De reliquis tunc una: merito pleétimur.

33. Æ SOPIS LuDENS. Lib. III. 14.

Puerorum in turba quidam ludentem Atticus
Æalopum nucibus cum vidiſſet, reſtitit,
Et quaſi delirum riſit. Quod ſenlſit ſimul
Deriſor potius quam deridendus ſenex,
Arcum retenſum poſuit in media via:
Heus, inquit, ſapiens, expedi, quid fe-
cerim?
Concurrit populus; ille ſe torquet diu,
Nec quæſtionis poſitæ cauſam intelligit;
Noviſſime ſuccumbit. Tum victor ſophus:
Cito rumpes arcum, ſemper ſi tenſum ha-
bueris,
At ſi laxaris, cum voles, erit utilis.
Sie ludus animo debet aliguando dari,
Ad cogisandum melior ut redeut tibi.

34. EQIIIS

— —
ll

Edare lin
U ſeleig i
orn ldel n
Dliun Fütmn
ſetit A in h
Pokgun infin, 4
Lanr uie⸗ utlin
Munmun dehi
Aile in Cgt fen
n noltd lerun
On alno enens,
lr inummit ohnore
mne hri lali,i

CNNhi

Cu Nöot
Qunappiren

Tneilgirienzeen
Polili nne leic .
Ujre GNi Nlters
n merun fu
Aum fiſt nen
ltinntemti ene
Eetlckriztbere
Den teene vel e
le Anammn deni
ll ferent Mnn
n c gni Pen⸗

- ſelectiores Fabulæ. 247

Nli lih 34. EQIIUIS ET APER. Lib. IV. 3.
erking Equus ſedare ſolitus quo fuerat ſitim,
4 lie Dum ſeſe aper volutat, turbavit vadum.
Nr ken Hince orta lis eſt. Sonipes, iratus fero,
leing Auxilium petüit hominis, quem dorſo levans
“ſ Rediit ad hoſtem. Jactis hunc telis equés
Poſtquam interfecit, ſic locutus traditur:
necs, Leætor, tuliſſe auxilium me precibus tuis;
Alaten, Nam prædam cepi, & didici, quam ſis utilis.
rn in) Atque ita coëgit frenos invitum pati.
iin Tum mœſtus ille: parvæ vindictam rei
ieilngls, Dum quæro demens, ſervitutem repperi.
eunl Hac iracundos admonelbit fabula,
in me. Impune potius lædi, quaum dedi alteri.

ND 3 5. CALVIIS ET MIISCA. Lib. V. 3.

4. P
lun Mkenen Miar

(Calvi momordit muſca nudatum caput,

aen Quam opprimere captans, alapam ſibi du-
bendls Errl, . . Xit gravem.
ur ii Tunc illa inridens: punctum volucris parvulæ
anetl, Voluiſti morte ulciſci; quid facics tibi,
ſcn⸗ Injuriæ qui addideris contumeliam? .
mgin Reſpondit: mecum facile redeo in gratiam,
entelet Quia non fuiſſe mentem lædendi ſcio.
Sed te, contemti generis animal improbum,

fünſiim Quæ delectaris bibere humanum ſanguinem,
S Optem necare vel majore incommodo.
bunß, Hoc argumentum veniam modo dari docet,
n. Qui caſu peccat; nam qui confilio ez nocens,
uh 6 Ium eſſe quavis pœna dignum judico.

248 Pbadri

36. VUDLPES EFT CORVIIS. Lib. I. 13.
Q“ ſe laudari gaudent verbis ſubdolis,

Sera dant pœnas turpes pœnitentia.
Cum de feneſtra corvus raptum caſeum
Comeſſe vellet, celſa reſidens arbore,
Hunc vidit vulpes; dehinc ſic cœpit loqui.
O qui tuarum, corve, pennarum eſt nitor!
Quantum decoris corpore & vultu geris!
Si vocem haberes, ulla prior ales foret.
At ille ſtukus, dum vult vocem oſtendere,
Amiſit ore caſeum, quem celeriter
Doloſa vulpes avidis rapuit dentibus.
Tum demum ingemuit corvi deceptus ſtupor.

37. MUEI ET LATRONES. Lib. II. 7.

Muli gravati ſarcinis ibant duo.
* Unus ferebat fiſcos eum pecunia,
Alter tumentes multo ſaccos hordeo.
Ille onere dives cella cervice eminens, (*)
Clarumque collo jactans (*) tintinnabulum;
Comes quieto ſequitur & placido gradu.
Subito latrones ex inſidiis advolant,
Interque cædem ferro mulum ſauciant;
Diripiunt nummos, negligunt vile hordeum.
Spoliatus igitur caſus cum flerer ſuos:
Equidem, inquit alter, me contemtum gaudeo;
Nam nil amiſi, nec ſum læſus vulnere. (**)
Hoc argumento zuta eſz bominum tenuitas 7
Magna periclo ſünt opes obnoriæ.
3 8. LIIPIIS

(*) Subinteh ibet. (**) Alü: paſus vulnera.

—

Griromenuni
Sti onid
longelle üimi in

Lam umms inpl
Or bit tniuer
4gun iheni, la⸗
Cpln, grd,

Ire Cent d wen
Uehlis le keinas
MIe e werſes
Nehonltaunnd d
Dter, tercclel dun
ethe in omepn
lr ilctr il
Oui ſin auſ im

9 4NANN er
Lib.
Pr ren uet
a ilt
enin ild anite
Onteitilmfrtin
t inlren ſer tere
Uglemz ien ere

—
lin, ,
ikit;
Uentmti,
n den
abar
Cpt li
Aln getl
ales ſoet.
0Alenter,
ier
Nbe.
Ennulapon.

d.
Keond,
G orteg.
e emirens,
Hnpabülung

ls Wlert.
ikun tenn,

e.

4

nen

ſelecziv res Fabula. 249

38. LUPIIS E AGNIIS.
Lib. I. I.

Ad rivum eundem lupus & agnus venerant,

Siti compulſi. Superior ſtabat lupus,
Longeque inferior agnus. Tunc fauce im-
proba
Latro incitatus jurgii cauſam intulit.
Cur, inquit, turbulentam feciſti mihi
Aquam bibenti? Laniger contra timens:
Qui poſſum, quæſo, facere, quod quereris;
lupe?
A te decurrit ad meos hauſtus liquor.
Repulſus ille veritatis viribus,
Ante hos ſex menſes male, ait, dixiſti mihi.
Reſpondit agnus: equidem natus non eram.
Pater, hercule! tuus, inquit, maledixit mihi.
Atque ita correptum lacerat injuſta nece.
Hac propter illos ſoripta eſt bomines fabula,
Qui Ectis cauſßis innocentes obprimunt.

39. ASsINIS ET LEO VENANTES.
Lib. I. 11.

Virtutis expers verbis jactans gloriam,
Ignotos fallit, notis eſt deriſui.
Venari aſello comite cum vellet leo,
Contexit illum frutice, & admonuit ſimul,
Ut inſueta voce terreret feras,
Fugientes ipſum excepturum ſe. Hic au-
ritulus

Q5 Cla-

250 Phadri

Clamorem ſubito totis tollit viribus,
Novoque turbat beſtias miraculo.
Quæ dum paventes exitus notos petunt,
Leonis adfliguntur horrendo impetu.
Qui poſtquam cæde feſſus eſt, aſinum evocat,
Jubetque vocem premere. Tunc ille inſolens:
Qualis videtur opera tibi vocis meæ?
Inſignis, inquit, ſic, ut, niſi noſſem tuum
Animum genusque, ſimili fugiſſem metu.

40. CERVIIS AD FONTEM. Lib. I. 12.

L'vudatis utiliora, quæ contemſeris,
Sape inveniri, bac exſerit narratio.
Ad fontem cervus, cum bibiſſet, reſtitit,
Et in liquore vidit effigiem ſuam.
Ibi dum ramoſa mirans laudat cornua,
Crurumque nimiam tenuitatem vituperat:
Venantum ſubito vocibus conterritus,
Per campum fugere cœpit, & curſu levi
Canes eluſit. Silva tum excepit ferum,
In qua retentis impeditus cornibus,
Lacerari cœpit morſibus ſævis canum.
Tunc moriens vocem hanc edidiſſe dicitur:
O me infelicem! qui nunc demum intelligo,
Ut illa mihi profuerint, (*) quæ deſpexeram,
Et, quæ laudaram, quantum luctus habuerint.

41. PAVO AD IUINONEM. Lib. III. 18.

Pavo ad Junonem venit, indigne ferens,
Cantus luſcinii quod ſibi non tribuerit:
Illum

) Alii: Utilis mihi quam fuerint.

Mahn

Geitet, Inne
Iny bnlcnt
a drm ſirch
Eor Smngs ald
Kiere nnsgenm
om bui,m

Pyunn miiio arte
Tlitrm, Ess a
6untun rno, len
Onneſe nnnis n
Niafiknre, nch t

Mr he A gern

4CNNN
1I

N Ooriuni ient
1 ene onin 4
Mligu mh Aren
Junens inn ll
ſelncg All le
Eeſreezununt., Dej
lmh eronn
Aimacteni enns
Uenngre olng
Eit nnenic ,
un mlic dite
ngütmalt,
Ontemng tiz
1 (nol n eh

.
Ntii

—
ti,
.
,
inpen
Nnung,
1e Ueine
mer/
ſem muun
n metu,

—

Iblu.
i,
lrfutin.
1 ltt,
m
A.WY.
rn Wrman:
Mtenins,
Ecun bi

1.

Jelectiores Fabula. 251

Illum eſſe cunctis auribus admirabilem;
Se derideri, ſimulac vocem miſerit.
Tunc, conſolandi gratia, dixit Dea:
Sed forma vincis, vincis magnitudine,
Nitor Smaragdi collo præfulget tuo,
Pictisque plumis gemmeam caudam explicas.
Quo mi, inquit, mutam ſpeciem (*), ſi vin-
cor ſono?
Fatorum arbitrio partes ſunt vobis datæ:
Tibi forma, vires aquilæ, luſcinio melos,
Augurium corvo, læva cornici omina.
Omnesque propriis ſunt contentæ vocibus.
Woli adfectare, quod tibi non eſt datum,
Deluſa ne ſpes ad querelam recidat.

42. GRACILIS SIPERBIS ET PAVO.
Lib. I. 3.

Ne gloriari libeat alienis bonis,
Wuoque botius balitu vitam degere,
MWopus nobis hoc exemplum prodidit.
Tumens inani graculus ſuperbia
Pennas, pavoni quæ deciderant, ſuſtulit,
Seque exornavit. Deinde contemnens ſuos
Formoſo ſe pavonum immiſcuit gregi.
Illi impudenti pennas eripiunt avi,
Fugantque roſtris. Male mulcatus graculus
Redire mœrens cœpit ad proprium genus,
A quo repulſus triſtem ſuſtinuit notam.
Tum quidam ex illis, quos prius deſpexerat:
Contentus noſtris ſi fuiſſes ſedibus,

Et, quod natura dederat, voluiſſes nati
ec

(*) ſc. trxibuiſti.

25⁵52 Phadri

Nec illam expertus eſſes contumeliam,
Nec hanc repulſam tua ſentiret calamitas.

43. FRATER ET SOROR. Lib. III. 8.

Praæcepto monitus, ſoæpe te conſidera.
Habebat quidam filiam turpiſſimam,
Idemque inſignem pulchra facie filium.
Hi ſpeculum, in cathedra matris ut poſitum
fuit,
Pueriliter ludentes, forte inſpexerant.
Hic ſe formoſum jactat; illa iraſcitur,
Nec gloriantis ſuſtinet fratris jocos,
Accipiens (quid enim?) cuncta in contume-
liam.
Ergo ad patrem decurrit, læſura invicem,
Magnaque invidia criminatur filium,
Vir natus quod rem feminarum tetigerit.
Amplexus ille utrumque & carpens oſcula,
Dulcemque in ambos caritatem partiens:
Quotidie, inquit, ſpeculo vos uti volo;
Tu formam ne corrumpas nequitiæ malis,
Tu faciem ut iſtam moribus vincas bonis.

44. AQHIILA, CORNIX ET TESTUDO.
Lib. II. 6.

C'ntre potentes nemo eſz munitus ſatis,
Si vero acceſſit conſiliator malefcus,
Vis & nequitia quicquid oppugnaunt, ruit.
Aquila in ſublime ſuſtulit teſtudinem.
Quæ cum abdidiſſet cornea corpus domo,
Nec ullo pacto lædi poſſet condita:
FVenit

Munn
Ven er Wras Cn
Cjnn ſne Uu
Cld nonlm
Neuſhnn 7
uniſ rt iue
Ns fD möcnen
Ca iun rlt
Grrs nglre n
Ghenn r me
Enr cunhns cictt

MN

N Ndn gen
Uos wod wers
I un dein
Crpeng Ituume
Legen (uuhn hn
Mon iwunenen
l dhin gure g
Eur rien eoet
ſeg uſir, K
Eapore nels
efünnennn
Aherunet A
Qunnr 8
s
lnantin 1
Mtmn i

ti
—
. —
Cöntnmtim,
entitet lunicz

0N lUül,

k wnſitn
nrpilinan,
cte flun.
munß ir ooln
,
nſeernt
raetu,
ri on,
dn hn oonture,
lun.
lhn ien,
nun thm,
ninummm kiget.
anen daln
Niten outen
öS N ſ:
glegniie⸗ nli⸗
1 Eians ons

TW.
6
nlnitk tin
tor nlfen,
plgnnt)
ſeſtucinen⸗
n cotpis r

Cntia

1

Jelectiores Fabulæ. 273

Venit per auras cornix, & propter volans:
Opimam ſane prædam rapuiſti unguibus,
Sed niſi monſtraro, quid ſit faciendum tibi,
Gravi nequidquam te laſſabis pondere.
Promiſſa parte, ſuadet, ut ſcopulum ſuper
Altis ab aſtris duram inlidat corticem,
Qua comminuta facile veſcatur cibo.
Inducta verbis aquila, monitis paruit,
Simul & magiſtræ large diviſit dapem.
Sic, tuta quæ naturæ fuerat munere,
Impar duabus occidit triſti nece.

45. APES ET FWCI, VESPA UDICE.
Lib. III. 13.

APes in alta quercu fecerant favos.
Hos fuci inertes eſſe dicebant ſuos.
Lis ad forum deducta eſt, veſpa judice.
Quæ genus utrumque noſſet cum pulcherrime,
Legem duabus hanc propoſuit partibus.
Non inconveniens corpus, & par eſt color,
In dubium plane res ut merito venerit.
Sed ne religio peccet imprudens mea,
Alveos accipite, & ceris opus infundite,
Ut ex ſapore mellis & forma favi,
De quis nunc agitur, auctor horum appareat.
Fuci recuſant; apibus conditio placet.
Tunc illa talem protulit ſententiam:
Apertum eſt, quis non poſſit, aut quis fecerit.
Quapropter apibus fructum reſtituo ſuum.
Hanc præteriſſem fabulam ſilentio, .

Si pactam fuci non recuſaſſent fidem.
46. LEO

254 Lhadri

46. LEO EI MuIS. App. 4.

N- quis minores lædat, fabula bæc monet.
Leone in ſilva dormiente, ruſtici
Luxuriabant mures, & unus ex iis
Super cubantem caſu quodam tranſiit.
Expergefactus miſerum leo celeri impetu
Arripuit; ille veniam dari ſibi rogat,
Crimen fatetur, peccatum imprudentiæ.
Hoc rex ulciſci glorioſum non putans
Ignovit & dimiſit. Poſt paucos dies
Leo dum vagatur noctu, in foveam decidit.
Captum ut ſe agnovit laqueis, voce maxima
Rugire cœpit; cujus immanem ad ſonum
Mus ſubito accurrens, non eſt, quod timeas,
ait,
Beneficio magno gratiam reddam parem.
Mox omnes artus, artuum & ligamina
Luſtrare cœpit, cognitosque dentibus
Nervos rodendo, laxat ingenia artuum.
Sic captum mus leonem ſilvis reddidit.

47. EX SITORE MEDICUS. Lib. I. 14.

Malas quum ſutor, inopia deperditus,
Medicinam ignoto facere cœpiſſet loco,
Et venditaret fallo antidotum nomine:
Verboſis adquiſivit ſibi famam ſtrophis.
Hic, quum jaceret morbo confectus gravi
Rex urbis, ejus experiendi gratia
Scyphum popoſcit. Fuſa dein ſimulans aqua
Antidoto miſcere illius ſe toxicum,
Hoc bibere juſſis ipſum, poſito prœæmio.
Timore

Tint nots len
N ſtis l
in tkre ane
, Adrent ni

mme zuunn Ae
Ci nin ein Mon
Cti lents ben
netr d U
Hhe end⸗

um tiin Ne
6 DHNIHA
Ib

Ce r ees
Punhenn imprude

dee nidled
Monetan lans.
Derime guſe,
Miere en u
Nr en ch
Nn Nur
le i keſe
en ſ
n atie Cnct
e
Decn ſar .

lt, Cndh wim,
uln iene
Damnmm
n dan len

1t ili: mih

. ue . D
iente, ncd
Unus er it
Ndan trnlt
hceei inn
ſti t.
N inpnucentie,
uun tn
aecs die
bhem teict,
6s, renuginn
en d Gnum
tck anltinen;
n RMüm .
un A lunnn
gle tende
ipenn mun.
h As retda.

ClS Lülu

Dtertt,
ter Cjſen NN
un umnne:
mam kahns⸗
onrſenb en
Nl genn
1ten Emin-
wrionn,
le m

Jolectiores Fabulæ. 255

Timore mortis ille tum confeſſus eſt,
Non artis ulla medicæ ſe prudentia,
Verum ſtupore vulgi factum nobilem.
Rex, advocata concione, hæc edidit:
Quantæ putatis eſſe vos dementiæ,
Qui capita veſtra non dubitatis credere,
Cui calceandos nemo commiſit pedes?
Hoc pertinere ad illos vere dixerim,
Quorum ſtultitia quæſtui impudentiæ eſt.

48. PANTHERA ETPASTORES.
Lib. III. 2.

Solet a deſpectis par referri gratia.
Panthera imprudens olim in foveam de-
cidit;
Videre agreſtes; alii fuſtes congerunt,
Alii onerant ſaxis. Quidam contra miſeriti
Perituræ quippe, quamvis nemo læderet,
Miſere panem, ut ſuſtineret ſpiritum.
Nox inſecuta eſt, abeunt ſecuri domum,
Quaſi inventuri mortuam poſtridie.
At illa, vires ut refecit languidas,
Veloci ſaltu fovea ſeſe liberat,
Et in cubile concito properat gradu.
aucis diebus interpoſitis provolat,
Pecus trucidat, ipſos paſtores necat,
Et, cuncta vaſtans, ſævit irato impetu.
Tum ſibi timentes, qui feræ pepercerant,
Damnum haud recuſant, tantum pro vita
rogant.

At illa: memini, qui me ſaxo petierint.
Qui

256 LPbadri

Qui panem dederintt; vos timere abſiſtite,
Illis revertor hoſtis, qui me læſerant.

49. CICADA E NOCTIA. Lib. III. 16.

H'“manitati gui ſe non accommodat,
Plerumqueé pæhas ohpetit ſuperbia.
Cicada acerbum noctuæ convicium
Faciebat, lolitæ, victum in tenebris quærere,
Cavoque ramo capere ſomnum interdiu.
Rogata eſt, ut taceret; multo validius
Clamare copit. KRurſus admota prece,
Accenlſa magis eſt. Noctua, ut vidit, ſibi
Nullum eſſe auxilium, & verba contemni ſua,
Hac eſt adgreſſa garrulam fallacia.
Dormire quia me non ſinunt cantus tui,
Sonare citharam quos putes Apollinis,
Potare eſt animus nectar, quod Pallas mihi
Nuper donavit; ſi non faſtidis, veni,
Una bibamus. IIla, quæ arebat ſiti,
Simul cognovit, vocem laudari ſuam,
Cupide advolavit. Noctua, egreſſa e cavo,
Trepidantem conſectata eſt, & leto dedit.
Sic, viva quod negarat, tribuit mortua-

5o. MIISTELA ET MIIRES. Lib. IV. I.

ILoculare tibi videtur, & ſane levi,
Dum nihil habemus majus, calamo ludimus.
Sed diligenter intuere has nænias;
Quantam ſub illis utilitatem reperies?
Non ſemper ea ſunt, quæ videntur; decipit
Frons prima multos, rara mens intelligit,

Quod

limn
—
mrice id
A renore ch
cre cis l
Yn ſcin

1
4
S

dn Cuun m

1.

he lrneds

6e Meu, imnit,

1. k0NC
INN

ia Amnſea
Ce Nonseſer.
Coblene noſti n
Ubi innolenr e
Mor iner nu,
lrchie h bten
mmoounun taſer
Unhntll uneo
Nnun ſmnie i
Uihſis ſne n
dedl n innnnr
Aras ehenns vn
Egts nen
pet lu tge
Nhllken, 1e⸗

)

os tiner Allie
ne le

I. Uin,

nzmmnet,
1 eztie,
nricium
lurins ent,
Innn igterdin.
rin ulcies
ndn nre,
l N ict, bi
ehmemiu,
hlace.
lnmemd ,
Nes NMliis,
T, Cd alsai
lalds, der,
Nrblt ſch
Eugari an,
n, eelelie nn
, A A E
Cbut nonu

I N.1

ſne e
, lim lden
6 Neniis;
ten teſei
. „ ſe
1 Fitennt ei
e
wens

ſelectiores Fabulæ. 257

Quod interiore condidit cura angulo.
Hoc ne locutus ſine mercede exiſtimer,
Fabellam adjiciam de muſtela & muribus.
Muſtela quum annis & ſenecta debilis
Mures veloces non valeret adſequi,
Involvit ſe farina, & obſcuro loco
Abjecit negligenter. Mus, eſcam putans,
Adſiluit, & comprenſus occubuit neci.
Alter ſimiliter, deinde periit tertius.
Aliquot ſecutis, venit & retorridus,
Qui ſæpe laqueos & muſcipula effugerat,
Proculque inſidias cernens hoſtis callidi,
Sic valeas, inquit, ut farina es, quæ jaces.

5I. FORMICA ET MUSCA.
Lib. IV. 23. (22.)

Formica & muſca contendebant acriter,
Quæ pluris eſſet. Muſca ſic cœpit prior:
Conferre noſtris tu potes te laudibus?
Ubi immolatur, exta præguſto Deum.
Moror inter aras, templa perluſtro omnia.
In capite regis ſedeo, quum viſum eſt mihi,
Et matronarum caſta delibo oſcula.
Laboro nihil; atque optimis rebus fruor.
Quid horum ſimile tibi contingit, ruſtica?
Eſt glorioſus ſane convictus Deum,
Sed illi, qui invitatur, non qui inviſus eſt.
Aras frequentas; nempe abigeris, quo venis.
Reges commemoras & matronarum oſcula;
Superba jactas, tegere quod debet pudor.
Nihil laboras, ideo, cum opus eſt, nil habes;

Ego

25v8 Pbadri

Ego granum in hiemem cum ſtudioſe congero,
Te circa murum palci video ſtercore.
Æſtate me laceſſis; cum bruma eſt, ſiles.
Mori contractam cum te cogunt frigora,
Me copiola recipit incolumem domus.
Satis profecto retudi ſuperbiam.
Fubella talis bominui diſeernit notas
Eorum, qui ſe falſis ornant laudibus,
Et quorum virtius exrbibet ſotidum decus.

72. AQIILA, FELIS ET APER. Lib. II. 4.

AQduila in ſublimi quercu nidum fecerat:
Feles, cavernam nacta, in media pe-
pererat:
Sus nemoris cultrix ſœtum ad imam poluerat.
Tum fortuitum feles contubernium
Fraude & ſceleſta ſic evertit malitia.
Ad nidum ſcandit volucris: pernicies, ait,
Tibi paratur, forſan & mileræ mihi.
Nam fodere terram quod vides quotidie
Aprum inſidioſum, quercum vult evertere;
Ut noſtram in plano facile progeniem op-
primat.
Terrore offuſo, & perturbatis ſenſibus,
Derepit ad cubile ſetoſæ ſuis:
Magno, inquit, in periclo funt nati tui.
Nam ſimul exieris paſtum cum tenero grege,
Aquila eſt parata rapere porcellos tibi.
Hunc quoque timore poſtquam complevit
locum,
Doloſa tuto condidit ſeſe cavo.

Inde

Rn

—
—
— metn in
etigrni an
lbichn le epeitt
Pcen Notkegy)
inum metuen
er npinm iin⸗
Did molafrlil
Q en
eogre anls lbe,
an kiune

pe obe de
Uergre gares⸗
rent Adconss
Cbachednr ann e
Pone ſoddalen
Despeinum Tenan
Qum don conre
Rehonckes enen
Hoeerlihrr, gte
Urarzmn ⸗
Aln, iunr le

mmminmn l
Neelteng gi⸗
n Ulanis ſten
ctten
Dihmn,il an
Nil lite tan nn
1 Gl N n
15

A inn

Uum Kucd
en len.
Prunn e
CCount tinn
mem 4
hian.
it in
lulen,
Uilon n,

)

mne

MItN

itun Krert:
tnn in meki Ne.
en:
Aimmn Mnern
n mnn
etkt mlne
I. gencss ,
nlere m.
Pbes gnte
n rul erener,
e Arenen
Mnat
te lbu,
:. . .
um and .
Cn kned geße
Crceles t.
lnpm cnhen
Lcum,

WJo.
e

Jelectiores Fabulæ. 259

Inde evagata noctu ſuſpenſo pede,
Ubi eſca ſe replevit & prolem ſuam,
Pavorem ſimulans, proſpicit toto die.
Ruinam metuens aquila ramis deſidet:
Aper rapinam vitans non prodit foras.
Quid multa? Inedia ſunt conſumti cum ſuis,
Felisque catulis largam præbuerunt dapem.
Quantum bomo bilinguis ſæpe voncinnet mali,
Documentum babere ſtulta oredulitas poteſt.

53. VIILPES ET DRACO. Lib. IV. 19.

Vulpes cubile fodiens, dum terram eruit,
Agitque plures altius cuniculos,
Pervenit ad draconis ſpeluncam ultimum, (*)
Cuſtodiebat qui theſauros abditos.
Hunc ſimul adſpexit: oro, ut imprudentiæ
Des primum veniam; deinde, ſi pulcre vides,
Quam non conveniens aurum ſit vitæ mex,
Reſpondeas clementer. Quem fructum capis
Hoc ex labore, quodve tantum eſt præmium,
Ut careas ſomno, & ævum in tenebris exigas?
Nullum, inquit ille; verum hoc a ſummo
mihi
Jove attributum eſt. Ergo nec ſumis tibi,
Nec ulli donas quicquam? Sic fatis placet.
Nolo iraſcaris, libere ſi dixero:
Diis eſt iratis natus, qui eſt ſimilis tibi.
Abiturus illuc, quo priores abierunt,
Ouid mente cæca miſerum torques ſpiritum?
Tilbi dico, avere, gaudium baredis tut, .
R2 Qui

(*) Alii: intimam.

260 Phadri

Qui thbure ſuperos, ipſum te fraudas cabo;
QOui triſtis audis muſicuin citharæ ſonum;
Quem tibiarum macerat jucunditas;
Obſoniorum pretia ecui gemitum erprimunt;
Qui, dum guadrantes adgeras patrimonio,
Celum fatigas ſordido perjurio;
Qui circumcidis omnem impenſam funeri,
Libitina ne gquid de tuo faciat Iucri.

54. LUPUS ET CANIS. Lib. III. 7.
Q'nn dulcis ſit lilertas, breviter proloquar.

Cani perpaſto macie confectus lupus
Forte occucurrit; dein ſalutati in vicem
Ut reſtiterunt: Unde ſic, quæſo, nites?
Aut quo cibo feciſti tantum corporis?
Ego, qui ſum longe fortior, pereo fame.
Canis ſimpliciter: eadem eſt conditio tibi,
Præſtare domino ſi par officium potes.
Quod? inquit ille. QCuſtos ut fis liminis,
A furibus tuearis & noctu domum.
Ego vero ſum paratus; nunc patior nives
Imbresque, in ſilvis aſperam vitam trahens.
Quanto eſt facilius mihi ſub tecto vivere,
Et otioſum (*) largo ſatiari cibo?
Veni ergo mecum. Dum procedunt, adſpicit
Lupus a catena collum dettitum canis.
Unde hoc, amice? Nihil eſt. Dic, quæſo, tamen.
Quia videor acer, alligant me interdiu,
Luce ut quieſcam, & vigilem, nox cum venerit;
Crepuſculo ſolutus, qua viſum eſt, vagor.
Adfertur
(*) Adverbialiter.

ds tün.

Muin

—. e
enr uno n
ia Donince
1, od kltit n
lne lbor ſan
ey gid ut
en dnee, M
Nn Anreh,n

ſenme une Tder

6 VAGENACOI
Iöl
Ir alt in ⸗

Ilgrontss, guil⸗
o dnhernen il
Grone orpn dde
Nercete urehn
H Nenee Iuri

Necite in erim
(Erwamemmunp,
Alentt men, N⸗

Ennl & ſeultz ne

kimng iüire n
Wüm n.
inmie, d er l
leon imiire

Qhrd n
Eetons An

1
1 NNallntu
lutun elumgr.
Ve ut,n
nn

iſeſiin en,

rit ,en.

4 Nuin
Colkechs nns

oum Cnndis
Nin, een bmd
n eondtoti
Foftinn ors
ut ſo nini
n Aunun
ne tor itS
n Etam huken⸗
in tetl dhee,
i cn
utnn, i
ettium end.
Dio elt
nne Mercl,
npax unſen,
flun ek, ie⸗
Cn

Jelectiores Fabulæ. 261

Adfertur ultro panis; de menſa ſua
Dat oſſa Dominus; fruſta jactat familia,
Et, quod faſtidit quisque, pulmentarium.
Sic ſine labore venter impletur meus.
Age, ſfi quo abire eſt animus, eſt licentia?
Non plane eſt, inquit. Fruere his, quæ lau-
das, canis.
Regnare nolo, liber ut non ſim mihi.

5y. NAUFRAGIUIM SIMONIDlIS.
Lib. IV. 21.
H'no dobtus in ſe ſemper divitias habet.

Simonides, qui ſcripſit egregium melos,
Quo paupertatem ſuſtineret faeilius,
Circuire cœpit urbes Aſiæ nobiles,
Mercede accepta laudem victorum canens.
Hoc genere quæſtus poſtquam locuples fa-
us eſt,
Redire in patriam voluit curſu pelagio.
(Erat autem natus, ut ajunt, in Cea inſula,)
Aſcendit navem, quam tempeſtas horrida
Simul & vetuſtas medio diſſolvit mari.
Hi zonas, illi res pretioſas colligunt,
Subſidium vitæ. Quidam curioſior,
Simonide, tu ex opibus nil ſumis tuis?
Mecum, inquit, mea ſunt cuncta. Tunc pau-
ci enatant,
Quia plures onere degravati perierant.
Prædones adſunt, rapiunt, quod quisque ex-
tulit,
Nudos relinquunt. Forte Clazomenæ prope
K 3 Antiqua

262 bPbhadri

Antiqua fuit urbs, quam petierunt naufragi.
Hic literarum quidam ſtudio deditus,
Simonidis qui ſæpe verſus legerat,
Eratque abſentis admirator maximus,
Sermone ab ipſo cognitum cupidiſſime
Ad ſe recepit, veſte, numis, familia
Hominem exornavit. Ceteri tabulam ſuam
Portant, rogantes victum. Quos caſu obvios
Simonides ut vidit: Dixi, inquit, mea
Mecum eſſe cuncta? vos quod rapuiſtis, perit.

56. CERVIIS ET BOVES. Lib. II. 8.

Crvus nemoroſis excitatus latibulis,
Ut venatorum fugeret inſtantem necem,
Cæco timore proximam villam petit,
Et opportuno ſe bubili condidit.
Hic bos latenti: quidnam voluiſti tibi,
Infelix, ultro qui ad necem cucurreris,
Hominisque tecto ſpiritum commiſeris?
At ille ſupplex: vos modo, inquit, parcite,
Occaſione rurſus erumpam data.
Spatium diei noctis excipiunt vices. ()
Frondem bubulcus affert, nec ideo videt;
Eunt ſubinde & redeunt omnes ruſtici,
Nemo animadvertit; tranſit etiam villicus,
Nec ille quicquam ſentit. Tum gaudens ferus
Bobus quietis agere cœpit gratias,
Hoſpitium adverſo quod præſtiterint tempore.
KReſpondit unus: Salvum te cupimus quidem;
Sed ille, qui oculos centum habet, ſi venerit,
Magno in periclo vita vertetur tua.
Hæe

(*) i. e. nox excipit diem.

Nen

—

— „
uie e en
E nun Colrchc B

rti A rſhen

amente Cel

Muntumetlim⸗
Oeri goe⸗
ervi goo ha
Clen antteld dd
Drehnge li
Dimmm ntſe gi

MeN

lie⸗ n ftrern
1 enr Nlertar
Feummtte ſrſt ,,
Unr onſmatg in
en thranun be
Cun tifen ,rri
Mun glin endli
Cene iſern an
ipr tien un,
Une, muuns e
Cunnn nenn t
Cſohnos noe
Uur Deumm lt,
Dn ölun,
lo nodt lern
0 nelm Ia
Orte In intt I
eNnn ge
r, imne Cin
Enmeimn

— ſelectiores Fabula. 263

ne Hæc inter ipſe dominus a cœna redit,
Et, quia corruptos viderat nuper boves,
Accedit ad præſepe: cur frondis parum eſt?
ahi Stramenta deſunt? tollere hæc aranea
* Une Quantum eſt laboris? Dum ſcrutatur ſingula,
mii⸗ Cervi quoque alta conſpicatur cornua,
Atabllan in Quem convocata jubet occidi familia,
Qace Prædamque tollit. Hæc ſignifcat fabula,

Z Mahinn,

ndſt, doan Dominum videre plurimum in rebus ſuis.
Mupllis, hei⸗
Rul, 757. RANE REGEM PETENTES. Lib. I. 2.
ulbule, Atbenæ cum FKorerent zquis legibus,
Mnn reen, Procax libertas civitatem miſcuit,
Unt, Frenumque ſölvit priſztinum licentia.
Cndr. Hinc conſpiratis factionum partibus,
n kt i, Arcem tyrannus occupat Tiſißratus.
en cendeg Cum triſtem ſervituten erent Attici,
n tummeh Won quia crudelis ille, Jed quoniam grave
h, intt ni Omne inſuetis onus, & cœpiſſent queri;
Wſopus talem tum fabellam rettulit.
n ſin/ Ranæ, vagantes liberis paludibus,
er cth it, Clamore magno regem petiere a Jove,
ns nich Qui diſſolutos mores vi compefſceret.
8 rhies Pater Deorum riſit, atque illis dedit .
kun Parvum tigillum, miſſum quod ſubito vadi
linguten Motu ſonoque terruit pavidum genus.
gnunt, Hoc merſum limo cum jaceret diutius,

eltein e Porte una tacite profert e ſtagno caput,
enine Et explorato rege cunctas evocat.
nluhe, IFe Illæ, timore poſito, certatim adnatant,
Netur In 4 Lignumque ſupra turba petulans inſilit.

K 4 Quod

.
264 Phadri ſelectiores Fabulæ.

Quod cum inquinaſſent omni contumelia, egſe⸗
Alium rogantes regem milere ad Jovem,

Inutilis quoniam eſſet, qui fuerat datus.
Tum milſit illis hydrum, qui dente aſpero
Corripere cœpit ſingulas. Fruſtra necem I!
Fugitant inertes; vocem præcludit metus. 6

Furtim igitur dant Mercurio mandata ad
Jovem, Cuhl
Adflictis ut ſuccurrat. Tunc contra Deus,
Quia noluiſtis veſtrum ferre, inquit, bonum, PPIS 0
Malum perferte. Vos quoque, o cives, ait, l
Hoc ſuſtinete, majus ne eveniat, malum.

—

II
0EI

CICENO

A

8

Tenemmtlil
tn Docbelim
mniiinlt,
e⸗ d ,
Mpln
VI. COl-

ie u
—

Nteomi
Gnmnei
Miere 1 .
gui err n
. Miten i ,
e

eturo⸗ an .
pen,
mam in henz
ere, Nithr 8
le dein, nbi

—–

e Ee 23¼ 26 5
VI.
COLLECTIO
QUARUNDAM

EPISTOLARUM.

LITEK E
OFFILCILOS£.

,NDf—
————

Cic. ad Fam. E. XII. Ep. EII.
CICERO CASSIO S.

Argumentum.

Sententiam de Caſſio Syriæ belloque con-
tra Dolobellam præficiendo a ſe di-
ctam defendit, eumque monet.

uanto ſtudio dignitatem tuam & in ſenatu
& ad populum defenderim, ex tuis te
R malo

266 PEpiſtola.

malo, quam ex me cognoſcere. Quæ mea
ſententia in ſenatu facile valuiſſet, niſi Panſa (ꝰ*)
vehementer obſtitiſſet. Ea ſententia dicta,
productus ſum in concionem a tribuno plebis
M. Seruilio. Dixi de te, quæ potui, tanta
contentione, quantum forum eſt; tanto cla-
more conſenſuque populi, ut nihil umquam
ſimile viderim. Id velim mihi ignoſcas, quod
inuita ſocru tua fecerim. Mulier timida vere-
batur, ne Panſæ animus offenderetur. In con-
cione quidem Panſa dixit, matrem quoque
tuam & fratrem illam a me ſententiam noluiſ-
ſe dici. Sed me hæc non movebant; alia ma-
lebam. FPavebam & reipublicæ, cui ſemper favi,
& dignitati ac gloriæ tuæ. Quod autem & in
ſenatu pluribus verbis diſſerui, dixi in concio-
ne, in eo velim, fidem meam liberes. Pro-
miſi enim, & prope confirmavi, te non ex-
ſpectaſſe nec exſpectaturum decreta noſtra;
ſed te ipſum tuo more rempub. defenſurum.
Et quamquam nihil dum audieramus, nec ubi
eſſes, nec quas copias haberes; tamen ſic ſta-
tuebam, omnes, quæ in iſtis partibus eſſent
opes copiæque, tuas eſſe, per teque Aſiam
provinciam confidebam jam reipub. recipera-
tam. Tu fac, in augenda gloria te ipſum vin-
cas. Vale. Anno Ürbis Conditæ 710.

(*) Conſul.
S
F

Reſpons.

eOowor,. —
ekliftcim
Teteneneelgue le
(e, ld te hin
Cpceluehb
omm lienere,
n el & Eel
Genn Notam:
us N liends e
1Ke, Uhelen
Kiii eiam
Vetliprig, gan
wei chtenpenne⸗
Ere etlrr un l
lteln airint
Chunt, ubelanis
Enne iſetchet,
Palgeke, telen
Cmnuni ni
ſunegrtitne,
Meamcn
is len Uenn⸗
Patrie lt

dn

) en ne
Vn Nte
ei. —

n In nihil unnne
Uler tintaſen
knleriu, Icen
It, Mden rogde
Telentnim wolid.
Anprehant, An .
enelſenperini
12. Wmten
len Gnm en
en Memm Tbett l
Cöhftai, te Mn
Turum Cecen din
enpnb Eekninn
AOetann, teet
heres, unen ſe
S
mnte un
m egthetteſet,
Arloiurihlumnt
8Condtr ie

Epiſzola. 267

Reſpons. ad priores. L. XII. Ep. XII.

CASSIIS PROCOS. S. D. M. CICERONI
SUO.

S V. B. E. E. Q. V. Legi tuas litteras, in
—* quibus mirificum tuum erga me amorem
recognovi. Videbaris enim non ſolum jfavere
nobis, id quod & noſtri & reipub. cauſa ſem-
per feciſti; ſed etiam gravem curam ſuſcepiſſe,
vehementerque eſſe de nobis ſollicitus. Ita-
que, quod te primum exiſtimare putabam,
nos oppreſſa repub. quieſcere non poſſe; dein-
de, cum ſuſpicarere, nos moliri (*), quod te ſol-
licitum eſſe & de ſalute noſtra, & de rerum
eventu putabam: ſimul ac legiones accepi,
quas A. Allienus eduxerat ex Ægypto, ſcripfi
ad te, tabellariosque complures Romam miſi.
Scripſi etiam ad ſenatum littéras, quas reddi
vetui prius, quam tibi recitatæ eſſent; ſi forte
mei obtemperare mihi voluerint. Quod ſi lit-
teræ perlatæ non ſunt, non dubito, quin (*) Do-
labella, qui nefarie Trebonio occiſo Aſiam oc-
cupavit, tabellarios meos deprenderit, litte-
rasque interceperit. Exercitus omnes, qui in
Syria fuere, teneo. Habui paululum moræ,
dum promiſſa militibus perſolvo: nunc jam
ſum expeditus. A te peto, ut dignitatem
meam commendatam tibi habeas, ſi me intel-
ligis nullum neque periculum neque laborem
patriæ denegaſſe, ſi contra importuniſſimos la-
trones

(*) ſc. exitum improbis civibus. .
(**) Quem proferiptum bello perſequi a ſenatu juſſus
erat.

268 Epiſtola.

trones arma cepi, te hortante & auctore: ſi
non ſolum exercitus ad rempub. libertatemque
defendendam comparavi, ſed etiam crudeliſſi-
mis tyrannis eripui. Quos ſi occupaſſet Do-
labella, non ſolum adventu, ſed etiam opinio-
ne & exſpeéctatione exercitus ſui Antonium
confirmaſſet. Quas ob res milites tuere, ſi
eos mirifice de rep. meritos eſſe animadvertis:
& effice, ne quem pœniteat, rempub. quam
ſpem prædæ & rapinarum ſequi maluiſſe. Item
Murci & Criſpi impp. dignitatem, quantum
eſt in te, tuere. Nam Baſſus miſere (*) noluit
mihi legionem tradere. Quod niſi milites
inuito eo legatos ad me miſiſſent, clauſam Apa-
meam tenuiſſet, quoad vi eſſet expugnata.
Hæc a te peto, non ſolum reipub., quæ tibi
ſemper fuit cariſſima, ſed etiam amicitiæ no-
ſtre nomine, quam confido apud te plurimum
poſſe. Crede mihi, hunc exercitum, quem
habeo, ſenatus atque optimi cujusque eſſe,
maximeque tuum: de cujus voluntate aſſidue
audiendo, mirifice te diligit carumque habet.
Qui ſi intellexerit, commoda ſua curæ tibi eſ-
ſe, debere etiam ſe tibi omnia putabit.
Litteris ſcriptis, audii, Dolabellam in Cili-
ciam veniſſe cum ſuis copiis. Proficiſcar in
Ciliciam. Quid egerim, celeriter ut ſcias,
dabo operam. Ac velim, ut meremur de rep-.,
ſic felices ſimus. Fac valeas, meque ames.
Non. Mai. ex caſtris. Vale. A. LI. C. 710.
LIT-

(*) Quod eam laudem ae felicitatem, quæ in repub.
tuenda poſita eſt, ignoraret.

N,LCcEMO
00

yen

chumcblem
Cllgonmakun
Dedet, kontas
endat.

n Aulo Ceci
Chnſetogre
or ele ulte Nn
ie, Eni ni,
Euneznrn, gl
Erirfinne nrbi
1r,E Fhedrt ge⸗
CImefcigamiete
n 0nhucrds
nephmnſabee,
Glnen inng
Im, ner, e
Pnorin Arbe

Epiſtolz.

PIT F K .
COMMENDATITIXE.

=
Cic. ad Fam. L. VI. Ep. IX.

mndu M. T. CICERO M. FURFANO PRO-
liſe, len COS. S. D

269

Argumentum.

Cæcinam nobilem Senatorem romanum,
qui plurima ſua prædia in Hetruria ha-
bebat, Furfano præſecto Siciliæ com-
mendat.

eUhenatn

hece

K

UIId a

nd ee Cum Aulo Cæcina tanta mihi familiaritas
Gtmi nnes — conſuetudoque ſemper fuit, ut nulla ma-
Slnere iu jor eſſe poſſit. Nam & patre ejus, claro ho-
ume mine, & forti viro, plurimum uſi ſumus: &
uacurctid hunc a puero, quod & ſpem magnam mihi af-
iroggai ferebat ſummæ probitatis, ſummæque eloquen-
tiæ, & vivebat mecum conjunctiſſime, non
ſolum officiis amicitiæ, ſed etiam ſtudiis com-
munibus, ſic ſemper dilexi, ut non ullo cum
homine conjunctius viverem. Nihil attinet
ee Me plura ſcribere; quam mihi neceſſe ſit, ejus
n ll⸗ ſalutem & fortunas, quibuscunque rebus poſ-
1 Al üiim, tueri, vides. Reliquum eſt, ut, cum
cognorim pluribus rebus, quid tu, & de bo-
norum

irhhekenun Len

270 Epiſtol.

norum fortuna, & de Reipublicæ calamitati-
bus, ſentires, nihil a te petam, niſi ut ad eam
voluntatem, quam tua ſponte erga Cæcinam
habiturus eſſes, tantus cumulus accedat com-
mendatione mea, quanti me a te fieri intelli-
go. Hoc mihi gratius facere nihil potes.
Vale. A. U. C. 707.

Cic. ad Fuin. L. XIII. Ep. XVII.

M. T. OC. SLELRKRVYIO SULPITIO
8. LP. D.

Argumentum.

Manium Curium, nobilem ac divitem ro-
manum equitem S. Sulpitio, tum pro-
conſuli in Græcia, commendat.

N anius Curius, qui Patris (*) negotiatur,
multis & magnis de caulis a me diligi-
tur. Nam & amicitia pervetus mihi cum eo
eſt, ut primum in forum veni, inſtituta: &
Patris, cum aliquoties antea, tum proxime,
