Prateritum imperfeltum. eumnnile.
Toenitebat, Es reuete. le, Dei
.. Prateritum perfeltum.
Pœnituit. Es hat gereuet. Pentet ti,
Preteritum bluſquamperfeltum. ndur, ve
Pœnituerat. Es hatte gereuet. kt
à́Mẽä Euurum. ice
Pœnitebit. Es wird reuen. Aum

Imperativi modi tempus breſens.
Poniteat. Es ſolt nrf Urbint,

00 VERBORUM. 131
— 4
oducce
t 5Vel

Optativi modi tempus præſens & imperfedtum.

Iltinam P&niteret, Wolte GOtt es reuete.
un præwritum perfectum.
ihyt

H Utinam Pœnituerit. Wolte GOtt es hätt gereuet.

6 . Plusquamperfectum.
e Feſus Utinam Pœnituiſſet. Wolte GOtt es haͤtte gereuet.
9 n Futurum.
n Cnuq Utinam Pœniteat. Wolte GOtt es wurde reuen.
lt mochen Conjunctivi modi tempus præſens.
olenmt Cùm Pœniteat. Weil es reuet.
hdarß. Prateritum imperſectum.
t,. Cum Pœniteret. Weil es reuete.
Præteritum perfectum.
um D (Càm Pœnituerit. Weil es hat gereuet.
Præteritum bluſuamperfeltum.
Cùm Pœnituiſſet. Weil es hatte gereuet.
mpetſor Tuturum.
Cùm Poœnituerit. Weil es wird reuen.
ſ Infinitiyi preſeu⸗ & imper feltum.
. Pœnitere. Reuen.
prereritum terfedun, & pluſquazmperfeltum.
Pnituiſſe. Gereuet haben.
reuett. Gerundia, Pœnitendi, do, dum. ZDu reuen.
Farticipium præſentis.
t gerent PNitens, tis. Reuend, der, die, das reuet.
den. DUgnatur „verbum defectivum imperſonale, paſ-
t. ſſivæ conjugationis: ſic conjugabitur.
Indicativi modi tempus præſens.
vird en Eugnatnt. “ Man ſtreittet.
ee Froateritum Gnteneclere

e

114 COoNIUGATIO

Præteritum perfeltum.
Pugnatum elt. Man hat geſtriten
Præteritum plutquamperfectum.
Pugnatum erat vel fuerat. Man hatte geſtritten,
Futurum.
Pugnabitur. Man wird ſtreitten.
Imperatiyi præſens.
Pugnetur. Man ſoll ſtr eitten.
Optativi modi tempus præſens & Imperfectum.
Utinam Pugnaretur. Wolte GOtt man ſtritte.
Præteritum perfectum.
Utinam Pugnatum ſit vel fucrit. Wolte GOtt
man haͤtte geſtritten.
Praæteritum plurquamperfeltum. 6
Utinam Pugnatum eſſet vel fuiſſet. Wolte GO

man haͤtt geſtritten.
Futurum.

Utinam Pugnetur. Wolte GOtt man wurd ſtreitten.

Conjunctipi modi tempus præſens.

Cum Pugnetur. Wieil man kreittet.
FPrateritum imperfebtum.
Cum Pugnaretur. Weil man ſtritte.

Praæteritum perfectum.
Cùm Pugnatum ſit vel fuerit. Weil man hat geſtritten
Prateritum pluſqunmper fectum. HW
Cùm Pugnatum eſſet vel fuiſſet. Weil man haͤtte

geſtritten. Futurum.
Cudm Pagnatum erit vel fuerit. Weil man wird
ſtreitten.

Infinitivi præſens & præteritum imderfect m
ugnitum eſſe vel fuiſle. Geſtritten ſeyn worber

. ugnumnh
be
1
e⸗ he
ubemus,h
Ibebamn
Hebebamns,
Eboi,ubn
unuime

Prhet

“R lhrenm,l

Ahrramn

h.
ebo h

Nüänu

bemms,

Mhpben

MDc VERBORIM. 1IS
Sðð Futurum. H
her ft Pugnatum iri. Werden geſtritlen werden.
an
hategein Habeo, Verbum auxiliare
“ ſic conjugabitur.

mmft Indicatipi molli tempnis præſepi.
n ſllfri . habes, iel H Ich hab.
gean D 7 Wir

Praterita um im Fa
Wolte G tabebam, habebas, habebat. Ich hatte. H

Pluraliter,
. Habebamus habebatis, habebant. Wir hatten.
Wre Prateritum Derfeduz.
i Habui, habuiſti, habuit. Ich hab gehabt.
Pluraliter.

pudre⸗ Habuimus, habuiſlis, habuérunt vel habuére.
ndſn. (Wir haben gehabt.

ℳ Præteritum pluscuamperfactam.
gnſreit Habueram, habueras, habuerat. Ich hatte gehabt.

pPluraliter.
ſrtte. Habueramus, habueratis, habuerant. Wir hatten
gehabt. rFuturum,
nhatgeſnn Habebo, habebis, habebit. Ich wird haben.
Pluraliter.

Cil nat Habebimus, habebitis, habebunt. Wir werden haben.
Imperativi præſens,

Vell umn Habe vel habeto, habeeant. Habe du.
Pluraliter.

erſehn Habeamus, habete Vel habitote habeant. Laßt
ſrmeh uns haben.

116 CoNIUGATIO

Futur um ſive modus mandativut. —

Habeto tuvel habebis, habeto ille vel habebit.
Du ſolt haben. Pluraliter.
Habetote vel habebitis, habento vel habebunt.
Ihr ſolt haben.

Optatiyi modi tempus præſens & imyerſectum.

ich haͤtte. pPpluraliter.
Utinam Haberemus, haberetis, haberent, Wolt
GOtt wir haͤtten.
Praæteritum perfeltum.
Utinam Habuerim, habueris, habuerit. Wolt
GOtt ich haͤtt gehabt.
Pluraliter.
Utinam Habuerimus, habueritis, habuerint Wolte
GOtt wir haͤtten gehabt.
Plusquamperfeltum.
Utinam Habuiſſem, abuttles, habuiſſet. Well
GOtt daß ich haͤtte gehabt.
Pluraliter.
Utinam Habuiſſemus habuiſſetis, habuiſſent. Wol
te GOtt daß wir haͤtten gehabt.

Futurum.
Utinam Habeam ‚habeas, habeat. Wolte Got
daß ich habe. Pluraliter.

Utinam Habeamus, habeatis, habeant. W Bolte Gt
daß wir haben.
Conjunctivi modi tempus ræſens.
Cum Habeam, habeas, habeat. Weil ich habe.
M Pluraliter.
Càm Habeamus, habéatis, habeant. Weil wir haben.
Imperfectum. .

Hubere,

Ouùm Haberem ,haberes, haberet, Weilich haͤtte

Cin Heberen

it e. .
—L abuerit

t.

Utinam Haberem, haberes, haberet. Wolte GOtt Cngibnei

thaben 9
1

Cum Haboiſ

cb.

Cün rf
wirhatng
(um Habuer
ſben.
CHm Babuen

wecdahe
liptitennn

jtleri

Hhbiturum,
Hunturos,a3

Hlikenti, do

E tmn

r
lubens, ab

„lbiturus 1

— VERBORIM. 117
lyut, 7
le velhi . Pluraliter. .
. Cum Haberemus, haberetis, haberent. Weil wir
Tel uee hatten. Prateritum perfedum.
Cùm Habuerim, habueris, habuerit- Weil ich hab
ngerec gehabt. Pluraliter.
e. W Cù/ Habuerimus, habueritis, habuerint. Weil
. wir haben gehabt.
bekent, G. Præteritum plusquamperfectum.
Cùm Habuiſſem, habuiſſes, habuiſſet. Weil ich haͤtte
. gehabt. luraluer.
erit. Cum Habuiſſemus, habuiſſetis, habuiſſent. Weil
wir haͤtten gehabt. Futurum.
Cùm Habuero, habueris, habuerit. Weil ich wird
uekint, haben. Pluraliter.
Cm Habuerimus, habueritis, habuerint. Weil wir
werden haben. ſn
. Infinitivi modi præſens rreteritum nmper um. L
iſen Habere. Haben.
Præteritum perſeum & aſuanpe bab
huiſſente Habuiſſe. Gehabt haben.
S Futurum.
Habiturum, am, um, eſſe. Werden haben.
Wolte Ppluraliter.
Wonn Habituros, as, a, eſſe. Werden haben.
WaltA GBerundia.
„Mudi⸗ Habendi, do, dum. Ziuiu haben.
Supina, .
hi, Hlabitum , B·D–eͤitu. J Zu haben.
ic hen⸗ Participium præſentis & zußer fecki.
Haabens, habentis. Habend.
eiſptOe . Pparticip. futuri.

Haabiturus, ra rum. Der, die, das haben wird, oder
Welihhn ſoll 3 H 3 9 Paſſi:

—

nS8 CONIUG. VERB.

Paſhvum Hiabeor conjugatur ut Ooceor.
Dilcant Lyrones vernacule conjugare verba
quædam, quæ componuntur ex nomine & verbo
haben. v. g. vonnoͤthen haben, ut ne (cilicet pro præ-
Tenti ulurpent perftectum, aut locò impertecti ac.
cipiant plusquampertectum, & locòô futuri Indica.
tivi futurum Conjunctivi. Par eſt ratio de com-
pontis cx nomine & verbo ſeyn, v. g. gunſtig ſeyn.
Genſugantur ergo priora verba vernacule ucut
Habee, poſteriora ſicut Sum, hec modò: Iadicanyi
Prælens. Indigeo, ich hab vonnothen. Faveo, ich
bin gunſtig. Umyerfect. Indigebam, ich hatte vonno⸗
then. Favebam, ich ware gunſtig. Perfectum In.
digui, ich hab vonnothen gehabt. Pavi, ich bin
gunſtig geweſen. Indicatisvus Amo, ich hab lieb. Im.
Perjecdum. Amabam, ich hatte lieb. erfect. Amavi,
ich hab lieb gehabt. Ela'auamper'ectun, Amaveram,
ich halte lieb gehabt. Furturum, Amabo, ich wird
oder will lieb haben. &c. Alſo auch Honoro, ich hab
in Ehren, ꝛc.

RUDIMENT A.

DE OCITO PARTIBIIS
CLRATIONIs.
I Ireræ, quibs utuntur Latini:, ſunt tres & vi-
Linti, A, Be.; Ce, De. E, Et, Ge, Ha, I, Ka;

el,; cMeN, O., Pe, Qu, ek, ed, Te, V, IX, Vpſi
don D Zeta. “ 5 Lie

inne

Vorils lt

guumm olti
Deuin kle⸗
10 lantur
Rier ſo⸗
Flade
,1e,6,

ocantur

Dipbtho
Dremium,
Ae. burol
ſoret Lar.

e.
tion

e Winrfl

Ormio
de Vuft

Pins 0

en,
Mupolto.
non eclina

Mrmn
Nele

Dominns,

Nomen
certasſignt
Nom ſo
Appali

1.

tocen,
nſogare e

mlne e
licer ron

iinpettecl,
furuti lot
ratio detn
8. ginſnt

Ernacule

100 g lte
. fakeb,
ſchhattet
Perfac
hob ſeh
ſeck. Atn
. Amaven
1nrO,

906
7

1t ties n
e, hib

NOmen eſt pars Orationis, quæ caſus habet,

Dominus, der HErꝛ.

pD PARIIB. ORATIONIS. T19

Literæ dividuntur in Vocales & Conſonantes.
Vocales ſunt lex;, A, E, 1, O, U, Ypflon,
quarum ultiimma tantum in dictionibus Græcis
locum habet, ut Hierenymus , Dionyſius „ Cæteræ
appellantur Conſonantes, qu dd Vocalib us jun-
Ga ſimul ſonenz. “”M V
Fyliaba fit ex literis, una vel pluribus, ut
4, le, 4, Syllaba, quæ fit ez duabus Voealibus,
vocantuxr diphthongus. S

)

Diphthongi, ſunt ſex: æ, au, ei, 9u, &, vi, ut
Præmium, eine Gab, Aurum, das Gold. Omneis,
Alle. Europa, der dritte Theil der Welt Europa ge⸗
nannt. Porna, die Straff „Harpyia, ein Raub⸗
nctio fit ex Syllabis, una, vel pluribus, ut Alea,
ein Wuͤrffel, Mors, der Todt. SJðU
Oratio fit ex Dictionibus, ùt Aleas fuge; fliehe
die Würffel. Mortem meditare, betrachte den Todt.
PARTES ORATIONIS.
PArtes Orationis ſunt octo: Nomen, Prono⸗-
men, Verbum, Participium declinantur:
Præpoſitio Adverbium, Interjectio, Conjunctia
non declinantur. H
DE NOMINE.

2

neque tempora adũgnifcat. ut Mula, die Kunſt.

Nomen proprium eſt, quod res proprias atque
certas ſignificat. ut Romalus, der erſte Koͤnig zu
Rom alſo genannt. Koma, die Stadt Rom.
Appallativum eſt quod res communes atque

H4 in⸗

rat.

120 DEPARTIBUS.

incertas ſignificat, ut Rex, ein Koͤnig Oppidum,
ein Staͤdtlein.
Collectivum eſt, quod numero ſingulari ſigniſi.
cat multitudinem, ut Populus, ein Gemein einer
Stadt. Gens, ein Volck. Turba, ein Schaar,
oder Menge deß Volcks.
Subſtantivum eſt, quod per ſe in Oratione eſſe
poteſt, ùr Dux imperat, der Hauptmann gibt Be⸗
felch, Miles ohtemperat, der Soldat gehorchet.
Adjectivum eſt, quod per ſe in oratione eſſe
non poteſt ſine Subſtantivo aperte vel occultè:
Apertè, ũùt Dux prudens, ſi ſtrenuos milites dictô-
que obedientes habeat, facilè hoſtes ſuperabit:
Mann ein verſtaͤndiger Feld⸗Obriſter tapffere und ge⸗
horſame Soldaten hat, wird er leicht die Feind uͤber⸗
winden. Occulté: ut Qui tertianâ laborant, non
veſcuntur bubulà: Welche am drey⸗taͤgigen Fieber
kranck ſeyn, die eſſen kein Rind⸗Fleiſch. Hoc eſt, ter-
tianâ febri, bubulâ carne.

ẽ
Cvod weies
t, che
detd! Dn
eropat
Gls her non
Gef guls
Clerchjum
as iſ der
Nnuninh,
Relatirun
moriam tedh
Ncidentis.
Relatiron
Tlmin mmerm
lego Cicero
Houentich
ſeunter ale

Adjectivum vel habet tres formas, ùt bonus,
bona, bonum, der, die, das Gute. Vel duas, ut
brevis, & breve, kurtz., vel unam, ut Prudens, klug.
t Felix, Gluckhafftig.

Varia Adjectivorum Genera.

Nterrogativum Nomen eſt, quo de re aliqua quæ-
rimus, ùt Quis, welcher, Uter, welcher auß bey⸗
den, quantus, wie groß.
interrogativum Subſtantiæ eſt, cui reſponde-
wus per nomen Subſtantivum, vel pronomen

demonſtrativum uùt Quis, welcher, quxæ, welche, a

quod

Kelativun

teducit non
gnor, ut
lerct geweſn
otterſu.

Kescſtiva

Acharirs
Teccduntur?
ſunt, tles
ſe Vonnhr
peeven
, ni S
ns du en

. ORATIONI8LS8. 121
Eiguod welches. Uter, utra, utrum, welcher, wel⸗
gulhrigi che, welches auß beyden. Quis hic loquitur, wer
Gemen redet da? Davus ille, jener Davus. .
inSn Interrogativum accidentis eſt, cui reſponde-
Rmus per nomen Adjectivum „ Ut Quantus, wie
Mratinnee roß „qualis, was fuͤr einer, quot, wie vil. Cujus,
alin gitti⸗

“ Sach. Cujas, was Lands. Qualis fuit Heckor?
iie Was iſt der Hector geweſen? Fortis, ſtarck. Ma-
el oercde 2Sanimus, großmuͤthig. r
Relativum eſt, quod nomen antecedens in me-
ilites Gd moriam reducit. Id duplex eſt. Subſtantiæ &
ſmenhi accidentis. .
ſre ind Kelativum Subſtantiæ eſt, quod nomen relati-
eeindi yum in memoriam reducit: ut Qui, quæ ,quod, üAt
tant, IHego Ciceronem, ich liß den Cicero. Qui fuit
ägigen de eloquentiſſimus Romanorum, welcher der beredne⸗
u ifig ſte unter allen Roͤmeren geweſen iſt.
Reliativum accidentis eſt, quod in memoriam
üt bom reducit nomen Adjectivum, ut quantus, qualis,
Idus, quot, ut Cicero fuit eloquens, der, Cicero iſt
Adens, beredt geweſen. Qualis fuit Hortenſius, wie der
Hortenſius. “VUU
Redditiva ſunt tantus, talis, tot, totidem, quæ
lela,. Relativis Quantus, qualis, quot antè vel poſt
redduntur: ut quales in Republica Principes
Aliquagu ſunt, tales reliqui ſolent eſſe Cives. Gleichwie
cheraußte die Vornehmſte in einer Gemeind beſchaffen ſeynd,
alſo pflegen auch die Burger zu ſeyn. Cura
ireſpone ur talis ſis „ qualis haberi cupis: Schaue,
prononn daß du ein ſolcher ſeyeſt, wie du begehreſt ge⸗
, ehe halten zu werden. Quot homines, tot ſententiæ:

cuja, cujum, weſſen. ut cujus res eſt, weſſen iſt die

122 DEPARTIBUS.

Wie vil Koͤpff, ſo vil Sinn. Totidem ad te lite.
ras dedi, quoc tu ad me, Ich hab dir ſo viel Brieff
zugeſchickt, als du mir.
Quis vel qui, quæ, quod vel quid: uter, quo-
tuplex, quantus, qualis, quot, quotus, quinam, cu.
jus, cujas. Item adverbia interrogativa, ut cur,
quare, quamobrem, qui, quomodo, quamdiu,
quando, quantum, quàâm pro quantum, ubi quo,
unde, quà, quorſum, an num, utrùm, &c. quan-
do non ſunt actu interrogativa, ſed ponuntur poſt
verba: Audio, video, ſcio, intelligo, neſcio, cogito, obli⸗
viſcor, memini, dico, narro, percipio, conjicio, divino, du-
bito, & alia ejusdem ſignificationis. Aut etiam poſt
nomina & participia, quæ huc referuntur, ut
Ignarus, ineertus, memor, ne ſcius, oblitus, & c. Vocan.
tur, infinita, & regunt Conjunctivum, ùt Nelcio
quis ſit, ich weiß nicht wer er iſt. Audio, quid
dicas, ich hoͤre was du ſageſt. Ignoro, quantus
aut quælis ſis. Ich weiß nicht wie groß, oder was
fuͤr einer du biſt.
Poſſeſſivum nomen eſt, quod rem, aut poſſel⸗
ſam, aut ad aliquid pertinentem ſignificat ut Equus
regius, ein Koͤnigliches Pferd. Miles Pompejanus,
ein Pompeiſcher Soldat.
Patrium nomen eſt, quod Patriam indicat, ut
Romanus, ein Roͤmer. Athenienſis, einer von Athen.
Gentile nomen eſt, quod gentem vel nationem
ſignificat, ut ltalus, ein Italianer, Græcus, einer
auß Griechenland.
Partitivum nomen eſt, quot aut unum e
multis aut multa ſigillatim ſignificat.
Unum ex multis ſignificant. Quidam, aliquis,
quit⸗

wrrnm-
ſitſien
nttgeinle,
uewul
rerlla, t
ſnberet.
Nomen 1
,eojus)
Cerdinal
“
Ordimal
Gigeſtumn
Ut Primys.
Diſtriben
Tribtione
ſete utunt
nerli, 6
Terni, N
Duerl, te
Gnaterni
Mey uno
pe Inguli
Peis ta⸗
Puln, Re
Oerederen
nnghee,
ſeen iſnn
40 guer
lonpus b
eritus in
natuor
e; &e,

=—

16. ORATIONIS. 123
dr 4 6 quispiam ,Juitquam, ullus, nonnullus, quivis, quilibet
rſo heig unusquisque, quæ etiam particularia vocantur.
: mer Quox multa figillatim ſignifſicant, fer ſunt uni-
D in Verlalis, ut Omms;, cunctus quicunque. Ein
aulun ſedwederer. Nemo, niemand, nullus keiner.
oine, à Nomen numerale eit, quod numerum ſignitfi-
Nco, gn at cujus variæ ſunt ſpecies.
Aumn, He Cardinale eſt, quod numerum abſolutè ſignifi-
mrdrc cat, ut Unus, ein. Duo, zwey, Tres, drey.
ee Ordinale nomen eſt, quod numerum ordine
eſinn , digeſtum ſignificat, aut ultimum ex eo numero,
ſ, n r Primus, der Erſte, Secundus, der Andere ꝛc.
Autttan Diſtributiva ſive diviſiva nomina lunt, quæ di-
fefetunm ſtributionem, ſeu diviſionem ſignificant, quibus
4,6, N feré utuntur Oratores numero multitudinis, ùt
fum, ure ſinguli. Ein jeder fuͤr ſich. Bini, Zwey und Zwey.
AudhE Perni, drey und drey. Quaterni, vier und vier.
gnoro,uI PDueri, redite domum bini aut terni, ad ſommnm
G5, quaterni. Ihr Buben gehet heimb zwey und zwey,
Dryrey und drey, auffs hoͤchſte vier und vier. Cavete.
m, auth ne ſinguli eatis, huͤtet euch, daß keiner allein gehe.
ifcait. Heus tu, dato victoribus quaterna mala, victis ſin-
Pomp gula, ne animis concidant. Horſt du, gib einem
jedwederen Obſiger ſonderlich vier Aepffel, de⸗
mingiet, nen aber, welche ſeynd uͤberwunden worden, einem
nerwen t jeden einen, damit ſie nicht gar kleinmuͤthig werden.
vel de Ad quantus: reſpondetur magnus, parvus;
Grac, longus, brevis &c. Ad qualis: bonus, malus,
peritus, imperitus, &c. Ad quot, unus, duo tres,
aut umn quatuor &c, Ad quotus: primus, ſecundus, ter-
. tuius, &c. Ad quotem.: ſinguli, binl, terai, &c.
ℳꝛ ,sqqdqd Ad

124 DE PARTIBISG. —

Ad Quotuplus: ſimplus, duplus, triplus &c. Ad unlib, en
Quotuplex: ſimplex, duplex, triplex, &c. Ad o nyen,
Quotennis, biennis, triennis, quatriennis &c. mmuj h
Anniculus, bimus, trimus, quadrimus, &c. Ad nmnmnl
cujus, a, um, meus, tuus, noſter, &c. aut Genitivi Mtumteßyi
nominum, ùt Cujus eſt veſtis? me vel Cæſaris. Ad
cujus;, nomina Patriæ, vel gentilia aut ſectæ, ut 4C0
cujas es? Romanus, Italus.

DE NOMINIBUS POSITIVIS, (On
Comparativis & Superlativis. edas
NOmen Poſitivum, ſive abſolutum eſt, quod Gercht,
rem abſolutè ſimplicitérque ſignificat, ut Ma- ſalilimns
gnus, groß, Parvus, klein. rlergt,
Comparativum eſt, quod rem vel attollit, vel ſerd
deprimit, ùt Major, groͤſſer, Minor, kleiner. ſui ſten
Superlativum nomen eſt, quod rem vel in ſum- Gunkn
mo vel in infimo loco collocat, ut Maximus, der Efe
groͤſte, Minimus, der kleinſte.

A.PPENDIX. nult

Nomina Subſtantiva, Pronomina, item interro- Peltun.
gativa, Relativa, Infinita, Redditiva, Poſſeſſiva, Weln, it
Partitiva, Numeralia, Patria, Gentilia, & quæ ber, Altr
materiam ſignificant, ùt Aureus, von Gold Ilkris
Argenteus, von Silber, Ferreus, von Eyſen. ſſinſs,
Cedrinus, von Ceder⸗Holtz. Comparativis & müiiinl
ſuperlativis omnino carent. mns, hum
Gradibus comparationis etiam deſtituuntur Moben
alia Adjectiva, quæ certis regulis comprehendi Uü,
nequeunt: ùt Almus, benedictus, bipes cum compoſiti ll. Ah
ex pés. claudus, criſpus, errabundus cum reliquis in Nl ſeiliee
bun⸗

6. ORATIONISLS.,. 125
—
Ktiplus Ee bundus, eximius, finitus, ſagirlpus, heſternus, immen-
Pler, de ſus, ingens, magnanimus, mediocris, medius, modicus.,
uattſenni, ſummus, decumanus, mortalis omnipotens, ſacroſanitut
ims, K & nonnulla alia, quæ particulas, mag?; & maxim

Nc, I Gi etiam reſpuunt.
ſe nel Ceſen,

A A CQUO CASU FORMENIUR.

Comparativa & Superlativa.

₰
2

NIII Omparativa fiunr à à caſu i, literâ finito, additâ
llatiis, gllab or: Superlativa Verd, addita liter4 52
ſyllabis ſimus, ità ut duplicetur S, ùt Juſtus,
nun ei,f Gerecht, Juſti, deß Gerechten, Juſtior, Gerechter,
iin,l Juſtiſlimus, der Gerechtiſte, der Allergerechtiſte,
ſehr gerecht, gantz gerecht, faſt gerecht, wohl uͤber⸗
quß, Uber die⸗ maß, uͤber alle maſſen, durchaͤuß e ge⸗
fin recht, unendlich gerecht, bortis, ſtarck, torti, dem
tem elin Starcken 8 tortior: ſtaͤrcker, tortilimus, der Staͤr⸗

t Muimn ckiſte.
EXCEPTIONES. H
X. I. Poſitiva Er ſyllabà terminatâ, gignunt. 8u.
tem int perlativum, adjectis ſyllabis Rimus, ità ut R, dup-
2, boſe licetur, ùt Tener, tenerior, tenerrimus. Salu-
och per, ſalubrior, ſaluberrimus-

vel attollit,/

ig d Il. Facilis, humilis, gracilis, doci lis, agili is, ſtwilis,
, ton diſſimilis, difficilis, ſupeclativa pariunt, ſyllaba is,
3

mutata in limus, ut adeò L. geminetur, ùt facilli-
mus, humillimus, ſimillimus. Cætera polſitiva
gelum in lis, habent in ſuperlat, liſſimus, ut utilis, utiliſſi.
ſe IIl. Adjectiva terminata in feus, dicus & volus,
in quæ ſcilicet componuntur ex verbis ſacio, dico,;
. vVyeo

mpatatftl

126 DEPARTIBUS.

volo, habent in Comparativo entior, & in Superlati- ius, dutt
vo entiſſimus: ut Magnificus, magnificentior, magnificen ſgnsnen
tiſimus. Maledicus, malediceniior malediteniſimus, hecilb,inb
Bene volus, benevolentior, benevolentiſſimus. mos, Fel
IV. Nomina, quæz ante us ſyllabam vocalem UI Al
habent, neque Comparativa, neque Superlati. Compatni,
va ex ſe gignunt. Unde pro comparativo acci. Gns,mirus
pi ſolet particula magis, & pro Superlativo par. Henlls
ticula maxime, aut alia ejusdem ſignificationis: Mcicus.
àt noxius, mag!s; noxius, maxunés, noxius, Ido-. VIII N
neus, magis idoneus, maxime idoneus. Arduus, poltyiöcn
magis arduus, &c. me,otiu
V. Proprijs ſimiliter Comparativis & Superla- mus
tivis carent Compoſita ex verbis Ferè & gero,
ut ſrugiſer, morigerus: Participia omnia, quamdiu Al
manent participia (nam Participia præſentis & n,
præteriti temporis formant ſuum Comparativum onm,
& Superlativum à cauſu i modd ſuprà explicato, Melus h
quando fiun nomina) item abſonus, anceps, Magnig
Caſſus, cicur, concors, concolor, conſonus, De- Paryiij
litus, deſes, diſſonus, Expes, expers, extortis. Fe- Muſnn,
rus, feſſus, gnaras; immunis, inanis, inolytus, M mefte
inops, inviſus, Memor, Natus. Oauſtus, opug Ale
par, particeps, præceps, præditus, Salutaris, latur, timuelt
ſocors, ſupplex. Tenebroſus & nonnulla alia, infimnis ve
quorum comparativa & ſuperlativa elegantids imteilt,
ſupplentur particulis mag?s & maximè, vel inter- Kremns, d
dum oytimè, ut optimè gnerxs, optimé memor, &c., velptoni,
VI. Quorumdam nominum etſi proprium ir, ſ
comparativum habeant, melius ſuppletur iuper- Jum, nee
lativum. Talia ſunt compoſita er norma & forma, Wntimu
ut normnis, contormis. Item Adolelcens, adul-
usz

1

—
Kinsel tus, alacer, diuturnus, grandis, infirmus, in-
ue, uc ſignis juvenis, junior, Sanus, ſenex, ſenior, im-
nilttene becillis, imbecillior, maximè imbecillis, imbecilli-
mus, vel liſſimus. H
laban d VII. Alia Poſitiva ſuperlativum habent ſine
edue de Oomparativo: ut Bellus, fallus, fidus, ipſus, le-
npaates Stus, mirus, novus, nuperus, nuperrimus, pius,
Upethuit, ſtrenuus, vafer, pudicus, pudiciſſimus, vel maximè
ſigniſteniot pudicus. S
NoHI VIII. Nonnulla Comparativa vel ſuperlativa
Mnels, An poſitivis carent : ùt Magis maxime, ocyùs ocyſſi-
m,, potius potiſſimum, deterior deterrimus ſum-

GE OCKRATIONIS. n7

ris & he muss
, un Anomala ſive Inæqualia.
“ Bonus, qut. Melior, beſſer. Optimus, der beſte.
rienf. Malus, boß. Pejor, boſer, beſſimus, der allerboͤſeſte.

dous, Magnus, groß Major, groͤſſer. Maximus, der groͤſt⸗
conſong Parvus, klein. Minor, kleiner. Minimus, der kleinſte.
extort Multum, vil. Plus, mehr. Plurimus. ſehr vil.
, ineſ das meiſte, am allermeiſten. H .
Mauſte,h Antè, anterior, extra vel exterus, exrerior, exs
alutaisiu timus vel extremus. Infrà vel inferus, inferior,
nonnulat infimus vel imus. Intrà vel interus, aut internus,
fva clem interior, intimus. Poſt vel poſterus, poſterior, po-
, vel ſtremus. Pridem, prior, peimus, 1 ropè propior,
mnn, vel proximior, proximus, Suprà ‚ſuperus, Iupe-
etſi rht⸗ rior, ſupremus. Ultra.
ppletuge duam, nequior, nequiflin
brnn/ =JèM De

. . 4 ð 4
terior;, ultimus. Ne-
1

zus., Vetus, veterior,

.

128 DEPARTIBUS.

De Adverbiorum & Præpoſitionum
Comparatione.
Plurima Adverbia Comparationis gradus ha-
bent, quos formant more Adjectivorum, à qui.
bus oriuntur, ùt juſtè, juſtius, juſtiſſimè. Celeriter,
celeriùs, celerrimè, Difficulter, diſſicilius difficillim. Ma.
gnificè, magnificentius „ magniſicentiſſimè, benè, mehus,
optimè. Parùm, minùs, minimè, & minimum. Magno-
perè, maximopere, vel ſummopere, Nuper, nußperrime.
Fenè, Pæniſſimè, Pridem, prins, prims, vel primum.
Sæpè, ſæpiùs, ſæpiſſime. Satis, ſatius, Diu, diutiùs, diu-
tiſſim. Sunt ergò Adverbiorum Comparativa ſi-
milia comparativis, neutris, & ſuperlativa Voca-
tivis maſculinis, vel interdum Nominativis neutris
ſuperlativorum nominum, ſed accentu gravi no-
tantur. 2
Nonnullæ Præpoſitiones etiam Comparativa &
ſuperlativa pariunt: ùt Antè, anteriùs, Extrà, ex-
teriùs, extimè vel extremùm, Infrà, inferius, in-
firnè. Inter vel intrà, interiùs, intimè. Poſt,
poſterius, poſtremò & poſtremum. Propeê, pro-
pius & proximùs, proximè. Secs, ſecius. Super
vet ſuprà, ſuperiùs, ſupremo, & ſupremùm. ill⸗
trà, ulteriùs, ultimò & ultimùm.
Compoſita ex verbo loquor prætermiſimus,
proptereà, quòd videantur parùm uſitata, com-
parativa ac ſuperlativa, quæ inde funt: politiva
quidem Grandiloquus, Maguiloquus, Vanilo-
quus, elegantia ſunt.
DEPRONOMIN E.

PRonomen eſt, quod locò nominis poſitum, cer- I

tam, finitamque perſonam adiignificat,

Pro⸗

arr
fonomI
yativa.
Primitire
ſuot, E ie
le, 8.
Derivarl
Ceuntur,d
ktn veltt
Demonl
1ye⸗ 1,9
Horum
compoltun
kecedehten
Arnina onn⸗
hollellwx
lt Meut
Gendli
tem vel p⸗

S

ſoniffant
Keciproe
tun i,

—

Erbumn e
Nota ha
Verbame
Derlonale
unmeibabe
n mntl,
Mhperlon

Uluütrius
Drinur,

ORATIONIS. — 1²²
5 on 'ronomina, partim ſunt primitiva, Parcim de-
rivativa.
nis gain Primitiva ſive primigenia dicuntur quæ prima
ian ſunt, & à ſe orta, ùt Ego, tu, ſui, hic iſte, ille »
tiſine, ipſe, is.
ifelin. 1 Decivariva vel potins derivara ſunt, quæ ex alijs
W, M,AH Orjuntur, ut Meus;, tuus, ſuus, „Noſter, veſter, no-
nmmmmn ſtras, veſtras. Ex his.
nper, em Demonſtrativa lunt, quæ rem demonſtrant, d ut
,reſh Ege, tu, bic, iſte, ile, ipſe, 18,
Di, Horum quinque Hic, iſte, ille, ipſe, is, & ex eO
Conbanif compoſitum Idem, Relativa dicuntur, cùm rem an-
erletini tecedentem in memoriam reducunt, ut ygifas
inativisnern carmina compo ſuit/ idämque ioſe ea cecinit.
entn gaſin bPoſſeſſiva ſunt, quæ poſſeſlionem ſignificant,
dt Meus, tuus ſuus, noſter, veſter. .
vontn Gentilia ſive patria ſu t, quæ non ſolùm gen-
tins,ui tem vel patriam, ſed etjam partes ſectamve d-⸗
, inferis, ſignificant, ut Naſtras, veſtras.

Nind. N Reciproca duo funt, unum primitivum, nimiz
Prope, rurm ſui, alterum derivativum, ’ ſuus,
ſecius. x
enn DE VERBO.
Erbum eſt pats orationis, quæ modos & tem.
terhiimt pora habet, neque in cafus declinatur.

uſitata, n Verbum duplex eit, Perſonale.& imperſonale.
funt: RK Perſonale eſt, quod omnes perſonas utriusque
lus, ſui numeri habet, uͤt Amo, amas, aizat. Pluraliter, Ama-
nmut, amatis, amant:. .
. Imperſonale ent, quod prima & ſecunda Per-
poltun ſona utriusque numeri, & certia multitudinis ferz?
nifet, 8 privatur „ unde & nomen traait, 1 14 duplex e.
al,

17

13⁰ DEPARTIBUS.

8 —
alterum aétivæ declinationis, ut Pudet, Pœnitet: Veliut
alterum paſſivæ: ùt Pugnatur, curritur. isteimeli
Verbum perſonale dividitur in quinque genera, qn enm e
Activum, Paſſivum, Neutrum, Commune, De- chum ccen⸗
ponens. iignent⸗
Activum eſt, quod litera o, finitam, paſſivum feglentati
fit addita litera r, ut Amo, amor. Rogro tas⸗
Paſſivum eſt, quod ſyllaba or, finitum, activum D'minnt
fit, r, litera abjecta, ùt Amor, amo, nicis guun
Neutrumeſt, quod m, vel o, literis finitum, ex bilo iSort
ſe paſſvum perſonale non gignit, ùt Sum, Sto, Ser-
vio, neque enim dicitur Stor, aut Servior. 0
Commune eſt, quod or, ſyllaba tantùm finitum in
activi ſimul & paſſivi ſignificationem habet, præ- Denhi
cipu participium præteriti temporis, & quæ ejus rfege
adminiculo ſupplentur, ut Depopulor, Compledtor. ſeeunt
Deponpens eit, quod or, (yllaba tantùm fini. ie
tum, activi vel neutri ſignificationem habet, uùt nc ſeo
Sequor, Vtor, Morior. ⸗R .
Multa ſunt hodie Deponentia, quæ apud priſcos nnr
fuerunt communia, ùt Conſequor, Adipiſcor, Vtor, 4 Wr
conteſtor, admiror, demolior, calumnior, arbitror, aggte- 1 1
dior, exſecror, deteſtor, abominor, auxilior, machinor, & n 4K
multa alia, unde non mirum, quòd adhuc paſſim “
legantur Participia paſſiva in dus, da, dum. hnnſti

De varijs Verborum formis. ſplin
INchoativum verbum eſt, quod rem quidem in- 1 in
choatam, ſed adhuc ad finem perfectionémque l
tendentem ſignificat: ut Caleſco, id eſt, calidus ſio, l, ge
frigeſco „id eſt, frigidus fo. “ necu⸗
Perfectum eſt, quod rem perfetam, abſoluttam- un
ꝗque ſignificat, ut Caleo, Frigeo⸗ Me.

= =

. jus rei meditationem ſignificat, ùt Eſurio, œnaturio:
Inquegem qui enim eſurit ac cœnaturit, nihil aliud, quàm
Immue,‚cibum cœnamque meditatur.

Frequentativum ſive iterativum eſt, quod rei

um, in frequentationem, iterationémque ſignificat, ùt
Rogito, tas, Le ito, Scriptito.

tum din Diminutivum, vel potius diminutum eſt, quod

minus quàm id, à quo ortum eſt, ſignificat, ut Sor-
tisfiitmn billo à Sorbeo.
n, Non

kE PAKTICIPIO.

mtumfin Participium eſt pars orationis, quæ tum caſus,
habet, N

aur tum tempora habet,
4 M Participia præſentis temporis in ans, vel ens,
dnn 4 exeunt, ac ab omni verborum genere naſcuntur,
em habet

ctens, Utens.

nn, deponentibus, üt Amatus, uſus, Complexus. Ulnum
. in uus reperitur: Mortuus, videlicet à morior.
r,Madſin

In xurus, Uurus.

In dus fiunt à paſſivis & communibus, ut Aman-

nquceb dus, Complectendus. Interdum etiam à depo.

—
=

ectonen nentibus, quæ aliquando fuerunt communia, at
l, M̈Sequendus „ à Sequor, uleiſcendus, ab ulciſcor.
Nuonnulla Participia præteriti temporis, & Fu-
bohuin curi in dus reperiuntur à verbis neutris orta,

andldn Participia præteriti temporis in tus, ſus, xus, de-
uGſinunt, ac fiunt à verbis paſſivis, communibus &

6 Participia Futuri tum in rus, tum in dus exeunt.
chuc H In rus oriuntur ab omni genere verborum, ex-
un. Cceptis paſſivis, ut Amaturus, Serviturus, Ample-

ut

ORA TIO NISL. 131

eugt, en — Meditativum verbum eſt, quod adhiduam aſicu-

1

exceptis paſſivis, ùt Amans, Serviens, Comple-·

132 DE PARTIBUS

Vigilatus, vigilandus, evigilatus, evigilandus, re-

Znatus, pugnatus, laboratus, redundatus, ceſſa-
tus, ſucceſſus. Quorum aliquot etiam apud Ora-

tores leguntur. Cic. ad Att. At quàm honeſta, Nt

quam expedita tuaæ conſilia, quam evigilata tuis cogitationi-
bus, quà itineris, qua navigationis. Participia pra ſen-
tis temporis fiunt à prima perſona præteriti imper-

fecli ſyllaba bam vel bar, mutata in ns, ùt Amabam,

amans, Compledebar, complectens. Participia in dus
fiunt à Genitivis Participiorum præſentis tempo-
ris tis, ſyllaba mutata in dus, da, um, ut Amans,
amantis, amandus, a, um. Complectens, com-
plectentis, Complectendus, da, dum. Sunt
nonnulla, quæ, quamvis habeant præteritum im-
perfectum, tamen Participio prælentis & futuri
temporis in dus, ac gerundiis deſtituuntur, ut
Fio, Keor. Participijs præſentis temporis, Gerun-
dijs & futuro in dus carent verba, quæ præterito
imperfecto deficiunt, t Odi, Cœpi, Novi, Me-
mini. Participia præteriti temporis fiunt à poſte-
riore Supino, addita litera s. ut Amatu, amatus,

complexu, complexus. Participia futuri in rus.

fiunt à priore Supino m, litera verla in rus, ut
Amatum, amaturus;: Servitum ſervituras.
Participia futuri in rus, ne ſeducant Tyrones,
à Supinis primæ conjugationis, quæ in itum aut
Rum exeunt. Non enim ſoniturus, verbi caus
ſecturus, fricturus, à ſonitum, ſectum, frictum
&c. Dicimus, ſed lonaturus, fricaturus, ſecatu-
xus, Tanquam à Supinis ſonatum, ſecatum, fri-
catum. Sic nomina verbalia, ſonatio, cubatio,
edomatio, vetatio, tonatio, non ſonitio, quam ti

grn
ſeltio/ el
cliamn vcke
Cio, inenl
fecumn m
Vgl:
Eer
Piskorar
teritisper
Hjum ma
modi;Pr⸗
Pitjemi,
dnr, E
tium kae

WlA Npin
lgen;, n
gee, eun
Flayen, in
Congrlo;
lnonuo,
l iſrſe,
Hico, ſd
l, n
cr, Tlen
Air, fen
ein,
E Po, M
guul o
N uin, .
Lhe ne

— —

Us ONORATIONIS. 133
eyvigianeu, ſectio, crebrius reperiatur, quàm ſecatio. quæ dam
Gunda eriam utroque mode leguntur, ùt fricatio, & tri-
etama ctio, incubatio, & incubitio &c. Quæ ſuo tempo-
luun haufi, re cum mulcis alijs in Auctoribus oblervanda ſunt.
ang s Virgil: Domiturus dixit 4. Georrgg.
articiint Qux verba ſupinis carent, carent etiam partici-
Prxteriling Pijs Futuri in rus, & præteriti temporis, item præ-
nhs, dt teritis perfectis & plusquamperfectis paſſivis, om-
atiane nium modorum, ac Futuro paſſivo conjunctivi
relentsten modi, præterea Futuro infinito tam agendi, quàm
um,it Am Patiendi. Quibus omnibus deficiunt. Diſco, Poſco, Me-
ledes a deor, & alia, quæ, quoniam rudibus ſolent nego-
dum à tium faceſſere, his verſiculis tumus complexi.
nain
eutis & n
ſtituuntit

Nulla Supina Mico, ſtrido ſeu ſtrideo gignunt.
Lugeo, cum ſileo, Fulget , cum Luceo, Friget.
mhorsGn Vrgeo, cum ſorbet „Lurget, Connivet, & Alget.
Mð um. Llavpeo „cum Timeo, Paves, cum Feryee, Livet.
eni, N,I Congruo, cum ſapio, Laimbo, cum Reſpuo, Linquo.
funtit Ingruo, cum Batuo, Paſeo, Metuéque, Pluoque.
mata, amm Ef Diſpeſceo, Luo, ſcando, Compeſco, Fatiſco.
furakin Hiſco, ſcabo, ſugo ,„ Nolo, cum Prodigo Dego.
rla in kn Annuo, cum ſocijs, Vado, cum Gliſcere »Vergo.
Viturch. Diſco, Tremo, ſatago, Ferio, queis adde Refello.
ant Tfton Anbigo, ſterio, Rudo, Pſallo, cum cernere, ſido.
X in kunt Et Veſcor, Liquor. Medeor, Reminiſcor „ G Ango. .
Terticn Et Volo, Malo, Furit, Prœque. Ante, Excellere, Ringor.
, e Et quod poſcit ui- modo fit neutrale ſecundæ.
kum, *R Vt ſtudeo, Emineo, exceptis quæ ſuggeret uſuss.
etu. QLuæque fere gignet, Mediter, quæque inchoo verbum.
io, elha N

AH— 13 DE

DE PRAXDPOSITIONEF.

Ræpoſitio eſt Pars orationis, quæ cæteris parti-
bus, aut ſeparata, aut conjuncta fere præpo-
nitur, ſeparata, ut Non ſum apud me præ lIracundia.
Conjuncta, ut Præſtat millies mori, quam DEVM pel
leyiimè offendene.

ACCUSATIVO SERVIUNT.

Ad, apud, ante, adverss vel adverſum, Cis, ci-
tra, circiter, circa, circum, contra, erga, extra,
intra, infra, juxta ob, penes, per, præter, ponè,
poſt, propè, propter, ſecundum, ſecuùs, ſupra,
trans, verſus, ultra, uſque.

ABLATIVO GAUDENT.

A, ab, abſque, cum, coram, clam, de, &, ex;
præ, pro, procul, palam, ſinè, tenus, quarum ul-
tima ferè Genitivum amat, ecum vocabulo multi.
tudinis adhæret. ut Cumarum tenus, lumborum tenut.
alioquin Ablativum, ut pedtore tenus, ore tenus.
In, regit Accuſativum, cum ſigaificatur motus,
de loco uno in alium, vel de ſtatu in ſtatum: Item
pro ergà contra, ad, pro, per. Cùm verd quies vel motus
in loco ſignificatur, vel ſumitur pro inter. Ablati-
vum poſtulat. ⸗
Sub ſemper regit Accuſativum, niſi quando ſig-
nificat unter, & verbum ſignificat vel quietem, vel
motum in loco; tunc enim vult Ablativum. R
Super. apud Oratores ſemper petit Accuſativum,
nili acc piatur pro De, tunc enim regit Ablativum.

.

—
dubter,
Vu, 1,
eyt; ,
