2. DeFjnib. Cicero: Eorum eſt hæc querela, qui 5 ibi cari
ſunt, ſeseque diligunt. Idem de Nat. Deor.
lpſe ſibi diſplicet.
Et accedente altero verbo. Ut: Marcelu:
te, Cæſar precatur, ut miſerearu ſui, ignoſcas ſibi ſe
in fidem tuam ſuſcipias; ne ſe hoſtem, exiſtimes.

Cic. in Orat. Ne ipſe quidem ſud tantà elo-

quentiàâ mihi per ſuaſiſſet, ut ſe dimitterem. Ildem
pro dext. Koſc. Hunc ſibi ex animo, crupulum
qut ſe dies, nocteque Itimulat, ac pungit, ut eyela-

i,

ntölruif

—

, Aui, G

APbk)

1. Unptn
dente zlero
ſerroeie 6
rut epn er,
eirol
in teenit
ne eſe

nuotor reci⸗

WKZl lolet,
1 ihene A hu

iin laet it

,6t,

II lime

4 iliamns
eror rcpr⸗

ſreigni, 4

n, Ci
emn .

(Cao Naber

l Crlr.

emt unlen
flin
Ron

leſptooo
Derlona r
1

LIBER I. n1

7s,voftulat. Idem Att. Qui eiam me petierit, Lib, g,
ſtf * ſeeum, & ayud le eſem quoridie,
1

h APLPENDICES TE KTII
i gng N GENERIS.
I. (Ituntur aliquando ſcriptores, acce-
dente altero verbo, demonſtrativis, pro
reciprocis. Quint. Neque ignoravit, quæ mna.
nerent eum pericula, pro ſe. Econtra, Keci-
procis, pro Demonſtrativis. Cicero. Non Pphil, 25
enim à te emit, ſed pris, quàm tu ſuum ſibi ven.
deres: ipſe poſſedit. More Græcorum.
II. Quòd ſi duæ tertiæ perſonæ interpo-
Au nantur, reciprocum plerumq; ad priorem
bi tieſe referri ſolet. Cic. Att. Scripſit filius, ſe idcirco cap. I5
ns il profugere ad Brutum voluiſſe, quòd cùm ſibi nego-
gul. tium daret Antonius, ut eum Dictatorem efie-
IIII. Utimur & Sui, ſibi, ſe, vum interce-
cümm dit obliquus tertiæ perſonæ, ad quem re-
. fertur reciprooum. Ut, Vides hominem cæden-
lget h⸗ tem ſe flagris. Audio, anum tuum non eſſe compotem
ſui. Suſpicor, Ciceronem iniquo ani mo tuliſſe con-
l, liſti emptum ſut.
NA Cicero Habetu Aducem memorem veſtri, obli. In. Catil⸗

tili gr

ilas fen
l iſt gi

Dee. 25

A 4
Ua,noht
zleſtefn

tum ſui. Cæſar. ad Cic. Nihil enim malo, quùm Epiſt. 9.

. Urret & me mei ſimilem eſſe, & illos ſui. Quintil. Tu Ad Atr.
ilnſtußiprimò docuiſti filium ſibi non parcere. Dec. e
,A RECIPROCCM SCUS.
1 * Eciproco Suus, utimur, cum tertia
Utgenl perſona tranſit in rem à ſe poſſeſ-
ne ,ſadne S r
gin Ut, Cicerorecordatur Tironu liberti ſui: dul-

IIz CGR.AMMAT. INSTIT.
get liberu ſun, deſendit ſuos clientes; ſeripſit bane
epiſtolam manu ſua Cicero in Verr. Ajebat mul-
ta ſibi opus eſſe, malta cambus ſuis., Idem de
Orat. Si feræ partus ſuos diligunt, quà nos in li-
beros noſtros indulgentià eſſe debemu?ꝰ
Et accedente altero verbo. Ut, Timet

Pompejs, ne à ſuis veteranis deſeratur: Rogat te

Lib. 3.
Lib. 2

Cæſar, ut ſuas partes ſequæris.

APPENDIX PRIMI GENERIS.

Utimur præterea reciproco Suus, cum

Lib. G. . . „. 2 : . . M . 4 —
res po ſleſſa in poſſeſſorem tranſit. Cicero
Attic. Ium ulciſcentur mores ſui, Idem ad

Auruſp. Sua con ſcio riſit homi nem. Idem pro

Lib. 10., seſt. Hunc ſui cives à civitate ejecerunt, Idem
Att. Indulſit illi quidem pater ſuus:
APPENLDICES SECUNDi
GENERI.
I. Utimuf etiam Suus, cum additural-
ter obliquus tertiæ perſonæ, ad quem re-
fertur poſſeſſio. Ut, Percuſſiſti ilum gladis

ſuo, Terent. Adelph. Sas ſibi hune glado

jugulo. Græco?ummore.
II. Cum Suus, eſt Subſtantivum,; nemo
fete locò ejus utitur Genitivisillius, ip-
ſius, ejus. Ut, Reperi eum cum ſuis , ſi ve imer
2. 6 Fiuib. ſus1. Cic. Queæſivit, ſalvusme eſſet elypeus, eum ſl.
vum eſſe flentes ſui reſpondiſſent 5y rogapit, Gt.
Item cum ponitur pto proprius. Ut, De hes
re dixæi ſuo loco: veſeram hæc omnia ſuis locis.
APPENDICES TERTIII
GENEKIS. .

Fuif
Cerocell
mn ſi
ſpo deler

Il Nonn
lCie Att
, G ſu
Uudum. A
uns,pon
nnmrſeen

Pitan

öonn

ſent.
e,de
ſug ue
en inanbela

Ranſiti⸗
ttimpr
Unitunt,
innn, nig
lan giel

nileilgma,
ſtionh
(ogefin
nſſtant,

„

II.
Ceiſtton
ke ſelan

gui inl
e
d. Ut,In
fatt. Mit

GENI
6 Sul,
ranſit, 0
ſi. Iien
ten n
ſeietun
a
ECNN
8

cum D

4, 1 glen

rtuſciiie,
ſini

ſkotſn
itivöln

un ii

M
ens nic⸗
ohuit
tmnm i⸗

l8.

eſſet & apud eum Sulpitius ſedefet: Antonius au⸗

B

LIBER II. 122

I. Sui ponitur interdum pro Suus. Ci-
cero de Univerſ. Imitantes genitorem, & effe-
Rorem ſui. Tbidem: Ita ſe ipſe orſumptione, „
ſemis alebat ſui.
II. Nonnunquam ſuus uſurpatur, pro
18. Cic. Attic. Nan deſtiti rogere, & petere meâ

caas4, & ſuadere luâ, quod non temerè imi.
tandum. Kurſus interdum Is, aut Ilpſe, pro

Suus, ponitur. Cælar: Ea ferie moleſtiſſimè 2. DeCiy.
bomines ſolent, quæ ipſoram culpa contracta ſunt.

PREPOSITIONUM CON-
SIRICEIO.

VIErba abſoluta, & intranſi? ziva præpo-

1.
ſitionum beneficio in caſus tran- 39

leunt.

Cic. de Orat. Cùm etiam tum in lecto Craſu Lib. 5
9 1
tem inambularet cum Cottæ in portica, tepents 6d
9. Catulus ſenex cum O. lulio fratre venit.

Ranſi tiva, præter proprium caſt um
etiam præpolitiones cum luis caſbus
admittunt,
Cioero de Amicitia: Nihil eſt amabilius
virtute, nihil uod magis aliciat homines ad dilti-
gendum quippe cum propter virtatem, & probita-

tem eos etiam, quos nunaquasm vidimm, goocem⸗

modo ditigemnak,
VErba compoſita; ferè caſum bpræpo- iIn.
ſitionis habent.
Cic. de Finib. Cur ipſe Phytagoras & gyp⸗ Falſt, Fe

P fum laſtrayit, rerſcun Magos adyt? Idem

a

12 4 GRAMMAT. NSTIT.

1ib. 3. ad Q. Frat. Cùm ſubitd bonus nperator noce
urhbem boſtium inpaſiſſet , in ſenatum ſe non com-
mittebat.
Lib. 3. Et repetitâà præpoſitione. Item in Ver.
P hiipp.1 1, Cæteri hæredes adeunt æd Verrem. Idem in An-

ton. In Galliam inyaſi t Antonius, in Aſiam Dole⸗

bellæ, in alienam uterque provinciam.

compoſita ex præpolitionibus, A, 4, Ad,
Con, De, E, Ex, . Idem de Amicit. Tu H
Lib. 3. 4 me animum parumper avertas , Læ hum loquis
ipſum putes., Idem ad CF rat. Abduco equidem
me ab omni veipublicæ cura.

APPENDIN TERTII GENERIS.

Icero ferè invadendi verbo utitur re-

petitâ præpolitione. Adſpirandi ver-
bi elegans eſt uſus, cùm conatum quen-
dam contentionémque aliquò pervepien-
di, atque alicujus rei adipiſcendæ ad-
Gignificat, efferturque negatione, aut
interrogatione., Cicero in Brut. Ex bellcs
laude nemo adſpirare ad Africanum poteſt. Idem;
Qud enim ad meam pecuniam Me inynt⸗ .
adſpirat?

CASUS PR EPOSTFTIONUNM.
4. Ccuſativo ſerviunt: Ad, apud, ante,
adverſus, vel adverlum,cis, citra, Cir-
citer, circa, circum, contra, erga, extra,
intra, inter, infra, juxta, ob, penes, per,
pone, poſt, prope, propter, prater, ſecun-

dam, upra, ſecus, trans, ultra, Nerſuszulg
1

Hanc repetitionem amant multa Verba

Cſcero
tlann lne⸗
ldem
ſltucn
Cij/en,
pltere n
, Mture,

ADPEN

Verlus⸗
Attie, pen
vulolt, Ci⸗
Myen n

uin grien

Blativo
cumxo

oculal
V rd N 1
ien aſue⸗

l. Teren
inu un
n pli ſl
Mrielnli i

XI
inugre
Rlenr t

ſtent, Sne
At,
lelur, Cal
ur, Utenig

Dnſngrh

r. LIBER I. r125
eran A Clicero in Brut. In pratulo prepe Platonu ſa-
ſemm tuam conſedinmiu.
B Idem Att. Secundùum te mibil eſt mihi amicus
emin e ſolitudine. Idem in Verr. Erant acceptæ pecuniæ
dennu „ Cajo Verrutio, ſic tamen, at uſque ad alterum,
n ſu r, litteræ conſtarent integræ, reliquæ omnes eſſent

nn. in litura.
Cmultaſet

8,4,ℳ AbPPENDIX PRINMHI GENERIS.
miit u Verſus, ſuo caſui poſtponitur,. Cicero Lib. 16.
,EE Attic. Verti me à Minturni Arpinum verſus. Lib. 4.
e Sulpit. Cicer. Ex Aſia rediens cum ab SBgina
Megaram verſus nayigarem, cœpi regiones circum

GENI ciτα proſpicere.
ABlativo gaudent, A;, ab, abs absqur, 11.

erbo rket
D cum, coram, clam, de, e, eEX, Præ, pro,
aNus procul, palàm, ſine. Cicero in Pilon. Mihi
conatunt

verò ipſi coram genete meo, propinquo tuo, quæ
gadene icere auſus es? Idem Att. Paulo clam z eam Lib. 15.
Ciplten vidi. Terent. Heaut. Præ iracundia, Menede-
egatn, me, non ſum apud me. Livius; Rem crediori pa- Ab Urb. 2.
5rn. b am populo ſolvit, Idem; Hanld procul okceſi Bel. Mac. J⸗c
Uun ſolu redeundi in caſta tempu⸗ erat.,

, . e
,* AppkNLICES PRIMI GENEERIS.

ld T Enus, quemadmodum Verſus, poſtpo.
nitur, atque ferè patrium caſum de-

e, ſiderat, ſi nomen ſit multitudinis. Cicero
a,e in Arato. Et Cepheus conditur ante Lumborum
od, Ge tenus. Cæl. Cicer. Rumores illi de conutijs Cu- Lib. 8
am⸗ marum tenus caluerunt.

ulne, en Sin fingulare ſit nomen, Ablativo gau.
I

4 det,

12r6 GCGRAMMAT. INSTIT.
6. Bel. pun. det. Livius: Adeò nudaverat vada, ut alibi ums (oſonfe
bilico tenus A ua eſetalihi genus pix ſuperaret. atmy-,

A, Ab, Abs uikan
2 * 2
A Conſonantibus præponitur. Cicero,Tanm

Anſeita,
2 in Ant. Antomus a 4 fronte, 4 tergo, à later

Phili
hifppy. 3. inneſe n

nrnrnibus tenetur. Ab., vocalibus. Idem Att. Ca.
Lib. I. ra, & eſice, ut ab omnibus & laudemur, & ame. ſer
mur. Et nonnullis con lone ntibus. Idem hyere
Lib. Le proO luent. Ab nullo ille liberalins, qudàm 4 Cluens inieng
tio tractatus eſt. Idem Att. Rex ab ſenatu apel⸗ Guſenol
latus eſt Præcipne L., R,J, Ut Al Legit,; ſeuden;

ab Romanis „ ab love. e een
Abs, T. interdum Q. Terent. in And, õ
0 Dare Ane contemnor abs te Idem Adelph. i e
Aotguent⸗ homine beneficium accipete gratum eſt. ſufen
IN, SUB, SUPER, SUPTER. e in
Cer!

IN⸗ ‚ Suh „Super, modd acculativum, opzeſet .
modò ablativum, Pro Varia ſignifica⸗ Cum fer
tione poſtulan. 1

Invect. ¹. In cum verbis morus, accuſativum,
amat, Cicero in Catil. Eggredere ex arbe Olher arnl
Catitins ,‚min exilium proficiñſceerr. oni Sube
ltem pro Erga, contra, ad, pro, per, Ut, Connmotdse
Brutus fuit pius in patriam, crudelis in liberet, unt leien
Olera & piſcicmos minutos fers obols in ænam, eCenn
Commodavi tibi librum in horam, diem, menſem, y hi alfe
Inrvect. I. annum. Cicero in Catil. cieſiit in lierſaguſdt lemeunl
hoſtium numerus, Cn, Detele
Cuùm verd quies, aut aliduid beri in lo⸗ ſgleſeler

— co ⸗ ſher ile ir

LIBER lJ 137

Ndis co ſignificatur z ablativo gaudet. Ut, Sum
at, in femp o , Deambulo in foro, Idem Att. In haæt Lib. Iv.
ſolnudine taree ommum colloquio,
Ge „ Et cum ponitur pro Inter. Cicero de
li Ami itia; Hor primum ſennio niſi in unis cmi

uſitiam eſſe non poſſe.
em Ae 4
UB.

6 1 E; e4 .
el. Olb, fere accuſandi cCalum poſtulatpro
e circiter, per, pauld, ant, Denidue
Cum tempus adſignificat. Ut, Suß veſperumn;
4 “ ſab noctem: ſub lucis ortum: ſub idem tempus 1. Bel. Cive
vyec geſia ſunt, Cæſar; Pompejus ſub nodtem 2. Bel: .
s niresſnir iius duedesſtu inen eettst
Pete Pug „ ldem Pro volt. Cicero Planc. sub eas lin
teras ſtatim recitatæ ſunt tuæ, Et cum verbis
Ss wotus, Ut, Nix ſub aſpeſzum & tactum cadit.
Licero: Niß ike ſub ſcalas taberng librarié
celgin conjeciſſeet.
ain Cum verbis quietis ablativum petit.
Virgil, Er ſi quid ceſſare potes, requieſce ſub Eclog. 4.
umbræ, Cicero, Sub nomine gacis bellum latet. Philipp:
, Deläc. SUPER.
gelet lper accuſativo ſervit, cum præpoſi.
tioni Subter contraria eſt, maxime
rone cum motus ſignificatur. 2
ut Ir, Sedeo ſuper Saxum; Tegula cecidit ſuper
,Aht 6eut. Cicero: Demetrius ſupet terræ tumalatn I, de leg.
Hetn noluit quid ſtatui , niſi columellam.
Crile Irein cum ſignificat, Imter, Præter, Vltre,
Ourt. Debellaturus ſuper menſas Alexand um. Super Lib. 7,
6ſeft cæteræ ſcelera, hoc etiam facinus cominiſit. Erant
ſuper mide Iwperatores imperante Augiſto. Ab⸗

Lib. 10

1r2 8 GRAMMAT. INSTIT.
Ahblativo, adjungitur, cum pro De poni⸗

Iclog, I. Mê apud Poëtas. Virgil. hic tamen hic me-
cum poteri requieſcere nodte Fronde ſuper viridi.
SUBTER.
Ubter, fermè accuſandi caſum polcit, ſi⸗
ve quietis, ſeu motus verbis adjunga-
tur.
Tuſeul. r. Cicero; plato iram in pedctore, „ upilitcten
ſubter præcordis locapit.
Interdum apud PoO&tas poiſt mum ab⸗
lativum habet.
NRne 9. Virgil. Càm tamen omnes Ferre liquet bue
denſa teſtudine caſus.

PRAPOSITIO VERSA NI
ADVERBIUM.
Kæpoſitio, cum caſu Privatur in ad.
verbium migrat.
Lib. 4 QCicero Attic. Tu adventare,; ac prope adiſi
jam debes.,. Idem pro Flac. Multis poſt annu pe-
Lib. 2. cunia recuperata eſt. Idem de Nat. Deor. sen-
ſibus & animo ea, quæ extra ſunt, percepimus.

APPENDIX PRIMI GENERIS.
Hujus generis ſunt: anté, contrà, citrà,
circùm, circiter, extrà, infrà ,Polt, pro-
pè, ponè, ultrà ‚uſque, & nonnullæ aliz,
Lib. 14. Cicero Att. Id iyſam quod me mones, uan.
duo ante eum ſeripſeram.

PROSITIONES ALIIS PRAPO.
Pre.

ILib. 16. tur. Cicero "tt. Hac ſuper re ſcribam ad te Rbe-
Qio. Et interdum cum verbo quietis, maxi.

egel
poſti
Cicer.
letla NMe
Holi niſepn,
uc, Me.
Ulcueta
Nenn celden

uulhufad ſe
ſerlrtt, 16

1lte herh
TMnt enane
DrEponarur
bin Pern N

Aeloh. Jer

Con⸗

NOI
4

, cre,
lum adn

Cteropol
unr Anphi.
infne, Cie
Alentrl ſcen
munnen⸗

= =

N

Pponitur

I. IIIBER I. 1259
nr 5Ræpoſitiones nonnunquam alijs præ-
unali. poſitionibus præponuntur.
nietm Cicero Att. Ibi eſſe volo uſque ad pridie Ka- rin. 2.
unltn ſendas Mæjas. Idem eidem: De O. Fratre nuntiy Lib. 3.
ſinmm. nobu triſtes, nec vani venerant ex ante diem Nonas
.lIunias, uſque ad pridie Calendas Septembri.
ſummdd Uſque tamen ferè alteram præpoſitio-
Abisn nem deſi derat. Idem in Verr. Maximis in
laudibus ad ſummam ſenectutem, ſumma cum glo-
Ne, l zia pixit. Terent. Eunuch. Ex Ethiopia eſt
uſque hæc? Cicero de Nat. Deor. Vſque 4
Mifſinm Thalete enumerâſti ſententias Philoſophorum. Niſi
præ ponatur nominibus oppidorum. Cice- Lib. 4·
heeu ro in Verr. Sacerdotes uſque Ennam profedi ſunt.
Adelph. Terent. Miletum uſque obſecro.
RAN
N C onſtructio Adverbij.

aD NOMINATIVIIS POST
1 an ADVERBIUM.
Milißfe Es, ecce, nominandi, ſeu accuſandi
e caſum admittunt.

hn, mun Cidcero pro Dejot. En crimen, en cauſa,
B GN Plaut. Amphit. En tectum, en tegulas, en ob. Lib. 4.
eanti duas fores. Cicero in Verr. Ecre novs turba, 2. De Fin.
infti, arque vixa, Idem: Ecce miſerum hominem, dolor
Anonh ſummum malum eſt.

wewt AppENDIX TERTII GENERIS.

IISNN Apponitur & dativus Ti ibi, non ſine le-
E 10 1 pore. Cicero Att. Cùm hæc maxime ſeriberem Iib. 2,

Lib. 7.

Lib. X.

66ce

130 GRAMMAT. INSTIT.,

ecce tihi geboſus. Idem; Ecce tibi qui Rex popui,
.: Offie. Romani, domindis , ommin,n gentium eſſe concuperi.

CGENIIIVUS POST ADVERBIUM.

SAtis, abunde, affatim „parùm, inſtar,
partim, ergo, pro causà, genitiyum
calum poſtulant.
Terent. Phorm. Sat jam verborum ℳ.

II. ubin
guoge
zum, gent
Ccet, 4
e id
ußt n uren
ſad aentu
lein 8

Cidcero de Clar. Orat. Plato mihi unus inſiaf lliſent

Bel. Ma. 7, eſt omnium, Livius: Victoriæ Vayeli eret in
unum diem ſuyplicatio ſt.

APPENDICES TERTIII GENERIS.

I. Inſtar æquiparationem, menlſuramq;
Fib, 10, ſignificat. Cicero Att. E- verd epiſtola, qus
Vvyoluminis inſtar erat, ſæpe legenda , ſieuti facio,
Item ſimilitudinem. effigiémque. Pli.
nius: Ruentes certas fulciunt pilarum inſtar,
Ii. Hæc adyerbia feré omnia, partes no.
3, Orat. minativi agunt, Cicero: Sed ecrum pertiß,
in pompa, partim in acie iluſtres eſſe polueruat.
Ponuntur & accuſativi loco. Idemi in
Piſon. Cùm partim ejus Prædæ proj funde libidine;
1. Ven. deporâſent, Idem:: Vt ad dicendum tempori; ſatit

Lib. I1.
cap. 40.

dabere poſſin. Vide conitructionem ſigu.

ratam Enal.
1I. Iem: adverbia ſ uperlativa 4 nomiobbu
orta.
Cicero de Clar. Orat. Maxime omnium no⸗
bihum Græcis litteris fudun. Idem ibidem:
Sæpiſſimè audio illum omnium ſeré Oratorum 1/.
tins loqui elegantiſimeè.

Hue ſpet

urſuetutn

Rtdi tenpere
ſiig,, Cbrt
fegc mes nd⸗
lihen,
CRNII
W!
Paltee
Cuſatiyn
diro
io; nrii⸗
6 Celr 5
ige e ſeici
le, hſiie
eumridaitl.

U

leken
eru
lt, 1 Eingri

Ir. IIEBEK II. “ 131
ülerſte CISiubinamubicundue, ubivis, quoôvis,; III.
ſngg quoquò, nuſquam „genitivos Lerra-
rum, gentium, eleganter admittunt.
EN Cicer. Att. Quid ageres z ubi Terratum ASMes, Lib. §.
Cun, Mh ne ſuſpicabor jaidem. Terent, Adelph. Fratrem
1, Nertn nuſquam inpenio gentium. Plaut. hi loci, alibi;
W % 7ud gentium. Lerent. V'ſquam gentiunm.
ne Dicitur & longe gentium. Cicero Att. Lib. 3.
nitims Ta longé gentium abe.
tardt H Huc ſpectant Adverbia Eò, huc Livius §. Bel. bun:
DE conſuetudins adducta tes erat, ut, quocunque
ICENNI o·Ntα tempere ſibilo dediſſent ſignum, porta speri
N. tetur. Curt. Huc enim malerum ventum eſt, ut Lib. 7.
n, nelt verba mes eedem tempore Alexandro excuſem, &
nerleff Antiphani.
fen GENIIIVUS VEIL ACCCUSATIL
picneda VUS POST ADVERBIUM.
NeEE )Ridie & poſtridie, genitivum vel ae-
enf A. cuſativum petunt.
Cicero Attic, Pridie ejus diei veni., idem z8.
iloeo. Appio; Pridie Nonas lunij cùm eſſem Brunduſi j; Ii 11.
ein Gc. Cæſar; Poſtridie ejus diei Cæſaer præſidio bel. Gal. f.
euluntii utrisque caſtri, qued ſætis eſſe viſum eſt, reliquit. Lib. 16.
lrudiomm Cic. Poſtridie ludes Apollinares. ] uſtinus 3 Tunc

SS

. .

tempori dixit Lib. I.
DATIVUS POST ADVERBIUM.
Memnn Qxdam dandi caſum petunt, more
ent. ◻₰Seorum, unde deducuntur.
fe σ A lt, Congruenter, conyenienerque naturæ, vi-
M vere;

13z2 BRAMMAT. INSTET.

vere. Dicere conrenienter rationi, Obviam alieui

ire, procedere, prodire. Nam congruens, con-
veniens, obvius, dativo gaudent.
2, de Finib, Cicero; Non quæro, quid dicat, ſed quid con-

LYhilipp. 1. venienter rationi poſſit, & ſententiæ dicere, ldem

Cæſari & Hiſpania redeunti obyviam longiſßhm
Lib. 7. proceſſiſti. Plin. Platoni ſapientiæ antiſtiti Diony-
c. 30. ſius vittatam navem miſit obyiam. “”MVUD
ACCUSATIVUS POST
ADVERBIUM.

PRopius, Proximè accuſandi caſum

exigunt. “

Cicero de Otav. Cur caſtra longius adyer-

ſariorum caſtris, & propiùs urbem moventur. ITdem

Philipp. 10O. in Anton. Brutus operam dat, ut cum ſuis co-
„ 7 . . 3 .
piu quam proximeé Italiam ſit.

APPENDIX TERTII GENERIS.

Julungitur Propiùs; aliquando cumpræ-

Lib. I. politione A. Cicero de Nat. Deor. Stelæ
Epiſt. 121. liæ propiùs àterris moyentur, aliæ remotius. Se⸗
nec. Quotidie propius ab ultimo ſtamus.
ABHINCG.

AbBhinc ,Verbis præteriti temporis jun-

poſtulat.

. . 4 .⸗ “S
Lib. 4 Cicero in Verr. Horum pater abhinc duos
4 * . . . 5 EH
& viginti annos eſt mortuus. Idem pro Quin.

tio: Quo tempore? abhinc annie quindecim.

ABLATIVUS POST AD.
VERBIUM.

(Omner
V Cice
(lem ad C.
ſulere oit
nt, al ti
utſetſten
ik: Mnlt⸗
le ultt, a

AbPEN

1. Dos a
Funm habent,
noG eca
Ounckio
umniniſern At
Calar:
eglitthaheren
bagyerbißs

Wenyr,

Ficentur

ietbißziun
An 14

C!

len: Nere

cGum; accuſativum, ſeu ablativum emm,

1Conß
Pbifcanes ,

9 3 .
hete iſene

D’ i helezlin

LIBER II. 133
u (Omparativa Ablativo gaudent.
N.. Lidcero: Lacrymi nihil citius areſcit.
m. Idem ad Curion. Nemo eſt, qui tibi ſapientids
lgtiln ſitadere polt te ipſo. T'erent. Hecy r. Dies tri-
Lere den Lint; aut gluts eo in navi fui. Idem Heaut. An-
nin 105 ſexaginta nutus es, aut plùs eo, ùt conjicio. Pli- ib. 15.
ſnd nius: Minis quinquenmio non eſt, quod prodiére, car. 25.
Juæ vocant, laurea, non ingratæ amaritudinis.

bON APPENDICES TERIII.
ſ. CE NE RIS.
ih I. Plus, amplius, minds, modd ablati-
vum habent, ut docent allata exempla:
modd ſine caſu ponuntur, ſed ſubauditur
wrennſt⸗ conjunctio Quàâm. Terent. Adelph. Ho-
t uun ii/ mini miſero plus quingentos colaphos inſregit. H
Cæxlſar: Cùm ipſi non amplids quingentos Bel. Gal
6ENN equites haberent. Nec enim accuſandi caſus
ab adverbijs reguntur, ſed à verhis infregit,
docun haherent. H
Den A Videntur & nominandi caſus cum his
eni adverbijs jungi, cùm à verbis pendeant.
u. Cæſar; Eo die milites ſunt minds ſeptingenti de-
,„ Uiderati. UMU
temobi Idem: Napes ampliùs octingentæ uns erant
en 2bann viſ/æ& tempore.
II. Cum ijsdem adverbijs unguntur ac-
ℳ Hαcuſativus, & ablativus caſus, menſuram
empt ſignificantes, neque ab ipſis reguntur; ſed
inlin Caſus ſunt communes. Vitruvius: It14
61 hariere diſtent, ut ne plus pateant palmum Idem:
Ne plus pedes linos diſtent. Livius: Aberat ere
rum

linfiudt

1

1. de leg.
Offie. :

134 GRAMMAT. INSTIT.

um aciés pauls piu quingentos paſſus. Cælar; Cninsfu
Millibus ampliùs quingeni s in longum erent. s, Teren

ADVERBIA LOGI.
ADverbia: , quibus interrogamus, ſunt

hæc: Ubi? Unde? Qud? Qua: kreppel
Qorlum!? * . urenn
UBI 2² lon die
Ab intetrogationem Ubi; redduntut Pelec
hæc, hic, iſtic, illie, ibi, inibi,ibidem, n di
alibi; alicubi, ubique, utrobique, ubilibet,
ubivis, ubicunque, paſſim, vulgd, intus, AbC
foris, nuſquam, longe, peregrè, Nullibi, Moed,
rarius eſt, qàm nuſquam. eeroon,

item ſuprà, ſubter, infrà, antè, poſt, ex. d goſbet,
trà, cùm fiunt adverbia, Cicero ad Tore uun. lerent.
quatum. Nemo eſt, quin livitx udm “ ubi miſe ti

ANe malit. . 4
L APPEN DIX. Hcael
Hæc dicuntur adverbia in loco. ſen quæ inon 1
teferuntur ad quietem: quibus Nuncubi imi ſpoſur
necubi, ſicubi, ubibi, uſpiam, uſquâm (in. Cr⸗
addi poſſunt, quæ quamvis ad quietem in
reterantur; tamen ad Ubi non redduntur.
Cicero: Sive eſt ila lex ſcripta uſpiam ſir ve nuſ⸗ Pl e
quam. Idem; Nec eſt uſquam tonte ilio aut Al. ſie 4 1
doritat: loius ſrdl Hun

enh.

OUNDE.

Ab Unde; redduntur hæc „hince, iſtine, 4

Ulinc, inde. indidem, aliunde, undeli- krophennn
bet, undevis, undique, undecunque, un- ſ- relenn

dequaque, alicunde, utrinque, enihgf buſeni n

. LIBER II. 135
.enn cominus ſuperne, infernè, peregrè, intus,
ee, foris. Terent. Heaut, Vide, ne quò hinc abeas

, longius:
1de Hæc appellantur adverbia de loco: ſeu
quæ referuntur ad motum & loco, quibus
accedunt Sicunde, necunde, undeunde.
rehme intrinſecùs, forinſecùs, extrinſecuùs, fun-
l ditus, radicitus, ſtirpitus.
Gne, u QO?
Vulgdeim. AbP Qud; redduntur hæc. Huc iſtuc,
tegt N illuc, ed, codem, illè, aliquò, alid, neu-
trò, utroqu&, quoquò, quocunque, quo-
nee Vis, quolibet, intrò, foras, peregr, nuſ.
Biceto quamn. Terent. Hecyr. Abi Parmeno intrò, ac
gun io me veniſſe nuntia.
APPENDIX.
1X. Hæc appellantur adverbia ad locum, ſive
inlebſin quæ à motu ad locum referuntur; quibus
uibis Nn adjungi poſſunt „Siquò, nequò, quopiam,
* ſan quàm. Cicero: Nec verò uſquam Aiſte- Philipp. I.
nns Alis debem.
Me ſanfii AbP Quaà; redduntur hæc: Hac, iſtàc,
noiſlne illac, aliquà, quàâlibet, quacunque.
Terepnt. Eunuch. Plenus rimarum ſum, huc,
ilàc perfluo.
ec/, em Hæc vocantur adverbia per locum, ſive
aliun uæ referuntur ad motum per locum;
nndecii quibus ſiquà, nequà, addi poſſunt.
rinque,en K

4 QuOk.

albidem.

1. Tuſcul.

136 GRAMMAT. INSTIT.

QURSUMA

D Quorfum, id eſt, quem locum ver-
ſus, redduntur hæc: Horſum, iſtor-
ſum, illorſum, aliorſum, deorſum, ſurſum,
dextrorſum, ſiniſtrorſum, lævorſum, pror.

ſum, rurſum, introrſum, vel introrſus, re-

trorſum, vel retrorſus, quoquoverſum,
vel quoquoverlus. Terent. Phorm. Hor-

ſum pergunt. Ildem ibidem: Sex ego te totos;

Parmeno, hos menſes quietum reddam, ne ſurſum,

deorſum curſites.
UT, pro POSTQUAM
Quomodo. S

.—

UIT, pro poſtquam, indicativum petit.

Cic. Att. Vt ab urbe diſceſſi, nullum adhue
intermiſi diem, quin aliquid ad te literarum da-
rem, Item pro Quomodo, cum quadam ad-

gtan
u an.
znlliak,
abhin,¹
Mreſtiiftt, 9
R
ingnan
in An⸗
ae eſti r
ltem pro M
allelt, i

Snl, Ri

nu, nam,
N bjane
Mohiderr
Terent, bn

rne Liyin,

miratione., Idem ad eundem; Oneus noſter , mil ie iei

rem miſeram & ineredibilem, ut totus, jatet?

Terent. Eunuch. Vt falſus eſt animi.
U T. DMUw
Poſ has voces aded, ita, ſic, tam,talis,
tantus, tot, ferè nunquam ponitut
Qudd, ſed ut cumn ſubjuncdtivo.
Cicero pro Rabit. Adeone boſpes hujuſce
urbis; adeone ignarus es diſciplinæ, conſuetudinis.
que noſtræ, ut hæc neſcias ? Idem. Non ſum itis
habes ut iſta dicam, M
A Ntequam ‚tum indicativis, tum con-
junctivis jungitur. Cicero pro Muræn.

Ante⸗

letit & in

s

lr Perti

hrlitin

Meoltun
Kienm e⸗ 1
nſi e
iſ, Ueliia
ſpen le

tget,

=

Amequam pro Muræna dicere inſtitus, pre me ipſo Philing. 1.
pauca dicam. Idem in M. Anton. Antequam de auipp. 1⸗
cum e Republica P. C, dicam ex, quæ dicenda hoc tempo
m,Iu re arbitror; exponam volis breviter conſilium &
nluln profectioms, & reverſionis mex.
PRIDS iͤi.
eie LPKiusquam ijsdem modisgaudet. Cice. Philipp. 1.
komn 10 in Anton. Priusquam de republica di.
cere, pauca querar de beſterna M. Antonij injuria.
i Idem pro Milon. Præcleré vixero, i quidimihi
uſſt accideri , priuſquam hoc tantum mali videro.
Saluſt. Priuſquam incipias, conſulta; & uli on. Catil.
MI ſulenis, maturé facto opus eſt.
NE VETANDI
tiungt Ne, ſubjunctivum petit, cùm aliquid
,nllin prohibemus.
Immm Terent, Eunuch. Ne p ſι conferas culpam
nguln in me. Livius. Ne tot annorum felicitatem in Bcl Pun
10eut unius horæ dederis diſotimen. 10.
Nt. Petit & imperativum, maxime apud
n, Postas. MßB
Plaut. Perſa. Abi, ne jura, ſatisz credo. Virgil. En, 7.
lc in⸗ Ne ſugite hoſpitium, ne ve igtorate Latinos.
o. N , hoc eſt, profecto, pronominibus
e Ppræpolitum, indicativum vel conjun.
,Anſſent ctivum Petit. Terent Adelph. Næ ego bo.
m. Nißs mo ſum infelix. Cicero in Anton Neæ iæ ſi id Philipp. 2.
feciſes ,melins famæ tuæ conſuluiſſes, Idem. Næ
s, zumd ile vit ſapiens lætius ex his tenebris in lucem illam
optolimn ecHerit.
. K 2 PER-

3. de Fin.
2. Orat.

Lib. 14.

Lib. 3.
Ilbidem.

Lib. 2.
c. 12.

Lib. 7.

tib. 15.

13 8 GRAMMAT. INSTIT.

Ut; Cnam multi avaruiæ ſtudent! Heu! quam ſal.

tradidit Varro?

QAM, pro QANTUM.

PER, PERQH(AM, &c.

on. Cun

PEr perquam, ſanè „valdè, oppidd in⸗ ertitun i
primis, cumprimis, apprimè, admo. osfrun,
dum, vehementer, & alia id genus fere enmd.

poſitivis gaudent.

ad nos pertinerent, ſervirent, præterquam oppidò

pauci. Idem in Verr. Philodamus erat inprimis
inter ſuos copioſus. Idem in eundem. C. Mu.
ſtius homo cumprimis honeſtus. 1

QWAM AFFECITIBUS SERVIENS.
Uàm, cùm admirationi, comiſeratio-
ni, atque interrogationi cum admi:
ratione permiſtæ ſervit, poſitivis jungitur.

laces ſunt hominum ſpes, quam inanes cogitationes 4
Cicero de Amicit. Cuàm multa, quæ noſtrâ
causâ nunquam faceremus, facimus causd amnite-
rum. Quintil. Quàm multa, imò pené omma,

—

Uaàm, pro quantum poſitivis præponi-
tur. Cicero Trebat. Quàm ſint moroſi,
qui amant, vel ex hoc intelligi poteſt. Quam gratum
boc munus fore patri tuo arbitraris? Neſcis, quann
ſint ſtulti, qui ſuis cupiditatibus ſer viunt.
FFxXCEPIIODO.
Quam pro quantum, cum verbo Poſſum
junétum ſuperlativis adjungitur, cie. “

Cicero. Hæc quidem perſacilis, & perex-
pedita deſenſio. Idem. Quod mihi quidem per-
quam puerile videri ſolet. ITdem ad Terent. Sin

Uim ut
guitor,
anttil n⸗
Uam,
1ine.
nenerte n
ſne nii Cia
Min gnt
1
Thn, 80
e, ur
nrilime o
Cceroin
nreen uil
. daloſt,
Nunttutuef,
lſen glun
luitun
Modeſerdr⸗
GDeſtmn bohe
al,erinan
in inhymn n
Ponitriot
Ghehtive

nnſin en
nnſniege

ton. Quàm potui maximis itineribus ad Amanum
3 . exereitum duxi. Idem de Nat. Deor. Aves nidos Lib. 2.
in conſtruunt, essque, quàm poſſunt, moliſſimè ſub-

enlgſ ſternunt.
(WAM UT.

6,6, .
HD Uâàm ut, eleganter comparativa ſe⸗
— quitur. Cicero de Orat. IIoc altiùs eſt, Lib. 3.
Tetete . * „ Lib. 3.
tegtuf qum ut id nos humi ſtrati ſuſpicere poſſimus.
iie QUAM pro VALDE.
Uàm, pro valde, ſuperlativis elegan-
en. im, p . Perlati
tiſſimè adjungitur. Cicer. Valer. Ve-z1 1.
TR. bementer te rogo, ut cures, ut ex hac commenda- 3.
. . . „ . 7 . . —
cnke tione mihi Cuſpius quam maximas, quam primum,

ione ſepi imè gratias ægat.
1 . .
H T Am, & Quàm, politiva frequentiſſi
eNten. me, ſuperlativa rarius, comparativa
putet rariſſimè copulant.
us Qicero in Orat. Nemo Orator tam multa;
nl r ne in Græco quidem otio ſeripſit, quàm multa ſunt
noſtra. Saluſt. Quàm quiſque peſſimé ſecit, tam
NrN maximè tutus eſt. Terent. Heaut. Namque Jugurt.
n doleſcens quaàm minima ſpe ſitus erit; tam favili-
“ mè patris pacem in leges conficiet ſuas. Cicero
uun 8 Pro Dejot Per dexteram te iſtam oro, quam re-
: gi Dejotaro hoſpes boſpit⸗ porrexiſti, iſtam in-
ng: quam, dexteram non tann in bellis, & in prælijs,
en qumm in promiſſis, & fide ſirmiorem.
Ponitur interdum, Tam, ſeparatim cum
umſel ſuperlativo. Cicero in Anton. Nondum Philipy. 2.
agiru, erit veſtris tam graviſſimis, tamque multis judi-
cys, ignominiisque conci ſui⸗ K3 APf-

140 GRAMMAT. INSTIT.
Tam, Quàm, pro Tantò, Quantò, „zppp
rarò reperiuntur comparativojundta. Al.
Virgil. Tam magis illa fremens, & triſtibus
En 2. 8 efera ſlammis, 4 1 Mnd
Quum magis eſfuſo crudeſcunt ſanguinz iU en 0
vugna. S Menij, atu
fam, Quâm;, cuùm ſuperlativa præ. , n ,
cedunt, pro adverbijs Ut, Ita, ponuntur, 4 . *
Sic enim Saluſtij locus exponi poſt. pt D

. — I 2 * , kack
uisque peſſimè fecit, ita maximè tutus eſßt J
Tuisque peſſimè ſecit, ſt Eetla oni,

ADTERBIA IN UM ſencor,
Dwverbia iu Um, poſitivis gaudent, ut, ikd
parum, multùm, nimium, quantùm, mun Min
D uiu,ſaun eſe⸗
aliquantùm. . „ Wn ni) ,
Libe. Hae Cicero Attic. Parùm firma ſunt, qua de akn
fratre meo ſeribis., Hdem in Kull. Socer bujus
niri multànn bonzs eſt, Idem. In rebus apertiſſi- cgn,
mis nimiùm longi ſumus. rct,
mlu ſintg,

ADVERBIA, O FINITIA. a ſall
PaAul „nimiò, aliquantdò, tantò, ed, quò, ANNI

ieſe m⸗
ſles, l

J. debinibe.

multò, hòc, pro tantò, comparativo Llonen
. adberen. ) onmuiſch
Libe E Cidero Off. Quantò ſuperiores ſumus, taniò ou. Movitd

nos ſubmiiuùs geræmus. Cicero de Amicit. Nec Ore imſmne
verò corpori ſolàùm ſubvenienaum eſt, ſed etiam iliCeffmnmn
Lib. 210 mentt, arque ani mo multò magis. Plan. Cicer. afi lleml
LCLCertò hoc majus habet teſtimonium amoris inet, Drrtet
quò maturius titi, quaàm cæteris conſi lis⸗ mes e n dllini

r. LIBER I.‚. I41

ENEN Iui eſſe nota. Lucejus Cicer. Ege valeo, ſicut Lib. 5.
,Qunt. ſoles, pauloò etiam deteriùs, quam ſoleo.
G APPENDICES SECUNDI U.
CÖb L NERIS. W
I. Multò etiam ſuperlativis additur. Cie.
eſtnt in Verr. Cùm omnis arrogantia odioſa eſt, tum IIIA
ingenij, atque eloquentiæ multò moleſtſima.
Item Longè pro Valde. Cicero in Bruto.
Longè paſt natos homines improbiſimu C. Servi-
lius, ſed peracutus &c.
II. Pacilèe, cum ſine dubio, ſine contro-
verſia ſignificat, ſuperlativis gaudet, aut
N. ijs, quæ corum vim habent. Idem pro KRa-
Ddiet. Roſth. Virum unum totius Græciæ facilò do-
psgeltn diſſimum Platonem in maximis periculis i idii
ut iimum dericulis inſidiiſc,
n, gul verſatum eſſe accepimus. Idem pro Scxt. Koſc.
ſurr Non modo ſui municipij, verùm etiam ejus vicini-
,4 tatis facilò primus, lTdem pro Cluent. Regioms
Aul illius & vicinitatis virtute, exiſtimatione nobilitate
nnlu ſacilè primus. Quintil. In affectibu verd tum Lib. 19,
omnibus mirus, tum in ijs, qui miſeratione con- Cabe i⸗
NIA Kant, facilè præcipuus.
APPENDICES TERTII GENERIS.

d tuntde OFEHNPRN.
,c⸗ 1. Longè pro multd, etiam jungirur
comparativo. Virgil. 4 pedibus longè melior En. 9.
Iyc. Pro valde jungitur & ijs nominibus,

quæ vim ſuperlativi habent. Cic. Bruto: Eu rib 13.
4. Verfs

4, 6 unſi

erhti
4, portin
Cn pol.
nin

Foret N

10 de An
vrrt dus Caſtronius Pætus longè Printeps municipij Lu-
it, Un cenſis Idem: Longe primus ciyitati⸗ eſt Epigrates.
eiun 4 II. Præterea nominibus, quæ diverſita-
liten tem, diſſimilitudinémque ſignificant. Ut
16, Kk 4 1on.

1I42 GRAMMAT. INSTIT.

longè alius diſpar, diſſimilis., Idem pro Fonteſo
O fortunain longèé diſparem M. Fonteꝙ.
ltem idverbijs aliter, ſecus, antè poſt,
& verbis antecello, præſto, auntepono, quæ
adverbium multò etiam admittunt.

Omnis frequenter ſuperlativis jungitur.

56. Ver. Cicero: go mei jam rationem officij confido eſſe

omnibus imiquiſſimis meis perſolutam. Idem (Quis,

cùm partitive aceipitur, ſuperlatiwum

Lib. 9,c. ß. amat. Quintil. De præmijs autem quæruntur

Ano; an ullo ſit dignus, qui petit; an tanto? 6x
duobus, uter digmor; ex pluribus, quis digniſſi-
1. deOrav. Quiſque ſuperlativis præponitur. Ci.
cero; Vt quisque optimè dicit; ita maxim? di-

cendi dificultatem, variòsque eventus orationis, z,anbun

bominumque judicia pertimeſcit. Juagitur etiam
1. de Fin. eleganter cum nomine Quotus * Idem,
Quuotns enim quiſque Philoſaphorum invenitur;

qui ſi ita moratus, ita animo, ac vitꝗ conſtuutut,

ut fatio poſtulat? Item cum nominibus, quæ
Ve. 4. vVocantur ordinalia, ITdem; Quinto quoque
anno Sicilia tota cenſetur. Sic. tertio quoque pverbo
Solæciſmum facit.
Legitur, & cum comparativis, maximè
„ accedentibus adverbijs Eo, & Quo. Cicero
pro Roſc. Com. Què quiſque eſt ſotertior, G
ingenioſior, hoc docet racundius & Iaborioſiùs

QUONIA M.

(Qoniam. cauſam eertam ferè ſignifi-
OWst, & indicativo jungitur.

(ero!
a n a

IN

1) Uba
0 uncl
ile annncut.
e perlitun
Terent, An
,
PEAM

erdur

orektalte

Att, Me cecunn
Il. 0 . 10
ocancj, vo
ein intenſecl
nlillire, har

.
H, Abr-
uns VOCn
Hilſeta tei n
r,lgenn
⸗ erſa
ſenſenn,

ningeſeninn

nnuintis ſi⸗

ANC

LIBER IIII. 44

ood Cicero Planc. Qnoniam tu itg vis, nimium 4
me gratum concedam.

aote INTERIECTIONES

“ CONSTRUCT,
S Tribus caſibus adjungitur. Nomi.-

ſcen nandi, Terent. Phorm. 0 vir fortis,
lopelne erqte amicust. Accuſandi Cicero., Terent. Lib. 14.
tenn genn me perditum, 0 me Factum. Vocandi;,
1entanni Terent. And. 0 Dare, itane contemnor abs
te? D
APPENDICES TERTII GENERIS.
iD I. Interdum omictitur, cum nimirùm
usm levior eſt affectus. Cicero in Piſon. Miſerum Iib. 19.
enu nin me, cum hac me peſte, atque labe confero, Ildem
ucgtem Att. Me cæcum, qui hæc ante non viderim.
Gotust. II. O Anon ſolum cum adverbium eſt, Lib. 14.
un H Wocandi, vocativo adhæret, verum etiam
grutKαcûͤm interjectio. Idem in Piſon. 0 naterni ge-
omminibug neris oblite, materni vix memor.
Ca HEU, PRO.
tentngikt Hłu „& Prô, modò nominandi, vel po-
tius vocandi caſum poſtulat. Virgil. En, 6.
