kltit, ks b5 Nune

—

5y2 pE VERBORIIM
t abeleo, Nune oleo, dat ui, dat i itum, Gcpi. Multt hu⸗

fu boleo. nora patris ientertij,4
dr oebloko, Quæ ſervant ſenſum. Evi, etum fert men Ferno,
dk. Cætera proles. rune
Aſt abolevit itum. dat: fert adolerit akoe
adultum. rmentm be
Ezx veo. fit vi, tum moveo ored. ſeitumeſt,f
que fatentur. milertum e
A caveo, cautum: afaveo, deducko AIdm. I.
fautum. trlum elt,
Vi neutrum tantùm poſcit, ceu Aaveo, venin.
livet. turum, dir?

Cemiveo. Et paveo, fervet: Connivi hoc bo. TERTI
ſtulat, & xi,

Audeo, nunc auſus, gaviſus, gaudeo “
olcit. 1
Et ſolitus ſolee: ſolui ,tibi Criſpe del
prlacebat. Hlaui 1
Quæ es oleo componuntur, Rohoren ſ ſigniß. ſe
cant, hoc eſt, ſimplici ſignificationem retinen, ſactu
in ui, & itum, exeunt, at aboleo, ſubo. Kjeci, ie⸗
leo, redoleo „peroleo. Cuæ 2 4 myluis (llum
Eg gnißcatione diſcedunt, eyi ,‚faciunt, at exoleo, Vk lug,
inoleo, vel pottùs exoleſco, inoleſco, oblo- nec u
leo, obſoleſco, adoleo ‚ adoleſco, oboleo, Mrogrecin
dobolelſco; Iuorum obloleo, & exoleo, ob.
ſoletum ‚cxloletum ſa⸗ zunt. lnoletum ſet 5 ln
inolitum „non memini legiſſe apad veteres. t apio,
Quidan: addunt, mœreo, mœlſtus ſum, ſeecld bio p

m ctus, potius nomen, quàm Hattchun videtur. fen epi.
A (0

ONch PRAT & SUPIN, zz3
dkinmi Multa hujus ordinis ſuerunt apud petuſtißimos
eitiam tertij, querum nonnulla c,udl poſteros inye⸗
Ewi , e niés, Fervo 18 apud Terentium, Virgilium, Pras
pertium, & nangulo⸗ alios inyenitur: ulgo, ef⸗
t: ſn fulgo⸗ epud Virgilium.
Libet, licet, piget, pudet, placet, duplex
præteritum babent, libuit libitum eſt; licuit,
norni licitum eſt, placuit, placitum eſt. Miſeret
„milertum eſt; &v mterdum miſeritum eſt
ifueo el antàm. Tædet, vel potius pertædet, per=
tæfſum eſt, quæ emnla apud ideneos aulktoret in-
oli, celm veniuntur. Plin, buditurum. Salale⸗ nhenl-
turum ,dixére.

Cumiik TERTIA CoNIUGATIO.

Poſtulat in ſpicio, aut licio quod
deſinit, exi
Ectum, ut conſpicio, alicio. Tamen Elicio-
i, ihl elicit optat
Elicui, elicitum. A feci, deducito

gnrl 1gr

nn, Faunf ffactum
t to.
en A jeci, jactum. Dat fodis, duplice, leio⸗ ſe. .
. el5 foſſum,

fum u Vult fugi, fugitum. Sapui, ſapiive, Fugio. 1
co, 'neoe nec ultra
ulec Progreditur ſapio. Cupio, vigignit
,,ee & itum.
in Iuen Dat capio, ccpi, captum. Sed cœ-
ic t pio priſcum,
au Fert cœpi, cœptum. A rapui, dedu- x g
eihene cito raptum. Dat

DE VERBORIM
Dat peperi, partum, aut paritum
ſint pignora quartæ.

ut executio Dant cuſſi, cuſſum, cutio finita be.
diſcutio.

rente. .
(atio. Utéris quaſſi, quaſſum, ſ legeris us.
quam.

54

parie.

2

Kitè uo, poſcit, ui, ac utum; it di.

luo téſtis.
Ut dimo.

obruo,
pignora tantùm.

Struo, fluo. Aſtruxi, ſtructum; à fluxi deditei-
fluxum.
Congruo nulla, luo metuéque pl ub⸗
que ſupina.
Annuo, cum ſocijs, batuo ingruo,
relpuog gignunt.

ut renueo,
innuo.

Specio, ſpexi, ſpectum, verhan nilun ,

unde nata ſunt, aſpicio, conſpicio, d Alpic. 0,

Ur diſco,,

inſpicio, perſpicio, reſpicio.

Allicio, illicio pellicio, ex Lacio verlᷣ
abſoleto ſunt nata; Allicui, pellicui; pro alle-
xi peéllexi, j jan exoleverunt.
Cœpio, quo Caio & Plautus uſi ſunt, exole-
vit; præterium tantàm, & quæ inde fiunt, in uſu
ſunt, habet etiam præteritum cbus ſum.
Congruo nulla, luo & c. Claud. tamen in 6.
Conſal Honorij luiturus auſus eſt dicere. Va.
ſtado tandem pœnas luitura profundo.
Cùm Ppario, priſcu temporibus, quartæ ſuerit

conju-

ruo, dic ruitum; ſed utum, dan A parſi, .

R
con g,ieng,
eo⸗ anſue 114
60 cat bi
()C10
Alſcripſi,
(iito n
o. ſert
duct

parco
Vinco, e
exige

8C7, .
gri⸗
Dat goirus
ginn
Dat paſco
ten

fope
Dipelco,
ſolümn.
apli, ve.
ſtatumn eſt.
ed, et
Parcul, ahud

Do 1
⸗

AH PRET. ET SIPIN. S“

alt Miconjugationis, nemini mirum videri debet, ſi ex
. eo compeſita ejusdem ſint ordinit.

Cltio in Bo, dat bi, dat itum. Scabo, lambo,

bibo.
ileg n carento ſupinis.
m Alei A ſcripſi, ſcriptum: à nupi dedu- Scribo.

cito nuptum. nudo⸗
aeium à
ICi, fert ictum; à duxi deptomito 60.
ductum ſeo, duſcoi
Edum, .

. A parſi, parſum; geminat quoque
parco peperci.
ii Vinco „cupit vici, victum, à dixi, dico.
exige dictum.

wetuoce,
SCo, vi tumque petit, ceu noſco, e

batio,i quieſco, ſueſco;
1Dat gnitus 5 agnoſco, cognoſco ] jun-
Litur illi.
n,etng Dat paſco paſtum. Conquexi linque Caoqui⸗
ahinA vetuſtis. ailſco.
Hici, Ut diſco, didici tantùm: ſic poſco,
lcio, a lu popoſci.

pelenn Dipeſco, dat ui, pariter compeſcere
N. ſolum.
Mangh Nupli, vel nupta ſum, mirumque euim

ilfn Aſitatum eſt.
ium ue Parco, er am parcit um, videtur feciſſe
,CAC;AN“ Parcui, spitd priſcos.

ſugf in Do. di, ſum gignit veluti defen- .

turaproin⸗
l⸗ dere, cudo.

7

Pande. §, g

Ketunde;,
retifum.

Tundo petit tutudi,

566 Dr VERBORIIM
N, tamen amittunt fundo, cum ſein.
re findo.

geminat fiſſum, ac Ciglum . Aatpeanße

dere paſſlum.

nora tuſum.

–

Sume, cado, cecidi caſum: capecx.

do, cecidi

C æſum. Dat temum, veltenſum, ten

Pedo, pepedit habet., Penſum, fert pen.
Ium rudo, tum ſido, tum ſtridoe caren-

Dant, ſi ſum, claudo, lædo, cum 11o N tamena

do, tetendi.
do pependi.
to ſupinis.
dere, trudo:

re: vaſi;

R

Sico 3 7 a⸗
ebe Plſitatt

EGo, elli

berht
tunſum: ſed Pis comeluln, h

rertulcat
muodi Tecizi
Cuunliantts,
Frendo, i

At, 4

zolepit. Cla
probelis Aicitu

Atxi, ⸗
plang

gere,

Divido, cum plaudo, rado, cum lude. lango,cupi

polcit

Ac vaſum, à vado, capiunt ſbi piſie bae

Cedo, petit ceſſi, ceſſum, facit inde alegi,

Nonnulla Compoſita ex cado, ſihinun behent Dat kgi, le

gnora tantùm.

ſupino.

haſe

ſta t

àt incido, occido, recido; incalum,occ. „Eee,t
ſum, recaſum.

oſte

Compoſita ex verbo tendo, fre uenndti in tut,
exeunt, „Contentus, extentus, intentus, præ.
tentus, protentus. Dicitur & extenſus in⸗
tenſus: oſtentus, tamen e

Sido,

⸗
Pocligo, Cn

legentiu: eſt quam Pinis,
aſus Juo nriſe 4 ſunt.

od WRNI. ET SUDINA. 7
sido, præteritum mutuatur à Sedeo, ſedi, Lib. 12.
eſte Priſctano: proprie tamen uſus e Columella, S 14.
tliun d Sidi. 4 4
Ecdo, edi, elum Sie adeſum; ambeſum »
nſum: cometum, meliits, quàm comeltum:
4 rerta cando, manhndo. Pbocas candi &
lum: amandi recipit. Manſum probat Tullius
Quintillianus Plmius
Frendo, is, frendi ‚freſſum . gemino 83
yriſeum ei, Juod frangere lignificat 3 jam
xole vit. Claudo etiam cludo, M aucéboribus
enlunſt lprobatis dicitur.

ehtenſin

2

mnſticoe At xi, Gum, Go, vel Guo, t So. vej
plango, extinguo: ſupinis. Suo.
lech, enN, tamen abjiciunt ſtringo, cum pin-
gere, fingo.
Ado, cunt Tango, cupit tetigi, tactum: egi . ago;
poſcit & actum.
wim ESume, pago, pepigi , bactam: cape
pangere, panxi,
un, aiVel pegi, pactum: gaudent compo- Impegi.
O”ͦYJUMU ſta ſecundo. D compegi.
, ſn zu Dat legi, lectum. Fregi, dat fran- Lego.
adin gerc, fractum. frango,
Negligit, exi, ectum, cum intelligo,
Peſum diligo poſcit.
=SS Prodo cum dego, ſugo, priv ato ſu.

5o pr VFRBORUIMAM 8
Dat pungo, pupugi, puncétum; dam r cue
pignora ferme lptan
Punxi. Vult, ſi, ſum, ſpargo, cum Aretitum
mergere, tergo. Ptat
i zum, figo, fri et ango rtlo,
DDant xi, xum, figo ,frigo, caret ango jtelyl
2 fupinis. quire

On pello,

Pergo, ſurgo, ex rego compoſua, verba ſinn ſetelli
imminuta, pro perrego, ſurrego; præteritag
ſupina plena ſunt, perrexi, perrectum, ſurre- Flum.
xi, ſurrectum. Pago, verbum priſeum ℳ; null
quod paciſcor, ſignifictct. AAablatum,
l'ango, panxi, fecit & pegi, apud priſcos, Mllt
quod nunc in compoſitione manet. allo, facit
Prodigo, dego ex ago, compoſita prode. plalli.
gi, degi, quamyis prodegi, parùm ſit uſitatum elo wd
ſfſupini carent: 4t Cogo, coëgi, coa ctum facit . 1
Nomen ſuctus, apud blinium reperitur: qui non
F ſupinum ſuctum, etiam in uſu fuit? Altus,
Nihil cauſæ eſt, cur lingo excipiatur: cn Aius, un,
linetum, ſit in uſu. “ MIo per
7
,Dant pfi;

Pupugi, frequentiſimum eſt, as punxi, mo
facilè invenies, G
dDo. A Iraxi, tractum; A vexi, deduc ſumet
eahoyvcho- to vectum. Eni, fert
lIc. Meio, facit minxi, mictum; nec plur 8, dn
requirc. òMDU! [)M poll
toe. O, luit, atque litum: colo, cul
Ar malo. conſulo gigni
tum; conſulo gignit
Conſultum; occulit, occultum: Af nora
alo, poſcit & altum. Al

1 17

7

.

34

d d. PRET. ET SUPIN. 19
Indtum; Anmte carent Cello, præcello. excello,
ſupinis.
panen Præteritum duplex Perculſi Perculit; z3
poptat
80, care Percello, perculſum, haud plura re-
quire ſupina.

nnnlſli Dat pello, pepuli, pulſum. Vult fallo „
rego; en. fe felli 2 6
derteimn Falſum. A velli, vel vulſi, deducito

nnlnn vulſum.
Sublatum, tollo, nunc tantùm ac ſu- Qnoniam
DesAAn ſtulit, oprtat. tetuli fe=

et. Sallo, facit ſalli, ſalſum. Datpſallere, cit.
anuft, . ſalli.
inl Malo, volo, nolo, cum pfallo carento
D ſupinis
iunteyninn P *
ſiſut Altus, perticipiu'n ſebe numerd inyenitur .
go exhi altiùs rarius.

M. 0, p er ui, dat itum. Tremo lle- ..
u Pedieur abſque ſupino. u Vonle⸗
Dant pſi; ptum, demo, promo, cuin

exl, ſumere, coma.
Eyñmi, fert emptum. Premo, preſſi, Emo.
umin. 8z, duplice preſſum.
At poſui, poſitum: genitum ge- Pons.
: aln nuiſle repoſcit. tockiauli,

lgor Der cecini, cantum: cinui, dant pig- concecos
6 nora centum. tum,

unm NRore GGnde ada

60 DE VERBORUM “
A ſino ſit ſivi, atque ſitum: Dar ſter. Alero,
nere, ſtravi, nultiea
Ac Rratum, ſprevi, ſpretum, dat Fent itu
ſpernere, cerno; ture
Decrevi, Crevi, ſed cretum, capiunt ſibi pig. Cello, i
Sscretum. lſſus,
nora ſolüm. ecellus,
Dat tempfi, temptum, temno, a ke. znni
geris uſquam. Aaing,
Lini, vel livi, levique, litumque ttie ,ar aleni
Pa fulcum Pronerti
*. Pert lino. Po, pfſi, ptumque petit pr zull t
L ſeu ſcalpere, carpo. oontemptn
kepen A nren sſtrepitum: arppideducic Delkanti⸗

egetium fag
Eitere ext

due. L Inquo, ſibi Rqui cupiumtſbb pigno⸗

Relioquo. “ ra lictum. ſi, collatuj
a, gittu
Rc LAt coxi, coctum. Tero, trvi poſeᷣ dero, q
Coque. & itum. unſen
nerdo
A gero fſit geſſi, geſtum. Dat curro, aſ,
cucurri „ „ in reterity
Curſum: quæſitum, quæro, quæſivk ey, inſtun
habeto. dat K,
. (nlero, id.
e. FErre, tuli, latäimeue. Uro dabi ſtum zaſſen
uſſir, & uſtun. ſan.

Præteritum verri à 4 verro eſt, verlum. Lernd
5
que ſupinum. ntum fa

“ . A ſero, eminlert

5*

I PRXT. T SDINI, 6er

aA ſero fit ſevi „atque ſatum vi
ruſtica proles, „
enm (Fert & itum: dat ui, ertum, aliena à 4
rfure propago.
Ec Cello, is; jam prorſis exoleypit, Celſus;

ieterten præcelſus, nomina potius identar „

cfello, ſupind caret.
tfingrt fadt ademi, ademptum.
Prateritum tempfi, ſupinumque temptum,

mletnon facild reperies. Compeſitum contcmpſi

contemptum, aſitatiſimum eſt.

Adimos à demo, alij ab emo daducunt 3

pidedni ece vru bueri verbum Fero, cum prapoſiei rio-

nibus ad, ex, con, in, di, copulare, quæ ſæpe eis
vegotium eſr Affero, attuli, allatum;
rſbi⸗ Pne⸗ ero, extuli, elatim, confero, contu-
li, collatum, infero „‚intuli, illatum, dif-
fero, diſtuli, dilatum.
Sero, apud vetuſtiſſimos etiam ſerui fecit &
ſubinum ſertum. Fnde éſt ilud Lucani Coro=
nas nardo ſertas; unde & ferta dicta ſunt.

HSHS

tinih

t NN Compoſi ta, Outc ad rem ruſticam pertinent ſar

clunt prœterito evi, ſupino itum, àr inſero, in-

Lib. 101

maeſſer inſitum, unde inſitiones dicantur; Diſſe-

re, bot , Giſſemino, diſſevi, diſſitum;,
Conſero id eſt, ſimul ſero⸗, conſevi, conlſi⸗

Hitum ; aſſero, ed eſ, juxta ſero, aſſevi,aiſi⸗

tum.
Quæ verò à fimplici ſignificatione recedunt. erui,
kfaln⸗ ertum. faciunt, ir inlero id eſt, immitto, ie
Franimfcitum: * Si⸗ diſſero, boc t, drputo;
An ð von⸗

62 DE VERBORIIM.
conſero, boc eſt, miſceo, certo, unde conſereie
prælium, certamen, manum, E&c. aſſero, boc ſ,
affirmo, obſero, vel potius, circumſero, at
ſero, ſi mplex, obſevi, obſitum, tantùm. Exſe-
ro, boc eſt, extrabo, exſervi, exſertum, tan.
tiim; Deſero- hoc eſt derelinquo, deſerui, de.-

ſertum: boc rarò ad rem ruſtitam pertinet.
So.
capel, OQ0⸗ ſivi, ſitumque Petit; dat viſere
Faceſſa, viſi „
Arceſſo, Ac viſum: Inceſſo 2 incelſ; 3 tamen
Laceſſo, ſe .
— abſque ſupino.
kinſo,» Pinſitus, ad piſtus, Pinsusdue à pir.
ſuit exit. 4

Eies I, xum, dant plecto, cum ſlecto,

nectere, pecto:
Dant quoque pecto, xui, nectéque .
Peto, ivit, Situm.
To. GTertuit, à ſtertò tantùm. Meto, .
Meſſuit, optat,

Ac meſſum, s, gemino: Miſi dat mit⸗
„ to, ſupinum
Verto⸗ §, duplici miſlum; e verti ducito
verſum.

Ut reſiſto Siſto, ſtiti, ſtatum, activum. Neu. .

inüſto. rrale ſequetur

Sto verbum: unde ſtiti, atque Ktirum 5

ſibi pignora ſument.

ros rol. A Vixi, victum. A volvi, deflecte

„.... volutum. Ie-

Tlul

Accerl
ieniz e er
Cim f 1
nnto, ue
leſtiti relt
ſto, indiſte
Aud prohe

I itu
1
Fert ven
ſepe
Engultan
am

Exparic

ert.
Conper
clit
Duncio,
opte
ELentio,
ſen
Hauſter

. .

, leing
Aleto te
Urennſen
tantin l
exſertun.

6, deſer .

An eut
t; Cun

Celli; t

nolsquei

,ng

4

n.

uu

ſeni . ,d

Vumn. W

Atgneflin
.

Oli, 1

=

DPpRFT. ET SUPIN,. 63
T Exui, amat texo, ac textum; ſol⸗
vique ſolutum.

Accerſio, & laceſſio, etiam quartæ conju-
gautionie reper untfur.
Compoſita 4 à ſiſto, neutra ſunt, & tam in præ-
terito, quàm ſupino i, vocalem ſervant, àt reſiſto,
reſtiti reſtitum. Sic ſubuſto, obſiſto, perſi-
ſto, inſiſto, quorum ſupinis tutius utéri, cùm
capud probatos ſeriptores legeri.

QARTA CON KTGATIO.

IVi, itum, ut polio, faſtidio, quarta

requirit. H
Fert veni, ventum, venio: Sepelire,
ſepultum.

amictum.
Ex Pario natum, per ui dectatur 2 &
ertum:
Comperio, reperitque: petitti, Poſ-
cit & ertum.
Sancio, dat ſanxi, ſanctum, fimul
optat & itum.
Sentio vult ſi, ſum. Sepfi, dat crio
ſeptum. .
Hauſi, fert hauſtum; dat vinxi, vincio,
vinctum.
Farcio: dat farſi fartum. Vult, fulcio,
fulii.

D Singultum, fingulit amat: dat amixit Amicio.

Salio ; In-
ſihjo.

Lib. 44½
dec. Fe

Haac ratione queunt: pauca cxcipien-

64 DE. VER BOR UM
Ac fultum. Sarſi ſartum, dat ſarcio
verbum. .
Væneo, fert vænum quod ferme væ-
nijt optat.

Dat ſalui, ſaltum: pro les ſibi vendicat,

Ultin m.

A XI, magis placet „qutn amicui, Partici

pium amictus frequens eſt.

Livius ſepivi, dixit, Ideo cùm munimen-

Ultus,

tis ea ſepiſſent, pro ſepiviſſent.

Haurio, haurivi, vel potius haurij, in.

terdum facit.

Salio „ etiam ſalij, facit Statius; excuſſi

H Datlabe

Oambio, campſi, ptum, tum demum aör,

ſalierunt cuſpide dentes.

cuùm apud bonos Auctores inyveneru,

VERBORIIM. DEPONENTIIM
”l
Ex or „ finitis activam fingito vo.
cem.
Ut vereor, vereo, veritum ductinde
ſupinum.

Præteritumque ſimul veritus ſum. Cæx-

tera fingi

da momento.

A reor, eſto ratus; nanciſcor, nactus,
tus ſt l

idcptus

habeto.

Orlus

H Redde

Orlſus,

Ute

Fult far

pr.
Metiri,
cit⸗
Cümqu
tu

ha

Piperr
ade

ſer⸗

Pertutu
DE PRETERITIS ET SCVPINIS

10

Dat nita

pe

mo
Maor,
ort
In tribus
turu

Apilo⸗
tem, tun

1

PRET. ET SUPIN. 6.
r ini⸗ Orſus, ab ordiri deducitur: uſus ab
uUtor.
fermenn Vult fateor faſſus: proficiſcor, ſume
profectus.
bivenla Metiri, menſus gignit; Fafsque pa-
ciſcor.

mib Qümque miniſcor, amat commen-
tum: adipiſcor adeptum.

„R Ultus, ab ulciſcor venit; Expergiſcor
hunii hLabebit,
Experrectus: At oblitum, obliviſcor,
, eaei adoptat,
Dat labor, lapſus; Miſereri, funde mi⸗
nlnni ſertus.
Fert utus loquor, atque ſequor; Ae-
1 N ror, accipe queſtus.
NKrI Dar nitor nixus, nisusque Gradi acci-
pe g greflus.
Redde fruor fruitus; Morior, tibi
n hin mortuus hxre.
tunfuet Nalcor, amat natus. Tandem ferrt

ortus oriri.
snc⸗ In tribus extremis per iturus, fecte fu⸗
id curum. tu⸗

1 7,

tenßt ApiKor qus utitur Tacitus: Nihilabnucn-
tem, tum dominationis apiſceretur; ap-
or, tus ſum fecit apud Priſoos » unde adipiſcor,
adeptus lum, & indipiſcor, indeptus (ſum,
,E 42 Nixus

1

t

66 APPENDIX.
Nixus, frequentiſſimum eſt, niſus rariu,
Enixus, ad partum ſpectat ; Eniſus, ad cæt ros
conatus. Adniſus, ſive anni us, frequens eſt.
Tutum â tuor, non eſt in uſu, I uitus ſum,
à tueor fit. 4

Fatiſcor & defetiſcor, carent præteriti.

—

quam participia.
Liceor „licitus, opperior, oppertus,
faciunt rarius.

Feſſus enun & defeſſus, nomina ſunt potidt,

APPENDIX EXx SCHOLIS
IN VERBORUM CONUGAIIO.

NEM,, SZPIUS PIIERIS
TTINCULCANUA. 6
ùm modus, ut Gramm ticis placet,
nihil aliud fit, quàm voluntas, vel ani-

mi affectio per vocem adſgnificata, mi.
rum eſt eos tam multas, tam varias homi-

MODI!

num voluntates, & affectiones, tam pau-
cis modis circumſeripfiſſe, ad quos rem
propè infinitam conantur revocare, quâàm

rect& ipfi viderint, Potentialis cert mo. G
dus, Permiſſivvs, ſive Conceſſivus digni

quidem ſont, propter eorum ſingularem
ornatum, & elegantigm, qui non ſolum,
ut cæteri, pleni ac integri perſcribantur,

ſed etiam ut aureis litteris exarentur. Plus
enim ſplendoris ſoli & venuſtatis orationi,

quàm cæteri omnes afferunt.

DE MODO POTENIIALLI..

IT elsgantia horum modorum meliùs

etſpiciat
te tempot
Potentiali
beul aen
enimh verbe
letemn tuni

Ki: Wer

lene ſchrei
Dehltumn une

ſatur. Cié
ſuh novi ui

Ada ſunt,
.
Intetdi
Virgilius!
delt, AAe⸗
lunonern wod
ſunt üla et
vea hotit

55
(Clcero⸗
blt ich de
nd Teren
lig alſohine
uun aimg⸗
IMII
Cicero⸗
ej tali in
Nonnut
s verbis

5

FX SCHOLIS RIDM. c,
niſins eei perſpiciatur,plura exempla de ſingulis fe-
,AEet re temporibus ſubijciemus. Dicitur verò
feedunm Potentialis modus qud potentiam, ſive
Luituln facul atem præcipuè adGgnificat. Solet
enim verbo poſſum explicari Horatius. Quis 1. Cara
n etefe Martem tunica tectum adamantinâ, diguè ſeripſe-
ſun l rit? Wer wolt nach der Gebuhr von dem
Aarte ſchreiben koͤnnen? Adſignincat etiam
. oppetnn Debitum unde verbo debes, aliquando expli-
catur. Cicero 3. Vert. De jure verò civili, ſi
CN Iuh novi quid inſtituerit, is non omnia quæ antea
aa. ſunt , rata eſſe patiatur, id eſt, non debet
OUCGATHN pati rata eſſe, ut idem exponit.
IERS Interdum & voluntatem adſignifiiet.
Virgilius? Et quisquam numen lunonis adoret? . 66
tieſs Pbet 1. eſt „aderare velit. Und wird jemand die
ninwelm lunonem woͤllen anbetten? Hujusmodi pol-
peta, ſunt illa eſſe: Diſcam potius, quam doceam; Pa-
ratia honi 7eam potiâs quam imperem.

estam MODI POTENITIALIS TEMPUS
nstm PRSENS, AMEM. SZ
care, Oicero’z3. de Orat. Et te con ſulem putem ?
cenem Solt ich dich für einen Burgermeiſter hal
elivnsde ten? Lerent. Tane impund boc faæcias? Solt dir Lib. 1. c. A
1fngulhzen diß alſo hingehen 7 Quintil. Frangas ritins „
inonſolin quam corriges, quæ in pravum induruerunt.
inng TEMPCS IMPERFECIUM.
tennt. AMAREN.
ee Oicero: Tu denique, Labiene 5 quid ſace.
ſei tali in re, ac tempor???
IIAI. Nonnunquam malunt Auctores, duo-
rumueii hus verbis, quàm uno uti. Cicero: Verùm
N E 3 6as

68 APPENDIKNA. X
ſi de pecunia teſtibus planum facere non poſſem, l. ji of
4 . 22
lud negare poſſes? Potuit uno verbo dicere, ,oder!
illud negares. (cols mi
PRTLETIERIIUM PERFECTUM. Moo
Amaveri.
Plautus. Audiſtin' tu me narrare boc hodie? TNl
Soſt. Vbi ego audiverim? Wo ſolt ichs gehort lmili
Virgil. lib. 2. Eng eninven
Vnus homo, & veſtii, 6 cives, undique ſeptus millichus
Aggeribus; tantas ſtrages impune per urbem aſecundi
Fgciderit à juvenum primos tot miſerit Orco? ernitur.
PRXLTERITUM PLUSQAMPER- TLerent.
FECTUM AMAVISSEM.. f
175. Met.- Ovidius. Quod petis binc, propiore loco Ro= ut, Cicei
Lib. 12. Mane petiſſes. Cicero Cornif. Plura ſcripſiſem, Ii ſan,i
1 niſi tui feſtinarent. ETER
FUIURCUM AMAVERIM. fN
ae o Cicero. yrtim patrimonij ſcopulum libentiil, Cicero;
i . gar dixerim. Livius; Injuſſu tuo, inquit, Impera. lom,
Urb. tor extra ordinem nunquam pugnaverim. Quin. erſehes⸗
Lib. I1. tilian. Et quidem hæc ad quædam prodeſſe, non ſelait?
. negaverim, Wolt ich nicht laͤugnen, oder ſen n
Ich wills nicht gelaͤugnet haben. Idem? i; ſunt
Lquidem, vel mediocrem erationem, commendat am igechwohl
viribus actionu, afirmaverim (dorfft ich wohl kllkit
ſagen) plus babit uram eſſe momenti quam opti⸗ (i. 4 e;

m m eadem deſt: utam. ” atinihus co
Taſeu Huc etiam videntur pertinere locutio. jgbs u
7. o. nNes illæ, quibus veniam, pacémque Preca-G) weld)
sap. x„ꝰ mar. cerO3 Pacé tua dixerim, Idem. Pacelli gu
na ti dizxerim, Seneca de Clement. Melue-nnc mod

ſ

EXx SCHOLIS RUDIM. c
noſen

erboc rim veri⸗ offen⸗ 76 quam placere aduando. Ich
wolt, oder will lieber mit der Warheit der⸗
ECTHNI letzen, als mit dem Schmeichlen gefallen.
MODUS PERMISSIVůS SE
ꝗ CONCESSIVUS.
rnee TEMPUS PRESENS, AMEM.
e; OPErmiſſivus, ſive Conceſſivus modus,
permiſſionem ſigniſicat, unde & no-
men invenit, qui etiam Conjunctivo, voce
uliuftſimillimus eſt. Ejus uſus, excepto Futuro,
e Nin ſecundis, & tertijs perſonis potiſſimum
ſeitn Cernitur. Primas enim non facilè invenies.
WaN Terent. in Adelph. Quid iſtuc? tibi ſi iſtuc
N. placet, profundat, perdat, pereat; nihil ad me at-
eptore ltinet. Cicero. Hæc ſi vobis non probamus ,Jint 1: Acad.
uaſatſ falſa ſanò, invidioſa ſanè non ſun.
PRE.TERITUHMPERFECTUM MODI
VERN. PERMISSIVI, AMAVERIM
opuluml= Cicero; Malus civi, improbus conſul, ſeditio- 3. Verz.
nquit, Maſus homo, On. Carbo fuerit alijs (Nun ich gibs
venn. (1zu er ſey es gleich andern geweſen) bi quando
n grallſoneſſe cæpit? Heus vide, quid te futurum ſit? vir
lugnen, hälle, quem injuria affeciſti, proximo anno fuit
ben. len Conſu! ; fuerit. So ſey ers geweſen, oder er ſey
wwnneniaes gleich wohl geweſen.
i, glantf Cic. Age, reſtitero Peripateticis, qui ſibi cum Acad. 4 ⁄
Orationibus cognationem eſſe dicunt, & 6. Reſtitero
nere bent (Ich gibs zu, daß ich mich ſetzen, oder wider⸗
mquegeuſtehen werd Aldem: suſtinuero Epicureos „G&t. Ibidem
1. Iden Diodoro quid faciam Stoico ?2 Diomedes ,
mnea dhunc modum affirmativam ſpeciem ap-

1

70% ExX SCHOLIS RUDIM.
ellat. Affirmativa, inquit, ſpecies eſt S 3
Puje smodi, cum in re dubia, in qua pa- E&*
rùm altercanti bus aſſentimur, ſpecie S
ſubjunctiva, quaſi ſit factum affirmamus. GS
Veluti, cùm dicimus, Feceru, dixerit, 9 *
id eſt, crede eum dixiſſe, aut feciſſe,
quod neque dixerit, neque tecerit.

FUTURUM ALITER AMAVERIS.

Hic prima perſona ſi Gingularis deſidera-
tur. Utimur hoc modo, cùm diu ali- f
quid ſuaſinus. ſed fruſtra; it aque tædio
confeéti, atque omni perſuadendi ſpe ,
abjecta, in has voces prorumpimus:
exempli cauſa. Vixeru, àt libet, ſatis t,
te tuorum ſcelerum conſcienti perpetuo crucia-
zi, Interdum mitiùs, ac lenius, ijsdem
vocibus utimur, quibus ſi gnificamus . S
nos; alicujus rei curam penitus abij. L
cere, eamque aliorum arbitrio judi- (
ciõque committere. , R
Cicero; Quàm ſibi conveniat;, ipſe viderit.
Sehe er zu, oder laß ihn darumb ſehen.
Idem de Amicit. Quam rectè id faciam, vide-
rint ſapientes. Idem de Natur. Deor,
QLudàm ſimile iſtud ſit , tu videris,
Altque hæc hactenus.

it, ſete „ eE. Se S SS
a, . RX R, S. . . =Wð

nu SS, e E M MANLIELIS RS

niſtnr S 0 ee5
Feterſt, (
uk 5A I. V A R „ℳ
ee SSHE SOCIETATE ESCI² 22
AMNI 8abtt AA E Ai 64335

INSTITGTIONUNA 5
R

cini⸗ EiIRFR II. RS

itigen E5 DE CONSTRIUIC 1.

ſuscet NE OCTO PARTIUM

Orumpin OKRATIONIS.
t liben

e e di, nova, correctior.

lenius e
1 giten S
enſtnt

Abitrio “?
1,e ii E 4

daumn
Did ACAN
Jatur. De E;
4 in, E

s CONSTANTIX, S
ins⸗ 99 e Antonij Labhart E 7

55
S
S
5
.

Be
9
365*
Rer
9 3
R.
e
6⸗

—ꝑ
—
—

D
OCONI
Gk
tion
tecta com
uſt ſunt?:
Alte ſcrip
RMxc di
. Qi orati
caſum
rem: Va
Eunter Colen
beo, qu
ranguila
cum part
uijimn diſhn

—

êDWUU
2ð

DE OCTO PAR-
TIUIM ORATIONIS
CoONSTRUCIIONE.
LIBER II.
UIID SIT SYNTAXIS,
ET IN Q10OTPARTES
olsSTKIBUATUR.
YNTAXIS Græcè, Latinè Con-
8 ſtructio, eſt recta partium ora-
tionis inter ſe compoſitio. Porrò
recta compoſitio ea cenſenda eſt, quàâ
uſi ſunt auctores, qui pure, & emen-
datè ſcripſerunt.
Hæc duplex eſt, altera intranſitiva,
cm orationis partes aut nullum poſt
ſe caſum habent. Cicero ad Q. Pra- Lib 30
trem: Valent pueri „Nudiosé diſcunt, dili-
genter docentur: aut certê non diverſum
Ab eo, qui anteceſſit. Idem: Pax ℳℳo
tranquilla libertas. Altera tranſitiva, Philipp. 21.
cùm partes nimirum orationis in ca-
ſum diſſimilem Præcedenti tranſeunt. .
Ildem ad Atticum. Pompejus amat nos, ibe
charos que habet. M
& aagatg:?2 tra-

Lib. I.

.* 5 5
1 13 pi eſt aſſentatio: quein Vi vere ipſum turpe it

nobit. Di vita ipſa, dixiſfſet, Juſta

Intranſitivd, quòd facilior, expeditire

2 GCRAMMAT, INSTIT.

ltraque in juſtam, & Figuratam di-
vidſtur. Illa omnibus ſuis humeris

perfecta, atque completa eſt. Cicero
Lentul. Ego omni efficio, ac potihs pietate

ergs te „cæterz ſat isfacia emnihig, miht 1A

nunquam ſatufacio. In hac, ut plena ſit

nonnihil deſideratur. Idem ad Att,

Ego, ſi Tire ad me, cogito in Tuſculanum,
Ego : 4 3

quæ omnibus ſuis numeris abloluta erit,

ſi duo verba addas hoc modo: Ege, ſi

Tire ad me venerit, cogito in Tuſcnlanum pros

frudi. Aut mutatur aliquid, ut juis et=
ficiatur. Idem ad eundem. Qaam tur,

erat. De Figurata copioſius poſtremo

que ſit, initium faciemus.

DE CONSTRUOTIONE Muv
NWIRANSITIVA.R. eclgn

7 Frbum perlſonale finiti mo-
WV di antecedit Nominativus

aperte, vel eccuke , ejus-
dem numeri, & perſonez.
Cicçero: Si vales, bene eſt: ege quidem
vale.. Terent, in Eunucho. Qunss bic lo-

quitur? Idem. Ibidem,. Quia ſtamus, cir
en imué hinc

—

—

APP

ſes Nomi
Ncero
lllarat 0/
ummeno;
lem ve
Idem
t ſolatiunt
ſu non ſon
Il. Pri⸗
erplieant
lcamue,
Auckor

. Poliremo ule att
loco dicendum eſt, nunc à juſia, caque iſe un eur
Autech

mus: der

in Verren

ſe declatat

Abbß

1. Voee
lale delide
Cicero:
Alenu
Il. loten
lGem.

mſilumn in

Nonar

lt, LIBER. I'. 3
Rnt APPENDICES PRIMI
zie GENFERIS.
I, Verbum infinitivum interdum par-
ti k tes Nominativi agit.
nigr Cicero in Oratore; Oportere perſectionem Lib. Yy.
In el declarat Offeij. Terent., in Heautontimo- Lib. Eeike
n rumeno; Nan eſt mentiti meum. ad Brune
n ltem verbum cum ſuo Caſu.
blolne Idem ad Marium: Vacare culpäé, magnum
n i Iſt ſolstiam. Brut. ad Att. Dolet mihi, qued
lgenn re, non ſtomacherig,
Ur n II. Prima & ſeeunda perfona ferk non
„Eut explicantur, niſi cum diverſa ſtudia ſigni-
len m ficamuse,. O DMZB
e. Auctor ad Herennium : Ego capitis mei Lib. 44
inn uln pericmlo patrium hiberapi, ves liber, ſine pericule
lalie eſe non curats
eIe Autcum plus ſignificamus, quàm dici- Ibidem
mus:; Idem: Tu iſtud auſus es dicere? Cic ero Lib. 32
TAN in Verrem, Tu innocentior quàm Metellus? TPu,
IION plus ſignificat, quàm verbum ipſum per
dA. Ies declara. l
vomimo I. Voces copulatæz ſæpe verbum plu-
Ule, ü vale deſiderant.
Ciaicero ad Att. Hic nobiſcum ſunt Nicias & Lib, 126
NGO. II. Interdum ſingulari contentæ ſunt.
urnnſiliumn in ſenibus eſt. r
Ah, Nonnunquam omittitur conjunctio.
uud .A 3 Idem

Lib. 14.

De Amic.

Tuſcul. 5e

4 GHAMMAT. INSTIT.

G' ſenatus ſrequens reſtitit.

prum orationis habent.

ilius eſſe. Idem in Oratore. Quem, quæſo;

exrul eſſet, ſe intellexiſſe, quos fidos amicos habuiſſet,

apertè.

Idem ad Q. Frat. Frons, ouli, vultus perſæpbe
mentiuntur; oratto verò ſæpiſſimè.
III. Verbum plurale nobiliorem perſo-
nam ſequitur; Prima nobilior eſt, quàm
ſecunda & tertia; ſetunda tertiæ ante-
ponitur.
Cicero ad Terentiam; Si tu, & Tulia lux
noſtra valetis; ego & ſuaviſſimus Cicero valemus.
Utuntur & hic interdum Oratores nu-
mero ſingulari, ſed rarius.
Cicero pro Rabirio; Vos, vos inquam, ipſi

APPENDICES TERTII
I. Verba apparet, fallit, fugit, præterit,
latet, interdum loco Nominativi mem.

Cicero Attico: Apparebat, illas litteras non

noſtrum fefellit, ita vos eſſe ſacturos?
II. Idem accidit nonnunquam verbis
paſſivis.

Gicero: Tarquinium dixiſſe fertur tum, eum

quotq, infdos. Quamquâ uſitatius eſt; Ferunt
Tarquinium dixiſſe, aut fertur ITarquinius dixiſſe,
Idem verbo. Videtur, uſu venit modò
Cicero; Non mihi videtur ad beatè vivendum
ſatis eſſe virtutem.
Modd obicurè: Cicero Att. Quod ene

lem imni⸗
6, (00s
III. boe
tur inten
gil. Renn
Orato
(Un Se xt
IV. P
ſtione (

(antiori

Mur inde
Orato
redqunt,
Cicero 4

turumn animt

(odi
Atte., Iu,
guc.
VE
Verbu

lat ante ſa
Qicer.

e lemr.

Jenire gaule
DE A

Nocgin.
cipi
Ayis genen
CKer!
alan Perſn

LIBER un. 5„
inu lem inyißi ze, valde gratum; pueros attribue ei, quot,
„., uos pidebitur; Deeſt attribuendos eſſe.
renet III. Poëtæ verbo plurali interdum utun-
t,n rur intercedente præpoſitione Cum. Vir-
k gil. Remo cum fratre Quirinus lura dabant. En. 2.
. Oratores ſingulari. Cicere Att. Tu ipſe Lib. 7.
eIn. cum Sexto, ſcire velim, quid cogites.
aenin IV. Poëtæ etiam intercedente præpo-
NNen ſitione Cum ‚verbum multitudinis præ-
ſfſtantiori perſonæ reddunt. Virgil. Divelli- Ene 25
tinſ mur inde ,Iphitus, & Pelias mecum.
Oratores verd verbum Nominativo
reddunt, nullà habità ratione ablativi. Lib. 34
PNIII Cicero Att. Atque utinam jam ante vidiſſes, nec
totum animum tuum mœrori mecum dediſſes.
Quod idem & Poëtæ faciunt. Horat. in
Arte. Tu, ud ego, & populus mecum de teret
audi.
iiuu VERBLM NNFINTTUM.
un Verbum perſonale infiniti modt poſtu-
lat ante ſe accuſandi caſum. Lib: 153
guum ien 4 OCicer. Att. Hunc quidem nimbum citò tran
6 ſe lætor. Terent. in Adelph. Salvum te ad.
ſimm, venire gaudemut.
de DE ADIECTIVIS Ef sUBWTE.
nnctii STANTIVIS.
i Nmins Adjectiva Pronomina, & Par.
renn ticipia, cohærent cum ſuis Subltad:
Ayru tivis genere, numero & calu.
Cicero in Verrem. Erat hyem: ſumma, ten= Lih, ι

.Ole Peſtas berfrigide, imber maxitnus, I elent. in Er-
4,Q. 44 nucho

St, et
tngtininnt

e CAAMMIMAT. INSTIT.
Lib. 6. nucho. Ile bonu vir nuſquam apparet. Curt,

Par va ſape ſcintilla contemptæ, naguurn excitanit
incendium.

APPENDICES PRIMI
GENERIS.

I. Subſtantiva conjuncta ferè adject,.
vum multitudinis requirunt.
Be l. run. Livius; Hippocrates & Eppicides nati Cafe
4. thagine, ſes oriundi ab Syracuſis.
Quòd ſi Adjectivum ſingularis ſit nu.
meri, cum viciniore fubſtantivo genere;

He betitio- Q. Cicero. Multorum arrogantia; multorum
ne Conſ. 0 2ð moleſtia berſerenda eſt. Terent. in Bu.:
. nuch. Viden otium & cibus quid faciat alienus!
II. Adje ſlivum plural e præltantius ge⸗
nus ſibi vendicat, Viriie præſtantius eſt
. muliebri, & neutro.
Ab ihb. 4. Terent, in Andria; Domu, uxor, nihenin⸗
vvventi inviio patreé. LIvius: . Canctha, populi ,
exercitus vocati.
Neutrum muliebri præfertur, oræciput
cum de rebus inanimatis ſermo eſft.
1. Catil. Sallultius, Hac genis, &tas zelo Juentia prope
paria fuére.

ibidem. Idem: Diritiæ, decis Alenia 17, tuli ſita ta um

ſunt.

AFPLENDI CES 6BGUNDI

D

bem gene
ſantiva d
cohaærent
ſamentun
Dinius:
gem Oppid

Ab!

I. Figu⸗
tum apud

numero; & caſu conſentiet. Kabllantin

minus pra
Cicerod
iiilenda e
ula naupen⸗
Peye, Livit
II. bos
Cum copyul⸗
Ovid. Meta
n um Sry
Vumeſt duo
lidem eti⸗
lechuk

m lepe ju⸗
lvius, hase

ldem: Por

unligtu,

Participia Factum 6 red ene „Dictus. Di. Ci

ICer tat

cgendus, “ ilu⸗ appe: latus, & cætecra ejus- loralis num

dem

Nde redu

1. LIBER r. „
i gem geheris, ñ poſt, vel inter duo Sub-
ſtantiva diverſorum generum ponantur,
esS Cohærent cum eo, quod eſt baſis, & fun-
NIIII damentum orationis.
P'inius: Putebli Colonia Dicæarchia dicti. Ibie Lib. 3°
ete e dem. Oppidum Pæſtum Græcis Poſidonia appellati.

APPENDIX TERTII
GENERIS,.
fatsſtn. . 1. Figurata Conſtrucétio cenſenda eſt,
.“ zen Eur apud probatos ſcr iptores * duobus
Sabſtantivis adjectivum Cconlentit cum
Ir ns Wninus præcipuo. .
nannn Cicero de Divinat. Non ommis error ſtulti⸗ Lib. 2.
tid iia ¹¹ dicendæ eſt. Terent. Nunquam aqud, ac
H Paupertas mihi onus viſum eſt miſerum, . Lib. r. 1
gantu 2 ve. Livius. Gens mniverſa Veneti Ppeett. Urb.
t II. Poëtæ ſubſtantivis Præpoſitione Lib. z.
lun en Cun copulatis plurale adjungunt ſuo ljure.
AN Ovid. Metamorph. Sors gadem Iſmarios Heb-
lu; Mram cum trymone ſictat. Iſmarios adjecti=
„Vum eſt duorum fluviorum.
nitif Ijqem etiã gen eris præſtantiam amant. Dd=
0 Ovwidius Faſtor. Ilia cum Lauſo de Numitorer lb. 3.
eſtiſeti,
„uI III. Cum ſubſtantivis rerum inanimatas Bel. Mac.
frum Iæpe jungitur neutrum muſtitudinis, 7.
Livius: lra & ayaritia imperio potentiora erant. lbidem j.
CUN Idem : Formijs pertant, murumque de cœlo
adte nunciatum eſſt . .
Hme, Qicero tamen ferè proximi Subſtantivi
1 ubluralis numeri habet rationem, ſive aga-.
a⸗ur de rebus imanimans ſive de aiimatie

W
les Keei

Llele

82 GRAMMAT. INSTIT.
In Catilinam , Fidee P. C, in öme ommium
peſirũm sra, atque oculos eſſe conver ſos. Ad Att.
Nobis inter nos veſtra ſive incommoda, ſiye vitia,
Lib. 1. ſive injuria⸗ eſſe tolerandas. Ad Q. Frat. Toni
denique ſit provinciæ cognitum, tibi omnium, quibus miun Cm
praæſis ſalutem, liberos, ſamam, ſortunas eſſe cha-
riſſßimas, — AbpEN!
Bel, Mac,7, Sic Livius: Hec 5§. P. Litteræz, 4 Spurie ſ. Rela
Poſthumio prætore in Heiruriam miſſe ſunt. meceden
Qudd ſi de rebus tantùm animatis ſit nere, hun
ſermo, tutius fuerit circuitione uti, hoc cohrtet,
modo; Lucretia caſtiſſima fuit, qua virtute Cjiceroa
etiam ejus mancipium floruii 3 potius qum eaum⸗
Lucretiæ«, & ejus mancipium caſtæ ſunt „ vVel oſliba,
ſecundum primaum Appendicem primi , ljang, ,i
generis: Lucretia & ejas mancipium ſt caſtum, 1. Quo
X contrà. . ditur, cur
Lib. 9.1 IV. Servatur interdum ſimplex Con. iam ſi alt
Lib. I. . ſtructionis ratio. Juſtin. Miſericerdia & per Sault
fdia in eo parz jure dilectæ. Quintilian. TTan ſucg
ſeamus id quoque, quòd Grammatieé quondam, al inaricz
