Muſicò junctæ fuerunt. Ura deorun
RELATIVA. , ue 5he
D Elativum, Qui, Quæ, Quod, con- Abpppx
cordat cum antecedente Subſtantivo
in genere & numero.
Lib. 16. Dicero ad Tiron. Nemo nos amat, qui te nojf
Lib, ia, diligat. Ildem ad Terent. Actepi 45 Ariſtocnit
tres epiſtolas „ quas ego lacrymi propè delen Vo genenr
ldem pro Quintio, Nullum eff offitium t ie⸗ 4
ſanésum, atque ſolemne, qupd non Aral iis com temnae 6
bunkere, arqus iolare ſoleatt, n zn r

kem P.
idem,
ldem ad
ionn tuias glie

Orar. 4.

—

inan in Iil

aun. LIPER n.
1n e ofe⸗ 2 2 *½ * „ 2
er Adt Tem Pronomina Hic, iſte, ille, ipſe, is,
le. fen idem, cùm fiunt elativa.
Aik Idem ad Att. Bunti mihi Antium, venit ob- Lib. 25
int“ Viam tuus puer; is mihi littera abs te, & commen-

Oinigteit . Vnht t1 nen⸗
nuug arium Conſulatüs mei Græcè ſcriptum reddidit.
S „ . 4

NAPPENLDICES PRIMI GENERIS.

4
e 1, Relativum Qui, Quæ, Quod, cùm
niſ⸗ 4 antecedenti præponitur, cum ecodem ge-
neninere, numero & calu, perquàtm venuitez
one chæret, H
, E Cicero ad Attic. Quos tum Mario puerot, &
Hotle eebatio mi ſeram, epiſtolam mihi attulerunt Ildem
r ipro ſyllaba. Quæ prima innocentis mihi deſenſio
nclicen eſt oblata, ſuſcepi.
ipiun II. Quod ü inter duo Subſtantiva po-
„„(hnatur, cum alterutro conſentire poterit
Impliletiam ſi aterum fit proprium.
nuni Saluſt. Eſt lociu in carcere, quod Tullianum Oaril.
biotlio iappellatur. Curt. Parius ad eum locum, quem Lib. 2.
id lt A nanicas Pylas vocant pervénit. Cicero de Na-
tura deorum : Propias à terræ lovu ſtellia ſer-
A., tur „ quæ Phaëton dicitur. IJM

QH AbPPENDICES SECUND
tennſti CPNRlIS.
R. Quantus, Qualis, & cCætera id genus
ntdnOmiIna, cum K elativa fiunt,non cuman—
iAItecedente, ſed cum con equente Subſtan-
NtivO, genere, numero & calu conſentiunt, .
APu Qic. ad Caſſium Dixi de te: quæ potui tanta Lbe 135
Nicontentione, quantum forum ſt. dem in Brut.
Vnnam in Iiberio Graccho, Ca'ue Carbone talis
F. B 32¾ mnmene

5

16 CGkRAMMAT. INSTIT.
wens ad rempublicam benè gerendam fuiſſet: qtale
ingenium ad bene dicendum ſuit.
l. Orationis membrum interdum vi.
ce antecedentis ponitur, idque in neutto

ſoricos 5
conſentiu
Virgil,
nementia fa

genere. u n,he

ttiemn /rati,
iu ne heril
Huc ſpe
Moltitudin
APPENDIX TERTII ick2 .
GENERIS. VuVV, muliti
I. Si plura antecedant Subſtantiva con. Pretere
Junctionibus ligata, idem obſervandum qve, ergue,
eſt in Relativis, quòd paulò antè de adje- ivius l,ab
QGivis dictum elt. Cicero; Propter ſummam iliſuutuf,
& doctoris auâoritatem, & urbis , quoruu alte Denique
te ſcientid augere poteſt, altera exemplis, Idem tenumius-
1ib. 3. ad ad Q. Cæcil. Sed tibi venire in mentem ceit! td alterius.
Attic. ſcio, quæ vita eſſet noſtra, que ſuapitas, quæ dig i⸗
tas, ad quæ recuperanda per fortunas incumbe. n
11. Interdum redditur etiam Relativum & UI.
viciniori Subſtantivo. Idem in Piſon. Mih
non venerat in mentem, furorem & inſaniam eß. Ubltant
taré vobis', in quam meidiſtis, O demre
Bell. Gal. Cælat Maſculinis & Fœminino rerumg
animatarum K elativum Neutrum reddiagi
dit: Leporem & Gallinam, & anſerem guſtare indo diſ
Ias non putant, hæc tamen alant animi, volnpla- uner
tisque cauſa. Ubi non ſpeciem, ſed genus ianin
“ animail reſpexit. ugCcrunne
ommedis 1I1. Nominativus, & Verbum: Adje- ium, gul⸗
uibue kuſe. Qivam & Subftantivum Relativum & Abbh
teguhs, Anteccdens imerdum, maximè ahen
OrI⸗

Libe 4a Cicero Att. bompejus, quod mihi ſumm do.
lori eſt, ipſe ſe afflixit, IBem pro Corn. Vnun
obijtitur, natum eſſe Gadibus, quod nemo neger

Oic. I:

, LIBER II.

F . .
imſiſta oricos & Poëtas, ſenſu, & ſignificatione

conſentiunt, quamvis voce di crepent.
intetlun Virgil. Pers in fruſtæ ſecam, verubisquc
gueintet 17ementia figunt. Liyius; Pars in jnveniles lue
ſus perſi, pars veſcentes ſub umbra, quidam ſomno

Bel. Mag

miliſnn etiam ſtrati, Terent., A ndria. Vbi ilis eſt ſcelus,

10Co , Aui me per didit?

vlumn Huc ſpectant, quæ numero ſingulari

. aras, militiamque colant. D
bſtanthuan Præterea nonnulla partitiva;, ut Quts-
Cblerent que, uterque, Neuter, Vter, Alter, Alius, Alquis;
dantecen l-ivius I. ab Irbe, Quisque ſcelus regium ac viin
Prohte injuter antur,
i,um Denique vocabula, quæ poſitione qui-
euenhh dem unius ſunt generis, ſignificatione ve-
i, ſenenr alterius.
unte Curt., lib. 4. Duo millia crucibus affixi, per
rtuna iundngens littoris ſpatium pependerunt.

damncemm S U B ST ANTITIVA

ERII Ovid. 2. Faſtor. Pia turba Quiritium, Et patria:

min iOok CONTINHAT A.
nnHα Ubſtantiva continuata, quæ ad ean-
O dem rem ſpectant, caſu concor-
mini tdlant, quamvis genere, & numero ali=
eutune uando diſſentiant.
nſer 4 Marcus Tulluu Cicero Publio Lentulo proconſu-
taniit, M
n, Elietanti Garumna flumen dividit. Plinius ad Cani⸗
4 Kium. Quid agit Comum tuæ, mieæq, deliciæ 2
APPENDICES PRIMI

83 In

Ir ſalutem plurimam dicit. Cæſar. Gallos ab Aqui- Yiby.

multitudinem ſignificant, ut Populus, turba,

Lib. 7.

Bel. Ga
Epid.

.

12 GRAMMAT. INSTIT.
Lib, „.

4 I. Interdum alterum Subſtantivum ge⸗
D., Ze . . .
nitivi eſt cafus. Cicero ad Attic. Caſfus in
oppido Antiochiæ cum ommi exercitu eſt. Virg.
Et celſam Buthroti aſtendimus urbem,
Subſtantivis diverſi generis aut numeri,
verbum adſectivum, & relativum, ſic red.
Lib. 77 datur. Primd, ſi alterum proprium ſit ho-⸗
minis, cum eo verbum, cæteraque con-
ſentient. Cicero ad Marium : Deliciæ ver)
tuæ nſter S.ſapus ejusmod: ſuit, ut es de ſinere per
omnes homines liceret. Secundò, ſi verò de
alijs rebus agatur, ſæpiſſim& verbum ad-
jectivum, relativêmque magis communi
Bel. Mac. reſpondebit. Livius; De ſolz urbe , quæ in
Cilicia eſt, egerunt. Soli Solorum eſt urbs.
Phnius; Tungni Civitas Galiæ fontem habet
inſi nem. .
Juſtinus tamen ad proprium reſpexit,
Ad cujus, inquit, emalumentum egregié pertinere
ratut, ſi ſibi Byzantium nobilem, & maritiman
Lib. 9. urbem, receptaculum terra marique ſuis copiis, ſu⸗
turum, in poteſtatem redegifet,

YMB CASLILI98
QOYSE verbum pertonale finiti modi
utrinque nominativum habere po-
teſt, cùm utrumque nomen ad eandem
rem pertinet, cuſusmodi maximè eſt ver-=
bum Ssubſtantivum, Vocativum, & aliz
verborum genera, M
Terent. in Phorm. Seneus ipſæ eſt morbit.
Cit. De amicitia alio libro dictamn eſt 3 qui a⸗
itar

E
Lib. 1 3.c 2.

iurlelße,
Me ur, 6 4
n beſran /
u anhlert
Mani,

APPE.

I. Verbe
VIN,cu/
Calis diver
tjentcum e
It ita dicam
Cunqus int.
Adolelcente
uvenuris:
Weptorn ſo⸗
fundatent
ſti, quocun
Pinins,
lige, Ovld
le limna pon
ll. Si alit
coſtructio,
ite kelonne

NONNAN

Nomin
Ninutiyum

I. GLIS. I. 13
antkung bitur Leliue, Salluft. Virtus clara, æternaâque Catil-
ttie, babetur, Cic ero Att. Ego vipo miſerrimus. Idem H
N. in Marc. Ant. Defendi rempublic im adoleſcens, ib. 22
flen. inn deſeram ſenex. Terent. Pater deſcendentem En. 6.
Sintm ſüus amplexus eſt triſtis, Virgil. Sic fatur la-
Wumſen ermans. .

IAPPENDICESTERTII
Aelen I. Verbum Subſtantivum, & vocati-
Ab,A Vum „cùm inter vel poſt duos nominandi
venm Ccalus diverſi numeri ponuntur, conſen-
ugbcom tient cum eo Subſtantivo, quod eſt verbi,
Nten ut ita dicam, baſis & fundamentum, ubi-
Num e Cunque ſint ocorum ut in hac oratione:
Aie ſnngtl Adoleſcentes modeſti ſunt ornamentum
juventutis: Adoleſcentes modeſti orna-
piumtt Wentum ſunt juventutis. Verbi baſis, &
unegin fundamentum eſt; Adoleſcentes mode-
n,, nNd ſti, quocunque modo vertas hæc verba.
s Plinius; Nota argenti fuére bigæ atque qua⸗ Lib. 3: c. l,
drigæ, Ovid. Omnia pontus erat; deerant 440. Mer. “
gue littora pomo. Idem; Domus antra ſuerant.
WNAN. II. Si aliter loquamur, erit Figurata
conſtructio. Plin, lib. 4. cap. 4. Angiſſtic „
ale iniie nde Peloponneſus procedit, Mhbmos appelatur.
um hubet
en deE NOMINATIVUS POST VERBU
mineet ” INFINITGüMWNMH.
un, XvErbum perſonale infiniti modi poſt ſe
1plee .V Nominativum petit, cùm res ad No-
effet⸗ minativum præcedentis verbi pertinert.

cſii B 4 Ci⸗

gie ſin pi

4
1

Lib. 9.

Oaat, x.

Tulcu

14 CGRAMMAT. INSTIT.

Cicero de Nat. Deor. Nolo eſſe longior.

I4 em pro Marcel. Malim vider: nimu timidus,
quam beràm prudens. Terent. Adelph. Pater

eſe diſce ab alis, qui verè ſciunt. Ibidem. Me.

aitor eſſe ,ſtabiliz.
APPENDICES PRIMI .
GEN EKIS.

I. Si verba Puto, aſo, Refero al

ejusdem ſignificat iônis lnfinitum præce:
dant, durior efficitur oratio.

Lucan. Vtique fidem vidit ſceleru, mrunmi⸗
vulta pit.
lam bonus eſſe ſocer acrzymas non ſyout,
adentes

PFffudit, gemitusque expre ſſit pectore lato.
Orator dixiſſet: Iam ſe bonum eßſe ſocerum.
II. At ſ accuſativus anteceſſit, & ſe.
quatur neceſſe eſt, Cicer. in Caiil. Cupia

L, C. ime eſſe clementem; cupis in tant5 Retgalk
caæœ periculu non giſſolutum videri.

APPDENDIX SEGUNDI
GENERISs. N
Infinitum eſſe ‚accedente verbo Lieet,
dand: vel accuſandi calum poſt ſe poſtu.

lat, Cicero. Licuit eſſe otoſo Themiſtocli, lieut

Epaminendæ. Idem pro Flac. Cur hu per te rui

lbertate cur dentque eſſe liberos non liceat?

APPENDICES PRIMI.
GENERIS.
I. Nonnunquam ſubauditur præce⸗

dens Accuſativus, aut Dativus Curt.
Pteginte ialents onſuui, dat aram Alexander;

PrO

po ſelri

lierir ian
Il. lofinit
ur d dtieo
labet, Teret
Cuürlaun
nnn, in,
ſ ſen ngeni
. Cum
andi, plan⸗
nr, in Atte
nis, nin Bj,
IV., Iia;
Uigeortihi
6, Namnon
atirum
ſed ad Nom
Cicero. Neſ
ldem; Hotn
nor eſe nid

WNTERRG

As
Nerroon
ſenti
lu Frert
e 11 4

Eunn

ni

Ou nu nofl
D

I LIBER II. 1
Nrele Pro ſe daturum. Cicero pro Ligar. riceat ee
mnintn ni haiſe as ge⸗ emquam hoc pictore eſſe non poſſumus,
tccſtt Il. Infinitum eſſe, cum cæteris verbis,
1. lbicene quæ dativo gaudent ‚ferè accuſativum
habet. Terent. Heaut. Expedit bonas eſſe nobis.

8 it reum, inquit, verba aucapantem, & anxium
Reſemo A de fama ingenij, & cur eſſe diſerto vacet.

Kink III. Cum infinita Eſſe, accedit verbum .
dandi, plan& videtur poëtica locutio. Ho-

1 M rat. in Arte. Mediocribus eſſe poëtis. Non homi-
nes, non Dij, non conceſſere columnæ.
GNANHA IV. IIla: Videris, mihi eſſe prudens;
Videot tibi eſſe gravis, non ſunt hujus lo⸗
ſt ehme Ci. Nam nominatiyus prudens, gravis, non
unn t: ad Dativum pertinet;, quod hic requiritur,
tecelit, ed ad Nominativum verbi præcedentis,
in Call d Cicero. Neſcia, quid turbatus mihi eſſe videru.

intanjliß Idem; Hoſtiliam dico, non hanc noram, quæ mihi

n. minor ſe videtur, poſtea quam eſt major.

CCNI INTERROGATIONIS ATQUE

8 n RESPONSIONIS,CONSENSUS.
e vekbol

npolt Neerrogatio, & Reſponſio eaſu con⸗

Nut ſentiunt: ut
Cri iint (Lui breæceptori dedeſti operam! Platoni,
un ujus eſt bæc oratio E Ciceronit.
PhlN . Quem exiſtimas fuiſſe Principem Orator
rum 2à Demoſthenem.

lcicur 4 Oe morbo fuifti impeditus? Aßidus

Miule ele Sric 44.

2.
DAlN Quintilianus tamen Dativo uſus eſt: Ode.

AApbEN

Rebinib, 6.
Philip. 2 %

Ube 2.

1I6E CRAMMAT. INSTIL.

APPENDIX SECUNDI
GENERIS.

Certa diétionum proprietas in cauſa
eſt, quò minus interrogatio & reiponuo
caſu cohæreant: Cujus eſt hoc paliuum? Meum.

Quanti emiſti calamam? Quadrante. De quibis
ſuo loco. B

DE CONSTRUCTIONE
TRANSITIVA NOMINIS.

GENIIIVUS POST NOMEN
StIBSTANTIVUIM.

va rerum diverſarum in oratione

continuantur, alkterum erit genitivus

caſus.

Cidcero in bPiſon. Supplicium eſt pœna pec-

cati, Idem ad Cælium; Mirum me deſiderium
tenet urbi. Idem de Amicit. Maximum orna-

mentum amicitiæ tollit , qui ex ea tolit verecun-

diam,

APPENDIX PRIMI
GENERISLsSs.

Adjectiva, cùm ſubſtantivè ponuntur,
more ſubſtantivorum conſtruuntur.

Cicero de Senect. Tantum cibi & potionis

asdhibendum, ut réficiantur vires non oppriman-

tur, Idem in Verr. Sicili« tota ſi und voce

loqueretur, hoc diceret: Quod auri, quod argenti,
quod ornamentorum in meis arbibus, ſedibus, de-
lubris fuit, id mibi tu, C. Verres, eripuifti, at-
que abſtuliſti. Ruüuſus

S

1 . . „
Uotiescunque duo nomina Subſtanti-

Auſus

tain, tant
Mnnnit,7

Abb.

Reus 9

ſpohltione

leens ule
I, apvd
Nune feise

AbPEN

Abclita
ſaltuum;
loetas !
Tacitu⸗
ſexertun,

GNII
10⁵

blkantin
rationer
lativo gan
Cicero 4
ſeſanmi
Afiini hynnn
Chyfamtande
ſue pule,
l i⸗ Alauch

—

lk, LIBER II. 17
UNDI Huſus claſſis ſunt: Multum, plus , dluri-
mum tantum, quantum, minus, minimum „
A nf ſummum, exiremum, ualuimum, Poſtremum.
reſ
APPENDIX SBECUNDI
Degie CENERIS.

Reus genitivo, & ablativo cum præ-
TION. politione de gaudet. Reum facere rei capitalu,
NINs. alienæ culpæ, audacic˖, aparitiæ: De ambitu, de
n . apud Qiceronem leguntur. ad Atrt.
W Nunc feus erat apud Craſum divitem de vi.

A. AbPPENDIX TERIII GENEKIS.

na Fublr
Abdita rerum; ſtrata viarum, occulta

mn inonin
etit geunn ſaltuum; & id genus alia, feré apud
1 Po&tas & Hiſtoricos reperiuntur.
en es en Tacitus: Per g e⸗ lubries viarmm
tunmecitn Nexer bur⸗

ee. GEFNITIVUS VEI. ABLATIVUS
POST NOMEN SUBDTAN.
“ TIVIIM.
PhlN

Jinbgentir cùm ad laudem vel vitupe-
donnnr rationem reteruntur., Ssnicivo. velab-
ee ativo gaudenr.
kruunm ZWD Cicero ad Marcell. Neque monere te auade⸗ Lib.
1l 6 4 fraſtanti prudentis virum, nec confirmare maximi
ſ⸗ animi hommem, virumque fortiſſimum. Plin. Lib. 7.
/Choromandarum gentem vocat Tauron ſi lveſtrem, ape 2 b
1 Mc ſine voce, ſtridoris borrends, birtis corporibus, .
,i 4 , culis glauci dentibus caninu,

e 6SpHNI.

I8 GRAMMAT. INSTIT,
GENIIIVUS pFOST NOMEN
ADJECTIVIM.

Djectiva, quæ Scientiam, Com-=
munionem, Copiam, & dis con-⸗

Pxpers, Plenus, Inanis,

Cicero in Brut. Eabius Pictor, & juru, &
, litterarum &- antiquitatis bene peritus ſuit. Ex
De Orate?: eodem. Antenius emnis eruditionis expers, atque
De fin. ñ. ignaru fuir. Idem. Virtutes ita copulatæ, con-
nexag ſunt, ut omnes omnium participes ſint.
b. . lſkrn ad Papir. Stultorum plena ſunt omni«,
De Orar. I. Ex eod, Omnia plena con ſil iliorum, inania verba⸗
rum videmus,
II. Idem quædam in Ax, Jus, Idus, &
Oſus; ut Philoſophus tenax redi; nullius ulpe
cpuſciu⸗ „aridus virtutij, ſtudioſus nnerarum.
Quintil. Tenaciſſimi ſumus eotum, quæ rudibus
annis percepimus. Cieero ad C. Anton. Càm

rum conſcius, tui cupidus , noſtri amantiſſimus 44
te proßciſteretur, aliquid mihi ſcribendum putayi.
III. Quibus adde; Memor, immemor,
Securus.
Vt, memor benefeij: mmmerno- injunie: Securus
rumorum.
Philipp, „. Cicero; Quòd immemor beneßeiorum, mem
Eib. 9. patriæ fuiſſet. Curt. Securi 1i taſa ejus, u ſuher.
venit ignaris,

Mul.

traria ſignificant, cum genitivo jun-
guntur: ut Peritus, Ignarus, Particeps

Lib. 5. 1I. Pomponius homo omnium meorum in te ſtudio-

Multa
prehencli
neger vita
lobicus i,

is ſpectan
AbPbl

Certior,

vofnink

te onſli
trangilien /
egeruum,

P
P
8
Cicero G
Mulentign.
nen, gucn
Prat. bomus
kartitira
Ner; Neno⸗
litamn, guilid
iſcuan ult
er, Mlerue,
r kemunn
Livins I,
imnut irin
Curtius. O
lem. Mel
II. Deaie

I. LIBER HI 19
WN Muita præterea quæ certis locis coms
prehendi non poſſunt, ut Præceps animi „
integer vitæ, ambiguus conſilj, feſſus belli, ims
,Cn modicus iræ, &, fer& ad Hiſtoricos, & P'oë
„&him tas ſpectant.

cnitiof APPENDICES PRIMI
Pu GENERIS.

. Certior, genitivo vel ablatit cum præ- Lih. 5.
,6i poſitione, de, gaudet. Cicero Att. Faciam Lib. 4.
tußi ie conſili noſri certiorem. Sulp. Cic. Cum te
eneni ry anquilliori animo eſſe cognovero, de js ebus qus

tlict S geruntur, certiorem faciam.
*

leuſun SðYUMUW PARTITIVA. .
,ine I. Artitiva genitivo multitudinis:
gaudent,

lbliu Cicero de Nat. Elepbanto Leluerum nulla Lih. I.
hizuluin prudentior. Idem de Senectut. Minus habeo
ulimn virium, quàm veſtrum utervis. Idein ad QA. Lib
vng Nenl⸗ PFPrat. Domus utriuique oſtruùm ædiſicatur ſtrenuè.
Anmnd“ Partitiva ſunt: alius, aliquis, alter, alters
mmini⸗ uter; Nemo, neuter „nullus; Quis, quicunquex
RM R quiliber, quisquus, quipis , quiſpipm,
flereun i quiſa Juam, quisque; Solus, ullus, unusquisque
onlnmene uter, uterque, utercunqae, aterlilet, uteryis.

H I. Itemnumeralia nomina.
nen Livius. Imperium ſummuin Roma babelit, 4 Ab Urb. 27
drimus veſtrum, 6 jurenes, oſculum matr: ruleri;,
lim, Curtius. octogint Macedonum interſecerunt. Lib. I.
, Idem. Nolo ſingulos veſt rüm excitare. lbidem,
III. Deaique;, quætcunque adjectiva
NS par.

29 GRAMMAT. INSTIT.

partitionem ſignificant, interrogandi ca-
ſfſum poſſunt admittere.
. SelMac. 1, Cicero de Senect. Multæ etiam iſtarum ar.
borum mea manu ſunt ſate. Livius. Macedo-

denum ferò omnibus, & quibusdam An riorum, ut

Lib. 10. manerent, perſuafit. urt. Cum paucis amico-
Lib. S&. eap. yum ad Lennatum pervémt. Pliniue. Lanarum
482 nigræ nullum colorem babent,

APPENDIX TERIII CENEHNIGS.

Lib. 10 e. Nonnunquam Sublſiantiva „ maximè
6. apud Plinium, hanc conſtruétionem ad-
mittu nt: Volucrum animal parit veſpertilio tan-
tùm. Niſi fort quis dicat, ſubaudiendum
S nomen partitivum, ſolus.
Nota⸗ Numeralia frequentiſſim cum ſuis ſub.
ſtantivis copulantur; Ut Septimu Rex Ro-
manorum, duo milites; 8 zngut ducet.

SUPERLATIVA.

Sl multa ejusdem generis comparen.

tur, utendum eſt luperlativo, „cum
nitivo plurali.
Tulcul. 5. 8 icero. Theophraſtus elegantiſſ mus omium
Philoſophorum & erudiiſſi mus, non magnopere
reprebenditur, càùm tria genera dicit bonorum,
Plin. Demoſthenes ſummus Oratorun: Græcic.

APPENDIX PRIMI CENERIS.

I. Tam (uperlatxa, quam partitiva
etiam genitivo ſing ulari, qui multitudi-
nem ſignificet, conjunguntur.

Lib. 33.
4, 1.

Cics⸗

Cicero

Ouinnus,

tatij homi
e Cyitatt
Prum unan
ſopemn in ma
iun ,Alepin
Huelpe
mero ſing
n inula
(Crecta, ol
IITum
Partitiya,

(Ccoharent,

tiunt, Cioe
miun funt
leifcct, ſe
düniw
45. bompo

inplum Iu,

Quoc
Penitiyo,
tient,
Liyius;
arqtiniumn 9
lintil,
eMnentiſſmes

dapientiana

yſiamur,

A

1 Gen

11. LIBER II. 2 *
rognnk Qicero pro Quint. Habet adyverſarium Pp.
uintius, verbo Sextum Næpium, re vera huſuſce
niſten, tatis homines diſertiſſimos, ornatiſſim que nos
Rræ civitatu. Idem pro Kabir. poſthum.
Virum unum totius Græciæ facilé doctiſſimum Fla-
tonem in maximis periculiu inſidusque eſſe verſa-
tum accepimus.
Huc ſpedtant, quæeunque nomina nu-
mero ſingulari multitudinem ſignificant;
CENN ut Populus, gens, manicipium, ætas, Italia »
Cræca, pro ipfis Italis, Græcis.
II. Tum fuperlativa nomina, tum etiam
partitiva, quæ cum ſuis ſubſtantivis caſu
cohærent, & genere, & numero conſen- Lib. 24
tiunt. Cicero de Nat. Deor. Indus, qui eſt
uaonnium fluminum maximiu, non aquu ſolium agros
cumlun lætificat, ſed eos etiam cenſerit. J
Ntinui Piinius. Hordeum frugum omnium moliſſimum t ib. 18 c. 1.
. ezs. Pomponius Mela: Famam habet ob Cereris Lib. 2 1,c.7.
VA. templum Luna præcipua montium.
Qudd ſi nullum ſit ſubſtantivum, cum
s NYn genitivo, quod attinet ad genus, conſen-
etlatro, tient. “
Liivius; Summi infunique Gabinorum Sext, Ab Urb. 14
6tſirumt Tarquinium dono Deùm ſibi miſſum dutem credere.
mn Quintil. Equidem Ciceronem ſequar: nam is Lib, 6. c.G
1lui is eminentiſſimos Græcorum eſt ſequutus. Plinius. i. 1.
menil Sapientinna aninalium eſſe conſtat, quæ fruge . *
il eex-
AbPPENDICES SECUNoDI
en GILNERIS. .
i I. Genitivus tam Superlativi, gnam

Vis Mun
1 finn,
peti
nine, lun

7 5 Mun
ructiohent
t veſzetten
Ubauctene

.

42 GRAMMAT. INSTIT.

E, & ex vel De mutari poteſt.
Cicero pro Cluent. Ex bis omnibus natu

Cib. 16, Idem prosext. Koſc. Audaci mus ego ex omm.
bus? minimè. Idem ad Tiron. De tuis innume.
rabilibus in me Officijs erit hoc grat iſſi mum.
Mutatur interdum genitivus Superlati-
vi in accuſativum, cum præpoſitione later
vel Ante.
Cicer. pro SexXt. Roſc. Rectum putabar n
eorum honeſtate ſe pugnare, propter quos ipſe ho.
ab Urb. 1, Refiſſimos inter ſus; numerubatur. Livius: Mul-

alios aceptiſſimus militum animis.

ſum, admittunt etiam caſum ſuæ Polti tio⸗
nis.
Cicer. de Clar. Orat. Fuit Sext. FBlius ju.
ris quidem civilis omnium beriihi mus. Omnium

eſt.

Plurimi piſcium mous menſt ibus . nei, p⸗
Ianio Parente

APPENDICES TERTII
G6GENERI8W8W8.
I. Superlativo interim utimur, cu/m

accedente adverbio non ſolum, Cicero

Partitivi in ablativum, cum præpolii itione,

N— minimis P. Saturmius in eadem ſententia juit,

titudini gratior fuit, quam patribus, long’ ante

Superlativi , juris civilis 3 poſitivi calus

Tib. „. Admittunt & genitivum partitionis,
aap. 3. more nominum, unde formantur. Plin.

conferuntur res diverſi generis, maximè

4

II. Superlativa præter proprium ca.

Pto Jom
iriſre on
nelun mupe
tentmn qui
Mnuli zubli
liruin hotor.
non nece
perlativa,

apltatis I4

ltemn,
tut, Cies
ſtertnnn
CENII
5OST
Norin
milit
i, vel da

Texrent.

(Cxcerode.

han ſimilir
iu ſatujſayi
FItin, Idem
nile, guun
ltem
Cieerod
1 lordug
Id dempros

un En⸗

Grn.

Pit ontln
in ſenttun
Pnutt n
0l. Detugin
giatihinun,
itinusrpen
repoſticne!

RNelkug lrat
repter dNn
atur Liviug
unlin, Mp
minin.
er Propeeon.
calumſdeſ

iirt ett 41
i ni,
1 kün

LIBER MM. 2

i pro domo. Hoc tu ſcriptore, boc conſiliario, hoc

miniſtro omnium non bipedum ſolàùm, ſed quadru⸗
bedum impuriſſimo Remp. perdidiſti, Plin. His Lih. 13

tantàm qui legati ad eæteras gentes ituri eſſent cabp. 1

annuli publicé dabantur; Credo quvmam itn exte-
rorum bonorat Mi. mi intelligebantur.

II. Si ge itivus nominis ſit CGollectivi,
non neceſſarid cum eo conſentient ſu-
perlativa, aut partitiva; ut Summi infimique Liv.
ciyvitatu Tarquinium exceperunt. Lib. 6.
Item, i Superlativa ſubſtantive ponun-
tur. Cicero Toran. Cum owmum rerum mors

uiuit extremum.

GENITIVIUIS VEI. DATIVUS 1
POST NOMEN ADIECTIVUM.

NOmina, quæ ſimilitudinem, aut diſſi-
militudinem ſignificant, i interrogan-
di, vel dandi caſum exigunt.

Terent. in Eunuch. Domini ſimili, &c. Met. Fe

Cidcero de Finib, Non video, cur non potuerit

Vum Darin
forinantu
Ou, l

SIEI

18,
n tticnr,
gehetis

lolum *
D

patri ſimilis eſſe filius. Idetn i in M. Ant. Anto. Philipp. I.
nius ſaturayit ſe ſanguiné diſſimillimorum ſui cii

vium. Idem de Claris Orat. Nibil tam Aiſſi-

milè, qudm Cotta Sulpitio.

Item Communis, Proprius. IH

Cicero de Senect, Id quidem non proprium
ſeneduti eſt vitium, ſed commune valetudiuxN.
Idem pro Sext. Rolc. Quid tam eſt ommune,
Tuam ſpiritus vips, terra mortuis, mare ,
t1s

¶1. 7.
Sepe. 2 e

Lib. I⸗

II.

111.

rMinpp. 2

CRAMMAT. INSTIT.

impar tanto oneri.

Con. componuntur; ut Conicius, Con.

MD ſpectant.
Tuſeul. 34

tibus & littus ejectie? Plinius: Cæſari proprium ttie z

& peculiare ſit ratet ſupra dicta, clementia in. AGeloh. h
Kgne. ve Iudis g.

DATIVUS POST NOMEN Ab- Aph

IECTIVUM.

JOmina quibus Commodum, Volup- 1Pidus
tas, Gratia, Favor, Æ qualitas, Fi- Duncgenin
delitas, & his contraria ſi gnificantur, De. Vrell
tivum poſcunt. nie hfeſ
Vt; Conſul ſalutæris, pernicioſus Reipublicé; l. par
lucundus, moleſtus, Gratus, inpiſus; Propitius, .

caſu adjun⸗
infeſtu ävibus; Fidæs; mhiu imerie;z Per, „ zu t ⸗

Dualist
tekentut, ſe
Cnſeren aute

Cicero ad Cæcin, Erat meum conſilium cum
fidele Pompejo, tum ſalutare utrique. Idem Attic.
O gratas tuas mihi, jucunddsque litteras. lr ee do
Item verbalia in bilis, ut Amabilis, Fot- I
midabilis, Optabilis. Ciceroi in M. Ant. 6
Fax præ ſertim ciyvilu, quam quam omnibus bonis,
mihi tamen in primi fuit optabilis.

Quædam præterea, quæ ex præpoſit itione

uonin nen⸗
IV. Conla
Ur, Dativen
ſeiunin nihi n
un verh 40
jungitr
um femn un
Cicero. Mihi lonſeius ſum, nmguen n ni. Gen ibig, 1
anſi, P

ni fuiſe glin

ſentaneus, Concors- Concolor, Confinis,
cum ad'ectiva fiunt., Item Supplex, Ob-
vius, Obnoxius, Abſonus, Pervius huc

mis cupidum ſuiſſe.
Item in M. Ant. Sulpiti mors con ſentanta
vitk fuit lrctihmd, honeſiiſſime que Ala. Idem
Alitic.

n.
LIBER II. 2 5
linn Attic. Volent mihi obriæ tuæ litteræ. Terent. Li. y.
⸗ Adelph, Fratri ædes ſient peryiæ. Plin. Conter- Lib. 129

mina Indis gen: Ariane appellatur. ca S.
ENN APPENDICESTERTII
GENERIS. MW
e I. Fidus frequentiſſimè dativum habet,

eum genitivo rarò admodum reperitur.
Virgil. Præterea Regina tui fidiſſime dextyà o, 11,
becidit ipſa ſud
II. Par, apud Poêtas etiam genitivo Lib, 21.
caſu adjungitur, Lucan. Quem metgis, par
ejus eyat. D
Pqualis cùm ad ætatem, tempuúsque

Kcantun,.

ſu venllil
ſus; Honii
nheru; l
muſflen refertur, ferè genitivum habet. Cicero: pe gio-
ellengi Conſeram autem avunculum tuum cum C. Erac-
linmng, che ejus ferò æquali. MM
Amabiieft III. Quæ in bilis exeunt, paſſionemſi-
to n Miignificant: At penetrabilis ſlæpe apud Poë-
nomi tas activ& ponitur. Virg. Adſpio num mage g. 108
ſit noſtrum penetrabile telum.
iprepeimn IV. Conſcius, cum ad perſonam refer-
ſeins,tur, Dativum habet. Terent. Adelph.
lor, Cori Conſcius mihi ſum, à me culpam hanc ege procul.
oppler,Qum verò ad rem, genitivo frequentiſſi-
„Perinmkne Jungitur. Cicero pro Cælio; Mul -
tarum rerum conſcij ſerri. Interdum Dativo
eicen vüdem ibid. Huic facinori tanto tuo mens liberæ⸗
ii ii conſcis. Pro Cluentio! Conſcium illi ſæci.
em a naori fuiſſe abitrabatur. H
d 8 6 2 Da⸗
Alute .

R

26 CRAMMAT. INSTIT.
DATIVUS VEL ACCUSATIVUS MEE
CUIM PREPOSITIONE AD, ?POST elun
NOMEN ADJECTIVIIM. PLAII

ACcommodatus, Appoſitus, Aptus, Ildo. D
— neus, Habilis, Utilis, Inutilis, Natus Non,
huic rei, vel ad hanc rem. ́”ÿUK ⁊dd a
Cicero in Piſon. Ile gurges, atque bellus; gue rete
natus abdomini ſuo non laudi atque gloriæ, omnes s,
Jortunis, multos jæmä „vitaque privavit, Idem lomunmnis,
de Clar. Orat. Cn, Pompejus vir ad omnia ſum. lene
ma natus. FFFFnen
ACCUSATIVUS VEL ABLATL di
VIS POST NOMEN ADJECTI. dionug,
“ VUM. tinun.
ADjectiva, quibus Fenerals dimenſio AHünumn
“ ſignificatur, Accuſativum vel Ablati- nre
Sel Mac. Vum caſum voſtulant, qui certam menlu: in
ram ſigniſicet. Ben eian
7 Livius: Foſſam ſex cabitis altam, dusdetini iurh
Lib. 5. c. 3. Iatam cùm duxiſet, extra duplex valum foſſe ir- (e uni
tumdedit. Columella: Eſto ager longas pedes endi .
mille & dacentos, latus pedes tentum viginti- ſanaln
Generalem dimenſionem fignificant:
Longus, Latus, altus, Profundus; Cr. Aus Cer. unt i
tam meniuram: Digitus, uncia, palmus, do- “
drans, pes, cubitum ſeu ulna, quod idem eſt . d nien
paſus, ſtadium, milliare, ſive mikiarium. din, n
APPENDICES TERTII Abp
Sð GENERIS.
Lib A Interdum adhibetur genitivus. Collum.

glie
nar. *2 e⸗ ſenus 1

I. IBER IiN. »

DSNTLNN Mrdicg ſingulos cyathos ſerere oportet in areelis
A0 NON longis pedum denüum.
IVIMM. ABLATIIVUS POST NOAMEN

anru ADIECTIVUM.
Nuſaſ Extortis, nudus, dignus, contentus,
inanis,

,Au Atque refertus; inops, locuples, alic⸗
iu⸗ nkus, onuſtus.
Prlrant, N Immunis, plenus, caſſus, divésque, po-
n tensque,

Tum fretus, vacuus, tum captus, præ-

1 N ditus, orbus.
AeC

DeC Indignus, liber, viduus, Gbi ſure La-

tInum.

eris du Aſſumunt caſum, ut Sdummo vir nl

Vumve A w honor g.

cettuum Livjus Hoe- jus jurandum) patriâ extorrem
in tuam regiam adduxit CiceroAttic. Hujus tra⸗
it, gita urbs eſt ,nuda præfidioe, referta copijs. Idem

ilu 6 Cælio, Tu mihi obviam mitte epiſtolas te lne

Ar i Idem pro Quintio. Mediocri quæſtu vomtentat
unninnit eſſe non peterat.

n n Quædam ex his etiam genitivum po.

4,0 ſeunt ut nudus, dignus, in anis, nops, alie nus Ple-

c4, Piid nits dives, potens, pacuus, liber, viduus. Hæcra-

Uodiden rius: exterris, onuſtus immunis caſſus, cAtns:

nultt grus, indignus.
um. APPENDICES TERTIII
GENERIS.
enl 8 Aienus Præter Genitivum etiam Dâti⸗

C 3 H V9

1 de figib. 70 conjungitur. Cicero. Quis AUienten Pute⸗

Li 24*
Lib. 16.
Lib⸗ G6e
Beh Bun

Lb. 10.
Epiſis

2 8 SRAMMAT. INSTE.

ejus eſſe ligntatis, quam mihi quisque tribun

Idem pro Cæcin. Quod õ eſ

lienum

0 P U S.
Ok nomen adjectivum, accedente
verbo Subſtantivo : Ablativum bo.

ſtulat.
Terent. Ant. nibil igac opus eſt Arte ad hanc

em, quam paro. Cicero Att. Apud Terentiam
gratid oputs nobis a tuaqué sree:

Sæpe etiam cum ſubſtantiis more ad.

jectivorum conſentit; neque tamen in

caſus declinatur.
Cicero ad Curion. Dux nolis & audtor opus

j. Idem ad Tironem; s omnia pollicitus eſt,
guæ tibi eſent opus, Idem Atte. Pices nummos

mihi opus eſſe, ad apparatum triumphi. Livius;

Scipio ad omparanda ea qug opus erant, teN s

balalit.
APPE NDIX TER TII
GENERIS.
Opus eum genitivo junxit Plancus;

Sed iguusem nobis tempori & magni ladond „
& muliæ impenſaæ opus fuit.

Jungebant Priſci opusetiam cum accu.
ſandi caſu. Plaut. Truce. Puero opus eſt cibum.
Uſus, cùm Opus ſi gnificat eodem modo
tere conſtruitur. Flaut. Afi inar. Viginii 7

ſu t fle⸗

arſut

cun, pro:
jcero lllu
ſu:uemi

MLA

Djedtin
ſt,
4, Vel 4,
Cten
liem 4
ce ſrei,
de,A e
Hirtius:
kem secm
Gns, Inops
Cicero'in
Hiorletena,
ſienar n,
rodomo it
l, Aur teß/

00
Oepar⸗
(onnd

comparant

(ceroi
lila, Cu
Velcum
geris cone

8

Aleitn,t
lngte illt
44 hon

, ecebn

Dhrirong

et Atedk
Pl ue
Goritat,

kivis woer
ggennn

lit Galge
M Nliete
D e
Npki Hiin
elar i

ElII
Git Pinen
nin

m cumt
lnue ie
cocenn
1 m,

LCIBER II. 29
uſius eſt ſilis argenti mint. Idem Peſeud. Ad eam
yrem uſus eſt bominem aſtutum, doctum, ſcitum, cal-
lidum, pro, Opus eſt homine aſtuto, &c.
Cicero Uſus, pro Opus utſtur, ſed ſine ca-
ſu: De cæteru ſtudiis alio loco luemu, ſi uſus erit.

ABLATIIVUS CUM PREPO-
SITIONE.

AbPjectiva diverſitatis; & numeralia or-
dinis, ablativum cum Præpoſitione „
4, vel 4b, admittunt.
Cicero. Ceria cum illo dqui à te totus diverſus
5. Idem Att. Nayigationis labor alienus es ab
ætate noſtrũ, ldem: : Poſt autem confiéta à Car.
peade , qui eſt quartus ab Arceſila.
Hirtius: Imperio, & potentiã ſecundus à Rege,
Item Sccurus, Liber. Vacuus, Purus, Nu-
dus, Inops, Orbus, Extorris. ⸗
Cicero in Verr. His quidem temporibus in om-

ni orbe terrarum vacui, expertes, ſoluti, ac liberi

ſuerunt al omni ſumpt u, moleſtia, munere, Idem
Pro domo ſua: tam inops aut ege eram ab ams.
& aut tam nuda verpublics 4 magiſtratibus.

COMPARATIVA.
COmbparativo utimur cum ablativo »
quando vel plura diverſi generis
comparantur.
QCicero in Catil. Luce ſunt lerby⸗ nobis tne
conſilia. Curt. Majora ſunt periculu præmia,
Vel cum duo ejusdem, aut diverſi ige⸗
neris conſeruntur,

c4 QOe.,

359 GRAMMAT, INSTIT,

Qicero ad Octav. Quæ non poſterior dies

acerbior priore? & quæ non Inſequens hora ante.
Lib. Y.

APPENDICES PRIMI
GENERIS.

I. Ablativus Comparativi intercedente

conjunctione Quàm, mutari poteſt in Cas
lum verbo congruentem
Lib. 5§. Cicer. in Verr. Tu innocentior, qudùm Me⸗
Lib. 14. telus? Idem Attic. Nemo unquam nes boita 4

nez Orator fuit, qui quemquam meliorem, quàùm
Bel. Buns

10,, ſe erbutaretur. Livius; Melior, certiorque eſt
.

tuta pax, qudm ſperea rMois, Terent. Phorm.

Ege hominem alidiorem vidi neminem 3 ucn

Phormionem.
II. Comparativa quemadmodum & cæ⸗
terg adjectiva, cum partkionem adſi igni⸗
ficant, genitivum poſſunt admittere, ſive

Lib. 11. de duebus, ſive de pluribus agatur. Pli-
cap. 37. nius Auia urn, Jortiora, quibus ſanguis craſſi or;
ſezientiare ,„quibus tenuior timidiora, maibus mi.

nimus; & quibus nullus, hebetia.

Ab Urb. 3. Livius: In bant ſententians ut Giſecderetur 1

Juniores patrum epincebant. Horatius in Arte.
0 major In venume
Auctores tamen ſæplus Ablativo u utun-
tur cum Præpoſitione , vel Ex, qui caſus

partitioni, maximè ubi nomen elt Com-

parativam, aptiſſimus eſt.
1ib. 16. Cicero Attic. Ante ſeripta Epiſtola ex Auabur
Lib, 3. tuss prisr mihi legi cæmta eſt. Plinius ad Canin.
Mimerem uobuts ſiger ami ſit Ali-

cedente calamitoſior populo Romana illuxit? Ho.
rat. Vilius argentum eſt auro, virtutibus auyrum.

Aliovat
cvlatiyum
Dtatur,6
er M1,4

APDS

IDreten

yrativaa

lum. Hiere

Iet gen

II. len
Planc A
Min⸗ Ain
II. Den
e, Agao
de Clhar, O
lept boloren.
je, l ne

4AP

I. Apud
Drariyume

elalem ge

Nn lien /
Corttate ann
Tirg dei tan
I. Kob
Nols aut
ſar,noneri

(nim dene

eho Romanr
on injgian

1

ſterur
te.
uet
Attbitn

N

ateroeken
Porekin

tot, guin

1en ei eie
lioren, ſe
, Catninte
erent Dton
liten 4

wodum d
onemalle
Amittere,
8agltgt.!
Ngtir

iſnazäli .

e.
A acln
hkatinsind

blatiroum
Er,Iuicl

men elt

Hitt Sole 1
hius 6 4

LIBER hHI, r

Aliquando genitivus partitionis in Ac-

cufativum accedente præpoſitione Inter,

mutatur. Quintil. Ile quoque occiſus eſt Aut Deol. 9.
inter nes, ut Porret frie fuit.
G E NER 18. .
I. Præter ſuum caſum adimittunt Com-
parativa ablativum, ſignificantem excel-

ſum. Hercules fuit procerier te cubite. Curt. Lib. 8

Tarres deni pedibus, qudm murus, altiores ſunt. D
II. Item caſum luæ poſitionis. Cicero .
Planc. Mibi nemo eſt mmicior, neg jueundior, net 6.
Carioy Attice. .
III. Denique hos ablativos; Opinione,
Spe, Æuo, . Juſto. Solito, Dicto, Cicere
de Clar. Orat. Opinione ega omnium majorem
cepi dolorem. Livius Reate ſaxum viſam volitas Bel. Pus Se
re, Sol rubere ſolito magis, ſanguinesque ſimili.
APPENDIGES TEKRTII
GENERI 88es8.
I. Apud veteres interdum leges Com-

parativum cum ablativo, etiam cum res

ejusdem generis conferuntur. Valer.
Max, Idem ſentit Fabticius Licinius benoribgs, du⸗ b 3 3 e4
dtoritate, omni ciyitate temperibus ſuts major „
Virg. Sed cunctis altier ibat Anchiſes.
II. Si Ablativus à nominibus, Nemo,
Nullus, aut à Relativo Qui, quæ, quod
fiat, non erit locus huic permutationi. Ut
enim bene latine dicimus; Mærco, Tullie, que
emo Romanorum ſuit eloquentior; caput per ſum-
mam zujartant iſetſien ſt. Ita inepte diee-
remus

37½ GRAMMAT. INSTIT.
remus, Marco Tullio, qudmm Jui nemo Roinanorum
