hoc miſerrimo bello, (*) domus ejus tota mihi
patuit, qua, ſi opus fuiſſet, tam eſſem uſus,
quam mea. Maximum autem mihi vinculum
cum eo eſt, quaſi ſanctioris cujusdam neceſſi-
tudinis, quod eſt Attici noſtri familiariſſimus,
eumque unum præter cæteros obſervat, ac di-
ligit. Quem ſi tu jam forte cognoſti, puto
me hoc, quod facio, facere ſerius. Ea eſt
enim

(*) Urbe Achajæ. (* *) inter Cælarem & Pompejum.

irkmmiti, 4
nre ihuncnn

aliri 4

Slunnare

1

ra ſngig on
liui en

e, wo Eebent
IIne wwbitone,
ntbi, N otts
deele Mn.
Mbiren Wne
Tawicida n &
Ue, ſ wdi ſcrgn
16. M ane,
lelero, ilitk
Cnftkkin t

lihon A
1
CRO VI
. 33
Tkini (An
Uonekterhe
Kretun e

l N.

0 MLDITIG

tun.

lenarttenn.
lntwdn.

Chnmtnit

le cls 1 e ,
errerus minicunt
N Ten;, Mint
tei, um Moline
umus ets wuemini
8, mn elen uis,
tcn mhi nedin
s Cshlmmnecs
nti bniiniin
os Ced
nr arnti
ere elg 1

Epiſtol. 71

enim humanitate, & obſervantia, ut eum tibi
jam per ſe ipſum commendatum putem. Quod
tamen ſi ita eſt, magnopere a te quæſo, ut ad
eam voluntatem, ſi quam in illum ante has meas
literas contuliſti, quam maximus poſtea mea
commendatione cumulus accedat. Sin autem
propter verecundiam ſuam minus ſe tibi obtu-
lit, aut nondum eum ſatis habes cognitum;
aut quæ cauſa eſt, cur majoris commendatio-
nis indigeat: Sic tibi eum commendo, ut ne-
que majore ſtudio quenquam, neque juſtiori-
bus de cauſis, commendare poſſim. Faciam-
que id, quod debent facere ii, qui religioſe,
& ſine ambitione, commendant: ſpondebo
enim tibi, vel potius ſpondeo, in meque reci-
pio, eos eſſe Man. Curii mores, eamque cum
probitatem, tum etiam humanitatem, ut eum
& amicitia tua, & tam accurata commendatio-
ne, ſi tibi ſit cognitus, dignum lis exiſtimatu-
rus. Mihi certe gratiſſimum feceris, ſi intel-
lexero, has literas tantum, quantum ſcribens
confidebam, apud te pondus habuiſſe. Vale.
A. U. C. 708.
Reſpons, ad Commendatitias.
L. V. Ep. XI.
M. CICERO VATINIO IMPERATORI S.
Argumentum.
Vatinii, Cæſaris intimi, epiſtolæ, quæ
non extat, reſpondet Cicero, laudando
gratum ejus animum: ſtudium ſuum
uxori

272 Epiſtolæ.

uxori illius pollicetur: addit de Dio-
nyſio ſervo fugitivo, & ſpe triumphi
Dalmatici.

rata tibi mea eſſe officia, non miror.
Cognovi enim te gratiſſimum omnium; id-
que nunquam deſtiti prædicare; nec enim tu
mihi habuiſti modo gratiam, verum etiam
cumulatiſſime retuliſti. Quamobrem reliquis
tuis rebus omnibus pari me ſtudio erga te &
eadem voluntate cognoſces. Quod mihi fe-
minam primariam Pompejam, uxorem tuam,
commendas; cum Sura noſtro ſtatim tuis litte-
ris lectis locutus ſum, ut ei meis verbis dice-
ret, ut, quidquid opus eſſet, mihi denuncia-
ret; me omnia, quæ ea vellet, ſummo ſtudio
curaque facturum. Itaque faciam, eamque,
ſi opus eſſe videbitur, ipſe conveniam. Tu
tamen ei velim ſcribas, ut nullam rem neque
tam magnam neque tam parvam putet, quæ
mihi aut difficilis aut parum me digna videa-
tur. Omnia, quæ in tuis rebus agam, & non
laborioſa mihi & honeſta videbuntur. De
Dionyſio, ſi me amas, confice. Quamcum-
que ei (*) fidem dederis, præſtabo. Si vero im-
probus fuerit, ut eſt, duces eum captivum in
triumpho. Dalmatis dii male faciant, qui ti-
bi moleſti ſunt. Sed, ut ſcribis, brevi capientur,
& illuſtrabunt res tuas geſtas; ſemper enim ha-
biti ſunt bellicoſi. A. U. C. 708. 1
LIT-

(*) Fidem veniz impetrandæ, ſi ad dominum re-
düſſet.

—
W
10z

—

SA

CMIlld
1lc

n

Verta Merhust
ile uld, 0
Netuin Calian
Eetclan Ney
Cceone inde

Vales, bene el
inter n Aine
ia, neceblenen in
lumfinn, e
lz ſer te ghnlen
m oulor alad de
Mleiſre ligitu
1n Innle ii
le Uen Croune
Piidug ninmne Cnn

Epiſtola. 273
LITE R.
EXPOSTULATORI.

Cic. ad Fam. L. V. Ep. I.

C METELLUS QC F. CELER M. TUL-
LIO CICERONI. S. D.

5n
llUI
1

Argumentum.
Queritur Metellus Celer, qui Prætor ſu-
periore anno, Cicerone Conſule, ex
Prætura Galliam pro Conſule regebat,

Metellum Nepotem fratrem ſuum a
Cicerone in Senatu oppugnatum eſſe.

0 Ir Mlinrentrfe Si vales, bene eſt. Exiſtimâram, pro mutuo
n nnic att, inter nos animo, & pro reconciliata gra-
unneenit tia, nec abſentem ludibrio læſum iri, nec Me-
6rhugnα Tellum fratrem, ob (*) dictum, capite ac for-
Hictum öe tunis per te oppugnatum iri. Quem ſi pa-
e Qummm. rum pudor ipſius defendebat, debebat vel fa-
Nmn. miliæ noſtræ dignitas, vel meum ſtudium erga
vos remque puhl. ſatis ſublevare. Nunc vi-
deo illum circumventum, me deſertum, a
quibus minime conveniebat. Itaque in luctu
&
(*) Metellus hic in Senatu dixerat, Ciceronem
in re Catilinaria minus integre egiffe, ſed tyran-
MMeE

274 Epiſtolæ.

& ſqualore ſum, qui provinciæ, qui exercitui
præſum, qui bellum gero. Quæ quoniam nee

ratione nec majorum noſtrum clementia ad-

miniſtraſtis, non erit mirandum, ſi vos pœni-=
tebit. Te tam mobili in me meosque eſſe
animo, non ſperabam. Me interea nec dome-
ſticus dolor, nec cujusquam injuria a republi-
ca abducet. A. U. C. 691.

Reſponſio ad pracedentes. L. V. Ep. II.

M. T. M. F. C. QC. METELLO Q. F. CELERI
PROCOS. S. D.

i tu exercitusque valetis, bene eſt. Scribis
ad me, te exiſtimaſſe, pro mutuo inter nos
animo, & P reconciliata gratia, nunguam
te a me ludibrio læſum iri. Quod cujusmodi
ſit, ſatis intelligere non poſſum: ſed tamen ſu-
ſpicor ad te eſſe allatum, me, in ſenatu cum dis-
putarem, permultos eſſe, qui rempubl. a me
conſervatam dolerent, dixiſfe, a te propin-
quos tuos, quibus negare non potuiſſes, im-
petraſſe, ut ea, quæ ſtatuiſſes tibi in ſenatu
de mea laude eſſe dicenda, reticeres. Quod
cum dicerem, illud adjunxi, mihi tecum ita
diſpertitum officium fuiſſe in reipub ſalute re-
tinenda, ut ego urbem a domeſticis inſidiis (?*)
& ab inteſtino ſcelere, tu Italiam & ab arma-
tis hoſtibus & ab occulta conjuratione defen-
deres: atque hanc noſtram tanti & tam rr.
clari

(*) Lentuli & Cethegi.

— —
y mers lee
Genm; goit
Snne honorfle
Vlelt, e grn
tur Nibvenenn.
Cglneent in
Intond , fur
oratio
nett til
eltokem
nnlie hocari ape
6. un weton

cle eickumg me
lins kebnd tec
1 os hüdere N
Ubis, tonttd in
tet ele in awi
En hoc atoſtor,
Ctedcirar, bool
Pwerniice int
begt ele. ere
ithle eig nei une
uflchmmnlete
ley It rmnan
heſtein ltn,
leen, nkſete
Untienſefn
hllinente c
Elehan n
iitun ilo de
Mam mllne

Cullim

Epiſtolæ. 275

clari muneris ſocietatem a tuis propinquis la-
befactatam; qui, cum tu a me rebus ampliſſi-
mis atque honorificentiſſimis ornatus eſſes, ti-
muiſſent, ne quæ mihi pars abs te voluntatis
mutuæ tribueretur. Hoc in ſermone cum a
me exponeretur, quæ mea exſpectatio fuiſſet
orationis tuæ, quantoque in errore verſatus
eſſem; viſa eſt oratio non injucunda, & me-
diocris quidam eſt riſus conſecutus, non in te,
ſed magis in errorem meum, & quod me abs
te cupiſſe laudari aperte atque ingenue confi⸗
tebar. Jam hoc non poteſt in te non honorifi-
ce eſſe dictum, me in clariſſimis meis atque
ampliſſimis rebus tamen aliquod teſtimonium
tuæ vocis habere voluiſſe. Quod autem ita
ſeribis, pro mutuo inter nos animo; quid tu ea-
Nimes eſle in amicitia mutuimn, neſeio: equi-=
dem hoc arbitror; cum par voluntas accipitur
& redditur. Ego ſi hoc dieam, me tua cauſa
prætermiſiſſe provinciam (*); tibi ipſe levior
videar eſſe. Meæ enim rationes ita tulerunt;
atque ejus mei conſilii majorem in dies ſingu-
los fructum voluptatemque capio, IIllud dico,
me, ut primum in concione provinciam
depoſuerim, ſtatim, quemadmodum eam tibi
traderem, cogitare cœpiſſe. Nihil dico de
ſortitione veſtra (*): tantum te ſuſpicari volo,
nihil in ea re per collegam meum me inſeiente
eſſe factum. Recordare cetera: quam cito ſe=
natum illo die, facta ſortitione,; coëgerim;
quam multa de te verba fecerim, cum tu ipſe
8 2 mihi
(*) Galliam.- (**) Sortitio prætornm.

276 Epiftolæ.

mihi dixiſti, orationem meam non ſolum in te
honorificam, ſed etiam in collegas tuos con-
tumelioſam fuiſſe. Jam illud S. C. quod eo
die factum eſt, ea (*) præſcriptione eſt, ut,
dum id exſtabit, officium meum in te obſcu-
rum eſſe non poſſit. Poſtea vero quam profe-
us es, velim recordere, quæ ego de te in ſe-
natu egerim; quæ in concionibus dixerim;
quas ad te litteras miſerim. Quæ cum omnia
collegeris, tu ipſe velim judices, ſatisne videa-
tur his omnibus rebus tuus adventus, cum
proxime Romam (*) veniſti, mutue reſpondiſſe.
Quod ſcribis de reconciliuta noſtra gratia;
non intelligo, cur reconciliatam eſſe dicas,
quæ nunquam imminuta eſt. Quod ſcribis,
non oportuiſſe Metellum fratrem tuum ob di-
btum a me oppugnari: primum hoc velim exi-
ſtimes, animum mihi iſtum tuum vehementer
probari, & fraternam plenam humanitatis ac
pietatis voluntatem: deinde, ſi qua ego in re
fratri tuo reipub. cauſa reſtiterim, ut mihi ig-
noſcas; tam enim ſum amicus reipub. quam
qui maxime: ſi vero meam ſalutem contra il-
lius impetum in me crudeliſſimum defenderim,
Jatis habeas, nihil me etiam tecum de tui fra-
tris injuria conqueri. Quem ego cum compe-
riſſem omnem ſui tribunatus conatum in meam
perniciem parare atque meditari; egi cum
Claudia uxore tua, & cum veſtra ſorore Mu-
tia,
(*) Aufſchrifft: nam non nomina ſolum Senatorum,
ſed & Conſulis præſcribebantur.
(**) Itaque oppreſſo Catilina Metellus in urbem red-
iit, antequam in Galliam iret.

—
ſcſs e⸗
ellrudir
mnad
1 wjorin te
limprotim
demn atecß an
Gne ahmmmn ni
o fut
Uitſummech,
i ſeilinum
nd), Che
Keiele farct
f, untn l
Cmmunaric
u menwe delte
Unon eſe in
CoNcione tirerr
ilet ncickra
itoncne
gtpin / h
umm amnim
nentel n
NIum muimun
Gafticet
emmetis,
6ohltll finn
inſeunk

()
nen Gn
enen

er gun ne.
ego dett,
Unnbis Allein
An cum oni
8ſttine ile⸗
cfenng, cunn
uteteſvoneſce
olre Voati,
nun eſe dien;

lats,

tnen tun .
N Win eri⸗
ntnun enene
nn honantis
Ignean
in, Ar Mi⸗
N gun
Uem onmn .
n Ceknteiny
n Etlibe⸗
Pom npe
umminen
ni n
feln indell

on Eur,

Gells Nrid

Epiſzol. 277

tia, (?*) cujus erga me ſtudium pro Cn. Pom-
peji neceſſitudine multis in rebus perſpexeram,
ut eum ab illa injuria deterrerent. Atque il-
le, quod te audiſſe certo ſcio, pridie Kal. Jan.
qua injuria nemo unquam in aliquo magiſtra-
tu improbiſſimus civis affectus eſt, ea me con-
ſulem affecit, cum rempub. conſervaſſem, at-
que abeuntem magiſtratu concionis habendæ
poteſtate privavit. Cujus injuria mihi tamen
honori ſummo fuit. Nam cum ille mihi nihil,
niſi ut jurarem, permitteret; magna voce ju-
ravi verifſimum pulcherrimumque jusjuran-
dum (**), quod populus idem magna voce me
vere juraſſe juravit. Hac accepta tam inſigni
injuria, tamen illo ipſo die miſi ad Metellum
communes amicos, qui agerent cum eo, ut de
illa mente deſiſteret: quibus ille reſpondit, ſi-
bi non eſſe integrum. Etenim paulo ante in
concione dixerat, ei, qui in alios animadver-
tiſſet indicta cauſa, dicendi ipſi poteſtatem fie-
ri non oportere. Hominem gravem & civem
egregium! qui, qua pœna ſenatus, conſenſu
bonorum omnium, eos affecerat, qui urbem
incendere & magiſtratus ac ſenatum trucidare,
bellum maximum conflare voluiſſent, eadem
dignum judicaret eum, qui curiam cæde, ur-
bem incendiis, Italiam bello liberaſſet! Itaque
ego Metello, fratri tuo, præſenti (P) reſtiti. Nam
in ſenatu Kal. Jan. ſic cum eo de repub. diſpu-
8 3 tavi,
6*) Cn. Pompeji uxor.
(**„½) Sc. rempl. a ſe eſſe ſervatam. vid, orat. in Piſo.
nem & pro Domo.

(†) Antequam in Aſiam iret,

Epiſtolæ.

tavi, ut ſentiret, ſibi cum viro forti & con-
ſtanti eſſe pugnandum. A. d. tertium Non.
Januar. cum agere cœpiſſet, tertio quoque
verbo orationis ſuæ me appellabat, mihi mi-
nabatur: neque illi quidquam deliberatius fuit,
quam me, quacumque ratione poſſet, non ju-
dicio neque diſceptatione, ſed vi atque im-
preſfione evertere. Hujus ego temeritati ſi
virtute atque animo non reſtitiſſem, quis eſſet,
qui me in conſulatu non caſu potius exiſtima-
ret, quam conſilio fortem fuiſſe? Hæc ſi tu
Metellum cogitare de me neſciſti, debes exi-
ſtimare, te maximis de rebus a fratre eſſe ce-
latum: ſin autem aliquid impertivit tibi ſui con-
ſilii, lenis a te & facilis exiſtimari debeo, qui
nihil tecum de his ipſis rebus expoſtulem. Et;
ſi intelligis, non me dicto Metelli, ut ſcribis,
ſed conſilio ejus animoque in me inimiciſſimo
eſſe commotum; cognoſce nune humanitatem
meam, ſi humanitas appellanda eſt in acerbil⸗
ſima injuria remiſſio animi ac diſſolutio. Nul-
la eſt a me unquam ſententia dicta in fratrem
tuum: quotieſcumque aliquid eſt actum, ſe-
dens iis aſſenſi, qui mihi leniſſime ſentire viſi
ſunt. Addam & illud etiam, quod jam ego
eurare non debui, ſed tamen fieri non moleſte
tuli, atque etiam, ut ita fieret, pro mea par-
te adjuvi; ut ſenaticonſulto meus inimicus,
quia tuus frater erat, ſublevaretur. Quare
non ego oppugnavi fratrem tuum, ſed fratri
tuo ehgnavi: nec in te, ut ſeribis, animo
fui mobili, ſed ita ſtabili, ut in mea erga te

VO-⸗

—

—
elurne etialc
Neen Aid
ninnti pobo
oadeo: lgn⸗
Alurmmamenn
e enſis, ⸗
onet⸗ lehel
lücenn m
Gelter,iUe cn
1r uls, Mhi
a etun tud in
unocticana ue
ne miamelt
Uun ele inelig
lotene, Er G
tagne angte
uums acun Un
leNenda dete

8A4
Wen

Mhrdln,

tenn N
tum 4 (elt

e

Ppellhn, iin

et, n
EC Algle i
Peel tenſenſei
tlen, nzet
ſipnicg eriin
ktiſet hee d
Ueleli cebes eli⸗
a kire eſſe ,e
ethithiſioon⸗
Uünn dcheo⸗ G
WGehcklen. Ne
1Merl uſabi,
ein Me ninein
Lennne hunmiurn
Auna etinaet
1eKolto. N
1 Air Kanen
el Ahn,
Ure Eenie ni
mn en
Nteitonwdee
en o neiſi
Dend unt,
euunetn. Eu
Iuun, Et
t Crbie,
tüm/t

E

Epiſtolæ. 279

voluntate etiam deſertus ab officiis tuis perma-
nerem. Atque hoc ipſo tempore tibi pæne
minitanti nobis per litteras hoc reſcribo atque
reſpondeo: Ego dolori tuo non ſolum ignoſco,
ſed ſummam etiam laudem tribuo. Meus enim
me ſenſus, quanta vis fraterni ſit amoris, ad-
monet. A te peto, ut tu quoque æquum te
judicem dolori meo præbeas, ſi acerbe, ſi cru-
deliter, ſi ſine cauſa ſum a tuis oppugnatus,
ut ſtatuas, mihi non modo non cedendum,
ſed etiam tuo atque exercitus tui auxilio in
ejusmodi cauſa utendum fuiſſe. Ego te mihi
ſemper amicum eſſe volui: me ut tibi amiciſſi-
mum eſſe intelligeres, laboravi. Maneo in
voluntate, &, quoad voles tu, permanebo;
citiusque amore tui fratrem tuum odiſſe deſi-
nam, quam illius odio quidquam de noſtra be-
nevolentia detraham. A. U. C. 691.

LITERA
SUASORI.
. Cr. ad Ran. L. IV. Ep. X.

M. T. CICERO M. MARCELLO
S. P. D.
Argumentum.

Marcellum, qui a partibus Pompeji ſte-
terat, & poſt infelicem exitum Mity-
lenen confugerat, hortatur, ut redi-

tum a Cæſare impetratum maturet.
8 4 Etſi

290 Epiſtolc.

Et nihil erat novi, quod ad te ſeriberem,
magisque literas tuas jam expectare inci-
piebam, vel te potius ipſum: tamen, cum
Theophilus proficiſcererur, non potui nihil ei
Hiterarum dare. Cura igitur, ut quampri-
mum venias. Venies enim, mihi crede, ex-
pectatus; neque ſolum nobis, id eſt, tuis, ſed
prorſus omnpibus. Venit enim mihi in men-
tem, ſubvereri interdum, ne te delectet tar-
da deceſſio,. Quod ſi nullum haberes ſenſum,
niſi oculorum, prorſus tibi ignoſcerem, ſi
quosdam nolles videre. Sed, cum leviora
non multo eſſent, quæ audirentur, quam quæ
viderentur, ſuſpicarer autem, multum inter-
eſſe rei familiaris tuæ, te quamprimum veni-
re; idque in omnes partes valeret: putavi, ea
de re te eſſe admonendum. Sed quoniam,
quod mihi placeret, oſtendi, reliqua tu, pro
tua prudentia, conſiderabis. Me tamen ve-
lim, quod ad tempus te expectemus, certio-
rem facias. A. U. C. 708.

KReſponſio ad Suaſorias. L. IV. Ep. XI.
MARCELLIS CICERONI S.

lurimum valuiſſe apud me tuam ſemper au-
Gtoritatem, cum in omni re, tum in hoc
maxime negotio, potes exiſtimare. Cum mi-
hi C. Marcellus, frater amantiſſimus mei,
non ſolum conſilium daret, ſed precibus quo-
que me obſecraret; non prius mihi perſuadere
potuit, quam tuis eſt effectum litteris, ut ute-
rer veſtro potiſſimum conſilio. Res quemad-
modum

—

—
eim ſt 10a
cemlecio dut
ahümd ſt 7
andins e
te arnicorun,
momm me 1
Entam rtiſe
noe, onbuseg
nm hele egua
ciuncliele ln
ciouunbenero
leinbanmzfn
1t lugeinboe
1intlign,
Koirn,nei

609

TINSTN

UNDu
00,

Cen unn
Conllten
Achetate

WM.

tin mibi in e

lete deleckt
n Uber⸗ Eenln

ti lroleren,

el, ann krige

ſennn, uum gre
In mllum inter.
npinun feni.
Setn uni er/
um. N gin,
endh Ninun,
ebis Me ten ⸗
epecenns on⸗
llllydi
CERON

meum ende
min,un n e
imme. Cum-
Amuntlinnd
E hrihup
mini en
nluerd, 4

Epiſtola. 281

modum ſit acta, veſtræ litteræ mihi declarant.
Gratulatio tua etſi eſt mihi probatiſſima, quod
ab optimo fit animo; tamen hoc mihi mulo
jucundius eſt & gratius, quod in ſumma pauci-
tate amicorum, propinquorum ac neceſſario-
rum, qui vere meæ ſaluti faverent, te cupidis-
ſimum mei (eſſe) ſingularemque mihi benevo-
lentiam præſtitiſſe cognovi. Reliqua ſunt ejus-
modi, quibus ego, quoniam hæc erant tempo-
ra, facile & * quo animo carebam: hoc vero
ejusmodi eſſe ſtatuo, ut ſine talium virorum &
amicorum benevolentia, neque in adverſa ne-
que in ſecunda fortuna, quisquam vivere poſ-
ſit. Itaque in hoc ego mihi gratulor: tu vero
ut intelligas, homini amiciſſimo te tribuiſſe
officium, re tibi præſtabo. Vale. A. U. C. 707.

LITERT.
CONSULTATORIE.

——

Cic. ad Fam. L. XIV. Ep. WIV.
TILLEIUIS TERENTIE, ET PATER TIIL-
LIE DUABIUIS ANiMIS SUIS: ET CI-
CERO, MATRI OPTIME, SIIA-
VISS. SORORI S. P. D.
Angumentum.
Cicero uxorem monet, ut cum amicis
conſultet, maneatne Romæ, Cæſare
adventante, an ex urbe diſcedat.
8 5 Si

282 Epiſtolæ.

Si vos valetis, nos valemus. Veſtrum jam
conſilium eſt, non ſolum meum, quid ſit
vobis faciendum. Si ille Roöomam modeſte ven-
turus eſt; recte in præſentia domi eſſe poteſtis:
ſin homo amens diripiendam urbem daturus
eſt, vereor, ut Dolabella ipſe ſatis nobis prod-
eſſe poſſit. Etiam illud metuo, ne jam inter-
cludamur, ut, cum velitis, exire non liceat.
Reliquum eſt, quod ipſæ optime conſiderabi-
tis, veſtri ſimiles feminæ ſintne Romæ. Si
enim non ſunt, videndum eſt, ut honeſte vos
eſſe poſſitis. Quomodo quidem nunc res ſe
habet, modo ut hæc nobis loca tenere liceat;
belliſſime vel mecum, vel in noſtris prædiis,
eſſe poteritis. Etiam illud verendum eſt, ne
brevi tempore fames in urbe ſit. His de rebus
velim cum Pomponio, cum Camillo, cum
quibus vobis videbitur, conſideretis. Ad ſum-
mam, animo forti ſitis. Labienus (*) rem
meliorem fecit. Adjuvat etiam (**) Piſo,
quod ab urbe diſcedit, & ſceleris condemnat
generum ſuum. Vos, meæ cariſſimæ ani-
mæ, quam ſæpiſſime ad me ſcribite, & vos
quid agatis, & quid iſtic agatur. Quintus pa-
ter & filius, & Rufus, vobis ſalutem dicunt.
Valete. VIII. Calend. Febr. Menturnis. A.
IUI. C. 704.

Keé-

(*) Qui legatus Cæſaris in Gallia, orto bello civili,
ad Pompejum tranſiit.

(**) Cæſaris ſocer.

—

Pen Mn
4
eſchinttn

Au un
eoeto
ntebendie

Aimm umguun
ſen crilinns;
Eficcs ellaegeen
dklam iwer
nn hnne, gun
en'adtco l:
camactipor),
tum lanlet
Anolun Eeez
Ton wemm zcſenen
n & an ii
Gtm anlo
uum d ie
knüm A
en mtinelgn,
n m iihe
Ulete i G
Etci, olrr
en nli lie

4

WE n

e,
nce ſeenn i
i n gidt

Neltönt⸗ 4
lo, ne ink.
elite non e.
Vuine Conſtent,
lme hone. 5
lubarele wo
Uitem non t
ri tenere lge
ulrs pretis,
Awdhun et, e
mK. Wanhns
nn donla, amn
Contcentd Al.
8 Libens )
t ctun ) N
Cgkns onem
ner CMiNr
te rblee, &
er. Qunnns ⸗
Maflun tont
0r. Munmmns dA

beſtg
lu, Croneh.

Epiholz. 283

Reſponfio ad Conſultatorias. L. V. Ep. XIX.
CICERO RUFO.

Argumentum.

Meſcinius Rufus Ciceronem conſuluerat,
quas partes orto diſſidio ſequeretur:
huic Cicero conſilium ſuum Pompe-
jum ſequendi aperit.

Et mihi numquam dubium fuit, quin tibi
eſſem cariſſimus; tamen quotidie magis id
perſpicio: exſtatque id, quod mihi oſtenderas
quibusdam litteris, bo te ſGtudioſtorem in me
colendo fore, quam in provincia fuiſſes (etſi;
meo judicio, nihil ad tuum provinciale (*) offi-
cium addi poteſt), quo liberius judicium eſſe poſ-
Jet tuum. Itaque me & ſuperiores litteræ tuæ
admodum delectaverunt, quibus & exſpecta-
tum meum adventum abs te amanter vide-
bam, &, cum aliter res cecidiſſet ac putas-
ſes, te meo conſilio (**) magnopere eſſie læ-
tatum. Et his proximis litteris magnum
cepi fructum & judicii & officii tui: judi-
cii, quod intelligo, te, id quod omnes for-
tes ac boni viri facere debent, nihil putare
utile eſſe, niſi quod rectum honeſtumque ſit:
officii, quod te mecum, quodeumque cepiſ-
ſem conſilii, polliceris fore; quo neque mihi
gratius;
(*) Quæſtor enim Ciceronis fuerat.
(**) Non veniendi in urbem.

4²

284 Epiſtolæ.

ratius, neque, ut ego arbitror, tibi hone-
Rius eſſe quidquam poteſt. Mihi conſilium
captum jamdiu eſt: de quo ad te, non quo
celandus eſſes, nihil ſcripſi antea; ſed quia
communicatio conſilii, tali tempore, quaſi
quædam admonitio videtur eſſe officii, vel po-
tius efflagitatio ad coeundam ſocietatem vel
periculi vel laboris. Qum vero ea tua ſit vo-
luntas, humanitas, benevolentia erga me, li-
benter amplector talem animum, ſed ita, non
enim dimittam pudorem in rogando meum: ſi
Jfeceris id, quod oſtendis, magnam habebo gra-
tiam; ſi non feceris, ignoſcam: & alterum (†)
timori, alterum mihi te negare non potuiſſe ar-
bitrabor. Eſt enim res profecto maxima. Quid
rectum ſit, apparet: quid expediat, obſcurum
eſt; ita tamen, ut, ſi nos ii ſimus, qui eſſe
debemus, id eſt, ſtudio digni ac litteris no-
ſtris, dubitare non poſſimus, quin ea maxime
conducant, quæ ſunt rectiſſima. Quare tu,
ſi (?*?! ãſimul placebit, ſtatim ad me venies: ſin
idem placebit atque (**) eodem, nec conti-
nuo (ꝰ**) poterit; omnia tibi ut nota ſint fa-
ciam. Quidquid ſtatueris, te mihi amicum;
fin id, quod opto, etiam amiciſſimum judica-
bo. A. U. C. 704. exeunte.

LlI-

(†) Se. ſi non ſeceris, timori &e.
(*) Simal, ſc. mecum proficiſci ad Pompejum.
(**) In eundem locum, græciam, proficiſci.
(**) Fieri poterit.

n
Ceunn,ebAnmn

d Cdhoni

medn rie

1* ddende
Nen, guum
Euns ſeniatsz,
büiamult, Ten
Uiis itters G er
GO Nn elitn be
Detün kcenm. Non
erkiigrcenia
nitsmens it,
Futn in Nnnh

Helmn. un enn

upennhmen
Denentd en
mm Cülin
Cum alehn
ſeperial,

le,

—
Tiin Ad
U 30 huui
ſann,,
tomor,
lrofti,.
n ſeketnen
ſe en tun t ne

küenn ne,

m, el i ONH
Cgnncd nenn:
gnam nabedo Nn.

m Ealenm)
enon otniſer.
Mumudma. ul
Cplr, Nſonum
Gülns gicke
Gpni reltein ⸗
, giinen nuin

na. Qune

l ne ſeli:l
OGen, nee conn
biut wwtzir
6 nitiamfeum:
dallcnn ſaler

4
unyjn
n, hiofili

Epiſtola. 285

LITE R
QUERUL .

— —

Cic. ad Fam. L. XI. Ep. XI.
M. CICERO S. D. BRITO IMP.
COS. DES.

Argumentum.

Queritur, ab Antonio bellum renovatum
eſſe, quod hominum opinione a Bruto
impediri potuiſſet.

T ris uno die a te accepi epiſtolas: unam bre-
vem, quam Flacco Volumnio dederas;
duas pleniores, quarum alteram tabellarius T.
Vibii attulit, alteram ad me miſit Lupus. Ex
tuis litteris & ex Græceii oratione, non mo-
do non reſtincdtum bellum, ſed etiam inflam-
matum videtur. Non dubito autem, pro tua
ſingulari prudentia, quin perſpicias, ſi aliquid
firmitatis nactus ſit Antonius, omnia tua illa
præclara in rempub. merita ad nihilum eſſe
ventura. Ita enim Romam erat nunciatum,
ita perſuaſum omnibus; cum paucis, inermis,
perterritis metu, fracto animo fugiſſe Anto-
nium. Qui ſi ita ſe habet, ut, quemadmo-
dum audiebam de Græceio, confligi cum eo
ſine periculo non poſſit; non ille mihi fugiſſe a
Mutina

286 Epiſtolæ.

Mutina videtur, ſed locum belli gerendi mu-
taſſe. Itaque homines alii facti ſunt: nonnul-
li etiam queruntur, quod perſecuti non ſitis;
opprimi potuiſſe, ſi celeritas adhibita eſſet,
exiſtimant. Omnino eſt hoc populi, maxime-
que noſtri, in eo potiſſimum abuti libertate,
per quem eam conſecutus ſit: ſed tamen pro-
videndum ſit, ne quæ juſta querela eſſe poſſit.
Res ſe ſic habet: Is bellum confecerit, qui An-
tonium oppreſſerit. Hoc quam vim habeat;
te exiſtimare malo, quam me apertius ſcribe-
re. A. II. C. 710.

Keſponſfio ad priores. L. XI. Ep. XIII.
D. BRUTUS IMP. COS. DESIG. S. D. M.
CICERONI.
non ago tihi gratias. Qui enim re vix re-
ferre poſſum, huic verbis non patitur res la-
tisfieri. Attendere te volo; quæ in manibus
ſunt. Qua enim prudentia es, nihil te fugiet;
ſi meas litteras diligenter legeris. Sequi con-
feſtim Antonium his de cauſis, Cicero, non
potui. Eram ſine equitibus;, ſine jumentis:
Hirtium periſſe, neſciebam: Aquilam periſſe
neſciebam: (*) Cæſari non credebam prius;
quam conveniſſem & collocutus eſſem. Hic
dies hoc modo abiit. Poſtero die mane a Pan-
ſa ſum arceſſitus Bononiam. Cum in itinere
eſſem, nunciatum mihi eſt; eum mortuum
eſſe; recurri ad meas copiolas. Sic enim ve-
re eas appellare poſſum: ſunt extenuatiſſimæ,

&
(*) v. Beng. edit.

—
aminn.
Avre Annonibnn
vigens, a⸗
i ſaret bnis
um ſig un
Con h tiiete 10
nndles, ⸗
o Cn zdelen
nn Eleſmn en
eigad we l dl
lths, ulemn
I M lencdonen
Eiekeneramiid
egam damenn
lhum ele,
, RDhermm
me end hon eſe
Clunm contelt. B
Cintechtns/
le ter eo onen,
nenn ialerimen
ichz egu
n fünum onn
Kerzannd negre
Ahaſlbcni
NMen e
Crecehnt, G

ngiet

() 4 Tuuis

lignni nn

lleti i

t. ll amen 4
mehi
Cltent, Gui
umn in hebet
e getiig ſtte⸗

UME
W KN.
N

Oleintſtie.
Dötan unttotr
o,r b nun
1es, nill te ht
Cueri, Ketiar
ls, Ccenm, M
3) Cue unentht
gtlim e
Utothen in
Cnnn ehen N
1O demmen
CN N iE
H, eMn immm
ls. Areli
mtaent,
4

& inopia omnium rerum peſſime acceptæ. Bi-
duo me Antonius anteceſſit, itinera multo ma-
jora fugiens, quam ego ſequens: ille enim iit
paſſim, ego ordinatim. Quacunque iit, erga-
ſtula ſolvit, homines arripuit; conſtitit nus-
quam prius, quam ad Vada venit. Quem lo-
cum volo tibi eſſe notum: jacet inter Apen-
ninum & Alpes, impeditiſſimus ad iter facien-
dum. Cum abeſſem ab eo millia paſſuum tri-
ginta, & ſe jam Ventidius conjunxiſſet; con-
cio ejus ad me eſt allata, in qua petere cœpit
a militibus, ut ſe trans Alpes ſequerentur, ſibi
cum M. Lepido convenire. Sucelamatum eſt,
& frequenter a militibus Ventidianis (nam ſuos
valde quam paucos habet), ſibi aut in Italia per-
eundum eſſe, aut vincendum; & orare cœpe-
runt, ut Pollentiam iter facerent. Cum ſuſti-
nere eos non poſſet, in poſterum diem iter
ſuum contulit. Hac re mihi nuntiata; ſtatim
quinque cohortes (?*) Pollentiam præmiſi, meum-
que iter eo contuli: hora ante, præſidium
meum bPollentiam venit, quam Trebellius cum
equitibus. Sane quam ſum gaviſus: in hoc
enim victoriam puto conſiſtere. In ſpem ve=-
nerant; quod neque Planci quatuor legiones
omnibus ſuis copiis pares arbitrabantur, neque
ex Italia tam celeriter exercitum trajici poſſe
credebant. Quos ipſi adhuc ſatis arroganter
Allobroges (?*), equitatusque omnis, qui eo præ-
miſſus
(*) Ad Tanari & Sturæ confluentes urbs nobilis, in
Liguria mediterranea.
(**) Pollentiæ eives.

288 Epiſtolm.

miſſus erat a nobis, ſuſtinebant; noſtroque
adventu ſuſtineri facilius poſſe, confidimus.
Tamen, ſi quo etiam caſu Hiſaram ſe trajece-
rint; ne quod detrimentum reipublicæ injun-
gant, ſumma a nobis dabitur opera. Vos
magnum animum optimamque ſpem de ſumma
republica habere, volumus; cum & nos, &
exercitus noſtros, ſingulari concordia conjun-
Gtos, ad omnia pro vobis videatis paratos. Sed
tamen nihil de diligentia remittere debetis,
dareque operam, ut quam paratiſſimi & ab
exercitu reliquisque rebus, pro veſtra ſalute,
contra ſceleratiſſimam conſpirationem hoſtium
confligamus. Qui quidem eas copias, quas diu
ſimulatione reipublicæ comparabant, ſubito ad
patriæ periculum converterunt. A. U. C. 710.

LITE R.
ADHORTATORI.

———-—

Cic. ad Fam. L. X. Ep. III.

M. T. CICERO CN. PLANCO IMP.

CONS. DES. S. P. D.

Argumentum.
Veritus Cicero, ne cum Antonio ſe con-
jungeret Plancus, aucupatur laudibus
ejusdem benevolentiam, hortatur-
que, ut rempublicam tueatur.

Cum

IIueneRlen

/Ein 1 iin
homcei gnet e
lkt: AMat Un
Eetadne A Alan
ceſwrisuntee n
en Crzonnne hn
unfimn gun inn

eYusen cooltimean

me dgoemd, lu⸗
alene e,
irnuen un eude,
lo weo, dun ſadn
I &E Culls min
e; vom minl e
Uem. Onnin hunme
Guce, Cunſte ornt
Ecens, mus infie
indultrzone feoi,

llein de iinte
enls, un honins
nlt Erorſhtg
Mer 4 1
Ablare, nn
Ui Natot

UMlum

Ili
n rkudr
Telollleizen
Etut den i
ehencetn
cum nt
Cbeortli ctnn
Ets annc
enitere Cehets
nuntſini E ,
6ofeirl une,
atopen hokim
lsz uus i
Urhrmd Kito ad
m. MCI.

ſoni

INCO NNO.
Ngree
.
Atnoktt
hupehn dte
em, M
ntuegen

Epiſtola. 289

Cum ipſum Furnium per ſe vidi libentiſſime,
tum hoc libentius, quod illum audiens, te
videbar audire. Nam & in re militari virtu-
tem, & in adminiſtranda provincia juſtitiam,
& in omni genere prudentiam mihi tuam ex-
poſuit: & præterea mihi non ignotam in con-
ſuetudine & familiaritate ſuavitatem tuam
adjunxit; præterea ſummam erga ſe liberalita-
tem. Quæ omnia mihi jucunda, hoc extre-
mum etiam gratum fuit. Ego, Plance, ne-

ceſſitudinem conſtitutam habui cum domo ve-

ſtra, ante aliquanto, quam tu natus es: amo-
rem autem erga te, ab ineunte pueritia tua;
confirmata jam ætate, familiaritatem, cum
ſtudio meo, tum judicio tuo, conſtitutam.
His de cauſis mirabiliter faveo dignitati
tuæx; quam mihi tecum ſtatuo eſſe commu-
nem. Omnia ſumma conſecutus es, virtute
duce, comite fortuna; eaque es adeptus ado-
leſcens, multis invidentibus, quos ingenio
induſtriaque fregiſti. Nunc me amantiſſimum
tui, nemini concedentem, qui tibi vetuſtate
neceſſitudinis potior poſſit eſſe, ſi audies;
omnem tibi reliquæ vitæ dignitatem, ex opti-
mo reipublicæ ſtatu, acquires. Scis profeéto,
nihil enim te fugere potuit, fuiſſe quoddam
tempus, cum homines exiſtimarent, te nimis
ſervire temporibus: quod ego quoque exiſti-
marem, te ſi ea, quæ patiebare, probare etiam
arbitrarer. Sed cum intelligerem, quid ſenti-
res; te arbitrabar videre, quid poſſes. Nune
alia ratio eſt; omnium rerum tuum judicjum
T Eſt,

290 Epiſtolcz.

eſt, idque liberum. Conſul es deſignatus, opti-
ma ætate, ſumma eloquentia, maxima orbi-
tate Reipublicæ virorum talium. Incumbe,
per deos immortales, in eam curam & cogi-
tationem, quæ tibi ſummam dignitatem &
gloriam afferat. Unus autem eſt, hoc præſer-
tim tempore, per tot annos Republica devexa-
ta, Reipublicæ bene gerendæ curſus ad glo-
riam. Hæc, amore magis impulſus, ſcriben-
da ad te putavi, quam quo arbitrarer, te mo-
nitis & præceptis egere. Sciebam enim, ex
iisdem te hæc haurire fontibus, ex quibus ipſe
hauſeram. Quare modum faciam. Nunc
tantum ſignificandum putavi, ut potius amo-
rem tibi oſtenderem meum, quam oſtentarem
prudentiam. Interea, quæ ad dignitatem
tuam pertinere arbitrabor, ſtudioſe diligen-
terque curabo. Vale. A. U. C. 710.

Reſponſio adantecedentes. L. X. Ep. IV.
PLANCHS CICERONI.

Gratiſſimæ mihi tuæ litteræ fuerunt; quas ex
Furnii ſermone te ſcripſiſſe animadverti.
Ego autem præteriti temporis excuſationem
affero, quod te profectum audieram: nec mul-
to ante rediſſe ſcivi, quam ex epiſtola tua (*)
cognovi. Nullum enim in te officium, ne mi-
nimum quidem, ſine maxima culpa videor poſ-
ſe præterire: in quo tuendo habeo cauſas plu-
rimas, vel paternæ neceſſitudinis, vel meæ a
pueritid
(j*) qus eſt prima libri X.

—

emmi0

1

Crrentr

ve Cune 1
etur eusfenln

eruen

Elatt, gtoc tn

D

Ammn, orttoin

encui et, god ne
t Ceeungn

tſytene berentid d

m en keot

Urmm Gwen en

N, N Atkerdonen

4

Cortre noſete une

tenmit. Qrn h
lantum uitiodenit

9Enperhuunmg

e

5
I M, e, ,a

leen,
lis lngnen;

Uertetde

uhmneumkdun

.

I

Hi

e Minelhhälni
itetir

n 6.¹
nbunkrangnſe

D
inplll, Crte.
irn, ten
Nthan elin, e
hi, Aglh
1 keum. Nn
hu otins ano⸗
un Centaten
KAüptuten
Nn kuügde Aun.
NlC0.

lLNNO
C4GOM

Eſenur, unt
e⸗ inuſſeti
Uß Orliüinen
Alttnm. Men
e lon tu
eckeln t
nClhr ſſent.
huben laß.
ind Nr

7

PEpiſtolc. 291

pueritia obſervantiæ, vel tui erga me mutui
nmoris. Quare, mi Cicero, quod mea tua-
que patitur ætas, perſuade tibi, te unum eſſe,
in quo ego colendo patriam mihi conſtituerim
ſanctitatem. Omnia igitur tua conſilia mihi
non magis prudentiæ plena, quæ ſumma eſt;
videntur; quam fidelitatis, quam ego ex mea
conſcientia metior. Quare, ſi aut aliter ſen-
tirem, certe admonitio tua me reprimere; aut;
ſi dubitarem, hortatio impellere poſſet, ut id
ſequerer, quod tu optimum putares. Nune
vero quid eſt, quod me in aliam partem tra-
here poſſit? Quæcumque in me bona ſunt;
aut Jortunz beneficio tributa, aut meo labore
parta, etſi a te propter amorem carius ſunt
&ιſtimata; tamen vel inimiciſſimi judicio tanta
ſunt, ut præœæter bonam famam nihil deſiderare
videantur. Quare hoc unum tibi perſuade:
quantum viribus eniti, conſilio providere;, au-
Ctoritate movere potuero, hoc omne rveipubli-
ν ſemper futurum. Non eſt ignotus mihi ſen-
ſus tuus: neque, ſi facultas, optabilis mihi
quidem, tui præſentis eſlet, umquam a tuis
Conſiliis diſcreparem; nec nunc committam,
ut ullum meum factum reprehendere jure poſ-
ſis. Sum in exſpectatione omnium rerum; quid
in Gallia citeriore, (*) quid in urbe menſe
Januario geratur, ut ſciam. Interim maximam
hic (**) ſollicitudinem curamque ſuſtineo, ne
inter
(*) cui præerat D. Brutus.
(**) in tranſalpina ſ. ultima Gallia.
T 2

292 Epiſtolæ.

inter aliena (*) vitia hæ gentes noſtra mala
ſuam putent occaſionem. Quòôd ſi proinde,
ut ipſe mereor, mihi ſucceſſerit; certe & tibi,
cui maxime cupio, & omnibus viris bonis ſa-
tisfaciam. Fac valeas, meque mutuo diligas.
A. U. C. 710.

LITE KR
GRATULATORI..

