Cc85

.

(TIN

C
Nol

C

Gur
6CROLN
Vi⸗

.
4
74

ANAAN⅓
E

I
T,

COLLECIIO.
ARGUMENTORUM
SELECTIORUM,

PRO
COMPARANDA

LINGUÆk LATIN E£

FACULTATE,

IN
UISUM PHIBLICUM

SCHOLARUM TRIVIALIUM
WÜRTEMBERGI.

ν ν ννϑ HBBLe

STHTTGARDIE

LITTERIS IOANNIS PHILIPPI ERHARDI.
1769.

1lechret
Puo
WN
Noreiten
Emin Enn

Un in

PRE,ůFATIO.

L. E C T OQ RI SAL UTI E M.

dparet in his paginis COl-
TPee
½ LECTIO ARGUMENTORUM
SELECTIORUM, tertium recuſa,
majore attentione correcta, men-
dis varii generis repurgata, non
ſolum in Fabulis, Hiſtoriologia at-
que Epiſtolir aliquot partibus
aucta, ſed & in Generibus præci-

pue

pue Carminum eo usque amplifi-
cata & adornata, ut Scholæ
Triviales ſatis, quod eſt, inve-
nire queant; quoad Partes deni-
que Imegrantes in eum diſpoſita
ordinem, qui augendis Diſcipu-
lorum profectibus magis conve-
nire judicabatur. Faxit DEus,
ut omnia cedant in ipſius ho-
norem, & Scholarum Patriæ
ſalutem. Dat. Stuttgardiæ,
Dom. Cantate. MDCCLXIX.

COL-

—
N
Re

NmMa

Ganh
1 Genmd K
Pefcten nan
Elltt.

1 g
1 M alim

,
4
e ᷑ e

N anli. S

54
t Sae .

ee. COoTLLOQAUTA

Uyter Geni⸗
LANGIANA.
um Cſpolt
is Dih COLLOQUNM I.
us come De ſalutatione.

gOACOHIWIVS & CHIEISTIASNVS.

lart DEo Salve, mi Ohriſtiane. C. Ago gratias,
* tu quoque ſalvus ſis, Joachime J. Nul-
Ms o. lam a te peto gratiarum actionem. C. Cur
ergo ſalutas ? J. Cur tu reſalutas? C. Ex
In Patt uſu & vulgari conſuetudine. J. Cur ex con-
In Fant ſuetudine: animum requirit ſalutatio. C. Qua-
lem vero? J. Sincerum, qui omnia ex affe-
tttgarcſe, tu agat, non ex ſola conſuetudine. C. Ve-
rum eſt, erravi, & agnoſco errorem meum.
IN. J. Recte quidem, nam erroris agnitio eſz di-
CNI. midia emendatio.
II. De ſurgendi tempore.
J. Surgamus, Chriſtiane, ſurgamus! C. Be-
ne mones, Joachime, ſurgam. J. Utinam
A ſur⸗

lmili.
2 Colloquia Latina. —

2 — el,4
. . 7 „aui Me alo
ſurgeres ad votum Apoſtoli Pauli! C. Quale ſorst
illud eſt? J. Ut evigilemus ſpiritu, & ſurga- le Mlens
mus e lecto ſonmoque peccatorum. C. Memini VIyno
adhuc, quod heri in ſchola hac de re audivi. amm 4
J. Meminiſſe laudalile r, ſed praſtare lauda- nhirn con
bilius. C. Præſtabimus ergo. J. Utique, ſed " a mdets
non ſine DEl auxilio; quippe qui dixit: Sine Ee Nll
me nibil poteſtis, nihil valetis. mnn

III. De precibus. 1Dünmm

J. Adesdum, Chriſtiane, precabimur. C. Jam
precatus ſum heri & nudius tertius. J. Ediſti
etiam heri. C. Immo & hodie edam, jam
eſurio. J. Ergo precare etiam hodie. C. Pre-
cabor pro conſuetudine noſtra. J. Quid pro
conſuetudine? er animo precandum eſt. C. Quid
vero eſt ex animo precari? J. Agnoſcere men-
tis ſuæ ſordes, ſuam egeſtatem ac miſeriam,
& in hac agnitione demiſſe ac ardenter ani-
mum allevare ad DEum, omnium bonorum
fontem & largitorem. C. Ego vero te videre
ſoleo ore orantem. J. Ore quidem, ſed non
ore ſolo, at linguâ, animi interprete.

IV. De adventu condiſcipuli.
POLILVCARFPUS & NATIHANAEL.

P Salve, Nathanael. N. Ago gratias, Po-
“ lycarpe. Unde venis? P. Ex ædibus pa-
tris mei. N. Quid affers? P. Me ipſum: ve-
nio miſſus in ſcholam veſtram. N. Hoſpes ac

condiſcipulus noſter eris gratiſſimus. P. Agno⸗
co

1 Diben⸗

A pehen u
0 ligne,
e uiciut: r

ti.

b

erbdimnt Cn
Steri. eſt
Hocdfe edim, in
n bocle, C,D.
r.). Qd
nlenef. C
NWre er
luten a wleinm,
ſe 1. Trente n
OInnium bononnn
oo feio te ilen

Glilen, Eed en

Mtenpret,
odſeipal.
TANAL.
en ranis,
D.r eubos N-

1 Ne gom: 1
m. N Hoſer

llimus. r
o

Colloquia Latina. 3

—

ſeo tuum erga me amorem, & laudo. N. Ve-
nisne inſtruétus libris? P. Nullis, ut vides.
N. Ergo es miles ſine armis. P. Non pugna-
bo, ſed diſcam. N. Immo facilius eſt, edere
ſine orbe ac cultro, quam diſoere ſine libro.
P. Quod nondum habeo, comparabo. Interea
mihi ediſſere, quid tractetis in ſchola veſtra.
N. Ediſſeram, attende. P. Ut vis, attendam.

V. De lectionum initio.

P. Ecquod eſt lectionum veſtrarum initium?
N. Sacrum: a DEO enim capeſſendum eſt re-
rum omnium primordium, præcipue in ſtudiis.
P. Bene facitis, ſed narra, quomodo? N. Pri-
mum precamur, deinde canimus, poſt legimus
ſceripturam ſacram, quam Præceptor interpre-
tatur. P. Precari poſſum, uti & legere, ſed ca-
nere nondum didici. N. Uſus ez Magiſter opti-
mus, qui non ſolum verba, ſed etiam nume-
ros (Græci melodiam vocant) ſenſim docet.

VI. De præparatione ad lectionem.

P. Quid agis, Nathanael? N. Præparo me
ad lectionem inſtantem. P. Ad quam? N. Ad
penſum datum in verbis diſcendis. P. Quomo-
do te præparas? N. Diſcenda lego ac relego,
& quidem mente attenta & voce clara. P. Sic-
cine procedit iſtud negotium? N. Quidni?
non autem ſufficit lectio aut relectio una, ſed
vel decies, immo vicies ac tricies repetita.
Sic ſine moleſtia ſenſim proficio ac diſeo. Se=
A 2 quere

4 Colloquia Latina.

quere me, experieris. P. Optime mones, ſe-
quar conſilium tuum.

VII. De lectionis recitatione.

P. Recita mihi lectionem tuam, Nathanael.
N. Tibine, Polycarpe? quis in tuam me di-
ſciplinam tradidit? P. Si recuſas in hoc nego-
tio meus eſſe diſcipulus, ego tuus ero, & tibi
meam recitabo lectionem, ut recitatio coram
præceptore deinde ſit eo expeditior. N. Reci-=
ta, attendam. P. Sed ita attende, ut mihi hæ-
ſitanti aut erranti ſubſervias. N. Subſerviam.

VIII. De attentione.

P. Perge, Nathanael, in exponendo colloquio;
Præceptor jubet. N. Dic ſtatim, ubi delieris,
nam neſcio. P. Cur non attendis? N. Cogi-
tabam de prandio. P. O te negligentem & eda-
cem! vix ſcholam es ingreſſus, & jam ani-
mum habes in patinis, qui in libris eſſe debebat.
N. Monſtra, quæſo, monſtra lectionis tuæ ter-
minum, ne vapulem. P. Hac vice monſtrabo,
ſed, ſi ita perrexeris, te deſeram, deſertus au-
tem certo vapulabis.

IX. De negligentia.

P. Cur frater tuus fere nunquam tenet lectio-
nem ſuam? N. Quia eſt piger & negligens.

P. Unde ipfſi exiſtit iſta negligentia? N. Inter
alia e vitio edacitatis, ſive voracitatis. P. Opti-
me judicas: Nam plenus venter non ſtudet li-
Senter. N. Ita ſane eſt, & frater meus pro
avi⸗

lilißte⸗ la

- .
cabrher mtoe
3 el me
ot d⸗
get, Nvin el
6onnilin
1 De dle
1e ici N
cur. NNn
n. kun, g

Lefhuine
E 4

. NWeENe
Phugelrig
on ſet un
eieluuru,

RA
MAC
an Alhohn

Incktenpis d

1 ſenl Eekan
anm kcum

(un unn

gln on

I

ün
6In ibi con

eee⸗
nggaumun.
4

,,
Atina.
—
910

ONtine nonez
tecſtltone
mtam, Natnnng

gud in tan we
Kelluzin hoe ,

potnng erd, An

9 I kecitatig elr
heciägt. N.Ne
Altende t nitiin
. N. oblenin.

tentione.
eipopencocolon
Nanim, vbi Eelen
AWendR. N
te negieemen d
Igreſi, & n 1
1nlebris ele gebenn
ſra ectonis tue t

Hho Fice nonttntm

eeran, gelertis

lgenta
nguen enttleſt
tper 8 elte
Migenin N. Ir
Ctactiis. 50
Neiter ton l
Fuer e

3

Colloquiz Eatina. 8

aviditate ſua ſemper majorem jentaculi partem
poſtulat. P. Sed anne accipit? N. Plerum-
que, quod cupit, capit. Interdum vero ven-
trem citius replet, quam oculos. P. Rem nar-
ras bono puero indignam.

X. De diligentia.

P. Cur me adſpicis, Nathanael? N. Mi-
ror diligentiam. P. Non meretur illa tuam ad-
mirationem. Facio, quod debeo; neque id,
quantum ſatis & æquum eſt. N. Cur vero es
tam diligens? P. Quia diligo. N. Quid aut
quem diligis? P. DEum & ſtudia: DEum, quia
laborem nobis commendavit, immo præcepit;
Studia, in quibus præſtantiſſimum eſt laborandi
genus. N. Bene laboras, nec male philoſo-
pharis: laudo diligentiam tuam. P. Laudare
non ſfufficit, ſequi optimum eſt. Sin minus, di-=
ligentia laudatur & alget.

XI. De ſcriptione.
ANDREAS & CHRISTOLPIONUS.

A Eamus in ſcholam, Chriſtophore. C. Non-
dum eſt tempus diſcendi. A. Ergo nec
ludendi. Veni! Pædagogus vocat. C. En!?
adſum, ut eam tecum atque ſeribam, ſed tuo
calamo. A. Habeo tantum unicum. C. O me
oblivioſum, qui non ſolum pennam, ſed etiam
chartam oblitus ſum! A. Bonum habeto ani-

Dmum,;, chartam tibi commodabo, nec deerit,

qui commodet calamum. C. Agnoſoo amorem
A 3 tuum,

5 C. 6 Moquia Latina.

—

tuum, Andrea, grato animo. A. Sed cave;
ne poſthac quidquam rerum tuarum obliviſca-
ris. C. Cavwebo.

XII. De repetitione.

A. Repetitio eſt mater ſtudiorum. C. Quis
ita dixit? A. Pater meus. C. Num etiam pa-
ter te docet domi? A. Utique; præcipue me
excitat ad repetitionem eorum, quæ in ſchola
audivi, legi & didici. C. Siccine tibi com-
mendat repetitionem iſtâà ſententiâ, quam pro-
ferebas? A. Omnino ita eſt. C. Jam iutelli-
8o mentem tuam. A. Niſi ego domi repeti-
viſſem ea, quæ heri didici, jam me Præceptor
deprehenderet imparatum, ſicut te. C. Me-
tuo ſane, ne vapulem.

XIII. De ſilentio.

A. Heus, Chriſtophore! rem tibi narrabo le-
pidam. C. Mitte me garrule, Præceptor no-
bis impoſuit ſilentium. A. Non ignoro: nec
clamabimus, nec clara voce loquemur, ſed
admodum ſubmiſſa. C. Nec ſubmiſſe garrien-
dum eſt. A. Quis audiet? nemo. C. Erras,
DEus audit, qui ubique præſens eſt. A. Si-
lebimus!

XIV. De teſtimonio diligentiæ.

A. Heri non accepi merendam. C. Quæ
erat cauſa? A. Negatum diligentiæ teſtimo-
nium. C. Cur illud tibi negaverat Præceptor?
A. Quia in ſtudiis haud fueram diligens. C. De-
SE&ctus diligentiæ juſta eſt caula negandi me-
ren-

ſaor!
SAE
N

A
Wkb

be lce
nnleih
n leni
ntent
ir Cr

ſum aumumemn
ls Meinn,
Ellnten dht,

.

lg
ins ,sel

Ce

Ctint,
n
d 4 Ll care
mtunn Ulrilen

etitone,
Hlinn,. S
3
L Num eting
lUinne; Prerſpveng
rum, Gur in ſdi
Dleſe tbi an
Elenti, gun 1
et. C Am intl
enn Comi ere
i,ſm ne Mutt
1,ſent t N

Wed.

el ten thi mme;
Mule, Mrrenor
4 Mon inoro: n
oee onenur,
le Cbniſe guneer
Deno. C. Ults
rrets el. A,

io Clgente.
cencam. C. C.
dtiigenie veiin
Aguretir Drkcee⸗
un Cligers 11.

crula negnt
le

Colloquia Latina. „

rendam. A. Id expertus ſum damno meo.
C. Sic, quæ nocent, docent; &, qui nihil me-
retur, nullam accipit merendam.

XV. De ſcriptura ſacra.
JACOBUS & MAR TTINUS.

J Quis eſt novus iſte liber, in quo tam at-
tente legis, Martine. M. Eſt ſcriptura ſa-
cra, ſive ſacer codex. J. Hunc librum nec
novi, nec habeo. M. Cares ſane egregio the-
ſauro. J. Itane hic liber theſaurus eſt? M. Eſt
certe, & quidem theſaurus quovis auro præ-
ſtantior. J. Cur eum habes loco theſauri?
M. Quia continet verbum ac voluntatem DElI
de noſtra ſalute, inprimis æterna; unde eum
vocare ſoleo epiſtolam. J. Qualem? M. Mis-
ſam ad humanum genus. J. Si tantum eſt hu-
jus pretium, rogabo patrem meum, ut mihi
eundem donet.

XVI. De creatione.

J. Quid legis, Martine? M. Hiſtoriam crea-
tionis. J. Quis eſt creator? M. DEus omni-
potens. J. Quid creavit? M. Mundum uni-
verſum. J. Quomodo? M. Ex nihilo, per
infinitam ſuam potentiam. J. Quando?
M. In principio omnis temporis creavit omnia;
eaque ſex diebus digeſſit atque exornavit
quam ſapientiſſime. J. Quem in finem? M. IUIt
manifeſtaret ſuam potentiam, bonitatem ac

ſapientiam.

Colloquia Latina.
XVII. De angelo & homine.

J. Quænam eſt (res) nobiliſſima rerum crea-
tarum? M. Angelus ac homo. J. Quid eſt an-
gelus? M. Spiritus. J. Quid eſt ſpiritus? M. Qui
non habet corpus; ipſam vero angelorum na-
turam non intelligo. J. Quid obeſſe nobis vel
rodeſſe poſſunt angeli? M. Permultum ſane.
J. Quamobrem? M. Dati enim ſunt nobis ut
præſides, cuſtodes ac comites. J. Ubi hæc
audiviſti? M. Audivi ſæpe in templo, & legi
in ſacris literis. Lege easdem, ſic plura cogno-
ſces de angelis. J. Sequar conſilium tuum.

XVIII. De morte.

M. Cur fles, Jacobe? J. Quia ſoror mea mor-
tua eſt. M. Doleo, & tecum lugeo. Sed ubi
nunc eſt? J. Mortua eſt, ut audiviſti. M. Ita-
ne plane periit? J. Corpus quidem video, ſed
exſangue & exanime. M. Nunc vides, quid
corpus ſit ſine anima. J. Video, ſed, ubi ani-
ma ſororis meæ ſit, neſcio. M. Fuitne ſoror
pia? ]. Fuit ſane. M. Ergo ejus anima eſt in
cœlo, in ſede beatorum.

XIX. De reditu in vitam.

J. Cras non potero venire in ſcholam.
M. Quamobrem? J. Sepelietur ſoror mea.
M. Video te nunc hilarem, cur non amplius
luges? J. Quia audivi, eam aliquando excita-
tum iri, & redituram eſſe in vitam. M. Quan-
do? J. Die hujus mundi extremo. M. Interea

tamen

V
(.Crad wei

(vortounl

prſey
emnen wem,
Nn ſon ener
n lle Kt
WRN
ehuun
ClsNler N
nun Hiizan
Ar an dn
Tupinmn ,
kfhgghinon
uim urnonen
ECin, an
Diledlitn
Mken, ai
u Lerna
R
or Ch

ia

Gtin,

Uunin
llln ünn tez.
onc . g.
dekhhimen
Neng eelorint
lobeſt Nobe
Mkermeltum ir,
l enmn lunt dobsn
Unte. .. Uni ke
bentengho, A
den, ſeplunen
Conllium muun.

Morte.

Quſrornern
KWUn dege Nels
It aucfrid. Nt
gnſten vſene
Mnr nits, gl
iteo, Lel, ubian
.E. uiene Oror
eſs mnind eſt in

n Wtn.
enire in kenolan.
eletut Cror wer
Cn don anhi
nAqunndh ex
IWtum. M.
geno. M.Eel

Colloquia Lutinn. 9

—

tamen mortem meditabimur. J. Bene mones,
nam etiam nos mortales ſumus.

XX. De extremo judicio.

J. Cur ita contremiſcis, Martine? M. Ful-
gurat, & mox tonabit. J. Meminerimus judi-
cii extremi, ubi DEus inter fulgura ac horren-
da tonitrua nos citabit ad tribunal ſuum.
M. Quem in finem? J. Ut ipſi, tanquam ſu-

premo judici, rationem reddamus vitæ noſtræ.

M. Simulabo, me fuiſſe pium. J. Pudeat te
ſimulationis tuæ, impudens ſimulator! num
putas, fieri poſſe, ut DEum fallas? M. Agno-
ſco errorem meum, &, me erraſſe, fateor.
J. Non ſolum errorem, ſed etiam malitiam
tuam agnoſce & exue.

XXI. De vita & morte æ&terna.

J. Eheu! migravit hinc Chriſtophorus, ami-
cus noſter. M. Quorſum? J. Ad vitam æter-
nam, depoſitis corporis exuviis. M. Quando?
J. Hodie circa horam ſeptimam matutinam.
M. Heu optimum Chriſtophorum! J. Recte

eum vocas optimum, nam Chriſtum ferebat

in animo, ut nomen ejus indicabat. M. Ergo
nec dubito, eum frui vita æterna. J. Nec
ullam habes dubitandi cauſam. Pii enim mo-

riuntur beate, ſed impii poſt hanc vitam ſub-

eunt mortem æternam.
XXII. De deſiderio rerum cœleſtium.
J. Sequamur Chriſtophorum, Martine!

M. Non poſſum. J. Quidni? M. Dic, quomodo
. A &&

10 Colloquia Latina.

& quorſum? J. In cœlum, per ſancta vitæ cœ-
leſtis deſideria. M. Eum tamen non aſſeque-
mur, nec reducemus in hanc vitam aut has
terras. J. Neque id tentabimus; ſed per ſanéta
ſuſpiria abducemus animum ab hujus mundi
vanitatibus, ut paratus fit ad beatam mortem.
M. Neſcio, quando moriturus ſim. J. Ideo
obſervare debemus dies ſingulos, quia nobis
unus eſt absconditus. M. Videris mihi eſſe ſa-
piens. J. Da operam, ut etiam ipſe ſapias.
Nam mortem ſalutariter meditari, eſt ſapere.

XXIII. De auctore ſeu fonte virtutum.
PAULUS & AKkE1TOPIILUS.

Unde eſt aut oritur virtus, chariſſime
Paule? P. A DEO, ſummo ac perfectis-
ſimo bono, omnium bonorum audctore, atque
virtutum fonte inexhauſto. A. Quomodo hau-
rimus ex hoc fonte? P. Per preces, animo
DEl dona in ſe derivante, ac ſincero, qui etiam
ipſe DEl donum eſt. A. Ergo, ut intelligo,
extra communionem cum DEO nulla eſt vir-
tus, nullum virtutis exercitium? P. Recte in-
telligis; incipis jam ſapere per DEl gratiam.

XXIV. De ſapientia.

A. Quid vero eſt ſapere? P. Spiritu DEl ita
illuminari, ut guſtum percipiamus in virtu-
tibus ac in communione cum agnito DEO.
A. Quid præterea? P. Nihil. Numquid præter
DEum & illuminatæ mentis virtutes requiris?

A. Non requiro quidem, ſed tamen ſcire aveo,
anné

Glou

—
cglmnin
rs koninen
Cteorl
C D

s ſheema

Net

N He

ikelribe

4
e.

AN
W.

ni e l
N Ahri
ſathenli
e n no

1rſalihn

tine,

eluchie e.
Uaen udn e.
Ne in Na
nu,ipiin
In Aidtun
aAlbenum noer
ud in. le
ſdolle, Ioin oi⸗
knric
Kdan i lan
nelitm, Men

fontenitnun
6VOPEILC.

l Firtus, Cunihre
rmwe Tere gic⸗
Crom ude, m
. 4. Corote
Ur Meres, n
1e Me littin
Ino, ur me te
DE0 oula ett ni⸗
fumt . Neckein⸗
er Dklgeniam.
pemi.
. rin Dli
Cpümns in Nirtu
cuin Uito⸗ 510
Nngi en
SNunss ker⸗
Auumen ſciren

„

„.
7

Colloquia Latina. 11

anne omnes homines ſapiant? P. Pauciſſimi
hominum poſſident ſapientiam. A. Quæ ſub-
eſt ratio? P. Quia DEum non timent. Nam
timor DElI eſt ſapientiæ initium.

XXV. De timore DElI.
A. Quidnam eſt timor DEI? P. jam audivi-

ſti: Sapientizæ initium, immo virtutum omnium
cotmplexus. A. Hæc nondum ſatis intelligo.
P. Ergo tibi declarabo. A. Expecto declaratio-
nem tuam avide. P. Qui DEum recte timet,
is eum vere agnoſcit, reverenter amat, &
ejus juſſa exſequitur; atque ita voluntati ejus
fit conformis. A. Ut audio, ardua res eſt
timor DEl.

XXVI. De amore DElI.

A. Quid eſt amor DEI? P. Eſt fructus ſpiri-
tůs ac fidei. A. Quid continet? P. Affectum
animi ſincerum, qui ſemper verſatur in actione
virtutis; hoc eſt: homo, DEum amans, lu-
benti animo omnia Chriſtianismi officia per-
agit. A. Talem affectum, ſeu animi habitum
mihi opto. P. DEus det eum utrique noſtrûm.

XXVII. De virtutum exemplari per-
fectiſſimo.
P. Ecquis eſt optimus virtutum omnium
magiſter? A. Chriſtus ] Eſus, Servator noſter.
P. Quam ob cauſam? A. Quia perfectiſſi me
ipſe præſtitit, quod perfecte docuit? P. Ergo-
ne ſolum Chriſtum imitemur? A. Omnino,

ita tamen, ut eos quoque æmulemur, qui

etiam

12 Colloguia Latina.

etiam ipſi Chriſtum vere imitantur. P. Utinam
omnis vitæ noſtræ actio eſſet Chriſti imitatio.

XXVIII. De oppoſitis vitiis.

P. Quid eſt vitium, Aretophile? A. Eſt
morbus, immo peſtis animi. P. Quomodo
pellitur hic morbus? A. Per ſtudium virtutum.
Nam, qui virtutem induit, vitia exuit; qui
virtutes amat, vitia odit. P. Quodnam vere
vitium eſt juventuti nocentiſſimum? A. Phi-
lavtia. P. Ergo huic morbo per DEl gratiam
medebimur.

XXIX. De horto.
VALENYINUS & HERWANMNUS.

V Unde venis, Hermanne? H. Ex horto-
* V. Quid inde affers? H. Flores varios-
V. Immo faſcieulum florum odoratum, ut video.
Quis eo te donavit? H. Hortulanus, vir pro-
bus, & qui ſummopere me diligit. V. Sed cur
non affers pruna, immo mala & pira? H. Pru-
na jam comedi, ſed reliqua poma nondum ma-
turuerunt. V. De floribus numquid cogitas?
H. Cogito aliquid. V. Quidnam? H. Nos ſu-
mus inſtar florum, adeo, ut aliquando de no-
bis ipſis cum Poëta dicere poſſimus: MWos quo-=
que ſtoruimus, ſed fos fuit ile caducus.

XXX. De frigore & igne.

V. Cur non ſcribis, Hermanne? H. Digiti
mei rigent ftigore, nec eſt ignis in fornace,
unde muſeum calefiat. V. Age, cxcitabimus
8 ignem

Mmu

nbeck
8

on

3
meno,l
W
V. Oner
Alberanet

Hellen Pr
n kent
nor ſpe .
1 E.Abt
ftoncte
U De⸗
UMl
nd gie

i.

—
Eunnh Ulinmn
Ci nnto,
ts ri
etopble, N
m he Qvonch
ludium Vireuun
Ntn eruit G
1. QlCdam venn
unonn NPn

erll gin

Ctto.
NAYNE
el . k Wr.
M MR NR
NMorkunurdilen
Ougnun, NN.
ilgte. VEler
Cpia! Hr.
Onn vondom me
umguld ogiag,
un’ H. NsK.
Uigunce Ge no⸗
üms: Mot ue⸗
Henheeu.

Kige.
me! I. De
ns in falun
Ee, Gainns

81
7

Colloquin Eatind. 13
ignem folle. H. Follis adeſt, ſed lignum deeſt.
V. Ecce! lignum hic eſt. H. Novi, ſed eſt hu-
midum, arido opus eſt. V. Cur non ſuſſicit hu-
midum? H. Quia, ſi igni admovetur, nil niſi
fumum producit, fumus vero infeſtat oculos.

XXXI. De pluvia.

V. Cur venis tam ſero in ſcholam? H. Tem-
peſtas, cujus tranſitum expectabam, me retar-

davit, ſicut heri te remorabatur pluvia. V. Jam-

ne deſæviit? H. Deſæviit quidem, ſed ab orien-
te rurſus ſurgunt nubes atræ, pluviam minan-
tes. V. Immo fortaſſe imbrem aut nimbum.
H. Expectemus, quid ſerus veſper ſit adyetu-
rus. V. Inprimis, ſi ſuborta fuerit procella.

XXXII. De morbo.

V. Cur frater tuus hodie non erat in ſchola?
H. Laborat morbo. V. Quonam? fortaſſe pi-
gritiæ. H. Minime, ſed febri. V. Ego heri
etiam æger eram capite, quod mihi dolebat, &
tamen ſcholam frequentabam. H. Ego vero
ſæpe laboro pedibus, qui recuſant ire in ſcho-
lam. V. Sed eunt tamen. H. Omnino eunrt.
Nam timor virgæ etiam invitos pedes currere
cogit. V. Faxit DEus, ut ſanam mentem ha-
beamus in corpore ſano.

XXXIII. De alauda & luſcinia.
ARNOLDVUS & NICOLAVUS.

A Audivi heri alaudam, veris nunciam.
◻.' N. Nonne etiam luſciniam? A. Nondum;
hæe

14 Colloquin Latina.

hæc enim non veris, ſed æſtatis eſt prænuncia.
N. Utra vero canit ſuavius? A. Luſcinia. In-
ſignis tamen eſt etiam vocis ſeu cantus præ-
ſtantia in alauda. N. Omnino, ideoque nomen
habet a laude, laudat enim Dominum creato-
rem ſuum. A. Scita eſt hæc nominis ratio.
N Nos vero inde diſcamus multo magis DEum
laudare. A. Id omnino æquum eſt, dedit
enim nobis vocem humanam & articulatam.
N. Interea vero gaudeo, appropinquare tem-
pus, quo poſſimus avium nidos inveſtigare.

XXXIV. De mendacio.

N. Cur heri non fuiſti in ſchola, Arnolde?
A. Carebam calceis. N. Mentiris, nam vidi
te ambulantem in foro. A. Kogo te etiam at-
que etiam, ne dicas Præceptori. N. Ergo
mentitus es. A. Fateor, modo Præceptor non
reſciat. N. DEus tamen novit. A. Ille me
non cædet virga. N. Graviſſime erras, noli
irritare ad vindictam DEum, ſeverum judicem,
cujus virga peccatoribus aliquando erit intole-
rabilis. A. Etiam mendacibus? N. Omnino,
nam imitantur diabolum, ſpiritum mendacis-
ſimum. A. Non mentiar poſthac. N. Faxit
DEus, ut ſerves promiſſa.

XXXV. De furto & mendacio.

N. IIbi, & a quo, accepiſti iſtum annulum,
Arnolde? A. Inveni eum in platea. N. Quan-
do? A. Nudius tertius, cum venirem e templo.
N. Sed ego illum adhue heri vidi in digite
amitæ

Nupuin 4
—

—
cGor. A
renchont

„

N

N 1 e
Ner N.e
Centen in

6

Aedu,Ee
NNrm.

WI

en
enb Elmla
. 4 Bene
n mdo.
uepili

ſehlegi Wune

ti
Dnnn
num cenn
e oninis nti
nllo egisDbir
uun lt, geti
n C miellten
nohinun ter
tsimeſigre,
Net,
chola, Arnolte
bnniis, han riii
eeim 1.
GNN. N den
VCdo Drrcepor
WVI A Ile n
Me enas, nl
Ererum idcen,
unch et intole.
61 NOmniv,
iitun menczeß⸗
Oltne. N. Fann

enlaco⸗
iſtumennlum,
Prer N
itene tenn
i ai in⸗ 6

.*

Colloquia Latina. 1 5

amitæ tuæ, Sabinæ. A. Illa eum fortaſſe amiſit.
N. Mendacem oportet eſſe memorem. A. Cur
me vocas mendacem? N. Non ſolum es men-
dax, ſed etiam fur. A. Quid abſtuli? N. An-
nulum. A. Id vix probabis. N. Jam ſatis pro-
bavi, immo tu ipſe probâſti, ſeu confeſſus es,
A. Quibus verbis? N. Credisne, me annulum
heri vidiſſe hærentem in digito amitæ tuæ?
A. Id non negabo. N. Quando vero tu eum in-
veniſti in platea? A. Ante tres dies. N. Ecce
mendacem, qui ſui eſt immemor, & invenire
poteſt, antequam aliquid amiſſum eſt! A. Fa-
teor furtum & mendacium. N. Sane pudeat te
utriusque, inprimis mendacii, quod turpiſſime
a te iteratum eſt. A. Crede mihi, non ſolum
facti me pudet, ſed etiam pœnitet atque piget.
N. Utinam ſerio!

XXXVI. De ira & odio.
N. Cur iraſceris, Arnolde? A. Titius me
fuſte percuſſit? N. Putabam, Titium eſſe ami-
cum tuum. A. Ex amico factus eſt inimicus
odio dignus. N. Erras Arnolde, nam debe-
mus etiam hoſtes noſtros diligere. A. Sed illi
nos non diligunt. N. Nec nos DEum amavi-
mus, & ille tamen nos amat impenſe, ut ipſum
redamemus, & ſimul amore complectamur ini-
micos noſtros. A. Bene mones, ignoſcam Ti-
tio, ipſumque amabo.

XXXVII. De animo ingrato.
A. Unde accepiſti novum iſtum librum,
Nicolaés? N. Ab avunculo meo. A. Num ipfſi
gratias

16 Colloquia Latina.

gratias egiſti? N. Oblitus ſum, nec opus fuit
gratiarum actione. Non enim poſtulavit eam
avunculus. A. O ingratum hominem, qui
non vult gratias agere, niſi exactas. Fuitne
tibi gratus liber? N. Fuit omnino, & adhuc
eſt. A. Vide impudentiam tuam; liber eſt
Sgratus tibi, tu vero es ingratus erga ejus dato-
rem. N. Agnoſco errorem ac vitium meum.
A. Sed ita illud agnoſce, ut emendetur.

XXXVIII. De inſtruenda menſa.
CHIS8 TIANUS & POLLFCARFPVUS.

C◻ Sterne menſam, Polycarpe, eamque rebus
neceſſariis inſtrue. P. Jam factum eſt,
ſed mappulæ manuales ſunt immundæ, nec ſa-
tis aptæ ſunt ad recentem ſeu mundiorem map-
pam, quam mihi mater ſuppeditavit e ciſta.
C. Hæc cura eſto matris, modo mundi ſint or-
bes, nec negligatur appoſitio panis, ſalini ac
poculorum. B. Omnia parata ſunt. C. Cura,
ut apponantur cibi. P. Ecce jam affert famu-
Ius fercula. C. Mallem ipſe eſſe dapifer.

XXXIX. De ſiti ac potu.

C. Fauces meæ jam arent ſiti. P. Igitur eas
riga. C. Nemo eſt, qui mihi potum miniſtret.
P. Eſto tibi ipſe miniſter. C. Neque adeſt ce-
reviſia, niſi admodum tenuis, ſeu ſecundaria.
P. Talis potus convenit pueris & literarum
ſtudioſis, nam cerebrum haud tentat aut tur-

bat. C. Sed aceſcit. P. Mentiris. Eſt defæcata,
bonæ

lirin

—
c v grlt l

W

Nere
Lin
1Cbritte,

lun, &

* 1 Cll

ITTN
AN

De le

gun Wie vor
D, Tef
Itd tuit Menn
Sls Eegondis
6, unn Chl
ARENRRAN
en tid wem. .
nwer, Edotn
Etgum ne mgul
u iceinit

elre ſoe

tie

—

0
n rg ii

llitenm
un nien, gul
l end litne
Omnno, C
N tuan; eg
tnera eins en.
n r Fitunm neun
tementetur.

enca wente.
91⁵⁵⁵⁵

he, eumae rebn⸗
n bdun el,
nmnnde, neeſ⸗
Eummdem.
npelmert e eſ
Dodo munciſre⸗
ſio uns, Ai
taſnt 0,0
ce aun aler fin

ele nit

lueſonn

lii Dlgtar es
Uüpotun Ninilre.
Nege ntit
le, buſeonnr⸗
tets & Iuemm
Pud tenrn uu⸗

rth 1

Colloquia Latina. 17

bonæ notæ., ac grati ſaporis. C. Ergo bibam
cereviſiam tantopere laudatam. P. Ita vero,
ne poculum ſine reſpiratione exhaurias. De-
ſine, deſine, Chriſtiane, ut circumagatur ſeu
obambulet poculum, & nobis quoque noſtra
portio ſuperſit. C. En! capeſſe.

XL. De fame & edacitate.

C. Cur tam avide voras, Polycarpe? P. Ve-
bementer eſurio, Enmes veroô optimum eſt con-
dimentum. C. Si eſuris, ede, nec vora diſten-
tis buccis, ita, ut plenos ac dentibus non com-
minutos bolos deglutias, & quidem ſepoſito
bane; nec tantum cibi in os ingere. P. Sed
ſapit egregie. C. Ergo ſeda ſaporem paulatim,
nec te obrue nimia ingurgitatione cibi. P. Mo-
rem tibi geram. C. Vide, quam fœde te in-
quinaveris, cibis ex ore defluentibus. P. Abs-
tergam me mappula. C. Geſtus edendi muns
dus oſzo atque modeſtus.

XLI. De adventu convivæ.

P. Accede, Chriſtiane, nondum enim, cum
tu abeſſes, omnia ſunt pereſa. C. Ago gratias
pro invitatione veſtra, fames me non exſtimu-
lat. P. Nihilominus ad menſam i nobiscum, &
ede, quantum libet. C. Salvete fautores &
amici! bene ſit vobis cœnantibus! P. Et tibi
nobiscum cœnaturo! occupa hanc ſellam aut
iſtam, ubi tibi ſedes erit commodior. C. Gra-
tulor mihi de veſtra ſocietate & amieitia. P. Et
B In

„

18 Colloquia Latina.

tu nobis es gratus, ſed longe eris gratior, ſi
cultrum expedies, & ipſe cibum petes e pati-
na. C. Facio, quod imperatis. P. Non impe-
ramus, ſed rogamus amicum amice.

XLII. De piſcibus.
JOHANNES & THEOPIIILUS.

Ecce piſces, Theophile, & quidem frixos.
T. Cujus generis? Suntne carpiones, aut
percæ, aut lucii? J. Lucii. T. Nunc novi
cos. J. Sed quale proverbium heri audivimus
de piſcibus? T. Mihi non venit in mentem.
. Ergo nec piſcis veniet in ſtomachum tuum.
.„Eja, dic mihi. J. Magis mutus es, quam
bpiſcis. T. Nunc memini; immo ſuecurrit mi-
hi aliud. J. Quale iſtud eſt? T. Piſeem na-
tare doces.

XLIII. De menſa ſecunda
ſeu bellariis.

POLFCARKPUS & CHRIS TIANUS.

P Surgamus, Chriſtiane, & adſtemus menſæ;
ut mox cibos ſeponamus. C. Expecta pa-
rumper, mi Polycarpe. Nam video in proxi-
mo conclavi inſtrui patinam uvis, pomis & nu-
cibus. P. Sed non pro nobis. C. Quidni? novi
animum matris, quæ nobis raro aliquid negare
ſolet. P. Ergo roga illam demiſſe. C. Expe-
Gtandum erit adhuc pauliſper, donec appolſi-
tum fuerit egregium illud ferculum.

XLIV.

Chnn iren
Copenn dan
Kpekena.
WN
D,niſblirm
Rerr) Nfr

Cinſining rec
I Pen
unmcun eton
kn Gnn
Uemheclline
4

Mded

uil eme
6,AEhikhor
n N
3

lb.
OPLTS

Cgicen fine
e Crhionez,
l., Nne pori
n kerizucininng
eni in memten.
lomachum tun.
Mltus er, Muni
nmd ccunkm.

N Men

1Keunca
6
WVTYAAN.

Adlenmus menſe,

( Eypech

n ſeo n proni

ig doms &
Qricni) vo
Ionlquic negen
niſe. C. dy,
1) Conee ⸗
lun .

Colloquia Latina. 19

XLIV. De cantione.

PDAGιU &ẽĩ DISCIPVUILUS
7TMOTHIE US.

P Porrige mihi librum cantionum, Timo-
thee. T. Quem in uſum? P. Ut cana-
mus. Solemus enim precibus, quibus DEO
gratias agimus pro cœna, addere unam atque
alteram cantionem. T. Ego- nondum poſſum
canere. P. Diſcendum eſt, quod neſcimus.
Ipſi etiam angeli ſuo exemplo nobis muſicam
commendârunt. T. Quando? & quomodo?
P. Nonne audiviſti angelicam illam cantile-
nam: Cloria in ecelſis DEU! T. Probe no-
vi, & operam dabo muſicæ, quia tanta ejus
eſt præſtantia.

XLV. De lectione ſacri codicis.

P. Ubi ſubſtitimus heri in lectione ſcripturæ
ſacræ? T. In fine capitis quarti ſancti Evan-
geliſtæ johannis. P. Vix credideram, te no-
tâſſe caput. T. Non ſolum illud notavi, ſed
etiam plurima, quæ circa illud monuiſti, adhuc
memini. P. Pergemus nunc ad caput ſequens
legendum cum epitome præmiſſa. T. Totum-
ne legam? P. Omnino, & quidem voce cla-
ra, tarda atque diſtincta, mente vero attenta

ac pia.

XLVI. De deambulatione.

P. Tempus eſt eundi cubitum, Timothee.
T. Vix audita eſt hora octava. P. Erras, mox
audietur nona. T. Permitte, quæſo, ut usque
B 2 ad

20 Colloquia Latina.

ad nonam hic maneam apud matrem. P. It
diſcurſare poſſis. Novi enim morem tuum pe-
tulantem. T. Abſit a me omnis pectulantia.
Tantum meabo paululum, memor ſententiæ,
quam nuper in ſchola diſcebamus. P. Qujus?
T. Poſt cœnam ſtabis, att paſus milte meabis.
P. Sufficere poſſunt ducenti.

XLVII. De exuendis veſtibus.

P. Sine mora exue veſtes, Timothee. T. Ex-
uam, ut præcipis, & quidem celeriter, cum
ſomnus urgeat. P. Eſto autem ſimul memor
dicti Paulini: Exuite veterem hominem. T. Sed
quid eſt homo vetus? P. Homo vetus, ut (æ-
pe audiviſti, eſt naturæ noſtræ labes, a prima
noſtra origine attracta; hæc magis magisque
exuenda eſt. T. Sed quomodo? b. Inprimis ſub
noctem, ita, ut in conſcientiæ examine explo-
remus præteriti diei acdta, variaque noſtra er-
rata, & ea ſerio emendemus. T. Quomodo
autem fit ea emendatio? P. Vera agnitione,
demiſſa deprecatione, & ſerio propoſito emen-
dationis.
XLVII. De lecto.

P. Confer te in lectum, tanquam ad lethum.
T. Quid ſignificat lethum? P. Mortem. T. Pu-
tasne, me hac nocte moriturum eſſe? P. Non
quidem hoc arbitror, fieri tamen poteſt, ut
moriaris. T. Ego potius dormiam. P. Sed
ſomnus eſt mortis imago. T. Fortaſſe reſpicis
verſiculum: Stulte! quid eſt ſomnus, d,
niſi

E d

Tes l

L Dock

THunnle n

chpee hol

vettibes

7. Cuonrokn
Ven gniton
ropolio een⸗

o.
gtun Ahrhun
Moren. I. Du.
mele! . N
Uiwen Poreh 6
Ormiam. 1
Iloralle teſt

Colloquia Latina. 21

niſi mortis imogo? P. Hunc ipſe reſpice, mor-
temque ac ſepulchrum tuum meditare, ſic non
eris ſtultus, ſed ſapiens,

XLIX. De nocte.

P. Compoſuiſtine te ad ſomnum? T. Utique
me compoſui. P. Ergo obdormiſce, mox ex-
tinguetur candela. T. Sic atra nox me terre-
bit. P. Non habebimus noctem obſcuram, ſed
ſubluſtrem. T. Ego nihilominus terreor. P. Ca-
pe ſomnum oculis, & timorem DElI fiducia
leno animo, ſic nullus erit terror tene-
Vrarum.

L. De cuſtodia angelorum.

P. Quid te adhuc jactas in lecto, inquiete?
T. Fortaſſe ducam totem noctem hanc in-
ſomnem. P. Qua de cauſa? T. Metus mihi
adimit ſomnum. P. Quid metuis? T. Tene-
bras immo mures & ſpectra. P. Omitte
iſtum metum, nam vanus eſt; habes ſanctos
angelos cuſtodes. T. Ubi ſunt? eos non vi-
deo. P. Nec poſſunt videri, tamen revera
adſunt, & pro nobis agunt excubias. T. Ex-
periar, an capere poſſim ſomnum. P. Quie-
ſce placide. T. Ego tibi quoque, chariſſime
præceptor, placidam noctem ap-
precor.

õ
B 3 COl-

X 6NHN ν2οτι⁰ RHMWMο πnHιοαμυe¼̃

COLLOAQAUIA
SEYBOLDIANA.

—,n

LI. Serum prandium.
CONN ADUS & DANIEL.

C Quando vis prandére? D. Ego jam pran-
„ di. C. Quotâ horä. D. Semidecima.
C. Tam cito igitur prandetis? D. Sic fere ſo-
lemus æſtate. Vos autem? C. Non prande-
mus ante undecimam, interdum poſt duodeci=
mam. D. Papæ! cur non citius? C. Expectan-
dus eſt pater, dum e curia redierit. D. Raro
igitur mature in ſchola eſſe, & precibus inter-
eſſe poteris? C. Raro admodum a meridie in-
terſum. D. Hoc impium eſt. Nonne mater
poſſet tibi dare prandium ante reditum patris
e Senatu? C. Poſſet quidem, ſed pater vult
a me expectari. D. Quamobrem? C. Quia
ſic illi placet. D. Nunc mihi tacendum eſt,
os enim mihi occluſiſti. C. Cur es tam curio-
ſus percontator? D. Puer ſum, & pueri ſem-
per cupiunt aliquid ſeire novi. C. Fateor: ſed
eſt modus in rebus, ut præceptor nos ſæpe do-
cet. D. Ergo diſcedamus, ut te Pranſum Gen-
eras.

later in
Ss R'r bei
enet Gpſcien
Kan wehm
En. N.
W WNNS.
obneni ene he
ierk gulen in
bne) in⸗
li trtr nil
Mlr dne
ihlr innoni
Ai egnlorn
lalertkere le in
Kil ſol; 8

Nere

ndiun.
04WL.

0 lgopmrn.
0D. Eemigerina.
N D. Kekereb⸗
CN
etum dol motei
Gtie Chice
lellert. 0. Nn
Eprecibis i
Oduma mericie i⸗
ſ. MWone natet
teteliumn ani
n, ed puer
Chrem C. Qui
bi oendun e
Cures tam curii
ſun, Lreri
4. CEeot:?
Gar mos
mer⸗
Kaß ⸗

Colloquia Latina. 23

seras. C. Ignoſce, quæſo, ſi qua in re te of-
fenderim. D. Ego abs te idem peto; ego, in-
quam, potius, qui te offendere potui loquaei-
tate mea.

LII. Ingeniorum diverſitas.
HENRIOVUS & 3AC0OBVUS.

H Jacobe! J. Quid vis? H. Repetamus
un lectionem. J. Non eſt mihi otium.
H. Quid habes negotii? J. Volo ſcribere.
H. Quid ſcribere paras? J. Dictata præce-
ptoris. H. Cur heri non ſcripfiſti? Qo
tempore ſcripſiſſem? H. Dum luderetur.
J. At ego nolebam amittere ludendi occaſio-
nem. H. Ah piger, nihil aliud quam luſio-
nes meditaris. Nonne diebus Mercurii &
Sabbati ternæ horæ nobis ſunt liberæ? J. Li-
beræ quidem ſunt, ſed luſui deſtinatæ (at-
tributæ). H. Immo partim luſibus, aut ali-
cui honeſtæ remiſſioni, partim ſtudio litera-
rio ſunt dicatæ. J. Fateor, ſed duntaxat iis .
qui volunt immori ſtudiis. H. Annon pote-
