Neut. Sancta, die Heiligen / San tiora; die nocht genum,
heiligere / ſanctiflima die allerheiligſte.
ihr heilig ſe Siores O ihr
ſcul. Sancti, O ihr heiligen / lan T
le heiligere /ſanctiſſimi. O ihr allerheiligſte.

niger⸗
oigra,

Fæm. 6 Sanctæ, O ihr heiligen / ſanctiores, Oihr turnm
noch heiligere / ſanctillim, O ihr allerheiligſte. o,
Neut. Sancta, O ihr heilige / ſan tiora, Oihr iea,
noch heiligere ſanostiſſins „O ihr allerheiligſte. igro⸗,
Ablativo.
A Sanctis, von denen heiligen / à lanctioribus, von 1 1
denen noch heiligeren / à lanctiſſimis, von denen i ni
allerheiligſten / per omnia genera. . ue n
Hoc modo comparantur & ila: Charus, gratus, dig. 5
nus, certus, albus, benignus, ſuperbus, jucun. Ngrorom
dus, eruditus, amplus, ſormoſus, puras, mode- renm⸗
ſtus, craſſus, longus, clarus, ſtultus, ineptus. man 3
SECUNDUM ENXEMPLUM. Emum,
Singularis numerus Nominaætipus. ngini rio
M. hic niger, nigrior, nigerrimus. eug
F. hæc nigra, nigrior, nigerrima. iros
N. hoc nigrum, nigrius, nigerrimum. itru,
. Genitivus. —. mmn.
M. nigri, nigrioris, nigerrimi. ücz,
F. nigræ; nigrioris, nigerrimæ. ii
„nigri, nigrioris, nigerrimii. iire
. rne. mW
M. nigros nigriori. nigerrino.
F. nigræ, nigriori, nigerrimæ. Adis niorz
N. nigro, nigriori, nigerrimo. mere, ugris
M. nigrum, Rigtſoreng nigerrimum. eunſmanu

Lr.

ioraz en f. nigram, nigriorem, nigerrimam.
nigrum, nigrius, nigerrimum,
diligſte. d
Vocatipuse
dions M. „niger, nigrior, nigerrime
alkheh k. niern, isroer, nigerrima
nGiores N. nigtum nigrius, nigerrimum.
all erfe . Ablatipus. .
Rliote (M. nigro, nigriore vel riori, nigerrmio
aletiiii. nigra, nigriore velriori, nigerrima
N. nigro, nigriore vel riori, nigerrimo.
HW Pluralis numerus Nominativus.
dieihtt t. hi ni em
M. h. gri, nigriores, nigerrimi
mis, Nn p., hæ nigræ, nigriores, nigerrimæ
. N. hæc nigra, nigriora, nigerrima.
, grann D. Genitirus. MG
l M. nigrorum, nigriorum, nigerrimorum
, Mrd F. nigrarum, nigriorum, nigerrimarum
us, iveſtt N. nigrorum, nigriorum, nigerrimorum.
1PL Dativus.
in. His nigris, nigrioribus, nigerrimis in omni genere.
nigermeiunm Accuſativus.
nigetim M. nigros, nigriores, nigerrimos
nigenimm F. nigras, nigriores, nigerrimas
N. nigra, nigriora, nigerrima.
nigenin Vocativus M
pigertine M. nigri, nigrioris, nigerrimi
nigerrin. F. nigræ, nigriores, nigerrimæ
N. nigra, nigriora, nigerrinn.
nigerrine Ablatipus.
pigerrine Ab his nigris, nigrioribus, nigerrimis in omni

nigerim genere.
1I4 comparantur „Pulcher, Piger, Teter , Tener,
iumm. Mier, Integer, Liber „ c, K Ter-
KN. rL

4
. 4 .

g.

TERTIUM FxXEMPLOM

(Ccclerum

in ER, Tertiæ, Declinationis.

tejerutn;

zingularis numerus Nominati pus. His celen
M. Hic Celer celerior celerrimus comni gen
F. hæc celeris celerior celerrima (ccleres
N. hoc celere celerius celerrimum. Celeres,
Genitivus. llleeleria,
M. celeris celerioris celerriii
F. celeris celerioris celerrimæ (cleres,
N. celeris celerioris celerrimi. celeres
Dativus. Llleria,
M. celeri celeriori celerrimo
F. celeri celeriori celerrime Ecelerbg
N. celeri celeriori celerrimo. unpafmr:
Accuſatiyus, AQAA
M. celerem celeriorem n gila
F. celerem celeriorem n e luts,
N. celer celerius celerrimum. elottis,
ð Vocativut. 6. AAorte,
M. celer celerior celerrime bortis,
F. celeri celerior celerrima . ſortis⸗
N. celere cCelerius celerrimum. N rts
D .— Ahlativus 4, N M. “
M. celeri celeriori celerrimo .. lat,
F. celeri celeriori celerrima NM. Krti
N. celeri celeriori celerrimo: uih ſorte
Pluralis numerus Nominativus. f., f
M. hi celeres celeriores celerrimi N.
. ſorte
F. celeres celeriores celerrimæ W. ſor
N. celeria celeriora celerrima. ſrt
. Genitivus. . 1r
M., celerum celeriorum celertimorur . M. ſor
B

bLoN P. celerum, Cekimnorutn celerrimarum

ionis. N. celerum, celeriorum, celerrimerum
i. Dat. His celeribus, celerioribus, celerrimis,
celettin in omni genere. Acvuſatipus.
Celertim M. celeres, Celeriores, celerrimos
Celetim F. celeres, celeriores. celerrimas
N. celeria, celeriora, celerrima,
celettir Vocati vo 0.
celerin M. celeres, Celeriores, Celerrimi
celerim F. celeres, celeriores, celerrimæ
N. celeria, celeriora, celerrima.
celerrra Alativua:, ( ni genere.

celetim Ab his celeribus, celerioribus, celerrimis, in om-
celn Ita comparantur: acer, pauper, ſaluber, celeber,
QüARTHM. EXE M PLIIM.

cdlemm. Singularis nümerns Nominatipuse
1 cclenim Fic fortis, fortior. fortiſſimus
Celetine F. hæc fortis. fortior, fortiſſima
N. hoc forte, fortius, fortilsimum.
cekte Gen. M. fortis, fortioris, fortiſſimi
Celend f. fortis, fortioris,; fortiſſimæ
cderm N. fortis, fortioris,; fortiſſimi.
at. M. forti, fortiori, forriſſimo
cletmn F. forti, fFortiori, fortiſſimæ
ceen N. forti, fortiori,: fortiſſimo.

ceket Acculdl. fortem, fortiorem, fortiſſimum
mamo. F. ſortem. fortiorein, fortiſſimam

Celenn . forte, fortius, fortiſſimum.
cdenm Vo oc. M. fortis; fortior. fortiſſime,
e F. fortis, fortior; fortiſſima

N. forte; fortius; fortiſſimum.
nz, Abl. M. forti, fortiore vel tiori, fortiſſimo;
2 Hior

84 d
F. forti, fortiore vel fortloti tiſſima.
N. forti. fortiore vel fortiori, tiſſimo.
Pluralis numerus Nominativus.
M. fortes, fortiores, fortiſſimi
F. fortes fortiores fortiſſimæ
N. fortia fortiora fortifſim.
Genit M. fortium, fortiorum, fortiſſimorum

N. keli
, M. fel.
F. feli
N. feli

elee veltelici

Llce vel felici

. fortium foftiorum fortiſſimarum ice vel tele
N. fortium fortiorum fortiſſimorum. hun
Dat. fortibus, fortioribo fortiſſimis, in omni gen. U leli
Accuſ. M. fortes, fortiores, fortiſſimos F. felie
F. fortes fortiores fortiſſimas N teic
N. fortia fortiora fortiſſima. 1 M Kelei

Voc. M. fortes fortiores fortiſſimi . fſciun

F. fortes fortiores fortiſſimæ
N. fortia, fortiora fortiſſima.
Abl. à fortibus, fortioribo, fortiſſimis, in omni ge.
nere. Hujus formæ ſunt hæc: Dulcis, Triſtis, Suavis,
Gravis, Mitis, Pinguis, Brevis, Nobilis. Lenis, &c.
EXEMPLUM QHINTGUHMNMNM.Z

N. eſiciun
elcibo elici

Crl M, felices
l, lelices

( Mfelices,

Singulayris numerus Nomingtivus. . ſelices
M. Pelix, felicior feliciſſimus. N Klicia
F. felix felicior feliciſſima Ulrbo, elie
N.. felix felicius feliciſſimum. In ſmnan ſe
Genit. M. felix, felicioris, felicifſimi Wrdan Rape
.felicis felicioris feliciſſimæ elox, &e,
Ni. felicis felicioris feliciſſimi. SXTU
Dativ. M. felici, feliciori, feliciſſimo Quggle
F. felici feliciori feliciſſimæ lien,
N. felici feliciori feliciſſimo. Qiens,

Acculſ. M. felicem, feliciorem, feliciſſimum piens,

F. felicem feliciorem feliciſſimam

pienti,

8⁷.

Ni. felix, felicius; feliciſſimum⸗
. Voc. M. felix, felicior, feliciſſime
tilini F. felix, felicior, feliciſſima
M N. felix, felicius, ſeliciſſi mum.
Ablativus.

nſn M. kelice vel felici, felcioere, vel feliciori, fehciſſimo
rtiumorn F. felice vel felici, feliciore, vel feliciori, feliciſſima
Drtifimntun Ne felice vel felici, feliciore, vel feliciori, feliciſſimo.

ortiſſmuon Pluralis numerus Nominati vus
in omrig M. felices feliciores feliciſſimi
foriſ F. felices feliciores, feliciſſimæ
fortiln Ni.. felicia feliciora feliciſſima.
fortiſimm Gene M. felicium feliciorum felicifſfimorum
ſottiſn. F. felicium feliciorum feliciſſimarum
fortin. N. felicium feliciorum felicifſimorum

fortimn Dat. felicibs felicioriba feliciſſimis, in omni gen.
SinomAccuſ. M. felices, feliciores, feliciſſimos
Triſfis dak. F. felices feliciores feliciſſimas
llis. Lenit. N. Selicia feliciora feliciſſima.
TUM. Voc. M. felices, feliciores, felicifſimi
MZ F. felices feliciores felicifſimæ
ſeiſſiee N. felicia feliciora feliciſſima.
ſicle⸗ Abl. felicib, felicioribo, feliciſſimis, in omni gen.
Hanc formam ſequuntur & hæc; Audax: Verax;
Mordax, Rapazx, Fallax ‚Mendax, Atrox, Fe=
telclin vox L⸗ Ox, Velox 9 e.
felicn SEXTIM EXEMPLIUM.
ſelelin Zin uli; numerus Nominativus.
felciie M. fapiens, ſapientior, ſapientiſfimus
fei ak. ſapiens, ſapientior;, ſapientiſſima
feicln d. ſapiens ‚ ſapientius, ſapientiſſimum.
felicli. Genitivus.
Rr saplenmtan, Rapientioris, apiemiſſimn

Genitivus.

85353.
E. fapientis, fapientioris, ſapicntiſſi mæ
N. lapientis, ſapientioris, ſapientiſſimi. ir 1s,
Dativus. mnigenere
M. ſapienti. ſapientiori, ſapientiſſi mo (ſientes
F. ſapienti⸗ ſapientiori, ſapientiſſimæ ſopientes
N. ſapienyi⸗ ſapientiori, ſapientiſſimo. ſapienti
Auſativus. 1.
N. ſapientem⸗ ſapientiorem, tidimum 4 ſapientes
F. ſapientem; fapientiorem, tiſſimam 4 apientes
N. ſapiens, fapientius: tiſſimum. lpientia
Vocativus.
M. ſapiens, fapientior, fapientiſfimæ islapienti
F. ſapiens, fſapientior, ſapientiſſin ma tompnigene
N. ſapiens,; ſapientius, Iapintiſſimum ußcmuſ /
Ablativus. ee Neglig
M. ſapiente vel Gapienti, ſapientiore, vel ſapi⸗ I, Vehem
tiori, ſapientiſſimo. DEXTI
F. fapiemte vel ſapienti, ſapien tiore vel pien. Uingulan
tiori, ſapientiſſima. Ailiz, fae
N. ſapiente vel pienti, ſapientiore vel ſapien kells, kae
tiori, ſapientiſſimo. kule, fae
Pluralis numerus Nominatipus.
M. ſapientes, ſapientiores, ſapientiſſi mi ilt, fae
F. ſapientes, ſapientiores, ſapientifſſi iAmæx ilis, lac
N. ſapientia, ſapientiora, ſapienrtiſſi ima. (ili, fac

M. ſapientum, vel fapientium, eGrsns ſaclli, faci

ſapientiſſimorum.

ſapientiſſimarum.

N. fapientum, vel ſapientium, Gapientiorum

ſapientiſſ imorum.

lril,kec

F. ſapientum, vel ſapientium, ſapientiorum kell, he⸗

leilem,

. Wllem.

iee 37.
pientiſim Patlyut.
apiemtiäin Sapientibus, ſapientioribus, ſapientiſſimis, in
omni genere. Accuſativus.

TapientänM. ſapientes, ſapientiores, ſapientiſſimos
ſapientß. ſapientes, ſapientiores, ſapientiſſimas
lapientin N. ſapientia, ſapientiora, fapientiſſima.
MVMM Vocativus 6.
, idin M. ſapientes, ſapientiores, ſapientiſſimi
„ illium. ſapientes;, ſapientiores, ſapientiſſimæ
iEN. ſapientia, ſapientiora; ſapientiſſima.
Ablativus.
HpientiinAb his ſapientibus, ſapientioribus, ſapientiſſimis,
ſapieniſn in omni genere. V
laplentlir Hane comparandi formam ſequuntur & hæc: Prudens,
Diligens, Negligens, Conſtans, Petulans, Tem-
tiore, perans, Yehemens, Amans, Clemens, Elegans.
SEXTUM EXEMPLUM.
ntiore lh Lungularis ninmeris Nominatiyut.
M. facilis, facilior, facillimus
entioreneF. facilis „ facilior 5 facillima
N. facile, facilius, facillimum.
iugtißlt, Genitivus. V
pientili facilis, facilioris facillimi
pientiin F. facilis, facilioris, facillimæ
Pientiſim N. facilis, facilioris, facillimi.
Dativis.
w, ſapieni M. facili, faciliori, facillimo
.facili, faciliori, facillimæ
n; enN, facili, faciliori, facillimo.
Accuſativus.
facilem, faciliorem, facillimum
facilem. faciliorem, facillimam

*

N. fa-

facilius

N. facile ſacillimum. 10C
Vocativo ö5. SððB dalo⸗
M. facilis facilior facillime
F. facilis facilior facillima
N. facile faeilius facillimum. ſon, Maleck
Ablativus. maledli
M. facili faciliore vel ori facillimo wilei
F. facili faciliore vel ori facillima in Maled
N. facili faciliore vel ori facillimo. mMaledl
Pluralis Numerus Nominativus. mailed
M. faciles faciliores facillmi 1. Maled
r. laciles taciliores facillimæ maledi
N. facilia faciliora facillima nzledi
M Genitivus. l. Maledie
M. facilium faciliorum facillimorum ulecie
F. facilium faciliorum facillimarum Mlecic
N. facilium faciliorum facillimorurmeſe Meledi⸗
Dativus. Daledie
Hli: ſaciliuus ſacllioribus facillimis, i in omdigen⸗ mMledic
Aecuſativus. M. meledic
M. faciles faciliores facillimos MmMuledi
E, faciles faciliores fcillimas Mikedi
N. facilia faciliora facillim
Vocativus. mwI Miledi
M. faciles faciliores facillimos miedi
EF faciles fac iliores facillimæ mued
N. facilia faciliora facillima. in maledl
Ablativus. nled
ab in⸗ facilibus, facilioribus »lſacillimis, in om ue
enere. d.
Tali mode eti am comparantur ſeguentia, Agilis, Humi kel⸗ ka
lis, Gracili 6, Similis, Docilis, Diſſimilis, , Dihe Nllei

89.
riln ADJECTIVACOMPOSITA
facil. Adico, F acio, Loquor, & Volo, ſic

rlid comparantur.
talin Nom, Maledious, centior; tiſtim imus.
maledica centior tiſſima
Oki facella waledicum eentius tiſſimum.
ri falin Gen. Maledici centioris tiſſimi
ori faclnn maledice centioris tiſſimæ
inatia maledici centioris tillimi.
Gellin Dar. Maledico centiori tiſſimo
ficlin maledicæ centiori tiſſimæ
firlla maledico centiori tiſſimo.
Accuſ. Maledicum centiorem tiſſimum
ſacilia maledicam centiorem tiſſimam
facliin maledicum centius tiſſimum.
hellnm Voc, 6⁶ Maledice centior tiſſime
maledica centior tiſſima
mnis inom maledicum centius tifſi imum.
Ahlat. maledico centiore tiſſimo
ſaclldrn maledica centiore tiſſima
faclin maledico centiore tiſſimoè
faclin FPec Pluraliter.
Nom: Maledici centiores tiſffinmii
faclin maledicæ centiores tiſſimæ
ſacllin maledica centiora tifſfima.

telia Gen. maledicorum centiorum tifſimorum
maledicarum centiorum tiſſimarum

ciums rt. maledicorum centiorum tiſſimorum.
Deat. maledicis centioribus, tiſſimis ‚in omni gen
egelet Accuſ. Maledicos centiores centifſimes
iminc,:‚h?H maledicas, centiores, centilli imas;

mala⸗

989e. .. nn
maledica, centior, centiffima: 0 e n
Voc. maledici, centiores, centiſſimi an m
maledicæ, centiores, centiſſimæ (onum,
bono, melt

maledica, centiora, centiſſima. .
MéeELC 710: Nimie ; „ ona, moli
Abl. à maledicis, centioribus, centiſſimis, in oamk n en

Sic & Benevolus, benevolentior, benevolen-

tiſſimus. Magnificus, a, um, magnificentior: n boni, me
magnificentiſſimus, Magniloquus, a, um, mag bong,m

niloquentior, magniloquentiſſimus. bona, m
Adverbialiter,. Maledicèe, maledicentius, male: 1 bononum
dicentiſſimum, vel maledicentiſſime. onarumm.

nem, Strenuus, magis ſtrenuus, vel ſirenuior, bonorum.
Krenuiſſimus, &c. Tenuis, magis tenuis vel ter Ldons, melie
nuior, (teſte Cicer. lib. 2. Officio.) tenuiſſimus. Mbonos, m
Multa adjectiva carent Superiativa, licet Comparalipu ons, l
babeant, ut Sublimis, lublimior, Senex, ſenior: bum, m

Juvenis, junior, Ante, anterior. onl, mi
ADIECTIVA ANOMALAL IN uin, me
RDM hune modum comparantur. 4 hom, me
Nom. Bonus, melior, optimus Albannel
bona, melior, optima D
bonum, melius, optimmm. In, weli
Gen. Boni, melioris, optimi AA,de,
bonæ, melioris, optik Mnn
boni, melioris, optimi. urmns ni
Dat. Bono, meliori, eptio Iglaai,
bonæ, meliori, optimæ edti 3
bono, meliori, optimo. AA
Aceuſ. Bonum, meliorem optimuam. MI
bonam, meliorem, optimam Mum

onum, melius optimum.
bonum, 1 18 2 0P Voc.

Voc. 6 bone; meliov⸗ optime
bona, melior; optima

ni
bonum, melius, ‚optimum.

Abl. à bono; Incliorc vel meliori . optimo
lnpim bona, meliore vel meliori, optima
bono, meliore vel meliori, optimo-.
,benent Et Pluraliter.

gnhonn Nom. boni, meliores, optimi
,ue bonæ „meliores „optima
. bona, meliora, optima.
entiu, 42 Gen. bononum, meliorum optimorum
e. pbonarum, meliorum, optimarum
Neſfre bonorum, meliorum-⸗ optimorum.
tenusſli Dar. bonis, melioribus, optimis, in omni generes
pcilſn Accuſ. bonos, meliores, optimos
1ee bonas, meliores, optimas
bona, 'meliora, optima.
Voc. 0 boni, meliores, optimi
AD bonæ, meliores, optimæ
hona, meliora, O optima.
Ahbl. à bonis, melioribus, optimis, in omni genexe
Adverbium.
H Benè, melius, optimum vel optimè.
N. Malus pejor, peſſimus, &.
N. Magnus, major, maximus, &c.
N. Parvus, minor, minimus, E&c.
Reliqui caſus & genera ſequuntur formatios
nem adjectivi Bonus.

enes,

N. Multus, plurimus
multa plus⸗ plurima
mulum, plurimung
6 D P AR&α e.

PARAPG 11 IN s TERTIE Dr.

vVE⸗

ttete

clinationis, omnis generis. Aso yetete⸗
vVeteres
Nom. Vetus veterior veterrimus vetera
vetus veterior veterrima ! n vereribn
vetus veterius veterrimum. per.
Gen. veteris veterioris veterrimi mn Piidem,
veteris veterioris veterrimz Pridem
Veteris veterioris veterrimi pridem
Dat. veteri veteriori veterrimo 1 Pridem,
veteri veteriori veterrimæ pridem
veteri Veteriori veterrimo. pridem
Accuſ. veterem veteriorem veterrimum hidem,
veterem veteriorem veterrimam pridem
vVvetus VvVéterlus veterrimum. Pkiclem
Voc. ϑ vetus veterior veterrime uſ piſen,
vetus veterior veterrima Mriem
vetus veterius veterrimum iiem
Abl. à vetere vel teri, riore. vel ri, rimo KLifnien,
vetere vel teri riore, velri, rima Dridem
vetere vel teri, riore, vel ri, rimo. riem
Et Pluraliter. Pridem
Nom. veteres veteriores veterrimi ien
veteres Veteriores Veterrimæz Negdem
VvVetera vVeteriora veterrima
Gen, veterum veteriorum veterrimorum im büem,
veterum veteriorum veterrimarum ien-
veterum veteriorum veterrimorum. Midem
Dat. veteribus veterioribus veterrimis d Rilem,
per omnia genera. .
AQecul, veteres, veteriores D veterrimos H D
VLeteres, Vveteriores: Veterfimas Nen

itn.

H5

NTIE I veteres, veteriora, veterrima
tis Voc. veteres veteriores veterrimi
veteres veteriores veterrimæ
Veterim. vetera veteriora veterfima
veterimn Abl. à veteribus veterioribus veterrimis
Veteiir. per omnia genera ð
vetenm Nom. Pridem, prior, primus
vetettin pridem prior prima
vetern pridem prior primum.
vetenn Gen. Pridem, priori primi
verern pridem prioris primz R
Vetetrin pridem prioris primi.
velent Dat. Pridem, priori primo
veterim pridem priori primæ
vetenimn pridem priori primo.
vet ent Accul. Pridem, priorem, primum
Veteim pridem priorem primam
veienin pridem prius primum.
vel ri, tind Voc, é Pridem, prior, prime
velri liuin pridem prior prima
vel ti im pridem prius primum.
Abbl. Pridem, priore vel ri, primo
vetenli pridem pridre vel ri, prima
Vetenim pridem priore vel ri⸗ primo.
Vetckhh Et pluraliter. —
vetetime Nom. Pridem, priores, primi
vetettimm pridem priores primæ
Vetertinlne pridem priora prima,/
vetertind Gen. Pridem, priorum, primorum
pridem priorum ptimarum
7etent. pridem priorum primorum
xten ,Dat. Pridem, prioribus, primis, per omnia ge=
nera. Accul.

—

Accui. pridem, priores primos pe
pridem priores primas hauper
pridem priora prima. t, pauper
Voc. pridem, priores primi “ omnige
pridem, priofes primæ paupe
2 pridem, priora prima. haupert
Abl. pridem, prioribus, primis, per omnia genera. paupera
Paradigma in EFr. ſhuue
Nom. Pauper, pauperior, pauperrimus Aupere
pauper, pauperior, pauperfima Daupera
. pauper pauperius, pauperrimum. ab hispe
Gen. pauperis pauperioris pauperrimii mis, in⸗
pauperis pauperioris pauperrimæ 2” Eytra,
pauperis pauperioris pauperrimi. tr, te
Dat. pauperi pauperiori pauperrino un,tei
pauperi pauperiori pauperrimæx as
AEtk, te

pauperi pauperiori pauperrimo.
Accuſ. pauperem, pauperiorem, pauperrimum . eltn, te
pauperem, pauperiorem, pauperrimam 4. bina, te
pauper, pauperius, pauperrimum. extta, t
Voc. ô pauper, pauperior, pauperrime nen te
pauper pauperior, pauperrima u Euta,
pauper, pauperius, pauperrimum. cntn, te
Abl. à paupere, periore vel ri, pauperrimo enn, t
paupere, periore vel ri, pauperrima dEatta
paupere, periore vel ri, pauperrimo. nn, t

Et Pluraliter. era t
Nom. Pauperes, paupetiores, pauperrimi . Alun,
pauperes, pauperiores, pauperrimæ eimn, t

Gen. paupera, pauperiora,; pauperrima. eNta, t
en pauperum, pauperiorum, pauperrimorum
pau- umn Exta

“ .
ritnos pauperum, pauperiorum. pauperrimarum,
Drimas pauperum, pauperiorum. pauperrimorum.
ptim. Dat. pauperibus, pauperioribus, pauperrimis, in
pri ommni genere.
Drime Accuſ. pauperes, pauperiores „paupertimose
Prim. pauperes, pauperibres, pauperrimas

omnnagen paupera; pauperiora, pauperrima.
„ Voc. pauperes, pauperiores, pauperrimi
auperii Paupetes, pauperiores, paupertimæ,
aupeteii Pauberà, pauperiora, pauperrima.

aupenim Abl., ab his pauperibus pauperioribus, pauperri=
mis, in omni genere.

aupettin H
aupeime Nom. Extra, terior, timus, vel tremus uſi tatus
aupertin extra, terior, tima vel trema.
Bnbern extra, terius, timum vel tremum.
pachenint Gen. Extra, terioris, timi vel tremi.
hufenm extra, terioris, timæ vel tremæz.
pauperrimt extra; terioris, timi vel tremi. .
, Parhent⸗ Dat. Extra, teriori, timo vel tremo
Panperin extra, teriori, timæ vel tremæ
dn tont extra, teriori, timo vel tremo.
Hunhemn Accuſ. Extra, teriorem, timum vel tremum
Henel Eextra, teriorem, timam vel tremam
gentr extra, terius, timum vel tremum.
paupeln n. Voc. 6 Pxtra;, terior, time vel treme
, den eernxtra, terior, tima vel trema
ipaupen estra, terius, timum vel tremum.
Abl. Extra, teriore, vel ri vel tremo
larſenn eexztra, teriore, vel ri vel trema
,Pamet⸗ extra, teriore, vel ri vel tremo,
fuufern⸗ Et Pluraliter.

Uugeke Nom. Extra, teriores, timi vel trenn
eN

/

extra, teriores, timæ, vel tremæ
extra, teriora, tima, vel trema.
Gen. Extra, riorum, morum vel tremorum
extra, riorum, marum vel trema im
extra, riorum, vel tremor
Dat. extra, terioribus, timis vel extremis,
omnia genera.
Accuſ. Extra, riores, timos
extra, riores, timas,
extra, riora; tima
Voc. 6°Extra, riores, timi vel extre
extra, riores, timæ vel extrer
extra, riora, tima vel extre
Abl. Extra, rioribus, timis vel extre
Sie cæteræ Propoſitiones formantur: „ quæ
mittunt gradus comparationis.

14

Infra, Ultra, Circa,
N. infra, inferior, infimus.
infra, inferior, infma
infra, inferius, infimum
N. Poſt, poſterior, poſtremas. ”MD

poſt poſterior poſtrem
poſt poſterius poſtremum.

N. Prope, propior, proximus.
Prope, propior proxim
prope, propius proximm.
N. Ante, anterior,
ante anterior,
ante, anterius, &c.

FINSöJ.

M. LULLTII E
0 PRON 8
Ae 118 WATUOR.

Vel ent
mi vel en Ad uſum

=

me Scholarum Societatis
Jrst. ſelecti.

ima veem
is vel en .
mantur, a

ica, NE

nfimus, ℳ

nfimum, ⸗
ema
emum,
Oximmus,
oxima
imunm,

QuS

TVpis ,„foſephi Amtoni), Labhart,
Anno M. S XXXVIII.

„,

48
CONSTANTIX,
2

* .*

ytmet het l
1,leyepolentia
ClC.!
lbigr
tuat
guide
o.
4416
lhifuercaloren
(WWchinudne
M. T

le valetu
n T

EG 2E82. .—
l 683G %
M. T. CI CERONIS EPI-
TOLARUMJ SEI ECI AKUM
LIBER PRIMVS.

ARGUMENTUM.
Coentinet bac Epiſtola, omnium breviſſima, gratulatio-
nem, benevolentiam, & Offcium.
CICERO BASILIO S poD. I.
—Ibi gratulor: mihi gaudeo: te amo:
tua tueor, A te amari, &, quid agas,
quidque illic agatur, certior fieri vo-
lo. Vale.
ARGHMENTHM.
Significat dolorem ſuum ex Dolabellæ, generi ſui, rulli-
læg, ſiiæ valetudine.
M. TVL. T ER. §V& §. D. II.
AbP cæteras meas milerias acceſſit dolor & Dola-
bellæ valetudine, & Tulliæ, omnind quid
faciam, ſcio. Tu velim tuam, && Tulliæ valetudi-
nem cures. Vale,
ARGIHIMENTIIM.
pPermittit uxori, ut de nuncio remutendo conſilium capiat
ex tempore. L

—–—

TVL., TE R. § V£ s. D. III.
Qdd ſcripi ad te proximis literis de nuncio
remittendo, quæ ſit iſtius vis hoc tempore,
& quæ concitatio 'multitudinis, nonignoras. Si
metuendus iratus eſt, quies tamen ab illo fortaſſe
naſcetur. Totum judicabis quale ſit, & quod in
m ſerrim is rebus minim miſerum putabis, 1d fa⸗
ies Val, 6. Id, Quinctileis. .

. S .

IPIST. §SELECTI.
Rogat uxorem: at valetudmem curet, laudat ejus 4l. Aluſomn
gentiam: eaue ut deinceps Atatur mandat. , 2ul 00
IV. M. T VL. I E R. § V §.. D. . nes enimn fo
6l! V. B. E. E. Q. V. Valetudinem tuam velim o, aintinsib
cures diligentiſſim, nam mihi & ſcriptum & ,onelt, .
nuntiatum eſt, te in febrim ſubitò incidiſſe. Qudd ſqmm, & adl
celeriter me feciſti de Cælaris literis certiorem, end, Odob
feciſti mihi gratum. Item polſthac, ſi quid opus Al
erit, ſi quid acciderit novi, tacies ut ſciam. Cura Wmilit, 4t e
ut valeas. D. 4 Non. Junias. MMMninre,
AKGüUMENTUM. „ TL1.
Mandat, ut cum Attico colloquatur, luteras mittat. wales, bend
M. IVL. TER. 5 V₰½ s. D. onſaſeleas:
Uid fieri placeret, ſcripſi ad Pomponium ſe. xpofuht pro
rius, quàm oportuit, cum eo ſi locuta eris, 1 omminns
intelliges quid fieri velim: apertius ſcribi, quandoins, Vale.
ad illum ſcripſeram, neceſſe non fuit. De ea re A
& de cæteris rebus quamprimum velim nobis er ialelarig,

—

ras mittas. Valetudinem tuam cura diligenter. ryl.
Vale. 7. Id. Quintileis. lltbendel
AKGUMENTHIIM. helarios exlf
Doloris Index Epiſtola. Img cettiot
V. TIVL. L ER. § V . 5. bete ſta,
81 quid haberem, quod ad te ſcriberem, facere Muilgener.
negotia vides. Ego autem quomodo ſim affectus iaſe,, dere
ex Lepta & Trebatio poteris cognoſcere. Tu fae Crhrisadtt
ut tuam, & Tulliæ valetudinem cures. Vale. Whaberedi
Mandat, ut in Tuſculano omnia ſint parata ald boſpiteſn Valetuc

LIBER I. “
TVL. TERENT,. §& V£Æ, §. D. VII.

Aude HTN Tuſculanum nos venturos putamus aut No-
4. nis, aut oo (tridie. ibi fac. ut ſint omnlia parata,

5. D. plures enim fortaſſe nobiſcum erant: & ut arbi-
m tuand tror, diutius ibi commorabimur. Labrum ſi in bal-
&ſcihn neo non eſt, fac ut ſit; item c&tcα qu ſunt ad
ncidiſe Cvitum, & ad valetudinem necéſſlaria, Vale.
tis cene Ralend. Octob. de Venuſßno.
c, ſi etlillg ARGHMENTUM.
utſcun Scribit, ut quæ tempus poſtulabit, pravideat, ſibique ab-
ſenti adminiſtret, literaque mittæt. H
N. M. T VL. IERENT. §& U 4 D. VIII.
lterat iti. 6! vales, ben?è eſt: ego valeo. Da operam ut
§. D. O.Q convaleſcas: quod opus erit, ut res, tempus-
Pomponin que poſtulat provideas atque adminiſtres, & ad
eoloene me de omnibus rebus quàm ſeæpiſſimèe literas
us ſetitigt mittas. Vale.
fuit: Nxo ARGUIMENTUM.
vVelimnont Dicit ſe tabellarios exſpectare: ut conſilium capere poſſit.
cura ll TrVIL. I ERENI. 5 H 5. IX.
Sl vales benè eſt: ego valeo. Nos quotidie ta⸗
M. — bellarios exſpectamus: qui ſi venerunt, fortaſ-
la. ſè erimus certiores quid nobis faciendum ſic fa-
4. . ciemusque te ſtatim certiorem Valetudinemtuam
criberen cura diligenter. Vale, Kalend. Septemb.

1s, nune ſaug . TVL TEERENT. SV §. X.
odo in Ol vales, benéeſt: ego valeo. Nos neque de

nolcete,!. Cxælaris adventu, neque de literis, quas Philo-

cultes, Wtimus habere dicitur. Quidquam adhuc certi ha-
UN bemus, Si quid erit certi, faciam te ſtatim certio-
We⸗ .

rem., Valetudinem tuam fac cures. Vale 4. Id.

t e 44 .
u “Sextileis.
A 3 AR=

T. § FLECT.
5 AR G ENTIM. re anim,
Commendat L. Cuſtidium. ſlij ceperl
M. CICERO C. TITIO L. F. RV FO
XI. PREI. VRB. §. „=
L. Guſtidius eſt tribulis & municeps, & fa
—: ljaris meus. Is cauſam habet, quam
ſam ad te deferet. Commendo tibi hominem,
ſicuti tua fides & meus pudor poſtulat, tan. ol Brundu
tum, ut facileis ad te aditus habeat: quæz æquua A
poſtulabit, ut jubente te impetret: ſentiatque Diit ſe muta⸗
meam ſibi amicitiam, etiam cum longiſſimè ab

i
u. Un eſtiter:
eſe poſſis

e ſi.

ſim, prodeſſe, in primis apud te. Vale. Tyt
ARGUMENTHUMNM. (ales, ben
Tulliam ad ſe veniſſe dicit, ſibi autem in ammo eſſe, C talte ante⸗
ceronem filium ad Cæſarem mittere. lir, Inlittere:
XI.. M. LVI. TEE. SVÆ §. v. As alyentn
S! V. B. F. E. V. Tullia noſtra venit ad me p etlinihil e
Id. Junias: cujus ſummàâ virtute, & ſingulari dl boe tempe
humanitate, graviore etiam ſum dolore affectus, riscognoſce

noſtrâ factum eſſe negligentid, ut longe alia in ler. Vale
fortuna eſſet, atque ejus pietas ac dignitas poſtu. Abh
labat. Nobis erat in animo Ciceronem ad Cæ miht ge litenn
rem mittere, & cum eo Cn. Saluſtium: ſi profe-
tus erit, faciam te certiorem. Valetudinemt
cura diligenter. 17. Kalend. Quinéctileis.
ARGUMENTHM AI tanden
Ferè conſilium ſuum reprehendit qudèùd victo in Pharſae 6: & iple opin
liæ Pompejo, in Italiam redierit, monet uxorem, ne ad . CGiutrun
ipſum eat. sqem, t
XIII. TLVT. TER. S V £ S§. D.

A

. Tabellar
Udd nos in Italiam ſalvos veniſſe gaudes, 6. Valetudit
Perpetuo gaudeas velim, ſed perturbati do- it Id, Sextil

B LIBER IJ. 2
dolore animi, magnisque injurijs, metuo, ne id
conſilij ceperimus, quod non facilè explicare
NVINpoſſimus. Quare quantum potes, adjuva, quid
autem poſſis, mihi in mentem non venit. In
eps, &dviam quòd te des hoc tempore nihil eſt: & lon-
„ quam gum eſt iter: & non tutum: & non video quid
bi homiprodeſſe poſſis, ſi veneris. Vale. D. prid. Nonas
ſtult, Nov. Brunduſio. .

at: qux ARGUMENTUM.
: ent Dicit ſe mutaſſe conſilium de mittendo ad Cæſarem Ci⸗
longiſin cerone filio.
Vale, TrVL TER. §SV §. D. XIV.
1. Al vales, benè eſt: ego valeo. Conſtitueramus,
n A, ut ad te antea ſcripſeram, obviam Ciceronem

Cæſari mittere: ſed mutavimus conſilium, quia
. D. de illius adventu nihil audiebamus. De cæteris
nit dnerebus etſi nihil erat novi, tamen quid velimus, &
te, Eiquid hoc tempore putemus opus eſſe, ex Sicca
eitoreris cognoſcere. Valetudinem tuam cura di-
igenter. Vale 12. Kal. Quinctileis.
ronemat. Sribit de literis à Cæſare acceptis, de ejus adrentu, de
Rjum:Iebviam procedende.
S TVL. TE R. §& V £ §. D. XV.
6! vales, benè eſt, ego valeo. Redditæ mihi
jam tandem ſunt à Uælare literæ ſatis libera-
trieNles: &r ipfe opinione celerius venturus eſſe dici-
t uetnnſtur. Cui utrum obviam procedam, an hic eum
exſpectem, cum conſtituero, faciam te certio-
d kem. Tabellarios mihi vel quàm primum remit-
eniſe tas. Valetudinem tuam cura diligenter. Vale.
enmulb rid. Id. Scxtileis.
6 A 4 Ak.

t lomge 4

etudinem
actileis,

8 EPIST. §S EL ECT.
ARGUIMENTUMNMslAMMpMAM
De literis, de Demetrio, de Aufidiano nomine. gumentun
XVI. TVLI. TYRONI Z5.. T,.

XIſpecto tuas literas de multis rebus, te ip. l ules ben

ſum multd magis. Demetrium redde no. hora noltre
ſtrum & aliud ſi quid potes boni. De Aufidiano e ſterarum e-

nomine nihil te hortor, ſcio tibi curæ eſſe: ſed mnveſcio que
confice & ſi te id non tenet, advola. Literas ) & ſeribo:
tuas valdè exſpeeto. Vale. FFia debuit
De valetudine curanda, de libris componendis, de Olie Mtius: qua
tore, de reuitu Tyronis. W Imagilque
XVI. TVL. TLRONI S. vOuerunt
Ollicitat, ita vivam, me, tua, mi Tyro, va- unt. Cuta,
letudo: ſed confido, ſi diligentiam, queam A
inſtituiſti adhibueris, cItò te firmum fore libros Diulnen ſcuf
compone: indicem cùm Metrodoro lubebit, ninis ſit
quando ejus arbitratu vivendum eſt cum Oli. ryl
tore, ut videtur. Tu potes Kalendis ſpectare N maimis m
gladiatores Poſtridie redire: & ita cenſeo. Ve mudo Tulliæ
rùm ut videbitur. Cura te, ſi me amas diligen. eplun ſcriban

ðð

ARGHMENTHNM„ , Videoit
Cornelium Cuſpianum Valerio commendat; eIn ſed mult
M. T. CICERO G. VALERIO QC F. (mnchelitg!
XVIII. 5§. D.

Eetas, Ou
Publius Cornelius, qui tibi has literas reddicht, anein d.
eſt mihi à P. Cuſpio commendatus, cujus caauu.
ſam quantopere cuperem, deberémque, profecto fum tann
ex me facilè cognoviſti. Vehementer te rogO, Mnerleret.
ut cures, ut ex hac commendatione mihi Cu- clC
ſpius quùàm maximas, quamprimum, quàm ſe⸗ ULMlk
pifſimé gratias agat. Vale. Ak end

2

V IIEBFERI.

—.— AR GIMENTIIM.
ang ien Argumentum eſt de Libris, & de Volumnia.
. TVL. TE R. S V §. D XXlIX.

rebo,t Gl vales, benè eſt: ego valeo. Etſi ejuſmodi tem-
Uum reie W pora noſtra ſunt, ut nibil habeam, quod aut à
De Aite literarum exſpectem, aut ipſe ad te ſcribam; ta-
uræ eſe men neſcio quomodo & ipſe veſtras literas exipe-
0lha. IrGo, & ſcribo ad vos, cum habeo qui ferat. Vo-
lumnia debuit in te officioſior eſſe, quàm fuit: &
M. idipſum, quod fecit, potuit diligentius facere &
bonendcautius: quamquàm alia ſunt, quæ magis cure-
mus, magiſque doleamus: quæ me ita conficiunt,
I & ut ij voluerunt, qui me de mea ſententia detru-
„mi ſerunt. Cura, ut valeas. Prid. Nonas januar.
entiam, 4 ARGIUMENTUM.
num ſaek Dolorem ſignificat ex filie valetudine, & diffcultate ,
odoro Il quo minus poſſit propiùs accedere.
eſt cunl TVL. T E R. & V £ §. XX.
alends N maximis meis doloribus excruciat me vale-
a cene, — tudo Tulliæ noſtræ: de qua nihil eſt, quòd ad
de amusd te plura ſcribam: tibi enim æqquêe magnæ curæz
eſſe certò ſeio. Qud me propius vultis acce-
IV. dere, video ita eſſe faciendum: etiam antè feciſ-
ennm ſem: ſed multa impedierunt, quæ ne nunc qui-
210 C! dem expedita ſunt, ſed à Pomponio exſpecto li-
teras, quas ad me quamprimùm perferendas cu=
litermt res velim. Da operam, ut valeꝛss.
mqueg Fuſium commendat , quem & ante præſens praſenti
nenter en Lommendaret.

tim . CICER. S. D. AEMMIOD.. XXI.
m gir AuLM Fuſium unum ex meis intimis, obſer-=

A f† Va=

—

7/

10 EPIST. SELECTITr.
vantiſſimum, ſtudioliſſimumque noſtri, erudi.
tum hominem, & ſumma humanitateé, tuàque C.a
amicitia digniſſimum, velim ita tractes, ut mi. (lC.Y
hi coram recepiſti, tam mihi gratum id erit, Olm himiiB

quàm quod gratiſſimum. Ipſum prætereà ſum. (lt vetus
mo officio & ſumma obſervantiâ tibi in perpe. Aufds, qui n
tuum devinxeris. Vale. H (tuendus,
L ARGUMENTIM. Eexlatis ſihi pr

Commendat Aſclaponem Medicum z3 ut amicum, ut Mcommend
doctum, ut fidelem. W „ efficias:
XXII. M. CICERO S§S ER. SĩV LPITIO S. Aſibi magt
SCLAPONE Patrenſi Medico utor valde famili mementergt
riter: ejusque tum oonſuetudo mihi jucunda à
fuit, tum etiam ars, quam ſum expertus in vale. 1 6c,
tudine meorum: in qua mihi tum ipsâ ſciemtiâ, L c, 94
tum etiam fidelitate, benevolentiaque ſatisfaci.
Hunc igitur tibi commendo, & à te peto, ut des NtC, Aur
operam, ut intelligat diligenter me ſcripſiſſe, de ſe," eorum vir
meamque commendationem uſui magno ſibi fuil: umotini maj

2ꝓ=

ſe. Erit id mihi vehementer gratum. Vale. mnbus optim
ARGUMENTHUMM. (ios, tui
Hageſaretum breviter, ſed accuratè commendat. d te comm
XXIII. M. CIC. SER. SVLPIIIO S. D. . AMIinutn valu

H“*πeP KETus Lariſæus magnis meis beneficijs honorifte
ornatus, in conſulatu meo memor, & gratus ſnos, optin
fuit, meque poſtea diligentiſſimè coluit: eum tibi enin gaul
magnopere commendo, ut & hoſpitem & familia- A
rem meum, & gratum hominem, & virum bonum, dut „
