Te ſibi cum paucis meminit manſiſſe fidelem:
Si paucos aliquis tresve duosve vocat.
Quamvis attonitus, ſenſit tamen omnia: nec te
Se minus adverſis indoluiſſe ſuis.
Verba ſolet, vultumque tuum, gemitusque
referre:
Et te flente ſuos emaduiſſe ſinus.
Quam ſibi præſtiteris, qua conſolatus amicum
Sis ope; ſolandus cum ſimul ipſe fores.
Pro quibus affirmat fore ſe memoremque
piumque;
Sive diem videat, ſive tegatur humo.
Per caput ipſe ſuum ſolitus jurare tuumque,
Quod ſcio non illi vilius eſſe ſuo.
Plena tot ac tantis referetur gratia factis:
Nec ſinet ille tuos littus arare boves. .
40

*) Patroclum Menctii filium conjunctiſffimum Achilli
amicum.
(**) Pyladem.
(d*) Theſeum, Aegei filium.

( Ne malum meum ipfſos quoque contingeret.

Ganenn Z
—
wontnelt
bee loſln 1
4

V

on doer gn
Navgrinchiet
rähtezmninsun
(sliltss eud
Meemuteteldom I
ota, gobosſoln
ſer neustttio konn
Nunen & ) el
Uügetinlenung
lyſoclcns gii
ſtegponkngon
R, unmdume d
ln qiictondemm
Mmne menlicno ⸗
Dalidig anbinsto
Ptmuretinmuloe
del notn kun man

Utuntum conkhusi
Mctognegoruinnd,
Uümmcne teſin
Nr men t cnr
Mnck Penci
Velqinſerenictn
Nncret Iii⸗

6
4

)N

deſeſin
ocllit
lpont ape
Cnniſituit
k ilſe cet
ongclit
Pemdg.
nufiſeſtin.
Ge foctt
onnine eet
In Pnnmdne
ne
ehhx.
0Nokedenian
ulihens
l mendenge
umme,
tu n.,
etumge,

n cnnmpen

Generum Carminum. 33 5

Fac modo, conſtanter profugum tueare. quod ille,
Qui bene te novit, non rogat; ipſa rogo.

Lib. V. El. EIII.

Non adeo cecidi, quamvis abjectus, ut infra
Te quoque ſim: inferius quo nihil eſſe poteſt.
Quæ tibi res animos in me facit, improbe? curve
Caſibus inſultas, quos potes iplſe pati?
Nec mala te reddunt mitem placidumve jacenti
Noſtra, quibus poſſint illacrymare feræ?
Nec metuis dubio Fortunæ ſtantis in orbe
Numen, & (*) exoſe verba ſuperba Deæ?
Exiget ah dignas ultrix ("*) Rhamnuſia pænas!
Impoſito calcas quid mea fata pede?
Vidi ego, navifragum qui riſerat, æquore mergi;
Et, nunquam, dixi, juſtior unda fuit.
Vilia qui quondam miſeris alimenta negarat,
Nunc mendicato paſceitur ipſe cibo.
Paſſibus ambiguis fortuna volubilis errat,
Et manet in nullo certa tenaxque loco.
Sed modo læta manet, vultus modo ſumis
acerbos;
Et tantum conſtans in levitate ſua eſt.
Nos quoque floruimus, ſed flos erat ille caducus;
Flammaque de ſtipula noſtra, brevisque fuit.
Neve tamen tota capias fera gaudia mente;
Non eſt placandi ſpes mihi nulla DEf.
Vel quia peccavi citra ſcelus; utque pudore
Non caret, invidia ſic mea culpa caret:
V
(*) Imperium fortunæ, cum te incipit odiſſe.
(**) Nemeſis, dea vindictæ, a Rhamnunte pago Atti=
cæ, ubi ſtatua ejus celebris fuit,

336 Collettio uſitatiorusn

Vel quia nil ingens, ad finem ſolis ab ortu,
Ilo, cui paret, mitius orbis habet. R
Scilicet ut non eſt per vim ſuperabilis ulli, nn e
Molle cor ad timidas ſic habet ille preces. meruten
Exemploque DEum, quibus acceſſurus & ipſe eſt, e ſin e
Cum pœnæ venia plura roganda petam.
Si numeres anno ſoles & nubila toto,

.

(leammmnch
Mlentuseltuis)

Invenies nitidum ſæpius iſſe diem. Cünmunctelbz
Ergo, ne noſtra nimium lætere ruina, Aiu, Aprin
Reſtitui quondam me quoque poſſe puta. ereimnn nnctn
Poſſe puta fieri, lenito principe, vultus ermedias boim
Ut videas media triſtis in urbe meos: Rigru mmw, gun
Utque ego te videam cauſa graviore fugatum. Eienriüelt u
Hæc ſunt a primis proxima vota mihi. Abeler itr ſancis
olteinpo erid
Lib. V. El. X. roe alelidien
Wahekns
Ut ſumus in Ponto, ter frigore conſtitit Iſter: Opheſmlmns
Facta eſt Euxini dura ter unda maris. Dannns: c

At mihi jam videor patria procul eſſe tot annis, Wrlt n tinen,
Dardana quot Grajo Troja ſub hoſte fuit. alibd mmer
Stare ()putes, adeo procedunt tempora tarde: Hipgregk eliemnt
Et peragit lentis paſſibus annus iter. omnoalinben
Nec mihi ſolſtitium quidquam de noctibus egrii )e

aufert: N Akam red en
Efficit anguſtos nec mihi bruma dies. uhms Nr tginr
Scilicet in nobis rerum natura novata eſt; riten Wiclr

Cumque meis curis omnia longa facit.
Num peragunt ſolitos communia tempora (e) Eme b de
. motus, loſhilr .
Suntque magis vitæ tempora dura meæ? (nag uti
Quem (ehlien

“) Stare putes ſe., tempera.

n nine,
eſolk uen
Pe, in
beneos
iirefugrun.
Wanli.

1

roeenhthen

er wit I

phellelemtmd
ſbtole.
Urtenpon une
ll itt
“ Nlitis
hn
tumts.
WAMe,
lomtnr
Onmuin knni
Mein,
pmon

CGenerum Carminum. 337

Qliem tenet (*) Euxini mendax cognomine
littus,
Et Seythici vere terra ſiniſtra freti.
Innumeræ circa gentes fera bella minantur;
Quæ ſibi non rapto vivere turpe putant.
Nil extra tutum eſt. ("*) tumulus defenditur ægre
Moœnibus exiguis, ingenioque loci.
Cum minime credas; ut aves, denſiſſimus hoſtis
Advolat, & prædam vix bene viſus agit.
Sæpe intra muros clauſis venientia portis
Per medias legimus noxia tela vias.
Eſt igitur rarus, qui rus colere audeat: isque
Hac arat infelix, hac tenet arma manu.
Sub galea paſtor junctis pice cantat avenis;
Proque lupo pavidæ bella verentur oves.
Vix ope caſtelli defendimur: & tamen intus
Miſta facit Grajis barbara turba metum.
Quippe ſimul nobis habitat diſcrimine nullo
Barbarus: & teéti plus quoque parte tenet.
Quos ut non timeas, poſſis odiſſe videndo
Pellibus & longa tempora tecta coma.
Hos quoque, qui geniti Graja creduntur ab urbe,
Pro patrio cultu Perſiea bracca tegit.
Exercent illi (**) ſociæ commercia linguæx;
Per geſtum res eſt ſignificanda mihi.
Barbarus hic ego ſum, quia non intelligor ulli:
Et rident ſtolidi verba Latina Getæ.
Meque
(*) 2ανς ab hofſpitalitate dicitur, ſed Ovidio in-
hoſpitalis viſus Pontus Euxinus.
(**) In quo ſita urbs.
(***) Utrisque notæ.

4

338 Colleltio ufitatiorum

Meque palam de me tuto male ſæpe loquuntur:
Forſitan objiciunt exſiliumque mihi.
Adde, quod injuſtum rigido jus dicitur enſe:
Dantur & in medio vulnera ſæpe foro.
O duram Lacheſin, quæ tam grave ſidus habenti
Fila dedit vitæ non breviora meæ!
Quod patriæ vultu, veſtroque caremus, amici;
Quodque hic in Scythicis finibus eſſe queror:
Utraque pœna gravis. merui tamen Urbe carere;
Non merui tali forſitan eſſe loco.
Quid loquor ah demens? ipſam quoque perde-
re vitam
Cæſaris offenſo numine dignus eram.

Lib. I. e Ponto Ep. VI.

Equid „ ut audiſti (nam te diverſa tenebat
Terra) meos caſus, cor tibi triſte fuit?
Diſſimules, metuasque licet, Græcine, fateri;
Si bene te novi, triſte fuiſſe liquet.
Non cadit in mores feritas inamabilis iſtos;
Nec minus a ſtudiis diſſidet illa tuis.
Artibus ingenuis, quarum tibi maxima cura eſt,
Pectora molleſcunt, aſperitasque fugit.
Nec quisquam meliore fide complectitur illas,
Qua ſinit officium, militiæque labor.
Certe ego, cum primum potui ſentire, quid
eſſem,
(Nam fuit attonito mens mihi nulla diu)
Hoc quoque Fortunæ fenſi, quod amicus abeſſes;
Qui mihi præſidium grande futurus eras.
Tecum tunc aberant ægræ ſolatia mentis,
Magnaque pars animæ conſiliique mei.

Gererun
—

—
o, od yen
“
Nnioace nnt
enos Denedlln
Celuns e g

Nee tumn,

ſee lere,
Ccibet, hiln
ore td ni⸗
Deſke, non molts,
tatitgt üne

Om’san in mnus
e gfonnen Mene
Vockertortd anln
MelDen, n tl

nDsmiaſch
Dec hct, Mr WNit

Libentezteno
Hue ht, Nh ni

Mauftezinnelis
eilgenſcled
Neſpgklic ven
Crmtäüpunmuen
nne ilnns en
rbaqummin
Nmnekechſa
eAnnn anm
kenſd igſchen

e

tinm
leſn
ekerigonnn
0uscinn,
lret
Graneſttttent
Un er!
e aren ,
ninseſegten
Wnerllbelak
feh
lngngrt
1e un
Mus eran.

umunisitas
r Aan
imaimauch
nie itl
ſecinn ,
Nelher
Miknite
timlin,
ſlntutts
Ge hunpt
Chtiwenmn

Nliiere

4

Generum Carminum. 339

At nunc, quod ſupereſt, fer opem, precor,
eminus unam:
Alloquioque juva pectora noſtra tuo:
Quæ (non mendaci ſi quidquam credis amico)
Stulta magis dici, quam ſcelerata, decet.
Nec leve, nec tutum, peccati quæ ſit origo,
Scribere; tractari vulnera noſtra timent.
Qualicunque modo mihi ſint ea facta, rogare
Deſine, non agites, ſi qua coire velis.
Quidquid id eſt, ut non facinus, ſic culpa vo-
candum.
Omnis an in magnos culpa DEos, ſcelus eſt?
Spes igitur menti pœnæ, Græcine, levandæ
Non eſt ex toto nulla relicta meæ.
Hæc (*) Dea, cum fugerent ſceleratas numi-
na terras,
In Dis inviſa ſola remanſit humo.
Hæc facit, ut vivat vinctus quoque compede
foſſor;
Liberaque a ferro crura futura putet.
Hæc facit, ut, videat cum terras undique
nullas,
Naufragus in mediis brachia jactet aquis.
Sæpe aliquem ſollers medicorum cura reliquit;
Nec ſpes huic vena deficiente cadit.
Carcere dicuntur clauſi ſperare ſalutem:
Atque aliquis pendens in cruce vota facit.
Hæc Dea quam multos laqueo ſua colla ligantes
Non eſt propoſita paſſa perire nece!
Me quoque conantem gladio finire dolorem
Arcuit, injecta continuitque manu.
1 2 Quid-
(*) Spes.

Ctnerun

349 . Collectio ufitatiorum —— —
Quidque facis? lacrymis opus eſt, non ſangui- ſrereu in
ne, dixit: plemdlunun
Sæpe per has flecti Principis ira ſolet. pin nunmnn
Quamvis eſt igitur meritis indebita noſtris, Esn, Minid
Magna tamen ſpes eſt in bonitate DEl. peigpetmmsnan

Qui ne difficilis mihi ſit, Græcine, precare: Qunmin uſte
Confer & in votum tu quoque verba meum. Mney ſtüreſ

Inque Tomitana jaceam tumulatus arena, Uler hee te
Si te non nobis iſta vovere liquet. nis ciipbrn
Nam prius incipiant turres vitare columbæ, lriorhiema ſl

Antra feræ, pecudes gramina, mergus aquas: ebilanefunn
Quam male ſe præſtet veteri Græcinus amico, (Cnlge

Non ita ſunt fatis omnia verſa meis. Cuntkimotnmm
. Moin an hiit⸗
Lib. II. El. I. umen acdn
Acecipe colloquium gelido Naſonis ab Iſtro, Mme crdlln
Attice, judicio non dubitande meo. CorNantqe iten

Ecquid adhuc remanes memor infelicis amici? Qullott, n
Deſerit an partes languida cura ſuas?
Non ita Di triſtes mihi ſunt, ut credere poſſim, IX OTN
Fasque putem, jam te non meminiſſe mei.
Ante meos oculos tua ſtat, tua ſemper imago eſt: Uititn
Et videor vultus mente videre tuos. n
Seria multa mihi tecum collata recordor: l mii l
Nec data jucundis tempora pauca jocis. Manimtn
Seæpe citæ longis vilæ ſermonibus horæ:
Sæpe fuit brevior, quam mea verba, dies. Omniu, inle
Sæpe tuas factum venit modo carmen ad
aures;

Et nova judicio ſubdita Muſa tuo eſt. (Mhur

(6) Nn d

Quod tu laudaras, populo placuiſſe putabam: luat

Hoc pretium curæ dulce recentis erat. e) i
Utque M. i

Rboriue
Crir, n
Togre ſenann
dnnnszen
telgge
Sſiunalmte,
niugnegwen
7Orrinsne
li nei;

I.
Nribl,
dürntknen
Enmricklchmel
ctan ſe
hirceheper
n nemialene.
operinzpeh
Cere ncs
intont,
,nraſes
rirshe:
nernem, 1
t noln cunt
“
Mal u 4
0 Prul
e lecend „

W
3

Generum Carminum. 341

Utque meus lima raſus liber eſſet amici,
Non ſemel admonitu facta litura tuo eſt.
Nos fora viderunt pariter, nos porticus omnis,
Nos via, nos junctis curva theatra locis.
Denique tantus amor nobis, cariſſime, ſemper,
Quantus in Æacide Neſtorideque fuit.
Non ego, ſi biberes ſecuræ pocula Lethes,
Excidere hæc credam pectore poſſe tuo.
Longa dies citius brurmali ſidere, noxque
Tardior hiberna ſolſtitialis erit;
Nec Babylon æſtum, nec fri gora Pontus habebit,
(*) Calthaque (*) Pæzſtanas vincet odore roſas:
Quam tibi noſtrarum veniant oblivia rerum.
Non ita pars fati candida nulla mei.
Ne tamen hæc dici poſſit fiducia mendax,
Stultaque credulitas noſtra fuiſſe, cave:
Conſtantique fide veterem tutare ſodalem
Qua licet, & quantum non oneroſus ero-

EX GENERE HEROICO.

Deſcriptio ſeculi aurei.
Ex Ovidii Metamorph. Lib. I.

Aure prima ſata eſt ætas: quæ (**) vindi-
ce nullo,
Sponte ſua, ſine lege fidem rectumque colebat.
V 3 Pœna

(*) Violæ genus, colore luteo. Ringelblume.
(**) Pæſtum, græcis Poſidonia, oppidum maritimum
Lucaniæ.

( a Judice: quo nullo opus erat ad vindicands ſce-
era.

342 Collectio uſitatiorum

Pœna metusque aberant: nec (*) verba mina-
cia fixo
Wire legebantur: nec ſupplex turba timebant
Judicis ora ſui, ſed erant ſine vindice tuti.
Nondum cæſa ſuis, peregrinum ut viſeret orbem,
Montibus in liquidas pinus deſcenderat undas:
Nullaque mortales præter ſua littora norant.
Nondum præcipites cingebant oppida foſſæ:
Non tuba directi, non æris cornua flexi,
Non galeæ, non enſis erant; ſine militis uſu
Mollia ſecuræ peragebant otia mentes.
Iplſa quoque immunis raſtroque intacta, necullis
Saucia vomeribus, per ſe dabat omnia tellus.
Contentique cibis nullo cogente creatis
Arbuteos fœtus montanaque fraga legebant,
Cornaque, & in duris hærentia mora rubetis,
Et, quæ deciderant patula (**) Jovis arbore,
glandes.
Ver erat æternum, placidique tepentibus auris
Mulcebant zephyri natos ſine ſemine flores.
Mox etiam fruges tellus inarata ferebat,
Nec renovatus ager gravidis canebat ariſtis.
Flumina jam lactis, jam ffumina nectaris ibant,
Flavaque de viridi ſtillabant ilice mella.

De ſeculo argenteo, æreo, &
ferreo.

Poſtquam, Saturno tenebroſa in tartara miſſo,
Sub Jove mundus erat: ſubiit argentea proles,
Auro

(*) Leges nullæ adhuc tahulis æneis affixæ erant⸗

(*x*) ercu.

Genenn

le
Aulertict/ uſo
—
Gier Millet,

¹ 4 1
e hene, 4

breſeſe ſin
fun ginmn ſcbi⸗
(mdis ſend

npinun ſd

Eſ tutces 6
Cnimtun ginun
Obran ſt, geln
Temimne lus ſue
eniritgenis, A—
Vlcenaumtn.
Twümsimrunnir
OrwenetheAge
Iocwomumſhiere
lulciege E,
Velacehatrentg,n
Meriaseenen
Eldpu bnwsini
Conmuenckenri
Cuns bummm
Nummmn Kegts
laccemk humn,:
(Qoct kerhniik

fodunmn e,
lamgte NMend ſe

) (nute, Dnl

*
otnyn
—
te dee N
r m,.

ne 1e
lelententn,

ulltorn nt

Ntir ents⸗
e tich, el
btar onnir telt⸗

Ckeit

Nnn,
Ace
lethenhunß
Nelenſr igts
n Hrbe,
Crkirarii
n dectrba,
tamsl.

en

1 , 7
intumtnn
ienpnaß

10

mmd ui

Generum Carminum. 343

Auro deterior, fulvo pretioſior ære.
Juppiter antiqui contraxit tempora veris:
Perque hiemes, æſtusque, & inæquales au-
tumnos,
Et breve ver, ſpatiis exegit quattuor annum.
Tum primum ſiccis aër fervoribus uſtus
Canduit: & ventis glacies adſtricta pependit.
Tum primum ſubiere domos: domus antra
fuerunt,
Et denſi frutices, & (*) vinctæ cortice virgæ.
Semina tum primum longis Cerealia ſulcis
Obruta ſunt, preſſique jugo gemuere juvenci.
Tertia poſt illas ſucceſſit ahenea proles:
Sævior ingeniis, & ad horrida promtior arma;
Nec ſcelerata tamen. De duro eſt ultima ferro-
Protinus irrumpit venæ pejoris in ævum
Omne nefas: fugere pudor, verumque, fidesque;
In quorum ſubiere locum fraudesque, dolique,
Inſidiæque, & vis, & amor ſceleratus habendi;
Vela dabat ventis, nec adhuc bene noverat illos
Navita: quæque diu ſteterant in montibus altis,
Fluctibus ignotis inſultavere carinæ.
Communemque prius, ceu lumina ſolis & auras,
Cautus, humum longo ſignavit limite menſor.
Nec tantum ſegetes alimentaque debita dives
Poſcebatur humus: ſed itum eſt in viſcera terræ.
Quasque recondiderat, ſtygiisque admoverat
umbris, .
Effodiuntur opes, irritamenta malerum.
Jamque nocens ferrum, ferroque nocentius
aurum
X 4 Prod-

(*) Crates, mapalia, ex corticeis virgis juncta.

344 Collectio uſttatiorum

Prodierat: prodit bellum, quod pugnat utroque,
Sanguineaque manu crepitantia concutit arma.
Vivitur ex rapto: non hoſpes ab hoſpite tutus;
Non ſocer a genero; fratrum quoque gratia
rara eſt.
Imminet exitio vir conjugis, illa mariti:
Lurida terribiles miſcent aconita novercæ:
Filius ante diem patrios inquirit in annos.
Vica jacet pietas: & virgo cæde madentes
Ultima coœleſtum terras Aſiræa reliquit.

Ex Virgilii Eneidos Lib. I. v. 56. ſeagf-

Oratio Junonis ad Æolum, in qua ab eo
petit, ut inviſam ſibi claſſem Trojanam
excitata tempeſtate disjiciat; idque ab
eo impetrat: qui vero poſtea a Ne-
ptuno acriter increpatur.

— — — Vaſto rex Eolus antro
Luctantes ventos tempeſtatesque ſonoras
Imperio premit, ac vinclis & carcere frenat.
Illi indignantes magno cum murmure montis
Circum clauſtra fremunt: celſa ſedet Tolus arce,
Sceptra tenens, mollitque animos, & tempe-
rat iras.
Ni faciat, maria ac terras cœlumque profundum
Quippe ferant rapidi ſecum, verrantque per
auras.
Sed pater omnipotens ſpeluncis abdidit atris,
Hoc metuens: molemque & montes inſuper
altos

yenere,
Semtun n 4
le, nungte til
Nmlorceii t
Genpmwentni
Iinärleium poni
urtin vendih
Ar e eric,

e mli di hn

Qumm,Aeſm
Conntio⸗ nmmmde
Cones ut Ecomnne
lrign, AMemͤ
Aöns hre conn

Laporte hbor ni
Iumdbi, goocaung

Colan man en
Mimtonmanmtusre
le m (a,
Inphinhunr
in a

herdteenmih
uuhunogntehen

fien, Enle

mminn

—
fuoch Mrutroon

etictin
biknng
tum nei
ara et.
anant⸗
nin ore
ininamos
nerkenacentes
Inni

ngsbe
Uen ogran
aarhe
er

an
Eeye lois
Pnaefen
Uumure n
Uektkolore,
nm An
ts⸗

Aumgryſfuin
n Eenmgef
Cesthiltnn
& wons
.

Generum Carminumn. 34 5

Impoſuit regemque dedit, qui fœdere certo
Et premere, & laxas ſciret dare juſſus habenas.
Ald quem tum juno ſupplex his vocibus uſa eſt:
ole, namque tibi divum pater atque homi-
num rex
Et mulcere dedit fluctus, & tollere vento.
Gens inimica mihi Tyrrhenum navigat æquor,
Ilium in Italiam portans, victosque Penates
Incute vim ventis, ſubmerſasque obrue puppes,
Aut age diverſas, & disjice corpora ponto.
Sunt mihi bis feptem præſtanti corpore
Nymphæ,
Quarum, quæ forma pulcherrima, Deiopeam
Connubio jungam ſtabili, propriamque dicabo;
Omnes ut tecum meritis pro talibus annos
Exigat, & pulchra faciat te prole parentem.
olus hæc contra: tuus, o regina! quid
optes,
Explorare labor: mihi juſſa capeſſere fas eſt.
Tu mihi, quodcunque hoc regni, tu ſceptra,
Jovemque
Concilias: tu das epulis accumbere divum,
Nimborumqus facis tempeſtatumque potentem.
Hæc ubi dicta, cavum converſa cuſpide
G montem
Impulit in latus: ac venti, velut agmine facto,
Qua data porta, ruunt, & terras turbine
perflant. .
Incubuere marl, totumque a ſedibus imis
Una Eurusque Notusque ruunt, creberque pro-
cellis
Africus, & vaſtos volvunt ad litora Bucus.
1 8⸗

346 Collettio uſitatiorum

Inſequitur clamorque virům, ſtridorque ru-
dentum.
Eripiunt ſubito nubes cœlumque diemque
Teucrorum ex oculis: ponto nox incubat atra.
Intonuere poli, & crebris micat ignibus æther:
Præſentemque viris intentant omnia mortem.
Interea magno miſceri murmure pontum
Emiſſamque hiemem ſenſit Neptunus, & imis
Stagna refuſa vadis: graviter commotus & alto
Proſpiciens, ſumma placidum caput extulit
unda.
Disjectam EÆneæ toto videt æquore claſſem;
Fluctibus oppreſſos Troas, cœlique ruina.
Nec latuere doli fratrem Junonis, & iræ.
Eurum ad ſe Zephyrumque vocat; dehinc ta-
lia fatur:
Tantane vos generis tenuit fiducia veſtri?
Jam cœlum terramque, meo ſine numine, venti
Miſcere, & tantas audetis tollere moles?
Quos ego! Sed motos præſtat componere
fluctus;
Poſt mihi non ſimili pœna commiſſa luetis.
Maturate fugam, regique hæc dicite veſtro:
Non illi imperium pelagi, ſævumque tridentem,
Sed mihi ſorte datum; tenet ille immania ſaxa,
Veſtras, Eure, domos: illa ſe jactet in aula
Folus, & clauſo ventorum carcere regnet.
Sic ait, & dicto citius tumida æquora placat,
Collectasque fugat nubes, ſolemque reducit.

E

Ex

enhvengnf,
lpt, A0N
I crmnetcelnle
iignele mihi, 1
yrnbigs, U
lier helgle hete
Heumchigoaſsert,⸗
Heae, lit⸗

ſelmunbrrenc
Gllenen duham

nerulte lin de

Accidt atid l
Compelueninme
Qkamemnkren,
pedus eisl v
Euen, Nk wrGs

,

Deeſ iamne
Heiafkrulnsh
ewenm
Red gngſetgent
ebilgenure
olt lebernne

( m, ait

tine

in, Ein
Gennn
lumge H
tonon rln
nica nlar⸗
M omnia nen
umue ponn
Nenndg, d
tonndus
itun enn and⸗
au
Eylre Alen;
liemin.
d,Gie.

e,

Enne te⸗

enlrenn
Snhles mde
Nein anner
4CH
nmnilslrts
Ecſe el⸗
ngenittnen
maſo,

meraneyte
mide –
nared⸗
Uemen

1

Generum Carminum. 347

Ex Lib. IIl. v. 26 8. Ja.
Narratio £Æneæ de incendio & ex-
cidio Trojæ.

empus erat, quo prima quies mortalibus ægris
Incipit, & dono divm, gratiſſima ſerpit.
In ſomnis ecce! ante oculos mœſtiſſimus Hector
Viſus adeſſe mihi, largosque effundere fletus.
Raptatus bigis, ut quondam, aterque cruento
Pulvere, perque pedes trajectus lora tumentes.
Heu mihi qualis erat! quantum mutatus ab illo
Hectore, qui rediit, exuvias indutus (*)
Achillei,
Vel Danaum Phrygios jaculatus puppibus ignes.
Squalentem barbam, & concretos ſanguine
crines,
Vulneraque illa gerens, quæ circum plurima
muros
Accepit patrios. UItro flens ipſe videbar
Compellare virum, & m œſtas expromere voces:
O! lux Dardaniæ, ſpes o fidiſſima Teucrûm!
Quæ tantæ tenuere moræ? quibus Hector ab oris
Exſpectate venis? ut te poſt multa tuorum
Funera, poſt varios hominumque urbisque la-
bores
Defeſſi adſpicimus! quæ cauſa indigna ſerenos
Fœdavit vultus? aut cur hæc vulnera cerno?
Ille nihil: nec me quærentem vana moratur;
Sed graviter gemitus imo de pectore ducens,
Heu, fuge, nate Dea! teque his, ait, eripe flammis.
Hoſtis habet muros: ruit alto a culmine Troja.
Sat
(* pro, Achillis,

348 Collectio uſitatiorum

Sat patriæ Priamoque datum; ſi Pergama dextra
Defendi poſſent, etiam hac detenſa fuiſſent.
Sacra, ſuosque tibi commendat Troja penates:
Hos cape fatorum comites; his mœnia quære,
Magna pererrato ſtatues quæ denique ponto.
Diverſo interea miſcentur mœnia luctu:
Et magis atque magis, (quanquam ſecreta
parentis
Anchiſæ domus arboribusque obtecta receſſit)
Clareſcunt ſonitus; armorumque ingruit horror.
Excutior ſomno, & ſummi faſtigia tecti
Aſcenſu ſupero, atque arrectis auribus adſto.
In ſegetem veluti cum flamma furentibus auſtris
Incidit, aut rapidus montano flumine torrens
Sternit agros, ſternit ſata læta boumque labores,
Præcipitesque trahit ſilvas: ſtupet inſcius alto
Accipiens ſonitum ſaxi de vertice paſtor.
Tum vero manifeſta fides Danaumque pa-
teſcunt
Inſidiæ. Jam Deiphobi dedit ampla ruinam
Vulcano ſuperante domus: jam proximus ardet
Ucalegon: (*) Sigea igni freta lata relucent.
Exoritur clamorque virum, clangorque tubarum.
Venit ſumma dies, & ineluétabile tempus
Dardaniæ: fuimus Troes, fuit Ilium, & ingens
Gloria Teucrorum: ferus omnia Juppiter Argos
Transtulit; incenſa Danai dominantur in urbe.
Arduus armatos mediis in mœnibus adſtans
Fundit equus, victorque Sinon incendia miſcet
Inſultans. Portis alii bipatentibus adſunt,
Millia quot magnis unquam venere Mycenis.
Tum
(*) Mare Helleſponticum ſub Sigeo promontorio-.

Cenermn
—
vre Cnne
n, &
feloti ſnnmiung
um End Mrin
Nret giale and
lrtmntsltconim
ibetrs conee u
Cnpmit nul

Den Anen
immteid
1

onn verd Nuens
Corhireſonmn
Pracgits ſiglut
lvite nehectti l
Pelimeſfin t
ce itun Ainrl

nns g, im

MKel Madre
Demmens Dn
Folnmem, P
Genimmne inl

linmniinn,
cni munt

unn

—
n; fhnece
S
enlrliieen
hi Mlere
ne Cenilenn
Irene N
ungnun
entis
echelh nrec
imguiylttonn
ülperci
G unhesnt,
frenkhnsaun
0cnine nen
AMmgelbore,
tme nis n
Nian.
g Doumger
Ln
Atinpun
iunmmninuane
1 authen.
ngaglenunn
ere
ulim EnN
mäßfin
Gennmm inmh
mnoitwilun
pon enure
Nenchunin,

b e

£$

Generum Carminum. 349

Tum vero omne mihi viſum conlſidere in
ignes
Ilium, & ex imo verti Neptunia Troja.
Ac veluti ſummis antiquam in montibus ornum
Cum ferro acciſam crebrisque bipennibus
inſtant
Eruere agricolæ certatim; illa usque minatur,
Et tremefadta comam concuſſo vertice nutat.
Vulneribus donec paulatim evicta ſupremum
Congemuit, traxitque jugis avulſa ruinam.

Ex Lib. IV. v. 571. .

Dido, ab XZnea deſerta diras omnes
ei imprecatur, & ipſa ſe in-
terimit.

um vero E.neas, ſubitis exterritus umbris,
Corripit e ſomno corpus, ſociosque fatigat:
Præcipites vigilate viri, & conſidite tranſtris:
Solvite vela citi. DEus æthere miſſus ab alto
Feſtinare fugam, tortosque incidere funes,
Ecce! iterum ſtimulat. Sequimur te ſancte
Deorum,
Quisquis es, imperioque iterum paremus
ovantes.
Adſis o! placidusque juves, & ſidera cœlo
Dextra feras. Dixit, vaginaque eripit enſem
Fulmineum, ſtrictoque ferit retinacula ferro.
Idem omnes ſimul ardor habet, rapiuntque,
ruuntque.
Littora deſeruere, latet ſub claſſibus æquor.

Adnixi torquent ſpumas, & cærula verrunt.
Et

370 Collectio uſitatiorum

Et jam prima novo ſpargebat lumine terras
Titoni croceum linquens aurora cubile:
Regina e ſpeculis, ut primum albeſcere lucem
Vidit, & æquatis claſſem procedere velis,
Littoraque, & vacuos ſenſit ſine remige portus;
Terque quaterque manu pectus percuſſa de-
. corum,
Flaventesque abſciſſa comas: Proh! Jupiter, ibit
Hic, ait, & noſtris illuſerit advena regnis?
Non arma expedient, totaque ex urbe ſe-
quentur,
Diripientque rates alii navalibus? Ite,
Ferte citi flammas, date vela, impellite remos.
Quid loquor? aut ubi ſum? quæ mentem inſa-
nia mutat:
Infelix Dido! nunc te fata impia tangunt.
Tum decuit, cum ſceptra dabas. En dextra
fidesque!
Quem ſecum patrios ajunt portare Penates:
Quem ſubiiſſe humeris confectum ætate pa-
rentem!
Non potui abreptum divellere corpus, & undis
Spargere? non ſocios, non ipſum abſumere ferro
Aſcanium, patriisque epulandum apponere
menſis?
Sol, qui terrarum flammis opera omnia luſtras,
Tuque harum interpres curarum, & conſcia
Juno 5
Nocturnisque Hecate triviis (*) ululata per
urbes,
Et diræ ultrices, & dà morientis Eliſſæ! .
G6⸗

(*) Ululatu decantata.

Coneri

Lceſir Me, .

ulras efe
odann nt,
le gnn oni
Irbel AAgesſen
nibosel

eeett, e

Iin Eoimgreſi
Ftnoranar,ann
orar onc rdls
Drdanns, K otre
Düen: Agde
Colaplem acinn
Pumnantemn, re

Atrin conenten
Dinens, ninnn
d fenunt: ke

Uli
Deleni

Tn Cemun

Danduntnr n

(5
)(umen

nhl

tutinn
beberluie
Autorn an
ie⸗
Drocederen
lutni, n;
dehis erli,
Crun,
Inn llhis
t tden rgnii
Nugle il Ude ,
Genm,
lhis) ſec
inpelieren
u henmmi.
um.
tno n.
E⸗
ſtegte
onueeus
Hleltn zur
Teen
7. lx Ginch U
WZ ner en

i ldmn
s,
Pensa.

CGenerum Carminum. 351

Accipite hæc, meritumque malis advertite
numen;
Et noſtras audite preces. Si tangere portus
Infandum caput, ac terris adnare neceſſe eſt,
Et ſic fata Jovis poſcunt; hic terminus hæret;
At bello audacis populi vexatus & armis,
Finibus extorris, complexu avulſus Iuli,
Auxilium imploret, videatque indigna ſuorum
Funera; nec cum ſe ſub leges pacis iniquæ
Tradiderit, regno aut optata luce fruatur;
Sed cadat ante diem, mediaque inhumatus arena.
Hæc precor, hanc vocem extremam cum ſan-
guine fundo.
Dixit, & os impreſſa toroò, moriemur inultæ?
Sed moriamur, ait, ſic, ſic juvat ire ſub umbras.
Hauriat hunc oculis ignem crudelis ab alto
Dardanus, & noſtræ ſecum ferat omina mortis.
Dixerat: atque illam media inter talia ferro
Collapſam aſpiciunt comites, enſemque cruore
Spumantem, ſparſasque manus. It clamor ad
alta
Atria: concuſſam bacchatur fama per urbem.
Lamentis, gemituque, & femineo ululatu
Tecta fremunt: reſonat magnis plangoribus
æther.

Ex Lib. VI. v. 573. ſqq.
Deſcriptio Tartari.

um demum horrifono ſtridentes cardine
ſaocræ
Panduntur portæ. Cernis, (*) cuſtodia qualis
Ve-
(*) Quam terribilis euſtos.

272 Collectio uſitatiorum Gennm
. —— . —
Veſtibulo ſedeat? facies quæ limina ſervet? len fümmmel

Quinqnaginta atris immanis hiatibus Hydra
Sævior intus habet ſedem. Tum Tartarus ipſe
Bis patet in præceps tantum, tenditque ſub Ccd penoen i

umbras, V
Quantus ad ætherium coœli (*) ſuſpectus Olretmikfn
olympum. Innie tirlet ce

Hic genus antiquum terræ, (*) Titania pubes, elln ls e
golora, Turiar,

Fulmine dejecti, fundo volvuntur in imo. e
Hie & (**) Aloidas geminos immania vidi ſatr, E mndbn
Corpora: qui manibus magnum refcindere
cœlum tnetten
Aggreſſi, ſuperisque Jovem detrudere regnis. ſtrikart,
Vidi & crudeles dantem Salmonea pœnas, “

Dum dammas Jovis & ſonitus imitatur olympi. z Etoss üen
Demens! qui nimbos & non imitabile fulmen mengiſetl
Mre & cornipedum pulſu ſimularat equorum. Utteckiüifein
At pater omnipotens denſa inter nubila telum Irte; te ſen
Contorſit, (non ille faces, nec (†) fumea rk enmefe
. tedis WIN
Lumina) præcipitemque immani turbine adegit. 1
Nec non & Tityon, terræ omniparentis deif hpen pte
alumnum Dehtiiſere
Cernere erat: per tota novem cui jugera corpus llrlteſensdiee
Porrigitur, roſtroque immanis vultur obunco ne A
Immortale jecur tondens, (†t) fœcundaque ) ſüium
A

nis anlge.

*) Surſum aſpicitur. Iooſtier grt,
4 Cigantes. npelis fütke⸗
(***) Aloei filios, Otum & Ephialten.
(†) Fumoſas tædas, quales habuit Salmoneus, Pre 1
fulgure. .
(††) In dies renaſcentia.

ttinnn

5 lariy le

mliggi

Cpmpum.
8 Ian ,
rumrinm
Im mmtn nin
Dipnon NriNee
An
Genler i
nenen,
Binfumonn
n ihenls idnen
mdmaeurn.
NneN
,, e f)nn
nt
mmnienrenert
ere Cnniorn
lummmn,
noliſaeeetonos
E
Edlatgen

ſe

.

lrm
odr And

Generum Carminum. 353

Viſcera, rimaturque (*) epulis, habitatque
ſub alto
Pectore; nec fibris requies datur ulla renatis-
Quid memorem Lapithas, ixiona, Piri-
thoumque?
Quos ſuper atra ſilex jam jam lapſura, cadentique
Imminet adſimilis: lucent (**) genialibus altis
Aurea fulcra toris, epulæque ante ora paratæ
Regifico luxu. Furiarum maxima juxta
Accubat, & manibus prohibet contingere
menſas:
Exſurgitque facem attollens, atque intonat ore.
Hic, quibus inviſi fratres, dum vita manebat;
Pulſatusve parens; & fraus innexa clienti;
Aut qui divitiis ſoli incubuere repertis

Nec partem poſuere ſuis: quæ maxima turba eſt.

Quique ob adulterium cæſi; quique arma ſecuti
Impia; nec veriti dominorum fallere dextras,

Incluſi pœnam exſpectant. Ne quære doceri,

Quam pœnam, aut quæ forma viros, fortuna-
ve merſit:
Saxum ingens volvunt alii, radiisque rotarum
Deſtricti pendent: ſedet, æternumque ſedebit
Infelix Theſeus: Phlegyasque miſerrimus omnes
Admonet, & magna teſtatur voce per umbras:
Diſeite juſtitiam moniti, & non temnere divos.
Vendidit hic auro patriam, dominumque po-
tentem
Impoſuit: fixit leges pretio, atque refixit.
Hic
(*) Ad epulas.
(** In quibus genio indulgere ſolebant.

2

354 Collectio uſitatiorum

Hic thalamum invaſit natæ, vetitosque hy-
menæos:
Auſi omnes immane nefas, auſoque potiti.
Non, mihi ſi linguæ centum ſint, oraque centum,
Ferrea vox, omnes ſcelerum comprendere
formas,
Omnia pœnarum percurrere nomina poſſem.

Æneas pergit iter ad campos fortunatos,
quæſitum ibi patrem Anchiſen,

quem etiam invenit.
Tr. VI. v. 63.
Levcnerc locos lætos, & amœna vireta
Fortunatorum nemorum, ſedesque beatas.
Largior hic campos æther & lumine veſtit

Pars in gramineis exercent membra palæſtris,
Contendunt ludo, & fulvâà luéctantur arena:
Pars pedibus plaudunt choreas, & carminæ
dicunt.
Nec non (*) Threicius longàâ cum veſte ſacerdos
(W Obloquitur numeris ſeptem diſerimina
vocum:
Jamque eadem digitis, jam pectine pulſat eburno.
Hic genus antiquum Teucri, pulcherrima
proles,
Magnanimi Heroes, nati melioribus annis,
(P) Husque, († †) Aſſaracusque, & Trojæ Dar-
danus auctor.
Arma

(*) Threicius ſacerdos, Orpheus.
(**) Cantat & pulſat ſimul lyram feptem chordarum-
(†) Ilus, Æͤneæ proavus, a quo Ilium dictum eſt-

(Tf) Zneæ avus,

Purpureo; ſolemque ſuum, ſua ſidera norunt.

Cntrun

eline E
tnrim

Hne Mhet, Me

Ne
ta. ſaſtgee

8Wür
6 Aoctſene
Kmagnos
Augn hiie nirn

lEl

Null em danng

gtünn
—
2, ine
ſnn Nnkenn
1 ll,
fum ooneege
rng,
enomin l

frnun
1luhler,
Wenl.
.

CN Mett

Generum Carminum. 3 55

Arma procul, currusque virüm miratur in-
anes.
Stant terrâ defixæ haſtæ, paſſimque ſoluti
Per campum paſcuntur equi: quæ gratia curruum
Armorumque fuit vivis, quæ cura nitentes
Paſcere equos, eadem ſequitur tellure repoſtos.
Conſpicit, ecce! alios dextra lævaque per
herbam
Veſcentes, lætumque choro pæana canentes,
Inter odoratum lauri nemus: unde ſuperne
Plurimus Eridani per ſilvam volvitur amnis.
Heic manus, ob patriam pugnando vulnera
paſſi,
Quique ſacerdotes caſti, dum vita manebat,
Quique pii vates, & Phœbo digna locuti,
Inventas aut qui vitam excoluere per artes:
Quique ſui memores alios fecere merendo;
Omnibus his nivea cinguntur tempora vittà.
Quos circumfuſos ſic eſt adfata (*) Sibylla;
(*) Muſæum ante omnes: medium nam plu-
rima turba
Hunc habet, atque humeris exſtantem ſuſpi-
cit altis:
Dicite, felices animæ! tuque optime vates!
Quæ regio Anchiſen, quis habet locus? illius ergo
Venimus, & magnos Erebi tranavimus amnes.
Atque huic reſponſum paucis ita reddidit
heros:
Nulli certa domus; lucis habitamus opacis,
Riparumque toros & prata recentia rivis .
2 n-

(*) Vates, quæ nean comitabatur.
(**) Sacerdotem quondam, Orphei diſcipulum.

356 Collectio aſitatiorum

Incolimus. Sed vos, ſi fert ita corde voluntas,
Hoc ſuperate jugum, & facili jam tramite ſiſtam.
Dixit, & ante tulit greſſum, camposque nitentes
Deſuper oſtentat; dehinc ſumma cacumina
linquunt.
At pater Anchiſes penitus convalle virenti
Incluſas animas, ſuperumque ad lumen ituras,
Luſtrabat ſtudio recolens, omnemque ſuorum
Forte recenſebat numerum, carosque nepotes,
Fataque, fortunasque virüm, moresque, ma-
nusque.
Isque ubi tendentem adverſum per gramina
vidit
Enean, alacris palmas utrasque tetendit;
Effuſæque genis lacrymæ, & vox excidit ore:
Veniſti tandem, tuaque ſpectata parenti
Vicit iter durum pietas? datur ora tueri
Nate tua, & notas audire & reddere voces?
Sic equidem ducebam animo, rebarque futurum,
Tempora dinumerans: nec me mea cura fefellit.
Quas ego te terras, & quanta per &quora
vectum
Accipio! quantis jactatum, nate, periclis!
Quam metui, ne quid Libyæ tibi regna nocerent!
Ille autem: tua me, genitor, tua triſtis imago,
Sæpius occurrens, hæc limina tendere adegit-
Stant ſale Tyrrheno claſſes: da jungere dextram,
Da, genitor; teque amplexu ne ſubtrahe noſtro.
Sic memorans largo fletu ſimul ora rigabat.
Ter conatus ibi collo dare brachia circum:
Ter fruſtra comprenſa manus effugit imago,

Par levibus ventis, volucrique ſimillima omdd.

=S —=‚ 2

Vnn e, Mß
Nolct ehrdem

1 unim lr E
Vendrehte hfeni
Hnpeium, Cinne

Nemar de )Ne

