114, kℳin Item compoſita ex Dies, ut meridies, meri⸗
ſeluane dior; quotidie, quatidianus Gc.
Mart. Inter tepentes poſt meridiem buxos ſedet.
ſu uiß EXCEDIIO III.
Sli, i, fixum non fuerit, ſed pro genere, &
1fm 4 caſin mutetur, longum erit: at, Quidam.
elu uivis, quilibet, tantidem,
hmpoſts Mart. Rumpitur Invidid quidam, chariſſime kli, Libe
H Quod me Roma legit, rumpitur invidiâ.
u hrſti Ovid. Pollicitis cives quilibet eſe poteſt.

N1 Hæc præceptio tam Grætas, quam LEatinas

0
, Ini dictiones complectitun.

4 Virg. Oui tripodas Clarij lauros, qui ſi ſidera ſentis
Idem neutrum priorem habet brevem. . 30

Lib. 5

ſem u “ Mart. Et faciamus idem, nec mereamur idem?
1o, ſein Sückaeiag rib. 12,
z quidem compoeſitum ex ſi & quidem ſemiper
iuk brimam conißit⸗
649

Lucan.

Lib. 4.

Ibidem,

E. 19.

Georg. 4.

Lib. 1

Lucan. c ſiquidem ſolo civilis crimine bell.

rnum eſt Latinè.

ſunt baryi, magni, & . Separatur enim interduu

26 Prf SYLLABARUM

St verò disjungatur ſiquidem, ſi ſemper producitur
Scilicet: ex ſeire, & licet copulatum eſt. Virg.

Scilicet hæc ſpartam in columis, pautria gq, Mycenas

Ad ſpiciet! Ilicet ex ire & luet.
Idem. Ilicet ignis edax ſummi 2d faſtigia tedti.
volvuur.

Melliphyllon herba ℳ, quæ a Varrone Piaffun
dicitur.
Virg. Tritta meliphyla & cerinthe ignobile gra-
men.

Trinacria dilicia eſt dicta eſt à rois & aez,

quod tria habeat bromontoria. Pachinum, Lily-

bæum, Pelorum agæ, enim Gracè liomonte

Vbivu, ubilibet, ajunt, etiam mediam langen ba.
bere; quamyvi Vbi ultimam habest ancpitem,
Vbicunque, ut opinor, corripitur.
Mart. Qui tecum cupis eſſe meos ubicunque Iibellos.
Lucan, Præſtandum eſt ubicunque cepat . ſec⸗ tu
quoque conjux.
Idem. Et pigras, ubicunque jacent, Funde e⸗
ludes.
Mart. Epigr. 10. Lucrifecit, dixit, ſecund longi.
Emit lacernas millibus decem Baſſus;
Trrias, coloru optimi, lucrifecit Seazon eſt, ast
certè dicendum eſt, lucri genitvum eſſe, quales

4 verbo.
Plaut. Perila. Caræ eſt, feciſti lucri. Aulſo⸗

nius in monoſtichis Cælarum, matricids an-

eenulint
Vim ſert
on Mrit
Cinn e
mantcer
CNlnlſte
Mniit, i
Anichani ſ
it ſeeunlen
4,
Cllu/
en,
lnGrec
poltip⸗
Ut Onuhre,

Martisl, ge

14
ein ,

en. re /

Er 4

dunmd
Metta: aye
ſacie renin
lut Gen
Murtals de
Uiumni,
l⸗ ellt,

er iſ d

N
Cfimitel
ennper polg
unn eſ. N
patugle
Ire&

4giind
armne ⸗f

teiel

4 1e64

Dithinuk
1Gtutt

telianlet
Hdle
ſtur.
Ensdignel
cungie td

uen ,/

Ait, ſuul
beſu, .
,ſeut gaun ſ
enttnun 4
ctalnen 9

ſuuf n

arala, eN

DIMENSIONE. 27
tepenultimâ longa dixit. Matricidia, Nero, proprij
vim pertulit enſis, repugnante tamen aualogia; 1t
nam pa ricidia eandem babet breyvem. Horat.“
Carm. ode 19. Telegoni juga parricidie. Car-
men conſtat ex duobus dactylis, & totidem choreis.
Compoſita ex dies ſunt etiam communia: piidie,
pogridie, pridianus , meridianus, Catullus in
Quotidianis ſolita licentia uſus eſt; ſiquidem corti-
puit ſecundam, quam Martialis ſemper producit.

Qud tu, què liber, otioſe, tendis, rib 1.
Cultus ſindone non quotidiana?
Idem. Lævis dropace tu quotidiano, Lib. 10,

O, in Compoſitis.
—O In Græcis dictionibus priorem com.
politi partem claudens, corripitur,
ut Cymothoe, Carpophorus, Argonauta.
Martial. Sacula Carpophorum Cæſar, ſi priſca Lib. z1.
tuliſſent.
Iam nullum monſtris orbe fuiſſet oput.
Idem. Non nautas puto vos, ſed Argonautas. Lib. 3.

EXCEPIIO.

Uæ per a mega apud Græcos ſcri-
buntur, longa ſunt. 7αaαιαιαε, Gο
metra Aτναúει Lapopus: nec plura
facilè invenias, quibus utuntur Latini.
Mart. Si meus aurita gaudet lagopode Flaccus Lib.
Martialis libro 7. ſecundam produxit in
Theophila, quòd tres breves continuæ
eſſent. .

Haeæc eſt ila tibi promiſſs Tbeephile Canni
Quod

1

28 Dk SYLLABARUNM
Quod in ſimilibus nominibus maxime prò.
prijs, ſy llabam brevem inter duas longas
ſitam habentibus evenire ſolet. S=

te e, &G O, in unam ſyllabam contraxit.

Grammaticus , Rhetor, Gebmerres, pictor, aliptet Picremen

Sic enim in libris correctis legitur, non Gromelta

O in Latinis dictionibus ſæpe produeitur,

ut;, Nolo, quandoqnr, quandocunqtt, introtuto,
retroyerſus. Horat. in Att. Indignor, quando-
que bonus darmitat Homerus. “
e, & c.
Lib. 3. Lucret. Sic animas introduxerunt ſenſibus Auctas
Met. 4. Ovid. Ilpſe retroverſus ſquallentia protulit ora,.
Hodie torripitur. l
zatyt. 3 . Juven. Rex bodie minor eſt, berè quum fuit, t⸗,
eallem cras; Gr. Quandoquidem

z. Virg. Dicite, quandoquidem in moli conledima
Eclog. 32. 8 4 47

herba.
Sacroſanctus, habeàtne brepem, an lonam ſi⸗
cundam, judicabunt doctiores, .
Libe: 1 Bardocucullus O, habet breye: Martial. Galis
Santonito veſtit te bardocucullo, —ð
Controverſus, controver ſor, controverſia fiden
tur etiam corripi: in qua ſententia eſt Sidonius
Declamatio Controverſiarum? .⸗
Lib, 8. Qui ſi Claſſicus Juiſſet, omnis dubit atio ſublata eſſet.
DE INCREMENTO SINGULARIS
WID SIT INCRENENIUM.

„ .

en

NativO

S= (tiocreme
Satyf. 31 Iuvenalis aut O, in Geometres corripuit, aut Cer⸗

anuni,
Abalgior

ſus utrius
mudkitaten
l, ſerſgnne

umeſt, l

9. anuvis in
Met: 6. Ovid. Qusndocunque mihi pœnas dabif ipſa pudo⸗

nn,

te, ſoppe
Uttetiss,
Cremento, I
INCHE
D
4 letemen
gumel
Vi. Alaii
n. Di 4

CRE

„PE
lill iaen
s edtt
i, ſn,
1tg. Mn f
en. / 37
i,

N
naxineen
et dons N
let
Crnhut e
nreit,
eifenzplhmne

epe prole
ungr ,
Nttgnn

enallifß

erlit eſen

letis ſtnun
eag
,Uen in

e
2r in lltme-

4Nent, Al

;

nene: NMn

Al
4
ſer,vontmf

ſkeſti

% H
lituie
Virg. Non ignate malt miſeru, ſuccurrere diſceo.

hc-

ee

DlIMENSIONE. 29
G1 genitivus ſingularis par fuerit nomi-
nativo ſyllabarum numero, nullum
Orit incrementum, ut Muſa, muſæe: Domims;
domini.
Si longior fuerit, tum penultima geniti⸗

1, meg vji incrementum erit, gug in omnibus ca=
, fn Ce

ſibus utriusque numeri ſemper genitivi
quantitatem ſervat, ut ſermo, ſermonis, ſer-

moni, ſermones, ſermonibus, ubique o, lon-

gum eſt. Præter bobus ubi o, producitur:
quamvis in genitivo ſingulari corripitur

bovi,
APPENDIX.

ITer, ſuppellex, & compoſita, ex caput:
litterisps, finita duplici augentur in⸗

cremento. Itinera, ſupellectili, bier, bicipiti.
INCREMENTUM PRIMA
DECLINATIONIS.
A Inerementum primæ declinationis lon:
gum eſt, ut Aulai, Pictai,
Virg. Aulai in medio libabant pocula Bachi.
Idem. Dives euum, dives pictai veſtis & auri.
INCREMENTLIM. SECUNDAX
DECLINATIONIS.
E. I: U, incrementa ſecuadæ declinatio-
5 nis cortipiuntur, ut Miſer, miſeri, vir,
viri, ſetur, ſaturi,

Idem. Arme, virumaque canb. Trojæ qui primus ab

r,
EXCEPIIO.
. Iber

Kn. 16
Ibideme

Faſt. 3.
WÆn. 1.
Mn. 7.

MEn. 10

Iib. g.
Li b. I

B En, 30

antes, ut, Trabs, Arabs,

—

3e DE SYLLARAR LIM

IBer, iberi, penultimam habet longam, & Nnpar,1
ex eo compoliturn. Celtiber; cekriberi. ejatelt, ,
Lucan. Interea domitis Cæſar remeabat lberis eſnfll,

Mart. Vir Celtiberis non tacende gentibus. Ulue aln,

INCREMENTUM TERTLSEY uA
DECLINATIONlIS. mentl hen
A. uus ſn,
Incrementum lingulare tertiæ decli- W
nat ionis longum eſt, ut 0 ke
Vectigal, Titan, pietas, pax, calcar, & Aar. , i
Ovid. Concitat iratus validos Titanas in arma. . n iu
Virg. His pietatis honos? ſic in ſceptra reponit. G S
Idem. Pars mihi pacis erit dextram tetigiſe Iy. ii

ranni. un ann
r it d

¶ Orripe maſculjna in al Lar, ut Sal, anni· p nnten
bal, Amilcar. “ .
Par, cum compoſitis, hepar; cum nectare, bacchar. Artial. Aerg
Hic pas e mas, & anas, quei junges. Iärque, ju. M.
6 barque. MM 2pd 3
Virg. Vela dabant læti, & ſpumas ſalis ære uer e clci⸗
Silius. Annibalem Fabio ducam ſpectante per urbem. Ult kfeilu,
Idem. Cui ſæ rum arridens: Narrabis Amilcam lene
umbri. rõ
Virg. Pergameumque Larem, & canæ penetra.

lonctſ eute
lia veſtæ. “ ic,oi
— hiniihnſtet
EXCEPIIO II..
Tem Græca in a, & as; ut Poëma, ſtem.

Cnolta Mhen
ma, Pallas; & quæ confonantem habent

„ hi

in DiIAENSIONE. 31
herlonn Et tropax, Anthrax, Atrax, cum ſmiluce, climax,
elakin Hiu ajacem, panacem, colacem, ſtyratémque fa-
fentiag emque,
e enin. Atque abacem, Coracem, Phylacem, compoſtaque
TEhII nectes. L
NS, Juvenal. Stemmata quid ſaciunt? quid prodeſ, Satyr. 7.
bontice longo, Sanguine cenſeri? .
Virg. nſtar montu equum

re dettiet divinâã Palladu a te En. 2.

Tuificant,
A,1 Ovid. Nam modè turilegos Arabas, mod ſuſpi. Faſt, 4.
Titindiitil eit Indos. ““
in ſetnm Non excipimus Narx, quia Neutrum eſt? ut ſu

loco diximus, quamvi etiam apud Virgilium maſ-
rulinum legatur. =B
Vas, vadi corripitur.
0l. Horat. Serm. I. Ule dati padibus, qui rure ex- Satyt. 10

tractus in urhem e

,
exfran tei

Vas, vaſu producitur.

l
1

.—. 6., .
ule gyphax apud antiquos penultimam pro-
ſma ſi Propert. - vidti monumenta Syphacit. Lib. 3.
OQOvid. Poſtea lux melior, vincit Manſaiſ’e Sypha- Faſt. G.
nüſpecteteu „em. J
MAu. Claudianus, qui Cæſarum Arcadij &
Hlonorij ætate ſcripſit eandem corripuit.
n,6*α „a, & Ooaς, quorum poſterius
Latinis inuſitatum eſt, addimus propter
OII compoſita Nycticorax, & Archophylax, quæ
8, ufo/HKcoOrripiuntur, ut ſimplicia, quæ apud Græ-
omam cos ſine ulla dubitatione correpta ſunt.

6 Ma-
4 . 8

Lib.

Met. 4.

U., 8.

32 Pr svLABaRI4g
Manlius neceſſitate coactas Ardtophylace n iile
penultimà longâ dixit: Permeat Arctophylaca lamy n
petens per terga dracon. Sunt namque b huef
quatuor breves continuæ. (chlr n
Mſer ,aci: Oræcis corripitur.

E. “
E Incrementum ſingulare tertiæ declins. iinns
— tionis, breve eſt, aũ, (ts

Degener, atque teres, pulvi⸗ cum funert nex,grex, eu, , Nn

Ovid. Mile greges ili, totideémque armenta per Inn NMie
herbas paſcebant. yiin G⸗/
. . ,nitu ,
EXCEPTIO I. biei
(Enitivus enis, penultimam habet lon- en ennin
gam , ut, Ren, Réni, Siren, Sirent. K
Ver; & Iber, loenhle⸗ heres, mertésque, quiergue, n “
Lex, vervex, halec, ſeps, plebe, rex, inſuper halex.

Mart. Munera qJu! tibi dai locupleti, Gaure, ſenig “ D
Si ſapi , & ſentis, hæc tibi ait morere. “ Onin ,
EXCEPIIO HI. (e
ITem peregrina in el, ut Michaæl, & Græ. ( nefi
ca in er, & es, ut, Crater Rhamnes,tapet, zn /
Virg. Erateras magnos ſtatuant, & vina coronant,
Idem, ſimul enſe ſupelbum. ä C
Rkhomnetem aggreditur, gqur foriè tapetibus alti Inhout
Extructus, toto perſtabat pectore ſonmum. elag 0
Abr, & Ether ſequuntuz inerementum enc
nominum Latinorum. èèM ſue u
1, vel N. ir tg 61
1J Vel, V, incrementum ſi ingulare tertiæ ie
dechnatzonis breve eſt, t. ſfn nt, 6

. o⸗ 1 tng

A onlrkdstoNt. ;
8 Aliite Ordo, pugil cuymen, ve ſpes, cum ſanguine, prinvept.
1t Miili pe clam ys, atque chalyps ,pellex, ed ungito pokex.
unt mund Virg. India mittit ebur, molles ſus thura Suber: Georg. 1
chalybes nudi ferrum.
FXCEPIIO I.
(Enitivus inis, vel yhis, à nominibus
Bræcis penuktimam preducit, ut;
nſineteng Delphin, Phorcm; Salamis. V
6Ngut ANH Item. Neſis, neſidis; rzyphs, gryphis; Vibex;
vibicis, abſis, abſicis, glis, gliris 3 dis, lis, Samnis ,
quibus adde Quiriim.
. Virg. Orpheus in ylrvis, intey delphinas Arton. Felog. 8:
mim hi Item. Leomedontiadem Prumum Salamnina pe-
dren Daac tenttm.
eneigue,i Idem., Noctes atque dies pater atri janua

tertie decl

Eo. 8.

e EXCEPIIO II.
ianm N Omina ix, vel yx, lyllaba finita, penul-
tipmam genitzivi habent longam, ut,
II. Felix, maſtix, maſtigis ,bombix, bombicis.
1uß,ihAl Virg. Vivite ſelices, quibus eſt for. una beracta
ger, NetOAu jam ſaa.

,6uo ExCEDLIO iIll.

zire ſ, Sere ſer verunt biſttix; cum ſor nice 6 vaix.
, uugn — exendixque, Cilix, chœnix, nattixque calixq;
e ⸗ gen At ue alix Danaum; nectes Eridng, mi vein g,
tur mene dardonychi ſocistur onzx „ pyx hæret urrique:
Ei ſehces, ſilices, latices. Sit Bebricis antepé.
„. DEed brevibus junges, in gis, cum patius exit;
ſogulee phrix Phry gis eſt teſtis, maſtix, maſtigis amabit. Lib. 24
, u, Luc, Armenios, Cilicas que Jeros, Taurd:que ſubegi:
H c 2 Idem

Diti. n. 67

Lib. 3.

Libe. I12.

Nn. II.

34 prf SsYLLABARIIM
Idem. Nunc pice, nunc lliquidà regus, intendi

cerd.

A. Græcis uas n, as , declina- .
tur maſtiche, maſtiches, quo pacto doctiores

loquuntur.
Plin. Sed maſtyche quoque gemina eſt.

Dapid, ſi latinam decſinationem ei de-
mus, David, Danidis, videtur corripienda
penultima, ſi Hebraicæ quantitatis ha-
benda ſit ratio; Græci per jota ſcribunt
Nρπ6. Unde intelligi non poteſt, ſit ne
brevis, an longa, ſccunda vocalis. Quare (un

qui eam corripuerit, non recedet à fonti.

bus; qui produxerit, conſuctudini ſer.
Immlun
in

viet.

lncrcmentutn ſingulare tertiæ decli-
nationis, longum, eſt, ut,
Vme ,ſol. Telamnon, candor, vox, at que ſacerdos.

Ovid. Regia ſolu erai ſublimibus alta columnis.

ExXCEPIIO I.

RæCca in on, quæ in obliquis habent

alia, quæ uſu ſunt diſcenda.
Virg. Pulſant, & pickis lellantur Amazones ar-
miy.
Latini interdum n, litteram omittunt.

ut, Macedo, Macedonis: agamemno 1 Ae mem.

nonis

Statius: Conclamant Danai , fimulatque 4Aga.
memno volemten. Qux

/.

n Nſun,

Cene
nt,uu
ellee an
nn, MEluu
Rcorplm.
luun Mepr
A
n. El
n

em. Nr

Wi
re No
1 MMir, N
I non beun

lten necde
2

yi

unn Cen

ua

Un lun
ς „Corripiuntur, ut, Philemon,

Palæmon, Agamemnon, Iaſon, Amazon, & multa

edi
“ 6,0,
ain⸗
664
hſgn ln
Uinl nalen
P ihe

iſ

DIMENSIONE. 3 5
eje iſlslii Quæ verò per αενα ſcribuntur, lon-
22 ſunt, ut Simon „«gon, Sidon, Solon, & c.
6, Gechin Senoner, Vangioues „Lingones, Vaſcenes, Teu-
ocolin tones, ſive Teutonic, Bruones, penultimam
corripiunt.
. Lucan. Nos primi, Senonum motu, cimbrium- Lib. 1.
jonemn eide que ruentem, &c.
r Cortipien Silius. Et Clanu, & Kubico, & Seuonum de nos Lib. S.
nantitats nn mine Senæ.
fſota ſoidu Idem. Hic galeæ Senonum, penſatiqur mprolk

npotek,ſtn Aauri Arbiter enſis 5 ineſt.
1Ocalss O . Quare illud Lucantf.
ecebet 4 . Et Biturix longisve leves Axones in armis. Lib. 1.

nluetad e Et non Sarone⸗ legendum eſt.
Idem Lucan. In eodem. Vangiones, Batae
vique truces „ &.
Idem i in eodem. Pugnaces pickit cohibeent Lam-
gones anmit.
Juv. Vaſcones, ut fama eſt alimemtis talihui uß i, Satyre 15.
Produxére animas.
Juven. Queæ nec terribiles cimbri, nec Britones Satyr. I5.
I. uſquam.
in Britones Mate procdhuxit: Cum verere⸗ Brat. zib. II.

re tertistel
, ut,
arcle ſitt
1s Ate MMou

, uI, M cæ Britoni pauperu, & quàm.
anan Vectones, O habet longum.
2, Lucan. Vectonésque leyes, &c. . Lib.
gtur 4π Orion & £geon, 0, habent commune in 37
obliquis.

tetam onmi Virgil. Armatumque aure erccnſhert Oriona. En. 3.
menurl Ovid. Aut Helicem jubes Itrictumque Orioni Met. 8.
ernſem.
, miin Ori. Ageonæ ſun immanis terga Iacertis. Wet. 3

Cz; Claud.,

Proferp. 3.

Wlaud. in Rap. Hæc centam gemini ſtricte;

corripiunt o. Contra, ſi penultima nomi.

36 Pfä SYLLABARLIM.

Pgeonu enſes. 4
Statius. Audierat duros laxantem A. gæona nexus.
DE Difiyllabis.

X

cunt;, ut, Simon, Sidon, Solon. Excipe Sin-
doen, icon, Nemnen, ſon, Gergen, Canon, H-
Fien, pepon, Serymon, dæmon.
REGUI.- A II.
Penultima nominativi correpta, facit e,
longum in obliquis, ut, Talemon, Pelemon. Ex.
cipe Gerzon, Alcyon, Lycaphron, Artemon, quæ

nativi producitur, «, breve erit in obliquis,
ut, laſon, Philemon, Palæmon. Excipe Orien &
gaon, quæo, habent anceps; Citheron, Aris
Roh, Alqmeono, longum habent.
Gentilia brevia ſunt in obliquis. Excipe
Naſamon, Lacon, Macron, O)don, Vedton, Aron,

Centen, Burgundio, quæ o longum habent.

ENCEPIIO I..

Iknitivos in oris, à nominibns Græcis &

Latinis neutris penultimam habet bre⸗ l inen

vem: ut, Neſtor, marmor, ebur, corhus, quibus
adduntur memor, arlbor.lepus, & &+aς ουο
compoſita, ut, tripus, Item. Bos, compos, G

g Cun

lil
ſi,
Vi N 1
D,M/Ir

lf.

“ Cit kuen
DIIyaba penultimam genitivi produ.

(dpn

ſeler,

mte s,0t,

, Cu
Nt Cn
ſice
ig. Ed in
Aile,
vid, Ti
pn.
lien, Elne
nten
lehr, leun
Winbin⸗
uen,

Mee e
nNeye
y
lan Eu

— =

4 DMENSIONE. 7

eſhini Kriche
gemni iiß, Ovid. Qui licet eloquia fidum quoque Neſtor 4 Met. 13
.eon fen vincat.
Drol Virg. Sic vos non vobu fertis aratra bepes. In Epige

0s, oris, inerementum habet longum.
Virg. Conticuit, roſeoque hæc inſuper Ulicit An. 2.
14 0r.

Ovid. Pulchra verecundo ſuſfundens ora rubore. Met. 1.
iI FPXCEPTIIO HI. *
n. Lice —
Gen, Cehl (Orripiuntur etiam Cappadox, Alobrox,
præcox, & quæ conſonantem habent
I. ante s, ut, Scrops, PEithyops , Dolops, præter
orrepte Cchops, Cecrops, H/drops.
emnon tlennl. Mart. Caeppadocum ſc vis Antiſtius occidit oris, Lib. 97
Ruſticus, 6triſti crimine terra nocens.

on, lenH
henchma Virg. Hic dolopum manus, hic ſenus tendebat En. 2.
eritincie. Acthilles.
Lichene Ovid. Tela reponuntur manibus ſabricata« Cj. Mer. 17
Ps; Ctleg clopum.
et. Idem. Quippe Deum genitor fraudem, G perjuria Ibid. 144

IIIl quondam Cecropum exoſus, &c.
H Celox, celocis penultimam producit.
odice⸗ Varro in Bimargo. Nautæ remipagam moven
n, celeceem. D

onguanhe
) II. U.
niohnde II. Incrementum tertiæ declinationis; 3
Ptiname 2 breve eſt, uQx.

elen ie Dux; Ligur & pecur, intercut, eum præſule, turtur.
,& c1 Virg. Magnanimo ſque duces , toriuſger ordine Georg. 4.
ein. ,N gentis. N
„ Majes ,& ſiudia, & populos, & nree⸗ gicen,.
(E Cc 4 EX⸗

Nr, Ze

frugis frugi, & cæteri obliqui.
Eclog. 3.

1422 ſunt, ut, Quarum, haxim, ambabus, Res
rtum, rehus horum, quarum.

Virg. 41 Cap)s, & quorum melior ſententis menti.

38 Dk- SYILLABARUIM
EXCEPIYIIOD. .
I[Nterrogandi caſus, udis, uris & utis ab us ll, ven
recto penultimam habet longam, ut, pN- ſimtor
lus, paludis, tellus, telluris „Virtus, virttis. ui. Muntu
bus addenda ſunt, Fur, Furis, Pelux, lux *☛ .

Neni

Virg. Quid domini facient, audent cùm talia

fures? VENO
Tabul. Luce ſacra requieſcit humus , requieſcit
arator. WD
Redux, tradux, penultimam corripiunt, ut
Adux. (Ilunten
Virg. Namque tibi reduces ſocios, claſitmque re- cin
latam enentidri

Cornelius Severus. Seu quicunnque ile fuit Ae mllin
in extrema ina. üuulſt li
Traduce materia, & terris per proxima ſatu, IIknorm E
DE INCREMENTO PLURALL ulmhbe
NOMINI8. Ws ltun
Pknultima genitivi, vel dativi pluralis Wenumtn
numeri, dicitur incrementum plurale illimainen
cùm uterque caſus longior eſt nominativo Wun dſein
ejusdem numeri: ut Muſæ, Muſarum: Aml?, ſflbirnonn
amhorum, ambsbiu: Qui, quoruin, Juibus: Res, ſenenmn, t/
rerum, rebi
PREOEPTUM I. un w
E, O, incrementa multitudinis longa ,atan
ren
iii in
Ov. Càùm tamen à turba rerum requieverit harum.
Ad pos manſuetas porrigit ilie manus,

= E

det, .

4 DlIMENSIONE. 23
“ PRTCEPTUM II.

G utit d I. & U, incrementa muktitudinis corri-
ache 9 piuntur; Quibus, tribus, montibus, Lacubus.
htti, Virg. Montibus in noſtris ſolus tibi certet Amyn- Eclog. 5.
bele, OH G W

. Oyrvid. Premis de lacubus proxima muſta tuis. Faſt. 4.

Gent dn S
DE VERBORUM INCREMENTO.

G QIID SIT INCREMENTCM.
Nortigu. VERBI.
Okcunda perſona ſingularis modi Indica-
,dANGας. — civi norma eſt, ad quam verborum

incrementa diriguntur: eui ſi verbum ſit
ute e uale, nullum erit incrementum, ut
Amat, amant, quia diſſyllaba ſunt, ſicut Amas,
utit quæ norma & regula eſt incrementorum,
DIDMI nullum habet inerementum. Sin verbum
longlius ſit unà ſyllabà, unum habebit in-
Gdatin Url crementum, ut Amamus, amatis, quorum
wenumgn penultima incrementum eſt: nam ultima
eknorum hunquam dicitur inerementum. Si dua-
lumA bus ſyllabis norma fſuperetur, duo erunt
in, gltu incrementa, ut Amabitis, «mabimus. Si tri-
us, tria, Amæveritis, amaperimus. Si deni-
ML. que quatnor, totidem erunt incrementa;,
ttruund⸗ ut, Audiehamini. ”MMl
ren tlisn In verbis deponentibus fiagenda eſt vox
adiva, ad quam verborum incrementa
etui diriguntur. Ultima ſyllaba, ut modò di-
Ae n XNimus, nunquam eſt incrementum: pri-
n ſumne ma verd eſt, ſi norma ipſa ſit monoſylla⸗
N N X a ba

7

Pn. 1.

Mete 10.

dabunt;, dare: ob quam cauſam pronuncia-

Mn. 2.

Faſt. I

Wre 60

E,

ru, docerem, legerunt, ſarlera, lamberu, ſor.

DE SYLLABARIIM.

ba, ut, Dac, Fles. Damus, datis, dabam, dare, & N
cætera diſſyllaba unum habent incremen-
tum: eodem modo, femus . Hetu . lebem,
ſere 2 Erc⸗

PRACEPTCM. I.
A In omni verborum incremento pro-
2 ducitur; ut, Stabam, Stares, Properanus,
docebamus, audiebamini „ σ..
Virg. rrojaque nunc ſtares Ppriamique A X aleſt
manere.

unam.

EXCEPTIO.
Primum duntaxat incrementum ver⸗
2 bi; Do, das, corripitur, ut. damm,

mus, circumdamus, circumdabunt, circumdare:

Venundalo, venundare „& cætera penultim
brevi.
Virg. Hu laetymit vitam Aemu . niſereſima

Altr.
Ovid. luſſi t & ambitæ cireumdare nie tere.

PRFCEPTCUM II.
In omnibus verborum incrementi;
producitur: ut, ſtebam, rebar, laceré.

heri i in futuro.

D

Cunn

B

“ uneydn

irher
oonlent,
n heist

ſenns

1gi. ehen

R Mn.,ͤll hen
Ovid. Serius, aut citis metam Properamus 44
yis Luar

Htiln

Piiege
unu ie
Me, Merere
NN
ie ram,
ncperen,
in, eee,
ftcdum;
ommti .

Rn
nit

e Clincet
l l en

Ovid. Flebat Miſtæus, Judd apes eum Hirpe, retat.
Viderat inceptos deſtitu: e favos.
Virg. dic equidem cort ham animo nretarger fuu.

YZam.

*

s ri
it nan na 1 1

4
4

MAN DIMENSIONE. 4½

Aaben d Wart. Pedale, Lucano cam ſie Lacereris ab urſo„ L3u 1.
ent inckeſen Luam (uperes pennas nunt aeiſe tuas.

S EXCEPTIIO I.
Ante r, breve eſt in quovis præſenti,
¹) & imperfeéto tertiæ conjugationis,
l ut, Cognolcere, legetem, legerimus, legeris, vel
teres res legere. Reris tamen vel rere Droducitur .
ut, loquereris, proſequerere.
nnimigu t Virgil. Incipe parve puer riſu cognoſcere matfenm. Eclog. 4.
Mart. Illud, laurigeros ageres cum Iæta triumphos.

eian ihnin Hoc tibi Romæ caput, cum loquereris erat.
Ovid. Taxntane te fallax cepere oblivia noſtrti. Triſt. 3.
0. Aßlictumque fuit tantus adire timor.
lcretdendinme Ft neque re ſpiceres, ne ſolarere jscentem; .
tar tin Dure, nec exequias proſequerere meas?
nſamtolm EFExXCEDPIIO If.
Nhunt, ◻Ante ram, rim, ro, corripitur, ut;
Cetena denli . Amaveram „amaverim, amavero: Feceram;

fecerim, fecero. De cæteris perſonis idem
nmn, ie elt judicium; Amayeris, amarerit, amaveri-
mnmnus, amayeritis; Fecerimus feceritis.
ßtdare llndA Ovid. Fecerat Axiguas jam Sol altiſſimus umbra. Met. 3.

MI. EXCEPTIO III.
rum inein, Bhrs, &bere, futurum primæ & ſecun-
ela, ic dæ conjugationis ſemper corripitur,
Geni, eiiin ut, Celebraberis, vel celebrabere, mordeberi⸗ 2
e vel mordebere.
rluufiſe Virg. Semper bonore meo, ſeinper kelralere 4. X 8.
nis.

lnn 1 Ovid. ru cere leſenda, gMuamyis nordelere di. Tiſt 3.
4 4

4 pr. SYCLI. ABARM.

antęe runt ſyllabam pro ſuo jure inter-
dum corribiut 5

APPENDIX. gi,

POẽëtæ in prætero indicativi, e, litteram

ni

lns aprete

Eyiſt. . Virg. Obſtupui,ſteteruntqne come, & vox fau. Wlunu,
e I: .

1, cibus hæſite
Lib. 8. Horat. Dij tibi divitias dedsrunt „ artemque
. fruendi.

Silius. Terruerunt pavidos accenſa Caraunia nau-

ſi Mt A

ninut,ent
A
mporacor
N rufn

PRXCEPTUM III. wenm n

J In quovis verborum incremento corri.
² pitur, ut, Linquimus, amabimus, audieba.
En 3. Virg. Linquimu Ortygiæ portus, pelagoque ye
J lamus, S=ð

EXCEPTIO.

petivi, Et primum incrementum quar-
tæ conjugationis, ut Ibam, Ibo, Ito, ſubimus.
venimus, veperimus, præſentis temporis.
En. 2. Virg. Ceſſi, & ſublato montem genitore petiri.

En. 6. Idem. Tu ne cede malis, ſed contra audentior ito.)

. 3 Idem. Iungimus hoſpitio dextras, & tedta ſubimus.

Hæc etiam i, longum habent, Nolito, mo-
lite, nolimus, nolitis, velimus, velitis Fmus, fitis,
ſimus, ſitis, & quæ ex ipſis componuntur,
ut, poſimus, & c.

Ale:, . Ovid. Et documenta damus, qus ſimu⸗ origine

nati,

—

G Apdiaterr⸗

Mlolimtecent
neceenitn
ſe,karurdtn ver
le longon en
(ASi ſes, D
iti, Nylabam

PEnultima præteriti in ivi, Ionga eſt, ut, c. ohon

lnic tecitan
ulctonbos

Mäce
metonnit
tater ,
i. Cnn
le,
n etbanni
Pſtur er

Idem

9

N DiMENSIONRLE. 43

dem. Si qus, ut in populo. qui ſitis? & unde?
i,e,Ien regii at.
O jute ing APPENDIX I.

TNus ian præterito penultimam corripit,
1e, 6 αTI ut, Venimus, veperimus, comperimus.
Virg. Non nos aut ſerro Lybicos populare penates

De Pont, 4

Xhelle

„ Ao Venimus, aut raptas ad littora pertere pradas,

H APPENDIX I.
Empora conjunétivi modi ſyllabis timus,
& ritis finita habeantne penultimam
IIl. brevem, an longam. „9
en⸗ m Graemmatici certant, & adhut ſub judice lis eſt,
atin aOn ſolùm recentiores, ſed etiam veteres.
AHiomedes enim docet, præteritum breve
Eſſe; futurum verò longum, Probus utrum-
, i que longum eſſe affirmat. Quare cum
verſus facjes, Poêtas optimos imitaberis,
qui ri, ſyllabam modò corripiunt; modò
0 producunt, prout verſus poſtulat. Sin ti-
nui aliquid recitandum erit, ne ſermonem
emeltunides auditoribus, conſuetudini regionis
lln,,1ervies.

tenpo=l,
e PRECEPTIM IV.
un⸗ ulme () In verborum inerementis ſemper pro-

12 6 ted qucitur „ut, Facitote.
õ Cumque loqui poterit, matrem facitote
h,veltife⸗ ſalutet. H

conom PRXCEPTUM V.

U In verborum incrementis ubique cor-
d14 , ripitur, ut, ſumu: ,poſumus, polumus „

„

Mer. §.

Epift. I:

Ibidem, Idem. Si patriæ volumus; ſi nobis vivere chari;

vel ſecunda Iyllaba occurret, tum ad præ-

ſi, ubi diligentius réquiſieris, non appa:-

noréque poſſis eam indagare. Pingamus

an longa. Invides, inyidet: Vides, ut accen-

Pepehenci
analogt
nili/perbie
DE PRIMIS ET MELDIIS. ((aihli aͤe
S Vlabæ aut primum, aut medium, aut ni,
ultimum locum occupant. Quæ ad.
huc dicta ſunt, præcipuêſpectant ad pri- J Un
mas, & medias cognolcendas. Exaudipe-
vinige, exemplicausà, primam longam ha- nadie
bet poſitione, ſecundam diphtongo, cæ. manchin
terarum trium cognitio ad verborum ine aum zn
crementa ſpectat. Si quando erga prima eul
IRld, N,

eles n ones

44 DF SYLLABARHIM
Horat. Nos numerus ſamus ,& fruges conſumere
nati.

cepta illa univerſa confugies, tum ad no- n
minum, & verborum incrementa, in qui- un len
bus tanquam in ſedibus, ac locis quibus: iinn
dam iyllabarum dimenſio latet, quos pa. ſt
atos, & expeditos habere oportet. Quod "“ uu
8 ahmialen
ruerit;, experite, num pronuntiatione, te- (worum pe
lnt, ſellu
antepenultimam verbi invideo, quod qua: dkkiaio
tuor ſyllabis conſtłat, tibi negotium facel- ſlebren ti
ſere; excogita, quo pacto triſyllabum,

Ene E reii
atqueè ita accepto cognolſces, sitne brevis, i ctb
Ells, n
tus ſyllabæ brevitatem aperuit? Idem in
Verbis Peto, paro, Iaquor , & ſimilibus, quæ
ex duabus conſtant, faciendum eſt, qut an cigene
teum ſyllabarum fient, i ptæpoſitiones ad ninlape h.
hune modum, epeto, camparo, alloqusr. SHr
H Daes

*

N DHMENSION. 4 ʃ
1ger lonſiiin Deprehenditur etiam ſy llabarum quan-
titas analogià atque ſimilitudine. Scis
pinen ihn Amabilu, verbi causâ, ſecundam ſyllabam
habere longam, dices Jormidabilis, befdetrabilu;
EDIIS. lacrymabili, & Cætera eidem ſimilia tertiam
medium V
n. Quni

producere.
Compoſitio etiam & derivatio, de qui-
erctal bus ſuprà actum eſt, Iyllabarum brevita-
(as. PEraude tem, longitudinzmque detegunt.
mione Quda ſi his omnibus adhibitis remedijs
hæfſeris, ne animo concidas: ſupereſt poë=
tarum autoritas, quà ſuas præceptiones
Rioceft falelunt Irammatici. Ignoras Meta, exem-
et tin ſ bi Sratid. Lo, Kruce⸗, habeantne primas
H longas: ungues artodentl, ca-
“ Pürqhue perfricanti, Horatius opem fe⸗
i Qui Kudet optatam curſu coutingere metam.
“ G Malta iulit, ſetitque puer, ſudapit, & alſits
“ ſcne QAue cuùm ita ſint, quàm plurima carmina
Gnina, obrimorum poetarum memoriæ ſunt
, inn mundanda , Vertus ſepiflins ſcribendi:
le, Naig aal uetehatio malt facilis & certius
negotiifnit Tn dr rationem docebit, quàm de
ices Nun er us; quâm à poëtis ſeripti fuerint: in-
te etercum alij. pro alijs teſtes proferuntur.
n ihn Quæ prceptiones ne nos in errOrem in-
Icnli ducant, dipgenter cavendum eft. Citan-
nd eur enim ſæpe Poëtæ, aut recentiores,
Dtepoſtaut vetuſtiotes, quàm ut eis fides haben-

iphtongo
Verborun

4, d

Pre L.

Mr. S. Idem. Triginta capitum ſœtus enie aebi.

privatas præceptiones tradere in animo

vatque ipſe ſummà curà, ac ſtudio poé.

non ſolùm otioſi, ſed etiam dociflimi

46 Df SYLAABARIIM.

da ſit. Cæterorum teſtimonia lnon rard mmchn
depravata, ac corrupta proferuntur. Wynt

19 D
ſii
io Mune
n.
Et. Achere
ufe.
Eeih Lenteng
d,
MrE
,
hen lult⸗
nin
l oonnun
1 n mn

Quare cui de primis & mediis ſyllabis

erit, ſecum cogitet, nihil ad hunc diem
de ipſis à Grammaticis traditum eſſe, evol.

tas omnes claſſicos. Nam lſi ijsdem te.
ſtimonijs contentus erit, quæ ab alijs al-
feruntur, ſæpe numero falſum fuiſie ex- 8
perietur, ſed hæc pæne totam homi

tam requirunt.

DE ULTIIMIS SYLLABIS.

Sllabæ, quæ ultimum locum tenent,
partim poſitione, ut, Prudens, Præcox,
partim diphtongo, ut Muſæ, partim D

Ann.
vatis præceptionibus bnoſcuͤntut; e lſie
quibus nunc agendum eit. 4 2?è?
CUltiſe
A Fimita louga lunt, ut, Memora, tontr⸗ inſiu,

9 ultra, ante«, triginta . Musdkfaginte, . Jqui
quagint«, &t.
Virg. Muſa mihi cauſas menora, quo numine laſe.
Idem. olus hæc contra. Tuus, 6 Regina, gui
optes.
Explorare labor, mihi juſſa capeſſere fas

EXCEPIIO. .
COnbe, Eja, ita, oſte⸗ uia . item t

C. DIMENSION. 47
Dhia aontar omnesin 4 ut, anc hora . vela, Præter a bla-
Profenmm tivum, ut, de prora, & Vocativos Giæcos,
mediis leur 5 nex, 0 Atla;, Calcha; Palla.
dere in in Valer. Flac, Eja per ipſum Scande age, & adyer. Lib. .
tum eleet V irg. Non ita me experti Bitias, & Pandaris in- En. 11.
ac ſtncen Se “ä
nl isten⸗ dem. Anchora de prora jacitur, ſlant littore En. 3.
X 1b al buppes. tidem,
lan iſeeldem. Tendunt vela Noti; fugimus ſpumantibus bidem,
n Cociim dem. Non hæc 5 6Palle, dederas promiſſa pa- mn. ir.
„ dem. Quid miſerum, Emnea, laceras jem parce En. 32
6LLD ſepulto.
Contrâà nonnunquam corripitur.
bein t, Manil. Chntre jacet Camcer petulam diſtentu b
ded in epuan. 2’

e, ll Waler, Flac. Conttà Tattaren Colchu ſpumare Lib. 8,
nolelmnn. veneni⸗
Comträue lethæi quaſſare ſilentia tami
e. Perkat,

t,Menm“ 'ltta, fruſtt *, apud veterés, Claſſicôſque
cſhorteiprachucounrtrr.
Juven. VlIrra Sauromatas fugere hine libet „ & Satzr. 2:
g nnl. . Lleen te n Oer nen. „ “ “ .—
u iNi irg. Me quid inexpertum fruſtra moritura re- n. 4,
indldass. = S
Manlius. Triginta corripuit.

Sate eoer tyiginta Juadrum partes per ſidera feddunt.
. . Rbenmius Fannius de ponderibus, & menſuri,
4, lent Kregints quoque corripa.
6 0 4 caur.

4⁸ DE SYLAABARIM.

Cecropium ſupereſt poſt hac docuiſſe talentum, mn, fl
Sexaginta minas ſeu vis, ſex millia drachmas. en en
Nonnulla Græca nomina caſu nominandi produ. ,N
cuntur, ſed Jere cæſuræ beneficio, ut Nemea, Ie- ie “
Lib. géa„ Male 5 Amalthea. Phlerahl
lbidem. Stat. Dat Nemea comites, & . eunte
Ibidenu. Nec facili Nemea latas e volvere vires. “ ſſt,
In codema, Non tege«, non ipſa dea vacat alite velox W

Baſt. 4. Quos Pilos, & dubijs Malea vitata carinn. M
Oyrid. Nais Amelthea Gretæâ nobili ldia (literi
GSraca item nomina, de quibus hit gitur, ma.) ſie, l
ſculina ſunt in as, primæ vel tertiæ Leclinationu, ig, Mir
Libe I0. Sneas, 95 Enea, Virg. En. vigilaſne deumgen., ſon
Enea? vigila, & velis immitte rudentes. n bin hnn
Met. 4. Ovid. Teripus Atla veniet, GMc. ulum
Illud Virg. Conjugio Anchiſa Veneris dignate elelez ie
ſuperbo; non huc ſpectat: a, enim breve eſt, ſel
producitur cæſuræ beneficio, ut in ilo ejusdem: poccoen
En. 3. ipé/ eo, manibus hominum beriſſe jurabit. einani
3*² WNeque Anchiſa à nominativo Anchiſes, ſed Anchiſe .
Fi: Veteres enim, ut Quintilian, docet: iſ, 1,
Lib. 4. — .2 e Sõ Nlle:
Cap. 7. Æneοα, Anchiſe dicebant, redo caſu, pro nes,
Lib. 8. Anchiſes, ut ſuprà dictum eſt. Hinc Horatius
Atrida, pro Atrides dixit, .

n in iiſ

7 H UeA ,,
Sermo 3. Nequis humäſſe velit Aicem Atrida, vetas 3 cu? W
Satyr. 3. videsne Atrida ultima breyi? Velit, in eodem car. il M nu
Nupkont

mine ultimam producit, propter æſuram; & eodem
loco, quo Anchiſa apud Virgilium, qui more vete- il, n i
eMo. 8. rum Anchiſa P, ſolet declinare. Tum ſatui An. nnit

hurie

Lib. 7. chiſa deledtos ordine ab ommi, ſi Græcè declinàſet,

dia iſſet Anchiſe, ut Priſcianus legit. En,
Halleiujah ultimam spud Helræss habet l e

A. onIENSIONE. 49

un
ſ⸗ tan long A4m „ ſenbum enim Per Laneks⸗ lor *e), „ a,
,1 ininun eſt, ſi Prudentio torripitur.

Amen reddidit, Alleluja: dixit.
Hendecaſllabon eſt; metiuntur emm Græ-
ei & Latmni ſeæpe Hebie verba potih: Græcis Lati-

iret
en ſtne Lariſ⸗ 5 ua Hebraicis,

alne pele
G4 , E, in fine.
bltlilii E Uiteri finica corripiuntur, ut nate,
hiAI²—9 fuge, ponè, acilè, ene, nempe.
ti kelliriie Virg. Heu fuge nate Dea, reque his, ait eripe Lib. „
lilaſe i Mammi.
itte u Idem. Pene ſimul tecum ſolatia rapta Menalca. Eclog. 9,
. Martial. Lege nima duràâ conyvivam ſeribere verſiu. Lib. 9.
Aent Cogis Stella; licet ſcribere nempe mmales.

nin a⸗ EXCEPTIO I.
leei "PRodcuntur omnia primæ & quintæ
eriſi, . declinationis; Anchiſiades, 6 Anchiſtade,
chiſes ,t Call ope, re, die, & quæ inde oriuntur, ut;,
n, “ Zuue, bodlie: quibus adde, Fame, Cete,
4 Tem
Hichu ieg. Tros Anchiſiade, acilis deſcenſus Aperni. Ko. .
ldem. Ves 6 Calliope precor adſpirate Canenti. .n. 7.
mid,,u Mart. Non penmias quare tam longo tempore Lib. 16.
Blt,NA ommam,
N/1 ucan. Aut bodie Pompejus erit miſerabile Lib. 77
n, NiNi nomen.
. aſe Virg. Obycit ille fame rabid, tria guure pan. Ln. 6
GradAnW. dens.
l. Korat. Et genus &, virtus 1ſ cum re, pilior Kermoa:
4 iu alga eſt.

Epift, 2.

Lib. IOe⸗

Triſt. Ie

Mex, 2.

Epiſt. 1.

Sermot.

