ni is tim. Tu ita fac cupidus mei videndi ſis, ut iſtino
Pn m te ne moveas: tam infirmà valetudine, niſi ex me
hunm priùs quæſieris per literas, quid te velim facere.

gGhhm Me velim, ut facis, diligas: valetudinique tuæ, &
n tranquilitati animi ſervias. Valeas.
r d ARGIMESNTUNAMA..
vage e Dollabellam laudibus extollit, quia columnam, in foro Cæ.
e gſſn ſari quuſi Deo, erectam, everterat. Vide lib. XIV. ad Atti=
moln cum, & Lactantium lib. I. ap. 15.
unt; ind . c.

—.,

EPIST. 5 ELECTI. .
103 C. DoLABELLAZ COS. s. D. XXXII.
E Tücontentus eram, mi Dolabella 8 euà gloril te conlulen
ſatisque ex ea magnam lætitlam, vo adratcmg; eae., De
capiebam: tamen non poſſum non non Reri, cu. ſi magn
mulari me maximo gaudio, quòd vu 3 ominum ulm, nil
opinio locium me adſcribat tuis laudibus. Nemi. ndiummel
nem conveni (convenio autem quotidiè pluri. lam har
mos: ſunt enim permulti optimi viri qui Valetu. vegaligu⸗
dinis caus in hæc loca veniant, prætetea erm. te pati
nicipiis frequeutes neceſſarii mei) qui omnes cun in ſoeatu
te ſummis laudibus ad cœlum extulerunt, mihi raliqux
continud maximas gratias agant. Neque enim, um pal
ſe dubitare, quin tu meis præceptis & confiliis unpertant
obtemperans, præſtantiſſimum te civem, & ſingu. ruit, ti
larem conſulem præbeas. Quibus ego quamquam unquam
veriſſime poſſum reſpondere, te, quæ facias t Cmihie
judicio, & tua ſponte facere, nec cujusquam lam⸗
egere conſilio: tamen neque planè aſſentior:, e um roptet
imminuam laudem tuam ſi omnis à meis cnn uure; ſpgn
ſiliis profecta videatur: neque valde nego 3 en mmen bic,
enim avidior etiam, quàm ſatis eſt, gloriæ. E ta irrer
men non alienum à dignitate tua, quod ipſe e jam pridk
memnoni regum regi fuit honeſtum, habere inn
quem in conſiliis capiundis Neſtorem: mli ſucn behampot
glorioſum, te juvenem conſulem florere lau eli “
quaſi alumnum diſciplinæ meæ. L. quidem Cæla 1 iſe Ua
cùm ad eum ægrotum Neapolim veniſſem, quàm. tni gln
quam erat oppreſſus totius corporis doloribus, ta. Juodfa
men antè, quàm me planè ſalutavit, 6 mi Cicero, beo chario
inquit, gratulor tibi, cùm tantum valeas apud Do-

.CL. E t: tecum
labellam, quantum ſi ego apud ſororis filium vc tisrebus

lem, jam
tuo & gra

CIBER IV. 109
Mrem, jam ſalvi eſſe poſſemus. Dolabellæ vero
I, mtuo & gratulor, & gratias ago: quem quidem poſt
volube te conſulem, ſolum poſſumus ver& conſulem di-
ohfte Cere. Deinde multa de ſacto, ac de re geſta: tum
lgdhean nihil magnificentius, nihil præclarius actum un-
Gte quàm,; nihil reip. ſalutarius, atque hæc una vox
noidt mnium eſt. A te autem peto, ut me hanc quali
iri in falſam hæreditatern alienæ gloriæ ſinas cernere,
etetat eq; aliqua ex parte in ſocletatem tuarum laudu
uionm Venire patire : quemquam, mi Dolabella (hæc e-
lerum, Nim jocatus ſum) libentius omneis meas, ſi modò
Neneſunt aliquæ meæ laudes, ad te transfuderim, quàâm
ts & Aliquam partem exhaufſerim ex tuis, Nam cumte
venſemper tantum dilexerim: quantùm tu intelligere
õ tuùm tuis his factis ſic incenſus ſum, ut ni-
ſecn uil unquam in amore fuerit ardentius. Nihil eſt
et cienim Cmihi crede) virtute formoſius nihil pulchri-
“ us, nihil amabilius. Semper amavi, ut ſcis, M. Bru-
edrum propter ejus ſummum ingenium, ſuaviſſimos
14 en eſh uarem probitatem, atque conſtantiam:
Ndenes tamen ibid. Martlis tantum acceſſit ad amorem,
orie, ut mirarer,locumfuiſſe augendi, in eo, quod ni-
quot’hihil jam pridem cumulatum eſſe videbstur. Quis
n, Merat, qui putaret, ad eum amorem, quem erga te

em: Mihabebam poſſe aliquid accedere? tantùm acceſlit,
orereln ut mihi nunc denique amare videar, antea dile-
quicen xiſſe. Quare quid eſt, quòd ego te, horter, ut dig-
niſſen nitati & gloriæ ſervias ?à proponam tibi claros vi-
8dcotbiros, quod facere ſolent, qui hortantur? neminem
mihabeo clariorem quàm te ipſum, te imitari opor-
alenihltet : tecum ipſe certes. Nec licet quidem tibi jam
Niflintantis rebus geſtis non tui ſimilem eſſe, quod cum

ITIOO.O EPIST. S ELECT.
ita ſit: horatio non eſt neceſſaria, gratulatione oem qun
magis utendum etſt, contigit, enim tibi quod haud eis no
ſcio an nemini ut ſumma ſeveritas animad verſio- um mihi
nis non modò non inviduoſa, ſed etiam popularis iidue no
eſiet, & cum bonis omnibus tum infimo cuique Igbepite
gratiſſima. Hoc ſi tibi fortuna quædam contigiſſet, etbiſpon
gratularer felicitati tuæ: ſed contigit magnitudine henimap
cum animi, tum etiam ingenii, atque conſilii; lege ium meam
enim concionem tuam; nihil illa ſapientius: Ita i telleke⸗
pedetentim & gradatim tum acceſſus à te ad iuſti, cun
cauſam facti, tum receſſus, ut res ipla maturitatem Mkltor in!
tibi animadvertendi omnium conceſſu daret. Li. tis ſuſce
beràlti igitur & urbem periculo, & civitatem me. Muſti, cui
tu: neꝗ; ſolùm ad tempus maximam utilitatem at- urecenti⸗
tuliſti, ſed etism ad exemplum. Quo faco intelli. Iæuu ſoliei
gere debes, in te repoſitam remp. tibique non mo- Iita, qux
dò tuendos, ſed eciam ornandos eſſe illos viros, à res mei
quibus initium libertatis profectum eſt. Sed his de Aeventun
rebus coram plura propediem, ut ſpero. Tu quo. useſle?
niam remp. nésque conſervas, fac, ut diligentiſſimè limancde ſun
te ipſum, mi Dollabella, cuſtodias. Vale. leum: libet
ARGHMENTUHM. krlaratio
Rugat, ut ſui abſentis deſiderium crebris, & longis epiftor tlun vide
lis lemat: enumerat Trebonii erga ſe oficia: exponit, de hitaße noni
Calyo jam mortuo quid ſentiat, peri iſſe enim Calvum antè, int, ſve ſee
Juam hæc epiftola ſeriberetur, id eſt, ante Cæſaris necem, pa⸗ Iinetiam an
tet ex libro, qui Brutus inſcriptus efſf. Pene conl
XXXIII. M. C. TREBONIO S. P. D. iUIl aliuchni
ET epiſtolam tuam legi libenter, & librum tufi incogitayif
Abentiſſimè. Sed tamen in ea voluptate hunc (ümtverden
cœpi dolorem, quòd cum incendiſſes cupiditatem immo amd
meam conſuetudinis augendæ noſtræ (nam ad a- Ineniliima

1

LTIBER IYI.. 111
orm morem quidem aini poterat accedere Atum di-
ibiqu ſcedis à nobis, méque tanto deſiderio afficis, ut
animm unam mihi conſolationem relinquas, fore, ut ut-
tiamgg riusque noſtrüům abſentis deſiderium crebris, &
inämt longis epiſtolis leniatur: quòd ego non modo de
amcon me tibi ſpondere poſſum, ſed te etiam mihi, nul-
itmun lam enim apud mereliquiſti dubitationem, quan-
nect tum me amares. Nam ut illa omittam, quæ civi⸗
lbiem tate teſte feciſti, cùm mecum inimicitias commu-
cells nicâſti, cum me concionibus tuis defendiſti, cum
lammm Qquæſtor in mea, atque publica cauſa conſulum
ceſun paretis ſuſcepiſti, cum tribunoplebis quæſtor non
Lchian paruiſti, cui tuus præſertim collega pareret: urt
mutiius hæc recentia, quæ meminero ſemper obliviſcar:
Ncohct Auæ tua ſolicitudo de me inarmis, quæ tætitia in
Ub Gen reditu „quæ curæ, qui dolor, cum ad te curæ, &
Neios dolores mei perferuntur? Brunduſium denique
met At d me venturum fuiſſe, niſi ſubitd in Hiſpaniam
berg. miſſus eſſes ? ut hæc igitur omittam quæ mihi tanti
utdlige ſtimanda ſunt, quanti Vitam æſtimo, & lſalutem
„ W meam: libet iſte, quem mihi milſti quantam ha-
V. bet declarationem amoris tui? Primùm, quòd tibi
Gifacetum videtur, quidquid egô dixi, quod allis
iu: d fortaſs non item: deinde quod illa, ſive faceta
ninC ſunt, ſive ſecùs, fiunt narrante te venuſtiſſima:
Ceſnin quin etiam ante, quàm ad me veniatur, riſus omn-
C6αnis pene conſumitur. Qudd ſi in his ſcribendis
nihil aliud, niſi quòd neceſſæ fuit, de uno me tam-
. ltn diu cogitaviſſes: ferreus eſſem, ſi te non amarem.
e&α Cum verdò ea, quæ criptura perſecutus es, ſine

LIn .
anſ ſummo amdre cogitare non potueris: non pol-
iſſe

Arel

=
= =

E

S==

me

ſum exillimare, plus quemquam à ſe ipſlo, quàm

in me ſtudia, & officia multùm tecum recordare,

112 EPIST. SELECTI.
me à te amari- Cui quidem ego amori, utin-
cæteris rebus poſſem, amore certê reſpondebe
quo tamen ipſo tibi confido me facturum ſati
Nunc ad epiſtolam venio: cui copiosè, & ſuav
ter ſcriptæ, nihil eſt, quòd multa reſpondeam
Primuùm enim ego illas Calvo literas mili, non
pleusquàm has, quas, nunc legis, exiſtimans exl.
turas; aliter enim ſeriberemus, quod eos ſolos
quibus mittimus: aliter, quod multos lecturos
putamus. Deinde ingenium ejus melioribus e
tuli laudibus, quàm tu id ferè potuiſſe fieri put
Primùm quòd ita judicabam, acute movebat
genus quoddam ſequebatur, in quo, judicio lap-

ſus quo valebat, tamen aſſequebamur quod pro.
baret; multæ crant & reconditæ literæ: vis non
erat, ad eam igitur hortabar, in exoitando autem
& in acuendo plurimùm valet, ſi laudes eum,
quem cohortére. Habes de Calvo judicium,
conſilium meum; quòd cohortandi causâ laue
vi; judicium, quòd de ingenio ejus valde exi
mavi benè. Reliquum eſt, ut tuam profectione
amore proſequar, reditum (pe exſpectem, abſe
tem memoriàâ colam, omne deſiderium literis

mittendis, accipiendiſque leniam. Ta velimt

4.

quæ cum tibi liceat, mihi nefas ſit obliviſci, non
moddò virum bonum exiſtimabis, verum etiam
te à me amari plurimum, judicabis.
Vale

8

1 . ⸗*

Rod⸗ tel 4 2

detas nt,

9

4
1smeliorbe
tuiſlefieti P R 1 6 LNAJ TL

ute moren
guo, dde TOTIONOVM
nE& JACOBI GRETSERI
excitancton X SOCIET ATIS IEsu.
,ſ luudsst.
lwo jocſeinn
Andi candl
S
In prolelt
Mlhetlen
delideriun
n. Tuelt
ecutn teadt 1.
7 * Ebditio noviſſima correctior.
S e S& r E A S
.
. CONSTANTI.
Typis& Sumpt. JoaAx. JAC. LABHART.
8. V ANNO M. DCC. VIII..
. *

Sge

E ESS

AD STUDIOSIM a/
ADOLESCENTEM. muna
, enlatin,

Elen cernis libürum, ſed ſpernere noi. N
L Parvæ etenim non ſunt, quas tibi ſpondet ope . *“
5 . . 5 7/53* 2 –
Hellada promittit totam, gazaſque repoſtas.

Argolicæ linguc, ſi accipere ipſe vet. ſlue dar
Abnuis? es fatuus; venuis? piger 3 expetis? audes um i Y

Dona labor ſolus tam tibi larga dabit. eda ,
Sed duraturum nodeſque dieſque laborem ns eſeren,

Luis tolerare poteſi? quis niſi ſolus aAmor. llecni,

AD L ECT OR E M. “ ullir,
XCERPSIMVS heæc RNudimenta jhiudt,
Grecæ linguæ ex primo inſtitutionum Iun ſaii
libro pro ſecunda & tertia Grammaiites ſchiukon
Schola. Nudaferé & tamen integra propemodim
formandorum caſuum, temporumque præceptioni-
bius; quia ſecundæ claſſis Auditores ſatis ſuperue
praſtiterint, ſi antequam ad Gntaxeos Icholam
gtadum faciunt; memorid teneant, quæ in hoc li-
bello traduntur; diſcipuli verò KRudimentorum
omnes ficii ſui pertes expiebunt, ſi accuat .

R

ALECTOREM.
N gere, Græcos Characteres bingere, & nomina per
taſus inflebtere condiſcant. Et autem Tironibus
MA materia ſuppetat, in qua legenda & relegenda, &r
E N ita necéſsé ſit, deſcribenda, ſeſe exerceant, a, ⸗
vrn lécimus ſub ſinem hujus Epitomet, Catecheſin Chri-
TEN ianam cum hymmis nonnullis, iimquetatone Græ-
,ul. Co-atino, in quibus ſat manifeſta diligentie „7.
nli de profectus ſui documenta edere poterunt. Quèd ſt
ſu ex melioris ingenij adoleſcentulis ad conjugationes
yl quoque barytonas progrediantur, ne Iſti certiſſi⸗
henca mam ſibi viam ad Græciam munient, & ad ſuperio-
t, ves claſſes provetcti, pedem, diſticultate territi, mi-
lnen mimé Teferent, ſed perceptâ jam linguæ Græcæ dul-
t cedine allecti ſponte e⸗ & alacres AXagiſtri ad
—— laudem & decus præeuntis veſtigia inſequentur
Clraca olim e Latind Laured decori, quæ eo erit
RN Mmmabilior & optabilior, quò magis etiam exornabi-

6 4 tur pietate, & morum lonitate, cui Nudioſut juve⸗
nu nin zis non ſegnius qudm ipſis liberalium artium di⸗=

u0o ILiplinis operam navabit, ſi verè doctus fie-
ri velit.

egta e
6 nſe
et ſu 4 “
Nt . 4
6Nm

„ Aer8e
1

—

1 X EY
CAFIT U M Hu
EPITOMES.

De literis & ratione legendi. “ Df
Caput II.
De partibus orationis apud Græcos, „nn. E

mum de articulo.

Caput 111. J
De nomine & declinationibus ſi ünplahu
Ccaeu vy. IES
De Declinationibus contractis. “ uor
Caput V. H Haésque
De Formationibus adjectivorum.
Caput V I.
De gradibus comarationis. RRRͤ
De Pronomine. 4144½
Caput VIII. ᷣᷣ
De Conjugationibus barytonis.
De Conjugationibus circumflexis. 66
Caput X. ””
De verbis in M I.
Capat XI.
De Adverbio⸗ »Præpolitione, & Conjunction ne⸗
Caput XII.
ContinensCatecheſi aChriianam, &kynm; .
cum Catone Græco Latio“
Caput XxIII. .

Continens abbreviationes pro ratione krr
gendi. O—

ce Primmm.

DE LITERIS

2 ET RATIONE

. LEGENDl.
Us m
4 TTERAS habent Græci viginti qua-
lis. tuor, quarum figuras, nomina, pote-
ſtatésque ſubjecta tabula oſtendit.
.
n. AXMN Alpha a
6, B66 SPqra Vita v, b
rMM ραα Gamma 2

ANY9 JsX £.₰ Delta d
*α PiX Epfſilon c tenue

nD S S r Zita z
Hy FZIre Ita 1
nle & ₰ Sere. Thira th
I. ore JIJota i
Kx näanwa Cappa k.
A A Aaæk Lambda I
dr, ͤ
nlig 3 “”MVM x
„02„ Ming QOmicron o parvum
r gis I „. 11 P

2 DE LITERIS8. D.
Pe S. Rho Eknpmi-
C ιςeigem 1 immi
ro We, pfilon y tenue ibus edu
*Y * Pii p
l auiza Omega o magnum hante

Ex his ſe ptem ſunt Vocales, æ, é6, 7, 4, 0, 9, a, MNM*,
Reliquæ ſeptendecim Conſonantes. an baft,

—

DIVISIO VOOALIVMA. (dCiplun
Longæ ſunt, 7, ₰. Sußehhan,

Ancipites, «, „ v. Pyoyuntiot
Ex his Vocalibus fiunt diphthongi duo. centus

decim; Quarum ſex dicuntur propriæ, Acuuns,

I, εα e, esU ce,; oU SeXx impropriæ , V5 , Gravis,
ve, . èM Ciumt
UTRAQCE Vocalis diphthongi per ſe
ſyllabam efficit, cum poſterior duobus ſu. Hr hu he
pernè punctulis notatur Tals; puer, 1 Pa- uenmintah
S., ſonorus. Ege,

2 Conſonantes ſunt duplices: mutæ, ulerienn n
ſemivocales, & litera 7v7G7. ud

Tenues, æ, 2, T. eu, Ggue
Medias, G, , J. e Gnn

cleres di
lAlpiratas, S,: . igri
AA& O2 tle di
Sem iſen

Mutæ dividuntur in

Dr àACCH

1Semi-vocales dividuntur in liquidas,
ſeu immutabiles, A. , v, 6. Et in duplices, &
Zz, M., ſic dictas, quôd duabus aliis conſonan-
Iutibus æquivalent. ðUD
N EH [ 7,6, Vel ut quidam ,
d Valent autem , ανα⅜ ⁊ãẽ ⸗
H CP, 75, 66, Og.

a e r, ante 7,ZE, vs ſonat ut?, 4σ‧ Ange-
ni lus, Abν, Lynx ſingultus, vel Iynx fera, 7„ρ⅜,
namt, enchos, haſta. idem fit cum 7 ante e ponitur,
IVI ſed ipſum x, induit tum ſonum rS. ρα⅓
, pephanga, à Oρανα, appareo.
DE ACCENTIBVS.
4D rationem legendi ſpectat quoque ac-
ohhes Ccentus, qui triplex eſt,
ntut im Acutus „9ecs, N.*, o².
iee Cravis, "Een.

— —

Circumflexus, ειατα τσι
t oc loco Præceptoris erit, pueris alphabetarus figuras
iot centum in tabula depingere: ſic enim citis, quùm mul=
sbiii zis & longis definitionibus rationem accentuum diſcent:
cùm quæ ſunt oculis ſubjecta fidelibus, acrius irritent ani-
JNTN mum quùm quæ per aures demiſſa. H
IIud etiam monebit, in legendo ſemper accentus tetio⸗
en ‚„ paberi, quod oſtendere licebit exemplis Germanicæ
lingueæ, & quæ ipſa non quantitatem: ſed accentum in le⸗
ennesen dione & pronuntiatione ſpectat.
eli Ppræteres diligenter operam dabit, ut pueri redò pros
Pirnuft nuntiere diſcant, tam ipſas græcas literas ſeparatim quam
4 44 inter

04 DE SpIRITIBUS.

inter ſe onjunctas. Redta autem Pronuntiatio il cnſei D
debet quàm hodie gracè Docti uſurpant (càùm veterem il. Izs dictie
lam & genumam reſtituere non liceat) & quam, quod 44 gens wu
Iunteras quidem exttæſ, Fllabarum lom oſin tionem attinet, e
demonſtrat tabula alphabetaria ſuperiut propoſita. ſire in
PE JPIKITIEEISͤ“
AAſper ſive enlus: e,

Spiritus du- Zimul. D P.
plex eit Lenis ſive tenuis: r, APUI
4 1 Eg0.

Locus Spirituum eſt vocalis, aut dipb. Pane
thongus initio dictionis, itémque conſo. Arte
nans 9, quæ in principio vocabuli adſpira. lantieſpi
tur ααα α, in medio autem ſi duplic e. nctid.
tur, priori loco lenem, poſteriori afperum Calis (
ſpiritum habet a brocn, 2stes & unfruu. VIS, Ceni

DE AP'Os TKOTHO. 8

WD APoſtrophus eſt nota rejectæ & eliſe vO. s, Duali
calis brevis, aut diphthongi, cuùm ſe. dt, quan

quens dictio à vocali aut diphthongo - in- In Dus

choatur. Auiri NV

Fliduntur ex vocalibus s, e, Itema, &, gue Geni
cùm corripiuntur, arr να. omnia dre. catiyas ſen
bant.
Ex diphthongis, e, & ., Geu a, v. AANuücul
1o ege, pro GSSoα☛ 2 ν .αυ S' pro eiuer 1,“ Mater
heu mibi. Iſtæ enim iphthongi habentur D Pra
breves in h accentibus. , ſoe.
Q

s

“ ſen
guun

nolen
npfe
t

Genlut⸗

cabllit
tein ld

tetiotiſe
THO.
degil

nongill
Anin

6,, lent

6, l

Cnin

u,

hobgit

Quôdſi vocalis aut diphthongus ſequen-
tis dictionis aſpiretur, tunc tenuis præce-
dens mutatur in aſpiratam, 4, 2, pro .ασ
2, 4 qu v 9Xàα, Ppro vnxG Xl, totam
noctem.

Caput F§F. ccun ham.

DE PARTIBIIS ORATIONIS.

tenu

APUD GREÆCOS, ET PRIMUM
DE ARTICHLOD..

ls, m. PArtes orationis apud Græcos ſunt octo:

temmclec

Articulus, Nomen, Pronomen, Verbum,

Participium, Adverbium, Præpoſitio, Con-
junctio.

Caſus quinque: Recdus feu Nominati=
vus, Genitivus, Dativus, AcCcuſativus, Vo-
cativus, Ablativo carent Græci.
Numeri tres: Singularis, Dualis, Plura-
lis, Duali utuntur, cùm de duobus ſermo

eſt: quamvis id non ſemper obſervetur.

In Duali eadem eſt Nominativi & Accu-

ſativi & Vocativi vox & terminatio, itidém-
que Genitivi & Dativi. Et in Plurali Vo-

cativus ſemper ſimilis eſt Nominativo.
PDE AKNTICVLO.
A Riiculorum alius eſt Præ poſitivus, qui
præter Cætera officia dechnandis nom i-
nibus præponitur, ut apud Latinos: bic⸗
bec „hoc.

AG5 Ahlius

—

D E 4 RTICUL 0.
Alius eſt ſubjunctivus, qui vocahuls ſub.

jungitur, ur Relativum qui ,Hue, Hucd, cui
Wetiam
Carent Articuli Vocativo, ‚cujus vicem

etiam reſpondet.

explet adverbium vocandi 2.

DECLINATIO PRPO SITIVI
Articuli Maſculini.
Maſcul. Sing. Nom. ° . Gen. 72. Dat. 7
Accuſ. vov. Vocat. £

ν Vocat. .

1. Vocat. ,.
DECLINATIO F MININ I.

Accuſ. tls. Vocat. &.
Dual. Nom. & Accuſ. m. Gen. & Dar 67.
Vocat. .

ſat. 2α. Vocat. &.
DECLINATIO NEVT RI.

Accuſ. . Vocat. &.

Dual. Nom. & Accuſ. 70. Genit. & Dar.
em. Sin
Plur. Nom. 2. Gen. T&ν. Dar. 6: 4 Accul

aav, Vocat. 0.

. Vocat. .

Sie declinantur quoque Compoſita 2 9.

Dak.

647⁄ 7 0: 37*, iye , 1t.

Deckin

mand

n & al

l enm

tuanm ommt.

mimt

h grat

t ionem

Dual. Nom. & Accuſ. 100. Genit. & Dx.

ahinut,

ſeminin
Plur. Nom, l. Sen. ràr. Dat. 14. Accul.

ali Momin

ſhße
leul,
Fæmin. Sing. Nom. 7. Gen. 176. Dat. . 3

Aikationis

. Decr.

Plur. Nom. H. Gen. 79,, Dat. n276. Accu erl 5

ALocculat

Neurt. Fing. Nom. 7. Genit. 75. Dar. 76. dul Non

drcr

Mcellar
ul. Nor
1 lr. Non
ln 44,

DE ARTICULOo „
deählit Declinatio hujſus articuli diligenter eſt memo-
e,ui piæ mandanda, & à ſtudioſis adoleſcentulis ſæpi-
uss etiam propria manu deſcribenda; ut litera-
cui zum e& accentuum diſcrimimna eò meliug notent.
Inde enim non tantum articuli ſubjunbtivi, ſed e-
lriI tiam nominum primæ & ſecundæ, & tertiæ decli-
uvationit ſimplic ium inſlexio pendet. Nam Aαr
1i i verbi gratid, eandem in omnibus obliquis termi-
nationem habet, quàm articulus præpoſitipus ma-
enl, Al ſculinus, viceh, qum fæmininus, & cum articu-
lo fæminino conveniunt, ſaltem in duali & Plu-
,ng k rali nomina primæ ſimplicuum. Quâ convenien-
tid & ſimilitudine animadverſà, Jacilius multò
IMINI diſcentur, & memoriâ retinebuntur ſequentium
r. D. declinationum Paradigmata.

nN pECLINATIO ANTICEI
DMD lubjundtivi maſculini.

N. nile Maſcul. Singul. Nom. 96. Gen. 2. Dat. 9.

NAccuſat. o. H
e Dual. Nom. & Accuſ. &. Gen. & Dat. ein.
19 Plur. Nom, 312 Gen. .,. Dat. eiς. Accuſ. 26.
Feæm. Sing. Nomin. 7. Genit. 7s. Dat. 7.
er 4, Accuſat. 49. „ .
Dual. Nom. & Accuſ. à. Gen. & Dat. fe.
“ Plur. Nom. . Gen, 4“. Dat. 1. Accu-
Anhad ſakt. d5. Z

z.

PrY NOMINY.
PpkCTFINATTO0 NEPTSI.

Neut. Fing. Nom. 2. Genit. &. Dat. .
cuſat. . “
Dual. Nom. & Accuſ. 2. Gen. & Dat. 4j.
Plural. d Nomin. à. Gen. ν. Dat. eig. Accu.
at. ₰

EBodem mo inflectuntur connale .

a

l.
c,

e. R er lircutt

ahril fen

v l

Cranmat

Ner

Lapiut Tertium. .
DE NOMINUM DECLINA- mu/
TIONIBUS SIM- aim
PLICIBUB8S8õ.,. u aln
me, niͤ
Dkaclinationes dividuntur in ſimplice: in.
& contractas. W. lr

Simplicium ſunt quinque, ſicut & con.
tractarum, de quibus infra.

Cum in declinationibus neceſſariò imnterluin
mutanda ſit accentuum ſedes, & quod hinc ſequi-
tur, vocabulorum bronuntiatio, obiter & rudi Mi-
nerv inſtruet Magiſter tirones, qud ratione id r 4
at, ne malè pronuntiare Rebtendo conſueſcant. Tri-
bus autem verbis explicare, & in tabula quo mon-
Rec. porerit, quæ ſint voces Xα, paroxytone,

ut Ter νN„à.. Er in onis uidem vix 74 Y

dij cal

1

r accentu.

V. h.

mun in

m ingul.

iuhe 14

FPFP NOMINE.
TN S. cultas. De reliquu has peſſet tradere re-

Du 1J. Genitivus plutalis primæ declinationis ſem⸗
der cireum flectitur. Quod etiam ſit in ſecunda, ex-
KD. epris fæmininis adjebtivis 4 proparoxytonis in
ut à ι α Auν,, ντ.οs Sanctus. De juibus in

k ihl Grammatica.
. con I. Proparoxytona tertiæ, ut &*dν α ho-
mo, PeosαS, prudens, habent accentum in
lunfuf penultima in genitivo & dativo ſingulari, in toto
duali, & in geniti vo & dativo, & Accuſativoplura-

li; quod etiam de proparoxytonis ſecundæ intelli-
ECIU Lendum eft, excepto genitivo plurali: qui circum-
l. Nedctitur. Paroxytona autem tertiæ nuſquam mu-
tant accentum, ut nec paroxytona ſecundæ &
primæ, niſi quòd in Genitivo Plurali circum-
Ill. In quarta declinatione nunquam muta-
ſoi tzur accentus. MMM
WV. In quinta retrahitur accentus ad penul-
unimam in geniti vo duali & plurali, ſi nomina-
ſan Wriyus ingularis habuerit accentum in penultima
Nuulhu aut antepenultima, ut àbag, carbo, Toi ar-
e“ Jaecno. T—ναν.οαν.
4ANg S. .
Aen .

—-
=
E
E
E

10 — prf PRIMA. r
PRIMA DECLINATIO. unlut

tero: ue
Ontinet hæc „tantuùm maſculina in ulnch
& ", ”taα. 5 DPhenzs, vregint, muN,,

Propheta. uudens 4
hens oo!
PARADIGMA IN 44 M Eea Ger
,

Singul. Nom. veiaαwv Gen. 15 arets. 2. Dat. rudon
r6⸗ cireic. Accuſat. vb iναα. Vocat. ℳ ens ex
A α. .
Daal. Nom. & Accuſ. r0 sici. Gen. * 5ECI
Dat. ois Areicfy Vocat. εανραa.
Plural. Nomin. ei vca. Gen. ro8 7aoe. ubert⸗
Dat. ro ircias Accuſ. 785 deias. VO. muf,
Cat. Aαρι.eο ..

PAR ADIGMA IN He. e Nom
aon Ace
Sing. Nom. 5 aes Oirne. Gen. *5 ecf Uul Norn
Dat. ⁊0 c ρ.. Accuſat. 1r2, sir. it ral
Vocat. è mebνα. r ir Nom.
Dual. Nom. & Accuſ. α atsffra. Gen. u
Dativ. oννροροραρορντ+οαο οπσισοαα. õ
Plur. Nom. o eνναο Gen. vaoo Orro,

Dat. rois mcOfrass. Accuſ. rà oPite; A
Vocat. . αονDαα. n Nom

Vocativus nominum in , babet a, in e, n, uj Acc⸗
Perte ””M

4 „ „ . . .
, Ertcipiuntur nomina in rne & r1e & compoſitæ
ATI à verbis us*ρoο, metior: ⁰α, vendo, iαα

tero: quæ vocatipum in æ formant nborss, ja-

nalolin culator, Sτα, ττις UesS, Ir em
1 h 6 mii., poeta, & menrà: % ννονπαι, im-
pudens, Aνιν M“τ —rν, glaucos ha-
bens oculos, “ Xavxν . Yριιπ P
N é”e, Geometra, Menſor terræ: G6a6αοα.
raXς, Oi6ioααπα, librorum venditor:

un o pu eris exercendis præeſt.

döE SECIINDA DECLINATIO.
en 1i H Abet fæminina in « & 9, 7 ESa, Muſa;
AN * 1 en, . honor.
PARADIGMA IN A.
Sing. Nom. 7 Sαρα. Gen. is Sοσσ. Dat. 15
ASσα. Accuſ. W“ ESνοον VOCat. eοαι.

n. ANN . 4 2 .
GI.. Dat. Teaναασααι Vcαμà. &ασRα
1 lur. Nom. . Esοα, Gen. 1 ο 8&ενροσ Dat.
ofan ratρ uSοαοας Accuſ. α οο.. VOCat. ι
eeß PARADIGMA IN n.
ſ. 16 *

Sing. Nom. „ ned. Gen. 76 nring. Dat, 1

DU DECLINATIONE. 11x

l 6 rasdhongiens, o nααρονιτα; pædotriba, qui

Dual. Nom. & Accuſ. 2 sονα. Genit. &

Dual-

8

12 pDrF TERTIXMAM 9
Dual. Nomin. & Accuſ. 22 nud. Gen. & e . Non
Dat. 1T⁵* nucdn. Vocat. 4. . agig. 4
pPlar. Nom. nmacd, Gen. 1 ν nna*α.) Da.
rats kcits, Accuſ. 2 n Vocat. 4 deel
n.. ôMU Fog. H
Fimnita in Ræ, œ, 2, & æ, purum, hot ℳ, . Acci
gyuod ante ſe habet vocalem aut diphthongumteri- Dial N Non-
nent a, in toto ſi ingulari, ut M1α Mαα ide, tai,
Leda, Aaρ⅞ο. Ea e S „Martha, iui lor. Nom
eα, éαα „ Mswα, dies, Price, ia, ie, oovt. Ac.
amicitia Logdemn
His adde, AdIwa, UavÜο ra, contracla PAR.
ex à αα, voëυνρνιυαπα. Faaæ, Minerva . Nau- ing Nom.

ſica, Mina. H bege d
Mul. Nom.
TERTIA bECLINAIO*
MI., Nom.

COmplectitut maſculina, fæminina & as hee
Communia in &ες, & neutra in e & quæ- Maura in4
dam in ,αο ſermo, oratio, 6 *a ithit ahe,
bomo, 7 vooρ, morbus, ½ νν aſinus C lenrint
moρ, equus, 6 „ „ Xoiοα utilis, E 7 Gee u,lite

vοα prudens, 75 E“M„ον lgnum. QAR
PARADIGMA MASCuLINTI Tticoru
continet

Sing. Nom. ¾ £, Gen. r8 2α, Dat.r urintine
Aαιο. Accuſ. r&Moννρα᷑ỹ Vocat. &οsν*. *
Dual Nom. & Accuſ. 7à Aααu. Genit. &;
Dat, minr *ο.². Vocat. 4 5/2.

M; α
ii, fen

u

1 DFCLINATIONE. 1
Pplur. Nem, 9 Aöéνοuâ. Gen.= ο0 A6υg Dat. T 6α

. AQvνροιαι Accuſ. 726 ) . Voc. à Nev.
4

a ian DE ECLINATI S FE MININI.
Sing. Nom. j voosg, Genl. †T7 v6&αν. Dat. ri vo-
W Accuſ. ) voνν Vocat. 45 Go,
ſphth nn Dual, Nom. & Acculſ. 2 véα Gen. & Dat.
e A, õ V OcCat. £ ge
2 Mrd Plur. Nom. . 6α. Gen. T* véα4 Dat. raig
1, 0lig vooερ. Accuſ. α v6ανα. Vocat. voαν.
“ Eodem modo declinatuxr, 6&n onſm ,
ma n PAKRADIGMA NEIITRI.
Minn Sing. Nom. 1 E6². Gen. r2 6. Dat. 70
E„. Accuſ. EMο7. Vocat. 1 EvAor. H
Dual. Nom. & Aceuſ, 10 gιM,. Gen. & Dat.
INAI Toiy EM“0οι. Vocat. ο.
Plur. Nom. 72 gEoα. Sen. 70 ia. Dat. J
kn "15 EMοαει. ACcuſ. * g πα. Voc. gS„
ra net Neutra in o, hujus declinationis hæc ſunt x no-
tio⸗ 1ate minibus Na, aliud: TyAixgτι tantum: niS 15;
G, t tale: nen, tantum. Ex pronominibus 1 822, hoc:
mill, i1 Eeive, illud: aum; ipſum. ZEx articulii. 1o 2 9.

o QllARTA DECLINATIO

SCVII. Tticorum hæc eſt propria. Eadem
continet genera, quæ tertia, habétque
6 al terminationes o, & w 6 ersNe, Mene⸗
VocaNN lans, ααα, alea, halo, 6 „ νnu8a₰;
.⸗ 73 vsa fertilis & P .

34 PDE QUARTA:

PARADIGMA MASCULINI
GENERIS:

Sing. Nom. MeW„οοορ. Gen. 1 Gentnen Dar a
153 Ecyâρ. Accuſ. 78* eytNea]̈. Vocat.
0 9 vüροααρ. D en
Dual. Nom. & Accuſ. ra 3 usvrehee. Gen. & “
Dat. oiv cvtXhαεαο. Vocat. ⸗ ert)αοα. (en
Plur. Nom. el evsααα. Gen. rop EcriXan,
Dat. ⁊oig ersMραα, Accuſ. 8 ktent eaf
Vocat. αναοςα. 9 ARA

PARADIGMA EEMININI. Eng No

Sing. Nom. 5 4àαι. Gen. 17 4)a. Dat. 17 Dar r 3

2a. Accuſ. 2M à&av. Vocat. 2ρ. un Nar
In Duali & Plurali ſicut ααdαò. No.
P ARADIGMA NEUTRI. un dor
Sing. Nom, 7 ⅜o.. Gen. 12 vytee. Dat. r06 n n,
. Accuſ. Tr Sνσσισ*ν² Vocat. 6., nt,
Dual. Nom. & Accuſ. 1o. /ce. Gen. & ARA
Dat. rov orvs7. Vocat. 2 vPee.
Plur. Nom. 72* vvα Gen. T0 &ρραhh6́ Dar. te Nom
rois sαρραα. Accul. 27— vrer. Vocat. 4 Ua. 1.

es. Vocat,
Ddu Nom
QIIINTA DECLINATIO. De n
Qovdsie hæc detlinatio ommia Lerent a, d
D nominativus exit: rid,

7

DECLINATIONE TI

CVIE Tr5 αα½, Corpus.
4. 7 16² Mel.
elihal vocalem 3 V. 12 9 o 5 Haſta.
Neal. N. “ a.5 7 Mτα, Latona.
Vel in L SE. 6ραι Corvus.
Ata. Ge S . 9 ldench, Cyelopa
aAsan nſanantem v. RNnr, Græcus.
1, 0 b. antρ, Beatus.
T 5 5. Mpns, Lampas.

PARADIGMA MASCGIHLINI.

MINI Sing. Nom. Tirar, Titan. Gen. 72 9 nr -G.
60l Dat. 176 rrrant. Accul. 7v nrααονα. Vocat.
. r. n.
Dual. Nom. & Aecul. 72 ntayt. Gen. &
Dat. si ανοοννꝶ VOCat. namt .
IEUI Pplur. Nom. & nacves, Gen. 7* n uvα⅓. Dat.
u nis nταια Accuſ. *⁵ Aras. Voeat.
Oeat 1 . &ρ

mOH PARADIGMA FA MINI NIr.

den 4 60
Neug

4 ie Sing. Nom. 9 Aaαααa Gen. s Aauznà
1 henl Hat. ry apz ειd. Accuſ. 1 Xanzαας.
t. N Vocat. Mnαταπα.

Dual. Nom. & Accuſ. ααιτ 44e. Gen. &
Ar Dat. † Aagιαd . Vοεμt. Aαααα
IX Plur. Nom. Mapnades. Gen. 726 Maaz .
Jhav. Dat. els Aπααυ. Accuſ. Mααι

) ottie ,
a*οaαει. Vocat. 4 Nsrαο 6

Z B a PARA

pDrE QOUINTA. d

PARADIGMA NEUTRI. .,6,
Fing. Nom. 3 oαα Gen. 18 2αατ— V.. Dar giujm.
7 ονιοντ. Aeceuſ. 5 a7v Voc. 2 oα. run e
Dual. Nom. & Aceuſ. re 7αα. Genit. & ſilvator::
Dat. 2215 7 afe i). Voeat. 7αα. . Deß.
Plur. Nom. οεα, Gen. rey ιαιτ⅓ι (G Gg;
Dat. mis oραια Aceuſ. 776 gattab. Vo. e, 4607.
cat. αα. mi. Hec
E ccrys arIno. “ er kan
Accuſati vus deſi mit in æa. 04
Excipe gravitona in 6, & vs, Aechiuata purl, 4.
, 7e faciunt Aeccuſatipum : in v, : ſerpens,
220⸗, rdr 3Oir, Gors, botrus, racemus, Ge.

16

Duimm

hmum 4:
2?6 Se, 2, Gorv. euillud 8
Sic: . ge, anus, vavg, Havis, gis, bos, i Naum
9a vο „Ssv. rarò Geæ. Lanmn 1
Declinata verò non burè in v & & exeunt, 1 mn us derd
contentio, éεαρ , le So‿ν⅜, α; 8)ρα n
adv ena: Xααοας 1 * vs Avv G. ede. ita in
— DE EocATIVyJo.. enn nle⸗
Vocativus ſimilis eſt Nominatipo, esk

1. Excipiuntur Rexa per vn Juc: ablato s, FP. er: Gar
ciunt LVocatupum 6 Aibes „Aiax: Aiayz, 6 sſen Z u h Pte⸗
. Agca , Afsor? O, ° Aso, leo. h
II. Adjectiva: in 4* & as;quorum neuttum i ep. nran i
ewit, ea enim faciunt ocativum guoqut berer „ iant, d
7 1i, tener: „27 nesn,; 6 9er, Za*ααι R 7zag,
G Liolus⸗ 7 Xαοει, & raeler, . X26αι 4
= III.

Ü—ęR„r

—

IN

n
0⁰ 1
. Gennd
iten
6 Gln

an

66,

Acenl
8,6 N

Grlti
a;
,ei de

0.
ſpoe
dlun

Uafng 61 .

R nmi
ſtef 0
a, 6.E

20

–

2

DECLINATIONE. 17
UI. Gravitena i n e: Auæ in Locativo faciunt
*0, 7 Kirn? „mater, n ρ, Die acuta quatuot,
αις pater: aρα, levir: &,o, vir: Qohe,
alvator: tono retracto, 9 tre, sTare, u,ee,l 1τ2
I. Deſinentia in gvs, & æρ item gravitona in
W σ. ſue rejiciunt , GaqzXeds reXx: „ Gam.

2e, 2 61, 3Gcngn, guibun adde mais puer, ₰

mu. Hec tamen 7 Pes, 1& dens, re-
tinent ſuum &.

DATIVUS PLURALIS.

Dativus plurali, fit .. ſi ingnlari, poſt 19 σ ante
ultimum 1: & rejebli, :; 9, , 7, 1 in ſi ngulari
ante illud e, occurrunt, Aettnα .T7 Xtτ☛ 149
7aται XHα.οα
Quxæ in ſi ingulari habent evri, in plurali habent
80, quæ verò zvvτα οα, Aεια Asοατν, Asα ⸗
Ses, dbhνα, 0 α0αι.
Fimita in &, *. aut diphthongum bahentem G „
daitvun pluralem Fformant aſſumpto t, & e.ο⅞⅓
Vus, 2s6Akt: . 0 ρααα Agα arabs, Gactαα, .
rex: Bag Xeορ
us bncopen batiuntur, dativum fermant
in So/, 47 9 „pPater, na riges, *ρα ρ,
zu a 7 Iafrne mater, n 0es, An 1g67 n,
xen,, ⁶¾MανN, vir: cvegos, ρα avιοσ
2gecr

8

DE CONTRACTIS DE. Aul

CLINATIONIBüuIS.. 4
Uinque ſunt declinationes contractæ. Sing. No

à Prima continet maſculina, fæminina, elſes
& communia in ne, & neutra in es & G.
õ Demoſthenes; 1 07, trire- Dual. No
mis, aα ι, verus e& pera, 15 4α““5⁰, ve & Dat

um, 15 rév , murus. VVeẽᷓe,

)

Sing. Nom. Ampοαρο. Gen. 18 Impos s. eyr. V
os, ollvobirst: Dat. ves Arkss bäre,, Adr. GrC
Mo bé. Accuſ. Tov RIrοοννα, Sue.
Dual. N om. & Accuſ- 1 Rhnogbevse, ucs- comm
m. Gen. & Dat 72 1 α Mo&σersοο αοαορ]H- oe, .
voν*. Vocat. ₰½ Imosbeves õ .. 6 ſee

Plur Nom. o Antασρρρα Iroc hevs. Gen. dbARAI

7 * Iiyeoheysov, Iiypoo bevdv. Dac. ro Jy- ing. Nom.
tos hsteo. Accuſ. T86 ITuetvsas,, Jee- di, io
sra. Vocat. ₰ Orpo beveess . ros. Mlal Nom
Sing Nom. αàααaα. Gen. 18 2 ri 4⸗ Mr. Nom
Neos, c½. Dat. 7 2 r7 „Nla1, N. z, ie
. Accuf. re, r“&αU*α. VCa., di,
6* 9ρ. „. .eſeinecte
Dual. Nom. & Accuſ, 102 aagtnd n nahunur
1 Gen.

1 CONTRAGCTIS. 19
M. Gen. & Dat. ron „ net, „Xο Aacer⸗
15 Vocat. &νρNι, àαα..
In Plurali, ur uιαρ.
UGAE PpARADIGMA NEUTRI. *
neso Sing. Nom. 1r r„Sr. Gen. 19 Taα ο
ina, keri 7cννο⅜¹§. Dat. 160 Tei ve 5 T*. Accuſ. 7
reutmn v1ν α. Vocat. 4rui* &.
1 i Dual. Nom. & Accuſ. T 0 relXee, rivn. Gen.
4,7, % & Dat. 701 reXεοον. raᷣv‿ρον. Vocat. & Tei-
Xe, ei.
antk Plur. Nom. 72 ri*, *οαv*v Gen. ra T4 tan,
EII
6 reα⁵α. Dat. mi⸗ reieοαα. Accuſ. 72 TeXει£,
en 6 re*νν. Vocat. rααεα,, 10ανπ.

Uue. SECLINDA DECLINATIO.

rfolu D

§S T maſculinorum & fæmininorum
rlile/ſ „communium in neutrorum in 9
lcerhe 8% is, ſerpens ,3 2s ,civitas, à vνα

SMudtt jejunus, jeſuna, 5 giypi, ſinapi.
urthe PARADIGMA MASCULINI.
. Din Sing. Nom. 6 666. Gen. r12 O106. Dat. 26
erleue SSu, O. Accuſ. ror G „Vocat. .
14, 146 Dual. Nom. & Accuſ. v OMρ Gen. & Dat.
wiy &ion. Vocat. 5Die.
16 1 Plur. Nom. e ε a. Gen. rir, idn Dat.
j aigt ig ιο Accuſ. 18s 5tα,, 1αε Vocat.
, ies, 6Sis.
Sic inflectuntur, & in jisdem caſibus con-
GN trahuntur etiam fæminina, & communia.
6 B4 PARA-

20, „DE DECLINAT
PARADIGMA NEUTRI. Deri
Sing. Nom. voad re. Gen. 72 uixr. O. Dat. 9Bar-
Ta g ναα‿äI, Giin.., Accuſ. 7 iunzi. Voeat. Dual. No
5 gin X , 3 1e.
Dual. Nom. & Accuſi râ& Tt“απnaε.i Gen. & Plur. Nor
Dat. rem gagmisir. VoCat. 4 nine. Dur r
Plur- Nom. raα ναWα, ατ. Gen. ron rws. Ycat.
. giung. Vocat. Tiv r& Tern r1. “ Ue
CGenitivus lonicé exit in ses, Aticè in 206ρ, AN. Jrum
que etiam uſitatior in his nominibus, &. firContra. aog,)
Rio, ut in prima declinatione: Ta 6. Dual, 74 “
Reliqui caſus non contrahuntur ar. r5

TERIIA DECLINATIO. „"oe⸗

Ontinet maſculina in ν³½. Contrahun-. Dar, ra
C jur autetn ſoſum in iis caſibus, quos In Nonn
in hoc Paradigmate cernis. E uct,
Sing. Nom. 5Sυ. Gen. 18 GariNiog, Ing Nom
at, v6Gas A7 Bac hét. Accuſ- rer Gærr n j.
Atéa. Vocat. Sa&σα°„⁵0α 3 Ve
Dual. Nom./& Aco ra Saιαο, GagM Gen, lnDeal &
& Da. volv Ga ει½ν. VO αασι Oa.α. CIN
Plur. Nom. e Gaασπρσροννια Gen. r̈ÿ Ga. „
τειο ν. Dat. oisGagMρρσ. Accur8Gace- Onmple
As, Saz Aιι⅝. VOCanτ⁄ GæcM³εα. Gzo Nhe6i6. 7 k,1.
lonicè ita declinantur. ng Nom
Sing. Nom.« Gacine Gen. r5 Gacni , een

Dat. ers

1 CoNTRAGCTIS. 21

UII. Der. 1 60 3 GagtMn. Accul. 7 aciNic. Vocat.
ufnel 5 Bav Xν.

eh Lual. Nom. & Accuſ. & Vocat. 752 Sa-
αι£. Gen. & Datk. Toln SactXàα
Plur. Nom. ei aααιταις. Gen. Tvοαν ασ☛τιn
n. LDat. rveis QaotAαι Accuſ. 188 Gact)tecs.
Gen Vocat. αααιι.

LnH QμA“XKTA DECLINA TIO

9 Uas habet terminationes fæminino-
e I. rum, nempe „,. & αατι Latona,
n aα ererunaia hr pudor.
e. i P 4R4DIG M A.
440e Sing. Nom. Anrτα. Gen. rio Mr, Mr&α.
Lat. 77 X5, Aτ Accuſ. Wo Aroͤee, A-.
NATL re/& Vocat. &As “⅞.
Dual. Nom. & Accuſ. 1α Ar. Gen. &
„ Com Dac. ray A*ταον. Vocat. A Arr.
calbuu Plur. Nom. ApT. Gen. Tcrp mT α. Dat.
Is. T1ςAMτοα. AcC. 1α MTονρ. Voc. Anrel.
1. 1 b Zing. Nom. , aidas, Gen. Tis æid 6ρ, ſ&α⅜
Celln Dat. Ti aidoα,iâιμο. ACcuſat. Wn aidoe,;,
aida, Vocat. & al or.
