ratio, officium, neceſſitatémque potius
quàm futurum tempus adſignificare vi.
(Aan ,

deatur. Virgil. lib. 3. Æ. Socij⸗ nunc armæ,

Tuſcul, 5.
ad Att.
Lib. 1I.
Lib. §.
Sont.

cape ſant, Edico, & dirà bellum cum gente geren.
dum. Significat 5Æneas, neceſſarid geren-
dum eſſe bellum cum Harpijs. 4

RATIO SUPPLENDI FUTURIM

Infinitum, maximè cùm verba
Supinis carent. “

FOre ut, Futurum ut; verbis Spero,
Puto, Affirmo, Suſpicor, & his ſi-
milibus juncta eleganter futurum infini.
tum tam agendi, quâàm patiendi modi

ſupplent.
Cicero. Spero fore, ut contingat id nobu.
Idem Capitoni. Nunquam putavi fore, ut ad
ie ſupplex venirem. ldem Lentul. Valde ſu-·
ſpitor ſore, ut infringatur hominum improbitas.
Seneca. Nunquam putayi futurum, at pater
meus liberos odiſſet. SJ”M

(Nut

Hꝛec
ſupiaie
nhnote
Mus oraln

Lolireo.
Al,
. Ci

milta

Ccero
lalſenulin
rrelur ĩ

N ſnin en
hlnrent
ſetenan
Dullis lg
(udl
re efn. erat
encame⸗
lſem onat
Pumm
iſn
fuͤſiſi
NNITA
Ptt

S 1otun

mineie,

t, ar
Hæc wi

LIBER I,. 9
Hac circuitione ſubvenitur verbis, quæ
ſupinis carent. Ut Puto fore ut brevi his in-
commodi medeare, Affirmo fore, ut paucis die-
III bus orationem pro Marcello ediſcas. duſpicor to-
rei, ut juri civili potiùs; quaàm Philoſophiæ ſtudess.
Pared Polliceor fore, ut non multò poſt intimis ſenſibus
1,ee angari, quando ſaluberrima parentu conſilia ne-
Um uhre gligis. Cicero: Spere Jore, ut contingat id nobis.
m elen ¶lIrcuitio illa ex Præterito & Futuro
ris, cun miſta non minimum orationi affert
eresen ornamentum. ODUM)
ee n Cicero ad Marcell. Eum magis communem Lib. 4.
nenen cenſemus in vicoria ſuturum fuiſſe, quàm incertu
biie in rebus fuiſſet ?àIdem I. 2. de Div. An tu cen-
ettmn ſes ulam anum tam deliram futuram ſuiſſe,
ngmg ut ſomnijs crederet, niſi iſta caſu nonnunquam
are concurrent? Idem in M. Ant. Dizxit, aliam
ſententiam ſe dicturum fuiſſe, eimque ſe ac re-
UIC publici dignam „ miſi propinquitate impediretur.
QucaQd ſi verbum ſupino careat, aut paſ:
un en ſivè& efferatur, hac potiſſimum circuitione
uutendumeſt, ut Futurum fuiſſe arbitrer, ut V
perbb e ediſceres orationem, ſi valuiſſes Cæſar; Niſi eo Bel. Civ. 2.
or, Ad ipſo tempore quidam nuntij d? Cæſaru victoria, per
nurunt diſpoſitos equites eſſent allati exiſtimabant plerique
dltfeniis, futurum fuiſſe, ut oppidum amitteretur.

INFINIIACUM QIIBUS VERBISs

Tuſeul. 2.

gitge 1 .COPULENILUR.
tnſmi,, VErbis Coœpi, ſoleo, debeo, cupio,
nta WAdduntur infinita, multisque alijs

mun i maximé ijs, quibus voluntas explicari
u,"Tolet, quæ Proæretica vocarentur.

Lid. 16.

Lib. 1.

tria & in patria mori, præclarum eſt.

An. I5

cero in Topic. Sed jam tempus eſt ad id, quod

100 GRAMMAT. INSTTIT.
Cicero pro Roſc. Com. Qui mentiri ſolet,

pejerare conſuevit. Idem Tiron. Omnes cupi-

mus, ego in primis, quàm primùm te videre.
APPENDICES PRIMI GENERIS.
I. Multa ſunt præterea verba, quibus
infinita adduntur: Ceſſe, deſino, pergo, incipio,

guudeo, læter, ſuadeo, aggredior, opto, deſidero, vole

malo, paro, cogo, aſſirmo, nego, inſtituo, cenſeo, ſta-
tuo, decerno, oſtendo, jullico, audeo, timeo, jubeo, di-

ſco, cum ſynonima, ut Amat, pro ſolet. Icem
doſſum, videor, quæque ſunt de eodem

II. Adjectivis neutris eleganter adhæ-

rent infinita; ut, Æquum, laudabile, piumque

eſt miſeru opem ſerre. Cicero ad Attic. Pro pa-

APPENDICES TERTII GENERIS.

ſ. Infinita nonnunquam cum verbis
motus, nominibúsque ſubſtantivis more
Græcorum conjunguntur, Virgil.
Nos autem ferro Lybicos populare penates.
Venimue, aut raptas ad littora vertere prædas.
Terent. in Hecyra. Vultisne eæmus viſere? Ci.

inſtituimus accedere.
II. Adduntur & nominibus adjectivis,

maximè apud Poëtas Unde ſunt illa: Parr-

tus reſpondere, cantare, certare. Certus ire, ſuccur.

rere, mori: Doctus eantare, vintere: Peritus cer.-
tare: Audax perpeti, timidus mori, & cæters

id genus.

Daratt
uum i
uigtio
i
uol enn
lcenin
nilref,
Sol
cteltcün
onadjun
(cer,
Olteſ otin

4tt. MRa

Lort
negoget;
ln aliozn

plleor, n

generis, C

⸗ ehe

C⸗
biboti
er .

Mioren

zmettorti⸗

Kilerotoet

ſinie
ltatio

. LIBER II. 101
Parztus ‚dignus etiam ab Oratoribus
tum infinito copulantur. Cicero pro
Quintio: Et ſi qua in e, id quod parati ſunt ſa.
cere, falſum crimen, quaſi venenatum telum ali-
NNI quod jecerint, medicinæ fa ondæ locus non erit.
dah idem in Salluſt. Res ſannliaru, quæ mihi multò
ngong minor eſt, uam habere dignus ſum.
funn III. Solet, incipit, debet, œpit, deſinit,
* poteſt cuùm intfinitis verborum imperſona-
tr ſiine lim adj junguntur, nominativum celant.
tt. . Cicer. Qu« perceptrice in tranquillitate vivi
t dt en poreſt omnium cupiditatum ardore reſtinctto. Idem
Att. Hic maneri diutiùs non poteſt.
atet IV. Futurum infiniti maximè his ver.
e iu bis gaudet; Auguror, confido „crede, exiſtimo,
Attie di⸗ puto, audio, idco,eminor, ſuſpicor, opinor, afirmo,
. polliceor, promitto, itémque cæteris ejusdem
GENN generis. Cicero Att. Sin erit bellum, ut nile⸗ Lib. 3.
re, meæ partes nen deſi iderabuntur. .
ne ACCUSATIVUS CGEMINATUS.
Viend Anaghiboi accuſativi germinatione
reſeun tacta, ſolvitur ablativo.
veſtee A . Ut, Milonem audiyvi occidiſſe Clodium; ambi-
Anurnſi gua eſt oratio; Dubiumenim elt, uter
NAN6 ab altero fuerit occiſus. Muta alterum ac.
cuſativum in ablativum, ſic A Milone audivi
busndeli occiſum eſſe Clodium, (ublata eſt omnis du.
ſuptilak bitatio,

nin Ne
ntr ai⸗
ylett,

I⸗ de Flus

Lib. 10.

ertui
“ GERUNDIA.
1 e IFrundia, quæ paſſionem non ſignifkf-
n, cant, caſus ſuorum verbarum ad.

1 mittunt. . . Ur

102 GkRAMMAT. INSTIT.

di inunicis, coëcendi cupiditates; ebſtinendi ma-
rundia in di, add untur ſubſtantiva,
tempus, cauſa, ſtudium, finis, &
Cætera ejusdem generis.
Lib. 10. Cicero de Senect. Equidem efferor ſtudio,

moderatio.

ritus cupidus, inſuetus napigandi, ignarus dicendi.
Lib. 2. Cicero de Orat. Sum cupidus te audiendi.

multitudinis pro Accuſativo admittunt.
de divi. 2. Cicero: Doleo tantam noſtros Epicuren irmiden-

nandi tibi iſtorum erit magis, quàm edundi copis.
In his & ſimilibus ocutionibus, gerun-
dium eſt pluralis numeri, paſſivæ que ſigni-
ficationis. Neque enim variatur; quod
proprium eſt verbi infiniti; generaque
omnia recipit; ut infinitum fore; ut
Amatum iri. Denique ut illa priſca in Rum,
de quibus ſuptâ egimus. KRecipit malſcu-
linum. Veſin adhortandi, Fæmininum. Spe-
ctandi novarum. Neutru m Dempienti pomorum.

. cCRUNDIA IN DO.

Ut, Nempus obliviſcendi injuriarum; ignaſcen-

patres veſtros, quos colui, & dilexi, vivendi. Idem
AQAttic. Sit jam aut finu omminò deplorandi, aut

ltem nonnulla adje ct iva, ut peritus, impe-

Gerundia in Di „interdum genitivum

di ſui facultatem delſiſſe? Plaut. Capt. Nonf.

Ge

Gbrn

del
cero
Goprpe
allununt,
jnttenie d
il tan
Mtie lu
ſyeland ne
Nonnu
Mut
dle Arlem.
nn mnunda⸗

Abbb

l. Gern
morbs co
ODaat, Tun
unhere ,
ligr aten
ſaun ſn
livliuu⸗
1. Her
enſtentionm
Tnid ulin
lgnhſknͤ
Binheneneg
Den

CEh
(lrnneſs
Politi

T. LIBER II. 102¾
nzuin rundia in Do, modò ſine præpoſi tio⸗
Eeinencite ne in oratione adhibentur. .
Cicero Att. PFlerando defeſſas ſum: M0;- Lib. 18.
Dr. 4d præpoſitiones, maximè 4, Ab, De, Ili,. —
aſſumunt. Idem; Ab inridinda Autem redt⸗ Tuſeul. 3.
lablanin invidentia dici poteſt. Idem Curiosi; : Etenim ti. 2.
n,indt guits eſt tam in ſeribendo i impiger, quum eg ego Idem .
Attic. Tu quid cogites de trasſeunse 1 Epirum,
eſem a ſaire ſanèò velim.
nnetiltt Nonnunquam E, vel Ex, Cum, Pro.
nd Plaut. Aulul. Heus ſenex yro vapulando her
le abs te mercedem petam. Quint., Scribendi ra-
en tio conjuncta cum loquendo eſt.

kantl APPENDICES TER rII.
ENERISsSs.

GNI I1. Gerundſioin Do, ctiam cum verbis
um ni motüs conjunguntur. Cicero de Clar.
Woann Orat. Tum Brutus: Quäm hoc idem in neſtrui
Hhimtin contingere intelligs ,quod in Græcis, ut de it ferd
t. Cahl h Stoic: prulenniſßimi in diſſerendo ſii nt , & id artè
ebnlie fatiant, ſintq, arehitecti penò verborum: gdem tra-
onibis ducki,aà diſputando ad dicendum inopes reperiantur:.
Alee 11. Hæc Gerundia, dandi caſu a divæ
aritun ſi gnificationis rarò reperiuntur. Plaut.
, geren Epid. ultima Scena act. 4.
tun fn Egerelicti rebus Epidicum quærendo operan dabo.
Prſati Si inyenero exitialem, ego ilir faciam, hanc ut ſeier
eefirn Diem.

tuen CGBERCNDIA IN DUM.
N. Grnah Dum præponuntur præ.

poſitiones Ad, 0 2 Iner. D
H Ci-

104 GRAMMAT. INSTIT.
Tuſcul. 3. Cicero. Conturbatu; animus non eſt aptus dd
Lib. 4. exequendui munmu ſuum. Idem in Verr. Quan-
to illuu lægitioſius, improbrius, indignius eum 4
quo pecuniam ob abſolvendum acteperi, cendemna-
2. abUrb. re? Livius: Ipſe inter ſpoliandum corpus hoſti,
veruto percuſſus, inter primam curationem exſpi-
vavit. S
Georg. (.. Praponitur & ant, ſed rarius.
. 3: irg. Namque ante domandum ingentes tol.
APPENDICES TERTII GENERIS.
I. Præpoſitio 44, cum Gerundio in
Dum, frequen ter ſequitur verba motus.
2. ab Urb. Livius, Mittunt ad caſtra oppugnanda. Item
adjectiva FPacilis, difficilis, paratus, promp-
1. de Fi tus, expeditus, idoneus, aptus, legnis,
de fiv. vehemens, & ſimilia. Cicero: Neqse me

Noin⸗
Aen
erleen
ic al,
Etlint ann

APPPN
Di, t

ſin. 4tt

umnd doct

nupllofut,
Do, Cn
Deor. uin
Uinlt ants,
Do nir
Dathrarnim
inutite ſnben

ſegniorem ad reſpondendum reddidiſti. rni Aiſe

II. Gerundia in Do, & Dum, quibus u,

prapolitio adjuncta eſt, rarius ſequitur
calſus. Varro de re Kuſt. In ſuppenendo opa
lib. y. obſervant, ut numero ſint imparia. Cicer ad de-

4

Ablatirue

ter Par

Pha eligten

ſtium; Ego, & memeria noſtræ veteris amucitie, Pyeranianle

& virtute, atque obſer vantiâ filij tui monitus, null
loco deero, neque ad conſolandum, neque ad le-

AIIO V

Lib. 7. yvandum fortunam tuam. Plinius: Vns morialitas (mmti
cap. 40. & ad circumſcribendum ſeipſam ingemoſa. e

GERUNDIA PASSIVA.

rundia, quæ paſſionem ſignificant, irige in

MaYh

prſu ſen

— mullum polt ſe calum admittunt. fiſie ſifn

Quin.

1. LIBER II.„. 105
atu Quintil. Memoria excoleudt, ſicut alia omnia Iib. I1.
err u⸗ augetur. Plin. Rubens ferrum, non eſt habile tun.- cap. 2.
u, Mm dendo. Idem: Bitummata, aut nit roſr utilis eſt bi. Lib. 34.
untm bendo. Sal. Pauca ſupra repetam, quo ad cognoſ- id. 15.
.3 l⸗
ri cendum, ommie ide eri⸗ magis, magisque in Perto cap 6.
nenen Fint. In jugurt.

ruin APPENDIX TERTIII GENERIS.

nient 1N Di, rariùs paſſionem ſignificant. Ju.
ſtin. Athenas quoque erudiendi grarii miſſus,
quantò doctior majoribus ſun, „ tant⸗ „G Satiof
populo fuit.
Do, dum, frequentius: Cic. de Nat.
Deor. Qu pecude, quòd erat ad veſcendum hc. Lib. 2.
minibus apta, nihil genuit naturi fœcundius.
Do, finitum tum dativi, tum ablativi it 13
HZ naturam imitatur. Dativi: Plin. Emporetica eap. 12.
* inutilis ſeribendo. Idem: Scolymus tarduorum Lib. 21.
f generu ab ijs diſtat, quod adis ejus keſetde eſ cap. 16.
Dun, P decocta.
mrue Ablativus aliquando præpoſit tionem
habet. Varro de re ruſtica: Quùm paa-
n ſ eilimos reltqueris, tam optimi in alendo funt,
Pie prepter copiam lactu.

aRATIO VARIANDI GERUNDIA.
,u“(JBrundia, quæ accuſativo caſu gau-

n nie dent, ferd elegantiůs more adjecti-
vorum ad bunc modum efferuntur.
SSIv. pompej us ſtullio ſus fuutt rempublicam defenden-
idi z civer que ſerpandi 3 Pompejus ſtudioſus ſuit
em e ipullice deſendendæ, civiumque ſervandorum,
uunii n2 ðä

O

Lib. 17.

=S

6V
Gerunci
Vetbac

igvent
ena

S⸗

=

106 GRAMMAT. INSTIT.
lta, ut Gerundium ejusdem caſus ma- I. N
neat, ſervato tamen genere ac numero (noutl
accuſativi. Rehtun
Philipp. 4. Cicero in Anton Printeps Veſ,e libertans unßtl
Lib. 1. deſendendæ ſemper ſuit. Idem GCurion. Hoc ſiſi un
. Itid auri attigi, non ſeci inflammandi! tui causd, Ilyfuerit
2. ab Urb. ſed teſtifieandi amoris mei. Livius: Interjecto de- tunmn
inde haud magno ſpatio, qusd vulneribus curandis Oonror
Lib. 3. ſupplendoque exercitiii eſſet. Cic. Appio. Tuum ligbirs
dromptum animum, & alacrem per ſpexi ad defen- Erimnur;
Lib. 13. dendam rempublicam. Idem rebo. Omne deſi- jnſtelaun
7. ab Urb. derium litteru mittendis, acciniendisque leniam, e alſta
2. ab Urb. Livius. Prælia de otcupando pome crebra erant. bieenmnel
3. De Orat. Idem. Mittunt ad caſtra oppugnanda. Cicero: irſa, li
Nunc contrà plerique ad honores adipi ſcendos, G iſnan,
ad rempablicam Serendem nudi vemunt, ct hiile in
inermes. . efueſeertt
APPENDIN TERTI GENERIS. gelis
I. Neceſſe omnind eſt, ut hæc à verbis l. De⸗
activis fiant. Quare eleganter quidem di- Cor oro⸗
Ces: Non defuit mihi voluntas inſer viendi tuis R
commodis; Fapendi liberis tuis. At, inſerviendis Ml'yins⸗
tuis commodis. Favendis liberis tuis, inauditum Elunn, m
eſlt cum ſit utrumque vetbum neutrum. licſe Aie⸗
Hac etiam à verbis deponentibus non wi e
2. de Fimib. rarò naſcuntur. Cicero: Voluptates omit. nbkzͤſgn
tuntur majorum voluptatun ,dipiſe ndarum gra- Dumnilrf,
I. de’eg. tia, Idem; Intelliget, quemadmodum a natiuj daur
ſubornatus: in vitam renerit, quantque inſtrume IC
14 habeat 44 ebtinendam ditiſcentum u ſciaſ
Ii. Di

7

tiam.

. L-LIBER II. 1 7
caem. II. Dixi ferè elegantius. Quia quoties
nummen (inquit Laurentius) oportet loqui per
Relativum, neceſie eſt loqui per Gerun-
ielem dium in Di; Ut Equidem eſſeror ſtadio patres
rion. 1. veſtros, quos colui, & dilexi, videndi, Nam du-
dau rum fuerat, ut idem ait, ſtidian videndo-
lment rum patrum veftrorum.
eudn Sunt præterea nonnulla quæ commo
Mdo In dius activis Gerundijs, quàm paſſivis ef-
ndt feruntur; quale etſt illud Livij; Idem in Ab Urb. 2.
ebo, Ond utroque laudatur, cuin concedendo illi laudes ſuas
llilu spſe maximam partem earum ferret. Intollera-
te ene bile enim eſſet dicere: : Concedendi illis lau=
nde. dibus ſui⸗. Livius: Eo mods, quæ reſtinguendo 10. Bcl. i.
Anſel dani ſorent, reportantei. Et: Experiendam rem
erlitt, denique in uno ,aut altero eſſe, sitne aliquis ple-
bejus ferendo magno honori. Et alia id genus 4. ab Urb.
apertiſſimè docent palſiva Gerundia dan.
GMWI ai caſu in uſu fuiſſe.
HIII. Deeſt aliquando (ubitantivum.
uthreit 4
ter quck Quiat. pro gladiat. Pauperi ſolvendo non ſu- Bel. Ma. I.
ine mus, ubi debito, vel aliquid ſimile auditur,
Nruin quod Livius addidit. Cùm & privati «unt
RKR poſtularent, nec tamen ſolvendo ære alieno reſpu-
amteun blica eſſet. Aliquando adjectiva aptus, ido.
orertbun Deus, par, vel aliquid üimile; quod ab au- ii, 1e. 9.
iltm Qoribus aliquando exprimitur. Columel-
ſ⸗ lurn a. Dunnnodè berpetiendo labori ſit idoneu.

AiniE PARTICIPIALE VERBA IN
DUM.

e
ſenic, WVrrbam participiale i in DHum „ 20-
H CeE-=

—

Bel. bPun, 1

Tuſeul. 2. ſum ſui verbi admittit. Cicer. Tuo tibi judi-

Lib. F.

Kn. 11.

tendum.

7

2. àab Ure.

Eel, Gal. I.

108 GRAMMAT. INSTIT.
cedente verbo ſubſtantivo, dativum! po-
ſtulat omnibus verbis communem.
Livius: Hic volis vincenttumi, aut moriendum,
milites, eſt.
Præter dativum communem, etiam ca-

cio eſt utendum. Tibi caſus eſt communis;
Tuo judicio, proprius eſt verbi.

APPENDINX SECUNDI GENERIS.

Si tamen caſus ver bi fuerit accuſativus

mutabitur participiale a ivum in paſ-

ſivum, hoc modo: Petendum eſt tilbi pacem;
petenda eſt tibi pox. Tin endum eſt nobis pana;
æternas; Timende ſunt nobis pœnæ terna.
Pri ſci etiam activo uſi ſunr cum accuſa.
tivo. Lucret. Æternas quontam pæna⸗ in morte
timendum.
Veteres imitatus eſt Virgil. Alia arma
Latinis quarenda , aut pacem Lrojano ab nze be.

SUPINA IN UM.

motum adũſi enificant.
Terent. Phorm. Percontatum ibo. ldem
Heaut. Ali deambulatum. Livius. Coriolann
damnatus abſens in Volſcos exulatum abijt.
Ante ſe nullum, poſt ſe ſuorum verbo-
rum caſus habent. Cæſar: L egatos ad Caæſe
rem mittum; rogatum auxilium. Terent.
Phorm. Me ulrro 4ccuſatum advenit. ldem Eu.
nuch. Nutricem aaterſit tum 44.

DE
Alor⸗
1Is, Mau.
Aununt.
Gelufalin,
ynrun i/
tera, in

Ghim

dislun
Ulnibesr
Cero/
ſcue lgemn
ſelat, ſ e

N

Feteret
tironin
Min het
Alidus kaci

(lez i
Üpina in Um, amant verba, quæ lau

ten Catoni

1 Nip Myren
n en
le,

Pimeg:
Verbag

Cirs⸗
i (di

. LIBER I. 05
Gün APPENLDINX TERTII GENERIS.

nec. Aliquando ocult additur verbum mo-
ih tus. Plaut. Aulul. Coctum ego, non vapul atum
Audum conduſtus ſum. Horatius in Att. Spe-
metung 1atum admiſſi riſum tenestz aAmici? Item illa;
Nuiii Do penum ſervos; Do nuptum filiam, itêmque
ce cætera, in quibus ineſt latens motus.
N SUPINA IN U.
D UÜpina in U, ferè paſſivæ ſignificatio-
neelin O) nis funt, ſine caſu, adhæréntque no-
Ginung minibus adjectivis.
e uu

Cidero Att. Quod optimum factu videbitur, Lib. 7.
it ſacies., Ildem in Anton. O rem nen modè viſiut Philipp.².
tene ſædam, ſed etiam auditu. M
Gu AbPPENDIX TERTII GENERIS.
Veteres Grammatici (quorum ſenten-
VIel u“ tiæ non invitus ſubſcribo) docent, Supi-
Lujen na in U, etiam ſignificare actionem. Càam
quibus faciunt nonnulli juniorum, addu-
M. centes illud Plaut. Menæch., Obſonatu redeo, ab. .
at vebe Item Catonis de re Ruſtica; Primus cubitu Lehiu.
furgat, poſtremus cubitum eat. Et Statij; Quem
Amde. tum venatu vedituruv, in limine primo oppe-
livins, O riens. H

letun if⸗ PA R TI CI PIA.

e ſub 4 PArticipia eosdem caſus habent, quos

rehmmn verba, à quibus proficiſcuntur.
an 1 Livius: Ancus ingenti prædi potitus Romam I. ab Urb.
ateii. redijt. Cic. in Piſon. Abjectum, contemptum,

Lib. 1.

1w. 8 8.

110 GRAMMAT. INSTIT.
deſpeczem à cæteri, à te ipſo deſperatum, & re-
lidtum, sdulantem omnes videre te volui, vidi,

Idem Lentul. Eft nunc ab ijs, à quibus tuendu
Tuerat, derelidus.

APPENDICES TERTII GENERIS.

I. Participia paſſiva præteriti & futuri

temporis, maximé cum fiunt nomina;

etiam Dativo gaudenc.
Cicero de Senect. Sperare videor , Sc ipioni
amicitiam, & Lælij notam poſteritati ſore. Terr.
And. Rkaſtat Chremes„ qui mihi exerandus

eſt.

exploratus, éompertus, dilectus, probatus, acceptus,;
ſpeqntus, deſpettus, contemptus, negledus, &c.
Cnatus, pranſus, auſus, gaviſus, fiſus,
ſolitus, argutus, cautus, circumſpectus,
conſideratus, ‚Contentus, diverſus, falſus,
Huxus, proſuſus, citus, tacitus, voce
quidemn baſſiva imitantur, ſigpifcatione
verd activa, conſtruétione non rarò adje.
Rtiva. Ovid. Scitas vadorum.

II. Exolus, peroſus, pertælus, accuſati-
vum petunt. Curt. Eerſarum te veſtu, & diſci-

Hujas generis ſunt: Cognitus; perſpectut,

plina delectat, patries mores exoſus es. Livius:

1. Ub. Plebs conſulam nomen hand ſecus quàm regum

sap. 7.

peraſa erat. Suetonius in Cæſar. Quaßt per-
tæſus ignayiam ſuam, quod n nihil dum 4 ſe memo⸗
rabile altum eſſet.
III. Admittum item participia præte.
siti i temporis acculacum more Græco-
rum:

tun:I.
Algul. he
nm nagll
ſgaratncon

MICI
Mrteſpi
ſagaas
Terent,
tm htun.
unie⸗ Nlul
ingne⸗
1I) Erat,
ſClz

Ate miciti

MWononch
nscltut, ih
Cceroin
i Mut,
Urten en orn
ur omij.
le ueſe.
Aue ced
Neſtervot:
iuſpnuen
erer nte

ANN

larteidi
mMeecrun

—ð

. LIBER III. II
un,E rum: Ut Redimitus tempora lauro. Suet. in
, N Augult. Dextrum genu lapide idus, Livius:
bustteſn Femur tragulâ grapiter ituu. Sed de his in
figurata conſtructione.

DI PARTIICIPIA FACTA NOMINA.
“ Participia in Ans, Ens, interrogandi ca.-
ſu gaudent, cum fiunt nomina.
len, SA Terent. Phorm. Herus liberals eſt, & fu. I.i5, .
fne le Litans litiem. Cicero Att. Boni cives amames in Bell.
bi eri petriæ. Saluſt. Corpus patiens ineſliæ, vigiliæ,
algoris ſupra quàm cuiquam credibile eſt. Cicero in Caril.
unfe ad (J. Frat. Fert graviter bomo, & mei aman. Lib. 1⸗
Nlen gin kiſſimus, & ſuæ dignitatu retinens, ſed epud te
ellecu, Reque amicitiâ, neque Jure valuiſſe.
Perilugfi. Nonnulla etiam præteriti temporis, uùt
teunſit Conſultus, Coctus. —
ee, Qicero in Anton. Neque enim ille maægis hilipp. 9.
tneitut jurisconſultus Juam juſtitiæ juit. Saluſt. Alieni Ben gan
ſofrn appetens broſuſus fui. Livius: Servituti, indigni- cl. Mac. /.
gcntrdt stisgue homines expertos, ad verſus notum malum
irritatos eſſe. UMU;e
Hac accedunt, quæ participij ſpeciem
Alusaellt præſeferunt: Inſolens, impotens, intole-

R rans, impatiens. Cicero Att. Itaque amicus Lib. 3.
aker ille noſter inſolens infamiæ, &.
14, Aulli

G APPENDINX PRIMI GENERIS.

⸗ larticipia præſentis præteritique tem-
retuft poris, cum nominum naturam induunt,
mmee more eorum comparantur.

Lib. 1.

Lib. 16.

Lib. 6.

—

concederes?

APPENDIX SECUNDI

bo ſubſtantivo, eleganter utimur probDe-

fratrem. Ter. Phorm. Frater eſt exſpectandu

Orandiu erit nobis amicus meus M. Pletorius, ut

dicere, & c.

*

IIA GRAMMAT. INSTIT.
Cicero Lentul. A me nullum tempus præter.
mittitur de tuis rebus, & agendi, & cogitandi;
utrque ad ommis Q Selicio, qko neque byuden
tierem quemquam ex tuu, neque fde mejorem eſſe

judico, neque amantiorem tui. Idem Tiron.

Cùm commodeé & per valetudinem, & per anni
tempus navigare poteri, ad nos amantiſſimos tuis
vem, Idem Att. Nihil illo regno ſpoliatius, nibil
rege egentis, Idem in Verr. Hæc tu omnium
mortalium profligatiſſime, ac perditiſſime, dn
ſeires, cum tamo periculo tuo fieri paterere, at que

Participijs futuri temporis, addito ver-
bere, vel Oportere; Ut, Sum exſpectatu/u:

mihi. Eram habiturus beri oratienem. Habende
mihi erat beri oratio. Cicero pro Fontejo:

ſuos novos clientes a bello faciendo deterreat.
Utimur & verbo pro participio. Virg.
Megnum dat ſerre talentum. Nihil habeo ſoribere,

APPENDICES TERTII

lruditi
Hiapod
ode Di
uliai n
iu, Dock
utercic
demin
lleulaen
Hec tr
Cuin acc
Pra, Re r
uumni
,
Ciero⸗
anſetucn
lertutſt.
lennronne;
III. C
ng ime
ißs unt cea
ſeu Cntln
io Bel,
uceunge

Coltrn

GENERIsZ. Cetſv

I. Peritus frequentiſſime cum geniti-

vo jungitur. Cicero in Bruto: Lucius Cc. Mommi

lIius juri valdè peritus. Idem tamen ablativo

uſus eſt, pro Cluentio: Quis Pabl. Octavio

ingenio prudentior, jare peritiex?

lantiye
ntant,
(bberoa

I.
u Pfein
g tent
agie i 4
emejcnene
demT
6 1
aſ
ſpelueht
Her mon
itſſem/
tetett

CUNI

4
e, adöſet
wrimurftl
Lunenſelt
Puie
tinen. N
o proka
X. Pltnſt
Gento lun
ticipio.

lutpeenſ

TIII

Cunmn 8
Bruto⸗
tathenihe
ui Pille
H
N7

LIBER II.„„ rrz3z
Eruditus verò, cùm genitivo nondum

legi apud idoneos, ſed cum ablativo. Ci- Lih. 2.

cero de Div. Lucius quidem Tarutius Firmanuns
familiari noſter, in primis Chaldaicis litteris eru-
ditus, Doctus litteris Latinis, Græcis ele-
ganter dicitur.
ldem i in eodem., Non tam in dicendo admi-
rabiles,4âm Aoctt ι Gręæcis litteris & Latinis.
Hiæc tria interim præpoſitionem 44,
cum accuſativo admittunt. Cicero ad
Frat. Sic ver falaces ſunt permulti: & leres, &
diuturnã ſervitute ad nnmam aſſentationem eru-
diti-
Cieero de Orat. Iurisconſultui qui legum „

&α conſuetudinis ad reſpondendum, & cavendum

peritus ſit. Terent. Hecyr. In eodem mihi vi-
dentur omnes ludo doctæ ad militiam.
III. Genitivum itidem petunt Indo-
ctus, imperitus, inſuetus, quæ ex partici⸗
pijs ſunt compoſitàa. Cicero Att. Tam in. Lib. 2.
ſuetus contumeliæ. Cælar; Inſuetus Iaboris. Li.- Bel. Gal. 7
vius Bell. Maced. 4ſſuetaus Gallici tumultus. „ 3.
Apud eundem, & Cæſar Vu peritior. “”

Conſtructio tranſitiva bPro-
nominis.

Oenitivus poſt Pronomina
Demonſtrati va.
PRonomina Demonſtrativa, cum ſub-

ſtantiv ponuntur, partium caſum
admittunt.

Cidcero ad Cœl. Hoc ad te liuterarum Aedi. Iin. 21.
Idem

Lib. 2.

Lib. 6.
Lib. 13.

Ofic. 2.

Lib. 2.

Lib. 150

dum cenſee. Idem Att. Res eſt codem loci, 44

Lib. 11.

Poëtas reperitur, more Græco. Horatius
aleitgdem
ſeed cumprin
x eodem in orat. Sit igitur hoc cognitum,

Idem de Nat. Deor. Dianam 6 Lunem lan-

POdeſſ va Meus, Tuus, Suus, Nolter,
Veſter, loco genitivorum; Mis, tis „(Qon!

114 3RAMMAT. INSTIT.
Idem de Orat. Quoniam i4 tempori eſt, ſurgen-

reliquiſi.
APPENDICES TERTII
GENERIS.
I. Huc ([pectant; Hoc commodi, novi,

no&is, ætatis, (ollktudinis, libertatis, vi-
rium. Cicer. Tortan. Ita viximis, & id æta-
tu jam ſumm. I acit. Id repentò ſolitudimi: erat.

Ider: Nec, id nobi virium erat.
Eodem loci res: Hic, Eodem non eſt

adverbium, cuùm jungatur cum verbo
quietis, eſt: ſi dicas: Eodem loci profe.
aan⸗

&us eſt, adverhium erit.
II. Pronomen Idem, cum dativo apud

in Art. Invuum qui ſervat, idem facit occidenti.
Oratores verdò ſic loquuntur. Cicer.
Peripatetici quondam ijdem erant, qu Academici.

numeros Oratorios eosdem eſſe, qui ſunt Poëtiti.

dem eſſe putant.

GENITIVUS POST PRONOMINA
POSSESSIVA.

lis, noſrum, veſtrüm, Poſita, genitivum

poltulant.
Cicero ad Mareell. Moleſti ſero me conſulen

tuum Kuctiuon adoleſ’ entu perſpexiſe 2 ie meum,

S

id etai
Aot, Iun
matt, N
ui eſſen.
nunftsfel
ſlegat
MEM
1 Dr aln
eira genit
ohbſantivi
iegiſKne
ſoliss l⸗
ecſlogue inn

Flenxnes mning
Lautentin

inßemnu
r.,Volurtet:
1,(Qog
Uneteum
Kltyo, Ui
enllm
neinan

naiuhi iltati

len.

mes ertet⸗

CENII
X

F.
veſſnze

ten lelg g

ENI

minodine
lbertats't
inmu Et
ſlinntn
odern won
dr cun
em loeinn

m Gahof
co. Hn
nfaain
vubrur 0
t, u
itur hor
i 4
, 6 LO

ONN
VA.

W
.
,Zutb, i

Oraim; M.

hlta, genni

CENIIIVI MEI, TUI, SCUILI,,.

1
cm id ætate ſim, perſpicere non poſe. Idem in Philipp. 2.
XI .Ant. Tuum hominis ſimplicis pectus vidimus. Lib. 2.
lIdem Att. Non debes mirari, non poſſe me tanto

dolori reſiſtere? ſolius enm meum peccatum cor-

rigi non poteſt. Horat. Serm. I. Cum m
ſcripta legat vulgo recitare timentu.

APPENLDICES TERTIII GENERIS.

I. Ex allatis exemplis intelligitur, pol.
ſeſſiva genitivum admittere nominis tum
ſubſtantivi, tum adjectivi, tum etiam par-
ticipij, & non ſolum cum genitivis, Inius,
ſolius, ipſius, duorum, trium, paucorum,
cujusque jungi. Cicero in Pilonem, Sine
ulla dubitatione juravi, rempublicam, atque hanc
urbem meâ unius operâ eſſe ſalvum. D
Laurentius etiam genitivum omnium
addit, quem nondum cum poſſeſſivis legig
ſed cum primitivis. Nam illud. Cic. Volunta. De Orat.
ti veſtræ omnium parui in omnibus libris legi-
tur: Voluntati veſtrüm omnium parui. Sic Cic. in
Catil. Ad omnium veſttum vitam pertinet.
. Quod ad genitivum participiorum
attinet, eum Oratores ferè in verbum cum

neme Satyre 4⸗..

relativo, Qui, quæ, quod, mutant Ciccro Lib. 14.

Terent. Sed omnia ſunt med culpà commiſſa qui
alb js me amari putabam, qui invideban; Nam
meâ culpa putantis, durius eraer.
Qod idem æpè faciunt Poëtæ. Ovidius De Pont
Nec mea verba legis, qui ſum ſummotus 2d Iſtrun. n

*

1

Ver-

Ub. 3.

Orat. 4.
Ad Attic.
Lib. 9.

Lib. 10.

Lib. 1.

Iib. 2.

116 GRAMMAT. INSTIT.
4 VIErba, Participia, & nomina adjectiva,

quæ partium caſum poſtulant, ge-
nitivis mei, tui „ſui, noſtri, veſtri, Sau-
dent.
Cicero Att. Te oro, ut guibu in rebus mei, tui

indigebunt, noſtris miſeriis ne deſis. Idem pro iinn:
(cirun

Rab. Poſih. Equitem Romanum veterem amicum
ſun, ſtudioſum amantem obſervantem ſui, labentem

excepit. ITdem in Catil. Habetis ducem memorem

veſtri, oblitum ſui. Cælar. ad Cic. wihil enmn ſeer
inhct,

unſ enn
APDEN

eimus

male, quàm me mei ſimilem eſſe, & ills ſui.

APPENDICES TERTII
GENERIS.

I. Nomine verborum intelliguntur etiam

Gerundia, & Supina, ſi quando eorum
uſus inciderit. Ut: Non eſt tempu obliyiſcen.
di veſtri, noſtri, Non Veſtrum, noſtr—um.
aumapudbe

II. Cumijsdem genitivis Mei, tui, &c.
copulari poſſunt participia. Planc. Cic.

Si Facultas optabilu imiſii tui præſentis eſſet; nur-

quem à tun conſilis diſereparem. Cicero Lent.
Amorem tui abſenti, præſentes tui cognoſcent.
III. Irem cum Gerundiis, ut vocant
adje civis. Cicero Curion. Hoc, quidquid
attigib, non ſeci inflammandi tui ceusz, a reſtiſ.
candi amoris mei.

IV. Qum nominihus tam ſubſtantivis

quàm adjectivis, quidam negant hos geni-

tivos poſſe j jungi, exceptis his; Unius, so-
lius, lpſius; At non video, cur non cum
cætetis quoque cur enim non benè latine

diga-

Uretu;
ſiſeret mi
Heaut, k

ucel
Mei,Tvi,

Eenſci
gllpoſfeſſi
le nut

fanche
ſegomahn
hiummmn

um ommniu
incicamen
fn mnian,
1 I gaſo
etdstetert
Utyiwotin
Cnoi etiin
Viten b), danſ
u mlu e
M N
ning & Soe
Vrie eri⸗

K. LIBER IIA.Z. r1rI,„
aceän Aicatur: Pade: me iul umiu:r veniiny 3 Non t
“ miſeret mei miſeri, & infelica; dic l erent.
ehti 1 Heaut. At que inopis te nunt mi ſereſcat mei.
hrrhani Intereſt tamen, & reſert, ablativos
. en Mea, Tua, Suâ, Noſtrà, Veſtrà, ſ bi ven-
ierclain dicârunt quibus ablativis addi poſſunt
en ſin cen genitivi Unius, Holius, lpſius Extestique)
liennmum Qui poſſeſſivis adduntur. Ut, Med umus re-
r Nin Nt. Tus ſelur cſert: woliz nſerumn mrer eſn-
Pinß ti⸗ extirpare. TIu4 rempublicam adminiſtrantis
intere ſe nper vigilo. .
EHII AppENDICESTERTII GBENERIS.
ligammt Dieimus ctiam. Veren eotune terer ℳι
Dmiomk eives conſervare: quia, Veſtri paucsrum laudibus
ue egimus apud Brutum. At, Veſtr, ſeu No-
nde ſzyà, omnium intereſt bene vivere, tum dicam,
h,niſti cum apud bonos auctores legero, geniti-
e ledu vum omnium poſſeſſivis junctum. Inte-
n Punt rim dicam: Intereſt omnium noſtrum recdè vivere:
ſenn iiii Refert omnium peſirm acte vitæ rationem radde-
CC „ In qua locutione genitivus Omnium,
A à verbis refert, intereſt, regitur; at, ge-
fis, Iiu nitivi noſtrüm, veſtrm, à nomine Omnis
n Ae quod partitivum eſt. Cicero in Catil.

Orat, 4.
. 1 . 2
uiſii Video Pp. Conſeripti in me omnium Veſtrum ora

e EXCEPTIO IJ.
Hr. ih Nomina Nameralia, Partitiva, Compa-
urN Tativa, & Superlativa, genitivos Noſtrům,

,e.i, Weſtrüm exigunt,
vonbaeli im exigunt. .
nhe iee Li.

BPBPWn⸗—xq

I. a b Urb.
Lib. 8⸗
Lib. 2.
Orat. Te

Ex Sche-
lis.

118

egregié. dem contra Kull. omnibus vobir, aut

nere, numero, caſu; cuùm poſteſi 0,

GRAMMAT. INSTIT.
Livius: Imperuum ſummum Romæ babebit, qui
veſtrum primius luvenes, oſculum matri tulerit: :
Curtius: Nolo ſingulos veſtrum excitare. Cic.
ad Q Frat. Domus utriuſque noſtrum ædificatar

e Arte m
in nenni
Eelinib. n
ln parlele

major: veſtrùm parti Maximus natu veſtrum.
Sicnominibus verbis, ac participijs, quæ
genitivos noſtri, veſtri, ante admittebant,
addantur numeralia, partitiva, compara-
tiva, ac ſuperlativa, noſtri, veſtri; in
noſtrüm, veſtrüm, migrabunt. Rect& di.
citur: Sum memor veſtri; adde ſingulorum,
utriuſq; mu'torum, omnium, paucorum,

ni nn Tet

ApEN

Subſtanti
Citio t Cens
itemtetet
nemye ſoni

neceſſatiò dices: Sum memor veſrum ſingulo-
rum, utriusque ofmmnium, pauctum multorum,
quia hæc cùm ſint numeralia aut partiti-
va, genitivos noſtrůùm, veſtrüm; non no.
ſtri, velſtri poſtulant. =

PRONOMINA POST SUBSTAN
IIVA.

=

veſter cohærent cum lubſtantivis, ge

Kunt, tn
lnn
Zu daſſone
ui ſoi,dod
n telkeriun
Att, Dimny 4
Vem

Wreſe, e
Pocged va meus, tuus „Iuus, noſlet, Nen

lend. rar
in ſin nlinlin
1 * ei tur

vel actio ſiguificantur. ulumnt

labsr veſter.

(lIt, Liber meus: ger tuus: Hudtun nſtnm .

Aianendor

EEEnat Mais

EXx . XCE P TIO. = lli nenon

At ſi Subſtantiva ſ gnificent partem ali. bunſtef

quam generalem corporis, ſive animi, cu-

Uyd

jusmol ſunt; Pars, dimidium, aliquid;

genitivis primitivorum utemur. (It⸗ nneſket enn

4 Noni 0

. ILIIBER HI. 119
nebcitf zem partem mei amiſi; hoc eſt, non amiß, manum,

natfitllet 3
ten, de Finib. Cai propoſita ſit conſer vatio ſui, nete ſſe
ntlia e huit partes quoque ſui cariores eſſe qud perfe-
N
n veſrti
eadinn AbPPENDICES SECUNDI
va, nn. GENERIS.
ri, Subſtantiva, quibus ambigua eſt gnifi-
bunt l, atio, ut Caritas, amor, memoria deſiderium, tura,
deſiunin jtémque cætera, ſi poſſeſſionem, acio-=
umen némve ſignificent, poſſeſſivis adhære-
vrnftinf ſcunt; IIt Amor meus, deſiderium meuxt, quo
cnmn, mn amo, deſidersque. H ́ZUB
tlaE Sin paſſionem ſignificent genitivos mei,
elltimzu tui, (ui, noſtri, veſtri, flagitant; Ut Amor
mei, deſiderium mei quo amor deſiderorque. Cic.
te. ITdem eid. Apiam tuam ſeno deſiderio tui mor-
ttuam eſſe. Idem Planco: Me impulit tui taritas.
8, Iuce Idem Q. Fratri. Nunc decedens relinque quæ ſo;
hlubſtumi gudm jucundiſſimam memoriam tui. Quintil.
cünm N Poſtquam mei cura di ſceſſerat; Matrem, inquit:
ubi per hæc merita commeno.
Mulns Aliquando utrumque conjungitur. Ci-
ceroAtt. Nicias te, ut debet, amat, vebementerque
lo n u wenerie delekeu⸗: ldem Corufie.
hre Grata mihi eſt vehementer memoria noſtri tut.
en APPENDICES TERTII GENEkIS.
nim 1. Non in omnibus ramen, qubu an
temu, Ceps elt ſignificatio S obſervatur. Nam

tui? Quintil. Minimam partem mei habent.

—

edem memoriam, Anuſ'ſtine quicquam tin? Cic. 1

WIRiores ſint. Terent. Adelph. Tetigitne quicquam †

Lib. 7.
Lib. 1.

Dec 62
Lib. 13.

Lib. 12.

*

120 GRAMMAT. INSTIT.

crimen meum, vulnus meum, injuria mea, dicitur
etiam mihi illata. Item, imago mea, tua, ſua,
noſtra, veſtra, non ſolum quæ poſſi detur, ſed
etiam quæ refert, & repræſentat. Plaut.
Menæch. Tuas ſt imago tam conſinulis kile, ſsin
poteſt.
Cicero poſt Sext. Roſc. Vt Fdas mores
noſtros in alienis perſonis, expreſſamque imaginem
Lib. 2. noſtram vitæ quotidianæ diderimus, Martial. Vt
digna ſpeculo fiat imago tuæ.

II. Præterea causâ me, tu, ſui, noſträ.

Lib. 1 ½. Cic. ad Caſſ. Abeſſe te meâ causd moleſte fero,

tui gaudeo., Idem Tiron. Non tam mea causä,
Lib. 16. quam ta! doles te non valere. Et alibi frequen.

ter Papinianus Cautà mei, Ulpianus Sui, di- ,

Xit. Malim cum Cicerone oqui.

RECIPROCA SUI, SIBI, SE.

REciproca Sui, ibi, ſe ‚utimur, cùm tertia
perſona tranſit in ſe ipſam. 1
Ut, Cæſar recordatur ſui; Indulget ſi 1; uena
ſe; loquitur ſecum. H
