preüngini⸗ Juven Occulta ſpolia, & plures de Pace trium- gatyr. 8.
Caniuh phos =Gò
. Sil. Immanè ſtriden: agitur, crebrque coacta, &. lib. 9.
te Mart. Et egn⸗ ſpeculo fiet imago tuag, Lib. 2
,Ceſiti RM AAAAultA4

=
—, —

Lib. g.
Lib. 3:
Cap. 4

Met. 4.
Lib. 1.
En. 4.
Pn. 7.

74 DE SYLLABARUM
Multa denique hu præceptionibus excuſantur „ ꝗu Hul mnl
aliqui brevi« ſunt. . eenucnn
Lucret. Imbribus aut tabe membrorum ambuſie
patillant. Tabe enim poſteriorem alids habet 52
brevem. L AA(Allbim ſ
Luc. Ceruit tabe jecur madidum, venaſque minacet. Allle
Macrob. Docet à Græcis appellari, Aαασαοσρ iyCeninn
verſus, qui in mecie breve⸗ ſyllabas pro longu bu. En. Niten
bent, ut, -. ⸗ & duros obici poſtes. gextus en
Et, Conſilium ipſe pater, & magnæ incepta Lati- In; lont
nus. Idem ſentit Diomedes Lib. z. iuchnen
PRACEPTUMN v..
VOcealis brevis ante mutam & liquidam Ghinnn.
ejusdem dictionis, ut ſuprà dictum Ulngrco
eſt, communis eſt in carmine, quamvis Cteron
in ſoluta oratione ſemper corripiatur, ut Wullmne
Atlas, volucru, Cleopetra, Patroclus, lugubru, Cgiu,
funeb ru. D “ nr ſa git⸗
Ovid. Tempus Atla vrniet, tus quo ſpecdtabitr
Aaur Arbor. =èòLW MWD De)
Virg. - . ecitharâ crinitus lopos. krrer
Perſonat auratä, docuit quæ maximus 4tla. Neſt
lIdem. Cùm tacet omnis ager, pecudes, pideg (nline
voluci es. DWòW mcn ii
Idem. Aſuetæ ripis volucres, & flumini⸗ alpes. eitgern
APPENDIX. Ble
Glaba naturâà longa, nunquam corripi. un e
tur, ctiamſi muta cum liquida ſequa- n di
tur, ut aratrum, volutabrum, involucrum, ſi. het, Nil
lubru, & reliqua generis ejusdem. emteonn
Quarta hæc præceptio ſuo loco fuſius explicate Tkintere

N
enſan, i

ibrorun Antgl
remn aliat i

eniſſir fite
Alari, aze
a prul
oſtet.
ne inceptell
Lib.7.
mn &ligl
t lupridi
ine, gunm
ortipiatn

olu,
in verſa quidem refert.

4 guo ld

inituu O%ι L

neximnu 1

Pelute,

ſumini ℳ

.

liqvica ſen

inyolni,

uscen
ue

DIMENSIONE. 7 5
eſt, ubi nonnulla dicta ſunt, quæ ad ejus perfeétam

cognitionem ſpectant.

PRAXCEPTUM V.
ILtima ſyllaba versůs, communis eſt,
ſiquidem brevis pro longa ponitur.
Virg. Gen⸗ inimica mihi ' yrrhenum navigat &uor. MRn. 1 .
Idem. Nate patris ſummi, qui Telal iphoëa temnis., Ibidem,
Sextus enim pes Spondeus eſt, qui exx
duabus longis conſtat.
Aut eontrà longa pro brevi.
Mart. Nobis non licet eſſe tam diſertis, Lib. 9.
Quid Muſas colimus ſe veriores. G
Ultimus namque pes Choreus eſt. qui
ex longa conſtat, & breul.
Cicero in Oratore, ubi de pedibus agit,
Nihil intereſt, inquit, Dactylus ſit extremus an
Creticus, Poſtrema ſyllaba breyis, an longa ſit, ne

De Neceſſitate metrica.

Ex, neceſſitàſque metri cogit poëtas,
breves aliquando producere, velut
cùm ſunt tres breves continuæ in earmine
Heroico, quod in Italia, Priannde, Arabia, aliis-
que id genus uſuvenirt.
Virg. lbitis Italiam, portissque intrare licelit, Fn. 33
lIdem. Atque hic Priamidem laniatum corpore En. 6.
toto Deiphobum vidi
Propert. Et domus intactæ te tremit Arabiæ. Lib. 26
Aut contra longas corripere, ut cum

brevis inter duas longas eſt,
H Juv.

76 PDr SYLLABARIM

tem, Stoicidcdæ.

brevi, & longa conſtat.
De licentia Potticꝗ..

pro ſuo jure abutuntur. Tulerunt enim

pepultimâ correptâ efferunt.

DE PEDIBUS.

ſupereſt, ut de pedibus, qui ex ipſis ſylla-
bis; & verſu, qui ex pedibus conſtat, bre-
viter dicamuaus.
LQuid ſit pes? ”ü
PEs eſt pars verſus certo Iyllabarum nu
mero; atque ordine definica.
Pecdes duarum ſyllabarum.
APondeus conſtat ex duabus ſy llabis lon.
,O gis, ut, Poſſunt. Omnes. .
Pryrrhichius cx duabus brevibas, ut,
Faror, ruite

dederunt, & nonnulla alia ejusdem generis,

Eclog. 4. Virg. Marnz longae detemi tulerunt faſtidia menſei.
Epiſt. I1. Horat. Dii tibi divitias dederunt, artemque fruen.

Uoniam de ſyllabis, tum brevibus, tum
longis, tum communibus dictum eſt:

Satyr. 2. Juv. Fugerunt trepidi ver«, ac manifeſta canen.

Stoicidæ, dixit penultima brevi neceſſi-
tate metri conſtrictus, neque enim bexame.
tram carmen CGreticum recipit, qui ex longa,

POèétxæ, quibus ſemper poteſtas fuit, ut
inquit Horatius, quidlibet audendi,
nulla coacta, neceſſitate, ſyllabis interdum

Die

z.

iit,

Ded

Dini

UN

anifeſtt ta g

brevi necel

enitm ben
quierlog.

.

eltas kuit,

lbet audek
abis inteldt
Tulerußt ent
sdem gen.

4 faſfiti

artenngieft

U§.
brevibosen
us Gictum
exihls ⸗
18 conltahne

llbarunnn

finita.

PII.

usſylubeſ

reyibd)1

—

DIMENSIONE. 77

Choreus ‚ſeu, ut alij vocant, Trochæus,
ex longa, & brevi, ut, Armæ, vincor.
Jambus ex brevi & longa,ut, Viros, Rog’s.

Pedes trium ſyllabarum.
MOlioſſus ex tribus longis, ut, Æneas „
Contendunt.
Trochæus, ſive Trybrachys, ex tribus
brevibus, ut, Facere, Tumidus.
Daylus ex longa, & duabus brevibus
ut, Corpora, Traximus.
Anapæſtus ex duabus brevibus, & l1on-
ga, ut, Ammos, Capiunt.
Bachius ex brevi, & duabus longis , ut,
Dolores Farabant.
Antibachius ex duabus longis, & brevi,
ut, Audiſſe, Maturus.
Creticus, ſeu Amphimacer, ex longa,
brevi, & longa, ut, Maximos, Audiunt.
Amphibrachys ex brevi, longa & brevi;
ut, Cadebat, Poëma.
Pedes quatuor ſyllabarum ex ſuperio-
ribus compoſiti.
Diſpondeus conſtat ex daobus pondæis,
ut, Oratores,.
proceleuſmaticus ex duobus pyrrhichi-

is, ut, Abiete.

Dichoreus, ex duobus Choreis: ut,
Dimicare,
Diiambus ex duobus jambis, ut Pres
inguitas.
Uhoriambus ex Choreo & Jambo, ut,
Nolilnat. Antie

3 Adſpicite, Temporibus,

Conditores, Comprobarunt.

Fertunatus, pugnabamus,

78 DE SYLLABARUMA
Antiſpaſtus, exambo, & Choreo, ut
Recuſare.
Jonicus à majore ex Spondæo, & Pyrri.
chio, ut, Calcaribus, Cantabimus.
Jonicus à minore ex 'yrrichio & Spon.
dæo, ut, Diomedes, Lacedæmon.
Pgones.
PKones quatuor ſunt: omnes ex tribus
brevibus, & una longa conſtant hac
lege, ut, primus, primam habeat longam,
ſecundus, ſecundam, tertius, tertiam, quartui,
quartam. M
Pæon. I. ex Choreo, & Pyrrichio, ut,

—–

Pæon. II. ex jambo & Pyrrichio, ut
Potentia, Docebimus.
Pæon. III. ex Pyrrichio & Choreo, ut 3
Animatus, Moriamur,
Pæon. IV. ex Pyrrichio & Jambo, ut .
Calamitas, Obierant. “
Epitriti, ſeu Hippij totidem ſunt, ſed ſupe ·
DKH rioribus contrariß.
EPitrius I. ex jambo & ſpondeo, ut, Re-
bentino, Repugnarunt.

1
t, preter

otoni mal

Urbo C

ur.

Onn ſlet
(chnpetut Trorl

jn ahelan
uCleerc
on tanten
He lonfennnen

ſahtr ſlennt,

llisekton
1georch

((Cqgfſten He

Dywerru
Hus guo
nſpongens,

“ IIn rlr cei
au,

.

Pe
Nlzonde

Epitritus II. ex choreo & ſpondeo „ ut

Diſcordiæ, Clamaveras.

Epitritus III. ex ſpondeo, & jambo, ut,
Epitritus IV, ex ſpondeo, & choreo, ut

Fedes quinque ſylabarum.

ſunt,

17 en entn
Qinque ſyllabarum pedes inuſitati

tor Judelt

tuco, v

or, vell
ſin. (larel
eu

lira

W DHMENSIONE. 79

àChorſunt, præter Dochimum, oratoriæ com-.
poſitioni maximè appoſitum: conſtat ex
deo& Jambo, & Crætico, ut;, Reipullicæ, Perhof-
mst, veſcerent. Kc
ichio &

Choreum ſolet Cicero appellare, quam plerique

Grammatici Trothæum vo. ant: quem vero hbi Tri-
Conlianete ſecutus ijſa em nomimibus utitur.
aben ſum tamen Grammaticorum vocabula, ut bar-
baræ contemnenda, cum etiam ſuintiliani ætate
teltumnſi zecepta fuerint.
de Verſu.
/ Erſus eſt oratio certo genere, numero,
Pyrcm atque ordine pedum alligata.
Coarmen Hexametrum, ſive Herotum.
ChN HExametrumn carmen conſtat ſex pedi-
bus quorum quintus dactylus eſt, ſex-
& lunbo/tus ſpondeus, reliqui dactyli, vel ſpondei.
Virg. Vibs antiqus ruit, multos, dominata per

ſunt, ſlS an
. APPENDIXN,.
ondeo, )Uintus pes nonnunquam ſpondeus
eſt; unde verſus ſpondaicus appella-
ſence tur, quo vel rei alicujus gravitas, & am-
plitudo, vel ingens mœror, animique
o, Aimhangor, vel aliud declaratur.

Virgil. Chara Deuùm ſoboles, magnum loypu in. Ec ogꝑ. 4.

pyrrichio

Kn. 2.

reo
,Cchr crementum 61.
Idem. Conſtitit, atque oculi Phrygia aginina En. 2,
, uircumſpexit.

A .
eces 6 f PEN--

sSso Df SYLLABARUIIMA
PENTAMETRUM CARMEN.

IMETS
40

4

Entametrum carmen, quod ferê Hex
metrum comſtatur, quinque pedes he

bet, quorum duo primi dactyli, vel ſpon
dei, pro cujusque arbitrio ſunt adjund

ſylab, longà, quæ ca ſora, vel ſemipe,
dicitur: cæteri, perpetuò ſunt dactyl
quibus ſemipes itidem adiungitur, ut er

Vel tertid locd eſt pondeus, qui alterius
verbi fine, alterius initio conſtat, deinde
duo anapeſti.
De Pont. 4. Ovid. Omnia ſunt hominum tenui pendentia filo:
Et ſubito caſu, quæ valuere ruunt.

SENARIUS IA MBI CUS,SNV

E
TKRIMEILEKE TAMBICUIS
ACAI ALECTGS8S8WSs.

Pæſtum recipit. Omnibus etiam locis-

cipere. W

dqueo gruem, lIucundn captat præmis

Praterquam ſexto. Tribrachim potell re

Horfat. Pavidamque leporem ,& edrenam la.

mrum 1

enſecun

en Au in

lett

bſeribirar
nerlenario

utroque ſemipede quintus pes fat. en Ce

Mſre,

10Ne

Uron ſenp
un, lexto

onnibascor

, bxtenzon
ulunning nun

=

Enarius Jambicus cum purus eſt, & inminnt
. integer, omnibus in locis jambos habet,

in epo. Horat. Beatus ille, qui procul negotiis. Omnes eu ule
ſex pedes jambi ſunt, totid em euim pedes uſetni
ſenarius admittit, unde & nomen invenit. micfe
Verùm Tardior ut paulo, græviorque venirej rnt 6a
at, d aures, ut Horatius ait, primo,tertio, &nd gunn

quinto loco ſpondæum, dactylum, & ana. gili len

leſ na

K DIMENSIONN. r

WEN DIMET RUM IANMBICUM
ereH . ACATALECTUNMAM.

peeit Limetrum jambicum quatuor recipit pe-
Velly. des, ſecundo & quarto loco jambos.
tacſul orat. Has inter epulas UAt junat paſtas vyes In e d.
el ſen Videre properante⸗ domum, Spoce
t Subſcribitur hic verſus interdum ele-
ur, en gancer ſenario jambico.
Mart. Vir Celtibers non tacende genribm. Lib
a Noſirag laus Hiſpanicæ.

G SAZON, SIVE CHOLIAMBUS.

SCazon ſemper quinto loco habet jam.
, — bum, lexto verò ſpondæum: Ccæteris
U5 omnibus cum lenario jambico conſentit.
lcn Mart. Bxtemporalis factus eſt meus NWhetor. Lib. F.
Calphurnium non ſcripſit, & ſalutayit,

Metimur omma genera carminum pedibus dupli-
rus ean, præter dactylum, hoc eſt, hexametrum & nen-
nbozhl orametrum, qued ex ipſis nominibus Nedit intelligi-
i, tar: Teimetra enim appellantur, qud tribus metris
enimſe ye menſuris conſtent, ùm tamen ſenos habean: pe-
en infe. es, unde & ſenarij voçuntur, axa†— uukyz ze,
,h acataleécta dicuntur carmina integra omnibitl. Aue
ent ſun numeru abſoluta: ατιτdWιπα, tataletta,
an guibus deeſt una (ylaba: in αιHαι
bypertatalecta „ qua ſyllabä unä, aut duabus te⸗
fundant: Gex vα⁹snn νεWαι. rachylata.
lecta, quibus pes unus deeſt. Legitin us ſena-
Alnncg ins jambicus ſexto loco jambum habet , tam-

ne Ham tuſtodem, defenſoremque jambici ordin·
f2 ex

X

nponl

Hercul.
furens.

cum ſubſtitutus ſpondæus , c„αυο claudican

¶ Lyconium Carmen conſtat ſpondæo,

Gatm. I. Horat. Macenas atayis edite regibus

32 Df SYLLABARIINM.

ex quo cum fuerit deturbatus, atque in ejus ly Ppalen
3 ten, ius chor
& αMααιπ , hoc eſt, claudus jambus 4.
pellatur Tragæœdiam ſcripturus, Senecæ trimetros d
ligenter inſpiciet, obler vabitque, u0pedes, qui.
bus locis frequentiùs uſurp,p˖t. Feſlu
Qui dialagos, aut comædias ſcripſerit, du lainu
modo ultimus ſit jambis, nec de cæteri ſit ſolieitu . “
poterit enim hos quinque pedes ad arbitrium ſuum S
permiſcere. ,
Anapæſticum dimetrum acatale dum.
A Napæſticum carmen, quo frequentet
*Rin choris utitur Seneca, conſtat qua. in, dacty⸗
tuor pedibus, qui præcipu& ſunt anapæſti cdiquet

P0

permiſtis dactylis, vel ſpondæis. iexdad-
Senec. Lugest æther , magnuſque parent. torat. Iun
M6theri alti, telluſque feraz,, Meget )
Et vaga Ponti mobilis unda. Aeees venena

Glyconium. hr zer g
1
Qd&Q duobus dactilis, quo Seneca interſe n
dum chorosſcribit.
Tandem regia nobilie.
Antiqui genus Inachi.
Fratrum compoſuit minas.

. Phaler
Aſclepiadeum. nnmn ſeli t
Sclepia deum carmen conſtat ſpondæo, ſutus cate,

„duobus choriambis, & pyrrhichio vel vnn, eun
ſpondæo, dacylo, & iyllaba longâ: dein- HMan
de duobus da ctylis.

.. lter jun

—

DIMENSIONrYI. 8;.

in ei Halencium carmen quinque pedibus
laud Conſtat, ſpondæo, dactylo, deinde tri-
bus choreis.

Mart. Commendo tibi Quintiane noſtros, Lib. 77

rimetfte* .
pele Noſtros dicere fi tamen libellos.
ke poſum, quos vetitat tuus Foéta.
nit Verſibus hendeca ſyllabi (ſic enim à numero H

ſrcalrWaderen ettam appellantur) plurimim utun-

nn iur, Jui epigrammata ſe ribun t.
„. Sapphicum carmen.
len WV. Erſus Sapphicus quinque pedes hoc
fen ordine admittic; chorcum ſpogdæ-
Uadte um, dactylum deinde duos choreos, Ter-
tadent ti0 cuique carmini ferè ne titur Adonius,
qui ex dactylo, & ſpondæo conſtat.
Horat. Integer vitæ, ſceleriſque purus. Catm, I.
Non eget Mauri jaculie, nec areen.
Nec venenati gravidâ ſagitti.
= Fuſce, phareträ:
sive per Syrtes iter æſtuoſas.
pontt Siye facturus per inho ſpitalem
necin Caucaſum, vel quæ loca fabuloſus.
Lambit Hydaſpes.
lyconium carmen apud Horat. choreum he. Ode. I5.
bet initio: Igni⸗ Iliacas domo.
Phaleucij pedibus abutitur Catullus: primæ Libe. 36
emim ſedi tum jambum, tum choreum ettribuit, 4
ſnt qurbus cateri ferè abſtinent. Mart. tamen ad Se- Lib. 2.
hetn verum, eum imitatus jambum poſuit pro ſpondæ,
ngtd Et cum currere debeas Bovillas.
5 ner jungere quæri ad Camœnas,
Alij legunt: Interjungere: & vedte. .

4,

Georg. 4.
En. 10.

Lib. 10.
Bn. Z.

5–

84 DE SYLLABARIHIM.
DE CARMINUM DIMENSIONE. VÜIn

Erſus metimur pedibus, quibus me- le
tiendis non parum prodeſt fyllabz Or . he
communis, Neceſſitatis metticæ, Licentiz us
Poéticæ „»Figurarumque cognitio. eon. Ner
Epiſynaloæphe. yrimis

. . . S
EPiſynalœche „ quæ & Synecphone ſisz
3Synær eſis appellatur, eſt ſyllaba una
ex duabus facta: quod fit, cum duæ voca. uund
les in unam contrahuntur, ut Alveâna, Aist,
eàdem, alves, esédem, eöſdem, aureis, denarüs. Mus uti
Virg. Seu lento fuerint alveâria vimine texta. leini
Id. Vna eàdemè, viä ſanguit mimuſi, ſ⸗ quun iar. lman, le⸗
E, & 6. in unam fſyllabam contrahuntur. Aemi o⸗
ldem. Aſſuetæ ripu volucres, & flumini, alyéo. l.
Idem. Vno eòdémeg tulit partu , paribiſque je⸗ Ovid, lu
vinxit Serpentem ſpiru E, & O, vocales ucan. 5
In unam coaleſcunt. =è (lnde⸗

lhlupe
luuctor

reis. Optave

Idem. Pediora: nec miſero clypei mora profait ltem ft

rei. dtal. Dehi

E, & 1, in unam ſyllabam coëunt. „ ſm

Mart. Denariis tribus inyitas: & mans tegatum Lucmn.
Duplex /, in unum contractum eſt, rt, on
Dem accidit genitivi4 :, „ , g. ruin
Dem accidit genitivis Oilei, Achillei, Vliſtt, un
& dativis, ablativisque Teresò ,Typhé, cc
imilibus, interdum & accuſativo Lyphad,

DlIMENSIONE. 85
I0NVirg. Vnius ab noxa n, & furias Aiacis Oilel. Mn. 1.
ibos Idem. Littora Achæme ni les, omes infelice⸗ vliſſei. En. 3.
ſ Gluldem. lInanime lovis impe/iis impeſta Tyboléo.
Ovid. Degeneras » ſcelus & pietas in conjuge En. 9.
Teréo, Met. 6.
ldem. Nec quo centimanum dejecerit igne Lyphoée. .
Iln primis ,& A, in ſec undis E, & O,in ulti- Met. 3.
hue mo E, & 1, in unam ſyllabam coalelcuac.
lebau⸗ In ſuperiorum contractione, deledu
due & auctoritate opus eſt at horum Cui, buic,
Nt Ai dii, diis, iis, ijdem, ?i5, lisdem, uſque, adedom-
t, us nibus uti licet. Item adverbiorum Deinde,
e a, dein deincepa dehine . & verbi DPéeſt, déerat,
leten déeram, deérit, deérunt, déeſſe, & eorum, quæ
Ahurre. Semi componuntur, ut ſemiänimus, ſemi-
, f 670530. = .
i, Ovid. luncta balus buic eſt denſis obſeſſ⸗ ſalictis Met. 111
0 Lucan. Sed vemunt majora metu: dij vot ſe- Lib. I⸗
⸗ cundent. M
Idem. lidem cùm ſortes animos præcept“ ſubiſſent, Lib. 4.
Optavere diem. S
ldem. Vſque adeò miſerum eſt civili vivere belle 2 Lib. I.
nnift Stat. Dehbinc ſociare choros , caſtiſque accedere Achile Ie
ſacris Hortantur. .—
eunt. Lucan. Nonnulli comitum ſceleri; præſagia deé Lib. 8.
ncne te⸗ rant. — =
tus . Mart. Sint Mæcenates, nen deérunt Flacce, Maro⸗- Lib. 8.
raude ne H H tit
be. Lucan. Semianimes alij vaſtum ſubiere profun. ib. 3.
Aili dum.,
. Typletel ⸗ „

Licen
r.

eumht

86 Drf SYLLABARIIM

En. 8.

1ib. 2.
. 12.
Lib. 5§.
Epiſt. I.

Triſt. Ie

D
MEn. 9.

Er. 2.
D. 10.

Mn. 10.

Tbeb. 5.

Virg. 5 Semihomini Caci: attes 4 quam diræ rege
hat.

Huc etiam Ipectant. mtankihnamehie,
(cipitur,

Virg. 61
lAetm, 0

Anteit, & ſi præterea lunt.
Mart. Sum omnes ipſe tuus, tumidique amedm.
byula regos.

menſis.
Virg. Oui candore nives auteirent, curſibus auras.
Mart. lucipio quoties alicut tua dan⸗ referre.
Horat. Cuilibet bic 1 ſces dab: rretigiete cerae.
Cui volet importunus ehlr

Synalœphe. —
Grnalœphe eſt, cum vocalis aut diph.

Lucan. Plurimdque humanis amteba mergnit⸗ R
Miepyis ſit.

Ovid. In cauſa fæcili ciuvis licet eſſe Alſeno.

thongus præcecdlentis dictionis à lequen-

ti excipitur, & quodam modo abſorbetur.

Virg. Atq; en diyersaà Pemttat dum parte gefk.
tur.

Idem. r cler⸗ omnes, intentique or⸗ tenebant.
Idem. Iamorem ad ſidera tollunt.

Parden4 muru: ſpes addita ſuſeitat i 1r4. “

EXCEPTIO.

—O Et Beu ſequenti vocali, aut diphthon-

90⁰0 integra manent.

Virg. 0 pater, 6 bominum ,„divimque eterna

poteſtas.
Stat. Heu ubi ſiderei vultus? ubi verba gack
Imperfeéta ſonis?
Ah, Hei, Hui, & cui cum elt e contra-
Rum, non videntur elidi ſequene vocali.

Ab.

ut ſup

Id quod

ldem., li

VYnalo
ne, ſe

D lien. Et

Virg

liem. .

lad

ln his:
ls præce
orbetur

Pcthi
voc⸗
Vocalem
Vs. It

fel o .

ie

Atit

lls aytec
. iptopit

iblant
7eſere.
ig Crl

liſen,
aut 6
S leglen

blorbenn
arte is

/ teitt

t.
Sit t ie

Gipttia⸗
l
perlt A

elk con
teſon

Idem. Poſthabità coluiſſe Samo: hic illius arma,

X

DIMENSIONY. 27
APPENDIX I.
Ntcrdum nec vocans »nec diphthoagus,
ut ſuprà diximus, à ſequenti vocali ex-
cipicuar.
Virg. Gl uc & Panapge, & Inoo Meluertæ. Geaig. 1.
Id quod multò rarius accidit, ſi vocalis Ka. 17
brevis fit.

Idem. Et vera ince u natai dea: ille ubi matrem.

APPENDINX II.

GYnaloæphe non ſolum in eodem carmi-
ne, ſed in divers etiam locum habet.
Idem. Et pumas miſcent argenti, vi vaque ſulphu⸗ Georg. 3.
1a Ieaſque pices
Virg. Inſeritur verò ex ſœtu nucis arbutus horrida: Georg. 2.
Et ſteriles platani malos geſſere pa-
lentes.
Idem. . quibus urbi in ori.
Iactemur, doceas, ignar:i bominiimaue le⸗
corumq; Erramus.
In his atque ſimilibus locis ultima voca-
lis præcedentis versüs excipitur, atque ab-
ſorbetur à à prims ſequentis.
Lethlipfſi §.
ECthips eſt, cùm m, littera ſimul cum
— vocali eliditur „propter ſequentem
vocalem.
Virg. Italiam, lealien ,„Dprimus conclamat Acha⸗ En. 38
tes.
Perſ. O curas hominum, uantum ℳ in rebus Saty r.e lI.

inane. AP
₰△

n⸗ Y..

En. I.

2s PDr SYLLABARIIM.
APPENDIX I.

PRiſci, m ‚m, litteram cum vocali correp. D

ta lervabant,

Lucret. Nam ſ ſi tantundem eſt in lanæ glomere,

Uib- r. quant ùm Corporum in plumlo eſt, tantundem
pendere par eſt.
rn to. Ennius. Infinita ferò tum millia militum o. 5
APPENLDIX II. 5⸗

ECchlipfſi s etiam in diverſis carminibus

locum habet. 57

En. 7. Virg. lamg iter emenfi i, turres ac tecta Latinorun
Ardua cernebant juvenes, muroſque ſubibant.
Georgs ie. Idem. Aut dulcis muſti Vulcani decoqnit humorem⸗

Et ſollis undam tepidi deſpumat aheni.

APPENDIX III.
Pkiſci poëtæ s, litteram paſſim elidebant,
qudòd ſi deinde concurrerent vocales ,

prior à poſteriore per Synalepham exci⸗

piebatur.

.
Anil. 7. Ennius. Doctus. fdelis, ſuayis bome, ſatundur, ſusg

contentus, atque beatus, ſcitus, ſecunda loquen: in

Tempore, commodus, & verborum vir paucorum.
Doctu fi, cundu ſu, dactyli lunt. In ſe.
cundo verſu ex primo verbo exteritur s,
deinde, fit ſynalœpha ſic: Content atque

be.
KRariſſ me apud poſteros videas videss
hanc litteram extritam.

la Arat. Cic. Delphinus j jatet haud nimio lIuſtratus nitore. .
Alcinous. Longe erit4 zaͤhrine⸗ . fuiſtt ſecunds

erit.

Luſt

lære
dit
Giſtyllab

iliendas,
bum
Witg. 9

ign

lorat.

N
Catal.
Ovid.
Cnl.
Orid vi⸗
.

Mutt. h
UIg.

Aurai
lus qive
Nitiyis,

Ultima!

ziclai

togand

ſcrideb
t, Ut

Vuint
Oo

cot

Virz.
0

7

DIMENSIONWEZED. 89

Luſtratus & Quiſquis, S, amittunt.
coep Diæreſis, ſive Dialyfis.
“ DIærefis eſt, cum ſy llaba una in duas divi-
glanm, ditur, ut aurai trilyllabum, pro auræ
entune diſiyllabo, Syluæ, evoluam, evoluiſſe, heu, perſo-=
lüendus, ſuaævis, jam apud Comicos diſſylla-

n bum. nn Say
Virg. Sthereum ſenſum, atque aurai fimplicie En. 6.
ber ignem.
mmnnh Horat. Niveſque deducunt lovem. In Epod.
Nunc mare, nunc ſylüc,
Le Catul. Condita quin veri pectoru evolian, Ad Orat.
ſubil,eN Ovid. Debuerant ſuſos evolniſſe ſucs. tiIin bpiſt

mn Oatul. Priſtina vota nova munere diſſoliio. ad Lirire
ent⸗ Ovid. Vita data eſt utenda, data eſt ſine fœnore no-

bu.
iu Autua, neeé lerta perſolienda die.
Wr Mart. Hei quam bene nunc Papyriana 1d S. .
hamn en Virg. Non lux , non cibus, eſt ſuavis illi. De Livior.
Au/ai, 4quai, aulai, pictai, quibus Virgi-
guarin⸗f lius diverſis locis utitur, non fiunt à ge-
aat Nitivis „aurde, aquse, aulaé, pidae, eſſe enim
Saum ultima E, non I, ſed ab Aurai, aqai „aulai
11e dict ai, diſſyllabis. Sic enim prilci caſus inter-
ei rogandi, dandique primæ ldeclinationis

1 ſcribebant per a more Græcorum, non
tenti 4e ut peſt ſcripſerunt poſteri. Lege
4, Quint. lib. L. C. 7* 4 .
eas n lole.
,e SSſtole eſt, cuùm ſyllaba naturà longa
* Ccortipitur. ”UVMWG
Virg. Cuùm ſubitd, Aſurgen⸗ fluctus nimboſus En, 2.
„ DPrio“. Idem.

XÆne 6.

Lib. 8.

De Pont. 2.

1.

Pn. 1.
Tbeb. 2.

Mn. 1.

„„ Pr SYLLABARIM

Idem. Ilæ autem paribus quas fulgere rerni⸗ in

axrmu,

Idem. . Totumque inſtructo Marte videresi
Fervere Leucatem, aurque effulgere fluctut.
Sil. Terruerunt papides accenſa Ceraunia nautas.
Aut poſitione longa ſed alterà conto.
nante extrità, ut, Obicis, pro obze „ Abii

pro Abici.

Lucan. Cur obici Magno zumulum minsſtue

vagantes? 7

Ovid. rurpe putas abiei „Juod 15 m niſer nac:

amici.
Orxion à Græcis per ſeribitur oiav. Ful-

gere, effülgere ait Probus huc ſpectare: . För-
Vvere verò negat, quòd Fervo, Fervis tertiæ

conjugationis apud veteres leltum ſir t, & 5ρNRùα

corripere ſi. gnificat, unde ſyſtole.
Ectaſis, ſive diaſtole. “

Ctaſis eſt, cùm ſyllaba natura brevis

limpliciter producitur.

Virg. Italiam ſato profngus, Lavindque venit

Littora, Stat - ſeu caſtra ſubire

Apparet, aut celſum crebri arietibus urbis incl.

nare latus.

Aut cùm eadem conſonans geminatur,

ut Relligio . relliquiæ, rettulit, reppulit.
Virg. Relligione patrum multos ſervata per annos.

ldem. Trojas reliquias Danaum „ atque immuni
Achihe,, D

Idem. Vi lonus „CG lapiens, qualem rix mihe.

rit unum,
2

Horat,

Hor.

Loc,

Aut i
tanmur.

Virg.
aye
ldem.
Idem.,
Fl. 4
In h
conlon

fſunt,
ldem.
lem.

In nis,
grat: 9

Cenva
(giexi
deque

in conſ
ſonante
ut, diſel
dikrelt

ped
guli
fullurm
lun nex

lenin Hor. Rettulit acceptos, regale maniſma, Philippos. Epiſt. 20
e nien. Luc. Rettulit æ« Lybicu immenſum Syriibus «quor, ib. 8
enee Auti, & u, vocales in conſonantes mu- .
efad, tanturn.“
a nad Virg. . c(ujus apertum
ͦ cond . 12 * Pn. II.
cona Adverſi langâ tranſverberat abiete pectus. r
ait, A Idem. Mænia quig imos pulſabant ariete muros. Er.
IlIldem. Abietibus juvenes patrijs,& montibus &nos. nr *
A Idem. Heærent parietibus ſcalæ, poſtéſg, ſub ipſos. An. 26
Sil. Arietat in primos, obicitque immama me wbræ. lite. 25
nſeu imn his & ſimilibus locis i, vocalis ft4.
conſonans: itaque abiete, ariete, dactyli
d„ N
ℳℳο6 ſunt, ́””M
e: E Idem. Tenvia nec laneæ per cælum vellera ferri. Geotz.
ryysen Idem. Genva labant, vaſtos quatit ægey anhelitus En. ..
L artus.

t,Ngil
In his. u, vocalis in conſonantem, v, mi⸗-
grat: quare Tenvia Dactylus eſt, itidem
Genvala.,. HIæc eſt Probi ſententis. Sunt
ura di qui exiltiment, eſſe proceleuſmaticum,
necque mirari debes, ſi vocales mutentur
naide in conſonantes: cùm eædem litteræ con-
Af6 ſonantes interdum in vocales vertantur,
O ut, diſſaluo pro diſſolvo, & cætera, quæ per
u diæreſim in duas ſyllabas dividuntur.
embarn,

: DE CASURA.

ter ,
. 81 pedes maximè verss Heroici ſin.
* gulis verbis conſtent ineptum, & in-
fulſum ſit carmen, ut, Aurea ſoeribis carmina

Iuli maximè patum. 8

Rr
Con⸗

HoN

92 pr SYLLABARIMN

Contrà, ſi verba concidantur, ita, ut lem.
mutuo amplexu pedes alij ex alijs pen- Qi
deant, pulcherrimus efhcitur verlus: foner⸗
Æn. I. Virg. Semper honos, nomenque tunm, laudeſque kkm
manelunt. H”HMMMä
Ibidem. Idem. Non ignara mali, miſeris ſuccurrere diſco.
Ibidem. Idem. luſtitiaque dedit gentes frænare ſuperbas. Nee
EBp. 6, Idem. re ciere viros, Martemque accendere Kki

antu. .
Syllaba, quæ ex dictione cæ ditur, ac poſt Deben
quemwis pedem relinquitur, vulgò cæſura Vter
dicitur; cujus tanta eſt vis, ut ejus bene-⸗ inc
ficio brevis ſyllaba producatur: eſt enim ttes ſve
quoddam in ipſa diviſione verborum la- Imhata
tens tempus, nam dum moratur, atque Iuncoli
ad alias tranſimus, intervallum unum, ſpa- benth

tiumque lucramur. TCToonſtet
P.n. 4. Virg. bedtoribus inhians ſpirantia conſulit exta. que did
En. S. Idem. Emicat Euryalus, & munere vidior amici. Vir
Mn. 10. Idem. Vna eàldemque vid ſanguis, animuſque ſe. lden
quuntur. UüUe
Ibidem. Idem. Graius homo inſeco⸗ linquens profugus Troch
Hymenæos, JVWẽW Flladas,
Vides, ut lyllabæ natur breves poſt um, qui
Primum, ſecundum, tertium, & quartum Vi
pedem, producantur; id beneficium cæ-. le
ſuræ acceptum referunt. RRRer

APPENDIXKX. Reoht
Napæſtici verſus optimi putantur, ſüſi— iia, cont
pedes ſinguli & ſi gulis nant verbis. conen
Thyeſt, Seneca. TLertia miſit buccina ſignum. Virg
Ibidem. Idem, Nondum ſeræ nuntius horez. ler
. . Idem.

alis ſ

verlus
n, lauliſ

Currere .

are ſet

ue dde

irur aeſt

Algcee
ejusben

: ell eut
borumb
tur,
unud

dnſolt 4
plcor

Gini

eyes,
. quatu

ficium d.

DIMENSIONE. 92
Idem. Curo breviùs lumite currens. lbidem.
Qui tamen perpauci ſunt, ſi cum alis
conferantur.
Idem. Pectora longis hebetata malu. Ibidem.
lam ſoli: itas ponite curas:
Fugiat mæror, fugiätque pavor.
Nec te illud prætereat, Anapæſticum
verſum in choris nonnunquam pedem ana-

pæſtum habere nullum.

De Penthemimeri, Hephthemimeri, &c.
VIEteres Grammatici verſum Heroicum
in quatuor partes ſecant, quas ſe ctio-
nes ſive cæſuras appellant, Penthemimerim,

Trochaicam, Hephthememinerim, Bucolicam, ſive
Tetrapadiam.

Penthemimeris Latiné ſemiquinaria

conſtet ex duobus pedibus, & ſyllaba,
quæ dictionem claudat, ut: An 8
* Ge

Virg. Vt belli ſignum:
Idem, Panditur interea:
Idem Turnus ut infractos: KEu. 12.
Trochaica poſt duos pedes habet duas
ſyllabas, longam & brevem, ſive troche-
um, qui dictionem terminet, ut: rclog. 4.
Virg. Non omnes arbuſta. Kn. 2.
Idem., Infandum Reging: . . Ee
Idem. Excutiens cervice.

Xn. 10.

En, 120%

Hephthemimeris. Latinè ſemiſeptena-

tantut/
1t vVetbis

ria ‚cContinet tres pedes, & ſyllabam, quæ

dictionem finiat, ut:
Virg. Talibus llionéus: cundti. a. 1.
Idem., Multa ſuper Priamo rogitant. lbidem,

94 D 5E SYLAABARIIM .
Idem. Terram inter fluctus aperit.
Bucolcia, ſeu Tetrapodia fit, ſi ſemi⸗
ſeptenariæ duas breves adjunxerit, ut:
Talibus illionéus: cuncti ſimul.
Multa ſuper Priamo rogitans, ſuper.
Terram inter fludus aperit: ſurit.
Hanc tamen poſtremam ajunt propriam
eſie Bucolici carminis, qua Theocritus
plurimum eſt uluus. MM
. APPENDIXNM. 1
Verlſus, qui Hereico nomine digni cen-
ſentur, modòeæſuram unam habent, ut,
Vt belli ſignum Laurenti Turnus ab arce.
Panditur interes domus omnipotentu Oympi.
Turnus ut infractos adverſo Marte Latinos.
Omses ſolam ſemiquinariam habent,
Modò duas, ut: “
Non omnes arbuſta juvant, humilesg, myricæ,
Infandum Regina jubes renovare dolorem.
Excutiens cervice toros, ſixum k latroni, Gt.
Omnes trochaicãâ & ſetniſeptenarid
conſtant.
Modò, tres, ut: ä
Talibus llionéus; ouncti ſimul ore fremebant.
Multa ſuper Priamo rogitans ſuper Hectore multa.
Terram inter fluctus aperit: furit æſtus arvenu.
Omnes, & ſemiquinariam, ſemileptena-
tiam, & bucolicam habent.
Additur à nonnullis Kecentioribus 79 -

ut: Multà ſuper, Irem vvenu kess“, gue
Tuatuor pedibus, & Ollabis conſtat.

N

egis, quæ pedem unam &. ſyllabam balet, 6

Vig. G.
““
Erbon
Poét.
aecuraté
ttiam cat
ſtudio ten.
ſeryanda.
DE PATI
PKopti⸗
Cis Pa

tom, maj
lut flliam,

aliquem
Snomini
BByelis,
Maculina
llet, Acl
OVid. Pey
acide
Virgil, enr
ige⸗
ltem. Con,e
acide⸗

Kaco erig

IG, Byuet
ng
Ckætera
tertir, exce
GIXCOru

Oyid Theſt

Thaum.

DIMENSIONE. 95

1 Virg. Graius bomo infectos linquens profug45. En. I0,
il. Erborum licentia liberiores multò ſunt
. Poetæ, quàm Oratores, quibus aſfiduè
ſun, accurateque legendis non ſolum verba, ſed
ntren Stiain catera ornamenta ijs, qui Poëticæ

Theoct ſtudio tenentur, diligentiſſin ſunt ob-
ſervanda.
DE PATRONVYMICIS NOMINIBUS.
edgi LPKoprias eorum ſunt, quæ à Grammati-
cis Patronymica vocantur, quòd à pa-
trum, majorumque nominibus facta, filium
aut filiam, nepotem, aut neptem, ex poſte-
enti ris aliquem ſignifeent. Hæc terèe à Græ-
i cis nominibus nunt, atque vel in des, vel
mn ban as, velis, vel ne exeunt, quorum prima
„malculina ſunt, & primæ declinationis, ut
leg M pelides Achilles, Felei filius.
A“ Ovid. Pelides utinam vitäſſet Apollinis arcufs. In Epiſt.
AdME Sacides, Achilles, Zaci nepos.
nlegten Virgit. Sævus ubi Bacidæ telo jacet Hecter, qui En, 1.
üüͤͤüingens. Sarpedon.
Idem. Conjugio Tacidæ Pyrrhi, ſieptriſq, totitum. En, 3.
emelu, Tacides, Pyrrhus Epirotarum rex ab
Hedent acô originem trahens. MMa. 6,
u A Id. Eruet ille Argos, Argamemnenià . Mycenas. —
eiriletaa lpſumg PBaciden, genus armpotentis Achile6.
Cætera fœminina ſunt, & declinationis
OFutertiæ, exceptis ultimis, quæ ſecundæ ſunt
dm Græcorum, ut Theſtias, Atthæ, Theſty filia.

habent,
is 40 e

ℳOvid. Theſtias haud aliter dubii⸗ Ffectibu⸗ errar. Mer. .
G Thaumantias Iris, Thaumantis fila. “

96 Drf. SYLLABARIIM.

n. 9. V irg. Ad quem ſic roſeo Thaumantias ore locuta eß.

olis, Alcione! oli filia.
Met. II. Ovid. olis interean tantorum ignara malorum.
Atlantis, Atlantidis, Electrà Atlantis
PBn. 8. & Virg. Dardanus lliacæ primus pater urbis, & as.
dtor, Electrà, ut Gray perhibent, Atlantide oretus.
Nerine, Nerines, Galatea filia Nerei.
Eclog. 7. Idem. Nerine, Galatea, & c. “? .
P AbPPENDIX I.
Atronymica non ſolum à patribus, avis,
proavis, abavis, atavis, tritavis „aliis.
que majoribus deducuntur, ſed etiam à²
matribus, ut Ihiades, Romulus ab ilia: Philyri-
des, Chiron, Centaurus à Philyra: Latois, idis,
vel idos, Diana à Anzo, hoc eſt, Latena.
Met, 14. Ovid. Invadunt, portaſq; betunt, quas obige firme
Clauſerat lliades. ”MVMB
Idem. Philides puerum cytharà perſecit Achilem.
Idem. Præteruas eſſäſſe ſerunt Lateidos arat.
Idem. à fratribus, ut, Phoroni lo, ſeu is,

1

Met. 7,

Phoronei ſorer Phaëthontias, ſoror Phaéthonti,

Mei. g9. Idem. Nec ſuperuùm Rector mala tants Pharoni·
. dos ultra. Ferre poteſt.
Eclog. 6. Virg. Tum Phaéthontiadas muſca circumd
“ amare Cortici. “
AKegibus præterea & conditoribus, ut,
Romulidæ, Romani à Romulo: Dardamidæ Trojen

Dardano: Eneadæ ab Enea : Cecropidæ, Athee V

menſis 4 Cecrope; ijdem Theſidæ a Theſeo.

Satyt. 1: Perſius. . . inter pocula quærunt.

Romulidæ ſaturi, quid dia poé nata narent.

Virg.

Vg. 1
Diy
Idem.
Ovid. ?
rece
Virg. Pr.
lr/

Uha
bur,f
mam qr
utem ve
ſis alje
Ut, Aſie,
etis, Cole
an Troas
v begaſe
Orid,
geus met
onis on
nett,
Fing.
Horni
Ovid. Nor
ldem. 1
Idem. Ne,
ing. Inte
(riniht
vid, Trea
em, Ci

MA DM DIMENSIONE. 97
5re loclter Virg. Dardanide magni Lenus alto 4 ſanguine En . 54
ia. Divum. 2
ran Idem. SBneadaſc, meo nomen de nomine fingo. n. 30
Ari Ar Ovid. Phocus in interius patium, pulchroſque Mer. 6.
receſſus Cecropidas duxit.
r urlit 6 Virg. Præmiag, ingentes pagos, & compita circum Georg. 4.
tlantfilen Theſidæ poſubre.

dnX AbpkNLDIMXMXA.
NNUlta à regiombus, montibus, urbibus ,ſonti.
I. bus, ſluyis, aliiſque rebus fiunt, quæ for-

datris mam quidem patronymicam habent, re
ritanst autem verâà gentilia ſunt aut pro poſſeſſi-
ſec en vis adjectiviſque nominibus ponuntur,
ilue ut, Aſis, Libeſtis, vel ribi ſy ,Ialis, Auſomis, dar- 7
1:lit matis, Colchis, Sithomis, Theſſalis, Sicelis Sidonis:
elt, Ilias, Troas, Erymanthis, Mæuaalis, Pieris, Prito-
Nuscej us, Fegaſts, Phaſis, Phœbug. Ver. 9.
Ovid. . . celerique rarini,
erſaitAü geas metiris aquas, & Aſide terraâ.
Aa“ Mœænia conſtituis W
u , Sil. Ad qusn Cimodoce Nympharum imaxima

Ib.:
or PAA ee, . Italidum, 4 7.
,tenitte Virg. —. . orcurrit Aceſte. o, ſe
mA4 KHorridus in jaculis, & pelle Libyſtidis urſeæ.

i inn vid. Nomen Arionium Siculas impleverat urbest Faft. 4.
Captag, erat lyricis Auſonisz ora ſonis.
irorb Idem. Sarmaris eſ tellus, quam mea veix petunt. TId 21r
Cence Idem. Nec vehit Actæas Sithonis unda rates. In Epift.

inotli,l Virg. Inter ea ad templum non æguæ Palla dis ibant TaO. T.

4 Tieſn
1 N. 4
6iAtAN

Crinibus Iliades paſſis.
Ovid. Treades exclamant: obmutuit ille dolore. Mer. 13.
Idem, Cumque truci Borei Maænalis urſa videt. Tiſt. 1

In Epiſt.
Faſt. I

Mat., 2.

Is lbin.

Mer. 4, 3

Virs. A. neas uclhales, G fii 4 dchbat?.

„s bDrk SVLLABARIHNZ
lIdem. Pegaſis Oenone Phrygtis celeberrimæz ſylviee
Idem. Vectam frænatis per inane draconibus.,
Fgaæus Credulus immerita Phaſida fovit ope.
Luc. Li nine terrifico metuens conſiſtere Phæbat.
PATRONYNICA MASCULINA
dduo pado formentur.
PRECEPTUM IJI.
N nina in A finita, aſſumunt des FIr.
bam, ut, Ilia, Miades.
