bat, a nullo ſe beneficiis victum, eo die viéctus
eſt, quo vidit aliquem, cui nec dare quid-
quam poſſet, nec eripere. Idem prædicare ſo-
lebat, quanto ipſum regem bPerſarum felicitate
ſuperaret: ſibi nihil deeſſe, illi nihil ſatis un-
quam fore; ſe ejus voluptates non deſiderare,
quibus nunquam ſatiari ille poſſet; ſuas eum
conſequi nullo modo poſſe. Hæc vere Dioge-
nes; nam KXerxes refertus omnibus præmiis
bonisque fortunæ, non peditatu, non eque-
ſtribus copiis, non navium multitudine, non
infinito pondere auri contentus prœmium pro-
poſuit ei, qui inveniſſet novam voluptatem.
Qua inventa ipſe non fuir contentus: neque
enim unquam hnem invenit libido. Cie. Quæſt.
Tuſo. L. V.
XLVI. Cum P. Cornelius Scipio prælio vi-
Gor ſe erga Hiſpanos geſſiſſet perhumaniter,
circumfuſa multitudo regen eum ingenti con-
ſenſu appellavit. Tum Scipio, ſilentio per
Præconem facto, dixit: nomen imperatoris,
quo ſe milites ſui appellaſſent, ſibi maximum
eſſe, negium nomen, alibi magnum, Romæ
intolerabile eſſe. Si id ampliſſimum ducerent,
guod

224 Hiſtoriologia.

quod regale eſet, re alem onimum in ſe eſſe,
tacite eos Judicare o , ut autem a regis ap-
pellatione alſtinerent, Je orare. Senſere etiam
barbari magnitudinem animi id nomen adſper-
nantis, cujus admiratione alii mortales ſtupe-
rent. Liv. L. XXVII. C. 19.

Iraſci punientem dedecet.

XLVII. Plutarchus vir doctiſſimus & pru-
dentiſſimus ſervo ſuo homini nequam & contu-
maci, ſed diſputationibus philoſophicis aures
imbutas habenti, tunicam detrahi juſſit ob ali-
quod delictum, eumque loro cædi. Ule pri-
mum voeiferari: non meruiſſs ſe, ut vapularet;
Je nihil ſceleris admiſiſ́. Deinde inter vapu-
lundum querimonias jactare, Ketus fundere, eju-
latus facere. Poſtremo ad verba objurgatoria
converſus dixit: non eſe eo animo Plutarchum,
quo illum deceret; pbiloſophum iraſei, turpe
ſe: ſoæpe eum, præſente atque audiente ſe, de
iracundiæ malis dißeruiß'e, librum quoque de co-
bibenda ira pulcherrimum oonſeripfiſe; tis omnni-
bus, quaæ in illo libro ſoripta &præceptaeßent, ne-
quaquam convenire, quod effuſus in iram Jervun
plurimis plagis mulctaret. Tum Plutarchus
placide & leniter, quid, inquit, verbero,
nunc ego tibi iraſci videor? Ex vultune meo,
an ex colore, an ex voce, an etiam ex verbis
correptum eſſe me ira intelligis? Mihi quidem
neque oculi, opinor, truces ſunt, neque in
ruborem ſpumamve efferveſco, neque puden-
da dico aut pœnitenda; hæc enim omnia ſi
ignoras,

VITN Aroho
Dmelcmeteſument
gleſicbinuum ii
Ntetpefenn, mege
ſe humgne dole⸗
ent Morturhate
yur, imenilund en

nm (lnm ek E
EInumnels tlam,
E Wrs, Aend
Clr, W exihnnn
n, Negneſln
Cr hetram mi
tum, ECenr nur.
left gtenuna
hiimp ,her⸗
in nis genn
Nollmm, Clee
1 M ſeind i
m Tawis e
nedr, icle gen
un Eigſuneane
Tedtaten Uhene,
Doun, 1

Ni

en nn n /,4
lt alten VDl
m r cin
Imiid onaußer.
e Aümonts r⸗
4 1 9
P kotere,
iſins
nitenum Ccum
D
Nbetrui alteb d.

lno cel. Mrr
ſ nuhlnret
2 Denhin, onpe
mn eufulner⸗
uil nne dpokr
ilſzhen inſi,
, ui/,0
Men frt
S
S
cinmum emn
4. Im Plinchns
6, wbt enen
) Endmme
meine e
nnlizsl MuI i
nes un⸗ un⸗
gelo, ele⸗ 1

Hiſtoriologia. . 225

ignoras, ſigna eſſe irarum ſolent. Et ſimul ad
eum, qui cædebat, converſo ſermone, iute-
rim, inquit, dum ego atque bic diſputamus,
boc, quod præcepi, perage. Aul. Gell. L. I.
Cc. 26.

Teſtamentum ingenioſum.

XLVIII. Homo fortunatus & locuples ani-
mam editurus teſtamentum condidit, clauſum-
que & obſignatum filiis tradidit, præcipiens,
ut ne aperirent, antequam ipſe naturæ conceſ-
ſiſſet, ſtatimque poſtea, quod juberentur, ef-
ficerent. Moritur pater, illi teſtamentum re-
ſignant; inveniunt, eum ſuſpicatum, ex tribus
unum ſolum ex ſe genitum, ſuumque ac ger-
manum eſſe filium, duos, ex adulterio videli-
cet uxoris, alieno ſemine procreatos. Man-
dat, uti exſtinctum corpus ſuum ſagittis pe-
tant, illeque ſolus ſit hæres, qui propius ad
cor ſagittam miſerit. Venitur ad magiſtra-
tum, videtur atrox & repugnans naturæ, fi-
lios in paternum cadaver jaculari. Nihilomi-
nus ſtatuitur, ſi hæreditatem cernere velint,
juſſum patris exequantur. Alligatur corpus
ad columnam, cuique arcus datur cum ſagit-
ta. Duo ſeniores jaculantur, pectus ambo
tangunt. Tertius idemque natu minimus de-
trectat, ſeſeque avertens & illachrymans ar-
cum & ſagittam confringit, inquiens: vos hæ-
reditatem habetote, ego tam crudelis eſſe non
poſſum, ut ſagittam jaciam in cariſſimum pa-
trem meum. Judices attoniti decernunt uno
conſenſu,

226⁶6 Hiftoriologia.

conſenſu, huic ex teſtamento hæreditatem de-
beri, qui proxime ad cor patris acceflifſet;
quia nimirum maxime eum, & ut legjitimus
germanusque filius, dilexifſét. Renunciatur
ergo hæres ex afſe ſolus ille, duo alii tanquam
ſpurii exhæredes fiunt. Sine dubio elegans bi-
Koria, quæ ſimul patris illius ingenium ad eli-
ciendam veritatem in re dubia pulcberrimo fa-
cto indicet. Credo equidem memorem fuiſſe
judicii illius Salomonis inter duas meretrices
de infante vivo delitigantes, cum hoc teſta-

mentum faceret. Pont.

Pœna parricidii apud Romanos.
Ex Oratione Cic. pro Sex. Roſeio Amerino.

XLIX. Prudentiſſima, inquit Cicero, ci-
vitas Athenienſium, dum ea rerum potita eſt,
fuiſſe traditur: ejus porro civitatis ſapientiſſi-
mum Solonem fuiſſe dicunt, eum, qui leges,
quibus hodie quoque utuntur, ſcripſerit. Is
cum interrogaretur, cur nullum ſupplicium
conſtituiſſet in eum, qui parentem necaſſet, re-
ſpondit, ſe id neminem facturum putaſſe. Sa-
pienter feciſſe dicitur, cum de eéo nihil ſanxe-
rit, quod antea commiſſum non erat, ne non
tam prohibere, quam admonere videretur.
Quanto majores noſtri ſapientius! qui, cum
intelligerent, nihil eſſe tam ſanctum, quod
non aliquando violaret audacia, ſupplicium
in parricidas ſingulare excogitaverunt: ut,
quos natura ipſa retinere in offcio non potuilſ-
ſet,

En
aingniucieß
n Inhi Nebe
eirin kuwen e
n Nocne ſen
n daturd ſtrlle
am, Ilen, Al
lt, it iennn
ſer, at is Nnl
Ormu uudleticnn
s Nhjeer, eli
ſelstigſenninme
eactsintanen ce
nnne, Plun

Aten Wam wwid
Kcohmnune dden

tis, Ucls eſelis

Ut Cocete animam
Moriuntur, it eon
inn alannr tocifn
in poltnoticin⸗
Nonnicongnecar.
Fimm vrrn
.On mhennr
ndnſ he
la en brh
umntſt tulni
Chnpulin dt a
Onnedhle itls
we, i

lllernnf
Ulemnoremn ful
tlus neretnies

Cun hoe telr.

Dhnumns.

/eim, Ali
SSõ
Nulln ſgplein
ntemn neralleh e⸗
Hun otle N
Ge eo lil une⸗
Ment, de
Goter eren
eriul gini
CrCon, d
ucn, Trole
Mgtwern: 6
Gconne-

Hiſtoriologia. 22²7

ſet, ii magnitudine pœnæ maleficio ſummove-
rentur. Inſui voluerunt in culeum vivos, at-
que ita in flumen dejici. O ſingularem ſapien-
tiam! Nonne videntur hunc hominem ex re-
rum natura ſuſtuliſſe & eripuiſſe, cui repente
coœlum, ſolem, aquam terramque ademe-
runt, ut, qui eum necaſſet, unde ipſe natus
eſſet, careret iis rebus omnibus, ex quibus
omnia nata eſſe dicuntur? Noluerunt feris cor-
pus objicere, ne beſtiis quoque, quæ tantum
ſcelus attigiſſent, immanioribus uteremur: non
ſic nudos in flumen dejicere, ne, cum delati el-
ſent in mare, ipſum polluerent, quo cetera,
quæ violata ſunt, expiari putantur. Denique
nihil tam vile, neque tam vulgare elt, cujus
partem ullam reliquerint: etenim quid tam
eſt commune, quam ſpiritus vivis, terra mor-
tuis, litus ejectis? Ita vivunt, dum poſſunt,
ut ducere animam de cœlo non queant; ita
moriuntur, ut eorum oſſa terra non tangat;
ita jactantur fluctibus, ut nunquam abluantur;
ita poſtremo ejiciuntur, ut ne ad ſaxa quidem
mortui conquieſcant.

Pietas uxorum in maritos.

L. Cum imperatori Conrado annis multis
cum Guelfo, principe Bavarorum, qui aliquet
oppida Sueviæ tenebat, vario eventu pugna-
tum eſſet: tandem bellum omne Winsbergam
compulſum eſt, quo ſe Guelfus receperat,
omnesque vires ſuas contulerat. Expugnatus
fame, acceptis a victore conditionibus, ſe de-
P 2 didit.

228 Hiſtoriologia.

didit. Statuit imperator, uti Guelfus, baro-
nes & nobiles vincirentur, & in cuſtodiam
traderentur, quo deinde tanquam in rebelles
animadverteret, urbs diriperetur, cives vitam
& libertatem retinerent. Tum Guelfi alio-
rumque nobilium uxores, priusquam portæ

reſerarentur, ab imperatore petiverunt, ut ſi-

bi concederetur abire ſalvis, aſportantibus ſe-
cum, quantum unaquæque aſportare poſſet.
Id cum clementiſſimus princeps libenter dedilſ-
ſet, & hoſtes auro, gemmis, pecunia, mun-
do muliebri onuſtas mulieres ex urbe egredien-
tes ſe viſuros arbitrarentur: longe aliud, ſe-
culis omnibus memorandum, viderunt. Nam
his, quæ dixi, omnibus contemptis, quælibet
virum ſuum humeris impoſitum, parvos libe-
ros in ſinu gerens, oculis fletu manantibus per
media Imperatoris caſtra exportabat, tantique
facti dux ante omnes femina princeps Guelfi
uxor erat. Concurrebat miles ad ſpeétacu-
lum; alli ſortem humanam miſerabantur, alii
mulierum pietatem in cœlum tollebant. Ipſe
quoque Imperator tumultu excitus, philoſtor-
gia iſta vehementer commotus, continuo iras
ponit, & miſericordiam capit erga miſeros,
quique antea boſtes non ſine dificultate, nunc
ſe ipfſum glorioſiore victoria facillime vincit.
Pont.
Humili loco nati interdum ad honores
evehuntur.

LI. Cum Strato Sidonis rex urbis deditionem
Alex-

M

untd Kelle,
rlu ollk 4
Pelekonce r⸗
nis Conlinen en
cilümumn Kmin
ſens, iit⸗ te⸗
s d Ei D
Aufantn Genginſ
iuenefti ie,
Aiuin Eüſtefton
ſenenih Cl Aen
t, 0 /lte 0
inin iſtelerit,
n ffiie ſunnn
Ien ryr inb,
NKepun eden e
Gend Ndtis Ni
Meti, ſadienunt, we
Cgnioren, gian.
Ttpigibentegken
Piamlubbenton
ler (al en
Eobinet ieme
unammn, gin
Uelundeber,
Nws, E N
en ſik bonm ur
ſttlg eig nene
elnealhnen
ſe, lt un te
dunſtli ieo
Cpe SS

ieſts, in
i alokn
tlunitehete
ctur, G itam
n Clii do.
igpnn e
Ellpenunt, brl⸗
Ppornotbo⸗

ortre Neſan

blbenrer eci
eocnin, nun.

IAteele.

Inge Aud, ſ.
Ntenm. Nn
vemnti urlber
on eraklbe⸗
Penwwunhuder
ttht nige
In rnep⸗ Ctel
nls n etn
nienkum,1
nuleken
rnis Min⸗
lo CoNtnnd es
t enn nlere,
rtte, m
1 kklin and

Ger konn

Hiſtoriologia. 2²9

Alexandro feciſſet, magis civium voluntate,
quam ſua ſponte: ei viſus eſt indignus regno,
Hephæſtionique eſt permiſſum, ut regem e Si-
doniis conſtitueret eum, quem illo faſtigio di-
gniſſimum arbitraretur. Erant Hephæſtioni
hoſpites, juvenes inter ſuos clari, qui, facta
ipſis ab Hephæſtione poteſtate regnandi, ne-
gaverunt, quemquam patrio more ad hanc di-
gnitatem evehi poſſe, niſi regia ſtirpe ortum.
Admiratus Hephæſtion magnitudinem animi
ſpernentis, quod alii per ignes ferrumque pete-
rent: O Fortes! O felices, inquit, javenes!
qui primi intellexiſtis, quanto majus eéſſet, re-
gnum faſtidire, quam accipere. Ceterum date
aliquem regiæ ſtirpis, qui meminerit, a vobis
acceptum habere le regnum. At illi, cum vi-
derent, multos avida regnandi cupiditate te-
neri, judicarunt, neminem eſſe tanto honore
digniorem, quam Abdalonimum quendam,
ſtirpi quidem regiæ annexum, ſed qui ob ino-
piam ſuburbanum hortum exigua mercede co-
leret. Cauſa ei paupertatis ſicut plerisque
probitas erat, intentusque operi diurno ſtrepi-
tum armorum, qui totam Aſiam concuſſerat,
non exaudiebat.
Juvenes, de quibus ante dictum eſt, cum
regia veſte hortum intrant, quem tum forte
ſteriles herbas eligens Abdalonimus repurga-
bat; & rege eo ſalutato, alter ex his, veſtis

hæc, inquit, quam cernis in meis manibus,

cum ſqualidis iſtis pannis permutanda tibi eſt.

Cape regis animum, & in eam fortunam, qua
3 dignus

2382 Hiſtoriologia.

dignus es, iſtam continentiam profer. Atque
cum in regali ſolio reſidebis, vitæ necisque
omnium civium dominus, cave obliviſcaris
hujus ſtatus, in quo aceipis regnum, imo pro-
pter quem. Somnio ſimilis res Abdalonimo
videbatur, & a juvenibus quærebat, an ſa-
næ mentis eſſent, qui tam proterve ſibi illude-
rent. Sed ut ei cunctanti ſqualor ablutus eſt,
& injecta veſtis purpura auroque diſtinéta, &
jurantibus, ſeriam rem eſſe, credidit, iisdem-
que comitantibus in regiam pervenit. Admit-
ti eum Alexander protinus juſſit, diuque con-
templatus, corporis, inquit, tui habitus fa-
mæ generis non repugnat; ſed velim ſeire,
inopiam qua patientia tuleris. Tum ille, uti-
nam, inquit, eodem animo regnum pati pos-
ſim. Ha manus ſußecere deſiderio meo; nibil
babenti nibil defuit. Hoc reſponſum magnæ
indolis ſpecimen Alexandro eſt viſum. Itaque
non Stratonis modo regiam ſupelleétilem tri-
bui Abdalonimo juſſit, ſed pleraque etiam ex
perſica præda; regionem quoque Sidoni vici-
nam ditioni ejus adjecit. Nec ſane quidquam
ingenium Alexandri ſolidius & conſtantius ha-
buit, quam admirationem veræ laudis & glo-
riæ, Q. Curtius L. IV. c. I.

Oſſicia etiam feræ ſentiunt.
LII. Apion, litteris homo multis præditus,
hoc libro quinto refert, quod neque audiſſe,

neque legiſſe, ſed ipſum ſeſe in urbe Roma
oeulis ſuis vidiſſe confirmat. In circo maximo

am⸗

nen,

el uren Andohe
uele ko dti rei
ints leii, cei
umgunn olitd

Wmcucem mote

get, ragle An
Mi ned Knka In
umadRse de
Mgroclas, N orl
eut,eulrim d
Tneo guim
libuntos neen,
tnn aAlniatliu

mnn: melitr,

ennhmn an o n
mn eerſet, te
Vens:
Enticn
Munſhi ineh
A kenre
cic unn

Culliun Ulenera

—
nnk Atn
ie ein
ene lricen
konond No⸗
18s ADtlnin
Uerehr, nl.
teryeſtlinte.
or bPlins ,
e lilinckr,
Etilt, incen⸗
init Adnt.
igte n.
n babien lr.
ſi ſein lete,
Nn le, uti.
mn ſe
ern N ſir
Cpolin mne
ekrinm Nurt
nIhelekfenti
Raagletüimt
Ele ton nii
, lane ithhm
wllentis bz.
reluls E ge⸗

Ununt.
nlisfreits

negte Allſn
e in ue l⸗
Irro und
e

Hiſtöriologia. 231

ampliſſimum ſpectaculum beſtiarum cum ho-
minibus decertantium populo dabatur. Mul-
tæ ibi feræ, quarum inuſitata forma erat &
ferocia. Sed leonum immanitas præcipue ad-
micationi fuit, & præter ceteros unius, qui
vaſta corporis mole, terrifico rugitu, jubis
fuctuantibus, animos oculosque omnium in
ſe convertebat. Introductus erat inter com-
plures alios ad pugnandum cum belluis ſervus,
cui nomen Androclus (aliis Androdus) fuit.
Hunc ille leo ubi vidit procul, repente quaſi
admirans ſtetit, ac deinde ſenſim atque placi-
de tanquam noſcitans ad hominem accedit.
Tum caudam more adulantium canum blande
movet, cruraque & manus prope jam exani-
mati metu leniter lingua demulcet. Inter illa
tam atrocis feræ blandimenta animum colligit
Androclus, & oculos, quos præ timore aver-
terat, paulatim ad contuendum leonem refert.
Tunc vero quaſi mutua recognitione facta gra-
tulabundos videres hominem & leonem. Re
tam admirabili maximi clamores populi exci-
tantur; arceſſitur a Cæſare Androclus, & in-
terrogatus, cur ipſi uni ille atrociſſimus leo-
num peperciſſet, rem mirificam narrat his
verbis:
Quum provinciam Africam dominus meus
proconſulari imperio obtineret, ego iniquis
ejus & quotidianis verberibus ad fugam ſum
coactus; & , ut mihi a domino tutiores late-
bræ forent, in arenarum ſolitudines conceſſi.
Conſilium autem erat, mortem aliquo pacto
P 4 quærere,

232 Hiſzoriologia.

quærere, ſi defuiſſet cibus. Sole medio ſpe-
cum quandam naétus remotam latebroſamque
in eam penetro, ac me recondo. Neque mul-
to poſt ad eandem ſpeluncam venit hic leo,
debili & cruento uno pede, gemitus edens,
dolorem cruciatumque vulneris ſignificantes.
Primo advenientis feræ conſpeéctu territus &
pavefactus hæſi; ſed poſtquam introgreſſus leo
in habitaculum illud, ut reipſa patuit, ſuum,
vidit me procul deliteſcentem: mitis & man-
ſuetus acceſſit, ac ſublatum pedem oſtendere
ac porrigere, quaſi opis petendæ gratia, viſus
eſt. Ibi ego ſpinam ingentem veſtigio pedis
ejus hærentem revulſi, conceptamque ſaniem
vulnere intimo expreſſi. Ille mea opera ac
medela levatus, pede in manibus meis poſito,
recubuit ac quievit. Ex eo die triennium to-
tum ego & leo in illa ſpecu eodem victu vixi-
mus. Nam mihi ſuggerebat earum, quas ve-
nando ceperat, ferarum membra opimiora;
quæ ego, quia ignis copia non erat, ſole me-
ridiano torrens edebam. Sed ubi me vitæ il-
Iius ferinæ pertæſum eſt, leone venatum pro-
fecto reliqui ſpecum, & viam ferme tridui
permenſus, a militibus viſus apprehenſusque
ſum, & ad dominum ex Africa Romam dedu-
GKus. Is me ſtatim curavit rei capitalis da-
mnandum dandumque ad beſtias. Intelligo au-
tem, hunc quoque leonem, poſtquam ab eo
diſceſſi, eaptum, & huc adduéctum, gratiam
nune mihi beneficii & medicinæ referre.

Hæc

— . —
Pnch Crtnt
en clurid 14
es onuſel

Genn tikens
reſks Lrin /ng
witicker
ſ Emnaen ent.

CWII

Mehrcenen
Coittclet en
(Stimanm Iie
u Rimtuan
tet, taren Man
Nenin echn
Clephl ü
GEunun

1,
—

e
Ne netio i⸗

tin udlng
n penr ie o
Peninzaen,

erß ſonſene⸗

Pecktming
nintpogreſiutn
1atuit, ſun,
d nts Ann
Nlenobenter
egti iis
en eſigo eis
Khuanate imienn
le r en r
uchunes N,
de Temnm d.
Ween n d
enmn glu
menbn ginin
Non e, e
ubi ne tr -
ne ſeuntun No⸗
iun krme mdui
6 Ahrteriotte
icn onun cedr
t te upitls 6
ſtis Mueligr
ine ehen⸗

e

Hiſzoriologia. 23 ½

Hæc ubi dixit Androclus, cunctis petentibus
pœna ſolutus ac dimiſſus eſt, leo quôque ei
ſuffragiis populi eſt donatus. Poſtea Andro-
clus, & leo tenui loro revinctus, urbe tota
circum tabernas ibant. Donabatur *re An-
droclus, floribus ſpargebatur leo, omnes fere
obvii dicebant: Hic eſz leo hoſpes hominis, bic
eſt bomo medicus leonis. A. Gell. L. V. c. 14.

QUINTILIANUS.

Ipſe Præceptor aliquid, immo multa
quotidie dicat, quæ diſcipuli ſecum au-
dita referant. Licet enim ſatis exemplo-
rum ad imitandum ex lectione ſuppedi-
tet; tamen viva illa, ut dicitur, vox alit
plenius, prœcipueque Præceptoris, quem
diſcipuli, ſi modo recte ſunt inſtituti,
& amant & verentur.

PHEDRI
SELECTIORES

FABULAM

EE —

ulcz,
. glideme do
I. MONS PARTHRIENS. rmn enen
Lib. IV. 22.
.NWNN8
Mons parturibat gemitus immanes ciens, .
VI Eratque in terris maxima exſpectatio. F undn
At ille murem peperit. Hoc ſeriptum eſt tibi, Uhum Peette
Qui, magna cum minaris, extricas nibil. den Apere en
.

i,

2. VILPES AD PERSONAM TRAGICAM. QWiueNI
Lib. l. 7. e loe Eed

Perſonam tragicam forte vulpes viderat: 6A.
O quanta ſpecies, inquit, cerebrum non
habet! Gifren
Hoc illis dictum eſt, quibus bonorem & glo-
riam

Fortuna tribuit, ſenſum communem alſtulit.
3. PERE.

los tern:
Cnhun Ii
Dben.
munn h⸗
mn

1

NeE
nnuen A

Phoedri ſelectiores Falulæ. 23

3. PERE. Lib. IV. 9.

Peras impoſuit Jupiter nobis duas;
E Propriis repletam vitiis poſt tergum dedit,
Alienis ante pectus ſuſpendit gravem.
Hac re videre noſera mala non poſſumus;
Alii ſimul delinguunt, cenſores ſumus.

4. TAIRUIS & VITILUS. Lib. V. 9.

Anguſto in aditu taurus luctans cornibus
Cum vix intrare poſſet ad præſepia,
Monſtrabat vitulus, quo ſe pacto plecteret.
Tace, inquit, ante hoc novi, quam tu natus es.
Qui doctiorem emendat, ſibi boc dici putet.

J. VILPES & UVA. Lib. IV. 2.

Fame coacta vulpes alta in vinea
Uvam appetebat, ſummis ſaliens viribus.
Quam tangere ut non potuit, diſcedens ait:
Nondum matura eſt, nolo acerbam ſumere.
Qui, facere quæ non poſſunt, verbis elevant,
Adſcribere hoc debebunt egemplum ſibi.

6. HOMO & COLIBRA. L. IV. 18.
Q' Jfert malis auxilium, poſt tempus dolet.

Gelu rigentem quidam colubram ſuſtulit,
Sinuque fovit, contra ſe ipſum miſericors.
Namque ut refecta eſt, necuit hominem pro-
tinus.
Hanc

236 Phadri

Hanc alia cum rogaret cauſam facinoris,
Reſpondit, ne quis diſcat prodeſſe improbis.

7. CANIS PER FLUVIIM CARNEM
PERENS. Lib. I. 4.

A"utit Weriio proprium, qui alienum ad-
bettit.
Canis per flumen carnem dum ferret natans,
Lympharum in ſpeculo vidit ſimulacrum ſuum;
Aliamque prædam ab alio ferri putans,
Eripere voluit. Verum decepta aviditas,
Et, quem tenebat ore, demilit cibum,
Nec, quem petebat, potuit adeo attingere.

8. HO MO & CANIS. Lib. II. 3.

Laeratus quidam morſu vehementis canis,
Tinéctum cruore panem miſit malefico,
Audierat eſſe quod remedium vulneris.
Tunc ſie Æſopus: noli coram pluribus
Hoc facere canibus, ne nos vivos devorent,
Cum ſcierint, eſſe tale culpæ præmium.
Succeſſus improborum plures allicit.

9. SI MII CAPIIT. Lib. III. 4.

Pendere ad lanium quidam vidit ſimium]
Inter reliquas merces atque oblſonia.
Quæſivit, quidnam ſaperet? tum lanius jocans,
Quale, inquit, caput eſt, talis præſtatur ſapor.
Kidicule magis hoc dictum, guam vere, zſtimo;

Quando

Pla

Ie frit mmin

1 VILENA 4
yrlin 4 4

e nuent/
finn an e
Erc un enalet 1
linm ponolit
(utne, muih ſl
Crte heri enun

1. DIO (5

wertt lkds irn
eeſet Aer,
h, imdt n

Olentt le pe
perin ſolaru
CMonen,arzzn

12 00000

( Tluen en
An, Colnola
u! Nclei,
Nniſe n ni
cainden nn
WIN
Sa ngitn
nn Ulifittle

Caulen unmti,

1t Moteſe inntt

Vhl Cen
ibl

1, Mi unt g.

Iet,

n Eeet netig.

tinthaenmn ſuun
Ufminm,
lernn nittu,
Eeniirchun,
Atitehunnker

N IN,

lg rehenens end⸗
en mnit nulte,
nevium rulzers
Crim Audhn
Vo5 Einvs Cerolent
lor Neniun
e Mert

1. Uhl

— .

Cam wun Gmin

8 mge Cdint
etn tumlunns ke
lßsein.
on eſi /
D

Jelectiores Fabulw. 237

Quando & formoſos ſæpe inveni pelſmos,
Et turpi facie multos cognovi optimos.

10. VIPERA & LIMA. Lib. IV. 7.

Merdaciorem qui improbo dente adpetit,
Hoc argumento ſe deſoribi ſentiat.
In officinam fabri venit vipera. .
Hæc cum tentaret, ſi qua res eſſet cibi,
Limam momordit. Illa contra contumax,
Quid me, inquit, ſtulta, dente captas lædere,
Omnune adſuevi ferrum quæ corrodere?

1II. DUHO CALVI. Lib. V. 6.

Invenit calvus forte in trivio pectinem.
Acceſſit alter, æque defectus pilis,
Eja, inquit, in commune, quodcunque eſt
lucri.
Oſtendit ille prædam, & adjecit ſimul:
Superüům voluntas favit; ſed, fato invido,
Carbonem, ut ajunt, pro theſauro invenimus.
Quem ſpes deluſit, buic querela convenit.

12. OCCASIO DEPICTA. Lib. V. 8.

(Curſa volucri pendens in novacula
Calvus, comoſa fronte, nudo corpore,
(Quem ſi occuparis, teneas; elapſum ſemel
Non ipſe poſſit Jupiter reprehendere)
Occaſionem rerum ſignificat brevem.
Efectus impediret ne ſegnis mora,
Finxere antiqui talem ehhgiem temporis.
13.8O-

238 Pboœdri
13. SOCRATES DE AMICIS. Lib. III. 9.

Vare amici nomen, ſod rara eſz Edes.
Quum parvas ædes ſibi fundaſſet Socrates,
(Cujus non fugio mortem, ſi famam adſequar,
Et cedo invidiæx, dummodo abſolvar cinis)
E populo ſic, neſcio quis, ut fieri ſolet:
Quæſo, tam anguſtam, talis vir, ponis
domum?
Utinam, inquit, veris hanc amicis impleam!

14. CANIS FIDELIS. Lib. I. 23.
Reékevte liberalis ſtültis gratus eſt,

Verum peritis irritos tendit dolos.
Nocturnus cum fur panem miſiſſet cani,
Objecto, tentans, an cibo poſſet capi;
Heus, inquit, linguam vis meam præcludere,
Ne latrem pro re domini? Multum falleris.
Namque iſta ſubita me jubet benignitas
Vigilare, facias ne mea culpa lucrum.

I5. PULLUS AD MARGARITAM.
Lib. III. 12.

In ſterculino pullus gallinaceus
Dum quærit eſcam, margaritam reperit.
Jaces indigno, quanta res! inquit, loco.
Te ſi quis pretii cupidus vidiſſet tui,
Olim rediſſes ad ſplendorem maximum.
Ego, qui te inveni, potior cui multo eſt cibus,
Nec tibi prodeſſe, nec mihi quicquam potes.
Hoc illis narro, qui me non intelligunt.
16. MIIL.⸗

rer
4MYNK

s Cuin nme
Nxeeſam ſikte,
aem ohr, n
1 o Ane
rim, Elid, 1
Fenenenerſeleot.
Viluto tantt l
Caikei nls pr⸗

IA n

1

ſin s dene
M, G en
Ucten giontun
Ckuncrem kunr
Convico pemnotn
Canlin gerele
Mnc innit onn⸗
(higte initu

Cium ümmm e

1 h, CN

Ne nlner hene
CAmmintn
Qen amngct
lons,ttm i
Uben it, Pnn
o, danme i

—
—
n l

lun il ile
funlindngte,

tinmmuign,

Mltr ii
feri ae⸗
As Uit, Mig
Vunnn,
nicsinplen

ber engnnn
h bing

104NIIAN.

1
11

es
rbn tehen
ncit, NA.
ſiclir i,
0 Mün.
cimanekas
ioen e
l l.

Joloctiores Fabulæ. 239

16. MILVIIS £ GROTANS. Append. I.

N ultos cum menſes ægrotaſſet milvius,
Nec jam videret, eſle vitæ ſpem ſuæ:
Matrem rogabat, ſancta circumiret loca,
Et pro ſalute vota faceret maxima.
Faciam, inquit, fili; ſed opem ne non im-
petrem,
Vehementer vereor. Tu, qui delubra omnia
Vaſtando, cuncéta polluiſti altaria,
Sacrificiis nullis parcens, nunc quid vis,
rogem?

17. RANÆ AD SOLEM. Lib. I. 6.

icini furis celebres vidit nuptias
Eſopus, & continuo narrare incipit.
Uxorem quondam ſol cum vellet ducere,
Clamorem ranæ ſuſtulere ad ſidera.
Convicio permotus quærit Jupiter
Cauſam querelæ: quædam tum ſtagni incola,
Nunc, inquit, omnes unus exurit lacus,
Cogitque miſeras arida ſede emori;
Quidnam futurum eſt, ſi crearit liberos?

18. OVIS, CANIS & LüPIIS. Lib. I. 17.

Nolent mendaces luere peænas malefici.
Calumniator ab ove cum peteret canis,
Quem commodaſſe panem ſe contenderet:
Lupus, citatus teſtis, non unum modo
Deberi, dixit, verum affirmavit, decem.
Ovis, damnata falſo teſtimonio, Qo
uo

240 Phadri

Quod non debebat, ſolvit. Poſt paucos dies
Bidens jacentem in fovea conſpexit lupum:
Hæc, inquit, merces fraudis a ſuperis datur.

19. AsINIS AD SENEM PASTOREM.
Lib. I. 15.

n principatu commutando civiumm,
Wil præter domini nomen mutant pauperes.
Id eſſe verum, parva hbæc fabella indicat.
Aſellum in prato timidus paſcebat ſenex.
Is, hoſtium clamore ſubito territus,
Suadebat aſino fugere, ne poſſent capi.
At ille lentus: quæſo, num binas mihi
Clitellas impoſiturum victorem putas?
Senex negavit. Ergo quid refert mea,
Cui ſerviam? clitellas dum portem meas.

20. RANA RUPTA ET BOS. Lib. I. 24.

Leoſs, potentem dum vult imitari, perit.
In prato quondam rana conſpexit bovem,
Et, tacta invidia tantæ magnitudinis,
Rugoſam inflavit pellem. Tum natos ſuos
Interrogavit, an bove eſſet latior?
Illi negarunt. Rurſus intendit cutem
Majori niſu, & ſimili quæſivit modo,
Quis major eſſet? Illi dixerunr, bovem.
Noviſſime indignata, dum vule validius
Inflare ſeſe, rupto jacuit corpore.

21. SG.-

4

hr
—
—
Dl l

Ge venun
o goln I
ro, Mcit,nein
Proſoum ü
l, ute mpet N.
ſenit kocr cs A

Mrild le ket,
416 Kllt inpnt

Oelits tandie-

1 TNNNIORNXN

Gerid onned
s cn d
Lanphee cent in
4Alguunco chechr
riooi eueen le
Druim Einki N
Crenchngekr
Non eckkint mnn
finuluda;

M n Mien r

33.NON
en
ti nre n9

O ſtch

—
o —
Uncos

nſei Cpun
rlr⸗ Cirr.

A örore

liin,
1 Mltent inugen
teln e
Pulebnt ner.
Nteni,
wſent cni.
im Vanm niti
Anen s
NN,
Con Men mn

M Ibl

I, mim, ,t.
1cnnert hoſenx
muenimdns⸗
n muns s
er win!
gtenelt emen
Alchmto,
Giremur, Me
0n Fl üti

ſelectiores Fabulæ. 24*

21. £ SOPUS ET PETHLANS. Lib. III. F.

ucceſſus ad perniciem multos devocat.
Elſopo quidam petulans lapidem impegerat.
Tanto, inquit, melior. Aſſem deinde illi dedit,
Sic proſecutus: plus non habeo mehercule,
Sed, unde accipere poſſis, monſtrabo tibi.
Venit ecce dives & potens; huic ſimiliter
Impinge lapidem, & dignum accipies præ=
L mium.
Perſuaſus ille fecit, quod monitus fuit;
Sed ſpes feſellit impudentem audaciam,
Comprenſus namque p&nas perſolvit eruce.

22. VENATOK ET COCANIS. Lib. V. 10.

dverſus omnes fortis veloces feras
Canis, cum domino ſemper feciſſet ſatis;
Languere cœpit annis ingravantibus.
Aliquando objectus hiſpidi pugnæ ſuis;,
Adripuit aurem; ſed carioſis dentibus
Prædam dimiſit. Hic tum venator dolens
Canem objurgabat. Cui latrans contra ſenex:
Non te deſtituit animus, ſed vires meæ.
Quod fuimus laudas; jam damnas, quod non
ſumus.
Hoc cur, Philete, ſoeripſerim, pulchbre vides.

„* 23. LEPORES VITE PER LPSI.

Append. Fab. 2.

ui ſiſtinere non poteſt ſuum mnlum,
Alios inſpiciat, & diſcat tolerantiam.

242² Phbadri lc

Olchve Vano n

Aliquando in ſilvis ſtrepitu magno conciti le N
Lepores clamant, ſe propter aſſiduos metus Des emiuninicn
Finire velle vitam. Sic quendam ad lacum (mio Eolnil
Venerunt miſeri, quo ſe præcipites darent. Ggli nerh in
Adventu quorum poſtquam ranæ territæ
Virides in algas miſere fugientes ruunt: VNCNYX

Heu, inquit unus, ſunt & alii, quos timor It.
Vexat malorum. Ferte vitam & ceteri. i⸗
3 hnr krr ſte
24. LUPUS ET VIILPES, IUIDICE SIMIO. erKt
Lib. I. 10. a Een
. ci ſere cun kon
Q'??*=ndue turpi fraude ſemel innotuit, m clen er
Etiamſi verum dicit, amittit dem. hamb, in

.
o Fimm wlo,

un, Gn

Hoc atteſtatur brevis Ælopi fabula.
Lupus arguebat vulpem furti crimine.

Negabat illa, ſe eſſe culpæ proximam. Im gin ſiu
Tunc judex inter illos ſedit Simius. Mlo Wacedn,
Uterque cauſam cum peroraſſent ſuam, die wun Men
Dixiſſe fertur ſimius ſententiam:
Tu non videris perdidiſſe, quod petis; „IIb
Te credo ſurripuiſſe, quod pulchre negas. .
ntim nmnn,
25. PASSER ET LEPUS. Lib. I. 9. Srhun, in
Sii non cavere, & aliis conſilium dare, nmelie iin
. fale 1,.
Stultum eſſe, paucis oſtendamus verſibus. umde
Oppreſſum ab aquila, fletus edentem graves, Migniin e
Leporem objurgabat paſſer. Ubi pernicitas Niry fis
Nota, inquit, illa eſt? Quid ita ceſſarunt Imten enil
pedes? Ulrn RM
Dum loquitur, ipſum accipiter nec opinum eet
5 P ealllen i
rapit 1do e d
8 gno en
Que⸗ Mu

—
I nunn conet,
tr Anngnen
Eeum Ahrnn
Treihtetren,
Lane teni⸗
entes nn,
Ali, ocs in
1n E& Eerteni⸗

rcr one

l iuntut,
nittu Keen.

elt Ion,
erornlent kun,
teti.

Itl,

lſbin ne
eobunns Feribas
bekren gnd
1. W Ennd
uil a cl
ees⸗
ol lee
chter e
Gyr

Jſolectiores Fabulæ. 243

Queſtuque vano clamitantem interficit.
Lepus ſemianimus, mortis in ſolatio:
Qui modo ſecurus noſtra irridebas mala,
Simili querela fata deploras tua.

26., VACCAET CAPELLA, OVIS EFT LEO.
Lib. I. 5.

Nunzuem eſe Fdelis cum potente ſocietas.
Teſtatur hæc fabella propoſitum meum.
Vacca & capella & patiens ovis injuriæ
Socii fuere cum leone in ſaltibus.
Hi cum cepiſſent cervum vaſti corporis,
Sic eſt locutus, partibus factis, leo:
Ego primam tollo, quoniam nominor leo;
Secundam, quia ſum fortis, tribuetis mihi;
Tum, quia plus valeo, me ſequetur tertia;
Malo adficietur, ſi quis quartam tetigerit.
Sic totam prædam ſola improbitas abſtulit.

27. LUIPUS ET GRIIS. Lib. I. 8.

Q“' pretium meriti ab improbis deſiderat,
Bis peccat; primum quoniam indignos ad-
Juvat;
Iinpune abire deinde quia jam non poteſt.
Os devoratum fauce cum heæreret lupi,
Magno dolore victus cœpit ſingulos
Inlicere pretio, ut illud extraherent malum.
Tandem perſualſa eſt jure jurando gruis;
Gulæque credens colli longitudinem,
Periculoſam fecit medicinam lupo.
A quo cum pactum flagitaret præmium,
Q2 Ingrata

ln

244 TPhadri

Ingrata es, inquit, ore quæ noſtro caput 110MOH
Incolume abſtuleris, & mercedem poſtules. Z
Idarn Manmn.
28. VILPES ET CICONIA. Lib. I. 26. Sren
Na nocendum; ſi quis vero læſerit, lrufs
Multandum ſimili jure, (*) fabella admonet. u ſenn
Vulpes ad cœnam dicitur ciconiam un ben muis
Prior invitaſſe, & illi in patena liquidam Ntgurts l⸗

Poſuiſſe ſorbitionem, quam nullo modo n ſcr ille⸗
Guſtare eſuriens potuerit ciconia. nnn me
Quæ vulpem cum revocaſſet, intrito cibo linſ nen
Plenam lagonam poſuit; huic roſtrum inſerens Runn larg
Satiatur ipſa, at torquet convivam fame. ſenit v
Quæ cum lagonæ fruſtra collum lamberet, “
Peregrinam ſic locutam volucrem accepimus: wnun
1. imz
Sua guisque exempla debet æquo animo pati. Wd W
29. VILPES ET AQIIILA. Lib. I. 28. lnn
Q' w ſublimes delbent bumiles metuere, iuc geh
Vindicta docili quia patet ſolertiæ n nuſt⸗
Vulpinos catulos aquila quondam ſuſtulit, Mime
Nidoque poſuit pullis, eſcam ut carperent- nmd a
Hanc perſecuta mater orare incipit, Ninn in
Ne tantum miſeræ luctum importaret ſibi. lnts uen
Contemſit illa, tuta quippe ipſo loco. ratin
Vulpes ab ara rapuit ardentem facem, Rumns mn e

Totamque flammis arborem circumdedit, 3 N
Hoſti dolorem damno miſcens ſanguinis. ſe hake
Aquila, ut periclo mortis eriperet ſuos, lii aimkin
Incolumes natos ſupplex vulpi tradidit. hllnee,n
oc k
30. HOMO WEN

W Longe alia præcipit Salvator Matth. V. 39. ſeq.

1

N
ue n e
etattn peil
cclen pills

en
1(0elulet
ſeoiem
Menn oicn
n Nllo noce
Ciconia.
ler, imin eo
Uletoltun inſerens
CMzinum kume,

N ſ
m knteret,

nr n
, it
Clunden lt,
Gan it cnperen⸗
mne iſt .
Z
e ln
lemen Men,
len Gtnmfeiß
ltens nen
i erele i

e Nrch

Jelelctiores Fabulæ. 24 5
30. HOMO ET AsINIS. Lib. V. 4.

Qidam immolaſſet verrem cum ſancto
Herculi,
Cui pro ſalute votum debebat ſua,
Aſello juſſit reliquias poni hordei.
Quas aſpernatus ille ſic locutus eſt:
Tuum libenter prorſus adpeterem cibum,
Niſi, qui nutritus illo eſt, jugulatus foret.
Hujus reſpectu fabulæ deterritus
Periculofum ſemper vitavi Iucrum.
Sed dicis: qui rapuere divitias, babent.
Numeremus agedum, qui deprenſi perierint:
Majorem turbam punitorum repertes.
FPaucis temeritas eſt bono, multis malo.

31. LEO SENEX, APER, TAIIRUS ET
AsSINUS. Lib. I. 21.

Q'vvecke amiſit dignitatem priſtinam,
Lenavis etiam jocus eſt in caſu gravi.
Defectus annis & deſertus viribus
Leo quum jaceret, ſpiritum extremum trahens:
Aper fulmineis ad eum venit dentibus,
Et vindicavit ictu veterem injuriam.
Infeſtis taurus mox confodit cornibus
Hoſtile corpus. Aſinus, ut vidit, ferum
Impune lædi, calcibus frontem exterit.
At ille exſpirans: fortes indigne tuli
Mihi inſultare; te, naturæ dedecus,
Quod ferre cogor, certe bis videor mori.

246 FTPhhadri

32. MILVIIS ET. COLUMB. Lib. I. 31.

ui ſe committit bomini tutandum improbo,
Auxilia dum reqguirit, exitium invenit.
Columbæ ſæœpe cum fugiſſent milvium,
Et celeritate pennæ vitaſſent necem,
Conſilium raptor vertit ad fallaciam,
Et genus inerme tali decepit dolo.
Quare ſollicitum potius ævum ducitis,
Quam me creatis icto regem fœdere,
Qui vos ab omni tutas præſtem injuria?
Illæ credentes tradunt ſeſe milvio.
Qui, regnum adeptus, cœit veſci ſingulas,
Et exercere imperium ſævis unguibus.
