t Dinii
Uem n E
is ſſfenntn
uohermd
zileh nii hi
e günm
6segynunt ten
ls noytuc un
Gehſene, murn
0 Mäneszenn
ls econtſen
en C miare
, ingait non
Genntomeeun
i Ule nii
Ounmm tli 44
Mtin, In
ſipth
norkeid
Atumn ncin
alcikthnie
N
1 1 utt,

e

i
in 4

Niltize,
i Ciein
n NunI
nn dil
n ffizſen
tiiimn Dun
ntiiciain.
Ttonumn oninm
Poterit kenni
dufen ton
n onmnit, Oan⸗
lenm 400
6glihen (t .
Ett benetener
Uguiten
Cln enrt
ekn, E.
VEhenlixn dd.
cemes onn-
Kanes, Ar ir-
emn auronfir
lgtent mei n⸗
Arii grnin
ot Lceyba, entu.
Aune ſi fhletll
geumtlimi 6
tepo oril
cin Purin
dcondacendti
un ingnls
et, eN in ſin

4 boran 4

oro s
n

vovi federis. 137

quos etiam in vineam ſuam dimiſit, ſeque eis,
quod æquum eſſet, daturum promiſit. Item
circa ſextam & nonam horam egreſſus fecit
idem. Hora autem fere undecima egreſſus,
cum alios deſides inveniſſet: quid hic (inquit)
ſtatis totum diem otioſi? Nemo nos condu-
xit, inquiunt illi. Tum ille: ite & vos in vi-
neam meam, &, quod erit æquum, accipie-
tis. Veſpere mandat vineæ dominus procurato-
ri ſuo, ut operarios convocet, eisque præmium
perſolvat, initio facto ab ultimis ad primos.
Hic, qui venerant hora fere undecima, ſingu-
los receperunt denarios. At primi, qui ſeſe
plus accepturos rati eſſent, cum tantundem
accepiſſent, murmurabant in patremfamiliâs,
quod ultimos, qui unam horam opus feciſſent,
ipſis æquaviſſet, qui totius diei onus pertuliſ-
ſent & ardores. Tum ille uni ex eis: ami-
ce, inquit, non facio tibi injuriam. Nonne
denario mecum depactus es? Aufer tuum, &
abi. Libet mihi tantum dare huic ultimo,
quantum tibi. An mihi non licebit meis uti
meo arbitrio? Eone tu oculum malignum ha-
bes (invidus es), quia ego ſum benignus? Ita
in regno cœleſti ultimi primorum, & primi
ultimorum conditione erunt. Multi enim ſunt
evocati, ſed pauci electi.
SENTENTIA.
Divitiæ magno ſunt ad ſalutem impedimen-
to. Dives divitiis, denique homines iis, quæz
babent chariſſima, renunciare bumanis viribus
nequeunt; divinis queunt.

15 15. VI⸗

138 Caſtellionis Dialogi ſelectiores

15. VINITORES.
Matth. XXI. Marc. XII. Luc. XX.

Argumentum.

JEſus a Pontificibus & Scribis & Se-
nioribus de autore ſuæ poteſtatis interro-
gatus ipſos viciſſim de autore lotionis
Joannis interrogat. Deinde per ſimili-
tudines eis futurum prædicit, ut propter
ſe repudiatum regno priventur.

Pontiſices & Scribæ & Seniores,
D'e nobis, ex cujus autoritate iſta facias, &
quis tibi dederit, ut tantum poſſes? 7. Ego
viciſſim vos quiddam rogabô, de/ quo ſi mihi
reſponderitis, dicam vobis, ex cujus autorita-
te hæc faciam. Lotio Joannis unde erat? a
cœlone, an ab hominibus. P. Si a cœlo dici-
mus, dicet: cur ergo ei non credidiſtis? Sin
ab hominibus, periculum eſt, ne univerſus
nos populus lapidet; omnes enim Joannem ha-
bent pro vate. Negemus, ſcire nos. Age,
neſcimus. J. Ego quoque non dicam vobis;
qua hæc autoritate faciam. Sed quid cenſetis?
Habebat quidam duos natos, quorum priorem
aggreſſus eſt his verbis: nate, abi ad facien-
dum opus hodie in vinea mea. Qui ille, non
libet, inquit; poſt tamen, mutata Ententia,
ablit.

nd, “
tni und,
eun Enen
n Gfinm
inegn iin tn
ccanimrenies
zeett ke ſe
ioelttts 41
it lm zen
en, gum un
Cngte in e ben
lereeunt wri
enpcethnnt.
ioligſerunn,
Ier, Nenin
Henſerum. We
Gre ilihitr
Nichme nt
ſtis; mlr tn
Cntchin ga
Priic, gion
n kun
ngle cnnn

(Wnmn! Nte
G m min

Elitl Ar ni
nechmnnn.
ehfl
ſlintn,
immhime
nen Denmmn

t, gt

,.

—
0N.

In u
““

LKerne .

teſtins inten.
Atote otion

le ſer ii.

fentir,

ECnine

Wrue as t
unmm e
l tsnti
,ercienmi
Vmmis ne einl1
,Gronpcin
Celiclsn Sin
l te miſelin
enin lumeni
ir u. Ne
nndenn Nin
Gedquid eſi
goorum “
ge, R uln⸗
1n. Cüilen
tmnun⸗

novi faderis. er39

abiit. Alteri deinde eodem modo dixit, qui
pollicitus, iturum ſe, non ivit. Ulter paruit
voluntati patris? E. Prior. J. Credite mihi,
publicani & meretrices antecedunt vos in re-
gnum divinum. Venit enim ad vos Joannes;
vir integra vita, cui vos non credidiſtis, pu-
blicani & meretrices crediderunt. Quod cum
videretis, ne ſic quidem mutaſtis animum,
ut ei crederetis. Accipite aliam ſimilitudinem.
Fuit quidam paterfamiliàâs, qui conſevit vi-
neam, quam cum ſepibus circumdediſſet, tor-
cularque in ea defixiſſet, & caſtellum exſtru-
xiſſet, elocavit agricolis, domoque poſtea mul-
to tempore abfuit. Poſt ſuo tempore miſit ad
agricolas ſervum, ad percipiendum fructus vi-
neæx, quem illi male acceptum plagis inanem
remiſerunt. Iterum mittit alium, eum quo-
que illi lapidibus contuſum, & ictibus indi-
gniſſime mulctatum vacuum remiſerunt. Nec
ſatis; addit tertium, quem etiam vulneribus
confectum ejecerunt. Pergit mittere alios at-
que alios, qui omnes vel pulſati vel occiſi ab
eis ſunt. Etiam cum unum haberet filium;
eumque chariſſimum, ita ſecum cogitabat
Quid agam? mittamne ad eos filium, meas
delicias? At mittam, fortaſſe ejus conſpe-
ctum reverebuntur. Itaque facit. At vinito-
res, eo viſo, ſic loqui inter ſe inſiſtunt. Hic
quidem eſt hæres, interimamus eum, ut inva-
damus in hæreditatem. Itaque ejectum e vi-
nea perimunt. Cum ergo redierit vineæ do-
minus, quid faciet agricolis illis. E. Maios
male

140⁰ Caftellionis Dialogi ſelectiores

male perdet, & vineam aliis tradet agricolis,
a quibus fructum percipiet ſuo tempore. Sed
abſit, ut quid tale eveniat. JZ. Nunquamne
legiſtis dictum illud in monumentis literarum?
Quem lapidem improbaverunt ſtructores, ad-
hibitus eſt ad caput anguli. A Domino profe-
ctum id eſt, & mirum nobis videtur. Quam-
obrem ſic ex me accipite: Auferetur a vobis
regnum divinum, & dabitur genti, ſuum fru-
ctum edituræ. Ac quisquis inciderit in lapi-
dem eum, confringetur, & in quem lapis in-
ciderit, eum conteret. Nam in regno ccleſti
ſimiliter accidit, atque in rege quodam, qui
nuptias filii ſui facturus ſervos ſuos miſit, qui
invitatos ad nuptias vocarent. Cumque illi
noluiſſent venire, alios item ſervos miſit, qui-
bus negotium dedit, ut oſtenderent invitatis,
ipſum paraviſſe prandium; juvencos & altilia
eſſe mactata; omnia denique eſſe parata: ve-
nirent ad nuptias. At illi eum aſpernati dis-
ceſſerunt, alius in ſuum agrum, alius ad mer-
caturam. Cæteri comprehenſos ejus ſervos e
vita per ſummam ignominiam ſuſtulerunt.
Qua re audita, iratus Rex eo ſuas copias miſit,
& homicidas illos perdidit, eorumque urbem
incendit. Deinde ſuis ſervis mandavit, ur
(quoniam paratæ erant nuptiæ, & qui ad eas
erant vocati, non fuerant digni, qui eis ad-
eſſent) per vias paſſim abirent, &, ut quem-
ue inveniſſent, ad nuptias vocarent. Ili in
ivia profecti, quoscunque invenerunt, eo
eoëgerunt, tum malos tum bonos, ita ut com⸗
ple-

lenn e biclenz

0N Ce 1
, lt en he
õ
immg ele hn
ienin lan voe⸗

AIN

ulle lucine i
lulnagu
1
l.
4
s monnn⸗
Gkemerornn
n,E Ni
AAnt
ränlmnec
4 Uin n

lue Z
e
ſalt i n

iine

ggnrols⸗
rnn N
Munne
entslunnm-
in adh u.
Lhommngne
icetur r.
leretnr 1 ln
ench (un in⸗
olktt in in⸗
n en lyi n
üinpalet
e Anlam, un
8Wsmit, u
m Onmaie l
NEeRnit,⸗
ſerken ntd,
wern Ain
ne eleſnn .
enn 1penti d-
uN, Ansad e
Nlseig enie
dun Milgnun.
ſopiu oſt,
Mune Ctrn
6 mndifit,
Eiuin
glir gi es
ocrent
menenn

unt⸗
ns 1

novi faderis. 141

—

pleretur cœnatio convivis. Ad eos contem-
plandos ingreſſus Rex animadvertit ibi quen-
dam, non nuptiali veſtitu indutum, &, ami-
ce, inquit, quid huc intraſti ſine veſtimento
nuptiali? Cumque ille obmutuiſſet, juſſit Rex
famulos, ut eum pedibus manibusque con-
ſtrictum in teterrimas tenebras abriperent,
ubi futurus eſſet ploratus ſtridorque dentium.
Multi enim ſunt vocati, ſed pauci electi.

SENTENTIA.

Publicani & meretriees ad DEI. regnum
Junt aptiores, quam populorum magiſtri atque
gubernatores. Qui divinis donis ornatus in-
gratum ſe prabet, is donis privatur. Optima
quaque maxime improbantur a potentiſſimis
guibusque.

I6. PETRUS.
Luc. XXII. Joan. XIII.
Argumentum.
IEſus moriturus diſcipulos ſuos mo-
deſtiam amoremque docet: ſui deſertio-
nem, & Petri abnegationem prædicit:
deque ſuo ad patrem diſceſſu & Spiritu
ſancti miſſione diſſerit.

IHſus, Petrus, Diſcipuli, Thomas, Phi-
lippus, Judas Thaddæus.

nter gentes, ut quisque plurimum opibus
valet, ita maxime Rex eſt, & potentiſſimus
quis-

142 Caſtellionis Dialogi ſelectiores

quisque facilime principis nomen obtinet. At
veſtra longe alia eſt ratio: quantoque quisque
major eſt, tanto ſubmiſſius ſe gerat, & quan-
to plus imperio pollet, tanto magis miniſtrum
ſe prœæbeat. Uter enim major eſt? qui accum-
bit, an qui miniſtrat? Nonne qui accumbit?
Atqui ego inter vos ſum ſicut miniſtrans, vo-
bisque, qui permanſeritis mecum in meis rebus
adverſis, legatum mihi a patre meo regnum
ſimiliter lego, ut edatis & bibatis in eadem
mecum menſa, in regno meo; & in tribunali-
bus ſedentes jus duodecim tribubus Iſraélita-
rum dicatis. Filioli, adhuc parumper vobis-
cum futurus ſum: quæretis me, &, quemad-
modum dixi Judæis, quo ego iturus ſum, eos
venire non poſſe, ita vobis quoque nunc dico.
Itaque hoc novum vobis præceptum do, ut
ametis vos inter vos, & ametis, quemadmo-
dum ego vos amavi. In eo cognoſcent omnes,
vos meos eſſe diſcipulos, ſi mutuo vos amore
complectimini. P. Domine, quo abiturus es?
J. Quo ego abiturus ſum, non potes me nunc
ſequi, ſed poſtea ſequeris. . Qu minus nunc
poſſum? animam pro te ponam. J. Animam
pro me pones? Crede mihi, nondum cecine-
rit gallus, cum tu me ter abjuraveris. Si-
mon, Simon, Satanas ille (ne ſis neſcius) ex-
petivit vos ad cribrandum quaſi frumentum,
verum ego oravi pro te, ne tu de conſtantiæ
gradu dejicereris. Tu viciſſim aliquando re-
creatus confirmato fratres tuos. P. Atqui
paratus ſum & carcerem tecum & mortem
ſub⸗

ni
69 e ͦ
lon cuntuünn
le, ter kihn
Endenn,d
aniſel 0
umenam U
evol tite ge⸗
„Econonato.
Oherek comß
mingebasih
inn. OD. Doni
Ents el. Czten
tlen heets
6t n Uund n
. Qnchſond
untom Wslon
ſenam ad N
tdedr
Egu ſ gi
Elelmg gen
let oling
Uin lern jent⸗
glolerti ne,
lerti, Ein
Penn honin
hideit ntt
ſem Kſ, 4
e,ſi iir e,
ſdegns
ndd
al uni
Enr

hine

—

—

novi faderis. 143

—

nlhtiet. fubire. J. Hoc tibi confirmo, Petre, gallum

nnge gnögnt
Grm,aun.
Weesnikeum
ll inn.
Oi XoN
niniſrns, .
ninmeßndn
ped ſegnlnn
hig in ealen
Khnbomnl⸗
lbis tabltr.
Uunder vod⸗
11, henat⸗
IGnsſun, en
nemni.
amn b
id, Annunn,
logtolemon;
Sono neme
o khinnn 8
Nole; nr lt
Cning nuns
n. )Kimm
Nom Cee⸗
Gnnens
el leſens)
Ut konennn
n te otlui
n inm
eculd “

hodie non cantaturum, quin tu, me tibi no-
tum eſſe, ter negaveris. Porro cum dimiſi
vos ſine qumena, & pera, & calceis, num
qua re caruiſtis? D. Nulla. J. At nunc, qui
habet crumenam, adhibeto, nec minus peram,
quique non habet gladium, vendito pallium
ſuum, & comparato. Nam in me (ne vos ne-
ſciatis) ſupereſt comprobandum ſcriptum illud:
Et inter improbos habitus eſt; habentque meæ
res finem. D. Domine, ecce hic duo gladii.
J. Satis eſt. Cæterum nolite animo pertur-
bari; fidem habetis DEO, & mihi fidem ha-
bete. In domo patris mei manſiones multæ
ſunt. Quodſi ſecus eſſet, dicerem vobis: eo
paratum vobis locum; id quod ſi fecero, re-
veniam ad vos mecum aſſumendos, ut, ubi
ero ego, ibi vos quoque ſitis. Et quidem, quo
& qua via proficiſcar, ſcitis. Z. Nos vero
neſcimus, quo eas, tantum abeſt, ut viam te-
nere poſſimus. J. Ego ſum via, veritas &
vita. Nemo venit ad patrem, niſi per me. Si
cognoſceretis me, meum quoque patrem cog-
noſceretis; & jam nunc cognoſcitis, & vidi-
ſtis eum. P&. Domine, oſtende nobis patrem,
id ſatis erit nobis. J. Tantum jam tempus
vobiscum verſor, & tu me non nôſti? Phi-
ippe, qui vidit me, vidit patrem. Quꝛ fit;
ut tu jubeas, vobis patrem oſtendi? Non cre-
is, & me in patre, & patrem in me eſſe? Quæ
vobis dico, mea ſponte non dico, ſed ipſe pa-
ter, qui in me manet, hæc agit. Credite
IIND„

144 Caſtellionis Dialogi ſelectiores

mihi, & me in patre, & patrem in me eſſe;
aut certe de ipſis factis mihi credite. Hoc vo-
bis confirmo, eum, qui mihi fidem habebit,
eadem mecum vel etiam majoragfacturum.
Nam ad patrem meum me confero, facturus,
quicquid per meum nomen petieritis, ut pa-
tris gloria in filio celebretur. Si quid (inquam)
petieritis per nomen meum, id ego faciam. Si
me amatis, præcepta mea conſervate. Ego
vero exorabo patrem, ut alium vobis confir-
matorem det, qui vobiscum perpetuo maneat,
ſpiritum illum, certum veritatis autorem di-
co, quem hominum vulgus non poteſt com-
prehendere, quia eum neque videt, neque cog-
noſcit; at vos cognoſcetis, quoniam apud
vos manſurus, & in vobis futurus eſt. Non
relinquam vos pupillos; inviſam vos. Poſt
paulo jam me non videbunt homines: at vos vi-
debitis, quia, ut ego vivo, ita & vos vivetis.
Tum cognoſcetis, & me eſſe in patre meo, &
vos in me, & me in vobis. Qui tenet præ-
cepta mea, eaque conſervat, ille eſt, qui me
amat. Qui vero me amat, amabitur a patre
meo, eundemque ego quoque amabo, meque
ei aperiam. Ju. Quid cauſæ eſt, ut nobis te
ipſum ſis aperturus, promiſcuæ hominum mul-
titudini non item. Je. Qui me amat, dicta
mea vita exprimet, eumque meus pater ama-
bit, & ad eum veniemus, & apud eum dege-
mus. Qui me non amat, dicta mea non exſe-
quitur. Sermo autem, quem auditis, meus
non eſt, ſed patris, qui miſit me. Hæc gur⸗
em

if

e, hmmm 9
geklon
tinet rr ann
Cer nnn, Kn
tinmteſtte hi
enn, gelmtomn
)emimm Uelne!
Slenn ibt, We
tennuti,gillet
Eilntrn, gümſ
1nt, annn en
Celnk ſun ton
n ſentenminſs
ten odinmecan
turmnelomehon
atwe,Nm
anns mne,
Wngach

Verthiſiur,

niſon kr gnint
il, gi ir

N II
nMI Ne
mn. )
NKonn
DIn at
er He

nn 1 e
ini itn uehi,
Ngctgcnnm.
nem ing,
Netirti⸗ I
Kicuit nnen
tgo an O
Collennate, p
lun ſons conr.
ehenommer,
Pns mumren di⸗
Wn Muen dor⸗
Nben vegre .
, Inin gud
AuN A Won
0wen
tbonneafanf
n, n Nie
lein nenen
6. (Wert n.
1, M el, ne
,iNabiur:
e Arboy teſle
e n dons ie
nekonicum nl
ti ne mnn, Un
e nels lel
K med eun S
n nerne⸗
letn. nuliͤ,

novi federis. 14

dem ſum vobis elocutus, apud vos manens.
Sed ille confirmator (ſpiritum ſanctum dico);
quem mittet pater nomine meo, vos docebit,
& recolet omnia, quæcunque dixi vobis. Pa-
cem relinquo vobis, pacem meam do vobis,
nec eam, qualem homines ſolent. Nolite ani-

mo perturbari, neque formidare; audiviſtis,

ut dixerim vobis, abire me, reviſurum vos.

Si me amaretis, gauderetis, quia dixiſſem, ire

me ad patrem, qui major me ſit. Et nunc di-
Xi vobis, priusquam evenit, ut, cum evene-
rit, credatis. Jam non multa loquar vobis-
cum. Venit enim hujus mundi princeps, nec
habet, quod in me carpat; tantum eo res ten-
dit, ut intelligant homines, me amare patrem,
& ita facere, ur mihi mandavit. Surgite, ab-
eamus hinc.
WZ SENTENTIA.
Inter Chriſtianos gquo quisque major, eo ſüb-
miſzor. Ex charitate cognoſeitur Cbriſztianus.
Ut quisque ſili maxime confidit, ita facillime
lalbitur. Spiritus ſanctus Chriſtianum perftcit.

I7. PILATUS.
Matth. XXVII. Marc. XV. Luc. XXIII.
Joan. XVIII.
Argumentum.
JEſum accuſant Judæi. Pilatus inter-
rogat. IEſus de ſuo regno & officio re-
ſpondet. Pilatus eum ad Herodem mittit.

146 Caſtellionis Dialogi ſelectiores
Pilatus, Judæi, J Eſus, Pontifices.

Quodnam crimen adfertis in hunc hominem,
quem mihi vinctum tradidiſtis? Ju. Niſi
eſſet maleficus, nunquam eum tibi tradidiſſe-
mus. Ei. Abducite eum vos, & ex lege ve-
ſtra judicatote. Ju. Nobis non licet interfice-
re quenquam. Sed ſi quæris crimina, eum de-
prehendimus pervertentem gentem, & prohi-
bentem Cæſari tributa dare, ſeque Chriſtum
Regem eſſe dicentem. Pi. Libet ex ipſo ſci-
ſcitari. Heus, tune es Rex judæorum? JFe.
Tuane iſtud ſponte dicis, an ex aliis auditum?
Li. Quaſi ego judæus ſim. Tui, tui te popu-
lares & pontifices mihi tradiderunt. Quid
commiſiſti? Ze. Regnum meum terreſtre non
eſt, quodſi eſſet, mei ſatellites pugnaviſſent,
ne Judæis addicerer. Verum regnum meum
hic poſitum non eſt. Fi. Tu ergo rex es. Je.
Rede ais. Ego eòô natus ſum, & in hunc ter-
rarum orbem ingreſſus, ut teſtimonium per-
hibeam veritati. Quisquis a veritate eſt, vo⸗
cem meam audit. Pi. Quid eſt Neritas? G0
Heus pontifices, & plebs Judæa, ego nullum
deprehendo crimen in hoc homine! Po. At-
qui nemo eſt hodie nocentior, neque ſupplicio
graviore dignus. Pi. Non audis, quæ in te
proferant crimina? nihilne reſpondes? Vide,
ut te graviter accuſent. Quid taces? nequeo
mirari

(*) Leuid veritas? per Anagramma: Vir qui ad-
eſt, eſt.

i
—
E D Duhr
ubune ue⸗
Arst hi
1dod Kün⸗
zeil zen
Acnna 14 tfer
finn / 1 4 n

AI

Mtr MWVI. N⸗
ln.
r
Mhmkſaden

Vern Pion
Uhamcte bnn

Mr, n

o ſckz ne
6 Ne Nlun
len ne! .
Gr nitkan
e n i
gen Kenne N
R

= =
&S

iſitne

1, fien

ainimimn
e Nil
un tih ule.
& ef.
wlcrint.
Ginina, eumt.
enen, En
iqne Chxikn
lteick i ſi⸗
ceommt N.
tsudtun
l lte Po)l⸗
Nüdenm. Qid
WeNNIhe IN
Ar Poer,
un Kpln men
epb tis ,
Nn, GEnhune
iefineninm .
1eniare el, l
el ta))
te egn lin
nix Nut
eſg,f⸗
s n n
eſene e
ilues
. Nl

,pe⸗ 41.
wimm

novi faderis. G 147

mirari ſatis. Po- Populum ſua doctrina a Ga-
lilæa ad hunc usque locum excitat. Pi. Eſtne
is Galilæzus? Po. Eſt. Pi. Percommode ca-
dit, quod eſt ditionis Herodis, qui nunc in
urbe eſt. Itaque eum ad illum duci jubebo.

SENTENTIA.

Autoritati ſux credi volunt calumniatores
iorum. Cbriſti regnum mundanum non eſt.

I8. BARRABAS.

Matth. XXVII. Marc. XV. Luc. XXIII.
Joan. XVIII.

Argumentum.

Pilatus Judæorum importunitate fati-
gatus IEſum damnat ad crucem, Bar-
rabamque latronem liberat.

Pilatus, Pontifices, Judæi, JEſus.

unc, Judæi, adduco vobis eum, ut intelliga-
tis, me nullum in eo crimen invenire.
Ecce homo! Zo. Crucifige, crucifige. Pi.
Comprehendite eum vos, & crucifigite; nam
ego nullum in eo crimen invenio. Zu. Nos
legem habemus, quæ jubet eum morte plecti,
Aue filium DEl ſe fecit. Fi. Metuo, quor-
um evadant hæc. Undenam es? Mihi non
eloqueris? An neſcis, me poteſtatem habere
tui vel crucifigendi, vel relaxandi? Ye. Non
K 2 haberes

148 Caſtellionis Dialogi ſelectiores

—

haberes ullam in me poteſtatem, niſi id tibi
datum eſſet ſuperne. Itaque, qui me tibi tra-
didit, in majore culpa eſt. Ez. Hic quidem
amittendus eſt, video. Ju. Si eum amittis,
non es amicus Cæſari. Quisquis enim regem
ſe facit, adverſatur Cæſari. E. Age, jam
educam eum ad vos. EFcce rex veſter! Ju-
Tolle in crucem, tolle in crucem. PE. Regem
ego veſtrum in crucem? Ju. Nullum habe-
mus regem, præter Cæſarem. Pe. Nihil ago⸗
video, cedendum eſt multitudinis libidini.
Cedo huc mihi aquam. Hac manuum lotione
teſtatum volo, Judæi! me in ſanguine hujus
innocentiſſimi rei ab omni noxa abeſſe; veſtra
culpa eſto. Ju. Ejus ſanguinem nos, noſtri-
que poſteri luunto. Pi. Ergo Barrabam hunc
latronem liberum habete; JEſum autem veſtro
arbitrio in crucem tollendum abducite.

SENTENTIA.

Poteſtas à DEO eſt. Cæſari malunt ſervi-
ve inimici Cbriſti, quam Chriſto, & latro-
nem liberari, quam inſontem. Utinam non

eadem fierent hodie.

19. SIMON. Joan. XXI.

Argumentum.
IEſus in vitam ſuſcitatus piſcanti-
bus ſuis diſcipulis apparet. Deinde cum
eos prandere juſſiſſet, Petro violentam
mortem ptædicit.

JEus,

N
—

ſc

eet
men, hi⸗ 1
olhun meln

tnld, Eine
et Ll it
Cuencdtpumn

eege No
Aunne Hr
Enns N. AKn
Gcts Nim
ghnmmenn
Emmenho. d
e. D. Nrng
. Neme perin
le. Inmn ſ
(cumbi Ple
en et
lits is ni

uul, un te a
ecinlherr
et irh K
dun rh t
raramn itet
e HA
unere, enen
lnter,

Min,
—
linthin
Nilen
Ltun mnits,
Usrin en
1 er,in
TVeſerl d.
1.
1 Nen
Nollnm hade⸗
1. Mäkern
Eng lbacni
Muumlotone
Mhlin nuen
ddeſes elnn
n W) M
Nnben
nmenve
handne⸗
4
inulit /n
, .
Mum me

„
tl

W.

vovi fledgeris. 149

Ihſus, Diſcipuli, Joannes, Petrus.

Heus juvenes, numquid edulii habetis? D.
Nihil. Je. Jacite rete ad dextram navis
partem, & invenietis. D. Faciemus. O mi-
raculum! tanta eſt in noſtro reti piſcium mul-
titudo, ut trahere non poſſimus. Yo. Domi-
nus eſt. P. Fgo igitur induſium ſuccingam,
& ad eum ad ripam natabo. D. At nos navi-
gabimus; neque procul à terra abſumus; jam
appulimus. Hic eſt prunæ impoſitus pilcis,
& panis. Je. Afferte de piſcibus, quos mo-
do cepiſtis. P. Attraham rete ad terram. O
magnum numerum piſcium! D. Quot ſunt?
P. Enumerabo. Sunt centum quinquaginta
tres. O. Mirum eſt, rete non eſſe ruptum.
Je. Venite pranſum. Veſcimini hoc pane &
piſce. Simon Joannides, diligis me plus,
quam hi? P. Etiam Domine, tute ſcis, ut te
amem. Ze. Paſce agnos meos. Simon Joan-
nides, diligis me? P. Etiam Domine, tute ſcis,
ut te amem. Je. Paſce oves meas. Simon Joan-
nides, diligis me? P. Domine, tu omnia ſcis,
tu nôſti, quam te amem. Je. l'aſce oveSο
meas, ſimul & hoc accipe: cum eſſes juvenis,
ipſe te cingebas, & ibas, quo volebas, ſed
cum ſenueris, alius te, cum manus extende-
ris, cinget, & ducet, quo noles. Sequere
me. E. Hic autem quid? Je. Si eum volo
manere, donec reveniam, quid ad te? tu mo-
do ſequere me.

K 3 SEN.

150 Caſtellionis Dialogi ſelectiores

SENTENTIA.
Jubente Cbriſto qui piſeatur, feliciter pi-
ſeatur; id quod de hominilus ſecundum ſpiritum
accipiendum eſt. Qui Chriſtum amat, buic
Chbriſtus oves comiittit. Viſeipuli eadem con-
ditio eſt, quxæ magiſtri.

20. LINGUE. Actor. II.

Argumentum.
Quum Chriſti diſcipulos novis linguis
loquentes Judæi putarent ebrios eſſe, Pe-
trus ad eos orationem habens demon-
ſtrat, illud eſſe donum ſpiritus ſancti
à Chriſto in vitam excitato effuſi. Hoc
audito, illi pœnitentiam agunt, & in
Chriſti nomine lavantur.

Judæi, Petrus.

onne omnes hi, qui loquuntur, Galilæi
ſunt? Al. Sunt. J. Ecquid eſt, quod
noſtrům quisque vernaculam ſibi linguam au-
diat? Parthi, Medi, Elamitæ, Meſopotamiæ
incolæ, & Judææ, & Cappadociæ, Pontique
& Aſiæx, & Phrygiæ, Pamphiliæ, & Æägypti,
& ejus Libyæ partis, quæ eſt ſecundum Cyre-
nen, & peregrinantes Romani, tum Judæi,
tum adventitii, Cretenſesque & Arabes, audi-
mus eos rerum divinarum amplitudinem no-
ſtris cujusque linguis eloquentes. Hoc quidem
jam non humanum eſt. Equidem ſic obſtupe-
ſco⸗,

i
. Neſcan
erwicki/

Cemed
Ceiuun
Nrdlci
Dkshon
Efndm,
K
hmns Awem.
Aemme meohrn
Nd ſans uh
nn n onb
ſnpuire, K ine
(Altenetnbhan⸗
Tefun Dunmnne
1 (ugune⸗
1 chakt Aocie
lPün Kenen
ikilrenen
n nt, Ne
ſelti Ehlſ
Cenſkmten
ohiommgenn
lenn it,
lort ln
n feti

Mera

gin
IN

Ut,, glate,
ſiunlin iie
iinn Int, Mu⸗
SS

Cor 1

gtons logns
hilsec, de.
bens denon.
Püng lnck
Knehl Me
mignt; Nn⸗
I.
.
gunmn, Clle
guit eh,
Glngum an.
, Neopomte
Ccle, Pondege
le, & Kojn
ſeenndun C
ii, wun ſen
Arbes
nplindine”
tes. Harpet
ilen beih

0

novi Fwderis. 151

ſco, ut neſciam, vigilemne, an ſomniem.
Quid hoc rei eſt? A. Bacchi agitatio eſt. O
Jacche, pater es eloquentix! J. Quid ais?
A. Vini pleni ſunt, mera temulentia eſt; un-
de enim tam multas linguas, tam diverſas,
tam repente didiciſſent? P. Viri Judæi, &
Hieroſolymæ incolæ omnes, attendite, & me-
cum, quæ dicam, recognoſcite. Non ſunt
hi temulenti, quemadmodum vos arbitramini
(eſt enim hora diei tantum tertia), ſed viget illa
vVatis Joëlis prædictio: Ultimis autem tempo-
ribus (inquit DEus) omne hominum genus meo
ſpiritu perfundam, ita, ut veſtri filii filiæque
vaticinentur, & juvenes viſis, & ſenes in-
ſomniis edoceantur. Quin etiam ſervi & an-
cillæ tunc meo ſpiritu delibuti vaticinabuntur.
Sed id ſignis quibusdam præſignificabo, tum
ſupra in cœlo, tum infra in terra, videlicet
ſanguine, & igne, & fumido vapore. Ipſe

ſol tenebris obducetur, & luna ſanguine, an-

tequam Domini magnus ille & inſignis dies ve-
niat. Quisquis autem Domini nomen invocâ-
rit, evadet. Audite verba hæc, viri Iiraéli-
tæ! IEſum Nazarenum, at quem virum? qui
vobis à DEO repræſentatus eſt, portentis, mi-
raculis, ſignis, quæ per eum DEus in medio
veſtrům edebat, ut ſcitis; hunc, definito DEl
conſilio & providentia traditum, hominum
impiorum opera comprehenſum, ad palum al-
ligatum ſuſtuliſtis; quem DEus ereptum ex
mortis doloribus in vitam revocavit, quate-
nus fieri non poterat, ut morte teneretur.
K 4 David

1572 Caktellionis Dialogi ſelectiores

David enim dicit de eo: propoſitum mihi Do-
minum ob oculos ſemper habeo: eoque mihi
dextero, nulla re commoveor: nec vero ſo-
lum mentis atque animi lætitia geſtio, verum
etiam iplum corpus meum confidenter degit,
quod tu animam meam apud inferos non deſe-
res, nec permittes, ut is, qui tibi ſua pietate
placet, interitu deleatur: ſed me viam vitæ
docebis, mihique cumulatiſſimam apud te vo-
luptatem præſtabis. Si licet apud vos, fra-
tres, libere de ſummo patre Davide loqui: is
& vitam finivit, & ſepultus eſt, & ejus mo-
numentum apud vos ad hoc tempus extat.
Sed cum vates eſſet, & ſciret, DEum fſibi ju-
raviſſe, ſeſe ex fœtu lumborum ejus, quod ad
humanam conditionem pertinet, ſuſcitaturum

Chriſtum, & in ejus ſolio collocaturum: præ-

ſcius Chriſti reſurrectionis dixit, ejus neque
animam apud inferos relinquendam, neque cor-

pus 'interitu eſſe delendum. Hunc Efam ſus-

citavit DEus, cujus nos omnes teſtes ſumus.
Is DElI dextera elatus, & promiſſum ſancti
ſpiritus a Patre conſecutus effudit hoc, quod
vos nunc videtis & auditis. Neque enim Da-
vid alcendit in cœlum, ſed is ipſe loquitur ad
hunc modum: dixit Dominus Domino meo,
ſede ad dezxteram meam, donec tuos tibi ho-
ſtes inſtar fubſellii calcandos tradidero. Hoc
igitur pro certo habeat omnis Iraeêlis poſteri-
tas, Dominum & Chriſtum factum à DEO
eſſe hunc iplum Eſum, quem vos crucifixi-
ſtis. J. O nos impios! Quid agemus ſares:
„Mu-

i
tne Prilliun
in nomine ii
rum, & Alßt
80 o ennhen
beros, A Aon
gerOczfettlonin
1 uhetecmn li
ane⸗ ſenetlh⸗
Verlltet dics
6t. Munmnt.
NN

Ditnrlkerem

. MN
Nem Ke
ed unnts
nercoenb⸗
leut em

mn, mn
Anr

(en Prlre,

1 im

reot Ree

ftige, jenum

Pte
e finm ie
NIn gpucdte
ipol vo, 1.

hKeind.

etenps ere
1 Don ſbi
nniſe, tad
Uckummun.
ormmm n⸗
Ait, güne
Cendmfenen
Mne Nink
Nes telrs ſunn
Droniſin ,nd
Pult tpe, goot
Nepeerin Dr
Nelnuien a1
8 Doman wen

gee wn dn
tralcddld.
is aels N
ſadon 1.
ein N
agemo

novi Jæderis. 153

P. Mutate priſtinam mentem, & abluimini
cuncti in nomine Eſu Chriſti, ad remiſſionem
peccatorum, & accipietis munus ſancti ſpiri-
tus. Ad vos enim pertinet promiſſio, ad ve-
ſtros liberos, & ad omnes remotiores, quos-
cunque vocaverit Dominus DEus noſter. Quam-
obrem habete curam ſalutis veſtræ, & eripite
vos ex hoc perverſo hominum genere. Y. Be-

ne & liberaliter dicis, & nobis omnino ſice

placet. Eluamur.
SENTENTIA.
Deſſpiritualibus carnaliter judicant carnales.

21. PRIMATES. Actor. IV.

Argumentum.

Petrus & Joannes de ſanato claudo
apud primores cauſam dicunt; & illis
interdicentibus, ne deinceps JEſum do-
ceant, obtemperaturos negant.

Senatores, Petrus & Joannes, Primates,
Annas, Caiphas.

Quanam poteſtate, & cujus nomine hoc fe-
Re ciſtis? Pe. Si nos hodie de collato in ho-
minem infirmum beneficio interrogamur, Prin-
cipes populi, & Ifraëlitarum Senatores! qua-
nam re ſanatus ſit: hoc vobis omnibus, cun-
toque Iſraëlitarum populo notum eſſe volu-
mus, ſanatum eſſe in nomine Eſu Chriſti Na-
zareni, quem à vobis crucifixum DEus à
K 5 mor-

164 Caſktellionie Dialogi ſelectiores

mortuis excitavit. Per eum hic ſtat in veſtro
conſpectu ſanus. Hic eſt lapis a vobis ædifi-
cantibus rejectus, qui adhibitus eſt ad caput
anguli; nec eſt in ullo alio ſalus, nec ullum
aliud nomen eſt ſub cœlo hominibus datum,
per quod nobis liceat ſervari. Pr. Hoc ſupra
omnia mira mirabile eſt, homines illiteratos &
idiotas tam confidenter & ſcite loqui. S. At-
qui erant hi Eſu comites, & hic homo vere
ſanatus adeſt. Jubeantur exire pauliſper e con-
cilio, ut hac de re inter nos conſultemus.
Exite pauliſper. Quid faciemus hominibus
his? Nam conſpicuum ab eis miraculum edi-
tum eſſe, omnibus Hieroſolymæ incolis mani-
feſtum eſt, nec poſſumus negare. C. Ita eſt.
Sed ne hæc res in vulgus dimanet latius, mi-
nemur eis acerrime, ne amplius hoc de nomi-
ne cuiquam mortalium verbum faciant. Nam,
qua ratione in eos animadvertamus, non vi-
deo. Omnis populus hac de re DEum laudat;
homo, cui tam difficili in re tam præſens auxi-
lium oblatum eſt, annum agit ſupra quadrage-
ſimum, eſtque omnibus notiſſimus. A. Benè
mones. Intromittantur. C. Attendite Gali-
læi! Interdicitur vobis, ne omnino vocem
mittatis, neve doceatis nomine Eſu. Pe. & 7.
Utrum æquum ſit, & DEO probari poſſit, vo-
bis obtemperare potius, quam DEO, vos vide-
ritis. Nos quidem non poſſumus, quæ vidimus
& audivimus, non dicere. C. Vos, niſi malo
coacti, recte facere neſcitis. Sed niſi parebitis,
Veſtræ contumaciæ pœnas acerbiſſimas luetis.
SEN-

.

—
— 6INI

ſig icinn /
rie, Aenimcn

ſentrn/

1CAI
gun

Gmnfulert et
Cleerivolber
In, Weroenn
ANn dor.
Cmwandr.

Aportont,
untſen

Uumm allen
Elne hen
n ltimp
Wein
I Nn
Ueſrintilnnck
Ne cke Nere
Citidn
Dopllhni
glenſite
urnorhicken

liim
Ne
let in peſt
Prb a
ue Ali
liltz te h
Nun
Dhninbbu unn
un,
. hein
es ilten E
ln N4
te homd ſen
hliſereen
hhilkenn
nis homiahes
nhurllom eld⸗
N iolls art.
n lln eſe
Nnd ön, ⸗
MGed.
nkwtn. Nn
feftanl, nun fi
Ee Dkumladk
tun elwen
ſrrguce⸗
e. 4 Nene
Ctencle Cll⸗
Onnino Nocen
d. N)
dknipoſtt,
DEO, NWe
ed nid un
biſinn

novi fœderis. 155

SENTENTIA.

Penefcia divina pro malehciis babent pri.-
mores orbis, veritatemque predicari non pa-
tiuntur. Veritatem ſuam celavit DEus ſa-
bientes & literatos, eamque patefacit parvu-
lis. DEO magis obediendum, guam bominibus.

22. GAMALIEL. Actor. V.

Argumentum.

Cum fuiſſent Petrus & Joannes ex vin-
culis divinitus liberati, primores, eo cog-
nito, illos evocant, & illi doctrinæ ſuæ
cauſam dicunt. Tum Gamalielis ſuaſu
dimittuntur.

Apparitores, Antiſtes fani, Quidam,
Pontifices, Sacerdos, Pettus,
CGamaliel.

Carcerem quidem invenimus clauſum dili-
gentiſſime, & cuſtodes foris ante januam
aſtantes. Sed ubi aperuimus, neminem intus
invenimus. An. Videor videre rerum natu-
ram inverti. Nunquam hujusmodi monſtra
ne fando quidem audita ſunt. Quid? egreſſos-
ne eſſe clauſo carcere? Q. Homines illi, quos
vos in cuſtodiam dediſtis, ſunt in fano, & ibi
populum docent. An. Hæc ſunt ejusmodi,
ut quemvis de mente dejiciant. Sequimini me,
apparitores, adducam eos inconcilium. Po. Bsd
ine

156 Caſtellionis Dialogi ſelectiores

ſine vi: etenim concitares in nos vulgi ſedi-
tionem, & ſtatim ad ſaxa veniretur; nam
magnum eſt plebis in eos ſtudium. §. Niſi
providemus, actum de nobis eſt: jam nullo in
pretio ſumus: omnium oculi in eos ſunt con-
jecti: proſpiciendum aliqua ratione eſt. An.
Ecce homines! Po. Nonne vos vetuimus iſto
nomine docere? Atqui repleviſtis Hieroſoly-
mam doctrina veſtra, & vultis in nos illius
hominis ſanguinem derivare. Fe. Parendum
DEO magis eſt, quam hominibus. DEus ma-
jorum noſtrorum Eſum ſuſcitavit, quem vos
in patibulo ſuſpenſum interfeciſtis. Hunc
DEus Ductorem & Servatorem ſua dextera ex-
tulit, ut per eum Ifraélitis ad ſaniorem vi-
vendi rationem reverſis veniam daret pecca-
torum. Et nos ſumus ei teſtes harum rerum,
nec non ſacer ille ſpiritus, quo DEus ei obe-
dientes afflavit. Po. O audaciſſimos impoſto-
res! Quid agimus viri? quin de his pœnas
ſumimus? C. Jubete, ſi placet, eos pauliſper
forâs diſcedere. Conſiderate, viri Iſraélitæ!
de hominibus his, quid eis ſitis facturi. Su-
perioribus diebus extitit Theudas quidam, qui
ſeſe jactabat eſſe aliquem, cum quo homines
ad numerum quadringentorum ſeſe conjunxe-
runt. Is occiſus eſt, & quotquot ei parebant,
diſſipati & ad nihilum redacti. Poſt eum ex-
titit Judas Galilæus, tempore profeſſionis,
multumque ad ſeſe hominum traduxit: ſed &
is periit, & omnes, qui ei obtemperabant,
profligati ſunt. Nunc quoque vos ſummoneo,
ut

i.
—
H
e hi won
ins Nn
mnble li
1DE0 renurn.
nlel Uat
elnlg heniei,
l
(Seem Mun

NNI.

Mglger

„. MN
4

Rörcns e
Crlaneune
ellche

f, N.

Wemtütg

Pifllrclin,

liürettumn

eflenle
UIs Nn ſei
1 M Id e
Mbinenn,
Peſ i

—

Einen uon.
1tioe l ,
6s vetninneſ,
ils Heng.
isin os lin
Drencnn
. Dbgme.
Gt, gen o
tefts. Hone

ſucerener.

Muchen i⸗
n ine e.
Mihmmmun,
Aia Nsdid
Neinms iwpt,
id e ki en
l, els alliſe
1 Iii Nrlixl
s Khun. N.
3 Nitmn, gi
nl honines
dEe conſene
orei arebrn
Pock Surm el
e Potlon
Naduktt:
Obtenhetn
nnh
8

novi faæderis. 1577

ut vobis ab his hominibus temperetis, eosque
miſſos faciatis. Nam ſi hoc conſilium & opus
ab hominibus eſt, diſſolvetur: ſin a DEO eſt,
id diſſolvere non poteſtis, niſi forte vultis vi-
deri DEO repugnare. An. Non male conſulit
Gamaliel. P Ut mihi quidem videtur. Sed
evocemus homines, eosque virgis cædamus,
& vetemus ullam Eſu nominis mentionem

facere.
SENTENTIA.

Nibil e ad veritati credendum durius pri-
moribus bujus mundi. Boni conſiliarii maxi-
ma eſt utilitas. Qui DEI. operi rebugnat,
DEO repugnat.

23. RHODE. AGor. XII.

Argumentum.

Eductus divinitus ex carcere Petrus
Chriſtianis narrat, quemadmodum fue-
rit eductus.

Petrus, Rhode, Chriſtiani.

Aberite mihi has fores aliquis! K. Neſcio
quis pulſat oſtium; proviſo, quis ſit. Z.
Ecquis aperit tandem? K. Petrus eſt, Petrus.
O me felicem! o populares, ſalvi ſumus; Pe-
trus pro foribus veſtibuli ſtat. C. Inſanis.
K. Minime vero: agnovi ejus vocem. C. Ge-
nius ejus eſt. P. Heus, aperite tandem! K.
Non

158 Caſtellionis Dialogi ſelectiores

Non auditis eum pulſlantem? C. Aperiamus.
O mirum miraculum! Tune ergo verus ades
Petrus? P. Pax ſit rebus! Audite, ut me
Dominus eduxit e carcare. A quater quater-
