ugertgotium conficiat, ad nummôſque pervenlat. Id
ti uu& mihi gratiſſimum erit , & tu ipfe L. Titionem
a la, Mcognoſces amicitia tuà digniſſimum, quod ut tibi
tbio el curæ üt, ut omnia ſolent eſſe, quæ me velle ſcis „
8 hubettte vehementer etiam atque etiam rogo. Vale.
n eriuuxg AKGIIMENTUM.
res, Net Domwum & rem familiarem M. Bmilij, maxinmeg, C;
ſenteni Ammonium, libertum /jus commendat.

etit, a M. CIC. § ER. SVLPITIO S5. XXVI.
mte n MArcus Æmilius Avianus ah ineunte adolel-
erg en Ccentia me obſervavit, ſempérque dilexit, vir

t, tibiums cum bonus, tum perhumanus, & in omni gene-
nèemio're officii diligentiſſimus: quem Iſi arbitrarer eſſe
n, Ih Sycione „& niſi audirem ibi eum etiam nunc, ubi
c. 4. ego reliqui, Cyberæ commorari, nihil eſſet necel-
. ſe plura me ad te de eo ſcribere; perficeret enim
M. iplſe profectò ſuis moribus ſuaque humanitate, ut
Srdmi ſine cujusquam commendatione diligeretur abs
te non minúùs, quàm & à me, & à cæteris ſuis
d familiaribus. Sed cum illum abeſſe putem, com-
ite Non mendo tibi majorem in modum domum ejus, quæs
lurdimteſt Sycione, rémque familiarem maximè C. ia⸗
ura um num Ammonium libertum ejus: quem quidem
Verni tibi etiam ſuo nomine commendo. Nam cum pro-
Nin ire D 2 ptereâ

EFIST. SELECI.

52 .
ptereà mihi eſt probatus, quòd eſt in patronum

ſuum officio & fide ſingulari, tum etiam quòd in
me ipſum magna officia contulit, mihique mole-
ſti ſimis meis temporibus ita fideliter benevolé.
que præſtò fuit, ut ſi à me manumiſſus eſſet. lta.
que peto à te, ut eum Ammonium & in patroni
ejus negotio ſic tueâre, ut ejus procuratorem,
quem tibi commendo: & ipſum ſuo nomine di.
ligas habeasque in numero tuorum. Hominem
prudentem & officioſum cognoſces, & dignum,
qui à te diligatur. Vale.

ARGUMENTIM.
T. Manlium ſuo Varronisque nomine commendat.
XXVII. M. CIC. SER. SVLPITIO §S.

T'lum Manlium, qui negotiatur Theſpiis, ve-
hementer diligo, nam & ſemper me coluit,
diligentilſiméque obſervavit: & à ſtudiis noſtris
non adhorret. Accedito eò, quòd Varro Murena
magnoper ejus causâ velit omnia, qui ita exiſti.
mavit, etſi ſuis literis, quibus tibi Manlium com-
mendabat, valde confideret: tamen mea conunen-
datione aliquid acceſſionis fore. Me quidem cum
Manlii familiaritas; tum Varronis ſtudium com-
movit, ut ad te quàm accuratifſime ſcriberem.
Gratiſſimum igitut mihi feceris, ſi huic commen-
dationi meæ tantum tribueris, quantùm cui tri·
buiſti plurimum, id elt, ſi T. Manlium quàâm ma-
ximèe quibuſcunque rebus honeſte, ac pro tua di-
gnitate poteris, juveris, atque ornaveris. Ex ipſius
præterea gravifhmis & humaniſſimis moribus con-
firmo tibi, eum te, quem ſoles fructum à bonorum
virorum ofhcis exſpe Rare, eſſe capturum. V le⸗
AR=

Comme
M. (

VOn puta
ſec tame
ladue rem t
tperſpicere
keſt quanti
Uinicarillim
ius officiis⸗
Nogeltia. Er
Vopter tamil
en, tum qu
Nebar, ſed v
es, quxæ
poninem „
Ira leripſe
thementer
kt in tuapre
debitur red
um, libera
uteu
ibzper te,
Dihi, fratrig

=

Cinmenlet 4,
A. Clc
X Dfovine
Eie 4
Mliarids ulr
lodicenſi:

t in panmn
etiann gl
mihiquen
iter benen
iſlus eſte
C in uu
procutaon
ſuo nomirt
h. Honn
es, Kige

N.

e AAfffenee
ITIO ,
r Theſhisf
nper mnecht

A ſtudtis

d Varron
4 gvi ltl
i Manliune
en meacON
Me quitent
is ſlusium
ſlime ſolbe
ſi huicc
wantünc
plium qun

e, aenen E

averis
mis ortu
ani
r,“
apen

=-

LIBER 111. 33
ARGUMENTUM.
Commendat M. Lenium ſtudiosé admodàùm.
M. ClCERO P. SILIO BROPRTIOKR.
§. D. XxXxXVIII.
Non putavi fieri poſſe, ut mihi verba deeſſent-
ſed tamen in C. Lenio commendando deſunt.
ltaque rem tibi exponam paucis verbis, ita tamen
ut perſpicere poſſis voluntatem mesm. Incredibi-
le eſt quanti faciamus & ego & frater meus, qui
wihi cariclimus eſt, C. Lemum id fit cum plurimis
ejus officiis, tum ſumma prob'tate & ſingulari
modeſtia. Eum ego à me invitiſſimus dimi, cum

propter familiaritatem, & conſuetudinis ſuavita.

tem, tum quòd conſilio ejus fideli ac bono libenter
utebar, ſed vereor, ne jam mihi ſupereſſe verba
putes, quæ dixeram defutura. Commendo tibi
hominem, ſicut intelligis, me eum, de quo ea
ſuprà ſcripſeram, debere commendare: à teque
vehementer etiam atque etiam peto, ut quod ha-
bet in tua provincia negotii, expedias: quod tibi
videbitur rectum eſſe, ipſi dicas, hominem facilli-
mum, liberaliſſimumque cognoſces. lItaque te ro-
go; ut oum ſolutum libherum confectis ejus nego-
tiis, per te, quamprimùm ad me remittas.
mihi, fratrique meo gratiſſimum feceris. Vale.
ARGHMENTIIM.
Commendat Andronem Arthemoniis Flium Laodicenſem.
M. CICERO P. § ERVILIO 5§. D. XXIX.
X provincia mea Sicilienſi, cui ſcis v0cαα o-
xnαααε Aſiaticas attributas fuiſſe, nullo ſi um fa-
miliarius uſus, quàm Androne Arthemonis filio

Laodicenſi: eumque habui in ea Civitate tùm ho-
D 3 ſpitem,

54 EPIST. SFL BCIr.
ipitem, tùm vehementer ad meæx vitæ rationem mbam pe
& conſuetudinem accommodatum, quem qui. (id agetun
dem multò etiam pluris, poſte aquàm deceſſi, fa. Nen idcor
cere œpi, quòd multis rebus expertus ſum gra. e, It ha
rum hominem, meique memorem, Itaque eum gni rekere
Romæ libentiſſimèe vidi, non enim te fugit, qui dhitelſt blo
plurima in iſta provincia benigne feciſti, quàm lepub ml
non multi grati reperiantur. Hæc propterea ſcri- ol tibi&⸗
pſi, ut & me non ſine caulſa laborare intelligeres, Meſle, E
& ut tu ipſe eum dignum hoſpitio tuo judicares, Minabor,
feceris igitur mihi gratiſſimum, ſi ei declaräris Iprinisque
quanti me facias, id eſt, ſi receperis eum in fidem ſium patren
tuam & quibuscunque rebus honeſte, ac ſine mo- (Atudinis,
leſtia tua poteris, adjuveris, Hoc mihi vehemen- Mipſius lice

ter erit gratum, idque ut facias, te etiam atque
etiam rogo. Vale. it ut Curt
ARGUHMENTHM.Z WV..

Signißcat, quam ſibi gratum fuerit curſum ilius nerigsa. N (I
tionis cognoſcere: petit, ut de ſtatu provinciæ inſtitutisg, ſuis

ſeribat: poſtremd ſuum officium ad omnia pollicetur. Ajus Curt
.M4. CIC. P. § ERVIEOISAVRICOPYPROGOS. Es lbert
XXX. College 8. D5. Amecolit

Katæ mihi vehementer tuæ literæ fuerunt, mronum ſuu
ex quibus cognovi curſus navigationum tua- tiescunq
rum; ſigniſicabas enim memoriam tuam noſtræ Mitetunt i
neceſſitudinis, quâ mihi nihil poterat eſſe jucun= werperire
dius. Quodreliquum eſt, multò etiam erit gra orum cupie
tius, ſi ad me de Repub. id eſt, de ſtatu provin- tconiuevi:
ciæ, de inſtitutis tuis familiariter (cribes, quæ m &re Uir
gquanquam ex multis pro tua claritate audiam, ta: MWſeripli,ut

men libentiſſim ex tuis literis cognoſcam, Pr. nhitose, ſer

80 ad te de Reip. ſumma quid ſentiam, nonlepe galti ſer

LIBEK III.
Wte Mn ſcribam propter periculum ejusmodi literarum.
,qun Quid agstur autem, ſcribam (æius ſperare ta-
imdecti men vidcor, Cælaricollegæ noſtro fore curæ &
dertuslm eſſe, ut habeamus aliquam Remp. tuis confiliis
. Iu magni referebat te intereſſe. Sedſi tidi utilius
te kigt, eſt, id eſt, glorioſius, Aſiæ præeſſe, & iſtam partem
keeill Reipub. mal affectam tueri: mihi quoque idem,
proptk quod tibi & laudi tuæ profuturum eſt optatius de-
eimelg bet eſſe. Ego quæ ad tuam dignitatem pertinere
tuo ute arbitrabor, Iummo ſtudio diligentiaque curabo.
Gei α Imprimisque tuebor omni obſervantia clariſſimum
risenmin virum patrem tuum: quòd & pro vetullate ne-
lie,aein cifſitudinis, & pro beneficiis veſtris & pro digni-
mihin tate ipſius facere debeo. Vale.
te etim i ARGUMENTIUM.
Petit ut Curtium in filem recipiat, habeàtqus in numere
in I M. CICERO P. & ERVILIO COLLEG
cie nſa §. D. XXXI.
elee ( Ajus Gurtius;, Mithres, eſt ille quidem, ut
Ico rilu ſcis libertus poſt hummi familiariſſlimi mei:
ſegd me colit & obſervat æquè, atque illum ipſum
litere in patronum (uuam. Apud eum ego ſic Ephelſi ſui?
vigatinm quotiescunque fui, tanquam domi mexæ multag;
n tumt acciderunt; in quibus & benevolentiam ejus erga
terateſen me experire, & ſdem. Itaque ſi quid aut mihi:
detam mmeorum cupiam in ſia opus eſt, adhunc ſcribe-
de ſtuun re conſuevi: hujus cum opera & fide, tum do-
er lcrte mo, & re uti tanquam méa. Hæc ad te eò pluri-
tateals bus ſripfi , ut intelligeres me non vulgariter, nec
ogntn ambitiose, ſed ut pro homine intimo, ac wihi per
neceſſario ſcriberé. Peto ligitur à te; ut In ea
Enttan a . D 4 contro-

7

ℳ

56 EFPFIS5T. § FLECT. . .”
controverſia, quam habet de fundo cum quodam aſottiores
Colophonio, & in cæteris rebus, quantum fides in Et tan
tua patietur: quantümque tuo commodo poteris, s ſtie co
tantum ei honoris mei causâ commodes Etſi „ ut undo cum
ejus modeſtiam cognovi gravis tibi nulla in re erit. m Tupri
Si & meâ commendatione, & ſuà probitate aſſe. 5, deinde,
cutus erit, uti de ſe benè exiſtimes, omnia ſe ad. gſſint abe
eptum arbitrabitur. Ut igitur eum recipias in fi. me poteris
dem tuam, habeaſque in numero tuorum te vehe- mirfuerit,
menter etiam atque etiam rogo. Ego, quæ te ium cicit.
velle, quæque ad te pertinere arbitror, omnia jun.
ſtudiosè diligentérque curabo. Vale. H à
ARGUIMENPHHMMA— logit uroren
Exponit, quæ fuerit moleſtiarum cauſa, quoque modo niit 4 aybe 4
liberatus ſit: deinde ſceribit de ſua ad Pompejum napiger llIVS T
tione.

fLbiol,
M. TVELIVS TERENTIE SVA TVLLIoLE, 2

Vnes moleſtias, & ſolic itudines, quibus & te lvos vajetis
miſerrimam habui, id quod miht moleſtiſſi- flumel,
mum eſt. Tulliolamque, quæ nobis noſtràâ vita gendum. 8
dulcior eſt, depoſui & ejeci: quid cauſæ autem de i Prrle
fuerit, poſtridie intellexi, quàm à vobis diſceſſi. nen gjri
Nαραν Aρνινττπο nοcu ejeci, ſtatim ita ſum le tbolabella
vatus, ut mihi Deus aliquam medicinam feciſſe ud metuo,
videatur, cui quidem tu Deo, quemadmodum lſts, exite
ſoles, pie & caſte ſatisfacias, velim. Navem ſpero Eros eſſe
nos valde bonam habere, in eam ſimul atque Con- iubet, ma
ſcendi, hæc ſcripſi. Deinde conſcribam ad no- elſime vel
ſtros familiares multas epiſtolas: quibus te, & Meritis
Tulliolam noſtram diligentiſſime commendabc tnpne fimn
Cohortarer vos, quò animo fortiore eſſetis, n ſa bompor
. 15, W

1

cuNNHs fortiores cognoverein 1 Wam u ..
duamm rum. Et tamen cjuemodi ip ro nepotis alle ut
drotane⸗ 3s iee B di ſpero negotia eſſe, ut
„“ vos iſtic commodiflimè (perem eſſé, & me ali-
Näras duando cum ümilibus noſris Remp. defenu-
ron rum. Tu primum valetudinem tuam velim cu-
ptobinedres; deinde, tibi ſi videbitur, villis iis utare, quæ
,ommiilongiſſim aberunt, à mititibus, fundo Arpinari
mrecit bene poteris uti cum familia urbana, ſi annona
nrumtn carior fuerit. Cicero belliſſimus tibi ſalutem plu-
Dgo, Wrimam dicit. Etiam atque etiam vale. Datum 3.
tbittor,nId. Jun.
le. ARGUMENTUM.
M. Rogat uxorem & filiam, conſulerent & ipſæ, an cum
/4, iß amicis ab urbe diſcedant, nec ne, deque adventu Cæſaris.
Dompejm TVLLIV S TERENIIÆ SVA ET PATER
Tulliolæ, daabus animis ſuis, & Cicero matri
IVLLE optimæ, & ſus viſſimæ ſorori
SðJ §. P. D. XXXIII.
inesute Il vos valetis, nos valemus. Veſtrum jam con-
mihlm ſilium eſt, non ſolum meum, quid ſit vobis
nobismi faciendum. Si ille Romam modeſtè venturus eſt,
tid calen recte in præſentia domi eſſe poteſtis; ſi homo
nà wbs amens diripiendam urbem daturus eſſet, vereor,
tim iuſt ut Dolabella ipie ſatis vobis prodeſſe poſſit. Etiam
ecicinmk illud metuo, ne jam intercludamini, ut cum
Wemame Velitis, exire non liceat. Keliquum eſt, ut hone-
m. Nuenm ſte vos eſſe poſſitis. Quomodocunque nunc ſe
Gmulant res habet, modò ut hæc Vobis loca tenere liceat,
nlcriban belliffimè vel mecum, vel in noſtris præſidiis eſſe
quihet Poteritis. Etiam illud verendum eſt, ne brevi
e coonmi tempore fames in urbe ſit. His de rebus velim
gioteh cum Pomponio, cum Camillo, cum quibus vobis
. D 5 vide-

58 EPIST. § EL ECI.B .
videbitur, ccnüideretis: ad (ſummum animo forti opognaen
ſitis. Labienus rem meliorem fecit, adju ſoetis, Et
etiam Pilo qu bd ab urbe diſcedit, & ſceleris con. vüiie ali
demnat generum ſuum. Vos meæ cariſſimæ ani. altem
mæ quàm ſapiſſimê ad me lcribite, & vos quich lene 9. K-
agatis, & quid iſtic agatur. Quincus pater, & f.
lius & RKufus vobis ſalutem dicunt. Valete. 8. Cmunda
Kal. Quinét. Mincturnis. M ln ſihliu⸗
ARGUMENTUM ((N. MI
Monet uxorem & filiam, ut maturè conſiderent, numn AMlando ie
Romæ tutò eſſe poſſint, & cum dignitat. Voptatur
M. T. CIC. T ERENTI4 SV EI PAT ERun etian
ſuayiſſunæ filiæ Tulliolæ, & Cicero matiti lyektri fuit
XXXIV. ſorori S. P. D. ica accidh
Onſiderandum vobis etiam atque etiam ani. ſdlatus ſa
mæ meæ, diligenter puto, quid faciatis, Ro- xla hüsque
mæ né ſitis, an mecum in aliquo tuto loco, id non it, petoà
ſolàm meum conlſilium eſt, ſed etiam veſtrum. WMapernan
Mihi veniunt in mentem hæc, Romæ vos eſſe tu= wiftentiſſin
tò poſſe per Dolabellam, eamque rem poſſe no- ſendum cure
bis adjumento eſſe, ſi quavis, aut ſi quæ rapinæ let cum tui
fieri cœperint: ſed rurſus illud me movet, quod ubuintelli
video, omnes bonos abeſſe Româ, & eos mulie. enehcia in n
res ſuas ſecum habere, hæc autem regio, in qua Mimex, nec
ego ſum, noſtrorum eſt tum oppidorum, tùm etiam t, Praten
prædiorum, ut & multum eſſe mecum, & cuùm ert eſſe h
abiéritis, commod? etiam in noſttis prædiis eſſe Mhem, don
poſſitis. Mihi plane non ſatis conſtat adhuc, hus ſumm
utrùm ſit melius. Vos videte, quid aliæ faciant tu in me
iſto loco fœminæ, & ne, cùm velitis, exire non n. Quar
liceat. Id velim diligenter etiam atque stiam vo. Ueperte 12
diſcum, & cum amicis conſideretis. Domus u e, & iaſt

R

JJG LIBER III. ”M
umanm propugnacula & præſidium habeat. PDhilotime
ecit, 4 dicetis. Et velim tabellarios inſtituatis certos, ut
locſeit quotidiè aliquas à vobis literas accipiam. Maxi⸗-
Ecaiin me autem date operam, ut valeatis, ſi nos vultis
te, &m valere, 8. Kalend. Febr. PorQmis.
Aus aten AKRGIMENTüUM. L
t. VE Commendat ſtudiose ſuam exiſtimationem conſuli Mar-
cello in ſupplicatione decernenda.
J. M. CiC. MP. MARG. C. F. COS. S. D. XXXV.
aſent Qlando id accidit „quod mihi maxime fuit
— optatum, utomnium Marcellorum, Marcel-
II M linorum etiam (mirificus enim generis ac nomi-
Cien I nis veſtri fuit erga me ſemper animus) quoniam
. ergo ita accidit, ut omnium veſtrêm ſtudio tuus
iqoe eim conſ ulatus ſatisfacere poſſet, in quem meæ res
uidtus geſtæ laüsque & honor earum porziſſimùm inci-⸗
tutoloof deret: petoà te id, quod faciilimum factu ſit,
etiam mm non aſpernante, ut confido, ſenatu, ut quàm ho-
omænk norificentiſſimum §S. C. literis meis recitatis, fa-
geren Ciendum cures. Si mihi tecum minus eſſet, quàm
utſus eſſet cum tuis omnibus, allegarem à te illos, à
emoen duibus intelligis, me præcipuè diligi. P'atris tui
4, Celen beneficia in me ſunt ampliſſima, nedue enim ſa.
rer Juti meæ, neque honori amicior quiſquam dici po⸗
orumzim teſt. Frater tuus, quanti me faciat ſemperqus
eN fecerit eſſe hominem, qui ignoret, arbitror ne-
dtsrch mninem, domtus tua denique tota me ſemper om-
conlaril nibus ſummis officiis proſecuta eſt: neque ve-
8 Aaeo rO tu in me diligendo euiquam conceſſiſti tuo⸗
lute am rum. Quare à te peto majorem in modum, ut
liiß, u me per té quàm ornatiſſimum velis eſſe, meam-
ige que, & in ſupplicatione decernenda, & in cæte-
t o ete e l ris

—

mecum,

=

60 EPIST. §S ELECT.
ris rebus exiſtimationem ſatis tibi eſſe commenda. Ilud
tam putes. Vale. eeöm, II
ARGUMENTIM. Eeeas,
Suum TLyronis deſiderium ſignifilat. iloe grat
TVL. EI C MEVS,„ F Ek. FR. FIL. TTRONI
XXXVI. §. R. D. noſa epi
P Auld faciliùs putavi poſſe me ferre deſiderium aiſe
tui: ſed planè non fero, & quamquam ma. n n
gni ad honorem noſtrum intereſt, quàmprimum . Elc.
ad urbem me venire: tamen peccâſſe mihi videor, I eni
qui à te diſceſſerim, ſed quia tua voluntas cton mnint
videbatur eſſe, ut prorſus, niſi confirmato corpo. lrtim
re, nolles navigare, approbavi tuum conſiliumi ien
neque tunc muto, ſi tu in eadem es ſententia ſin anennins
poſtea, quàm cibum cepiſti, vidêris tibi me po ZB M
conſequi, tuum conlilium eſt. Marionemad te,ms 3 tib
eò miſi, ut aut tecum ad me quàmprimum veni. Aunllie, u
ret: aut ſi tu morarere, ſtatim ad me rediret. Tu nel il
zutem hoc tibi perſuade, ſi commodo waletudi ueſe didh
nis tuæ fieri poſſit, nihil me malle, quàâm te eſle Nommeliolu
mecum, fſin intelliges opus eſſe, te l'atris conva- otecuma
leſcendi causâ paululùm commorari: nihil me, und venii
malle, quàâm te valere. Si ſtatim navigas nos Len Ntſſwus
cade conſequere, ſin te confirmare vis & comites, blyeneris
& tempeſtates & navem idoneam ut habeas, di- NDeminen
ligenter videbis. Unum illud mi Tyro, videto, — —
ſime amas, ne te Marionis adventus, & hæ lite- LI B
ræ moveant. Qudòd valetudini tuæ maximècon.
ducet, ſi feceris, maximè obtemperris voluntati
mexæ. Hæc pro tuo ingenio conſidera. Nos ita Wutuer hrt
te conſideramus, utamemus, amor, ut 7alentem og,
. 41 (.

videamus, hortatur: deſiderium, ut quamprie,, ſueuia
õä

corm LIB ER N 61
mm. IIlud igitur potius. Cura ergo potiſſimùm,

ut valeas, de tuis innumerabilibus in me officiis

“ erit hoc gratiſſimum. 3. Non Nov. Vale.
AKGHINENTUN.
I locoſa eſt epiſtola, & ſalibus refertæ: unum extra jo-
te celle fenis in ipſum.
ancte. T. CIC. S. D. I. V 4I ERIO IVRISCON-
gnänft syzro. XxXXVII.
mmi Ir enim tibi hoc uno gratificet, neſcio: præ-
a W ſertim cum his temporibus, audacia pro ſa-
frmmientia liceat uti. Lentulo noſtro egi per literas
um tao nomine gratias diligenter. Sed tu velim,
Slertendeſinas jam noſtris literis uti;, & nos aliquando
sthininviſas, & tibi malis eſſe, ubi aliquo aumero ſis,
larinquam iſtic, ubi ſolus ſapere videare. Quam-

primm quam, qui iſtinc nunc veniunt, partim te ſoper-

metitpumeſſe dicunt, quòd nihil reſpondeas, partim

mode Wcontumelioſum, quòd malè reſpondeas. Sed jam

‚quinicupio tecum coram jocari. Quare fac, ut quam-
e udprimum venias; neque in Apuliam tuam accedas,
ari: Mur potiſſimus te ſalvum veniſſe gaudere. Nam
wigangillo ſi veneris, tanquam Ulyſſes cognoſces tuo-
vSAdrum neminem. Vale.
Tr L I B E K QU AKTUS.

Z Wg, ARGUMENTUM.

—

erüto Quatuor partes babet bæc Epiſtola: primùm, Actuſatus:

nſidera Curione, quòd minàs ſæpè ſcriberet, excuſationem affert
ullecum officij ſui commemoratione: deinde, dolorem ſuum ex

AAillius ſententi«, G ex ejusdem dignitate lætitiam narrat:
ðYUBð tertis

—

um, ſe egiſſe gratias Lentulo, Ciliciam adminiſtranti: de

62 EEPIST, §& ELEOCI.
tertio loco, ad laudem & viriutem hortatur: poſtremè com.
mendat illi ſuam ſenectutem. Mittit autem Cicero in
has omnes epiſtolas ad Curionem quæſtorem, braæter ultim
quæ incipit: Sera Gratulatio, quam ſoripſit in proy
Romam all Curionem tribunumpleb. U
I. M. CICERO C. CV RIONI §. p. p. vi die
Allanquàm me nomine negligentiæ ſu. Inæ & dig
ſpectum tibi eſſe doleo: tamen
tam mihi moleſtum fuit, accuſari al
te offcium meum, quàâm jucund
requiri: præſertiin cum, in quo accuſabar, cu
vacarem, in quo autem conſiderare te ſigni
bas meas literas, præ te ferres perſpectum mi
quidem illum: ſed tamen, dulcem & optat
amorem tuum., Equidem neminem prætermili
quem quidem ad te perventurum putarem, ci
literas non dederim. Etenim quis eſt tam inſer

lel. ien ſatu
S
NOn cater
quam ir

bendo impiger: quàm ego? A te verdò bis, te ve e WB t
ad ſummum, & eas perbreves accepi. Quare ſi au r do
iniquus es in me judex, condemnabo eodem ego lc quid ſua

Eeſſet: nec
malis, ref
meliora ſunt
Peratiora :

tein crimine: ſin me id facere nolles, te
æ uum præbere debebis. Sed de litteris ha
nus, non enim Vereor, ne non ſcribendo te
pleam; prælſertim ſi in eo genere ſtudium meum ſel
non aſpernabare. Ego te abfuiſſe tam diu à nobis (im nullas
& doleo, quòd carui Huctu jucundiſſimæ con- Onatum efſl
ſuetudinis tuæ; & lætor, qud abſens omnia cum alim quanti
maxima dignitate es conſecutus, quodque in ilcundnen
omnibus tuis rebus, meis optatis fortuna reſpon- élivendi,
dit. Breve eſt, quod me tibi præcipere meus in. Nd cum c
credibilis in te amor cogit. Tanta eſt exſpectatio unm tibi fin⸗
Vel animi vel ingenii tui „ut ego te obſecrare, oh. Dinum nolt

LIBER IV. 6;
ehſini teſtarique non dubitem, ſic ad nos confirmatus
CeH revertate, ut quam exſpectationem tui concitâ-
hreti ſti „ hanc ſeſtinere ac tueri poſſis. Et quoniam
riſt DWEa·N tuorum erga me meritorum memoriam
rnulia unquam delebit oblivio: ce rogo ut memi-
& neris, quantæcumque tibi acceſſiones fiune & for-
neglgen tung & dignitatis, eas te non potuiſle conſequi,
um niſi meis puer olim fideliflimis atque amantidlimis
t, aclt Contiliis paruiſſes. Quare hoc animo in nos eſſe
lam undebebis, ut ætas noſtra jam ingraveſcens, in amore
cculce at que in adoleſcentia tua conquieſcat. Vale.
S ARGUMENTM.

tare te ſg
derſpeltnn Domitium interitum amicorum dolentem, rogat; ut cuùm
tein E Reip. jam ſatisſecerit incolumitati ſuæ conſulat.

hem ae CICERO DO MITI9. II.
nn um NOn eares me deterruit, quò minùs, poſtea-
riscir duam in Italiam veniſti, literas ad te mitte-
evebhi rem, quòd tu ad me nullas miſeras; ſed quia nec
ccepi 1 uid tibi pollicerer ipſe egens rebus omnibus:
naboenneCc quid ſuaderem, cum mihimet ipſi conſilium
Golesdceſſet: nec quid conſolationis afferrem in tan-
Ge Euenttis malis, reperiebam. Hæc quamquam nihilè
meliora ſunt, nunc etiam atque etiam multd de-

ſerbenti rane
te ltudiunt peratiora: tamen inaneis ele meas lireras:

quàm nullas malui. Ego ſic te intelligerem plus
le taln Et 3 . 5 . —— . „*
Rddcatum eſſe ſuſciperé Reip. causà muheris,
dce⸗ ſtare potuiſſes, tamen qui⸗

lensclaflan quantum Ppræl- — Ih
blenehpuscunque rebus poſſem, ad eam conditionem
uæque eſſet, hortarer.

tus, Ate vivendi, quæ daretur J
is ſonsed cum conſilii tui benè fortitérque ſulſcepti
techhetetgum tibi finem ſtatueris, quem ipia fortuna ter-
ntackeisminum noliratum contentionum eſſe voluiſlet
te hen or

64 EPIST. SELECr.
oro, obteſtôrque te pro noſtra verere conjunctio. s: ſeh ta⸗
ne ac neceſſitudine, prôque ſumma mea in te be Etis in veſt
nevolentia, & tua in me pari, te ut nobis, paren. lem re ali
ti, conjugi, tuisque omnibus, quibus es, fuiſtique eredibile
ſemper cariſſimus, ſalvum conſerves: incolumi- & Emilii:
tati tuæ, tuorumque, qui ex te pendent, conſu. lus, nec h
las, quæ didiciſti, quæque ab adoleſcentia pul. Nælentem
cherrimè à ſapientiſſimis viris tradita, memoria jui, Id mih
& ſcientià comprehendiſti, iis hoc tempore uta. o tibi ſun
re: quos conjunctos ſummà benevolentià, pluri. Hone addt
misque officiis amiſiſti, eorum deſiderium, ſi non mMius unue
æquo animo, at forti feras. Ego, quid poſſim, ne- marimè ne
ſcio, vel potius me parum poſſe ſentio: illud ta- Miis deyvinc
men tibi polliceor, me, quæcunque ſaluti digni. guid debere
tatique tuæ conducere te arbitrabor, tanto ſtu. ueundius,
dio eſſe facturum, quanto ſemper tu & ſtudio & roſs amic
efficio in meis rebus fuiſti. Hanc meam volun. ofuiflem:
tatem ad matrem tuam optimam fœminam, tuique uid ülorur
amsntiſſimam detuli. Si quid ad me ſcripſeris, Ned hoc no
ita faciam, ut te velle intellexero: ün tu mins eiatum, I
ſeripieris, ego tamen omnia qui tibi utilia eſſe hines eſ
arbitrabor, ſummo ſtudio diligentiaque curabo. Mque confi
Vale. eennt negot
ARGUIMENTUM. , Ut te
Gratias agit Sulpitio, quòd Æmilium Avianum liberé- um tuo ſer
liter honerificéque tractaſſet, eundemque denuò ommendat, WWo, magn;
laudat in extremo Servium filium. ligue ſtudie
III. CICERO SER. S?VLPITIO S. D. ptetem ca
Llcet eodem exemplo ſæpiùs tibi hujus generi
literas mittam, cùm gratias agam, quod Cecianam
meas commendationes tuam diligenter oblſer- Ginendet,
ves: quod feci in aliis, & faciam, ut video ſædt.
us;

LIBER IV. 6 ½
con us: ſed tamen non parcam operæ, &, ut vos ſo-
mamt letis in veſtris formulis, ſic ego in epiſtolis de ea-
noben dem re alio modo. C. Avianus igitur Amonius
SesIn incredibiles mihi gratias per literas egit, & ſuo,
es: e & mjilii Aviani patroni ſui nomine, nec libera
Went, Hliuns, nec honorificentius tractari potuiſſe, nec ſe
Dleſem præſentem, nec rem familiarem abſentis patroni
Gita, m ſui. Id mihi cum jucundum eſt eorum causâ, quos
tem ego tibi ſumma neceſſitudine, & ſumma conjun-
volents Gtione adductus commendaveram, quòd M. £-
idetum milius unus ex meis familiariſſimis atque intimis
guideh maximè neceſſarius homo, & magnis meis bene-
lento l ficiis devinctus, & propè omnium, qui mihi ali-
gue m quid debere videntur, gratiſſimus: tuùm multò
bor, m jucundius, te eſſe in me tali voluntate, ut plus
tuln proſis atnicis meis, quàm ego præſens fortase
e memt profuiſſem: credo, quòd magis ego dubitarem,
Gemiumd quid illorum causd facerem, quàm tu quid meaâ.
dme Sed hoc non dubito, quin exiſtimes „ mihi eſſe
o: inni gratum. Ulud te rogo, ut illos quoque gratos
i ini u homines eſſe putes, quod ita eſſe tibl promitto,
entiigen atque confirmo. Quare velim, quidquid ha-
bent negotii, des operam quod commodo tuo
M. fiat, ut te obtinente Achajam, conſicndge. E80
un Aan cum tuo ſervio jucundiſſimè conſuncétiſſiméque
e denudlen

vivo, magnamque cum ex ingenio ejus ſingula-
rique ſtudio, tum ex virtute & probitate vo-
luptatem capio.

ede ARGUMENTHMA
tibi Coacinnam in colligendis Aſiaticæ negoliatioms reliquiis
IaS 40el
Glligene ſcomumtende,

m, ur . 5 A. ciC.

A. CIC. P. SERV IIIO s. c. IIV. cuiputo ſe
A Gæcinnam maxime proprium clientem fami. ſeriban:
liæ veltræ non commendarem tibi, cùm cio, à t
ſcirem, qua fide in tuos, qu clementiâ in Cala- queo ſine
mitolos ſoleres eſſe, niſi me patris ejus, quo niſerrimas
ſum familiariſſimè uſus memoria, & hujus fortu. ſolui: idq;
na ita moveret, ut hominis omnibus mecum ſtu- reltiiſſen
diis, officliſque conjunctiſſimi moveré debeat. Nurimum
At te hoc omni contentione peto, ſic ut maſore ius ſum gr⸗
curàd, majore animi labore petere non poſſim, ut iplebis in
ad ea, quæ tua ſponte ſine cujusquam commnen- (kompeji
datione faceres in hominem tantùm & talem ca- O. A te
lamitoſum, aliquem afferant cumulum meæ li- ilime vide
teræ, quò ſtudioſius eum, quibuscunque rebus jusmodi,
poſſis, juves. Qudd ſi Romæ- fuiſſes, etiam ſalu- kventur.
tem A, Cæcinnæ eéſſemus, (ut opinio mea refert) (olus ſcrip
per te conſecuti, de qua tamen magnaim ſpem egi, quem
babemus freti clementiâ collegæ tui. Nunc fam ducta
quando juſtitiam tuam ſecutus ‚tutiſſimum ſibi iium, und
portum provinciam iſtam eſſe duxit : etiam atque unc, mea
etiam te rogo, atque oro, ut eum & in reliquiis nis & ſordi
veteris negotiationis Colligendis juves, & Cæteris ſvayi, utn
rebus tegas, atque tueare. Hoc mihi gratius fa- no eſt de a-
cere nihil potes. Vale. rreſlitutr
ARGIMENTH N. kEEcnon ſu
Brevitatem ſuarum literarum excuſat: piſonis generi inpenla lac
offeium in ſe laudat, dolet Lerentiæ vicem: rogat, ne ſuam A deſ olita
dotem proijciat, & ut valetudini ſer viat. In, omn
M. P. CIC. IERENTIE, VT TVLLIOLE EI Apremet
. CiICERO NI. Syls8s. Eost Odl
Non putare, me ad quemquam longiores epi- inet, ſi
ſtolas ſcribete, niſi ſi quis ad me plura ſcripſit lulinere,

LIBE R IV. 67
.cCcui puto ſcribi oportere, nec enim haheo, quod
emtent ſcriham: nec hoc tempore quidquam difficilius
n ifacio, à te verd, & ad noſtram Tulliolam non
entin queo ſine lacrymis ſcribere, vos enim video eſſe
sej, miſerrimas, quas ego beatiſſimnas ſemper eſſe
Qhuims volui: idq; præſtare debui & niſi timidi fuiſſemus,
s menn præititiſſem. Piſionem noſtrum merito ejus amo
overe plurimum, eum, ut potui, per literas cohorta-
ſe un tus ſum gratiaſque egi, nt debui. In novis tribu-
nonpihk nisplebis intelligo ſpem te habere: id erit firmum,
guamn ſi Pompeji voluntas erit? ſed Craſſum tamen me-
n&i tuo. A te quidem omnia fieri fortiſſime, & aman-
mnalun n tiſſime video, nec miror: ſed mœreo calum
uSuNNejusmodi, ut tantis tuis mi eriis meæ miſeriæ ſub-
Ges, aum leventur. Nam & ad me P. Valerius homo offi-
iniomen cioſus ſcripfit, id, quod ego maximo cum fletu
mmgn legi, quemadmodum à Veſta ad tabulam Vale-
ti. riam ducta eſſes. Hem mea lux, meum deſide-
tutſm rium, unde omnes opem petere ſolebant, te
xit:eimt nunc, mea Terentia, ſic vexari, ſic jacere in lacry-
amnn mis & ſordibus, idque fieri meâ cultâ, qui certos
ſures lt ſervavi, ut nos periremus. Quod de domo ſoribis,
eminge⸗ hoc eſt de area; ego veròtum denique mihi vide-
bor reſtitutus, ſi illa nobis erit reſtituta. Verùm
hæc non ſunt in noſtra manu. Hlud doleo, quæ
impenla facienda eſt, in ejus partem, te m'ſeram
4: & deſpolitatem venire, quòdſi conficitur nego-
Gn: tiu, omnia conſequemur, ſin eadem nos fortu-
u, na premet, etiamne reliquias tuas milera proji-
IVIIEcies? Obſecrote, mea vita, quod ad ſumptum
„attinet, ſine alios qui poſſunt, ſi modò volunt,
am dſuſtinere, & Valetudinem iſtam infirmam, ſi me
dwepene E à amas;

68 EPIST. § ELECr.
amas, noli vexare. Nam mihi ante oculos dies;
noctésque verſaris; omnes labores te excipere vi-
deo, timeo, ut ſuſtineas:

nia. Quare ut id, quod ſperas, & quod agis, con-
Ego, ad quos cribam,

ſequamur, ſervi valetudini.
nelcio, niſi aut ad ecos, qui ad me ſcribunt: aut ad
eos, de quibus ad me vos aliquid (crihitis. Lon.
oniam vobis ita placet: non diſcedam : ſed
velim quàm ſæpiſſimè literas mittatis, prætertim
ſi quid eſt firmius , quod ſperemus. Valete
mea deſideria. Valete D. ad 32. Non. OGRobr.
Theſialonicæ.
ARGIMENTUM. S
Commendat ſtudioſiſſimè ITrebatium lIurisconſultum Cæ.
ſari Galliurum præſecio.
VI. M. T. CI C. C Æ. § ARI I MP. ᷓ8.
VIde, quàm mihi perſuaſerim, te me eſſe alte-
rum, non modd in iis rebus, quæ ad me ip⸗
ſum, ſed etiam in ijs, quæ ad meos pertinent. C.
Trebatium cogitarem: quocunque exirem me-
cum ducere, ut eum meis omnibus ſtudũs & bene⸗
ficiis quàm ornatiſſimum domum reducerem.
Sed poſteaquàm & Pompeji commoratio diutur-
nior erat, quàm putâram, & mea quædam tibi
non ignota dubitatio aut impedire profectionem
meam videbatur, aut certe tardare: vide „quid
mihi ſumpſerim. Cœpivelle, ca Trebatium ex-
ſpectare à te, quæ peraſiet à me: neque me her-
cule minùs ei prolix de tua voluntate promiſi “
quàm eram ſolitùs de mea polliceri. Caſus verd
mirificus quidam intervenit, quaſi Vel teſtis opi-
nionis meæ, vel ſponlor humanitatis tuæ. Nam

cum de he

ker accur⸗

ſed video in te eſſe om. quibus in

Juem mil
yel Lepta
quem orne
bus: tante
non fortui
tur ad te
me ſpont
duxerim.
mitate C0

iſot adduci

hunc confe

on illo ve
lilone ſcrj

10 quom
biorem ho
lem eſſe ne
lam ducit
a ſcientia
Dræfecturat

wen peto:

eto: neg
Dlauerit,
bas. To
anu (uta
& ſige præ
guatn per
(ur4 Ut va

beplorat

1

Oculast
eeNc
inte elt
uod
quosſen
riburta
kihitis
dilcedin
tis, ren
mus,

Non. OO

9.

nigeotſin

IML.
tene eſ
, qut 41
eosPerii
que exndl
1sKtucist
hnutn keiu
nmmoratol
ſnea rcn
lire proe
are: W

LIBER IV. 69
cum de hoc ipſo Trebatio cum Balbo noſtro loque-
rer accuratis domi meæ, literæ mihi dantur à te,
quibus in extremis ſcriptum erat: M. Furium,
quem mihi commodas, velregem Galliæ faciam,
vel Leptæ, legatum: ſivis tu ad me alium mitte,
quem ornem. Suſtulimus manus, & ego & Bal-
bus: tanta fuit oportunitas, ut illud, neſcio, quid
non fortuitum, ſed divinum videretur. Mitto igi-
tur ad te Trebatium, atque ita mitto, ut initio
meâ ſponte, poſt autem invitatu tuo mittendum
duxerim. Hunc mi Cæſar ſie velim omni tuâ co-
mitate complectàre, ut omnia, quæ per me polſ-
ſint adduci, ut in meos conferre velis,; in unum
hunc conferas, de quo tibi homine hoc ſpondeo,
non illo vetere verbo meo: quòd cum ad te de
Milone ſcripſiſſem, jure luüſti, ſed more Roma-
no, quomodo homines non inepti loquuntur pro-
biorem hominem meliorem virum, prudentio-
rem eſſe neminem. Accedit etiam, quòd fami-
liam ducit, in jure civili ſingularis memoria, ſum-
ma ſcientia Huic ego nequs tribunatum, neque
præfecturam, neque illius beneficii certum no-
men peto: benevolentiam tuam „& liberalitatem
peto: neque impedio, quò minus, ſi tibi 1ta
placuerit, etiam hiſce eum ornes gloriosè inſigni-
Totum denique hominem tibi trado de
num tuam iſtam, & vi Rtoriaâa

manu (ut ajunt) in ma

e . . . .
es Teiti & fide præltantem. Sumus enim putidiuſculi,

e: negter

eotare hi

ceri. (41

iutstn E

quàâàm per te vix licet, verum, ut video, licebit.
Curà ut valeas: & me, ut amas, ama.
ARGUMENT'UM,

Beplorat Tulliolæ mortein, & in Delabellæ ſermonibus

blu:

„0 EPIST. §SFLECITI.
plurimum ſibi ait ſolati futurum: quam Juam Jam eam ho ·
labellæ dimiſerat: ſed fingendum erat Cicerom, temporis
causà, cum Dolabella apud Cæſarem dominantem gratii
plurimum veæleret.
VII. CIC. DoLABEFLLE SVO S. D.
VEI meo ipfus interitu mallem literas meas
deſſiderares, quàm eo caſu, quo ſum graviſſi.
mè afflictus, quem ferrem certè moderatius ſi te
haberem: nam & ratio tua prudens, & amor erga
me ſingularis multùm levaret: ſed quoniam bre-
vi tempore, ut opinio noſtra eſt, teſum viſurus,
ita me affe cum offendes, ut multum à te poſſim
juvari: non quòd ita ſim fractus, ut aut hominem
me eſſe oblitus ſim, aut fortunæ ſuecumbendum
putem, ſed tamen hilaritas ilia noſtra, & ſuavitas,
quæ te præter cæteros, dele ctabat, erepta mihi
omnis eſt: firmitatem tamen, & conſtantiam, ſi
modo fuit aliquando in nobis, eandem cognolces,
quâàm reliquiſti. Quod ſcribis, prælia te meâ
causà ſuſtinere: non tam id laboro, ut ſi qui mihi
obtrectent:à te refutentur: quàâm intelligi cupio,
quòd certè intelligitur, me à te amari quod ut fa-
