Soerbeo bui. ſup. car. 2. con. ſuͤpfflen. 49
Setbo pſi ptum. 3. con. ſuͤpffien ſchlucken. zo
Spargo ſi ſum, 3. con. außſprengen. 42.44.5 8⁸

Specio xi Gum., verbom inuſitatum. ſchauen. 43. 54
Sperno ſprevi ſpretum. 3. con. verachten. 60
Spondeo ſpopondi ſponſum, 2. con, verheiſſen. 5

Statuo ui tutum. 3. con. ſetzen, aufſetzen. 43.44
Sterne ſtravi atum. 3. con niderwerſſen. 63
Sterto tui. ſup. car. 3. con. ſchnarchen. 62
Sto ſteti ftatum. 1. con. ſtehen. 45,.48
Strepo pui itum. J. con. rauſchen. 600
Strideo di, ſup. ear. 2. con. rauſchen. 5
Strido di, ſup. car 3 con. kirren. 556

Striage xi Gum. 3. con, zuſammen ſtricken. 82
struo xi Anm. 3. con, banen.
Suadeo KH Ium. 2. con. rat ben. I
Suboleo ui itum. 3., con. Erſchmecken, ſtincken, es
gehek mir vor. 7 2
Subiſto Gni ſtitum. 3. con. beſtehen. 62.63
SaI

4 6 Index Libri JI.
Sueſco evi etum 3. con gewohne en.
Sußre ſuſtuli ſub latume uufnemmen v lede
kragen.
Sugo æi. ſup. car. 2. con. Saugen.
Sumo ſumpſi ſumptum. 3. con. nemmen.
Supercubo ui. tum I. con. Odb einem ligen.
Superfero ſupertuli latum. Ob ihm tragen.
Suppleo cvi etum 2. con. ein ufuͤllen . erſtatten.

S

nto uſin
3 Tmontu
lor el Tu

en.
llgeo, l⸗

1
Supplico avi arum. 1I. con. demüthig bitkten. 4 ſie ni in
Supplodo ſum. 3. ron. mil Füſſen auf den Bo⸗ iivrn 8
surgo tum. 3 con. Aufſtehen. “ emhoil
T. VVR
“ 5 VVeeio Mjent
Ta. Taceo ui itum. 2, con ſchweigen. 8. Vennao gen

Tango terigi actum 3. con. anrühren.
Te. Temno pſ btum. 3 con. Verbum priſc. verachten.
Tendo tetendi nſume etiam tum. 3, con. Außſpa
nen. 24
Teneo ui tentam. 2. con. Halten.
Tepetacio feei factum. 3. con. Lau machen. 4
Tepeſco tepui. ſup⸗ car. 3. con. Lau werden. 4 5

Vapo pet
Pereot itns t
Feno i ium,
eno ſum,

ſ eſcor er

Veno W Rum

Video lumn

Teigeo ſi ſum. 2. con. Trücknen. Vico eri etum
Tergo ſi ſum. 3. con. Truͤcknen. 9 6 Vineo nri n
rers ivi itum, 3. con. Zerreiben. 565 0°% reo j cn
. Texo zhi ztum, s3. com., weben. 6633 ViY un
Ti. Timeo ui. ſup. car. 2, con, foͤrchten. 49 io j4
To. Tœdet uit, ſum eſt 2. con. es rten. 633 lſeor iin

Tollo ſuſtuli ſublatum. 2. con, auſheben. S takiifinet

Tondeo totondi tonſum. 2. con. ſcherren. 50

Tono ui itum. I. con futur. aturus. donneren 46.47 munn
Torqueo orf ortum. 2. con. peynigen. I l Ueſn
Torreb ui toſtuw, 2. con, braten. 44 Un hrcn
Tr. Trado avi atum. I, con. handlſlen. lor ue
Trado didi ditum, 3. con. uͤbergeben. 45 in lun
Traho xi Aum. 3. con. ziehen. 68
Transfero ſtuli latum. veranderen, vertragen. t
Tremo ui. ſup car. 3. con. ziktern. . 69

Tnphico: avi atum., X. con. dreyſach machen⸗ ud 8

Index Libri I. 47

. Tindo f ſuw. 3. con. krurken, ſtoſſen⸗ 56
mmen lebee Tu. Tundo tutundi unfum. 3. con. zerſtoſſen. Ibid.
Laouor ſeu Tueor uitus num 2. con. ſehen . beſchi⸗
ean. en.
Rematnen. Tuigeo, ſi. ſur⸗ care 2. con. eſchwolen ſeyn. . .
Reinem ta V
innn W V . D
enel ſie Va, Vado præt. & ſup. car. 3. con. gehen· 4
mütſig bite Valeo ui itum. 2. con. woht auff ſeyn. 449
ifna Ve. Weho exi ecſtum. g. con. führen. 5§8
rereeſle li & vuli ſum. 3. con. ruffen. oy.
hen. Vvenqdo didi ditum. 3. con. verkauffen. 48
WVYVVenco væni) vænum. J. con verkaufft werden. 64
Venio ni entumw. 4. con. kommen. 63
eigen. Vencundo dedi datum. I. con. verkauffen. 48
nrübten. Vergo præt. & ſup. car. 3. con. neigen. 45
m prl Ndn Vereer itus tunz, 2. con. förchten, ehren. 64
ur. zn Verro ri fum. 3. con. kehren wiſchen. 60
Verto ü ſum., 32. con. umfehren. 62
ten. Veſcor præt. & ſup. car. 3. con. nieſſen, eſſen. 45
Lann Meln Veto ui itum., I, con. fuse aturus. verbieten. 46,47
o. Can nel Vi. Video di ſum. 2. con. ſehen. 50
icknen „Vico evi etum. 2. con- binden mit Reiffen c. F1
cken. Vincio nxi nctum. A. con, binden. 63
eiben. Vinco ici iſum 3. con. uͤberwinden. S
,fürcſtec. Viro n um. 3. con, leben. d.
8 beldttt II. Ulkilcor ultus tum. 3. con. ſich raͤchen. 6 5
con. Elidet Vo, Volo lui ſup. car, Wwoͤllen.— 52
een ſenmn Voho ui utam 3, con. welten, wenden. 62
12uns iilt Vome ui itum. 3., con. uͤbergeben, ſich erbrechen. 59
heptr el⸗ I. Urgeo ſi ſup. car, 2, con. dringen. 5Fr
htaten. Uro uch uſtum. 3. eon brennen. 60
zandlet. Ut. Utor uſus ſum. 3. con. brauchen. 65
ſberehen

e. re⸗
udken velfſee

Gukine, MD IN.

E.

48 . Index Libri II.
INDEX IN LIBRIIM II.

SPEN NLNN

EMMANCUELIS 4VAkI.

A.

A, Præ poſitio, Abl. Conſonantibus præponkute VDon
125.126

Ab. Ab. Præpoſitio. Abl. Vocalibus xponitur,aliduibus

conſonantibus. Von. Ibid.
Abalieno ptætes acc. abl. cum Præpofitie tione 4, velAb

entſrembden. 46

Abdico, præter acc. abl. 44. cum bl. tantuùm. Ande
anffgeben. 293

Ahbdita rerum. verborgene Ding. 17

Abcuco, præter acc. abl. cum præpoſiione 4, vel Ab.
46 .

binweg fuͤhren.

Abelſſe bidui, &c. zwey Tagreiß abſeyn. 8
Abhinc acc. vel abl. jungitut verbis præteriti temporis.

. Ablaqueo acc. tei mutæ. Umgraben. 77
Ablativus abſoluté poſitus. 89
Arpblativus inſtru menti. = 909
Ablativus exceſſus. S 91
Ablativus pretij. 92
Abominor acc. verfluchen. 65
Abrado præter acc. abl. cum præpoſitione ‚A.: vel Ab.,
abſchaben⸗
Ahbripio præter aec. abl. cum Errpoftiooe 4. vel Ab.
hinwegreiſſen. Ibid.
Abiolutorum verborum conſtruſtio. 123

. Abſolvendi verba Præter acc., gen. pœnæ vel criminis,

44
Ablolvo, præter Acc, Genit, pœnæ vel criminis, 34

præter acc. abl. cum præpoſitione de. Ibid. præter
acc, abl. abſque præpoſit. entledigen. 35
Abs. præ poſitio abl. Præponitut litteræ T. interdum

Q. Von. 18. 1206 Abl-

bigue pre
Abloous dat
Abſterreo
abſchrcke
Pbinendi ⸗
1, de ab.
Phllineo Prn
Nel ade ſ

tralo ſ

abithen
Ablum du,
ſtione,
Abuncde, be
ſeihi
Abuno 0
Abunor 15,6

hi, d

lecglo Arn he
gireſnii ian,
ceſo onf 1
i 1
liin ſiͤ
uet.
ecbend Verb
ſel a.
Prrter
npft n
eln

l.
MN

„

PAN

Aya

1 przpinn

i
plæpOsitnit
ian iſ

reſoſttiene hi

m ꝛbl. tanln

ræpoßtoe 4

aiſn.

bis geteſtie

aben.

epolitie,

rpoſtion⸗ Nl

ſio.

Enr reltiſſt
jone de⸗ bif

tledigen.
1 littere

en⸗ gane ſ

Aoecruſandi verba præter acc. gen. p

anklagen.

Index Libri II. 49
Abſque præpoſitio. abl. ohne. 12 ½
Abſonus dat. Übel lautend. . 24
Abſterreo præter acc. abl. cum præpoſitione a. vel a b
abſchroͤcken. 46
Abſtinendi verba;, præter. acc. abl. cum ptæpofitione,
2. ve] ab. 4 5⁵
Ablſineo præter acc. abl. 44. & cum præpaſtione a
vel ab. ſich enthalten.

46
AbGtraho præter acc, abl. cum præpofitione a, vel abe

abziehen.
Abſum dat. 72. caſum præpoſitionis, repetita præpo=
ſtione, abweſend ſeyn. .

bundè, gen, agit partes Nom. 120. & accuſativi.
uͤberfluͤßig. . 130
Abundo abl. olim cum gen. üÜberfluͤßig ſeyn. 60
Abutor abl. 68. apud Comicos acc. mißbrauchen 69
Accedit. dat, es kommt binzu. 74
Accedo dar. beyfallen, hinzugehen. z2
Atceptus dat, angenehm. 10009
Accerſo vel acceſſo Præter acc, gen. peœrnæ vel crimi-

nis. beſchicken.

Actidit, dat. conſtruitur cum particula Ut, & conzet
iyvo. y4. Infinitum ferè apud Oratores reſpuit. es

begegnet. 7 5
Accipiendi verba, Prætet acc, abl, cum ptæpeftione
a, vel abð 4
Accipio præter acc. abl. cum ptæpeoſitians a, vel ab.
empfahen. 4646
Avclamo dat. zuſchreyen. 772
Accommodatus dat. vel acc. cum præpoſitione ad.
zugeeignet. 20
Acquielco, dat. einem folgen. Fsz3
Accreſco, dat. aufwachſen. 72
Accumbo dat. zu Tiſch ſitzen. 1bi4.
Accubo dat. beyligen. lbid.

ruſar enæ velcriminis. 3
interd. præpoſit. In admittunt. 3
Accuſo vide ſupta. cuin præpoſit. De, pro genitivo,

D 2 Aaia⸗

re Index Libri II.

Ad.

*△

Adionis modus, Abl. 31. interdum admittit Prrpo.

ſitionem Cum. or ndiſcor d
Ad præpolſit. Acc. Zu. 224 Mna d
Addico dat. Zueignen. 29292 f0 ilen
Addo vide ſupra. hinzu thun. ldbid. orion ee
Adequito dat. hinzureiten. . 853 hro, k
Adeo conſtruitur cum ut, & ſubjunctivo, alſo, ſo Eeeite⸗
faſt. 1135⁵ Alun dat.
Adfremo dat. im Sorn toben. ”Mã kifulor
Adbæteo dat. §3. caſum præ pofitionis repetirà præpo- lchetbia d
ſitione, anhangen. 666 Idyerbie
Adhæteſco vide ſupra. anhangen. lbid. NMetbii
Adhibee tibi fidem, dubiam habet ſignificationem. Adkerbia !
GBlauben geben. heldi
Adjectivorum cum ſubſtantivis conſtmctio. Adyetbis i⸗
Adjectivum, cùm ſingularis numeri, cum pluralis. 1bi- chetlor d⸗
dem. (rigilo da
Adjectivum ſubſtantivé poſtum more ſubſtantivorum Mejelslzel
conftruitur. WM 16 UMulor dt.
Adſe Aiva, quæ ſcient iam &c. ſignificant. gen. 1rn d
Adjectiva, quæ partitionem ſignificant, gen. 19 Lqualtat
Adjectiva, quæ ſimilitudinem &c. ſignificant. gen. 2 ½ Equo cum
Adjectiva, commodum S&c. ſigni ficantia, dat,. 24 toren
mulor aca

Adjectiva, quæ ſigni ficant dimenſionem acc. vel. abl. 26

Adjectiva diverſitatis, Abl. cum præpofitione A vel] Eltimadi n

Abpb 21 KMllimo cum
Adjiectiva laudis viruperiji &c. Abl. 3 Mini, pat
Adie divum neutrum eleganter jungitur infinito, 100 fenm nau]
Adicio præter acc. dat. herzuperffen. 39 ſhiten. pr
Adjudico vide ſupra. zuſprechen. S 1bid. meim gen,
Adjungo, vide ſupra. herzutragen. Ibid. Ee techli
Adſuvo Acc. helffen⸗ 34 o netet
Adipiſcor acc. erlangen. 6 immo, cun
Admetjior acc zumeſſen. èè lbid., udefrfi
Admiror, vide fupra. berwunderen. 1 id Ailbeodar.
Admiſceo præter acc. dat. vermniſchen. ri,
Admoneo præter acc. gen. pro gen. abl. cum præpo. Uehen.
ſir de, exrmahnen. 36. 29.4 gnolco Pre
Admoneo Præter aoc, dat, hinzurgcken. 336 lamg.

ec IIndex Libri l r

Annaſcor date anwachſen. . 63
Andnato dat. herzuſchwimmen.
Adno idem, herzuſchwemmen, fidem

Adorior acc. onfahen. 6 ½
Adipiro, ſeu Aſpiro., emfig begehren. præpeſitione

ndie, repetit. 124
dſum dat., vorhanden ſeyn. 83
AAdſtipulor dat. zuſtimmen. 63
nis Kepetſin. Adverbia omparativa abl 132
Adverbia ſuperlativa aà nominibus orta gen. 230
Adv“—erbii Conſtzuctio. . 129
et ſonitan. Adverbia leci. 134
Adverbia in um cum pofitivo. 14
ſtmcli. Advetbia in o. cum Comparativo- “D Albid.
cimHd Adverſor dat. widerſtehen. 6 2
Adv!igilo dar. Fieiß ankehren. 56
ote ſübtnme Adversus vel adyersum. sce, zuwiders 14
Aadulor dat. & acc. ſchmeichhen.. 53
en gen Advolvor dat. hinzu geweltzt werden. Ibid.
1. d 6B, qualitatis adſectiva cum dat. cum gen. 24. 25
. ,. que cum Comparativo. Ais billich. 31

gniflcant, i
e Mqui bonique facio. freundlich aufnemmen. 38
aet a mulor acc, eyfern, 5⁵
eelidee Æſtimandi verha piæter acc. quosdam certos genit, 39)
Mſtimo cum ſignificat magni facere, præter ace, gen.
Magni, parvi, &c. 37. prætio magno &c. ibidem

turifnin item nauci S&c. bidem. Cuùm verò ſignificat taxare
ſchatzen. præterace. abl. ſchaͤtzen. 93
. it, Afatim. gen. agit partes Nominativi, ponitur & loco
ELcc. reichlich. . 139
Ahffero præter acc. dar. herbey bringen. 39
(r Affimo, cum fote futurum, addita ſæpe particula
u bekraͤffligen. 29292927. 99.100
Arffulgeo dat., anſcheinen. 71713
g. Aggredior, acc. Hν. Cum infinito. elwann hin⸗
7. an genen. ”ůü 100.
„ Agnoſco præter acc. abl. Cum præpoſitione, Ex. exe
kennen. 46⁶
l Ago ptæter ace. dat. verrichten. 39

e⸗ D 3 Ajo,

9

Ki.
Nl.

55
Alibi, reſpondet interrogationi ubi. anderffwo. 134

.

7

Rm.

„a Index Libri II.

14

gio, . ä præcedit infinitus, duram hacit orationem. ſa⸗
AMalbors, dat, heffkig arbeiten. „653

Allatm varium caſum- anbellen⸗

Alicubi vide ſupta- anberſtwo. lbid.

alicunde, reſpondet iĩ interrogationi unde. Etwannher⸗

, 134
Alicnus, „ abl. & gen. etiam dat: frembd.“ 27

Alio reſpondet intetrogationi quo. anderſtwohin. 135 3
Aliotſum reſpendet ioterrogationi quorſum. anderſt

Aliqua reſponder ĩ interrogstioni quã, etwann durchelb
Aliquantô, cum Comparativo, eiwas. 140
Aliquantùm ſeu aliquantulàm, cum verbis intereſt⸗ec,
73 cum poſitivoe ein wenig. 1340

Aliquid, vide ſupta⸗ item cutn geait, Hrmitftorund⸗

elwas.

118
uAliquo, reſpondet interrogationi qus. etwannhin. 134
Aliquis partitlvum, cum verbo plurali, 11. cum Senie. D

Rlius „vide ſuptà. ein anderer. m.

Rlligo præter ace. gen. 34. abl. &c. ſine præpoGtinh.
35. item Præter acc. abl. anbinden. ,44
Alirer, jungitur adverbio longè, item multò. Ibidem.

anders. 41
l „Ieſpondet lotertogationi unde. nuderſiun⸗
Alloquor acc. anreden. , 65E
Altet, partitivum, cum verbe plurali. 11. eum sen
der ander, 19
Alteruter⸗ partitivum cum gen, nl. einer auß zweren.
Ibid.
Altus ace. vel abl. hoch. 56
Amabilis, dat. lieblich. 24

24
Amãſſ:o . futurum priſlcum, werden fieben. 956

Amatum ite, lieben. 15

Ambiguus :gen, zweiffelhafftig.

Ambiguita- . Vetborum paſlivorum quomodo vitandn
49. Am.

Appare
erſch
Appell
Appel
chen
Mprhu
Applice
4Appell
tior
4ppon
Appol
36,

Index Libri II. 53
rationen Ambulate iter, wandlen. 7
Auvnmico præter acc. abl, befleyjben. 44
Amo pro ſoleo cum infinito, es pfleect. 100
SS Amor, ſi actionem vel peſieſſionem ſigni ficat, poſſeſ-
erfint. ſivis adhæret, ſi paſſionem gen. Mei, & c. aliquando
1 utrumque conlung'itur. Hidem., Lieb. 119
Erpan Atcoveo præter acc. abl, cum prapoſitione a, velab,
ie weg chieben. 48
b 4 Amphibolia, quomode tollenn. 101
erſtncpie Anmp ius, abl. ſine calu, ſubauditur tamen quâm ibi⸗=
rlum, C dem cum Nom. cum acc, vel ablat. meniuræ. Ibi⸗=
gem. mehr. ê 132. 133
hanndee An. An jungitur conjuncivo. bbd. 145
“ Arntc, pra- poſicio. acc. vor. 124
bisictetetk. Ante, adverbinm 1 28. relpondet interrogationl ubi. 134
“ jungitur cum adver bio longé & multô., vor. 141
puiniea Anteccdo Dat. vel acc. vorgehen. 583. 54
1 r Anteeo ‚ vide ſuprae vorgehen. Z ibid.
etwenig Antclto vi c fupra, fuͤrtreffen. tid.
,II A Anteccllo, jungitur adverbio longè, vel multò uͦber⸗
treffen. 142
Anrntepono vide ſupra. item præt. acc. dat. vorſehen. 38
de geein Antefero præter acc. dat, vorziehen. IPA.
n. Anteponendi verba, vide ſupra. bid.
mult, bis Antequam, cum indicat. & conjunct. ehe dann. 136
Antevenio varium caſum. vorkommen. 56
ade, ndeſe Anteverte dat. vel acc. vorkommen. 54
4 Ap. Aperio prætcr. acc, dat⸗ erklaͤren. 3 . 38
Apparet, 10c0 Nominativi membrum erationis. es
ilung werſcheinet, òM 4
H Appellatus, quomodeo cohæret baſi orationis. genennt. 7
er uſ oQ. Appelio præter acc. abl. cum præpoſit. De. Anſpre⸗
D chen, Nla dern. 34
Aoplaudo, dar. frolocken. 54
“ Applico præter acc. dat. zulenden. 83839
fehen Appellativa locorum, venuſteè ponuotur ſine præpoſi-
tione. . 856
. Appono præter acc. dat. hinzuſetzen. . 39
ommooiu Appoſitus dat, vel acc, cum præpoſitione. ad fuͤglich.

1

.

74 Index Libri lJ.
Appropinguo dat. 5 3 caſum præpoſi tionis. 76 3 repe- irene
rità præpoſitione- herbey nahen. Allbid. elot
Aptus dat. vel acc. & præpoſit. ad. 26. cum gerund. Aulere
in dum, tauglch. 104 ulero
Apud præpoſit, aèc. bey. . 124 ”6.
Ar. Arceo præter acc. abl. cum præpoſitione A vel Ab. abe emt
halten. 46 Augeo
Architector. ace. bauen. . 66 Augino
Ardeo ira. vor Zorn brinnunen. 91
Arguo præter acc. gen, pœnæ vel criminis. 34. Item Ayoce
prræier acc. abl. cum præpôſit. de. anzeigen Ibid. abſo
Argutus, conſtructionem adjectivorum ſequitur. liſtig. Auſcui
109 ulpie
Arro acc. rei mutæ. ackerrn. . § Autus:
Arrideo dat. anlachen, gefallen. s3
Ah. Aſpergo præter acc. dat. vel abl. ſine præpoſitione 48 Auriij
item cum præpoſitione, beſprengen. Ibid. Aurflior
Aſpernor acc. verachten. . 65 Ar. del.
Aſſentior dat: 63. acc. rei. beyfallen . 46 .
Aflentor acc, ſchmeichlen. lIbid.
Aſlequor acc. erlangen. 56 5 K Belnh, ſe
Allevero dat. beſtâttiger. 3 eloqat
Alſſideo beyſitzen. W 6 Albid. eneenp
Afſis cum verbo facio. 37 bexnelico
Allſueſco dat. ſich gewehnen, oder gewohnen. 33 kheſ⸗

Afſurgo vide ſupta. aufſtehen. 53 enerent

Aſtningo præter atcuf. genit. pœnæ vel criminis. 34 ererolo
Pæter acc, abl. fine præpolit, 3 5. cûm ſignificat. ui ſu
anbinden. præter acc. abl. 44 idno,
At. Attendo dat. vel. acc. anfmercken. 54 Msdeſin
Attinet acc, cum præpoſt. ad. es gehet an. 78 Bari eon
Au. Aucupor acc. Vogel fahen. 6
Audax cum infiniro, keck. ‚100

Audee cum infinito. daärffen. 1o0/HO Cade
Audio Prater acc, abl. cum præpoſit. A vel Ab. 46 calt d
Fururum infinit, amat. hoͤren. “ 100%

4 22 Cal
A vel lepræter acc., abl. ct b. Din⸗ dletut,
„ Eer l. cum præpolit. A. vel Ab. hin⸗
weckreiſſen. Pn ð le ae

46 Eexlumnl

R

Index Libri II. §§

it ben Arjerte abwenden. lid.
B Averſor ace. ſich abwenden. 65§
cun geſel Auferendi verba. 45

1

M”MM Aufero præter acc. abl. cum Præpeſitione A vel Ab-
I A6. modé dat. modò acc, cum præpoſit. t. hinweg:

A el04 nemmen. 4 ⁸
Augeo præter acc. abl. mehren. 44
Auuguror acc. 6 5 Fauturum inhnit. amat. weiſſagen.
— 1o1
inis l Avoco præter acc. abl. cum Præpoſtione A vel Ab ,
anieigen A. abſo deren. 46
leut Aufculto d. 51. 53 varii calum. zuhoͤren gehorchen. 55*
Auuſpicor acc. weiſſagen anfahens. 65
Aulus ad jectivorum conſtructionem ſequitur. gewagt,
. 110
repofico , Auxilii verba neutra dar. 51
—Auxilior dat, helffen. D 63
Ax., Ax, defisentia adjectiva gen. 156
Fe. Belli, ſequitur propria pagorum, im Krieg. 81
⸗ Bello dat. ferè apud boet. frießfen. 5
Benecupio dat. wohl wollen. 53
4 Benc cum verbis pretii. faſt wohl. L 93
Benedico dat. loben. F
vohten. Benefacio dar. Guts beweiſen. lbid.
BZenevertit dat, es gelingt. 74
el ginin), Benevolo dat, wohl woͤllen. 53
cin iein Bi. Bidui, ſubintelligitur iter. zwey Tagreiß. 89
Biduo, ponitur pro intta. ins erhalb zwey Tig. 88
8 Bilis deſineotia verbalia dat,

en 1 Bo. Boni conſulo ſingulare eſt. fuͤr gut aufnemmen. 38

4 . C.

Ca. Cadere anime das Hertz entfallen, verliehren. 55
K Cadit dar. es gefallt. 74
Caletur, abſque aberto nomin. es iſt warm, ſitz. 72
4. 8 Calco acc. wiſſen. . 22
Lalumnior acc. ſchmaͤhen. 65
. DFEFPy SCapi.

butſam. S
Ge. JCedit, dat. es gelingt.

56 Index Libri II.

Capite damnafe aliquem. zum Todt verurtheilen. 35
Captus, abl. 27. cum gen. rarô, gefangen. Ibid-

Carè, carius, cariſſime cum verbis ptetij. theur. 93
Careo, abl. 57 cum gen, apud prilc, manglen. 60
Caretur, abſque eperto Nomin. man manglet. 71

Caffus abl. 17. cum gen. raròé, ſleer. lbid.

Caſtigo non jungitur cum gen. pœnæ &c. ſtraffen. 3 5
Caveo, dat. 53. varium caſum pro varia ſignificat.

verhuͤten. 55
Cauſà meâ, von meinetwegen. 120

Cautus, ſequitur conſtructionem adjectivotum. be⸗

110

Cedo, pro dat. acc, vel dat. cum acc. 44. weichen.

dat. 5 1. 53. Varium caſum pro varia ſigni ficationc. 55

Ceoelcbio, acc. halten. 34
Celo, duos acc. 41. acc, cum præpoſit. De. 42. dat
maxime vece paſſiva. verbergen. Ibi.
Cenſeo, cum infinit. ſchatzen. — 100
Certior, gen. vel abl. cum præpoſitione De. zu wiſſen.
Certo, dat. feré apud bPoët, ſtreitten. 56
Certus, cum infioito. gewiß. 100
Ceſſo, cum infinito, nachlaſſen. 100

Si,

Charitas ambiguæ ſigni ficationis ſi poſſeſſionem, vel
Actionem ſigniſcat, poſſeſſivis: ſi paſſionem, geni-
tivis mei &c. jungitur. 119 utrumque aliquando

Circuitio miſta ex præterito & futuro elegans. 99

jungitur, die Lieb. bi.
Circa præpoſitto, acc. umb. 1²24
Circiter, præpoſitio, acc. I24. migrat in adyverbium.

quando uſurperur. ibid. eà ſubvenitur verbis ſupi.
no catentibus. lbid.

Ciicumſpectus, conſtruitur more adjectivorum. fuͤr⸗
ſichtig. . 110
Cis, præ poſitio, acce diſſeits. 1174

Citra præpoſitio, acc. 124. in adverbinm migtat. bie

diſſeits: 12 8. Ei.

, Chm,
(o, Cosngr
Cepi,
Cooëmo
Cananu
dem
Cognolc
kenne
Coeo/,
Cobnitn
Cohiber
nd
Coborte
Irm
Colecti
(Colligo,
verfat
Colludo
Cominus
Comitot
Compar
Compar
Compar
abl cir
Compa
Compata
Opiaie
Competa
Comhertt
ompetit
Compleo
Commoc
Commod
Cammod
nleſ
Commen
Pikter
Commor
iepe

57

rurtſeien
gen. e Clam Pr
e. Cocrtgno et 21. ab. bamlich.
ter 4 ali
E gen porne vel okim. H 114
affen
„34

. then 5
cc.
angtet enn abl cum infinito. ann
vari Co em Nacgitne adieciivor, kaußen. 7 2₰
ſhi⸗ 8 males, præœter hl. “ conſtruſtionem 9
nnen⸗ acc, abl. ci mnach
c 2 .
ſeln Cogan „cum infinito. zw cum præpoſiti tione Ex eer
itus . Ex. er-
H Coßi beo „bekannt. ingen, nothi 3435
dinder 49 braee! ac gen. 1 6
ſigoienat carRin up icem acę. 2. . lab, ver⸗
lectivun piæt, 2 acc, h 46
t e 4 Colligo, Peter nec. cum Verb 9 0 illud, Sc.
l R e Caliang as er acc. abl. eu 0 plur. ibia.
“ Colludo, m præpoſiti S
one e Comi dat. Poët, oſtione del .
ede Gomitor: reſponder i mitſpihlen. WS 4
Co or, acc b imerrogat. . 46
om beglei unde ?in
4 Parativi ab .132. 8 85
Srrireaune i 46 noſtrum, &&c 3
poleeſioun 1 abl. cum igniſicantia 1 38 non ſe 11 7
i ſteriß H Srek ki E. der gen empel. 31
uune f omararire, krceſele⸗ vVel jatet. 39. ſans
D pinion 6 ſ id.
eiapuan dun pofriosis, lbid., Item ce 31
Gn iniſe⸗ Comperir r dverbium abl. froe d.
1 Con pfen dar erfahren. bid.
“ npleo eum . zuſtehen. S 132
no eegen Commed S& onbaren Ppræter at
enſtut febi odi Scetivum., e. abl.
ktn iiht Camwe 0 ntens ene⸗ dat. erfüͦllen. 4 17
Gjeltftong 8 utz ſeyn. er acc. dat, äs
ke e Commende variurn calum 38.40. leyhen. 1
acc, 34: Bon Pro Varia lig ni ficari t. § 1. 53
jungiturg gen. pänæ, Ks, 5
„ Re„ 3 5

N
4
tbinm Gie he
6

præter
Cckrmonee, Eer befehlen.
ræpoſi ter ace
ponit⸗ De⸗ nnehitn 36. pro g gen, ablat. ct
HMZ Ilbid.

58 Index Librji II. . gonſcius ge
Commonefacio, ermahnen. “ lbid.
Committendi verba præter acc. dat. . 3 Conlentanel
Committo, vertram. bid. (onſemio
Commuto. prætet acc. abl. vertauſchen. 444 (Coplequor
Communia verba in ſignificat ione activà, leges acti. (oleclor,
vorum ſequuntur: in paflivaà ablpetunt. 61 (cnhdefatus
Commentor acc. erdencken. 65 hachtſa
„ (ommereor verdienen. =Sð lbid. Conſolot.
Conmwiniſcor erdichken. . Ibid. Coolpiciot⸗
Compofitorum verborum Conſtructio. 123. amant e- (oſtat, da
etitionem ſuæ præpoſlt. Ibi. (cnſio abl
(ommunionem ſignificantia adjectiva gen. 18 koſten.
Communis ger. vel dat. gemein. 23 Conlitepo,
Como acc. zieren, allfhutzen. 344 (Conſtructio
Con, quæ ex præpoſitione Con. componuntur adjectt. (onmnueſco, 4
va dat: ha bent. . 24 (onlulo, gat,
Concedo præter acc. dat. erlauben, verwilligen. 38 Conſaltus gen
Corcidere animo. in einen Vermuth fallen. 22 Conſulene Aien
Concurto dat. Poer. Mitlauffen. 58586 Cohtenco faſt
Concolor dat, einfaͤrbig. 24 Arelzh
Loncors einbelllg.. Ildid. Cohtemns, a1
Cordemne præter acc. gen, pœnæ vel criminis. 34 ſtihen
præter acc. abl. cum præpoſitione de- verdam⸗ Conenhtiid
men. id. (aenhs
Conduco, piæter acc. abl. cum præpofit. A. vel b (ugkfdr ze
46. Dingen⸗ Abl. prerii. 23 Cnineo zer
Condqucit, dat. Es iſt nutzt. ?M 4 Utzolten.
Confido, dat. 532 amat futurum infinitum. Ver⸗ Contingin dat.
rauen. 10 1 allu. et
Confert. dat. es iſt nutz. 44 lanmn rhol
Confinis, dat, nahe gelegen. 24 Ennkohaet,
Confucor acc, bekennen. 99—Ü99 5 Enlent, an
Congruenter Len. bequemlich. 132 Conehig Ne
Conj cio præter acc. abl. cum præpoſitiose Ex. er⸗ (nſoe Pre
rathen, argwohnen. 776 ſe
Conjunctionem tonſiru tioo. 144 Corrio nt.
Conjundio quande ?poſſit omitti. 3 bnenjente
Conor acc, unterſtehen. 6,ͦ 1onian ſin
onquertor acc. ſich klagen. S Ibicd e 8
Con-

Index Libri II. 29

M Conſcius gen. 18. dat. perſouæ, 24. 25. gen. bewuſt

lbid.
8 Conſentaneus dat. gemaͤß. 2à24
Conſentio dat. beyſtimmen. 68683
let 4 Cooſequor ace, ei langen. 55
leget Copfector. nachfolgen. lbid.
. 4 Conſideratus Adjectivorum conſtructionem ſequitar.
bedachtſam. ä 110
V Conſelor acc, fraſten. 6995
Conſpicior. acc. erſehen. Ibid.
1arne Conſtat. dat. es iſt bekannt. ⸗ 7274
6 Conſto abl. 57. cum, præpoſite Ex. 59. abl. prætij
NJ., koſen. 9 32
Conſttepo. dat. Poët, raunſchen. 566
Conſtructio Quid ft, Quotuplex. 111T
uuntun cck Comuelco. dat, gewohnen. 73 –
Conſulo. dat, §I. fuͤrſehen. dat. 53. vatium caſum. 55
lligen. à Conlſultus genitivum, Rathſchlaͤgig. 110
le. I Conſulere alicui vel aliquem. quæ differentia. 4
Contendo faſt bitten. prætef acc. abl. cum præpoſ,
4 A vel Ab. 46. dat. Poet. 56
I Contentus, abl. 2. Adjectivor. leges ſequitur. zu⸗
ctiinig. 5 ſriden— 110
e der elf CQontemptui dat. veracht. 110
Contemplor. acc. Betrachlen⸗ “ 6 5
olt, AIIConteſter. acc. Bezeugen. W Ibid.

Contineo præter acc. abl, cum præpoſitione A vel Ab.
eentbalten. 46 ½
abatum O Contingit. dat. 47. reſpuit infinitum. 75. amar parti-
cul. ut. es begegnet. id.
QContra præpoſit. acc. I124. Adverbium wider. 128
Contueor. acc. anſchauen. 6
Convenit. dat, es gezimt ſich. 7274
Conveſtio præter acc. able bekleyden. 44
ſriche a Convjoco præter acc. gen. P næ Vel criminis. uͤber⸗

4 weiſen. 34
E Convivo dat, beywohnen. M 52
Convenienter. gen. füglich “ 131
Copiam., ſignificantia Adjectiva geon. 12

Cr.

Da.

Craſſus, ceum acc. vel abl. dick. 2128
Credo præter acc, dat, 38. amat futurum in fioit. ver⸗
trauen. „ do
Ereditus cum baſi orationis cohæzet. geglaubt.
Crepo acc, rauſchen. 77
Crimen, hoc nomen crimen poſt acc. effertur in abl.
abſque præpofitione, Laſter. 3
Crimen meum, dicitur etiam quod mihi illatum eſt,
mein Laſter. 1159
Cubitus certam menſuram figniſicat. 1
Cuivis verho poteſt dari acc. diſtantiæ. S. interdum
Cuivis, verho dari poteſt abl. Exceſſuse 911
Cum præpoſitio & comes. 9 ¾. abl. Mit. 125
Cumprimis poſitivo gaudet, vaſt. 297
Cumulo prater asc. abl. fberſchuͤtten 44
Cupio infinito jungitur, begehbren. 99
Cupidus jungitut eum Gerundio in di. begierigt 101
QCurr. acc., menſuram rei. lauffen. 556.57
Cura, GHιμnT&᷑— nem. poſleſſionémve fignificat adhætet
poſſeſſivĩs: ſi paſſionemugen. Mei, Tui. &c. Sorg. 118
Damnandi verba, præter aec, gen. pœnæ vel criminis.34

De.

60 Index Libri II.

Copu lativarum conjunctionum conſtructioè 144
Cotam, præpoſitio abl. vor. rII-
Corripio non jungitur cum genit. peœnæ vel criminis.

ſtraffen.

Damno, vide ſupta. item præter acc, abl. cum præpofit.
De, verdammen. igch.
Damnate voti uſitatũ, votis verò rarius. verpflich ten. 36
Dandi verba. ptæter ace. dat. 38. quæ ſint i lla, ibid præœ-
ter acc. duplicem, dat, 40, morum adifgnificant. 94

Datum ite, gehen. 997
Debeo um infnito. ſollen. 99
Debet cum inffnitis verborum imperſonalium jundum
celat. nom. es ſoll. 10⁰
Decet. acc 7y. dat. es iſt billich bid.

Abid.

Declas

„

—

4 Eerkrundi Verba, præter acc, dat, 38. quænam “ nnis, 66.

Perſato,pe⸗
Decuno acc,
Dereino iohn
Deecet cc,
Dedo Preter
Deleioprrier
girtel acc,
Deßcio dat, 5
Defingot ab
Deleſar, aet.
Deleot, ab
Demereor,
Demetiot, me
Dewwitor herty
Demolior,
Demoror, glf
Demooſirzir 6
Denmonſtio e
Deorlum teſpon
Warts.
Depeculot, ze⸗
Deponentin teſ
in tus,
Deprecor, rære
lecj bhitten
ſanio dat, h
Deſceriocumin
ſberium cilm
Ahere polen
rgien berlet
els, eum inte
i,clm unoi
elr, om
Nehegn ) da, D
ſreor dn
inium ciſum,

um dn. mna
nnho, Viniun

15

uſtra.

1. Perne ſi de

inummtii
en 1egant
lt ae eſeinn
uud nin in

iber.
iſtaotie, 69 4

rcelln.

abl Mit,

i.

ſchütten
eren.
dio in i ee
hfen.
nemne ſorſtan
Mei, ui b

e⸗ peene jelen⸗

acc, dne

6 taridaher phen
9,que ſor lpi

otunn adl ii

n lnpetondisi

Rulex Libri I. 6er

Declaro, præter acc., dat. erkfldren. 3
Decurto acc. rei menſuræ binabl nuffen / vollenden. 57

Decerno infinitum amat, be eſchlie en. 100
Dedecet acc. Es gebuͤhret ſich mit. 7
Dedo præter acc dat, ergeben.. 38

Defero præter acc. abl. cum pra poſ ione De. 34
præter acc, gen. pœnæ, vel crimivis. angeben. Ibid.

Defcio dat. 53. aliquando cum acc. manglen. §S§5

Defungor abl. antrichen. 5658
Dele dar, acc. es beluſtiget. . 7 5½
Delector, abl. ſich beluſtigen. 68
Demereor, acc. zu einem Freund machen 65
Demetior. meſſen. Tbide
Demitor verwundern. ”MUM⁊ lbid.
Demolior. zerſchleiffen. . Ibid.
Demoror. auffhalten, verhinderns 1bide
Demonſtrativa pro Reciprocis. 120

Demonſtto præter acc. dat, kundbar machen. 39
Deorſum reſpondet intertogationi quorſum. hinab⸗
waͤrts. 136
Depeculor. ace. beranben. 6 5
Deponentia reſpuunt iri . ſed pre eo utuntur participio
in tus. 97
Deprecor, præter acc. abl. cum niapeß t. A. vel Ab. 67

cæecc. abbitten. 6 5
Deſervio dat. dienen. 5 2
Deſiderio, cum infinito, begehren. 100

Deſiderium, cum poſſeſſionem, ſeu a dionem ſ ſigni ficat
adhærer polſeſſtvis, ſi paſſionem gen. Mei, Tui &c.

jurgitur. verlangen. H 1118
Deſine, cum infinito., ablaſſen. 100
Deſinit. cuùm jungitur infinito Terborumlmperſonenom
celat, nom. es hoͤrt auf. 100
Deſpedus, dat. veracht. 110
Deſpero, dar- 53. caſum repetitæ præpoſiti ſtionis. 56.
varium caſum. v verzweiflen. 55

Delum, dat. manglen.
Detraho, varium caſum. ?53. caſum repetitæ piæ po-

niond, 56. dat. enttichen / abſchneyden. 53

a Index Libri II.

Deterreo præter Acc. Abl. cum piæ poſ t. A5 vel Ab squs, an
abſchroͤcken D . in K
Deteſtot 300. verfluchen. V. Dodtans, le
Dextrorſum reſpondet intertogationi . quorſum? auf er in
die rechte Seiken. 15 oleo et,
Dico præter acc. dat⸗ ſagen. 38 ſct.
Didus cohæret cum bali orationis. genennt. 1 5 Dpminot, de
Dicendus der genennt ſoll werden. lbiq u, ſerf
Dicto cum Comparativo. 222 Domieppl
Diffide dat. Mißtrauen. 53 er, ire
Difficilis cum Gerund, in Dum. ſchwaͤr. 163 dum 2d
Diffiteor. acc. laugnen. tun ipt
Digitus certam qimenſionem ſi igni ficat. Finer. 26 nun
Dignor acc. wuͤrdig achten.— 6 Dons n
Piganus cum infinuo 100. cum Ablat. 27. Fenne elog
wuͤrdig. 6 jrun ſoe
Dilargior acc. verſchencken. 65 AUnitlit, pt
Diligo acc. lieben. 34 Dund, er
. Dikaas dat. nelieht. ec vel ahl, D –
imenſionis adjectiva ace. S d
Dimenlans partic. uſi tatum. 62. dat. e. tadri
Piſegiam ge gen. yriwitiwi. der halb Theil. 118 Doonim,lt
Dilcedo acc. rei menſuræ. abweichen. 77
Dilſco cum infinito 100. præter acc- abl. cum Fræho. l, rholt
ſitiene Ex.- lehrnen. 5 4 . bietco tee,
Disjunctivarum conjunctionum conſtiructio, 144 nie
Di ſplico dat. Mißfallen. S “ eten,
Dillentio. nicht verwilligen. 6 ld 2. ſe
Diſpertior acc. außtheilen⸗ V “ 4 en, den
Diſſideo dat. uneins ſeyn. hßnn,
Diſſimilitudivis adjectiva. gen. gat⸗ 3 Uriie de
Diſtabtia loci. ?JM 2 1 lreptt
Dlſtraho abl. pretij. verkauffen. 13 rthat
Diyes abl. & gen. Reich. l 83 hin, nſe
Divendo abl. pretiſi. rekauffen. 35 Po, netr
„Do præter aec, dat. geben. ““
Porcis dupl., acc. 41. acc. cum liæpoſie nione ,de „ 1. ptaiz,

lehren.

podu

42 Amungo,

l, nüd ſe

in.

Nrrtlh D Index Libri II. .
DDedus, cum iafinito. 100. cum gen. 100. cumd aäbl.
112., zꝛcc. cum præpoſit. àd. gelehrt. lbid.

ſiank, Atid Deogdfans, Sra menſuram ſignificat. neun Untzen,
6Idder ein Spann. 26
Doeoleo, dat. t. liquando acc. Schmertzen haben,
os. geſenn Leyd ſeyn.

den Donminor, acé. vel abl. cum præpoſit. In 64. de,
uuar0. heriſchen. lbid.
Domi appellativum, propria ſequitur 8†. adjungitur illiè
. ſhrer geun. Mex. tuæ, &c. 82, cum alijs ad'ectivis effertut
chrit cum abl. & pfæpofit, In ibid. idem fit aliquando
. ( cum ſupfadictis pronominibus ibid. copulatur etiamn
fgnien it ſubtanriri is ; daheim. . P 1bid.
cum Abin H Domus quomode jungitur advar biis interrogativis

locotum 83., 84. Numero mültitudinis etiam adje-
Gtivum ſine præpofitione adrmittit. 84. Nonnunquam
admittit. pfæ poſit. F
Dono, præter 2cc. nune dat. nunc abl. ſine præpoſit.

N begaben, ſchencken. 49
el al. , Du. Düco, gen. Maghi jungitur 36. & pratet dup. acc, dat.
12 dät, Ibtet. habet. ich achte oder ſchaͤtze. V 40
ſul Bi Duorum cum pollemntn. 115
nüfen M E.

ler t,db in 5, E, piæ peſt. ſt. abl. auß. 125
Fd. Edocco’acc. & abl. cum pfæœpolit. De. unterweiſen. 42
Um crlnli⸗ kf. Ffflagito, prætef acc. abl, um ptæpoſite a, vel ab⸗

begehren.
,B kg. Fgeo. abl. 57. gen. manglen. 50.5§
ki. Eijcio, pfætét acc. abl. cum præpoſiti tione E. vc! Ex.
anßjagen, vertreiben. S 47
, dr, E1. FEloquor:- acc. heraußſagen. 6 5
tIEm. Ementior, liegen, bekriegen. Ibid.
on. kfymetior, außlurſſen. Ibid.
minus, reſpondet inteftogat. unde? von weſtem. 134
r EmO, præter acc. abl. cum piæpoßit. A, vel ab. 46

obl. prætij, kauffen. 93
un ee Emungo, præter acc. abi. al nemmen beraub en. 44
cum p 1In. En, nom. Vel acc, 44 frian dat. Tibi. ſiht. 129
E e,

64 Index Libri II. Asde
Eo. Eo, acc. tei menſuræ. gehen. 72 odior,
F adverbium gen. 30. cum comparativo. I40. re- krolas, 4
ſpondet int errogationi quo? dahin. 134 oto, at
Eodem reſpondet interrogationi quò 2. 124. quando r, eon
adverbium, quando non. eben dahin. 113 brlo
Bn. Erga, præpoſt. acc. gegen. II4 Aaſtene
Ergò pro cauſa gen. 129. agit partes Nomigaativi bid. nueit l
locum acc. ſuppler, von wegen. lIbid. Reli,
Eripio, præreracc. abl. cum præpoſt. A, vel Ab. 46 liktii
ræter acc. abl. cum præpoſit. E. vel Ex. 47. mode lro, P
dat. mod abl. cum præ poſt. hinwegreiſſen. 48.0 krglomun⸗
Erubeſco, acc. ſich ſchaͤmen. 583,) Kndo,f
Exruditus, abl. I12. Ac. & præpoſit. Ad. lbid. eum “
pen. non jegi wohl bericht. „R lbid. Dernt, e
Erudio, acc, & abl. cum præpoſit. De. 42, apud Poét, inen
duplicem acc, unterweiſen. ”ä
Es.,; Eſt, cuùm ad Offic. ſeu rem pertinet. gen. 72. pro abl. mes linn
&c. habet meum &c. es ſteht zu, es geht an. lbii. enmn
ElIſſe, jungitur cum licet. 14, cum verbis dat, fegenti- „“
bus. 15. ſæpe omittitur, ſeyn. 9 5½ Uuiſecs,
Et. Etiamſi conjunctio gaudet wiewohl. 146 1
Etſi in principio ſententiæ gaudet indicat. ibid. alibi hunnd
ctiatn conjunctivo. lbid. dn
Ev. Everto , præter acc. abl. umkehren, verderben. 4 ½ a
Fryvyenit, dat. 74. reſpuit. Infinit. ſed particulam Ut, es ſen .
ſchickt ſich. 75 men
Ex. Bx ‚præpoſitio abl. auß. 12 “
Excelle, dat. übertreffen. 88 dl ſne
Fxceflus, abl. “ 91
Excoſo, non jungitur gen. pœnæ vel criminis. Ent⸗ tr 1
ſchuldigen. — L l
Exbaurio, præter acce abl, qu ßleeren. 44 S ce⸗
Exhalo, acc, außdaͤmpffen. ”
Exhortor, acc. ermahnen. 5HSß ge n
Exhibeo præter acc. dat. erzeigen. 38 ene
