tantum emi poſſit, ut inde ad ſingulos mini-
mum tantum perveniat. J. Quot habetis?
videte. A. Adeſt hic puer, qui habet quin-
que panes hordeaceos, & duos piſces, præ-
terea nihil eſt. Sed hæc quantula ſunt ad tam
multos? Y. Adferte huc modo. Jubete omnes
in viridi gramine diſeumbere catervatim cen-
tenos & quinquagenos. Cedo mihi iſtos pa-
nes. Nune Pater cœleſtis, qui pro tua beni-
gnitate paſcis omnia, neque in multis paſcen-
dis tenuior, neque in paucis opioſior es, qui
nulla lege rerum teneris, à quo omnium na-
tura pendet, effice, rogo, his tantulis cibariis

mulrtiplicandis, ut hæc hominum multitudo

admirabiliter ſaturata tuam inexhauſtam libe-
ralitatem recognoſcat. Agite diſcipuli, diſtri-
buite hos cibos in omnes, ſatis ſuperque erit,
unde ad ſatietatem comedant.
SENTENTIA. .
Cbrißi cibus eſt inexhauſtus. Plus habet

Cbriſtus, quam egent homines.

6. PANIS. Joan. VI.

Argumentum.
JEſus de vivifico pane, hoc eſt, de
ſeipſo, diſſerit apud Judæos.

Judæi, JEſus, Diſcipuli, Petrus.

Magiſter, quando huc veniſti? Je. Profe-

0 me quæritis, non, quia miracula vidi⸗
H 2 ſtis,

116 Caſtellionis Mialogé ſelectiores

ſtis, ſed quia pane ſatiati eſtis. Procurate ci-
bum non interiturum, ſed in omnem perenni-
tatem permanſurum, quem quidem ego vo-
bis dabo: nam me pater comprobavit DbEus.
Ju. Quid agemus, ut divina opera faciamus?
Je. Hoc eſt divinum opus, ut fidem habeatis
ei, quem miſit DEus. Ju. Quod ergo tui ſpe-
cimen das, ut, eo viſo, tibi credamus? quid ta-
le facis, quale fecit olim Moſes? quo duce
majores noſtri Manna vixerunt in ſolitudine,
quemadmodum literis proditum eſt: panem

de cœlo dedit eis comedendum. Je. Non

Moſes (mihi credite) panem vobis de cœlo de-
dit, ſed meus pater verum vobis de cœlo pa-
nem dat. Nam DEl panis eſt, qui de cœlo
deſcendit, & vitam dat hominum generi. Zu.
Domine, da nobis perpetuo panem iſtum.
Je. Ego ſum panis vitalis. Qui venit ad me;,
non eluriet, & qui mihi fidem habet, non
ſitiet unquam. Sed hoc vobis dico, & vidi-
ſtis me, neque fidem habetis. Quicquid mihi
dat pater, ad me veniet, & venientes ad me
non ejicio forâs. Deſcendi enim de cœlo, non
ut meæ, ſed ut ejus, qui me miſit, voluntati
paream. Hæc eſt autem ejus, qui me miſit,
patris voluntas, ut ex eo omni, quod mihi
commiſit, nihil perdam, ſed in ultimo die ex-
ſuſcitem. Hæc eſt autem ejus, qui me miſit,
voluntas, ut, quisquis filium aſpicit, eique
credit, is vitam æternam adipiſcatur, & à me
ultimo die in vitam revocetur. Ju. Nonne
hic eſt Eſus, Joſephi filius, cujus nos patrem
matrem-

ntt

venave Novin
6 Veno ol

lenn

10,hen

,
r n ials
leents,
inn, eer
yNienreen,
uns Kilsr
N Nrdcrin,
aWtn Aden
Cum ohuman
DoPoret hien
endim I
Calnen Nemn an
nChrris, an

(lunle nemn

i cin
—
eſig gronne⸗
lin Onen eren
n huſtntg
prrbnien,
2 Cpern kng
Ur temn Mutg
Nol croo tui.
elamus: Juit 1
oer? o Ae
nmin Cltucie,
gun eren
um. Ye. W
Ndsce ote⸗
Nee.
8 e r

gened.

iten hhe, in
ſoks Ao A.
6. Clegti,n
Cerentes An
Aincer, N
e it, WMoneri
s⸗ ne rit
rni dvoc il
lintländ diedr
Sis,gl ne nlin
n Ad r
pſeun,
Netut. 4 4

(bjus N
en.

ASN

novi faderis. 117

matremque novimus? Quo padto igitur ait,
ſe de cœlo deſcendiſſe. Je. Ne muſſare inter
vos. Nemo poteſt ad me venire, niſi patre,
qui me miſit, trahente eum à me ultimo die
in vitam revocandum. Scriptum eſt in vati-
bus, omnes fore divinitus doctos. Quisquis
ergo ex patre audivit & didicit, is ad me ve-
nit, non quia patrem quisquam viderit, niſi
qui eſt à DEO, is patrem vidit. Credite mi-
hi, qui mihi fidit, is vitam habet æternam.
Ego ſum panis vitalis. Manna uſi ſunt majores
veſtri in deſertis, & tamen mortui ſunt. Hic
eſt panis, qui de cœlo deſcendit, ejusmodi,
ut, qui eo veſcatur, non ſit moriturus. Ego
ſum panis vivus, qui de cœlo deſcendit, quo
pane qui veſcetur, vivet in perpetuum. Pa-
nis autem, quem ego dabo, caro mea eſt,
quam pro humani generis vita dabo. Ju. Quo-
modo poteſt hic nobis carnem ſuam dare com-
edendam? JZe. Hoc vobis confirmo, niſi &
carnem meam comederitis, & ſanguinem
meum biberitis; non habebitis vitam in vobis.
Qui comedit meam carnem, & bibit meum
ſanguinem, habet vitam æternam, & ego
eum in vitam revocabo ultimo die. Caro
enim mea vereè eſt cibus, & ſanguis meus ve-
rè eſt potus. Qui mea carne veſcitur, meum-
que ſanguinem bibit, is in me manet, & ego
in eo. Quemadmodum vivit pater, qui me
miſit: ita & ego per patrem vivo, & qui me
comedet, is quoque per me vivet. Hic eſt
panis, qui de cœlo deſtendit, eujus longe alia
H 3 vis

vis eſt, quam Mannæ, qua uſi majores veſtri
tamen mortui ſunt. Hoc pane qui veſcitur,
vivet in ſempiternum. D. Dura vox, quis
eam audire poſſit? Je. Ergo hoc vobis abſur⸗=
dum videtur? Quid ſi me videatis eò aſcen-
dentem, ubi eram antea? Nonne multo vo-
bis abſurdius videbitur; ut, qui in cœlum
aſcenderit, is in terris comedatur? non ſunt
mea dicta ita accipienda, ut dicam, ipſam car-
nem meam comedi. Nam caro quidem nihil
juvat, ſed eſt divina quædam comedendi ratio,
qua vita æterna comparatur, de qua ratione
verba facio. Nam quemadmodum, qui panem
comedit, is per panem vivit: ita qui per me
vivit, (id quod mihi credendo, & à me pen-
dendo efficitur) is me comedere dicitur. Sed
ſunt quidam ex vobis, qui fidem non habent.
Hanc ob cauſam dixi vobis, neminem poſſe
ad me venire, niſi hoc ei datum fuerit à patre
meo. Jam vero multi à me propterea diſce-
dunt. Quid vos? num etiam vultis diſcedere?
P. Domine, quem adeamus? tu verba vitæ
æternæ habes, & nos credimus & novimus, te
eſſe Chriſtum, DEl viventis filium. JZe. Equi-
dem vos duodecim elegi, ſed veſtrùm unus
diabolus eſt.

SENTENTIA.

Animæ cibus magis eſt procurandus, guam
gorporis. Ut pane corpus, ſic veritate (Aui

Cbriſtus ſ) anima paſeitur.

7. CA-

Uie
W.

an ¹
dl,
er hei
Aegfizmie
Gn de honde
Cnte einm m
Neee we
endnr. D.
DCE MO
1 ts ert
ſbreni nii
1W: leglt en
Ohicer arele
Gtlictogtzan
1e eln e
Onlier n
Wwes
Eeutafrien

Cnn vli
imn iiin e,
Eutn,

lei laie

De l reſitn
Un r,
len heni⸗ r
ſiteti en.
Mom nlnw
, gui in enn
Melunk? Non in
Item, plincn
tnn golcem nitl
mmonttentintt,
in E n btdre
notim glipmen
te in n ger ne
tiend Vineſen.
WNRANI. N
ſcen rdie
t, wnnen
tidnm ertifer
, ge gnplee d
etam nues clrtr
nig? I fente Iin
tims Crwinns,t
Gsflan Ne lan
,Celrin u

II

pranmi

1, untnt

H . 6

novi faderis. 119

7. CANANÆA.
Matth. XV. Marc. VII.

Argumentum.

JESUS à Cananæa cxoratus ejus
filiam liberat à furia.

Cananæa, Diſcipuli, JEſus.

Miſerere mei, tu Davidide, filiam habeo,
quæ furiis miſere agitur. Heu me infeli-
cem, ne reſpondere quidem dignatur! Obſe-
cro te etiam atque etiam, miſerere mei, re-
ſpice me, utere tua in me clementia & man-
ſuetudine. D. Abſolve eam, quæſumus? cla-
more nos obtundit. J. Non ſum miſſus, niſi
ad oves perditas domus Iſraélis. C. Domine
ſubveni mihi. J. Sine primum ſaturari libe-
ros: neque enim convenit, liberorum panem
objicere catellis. C. Etiam ſane: & tamen
catelli quoque comedunt de micis liberorum,
quæ decidunt de menſa dominorum ſuorum.
J. O mulier, magna eſt tua fides! Obtineto
ſane, quod vis. Et propter iſtud dictum abi
læta; nam furia emigravit è tua filia.

SENTENTIA.

Cbriſtus exorabilis eſt etiam tis, 9guos ma-
xime videtur exoludere. Fide Cbriſtus ex-

Jugnatur. 8. FER-

7

12 % Caßhellionit Dialogi ſelectiores

8 FERMENT'UM.
Matth. XVI. Marc. VIII.
Argumentum.
IEſus diſcipulorum diffidentiam &
tarditatem arguit, qui, quod ipſe de
fermento ſpirituali dixerat, ntelligcbant
de carnali. .
Ilhſus, Diſcipuli.
¶vete vobis diligenter à fermento Phariſæo-
rum & Sadducæorum, tum etiam Hero-
dis. LD. Hoc dicit, quia panes non accepi-
mus. J. Quid vobiscum cogitatis, diffiden-
tes, panes à vobis eſſe omiſſos? Adeone cœ-
ci animo eſtis? Adeone ſenſum omnem amiſi-
ſtis, ut nihil intelligatis, neque vobis veniat
in mentem illorum quinque panum, quos in
quinque hominum millia diſpertivi? Quot
enim corbes fruſtis refertas abſtuliſtis? L.
Duodecim. J. Quid, cum ſeptem panes in
quatuor millia diſſecui, quot caniſtrorum fru-
ſta abſtuliſtis? LD. Septem. J. Qu fit, ut
non intelligatis, me non de pane loqui, dum
jubeo vitari fermentum Phariſæorum & Sad-
ducæorum.

SENTENTIA.
Dicta Chbriſti piritualia interdum Fr uteclen
carnem interpretantur etiom Chriſtiani. Ho-
minem d oarne ad ſpiritum traducere eſz dif-
Feile. Dilzdentia ex bomine, guumvis pio,
*egre Politur.

9. CLA-

Gen ne di
umn D

h. XVI.)

A
sclehrle
ymiun e
Pantelione,
art Cene
krrnl l
Hona dMeren

W;

Ureio;
N
Cern ar

.

enend DhurleN.
un elin Heno-

folucere 44
Ne, Junmi/

7

novi Faderis. 121

9. CLAVIGER.
Matth. XVI. Marc. VIII. Luc. IX.

₰ rvgumentum.

JEſus diſcipulos ſciſcitatus, quænam
eſſet hominum de ſe fama, & audita
Petri confeſſione, ei claves regni cœli
promittit: deinde ejus carnalem in cru-

ce deprecanda animum objurgat, & de

hominis abnegatione docet.

Ikſus, Diſcipuli, Petrus.

Qucm me dicunt homines eſſe? D. Alii
Joannem Baptiſtam, alii Eliam, alii Jere-
miam, alii aliquem ex veteribus vatibus, qui
in vitam redierit. J. Vos autem quem me
eſſe dicitis? P. Chriſtum, DEl viventis fi-
lium. Y. Beatus es Simon Bar Jona, quoniam
iſtud à carne & ſanguine edoctus non es, ſed
à patre meo, qui eſt in cœlis. Et ego tibi vi-
ciſſim dico: tu es Petrus, & ſuper hanc pe-
tram ædificabo eccleſiam meam, quam ne uni-
verſæ quidem orci vires ſuperabunt; tibique

dabo claves regni cœleſtis, ac quicquid ob-
ſtrinxeris in terra, erit obſtrictum in cœlis, &

quicquid ſolveris in terra, erit ſolutum in cœ-
lis. Cæterum etiam atque etiam cavete, ne
H y cui⸗

12² Caſtellionis Dialogi ſelectiores

cuiquam indicetis, me eſſe Chriftum. Me qui-
dem oportet Hieroſolymam proficiſci, omnes-
que à ſenioribus & Pontificibus & Scribis con-
tumelias & indignitates perpeſſum interfici,
tertioque poſt die reſurgere. P. Reſpice te
Domine; nunquam iſtud tibi accidet. J. Abi
è& meo conſpectu, Satana, impedimento mihi
es, quod divina non ſapis, ſed humana. Quodſi
quis me vult ſequi, renunciet ſibi ipſi, & me,
crucem ferens quotidianam, ſubſequatur. Nam
qui volet vitam ſuam ſervare, eam perdet.
Qui vero vitam perdiderit mea cauſa & evan-
gelii, eam ſervabit. Quid enim prodeſt, quen-
quam etiam totum mundum lucrari, ſi vitæ
ſuæ jacturam faciat? aut quid habet quisquam,
quod cum vita ſua compenſare poſſit? Etenim
quem mei meorumque dictorum in hoc adul-
terino ſceleratoque hominum genere pœnitue-
rit, ejus me viciſſim pœnitebit, cum & meo
& paterno ſplendore conſpicuus veniam, una
cum ſanctis & divinis geniis. Nam venturus
ſum, & pro ſuis quemque factis remuneratu-
rus. Quin etiam hoc vobis confirmo, quos-
dam eſſe ex hoc conventu, qui non ſint obituri
mortem, quin me regni divini præpotentem
veniſſe viderint.

SENTENTIA.

Cbriſti cognitio ab bomine non profciſei-
tur. Sequendus Cbriſtus eſt, isgue omuibus

bpraferendus.

I0. LU-

n
—
1o. 1V

ſeh. WWII.
A

U natcum

1e In porde
e aclatus.

erummi,
inn

e ote
fim, len!
gumnndoo
GelDanen
Mmccm dd
tunrerozaumo
Terutur, Gn
Eg genind &
i glirr,
Nents ſiche⸗
rlsrnr
l Uari,
n Aton Mtne
Nimn denng

lilltie⸗

Cin Ned
Nniici onn

Ds rhicen
heſn infe,
lhet
eſet hi

tpecinenta uii

human,,
dſbi l, Ene,

heganr Men
it, en ſenlet
enala eran⸗
inpnch grer⸗
nhunni, l Nte
Uubungisgun,
urnd brin
Gwm bw.
hum emerine
Miteht, cun Ane
Piuus ſenum nn
S Mem venem
Ads renuenm.
Sannmo, h⸗
girontorobiuut
in Peporemen

I
ne in i
, ihe

1

novi Faderis. 123

10. LUNATICUS.
Matth. XVII. Marc. IX. Luc. IX.
Argumentum.

JEſus lunaticum, quem ejus diſcipuli
ſanare non potuerant, ſanat ab ejus
patre exoratus.

Pater lunatici, Eſus, Dæmon, Qui-
dam, Alius.

Magiſter oro te, ut me, meumque unicum
filium, quem tibi hic adduco, reſpicias.
Agitatur, neſcio quo, furiali ſpiritu muto; cre-
do, eum Dianæ incitatione ita miſere infeſtari.
Nam cum ſubito eum mala illa peſtis corripuit,

tum vero, admotis dolorum facibus, repente di-

vexatur, & cruciatibus fodicantibus horribi-
les gemitus & dentium ſtridores edens ſpu-
mas agit in ore; & vix tandem ſæœvis crucia-

mentis perfractus à tam immanium furiarum
vinculis laxatur. Eum deduxi ad tuos diſci-

pulos, & oravi, ut eum tanto malo libera-

rent, ſed non potuerunt. J. O diffidens ho-

minum genus & pravum, quousque verſa-
bor inter vos? quem ad finem vos perferam?
Hc mihi adducatur. Z. Ecce eum tibi. Hem
mihi, vide, ut repente, te viſo, concidit;

vide, ut ſpumans volutatur! YJ. Quampridem

hoc ei evenire cœpit? E. Jam à pueris: ac
ſæpe in ignem, ſæpe in aquam præceps ruit,
ut

124 Caſtellionis Dialogi ſelectiores

ut dicas, eum in mortem ferri. Sed tu, ſi
quid potes, opitulare nobis, noſtri miſertus-
J. Si potes credere, nihil eſt, quod credenti
Hieri non poſſit. P. Credo ego quidem, Do-
mine, ſed tu adjuva fidem meam. J. Spiri-
tus mute & ſurde, ego tibi impero, ut iſtinc
emigres, remigraturus nunquam. D. Bruuu.
Q Ut convulſus eſt! ut mortuo ſimilis! A. Imo
ego puto plane mortuum, ita nil omnino mo-
vetur. J. Cedo mihi iſtam manum, furge,
eſto incolumis. Trado tibi filium tuum omni
morbo vacuum.

SENTENTIA.

Hominis imbecillitas diyidentiæ argumentum
eſt. Fides eſt omnipotens. Cbriſtus etiam in-
Finma Ffidei opitulatur.

II. LAPIDANTES. Joan. VIII.

Argumentum.

JEſus de ſe ipſo cum Judæis diſſerit,
eorum vanam ob Abrahamicam ſtirpem
arrogantiam retundit, veram libertatem
docet, & lapidationem ab eis effugit.

IEſus, Phariſæi, Judæi.

Eso ſum lux mundi. Qui me ſequitur, non
ingredietur in tenebris, ſed utetur luce
vitæ. P. Tu de teipſo teſtaris, teſtimonium
tuum non eſt verum. Je. Etſi ego teſtor de
me

enn
g un,
EeteNho
GNMNsve
Wnigt, idd

M08 Venne noan

ts el.
Cllniig ne
clcun is wt

„

Illin

— —
nkni En tlel
8e nki nienn

el, l geleng

eoo guſen Do
mneam Phi⸗
npero, r ine
m. Y Dun
lGis? A
Nlonninon
unn lte,
lummmum onni

4

Enma rounentes
Unſu tumn i

1 un I

,
lcei let,
mem Lipen
an lbettaten
beehigr

uiei

e ſegiinr,n
Eed tenun
me, kim
(ezo tel

novi fwgqeris. 12 5

me ipſo, verum eſt tamen teſtimonium meum,
uoniam ſcio, unde venerim, & quò abeam,
id quod vos neſcitis. Vos more hominum ju-
dicatis, ego non judico quenquam. Et ta-
men, ut maxime judicem, judicium meum
verum eſt, utpote qui non ſim ſolus, ſed unà
ctiam adſit, qui me miſit, Pater. In veſtra
quoque lege ſcriptum eſt, duorum hominum
teſtimonium vVerum eſſe. Ego de me ipſo teſti-
monium dico; dicit etiam is, à quo ſum mil-
ſus, pater. E. Ubinam eſt tuus pater? Je. Vos
neque me noviſtis, neque patrem meum. Si
me noſſetis, meum quoque patrem noſſetis.
Ego abiturus ſum, & vos me requiretis, atque
in peccato veſtro moriemini. Quèò ego abibo,
vos non poteſtis venire. Ja. Num ipſe ſe in-
terficiet, quod dicat, quo ipſe abiturus ſit,
nos venire mon poſſe? Je. Vos hinc inferne
eſtis, ego ſuperne, vos ex hoc mundo eſtis,
ego non item. Ideoque dixi vobis, vos in pec-
catis veſtris morituros, id quod fiet, niſi cre-
dideritis, me eum eſſe. P. Nam quis tu es?
Je. Jamdudum id vobis ſum elocutus. Equi-
dem mulra de vobis habeo vere dicere; ſed ut
ille, qui me miſit, verax eſt: ita ego quoque
ea demum, quæ ex eo audivi, hominibus re-
nuncio. Verum enim vero cum me extuleri-
tis, tum demum intelligetis, me eſſe eum,
qui mea ſponte faciam nihil, contraque, ſicut
me docuit pater, ita loquar, mecumque ha-
beam eum, qui me miſit. Neque enim me
ſolum deſeruit pater, ad cujus ego arbitrium
omnia

126 Caſtellionis Dialogi ſelectiores

omnia ſemper facio. Quod ſi vos, qui mihi
creditis (video enim eſſe non parum multos)
in meis diétis manebitis, vere diſcipuli mei
eritis, veritatemque intelligetis, quæ vos in
libertatem vindicabit. qu. Nos Abrahami pro-
genies ſumus, neque cuiquam ſervivimus, &
tu audes dicere, te nos facturum in liberos?
Je. Credite mihi, quicunque facit peccatum,
ſervus eſt peccati. Atqui ſervo non eſt domi
perpetua manſio: filio eſt. Ergo, ſi vos filius
libertate donabit, reipfa liberi eritis. Neque
vero me præterit, vos eſſe progeniem Abra-
hami, ſed enim cupitis me necare, poſtquam
mea in vobis oratio locum non habet. Ego,
quod cognovi à patre meo, loquor, itidem
vos, quod didiciſtis à patre veſtro, facitis.
Ju. Noſter quidem pater Abrahamus eſt. Je.
Si Abrahami filii eſſetis, Abrahamo digna face-
retis. Nunc cupitis me perimere, hominem,
qui verum vobis ſum effatus, id quod audivi
ex DEO. At nihil tale faciebat Abrahamus.
Vos patre veſtro digna facitis. Ju. Atqui e
ſtupro nati non ſumus. Unum patrem habe-
mus DEum. Ze. Si à DEO patre eſſetis, ama-
retis me, quippe cum à DEO profedctus vene-
rim. Neque enim mea ſponte veni, ſed ab eo
miſſus. Cur meam orationem non agnoſcitis?
Cur mea dicta audire non poteſtis? Vos ex
patre Vejove eſtis, & patris veſtri libidinibus
miniſtros vos libenter præbetis. Ile jam ab
initio fuit homicida, nec in veritate perſtitit,
nempe veritate vacuus. Quodſi falſum loqui-
2 tur,

6 Peo n Altch,
Vmnnit tön
umen nenn er
,Kctsz d won
6an kulet, K on
l Ame l
runum .
Unte, Aremnams
te, Ewermin
GS, De
uſr es dae
morwons e, e
teſicg! NKe⸗
Etid nernlliee
Pudt, gen in.
Uün, anen nun
lalfngren,
Nenda, l wrien
ns lehre
te enn E fin
rpde
Wütnmnſſtti.“
ichrn.
n Men ſe
in brn

N ei H

—
rilin in
n unn nrlo

Nertonl ne
bet, e e g

MoEdbuitn 1o.
n Enninini
hrumn in heg
Sõ
Ibron e An
ofiu
d tit. Nene
agenien Anr⸗
ene ſolguan
Mrt en,
NrNln icen
nns Chn, ans
MNun
Auhmalzuin
iiner, tanien
nb i1 t i
elat 4brtlang
is NA
un aaden be⸗
Mreeſeit, mr.
1O oehs⸗
nteſel, lſel e
en on naleni
telss Nnl
6retti bidn’
teis Me e
1 ertie
l lon
u

novi fderis. 127

tur, de ſuo loquitur, utpote mendax, men-
daciique pater. At mihi vos, quia verum di-
co, non creditis. Quis me veſtrüm coargue-
rit peccati? Quodſi verum dico, cur mihi
non creditis? Qui à DEO eſt, DEl dicta audit.
Vos ideo non auditis, quia à DEO non eſtis.
Ju. Annon rectè dicimus, te eſſe & Samarita-
num & furioſum? Je. Ego furioſus non ſum,
ſed patrem meum decoro: vos vero me pro-
bro afficitis; ſed non ego meæ laudi ſtudeo,
eſt qui ſtudeat, & cum ratione. Credite mi-
hi, qui mea dicta obſervaverit, mortem non
videbit unquam. Ju. Nunc plane videmus te
furere. Abrahamus ipſe mortuus eſt, & ipſi
vates, & tu eum à morte in perpetuum vindi-
cas, qui tibi dicto audiens fuerit? Num tu
major es patre noſtro Abrahamo, qui tamen
mortuus eſt, ut etiam ipſi vates? Quem tu
te facis? JYe. Si ego me ipſum laudarem, lau-
datio mea nulla eſſlet. Pater meus eſt, qui me
laudat, quem vos cum dicatis veſtrum eſſe
DEum, tamen non noviſtis. At ego novi.
Id quod ſi negarem, veſtri eſſem ſimilis, id eſt
mendax; ſed novi eum, ejusque dictis pareo.
Abrahamus ille parens veſter geſtivit videre
diem meam, & vidit, & vidiſſe gaviſus eſt.
Ju. Quinquaginta annos nondum habes, &
Abrahamum vidiſti. Ze. Imo antequam Abraha-
mus eſſet, ego eram. Ju. Proh ſcelus! hæccine
nos tam indigna ferre? Quin eum cooperimus

lapidibus? Agite, fiat lapidatio. Sed quid
hoc eſt? Nusquam comparet: evanuit?

SEN-

128 Caſtellionts Dinlogi ſelectiores

SENTENTIA.
Patrem ſequitur ſüua proles. Cut quisque
obedit, ejus hlius, aut ſervus eſt. Ex opere
Judicatur de bhomine. Einpii ſünt ex diabolo
nati. Servire züſtitie, ea demum libertas
eſt. Simulatores dum ſe negant hbomicidas, in
eo ipſo veſzigio homicidia moliuntur. Simula-
torem ſi homicidii arngueris, occidet te, ſi pot-
erit, ut ſe non homicidam eſe oſtendat. Uti-
nam tantum ſnperet mundus, ut ex ſuis eos
Fructibus eognoſceret.

I2. CZCUS NATUS. Joan. IX.

Argumentum.

JEſus cæcum natum ſanat. Phariſæi
poſtquam hoc, etiam interrogatis ejus
parentibus, reſciverunt, de JEſu male-
dicunt, & ſanatum, quia de JEſu bene-
dicebat, ejiciunt. Scd Efus ei ſeſe
aperit; & Phariſæos cæcitatis arguens
de ſeipſo bono paſtore diſputat.

Diſcipuli, JEſus, Cæcus natus, Vicini,
Phariſæi, Judæi, Parentes cæci.

Masiſter, utrum propter ſuum hie, an pro-
pter parentum peccatum cæcus natus eſt.
Je. Propter neutrum: tantum ut divina in eo
opera demonſtrarentur. Me oportet rem age-
re ejus, qui me miſit, dum dies eſt. Veniet
nox;

vi
—
nig mnnt
Aen Vonhn
Eicen Cn

ningn
et. Dreken
Etbmmis uikl
oreeſranum
En hnigi
lemmnniml
Ntihin, gliſe
umilngnfitn u
atoe anilinam
Aniiinn
1En ns. 0 Dn
etl hocene ed i
Acnr e wu
Iun, MuuiNe
mihnmnd n
ſcte, ahiete e
Crels et nanmn
ar Ain
ollnng l, no
Ernbtiit⸗
nbem, gen tl
tile ilt n

Gd d ſen

novi fwderis. 8 129

nox, cum agi non poterit. Donec in hac vita
ago, lux ſum hominum. Sed age jam, huic
homini lucem conferam. Confectum eſt. Abi
lotum in piſcina Siloa. C. FPaciam, & quidem
libenter. O me felicem, ſi poſſum adipiſci id,
quod homines vocant lucem, quo ita delectan-
tur, ut negent quicquam jucundius! At ego nun-
„ duam ne ſuſpicari quidem potui, quale eſſet: ne-
WeH „ due omnino animo & cogitatione comprehende-
e „ re, quid album, quidve atrum dicant. Ita mihi
natura iniqua fuit, ut mihi rem omnium præ-
dicatione ſuaviſſimam inviderit. Sed jam vi-
deor mihi ad piſcinam perveniſſe: lavabo me,
ln N. ur ſum juſſus. Q DEus immortalis, quid hoc
n. rei eſt! hoccine eſt videre? Ho ho, vix ſum
mmnmnei compos præ gaudio! Video ego cœlum,
InEnt. Muſd terram „homines. Bone DEus, quis eſt hodie
n Menta tam fortunatus, quam ego ſum? O populares,
1,& aſpicite, aſpicite eum, qui ex utero matris
Muck Kte⸗ cæcus eſt exceptus, nunc liquido videntem.
Mu eol V. Eſtne hic ille, qui ſolebat ſedens mendicare?
I Nl 4 J. Plane. A. Pieri non poteſt. Alius eſt, ejus
ckts ſimilimus. C. Imo ego vero ille ipſe ſum.
let V. Quo pacto tibi aperti ſunt oculi? C. Qui-
dam homo, quem Eſum nuncupant, pulve-
rem ſputo ſuo temperatum meis oculis ille-
Dlen vit: deinde juſſit, ut irem lotum in Siloa,
ſe nſe gu facto, ſenſum videndi ſum aſſecutus.
bun e) D V. Ubi eſt ille? C. Me latet. . Deduca-

6 Trnn, Tonin

S mus eum ad Phariſæos. C. Quo libet. V. Ad-
ENm UCNe ducimus vobis hominem, Phariſæi! qui ait,

. § —. . .
, ſe, cum à nativitate cæcus eſſet, videndi mu-

in ic⸗ I nus

130 Caſtellionis Dialogi ſelectiores

nus à Eſu eſſe aſſecutum. &. Quomodo
iſtud, amabo? C. Cœno mihi oculos illevit,
uibus deinde ablutis, video. E. Is homo
non eſt à DEO profectus, ut qui ſabbatum non
agat. A. Qui poſſit improbus homo tam ſtu-
enda? Yb. Tu, quid de eo cenſes, qui tibi ocu-
os aperuit? C. Egone? Vatem eſſe. Ju. Cre-
dibile non eſt, eum, qui nunc videt, cæcum
fuiſſe. Evocentur huc ejus parentes. A. Sane
placet. Heus vos, accerſite eos! M. Fiet.
u. Placet hanc rem altius ſeiſcitari. M. Ad-
unt. Ju. Hiccine eſt filius veſter, quem
vos prædicatis cæcum eſſe natum? Qui fit,
ut nunc cernat? Par. Hunc filium eſſe noſtrum,
& cæcum fuiſſe natum, ſcimus; quomodo
nunc cernat, neſcimus, quisve ei oculos ape-
ruerit, nos fugit; ipſe jam grandis eſt, ipſam
interrogate, de ſe ut eloquatur. b. Appel-

letur iterum. Ades tu, fatere verum. Nobis

ſatis cognitum eſt, hominem illum eſſe ſcele-
ratum. C. Sceleratus ſit, necne, nelcio,

unum illud ſcio, me, cum cæcus fuerim, nunc

oculis uti. PTh. Quid fecit tibi? Quomodo
illuſtravit tua lumina? C. Jam vobis dixi,

neque audiviſtis. Quid denuo vultis audire?
Num vos quoque vultis ejus diſcipuli fieri?

Pb. Abi in malam rem! Tu es ejus diſcipulus;
nos Moſis ſumus diſeipuli. Satis ſcimus, cum
Moſe locutum eſſe Dkum, at hic unde ſit,
neſcimus. C. Ergo in eo eſt admirabilitas,
quod vos neſcitis, unde ſit, cum mihi oculos
patefscerit. Jam ſcimus, improbos à DEO
. 10 n

i,
—
ai
crNR, enn alt
peum eniini
crllhrwketuis
4wetn N
eum imig An
Ulmcnm kll
ctne end ee
cllk e. Uenstu, 1
Cnrn öͤet,
ſcczeun Eih
1 Cln en fii
mrtenwumorden:
Recnmren,
enm Cgiürten,
Ndemin Erd
eig in Ni. N.
es Neecnum in-
Qüimmn immn er
uoſcencit, ir,
imm rimm,
nlir et, gui
lrlig ihrit n
tifegetfin,
6 Lafnoeen
WEdonr ſe
K Nn
hnnt denn
n iiͤ d i
au gin
de e W
E e NRNN

Purglint

bushomttn it.
en, guithicn⸗
ten eſſe, N.
noniget, cenn
Mnts 1 g
nt esl M Ner
ſiii Ne⸗
I elct, Cven
AnN ,
flonelenokran
Cmns, Cponoco
RNe⸗
n guisth ihen
Anmr R Nr.
Miere felum Nts
ſhen Mn lele⸗
ſty Necſe, helh
eus eni ue
di di, Cntn
in rods i⸗
elo ſlis ute
Zt lifli hil
16 eisdleſll
Gatsſeims, n
lie d
,et Nnirnti9
mn nii ,0

1

iplo

non audiri; ſed ſi quis pius eſt, & DEl volun-
tati parens, eum audit DEus. Nunquam poſt
hominum memoriam fando auditum eſt, quen-
quam illuſtraviſſe oculos cæci nati. Quod niſi
eſſet is profectus à DEO, nihil poſſet. Eb. Tu
ſcelerum plenus es, & nos doces? Abi forâs in
malam crucem! Je. Audio, eum, quem nativa
cæcitate liberavi, exactum eſſe à Judæis. Et
ecce eum. Heus tu, habesne fidem DEl filio?
C Quis autem is eſt, ut ei fidem habeam?
Je. Vides eum. Is ipſe eſt, qui tecum loqui-
tur. C. Ego vero fidem habeo. Ze. Ego in
hunc terrarum orbem ad hoc diſcrimen & ad
hunc delectum veni, ut, qui non vident, vi-
deant: & qui vident, cæci fiant. Eb. An tibi
nos videmur cæci? Je. Si cæci eſſetis, non
eſſetis in vitio. Nunc quia dicitis vos cerne-
re, peccatum in vobis hæret. Sic accipire.
Qui non intrat per januam in caulam, ſed alio
tranſcendit, is fur eſt & latro. Qui autem
intrat per januam, paſtor eſt ovium. Huic
janitor aperit; hujus vocem exaudiunt oves 3
hic ſuas appellat nominatim, easque educit,
eductisque præit viam; hunc oves conſequun-
tur, ut cujus vocem agnoſeant. Alienum au-
tem non ſequuntur, ſed defugiunt, quoniam
non agnoſcunt alienam vocem. Verum ut
intelligatis, quid mihi velim, ſic habetote.
Ego ſum janua ovium. Omnes quicunque
ante me venerunt, fures ſunt & latrones,
nec ecos audiverunt oves. Ego ſum janua.
Per me qui intrabit, ſervabitur, & ingreffam
. I 2

132 Caſtellionis Dinlogi ſeleltiores

& egreſſum liberum habebit, & paſcuum nan-
ciſcetur. Fur non aliam ob cauſam venit,
quam ut furetur, mactet, perdat; ego veni,
ut vita fruantur, & melius habeant. Ego ſum
paſtor bonus. Paſtor bonus animam ponit pro
ovibus. At mercenarius ille, non paſtor, cu-
jus ſuæ non ſunt oves, ſi quando videt lupum
venientem, relictis ovibus, in pedes ſe conji-
cit; lupus oves agit, rapit; ille mercenarius
fugit, nempe mercenarius, nec curam habens
ovium. Ego ſum paſtor bonus, & meas novi,
viciſſimque eis ſum notus. Quemadmodum
novit me pater, ita ego novi patrem, & ani-
mam pono pro ovibus. Habeo autem alias
oves, quæ non ſunt hujus ovilis, quæ etiam
mihi adducendæ ſunt, meamque vocem audi-
ent: atque ita fiet unum ovile unusque pa-
ſtor. Ideo me pater amat, quia animam po-
no, eam reſumpturus. Eam quidem nullus
mihi eripere poteſt, ſed ipſe mea ſponte eam
pono; habeo enim poteſtatem eam ponendi,
rurſumque ſumendi. Hoc mihi in mandatis
dedit meus pater. Ju. Furioſus eſt, & inſanit;
quid eum auditis? A. Hæc non ſunt furentis.
Poteſtne furia cæcorum oculos lucis uſu do-
nare?

SENTENTIA.

Quos ſanaturus eſt Cbriſtus, prius foœdat 5

boc ſt, feædos eſſe oftendit. Simulatoribus nibil
ſt vel pertinacius, vel erudelius. Equidem ſic
aibi perſuaſi, etiamfi reliqui omnes veritati
rés-

ei

—
n, ſnnlm
enl elit,

.

getere r
inle,0 NA
glis
e
Pe u anign
.
nlie Minee,
ih ſc ju 4
do falt il t

Un

Ae luntn
Murtt,

un elen Con
Achenie ün
wimn geln
eo AN Abe
He, els fartr
1 Un ttan ,
Eeiprrun
Eie Mn
nmyſemlonn
Amn ninech

9hon paton er⸗
MNt, nitelymn
npeces e lani⸗
le neenni
Netmm habens
E, Enen nol,
Cbncnotun
lunen, Amn.
Uben men ais
Nls, alr anan
uNWeN⸗
n e r
n, in ninm,r
Uun glten
Ge mer honen

.
tenn camn end,.

niti m mancas
sel Nilnt
DOrintkrentis
Us s uin o

l.
n in er
Gnliktrenhi
liu

ſ

novi faderis. 133

—

erederent, ſimulatores non eſe eredituros.
Quos mundus ejicit, Cbriſtus accipit, eiszue
ſeſe aperit. Qui divina ſapiunt, mundo fure-
re videntur. Aperi hbie tandem oculos, o ca-
ce munde, & noli continuo furoris arvguere,
ſi quis aliquid vel agit, vel dicit, gquod tu,
0 Retua centiceps, vel non approbas, vel non
intelligis. Cognoſece, & iterum tertioque cog-
noſee, anteqguam judices. Nam ad pœniten-
gum properat, cito qui judicat.

13. LAZARUS. Joan. XI.

Argumentum.

4*

IEſus Lazarum in vitam ſuſcitat.
Martha, Zhſus, Maria, Judæi.

Qum eſſem domi, allatus eſt mihi nuncius,
advenire Eſum. Itaque ei extra vicum
obviam procecdo. Sed eum advenientem vi-
deo, adibo & ſalutabo. O Domine, ſi adfuis-
ſes hic, meus frater non fuiſſet mortuus.
Sed nunc etiam ſcio, te, quicquid a DEO
petiveris, impetraturum eſſe. Je. Reviviſcet
frater tuus. Mart. Scio ego, revicturum,
cum reviviſcent homines in illo noviſſimo die.
Je. Ego ſum reſurrectio & vita, ita ut mihi
confidentes omnes & mortui ſint revicturi, &

vivi nunquam ſint morituri. Credis hoc?

Mart. Etiam Domine. Ego credo, te eſſe Chri⸗
ſtum, illum DEl filium, orbi exſpectatum. Sed
„. 1 3 ees

134 Cahellionis Dialogi Jelectiores

eo evocatum Mariam ſororem meam, quæ
domi miſera luctu tabeſcit. Je. Quam multa
acerba & perpefſu aſpera evenire in homi-
num vjta neceſſe eſt? Me milereſcit harum
miſerandarum muliercularum, quæ chariſſimi
f atris morte concuſſæ mœrore conficiuntur:
& jam ad me, ſicut ad certum aſylum, confu-
gient, opemque meam & præſens auxilium im-
plorabunt. Atque ecce eas huc accurrentes
cum magna hominum multitudine. Ipſa autem
Maria, ut plorat, ut lamentatur, ut ſuo luctu
omnibus lacrymas excutit! Jam credo mihi
ad pedes jacebit ſupplicans. Mar. O Domi-
ne, ſi tu hic adfuiſſes, meus frater non fuiſſet
mortuus! Je. Ubi eum poſuiſtis? Ju. Veni
viſum Ut commotus eſt, & lachrymarum vim
profundit! nimirum eum valde amabat Alius.
Non poterat is, qui cœci oculos recluſit, effi-
Ccere, ut ne hic moreretur? Sed videte, ut
rurſum conturbatur. Je. Hic eſt monumen-
tum: movete ſaxum. Mar. At jam ſœtet,
Domine, nam quatriduum eſt. Je. Dixine
ego tibi, te, ſi potes fidere, viſuram glorio-
ſum & plane divinum factum? Tollite modo
ſaxum. Pater! gratias tibi ago, quod me audi-
viſti. Equidem ſciebam, ut me ſemper audias,
ſed dicebam propter circumſtantem hominum
multitudinem, ut credant, me à te eſſe milſ-
ſum. Lazare veni foràs! Ju. O rem ſeculis
omnibus inauditam! Videte, videte homi-
nem e ſepulchro emergentem, vinctis pedibus
& manibus faſciis, vultuque ſudario ohvelato.

lun D
e Gnlette.
N—

Noe ere
igt un ,n
N diu NℳN

4
MX. N
4

ocd e
te un Cocet,
felss,
oruen Glert.

Adeſern
M e,

elyutßiun
Nrecg kaum?
Me Coc;i
en Oe
legelit Neſte
ein Ne Cen
npe in
1 Alkrtmnuſe
niintt I
Ubfeftit,ei
Pecnini n
ubinnbe,

nten in ſen

„ h,„:
Ahire

Vn nll
cſeiik ) hon
ſe nitſt urun
Im Ge driſin
ore cohfonmn⸗
n lon entt

Zens auritumi

lue zecunrene
line ſolauren
uuur, u ſo uc
m ced nini
l. 0 Don--
Vkaer don fuler
Wiſkl Ne eni
Cörowimn
hNAleamebt Au
Cells tecſidck⸗
Mu) E nist
, Mo el mnmen
, At zn let
nel. eDn
t bun ohri
,n, Iliz nol
Cod en
neſerher ute
Nlnten homix
e ire ſ 4
ten al
e, Ier 1
eto

.
leſntm m

dq Ffaderis. 13 5

O immenſam DEI potentiam! Je. Solvite
eum, & dimittite liberum.
SENTENTIA.

Cbriſti voæ etiam a mortuis auditur,; &
nos vivi enm non audimus. .

14. DIVES.
Matth. XIX. Marc. X. Luc. XVIII.
Argumentum.

IEſus ab adoleſcente interrogatus vi-
tæ viam docet, &. quam ſit ea diviti-
bus difficilis, oſtendit, deque præmiis

ſuorum diſſerit.

Adoleſcens, Eſus, Diſcipuli.

Masiſter bone, quid boni faciendum mihi

eſt, ut vitam æternam adipiſcar? Y. Quid
me dicis bonum? Nemo bonus eſt, niſi unus
DEus. Quodſi vis ad vitam pervenire, ſerva
præcepta. A. Quænam? J. Ne adulterato.
Ne occidito. Ne furator. Falſum teſtimonium
ne dicito. Ne quem intervertito. Parentem
utrumque colito. Alterum ut teipſum diligi-
to. A. Hæc omnia ſervavi jam a teneris. Quid

mihi reſtat? J. Probo. Unum tibi deeſt. Si
vis perfectus eſſe, i venditum rem tuam omnem,

& pecuniam in pauperes erogato, theſaurum
habiturus in cœlo: deinde ad me ſequendum,

crucem ferens, venito. D. Eho! abit moœ-

1 4 ſtus:

136 Chaßellionis Dialogi ſelectiores

ſtus, eſt enim perdives. YJ. O mei diſcipuli,
quam difficulter, qui rem habent, ad regnum
cœleſte perveniunt! Obſtupetis? O fili,
quam diffieile factu eſt, ut, qui divitiis freti
funt, in regnum divinum ingrediantur. Dieam
iterum. Facilius eſt rudentem trajici per fora-
men acus, quam divitem in regnum divinum
introire. O. Ecquis igitur poterit ſervari?
J. Hoc humanis quidem viribus fieri non por-
eſt, ſed poteſt divinis. Nam omnia, quan-
tumvis hominibus ardua videantur, a DEO
tamen fieri poſſunt. L. Nos quidem (ut vi-⸗
des) reliquimus omnia, ut te ſequeremur:
quid ergo hine aſſequemur? J. Vos quidem
certe, qui me ſecuti eſtis, cum in renovata
vita in tribunali magnificus conſedero, ſede-
bitis etiam in duodecim tribunalibus duode-
cim tribus Iſraëlitarum judicantes. Et omni-
no, quisquis domum, aut fratres, aut ſoro-
res, aut patrem, aut matrem, aut conjugem,
aut liberos, aut agros reliquerit, mei nomi-
nis & evangelii regnique divini gratia, is
& in hoc ævo, etiam inter tot acerba, centu-
plum accipiet, & in futura ætate vita fruetur
ſempiterna. Sed multi primi erunt ultimi, &
ultimi erunt primi. Nam in regno ccleſti
idem uſu venit, quod in quodam patrefami-
lias, qui primo mane exiit ad conducendos in
vineam ſuam operarios: & cum ſingulis dena-
riis in diem cum eis decidiſſet, eos in vineam
dimiſit. Iterumque circiter horam tertiam
egreſſus vidit alios otioſos in foro manentes,
quos

ent di
em,

anin ie
AAu eſe
Euim E
Wn ue
ATsCtsin
ibnn ten
