cias, te etiam atque etiam rogo, ignoſcaſque brevi-
tati mearum literarum, nam celeriter unà futuros
nos arbitror, & nondum ſatis confirmatus ſum
adſeribendum. Vale. MVMUD
ARGUMENTGGGMsAl! ANA
Hyvehitur in Antonij immoderatam potentiam: & Plan-
cum, tranſalpinam Galliam, quaàm ultimam Cicero vocat,
adminiſtrantem, hortatur, ut in Remp. ommi cogitatione,
ſtudique incumbat, Poſtremè: agit gratias de Furnio bo=
norifico traltato. Philip. y. ßM
Illl.

VI.
E abſu
de me
nunquam

unta eſt

Utium eſt
ſed ut ne v
jusquam.
Inidem vi⸗
Iiqrid eti
pattu ſolli
to conſul.
um ſit, u.
ucete. e
goa homin
mi armis
Uatus, nec
eſunt, he
guod, aut
Otmnia witt
s de rebu
pei, quen
olùm, ſed
Ntin Remp
les. Qux
gubernatig

diligentie

Juandd an
Quam qude
Gignitati it
Hudinm 0

a amplit

LIBER IV. „r
enſ,n V. CIC. PLANCO IM P. COS. DES. §.
eren T abui proficiſcens in Græciam & poſteaquam
inenen de medio curlu Reip. ſum voce tevocatus;,
nunquam per M. Antonium quietus fui: cujus
. d. tanta eſt non inſolentia (nam id quidem vulgare
n Hue: Vitium eſt) ſed immanitas, non modo, ut vocem,
ofunmgt ſed ut ne vultum quidem liberum poſſit ferre cu-
nodenm jusquam. Itaque mihi maximæ curæ eſt, non mea
‚&m quidem vita, cui ſatisfeci, vel ætate, vel faétis, vel
dquoin (ſi quid etiam hoc ad rem pertinet) gloriâ: ſed me
teſum i patria ſolliciat inprimiſque, mi Plance, exſpecta-
tum in tio conſulatüs tui: quæ ita longa eſt, ut optan-
dum ſit, ut poſſimus ad id tempus Reip. ſpiritum

1t aut ban
ſoccume ducete. Quæ poteſt enim ſpes eſſe in ea Rep. in

ſtra, qua hominis impotentiſſimi, atque intemperantiſ-
t, emn ſimi armis oppreſſa ſunt omnia: & in qua nec Se-
contae hatus, nec l'opulus vim habet ullam, nec leges ul-
ndemeng læ ſunt ‚nec judicia . nec omnind ſimulacrum ali-
, Preſat quod, aut veſtigium civitatis? Sed quando acta
omnia mitti ad te arbitrabar, nil erat, quòd ſingu-
Illud autem erat amoris

10, Nl
5 . .
lis de rebus (criberem.
ſceptum non ſervavi
te atque hortari,

mintelgc 118 .
atati gton mei „ quem à tua pueritia iu
nolcir ſolùm, ſed ctiam auxi: monere te atqu
eriter mn ut Remp. omni cogitatlone, curaque incumbe-
confmmm Tes. Quæ ſi ad tuum tempus perducitur ,facilis
zubernatio eſt: ut perducatur autem magnæ tum
IM. diligentiæ eſt: rfum etiam fortunæ. Sed & te ali-
ginin 6Auand antè (ut ſpero ) habebimus: & præter-
quam quòd Keip. conſulere debemus, tamen tuæ
ne noſtrum conſilium,
laborem, diligentiam

ſipat CN d. . .
RW u dignitati ita favemus, ur or-
. at⸗ ſtudinm, officium, operam, Sentl
GAead amplitudinem tuam conferamus, ita facillin⸗
E 4

„„ EPIST. § ELECTI. . 8 .
& Keip. quæ mihi cariſſima elt, & amiditiæ no. ur in aliq-
ſtræ, quam ſanctifſimè nobis colendam puto, me l
intelligo ſatisfacturum. FPurnium noſtrum tanti à ore uter
te fieri, quantum ipſius humanitas & dignitas p
ſtulat, nec miror, & gaudeo: téque hoc exif
mare volo, quidquid in eum judicii, officiique
contuleris;, id ta me accipere, ut in me ipfum te (ſores erun

putem contuliſſe. Vale. lint, ſeos
ARGHMENTUM. umreſecer
Commendat Meſſinij Achaica negotia ex fratris bare- etepollis,
ditate. A te aliud
IXI. CICERO SERVIO SVLPITIOD 85. is cſſe a
Lceius Meſſinius ed mecum neceflitudine ommendatt
conjunctus eſt, quòd mihi quæſtor fuit, ſed jenefcium

hanc cauſam, quam ego, ut à majoribus accepi, iſ &te ſeir
ſemper gravem duxi, fecit virtute, & humanitate cqim velim
ſua juſtiorem. Itaque co ſic utor, ut nec familia. Hhorare q
rIùs ullo nec libentius. Is quanquam confidere ieo quàmf
videbatur, te ſuà causà, quæ honeſte poſſes liben- (boro, ut
ter eſſe facturum: magaum tamen eſſe ſperavi fonele coni
apud te meas quoque literas pondus habituras.
Id cùm ipſe ita judicabat, tum pro familiari con. Nayer ofß
ſuetudine ſæpè ex me audiêrat. Quàm ſuavis eſſet iſli ſeryum
inter nos, & quanta conjunctio. Peto igitur X. ci
à te tanto ſcilicet ſtudio, quantò intelligis debere CUn his
me petere pro homine tam mihi neceſſario, & tam trem.
familiari, ut ejus negotia, quæ (unt in Achaja, ex navi, me ſa
eo, quòd hæres eſt. M. Mindio fratri fuo: quilide

negotiatus eſt, explices, & expedias, tum jure, & mwituodes
poteſtate, quam habes, tum etiam auctoritate & le tibi zib
conſlio tuo Sic enim præſcriplimus iis, quibus oaut rei
ca hegotia miandavimus, ut in omnibus rebus, deero, ate

LIBER IV. 73
Mnci quæ in aliquam controverſiam vocarentur, te ar-
amn bitro, & quod commodo tuoneri poſſet te dilſcep-
Ntumuratore uterentur. Id ut honoris mei causâ ſuſci-
depias, vehementer te etiam atque etiam rogo.
luchautlilud præterea, ſi non alienum à tua dignitate pu-
i, Witabis eſſe, feceris mihi pergratum, ſi quid diffi-
nmetciliores erunt, ut rem ſine controverſia confici
nolint, ſi eos, quando cum ſenatore res eſt, Ko-
M. mamrejeceris, quod quo minore dubitatione fa-
er uncere pofiis, literas zd te A. M. Lepido Cos. non
quæ te aliud juberent (neque enim id tuæ digni-
0 & tatis eſſe arbicramur) ſed quodam modo quaſi
necincommendatitizs lumplimus. Scriberem, quam in
leſtortibeneficium bene apud Meſfinium poſiturus eſſes,
orbuaniſi & te ſcire conſiderem, & mihi peterem. Sic
‚Chumenim velim exiſlimes, non minus me de illius re
rwutnerklaborare, quàm ipium de ſua: ſed cum fllum ſtu-
nqumeideo quäàm facillimè ad ſuum pervenire, tum illud
egilaboro, ut non minimum hac mea commencda-
nen elenztione ſe conſecutum arbitretur. Vale-
ondus buti ARGUIMENTUM.
rofamim Narrat officium ſuum: commendat M. Bollanum: petit
Nuin ſunſ ut ſibi ſervum ſuum Dionyſium reſti tuendum curet.

. Nn M. CICERO S. SVLPIIIO IME. S. D. X.
4 4 2„ . 2 . .
intelige (Um his temporibus non ſane in ſenatu venti-
necelinad — tarem, tamen ut tuas literas legi, non exiſti-

untindhmavi, me ſalvo jure noſtræ veteris amicitiæ mul-
8 ſoodtorumque inter nos officiorum, facere hoſie: ut ho-
diastumsnori tuo deeſſem; itaqueé affui, ſupplicationém-
m auque tibi libenter decrevi: nec reliquo tempore
mms ullo aut rei, aut exiſtimationi, aut igniii tuæ
ihdeero, atque ut hoc tui neceſſatii ſciant, hoc me
inn E 5 ahI=

—

X

74 EPIST. §SEL ECI. MU
animo erga te eſſe, velim facias eos per literas ictymis pr.
certiores, ut ſi quid tibi opus ſit, ne dubitent m
jure ſuo denunciare. M. Bollanum, virum bon
& fortem, & omnibus rebus ornatum, menmque in
veterem amicum, tibi magnoperè commendo, amitas ce
pergratum mihi feceris: ſi curâris, ut is intelligat, lpa mea p
banc commendationem ſibi magno adjumento unone vit.
fuiſſe, iplum virum optimum, graviſſimumque eſllere, v.
cognoſces, promittéque tibi, te ex ejus amicitia is, indign
magna voluptatem eſſe capturum. Præterea àte pnfcior,
peto majorem in modum, pro noſtra amicitia, & mori meæx
pro tuo perpetuo in me ſtudio, ut in hac re etiam iigentiam
elabores. Dionyſius ſervus meus, qui meam bi- w dies, no-
bliothecam multorum numerorum traétavit, cum pœror, &
multos libros ſurripuiſſet, nec ſe impune laturum utisperter
putaret, aufugit, is eſt in provincia tua, eum & widipeneo
M. Bollanus familiaris meus, & multi alii Narbo- Huderefacil
næ viderunt, ſed cùm ſe à me manumiſſum eſſe uſpe, non
diceret, crediderunr. Hunc tu, ſi mihi reſtituen- deantur,
dum curaris, non poſſum dicere, quàm mihi gratt une facillin
futurum ſit, res ipſa parva, ſed animi mei dolor iyere in hi
magnus eſt, ubi ſit, & quid fieri poſſit, Bollanus te ur præcipi
docebit: ego ſi hominem per te recuperàro, ſum- Keas literas
mo me à te beneficio affectum arbitrabor. (o ſcripfi 4
ARGUMENTUM.. Mtrum mir
Queritur, qud ſuä culpi & ipſe, & omnes ſui maxima ho perlpici⸗
in miſerias inciderint: deinde ad varia capita reſpondet: ul genero
ſed ita dolenter; ut ideo à nonnullis jure fortaſſe, tanquem eris noſtris
mollis reprehendatur. Vis Tribu
M. T. CIC. TERENI. SVA ET TVI. CICERONI M ſinve
XI. . §. D. m Ariſtocr
ACcepi ab Ariſtocrio tres epiſtolas, quas ego un, Ir⸗

—

eos ſert EBEH ⸗ 7
Nellacrymis propè delevi: conficior enim mœrore,
bmea Terentis: nec me meæ mileriæ magis excru-
NINNCiant, quàm tnæ, veltræque: Ego autem hoc mi-
Im; Maerior ſam, quàâàm tu, quæ es miſerrima, quòd ipſa
eGNHò᷑Dcalamitas communis etſi utriuſque noſtrum, ſed
Nt culpa mea propria eſt: meum fuit officium, vel le-
nO MWngatione vitare periculum vel diligentià & copiis
Praviſinrreſiltere, vel cadere fortiter: hoc miferius, tur-
eYeuumpius, indignius nobis nihil fuit. Quare cum dolore
Priconficior, tum etiam pudore, pudet enim me
Gtaauxori meæ optimæ ſuaviſſimis liberis virtutem, &
tinendiligentiam non præſtitiſſe: nam mihi ante ocu-
s, Gulmlos dies, noctesque verſatur ſqualor veſter. &
mtacatmror, & intirmitas valetudinis tuæ: ſpes autem
imporekſalutis pertenuis oſtenditur: inimici ſi uat multi „
nciatu,minvidi pene omnes: ejicere nos magnum fuit, ex-
multidikcludere facile eſt. Sed tamen quamdiu vos eritis
nanumärin ſ(pe, non deficiam, ne omnia meàâ culpàâ cecidiſſe
milirvideantur, ut tutò ſim, qud laboras 3 id mihi
uimminunc facillimum eſt, quem etiam inimici volunt
animi mVivere in his tantis milſeriis. Ego tamen faciam,
it, Mquæ Ppræcipis. Amicis, quibus voluiſti, egi gratjas:
recnhenn & cas literas Deſippodedi, meque de eorum offi⸗
tinber Ci0 (cripſi à te certiorem eſſe factum Piſonem
noſtrum mirifico eſſe ſtudio in nos, & officio &
maüu6igo perſpicio, & omnes prædicant. Di ſaxiar⸗ut
unétali genero mihi præſenti tecum ſimul, & cum li-
is beris noſtris frui liceat. Nuac ſpes reliqua eſt in
nrfuihe novis Tribuniſpleb. & in primis quidem diebus.
r (Nam ſi inveteràrit actum eſt: ea de re ad te ſta-
IVI. Wτι Ariſtocritum miſß, ut ad me continud initia re-

yvrum, & rationem totius negotii poſſes Icribere:

α

76 EPIST. SFLECTrTr.
& ipſi Deſioppo quoque ita impetravi, ſtatim ut re jem meun
curreret: & ad fratrem miſi, ut crebro tabellarios tolerantiu
mitteret: nam ego eo nomine lum Dyrrhachii hoc hris nos lit
tempore, ut quàâ celeberrime, quid agatur, au. wobis, qus
diam, & ſim tutò. Civitas enim hæc ſemper ſor in ite
à me defenſa eſt, cùm inimici noſtri venire dicen. rum qudd
tur, tuùm in Epirum ibo. Quod ſcribis, te, ſi ve. ovinciale
lim, ad me venturam: ego Verdò, cum ſciam ma. obis ſcrit
gnam partem iſtius oneris abs te ſuſtineri, te iſtic leinte, ql
eſſe volo, ſi perficitis, quod agitis, me ad vos veni- ere poſſat
re oportet: ſin autem. Sded nihil eſt opus reliqua nni re alii
ſcribere, exprimis, aut ſummum ſecundis lite- Wnos poſt
ris tuis conſtituere poterimus, quid nobis facien- E, iter tuu
dum ſit. Tu modò ad me velim omnia diligen. idcris: qu
tiſſim perſcribas: etſi magis jam rem, quam ſite ceſſeris loo
ras, debeo exſpectare. Cura, ut valeas, & ita to: ut ex
tibi perluadeas, mihi te carius nihil eſſe, nec un- umum me
quam fuiſſe. Vale mea Terentia, quam ego iubebo cog
videre videor: itaque debilitor lacrymis. Vale more illo
Prid. Kalend. Decemb. Dyrrhachij.
ARGUMENTGM. Nayigatioj
Seribit ſe ad illum mittere librum ſuum de perfects ora. Menllentia
tore: lIaudat in Sabina gente fidem, & probitatem petit TVLLII
eo creberrimas literas.
XIII. M. CIC. TREBONIO 5. D. VOsàte
Ratorem meum (ſic enim inſcripſi ) Sabino vemb.
tuo commendavi: natio me hominis impulit, MI. Adiu
ut ei recte putarem: niſi fort Candidatorum li. ut lumus:
centiâ hic quoque uſus, hoc ſubitò cognomen Navigavimt
arripuit, etſi modeſtus ejus vultus, ſermôque con- end. Dece
ſtans habere quiddam à Curibus videbatur. Sed lendas à pe

de Sabino ſatis. Tu, mi Treboni quando ad amo- 120, procet
rem

*

. LIBER IVy.
viumrem meum aliquantulum diſcedens addidiſti, quò
ebtottolerantius feramus igniculum deſiderii tui, cre-
Dynhibris nos literis appellato, atque ita, ſi idem fiet à
uid gm nobis, quanquam duæ cauſæ ſunt, curtu frequen-
nimhettior in iſto officio eſſe debeas, quàm nos; pri-
Hriventmum quòd olim ſolebant, qui Romæ erant, ad
ſcribs Pprovincialeis amicos de Kep. ſcribere: nunc tu
„cuminnebis ſcribas oportet, res enim publiica iſtic eſt,
ſuſtinetideinde, quod nos aliis officiis tibi ablenti ſatisfa-
‚meancere poſſumus: tu nobis niſi literis non video,
eſtomqua re alia ſatisiacere poſſis. Sed cætera, ſcribas
um ſemdad nos poſtea, nunc hæc primò cupio cognofce-
juid monitre, iter tuum cujusmodi ſit: ubi Brutum noſtrum
imommvideris: quamdiu ſimui fueris: deinde, cum pro-
mren,rCceſſeris longius ,de bellicis rebus, te toto nego-
ut lei tio: ut exiſtimnare poſſimus, quo ſtatu ſimus, ego
tihileletantùm meſcire putabo; quantum ex tuis literis

teoti, habebo cognitum. Cura, ut valeas, méque ames

rhernm amore illo tuo ſingulari. Vale.
1i ARGUMENTM.
Navigationis deſcriptio, & ad curandam valetudinem
lribene volentiæ plena cohortatio.
m NEET†ůU LLIFS ET CICERO TTRONI SLW
ulu⸗ §. P. D- XIII.
Os à te, ut ſcis, diſceſſimus ad 4. Nonas No-
1o 5. N vemb. Leucadem venimus ad 8. lTdus Nov.

inſcrhi jbi ſtatem ad 9. mo-
zad 7. Aétium. lbi propter tempen at 9. mo-
and ratl unus inde ad 5. Idus Corcyramn belliſſime
Ca navigavimus. Corcyra fuimus uſque ad 16. Ka-
eIubièlend. Decemb. tempeſtatibus retenti, ad 15, Ka-

tuslern endas à portu Corcyreorum ad Caſiopam ſtadia

sidekt 120, proceſlimus. Ibi retenti ventis ſumus uſque
onl guuncht

——

78 XPIST. SELECTI.
ad 9. K al. Interea, qui cupidẽ profecti ſunt, mul. hominem,
ta naufragia fecerunt. Nos ea die cænati ſolvi- tur, in hoc
mus. Inde Auſtro leviſſimo, cœlo ſereno, nocte nobis incol
ilà, & die poſllero in Italiam ad Hydruntem lu. Etiam atqu
dibundi pervenimus: eodémque vento poſtridie to, Liſoni,.
(id erat ad 7. Kalendas Decemb.) horâ quartà
Brunduſium venimus: eodémque tempore ſimul Nogz, ut
nobiſcum in oppidum introiit Terentia, quæ te oadlen,
facit plurimi A5. Kalend. Decemb. ſervus Cn. Inumpbo
Plancii Brunduſi tandem aliquando mihi àte ex. IVI. EI
ſpectatiſſimas literas reddidit, datas Idibus No-
vemb. quæ me moleſtià valdè levârunt: utinam Eri opor
omnindò liberâfſent, ſed tamen Aſclapo medicus qeſidete
planè confirmat, propediem te valentem fore. Adoleo, te
Nunc equidem ego te hortor, ut omnem diligen- conſerva vi
tiam adhibeas ad convaleſcendum. Tuam pru. hero, te dil
dentiam, temperantiam, amorémque erga me no- te, Modot
vi: ſcio te omnia facturum, ut nobiſcum quàm auid aliude
primuùm ſis: ſed tamen ita velim, ut ne quid pro- nodiſſimèce
peres. Symphoniam Lyſonis velim vitàſſes, ne in ex deſiderio
quartam hebdomadam incideres: Sed quando alebis. Fe
pudori tuo maluiſti obſequi, quàm valetudini, re.- ſuſpicias ge
liqua cura. Qurio miſi, ut medico bonos habere- Mdurbem ac-
tur, & tibi daret, quod opus eſſet: me, cui juſſiſſet, ninhi ſic eſt
curaturum Equum, & multum Brundaſi tibi reli: poratius Se
qui. Romæ vercor ne ex Kalend. Jan. magni tu- cordiæ, ve
multus ſint, nos agemus omnia modiceê. Keli- I, &, ut a
quum eſt, ut te hoc rogem, & à te petam, ne te- hominum (
mer naviges: iolent nautæ feſtinare quæſtüũs Iui mre cupian
causà. Cautus ſis, mi Tyro, Mare magnum, & diffi- ind & ipſe
cile tibi reſtat. ſi poteris, cum Meſtſinio, cauté is tum, &
ſolet navigare; ſi minus aD cum honeſto igan kehraten
. 0e

LIBER IV. 79
iim hominem, cajus auéctoritate navicularius movea-
e (aui tur, in hoc omuem diligentiam ſi adhibueris, téque
loletem nobis incolumem præſtiteris, omaia à ce habebo.
Hydtum Etiam atque etiam noſter Tyro vale. Medico, Cu-
venontrio, Liſoni, de te (cripſi diligentiſſimè. Vale, ſalve
)hai ARG U MEN TU 4. .
etenan Rogat, ut præter valetudinem nihil curet, addit ad ventu
erentii, ſuo aa urbem, de ſtatu Reipub. civilib. dAiſcordiis perturbato:

emb. ſen de Triumpho ſus de præſect. Campana.
adomm. TVL. ET TERENTI,, TVLLIA C. C. TLRONI.
datas Idbe §. p. D. — XIV.
Varum u ◻Tſi oportunitatem operæ tuæ omnibus locis
Aſclas— deſidero: tamen non tam meà, quàm tuâà cau-
valemensäà doleo, te non vValere. Sed quando in quartanam
tommendconſerva vis eſt morbi (lſic enim ſcribit Curius )
im. Uuſpero, te diligentià adhibitâà etiam firmiorem fo-
qucetgnre. Modo facid, quod humanitatis tuæ eſt, ne
nonemquid aliud cures hoc tempore niſi, ut quàm com-
, uemodiſſimè convaleſcas. Non ignoro, quantum
elimvuin ex deſiderio labores: ſed erunt omnia facilia, ſi
Glavalebis. Feſtinare te nolo, ne nauſeæx moleſtiam
mtdhemk ſuſpicias æger, & periculoſa hyeme naviges. Ego
icobontad urbem acceſſi pridie Nonas Januar. Obviam
t:me ciſ mihi ſic eſt proditum, ut nihil fieri potuerit ho-
Brurduinnoratius. Sed incidi in iplam famtmnan civilis diſ=
d. ln mcordiæ , vel potius belli cui cum cupereimn mede-
mnoclt Ti, &, ut arbitror, poſſem cupidita:es certorum
dte eu hominum nam ex utraque parte unt, qui Dicg⸗
Kiureqnare cupiant Nimpedimento mihi verunt. m⸗
õ & ipſe Cæſar, amicus noſter. maacels ad ſe-
mnatum, & acerbas liceras miſerat, & erat adhuc

Meliini, . Se S n Bi
imprudens, qui exercitum & proviciam Iri
m horehAR „4 Kn⸗

—

80 EPIST. §SELECI. H
ſenatu teneret: & Curio meus illum incitabat, kuüchiquer
Antonius quidem noſter, & Q. Caſſius nulla vi quæ laciat
expulfi, ad Cæſarem cum Curione, profecti erant, teris, quàn
poſteaquam ſenatus conſulibus 5 prætoribus, tri. perem, 4
bunispleb. & nobis, qui proconſules ſumus, nego. ſilute tua,
tium ded erat, ut curaremus, ne quid Reip. detri. quam eſt t
menti caperet. Nunquam majore in periculo ci. bus, ſempe
vitas fuit: nunquam improbi cives habuerunt pa. tiens; qu
ratiorem ducem. Omnind ex hac quoque parte hoc vitiu
diligentiſſime bellum comparatur. Id fit auctori. demcùm
tate, & ſtudio Pompejli noſtri, qui Cæſarem ſerd giuu fratrt
cœpit timere. Nobis inter has turbas, ſenatus ta. lem: atqu
men frequens fagitavit triumphum: ſed Lentulus idignitate
Conſul, quo magis ſuum heneficium faceret, ſi. tes & prof
mul atque expediſſet, quæ eſſent neceffaria de Eem locutus
Rep. dixit ſe relaturum. Nos agimus nihil cupide, Abat: non
eôque eſt noſtra pluris auétoritas. Italiæ regiones mollis, & li
deſcriptæ ſunt, quam quiſque partem tueretur: Wultu,&ma
nos Capuam ſumpſimus. Hæc te ſcire volui. Tu terepotul,
etiam atque etiam cura, ut valeas, literasque ad teſſi, ut mit
me mittas, quotiescunque habebis, cui des etiam obremfac an
atque etiam vale. ODatum Prid. Idus Januarius. (ſfſima fapi

AK Gü MENTIMN. kotament
Exorditur ab Officij ſui commemoratione: deinde, quid que Cæſari
de reditu Liganj opinetur, ſubjungit. Quos mihi

XV CICERO, LIGARIO. dbuc feci,
M? ſcito, omnem meum laborem, omnem op ⸗
ram, caram, ſtudium in tua ſalute conſume- a lonſolan
re; nam cumte ſemper maximè dilexiſti, tum fra ſient, quaß
trum tuorun, quos æque, atque te, ſummâ bene-
volentia ſumcomplexus, ſingularis pietas amor- HLa, c
dque fraternus nullum me patitur officii ergs Juate

7

. &IBER IDY. 8
lam n fiudiique munus, aut tempus prætermittere. Sed
Lalluut quæ faciam, fecermique pro te, ex illorum te li-
Dtotet teris, quàm meis, malo cognoſcere. Quid autem
Dretor ſperem „aut confidam, & exploratum habeam de
esfum ſalute tua, id tibi à me declarari volo. Nam ſi quis-
widhen quam eſt timidus in magnis, periculoſisque re-
einpen bus, ſemperque magis adverſos rerum exitus me-
shibunm tttens ; quàâm ſperans ſecundos, is ego ſfum, &
e aon ſi hoc vitium eſt, eo me non carere confiteor. Ego
. Ndti idem cùm ad V. Kalend. intercalareis priores ro-
uiCem gatu fratrum tuorum veniſſem mane ad Cæſa-
rbasen rem: atque omnem adeundi, & conveniendi illius
m: ſellt indignitatem, & moleſtiam pertuliſſem;, cùm fra-
clumfen tres & propinqui tui jacerent ad pedes, & ego eſ-
nt est ſem locutus; quæ cauſa, quæ tuum tempus poſtu.-
musmiin labat: non ſolùm ex oratione Cæſaris, quæ ſan&
8, Iulem mollis, & liberalis fuit, ſed etiam ex oculis, &
dattenit vultu, & muleis præterea ſignis, quæ facilius perſpi⸗
eſeite m Cere potui, quàm ſcribere, Hianc in opinionem diſ-
as, es Ceſſi, ut mihi tua ſalus dubia non eſſet. Quam-
bis, clit obrem fac animo magno, fortique ſis: & ſi turbi-
ldm mnn diſſima ſapienter ferebas, tranquilliora lætê, feras.
IM. Ego tamon tuis rebus ſic adero: ut difficillimis. ne-
cione: Que Cælſari ſolum, ſed etiam amicis ejus omnible,
quos mihi amiciſſimos eſſe cognovi, pro te ſicut
adhuc feci, libentiſſimè ſupplicabo. Vale.
AKGUMENTIIM. .
, Ad conſolandum 1 eranium pfætetita tolligit, & quid ipſe
uſalue fecerit, quaſi exemplum ad imitandum proponit.
Clentii, CiCERO TORANIO S. D. XVI/
er ſim Vſi cùm hæc ad te ſcriberem, aut appropin-
laris ien quare exitus hujus calamitoſiſſim belli, aut
tut Afaile F jatm

4RIO0.

82 EPIST. S ELECT.
jam aliquid actum, & coufe dum vi
men quotidiè commemorabam, te unum in tan- ie quda
to exercitu mihi fuiſſe aſſenforem, & mé tibi ſo. nhe glonea
lôsque nos vidiſſe, quantum eſtet in eo bello mali; elcEE
in quo ſpe pacis exclusâà ipſa victoria futura eſſet
acerbiſſima: quæ aut interitum allatura eſſet, ſi Blnasà te

debatur? ta

victus eſſes: aut ſi viciſſes, ſervitutem.taque ego, ipſum
quem tùm fortes illi viri & ſapientes, Oomitii & ſelexi er
Lentuli timidum eſſe dicebant, (& eram planè! ſatiſſimæ
timebam enim, ne evenirent ea, quæ acciderunt) fudtum di
idem nune nihil timeo, & ad omnem eventum fclemad
paratus ſum. Cum aliquid videhatur caveri poſſe, nanimun
tùm id negligi dolebam, nunc verd everſis omni- m. Eſt o-
bus rebus: eum confilio profiei nihil poſſit, una ſcio maxvin
ratio videtur, quidquid eveniret, ferre moderate, o plusce⸗
Præſertim eum ommium rerum Mors fit extré. Wratio tua
mum, & mihi ſim conſcius ? me, quoad licuerit, ieque ejus
dignitati Reip. confuluifſe & hae amiſsàâ, ſalu. gerarum
temretinere voluiſſe. Hæc ſeripfi, non ut de me vrtinebant
ipſo dicerem, ſed ut tu, qui conjunétiſſimà fuiſti t, Rurlu
mecum & ſcientià & voluntate, eadem Cogitarées, ie Rep, que
Magna enim conſolatio eſt, eum recordéêre etiam hundifſima;
ſi ſecus acciderit, te tamen recte, veréque ſenſiſſe, Nill ſuper
Atque utinam liceat aliquando aliquo Keip. ſtatu rlolum, n
nos frui, intérque nos conferre ſollieitudines no- ee is ierie
ſtras, quas pertulimus tum, cùm timidi puta Ettota ment
mur: quia dicebamus, ea futura, quæ facta ſunt, oumbas.
De tuis rebus, nihil eſte, quo timeas, præter unle izque eſſe
verſæ reip, interitum, tibi confrmo. De me au- ebus hum
tem ſic velim judices, quantum ego poſſim, iaun deRe
tibi ,ſaluti euæ, liberisqus tuis, ſummo cumſtudio ſumma!
præſtò ſemper futurum. Vale, D liben

AN

edom ARGUIMENTUM.
I

nempe gloriæ ſtimulis incitat.
eobht CICERO PLANGO IMP. GOS. PkS.
kutun OUYUMVMVð „. p. XVII.
Atuts Blnas à te accepi literas eodem exemplo: quod
naſtagtt ipſum argumentum mihi fuit diligentiæ tuæ.
8, On Intellexi enim te laborare, ut ad me tuæ exſpe⸗-
etanf Ctatiſſimæ literæ perferrentur: ex quibus cœpi
zaKfructum duplicem, mihique in compatatione dif-
memens ficilem ad judicandum, amorémne erga me tuum,
ureaetan animum in Remp. pluris æſtimandum puta-
tbevitrem. Eſt omnind patriæ charitas meo quidem ju-
hipeh dicio maxima: ſed amor; voluntatiſque conjun-
eremh ctio plus certe habet ſuavitatis. Itaque comme-
Wors s moratio tuæ paternæ neceſſitudinis; benevolen-
quondln tiæque ejus, quam erga me à pueritia contuliſſes,
aicæterarumque rerum, quæ ad eam ſententiam
,nonu pertinebant, incredibilem mihi lætitiam attule-
undiiilrat. Kurſus declaratio animi tui, quem haberes
adem de Rep. quemque habiturus eſſes, mihi erat ju⸗
tecorcundiſſima: eôque major erat hæc lætitia, quòd
veriqkkad illa fuperiora accedebat. ltaque te non hor
guo etor ſolùm, mi Plance ‚ſed planè eriam oro, quoc
lietutsfeci iis literis, quibus tu humaniſſimè reſpondiſti,
ntimdgut tota mente, omnique animi impétu, in Rema
uzincumbas. Nihil eſt, quod tibi majori fructui, 3 o⸗
eshuutiæ que eſſe poſſit. Nec quidquam ex nnnl us
o. Durebus humanis aut præclarius aut præ antlusr
goponuàm de Rep. ben& mereri; adhuc enim ba ſe
35 tua ſumma humanitas, & fapientia me, quod ſen-
tiam, liberè dicere: fortuna ſuffragante videris

1

84 EPIST. 5ELECI. gna
res maximas conſecutus: quod quanquam ſine ſt wodd
virtute non potuiſſes, tamen ex maxima Patte oſſt;
ea, quæ es adeptus, fortunæ, temporibus que tri⸗ büs abt
buuntur. His temporibus difficillimis „reip. quid. potesho
quid ſubve neris, id erit totum, & proprie tuum. In. herpetu⸗
credibile eſt omnium civium „ltronibus ExCeptIS, ance in
odium in Antonium. Magna ſpes in te; & in tuo etrie
exercitu, magna exſpectatio: cujus per deos, gra. cnlenſa
tiæ gloriæque cave tempus amittas. Sic moneo, ra. d.
ut filium: ſic faveo, ut mihi: ſic hortor, ut & pro utsfaut
patria, & amiciſſimum. Vale. celiſſim
ARGUMENTHIM ſibus in
Laudat Plancum de optima voluntate, ſtudiog, juvandé conjuncti
reip. præmiâque illum àa ſenatu honorificentiſſima ſperate ttmam v
vult: operdmque in eo ſuam pollicetur, & hortatur, ut egſe ſe, Vale
gié pergat in rep. tuenda- s
XVII. CIC. PLANCO IMP. COS., DES. 8. (Hiſen
ET ſatis ex Furnio noſtro cognoveram, quæ ſpuftat; e
tua voluntas, quod conſilium de rep. eſſet, ta-
men lectis tuis literis, liquidius de toto ſenſu
tuo judicavi. Quamobrem quanquaim in und Niel
prælio omnis fortuna Keipub.- diſceptat; (quo eratin
quidem, cum hæc legeres, jam dectetum arbitra⸗ nin Kcih

70
n ſenatit

HM

bar fore) tamen ipſa fama, quæ de tua voluntate, eacit
percrebuit magnam es laudem conſecutus. ltaque lum isfti
ſi conſulem KRomæ habuiſſemus, declaratum eſlet teras la
à ſenatu cum tuis magnis honoribus, quâm 9r oninem
tus eſſet conatus, & apparatus tuus. Quſjus kele, ſpſis
non modb non præteriitt tempus, ſed ne nne b gratit
turum quidem etiam nunc meo quidem judicio n drir
ftuit. Is enim denique honos mihi videri ſolet, un
non propter ſpem futuri beneficii, ſed peee “

LIBER IF.
magna merita claris viris defertur, & datur. Quare
ſit modò aliqua Reſpublica, in qua honos elucere
oſſit; omnibus, mihi crede, ampliſſimis hono-
*R ribůs abundabis. Is autem, qui verê appellari
Pret oteshonos, non invitamentum ad tempus, ſed
gibaen PerPetuæ Virtutis eſt præmium. Quamobrem mi
nte⸗ l Plance incumbe toto pectore ad laudem: ſubve-
nie, ni patriæ: opitulare collegæ: omnium gentium
PPeriet conſenſum, & incredibilem conſpirationem ad-
n juva. Me tuorum conſiliorum adjutorem, digni-
otohi tatis fautorem,omnibus in rebus tibi amiciſſimum,
fideliſſimamque cognoſces. Ad eas enim cauſas „
quibus inter nos amore ſumus, officiis: vetuſtate
,Lutiiß conjuncti, patriæ, charitas acceſſit: eaque effecit,
fenput tuam vitam anteferrem meæ. 4. Kalend. Apri-
Hetd lis, Vale.
ARGUMENTIHM.
206. DI Gratiſymas, fuiſſe Planci literas maximeq;, opportunas
novetin ſignificat 3 eique auéctor eſt , ut in rebus tam ſubitis conſi.
dereg. Lium ſenatus ne exſpectet, ipſe à ſeſe conſilium =

Wandbe
naNim,
ribig

8 Ge d CICERO PLANGO. 1X.
uudn NIhil poſt hominum memoriam glorioſius ,nihil
ſcehlt,l gratius, ne tempore quidem ipſo opportu-

ectetunt nius accidere vidi, quàm tuas, Plance, literas.
etuſnRedditæ ſunt enim frequenti ſenatu Cornuto,
plecuticnνα is frigidas ſan&, & inconſtantis recitâſſet li-
declamteras Lepidi. Sub eas ſtatim recitatæ ſunt tuæ,
bus, dunon ſine magnis quidem clamoribus. Cùm enim
tuus. Erebus ipſis eſſent, & ſtudiis, beneficiisque in Rem-
us, Atpub. gratiſſimæ, tum erant graviſſimis verbis, &&
o iiden ſententiis perſcriptæ. Flagitare ſenatus inſtituit
iGe ornutum;, ut referret ſtatim de tuis literis. ue

.

—

EPIST. SEIL EECT,
ſe conſiderare ait, velle. Cum ei magnum convj.
tium fieret cuncto à ſenatu, quinque tribunipleb.
retulerunt, Servilius rogatus, rem diſtulit. Ego
ear ſententiam dixi: cui ſunt aſſenſi ad unum. Ea
quæ fuerit, ex S. C. cognoſces. Tu, quanquam
conſilio non eges, vel abundas potiùs, tamen hoc
animo eſſe debes, ut nihil huc rejicias, néve in re.
bus tam ſubitis, tamque anguſtis à ſenatu conſi
lium petendum putes. Ilplſe tibi ſis ſenatus, quo-
cunque te ratio Keip, ducet, ſequâre. Cures ut
antèe factum aliquod à te egregium audiamus,
quàâm futurum putârimus. lud tibi promitto,
quidquid erit à te factum, id ſenatum non modò

probaturum, Vale,
ARGHMENTUMN.
Exul defliet ſuam ſuorumque calamitatem, ejusé, culpan

confert in amicorum conſilia: vics venditionem praorſus im.
Auuuhuc Pla.

probat: alia quædam ſcribit.
M., CIC. TERENFIX ET FTVLLIOLAX „ EF EICERONI
XX,. SyIs. Sß. DH.
EX literis multorum, & ſermone omnium per:
ferrtur ad me, incredibilem tuam virtutem,
fortitudinem eſſe, téque nec animi, nec corporis
laboribus defatigari, me miſerum! te iſta virtute
fide, probitate, humanitate, in tantas ærumnas
propter me incidiſſe. Tuliolamque noſiram ex
quo patre tantas voluptates capiebat, ex eo tan-
tos percipere luctus. Nam quid ego de Cicerone
dicam? qui cum primùm ſapere cœpit, acerbil.

ſimos dolores, miſeriaſque percepit, quæ ſi, ut tu

ſeripis, fato faéta putarem, ferrem paulò heiſa

it fideliter, ſed etiam ut ſapienter factum, com. be loc⸗
Quamdiu!

ſed omn
me amar
bar qui
lewus, ne
Kultorun
mivivert
jubent .
ti deſit, r.
rit kacilius
ſomneis
lamſtadie
ompeju
ſmmilia, gr
De locon

Gfciofiilin

inet. Ege

0, quor

Mecum in
fidero, &
& vos,&
hi fructum
Amex,
Deis nos ta
ham eg res
ſore, De
cm prate
tonjunctit
egr 4 m
Qund:
Venditura

nagnun EBEE Ir,. 87
rdn ſed omnia ſunt meâ culpa commiſſa; qui ab iis
etrbu mæ amari putabam, qui invidebant: eos non ſeque
Giſtuit bar qui petebant. Qudd ſi noſtris conſiliis u 1 el-
iadumm ſemus, neque apud nos taatum valuiſſet ſermo, aut
Tu,u ſtultorum amicorum aut improborum, beatiſſi-
is,um miviveremus. Nunce quando [perare nos amiai
ne jubent, dabo operam, ne mea valetudo tuo labo-
Alenm ri deſit, res quanta ſit, intelligo, quantéque fue-
isſemm, rit facilius manere domi, quàm redire, fed tamen
nüre, I ſi omneis tribunospleb, Habemns;, ſi Lentulum
um a tam ſtudioſum, quàm videtur, ſi verò etiam
Gtbi Dompejum, & Cæiarem non eſt deſperandum, De
atum mn familia quomodo placuiſſe amicis ſcribis, faciemus.
grhdum De loco nunc quidem jam abiit peſtilentia; ſed
Qquamdiu fuit, me nonattigit. Plancius homo
IM. officioſflimus me cupit eſſe ſecum, & adhuc re-
tuen tinet. Ego volebam loco magis deſerto eſſe in Epi⸗
ro, quò neque Hiſpo veniret, neque milites: ſed
adhuc Plancius me retinet; ſperat poſſe fieri, ut
g, mecum in Italiam decedat. Quem ego diem ſi
videro, & ſi in veſtrum complexum venero, ac ſi
& vas, & me ipſum reeuperàro, ſatis magnum mi⸗-
amwnm hi fructum videbor percepiſſe, & veſtræ pietatis
mi, Nre meæ, Piſonis humanitas, virtus, amor in om-
mteſne neis nos tantus eſt ut nihil ſuprà poſit eſſe. Iti⸗
ataten ham ea res ei voluptati ſit: gloriæ quidem video
nqle ol fore, De Q. fratre nihil ego te accuſavi: ſed vos,
uct cum pralertim tam Pauci ſuis, wolui eſſe dednen
gocel⸗ conjunétiſſimos. Quibus me voluiſti agere gratias,
egi, & me à te certiorem factum eſſe (cripli.
e ck uod ad me, mea Terentia, ſcribis te vicum

Pi el . .
renn F 4 futu-

ditioneß i⸗

ne ommi

—

EPISTF. § FLFCT,
futurum eſt? & ſi nos premat eadem fortun „hec!
quid puero miſero fiet? Non queo reliqua ſeribe. ea vita,
re (tanta vis lacrymarum eſt ) ne te in eundem quando
flerum adducam. Tantum ſcribo; ſi erunt, in offl. veqve hon-
cio amici pecunia non deerit: ſi non erunt, tu matiamret
efficere tua pecçuniàâ non poteris, Per fortunasg umlacc
miſeras noſiras, vide ne puerum perditum perda. u perien!
mus: cui ſi aliquid erit, ne egeat, mediocri virtute lute negl
opus eſt, medlocri fortunâ, ut cætera conſequa: deduch
tur. Fac valeas;, & ad me tabellarios mittas, u 1s officiun
ſciam quod agatur, & vos quid agatis. Mihi on
nino tam brevis exſpectatio eſt, Tulliolæ
ceroni ſalutem dices. Valete, Datum ante
6-Kal. Decemb. Dyrrhachij. Dyrrhachiumve
quod & libera civitas eſt, & ne in me officioſa,
proxima Italiæ. Sed ſi offendet me loci celebritas, kanim
alid me conferam, & ad te ſcribam. nor non
AKGUMENTHM.

inſirmes,
Scripta eſt hac epiſtola non ſoluùm dolenter, ſed etiam dum eſt:
molliter, argumentum eſt multiplex / quia eſpondet ad ves Ihum hoc
ria aipita literarum Terentiu. Aneperii
M. TVLPHIVS TERENIIE, F TVLIOLA osSidete,
XXI. EF CICERONI SVIS,. S, D. Lo mod?
EGeminus ſæpé ad vos do lite as, quàm pol monio
ſum, propterea, quòd, cùm omnia mihi tem. neus, quj
Pora ſunt milera, tùm verò, cum aut ſcribo ad womplexur
vVosS, aut veſtras literas lego, conficior lacrymis edit moœre
ſic, ut ferre non poſſim. Quòd utinam niinus vitæ quid tenea⸗
cupidus fuiſſem, certe nihil, aut non multumin Oonem, ut
vita mali vidiſſemus. Quod ſi nos ad aliquam ſfimilia libe
alicujus commodi aliquando recuperandi ſpem mum tuis
fertuna relervavit, minus eſt erratum à nobis: gtligue ef

ſin

4 TLIBER IV. 8
ertnſin hæc mala fixa ſunt, ego verò te quamprimät,
6 tenee virs cupio, videre, & in tuo eomplexu emo-
ſcnminn⸗ an o neque Dii, quos tu caſtiſſunè coluiſti „
M uneede H „quos ego ſervavi ſemper, nobis
danSrati unr etu M Nos Brunduſi apud M. Len-
eriin nium Placeum dies 13 fuimus, virum opcimum,
Detdunqui perieulum fortunarum, & capitis ſui pro mea
mediorinſalute neglexit; neque legis improbatiflimæ pœ.
tenenaà deduétus eſt, quò minus hoſpitii, & amicitiæ
kanios miujus officiiunque præſtaret. Huic utinam aliquan-
atis. Mdo gratiam referre poſſemus; habebimus quidem
Tulioe Kemper Brunduſio profecti ſumus, ad II. Ka-⸗
Daumalendas Majas: per Macedoniam Cizicum peteba-
Prkachummus. Qme perditum! me afflictum! quid nunc
