gratia venerandus, urbe egrediens videt ado-
jleſcentem cum illo genere oneris tam impedito
facile atque expedite incedentem. Prope ac-
cedit, juncturam poſituramque lignorum ſceite
periteque factam conſiderat, petitque, ut pau-
lum acquielcat. Quod ubi Protagoras, ut
erat petitum, fecit, animadvertit Democritus,
caudices illos brevi vinculo comprehenſos li-
brari continerique ratione quadam quaſi geo-
metrica. Itaque interrogavit, quis illum acer-
vum lignorum ita compoſuiſſet? & cum ille a
ſe compoſitum dixiſſet, deſideravit, uti ſolve-
ret, ac denuo in eundem modum collocaret.
Paruit bajulus, ac diſſolutum faſciculum com-
poſuit ſimiliter. Tum Democritus ſolertiam
hominis non docti demiratus, mi adoleſcens,
inquit, cum ingenium ſolerter aliquid agendi hba-
beos; ſunt maiora melioraque, gqua facere me-
cum poſſzs. Abduxitque eum ſtatim, ſecum-
que habuit, ſumtum miniſtravit, Philoſophiam
docuit, & eſſe eum fecit, quantus poſtea fuit.
Aul. Gell. L. 5. C. 3.

PBreviter & acute dicta.

XXII. Alexander Macedonum rex ſorte mo-
nitus, ut eum, qui ſibi porta egreſſo primus
occurriſſet, interfici juberet, aſinarium forte
ante omnes obviam factum ad mortem arripi
imperavit. Eoque quærente, quidnam ſe im-
merentem capitali ſupplicio innocentemque ad-
diceret? cum ad excuſandum factum ſuum
oraculi præceptum retuliſſet: aſinarius, ſi n
eſt,

204 Hiforiologia.

eſt, inquit, rex, alium ſors huic morti deſti-

navit; nam aſellus, quem ego ante me age-

bam, prior tibi occurrit. Delectatus Alexan-
der & illius tam callido dicto, & quod ab er-
rore ipſe revocatus erat, occaſionem in ali-
quanto viliore animali expiandæ religionis ra-
puit. Val Max. L. 7. C. 3.

Cælibatus & Conjugii incommoda.

XXIII. Socrates ab adoleſcentulo quodam
conſultus, uxorem duceret, an ſe omni ma-
trimonio abſtineret? reſpondit, utrum eorum
Feciſſet, acturum pœnitentiaun. Hic te, inquit,
ſolitudo, hic orbitas, hic generis interitus,
hic hæres alienus excipiet: illic perpetua ſolli-
citudo, contextus querelarum, dotis expro-
bratio, affinium grave ſupercilium, garrula
ſocrus lingua, incertus liberorum eventus.
Non paſſus eſt juvenem in contextu rerum aſpe-
rarum, quaſi lætæ materiæ facere deleéctum.
Val. Max. L. 7. C. 2.

Præſtat, nullos, quam male moratos habe-
re ſilios.

XXIV. Epaminondas Polymni filius Theba-
nus uxorem nunquam duxit. In quo cum re-
prehenderetur a Pelopida, qui filium habebat
infamem, maleque eum in eo patriæ conſulere
diceret, quod liberos non relinqueret: Vide,
inquit, ne tu pejus conſulas, qui talem ex te
natum relicturus ſis. Neque vero ſtirps mihi
poteſt

M

t mn innntt
mn

Ulen.

kend n Cundun
i twens ſanuni
Irnt di nilid
Nnn Kond,
Kr, Mdeter,
ddeek er⸗
ohncn DMrronmn
Huum amicdom
letam,U
ontlge

WIDd
en Ummt
lepern Hn

—
Mr morief

kgo nane 1e
Beemneln,
0,
eeaſonen ni.

e eſginin.

nntnet

Kerno lole
in Lommi m.
t umnn arn
1 Het, ingut,
id meridn
eenem l.
mmm, Unseant⸗
ſherelun, gun
Pberonn eranm
nltetnenma,
kcete elenn

orine ene.

nni kus Ien-
Innm.
i fMum huben
hpettir onlin
Aingneret
gai tlenii

l

rae E!
Nen in⸗

ot e.

Hiſzoriologia: 20

5

poteſt deeſſe, namque ex me natam relinquo pu-
gnam Leuttricam, quæ non modo mihi ſuperſtes
Jed etiam immortalis ſit neceſſe eft. Corn. Nep.
in Epam.
Liberalitas laudabilis.
XXV. Cimonem Miltiadis filium mortuum
Athenienſes non ſolum in bello, ſed in pace
diu deſideraverunt. Fuit enim tanta liberali-
tate, cum compluribus locis prædia hortosque
haberet, ut nunquam eis cuſtodem impoſue-
rit, fructus ſervandi gratia, ne quis impedi-
retur, quo minus ejus rebus, quibus vellet,
frueretur. Semper eum pediſſequi cum num-
mis ſunt ſecuti, ut, ſi quis opis ejus indige-
ret, haberet, quod ſtatim daret, ne differen-
do videretur negare. Sæpe, cum aliquem of-

fenſum fortuna videret minus bene veſtitum,

ſuum amiculum dedit. Quotidie cœna ſic ei
coquebatur, ut, quos invocatos vidiſſet in fo-
ro, omnes devocaret, quod facere nullum diem
prætermittebat. Nulli fides ejus, nulli opera,
nulli res familiaris defuir. Multos locupleta-
vit, complures pauperes mortuos, qui, unde
efferrentur, non reliquiſſent, ſuo ſumtu extu-
lit. Sic ſe gerendo minime eſz mirandum, ſe &
vita ejus Juit Jecura & mors acerla. Corn.
Nep. in Cim.
Ahſtinentia laudabilis.
XXVI. Diomedon Cyzicenus rogatu Arta-
Xerxis Epaminondam pecunia corrumpendum
ſuſceperat. Hic magno cum ponders auri The-
bas

206 Hiſtoriologen.

bas venit, & Micythum adoleſcentulum quin-
que talentis ad ſuam perduxit voluntatem,
quem tum Epaminondas plurimum diligebat.
Mieythus Epaminondam convenit, & cauſam
adventus Diomedontis oſtendit. At ille Dio-
medonte coram, nihil, inquit, opus pecunia
eſt. Nam ſt ena reæx vult, quæ Thebanis ſint
utilia, gratis facere ſum puratus: ſen autem
contraria, non babet auri atgue argenti ſa-
tis; namque orbis tetrarum divitias accipe-
re nolo pro patriæ caritate. Te, qui me in-
cognitum tentaſti, tuique ſimilem exiſtimaſti,
non miror, tibique ignoſce; ſed egredere pro-
pere, ne alios corrumpas, cum me non po-
tueris. Tu Micythe, argentum huic redde;
niſi id confeſtim facis, ego te ttadam magiſtra-
tui. Hunc Diomedon cum rogaret, ut tuto
exire, ſuaque, quæ attuliſſet, liceret efferre:
iſtud, inquit, faciam; neque tua cauſa, fſed
mea, ne, ſi tibi ſit pecunia ademta, aliquis di-
cat, ad me ereptum perveniſſe, quod dela-
tum accipere noluiſſem. A quo cum quæſiſſet,
quo ſe duci vellet, & ille Athenas dixiſſet;
præſidium dedit, ut eo tuto perveniret. Ne-
que vero id ſatis habuit, ſed etiam, ut invio-
latus in navim alſcenderet, per Chabriam Athe-
nienſem effecit. Corn. Nep. in Epam.
Severitas Judicis.
XXVII. Siſamnem, unum e Perſarum judi-
eibus, quod, pecunia accepta, injuſte judicaſſet,

rea Cumb'pfes morte plectt juſſit, interemptoqgue
detracta

i
e Ne Kl
Ntpne idet
Ttwrnn

WVIL Nosſen
un cun Teun
cun n Kuum
ale in en
tunten, M
ennncucrprin,
Dapri, gnen,

Ugente,k

ed

Nuſe leih
Meigzne

uling, en

in
—
tntcenl NEH
dn rnen
Nrmmmtiehe.
offenit, Aenen
it. A ledo.
lut, Opbs eni
le Natmm t
Uttier n utn
. it⸗ genni
n Alttis acetge⸗
iycli ne ir.
Inlemeigini,
Elenrttet r.
Cun e on d,
Erum dut dle
NtAhmmr.
Cum Mene,
ller, kegre ekm
Uepte nn anin l
izatenth Aons
Henile, guot tel
Tonocumgelle,
Chenns Anit,
ſenſenitt N.
Retmm, It im.
etChihnn Ne

P
4

Ciei.
n eealuuum 4
Hicjatte deth

Hiſßtoriologia. 207

detracta pelle contexit tribnnal, in quo ille ſede-
rat. Tum filium ejus Otanem ibidem ſedere
judicem voluit, admonitum, ut nunquam pa-
ternæ culpæ ac pœnæ obliviſceretur. Herodo-
tus L. 5. Severior poſtea Artaxerxes, alius
Perſarum rex, in quosdam malos judices fuit;
nam vivis pelles detrabi præcetit, Tisqiie alio-
um judicum ſubſellia inferni, ut recens ſem-
per ante oculos haberent exemplum juſtitiæ
non impune violatæ. Diod. Sic. L. 15.

Taciturnitas ingenioſa.

XXVIII. Mos ſenatoribus Romæ fuit, in cu-
riam cum prætextatis filiis introire. Tum,
cum in ſenatu res major quæpiam conſultata,
eaque in diem poſterum prolata eſt, placuit,
ut eam rem, ſuper qua tractaviſſent, ne quis
enunciaret prius, quam decreta eſſet. Marter
Papirii pueri, qui cum parente ſuo in curia
fuerat, percontatur filium, quidnam in ſena-
tu patres egiſſent. Puer reſpondit, tacendum
eſſe, neque id dici licere. Mulier fit audien-
di cupidior; ſecretum rei & ſilentium pueri
animum ejus ad inquirendum everberant; quæ-
rit igitur compreſſius violentiusque. Tum pu-
er, matre urgente, lepidi atque feſtivi mendacii
conſilium capit; actum in ſenatu dicit, utrum
videretur utilius exque republica eſſe, unusne
ut duas uxores haberet, an ut una apud duos
nupta eſſet. Hoc illa ubi audivitz animo com-
paveſcit; domo trepidans egreditur ad ceteras
matronas; pervenit ad ſenatum poſtero die

208 Hiſzoriologia.

matrumfamilias caterva. Lacrimantes atque
obſecrantes orant, una potius ut duobus nup-
ta fieret, quam ut uni duæ. Senatores ingre-
dientes curiam, quæ illa mulierum intempe-
ries, & quid ſibi poſtulatio illa vellet, mira-
bantur. Puer Papirius in medium curiæ pro-
greſſus, quid mater audire inſtitiſſet, quid ip-
ſe matri dixiſſet, rem, ſicuti fuerat; denar-
rat. Senatus fidem atque ingenium pueri exo-
ſculatus, conſultum facit, ut poſthac pueri
cum datribes in curiam ne introéant, præter
ille unus Papirius. Atque puero pbpoſzen cogno-
mo, tnt honoris gratia zUn Jitumn Prtertatus;
ob loquendi tacen Sijue in ætate Praterta pruden-
ziam. Aul. Gell. L. I. C. 23.

Amicus isdte ad aras.
XXVIII. Damon & Pythias, Pythagorei, tam

fidelem inter ſe amicitiam junxerant, ut mori

parati eſſent alter pro altero. Cum eorum al-
ter a Dionyſio tyranno nece damnatus impe-
traſſet tempus, quo profectus domum res ſuas
ordinarat: alter vadem ſe dare tyranno pro re-
ditu ejus non dubitavit, ita ut, ſi ille non re-
vertiſſet ad diem, moriendum eſſet libi ipfi.
Igltur omnes, & inprimis Di onyſius, cupidi
exſpectabant novæ atque ancipitis rei exitum.
Appropinquante deinde definita die, nec illo
redeunte, unusquisqne ſtultitiæ damnabat tam
temerarium ſponſorem. At is, nihil ſe de
amici fide metuere, prædicabat. Et ille ad

diem dictam ſupervenit. Admiratus eorum
fidem

Un Cotuern 1
) M en Cuin

r Yraelle, Eet
t, ibeloe, in
uſderiocerleni
ſalihik ſtem

1
(khur⸗

1i,
tetteſruler⸗

Grunno gole⸗
be mo ke

ſo

cabat, ke
mirnnsn
4 Een

Hiſtoriologia. 209

HM
fidem tyrannus petivit, ut E& in amicitiam ter-
tium reciperent, & ſupplicio liberavit eum,

quimorte erat plectendus. Val, Max. L. IV.
c. 7.
Pœna ſacrilegii.

XXX. Dionyſius major, Siciliæ tyrannus,
ut crudelitatem exercuit in ſuos, ſic fuit im-
pius in Deos furtis & cavillationibus. Cum in
fanum Jovis veniſſet, detraxit ei aureum ami-
culum, quo fuerat a tyranno Gelone exorna-
tus, atque in eum etiam cavillatus eſt, di-
cens, ſtate grave eſſè nureum amiculum, bie-
me frigidum, eique laneum padlium injecit,
quod dicebat aptum eſſe ad omne tempus.
lIdem Æculapio barbam auream demi juſſit;
neque enin, inquiebat, convenit, barbatum
eſſe filium, ecum in omnibus fanis pater ejus Apol-
lo imberbis ſit. Fano quodam expilato naviga-
bat Syracuſas, & cum ſecundiſſime curſum te-
neret, videtisne, inquit, amici, quam bona
navigatio detur ſacrilegis a diis immortalibus.
Non exſolvit quidem ſtatim Dionyſius debita
impietati ſupplicia, at poſtea inſidiis ſuorum
oppreſſus interfectus eſt; divina enim ira ple-
rumque lento gradu procedit ad vindictam ſui,
tarditatemque ſupplicii gravitate compenſat.
Cic. L. I. de Nat. Deor.
XXXI. Cum e Sicilia rediens Pyrrhus rex
Epiri claſſe præterveheretur Locros, theſauros
fani Proſerpinæ ſpoliavit, & pecunia in naves
impoſita, ipſe terra eſt profectus. Quid ergo
evenit?

210 Hiſtoriologid.

evenit? Claſſis ejus poſtero die lacerata eſt fœ-
diſſima tempeſtate, omnesque naves, quæ ſa-
cram pecuniam habebant, ejectæ ſunt in litto-
ra Locrorum. Qua tanta clade edoctus tandem
rex, eſſe Deos, zuſſit pecuniam omnem congaifi-
tam referri in theſauros Proſerbinx. Nec ta-
men unquam poſtea quicquam proſperi evenit
ci, pulſusque ex Italia ignobili morte occu-
buit. Cum temere noctu ingreſſus eſſet Ar-
gos, lancea primum leviter vulneratus fuit
a juvene quodam argivo. Matrem habebat
hic anum pauperculam, quæ inter alias mu-
lieres ſpectans prælium e tecto domus, quum
videret Pyrrhum ferri toto impetu in auctorem
vulneris ſui, timens vitæ filii protinus tegulam
corripuit, & utraque manu libratam demilſit
in caput regis. Quo vulnere dejectus ex equo
Pyrrhus a Zopyro quodam eſt obtruncatus. Liv.
L. XXIX. c. 18.

Juſſtitia in bello.

XXXII. Pyrrhi bello mazimum exemplum
juſtitiæ in hoſtem eſt a Romanis datum. Cum
Pyrrhus Epiri rex bellum populo romano intu-
liſſet, & de imperio certamen eſſet cum rege
Benerolſ ac potente: perfuga venit ab eo in ca-
a Fabricii conſulis, & pollicitus eſt, ſe Pyr-
rhum veneno necaturum, ſi ſibi præmium pro-
oneretur. Hunc Fabricius reducendum ad
yrrhum curavit. Si ſpecie utilitatis decipi
ſe paſſus eſſet Fabricius, ſuſtuliſſet unius perfu-
gæ opera magnum bellum, & gravem populi
romani

Hyn
Kerimm
et ligbimm ſ
INis, Genn h
ieumm n
cuns yrhtrie
oitans Dnmnet
,Eiberun en i
Po ant rauft te
6o Eb wnun
(0 Eö eertr,
Ut opthes onand

eſelim (
WI Mef
ſugiren

We

MWnsn
onvipigrun ape
adlne 0he enl
Ntanm gll
e iner aunii
nr Aeront.
Cike Nllepr
8 Nuduzet
Un Puninent,
keniet
elktn. Gniing
ie n,
e Gll,
enien
eenlellagie

hni inittn

Hiſtoriologia. 211

gkun n romani adverſarium. Sed magnum dedecus
, lL fuiſſet & flagitium, venenis certaſſe cum hoſte

eſec oren 1 . . .
u minin non armis, & eum non virtute ſed ſcelere fuiſ-
u e ſe ſuperatum, cum quo laudis certamen erat

gin de Romanis. Hanc Fabricii magnitudinem animi
Mne. Ri. admirans Pyrrhus exclamaſſe fertur: bic eſt -
in groſege) le Fubricius „ gui dihtoilius ab honeſzate, quam
ll morte ga. ſol a curſu ſuo averti poteſt. Gratias & Fabri-
tgeſis eſt cio & populo romano egit, & ne ipſe benefi-
ei cio victus videretur, quoscunque tum habe-
Mbren kan bat captivos romanos, dimiſit ſine pretio &
kimdum. bene veſtitos. Cic. L. III. Offic. c. 22.
ocoms, cnun

Neiftalhnn XXXIII. Diverſi animi characteres.

inmmsrln P) Philippi regis Macedoniæ, & filii ejus
imnun Eenitt Alexandri M
eeCeeandrene⸗ .
ndtommensIin. Philippus rex Macedoniæ armorum quam
conviviorum apparatus fuit ſtudioſior; cui
maxime opes erant inſtrumenta bellorum; di-
vitiarum quæſtu, quam cuſtodia ſolertior, ita-
Gninun enn que inter quotidianas rapinas ſemper inops
msdrun (In erat. Miſericordia & perfidia in eo pari jure
nltenmminn dilecteæ. Nulla apud illum turpis ratio vincen-
enelk in e“ di. Blandus pariter & inſidioſus alloquio, qui
Geltchenna plura promitteret, quam præſtaret; in ſeria
ſersel,e E jocos artifex. Amicitias utilitate non fide
immm colebat. Gratiam fingere in odio, in gratia
1, relltenan offenſam ſimulare, inſtruere inter concordan-
ge uilins des odia, apud utrumque gratiam quærere,
Giſſtuinet ſolennis illi conſuetudo. Inter hæc eloquentia
Eafafl inſignis, oratio acuminis & ſolertiæ plena, ut
en e α2 necE

212 Hiſtoriologia.

nec ornatui facilitas, nec facilitati inventio,
nec inventionibus deeſſet ornatus.
Huic Alexander filius ſucceſſit, & virtute &
vitiis patre major. Vincendi ratio utrique di-
verſa. Hic aperte, ille artibus bella tractabat.
Deceptis ille gaudere hoſtibus, hic palam fu-
ſis. Prudentior ille conſilio, hic animo ma-
gnificentior. Iram pater diſſimulare, plerum-
que etiam vincere; hic ubi exarſiſſet, nec di-
latio ultionis, nec modus erat. Vini nimis
uterque avidus, ſed ebrietatis diverſa vitia.
Pater de convivio in hoſtem procurrere, ma-
num conſerere, periculis ſe temere offerre;
Alexander non in hoſtem, ſed ſuos ſævire.
Quamobrem Philippum ſæpe vulneratum præ-
lia remiſere; hic amicorum interfector convi-
vio frequenter exceſſit. Regnare ille cum ami-
cis volebat, hic in amicos regna exercebat.
Amari pater malle, hic metui. Literarum cul-
tus utrique ſimilis. Solertiæ pater majoris,
hic fidei. Verbis atque oratione Philippus
moderatior, hic rebus. Parcendi victis filio
animus & promtior, & honeſtior; ille nec ſo=
ciis abſtinebat. Frugalitati pater, luxuriæ fi-
lius magis deditus erat. Quibus artibus orbis
imperii fundamenta pater jecit, operis totius
ASr filius conſummavit. Juſtin. L. IX.
c. VIII.

2.) Caji Cæſaris, & Marci Catonis.
His genus, ætas, eloquentia prope æqualia

fuere: magnitudo animi par, item gloria;
alia

Lehacn ineh
air Anlein
mCgniumd
erando, in
Pgorimm n
gamgnt
lususonin
zoCEiNu
Olne, epis nl
leenilcenenn
eUlmuamine
Nhut, Ibl Wn
Pocmnee

—

–

1 Gretiats rar.
gtehkiane om
irdlee, dunm non
e DWhentacer
mllebn gl
magsilemee
Iumdell.

0Mbr
W ,

imnmgimnixan
lefielemlne
kuimmuin
EGnt, tene Ten
nun mretten
nn M nnte
ſe 1 NPead
laſerf kat il
Nnn mnikt

, hie mnin 1.

linmnlur, Mend
utllet, hert
at. Vni nin
tis Elrerla in
lrocumere, ni
P temere olene
el ſos lerite
ercmmm .
el
s kgn andn
etmi, Liennma
ene rr Mun,
Irtone Pfiſpnt
Drrenci nids fl
ekio, e eſ
uet, lnme f
übusertbesctdi
ec dhets t
Pitnl. 1

(aciCron

4
34
e MM

erino,
n, ien;

.

Hiſtoriologia. 213

alia alii. Cælſar beneficiis ac munificentia ma-
gnus habebatur; integritate vitæ Cato: ille man-
ſuetudine & miſericordia clarus factus; huic ſe-
veritas dignitatem addiderat: Cæſar dando,
ſublevando, ignoſcendo; Cato nihil largien-
do gloriam adeptus eſt: in altero miſeris per-
fugium erat; in altero malis pernicies: illius
facilitas; hujus conſtantia laudabatur. Poſtre-
mo Cælſar in animum induxerat laborare, vi-
gilare, negotiis amicorum intentus ſua ne-
gligere, nihil denegare, quod dono dignum eſ-
ſet, ſibi magnum imperium, exercitum, bellum
exoptabat, ubi virtus eniteſcere poſſet. At
Catoni ſtudium modeſtiæ, decoris, ſed maxi-
me ſeveritatis erat. Non divitiis cum divite,
neque factione cum factioſo; ſed cum ſtrenuo
virtute, cum modeſto pudore, cum innocen-
te abſtinentia certabat; eſſe quam videri bonus
malebat. Ita quo minus gloriam petebat, eo
magis illam adſequebatur. Sall. in bello Cati-
linario. c. LIV.

Oblivio interdum præſtat memoriæ.

XXXIV. Apud Græcos fertur incredibili qua-
dam magnitudine conſilii & ingenii Athenienſis
ille fuiſſe Themiſtocles: ad quem quidam do-
Qus homo atque inprimis eruditus acceſſiſſe di-
citur, eique artem memoriæ, quæ tum pri-
mum proferebatur, pollicitus ſe traditurum.
Cum ille quæſiſſet, quidnam illa ars efficere

poſſet? dixiſſe illum doctorem ajunt, ut

omnia meminiſſet; & ei Themiſtoclem reſpon-
3 diſſe,

214 Hiſtoriologia.

diſſe, gratius ſibi illum eſſe facturum, ſi ſe ob-
liviſei, quæ vellet, quam ſi meminiſſe docuiſ-
ſet. Wam memini, ait, etiam quæ nolo, obli-
viſei non poſſum, quæ volo. Cic. L. 11. de Orat.

Arrogantia damnoſa.

XXXV. Arioviſtus Germanorum rex tantos
ſibi ſpiritus, tantam arrogantiam ſumſerat, ut
ferendus non videretur. Quamobrem placuit
Cæſari, ut ad Arioviſtum legatos mitteret, qui
ab eo poſtularent, ut aliquem locum medium
utriusque colloquio deligeret, velle ſe de repu-
blica, & ſummis utrinsque rebus cum eo agere.
Ei legationi Arioviſtus reſpondit: ſi quid Wſi a
Cæſaxre opus éſſet, ſeſe ad eum venturum fuiſſe;
ſi quid ille a ſe velit, illum ad ſe venire oporte-
re. Pratenea ſe negue ſine exercitu in egs par-
tes Galliæ venire audere, quas Cælar pohſederet;
eéqgut everecitum ſine nagio commeatu atgue o-
limento in unum locuin contrabere poſſè. Sibi
autem mirum videri, quid in ſua Gallia, quam
bello viciſſet, aut Cælari, aut oimnino populo ro-
mano negotii eſet. Sed non multo poſt, ma-
na ſtrage facta, victus eſt a Cæſare Ariovi-
Hus „ qui naviculam deligatam ad ripam na-
ctus ea profugit. Reliqui omnes ab equitibus
Cæfarianis ſunt interfecti. Jul. Cæl. L. I.
e. 34.
Magiſtratus ſtomacho comparatur.
XXXVI. Romæ cum a patribus plebs ſeces-

ſſiet, nec revocari poſſet: placuit oratorem ad
eam

r
—

— 2
en ati Menenan

ie
VIun &
Grun. 18 ttcolhu
cdi & Porräron

uugaſee ſeran /,

dls nerdül
. 1.
Ernoſech iſnet

Dd

mn Anitulſtttitu/
tum u N ahn ,
tn, nee ute von
ffenfme hnte t⸗
fintte cifſe Aart
ahpnaey vettn
feriun N,dee n
Illyten in oue
tifti titemnitr,
utſmn anſcttn
lir, ,un i
Vur gt t,
II Mieitecec
Eäingle aneſon
nn Gen ſendend
degenſiczeſet
eKem maſumn
adl
Muniimet

Crne

erte

ari
0

,
—
Cnn,
Memnilſe koent
vle nh,
el. ll. 10t

Orumn keruns
in nbtt,
nohen ghan
wönitereh gi
wum metinn
Ulberhr.
MMonangtet.
eAgd iMia
denunin fliſe;
Ponmnnte⸗
teſeittnen iar⸗⸗
naiif llen,
unnet, er.
nin ⸗ G
ſu ilin a
nlin fn
unlio dol, N.
1CEüre Atori⸗
N ihen d⸗
nne Meguübe
1

Onthttnnn.
bis gets
cribrs 4

neuitonue.
nellien

Hiſßtoriologia. 215

eam mitti Menenium Agrippam, facundum
virum, & , quod inde oriundus erat, plebi
carum. Is intromiſſus in caſtra priſco illo di-
cendi & horrido modo nihil aliud, quam hoc
narraſſe fertur: tempore, quo in homine non,
ut nunc, omnia in unum conſentiebant, ſed
ſingulis membris ſuum cuique conſilium, ſuus
ſermo fuerat, indignatas reliquas partes, Fua
cura, ſuo labore ac miniſterio ventri omnia
quæri; ventrem iin medio quietn nibil aliud,
quam datis voluptatibus frui. Conſpiraſſe inde,
ne manus ad os cibum ferrent, nec os neciperet
datum, nec dentes conufcerent. Hac ira dum
ventrem fame domare vellent, ipſa una membra
totuimque oorpus ad extremam talem veniſſè. In-
de apparuiſſe, ventris quoque haud ſegne mi-
niſterium eſſe, nec mages ali guam alere eum,
reddentem in omnes corporis partes bunc, gquo
vivimus vigemusque, divifum pariter in venns
naturum confecto cibo ſanguinem. Comparan-
do bine, quam inteſtina corporis ſeditio ſimilis
eſſet inæ plebis in patres, fieriſſe mentes bomi-
num. Agi deinde de concordia cœρtum, con-
ceſſumque in conditiones, ut plebi ſui magi-
ſtratus eſſent ſacroſancti, quibus auxilii latio
adverſus conſules eſſet, neve cui patrum ca-
pere eum magiſtratum liceret. Ita creati Tri-
buni plebis duo C. Licinius & L. Albinus. Liv.
L. II. Cc. 32. e

Interdum veram portendunt ſomnia cauſam.

XXXVII. Singulari vir ingenio Ariſtoteles
4 &

216 Hiſtoriologig.

& pæne divino ſcribit, Eudemum Chprium fa-
miliarem ſuum iter in MWacedontam fncientem
Pheras veniſſes, quæ erat urbs in Theſſalia tum
admodum nobilis, ab Alexandro autem tyran-
no crudeli dominatu premebatur. In eo igi-
tur oppido ita graviter zægrum Eudemum fuiſſe,
ut omnes medici dikiderent. Ei viſum eſſe in
guiete egiegia Jucie ju venem dicere, fore, ut
brevi convaleſeeret, paucisque diebus interitu-
rum Alerandrum tyrannum; ipfum autein Eude-
mium gquinquennio poſz domuim eſſe rediturum.
Atque ita guidem prima ſtatim, ſceribit Ariſto-
teles, conſecuta, & convaluiſſe Eudemum, &
ab uxoris fratribus interfectum tyrannum; quin-
zo autem anno exeunte, eum eſſét ſpes ex illo
mnnio in Oppruim illum er Sicilia ee reditu-
praliantem illum ad Syracuſas occidiſſe.
E guo ita illud ſomnium eſſe interpretatum,
ut, cum animus Eudemi ex corpore exceſſèrit,
tum domum revertiſſe videatur. Cic. L. I. de
Divin.
Ejiusdem Argumenti.

XXXVIII. Cum duo gquidam Arcades familia-
nes, ſcribit Cicero, iter una facerent, & Mega-
ram veniſſent: alterum ad cauponem divertiſſe,
ad hoſpitem alterun. Qui ut cœnati gquieſce-
rent, coneubia nocte viſiun eſſè in ſomniis ei, qui
erat in boſpitio, illum alterum orare, ut Jub-
veniret, guod ſibi a caupone interitus parare-
tur. Eum primo perterritum ſomnio Jurrexiſ-
Js, deinde, cum ſe collegiſſet, idque viſanmn
nibilo

11.
let ex on

4
NM

Wncad
nsDimockson,
lisels, e,
Dunenntam, mu

un, ernennle,

enebtut. 1in.
Gin Eiſenin
lenz, ſye
e lin iren
ihin uran ic.
nlem.

n ſetbi Arito⸗
N P. 1 8

lennuyn, G

anhi n
iitfr. Cie hl

unen
iin Aenit tinli⸗
ſrennt, r
onlponen kerti,
i lt nmt gliſe
erun oflle, 4
, intertti zu⸗
,ſunin Arn⸗

,,n, 10
t⸗ ihne n 6

Hiſtoriologia. 217

nibilo babendum eſſe Juxiſſet, recubuiſſe. Tum
ei dormienti eundem illum viſum eſſe rogare, ut,
quoniam ſibi vivo non ſübveniſſet, mortem ſuam
ne inultam eſſe pateretur: e interfectum in plau-
Krum a caupone eſſe conjectum, & ſupra ſiereus
injectum; petere, ut mane ad portam adeſſet,
priusquam plauſtrum ex ophido exiret. Hoc ve-
ro ſomnio eum commotum mane bubulco praſto
ad portam fuiſſe; guagſiſſe ex eo, quid oſet in
plauſero; illum perterritum fugiſſe; mortuum
erutuim eſſe; cauponem, re patefacta, pœnas dediſ-
Je. Quid boc ſomnio dici divinius poteſt? Ibi-
dem.
Wihil eſt ex omni parte beatum.

XXXIX. Cum quidam ex Dionyſiüi aſſentato-
ribus Damocles commemoraret in ſermone co-
pias ejus, opes, majeſtatem dominatus, rerum
abundantiam, magnificentiam ædium regia-
rum, negaretque, unquam beatiorem quem-
quam fuiſſe; visne igitur, inquit, Damocle,
quoniam hæc te vita delectat, ipſe eandem de-
guſtare, & fortunam experiri meam? Cum ſe
ille cupere dixiſſet, collocari juſſit hominem
in aureo lecto, ſtrato pulcerrimo textili ſtragu-
lo magnificis operibus picto, abacosque com-
plures ornavit argento auroque cælato. Tum
ad menſam eximia forma pueros delectos juſſit
conſiſtere, illosque ad nutum illius intuentes
diligenter miniſtrare. Aderant unguenta, co-
ronæ; incendebantur odores; menſæ conquiſi-
tiſſimis epulis exſtruebantur. Fortunatus ſibi
5 Damoeles

218 Hiforiologia.

Damocles videbatur. in hoc medio apparatu
fulgentem gladium e lacunari ſeta equina ap-
penſum demitti juſſit, ut impenderet illius bea-
ti cervicibus. Itaque nec pulcros illos admi-
niſtratores adſpiciebat, nec plenum artis ar-
gentum, nec manum porrigebat in menſam,
jam ipſæ defluebant coronæ. Denique exora-
vit tyrannum, ut abite liceret, quod tam bea-
tus nollet eſſe. Satisne videtur declaraſſe Dio-
nyſius, nihil eſſe ei beatum, cui ſemper ali-
quis terror impendeat? Cic. Quæſt. Tuſc.
L. V.

Conjecturæ interdum fallunt.

XXXX. In itinere quidam proficiſcentem ad
mercatum quendam & ſecum aliquantum
nummorum ferentem eſt comitatus. Cum
hoc, ut fere fit, in via ſermonem contulit, ex
quo factum eſt, ut illud iter familiarius facere
vellent. Quare, cum in quandam tabernam
divertiſſent, ſimul cœnare, & in eodem loco
ſomnum capere, voluerunt. Cœnati diſeubue-
runt ibidem. Caupo autem (nam ita dicitur
poſt inventum, cum in alio maleficio depre-
henſus eſſet) cum illum alterum, videlicet qui
nummos haberet, animadvertiſſet: noctu,
poſtquam illos arctius, ut fit, jam ex laſſitudi-
ne dormire ſenſit, acceſſit, & alterius eorum,
qui ſine nummis erat, gladium propter appo-
ſitum e vagina eduxit, & illum alterum occi-
dit, nummos abstulit, gladium cruentum in
vaginam recondidit, ipſe ſeſe in lectum ſuum
recepit.

Ur
—
—
—
2ai le men,
n, nlwome u
, e
fum bhmm

Gknum, N
Et. CLI

Uuummn ibdlnen
n

W Demdode⸗
ſs, Auit Aheni n
ſiam wprtler e
Mon ghoner, ut
Ir dken, Alin
iliks Aineit
Emuinn ei
Eumm, m meui
nir lu ote
Uunm, un gids
CCNkd erke
ie Alile, Ac
d lenico
Ne ocken

Umdon 4

ilen .
— Hiſtoriologia. 219
end n I recepit. Ille autem, cujus gladio occiſio erat
tinmenen facta, multo ante lucem ſurrexit, comitem il-
rl ier⸗ lum ſuum inclamavit ſemel & ſæpius, illum
genmnun ſomno impeditum non reſpondere exiſtimavit;
tieie de ipſe gladium, & quæ ſecum attulerat, ſuſtulit,
le reid, S ſolus profectus eſt. Caupo non multo poſt
ier iunn Cunr. conclamavit, hominem eſſe occiſum, & cum
iimeie quibusdam diverſoribus illum, qui ante exie-
e auee rat, conſequitur, in itinere hominem compre-
el kenperde hendit, gladium ejus e vagina educit, reperit
el cruentum, homo in urbem ab illis deducitur,

ac reus fit. Cic. L. II. de. Invent.

unfhlin.

Damnum appellandum eſt cum mala fuma
lucrum.

Konn dnunnn
Aanims n XLI. Themiſtocles, victis navali prælio Per-
uEmornonmda, ſis, dixit Athenis in concione, ſe habere con-
s eramlaickn ſilium reipublicæ ſalutare, ſed illud vulgari
irgundmdhen non oportere, poſtulavitque, ut populus da-
un, E neun ia ret aliquem, quicum communicaret. Datus
I. Ceundint. eſt Ariſtides. Huns ille monuit, elaſſem Lace-
len un indeim dæmoniorum, quæ ſubduta erat ad Gytheum
in mieid ee. portum, clam zucendi poſe, docuitque, hac
lenunm, Wtelcendi ratione frangi quoque poſſe opes Lacedæmo-
tence n niorum, cum quibus de Græciæ principatu
rin imaliind contendebant Athenienſes. Quod Ariſtides
,mmem cum audiviſſet, ad concionem exſpectatione
ſuſpenſam rediit, dixitque: perutile videri con-

dium proprer 1 . 5 —
— ſilium, quod Themiſtoeles afferret, ſed mini-
äium auem me honeſtum eſſe. Athenienſes, quod hone-

ein ſtum non eſſet, id quoque non eſſe utile judi-
E in kan J
caverunt,

220 Hiſtoriologia.

caverunt, & auctore Ariſtide repudiaverunt

eam rem, quam ne audierant quidem. Me-
lius hi, quam nos, qui piratas immunes, ſo-
cios vectigales habemus. Cic. L. III. Off. c. 11.

Magnatibus amici veritatem dicentes
rariſſimi.

XLII. Quum bellum Græcis indiceret Xer-
xes, nemo non impulit animum ejus tumen-
tem, oblitumque, quam caduca eſſent ea,
quibus confideret. Alius ajebat, Græcos non
laturos nuncium belli, & ad primam adven-
tantis exercitus famam terga verſuros: alius,
nihil dubii eſſe, quin Græcia non vinci ſolum,
ſed etiam obrui poſſet illa, quam ſecum tra-
hebat, innumerabili militum multitudine.
Cum in hunc modum multa jactarentur, quæ
concitarent regem nimia æſtimatione ſui furen-
tem: Demaratus Lacedæmonius ſolus dixit,
ipſam illam, qua placeret ſibi, militum turbam
indigeſtam & gravem non facile regi poſſe, &
periculum eſſe, ne pauci Lacones obſtruentes
corporibus ſuis commiſſas ſibi Græciæ angu-
ſtias atque aditus morarentur tot illa gen-
tium millia. Acciderunt, quæ Demaratus
prædixerat. Victus Xerxes, & regnum ſuum
trepida fuga repetere coactus, Demarato gra-
tias egit, quod ſolus ſibi verum dixiſſet. Sen.
de Benef. L. VI. c. 31.

Bene-

Hn
Nimmn hr
Ull. lto, ſu
Ss, 1 tn
Aan et. Hl
ity ne gben Ae
Uttent pnth
Dusxlimmz, un
Nontt,10 gen
rlen lelere
forunsſper ceni
ote etiiler, n
ole ktium oet
i Crdn Il
Attennt, W, n
nm K Wllende
Dn Wisederk
budnen, En
ten rlick, ume
Lndn, guurtu
o un bengn in
Canmn un i
tir Clemnn d
miuet lutege
oguten mun
Nlwe n

Nenmn

WIlgiign
pcummnwun
penonft, lie
l mtini

Aeit

iſte
lltsnintigen
tenk glien ,
intbnnne d.
Mretolnnng .

C lelllketn

titenn Cingn
1

uſ bclccet N.
imnn eig unen
natle eſen e,
ehr, GrRIn
Buinmahten.
emn ainds: As,
TudkNniiſnn,
lu,an ENr
MUnn Mhtinine
Glu nremt
Aionine ſiiren⸗
unoni n di
rbis nittum unban
llcle rg M,6
lxone otlnene
8i Crrcke unr⸗
endnt a gn⸗
1 Aer Demunlt
6, Cnynunim
g,hmn,

un culig

D

Hiſtoriologia. 221

Beneficentia principum virtus laudabilis.

XLIII. Titus, quia natura erat benevolen-
tiſſimus, amor ac deliciæ generis humani ap-
pellatus eſt. Hoc illi propoſitum & ſolenne
fuit, ne quem accedentium ad ſe ſine ſpe di-
mitteret. Admonentibus vero amicis, quaſi
plura polliceretur, quam præſtare poſſet, non
oportere, ait, quemquam a ſermone princi-
pis triſtem diſcedere. Atque etiam quondam
recordatus ſuper cœnam, quod nihil cuiquam
toto die præſtitiſſet, memorabilem illam meri-
toque laudatam vocem edidit: amici, diem

perdidi. Quædam ſub eo fortuita ac triſtia

acciderunt, ut, incendium Romæ per tri-
duum, & peſtilentia, quanta raro aliàs. In
his ac talibus adverſis non modo principis ſol-
licitudinem, ſed & parentis affectum ſingula-
rem præſtitit, nunc conſolando, nunc opitu-
lando, quatenus ſuppeteret facultas. Exſtin-
o tam benigno imperatore, majore civium
damno quam ſuo; omnes tanquam in propria
orbitate doluerunt, & ſenatus tantas mortuo
gratias egit, laudesque congeſſit, quantas ne
vivo quidem unquam & præſenti. Suetonius
in Tito c. 10. 11.

Nec minor abſtinentia.
XLIV. Legati a Samnitibus ad C. Fabricium
imperatorem romanorum venerunt, & com-
memoratis, quæ ille benevole in Samnites,
bPoſt redditam illis pacem, fecerat: dono ſ
Ob-e⸗

222 Hiſtoriologia.

obtulerunt cum ſervos multos, tum grandem
pecuniam, atque orarunt, ut acciperet utere-
turque. Id vero ſe facere dixerunt, quod vi-
derent, multa ei ad ſplendorem domus & vi-
Gus deeſſe, neqne pro magnitudine ejus ac
dignitate lautum illi apparatum eſſe. Cœna-
bat quippe ad focum illas ipſas radices & her-
bas, quas in agro repurgando triumphalis ſe-
nex vulſerat, totaque ejus ſupellex argentea
ſalino conſtabat & patella ad uſum ſacrorum,
quæ tamen ipſa corneo pediculo ſuſtinebatur.
Tum Fabricium ferunt reſpondiſſe: quamdiu
cupiditatibus olſfiſtere atque imperare poſſet,
nunquam ſibi guidguam defuturum, propterea
ſe pecuniam, qua nibil ſibi opus AOet, non
accipere ab iis, guibus ſäiret eam uſui eſé.
Erat certe Fabricius continentiæ ſuæ beneficio
ſine pecunia prædives, quia locupletem illum
faciebat non multarum rerum poſſeſſio, ſed
paucarum deliderium. Ergo domus ejus,
quemadmodum argento & mancipiis Samnitum
vacua fuit, ita gloria ex his contemtis parta
referta fuiſſe dici poteſt:
Vivitur parvo lene, cui paternum
Splendet in menſa tenui ſalinum;
Mec leves ſomuos timor aut eupido
Sordidus aufert.
Hor. L. II. Od. 16. Aul. Gell. L. I. c. 14. &
Val. Max. L. IV. Cc. 24.

XLV. Diogenes Alexandro roganti, ut di-
ceret, ſi quid ſibi opus eſſet, libere reſpon-
dit:

M
cun
a mr gulen i
r ſe min
Uen dile ſenne
ur een ,ignd
Gte locigena m
lcente Mudn.
, Unule uen
Cun hir ogle nt
,iulnk beretli
l, o it Aigten
n gſih r efhe
e geand iſun re
eumt ſti nl ee
Cn ne; ſe eik
Chns unegun Ki
Cnlegrwla vdid⸗
G) Nun Nernes
Doiſgne hnmne,
Kibus his, won
nfntopentgeann
olit t, Minen
E inenn hen
ll lfun iun nre
el P.
N ICNRC
aken Nhn
ſiumk INlinte
eleent
haun ilh äi
oſe nitt
ſe, in eN

lgi

N—
lltk, n grande
n Nt ichgetinee
editennd aot .
Noren ng En
Wzpnitucire Aae
ſtumn eſle (rn.
ls alcer .
ntötmunptult,
Ellrler mene
Audn ſernnn,

Alld linetaen,

frmm itent
ſei hn iſt, me
ſent en ii eſi
tnendzrtectc
nalhentenkn
hnnn ltdn N
ro Comg eſt,
”
tös oonemtan

i ennm
i inmn;
Pr aut ich
Gkidn afn.
1CdLo

tin wutht
y Ihetf.

Pndſe: ſlontu

Hiſtoriologia. 22³¾

dit: nunc quidem paulum a ſole abſis; offe-
cerat quippe apricanti. His auditis Alexan-
drum dixifſe ferunt: niſt Alexander eſem, li-
benter eſſem Diogenes. Multo potentior mul-
toque locupletior tunc erat Diogenes, omnia
poſſidente Alexandro. Etenim aliquid majus
erat, illum nolle accipere, quod offerretur,
quam hunc poſſe dare. Et qui gloriari ſole-
