uncnmtni ri me malim. M. Adoleſcentule! jubet Rex,
dinmmum ut venias ad ſe. D. Nihil eſt, quod faciam
tunper eßtn libentius. Eamus. O ſi fiat mihi poteſtas
Eedhmceenen pugnandi cum eo! quantum bellum conlfe-
Ncsh; cero? vel potius, quantum bellum conſece-
ECkes I rit DEus, uno occilo? M. Adduco tibi hic
Gn, KWeiene adoleſcentulum, Rex! quem juſſiſti arceſſi.
ofnni kerte . Quid audio, David? tune dixiſti, te
Erloeethocu audere in Palæſtinum illum portentoſum, qui
Nn s ? perterrefacit totas noſtras acies? D. Bono
Inturum e animo es, 6 Rex! ne deſpondeat quisquam
tls Js animum. Vos ſpectabitis, ego ipſe ſubibo
lce dut“ hoc certamen, & congrediar cum Palæſtino.
m, Conntien J. Vide, quid dicas, David! Num poſſis pu-
esee ghare cum eo, adoleſcentulus & rudis belli,
0 E 3 cum

icgne AMenen 1.
Releram jelten
Iliki eren geen
negoocen ando
Ead rrlocinion.
Plrfing, wos et

70⁰ Caſtellionie Dialogi ſelectiores

cum viro robuſtiffimo & in armis exercita-
tiſſimo jam à puero? D. Nihili facio neque
vires, neque uſum armorum ejus, habeo lon-
ge aliam rationem certàandi Audi, quid di-
cam. Cum aliquando paſcerem oves patris
mei, leo unà cum urfſo invaſit gregem, ovem-
que corripuit. Eum ego conſecutus cecidi,
eripuique ovem e faucibus ejus. TPum urfſus
in me irruere; ego verò prehenſum roſtro
ad terram affligere & cædere, atque ita oc-
cidi & leonem & urſum. Non dubito, quin
idem exitus maneat nefarium hunc & teter-
rimum hoſtem, qui audet proſcindere con-
vitiis exercitum DEl immortalis. Jova, qui
defendit me à leone & urſo, idem defendet
me etiam à Palæſtino iſto. §. Quando tan-
ta fiducia es, per me licet deſcendas in cer-

H

tamen. Adſit tibi DEus! Veruntamen es ar- ce) ed etum

mandus. Volo accommodare tibi mea ipſius fodertinn
arma. D. Nunquam equidem arma tuli. Sed 1
faciam periculum, ſfi poſſum uti. Hæc lori-
ca valde me gravat, caſſis quoque premit
caput, etiam caligæ ſunt duplo majores,
quam pro meis pedibus, nec enſis admodum
decet meum latus, videorque magis alligatus
enſi, quâàm enfis mihi. Vah! non poſſum
ingredi cum his impedimentis. Apage hæc
arma, non ſum aſſuetus his ferendis, malo
ferre nota tela, pedum dico & fundam,
una cum his quinque lævibus ſilicibus, quos
geram in ſacculo. Bené ſpera, Rex! cernes
me hodie victorem redeuntem cum exuviis
homi-

lum hone & u.
ket profclogere on

s. orz, gli

6 Ange
6s Kreonis, n
(co R kunan
8 Klicbusi
henn; gein

antiqui faderis. 71

hominis ferociſſimi. S§. Ita faxit DEus! G. Vi-
deone ego hominem venire ad me? Tandem
habebo, quocum certem. Sed quæ, malum!
intemperiæ agitant Iraëlitas? Quis miſit no-
bis hunc pulchellum puſionem rubicundum?
Heus puer! méne putas canem, qui cogites
pugnare pedo? ut te dii deæque omnes, quan-
tum eſt, perdant! Accede ad me ſodes, ut
jam propinem te dilaniandum & comedendum
volucribus & beſtiis. D. Tu quidem adoriris
me, fretus gladio & haſtili & ſcuto: ego
vero aggredior te armatus ſolo nomine Jovæ
armipotentis, DEI copiarum Iſraélitarum, in
quas tu hodie contuliſti omnia maledicta. Ho-
die DEus concluſit te in manum meam;, ut te
dejiciam, abſcindamque tuum caput, & pa-
ſcam volucres & feras, non tantum tuo cada-
vere, ſed etiam omnium, qui militant in ve-
ſtro exercitu, ut ſciant omnes mortales, eum
demum eſſe DEum, quem Iſraëlitæ agnoſcunt
& reverentur, diſcatque omnis hæc manus ſpe-
Gatrix, ovam non adhibere enſem aut ha-
ſtam in vincendo, cujus ſit unius gerere bella,
quique tradiderit vos nobis in manus. G. Proh
Jupiter! egone ut hodiè hæc audiverim, idque
à puero? At me DEus perdat, niſi te jam dif-
cerpo his unguibus! D. Quin age, ſi quid pot-
es; interim excipe hunc lapidem rectà in fron-
tem. Ohe Goliathe! corruis? qui modo ſta-
bas tam firme? At ego te contundam usque
hoc pedo. Hem tibi. Nunc iſtic jace, pro-
ſtratus manu pueri, qui modò ſolo aſpectu vi-
PE 4 1r08

72 Cahellionis Dialogi ſelectiores

ros, & cœlum armis territabas. Hic te puer
jugulat tuo ipſius gladio, caputque tuum hor-
rendum præfigit tuæ haſteæ, quod oſtentet

exkercitui.
SENTENTIA.

Nemo vel tam vin eſzt, quin facilè vincatur
abs quovis, adverſo Dl. vel tam puer, gucn
Jucilè vincat quemvis, propitio DEO. DEI. eſt
victoriag, & eredenti nihil arduum.

17. DAVID. I. Sam. XXVI.

Argumentum.

David noctu clàm in Sauli caſtra di-
reſſus ejus dormientis haſtam matel-
lamque ſurripit. Deinde degreſſus illine

procul clamore eum excitat, ſuamque
innocentiam teſtatur, in calumniato-
res invehens, & ille iniquitatem ſuam
confſitetur.

David, Abiſæus, Abner, Saulus.

Jter veſtrüm deſcendet mecum in caſtra ad
—Saulum? Abi. Ego. LD. Eamus ſenſim &
pedetentim per noctem, dum dormiunt hoſtes.
Omnes ſunt oppreſſi altiſſimo ſomno. Abi. Da-
vid, David! O. Quid eſt? Abli. Hic ſtertit Sau⸗
lus in tentorio, haſta humi ad caput ejus de-
fixa. Abner & reliqui temerè circum cum ja-

Cent.

in ſvi⸗ 1letkt
fal le, gn
in
1 4
tn, Nle

UClon.

Nn Myl.

.

ndrlicrlruc.
W wn.
Dtecenrluſin
elctit Hangr
, I Calunnute
iguteren ſun

er Itcn.

Hecun in caltra 1
0,Eamus ſenſtn
Coreniant holss
,Conno. Ai
,e Hieſterotd-
cuhut t

gecircoln *
n

antiqgui Foderis. 7
cent. Nimirum tibi DEus facit tui hoſtis pot-
eſtatem. Vis ergo, ut eum ego haſta confi-
gam ad terram uno ictu non repetendo? D.
Noli eum perimere; quis enim adferat manum
ei, quem Dbus undtione creavit Regem, quin
obliget ſe nefario ſcelere? Aut DEus eum per-
dat oportet, aut dies ei fatalis veniat, aut in
prælio cadat. Certé meam manum à¾ Rege
creato divinitus avertat DEus! Sed cape ha-
ſtam ejus & matellam, abeamus. Abi. DEus
bone! ut altè ſopiti ſunt? nullus omnino ex-
pergifcituaͤr. D. Non ſine numine hœæc Gunt.
Conſcendamus montem. Volo ego de ſummo
cacumine clamare Saulum, & ei oſtendere, me
non minus fidum, quam quemvis eorum, qui-
bus ſtipatoribus utitur. Satis jam procul abſu-
mus ab eis, ne repentino eorum adventu poſ-
ſimus opprimi. Heus Saule! heus ſtipatores
Sauli! heus Abner! non mihi reſpondes? heus,
te appello, Abner! Abn. Quis tu es, qui cla-
mas regem? D. Næ tu es vir eximius, & di-
gnus, qui inter Iſraélitas principatum teneas.
Itane vero Regem dominum cuſtodis, ut eum
ad necandum miles quidam modo introierit ten-
torium? Haud egregium ſanéè iſtud feciſti. Per
DEum immortalem vos eſtis digni ſupplicio ca-
pitali, qui tam male cuſtodiatis dominum ve⸗
ſtrum, Regem à DEO conſtitutum. Quæſo,
vide, ubi ſit haſta & matella Regis, quæ erat
propter caput ejus. S. Eſtne iſta tua vox, fi⸗
li mi David? D. Mea, & mi Rex, & domine!
Sed cur tandem perſequeris ſervum tuum? Aut

E y quid

r4 Caßellionis Dialogi ſelectiores

quid feci, aut commiſi? Enimvero ne gravare
paulisper audire me loquentem. di DEus te
mihi infeſtum reddit, precor eum tibi propiti-
um; ſin homines ſunt, exſecrabiles ſint in con-
ſpectu Jovæ, de cujus me hodieè patrimonio
deturbant, quantum eſt in ipſis, & ad cultum
deorum peregrinorum impellunt. Sed non fi-
net Jova terram meo ſanguine funeſtari, quam-
vis Iſraélitarum Rex occupatus ſit in perſequen-
do pulice (ut ita dicam), ut ſi perdicem per mon-
tes perſequatur. S. Peccavi, revertere Da-
vid fili! jam enim tibi non male faciam, qui
ita abſtinueris te mea nece. Erravi nimis, quàm
imprudenter, fateor. D. Hic depono haſtam
tuam. Eam petito aliquis juvenum, cæterum
DEus remuneretur quemque, ut dignus meri-
tusque eſt. Te quidem hodiè tradidit mihi in
manum, ſed continui me à nece Regis. Ergô
quemadmodum tuam ego ſalutem charam ha-
bui, ſic ille habiturus eſt meam, meque hoſti-
li manu liberaturus. S. Macëte virtute David
fili! haud dubie conata perficies.

SENTENTIA.

Et juſti juſes, & injuſti injuſtò facere per-
Jeverunt. Calumniatores tametſt utrisque no-
cent, tamen revera pernicioſiores ſunt iis, qui
eorum calumniis oredunt, guam iis, 7u0s Ca-
lumniantur.

18.AB-

4
1

tor, Dn-

n eſddlete l
E Wonnn

Penoperar
Cmera.

Fln hechn,
Ve

3
.

Den
1.

1

Umminmisguan
Hletepono uſen

dece ers N
ſälren cumm ⸗
Vern, Megle lot⸗
ſce ſicute Dit
ſeis

Sina ſun iin ⸗

n fii, (

er

antiqui fœderis. 75

I8. A BS A L O M UUS.
II. Sam. XIIX. XIX.

Argumentum.

Abſalomus, ex prælio elapſus, de
quercu crinibus pendens, à Joabo neca-

tur. Hujus audita nece, David ſeſe affli-
ctat, & à Joabo propterea objurgatur.

Miles, Joabus, Achimaas, Chuſis, Specu-
lator, David, Quidam.

(Cam perſequerer fügientes & diſſipatos ho-
ſtes, Ablalomum vidi cæſarie pendentem
de quercu. J. Vidiſti autem? Cur non eum
ad terram deturbatum occidiſti? Nam meæ
partes fuiſſent, decem te argenteis numis &
baltheo remunerari. M. Ego verò, ſi mihi mille

numi in manum annumerentur, non ſim ma-

num filio Regis injecturus. Nam, audientibus

nobis, præcepit Rex tibi Abiſæoque & Ettæo,

ut adoleſcenti Abſalomo caveretis, nedum
ut ego tam perfidioséè, tanto cum vitæ meæ
periculo, facerem; neque enim res tanta Regi
ignota eſſe poſſet. Verum jam ad eum ventum
eſt, tu ipſe vide, quid tibi agendum putes. J.
Videbis me non ita cunctantem. Morere boni
Parentis perverſa progenies! Accipe hæc tria
tela de mea manu, rectà in medium pectus.

Vos mei armigeri, circumfuſi eum conficite.
Tu

76 Caſtellionis Dialogi ſelectiores

Tu præco, confectum bellum eſt, cane rece-
ptui, ut à perſêquendo revocentur milites. A.
Visne igitur, ut ad Regem curram, eique re-
nunciem, Jovam de ejus hoſtibus ſumſiſſe ſup-
plicium? J. Tu vero ne feceris hodiè, alias
facies, hodiè quidem non es jucundum allatu-
rus nuncium, propterea, quod regius filius
eſt mortuus. Tu Chuſi, i ad renunciandum
Regi, quod vides. Cb. Libenter, & quidem
curſim. A. Quid ſi ego Chuſim curſu conlſe-
quar? Y. Cur conſequaris? fili! non es obten-
turus evangelium. A. Sed quid ſi conſequar?
J. Per me licet. A. Curro, facile Chuſim an-
tevertam. J. Nos verò hoc DEO hominibus-
que inviſum cadaver in hanc vaſtam voraginem
in hac ſylva detrudamus, & lapides inſuper cu-
mulatè exaggeremus, ut tam nefarium faci-
nus memoria ac nomine loci notetur. Nam ta-
libus ſunt digni monumentis, qui mortem eis
machinantur, quorum beneficio vitam ſunt
adepti. Sp. Heus Rex! video hominem huc
accurrentem ſolum. D. Si quidem ſolus eſt,
boni aliquid portat. S,p. Video item quendam
alium currentem, etiam ſolum. D. Is quoque
lætum nuncium affert. Sp. Ex curſu priorem
conjicere videor Achimaam eſſe Sadoci filium.
D. Virum bonum nominas, de nuncio læto ve-
nit. A. Salve Rex! & ſimul agendas Jovæ
gratias exiſtima, cujus auſpicio ſubacti ſunt,
qui in te arma ſumpſerant. LD. Salvusne eſt
adoleſcens Abſalomus? A. Magnam hominum
turbam vidi, cum me huc mitteret Joabus:
cæte⸗

Gu. Socn .
9

Chnrmem, 01
10 Dwridt lo

Nunn e⸗,
Cltbesn
ceri h
8icundn A.
regius ln
Eehonciancdon
en E gnilen
Im onſt cont⸗

ko

N haniei
cDE homintbos.

GN

i, ni nonen 3
ehencto ltam Lun
Geo homien hu.
gilen llck,
edſten glencim
m. DEcuoce
EL rnn prioem
ele Roc fllan⸗
Gemmnoletore⸗
l Arendss ſon
ſco kibeci ſun
D. Salnnsne
Lumnmn hon-
ninetet

N

antiqui foœderis. 27

cæterum quid ſit, neſcio. D. Recede, conſi-
ſte iſthic. C. Kegem plurima ſalute & lœætitia
impertio, cujus DEus hoſtes omnes hodie ultus
eſt. D. Salvusne eſt adoleſcens Abſalomus? C.
Utinam fſic ſint omnes tui hoſtes, Rex, & quot-
quot tibi malum machinantur. LD. Fili mi Abla-
lome, fili mi, fili mi Abſalome! utinam ego pro te
ſim mortuus. Abſalome, fili, fili! C. Heu me
miſerum! Luctum attuli, non lætitiam; ne
ſolum Regi, qui, audito interitu fili, ſe con-
jecit in cœnaculum portæ, ubi in luctu ſit; &
ſe afflictet, ſed etiam populo univerſo, cujus
lætitia, auditâ Regis triſtitiâ, in mœrorem con-
vertetur, Sed video joabum huc advenientem:
ſtomachatur. J. O lepidum Regem & di-
gnum, cujus adhuc vivat filius! ubinam eſt?
Qui. Surſum eſt. † Quem ego, niſi — ſed me
comprimam. O turpeé ſpectaculum! Itane ve-
ro David? ſiccine tuos omnes hodiè dedecoras,
& eorum honeſtiſſimam victoriam in fœdiſſi-
mum luctum convertis? qui te, tuosque libe-
ros, & uxores, tum juſtas, tum concubinas;
à crudeliſſima morte vindicaverunt? At non
oportet (quod tu facis) ita amare inimicos, ut
oderis amicos. Nunc quidem facilè oſtendis;,
te tuos omnes & nobiles & ignobiles pro nihi-
lo habere. Nam equidem compertum habeo;
te unius Abſalomi ſalutem noſtrà omnium morte
velle redemptam. Verum age; prodi, & tu⸗
Os affare leniter. Nam per DEum immorta-⸗
lem! niſi tu prodeas, efficiam, ut ante no-
tem omnes ad unum à te deficiant, qué gra=-
Viue

78 Caſtellionis Dialogi ſelectiores

vius malum nullum unquam in vita tibi
evénit.

SENTENTIA.

Honora parentes tuos, ſi vis vivere diu. I
indignus eſt vita, gqui in autorem vitæ ſuæz in-
gratus et. Dignus eſt infami morte, gui bo-
num malo penſät. Ardentem amorem ne ſumma
guidem injuria exſtinguit.

19. SALOMO. I. Reg. III.

Argumentum.

Duarum meretricum, de oppreſſo
per ſomnum alterius infante contenden-
tium, litem dirimit Salomo divinàâ ſa-
pientià.

Meretrix, Salomo, Altera meretrix.

T uam fidem imploro, & Rex! audi me pau-
liſper. S. Quid novæ rei eſt? loquere.
M. Ego & hæc mulier in eadem domo agimus,
& utraque peperimus, ſed ea triduo poſt me.
Cumque domi eſſemus, neque quisquam præ-
terea adeſſet, mortuus eſt ejus filius noctu, ut
fortè incubuit ei. Itaque media nocte ſurrexit,
& ſurreptum meum filium, qui meo lateri ac-
cubabat, ſuppoſuit ſibi, ſuum autem mortuum
mihi, me dormiente. Mane, ubi me erexi;
mammam infanti datura, video mortuum. Hic
ego„

llin,
W
un in
1 tidl

UIA.

Su Nittfe r

S

m, E Gre,

i kisnod,
voce lunerh
eo Iuet 1
mauteiamormn:
e, Gbi mne
owortuun

le⸗
500

auntiqui Fäo‿deris. 79

ego, cum jam diluxiſſet, dum eum diligenter
contemplor, animadverti, non eſſe eum,
quem pepereram. A. Non ita eſt, quin meus
eſt, qui vivit; tuus, qui interiit. M. Imô
verô tuus mortuus eſt, meus vivit. A. Men-
tiris. M. Non enimverò mentior, ſed dico,
quod res eſt. S. Utraque ſuum eſſe affirmat
eum, qui vivit, demortuumque repudiat. Ce-
do huc mihi tu cultrum; partimini æqualiter
puerum viventem, & date utrique dimidium.
M. Obſecro te Rex, detur ei potiuùs totus,
quàm intereat. A. Nec meus eſio, nec tuus;
placeat dividi medium. . Eum adjudico prio-
ri, quæ perimi vetat, nam ea mater eſt.

SENTENTIA.
Ad plerasque lites dijudicandas opus eſt divi-
n ſopientid. JZudici multa ſimulanda ſunt, ut
Jaupienter judicet. Et veruin & fictum amorem

res ipſa detegit.
20. ELIAS. I. Reg. XVIII.

Argumentum.

Eliàs cùm latuiſſet tres annos & ſex
menſes, quo toto ſpatio non pluerat, in-
ventus ab Abdia venit ad Regem Acha-
bum, & convocatis Baalis Lucanisque
vatibus, conſtituto inter ipſos & Eliam
certamine de litatione, cùm illi prare
Baali

90⁰ Caſtellionis Dialogi ſelelkiorvee

Baali non potuiſſent, ipſe Jovæ litat: de-
inde vates illos necandos curat. Poſtre-
mô, conſcenſo monte Carmelo, pluviam
impetrat à Jova.

Abdias, Elias, Achabus, Populus, Vates
Baalis, Puer Elicæ.

N ilit me Rex ad quærendam tota regione
aquam, ſi forte gramen invenire poſſimus;
quo toleremus equos & mulos, ne jumentis
privemur. Ipſe Rex alià viâ ejusdem rei gra-
tia profectus eſt. Jam enim tres annos & am-
plius nulla fuit pluvia; itaque omnia perarue-
runt, nec usquam viriditas ulla poteſt inveniri.
O Elia! tuæ preces nobis invexerunt hanc ſic-
citatem, quæ non nili tuis ejusdem precibus fi-
niri poteſt, ſicut ipſe minatus es. Quod niſi
pateris inveniri te, actum eſt, periimus. Sed
video venientem huc hominem hirſutum, qui
habet latera cinéta cingulo pelliceo. Fallorne?
an is eſt ipſe Eliàs? Certêè videtur. Heus, tu-
ne es dominus Elias? E. Sum. I nunciatum
domino tuo, adeſſe Eliamt Ab. Nunciatùm
veròô? quid peccavi, ut tu me Achabo necan-
dum objicias? Jovam ego immortalem juro
DEum tuum, nullam gentem;, nullum regnum
eſſe, quo dominus meus non dimiſerit, qui te
conquirerent. Cumque negarent adeſſe te, ille
regna & gentes obteſtabatur, ut dicerent, an
tu illie eſſes, quod te nusquam inveniret. Pt
tu

lürmus; do.
4. am men
Venät .kun
Llis urs) .
e d eun annon
Dlemns ibten
1g giſennt

im nment
anges kuilit

.
i gtie

N neltre,
6 Ent holre.
Annia

6 rulan, id

e,

ek, fetimns, N
nen Airütumn, di
Ix natnaa ſajlarn
ſoel co. HAore,
ietur. Hens, tl⸗
Gum. L ounciatun
me Ahabo neend
immortlen u
fon Euniertt,

ut Ciceetn
an iufen
nun inſe

elt adeſe te

. antiqui faderis. 81

tu me nunc jubes, ut domino meo nunciatum
eam, adeſſe Eliam. Qui poſtquam à te digreſ-
ſus fuero, auferet te ovæ ſpiritus, neſcio quo.
Ego interea, qui hoc Achabo nunciatum ive-
ro, cum ille te non invenerit, interficiar ab
eo. Et tamen Jovæ reverens fui àâ pueritia: ni-
ſi forteè tibi relatum non eſt, quid ego, Jezabe-
le vates occidente, fecerim, ut eorum centum
abdiderim in duabus cavernis, videlicet in utra-
que quinquaginta, & eos pane & aqua aluerim.
Et tu me nunc jubes, ut eam ad nunciandum
domino meo, adeſſe EFliam, quo me interfici-
at? E. Sie vivat armipotens Jova, cui ego ap-
parere ac miniſtrare ſoleo, ut ego me Achabo
oſtendam hodie! As. Poſtquam iſtud mihi ita
confirmas, ibo. Salve Rex, incidi in Eliam.
A. In Eliam autem? Ab. Ita. A. Eliam tu in-
veniſti? Ab. Eum ipſum. A. Quæſo te, adeſt
PElias vates? Ab. Adeſt Elias vates. A. Duc
me ad eum continuò. Ab. Eamus hâc, inve-
niemus. Atque eccum tibi obviam! A. Tune
is es, qui perturbat Iſfraélitas? E. Non ego
Ifraélitas perturbo, ſed tu, tuaque paterna fa-
milia, qui, omiſſis Jovæ præceptis, Baales ſe-
quimini, quæ cauſa fuit, ut Jova vobis iſtos
ardores immiſerit. Verum cura mihi convo-

candos omnes Iſraëlitas in montem Carmelum,

Baalisque vates quadringentos quinquaginta, &
Lucanos vates quadringentos, Jezabelis con-
victores. A. Fiet ita. Adſunt, quos juſſiſti,
Elia! E. Audite verô Ifraelitæ. Quousque in
utrumque crus claudicatis? Si Jova DEus eſt,
hunce

82 Caßhtellionis Dialogi ſelectiores

hunc ſequimini: ſin Baal Deus eſt, Baalem ſe-
quimini. Nihilne reſpondetis? Ego unus Jo-
væ vates ſuperſum, cum Baalenſeés vates ſint
quadringenti quinquaginta, Lucorumque vates
quadringenti. Dentur nobis duo tauri, quo-
rum unum illi ſibi deligant diſſecentque, & li-
gnis imponant, neque ignem ſubjiciant; alte-
rum ego immolabo, ſuperque lignis collocabo,
nec ignem ſupponam. Tum vos Dei veſtri no-
men appellate, ego Jovæ nomen appellabo.
Ac qui Deus igne de cœlo demiſſo annuerit,
ſeque exoratum oſtenderit; is Deus habeatur.
P. Placet verò, atque ita fiat. E. Vos igitur,
Baalis vates, deligite vobis taurum alterum, &
priores facite, quoniam plures eſtis, Deique ve-
ſtri nomen invocate, nullo igne ſubjecto lignis
ſacrificalibus. . Accipimus conditionem.
Mactemus taurum, imponamus fruſta lignis.
O Baal! exaudi nos; o Baal! demitte ignem
de cœlo, quòô te Deum eſſe oſtendas. Baal,
Baal, Oo Baal, o Baal præpotens Deus, Baal,
o Baal, Deus noſter! noli committere, ut unus
Jovæ vates plus poſſit apud Deum ſuum, quàm
nos octingenti quinquaginta apud te. Effice
Baal! ut, quoniam te plures colunt, quàm Jo-
vam, majores etiam vires habere videaris. O
Baal, Baal, Baal, o Baal! Non audis nos? Non
te rite coluimus hactenus? quid in te commi-
ſimus? Non vis tuas vires oſtendere? Quoplu-
res habes cultores, nonne æquum eſt, eo te
magis exorari? Baal, o Baal! niſi nos exaudis,
actum eſt de te deque tuo populo. Unus hic
Jovæ

jyiet

cstNnl
tbn dihre
lNal, dal!
d a geet,1
N no in
n elanlſetil
onmctartmids
Aun

mnm O Dul,9
Eteend. 5,O
rDensek kt
Stmn etles ſoe
int ker e;
Deteheſenlis.
Cemdlisde
Nadl der
Patis ellels
lercorum e
onget der ten
Cintti Aole /

diſttentg t

El
n ſbicinn
Utlenscvlirte,
inwöeipeſtrinn.
unmer zppelhe
Ceniloe nnenty
Dens hihenl

t. L Vign

Cuumum Atenun,
D inte p.

Phumnts funn inn
Pull centte ger
le Olenas. NM,
nolen Drls U
CMnnitteke, tunut
0Deum uunin
A nd ke. Ef
sClun gumn
Uubeleſilegri
Monantsnos) Ni
gitin ie Cnn
Cencere! Qo⸗
nlun hi⸗
A Niocse)
opud⸗

antiqut federis. 83

Jovæ vates tuum cultum abolebit. Quis te co-
let, o Baal, quis te deinceps adorare volet, O
Baal, Baal, Baal! quis te non contemnet,
& pro nihilo ducet, ſi nos in tanto diſerimine
non exaudiveris? In quem veròô magis neceſſa-
rium uſum reſervabis tuam potentiam? Nos te
invocamus, nos aram tuam Prætergredimur,
& jam meridies eſt, neque tu reſpondes, aut
exoraris. OO Baal, Baal, Baal, o Baal! Noli
perdere nos. E. Clamate majore voce. Certe
enim Deus eſt: ſed forſitan aliquid altius con-
templatur, & animo agitat, quàâm ut poſſit
iſtas tam exiles voces audire; aut occupatus
eſt, aut iter habet; niſi fortè dormit, ut ſit
expergefaciendus. V. Heu, Baal Deus noſter,
quid amplius tibi faciemus? o Baal, o Baal, 0
Baal! E. Euge, rectè, ſecate vos iſto modo
gladiis & cultellis, ut à vobis ipſis cruentati
milericordiam Baalis excitetis. Sed nihil re-
ſpondet, nec attendit veſtros clamores; ſurdo
canitis. Agite jam omnis populus, accedite
ad me. Inſtauremus aram Jovæ, quæ diruta
eſt, & ſaxa duodecim capiamus, pro numero
tribuum filiorum jacobi. Ex his ſaxis aram
Jovæ nomine conſtruamus, & circeum eam du-
camus profundam ſeêrobem. Agite, compona-
tur ſtrues lignorum, mactetur taurus, & ſu-
perimponatur. Rectè eſt. Replete quatuor
amphoras aquâ, & eam in hoſtiam inque ſtru-
em effunditée. Iterate idem, tertiate. Bene
eſt. Redundat aqua circum aram, ipſamque
ſerobem replevit, ne quid fraudis ſubeſſe pute-
F a tis.

84 Caſtellionis Dialogi ſelectiores

—

tis. Nunc, o Jova, DEus Abrahami, Iſaaci,
& Iſraélis! effice, ut hodiè intelligatur apud
Iſraẽlitas, & te DEum, & me ſervum tuum
eſſe, tuoque juſſu hæc omnia feciſſe. Exaudi
me Jova, exaudi me, ut ſciat hic populus, te
Jovam eſſe DEum, qui eorum animos retro
Hexeris! P. O rem miram! Ignis delapſus à Jo-
va, & hoſtiam, & ligna, & ſaxa,; & humum
abſumpſit, & ſcrobis aquam lambit. Jova DE-
us eſt, Jova DEus eſt. E. Si igitur jovam eſſe
DkEum agnoſcitis, & ad terram proni adoratis:
comprehendite Baalenſes vates omnes, qui vos
à Jovæ cultu magno veſtro malo avocaârunt.
Cavete, ne quis omnino evadat. Agite, du-
camus eos ad Ciſonem fluvium, jugulentur hic
vates omnes Baalis, ne quem deinceps à veri
DElI cultu poſſint averteré. Perite populi de-
ceptores, corruptores atque peſtes, & dignas
præſtigis veſtris pœnas date, ut deinceps ado-
retur & in honore habeatur is unus, cui de-
bentur omnia. Nunc, Achabe, aſcende, &
i ad capiendum cibum, ſentio enim, jam ad-
eſſe murmur pluviæ. Ego aſcendam in verti-
cem Carmeli. Sequere me puer. Pu. Faciam,
here. E. Age jam puer, dum ego hic in ſum-
mo Carmeli jugo maneo, i ſpectatum mare
verſus, & mihi, quod videris, renunciatum
venito. Pu. Libenter here. Feci here, ne-

que quicquam vidi. E. Revertere eodem ſepti-

es. Pu. Parebitur. Jam iterum venio. Jam
tertiöo. Jam quartò, Jam quintò., Jam ſex-
t0%. Supereſt, ut ſeptimò ſpeculatum eam.
Here!

r
„Rg. Nd ions,

int id

un urin muln

Ulcertt. ieſn
Maz ireſene

ur ̃r nin⸗
9 .
lun 1

ſ
.
Auumn nlo

lu ain r ſuut
(iue

r a ſn

antiqui fœderis. 8 5

Here! vidi nubeculam inſtar palmæ hominis ex
mari efferri. E. Inſtat pluvia. I nunciatum

4
r Achabo, ut, junétis jugalibus, in urbem de-
kirſicn ſcendat, ne à pluvia opprimatur. Pu Eo. E.
Wte 1 . 1 —46 2
nn nnnn Ego ſuccinctus latera ei Jezraél præcurram. P.

ecmn
lgnb Geleſtin.

Aun, Ghunmun
mhwnit ſom .
Aou ſoramee

Salve Rex! Jubet Elias, ut propereè jungas
equos, & te in urbem recipias, ne te pluvia
opprimat. A. Agite mei, feſtinemus, ingruit
pluvia, nigreſcit cœlum nubibus atque vento:
properemus, vix evademus, quin madefiamus.

SENTENTIA.

Juſtorum preces, ineredibile dictu, guan-
tum polleant apud DEum. Iniuſti juſzos ac-
cuſant eorum malorum, quorum ſunt ipfimet
l auéctones. Præſente Elia, nibil pohunt Baa-
gle eliz,
ein lenſes; præſente Jova, torpet Baal. Ut nox
CA, Moelee . . . . . . .
emrömnb, ds diei, Gc veritati cedit mendacium. Impiorum
Nentite, Mend,t plena ſunt omnia; piorum exiguus eſe nume-
enn enine ſmat rus. %ρ magis uni eredendum, qudàm mille;
Aenimn in et. m, zi
e Afenn baucorum eſ ſapientia. acum genus
l bominum! quando tandem bac videlitis? aut
egolu Win . . .
Pehmm n gua tangem lux penetrabit iſtos oculos? Nun
ers, enncm uatnne, niſe ſerò, ſapietis? Utinam aqfit ali-
e keel “ guis, igneo Spiritu igneague oratione Elias,
n gut charitatis ignem de cœlo devocet, gquo no-

eruen Fenic.9 „Ac
kai ⸗ Rrarum precum ſacrificia exardeſecant, ut de-

Rſecalumm znceps ſolus Jova extollatur.
leüe rd F 3 21. SII.

896 ECaſtellionis Dialogi ſelectiores

21. SUNAMITIS. 2. Reg. IV.

Argumentum.

Eliſæus ab hoſpita ſua Sunamitide
oratus ejus filium revocat in vitam.

Eliſæus, Gibezis, Sunamitis.

E— Sunamitidem illam, hoſpitam noſtram.
E Gihezi! curre ei obviam rogaturus, utrum
valeat ipſa, & vir, & puer ejus? CG. Faciam.
Salve mulier. Satisne ſalva es, & tuus mari-
tus, & puer? Valentne? S. Valent: ſed ſine
me pervenire, quò volo. G. Quonam prope-
ras? §. Ad tuum herum. G. Nefcio, quid no-
VI videtur accidiſſe huic mulieri. Sed quid iſtud
rei eſt? Heus mulier, tune audes pedes vatis
complecti? Apage. E. Sine eam; animo ejus
malé eſt, quod me Jova celavit. S. Petie-
ramne à te filium? Annon admonueram, ne
mihi imponeres? E. Accingere Gihezi, & ca-
pe meum baculum, atque abi: ſi quem offen-
deris, ne ſalutato; ſalutatus, ne reſalutato.
Ubi eò perveneris, bacillum faciei pueri impo-
nito. G. Eo. §. At ego profectò nunquàâm
te omittam, quin unà mecum venias. E. Age
ſane, tuæ voluntati obſequar; præi, jam te
ſequor. G. Here, feci, ut juſſeras; ſed puer
neque vocem edit, neque potuit omninòo ex-
pergefieri. E. Ne trepida, mulier, introéa-
mus cubiculum. &. Hie quidem plané mortuus
jacet

g ——,
6logne Gn
id gicn

N

Rieseonm
Gis Munmn zet

210

lten Ioben
e enej
NAndem
Piikteſrmn
Honmn Inn
lofelct

Nnmn

rbohhun noln⸗
npmmunn
ereſet Een,
n 8g, CEtuls nan⸗
Tlen, len ine
Gumge.
Nlnatw.
bnnlen Eigitſtet
t lsiels
Se eun, n
, elnt. lr
W Aovenn r
er Cifez, Ca
ai, Icen ofen⸗
ns, be telllleto
nkceipceriigne⸗
Noft Cungun
n lis E
Pr, Nrl ſim
Illens; Kine
potul omm:
1 Mller a
Cenclutn
e

antiqui fœderis. 87

—

jacet in meo lectulo. E. Exite forâs, & me
hic relinquite ſolum cum ſolo, clausâ janu4.
G. Neſcio quid magnum expecto, non abs re
ſeſe concluſit intus. S. Faxit DEus, ut natum
recipiam. G. Hoſpita. §. Quid novi rei eſt?
G. Salva es, viſus ſum audire ſternutantem
puerum. §. Revixi, ſi verum prædicas. E.
Heus Gihezi! G. Me vocat, quid eſt here?
E. Arceſſe huc mihi iſtam fœ&minam. CG. Te
vocat. S. Adeo. E. Recipe jam tuum filium
incolumem. §S. O divine vir, quas tibi gra-
tias agam pro tanto munere? E. DEO hoc to-
tum acceptum ferendum eſt, mulier, non mi⸗
hi, qui per me poſſum nihil.

SENTENTIA.

Fides eſt omnipotens. Suorum preces, quam-
vis maxvxima petentium, exaudit DEus.

22. TOBIAS. Tobiæ IV.

Argumentum.

Tobæus Tobiam filium ſuum pietatem
docet. Deinde jubet, ut ducem quæ-
rat ad petendam ex Media pecuniam
ibi à ſe depoſitam. Tobias Genium, qui
ſe hominem ſimulabat, nactus cum eo
proficiſcitur.
F 4 To-

88 Caheellionis Dialogi ſelectiores

Tobæus pater, Tobias filius, Raphael ge-
nius, Anna mMmater.

Cum ex hac vita diſceſſero, nate, ſepelito
me honorifice. Tum autem matrem tu-
am honorato, neve eam, donec vivet, de-
ſerito, neve ei parum morigerando vitam red-
das acerbam. Recordare fili, quot dolores
perpeſſa ſit propter te, cum eſſes in ejus
utero. Cum igitur vitam finiverit, eam me-
cum honeſte ſepelito in eodem ſepulchro. Ac
per omnem vitam memento Creatoris tui,
neve eum offende, ejusve præcepta omitte.
Quantumcunque tibi Jova largitus erit, de
eo ne parcito liberalitatem exercere. Ad ho-
mines inhumanos ne te aggregaveris; à re-
ſpiciendis egentibus IHraélitis ne abhorrueris,
ne Jova viciſſim tuis temporibus adverfſis à
te reſpiciendo abhorreat. Quodſi tuæ facul-
tates non ferent, ut largè id facias, at pro
eo, quantum id erit, quod ſuppeditabit, ne
parce in benignitatem conferre, ut divitias
tibi & argenti aurique theſauros in benefi-
centia repoſitos habeas. Nam thelſauri nihil
impios juvant, at hæc virtus à morte vindi-
cat. Ac quisquis beneficentiam exercet, DEl
conſpectum videbit, quemadmodum habet
ſcriptum illud: ego per beneficentiam con-
ſpectum tuum videbo: quam qui exercent,
cœleſtes habendi ſunt. Tu ergo, nate, cor-
pus tuum ab omni libidinis obſceœnitate tue-
re, uxoremque de tua cognatione ducito;
nequa-

ſii
ſedte
ranntan lene
1cenn M

(Lalc⸗

ihene,
in Ehlarerſ
mwente geen
Contluun Eet,

I
Hee r.

Uc. Dei

Conee Viyet, .
enncdonian .

Mene, ur Cntis
helauos in benet⸗
Nen thelvri ubil
ns à one Wind,
tum crereet, Dl
radocum hube
enetcentiam err
um goi exelet
etgo, Nie 4
Oblccoitt
Gpnatone n⸗

⸗

antiqui foderis. 89

nequaquam alienigenam, aut allus ſanguinis,
quâm tuorum majorum; nos enim Vatum
rogenies ſumus. Memoriaâ repete Abraha-
mum, Iſaaecum, Jacobum, qui uxores de ſua
ſibi gente adſciverunt, extraneorum affinitate
repudiatàâ, eôque liberis fortunati fuerunt.
Animum intende, fili, ad ea, quæ ages. Quod
tibi nolis fieri, aliis ne facito. Operarii mer-
cedem ne retineto noctem unam poſt eum
diem, in quem cum eo pa7ctus eris, ut tuo
te præmio remuneretur DEus. Corpus tuum
ab ebrietate abſtineto. In nulla nequitia te
oblectaveris. De tuo victu largire eſurienti-
bus. De tuo veſtitu indue nudos. Quod
tibi ſuperat, id omne in beneficentiam con-
fer, neque id gravatè, hoc eſt verè pane &
vino ſepulchra juſtorum perfundere. Audi
& attende quemlibet, qui modô verum tibi
conſilium det. Ab Jova omnibus temporibus
pete, ut tuas rationes conſiliaque dirigat;
neque enim homini in manu poſitum eſt con-
ſilium, ſed uni DEO Optimo Maximo, qui,
quicquid vult, efficit, alios deprimens, alios
efferens. Hæc mea dicta & præcepta omnia
conſervato, & nunquam non ante oculos ha-
beto, fortique & non infracto animo eſto;
nam Jova tibi auxilio præſidioque erit, ſi ei
toto animo totoque pectore ſtudueris. Nunc,
fili, illud tibi indicabo de pecunia, quam
habeo apud Gabelem, mihi cognatione pro-
pinquum, (ea eſt decem argenti talenta) Ra-
ge in Media. Nam incertum eſt, quando
F f ſim

7 Caſtellionis Dialogi ſelectiores

ſim moriturus. Tu fili, ſi ovam metues, te-

que ab omni ſcelere conſervabis, magnas ab eo
opes conſequéris. Tobi. Omnia, ut præce-
Ppiſti mihi, pater, ſic faciam. Sed velim mi-
hi confilium des, qua ratione queam iſtam à
Gabele pecuniam recuperare; nam neque ille
me, neque illum ego agnoſcam, neque, quô
ſigno repetam pecuniam, ſcio, neque quâ viâ
eatur in Mediam, teneo. Toba. Quod ad
ſignum pertinet, hoc dices: me, cum ille mi-
hi marſupium ſuum tradidiſſet, dixiſſe: acci-
pe de manu mea; atque, ex quo ei argentum
in manum tradidi, annum hunc eſſe vigeſimum.
De via autem, quære tibi jam hominem aliquem
fidelem, qui tecum vadat, cui prœæmium da-
bimus. Proficiſcere, fili, adhuc vivente me,
& argentum pete. Jova te DEus Iſraélitarum
in itinere conſervet, tibique benevolentiam,
ſtudium, miſericordiam, & illius & omnium,
qui te videbunt, conciliet, teque nobis ſoſpi-
tem & incolumem & ducat & reducat, ante
meum interitum. Tobi. Eo igitur ad conqui-
rendum ducem. Et fortaſſe præſto adeſt, qui
faciat. Nam video juvenem quendam in via
ſtantem accinctum, & ad iter (ut videtur) pa-
ratum. KRaph. Adoleſcens, cujâs es? Tobi. Do-
mine, poſſesne mecum in Mediam proficiſci?
Raph. Equidem novi vias omnes, ſumque ali-
quando uſus hoſpitio Gabelis gentilis noſtri,
agentis Rage, in finibus Mediæx, quæ Rages
diſtat ab Ecbatanis itinere duorum dierum, eſt-
que montana; Echatana autem in campeſiri
oco

iun, uoalsn
Dateni, Gsnte
St. Ile. wat
WN DWN Nds
Merdne ie ln
Cabo. Uut Do
Doverin, omen

len, Neyue, 8
n, relegti
Ue, Cod
n, an iſeni
et, dtle, ai

elanne
tnrtſeigen humn.
ihnfemalqnen
Menium dr.

Dign beredenin,

1, tehe b
1t & echzt, m
H, hiur , nn⸗
eprtlo arel, gui
Alentem in iü
er ur itenn) e⸗
ses: . D
letim ofclel
ns, Iunqle 1
s genrlis gt
ſetie, de l
Nunn ierun
nern in e

7

entiqgui Fwderis. 9

loco poſita ſunt. Tobi. Præſtolare pauliſper,
ſi placet, dum hanc rem patri renunciatum co.
Nam magnoperè cupio te comitem habere, ti-
bique dabo mercedem pro itinere. Kaph. I
properè, ego hic manebo, donec redeas, noli
diutius morari. Tobi. Nactus ſum virum bo-
num, pater, noſtri generis, qui mecum pro-
ficiſcatur. Tobæ. Evoca eum ad me, ut
ſciſciter, unde terrarum ſit, & an ſatis fidus
ſit tibi futurus comes. Tobi. Faciam. Heus,
arceſſere à patre meo! Kaph. Eo. Salve, vir
divine. Tobaæ. Si ſalveo, cur mihi hæc uſu ve-
niunt, ut oculis captus in tenebris cæcus ſe-
deam? Kapbh. Qui tibi oculorum lucem cæcan-
do ademit, idem te, quia vir bonus es, ſana-
bit. Toba. lta faxit Jova! Sed ad rem. Meus
hic filius Tobias vult ire in Mediam, frater,
poterisne ire cum eo? & ego tibi mercedem
dabo. Kaph. Potero, quippe qui vias omnes
noverim, omnemque illam regionem peragra-
verim, & montes teneam. TZbbaæ. Cujâs es?
cujus generis? & qua ex civitate? Raph. Quid
amplius quæris, cum mercenarium habeas,
qui tuum filium comitetur ex tui animi ſenten-
tia? Tobæ. Frater, nomen tuum ſcire velim,
& cujus nationis ſis. Kaph. Ego ſum Azarias,
Hananeelis filius, de familia Solomiti majoris,
tuus gentilis. Lobæ. Quod ſalutare fauſtumque
ſit. Sed noli ægreè ferre, frater, quòd volue-
rim tuæ familiæ genus cognoſcere; meus gen-
