nis militibus per vices cuſtodiebar: cumque
hac nocte dormirem inter duos milites vin-
ctus duabus catenis, carceremque cuſtodirent
ante januam cuſtodes, ecce adeſt genius Do-
mini, cujus in adventu domus ſplendore illu-
ſtrata eſt. Is me, pulſato latere, expergefactum
juſſit ſurgere confeſtim, continuoque mihi e
manibus exciderunt catenæ. Tum ille: præ-
cinge te, inquit, & indue ſandalia, atque ita
feci. Juſſusque amicire pallium, & eum ſe-
qui, parebam. Cum jam egreſſus nondum
intelligerem rem veram agi, ſed mihi viſum
cernere viderer: jam prætergreſſi primos & ſe-
cundos cuſtodes, venimus ad portam ferream,
qua itur in urbem. Quam ultro nobis patefa-
Ram egreſſi, proceſſimus vicum unum, atque
ibi me reliquit ille. Tum ego, ubi ad me
redii, aperte intellexi, eum a Domino miſſum
eſſe, ad me ex Herodis manu & tanta Judæi
populi expectatione eripiendum. Hæc vos
Jacobo & fratribus nunciabitis. Mihi alio
concedendum eſt.

SENTENTIA.

DEum nulli carceres, nullæ catenæ prohi-
bent, quo minus liberet ſuos. Quos lilerare
vult DEus, tenere nemo poteſt.

62

24. LV-

Umpremnt
6 Wanim
eknihlt
El tmnuth
cte ſen
Uneſe cnot

le, Iyr,

Ccnie, wni d⸗
gi anma Mhn
mo omnes Mge
ntokrcd id
um ohner
Eno, mtermant
m pien Ein
et hus tnte
vno kelitne/ 1
Iie Nentti/
e,Ptplleegl un
umannlibu,

D
en
ehnens S
llte

Gare
e Uter.
Cehe ange

NL
os iſte .
Ole cuſtdre.
leſt geniie
El gen

.

PPeygore i
elpengeleclin
odte mihi e
In ler e.
liaein
n, Leun l⸗
Nelun undun
Ei mürſun
inngRt.
Apnmknen
Unn nis tt⸗
Cum vonn, e
o, Win
Doniwmiun
1 an ſcei
m Hee
i. Mui d

4
, eltene fl⸗

n n
N

1.

novi foœderis. 15Ü9
24. LYSAS. Actor. XXI. XXII.
Argumentum.

Comprehenſus in templo Paulus a Ju-
dæis illis eripitur à Lyſia tribuno, ejus-
que permiſſu apud Judæos cauſam dicit.
Sed tumultuantibus, Lyſias eum virgis
cædi jubet. Verum, ubi civem Roma-
num eſſe cognovit, ſolvit.

Judæi, Lyſias, Paulus, Centurio.

Succurrite, viri Iſraëlitæ! Hic eſt homo ille;
qui contra populum & legem, & locum
hunc omnes ubique docet. Quin etiam Græ-
cos introduxit in ſarrum, & ſanctum hunc
locum profanavit. Al. Extrahamus eum e
fano, interimamus eum! quid expectamus?
Jam pridem debuit interfici. Quodſi factum
eſſet, has turbas vitâſſemus. Al. Vapula,
homo ſeditioſe! Hic nos te ictibus trucidabi-
mus. Hem tibi! Al. Deſinamus hunc verbe-
rare, populares! nam video huc venire tribu-
num cum militibus. L. Unde tam ſubito tan-
ta orta eſt ſeditio? Eho, hiccine in cauſa eſt?
comprehendite hunc milites, & ei injicite ca-
tenas. Quisnam eſt? aut quid ſecit? Tacete
clamoſi homines. Poſſumne ex vobis ſcire,
quidnam commiſerit? Alius aliud neſcio quid
clamat. Nihil intelligo, abducatur in caſtra.
Quæ (malum!) hæc tanta violentia eſt? Hic
jam

160 Caßtellionis Dialogi ſelectiores

jam, credo, opprimemur in curba. Y. In-
terime eum. F. Licetne mihi te alloqui?e LZ.
Scisne græce? Nonne tu es Æägyptius ille,
qui ſuperioribus diebus, concitata ſêeditione,
eduxiſti in ſylvas illa quatuor millia ſicario-
rum? P. Ego homo ſum Judæus, Tarſenſis,
civis non obſcuræ Ciliciæ civitatis. Sed oro
te, permitte mihi ad populum loqui. L. Per-
mitto. E. Audite meam hanc ad vos defen-
ſionem, fratres & patres! Ego homo Judæus
ſum, Tarſi in Cilicia natus, & in hac urbe
educatus, ad pedes Gamalielis patriis legibus
accurate inſtitutus, & DEl cupidus, quemad-
modum vos omnes eſtis hodie, qui hanc vi-
vendi viam ſum capitaliter inſectatus, viros
ſimul & mulieres conſtringendo, & in carce-
rem condendo. Teſtis eſt mihi Pontifex, to-
tusque Senatus, a quibus etiam epiſtolas ad
fratres acceperam, & Damaſcum proficiſce-
bar, eos quosque, qui ibi eſſent, vinctos Hie-
roſolymam ad ſupplicium adducturus. Sed in
eo itinere, cum appropinquarem Damaſco cir-
citer meridiem, repente de cœlo multa me lux
circumfulſit, & collapſus ad terram vocem
audivi, dicentem mihi: Saule, Saule, quid
me inſectaris? Tum ego: quis es? Domi⸗-
ne! Atque ille: ego ſum JEſus Nazarenus,
quem tu inſectaris. Qui autem mecum ad-
erant, lucem viderunt illi quidem, & territi
ſunt, ſed vocem non audierunt alloquentis me.
Tum ego: quid agam, Domine? Et Domi-
nus: ſurge, inquit, & proficiſcere Damalſcum:
lbi

Nri
igcenmmn omn
4 Inge
MN .
Dumnn 14
I Us A n
mno omind!
ntal my A
t, wie Cungt
Puniorut
Clonn imirile
asrelonr
gteere
lm kelsaituuns⸗
UIn Nu K Nen
10 Cnn onen
end mren win
Doonnti man
Vlcten enn die
Higoynacat
thuntene etie
imumn linril
en —
un n En
lithiankten
dis Itid
EOkeenrng .
himit 3
I 8 geheee
ie⸗ Eiand
lre. 1
Mioten ien

=

quit, aſpice. Cumque ego eodem temporis

rs een.

himo ſtrn
n hae urhe
tie krbis
is, nenud.
bane e
ung, Firos
R Enar.
üdonkſet,.
tiim ehlins
Ccun Artcle⸗
Nt, Mcoskie
Cturns etin
nDilvd.
nlleame u
erkunn wooenn
Sule, git
8687 Doni
6 Nareon,
n ecun 1.
en, Emnt
hocgent
l.
D.
ere 6

novi faderis. 161

Ibi tibi dicentur omnia, quæ te facere ſtatutum
eſt. Cumque præ lucis illius ſplendore non
viderem, manu ductus a meis comitibus per-
veni Damaſcum. Ananias autem, quidam
vir pius & legi eonvenienter vivens, teſti-
monio omnium illic habitantium Judæorum,
venit ad me, & aſtans mihi, Saule frater, in-

veſtigio in eum intuitus efſem, DEus patrum
noſtrorum, inquit ille, deſtinavit te ad cogno-
ſcendam ejus voluntatem, & ad juſtum viden-
dum, vocemque ex ejus ore audiendam; quo-
niam teſtis ei futurus es apud homines earum
rerum, quas & videris, & audieris. Et nunc
quid cunctaris? Agedum abluere, &;, invo-
cato domini nomine, peccata tua elue. Re-
verlo autem mihi Hieroſolymam, & in tem-
plo oranti accidit, ut extra meipſum raptus
viderem eum dicentem mihi: Propera,; &
Hieroſolyma celeriter exi, non accipient enim
tuum de me teſtimonium. Cui ego, domine,
inquam, ſciunt ipſi, ut ego ſolitus ſim in cu-
ſtodiam dare, & per collegia virgis cædere
eos, qui tibi confiderent, utque, cum tui te-
ſtis Stephani ſanguis effunderetur, ego adeſ-
ſem, & ejus neci conſentiens veſtimenta cu-
ſtodirem eorum, qui eum interficiebant. Tum
ille, vade, inquit, nam ego te ad procul re-
motas gentes amandabo. Y. Tolle iſtum ex
orbe terrarum, neque enim convenit eum vi-
vere. L. Nihil unquam tale vidi. Neceſſe eſt
graviorem aliquam eſſe cauſam, quæ univer-
L. ſum

162 Caſtellionis Dialogi ſelectiores

ſum populum in hunc commoveat. Neque ke

enim ita clamarent, & veſtes diſcinderent,
pulveremque in aérem jacerent. Hæc non
ſolent ſine maxima cauſa fieri. Milites! intro-
mittite eum in caſtra, & virgis cogite cauſam
fateri, propter quam cauſam ita in eum cla-

metur. C. Fiet. Diſpolietur jam, & funibus

deligetur. P. Licetne vobis hominem roma-
num indemnatum verberare? C. Vide, quid
agas, Lyſia! nam hic homo romanus eſt.
Itane? Adibo eum. Dic mihi, esne roma-
nus? E. Etiam. L. Ego ipſe magno pretio
in iſtam civitatem ſuſceptus ſum. P. At ego
natus ſum. L. Deſiſtite milites, jam ſatis ſu-
perque factum eſt.

SENTENTIA.

Iiqui bomines veritatem vi opprimere co-
nantur. ERellitur e medio ſapientia, ubi vi res
geritur. Komana oivitas plus habet autorita-
tis apud bomines, quam chriſtiana. Sic Ft &
bodie: ſi cujus prapotentis civitatis aut prin-

cipis autoritate commenderis, locum ubique in-

venies. Sin nibil niſi juſtitiam babens, viliſ-
ſimus eris.

25. FESTUS. Act. XXV. & XXVI.

Argumentum.

Paulus ad Agrippam regem cauſam
dicit, in qua de ſua legatione mortue-
rum⸗-

ſs Ptr wnin⸗
Ccnsſizetitie⸗
ütmmmitild,
Polterelgit chn
jurtrylas. Noo
1 n uſte ain
urimdenrſet l
Icetimc8ed d
1). Nace cul

IINeNR, N

mMem, Iln
Hiyiammen
Irel inponmnn
ttbigrtizh
itus1 i
neiee
IIn Ahltucin
n Nini itun
ellime unehen
nlnonlz gere
Umne itg zin
Inn Hdin e
Unt oN e
Dlin hi
lo aſet⸗

ſliin
—

D enteren
tent Ne
M D
36 r nln
itn henn .
iin, Cfnihn
bomigen vn,
ice, Nt
homamg et
tieren⸗
und Net⸗⸗
n Ke,
n ſtl

N

i gpnmen ⸗
Pel Uitr
Ar mnts
Nim N
inun aur /
um Mtein
iten 1 i⸗

EN

egen e

hode hl.
⸗

novi federis. 163

rumque reſurrectione diſſerit. Feſtus
præſes eum inſanum appellat. Agrippa
inſontem judicat.

Feſtus Præſes, Agrippa Rex, Paulus.

Videtis hunc hominem, Agrippa rex, &
omnes viri, qui hic adeſtis! de quo omnis me
Judæorum multitudo, tum Hieroſolymis, tum
hic interpellavit, clamans, indignum eſſe eum
vivere amplius. Ego vero cum comperirem,
nihil eum capitale admiſiſſe, & ipſe ad Augu-
ſtum provocaviſſet, ſtatui mittere, & tamen,
quid certum de eo ſeribam ad dominum, non
habeo. Ea de cauſa produxi eum ad vos, &
maxime ad te, rex Agrippa, ut re disquiſita
habeam, quod ſceribam. Abſurdum enim mi-
hi videtur, mittere vinctum, neque crimina,
quæ ei imponantur, ſignificare. A. Liberum
eſt tibi pro teipſo dicere. P. Quod omnia, de
quibus a Judæis poſtulor, defenſurus hodie
ſum apud te, rex Agrippa! hominem judaica-
rum conſuetudinum atque controverſiarum
vel in primis peritum, equidem beatum me
exiſtimo. Quamobrem oro te, ut me æque
animo audias. Ac meam quidem actam ab in-
eunte ætate vitam (principio enim verſatus
ſum Hieroſolymis inter meos populares) no-
runt omnes Judæi, jamdiu ſcientes, (modo
velint fateri) me vixiſſe Phariſæum, quæ ex-
adiſſima noſtræ religionis ſecta eſt. Et nunc
hic ſto reus ſperatæ præſtationis eorum, quæ
2 L 2 majo⸗

164 Caſtellionis Dialogi ſelectiores

majoribus noſtris a DEO promiſſa ſunt: quo
quidem ſe perventuras duodecim tribus no-
ſtræ, DEum noctes diesque aſſidue colendo,
ſperant. De hac ſpe, rex Agrippa! a Judæis
accuſor. Itane vero incredibile apud vos ju-
dicatur, a DEO mortuos excitari? Equidem
ſtatueram, multa mihi contra Eſu Nazareni
nomen eſſe facienda. Itaque feci Hieroſoly-
mis, multosque ſanctos per poteſtatem, quæ
mihi a Pontificibus permiſſa erat, in carceres
concluſi, & capite mea ſententia damnavi.
Quin eos per omnia collegia tormentis ſæpe
cogebam nefaria dicere, jamque immodice in
eos furens perſequebar etiam ad exteras ur-
bes. Cumque aliquando proficiſcerer Dama-
ſcum cum poteſtate, mihi a pontificibus per-
miſſa, die medio, rex! in itinere vidi de cœ-
lo ſolis ſplendore majus lumen, quod me meos-
que comites circumfulſit. Cumque omnes ad
terram corruiſſemus, vocem audivi affantis
me, & hebræo ſermone dicentis: Saule, Sau-
le, quid me inſectaris? Durum tibi fuerit
contra ſtimulos calcitrare. Tum ego, quis es,
inquam, Domine? Ego ſum, inquit ille, [E-
ſus, quem tu infeſtas. Verum ſurge, & con-
ſiſte in pedes. Nam eo tibi apparui, ut te
miniſtrum & teſtem conſtituam eorum, quæ
& vidiſti, & quæ tibi demonſtrabo, vindican-
do te a populo & gentibus, ad quas nunc
mitto, ad eorum oculos aperiendos, ut e te-
nebris in lucem, & ex Satanæ poteſtate ad
DEum ſe convertant, & ita peccatorum ve-
niam

we .
niu cagpanmn

Eemnn, IMll

Pfbny 4
npimmch
arns ene l
Munſoel
Amriren Aan

don
SSſon emagne
igun erns e
ts kun Moe
r Cnidum
n, Mömmunn
tum, Meen don
R loond bnke
Rligm YN
Velacb ilhin
h Aendn
ifſtunm kr
igelumet
the Crti,⸗
KutznCit
iit, Imn ye
Gnn 4 tun
hle int
füiri⸗
Pum Ar n

hnſ lner
ottin tibus
ilie alet
Lergnlſules
Ple al in.
tun) Muiten
2 Pln Nuuen;
kei Henh,
pmelatenn, g
ent, in carene
Nenin damnar,
rnent ſae
inmocice in
1 epers I⸗
Wltenr Damn
1 inil ſer⸗
nerwi ee⸗
Wen, nd nenen
Cüngueonnss
n AWtini auni
enns: Alle,
Dunum hiteit
m ego, ube
iltile, ſP
nſuge, Acn
uni, I
an eoron, Eu⸗
htip, iuin
a0 gnus
tiencls, Uti⸗
ane niek
1 Peein

novi Faderis. 16 5

niam conſequantur, & ad eandem cum eis
ſortem perveniant, qui, quia in fidem meam
venerunt, ſancti facti ſunt. Nec ego, rex
Agrippa, cœleſti viſioni non fui dicto audiens,
quin primum eis, qui Damaſci erant & Hie-
roſolymis perque omnem Judææ regionem,
nec non ipfſis gentilibus correctionem vitæ de-
nunciarem, & exhortarer, ut ad DEum ſeſe
converterent, & vitæ correctionem factis
oſtenderent. Hac me cauſa Judæi in fano
comprehenſum conabantur interficere. Sed
divino præſidio ad hunc usque diem ſteti, par-
vos juxta ac magnos commonefaciens, neque
quicquam dicens extra ea, quæ tum cæteri
vates tum Moſes futura ante denunciave-
runt: Chriſtum videlicet eſſe mortem paſſu-
rum, primumque ex mortuis in vitam revoca-
tum, lucem populo & gentibus nunciaturum.
E. Inſanis Paule! Nimiæ te literæ ad inſaniam
redigunt. P. Non inſanio, optime Feſte, ſed
veracis & ſobrii hominis verba profero. Scit
rex, ad quem confidenter loquor, ut quem
nihil horum latere putem, neque enim in te-
nebris geſtum eſt. Credisne rex Agrippa va-
tibus? Credis, ſcio. A. Propemodum mihi
perſuades, ut Chriſtianus fiam. . DEus fa-
ciat, ut non propemodum, ſed plane, non
ſolum tu, ſed etiam omnes, qui me audiunt
hodie, fiant tales, qualis ego ſum, exce-
ptis his vinculis. F. Surgamus, diſcedamus
hinc. Hic homo mihi videtur nihil morte

dignum aut carcere commiſiſſe. A. Po-
L 3 terat

166 ipi
terat abſolvi, niſi provocaviſſet ad Cæſa-
rem.
SENTENTIA.

Vera ſapientia tultorum judicio infania efz.
Licet interdum er calumniatorum mente magis,
gquam verbis, erimina diluere. Meqgue enim no-
minatim accuſabatur aulus de reſurretétione
mortuorum, ſed cum eſſet in iphus doctrina
Cauæ ei erimini dabatur) etiam reſurrectio;
Jervivit non injuſte cauſæ ſuc.

III.

½ SOPI
F A B U L £.
SELECTIORES

INTERPRETE

JOACHIMO CAMERARIO.

I. GRUS & PAVO.

Pave contra gruem afſſiſtens, explicatis pen-
nis fuis, quanta eſt, inquit, formoſitas mea
& deformitas tua? At grus ſubvolans, quan-
ta eſt, inquit, levitas mea & tua tarditas.
. Monei

wer
e Wllie
livelinn

ma fn⸗

1,M0.
ſeim mnen
Nlllkn
annigkzdekr,
ptErt.

iftaci ir.

Mnd

lt, Wine
AKdut, in
Bellanſcsfüt,
tbuncdun telne
ns Elen on

l, wet,
Pgtunne.

Up

kpnrhtlenn
ügg mrire
Neln ſſore n
lorinran
Mhlmtin
1 1 eſuenn

iini ttkrcz

NII.

lltn in, 4
Norun n nn,

e. NMn „n
emi
1 6 Mnnſi
, Mi Gin
itim enge,
le,

Nd

UII
V

n
DAENAN.

—

D4V0.
6m, ehleti
lit, mglon
1S ſubrclan ,
1tun u

M

t ein

Fabulæ ſeleciores. 167

Monet fabula, non eſſe ob aliquod bonum na-
zurale ſitperbiendum, neque contemnendum alte-
rum, cut fortaſſe multo majora collata ſunt.

2. MUS & MILVIUS.

Trretitus & implicitus laqueis milvius exorat
muſculum, ſe ut liberet. Hoc ille facile,
Corroſis plagis, efficit. Tum milvius eum ar-
ripit & devorat.

Oſendit fabula, guam gratiam pro beneficiis
aceptis mali reddere ſoleant.

3. A RIES & TAURUS.

Aries, qui inter pecora principatum tenere
videbatur, ſuperbia elatus cum tauro con-
gredi auſus fuit, qui ita illum accepit, ut mo-
ribundum relinqueret in deploratione temeri-
tatis & ſera pœnitentia.

Fabula monet, non eſſe adoriendos viribus
bpraſtantiores.

4. LEPUS & VULPES.

Anteponebat ſe vulpi lepus, cui pedum per-
nicitate præſtaret. At vulpes dicere, ſe
ingenio vincere, cujus eſſet multo & frequen-

tior & præclarior uſus, quam pedum.

Fabula ineredibilem eſſe ait bonitatem pruden-
tiæ, neque corporis maximas dotes cum minimis
animi dotibus comparari recte poſſe.

168 Wſoßi
S. CANCRI.
Mi nate, grandior cancer parvulo dicebat,
* qquin recta via incedis, neque abliquos in-
torques greſſus? Faciam, inquit ille, mi pap-
pule, ſi te idem facientem prius videro.

Docet fabula, adoleſcentiawum domeſticis malo-
. 2 . 2 .
rum exemptis maxime corrumpi.

6. A BIES & DUMETA.

ontemnebat propinquos dumos abies alta,
cui illi: quanto tu nobis es præſtantior,
tanto tua eſt conditio deterior, quod magis
omnis generis injuriis expoſita ſis, & tibi a
diis & hominibus pericula impendeant.
Docet fabula, non oportere excellentes ullorum
bumilitatem deſpicere. Nam multos, ut ille ait;
Jortuna tollit in altum, ut labſu graviore ruant.

7. SIMIA & CIRCULATOR.
NHa fabula non eſt er Camerarii verſione. 9
Jimia petit a circulatore veſtem, cui ille pul-
cherrimam & aureolis filis diſtinctam offert,
& dare hanc ſe ait ſimiæ, ſed ea lege, ut cate-
nula ſe alligari patiatur. Qua, cupiditate orna-
tus, recepta, poſtea ſervire perpetuo coacta fuit.
Fabula indicat, cupidos facile ineſoari, &
ARendit, voluptatis comitem eſſe ſervitutem.

8. GALLINA AURIPARA.

Habebat gallinam quidam, quæ ovum quo-
tidie pariebat aureum. Hic ſperans, auri
maſſam

ſu ſetefinmnt

950

Mhmt un
Cnoltez un
Eeumm tui erur
Nebi Ulos mdan
losnmm, Kln
dNnide

Phllr bret
le, gintm

10 D46

dn
Engne
nfneicen
Uunüſſe gn
e n hn.
len Uen
Aumn ſun
inntin

tins enen

Uum mit
Cnmn 1

—

intti
Nius viten
neſiiinit.

HEI..
uncs ids A
s Gltemnt,
r, Cnol mos
Uln l8, & l 1
Imhendent.

COANO.
feſen, oniilo
SCibncumofert,
Gel ge, nrate
a,onilſte onn
erherin (dalntd
ſeil n Vni
1eelenttute
CNNANI
d, r Nirn
1. ſeronn
e e D

Fabulæz ſelectiores. 169

maſſam intra illam eſſe abſconditam, occidit
gallinam, & in diſſecta nihil aliud reperit,
quam quod in reliquis eſſe gallinis conſuevit.
Itaque ingentibus ille divitlis inhians etiam
mediocres perdidit.

Monet fabula, ut immodicas cupiditates &
avidos divitiarum animos compeſoamus, & ut
ſua quisque fortuna contentus vivat.

9. BOVES & LEO.

Paſcebantur una tres boves opimi in maxima
concordia; itaque facile ab omni incurſione
ferarum tuti erant, ac ne leones quidem ag-
gredi illos audebant. Tandem, diſſidio inter
illos nato, & ſoluta amicitia, ſinguli validiori-
bus beſtiis direptioni & prædæ fuere.

Fabula docet, tantum ineſſe mali in diſſenſio-
ne, quantuum boni in concordia reperiatur.

10. PASSER & APICULA.
(Non eſt Camerarii.)

Paſſerum genus eſſe perhibetur, quod fugiat
conjunctionem & conſuetudinem tam cog-
nationis ſux, quam exterarum avium. Ex
his unum aliquando gloriantem, & verbis
oſtentantem ſuam ſolitudinem, & hanc collau-
dantem confutat apicula, & docet, congrega-

tiones & cœtus multo eſſe cum jucundiores
tum tutiores.

Comimendatio eſe bumanitatis & ſocietatis.
LS 1I1. FE-

170 WWMWopi

TI. FELIS LIMAM LINGENS.

Irrepſerat in officinam excuſoris ſeu felis ſeu
vipera, ibique repertam limam lingere cœ-
pit, cumque ſauciata de lingua cruor manaret,
gaudens illa eventu, quod crederet, ferrum
a ſe lacerari, non fecit lingendi finem, donec
tota lingua abſumeretur.

Fuabula dioitur contra eos, qui oupiditatibus
& pertinacia ſua ſe ipfſos damnis affkotunt.

12. FELIS & MURES.
(Non eſt Camerarii.)

onſlio habito, decreverunt mures, tintin-
nabulum feli eſſe annectendum, ita enim
poſſe admonitos ſonitu effugere vim illius.
Hoc, quamvis magnopere placuiſſet univerſis;
irritum tamen conſilium fuit, quoniam, qui
annecktere auderet, non reperiebatur.

Fuabula docet, in ſuadendo audaces eſſe pleros-
que, Jed ſuo qui periculo rem exequantur, non
multos reperiri, ſed tum inprimis cavere unum-

guemque Oibi.
13. CICADA & FORMICE.

Formicæ humectatas in hieme ſiccabant fru-
ges. Ad has adit cicada eſuriens, & orat,
paululum cibi ut ſibi impertiant. Cui illæ,
æſtate, inquiunt, quærere te oportuit. Non
vacabat, inquit cicada. Quid faciebas igitur?
Qantionibus operam dabam. Tum illæ, ſi
ceciniſti æſtate, inquiunt, hieme ſaltato.
Monet

in
t uuli 4

eMWe
teſununh 4

(ma e

Cordd.

Rorfen 6d
Ei urire, &

15 IE

Pnapere 6
Se ur e
i, m inn
rmim ut
r Nnl n
lrſtülre
IImtrit
lhee
tuanlin
tin nun e

8
N

cues re l
Umun lue r.
Ga or Muner
4 6,
Cecret, nn
n fyen; .

u ngitt ti
liſten.
mi)
NunNtes tinin⸗
hmlmm hein
upe dn in
riſermcet
Flt, gunlm, n
erckinn.
alir fene
Vetgalttt,
ueraner Aur

MCE.

e ſcradant ii⸗
rie, Kort,
luct. C Ue,
oortll⸗ N
licienas hne
Jum U!
ene un

Fabulæ ſolektiores. 171

Monet fubula, ne ulla in neceſſaria re cefe-
mus, ne poſten egentes fFruſtra prateritum tem-
pus requiramus, aut aliorum opem imploremus.

I4. CORNIX SUPERBIENS ALIA-
RIM AVIII PENNIS.

Cormicula collectas pennas de reliquis avibus
ſibi accommodaverat, & ſuperba varietate
illa reliquas omnes præ ſe aviculas contemne-
bat. Tum forte hirundo, notata ſua penna,
advolans illam aufert, quo facto & reliquæ
poſtea aves, quæque ſuam, ademere cornici.
Ita illa riſum movit omnibus, furtivis nudata
coloribus.

Seztin fabula, emendicatam ſpeciem non
diu durare, & perlevi momento disſolvi.

IS5S. TESTUDO & AQUILA.

Magnopere orabat aquilam teſtudo, volare
ſeſe ut doceret. Aquila oſtendebat teſtu-
dini, rem illam petere contrariam naturæ
ipſius. Sed illa nihilominus inſtare & obſecra-
re aquilam, ut ſe volucrem facere vellet. Ita-
que ungulis arreptam aquila teſtudinem fſus-
tulit in ſublime, & laxatis illis, demiſit, ut
Pper aerem ferretur, quæ delata in rupes com-
minuta interiit.
TFabula docet, multos oupiditatibus ſuis occæ-
catos conſilia prudentiorum reſpuere, & in exi-
tium ruere ſtultitia ſua.
16. CA-⸗

ſopi

16. CANIS SENEX.

Bona & laudabili opera canis perſtrenui uſus
aliquantiſper venator fuerat. Deficientibus
autem jam viribus, & debilitatis membris, ni-
hiloſecius ille tamen ab hoc alacritatem & cur-
ſus priſtinos requirebat, & verbis atque verbe-
ribus ceſſantem urgebat. Cui canis, quam
cito oblitus meritorum meorum, inquit, ita in
me ſævus es? Neque mihi prodeſt quicquam,
quod bene fecerim, cum facere poſſe deſierim.

Tuabula reprehbendit bominum pravitatem in
obliviſeendis benefticiis.

17. VULPES & LEO.

Qaæ nunquam leonem vulpes viderat, cum
huic forte occurriſſet, ita fertur exterrita,
ut pæœne moreretur formidine. Eundem con-
ſpicata iterum extimuit quidem, ſed nequa-
quam, ut dudum. Tertio illi obviam facta
tam firmo animo fuit, ut accedere propius &
compellare illum auderet.
Oſtendit fabula, etiam graviſſima & diſzcil-
lima negotia uſu & conſuetudine tractabilia red-
di. Itemque boc, inopinata omnia vehementius
animos perturbare conſueviſſe.

18. AGRICOLA & CICONIA.

Inter grues cepit agricola & ciconiam. Hæc
deprecata ab illo vitam, non ſolum innocen-
tem, ſed etiam piam ſe, & hominibus prodeſſe
com-

I ingnn
Clle ed
iern Narln,
Oemam elie
Wcuyte lniis
. Cuühede
inqnit, mioun
Det 1lal,

(

mekigaes
eiufi
nſkiurchen
TEunklenm!
n eegehec
nhi Nin
uiahknt
ſen r

Fabulaz ſelectiores. 173

commemorat. Nam & noſtrum genus, in-
quit, venenatas beſtias venatur ac devorat,
& effœtos ſenecta parentes geſtat atque ſuble-
vat. Huic reſpondet agricola, credere ſe,
l. vera eſſe omnia, quæ reécenſuerit, ſed inter
Phsargreſet. nocentes captam eandem oportere pœnam ſuf-

ans, ferre, quam illos (IOferre oportent).
, hui⸗ “ Fubula Egnifcat, Lmilem quemque haberi 1is,
Nekqnegun, cum quibus conſociatus, & inter quos depreben-
trleleſein. Jus Fuerit.
Lofnittn e 19. LUPUS & H£D UsS.
Eiens in paſcua capra imperat hædo, ne cui
O caulæ fores ante veſperam pandat. Vix
fuerat profecta, cum advenit lupus, &, in
WVrren quantam exilitatem poterat, deducit vocem,
hEm arrn ut capræ ſimilis videatur, & aperiri ſibi poſtu-
e Audknnn lat. Cui hædus, fraude intellecta, imberbes,
Ulen, et en inquit, animantes admitti mater vetuit.
N ſhin Docet fabula, Jalutem conſervari juventutis
lte hi A obſequio & obedientia parentum & magiſtrorum.
ufel 20. CULEX & APES.

ttndlctihet

ukemnii Boammz frigore & inſuper fame laborans culex
in deneri

ab apibus petiit, intra ipſarum alvearia re-
cepto ſibi ut cibum impertirent, ob quod me-
ritum ſe illarum filios canendi artem edoctu-

CN . .
N. ruym eſſe pollicebatur. Tum una de examine,
Tconum N nihil, inquit, tua eſt arte opus liberis noſtris,
ſtininr⸗ qui a nobis multo meliorem & magis ſalutarem

R diſcere poterunt.
inn Muonet

174 Mpi

Monet fabula, ita inſtituendos liberos, &
gjusmodi artibus inftruendos, ut ſua opera ipfi
victum ſibi quærere ſeiant.

21. DE SIMIA & NUCIBUsS.
(Won eſzt Camerarii.)
Gimia cum audiviſſet, ſuavitatem nucum
magnopere laudari a ſciuro, non pepercit
ulli labori aut ſtudio, ut poſſet potiri nucibus.
Reperta autem juglande, avide dentes illi im-
pegit. Ibi primum amaro putamine deinde
duro cortice offenſa illam abjecit, rata, ſeſe
eſſe a laudatore nucum ſciuro deluſam, & ita
nucleorum jucundo cibo caruit.

Falula monet, non eſſe offenftone laborum
Wem eventus abjiciendam. Nam gaudiui ante-
cedit triſtitia.

22. FABER & CANIS.
(Non eſz Camerarii.)
Quidam faber domi ſuæ canem habebat.
Hic, donec opere faciundo exercebatur
herus, accubans ipſi dormiebat. Poſtquam
aſſederat, ut cibum caperet, ſurgens & ex-
tendens artus ita ad menſam accedebat. Quæ
cum ad hunc modum ſeæpe fierent, tandem
faber, ego, inquit, hoc vix potero ferre diu-
tius, ut, dum ego defatigor, tu quieſcas, &
una mecum paſcaris.
Labnla monet, non durare conjunctionem Ia-
borioſorum & deſidum, & eſe otium cum negotio
ανvv „uandum. 2 S 4

VVTIT

iha

gt he ſ
1 in
alken Git
Um ſertii i⸗
1E inmnnsän
n Kretti
Cnh genik;
enzlundtenghe

retssAds hun
r at /Mu:

ACUNS N

C Wnnen
Duneizu
monnsel! N
Pnae. Neli
ce ſen epo
egrunthican
trlalieren aio
hr/
e Centrin
Prhen
mtnuin E

F
Plutih

Krun, ne

Gn eect
Dotri nucbes.
lentes liin.
unie Cepce
it a, e

glen ngn

n allimme.

(ANAS

i,

Cnem beht.
) entka
1. Dlgen
ſngen Eer⸗
edebe. e.
Gent, kudlent
ten Eene dr.
ieſe

inimr/
uneunn;

1,

PFalbulæ ſelectiores. 175
23. VULPES & LEPUS.

Orabart vulpes Jovem;, ut calliditatem inge-
nii ſui velocitate curſus ornare vellet. Le-
pus autem celeritati ſuæ adjungi verſutum ani-
mum petebat. Jovem his ferunt reſpondiſſe,
a ſe in animantes ſingulas liberaliter eſſe certa
dona & beneficia collata, neque uni ſe largiri
omnia oportuiſſe; hanc enim benignitatem
erga unumquemque ſummam iniquitatem erga
univerſos alios futuram fuiſſe.

Hoc ait fabula: non uni dat cuncta DEus.
24. GALLUS REPERTOR UNIONIS.

Gallus gallinaceus in ſterquilinio, dum fime-
tum eruit, unionem reperit. Quo conſpe-
Go, quid mihi, inquit, tam pretioſa re inven-
ta opus eſt? Me tritici granum oblatum magis
juvaret. Nulli enim uſui mihi eſſe potes, ne-
que item ego te tollere, & honorem & orna-
mentum tibi conciliare ſcio. Ita in neutro al-
ter utilitatem aliquam reperit. (i. e. ita neuter
in altero &c.)

Fabula dicitur 1is, quibus indignis ſope föortu-
na ſplendorem & bona ofert, gquæ & ipſi ſuſti-
nere nequeent, & ſpe etiam infamare ſoleant.

25. VVLPES & UVA.

Wulpes ſublimem uvam dependentem de vite
conſpicata ad illam ſubſiliit iterum atque
iterum, omnes vires cerporis adhibens, ſi
forte

176 MWopi

forte attingere poſſet. Tandem defatigata in-
ani labore, diſcedens & ipſa ſeſe quaſi conſolans,
at enim acerbæ nunc etiam, inquit, uvæ ſunt,
& iſta inprimis auſtera, neque, ſi in via repe-
riatur, videtur tollenda eſſe.

De iis fabula dicitur, qui neceſſitati olſe-
quuntur, & libenter alſtinent ab iis, gquæ ob-
tinere non poſſünt.

26. CANICULA CARNEM FERENsS.

Canis fluvium nando trajiciebat, raptum ali-
cunde carnis fruſtum ore ferens. Cujus
imago cum in aquis appareret, canis avidus
illam quaſi alterum fruſtum, undis innatans,
appetit. Sed dum pandit rictum, ut aſſumat,
id, quod tenuerat, adeoque utrumque amit-
tit. Nam, quod petebat, attingere non po-
tuit, oreque dimiſſum flumine abripiebatur.

Fabula in eos dicitur, qui avaritia & infini-
tis cupiditatibus laborant.

27. LUPUS & GRUS.

nhæſerat os in faucibus lupi. Mercede igi-
tur conducit gruem, qui, inſerto roſtro in
rictum ſuum, os de faucibus extrahat. Hoc
longitudine colli facile grus effecit. Cum au-
tem mercedem poſtularet, ſubridens lupus, &
dentibus infrendens, an tibi, inquit, mgrces
Parva videtur, quod caput incolume retuleris
de lupi faucibus? .
Fubula

ſerunt,

UEI

oteeehetun
ſny Mmoit, n
N No len⸗

znee mn non
Ne, Aiugum

lledret
Acchoſtetn

l
Ilnce⸗
Celi nino ,

Conmln.
ſehnne Ca
Uerpnepnt

kol
lsekin
Drttſ
Cruglende
lporen

.
n Eitrr 1

kiimin

nnlih mr in
Ae, (iti he.

1

1du, ui.

WANNX

ttttuum i
Ie kernd Ciſts
tent, ns mwides
m,mis mndun,
tidnn, wiunat
N Won s mi
tn anneee n
fumpe Kthitmn

Niguantu in

6

0ni. Marete in⸗
,memn woltn 1
g enmkut. M
ekect. Cunm
ſbriem hnmi
i, guit, e
ncolume n

Fubulz ſelectiores. 177

Fabula in eos dicitur, qui ſervati de malis er-
ga ſalutis ſug autores ingrati reperiuntur.

28. HINNULEUsS.

FHinnulenm cum cervo ſic locutum aliquando
ferunt. Mi pater, cum multo ſis major
canibus, & pedum his celeritate præſtes, præ-
terea cum tibi ſint ardua cornua, quibus a te
vim propulſare facile poſſis, qui fit, ut canes
tantopere metuas? Ibi cervus ridens, mi nate,
vera, inquit, memoras, mihi tamen, neſcio
quo pacto, ſemper accidit, ut, audita canum
voce, in fugam ſtatim convertar.

Fabula docet, eos, qui natura Fformidoloſi ſint,
nulla vobortatione conkrmari poſſe.

29. LE O & RAN A.

eo, auditis ranæ clamoribus, quos illa toto
rictu edebat quam maximos, primum per-
celli animo valde cœpit, quod crederet, in-
gentem animantem eſſe auctorem tanti clamo-
ris; animo tamen confirmato, circumſpicere,
& contra illum clamatorem, quisquis eſſet, ſe
ſe parare, & ad pugnam accingere. Cum vi-
det prorepentem ranam de propinquo lacu, ibi
leo ſimul indignatione ſimul etiam pudore affe-
Gus pede illam conculcatam attrivit.

Docet fabula, non eſſe ad quemlibet ſtrepitum
expaveſoendum, neque nos ineæplorata re terrer

2 oportere.
M 30. CAPI.

Wſopi
30. CAPI.

Qllinacei caſtrari ſolent, ita celerius pingue-
ſcere exiſtimantur. Horum magnus nume-
rus in villa alebatur, cumque omnes opimi red-
derentur cibo largo & curatione diligente, in
uno tantummodo nihil proficiebat ſagina. Hu-
jus macilentiam irridebant ceteri. Mox, cum
audiſſent imperium heri, pinguiſſimi quique
ut jugularentur ad cœnam, affuturos enim ho-
ſpites, intellexere ſtulti, quantopere ſibi & vi-
tæ ſuæ carnes, quibus dudum ſuperbiiſſent,
contrariæ & nocentes eſſent.

Conſolatur fabula tenues & pauperes, illorum-
que vitam docet eſſe multo tutiorein, quam locu-
bletum.

31. AUCEPS & ANGUIS.

Eviit ad aucupium cum viſco quidam & arun-
dinibus, ac turdum forte in alta arbore ſe-
dentem conſpicatus intendere atque conſtruere
calamos, & viſcum allinere cœpit, defixis in
turdo oculis atque ſpe ſua. Inter hæc miſer
anguem latentem in herba calcat, a quo irri-
tato ictus, & , lethali accepto vulnere, jam
moriens, me miſerum, inquit, qui, dum al-
teri inſidias ſtruo, ego circumventus & captus
pereo!

Docet falula, eos, qui aliis male conſulere ſtu-
deant, ſibi interdum primis malum arceſſere.

32. ASI NIS

Vtl
un k
conu Cdf
Ger uen
nde ſethmenn,
zConingm
äürmmenn 1
ſtnn n innt
er anin allhie
Neſkunmun egi
n Aekrentnn

Durfhllt,nn

ucia 1
irti uefſonn
fintumnn mel

—
WI
Alarſnenn
heremn.
hne, Eaonnt
Cnnufiibceren
ſecz ceſgnn
Plglcnn
Edktegrnun
Doletieezete

nccki Unee
kummenmune.
Cnncgitt.
oneclgene n
eharhen h.
teti. Mor,eun
gulſtni guie
ünmos enindo⸗
ntchene lbic .
n lhehilen,

ſPrtennilorun.
tütki, unlene

M

locgilin emn
Tein ada aboreſ⸗
reagne anken
npt, Etti in
lier het miet
Net,1 n i⸗
to dunere, in
it, gi Cun t
Mvenans & n

le amin⸗
glenrent

Fabulzæ ſoloctiores. 179
32. ASINUS & EQUVS.

Videbatur aſino beatus eſſe equus, qui tam
accurate & copioſe paſceretur, cum ſibi ne
paleæ quidem poſt maximam defatigationem
abunde præberentur. Forte autem bello exor-
to, cum in prælium ab armato equus ageretur,
& circumventus ab hoſtibus poſt multiplices
labores pugnæ tandem ſaucius collaberetur:
hæc omnia conſpicatus aſinus, quam paulo
ante fortunatum equum cenſuerat, tam mile-
rum & infelicem tum eſſe judicabat.

Docet fabula, non eſſe dzeare: ρ obes pro-
pter ſplendorem appetendas, ſed, in confidoratione
iuvigiæ & diſericninum, in guibus principes &
opulenti verſäntur, boni confiendam tenuem
Jortunam & medioeritatem vita.

33. RUSTICUS & WVENCUS.
Won o Camerarii.)

Ruſticus juvencum educrat, quo ad aratio-
nes uteretur. Sed, hoc admodum fero-
ciente, & cornibus impetente obvios, ruſticus
Cornua illius detruncat, atque ita ad aratrum
adjungit, ipſe ſequens ſtivam tenet. At juven-
cus ne ſic quidem idoneum ſe arationi præbuit,
ſed & caput truncum demittere cum jugo, &
poſterioribus pedibus pulverem & glebas in os
& oculos aratoris ſpargere, & delirare in
arando, ur ruſticus, illum ſibi uſui futurum eſſe,
deſperaret.
M 2 Hac

180 WMohi

Hac fabula ſigniſicatur, quosdam ita eſſe feros,
ut nulla ratione manſueſoere poſſint, quia nulla
in parte tractabiles ſeſe prabeant.

34. ASINI LAPSUS.

ſinus, poſt longam & probatam ſervitutem
ſuam, & multas onerum atque bajulatio-
num egregias operas, quodam tempore ſub
valde gravi onere, cum ad ſaxum improviſum
offendiſſet, in via cecidit. Tum accurrit agi-
tator, & acerbiſſimis verbis atque vehementi-
bus etiam plagis illum petiit. At aſinus ſecum
& ſuam conditionem deplorare, & accuſare
ingrati domini ſœævitiam, qui oblitus omnium
priorum ob unam fortuitam offenſam tam gra-
viter ſe affligeret. .

Fabula ſignihcat, fere bomines, quid quoque

tempore fat, non, quid aliquando falctum ſit,
ſpectare; & unum ſæpe delictum memoriam mul-
torum egregie factorum inducere ac delere.

35. CARDUELIS.

AVolãrat carduelis, quam diu puer in deliciis
cicurem habuerat. Hanc ille geſtu & vo-
ce revocare, & dare operam, ut blanditia ver-
borum pelliceret ad reverſionem. Nam cur, in-
quit, mea tu fugis, aut quid tibi triſte aut con-
trarium, dum mecum fuiſti, unquam accidit,
vel quid potius ad beatam vitam defuit? Nihil,
inquit illa, ſed meo arbitratu vivere mihi maxi-
me libet. 1.
Docet

Uufbumſticonpe
Peiazrekend

,MrNe

Pükmtum

s, 1
dum mnar

Ppelente

lis nnngi

tbode

baumn Eninmn
nzugne bgtlnn.

un tenpare in
uminproriun
Uunacuntzg.
le thenent.
Atilns Kcunm
kne, & zcccſare
lckns omniun
nktlimumerr.

enur Ahn.

VLNS
Guprerin ckiaſs
neilegetr
,u Diocdtt e
jem. Num cuhe

tibi nlde utee⸗

undlun d
tam Ceint
1ivete mii⸗

Fabulz ſelectiores. 181

