Hunc, ſi Romulidæ multis inſignibus ornent,
Non paſcant tituli, & nomina vana juvent:
Illum, fœcundis ſi meſſibus horrea rumpant,
Et patrios nitido vomere findat agros,
Quicquid agas, ſtudiis nunquam dimoveris iſtis,
Attalicas quanquam ſis dare promtus opes,
Navibus ut vaſti pavidus ſecet æquora ponti,
Committens dubiis lucra ferenda notis.
Per

(13) Sub dio in aère nocturno.
(14) Edera, poëtarum inſigne.
(15) i. e. Sapphicum & Alcaicum, quia Aleæus &
Sappho ex Lesbo inſula oriundi erant.

384 Colleltio uſitatiorum

Per mare velivolum placida cum navigat aura,
Tum ſibi mercator plaudit, opesque parat.
Sed cum tempeſtas ſe toto turbida. cœlo
Explicat, inque undis fracta carina natat,
Tædia cum ſubeunt vitæ non vana prioris,
Quæſitas pelago ſpernit & odit opes.
Rura beata vocat, felices rure colonos.
Si dederis illi littus; arare velit.
Cumque ſilent venti, diſcuſſaque nubila cœlo:
Mox quaſſas reficit ſedulus ille rates.
Fortunæ veteres animo cenſusque recurrunt,
Et miſer eſſe nequit, pauperiemque pati.
Eſt, qui nec veteris contemnit pocula vini,
Atque dies multos ſæpe bibendo trahit.
Seu viridi patulæ ſedeat ſub tegmine fagi:
Seu penes irriguas ille recumbat aquas.
Multos caſtra juvant, & cæci prælia Martis,
Arma, enſes, litui, tympana, pila, tubæ.
Bella illis animos, & cædes pectora paſcunt,
Quéis matres teneræ, queis doluere nurus.
Pervolitat ſilvas venator, & horrida tesqua,
Non inhibent noctes, frigora, turbo, nives.
Sive ille æripedi cava tendat retia cervo:
Seu populatorem ſternat anhelus aprum.
Me milcent ſuperis, doctorum præmia, laurus,
Et nemora & Nymphæ, me Satyrique juvant.
His ego commiſtus vulgi commercia ſperno,
Dum mihi Caſtalidum ſacra foresque patent.
Si mihi ſe faciles Clio, Polyhymnia præbent,
Argutæque dabunt carpere fila lyræ.
Si tu me Lyricis, Mæcenas! vatibus addis:
Tunc ego me Regem, tunc vocitabo Jovem.
3. Genus

ytnun int
P velers,

Inem Dl Cecennt,
Tentus nnmeds It
Altes diemes,
Cr mune oppolti
Urtbenum: lhiu,
em Ingen telee

Cus cela)cen

(1) Mwhgiw, 4
(2) i.
63) Tin
3)lihuere il ve
aeene Mninn ni
(4) U am;
4) U aninn f

tgtinin
—
1 CUN ment D
lt, een
0 tlrbicten
fach Cinur
al,
non in Iin,
Colt

Ngtk kannt
penemte N
it oells in,
enco niat.
wnielgi
ennhn ,.
1 uri
Nhmnn lt,n.

Niy AN, ſen
eru .

un,

CGenerum Carminum. 385

3. Genus Choriambicum Alcaicum,
quod eſt pentametrum.

Hor. I. 11.
Ad Leuconoẽn.
Futura non ſunt curioſe inveſtiganda.

. I u ne quæſieris, (ſcire nefas), quem mihi,

quem tibi
Finem Dèi dederint, Leuconoë, nec Babylo-
nios (1)
Tentàâris numeros. Ut melius, quicquid erit,
pati!
Seu plures hiemes, ſeu tribuit juppiter ulti-
mam,
Quæ nunc oppoſitis debilitat pumicibus (2)
mare
Tyrrhenum: ſapias, vina liques, 6 3) & ſpatio
revi

Spem longam reſeces. Dum loquimur, fuge-
rit invida
Mtas, carpe (4) diem, quam minimum credula

poſtero.

4. Ge-

(1) Aſtrologicos, quibus Babylonii dediti erant.
(2) Saxis.
(3) Liquare eſt vel promere & fundere; vel tenuius
facere admixta nive & glacie; vel percolare.

(4) Ut carpimus fructus, quo eis fruamur.

Bb

386 Collectio uſitatiorunt

4. Genus Choriambicum Compoſitum,
quo ſolus Horatius uſus eſt.

Hor. I. H.

Ad Lydiam, quæ juvenem Sybarin ille-
cebris ſuis perditum ivit.

Lyaia, dic, per omnes
Te DEos oro, Sybarin cur properes amando
Perdere? cur apricum
Oderit campum, patiens (1) pulveris atque
ſolis?
Cur neque militaris (2)
Inter æquales equitet, CGallica nec lupatis (3)
Temperet orz (4) frenis?
Cur timet flavum TZiberim tangere? (5) cur oli⸗
vam (6)
Sanguine viperino
Cautius vitat? neque jam livida geſtat armis
Brachia, ſœpe diſeo (7)
Sæpe trans finem jaculo nobilis expedito?
Quid latet, ut marinæ
. Filium
(1) Qui olim patiens erat.
2) Militum more.
3) Lupatum frenum, lupis ſeu aculeis ferreis munitum.
(4) i. e. Ora gallicorum equorum. .
(5§) Campus Martius, Romanorum palæſtra, Tiberi
vicinus, ſ. natando vires exercere.
(6) i. e. Luctam, quæ oleum requirit.
(7) Diſeus, die Wurfſcheibe, ex ludorum inſtrumen-

tis erat; in altum projiciebant, ut intra certum

ſpatium decideret.

Ceumt
Nudeutſ8

Punera,

Cturlo)incatt

UI EN.,
Hlith

Metuncetetad
ſun; founhea

Gen wistenas
Munge Aine
CNünuknNe t

Ant, guibns A

lleſclon
iesanp,

el

Qemmisridenl
mn) umen

Uricr Lens honi

Enghelerenego,

0 Deemtgelei
) vlo m
)AAE

titnnnt

—
—

elist
ten Tbrnt.

tumict.
o
Ntum
1) olens enee

Generuin Carminum. 387

Filium dicunt (8) Thetidis ſub (9) lacrymoſa
Trojæ
Funera, ne virilis
Cultus (10) in cædem & Lycias proriperet (11)
catervas?

VIII. GENUS ARCHILOCHICUM.
PBoöëth. Lib. V. y.
Natura ceteras animantes abjecit ad pa-
ſtum; ſolum hominem erexit ad ccœli
conſpectum.

Quam variis terras animalia permeant figuris!
Namque alia extento ſunt corpore, pulve-
remque verrunt,
Continuumque trahunt vi pectoris incitata
ſulcum.
Sunt, quibus alarum levitas vaga, verberet-
que ventos,
Et liquido longi ſpatia ætheris enatet volatu.
Hæc preſſiſſe ſolo veſtigia greſſibusque gaudent,
Vel virides campos transmittere, vel ſubire
ſylvas.
Quæ variis videas licet omnia diſcrepare formis,
Prona (*) tamen facies hebetes valet ingrava-
re ſenſus.
Unica gens hominum celſum levat altius ca-
cumen, () .
Atque levis recto ſtat corpore, deſpicitque terras.
b 2 Hæc,
(8) Dicunt ſc. latitaſſe Achillem indutum veſte muliebri.

(9) Paulo ante. (10) Veſtitus. (11) ſe. eum.
(*) Ad terram. (**) Verticem capitis.

388 Collectio uſitatiorum

Hæc, niſi terrenus male deſipis, admonet figura,
Qui recto cœlum, vultu petis, exſerisque
frontem,

In ſublime feras animum quoque; ne gravata
peſſum

Inferior ſidat mens, corpore celſius levato.

IX. GENUS JONICUM.

Unicum hujus generis Carmen reperies apud
Horatium Lib. III. Od. 12. quod huc ad-
ſcribere, nil attinet.

GENERA MIXTA.
„*) e duplicis generis verſibus.
I. Hexametro & Jambico ſenario:
Hor. Epod. 16.
Ad populum Romänum.
Commiſeratio eſt Reipublicæ propter civilia
bella.
Altera (1) jam teritur bellis civilibus ætαs,
Suis & ipſa Roôma viribus ruit.
Quam neque finitimi valuerunt perdere
Marſi, (2)
Minacis aut Etruſca Porſenæ manus,
Emula nec virtus Capuæ, nec Spartacus (3) acer,
Novisque rebus infidelis Allobrox,
Nec fera cæœrulea domuit Germania pube, (4)
Parentibusque abominatus Annibal;
m-
(1) Altera ætas, quæ cædem Cæſaris eonſecuta eſt.
(2) Populi Italiæ. (3) Dux belli ſervilis.
(4) rhad habent oculos cæruleos: pube, juvenum
tuxba.

Wr

Cne
—
—
14 etcenmnu⸗ 4
egele 0ll

Iyes ſomme
Geee
ces ner.
4

lote, gul elheli

als cnete
la ſthue loton
Velur gotlet
oros elaniß)
4

is rilhi,
le etes uoodn

Norm Noend
De Thoet? an de

Memoceup
Nedjaremus inhe
Vacſslenra,

ſttionn .
Generum Carminum. 389

— —

Impia perdemus devoti ſanguinis ætas, (5)
Ferisque rurſus occupabitur ſolum.
Barbarus, heu, eineres inſiſtet (6) victor, &

Gelpis aln

urbem
Nneghe Eques ſonante verberabit ungula.
Nne Quæqueé carent ventis & ſolibus, oſſa Quirini (7)
NcN. (Nefas videre) diſſipabit inſolens!
“ Forte, quid expediat, communiter aut melior
e Pars

A Malis carere quæritis laboribus. (8)

Nulla ſit hac potior ſententia (Ebocæorum (9)

IiT4, Velut profugit exſecrata (10) civitas,
N10 Agros, atque Lares proprios, habitandaque fana
eſſtu Apris reliquit, & rapacibus lupis)
enn Ire, pedes quocunque ferent, quocunque per
undas

Notus vocabit, aut protervus Africus.

Sic placet? an melius quis habet ſuadere? ſe-
cunda
Ratem occupare quid moramur alite? (11)
Sed juremus in hæc: Simul imis ſaxa renarint
Vadis levata, ne redire ſit nefas: (12)
B b 3 Neu

(5§) Senſus: nos impia ætas, quorum ſanguis morti de-
ſtinatus videtur, perdemus Romam, quam neque
finitimi valuerunt perdere Marſ, &c.
(6) Inſultabit cineribus urbis & civium.
) Oſſa Romuli videre nefas erat.
(8) Ordo: Forte communiter aut melior pars quæritis,
quid expediat, carere malis laboribus bellorum civilium.
(9) Phocæi a Phocæa, Joniæ civitate, diſcedentes in Gal-
liam venerunt, conditores Maſſiliæ. Herod. lib. TI.
(10) Execrationibus uſa. (11) Bonis avibus.
(12) Ut nefas ſit prius in patriam redire, quam ſa⸗
Xxa e maris fundo enatarint.

390 Collectio ußtatiorum

Neu converſa domum pigeat dare lintea, quando
Padus Matina laverit cacumina: (13)
In mare ſeu celſus procurrerit Apenninus:
Novaque monſtra junzerit libidine
Mirus amor: juvet ut tigres ſubſſidere cervis, (14)
Adulteretur & columba milvio:
Credula nec flavos timeant armenta leones,
Ametque ſalſa lævis (15) hircus æquora.
Hac, & quæ poterunt reditus abſcindere dulces,
Eamus omnis exſecrata civitas, (16)
Aut pars indocili melior grege: mollis & exſpes
(17) Inominata perprimat cubilia.
Vos, quibus eſt virtus, muliebrem tollite luctum,
Etruſca præter & volate littora.
Nos manet Oceanus circumvagus: arva, beata
Petamus arva, divites & inſulas. (18)
Reddit ubi Cererem tellus inarata quotannis,
Et imputata floret usque vinea:
Germinat & nunquanm fallentis (19) termes olivæ,
Suamque pulla ficus ornat arborem:
Mella cava manant ex ilice: montibus altis
Levis crepante lympha deſilit pede.
Illic injuſſæ veniunt ad mulctra capellæ,
Refertque tenta (20) grex amicus ubera:
Nec veſpertinus circumgemit urſus ovile,
Nec intumelcit alta viperis humus.
Plura-

(13) Verticem montis Matini, qui eſt in Calabria.
(14) Die Tieger ſich von Hirſchen beſpringen laſſen.
(15) Sine Setis.
(16) Senſus: Ubi tota Romana civitas execrationibus
uſa hæc juraverit, tum eamus.
(17) Infelices perpetuo premat lectulos.
(18) Inſulas fortunatas. (19) Semper fertilis. (20) Diſtenta.

Cene

Mune iͤlshl
us Lunns

21
vnig gee l
oin nee
1 2/

6 IAN
MOnhuc AN
Nege inpudia

on h Sitnin
atiol ner
NVl wcent e⸗
Uegen Elnn
Pnpten n ir
inguiunt
Preicenne
DisEcunday

1 Bexameto

Ms lnetti
I Obliion
ocohg letheeds
Aente
CaNe Merene
Dos;
WMetds, Jüin
MIu

iru

lt Mllſninn H
Uent 4en
hent

Lamenz bons

innr all.

re

4

delepete

enncolltelodtn

Generum Carminum. 391

Pluraque felices mirabimur, ut neque largis
Aquoſus Eurus arva radat (21) imbribus,
Pinguia nec ſiccis urantur ſemina glebis:
Utrumque (22) Rege temperante cœlitum.
Non huc Argoo contendit remige pinus (23)
Neque impudica Colchis (24) intulit pedem.
Non huc Sidonii torſerunt cornua (25) nautæ,
Laborioſa nec cohors Ulyſſei.
Nulla nocent pecori contagia: nullius aſtri
Gregem æſtuoſa torret inpotentia. (26)
Juppiter illa piæ ſecrevit litora genti,
Ut inquinavit ære tempus aureum:
Erea dehinc (27) ferro duravit ſecula, quorum
Piis ſecunda, vate me, datur fuga. (28)

2. Hexametro & Jambico quaternario.
Hor. Epod. 14.

N ollis inertia cur tantam diffuderit imis
Oblivionem ſenſibus,
Pocula lethæos ut ſi ducentia ſomnos
Arente fauce traxerim,
Candide Mæcenas, occidis ſœæpe rogando.
DEus, DEus nam me vetat
Inceptos, olim promiſſum carmen, jambos
Ad umbilicum adducere. &c.
Bb 4 3. Jam-
(21) Die Erde weglioͤſſe.
22) Nempe æſtatem & hiemem.

23) Navis Argo, qua Jaſon vectus.
3 Medea. (25) Cornua antennarum.
(26) Immoderata vehementia.
(27) Dehinc, una ſyllaba.
(28) Quorum fuga ſecunda datur piis, i. c. quæ ſe⸗
cula pii feliciter fugere poſſunt.

392 Collectio uſitatiorum

3. Jambico ſenario, & dactylico
pentametro.
Poöëthius Lib. III. 3.
Opes nec vivos nec defunctos juvant.

Quamvis fluente dives auri gurgite
Non expleturas cogat avarus opes;
Ornetque baccis colla rubri litoris (*)
Ruraque centeno ſcindat opima bove:
Nec cura mordax deſerit ſuperſtitem,
Defunctumque leves non comitantur opes.

4. Trochaico quaternario, & Jambico
ſenario.

Horat. Lib. II. 15.

Non ebur neque aureum
Mea renidet in domo lacunar:
Non trabes Hymettiæ (1)
Premunt columnas ultima reciſas
Africa: neque Attali
Ignotus heres regiam occupavi:
Nec laconicas (2) mihi
Trabunt (3) honeſtæ purpuras clientæ.
At fides & ingent
Benigna vena eſt, pauperemque dives
Me petit: nihil ſupra (4)
Deos
(*) Gemmis maris Erythræi.
(1) Ex monte Atticæ Hymetto.
(2) Circa Tænarum, Laconiæ promontorium murex
etiatn capitur.

(3) Nent: elientæ, clientum uxores.
(4) Uherius.

Caeni

s cel⸗ et
Lamor
Etis beants nn⸗

Pen
Tvctut

Wegte enlt
n Eennte

rNKbn

Immecnor
Mügre Mwitts
Gulnnvore
Duumn ſerpkez
Nereliszmi eemi
Linites d
s Gari ſel
1n ſun
lt wor E r/
Nl een
Nuhacis Oci
A Ci
Henm. Quihn
urrin
Negmgte leri
CAlidamm
ereit mr e
Uamtlun

titimnen

Generum Carminum. 393
ckn Deos laceſſo, nec potentem amicum (5)
l Largiora flagito,
H Satis beatus unicis Sabinis. (6) O%
Geſine TIruditur dies die,
Sõ Novæque pergunt interire lunæ:
aunſ m e Tu ſecanda marmora

Mnt aVr S Locas (7) ſub ipſum funus, & ſepulcri

in iunt⸗ Immemor ſtruis domos;
ter gin dne. Marisque Gajis (8) obſtrepentis urges
tſherttn Summovere litora,
Wncomtummes. Parum locuples continente ripa.
. Quid? quod usque proximos
1, ,anden Revellis agri terminos, & ultra
Limites clientium
1n Salis avarus? pellitur (9) paternos
4 In ſinu ferens DEos
e mern Et uxor & vir ſondidosque (10) natos.
lenut: Nulla certion (11) tamen

Rapacis Orci ſede deſtinata
Aula divitem manet
nul Herum. Quid ultra tendis? æqua tellus
nmni Pauperi recluditur
Uir Regumque pueris; nec ſatelles Orci (12)
.⸗ Callidum Promethea
3 en Revexit auro captus: hic ſuperbum

l Tantalum, atque Tantali
⸗ B b Genus
tnlc 5
Nnnd (5§5) Macenatem. (6) ſc. agris.
(7) ſc. mercenariis.
(8) Bajæ, urbs Campaniæ.
u (9) Pellitur fundo ſ. patria.
ie mmn, (I10) Miſeros.
(1II) Certior aula, quam deſtinata ſedes Orci.
n won. 6123 Charon.

394 Collectio ußitatiorum

Genus coeërcet (13) hic levare functum
Pauperem laboribus
Vocatus atque non vocatus audit. (14)

§S. Phalæcio & Sapphico.
vid. Boëthium, LEib. II. 70.
6. Phalæ cio & Alcmanio.
idem Boëth. Lib. III. g.
7. Phalæcio & Pentametro.
idem Boëtb. Lib. IV. g.
8. Sapphico & Glyconico.
id. Boëth. Lib. II. 3.

9. Glyconico & Aſclepiadeo.
Hor. L. J. 3.

Ad navem, qua Virgilius, Athenas pro-
ficiſcens, vehebatur.

Jie te diva (1) potens Cypri,
Sic fratres (2) Helenæ, lucida ſidera,
Ventorumque regat pater, (3)
OlſKtriczis (4) aliis, præter Japyga, (5)
Navis, quæ tibi credirum
Debes Virgilium, finibus Atticis
Reddas incolumem, precor,

Et ſerves animæ dimidium meæ.
IIli

13) Cohibet apud inferos.
d13) Dum vitæ finem imponit.
(1) Venus. (2) Caſtor & Pollux.
(3) Tolus. (4) Quaſi carcere incluſis.
Japyx idem qui Corus Nordweſt.

G

r rli H
aor Mere
Cen orts iinu
i ſoes don
i ricit mut u
lulames Aupul⸗
Nercwecgnan Dkus
8Oceun
Turs, Wwen
Non fnngenn
Audmm omnia erp
Gens Dotnana
Aucnt Ati gen
lem fanten
Dokt ignen ethere
Abmmchn,

o) Momtin

tmtonn
—
. lerere n
ttbbx

daln auit,

,, Ahmugr
“
Ui,
,Ai Mee,
1
4

ru kus

llum mu

Rud cucek ul
ene

Generum Carminum. 395

Illi robur & æs triplex
Circa pectus erat, qui fragilem truci
Commiſit pelago ratem
Primus, nec timuit præcipitem Africum, (6)
Decertantem Aquilonibus,
Nec triſtes HMyades, (7) nec rabiem Noti,
Quo non arbiter Adriæ (8)
Major tollere ſeu ponere vult freta.
Quem mortis timuit gradum,
Qui ſiccis oculis monſtra natantia,
Qui vidit mare turgidum &
Infames ſcopulos Acroceraunia? (9)
Necquicquam DEus abſcidit
Prudens Oceano diſſociabili
Terras, ſi tamen impiæ
Non tangenda rates tranſiliunt vada.
Audax omnia perpeti .
Gens humana ruit per vetitum nefas.
Audax Japeti genus (10)
Ignem fraude mala gentibus intulit;
Poſt ignem ætherea domo
Subtractum, macies & nova febrium
Terris
(6) Sudweſtwind.
(7) Septem ſtellæ in capite Tauri, pluvias excitantes,
ſic dictæ τ%d, eiy, a pluendo.
(8) Senfus: quo Noto nullus ventus majus imperium

in mare Adriaticum exercet, vel concitandis vel
componendis fluctibus.

(9) Altiſſimos montes in Epiro, a fulmine ſæpe ictos.
Summa montium, quæ crebro fulminibus feriun-

. .
tur, a-Græcis εαπανννúαα vocantur.
(10) Prometheus.

396 Collectio uſitatiorum

—

Terris incubuit cohors,
Semotique prius tarda neceſſitas
Leti corripuit gradum.
Expertus vacuum Dædalus ara
Pennis non homini datis;
Perrupit Acheronta Herculeus labor.
Nil mortalibus arduum eſt,
Cœlum ipſum petimus ſtultitia; neque
Per noſtrum patimur ſcelus
Iracunda Jovem ponere fulmina.

10. Aſclepiadeo & Glyconico.
Mor. Lib. I. 24.

Ad Virgilium, Quintilii Vari mortem
immoderate deplorantem.

Quis deſiderio ſit pudor aut modus
Tam cari capitis? Pracipe (1) lugubres
Cantus, Melpomene, cui liquidam pater (2)
Vocem cum cithara dedit.
Ergo Quintilium (3) perpetuus ſopor
Urget? cui pudor, & juſtitiæ ſoror
Incorrupta fides, nudaque veritas
Quando ullum invenient parem?
Multis ille bonis flebilis occidit,
Nulli flebilior, quam tibi, Virgili!
Tu
(1) Doce.
(2) Pater Melpomenes eſt Jupiter.

(2) Cujus auxilio Virgilius amiſſos agros recuperavit.
Eclog. IX. 26. 3 5. ded in Germamia circumventus
cum tribus legionibus periit.

Ceretun

——

—
ins, hen

TYNEra P

ls Cun
Cocl Threco Une
ditam Cokte i
on une ketell n
Qunlsi
Nn lns Nrchi⸗ 1
Mien anptett e
Dunmm. ded leſin
Ccgui o

IIl N
Mr.
NA
N Ire donis,
CNldd gertcd,
Mharuum tecütum
Gopctoon
Lucem redce un,
Iüſtar vers etinn
Achllt, onngn
Ur ls m
It muer iheren,
Nen Cnprttiſn)
Cnndamren tio
Delei de

4 n NuNAuun
Pe. Kanenat⸗

I

(I) Eumn lonen

h

(2 Cuhue,
Leſpam ſaln⸗

tinnng
—
2 Neltil
Calis en

laelleg ihr
kutt, n
8
e Ann

Chnien

4
4
7

Nen uoten
oteorn.

A ot

=

hun en
is Mr
ber
Fins
minrn,
vdt,

Rer.
e tbic⸗

Cennunlt

l

Generum Carminum. 397

Tu fruſtra pius, heu, non ita eredituin (4)
Poſcis Quintilium DEos.
Quodſi Threicio blandius Orpheo
Auditam moderere arboribus Kdem, (5)
Non vanæ redeat ſanguis imagini,
Quam (6) virga (7) ſemel horrida,
Non lenis precibus fata reclude re, (8)
MWigro compulerit Mercurius gregi. (9)
Durum. Sed levius fit patientia,
Quicquid corrigere eſt nefas. (10)

EJUSDEM GENERIS.
Hor. W. J.
Ad Auguſtum.

Divis orte bonis, optime Romulæ
Cuſtos gentis, abes jam nimium diu:
Maturum reditum pollicitus patrum
Sanbto concilio (1) redi.
Lucem redde tuæ, dux bone, patriæ.
Inſtar veris enim vultus ubi tuus
Affulſit, populo gratior it dies,
Et ſoles melius nitent.
Ut mater juvenem, quem Notus invido
Flatu Carpathii (2) trans maris æqquora
Cunctantem ſpatio longius annuo
Dulci detinet a domo,
Votis,
(4) ſc. ut nunquam moreretur.
(5§) i. e. Si caneres fidibus Orphei ab arboribus auditis.
(6) ſe. imaginem. (7) Caduceo. (&8) Diſſolvere.
() Congregaverit inferis. (10) Murtare non licet.
(1) Senatui Romano.

(2) Carpathus, inſula inter Rhodum & Cretum,
Egyptum verſus. .

398 Colleltio ufitatiorum

Votis, ominibusque & precibus vocat,
Curvo nec faciem littore dimovet:
Sic deſideriis icta (3) fidelibus
Quærit patria Cæſarem.

Tutus bos etenim rura perambulat,
Nutrit rura Ceres, almaque Funſtitas: (4)
Pacatum volitant per mare navitæ:
Culpari metuit fides:

Nullis polluitur caſta domus ſtupris:
Mos & lex maculoſum (5) edomuit nefas:
Laudantur ſimili (6) prole puerperæ:
Culpam pœna premit comes.

Quis Parthum paveat? Quis gelidum Scythen?
Quis, Germania quos horrida parturit
Fœtus, incolumi Cæſare? Quis feræ
Bellum curet Leriæ? (7)
Condit quisque diem collibus in ſuis, (8)
Et vitem viduas (9) ducit ad arbores:
Hinc ad vina redit lætus & alteris
Te menſis (10) adhibet deum.

Te multa prece, te proſequitur mero
Defuſo pateris: & laribus tuum
Miſcet numen, uti Græcia Caſtoris,
Et magni memor Herculis.
Longas
(3) Percnlla, affecta.
(4) Ut Dea culta.
(5) Turpe.
(6) Non Harlulterina, vel per ſtuprum prognata.
(7) Hiſpaniæ.
(8) Moratur usque ad occaſum in vinetis.
6) Non maritatas vid. p. 375. not. I.
(10) Secundis menſis.

Celeru

——
S lelt⸗
ſeiln) Nane 4
Eun Uon l
1, nilnk
N
12 Alclepiate
N

j Anaoronti

hit
1 tcholochued
H.
Fhinn 1eris ien

Tyoluntnetx
Re negne am kadl

Ner mn ans
n Ottatachon

ndenne m

ilfngt
lnoret⸗
ibus
klaren,

Generum Carminum. 399

Longas o utinam, dux bone, ferias
Præſtes Heſperiæ: dicimus (11) integro (12)
Sicci (13) mane die, dicimus auvidi, (14)
Quum ſol Oceano ſubeſt.

II. Aſclepiadeo & Jambico quaternario.
Boëth. III. H.

12. Aſclepiadeo & Pherecratio.
Bobth. II. 2.

13. Anacreontico & Pherecratio.
Boöëth. II. 4g.

14. Archilochico & Jambico ſenario.
Hor. I. 4.

Solvitur acris hiems grata vice Veris & fa-
voni, (1)
Trabuntque (2) ſiccas machinæ carinos. (3)
Ac neque jam ſtabulis gaudet pecus, aut ara-
tor igni,
Nec prata canis albicant pruinis.
Jam Cytherea choros ducit Venus, imminen-
te Luna,
Junctæque nymphis Gratiæ decentes

Alterno
(1I) Sic precamur.
(12) Primo mane, cum dies adhue ſolidus reſtat.
(13) Jejuni.
(14) Uvidi vino.
(1) Favonius idem qui zephyrus.
(2) E terra in aquam.
(3) Siccæ carinæ i, e, naves, hiemis tempore in ter-
ram ſubductæ.

400 Collelctio uſitatiorum

Alterno terram quatiunt pede: dum graves
Cyclopum
Vulcanus ardens urit officinas.
Nunc decet aut viridi nitidum caput impedi-
re (4) myrto,
Aut flore, terræ quem ferunt ſolutæ. (5)
Nunc & in umbroſis Fauno decet immolare
lucis,
Seu poſcat agnam ſive malit hædum.
Pallida mors æquo pullſat pede pauperum ta-
bernas
Regumque turres: o beate Sexti,
Vitæ ſumma brevis ſpem nos vetat inchoare
longam.
Jam te premet nox, fabulæque Manes,
Et domus exilis Plutonia: qui, ſimul meaâris,
Won regna vini ſortiete talis. (6)

GENERA MIXTA,
6) e triplicis generis verſibus.
15. Glyconico, Choriambico -Afcle-
piadeo, Choriambico- Alcaico.
Prudentii Prafatio in Catbemerinon librum.
16. Da-
(4) Coronare.

(5⁵) Hyemis frigore non amplius conſtrictæ.

(é) Non talorum jactu eris bibendi Magiſter, qui
in Saturnaliorum & aliorum feſtorum ſympoſiis le-
ges conſtituet. .

Cererun
—
tetnatlo,

MA micod- th
n
Grätenhekuͤce
Wesgne leloe
Nune vu⸗
reco Agonne
Celſuen .
Dnqve ei
è
unn Turgu
Cnnſlle h
Catermitelognuid
Rdtret n /n
Nne &,
Pefunci harco une
Lenne rd e
0lotucin

0) Caſenen Wan
ngren mnpumm,
(1) , pwer
() onum muud
R n enoi
Pote ininin
6) Cer eiktliänn
6) Nhiuer i le
(5) Kr dk Nn
Ane, enmmin

ortt
lele ge Dn
Cele
Cring
un chl
n lentte
ls,
Bteelhen t⸗
bernas
e Kn,

Fetar ,ncfuae

1 In Ne

,
te
he. A⸗

eru NN

Generum Carminum. 401

16. Dactylico hexametro, Jambico qua-
ternario, Penthemimeri
dactylica.
Horat. Epodon 13.

Ad amicos, ut hiemem hilariter tra-
ducant.

Horrida tempeſtas cœlum contraxit, & imbres
Nivesque deducunt Jovem.
Nunc mare nunc ſyluæ
Threicio Aquilone ſonant. KRapiamus, amici,
Ocecaſionem de die: (1)
Dumque virent genua,
Et decet, obducéta ſolvatur fronte ſenectus.
Tu vina Torguato move (2)
Conſule preſſa meo. (3)
Cætera mitte loqui; Deus hæc (4) fortaſſe benignâ
KReducet in ſedem (5) vice.
Nunc & Achamenia (6)
Perfundi nardo juvat, & fide Cyllenea (7)
Levare diris pectora
Sollicitudinibus;
Nobilis
(1) Occakionem hilariter vivendi ex hoc die triſti &
ingrato arripiamus.
(²) Tu, puer, move ſc. loco, i. e. prome e cella.
(3) Horatius natus eſt, Torquato & Cotta Coff. an.
U. C. 689. ergo his verbis vina deſignat vetuſtate &

ſapore iniſignia.
(4) Quæ te ſollicitum reddunt. .
(5) Reſtituet in meliorem ſtatum. (6) Perſica.
(7) Sic dicta a Mercurio, qui in Cyllene, Arcadiæ
monte, enutritus dicit

Ce

–

Cnermn

402 Collelktio uſitatiorum
Nobilis ut grandi cecinit Centaurus alumno .(8) . llepiale
Invicte mortalis, Dea 25 G
Nate puer Thetide,
Te manet Aſſaraci tellus, (9) quam frigida parvi
Findunt Scamandri flumina,
. Lubricus & Simois: 4 Nenpud
Unde tibi reditum certo ſubtemine Parcæ neli

Rupere; (10) nec mater domum

Cærula te revehet. .—
rs, kebren

Ilic omne malum vino cantuque levato ſrcht,o gii
Deformis ægrimoniæ n u n
Dulcibus alloquiis. mmm
W⁊ ſm

. . Ir mis dei ſu
17. Jambico Senario, Penthemimeri da- undi Ein

ctylica, Jambico quaternario. Pfane
ollint 1n
Hor. Epod. iI. Pvor Non tii

Petti, nihil me ſicut antea juvat
unmis port

Scribere verſiculos

Amore percullum gravi. as re
Hic tertius December, ex quo deſtiti N s
A. NIibs tinict
Inachia (*) furere, e
. lit. Tu, mn
Sylvis honorem decutit. &c. Ma ha

18. ASs-

(8) Centaurus Chiron Achilli.
(9) Trojana terra, a rege Afſaraco ſie dicta.
(10) Reditum negant Aum rumpent ſubtemen, i. e,

filum vitæ. 1)ca
(*) Nomen puellæ. S 1

ttne

— Cenerum Carminum. 403
tlnnn i — —
18. Aſclepiadeo, Phere cratico,
Glyconico.
la
tin, Hor. I. 14.

dinns⸗
Ad Rempublicam, bellum
reparantem. (*)

ſebet
nigelen 0 Navis, referent in mare te novi
Fluctus: o quid agis! fortiter occupa
43 Portum: nonne vides, ut

Nudum remigio (1) latus,
uininet, Et malus celeri ſaucius Africo,
UuIeA Antennæque gemant? ac ſine funibus

dhrnn. Vix qurare carinæ
Poſſint imperioſius
Ain Æquor? Non tibi ſunt integra lintea,

Non Dè, quos iterum preſſa voces malo.
uamvis pontica pinus,
(Silvæ filia nobilis,)
Jactes & genus & nomen inutile:
o Et Nil pictis timidus navita puppibus
H Fidit. Tu, niſi ventis
an Debes ludibrium, (2) cave,
CC 2 Nuper

Uel r

(*) Perpetua eſt Allegoria. Navis eſt Respublica;
fluctuum tempeſtates, bellum civile; portus, pax
m atque concordia. Scripta videtur ante pugnam
cn Actiacam, qua Auguſtus Antonium non proéul a
Cycladibus infulis devicit. 01
1) Carens remigio.
2) i. e. ſi ventis non vis eſſe ludibrium.

404 Collectio uſßitatiorum Generum Carminum

WNuper,(3) ſollicirum quæ mihi tædium, (4)
Nunc (y) deſiderium, curaque non levis,

Interfigſa nitentes Uonis
Vites æquora Cycladas. (6) .
GENUS TROCHAICUM.
p. 374. inſerendum, ante Genera Jambica.
1. Octonarium: 1Völ
Prudentii Cathemerinon Hymn. IX. ,rien , N

LD puer, plectrum, choreis ut eanam fidelibus runtſſ
—◻W Bulce carmen & melodum, geſta Chriſti 7 An
2 nemm inſignia, niiga
Hunc Camena noſtra ſolum pangat, hunc lau-
det Iyxa. &c.

W Hebamer
2. Quaternarium: 5 aa
Da;, puer, plectrum, choreis Cnfti,u
Ut canam fidelibus
Dulce carmen & melodum,
Geſta Chriſti inſignia, 2 Dutmmn,
Hunc Camoœna noſtra ſolum 4 l
Pangat, hunc laudet lyra. &c. ARA
ei s 8 A
* Aà *
RE- 5 lumt,,
(3) Pompejo victo. - -
(4) Sc. Fuiſti. — - —
(5) Cæſare inter fecto mihi deſiderium es, ut Augu- ut Upe
ſtus te in portum reducat.

(6) i. e. fuſa inter nitentes Cyeladas.

Gumnln,

—
nili te

anle

Geluni/g
CNAICN.

eCenn zi
kinn
nnI

St nnf
hn 1Selrri
tne,

(chores
n,
nin
aa

.

4

Eſceuum ent

Gin⸗

ee 40 5
RECENSUS VERSUUM,

e quibus
omnis generis Carmina
conflantur.

I. VERSUS DACTYLICI.

z. Heroicus ſ. Hexameter.

— v — v — „ = v — —
—

— — — — — — — —

O mihi poſt ullos nunquam memorande

ſodales.
NB. Hexametri ſpondaici hæc forma eſt:
— — „‿ — HH— vHoH— — — —
— — — — — — — U
Conſtiti, atque oculis Phrygia agmina
circumſpexit.
2. Pentameter.
— „ — „ — —— v „ —
— — —
Auſus es alloquio ſuſtinuiſſe tuo.
9. Tetrameter knalis:
— v — vY’dã̃ — „ v — —
— — — — —
Aut Epheſum, bimarisve Corinthi.
CC 3 HS, TZe-

4⁰⁶ KRecenſus Verſuum

4. Tetrameter initialis, quem Alcmanium

S.

5.

. —4

*

S

Vocant.

— — v „— „ „— „ „

— — — — — —

Luminibusque prior rediit vigor.
Trimeter knalis, Therecratius dictus.

— — — v v — —

Portum, nonne vides ut

Tiimeter initialis, Glyconicus appellatus.
Hunec vide infra inter Choriambicos.

lochieus vocatus.

V .
— % . 2 — Arboribusque comæ.

Dimeter finalis, vel Adonicus.

Tenthemimeris daczylica a quibusdam Arcli-

— CGCaudia pelle.

II. VERSHS ANAPAXSTICIIS.

Anapaſticus.

V v — v v — er

— — — — —

Animos domet ille feroces
Fœdis ſubmittat habenis.

Anapæſticus eſt inverſus dactyli cus. e. gr.

v 1 — — v — —
Animos domet ille feroces.

III. VER-

1 Tekniu

32
„ 16
„ —

1

—

Dperpeednmn

(in e

Cun Aemamiun

R er
Merun
11 Tebeidaf
gnii ineh⸗
iltty anr⸗
Ut cnum
Mn er

de; in

Nr iadennt

ſun
—
1 (en /

Ahen

93 —,,

rerretier i

*

ut

.
e PP

mimho,

Atbrran /

tornune on
nine

alc le.

48

ſargeet

nabens.

Proſodicus. 407

ſoces

OH

III. VERSUS TROCHAICI.
70. Trochaicus tetrameter ſ. octonarius. (*)
4. 6. 7. 8.
V

— UW — U⏑ — U

§K.⸗

— U

1. 2. 3.
— „ — v —

— — —- — 1—

Metrum 1. Metrum 2.] Metrum 3. Metrum 4
Da puer plectrum, choreis ut canam fidelibus.

NB. Si dividas hunc verſum, habebis duos quater-
narios;

alterum

711. Trochaicunm quaternarium acatalecticum, i. e.
cui in fine ſyllaba non deeſt, quem Z rochai-
cum Alomaniui vocant. e. gr.

Da puer plectrum, choreis

alterum

72. Trochaicum gquaternarium catnlecticum, i. e.
cui in fine ſyllaba deeſt, & Trochaicus Euri-
bideus vocatur: e. gr.

Ut canam fidelibus.
Non ebur neque aureum.

Cc 4 73. Tro-

(*) In verſibus Trochaicis & Jambicis dimenſio fit per
5 /
Jixrodiay, ut metrum unum comprehendat pedes

. .. /
duos; in aliis verſibus autem per νοννννονονοαιν 2 ut
tot habeant metra, quot pedes.

409 Recenſus Venſuum

Trochaious ternarius ſ. Itythallicus.

—

, 1— 2

Huc ades Supremi
Filius tonantis
Virginisque partus
Unicus puellæ.

NB. Hoc verſu uſus Horatius in compoſitione
vid. ſupra 399. & 400.

IV. VERSHS JAMBICI. (*)
14. Jambicus ocltonarius ſ. tetrameter.

Hie verſus Comieis modo poétis, Plauto,
Terentio &c. frequens eſt.

2y. Jambicus ſenarius ſ. trimeter.
vV — õü
Beatus ille qui procul negotiis.

Phædri verſus ſunt etiam ſenarii, ſed multa cum
licentia & variatione pedum.

16. Jamklicus ſenarius ſcazon. i. e. claudicans,
ſ. Choliambus.

vVUñB — SSS — v = — —

— — — — V —

Suffenus iſte, Varre, quem probe noſti.
17. Jam-

(*) Verſus Jambici ſunt inverſi trochæi. e. gr.
Be atus]ille] qui pro] cul ne] goti is.

ſn

——

ea lenieet
limmel

inin Cumin

— 2
]

ſb nlei
Nec ſends4

16

4
1,
E

lhens gun
Kient.
1 — -
lt pila g

1n Ankien
Gnite Ann

1—

Moynen
Hibern

V. N
el⸗ Milene

— —

n re

Mn

Proſodicus. * 409
. N 77. Jambicus ſenarius catalectieus.
, VJ — v — „ — v — v — —
Mea renidet in domo lacunar.
Trahuntque ſiccas machinæ carinas.
75. Jambicus quaternarius bypercatalecticus i. e.
cui in fine ſyllaba addita eſt, quemque Ho-
rlien ratius in Carmine Alcaico adhibet.
— —
NC⸗ . . J
re/ Ab inſolenti temperatam
iltm, Nec ſævus Arcturi cadentis 1
eis Nun, 79. Jambicous gquaternarius ſ. dimeter acata-
4. lecticus.
. V* — — — v —
etn, — — — — 5 „
ſieſt Ut priſca gens mortalium.
. 20. Jamhbicus quaternarius cotalecticus, alio
nti n nomine Anacreonticus. 8
A, A a „ — — — —
in⸗ — = =
ſalcnrt V7, — .
eONN, .
Propinquat hora lucis
Habet omnis hoc voluptas.
-
ee V. HENDECASYLLAEBI.
enge 27. Phalæzcius. aire

1. —

1 r -A21
— — — 9 v — v — „ — „
meik ei⸗ Jam ver egelidos refert tepores.
alſ . Cc 5 tn j ed 22. Jap-

41 KRecenſus Verſuum

22. Sapphicus.
— — -– — o -— r
Rectius vives Licini neque altum

VI. VERSIS CHORIAMBICI.

23. Cboricmnlbicus dimeter ſ. Ariſtophanicus.

ͤ
— „ — V — —
vel:

V
— — — —

Lydia dic per omnes.

24. Cboriambicus trimeter ſ- Clyconicus. vid.
ſupra Nro. 6. dt
s enz
vel:

Sic te diva potens Cypri.

27. Cboriambkicks tetrameter, qui Aſelepiadeus
appellatur.

— — - — — — „
Mæcenas atavis edite regibus.
26. Cboriamlicus Alcaicus, qui pentameter eſt.

—

— — — „ — 4 b v(— os
Tu ne quæſieris, ſcire nefas, quem mihi,
gquem tibi.

27. Cbo-

.

7Inimin,

cia l lnn
K.lhl

„—-—
„0

e Deos or⸗

, Mimdien.

d--

Tiye menol

II CAN
19. Aoieit po

—.—,

quum me
DeIn hehn
lente kai nr
Uiberum iu
Anan
l ——
Lnj
le-—

0
E
30. Aonnnnt,

Lenti

Proſodicus. 411

27. Choriambicus, Horatianus forte dicendus,
quia ſolus Horatius & quidem ſemel eo uſus
eſt. Lib. I. 8.

— De v b .
Te Deos oro, Sybarin cur properes
amando

25. Choriamlicus Auſonii:

— b w — — vr — v o — v—
Vive memor mortis, uti ſis memor &
ſalutis.

VII. ALCAICUS ET ALCMANIusS.
29. Alcaicus proprie ſic dictus.

— — v„ — — — „ — „
Z.quam memento rebus in arduis.
NB. In hoc graviſſimo verſu ſcanſio prioris partis
certæ legi non adſtricta, nec anxie efferenda eſt.
Liberum itaque erit ſeandere

— — — —
Sqnam memento
vel — — — —
Servare mentem
vel — — v
O matre pulchra
Quem] crimi Rhadts. Hor. I. I6⸗
30. Alcmanius, proprie ſic dictus. vid. Nro. 4.

—

— „ „ — „ — „ — „,

Lætitia, moriture Deli.
VIII. RE-

412 Kecenfus Verſuum Proſodicus.

VIII. RELIQIII VERSIS MINUS USITATI.

321. Archilochius, qui compoſitus eſt ex Nr. 4.
& 13. Heptameter.

—
— v — v — v — — v — v — „

Solvitur acris hiems grata vice veris &
favon? &c.

322. Jonicus a minori trimeter:
„*
V — — ⏑ — — — —
23. Jonicus a minori tetrameter.
J2 .
V v — — v — — — — — —
Miſerarum eſt, neque amori dare ludum,
Neque dulci mala vino lavere, aut ex-

animari, metuentes patruæ verbera linguæ.
2*

EE EE

Emendanda. Emendata.

p. 21. Col. L. totem — totam.

P. I41. lin. 23. ſpiritu — — fſpiritus
P- 208. lin. 17. XK VIII. - — — XxXIX.
P. 335. lin. 12. Peænas — — ponas.
P. 347. lin. II. reditt — —— redit.

4 Ritin,

—
o MlEl Uren

Nhoſiuset ellre
9 .
71—,
“
Penn nicr eig
ron .
nte:
7
17--
ahter.

e.
9 -

ne mon nhdon,
Vlno krere, ant er
Pumefetenlug

e

Emunlti

— — .
— — iin
— — M.
— -— Peni⸗

4

4

2à2

X V 2

VierfarbSelector Standard*-Euroskala Offset

W

19

COLLECTIO
ARGUMENTORUE
SELECTIORUM.

18

alance Q

e e

12 13 14 15 16 17 18 19 20 21

16

nn
us O

S.
S —

COMPARANDA = WD
LINGHE LATINN ⸗
FACULTATE, E ᷓê –D
IN E- .
USUM PHIBLICHM. „o ⸗ .
SCHOLARUM TRIVIALIUMEZ =?
WüRTEMBERGIES. — — .
E ☛
. .
ωn nn Wunνπο 5
STITTGARDIX E „ 5 2
LITTERIS 10 A NNIS PHILIPPI ERHAR
i OChkNKNNNNNNNX̃̃ͥTNNNNE 5
r) —

8S 6 7 8 9 10

α

.

ſITT