ras heri ſesquihoram, aut ſaltem horam uni-
cam detrahere de ludo tuo? J. Tu ſtude,
quam diu voles, ego vero ludam, quamdiu
libebit. H. Per me quidem licebit, ſed in-
terim parum promovebis in literis. J. Non-
ne præceptori ſatisfacio? H. Utcunque. J. Tu
igitur vis eſſe ipſo præceptore ſeverior? Omit-
te me tandem. Age tu tuum negotium, ego
meum. H. Age, ut libet. .

B 4 LIIi.

Colloguia Latina.

LIII. Equeſtria.
RKICHARDUS & SAMVUEL.

R Profer ocreas, nam equitandum eſt.
* S. En, adſunt. R. Probe equidem abs
te curatæ, totæ albent ſitu. Opinor, nec
exterſas, nec unctas hoc anno, adeo rigent
Præ ſiccitate. Exterge ſubuvido panno, mox
unge ad ignem diligenter, ac macera, do-
nec mollelcant. 8. Curabitur. R. Ubi cal-
caria? S. Adſunt. R. Verum, ſed obducta
rubigine. Ubi frenum & ephippia? S. Sunt
in promtu. R. Vide, ne quid deſit, aut ne
quid ruptum, aut mox rumpendum, ne
quid nobis ſit in mora, cum erimus in cur-
ſu (itinere). Propera ad ſellarium (ephippia-⸗
rium) & hoc lorum cura reficiendum. Re-
verſus inſpice ſoleas equorum, num qui cla-
vi deſint, aut vacillent. Quam macilenti
ſunt equi, quamque ſtrigoſi? Quoties abſter-
gis aut paſcis illos in anno? S. Immo quo-
tidie. R. Nimirum res ipla loquitur. Jeju-
nant, opinor, nonnunquam totum triduum.
S. Minime. R. Negas tu quidem, ſed aliud
dicturi eſſent equi, ſi loqui liceret, quam-
uam ſatis loquantur ipſa macie. S. Curo
edulo. R. Cur igitur tu habitior equis?
S. Quia non paſcor fœno. R. Reſtat, ut ador-
nes manticam celeriter. S. Fiet.

LIV.

1es aked dihel

NANCrI

eguitindon 4
Pe elilen ,
Ohinor ) U
n, e iin
iounno, nor
1e Meerz, (⸗
In. N Ubi cal.
in, d bende
inia) 8 In
lt, a Ne
unencdum, Ne
Ror.
elardom enni
lfcenkam. N
n, Nun glie⸗
Qlan mclen
Coris Thlen
1 lnno go⸗
gunr ene
truen tridaum.
iten, Ed aliud
luerr, duam
Nack. . Cu
bubttior edus
Netur, uradn

„.

ler⸗

Colloquia Latina. 2 ⁶

LIV. Studium à cœna.
DANIEL & EN ASM.US.

D Quo properas? E. Fo cosnatum. Quid
tu? D. Jam cœnavi. E. Quot hor?
D. Quintâ, ut fere ſolemus. E. Quid nunc
ages? D. KRepetam aliquid eorum, quæ redde-
re habemus craſtino die. E. Ego didici ex Pæ-
dagogo meo, non eſſe tam cito a cibo ſtuden-
dum. D. Iſtud ego quoque didici, ſed nolo
nunc ediſcere. E. Quid ergo facies? D. Ego
quaſi animi cauſa prælectionem aliquoties par-
ticulatim legam & relegam. E. Quid tum?
D. Ita paulatim fiet, ut ſine cura, ſine tæœdio
ſine moleſtia bonam partem prælectionis edi-
ſcam. E. Iſta non ſatis intelligo. Et certe
videris mihi ultra ætatem ſapere. D. Non eſt
res adeo difficilis, quoniam te docere poſ-
ſem, niſi ad cœnam properares. E. De cœna
in tempore admones, ego igitur ejus cauſa me
domum recipio. Vale. D. Ducat te DEus &
reducat.

LV. Studiorum & ſalutarium monito-
rum contemtor.

KVDOLPHIUS & CAhOL.US.

R Quando repetes ludum literarium? C. Ne-
ſcio. R. Cur hac de re patrem non ad-
mones? C. Quid putas me curare? R. Pa-
rum admodum, ut credo. C. Profecto verum
dicis. R. Satis eſt ſigni, te non amare literas.

B 5 C. Scio

26 Calloguia Latina.

C. Scio legere, ſcribere, latine loqui, ſaltem
mediocriter: quid opus eſt mihi tanta ſcien-
tia? R. O miſerum adoleſcentem! Siccine
contemnis rem inæſtimabilem? C. Quid tu
ſic exclamas? Unde tibi videor miſer? R. Ami-
ce, nulla tibi a me orta eſt injuria. Quod
enim tibi dixi, non eſt convicium, ne tu in
malam partem accipias; ſed miſereor tui, quia
id contemnis, quod felicitatem parit. C. Lu-
crum, divitiæ & voluptas felicitatem pariunt.
R. Immo iſta multis fuerunt exitio; tametli di-
vitiæ ſunt donum DElI, nec nocent, niſi iis,
qui abutuntur. Verum enim vero nulla eſt
homini pretioſior poſſeſſio, quam virtus, &
rerum honeſtarum cognitio. C. Vis igitur
concionari, ut video. R. Utinam divinas con-
ciones audiviſſes diligenter! C. Hem, obtun-
dis me, nunquid vis? R. Ut bonam mentem
det tibi DEus. C. Eà fortaſſe tibi magis eſt
opus, quam mihi. Vale.

LVI. Patris ſollicitudo.
ELIAS & BFENEDIGTVUS.

E Audivi patrem tuum veniſſe hodie in Gy-
mnaſium. B. Verum audiviſti. E. Cujus
gratia venerat? B. Ut pro meis alimentis præ-
ceptori numeraret pecuniam, & me ſimul illi
commendaret. E. Nunquamne te ipſi com-
mendaverat? B. Immo ſæpiſſime. E. Quid
ſibi vult iſtà commendatione tam frequenti?
B. Amore vero me proſequitur. E. Quid tnn
B. Ideo

Mri
Sent re
Ne 4
menduy
e CNn
n ne nins
Cufenmt
n Cm wn,
kemnbeg as
Eehet)en
nn ltie
Piorines .
nlem,
nt unhin

i e
Weand, d
Cnnumnnn /
Pcenhptil
1es Pladnt

1
40OEA

n ſees
Nini
Miimmi 0
1glehnn
genpphon
h
müie

inini,
Vlcium he
Nnieror tui, N
ennit C.I
Tihen mgin.
ti, unetl i⸗
Icent, ull i,
n Nero nuln e
Ovum Fittus,
N C.V igtu
unm ükinns on
Men DMn
Ut bonum menter
le thi nie

Cnco⸗
00TYC.
iletwie n.
Crfl Cis
EsAürentspre
Are Cnl 1
nne de
jlim. bG
un ſlelt,

„'G

Colloquia Latina. 27

B. Ideo cupit me diligenter erudiri. E. Quid
ſicommendat, ut ſœæpius vapules? B. Ea eſt
fortaſſe cauſa, ſed quid inde? non propterea
diligit me minus. E. Unde iſtud colligis?
B. Quia puero tam neceſſaria eſt correctio,
quam alimentum. E. Verum quidem dicis,
ſed pauci ita judicant, nemo enim eſt, quin
panem, quam virgam, malit. B. IIlud eſt na-
turale omnibus, quis neget? ſed tamen patien-
ter ferenda eſt pœna, præſertim juſta. E. Sed
quid ſi pœna ſit injuſta? B. Ea quoque patien-
da eſt nihilominus. E. Cujus cauſa? B. Propter
JEſum Chriſtum, qui mortem injuſtiſſimam,
eamque acerbiſſimam tulit pro peccatis noſtris.
E. Utinam id nobis in mentem veniret, quo-
ties aliquid patiendum. B. Præceptor id nos
ſeæpe monet, quoties occurrit occaſio, ſed ſur-
dis narratur fabula, ut eſt in proverbio. E. Er-
go demus operam, ut ſimus poſthac diligentio-
res. B. Ita faxit DEus.

LVII. Cubiculum.
ANDEEAS &- GkaTIIAwVX.

A Quſ ita ſedes nutante capite? G. Dor-
miturio. A. Certe non dormituris, ſed
revera dormis. G. Fortaſſis. A. Quin ergo
ſurgis, & cubitum pergis? G. I mecum unaà.
A. Cur me petis comitem? an lemures times?
G. Minime, ſed quia friget lectus. Dic, ob-
ſecro, ecquota hora? A. Octava. G. Quo-
tam dicis? quota audita? A. Octava, inquatn⸗
adeo-

2⁰ Coltoguia LEatina.

adeoque nona imminet. G. Quid ais? vix fi-
dem habeo. A. Atqui vera loquor, nona pro-
pe inſtat, atque audisne illam? nonne præ-
dixi? G. Ergo tempus eſt eundi cubitum.
A. Ego nondum dormiturio. G. Vigila tu,
quoad placuerit, ego ibo. A. Abi, tu ſomno-
lente glis. G. Ita quidem tu me appelles, ſed
id nominis rectius tibi convenit. A. Res ipfſa
loquitur, uter major ſit glis. G. Nempe tu;
qui aliâs ſemper me prior cubitum te confers.
Ac demiror, unde hæ tibi jam vigiliæ? Mirum,
ni interdiu alicubi protenſus in gramine ſter-
tendo aliquot horas perdidiſti. A. Scilicet
de te conjecturam facis. G. Novi ingenium
tuum. A. Ex tuo ingenio alios judicas. G. Age,
voco te in pignus quodcunque. Si unquam
poſthac ante nonam lectum petiero, ſolidum
pendam. Viciſſim tu, ſi idem feceris, eâdem
teneberis lege. A. Placet conditio. G. Nunc
opto fauſtam noctem. A. Eho, oblitus es pre-
cum. G. Precabor in cubiculo tacite. A. Niſi
te ſomnus opprimat. Etiam prius aliquid
legendum fuiſſet ex ſacris. G. Id quidem fa-
cere ſoleo, ſed jam me urget ſomnus. A. Abi
ſane, dormi feliciter, ſubſequar, quando com-
modum fuerit.
LVIII. Materna indulgentia,
LUCAS & AOCOBVUS.
L. Audio fratrem tuum jam rediiſſe ex Gallia.
*J. Redilt. L. Solusne rediit? J. Non

omnino. L. Quis igitur cum illo? J. Quidam
civis

Srrioci,
Vferir. C
Doc Kaka

imn,

6 . — —
6t
4 hnr nn Pro⸗
ham! Wy Pre.

emnti ni

bi, min,
e aPpelſes,
it. 4, Nes i
6. Nenpe tn
ibm t

in gunine ker.
i A llen
. Mei ienun
ſlten. C 4ge,
We. N ungun
N Rid, Gnn
ben erb, elen
ndt. . Nr
o, obltus r.
lonctte, 4, N
in ri Muil
I gten t.
Conms. 4. AMi
r, uunco con⸗

leerie
SS
lile a
gitt

lor ]Ee

Colloquin Latina. 29

civis hujus oppidi, qui fere biennium illic mo-
ratus fuerat. L. Cur illuc iverat frater. J. Miſ-
ſus illuc fuerat a patre, ut gallice diſceret lo-
qui. L. Quam igitur ob rem non manlit illic
diutius? J. Non poterat ferre diutius matris
deſiderium. L. O tenellum adoleſcentem!
Quotum agit annum? J. Decimum ſeptimum,
ſi mater recte meminit, ex qua id audivi ſæpe.
L. Age, quo vultu a patre exceptus eſt eſus
adventus? J. Rogas? pater non ſuſtinebat il-
lum aſpicereé, quin etiam nec ſalutatione, nee
alloquio dignatus juſiit eum abire e conſpectu.
L. Quid præterea? J. Niſi mater cum lacrv-
mis interceſſiſſet, jubebat apparitorem arceſſi,
qui miſerum in carcerem conjiceret. L. At-
qui non poterat injuſſu magiſtratus. J. Neſcio,
tamen conabatur. L. Quid poſtea factum eſt?
Cubuitne domi veſtræ? J. Minime vero.
L. Ubi igitur? J. Noſtine ſororis mec mari-
tum? L. Tanquam te. J. Eo miſſus eſt à ma-
tre, dum patris ira deferveſceret. L. Qoid
tandem accidit? J. Egit interea mater cum
propinquis & amicis noſtris, ut iratum Pa-
trem mitigarent. L. Sic igſtur frater tuus cum
patre in gratiam rediit? J. Id non fuit magni
negotil, jam enim patrem pœnitere cœρÜH,Geat
quod ſic excanduiſſet, quodque tam inhuma-
niter excepiſſet filium. L. Nempe dies iram
ejus lenierat. J. Eâ tamen lege recepit illum,
ut promitteret, ſe in Galliam rediturum ſtatim
a vindemia. L. Vide, quam ineptus lit iſte in
matres noſtras affectus. J. Atqui matres ipſoe
ſunt

30 Colhoquia Latina.

ſunt in cauſa, cur enim adeo tenerè nos ada-
mant? L. Naturam cogere difficile eſt. J. Sed
quid hoc? dum fabulamur, a luſu ceſſatum
eſt. L. Nihil inde nobis acceſſit mali. Ad le-
ctionem conveniamus jam.

LIX. Patris in filium affectus.
MARNCUS &' HIEREMIA S.

N Quaâ pecunia emiſti librum iſtum? H. Quâ
* cenſes, niſi mea. M. Miror, unde ha-
bueris? H. Quid miraris? an tibi debeo red-
dere rationem. M. Egone exigo? H. Videris
exigere. M. Non exigo, inquam, ſed ſic ſo-
lemus inter nos familiariter & libere confabu-
lari, ut latine ſemper condiſcamus aliquid.
H. Ea res, fateor, plurimum confert nobis ad
latine loquendi facultatem acquirendam. Sed
nemo eſt tam lenis, quin interdum ſubiraſca-
tur. M. Eſt, ut dicis, ſed eſt brevis puerorum
ira. H. Quod autem de pecunia rogabas, eam
a patre acceperam. M. Quando venerat?
H. Abhinc octo dies. M. Miror, quod eum non
viderim. H. Non eſt, quod mireris. M. Quid
ita? H. Quia vix ſesquihoram hic moratus
eſt, cum enim de equo deſcendiſſet, meque
paucis eſſet allocutus: Aſcendamus, inquit, in
tuum cubiculum, ut tecum liberius colloquar.
M. Sed, antequam narres cætera, velim ſcire,
quid ſibi voluerit adventus ejus tam inopina-
tus? H. Falſo quodam rumore audierat, me
degrotare. M. Quid ille, cum præter ſpem te
Va=

ſni maon del
tm. MR
Uer won N
odetk o.

li0

Sar piren ſen,

in

—

lrt i,
ialeit
9 1 le,
9,A Mudſanm
tni i

Nafkecs

REMI/ 6
miſumd H
Mivr, utel.
1N thi Cebeo l
To H Vitn,
um, ſel ſe b⸗
Elbere conubr.
llaumms Tqi.
mCe WWd
Agcitentam N

inercun ſbin⸗

1. Mrey’ Pverorun
ni ogebip en
Muncdo ſeentt!
Dnloceun o
niens. 1. Ci
tam hie mokams
Leniſe, megt
danbs, blt,
beiiscologuu
en, Telm en
ein tun inan
Ne uudlemn4

nPerer 4

Colloquia Latina. 31

valentem offendit? H. Magno gaudio affectus
eſt. M. Quis dubitet? H. Dum me de vale-
tudine percontatus eſt, quærit tandem, ecquid
mihi ſit opus? Libro, inquam, lex aflium.
Tum ille promit ex marſupio decuſſem, eum
mihi in manum dat, & vale dicto, ſtatim con-
ſcendit equum, atque abit. M. Cur tibi plus
dedit, quam petiveras? H. Iſtud inepte quæ-
ris. Scilicet ita lætus erat, quia me præter
ſpem bene ſanum offenderat. Quod ſi vel co-
ronatum petiviſſem, libenter dediſſet mihi.
M. O quantum debes illi ſummo Patri, qui
tibi adeo bonum patrem dedit. H. Ne cogi-
tari quidem poteſt, quantum debeam; nam
etiamſi malum dediſſet, deberem tamen non
parum. M. Sed quid ceſſamus ire in ſcholam,
inſtat enim hora tertia. H. Eamus, in me
non erit mora.
LX. Ruſticatio.
URBANUS & CONR ADIS.
Cur hodie mane abfuiſti? C. Oceupatus
— eram. II. In quo negotio? C. In ſcriben-
dis ad matrem literis. U. Quid opus erat illi
ſcribere? C. Quia ad me lcripſerat. I. Ergo
reſcripſiſti? C. Proprie loqueris. I. Unde ti-
bi miſerat literas? C. Rure, nempe ex villa
noſtra. U. Quando rus profecta eſt? C. Su-
perioribus diebus. II. Quid agit ruri? C. Cu-
rat noſtra negotia ruſtiea. U. Quid potiſſimum?
C. Præparat ea, quæ ſunt opus ad proximam
vindemiam. U. Prudenter agit. C. Unde iſtud
pro⸗

32 Colloquia Latina.

probares? U. Omnibus in rebus adhibenda eſt
præparatio diligens. C. Quis te iſtud docuit?
I. Quidam Pædagogus dictavit ex Cicerone.
C. Quâ occaſione? U. Cum me admoneret,
ut me diligenter pararem ad ea, quæ poſtero
die reddenda erant. C. Profectò recte mone-
bat. U. Sed, ut ad propoſitum revertamur;
annon habetis villicum, qui curet ruri veſtra
negotia? C. Imô & villicam habemus, & fa-
mulos & ancillas. U. Quid igitur opus eſt il⸗
lic tuæ matris opera? C. Quia melius novit
providere rebus omnibus, quam iſti imperiti
ruricolæ. I. Nihilne amplius?: C. Sine me
finire propoſitum. U. Putabam te abſolviſſe:
Perge. C. Etiam præcipua cura domini requi-
ritur in re familiari adminiſtranda, ut ex patre
ſæpe audivi. II. Ergo pater tuus nunc deberet
potius in villa eſſe. C. Non poteſt. II. Quid
prohibet? C. Quia totus eſt in arte ſua occupa-
tus. U. Majorem, ut opinor, ex ea re fru-
tum percipit. C. Quis dubitet? U. Inde igi-
tur fit, ut relinquat uxori omnem curam rei
domeſticæ. C. Omainòô ſic eſt. U. Sed ma-
ter quando eſt reverlura? C. Vix aute perfe-
ctam vindemiam. II. Quid tu, annon ibis vin-
demiatum? C. A matre, ut ſpero, brevi ar-
ceſſar. Sed quæſo te, quid cogitamus? jam
omnes in auditorium currunt. I. Benè res
habet, curramus & nos, ne poſtremi
ſimus.

1 MN
4
ahpensbunm
ſimpells A t

ernt
Ca,

II.

big DIALOGI

L euet wun vetn . H0
ſguur n
Dis meiis an⸗ EX
n imi ANTIQUOν FOEDERE.
C. Sne n —
bam te mMoleile 2
nn tomnnitegu,

Vanda, W er utne I. ADAMUS. Geneſ. III.
Knd Argumentum.

Serpens Evam, & Eva porrò Adamum
impellit, ad veſcendum fructu vetito.

D lnrel DEus veròô ipſos tres ad totidem pœnas
ſem curam Ne .

ed ma. damnat.
ne perfe⸗ Serpens, Eva, Adamus, Jova.

h Pbrin
rſeo, Meri er
Cetttonds, jan
1. I Dene in
1e Pohrent

ur vetuit vos DEus veſci omnibus arbori-
bus pomarii? E. Licet nobis veſci fructi-
bus arborum pomarii: tantum DEus nobis in-
terdixit ea arbore, quæ eſt in medio pomario,
ne velceremur fructu ejus, neve etiam attinge-
remus, nili vellemus mori. §. Nequaquam
moriemini propterea: ſed ſcit DEus, ſi come-
. C deritis

34 Caſtellionis Dialogi ſelectiores

deritis de eo, tum oculos vobis apertum iri,
atque ita vos fore tanquam Deos, ſcientes
boni atque mali. E. Ita plané videtur, &
fructus ipfe eſt pulcher ſaneè viſu: neſcio, an
ſit ita dulcis guſtatu: veruntamen experiar.
Vah! quàm, quâm dulcis eſt! impertiendum
eſt etiam marito. Mi vir, ſi ſcires, quàm ſa-
pidus ſit hic fructus, jam dudum comediſſes.
Accipe. A. Quando ita vis, faciam. Ah,
flagitium fecimus. E. Quid eſt? A. Nonne
vides, miſera, nos eſſe nudos? E. Video,
& me pudet: ſed quid nobis faciendum eſt?
A. Texamus nobis ſubligacula ex foliis, quibus
tegamus verenda. E. Benè mones: & eſt hic
ficus foliis magnis, & aptis huic rei. A. Sed
o nos infelices! videor mihi audire vocem.
E. Jova eſt. Miſeram me! vereor, ne depre-
hendat nos nudos. Abdamus nos in hoc den-
ſum nemus. J. Heus, heus, Adame, ubi es?
A. Auditâà voce tuâ in pomario, territus ſum:
& quia nudus eram, abscondi me. J. IUnde
didiciſti, eſſe te nudum? Numnam comediſti
de arbore, de qua præceperam tibi, ne come-
deres? A. Comedi quidem: ſed præbuit mu-
lier, quam tu adjunxiſti mihi. J. Quidnam
feciſti, mulier? E. Decepta à ſerpente come-
di. Y. Quoniam iſtud feciſti, ſerpens, tu eris
deteſtabiliſſima omnium beſtiarum, omnium-
ue animalium terreſtrium, & incedes in pe-
us „ & vorabis pulverem, quamdiu vives.
Quin etiam conciliabo tantas inimicitias inter
te & mulierem, interque ſemen tuum & ejus,
ut

ſ

]

—

2 ldhe

ſle .
Ulunnlk,
unntkinn

e N.
Uire 0 i

Dumn,

Renlen it
Er honn
U

Nehäiniiun

PCbid enn
WWrun iny
n lentes

Nne

—

. ,

1, E

e iln
lgtamen HWül
l perthn
eites, guun:

1

lerbls, Gibu

enio, lentits
nlime, ) I
Vumnam comeci
n töi, ne come⸗
El rebnit m

1iepene con
t,bpens, en
karun, omolun.
E eles in ⸗
,Iuumcid ſiß
6 inmiciciz
pen tuun

untigui Fwderis. 3 5

ut id conterat tibi caput, tu autem ei calcem.
Te quoque, fœmina, afficiam plurimis dolori-
bus & ærumnis, ut cum dolore parias, & tota
pendeas ex imperio viri tui. Et tu, Adame;,
quoniam morem gerens uzori tuæ comediſti
de arbore, cujus eſu interdixeram tibi, habe-
bis terram infœcundam tua culpa, & ex cea
quæres victum laboriosé, dum vives, cum in-
terim ipla procreabit tibi carduos & ſentes.
Tu veſcéris herbis terra naſcentibus, & cum
ſudore vults parabis victum: donec redeas
in terram, ex qua ortus es. Nam pulvis es,
& in pulverem redibis.

SENTENTIA.

Ob unius bominis inobedientiam mors intravit
in mundum. Diſöèe puer obedientiam.

2. ABRAHAMUS Geneſ. XXII.

Argumentum.

Abrahamus, juſſu DElI, filium ſuum
lſaacum vult immolare. Deinde, pro-
hibente DEO, immolat arietem.

Abrahamus, Haacus, CGenius.

am tertium diem iter facimus, & videor vi-
dere procul locum deſtinatum ſacrificio.
Vos hic operimini unà cum aſino, dum ego &
. C 2 puer

36 Caſtellionis Dialogi ſelectiores

puer imus illuc, ut adoremus DEum, poſtea
redituri ad vos. Tu, lſaace, portabis hæc ligna
ad comburendam hoſtiam, ego feram ignem
& cultrum. Eamus! I. Mi pater! Abr. Quid
Vis? fili mi! I. Hic quidem ſunt ignis & ligna,
ſed ubi eſt agnus immolandus? Abr. DEus
providebit iple ſibi agnum in ſacrificium, fili!
interea pergamus. Ecce venimus in locum,
quem DEus dicebat mihi. Conſtruamus hic
aram. Rectè eſt: diſponamus lignum. Nunc,
mi fili! oportet, ut te colligem mactemque,
quando ita viſum DEO Optimo Maximo, cu-
jus voluntati reſiſtere nefas eſt. J. Mi pater!
ſi ita certum eſt DEO, fiat. Nam didici, ei ti-
bique parere in rebus omnibus. Abr. Pater
omnipotens, cujus eſt imperare, obſequor tuis
juſſis: tibique macto hanc hoſtiam hoc cultro,
meâ ipſius dexteräa. G. Abrahame, Abraha-
me! Abr. Quis me vocat? G. Cave, ne af-
feras manum puero: cave, ne lædas. Jam
enim mihi ſatis perſpecta eſt tua religio & pie-
tas, qui propter me non peperceris filio, eique
unico. A. Hem! quid hoc rei eſt? Sed video-
ne arietem in dumo hærentem cornibus? Salva
res eſt, vivet Iſaacus, hæc mactabitur gratior
DEO victima.

SENTENTIA.

MWibil tam diſycile, aut durum eſt, gquin is
poſſit, qui credit. DEus ſuorum pietatem re-
muneratur.

3. JA-.

Atifn
—

en

nn dolt
rasterlen
gn een inen
Dater! 4O

iu ignib

ninus in ſoeum
Colluamns K
lnn. Nur,
en makemte,
ino Mrino, er.
t LM Me
Nn ici,eit.
ſib. hr. Doter

Abrarame, Muhr
1 6 (ne, ei
e, Ne Mca. a
Ena lelgio ⸗
! Eg nideo⸗
noornbus: oln
ubzkiur grain

14.

Aurun eſ, ſin

Grunn Pieimet

antiqui fœderis. 37

3. JACOBUS PROTFUGUS.
Gen. XXVIII.

Argumentum.

Jacobi profugi congreſſio cum Ra-
chele ſobrina ſua.

Jacobus, Paſtores, Rachel.

ratres! unde eſtis? P. Ex Chara. J. Ec-
quid nôſtis Labanem, filium Nachoris?
FP. Maxime. J. Valetne? P. Valet: at-
que ecce tibi Rachelem filiam ejus huc ve-
nientem cum pecudibus. J. Hem! diei
multum adhuc eſt, nec dum tempus eſt co-
gendi pecoris; quin adaquatis pecudes, dein-
de ituri paſtum? Z. Non poſſumus, donec
convenerint omnes greges, quò avolvamus
ſaxum ab ore putei, atque ita adaquemus.
J. Sed venit Rachel, agens pecus. Quid
ceſſo avolvere ſaxum, ut hauriam ei aquam,
atque hanc primam ab ea ineam gratiam. O
mea Rachel! amplectere me. X. Abſtine
tu manum, quis tu es? Y. Ego ſum Jacobus,
patruelis tuus, filius Rebeccæ. Non conti-
neo lachrymas præ gaudio. X. O felicem
adventum! Sed ego ceſſo ire in urbem, ut
nunciem hæc meo patri.

SENTENTIA.

Gaudent mutuo congreſſu conſanguinei. Sunt
autem pii omnes inter ſeſe divina conſanguini-

tate conjuncti.
C 3 4. JA-

33 Caſtellionis Dialogi ſelectiores

4. JACOBUS REDUX.
Gen. XXXIII.
Argumentum.
Jacobus ex Meſopotamia rediens Eſa-
vum fratrem donis pacat.

Ejavus, Jacobus.

ſalve multum, mi frater chariſſime. Y. Sal-
ve & tu plurimum, germane mihi opta-
tiſſime. E. Ut te libenter amplector poſt lon-
gum ſpatium temporis? J. Et mihi profe-
tε jam diu nihil fuit jucundius, quàm nunc
videre te incolumem. Itaque præ gaudio non
teneo lachrymas. E. Nec ego poſſum non
Here, ita totus lætitia geſtio. Sed quid ſibi
vult iſte grex mulierum & puerorum, quos
tecum ducis? J. IIxores ſunt & liberi,
quibus me DEus, quæ ſua eſt liberalitas, di-
tavit. E Quid autem ſibi vult totus ille grex,
quem offendi veniens? Y. Volui te eo dono
mihi placare. E. Satis multa habeo, frater!
habe tibi tua. J. Ne repudia me, quælſo: ſi
te mihi propitium habeo, accipies à me mu-
nuſculum. Nam quod vidi faciem tuam, vi-
deor mihi vidiſſe numen quoddam: nec mi-
rum, qui mihi tam facilis fueris. Itaque quæ-
ſo, ut accipias à me munuſculum, quod ad
te adducétum eſt: poſtquam DEus pro ſua be-
nignitate tam multis bonis me cumulavit, ut

nulla re caream. E. Quando urges tantope-
1e,

Gini
N kan

N

. l N
PKen telacuam

men.

ni Cnnirt
em, eje
n. .

Alin antigui fäaderis. 39

— —

rè, accipio, etſi nihil opus erat. Age eamus;
ll ego ibo unà tecum. Y. Scis, pueros eſſe te-
neros, ovesque & capras & boves prægnan-
. tes; quodſi fatigentur vel unum diem, actum
nirdhenl, eſt de ovibus & capris omnibus, interibunt.
— Secd amabo i præ: ego pergam clementer &
4 placideé, prout poſtulant ea, quæ præ me du-
ee. co, ipſique pueri, donec veniam ad te in Seir.
E. Saltem relinquam tibi aliquot ex meis co-
chutcim. AI mitibus. J. Quid opus? gere, obſecro, mi-
mme mi t hi morem.

SENTENTIA.

Potentiorum ira comitate & ſubmiſzone eft
lenienda.

§. JOSEPHUS VENDITUS.
Geneſ. XXXVII.

Argumentum.

Joſephum ob invidiam vendunt fratres
mercatoribus Iſmaélitis.

Simeon, Levi, Ruben, Joſephus,
Judas, Mercatores.

Gotumn: nec ece vobis ſomniator ille! Agite, occida-

uuge gt mus eum, dejiciamusque corpus ejus in
Uerlem, dutt aliquam ſpecum. Z. Sed quid renunciabimus
Dtis pol patri de eo? J. Devoratum eſſe ab aliqua fe-

ne cumkin ra. Videbimus, quorſum evadant ejus ſo-

1o urgo mnia. K. Impium, ſic maculare manus ſanguine
C 4 pueri,

40 Caſzellionis Dialogi ſelectiores

pueri, idque fratris; deducimini ab iſta men-
te, nihil poteſtis gravius conſulere in nos, aut
in patrem noſtrum. S. Unde tibi inceſſit iſta
nova religio? Vis ergo, ſinamus eum vivere,
qui ſuis iniomniis portendit, nos omnes, iplos-
que adeôò parentes, fore ſibi ſupplices? An-
non dignus eſt, qui eat ſomniatum apud infe-
ros? X. Frater, ſi ita futurum eſt, qui ca-
veas? ſin minus, quid times? usque adeone
indignum tibi videtur, ſi puer imperitus ſomnia-
vit? quid poteſt eſſe culpæ in ſomniis? Po-
ſtremò, ſi adeò obfirmâſtis animum, neque pot-
eſtis avocari ab iſto conſilio, eſt hic puteus
ſine aqua. Saltem abſtinete manus, demittite
in puteum: culpa erit aliquantò minor. & Ku-
ben, tu videris. Nobis certum eſt, perdere
puerum. Jo. Plurima ſalute vos impertio,
fratres amantiſſimi. S. At nos te malo maximo
impertimus;, qui ſomnias, te coli à fratribus,
quos nunc ſalutas tam blande. Agite, diſcin-
damus veſtem hanc verſicolorem, quâ pater
eum ornavit, delicatulum puellum. .ο6. Hei
mihi! quid cogitatis mihi facere? L. Neca-
bimus. Jo. Ah! ne facite. §S. Stat ſententia.
Jo. O fratres chariſſimi! per DEum Optimum
Maximum, per communem noſtrum parentem,
qui conficietur mœrore, obſecro, obreſftor;
quid feci? quod eſt meum ſcelus? quæ mala
mens vos agitat? §. Fruſtra rogas. Jo. PFra-
trem veſtrum? S. Certum eſt. Jo. Ah! ve-
ſter ſum, veſter ſum frater! . Surdo canis:

demittite. ℳ. At ego ſubduco me hinc, non
ſuſti⸗

7

hgemnmn

.

Grtiu,,

Geeint
en

4

lerun

nnun el, gul a
l Wne lenn
rinperius ſomnir.
L in Gmmis: o-
Fimom Neque por⸗
o, & bie en

Ame W Me
tuestemubne

Mrem, i vak
Uuelun. Yelkl
noee! l. Neer

dur ſen
1 Deon,
volunen n
bleco, Cbelio
cells? qun a

1gn. un
Saro

⸗

.

antiqui fæderic. 4

ſuſtineo adeſſe in tam triſti ſpectaculo. Zo. Heu
me miſerum! quo detrudor? nimirum ad ma-
nes. O pater, pater! quam triſtem nuncium
accipies de filio? in quanto luctu trahes vitam?
Juda! obſecro tuam fidem, miſerere mei, mi-
ſerere parentum. LZ. Sedeamus hic meridiatu-
ri. Ju. Video mercatores quosdam venien-
tes. Vultis auſcultare mihi? Quid profuerit
nobis cruenta cædes fratris noſtri? Vendamus
eum potius Iſmaélitis, quos videtis venientes.
Ne afferamus hoſtiles manus fratri: abstinea-
mus à ſanguine. Nam certéè, frater noſter eſt,
procreatus eodem ſanguine. Agite, ſinite vos
exorari. L. Recte ait. i. Sed ne forteé.
Ju. Frater, ne metue: amittes eum venditio-
ne non minus, quam nece. L. Ita eſt. Acce-
dit etiam quæſtus ex venditione: quem quæ-
ſtum amittemus, ſi eum necaverimus. Sz. Si-
no, fiat. Ju. Heus, mercatores! vultisne eme-
re puerum quendam elegantem? M. Fortaſſe:
fac videamus. Ju. Extrahite eum è puteo:
empturi ſunt. Zo. Nunc quidem mihi per-
eundum eſt, video: extrahor ad cædem.
Ju. Ne trepida, non necaberis, ſed vendèris.
En vobis puerum lepida forma! M. Sanéè bel-
lum, & ingenuum. Quanti eum indicatis?
Ju. Viginti argenteis. M. Accipimus. Ac-
cipite pecuniam.
SENTENTIA.
Invidia bomines impellit ad quodvis fueinus.
Et DEus ſuos non equidem deſerit, ſed, ut erplo-
ret, in extremos augores venire patitur.

C 5 6.J/.

4² Caſtellionis Dialogi ſelectiores

6. JOSEPHUS CAPTIVUS.
Gen. XL.

Argumentum.

Joſephus captivus interpretatur ſomnia
præguſtatoris & piſtoris Pharaonis.

Joſephis, Præguſtator Pharaonis,
Piſtor.
uid accidit, ut hodiè vultu ſitis adeo mœ-
* ſto? Pr. Somniavimus uterque, & care-
mus conjectore. Y. At habet DEus conjecto-
res. Agite, narrate mihi. Pr. Videbar mihi
in ſomniis videre ob oculos vitem, ex qua tres
palmites orirentur, quæ deinde, quaſi germi-
naret, produxit florem, unde uvæ plenæ ra-
cemis matureſcebant. Erat autem mihi in ma-
nu poculum Pharaonis: Itaque cepi uvas, eas-
ue in id expreſſi, deinde tradidi ei in manum:
i. Hæc eſt interpretatio: Tres palmites tres
dies ſunt: hinc ad triduum Pharao jubebit te
produci ê carcere, reſtituetque in locum mu-
neris priſtinum, ſtabisque ei ad cyathos, ut
ante. Quamobrem, ubi adeptus fueris hoc
tantum bonum, facito (quæſo), ut memine-
ris mei, præſtesque mihi hoc beneficium, ut
facias mentionem mei apud Pharaonem, me-
que extrahas ex hac domo. Nam ſurreptus
ſum clam ex terra Hebræorum: neque quie-
quam feci, quamobrem compingerer in carce-
rem. Pi. Recte ſane interpretatus es. Sed audi
meum

9 Cne ln⸗
orkech

Mmmns

Neptns
ſolnbin obe
ſoran n.

Ci Guilte

, Eii ri
ſcd Remenm

‚„
—

—
CANNN

l
X.

entun.

tntenretrulz
dMhnons,

Emn, lhmmmi,
.

Vltu ſts dee,
ls ltergne, Ar
lubet Dbos one
i. H, icebar
0s fiten, e nnn
Ceine, guul ger
Wle IWr ſen!
Tnt amem mihiinn
league ceni ng 6
tracidi din manmm
Iits plmites t
n Phann inbehit
enne inloeum m
el ad cthos, d
Aeydiͤ it do
Nrlo), u menin
bhoc benekcium,
1d DPhataonem,
mn. Nam ſume
rum: Reglleen
Chingeren inn
neunns e 1

antiqui fæderis. 43

meum quoque ſomnium. Tria alba cani-
ſtra erant ſuper capite meo, in quorum ſummo
inerant Pharaonis omnis generis cibi piſtorii,
quos inde aves comedebant. ο. Accipe con-
jecturam. Tria caniſtra tres dies ſunt. Ab-
hinc trés dies juſſu Pharaonis ſecuri feriéris,
atque in crucem tolléris, ubi alites vorabunt
tuum cadaver.

SENTENTIA.

DEus piis arcana detegit: idemgue viam ad
eorum ſalutem ſæœpè longèò ante præaparat.

7. JOSEPHUS CONJIECTOR.
Geneſ. XLI.

Argutmentum.

Joſephus interpretatur Pharaoni duo
ſomnia, ob eamque cauſam Pharao præ-
ficit eum toti ¶Æigypto.

Pharao, Joſephus.

Jomniavi quiddam, quod nemo mihi poteft
interpretatione explicare. Te autem audio
eſſe conjectorem ſomniorum, ideoque te arceſ-
ſivi. J. Equidem is ſum, per quem DEus in-
terpretetur ſomnium tuum, Pharao! Itaque
narra. E. Videbar mihi aſtare ripæ fluminis:
atque ex eo exierunt ſeptem vaccæ bene habi-
tæ, & pulchræ viſu, quæ paſcebantur in ca-
recto. Eece autem deinde ſeptem aliæ graci-
eS

44 Caſtellionis Diologi ſelectiores

les & deformes ſupra modum, & tenui corpo-
re, quales nunquam vidi in Ægypto, quæ de-
voraverunt priores. Quas cum demiſiſſent in
ſua viſcera, tamen id non apparebat: adeòô
ſemper macie deformes erant, ut priùs. Ego
ſomno ſolutus ſum. Deinde rurſum oppreſtus
ſomno, videbar videre ſeptem ſpicas creſcen-
tes in uno calamo, opimas & formoſas: ſecun-
dum quas ſuœreſcebant totidem aliæ graciles
& tenues, & exeſæ uredine, quæ devorave-
runt ſeptem illas generofas. Hæc ego indica-
vi conjectoribus: ſed nemo eſt, qui poſſit mihi
explicare. YJ. Somnium tuum unum eſt, Pha-
rao! DEus præmonet te eorum, quæ facturus
eſt. Septem vaccæ generoſæ ſunt ſeptem anni
fertiles: ſeptem ſpicæ item idem volunt; unum
idemque ſomnium eſt. Septem vero vaccæ &
ſpicæ tenues, ſeptem alii ſunt anni, quibus fa-
mes vigebit. Hoc id ipfum eſt, quod dixi:
DEus, quod facturus eſt, tibi indicat. Sic
habeto: Septem annos proximos futuros eſſe
fertiliſſimos frugum terræ, præſertim in Ægypto,
quos ſequentur alteri ſeptem, ita infeſti penuria
omnis cibi, ut læta illa ubertas priorum ſit omni-
nò conſumenda fame. Tanta, inquam, la-
borabitur penuria, ut tantæ rerum abundantiæ
ne veſtigium quidem ullum ſuperſit. Nam
quod bis ſomniaſti, id ideò factum eſt, ut in-
telligas, omninò decretum eſſe DEO, ita ſacere;
idque brevi. Quare diſpice, Pharao! virum
aliquem ſcientem & peritum, quem præficias
.gypto, præterea curatores & ædiles anno-
n&»

Minn
h i Driig d
enſm ghe
n lcas crelcen.
Elhmolgs: ſeenn
len Ar gracis;
, e eforge⸗
Uno ero ncſen⸗
iſlit mi
mumm elt, Du.
m, gur faduns
Eun erenanni
ten Woprumun
n eNNN N
hemm, guhu

m
U

tig Mnud, i
Erumdundentie
umel, N in
Dr,inluett
Dhaol Nn
Krli⸗⸗

antigui faderis. 4 5

næ, qui legant quintas in .Æypto, cogant-
que quam maximum numerum frumenti, his
proximis ſeptem annis uberibus, quod condant
nomine tuo in urbes. Ita fiet, ut proximo ſe-
ptennio duplas conſequaris annonas, quibus
gyptus defendatur à fame & pernicie, alte-
ro ſeptennio. P. O ſalutare conſilium, & di-
gnum homine ſapientiſſimo? An quisquam ho-
die eſt, qui æquè ſpiret numen, atque hic?
Ergo cum DEus indicet tibi, Joſephe, tantas
res, non eſt dubium, quin tu ſis prudentiſſi-
mus & ſapientiſſimus omnium. Itaque jam
nunc volo, ut ſis gubernator domus meæ,
utque omnis meus populus pareat imperio tuo:
major ero te ſolio tantum. Et trado tibi cu-
ram & gubernationem totius Ægypti: atque
ad confirmationem hujus rei hunc annulum,
detractum meis digitis, induo tuis: teque do-
no hac veſte byſſina, & hoc torque aureo.
Jubeoque te vehi curru primo ſecundum meum:
& volo proclamari ante te: Congenulate! Ne
vivam Pharao, niſi tu unus eris in tota ay-
pto, cujus injuſſu non audebit quisquam vel
mutire. Deinceps jam non vocaberis Joſe-
phus, ſed Saphnatopancas, ut nomine ipſo
pollicearis interpretationem obſcurorum. At-
que ego tibi deſpondeo Aſnatam, filiam Pori-
pharæ Pontificis Heliopolitani. YJ. At ego
tibi, Rex! pro tantis beneficiis habeo gratiam,
quantam maximam poſſum: daboque operam,
DEO volente, ut nec te mandati, nec me re-
cepti muneris pœniteat.
SEN-

46 Caſtellionis Dinlogi Nleltiores

SENTENTIA.
DEus pios poſt dolores & infamiam mira
arte evebit ad voluptates & honores. Qubpd ſi
non ommnibus piis accidit in bac vita: at in Ju-
tura accidet. Nam prima pars vitæ Joſephi,
quæ calamitoſa füit, umbra eſt hujus vitæ pio-
rum: altera vero füturz. Atque idem dJico de
Jacobo & Davide. Ad gaudia venitur per do-
lores: ad bonores per infamiai: ad dulcedinem
per amaritudinem: ad altitudinem per bumili-
tatem: per mortem ad vitam.

8. JOSEPHUS AGNITUS.
Gen. XLIV. XLV.

Argumentuan.

Filii Iſraelis revocati de via, juſſu Jo-
ſephi, furti ſimulatè accuſantur. Tan-
dem Joſephus ſeſe eis aperit.
Præfectus domus Joſephi, Filii Iraèlis,
Judas, Joſephus.

Reſtate viri. Heus vos appello, ſiſtite greſ-
ſum! Hoccine eſt humanum factum aut
dignum hoſpitibus, penſare bonum malo? An
neſciebatis, eam eſſe, qua herus eſt ſolitus
potare? At etiam ſperabatis, eum ignoratu-
rum, qui eſt divinus? malè omnino à vobis
factum. F. Quid tibi vis, homo, cum tua

iſta iracundia? aut quid nos accuſas? E. Ira
vos

NW. d
MAN
Delce Me:
iſt, n clnin
Wruum! kod

ler unil.

NIICS.
I.

lenes un ⸗
Cllaten. Iak
et

Mi uli,
1.
r,ſtkte ge⸗
gum fatumn an
Onun melo 14
hens et dolin
eun igndlin
Olnnino ¹
homo, en
ecllas! /11

antiqui fæderis. 47

vos DEus amet, ut neſcitis? F. Nam qui
ſciamus? Y. Suffurati eſtis pateram heri mei.
Scitis nunc? At etiam ut fingunt vultum.
Ju. Pace tua dixerimus, vir optime: abſit
procul à nobis iſtud facinus. Tute ſcis, ut
reportaverimus ad te usque èe finibus Cana-
næorum argentum, repertum in ore ſaccorum
noſtrorum: tantum abeſt, ut ſuſtulerimus e
domo domini tui aurum aut argentum. Ita
tecum agemus. Si quem penes deprehenſa
fuerit patera, ipſe moriatur, nos omnes per-
petuæ ſervituti addicamur. P. Immòôò agemus
mitius. Qui fuerit convictus furti, mihi ſer-
vus eſto: cæteri liberi diſcedunto. F. Pla-
cet: deponamus ſarcinas ocyus; hem, ſcru-
tare, ut libet. F. Placet conquirere à maxi-
