nnela u zmmineo, inhareo, ingemiſco, invideo, inno, inſto,

Pufpluiie inſueſco, inſideo, intervenio, interjaceo interſum,
lus 1ul intercedo, id eſt oppono me & impedio in-
eniſe, 0 terdico, pro Repugno. Malecubio, maledico;
uuniil malevolo, malefacio, metuo amice, ne allquod ti-
bi eveniat incommodum. Nabo noceo, obe=
TIVUN Ad, obequito, obſecundo, obſum, obtempero obfto,
TERNNN obſiſto, obtrecto, obrepo, occurro, occurſo, officio,
locis con .
zinineg r e., præcello, præluceo, præſideo, provideo, pror
mns/ee ſpicio tibi id eſt conſulo tibi, proficio, bro-
Receſcrit ſum, proximo, Recipio tibi, id eſt promitto: re-

t nonidi nuntio, id eſt, abſtineo, & alieno me, reclamo,

ttunt, Iin. 1 H
miruen jaceo, ſuccurro, ſuccedo, ſuccreſco, ſucelamo, ſubr

oleo, ſubrepo, ſuccumlo, ſubſum, ſubſer vio, ſubve-

c egaytt . 67 * 1. . . 1.
s i kie, ſubſctilo, id eſt aſſentior, ſufſtio, id eſt

6,
o,adeſ pat⸗

Placeo, parto, pareo, praſto, pra ſum, pracurro,

repugne, reſiſto, reſpondeo, pro ſatisfacio. Sub.

z. V.

Lib. 1.

Lib. 10.

Orat. 2.

par ſum, ſervio, ſuperſam, ſatisſatio, ſtadeo, ſi.

eſt argumenio, quod nuper contigit.

incumbite. Ad Planc. Mi Plance, incumbe totx

petere. Cicero in Verr. Nunc ego judites,

I1 b. 4. L

GRAMMAT. INSTI.

*Z

34 miunm, &

laban
blicos timeo, amico, tempero, pro ablt ineo. Vao, 8 luere

id eſt, operam do
id eſt, operam do. ter dativum

APPENLDICES PRIMI G GENERIS. uriſu mn

I. Sum varie cum dativo conſtruitur: ſen Acc

modd enim dativum unum habet. Cic. mtner ſen

Att. Sed nuntiant meliùs eſſe ei. Modò duos tn, ſuin
idem eid. Reſpondebo primùm poſtremæ tue ha. 1. (ve⸗
ginæ, quæ mihi magnæ moleſtiæ Juit. Modd Ercubcfrun
dativus pro nominativo ponitur. Cicero aduntuene in
de divin. Quod ne dubitare poſſumus, maximo Hatnt Ain
cCLcexo ulo t
II. Incumbo cuùm ad ſtudium refertur, lunn,
accuſativum cum præpoſitione In, vel 4l, l Vetben
poſtulat. „ ſisi den, g
Cicero de Orat. Quamolren pergite; nucnſit A
facitis, adoleſcentes, atque in ſtudium, in quo eſti, inguie
e, & annicti
pectore ad laudem. Confſulere alicui, non nirnſun,
eſt conſilium dare, ſed proſpicere. Clcero igeno arzn
in Catil. Conſulite vobir, proſpiclte patric. Con- ſeneni, 4
ſulere aliquem, eſt Conſilium ab aliquo letur regi

unr Aied iß

jam vos conſulo „quid mihi faciendum putetis.

APPENDIX SECUNDI NNNN
GENERIS. lam ned

I. Antecedo, anteeo, antello, ante⸗ ſſeit
Verto, attendo, Ppræſto, præcurro, præeo ſanun un⸗
illudo, dandi vel accuſandi caſum admit ſodx Anih
tunt. Cicero de finib Virius tantàùm præſta rinterhi, n
cæteri tebus⸗ ut dici vix poſſit. Livius z N Ukſelen i u
„

IIr. LIBER II. 55
Anfiliß neriun „ & virtute militum Romani Rhodios Bel. Ma. y.
Plineorre praæſtabant. “
Ii. Inter dico ſingulare eſt; nam praz.
ter dativum, ablativum habet. Cæſar: gej. Gal.
6NI Arioviſtus omni Gallia Romanis interdixit. S
Pcoim Item Accuſativum. Livius: Femini ge Mal.
n haber duntaxat uſum purpuræ interdicimm. Senecz .
. Wolt de ira: Statim illi domum meam interdicam. Lib. 3.
poftenen ſII. Quædam præterea dativum ſimul
4it & accuſativum admittunt; Ut, Metuo tibi
Onitut, C calamitatem: Invideo tibi laudem. Auctor ad
umu, M Herent. Ab inimico ſibi periculum metuebat. Ci- Lib. 3.
gt. cero Tuſc. Vt nobi optimam naturam invidiſe

diomten videantur.
tnehd IV. Verbum Poſſum, quamvis compo-
ſiitis à Ssum, genere & cognatione proxi-
ohen mum ſit, uſu tamen alienum eſt: ablativo
uumienim gaudet., Cicero pro Sext. Rolc. Apud
me, zme, & amicitiä, & beneficis & dignitate pluri-
ere Arli mm poſſunt. Pro eod. Ego, qui neque uſu ſatis,
obiicete i & ingenio paràm poſſum. Jungitur etiam cum
dtenEacculativo, qui tamen verbis Facio & Age,
üumi videtur regi. Idem pro Planc. Quid enim
Mintiij poſſum aliud, niſi mærere, niſi flere.

fiendNAeucd1
ECUONMNAPPENDICES TERTII GENERIS.
I15§. I. Sunt quædam verba, quæ varios ca-

ſus pro varia ſignificatione admittunt, cu-
antetto, jusmodi ſunt: Auſculto, capeo, conſulo, cedo,
ræcurtoN commodo, detraho, ſor mido inctumbo impono, in-
N caumit ideo, interdico, meiuo, propideo, proſpicio, reci-
us tauin ipio, eſpondeo, ſubeo, ſuccedo, ſiicie, tines; ha e&

= —

ambigua appellantur: Exempla paſſim

Lib. 11.

torum ordine enumeravimus, & alia fere
obmurmuro pugno, remurmuro, reſilio. Plinius

certat Amyntas —

S56 CGRAMMAT. INSTIT.

obvia ſunt.
Alia eàdem manente ſignificatione, va-
rios nihilominus caſus habent; ut Deſpero,

allatro, præcedo, antevenio, defiio, cum accuſa.

tivo ſæpius, quàm dativo jungitur. Noces

non ſolum apud Plautum, ſed etiam apud
Senecam acculativum nonnunquam ha-

bet. Inſulto, contrà frequentius Dativo
jungitur, quàm accuſativo. Nubo, non ſo.
lùm dativum, ſed etiam ablativum cum
præpoſitione Cum, poſtulat. CiceroCatoni.
Quo cum eſſet nupta regi Armeniorum ſoror.
II. Alia etiam caſum præpoſitionis pe-
tunt, repetitâ præpoſitione, cujusmodi
ſunt. Abſum, adhæreo, adhære ſco, detraho, deſpero

inſum, inſideo, inhæreo, appropinquo, illudo, in.

ſulto. Cicero Attic. Non ceſſant de nobu detire

bere. Idem pro Milone: Quæ tot annos illum in

hanc rempublicam inſultare videret & paieretur.
III. Sunt præterea, quæ fupra elemen-

Poëtica: Adrigile, adſremo bello, certo, conten.
do, concurro, colludo, conſtrepo, diſſideo inſurgo⸗
in vigilo, inſideo indoleo immurmuro, inſerpo, in.
tercurro, lateo: Oc umbo nect, morti, obambulo,

ad Kom. Certo, more Boetarum dativo
junxit in deleriptione cuiusdam fontis.
Riger, inquit, aquæ vertaæveri myibus, neque eo.
lor cedit. Virgil. Montibus in noſtri ſolus ni

0c

llede
Oxcũ
fes mutas
bibus res
ut rei me
Drrterta
lent. Adel
,

Mres m
h ſenpaſine
(Abus te
lxerno. Cice
Arſa cucurren
u cgul hun
interdauma
Prat, Patis
(bus
usce /oc ſi
Amn unguen,
lſalere hien
higun, Nt e
Alia verbj
dolen⸗ Unteont
rin rnſ
lero in A
ſte erhae,
ſie mlren

AILAI

1. LIBER II. 57
Mm ACCUSATIVUS POST VERBUM
. . Neutrum.
ion Qusdm verba veutta, etiam poſt ſe 3. Orde,
ue accuſativum poſtulant: Ea ferè, aut
nt res mutas pertinent; ut, Aro terram, aut
itAquibus res verbi additur, ut, Vivo vitam,
ctiin aut rei menſura, ut, Curro ſtadium, alia
nee præterea huc verba revocantur. Te-

nins i rent. Adelph. Ege illius ſenſum pulchrò cal-
lubot io.?

ativumnt

cetom Ad res mutas pertinent: Planto, rige, pe-

“ 1, ſero, paſtino, occo, ablaqueo, vindemio, mets,
„Quibus res verbi additur: Vivo, pugno, cur.
poltſott ro, ſervio. Cicero contra Rull. Car non eosdem
iſii ur ſus cucurrerunt? Plaut. Milit. Nam ego jam
etr hotß diu apud hanc ſervitutem ſervio, Kes verbi
qu, e interdum ablativo effertur. Cicero ad Q.
e Prat. Patiamur illum ire noſtri itineribus.
utammſ Quibus menſura: Curro, decurro, eo, Hu-
e,6zusce loei ſunt: Ambulare longum iter. Non
luprueln ertem unguem, aut trans verſum digitum ab offcio
1,i diſcedere. Ire, redire viam. Perreptare uſque omne
ltit oppidum, ut eſt apud Terent. Adelph.
N Alia verba: Exhalo, erubeſwo, crepo, calleo,
nim, Ml doleo, horreo, ingemo, inclamo, maneo mæreo z ob⸗
zut, lun ſzupe ſoo, roro, ſono, ſudo, ſtupeo: Odi, Cœpi, memini.
eite, Cicero in Anton. Edormi crapulam iſtam, Pnihipp. 2,
tarumm at que exhala., Plin. Si roraverit quantulum cam. Lib. 17.
eCan ique mbrem. ep. 10.

GABLATIVUS POST VERBUM
Neutrum.

—

Orat. g8

5y8 GRAMMAT. NSTIT.

4. Oido. HIS= egeo, indigeo, careo, vaco, vi- feuntem
ctito, vivo. Gnn ult/
Mano, redundo, fluo, ſcateo, bluo⸗ . ineee
ſic & abundo. H
Conſto, ſuperſedeo, valeo, ſto, junge Tin⸗
aboro, Cune
Quem Graij ignorant, caſum mibucre “ 4
Latini-. yvlun ſen
Lib. 3. Cicero ad Q. Frat. Incredibile eſt, mi u. Il. Hoe
ter, quàùm egeam tempore. Mmuntur be

Offic. I. Idem: Nihil honeſtum eſſe poteſt, quod juſti. mulatiyu
ti vacat. Plaut. Moſtell Victitabam Parſimo- Nt. Annin
Lib. 6, c. niâ, & duritia, Plinius: Pars quædam Athio- en.
30. pum togiſtie tantàùm viyit, fumo & ſale durati. Mu, Gnen
1. ab Urb. Livius: Nuntiatum eſt regi, patributque, in ADNN
monte ilbano lapidibus pluiſſe. END
APPENDICES PRIMI GENEHRIS. 1 re

I. Ssum ablativum petit, lignifieantem joeffern
Lib. 2. laudem, vel vituperationem. Cic. Len- cujusmogj
tulo: Ta fat animo ſorti, magnoque ſis. Idem ſi mun
contra Kull. Quen: veſtrüm tam tardo ingen ltemilla:
ore putavit? :
. Interdumg genitivum. Cicero pro Sext. rie
Nim ùm me timidum, nullius animt, nullim conſi 1l liro eller
fuiſſe confiteor. Idem ad OGav. Antomus yij nſli ſun
maximi animi, utinam eiia ſapientu conſj lij fuiſet. eu afein
II. Egeo ‚zindigeo, etiam caſum interro- I ion
Miipr. . gandi admittunt, ut ſuprà monuimus. C. lem habere,
cero in Ant. Hoc bellum indiget celeritati. imiruj
APPENDIX SECUNDI GENERIS GGdu
I. Neutra ablativum admittunt, ſigni-

un egen .
can. en:

LIBER II. 59
O,ki ficantem partem. Cicero de Orat. Equidem Lib. I.
G& in vobis animad vertere ſoles, & in me ipſo ſa-
teo, i peſſimè experior, ut exalbeſcam in principiis dicendi,
dD tota mente 4 4½ omuibus artubus contremiſcaæm.
oſ Huc illa accedunt: Cadere, concidere animo.
Idem: Pendere animi.
Cùm verd ſingulari numero utimur,
uumunt genitivo locus eſt. Gic. Ego animi pendere ſo- I. de leg.
leo, cuùm ſemel quid orſus, ſi traducor alio.
e. II. Hoc genere loquendi frequentius
utuntur Poëtæ, qui ablativum etiam in
,AHEaccuſativum mutare conſueverunt. Ho- Epiſt. 7.
Hudhesk rat. Animoque & corpore torpet. Idem. Tremis Satyr. 7.
6quetin) A. pavore. Virgil. Stare loco neſcit, micat 4u Geotg. 2.
mKb ribus, & tremit artubut. 42ðð

, Perhi APPENDICES TERTIII GENEKIS.

GN I. In verbo Sum, non ſemper, quæ abla. .
t,‚gfa tivo efferuntur; genitivo efferri poſſunt,
hein, C cujusmodi ea ſunt; Animo bono, virili. præ-
cuußl ſenti vacuo eſſt. H
Item illa: Capite, ſupercilijs, ſemper eſt ra-
ſus: Mirà ſum alacritate ad litigandum.
CCeGHArlia contrà genitivo potiùs, quàm ab-
vm,WA lativo efferuntur. Terent. And. Nullius
Oav. M conſilij ſum. Sueton. in Auguſt. Cibi minimi
ntrnft, erat, ac ferè vulgaris.
ncaiNNE II, Sto pro obtemperare, aſſentire, fi-
monkil. dem habere, hærere, perſiſtere, eleganter
etalmn jungitur cum ablativo. Cic. pro FPlac. M.
D16N Gratidius . ad Juem eſt ditus actionem ſe datu-
mttmm rum segayit; Te judicatä ſtari, oſtendit placere.
“ P 3 Hinc

1ib. 12. Item. Fabricius reſpondit, à cive ſe ſpollieri male,
z quàm ab hoſte venire. Cicero Tiron. Quantam DM

60 GRAMMAT. INSTIT.

Hinc ſunt illæ locutiones: Stare decrete,
pacta, jure jurands. pr. miſis. Huc accedunt, &
illæ Abire, magiſtratu, cenſulatu. Cedere patrid,
urbe, daomo. ”MV
III. Conſto, & laboro, frequentiſſime
præpoſitionem ex, admittunt-Cicero; Cùm
conſtemis ex animo & corpore, Idem in orat.
Actio sèunſtat è voce atque mota. Quo modo fe-
r& loquitur ipſe Cicero, Laborare ex deſide.
rio, ex renibus, ex inteſtini, ex pe dibus, ex inpidia,.
DAtb. I. . 1. IV. Careo, abundo, Scateo, apud vete-
res etiam cum genitivo jungebantur. Te-
rent Heaut. Tui carendum erat. Lucill. Qus
rum abundamus rerum. Gel. Irarumg ſcatelat.

ABLATIVUS CUM PREPOSI-
tione poſt Neutra Paſſiva.

g. Orde. VAbpulo ‚Veneo, Fio, ut paſſionem
ignificant, ita paſſivorum more

5
conſtruuntur.

Lib. 9. 6. 2. Quintil. Rogatus, an ab eo fuſtibus vapuläſet.

Lib. 16. een 40 Oi a
. diligentiam in vale tudinem tuam contuleru, tianti

me fieri à te judicaho. “D
APPENDICES PRIMI GENERIS.
I. Fio eleganter cum ablativo jungitur
ſine præpoſitione, ſed alia ſignificatione.
Terent. And. Nunc primàùm audio, quid ilo

faäadtum ſit. lbid. Quid me fiet ?2 Conſtructio ſi
hæc figurata eſt, deeſt enim præpoſtid

De; gu⸗
Attic,
ne allen,
1. be.
eundem
mi k
t cum
ſteſ⸗ Ant⸗
Chid, Ouid
IIl. Ve
Patur àde
nne ſalci
tan inhyna
n gul hau
Ouit u puic
Pratermniſir

rivo perl

coNs

Aauſa,

n pren
Ommun

leges 2
cero in

in genehtle

alliri Ve⸗
ore ſentun
Unni ra mnan
tero 40 Nep
heggrelere
finn b emm

I, LIBER II. 61

teelng Des, quæ tamen rarò adhibetur. Cicero ;
. en . Lib. 16,.
cedum Attic. Quid ilo fiet, quem reliquero? quid de
denn me autem, ſi non citò decedo?
II. Participium Futurus, eodem ſenſu
guend eundem caſum poſtulat. Terent. Heaut.
Cene Quid me ſuturum cenſes ² .
demng Et cum Dativo Cicero in Anton. Vide Philipp. 2.
Nomd quæſo Antoni quid tibi futurum ſit. Plaut. Bac-
ea Chid. Quid mihi fiet poſtes?
lhu erin III. Verbum Facio eodem modo uſur-
eoaII Patur à doctis. Cicer. in Verr. Quid boc bo- Lib. I.
gebunu mine ſaciatu? aut ad quem ſpem, tam berfidioſum,
Lucli zam importunum animal reſervetu? Idem. Dio-
LN —W .B —X. Acad
doro quid faciam Stoico? Idem pro Cæcin.
Quid tu huic bemini faciass? Exulo & Liceo
MI prætermiſimus, quod nondum ea cum ab-
Dalin, lativo perſonæ agentis legerimus.

Urpaſit CONSTRUCTIO VERBI
worumt Communis.

Accuſativus vel Ablativus
ſline cum præpoſitione poſt verba communia.

ſehllen COmmunia verba activa ſigniticatione,
To leges activorum ſequntur.
GH Cicero in Verr. Verres Siciliam per trien-
nium depopulatus eſt.
1 G Paſſivà verd ſignificatione Paſſivorum
Plato ore ſextum caſum admittunt. Livius Lib. 7.
a lgritedl Omnu ora maritima A5 Achæis depopu ate eſt. Ci⸗ mer. 4*.
o Cero ad Nepot. Hoc reſtitueræt etiam, ut te 4
47 Conmn fict iᷣ ggrederer doni. Verrius Flace Sævitiag,
in en eorum ab emnibas abominaretur, Idem: Qui ha⸗
lt: E 4 bet

7 .4
ung

Lib. §.
Der, Ke

62 GRAMM XT. INSTIT.

bet, ultro appetitur, qui eſt pauper, Aſpernatur.

tivo habent. Terent. in Phormione; Me-

dentia, & eruditione an ſi ſit utendum “

Vatro apud Priſcan. Ab amici hortaretur.

APPENLDICES TERTII GCENEKRIS.

I. Participia Dimenſus, populatus, ex-

pertus, meditatus, uſitata ſunt, cætera
fer inuſitata. Cic. de Senect. A quo eſſent
illa dimenſa, atque deſcripta. Livius. Amcum
ab ipſo per tot cæſus expertum, Cicero. Proyin.
ciam à Verre depopulatam dico. 2
II. Nonnunquam Dativum pro Abla.

ditata ſunt mihi omnia mea commoda.

ADMONITIO.
Tirones, maximè præſenti tempore, &
imperfecto, à verbis communibus ſignifi
catione Paſſivà quo ad ejus fieri poterit,
ahbſtinebunt: Participijs utantur, licebit
ijs, quæ à claſſicis auctoribus uſurpata re.
pererint. Hæc enim teſtimonia, non tam
eorum causâ, quàm in veteranorum
gratiam allata lunt; quibus pro ſua pru-

dicabunt.

CONSTRUCTIO VERBI
o E O&hNEARNII3: W
Cenitivus poſt Ver bum
DVDeponens.
MlIſereor, „obliviſcor, recordor, re⸗
miniſcor, poſt ſe genitivum ca
ſum adiciſcunt.

Ccero
lbmnr in
dorumn nit,
Phanco;
uliloer/
efert itcomn
Helneticorun

4DEN

I. Obliv
ctlamaccn
Amnton. On⸗
Memin Au.
elian relo
nuniſete,
Il. Nece
aend
Hanc u⸗
Arlor gl⸗

ſuliſti ,
ban

Prh DU
Acdola

(Cofhmodur

fent, dan
(e⸗
Ui llain

Hue ert
r. „ ſpiul

Cice

r,gratul ,

1 LIBER II. 63
G Cicero Artic. Qui miſereri mei debent, non 1;1. —
“ ero mer 5 102 Lib. Fe
hunnun deſinunt invidere. Idem 3 Eſt proprium ſtultitiæ,
CNI aliorum vitia cernere, obliviſci ſuorum Idem pro
Plancio; Hujus meriti in me recordor Cælſar. Bel. Gal.2.
ä ec dey, CELlak.
ra 5e bello perſequi perſeveraret, reminiſceretur &
lui veteru incommodi Romanorum, priſtinæé, virtutis
Helveticorum.

GE APPENDICES PRIMI GENERIS.

I. Obliviſcor, recordor, reminiſcor, Philipp. 3.
unnt etiam accuſativum poſtulant. Cicero in Orat.2.
hotmqe Anton. Omnia obliviſcor, in gratiam redeo.
e Idem in Rull. Eſt operæ pretium majorem dili·
10. gentiam recorda i. Sulpit. Cicer. Ea potites re. Lib. 4‧*
niten miniſcere, quæ digna tuâ perſonâ ſunt. M
munbuu II. Recordor, item cum ablativo, &
nifeit⸗ Folielon⸗ „»De, jungitur. Cicero pro
Guunt Planc. Quoniam iſtie veſtris lacrymi de illis re-
buenlin cordor, quas pro meæ ſalute ſæpe, & multàm pro-
mnig Fudiſtu. Hr :
e DATIVUS POST VERBCNM.
slon IE
Rmwn . PEPONENS. J
VErba Deponentia, quæ Auxilium, Orde
1o N. Adulationem, Commodum, In- 2. Otas.
NIIS. commodum, favorem, ſtudium ſigni-
,Kficant, dandi caſum poſtulant.
. Cicero. Nihil poſſum tibi opitulari. Ovid.
Tibi blandior uni. “ü ,
,teciil Huc pertinent. Adnaſcor, adyerſor, advol-
, geliit vor, adſtipulor, Aſentior, auxilior: Famulor, gra-
tor, gratulor, gratificor; IHarymor, immorior,
H E D⸗

7

=—

Ofe. I1.

LIbe 6.

Lib. I1. in

nuff.

2. Ordeo.,

mihi omnia aſſentari. Quintil. Quidam indi

iſta, quæ dominatur in civitate petentiæg, in boe

64 GRAMMAT. INSTIT.
immoror, inſidior, iraſcor, innitor; Lenocinor,
Morigeror, medicor, medeor, moderor; Obſequor,
oborior ‚obnitor, obloquor, obiraſcor, obverſor, opi⸗
tulr; Patrotinor, præſtolir; Reluctor, refragor,
ſuffrager; Et ſi quæ. alia, ex Ad, Cen, In, 0b,
Ssub, Compoſita. Cicero 3. de Nat. Deor.
Quid ditam de Socrate, cujus morti ilacrymani
ſoleo. Platonem legens.

APPENDIX SECUNoDI
GENERIS.
I. Præſtolor, adulor, medicor, etiam
accuſativo j junguntur. Terent. Eunuch.
Quem præſtolare hic Parmeno? Cicero; Caven-
dum eſt , ne aſſentatoribus patæ.iciamus aures et
adulari nos ſinamus. Plaut. Moſtell, Ege ſun
lepidè medtcabor metum.
II. Aſſentor, & indignor, cum accuſati.
vo rei junguntur.
Terent. Eunuch. Poſtremè: imperayi egomet

gnantur imperia, quosdam continet metus.

En
pol
ſumm.
Ccero

(unnc, (
, glann

Qulia

AMeminer
ſor, einulor.
Auun eſern
Calußmum,
nunſſona
Gyften nh
nlenn cmnen
ntior gemnire
um,lifiten.
tion tlohuer
n. Nih
win,. Hotta,

enin, int.

APPENDIX TERTIII GENERIS. nunr, h in
Dominor, (æ pius habet ablativum, ve in,mmn,
accuſativum cum præpoſitione In, quùm en, niſnen,
dativum. Cicero pro Cæcin. Demique nimis Ulttor, Na

ſolo genere qute ſcit.
lIdem de Senect. Senedus honeßte eſt,ſ uſſi

n Aeſten ann
We
6 eriony erſe

ad extremum ſpiritum dominatur in ſuos. Claud. in gjanrcl
Toti dominabere mundo, ſi parere velis. um, “
ACCUSATIVUS POST VERBLIIM Ni,
nſe

Qun

1

Deponens.

nnl

Ir. LIBER II. 65
mn Uam plurima verba Deponentia,
— poſtulant poſt ſe accuſandi ca-
r, Cbheſſhie EA.
luchen ſeſen ſum. ðUU
c CLicero Attic. Hi quidem mera ſcelera lo-
“ quuntur. Cæſar. Non minorem laudem exerci-
nmi lun 145, qusm iyſe Imperator meritus eſſe videbatur.

CUN Qualia ſunt Ordine Alphabetico.
Abominor, aldipiſcer, adorior, admiror, ad'ne-
. giegke tior, æmulor, avgredior, aloquer, architector aſſe⸗
me nn quor, ſpernor, auguror, auſpicor, aucuper, aper ſor.
Er . Calumnior, comitor, commentor, commereor, com-
CiCero,

eſiciont ℳ

confiteor, conſpicor, conqueror, confeſtor, conteſtor,
contueor, conor. Demereer, demorer, demolior de-
metior, demiror, deprecor, depeculor, deteſtor, dig-

1, cuma nar, diſſiteor, dilargior, diſpartior, Emetior, emen-

tior, eloquer, execror, exſequor, exhortor, exor-

. . 4 .
ne dior. Pabuler, ſateor, fabricor, ſæ eror, fuſtror,
til Alu furor. Hortor, helluor. lIaculor, imiter, imprecor,

yfinet nen impertior, inficior, inſequor, infector, intueor. La-

GENI mentor, Iaquor. lucrot, ludificon. Machinor, me.
tablathun ditor, mentior, mercor, mereor, metior, minor, mi-
ſtionen, mtor, miſereor, moderor, molior, moror, munerar,
in. Denit mutuor. Nanciſcor, nundinor, nutricor. Obli viſ

. tenie cor, obteſtor, ominor, opperier, ordior. Patior, pA.

ciſcor, partior, percontor, periclitor, hoc eſt, ex.
zueſuiſſt perior, perſequor, pigneror, polliceor, populor, pre-
urin ſur cor, præmeditor, preæſtolor, profiteor „proſequor.
e velH LQueror. Rinor, recorder, reor, remeror, remu.
ST VEN neror. Scitor, ſciſciter, ſerutor, ſequor, ſpeculor,
ſolor, ſuſpicor. Teſtor, teſtificor, tueor, tutor. Vene-

3 or, vereor, ulciſcor. AbP.

miniſcor, conſolor, conſequor, contemplor, cohortor,

—

„

Lib. I.

A. Ordoz-

Philipp. 10,

Lib. 2.

Lib. 12.
4 Lape 14.

male aliqnando de me meriti, ſed optimè.

tur. Cicero pro L. Nuræn. Quæ precatus ſun

tuum ente legiſem, furatum me abs te eſſe diceres
Et dativum pro ablativo Plioq. Nemo ſun
kerontchfe

6 GRAMMAT. INSTIT.

APPENDICHES TERTII
GENERIS.

I. Mereri benèe vel male de aliquo eſt
ei commodare vel incommodare. Cic.
Lentulo; Erat infinitum bene de me merios
omnes nominare. Idem pro Milon. Non enim
inimici mei te mihi eripient, ſed miciſſimi non

II. Precor etiam cum ablativo jungi-

à Diis immortalibus. Idem de Atmieit. le.
cari ab indigno.

ACCUSATIVUS C UM DATIVO
POST VERBIM DEPONENS.

(Aedam verba deponentia præter

accuſativum, dativum admit-
tunt, ut minor, minitor tibi mortem,

N(N.⁵

io, .

Uot verb
cculatin
poſtione be
Der, Mun
guod refert
nſeckor te
Vgil
Cicero Vart
ſmnlm Munn,

4LATIV
tione pra
Ve

Dtonent
aceulati

tormenta. poltione, 9

Cicero in Anton. Græcia tendir dextran
Italiæ, ſuumque ei præſidium pollicetun.

nh, ſiter,

ſeeopro Sol.

Sic Largior, loquor, admetior, remetior, aſe
tior, furon, grator, g atulor . Garifeor.

APPEND IX.

Furor, etiam ablativum cum præpol⸗
tione A, vel Ab, recipit. Cicero Att. Si ens

tur alteri.

1 Al⸗ lehreta
cbe⸗ nmi/
untl, ihetari,,
ſeis ſelantte,

ONilime liten

enlh

APPENI

II. LPFER I.§. 627
TEHHI ACCUSATIVUS CILM ABLA-

tivo, poſt verbum Deponens.
e de aiane HS H
modere, (JUnt verba Deponentia, quæ præter 5F. Omde.
ne de ed accuſativum, ablativum ſine præ-
Milon. No poſitione De, poſcunt, cuſusmodi ſunt:
ſel mm Dignor, Muneror, Remuneror, Proſequor „
Aim, quod refertur ad animi affectionem, ùt
Proſequor te amore, benevolentiã, & c.

Ablativo 1 ent:
ne Virgil. Haud equidem tali me dignor honore, En. 1.
de Amic, Cicero Varron. Vt poſſem te remunerari quam Lib. 9.
ſimillimo munere. L

UNIDN ABLATIVUS CUM PRXPOSI-
Dr'ONW tione præter Accuſativum poſt

ponetrahn. verbum Deponens. .
atigun Eponentia quædam verba; præter 5 Ordo.
ſ ¹ 8 7. 1 4 „
tortiimg — accuſativum, ablativum cum præ-

poſitione, 4, vel Ab, poſtulant, ùt Per-
,ciistentt conto, ſciter, ſciſciter, mercor, deprecor :Ci⸗
n polienn cero pro Sulla. Quam multorum hic vitam eſt
à L. Sulla deprecatu, Idem in Verr. Iam, qui
tot ſcelera commiſit, is nullam à ſe calamitatem Lib. r.
poterit deprecari., Auctor ad Heren. Ab adrer- Metam. T.
D12. ſarijs percontatur accuſator, quid ſuturum ſit.
Ovidius: Scitatur ab ipſa Nominibus didu, ca-

letisr eliini⸗
r, guiſn.

um eumin jus velit eſſe mariti.
weAE;“ APPENDIX PRIMI GENERIS.
Plin, NN Percontor, ſciſcitor, & ſcitor, etiam ab-

N

Lib. 3.
Epiſt. 1.

S. Otdo.

Lib. G. c. I.

Lib. 1.

Tbidem de

tigator videtur.

68 CRAMMAT. INSTIT.

lativum cum præpoſitione Ex admittunt:

Cicero de Clar. Orat. Càm Theophraſtu per-

inkennnu
1 Sallal

contaretnr ex anicula, quanti illud venderet ? Gü ſun, 10

Idem de Nat. Deor. Epicur: ex Velle jo ſeiſci.
tabor ſententiam. Horat. Scitari libet ex ipſo,
uodunque reſert. Plaut. Aulul. Secede buc,
nam ſunt, quæ ex te ſcitari volo.

ABLATIVUS SOLUS PosI
verbum Deponens.

VIErba denique Deponentia, quædam
poſt ſe ablativum tantùm poſtulant;
ut: —
Glorior, oblector, lætor, veſcérque,
fruôrque, 7
Deledor, potior, fungõrque, periclitor,
adde.
Hæc tria ne ſpernas, nitor, defungor, ab.
utor. = “
Cicero pro Sex. Roſcio. Commoda, quibus
utimur, lucem, qua fruimur, ſpiritum, quem duci-
mus, 4 Deo nobu dari, atque impertiri videmus,
Quintil. Si aut ſtatu periclitari, aut opinione ſi-

APPENDICESTERTII GENERIS.

I. Potior. frequentiſimè cum genitivo

jungitur, etiam pro Frui, Tenere, & inter. N

dum Vincere Cicero Lentul. Ofium mobi
exoptandum eſt: quod ij. qui potiuntur rerum prę-
ſtaturi videntur. Idem eidem: Si exploratum
tibi ſit, poſſe te illias regmi potiri, Idem : Nullas
ctiam conſequuntur yoluptates, quarum potiuntii,

iri
l, botio
ſot zceulan
leAer ſne
ils: Aret n

WVA Tere

eng furctu
He eg redßn
ii ſlu Ofa
ſtenn Ntor⸗
Celeringis pll
Abutor aute
NCcalativrm!
Nin in Mehni
Crimengve
Urtiat, P
Imn verd e,

umetit, C
anfert um

IV. Ntor,
metdomn ꝛdmwi⸗
iinin ie nie
Mit Deot op

nmend
, De u inti

(0 NSr
In

n. LiIBERͦ M1. 66„

tadhnſtn e inſammati, multos labores mavosque ſuſcepe-
heintniſfn: yunt. Salluſt. Romani ſignorum & armorum po-
lud min titi ſunt. Idem in Catil. Eui fatum foret urbis
e alift potiri.
era, II. Potior, Veſcor, Fungor, non recu-
u ſant accuſandi caſum. Terent. Adelph.
Ille alter ſine labore patria potitur commoda. Phi-
U6 N nius: Apes nonnulla veſcuntur ea, quæ rapuire
ens. bedibus. Terent. Adelph. Neque bomi, neque
deig n liberalu functus officium eſt viri. ldem Heaut.
*“ Haærx ego præcipio tibi, hominis frugi, & temperan-
1 tis ſunctus Offici»m.
Item Utor apud Priſcos. Plaut. Caſin.

1
, le Cotera, quæ volumus uti, Græca mercamur fide.

ae es Abutor autem apud Comicos ſæpiſſime
gue,ert accuſativum habet. Terent. Prolog. And.
el Non in prologis ſcribendis operam abutitur.
„ee III. Periclitor, cum ad periculum di-
h Canmd, ſcriménque refertur, ablativum poſtulat.
if Maärtial, Periclitatur capite Sotades noſter.

,tun e — . : .
ſnum Cùm verd experiri ſignificat, accuſati-
imyeniiiſli

ni a i ajn flexit Quintus, omnia periclitatus eſt.
IV. Nitor, Glorior, præpoſitionem In,

IGEMinterdum admittunt. Cicero pro Milon.

ne cumgen Cujus in vita nitebatur ſalus civitatis Idem de
Tenetet Nat. Deor. Propter virtutem jure laudamur &
ntul. Oinin virtute rectè gloriamur. Et De Idemin Va-
ururuetin. De tuis divitiu intolerantiſſimè gloriark.

n: α OONSTUCTIO VERBI

unr Imperſonalis.

vum petit. Cicero pro Quint. Omnis Cir-

Be

Lib. 2.

Ver-

78

tivi.

cedas.

verba decent. Idem:

17

GRAMMAT. INSTIT.
1. Ordo. . VErbum Impetſonale finiti modi, Oriin⸗

tam activæ, quàm paſſivæ vocis Valun ha

ACIIVUM.

NEUTRUM.

PASSIVUM.

Horatius Ode. 1. Multos caſtra juyant.
Idem de arte Poêt. Triſtia mæſtum Vultum
Parpum parva decent. Ci.
cero I. Offic. Aliena non decent eum. Terent.
in Heaut. Hæc facta ab illo oportebant.

Philipp. 7. Quint. Decla. 6. Non contingit mißz, guol e Nagt, glur
cæteris miſerrimum eſt, filium efferre. Cicero I
Irritari Antonium non opportuit.
Orat. Tardili ingenij eſt rivos conſectari, fomei )
terum non videre. ITdem: Ptriusque noſttun
magni intereſt, prius, ut conveniam , uanm .

Idem 2.

antecedit Nominativus ſingularis, non Munan
rarò etiam pluralis, apertè vel occultè
ejusdem numeri & perſonæ.

ea eſ. l.
xcipjun⸗
er, biget
Hructio,
un lenepe
Hraterèe
14 , U liu,
tur Vatatut,
dennumne da
Mmutß, G,

Cicero Att. lib. 3. In Epirum ſtatui me con. Ntitur atin
ſerre, non quòd meâ intereſſet loci natura Plaut, ublcun P.
in Perſa. Ex puella percontari volo, quæ ad rem Eltlrtaſiyel
referunt, id eſt, pertinent. M. Var. lib. 1. neſ,
KRer. Kuſtie. Hæc varietas maximè reſert. Ci- no d
cCero de Finib. Ilii ad largiendum ſuppetunt c- din mm,
piæ. Idem; Neque enim infanti, aut impotenti
injuſtè facta onducunt. Suet. in Gal. Caiar:
LCoetera quaæ cuique libuiſſent.
Vel membrum orationis loco nomin Muntut,

9PppN
1 Imperlo
Ccerodel

II Periun
Atesverdbi
e, Nonan
niunci Prace
unliin , luit ilte

. Pluit, 10

M reli

Ovi⸗

oan. LIBER II. „1
ni nd Ovidius: Nadtes vigilantur amaræ. Saluſt.
Ale Prælium malè pugnatum eſt à ſuii. Cicero pro
Pnlaten Muræn. Pugne cum rege ſumma contentione pu-
SNdo n41“ . De Paſſivis infra agetðYrr.
. ExXcipiuntur. Miſerer Miſereſcit, Fænitet,
Pudet, Piget, Tædet, quibus figurata con-
„ ſtructio, & melior uſus nominativum
Atreſe jam denegavit.
etm Præterea neutra paſſivæ vocis com plu-
E ra ut Itar, ſtudetur, caletur, caretur, Mane-
teun Ia tur, Vacatur & . Sed maximè in præteriti“:
nchn, Sævitum eſt Servitum, laboratum, M anſum, Ven-
M. tum eſt, & , quorum nominativum non
nunfeis Patitur Latini ſermonis conſuetudo, ut in
ſci wutin P ublicum prodeat 3 ſed ut tantùm intelli-
o, 1 Zatur tali vel ſimilu Itio, ſtatio, bPecunia, ege-
M. Vn ſtas, manſio, labor, calor, venditio, &c. Gellius

uinlißt lib. 10. cap. 14. ex Caton. Contumelis mihi
nlnrſſin 4 lim itur.
AHAPPENDICES PRIMI CGENERIS.
. I. Imperſonalia quædam ablſolutè po-
nisloconm nuntur.

Cicero de Divinat. Si fulſerit, ſi tonuerit, /
Ontigt i Sic Ningit, pluit, fulgurat, grandinat.
en G II. Interdaum Nominativus additur,
tit, liem vel res verbi, ut grands, plupia; vel Deus aut
oNe Natura. Nonnunquam etiam alij caſus no-
pmiugesninandi Præcedunt. Virgil. Nec de concuſsd
tantum pluit ilice glandit. HD
III. Pluit, accuſativum, aut ablativum
non reſpuit. Livius Sanguinem pluiſſ. per Bell, P

7

nrenten,

Ul

72 GRAMMAT. INSTIT.
Lib. 10. biduum in ares Concordiæ ſatis credebant. Idem: n. 0
Nuntiatum eſt in Monte Albano Iapidibus pluiſſe. m S

GENITIVUS POSTI VERBUM pr
IImperſonale.
2. Ordo. E St, intereſt, & refert, cùm officium,
— atque ad rem pertinere ſignificant, can
poſt ſe genitivum petunn. r us
Tulcul. y. Cicero; Sepientu eſt proprium, nihil Inod yæ. AX
Lib. 2. miere poſſt, ſacere. Idem ad Q. Frat. Hee Veimmſ,
de Finib. 2. vebementer intereſt Reipublicæ. Idem: Imtereſt H
Lib. 9. c. omnium rectò ſacere. Quintil. Plurimum refen Etenh
6. compoſitionis, de quibus anteponas. lam
APPENDICES PRIMI GENERIS. ie⸗ mhre
I. Intereſt, & Refert, hos ablativos r
habent; Meâs, Tui, N oſtrà, & Veſtrà, mul num
Ub. 16. Cicero Tyron. Et tuâ, & meàâ maxime inter-. p, naen,

eſt, te valere. Terent. in Hecyra. Tui quol iniy, 4
nihil refert, percentari deſinas. Anin .4
II. Quja, vel cujus intereſt, perelegan- ſ R
ter dicitur. Cicero pro Vareno: Es cadei, WN
ſ potiſimùm Crimini datur, detur ei, cuja inter. Vejbam.
fuit non ei, cuja nibil interfuit. Idem in M. in Wlſtrum e
Antonio. Quis enim eſt hodie, cujus interſit iſtani ſte:Citero
legem manere? an mnln
I. Verbum äſ, pro ablativis me Eiabemmn
tuâ, ſuã, noſtrâà, veſtrà, habet meum, tuum Nr iſ nlen
Lib. 6. ſuum, noſtrum, veſtrum. Cicero Ca & Qumnin
Definib. 8. cin. Puto eſt meum, quid ſentiam exponere Enihſenſe,
ldem: Si memoris forté defecerit, tuum eſt, ud gianin i

1

fmir,t

an,

n. LBER III. 77

hatlwen e, geras. Ovidius: Nulle mora eſt operi, ve- faſt. 4.
itit Mlſ. ſtrum eſt dare „vincere noſtrum. L
HHMH ApPPENDICES SECUND
. . GENERIS. S
umothkeirt

nre I. Magnum, Parvum, Tantum, Quan Lib. 2
tum, junguntut in genitivo cum verbis . . 1.
tcen Intereſt, & refert. Cicero Attic. Permagni no.
Ein, Nra intereſt, te eſſe Romæ. Idem ad Q. Frat.
II FParpi refert abs te ipſo jus dici.
lten⸗ Cætera hujusmodi per adverbium ad
eint duntur, ut, Plurimùm intereſt maximè refert, Tuſcuj. 1.
. Nihi! intereſi. Cicero. Theodori quidem nihil
CN intereſt, humine an ſublimè patreſcat.
RHBu5ſus claſſis ſunt: Paruùm paululum ali-
hos An quantulùm, multùm, permultùm. mag!s, meximè,
ſiri, e minàùs, minimè, nihil, aliquid, vehementer, tavto-
mii niinit pere, magnopere infinitùm, tantulum, plus, plu-
lecyra, urimùm, c. D rꝗZU
„. Plilinius: Infnitum refert lunari ratio. Lib. 66.10.

tehWEAPPENDICES TERTII GENERIS.

reel „ J. Verbum iatereſt, loco gen'tivi poteſt
ea accuſativum cum præ poſitione Ad reci-
4 P

ie t ge Pere: Cicero Luccejo: Eqguidem ad noſtram lib. 5.
elſuim iaudem non multum video intereſſe. Ildem Liron. . 6.
ier Magni ad honorem noſtrum intereſt, quamprimum

o abhatt me ad urbem venire.

2 2
u II. Quantùm pro quanti, apud Cicero-

hem invenies. Pro Muræna. Oſtendam alie
ſemnun ſloco, quamtum ſalutis communis interſit. Eo pro
terit uMilon. Semper Milo, quantùm intereſſet P. Clo-
dy, ſe perire cogitabat, Sic: tantúm iintereſt,
M 2 apad

Lib. 2.E. 16 J. „„
an ſuperveniant. AMAMnicrt.

3.. Ordo.

Lib. 4.

Offic. 2.
Mn. 1 *

racite, quod vobis libet. Cicero in Verr. Non

Lib. 7.
Acad. 4.

74 GCGRAMMAT. INSTIT.

apud bPlinium; Tantùm intereſt, ſubeant radj Ure⸗

DATIVUS POST VERBUM en Iu

is cum
Imperſonale. aen

Andi caſum deſiderant, quæ even- Aaheint
tum ſignificant. V Eiynton
Ut, Accidit, cadit, contingit, evenit, obyvenit, Millal
obtingit. Sic incidit, cedit, ſuccedit, bene vertit, gſet,
malevertit, uſuvenit. Cicero de Senect. Si id ann ſtem
culpa ſenectutis acciderit, eadem mihi uſuvenirent. tii tſon,
Cicero ad Q. Frat. 4 te mihi omma ſemper Mnmnnt,1
honeſta, & jucunda ceciderunt. Idem in Ferr. 4N.
Sorte Propincia Sicilia Verri obvenit.
Idem: Quod cuique obtigit, id quisque teneat. leer
Virgil. Queis ante ora patrum Trojæ ſub mæ- De.
nibus altæ. = D bun

Contigit bppetere. 6 S= Ciceroin
ITem libet, lieet, liquet, expedit & quæ

nth henee:
Ne, οα⁰1
aa. Oln,
idem mihi licet, quod ijs qui nobili genere nati lanen ii⸗
ſunt. ldem: Si habes, quod tibi liqueat, neque ei N
reſpondes ſuperbiiunn. une Cee
Hujus generis ſunt: Conducit, convenit, nlllͤer eee
compedit, conſtat, dolet, ſuppetit, ſuperat, Pro dengei
ſuppedit, & ſuppeditat, pro ſuppetit, præſtat, nen Aenh

ſunt generis ejusdem. Terent. Adelph.

platcet reſtat, ſtat, ſedet, pro placet, inceſſit, 1c. Angn huie

cedit, conſert, patet, vacat, venit in mentem. Pnrr

APPENDICES SECUNDI UIS

6C0CENERIS.

I.xIn wun,

l. IIBER I.. 75
leant chh I. Inceſſit Dandi. vel Accuſandi caſum Lip. 1.
agdmittit. Livius; Gravior cura inceſſit patribuu.
RDBUN Idem. Timor inceſſit Livium: Multò frequen- Lib. 7.
tius cum accuſativo legitur.
II. Accidit, contingit, evenit, uſuvenit,
queet & alia ejusdem generis apu. Oratores fe-
rs infinitum reſpuunt: conjunctivo cum
vent, im particula, Ut gaudent, Cicero Cur. Si e Lib. 2.
tlanm contigiſſet, ut te ante videret, quàm vita diſce- Lib. 2.
Sened. deret- Idem de Orat. Fortè evenit, ut in Priver De Fin.
tiumm nati eſſemus. Ildem. Sed ex eo credo quibusdam
Nonnidh eſuvenire, ut abhorreant à Latinis. HW

Gen n ACCUSATIVUS POST VERBUM

enit.
ee -— Ecet Gelerl 1c. d leclar, exi⸗
InTjen St, 6 ja var: ele at, e .
gunt poſt ſe accuſandi calum.
