Skine Pollicitum: : pellieiru. Zu verſprechen. cgumt

Parti 1

VERBORUMA.,. 7„

participium præſentis & imperfecti.
huk infiollicens, pollicentis. Verſprechend.

particiyium præteriti. “
Pollicitus, a, um. Der, die das verſor ochen hat.
Partitipium ſuturi. S
i Doceren pol ten⸗ H ra, rum. Der „die, das verſprechen wird
o

„M TERTIA CONIJTUGATIO.

. Um veltu
I. Ego, verbum activum, modi Indicativi tempo-
ris præ ſentis, numeri ſi ſingularis perſonæ primc,

1 V Conjugationis ter tiæ: ſie conjugabitur.

16,
Mert

. Indicativi modi tempus præſens.
Lego, legis, legit. Ich liſe.
Welichton Pluraliter. .
Legimus, legitis, legunt. Wir leſen.
mmfelin Prteritum Imperfectum. V
lahen, Legebam, legebas, legebat. Ich laſe.
gum. bPluraliter. L

Derſproche Legebamus „legebatis, legebant. Wir laſen.
kego int. & addita bam, fit legebam ſic aud iebam.

Præteritum herfenem.

hen heben Legt, legiſti, legit. Ich hab geleſen.
verſorechen Pluraliter.
berſotee⸗ Legimus. legiſtis, legerunt vel legere. Wir ha⸗
ben geleſen.

Praæteritum pluſquamperſe lum.
Legeram, legeras, legerat. Ich hatte geleſen.
Pkuraliter. .
nche. Legeramus, legeratis, legerant. Wir hatten geleſen.
Ptd D S Fata⸗

58 GoNIUGATIO.

——

Futurum. Ich ſen —
Legam, leges, leget. J wird eſen.
Pluraliter. Ueiwanle

Legemus, legetis, legent. Wir werdenleſen. utn
Imperativi præſens. leen
Lege, vel legito, legat. Liſedu. ünlez
G Pluraliter.
Legamus, legite vel legitote, legant. Laſt uns leſen Pokegen

Fututum modut mandati vpus.
Legito tu, velleges, legito ille vel leget. Du ſolt leſen, indeg
Pluraliter.
Legitote vel legetis, legunto vel legent. Ihr ſolt pi leg

leſen.
Optativi modi tempus præſens & lmperſectum. N
UIttinam Legerem, legeres, legeret. Wolte GOtt daß
ich laſae. Pluraliter.
Utinam Legeremus, legeretis, legerent. Wolte N G
GOtt daß wir laſen.

Prateritum perſectum. unle,
Utinam Legerim, legeris, legerit. Wolte Gtt daß ,
ich haͤtte geleſen. 4
Pluraliter.
Utinam Legerimus, legeritis, legerint, Wolte GOtt
daß wir haͤtten geleſen.
Præteritum pluſquamper fectum.

Utinam Legifſem, legiſſes, legiſſet. Wolte Gor

un bege
Pünlee

daß ich haͤtte geleſen.
Pluraliter.
Urinam Legiffemus, legiſſetis, legiſſent. Wolte n

GOtt daß wir haͤtten geleſen

Futurum
Uinato eegatn⸗ legas, legat. Wolte Gott rghen
lefen.

vFRBORNUM. 59

eſen. V Pluraliter.
Utinam Legamus, legatis, legant. Wollte Got⸗
denln wir wurden leſen.
Conjunctivi modi fempus præſins. ,
Aſede⸗ Cùm Legam, legas, legat. Weil ich liſe.
Pluraliter.
ns icum legamus, legatis, legant. Weil wir leſen.
Preæterium imper fectum.
nſetlt CGùm Legerem, legeres, legeret. Weil ich laſe.
Pluraliter.
NCun Legeremus. legeretis, legerent. Weil wir laſen.
Prateritum berfeltum.
i. Cùm Legerim, legeris, legerit. Weil ich hab geleſen.
GOtt. pluraliter.
Cüm Legerimus, legeritis, legerint. Weil wir ha⸗
WN ben geleſen.

Pprateritum luſquaæmperſe ctum.
Cùm Legiſſem, legiſſes ‚legiſſer Weil ich haͤtte geleſen.

GOttN. PLuraliter.
Cùm Legiſſemus, legiſſetis, lepiſſent. Weil wir
häaͤtten geleſen. Luüturum.

teGCüů/Ww/ Ügrο, gis ‚legerit. Weil ich wird leſen.
pluraliter.
Cùm Legerimus, legeritis, legerint, Weil wir wer⸗
eln den lin.
Inßmnitiyvi præſens & præteritum imperfectum.
Legere. Leſen.
t. Vl Præteritum perfectum & plusquainper! ſechem.
Leg ſſe. Geleſen haben.
Futurum.
tihnnn leaurumam,um ele. Werden lſn.
Geran.

CoNIUGaATIO

Gerundia. S
Legendi, legendo, legendum. Zu leſen. eian
suping. Lectum, lectu. Zu leſen. enm
Participis declinatienis aclive, temporis præ] ſentis
& imnperſecti. eor ege
Legens, legentis. Der, die, das liſet, oder leſend. woden.
L Partitipia Futuz’. laon
Lecturus, azum. Der, die das leſen wird oder ſoll n 6.
egan
LEGOR VE RBUM EASSIVCN
ſic conjugabitur. ſ
Iindicativi modi tempus præſens. lepimnr,
L Egor, legeris vel legere, legitur. Ich wird geleſen derten

bPluraliter.

Legimur, legimini, leguntur. Wir werden geleſen uuun

Imperfedum. tur, 9
Legebar, legebäris, vel legebàâre, legebatur. Ich
ward geleſen. legimine
Pluraliter. r
Legebamur, legebamini, legebantur. Wir warden G⸗
geleſen. linmd.
J Præteritum perſectum. Wote
Lectus, a, um, ſum vel fui, es vel fuiſti, eſt vel fuit.
ch bin eleſen worden. — Hinan
J 9 . Pluraliter. e

Ledi, æ æ, a, ſumus vel fuimus, eſtis vel fuiſtis, ſunt,

fuêrunt vel fuêre. Wir ſeynd geleſen worden. Hrinam.

7

Prateritum plusquawiperfeltum.
Lecdtus, a, um, eram vel fueram, eras vel fueras,
erat vel fuerat. Ich ware ge kteken worden.
*

Tlu. gent

ſtreltt

. Ninm .

i ſr

VERBORUM... 6r

—

—

H Pluraliter.
n. Lecti,æ,a, eramus vel fueramus., eratis vel fueratis,
ein. erant vel fuerant. Wir waren geleſen worden.

1s ge Füturum.
Eegar, legéris vel legere, legetur. Ich wird geleſen
oderlfen werden. Pluraliter. “

Legemur legemini, legentur. Wir werden geleſen
vidcdeſ werden. ”DMVDW H
Legam, m. in r, fit legar: ſic andiar.

SI “ R Imperati vi præſens.
Legere vel legitor, legatur. Sey oder werde du gele⸗
ſen. Pluraliter.

„ Legamur, legimini vel legiminor, le antur. Seyen
hwidt oder werden wir geleſen. 8 Seyen
Futurum ſive modus mandati vus.
Getdengei Legitor tu, leg &ris vel legère, jegitor ille vel lege-
tur. Du ſolt geleſen werden. “
ebatt. Pluraliter. S
Legiminor vel legimini, leguntor vel legentur.
Ihr ſolt geleſen werden.
Wir wy. Optatiyi modi tempus præſens & imperfectum.
Utinam Legerer, legerèris vel legerêre, legeretur.
Wolte GOtt ich wurde geleſen.
Pluraliter.
ttinam Legeremur, legeremini, legerentur.
Wolte GOtt wir wurden geleſen. .

lfuiſtis in. Pprateritum perfectum.

1,elt relt

„

wohn Utinam Lectus,a um. ſim ve fuerim. ſis vel fueris,
iſit vel fuerit. Wolte GOtt ich waͤre geleſen worden.
. Pluraliter.
25 Uelfen Utinam Lecti, æ a, ſimus vel fuerimus. ſitis Vel fue-
den. ritis ſint vel fuerint. Wolte GOtt wir waͤren
Ageleſen worden. rriye

CONIUGA TIO.

Præteritum blusquamper fictum.

fuiſſes eſſet vel fuiſſet. Wolte GOtt HMð waͤre 9

leſen worden.
Pluraliter.

Utinam Lecti, æ, a, eſſemus vel fuiſſemus, eſſetis ve

fuiſſetis, eſſent vel fuiſſenn. Wolt GOtt win

waren geleſen worden. —
Futurum.
Urinam Legar, legſris vel legâre, Negatüt. Woltt
GEOtt daß ich wurde geleſen werden.

Pluraliter.

tinam Legamar, legamini, legantur. Wolte Gon

daß wir wurden geieſen werden.
Conjunctiyi modi temous præſens.
Cùm Legar, legaris vel legàâre, legatur. Weil ich
geleſen wird. Pluraliter.
Cum Legamar, legamini, legantur. Weil wir ge⸗
leſen werden. .
Præteritum imperfæctum.

Cum Legerer, legerêris, vel legerêre, legeretu

Weil ich geleſen ward.
Pluraliter.
Cùm Legeremur, legeremini, legerentur. Weil
wir geleſen warden.
Prateritum perfectum.
Cùm Lectus, a, um, ſim vel fuerim, ſis vel fueris,
ſit vel fuerit. Weil ich bin geleſen worden.
Pluraliter.
Cüᷣ Lecti, æ, a, ſimus vel fuerimus, ſitis vel fueri-

Lean wun

Py⸗
Utinam Lectus, a, um, eiiem vel fuiſiem, eſſes ve m lens

ſiſes, eſe

cden.

Cinbetti,
iletis, e
ewoden.
(unbedus,
critrelkeot

(Cam bebie
ritis eriat
erben,

ußunmmit

eg.
Metert
Lecumam

ecdumiri,

linerd

ſlecumiri,

lſn weden
e

legenice

PR)

I.

tis, ſint vel fuerint, Weil wir ſeynd geleſen wor⸗ ul

den. reli Nuer

—

VERBORU M. 63
Præteritum plusquamperfectum.
Cùm Lectus, a, um, eſſein vel fuiſſem, eſſes vel

—

elet

Oumn fuiſſes, eſſet Vel fuiſſet. Weil ich ware geleſen
worden. Pluraliter.
elete Cùm Lecti, æ, a, eſſemus vel fuiſſemus, eſſetis vel

Gte fuiſſetis, eſſent vel fuiſſent. Weil wir waren gele⸗
ſen worden. Futurum.
Cùm Lectus, a, um, ero vel fuero, eris vel fueris,
J erit vel fuerit. Weil ich wird geleſen werden.
“ Pluraliter.
Cùm Lecti. æl, a, erimus vel fuerimus, eritis vel fue-
Crce ritis, erint vel fuerint. Weil wir werden geleſen

werden.
Infinitivi modi tempus præſens & krererireen imperſe dum,
Wi Legi. Geleſen werden.

Præteritum perfectum & plusquamperfectum.
Lectum, am, um, eſſe vel fuiſſe. Geleſen ſeyn worden.
Futurum.
Lectum iri, vel legendum, am, um, eſſe. Werden
geleſen werden.

ellte

Pluraliter.
Lectumiiri, vel legendos, as, a, eſſe. Werden ge⸗

leſen werden.
r. D Participium præteriti temporis.

Ledctus, a, um. Geleſen.
Particip. Futuri.

elſuei Legendus, a, um. Der, die, das ſoll geleſen werden.

VERBIM DEPONENS.

effue Tertiæ Conjugationis.
ſſen u Indicativi modi tempus præſeys.

IIor, uteris vel utere, utitur. Ich brauche.
Pluriæ

6 46 CON UGATIO.

— —

Pluraliter. Ao
Utimur, utimini, utuntur. Wir hrauchen. . linn
3 Præteritum imperfeitum. GK
U tebar, utebris vel utebaâre, utebatur. Ich braucht,
Pluraliter. Unat uter

Utebamur, utebamini, utebantur. Wir brauchten. GOtdeß
Praæteritum perſectum. .
Ulus, a, um, lum vel fui, es vel tuiſti, eſt vel fuit. Ninm uſun

Ich hab gebraucht. Ctde
Plüraliter.
Uſi, æ, a, ſumus vel fuimus, eſtis vel fuiſtis, ſunt, li lriaamul,
fuerunt vel fuère. Wir haben gebraucht. 6otdo

Præteritum plulſquamperfectum.
Uus, a, um, eram vel fueram, eras vel fueras, erat Iiium uſu

vei fuerat. Ich hatte gebraucht. Z
Pluraliter.
Uſi, æ, a, eramus vel fueramus, eratis vel fueratis, Iinam ud
erant ve fuerant. Wir hatten gebraucht. Grde
Futurum,
Utar, utéris vel utêre, ute ur. Ich wird brauchen. Uitum utn
Pluraliter. GOrt e
Utemur, utemini, utentur. Wir werden brauchen
Imperativi mod: tanpe⸗ præ ſens, Eiinumnute
Itere vel utitor, utatur. Brauche du. Wwr
Pluraliter. g
L Utamur, utimini vel utiminor, utantur. Laſt uns Cinmn
brauchen.

Fut urum ſive modus man lati vus.
Utitor tu, u-êris vel utêre, utitor ille vel utetur. Unmm
AODu ſolt brauchen⸗ S
bPluraliter. i Utere
Utiminor vel utemini, utuntor vel utentur. Ihr W c
EPitt ganchen. Oota⸗

VERBORUM. 655
opianwi mac tempus præſens & erfecten.
hnctt Utinam uterer, uterêris vel uterére, uteretur.
Wolte GOtt das ich brauchte.
ent Pluraliter.
Utinam uteremur, uteremini, utetentur. Wolte
ibie GOtt daß wir brauchten.
Prateritum perfectum.
Elrelt Utiaanm uſus, a, um, ſim, vel fuerim, &c. Wore
GOtt daß ich haͤtte gebraucht.
Pluraliter.
iti Utinam uſi, æ, a, ſimus vel fuerimus, &c. Wolte
AN. GOtt daß wir haͤtten gebraucht.
Præteritum pluſquamperfectum.
Ger Utinam uſus, a, um, eſſem vel fuiſſem Ec. Wolte
GOtt daß ich haͤtte gebraucht.
Pluraliter.
tenltinam u6, , a;, eſſemus vel fuiſſemus, &c. Wolte
hi. GOtt daß wir haͤtten gebraucht.
Futurum. D
Pruche ltinam utar, utâris vel utäre, utatur. Wolte
GEOtt daß ich wurd brauchen. M
nbracch Pluraliter.
IItinam utamur, utamini, utantur. Wolte GOtt
daß wir wurden brauchen.
CEonſunbtivi modi tempus bræſens.
e Cùm utar, utaris vel uta re, utatur. Weil ich brauche.
Pluraliter,
Càm utamur, utamini, utantur. Weil wir brauchen.
Præteritum imperfectum.
Cùm uterer, uteréêéris, vel uterere, uteretur.

u. R⸗⸗ Wii 0 brauchte. Zl

0 4½

ein tetun

66 GoNIUGATIO ü

== — —

Pluraliter.
Cùm uteremur „uteremini uterentur. Weil wit en

brauchten.

at
FT cteritum perfeklum. eeg, wentis
Cum Uſus, a, um, ſim vel fuerim, & . Weil ich hab
gebraucht. rla, ufun

Pluraliter. MVMUMĩ
Cùͤm Uſi æ, a, ſimus vel fuerimus, &c. Weil wi
haben gebraucht.
Præteritum plusquamperfelctum.
Com Uſus, a, um, eſſem vel fuiſiem, &c. Weil ich
hatte gebr aucht.
pluraliter. (
Cum Iñſi, æ, a, eſſemus vel fuiſſemus, &c. Welmi hi
haͤtten gebraucht.
Futurum.
Com Iſus, a, um, ero vel fuero, &c. Wail ich wird
brauchen.
Pharaliter. e
Cm Uſi, æ, a, erimus vel fuerimus, &c. Weil wir e Ci
werden brauchen.
Infinitiyi mocht! tempus pr. eſens & præteritum imperfectum. a
Uti. Brauchen. eilen
„ præteritum perfectum & pluſquamperfrltum. en
Uſum, uſam, uſum, eſſe vel fuiſſe. Gebraucht habemnͤ i
Ffuturum. He
ſurum, am, um, eſſe. Werden brauchen.
Puraliter. e
Uſuros, as, a, efſe. Werden brauchen. u
“ Gerundia. en
ltendi, utendo, utendum. “ Zu brauchen.
upi.

-8 VERBORUM. —,

—

Suhpina,
Welt llum, uſu. Zu brauchen. .
Participia præſentis & imperfecti.
li tens, utentis. Brauchend.
llicht Participia præteriti.
Iſus, uſa, uſum. . Gebraucht.
Welt Particip. futuri.
lilſurus „a, um. Der, die das brauchen wird oder ſol. .

Verba tertiæx Conjugationis in i0,

WelH uüuüt Capio, ſic conjugantur.
a Iditatiyi modi tempus braſens. HM
— pio Ich fange.
apit —Ddoꝛeor fanget.
H Pluraliter.
apimus Wir fangen.
apitis B ihr fanget.
apiunt. die fangen.
weltn

lmnperf. Capiebam. Ich ſenge. at Legebam.
erfettum. Cepi. Ich hab angefangen. t Legi.

fm ugumetleun. Ceperam. Ich hatte aefangen. .
àt Legeram. 5
Füutärsamm
hiheh, apiam DW Ich wird fangen.
spies du wirſt fangen.
Uchen:aA iet. der wird fangen.
Pluraliter. —
chen. apiemus Wir werden fangen.
apjetis ihr werdet fangen.
auche, ient. deie werden ſauigen.

NAAℳ. ,= Vn-

—

Capitote vel capietis Ihr ſolt fangen.

lmtperauf neſm.
Cape vel capito Fange du.
Capiat. Fange der.⸗
FFeuraliter.
Capiamus Laßt uns fangen
Capite vel capitote fanget ihr. N.
Capiant. fangen die. ere
futurum ſi ve modus mandativus. Eieen
Capito tu, vel capies Du ſolt fangen aſe.
Capito ille, vel capiet der ſolt fangen. n Cnn
Pluraliter. Wwal. Ca
unti,

PPne C

1
egiens,⸗

—
euemnſe
ſcännen

begero
ur, ffe

— =

Capiunto vel capient. deiie ſolten fangen.
Optativi modi tempus præſen: & imper ſectum.
Tltinatrl Caperem. Wolte GOtt daß ich fienge. 4
legerem.
erſect. Utinam Ceperim. Wolte GOtt daß i ich
haͤtte gefangen. i Legerim. Paurdan
Plusquamperſ. Utinam Cepiſſem. Wolte GOtt daßih
haͤtte gefangen. Legiſſem. N
Fuiturum.
Utinam Capiam, capias, capiat. Wolte Gott
wurde fangen.
MMD Pluraliter.
Utinam Capiamus, capiatis, capiant. Wolte G e
wir wurden fangen.
Conjunctivi modi tempus præſens.
Cùm Capiam, capias, capiat. Weil ich fange.
Pluraliter. imns
Cùm capiamus, capiatis, capiant. Weil wir fangen. K
Imperf. Cùm caperem. Weil ich fienge. ut Legerem.

Ulunt,
Perfed. Cum ceperim. Weil ich hab gefangen. .
ut Legerim. Fluse

VERBORUM. 69

Pluſquamperſedtum. Cùm Cepiſſem. Weil ich haͤtte
gefangen. uc Legiſemm.
Futur. cum Cepero. Weil ich wird fangen.
mi in ur Legero.
iht. Ifiniti vi modi tempus præſens & præteritum imperfectum.
en de, Capeer. Faangen.
. Prateritum perfeltum & plusquæmperfectam.
ſolt fn Cepiſſe. Gefangen haben.
Ot fongirat. Capturum, am, um, eſſe. Werden fangen.
Plural. Capturos, as, a, eſſe. Werden fangen.
olt fangeczerundia. Capiendi, do, dum. Zu fangen.
en fangisupina. Captum, captu. Zu fangen.
R Participium præſentis & imperfecti.
Hfin. Capiens, capientis. Der, die, das fangend.
O ds, Particip. Futuri. „.
Capturus, ra, rum. Der, die, das fangen wird,oder ſoll.

GH QUARTA CONUGATIO.
AUdio, verbum activum, modi indicativi tempo-

ſte GOtt ris præſentis, numeri ſingularis, perſonæ pri-
inæ, Conj ugationis quartæ: ſic conjugabitur.

Indicatiyi modi tempus præſens.

WolteAudio Ich hoͤre.
Audis Diuiu hoͤreſt⸗
„ Audit, S Der hoͤret.
farg. Pluraliter..
Audimus Wir hoͤren.
fviſAuditis ihr höoͤret.
t LegeenAudiun. die hoͤren.

NNN E EPEz ræ

70 CON 0 UGATI „
prateritum m imperfeſam. .
Audiebam, audiebas, audiebat. Jch hoͤrte. urul
Pluraliter. Gotr de
Audiebamus audiebatis, audiebant. Wir hoͤrten
Prateritum berſedum. Ninn Aud
Audivi, audiviſti, audivit. Ich hab gehoͤrt Gordes
Pluraliter.
Audivimus, audiviſtis, audivêrunt vel audivereſſimB
Wir haben gehoͤrt. 2“ We G

Præteruum laſteamperfeſtum.
Audiveram audiv eras, audiverat. Ich hatte gehoͤrt hinnm An

Pluraliter. GMtt
Audiveramus, audiveratis, audiverant. Wir hattg
gehoͤrt. Utnum An
Futurum. We
Audiam, audies ‚audiet. Ich wird hoͤren.
Pluraliter. IUüam An

Audiemus ‚audictis, audient, Wir werden hoͤren
Inmyerativi mocdi tempus præſens.
Audi, vel audito, audiat. Höoͤre du.
Pfluraliter
Audis mus, audite vel auditote, audiant. Laß
uns hoͤren.
Futurum ſive modus mandati vus.
vi tu, vel audies, audito ille, vei audiet. D Cumaudi

t

Pluraliter, nkutn
Avditote telau dietis, udicato velaudient, gh
ſolt thoren Ingu
Optaliyi modi tempus præſens & imperſectum. (lt.
Utinam Au diten, andires 9 auditet. Woltt
SS daf ich horit. . =

VERBORUM.,. 7r

Ih 6 Pluraliter.
eutde Awafe es, audiretis, audirent. Wolte
Vrker GOtt daß wir hoͤrten.
Præteritum perfectum.
Pneb Utinam Audiverim, audiveris, audiverit. Wolte
bg GOtt daß ich haͤtte gehoͤrt.
Plaraliter.
lauthi Utinam Audiverimus, audiveritis, audiverint.
Wolte GOtt daß wir hatten gehöͤrt.
rateritum pluſquamperfectum.
hottegee Utinam Audiviſiem, audiviſſes, audiviſſet. Wolte
GOtt daß ich hatte gehoͤrt.
Wirhe pluraliter.
Itinam Audiviſſemus . audiviſſetis ‚audiviſſent.
Wolte GOtt daß wir haͤtten gehoͤrt.
itd haen Futurum.
Utinam Audiam, audias, audiat. Wolte GOtt ich
nedſft wurde hören.
fennr. ,„Pluraliter.
e du, Utinam Audiamus, audiatis, audiant. Wolte
GOtt wir wurden hoͤren.

lant. Conj unctivi modi tempus praſent.
Cum audjiam, audias, audiat. Weil ich hoͤre.
Pluraliter.

ae Cùᷣ Audiamus, audiatis, audiant. Weil wir hoͤren.
Præteritum imperfectum.
Cm Audirem, audires, audiret. Weil ichhoͤrte.
lien pluraliter.
Cùm Audiremus, audiretis, audirent. Weil wir
, hörten.
WE preteritum perfectum.
Cn Audiverim, audiveris, audiverit. Weil ich hab
gehoͤrt. E 4 FPilu-

„ cCoONIUGATIO.

—

0

Pluraliter.
Cum Audiverimus, audiveritis, audiverint. Weil
wir haben gehoͤrt.
Præteritum pluſquamperfeltum.
Cùm Audiviſſem, audivi lien, audi ſet. Wal 6
haͤtte gehoͤrt.
Pluraliter.
Cùm Audiviſſemus audiviſſetis, audiviſſent.

Weil wir haͤtten gehoͤrt.

Futurum.

hoͤren. Pluraliter.
Cum Audiverimus ‚audiveritis, audiverint. Weil
wir werden hoͤren.
Infinitivi modi tempus præſen: G drereritam
imberſectum.
Audie DVHoͤren.
præteritum perſectum & plusquamperfedum.
Audiviſſe Gehoͤt haben. 2
Futurum. 5
Auditurum, am, um, eſſe. Werden hören.
Pluraluer.
Audjturos, as, ,a, cſſe. . Werden hoͤren.
Gerundia.
Audiendi, audiendo, auchendum. Zu hoͤren.
Supina. Auditum, auditu. Zu hoͤren.
Gerundia hujus Conjugationis, aliquando etiam exeunt
in undi, undo, undum, ut oriundi onundo, eriunlum, o.
tiundi, potiundo &.
Participia declinationis activæ, temporis præſenti⸗ &
JM zmperlecti.
Audiens, audientis. Der, die, das hoͤrende.

X

“

re⸗

* —

Auckrontz

Mor,
r

udimun⸗
Cùm Audivero, audiveris, audiverit. Weilich wird

Audjebat
htn

Mdebm

oh

Auciros

fuit,

Aulite,
Uerunt

Autins,

uiti

ijenn

biar,n
attn
(Aem

ort

VERBORIUM., „73

——

Participium uturun:,“
erint. Auditurus, 2, um. Der, die, das horen wird oder ſoll.

AUDIOR VERBUM PASSIVUM

, W ſic conjugabitur.
iht Indicativi modi tempus præſens. B
Audzr, audiris vei audire, auditur. Ich wird

gehoͤrt.
gudiriſean Pluraliter. .

Audimur:audimini,audiuntur. Wir werden gehoͤrt.
Velichnie Praæteritum imperfedtum.
Arudiebar, audiebaris vel audiebaâre, audiebatur.
rint, W. Ich ward gehoͤrt.
Pluraliter.
num Audiebamur, audiebamini, audiebantur. Wir
warden gehoͤrt.

ren. Yrateritum perfeltam.
ſeln., Auditus, a, um, ſum, vel fui, es vel fuiſti, eſt vel
ben. fuit. Ich bin gehoͤrt worden, oder geweſen.
Pluraliter.

1 hoͤren Auditi, æ, a, ſumus vel fuimus, eſtis vel foiſtis ‚ſunt;
fuêrunt vel fuére. Wir ſeynd gehoͤrt worden.
höͤrtn. Præteritum pluſquamper ectum.
Auditus, a, um, eram vel fueram, eras vel fueras,
Nuken oten erat vel fuerat. Ich ware gehoͤrt worden, oder geweſen.
Zl hoten Pluraliter.
Anian etid Auditi, æ, a, eramus vel fueramus, eratis vel fuerao-
nuiny tis, erant vel fuerant. Wir waren gehoͤrt worden.

Futurum.
ſni Audiar, audiêris vel audiêre, audictur. Ich wird
gehoͤrt werden. Pluraliter.

. Audiemur, audiemini, audientur. Wir werden
gehoͤrt werden. H L

24 CONIUGATIO.

—

Umpe: ativi præſens.

Audire vel auditor, audiatur. Sey , oder werde du

gehoͤrt.

plaraliter.
Audiamur, audimini, vel audiminor, audiantur,
Seypyen oder werden wir gehoͤrt
Fusurum ſive modus mandati vus.
Auditor tu, audiêris vel audiêre, auditor ille vel
audietur. Du ſolt gehoͤrt werden.
Pluraliter. =
Audjminor-ve audiemini, audiuntor vel audientur.
Ihr ſolt gehort werden.

Optativi modi tempus præſens & Imperfectum.

Utinam Audirer, audirêris vel audirêre, audiretur.

Wolte GOtt ich wurde gehoͤrt.
kxluraliter.
Utinam Audiremur „audiremini, auditentur. Wolte
GOtt wir wurden gehoͤrt.
Præteritum perfectum.

ries, ſit vel fuerit. Wolte GOtt ich waͤre gehoͤrt

worden.
. Prrluraliter.
Utinam Auditi, æ, a, ſimus vel fuerimus, ſitis vel

—
Felſiſl

Vnt

Ium A
Wele

iiun

GOtt

(bmAud

chotho

(An Aud
ghett e

(unm Aud
Wi⸗

Utinam Auditus, a; um, ſim vel fuerim, ſis vel fue- ln he

ee⸗

(lm udt

ſtſellee

fueritis, ſint vel fuerint. Wolte GOtt wir waͤr⸗

ren gehoͤrt worden.
Praæteritam pluiquamperfectum.

Utinam Auditus, a, um, eſſem, vel fuiſſem, eſſes vel
fuiſſes, eſſet vel fuſſſet. Wolte GOit daß ich

waäͤre gehoͤrt worden.
Pluraliter.
Utinam Auditi , a; eſlemus vel fuiſſemus, eſletis

vel

(ln kud li;

is, ing
i

J 9
Uzui

. en.

—

der werden
audiante

ltor Ulen

audiener

fedn.
audiretu

nrur W

,ſis velh

fware

18, ſten
Nt wir c

m,eſee

Ott NMt

mus, eſen

VERRBORIUMM.. 35

vel fuiſſetis, eſſent vel fuiſſent. Wolte GOtt
daß wir waͤr en gehoͤrt worden.
Futurum.
Urinam Audiar, audiaris vel audiâre, audiatur.
Wolte GOtt ich wurde gehoͤrt werden.
Pluraliter.

Uünam Audiamvr, audiamini, audiantür. Wolte

GOtt wir wurden gehoͤrt werden.
Conjunctivi præſens.
Cùm Audiar, audiaris vel audiâre, audiatur. Weil
ich gehoͤrt wird.
Pluraliter.
Cùm Audiamur, audiamini, audiantur, Weil wir
gehoͤrt werden.
Præteritum imperfeblum.
Cùm Audirer, audiréêris vel audirêre audiretur.
Weil ich gehoͤrt ward.
Pluraliter.

Cùm Audiremur, audiremini, audiremur, Weil

wir gehoͤrt warden.
Preæteritum perfedtum.
Cùm Auditus, a, vm, ſim vel fuerim ſis vel fueris,
ſit vel fuerit. Weil ich bin gehoͤrt worden.
Pluraliter.
Cùm Auditi, æ, a, ſimus vel fuerimus, ſitis vel fueri.
dar l ſint vel fuerint. Weil wir ſeynd gehoͤrt wor⸗
Prateritum plusquamperfeätum.
Cùm Auditus, a, um, eſſem vel fuiſſem, eſſes vel
fuiſſes, eſſet vel fuiſſet. Weil ich ware gehoͤrt
worden. èBBð

mnm

„765 CoNIUCGATIO-

Pluraliter.
Cum Anditi, x, a, eſſemus vel fuiſſemus, eſſetis vel

fuiſſetis, eſſent vel fuiſſent. Weil wir waren ge⸗

hoͤrt worden. Futurum.
Cuùm Auditus, a, um, ero vel fuero, eris vel fueris,
erit vel fuerit. Weil ich wird gehort werden.
Pluraliter.

Cum Auditi, æ, a, erimus vel fnerimus, eritis vel
fueritis, erint vel fuerint. Weil wir werden ge⸗

hoͤrt werden.
innſinitiyi præſen⸗ & imperfelum.
Audiri. Gehoͤrt werden.
Præteritam Perſeckun⸗ G pluſquamper ſectum.
Auditum, am: um eſſe vel fuiſſe. Gehoͤrt ſeyn worden.
D Futurum.

Auditum iri, vel audiendum, am, um, eſſe. Wer⸗

den gehoͤrt werden.
TPharaliter.

Auditum iri, vel Audlendos, as, a, eſſe. Werden ge⸗

hoͤrt werden. Participium præteriti.
Auditus, a, um. Gehoͤrt.
Participium ſuturi.

Audiendus, a, um. Der, die das gehoͤrt ſoll werden.
CONUGATIO VERBI COMMU-

NIS WARTE CONIUGAIIONIS.

Indicativi modi tempus præſens.

Ich meſſe, oder wird gemeſſen.

Pluraliter.
Dimetimur, dimerimini, adimetiuntur. Wir meſſen,
dder werden gemeſſen. l

8 7 —
nen

Diveiet
r.

Pvetieb⸗
Wime

Dinenkus

Nh ge

Dinentus

gereſer

Diwent,
lengen

etier,
Phwit
Dinetern
nudenn

Dinrikn

inkn

Dimetior dimetiris vel dimetire, dimetitur. ne
Phetumn

iinrar

Umerior

—
eſetien
r wartnge

el “
der.

5, eritis ſe
werden g⸗

VERBORIM.. 77

Imdper fectum.
Dimetiebarzdimetiebart s vel dimetiebäère, dimetie-
batur. Ich meßte, oder ward gemeſſen.
Pluraliter.
Dimetiebamur, dimetiebamini, dimetiebantur.
Wir meßten, oder warden gemeſſen.
Præteritum perfedum.
Dimenſus, a, um, ſum vel fui, es vel fuiſti. &c Ich

hab gemeſſen, oder bin gemeſſen worden.
Pluraliter.

Dimenſ’ 1, a., ſumus vel fuimus, eſlis ve fuiſtis, &c.

AMunn,
n worden

ſe. We

Werdenge
ti.
hort.
ſol werden

MM.
0NS

dimetitu.

Wirneſen

IN.

Wir haben gemeſſen/ oder ſeynd gemeſſen worden.
Praæteritum pluſquamperfebtum.

Dimenſus, a, um, eram vel fueram, &c. Ich hatte

gemeſſen, oder ware gemeſſen worden.
Pluraliter.
Dimenſi, æ, a, eramus velfueramus, &c. Wir hat⸗
ten gemeſſ en, oder waren gemeſſen worden.
FLuturum.
Dimetiar, dimetiéris vel dimetiére, dimetietur.
Ich wird meſſen, oder gemeſſen we erden.
Lluraluer. M
Dimetiemur, dimetiemini, dimetientur. Wir
werden meſſen, oder gemeſſen werden.
iuinnperaliyi præſens.
Dimetire vel dimeritor, dimetiatur., Meſſe du, oder
werde du gemeſſen.
Pluraliter.
Dimetiamur, dimetimini vel ditetiininor, dime-
tiantur. Laßt uns meſſen, oder gemeſſen werden.
Futurum éve modus mandativus.
Dimetitor tu, dimetiéris vel dimetière, dimetitor
ille

782 CoNII 3ATIO.

werden. Pfluraliter.

Ohptati vi præſens e imperfebtum.
Utinam Dimetirer, dimetirris veldimetirêre, dime-

Pluraliter.
Utinam Dimstiremur, dimeriremini, dimetirentur.
Wolte GOtt wir meßten, oder wurden gemeſſen.
Præteritum perfectum.
Utinam Dimenſus, a, um, ſim vel fu erim, ſis vel fue-

oder waͤre gemeſſen worden.
PbPluraliter.
Utinam Dimenſi, æ, a, ſimus vel fuerimus, ſitis vel

gemeſſen oder waͤren gemeſſen worden.
Præteritum pluſquamperjectam.

vel fuiſſes &c. Wolte GOtt daß ich hatte G ge⸗
meſſen, oder waͤre gemeſſen worden.
Pluraliter.
Utinam Dimenſi, æ, a, eſſemus, vel fuiſſemus, eſſetis

meſſen, oder waͤren gemeſſen worden.
Futurum.,

warur⸗ Wolte GOtt ich wurde meſſen, oder gemeſſea en
werden.

Pluraliter.

Wolte

ille, vel dimetietur. Du ſolt meſſen, oder gemeſſen
Dimetiminor vel dimetiemini. dimetiuntor vel di. .
mDetiuntur. Ihr ſolt meſſen, oder gemeſſen werden.

tiretur. Wolte GOtt ich meßte, oder wurde gemeſſen. .

ris, it vel fuerit. Wolte GOtt ich haͤtte gemeſſen,

fueritis, ſint ve! fuerint. Wolte GOtt wir haͤtten

Utinam Dimenlſus, a, um, eſſem ve fuiſſem, eſſes

(um Diet

Ur neſte

(bn Diwet
ieithl,

(nmaneti
Uwri

CNe Piwer

hhabge

CUmDiner

abene

(unbimer

(irge

CünDinen

vel fuiſſetis &c. Wolte GOtt daß wir haͤtten ver iiſn

Utinam Dimetiar, dimetiarisvel dimetà e, dime-

Atinam Dimeriamur, dimetiamini, dimetiantur.

I dnnn

Oreſen

Diwen

(berden

VERBORUM. 79

— —
trgemefn Wolte GOtt wir wurden meſſen, oder Geneſſen wer⸗
tot vel d. Conjanctivi mog tempus præ ſens.

lwelden
werden. Weil ich meß, oder wird gemeſſen.

ünet, Pluraliter.
“M Cùm Dimetiamur, dimetiamini, dimetiantur. Weil
Nſn wir meſſen, oder werden gemeſſen.
ettentii poreteritum Imperfeckim.
te. Cùûm Dimetirer, dimetirêris vel dimetirêre, dimeti-
hneſen. retur. Weil ich meßte, oder wurde gemeſſen.
5rele Pluraliter.
Vele. Cùm dimetiremur, dimeriremini. dimetirentur.
Uenuſin Weil wir meßten, oder wurden gemeſſen.
Præteritum perfedum.
Cùuùͤm Dimenſus, a, um, ſim velfuerim, &c. Weil
ich hab gemeſſen, 'oder bin gemeſſen worden.
Pluraliter.
Cùm Dimenſi, æ, a ſimus vel fuerimus Kc. Weil
n, eſe wir haben gemeſſen oder ſeynd gemeſſen worden.
“ Prateritum plusquamper fectum.
hette ⸗ Cùm Dimentſus, a, um, eſſein vel fuiſſem &c. Weil
ich haͤtte gemeſſen, oder waͤre gemeſſen worden.
Pluraliter.

ſitis V
wirheni

6
“ Cùm Dimenſi i, & a, eſſemus vel fuiſſemus &c. Weil
wir haͤtten gemeſſen, oder waͤren gemeſſen worden.
Futurum.
r Cùm Dimenſus a, um, ero vel fuero &c. Weil ich
je wird meſſen, oder gemeſſen werden.
Pluraliter.
Cum Dimenſi i & a, erimus vel fuerimus &c, Weil
ztar. wir werden meſſen / oder gemeſſen werden.

Lan Dimetiar, dimetiaris vel dimetiàare, dimetia-

80⁰ CON)UGATIO.
Infinitivi præſens & inperfectum-
Dimetiri. Meſſen oder gemeſſen werden. Mlunus,
Præteritum perfectum & pluſquamperfectum. S
Dimenſum, am, um, eſſe vel fuiſſe. Gemeſſen haben, Daeum,⸗
oder gemeſſen ſeyn worden.
Futurum Activum. eramds,
Dimenſurum, am, um, eſſe. Werden meſſen. eun.
Pluraliter. . Aluniporn
Dimenluros, as, a, eſſe. Werden meſſen.
rFrmurum paßſvum. MMnimus,
Dimenſum jri, vel dimetiendum, ar am, um, eſle. 0benmn
Wer den gemeſſen werden.
Pluraliter. hummmn
Dimenſum iri, vel dimetiendos, as, a, eſſe. Werden er
gemeſſen werden. Gerundis. Uuveramn
Dimetiendi, do, dauam. Zu meſſen. gncdet
Supina. Dimenſum, dimenſu. Zu meſſen. Mco
Participium praæſentis & imper fecti. .
Dimetiens „dimetientis. Meſſend. oteima
Participium praæteriti. Ohrlhndr
Dimenlus, a, um. Gemeſſen. OS”S”ð
Particip. Futuri Actipi. lrſol
imenſurus, a, um. der,die/ das meſſen wird oder ſol. un
Futuri paſſivi. tunſole
Dimetiendus, a, um. Der die das gemeſſen ſoll wer⸗ uUhtodr
deꝛn. (Aumlohe
DE VERBIS ANOMALIS. uI
Compoſita ex Verbo Sum. finnhtn
irigicatiyi modi tempus præſen S NWihhen
POſfum, potes, potemli. Ich mag oder kan.
Pls⸗ bo

VERBORUM. 8r

. Pluraliter.
ſinmen Foſſumas poteſtis poſſunt, Wir moͤgen oder koͤnden.
ſedlun nderfedfunr.
eſe ee Poteram, poteras, poterat. Ich moͤchte, oder kunte.
Pluraliter.
Poteramus, poteratis, poterant. Wir moͤchten oder
enneſen kunten. Prætentum perfeltum.
Potui, potuiſti, potuit. Ich hab moͤgen oder koͤnten.
ineſen. —r Pluraliter.

Potuimus, potuiſtis, potuêrunt vel potuère. Wir

n,um a haben moͤgen, oder konden.
Præteritun pluſquamperſectum.
Poruefam,potuctaspotuerat, Ich hatte moͤgen, oder

ſe. Wa koͤnden. bluraliter.
Potueramus potueratis, potuerant Wir hatten moͤ⸗
nſin. gen,oder konden. Futuram.
nftl Potero, poteris, poterit. Ich wird moͤgen, oder koͤnden.
Pluraliter.
ſn poterimus poteritis, poterunt. Wir werden moͤgen,
oder koͤnden.
UhUnperativi modi tempus preſens.
Fac poſſis. Sihe daß du moͤgeſt, oder koͤndeſt.
dedera. Ortatiyi modi tempus præſens & imperfeltum.
Utinam poſſem, poſſes, poſſet. Wolte GOtt daß ich
ſen ſol te Ntnecht⸗ oder koͤndte. Pluraliter.

Utinam Poſſemus, poſſetis, poſſent. Wolte GOtt
daß wir moͤchten, oder koͤndten.
IL Prateritum berfeétum.
Utinatn Potuerim, potueris, potuerit. Wolte GOtt
daß ich haͤtte moͤgen oder koͤnden.
Pluraliter,

ddr ſg inam Potuerimus Dotueritis, potuerint, Wol⸗
. te

N

82 CoNIUGATIO

A EArn
te GOtt daß wir haͤtten moͤgen oder fonden.

Prateritam piliſquamperfectum.
Utinam potuiſſem, potuiſſes, potuiſſet. Wolt
GOtt ich haͤtte moͤgen, oder koͤnden.

Pluraliter.
Utinam Potuiſſemus, potuiſſetis, potuiſſent. Wolte
GOtt daß wir haͤtten moͤgen, oder koͤnden.

Futurum, .
Utinam Poſſim, poſſis, poſlſit. Wolte GOtt ich
wurd moͤgen oder koͤnden. Pluraliter.

Utinam Poſſimus, poſſitis, voſſint. Wolte GOtt
wir wurden moͤgen oder koͤnden.
Conjunctivi modi tempus præſens.
QCùm Poſſim, poſſis, poſſit. Weil ich mag oder kan.

Pluraliter.

Cum Poſſimus, poſſitis, poſſint. Weil wir moͤgen

oder koͤnden. Præteritum Imperfectum.
Cùmł̈oſſem, poſſes, poſſet. Weil ich moͤchte oder koͤnte.
Pluraliter.

Cùm Poſſemus, poſſetis, poſſent. Weil wir moͤch⸗

ten oder koͤnden.
Præteritum perfedum.
Cùm Potuerim, potueris, potuerit. Weil ich hab
moͤgen, oder koͤnden.
Pluraliter. .
Cùm potuerimus, potueritis, potuerint. Weil
wir haben moͤgen oder koꝛnden.
Præteritum plusquamperfebtum.

Cum potu ſſem, potuiſſes, potuiſſet. Weil ich haͤtte

moͤgen, oder koͤnden.
Pluraliter.
Cùm potuiſſemus, potuiſſetis, potuiſſent. Weil
tpir hatten mogen oder koͤnden. Fu⸗

ete
Prolle.
Crterls

Alen,

n, Cin,

ine, upn
limn, rut
ſekkrheten

bo, ler

eriand,ter

ebim, f

fatbunns,
l kult

hümn, t
ſnn ge⸗
de⸗

en tl

VyIERBORUM. 83
oder h Futurum.

Cùm potuero, potueris, potuerit. Weil ich wird moͤ⸗

e. gen, oder koͤnden. Pluraliter.
Qußm potuerimus, porueritis, potuerint. Weil wir

werden moͤgen, oder koͤnden.

niſſent V Infinitivi præſens & imperfettum.
körden Poſſe. . Moͤgen oder koͤnden.
præteritum berfedun & pluſquamperfeltum.
Nte Gt Potuiſſe. Gemöoͤcht oder gekondt haben,
74 d Cæteris caret: Nam potens nomen eſt, non pariic pium.

Wolte sic adſum, Abſum, Deſum, Interlum, Inſum, praſum, pro-
ſum, Obſum, Subſum. broſum tantùm litteram d. ad-

. mittit ,euphoniæ causâ, àt prodes, prodeſt. prodeſtis, pro-

nag ohnit deram, prodero, prodeſſem. Abſum &. præſum tamen ex
omnibus habent harticiniun: Abſens, & præſens. H“M

lwir na e
et EERO.
hteoderkutt = Indicatipi byſeni.
Ero, fers, „fert. Ich trage.
ellwir nt. Piurahtter.
Ferimus, fertis, ferun. Wir nagen

Præteritum imderfectum.
VlihſiFerebam, ferebas, ferebat. Ich truge.
Pluraliter.
Ferebamus, ferebatis, ferebant. Wir trugen,
nt. V. Prateritum perfectum.

Tuli, tuliſti, tulit. Ich hab getragen.

l Pluraliter.
vlimus, tuliſtis tulêrunt vel tul êre. Wir
fin haben getragen. 3
Prateritum rlusfuanper ellam.
eTune tuleras, tulerar. Ich hatte geraen
2 EEilils-⸗

——

894 CoNIUGATIO.

—

Pluraliter.
Tuleramus, tuleratis, tulerant. Wir hatten getragen.
Futurum,
Feram, feres, feret. Ich wird tragen.
Plaraliter.
Feremus;, feretis, ferent. Wir werden tragen.
Imperatiyi modi tempus præſens.
Fer vel ferto, ferat. Trage du.
Pluraliter.
Feramus, ferte vel fertote, ferant. Laſt uns tragen.
Faturum ſi ve modus mandativus,
Ferto tu, vel feres, ferto ille vel feret. Du ſolt tragen.
Pluraliter.
Fertote vel feretis, ferunte vel ferent. Iht ſolt tr agen
G Optatiyi preſens & imperfectum.
Utinam Ferrem, ferres, ferret. Wolte GOtt daß
ich truge. Fluraliter.
Utinam Ferremus, ferretis, ferrent. Wolte GOtt
daß wir trugen.
Praæteritum perfelctum.
Utinam Tulerim, tuleris, tulerit. Wolte GOtt ich
haͤtte getragen. Pluraliter.
Utinam TLulerimus, tuleritis, tulerint. Wolte GOtt
wir haͤtten getragen.
Præteritum pluſquanperfeétum.
Utinam Tuliſſem, tuliſſes, tuliſſet. Wolte Gott
ich haͤtte getragen.
OW Pluraliter.
Utinam Tuliſſemus, tuliſſetis, tuliſſent. Woͤlte
EVt wir haͤtten getragen.

Futurum,

—

Umnken
ſlcden

Cin keran
Cimferan
Cüm kerr
Cm Ferr

Cun Tule

(im Tole
Ctoge

Cln Tul
en.
