mi ſarcina ad minimi. Hic quidem non eſt,
neque hic: ſed profecto invenietur. Ubi ubi
eſt, diu celari non poteſt. Euge manifeſtum
furtum! hic eſt in ſacco minimi natu. An
etiam nunc poteſtis negare? deprehendine ego
furem manifeſtarium? F. Aperta res eſt, peri-
imus funditus. Heu rem miſeram & luctuo-
ſam! An ulli unquam mortales fuerunt æque
infortunati, atque nos ſumus? Ju. Equidem
nequeo ſatis mirari. Atat, data nobis ſuns
verba, redeamus properè omnes ad Saphna-
topaneam, ſi ulla ſupereſt ſpes ſalutis. Ah
Pater, pater! quam metuo malè, ne tibi ac-
cidat, quod metuebas tantopere. . Quod
facinus feciſtis hoſpites? An ignoratis, me
unum eorum eſſe, qui divinant? Zu. Quid
dice-

48 Caſtellionis Dialogi ſelectiores

dicemus, domine? quid loquemur? quam
cauſam afferemus? DEus patefecit peccatum
noſtrum: ecce nos tibi ſervos, una cum eo,
apud quem inventa eſt patera. Jo. Bona ver-
ba. Imo ipſe unus mihi ſerviet, vos redite
ſalvi ad patrem veſtrum. Ju. Quæſo, ut li-
ceat mihi pauca loqui apud te, cum bona
venia. Nam tu quidem es alter Pharao.
Cum primum huc venimus (ut tute ſcis) fru-
mentandi gratiâ, rogaſti, numnam eſſet nobis
pater, aut frater. Nos reſpondimus, patrem
eſſe nobis ſenem, fratremque natum jam an-
noſo patri, cujus item germanus alter excelſ-
ſiſſet vitâ; illum tum ſolum reſtare domi cum
matre, patrique eſſe cariflimura: & tu juſtiſti
fratrem illum adduci ad te, quod diceres, vel-
le te videre. Nos reſpondimus, patrem non
poſſe carere eo, quin moreretur præ mœrore.
Tum tu interdixiſti nobis aditu ad te, niſi mi-
nimus natu frater compareret nobiscum. Nos
retulimus omnem rem patri. Cumque jube-
ret nos redire huc eadem de cauſa, negavi-
mus, venturos ſine fratre. Pater diceré, ex
duobus filiis, quos ſuſtuliſſet ex uxore, alte-
rum à feris devoratum eſſe, nec poſtea viſuim
ſibi: alterum ſupereſſe; qui ſi abduceretur 3
ſe, & aliquid humanitus accideret ei, nos fo-

re in cauſa, ut ſenex milſeré interiret. Nunc,

ſi revertar ad eum, neque reducam puerum,
quem unicè amat, ſimulatque viderit me,
morietur: atque ita fuerimus auctores milerri-

mæ mortis patris noſtri, ejusque ſenis. Atqui
Ego

tiii
—— —
7cn ei
,shis ſlen
9 Pis Gewan
leehn n
crinmfuln glet
ennni,in
10 nan Cle
osChnune
inengen

ſonhne
Uin pneg
Grentonbus

en. Wenmn n
n WeRaN
Oneſerentſet,

us eniit ne

os eſe fenm,
Utemumgne

Dlunik,gi⸗

un eſg in

is rioe.
ihamen,
8 ng

ikrancenr.

e, cum bn
3 Aler Pharn
etlte ſs) fr.
numm elet vobi
nng, pantem
on n A⸗
Gl Ater eſcef⸗
Alure omi cum
n: Am julli,
oldegres el⸗
NR N
Ur Ne mardt

Ctnad tey l i

et Nohiscmn N
(ungve ie
Caud⸗ Nlgan⸗
Puer cere, el
en WMole, Ae⸗
e aten im
6 Denceretan
eret el, d0 10
tertet. Nun⸗
Acun uelun
e ivert n
Cores ul⸗
le ſenis 4

antiqui faderis. 42
ego vas factus pueri ſiſtendi. Quare obſecro,
ut ego potius ſerviam ſervitutem apud te pro
puero, ipſe redeat domum cum fratribus. Ne-
que enim ſuſtineo redire ad patrem ſine puero,
ne videam mala, quibus afflictabitur. Jo. Enim
vero jam non contineo me, nec poſſum am-
plius diſſimulare. Vos exite omnes forâs. O
fratres mei, ego ſum Joſephus. Obſecro, eſt-
ne ſuperſtes pater? Quid obſtupuiſtis? ample-
Rimini me. Oh, non continec lachrymas.
Ego ſum Joſephus germanus veſter, quem ven-
didiſtis mercatoribus euntibus in Ægyptum.
Proinde ne angimini, neve dolete, quod me
vendideritis. Nam hoc totum profectum eſt
à providentia DEl, qui voluit, ut huc anteve-
nirem. Etenim duo anni fame infeſti elapſi
ſunt: ſupereſt adhuc quinquennium, quo ne-
que ſementis fiet, neque meſſis. Quamobrem
DEus præmiſit me in hæc loca, quèô ſciebat,
vos eſſe venturos, ut eſſet, qui ſervaret vos
paternamque domum. Itaque non vos, ſed
DEus miſit me, qui eſfecit, ut eſſem Pharaoni
pater, toti ejus familiæ dominus, univerſis
Æ.gyptiis princeps. Quocirca proficiſcimini
continuò ad patrem, & narratote ei, me eſſe
& vivum, & magnum, atque gratioſum:
proinde ne cunctetur commigrare ad me, cum
tota domo & pecoribus. Supellectilem ne
moretur: plurimam enim hic eſſe. Nam alam
vos in terra quadam feraci, non procul hinc.
Ecce vos videtis oculis veſtris, videt chariſſi-
mus frater Benjamin, ut colloquar vobiſcum
D meo

50 Caſtellionis Dialogi ſelectiores

meo ipſius ore: licet agnoſcatis, & omnia re-
nuncietis patri. O mi Benjamin! teneone
ego te? ut libenter amplector chariſſimum mi-
hi capitulum? Agite, ampleétar vos omnes.
Salvete, fratres! redditi mihi poſt longum tem-
pus. F. Salve & tu, frater mitiſſime.

SENTENTIA.
DEus eſt miriſicus, etiam peccata ſuoruim con-
vertit ad ipſorum ſalutem.

9. MOSES EXPOSITUS.
Exodi II.

Argumentum.

Moſes infans, à matre expoſitus, re-
peritur à filia Pharaonis, & matri igno-
ranter traditur alendus.

Jacobeda mater Moſis, Maria ſoror, Ter-
muthis ſilia Pharuonis, Ancilla.

Hacusque evaſimus clanculum, & jam per-
venimus ad flumen. Nunc exponendus
eſt hic infans puer, ne Pharao reſciſcat, eum
eſſe ſervatum à nobis, contra ſuum mandatum
atque voluntatem. Nam quod ſervamus eum
jam tres menſes, fecimus cum magno pericu-
lo. Sed melius erat venire in diſcrimen etiam
de vita, quâm ſinere necari tam formoſum
puerum. O crudelem Regem, qui juſſerit in-
terfici omnes partus mares! quam multi iuns
per-

m,/id

Etie

aaut

Rlchin
Ii,

nn. leneone
Nrcheillrnn ni⸗
r mnne,
Wn. e
Dotlngnn.
Nitillne,

—
komi I.

enlldi le⸗
Kmmmligt⸗

Mirſinn

, Aii.

lum, & uum per⸗
e exponentls
0 nelleat, eun
Kuumnnandatun
olkmamts en
n magno ere
1 Elerimen eiit
f tum ſonmi
N gui ſaſe.

antiqui fæderis. 51

perempti juſſu ejus, in ipſo ingreſſu vitæ! Quæ
eſt unquam audita tanta immanitas, infantes
jugulari in ipſo limine & ingreſſu vitæ! O mi
filiole! ego mater miſera cogor, exponere te
hic in papyro: te, quem tuli utero, quem pe-
peri, quem per tres menſeés occultavi: & oc-
cultarem adhuc, ſi poſſem. O rem acerbam!
méne ſeparari à te, ſine ulla ſpe tui unquam
videndi? Quid me futurum eſt? quid te autem,
fili! quem hie deſero? Verum, cum non poſſi-
mus, quod volumus, velimus, quod poſſu-
mus. Quod meum fuit, feci, ut te occultum
haberem. Nunc commendo te clementiæ &
providentiæ divinæ. Vale, meæ deliciæ, va-
le, mi filiole! M. Mater, ego hic manebo in
occulto, ſi tu permittes, ut videam, quid fu-
turum ſit. J. Permitto, & domum redeo.
7. Hic eſt flumen, quo venimus ad lavandum.
Vos pediſſequæ hic inambulabitis ſecundùm
Humen: ego cum ancilla concedam in hunc re-
ceſſum amœnum & occültum. Sed quid vi-
deo in papyro, ancilla? viſe, quid ſit. Vide-
tur mihi eſſe ciſta. A. Et recte videtur, he-
ra: & quidem eſt oblita bitumine & pice.
7. Adfer eam huc: aperiamus. Ah milelle!
puer eſt vagiens, miſeret me ejus: Ex pueris
Hebræorum eſt. M. Venio in ſummam
ſpem conſervandi pueri. Accedam. Salve do-
mina! 71 Quid tu ais? M. Visne, ut arceſſam

tibi nutricem ex Hebræis, quæ nutriat tibi pue-

rum? Z. Bene dicis, arceſſe. M. Jam hic

aderit. Z: Bonis auſpicis huc deſcendi. Habeo

D 2 pue-⸗

52 Caſtellionis Dialogi Jeleltiores

puerum, quem curabo educandum pro meo.
Nihil potuit accidere mihi optatius, neque ve-
reor offendere meum patrem in re tam pia &
humana. Ah! ſcelus eſt jugulare partus recen-
tes. At quâm elegans eſt, quàm bene natus!
Nonne flagitium eſt necare tales pueros? M.
Hic tibi adduco nutricem, domina. . Mu-
lier, tu educabis mihi & enutries hunc pue-
rum. Ego tibi ſolvam mercedem. Y. Faciam.

SENTENTIA.

Quos DEus ſervare vult, eos egquidem in ſunm-

ma pericula venire patitur, at non perire.

I0. DUMUS. Exodi III. IV.

Argumentum.

Jova in dumo ardente alloquitur Mo-
ſen, eumque mittit in gÆgyptum ad li-
berandos Iſraélitas ex ſervitute.
Moſes, Jova.
Eum immortalem! quid monſtri video, du-
mum ita ardentem, ut tamen non conſu-
matur? Libet videre, quid hoc ſit rei. J. Mo-
ſes, Moſes! M. Quid eſt? YJ. Locus hic ſacer
eſt, noli accedere huc: detrahe tibi calceos de
edibus. Ego ſum DEus patrum tuorum,
Eus Abrahami, DEus lſaaci, DEus jJacobi.
Vidi anguſtias populi mei, qui eſt in Ægypto,
gemitum audivi, quem exprimit violentia exa-
torum operis. Novi labores meorum. Ilta-
que deſcendi, ut eripiam eos è manibus Ægy-
ptiorum,

nfit
—

4
„Kumdme
ommihntl⸗
„ Meen 1

ol

Em n he
eltu,

Doc efeoowen
Vlo nonselei

Unn, Ai he
pumrinoc
Cein

Mhin,
—
—
onarcro nen
dhuic, neſe ve.
enhRN
rdui
Elnengien
win heyeng,
teles nerde
Ctomia. 1N.
Auurez hune nn
len ),rin,

UIt.

aneitnin in
I r ſenre.
d I I.
in.
Nowürm Mr.
Moypnm adl.
eryiente,
hen.
Cnoniri riken,
tanen non conin⸗
Nelttei ,N.
7 boob hie ſer
abe tklcllceos⸗
pummm morun,
i, Drs ſaot
Gickin Muyn
nitiolenrne
es wedtun ?
g6 manibn⸗,.
,

antiqui faderis. 53

ptiorum, abducamque ex illa terra in terram
bonam & amplam, abundantem lacte & mel-
le, quam incolunt Cananæi, Hettæi, Amor-
ræi, Pherezæi, Hevæi, Jebuſœi. Et nune
volo mittere te ad Pharaonem, quò educas
populum meum, poſteros Iſraélis, ex Egy-
pto. M. Quis ego ſum, ut adeam Pharaonem,
educamque Iſraélitas ex 5Ægypto? J. Adero
ego tibi, atque hoc ſigno intelliges, te eſſe à
me miſſum. Cum eduxeris eos ex 5Ægypto,
coletis DEum in hoc monte. M. Age ſanè,
adivero Ifraêlitas, dixero, me miſſum à Deo
patrum ipſorum, quod eſt, dicent, nomen
ejus? Hic ego quid reſpondeam? YJ. Ero, qui
ero, dices Hraélitis; Ero miſit me ad-vos: di-
ces, inquam, miſſum te à Jova Deo patrum
ipſorum, Abrahami, Iſaaci & Jacobi, atque
hoc eſſe nomen meum immortale, quo nomine
volo notus eſſe in ſempiternum. I modèò, con-
vocatisque ſenioribus Ifraélitis dicito, te à me
eſſe miſſum, qui tibi apparuerim, quique ſta-
tuerim, eos reſpicere liberareque calamitate,
qua opprimuntur per Ægyptios, atque avehe-
re in regionem longè omnium feraciſſimam.
Ubi te audierint, (audient enim) adibis tu unà
cum ſenioribus Regem Ægypti, quem admone-
bitis nomine Dei Hebræorum, ut ſinat vos pro-
cedere iter tridui per deſerta, veſtroque DEO
ſacrificare. Nec vero me latet, non permil-
ſurum, niſi vi coactum. Quare afflictabo
gyptum miris modis, ut tandem emittat vos
libens. Quin etiam ne abeatis vacui, ponam
D 3 popus

74 Caſtellionis Dialogi ſelectiores

populum in gratiam cum Ægypti's, perficiam-
que, ut mulieres egreſſuræ cxorent vicinas &
hoſpites vaſa aurea & argentea, & veſtem:
quæ deinde impoſita veſtris liberis exportabitis,
atque ita compilabitis Ægyptum. M. At enim
non habebunt fidem dictis meis, negabuntque
viſum mihi Jovam. J. Quid iſtud eſt, quod
tenes in manu? M. Virga eſt. J. Abjice hu-
mi: quid nunc, quid eſt? M. Perii, ſerpens
eſt. YJ. Ne fuge, ſed prehende manu caudam
ejus. Vides, rurſum virgam factam, ut cre-
dant, tibi viſum eſſe Jovam. Age rurſum,
immitte manum in ſinum tuum; educ: vides
tam albam leprâ, quam eſt nix. Nunc refer
in ſinum; educ: vides ſanam eſſe iterum, ut
eſt cæterum corpus. Quodlſi primo ſigno non
adducentur, ut fidem habeant tibi: at altero.
Sin ne duobus quidem prodigiis perſuafum eis
fuerit, ſumes de aqua fluvii, quam ubi fude-
ris in terram, fiet ſanguis. M. Quæſo te Do-
mine: neque antea eram diſertus, neque nune
ſum poſt tuum colloquium, nam laboro titu-
bantia oris, & tarditate linguæ. J. Ecquis
dedit os homini? aut quis facit mutum, aut
ſurdum? quis videntem, aut cæcum? Annon
ego is ſum? I modò: ego moderabor tuæ lin-

guæ, tibique ſuggeram, quid ſis dicturus. M.

Obſecro, mitte idoneum aliquem. J. Enim-
veròô odioſus es. Eſt tibi frater Aharon Levi-
ta, is bene diſertus eſt, ſcio: quin procedet

tibi obviam, teque viſo, lætabitur animo. Ei.
tu præibis verbis, quod voles: Ego verò mo-⸗

dera-

veconco
unenntn
Epphnkele

Nir rer,
1 fnwhe

ess, negablmne
il iſtuc ett, g
W Huc elt, gl
l. N Abice he
E beri, Epen

han tic
lim Ae fum
um, etoe: vid
ng. Nune re
Uun ele terun, u
hdiüna Ern un

WH

6 Ce
bierng, eggenm
1 an bor din
nerk. Eaui
ſick mnum, un
AIt cum? Annon
pocetlpor tue i⸗
idlscdurns 1
igten. ) bin
aet Annton i⸗
Go⸗ duin me⸗
eubitur unn. 4
les: oo ne⸗

antiqui fœderis. 55.

derabor tuo ori, & ejus, præmonſtraboque,
quid ſit vobis faciendum. Ipſe alloquetur po-
pulum pro te, eritque tibi pro ore, tu ei pro
Deo. Feres etiam manu iſtam virgam, qu
edes portenta. Abi ſane.
SENTENTIA.

DEus voce allorum dejicit hoſtes ſuos. De-
et eloquentia ſervire pietati.

II. JOSUA. Joſ. XXIV.
Argumentum.
Joſuæ concio ad populum, in qua

commemorat Jovæ erga ipſos beneficia:
& populus ſeſe Jovæ ſerviturum promittit.

Joſua, Populis.

Audite univerſi Iſraclitz, quamobrem juſſe-
rim vos huc convocari, & quid Jova DE-
us IHraélitarum juſſerit me vobis effari. Majores
veſtri olim incoluerunt trans flumen, videlicet
Thara, pater Abrahami & Nachoris, colue-
runtque deos peregrinos. Jova autem illinc
evocavit Abrahamum, autorem generis veſtri,
eumque perduxit per omnes fines Cananæo-
rum, & auxit progeniem ejus, deditque ei lſaa-
cum, Iſaaco autem Jacobum & Eſavum. Eſa-
vo aſſignavit Seir montem poſſidendum. Ja-
cobus, ejusque liberi deſcenderunt in Ægyptum.
Ibi cum excreviſſent in gentem magnam nu-
meroſamque & potentem, divexabantur ab
.gyptiis. Sed DEus Ægyptios mirè infeſta-
D 4 VIt„

56 Caſtellionis Dialogi ſelectiores

vit, tandemque eductos ex .Æögypto Iſraélitas
deduxit ad mare rubrum. Quô Ægyptiis &
quadrigariis & equitibus perlequentibus eos,

invocaverunt Jovam, qui illos arcuit à vobis

denſa quadam caligine, immiſſoque mari eos
demerſit, ſpectantibus oculis veſtris tam inau-
dita facinora. Cum autem diu manſiſſetis in
ſolitudine, introduxit vos in fines Amorræorum
transjordaninorum: eosque bellum vobis infe-
rentes fubegit vobis, eisque conciſis, dedit vobis
poſſeſſionem eorum agri. Extitit deinde Balacus
Sephoris filius, Moabitarum Rex, qui vos bello
laceſſeret: arceſſivitque Balaamum filium Phe-
oris, qui vobis imprecaretur diras. Sed no-
uit DEus audire Balaamum, convertitque im-
precationem ejus in fauſtam precationem, &
Vos tutatus eſt à manu illius. Ita, trajecto Jor-
dane, perveniſtis ad Hierichuntem, & bello
reſiſtentes Hierichuntios, & reliquos populos
fuperaviſtis auxilio Dei; qui, quaſi miſſis ante
vos veſpis, egit vobis in fugam duos Reges
Amorræorum, nullo veſtro vel enſe vel ar-
cu: vobisque dedit & agrum non veſtro labo-
re cultum, & urbes ab aliis, quàm à vobis,
ædificatas, quas incolitis, vineisque & olive-
tis, quæ non ſeviſtis, vivitis. Quibus de cau-
ſis veremini ovam, eumque verè & ſincerè co-
lite, & auferte deos, quos majores veſtri co-
luerunt trans fluvium, & in Ægypto. Quod-
ſi non placet vobis ſervire ovæ, diſpicite ho-
diè, utrum ſervituri ſitis diis, quibus ſervie-
runt conditores veſtri trans flumen, an diis
Amor-

“
-

vunnn li

W n

]

1,.

aen Elti
Cenus tun
Urtts l
nc De⸗
Err en ia
n ceis de
W W M
Jm me Win
S. .
Dis ſorm a
luge plit een
Nine ninu een
Ehüm Ckun
batans einn
Elmid Eti
Ao, od t
Amt nnl n
Pei Een ed.

mdon

NNI
eni

ilcn,

lhin

n Tin manſſſetze
Nies Aromconm
lälum rbiint

concls Celt ots

ttceinedalrns

hen, Oifod belo
lummm fiumbhe.

lt (rs, Kl no⸗
nyCentevein.
n Meninen, &
. W Wifddl
erichumen, A eln
& rlnos Nh,
li gui nilsn
lgan Cn Neni
0 el elle vel ir
N un ſeſto kbo.
guim i ſobs,
neegte & olue⸗
Chnsceen
eerelneree
Guſes Felti er.
Eno.
Ne, (iſhicne⸗
, guibs E
Humen, 13

*.

antiqui Ffederis.

—

7
Amorræorum, quorum fines habitatis. Nam
ego quidem, & domus mea, ſerviemus Jo-
vg. P. Abſit, ut, omiſſo Jova, ſerviamus
aliis Diis. Nam Jova Dkus noſter eſt. Hic
eduxit nos, majoresque noſtros ex Ægyptia
ſervitute. Idem fecit in oculis noſtris mira
illa miracula, & nos cuſtodivit in omni iti-
nere, quod confecimus, & inter omnes na-
tiones, per quas iter fecimus, fugavitque no-
bis omnes gentes, & Amorræos incolas. Nos
uoque colemus eum; eſt enim DhEus noſter.
„Non poteritis colere jovam; eſt enim DE-
us ſacroſanctus, DEus rivalis impatiens, non
feret veſtra delicta & peccata. Quodſi, eo
relicto, coletis deos peregrinos, avertetur,
& vos non minus multis malis conficiet,
quâm anté bonis affecit. PZ. At eum cole-
mus. JY. Ergo teſtamini, vos deligere vo-
bis Jovam ad colendum? F. Teſtamur. J.
ſItaque tollite deos iſtos peregrinos, & ex-
piate animos veſtros jovæ, DEO Iſraélitarum.
L. Jovam Deum noſtrum colemus, & ei di-
do audientes erimus. J. Igitur conſignabo
hæc literis, & erigam hoc ingens ſaxum ſub
hac quercu, quod teſtis erit, (utpote quod
audiverit omnia Jovæ ad vos dicta) ſi forte
fregeritis fidem DEO veſtro.

SENTENTIA.
DEO, Servatori bonorumque Datori, ſer-

viri debet.
D 5 12. 62.

78 Caſtellionis Dialogi ſeletcziores
12. GEDEON. Judicum VII.

Argutwentum.
Gedeon delectu habito, dimiſſisque
domum imbellibus, caſtra Madianitarum
noctu explorat: deinde cum trecentis
militibus aggreſſus profligat.
Jova, Gedeon, Præco, Phara, Madia-
nita, alter Madianita, Milites.

(edeon „ tu nimis multos habes milites.
Quodſi cum iſtis copiis vinceretis hoſtes,
Iſraëlitæ jactarent, ſe victoriam adeptos eſſe ſuo
Marte, atque ita non ego laudarer, ſed ipſi,
id quod detraheret meæ gloriæx. Proinde cu-
ra, ut proclametur in exercitu, ut timidi re-
petant domum, & diſcedant ex monte Galaa-
do. CG. Præco! indicito timidis & cæteris diſ-
ceſſum, ſecundum legem, ut nôſti. Pr. Au-
dite, audite milites. Si quis ædificavit novam
domum, neque dedicavit, is domum repeda-
to (repetito), ne, ſi in prælio occubuerit,
alius eam dedicet. Item, ſi quis vineam con-
ſevit, neque profanavit, domum repedato,
ne, ſi occubuerit in prælio, alius eam profanet.
Item, ſi quis uxorem deſponſavit, neque du-
xXit, domum repedato, ne, ſi in prælio occubue-
rit, alius eam ducat. Item, ſi quis timidus
eſt, & molli animo, domum repedato, ne
animi ſui mollitie effœminet animos aliorum.
C. Reécte eſt, reſtant decem millia; disceſſe-
runt viginti millia. J. Sed ne ſic quidem ſatis
pauci

—
MGcun UI
n.
it
re

0, En
/. 1
Macle un
CUim tleceri
t.
M
lhert, MMi.
fn, Yite,
l hahes nii
Ericcrets

1
le

, t No Ne
li;zdſfontnon
6s Conmmn jeyetr
Nrelo oeonbnen,
guis rnem on-
Gowun Npeld
Ais en Nolanei⸗
,tegue or
Grioeceubie
guss Ommi
V lehednt⸗
er abimnos Nor
nilia; .
re ſe quices
l

6)

antiqui ferderis. 59

auci ſunt. Nam quo pauciores erunt, eo mi-
hi glorioſior erit victoria. Deduc iſta decem
millia ad aquas, ego eos illic tibi probabo, &
oſtendam, quosnam velim ire tecum, quos
item nolim. CG. Agite milites, deſcendite ad
aquas. J. Da operam, ut, quicunque lam-
bent aquam lingua, more canum, hos ſecernas
ab eis, qui ad bibendum procubuerint in genua.
G. Ita factum eſt. Superſunt trecenti, qui
duécta ad os manu lamberunt aquam; reliqui
omnes proni in genua biberunt. J. Per iſtos
trecentos dabo tibi victoriam, Gedeon, &
Madianitas tibi dedam. Quocirca jube reli-
quos omnes, ut domum repetant. C. Ite do-
mum IIraëlitæ, exceptis his trecentis, & no-
bis relinquite commeatum & tubas. I. Ge-
deon! deſcende, dum nox eſt, ad caſtra Ma-
dianitarum, ut intelligas, me ea tibi tradere.
Quodſi ſolus deſcendere vereris, deſcende una
cum Phara, famulo tuo, ut audias, quæ di-
centur, ut ita confirmeris ad invadenda caſtra.
G. Phara, deſcendamus clanculum in vallem,
ut exploremus, quid animi habeant hoſtes.
Pb. Placet. G. Cave, ne ſtrepitum edas; hic
eſt via. Ph. Tace, tace here. G. Quid eſt?
Ph. Jam non procul abſumus à caſtris. G. Sic
habet; audio ſtertentes, hic ſunt extremi ar-
matorum. Sed tace, neſcio quis loquitur.
M. Scin tu, quid ego ſomniaverim? Al. Sciam,
ſi dixeris. M. Panis hordeaceus videbatur
mihi volvere ſe cum ſtrepitu per caſtra Madia-
nitarum, qui tandem delatus eſt ad taperze eu⸗
lum!?

6o Ccaſhtellionis Dialogi ſelectiores

lum, quod valida vi impulſum & labefactum
à culmine dejecit. Al. Vis tibi certò interpre-
ter? Enſis eſt procul dubio Gedeonis, filii oæ
Iſraëélitæ, cui in manum dedit DEus Madiani-
tas, una cum univerfſis caſtris. G. Audiſti?
P. Atque equidem libenter. G. Satis habeo,
noſtra eſt victoria, redeamus ad noſtros. Ha-
bemus tibi gratiam, DkEus immortalis! qui
nobis bene fortunas hoc conſfilium. Ph. Non
eſt dubium, quin perierint Madianitæ. O fe-
licem noctem, & quovis etiam die clariorem!
G. Adeſte viri, expergiſcimini, vicimus: DE-
us dat vobis caſtra hoſtium. Sed audite dili-
genter, quæ dicam. Distribuam vos in tres
claſſes: feretis ſinguli ſingulas tubas manu, te-
ſtasque vacuas, & in teſtis tædas. Sed videte,
ut imitemini me. Cum venero ad extrema
caſtra, facitote, ut videritis me facientem.
Cumque audietis meam tubam, & eorum, qui
erunt mecum, vos quoque repente colliditote
teſtas, ſumtisque manu læva tædis, dextra tu-
bis, clangitote, & magnum ſtrepitum circum
caſtra editote, ſimulque proclamatote: gladius
Jovæ & Gedeonis. Auditis ne? Mil. Audi-
mus, & meminerimus. G. Vadamus. Jam
ferè media nox eſt, ventum eſt ad ultimam par-
tem caſtrorum; vos ambite caſtra; ſed excitan-
tur cuſtodes, clangamus properè. Mil. Gla-
dius Jovæ & Gedeonis. Jo, pzan! C. O
DEum immortalem, quid video! DEus con-
vertit ipſorum enſes in ipſos: confodiunt ſeſe
mutuis vulneribus. Mil. Ut cadunt crebri?
jam

Vnſcn, I
e Wrns
A0alile me

ktli Nlle
11 , Nn

iſlin,
n Nltee
ar ſtechmn
luniittn.
Elehnd
ehnd ſdli ſor
klit Db 8 .

lri 0 Nih

Eti S
Ingad noſtros, le

Eimnonals g

Un. 4) Ntr
Mutimte. 0 .
tin e chiorent
in, Min: Dl.
El Mdite eli⸗
dum wo in te
suNunund te⸗
iNn. Nlrie,
Nd W eiene
tertis me hneren,
Aben A NY
e tpene line
a tes Gelea .
hKeptum arcun
Clantpre:gealis
be) NAud,.
Vicumns. Jum
Aad unam par⸗
alruſel exetan⸗
rdenl 6.0
enl Dus er
6, confocdium
Huim

antiqui faæderis. 61

jam bona pars interiit, cæteri mandant ſe
fugeæ. G. Fugiunt: inſtate viri, urgete, con-
ſequimini, ſectamini, ut e tanto numero nul-
lus evadat.

SENTENTIA.

Cbriſtianum bellum quod in Gedeonico
adumbratur) à voluntariis, non coactis, ge-
rendum eſt; & praſtat, eſe paucos alacres,
qudm multos ignavos. Stulti duces milites
numerant, ſapientes ponderant.

13. SAMSON. Judicum XV.

Argumentum.

Samſon, vinctus ad Palæſtinos dedu-
tus, abruptis vinculis, occidit maxilla
aſini mille viros.

Judæi, Samſon, Palæſtini.

An neſcis, Palæſtinos habere imperium in
nos? §. Scio. J. Cur ergo incendiſti
ſegetes eorum magno noſtro malo? §S. Par
pari retuli. YJ. Atqui huc venimus, ut te
vinctum dedamus eis. §. Siquidem jureju-
rando confirmatis, vos non illaturos mihi
manus violentas, vinciatis licet. J. Fidem
damus. S. Agite, colligate, ducite, abdu-
cite, quantum poteſtis. P. Euge, adducitur
ille hoſtis noſter capitalis, qui immiſit ſcele-

ratas faces in ſegetes noſtras, nunc, nunc
ulciſce-

62 Caſtellionis Dialogi ſelectiores

ulciſeemur. Nunquam hodie effugies, Sam-
ſon! hic tibi finis adeſt vitæ. S. Agite ve-
ròô, ſi quid animi habetis, aggredimini vin-
Gum. Experiar tamen, ſi quid habeo ſolita-
rum virium. Euge. P. Periimus, abrupit
vincula, ſed invadamus undique, non eva-
det; præſtemus nos viros. S. Sed unde mi-
hi telum? Ecce autem commodùm ſele offert
hæc maxilla aſini: hæc præbebit vicem cla-
væ. Pugnate viri pro virili: ſentietis, qui
vir ſimw. Hem tibi, qui primus vel lar eilis,
primus perito. Et vos, qui hie tàm densé
conglobati eſtis, ſentite, quæ ſint vires Sam-
ſonis, qui vincit inermis armatos. Heus, co-
gitatis pugnare pedibus? Quo fugitis? Hic adeſt
hoſtis, neprodite victoriam. Tu quidem hic jace-
bis, tu quoque adjungèris ei comes: dormite.
Euge Samſon! quantam cædem feciſti? Ma-
xillaà aſini quantam ſtragem edidi! mazxilla
aſini proſtravi mille viros.

SENTENTIA.
Qui DEI ſpiritu praditus eſt, inviltus
eſt, Fruſtraque conftringitur. DEus ſape vi⸗
liſſanis telis ulciſcitur boſtes ſuos.

14. SAULUS. I. Sam. IX.

Arguimentum.
Saulus quærens aſinas patris it conſul-
tum Samuelem vatem, & ab eo diſcit;
ſe futurum Regem.

Sael⸗

lalt,
—
e e, Km
Nle Riefe ſe.
5, Pgeinli in.
. Glc kaeſig.
lein, n
Unciane, Mon .

dec ince I

gui
Nins äihe “

I un demde

cdlendicſe

n cxden keli! N.
gen elid! nun
114.
itue , ini
bir /eni
h

1 dan. G

n. V
pins n

Ah

antigii faderis. 63

Sauluis, Puer, Puellæ, Samuel.

Ervimvero ſatis jam diu conquiſivimus aſinas,
neque invenimus: revertamur domum,
puer! ne pater meus, omiſſis aſellis, ſit ſol-
licitus de nobis. P. Non cenſeo, redeun-
dum eſſe re infecta. Ajunt, eſſe divinum
quendam & gravem virum in proximo op-
pido, qui quicquid dicat futurum, eveniat.

Conveniamus eum, ſi fortè indicet nobis id,

cujus cauſa venimus. S. Sed quid offeremus
homini? nam etiam pane exhauſtæ ſunt pe-
ræ noſtræ, nec habemus, quod dono demus
ei, & ire vacuos religio eſt. P. Tace: eſt
mihi in prælentia quadrans ſicli argentei,
quem dabo ei, ut indicet nobis, quam viam
inſiſtamus. (Olim inter IIſraëlitas, qui ibant
conſultum DEum, dicebant, ſe ire ad Viden-
tem; nam qui hodiè dicitur Vates, olim vo-
cabatur Videns.) S. Rectè mones, eamus.
Ingrediendum eſt hoc aſcenſu arduo. Sed
video puellas, quæ exeunt aquatum, adea-
mus eas. Heus puellæ! annon hic eſt Va-
tes quidam? P. Eſt: & quidem incidetis in eum,
ſi pergetis, properate modò; nam hodièe venit
in oppidum, quia populus facturus eſt rem di-
vinam in ſacello. Simul ac introieritis in op-
pidum, offendetis eum, antequam aſcendat in
ſacellum epulaturus. Populus enim non inibit
epulas ante adventum ejus, quoniam ejus eſt
conſecrare ſacrificium: poſtea epulabuntur in-

vitati. Itaque aſéendite, non eſt dubium,

quin

64 Caſtellionis Dialogi ſeleltiores

quin inventuri ſitis eum. S. Habemus gratiam,
aſcendamus in oppidum. Sam. Video adole-
ſcentem huc venientem unàâ cum puero. Ni-
mirum hic eſt, quem heri prædixit mihi DEus
venturum ex regione Benjaminitarum, ut eum
undtione creem imperatorem Hebræorum, ut
eos vindicet ab injuria Palæſtinorum. S. Ama-
bo te, indica nobis domum Vatis. Sam. Ego
ſum ille: conſcendite ante me hunc collem:

hodie epulabimini mecum: deinde dimittam

vos manè, & indicabo vobis, quicquid cogita-
tis cum animis veſtris. Quod attinet ad aſinas
perditas tertiò abhinc die, tu ne eſto anxius de
eis, repertæ ſunt. Sed quorſum de aſellis?
Ad te veniamus. Debes exiſtimare, te eſſe co-
lumen totius noſtræ nationis, omniumque ſa-
lutem poſitam eſſe in te, tuaque domo pater-
na. §. Quid ais? In méne, qui genus refero
ad Jeminem, ortus ex obſcuriſſima familia Ben-
jaminitarum, quæ tribus eſt minima Iſraélita-
rum. Sam. Concedamus modôò in hoſpitium:
DEus providebit cætera.

SENTENTIA.

DEus opera ſua inopinatis occaſionibus ad
exitum perducit.

15. SAMUEL. I. Sam. XII.

Argumentum.
Samuel jam ſenex innocentiam ſuam

& DEI in Iſraélitas beneficia commemo-
rat:

Anecis
nede
MradNn s

I

.
4

Ne
„ ((War
Ait u nc

iſltne
. Anbenn Cr

bgnttinn
in en Aole.

Uhi cum en dr.
Amipitrum,ren
n Ektrronn, 1
Aromm. ar.
niis, Jyn lor
me hun colien:
1 Cenes dinitun
Aneſnclogte⸗
d rintad ninas
unetkankinse
Purfun de mlisl
Alünge, elech⸗
S,Gminncle ſe
ur Nd E
ene, gli end in
Meurtimkmiiae
el niim Itdlr
Nod in oßitim

IIA.
õ

1n. W.

.
4

Tocentin 4
rcin cum⸗

antigui faderis. 65

rat: eorumque peceatum reprehendit;
qui Regem ſibi depopoſcerint: & impe-
trato divinitus tonitru, eos ad obedlen-
tiam cohortatur.

Samuel, Iſraèlitæ.

Eri ego vobis in omnibus obſequutus Re-
gem creavi, deinceps jam vobis præfutu-
rum. Nam me quidem jam ſenem eſſe, indi-
cio eſt capities. Mei liberi inter vos degunt3
& ego vobis jam ab ineunte ætate prœfui Hc
adlum, reſpondete mihi coram Jova & ejus
uncto; ſi cujus bovem aut aßnum lüſtuli; ſi
cui injurius aut violentus fui; ſi à quoqam
præmium accepi, ut in ejus culpa connivérem?
paratus ſum vobis reddere Z. Neque injurius
in nos, aut importunus fuiſti, neque quicquam
ab ullo accepiſti. V. Teſtis eſt hodie apud vos
& Jova, & Jovæ unctus, nihil habere vos;
quod me accuſetis. I. Planée. §. Adeſte igi-
tur; placet vobiſcum diſputare, quantà Jova;
& Moſis & Aharonis creator, & majorum ve=
ſtrorum ex .agypto reditus autor, tum in vosz;
tum in majorés veſtros beneficia contulerit.
Cum migraſſet jacobus in Ægyptum, invoca⸗
tus à majoribus veſtris lova Moſen miht &
Aharonem, qui illos ex 5Ægypto eductes in hoé
loco collocrunt. Poſtea iphus oblites eman-⸗
cipavit Siſaræ; duci cxercitus Hazoris;, tum Pa=
læſtinis, & Moabitarum Regi, à quibus bello
Vexati lunt. Deinde invocantibus eis ovam;
Pec⸗

66 Caſtellionis Dialogi ſelectiores

peccatumque confitentibus, quòd, co relicto,
Baalem & Aſtartam coluiſſent, & auxilium
contra hoſtes orantibus, ſeque ei ſervituros
pollicentibus, milit Jerobaalem, & Gedanem,
& Jephtham, & Samuelem; per quos ita vos
ab hoſtibus veſtris undique vindicavit, ut in
tuto eſſetis. Vos verò cum videretis, vos à
Nahaſo Ammonitarum Rege invadi, poſtulâ-
ſtis à me, ut, mutato rerum ſtatu, à Rege
vobis regi liceret, cum Jovam DEum veſtrum
Regem haberetis. Igitur ecce vobis Regem,
quem delegiſtis, & efflagitâſtis; Regem vobis
præficit jova. Si Jovam DEum veſtrum reve-
rebimini, eique ſervietis, & dicto audientes
ſine contumacia una cum Rege veſtro parebi-
tis, bene vobiſcum agetur. Sin minus, & vos &
Regem veſtrum Jovæ manus impetet. Jam ve-
rò agite, videte, quantam rem Jova jam nunc
in oculis veſtris faciat. Tritici meſſis nunc eſt,
quo tempore tonare aut pluere in his finibus
non ſolet. Atqui ego jam ovam exorabo, ut
tonet atque pluat, ut intelligatis, vos in Jo-
vam gravem culpam commiſiſſe, qui Regem
vobis popoſceritis. Jova, cœli terrarumque
DEus! emitte nunc tonitrua & nimbum, ut
hic populus ſuum peccatum agnoſcat. I. UIr
tonat! ut pluit! heu nos miſeros! Supplica
pro nobis Jovæ DEO tuo, ne pereamus, qui
ad tot ſuperiora noſtra ſcelera hoc inſuper ad-
jecimus, ut Regem nobis peteremus. S. Bono
animo eſte. Vos quidem iſta re graviter pec-
caâſtis: Veruntamen nolite à Jova deficere, ſed
eum

Uilcayit, in
ilererb,

ei

1
4 Poſtri

Ollere in his nit
erorabo,
,voo i

ſe, gui Repen
Cel terrumgge

Gu C inbum, u

“

1 Annt. I.1
le etemnlis)
e hoc intopet?
gerennls. 0
ln Nhire⸗
encen
NI

antigui faderis. 67

eum toto pectore colite, neve delciſcite ad va-
na iſta, quæ neque juvare poſſunt, neque de-
fendere; ſunt enim vantſſima. Neque enim
deſtituet Jova populum ſuum propter ſui nomi-
nis celebritatem, poſtquam ſemel cœpit, vos
ſibi populum habere. Ego quoque abſit ut
Jovam offendam, aut pro vobis ſupplicare,
vosque decente & recta via deducere intermit-
tam. Tantum Jovam metuite, eumque vere
& tota mente colite; videtis enim, quantam
rem apud vos fecerit. Quodſi peccatis indul-
gebitis, & vos, & Rex veſter peribitis.

SENTENLIA.
Juſpi homines (qualis fuit Samuel) nemini

bl⸗
JNaciunt injuriaun. Magna eſe bominum erga

DEum lenefciorum ollivio, qui toties, tam E-
deliter à DEO defenſt, tot lenefoiis cumulati,
tamen hominem Regem ſebi Jepoſoant, digni ſa-
né, quit inclemente Kegi ſerviant, gquando cle-
mentem repudiant. Immenſa eſt DEI'clementia,
gui ſtc ingratos tamen non deſertt. Mualtum va-
lent apud DEum preces juſtorum, gqui ettam alie-
no tempore vel pluviam pohſint impetrare.

16. GOLIATHIUS. I. Sam. XVII.

Arguimentum. D

David à Saulo impetrat, ut liceat
cum Goliatho pugnare, & illum cum fun-
da & pedo aggreſſus occidit.
E 2 David;

68 Caſtellionis Dialogi ſelectiores

David, Eliabus, Goliathus, Iſrazlita qui-
dam, Alius Iſraëlita, Nuncius, Saulus.

Jalvete, mei fratres optimi. E. DEus det, quæ
velis, germane lepidiſſime! Ut valet pater?
D. Optimè, gratia DEO, meque miſit, ut vi-
ſerem, quid ageretis, vobisque afferrem pla-
centam & decem panes, & teſſeram veſtram g hkkiun
acciperem. Dedit etiam mihi decem caſeos an l Onti
ad centurionem. Sed quam ego vocem audio? a
G. Quid opus eſt vos exire ad prælio dimican-
dum nobiscum? Ego ſum Palæſtinus, vos eſtis
clientes Sauli. Deligite ex vobis aliquem, qui tr Mllen:
conſerat manus mecum, qui ſi ſuperaverit me Vonntd
prælio & interemerit, nos ſerviemus vobis, ſin dumunm ee
ego vicero, vos nobis ſervietis. Quanta ego ne uie
hodiè ignominia afficio inſtructos in acie Iſraé- A
litas? Date virum, quicum contendam ſingu-
lari certamine. D. Quis eſt importunus iſte
& turgidus Gigas, qui tantopere deſpicit nos
præ ſe, cujus vocem & aſpectum contremiſcunt
omnes, & refugiunt? J. Neſcio quis eſt, na-
tus in noſtram perniciem & dedecus, cum quo
nemo audet conſerere manum, adeo ingens eſt
& terribilis. LD. Quid ergo præmii feret, qui
ſuſtulerit eum de medio, & aboleverit hoc tan-
tum probrum Iſraélitarum? Nam quis eſt im-
purus iſte Palæſtinus, qui inurit tantam notam
ignominiæ caſtris DEl immortalis? J. Si quis
eum dejecerit, Rex eum valdè ditabit, loca-

, Aos.
aeum

bitque ei nuptum filiam ſuam, donabitque im- e
munitate perpetua domum ejus paternam. E. x

Cur

antigui fœderis. 69

Qur veniſti huc improbe puer, aut cur deſeru-
iſti pauculas illas oviculas in ſalru? Ego no-
vi temeritatem audaciamque tui ingenii. Mi-
rum, ni veniſti ſpectatum prælium. D. Quid
ego commiſi? Annon erat cauſa, cur veni-
rem? Sed adibo alios. Heus tu! quo præ-
mio afficiet Rex eum, qui occiderit imma-
nem illum Palæſtinuum? H. Maximo. D.
Quonam? ·H. Ornabit eum maximis divitiis
& opibus, committetque ei natam ſuam uxo-
rem, & liberabit domum ejus patriam in
e perperuum. LD. Condignum ſane præmium
ntiuen, i & regale. Equidem auſim aggredi hominem.
ulneneim Neſcio, quomodo geſtit animus, indignatur-
Eenpratn que, tantum licere cuiquam in populum DFEI.
Heccine ut patiar? Impune ergo nefanda il-
la probra evomuerit in ſacram gentem? Mo-
