caſus ſæpé in c. deſinit.

pmintni

entee
Duvo

Rovocabulum „ ſive Pronomen relativum

Qui; quæ, quod, ſic declinabitur. Puib!
singulariter. =
. [ Qui. 2welcher, amoat
Nominativo 5½ Quæ, welche. enni
Quod 5 welches. Datkvd

Genitivo Cujus, welches, welcher 1 welches. Aceplive
Dativo Cui, welchem, welcher, welchem. utin;
L Quem, welchen.

Accuſativo Quam, welche. n
Ablativo à 4 Qua, von ſweicher⸗ (in,
Quo, „ ([welchem. amgtn
piuraliter. “ Cihm,
Nominativo Qui, quæ, qug¹, welche. Auch
Genitivo Quorum, quarum, quorum, welcher. Ee,g
Dativo Queis, vel quibus, welchen. nd,
Accuſativo Quos, quas, quzYz,. welche. gus,

Ablativo Queis, vel quibus, von welchen.
AQAQuis

NOMINUM. 29

—
— Uis, provocabulum, ſi ive ptonomen interro-
Q gativum ,ſive jinfihitivum, ſic declinabitur.

l Singulariter.
D (quis vel qui Wer. DM
ltas ſch Nominativo quæ Welche.

i. quod vel quid, Was.

. Genitivo cuſus, Weß, welcher, welches.

Rinetnds 4

6) Plena fie⸗ Da ativo cui, Z Wem, welcher, welchem.
odemm noc, ſ quem, Wen.
uti, gentn Acculativo gquam, Welche.
Iquod, vel quid, Was.
telryit. quo ſſ. Wem.
Ablativo 4 qua „ von SWelcher.
her Pluraliter. „
Noyminativo qui, quæ, qux, Welche.
e Genitivo gquorum, quarum, quorum, Welcher.
d. Dativo queis vel quibus, Welchen.
eſhe’, Accuſativo quos, quas, quæ. Welche.

Achen. Ablativo à queis, vel quibus, von welchen.
Compoſi ita ex Propvocabulo Quis, cùm præcedit.

6 Uisnam, quænam, quodnam, vel quidnam,
elchem. cujusnam, cuinam.
ſcher. Quispiam, quæpiam, quodpiam, vel quidpiam,
lchen. cuſuspiam, cuipiam.
Quisquam, quæquam, quodquam vel quid-
e quam, cujusquam, cuiquum.
nin e Quisque, quæque, quodque vel quidque cujus-
que, cuique.
“ Qtant quidquid, cujuscujus „cuicui, quem

em, quidquid; à uo uoe

–

1. DECLINATIO Neou.

Pluaraliter.
igi „ quorumquorum , gaibusqulbus.
quosquos, à quibusquibus.
Cmpoſita ex Quis, cum ſequitur.
Atas aliqua, aliquod vel aliquid, alicujus,
8 icui 5 R

7

Pluraliter. S

Aiawi. aliquæ, aliqua, &.
Ecquis, ecqua, ecquod vel ecquid, eccujus,
eecui, Plural, Ecqui, ecquæ, ecqua, &c.
Nequis, nequa, nequod vel nequid, necujus,
necui, FPlural. Nequi, nequæ, nequa, &c.
Siquis, ſiqua, ſiquod vel ſiquid, ſicujus A cui.
Pplural. Siqui, ſiquæ, ſi iqua, &c.

Compoſita ex provocabulo Qui.

) Uicunque, quæcunque, quodcunque cujus.
cunque, cuicunqdue.
Qam „ quædam, quoddam, vel quiddam
cujusdam, cuidam.
Qrilper „ quælibet, quodlibet vel quidlibet,
cujuslibet, cuilibet.

Quivis, quævis, quodvis vel duidvis, cujusvis,
cuivis.

Quaædam ex fſupradidtis rurſus componuntur.

LNusquisque, unaquæque, unumquodque vel

unumquidque „uniuscujusque, unicuique,

Ecquisnam, Scduxnam 3 ecquoduam, vel ecquid-
UuUli,

nam.

(
um,

V

uum,

DE.

A

Un, e
vempor
mne pime

=

umog

,

ar.

.

s,
lrat,

kumm,
luis,
Uunn.,

.

fi,
fing,

henmt

Eu CONIGATO VERBORUM. 31
DE VERBI SUBSTANTIVI

ndelſik CONIUGATIONE.
Sum, verbum ſubſtantivum, modi indicativi ,

i i temporis præſentis, numeri ſingularis, per-
, Aleit ſonæx primæ, ſic canjugabitur.

Iudicativi moi te myut ee.

Sum, Ich bin,
Es, du biſt,
, eenit EH, der iſt.
oqn, e, Pluraliter.
4, neelin Sumus, Wir ſeynd,
D K. Pſtis, üüühr ſeyd,
jli 8unt. “ M die ſeynd.
. Piateuun inperfeltum.
. Fram, Ich ware,
ungvectt Eras duuwareſt,
Erat der ware.
gidn Puraliter.
Eramnans,, MWMWir waren,
ggiclbe Eratis, ihr waret,
Erannnt. die waren.
5, nADd BPrateritsm terfellum.
Fui, Ich bin ]
horutin, Fuiſti „ d biſt oeweſen.
Fuii 2
nanlen Pjluraliter. e i
ucni Fuimus „ Wir ſeynd 1
e Puiſtis ihr ſeynd geweſen.

Fucfunt, . velfuere, SWZ die ſend 3

N ”YMDã pre-

WR Praæteritum pluſquamperfectum. . u
Fueram, Ichware Pen i re
Fueras,: du wareſt geweſen. Ntenni
Fuerat. der ware) ii
“ Pluraliter. AAuI 1
Fueramus: Wir waren 2ðð
Fueratis;, ihr waret 5geweſen.
Fuerant, driie waren i
fJurturum. um
EFro, Idch wird, oder will ſeyn
Eris, du wirſt, oder willſt ſeyn te
Erit, Der wird, oder will ſeyn. ggnnkue
Pluraliter. in
Frimus, Wir werden, oder woͤllen ſeyn
Eritis, ihr werdet, oder wollet ſeyn. Ptiumn fi
Erunt. dee werden, oder woͤllen ſen. fie
Imperativi modi tempus præſen.
sis tu, vel eſto, Biß, oder ſeye du. Iu
Sit ille. Sevpe der. Hüdn
Pluraliter.
Simus nos, Laſt uns ſeyn. ſu
kElſie vos, vel eſtote, ſeyd ihr. AAiunku
Zint illi. ſeyen die/ oder laſt die ſeyn. In
Futurim ſrye modus mandativur. 8
Eſto tu vel eris, Dil ſolſt ſyn. linmm di
Iko ille vel erit, dict ſolt ſeyn. S

dn. Plaraliter.
1 EHtote vos vel eritis INIyvyY r ſolt ſeyn.
ibgeve Get Sunto illi vel erunt. die ſolten ſeyn.
optattvi modi tempus præſens & imperfectum.
Fſſem] [ich wäre.
Utinam Eſſes 5 Wolte GOtt daß⸗ du waͤreſt.
6a q Eſſe et. der ware.
geen Pluraliter.
Efemu 18) fſf wir waͤren.
llitinam Eſlrris Wolte GOtt daß ihr waͤret.
FBſſent. die waren.
der vil Praæteritum berfell um.
wii Fuerim) ich waͤre geweſen.
derwifg Utinam Fueris Wolte GOtt du waͤreſt geweſen.
rFrryvuerit. J ( der waͤre geweſen.
Pluraliter.
ſen in i. puerimus Wolte GOtt wir waͤren geweſen.
Net ſn Itinam Füeritis ihr waͤret geweſen.
n n Fuerint dieie waͤren geweſen.
i, Prrateritum pluſqusmperſectum.
oder el. Fuidem Wolte GOtt ich waͤre geweſen.
er. Utinam Fuiſſes du waͤreſt geweſen.
— Fuiſteet dDeer wäͤre geweſen.
H rlurariter.
Fuiſſemus Wolte GBtt wir waͤren geweſen.
Utinam Fuiſſetis ihr wäret geweſen.
laſtdean Fuiſſent. diie wäaͤren geweſen.
ruturum.
, Sim Wolte GOtt ich wurd oͤder ſoll ſeyn.
. Utinam Sis du wuürdeſt oder ſolteſt ſeyn.

ac. sit. der wurde oder e ſole ſeyn.
. 0G PsS

,34 CoNIU ATIO.

—
Pluraliter. n he
Ultinam Simus. Wolte GOtt wir winden oder ſolt M hen
ſeyn. hiti n
Sitis. Ihr wurdet oder ſoltet ſeyn,⸗
dint. Die wurden oder ſolten ſeyn. ,

Conjundtivi modi tempus præſens. ie
Cùm ſim, ſis, ſit. Weil ich bin, du biſt, der iſt
Pluraliter.
Cùm simus, ſitis ,pſint. Weil wir ſeynd, ihr end⸗ ldenf
nde
die ſeynd.
Præteritum imperfectum.
Cùm Eſſem, eſſes, eſſet. Weil ich waredumar
dDer ware.
Plluraliter.
Cum eſſemus, eſſetis, eſſent. Weil wir waren, it
waret, die waren.
Prateritum perfectum.
Cum Fuerim, fueris, fuerit. Weil ich bin du bſbN
der iſt geweſen.
Pluraliter.
Camfuerimus, „fueritis, fuerint. Weil wir f ⸗
ihr ſeyd, die ſeynd geweſen. V
Prateritum pluſquamperfeltuum.
cam Fuiſſem, fuiſſes, fuiſſet. Weil ich ware, d 0
wareſt, der ware geweſen. 4
Pluraliter. .
Cuam Fuiſſemus fuifletis, fuiſſent. Weil wir w
3 ren, ihr waret, die waren geweſen. n
Futurum 4
. Cùm Fuero, fueris, fuerit Weil ich wird ſeyn⸗
wirſt ſeyn, der wird ſeon. r

1

MMM VERBORUM. 35

.

Pluraliter.
Cù fuerimus, fueritis, fuerint. Weil wir wer⸗
den Gerſe den, ihr werd det, die werden ſeyn.

ußnitimi modi tempus praæſense 6 præteritum imper fectum.
der euſk
Præteritum perfectum & plusquamperfectum.
biſt,de Fuiſſe. Geeweſen ſeyn.
FfFfuturum.
Und ,ihr Fore vel Futurum, ram, rum ,eſſe. Werden oder

wurden ſeyn.

4

Pluraliter.
Fore, vel futuros, as, a, eſſe. Werden oder wurden

*

ware,du

Participium futur: temporis.
turus, futura, futurum. Werden ſeyn . das iſt
iukunffti. M

ttkt PRIMA CONIUGATIO.

ANo, verbum activum, modi indicativi, tem.
poris præſentis, numeri ſingularis . perſonæ

wir taren Fut

el neßt primie, ſic conjugabitur.
iIndicativi modi tempus ræſanr.
6 wot AmwoY Ich lebe.
amas du liebeſt.
amart. =J”M der liebet.
Welltir Pluraliter.
Amamus Wir lieben.
amatis ihr liebet.
id ſeyn amant. diie lieben.

C 2 = Præ-

36 CONIUGATIO. —
Sð Prateritum imperſectum.
Amabam Ich liebte / oder ſrbt uuknnd
amabas du liebteſt. udi
J amabat. der liebte. unt,
FPluraliter. ſmee
Amabamus Wir ſtebten. h
amabatis ihr liebtet. n elawe
amabant. die liebten. P
amas, S, Mutata in bam, fit amabam: ſic docebam.
. Præieritum perfectum. Ad
Amavi Ich hab geliebt imer
amaviſti Dndny haſt geliebt ment⸗
amavit. Derr hat geliebt. amg,
Pluraliter. ?””M
Amavimus Wir haben geliebt, mot,
amaviſtis üiihr habt geliebt. M
amavéêrunt vel amavére. die haben geliebt.
Preteritum blusquamperfectum. entate,
Amaveram Ich hatte gelie bt. nao,
amaveras / du hatteſt geliebt. Amen
amaverat. deer hatte geliebt. iu.
. Pluraliter. Dein
Amaveramus Wir hatten geliebt. riumAn
amaveratis ihr hattet geliebt. An
amaverant. die hatten geliebt. im
Amavi, i. in e & addita ram, fit: amaveram: ſA
in cæteris Conjugationibus. ſin N
”Z Fururum. u
Amabo Ich wird oder will lieben.
Aamabis du wirſt lieben. Mdd
am biits der wird lieben. un
Pi un,

0.. VERBORUM. 2325
. — —

S Plaraliter,.
bte, oderieAuaimus Wir werden lieben.
tett. Amabitis ihr werdet lieben.
bte. Amabunt. die werden lieben.
Amas, s. in bo, fit amabo: ſic docebo.
ſhen. Imperati vi modi tempus treſen. .
ſebttt. Ama vel amato Liebe du.
ebten. Amet. lliebe der.
ſcsitg S Pluraliter.
Amemus J Laſt uns lieben.
chlet geAmate vel amatote liebet ihr.
u haſ Ament. ieben die.

der Amas, s. ablata, fit ama: eodem modo doce, audi.
Futurum ſiye modus mandativus.

lin ia maro tu, vel amabis Du ſolt lieben.
d teß Amato ille, vel anmhit⸗ der ſolt lieben.
UATrA ter.
„ Amatote, vel am abitis Ihr ſolt lieben.
ottegn Amanto, vel amabunt, die ſolten lieben.

ttit ge Amat, addita o. fit amato: ſic in cæteris Conjugene-
lette gelilnibus.

1 Obtativi mogi tempus præſens & Imperſectum.
gtten geiiitinam Amarem Wolte GOit ich liebte oder liebete.
tt t gelo. Amares du liebtet.
en gelet. Aumaret der liebte.
krem Fluraliter.
Utinam Amaremus Wolte Gott wir liebten.
Au‚nmaretis iiihr liebtet.
Gl tie ,. Amarent. “ die liebten.

Ama, addita rem, fit amarem: æb eadem herſen mne:
tati vi fiet.
Docerem, legerem, audircm. rre-

—

38 CONIUGATIO

Praæteritum perfebtum.

Ulnam amaverim Wolte GOtt ich haͤtte geliebt, Cumament.

amaveris du haͤtteſt geliebt.
amaverit. der haͤtte geliebt.
Pluraliter.
Utinam amaverimus Wolte GOtt wir haͤtten geliebt.
amaveritis ihr haͤttet geliebt.
amaverint. die haͤtten geliebt.
amavi, i. in e. & addita rim, fit amaverim: Se
in cæteris.
Præteritum plusquamperfettum.
Utinam amaviſſem Wolte GOtt daß ich haͤtte geliebt.
amaviſſes du haͤtteſt geliebt.
amaviſſet. Der haͤtte gel bt.
Pluraliter. (liebt.
Utinam amaviſſemus wolte GOtt daß wir haͤtten e
amaviſſetis ihr haͤttet geliebt
amaviſſent, die haͤtten geliebt,
amavi addita ſ. & ſem: ſ c in cæteris.
Futurum.
Utinam amem Wolte GOtt ich wurde lieben.
ames du wurdeſt lieben

amet. . der wurde lieben

Pluraliter.
Ultinam amemus Wolte GOtt wir wurden lieben,
aapmetis ihhr wurdet lieben.
ament. die wurden lieben,
anmo, o. mutata in em. fit amem.
Conſunctivi nod tempus præſent.
Cùn amem, ames, a. net. Weil ich liebe, du “
der kehet⸗

ſit, Mel

hmawaren

ODee lebet

N arare

ſchtenrih

Dm ama,

ebgeit⸗

Cüm zmare
Prhoben

(ümamm.

hite n

Cünaman
rhett

Cümamar
ſcen, N

(umimer
r ted
ſcen.
Mnxi .
cl

. vyvnäRB ORUM. 39

—

6 H Pluraliter.
chhatte — amemus, ametis, ament. Weil wir lieben, ihr
lhentigit liebet, die lieben.
er hette gdtt Præteritum imperfectum.
Càùm amarem, amares, amaret. Weil ich liebte,
l ieng (oder liebete, du liebteſt, der liebte.
hr hatet P. Pluraliter.
e ht nn gt Càùàùm amaremus, amaretis, amarent. Wei wir
amaſeiin liebten, ihr liebtet / die liebten.
Prateritum derfectum.
un. Cùm amaverim ‚ amaveris, amaverit. Weil ich
niun hab geliebt, du haſt geliebt, der hat geliebt.
ſ geet Pluraliter.
Gtte ek Cüm amaverimus, amaveritis, amaverint. Weil

¶wir haben geliebt, ihr habt geliebt, die haben geliebt.

ſpthettn Præteritum pluſquamperfectam.
te geſe Cùm amaviſſem, amaviſſes, amaviſſet. Weil ich
hin ge hatte geliebt du hatteſt geliebt, der hatte geleebt.
eni Pluraliter,
Cùm amaviſemus, amaviſſetis, amaviſſent. Weil

dt wir haͤtten geliebt / ihr haͤttet geliebt/ die haͤtten geliebt.
HP Futurum.

4 nud ſ Cùm amavero, amaveris, amaverit. Weil ich wird
lieben, du wirſt lieben, der wird lieben.
wunden ſtt Pluraliter.
wlrde ſi Cùm amaverimus amaveritis, amaverint. Weil
vundenqi wir werden lieben, ihr werdet lieben, die werden

1. lieben.
.e, Amavi, i, in e. & addita ro, H amavero: eocen

le,lict mogdo in cæteriit.
g. H C 4 S I.

1

40 CONIUGATIO

enrnene

Iußmnitipi modt tem pus præſens & bræterium
Amare. Lieben

Præteritum perfedtum & pluſquamperf⸗ctum.
Amaviſſe. geliebt haben.
Amavi addita ſ. & ſe. fit amaviſſe: ſi eeuiſel uiſe,
audi viſſe.
ſAmaturum
Futwan, amaturam p eſſe, werden ſicben
Lamaturum.

Pluraliter,
Amaturos, amaturas ‚amatura eſſe, werden leben.
Gerundia.
Amandi
anmando Zu lieben.
amandum.

Amans, amantis, tis, in di, do, dum. Eodem moco in
cæteris Conjngationibus.
Suping. Amatum, amatu, zu lieben.
Participi⸗ declingtionis activæ, temporis preſentis
& imperfecti.
Amans [ Einer der
Qamantis. à4 Eine die „liebet, oder liebende.
Eines das
Amabam, bam, mutata in ns, fit amans, ſ ſĩ in ctern

Participium ſaturi.
Amaturus [Der)
amstura ⁸½ die lieben wird oder ſoll.
amturum. (das ,
Anmatumm, mutata in rus Eters eodem modé,

O

ama, addita, re, fit amare: ſic docere legere audire.

ar
mteris
Amntur.

umr
cmunini

Awwen Gr.
Amr

Amabat

wmeblrS

Aonbaror⸗

Amabarm

amabani

Wmdenen
Antdi

Maros.

ſ

Aut s,

nen,
ſ

ſeh
Autl2

gl

VERBORIIM. 41
*R . er
i 7MOR VERBUM PASSIVUM
r ſic conjugabitut.
en ncditatiyi modi tem,ar præſeni.
ſcke he Abior Ich wird geliebt.
uſl 2 amàâris vel amare du wirſt geliebt.
Hamatur. der wird geliebt.
Pluraliter.
boon. Amamur Wir werden geliebt.
anmamini L ihr werdet geliebt.
aman ur. die werden geliebt.
Amo, addita r, fit, amor: in cæteris eodem modo.
tdenſſdn. Proeteritum imperfelum.
Amabͤrr Ich ward geliebt.
amabäris Vel amabäre du wardeſt geliebt.
amabatur. deer ward geliebt.
Fluraliter,
Mdent Amabamur Wir warden geliebt.
amabamini ihr wardet geliebt.
amabantur. die warden geliebt.

jreſenti⸗ Amabam, m, mutata in r, fit amabar: ſi ſie c in cæterise
Præ eritum perfeum.
Amatus, amata, amatum, ſum vel fui, ich bin ge⸗
r ſieberde. liebt worden oder geweſen.
Amat s, amata, amatum, es Vel fuiſti. du biſt ge⸗
,s nn liebt worden oder geweſen.
Amatu’, amata, amatum, et vel fuit., der iſ geliebt
worden oder geweſen.
Pluraliter.
dl Amaꝛtj „amatæ amata, ſumus vel fuimus. Wir
“ ſeynd geliebt worden, oder geweſen.
M Amæti amatæ, amata, elt s vel fuiſtis Ihr ſey
Ml rütbt worden oder geweſen.

42² CONIUGATIO.
Amati, amatæ, amata, ſunt, fuéêrunt vel fauère.
Die ſeynd geliebt worden oder geweſen.
Amatu;, addita us, fit amatus: ſic in cæteris.
præteritum pluſquamperfectum.
Amatus, a, um, eram vel fueram, eras, vel fueras,

erat vel fuerat. Ich ware, du wareſt, der ware ge⸗

liebt worden, oder geweſen.
Pluraliter.
Amati, tæ, ta, eramus vel fueramus, eratis vel
fueratis, erant vel fuérant. Wir waren, ihr wa⸗
ret, die waren geliebet worden, oder geweſen.
Futurum. òMU!
Amabor, amaberis vel amabere, amabitur. Ich
wird, du wirſt, der wird geliebt werden .

Pluraliter.
Amahimur Wir werden geliebt werden.
amabimini ihr werdet geliebt werden.
amabuntur. die werden geliebt werden.

Amabo, addita r. fit amabor.
Imperativi præſens.
Amare vel amator Sey oder werde du geliebt.

ametur. Sey oder werde der geliebt.
èU Pluraliter. “
Amemur Seyen oder werden wir geliebt.
amamini vel amaminor Seyet oder werdet ihr geliebt.
Amentur. Sewvpen oder werden die geliebt.
ama, addita re. fit amare: ſic in cæteris.
rFuturum ſive modus mandativus. (den.

Anmator tu, amaberis vel amabere du ſolt geliebt wer⸗

amator ille, vel amabitur. Der ſolt geliebt werden.
. Pluraliter. S .
Amaminor, vel amabimini. Jhr ſolt geliebt werden.
4 aman⸗

—
wavror ſe
alnato,
6
Itioamam
zm
a

(Hüramart

ar
A

lnimmar

ſtrelt
U wer

Utinamsr
ſerids

Ohren

ſen

Utramar
faiſes⸗
uwer

Utbamar
irel
Mir
Ce ge

Iünam
GOtt
Rgelie

— VERBORUM. 43

t vel fen amantor vel amabuntur. Die ſolten geliebt werden.
apmato, addita r, fit amator: ſie in cæteris. 4

n Nen ohearn æſens & imperfectumn.
Utinam amarer. Wolte GOtt daß ich geliebt wurde.
elften amaréris vel amarêre du geliebt wurdeſt.
derwarg arnmaretur. der geliebt wurde.
Pluraliter. (den.
J Utinam amaremur Wolte Gott daß wir geliebt wur⸗
s, eutit amaremini Jor geliebt wurdet.
gren,hrm anpmarentur. die geliebt wurden.
weſn. Præteritum perfectum.

. Utinam amatus, a, um, ſim vel fuerim, ſis vel fueris,
dabitu, 8 ſit vel fuerit. Wolte GOtt daß ich waͤre/ du waͤreſt,

—Deer waͤre geliebt worden oder geweſen.
Pluraliter.

i lt en Utinam amati, tæ, ta, ſimus, vel fuerimus, ſitis vel
bedn. fueritis, ſint vel fuerint. Wolte GOtt daß wir
dednn. waͤren, ihr waret, die wären geliebt worden oder ge⸗
weſen.
M præteruum pluſquamperfedtum.
edun gtliß Utinam amatus, a tum, eſſem vel fuiſſem, eſſes vel
eder gelee fuiſſes, eſſet vel fuiſſet. Wolte GOtt daß ich waͤre,
drou waͤreſt der waͤre geliebt worden, oder geweſen.
wir ge Pluraliter.
detiht geitn Utinam amati „tæ, ta, eſſemus vel faiſſemus, eſſe-
0 die gelct tis vel fuiſſetis, eſſent vel fuiſſent. Wolte GOtt
enu. daß wir waͤren, ihr waͤret, die war en geliebt worden

ℳ oder geweſen.
ltgtti H Futurum.

liebt tadan Utinam amer, améêris vel amêre, ametur. Wolte
6 9tt ich wurde geliebt, du wurdeſt geliebt, der wur⸗
kitene. de geliebt werden.
Aal Plu-

44 coN1ςπUn.

Pluraliter.

Utinam amemur, amemini, amentur. Wolte
GOtt wir wurden, ihr wurdet, die wurden ge⸗

liebt werden.
Amem, m. in r, fit amer: ſic in cæteris.
Conjunclivi modi temous præſens.

Cùm amer, amèris vel amêre, ametur. Weil ich

geliebt wird du geliebt wir ſt, der geliebt wird.
Pluraliter.,

Cum amemur, amemini, amentur. Weil wir
geliebt werden, ihr geliebt werdet, die geliebt werden.

Præteritum imperfectum.

Cùm amarer, amareris vel amaréêre, amaretur.

weil ich geliebt ward, du geliebt wardeſt, der
geliebt ward.
Pluraliter.
Cùᷣ amaremur, amaremini, amarentur. Weil wir

warden.
S preieritum perfectum.

Càm Amatus, ta tum ſim vel fuerim, ſi velfuerls,

ſit vel fuerit. Weil ich bin, du biſt, der iſt ge⸗

geliebt worden, oder geweſen.
Pluraliter.

Nfueritis, ſint vel fueriat. Weil wir ſeynd, ihr ſeyd,
die ſeynd geliebt worden, oder geweſen.
Prateritim pluſquamperfebtum.
Cum amatus, ta, tum, eſiem vel fuiſſem, eſſes ve
fuiſſes, eſſet vel fuiſſet. Weil ich ware, du wareſt,
der ware geliebt worden, oder geweſen.

TlaAs

mmndes

C zmati
el triſe

n/

(Cenamm
etis
ird e
Chmamn
uerits⸗
t ted
ßntinin

mrl.

Né

Watutn

geliebt warden, ihr geliebt wardet, die geliebl

ſet.
intosa

Armutum

Wode

Cum amati, tæ, ta, ſimus vel fuerimus, ſitis vel

Pnumir
ſt

mats,

wans,
Einaa

Ut. Wie
ſetpnndeng

,

n. Wle
liebt mid.
. We
eſebt nent

, amatetl,

tur, Wltmn
4, De ge

ſisvelkuer.

ſrder ſte

nus, ſtis e

dnd ihtſgn

amatus, amata, amatum. Geliebt.

1.
m,eles rel
edutreſt

1oö

vERBORUM.,. 45

Pluraliter.

Camamati, tæ, ta, eſſemus vel fuiſſemus, eſſetis,

vel tuiſſetis, emſent vel fuiſſent. Weil wir wa⸗
ren, ihr waret, die waren geliebt worden, oder

geweſen.
rTuturum.

Cum amatus, ta, tum, ero vel fuera, eris vel

fueris erit vel fuerit. Weil ich wird ddu win ſt, der
wird geliebt werden.

Pluraliter.
Cùᷣ/ amati, tæ, ta, erimus vel fuerimus, eritis vel
fueritis, erint ver fuerint. Weil wir werden,

ihhr werdet, die werden geliebt werden.
ufmnitiyi⸗ modi tempu⸗ preſens & præteritum imper ſedtum.

amari. Geeliebt werden.
Præteritum perfedtum & plusquamperfectum.
amatum, tam, tum, eſſe vel fuiſſe. Geliebt ſeyn ge⸗

weſen.
Pluraliter.

amatos, as, a, eſſe vel fuiſſe. Geliebt ſeyn geweſen.

Futurum.
amatum iri, vel amandum, dam, dum eſſe.
Werden geliebt werden.
Pluraliter
amatumiri, vel amandos. as, a, eſle. Werden

geliebt werden.
Participia præteriti temporis.

Futurum.
amandus, a, um, der, die, das geliebt ſoll werden.
amans, amantis,tis, in dus, da, dum, fit amandus.
ße⸗ in ceteris. = VER-

46 CONIUGATIO
VERBUM DEPONENS.

primæ Conjugationis.
Indicativi modi tempus præſens.
DRecor Ich bitte.
Precâris vel precâre du bitteſt.
Precatur. der bittet.
Pluraliter.
Precamur Wir bitten.
Precamini “ ihr bittet.
Precantur. die bitten.

Imperf. Precabar. Ich batte oder bittete. àe amabar.
Perfectum. Precatus ſum vel fui. Ich hab gebetten.
àt amatus ſum. D
Plusquamperſectum. Precatus eram vel fueram. Ich
hatte gebetten. àt amatus eram vel fueram.
rutur. Precabor. Ich wird bitten. àt amahor.
Imperativi præſens. Precare vel precator. Bitte du.
Precetur. Bitte der. .
Pluralit. Precemar. Laſt uns bitten. Precamini, vel
precaminor. Bittet ihr. Precentur. Bitten die.
rFüuturum ſi ve modus mandati vus.
Precator tu, precaberis vel precabere. Du ſoll bit⸗
ten. àt amator tu, amaberis, vel amabere &c.
Optativi modi tempus præſens & imperfectum.
Utinam Precarer. Wolt GOtt ich bittete. àt amarer.

Præteritum perfectum

Utinam precatus ſim vel fuerim. Wolt GOtt ich

haͤtte gebetten. àt amatus ſim vel fuerim.
reateritum pluſqusmperfeéum.
Utinam precatus eſſem vel fuiſſem. Wolt GOtt
ich haͤtte gebetten. u amatus eſſem, & ꝗ Fu-

——
Uiten.

(n gee
muſck. 0

ſ aware

(Cmbrect

Nbettnn

(Cumbree

Hitt/

Cin ree
amar
fent
Drecar.
Dre
Precatun
PlNren,
Guvtis,
Utten.
e,

Wi e

enhe
liß u
Utten e

NC
Ooeo
oris
DRnsco

—
ENS
1s.
bttt.
bitte,
bittet

bitten.
hittt,
bitten.
tt. it antun

chheb ghett

Aenn. I

el fuetam,
t anNbr.
tor, ed

PrecawinhE
t. Bittend
vut

e,Dſbkie

mabere Eel.
jpeffehn.
ete Kamat

t Ghri

geric.

VERBORU M. Y

arana. Urinam precer, Wolte GOtt ich wurde M
bitten. àt amer.
Conjuntctivi modi tempa: præ ſens.

Curm precer. Weil ich bitte. àt amer.

Imperfect. Cum precarer. Weil ich batte, oder bi ttete.
àt amar

S

Præteritun perfectum.

Cùm Precatus, a, um, ſim vel fuerim. Weil ich

gebetten habe. àt amatus.
plusquamperfectum.

Càùm Prexatus eſſem vel fuiſſem. Weil ich gebetten

haͤtte. àt amatus eſſem vel fuiſſem.
Futurum.
Cùᷣn precatus ero vel fuero. Weil ich wird bitten.
àt amatus ero vel fuero.
Infinitiyi modi tempus præſens & impe/ſectum.
Precari. Bitten.
Præteritum perfectum & pluſquamper fectum.
Precatum, am, um, eſſe vel fuiſſe. Gebetten haben.
Futurum. Precaturum, am, um, eſſe. Werden bitten.
Gerundia. Precandi, Precando , Precandum. Zu
bitten.
Supina. Precatum, Precatu. Zu betten.
Particip. præterit. Precatus, ta, tum. Der die, das ge⸗
betten hat.

Farticip. Futur. Precaturus, ra. rum. Der die, das

bitten wird oder ſoll.
SECUNDA CONIUGATIO.

DOceo, verbum activum, modi indicat vi, tem-
poris præſentis numeri ſingularis, erſonæ

primæ conjupationiaſe ſecundæ ſie haihin.

5.

148 CoONUGATIO.

Indicatiyi præſens.
Doceo, doces „docet. Ich lehre.
2 Pluraliter.
Docemus, docetis „docent. Wir lehren.
Præteritum imperfeltum. ßMMV
Docebam, docebas, docebat. Ich lehrte.
Pluraliter.
Docebamus, docebatis, docebant. Wir lehrten.
Præteritum perſeclum.
Docui, docuiſti, docuit. Ich hab gelehrt.
Pluraliter.

Docuimus, docu iſtis, docuêrunt vel docuere.
Wir haben gelehrt.
Praæteritum plusquamperfeätum.
Docueram, docueras, docuerat. Ich hatte gelehrt.
Pluraliter.
Docueramus docueratis, docuerant. Wir hatten
gelehrt. Futurum.
Docebo, docebis, docebit. Ich wird lehren.
Pluraliter,
Docebimus, docebitis, docebunt. Wir werden lehren.
uUuype rat ivi modi tempus præſens.
Doce vel doceto, doceat. Lehre du.
Pluraliter.
Doceamus, docete vel docetote doceant. Laſt
uns lehren, oder lehren wir.
Futurum ſive modus mandatipus.
Doceto tu, vel docebis, doceto ille, vel Gocebi.
Du ſolt lehren.
L Ppluraliter.
Docetota, vel docebitis, docento vel doce bunt.
Ir dtt lehren. . O

emntan i

hun Coe

lhe.

enamhoce

Ortwrir

Gcham Do

GOtt ch

tionm Do

G0 rvi

1
rinamDoe

Gtt ih

liinar D

lI

Ueinum Dor

Utam Do

Et

Dortoe

D
cun Doce⸗

Clndocen

Oindoce

—

VERBORU M. 49

Hlhr. Oprarivi præſent & & imperfellum.

Iltinam docerem, doceres, doceret. 1. Wolle GOit

VI ich lehrte.
bluraliter.
Gchli Utinam Doceremus, doceretis, docerent. Wolte
GOtt wir lehrten.
Prateritum perfettam.
Wihltinam Docuerim, docueris, docuerit. Wolte
eb ger, GOtt ich haͤtte gelehrt.
E Plluraliter.
Utinam Docuerimus docueritis docuerint. Wolte
dla GOtt wir haͤtten gelehrt.
Præteritum pluſea amperfellum.
hhtae⸗ Utinam Docui flem, docuiſſes. docuiſſet. Wolte
— GOtt ich haͤtte gelehrt. S=ð
Pluraliter.
. Wiſe Utinam Docuiſtem us, dacauiſſetis, docuiſſent.
Wolte GOtt wir haͤtten gelehrt.

f Nhten. ruturum. ⸗
Utinam Doceam, doceas, doceat. Wolte Gott
werdenl. ich wurde lehren.
18 Pluraliter.

he N Ultinam Do⸗ eamus „doceatis, doceant. Wolte

Ccem. 4 GOtt wir wurden lehren.
cein. Doceo, o. in am, fit doceam: ſi. legam, audiam.

Conjunttivi modi tempus præſens.
Cùm Doceam, doceas, doceat. Weil ich lehre.
Pluraliter.
Cùm Doceamus, doceatis, doceant. Weil wir lehren.
el ut Prateritum imperfelttum.
Cüm Docerem, dGcce doceret. Weil ich lehete „
Plus

Cret

50 ON U G A TIO.
Pluraliter.
Cum Doceremus, doceretis, docerent. Wal wir

lehrten.

J Prateritum perſeuum.
Cum Docuerim, docueris, docuerit. Weil ich hab
gelehrt. Pluraliter.
Cum Docuerimus, docueritis, docuerint. Weil
wir haben gelehrt.
Præteritum Plusgtaniperfeilam.
Cùm Docuiſſem, docuiſſes, docuiſſet. Weil ich
haͤtte gelehrt. Pluraliter.
Càùm Docuiſſemus, docuiſletis, 4ocuilent. Weil

wir haͤtten gelehrt.
Futurum,

Cuüm docuero, docueris, docuerit. Weil ich wid

lehren. Pluraliter.
Cum Docuerimus, docueritis, docuerint. Weill
wir werden lehren.
Infinitiyi præſens & imperfectum-
Docere Lehren.
Præteritum perfectum 6* pluſquamper fectum.
Docuiſſe. Gelehrt haben.
ruturum.
Dodcturum, ram, rum, eſſle. Werden lehren.
Pluraliter.
Docturos, ras, ra, eſſe. Werden lehren.
Gerundia.
Docendi. docendo, docendum. Zu lehren.
Supina.
Docum, doctu. Zu lehren.

Participia declinarionis activæitemporis præſentis & imperfedti

Docens, docentis. Der die dos lehrt/ oder lehrend.

FParti=

Dockorus⸗

o
Nh⸗
Docemut,

Docebar,
ord ge

Docepamnn
Nn geen

Dodrs,

octi, ,

4

Dodug,

W 2,

.

— —

ent. Win

Wilcht

derin. D

m,

ül

yERBORIIM..

Participi⸗ futuri.

Docturus,, um. Derdie das lehren wird oder ſoll.

let. Wi

iſſent,

Wllichtt

gerint, V.

M.
Chren.
ſellun.
lehrt hben

Dodus,a, um. es vel fuiſti, 3 J

den ehtn.

en lchren

ſehten

1 len,
Pet

ſoNrie

o

X

DOCEOR VERBUM PASSIVUA

ſic conjugabitur.
. Indicatini modi tempus præſens.
Dorge datihti docéte, docetur. Ich wird
gelehrt.
Pnraliter.
Docemur, docemini, docentur. Wir werden gelehrt.
Precieritum imperſedtum.
Docebar, docebaris vel docebaàre, docebatur. Ich

ward gelehrt.
Pluraliter.
Docebamur, docebamini, docebantur. Wir war⸗

den gelehrt.
9 b Preteritam perfedum,

[ Sum vel fui, D

Ich bin gelehrt

1 eſt vel fuit. worden.
Pluraliter.
(Sumus vel fuimus, Wir ſeynd
Docdi, 2, a. eſtis vel fuiſtis, 1

[ſunt, fuerunt Vel fuêre.) worden.
Praæteritum pluſquamperfectum.
((Eram vel fueram,] Ich ware
Dodus, a, um. 3 eras vel fueras, 5 gelehrt wor⸗
(erat vel fuerat. 1 den.
Pjuraliter.
[eramus vel tueramus,] Wir waren
voai „, 2, eratis vel fueratis, gelehrt wor⸗
erant vel fuerant, J den.
D 2 ”

22 CoNIUGATIO

Futurum.

Docebor, doceberis vel docebere, docebitur. Ich

wird gelehrt werden.
Pluraliter,

Docebimur, docebimini, docebuntur. Wir werden

geleh rt werden.
lmperativi praſens.

Locère vel docetor, doceatur. Sey oder werde dr

gelehrt. Plaraliter.

Doceamur, doceamini vel doceminor, doceantur.

Seyen oder werden wir gelehrt.
Futurum ſive modus mandatipus.

Docetor tu, doceberis vel docebere, doc etor ille vel

docebitur. Du ſolt gelehrt werden.

Pluraliter.

Doceminor vel docebimini, docentor vel docebun.

tur. Ihr ſolt gelehrt werden.
Optativi præſens iz imperfectum.

Utinam Docerer, docerêris vel docerèêre, doceretur.

Wolte GOtt daß ich gelehrt wurde.

Pluraliter.
Utinam Doceremur „ doceremini, docerentur.
Wolte GOtt daß wir gelehrt wurden.
Prateritum perfectum.
UIttinam Doctus, a, um, ſim vel fuerim, ſis vel fueris,

ſit vel fuerit. Wolte GOtt ich waͤre gelehrt worden.

Pluraliter.
Urinam Docti &, a, ſimus vel fuerimus, ötis vel fue-
ritis, ſint vel fuerint. Wolte GOtt wir waͤren
gelehrt worden.
Præteritum pluſquamperfettum.
tnam Dotus, a,. um, eſisn vel fuiſlem eſſes ve

fuiſſes

(hhn doe

Wi⸗

Cum doe

ir ge⸗
CunDoce
Wl!
Cln Doe

irgee

Cün dos
Velkuer

tis l
.

VERBORUM. 52

fuiſſes, eſſer vel fuiſſet. Wol te G Ott ich ware
ebiur. gelehrt worden.

Pluraliter.
Utinam Docti, æ, a, eſſemus vel fuiſſemus, eſſetis
„Preg. vel fuiſſetis, eſſent vel fuiſſent. Wolte GOtt
wir waͤren gelehrt worden. “
Fiuturum. W
der nehf Utinam Docear, doceris vel doceâre, doceatur.

Woͤlte GOtt ich wurde gelehrt werden.

or, doceannt Pluraliter,
Urinam Doceamur, doceamini, docgantur. Wolte
ini, GOtt wir wurden gelehrt werden. .
tocctorilent Doccaun m. in r. fit docear: ſie leger, audiar.

Conjuuctiyi præſens. B
Cùm Docear, doceäris vel doceùre, doceatur.
jdldocehm Weil ich gelehrt wird. V
Pluraliter. “M .
Cntt Cùm doceamur, doceamini, doceantur, Wel
em wir gelehrt werden. RHZ
pPreterntum unperfectum.
Gaccidid Cùm Docerer. docerèris veldocerere, doceretur.
docen Weil ich gelehrt ward.
1. Pluralirer.
bcſe Cm Doceremur doceremini, docerentur. Weil
htti⸗ wir gelehrt warden.
chit Præteritum perfectum.
Eröreſde Cuùm Doctus, a, um, ſim vel fuerim, ſis vei fueris, ſ t
nttn Vel fuerit. Weil ich bin gelehrt worden.
dt Prliluraliter.
Cùm DUodti, æ, a, ſimus vel fuerimus, ſitis vel fue-
n ,es ritis, ſint vel fuerint. Weil wir ſeynd gelehrt. wors

CoNIUGaATIOH

Præteritum pluſe aacmperſectum.
Càùm Doctus, a, um, eſſem vel fuiſſem eſſes vel fuil-
les, eſſet vel fuiſſet. Weil ich ware gel ehrt worden.
Pluraluer.

Cùm Dodti, æ, a, eſſemus vel fuiſſemus, eſſetis el

fuiſſetis, eſſent vel tuiſſent. Weil wir waren ge⸗
lehrt worden. Futurum.

m Doctus, a, um ero vel fuero, eris velfueris,

erit vel fuerit. Weil ich wird gelehrt werden.

Plura! ℳ11 iter.

Càùm Dodct, g a, erimus vel fuerimus, eritis vel fue-

ritis, erint vel fuerint. Weil wir werden gelehrt wer⸗

den. Iufimtivi præſen: & præteritam imperfectum.

Doceri.

Præteritum perfeltum & pluſquamperfeltum.

Gelehrt werden.

Dod um, am, um, eſſe vel tuiſie. Gelehrt ſeyn geweſen.
Pluraliter.
Doctos, as, a, eſſe vel fuiſſe. Gelehrt ſeyn geweſen,

Futurum.

Do&tum i iri, vel docendum, at zam, um, eſſe. Werden

gelehrt werden.

Doctum iri, vel docendos as, a, eſſe. Werden gelehrt
Wwerden. Participia præteriti.

participia fſuturi

Pluraliter.

Gelehrt.

Docendus, a, um. Der, die, das gelehrt ſoll werden.
VER BUM DEPONENS.

Secundæ Conjugationis.
Indicativi modi tempus præſens.

Pollceor
Pollicêris vel pollicère
Pcllicetur. 1

—

Ich verſpriche.
di verſpricheſt.

uimm oo

der veiſprichet H

—

Polener
PoNeenin
Polcerrur,
en ecten.
nimn. 0
ſtr chen.
cuenperſe
Ithen
Velkuere
Ultn, bolie

folcerere
ulcenrut.

0Dolicearnuk

icer⸗

Duſre

.D

ollceror t

eſſoeche

Oſtatpy
lt hocet

Utiumpol
ri
yel tueri
Ninam o
GOrtde

AEemre

—
ſe⸗ velfe
lehrtwerdn

1, eſſetiid
wirtvanng⸗

ss velfuet

.

Url werden.

kitisvelſte
engelhren

hen poOflicêre vel pollicetor. Verſpriche du.

eliden.
ſaltun,

Lſenteveſe

gereſen
Wed

.
aehrt.
ſol wede

NS

ſnitt.
ſprigee
fſorſhet

VERBORUM.. 5
Pluraliter.
Pollicemur l Wir verſprechen.
Pollicemin ihr verſprechet.
Pollicentur. 8 die verſprechen.

Imyerfectum. Pollicebar. Ich verſprache. ut Docebar.
Perfectum. Pollicitus, a,um, ſum vel tui. Ich hab ver⸗
ſprochen. ut Doctus, a, um, ſum vel fui.
Pluſquamperſedtum. Pollicitus, a, um, erain vel fueram.

Idch hatte verſprochen. ut Doctus, a, um, eram

vel fueram. . 6 HM
Futur. Pollicebor. Ich wird verſprechen. àt docebor.
Imperativi modi tempus præſens.
Polliceatur. verſpreche der.
D Pluraliter.
Polliceamur. Laſt uns verſprechen. Pollicemini vel
polhiceminor. Verſprecht ihr. Polliceantur.
Verſprechen die. —

PFuturum ſrpe modus mandativus.

Pollicetor tu, polliceberis vel pollicebere. Du ſolt
erdengee e.

verſprechen. ut Docetor tu.
Ohptativi modi tempus præſens: & imperfectum.
Utinam pollicerer. Wolte GOtt daß ich verſprache.
At Docerer.
Prateritum perſeäum. H
Utinam pollicitus, a, um, ſim vel fuerim. Wolte
GOtt ich haͤtte verſprochen. ut Doctus, a, um, ſim
veil fuerim. ”M .
Præteritum pluſquaæmperſectum.
Utinam pollicitus, a, um, eſſem vel fuiſſem. Wolte
GOtt daß ich haͤtte verſprochen. ut Doctus, a, um,

eſiem vel fuiſſem. Futu-

sSs CONIUGATIO.

r. turum

Utinam Pollicear. Wolte GOtt ich wuͤrde ver ſor⸗
chen. ut Docear.
Conſuntti vi modi tempus greſins.
Cùm pollicear. Weil ich verſprich. ut Docear.

Imyerſelt um

Cùmpollicerer. Weil ich verſprache. ut Docerer.

Præteritum; berfectum.
Cùm pollicitus, a, um, ſim, vel fueridu. Weil ich
habe verſprochen. ut Doctus, a, um ſim vel fue.
rim.

“

Pollicens,

Doficleure

cerſcl.

Prateritum p. nalquamperfeltum.
Cùm pollicitus, a, um, eſſem vel fuiſſem Weil ih 1ich penn
haͤtte ver ſprochen. ut Doctus eſſem & cc.
Futurum. . lepn eeg
Cum pollicitus, a, um, ero vel fuero. Weil ich wird
verſprechen. ur Doctus ero &c. leginns
Infemtwi modi temnu⸗ pr. ſens & præteritum mperfockcmn.
Polliceri. Ver ſprechen. legeban
Praæteritum gerfectam G. Neuemperſedum.
Pollicirum, am, um, eſſe vel fuiſſe. Verſprochen lantemi
haben. legopi
Pluraliter.
pollicitos, as a, eſſe vel fuiſſe. Ver ſprochen haben. legſ le⸗
Fut. Polliciturum, am,um, effe. Werden verſprechen.
Plural. Pollicituros, as, a, eſſe. Werden verſprechen. eginmg,
“ Gerundia. D Ungie
Pollicendi 1 2 AI
Pollicendo „Zu derſprechen. egeram
pollicendum. “
