Uer oe mn
feni theerti
Neliernr .
dounmn, Chi
nirentes u⸗
eeſ .
enmn tüld ⸗

te Ranium, d.
nenn ciame
imugren ur
tiſmzi
ant zen,
ſer, Ne

R
3

quod eſſent ſoliti ſtato die (*) ante lucem
convenire: carmenque Chriſto, quaſi Deo,
dicere ſecum invicem: ſeque ſacramento, non
in ſeelus aliquod, olſtringere, ſed ne furta, ne
latrocinia, ne adulteria committerent, ne fidem
Jallerent, ne depoſitum appellati abnegarent:
quibus peractis, morem ſibi diſcedendi fuiſſe,
rurſusque coeundi ad capiendum cibum, (*)
promiſcuum tamen & innoxium: quod ipſum
facere deſiſſe poſt edictum meum, quo ſecun-
dum mandata tua hetærias (**) eſſe vetueram.
Quo magis neceſſariaum credidi, ex duabus
ancillis, quæ miniſtræ (†) dicebantur, quid
eſſet veri, & per tormenta quærere. Sed ni-
hil aliud inveni, quam ſuperſtitionem pravam
& immodicam, ideoque, dilata cognitione,
ad conſulendum te decurri. Viſa eſt enim mi-
hi res digna conſultatione, maxime propter
periclitantium numerum. Multi enim omnis
ætatis, omnis ordinis, utriusque ſexus etiam,
vocantur in periculum, & vocabuntur. Ne-
que enim civitates tantum, ſed vicos etiam
atque agros ſuperſtitionis iſtius contagio per-
vagata eſt: quæ videtur ſiſti & corrigi poſſe.
Certe ſatis conſtat, prope jam deſolata tem-
pla cœpiſſe celebrari, & ſacra ſolennia, diu in-
termiſſa, repeti, paſſimque venire victimas,
quarum adhuc rariſſimus emtor inveniebatur.
Ex quo facile eſt opinari, quæ turba hominum
emendari poſſit, ſi fiat pœnitentiæ locus.
* Die dominica. (**) Agapas. (**) Conventicula.
(Diaconiſſæ ſacris mulierum miniſteriis caſte præfectæ.

314 Epiſtole.
TRAJANUS PLINIO S.

ctum, quem debuiſti, mi Secunde, in ex-
cutiendis cauſis eorum, qui Chriſtiani ad
te delati fuerant, ſequutus es. Neque enim
in univerſum aliquid, quod quaſi certam for-
mam habeat, conſtitui poteſt. Conquirendi
non ſunt: ſi deferantur & arguantur, punien-
di ſunt: ita tamen, ut, qui nogaverit ſe Chri-
ſtianum eſſe, idque re ipſa manifeſtum fecerit,
id eſt, ſupplicando diis noſtris, quamvis ſu-
ſpectus in præteritum fuerit, veniam ex pœni-
tentia impetret. Sine auctore vero propoſiti
libelli (in) nullo crimine locum habere debent.
Nam & peſſimi exempli, nec noſtri ſæculi eſt.

Lil. IX. Ep. XXXIII.
C. PLINIUS CANINIO SHO S.

Mira de Hipponenſi Delphino narrat.

ncidi in materiam veram, ſed ſimillimam fi-
*dtæ, dignamque iſto lIætiſſimo, altiſſi no,
planeque poetico ingenio. Incidi autem, dum
ſuper cœnam varia miracula hinc inde referun-
tur. Magna auctoris fides: tametſi quid poë-
tæ cum fide? Is tamen auctor, cui bene vel
hiſtoriam ſcripturus credidiſſes. Eſt in Africa
Hipponenſis colonia, mari proxima: adjacet
ei navigabile ſtagnum, ex quo, in modum flu-
minis, æſtuarium emergit, quod vice alterna,
prout æſtus aut repreflit aut impulit, nunc
infertur mari, nunc redditur ſtagno. Omnis
10

as Nſenc .
itedio nn,
An Wosle
ve vt Is Il n
etunir fiſſil
Uterion tehet:
ne retele ue

1
ir, irend

ſinr, nehnntenn
Gm wol elitat
ANllldng. Hpt)
Cmte Onle, N
Melin Nſient
e. Dolhed de
ue, Kn gud
i Wer M e
Torind 10 tenpi⸗
Hugt le cun ex
Vitet, keyllet,
Orbes ilan en
Dor eo, kegin
Nlnis ni, fnn
ur, E doden
timg ſemeden
1hin tpernen
maeett,
30, knnd keen
Putn mmetite⸗
tar. Hinn ⸗
nee mn di m
Portunts nun

— Epiſtola. 315

EIN . . . — .
hic ætas piſcandi, navigandi, atque etiam na-
n den e tandi ſtudio tenetur; maxime puerorum, quos
1 gie otium ludusque ſollicitat. His gloria & vir-
S. n tus, altiſſime provehi: victor ille, qui longiſſi-
Cguſ ceni. me ut litus, ita ſimul nantes, reliquit. Hoc
tel. Coe, certamine puer quidam, audentior ceteris, in
tnunmnr, N ulteriora tendebat: Delphinus occurrit, &
innentt nunc præcedere puerum, nunc ſequi, nunc
nnidinkeg. Lircuire, poſtremo ſubire, deponere, iterum
Ats, Amti b ſubire, trepidantemque perferre primum in al-
rinen dum: mox flectit ad littus, redditque terræ &
Mr ed N qualibus. Serpit per coloniam fama: con-
nitheeden, Currere omnes, ipſum puerum tamquam mi-
ltinA. raculum adſpicere, interrogare, audire, nar-
rare. Poſtero die obſident littus, proſpectant
II mare, & ſi quid eſt mari ſimile. Natant pue-
ri: inter hos ille, ſed cautius. Delphinus

rurſus ad tempus, rurſus ad puerum venit.
Nohnntert Fugit ille cum ceteris. Delphinus, quaſi in-
vitet, revocet, exſilit, mergitur, variosque
ifnim, orbes implicat expeditque. Hoc altero die,
Inm, A, hoc tertio, hoc pluribus, donec homines, in-
euendn nutritos mari, fubiret timendi pudor: acce-
eilenten dunt, & adludunt, & appellant, tangunt
N id. etiam, pertrectantque præbentem. Crelcit
rtiden N audacia experimento. Maxime puer, qui pri-
e N n N mus expertus eſt, adnatat natanti, inſilit ter-
Nruim 1le go, fertur referturque, agnoſci ſe, amari
o,ummtu; putat, amat ipſe: neuter timet, neuter time-
Aualfiein tur. Hujus fiducia manſuetudo illius augetur:
n Gnpli, nec non alii pueri dextra lævaque ſimul eunt
tun 4 hortantes monentesque. Ibat una (id quoque

mirum)

316 Epiſtola.

mirum) Delphinus alius, tantum ſpectator &

comes. Nihil enim ſimile aut faciebat, aut

patiebatur: ſed alterum illum ducebat, redu-
cebat, ut puerum ceteri pueri. Incredibile
(tam verum tamen quam priora) Delphinum
geſtatorem colluſoremque puerorum in terram
quoque extrahi ſolitum, arenisque ſiccatum,
ubi incaluiſſet, in mare revolvi. Conſtat,
Octavium Avitum, legatum proconſulis, in
litus educto (? religione prava ſuperſudiſſe un-
guentum, cujus illum novitatem odoremque
in altum refugiſſe: nec niſi poſt multos dies vi-
ſum, languidum & mœſtum: mox, redditis
viribus, priorem laſciviam & ſolita miniſteria
repetiſſe. Confluebant ad ſpectaculum omnes
magiſtratus: quorum adventu, & mora modi-
ca; respublica novis ſumtibus atterebatur.
Poſtremo locus ipſe quietem ſuam ſecretumque
perdebat. Placuit occulte interfici, ad quod
coibatur. Hæc tu qua miſeratione, qua co-
pia deflebis, ornabis, attolles? Quamquam
non eſt opus affingas aliquid aut adſtruas: ſuffi-

cit, ne ea, quæ ſunt vera, minuantur. Vale.

Lil. II. Ep. V.
C. PLINIIS MACRO SUIOS.

Laus Plinii Majoris, ſive exemplum an-

tiquæ induſtriæ.

Pergratum eſt mihi, quod tam diligenter li-

bros avunculi mei lectitas, ut habere omnes

(*) Quia putarat, divinum quid eſſe in delphino.

velis,

werulli,
mdis

tun tti
cols oonh⸗

nr egleſti un

bur niituet, Ni

in N n Dor
hnier n
ibitum mn
Crnrir Ninii,
Gtmiis Elime h
6t,gumfnCermmn
ſuns. Altterin
pes lComn
I commenddd
Ele dwore O
WG) n Een Wuor
ni: gabed or
lt Eerſcct d
ib Nerone roriin,
lorun Eend ul
Cnlolnnͤerics een
Eibeg tag Nen
en Ons üſn
Mürüm nmi,
Wminn, mit
6) nn oconn
uſe; hllen
netun ent
ſtei balnihf
l ent

l

,

. At SB 4
lun cnete
Nlen ſah
Ptiog) en
Metorumilen
enbgne ſclt
oli. Coke
mſpwondle,
nnlnetlſe n
lgten Uenele
lnlscts
. Mor, jelcti
tlu niniten
PMpllmonnes
, Krunroc⸗.
inn wKetnmn
Numſenmne
erſei n
Gatine, gu
6) Qunder
rlnug,int⸗
gultue Ve

0 0 *
cnnhun

lan Unr
u hne⸗

1.1. le
r. in de e
ahnak⸗

Epiſtole. 317

velis, quærasque, qui ſint omnes. Fungar
indicis partibus: atque etiam, quo ſint ordine
ſeripti, notum tibi faciam: eſt enim hæc quo-
que ſtudioſis non injucunda cognitio. De ja-
eulatione equeſtri unus: hunc, quum præfe-
us alæ militaret, pari ingenio curaque com-
poſuit. De vita Pomponii Secundi duo, a
quo ſingulariter amatus, hoc memoriæ ami-
ci, quaſi debitum munus, exſolvit. Bellorum
Germaniæ viginti, quibus omnia, quæ cum
Germanis geſlimus bella, collegit. Inchoa-
vit, quum in Germania militaret, ſomnio mo-
nitus. Adſtitit enim quieſcenti Druſi Neronis
effigies, qui Germaniæ latiſſime victor ibi per-
iit: commendabat memoriam ſui, orabatque,
ut ſe ab injuria oblivionis adſereret. Studioſi
tres, in ſex volumina propter amplitudinem
diviſi: quibus oratorem ab incunabulis inſti-
tuit & perfecit. Dubii ſermonis octo ſeripſit,
ſub Nerone noviſſimis annis, quum omne ſtu-
diorum genus paullo liberius & erectius peri-
culoſum ſervitus feciſſet. A fine Aufidii Baſſi
triginta unus. Naturæ hiſtoriarum triginta
ſeptem: opus diffuſum, eruditum, nec mi-
nus varium quam ipſa natura. Miraris, quod
tot volumina, multaque in his tam ſcrupulo-
ſa, homo occupatus abſolverit? magis mira-
beris, ſi ſcieris, illum aliquamdiu cauſas acti-
taſſe; deceſſiſſe anno ſexto & quinquageſimo;
medium tempus diſtentum impeditumque qua
officiis maximis, qua amicitia principum egiſ-
ſe. Sed erat acre ingenium, incredibile ſtu-
dium;

318 Epiſtol.

dium, ſumma vigilantia. Lucubrare (*) Vulca-
nalibus incipiebat, non auſpicandi cauſa, ſed-

ſtudendi, æſtate ſtatim a nocte multa, hieme vero,
ab hora leptima, vel quum tardiſſime, octava,
ſæpe ſexta. Erat ſane ſomni parciſſimi, non-
nunquam etiam inter ſtudia inſtantis & deſe-

rentis. Ante lucem ibat ad Veſpaſianum im-

peratorem: nam ille quoque noctibus uteba-
tur: inde ad delegatum ſibi officium; reverſus
domum, quod reliquum erat temporis, ſtu-
diis reddebat. Poſt cibum ſæpe (quem inter-
diu levem & facilem, veterum more, ſume-
bat) æſtate, ſi quid otii, jacebat in ſole: li-
ber legebatur: adnotabat excerpebatque. Ni-
hil enim legit, quod non excerperet. Dicere
etiam ſolebat, nullum eſſe librum tam malum,
ut non aliqua parte prodeſſet. Poſt ſolem ple-
rumque frigida lavabatur: deinde guſtabat,
dormiebatque minimum. Mox, quaſi alio die,
ſtudebat in cœnæ tempus: ſuper hanc liber le-
gebatur, adnotabatur, & quidem curſim.
Memini quemdam ex amicis, quum lector
quædam perperam pronuntiaſſet, revocaſſe &
repeti coëgiſſe; huic avunculum meum dixiſ-
ſe: intellexeras nempe? quum ille adnuiſſet:
Cur ergo revocabas? decem amplius verſus
hac tua interpellatione perdidimus. Tanta
erat parcimonia temporis. Surgebat æſtate a
cœna, luce; hieme, intra primam noctis: &,

tanquam aliqua lege cogente. Hæc inter me-

dios labores urbisque fremitum. In ſeceſſu ſo-

(*) Quæ celebrari incipiebant d. X. Cal. Sept.

1
ie Anei, lene
Gelrugtumt
tieber⸗ him
6, Mie i ſui

lum-

nlto Aggdrn
mies munetuntat,

tsUln tuitenn

lene goge
tnungtum tben⸗
iſtt, Uurlemn
6t Onne enpi
rinetient E
Min gergt, eh
etun ehgnnn mi
Mguütem Kmun
ne mdöpicnun
e porule ſe
Iidy Nencete hos
io, graltigen⸗
nng aſlanoed
Urtiſrunaig
ſhen, Reinoche
Füchun ülel
lols Piis ime,
eer e
Nerkines mei
ollatkege! lan
Jicdemtutolnn
n Eä
Munnmn auin .

m it⸗

z.
—
—

ſienta 4
, e
ellistfen
tare Ciſlire ie,
„ Wlae,
iparilnien.
inlanris
Vepeanung
ſdus ,
dinm, teſkin
n nats, ko⸗
Pe gen iner.
mn More, imne⸗
Elrt in erl.
ſebne, N.
eet Deere
timn im Mmun,
M Maſe
Linte gau,
r dt
lyerbmnirk.
len anin
, guun kn
lennenſ 4
n neum Inl⸗
a une
RWlns Rele
dmns Am
oent Au
imtokis
inan
n. lin,

Epiftolæ. 319

lum balinei tempus ſtudiis eximebatur. Quum
dico balinei, de interioribus loquor. Nam
dum deſtringitur tergiturque, audiebat aliquid
aut dictabat. In itinere, quaſi ſolutus ceteris
curis, huic uni vacabat. Ad latus notarius
cum libro & pugillaribus, cujus manus hieme
manicis muniebantur, ut ne cœli quidem aſpe-
ritas ullum ſtudii tempus eriperet: qua ex cau-

ſa Romæ quoque ſella vehebatur. Repeto,

me correptum ab eo, cur ambularem: Pote-
as, inquit, has boras non perdere. Nam per-
ire omne tempus arbitrabatur, quod ſtudiis
non impertiretur. Hac intentione tot iſta vo-
lumina peregit, electorumque commentarios
centum ſexaginta mihi reliquit, opiſthogra-
phos quidem & minutiſſimis ſcriptos, qua ra-
tione multiplicatur hic numerus. Referehat
ipſe, potuiſſe ſe, quum procuraret in Hiſpa-
nia, vendere hos commentarios Largio Lici-
nio, quadringentis millibus nummum: &
tunc aliquanto pauciores erant. Nonne vide-
tur tibi, recordanti quantum legerit, quantum
ſeripſerit, nec in officiis ullis, nec in amicitia
principum fuiſſe? rurſas, quum audis, quid
ſtudiis laboris impenderit, nec ſeripſiſſe ſatis
nec legiſſe? Quid eſt enim, quod non aut illæ
occupationes impedire, aut hæc inſtantia non
poſſit eficere? Itaque ſoleo ridere, quum me
quidam ſtudioſum vocant: qui, ſi comparer il-
Ii, ſum deſidioſiſſimus: ego autem tantum,
quantum partim publica, partim amicorum
officia non diſtringunt, vaco. Quis ex iſtis,
qui

320 Epiſtolæ.

qui tota vita literis adſident, collatus illi, non
quaſi ſomno & inertiæ deditus erubeſcat? Ex-
tendi epiſtolam, quamvis hoc ſolum, quod re-
quirebas, ſcribere deſtinaſſem, quos libros re-
liquiſſet. Confido tamen, hæc quoque tibi
non minus grata, quam ipſos libros, futüra:
quæ te non tantum ad legendos eos, verum
etiam ad ſimile aliquid elaborandum, poſſunt
æmulationis ſtimulis excitare. Vale.

(

A. U. C. 647. Cicero & Pompejus naſcuntur. 653. C. I.
Cæſar naſcitur. 671. Sulla Dictator cives proſeribit. 677.
Cicero quæſtor in Sicilia. 684. Cic. ædilis curulis. 687. Cic.
prætor orationem pro L. Manilia habet. Catilina conjurat.
690. Cicero Conſal cum C. Antonio. 695. Cicero exul.
696. Senatus & Populus Ciceronem reſtituit. 699. Cæſari,
maximas res in Gallia gerenti, Pompejus invidet. 700. Ci-
cero fit angur. 70I. Pompejus ſenatum, Cæſar populum
ſibi adjungit. 702. Cicero regit provinciam Ciliciam. 704.
Cicero menſe Januario ad urbem accedens in ipſam flam-
mam belli civilis incidit. Cicero ad Pompejum in Græciam
navigat. Cæſari Hiſpania & exercitus Pompejanus ſeſe tra-
dunt. 705. Pompejus apud Pharſalum victus fugit Alexan-
driam, intercitur. Cicero redit Brunduſium. 706. Cæſar,
confecto bello Alexandrino, ſuperat Pharnacem in Ponto, &
redit cum Cicerone Romam. 707. Cæſar bellum Africanum
adminiſtrat. Cato Uticeæ ſibi mortem conſeiſcit. Cæſar vi-
ctor Roma reverſus faſtos corrigit. Anno extremò in Hiſpa-
niam abit. Cicero divortium cum Terentia facit. 709. Tul-
lia moritur. Cæſar Pompeji liberos vincit, menie Oct. in
urbem reverſus conſulatu ſe abdicat. 709. Idibus Mart.
Cæſar interficitur. M. Antonius obſidet D. Brutum Muti-
næ. 710. M. Antonius funditur, Mutina liberatur. Ini-
tur triumviratus: Cicero interficitur.

VI. COL-

coll

UNAI
ed

(AHM

NENW
Doli Tuii

nn ſbit ilus
Cnkiſgen
Cumteyehden
Iohimeealzn
Anoneln rent,
fhng elneme
NenENehäimn
Duopwerrl
anmüſeraonm,
MWme
MWn de
Vh
id Aafi⸗

e) De
Dainit

— . e 321

tus enletet, VI.
N Cln n 6
EE USITATIORUM
Nutum,

GENERUM

CARMINUM

— — .,

I. EXx GENERE ELEGIACO.
Ovidii Triſtium Lik. I. El. III.

Cam ſubit illius triſtiſſima noctis imago,
Quæ mihi ſupremum tempus in urbe fuit;
Gͤ Qum repeto noctem, qua tot mihi cara reliqui3
dmn /lin Labitur ex oculis nunc quoque gutta meis.
mnAe6 Jam prope lux aderat, qua me diſcedere Cæſar
Alunliimn Finibus extremæ juſſerat Auſoniæ.
Nec mens, nec ſpatium fuerant ſatis apta parantie
(*) Torpuerant longa pectora noſtra mora.
Non mihi ſervorum, comitis non cura legendi;
Non aptæ profugo veſtis opisve fuit.
Non aliter ſtupui, quam qui Jovis ignibus ictus
Vivit, & eſt vitæ neſeius ipſe ſuæ.

Cetenziiginir
Müben

r⸗

Ue
(*) Diu ſine ſeniu fueram.

.

322 Collectio uſitatiorum

Ut tamen hanc animo (*) nubem dolor ipſe
removit,
Et tandem ſenſus convaluere mei;
Alloquor extremum mœſtos abiturus amicos,
Qui modo de multis unus & alter erant.
Uxor amans flentem, flens acrius ipſa (**)
tenebat;
(***) Imbre per indignas uſque cadente
genas.
Nata procul Libycis aberat*⅜) diverſa ſub oris,
Nec poterat fati certior eſſe mei.
Quocunque adſpiceres, luctus gemitusque
ſonabant:
Formaque non taciti funeris intus erat.

Getetun

—

es
Nrehnenſe
ellum ne
uunglumkalſe
Atrupertaul

Mebignertp tön
Dter watn 1
liy oeroenispeene
heanm Kun n
e mrencuiſhhe
Cylln meitß
cchm mmelmnt
(Cortgrenttgo
Mugei e/ nelis
ockplmc dan:

Fœmina, virque, meo pueri quoque funere unt urr Wuünn

mœrent:
Inque domo lacrymas angulus omnis habet.
Si licet exemplis in parvo grandibus uti;
Hæc facies Trojæ, cum caperetur, erat.
Jamque quieſcebant voces hominumque ca-
numque:
Lunaque nocturnos altà regebat equos.
Hanc ego ſuſpiciens, & ab hac Capitolia
cernens,
Quæ noſtro fruſtra juncta fuere Lari;
Numina vicinis habitantia ſedibus, inquam,
Jamque oculis nunquam templa videnda
meis;
Dique
(*) Conſternationem.
(**) Retinebat, flere vetabat.
(***) Lacerymis largis.
(***) Longe a me disjuncta.

(NNae
Qis ſoremblmne
Ulimn ed iue
Ahcpotesaigocinn
Nelgnktirie
Agtesenmnne!
hun, Pahdl

NN.
)irdutt
nnd Wnmnnnr,
Aunenten,
lenn.

in
e
e) atmis

ltinn .
— Generuin Carminum. 323

—

4 —.
) uben l 4

Dique relinquendi, quos urbs habet alta Quirini,

lemort . . 1.
illern Eſte ſalutati tempus in omne mihi.
6 läunt Et quamquam ſero elypeum poſt vulnera ſumo;
gulne, Attamen hanc odiis exonerate fugam:

nns ddun,

ain Cœleſtique viro, quis me deceperit error,
.

Dicite: pro culpa ne ſcelus eſſe putet.

uunin Ut, quod vos ſcitis, pœnæ quoque ſentiat auctor.
Nu uine eie⸗ Placato poſſum non miler eſſe Deo.
nd Hac prece adoravi ſuperos ego: pluribus uxor;
Uumnlſtan, Singultu medios præpediente ſonos.
rchen lIla etiam ante Lares paſſis proſtrata capillis
Uchy gimge Contigit exſtinctos ore tremente (ꝰ*) focos:
Cuatan: Multaque in (*) averſos effudit verba Penates,
ers inrs etet. Pro deplorato non valitura viro.

lr iee & Jamque moræ ſpatium nox (†) præcipitata
. negabat;
(†) Verſaque ab axe ſuo Parrhaſis
g Arctos erat.
an arthe Quid facerem? blando patriæ retinebar amore:

Mniongeir Ultima ſed juſſæ nox erat illa fugæ.
unle: Ah quoties aliquo dixi properante, quid urges?
Irpehin ali Vel quo feſtines ire, vel unde, vide.
eNα Ah quoties certam me ſum mentitus habere
Cnrlg Horam, propoſitæ quæ foret apta viæ.
Vel Ter
eihu ncnn,
um mi Ne (*) Qui laribus ſacri, quorum ignis autem in exilium
b; ituris exſtinguehatur, in ſignum, domum eſſe de
N ſertam.

(**) Minus propitios.
(†) Diluculo vicina.

(† F) Nox ferme abierat.
X 2

eterun 6

— . ner CO5jn hn
r limen tetigi; ter ſum revocatus: uned
Te 21 & ipſe Catber uti)

324 Colleltio uſitatiorum

(*) Indulgens animo pes mihi tardus erat. eleinisn
Sæpe, Vale didto, rurſus ſum multa locutus; ne nn
Et quaſi diſcedens oſcula ſumma dedgi. lelung t
Sæpe eadem mandata dedi: meque ipſe () nini ii ud⸗
Cortr wige n

Reſpiciens oculis pignora cara meis.
Denique, quid propero? Scythia eſt, quo mit.
timur, inquam:
Roma relinquenda eſt; utraque juſta mo- N
ra eſt. fügne leit iin
Uxor in æternum vivo mihi viva negatur: Petn, ellee
Et domus, & fidæ dulcia (†) membra domus; lliel /,imnmi
Quosque ego fraterno dilexi more ſodales, * lulirnikmendr
O mihi Theſea pedtora juncta fiſde! õ
Dum licet, amplectar: nunquam fortaſſe licebit Ige Mineik, ſe
Amplius; in lucro eſt, quæ datur hora, mihi. Gündu, t
Nec mora; ſermonis verba imperfecta relinquo, uenclhtienunn
Complectens animo proxima quæque meo. Noren gentil
Dum loquor, & flemus; cœlo nitidiſſimus alto Nee genulge nine,
(Stella gravis nobis) Lucifer ortus erat. ile ſuuhnon
Dividor haud aliter, quam ſi mea membra re. Einiftmi m

ſe uge hari e
Peeuzpieru hee
lyaunt, &n

linquam: Pßehlle anenl
Et pars abrumpi corpore vila ſuo eſt. lnndttenrn,
(Sic Priamus doluit tunc, cum in contraria Nun Kadlionn
verſus

81

Ultores habuit proditionis equus.)

. I
Tum vero exoritur clamor gemitusque meorum; ) mi h in
Et feriunt mœſtæ pectora nuda manus.
Tum (aimgl
(*) Gratificari cupiens voluntati meæ.
*X* i obli .
(**) Mei oblitus ſume le W
(†) Domeſtiei.

Uicpenane

tionte
—

eenOg
ne büiutpen
ſüm lintanne
Mere
Ell,
Wn es
ftirek,
mun:
Urite lne
u
nm wnmn.
(Oenercumg
Anare ſotalz,
nauc ſce
gonierlelcebi
gurdmmdwnati
inhetdinint
ponimtegern
Cklycitliinut
Liclrormer.
ſmerennt
ſoglan⸗
inoet.
GnneMi
is
Honene
Pentüienenc⸗
“* dſmum
4

1

tai nen

CGenerum Carminum. 325

Tum vero conjux humeris abeuntis inhærens
Miſcuit hæc lacrymis triſtia dicta ſuis:
Non potes avelli, ſimul ah, ſimul ibimus, inquit!
Te ſequar; & conjux exſulis exſul ero.
Et mihi facta via eſt: & me (*) capit ultims
tellus.
Accedam profugæ ſarcina parva rati.
Te jubet e patria diſcedere Cæſaris ira;
Me pietas; pietas hæc mihi Cæſar erit.
Talia tentabat, ſic & tentaverat ante:
Vixque dedit victas utilitate manus.
Egredior, (ſive illud erat ſine funere ferri,)
Squallidus (**) immiſſis hirta per ora comis.
IIla dolore mei tenebris narratur obortis
Semianimis media procubuiſſe domo.
Utque reſurrexit, fœdatis pulvere turpi
Crinibus, & gelida membra levavit humo;
Se modo;, deſertos modo comploraſſe Penates 5
Nomen & erepti ſæpe vocaſſe viri:
Nec gemuiſſe minus, quam ſi natæve meumve
Vidiſſet ſtructos corpus habere rogos:
Et voluiſſe mori; moriendo ponere ſenſus:
Reſpectuque tamen non poſuiſſe mei.
Vivat, & abſentem, quoniam ſic fata tulerunt,
Vivat, & auxilio ſublevet usque ſuo.

Lib. I. Eleg. IV.
0 mihi poſt ullos nunquam mem orande
ſodales,
O cui præcipue ſors mea viſa ſua eſt.
X 3 At-
. Ego quoque pofſſum vivere in Seytkis.
**) Propendentibus.

Geterin

3 26 Collectio uſitatiorum
Attonitum qui me (memini), cariſſime, primus een ſamemm
Auſus es alloquio ſuſtinuiſſe tuo;
mags ohuu 1

Qui mihi conſilium vivendi mite dediſti, Erimg aiti

Cum foret in miſero pectore mortis amor. gliuun
Scis bene, cui dicam, poſitis pro nomine ſignis, enen “
Officium nec te fallit, amice, tuum. ueſ ca
Hæc mihi ſemper erunt imis infixa medullis; lr
Perpetuusque animi debitor hujus ero. nees don⸗
Spiritus & vacuas prius hic tenuandus in auras lalet en
Ibit, & in tepido deſeret oſſa rogo, fma;le
Quam ſubeant animo meritorum oblivia ies grn in,

Diwinn,u Nn
Crenenl ills
Cn ad
In ml ſm lln

noſtro,
Et longa pietas excidat iſta die.
Di tibi ſint faciles, & opis nullius egentem
Fortunam præſtent, diffimilemque meæ.
Si tamen hæc navis vento ferretur amico,
Ignoraretur forſitan iſta fides. Dumanetagit
Theſea Pirithous non tam ſenſiſſet amicum, Müne ribli
Si non infernas vivus adiſſet aquas.

Ut foret exemplum veri Phocæus amoris, Qumnizzritt
Fecerunt Furiæ, triſtis Oreſta, tuæ. Dats cum mun
Si non Euryalus Rutulos cecidiſſet in hoſtes,
Hyrtacidæ Niſo gloria nulla foret. eneſelnhec
Scilicet, ut fulvum ſpectatur in ignibus aurum: Müfagliniin
Tempore ſic duro eſt inſpicienda fides. Nuraaeounk
Dum juvat, & vultu ridet fortuna ſereno, Nn pwen Kire
Indelibatas cuncta ſequuntur opes.
At ſimul intonuit, fugiunt, nec noſcitur ulli, Mria is

Agminibus comitum qui modo cinctus erat- Dro dur Neiph in
Atque hæc exemplis quondam collecta crite ſei
priorum, leimihain

Nunc mihi ſunt propriis cognita vera malis. s lcis
Vix

itnnn

—

ni) CArle grg,
Cinie te
Dedhnennmne
Prononirts
Ale, tunn
bPinkta netle
or Diſis e
etnuninanns
Eathn,
Deripna Gltin
Nokrv,
ilr de.
Mlinegenten
Mennemer.
nem mI,
lr ie
nElla men,
ler un
Nprris inati
5Wel, ne.
iilerinlole;
tle ter
iitasauran.
tentes
towaſte ,
lunmniſer .
Tecobur
Conn l
iscrgu 8

GCenerum Carminum. 327

Vix duo, tresve mihi de tot ſupereſtis amici:

Cætera fortunæ non mea turba fuit.
Quo magis, o pauci, rebus ſuccurrite lapſis,
Et date naufragio littora tuta meo.
Neve metu falſo nimium trepidate, timentes,
Hac offendatur ne pietate DEus.
Sæpe fidem adverſis etiam laudavit in armis,
Inque ſuis amat hanc Cæſar, in hoſte probat.
Cauſa mea eſt melior, qui non contraria fovi
Arma; ſed hanc merui ſimplicitate fugam.
Invigiles igitur noſtris pro caſibus oro,
Diminui ſi qua Numinis ira poteſt.
Scire meos ſi quis caſus deſideret omnes,
Plus, quam quod fieri res ſinit, ille petat.
Tot mala ſum paſſus, quot in æthere ſide-
ra lucent,
Parvaque quot ſiccus corpora pulvis habet.
Multaque credibili tulimus majora, ra-
tamque,
Quamvis acciderint, non habitura fidem.
Pars etiam mecum quædam moriatur
* oportet:
Meque velim poſſit diſſimulante tegi.
Si vox in fragili mihi pectore firmior ære,
Pluraque cum linguis pluribus ora forent;
Non tamen idcirco complecterer omnia
verbis;
Materia vires exſuperante meas.
Pro duce Neritio docti mala noſtra Poëtæ
Scribite; Neritio nam mala plura tuli.
Ille brevi ſpatio multis erravit in annis,
Inter Dulichias, Iliacasque domos:
X 4 Nos

3²⁸ Cokectio uſttatiorum

Nos freta ſideribus notis diſtantia menſos
Sors tulit in Geticos Sarmaticosque ſinus.
Ille habuit fidamque manum, fſociosque
fideles:
Me profugum comites deſeruere mei.
Hle ſuam lætus patriam victorque petebat:
A patria fugio victus & exul ego.
Nec mihi Dulichium domus eſt, Ithaceve,
Sameve,
Pœna quibus non eſt grandis abeſſe locis:
Sed quæ de ſeptem totum circumſpicit örbem
Montibus, Imperii Roma Deumque locus.
Hli corpus erat durum, patiensque laborum:
Invalidæ vires ingenuæque mihi.
Hle erat aſſidue ſævis agitatus in armis:
Afſuetus ſtudiis mollibus ipſe fui.
Me DEus oppreſſit, nullo mala noſtra levante:
Bellatrix illi diva ferebat opem.
Cumque minor Jove ſit, tumidis qui regnat
in undis:
lum Neptuni, me Jovis ira premit.
Adde, quod illius pars maxima ficta labo-
rum eſt:
Ponitur in noſtris fabula nulla malis.
Denique quæſitos tetigit tamen ille Penates,
Quæque diu petiit, contigit arva tamen-.
At mihi perpetuo patria tellure carendum eſt;
Ni fuerit læſi mollior ira DEI.
Lib. WII. El. IV.
0 mihi care quidem ſemper, ſed tempore duro

Cognite, res poſtquam procubuere meæ;
Uſibus

mml

2

ſe thi⸗ tint
ſeih unn

Nrnr allih
liibhems len
lmeſlupn
(Geryur ummcn
,Oin n nul
Hrc tzo munton ni
luimenn i
Donteoumwa, dom
Prenerer lut
Qcaäürindunoſei
Se cdk, ud
Mmier )en
Comnir dezite
(iahir m wtr⸗
lcarvs inmeninte
Nenpegmteate⸗
Mppenmgamdon
Clenii beid g

Umman dede

4

6) Urihe
)nehn tl
() ſen,
n ſehnn d
Mapen afith
ummnri⸗

Atn
ſcels ſt
eſenern,
nteete
enl egn
l, inen,
,
Nemlu hele hei
Munhikülen
makunmgetken
euegue hann.
geniti
Wämmd:
bwigeni.
nlunhnkerr.
ucen
tuncs ünet
Nmss
Dli la en
Vlins fl
tnel:
AAlkrnis
wealebaun)
Crcht uII
necminmth

1t.

V.
150
blem
Ccleten
aneſ

Generum Carminn., 329

Uſibus edocto ſi quicquam credis amico;
Vive tibi, & longe (²) nomina magna fuge.
„Vive tibi, quantumque potes (**) prælu-
ſtria vita;
„Sævum præluſtri fulmen ab arce venit.
Nam quamquam ſoli poſſunt prodeſſe potentes;
Non proſit potius, ſi quis obeſſe poteſt.
sEffugit hibernas demiſſa antenna procellas,
„Lataque plus parvis vela timoris habent.
5„ Aſpicis, ut ſumma cortex levis innatet unda,
„Cum grave nexa ſimul retia mergat onus.
Hæc ego ſi monitor, monitus prius ipſe fuiſſem,
In qua debueram, forſitan Urbe forem.
Dum tecum vixi, dum me levis aura ferebat,
Hæc mea per placidas cymba cucurrit aquas.
Qui cadit in plano (vixjhoc tamen evenit ipſum),
Sic cadit, ut tacta ſurgere poſſit humo:
At miſer (***y) Elpenor tecto delapſus ab alto
Occurrit Regi debilis umbra ſuo. .
Quid fuit, ut tutas agitaret Dædalus alas;
Icarus immenſas nomine ſignet aquas?
Nempe quod hic alte, demiſſius ille volabat.
Nam pennas ambo nonne habuere ſuas?
Crede mihi; bene qui latuit, bene vixit, &
infra
Fortunam debet quisque manere ſuam.
X 5 Non
(*) Viros principes, & eorum familiaritatem.

(**) Principum aulas.

(*) Ulyſſis ſocius, apud Circen ebrius dormiens,
dum ſociorum abeuntium ſtrepitu exeitatus ſequi
properat, a ſcala aberrans, delapſus cervicem fregit:
cujus umbra Ulyſſi apparuit,.

320 Collectio ufttatiorum

Non foret (*) Eumedes orbus, ſi filius ejus
Stultus Achilleos non adamaſſet equos.
Nec natum in flamma vidiſſet, (*) in arbore
natas,
(**⅓ Cepiſſet genitor ſi Phaéthonta Merops.
Tu quoque formida nimium ſublimia ſemper;
Propoſitique memor contrahe vela tui.
Nam pede inoffenſo ſpatium decurrere vitæ
Dignus es: & fato candidiore frui.
Quæ pro te ut voveam, miti pietate mereris;
Hæſuraque mihi tempus in omne fide.
Vidi ego te tali vultu mea fata gementem,
Qualem credibile eſt ore fuiſſe meo.
Noſtra tuas vidi lacrymas ſuper ora cadentes;
Tempore quas uno, fidaque verba, bibi.
Nunc quoque ſubmotum ſtudio defendis
amicum:
Et mala vix ulla parte levanda levas.
Vive ſine invidia; mollesque inglorius annos
Exige: amicitias & tibi junge pares.
Naſonisque tui, quod adhuc non exſulat unum,
Nomen ama. Scythicus cætera Pontus habet.

Lib. IV. El. VI.
Tempore ruricolæ patiens fit taurus aratri,
Præbet & incurvo colla premenda jugo.
Tempore
(*) Hujus filius, Dolon, ab Hectore ſpeculatum in
caſtra Græcorum miſſus, præmium pactus eſt currum
& equos Achillis: ſed ab Ulyſſe deprehenſus occiſus

eſt.
(**) Quæ, quia fratrem lugebant, in arbores muts-

tæ ſunt.

Klium credi ſe voluiſſet.

—

(*r) Si genitore Merope contentus fuiſſet, nec ſolis

Genrm

Ioe ci
1 e Go Coras .

rcbeun
elu, entinn ter
Tenpnelris du
ce nenun i)

ms Einens ſl
i, ehnd til
Poe tenr ckneen el

z
Freumlene oll
c minür k,
Cundawekiptur
Prwetgonm cnn
Urparn cae; di
Dlnitumcto re
Nee arluumen,
Menqne niiſn
ilceta ſerne fig
khnins trnd
Titarcteim e
Uhenmcdhidr
Nemmnod mi,
1

Retnesli
Ooheonmu
Ne⸗ Urkeminmn
fortiorinilhnn
Gunglifenn

unnn

5) ſüef
damaſſan
ſe
Gtrhen
nus,
Dhzitinnke
hfhlinalen,
tihe rehn an
nEeennere ie
Rni
fihen merti,
Monmned,.
Angenenen,
Ue nen
r an enrts
enh bii
1 Iuin Cead
Miom:
Eyntr kn

e bglnmann
jnpe erx
ureriltttin
ealhunst?
1 .
SZ
entſ
Tenet

Generum Carminum. 331

Tempore paret equus lentis animoſus habenis,

Et placido duros accipit ore lupos-
Tempore pœnorum compeſcitur ira leonum;
Nec feritas animo, quæ fuit ante, manet.
Quæque ſui monitis obtemperat inda magiſtri
Bellua, ſervitium tempore victa ſuhit.
Tempus, ut extentis tumeat, facit, uva racemis,
Vixque merum capiant grana, quod intus
habent.
Tempus & in canas ſemen producit ariſtas;
Et, ne ſint triſti poma ſapore, facit.
Hoc tenuat dentem terras renovantis aratri,
Hoc rigidas ſilſces, hoc adamanta terit.
Hoc etiam ſœvas paullatim mitigat iras:
Hoc minuit luctus, moœſtaque corda levat.
Quncta poteſt igitur tacito pede lapſa vetuſtas,
Præterquam curas attenuare meas.
Ut patria careo; bis frugibus area trita eſt:
Diſſiluit nudo preſſa bis uva pede.
Nec quæſita tamen ſpatio patientia longo eſt;
Mensque mali ſenſum noſtra recentis habet.
Scilicet & veteres fugiunt juga curva juvenci:
Et domitus fræno Iſæpe repugnat equus.

PTriſtior eſt etiam præſens ærumna priore:

IIt ſit enim ſibi par, crevit, & aucta mora eſt.
Nec tam nota mihi, quam ſunt, mala noſtra
. fuerunt:
Sed magis hoc, quo ſunt cognitiora, gravant.
Eſt quoque non minimum, vires afferre recentes;
Nec præconſumtum temporis eſſe malis.

Fortior in fulva novus eſt luctator arena,

Quam cui ſunt tarda brachia feſſa mora.
Inte-

332 Collectio uſitatiorum

Integer eſt nitidis melior gladiator in armis,
Quam cui tela ſuo ſanguine tincta rubent.
Fert bene præcipites navis modo facta procellas;
Quamlibet exiguo ſolvitur imbre vetus.
Nos quoque, quæ ferimus, tulimus patien-
tius ante;
Et mala ſunt longo multiplicata die.
Eredite, deficio; (*) noſtroque a corpore;
quantum
Auguror, accedunt tempora parva malis.
Nam neque ſunt vires, neque qui color eſſe
. ſolebat:
Vixque habeo tenuem, quæ tegat oſſa, cutem.
Corpore ſed mens eſt ægro magis ægra, malique
In circumſpectu ſtat ſine fine ſui.
Urbis abeſt facies, abſunt mea cura ſodales:
Et, qua (**) nulla mihi carior, uxor abeſt.
Vulgus adeſt Scythicum, braccataque turba
Getarum.
Sic (**) male, quæ video, non videoque;
nocent.
Una tamen ſpes eſt, quæ me ſoletur in iſtis:
Hæc fore morte mea non diuturna mala-

6

Lib. V. El. W.

ittore ab Euxino Naſonis epiſtola veni,
HLaſſaque facta mari, laſſaque facta via.

Qui

(*) Senſus eſt: corpus meum non multo tempore hæc
mala tolerare poterit.

(*) Ali: nemo.
() Valde.

Conmm
—

. — .
Cehl lens At:
u uune Girſ
as Cuonle n G

e,len nii
Irlittcubn 1dn
Ortiſiken tn
Per uten in n

Cnmim, rerpien
D
Cc Miumn Gen.

Cütgeltlodes
Dlücaent udcamn,
Utoon dl en
lon umen, N d

More reintam
NRee e ſehenen

Cinlec nanfe
e eit ltcem
Kecnngu ineren
Renglol ge n

Dehhe qulfi
uII, d 1

Onminz unm

)Aunt n

D

ine fninhe⸗
oinhie e
45

K

inirt
6 ulm
übanre;
lenn
ne, an
NuNn
int.
Ge gn dſe eſe
lebe
yrroli,cun.
göegrunalene
eſ
nardl
Cin, unte
errume In
Cn.
h ton ſihneh
en.
Gleturir
urun

N
Aie,
Etrchnit⸗

n n

Generum Carminumm. 333

Qui mihi flens dixit: Tu, cui licet,; aſpice
Romam.
Heu quanto melior ſors tua ſorte mea!
Flens quoque me ſcripſit: nec qua ſignabar,
ad os eſt
Ante, ſed ad madidas gemma relata genas.
Triſtitiæ cauſam ſi quis cognoſcere quærit;
Oſtendi ſolem poſtulat ille ſibi.
Nec frondem in ſylvis, nec aperto mollis
prato

Gramina, nec pleno flumine cernit aquas.

Quid Priamus doleat, mirabitur, Hectore
1 rapto;
Quidque Philoctetes ictus ab angue gemat.
Di facerent utinam, talis ſtatus eſſet in illo,
Ut non triſtitiæ cauſa dolenda foret.
Fert tamen, ut debet, caſus patienter ama-
ros:
More nec indomiti fræna recuſat equi.
Nec fore perpetuam ſperat ſibi (*) numinis
irram;
Conſcius, in culpa non ſcelus eſſe ſua.
Sæpe refert, ſit quanta DEl clementia: cujus
Se quoque in exemplis annumerare ſolet.
Nam quod opes teneat patrias, quod nomins
civis 3 .
Denique quod vivat, munus habere DEI.
Te tamen, o, ſi quid credis mihi, carior,
ille,
Omnibus, in toto pectore ſemper habet.

Teque
(*) Auguſti, quem brevi poſt etiam DRum appellat

334 Collectio uſitatiorum

Teque (*) Mencœtiaden, te (**) qui comitavit
Oreſten,
Te vocat (**) Aegiden, Euryalumque ſuum.
ec patriam magis ille ſuam deſiderat, & quæ
Plurima cum patria ſentit abeſſe ſua;
Quam vultus oculosque tuos, o dulcior, illo
Melle, quod in ceris Attica ponit apis!
Sæpe etiam mœrens tempus reminiſcitur illud,
Quod non præventum morte fuiſſe dolet.
Cumque alii fugerent ſubitæ (†) contagia cladis,
Nec vellent ictæ limen adire domus;
