&& principem Civitatis ſuæ, & tua neceſſitudine lc. 4
dignifſimum, & pergratum mihi feceris, ſi dede- irus KWM
ris operam, ut is intelligat, hanc meam commen- bis ren
dationem magnum apud te pondus nabuſſie. . 4, neddes

7

LIBER J. 1I11

noſttin ARGIIMENTIIV.
ate, uu Cofmendat Titurnium Ruſum, H
aes, CIC. ACILIO PROCOS. §. XXIV.

atum id Cum familia Titurnia neceſſitudo mihi interce-
preter — dit vetus: ex qua reliquus eſt M. Titurnius
tibi in Rufus, qui mihi omni diligentiâ, atque officio
eſt tuendus, eſt igitur in tua poteſtate, ut ille in
M. me ſatis ſibi præſidii putet eſſe. Quapropter eum
t n tibi commendo majorem in modum, & abs te pe-
to, efficias: ut is commendationem hanc intel-
LPIrIol ligat ſibi magno adjumento fuiſſe. Erit id mihi
or vlde vchementer gratum. Vale.

do miti ARGIMENTUM.
XpettaS n I. G C. Aurelios fratres commendat.
mipia M. I. C. O. 4NCH ARIO Q. F. P ROCOS.
tiadeſfm §. P. D. XXV.,

tepet Et C. Aurelios L.. F. quibus & ipſis & patre
eſerille —“ eorum viro optimo familiariſſimèe utor, com-
mignolt mendo tibi majorem in modum, adoleſcentes
um. Vd, omnibus optimis artibus ornatos, meos per-ne.
N. ceſlſarios, tuàâ amicitià digniſſimos. Si ulla mea
4t1 comm apud te commendatio valuit, quod ſcio multas
TIO à& Plurimum valuiſſe, hæc ut valeat rogo. Quod ſi
is meibden eos honorificè, liberaliterque tra ctàris: tibi gra-
mor, Af tiſſmos, optimosque adoleſcentes adjunxeris,
coluiten & mihi gratiſſimum feceris. Vale.
Piten ie AR GUMENT UI M.
Xvirumtda Brutij negotia, procur atoresqué commendat.
va pecelii CIC. 40CILIIO ?kOCOS. §. XXVI.
fecers LUcrus Brutius eques Rom. adoleſcens omni-
mean bus rebus ornatus, in meis familiariſſimis
uuubuſ eſt, méque obſervat diligentiſſimè: cujus cum

42 vPIST. à ET ECαα.àc à Qunre smhinn
patre wmagna mihi fuit amicitia jam inde à quæ- leneple
ſiura mea Sicilienſi. Oimnino nunc ipſe Brutus ſbe
Romæ mecum eſt: ſed tamen domum ejus, & entam)
rêm familarem, & procuratores tibi ſic commen- ud gnitas,
do, ut majore ſtudio commendare non poſſim, Reid, eruqa
gratiſſimum mihi feceris, ſi curâris, ut intelligtt A
Brutus, id quod ei recepi, hanc meam commen- lynatiun

dationem ſibi magno adjumento fuiſſe. Vale. M. (
ARGUMENTUM. Gn ego til
.Auctoritate Iurisconſultorum probat, quod de controperſis diligis:
quadam dixerat. hii ſolum,
IELLusERAS heri inter Scyphos, quòd dixeram, Imnſa, &à mn
controverſiam eſſe, poſſétne hæres, quod fur. ſitatraclit

tum antea fa tum eſſe, recte furtiagere. Itaque, mei teamat
& ſi domum bene potus, ſeréqueredieram: ta. imtogo, I
men id ceaput ubi hæc controverſia eſt, notavi & mnr igtur vul
deſcriptum tibi miſi; ut ſcires, id, quod tune. ain ſdheæ
minem ſenſiſſe, dicebas, Sext Ælium, M. Manli. xme zmes, te
lium, M. Brutum (enſiſſe. Ego tamen Scævolæ &&

Teſtæ aſſentior. Vale. MDMMU A
S ARGUMENTUM. OOiunj C,
Commendat duss hoſpites ſuos Aleſino. L(lc, C,

XXVII. CIC. ACILIO PROCOS. „
ANAleſina Civitate tam lauta, tamquè nobili, )Anes iͤi ee
* cCconjunctiſſim os habeo & hoſpitio & familiari- hios, qu
tate M. & C. Clodios Archagathum & Philonem. ummihi grar
Sed vereor; ne, quia complures tibi præcipuè Gutbicomme
eommendo, exequare videar ambitione quadam ucrfum, con
commendationes meas, quamquàâm à te quidem un inlnlam
cummulat ſatis fit & mihi, & meis omnibus. Sed Mklequadtu
Velim ſic exiſtimes, hanc familiam, & hos homi. te, 4&l.

—

LIBER 1. 13
n inde nes mihi maximè efe, conjunctos vetu ſtate, offi-
oc iple Mcijs benevolentig. Quam obrem petoà te majo-
mum en rem in modum, ut his omnibus in rebus, quantum
bifiecomtua dignitas, fidesque patietur, commodes. Id ſi
re non ſtecetis, erit mihi vehementiſlime gratum. Vale.

ier d inch. ARGU MENTUM.
eamhcCðN- Egnatium communem amicum commendat.
ſſe. Nv. M. CI C. § 1BIO S. D. XXIX.
4. Uid ego tibi oommendem eum, quem tu ipſe
ul leemn diligis? ſed tamen, ut ſcires, eum à me non

diligi olam, verum etiam amari, ob eam rem tibi
0, & hæc ſcribo. Omnium tuorum officiorum, quæ
qudd dua & multa, & magna ſunt, mihi gratiſſimum fue-
eres, rit, ſi ita tractaris Egnatium, ut ſentiat, & ſe à me.
agere, M& me à te amari. Hoc te vehementer etiam atquê
eredienn etiam rogo. Illa noſtra ſcilicet ceciderunt. Uta-
iaeſ, um mur igitur vulgari conſolatione. Quid ſi hoc
id, qnmelius? ſed hæc coram. Tu fac, quod facies,
lium Mkut me ames, téque amari à me ſcias. Vale.

wendin ARGIIMENTUN.
N Oyinnes Cyprios, maximeq; Paphio: commendat.
. . . p & *
4=aG. M. CI C. C. SEXLILIO Kk VFO QVEST.
4 J. D. XXX,.

Mne= tibi commendo Cyprios , ſed magis Pa-
FoKide phios; Qquibue tu duecunduscommadins,
itio Dierunt mihi gratiſſma, eodque facio libentius, ut
mèl eos tibi commendem, quòd tuæ laudi, cujus ego
tibif⸗ fautor ſum, conducere arbitror; cùm primum in
biicecam inſulam quæſtor veneris, ea te inſtituere;,
m let æ ſequantur alij. Quæ, ut ſpero, facihus conſe.-
30tmnibis quêre 5 ſi & l'. Lentuli neceffarij tui legem, & ea,

,bor . B

14 FPIST. SELECIT..
quæ à me conſtituta ſunt, ſequi volueris, quam fum kae
rem tibi confido magnæ laudi fore. Vale. ioctilibus,
Oppium præſentem, & Egnatij abſentis negotia com. Milit 4 ſus
mendat. L ddAI ut palelue
XXXI. M. T. CIC. CQ PHILIPPO PROC. S.
E Tũ non dubitoe pro tua ia me oblſervantia, prô.
que noſtra neceſſitudine, quin commendatio. mo ſim à1
nem meam memoriâ teneas: tamen etiam atque maximæ
etiam eundem tibi L. Oppium, familiarem
meum, præſentem, & L. Egnatij familiarif
abſentis negotia commendo. Tanta mihi cu
eo neceſſitudo eſt, familiaritasque, ut ſi mea
eſſet, non magis laborarem. Quapropter gratil igt, tantum
ſimum mihi feceris, ſi curàâtis ut is intelligat, me elesdiigi. N
à te tantùm amari, quantùm ipſe exiſtimo. Hoc chcpchehchct⸗
mihi gratius facere nihil potes, idque ut facias, te LIBER
vehementer rogo. Vale. AR
ARGUMENTHUNMN. (EMe/a bn
Exrvuſat in frequentisem literarum: mandat, ut crellito⸗ nu, uleſtia,⸗
ribus ſatisſiat gratias adtas à neſcio quæ, non miratur: N. C Iub.
Pollicem exſpectat. =ð “ñ Arch
M. TVL. TE R. SVJ. ET TVLLIOLAX. coct
NEc ſæpe eſt cui literas debemus nec rem ha. mun
bemus ullam, quam ſcribere velimus. Ex Ermm, tum
tuis literis, quas proxim? accepi, cognovi, præ- unegotiutn
dium nullum venire potuiſſe. Quare videas ve-
lim quomodo ſatisfiat ei, cui ſcis me latisfieri velle.
Quòd noſtra tibi gratias agit, id ego non miror hemine nu
te mereri „ ut ea tibi merito tuo gratias agere fl
Poſſit. Pollicem, ſi adhuc non eſt profectus, quamff

rone putabat

8 Lgo res

IIBFER I. 15
lueris, p rimùm fac extrudas. Cura ut Valeas. Idib.
Vale, Quinctilbus. “ “
1. ARGUMENTIM.
tin ugtin Scribit de ſux ſolicitudine, ſuo , ad alycim acceſſu,
fſogat, ut valetudmem diligenter curet.
PROC. TVL. TTRONI S. XXXIII.
eu NOn queo ad te, nec lubet ſeribere, quo ani-
commen mo ſim affectus „tanmtum ſcribo, & tibi &
en etiam mihi maximæ voluptati fore, ſi te firmum quàm
„ famiiprimum videro. Tertio die abs te ad Alyziam
Tamizisacceſſeramus. Is locus eſt circa l. eucadem ſtadia
nta mii CXX. Leucade aut te ipſum, aut tuas literas à
‚ut ne Marione putabam me accepturum, quantum me
eittenalligs tantum fac ut valeas, vel quantum te

intellgn me icis diligi. Nonis Novemhr. Aly Zi4.
a N A e E e Hd re e

triin⸗ et⸗
ue LIBER OECUNDUS
RGUMENTUM.
M. Commendat Fabium à quinque rebus, bonitate, doctrind,
andet, unngeni⸗ ,„modeſtia, amicitiä ſuä.
, vor nmn M. C. IMP. M. COEL. XDILICVR. S D. I.
arco Fabio viro optimo, & homine
docti ſſimo familiariſſimè utor: mirifi-
céque eum diligo, cùm propter ſum-
us ned den . wmum ejus ingenium, ſummamque
velimus doctrinam „tum propter ſingularem modeſtiam.
cogmoiſEjus negotium ſic velim ſuſcĩpias, ut ſi eſſet res
nate Pemea. Novi ego vos magnos patronos: hominem
latifei occidat oportet, qui veſtrà operà uti velit, ſed in
comoc homine nullam accipio excuſationem. Oinia
Arelinques ‚ſi me amabis, cùm tuâ opera Fabius uti

cheeu Folet, Ego res Komanas vehementer czipecto
&

yLblOLA

66 FPIST. §S EFLECT.
& deſiderio: imprimisque quid agas, ſcire cupio
nam jam diu propter hyemis magnitudinem n
novi ad nos afferebatur. Vale.
ARGGRMENTUIM.
Scribit, ſe adverſis rebus Corcyræ teneri: bertatu
Tyronem, ut ſe curet, nec niſi confimatus naviget.

1 *v

Perare, de

II. TVI. CIC. S. D. TI RO NI SVO0. àA
ptimum jam diem Corcyræ tenebamur: nmet Mer
Quintus autem bPater & filius Buthroti. Soli M. (
ti etamus de tua valetudine mirum in modum, nec Nonum
mirabamur, nihil à te literarum, iis enim ven. bonc tuo
tis iſtinc navigarur, qui ſi eſſent, nos Cor ltatim ca
non ſederemus. Cura igitur te, & confirma lecumſte

cuùm commode & per valetudinem, & per annim ic ſumus
tempus navigare poteris, ad nos amantiſſimos iumus.
tui veni. Nemo nos amat, qui te non diligat. Ca. dhabes, f.
rus omnibus exſpectatusque venies. Cura ut va I, Wt valea

„

leas, etiam atque etiam Tyro noſter. Vale. ſich. Vale

I5. Kal. Decemb. Corcyræ. Al
ARGUMENTHM. uumctun off
Hortatur, ut communem ſortunam fortiter ferat. Ulnin Vrben
III. M. CIC. S. D. C. N. PLANCO. ((LxC.
ACcepi per breves tuas literas; && quibus id, minignoro

quod ſcire cupiebam cognoſcere non potui: Mecgoad te
cognovi autem id, quod mihi dubium non fuit, Adcum 0. fr.
Nam quam fortiter fertes communes miſerias ,N, aut cliſ
ſed non intellexi, quàm me amares facieign E vbi
perſpexi: ſed hoc ſciebam. lud (i ſciſiem,Caſgre: ſe
ad id meas literas accommodâſſem., Sed tamenthnihil ſum 2
etfi antea ſcripſi, quæ exiſtimavi ſcribi oporte- hl
re; tamen hoc tempore te breviter Gommonen:n genjor: (
dum putavi, ne quo in periculo te proprie in iten

.

. . IIBER II. 1717
38,Creſtimares eſſe: in magno omnes, ſed tamen in
ntudmncommaru ſumas. Quare non debes aut pro-
priam fortunam & Præcipuam poſtulare, aut
N. communem reculare. Quapropter eo animo
en: sſimus inter nos, quo ſemper ftuimus, Quod de
tusnangt, te ſperare, de me ræſtare poſſum. Vale.

Nl e AKGUMENTUM.
X tenthn Præmonet Marium de adventu ſuo in pompejanum.
Burhroi Ad M. C. M. MARIO S. D. IV.
ninmoinn 5 D Nonum Kalend. in Cumanum veni cum

1, iseninf. Libone tuo, vel noſtro potius, in Pompe-
t, nocrianum ſtatim cogito: ſed faciam te antè certio-
Koorfm rem em. Tecum ſemper valere cupio, tum certe;
dem, Aet dum hic ſumus, vides enim quantò pòſt unà fu-
105 ummcturi ſumus. Quare ſi quid conſtitutum cum po-
pOndlk dagra habes, fac in alium diem differas, QCura
es, Cunigitur, ut valeas: & me hoc biduo, aut triduo
o nolte. ex ſpecta. Vale.
Litterarum eiem 4 Trebatio regitit: . monet: ne
fmin 4¹ reduum in Vrbem properè cupiat.
P14 N. CIC. TREBAIIO S. D..ö V.
“ efam diu ig noro quid agas, nihil enim ſcribis ne-
dene Jque cgo ad te his duobus menlſibus Icripleram,
dubium keiquia cum Q. fratre meo non eras, quò mitte-
6rem, aut cui darem, neſciebam. Cupie! (cire
quid agas, & ubi ſis hyematurus, equidem velim
Plud i (cum Cæſare: ſed ad eum propter ejus occupatio-
ſen. Anes, nihil ſum auſus ſcribere: ad Baldum tamen
ilken atn lcripli⸗ Tu tibi deeſſe noli: ſerius potius ad nos,
l du Mm plenior: Qudd hue properes nihil eſt præ-

un
lami leni Vaccera mortuo, ſed tibi conſilium non

munes
ne alnines

1 EPIST. SEL ECI. —2=ð
deeſt, quid conſtitueris cupio ſcire. Cn. Od. num etian
vius, an Cn. Cornelius? Tuus quidem familia- zu nolpite
ris; ſummo genere natus, terræ filius, is me, mum cœnis

qui ſeit tuum familiarem eſſe, crebrò ad conam 2
invitat, adhuc nor Hatett perducere, ſed mihi uſt ſe,
ratum elt. Yale. Inn venerit
tamenne A R G'uU MENTHM. . . reſenian
Declarat ſuum abſentis Trebatii deſiderium: & gratula- ll, plN
tur ad C. Martij familiaritate. Ibum ſtud

Uàm ſint moroſi, qui amant, vel ex hoc intel. thoneſt v
ligi poteſt, moleſt ferebam anteâ, te invi- o quiſgnam
tum iſtic eſſe: pungit me rurſus, quòd ſcribis te kia ſumma
eſſe iſtic libenter. Neque enim tum mea comen- ie cignitatis
datione te non delectari facile patiebar: & nunc ee abi m
angor quidquam tibi ſine me eſſe jucundum. l, quäm
Sed tamen hoc malo nos ferre deſiderium, quam n nulum
te non ea, quæ ſpero, conſequi. Quod verd Nun geliden
in C. Martij, ſuaviſſimi, doctiſſimique hominis inquon
familiaritatem veniſii, non dici poteſt, quâm o necam
valde gaudeam: qui faé, ut te quàm maximè ſsautem t
diligat. Mihi crede, nihil eſt iſta provincia potes, inconftei po
quod jucundius ſit, deportare. Cura ut valeas. de elis & ſa
VII. CICERO PTO S, D.
Eri veni in Cumanum: cras ad te fortaſſe, Iale Aſheiu,
ſed cum certum ſciam, faciam te pauld antè i
certiorem. Etſi M. Ceparius, cum mihi in ſylva inie hortatur
Gallinaria obviam veniſſet, quæſiſſémque quid r. ci
ageres, dixit te in lecto eſſe, quòd ex pedibus la- Pr mühi'
borares, tuli ſcilicet moleſt, ut debui: ſed tæa en
men conſtitui ad te venire, ut & viderem te & ſoneta
vilerem, & coœnarem etiam, non enim arbitror

u omniumn

Ca.N . 11B Ek II. 19
ln i coquum etiam te arthriticum habere. Exſpecta
en i jgitur hoſpitem cum minime edacem, tum ini
ids,in micum coœsnis ſumptuoſis. Vale.
0 ad e
cn ARGHMENTIIM.
te, ſedt Excuſat ſe , quòd in Ssenatum ad agendam Planci cau-
ſam non venerit: & officium ſuum pollicetur in ijs rebus ,
. quæ præſentiam ſuam requirere videbuntur.
n: Gd CIC. PLANCO IMP. COS. DES. S. D. VIII.
MkEum ſtudium honori tuo pro necefſitudine
. noſtra non defuiſſet, ſi aut tutò in Senatum
lerhet aut honeſte venire potuiſſem, ſed nec ſine peri-
Antei,e culo quiſquam libere de Rep. ſentiens verſari po-
lubäſem teſt in ſumma impunitate gladiatorum: nec no-
mmach ſtræ dignitatis videtur eſſe, ibi ſententiam de Rep.
ebat: in dicere, ubi me & melius & propius audiant ar-
le ſvom mati, quàm ſenatorzgs. Quapropter in privatis
idenumg rebus nullum neque officium, neque ſtudium
Qult meum deſiderabis: ne in publicis quidem ſi quid
miquemn erit, in quo me intereſie neceſſe ſit, unquam de-
polet,6 ero, ne cum periculo quidem meo dignitati tuæ,
huüm mi in ijs autem rebus, quæ nihilominus ego ut ab⸗
ovinca e ſim, confici poſſunt; peto à te, ut me rationem ha-
raut e bere velis, & ſalutis, & dignitatis meæ Vale.
D. ARGUMENTUM.
ad te on Laudat ofhcium & diligentiam Bruti, voluptatem, læti-
mtepulti tidmqus omnium ſignificat ex Bruti Plancique conjunctione,
mmibinf eumque hortatur ut intuenda Rep. ſeipſum vincat
GAemele e. M. T. CIC. S. D. BRVIOIMV. COS. PESG. IX.
jere Tüi mmhi tuæ literæ jucundiſſimæ ſunt: Ta-
debui U— men jucundius fuit, quod in ſumma occupa-
Videret t'one tua Planco collegæ mandaſti, ut te mihi Per
emiman literas excuſaret, quod fecit ille diligenter:

20 EPIST. SELECr.
hi autem nihil amabilius officio tuo, & diligentia. Cuman-
Conjunctio tua cum collega, concordiaque ve- aray gi
ſtra, quæ literis communibus declarata eſf, ſena ſnno alg
tui populéque Rom. gratiflima accidit. Qod ſs poſ
ſupereſt, perge mi Brute: & jam non cum alijs ſellbis. 1
ſed tecum ipſe certa. Plura ſcribere non debeo iamalert
præſertim ad te, quo magiſtro brevitatis uti co.

gito, Literas tuas vehementer exſpecto, & qui. a
dem taleis qualeis maximé opto. Vale. uler At
Scribit, ſe byevitatem in ſcribendo amare ,Bruti exemp s Anicit
Reip. ſpem in ipſo, & in Planco eſſe: de M. Bruto nihil certi. jehis orha
M. CIC. S. D. BBVTLO. eectin Af

EXſpectanti mihi tuas quotidie literas, I. 1. mehus omhi
pus noſter ſubitò denunciavit, ut ad te ſcri- mcommod
berem, quid vellem. Ego autem „etlſi quid ſeri. ſque quot
berem, non habebam (acta enim ad te mitti ſcie- idicomme
bam: inanem autem, ſermonem literarum tibi orinei .
in jucundum eſſe andiebam) brevitatem ſecutus bs ſenate
ſum, te magiſtro, scio igitur, in te, & in Col ega menn 8
ſpem eſſe. De Bruto autem nihil adhuc certi: un “
quem ego, quemadmodum præcipis, privatis lit- ne rehus 6
teris ad bellum commune vocare non deſino: emms con
qui utinam jam adeſſet inteſtinum urbis malum, cpenam
quod eſt non mediocre minus timeremus. Sed quid 4

ago? non imitor Azuαwαααν tuum, altera jam pa- Uifi Puit

gella procedit. Vivèe, & vale. 14. Kalend. Quinc. M.T.
XI. CICERO CORNIFICIO COLLEG&Æ S. I Aufdin
JRata mihi tuæ litteræ, niſi quòd Sinueſſa- cedit adpre
num diverſoriolum contempfſiſti. Quam qui. inini Cedit,
nid In humanit

riſi in Cumano & Pompejano reddideris aurα

rataek, ſ o: Xαντι α Sic igitur facies, mêque amabis;,
ccici. ſcripto aliquo laceſſes, ego enim reiponde-
non cm Te facilius poſſum, quàm provocare. Quòd ſi, ut

es, ceſſabis, laceſſlam;, nec tua ignavia etiam mihi
evitats ieinertiam affert. Plura otioſus; Hæc, cum eſſem
Apello e ſenatu, exaravi. Vale.
e AkRGINENTNHM.
Commendat Anicium, ejſuſque negotia, & dignitatem.
QCQCLLCiIIC. CORNIFICIO. AXll.
Ajus Anicius, famiharis meus, vir omnibus
.Bunti rebus ornatus, negotiorum ſuorum causà le-
70. gatus eſt in Africam legatione libera. Eum ve-
e liens, ſimrebus omnibus adjuves, operamque des, ut
t, Mt i quâm commodiſſimè ſua negotia conficiat: in-
n,eti primiſque quod ei chariſſimum eſt, dignitatem
ach te ni ejus tibi commendo: idque à te peto, quod ipſe
mn Itertu in provincia facere ſum ſolitus non rogatus, ut
vitatem’t ommibus ſenatoribus lictores darem: quod idem
6, Eid acceperam, & cognoveram à ſummis viris tacti-
hilachut tatum. Hoc igitur, mi Cornitici, facies : cæte-
pis, i riſque rebus omnibus ejus dignitati, reidue, ſi
te nont me amas, conſules, id erit mihi gratiſſimum.
m utbism Da operam, ut valeas.

ereinus e e ARGUMENTHM.
u, altejn Aufidii Equitis Rom. Africana negolis commendat. 1
eod M. T. CIC. S. D. CORNIF. XIII.

bx. Aufidius & obſervantia, quà mecolit, ac-
ltotn cedit ad proximos: & plendore. Equitis Rom.
guda nemini cedit. Eſt autem ita temperatis:, mode-
ſicti. u ratisque moribus, ut ſumma ſeveritas;, ſumma
uoani“cum humanitate jungatur. Cujus tibi negotia,
QWOWð B 3 quæ

22 FPIST. SELECIr.
quæ ſunt in Africa ita commendo, ut majore ſt
dio, magiſque ex animo com mendare non poſſim

Pergratum mihi feceris, & ſi dederis operam,

, ormodaver
erit gratu

ut is intelligar, meas apud te literas mazximum c
pondus habuiſſe. Hoc te vehementer, mi Cor. M. (1
hifici, rogo. Vale. 3 leo Cot

ARGHMENTGUM.ð, APllariter
Petit, ut Eraudro ſtaturio de ſacrarij habitatione AC- W ulus inter
commodet. mihi c.
XIV. M. CIC. §. D. C. MEMMIO. ne tota (
Cjo Aviano Evandro, qui habitat in ſuo ſa- le libertus
crario, & ipſo multum utor, & Patrono ejus mono,
M. REmilio familiariſſimè. Peto igitur à te majo- plum prob⸗
rem in modum, quòd ſine tua moleſitià fiat, ut iutſi meus
ei de habitatione acoomodes; nam propter opera weſet, qn
inſtituta multa multorum, fubitum eſt ei demi. Mocomme
grare Kalend Quinct, impedier verecundiàâ, ne mumihi fece
te pluribus verbis rogem: neque tamen dubito ei atqnee
quin, ſi tua nihil, aut non multum interſit, eo minte opus
ſis animo, quo ego eſſem, ſi quid tu me rogares, Ier gratur
mihi certè gratiſſimum feceris. Vale. mmmnem enit

AKGHAENTIMM. eryantia
Caſtronium ex Lacenſi municipio commendat. 2
XV. CICERO BRVTO 5s. Manhnn

LUcius Caſtronius Pætus longè Princeps muni: a annende
cipij Lucenſis, eſt honeſtus, gravis, plenus
officij, bonus plan& vir; & cum virtutibus ‚tum leius Mar
etiam fartunâ, ſi quid hoc ad rem pertinet, Orna: ſed eſt u
tus: meus autem eſt familiariſſimus, ſic prorsus, ionanus fag
ut noſtri ordinis obſervet neminem diligentius. ſentus in
Quare & ut meum amicum, & ut tuâ dignum i&latinis
amiciti tibi commendo, cui quibuscunque rebusnmums el,

LIBER II. 23
m eommodaveris tibi profectò jucundum, mihi cer-
enon te erit gratum Vale.

is er ARGHMENTUM.
fas Wahn Coſſiniun Libertum commendat.

Nter, M. CICERO SER. SVLPITIO S§. XVI.
Lucio Coſſinio amico & tribuli meo valdè fa-
. MD miliariter utor, nam & inter nosmetipſos ve-
Idt tus uſus intercedit, & Atticus noſter majorem
ttiam mihi cum Coſſinio conſuetudinem fecit.
MMIO, Itaque tota Coſſinii domus me diligit, inprimis-
itat in que Libertus ejus L. Coſſinius Anchialus homo
Dmm & patrono, & patroni neceſſariis, quo in numero
turiten ego ſum, probatiſſimus. Hunc tibi ita commen-
olelliit do, ut ſi meus Libertus eſſet, eodémque apud me
npronen loco eſſet, quo eſt apud patronum ſuum, majore
am ektet ſtudio commendare non poſſem. Quare pergra-
Verecumm tum mihi feceris, ſi eum in amicitiam tuam rece-
etment peris: atque eum, quod ſine moleſtia tua fiat, ſi
m imel quain re opus ei fuerit, juveris. Id & mihi vehe-
Itupen menter gratum erit, & tibi poſtea jucundum,
dle, hominem enim ſammà probitate, humanitate,
M.“ obſervantiaque cognoſces. Vale.
umungtti ARGIMENT UM.
0 . L. Manlium in bareditate Jaterna , & ommbus in
Princegt rebus commendat.
,grari, CIC. 40CILIO PROCOS. 8S. XVII.
Dirtucb Ucius Manlius eſt Suſis: is fuit Catinenſis
petthee ſed eſt unà cum reliquis Neapolitanis clvis
nus, leſe Romanus factus, decurioque Neapoli, erat enim
nem ig adſcriptus in id municipium ante Civitatem 10-
ciis & latinis datam. Ejus frater Catinæ nuper

erue inò arbitramur de ea
buscungee mortuus eſt, nullam omnind arbitramur de
HSD B8 4 hæe

24 FrIST. § FLECT.
beæreditate controverſiam eum habiturum; & wdum,

XVIII. PE9 CO. s. .
GUmpſi hoc mihi pro tua in me obſervanti

ſtudia Brunduſii contuliſti, vis mihi etiam gratio-,

negotia vetera in Siciſia ſua, & hanc hæredita. 4
tem fraternam, & omnia ejus tibi commendo, inin /it
i rimiſque ipſum, virum opt mum, mihique undenſet,
fam iliariſſimum his ſtudiis, lteraram, doctrinæ. wi’
que præditum, quibus ego mazime delector.

.

eſt hodie in bonis. Sed quando habet præterea mm. Vale

Peto igitur abs te, ut eum, ſive aderit, ſive non Unmuſtz

venerit in Siciliam, in meis intimis maximeque mes com

neceſſariis ſcias eſſe: itaque tra es, ut intelligat i N. Mare
meam commendationem ſibi maguo adjumento
fulſſe. Vale.

t

0 iumliberaliſſt
CIC. 4 &l5T O, al. 4VGTO, al. AVCILO

biervantia, is wed lit
quam penitus perſpexi, quamdiu Brunduſij ,qnoad
tuims, ut ad te famillariter, & quaſi pro meo moter ne ſt

jJure ſcriberem, ſi qua res eſſet, de qua valde la. rilibam M.

borarem, M. Curtius, qui Patris negotiatur, it 1, gudc in
mihi familiaris eſt, ut nihil poſſit eſſe conjunctius. hk inredi
Multa illius in me officia, mutta in illum mea: mam, mot
quòdque maximum eſt, ſummus inter nos amor,
& mutuus. Quæ cum ita ſint: ſi ullam in amici. jj tc.
tia mea ſpem habes: ſi ea, quæ in me officia & ,n, llenen .

CIC.

Ta efficere „quamquarmi ſunt gratiſſima? ſi me à
tuis omnibus amarivides, hoc mihi da atque lar- inte wih
Zite ut M. Curtium ſartum & tectum, ut ajunt Cnisſunt
ab omnique incommodo, detrimento moleſtia in nos int
ſincerum integrumque conſerves. Et ipſe ſpon. imer mes
deo, & omnes hoc tibi tui pro me recipient, ex weltus eſle
mea amicitia, & ex tuo in me offcio maximum ſi cum n

äl LIBER II. 2 5
tmm te fructum, ſummamque voluptatem eſſe cap-
abet turum. Vale.
con Primum agit gratias Thermo, quod Marcilium liberaliſ-
m, nſ ſimd tractaviſſet, deinde petit, ut operam, det, ne ſocrus
mm, An Marcilij rea fatt. “
tiwe CICERO THEKMO. PRO PRAT. S. XIX.
derit Um multa mihi grata ſunt, quæ tu adductus
Is muI — meâ commendatione feciſti, tum inprimis;
, ut id quòd M. Marcilium amici, atque interpretis mei
no adun filium liberaliſſim tractaviſti. Venit enim Lao-
diceam & tibi apud me mihique propter te gra-
l. 4tias maximas egit. Quare quod reliquum eſt, à
„te peto quando apud gratos homines beneficium
Obſemn ponis, ut ed libentius his commodes, operamque
mdiuhu des, quo ad fides tua patietur, ut ſocrus adolel-
quaſ on centis rea ne fiar. Ego cum antea ſtudiosè com-
dequac mendabam Marcilium, tum multò nunc ſtudio-
nepgotinn ſus, quòd in longa apparatione ſingularem, &
ſſe conjum

propè incredibilem Patris Marcilii: fidem, abſti-
in ilumm nentiam, modeſtiamque cognovi Vale.
intetrheen ARGUMENT·KM.,
ullamim Petit „ ut C. Valgius emptam poſſeſſionem in agro Fra-
in me oft gellano liberam immunénque habeat.
jnietng M. T. CIC. QVATVOR VIRIS ET DFECV-

ſſima! S RIONIEVS. §, D. V XX.
hida aln T'Antæ mihi cum Q. Hippio cauſæ neceſſitu-
Aum,u — dinis ſunt, ut nihil poſlit eſſe conjunctius,

meneh quàm nos inter nos lumus. Quod niii ita eſſet,
tiſe uterer mea conſuetudine, ut vobis nulla in re
me tetiin moleſtus eſſem. Etenim vos mihi optimi teſtes

ſtciomm eſtis, cum mihi perſuaſum eſſet, nihil eſſe, quòd

B 5 à vo-

26 FpPIST. §SELECI.

à vobis impetrare non poſſem, nunquam me ta- iCllea Cite
igitur vos etiam atque etiam rogo, ut honoris (N. Pf0
mei cau 4 liberaliſſime C. Valgium Hippianum

tractetis, rémque cum eo conficiatis, ut, qr
poſſeſſionem habet in agro Fregellano à vobis er
ptam, eam liberam, & immunem habere poſſi
Id à vobis impetrâro, ſummo me beneficio ve
aflectum arbitrabor. Valete. W
ARGUMENTUIM.
Marcello de conſulatu gratulatur: ſuamque illi dignit,
tem commendat.
M. CIC. PROCOS. C. MARCELLO.
XXI. COS. DES. S. D. “

Aximà ſum lætitià affectus, cùm audivi, te
conſulem factum eſſe: eumque honorem tendil
tibi deos fortunare volo, atque à te peto, pro tua 5
parentiſque tui dignitate adminiſtrari. Nam ie plan
cùm te femper dilexi, amavique, quòd mei aman-
tiſſimum cognovi in omni varietate rerum mea-
rum: tum patris tui pluribus beneficiis, vel de-AG
fenſus triſtibus temporibus vel ornatus ſecundi 0
neceſſe eſt, ut ſim totus veſter, & eſſe debeam: Atouzer
cùm præſertim matris tuæ, graviſſimæ atque , er
optimæ fœminæ majora erga ſalutem digoita- lee
témque mea ſtudia, quàm erant à muliere Po. lato
Ktulando, perſpexerim. Quapropter à te petoma. ilen enn

dgtinn ⸗
A te id

jorem in modum, ut me abſentem diligas atque en
defendas. Vale. 8e —
ARGUMENTUMMNM. M. lnilan
Gratulatur C. Marcello de ſilio conſule facto: erat 2. gir qus le

ien

LIBER II. 27
Guamm tem Collega Ciceronis inauguratu: ac libret quoquo de jure
Vehemen augurali compoſuit lib, 2. de Divin. & Cariſius.
Ut hn. CIC. PROCOS. C. MARCELLO COLLEGJB

n Hiphe §. D. XXII.
is, Arcellum tuum conſulem factum, téque
oA ei lætitia affectum eſſe, quam maximè op-

habere täſti, mirum in modum gaudeo, idque cum ip-
enefc ſius cauſà, tum quòd te omnibus ſecundiſſimis
rebus digniſſimum judico: cuſus ergo me ſingu-
.larem benevolentiam vel in labore meo, vel in
ngeilti honore perſpexi: totam denique domum ve-
ſtram vel ſalutis, vel dignitatis meæ ſtudioſiſſi-
l, mam, cupidiſſimamque cognovi. Quare gratum
mihi feceris, ſi uxori tuæ juniæ, gratiſſimæ at-
qque optimæ fœminæ, meis verbis eris gratula-
Amauif tus. A te id, quod conſueviſti peto, ut me
nquehu abſentem diligas atque defendas. Vale.
e pet ARGUMENTUM.
trat. Laudat Plancum de ſubfidio Reip. ferendo & hbortatus
udc neln ut Antonium ad Murinum ſuſum perſequatur, ac perdat.
te rennu CIC. PLANC. IMP. COS. DES. §. XXIII.
ebciis, di Gratam famam biduo ante victoriam, de
tus eu —α ſubſidio tuo, de ſtudio, de celeritate, de co-
Leſſeten piis. Atqui etiam holtibus fuſis, ſpes om nis in te
Wwilm eit, fugiſſe enim ex prælio Mutinenſi dicuntur
lutem d notiſſimi latronum duces. Eſt autem non minùs
à mie gratum extrema delere, quàm prima depellere.
eraten Equidem exſpectabam jam tuas literas, idque
n cilgst cum multis: ſperabam quæ etiam Lepidum tem-
poribus admonitum, téque Reip. ſatis eſſe factu⸗
rum. In illam igitur curam incumbe mi Plance,

„ ee g cinti eterrimi belli relinquatur.
leßchit⸗ e ne qua ſcintilla teterr 4 r⸗

28 EPISTI. § EL ECT. . tumen in
Quod ſ erit factum, & Remnp. divino beneficio nfi munci
effeceris, & iple æternam gloriam conſequere. hortunare
Jg. Id. Malas. Valé. . emudrumn d
u. CIC. IM P. MARCELLO COS5. „mrlensi
XXIY SsSs. D. . Muiſtem,
(Ilantæ tibi curæ meus honos fuerit, & quâm atque be⸗
Qantn exſtiteris conſul in me ornando & am. egyate, (
plificando, qui fueras ſemper cum parentibus Opinatus
tuis, & cum tota domo, etſi res ipſa loquebatur, ſt:, tamer
cognovi ramen ex meorum omnium lireris. Ita. lltate gere
que nihil eſt tantum, quòd ego non tu causà de- edeto, ut
beam facturusque ſim cùm ſtudiosé tum libenter. j ſiat inju
Nam magni intereſt, cui debeas, debere autem zunuum
nemini malui, quàm tibi, cui mecum ſtudia com- nns de tu⸗
munia, beneficia paterna tuaque jam ante cOn. etet, Vale

junxerant: tum accedit, meâ quidem ſententid,

maximum vinculum, qudd ita Remp. geris, atque n un
geſſiſti, qua mihi cariùs nihil eſt, ut, quantum tibi, ioe: er
omnes boni debeant, quò minus tantundem ryy
ego unus debeam, nonrecuſem. Quamobrem lborerd cu
tibi velim ij ſint exitus, quos mereris & quos ned grayi
fore confido. Ego, ſi me navigatio non morabi.- iu, & vii
tur, quæ incurrebat in ipſas Eteſias, prope diem gent olte
te,ut ſpero, videbo, Vael. n culpa e
. ARGUIMENTIM.Z

7U N E „ 34 Mlacrisin⸗
Gratulatur de conſolatis, petitque, ut operam, det, ne qui lent contind
ſibi temporis ad ſuum annum provinciale munus addatur. rortmiano a0

XXV. M. CIC. PAVLO. IMP. COS. DES. S. Wn
PTIü mihi nunquam fuit dubium, quin ad te po- Uenollræ tui
pulus Rom. pro tuis ſummis in Remp. meri- epiſtols
tis, & pro amphiſſimæ familiæ dignitate, ſummo aſigalerut
Kiudio, cunétis (uffragiis, conſulem ſacturus et “

flendan

MM LIBER II 29
o telet: tamen incredibili kxtitia ſum affectus, cùum
cſgid whl nunciarum eſt: cumque honorem cibi
deos fortunare volo, à teque ex tua, majorum-
eo que tuorucn dignitate adminidtrari. tque uti⸗
& nam præſens illum diem mihi optatiſſimum vide-
, re potuiſſem pròque tuis ampliſſimis erga me ſtu-
Nsam diis at que beneficiis tibi operam meam ſtudium-
. Ntidue navare. Quam mihi facultatem quando hie
aanec opinatus, & improviſus provinciæ caſus
Rltat eripuit: tamen ut te conſulem Remp. pro tua
icgdi nitate gerentem videre poſſim, magnoper&
à te peto, ur operam des, efficias, ne quid
tum imihi fiat injuriæ „ nèeve quid temporis ad
debett meum annuum munus accedat, quod ſi feceris,
Im tnit magnus de tua priſtina erga me ſtudia cumulus
am et acced et „ Vale.
denen aARGUIMENTUM.
n. get Marrat quàm peruuloſum ſit Lyroni poſt morbum in
m qun piem ſe dare: exigitque ſolitam ejus operam in ſtudijs.
us um TrVLLIVS TLRONISö. XXVI.
Qum PGo verd cupio te ad me venire: ſed viam ti-
ettts;N— meo graviſlimè ægrotaſti: inediàã & purgatio-
io nonm nibus, & vi ipſius morbi confumptus es Gra-
5, M ves folent offenſiones eſſe ex gravibus morbis,
ſi qua culpa commiſſa eſt. Jam ad id biduum,,
M. quod fueris in via, dum in Cumanum venis, ac-
uren,Wicedent continud ad reditum dies quinque, Ego
umuMA in Pormiano ad 3. Kalend. eſſe volo, ibi te ut. fir⸗
0. Al mum offendam, mi Tyro effice. Literulg meæ,
quinit ſive noſtræ tui deſiderio oblanguerunt. Hâc ta-
Remé men epiſtola, quam Acaſtus ateulit oculos pau-
nre,s lum ſuſtulerunt. Pompejus erat apud me, cum
n ſdnn hae

4

30 FIST. SEFLECT.
hæc ſcribebam, hilar? & libenter ei cupient
dire noſtra dixi, ſine te omnia mea mutua eſſe
Tu muſis noſtris para, ut operas reddas. Noſtra
ad diem dictam fient. Docui enim te, quòd fi
s†—m6o non haberet, Fac plane ut valeas: Nos⁵
adſumus. Vale 14. Kalend. janunaer. (Wometce

ARGHMMENTUM
ſignifßicat.

Suam de Lyronis valetudine ſollicitudinem
XXVII. TIVI. TTRONI. „.
Gypta ad me venit pridie Id. Aprilis & mi
nunciavit, te planè febri carere, & bellè ha.
bere tamen, quòd negavit; te potuiſſe ad me ſcri.
bere, curam mihi attulit, & eò magis, quòd

mia, quem eodem die venire oportuerat, Fate mil
nerat. Incredibili ſum ſollicitudine de tua reprelen
tudine: qua ſi me liberâris, ego te omni curi in ale, 3,
liberabo. Plura ſcriberem', ſi jam putarem li A

ter te legere poſſe: Ingenium tuum, quod ego l ma eſt
maximifacio, confert ad te mihi tibique conſer Vl TIRO
vandum. Curate etiam atque etiam diligenter, 141
Vate Scriptâà jam epiſtolà, Hermia venit. Acce- Ai ſum a
pi tuam epiſtolam vacilliantibus literulis: nec mi. gild pertn
rum in tam gravi morbo. Ego ad te Egyptanh e nunc
remili, quòd nec humanus eſt, & te viſus eſt mi. it paleas,
hi diligere, ut is tecum eſſet: & cum eo coquum, Inittas, ſat
quo utere. Iterum vale. —umvide
ARGGMENTHM. (eribis &
yrone ægrotante, litterarum ſuavitate & fructu ſenn ejus non
carere dicit: eumque rogat, ut omnem curam ad con- it cum KaX
vale ſcendum adhiheat. leripl a0
XXVIlI. TrVI. ITRONI. . . Merd ſa⸗
ANdricus. poſtridie ad me venit, Auan crhei lummaqe

1

LIBER HII. 31
cupen däâram. Itaque habui noctem plenam timoribus,
Umututac miſerijs: tuis literis nihilo cum factus certior:
ddi quo modo te haberes: ſed tamen ſum recreatus.
te, ud Ego omni delectatione, literisque omnibus careo,
Valequas antè, quàm te videro attingere non poſſum.
xr. Medico mercedis, quantum poſſet, promitti ju-
J. beto, id ſcripſi ad Immium. Audio te animo an-
nen aiigi, & medicum dicere, eéx eoò te laborare. Si me
J. diligis, excita ex ſomno tuas literas, humanitatém-
Aprisaque, propter quam mihi es chariſſimus. Nunc
re, Atd opus eſt, te animo valere, ut corpore poſſis. Id
viſſeadm cum tuà, tum meà causâ facias, à te peto. Aca⸗
gs gil ſtum retine „ quo commodiùs tibi miniſtretur:
tueret, conſerva te mihi, dies promiſſorum adeſt: quem
nedemetiam repreſentabo, ſi adveneris. Etiam atque
dte on étiam vale. 3. Id Apr. hora 3.
putaren! ARGUIMENTUMN.
um, gll Ferò tota eſt bortatio ad curandam valetudinem.
ttire TVL. T TRONI ;. p. D. E CIC. T. El S
tiam lie .DATER FEFT & FT. XXIX.
