univerſa conſtructionis ratione ſatis,

FINIS SECUNDI LIBR.

e e ð

= =
è 3

e ENMANUELIS ZS;

=

hen

Neache E SOCIETATE ES
enz e INSTITIUFIONUM.

ntn DeS LIBER III. EN
ſir DE SILABARVMISSR
DMENSITONE, g 2

Dum

nperlefe
n.

t on
1 an
Ez, 8
* 8
a aE
“
ſone “ 24 C
m R⸗ CONSTANTIX, 13
Pre Rmui⸗ Baroli Lalle P
SS S =

reb, e
den i Editio nova, correctior. R
e ES

18
9
2
VLLA
IAliteri
ittete
(Koplon
Vyocales
dcalibuis
, keil; (b,
Eroha,
1 Cpbrong
lit.
(oplonantte
üiidunte
Ute ſünd

S Veniznoneer

(Minmend
M Crecigstan
Rrcygn

IIEEE

DE
G RA M. M A Tics
INS TITUTIONE.
LIBE R III.
DE SrIEAB ARUA
DIMENSIONE.

YLLAB funt ex und, vel pluribus
litteris, ut, i1, e, runt.
itteræ partim ſunt vocales . partim
conſonantes.
Vocales ſunt ſex, a, e, i, 0, u, y. Ex vo-
calibus fiunt ſex diphtongi , au, ei;
eu, &, yi. Ut præmium aurum, hei,
Europa, pœna, Harpyia.
In ighon gis⸗ 4, 0,y⸗ ſemper Principes;
‚& u; ſemper ſubditæ: e, Præit
ſbvit.
Conlſonantes in Mutas; & Semivocales
dividuntur.
Mutæ ſunt octo, b, c, d g, KH p. q, t.
Senmivocales itidem octo, t, 1 m, n, r, S X „2:
Ex quibus quatuor ſunt liquidæ; I. m, n. r.
M, tamen N, rard liquieſcunt, idque in
Græcis tantùm dictionibus, ut Tecmeſ=

ſa, cygnus
aAA358 Dux

2 pr SYI. LABARIM
Duæ x, & 2, lunt dupplices, hoc eſt, valent
duas conſonantes, X, Cs, vel gs, ut
Dux rez.

Veteres 2, per duplex ss, reddebant; ut

Maſſa, patriſſo, pitiſfſo.
F, præpoſita liquidis 1, & r, vim habet
S, quamvis immunis, ac ſui juris ſit, (ne⸗
que enim inter liquidas, aut duplices
numeratur,) interdum tamen lique-
ſcit, ut ſuo loco dicemus.

H, sitne littera, an aſpirationis nota, d.
cllber

bium, controversumque eſt.
I. inter duas vocales poſita confſonans
eſt, atque duplex, i, valet, ut Majm,
pejor: vVeteres, i, geminabant, Maijon;
aijo, Maia.
1, & V, cum vocalibus præpoountur;,
easque comprimunt, fiunt conſonan-
tes, ut janua, jecur, conijcio jocus, judex
veates, velox » vita, vox, vultus.
Jota Græcorum, nunquam eſt coaſo-
nans, quare in laſon, jambus, jaſpis, &
cæteris, quæ plan ſunt Græca, prima
vocalis eſt.
Jod, apud Hebræos ſemper conſonans eſß
cùm vocalibus præponitur, ut JEols,
loannes, Iacobus, Itaque qui hæc, atque
alia ejusdem generis nominis per i,
conſonantem efferunt, optimè quidem
pronuntiant, qui verò per vocalem
Græcos imitantr. V

F, pold
et,
lovecir
ipu/i
ſumue
Lirerr liq
ſoels;
Ko
NILL.
bieres

ſunrbren
Tempos
quo Hlade
ex Unoten
Nihe,
Longa ex
Commun
ſir tamn
Priote in tl
ihen Mhere
Mula roe⸗
dreris uut
on & omier
t, perpe⸗
zzui
& 9,
Eoher lun

DIMENSIONE.

el V „poſt O, litteram ſemper liqueſcit, ut,
Quare, qucto, &c. At poſt g; & s; modò&

lqueſcit, ut, Lingua, langueo, engui;, ex⸗
HMKZ tingua, ſuadeo, ſuævis. Modò integra eſt,
ſuamque vim retinet, ut, Exigsss ſuuse
Vin Litteræ liqueſcunt, cum vim ‚roburque

vocalis; aut conſonantis amittunt.
. breves partim longæ, par-
ſodis a tim communes.
ell. Ellabæ; quas temporibus metimur, aut
Cta W ſunt breves, aut longæ aut commu-
Adet, u! nes. “
iccen. Tempus eſt ſpatium, intervallumque
quo ſyllaba proniuntiatur. Syllaba brevis
un e Ad, ſed. “ .—
e Longa ex duobus ut, 4, En.
Communis eſt, quæ in verlu tùm bre-
gundt Vis, tum longa eſie poteſt, quales ſunt
ulu, DPriore in 4t«, Cy⸗lops; mediæ in tenebræ,
un Atehr«, pharetra
Niulla vocalis apud Latinos perpetuò
peteniu⸗ brevis ‚autlionga eſt. Apud Græcos epſi=
nitor, Il lon & omicron „quæ e, & O, breve va-
e gol e lent. perpetuò funt breves, ut, Ortgenes,
i NonNne Timotheus, Herodotus, Macedanes.
t,0ltliß 7, & a, quæ e, & o, longum valent.
etd he ſemper ſunt longæ, ut, Eremm, Idolum.
2 3 „&

2

=

—

Mer, 1 2.

4 Pr SYLLABARLIM.

„„& , non ſemper manent longæ, cm
ad nos tranſeunt: nam ran i, Af2: h, cαρ,

vesrâ³, hater, mater, HKidtor & Neſtor, e, &
o, litteras hahent brepes, quod de Pauci & ultimi

ferèò ſyllabi intelligendum.
Virg. Sed Pater ommpotens ſpeluncis abdidit
atris. ððU

Ovid. Iuferias dederat cum fratribus Hector in.

mes.

PRAXCEPTA UNIVERSA, DHI
AC LONGTTGDINEZ.

PRIMUM DE VOCGCALI
ANTE VOCALEM.

Ocalis ante vocalem in Latinis dictio.
nibus brevis eſt, Puer, ſuit, ruit.
Virg. Diſce puer virtutem ex me, vérumq; laborem
Idem. Lucus in urbe ſuit medid læti ſimus mnbri,.
Idem. Vrbs aniiquaæ ruit multos dominata per
EXCEPTIOI.
Fio, i, habet longum, niſi ſequatur 1,
ut Fiebam, ſiam. .
Juven. Fient iſta palam, cupient & in, Adta refeni
Sinr, ſequatur breve eſt, ut Fierem, feri
conferi. Virgil.- = nunc qux ratione, quod inſtat,
Confieri poſſit, pauci adverte, docebo.

EXCEPTIO II.

E

CVontionge
eien⸗ Uet

(hoenn
ltd
je, tucn lon
Aerlüs, qul
Ains verd
o. Vntde
Horat. Nul

He on

Wrtin

Cai, Pom
niesvocan
loogan.
Mart, ed
Orid, 1
Delifer
Mulqgun on
ihine Aczie

ſan phe

aiu n tehe h
inuſhiir pee
MMct. Doc
ſecit,
lkenn 6. len
ecce in
Vinhgue⸗
ibn eeni,

S uli Ai a
INterrogandi ac dandi caſus quintæ de. gdinnni

ſlantun⸗

DIAENSIONES. 5
e eclinationis e, ante i, producunt; ut Diei,
ee ſbecier, Præter ke:, ſper »hiel.

ae (yoitivus in ius, habet i, ſongum, in
ſolutà oratione, in carmine tum bre-
ud Ve, tum longum, ut niu, illzu Prater

alterius, quod ubique i, habet breve;
uu allus verò longum. ä
1rls M . —. .
Virg. Vnims ab nyxam;, & furias Aiacis Olei. Fn. I
Horat. Nullius addicdtus jurare in veiba magiſtri. Epifi. 15

NNAI ExCEPIIO IV9.
EVIIN He priorem habet communem.
DN. — Martial. Ope jæm ſalts eſ, ohe libelle; Lib. 44

0CA Cai, Pompei, Vultei & ſi qui ſunt ſi-
NCͦmiles vocandi caſus, penukimam habent
CHM. loogam. V L
a Licnd Mart. Quod peto, d2 Cai: non peto conſilium. 1ib. 4
, ſit, Ovid. Accipe Po npei deductum carmen ab illo, Deunt. 4.
Debitor eſt vitæ qui tibi, ſexte, ſug.
præceptum hoc de vicalibus, quæ ſunt in eädem
dictione. accipiendum eſt. Nam de ijsquæ in diver-
ſis ſunt p ſt ea agendum. Cejas, Pompe jus, Vul-
teius in recto per I, conſonantem ſeribuntur, quæ
0 „ interdum à Pseti in vocalem mutatur.
, e Martial. Poſt Cajamque Luciumque con-
ſedit. “S
enGH S.Xazo eſt. Idem. Pervigil in plumis Cajus
elt,ule ecce iacet.
AA Vitrobique a«, longum eſt, quod obiter notabis.
ent, A. Eadem licentia utuntur idem Poëtæ cum in vo⸗=
candi caſu I, conſonantem in vocalem vertant. §i

SZ
6Oletiſmn
Ultet

anscin Aaidem mmine jus ſahn fnit⸗ „ in en
e SH abij dunt,

6 pPr SYLLABARIIM.
abijciunt, Antonius, 6Antom; ſic Eajut, Bompejus
6⁶ Cat, Pompei., hec idem Priſciang: lib. 7, docet,

t que l, conſonantem, Horatij teſtimonio probat.

Foiſt. . ODurus ait, Vultei nimis: attentsque
vigderis.

Apud Pryiſtes V, ante I, 4 verbis in ue, in pretes

ritis producebatur,
Fnn. in . Annuis ſeſe mecum decernere ferro,

9. Vigde Prici, Hinc facilè intelligmur, quo Verr
E1b, 2:

—

gudd pluit & luit dicamus in præterito, & præſen.
n tempore, cùm anglogiæ ſut cujuſque tempori

verba debeant diſcriminare. Falluntur: nam eſt,

4«c putant, aliter quèd in præteritis , dicimus lons
gum, Miit , pluit : in præ ſenti breve, pluit, Iuit.
AEFE, cohorea, platea, Cytherea; elegia;
*Darlus & alia hujus generis, qua vo.
calem ante vocalem longam habent, Græ⸗
Met. 1. Ovid. Verta feras cepit, voluctes agitabilis 6r.
bidem. Idem. Sepe ſuß hac Dyriades feſtas durére choress
En 14 Virg. Parce meta, Cytheres, manent immota;
tuorum ſata tihi.
Chorea, platea, interdum à Poétis cor=
ripiuntur,

Lib. 6. Virg. Pars pedihus plagdunt chereas , & carmie

dicunt. .
4 Epiſt. I. Horat, Puræ ſunt pleteæ , nihil ut mediantitus
Nonnunquam fſoluta diphtongo: e, in
e, longum mutatur, ut, Cythereus, Cithareie
kegenis, elege.— Owrid

de Annalog. aAit: Quidam inquit, veprebendunt,

id, kei
beſn, ge

Dhonia
Aavam
ſencorri
Kpenulti
Corum r
Horat
nci,
niig Alge

annis ozdl
(Cphuangun

Ate datfil
uerun
ebent

Z

Drone

gn
Vg. Are
den. 0 ne

* Ovid. Exigit judicy memorem Cythereis pœnam. Met. 2.
enſ ldem. Flebilis indignes elegeia ſelye capillos. Eleg. 32

Welig AbpbPENDNIX II.

4 ne u IDe⸗ . Andreas, lophia, philoſ ophia, ſym⸗
. phonia 4 ety mologia orthographia, &
ecenee 2lia quam plurima, vocalem ante voca-
l lem corripiunt: licet eadem nomina acu-
1, leytn tà penultimâ multi viri docti more Græ-
glerttu corum pronuntient. ,
Außſr . Horat. Vt Graias intei menſas ymphonia Aſior:, In antee
Au rician. Vi de chiohtonge agit 3 dotet
Gtittebin Poéta⸗ liquando more Dorico; i ; abijcete, inde
gee as 1AlI. Tele yoheea penaltima hreyi cheriſſe,
gqguamyis apad Græcos nomen ipſum adiectivum per
diphiongum es ſeribatur.

II

Cytheent Nate patris ſummi, qui tela Fyphoa temnis.

7 / 3 77 .
de di Interdum s in e, breve mutatur „i9t& idea, En
gambebenn: ſi Dorothes, Dorothens, Andrease
enHH PRACEPIUM II.
ſeis tuſt 1II.

Dliohtongus longa eſt, tam in Sræcis,
dum i e. quam in Latinis dictionibus, ut;
un Virg. Miratur molem neas megalia quondam. En. 1.
r oreere Idem. 0 melibee, PEVS nobis hæc otis fecit. Eclog. A.
Idem. En pnamus: ſunt hic etiam ſus præmia A

D EXCEPIIO. H

En. 7.

Theb 6.

An. 2*
Lib. 1.

5 pDrf. SsYLLABARIM.
calem præcedit, brevis eſt, ut; Hrere,

præuſtas.

neas, Melibœus, præamum, laus.
Virg. Stibitibus duris agitur, ſudibisye pra-

uſtise

Præpolitio Præ, nonnunquam produci.

tur ſequente vocali Statius.

Tunc verò Eclides , quamquam jam certa ſequent,.

Præmia, cùm vacuus dominb prairet Arion.

urdet adhuc, cupiens vel inanem vinvere currum.

Mæotis ſemel correpta legitur. Ovid. 3.
Triſt. Eleg. 12.

Frigore jam Zephyri minuunt , anngque peradt unn min

Longior antiquis viſa Mæo* hbyems.

PRECEPTUM III.
De Poſitione.

VOcalis ante duas Conſonantes, vel unam

duplicem ejusdem dictionis longa eſt
Poſitione, ut, Terra, Araxes Ga”, me;

Troja.

Virg. Terra procul vaſti colitur Mavorita campi,
Luc. Sub jugs jam Seres, jam barberus ei

4 6Xes.

undas.

Berles. 4. Idem. Sicelides Muſaæ paulo majora canamus,

WL. 20

ldem. Hoftis habet muros; run alio 4 culmin
FTroja.

APPENDIX I.

„7 altera conſonans fuerit in ane præce-
dentis dictionis, 3 alcerai in pricegir ſe⸗
Auenh:

Virg. Arma virum, telale⸗ G Trojs gaxe per ln lil⸗

tütßz,
l: At hi
uneoniot
Inceks

g. Aiu

haru tor

tlt,CA
Wwurſonan

Dolſtione
nſcnentiu
Aℳ 6, 1, in e
minelé, Ne

Gunge
n rin

ni Prae
Vablt,
Opicd,
ſlo bye
Vig kote
lem, len
HW

I
Lurene
Mrinmrlub

(Eybentn

e / cr⸗

ſen ſln,

ul ejen

DIMENSIONY. 3

ui he quentis, vocalis nihilominus longa erit,
ut: At pius, à longum eſt poſitione dua-
.. rum conſonantium t, & p, quamvis ſint
ſuälimng in diverfis dictionibus.
Virg. At pius Æneas per noctem Pplurima volvens. En. 1.
Vocalu longa eſt aut naiura, eut poſitione. Na-
turà, càùm ipſa per ſe ſuäpte naturä produvitur
lletsſſn gec conſonant ium eget⸗ asdimniniculo, uf At. Heu, Eng
e. Poſitione, quæ, càùm ſuäpte naturâ breru ſit
n Nnietein con ſonantium vicmnitate a beneficio pfoducitur;
NKur. O di ut e, in Lerra, vicinitate al beneficior, litteræ ge⸗=
minata, prolulla eſt, ùm à tero dict ſit, uo
. aita verbum priorem babet brevem.
giyn APPENDIX II.
81 utraque conſonans, aut duplex fuerit
e. in principio ſequentis dictionis, fere
Guut mihi pracedentem vocalem brevem ju⸗
Vabl
ie vid. Sedelat.
4rei,6 In ſolio Phæbus claris lucente ſmaragdu.
Virg. Phæbe graves Iojæ ſemper miſetate laboret., En. 6.
n un, Idem. lam medio apparet Kucku nemeroſs Zt- En. 34
, nid cynthos,
Lucan. Tales, fama canit tumidum ſuper cuora Libe 22
446ni 5 erxem conſiruxiſſe vias,
Lucente, Phœbe, nemoroſa, æquora,
eNα ultimas habent breves, licet duæ conlſo-
3 A nantes, aut una duplex ſit in principio

laampolt

Met. 2.

ſequentium dictionum.
K1 Quæ à Grammatitis contra hant appendicem afß⸗
e ferri ſolent, cæſurâ, aut ſyllaba communi excu-
n, Cat ejusmod ſe unt bet 2 4 ſubijciam.
lert

“ en

Lib 9.

Lib. 2.

Mct. 330
ALBun. 30

. bidem.

10 DE SYLLABARUM

Iuven. Occulta ſpolia; & plures de pace
triumphos. OWO
Silius, lImmane ſtridens agitur, crebréôque
Coacdcta Vulnere bellatrix. &e.
Martial. Et digna ſpeculo fiat imago tua.
Luc. Aut pretio quippe ſtimulo fluctùque
furoris.
EXCEPTIO.I.
De liqueſcentibus. G
7Ocalis brevis ante mutam, & liquidam
ejusdem dictionis in carmine com-
manis eſt, at in ſolutâà oratione perpetuò
corripitur, ut Volucris, Cycleps,
Ovid. Et primèò ſimilis volucri mox vera volucris.
Virg. Ignariq, viæ Cyclopumi aRabimur oris.
Idem⸗ Vaſtosque ab rupe Cyclopas proſpicio.
Hæc eſt prima exceptio tertij præcepti.

Nam etiamſi duo conſonantes vim habeant producen

di vocalem breyem, tamen ſi prior fuerit muta &
poſterior liquida, in ſolutaã quidem oratione liquide
ſemper vim conſonantis amittit; quam vis in cermi
ne interdum eam retineret: alioqui non produceret

vocalem. Si tamen præsedens vocalis fuerit longs

naturà, quam habent multa nomina, quæ ſupini

penultim productâ fiunt ut lavàcrum. ambuli

crum, involdcrum, volutäbrum, nunquam toni
pitur. Ex recto ſæpe etiam cognoſcitut vocalii
sitne longa naturâ. an brevis in obliquis: Sic 4.

trem, agrum, caprum judicamus habert primres hés

ves naturâ, quia pater, ager, caper, easdem o:

ripiunt. Matrem contrà, fratrem, octobrem, len.

g, quia rectus egsaem babet lengas.

Abo

Veri
nec
1,
NVer
ngue
Il. Uaref
Horat.⸗⸗
eli ſmati
Interdu
1pud Hiun
ſſin en
a conſl

ae
ſt⸗ hunq
Kenim,
leln vocale
uetii, loeu

reercet

Vinnalt⸗
e eſun ni
ilnt heine
tntet eyn
lene i,

l DpiIMENSIONES. i

Nwahng AbppfNDIX I.
ureCehtt V Ocals ante ft. & liquidas frequentiſſi-
bellme. me corripitur ut, Re flecto, reſfluo, refagi-
fir inhon . to, vefringo, refræno. 2
imulok V ks. ber prius amiſſam reſpexi, animumaqjue e
EXi.
Ovid. Inque caput creſcit, longòſque rveſtedtitu-
17 ungues.
dbu, Id. IIl« refrenat aqicts, obliquque flumina ſiſtit
numdle 1Iorat.--= poſtquam diſoordis tetr.
in rnid Belti ſeratos poſtes, portasque refregit.
ratioeen Interdum etiam producitur, ut mre fioreo⸗
cn apud Siliuum.
ai miſii Celſus ſeu primà refloreſcente juventa.
n Am 1Ibat conſul ovans. èðG
ge Clnno APPENLDIX II.
tio teriifn Abiluo, obruo, ſublevo, adnitor, & cæte.-
ninthahenſi ra ex ijsdem præpolitionibus compo-
meſute fſita nunquam pritnam corripiunt: neceſé

ulenuin sſt enim, ut, muta & liquida, ad ſequen-

t; e tem vocalem ſpectent, ut, Tenebiæ latebræg
doſi iſt ſunebru, lugubris, in abluò & cteris, muta

lent ℳ ad præcetdentem vocalem pertinet.

Atonine Vit vocalis ante mnut am & liquidaæm corripiatur;

opus eſt ut muta ſimul & liquida ad ſequintem vo-
run: A cat, m pertineant; alioqui corripi non poteſt, con-
ℳ ognſl ſonantes præpoſitionum « b, ad, 609, ſub cum præ-
,iin cedente vocali junguntur. Vide Priſcianum lib. t.
dcLuee"e . AbPPENDIX II.
n, N. &n, tarò liqueſeunt idque in Græ.⸗
ſiatnen, cis diéctionibus duntaxat; uc, Tesés
cArleg meſſ«, Cygnus , Terapne, lebnevmen.

1

t . U

Aet. §.
In Epiſt.

Serm. I.
Satyr. 4.

Lib. 15.

Sil⸗

L. ib. 7.
Lib. 8.

Satyt. 15:
Lib. Io.
Lib. 8.

Lib. 7.

12 D SVYLLABARGUM

Sil. Ecce inter primos Terapnæo ſanguineclaiſ. N⸗ bi⸗
Mart. Delectat Marium ſi pernicioſus Ichneumon,

dens vocalis corripitur.

Liquidæ apud Grvoιο„n ſolum, mutis ſubjecte,

ſed etiam ipſaæ per ſe poſitæ vocalem brevem 1faeciunt.

communem, ut in nominibus 40, A, Eei⸗

G quod Perfius videtur fuiſſe imitatui, ii

in prologo, Cantare credas Pegaleium melos.
Apucd eosſem muta, t, poſt e, .5 , tnterdujn
lique cit, ut in G. 5 AyuTτI+Jt)
Quare mirum non eſt, ſi d, ejus cognata etiam 6hud
Martial. liqueſtate
Sardonichas, ſmaragdos; adamantas . jeßiles uns
Portat in articulo stella, Severe, meus,
EXG E P TIIO.
I, inter duas vocales in compoſi itis Bi
jugus, Quadrijugus, ſimplex conſonans
eſt, non duplex: Quare meritò PpiacQ-

Virg. Interea bijugi infert ſe Lucagus albi.
Idem. Centum quadri jugos agitaho al omini
currus.
Alicit, adicit, olicint, ſaliet, impliuii, tf d.
piici ſ. ribantar.
luren. Nunc abicit ſævà dignum veraque
Charybdi.
Mart. §i quid Roltra tuis adicit vexati
reb
Lucan, Gar obie is Magno tumulum ma⸗
noe ane gantes ?9 “
Men, Ipfe mand lios, a teß
Virg. Tityre paic 1 Aumine teice
capelia,

d

.

hai

longen

bil. 0

ltem. Ve⸗

Sle⸗ 60
6o i
Mar. Diri
lien, 4

Vg. .
dfin, 5

(Orpol
(omm
U. 4 Ms
len, ſau
len, lor
Aan (6
nml gir
171, luficn
6 eh,
iar,7

D
etetiti

Nh

/
404ſengind.

7Tteſtſeelten
glünnuin
laknt omn H
ur agg l,
ßiſeie
Peaſeitn ii
heftt,)e

is togtddim

Aenentc,

deyeſe , tiln
1IO.
kes in eonf⸗
ilpglert
iu weri
.
ſrrſe liuti

ges Agtchi
ſcien, ſtpi
i digoum

1 tuis de

ales r

W.

DNMISSIONNY. 13;

phie, & i, ut quidam putant, coaleſcunt in unam
ylabam „quaſi; reice capelas.

PRAXJCEPTUM IV.
De præteritis diſſyllabis.
Rzterita diſfylliba habent priorem
longam, ut; Vidi, veni.
Virgil. guos ibi tonfertos audere in prælis vidi.

lcen. Venit ſumma dies . melucelue tempus 1

Dardaniæ.

EXCEPTIO.

Oro, do, ſcindo, fero rapiunt, bibo, fin-

do priores.
Mart. Dixit, & ardentes avido bibit ore ſapillas.
Lucan. Aut ſcidit, aut medias ſecit ſibi littora
terras.
Virg. . liquefacto tempora plumbo.

Difßdi, & multàâ portectum extendit arend,

APPENDIX.
COmpoſitum abſcidi, habet penultimam
communem.
Luc. Abſcidit impulſu ventorum adjuta vetuſtas.

Idem. Abſcidit noſtræ multum ſ ſor; inpida laudi. 1
Idem. IIa comam læva morienti abſcidit ephebo,
Mart. Abſcidit vultus enſis uterque ſacros.

Ahbſcidi, cùm penultimam habet longam non à

Pa. 2.

jidemg

Lib. I.
Lib. 3*

Lib. g.

.4.
i
Lio, 3..

verbo abſeindo ,Rſed ex præpoſitione abs, & cædo, e

in i, longum mutatâ componitur; ut abſcedo, ex
abs & cædo, & abſcondo abs & condo. Alſeid

Aſica⸗ i, breve ſemper habet.

PRECEPTUM V.

De præteritis geminantibus primam aa

Satyr. 3

Cucturri, tetendi,

Kn. 1

Miet, 2.

14 Dr SYIL.IL. ABARIIM
Cm prima ſyllaba præteriti geminatuf;
eadem, & ſecunda brevis eſt, niſi ob-
ſtent duæ conſonantes, ut, Tetigi, pepeni,
tecini

Virgil. Tityre, te patulæ cecini ſub tegmine .

ExCEPTIO.
Xcipiuntur cecidi, à cedo, pepedi à
— pedo, in quibus longa eſt, ut in ijs;
in quibus duæ conſonantes ſequuntur; ut

Juvenal. Ebrius, ac petulaus, qui nullum font,
cecidit: äl Dat pænt.
PRECEPTUM VI.
De Supinis diſſylabiiis.

GÜpina duatum (yllabarum habent prio.

rem longam, ut Viſum, motum.

(Num
Priore
eltius, pe⸗

Virg. An

Mrrin
(tumve
oducit, h
langa,
Lucan, Pnt
Gem. Np⸗
e⸗

4

Uo, buae
ſecoligrt

Virg. Ternibiles viſu ſormæ, Lethame, lalorg 0

Vid. Dirus⸗

Idem. Quos ego: ſed motos præſtat componert ſe
Ructus. ð “ Vig, Mec mi
Katum, ſatum, datum, citum, litum.
A T teor. atque ſero, do, junge ciere; 41
linôque itum, ratum, quitum, ſitum. Oleum, ni
Ire, ruéque queo, ſivi, rapuere priores. mnenen
Virg. Nos abijſſe tati, & vento petijſſe Mycend: emel
Idem, At non ille ſatum quo te mentirü, Achilles e ktlun
TIꝗAlis in hoſte fuit Priamo, Valer. Flac. 0li Unlk, il
Vulnus es extrems ſonuit cita cuſpide caſiss. I ut
Ovid. Hie ſitus eſt pPhazton cursis arigt ſlen en
ater ni. ⸗ 10e gi
7e ” tatang
AbPENDIX I. eler

Citum, in,

DDHNMENSIONE. 15
Bemin Itum à cieo, ſecundæ conjugationis
elt olch — priorem brevem habet, unde Concitus,
igr eti excitus, penultima brevi.
Virg. Altior inſurgens, & curſu contitus heros: Æn. 2.
Ovidius de invidia. Met. 2.
Nec fruitur ſomno vigilantibus excita curis.
peſei Clitum verd à cio, quartiordinis priorem
it i/ producit, unde contius, excitus penultima
luuntus longa.
Lacan. Vnde ruunt toto concita pericula mundo. Lib. §.
filunft Idem. Rupta quies populis, ſtratisque excita ju. Lib. I.
4t eeii ventus.

VIHI AbPPENDIX II.
3 Ruo „nuoc facit ruitum ſupino, priſcis
habem ſeculis rutum fecit unde extant com-

iud. poſita, Dirutum, erutum, obrutum.
beng Ovid. Diruta ſunt alis, um mihi pergama re FEpiſt.
eſic en ſtant.
Virnrg. Nec mihi cum Leucris ullum poſt eruta belo v. I.
I. Pergama.
n, i APPENDIX III.
uge Tatum, videtur priorem habere com.
inmn, m O munem: inde enim ſtatus, Üs, & ſtatus
pneea, um, priore brevi, & jupiter ſtator prio-
eißſile re longa oriuntur, & compolita quæ peti,
uuii efferuntur ‚ipfum corripiunt, ut Præſt tum.
V/N Ovid. Hic ſtatus in cœlo multos permanſit in Faſt. 4.
Apt annos,
A ℳRN0αdem. Muſa quid faſtis non ſtata ſacra petis? Faſt. I.
Inde etiam Staturus, conſtaturus, K
. Jquæ per a, efferuntur, eandem produ- .
(vCunt. „ Luc.

Llb. 3.
Lib. 10,

MEAn. H.

Triſt, 4.

Triſſ. 3

4

2

Mn. le.

Abidemꝭ

Stat. Claud. in Kutrop. lib. 2. Piſe a

16 DE SYLLABARIR4
Lucan. Tunc res immenſo placuit ſtaturs labore
Mart. Conſtatura fuit Megalenſis purpur⸗ centun

PRECEPTUM VI.
De Supinis pollyſyllabis.

UÜpina „in tum, pollyſyllaba præccden.
te u, habent penultimam longam, ut
ſolutum, argutum, indutum.
Virg. Lumina rara micant, ſomnd nmnigeſili
Procubuere.
Item in tum, à præteritis in vi, pery;
conſonantem, ut cupivi cupitum.
Ovid. Fruige requieſce mihi, non ſame peti⸗
ta e

. Dn ta ſen

140

ſbos 4
ln, h
en ed,

el. letera

ſPint eßt,
lenntut, crjn
munini n
nhuchn, Iynm
lis ſupinis⸗

yemn, rulgreen

Recenſitum, uſitatum à recenſio priſco, guar Pornmm nult

ti ordinis, ad verborum incrementum ſpe⸗

tis evolvite ſæcula faſti.
ExCEPIIO.

AGn tamen, cognovi, agnitum ogn.
tum, penultimam brevem habent.
Ovid. Id; recens praſtat, nec longo cognitus 8

PRXECEPTCM VIII.

Nelriu eyſttl
keſtaz guald

Aabent Ken

1

cunn
(one ſunt i

Upina, in itum, à præteritis in ui, per u

Mllig, e

lent lon am⸗

vocalem, habent penultimam bre Mug, gih
vem, ut Monui „monitum, ' acii , tacitum. (Mil ian, Con
Virg. Diſcite juſtitiam moniti, & non temmm eninanen

Divos, ſinih
Idem. Lus te megne Cato tacituni „ aut te Cf 4 asniud

relinquat

PRA

,

DM DIMENSIONZEZD. „
Pleenit ſtaln i⸗ 35 „
llenſ penleo n PRXFCE PTUM HX.
dolthlm L) Frivata fequuntur naturam corum, A
qguibus derivantur, ut, legebam, legam:
Ayllabe n egi, legito, primà brevi, qui oriuntur à
Atimamlont præſenti lego, legi, cujus prior itidem bre-
tum. Vis eſt. Legeram, legiſem, legero ,„egiſſe;
nt, ſun i prima tonga, quia à prætetito legi, na-
fſſcuntur, cuſjus prior etiam longa eſt.
Xteritis ini. Ararrum, ſimulacrum ambulacrum, lavacrum,
ini itun, volutabrum, inpolucrum, penultimâà longâà,
eſee ni me quia à ſupinis aratum, ſimulatum, ambulatun »
lavatum, volutatum, involutum, deducuntur
nàtteHN quorum penultima ſimiliter longa eſft.
um inerenen. Reditus, exites, introitus, penultimâ cor-
ſop. lib 2 α reptà; quia ſupina, unde fiunt, eandem

. habent brevem,
ie⸗ “l E X C E P T I G.
Ambrexrem mm. A/1 Ulta, quæ ſuæ originis naturam non
eſa, Mee li ſequuntur,; uſu, aſſiduaque Poëtarum

lectione ſunt diſcenda: cujusmodi ſunt,
PIUM VI ſomes, molili, laterna, regula, quæ primam
pratentin Pabent longam, cum verba ſoves »moyeo, le-
Aprete Iimm teo, vego, à quibus proficiſcuntur, eandem
ent penun u Corripiant. Contràâ lucerna, ariſta, Topor, va-
ntunmleln ,dum Primam corripiunt, cuùm verba Luces 3
un miiti,6 4creo, ſopio, pado, à quibus declinancur, ean-
Coetais, e producant.

Satyr. 7e

Cado &cc.

12 Dr SsYLLABARIIM
PRECEPTUM X.
De Compolitione, “
Ompoſita brevitatem, vel longitudi.
neunm ſimplicium ſequuntur. In perlego,

velego, e, ante g, brevis eſt, quia in ſim.
Plici ego, etiam corripitur; in præterit

perlegi, relegi, producitur, quia in ſimplic

legi itidem longa eſt.
Attigi, concidi, difidi, elibi, reſeidi; i, litte.
ram habent brevem, quia in ſimplicihu;
gadem vocalis corripitur Tetigi, cccidi, à

Oblitum, inſitum, circumdatum, deſitum, pen-
ultimam ob eandem cauſam, habent bre⸗
vem, nam à litum, fit oblitum. 48

APPENDIX. ę
Uantitas ſimplicium ſervatur in com.
poſitis, quamvis vocales mutentur,
ſic concido, excido, incido, occido, recido,
cado penultimam corripiunt: Eligo, ſelige,
à lego. Contrà concido, excide, incido, oe.
cido, recido, à cædo, eandem producunt;

ſic Allide, collildo, à lædo: Exquiro, equme, (
à Quæro: Obedio, obedis, ab audio. l,
n. I2. Virg. Occidit, occideritque, ſinas, cum nomine (

Troja. . “
Juv. Occidit miſeras crambe repetita magiſtros.

Hæc à ſmplicibu, longis orta corripii

untur: 8

WMar : De
1, à hod
1, Celin⸗
Mhilan, er
Horat. ℳ
Uhltun.
Uaber commen
Vtg, Hed
ſerna
lem, Connn
640,
Aplitu nmn
AeliA;,
tn ky, ſift

n io, s

—

Igen, Ane
Owid. u
lene,
Aliruu er
ſrenie uii,
Lucin,.

8 DlIMENSIONE. 15

uneu : Dejero, pejero à juro: Pronuba, innu-
X. ; à nubo: Semiſopitus à ſopitus; Maledi-
; cauſidicus „ veridicus, fatidicus, à dico
ne, Nibilum, ex ni & hilum.
Vel ln Horat. Stalteriane erret, nihilum diſtabit, an ird. cermoze
l Counuhium, à Nubo, ſecundam ſyllabam sSatyr. 3.
tgin habet communem.
; ine Virg. Hectori Andromacho Pyrrhin „connubia En. 3.
“ ſer vaz.
Idem. Connubio jungam ſtabili ,„propriamque di- En. 1.
bi ii (Abo.
n Ambitu nomen bic excipiendum eſt, ſi Priſcia- rib. 10.
in nlm no eredimus ; nam docet ,„ Amilio compoſitum ex
t ihii verbo Eo, ſolùm mutâſſe e, in i, & more eorum,
quæ in 16 „deſinunt, penuliimam ſupini habere
Am in longam, unde ambitus participium medià longi.
am, Im Ovid. uhi t, & ambitæ circundare littore Met,
bltun, terræ.
Ambitus verò nomen eandem habet breyvem af.
DIN. ferentie causâ,
Nſerwdtn Lucan. = .⸗ letalisque ambitus urbi.

h Lib. 1.
bemn DE PREPOSITION M 1
1, Luilt, Compoſitione.
Rutd 4Ab,., [Abeo, 7
9,e/ Ad, Adoro,
mlene Ante Antefero,
0: Lufint Circum Circumago .
Obeo, breves ſunt.

u
1, . Pereo,

Refero,;
Subeo,
I Supperaddo, „ kem

er⸗
e min 8ub

1
1 1
Aig, el⸗ I Inuro „
. 4
litzs n⸗ Auper, .

20 Dr SYLLABARCIIM
ITem à Græca Præpolitio, ut Adamas, ady⸗

tusm „atomas,

4

U. gil

Farz r. Y.. . . .
a. 1. Juv. Cireumagas madidas Aa tempeſt ate coborte?? Vitg. M

Faſt. 3. Virg. Talia voce refert, terque quaterque be ni. 4
Ovid. Immelat hunc Briareus fad ex adamante (nin, an
ſecuxri. “ 4
Pne 6. Virg. Talihus ex adyto dictis Cumgza Sibill. l
REfert, hoc eſt, intereſt, ſeu neceſſe eſt, de,

re habet ongum. luthd,l

Aus uut 3 ante Nigto cum Aupet unde lact,. ſen n
Georg. 2. Virg. = vequé enim numere comprindere reſert. .
Pooitæ rettuli, reppuli, frequenterz geminatis con-
ſonantibus producunt. ſ.
Ovid. Met. 13. - ſed etiam quia rettulit Ajax; Dimo,&

ſñſe lovis pronepos. “ Vng
Lib, 4. Lucan. Reppuhit à4 Lybicis immenſum ſyrtiluu
ur. . urt, udt
Repperit rarius Anſonius in Epigr. ur, M

4At qui condiderat, poſtquam non repperit aurum e, nſt
Lib. 3. Ovid. De ponto, Eleg. 2, Conſortes urbis feppee lilitcz,
rit eſe ſuc, ⸗ Ug. . ..
Verbum cogo, quod ſeribendum ſuit, ut cocdum Nunu, 6 n
ejus ſupinum, prioxem habet lengam, qui ex dua- Mtin. gienet
bus brevibus Oo, & a, in unam contracti facta eſt. lten mhiute
1log. 3. Virg. Tityre coge pecus, tii poſt carecta latebas. eſlienin
“ Anhelo, anhelus, primam habent brevem, 1s Vit min
ex præpeſitione am, m, mutata in D, facta ſunt. miih ud,
An. §. Virg. Et me ſævus equis oriens Afflavit anhelis 1y deiſe
Apperio, omit:o; operie primas habent breyes; g Emnne
quias ex pr æpsſitione compoſita ſunt, ſed b, xi.
uN ,, igre

N, „ ODlMISSIONE. 21
NAAN/ For. Quid penjt, ſpernit repetit. quod muper Epiſt. 1.
omiſit.
eſae an Virg. Nox aperit efkess, quoties aſtra ignes, En. 4.
gtuctiesB ſuargunt.
Giesd Comitium, comitia«, corripitur, ex con, & ire,
conpoſitnn.

eEK PRLPOSITIONES LONGE.

Prah A⸗ E, de, di ,ſe, longa funt, ut cmits, F.
leld hecdt rumpo, Deduco, Diripio, Separo.
Virg. Amiſſos longo ſocios ſermone requirunt. En. 1I.
Idem. Deducunt ſoci naves, & littora complent. En. 3.

ſagel nti õ
Ueit Idem. Tergora diripiunt coſtu & viſcera nudant. R.n. 14

ente ennmg EXCEPTIO. 4

Irimo, & diſertus, di corripiunt.
Virg. Cede DEO, dixitque, & praælis voct en 3.
mig rrenu...
a, Mart. Quod tam grande fophos clamat tibi turba ro- Lib.
i. gat, Non tu Pomponi, &na diſerta tu⸗ eſft.
Eolg Trans, amiſſis duabus conſonantibus, nihilominus
“ wroducitur, ut trano, traduco, trado:
Cnſnit Virg. - - illius ergd.
Vemmus, & magnos Eyebi tranavimus amnes.
laiſi Mart. Quæ tua traducit maniſeſto carmina furto. , 1:
NANN Idem. Ardua heæc res eſt, opibus non tradere mores. Iib. r.

1 An

Kn. Ge

mcali De ſequente vocali, corripitur, ut dehiſco.
tuad Virg. Sed mihi vel tellus optem, prids ima debiſcat. n. 4.
hatn 6 Interaum eadem in unam ſylabam coalleſcit, ut
andi,, mn belſe, Deétat.
mient * Luc, Quaentum delſe, ſolet Lunæ .ſen plena fu- ib. 2.
„ ⁹

iug e ffur, ſ.

Mer. I1.

De bont, 4.

MEn. 3

KEn. I.
Lib. 3°

Lib. I.

Georg. 2.

Lib. 4.
Tbidein,

—

22 DE SYLAABARIIM.B

Ovid. Sandius hi ammal; mentisq; capacius alte

Deerat aubuc. Sed de his in figurn.
PRO PR POSIIIDODO.
PRo Præpoſitio brevis eſt apud Græcos
ut Proponts: longa apud Latinês, ut,
Provehor.
Ovid. Provehimur portu, terreg, urberquere-
cedunt. .

EXCEPTIO.

oripe. quæ fundus, neptu, ſugidque nepotq,

Et fari, ſeſtus, fateor, fanamque rearunt,

Huc profugus ſpectat, cui junge profano proteryus,

Huc proficiſcor ades, properate procella, proſecto,
Tuque propago genus: vitis propago rezede.

Virg. Tum lre viter Dido vnlium demiſſa profatur I

Prob. Magnum iter ad doctas proficiſci cogor Athe⸗
Lucan. Ad Cinnas, Mariösque venu? ſternére
Idem. Quam prior afatur Pompeij ignara props-
9. .
Virg. . . preſſos propaginir arcus:
PKopino, procuro, primam habent
communem: profundo, rariſſime
eandem producit. ””MB
Propello proyulſo, etiam primam habent lre-
vem apud Lucretium.
Et procul tergo, quæ provehot, atque propellat,
Verba propulſamte⸗ iterabant dilcta, &.
Tutior tamen eſt utriusque productio.
Propago verbum apud ſolum Lucretium ex

—

Vti, in
i, l
opelc
inn una
ello
u Mn ll
ſp hrlegnur
ie raele⸗
ſ.
priorpe
ir, ere
ſuv, mmntu
Vrp. Namne
ner.
ee e
1 le
Juven. Cred
Hiantm,

ehenen
Heglitiz,
Ueganco pie
Mu n
(

l Dartae
Uie Kleen

F 1 inleen

M, Mlreut,
lunte ,

lntur, Cai
heſit
le,

1

. DIMENSIONE. 23
igt postu, niſi me fallit memoria, legi, qui primà modo
. longà » médò brevi utitur in cadem ſignificatione: Lib.
Il Propagare genus poſſent vit amque tueri. Netta- lbi nein,
aucd (n tione fluunt aliaâ ſtragemque propagent.
LNK Procello incertum eſt an primam habeat bre-
vem: nas Lucretij verſus, quo id confirmandum
ret mig eſſet, ſic legitur: Turbinu immanem pim pror omit,
er que procellæ: non procellit.
. E, in Compoſitioné.
.
ſigulun El prior pars compoſiti E, voc ali termina-
ſaunſu n tur, ferè brevis eſt, ut, duefacio, tepe-
lecengt ſacio, tremefacio, ſtupeſacao, nefas.
te le t Virg. Flammarumque globos, liguefaltaue vol. Seorg. I
Nopa, eil vere ſaxa. 18.
lundnſt d Idem: -„ atro tepeſacta cruore. An. 9.
Prgfſae⸗ Terra, torique madent.

Juven. Credebam hoc grande nefas, & morte
piandum, ſi juvenu vetulo non aſſurrexerat.

EXCEPTIO. W
ponei hhun EXeipe nequis, nequa, nequod, nequam,
4 nequitia, nequaquam, nequicquam,
Gn“ nequando, videlicet, venéficus, venefica.
prinmm 6 Virg. Nega⸗ meit eſto dicti mora; lupiter haàc En. 12.
ndo , Kat. V
Ovid. Barbara narratur veniſſe enſe⸗ tecum. In. Epiſt.
O Hic de Latinis vocibus agimus. Græca enim ex
Prinen Nn
& n vel diphtongo esnoſcuntur. ut Arche-
het, fufer 1pus, Nereus, Epander.
11e, N Secundæ in liquefacis & tepefacio, uge: inye⸗
lucte niuntur, Catullus in Argon.
ien u Alta tepefaciet permiſtà flumina cede. Et Ovid.
AMet. 7. b 5 Turs

2
Satyn, 13.

Lib. S.

Lib. 4
Lib. 6.
Lib. 4.
Lib. 6
Lid. I1.
Satyrs 7:

Lib. I.

Mn. 10.
tib. 5.

Ah 3

Horat. 2. Serm. Arma viri! nequen, & ealitn

videlicet ex Videre, & licet fadtum eſt.

24 DfE SYLLABARIIM

Turæ liquefaciunt, indutAque cornibus Aurum.

Sed uterque neceſſitate conſtrius longä pr
brevi uſus eſt, id quod Epici Poëc ſolent facere m

dictionibus tres breyes continuas habentibus more
Græcorum, ut Priamides.
Virg. Atque boc Priamidem lanitatum corpore
toto Deiphobum vidi.

Lucretius produxit E, in expergefacio, patefatio,
pateſio, rare facio, quæ nonduze ,quod meminerim

4pud cæteros Poetas legi ne brevia quidem. Exper.
gefactique ſequuntur inania ſepe, Gc.
Atque patefecit, quas antò obſederat arces, &c.
Cauſa patefiat, quæ ferri peliciat vim.
Et rarefacit calido miſcente vapore.
Nequam, auctore Varone de Analog. ex ne 6
quicquam medid ſylsba extritäâ. coadtum eſt.

Dayus: at ipſe.

Ovid, Faſt. Nequitia eſt, quæ te non HZ init eſe

ſenem.

Lucret. Oſſa videlicet pauxillis atque minutii
I, vel Y, in Compoſitis.

Il prior pars Compoſtionis inI, vel Y.
deſinat, corripitur, ut Omanipotens, Ca-
ſidicus ,Paiynurus, Polydorus.
Virg. Tum Patet omnipoten:, rerum cui ſumma
poteſtas. t.
Mart. Carpere Cauſidicus ſertur mes darmins:

qui ſit, Neſcis: ſi ſciero, væ tibi cauſidice!

Virg. Nudus in ignota Palinure jacebi⸗ arent.
Idem. Nam agdorus ego, Ge. EX.

Longum
Pronom
dunmn,trit
Colict, lie
enin
C Dificl
Moye
llem & nn
VIrg. Inne
Oyid, pev⸗
lbemn G
ule

.
Ien con
r, gunn
Mart Iier

Güfrum
alamur⸗
Mn Numne
Cud ne

dit R

4
ihtne er
Vig gunh
Un reune
l l ci

üten n
Einen nßi

but igte. DIHMPNSIONE. 25

ſten fun 1I Longum habent, Ibidem ubique, ldem
0detttea . pronomenvirile; bidæ, quadtigæ; bi-
duum, triduum; ſquid, ſiqua, ſiquod ,
itein e 1cilicet, ilicet, tibicen, meliphyl on, Tri-
nacria.
e h Mart. Diſßeeilu, facili, ucundlus, acerbus es idem . Lib. 12.
giulumm Non poſſum tecum vivere, nec ſine te.
igtiian, Idem., Si totus tibi tridue legatur. Lib. 2.
, 0, Virg. Trinacriæ mirata fremit, Trojæg, juventut, ta §.
ſeitrd ain Ovid. Parya necat morſa ſbat ioſum vipere taurum. Triſte Fa
Macfu. Idem. Si qua meis fueriut ut erunt, vitioſa libelli
“ Ercuſsta ſuo tempore, lector, habe.
MNiln EXCEPTIO II.
