Txercentut iis: .
Mreiſi (4) hein

Mim () iißs zun

Aenlnr enn dr
tuum teng iin
Eihm, K laille
Drpſnhts Adang

(0 N l, e
thlull

1tonn

8CoNrleni
Pad lneni
Omehgle ſin

l

Cnchle e
tecle, ,
egte
Münm erpnin
ſilt
etkengtt
Cnltaclrore:

ger
WRa en

Nuur Na w
letlae ntes
Getanelmmm
negezon etit
Cune ſer Nun
eſun
t, ſrril⸗
erurxeenl
m
ntrütne wrd⸗
Ceme
mloutgke.
Urichuctan
ueklgtin,
rlrla/

Generum Carminum. 3 57

Ex Virg. Ceorgicis L. IV. v. 149.
De natura apum.

unc age, naturas apibus quas Juppiter ipſe
Addidit, expediam; pro qua mercede, (1)
canoros
Curetum ſonitus crepitantiaque æra ſecutæ,
Diéctæo cœli regem pavere ſub antro.
Solæ communes gnatos, conſortia tecta
(2) Urbis habent, magnisque agitant ſub
legibus ævum.
Et patriam ſolæ, & certos novere penates;
Venturæque hyemis memores æſtate laborem
Experiuntur, & in medium quæſita reponunt.
Namque aliæ (3) victu invigilant, & fœdere
pacto
Exercentur agris: pars intra ſepta domorum
Narciſſi (ꝗ4) lacrimam, & lentum de cortice
gluten,
Prima (5) favis ponunt fundamina. Deinde
tenaces
Suſpendunt ceras: aliæ ſpem gentis adultos
Educunt fœtus; aliæ puriſſima mella
Stipant, & liquido diſtendunt nectare cellas.
Sunt, quibus ad portas cecidit cuſtodia (6) ſorti:
Z 3 Inque
(1) Fabula eſt, apes a Curetibus, Cretæ incolis, per
crepitacula eorum allectas, Jovem infantem in antre
Dictæo montis Cretæ melle ſuo paviſſe.
(2) Alvearis ſui. .
3) Victui quærendo. Victu, antiquus dativus.
) Guttas, rorem.

6
(5*) Cellulis, mel recepturis.
(6) In ſortem, ſortis loco.

358 Collectio uſitatiorum

Inque vicem ſpeculantur aquas, & nubila cœli:
Aut onera accipiunt venientum, aut agmine
facto
Ignavum fucos pecus a præſepibus arcent.
Fervet opus, redolentque thymo fragrantia
mella.
Ac veluti, lentis Cyclopes fulmina (7) maſſis
Cum (8) properant, alii taurinis follibus auras
Accipiunt redduntque, alii ſtridentia tingunt
Mra (9) lacu: gemit impolſitis incudibus Ætna.
Illi inter ſeſe magna vi brachia tollunt
In numerum, verſantque tenaci forcipe ferrum.
Non aliter, ſi parva licet componere magnis,
Cecropias innatus apes amor urget habendi,
(10) Munere quamque ſuo. Grandævis (11) op-
pida curæ,
Et munire favos, & dædala fingere tecta.
At feſſæ multa referunt ſe nocte minores,
Crura thymo plenæ; paſcuntur & arbutapaſſim,
Et glaucas ſalices, caſiamque, crocumque ru-
bentem,
Et pinguem tiliam, & (12) ferrugineos hya-
cinthos.
Omnibus una quies operum, labor omnibus
unus.
Mane ruunt portis; nusquam mora. Rurfſus
easdem
Veſper
7) Ferri maſſis.
8) Propere excudunt.
9) Aquis, vel vaſe aquarum frigidarum,
10) Pro ſorte, quæ cuique cecidit.
11) Alvearia, ut ſupra, urbes.
12) Nigri coloris.

6
(
6
(

Hnrisgne Defedt

It cywbe intzhl fln

„

1veneten 0lrunt,
Verumiglge flisn
Otelegum ihlerege
Duſfctan, elugte,
dehe etam euns eni
AMuninert, Mtoglen
Tnusmmorfenmm
Umniſlsgunen
fin: (nde e

t nn intonie

uttannn Conu
Preteten kegen nen
. ..

(nne

ſepihid ne
hyo ſien
Nela
Unin ni

ibrehekenn
Ponere moni
ef

belten,
irtos
,trorutns

W

CGenerum Carminum. 359

Veſper ubi e paſtu tandem decedere campis
Admonuit, tum tecta petunt, tum corpora
. curant.
Fit ſonitus, muſſantque oras & limina circum.
Poſt, ubi jam thalamis ſe compoſuere, ſiletur
In noctem, feſſosque ſopor ſuus occupat artus.
Nec vero a ſtabulis pluvia impendente recedunt
Longius, aut credunt cœlo adventantibus euris;
Sed circum tutæ ſub mœnibus urbis aquantur,
Excurſusque breves tentant, & ſæpe (13) la-
pillos,
Ut cymbæ inſtabiles fluctu jactante ſaburram,
Tollunt: his ſeſe per inania nubila librant.
Illum adeo placuiſſe apibus mirabere morem,
Quod nec concubitu indulgent, nec corpora
ſegnes
In venerem ſolvunt, aut fœtus nixibus edunt;
Verum ipſæ e foliis natos & ſuavibus herbis
Ore legunt: ipſæ regem parvosque (14) Quirites
Sufficiunt, aulasque, & cerea regna refingunt.
Sæpe etiam duris errando in cotibus alas
Attrivere, ultroque animam ſub faſce dedere.
Tantus amor florum & generandi gloria mellis.
Ergo ipſas quamvis anguſti terminus ævi
Excipiat: (neque enim plus ſeptima ducitur
) æſtas)
At genus immortale manet, multosque per
annos
Stat fortuna domus, & avi numerantur avorum.
Præterea regem non ſic Ægyptus, & ingens
Z 4 Lydia,
(13) Quibus contra impetum venti ſuſtineantur.
(14) Cives.

360 Colleltio uſitatiorum

Lydia, nec populi Parthorum, aut Medus Hy-
daſpes
Obſervant. Rege incolumi mens omrubus una
Eelt;
Amiſſo rupere fidem; conſtructaque mella
Diripuere ipſæ, & crates ſolvere favorum.
Ille operum cuſtos; illum admirantur, & omnes
Circumſtant fremitu denſo, ſtipantque fre-
quentes;
Et ſæpe attollunt humeris, & corpora bello
Objectant, pulchramque petunt per vulnera
mortem.
His quidam ſignis, atque hæc exempla ſecuti
Eſſe apibus partem divinæ mentis, & hauſtus
theréos dixere.

GENUIS DACTYLICUM,
Hexametro & Tetrametro initiali conſtans.
Boéëthius Lib. J. 3.

unc me discuſſa liquerunt noëte tenebræ,
+ Luminibusque prior rediit vigor.
Ut, cum præcipiti glomerantur ſidera Coro, (*)
Nimboſisque polus ſtetit imbribus,
Sol latet, ac nondum cœlo venientibus aſtris
Deſuper in terram nox funditur.
Hane ſi Threicio Boreas emiſſus ab antro
Verberet, & clauſum reſeret diem,
Emicat, & ſubito vibratus lumine Phœbus
Mirantes oculos radiis ferit.

GENIIS
(*) Cauro, Nordweſtwind,

Geueri
—
6ENIS
uwerto CI

nt
AMonriu

Aidur udnt e
Glert Thr,
irenda erenrau

liulhmilin
Arkyeſnn
enn, e aecn

Mignes ent
nd, Jubus unun

Crmie en
Incigveteretnen
Mimmiyi
14.

pwun toknl
Ne neotam z
Kumarlſe 1
Qum Comns

tine,
In Nlelg
Wnengcen
ehl
fcnent
Herehnmn

Vun

niuntnb dn
ortgle
ene⸗
Kuohneln
ennt len
en
eienki

Nid, uut

,
r etenee,
n
1CeC
nntbia
eieus

isdern
eetttenn
Unie Me
fein

CGenerum Carminum. 361

GENUIS DACTYLICUM,
Hexametro & Tetrametro finali compoſitum.

Morat. Lib. I. 7.
Ad Munatium Plancum. Cos.

Alii alias laudant civitates, Horatius reliquis
anteponit Tibur, ubi Plancus natus, quem ad
diluendas curas cohbortatur.

Laudabunt alii claram Rhodon aut Mitylenen,
Aut Epheſum, bimarisve Corinthi
Mœnia, vel Baccho Thebas, vel Apolline
Delphos
Inſignes, aut Theſſala Tempe.
Sunt, quibus unum opus eſt, intactæ Palladis
(1) urbem
Carmine perpetuo celebrare, &
Undique decerptam fronti præponere olivam. (2)
Elurimus (3) in junonis honorem
Aptum dicit equis Argos, ditesque Mycenas. (4)
Me nec tam patiens C(?y) Lacedæmon,
Nec tam Lariſſæ percuſſit (6) campus opimæ,
Quam domus Albuneæ reſonantis, (7)

5 Et

(1) Athenas.
(2) Oliva Palladi ſacra.
(3) Singularis pro plurali.
(4) Mycenæ templo Junonis pereelebres.
(5) Severæ educationis & durioris laboris patiens,
(6) Cepit amore ſui.
(7) Albunea, Nympha, a qua fons & nemus appellatur.

Cebert

362 Collebtio uſitatiorum —
—
Et præœceps Anio (8), & Tiburni lucus, & uda 0ENNS!
Mobilibus pomaria rivis. 1Bexanen
Albus (9) ut obſcuro deterget nubila cœlo “
Sæpe Notus, neque parturit imbres
Perpetuos: ſic tu ſapiens finire memento 4L.M
Triſtitiam vitæque labores “
Molli, Plance, mero; ſeu te fulgentia ſignis Drn
Aborlors

Caſtra tenent, ſeu denſa tenebit B
Tiburis umbra tui. Teucer (10) Salamina pa- Murltn Ninds
tremque umina eret
Cum fugeret, tamen uda Lyæo Emtigla) om!
Tempora populea (11) fertur vinxiſſe corona,
Sic triſtes affatus amicos:

Quo nos cunque feret melior fortuna paren- Immniute ſel
te, (12)
Ibimus, o ſocii comitesque. Crrhithe
Nil deſperandum Teucro duce & auſpice Teucro. Higon miglonm
Certus enim promiſit Apollo Iueritana;

Ambiguam (13) tellure nova Salamina futuram. Poniferautunn

O fortes pejoraque paſſi Drumakeen
Mecum ſæpe viri, nunc vino pellite curas, Dammtamenctl
Cras ingens iterabimus æquor. Mlicern
GENIS (iscer
Dolwie N
(8) Anio & Aniene, fluvius. H
(9) Albus Notus, i. e. ſerenus, non ſemper pluvius. Tmd

(10) Teucer Telamonis filius, a patre, quod Ajacis
fratris mortem non ultus eſt, ejectus Cyprum petit.
(11) Populus arbor ſignum lætitiæ.
(12) Quam parens.
C13) i. e. duplicem & binominem, quarum altera nune
eſt in Attica, alteram ego & vos condemus in Cy-
pro. Vel: de qua ambigi poſſet, an priori in Atti-
ea cederet.

ntionie
Generum Carminum. 363

GENUIS DACTYLELICIM,
ex Hexametro & Penthemimeri.

Hor. Lib. IIV. 7.

ire nenen

ts Ad L. Manlium Torquatum.

eilhmnk Diffugere nives, redeunt jam gramina campis,
Arboribusque comæ. .
Mutat terra vices, & decreſcentia ripas
lumina præatereunt. (1)
Gratia (2) cum Nymphis geminisque ſorori-
bus audet
Ducere nuda choros.
Immortalia ne ſperes, monet annus, (3) &
almum
Quæ rapit hora diem.
Frigora miteſcunt Zephyris; ver proterit æſtas,
Interitura; ſimul
Pomifer autumnus fruges effuderit; & mox
Bruma recurret iners.
vyeliranij Damna tamen celeres reparant cœleſtia lunæ. (4)
uo. Nos ubi decidimus,
NY Quo pius £äneas, quo Tullus dives & Ancus, (5)
Pulvis & umbra ſumus.
Quis ſcit, an adjiciant hodiernæ craſtina ſummæ
Tempora Dè ſuperi?
Cuncta

(1) Ripas non excedunt.
(2) Gratia cum geminis ſororibus, i. e. tres Gratiæ,
Aglaja, Thalia, Euphroſyne.
(3) Anni viciſſitudo.
(4) i. e. Novus annus reparat ea omnia, quæ cum
priori anno interierunt.

(5§) Tullus & Ancus, Reges romani.

364 Collectio uſitatiorum

Cuncta manus avidas fugient hæredis, amico
Quæ dederis animo. (6)
Cum ſemel occideris, & de te ſplendida Minos
Fecerit arbitria: (7)
Non, Torquate, genus, non te facundia, non te
Reſtituet pietas.
Infernis neque enim tenebris Diana (8) pu-
dicum
Liberat Hippolytum, (9)
Nec lethæa valet Theſeus abrumpere caro
Vincula EPirithoo. (10)

GENUS ADONICUM.
Boëthius Lib. I. 7.

Jubibus atris Mox reſoluto
Condita nullum Sordida cœno
Fundere poſſunt Viſibus obſtat.
Sidera lumen. Quique vagatur
Si mare volvens Montibus altis
Turbidus Auſter Defluus amnis,
Miſceat æſtum; Sæpe reſiſtit (1)
Vitrea dudum Ohiice ſaxi. (2)
Parque ſerenis Tu quoque ſi vis
Unda diebus Lumine claro
Cernere

(6) Quæ tibi indulſeris, ad hæredem non venient.
(7) Judicia.
(8) Quamvis Dea.
(9) Theſei filium. vid. Ovid. Metam. XV.
(10) Qui ad inferos deſcendit, ut Broſerpinam raperet,
ibique vinctus remanſit.
Impeditur.
1. A rupe ſoluti. Virg. Georg. II. 480.

Cane
—
Cen 76 Feruch,
nnir ſecho
e allen.
Cancin ele,
Uele ünorem,

I CNMS
H
Gwlteritnten
mnnie kytun
iun.
Hete is,i
Eper upend
Canas horreios,
linns i
urenm guisgubs
n tros e⸗
Gordibud telli,
16
dehius ſenes g
Dimp, ercelb e
Deeitin nnges
li
end Meſis,
Aunm Gnen

tinte
—
ent kei
4 aI

te Periii
teſnnc

b in
1. 57
Coun
N
9
bnumeren

N

eN
Ie

Nerunm
tboe As
IS Annd,

2,

51)

(anek

un N Veblen.
teden Km

GunD

lntenmunk

Generum Carminum. 36 5
Cernere verum, Spemque fugato,
Tramite recto Nec dolor adſit.
Cacpere callem: Nubila mens eſt
Gaudia pelle, Vinctaque frenis,
Pelle timorem, Hæc ubi regnant.

II. GENUS SAPPHICUM. (*)

Nor. L. U. 10.

Ad mediocritatemn, &0 animi zæquabilitatem in
utraque fortuna retinendam bortatur Lici-
nium.

Ręecius vives, Licini, neque altum
Semper urgendo; neque, dum procellas
Cautus horreſcis, nimium (1) premendo
Litus iniquum.
Auream quisquis mediocritatem
Diligit, tutus caret obſoleti
Sordibus tecti, caret invidenda
(2) Sobrius (3) aula,
Sæpius ventis agitatur ingens
Pinus; excelſæ graviore caſu
Decidunt turres; feriuntque ſummos
Fulmina montes.
Sperat infeſtis, metuit ſecundis,
Alteram ſortem bene præparatum

Pectus.

(*) Genus ſapphicum ſolitarium, quod meris ſapphi-
cis verſibus, Adonico non admiſto, conſtat, pete
ex Boëthii Lib. II. 6.
(1) Navem ſemper ad litus flexuoſum detinendo.
Allegoriæ ſenſus facile ex ſequenti patet.
(2) Temperans.
(3) dificio ſplendidiori.

366 Collelttio uſitatiorum

Pectus. (4) Informes hiemes reducit
Jupiter; idem
Summovet: non, ſi male nunc, & olim
Sic erit: quondam cithara tacentem
Suſcitat muſam, neque ſemper arcum
Tendit Apollo.
Rebus anguſis animoſus atque
Fortis adpare: ſapienter idem
Contrahes, vento nimium ſecundo,
Turgida vela.

EJUSDEM GENERIS.
Hor. L. I. 16.

ad Grosphum.

Animi tranquillitatem non in divitiis, nec bo-
noribus, ſed coërcendis cupiditatibus quæren-
dam, docet.
Oitium (1) Divos rogat in patenti
(2) Prenſus Æ.geo, ſi ſimul atra nubes
Condidit Lunam, neque certa fulgent
Sidera nautis:
Otium bello furioſa (3) Thrace,
Otium Medi pharetra decori,
Grosphe, non gemmis, neque purpura ve-
nale, nec auro.
Non enim gazæ, neque conſularis
Submovet (4) lictor miſeros tumultus
Mentis,

(4) Inamcenas.
(1) Vitam quietam.
(2) Deprehenſus in lato mari Ægæo a tempeſtate.
(3) Thracia, i. e. Thrax bellicoſus.
(4) Publicus miniſter, Conſuli faſces præferens.

Ganeft
—

c,Enin

lch

ſitur pard let
enger in ali l
OS
ſec ſeres l

bicc 9

0er Eriig- 4 1
Cegdr

lns n Nrrſen
DGerkt urge, d
lenperet fin.
Darte be
Colald dlurun e
Lonuſh)l
Et mini hnln, th

l geges cendun
Im wcer
6 Umnr is e
“

Nne,
1 eltn
Uper on
ine
En
lſench,

Generum Carminum. 367

Mentis, & Curas (y) laqueata circum
Tecta volantes.
Vivitur parvo bene, cui paternum
Splendet in menſa tenui ſalinum,
Nec leves ſomnos timor aut cupido
Sordidus aufert.

Quid brevi fortes (6) jaculamur ævo
Multa? quid terras alio calentes
Sole mutamus? patriæ quis exul
Se quoque fugit?
Scandit æratas vitioſa naves
Cura (7) 5à nec turmas equitum relinquit,
Ocyor cervis, & agente nimbos
Ocyor Euro.

Lætus in præſens animus, quod ultra eſt,
Oderit curare, & amara læto
Temperet riſu. Nihil eſt ab omni
Parte beatum.

Abſtulit clarum cita mors Achillem:
Longa (8) Tithonum minuit ſenectus:
Et mihi forſan, tibi quod negarit,
Porriget hora.

Te greges centum, ſiculæque circum
Mugiunt vaccæ; tibi tollit hinnitum
Apta quadrigis equa; te bis Afro
Murice tinctæ
Veſtiunt
(§) Laquearibus ornata, magnifica.
(6) Sagittas dirigimus ad multa; petimus multa.
(7) Cura tecum aſcendit naves. .
(8) Ab Aurora impetravit quidem immortalitatem,
non vero perpetuam juventutem.

. Cenuenn
368 Collectio uſitutiorum

—
Veſtiunt lanæ: mihi parva rura, & gincn
(9) Spiritum Grajæ tenuem Camenæ lolman l
(10) Parca non mendax dedit, & malignum nn ner
Spernere vulgus. doßte⸗ 4
li er mennn

ALIHD. Ctr lirep aunt
Ex Carmine ſeculari Horatii potiores Strophæaæ. bennm muifit i

Phoœbe, ſi ſiluarumque potens Diana, Gn
Lucidum coœli decus, o colendi M sewe
Semper, & culti, date, quæ precamur Nietni uin
Tempore ſacro; Dnuiz eniur
Quo Sibyllini monuere verſus, kraß
Virgines lectas puerosque caſtos, m fisg Alil 8
Dis, quibus ſeptem placuere colles, Niim & rgen
Dicere carmen. Altr, Aparergee
(1) Alme ſol, curru nitido diem qui (1) C
Promis & (2) celas, aliusque & idem
Naſceris, poſſis nihil urbe Roma II CEN
Viſere majus. nr
Fertilis frugum pecorisque tellus 1
Spicea donet (3) Cererem corona: 40
Nutriant (4) fœtus & aquæ ſalubres Cun ſenit, gmnn
M Hen colen
(6) Condito mitis placidusque telo
Supplices audi pueros, Apollo: uubemm
Siderum regina bicornis audi, Thnlens on

Luna, puellas:
Roma () Njme tune

(9) Facultatem tenuem ex Græcis poëtis deſumtam. „Uent
(10) Fati Dea. ln
(¹) Qui alis omnia. (2) Oceidens condis.
(3) Quam agricolæ coronabant ob frugum ubertatem.
(4) Fœtus & frugum & animalium.
(5⁵) Salubris pluvia & aégr. (6) Recondito.

Utihnn

tue N
en Dinz,
Gle Naumt

ſie

1,
Aloe,

1cles,

e tli⸗

CrCX.,
Nlls
e

hc,

Generum Carminum. 369

Roma ſi veſtrum eſt opus, Iliæque
Litus Etruſcum tenuere turimnmæ, (7)
Juſſa pars mutare Lares & urbem
Soſpite curſu:
Cui per ardentem ſine fraude Trojam
Caſtus Æneas patriæ ſuperſtes
Liberum munivit iter, daturus
(8) Hlura relictis:
Di probos mores docili juventæ,
Di ſenectuti placidæ quietem,
KRomulæ genti date (9) remque, prolemque,
Et decus omne.
Jam Fides, & Pax, & Honor, Pudorque
Priſcus, & neglecta redire virtus
Audet; adparetque beata pleno
(10) Copia cornu.

III. GENUS ALCAICUM.
Hor. Lib. I. Od. 34.
Ad ſe ipſum,

guem pœnitet, quod Epicureos ſeguutus parum
NRtudioſe Deos coluerit.

Parcus Deorum cultor & infrequens,
Inſanientis dum (1) Japientiæ
Con-

(7) Trojanæ turmæ litus Tiberinum fato divino obti⸗
nuere.
(8) Plura quam in patria amiffla reliquerunt.
(9) Divitias.
(10) Kerum omnium ubertas.
(1) Stolidæ Epicureæ diſfciplinæ peritus,
A a

370 Collectio uſitatiorum

Conſultus erro; nunc (2) retrorſum
Vela dare, atque iterare curſus
Cogor relictos. Namque (3) Dieſpiter,
Igni coruſco nubila dividens,
Plerumque per purum tonantes
Egit equos volucremque currum;
Quo (4) bruta tellus, & vaga flumina,
uo Styx, & inviſi horrida (5) Tanari
Seqes, Atlanteusque finis (6)
Concutitur. Valet ima ſummis
Mutare, & inſignem attenuat DEus,
Obſeura promens: (7) binc apicem rapax
Fortuna cum ſtridore acuto
Suſtulit; bic poſuiſſe gaudet.

ALIUuD EJIHSDEM GENERIS.

Hor. Lib. II. 3.
Ad Delium.

Mentis aquabilitas in utraque fortuna ſer-
vanda.

JEduam memento rebus in arduis
Servare mentem, non ſecus in bonis

Ab inſolenti temperatam
Lætitia, moriture Deli!
Seu

(2) Mutare conſilium, reſipiſcere.
(3) Jupiter, diei pater.
(4) Gravis, ſine ſenſu.
(5⁵) Urbis Laconiæ, ſ. promontorii, unde poëtæ fin-
gunt deſcenſum efſe ad inferos.
(6) Atlantis cacumen.
(7) Summam poteſtatem rapax fortuna cum ſtrepitu
luctuoſo aufert.

Ceeft
—
Goellas Olll
Gr in rendd
Kos teclunu

1o gions inen
2) Irmn opt
Hund & 0l
Ujnhu uen
He in, & un
Pres meent ke
Dum )n
()Mun
Cele Cenls ſli
lugte, Honds d
(el; & erlen
Dtis oe
Dwenne, Pried n
Minerelt n
De gente itd
Pirm
Ormnes eocenn on
Vetrur unt ei
netimm, &
Etlium inn

btonn

etrorſa

Etare oun
len,
Cnuntes
gle⸗ Curwun
Legn fumin,
in ) Lem
d 1
imn unns
ur Den,
, Miern n
o

4
en
ce.

N

undis
cusin ans

Generum Carminum. 371

Seu mœſtus omni tempore vixeris,
Seu te in remoto gramine per dies
Feſtos reclinatum bearis
(1) Interiore nota Falerni:
Quo piaus ingens albaque populus
(2) Umbram hoſpitalem conſociare amant
Ramis, & obliquo laborat
Lympha fugax trepidare rivo.
Huc vina, & unguenta, & nimium breves
Flores amœnæ ferre jube roſæ;
Dum (3) res, & ættas,; & ſororum
(4) Fila trium patiuntur atra.
Cedes coëmtis ſaltibus, & domo,
Villaque, flavus quam Tiberis lavit,
Cedes; & exſtructis in altum
Divitiis potietur heres.
Diveſne, priſco natus ab Inacho,
Nil intereſt, an pauper & infima
De gente ſub dio moreris;
Victima nil miſerantis Orci.
Omnes eodem cogimur: omnium
Verſatur urnâ ſerius ocius
Sors exitura, & nos in æternum
Exilium impoſitura (5) bνα.
Aa 2 EJUIS-

(1) Vino falerno, in interiore cellæ parte recondito,
& nomine Conſulis notato.
(2) Conjunctæ ramis umbram hoſpitibus gratam con-
ciliant.
(3) Rationes domeſticæ.
(4) Fata Parcarum.
(*§) Charontis navi, animas per Acherontem tradu-
centi, ubi æternum ab hac vis exulandum eſt.

Cener

Colleltio uſitatio rum

gue⸗ u⸗
EJUSDEM CGENERIS. lralſ hin
Hor. L. III. 2. U1filie
eces: G) N
Anguſtam, Amici, pauperiem pati Egnit nan
Kobuſtus acri militia puer t ( n
Condiſcat, & Parthos feroces br u)
Vexet eques metuendus haſta; Peretw ineelo⸗
Vitamque ſub dio, & trepidis agat ſen mmreceden
In rebus: illum ex mœnibus hoſticis leruit hete
(1) Matrona bellantis Tyranni
Proſpiciens, & adulta virgo, N.CEN.
Suſpiret: Eheu, ne (2) rudis agminum
Sponſus laceſſat regius aſperum en
Tactu (3.) leonem, quem cruenta ſar inan zi
Per medias rapit ira cædes! Cohenrr dde
Dulce & decorum eſt pro patria mori. ee inerl ſett,
Mors & fugacem perſequitur virum; kucll gar len!
Nec parcit imbellis juventæ Fjmnia Clyereg
. Poplitibus, timidoque tergo- on hucchien nn
Virtus, (4) repulſæ neſeia ſordidæ, ligiito oonſnnee
Intaminatis fulget honoribus; Ner hott relee
Nec ſumit aut ponit (?) Ncures i nlige tefe
(6) Arbitrio popularis auræ.
Virtus, recludens immeritis mori AVünhimnm
Coœlum, (7) negata tentat iter via; (Alerdo, in

CEtus⸗ ſa in elen
l) wene e

(1) Uxor tyranni, hoſtis bellantis.
(2) Militiæ rudis.
(3.) Militem romanum per Alleg.
(4) Quæ nusquam turpiter repelli ſe patitur.
5) Magiſtratus.
33 Ad arbitrium mobilis populi.
7) Iter patefacit per vias aditu multis difficiles.

ſmninnn
12.

Perien N
prer
Ewr
Mg ut;
nhi⸗
as holti
Dni
i,
Anmium
un
enn
ls
Punn w
iun pun,
ee

e doroh,
1 le 1

Odltr,

n 4 anlu

Generum Carminum. 373

Cœtusque vulgares & (8) udam
Spernit humum, fugiente penna.
Eſt & fideli tuta ſilentio
Merces: (9) vetabo, qui Cereris ſacrum
Vulgarit arcanæ, ſub isdem
Sit (10) trabibus, fragilemque mecum
Soluat (11) phaſelon. Sape (12) Diespiter
Neglectus inceſto addidit integrum:
KRaro antecedentem ſceleſtum
Deſeruit pede pœna (13) claudo.

IV. GENUS ANAPESTICUM.
Bosth. Lib. I. F.

Felix nimium prior ætas,
Contenta fidelibus arvis,
Nec inerti perdita luxu,
Facili quæ ſera ſolebat
Jejunia ſolvere glande.
Non Bacchica munera norant
Liquido confundere melle,
Nec lucida vellera Serum (1)
Tyrio miſcere veneno. (2)
Aa 3 Somnos
(8) Udam humum, res terrenas.
(9) Vetabo, ſit: non eſſe mecum ſinam.
(10) In eadem navi mecum.
Lii9 Navem: mecum abnaviget.

12) Jupiter non cultus ſæpe innoeentes punit cum
ſontibus.
8 13) Tardo.
1) Populi Scythiæ Aſiaticæ, hodie Tangut & Sina,
ſericum ex bombycibus texentes.
(2) Tyrium venenum i. e. color purpureus, quia
murex, Purpurmuſchel in littore Tyri invenitur.

. . Gere
Collectio uſitatiorum

n d
Somnos dabat herba ſalubres, Pmm Iu

Potum quoque lubricus amnis, ange
Umbras altiſſima pinus. acium
Nondum maris alta ſecabat Ner nace
Nec mercibus undique lectis nngt ſin

Nova littora viderat hoſpes. Uien
Tunc claſſica ſæva tacebant, Uino

Odiis neque fuſus acerbis

Cruor horrida tinxerat arma. Iligle le
Quid enim furor hoſticus ulla Achen n
Vellet prior arma movere, An in lill
Quum vulnera ſœva viderent, Dſecnc
Nec præmia ſanguinis ulla? Nut gelesn
Utinam modo noſtra redirent er
In mores tempora priſcos! onm Ceoot-
Sed ſævior ignibus Ætnæ MhINS
Fervens amor ardet habendi. In gaucetyint
Heu quis primus fuit ille, Cerunten
Auri qui pondera tecti Cun monetem
Gemmasque latere volentes, lrane, 1
Pretioſa pericula, fodit. lbet rere mn
V. GENERA JAMBICA tär
Lebonmr ih n

7. Senarium, pete ex Horatii Epodon Libro 17. (Eumn
2. Quaternarium, pete ex Prudentii Catbeme- Higylk Inn

rinon HMyinn. 2. Wnnnd n
3. Jenarium cum guaternario: Ar dun tonnt
Hor. Epodon. 2. Inhtc i
Vitæ ruſticæ Laudes.
Bęatus ille, qui procul negotiis, W
Fie n

Ut priſca gens mortalium

Tunnt,t
ngnun i

Paterna

Rtuntn
— CGenerum Carminum. 375

–

Paterna rura bobus exercet ſuis,

e ud Solutus omni fœnore. .
Kruir Nec excitatur claſſico miles truci,
ſe llz Nec horret irartum mare:
ßs Forumque vitat & füperba civium
e Potentiorum limina.
gtun, Ergo aut adulta vitium propagine
Altas maritat populos, (1)
ſee Inutilesque falce ramos amputans,
te lI Feliciores inſerit:
e, Aut in reducta valle mugientium
lilren, Proſpectat errantes greges:
lla⸗ Aut preſſa puris mella condit amphoris:
let Aut tondet infirmas oves.
Vel, cum decorum mitibus pomis caput
ln Autumnus arvis extulit,
beri Ut gaudet, inſitiva decerpens pira,
ir le, Certantem & uvam purpuræ,
Qua muneretur te, Priape, & te Pater
ſgketes Sylvane, tutor finium!
D Libet jacere modo ſub antiqua ilice,
Modo in tenaci gramine.
Labuntur altis interim ripis aquæ,
8rpdabn. Queruntur in ſilvis aves,

Fontesque lymphis obſtrepunt manantibus,
Somnos quod invitet leves.
At cum tonantis annus hibernus Jovis

Mtither

in Imbres nivesque comparat,
2 A à 4 Aur
4.
lande (1) Populos ſ. Ullmos maritare vitibus eſt genus plan-

repii⸗ tandi vites in Italia notifflimum, quo vites ita ſe-
atain runtur, ut earum propagines ramis iſtarum arborum
M tanquam palis ſuſtineantur. Vide Columellam paſſim.

—
1

.

376 Colleltio uſitatiorum —
—
Aut trudit acres hinc & hinc multa cane rketa
Apros in obſtantes plagas:
Aut amite (2) lævi rara tendit retia, M get
Turdis edacibus dolos, (3) 1 Nr Mae⸗
Pavidumque leporem & advenam (4) laquen U hntn
gruem Pus iner eſlg
Jucunda captat præmia. ſier hen
Quis non malarum, quas amor curas habet, ICet kins ſoni
Hæc inter obliviſcitur? o ih
Quod ſi pudica mulier in partem (5) juvans Mindx nen⸗
Domum, atque dulees liberos, (icun nni
(Sabina qualis, aut peruſta ſolibus r iilhum
Pernicis uxor Appuli) in Kunn
Sacrum vetuſtis exſtruat lignis focum, Ormn rkut
Laſſi ſub adventum viri, Crik Eler
Claudensque textis cratibus lætum pecus,.
Diſtenta ſiccet ubera, (INS
Et horna dulci vina promens dolio,
Dapes inemptas apparet: „
Non me Luerina juverint conchylia, (6) EVrlli u
Magisve KAhombus, (7) aut Kari (8) uſens iſe,
Si quos eois intonata fluctibus Hono t en

Hiems (9) ad hoc vertat mare:
Non Afra avis deſcendat in ventrem meum, (o) ubffnt

Non attagen onicus ſear
Jucundior, quam lecta de pinguiſſimis tclck
Oliva ramis arborum, (s ticen, i
Aut (N

) Ames der Garnſtock ober Garngabel.
) Tanquam dolos. (4) Peregrinam, Strichvogel.
) Vieiſſim, eum marito,
Olſtrea e lacu Campaniæ Lucrino.
Soll die Meerbutte ſeyn. (8) Die Meerbraſſe.
Es) Tempeſtas coorta.

(2
(3
65
(6
67

utnn

Chinen
Dlon:
tenllt nir
16
lvenm /
‚ 0
len
di.
Wr Nss N
u!
Cless iEeni
lbs

Aaane

ni heun,
i

RN W

1t WMate:

Generum Carminum. 377

Aut herbæ Lapatbi (10) prata amantis, &
gravi (11)
Malva (12) ſalubres corpori:
Vel agna Feſtis cæſa Terminalilus, (13)
Vel hœdus ereptus lupo.
Has inter epulas ut juvat paſtas oves
Videre properantes domum!
Videre feſlos vomerem inverſum boves
Collo trahentes languido,
Poſitosque vernas, ditis examen domus,
Circum renidentes (14) Lares,
Hæc ubi locutus: fſœnerator Alphius,
Jamjam futurus ruſticus
Omnem relegit Idibus pecuniam:
Quærit Kalendis (15) ponere.

4. GENUS CHOLIAMBICUM
LTAMBICM SCAZON. (*)

Catulli Poëma 22. ad Varrum. t.

Juffenus iſte, Varre, quem probe noſti,
Homo eſt venuſtus, & dicax & urbanus,
Idem-
(10) Lendekraut, oder Sauerampfer.
(II) SÆgrotanti. .
(12) Papelkaͤskraut. Vid. Hor. Lib. I. 31. 16.
(13) In honorem DEI Termini inſtitutis.
(14) Laͤchlend. vid. Hor. III. 6. 12.
(15) Idibus nomina exigebant, kalendis & exigebant
& collocabant Romani. Alphius exegit Idibus,
agros emturus, ſed ſtatim proximis kalendis ad in-
genium fœneratoris redit.
(*) Nomen trahit a %πια “0ο claudus, & ι clau-
dico. Hoc genere ufſi ſunt etiam Martialis & Per-
ſius in præfatione.

378 Collelctio uſitatiorum

Idemque longe plurimos facit verſus.
Puto eſſe ego illi millia aut decem, aut plura
Perſcripta; nec ſic, ut fit in palimpſeſto,
Relata; Chartæ regiæ, novi libri,
Novi umbilici, lora rubra, membrana
Directa plumbo, & pumice omnia æquata.
Hæc cum legas, tum bellus ille & urbanus
Suffenus unus caprimulgus aut foſſor
Rurſus videtur; tantum abhorret & mutat.
Hoc quid putemus eſſe? qui modo ſcurra;
Aut ſi quid hac re tritius videbatur;
Idem inficeto eſt inficetior rure,
Simul poëmata attigit. Neque idem umquam
que eſt beatus, ac poëma quum ſeribit:
Tam gaudet in de, tamque ſe ipſe miratur.
Nimirum idem omnes fallimur; neque eſt
quisquam,
Quem non in aliqua re videre Suffenum
Poſſis. Suus cuique attributus eſt error.
Sed non videmus, manticæ quod in tergo eſt. (*)

5. GENS JAMBICHM ANACREONTICIM.
Boëth. Lib. II. „.

Voluptatis initium dulce, exitus amarus.

Habet omnis hoc voluptas:
Stimulis agit fruentes,
Apiumque par (**) volantum,
Ubi grata mella fudit,
Fugit, & nimis tenaci
Ferit icta corda morſu.

VI. GE-

(*) Vid. ſupr. Fab. Phædr. III.
(**) Similis.

Cnenun
C8N
et.

AAEin

n ver eh geltos
e n l Undta
o s Zepy l Prri
Timumnn ni
ſirfte, er e
40 gara Ge et
n Urbſlen ent
n Cucio gede
OAlces omivum;
Longe gond nnl:
DNerdds vurin Ni

Cun

tem or hon
unciſire i
Nes don put in
W grris er
lummum o
ſin nenezl 1
D it
Mvil n ri ,
Nor m eri,

1) Kilican n
2) 0
6) Dar “K

Nl

tetione,

dr ere e
ft in aln.
nori ſdi
n, herti
ſce Omni en
t h
ahbner E ge
rollin,
teen :
n,
teikmunmtnm
Nun Antti :
ð

CNLONYN.
4
Amimal
nns
gene,
arun
it

Generum Carminum. 379

VI. GENUS PHALXZCIUM
ſ. HENDECASYLLABI.

Catulli Carinen 47.
Ad ſe ipſum de adventu Veris.

am ver egelidos refert tepores,
Jam cœli furor æquinoctialis
Jucundis Zephyri ſileſcit auris.
Linquantur Phrygii, Catulle, campi,
Nicææque ager uber æſtuoſæ.
Ad claras Aſiæ volemus urbes;,
Jam mens prætrepidans audet vagari,
Jam læti ſtudio pedes vigeſcunt.
O dulces comitum valete cœtus,
Longe quos ſimul a domo profectos
Diverſos variæ viæ reportant.

Martialis Lib. X. Epigr. 47.
Ad Julium Martialem.

itam quæ faciunt beatioren.
Jucundiſſime Martialis, hæc ſunt:
Res non parta labore, ſed relicta; (1)
Non ingratus ager; focus perennis;
Lis nunquam; toga rara; (2) mens quieta;
Vires ingenuæ; ſalubre corpus;
Prudens ſimplicitas; pares amici;
Convictus facilis, (3) ſine arte menſa;
Nox non ebria, ſed ſoluta curis;
Non

(1) Scilicet a patre ſeu majoribus.
(2²) Officia togata ſ. magiſtratus civiles.
(3) Parabilis, vel etiam: ein Umgang ohne Zwang.

380 Collectio uſitatiorum

Non triſtis torus, attamen pudicus;
Somnus, qui faciat breves tenebras; (4)
Quod ſis, eſſe velis, nihilque malis;
Summum nec metuas diem, nec optes.

Idem Lib. XII. 34.

Ad eundem.
riginta mihi quattuorque meſſes
Tecum, ſi memini, fuere Juli,
Quarum dulcia mixta ſunt amaris,
Sed jucunda tamen fuere plura.
Et ſi caleulus omnis huc & illuc
Diverſus bicolorque (*) digeratur;
Vincit candida turba nigriorem.
Si vitare velis acerba quædam,
Et triſtes animi cavere morſus:
Nulli te facias nimis ſodalem;
Gaudebis minus, & minus dolebis.

VII. GENERA CHORIAMBICA.
1I. Glyconicum, quod eſt trimetrum.

Boëthius. Lib. I. 6.

Sua rebus ſingulis tempora divinitus

conſtituta ſunt.
Quum Phœbi radiis grave
Cancri ſidus inæſtuat,
Tum, qui larga negantibus
Sulcis ſemina credidit;

Eluſus
(4) i. e. quietus, ne inſomnis noctem transigas.
(*) More Thracam, qui fauſtos infauſtosque dies
numerabant nigris albisque lapillis. (y

Cmnenun
Ahs (cers
bems bili
Nncumm jul
lectuns ſoe
tun eis
Gercens anh.
Ner Neris 4
fernos Krone
Autummno pon
Mochos muve
Spntr tenp
Aptang offeſs
e, Cs
Nlceri dürn
Wer guoc gr
Cetrun deſe
Letos non

1 Cenl Chotün
Nlodet
Nn,⸗
NA N.
Alios
Mns urg
& dn
nt, nos entin

Chſ G)ir
tin wit

)glmlis i
1) l olens

=—

tituphr

—

1neh
ilgre nii
m, her

,
.
e neſe⸗
ere Pli
ns
ohrn
Ae
entur,
e.
t
Nls
len
CCen

ODDNlunl

etnetun.
1.
Nrm
isn
rkon,
eummdy
ſt

lis

Generum Carminumm. 381

—
—

1

utnſe

Eluſus Cereris fide,
Quernas pergat ad arbores. (*)
Nunquam purpureum nemus
Lecturus violas petas,
Quum ſœvis Aquilonibus
Stridens campus inhorruit.
Nec quæras avida mahu
Vernos ſtringere palmites,
Uvis ſi libeat frui:
Autumno potius ſua
Bacchus munera contulit.
Signat tempora propriis
Aptans officiis DEus;
Nec, quas ipſe coërcuit,
Miſceri patitur vices.
Sic, quod præcipiti via
Certum deſerit ordinem,
Lætos non habet exitus.

2. Genus Choriambicum Afſclepiadeum,
quod eſt tetrametrum. .
Hor. Lib. I. .
Ad Meæcenatem.

Alios alia delectant.

Mæcenas atavis edite regibus,
OQ & præſidium & dulce decus meum!
Sunt, quos curriculo pulverem Olympicum
Collegiſſe (1¹) juvat: metaque fervidis
Evitata rotis, palmaque nobilis

Terra-
*) Glamtlibus veſcatur.
(1) In sorpore.

382 Collectio uſitatiorum

Terrarum Dominos evehit ad DEos. (2)

H

unc, ſi mobilium turba Quiritium (3)

Certat tengeminis tollere bonoribus:
Illum, ſi proprio condidit horreo,
Quicquid de Lybicis verritur areis,
Gaudentem patrios findere ſarculo
Agros, Attalicis conditionibus
Nunquam dimoveas, (F) ut trabe Cypria
Wyrtoum (6⁶6) pavidus nauta ſecet mare.
Luctantem Icarii fuctibus Africum
Mercator metuens, otium & oppidi
Laudat rura ſui; mox reficit rates
Quaſſas, indocilis pauperiem pati.
Eſt, qui nec veteris pocula Maſſci (7)

N

ec partem ſolido demene de die (8)

Spernit, nunc viridi membra ſub arbuto (9)
tratus (10), nunc ad aquæ lene caput (11) ſacræ.
Multos caſtra juvant, & lituo tubæ (12)
Permiſtus ſonitus, bellaque matribus

De-

2) Victorem Olympicum citari, ſumma gloria erat,
& fere regalis.
) Romanorum.
) Tergemini honores, Edilitas, Prætura, Conſulatus.
) Non Attali opibus eo adducas, ut &c.
) Creticum.
) Maſhicum vinum ex optimis Campaniæ.
(8) Aliquot horas de die, negotiis deſtinato, detra-
here & voluptati dare.
(9) Der Erdbeerbaum, in Italia frequens, cujus
fructus tenuiorum hominum victus eſt. Alii: Ha⸗
genbuzenſtrauch.
(10) Quoad membra ſtratus, Græcismus.
(1II) Fons rivi.
(12) Lituus incurvus (Zink) equitum, tuba directa
(Trompete) peditum erat.

3
(4
(5
(6
67

Cenen

. .
l
le Coctarum, Ai

Eitepe ohbbet, e
lakun teiugt ten
ol l nen
blemn iun ln

Mrtosißlerr
Tige Le

Nens Pſo
I Preſciun M
In, goeis palrer
Urvlices dum⸗
THune, HNomntde
Non glanr tinl
Dn, Ceruodis n
1 datics iat
Qonnid 1eid Ku
Anlics guung
Nidun ut dac
Conmittend n

() Ab inn
(14) been
(5) ie.
Danplo gr leie

tnnn

NMonee
honren,

ler
Ntpe Gi
In ee nar
Ai

ltu mueln
t rnu

Dlonit ert.
, Dwan gen A

Generum Carminum. 393

Deteſtata. Manet ſub Jove frigido (13)
Venator, teneræ conjugis immemor;
Seu viſa eſt catulis cerva fidelibus,
Seu rupit teretes Marſus aper plagas.
Me doëtarum, ederæ, (14) præmia frontium
Dis miſcent ſuperis, me gelidum nemus
Nympharumque leves cum Satyris chori
Secernunt populo; ſi neque tibias
Euterpe cohibet, nec Polyhymnia
Lesboum refugit tendere barbiton. (15)
Quod ſi me lyricis vatibus inſeres,
Sublimi feriam ſidera vertice.

Morhofii Metaphraſis hujus Odæ, Car-
mine Elegiaco expreſſa.

Mcenas, priſco qui Regum ſanguine natus,
Præſidium Muſis, dulce decusque meis.
Sunt, quéis pulverei rident certamina circi,
Ut virides palmas munera pulcra ferant.
