ut præſidium ſibi in fuga ponant. Tum vos
ſequamini licebit, eosque paſſim (DEO con-
cedente) obteratis. Sed ante arceſſatur mihi
Achior Ammonita, ut Iſfraélitarum contempto-
rem (à quo ad nos, tanquam ad certam neçem,
amandatus eſt) videat. Adesdum, Achior,
DFus Ifraélitarum (cui tu teſtimonium dediſti,
ultorem eſſe hoſtium ſuorum) caput omnium
infidelium hac nocte mea manu truncavit.
Quod ut ita eſſe credas, ecce tibi caput Olo-
fernis, qui ſua arrogantia DEum Iſfraélitarum
deſpicabatur, tibique mortem in communi
Iſraëlitarum cæde aſſignabat. A. O te non
ſolum in omnibus judææ domiciliis, ſed etiam
in omnibus gentibus felicem, cujus audito no-
mine homines ad DEum laudandum excita-
buntur! Sed jam narra mihi, ſi placet, quo-
modo te hac tota in re geſſeris. Y. Principio
cum hinc (ut ſcis) profecta incidiſſem in vi-
giles, ab eis deducta ſum ad Olofernem, apud
quem magna omnium expectatione juſſa dice-
re, cur adveniſſem, ſimulavi, me eſſe profu-
gam, quæ deſperatione rerum noſtrarum ad
eum tranſüſſem, demonſtravique, ea, quæ ex
te audiviſſet, eſſe vera. Neque enim genus
hoc hominum poſſe ſuperari, niſi aliquo faci-
nore

TIm.

KII.
llet

e

—

. —, —
bntoernliſ, un.
lis iulnad e
ſelenttr itezm.
Gert tect Ie

ratn
COcurriar, 0

timor Ccerpi,

rn 1
nunt. Tum mS

lIn (D.
e Melatur min
momenp-

1l lum hecen

Cniuan ecill,
nt omnium

Fottent in conr
a A0 n
Comiclis, Etein
N, Cibauio r
ucuncum eigtt⸗
ſtiA er ano⸗
ſis Dincpi⸗
h irdlem in
6Oenen, i
Crcore l e⸗
i, e eſe u
Eum nolrurmn;

ſenne ,
nin d

antigui foderis. 107

nore admiſſo. Sed jam fame preſſos Iſraëlitas
cogitare velſci eis, quibus velſci lex prohiberet;
quo ſcelere ſi ſe obſtrinxiſſent, facilè eos vi-
ctum iri. Quare expecgtaret, dum id ſcelus
eſſet perpetratum, mihique interea in ejus ca-
ſtris verſanti faceret, quandocunque vellem,
exeundi poteſtatem, ut DEum precarer, &,
illo ſcelere commiſſo, à DEO certior fierem,
eumque de eo admonerem: tum demum enim
eſſe ſuperaturum. Credidit ille, mihique
omnia, quæ petieram, conceſſit. Ita triduo
in caſtris verſata ſum, noctu interim in vallem,
DEum ſalutandi gratia, ventitans, DElque
præſens auxilium ſuppliciter implorans. Quar-
to denique die ab illo ad compotationem ar-
ceſſita adfui, oſtendique, me, quicquid im-
peraſſet, eſſe facturam. Potatur: ipſe mei
cupiditate ardens largius ſeſe invitat. Clau-
sà coenâ, cum cæteri vini pleni diſceſſiſſent,
Vagao Eunuchus tabernaculum externè clau-
ſit, me ibi ſola relicta cum Oloferne, qui ebrie-
tate & ſomno oppreſſus in lecto recubuerat.
Hic ego, cum pediſſequæ meæ mandaviſſem,
ut extra cubiculum manens exitum mihi tutum
curaret, DEum (ad illius lectum ſtans) cum
animo meo oravi, ut mihi tum meisque ad-
eſſet. Deinde ad lecti columellam, quæ erat
propter caput Olofernis, accedo; inde acina-
cem detraho, & ad lectum me applicans ſini-
ſtrà cæſariem ejus prehendo, DEumque tacite
precata, ut me in ea re confirmaret, collum
ſumma vi bis ferio, amputatoque capite, cor-
pus

108 Caſtellionis Dinlogi ſelectiores

pus à ſtragula veſte provolvo, &, ablato ve-
lo, exeo, ac pediſſequæ caput trado. Quo in
eſcarlam peram indito, amoæ de more, ſic
quaſi ad ſupplicationem egreſſæ, huc tutò per-
venimus. C. Salvi ſumus, reviximus. O fau-
ſtam noctem, quæ nos ab æterna nocte vindi-
cas! A. Quanquam, quod dixi Oloferni de
DEI veſtri poteſtate, non aliter dixi, quam
ſentiebam: tamen nunc multò magis hac re
confirmatus credo, voloque deinceps non
jam Ifraélitarum laudator ſed civis eſſe, &
in veſtrum numerum pignore circumciſionis
adſeilci.
SENTENTIA.
Superliſſimus quisque turpiſſima morte dignus
eſt. Vel fo‿uodina manu potelt O Eus boſzes ſüos
ulciſei. Cæſo Duce, facile vincuntur milites.

ezesenS)
DIALOGI
NOVI FOED ERIS.

I. NATHANAEL. Joan. I.

Argumentum.
Nathanaẽél à Philippo monitus venit
ad JEſum, & in eum credit.
Philippus, Nathanael, 1ſus.
D quo ſcripſit Moſes in noſtra diſciplina &
Vates, eum reperimus: Eſum dico, n

7 .
ſe zon,
Arcw fr,
mact⸗ n,
minn ce ſean
e

N tun cbun
Mialngne d

Veyinimng
teng pocke i

0601
05115

rontas ſent
lt
. 4 1
,D.

. ſſ
ra 0

novi faderis. 109

Joſephi, à Nazaretha. M. A Nazaretha poteſt
aliquid bonum exiſtere? P. Proviſe mecum.
J. Video huc venire vere Ifraëlitam, id eſt,
hominem ab omni fraude alienum. M. UInde
me noôſti? J. Prius, quam te Philippus appel-
laret, cum eſſes ſub ficu, videbam te. MW. Ma-
giſter, tu es filius DEl, tu es Rex Ifraélitarum.
J. Quoniam dixi tibi, te à me ſub ficu eſſe vi-
ſum, ita credis; majora his videbis. Credite
mihi, poſthac videbitis cœlum apertum, &
genios divinos aſcendentes & deſcendentes
ad me.
SENTENTIA.

Unde minime ſperes, inde eviſtit bonum.
Adeundus eſt Chriſtus, ut eum cognoſoas. A
2 2 9
minoribus, ſi credas, ad majora ventes.

2. SAMARITANA. Joan. IV.

Argumentum.

JEſus apud fontem cum muliere Sa-
maritana de vera potione veroque DEl
cultu colloquitur. Cumque ſupervenis-
ſent emptum cibum apportantes diſci-
puli, eos quoque de vero cibo docet.

Irſus, Samaritana, Diſcipuli.

D’ mihi bibere, mulier. J. Quomodo tu
Judæus à me muliere Samaritana petis po-
tum? (neque enim habent ullum Judæi cum
Sama-

110 Caſtellionis Dialogi ſelectiores

Samaritanis commereium.) Y. Si intelligeres
munus DEI, & quis ſit, qui à te potum petit,
tu ipſa peteres ab eo, tibique ipſe daret aquam
perennem. S§. Domine, neque ſitulam habes,
& puteus eſt profundus, unde ergo habes iſtam
aquam perennem? Num tu major es patre
noſtro Jacobo, gui tradidit nobis hunc bputeum,
qua aquatione 1 ſus eſt iple, & filii ejus, at-
que pecora? J. Hæc aqua ſitim ad tempus
tantum explet, mea autem ad perpetuitatem,
ita ut, qui ex aqua à me accepta biberit, non
ſitiat unquam; nam ea aqua fiet in eo fons ſca-
tens in omnem perennitatem. §S. Domine, im-
pPerti me iſtâ aquâ, ne amplius ſitiam, neve
huc ad hauriendum veniam. J. I evocatum
virum tuum, & huc cum eo venito. S. Non
habeo virum. Y. Recte ais, te non habere
virum; quinque enim viros habuiſti, nunc
quem habes, non eſt tuus vir. Iſtud verum
dixiſti. J. Video, te eſſe vatem, itaque non
committam, ut tibi fruſtra incidiſſe videar.
Majores noſtri in monte hoc DEum coluerunt.
Atqui vos contenditis, Hieroſolymis eſſe co-
lendum. Quid tu cenſes? J. Mulier, crede
mihi, veniet tempus, cum neque in monte
hoc neque Hieroſolymis coletis Patrem. Vos,

quid colatis, neſcitis; nos, quid colamus, ſci-

mus, quippe quia ſalus à Judæis eſt. Sed ve-
niet tempus, & quidem jam eſt, cum veri
cultores Patrem animo & vere colent, etenim
à talibus ſe Pater coli poſtulat. Animus eſt
DEus, & qui eum colunt, animo & vere
debent

lv in

Megtrun

lant t

,gütmrin
oneo Ee
n, n Ni,
Mone metnlm

ummde Wle. N.
ären N
& welor ehen

coneit ad idnn np

Km meſorizce No

Coninein.

fum, deſe

mn

En. . eſocnmun
menKum. . Noan

Culs vl. NHlnd Kent

lten, iugle an
Iſra iecile fice
oe Dkumn cohenni
Heolynss ,
1 Mller, dec⸗
n tegee n ont
Cleiskuen, N

Cere colelt,
Chllut. goin,
nt, mind 6

yln

novi Fäaderis. 11I

debent colere. S. Scio, venturum eſſe Meſſiam.
Is cum venerit, rem omnem nobis planam fa-
ciet. J. Ego ſum ille, qui tecum loquor.
D. Videmus Magiſtrum ad puteum ſedentem,
& colloquentem cum quadam muliere. Al.
Mirum eſt, ſolum cum ſola (colloqui). Sed
ſcit ipſe, cur id faciat. &. O fauſtum diem!
Sed ego quid cunctor ire in urbem, ut meos
tam bono nuncio afficiam? D. Comparavi-
mus cibum, Magiſter, veſcere. J. Ego cibum
habeo comedendum, quem vos neſecitis. D.
Num quis, abſentibus nobis, attulit ei, quod
edat? J. Mihi paſtus eſt, id facere, quod
vult is, qui me miſit, ejusque opus abſolvere.
Vos quidem dicitis, abhinc quatuor menſes
futuram meſſem. At ego ſic: erigite oculos,

& videte agros, ut jam ad meſſem flaveant;

& meſſor præmium aufert, & ſator fructum
condit ad viéctum perpetuum, ut ſatoris ſimul
& meſſoris commodo cautum ſit. In quo ſane
dictum illud comprobatur, quod ait: alium
ſerere, alium metere. Ego vos miſi ad me-
tendum, in quo vos colendo non laboraſtis.
Alii laborarunt, vos in eorum laborem inva-
ſiſtis.
SENTENTIA.

Chriſtus venit ad docendum ſonvandumque
ſontes. Chriſtus æternum vivifkcumque cibum
votionemque dat. DEus animo &- verè adoran-
dus eſt, nullo locorum diſorimine. DEI volun-
tatem exequi, cibus oſſe debet omini Cbriltiano.

3. CEN-

112 Caſtellionis Dialogi ſelectiores

3. CENTURIO. Matth. VIII.
Argumentum.

JEſus à Centurione exoratus ejus
puerum membris captum verbo ſanat.

Centurio, Jlſus.

LDmine puer meus jacet domi membris ca-
ptus, graviterque cruciatur. Y. Ego ibo
eum curatum. C. At ego non ſum dignus,
cujus tu tectum ſubeas, ſed tantum jube ver-
bo, & ſanabitur. Nam ego quoque, qui ſub
alterius ſum poteſtate, tamen obtineo autori-
tatem in eos, quibus præſum, milites; ac ſi
quem jubeo ire, it, ſi venire, venit, ſi ſervum
facere quid, facit. J. O rem admiratione di-
gniſſimam! Credite mihi, ne in Iſraélitis qui-
dem tantam fiduciam inveni. Et ſine dubio
multi ab oriente atque occidente profeéti
accumbent cum Abrahamo, Iaaco & Jacobo
in regno cœleſti, cum interea ii, ad quos re-
gnum pertinebat, in alta noctis caligine de-
merſi nihil aliud quam flebunt & frendebunt.
Tu abi, & ut contfidiſti (confiſus es), ſic ob-
tineto.

SENTENTIA.

Cbrißtus tam facils morbis imperat, gquam
dux militibus. Primi erunt ultimi, & ulti-
mi primi.

4. SI-

nmmtenn

cn Eehn

ſt oler,
Wa uneta

6o. N Des lee

Rans eintau
Er guingentcd, an
letarios I um n
eenmft N
ader

novi foderis. 113

4. SIMON. Luc. VII.

tin.
Argumentutm.

altn e IEſus miranti cum animo ſuo Simoni,
nferboſat apud quem ipſe cibum capiebat, cur ſe
pateretur ab impudica muliere attrectari,
cauſam reddit.

Simon, JEſus.

Jun dudum ſpecto mulierem iſtam, quæ
meum hunc hoſpitem tam molliter curat.
Qui ſi vates eſſet, intelligeret utique, quæ &
qualis ſit mulier, quæ ipſum attrectat: nam
NI proſftituta pudicitia eſt. J. Simon, paucis te
ſenen v.d.h. H. Dicas licet Magiſter. V. Duos de-
Oninuid pitores habebat quidam creditor, quorum al-
lris, ter quingentos, alter quinquaginta debebat
en ledh genarios. li cum non eſſent ſolvendo, utri-
Ne l que condonavit. Dic, uter eum plus amare
Iun u debeat? S. Opinor, cui plus condonavit.
al,Aes S. Recte judicas. Vides hanc mulierem? Cum
INslene e, introiviſſem domum tuam, ne aquam quidem
rAeI, ad lavandos pedes meos dediſti; ea & lachry=
Cnlses mis eos perfudit, & ſui capitis capillo exterſit.
Tu mihi oſculum non dediſti; cea, poſtquam
ſum ingreſſus, non deſtitit mihi pedes deoſcu-
I, lari. Tu nec oleo mihi caput unxiſti; ea un-
Ai inpent, guento mihi pedes perunxit. Qua de cauſa
uNNE“ Tic habeto, ei multa remitti peccata, quoniam
„multum amavit. Cui autem minus remitti-
H tury

114 Caſtellionis Dinlogi ſelectiores

tur, minus amat. Remittuntur tibi peccata
mulier: tua te fiducia ſervavit: abi cum bona

Pace.
SENTENTIA.

4A ſiniſtris ſicſpicionibus alſtinendum. Ex
conjeâtura judicare, temerarium eſt. Magno
beneficio mognus amor conciliatur.

§. P HILIPLPDUS.
Matth. XIV. Marc. VI. Joan. VI.
Argumentum.
IEſus quinque panibus & duobus pi-
ſcibus quinque virorum millia ſatiat.

Diſeipuli, J Eſus, Philippus,
Andreas.

Vides, quæ te circumſtet hominum multitu-
do in tam vaſta ſolitudine, & jam dies
multum inclinavit. Itaque cenſemus, ut eos
dimittas, ut in finitima rura & vicos diver-

tant, & ſibi cibaria comparent: hic enim,
quod edant, non habent. J. Nihil opus eſt,
ut abeant. Præbete vos eis cibum. D. At
non ſatis nobis ſuppetit, unde tantum homi-
num numerum paſcamus, ſunt enim (quantum
licet conjicere) plus minus quinquies mille vi-
ri, ut mulieres & parvulos omittamus, niſi
forte eamus emtum panes. YJ. Unde autem
ememus ad tam multos, Philippe? FP. Edui.
. em

Gen won ideo:

Gmmmeni Dolly

In uotum Neſ
ieke. 4 Mti
e nes Mtud
cgen oblet n⸗
n
ecln
Eem fangene
re Nurbte t
ur es Gni
Genicny teſtein
e ketuan ten

Nthlenmis,
airedtoethavurn
Eirmen wcunen
buite has cbosin
Unde al liteure
Ny
S lr

Ill.
tuedin Er

nin o. len
iter.

s
Lpaſl

n.

nAnds d
nulIal

r HWr,
1.
Er humium nutr.
ilir, A ien
e lellemns, b et⸗
n & fin eier
ette hic enin
Fil guch
Schan. D1
Gte tmmum fn
ntenin ene
cunggis nie,
omimih
oteſtn

fihel hi⸗

novi foderis. 115

dem non video: nam ducentis denariis vix
