a veni, VaArie ſum affectus tuis literis, valde priore pa-
teruls N ginà perturbatus paululum alterà fecreaton
i te Quare nunc quidem non dubito, quin, quoa
Aterie blanè vsleas, te neque navigationi neque viæ
emed nmittas, ſatis te maturé videro ſi planè con-
umn ech firmatum videro. De medico & tu bené exiſti.
mari ſeribis, & ego ſic audio. Sed plan curatio-

. ;nes ejus non probo, jus enim dandum tibi non
itate O .
. Aetin fuit, cum ααρααα α% eſſes. Sed tamhen &ad
illum fſcripſi acouratè, & ad Lyſonem. àAd Cur-

tium verò, ſuaviſſimum hominem, . ſi Ann och.
„d cij, ſummædue humanitatis, multa (cripf: ln
S j, ſummæ4 ma

61

22 EPIST. § EL ECT.
his etiam: ut ſi tibi videretur, te ad ſe transf I (
ret. Lyſo enim noſter vereor, ne negligent ma⸗
ſit; primum, quia omnes Græci: deinde, q dita
cùm à me literas accepiſſet, mihi nullas rem em
ſed eum tu laudas: tu igitur quid faciendum ſi olendore
judicabis; Illud mi Tyro, te rogo, ſumptu ſenme⸗
parcas ullà in te, qua ad valetudinem opus 1 turn

Scripſi ad Curtium, quo dixiſſet, daret.
co ipſi puto aliquid dandum eſſe, qud ſit ſtu
ſior. Innumerabilia tua ſunt in me officia do
ſtica, forenſia: urbana provincialia: in re privata,
in puhlica: in ſtudijs, in literis noſtris: ommia vi-
ceris, ſi, ut ſpero, te validum videro. Eg
te belliſſimè, ſi rectè erit, cum quæſtore Mele
nio decurſurum, non inhumanus eſt, teque
mihi viſus eſt, diligit. Et cum valetudini tuæ
ligentiflimè conſulueris, tum mi Tyro conſul
navigationi nulla in re jam te feſtinare volo,
hil laboro, niſi ut ſalvus ſis. Sic habeto mi T
neminem elle, quin me amet, quin idem te ar *
& cum tu & meâ maximè intereſt te valere “Z
tum multis eſt curæ. Adhuc, dum mihi nullo loco
deeſſe vis, nunquam te confirmare potuiſti. fleg
Nunc te nihil impedit: omnia depone: compon iſnin⸗
ervi. Quantam diligentiam in valetudinem tuam
contuleris, tanti me fieri à te judicabo. Vale mi ſe che,
Tyro, vale, vale, & ſalve. Lepta tibi ſalutem he ii⸗
dicit, & omnes. Vale 7. Id. Novemb. Leucade. e 6
io, quid 1
nad te Mars
1 als tidi eſt
lo dni Uteras

L I B E RK TERTIIISI.
M. 7. CIC. P. LENTVLO PROGON.

dͤ ſe nn LIBEBFER III 3
nege ULO Trebonio, qui in tua provincia
geinde,e magna negotia; & ampla, & expe-
nullis n. . dita habet, multos annos utor valde
aCienclnn familiariter. Is cum antea ſemper &
,; funpn ſuo ſplendore, & noſtra cæterorumque amico-
nemhi rum commendatione gratioſiſſimus in provincia
aret. h fuit „tum hoc tempore proprer tuum in me
auoſth ammorem, noſtramque neceſſitudinem vehemen-
eofhin Ter conſidit „ his meis literis ſe apud te gratioſum
: nlend tore. Quæ ne ſpes eum fallat, vehiementer te ro-
rs:n EO; ochmendéque tibi ejus omnia negotia, li-
leio l bertos, procuratores, familiam: imprimisque
eſor ut, quæ T. Ampius de ejus re decrevit, ea comn-
elt,ient probes: omnibuũsque rebus eum ita tractes, ut
etuciin intelligat meam commendationem non vulgarem
1 at uiſſe. Vale.
IKoan ARGUMENTUM.
mmart ch Cuùm rediret Romam Cicero ex Cicilia, ægrum Lyronem
abetom libertum Patris reliquit: quem his ferè omnibus epiſtolis
h idemter rogat, ut valetudinem curet.
telt eE TVL. EI CIC. Er O. C. ITRONI HVMANIS.
rmmibionk ET OPI- S. P. D. II.
frmat VIde quanta ſit in te ſuavitas, quas horas Thy-
lepone a rei fuimus. Xenomenes hoſpes tam te dili=
letudimn git, quàm ſi vix erit tecum. Is omnia pollicitus
icabo. Neſt „quæ tibi eſſent opus: facturum puto, mihi
pta tiih placebat, ſi firmior eſſes, ut te Leucadem depor-
mb. Leu tares, ut ibi te plane confirmares. Videbis quid
— – Curio, quid Lyſoni quid medico placeat. Vole-
I US bam ad te Marionem remittere: quem cum meli-
) PECCNuſculè tibi eſſet, ad me mitteres: ſed cogitavi

unas literas Marionem afferre poſſeé, me autem
0 crebras

erunt quibus rect&, literas dare poſſis, qui ad me!

trade, malo te paulò poſt valentem, quam ſtat

Lentulum ex comparatione temporum ſuorum, cuùm in exi-
lium pulſus ad extremum & Patriam & dignitatem recuye- 1d teant

cordatio meorum temporum: quorum imagine

.

PIST. SELECTT.

crebras exſpectare. Poteris igitur, & facies ſi me umiinrt
diligis, ut quotidie ſit Acaſtus in portu. Muhi len

libenter perferant: equidem FPatras euntem ne. Nhomnibun
minem prætermittam. Ego omnem Ipem tui di- Iuli oſfi
ligenter curandi in Curio habeo: nihil poteſt illo mtuam.
fieri humanius nihil noſtri amantius. Fi te totum
cim allatur C.

benpulliu

imbecillum videre. Cura igitur nihil aliud;, niiſi
tu valeas: Cætera ego curabo. Etiam atque eti
vale. Leucade proficiſcens 7. id Novemb.
L AKGUMENTHM.
Tota videtur eſſe conſolatoria Epiſtola;, Conſolatur enim

rayvit. Et brevis eſt epiſtola, quia Pollio ad Lentulum ilb
smnia narraturus.
1. I. CICERO P. LE NTVLO Mrun ſo
III. PROCOS. 5ßS. “ Mobſcur,
QA gerantur, accipies ex Pollione qui om .nmom
bus negotiis non interfuit ſolùm, ſed & præ. Ilerne tibi

fuit. Me in ſummo dolore, quem in tuis rebus, Aatio reiltti

capio, maximè ſcilicet conſolatur ſpes, quòd val-dhinioniho
de ſuſpicor fore, ut infringatur hominum impro- ne cum ve
bitas & conſiliis tuorum amicorum & ipfa di Alnt otnnia
quæ debilitat cogitationes & inimicorum & pr Na nelcio
ditorum. Facilè ſecundo locome conſolatur re. Nacognoſe
. am lpem
video in rebus tuis. Nam erlſi minore in te Viola-e, cOhita,
tur tua dignitas, quàm mea ſalus afflicta ſit: tarlitkemp.:
men eſt tanta ſimilitudo, ut ſperem te mihi igno. ibusac pere
ſcere, ſi ea non timuerim, quæ ne tu quidem un Nalibettat

LLBER II. 3 ½
&Equam timenda duxiſti. Sed præſta te eum; qui
ortu, mihi à teneris, ut Græci dicunt, unguiculis co-
Is, qun Znitus. Iluſtrabit ( mihi crede) tuam amplitudi-
3 enmen nem hominum injuria. A me omnia ſumma in
mmipennte ſtudia officiaque exſpecta. Non fallam opinio-
ihil vod nemtuam. Vale.
. Den AKRGHMENTIIM.
. qwuink Gratulatur Curioni, quòd & Romæ non ſit » ubi multæ

lalict ontr⸗ Rempublicam committuntur & ibi ſit, ubi ex rectae
amatgttit etli⸗ magnam laudem conſequatur: poſtremèò eum ad ſuſ⸗-
ovemd. iendam Rempublicam hortatur.
N. NM. T. CICERO CVRIONI gF. P. D. IV.
. Conſien T Rc negotia quomodo ſe habeant, ne epiſtolà
en, quidem audeo narrare tibi. Etſi ubicunque (ut⸗
grune ſcripſi ad te anteà) in eadem es navi: tamen quòd
Am àbes, gratulor, vel quia non vides'ca, quæ nos, vel
quòd excelſo & illuſtri loco ſita ſit laus tua, in plu-
Xrpio rimorum & ſociorum, & civium conſpectu: quæ
ad nos obſcuro, nec vario ſermone: ſed & olariſſima
ie& una omnium voce profertur. Unum illnd neſcio
lone i ratulérne tibi, an timeam, quòd mirabilis eſt ex-
gmſe ſpectatio reditüs tui: non quòd verear, ne tua vir-
nnn tus opinioni hominum non reſpondeat: ſed me her-
lpes diculè, ne cum veneris, non habeas jam, quod cures:
ominnn ita ſunt omnia debilitata jam, & propè extinéta. Sed
um 6 Whæc ipſa neſcio rectene ſint literis commiſſa, quare

niciCætera cognoſces ex aliis. Tu tamen ſive habes
e onſtaliquam ſpem de Rep, ſive deſperas, ea para, me-
noruniiditare, cogita, quæ eſſe in eo cive ac viro debent,
noreint qui ſit Remp. afhicdlam & oppreſſam mileris tem-
1 a poribus ac perditis moribus, in veterem dignita-
m te item ac libertatem vindaturus. Vale.“
e tucuits C aA AR-

1

36 EPIST. § ELECT. “
AKRGUMENTUM. 6s, ut bon
Narrat, ſed diligentiam adhibuiſſe, ne Sextio ſuccedere⸗ gue ellifi
tur, adſeribit de Domo à ſe empta. eter prol
M. T. CICERO S. D. P. §EXIIO L. F. (omnes
V. PROQVEST.
CUm ad me Decius librarius tuus veniſſet, egiſ- tione me⸗
ſétque mecum, ut operam darem, ne tibi gmervelim
hoc tempore ſuccederetur: quamquam illum ho-
minem frugi, & tibi amicum exiſtimabam, tamen, idun qus
quòd memoria tenebam, cujusmodi ad me lite- lu ¹ ſenat
ras antea miſiſſes, non ſatis credidi homini pru- eumya, tun
denti tàm valde eſſe mutatam voluotatem tuam, e apienen
ſed poſteaquam & Cornelia tua Terentiam con- X T.
venit, & ego cum Q. Cornelio locutus ſum: ad. Allbd mihn
hibui diligentiam, quotieſcunque (enatus fuit, ut Oentia m
adeſſem: plurimumque in eo negotii habui, ut Q. ite ſs,
Fuſium tribunum plebis & cæteros, ad quos tu ſe, cum
ſcripſeras, cogerem mihi potiùs credere, quàm morbus
tuis literis. Omnind res tota in menſem Januar. meſſe læto
rejecta erat, ſed facilè obtinebatur. Ego tua gratu. conſules
latione comotus, quod ad me pridem ſcriplſe- ſtum hom
ras, velle te bene evenire, qudd de Craſſo do- mnats re
mum emiſſem: emi eam ipſam domum trities mes ſanos,
quinquies H. S. aliquando poſt tuam gratulatio- e ſien
nem. Itaque nunc me ſcio tantùm habere ætis ,,n iſtam da
alieni, ut cupiam conjurare, ſi quis me recipiat ehe ſenatui
ſed partim odio induèti me excludunt, & aperte no pobtur
vindicem conjurationis oderunt: partim nonyfeeſteris
credunt, & à me inſidias metuunt, nec putant ein ſan
numos deeſſe poſſe; qui ex obſidione fœnerato.
res exémerit. Omnind ſemiſſibus magna copia ,
eſt. Egoautem meis rebus geſtis hoc ſum afſecu-’n
tus;

nit eſt edi

LIBER III. 27
ei tus, ut bonum nomen exiſtimet. Domum tuam,
atque ædificationem omnem perſpexi, & vehe-
menter probavi. Antonium, etſi ejus in me of-
0l. l ficia omnes deſiderant, tamen in ſenatu graviſſime
diligentiſſimè defendi ſenatumque vehementer
veniſeé oratione mea „atque auétoritate, commovi. Tu
tem ad me velim literas crebrius mittas. Vale.
amiin. ARGUMENTUM.
abannn Lepidum quaſi molli brachio objurgat, qui« ſummis ho-
odiad i noribus à ſenatu ornatus, gratiarum agendarum officium
ihomn neglexerat, tum pacem inter Antoniun, & bonos cives con-
notatenk ciliare cupientem hortatur, ne ſe interponat.
erentim M. T. CIC. M. LEPIDO S. D. VI.
vtuslun QUd mihi pro mea ſumma erga te benevo-
lenatugfi lentia magnæ curæ eſt, ut quàm ampliſſima
Nü hunit dignitate ſis, moleſt tuli, te ſenatui gratias non
os, t egiſſe, cum eſſes ab eo ordine ornatus ſummis
ctedete, honoribus. Pacis inter cives conciliandæ cupi-
nenlen dum eſſe lætor. Pacem etiamſi à ſervitute ſejun-
Lgotus gis, conſules Keip. & dignitati tuæ, ſin iſta pax
priden i perditum hominem in polleſſionem potentiſſimi
dde dominatüs reſtitutura eſt: hoc animo ſcito eſſe
Gomumt omnes lanoas, ut mortem ſervituti anteponant.
dam gn Itaque ſapientius, meo quidem judicio, facies, ſii
m hibe te in iſtam pacificationem non interpones, quæ
tismenneque ſenatui, neque populo, neque cuiquam
dunt A bono probatur. Sed hæc audies ex aliis, aut cer-
t: pann tior fies literis. Tu pro tua prudentia, quod op-
t, neef timum factuſit, videbis.
gionelnn⸗ ARGHME NTUNMNxNxrM.
us magni Brevis eſt epiſtola, ſed perfectæ commendationis exem-

oc ulum,
hoeſint C 3 A. T.

M. T. CICERO T. FVRANIO PROCOGS

e geltiti
exfech& li
mimo, tma
obdas.

1

VII §. D.
CUm A. Cæcina tanta mihi familiaritas, con-
ſuetudéôque ſemper fuit, ut nulla major eſte
oſſit: nam & patre ejus claro homine, & fori
viro plurimum uſi ſumus: & hunc à puero, quòd ſel en⸗
me „

& ſpem mihi magnam afferebat ſummæ probita-

tis, ſummæ que eloquentiæ, & vivebat mecum M.
conjunctiſſimè, non ſolum officlis amicitiæ, ſed lle feci
etiam ſtudiis communibus ſic ſemper dilexi, ut lo, te h

non ullo cum homine conjunctius viverem. Nihil 1, due t⸗
attinet me plura ſcribere, quàm mihi neceſſe ſit otieſcungt
ejus ſalutem & fortunas, quibuscunque rebus ii ibbi a
poſſim, tueri, vides. Keliquum eſt, ut, cum co- i weundil
gnéôrim pluribus rebus, quid tu & de bonorum Hetgaute
fortuna, & dé Reip. calamitatibus ſentires, nihil f. Qo
à te petam, nilſi ut ad eam voluntatem, quam tua Mim, qu
ſponte erga Cæcinam habiturus eſſes, tantus Tumtuz co
cumulus accedat commendatione mea, quanti A lberalitan
me à te fieri intelligo. Hoc mihi gratius facere ile ttiam
nihil pores. Vale. MMcehs feci
ARGUMENTUM. r te velis.
Scribit de ſuo ſtudio erga ſalutem Ampij exulantis: bo- h ore: t
numque ſpem habere jabet. Afrm
VIII. CICE RO 4 MPI0O §. , cogitat
DE meo ſtudio erga ſalutem & incolumitatem tſllgenter
tuam credo te cognolſcere ex literis tuorum itetum puer
quibus me cumulatiſſimè ſatis feciſſe certò ſcio.
Nec iis concedo, quamquam ſunt ſingulari in te leit ATber
benevolentiâ, ut te ſalvum malint, quâm ego. it in neg
Illi mihi, neceſſe eſt, concedant, ut tibi plus quàm clc,
ipſi, hoc tempore prodeſſe poſſim, quod quidem)Nld magi
nes

„
. IIBER III. 5
Phoch nec deſtiti facere, nec deſiſtam, & jam in maxima
re feci, & fundamenta jeci ſalutis tuæ. Tu fac bono
arit, animno;, magnéôque tibi nulla in re de futurum eſſe
la maſt confidas. Prid. Non. Quintileis. Vale.
bine, E AKßGHMENTUM.
A puene Srat 145 agit & ſuo; G Pompeij nomine de Luccejo beni-
nmz M niimé tracdtato, eundemque denud commendat.
Vebat ne M. C. L. CVLLEOLO S. D. IX.
miete, () Uæ feciſti L. Lucceji causù, ſcire te plane vo-
der Elei lo, te homini gratiſſimo commodàſſe: & cùm
ern ipſi, quæ feciſti, pergrata ſunt, tum Pompejus,
zini nes quotieſcunque me videt (videt autem læpiſſimè)
cundten gratias tibi agit ſingulares, addo etiam illud ‚quod
K, uen tibi jucundiſſimum eſſe certò ſcio, me ipſum ex
de byn tua erga Luccejum benignitate maxima voluptate
ſentte affici. Quod Iupereſt quamquam mihi non eſt
em an dubium, quia cum anteà noſtrâ causâ, nunc jam
etiam tuæ conſtantiæ gratià manſurus ſis in eadem

elles, u. Stlarr
illa liberalitate: tamen abs te vehementer etiatn

*R atque etiam peto, ut ea, quæ initio oſtendiſti,
deinceps feciſti, ad exitum augeri, & cumulari
. per te velis. Id & Luccejo Pompejo valdè gra-
ienu tum fore: téque apud eos præclarè poſiturum
onfirmo & ([pondeo. De Repub. déque his nego-
tis „cogitationibuſque noſtris perſeripſeram ad
nncohrt te diligenter paucis antè diebus, eaſque literas
terötu dederam pueris tuis- Vale.,
.ge aon H ARGIMENT UIM.B D
. Prenen Pet't à Tbermo, ut Anne jum, legatum ſuum, remittat
r hihl eumque in negotio ſuo commendat.
WDW CIC. TH ERMO PROFRI. §. X.
ttii Ud magis quotidie ex literis, nunciisque bel-

40 EPIST. SELECI. . H
lum magnum eſſe in Syrio cognoſco, eb vehemen. itebot me
tius à te pro noſtra neceſſit udine contendo, ut, Myeto, ut
mihi M. Annejum legatum primo quoque tem. Mes. Qu
pore remittas, nam ejus opera, conlſilio, ſcientia rei trenni⸗
militaris vel maximè intelligo me, & Remp. adju- in Summ
vari poſſe. Qudd nifi tanta res ejus ageretur : nec Msſicuril
ipſe adduci potuiſſet, ut me diſceret, nec ego, ut at,ate a
eum à me dimitterem. Ego in Ciciliam proficiſci V
cogito circiter Kalend. Majas, ante eam diem An. Mit, ur be,
nejus ad me redeat, oportet. Illud, quod tecum M I.
& coram per literas diligentiſſimè egi, id te nunc Pkmocritn
etiam atque etiam rogo, curæ tibi ſit, ut ſuum ne- Atled eti
gotium, quod habet cum populo Serviano, pro iprelertim
cauſæ veritate, & pro ſua dignitate confciat. In- unma probi
tellexi ex tua oratione cum tecum Epheſi locutus s ſberalitas
ſum, te ipſius Anneji causâ omnia velle; ſed ta- Nt Eoblen
men ſic velim exiſtimes, te mihi nihil gratius face- umciviun
re poſſe, quàm ſi intellexero per te illud ipſum ne- em cogno
gotium ex ſententia confeciſſe, Idque quàm Ppri- Ituam cogt
mum ut efhcias, te etiam atque etiam rogo, Vale, ium Per te
AKGUMENIGHHNMNęN „Nn vN⸗ Mamiciti:
Commendat Arianum Flaccum, Ite, ut
XI. M. CICERO. T. F. L EG A4TO §. D. iten pollicz
ETſi non dubito quin apud te mea commen. ligno, ſid
datio prima ſatis valeat: tamen obſequor ho⸗ metii, hol
mini familiariſſimo C. Aviano Flacco: cujus cau- nplectare
ſa omnia tum cupio, tum me hercule etiam de- orem inn
beo, de quo & præſens tecum egi diligenter: & .
cùm tu mihi humaniſſimè reſpondiſti: ſeripii ad 6ratlatur a
te accurat anteà, ſed putat intereſſe ſuâ, me ad feuttter ani
te quàm (æpiſſimè (cribere. Quare velim mihi inlci jaltu
ignoſcas, ſi illius voluntati obtemperans, minus Ar

ſ LIBER III. A4A1
ebei videbor meminiſſe conſtantiæ tuæ. A te idem il.
ntenc, Iud peto, ut de loco, quo te tempore Aviano com-
quoqe modes. Quorum utrumque per eundem me obti-
lioCient nuit triennium, dum Pompejus iſti negotio præ-
2Rem fuit. dumma eſt, in quo mihi gratiſſimum facere
ageren poſſis, ſi curris, ut Avianus, quando ſe à me amari
t,nece putat, à te amari (ciat, erit id mihi pergratum. Vale.

lliamn rd . ARGHMENTIM.
eamden Petit, ut Democritum Sycionium in ſuam fidem recipiat.
id, uoen. M. T. CIC. ALLIENO PROCOS. §. XII.

giilten DEmocritus Sycionius non ſolùm hoſpes meus
Gt, uun —◻ eſt, ſed etiam, quod non multis contingit, Græ-
Rerwhne, cis præſertim, valde familiaris: eſt enim in eo
teconfts ſumma probitas, ſumma virtus, ſumma in hoſpi-
Pobelln tes liberalitas & obſervantia: méque præ cæteris
Avele colit & obſervat, & diligit, eum tu non modò
hilgenmt ſuorum civium, verùm etiam penèe Archajæ prin-
illadiun cipem cognoſces. Hinc ego tantummodò aditum
Gquequnm ad tuam cognitionem patefacio, & munio, cog-
Hamt nitum per te ipſum, quæ tua natura eſt, dignum
M, tud amicitià atque hoſpitio judicabis. Peto igi-
du, tur à te, ut his literis lectis recipias eum in tuam
ArO&1 fidem, pollicâare omnia te facturum meàâ causâ. De
mea on reliquo, ſi id quod confido fore, dignum eum tuâ
enobſenm amicitia, hoſpitiôque cognoveris, peto, ut eum
cco: E Complectare, diligas, in tuis habeas, erit id mihi
renleem majorem in modum gratum. Vale.
gidilgen D ARGHMENT IIHM.
ndlſti⸗ oImn Gratulatur de reditu in patriam impetrato, hortatur, ut
reſſe luli ſearer⸗ ex enire deleat; ksnitatteie recuperationem rei
eint Tamiliaris jacturaæ anteponat.
re ſen⸗ M. T Siotio TREBATIO, §. D. XIII.
npelalh C 5 Do-⸗

—

4²2 EPIST. SELECT.
Olabellam antea tantummoddò diligebam, o
WIigatus ei nihil eram, nec enim acciderat in
opus eſſe, & ille mihi debeat, quòd non defu
ram ejus periculis. Nune tanto ſum decvxind
cjus beneficio, quòd & antea in te, & hoc temp
re in ſalute tua cumulatiſſimè mihi ſatisfecit, ut
nemini plus debeam. Qua in re tibi gratulor ita
vebementer, ut te quoque mihi gratulari, quàùm
gratias agere malim, alterum omnind non deſide. J
roO: alterum verè facere poteris. Quod reliquum Muet aran
eſt, quando tibi virtus & dignitas tua reditum ad qud ſu⸗
tuos aperuit: eſt tuæ ſapientiæ, magnitudinisque Mammmt,
animi, quid amiſeris, obliviſci: quid recuperàris, “
cogitaré. Vives cum tuis, vives nobiſe cum. Plus Ederam tt
acquiſiviſti dignitatis, quàm amiſiſti rei familiaris: O qte: e
quæ ipſa tamen eſſet jucundior, ſi ulla res eſſet pu- mſoſabar, h
blica. Neſtorius noſter familiaris ad me ſcripfit, te ſeſe utiliu
mihi maximas gratias agere: Hæc prædicatio tua s, di
mihi valde grata eſt: eaque te uti facile patior onßlonge
cùm apud alios, tum me hercule apud Syronem ccalum,
noſirum amicum. Quæ enim facimus, ea pru- ſendum
dentiſſimo cuique maximè probata eſſe volumus. ſers te lin

Te cupio videre quàmprimum. Vale. GVenien
AKGUMENTHM. (mtuo,
Mirum declarat deſiderium cum Bithynico vivendi, G . Oais
ædicit, ſe eſſe illi amore bonjunctiſſimum. ðòèMU W uIs null er
XIV. CIC. BIT HTNICO §. D. I eit

¶Um certarum rerum causà cupio eſſe aliquan- (nl Nci

—+ GoR emp. conſtitutam: tum velim mihi cre- oniummnd
das, accidere id etiam, quò magis expetam pro- gime s
miſſumtuum, quo in litteris uteris: ſcribis enim, icre pag
Gi ĩita ſit, te mecum eſſe victurum. Gratiſlima eigſnboi
è!”MU

7

neden .. .. LIBER 1III. . 43
gebn, mihi tua voluntas eſt: facis nihil alienum neceſſi-
ceident tudine noſtra. Judiciisque patris tui de me, ſammi
dd nongi viri: nam ſic habeto, beneficiorum magnitudine
un Geſti cos ‚qui temporibus valuerunt, aut valeant, con-
Kbocm junctiores tecum eſſe, quàm me: neceſſitudine
latifee neminem. Quamobrem grata mihi eſt & memo-
i guud ria tua noltræ conjunctionis & ejus etiam augen-
atuhig dæ voluntas. Valde.
nNad ARGUMENTIM.
vodd ei Monet Taramum, ut in Sicilia commoretur, qud ad ſcire
tunrelm poſſit ,„quid ſibi agendum ſit, clauſula conſolationis neſcio
gnitulni quid continet.

idrecaae CIC. T ORANIO §. D. XV.
biſun ) Ederam triduo ante pueris Cn. Planci literas
Hreihmm A adte: ed nunc ero brevior: téque ut antea

Hharesel conſolabar, hoc tempore monebo. Nihil puto ti-
Ameloh bi eſſe utilius, quàm ibidem operiri, quoad ſcire
przdiam poſſis, quid tibi agendum ſit. Nam præter navi-
i halef gationis longæ & hyemalis, & minimè portuoſæ
apud Sn periculum, quod vitaveris: ne illud quidem ne-
imu, a gligendum quamvis ſubitò, cum certi aliquid au-
eſle om dieris, te iſtinc poſſe proficiſci. Nihil eſt præterea,
jale, cur advenientibus te offerre geſtias. Multa præte-
rea metuo, quæ cum Chlione veſtro communi-
NGG cavi. Quid multa ?à loco opportuniore in his
malis nullo eſſe potuiſti, ex quo te, quocunque
D. opus erit, facillime & expeditiſſime conferas.
ſoeſeih Qud ſi recipiet ille ſe: ad tempus aderit, ( ſin
Pelim unmm quoniam multa accidere poſſunt) aliqua res eum
eipeum velimpediet, vel morabitur, tu tibi eris, ubi om-
. ſettis nia ſcire poſſis. Hoc mihi prorſus valdè placet
. Cmi de reliquo, utteſæpe per litteras hortatus ſam.

44 EPIST. SELECI.
ita velim tibi perſuadeas, te in hac Cauſa nihil ha. leheum a
bere, quod timendum ſit, præter communem ca- e ſbiſapi
ſum civitatis: qui etſi eſt graviſſimus, tamen ita l Cura
viximus, & id ætatis jam ſumus, ut omnia, quez
non noſtrà culpaâ nobis accident, fortiter ferre de. lanil ie
beamus. Hic tui omnes valent, ſummaque pie. ula m-
tate te deſiderant, & diligunt & colunt. Tu & (lIA
cura, ut valeas, & te iſtine ne temere commove, CEGppu
ARGHMENTIM. chutte
Trebatum, deſiderium urbis vix ferentem hortatur, ut ur. i eniin ye
bis, urbanitatisque memoriam quaſi quasdam ineptias, abijcist, Ulges; ql
& de provincia, quò ſe contulerat, tum ſpe beneficiorum, tum ſalertimpre
conſtantiæ caus cogitet. s, minil
XVI. CIC. TREBATIO S. D. M: ſinnot
N omnibus meis epiſtolis, quas ad cæſarem aut knum anteé
"ad Baldum mitto, legitima quædam elt acceſ- Veliyorun
ſio commendationis tuæ: nec ea vulgaris, ſed tlecllide
cum aliquo inſigni judicio meæ erga te benevo- Wuſier eoe
lentiæ. Lu modo ineprias iſtas & deſideria urbis, In dedme
urbanitatis depone: & quo conſilio profectuses, letuis rebus
id aſſiduitate & virtute conſequere. Hoc tibi ire, Quo⸗
tam ignoſcimus nos amici, quàm ignoverunt Gemtie, qr
medeæ, quæ Corinthi arcem altam habebat, ma- Gatiſumus
tronæ opulente optimates: quibus illa manibus fo. Te va
gypſatiſſimis perſuaſit, ne ſibi illi vitio verterent, (lumus, tr
quòd abeſſet, à Patria. Nam multi ſuam rem
bene geſſere, & publicam patriam procul. Mul. Iitca eum.
ti domi, qui ætatem egerunt & propterea ſunt iunt, urben
improbati. Quo in numero te certè fuiſſes, 0
niſi te extruſiſſemus, ſed plura ſcribemus alias. Peilspe
Tu qui cæteris cavere didiciſti, in Britannia ui, &
ne abeſſe dariis decipiaris, caveto; & guan mmihie
Me..

LIBER II1. 4
Cauſalni Medeam agere cœpi, illud ſemper memento. Qui
immunn ipfe ſibi ſapiens prodeſſe nequit, nequidquam
us, ti ſapit. Cura ut valeas.
ut omni ARGUMENTUMI.
ttiterten Familiariter, & jocosè Trebatium reprebendit, qui lite-
ummigte, ras nullas miſerat.
lunt. I CIC. T REBATIO. §S. D. XVII.
re commn CHryſippus Vetius Cyri architecti libertus fe-
4. cit, ut te non immemorem putarem mei, falu-
ntas tem enim verbis tuis mihi nuntiavit. Valde jam
ninente/ lautus es; qui gravêre literas ad me dare, homini
beytſeine⸗ præſertim propè domeſtico. Qudd ſi ſcribere obli-
tus es, minuùs multi jam te ad advocato causâ ca-
d, dent: ſin noſtri oblitus es , dabo operam ut iſtuc
d ceen Veniatn ante, quàm plan ex animo tuo effluam:
Edameta ſin æſtivorum timore debilitat, aliquid excogita,
vulgni ut feciſti de Britannia. Illud quidem perlibenter
rga teter audivi ex eodem Chryſippo, te eſſe Cæſari familia-
deldeht rem. Sed me herculè mallemid, quod erat equius,
de tuis rebus ex tuis literis, quàm ſæpiſſimè cogno-
ſcere. Quod certè ita fieret, ſi tu maluiſſes bene-
volentiæ, quàm litium jura perdiſcere. ded hæc
jocati ſumus & tuo more & non nihil etiam no-
s ile i ſtro. Te valde amamus, néſque à te amari tum
Vtionere volumus, tum etiam confidimus. Vale.
nproen tnpitat eum ad officia mutua: G in urbem ut redeat, rogat,
eu veteris, urbanitalis retinendæ Causd,
nro 4 CICERO CVRIO S. D. XVIII.
teite 1 FAcile perſpexi ex tuis literis, quod ſemper ſtu-
tar, dui, & me à te plurimi hieri, & te intelligere,
in quàm mihi charus eſſes, Quod quando uterque
to: ag⸗ e. noſtrum

joprolets
ere, H
àm ignoſte
habebkt,

6.
—

46 FEPIST. 5ELFCTr.
oſtrêm conſecutus eſt: reliquum eſt ut officiis ium gen
certemus inter nos: quibus æquo animo, vel vin. oſſit, quoe
cam te, vel vincar abs te. Acilio non fuiſſe nec eſſe ſhementer
meas darl literas, facil patior, Sulpitii tibi operam mine opt.
intelligo ex tuis literis non multum opus fauiſie, *
propter res tuas ita contraclus, ut quemadmodum raulatr
Icribis, nec caput, nec pedes. Equidem vellem uti mynn Dejoten,
Pedes haberent, ut aliquando redires, vides enimn cIC
exaruiſie jam veterem urbanitatem: ut Pompo. Natuborl
nius noſter ſuo jure poſſit dicere, niſi nos pauci jubreste
retineamus gloriam antiquam Atticam. Ergo is Eibi aſſenta
tibi, nos ei ſuccedimus. Veni igitur. quæſo, ne tan- itx lui: qa
tum ſemen urbanitatis unà cum K ep. intereat. um etiam
Vale. ARGIIMENTUIM.. eni, dimit
Argis dividundis præfici Plancus cupiebat , ad militum nn reqire
gratiam colligendam, de ea re Cicero reſponnet. Mräram. Ita
XIX. CICERO PLANCO. nmtchus
IN te & in collega omnis ſpes eſt, diis approban- pert dign
tipus: concordia veſtra, quæ ſenatui declarata nnuſculum
liter's veſtris eſt, mirifice & ſenatus, & cuncta ci. moll ip
vitas delectata eſt. Quòd ad me ſcripleras de re gmo ſapien
graria: ſi conſultus eſſet, ut quiſque de te ho. its alio⸗
norificentiſſimam ſententiam dixiſſet, eam ſecu. L
tuseſtem, qui cert ego fuiſſem, ſed propter tar-. cn ſeinſiſ
ditatem ſententiarum moraàmque rerum, cumea, mun ſoc
quæ conſulebantur, ad exitum non pervenirent, cirlt.
commodiſſimum mihi, Plancéque fratri viſum urefet. *
eſt, uti ed, quòd ne noſtro arbitratu componere- rckke
tur, quis fuerit impedimento arbitror te ex Plan- Amen
ci literis cognoviſſe. Sed ſive in . C. ſive in cæ. tatuſt
teris rébus deſideras aliquid: ſic tibi perſuade, iks ch
tantam eſſe apud omnes bonos tui charitatem, Umgs con

—

tuc null 1IBEN II. d „
imo nn ullum genus ampliffimæ dignitatis excogitari
nfüiſeng ofit „ quod tibi non paratum ſit. Literas tuas
iüinhae ehetnenter exſpecto, & quidem tales, quales
ONn axi opto. Vale.
enainte ARGHMENTGUHM.
gratulatur Dolabellæ de Ba iarum ſelubritate: & oratio-
demneln „em pro Dejotaro rege ad Cæ ſarem hahitam mittit.

res, nan CIC. DOLABELL F S. D. XX.
mm 4 (JKatulor Baiis noſtris, ſi quidem, ut ſcribis, ſa-
id AI — Jubres repent factæ ſunt. niſi fort te amant,

rnd & tibi aſſentatur, & tamdiu dum tu ades, ſunt
rele oblitæ ſui: quod quidem ſi ita eſt, minimè miror,
Regimn coœlum etiam & terras vim ſuam, ſi tibi ita con-
UN. veniat, dimittere. Oratiunculam pro Dejotaro.
Nielat l e ““
AH dquam requirebas, habebam mecum, quod non

ett, putäram. Itaque eam tibi milſi, velim ſic legas, ut
co. cauſam tenuem & inopem, nec ſcriptione ma-
. G gnoperèe dignam: ſed ego hoſpiti veteri & amico
enatidet munuſculum mittere volui levidenſe, craſſo filio,
us,Ei cuſusmodi ipſius ſolent eſſe munera. Tu velim
eſipem animo ſapienti, fortique ſis, ur tua moderatio &
viigneet gravitas, aliorum infamet injuriam Vale.
iſlet, ein ARGUMENTUM. L
ledroone Cm ſeripſiſſet Pætus, Balbum tenuiculo apparatu fuiſſe
ererunhen contentum, joci materiam inde arripit Cicero: idque eum
on pelſen argueit malitioſè ſeripfiſe: ne ma jorem appa at un ipſe re-
gue fun jusreret. “rl
Ntang CICERO PAPIRIO PAI O §. VOD. XXI.
itrortel Amen à malitia non diſcedis tenuiculo appa-
,C,Ne“ Aratu ſignificas Balbum fuiſſe contentum Hoc
tibienn videris dicere, cum reges tam ſint contehti, mul⸗

ichwum to magis conſulares eſſe oportere. Neſcis me

illo omnia expiſcatum: rectà eum à porta domum 4
meam veniſſe, neque hoc admiror, quòd non ad Ofaum bla
tuam potiùs, ſed illud, quòd nec ad ſuam, ego⸗ Ie mn fuett/:1
tem tribus primis verbis. Quid noſter Pætus i omni ſtudi
At ille, adjurans: nuſquam ſe unquam libenti-. 0101
Hoc ſi verbis aſſecutus es, aures ad te afferam nor Gamquam
minus elegantes, ſin autem oblonio: peto à te, ſierabat
ne plures eſſe Balbos, quàm diſertos putes. Meßgriti
quotidie aliud ex alio impedit. Sed, ſi me ex 9e- n
diero, ut in iſta loca venire poſſim, non commit: iſs cernunt
tam, ut te ſerò à me certiorem factum putes. Vale mer cquide
. ARGHMENTHUM. rrnrabilite
Scribit de §. C. in ſuam ſententiam facto, d augendlam g crant gray
Planci digntatem: hortaturque ut Antoniani belli Teliq uiss ſummique
conficiat. 2? atqu
XXII. CC. PLANCO MP. COs. Dk8s. Atellertt
UT primùm poteſtas data eſt augendæ dignita. atin glo
tis tuæ, nihil prætermiſi in te ornando ,thercule in e
quod poſitum eſſet aut in præmio virtutis, aut in ld plus fave
honore verborum. Id ex ipſo S. C. poteris CcO- mimam faen
gnoſcere, ita enim eſt præſcriptum, ut à me de-,, dehere,
ſcripto dicta ſententia eſt, quam ſenatus frequens in Antoniut
ſecutus eſt lummo ſtudio magnéque conſenſu dun perien
Ego quamquam ex tuis literis, quas mihi miliſti,
perſpexeram, te magis judicio bonorum, quàm in: ir ir ⸗ 1
ſignibus gloriæ delectari: tamen conſiderandum

AIIn ſſiſt Aptoio o,
nobis exiſtimavi, etiamſi tu nihil poſtulares, quae inniat
tum tibi à repub, deberetur. Tu contexes extre- ete
ma cum primis, qui enim M. Antonium opprel- hennt om
ſerit, is bellum confecerit, Itaque Homerus no 8
Ajacem, nec Achillem, ſed Ulyſſem appellavit i-
ο νορRö, Vale,

AR. nunciat

LIBER MI. 4
Dorttadct ARGGUMENTUM. 9

cdi Offeium Planci in altione gratiarum ſibi fuiſſe gratiſſi-
olerenen futetur: hortaturque ut ad extinguendas belli reli-

uias omm ſtudio incumbat.
luam en CICEROPLANCO IMP. XXIII.
n (Aamquam gratiarum adtionem à te non de-
10: be ſiderabam, cum te re ipſa atque animo ſcirem
osPitts eſſe gratiſſimum: tamen (fatendum elt enim) tuit
ed,imea mihi perjucunda, ſic enim vidi quali ea, quæ
A,Woncoculis cernuntur, me à te amari. Dices, quid antea?
umpusSemper cquidem, ſed nunquam illuſtrius. Literæ
M. tuæ mirabiliter gratæ ſunt ſenatui cum rebus iplis,
fadl, AAqu erant graviſſimæ, & maximæ, fortiſſimi ani-
iai Mumi, ſummique conſilii: tum etiam graviate ſen-
tentiarum atque verborum. Sed mi plance incum-
105, M be, ut belli extrema perficias, in hoc erit ſumma
ogence i& gratia & gloria, Cupio omnia K eip. causâ: ſed
in te omme hercule in ea conſervanda jam defatigatus, non
ovtImulto plus faveo patriæ, quàm tuæ gloriæ: cujus
.C. Mima ximam facultatem tibi dii immortales, ut ſpe-
im, inro, debére: quàm complectere, obſecro, qui
ſenatuftenim Antonium oppreſſerit, is hoc teterrimum
noqde bellum, periculoſſimumque confecerit. Vale.
gasminit ARGGMENTGUM.,
norunf Petit, ut de Lepido fide ſignißicet, utrùm Rep. fit, an
conſenſe cum Antonio conjunxerit, & bortatur ad belli reliquias
Ularen opprimendas. U
ement CICERO PLANGCO. XXIV.
Nroniun 1 Ta erant omnia, quæ iſtinc afferebantur, incer-
Weflon ta, ut, quid ad te ſcriberem, non occutrer e
ſem Armodè enim, quæz vellemus, de Lepido: mo
Z 2 . ſtans fa⸗
tontrà nunziabantur. De te tamen con “

50 EPIST. ELECT.
ma, nec decipi poſſe, nec vinci: quorum alterius 5
fortuna partem habet quandam: alterum pro-
prium eſt prudentiæ tuæ. Sed accepi litera
Collega tuo, datas Idib. Maij: in quibus erat I
ptum, te ad ſe ſcripfſiſſe, à Lepido non recipi An.
tonium, quod erit certius, ſi tu ad nos idemſer
pſeris: ſed minùs audes fortaſſe propter inane
lætitiam literarum ſuperiorum, verum ut errate
mi Plance potuiſti (quis enim id effugerit) ſic de
cipi te non potuiſſe, quis non videt? nunc ver
etiam erroris causâ ſublata eſt culpa illa, Bis a
eundem vulgari teprehenſa proverbio eſt. Sin, e
ut ſcripſiſti ad collegam ita ſe res habet, omni
curâ liberati ſumus: nec tamen erimus priuùs
quàm ita eſſe tu nos feceris certiores. Mea qui
dem, ut ad te ſæpius ſcripſi, hæc ſententia eſt: mmnun, hbe
Qui reliquias hujus belli oppreſſerit, eum to- . c
tius belli eonfectorem fore: quem te opto eſſe, ſarcus An
& confido futurum. Studia mea erga te, quibus enti m.
certê nulla eſſe majora potuerunt, tibi tam grata mhonus,
eſſe, quàm ego putavi lore,minimè miror, vehe. offci gii
mentérque lætor: quæ quidem tu, ſi rectè iſtic

. . . (lOne, & n.
Pn⸗ majora & graviora cognolſces. 4. Kalend. Niau,
ARGHMENTHM. epoecld

Petit; ut exalclionem pecuniæ, quam Straboni Cor lius
debebat, pro poteſtate, imperigque curet. “”è”êß
XXV. M. T. CIC. BRVTO. §. D.
Ucio Titione Strabone, equite Kom, inpri.
mis honeſto & ornaro, familiarsflimè utof, cienere
Omnia mihi cum eo intercedunt jura ſummæ ne- Waanen
cefſitudinis. Huic in tua provincia pecunia de- ſiei minon
ee elamnun

n e . 111n I. 51
un äi pet. P. Cornelius. Ea res à Volcatio, qui Romæ jus

neinſcicit rejecta in Galliam eſt. Peto à te hoc dili-
inan gentiùs, quâàm ſi mea res eſſet, qu eſt honeſtius
B

de amicorum pecunia laborare, quàm de ſua, us
hnontetfinegotiun conficiendum cures, ipſe ſuſcipias, tran-
n05 tlſigas operamque des, quod tibi æquum & rectum
foptervidebitur, ut quàm commodiſſima conditione li-
tumuekbertus otrabonis, qui ejus rei causâ miſſus eſt, ne-
