Cic. ad Fam. L. XV. Ep. XII.

M. CICERO IMD. S. D. L. PAULLO
CO S. DESIG.

Argumentum.

Gratulatur Paullo de conſulatu, & ne
ſibi provincia Cilicia prorogetur, rogat.

Et mihi numquam fuit dubium, quin te po-
pulus R. pro tuis ſummis in rempublicam
meritis, & pro ampliſſima familiæ dignitate,
ſummo ſtudio, cunctis ſuffragiis conſulem fa-
Gurus eſſet; tamen incredibili lætitia ſum affe-
ctus, cum id mihi nuntiatum eſt: eumque ho-
norem tibi deos fortunare volo, a teque ex
tua majorumque tuorum dignitate adminiſtra-
ri. Atque utinam præſens illum diem mihi opta-
tiſſimum videre potuiſſem, proque tuis am-
pliſſimis

(*) Romanorum vitia.

oltnen 1 l
is rornen
2 lemtemenen
Gilentene n
n Woere Mn

Accetr Co
uag ekadisun

ſ,
6 01.

Ih
CCNORo
II

r

4

(Cceno Mucelon
Crulhen

Mrolumunnane
fifedhneſe
tuimutun in noc
Asanlt, un gn
Inas Cgnidnn
ſuglun deno len,
Teſinhunre eſen:
Tetrmrdliins N
((ar Chicllnn
tun Nniikets,

i,
neank gime

woghe nunt,,

ONI

Uhel.
DL NiUI

1N⸗

e CNrdttl,A
ſronpetonet

hium, gin r

n ek eumae;
e Clo, 1 teli
Cionitate Unt.
lumdenmi“
roce tu⸗
06.

Epiſtola. 293

pliſſimis erga me ſtudiis atque beneficiis tibi
operam meam ſtudiumque navare. Quam
mihi facultatem quum hic nec opinatus & im-
proviſus provinciæ caſus eripuit; tamen ut te
conſulem rempublicam pro tua dignitate geren-
tem videre poſſim, magnopere a te peto, ut
operam des, efficias, ne quid mihi fiat injuriæ,
neve quid temporis ad meum annuum munus
accedat. Quod ſi feceris, magnus ad tua pri-
ſtina erga me ſtudia cumulus accedet. A. U.
C. 702.

L. Xr. Ep. EII.

M. CICERO PROC. S. D. C. MAR-
CELLO COLLEGA.

Argumentum.

Cicero Marcello auguri de filii conſulatu
gratulatur.

Marcellum tuum conſulem factum, teque ea
lætitia affectum eſſe, quam maxime opta-
ſti, mirandum in modum gaudeo: idque cum
ipſius cauſa, tum quod te omnibus ſecundiſſi-
mis rebus digniſſimum judico. cujus erga me
ſingularem benevolentiam vel in labore meo,
vel in honore perſpexi: totam denique domum
veſtram vel ſalutis, vel dignitatis meæ ſtudio-
ſiſſimam cupidiſſimamque cognovi. Quare
gratum mihi feceris, ſi uxori tuæ juniæ, gra-
viſſimæ atque optimæ feminæ, meis verbis eris
T

3 gra-

294 Epiſtola.
gratulatus. A te id, quod ſueſti, peto ; me
abſentem diligas atque defendas. A. U. C. 702.
. L. XV. Ep. IX.
M. CICFERO PROGOS. S. D. M. MAR-
CELLO COs.

3

Argumentum.

M. Marcello gratulatur de fratre patrue-
le conſule facto: petitque, ut ipſi in
provincia ſuccedatur.

* & pietatis in tuos, & animi in rempubli-
cam, & clariſſimi atque optimi conſula-
tus, C. Marcello conſule facto, fructum cepiſ-
ſe, vehementer gaudeo. Non dubito, quid
præſentis ſentiant: nos quidem longinqui, &
à te ipſo miſſi in ultimas gentes, ad cœlum
mehercule tollimus veriſſimis ac juſtiſſimis lau=-
dibus. Nam cum te a pueritia tua unice di-
lexerim; tuque me in omni genere ſemper
ampliſſimum eſſe & volueris & judicaris: tum
hoc vel tuo facto, vel populi R. de te judicio,
multo acrius vehementiusque diligo; maxima-
que lætitia afficior, cum ab hominibus pruden-
tifſimis virisque optimis, omnibus dictis, fa-
Sis, ſtudiis, inſtitutis vel me tui ſimilem eſſe
audio, vel te mei. Unum vero ſi addis ad
rælariſſimas res conſulatus tui, ut aut mihi
Hecodat quam primum aliquis, aut ne quid
accedat temporis ad id, quod tu mihi & ſena-

1
eri⸗ 1
coinum, Aud

,denen lugli
On mit ten
npuuhmin i
ple nne⸗
olra NoAlr
ſten imnkn, Uo
4.1
pnln Cytut
NCCNDND
n

Cven Mock g
(Nerdete
INtis dis
ehoncet un
Colltletn

ugtteaatnili⸗
milgüintien
ſs nen e tifine-
tiß cctg k l⸗
Tlatr gente. lo⸗
rtehndllant
le, tal ſenin dh
enalen naint
Nt Reee ls
tione tenler⸗ 1e
rtlaunn s d
Aare, lumeſs

le,

Cefencg. 8
M.
Nn.
CNN e

I
„,

ente.

An 4 lee en
Ntigr nili

tun⸗

Anin inemn
Uvcnchun oondl
ledhn ſhenoent
en Waccüngan,
N Puten neert0
ling ensg Alr
Enkarſatlimin
1 Mentigtu ne
1Omni Enen en
teicſtenie
enlet te⸗
ugrtlignai
Nrbtonnis nt⸗
s, omtin ltig
elme milrier
Irhn n 11
Uums ti, NAn
1 Mgui⸗ nie
ol n e

Epiſtolæ. 295

tusconſulto & lege finiſti; omnia me per te
conſecutum, putabo. Cura, ut valeas, &
me abſentem diligas atque defendas.
Quæ mihi de Parthis nuntiata ſunt, quia
non putabam a me etiam nunc ſcribenda eſſe
publice; propterea ne pro familiaritate quidem
noſtra volui ad te ſcribere, ne, cum ad con-
ſulem ſcripſiſſem, publice viderer ſcripſiſſe.
A. U. C. 702.

Reſponſio ad Gratulatorias. L. IV. Ep. XIV.
M. CICERO S. D. CN. PLANCIO.
Argumentum.
Cicero Plancii gratulationi, & de re-
cuperata per Cæſarem dignitate, & de
nuptiis allis, dimiſſa Terentia, initis,
reſpondet: ſimul Plancium exulantem
conſolatur.

Binnas a te accepi litteras Corcyræ datas: qua-
rum alteris mihi gratulabare, quod audiſ-
ſes, meam me priſtinam dignitatem obtinere;
alteris dicebas te velle, quæ egiſſem, bene &
feliciter evenire. Ego autem, ſi dignitas eſt
bene de republica ſentire & bonis viris proba-
re, quod ſentias; obtineo dignitatem meam.
ſin autem in eo dignitas eſt, ſi, quod ſentias,
aut re efficere poſſis, aut denique libera ora-
tione defendere; ne veſtigium quidem ullum
eſt reliquum nobis dignitatis: agiturque præ-
clare, ſi nosmetipſos regere poſſumus, ut ea-
T 4 quæ

2 Epiſtolwa.

quæ partim jam adſlunt, partim impendent,
moderate feramus; quod eſt difficile in ejus-
modi bello, cujus exitus ex altera parte cædem
oſtentat, ex altera ſervitutem. Quo in peri-
culo nonnihil me conſolatur, cum recordor,
hæc me tum vidiſſe, cum ſecundas etiam res
noſtras, non modo adverſas, pertimeſcebam,
videbamque, quanto periculo de jure publico
diſceptaretur armis. Quibus ſi viciſſent ii,
ad quos ego pacis ſpe, non belli cupiditate ad-
duéctus acceſſeram; tamen intelligebam, & ira-
torum hominum, & cupidorum, & inſolen-
tium, quam crudelis eſſet futura victoria: ſin
autem victi eſſent, quantus interitus eſſet fu-
turus civium, partim ampliſſimorum, partim
etiam optimorum; qui me hæc prædicentem
atque oôptime conſulentem ſaluti ſuæ, male-
bant nimium timidum, quam ſatis prudentem
exiſtimari. Quod autem mihi de eo, quod
egerim, gratularis; te ita velle certo ſcio: ſed
ego tam miſero tempore nihil novi conſilii ce-
piſſem, niſi in reditu meo nihilo meliores res
domeſticas quam rempublicam offendiſſem.
Quibus enim, pro meis immortalibus benefi-
ciis, cariffſima mea ſalus & meæ fortunæ eſſe
debebant, cum propter eorum ſcelus nihil mi-
hi intra meos parietes tutum, nihil inſidiis va-
cuum viderem; novarum me neceſiitudinum
fidelitate contra veterum perfidiam munien-
dum putavi. Sed de noſtris rebus ſatis, vel
etiam nimium multa. De tuis, velim ut eo
ſis animo, quo debes eſſe, id eſt, ut ne Juis
tibi

EeTbi M⸗
mmuem mtfüe V
cclomit ſe 1
eriwegzeſeie
lenn n noe ie
ene EConl⸗

me, lon i
eir Kgict ee
Gisneguun lger

UI
(0W

Ce AMin.
DTTVAESSLVET

Sern
Wii, Ceckf
lCcetongffie
Düen cotlttn
Pamm iir
lolr di n
chli, egir nel
ſe ein glnien

r ertiveſän,
lnce iure ie
Ghuſ ieſſerh⸗
hbeſianiiuez.
mnelenmn Kir.
torun, & den.
flnnn ſicor: ſd
bPinering elet l⸗

eleceno
von codi
Uinlo melones
lum okenilen.
monibes beret⸗
Prr onnm e
rumbennuin 1
m, Winice,
me Meein
etfcim m
Pis tebls ſi⸗
tis, ſelnti
h ng

Epihtola. 297

tibi præcipue timendum putes. Si enim ſta-
tus erit aliquis civitatis, quicumque erit, te
omnium periculorum video expertem fore. nam
alteros tibi jam placatos eſſe intelligo, alteros
numquam iratos fuiſſe. De mea autem in te
voluntate ſic velim judices, me, quibuscum-
que rebus opus eſſe intelligam, quamquam vi-
deam, qui ſim hoc tempore & quid poſſim;
opera tamen & conſilio, ſtudio quidem certe,
rei, famæ, ſaluti tuæ præſto futurum. Tu
velim & quid agas, & quid acturum te putes,
facias me quam diligentiſſime certiorem. Va-
le. A. II. C. 707.

LITEK .
CONSOLATORIM.

Cic. ad Fam. L. IV. Ep. V.
SERVIUIS SUILPITIUIS M. T. C. S.

Argumentum.

Servius, Græciæ præfectus, audita Tul-
liæ Ciceronis filiæz morte, mœrentem

patrem conſolatur.

Poſteaquam mihi renunciatum eſt de obitu
Tulliæ, filiæ tuæ, ſane quam pro eo, ac
debui, graviter, moleſteque tuli, communem-
que eam calamitatem exiſtimavi. qui ſi iſtie
T 5 al⸗

298 Epiſtolæ.

affuiſſem, neque tibi defuiſſem, coramque
meum dolorem tibi declaraſſem. Etſi genus
hoc conſolationis (1) miſerum, atque acer-
bum eſt, propterea, quia per quos ea confieri
debet, propinquos ac familiares, ipſi pari mo-
leſtia aciunur, neque ſine lachrymis multis
id conari poſſunt; uti magis ipſi videantur alio-
rum conſolatione indigere, quam aliis poſſe
ſuum officium præſtare: tamen, quæ in præ-
ſentia in mentem mihi venerunt, decrevi bre-
Vi ad te perſcribere; non quo ea te fugere exi-
ſtimem, ſed quod forſitan dolore impeditus mi-
nus ea perſpicias. Quid eſt, quod tanto ope-
re te commoveat tuus dolor inteſtinus? cogi-
ta, quemadmodum adhuc fortuna nobiscum
egerit; ea nobis erepta eſſe, quæ hominibus
non minus, quam liberi, cara eſſe debent,
patriam, honeſtatem, dignitatem, honores
omnes. hoc uno incommodo addito, quid ad
dolorem adjungi potuit? aut qui non in illis
rebus exercitatus animus Callere jam debet, at-
que omnia minoris exiſtimare? An illius vi⸗
cem, credo, doles? Quoties in eam cogitatio-
nem neceſſe eſt & tu veneris, & nos ſæpe in-
cidimus, hiſce temporibus non peſſime cum iĩis
eſſe actum, quibus ſine dolore licitum eſt mor-
tem cum vita commutare? Quid autem fuit,
quod illam hoc tempore ad vivendum magno-
pere invitare poſſet? quæ res? quæ ſpes? quod
animi ſolatium? UIt cum aliquo adoleſcente
primario conjunéta ætatem gereret? licitum et
tib1„

(*) Beng. mirum, fremd, ſeltſam.

4

ötetcn ian
enerun tilte,
unommirt
er ſee un
p,luumm ſült
ſe tene oen
n n d
is ian i)
o Melds, un
fen almel
m ui e eixſ⸗
1 Cre mini wn
rnemlit mtbie
eren ke thi thlten
Mnten, m d
nignen crnire
ete. Mwe ent!
Dkeons, ſuid⸗
Clolan tenpore t
Mroſften Elintr
6pomer nerun ſoa
Inrliinhnune,
Maritset, gunn
t,mumn en
n mendt Nine
Wunils hanire
Mlwnitinen
Enmnd. Hcriten
Fir Orfinikte
Lanng einnt 1

ur

e, deg
hren

gun m

l

mnen gur in ,

Vrun tegerin,

1ar i i
Aler in ele,
n! A Mis i
AN i⸗
rekenmekna
Qtuen DH
Wheum ne,

Slqſ

Epiftolæ. 299

tibi, credo, pro tua dignitate ex hac juven-
tute generum deligere, cujus fidei liberos tuos
te tuto committere putares. An, ut ea libe-
ros ex ſeſe pararet; quos cum florentes vide-
ret, lætaretur? qui rem, a parente traditam,
per ſe tenere poſſent? honores ordinatim pe-
tituri eſſent, in republica in amicorum nego-
tiis, libertate ſua (*) uti? Quid horum fuit,
quod non prius, quam datum eſt, ademtum
ſit? At vero malum eſt, liberos amittere. ma-
lum; niſi hoc pejus ſit, hæc ſufferre & perpe-
ti. Quæ res mihi non mediocrem conſolatio-
nem attulit, volo tibi commemorare; ſi forte
eadem res tibi dolorem minuere poſſic. Ex
Aſia rediens, cum ab Ægina Megaram verſus
navigarem, cœpi regiones circumcirca proſpi-
cere. Poſt me erat Ægina, ante Megara, dex-
tra Piræeus, ſiniſtra Corinthus: quæ oppida
quodam tempore florentiſſima fuerunt; nunc
proſtrata & diruta ante oculos jacent. Cœpi
egomet mecum ſic cogitare: Hem, nos ho-
munculi indignamur, ſi quis noſtrum interiit,
aut oceiſus eſt, quorum vita brevior eſſe de-
bet; cum uno loco tot oppidûm cadavera pro-
jecta jacent? Visne tu te, Servi, cohibere,
& meminiſſe hominem te eſſe natum? Crede
mihi, cogitatione ea non mediocriter ſum con-
firmatus. Hoc idem, ſi tibi videtur, fac ante
oculos tibi proponas. Modo uno tempore tot
viri clariſſimi interierunt; de imperio præterea
tanta diminutio facta eſt; omnes provinciæ
Lon⸗

(*) repete, poſſent.

300 Epißolæ.

conquaſſatæ ſunt; in unius mulierculæ animu-
la ſi jactura facta eſt, tanto opere commo-
veris? quæ ſi hoc tempore non ſuum diem
obiiſſet, paucis poſt annis tamen ei moriendum
fuit; quoniam homo nata fuerat. Etiam tu
ab hiſce rebus animum ad cogitationem tuam
avoca, atque ea potius reminiſcere, quæ di-
gna tua perſona ſunt: illam, quamdiu ei opus
fuerit, vixiſſe, una cum republica fuiſſe, te
atrem ſuum prætorem, conſulem, augurem
vidiſſe, adoleſcentibus primariis nuptam fuil-
ſe, omnibus bonis prope perfunctam eſſe; cum
respublica occideret, vita exceſſiſſe. Quid
eſt, quod tu, aut illa, cum fortuna hoc nomi-
ne queri poſſitis? Denique noli te obliviſci Ci-
ceronem eſſe, & eum, qui aliis conſueris præ-
cipere, & dare conſilium: neque imitare ma-
los medicos, qui in alienis morbis profitentur
tenere ſe medicinæ ſcientiam, ipli ſe curare
non poſſunt; ſed potius, quæ aliis tute præci-
pere ſoles, ea tute tibi ſubjice, atque apud ani-
mum propone. Nullus dolor eſt, quem non
longinquitas temporis minuat ac molliat: hoe
te exſpectare tempus, tibi turpe eſt, ac non ei
rei ſapientia tua te occurrere. Quod ſi qui
etiam inferis ſenſus eſt, qui illius in te amor
fuit pietasque in omnes ſuos, hoc certe illa te
facere non vult. Da hoc illi mortuæ; da cæ-
teris amicis ac familiaribus, qui tuo dolore mœ-
rent: da patriæ, ut ſi qua in re opus ſit, ope-
ra & conſilio tuo uti poſſit. Denique quoniam
in eam fortunam devenimus, ut etiam huic
IeI

1
—
s Gtwiennmn-
enſent
, Plarame Aki
5 denr
tiden un 0
oc unum tppßl⸗
timm Apons ken

Ene nmm, MS
Gen uptei bee an
elntoſue te Ain
Guun Ceberte
nioos ſuthes nee
6e Cokad ne mn
en mimd ele nnon
Gr rantur, Olenmn
ühhen, Ceridken
.

ponſatpr
N CCN
30 Veno, Nrih t
gullon alig
Nebn nr ifiemk
Eore ANle icſeni
limnilidii
Kaaſchiki, ae
Iun Cnſclantd
CClornadinti, 5
chis uil
Lellnuzt aeri
lum tlen an
Ukaret ſhne g

—
Imlenlle in
men . .
NNEm
leiſt Hint
pkatopenun
guumcincitn
nlle fuile,
flen Anren
unb mpem i.
Kncknmeſezenn
eellle. (ui
rumboooni.
I nii.
Abcnheisnre⸗
Negkintmenn
6 rotbs Nenent
tun, kont
Cle Nötrpen
g MMleahi
Grel, guen uu
ar noliri e
hetkt,om 4
. ( 5
Uinte amel
hetat int
nonn; hh
u mmtluen
nre glti⸗
Denigietue
In eimn

6

Epiſtol. 301

rei nobis ſerviendum ſit; noli committere, ut
quisquam te putet non tam filiam, quam rei-
publicæ tempora, & aliorum victoriam, luge-
re. Plura me ad te de hac re ſeribere pudet,
ne videar prudentiæ tuæ diffidere: quare, ſi
hoc unum propoſuero, finem faciam ſeribendi.
Vidimus aliquoties ſecundam pulcherrime te
ferre fortunam, magnamque ex ea re te lau-
dem adipiſci: fac aliquando intelligamus, ad-
verſam quogque te æque ferre poſſe, neque id
majus, quam debeat, tibi onus videri; ne ex
omnibus virtutibus hæc una tibi videatur de-
eſſe. Quod ad me attinet, cum te tranquillio-
rem animo eſſe cognoro, de iis rebus, quæ
hic geruntur, quemadmodumque ſe provin-
cia habeat, certiorem faciam. Vale. A. U.
C. 708.
Keſponſio ad priores. L. IV. Ep. VI.
M. CICERO S. D. SER. SULPIIIO.

Eso vero, Servi, vellem ut ſcribis, in meo
graviſſimo caſu affuiſſes. Quantum enim
præſens me adjuvare potueris, & conſolando
& prope æque dolendo, facile ex eo intelligo,
quod litteris lectis aliquantum acquievi. Nam
& ea ſcripſſti, quæ levare luétum poſſent; &
in me conſolando non mediocrem ipſe animi
dolorem adhibuiſti. Servius tamen tuus omni-
bus officiis, quæ illi tempori tribui potuerunt,
declaravit, & quanti ipſe me faceret, & quam
ſuum talem erga me animum tibi gratum
putaret fore: cujus officia jucundiora ſcilicet
ſæpe

5

302 Epiſtolaæ.

ſæpe mihi fuerint, nunquam tamen gratiora.
Me autem non oratio tua ſolum & ſocietas
pæne ægritudinis, ſed etiam auctoritas conſo-
latur. Turpe enim eſſe exiſtimo, me non ita
ferre caſum meum, ut tu tali ſapientia prædi-
tus ferendum putas. Sed opprimor interdum,
& vix reſiſto dolori; quod ea me ſolatia defi-
ciunt, quæ ceteris, quorum mihi exempla
propono ſimili in fortuna non defuerunt. Nam
& Q Maximus, qui filium conſalarem, cla-
rum virum & magnis rebus geſtis (*) amiſit,
& L. Paullus, qui duo ſeptem diebus, & ve-
ſter Gallus, & M. Cato, qui ſummo ingenio,
ſumma virtute filium perdidit, iis temporibus
fuerunt, ut eorum luctum ipſorum dignitas
conſolaretur ea, quam ex republica conſeque-
bantur. Mihi autem, amiſſis ornamentis iis,
quæ ipſe commemoras, quæque eram maxi-
mis laboribus adeptus, unum manebat illud
ſolatium, quod ereptum eſt. Non amicorum

negotiis, non reipublicæ procuratione, im-

pediebantur cogitationes meæ; nihil in foro
agere libebat; adſpicere curiam non poteram:
exiſtimabam, id quod erat, omnes me & in-
duſtri? meæ fructus & fortunæ perdidiſſe.
Sed, cum cogitarem, hæc mihi tecum & cum
quibusdam eſſe communia; & cum frangerem
jam ipſe me, cogeremque illa ferre toleranter:
habebam quo confugerem, ubi conquieſcerem,
cujus in ſermone & ſuavitate omnes curas dolo-
resque deponerem. Nunc autem hoc tam gra⸗

(*) adverſus Hannibaiem.

ee eüm ii
wn keclllthil
11 vepubl Iekn
Eeinet e
cicam anigeſ
Cglieſn
vod teremdoten
ſo,Nrum Conl
Piounroltlca. Co
ine uun Nimm
tlafenirolpurt
ulnskemomman
Eerhm nun Ufen
m anlinnne.
kaniseragtdan
um, W mnte Cunn
ione nods kadar
Nod d wMum
Nlentum, Cnrnt
erſerile nita),
micluni (w⸗
ter lkerung, n
1i n Mem
Chenfmocielent

(e.olhn
CCLNN.

titino n
tali ſhienig
Coprimorimte
lane Llti
un uuni elent
Dhiknerunt. N
n mſien d
Uelslcſeniit
len lehis, Kde
iſinnoitenn
l i enponhu
n mn eenis
imtän mene.
tllsccmmuris,
OCeins eum nat
Unum muretitͤk
. Mor amuum
orurntöte, ir
er, Mhn
m w orum
mni ne i

itnrennm Eonn
lkeenen
ubl Cglelet⸗

EonmcI
zltenko⸗ w

Epiſtolg. 303

vi vulnere etiam illa, quæ conſanuiſſe vide-
bantur, recrudeſcunt. Non enim, ut tum
me a republica mœſtum domus excipiebat,
quæ levaret; ſic nunc domo mœrens ad rem-
publicam confugere poſſum, ut in ejus bonis
acquieſcam. Itaque & domo abſum & foro;
quod nec eum dolorem, quem a republica ca-
pio, domus jam conſolari poteſt, nec dome-
ſticum respublica. Quo magis te exſpecto, teque
videre quam primum cupio. Major mihi le-
vatio afferri nulla poteſt, quam conjunctio con-
ſuetudinis ſermonumque noſtrorum: quamquam
ſperabam, tuum adventum (ſic enim audie-
bam) appropinquare. Ego autem cum multis
de cauſis te exopto quam primum videre; tum
etiam, ut ante commentemur inter nos, qua
ratione nobis traducendum ſit hoc tempus:
quod eſt totum ad unius voluntatem accom-
modandum, & prudentis, & liberalis, & (ut
perſpexiſſe videor) nec a me alieni, & tibi
amiciſſimi. Quod cum ita ſit, magnæ eſt ta-
men deliberationis, quæ ratio ſit ineunda no-
bis, non agendi aliquid, ſed illius conceſſu
& beneficio quieſcendi. Vale. A. II. C. 708.

Cic. ad Fam. L. E. Ep. XVIII.
CICERO S. D. T. FADIO.
Argumentim.
Titum Fadium exulem conſolatur.
Et ſi egomet, qui te conſolari cupio, conſo⸗

— landus ipſe ſum; propterea quod nullam
vem

(*) Caſaris.

304 Epiſtola.

rem gravius tuli jamdiu, quam incommodum
tuum: tamen te magnopere non hortor ſolum,
ſed etiam, pro amore noſtro, rogo atque oro,

te colligas, virumque præbeas, &, qua con-

ditione omnes homines & quibus temporibus
nati ſumus, cogites. Plus tibi virtus tua de-
dit, quam fortuna abſtulit: propterea quod
adeptus es, quod non multi homines novi;
amiſiſti, quæ plurimi homines nobiliſſimi. Ea
denique videtur conditio impendere legum,
judiciorum, temporum, ut optime actum cum
eo videatur eſſe, qui quam leviſſima pœna ab
hac republica diſceſſerit. Tu vero, qui & for-
tunas & liberos habeas, & nos ceterosque ne-
ceſſitudine & benevolentia tecum conjunctifſi-
mos; quumque magnam facultatem ſis habitu-
rus, nobiscum & cum omnibus tuis vivendi;
& cum unum ſit judicium ex tam multis, quod
reprehendatur, ut quod una ſententia, eaque
dubia, potentiæ alicujus (*) condonatum exiſti-
metur: omnibus his de cauſis debes iſtam mole-
ſtiam quam leniſſime ferre. Meus animus erit
in te liberosque tuos ſemper, quem tu eſſe vis,
& qui eſſe debet. A. I. C. 701. vel 702.

Reſponſio ad Conſolatorias. L. V. Ep. XIII.
M. C. S. D. L. LICCEIO. Q F.
Argumentum.
Cum gratiarum actione ſignificat, ſe bi-
narum literarum conſolatione valde
eſſe erectum.

Quam-

(*) Pompeji.

1
—
acont
Onl geniius
teneſcletihi
umen Umkheck
inutncen, uit
ortennenen, ulh
anetumunmndle
len kuen apente
MAinkellee,
Armnle fidendi ſp
Cogtaio cummt
Eleenmn peniu ne
eCuumnkananſtel
n trldn we
1i ie, Kid k
E, WMhdimane n
leyins Gcendan
Gun ſum, ſl ein
Uihl miti ele pon
0d corſhnclmante
Auime chiihtra
Aum glit iminie
ninkefeigunr
limn urne doe⸗
n un kglan
Inlnktiviee
ee d
W inn
la gatni, nlinc
NeSin e iſones
etebler ⸗
n Nldr in
Um minng
ritnn
bertz en

4.

uuniron⸗
nemrot
Monton Clun

nnne 0,
i en.
Oliblg n
tihiri
Propterenge
i bomines n
nnhiltüi .
Unhentere lonn,
optime dunun
Pyimrn n
Nlen, lite.

Abunnlid l
n Enent, ant
coNtonaumnen
gehes ilunne⸗
Neus aninns ent
lentn Ee i
l er
Lhyn.
MC.
nlten t
lolntone i

Epiſtolz. 305

Quamquam ipſa conſolatio litterarum tuarum
mihi gratiſſima eſt; declarat enim ſum-
mam benevolentiam conjunctam pari pruden-
tia: tamen illum fructum ex his litteris vel
maximum cepi, quod te præclare res humanas
contemnentem, & optime contra fortunam
Paratum armatumque cognovi. Quam qui-
dem laudem lapientiæ ſtatuo eſſe maximam,
non aliunde pendere, nec extrinſecus aut bene
aut male vivendi ſuſpenſas habere rationes.
Quæ cogitatio cum mihi non omnino excidil-
ſet (etenim penitus inlederat), vi tamen tem-
eſtatum & concurſu calamitatum erat aliquan-
tum labefactata atque convulſa: cui te opitu-
lari & video, & id feciſſe etiam proximis lit-
teris, multumque profeciſſe ſentio. Itaque
hoc ſæpius dicendum, tibique non ſignifican-
dum lſolum, ſed etiam declarandum arbitror,
nihil mihi eſſe potuiſſe tuis litteris gratius.
Ad conſolandum autem cum illa valent, quæ
eleganter copioſeque collegiſti; tum nihil plus,
quam quod firmitudinem gravitatemque ani-
mi tui perſpexi, quam non imitari turpiſlſimum
exiſtimo. Itaque hoc etiam fortiorem me pu-
to, quam teipſum præceptorem fortitudinis;
quod tu mihi videre ſpem nonnullam habere,
hæc aliquando futura meliora. Caſus enim
gladiatorii, ſimilitudinesque ex, tum ratio-
nes in ea diſputatione a te collectæ, vetabant
me reipublicæ penitus diffidere. Itaque alte-
rum minus mirum, fortiorem te eſſe, cum
aliquid ſperes: alterum mirum, ſpe ulla teneri.
U

Qid

N

306 Epiſtolæ.
Quid eſt enim non ita affectum, ur id non de- III.
letum extinéctumque eſſe fateare? Circumſpice
omnia membra reipublicæ, quæ notifſima ſunt PIII
tibi, nullum reperies profecto, quod non fra-
Gum debilitatumve ſit. quæ perſequerer, ſi
aut melius ea viderem quam tu vides, aut
commemorare poſſem ſine dolore; quamquam eMN.

tuis monitis præceptiſque omnis eſt abjicien- .
dus dolor. Ergo & domeſtica feremus, ut 1NC
cenſes; & publica paullo etiam fortius fortaſ- c
ſe, quam tu ipſe, qui præcipis. Te enim ſpes de
aliqua conſolatur, ut ſcribis: nos erimus Ullionberipene
etiam in omnibus deſperatione fortes; ut tu uintettlyel
tamen idem & hortaris & præcipis. Das enin
mihi jucundas recordationes conſcientiæ noſtræ lta Ctid
rerumque earum, quas, te in primis auétore, Oii M vmuum
geſſimus. Præſtitimus enim patriæ non minus n mind mll,
certe, quam debuimus: plus profecto, quam mfännmiitih
eſt ab animo cujusquam aut conſilio hominis ni; Nergiug ufe
poſtulatum. Ignoſces mihi de me ipſo aliquid isihi gj, Ece
prædicanti. quarum enim tu rerum cogitatione ii Planiin
nos levare ægritudine voluiſti, earum etiam Quum ſnne amm,
commemoratione lenimur. Itaque, ut mo- imm uminmnrn
nes, quantum potero, me ab omnibus mole- feh I thilir,
ſtiis & angoribus abducam; transferamque ani- in Nme ni
mum ad ea, quibus ſecundæ res ornantur, ad- au un Oratonen
verlæ adjuvantur, tecumque & ero tantum, uiselethin g
quantum patietur utriuſque ætas & valitudo; k inum
& ſi eſſe una minus poterimus, quam vole- Polunng, en
mus, animorum tamen conjunétione, iiſdem ſmmshiii
ſtudiis ita fruemur, ut numquam non una eſſe Elinen an

videamur. A. I. C. 708. li. eſtiungti

Olne: gune
Unni el abls
Nien ktemg,t
Alminin urnn
e lamns
bö: mns aims
ne ites, I
rhs Dwenmn
ſcentenoltrr
Kinginsudore,
inpma mans
Ps Acktm
At conſio ened
& ne n Anit
Eemmntnir
, emum enun
lule, ar ⸗
Ronpibos wol⸗
tcknnlen⸗
2öCnatk,:—
e Kad tunm,
Etö NI,
imos, Jun,
pfuniae, le
Mlan u

Epiſtol. 307
LIIER.
PEIIIORIME.

☚ ,—

Cic. ad Fam. L. V. Ep. I.
M. C. S. D. Q. M ETELLO COS.

Argumentum.

Exul implorat opem conſulis, & memo-
riam beneficii pollicetur.

Litteræ .fratris, & T. Pomponii neceſſa-
rii mei tantum ſpei dederant, ut in te
non minus auxilii, quam in tuo collega mihi
conſtitutum fuerit. itaque litteras ad te ſtatim
miſi; per quas, ut fortuna poſtulabat, & gra-
tias tibi egi, & de reliquo tempore auxililum
petii. Poſtea mihi non tam meorum litteræ,
quam ſermones eorum, qui hac iter faciebant,
animum tuum immutatum ſignificabant: quæ
res fecit, ut tibi litteris obſtrepere non aude-
rem. Nunc mihi Quintus frater meus mitiſſi-
mam tuam orationem, quam in ſenatu ha-
buiſſes, perſcripſit: qua inductus ad te ſcribe-
re ſum conatus; & abs te, quantum tua fert
yoluntas, peto quæſoque, ut tuos mecum
ſerves potius, quam propter arrogantem cru-
delitatem tuorum me oppugnes. Tu tuas ini-
micitias ut reipublicæ donares, te viciſti; alie-
U 2 nas

308 ⸗ Epiſtolæ.

nas ut contra rempublicam confirmes, abduce-

ris? Quod ſi mihi tua clementia opem tuleris;
omnibus in rebus me fore in tua poteſtate, ti-

bi confirmo: ſin mihi neque magiſtratum, ne-
que ſenatum, neque populum auxiliari, pro-
pter eam vim, quæ me cum republica vicit, li-
cuerit; vide, ne, cum velis revocare tempus
omnium reſervandorum, cum qui ſervetur non
erit, non poſſis. Vale. A. U. C. 696.

Cic. ad Fam. L. XIII. Ep. E.
CICERO S. D. VALERIO LEG.

1 Argumentum.

Rogat, ne Curtius Senator ex agro ſuo
moveatur.

Non moleſte fero, eam neceſſitudinem, quæ
mihi tecum eſt, notam eſſe quam pluri=
mis; neque tamen ob eam cauſam (quod tu
optime exiſtimare potes) te impediri, quo mi-
nus ſuſceptum negotium, pro tua fide & dili-
gentia, ex voluntate Cæſaris, qui tibi rem
magnam difficilemque commiſit, gerere poſſis.
Nam cum multi a me petant multa, quod de
tua erga me voluntate non dubitent; non com-
mitto, ut ambitione mea conturbem officium
tuum. C. Curtio ab ineunte ætate fami-
liariſſime ſum uſus. ejus & Sullani temporis in-
juſtiſſima calamitate dolui: & cum iis, qui ſi-
milem injuriam acceperant, amiſſis omnibus
fortunis,

—
n leditus in
Nmen cOncell
ii. Ben

3 cOotulſea. 1
ir in Eun er,
la delclirtn i,
Cünmuen eh,
0eie, Mroren e
penty el er,

Unn, eum noſelh /
nr ke Elniini
te e ſibee, e en
le ten, guam g
Imfen modun
un Wrseler gin
1, C.Cnid e

M) gud lle per

Uere dhs te. Hoet
imngo ,l

lialictinn
AIIVrg e

Nue derre
8. Matcre,
an
1..

.
—
cateri
ntnlſtil, t.
ſe ugſter e,
lun Alle n.
eublcn ſ.
Eteſennt
ngliſeretnin
Gb.

hr.
NlOLNC.

8

n dun

keeltutien,
n ele gim er
Callan (gnan
Mpenii, gio N.
tutlk ⸗
Ilittl ten

niln, nad e
Cdrerzwondr⸗
Mnten Ofin
note eke 6
hciteroni
Koun ift
mls us
N

Epiſtola. 309

fortunis, reditus tamen in patriam voluntate
omnium concedi videretur, adjutor incolumi-
tatis fui. Is habet in Volaterrano poſſeſſio-
nem, cum in eam tamquam e naufragio reli-
quias contuliſſet. Hoc autem tempore eum
Cæſar in ſenatum legit; quem ordinem ille,
iſta poſſeſſione amiſſa, tueri vix poteſt. Gra-
viſſimum autem eſt, cum ſuperior factus ſit
ordine, inferiorem eſſe fortuna: minimeque
convenit, ex eo agro, qui Cælaris juſſu divi-
datur, eum moveri, qui Cæſaris beneficio ſe-
nator ſit. Sed mihi minus libet multa de æqui-
tate rei ſcribere, ne cauſa potius apud te va-
luiſſe videar; quam gratia. Quamobrem te
in majorem modum rogo, ut C. Qurtii rem
meam putes eſſe: quidquid mea cauſa faceres,
ut, id C. Curtii cauſa cum feceris, exiſti-
mes, quod ille per me habuerit, id me ha-
bere abs te. Hoc te vehementer etiam atque
etiam rogo. A. U. C. 708.

Reſponſio od petitorias. L. V. Ep. N.
VATINIIS CICERONIL SHOS.

Argimentum.
Reſpondet deprecationi cuidam Cicero-
nis: rogatque, ut cauſam ejus de ſup-
plicatione agat.
§ V. B. E. E. Q. V. De Dionyſio tuo adhuc

nihil extrico: & eo minus, quod me frigus
U 3 Dal-

310 Epiſtolæ.

Dalmaticum, quod illinc ejecit, etiam hic re- WR/
frigeravit. ſed tamen non deſiſtam, quin il- tcihlglin
lum aliquando eruam. Sed tamen omnia mi Eumd,
dura imperas. De Catilio neſcio quid ad me n inſenl n
ſcripſiſti deprecationis diligentiſſimæ. apage te ln i
cum noſtro Sexto Servilio: nam mehercule ego Dummnn
quoque illum amo. Sed hujuscemodi vos nmnch
clientes, hujusmodi cauſas recipitis? hominem mn uni u
unum omnium crudeliſſimum, qui tot inge- mmithuunni
nuos, matresfamilias, cives R. occidit, arri- mm an gunen
pPuit, diſperdidit, regiones vaſtavit? Simius meum: Migen
non femiſſis homo contra me arma tulit, & nnm kim ’
eum bello cepi. Sed tamen, mi Cicero, quid m muns ut
facere poſſum? omnia mehercule cupio, quæ (alm um (ul⸗
tu mi imperas. meam animadverſionem & ns nis Eiel
ſupplicium, quo uſurus eram in eum, quem im, WIinen t
cepiſſem, remitto tibi & condono. Quid illis WR DrNe

reſpondere poſſum, qui ſua bona direpta, na-
ves expugnatas, fratres, liberos, parentes oc-
ciſos, actiones expoſtulant? Si mehercules Ap- 11

pii os haberem, in cujus locum ſuffectus ſum, CNMIIVE.
tamen hoc fuſtinere von poſſem. Quid ergo Mk
eſt? faciam omnia ſedulo, quæ te ſciam velle. O. Illannmm
Defenditur a Q Voluſio tuo diſcipulo, fſi forte ſbt
ea res poterit adverſarios fugare. in eo maxime GQedt nin,
ſpes eſt. Nos, fi quid erit iſtic opus, defen- Aminm'u
des. Cæſar adhuc mi injuriam facit, de meis l bib W dn
ſupplicationibus & rebus geſtis Dalmaticis ad- Nl nntiin i
hue non refert: quaſi vero non juſtiſſimi trium- nſfins meil
phi in Dalmatia res geſſerim. Nam ſi hoc ex- Glid Egute
ſpectandum eſt, dum totum bellum conficiam, Nec meiſcig n
viginti oppida ſunt Dalmatiæ antiqua; quæ int en guinm a
ibi

n⸗

—
ejecit ein i

J kid gi
E. tanen,

neſtoel,
entfin .
Ilim Deimtide
Abicentz

Nehits; HOHN

n, gni tor i
Lorict, n,
s Ulint, Enin
e AMa nlt,
bniCicen,
Cale anid, e
nathetlonen
am nen en
tNmn. Qlils
inbudiei⸗
lbenm, mnnie
,mtgalt
cun alkegiz in
Nlen. (ud en
e te n ele
Clinbyſtn:
are nen mue
thons, Gr
Füntt, uns
lülnniti⸗
oNſllinine⸗
Pbehhmartn
e u

Epiſtolc. 1* 311

ſibi alciverunt, amplius ſexaginta: hæc nili

omnia expugno, ſi mihi ſupplicationes non de-
cernuntur, longe alia conditione ego ſum, ac
ceteri imperatores⸗-
Ego poſt ſupplicationes mihi decretas in
Dalmatiam profectus ſum: ſex oppida vi op-
pugnando cepi: unum hoc, quod erat maxi-
mum, quater a me jam captum. quatuor enim
turris & quatuor muros cepi, & arcem eorum
totam: ex qua me nives, frigora, imbres de-
truſerunt; indigneque, mi Cicero, oppidum
captum & bellum jam confectum relinquere
ſum coactus. Quare te rogo, ſi opus erit, ad
Cæſarem meam cauſam agas, meque tibi in
omnis partes defendendum putes; hoc exiſti⸗
mans, neminem te tui amantiorem habere.
Vale. Dat N. Dec. Narona. A. I. C. 708.

ℳ *½ 7* ℳ* *
„* * :* *

L. X. Ep. XCVII.
C. PLINIUS TRAIANO IMP. S.

De Chriſtianorum rebus accurate per-
ſcribit.
Jolenne eſt mihi, Domine, omnia, de qui-
bus dubito, ad te referre. Quis enim pot-
eſt melius vel cunctationem meam regere,
vel ignorantiam inſtruere? Cognitionibus de
Chriſtianis interfui numquam: ideo neſcio
quid & quatenus aut puniri ſoleat, aut quæri.
Nec mediocriter hæſitavi, ſitne aliquod diſcri-
men ætatum, an quamlibet teneri nihil a robu-
U 4 ſtio⸗

312 W

ſtioribus differant: deturne pœnitentiæ venia 1
an ei, qui omnino Chriſtianus fuit, deſiſſe
non proſit? nomen ipſum, etiamſi flagitiis ca-
reat, an flagitia cohærentia nomini punianture
Interim in iis, qui ad me tanquam Chriſtiani
deferebantur, hunc ſum ſequutus modum.
Interrogavi ipſos, an eſſent Chriſtiani? confi-
tentes iterum ac tertio interrogavi, ſupplicium
minatus: perſeverantes duci juſſi. Neque
enim dubitabam, qualecunque eſſet, quod fa-
terentur, pervicaciam certe, & inflexibilem
obſtinationem debere puniri. Fuerunt alii ſi-
milis amentiæ: quos, quia cives Romani
erant, adnotavi in urbem remittendos; mox
ipſo tractu, ut fieri ſolet, diffundente ſe cri-
mine, plures ſpecies inciderunt. Propoſitus
eſt libellus ſine auctore, multorum nomina con-
tinens, qui negarent ſe eſſe Chriſtianos, aut
fuiſſe, quum, præeunte me, deos appellarent,
& imagini tuæx, quam propter hoc juſſeram
cum ſimulacris numinum adferri, thure ac vi-
no ſupplicarent, præterea maledicerent Ohri-
ſto: quorum nihil cogi poſſe dicuntur, qui
ſunt revera Chriſtiani. Ergo dimittendos pu-
tavi. Alii ab indice nominati, eſſe ſe Chriſtia-
nos dixerunt, & mox negaverunt: fuiſſe qui-
dem, ſed deſiſſe, quidam ante triennium, qui-
dam ante plures annos, non nemo etiam ante
viginti quinque. Omnes & imaginem tuam,
deorumque ſimulacra venerati ſunt; ii & Chri-
ſto maledixerunt. Adfirmabant autem, hanc
fuiſſe ſummam vel culpæ ſuæ, vel erroris,
quod

(n

Nen lt
te: onmen
6 cnn Alidl

6.
,lre Ninley e
ee iins,

eirine Mert

Innr, ſn

eulis,u
ige arnnli
Untumtunend
teſle olel
mm mundnen mute
o meß neſn
Dclis, Ar nniſt⸗
Aletſei, Eerdnrn
Auodimweni,
Linmcdücam,
AcohlMendum te
RW Cgn onn
Dericluntum nun
Etatis, omniordl
canmr inenaun
Ole enn aniars:
Allt gni ſhettit
emn et nr di
nſts onln
Dlteſſe celehrr

teimi Kheih n
Awarnn Ame ut
gr tileckn
emencgnialt i⸗

Dirorikrin

UI

) Die Gominta

Eyuven

Chrihuni

nin; Gipkin

du N
Tnecke, ad .
1t, Kitkrhien
Henmt iü
1a Cies Nong
nitentde, no
nben bect.
n. Drpotus
Honmunmunr.
Ee Cnline,
cenelney
