FTIIOI. Nominativus matttitudinis, 1 »littera termina-

e fnitnant tur, ut Captivi, Dei ve! Bij.

furius, ii Pyiſeis temporibus, ei, diphtongo terminaba⸗

Mumkiu tur, àt Captivei.
lacn ii Panyus pluralis, is, ſylaba ſnituf zut Capti-
vis, Deis Fe Dijs, —— Di⸗

I. ab Urbe

Mn. 6.
Dn. 8.

4

2 8 DE DECLINATIONIBUS.
Di: etiam & Dis, frequenter utuntur Postæ,
Eus, diphtongo terminata ſunt, quam plurima,
Orpheus, Theſeus, Perſeus, Pentheus:
Typhodus, &c. Quæ apud Græcos quintæ ſut
dechinationis, quæ tertiæ noſtræ reſpondet. Apud

noſtros tamen (excepto interrogandi, & accuſandi

caſu, quibus etiam interdum more Græcorum utun.
tur, item vocandi, qui ferèò Græco ritu exit) het
ferme ſecundi ſunt ordinis. “

Perſeus etiam declineur Perſe, Perſis,

Perſi, Perſen, vel Perſem, 6 Perſes à
Perſe, àt Achilles, Ulyſſes: quorum gemiti.
vus Achillei, Ullyſſei, a nominatiyo Achil.
leus, Ulyſſeus fit.
E, in obliquis herum nominum corripitur, miſ
more lonico declinentur. Tunc enim non s, ſed 1,
babent. Adjectipa ver?, quæ fiunt à nominibu
in eus, habent penultimam longam, ut Achilleus
a, um, Pentheus, a, um, &c.
Achilli, & Ulyſſi genitivi ſunt Poëtis uſtati.
lber, etiam tertiæ declinationis eſt, diciturque
2 regione lberiæ, quæ juxta Pontum eſt inter
Colchos & Armeniam W

M adjeétivum, creſcit genitivo; Item gipper
tum ſubſtantivum: tum ad jedtivum.

O Tyrinthie, Olmie, Evic, Sperchie,

Juæ apud Statium leguntur, quamyis ſint propria,
non tamen ſaciunt contra præceptum: Fiunt nam-
que à Gracis poſitionibus Tyrinthios, Olmios,
Evios, eperchei Neque enim Gtæci La.
tinoram leges ſerpant.

% be ieè

7

TER-

TENIIJ
Tltertiæ,
mæ ſunt
8 ilylabam
goelt Zbalis
Vis nth und
lins, unedo
ler, itineris
e lpelet
0. Macedo,
Nerio,
X, Babylon,
monis,

1, Lar 5 lar 15

ris, Mule
(oris, vel
4. Calchas
tis, het

u. Chreme

Laches,

l. Kimois, Si

Charybcl

. Ahidocero
Liber, cùm Bachum ſignifitat, aut nomen

linos,
V. Nenmpus,
k, Ame
11 Capye,C
Clmyd
M, Lens,ene
llis, tron
1 Aucepe,
Cryphe

N 1. NOMINUM.
nn TERTIIA DECLINATIO.

nſhtuf Eri tertiæ Declinationis quàm pluri-
ſen, ſi - mæ ſunt poſitiones, genitivus tamen
Greer ujn i is, ſyllabam exit, qui nominativo mo-⸗
lenſnie do eit æ qualis numero Cyllabarum, ùr na-
Lalt, Gavis, modé unâ ſyllabâ longior, et turbo, tur.
Nre Gredmnt bimis, unedo, unedonis, modo Aiielas ut
en ia Iter, itineris, Biceps, bicipitis Supel-
lex „Iupellectilis.
Derle, NO. Macedo, Macedonis; Anio, Anienis;

n, en Nerio, Nerlenis.
les: unn, N. Babylon, Babylonis; Palxmon, Palæ-
nniciHAH monis; Xenophon, NXenophontis.
R. Lar, laris, Hepar heparis, Acer, ace-
un ris, Mulciber, mulciberis, jecur, 3 je-
erin Coris, vel jecinoris.
funt/e As. Calchas, calchanris, hic Pallas, ballan-
n, ut Acni tis, bæc Pallas, Palladis.
„L, Es. Chremes, Chremetis vel Chremis,
lea Laches, lachetis, vel Lachis.

iuet,& Is. Simois, Simoëntis, Pyrois, Pyroêntis,

Huntin S Charybdis, charybdis, Paris, Paridis.

Os. Rhinoceros, rhinocerotis, Tros, Trôls,

ſis,ar, D Minos, Minéis, Heros, Heréôis.

4 mid 4. Melampus, Melampodis , Opus opun-

tis, Amathus, Amathuntis.
2U T5. Capys, Capyis, Cortys, Qotyis, Clamys,
annuſlin Clamydis.
run: MM N. Lens, endis- lens, lentis, Frons, fron-
chios, Oh dis ,frons, frontis, Aruns, aruntis.

eu Gu⸗ P5. Auceps, aucupis . Anceps, ancipitis

Cryphs, gryphis, Stirße⸗ Kirpis.

DE PECLINA 1 IONE.

. Lars, I. artis, rex vejentium, Concon,
Cconcordis.

X. Aſtyanax, aſtyanaélis, Arx,arcis, Mert

mercis, Vervex, vervecis, Lynx, yne r

Cis, Rex, regis, Lex, legis, Nex, necis,

ſe

TEN ,
minins N

che! lhtule

FæxX, fæcis, dix, nivis, Pix, Picis, Nox, Gegunn
noctis, Atrox ‚atrocis, Nux, nucis, e Tenne
GENITIVVUS GRACUS 400
in Os. (culaiyu
RæCG genitivo D „ ſyllab4ò Knito, r
interdum utuntur Latini, ut Me..
tamorphoſis, Metamorphoſeos, Decapo- Piris, nent
lis, Decapoleos: Tanis, Taneos, T ethye, ſtb, tulſs, i
Tethyos, Erimanthis, Erimanthidos. . feni .R
. febris, navi
GRXCUS GENITIVUS is, inem , el
in Us. 0CUs

M. Anto, Calliſte, Aledto, Calypſo, 6⁶½ erertiiſ
genus græca, us faciunt genitipo, Man-

tůs, Calypsus.
Priſei, Calypſonis, Jonis declinabant; n.
Reri Calypsus, is, Wantüs.
Turbo turbonis, nomen cgladiatori: eſt.
rriſei, Itiner, itineris, dixerunt. lter enin
iteris ſaciebat,

iinmn hin
Vetuſti ſimi ancipes, bicipes, tricipes, 4, enun gentiihin

cebant: unde ſuperſunt genitipi. Ancipitis, bi-
cipitis, tricipitis.
Supellecilis etiam den numnincnd, teſe
dicebant.

Sræca

ciei⸗ 0 ttera
r rkahz

mut Ve

aellne unſnn
Ped, i im,1
bcin, i rel
1 ßnits ſegte

IIMI NMINIIM. ꝛ1
ntium Græcs in 45, maſenlina, Jaciunt antis genitive,
fæminina verò adis, ut Lampas, Lampadis,
Arrartsuibus Arcas, proprium viri, & gentile additur.
eris Ln Priſci Laini Calchas, antis, vel Calcha 8
egsNehæ: declinaban.
Prpen Sxræco genitivo in dos, jrequenter utuntur Pof-
Nnt&, t Prymanthidos, Phoronidos, Puſi-
Iidos, Tethyos, &c et..t
RAN ACCUSATIVUS.
ACculſativus exit in em, uùt JSermo-
ſplrg eecok.
.
oeDt,. Buris, cucumis, pelvis, ravis, ſecuris,
anes/lAlitis, tuſſis, vis, in im, exeun.
Pebris, navis, puppis, clavis, teſtis, ture
IITIVUris, in em, vei im terminantrr.
“GRæcus Accuſativus in a, ut Heclo-
ra, Calchanta, aera, æthera.
EXCEPTIO I.
SGecftd Græca O, littera finita, habent Accuſativum ſimi-
lem Nominatiyes 1t Manto, Calypſo, Ale cto.
mn. I Grærs i, ſylaba ſinita, qui abad Latinos
Enitivum habent ſimilem nominatipo, hor eſt;
e treſe us rum genitivus apud Græcos in os, exit, nulla
Ancguercdente conſonante, Accuſativum faciunt, in
iitaæcéè, vel im, Latiné, at Charybdis, Cha-
ybdin, vel Charybdim.-
Las: fnita, frequentiùs in) n, quam in) m exeunt

,
Yanitin, N—

olnitun

ℳ

322 Dfr DECLINATIONIEUS.
uat Tethys, Tethyn; Cotys, Coryn

Pfeter’,
Halis, Halyn ,pvel Halym. de⸗ 4
Qut verd Zeniti yo creſcunt 4 neque acsentum he lsen .
bent in ultima, in in, vel im, vel em exeunt, gel 5
e Nnis 40

Paris, Paridis, Parin, vel Parim, vel Paridem H
Iris, Iridis, Irin vel lrim vel Iridem; Iſis, eole
Iſidis, iſin, vel Iſim, vel Iſidem; quæ eti⸗ eu.
in a, apud Græcos exeunt, ut Parida c. ſi hs,
l'aris, iſis, & cæters, quorum ultima non ha. en
be accentum, lingua quidem Græcorum comm Ci zter
accuſativo a, aciunt, Parida, Iſida , lones vek A
hiatũs amantes, conſonante ſubtracta . Parios, ſi Bletirus e,
Os, declinant. Inde Parin, lſin, Latini n, in m paupete
mutantes, Parim, Iſim. Que autem apud Gralo .
accentum habent in ultima, in a, tantùm deſinun Monii, t
ut aααραπςTιπαυας Ameryliu lin im, Neutrain
nida. ſdipin cujn
VOCAT IV US.. ſtilant ite
VOcativus ſimilis eſt Nominativo, ti, monili,1.
Sermo, hæc Pallas, O Pallas, 6 Socrates, Qulus ae
⁶ Chremes, 6 Achilles, O Heros, Chla- memoti. Fi
mys. Socrate, „ Chreme, Achile lenteſnn, itmn
Ulyſſe, ad primam ſpecan. eReate,
EXCEPTIO9. fimt, ſtan
Græca, queæ in is, vel ys, exeunt, dege helen ulalinaimni
accentum in ultima, apud Græcos deponunt s, n0.
minatiyi, N Gri, lri, Pari, Tethy. Et apud Poi. lyle, enn
Ias ſæminina in is, quorum genitivus exit in dis Nnfun an ain
quamyis accentum habeant in ultima, O Ama- felee, ki
rylli, Tyndari „Oebali. ELL, i.
Illem propria in s, quorum genitipu⸗ exit in luaie
antis, apud eosdem Pozëtas deponunt 5, ⁰ Palla Delex, vetti i
6 Lalcha. J PrA

ATIh INr..
Cane I NoOMINUIM. 53
Ay. Praæterea, quæ ante S, habent Diphtongum, ſe⸗-
uit nellem 76 S, litteram bijciunt, àt Simoeis, Tydeus,
m, wienmn Melampus, à Simoi, Tydeu, Melampu,
ADarimydle. Quc omnia apud Atticε, Vocativum ſi milem ba-
n, nllitn bent neminatipo, Paris, Calchas, Simois,
Iliden:a Melampus, interdum imittantur Latini. B
utharilalt Pallas, Calchas 5 & cæteræ hujus formæ 5
,Auumin bud Græcos an, . 77:en1 vocetivo, 6 Pallan, 0
lenram: Calchan, Poztæ abijciunt n, Palla, 6 Calcha.

mrstaoan ABLATIVUS.
eſilnud n Alativut exit in e, à teſte, duce, hoſpite,
, llnlanz⸗ paupere, pubere, Soſpite.
Que llen 1 EXCEPTIO.

vinitunn Nomina, quorum Accuſativus exit in in, vel
Ammlig im, Neutra in al, ar, e: Nomina menſium: ad-
Jectivpum, cujus neutrum e, littera terminatur, i,
IIVUS Poſtulant, ùt charybdi, ſiti, animali Calecha-
Monms ri, monili-ſeptembri, brevi. .
elighe Qulbiss aacedunt, pluri, ſtrigili, canali,
50em Wmemori. Far 5 nectar, hepar, jubar. e, con-
Chreme, tentæ ſunt; item, Gauſape, Soracte, Præne- =JM
nt, te, Keate, & cætera locorum propris bujus D
PTI0, poſitionis, ſi tamen hut ſpectant: Sunt enim pleräa.
cTelte Jue declinationis expertia,
geleum,

O Euren 1. 1 , II. 5
Ieth. 6 T,-vel e, petunt cætera adjectiva, & ſu Rantive,
vleeng. quorum accuſatiyus in em, & im deſinit, et à
en hu⸗ felice, vel felici, ingente, vel ingenti, na-
nih ve, vel navi. 1 1 .
megi, Quibus addes amnis, ignis, imber, ſup-

4

Aguyi1 Pellex vectis.

1 — C 2 Ab.-

Lib

4

141 DE DECLINATIONIBIIs.

loil
Appellativa Adjectivis ſimilia, leges Adjedtimo. ſtreyn (

APPENDIX I.

rum fermè ſequuntur, ùt familiaris, annalis, Nicſz,e
bipennis, triremis, affinis; à familiari, boln , c

annali, ſodali, &c. Tridens, à triden. gpeckatum
te vel tridenti. — guart⸗
Sin verd propris ſint, é, tantùm poſtulant, at Nceas
Martialis, Juvenalis, Felix, Clemens, ludo,
Melchior, à Martiale, juvenale, &c, (N0
. NNNOminat!

Pleraque Adjectiva, quæ in litteras, ns, ex. Veyt
eunt, ſerè e, contenta ſunt, ut Prudens, GEMI
imprudens, à prudente, imprudente. (Eupun
Partitipia in é, exeunt, ut abſente, præ. r uver

. 3. ſente, audiente. Cicer. in Verr. Illa Deos, majorum. .

hominésque implorante, iſte infanti pu.
pillæ fortunas patrias ademit. 1 ninner
interdum etiam in i, ſed tunc ferè in nomina niui, t
tranſeun, ùt excellenti, libeniit. [. lens,
Comparativa nomina multò uſitatis in e, Aeſiunr Kee
litteram, quam in i, exeunt, et Superiore, III. Naus
faciliore, uberiore, ir Diœceſiu
Quorum accuſativus exit in in, vel im, Hum, navion
ablativus i, littera finitur, uùt Charybd;; IV. uilut⸗
Hiſpali, Ligeri, cannabi, bæti, cucumi. Juve. hortium, wrti
ſat. ỹ. Sæva dignum verdque charybai, Bate . 4llen
tamen & cannabe quoque dicitun. it erelnt,
Viârix, quo jure habet victricia, eodem trablum, ſeyi

Rhabet victrici. Lucan. 1I.1I. In ſus vidrici cen. VI. Allu

verſum viſcera dextra. Vltrici etiam dicetur, Ars, nig,noy,
quia habet altricia. Cætera Trix, ſyllaba fi⸗ lpium, 6 4
nita, non videntur abiativo caſu, i, ter HINC
minari, ApuA

TONN NOMINI. 35
NI MWMaAd Oridium, cœleſte, perenne, bime-
nili Mulj ſtre pro cœleſti, perenni, bimeſtri leguntur.
DAW l Rüudis, virga, quæ emeriti gladiatores dona-
Enis, àhn bantur, e 1fecit apud Horatium.
Triten, n Spectatum fatis, & donatum jam rude
quæris.
,teni Mæcenas iterum antiquo me includere
Felir, Ca. ludo.
lurenue CASUS MUI. TITUDINIS.
NOminativus pluralis exit in es, ut
ilitte,l Sermones, Delphines, Troës.

in, tN GENITIVUS PLüURALIS.

1. Epiſt.

eimrun ( Enitiyus multitudinis in um „Vluabam exit,
, adſee àt Juvenum canum, panum, vatum,
63 int. 4 maj oru m. Eodem modo cætera comparatiya.
dte, ſtehhn EXxCEPTIO.
Rent. I. In ium exeunt, quæcunque litteris „ns, fi-

im in niuntur, àt gerpentium, præſentium.
i,lbent, 1I. nem s, littera terminata, quæ genitiye non
Eal oreſeun ,ut collis, collium, cladis, cladium.
m, III. Et quorum Ablatirus in i, ut e, & i,exit,

rium, navium, felicium.
IV. Luibus Adae Samnitium, lintrium, co-
hortium, utrium, ventrium, fornacium.
V. Adhaæc moneſylaba, quæ in duas conſonan.-

zexitinin
tut, ir
ei,uan
Gne e ti .)e
itur.
etninue
1 ſu 6
74 nnii
enini/

vocall/ in HINC RURSUS EXCIPIUNTUR.

trabium, ſepium ‚partium, arcium, &c.
VI. Quibus accedunt, As, aſſi is, glis, lis, mus,
ars, nix, nox, 0s, fauces, faucium, alpes,

uùt Diœceſium, ſyrtium, animalium, plu-

alpium, & ſi qus alis ſunt à viru doctu uſurpatæ.

tes exeunt, ur Trabs, Eps, pars, arx, merx:

1 *

36 DE DECLINATIONIBIIS.
PArens, degener, inops
vetus, uber, lynx, erux, lex, nux, &
alia, quorum genitipus exit in um, quæ progredien.
te tempore, te rerum omnium magi ſn⸗
faſtidio Aocebir. aiſter ſe ſn⸗
Quædam modò in ium, modo in um, exiyre ſar
ne in ium, moch e ſo⸗
lent, ut paludium, paludum, ſornaclan
fornacum volucrium, volucrum & 9
GENITIVUS GRECUS.

¶ OEninvut Græcus exit in oy, hoc eſt, per o,
iagnum, ut Epigrammaton, hæreſeon.

DATIVUIS PLUIRALIS8.

LD tirus in ibus exit, ut Sermonibu
imen, bobus aut bubus fſacit.
1τI—ααQα a, in is ſylabam ſrequentius
exeunt, at peripetaſmatis, emblematis, poë⸗
matis, & poëmatibus, diplomatis, & di-
plomatibus. D
A . . . .
Celſus, àt ait Priſtianu lib. 7. arbitratur da.
tivos Grcρει ε, ſyllaba finitos, eſſe à nominatiyi
in um, peripetaſmatum, emblem. Ce
ri⸗ n; matum, &c.,
ACCUSATIVIIS PLIRALIS.
Acuſatipus multitudinir in es, Oyllabam exit,
Sermones: Exit in i vel eu, cum geniti⸗
rus certorum nominum deſinit in ium, ùt omnis,
urbis, ve omneis, urbeis; ut alteri ſit præ.
ferendus, judicabunt aures. H
Alſus plurales nominandi, aceuſandi,
Vocandi, neutri generis in a, deſi-
nunt ſi ablativus in e, tantùm exit, ùt tem-
Nenen: Sin verd i, aut e, & i , terminetur, in ia
ſinent ut vectigalia zingentia.

8: Bos

memor, ſupplex,

. rræter

ylter ſ⸗
U; eulunt

(NE00
ceuerins
Delphinas
g. 8. Orpbeni
Non ommiun
lis exit in uun
Uit ins: led i
Uitivurn baber
nnir, AulA, ne
lantum Geclin

D

inr, triun. Iet

pativus exit
Decenber, Prær
Ut Fons ngent,

(culſandi calu

legimus & ln
WAKI

Enitivus
nis exit i
tis 4 ans,
iſiſenatni
ticfli, Mtera hie
tumolti. Vnte
CAula dinit. Et,
Detinin in ui
Hjiſeß ſteulne
Darce metu C
DAtipig len

4

G

1

ONIN

nemor ſonn.
ſ Præter comparativa, item Vetus, Plus,
h

Sl quæ in a, exeunt, Majora, vetera, plura.
nefrn GRFCUS ACCUSATIVUS.

ACcuſativus Græcus in as, deſinit, àt
in un an Delphinas, Troas, Ccrareras: Virg.

=S
=

n, ſrnt kKelog. 8. Orpheus in ſylvu, inter Delphinas Arion. .

Aucrung. Non omnium, quorum genitivus plu-

40l ralis exit in ium, accuſativus pluralis deſi-

,be ;n nit in u: ſed, ut Priſcianus docet, quæ ge-
Aton heres nitivum habent ſimilem nominativo, ut
ALIS omni, dulci, navir, turru. Et quæ pluraliter
tmonbu tantum declinantur ut Manes, manium »„
bus at, tres, irium. Item er, ſyllaba finita: quorum
lobanſßeſer ablativus exit in i, ut Acer, ſaluber, imber,

mblemagg December. Præterea, quæ in ns,rodeſinunt,

Momts,l Ut Fons, ingens, pars, urbs. Alia verò rarò ac-
cuſandi caſu plurali in i, vel es exeunt,
7,olv legimus & compluri, litu, pluri.

ten QARIA DECLINATIO.

gemntl Enitivus ſi ſi ingularis quartæ declinatio-
6u⸗ S in us, ſyllabam, ut Sena-
J. tus, an §.
lcheug Priſci ſenatuis, anuis, dicebant: cu Juos
un ude etiam i, liter hic caſus terminabatur, ut ornati,
ahni, tumulti. Vnde Terent, more priſco. Ejus anuis
caula dixit. Et, Nihil ornati, nihil tumulti.
i, an alit Dativus in ui, exit, ut Senatui, anui.
rs inet Priſcu ſæculi etiam in u, exibat, unde Virgil.
neniie Parce metu Cytheree.
mminivi DPaliyus multitudinu in ibus, ut ſenſibus.

NOMINUM. 37

3⁸8 Df- DECLIN ATIONIBIHS.
EXCEPTIO.
Arcus, artus, lacus, partus, ſpecus,
tribus in ubus exeunt, Lacubus „ſpecubus,
tribubus. Portus in ibas & ubus. Queſtibus,
2 queror multò uſitatia: eſt; quam queſtubus.
Addunt quidam Acubus, ficubus, quercu
bus. Celſus lib. 7. 6a,p. 19. ter.
eſt. Non tamen ficubus
dixerim, ſed ficis

Ffructu ſit ſermo.

„muliò minus ficibus

Nam ficus, fici; ſecundæ de.

Ahimnationis utrumque ſignificat. Pliniut ib. 16,

car. 25. In ficis mirabiles ſunt & abortus⸗

qui nunquam maturelcunt. .
QINTA DECLHNATIO.
tionu in ei, litteras dipiſas exit, ut diei.
4pud Antiquos in es, ſye e, exibat.
Pude Vigil. Libra die, fomnique pares ubi
fecerit horas. Et Opidius: Prima fide, vocis.
que ratæ tentamina ſumpſit. Exit & in duß-
lexi Virgil. Munera, lætitiàämque Dij.
Caſus interrogandi, dandi, ſextasque multir
tudinu, prater Rerum, rebus, dierum,
diebus, innſitati ſunt, Cicers non eſt auſus
ſpecierum, ſpeciebus dicere: non tamen
negat poſſe Latine dici?
I AIVNCoOPELE
Mninm fermè declinationum in-

terrogandi caſus multitudinis in-

terdum maximè à Poeëtis, Imminuun-
tur: quam imminutionem Græci Syn-

copen vocam. Prins

—

Gum Tro
Eneadaru
Senke, Libe.
fabrüm,

tantum ſiye de arbore, ſiye d,

V Clis interrogandi ſi gulariter, Cuintæ dechia.
4

ummmorun

. Umie, Clad
Küm agg

pro cladiun
Käium 49
tum , ⸗
ud Oratoj
alarun ef

Genitiput in
lala ſin
1t Cwitaton

uilan ger
Mtati, etuun
Serpentium
Quiritum
Um; Locup
lnine geclin
alt ſunt tron
nides Auſon

Celicola, r

lacihra ſan,.
unle ge
inminnuntur .
ſletian alſel

7 eliue gus

3s 39
Frivæg. Czlicolům, 5Æneadum, Auſoni-

rnh düm, Trojugenüm, pro Cælicolarum,

denb, o=n Encadarum, &.
16 lu Secundæ. Liberüm, nummum, ſeſtertidm,
Cuenum fabrüm, deum, &c. pro Liberorum
vs gelblge nummorum, &c.
99. egen Tertie. Cladüm, cædm, veprůûm, cæle-
nWAA ſtüm aggreſtm, potentûm, furentum,
uleen, pro cladium, cædium, veprium, cæle-
eus,feen ſtium, aggreſtium, potentium, furen-
a. M tium, quæ & alia ejusdem generis non facild
lesluntaha apud Oratores reperientur Macedùm, pro Ma-
cunt, cedarum eſt primæ, Matedonum tertiæg,.
CLNANN.— APPENDIxX.Z„
lantenindde Genitipus imminutus , à nominibus ſubſtantivi
nſaen, 4 28;, yllaba finitu, aſitatior eſt, quàm plenus,
Me t Civitatum, quàm civitatium.
fonnigten II.

ihintien Quidam genitivi tum pleni, tum imminuti ſuns

nplt. hy itatt, etiam spud Oratoresàt Apium; & apum,
ttümen Serpentium, & ferpentum; Quiritium,
Gl,eie & Quiritum, Optimatium, & Optima-
vebs, In tum , Locupletium, & Locuplerum.

Ciun u Primæ declinationis nomina quæ unminuuntur,

Geere nn aut ſunt Patronymica, àt £Æneades, Darda-

niges, Auſonides, aut compoſita ex verbu, àat
DpL. Cxælicola, Trojugena, Grajugena; exem-

urtn Pla crebra ſunt apud Virgilium, & alies Poëtas.
clinatiomm F 44 7 Led eeen ee⸗
* Secundæ declinationis, non ſolùm ſubſtantiva
ilttnet „nuuntur, us Socium, denaridm, divûm,
etb, Iumn ſed etiam adjectivpa, àt mem magnanimûm:
nen Crelh præcipué quæ difributiva appellantur, àt quinùm

ä

492 DfkE DECLINATIONIBIIS.

ſenüm, ſeptenům, denům: ase etian
apud Ormtorer.

ANOMALA, SIVE NXQOATIA.

. A Nomala „ſive inæqualia vocantur .
quæ aut numero, aut genere, aut
declinatione, aut caſu „ aut aliquo alio
attributo deficiunt.

NUMERO INAQIALIA.

Quæcam ſi ingulari numero tantùm de.

clinantur, ut aurum, nemo, aér.
Quædam plurali ſoluùm, àt Cani, ‚canorum,
Penates, penatium; Caſtra, calenda,
moœnia, ium, ibus.

GENERA INXQALIA.

(Aadam ſingulari numero ſunt maſoue
lina, plurali neutra, ut ibilt⸗ ſi.
bila, Balteus, baltea.
Ouædam ſingulari ſæminins: lural neutri .
àt Carbaſus, carbalſa.
Quædam ſingulari neutra; plurali maſeuhne,
ut Argos, argi . argorum.

DE CLINATIONE. .
INEÆ QuALIA.
As . vaſis, ſingulari numero ſt tertiæ decli⸗
nationis; plurali ſecundæ, ut Vala „va-
ſorum, vaſis. “

lugeum ,e
onlief rini;

um, iugeribu⸗

uang jug
CASU

Ulædam no
frug,, ni

Mlemn tantim h

uatuot, guit
ſut aptota, ,n
Celan Vor

Veerogetint, t

☛—æã
artifipa gleragt

Pjonommine etiam

oltras,) ſenn
Qle lamn non
laſum tantin ⸗
dem.
Ouklam vom
Diter, exſpes,
Ouelam Ghie
loren, 3o
Oelam treg

Ohem, ab 9

Qluelam luos
fepetundis.
Qletenm intl
4hul briſens
. i unle vala
(lano Vaſun

n: e Jugerum, jugeri, contrà numero ſingulari ſe-
cundi eſt ordini; plurali tertij; jugera, juge-
rum, jugeribus: interdum & jugeris geniti o
WUngaulen, „G jugere, ablativo leguur.
n CASU IN QUALIA.
in(QAlzdam non declinantur in caſus; àt
frugi, nihili, pondo, quod numerum plu-
alem tant ùm habet, cùm libram ſignificat: Item
WAlII quatuor, quinque, & cætera uſque ad centum,
rn e* aptota, ſive monoptôta appellantur.
cro laben Quædam Vocativo carent: cuſusmodi ſunt In-
Dens, e terrogativa, ut Quis? Qualis 2 Relativpæa, àt
Gdiene Quiquæ, quod, Negativa, ar Nemo, nullus,
nn, n partitipa bleraque: at Quidam, ullus, alius,
Pronomina etiam (præter Tu, meus, noſter,
AI noſtras,) fermè vocandi caſu deſtituuntur.
—Qula dam nominandi, interrogandi, & accuſandi
roluntn en tantum habent; ùt tantundem tanti⸗
Ut bdem. M 2
Quadam nominativum, & vocatipum ut Ju-
ter, exſpes.
„Quadam obliquos tantùm; àt ovis „Jovi.
wali ovem „ à Joyer..
Quædam tres ſolum obliquos, àt Opis,
0N, Opem Lab Ope.
Quaædam duos, ut Repetundarum, ab his
4. repetundis.
tnd Quædam ununmi, àt inficias, ſponte, natu.
V,n Apud Priſcos Vaſum, vaſi, ſecundi ordinu
fuit, unde vaſa, valorum: Plaut. Trucul. Aut
Naliquod vaſum argenteum.

,kril 4 pi

42² DE VERBORUIM
Grammatici multa Anomala congerunt, que
ſine ulla jactura prætermitti poſſunt , maximè cùm
nmiulta contra eorum præcepta apud idoneos aucto-
res legantur. Itaque putavimus Anomalorum ge.
nera, uno aut altero poſito exemplo, attingenda:
cætera uſui, at alia multa relinquenda.

D E VERBORI Mhes
Ixyxlpe (OI
circulnago,
680,6 lanpe
ahtur, ℳN teß

P RXTERITIS
ET SUPIN IS..
Ilmplicium leges fermè conjuncts
ſequuntur. S
Hinc pauca excipiam, memori quæ
mente repones. “

in verborum copulatione aut Verbum, dut
Præpoſitio manent integra, ùàt concurro, ad.

jungo; aut utrumque corrumpitur, ùt colligo,

allido, aut præpoſitio manet integra, corrupto
verbo, uet excido, deprimo, aut contra, ver-
bum manet integrum, corrupta præpoſitione, it
colludo, compono. O”
A, in E, mutant.

Compoſita ex verbi damno 2 halo ‚lacto,

mando, patro, ſacro, tracto, arceo, carpo,
fallo. farcio, gradior, pario, patior, ſcando,
ſpargo, ut condemno, anhelo, &c. Pauts
admodum retinent a, ut Exhalo, impartio, &
impertio: Petracto, retracto; ſed bæc &
alia id genus, uſu diſcenda ſunt.

l excutio,

P
Cemprſie⸗
cOr arisz e
e in e ,
liteo, ateot
zlicio, elici
dlo, capio,
ungo, cand

Cmpeſte er

.

Cnnoſits

cmo, premo
Lruipe, re
NU
(poßta4

ro tmen &

natium feperian

NONNUI
V00
Ne, in
Conipoſita e
Alit anct
Conheſtae⸗
6o, ſupploch

RNn ppr. & SupPlNN. 432

eenn Ar,, in I, mutant.
aſmn,nen Compoſita ex Amico, àt inimico, & inimi-
cl linne cor; aris; ex maneo adjunctis propoſitionibus.
u ini e zn præ pro, ex tacco, placeo, habeo,
enh, jateo, fateor, & ex lacio, verbo priſco, ut
u allicio, elicio, jacio, facio, ſapio, ra-
pio, capio, cado, ago, frango, tango⸗,
0 AM pango, cano, ſalio, ſtartuo.
KITII . Exdipe complaceo, perplaceo, perago,
INI circumago, ſatago „dego, cogo, repan-
go, & compoſita ex Facio, ſi ex verbis compo=
enne t untar, ut tepefacio, calefacio.
A, in U, mutant.
Compoſita ex acio⸗ ſalto, calco, ſcalpo,
n, Menm r excutio, inſuſto, inculco, inſculpo.
L = E, in I, mutant. V
Coympoſita ex Teneo, ſedeo, rogo, lego is,
4 ie emo. premo, ſpecio, verbo priſio, ůt aſpicio,
Ecen Excipe, relego, perlego, como.
hi L, in E, breve mutant.
M Compofita 4 juro, dejero, pejero; de-
no,Mαπ zuro tamen & perjuro, apud Plautum & Ho-=
tegin ratium reperiuntur.
NONNULLE DIPHTONGI IN
en VOCALES MIGRANTT.„.
n, hl Ae, in 1, longum mutant.
oen Compoſia ex læœdo, cædo, quæro, àt
ohiit allido, concido exquiro,
ede Au, in , mutant.
Compoſita ex plaudo, à explodo, complo.
ate, do, ſupplodo. Excipe applaudo,

6

Com.

.
DE VERBORUM
Compoſita ex Claudo, àt excludo, conclu
do, vel funt Cludo, nam utroque modo dicitur
Auu, in E, longum mutant.
conpoſ tum ex Audio, ut obedio.
Compoſita, quæ mutant a; in i, ſiye e, in d
pino habent e, ùt jacio, rejicio, rejectum-
Spargo, conſpergo, conſperſum.
Excipiuntur Go, ſyllaba finita, quæ a implii U
ſervant: in ſupino, ut ago, frango, tango, 11
enim dicimus actum. Nic exactum: ùt fratum
ita effractum. 4 etiam , etinent compoſita et
cado, àt recaſum, incaſum, occaſum.
Compofi. ta tamen ex Habeo, i, habent in S
pino ,àt exhibitum: Ex Salio & Statuo
u, àt inſultum, conſtitutum. Abs on omn
ni⸗ tribus verſi naulis continentur.

Ilmplicis a, retinent tum Go, ſin
ſupinis,
Tum cado, quæ gignit: reliquise e, cor⸗
tulit uſus.
Hinc habeo, ſalio, ſtatuéque aufere
memento.
Qui verſiculi cum reliquis ſcholijs alen etiant

poſt omnium verborum tractatonem erplican: 1e
liqua videntur uſui relinquenda.

CUm geminat primam ſi implex,

compoſta! priorem.
Præteriti amittunt: Præter præcutto⸗
repungo; 3

9
Quxque ſi

poſe
Decutro,
litent.
Phkriik
liate
Ut gliſco,
va00
Ambigo,
bushi
Prfinit, 8
lingor.
Rtnclur,
ſcor,
N Perar
tepen
Miteſco ve
lis eſt:
Aut certe e
trahunt.
AAle, quibt
itatio

Uit eept

Wentare
lehottiy erh
n mn ini giptent
u n maget
Ge“ 4 reſige

m PpRT. ET SUPIN. 45
excloloe
nn 1 Quæque ſibi gignunt, ſto, do, cum

re, di C0.
Imnmun poſce ſ. 0.

0, 1n Decurro, excurro, interdum nmimun ge-
in minant.
ſed Pxæteririe quæcunque carent, ſpo
nßaſn liato ſupinis.
fntee, TIt gliſeo vergo ,ferio, cum polleo,
in D vado,

amd mbigo, cum ſatago; quxſo, qui-
etinn,g
ſn,l, bus hiſco, fatiſco.
hed i lin Et furit, & mœret, tum aveo, tum
Klob ringor, & ajo,
run Et veſcor liquor, medeor, remini-
oliu. fſcor, adauge.
ttund INſuperà verbo, ſeu nomina nata:
tepeſco.
terellnng Miteſco veluti, quorum de nomine
lis eſt: V
kuigtt Aut certè capiunt à verbis, unde
trahuntur.
Adde, quibus nomen vchemens me- uùt cænitue
ſrchre ditatio fecitz; rio, dictu-
wcß Eſurit excepto. Veterum monu- f.
mmDenta revolve.
amn in

Inchoatiya verba, hoc eſt, quæ altionem qui-
ten. dem non incipientem, ſed inchoatam ita 6 gniſi-
tleti cant, at magis, ac magis increſcat, ſi a verbu

fun; ut t refrigelco, icalaſpo, carent præ-
teritis

4° DE VERBORUM
. teritis, aut certè à primogenij⸗ ea mutuentat,
refrixi incalui: Sin à nominibus deducintur,
prorſus videntur præteritis deſtitui, at ingra-
veſco, miteſco, herbeſco, ſilveſco.
Eſurio »etiam Supinum habet Terent. Heuut
Modò liceat vivere, eſt ſpes. Clin. Juæis
nos eſurit uros ſatis.
Scaturio, ligurio, abligurio, obligurio,
non ſunt meditativa, cum diverſa ſint, & ſignißca.
tione, & quantitate: nam u, litteram Mrodicun,
cùm meditati va eandem corripiast.

PRIMA CoNIUGATIO.

Ut eneco,
avi, atum:
& enicui, que ſupinuum.

eum. Ut neco; nam necui, nectum, ſbi

mo, crepo, pignora ſervant.

veto, tono, At cubui, domui, crepui, vctuite

ſono. ſupina.
Dant i in itum, ut cubitum; hæc t0.
nui, ſonuique ſequuntur. 4

—

l cubo cùm recipit, tantuùm iidi
bul, diſcu- tertia flectet.
bitum. At id Præteritis expungitur, Arque
ſupinis.

Increpui, malunt auclores dahfa tun
increpavi.
ruturum in rus, verborum primæ onjuga-
tiomis, quorum ſupinum in ituh, vel dam exit, ſt
tande

PhRæteritum primæ facit, avi, atum.

PR
miumniſhi
turus, ereha 4

ſonaturus,

Mnm etia⸗
tio, „Fectic
Homiturus.
i zun, ſis
user vert
n, Alnuttunt
cumdo . dee

recaumbo, 0

urſus inprete
cubui, accu
Non tanen,
enn aldere, e
uuccumbo,

lecubo, ſupe

6 alnnttunt,
procumbo
lmicat
anm
A ficui, ſt
ſeckum
Alri, lotu
de lav-

Ex lavocor

wapole

Potatum,

ſor
4 uvO, ta
ſüpin

enj⸗ uun PRET. ET. SUPIN. 47
uninie lin tanquam à ſupino in atum, àt cubaturus, doma-
e lſiti z turus, crepaturus, vetaturus, tonaturus,
eleo, i ſonaturus, fricaturus, Iecaturus.
4 rtin Nomina etiam verbalia, ùt cubatio, edoma-
ipe cin tio, & . Sectio tamen & frictio crebrò leguntur.
Domiturus. Virg. Plin. & Claudianus ſemel
Dõ 6 i ſunt, uſus te pluraæ docebit.
limei ae uæ ex verbo Cubo, omponuntur: ſi litteram
l ittnar m, admuttunt, tertiæ ſunt conjugationis, ut ac.
cub, d umbo, diſcumbo, incumbo,
nnien, cumbo, dec .
recumbo, occumbò, procumbo duam
TUCHI rur ſas in pretetiti, & ſupini amittunt, àùt ac-
cubui, accubitum.
Non tamen, prout cuique libuerit. licet m, litte-
eet iram addere, vel adimere. Vt enim diſeumbo,
. ſuecumbo, ſemper eam retinent: ita excubo,
al, n ſecubo, ſupercubo, eandem reſpuunt. Cætera
n. & admittunt, & abijciunt: decumbo tamen &
rchli Procumbo roriſß mè ſine m, teperiuntur.

Imicat, avi, atum, micui nil Mieo.
nbitun, h. amplius optatt
equm A fricui, frictum, à ſecui, deducito krieo ſeroi
it, um ſectum. 4
A lavi, lotum, aut lautum, nec (ſper- Iavo.

pungan, ne lavatum.
Ex lavo compoſitum, ceu diluo; ter-
tia poſcit.
m GPotatum, à poto, ſeu, potum flecti-
to lovi. è*

int . .
t,lA juvo, tantùm, vel capies à rie

ſupinum. D Dat

48 DE VERBORUM
ur cxplco. Dat plicui ,„plicitum, compoôſtum
poſcit utramque. “
ut duplco, upplicat, avi, atum, genitumque ex
triplico. nomine ſolun.
Emicui, ſemel atque iterum invenitur ul
Ovidium: Emico, emicui, facit ùt ſimplex.
Potus, etiam altive accipitur, Cicero pro Mi.-
Aon. Adde inſcitiam, pranſi, poti, oſeitantis
dacis. em Trebatio lib. Itaque etſi domum
bene potus ſerôque redieram, tamen Sece.
Applico, cùm ad navigationem pedtat, ſeni
applicui, facu: Explico, verd cum explanare
ſignißcat, explicavi. Keplico, fermeé repli-

catum babet, unde ſuſpicor præteritum replica.

vi uſitatius eſſe. Participia in rus, fermè upi.
nis in atm deducuntur, à cæteri rarius., Participis
Prateriti temporis in atus, & itns, exzunt: appli.

—
—

funt, qaàm applicitus, complicitus.

Quæ venum ,Circum 2 peſſumque ſa.
do, cieuk. ſatisque creärun.
Qdo. pedum- Do, dedit, atque datum: verùm de-
do: ſatisdo. dit omne ditmque.

Exigit, ut vendo, trado, quod tertia

Aectit.
Aſto, flecte ſteti, ſtatum: ſtiti at

inde profecta

1

catus tamen, & complicatus, frequentiort

ss ets. Ur mohe
M̈ vendo, EKXGdo, compoſitum variabit tertia,

AbfKond
6 blu; .il

vr/ ſret m 5

Abſcondit
Purhaelpia

fur ſpiintin
tig, Obſtatur

Quelam, i
nernie epui Pi
os, ſel d

Kuidumar

lvere, Gh
Ommmia priinA
tit in in, pol⸗
ot tertij ordin

Gorbeo cum

ge ſn
Adoceo do
Cenſeo, ke

rerke

inde —PPPoolcitinnn.
Aitque ſtitum cupiunt, multò ſed cre-
briùs atum. Ab

ORIN
le,

TPRET. ET SUPN. 4
Abſtondo, abſcondidi, baber Pleucus,
N. Dante . Silius; ſed poſteriores ſeré abſcondi » boc
n genllng ergo ußiratum, illud priſcum et.

Ablſconditus dices rectidas quaàm abſconius.

termn im Partscrpia in rus, ompofitorum à ſto freguentius
ui ar iren Runt à ſupina in atum ut Conſtaturus, exſtatu-
ihie en r us, obitaturus? præſtiturus, frequens eſt.
tanſipoti d Qudam, qua modo ſunt primæ, fuerunt etiam
7Iuqueeit Zertiæ apud Priſoos, Cujus modi ſum, Ono, is, La-
edietum im VO,is, ſed Sono, jam exoleyit. Lavo, tertic
ininmn it etiam Vergil. 3, An. uſus eſt, Luminis effoſ-
o, Nedanen fuidum lavit inde cruorem: inde infinitum
Replico, /lavere, & paſßvum lawi. Priſcianus æit lib. I0.

or Nremmg Oiuni primæ conjugationu cuorum prateritusn

peru *vir in , vocales diviſass uae npud vetuſtiHi⸗-⸗
alefhtmije Mos tertj ordinis. l
Giun ANLtera præteritis dat ui, dat ithunque
diens ge upinis.
tonpfin r moneo, tacee gignit: ſed torree
Sorbeo cum ſociis, dat ui, tamen abs- ur ilfer-
mt, A doceo doctum; à teneo deducito “
tuum: ſen tentum. ä
ue. OQOenſeo, fert cenſaum: miſtum, tibi
Ndo, rt mifceo dont.
Quod dat ni neutrum, timebque ca-
Ammkk rente füpinis.
Poſcit irum, valeo, careo, placeoque;
„Tureih doletqu; —
D 2 E

—

70„ DrE VERBORUIM..
Et jaceo, caleo, noceo, cum pareo Hrxrco,

junges. t,
Taceo, tacui, tacitum, facit, cùm reticeo, cô. Tereo,
ticeo, ſupino careant, contra arcitum ab arceo, queo
no fucilé inyenies: exerceo tamen, & coêrceo, 5 jull, jut
ex eo compoſita ex ereitum, & coêrcitumbi. ( in
bent. Vnde Participia exercitus, & coërcitus. ſi
Coaleo verò coalui, coalitum facit, &. Urgeo,

Sorpſi, ſorptum, funt a ſorbo, is, verbo ter. 41
tiæ conjugationis: quo uſus eſt Lucanus; Abſorp. ugeo,
ſit penitus rupes, & tecta ferarum. ſupit
Cenſio, is, cenſire, apud vetuſtiſſimos fuit Liceo, dl
quartæ conjugationis. Vnde cenſio, nomen per- Augeo, pr

. bale, cenſitor, etiam nunc extant: hinc compo-. “
ſitum recenſio is, unde participium recenſitus, LE
Libr. 2. penultim longd. Claudian. Priſca recenſitis VI, Etucm
In Eutrop. evolvite ſæcula faſtis. leo;

Pateo, patui, ſupino caret. Nam paſſum A Pleo In

fit à pando, teſte Phoca, Diomede & Gelio. pleo
Ant, di, ſum, video, ſedeo, cum Gienn
prandeo: verùm . D
Sidee. S, geminat ſeſſum. Stridi, nil poſtu. Mnſfiun
rat ultra.=Wẽ muslam, .
Mordeo præterito geminato flecte puncdi, ce
momordi. neminermn,

„ Morſum: Sic ſpondet, tondet, ſic ccknatusy.
pendeo flectes. nnd hre
Maneeo. Dat manſi, manſum: minui, ſed pra- 4 Clam⸗
Prominet, immineo, ſimul eminet abl- “
que ſupino. Hæ. N

27

Oni FS Fr. E SuPN. fr

ceo, n, Hæreo, dat ſi ſum, cum ſuadet, mul-
cet, & ardet
ſit intein Tergeo, cum mulget, ridet: ſed tor-
Aareltom queo, tortum

tamen⅓
m,Eleri 5, uſſi, juſſum, geminat. Indulgeo, lubeo

etcien . „ 1; tUIn.
cbaltullſt Urgeo ‚ſi tantùm, cùm fulget, turget
1atotn & alget.
Hef utann, Lugeo, fert luxi: jam pridem quæro
teclafennnn ſupinum. D
agi tſl Tuceo, duntaxat luxi; ſi ic frigeo, frixi.
lecen Augeo, præterito facit auxi, auctüm-
utinc kt que ſupino.
hin Evi, etum, vieo, flet, net, cum de- Eieo, neos
leo; quæque L
. M A pleo naſcuntur „repleo, ceu u ſup- ððU
Dimmi plileo, complet.
Ae Livi, ſume citum: quartæ ſed pigno- Cico⸗
ilo,ſli ra redde.
Fel Prandi. uſitatiſſimum eſt. Plaut. Menæch. R
Knci, in Prandi in navi. Pranſus ſum, item c&nataa,
tus ſum, potus ſum hodie apud te, pre
genimm? prandi , cœnavi, potavi, nondum quod
meminerim, legi apud veteres, Pranſus enim,
get t cœatus, potus, confecto prandio, cæna, pota-
tione; ſi Nive à prandio, cœnu potatione ſignificant.
i .: Citum, 4 cieo, priorem corripit, At ſuo loto
ili,i dicemus addita præpeſi itione fit quarti ordinu, t
accio, concio, excio. Conciers, tiam ſecun-
Imul ende. dæ conjuagation’ legitur.
