nudunmnie lupum, equum, leonem, quam lupam, equam leoæ
tus niti em ſignifiat, Idem de Epicœnis didtum ſit, ue
aenſeniian⸗ Vulpes, aquila, noctua.

pugl,glTSt commune duům, ſexum quod
ocleegucn claudit utrumque.
„Articulo gemino, veluti bos, fortis, &
ifedene hoſtis.
6i ai Antiſtes, juvenis, vates, patruelis, &
olm, intans, .
Hnis, miles, cum cive, cliente, ſa-
et we 1 cerdos.
mlchi . Et comes, atque canis, ſus, dux, au-
Cttôrque, parénsque,
Municipi conjunx, adoleſcens, augur
gen,N. adhærent.
galen Domen commune duorum generum eſt, qued
marem & fæminam ita ſignificat, ut ad jectivo maſ-
lule i i eulino adjungatur, cùm marem ſigniſßicat; civis
Gm/“Romanus;, affinis meus, cum viros; civis
uRA/Gα KRomana, afſinis mea, cùm fæminas ſignifica-
wudD. A3 Anrnti.

n tantüm 5

4 DE GENERIBuS.
Antiſtita, itæ, ſæminino genere Cicero, G E* m⸗
Viirgilius ſemel uſi ſuun. 1
Lib. 10. Judex, genere muliebri uſus eſt Lucanus d mmn
Cleopatra loquens. eyltin tent⸗
Et ſumus, ut fatear, tam ſæva judice cocens nequ
lontes. 7. m Na lhr ,l
APPENDIX I. Wi numherali
Vigil, cùm noctu/num cuſtodem ſignificat, ſube Mn: ber enn
ltantivum planè eſt, & virile: jungitur enim cum mtilus Granmj
adjectivis maſculinis tantum: cum verè vigilanten punnun,
ſigniſicat, more adjectivorum in Is ſyllabam exeun. Hlt eſiin
tium cum ſubſtantivis tam maſculini, quam fæmi. color, ciſcol
nini generis jungitury hinc animus vigil, cu. inss, Cypen
ſtos vigil, cuſtodia vigil, flamma auris, fe. Njedinc u
bris, apud Poëtas. Pervigil, ex eo compoſitum mrſareteßtin
etiam jungitur utrique generi; unde ignis cuſto- Neris Abre
dia, pervigil, «pud eosdem Poéëtas, Itaque inſter A
adjectivorum communia ſunt duorum generum. nt gueten
APPENDIX II. uuſanli, Alle
A. littera terminnta, quæ à verbis oriuntur, ut als en:
autiga, homicida, parricida, transfuga, ad- cuples, uber
vena, conviva, agricola, & id genus alia, do- les, teres
cent Grammatici eſſe generis communis; quæ qui- MMin itdun
„ „ AQem nondum, quod meminerim, cum fæminino ad- pkacencbipe
Lib. S. jectivo juncta inveni, præter unum apud Pomponium ſpnafſ,
auctorem vetuſt ſimum, qui à Priſciano citatur, tial ſhetinin
Conveni, inquit, omnes convivas meas. Mus, wbermin
Nemo, genere fæminino reperitur apud Plauti. Dis, ie
APPENDIX III. feona, Gemn
Adjſectiva, quæ in Ii ſyllabam exeunt, ſi ſub. n ifiſimn
. ſtantiva maſculini & ſæminini generis admittant, Al
ut fortis, gravis: Item Comparativa in Or, inter Iudext
communia duorum ge nerum numerantur. Eſt

„

NOMINUM. 4
uet, E St commune trium, generi quod ut prudens
g. . convenit omni. atOX.
ni u iſuun Huc tantum ſpectant nomina adjectiva, quæ una
. poſitione contenta ſunt ut Felix;, velox, amans,
HnENEdocens, nequam, frugi, nihili, præſto, quo-
rum quatuor poſtrema non inclinantur in caſus ſi-
XI. cti numeralia à quatuor uſque ad cen-
ſulenſi tum: bæc enim omni genere conveniunt: unde à
le: uuine veteribus Grammaticis hoc genus, Omne dicitur:
an & prorimum, de quo egimus, Commune.
ninlſUu Nuc pertinent compoſita ex nomine color, ut Bi-
uſuinei color, diſcolor: Et nomina patrig in As, ut Ar-
aninusei pinas, Capenas, Privernas, ́M
tammin Adjectiva, quæ diverſas habent ſormas; ad di-
l eren ht verſaspræceptiones ſpectant, ut Bonus, a, um,
uine Brevis, & breve,
1kotta, ae . APPENDIXI.
lunin uen Sunt quædam omnis generis, quæ nominandi, aot
X II. euſandi, atque vocandi caſibus neutris numeri plu-
eiminm ralis carent: Qualis ſunt, Dives, pauper, lo-
datfe cupies, uber, memor, ſuperſies, ſoſpes,
Gitgu ales, teres (nam teretia, quo Gellius eſt uſus,
nnluir; Parum uſitatum eſt) ltem Degener, deſes,
n,unfnn Præceps, bipes, cicur, Ex quatuor primis ſiunt
unuren comparative, ditior, pauperior: Et nonnufſlis
yſimi etiam ſuperlativæ pauperrimus, locupletiſſi-
convinsm mus, uberrimus. “
mu Dis, etiam edjectivum eſt, unde ditia
CII. regna, & comparativum ditior, & ſuperlati=
meum vum ditiſſimus.
SenmAn APPENDIX II.
uih Judex, comes, ruricula, alienigena, in-
erat A dige-

4 pr CGENERIBUI8s.

digena, teſtis, auctor, ſi quandoque cum ney. Mlili inh
tris ſubſtantivis juncta reperiantur, non ideo ad. e W
jectiva omnis generis cenſenda ſunt; cùm pland pnmmil1
ſint ſubſtantiya, figurateque neutris adjungantur Plmtles
Infans & Princeps, ſunt interdum adjedir. 1 ubi⸗
omnis generis.

ue One. PRo maribus pugnant menſes, flu. Mnen in
ber, viique minaces. ðð
Tagus⸗ Veteres Iſtrum, Rhenum, Metaurum, Itade hon
Rhodanum, lberum, nominandi caſu pro lſter comint
KRhenus, Metaurus, Khodanus, Iberus Et verbun
dicebant dummodo ſequeretur nomen flumen. epoltu
ut eypfus, ſula f. . Regio. epo
tzansthago, [Nſula feminea, Urbs, egio, cum
Egyptus, Nave Poèéſis. llnamnmn
Piſtris- Quædam, ut duos habent exitus, ita modò fæmi. ln in ſeni
Ene, zni; moa) neatrius generis reperiuntur, oujusmoci 414 G 1
ſunt, Saguntus, Saguntum, Ilios, llion, ſive lint feunn
Ilium, Lesbos, Lesbon, Abydos, Abydon, nln
Zeugma, Keate, Sutul, Argos, Tibur, ſinuni,
Nepete, Præneſte, Cere, neutta ſunt; de ronolylabn
Juibus ſuo loco. Nomina fabularum, ſi quando e- DE CEN
beriuntur generis maſculini, tunc non fabula . ſe cipo
perſonæ habetur ratio, OðDJͦJðÿMD
eygee. E-Eminea eſt arbor, Foliis oleaſter

aamarus. Püninenn
Mas eſt. Hoc acer, atque ſiler cum N paum
ſubere, robur. manc
Pumus non huc ſpectat; humilior eſt enim, quàm Naen
ut inter arbores numerandus ſit. ſeManm
IM neutris junges, hominum ſi Iunpn
propria demas. No-

.

lbls. NOMINUM. N7
kuunliann Nomina Vm ſyllaba finita, neutra ſunt, prater
antir, mi propria Virorum, ut Dinacium- Pægnium, „
ot; an fæminarumut Glycerium, Phanium.

Neutritacie . 17 39
ln A. Plurale genus neutrum ſibi Poſcit ee n⸗

ubique.
nne NOmen in l, maribus, ſi ſit plurale u greon
„ reſerv. Dhihippi,
Rð Trade notas neutri: & vocem pro
lunn nowmine umpeam.
mnie Et verbum quodyvis nuda pro voce
. Ron, epôſtum.
8, Ne Tepoltum
Elementorum nomina ſerè neutra ſunt; inter-
itu, umt dum etiam fæminina,
etunn n Verba, & (teræ orationis partes poſitæ lech
dylloslin; nominis neutrius generis ſunt.
yce Cum exeluſa omni ſenſu, dictiones pro ſemetip.
Atgoe ſis ponuntur, ſunt generis neutrius, ut Lux eſt
Nlin monoſyllabum.

umſu DE CENERIBUS NOMINUM,

nr fen O . In pj
nunm i quæ ex poſitione, ſive terminatione
cognoſcuntur.

FEmineum A,„ Primæ eſt, veluri
* panthera, ſagitaa.
Adria mas eſto, cui junge cometa,
PpPpllancta.
Incfr Hic Mammona petit. Paſcha hoc, cui

Polissokt
e ſlere.

“ . jungito manna.

N

,„ O.
ut Sinapi,

ut Pugio,
ut leclio,
Otatic,

& cætera Græca. =

clinatur.
I: Neutris tribue. O, maribus finita
dabuntur. 7
Eſt Io, fæmineum, fuerit ſi corporis
expers. .

Qui caro jungatur, cœnatio, portio

gummis;, ſæminina, lo,

8S DE GENERIBIHUIs8s.
Nomen in A, ternæ, neutrum eſt,
ceu ſtigma, toroevma.
Adria, virile eſt, uùm mare Venetum, ut nun
loquimur, ſignificat: cùm verò urbem muliebre.
Manna, dum micas thuris concuſſu eliſas ſigni⸗
Fcat, muliebre eſt.
E. Latiale petit neutrum, velut acre,
monile. M
Fæmineum eſt Aloẽé, Rhodopéque,

E, littera finita, ſi ſint Latina, neutra ſunt, G&
tertiæ declinationis; ſin Græca, primeæ ſunt de-
clinationis, & generis fæminini.
Cete, tempe, & mele, quod rarius eſt,
neutra ſunt, & pluralis numeri,

liter declinatur, Millia, ium, &c.
Mille, adjectivum eſt omnis generis, neque de.

q uôdque.

Deſinit in Do, CGo. Neutris adſcribito

pondo (ligoque.
Harpago, cudo, ordo, mas, udo, cardo,
Sinapi, gummi, neutra ſunt: at ſinapis;

X

lo,Atmmuf

a. Vek erhe

Reprehenſio
At, ecoulins
mgerua,
Pondo, or
luenio ſondt
Cardo, 9

II C,b,
.

L,ſt
6l
NIn, 0Or
N ſun⸗

Obes adde

Mille, ſubſtantivum neutrum eſt, quod plura.

cunc⸗
Python,

à4
miſallini: ln

uun lan tun
le i0,

ſunt eutfa i

ſeninimmm lor
luo iu et.

PX Ghitn
len
Erhplen an
dine,
Atagen,
o t, anie

Iu,

X, Reiingg

torceyme,

afe ſeennmn

aiſ,

kumepeleex⸗

Nolgee

tine vnn

44, ineſt
in,
e, uu igi
i.
unt,hulſt
na,
i genenhteß

R

Taribuskek
tit ſi cnn
iN

tactmn

(ſoe

E

Sudoenn

, t (u

„

NOMINUM. „

Io, itteris finita, quæ rem in/orpoream ſignifi=
cant. Iten, verbalia fæminina ſunt, ut Quæſtio,
Reprehenſio, quæ verò rem corpoream am ſigniß
cant, maſculina ſunt, ut pugio, unio, hoc
margarita.
Pondo, non declinatur, G. 4 gnificet libram:
aliquando pondus
Cardo, apud priſcos etiam fæmininum fuit.

U, C, D, da neutris, velut id, cum u, c, D.
lacte, geluque.

T, ſit neurrum. Hic mugil ‚ſal, L. T.
ut Tribu-⸗

ſôlque repoſcum. ailreanu
ſuavis acdon ut bæan 1

Quecis adde Alcyonem. Neutris da zenn

cuncta ſecundæ. 5 ilion,

Python, cum Araconem ſi gniſicat, generis eſt pelion,
maſculini: cùm verò urbem, ſæminini eſt generis,
uamquam tum quoque Pytho dicitur.
Quæ in On, ſyllabam exeunt, ſecundæ declina-
tioms neutra ſunt, ut Barbiton, Barbitos verè
fæmininum Horatius lib. I. car. ode. 32. maſcu-
lino uſus eſt.
N dabitur neutris. Sed hymen, enmen.
ren maſcula ſunto. umen.
Et ſplem atque lien, agmen, cum pe-
ctine, lichen.
Attagen, non poteræt carmen ingredi, niſi al-

tero t, amiſſo, & prim correpi.
Poſtu⸗

. Afe

Er.

ut Imber,

Eger⸗

lIr.

ut dolor,»,
honor-

Ur.
ut ſulgur,
ſslphur.

Ie Df CGENERIBIIS

POſtulat Ar, neutrum, ceu par, cum

nectare, bacchar.

Par, Subſtantivum neutrum eſt Aajedtirunm

omnis generis,

EK, maribus dona. Laver hoc cum
tubere poſcit.

Uber, iter, ſpinter, laſer, cicer, atque

papaver.
Ver ſiſer, atque pipper, cum verbere,
necte, cadaver. V
Laver, interdum ſæmininum eſt.

Tuber, neutrum eſt, cum terræ callum aut iu-
morem, cùm verò arborem ſignificat, ſemininum,

Tuber, pomum, fungi genus, maſculinum eſt

Uber, hic ſubſtantirumeſt. Nam adjectipum
omnis generis eſt.

Verber, caſu nominandi inuſitatum eſt, ſexto

caſu verbere, aſitatiſſimum, & etiam genitive:
numero multitudinis integrum eſt.
IR, ſyllaba finita ſignificatione genus
ſuum indicant.
Ut vir, levir, trevir, ſemivir.
OR, maribus ſervit. Muliebris de-
mitur, arbor.
Accedunt neutris cor, ador, cumque
æquore, marmor.

EXigit UR, neutrum. Hic furfur

cum vulture, turtur.

E nome

Satur,

1

atut, ſatu

pnin nititen

Phrireun
hoͤqu
Mllali ſun
que tle
Cun reliu,
ma be
Tiatas, 6
Tiara, ’E,

elo
imes Pes
ltet
Ptgurges,
tevel
Et paries
ciei:

HsCrecu

to nol
Bppomane
iiesz 20
Ei tribut
8 cato fer
4qui
Anguis tum
Kenb
Mens, eu
Kord

u NXOMINUMNM. 114

n,celdr⸗ Satut, ſatura, ſaturum, cùm ternas habeat
üar. forma⸗ totidem habebit genera.
4

n iſ ln FXmineum As, Neutrum vas vaſis, As, ut

fasque, nefasque. Si
lunt loe Maſcula ſunt elephas, adamas, as, at-
lue tiaras.

Cum reliquis cunctis flectit quæ pri⸗ ut pharias
ma Pelaſgúm. wathme
,eunziee Tiaras, & relqus primæ, maſeulina ſunt,
Tiara, ræ, fæmininum eſt.
Sto nomen in Es, muliebre. Sed Es.

D ie 3

inun . . eſto virile. mol
eneudne Limes, pes, fomes; termes, cum pal=
nlef ſenns mite trames.
i n Et gurges merges, boples, cum ceſpi-
Na te vepres, H
ut Aromæ
ſamg, Et patic ſtipésque, meri noménque S
GMiangin 101: tes myrti-
„. His Græcum primæ, vel ternæ jungi- tes, abſn-
Tttone ee r0 nomen: dr.
E ma⸗
neg Hippomanes neutris, panaces, cacoè gner, ta⸗
enii tes adhærent. Pes.

His tribus addi poteſt Sol æcophanes.

Mlehii⸗ §S, dato fæmineis. Maribus da piſcis, ut aei⸗
aqualis. clavise .
Cor, nn Anguis, tum fuſtis, tum callis, follis,
& enſis

Heim Menſis, cum vecti, torris, glis, poti
t

doa. Sorbis,
4 ,

centuſſis.

iLt r0s, flios.

ut ſenſus, tæ, ſive ſecundæ.
rogus,

12 DE GENERIBUS.
Et ſanguis, cenchris, collis, cum vo.
mere, caſſis. “
Mugilis, atque lapis, vermis, cum
faſce, canalis.
Unguis, tum cucumis, tum caulis,
pulvis, & axis.
Ur vigeſſi Nis quoque finitum, ceu panis, &
dAaſe creata. òòMU
Anguis, interdum repenitur fæmininum,
quamyvis rarò, .

—

Mnima in

N
Colas,

Se znh innen
lieus, W

omam, ſher

pmt iuhufin

=

Ab

ſecete
le Maribu
rclſl

Cenchris, Serpens, maſculini generis eſt: Ppartun feni,

Cenchris, Cenchridis, ayis, fæmininum.
Othrys mons, apud Græcos ſæmininum eſt: 3
Poetis Latinis maſculino genere uſurpatur.
„ℳ₰. MAſcula in Os, ſunto. Dos, cos,
muliebris, & arbos.
Da chaos, atque melos neutris, os,
Argos, epôsque.
. NoOmen in Us, mas eſt, ſeu quar.

Porticus, atque tribus muliebris, acis.
que, manũsque.
Alvus, humus, vannus, colus, idus „
carbaſus, addes.
Et domus & ficus pomum: mas mor-
bus habetur. =
Acus piſcis nomen, virile eſt: cùm verd tertiæ
declinationis eſt, purgamentum tritici ſignificat,
aæc neutrum eſt.

Colus,

oyrus, G d
* in

crenus,
Dipbroggus

PelorudKpin

Abyſius,

Nns, 4ul Lar

ſninnigenen,.

ie emuni

aiclertannc

itn n
ſian al eu gen
Neutisn
Profun

hrlar V

terdin
ſielepts 8
Polti

nur NOMINUIM. 13
„m Colus, apud Catullum & PFropertium etiam
genere virili invenitur. ,
vermi g Fieus, morbus, ſemper eſt generis meſculini:
pomum, ſemper fæminini, ſiye ſecundæ, ſiye
tum cl 7ate declinationis.
APPENDIX.
el att PLurima in 0 Græca „Auſonij
fecêre Latina,
ſni Quæ maribus partim, ut prologus
paradiſus adhærent:
Ani eni/Partim fæmineis, veluti diphtongus
, feniim eremus.
ennm Diphtongus, Periodus, Arctos, Eremus,
ee, Papyrus, & alis hujus generis, ut apud Græcos.
Dos, n ita apud noſtros, fæminina ſunt: Prologus verò
Wdialogus, ſtylus, ſcyphus, iſthmos, ſmarag-
. dialogus, tylus, cyphus,umnmos;lmarag-⸗
„ Qdqdus, & alia quam plurima maſculina ſunt; Cry-
neuttk,4ſtallus, nardus, diametros, ſæminina ſunt.
Abyſſus, ſynodus, diphtongus, ere-
t, ſeu mus, apud Latinos ſemper ſunt ſubſtemtipa, &
uſeominini generis: apud Græcos etiam ſunt adje-
febriz iva, & communis generis, more Attico; unde eis
gticulus tum maſculinus, tum fæmininus præpo-
nitur ſed cùm ſubſtantivorum naturam induunt,
tolus, i eriam apud eos generis ſunt fæminini.
IN neutris numera virus, pelagſisque

.

maMm profundum.
Doſtulat Us neutrum, quoties id Ut pecus
Amelumi . tertia flecétit. pecoris.

tiſne, Hic lepus, & mus; Pus Græcum, com- de eripue.
. . „ E tropus h
( Poſtaque junges. Sit

14 DE GENERIBIS 5
Sit tibi fæmineum lagopus herba, vd. Patemiol
lucris. Geinrqn
Eſt muliebre palus, ſubſcus pulcher. , 1x,
rima virtus. eltor
Atque ſalus, pecudisque pecus, quibus kmimt
additur incus; lace, 10
Serwitus, Quæque ſibi ſervus, Auvenisque, ſe⸗ Birin
garearu⸗ nexque jugârunt. 1 lex.
enee Es, tibi ſit neut Laus, frai Al
Aes, & laus. A * muliebria ſunro. aus; kaus ViGrix, ul
in victrices,

5, præce? S. dato fæmineis, ſi conſona poni ulmelin i
Jente cor. —) tur ante.

ſonante ut

Kae Eſto virile rudens, fons, pons, ſeps, leti- Nilirmal
fer, anguis. micl; den
ur quadtans Mons, dens, atque chalybs, aſſi is: qui. eriawcr
miens. bus addito partes. Kerntie
Er polyſyllaba pPS: Forceps dematur bonh trſen
adunca.

n ineyce
Compoſita ex nomine dens, etiam limt maſeu. inidinie, ,
iunina, ut tridens, item bidens cùm raſtiamm

—,

Thenix,

inſrument um ſignificat, eunl infe⸗
. enſ
. 5X r, X. dato ſminen. Sed Eryx, grex, Hanſcune
velox. maſcula ſunto. 8 gCein gla
Et ſpadyx, bombyx, vermis, cum for⸗ Mobies
nice phoœnix. 4
dan
Atque calyx, coccyx, & oryx: ,varix. de mn
que, callixque. eene

Ppræ. Wei

Ubus
puuheite,

Præterea Volvox . quicutx, ſeptünkdu,
dehnzque,

blan⸗ ll AX, Ex, finitum, polyſylapon
eſto virile.

lepect Eæmineum thomex, alex, cum ſmi-

lace, fornax,
uvenit Et forfex, vibex, carex adjunge ſu.

. Pelcx.
un laut APPENDIXN I.
ro. ViGrix, ultrix, numere multitudinis non ſo-

Iùm victrices, ultrices, genere muliebri, ſed
ſiconhn Imeutro eIiami viricia & ukricia baritint.

Spon . N aſlix ‚malſligis, mecha produdca, generis fæ-

mini eſt 3 Cempeſito uluntur Latini maſculino ge=

Akt e horax .
pellex,

Albe, ie ere Homerotaftix, Ciceromaſtix, boc ſt „

Homeri, Cieeris Hage liu, & obtrecdtator.

. Bombyx, edmn materiam ſignificat, vnde veſtes

foreecen ornhzeine ſunt ſæmin:num eſi. Qudd ſi aliquando

pre bombycina veſte reperiatii maſoulinum, non
P,tnen ſ tam materiæ, quam vermieuli habita eſt: rario.
ens an Theœnix, hit avem ſigniſicat: namn casmn ℳ
gentile a ſi. gifcatione metiendum eſt.

SandyxX, de ſeré ornés Gram mat iti, & Le--
6

el iextc⸗ maſeslnam eſe docent , ſæmininum ℳ, tam

apud Græces, quam apad N ⸗ 705.

ermig n N/ Obile fit ſhxum, ſi fixum mente

ſubaudis,
GN/EUUInde genus capit, ut ſonipes, oriéns-

duc, tonansque 2

B Mobi⸗

16 DE GENERIBUS.

Mobile fit neutrum, ut fixum mente
ſubaudis.

H
n aurr
mnir ſul en

Sepe poſitis Adje civis Subſtantipa omittunur ⸗ er lin ſ

propterez quod facilè intehiguntur. Sic Natalis,

molaris, ſextilis, quintilis, oriens, occi-

dens, t torrens, profluens, confluens, cor.
nipes, continens, bipenuis, conionans, t
vocalis, præſens: & his ſimilia ejusdem ſunt

generii, cujus eſt Subſt antivum, quod ſubauditur.

Hinc Natalis, maſculini eſt generis, quia ſuban-
ditur dies: Molaris, quia lapis; Oriens, Oc.

cidens, quia ſol: Continens, ſæmininum,

qui terra ſubauditur; bidens, evis, bipennis,
ſecuris;, biremis, triremis, navis; conſo.
nans, vocalis, littera, ptxſens, neutrun,
qJui’ ſabaacitunt tempus.
Quod ſi Adjectivum per ſe ponatur in oratione,
neque aliqusd ſubſtantivum nomen certum ſubau.
diatur, erit neutrius geneiis, ut Continens,
apud Rhetores pro firmament Z dicens acci⸗
dens, conſequens, conveniens.

REſpicimus fines, non ſi Enifcau,
frequenter:
Zeugma, Reate, ideo petit hoc, cum
STiburc, Ceèrc.

Hoc præneſte „Hiſpal: Sulmo kic

uberrimus undis.

gentis: .

Hæc damnata diu Romanis Allia Haſti.

Hæé

e leclination
ſr, uilu⸗ 4
i, Alen ati
Ettanto eſt
ilnunte,

E picit
Po

Unde ſibi
peflun
ec volucte
men
Nomen con
Iuld nulta eᷓ
t avis, urbs
uanlle genus⸗
fenoni. V

carmine bub

Nuneſt, guisn
ſherelucris,
itattet,
E. ſider,
nenmnnme,

Othiys Naſ.

. ecen, pirile e
Martius hic Narbo braccatæ glori

Piimius
4,6 166, NI
Uinmno ſare
Conne,

Bs
ut fInIm

NOMINCIM. 7
Hfc nomina, quamyvis propria ſint oppidorum,
lenliye man ene ſunt neutra: quis habetur potiss ratio poſi-
rm. Ti nionis, quan: ſigniſcationis: ſi quidem nomina ter-
88, reng 1* declinations a, e, l, literis finita, neutra
ay rlelg ſunt, quibus adde Nepete, & Suthul, Albu-
,CGnſtrne la, eadem ratione ſæmininunmi eſt apud Ovidium.
le een Et tanto eſt Albula pota Deo: quod etiam
ulken

maſculinum reperitur apud Martialem.
1, gAod li⸗

enmi, ,u R Eſpicit interdum nomen generale
u;Oren Docta,“
s, eumn Unde ſibi meritò genus inferiora ca-
Hen dna peſlunt:
D WK Sic volucrem ſequitur bubo, ſic flu-
rſensoan men Jader. D
NDopmen commune, ſive generale hic vocamus
natu, niii guod multa ejuſdem ſub ſe generis comprebendii,
Mmen eimnſt ut avis, urbs, a qua, flumen, mons. Poëtæ ali-
Ir Colit quande genus nominis ge neralis, ſuperioris, tribuunt
, icent inferiori. Virgil. Solaque culminibus ferali 4. Eneid.
enem. carmine bubo Sape queri, ubi bubo fæmini-
8 ſgnin nlem eſt, quia nomen generale, nimirum avis,
ſirve volucris, eſt ſæminini, cuùm apud Plinium c
Foeëtas ommes, quos quidem viderim, maſculinum
eiithoen r. Jader, neutrum eſt; quia flumen, no-
men commune, neutrius generis eſt. Oêta, Oſſa,
. Sulmn Othrys „maſculina ſunt, quia mons, generale
nomen, virile eſt. ð
Pimius quàm plurima nomina gemmarum in
ccatk 9. ga izu pluri §
as, & es, ſyllabas, primæ Gracorum, genere ſæ-
Aliegk minino aſurpat, habita ratione nommis commumis
is All D gemma,

4

B 2 DE

Poſtulat kic aut hoc meritò Nar, vul.

—

Diſcrimen
incertorum

&E& commu-

nium,

1s pf GENERIBUS.
DPE NoMINIBUS INCERII
GENERIS.

HKE modô fæmineis, maribus n mo.
d6 juncta videbis.
Groſſus, adeps, atomus, limax, cum
torque phaſelus .

Scrobs, ſer pens, finis, cum corbe, dies

que, rubũsque.

gus „ & ahxur.

Nomina incerti generis vocant veteres Gram.

matici, quæ modò hoc, modò illo genere

probatos ſenibeore⸗ reperluntur,

Hæc à communibus duorum generum vehemen.
ter diſferunt; Siquidem communia maſculini, G
ſæmimm generis ſunt, non temerè & ſortuito: ſes
maſculini, cùm marem, ſæminini verd, um fæmi.

mnam ſignificant: Neque enim bos, cùmd vaccam ſig.

nißitat, maſculinum adjectivum almittit, aut ſ-

mininum; cuùm bovem marem ſignificat. Ma verd

ſine ullo diſcrimine modd maſculina, modoò fænini-
na ſunt, ant neutræa, pro audorum arbitratu:
modò iridem adjectivum ma ſculinum, modò famni-
ninum, aut neutrum, ſi ita granies; udionii

viſum ſit, retipiunt.

Dies etiam càm tempus ſignificat ul k. portas

modèò maſculini, modè emmnhk generij reperi⸗

rar,

NobMl.

Vomnna

thres,
eliamg

Atcblal

. 1
CAx pan
mmarge
Poteret hl
Vates

Nomma

Oratorts.
Pre⸗
Pst muliek
ſüir
Satdoriche
Cuni⸗
Cumtah
penle⸗
Her aribt
pora
ARs, unm:
Plinin, ceten
et relot,/
enus, ll
Penus pen
upenum,

e eie v
Pinun

Ae. NONININMA. 19
OSN Nomina Maſculina duc Ora-

1 tores, quibus Poeëtæ interdum
eis, Maibl etiam genere muliebri utuntur.
“ MAfcula bubo, ſpecus, cortex: cum
n, i pumice pulvis.
6 Et calx pars pedis, atque ſilex, cum
amat e margo, palumbes.
. Proferet hac cauté juvenis mulichria
vateés.

knün
Nomuina feré FPæminina apud
Oratores, & interdum maſculina,
Præcipuè apud Poeëtas.
E.St muliebre animans, volucris, cum
ſtirpe cupido.
Sardonichen comitatur onyx, Srus,
tmnlt clunis, & ales.
jiiih CQum talpa, linter, cum dama, linkquc,
7lor,Ciſtſt penusque.
mani 1,4 Hæc maribus tribues, cinget cùm tem-
tſgnfe pora laurus.
Aina, l6 Abes, cùm avem ſi gnificat, apud Ciceronem
Admm Plinium, cæterosque feré fæmininum eſt: Ales,
iun, i id eſt velox, adjectivum eſt omnis generis.
mln Penus, quartæ: necdum enim ſecundæ legi.
bPenus, penoris, neutrum eſt. Dieitu: &
hboc penum.
4 fun Hnc. jubarem, hunc frontem, hunc
Hint feni ſt
pinum, nimiumque vetuſta.
W B 3 Pacu

kant ſeini
meld il gun
tur,

Pum enmm
minmuni, cre

20 pf”f GENERIBIUWWs.
Pacuvij proavis, atavisque utenda re. , in⸗
linque. DdeiN Ifl
G ue n un

DE GENERE EDICOENO. Wwns

AKRticulo ſexum quæ complectuntut 1. M en

utrumque “MVM du: ſe
Uno: Epicoena vocant Graij: Promi- iu iimn
. . W Al
ſcua noſtri. gnfanun

. . E .
Hi duo verſiculi tantum docent, quid ſit nomen Getna, tote
Epicænum, aut Promiſcuum ; non verò cujus ge- Iylrne, uumn
neris ſit. Id enim præceptiones jam traditæ do. II. Hiu, 4

cent. Aquila namque, exempli cauſa, fæmininum hic, vel hæc,

Diſcnmen
Epicœno-
rum &
commu⸗-
nium.

1

eſt, quia littera a, terminatur: milvus: verd un: hic lepr
maſculinum, quia us ſyllaba finitur: atque de Qunt tanen
cæteris eodem modo. L Werti inter mn
Il. Epicœna à communibus plurimùm diße jumui ſunt:
runt, hæc enim communia maſculini ſimul & ſe- G uits dhi,
minin: generu ſunt; illa maſculini tantum, aut ſe. eni feninin
minini. l ln ſonifeti
II. Hæc maſculinum ad jecti vum admittunt, nian unſa

cùm marem ſignificant, ut civis Romanus; fe. urungut ſeru,

mininum, cùm ſæminam, ut civis Romana; il mnn,
uno ad jectivo tontenta ſunt: Vulpes enim appel- ſalins tanti
lamus ca llidas, lepores, timidos; ſive mares, alu eiin nalt
ſi ve ſæminas ſignificemu¹s. iiiii, Alt kon
III. Haæc duobus articulis egent, hic, & hæc uenu; Au
civis: Ila uns contenta ſunt, hic lepus & hæc u, Mor mus:
vuſpes. rina. Tigt
Itaque quamvi Epicæna marem, & ſæmi. ms, lepus
nam ſignifitent, non ideo tamen appellantur uoivd, Mus, hich

hboc eſt, communia , ſed éninοaaoodd epicena hot us, tellus

DS.
R2* NOMINIM. 21
lsque ent eſt, ſubeommunia: qitia licèt marem „ & ſæ-
minam ſignifitent , uno tamen genere, articu-
EbIC léque id ſaciunt ob eamque cauſam non ſunt
plans communia.
1e connpletn I. Eſt etiam diſcrimen inter Epicæna, Diſcrimen
& en, quæ dubij generis appellantur. Hæc Epicæno-
nt Grii, enim dubta , tum maſculinum, tum fæmini. n du⸗
num ad jecti vum recipiunt, manente eadem pror- ore
ſus ſignificatione, ut dies hodiernus, & ho-
rnt, Niih dierna, torquis aureus, & aurea: Ma
n;Mi Epicæna, unum tantùm.
tonet ſen An II. His, dus articuli disjuncti præpenuntur,
enpli d,ſn hic, vel hæc, dies, torquis: Ilis unus tan-
wun: mi tam: hic lepus, hæc vulpes.
du fiin FSunt tæmen nonnulla Promiſcua etian: generis
mnmneerti inter maſculinum, & fæ mimnum „ (u-
Gilu Minn jusmodi ſunt: dama, talpa, lynx, grus,
uſlini ini & pauca alia. Hac enim cùm modò jmt ge-
ſulnitalimt neris fFæminini, modò maſculini, manente eä-
dem ſignificatione, incerti ſunt generis. Sunt
Aitlinni etiam Promiſeua; quæ uno genere atque articulo,
ivisRoman arrumque ſexum comple ctuntur.
civisRomm Ss nomina Epicæna uno articulo contenta,
Vulpesnu maſculini tantuùm aut fæminini ſunt generu;
midos; t“ qus igitur pacto „ dicet aliquis, mares à jæ-
minu, aut contruà, fæminæ à maribus diſcer-
gnt, ett nentur ?2 Addito vocabule maris, vel fæmi-
hie lepml n, hoc modo: Elephas mas, elephas fæ-⸗
mina. Tigris mas, tigris femina, Lepus
Aummn,6 mas, lepus ſæmina. Ad eundem modum;,
DdYl Mus, pilcis, rana, polypus, cancer, cor-
wG Vus, teſtudo, balæna, anguis, & catera .
da .. 8 l

N

Dubium.

22 DfE DECLINATIONIBIIS
animalia hujus generis, Dices itaque ſi res tulerit.
te leporem fæminam ſagittis confixiſſe.
DE NOMINIM DECLIL

N Omina compoſita Ierè inſtar ſimph.

cium declinantur. In Compoſitis,
reétus tantum calſus declinantur.

1

noplebis, Fribunumplebis, &c. Huc ſye.
Ranz Senatuscontultum . Jurisperitus,
Paterfamilias, arque aliæ ejusdem generis.

Si nomen ex duohus rectis copuletur,
uterque declinazbitur: Respublica, lusjuray-
dum, Reipublicæ » Rempublicam; Iurisjuran.
S; &c.
Excipitur Alteruter, cujus poſterior tantàmn
bars declinatur; excepto genitipe ſingulari, qui
utroque modo declinatur, Alterutrius, & Al-
teriusutrius.
Nomina neutra tres caſus habent ſi-
miles, Nominandi, Accuſandi, & Vo-
candi; qui numero multitudinis, a, litte-

ra terminantur, præter Ambo & duÜTd.
Vocativus ſiqagularis Quartæ, & Quin-
tæ declinationis limilis eſt Nominativo;
Senſus, 5 ſonſus, Dies, dies.
5 * . . 4 . = .
Nominativus, & Vocativus multitu-
dinis

ribunusplebis, Tribuniplebis, Tribu.

ginisbimnlesl
Viytute .
Dativus,
elsſimilesl

7 1
riher, 4V,

A
rimsnus
nunus unhef
unte liclmna
tumm, Plmus
Nefunt: 4

PRIMA

Phinz ge⸗

Winantur,

fuot, ur M.

Cein⸗
Græca tam
Geclinantun
Nojninatiry
Nbex Alnſ
Mpinetir
Datiw Aochil

tto 0 Anchi

iſit tenn
114, ſplabant

(ur, Patert⸗

lmilias,

S

IIONISN NOMINIIM. 27

itiltefindinis ſi miles ſunt; Muſæ, ⁶Muſæ, Virtutes,

ttis onftiſt6 Virtutes.

Dativus, vel Ablativwus, numeri plu-

4 DEüralis ſimiles ſunt; Muſis, à MWuſis; VEir-=
XE. tutibus, à Virtutibus.

“ APPENDI X.
k8 inltar ir IInimanus, Centimanus, & cætera ex
I Cimgdn manus compoſita, velut & Capricor nus, ſunt
Clinantur. ſecundæ declinationis. Ex porta, fit, angipor-
iplebis, Htum. bPlinius ettam ait, hic angiportus, ſecundæ
1s Ee⸗ ſe . formæ: apud Ciceronem tamen quartæ eſt.
nigein

PRIMA DECLINATIO.

lis PRimæ declinationis nomina in a,
plleN — 25, es, exeunt, Quæ a, littera ter-
n; Mi minantur, tum Græca, tum Latina

ſunt, ut Maja, Egina, Lidtoria, Familia.

upkine Q in as, & es ſyllabas ereunt⸗
n filin, Græca tamum, ut Æneas, Anchiſes: &
rttils,64 declinantur hoc modo.
Nominatipo .Æneas, Genitivo Enexæ, Datiye

ſus hatee Nominativo Anchiſe, Genitivo Anchilæ
nlanci,& Daniyo Anchiſæ Aceuſatiye Anchile en, Poca.
cini t tiyo 6 6⁸ Andchiſe.

o&ρ
D APPENDIX.
rrKi . priſcis temporibus genitivus ſi ſingularis Latinis
Nomſun, in 4s, ſyllabam terminabatur, unde etiam nunc di-

—

KEneæ, Accuſativo Enean Vocativo & Ænea.

citur, Paterfamilias, Materfamitias, Filius.

ius niin familias.

% f DWü Aulai;

24 Dkä DECLINATIONIBIIS.
Aulai, pictai, & his ſimiles interrogendi ca.
ſus interdum apud Poëtas leguntur, pro aulæ, pi.
ctæ, Virgilius lib. 9. Dives equum, dives
Pictai veſtis, & auri.
R III.
A Maja tpina, & alis hujusmodi Græcis mo.
minibus fæmininis Accuſativus per an ſyllabam ali.
Juando apud Poztas exit, ut Majan, Æginan.
Veteres Græcas peſitiones ſormid antes malebant
Latinà formâ dicere Soſia, B'rria, Clinia, Geta,
Sarmata, Poëta quàm Soſias, Birrias, Cli.
nias, Getes, Sarmates, Poetes: Hoc idem do.
set Quintil. lib. 7 cap. 4. Ne in a quidem atque s,
litteras exire temerè maſculina Græca nomina re.-
&to caſu patiebantur: idegque & apud Cœlium le-
gimus, Pelia cincinnatus; & apud Meſſalam,
Bene fecit Euthia; & apud Ciceronem, Her-
magora, Ne miremur, quod ab antiquorum ple-
risque .nea & Anchiſe, ſit dium.
AMulta, Es, ſylaba finitas etiam tertiæ declinatio-
nu fiunt, maximé apud Oratores, ut Euripides,
Dies, Oreſtes, Pilades, Herodes, Timarchi-

des, & alia id genus, unde exit Accuſativus inem.

Vocativus ſimilis eſt nominativo, ò Muſa,
Maja, Græcas, litteram deponunt. 6 Ænea, ⁶
Anchiſe S
Dativus multitudinis Is, yllaba finitur; præter
duabus, ambabus, deabus, & nonnulla alis
ejusdem exitus, quæ etiam a viru doctu, ſexus diſ-
cernend: gratia, uſurpantur.

in li wcctini

uihit atii
Greit:
oe rrip
Az lot e;
Ophen0
Tyoe. Lode
HAchille
0 Chrem
itis, Hec en
aſn Aelinant
Pius, C
mes, Chren
0Chrem
ſe geclinationt
Ne mirerit,
ctate, Nam.
tionit ontrall

uduſenli, A

leclinant, rel
unf, 60
Nomina;e,.
nationis
Nonmuuni
i Mu
Malſtce, 4
li Latinaf hel
4 unc mul
Inatice,Kher

deLibge e

Mltetur, Lat

tammatic

TIONn Z NOMINIM. 2
, In his vocativi Achille, Ulyſſe, Orphe, Tide,

milet;
nune quibus Latini Poéte utuntur, Dores unitantur, qui
ante Græta sos‿ Cyllabi Fnita per s, dicunt pro eOede,
õ 2eve, Toσ
. “ 7; boc eſt, Orpheus, Orphes, Accuſati vo
hajtannig Orbhen, Orphe. Sic pro Tydeus, Pydes,
iuercr lin Vde. Eodem modo pro Achilleus, Achilles,
4 Mzeo, Ain Achille; pro lyſſeus, Ulyſſes, Ulyſſe.
ſeginen Chreme, 6Lache, etiam hujus ſunt or.
5trn Clni dini. Hæc enim Græci & per tertiam, & per pri-
Soſas Eina declinant. Vosens vesen: £ & Xe*α
boetes ul b*αα Chremes, Chremetis, α Chre-
ſena utad meées;, Chremæ.
dban Ci tiæ declinationis.
1,64gt Ne mireris, ſi ee, epud Latinos legeris, So.

gucinmn crate. Nam Atlici bPropria nomina primaæ declinazs

l AHantuns tionis contractorum, àt οααιπτσ. Socrates;
ttin accuſandi, ac vocandi daſu, inſt ar nominum prime
nantefie i declinant T8Y ougknr, Socratem, α—
cures, tt unt arn, 6 Socrate.
Jerodes, Tin Nomina, e, Littera finita, Secundæ decli.
erit 4lſemn nationis Græcorum, ſic declinantur.
mnati, N Ominativus Muſice, Genitivo Muſices, DA-
emun. NA — tivo Muſice, Accuſativo Muſicen, Vocatiye
Muſice, Ablativo à Muſice: Numero plura-
Huu chn/ li Latinam necdinationem ſequuntier.
us, Ad hunc modum declinantur Maſtiche, Gram-
t matice, Khetorice, Dialectice, Arithmeti-
ce, Libye, Juorum ultima yvocalis ſii in a litteram
mutetur, Latinè declinantur ut Grammatica,
Grammaticæ, &c. Adam,

4

kelog. I.

26 DfE DECLINATIONIBIls
Adam, Abraham, & alia ejusdem ps ſitio.
mis peregrina, duos tantum caſus interrogandi &
Dandi primæ Declinationis admittunt. Ade,
Abrahæ, cæteri peregrinitatem retinent. Qui

verò bæc latinitate donare volunt, Adamus
Abrahamus, declinant. ”M

SECUNDA DECLINATIO.

I „Atina nomina ſecundæ Declinationis in ylabat
er: ir, ur, us, um ; exeunt, ut Faber, vir,
ſatur, populus, præmium.
&ræca in os, on, es, Delos, Androgeos,
Genitivus ſerè eſt æquahs nominativo (yllaha-
rum numero, ut populus, populi: præter Iber,
lberi; Celtiber, celtiberi, Armiger, armi-

geri, Signifer, ligniferi, Liber, liberi, Tre-

Vir, treviri, Satur, ſaturi, & nonnulla alia.
Foeëta aliquando i, omittur.
Vng. Nec ſpes libertatis erat, nec cura
peculf. èòM
Androgeos, non ſolùm Androgei, ſel
etiam Androgeo, more Attico, facit genitiyo.
Accuſativus à Græcis in os, S, litteram mutat in
n, Delos, Delon; Menelaos, Mene-
laon; Athos, Athon, vel Atho, more Attues.
Vocatiyus ſimilis eſt Nominati vo, vir, Deus.
EXCEPITIO I.
Cbgętera nomina, us, ſyllaba finita, mutant us, in
e, ui populus, popule; fluvius, 6 fluvie,
tabellarius, tabellarie, Præter Filius, & no-
mina propris in jus, quæ us ſylabam deponunt, 6

flib arton,
Cil, AOAN
Wane, le e

Grels, ſi

munt, deplhu

Tden; Pant
hed, 4

Greca elis, .
I, G Aluſett

tunc ad tertian

deus, Iydeo⸗
Teies,
Pocatipue: 6
fiutant etiann in
Pampbilus,
teus, Thym
Thymbrae,

Latimi interi
hitentes, let
ohulus, 01
ipigt, Auc
Pypl Droi
Uem, Corn

Contor aquarn

Mnnintinus
, 1t Captiv
Pjiſengtemmee
n, r Captn
Detput glur
b Deis vel

ANThn NOMINIM. 227

G Ala i , fili,0 Antoni, Pompei, præter Pius, ò Pie,

aſis men Cic. ad Octavium: Quantùm te, popule Ro-

a mane, de me fefellit opinio.
itaten ftu S I[I.

fe nhlunt, te Græta, quæ in eus, & & hoc ſt. u5 dipptongum

exeunt , deponunt S8, nominativi, ut Tydeus; 6
Tydeu; Panthus ,ϑ Panthu.
ECLNANI APPENDIX I.

ellnai fioyriee Graca eus, yllaba ſinita etiam genitivo faciunt

ertunt ih eos, & accuſatiyo e«, maxime apud Poëtas, ſed

niun, tunc ad tertiam declinationem ſpectant, ut Ty-

Deſ Aucn deus, Lydeos, zdeaz . Terreus, Iereos,

eht onitetie Ter Ea.
6NOPrli.weon 1 I.
etante Vyocativus: Græcorum nominum quæ os in u5 5
ii, Liber ſie! Mutant etiam in e, nteram exit, àt Timotheus,
turinαaα Pamphilus, 6 Timothee, Pamphile; An-
õl Thymbræus, Ptolomæus, 6Q Antæe,
ttatsertt, ie 1 hymbrae, Etolom e. e.
I.

in Anden. Latini interdum vel eupheniæ caus, vel Atticos

Anin, rg imitantes, vocativum faciunt ſimilem nominatipyo,

1,S,iterann populus, fluvius, & meus.
Mlerelik, Lipius, Audi tu populus Albanus.
4 Aiho, / 4 Tigi. Proijce tela manu ſanguis meus.
idem. Corniger Heſperidum Huvius re-

Ndrn
O"enator aquarum. Adlit 6 tandem.

