fKine calu ſubaudiendo, quam 133 cum nom. 133.
oci geluti cum acc. vel abl. menſuræz, idem, ibigd.
oci ene po, Poœnitet, absque aperto Nom. 71. gen. cum acc. Es
Polliceor, acc. 65. cum infinito, verheiſſen. 99
as Ponè, præpoſitio, acc, 124. Adverbium absque caſu.
l difiin Hinder. 124
1, d ſiſ S Topulatus, participium uſitatum. 62. dat. aliquande.

auſchen⸗

in.

licantut,
r baſ.
ſt.

ne Ad, G
1. ein SNH

cum reni

poſco ,„duplicem acc. 41I.: præter acc. abl. cum præpoſit,

1.

Index Libri l. 83

Deto, vix duplicem habet acc. 43. Ich reiſe. abſque

Ibid

beraubt
6 5

Populor, acc. berauben / verhergen.

A, vel Ab. Begehren 46
Poſſeſſiva Meus, &c, I 14. Quomodo cohæreant ſub-
ſtant. 1I8
pPoflum, abl. &§. ace. rarias. ibid, cum infinito, mogen.
— DWZ SS I009
Ppoteſt cum infinito, nom. celat. es mag. I0I
Potens, abl. 27. gen. Maͤchtig, gewaltig⸗ Ibid.

beſt, piæ poſtio, acc. 124. Adyetbialiter, abſque calu.
e 3. 12

Index Libri II.

X

Otth

128. relpondet ĩ interrogationi ubi? 1 34. cum adyes lrſim, hi
bio Longe, 14 5. Multô. Nach. bid⸗ Meter/ ae,
Foſtponendi verba præter acc.dat. 39. quænam ill Drxtetquam.
Poſtremum, ſubſtantive, gen. das allerletſt. Rioſunyre
Poſtridie, gen. vel acc. ein Tag darnach. oreadi
Voſtulo, præter acc. gen. poœnæ vel criminis. 34.pfætet emo, pret
acc abl. cum præpoſitione De i bid. præter. acc. abl. leerof, acc
cum præpòft. A, vcl Ab, Anklagen,begehren. 45 Hgj bſrir
Foto, acc. beſpritzen. 8 liyandi ek
Poſthabeo, præter acc. dat. Nachſetzen. 39 icie, gen
Voſtpono, Idem. Ppic, Driuſgnam,
Potior, abl. 68. gén. Ibid. acc. E Erobern. . 69 id, Prr)o
Præ; præpoſit. Ab. vor. E 12 Mö, Nom,
Præterit, Membrum orat, loeè nom, es “ verborgen, obo, n
unwiſſend. 4 ocll, ey
Præceps, gen. Gaͤch. ⁰ iodo, etel
Præditus, abl. Begabet. 127 oleo,1a.
Præbeo, præter acc. dat. geben. == 3 8 Doofundus, 2
Præcipio, præter acc. dat, Gebieten⸗ 39 riis vote
Præcludo, verſchlieſſen. bid. Krudione
Præcurro „dat. 53 dat. vel acc. vorlauffen. 34 Mohibeo, pr
Præcedo, varium caſum. uͤbertreffen. Pyohibello,
Præcello, dat. Idem. 5 Pronittendi
Preæfero, præter acc. dat. vortragen hoͤher achten. 39 omitto, ni
Præ finio, pi præter acc., dat. vorſchreiben / vorbehalten. z⸗ Homptus cun
Præuceo, dat. vorzuͤnden. fr. onominz,
Præmeditor, acc. vorbedencken. 6 5 lrrifa ib
Præopto, præter acc. dat, lieber woͤllen. 39 Robrnnt, dat,
Præeo „dat. 5 3. dat., vel acc. vorgehen. 54 oficor act,
Præparo, præter acc. dar. vorbereiten. 39 oe, er,
Træpono- vide fupra- fuͤrſetzen. 39 Roiiuce,
Præpofitionum conſtructio. 126 ſhitus,t,
Præpoſitio calu privata fit Adverbium 128. una alteti ohiiis,Len,
Præponitur. “ 129 tra orn
Præſetibo, præter acc. dat. vorſchreiben. 399 mrudiſe.
Præſto tibi fidem. 40, dat. 53. dat. vel acc. Glauben An. dr.
halten. 54 Przet.
0 or » gar. 64 ½ 6 5§ aec, warten. l⸗ orſum er

,39 quxdin.
as olerlef,
darnach.

Vekctimigig,

ibid eene.

nklaen tuk
dachſeen⸗
c, Erobete

oon El

n.
ebietene

ce, Mllelft
treßen⸗

tragen/Fihte

chreiten teſte

fel⸗
eber wolen
porgehen.
kbereiten⸗
eln⸗

vetbium 11), “
HZ

herſhreten

„dat, NelAA

ein Orth. 136. F Pre-

„

Index Libri II. 3 5
ptæſum, dat, vorſtehen.
Præter, acc. über, wider, außgenommen. 124

N

Præterquam, cosdem cains copulat, ohne das. 145

Praoſus, voce paſſivum; ſignificatione activum conſtru-

Gtione activum eſt. zu Mittag eſſen. 110
Pfemo, præter acc. abl. trucken. 4⁴
Piæcor, acc 65. abl. bitten, begehren 66
Pretij Ablativus. 9 ⁵̈
Privandi verba, præter acc. Abl. 644
Pridie, gen, vel acc. Ein Tag zuvor. 13 1
Priuſquam, Indicat. vel Conjunctivo. Ehe: 132.
Pr0O, præpoſitio. Abl. Fuͤr. 125§
Prô, Nom. Acc. Voc. O! Ach. 43
Probo, non jungitur gen. beweiſen. 36

k. 125

procul, præpoſſt. abl. Weit.⸗
Prodo, præter acc. dat. anzeigen, verrathen. 39

Proficio, dat. Nutzen. 532
Pprofundus, acc. vel abl. menſutæ. Tieff. 26
Proviſus, voce paſſivum, fignificatione Activum, con-
Aiructione adjcctivum elt, uͤber fluͤßig. 109

Prohibeo, præter acc. abl. verhuͤten, wehren. 44
Prohibeſſo, Ich wird verbieten. 956
Promittendi verba præt. acc. dat, 38. quænam illa ib.
Promitto, vide ſupra, amat infinitum. verſprechen. 10 1
Tromptus cum Gerund, in Dum. Ferktig, bereit. 104
pronomina, concordant cum ſubſtantivis, 5. Demon-

ſirativa ſubſtantivè poſita, gen. 113
Probatus, dat. bewaͤhrt. 110
Profiteor, acc. bekennen. 65

Prope, acc. I24⸗ Adverbium. Nahe, bey ſchier. 128

Proprius, acc. 132. cum præpoſit jone A. vil naͤher. 132.

Propitius, dat, Gnaͤdig. 24
Proprius, Nen. vel dat. eigen. 23
Propria pagorum &c. I. vel 2. decl. gen. cum interroga-
tur ubi? & I. tertiæ autem, vel quæ ſunt plur: num.
ablat. 8a. majorum locorum aliquando demitur

præpcſ. 85⁵

Propter, acc. Von wegen. 124

Prorſum, reſpondet interogationi quorlum, gantz an

86 Drofe hor, acc, 65. præter acc. abl. ſine ne ol Kor
achfolgen.
Prohdietn ger⸗ Fuͤrſehung thun. 53. varium caſum.

ſehen. 5S

Zu.

Qua Qu, per locum. abl. 84. Ad Q Qus, Juomode Rehon.

Purgo, præter acc. vel dat- abl. cum præpoſitione De.

Quàcunque, teſpondet inte rrogationi quà? wardurch

Quæ, concofdat cum antecedente ſubſtant. 8. aliquan-

Index Libri II.

Prorſum, dat. nutzlich ſeyn, helffen.

3
Provideo, dat, 5I. 53. varium caſum. Fuͤrſehen, ver⸗

ſorgen.

Provinciarum nomina, rhont. veré nqmitfunr. 31
P Acc. Zum nach en.
Pioriwe: erbim dar. Nahen, gleich ſeyn. 153
Pudet abſq; aperto nom. 7I. g. cum acc. es ſchaͤmt. 76

Puditum eſt. Es hat geſchamt. Ibid.,
TPugno, dat. 56. acc. Streiktten. 57
unio, non jungitur. gen. Straffen. 35

36
Entſchuldigen.
Purdt zanl dun præ poſit. A, vel Ab, rein/ ſauber. 29
Puto ſ infinitum præcedit, duram efficit orationem. 14
præter acc. gen. Magni, & c. 36. cum infinito fore,

97. cum infin ito. Ich ſchaͤtze. 101

.

deatur. Wardurch. 135
er will. pidc⸗

4d0 ſubſtant. præponitur 9, Interdum inter duo zub.

ſtantiva. Welche.
Qualibet. reſpondet i intetrogationi quà allenthae⸗
durch.

Quæro, cum præpoſitione Abs, vel Ex. Fragen. 46
Quæ ſo, præt. acc abl. cum præpoſ. a, vel nlebitten.
Qualis, concordat cum conſequente ſubſtant. hes
iner.
ileenetco jungatur poſitivo 138. Pro Juantim ho⸗
ftivo præponitur 138. cum verbo poſſum. uperl .
jungitur 139, pro Valde, etiam ſuperlat. ibid. Koßn.
lat, ſæ pe Poſitiy. raris ſuperlat. comparat, verd D

ſime 13
Quimpr
parat. I3
(s wwie/
Qbammdiun
2bl bie
Quamrxis,
Qumeuam
(Quudo, t

ani, e
in abl:
Quantiedn
Quaorum 1
llantlis, e⸗
llie hi,

(. Cleror 4c

I Ci, concor
alaundo⸗
iun pelche
Qupogo
Ccung; e
Cidem, Pan
Quſbet, E
Qus, bid,
cuſſian,
N guan,⸗
iegis t
aue, cuI
Lene plur
Koing
Aenmn
lvis, d
1 ! inn
Commpalat
Cod dej lar
§. Ateced
Caulalise
Moniam 4

Index Libri I. „lc7

ſine egli iimeé 139. Pro Quantò cum Comparat. raro jbd.
Quãm pro it. &c. ibid. Quâm ut;, ſequitur com-
„(3. Farinn barat. 139. ſi eſt Cooiunc . Similes calus copulat.
als wie, faſt. 145
ſſen. Quamdiu tempotis intertegatis eflertut i in accuſ. vel
um, Fütſſa. abl. wie lang. 85ðͤz
Quamvis, cum conjunct. Wie wohlen. 146
Vere adninn Quamquam in initio ſententiæ. Indic. Idem. lbid.
Quando, kemmporis interrogatio effertur in abl, wann
gleich ſgrt. 88
um ac gͤſce Quami, cum verthis æſtimandi, 36. Pretij. 92. Mutatur
in abl, addito. Subſtanr, wie theur, wie vil. lbid.
. Quanticùmque, wie vil es immer iſt. Ibid.
e. Quantum ſubſtantivè, gen. I7. cum poſit ivo. als Hil. 14 0o
cunm pteſeia Qarne⸗ toncordat cum ſeq uente suhſtant. wie urok,
wie vi⸗
AbKinn Que. Queror. Acc. ſich beklagen. 65
weffickene Qui⸗ Qui , concordat cum anteced. Subſtant. 8. præponitur
B 36. Clm ii⸗ aliquando antecedenti. 9. interdum Subſtant. poni-
ge. Z tur. welcher. —lbigd.,

Quia pro quod amat. Indic, & Conajanét. diemeil. 149
Quicunq; partitivum gen. pl. ein jeder under ihnen. 19
Aui, guorol Imgam, Partitivyum, gen. plur. einer. Ibid.
Suin . Einer⸗ 199
gteſubltn.d d Quiſquam, idem. Ibid.
Quisquis, ein jeder. Ibid.

nterdum imtd
Qujis que, cum verbo plut. Num. II. partitivum cum

dni gui i gen. plur. 19. præponitur ſuperlat. 14 2, eum partit.
V & quotus & ordinalibus, I42s cum comparat. acce-
reti hau Qentibus adyerbiis Eo. Ein jeder. 1bia.
ol. 2, Tel di Qu Quivis, partitivum gen. plur. idem. 19
te tn. 0. Quô? 7 interrogativum. 83: Adverbium loci. 134., cum
gete Comparat. wohin. 140
Mo. Quod Relarivum eoncordat cum antecedente Suhſtant.
1 8 ne 2. antecedenti præ ponitur 9. inter duo ſubfſtant. ibid.
etol Cauſalis cum indicat. vel Conjunct., welches. 148
im ſiſe ie Queniam, cau ſale, cum indicat, dann. 142

lar conuiel F § Quo⸗

EE

88 Index Libri I..
Quopiam, reſpendet ioterrogationi quò? Etwaͤhin⸗ 13 ½
Quoquo, gen. Terrarum &c. wohin man will. 131
Quoqueverſum vel quoquo verſus reſpondet interto-
gationi Quorſum? Allenthalben hin. 14
Quorſum, interrogativum loci, Wohin. Ibid,

X

R.

Wurtzel⸗Grund. 135

Recordor, gen. 62. icc. 63. 65. Abl. cum præpo

Redeo, aec. menſuræ. Widerkommen. 57
Reddendi verba, præter acc. dat. 38. quænam illa, Ibid.

Refero, cum præcedit infinitum duram efficit oratio-

Refertus, abl. Voll. 27
Refert, cum ad tem vel officium pertinet gen. 72, cum
his ahl. Me4. & c. 73, Magni & c. ibid. cætera efferun-

&οαc. II6. Veſtra paucorum & c. ibid. Veſtrà om nium,
inuſitatum. Es ligt daran, es krifft an. ibi
Rehragor, dat. Widerſtreben: 64
Refræno, præter acc. abl. cum præpoſitione A, Leldb,
Regionum nomina, feré præpokit, admittunt. 85
Kelativa concordant cum anteced, ſubſtant. S. aliquan-
do præponuntut ſubſtant. 9. Conveniunt ſæpe cum
ſubſtant. viciniore. IO. Relativum & anteced.etſi v6⸗
te diſcrepent conſent iunt tamen ſenſu & ſigoif, ibid.
Reludor, dat. Widerſereben. 1
..

Quoris, gen. Terrarum, &c. wohin man will. 13r

Ra. Radicitus, zeſpondet interrogationi unde 2 Auß der

Re. Recipio, verheiſſen. dar. 53. variat caſum. wider
4 N

nemmen. 55
Reciproca, 120. &c. pro Demonſtrativis, I121
Reclamo, dat. Widerſprechen. 753

tione De. Ingedenck ſeyn. 63

Reddo, Widergeben. Ilbid.
Redimo, abl. pretij. Außlöſen. 2923
Redundo, abl. üÜberlauffen. 7c7
Refercio, præter acc. abl. Außfuͤllen. 44

nem. 14: præter acc. dar. Sagen, widerbringen. 38

tur adverbialiter. ibid. abl. Meâà &c. addi poteſt unius

Abziehen. 36

mioſco
Remorend
4, Vel/
Remoreo,
Remuneto
Renumio,
Reor, acc.
Rependo,
Repello:
Hindern
Mepreheve
Repoleo/
jepofi
Repapmnti,
Replpro, d
Aehoncen,
Kotten.
elhorſio,
Reülto, dat,
Maſio, dat.
Rekftno, pn
Renorfum,
Nerſch.
Reus cumg.
N Rimor, ꝛcc.

Roo, ac,
u Nulſin, 8
derſch dar
RAuri el Run
Mnipotiise
Rug, eſpon
inhnt
le teſponn

Ralutaris,

dme poſtir

l.

bin man wi
8 keſponder i
Rhin.
Wohin.

hin nan tl

Dni wnde I

Ariat calimn

ſratixie,

. Abl, cun n

kominen.
38r quenuni

fülen.
m dumam it
gen widethten

n pertinet gennn
c, ibit,ceuin
e Ec, Aldioe ut
e ibid Velti⸗
eöttifftan⸗

Aus) Ettech

3.

Index Libri Ii. 2929

Reuminiſcor, gen. 62. acc. Ingedenck ſeyn. 6 3
Kemovendi verba, , Præter acc. abl. cum Piæpoſitione
Ao,, vel Ab. 46
Removeo, Abwenden, hinweg thun. Ibid.
Remuneror, acc. 6 5. præt. acc. abl. ſine præpoſitione
De. Widergelten. 67.
Renuntio, dat. Auffkuͤnden. FFxr
Reor, acc. Achten, meynen. 65
Rependo. præter acc. dat- widergelten. „2828

Repello, præter acc. abl. cum Ptæpofrionc A, vel Ab,

Hinder ſich treiben. 46⁶

Reprchendo non jungitur cumg. pœnæ c. ſtraffen. 3 5

Repoſco, cum duplici Acc. 41. præter acc. ablat. cum

præpoſit. A, vel Ab. Widerum begehren. 46
Repugnantia verba Neutra da. 5
Repugno, dat. Widerſtreitten. (2.53
Relpondea, genug thun. dat. 13. Variat caſum. Ant⸗
worten. *
Reſponfſio, convenit cum interrogationes 1 §
Reſiſto, dat. Widerſtehen. 2² IzZ

Reli lio, dat. Auffſpringen.

Ri.
Ro.

Ku.

Reſtituo, præter acc. dat. Wider zuſtellen. 85
Retrorſum, reſpondet interrogationi Quorſum? Hin⸗
derſi
Reus ſich gen. vel abl. & præpoſi t. De. Schuldig. 137
Rimor, acc. Durchſuchen. 6
Rogo, duplicem acc. bikten. 7
Roto, acc. Tau⸗oder Tropffen geben.
Rurſum, reſpondet i intet rogat ioni Quorſi um 2 Hin⸗

derſich dargegen. 13 ⁵
Ruri vel Kure, reſpondet interrogationi ubi ? 82
Ruri potiuͦs eſt abl, priſcus. Auf dem Feld. Ibid.

preyoltin “

oſit, 3 A8mirun.

ed. ſubſim ge
Coureiini
um A ant terl,
en ſeni l 6

Rus, reſpondet interrogationi quò ? 8¾. ſine Præpoſit.
in plurali inuſitatum. Auf das Feld. 81
Rute reſponder interrogat. unde. von dem Feld. Ibid.

§.

Saluraris . dat. nutzlich. 24

Sane Fohriro gaudet. gewißlich. 173

Uta⸗

Index Libri II. “
Satago⸗ gen. Fleiß anwenden. de
Satic, præter acc. abi, Erſaͤttigen.

4⁴
Satis, g. I 30. Agit partes nom., ibid. locò aec genug. 30

Satisfacio, dat. genug thun⸗ F

Saturo, præter acc. abl. Erſaͤttigen,

Scateo, abl. 57. g. apud prifc. aufwallen, voll ſyn. 65
Scientiam ſi ſigni ficantia Adjectiva gen. 18

Scitor, acc. 6/epræter acc. abl. cum præpoſit. A. vel Ab.

67. abl. Cum præpoſi t. ex. nachfragen,erfahren. 18

Sciſcitor idem. bid.

Scribo, acc. 34. præter acc. dat- Schreiben. 32

Scrutor, acc. Erſuchen, ergruͤnden.
Scitus, voce paſlivum Ggnificatione Activum condhu

Secundum, præpofitio, acc. Nach.

Securus, gen. 19. abl. S& Propoſit. A, vel Ab. rubi⸗ H
ſicher. 29

Secus, præ poſitio acc. 124. cum adverbio Longe- 141

Mulkò. Neben⸗ Ibid.
Sedet. Es gefallt mir.

74
Segnis cum Gerund. in Dum. Faul, langſam. 1 104
65

Sequor, acc- Nachfolgen

Sero, acc. Saͤen. 57

Servatum ire, Be thalten.

Servitum eſt absque apetto nom. man hat gedient. 71
Servio, dat. 5SIe 54. aliquando acc. Dienen. 75

Si pro Quamvis conſunctivo gaudet, wann/ obwol. 146

Sibi, Reciproci conjundtio. Ihm ſelber. 120
Sic, lequitur Ut cum conjunctivo. Alſo. 136
Sic unde, reſpondet interrogationi unde 2 Von einem
Orth her. 134
Sicubi, reſpondet intetrogationijubi 7 wo etwannlbid.
Signiſico, præter acc: dat. Anzeigen. 39
Similitudinis Adje tiva gen, vel Dat. 23
Sine, præpofirio, abl. Ohue. I2
Siniſtrorſum, reſponder i interrogationi Quorſum? Auf
die lincke Hand⸗Seiten. 1356
Signaâ, reſpondet intertogationi quâ? Wann etwa
durch. lbid. üſtr

iin.
9, avſtum ei
voleo, cunm
Kolet, culmn!
dolto cum e
Lolitus, vo
Qione à
oor, act
zolas, pat
olius, eun
dono, acc,

„ Settnn,
Qlione activa ſequitur. Wohl bericht, hurtig 110
SeE- Reciproci conjunctio. Sich. . n

cpecat, aet
Spe, eiimn
eculok, ae
Sero;cumt
Spoſio, pree
honded ,

. D Kadinm, ee

Stat, Cat
Katuo, cun
Küpftus,
Wurkel
o, Abl. 6,

Atnta piaflim

Aldeo, dat,
Kuci perbae
uletl ab
Rudioſus g
deuheo at
8 uckdo i
gub, noin
Ante gc.
verbis uie
ratcn
Lubeo, vatie

D Ubiaceo 36

Lubſago 4
ſen) 39,

loed uigl 8o

SSS”õ
walen volſan.
en
n PrEfolt ,

hfrageneſie

Schrehßen
den.
jone Adiyumd

“ en 8
H.

olit. yrelght

m adrerbiole
8r,

Faul langſtu .

Stat, dat. es bleibt darbey, es iſt beſchloſſen.

8

1. tnen Fatc
ac. Dea
udet tdi
bin ſeb
Ivo., in
Uni uode! Dad
Su,
Pubr? o d
ſeeigen.
Dat.

nioni ſe

Soleo, cum infinito. Pflegen.
Solet, cum infinito abſque apert., nom. Es pflegt. 161.
Solito cum comparativo. Als gewoͤhnlich iſt.
Solitus, voce paſſivum ſignificatione Acivum cenſtru-

Sub, modò acc. modo ab,

Index Libri II. 9 ½
Sique, reſpondet interrogationi quo? * wann ttwas
Scævitum eſt ablque perto nom. man hat gewüuͤtet. 77
99

3 1

QRione Adjectiva ſeqnitut. Braͤuchlich. 109
Solor, acc. Troͤſten. 6
Solus, pattitivum gen. plur. Allein. 19
Solius, cum poſſeſſ. jungitur. idem. AIS
Sono, acc. Klingen. 97
Spectarus, dat. Fuͤrnehm, hochgeacht. 110
Spectat, acc. cum præpoſit, Ad. Es trifft an. 78
Spe, cum Compatat. Als man hofft.⸗ 31
Speculor, acc. Beſehen, nachſinnen.⸗ 6 ½
Spero;, cum fore. Hoffen. 98
Spolio, præter Acc. Abl. Berauben. 44⁴

Spondeo, præter acc, dat. verſprechen. 8
Stadium, certam menſuram ſignificat. ein Roßlauf. 26
74
Statuo; cum lofinit. Fuͤrnemmen, beſchlieſſen. 100
Stirpirus reſpondet interrogationi unde 7 von der
Wurtzel auß⸗ 135
Sto, Abl. 57. Koſten. 59. Abl. pretij⸗ Folgen. 92
Strata viarum. Gepflaͤſtert Weeg. 127
Studeo, dat. ſich befleiſſen. 51.5 4
Studij verba dat. „I
Studetur, abique aperto nom. Man befleißt ſich. 71
Studioſus, gen. Fleißig. 18
Sstupeo, acc, ſich verwundern. 57
Suadeo, jafinitum amat. Rathen. 100
126. pro circiter, Per, Paule,.
Ante, & c. & cm tempus iigtrificat, Accul. 127, cum
verbis quietis, abl. unter, gegen. tbid.
subduco, præter acc. dar. en ziehen/ entſrembden. 39
Subeo, variat caſum., undergehen, auf ſich neinmen.3

Subiaceo, dat- underligen.

Subjungo ,Ppræter. acc: dat. underſetzen/ underwerſ⸗
fen. 39. Sub⸗-

92

Index Libri II.

Subſeribe, dat. Ja ſagen, unterſchreiben. zz
Submittendi verba Neutra, dat. 52

Suboko, dat. Schmecken, vorgehen. 53
Subrepo, hindergehen, hin ein ſchleichen. Ibid.
Subſtantiva quomodo junganturAdjectivis plur. num 6.
Rerum inanimatarum neutrum plural. num. jungi-

tur. 7. Copulata. relativum plur. num, petunt 10
Conjuncta ad eandem rem ſpectantia. I I. diverſi ge-
neris aut numeri quomodo reddatur verbum Adjedie.
vum, vel Kelativum. I2. cum gen, 16. laudis, yel

viruperationis gen. vel Abl.

Subvenio, Dat. Zu Huͤlff kommen KI. 534
Subſum, Dat: unterworffen ſeyn. „8683

Succedit, dat. es gehet von ſtatten.

Succedo, Dat. 53. variat calum. An ein ſtatt kommen,

hinein gehen. 55
Succlamo, Dat. Ubel reden. 53
Succreſco, Zuwachſen. Ibid
Succumbo, vide ſupràâ. Underligen. §2
Succurro, dat. Zu Huͤlff kommen 5§1.53
Snudo, Acc. Schwitz en. 7577
Sufficio, dat. 53. variat caſum. Genug ſeyn/ geben
verordnen. ”M 55
Suffragor, dat. Mitſtimmen, helffen. 6

sugillo, non jungitur gen. pœnæ. ſchaͤnden. 35
Suggero, ptæter acc. dat. fuͤrſtrecken, einſchwaͤtzen. 390

Sui, Reciproci conſtrudio. 120. obliquo. 3. perſonæ

im ercedente 121. pro Suus Seiner. 1 ²

Sum, pro æ ſtimor certos gen. 37. cùm ſigni ficat poſſel.
Gonem. 50, adaliud pertinere gen. ibid. Habere dat. 5I

varie cum dat. 5ꝗa. cùm ſignificat laudem &c. abl. 58.
gen. liquando ibid. Conftructio variat. 59. abl. prerij.
gelten, geſchatzt werden, zugehoͤren, haben.

9 3
Summum., ſubſtantive, gen, plur. Das Hoͤchſt/ Fuͦr⸗
17

nembſt.

Summo, præter acc, abl, cum præpoſitione A- vel Ab.,

Nemmen. 4

zu.⸗

uper, 25l,
Auplek,2
cüm intel
Verbig gl
guheklam,4
zuhelne,el
Zuhetlarira
eum gen.
Qomod
Kat, ib
te bid.
iitioni
ehi 60
ibig chn
heit Dit
öpeleee,
Kpinn in Um
holte lui
Netbum mo
hhinonum in
hingente
ppelſtat, D
hpelt, igen
ßeiſto, pr⸗
pler, Dat,
Appono Ktee
pru prrpoßt
Nlin,
unidio Fret
od/date
duſpicot e⸗
tum, Argn
ans No li
e I
Suus ſubt
witti ker⸗
Sjnei;

I.
erſchreiben.

geen.
gleichen.
Adjedivkglun

m plutal, wuni

plur, mum n

Kantia, Ilce

datur vetbim
m gen, 10, lal

Adrerbiateg

ne

ehn.
tten⸗ .
An ein tthe,

etlittt.
Nean

2, Genilſen

heſſen.

nx. ſchürdet,

ſtecken enſff⸗
10. Obligno
Stine ·
chſßii
fe gen ihſfte
iſcn utengit
io nnich
Sren ſben
Dih

preſclies

4

nex Libri Il.
Fuper, abl. 126. Acc. cum contrarium eſt præpofitioni
Supter. 27. Acc. cùm motum ſigni ficat ibid. Acc.
cùm inter, &c. ſigni ficat. (27. Interdum Poët, cum
verbis quietis. Auff, über. llbids

Supefſum, dat. verbletßen, übrig ſeyn.

2
Superne, reſpondet interrogationi unde *Oben her. 13 5
Superlativa, cum multa ejusdem generis comparantur
cum gen. plur. adhibentur. 20. cum gen, fiogular. 2
Quomodo ſubſtantivis cohætcant. ibid. ſi deſt ſnb-
ſtaut. ibid. cum præpoſit. E. vel Ex. 22:Inter vel An-
te ibid. cum ſuæ poſitionis caſu ?21, cum gen. par-
titionis ibid, cum adverbio non ſolum. 23. Cum
gen. nominis collectivi. ibid, Subſtantive poſtum

ibid. cum gen- Noſtrûùm &c. 118
Superat. Dat. Genugſam da ſeyn. 74

Suyina in Um) cum verbis motus 108. ante ſe nullum
poſt ſe ſui verbi caſum habent. 108. occulté additus

verbum motüs. 9„ IXC9
Supinorum in V. conſtructio. 109
Supina gen. regentia, etiam gen.e mei &c. admittunt. 11 5
Suppeditat, Dat. Genugſamb da ſeyn. 74
Suppedit, idem. Ibid.
Suppedito ,„præter acc. dat. Fuͤrſtrecken. 3⁸

Supplex, Dat. Demuͤthig bittend. 2 4
Suppono ptæter accs dat. underlegen, underſetzen. 39
Supplico, Dat. Demüthis bitten.

Supra, plæ poſit, acc. 124. teſpondet interrogationi ubi?

Ob,uͤber, oberhaldb. 134

Surripio, præter acc. abl. cum præpofit: a vel ab. 46. 5½

modô dat. modò abl, cum præpoſit. Verzucken. 48
Surſum reſpondet interrogat quorium ? uͤberſich. 136
Suſpicor, ace, 6 5. cum Forc. 97. Amat verbum infini=
tum. Argwohnen, beſorgen. 10
Suus, pro ſis, gen. II4. quomodo cum ſubſtantivo co-
hæreat. I I8. Reciprocem quomodo conſtruatur. I21
Suus ſubſtantiveè poſtum ſuo loco illius &c, non ad.-
mittit feré ibid. pre 1s, Sein. 123
Syntaxis quid ſt ?² 1 1
T. Ta-

Ta,

Te.

Tantidem, cum verb. æſtimandi, 36, pret ij. eben ſo vil. 29
73
fa. Vaco, bi
Tam ſequitur ut cum ſubjunct. 136. poſitivo ſæpiſſimeę

Tego, præter Acc. Abl. bedecken. 44
Tempero, dat. abhalten, maͤßigen;
Temporis conſtruétio, 788

Timeo, dat. 54. variat caſum Ff. cum infinito 100, me

ut poſitum 147. ſequitur ne non pro ne foͤrchlen. lb. 2 ☚
100

Torpeo, abl. faul und traͤg ſeyn.

Index Libri Il.

Tacitus, Voce paſſivum ſigeificatione Adivum: coſ⸗

ſtructione Adjectiva ſequitur ſtill⸗ 10
Talis ſequitur 1 cum ſubjunct. ein ſolcher.
Tametſi, in principio ſententiæ Indic. 14 5. Alibi etiam
fusjunct. obwohl. 2 146
Tanti, cum verbis æſtimandi, 36. pretij. 92. mutatur in

abl. addito ſubſtant. pretium & c. ſo hoch,/ſo theur. Ib.

Tantoperè cum verhis interelt, &c. ſo faſt⸗
Tamulum, eihn wenig. id.
copulatur ſuperl. raris comparat. rariſſimé I40, In-
terdum ſepatatim cum ſuperlat. ibid. Pro tanto rar
Compaiat, jungitur. ibid, præcedens ſuperlativa pro
adverbiſs Ut, &e. ponitur. Alſo, ſo wohl. Ibid,
Tantò, cum comparat. ſo vil. 140
Tantum ſubſtantive gen. I7. adverb. cum poſi , idemi40
Tantus, ſequitur ut cum ſubjunct. ſo groß.
Taxo, non jungitur cum gen. pœnæ &c. 35. Abl. pfe⸗

tij. ſtraffen, ſchaͤtzen.

Tenax, gen. ſteiff, karg.
Teneri funti, ergriffen werden an einem Diebſahl 14
Tenus, ſuo calu poſtponitur, ſi nomen adſit Him. mene
gen. ſi verò ſing. num. abl. Biß. 12
Ter untij, cum verbo facio. 37
Teſtificor, aec. bezeugen. 6 5
Teſtor, idem. =I 1id.

Timidus, forchtſam.
Tdet, abſq; aperto nom. 2 7. g. cũ acc.es verdrießt⸗ de
5 .

Tot, ſequitur Ut, cum ſuhjunct. ſo vil. “
Trado, præter acc. dat. uͤbergeben.
Traduco, non ponitur cum gen. Pænæ, ae. verleumb⸗
den, außrichten. 36 Transz

136
38

136

126

fhe) det
Trnſttirz e
Tieino, 4
Tibuo, re
Tnidui ele
Tiiduo, pfo
l. Thect, ace,
Tiror, Wem
fuus; 3no
efedt

Nuile⸗ 4
4, ve 45
luumr begl
Vicai u,
Ve, , Ve⸗
ioor, Abl ſo
Ut Foltie⸗

fim compar⸗
Pleo 4bl,

D ſin, ⸗

berden.

E Pritenogat

Uelbiam ſoci,
ene 30
woes
Hibe igr
inam, cumm g⸗
ie lelponde
i 7 lbic, cl

rblin lofindn
eidum cumn in
Fetbim plur.
nun u acr
tum Relſon

ndex Libr h. 95

Frans, Acci uͤber. 124
Tranſitiva conſtructio. 1
lonAa Tiemo, Abl. ziktteern. 59
Il. TFTtiibuo, prætet Acc. dat. zueignen/ zugeben. 238.
ein ſulche. . Tridui abeſſe, drey Tag abſeyn. 89
die, l4n ii Triduo, pro intta, innerhalb 3. Taͤgen⸗ 88
Fu. Tucor, acc. ſchirmen behuͤten⸗ 65
preri, hnme uror, idem. lbig.

„ Tuus; pro Tis; gen. 114. Quomodo ſuhbſtant., co-
c. ſo hoch ſotſee 3 Dri 8 .
Gnudun hæfeate dein. 118
VYVa. Vaco, obligen. dat. 53. Abl. frey, unſchuldig ſeyn. .8
36. poltioke⸗ Vacuus, abl. 27. gen, ibid. Abl. cum præpofitione

dArat, kalilüm A. vel Ab. Leer. . . 29
t, ibid Dütn Vaeatur absqiie aperto Nom. man iſt muͤfſig. 71
Ecedens uſeiis Vacat. dat. er iſt muͤßig, et hat der weil. 74
Alſo/ſon ve, dat. Wehe! O wehen:: 44
vVvVagor, Abl. ſine præpoſit. umbſchweiffen. 86
etb cunn oltie Valde, poſitivo gaudet. 183. ponitut etiam cum Nom.
bnct. ſogtl. vim comparat, habentibus. vaſt. 14 ½

Prve A 39 Valeo, Abl. 57. Aec. vel Abl. pretij. gelten. 93
Vaâpulò, More paſſivorum conſttuitur. Geſchlagen
. 60

cenn werden. .
ienn Vb. Vbi, interrogatio. & 1 cum gen. Terfatum &c. 131. Ad-=
“ verbium loci. Wo. 11 †
Vbicumque 130. ”reſpondet intertogationi ibi. Es
l einendO ſey wo es wolle. ßVG 134
nofnA Vbihbet reſpondet interrogationi ubi ?2 Idem. Ibid.
P. binam, cum gen. Terratum. Wo. 131
Vbique reſpondet interrogat, ubi? allenthalben. 134
Vbivis, ibid. cum gen. Terrarum. Ideni. 131
Vbbi ubi, reſpondet interrogationi ubi? Es ſey wo

ſcun iie Ve. Verbi perſonalis finiti modi, confttuétio z2. infimt. 5

pon oleſic⸗ Verbuin infinitum lorò́ Nom 2
accetlaei Aerbum cum ſuo caſu locò Nom. tbid.
ciͦ c ec etbum plur. cum nohiliore perſona. 4. §.
n. Gerbum paſſivum loco Nom. membrum otationis,

ͦ ſoli Vetbum petſonale finiti modi atrinque eum Nom, T12
. n peiionale biti 4

eben. 9 t. S
n, drnn dl⸗ *

26

Verbum perſonale, infiniti modi quando poſt ſe po.

bus oriuntur. 9
Verbum participiale in Dum. 107
Verborum abſolutorum conſtructio. 12;
Verbum Aftivum, Acc- 33
Verbalia in Bilis, Lat. 24

Vehementer, cum verbis intereſt &c, 73. poſitive

Verlſus, acce 125.
Veſcot. Abl. S⅝. acc. eſſen⸗

Vi.

Verbum ſubſtantivum quomodo cum baſi erationi

Venunde, Idetn.

Index Libri II.
conveniat.

tat. Nom. Itpid.
Verba Dandi, &c. præter acc. dat. 38. quæ illa. lbid.
Verba veſtiendi & c. præter acc. abl. 29, cum dup, acc. 4)
Verba petendi, &c, præter., ac. abl. cum præpoütiond
A, vel Ab. 4 ¾. Quædam præpoſitionem., Ex, admit.

tunt. 46. & De . 47
Verbi paſſivi conſtructio. 49. 49.
Verba neutra quæ auxilium &c. ſigni ficant,. Dat. 1

Verba deponentia quæ auxi lium &c. ſignificant dat. 63
Verbi lmperſonalis conſtruſtio; finit. 6.1finit. 78,79
Verba infinita eosdem caſus habent, quos verba à qui.

gaudet. Sehr, 335
Vehe mens cum gerund. in dum, hefftig/ maͤchtig. 1071
Veho, Acc. ſuͤhren, 34
Vendo; abl. pretij, verkauffen. 9
ibid.
Veneo, vide ſuptà More
kaufft werden. 60⁰
Venit in mentem dat. es fallt ein, komt in Sinn. 74
Venthm ef absque aperto nom. man iſt kommen. 71
Venerot acc. verehren. 6
Vereor, ibid, Apte Vt 146. ſequitur. Ne non pro Ne.
Ihid.

eaſui ſuo poſtponitut. gegen.
69
Veſter, pre veſtrům,

paſſivorum conſtruitur. ber

gen. 114. quomodo fubſiadt co. u

Vidheor, gu
Reſpuit
Videtur loe⸗
Viduo, præ
Viduus, abl.
Viliüs, vililin
Gar wenig
Vindemio, 2c
Vilus cum b
Vitupetationi
Giva abl.
VRupeto,
ſhalten.
Vo, Cuin 71
,. Vleiſeor, e
VIAius ptiefen
Vnn, cenam

Mimum abla

Ultis, cc, 13
1 Vnein, cetam
Vite interrogz
Pueliber leſ
noher es pe
fenis idem,
il, Vode le
niine, alen
Uetinee,
leglagte te
Iln ſolleſſip.
Pugghitaue lar
„Nelm Clia
Oeaiybe erb
Volo cum Tin
oapratis 46

bæreat, Ewer. 118 teni
Veſtiendi verba, vide verba Veſtiendi. E 4
Vicico, Abl. eben. dna did
Vigee, Fututum infinitum zmat, ſehen: a n A

*

4

cum bit ut
iquando
t. 30. gue iſ
. 39 cun nn
2 l cumn get
Potionem i
ſgniſtcant, D
n c. ſoniſema 4
fmnit 6) iint
enn, gale et

VI.
Aio.

teiell de, iyn.
, ſefiiͤei
1.
orum cnln

ein /kontinds
m Malt is kii

ſegtitun, Neiu

Index Libri I. oYe=
Videor, quomode conſtruatur. 1 5. eum infinito, 1C0

Keſpuit Quod. Es dunckt mich.

148
Videtur loc. Nom, membrum orat. es gedunckt. 4

Viduo, præter ace. abl. berauben.

93
Viduus, abl. 27. gen. beraubt. Ibid.
Vihs, viliſſime, cum verbis pzctij, ſaſt wohl ſeyl
gar wenig. M ”ß”M 92
Vindemio. ace. Herbſten / loͤſen, wimmen. 57
Viſus cum bafſi orationis cohærer, geſehen. 7
Vituperationis ſubſtantiva, gen. vel abl. 17. Adje-
Kiva abl. 12
Vitupeto, Acc. 24. Non jungitur cum gen. pœnæ &c,
ſchelten. 225
ViO, eum azcc. abl. jeben. H 77
VIciſcor, aec. rechen. 6 ½
VIIus partitivum gen. plur. jemand irgend, einer. 1 9
VIna, certam menſuram ſignifieat. Ein Elen. 26

VlItimum ſubſtantirè gen. das letſt. 17
Vlera, Acc. 124. Adverbialirer, uͦber, weiter. 128
Vncia, certam menſuram ſigniſicat, Untz. 26
Vnde interrogat. 84. adverbi, loci, wannenher. 1 3 4
Vndelibet teſpondet interogationi unde? Es ſeye her,

woher es wolle. iigd.
Vndevis idem, Ibid.
Vnde, Vnde Idem. Ibid.
Vndiquè, allenthalben her. Ibid.
Vndecùnque. Idem, Ibid.
Vndequaque, reſpondet interrogationi unde? Idem. Ibid.
Vnius poſſeſſivo jungitur. Einer allein. II5
YVnusquisque partitivum, Ein jeder. 19
Vocum cupulatarum conftructio, 32, F
Vocativum verbum, 22I2
Volo cum infinito. woͤllen. Iog49

pokpoltn l

Voſnptatis Adjectiva. Dat.

. 24
1 glanecr eVl. Vſpiamn , reſpondet interrogationi ubi? Elwann an

Aat ſhe

einem Orth. 134
Vſquam, Ibid. & interrogationi quò ? Etwann an
einem Orth. 13 ½
G 2 VIeE

93

Vſus pro Opus conſtruitut ut Onns vide Opus, von⸗

Index Libri IIe.

biß. 129

noͤthen. 28
Vſuvenit , dat. 4. Reſpuit infinitum „amat Partie, Vt
Es begibt ſich. 7 6
Vt, pro poſtquam cum Indic. 136. pfeo Quomedo cum
admiratlore. ibid., pro Qamvis, cum Conjuneti.
vo. 146. poſt veféot, & pro Ne; 147. Vr ne, P
Ne, nachdem, wie das. 147
Vtei. cum verbo plur. II. partit ivum gen. piur. wecher

auß beyden. 19
Vterque, beyde. 1pid
Vietcunque partitivum eum gen. plut. ſeye es/ welcher
es woͤlle. Ibid-
Vterlibet, ITdem,. Pbid:
Vtervis 3 Idem. lbid.

Vtrinque, teſpondet intertogat. unde? beyderſeits! 134
Vttobique, feſpondet interrogationi ubi ? An keyhnen
Orthen.⸗ 134
Vttoque; teſpondet intertogationi quo? An beyde
Orth. 35
Vter, Abl. 62. Acc, apud Prfiſc. brauchen. 69

Vtilis, Dat.! vel Acculſ. cum præpoſit. Ad nutzlich. 26

Vulgo, reſpondet interrogationi ubi? allenthalben,
offentlich. 13 34

Vulnus meum, active vel palfive ſumitut; mein Wuns

den 7 126

F 1 N 1 8.

Vique aec. 124. Advet bialiter 12 8. altetam Prrpell.
tionem poſtalat ⸗ niſi oppidorum nom. rxyer

700

1

EE
ln no⸗

(-
6ENSI
tionn

VLLABIIS
ue VOCABILORIM

kn mtft GRAMMATICA
NNE AMMAMANV ELIS ALVARl.

Ne, ,oNöN PE S0CIETATE IES.
un gaſül 1in naoſiram Vernaculam con-
verſorum,
⸗nk CUM APPENDICE,
GENERIM, DECLINA-
“ 4 tionum O— Proſodiæ.
tioni ubi

gationi gto!
Pile. b ſc. brauchet.
hrſolt ,1 t. AAAH
ſoni übi!

Eye ſumitet, qOH

C oN NS 1 ANT ſ,;
e re in, .

Typis Jolephi Antonij datt,

crementa non ni

NIE erres, Lector, ſyllaborum in-
difficiliora tantum notavi; cetera
aut brevia, aut longa, ſed faciliora,
ſignare ſuperfluum videbatur.

D GNOSCUNTIUyR.

Quæ maribus ſolum.

[VI, Genit. viri, ein Mann. .
“ Cato, ônis, nomen proprium Viri.
labor Leo, onis, ein Loͤw. H
lomnosò”e. 1 Scriba, æ, ein Schreiber.
one Lanifla, a, ein Fechtmeiſter.
tat fD scurra, æ, ein Speyvogel.
, ſed fil Kabula, æ, ein Schwetzer.
Lixa, æ, ein Sudelkoch.
lebm (Cacun, æ, ein Troßbub.
Nauta, æ, ein Schiffmann.
Prædo, onis, ein Straßrauber.
Comedo, onis, ein Freſſer / Praſſer⸗
CLonlſul, is, ein Burgermeiſter.
Tubicen, inis, ein Schwebelpfeiffer.
WVas, dis, ein Halßbuͤrg.
Verres, is, ein Eber.
Aries, tis, ein Widder.
PFdilis, is, ein Baumeiſter⸗
ran. s ein rg DS
LArabs, abis, ein Arabier. V
AQAQA à Thrazg

4 GENERA:

Thrax, cis, ein Thracier.
Hic ¾ Phryx, gis, ein Phrygier.
W, gis, ein Koͤnig.
Cilix, icis, ein Cilicier.
Maſcula cenſentur.

[Mars, tis, Gott deß Kriegs.
Hic Boreas, æ, der Nordwind von Miternacht.
[ Raphaéèl, lis,: Namen eines Ertz⸗Engels.
[Aſmodæus, æi, Namen eines Teuffels.
Hic ½ Pluto, ônis, Gott der Hoͤllen (I. 2. c. 22.
TIapix, ygis, nomen venti Occidentalis
Gell. Et quibus appoſitum.

[Latro, onis, ein Moͤrder. .
Præſul, is, ein oberſter Prieſter / Prälat.
Hoſpes, itis, ein Wirth/ oder Gaßgel.
Item ein Ga
Homo, inis, ein Menſch.
fur, is, ein Dieb.
Hic ½ Pugil, lis, ein Fechter.
Vigil, lis, ein Waͤchter.
Cocles, itis, der nur ein Aug hat.
Eques, itis, ein Reutter.
Exul, is, ein Vertribner.
Lepus, oris, ein Heaa ——
IMus, uris, ein Mauß.
[Turtur, uris, ein hrteltaub.
Fæmineum dices.
dulier, is, ein Wieihb.
Hæc?5 My ſis, 608, droprium mulieti. H

enſlell,

k Der,
Dglöhner/

Syrink,

Aleddos
Ceres,
Wec
ſur,
WMan X,:
Frenes
e
ii 6
klue
r ſchiin
(und,

(odie,

“
tet / ir

lr Figlie,⸗
Tgi
Iynbie,
Dekne,
R .

ler/1 eeng

Avis,i 18,
Vubes,
Agullz,
1 Noch

NOMINUIM „
Jungito fſœmineis.
. ((Iris, idis, ein Regenbogen.
1Syrinx, ringis, ein Waſſergoͤttin.
Hæc Alecto, 3. d. g. üs, per contraction. à Gen.
LAlecòos, os, 4. con tract.

rut, (Ceres, eris, ein Goͤttin der Frucht.
eggsg. Deæx, arum, Goͤttinen.
don oen Nympheæ, arum, Waſſergoͤttinen.
ines Ette Hæc Furiæ, arum, Hoͤllgoͤttinen.
eines d. Muſæ, arum, Goͤttinen der freyen Kuͤnſte.
Hoͤlen (l: sireènes, 3. d. g. um. In ſing. Nom. Siren.
i Dcn lein Meerfraͤule.
oötuam.— Dido, ônis, & s, nomen Reginæ.

Hæc Pallas, adis, artium & belli prælſes.

er Clotho, 3. d. g. s, una Parcarum.

halrt Celæno, 3. d. g. üs, una Harpyarum.
( Clio, 3. d. g. Üs, una muſarum.
hſch. Quzque Adjectivum.
Hc Operx, arum. pl. n. Handwercksleuth /
dr. Tagloͤhner / in ſing. opera, ein Dienſt.

. [Cuſtodiæ, arum, p. n. ein Quartier / Waͤch⸗
ein au ter / in ſing. Cuſtodia, Behutſambkeit.
Hæc Vigiliæ, arum, naͤchtliche Wacht / in ſing.

ee Vigilia.
. LExcubiæ, tantùm, arum, die S S charwacht.
([Beſtia, z, ein wildes Thier.
gi Bellua, æ, Idem.
“ Hæc Rccns, 1da gel g. udis, Vieh.
dAö vis, is, ein Vogel.
e Vulpes, is, ein Fuchs.
mleih Aquila, æ, ein Adler.
l Nodus, x*, ein Nachtelll.

Ho Animal, 1s, ein Thier.
Hoe Mancipium, ij, ein Leibeygner.

GENER A.
Quxæx neutro appoſito.

Eſt commune duum.
[Bos, bovis, g pl. boum, d. bobus, aut bu.
bus, ein Ochs.
Portis. is, Starck.
Hoſtis, is, ein Feind.

Praͤlat.
orenis is, ein Juͤngling.
ates, is, Weiſſager / Poet.
Patruelis, is, Geſchwiſterkind von zweyen
Bruͤdern.
Infans, tis, ein unmuͤndiges Kind.
Affinis, is, Nachbaur / Schwager.
