citſoezbl
Ableriris,
Prepoht
zUntur,

y/Cenfe

Abyer

Gita,
fnit; r!
lrat!s, pa

Adre

Compy⸗
Congres
Conkrm⸗
Demonltt
Dabitanc
Diverltat
Ultenci,
Pyentls,
Hortandi
ltenoge
Intencene
Loci, At
Negandi
hau
Rner,

US.

— .

10 NI

e Crteri
Ime Pre uun

W.
dyerluneh
1, erga eln
,Pretet
ſecus,

DINI.

lam, de,tj
nus, guummn
vCezbulo n
aykloru e
,oe tellt.
hifteatur ti
ſtatum ,I
td gterfel⸗
biatet, Abl⸗

iſigounco⸗

e iei
tivun.
Accuſitſit.
Abletifmn
N

ORATIONIS. 135

-

Subter, apud Oratores ſemper habet Accſati-
vum, Præpoſitio cum ſemper poſtponitur Ablativis
me, te, ſe, nobis, vobis. & unicum cum ipfis effi-
cit vocabulum. ùt mecum. Idem interdum fit cum

ehsn Ablativis, Quo, qua, qun, quibus, queis, ut quocum.

Præpoſitiones, quæ tantum conjunctæ præpo-
nuntur, ſunt am, con, di, dis, re, ſe. ùt Am⸗
bigo, Confero, dinumero, diſputo, repeto, ſejungo.

De Adverbio.
J ADverbium eſt pars orationis, quæ vocibus ad.
dita, earum ſignificationem explanat, ac de-
finit: ùt Rarò loquitur benè peritus, vehementer
iratus, parum diligerrg.

Adverbiorum varia ſunt genera

& ſignificationes.
Comparandi, ùt Magis, mins, fortiùs.

Congregandi, ùt Simul, una, pariter.

Confirmandi, ut Profectò, ſane, cert&.
Demonſtrandi, ùt En, ecce.
Dubitandi, ut Forlſan, forſitan, fortaſſis, fortaſse.
Diverſitat is, ùt Aliter, ſecùs.
Eligendi, ut Potiùs, imd.
Eventùs, ut Fortè, fortuitd.
Hortandi, ut Eja, agè, agedum, agite.
Interrogandi, ùt Cur, quare, quid ita, quamobrem?
Intendendi, ùt Acriter, ſtudiosè, vehementer.

Loci, ùt Hic, hac, horſun.
Negandi, ut Non, nequaquam, minimè, haud,
haudquaqueam. 4=sl Z
Numeri, ut Semel], bis, ter, ſæpe, Centies, milliz-

Dr/ PARTIBIUS.

Oprtandl „ ut t Utinam, utinam, 0 F. alactſs,
Ordinis, ut primum, deinde, poſtremd. ſuunt,
Prohibendi, ut Ne. engets: ur

Qualitatis, ù Prudenter, peritè, eleganter. urnigent
antitat s, ut Parum, multum lati8, minimùm. geſceniͤc.
Kemittendi, ut Segniter, remiſſè ‚oſcitanter. lemium in
Kelpondendi affirmativ,ut Etiam, ita, maxime, Konachant
quidni? 2 Sſſtaoris
Separandi, ut ſeorſim, ſeparatim. ents,
Similitudinis, uùt ſicut, ſicuti, ut uti. lN,
Temporis, ùt Hodie, cras, perendit, heri, audius. etm
tertius.
Vocandi, ut Heus, eho.
A dverbia non ſoluùm verbis, ſedetiam nominibus (Mind
& Participijs, & ſibi ipſis adminiculantur. Ma
Diomedes æſtimandi verba addidit, ùt vili⸗ caro, Conpund
Addunt alij alia: Excludendi, ut ſolum, tantm. Ex.

planandi. ut Nimirùm. Rei non planè peractæ, ut
ers, feme, Dretin-
L (Copulat
De Interjectione, lechire
Irerhcie eſt Pars orationis, quæ varios anim eun, g
affectus indicat.

Allils,l
Interjectionum variæ ſunt forviæ & ſi gnificationes. emnn, ii⸗
Admirantis, ut Papæ, 6 Vah. üſniin
Admirantis, & interdum lroniæ, ut Hui. Aplelited
Deprehendentis aliquid ex improvil 0, ut Atat, icne
Dolentis & ingerniſcentis, ut Ab, hei, beu, ſnda
Ejſulantis, ut He! ho! ho! ho. S polnen won⸗
Fxecrantis ut Nefes „efendum, . ſhg
Prxultantis, & interdum inſultantis, ut Vah,

kridentis, ut præclarum Cuſtodem Orium At zjanr. hed
lopam,

H ofkRATIONIS. 137

3 — .

ſttend Lætantis, ùt Eyax.
Ttemo, Laudantis, & aliquando exuitantis, ut Euge.
, Tugentis: üt Heo. bhei. .R
elegilg Præiagientis malum, miſerantis, vel minantis, ut Væq.
Ausmon ejicientis cum faſtidio, ut Apage, apageſis.
Ceiine Silentium indicentis, ut Fe.
amStomachantis, ſive indignantis, ùt Malum.
Subuſpirantis, ut 4), ab.
. Timentis, ut Hei. W
i, Malum, neſas, neſandum, quamvis nomina ſint,

. . 4 . 2 . .
,heti ujinterdum tamen interjectionis partes agunt.
De Conjunctione.
iamnom Onjunctio eſt pars orationis, anneétens, ordi- H
kenrut, nansque ſententiam.

Conjunctionum ſpecies ſive ſignifica-
8derade, . rtiones variæ ſunt.
Peractr, S S H
ADverſativæ, ut Etſi, tamet ſi, quamquam, quamyis.
Copulativæ, ut Ac, atque, & , que, nec, & .
„Collectivæ, ſive illativæ, ſive rationales, ut Ergé,
vatios M igitur, quare, quocirca, quapropter, itaque, Gc.
CQCaulales, ut Nam, namque, ſiquidem quia, quoniam, enim
fcte, etenim, etiam, quòd, propterea, eòquod & c.
Pisjunctivæ, ut vel, ve, ſive, ſeu, aut, ne.
tHu. Expletivæ, ur Quidem, equidem. B
t . Disjunctivæ quamvis tentum disjungant, ver-
Mu., batamen conjungunt, qua ratione conjunctionis

nomen non amittun.
Conjunctiones partim ſunt præpoſiti-
e veæ, partim ſubjunctivæ, partim mediYꝗ.
wKir LD Ræpeütk GAve princiges ſunt, quæ in ora-
„1 s. dons

—

Sůñü

tiones præeunt, ùt Aut, at, atque, yel, nec, neque, baral
niſt, ſote, ſi ve. “ euue
dubſtantivæ ſive ſubditæ ſunt, quæ ſubeunt, ùn - famn
Que, ne, ve, quidem, quoque, autem, però, enim, tamen. 6. omen
Que, ne, ve, ita poſtponuntur, ut cum voce, cui Non aiht
poſtponuntur, unicum efficiant vocabulum, accen- nin, neuc.
tu, accuto, in penultima ſyllaba notatum, ut, be. r
trus & Paulus, Petrus Paulusque, loannes vel lacobus I Quot
loannes lacobusve, Num iſtud ſeciſti? feciſtine iſtul? ac
Communes, ſive mediæ ſunt, quæ præeunt, &
ſubeunt, ùt ergè, igitur, itaque „ eqnidem, &. hec/,

ſennme
De Accidentibus ſive Artributis ret
Partium Orationis. DPechinatn
SUnt quædam, quæ partes orationis comitantur.
Üt Numerus, Caſus, Genus, Declinatio, Modus, em- Phim,
pus, Perſona, Figura, Species. Quæ accidentia, ſive thongo
attributa partium orationis vocantur. Eecvndh
Numeri Nominum, Pronominum, Verborum, hominus
& Participiorum ſunt duo: Singularis, ut Muſa, lerta,el
ege, ams, amens. Pluralis: üt Muſæ, nos, amamus, N ern, 5
amantes. Qura,
Caſus Nominum, participiorum, & nonnullorum is, u denin
pronominum ſunt ſex: Nominativus, Genitivus, (umnn
Pativus „Accuſativus, Vocativus, Ablativus. ͤ ſehakat
Quidam recentiores Genitivum Caſum, gig- ronenin
nendi, Ablativum auferendi ſolent dicere, quas in imm
appellationes nondum apud Claſſicos legi. Varro hechint N
ſæpenumero calus in rectos &. obliquos dividit. ſeculires h
Sunt qui Ablativum inſtrumenti ſeptimum ap. irtidpin
pellant caſum, ut Ii clamer Cælo, pro In Cœlum, in detlin

0.

OHRATIONIs.. 139

—

C8.

1el, Nomen, pronomen, participium, tria habent

genera præcipua: Maſculinum ſive Virile, cui
eſubenn Præponitur pronomen Hic, ut bie Dominus, meus, Do=
vert,ein tus. Fœmininum ,‚ſive Muliebre, cui pra ponitur
utcume Pronomen Hæc ut Hæc Antila, mes, docta. Neu-
cabueme trum, cui præponitur pronomen Hoc, ut hoce Man-
otatun ipium, meum, doltum. S
meNA LEX his tribus generibus naſcuntur duo alia, Com-
falſftnefi munę duorum, & Commune trium. Commune
Guepe duorum eſt, cui præponuntur pronomina, Hic
iten , & hæc , ut Hic & bæc Parenz. Commune trium
ſive omne, cui præponuntur, Hic, Hæc, Hoc, ut

Annbre hic & hæc & hoc prudens, noſtras, amans.

Dycclinationes ſive formæ nominum

niscomin. flflfuunt quinque.

Natio Mid Pkima, cuſus Genitivus terminatur æ, diph-

ceidenti, thongo, ut Muſa, muſæ.

du. Secunda, cujus Genitivus terminatur littera i,

m, Vem ut Dominus, Domini.
ſars,ul Tertia, cujus Genitivus terminatur ſyllaba is,
e, αι ut Sermo, Sermonis.
Quarta, cujus Genitivus terminatur ſyllaba
enonnau us, ut Senſus, hujus ſenss. L

. „₰„

1,Gem Quinta, cujus Genitivus terminatur literis e.

Ablatmu Sc i. leparatis. ut Dies, diei.
Ca Proncmina Meus, tuus, luus, noſter, veſter;

tdeet ad primam & ſecundam nominum declinationem
leg, ſpectant: Noſtras & veſtras ad tertiam; cætera

iabob it peculiares habent formas. VM
leptimmn Participia, quæ in ans & ens exeunt, ad ter=-
s tiam declinationem pertinent, ut amans dovens.

ðsr

3.

„

rg4g0 D- PARTIBIS.

. — . — —
Reliqua ad primam & ſecundam, ùt amaturus
a;, um, amandus a um. .

Declinationes ſive Conjugationes

Verborum ſunt quatuor.

kigurt No
arcjeipiotuc,

u lu.
Gingler,l
(onpolta

2 . . . . .
PñRima cujus ſecunda perſona præſentis Indica. t,nfud

tivi exit in as. ut Amo, amas, amare.

Hecies l

Secunda in es. longum, ut Doceo, doces, docere, “

Tertia in is. breve & infinitum in ere. ut Lego,
legis, legere.
Quarta in is. longum, & infinitum in ire, ùt Au.
dio, audis, audire.
Modi verborum triti ac Communes ſunt quin-
que, Indicativus, Imperativus, Optativus, Con-
junctivus, Infinitivus.
Tempora verborum ſunt quinque: præſens ſive
Inſtans, præteritum imperfectum, præteritum

perfectum, præteritum plusquamperfectum, Fpu. L

turum.
Perionæ pronominum ſunt tres: prima Ego, ſe-

Vtum

9, (em. V
lo, llenglln
Primmitiva

Focabulte
PR
Dl e

eunda Tu. Reliqua pronomina tertiæ ſunt perſonæz,
præter ipſe, ipſa, ipſum. quod cujusvis eſt perſo-
næ, item provocabulum. Qui, quæ, quod.
Perſonæ verborum ſunt tres, prima uùt Amo,
ſecunda ut Amas. Tertia ut Amat.
Nomina & participia (exceptis Vocativis) in.
certæ ſunt perſonæ, ſicut & verba infinita, eam
enim induunt perſonam, cujus eſt verbum, cui
adhærent: ut Ego Marcus Tullius defendi Rempublicam ado-
leſcens, non deſeram ſenex. cupio te audire.

natiyus
perlonr.
Terent, Cuit
Uon imnut bmne!
Il. Verbe
te le zecula
Puto, Ajo,
tine ſump
Itivum, C.
n. Terent.

Vocandi caſus, quoniam ſecundis perſonis tan-

tum adharent, ſolum ſunt ſecundæ perſonæ. F Eecharent e

Fl

III. Nomm

4 COkkAIIONISI 11

t Eiguræ Nominum, pronominum, verborum,

participiorum, Adverbiorum, Conjunctionuum

gatio duæ ſluunrr. WMM H
. 8 Simplex, ut Prudens, is, amo, amans, abs ꝛPrudenter, enim.
4 Compolita, ùt, imprudens, idem, adamo, adamans,

Elentisli abs ue, imprudenter, etenim.
mat. Species nominum, pronominum, verborum,
docesd adverbiorum ſunt duæ: primitiva, ùt Pater, m, ca-
ere, itle les, olam. Derivativa, ut Paternus, tuals, tua, um, ca-
leſco, lanculunrn.õ.
inire,al Primitivæ ſpeciei appellat Varro vocabula im-
poſitiva, propagines, ſtirpes, fontes : Derivativæ,

e; ſint 1 vocabula declinata, ſeu rivos.

Dretem D E CON STRUCTIONE,
teſtung yronibus ediſcenda.
ma y, VErbum perſonale finiti modi antecedit Nomi-
unt pell.

Ju, Terent. Quis hic loquitur? Idem. Quid ſtamus ?à Cur
mn ut An non imus hinc 2

Ntpelho nativus apertè, vel ocult, ejusdem numeri
NNekE. & perſonæ. Cicer. Si vales. bene eſt, ego quidem paleo.

II. Verbum perlonale infiniti modi poſtulat an-

catis) te ſe accuſandi caſum, quando ſubjungitur verbis H

ſia, Puto, Ajo, Refero, & alijs ejusdem ſignificationis.
etbun, active ſumptis, vel quando conſtruétio fit per Infi-

.

0puie nitivum. Cicer. Hunc quidem nimbum cird tranſiſe L⸗

tor. Terent- Salvum te adyvenire gaudemus.

errs III. Nomina Adjectiva, pronomina & participia

to, cohærent cum luis ſubitantivis genere, nume-

„.

142 DEPARTIBUS. —
— Il Ver
6ſalat,
Penmn, 6 0

ro & caiu. Cicero. Erat hyems Jamma, tempeſtas perftigi.
du , imber maximus. Terent Ille bonus pir nusquafn 4.
beret. Curt. Parpa ſæpé ſcintilla contempta magnum ex. . Verbe
citavit incendium relad
IV. Relativum, qui, quæ, quod, concordat ieuer
. I. a K, El
cum antecedente Subſtantivo in genere & numero, . Verbe
Cic. Nemo nos amat, qui te non diligat. Idem., Accepi leiclsin
ab Ariſtocrito tres epiſtolas, quas lachrymis prop delen, 4 raſui
Similiter cum antecedente ſubſtantivo conveniun o⸗
Pronomina: Hic, iſte, ile; ipſe, is, & idem, eum erlone n
ſiunt Relativa. Podun ii
ð „ FFoo ali
V. Omne verbum per ſonale finiti modi utrinque em
Nominativum habere poteſt, cum utrumque no. Ten
men ad eandem rem pertinet: cujusmodi eſt ma- tr, ere
ximè verbum ſubſtantivum, vocativum && alis ſenant ſe
cer. Ego vivo miſerrimus. ronteman
VI. Interrogatio & Reſponſio caſu conſentiunt. ee ige
ùt Cui Præceptori dediſti oyeram; Platoni. Cujus eſt hec e Gr
Orato? Ciceronis. Quem exiſtimas fuißſe Principem
Oraterum ? Demoſthenem.

ſcantemihli
VII. Quotiescunque duo nomina ſubſtantivare- een i
rum diverſarum in oratione continuantur, alterun u
etit Genitivi Cass, illud ſcilicet, quod datur pro aut
Reſponſione, ſeu quo reſpondemus ad interroga- Auifte
tionem Cujus? Cicer. ſupplicium eſt pœnaæ pectati .
Idem. Mirum me deſiderium tenet urbis. Relativum. Qui, umt 41
7 4½,quod, ponitur etiam in Genitivo, cum hujus e
eſt loci: Item Pronomina Hic, iſte, ile, lpſe, is G 1 1.
idem, quando ſumuntur pro Saus, ſi ſubſtantiva ad c ce
eandem rem pertinent, caſu concordant, uùt Vrb: l eſce
Roma, Menſis Oſober, Dominus Conſuli Cicero deliciæ meæ, ten hanin
6 44 VIII.

5. ORATIONIS. 143
efe VIII. Verbum activum poſt ſe accuſandi caſum
nruuu POſtulat. Cicer. Ayus tuus clariſimus pir ama yit anicè
te nannn Ptriam, & Cives [u0.
IX. Verbum Paſſivum Ablativum cum præpoſi-
e, conen tione à vel ab poſtulat poſt ſe. Cicer. Liber tuus &
te &nune e us eſt, & legitur a me diligenttimè.
Idem X. Verba abſoluta & intranſitiva præpoſitionum
iyrn beneficiò in caſus tranſeunt. Cic. Cùm etiam ium in
dcomei ecto Craſſus eſſet, G apud eum Sulpitius ſederet. .
6 iln,. XI. Quodvis verbum admittit Dativum ejus
perſonæ, in cujus gratiam commodum vel incom-
oditrie modum aliquid fit. Plaut, Tibi aras, tibi occas, tibi ſe⸗
rumgte ris, tibi eidem & metis. .
nocil„ —II. Tempus accuſativo vel ablativo caſu ef-
um fertur, ſi per quamdiu fit intetrogatio, ut Quamiin
2,mletAnavit Romulus ? ſeptem & triginta annos vel anms.
XllI. Si verò per quando fiat interrogatio, bla-
tivo utemur. ùt Quando datum eſt tibi hoc negotium?
anno ſuperiore.
ſe i XiV. Quævis verba Ablativum admittunt ſigni⸗
ficantem initrumentum. Ter. Hiſce oculis egomet vidi.
XV. Aut cauſam, propter quam aliquid fit.
, alen Cic. Veſtrâ culps bæc acciderunt.
Gcannk XVI. Aut modum, quo aliquid fit. Cic, Sapientiſi⸗
intent,2¹ Juis ue æ uiſims animé moritur, ſtultiimus iniquiſſi=
3 n Nn XVII. Aut pretium, ùt Senatus tritici medium tris
„ buùs denarijs æſtimavit.
cumI XVIII. Verba infinita, Gerundia, Supina, Par-
, Me, ticipia eosdem caſus habênt, quos verba, à qui-
lantiu bus proficiſcuntur. Cic. Malo te paulò poſt valentem 3
t, guam ſtatim imbecilum videre Sic Sceribo litteras, Bo Serin-
lütnn tuts

conlentin
(jureſ⸗

ſtantiu

I44 DE PARTIBUS

tum literas, ſum ſeripturus literas. Terent. Me ulund
accuſatum advenit.
XIX. Gerundium in di, non uſurpatur poſt ver.
ba, ſed tantum poſt ſubſtantiva quædam, ut Tempa, We
Cauſs, Facultas, Gc. & poſt Adjectiva, quæ Geniti.
vum regunt ut Peritus, cupidus, avidus, ſtudioſus &. le we
XX. Poſt verba Mots, utimur ſupinè in um, Qu
vel Gerundié in dum cum Præpoſitione, ad, vel Moul cen
Participio Futuri temporis (glibis
XXI. Conjunétiones, Qudd (miſi accipiatur p le
Quia) Ut (niſi ſumatur pro poſtquam vel quomodo) Orelleel
Ne (quando non eſt conjunetivo ſubjuncti va) Quin ſi non ho
ſit in principio periodi) etiamſi quàmlibet, quàmvis, Emninenn
licet, cùm pro quia, vel pro licet, ſemper regunt oſet.
Conjunctivum. Contrà voces quoniam (Wui, Namn, lnpto fen
Enim, etenim, Siquidem, Ideò, Ideircò, Qua- m.
Propter. Iem Unde, Quare, & Quamobrem, Qurque 4
bro quapropter, Igitur, Itaque, ergo, Nempe, Ni- fequrt
mirum, ſcilicet, videlicet, Poſtquam, Poſtea. Ql netn
quam, t, pro poſtquam ſicut, Quemadmodum, ls ſun
Namque, ſed, (niſi modos conjungat) At, aſt, verum, Ukcommune
verd, ſeu, ſive, Eti, Tametſi, quamquam, & non. Mumgt
nullæ aliæ ferè Indicativum petunt;, niſi vernacu. Aniollogemi
lum in conjunctivo ſit. O, 6ſi, utinam, Optativum Iß,
pertunt. Ni, niſi, ſi, Antequam, priusquæm, in imper- Allſts, juye
fecto & pluſquamperfecto feré Conjundtivum IN
fegunt: aliâs tum Indicativum tum Conjunctivum Affni, wiee
admittunt. Ne, prenomintbus junctum, & Quèd pro quis, (0.
Indicativum vel Conjunctivum poſtulant. Quando, Comes, atd

i non ſit vox infinita, Indicativum petit. Qus, quæ, inenge

2X

Tuod, poſt negationem, item poſt nomina dignus & Aunicigi,
dignus, ferè Conjunctivum habet. Plura uius do- dheren

78

cebit.

2538 (145) S82:.
— s2e3.: 843:82. 223663: 668812. 63.

ekent, NI
hukk DE GENERIBUS NOMIN uM.
an AQusa ex ſignificatione cognoſcuntur.
4, gard
6Euloßr Uæ maribus ſolùm tribuuntur, ma- àt vir, Lea.
ſopind ſcula ſunto. V Cato.

Gtone, Malcula cenſentur ſpecie depicta virili. ut l
Et quibus appoſitum tantum tribuiſſe
iſad 6e virile
Vel om Credibile eſt veteres; Latro, ceu præſel,

4) & hoſpes.
bet, n Fœmineum dices, quod fœmina ſola re. ut Mulier.
lemper ie poſcit. n

uni Jungito fœmineis, muliebri prædita for.
deited, ma.
Qunoh Quæque Adjectivum tantùm muliebre ar.
go, Nen. requirunt.
Juam, N Quæ neutro appoſito gaudent neutra- ar mima.
lemadhu lia ſunto.
al,ſf Eſt commune duũm, ſexum quod claudit

guin,l utrumque “”
, Iiſen Articulo gemino, veluti bos, fortis . &
, 0 1 hoſtis.
en, N Antiſtes, juvenis, vates, patruelis & in-
Cmninch fans.
dirtut Affinis, miles, cum cive, cliente, ſacer-

dihnt Etcomes, atque canis hidux,aucttue

kei E, Parensque.
um Municipi, conjux, adolelcens, augur
Hunzlt adharcat.
e k Kka

,N X

146

ir Prudens, EE commune trium . geheri quod con.
at0x. venit omni.
ut October, Pro maribus pugnant menſes fluviique
Tagus. minaces.

ut Cyprus, Inſula feœminea, Urbs, Kegio, cum Nave,
Garrlaga⸗ PoEſis.

HNUDIMEN TA.

E. Lirile e
nonle,
Pomineum 6
extera

jungico Manna.
Nomen in A, ternæ, neutrum eſt, ceu l

füism⸗ . toreumma: = E

6 srus, Fœminea eſt arbor. Folijs oleaſter am⸗ l leutiigti
ypieſſus. rus. duuntur.
Mas eſt. Hoc acer, atque ſi ler, cum ſube. Uo o ſoen
Ar Tem- re, robur. en.
rlum Um neutris junges; hominum ĩ propris Cui cno
demas. Nvoc
At Bactra, A. plurale genus neutrum ſibi polet Debmt in
zuſa. ubique. honco.
ùr buteoli, Nomen in i maribus, ſi ſit plurale, relervs. Hhngo, Cn
Liberi, Trade notas neutri, & vocem pro nomi. hen
Philippi. ne ſumptam.
Et verbum quodvis, nudà pro voceè re. I.C.e ch
doſtenn. Rre
L., I. Mtnen
GENERA, Nue
Quæx ex Poſitione ſive e
. cosgnolcuntur. enr On.
œmineum A, primæ eſt, veluti Pan. A len
. thera, ſagitta. En dabjrur he
Adria mas eſto. Cui junge cometa; pla- Muſcule
neta. k Pen etgn
HBliic Mammona petit: Paſcha hoe, cui erſe

are,

heti gtt 4 r.
E. Latiale petit neutrum , velut acre,
enles ſint monile.
Fœmineum eſt aloé, R hodopéque, D &

Blo,cundh cætera Græca.
1. & OD. es
4 elkt I. neutris tribue. O maribus finita da- gl
HDM buntur. .
ller,ent Eſto io, mmineum, ſuetit ſi corporis ex- ut Lectio.
pers« Oiatio.
linumd Cui caro jungatur, cænatio portio: H
quodque
um ſbi ! Deſi init in Do, Go. Neutris adſctibito irulcedo,
pondo. Imago.
Dl Harpago, Cudo, Ordo, mai,lide, Carclo;
weneo Ligéque. »„
Aon u. C. b. da neuttis velut r id, cum lacte,
L T.. (geluldue, ut Tribu-
L. T. ſit neutrum. Hic mugil fal, ſolꝗque nal Eabu⸗
A, repoſcunt. 4.
terniu N.
. An. ln. On. mas. Hæc Gndon, S& ſuavis At Eæan.
r Adon: Delphins
A. Qek adde Alcyonem. Neutri: da cun. dagon.
kt, veluik cta ſecundæ. . bennon
En dahbitur neutris. Sed bymen ren, t Cannen,
coneu, maſcula ſunrto. Lumen.

Et ſplen „atque lien atagen Z cum pecti.
Chu ne Iychen.
trumn e 4 poſtulat Ar, neutrum, ceu par, cum ne-
DZ dare, Bacchar. Kz Er.

148 RUDIMENTA.
— -— —

Art Imber, Er, maribus dona: Laver hoc c cum tu. lrue⸗
Aszet. bere polſcit.

E

cun
Uber, iter, ſpinter, laſer, cicer, atque dar
papaver.
Ver, ſiſer, atque piper,; cum ebaeſin
necde „Ccadaver.
. . , dato ſo⸗
ken . x. Ir. ſyliaba finita fgnificatione gena ſuun in d
ſemivir. “ dcam. Augicetn

Cr. nlis,
uͤt Dolor. Or maribus ſervit. Muliebris demitur Mlenſis, cun
Honor. . arbor, xrb,

Accedunt neutris cor, ador, nae bngui,

æquore, marmor. iereciſ
Ur. Ungiis, a
pe'gur, . Kxigit Ur, neutrum. Hic furfur, cum emls
Sulphur, vulture turtur. AUnngnis tun
AA.. i
t Tempe. Fœmineum As, Neutrum vas vaſis, fasque Nis gnoqve
389, nefasque. Feeta,
Ramym. Maſcula ſunt elephas, adamas, as, atque
tiaras. Maſcchin
2 Dhatias Cum reliquis cunctis, frectit qur prim zrs &⸗
amona pelasgüm. Drcuo

Es. S epgne
ucon. Eſto nomen in es muliebre, ſed eſto
3, Meo-=- virile ent l
Limes ‚pes, fomes, termes, cum pilmnhe,

ſecund⸗
trames. Dortiens, n
Et gurges, merges, poples, cumcſpite, aue,
Yepres, Arus, hun
; catbal

— RUDIMENTA. 149

er hoeen Et paries, ſtipésque, meri ti noménque
H diecei.
r,cter,t His Græcum primeæ vel ternæ jungto ur Aroma-
nomen. tites,
eumn a Hippomanes neutris, panaces, cacothes reft
agdheærent. Ccecs,
ne u Is, dato ſœmineis. Maribus da piſcis, ùt Navis,
aqualis. Chwviu,
Anguis tum fuſtis, tum callis, follis, &
enſis.
Menſis, cum vecti, torris, glis, poſtis, &
orbis.
nior,cn Et ſangußs. „cenchris, collis, cum vome. .
re, caſſis.
Mugilis, atque lapis „vermis, cum faſce
canalis, V
Unguis, tum cucumis, tum caulis, pulvis,
&S&S& axis
nsniſt Nis quoque finitum, ceu panis & aſſe
H creata.
Amas,a8,4 Os.
Maſcula in 0 ſunto, Dos, Cos, mulie- 3e Ros.
ei uf bris & arbo. oe,
Da chaos, atque melos neutris, os argos,
epéôsque.
te, 1

lliednig den

fartir,t

Nomen in Us, mas eſ, ſeu quartæ, ſive Senſus
emge ſecunda. KRogus,
Porticus, atque tribus ‚muliebris, acus.
am que, manusque.
Alvus „humus, Vannus, collus. Idus,

H

D RUDIMENTraAæ.

nnnn enn
= 1 domus, & ſicus bpomum: mas morbus
habetur.
plurima inos Græca auſonij fecere latina
uæ maribus partim, ut Prologus, Pa.
diſus adhærent.

Partim fœmineis, veluti diphthongus,

eremus.
In neutris numera virus, pelagſgue
lt pecus profundum.
pecorit. Poſtulat Us neutrum, quoties id derti

nrledvh

Phont)
zralt
auqt
Ptneri 1
Aeünxe
, exhien
emineuin.
fornas
Peforten,

fle tit. 2?

Tripus. Hic jepus & mus; Pus Græcum, com.
c hyt ropus. poſiaque j junges.
Sit tibi fœmineum Lagopus, herba vo⸗
luEris.

E muliebre palus, ſubſcus pugcheni.

ma virtus, 5

. Atue ſalus: pecudiſque pecus, quibun

additur incus.

at gervitus, Quæque ſi bi ſervus, juvenisque ſenex.

juventus.

Senectus. que jugärunt. -

dur Mene. breria ſunto.
sorz. 8, dato fœmineis, ſi conſona ponitur
uuue.
Eſto virile rudens, fons. pons , ſeps
z. lethifer anguis
ut uad- guls,
“ ,1 en. Mons dens, atque chalybs, Aſſi 1s, quibus
Addito partes.
Et poly yllaba bs. Forceps dematur adun-
ut Sand XSy- ca,
ccorxr. — dato mincis,ſed Hiprgrern melerk
ſunto. t

Mobilenitſ⸗

Unde genis

1ohune

Mobile ft
(badd
Reſgicimmus
guent
Zeugmna,

Cere,

oe Prxne
s ibi ſit neutrum: Laus, fraus mulie-

Unclis,

Murtius ie

Hec Gamne
Kelicttinte
Unde ſbi n
die poloere

De N
E mo
VIi

DW XKUDIMENT A. 151
r Cſpadix, bombyx ‚vermis, cum fornice
Phœnix.
lroceg Atque calix. coccyx, & oryx varyxque,
calyxdue.
idhtei Præterea volvox, quincunx, ptunxque
Dkn AQdcunxque. 2
du Ax, ex finitum polyſy llabon, eſto virile, thorax.
, ſe⸗ Fœmineum thomex, alex, cum ſmilace lKx.

ſehrt

oi fornax,
woiglr Et forfex, vibex, carex, adjunge ſuppel-.
lex.
rad

Mobile fit fixum, ſi fixum mente (ubaudis?
Unde genus capit, ut ſonipes oriénsque
tonansque.
Mobile fit neutrum, ni fixum mente
s, ae ſubaudis-.
Relpicimus fines, nos ſi gnifcata fre.
Pecc, quenrer.
„Zeugma, Keate, ided petit hoc, cum Tibure,
enlsgnea Cere. .
UHoc Præneſte, Hiſpal: Sulmo, hic uberrimus
8, fans ungdlis, RK
Martius hic Narbo braccatæ gloria gentis.
nlom don Hæc damnata diu Komanis allia faſtis.
Reſpicit interdum nomen generale Poéëta.
kuui Unde ſibi meritd genus inferiora capeſſunt,
Rn Sic volucrem lequitur Bubo, ſic flumen lder.
,Alisi

us, hetbe,

“ De Nominibus incerti generis. ⸗
ematutad
HM modò foœmineis, maribus modd juncta

grernin videbis. —
4 Grolſan

.
7

1Oz RUDIMENT A.

C.

Groſlus, adeps, atomus, limax, cum torque,

phaſelus,
Scrops, ſerpens, finis, cum corbe, diésque, rubũs-
que.
Poſtulat hic, aut hoc meritò, Nar, vulgus & anxur.

Maſcula Bubo, ſpecus, cortex, cum pumice, pul.
enlttz,

vis.
Ex calx pars pedis, atque ſilex, cum margo, pa.
lumbes.
Proferet hæc cautè juvenis muliebria vaces.
Eit muliebre animans, volucris, cum ſtirpe, Cu-
pido.

Sardonichen comitatur Onyx, grus, clunis, &

ales.
Cum talpa linter, cum dama, lynxque penusque.
Haæc maribus tribues, cinget cum tempora laurus,
Hunc jubarem, hunc frontem, hunc pinum ni⸗

miumque vetuſta
Paccuvij proavis, atavisque utenda relinque.

De Genere Epicœno.

Articulo ſexum quæ complectuntur utrumque
Uno: Epicœna vocant Graij: promilſcua noſtri.

APPENDIX I.
Nomina Inſularum, Regionum, & Urbium ſunt
generis maſculini, ſi terminentur in i ,„ & ſint tan-
tüm pluralis numeri: ſi verò terminentur in A.
Tertiæ Declinationis vel pluralis numeri (In E.

Tertiæ Declinationis) in lIUm, & On, (Secundæ

ODeclinationis) in Al, Ar, Ul, & Ur, vel ſi ſint in-

declinabilia, funt generis neutri. Salme & Narbo
. nomina

omimzlltbiu

Ai, pomen

Mpelarira
Oene, Viis,

ſeu que
enmn habent
Perwvinarione

6XTIIA
Ceuyna
—(ventis
eden, ſolen

Maſcula E.
hhe inder man

ul

nin de Mrd
.
etykeutr E&
nige Nomen
Hentpamich i.
lpni F,
ven Wehe
Ceut Ee,
en ſem ir
e veutro

noe, hde

— RUDIMENTA. 153

uünomina Urbium ſunt etiam generis maſculini, &
AAliz nomen fluvij eſt generis fœminini.

Squerubi APPENDIX II.

nsee Appellativa Virorum in æ&, fæminina ſunt, ùt
umice Operæ, Vigili?. Appellativa hominum in Um, ſunt
neutra, ut Mancipium, Silicernium. Nomina Epicœ-
matgo,na, ſeu quæ utrumque ſexum ſignificant, & uni-
cum habent articulum, genus ſuum accipiunt, à
vate, terminatione, ùt Lepus, mus, Vulpes.

Nren e eenn. Ke

EXPLICGCATIO GENERUM.

le lin QOlæ manibus E&c. Welche denen Maͤnneren allein
vona kun — (nemlich die Nomina propria) zugeeygnet
dmun werden, ſollen ſeyn Generis maſculini.
inn. Maſcula &c. Es werden gen. maſc. gehalten, wel⸗
imgne che in der maͤnnlichen Geſtalt abgemahlt werden.
Et quibus & . Und von welchen glaublich, daß
urun ihnen die Alte den mannlichen Articul haben zugeeyg⸗
ſch Feæmineum &c. Du ſolſt gen. foem. machen das
jenige Nomen, welches allein denen Weiberen ei⸗
rbiummlu genthumlich iſt.
Llmm Iungito &. Setze hinzu denen Nominibus gen.
ntur n oν. Welche eines weiblichen Geſchlechts ſeyn. .
i (Ii Luxque & c. Und welche nur allein das Adjectivum
(Seemm gen. fœm. erforderen. .
llorb. LQuæ neutro & c. Welche ſich erfreuen mit dem Arti⸗
„ cul hoc, oder gen, neutr. ſollen ſeyn gen, neutr.
vonan . .

clunis

154 ExXPLICATIO. 8

—

——

Eſt commune eͤeT P GCGeneris communis ſeynd die d. Putſei 41
jenige Nomina, welche in ſich brgreiffen weibliches , erd
und maͤnnliches Geſchlecht, aber mit zwey Ani. enin
culn. Kunade
Eſt commune &. Generis omais ſeynd jene No.
mina, welche mit allen dreyen genenbus d
uͤbereins kommen. Nrannnni
Pro maribus & . Fur die Maͤnner ſtreitten oder gen. hee. Liſch
maſc. ſeynd die Nomina propria der Monaten, und Eeott. Z U
der reiſſenden Fluͤſſen. MVuer t 4
Inſulæ ſœæmineæ &. Die Nomina propria der Jnße⸗ Egationss ſ ſ
len, Staͤtten, Landſchafften, und P'oëtcHρn ſeynd k an bt
gen. fœmin. uſed,,
Fæmineæ & . Die Nomina propria der Baͤum n enmuin
ſeynd gen. fœm. Folijs Oleaſter amarus, mas eſt, p, id ddieG
Oleaſter ein Oel⸗Baum mit wilden Blaͤtteren, iſt gen. Neumt 6
maſc. Hoc acer atque ſiler, cum ſubere, robur. Ec. efehen euf
Und diſe ſeynd gen, neutr. eutr. ſetche
Vm neutris &. Welche außgehen auf ein Um, ſetze gebt Nben inn!
zu denen Nominibus gen neurr. Wann du aß⸗ Nklog.
nimbſt die Nomina propria deren Menſchen. ſen Ceb hoben
à Murale & Die nomina welche plur. num. Us ponen
ſeynd, und außgehen auf ein a, ſeynd gen. neut. niin d
Nomen in: & . Die Nomina, weiche außgehen auf n ti,
ein i, und plur. num. ſeynd, behalte vor denen lhie leſni
Maͤnneren. af t
Trade Notas & 4. Die Buchſtaben mache gen. neut. fftehinn
Et vocem & . Und ein Stimm, wann ſie vor ein euo oco,

nomen genommen wird, und ein jedes Wort, wel⸗ ,c . i

ches nur fuͤr ein bloſſe Stimm genommen wird, d dailt de G
iſ bey⸗ welchen man nit auf die Signification achte, udl
=ðMB rrH

.P GENERUM. 15S)/½
— . „. 2
Fæminenm a prinde &. Welche außg gehen auf ein
kfen nett ‚und ſeynd Primæ declinationis, ſey ynd gen.
it zoe giſcomin.
Agria mas & 6. Adria iſt gen. walc. wann es
ſnd inlheißt das Venediſche Meer, wann es aber heißt ein
ende e Stadt, ſo iſt es gen. tœm.
Hic mammon: &. Mammona iſt gen. malſe. Paſcha
ttnthes hoc &c. Paſcha atis, und 'alcha, æ, iſt allzeit gen.
Ranmineutr. Zu diſen ſetze auch hinzu Manna.
Nomen in «, & . Die nomina in a, tertiæ de-
Dpriahes clinationis ſeynd gen. neutr.
teltgene E latiale && Die lateiniſche nomina auf ein e,
außgehend, ſeynd gen. neutr.
der i Pæmintum eſt Aloë &. gen. fœm. iſt Aoë, Khodo-
us, mi pe, und die Griechiſche nomina auf ein e.
ttt lenfn 1 Neutris & c. Die nomiha;, ſo in namero ſingul.
gretolii außgehen auf ein 1, gibe zu denen nominibus gen.
neutr. welche aber außgehen auf ein o, werden u⸗
fen un geben denen Maͤnneren.
Bunn i Eſ lo &c. Die nomina auf ein io, wann ſie kei⸗
ſſchan nen Leib haben, oder wann man ſelbe Sach, was
len das nomen heißt, oder anzeiget, nicht kan an⸗
gen ie greiffen ſeynd gen. Eτ. wie auch Caro, c&αatiα
e lſte und portio.
Clte het N hatre deſi nit „&. Und die jenige, welche auß⸗
gehen auf ein Do, vder Go. Aber denen neutris
ie⸗ ſchreibe hinzu Pondo., gen. maſc. ſeynd harpago ⸗
nn ſe n cudo, 1o t, udo, cardo und ligo
,1 V. C. D. d neutris &ÿe.a Die nomina auf ein V
ten nn C. 6der D. gibe zu denen Neutris, gleichwie gela,
1. r. li nann Dier nomin⸗ auf ein L. oder ..

156 ExpPLICATIO. —

ſollen ſeyn gen. neutr. aber mugil, ſal, und ſol dis ſt gen.
ſeynd generis maſculini. gen. heutt⸗
An, in, on, &c. Die nomina auf ein an, in oder bell gen nn
on. ſeynd gen. maſc. Syndon aber und Aéëdon Oin nſiu
ſeynd gen. fæm. zu denen ſetze hinzu alcyon und Githſce da
Icon, onis. ubharias d
Neutris da, &. Die nomina auf ein an, in o nonenl
On ſecundæ declinationis gibe alle ln iroder n gen ken
En dabitur & . Die Nomina auf ein En, ſollen Omes, terme
ſeyn gen. neut aber hymen, und ren, ſeynd gen. deyls eeß⸗
m. ſowohl auch ſplen, lien, attagen, pecten und en meriſe
lychen. ſipis, heiſ e
Poſtulat Ar, &c. Die nomina auf ein Ar, begeh⸗ His Ociuß
ren das gen. neut. gleich wie bar. Wann aber bar, Ein niſt
ein Adjectivum iſt, ſo iſt es generis omnis. li, Prime
Er maribus & c. Die nomina auf ein Er, ſchencke Nen, pamce⸗
denen Maͤnneren, aber laver und tuber begeh⸗ eumnn
ren den Articul hoc, alſo auch uber, iter, ſpinter, Alus be
laſer, cicer, papaper, ver, ſiler, piper, verber, und Wle iu dene
cadaver. Uber wann es ein Adjectivum iſt, iſt es Mmnhu
generi ie. D RM
Ir ſylaba ſinita & c. Die Nomina in Ir. zeigen eGis, torni⸗
an ihr genus durch die Diemcnen. ein ie teihen cenchig, is,
Or maribu, &. Die Nomina auf ein Or, dienen de⸗ iil at,
nen Mannern, außgenommen iſt arbor, ſo iſt G. F. tenehnit, ic
Accedunt neutris &c. Zu denen Neutris kommen hin⸗ oder Syrn
zu cor, ador, æquor und Marmor. ernis, li
Exigit Vr, &. Die Nomina auf ein Ur, begehren Alin indn
das Genus neutrum, furfur, vultur, und turtur Mcüldi.
feynd gen. maſe. e Nn g
Fæmineum as, &c. Die Nomina auf ein as, ſeynd ein ni
gen. fæm. aber gen, neut. iſt vas vaiis, dann vas va- Me heygen
dis

——
— =

—,é—ꝰ

GENERUM. 157
e — .
ſl, udis iſt gen. maſc. es iſt auch fas per f. und netas
gen. neutr. Arto reas, artocreatis, iſt auch gen.
nhm, neutr. gen. maſc, ſeynd Elephas, adamas und tiaras.
r d e Cum reliquis &c. Gen. maſc. ſeynd auch alle uͤbrige
ſzu a Griechiſche Nomina quf ein as, primæ declinationis,
ùt Pharias eine Schlang.
ſen n Eſto nomen &c. Die Nomina auf ein Es, ſollen
denen Nr ſeyn gen. fæm. aber gen. maſc. ſeynd limes, pes,
en hnfomes, termes, palmes, trames, gurges, merges ,
ten, ii peples, ceſpes, vepres, paries, ſtipes und das no-
en,ged men meridies, wann aber ſtipes, ſtipis oder ſtips,
ſtipis, heiſt ein Allmoſen, iſt es gen. fæm.
in A, His Grecum cc. Zu denen vorderen ſetze hinzu, oder
Vennete Zen. malc. mache die Griechiſche Nomina auf ein
olmn. Es, primæ oder tertiæ declinationis, hypoma-
lr, nes, panaces, und Cacothes, hangen an denen

tuber 6 neutris. B . .
n,. I’ date &ct. Die Nomina außsehend auf ein is,
en ete, eygne zu denen, ſo gen. fæm. ſeynd.
lvum ſi Maribus &. Denen Maͤnneren gber gibe zu Piſcis
aqualis, anguis, fuſtis, callis, follis, enſis, menſis,
vectis, torris, glis, poſtis, orbis, wie auch ſanguis,
cenchris, is, collis, fomis, caſſis, ein Jager⸗Garn/
10,ia aber caſſis „ caſſidis ein Helm iſt gen. fæm.
,ſſte cenchris, idis, ein Wannenwehr, ein Vogel,
iobunme oder Sprintz, iſt gen. tæm. mugilis, lapis
vermns, falcis, canalis, unguis, cucumis, caulis,
n de pulvis und axis, diſe ſeynd wie die erſte generis
tſ malculini. J
el is quoque &c. Und endlichen auch die Nomina
auf ein nis. Gleichwie panis, und die jenige,

nn twelche hergemacht werden von as, allis, gleichwie
ann J cENe=

ſein lr/⸗

centullis, vigeſſis „Ec. Tyrannis, nidis iſt gen. gecloetonis
ftæm. wie auch coronis, coronidis. Peplg, M,l
Maſcula in o &. Die Nomina auf ein Os ſollen ndſerenh ,
ſeyn gen. maſc. aber dos, cos und arbos ſeynd eropenn
gen. fœm “”MU N/.l
Da chess &c. Gibe zu denen neutris chaos, me. Hſtte Win
10, Os, argos und epos, wann aber argos anzeigt us lublcusn
einen Hirten, ſo iſt es gen. maic. cdonn heee
WNimien in us, &c. Die nomina auf ein us, ſecun. Eeiinn inen
dæ, oder quartæ declinationis ſeynd gen. maſc. enis, ud
aber porticus, tribus, acus, acùs, (dann acus ace juventu.
ris ein Spreyer, iſt gen. neut. acus, aci ein Meer⸗ Aili60²
Fiſch iſt gen. malc.) manus, alvus, humus „van. Ind gen ſe
nus, colus, idus, carbaſus (in plurali aber iſt laugt,
carbalſus gen. neut. und wird geſagt carbaſa, 10. Mns iin con
rum,) und domus, ſeynd alle gen. fœm. ficus milc. ſendt
ein Feigen⸗Baum iſt gen. fœm. ficus, fici eine Neßttingaun
