gatlis,l Heu pietas, heu priſca fides. Livius: Tantùm, préô Bel. Pu. 2
& u. dolor, degeneravimus 4 parentibus noſtriis.
eHG Modd accuſandi. Cicero in Anton. Hen Phiu
1Iniſi me miſerum, cur ſenatum cogor, quem ſemper lau-. . **
davi reprehendere? Idem in Verr, Pré Deum! Lib. 3
AM. hominumqué fidem!
umGtHEAPPENCICES TERTII GENEKRIS.
Ne kz I. Pré

1, gurt

144 GRAMMAT. INSTIT.
Philipp. 2. I. Prô, apud Ciceronem appertiſſime zenet
vocativum habet. Quæ enim res unquam, pr? okrun
ſancte Iupiter, non modò in bac urbe, ſed in omni. hei⸗ Gjcnn
bus terris eſt geſta major. ””SRc
II. Heu, etiam dativo gaudet, bPlaut. G
Milit. Heu mihi, nequeo, quin fleam, ITdem
Mercat. Heu miſero mihi. Plum, 1
HEI, VX. ((Llle
EI, Vz, dativo gaudet. Terent. (Gcao)
Heaut. Hleu miſero mihi. Idem: Væ mi. gyelcti
ſero mihi. uVl len ſni
Idem; Hei mihi, laudo: tandem perdoluit omnncl
vir es. ulAN, ſdl
(CI, Ne
APPENLDICES TERTII GENERIS. ſ,mur
I. Hei, interdum vocativo additur. dt.
Plaut. Aul. Hei, Megadore, baud decorum ſjt-
cinus zuis factis facis.
II. Cedo (cùm verbum ſit imparativi 8
6. Veri. modi, non eſt, cur interjectionibus adnu- ini V
3. Verr. meretur) poſtulat accuſativum. Cicero; nie i
Cedo tabulas., Vel dativum cum accuſativo, n hun
Idem: Cedo mihi leges Atinias.
CoONIUNCTIONIs WNII
Conſtructio. II un
Onjunétiones copulativæ, & disjun- Chid ge
Ꝙ junctivæ, cùm ad idem verbum refe. oldlmn
rruntur, ſimiles caſus connetunt. (enonn
Lib. 12. Cicero in Anton. Quis han doleat interitum ſen lent
Bel. Catil. talis, & civis, & viri2 Saluſt. Divit:iarum, & Ren Pand,
ſſormæ gloria fluxz, atque fragilis ſ. Cice⸗ in lſleng,

Alihuand

onmi, llam

4 “ . .
A= LIBER I1. 14 5
petiſm de Senect. Quid de pratorum viriditate, dt
qlen, ü arborum ordinilus, aut vinearum, olivetorumye

nnm ſpecie dicam ?

Ndet, D QUAM, NISI, AN.,
ſten, ſm. Præterquam.
Uam, niſi, an, præterquam eosdem
itidem caſus copulant.

t. I. Cicero Att. An exiſtimas ab ullo malle me le- Lib. 4r.
lem e gi, probarique, quàm àte? Idem pro Seſt. Cuem
unquam ſenatus civem, niſi me, nat ionibus extèris
tallen el commendavit? Idem de Orat. Refert etiam, qui Lib. 3.
audiant, ſenatus, an populus, an judices, Idem
in Catil. Pro tantis rebus nullum à vobis præmium jn Vedt. 21
GENI poſtulo, præterquam bujus diei memoriam ſempi⸗

ato n ernn1.

al un EXCEPTIIO.
Ahliquando huici conſtrudtioni certa di-
n ſtimm Sionum proprietas obſtat, ut, Fui Romæ &
eltondu Arhenis, aut Brundufii, aut Sulmone mortuus eſt.
tivum. Emiſtine librum centuſe, an minoris? Malim
cumnacelu Panormi, quam Syracuſis eſſe.

„ FTSI, TAMETSI, QAMQCIAM.

loxd ET „tametfi, quamquàm, in princi-
o O cipio Statim ſententiæ indicativum
tiva poſtulant. . SSſ
en vehm Cicero pro Milon. Etſi vereer iudices, &c.
mellua. lIdem Lent. Tametſi mihi nihil fuit optatius, Lib: 1.
Nrdlen Idem Panc. Quamquam gratiarum atiionem 4 Lib. Ie.
e ni⸗ ie non deſiderabam.
gli

*

“M Alibi

Lib. I.
Cap. F§.

Lib. 15.

Lib. 15.

Philipp. 2.

Anton. Hamines, quamvis in rebus turbidis ſint,

186 GRAMMAT. INSTIT.
Alibi etiam ſubjunctivum admittunt.
Quint. Cædi vero diſcentes, quamquàm & re-
ceptum ſit, & Cryſipus non improbet, minimè velim.
Frequeutius tamen hæc etiam in medio
& fine periodi cum indicativo junguntur.
Cicer. ad Caſſ. Prævoſteros habes tabellario⸗ etſi
me quidem non offendunt, ſed tamen, cum à me
diſcedunt, flagitant litteras, Idem pro Sext.
Kolc. Quod tametſi miſerumi & indignum eſt,
ferret tamen æquo animo. Idem Caſſ. In integro
res nobis erit, quamquàm qui cum loquor.

ETIAMSI, WAMVIS, LICET.
UT, pro Quamvis.
T Tiamſi, quamvis, licet, ut, pro quam.
vis, ſubjunſivo gaudent.

Cicere de Amicit. Omnia brevia intolerali.
lia eſſe debent, etiamſi maxima ſint. Idem in

tamen ſi homines ſunt, interdum animis elaxantur,

lIdem poſt red. in Senat. Tantus veſter conſen-

ſus de Ialute mea fuit, ut licet corpus abeſſet meunm
dignitas in patriam revertiſſet. Idem pro Quiat.
Vt ſumma haberem cætera, temporu quidem tend
vix ſatis habui.
APPENDIX.
Si, pro quamvis, conjunctivo jungitur.
Terent, Eunuch Redeam; non, ſine me obſecret,

NE C AUSALIS.
E, cauſalis conjunctivum amat. Terent.
And. Hei vereor, Ne quid Andriæ aportet
mali, Idem Eunuch. Nunc metue Fratrem, ve
intus ſit. AAlc

UT 5do
gante
Terent,
e Ccero
yme nlleb:
Mj, metu⸗

N
Pot ead
Ne; p
Cier⸗
fmum halen

w innimen,

y mnuniſt
olorem der

Nbun,

Atertian
omni meta
Ver. Mr ye
grolenmn?
iin mun b
„VI
I e per
Ceto in V.
lrt, 0
fenhent y
, naſter

0Ocjunc

I.
Witran,
nglun
niniſſk nin,

n ine

foneunn
tahllein
en, anl
ern od
miltn
Caf. Nng
Lloguer,

, U
nwi,
ut, oogt
gent,
brenit iule
4,t, In
drelustuld
nixit uen
Furu neſs
torput ſtn
ldempo
bimt ſinn
..
nackiro n
mnſt t
IIs.

um amat.
d lit

puturi

LIBER II. 147
UT, pro NE.
IT ‚poſt verba Vereor, timeo, memuo, ele-
ganter ponitur pro Ne
Terent. Phorm. At vereor;, ut placari poſ-
lit. Cicero ad Terent. Omnes labores te ex- Lib. 14.
cipere video: timeo, ut ſuſtimeas. Terent. And.
Perij, metuo, ut ſubſtet hoſpes.

NE NON, pro NE.
Oſt eadem verba, Nenon, etiam pro
Ne; ponitur.
Cicero Art. Si manet, vereor, ne exercitum Lib. 7.
firmum habere non poſſit. Aé eund. Timeo, ne Lib. 9.
non impetrem. Idem pro Milon. Cur igitur
bos manumiſit? metuebat ſcilicet, ne judicaretur,
ut dolorem perferre non peſſet.

APPENDIX.
Si tertiam addideris negationem, te
omni metu liberum ſignificabis. Idem in Lib. 4.
Verr. Non verreor, ne hoc oficium Pub. Servilio
non probem: hoc eſt, Non dubito, quin hoc offi
cium meum P. Servilio 1 m probaturus.

UT NE, pro NE.
UT ne, pervenuſte ponitur pro ne. Ci. Lib. 3.
cero in Verr. Imperant, ut ne jurent Idem b. T.
ad Q. Frat. Opera datur, ut judicia ne fiant. Tib. 13.
Idem Brut. Vt ne quid meorum tibi eſſet igno
tum, amimadvertit te oper am dare.

NI, NISI, SI.

Ni:⸗ niſi, ſi, tum indicativuim, tum
conjunctivumamant.

Terent.

14 8 CGRAMMAT. INSTIT.
Terent. And. Mirum, ni domi eſt, Idem
Phorm. Ni nòſſem cauſam, crederem, vera hunt
ioqui. Cicero de Amicitia: Ortum quidem

dem. Niſi immortælitatem optare vellet, quid non
eſt adeptus, quod homim ſas eſſet optare; Terr.
And. Si ilum relinquo, ejus pitæ timeo, ſin opi-
Lib. 13. tulor, hujus mina;. Cic. Attic. Si hortos inſpe⸗

bam tamen aliquid.

QUOD CAUSALIS.

udd, cùm cauſam ac rationem red-
vo gaudet.

Lib. 3. Serapionis librum ad me miſiſti. Idem eid. Vimnan
illum diem videam, cuùm tibi gratias agam, quod me
Libe 9 vivere coëgiſti. ITdem eidem. Admiratus ſum,
quòd ad me tua manu ſcripſiſes.
APPENDIX.
Verbum videor, conjunctionem quod
refugit. Ne ergo dixeris: Videtur mihi, qudd
ſum doctus, quòd es doctut, quod ille eſt vir doctus,

amicitiæ videtis. niſi quid adhuc fortè vultis? lbi-

is, ſederis, quod ad te ſerxibam, ſin minus, ſeri.
Xeris, ſederis, 4 ſ. ſin t Alten eſt i⸗

JAit, tam indicativo, quàm ſubjuncti-

Lib. 20 Cicero in Att. Feciſti mihi pergratum, qudd

Inau'
rchſe nl

llia, p
mitt
(cero
mene /lf
n Gidiene

Netholit zn,
Alie pr
bſomolost
io, progre

HoURAI.

Katiote
Emend

uihus vieeh
ſnt: dDam
Obſeuta:0.

ANDAN,
nſn n

Sed, videor mihi eſſe doctus: Videris mihi eſe do:
cdtus: Me videtur mihi eſſe doctus.
Et numero multitudinis eodem modo:
Videmur nobis eſſe docti: Videmini vobis eſſe do.
Ub. 9. Cicero Attio. Amens mihi faiſſe videor.
Philippe an in Formiano ſum. Idem in Anton. Neſcio ult
1 . ttiTs

Lib. 2. Idem eidem. Relegatus mihi videor poſteaquam Gleelm

Raoeron
edatdatlnn⸗
e oginoſe
1taeann

Wg

.. IIBER ILI. 149

iife lin eurbatus mibi eſſe videris, Attie. Cicero. Sol
en, iln cidiſſe mibi à mundo videtur.

rtun g gil QU I A.

Rri Uia „pro quòd utrumque modum ad-
9raez mittit. SS „LIib
ine Cicero de Amicit. Recardatione noſtræ Lib. S.
hung micitia ſic fruor, ut beæté vixiſſe videar, quia
⸗ſtr, cum Scipione vixerim. Idem in Verr. Quarta
autem eſt urbs, quæ, quia Hoſtreme ædifienta eſt,
Neapslis nominatur.
Ul. Aliæ præterea ſunt particulz, quarum
utlon uſum uſus ipſe optimus magiſter te ſine tæ-
uammthe dio „progrediente tempore docebit.
nci FIGURATA CONSTR UCIIONE.
gemei ORatto tres virtutes habere debet, ut
u Anct Emendata, ut Dilucida, ut Ornata ſit;
Almmu quibus virtutibus totidem vitia contraria
ſunt: Nam Emendatæ, Barbara: Dilucidæ,
.Obſcura: Ornatæ;, Inornata adverſatur.

dm BARBARXY ORAIIONIS VIIIA.

63
uir Duo ſunt vitia, quibus oratio barbara
eannt atque ruſtica efficitur, Solœciſmus,
Vlei & Barbariſmus quæ, qui purd ac emenda-
1 lens⸗ tè loqui volet, omni contentione velis,
8 eode * ut ita dicam, remisque fugiet.
nn WID SIT SOLOECISMUS,
mittii⸗ & quot modis fiat.
— Conſtructionis atque E- 1. viri

tnin ſe mendatæ orationis de qua hactenus Pfimum
non 6 „ dée qua ha err. membrum,

150 GRAMMAT. INSTIT.

egimus, hoſtis inteſtiſſimus „eſt vitioſæ
partium Orationis compoſitio. Is fit qua-
tuor modis.
Adjectione; cùm aliquid orationi con-
tra præ cepta Grammaticæ adjicitur; ut,
Scribo cum calamo; Ludo tum Pila.
Detractione, cum aliquid eodem modo

detrahitur: ut, Eo forum: Redeo agro: Ne

hoc fecit, Pro Ne hoc quidem fecit.

Transmutatione, cum partium oratio-

nis ordo turbatur; Ut, Quoque ego: enim
boe voluit: autem non habuit.
Immutatione, cùm pars una orationis
pro alia ponitur; ut, Stulti graye ferunt res
ad verſas; Grayè, pro grayviter, nomen pro
adverbio.
Fiunt Soleciſmi etiam per cæteras ora.
tionis partes. Item per ea, quæ cognata
ſunt, id eſt, ejusdem generis, ac partis; ut
ko intus; Sum intro. Quid huc «gi? Quando
btc veniſt? Scipsitne Cicero hanc orationem? aut
Hortenſius? Aut, prOò An. Non feceris cuiquam
injuriam, pro. Ne. Eo apud ſorum, &c.
Denique fiunt & per ea, quæ partibus
orationis accidunt.
Per genera; ut. Sapientes læto ant⸗ res
aͤyerſa⸗ ferum.
Per caſus; ut, Lud is— 2 Rome; Venio
Brunduſij.
Per numeros; ut, ſi unum 44 te vo.
cans dicas, Venite.

Per perlonas ut, ſi qdempiam hono. Figarz
ris

s cals
Vle, Aduue⸗
Per mo⸗
en, pro ,
bergene
Pro lde
Neurto,

kueront
onis vit
nis, beſio
dkenge
cies ee

QVUID

Umans
loqven
Erinns
Dlnare pig⸗
ſinns, eosa
n iucorit⸗

. Cnnmnatij ¹

Peniint or
keimnihab

de doyn
Verborumn

no heir n
elaror,

E

. PLIB. III. ISI
ti ris causà ita alloquaris; Sedeat, Accedet, pro
.bfeau Sede, Accele.
Per modos; Ut, FPeto ate, ut mihi opem
rationien ſers, Pro ſeras. ”MM
t;d Per genera verborum; Ut mox redeam,
. pro recdibo: ponitur enim activum pro
codenm neutro. H HZ
le Anl APPENDIX.
. Fuerunt, ut ait Quiatilianus, qui adſe-
unen Stionis vitium, Pleonaſmum, Detractio-
u nis, Eclipfin, Tranſmutationis, Anaſtro-
phem appellarint, negantes hac vitia ſpe-
StmNHCies eſſe Solœciſmi. *

. QID SIT FIGURATA

1, hom

Conſtructio.
eralen (Um apud varios doctos, & qui purè
4, gvecht loquendi laude floruerunt aliquid le-

is,ae n gerimus, quod Grammaticorum legibus re-
uA& Ppugnare videatur, non continuò exiſtima-
AN lient bimus „E0S ſolœciſmum feciſſe cum ipio-
Von ſuu rum auctoritate „ teſtimoniisque oleant
ſnun, 6l Gramwatici ipſi ſua præcepta confirmare.
4 urft Nam ſunt quædam, quæ faciem quidem
Solæciſmi habent, vitioſa tamen non ſunt.
elan t Hoc novum ſoquendi genus Figura
4 verborum, aut ſermonis, aut orationis,
muiſive ut Græci loquuntur, Xitα egtns

appellatur.
onunn a QWVYVIID FICGURA.
„ESt Figura nova loquendi ratio à trito,

IS2 CGRAMMAT. INSTIT.
& vulgari ſermone remota, quæ ferè ra-
tione aliquâà, usuve diſertorum nititur.

ENALLAGE.
Nallage Figura eſt, cum pars una ora-
— tionis pro alia ponitur. “
Cidcero Att. Quum turpis eſt aſſentatio, cùm
vivere ipſum turpe ſit nobi pro vita ipſs. Idem
eidem. Philotimus non modò nullus venit, pro
non venit. Terent. And. Ita fadto opus eſt;
pro facere. ðèWDWð
APPENDICES.
I. Sunt & alia nomina, quæ pro adver.
bijs ponuntur. Ut, Recèns, ſublimè, requen:,
2. de Divi. Hu âctονâ. Inde Romam recèns conditam cum magne
clientum caterva commigravu. Cic. Eag, ſou-

„

INTib. c. I.

. . 4 . 4 7
De Senect, Idem: Venio in ſenatum frequens. Sic Torvum,

Contrà adverbium aliquando partes no-⸗
Lib'r F. minis agit. Plaut. Mercat. Bene ſit tibi. Ci.
Cero Att. Antonio malè ſit, ſi quidem Buthrotij:
moleſtus eſt: Sic ſat, ſatis »abunde partim.
II. Nomen item loco interjectionis in.
dignantis ponitur. Cicero: Quæ „malum!
fuit iſta amentia? Verbum quoque loco in-
Lib. 5,. tertjectionis blandientis. Cicero Att. Ama-
bo te, incumbe in eam rem, & ad me ſeribe.

In Catil.

= = =

Her num
ſmun la
Permode
u ſent aui
At, Neßirme
lertemg
lllt e 1

Aujas b⸗

alios wod
Eenehtut, n

vt. Vigil!
Ulnccioron,
EOl,N Nuhre
Gacculatixe

ta, quæ fuerant ſublimè ſixa, ſunt humi myenta. n lchn

Plarixo Ulu⸗

horrendum, & alia id genus apud Poëtas. Kaeki d

ſ gro cil.
enusgene

uimniian
Pyengign

Herſur ir
lani, lenr

einnf, De

olin
lemmnntn

Fit ctiam Enallage per attributa par-
. tium orationis. “
Er caſus, Cicero pro Scxt. Roſc. Dus

Men eſt.

ſant Iiti Roſej, quorum alteri Capitoni cegmo

Tipl Mn

01 0 lan

k. M LIBER II. 153
ſen PDer numeros. Plin. In Africa major pars Lib, 10.
nnitim, ferarum ate non bibunt inoptâ imbrium. cap. 73.
DPer modos. erent. And. Si te «quo ani-
8 um no lerre ccipiet, negligentem ſeceris. Cicero Lib. 2.
Att. Reſpiraro, ſi te videro.
mai er tempora., Idem in Verr., Vnum ſende
hl. Ne in iebulis, aut tuis, aut patris tui, einptum cſᷓ „viciſti.
rent,,. APPENDIX.
de Hujus figuræ beneficio ſolvent pueri
varios modos, quibus interdum conſtricti
tenentur, maximè cùm in Poéëtas incide-
rint. Virgil. Proꝶce tels manu ſenguis maus. No-

Lib. 3.

anſe minandi pro vocandi caſu poſitus. Idem. ,, 6.
Nnne El celſam Buthroti aſcendimnus urbem. Genitivus .a 3.
4, pro accuſativo. Buthrotum urbem. Idem. Græ-

itior & pulchro veniens in corpore virtus adjuyat. En. F.
huunm Ablativo uſus eſt pro accuſativo. Gram-
enn matici Antiptoſin propriè appellant, cum
4d caſus pro caſu ponitur. r:
4o Z Genus genere permutatur. Plin. Nube Lib. 18.
eneſ gravid⸗ candicunte, quod vocant tempeſtatem al. ab. 35.
iten am, grando imminebu, pro quiim.
unte ſenn KReperitur & in perſonis hæc permutatio,
eiſſed rarius. Terent. Phorm. Ger. Si quis me

We,gu ret rufus, Da. Praæſto eſt, deſine; pro re;-

nogue l 40 ſum.
etAh Permutantur denique verborum gene.
Ane ſele ra. Virgil. Pictis belantur Anmzones arnis. Bel Au. 114
ttriban Mantur pro bellant.
. G ECLIPSIS.
nee L 2 ora⸗

ib. 15.
Lib. 2.
Lib. 14.

Nomen.

Lib. 6.

ltem accuſativus Viam, aut Iter. Idem

Lib. 16 dui. Navem Ildem Tironi. Nos eo die cnati
Bel. Mac. 7. ſ”olvimus. Cο1um. Livius; Nurſiæ ſereno ſatis

*

En, I.

oratione deeſt, foris omnind peten-
dum eſt.

4

154 GRAMMAT. INSTIT.

Cicero Att. Ego, ſi Tiro, ad me, cogito in
Tuſculanum. Idem in Verr. Ridere convivæ, ca-
lumniari ipſo Apronius. Idem Att. Quid mihi au.
dor es? advolone, an maneo? ldem pro Planc
Pro uno filio duo patres deprecamur.

APPENDIX.

Hæc figura latiſſimè patet, ac ferè per

omnes orationis partes manat. Nam deſi-
deratur interdum nomen. Cicero Att. Sta.
tua, quæ ad Opu per te poſita in excelſo eſt. Ubi
accuiativus ædem, vel templum, deeſt.

Att. Nos in caſtra properabamus, quæ aberant li.

conſiabat, mimbum ortum.R
In illis, Decies ſetertiüm, Centies ſeſtertium,
& id genus cateris, ad implendam oratio-
nem deſideratur (centena millis) Nam anti-
qui. decies tentena millia ſeſtertium; centies cen-

tena millia ſeſtertiüm, dicebant. Poſtea uſus

obtinuit, ut compendiose, Decies ſeſteruum,
centies ſeſtertiüm dicerent nonnulli ſcripto-.
res, maxime poëtæ, compendioſius lo.
quentes, decies, vicies, centies, tantum di=
cunt Mart. Ducenties accepit, & tamen vivit.
Deſideratur non rarò Kelativum, Qu',
Qux, Quod, ut, Wirgil. Vrbs antiqus fuit, i
tenuere toloni, deeſt accuiativus aene
4 Er.

Ferba!
audkur,
ell, nngnte.
Deſderatn,
And. Me
In his: N,
n, al
Ueneris,
1sgue
dern inbn
Particp
tur Cicero
iren lin.
Rle. .
Deliderat
6dCicer. n
iden verbi
Non lun
lelin,

lugna
lone d
ut, nunente
1,Ckrenlet
Ccetoin
Illei en
ltend Na
n dotllee

nlen r

1. LIBER II. 155

Verba frequenter abſunt. Si Tiro ad me Verba-
(auditur, venerit) cogito in Tuſculanum ( dex-
eſt, proficiſci.)
Deſideratur & infinitivum eſſe. Terent.
And. Nonne id priùs com municatum oportuit?
In his: Factum volo: nollem datum; Egone te vi-
ſum, ant auditum velim; & cæteris ejusdem
generis, quæ crebrò apud Terentium,
Alioôsque auctores reperiuntur, videtur
t, Ake idem infinitum deſidéerari.
nt. Participium: ſcriptus, eieganter tace participium
ceA tur. Cicero. Hoæ inter cœnam Tironi dictavi, ne e
erleleltl mirere aliäâ manu eſſe. Ildem Att. Tu manu erat Lib. 3.
nphun t epiſtola. Lib. 7.
t le. Delideratur conjunctio, Etiam, non ra- conjunctiò.
1, rò. Cicer. Video non modò cœteros, ſed te ipſum: Verr.
NMuulis totidem verbie diæiſſe. ldem pro Planc. Manlium
Nuſrſiuf non ſolum iynobilem, veràùm ſine virtute, ſine in-
genio. .
CentenE ZEUGMA.
Olendane Kugma figura eſt, cùm id, quod in ora-
ulie) N * tione delſiderant, & proximo aſſumi-
in tur, manente eéodem genere, numero, ca-
gt. ſu, cæteriſque attributis.
eiee Ceicero in ult. Paradoxo: Nulla poſſeio,
noolliſ null⸗ vu auri pluris, quàm virtus æſtimanda ℳo.
npenc dem CG. Rabir. Virtus, & honeſtas & pudor
ne, ll cum conſulibus eſſe cogebat. M
,6n AbPPENDIX.
dulſit, Si id, quod afſumitur ad rationem im. Lib. 16.
luunh plendam primum eſt; Protozeugma dici-
irus,6 1. 3 “ tur,

ind ſer

ne ut
e lolniye,
Culnte⸗
N
wrol
.

„*

156 GCGRAMMAT. INSTIT.

Lib. 4. tur. Cicero Att. Egit Pater, & filius, ut tihi

Lib. 12, Ponderem. Si medium Meſozeugma. Auct.
„ ac erent. Formæ dignitas aut mor bo de floreſcit,

aut veteſtate. Si poſtremum, Hippozeugma.,.

Cicer. ad Attic. Mihi & res, & conditio platet,
SVYLLELPSIS.
L SVhepſis eſt, cùm id, quod in oratione
deeſt, &proximo aſſumitur, mutato ta-
men genere, aut numero, aut caſu, aut
aliquo cæteris accidentibus.

LEib. 6. Cicero in Verr. Riſus populi, atque admira-

Bel Mrꝛc. 7..

tio onnium ſacta eſt. Livius. Nulla expediuo,
Lib. 2. Hais eß. Livin 1 * as nrlat

u, ifie

7 Bel. Mac. nulum equeſtre prælium ſine me factum eſt. Cic.

ad Q. Frat. IIlie timore, ego riſu corrui. Livius.
„g

Nemo miles Romanus magis aſſiduus in caſtris fuit, gegd
ide inira

quàm ego , fratresque mer.

APPENDIX.

Cum genus mutatur, Syllepſis dicitur

per genera.
5§. Vere. Cicero. Plenum forum, & Baſilicas iſtorum
bominum vidimut. Per caſus, cùm variatur

caſus. Terent. Adelph. Verùm ſi augeam, at

etiam ad jutor ſim ejus iracundiæ, A genitivo
irarundiæ, lumitur accuſativus, iracundia,
ut ſit plena oratio, Vtrùm ſi augeem hatun-
diam, & c. Idem in prologo. And. Pozta canm
primùm amimum ad ſeribendum appuht.
M ſibt negoti credidiz ſolùm dari.,
Lopulko ut placerent, quas fectiſſet fabulas.
Plena oratio, Popuio ut placerent fabuhk,
Iuas fabulas feciſſet. Quomodo non rard la

crunur
Petenter,
ubiy nmn
Cun tel
nere, nunne

eſkoonhruch

Llvius: 0
I, Auuſiſ.
ſenl monten
Aliqonnt
Vutb, edtu
rent, bunue

luuukunn gua

beraum
luli . la
ler perlo⸗
mener &
Merdumte
m nocektie
aicte nei
Al ſone K
ii ann uipn

Vermocet
ſur ſin⸗ l
lauditur
ler teno
1

LIIBER II. 17”57
,NH quuntur auctores, antecedens nomen re-
m petentes. Cæſar. Erat omnino itiuere duo,
lefne quibus itineribus domo exire poſſet.
doen CQum relativum antecedens eodem ge-
Ne nere. numero, & calu præcedit, figurata
eſt conſtructio, ſcilicet per Syllepſin.
zn h , Livius: Quem cœperant exules montem, berbi- 9. Bel, Pun.
* dus, aquoſuſque fuit. Recta oratio eſt, Mons,
y Auem mont em ceperant exules, Gc.
rc ; . .
AulClliquando antecedens præcedit relati-
uri vum, ſed tunc durior redditur oratio. Te. KEn. 1.
le n rent. Eunuch. Eunuchum quem dediſti nobis,
l turbas dedit? Virgilius. 'rbem quem ſta-
nt iy 140, veſtra eſt. Si dixiſſent: Quem dediſti nobis
* FEunuchum, quas tur bas dedit? Quam ſtatuo urbem,
veſtra eſt: Sylleplis tantuùm eſſet pet caſus.
Vide infrà Anaſtrophen.

1. Bel. Gal.

Per numeros. Cicero ad Q. Frat. Fons, Lib. 45
leſtti oculi, vultus perſæpe mentiumur, oratio verò ſæ⸗

9 Mius Per Perſonas. Cicero ad Cæſar. Suſtuli= Lib: 7.
,om i mus manas & ego, & Balbus. .
rinſr Interdum tertia perſona primæ præponi- 7. Beh.
. Al tur modeftiæ causà. Livius; Pater, ego, Maced.
ientinen fratrétque mei non in Aſia tantum, ſed etiam pro-
Atot cul ab domo Ætolic⸗ bello terrâ marique pro po-
9 * bis erma tulimus. Secunda primz. Plaut.
an⸗ Rud. Quot ſunt? totide m quod tu, & ege.
e Pper modos. Luccejus ad Cicer. Ego valeo, Lib. 5e
n e ſicut ſoleo: paulò etiam deteriàs ,„AQuum ſoleo. Si⸗
beße 4 mul auditur, valere.
ue per tempora. (It ſi dicas] Elegantis nune
alonne. DU. 1. lo⸗

15y8 GRAMMAT. INSTITS.

Non ſolum fit Syllepſis per ea, quæ par-
. tibus orationis accidunt ſed etiam per ipſas
orationis partes; obſcurius tamen: cùm
eadem pars orationis, ut integra ſit oratio,

Lib. 2.

/

lutæ deinde genibus Alexandri; non mortem ſed
ut Dari corpus ſepelirent, dilationem mortu depre-
cantur. Verbum, deprecantur, priore mem.
bro ſignificat Recuſare (non mortem deprecan.

Obſecrare.

P RO I. E P SI S..

artibus intelligitur, neque explicatur.
P

lo, Numa pace. Livius: Ita duo deinceps reges,
auuius alia via; ille bello, hic pace civitatem Auxe-
Bel. Catil⸗
be, alter à Gallia obſtant.

APPENDIX.

Catil pattes. Totum. Plaut. Stich. Alius alium
atIle

ccæpere ſe quiſque magis extolere.

loqueri,, quàm ſuperioribus annni: aſſumen-
dum: loquebaris;, ad implendam orationem.

tur, hoc eſt, non recuſant) poſteriore verd,

Kolepſis eſt, cùm dictio aliqua totum
ſignificans, præceflit, quæ rurſus in

2. ab Ulb. Ut, Duo reges Romam auxerunt, Romulus bel-

runt. Salluſt. Exereitus hoſtium duo, unus ab ir.

Implicitam 'rolepſin quidam vocant, in
qua aliquid deeſt; totum nimirum, aut

percontamur: Partes Salluſt. Eâ tempeſtate

Ah.

44
Acheai
Vetoll
ferent.
ſteuli u
ilee len

interim repetitur, eàâdem quidem voce, lyen Phun
ſed diversà ſignificatione. Juſtin. Prorpo-

cntrenmn de h
lan u jen

H

Derin
j lett
lenat,
Purefas

n ſenla,

ſeſn, gaute
libl lertet /
nammij fug
lle ſnx
ſen. 07,
lem, He
laheſe ſir

DE!
Pnniſ
ithat
fohlerpre
Uytara
Momne,
1cſigdenn

LlIBER II. 179
ug AkCHAISMOS.
dlione ARchaiſmos coaſirudio eſt, quâ priſca
ue vetuſtas potiſlimùm uſa fuit.
medn Terent. Eunuch. Neſcio, quid profectè, ab-
nent i ſente nobè turbatum eſt domi. Idem ibid. Ey-
alte cinnda eſt herele hæc animi mollities, nims me in-
idenet dulgeo. Plaut. Milit. Iura, te non nociturum eſſe
lin.jn hominem de hac re neminem. Cicer. in Verr. Lib. §.
nIs, Hanc ſibi rem præſidio ſperant ſuturum.

n unni HELLENISMUS.
rlotemk .
nnntg Elleniſmus eſt conſtructio, quæ Græ-
ſeicer — ci ſermonis leges, non Latini ob-
ſervat.

Lucejus ad Cicer. Si ſolitudine delectare, Lib. 5§.
615 càùm ſcribas, & agas aliquid eorum, quorum con-
ſuséſti, gaudeo. Virg. Montibus in noſtris ſolus Eclog. 5.
Mur tibi certet Amyntas. Ildem. Triſte lupus ſtabilis Fclog-
Jur m matura frugibus imbres.
eergln Dulce ſatis humor, depulſus arbutus Hadi.
u, Idem. Os, humerösque DEO ſimili. , Mu. I.
o i Idem. Hæc fatus, latos humeros, ſubjectaque a, 2.
Adt colla Veſte ſuper, fulvique inſterneor pelle leonit.

GnCuo N
DE BARBARISMO.
, B:rbatiſmus eſt didio, aut omnino 1. Virij.
N. barbara: aut Latina quidem, ſed vi- membrum
nident tiola ſcripto, vel pronuntiatione. alerum.
DWm Barbara omnino & peregrina, ut Perl«,

Grch. MSPro Vmone, Ariſo, pro admoneo, & alia gene-
alt. K ra cjusdem.

W

260o GRAMMAT. INSTIT.
Latina di ctio vitioſa fit pluribus modis,
Per genera, ut Gladia pro Gladij.
Per numeros, ut Scop«, pro ſcopæ. Tritice,
pro triticim.
PDer declinationem ut Fames, ſamei, pro fa.
nis. vaſt bus pro Vaſis.
Per conjugationem, Statui, pro ſteti; Lege-
bo, pro legam; Veneravi, pro veneraiu
ſum.
Diviſione, cùm dividimus conjunéla: ut

Silvæ pro Sylvæ: diſſoluo . quatuor ſyllaba-

rum, pro diſolvo, trium.
Complexione, cùm diviſa conjungi-
mus, ut Phæton, pro Phaeëton.
Adjectione litteræ, ut Follium, pro fa
lium, Fatruum, Ppro patrum; Præcor, propre-
cor; Honus, pro onus; circumdabe , penulti
mâ longàâ; pro brevi.
Detractione, ut Santu, pro Sandtu;
tempta, pro contempta; preeſt, pro præeſt; Odie
pro bodie; fecundata penultimà brevi. Abun-
dabo, brevi pro longa.
Immutatione „ut Set, pro dee; oli, pro
Ei, & ſimilis.
Transmutatione „ ut interpetroy, pro in-
terpretor.
Fiunt denique barbari mi Tenore, cùm
accentu alio pro alio utimur, ut ſi præpo-

ſitiones à ſuis caſibus ſeparemus, easque

tenore acuto, vel infexo pronuntiemus;
ut Ad eum ab illo, à quibin, cireum littora: cum
gravi accentu, diſſimulatàâ diſtinctione, ſi.
WuI

mucum
nglam ſ

uer, h

i ertet

1ic Den
aun ſe
Aat lialiaſt
Uiftor. A
Olle Cüm
ne Putet
mum kecick
Ntur, O
NAntur. N
lunOrdo
in, ogni
Verborum
que enimm
Guilem40

(airexvle ir

Al iner

Bhtutkrn
els
Catiois,
uyrbaſn
0 Ceiſmus
Parbarin
nrat Lan

Kellnme

DTLIIER u.. 161

Gmd mul cum ſuis caſibus pronuntiane ſunt
ti.anquam ſi una eſſet vox.

eü ADMONITIO.
ie n, Puer, cùm leget apud Virgilium „ Nec Enlog.
ſpes libert ati erat nec curà becuhi. Aut Froas . I.
reliquias Danaum, atque immittis Achillet. äut .n. 160
Alituum, pecudamque geniu ſopor altus habebat. Æn. 1I.
Aut Iraliam fato profugus, Lavinas ue venit dem-
Littora. Aut Vmus ob noxam, & furias Ajacis
Oilei. Cuùm hæc inquam, & limilia ſeget;
ne putet principem Poëtarum barbariſ-
mum feciſſe. Multa enim Poëtis permit-
tuntur, quæ cæteris ſcriptoribus dene-
gantur. Neque miretur, ſiapud M. Tul.
lium Oratorum principem, Liberuùm, Seſter-
tium, cognörem, nörant, aliasque id genus
vVerborum imminutiones offenderit: ne-
ue cnim barbariſmni fiunt detractione: ſi-
po quidem à conſuetudine, certiſſimà loquen-
ofe di regulà impetratum eſt, ut etiam Ora-
ntbef toribus ſic loqui liceret.

b 9 Quid inter Barbariſmum, & Soloe-
cilmum interlſit.
erenc, BAArbariſmus fit in ſingulis verbis: Solen. 1.
ciſmus in contextu, vel complexu
niTerden orationis. l
uel Barbarilmus dictionem unam foœdat,; II.
n, 1,6 Solœciſmus compoſitionem corrumpit. V
ent Barbariſmus eſt dictio una, aut peregri- 1II.
De mluet naà, aut Latina quidem, ſed corrupta; So-
ai ⸗ lœcifmus e vitioſa compoſitio.

rofeill
Pto ſeun

ofunt
Atuorhl

iſa cone
ONiun,

relf
Mer, N

l.

II.

11I.

162 GRAMMAT. INSTIT.

Latinæ led inter ſe diſcrepantes, & contra
Grammaticæ præcepta compoſitzæ,.

ADMONITIO.

Caveant adoleſcentes, ne viros doctos
barbariini accuſent, cùm multas dictiones
variè ab eruditis hominibus (criptas repe-

rirent; cujusmodi ſunt, læthum, letum;
lacrimo, lacrymo, lachrimo; autor, au-
thor, auétor; Vergilius;, Virgilius; lit.

tus, lisus; littera, litera; imd, immò; Ne n
wCi, Reci

putent, errorem eſſe facturn, ſi quando
hæc, & Gmilia aliter ſcripta offenderint,
quâm ipfi didicerunt.

i.viium, OBSCURE ORATIONIS VITIA.

VERBA inuſitata, & & conſuetudine
quotidiani ſermonis remota, oblcu⸗

ritatem, & tenebras orationi afferunt. Ut,

ſi quis oppido, pro valdè, dicat: Averruncare,
pro avertere. S
Eadem obſcurat vitium, quòd à Græcis
Acyron, à Latinis improprium dicitur.

tui tantum ſperare dolorem.

Demeam.

N
7

Itaque in Solœciſmo ſingulæ voces ſunt

4

Obſeur
voni eel
s, h
tA, cum 11

ott loguu

Pogiam 0
lwpecl
Ullacitusl
ur; aut l
longils tr⸗
tyraſ. M

lere, huni
kum Synehi
kun, hoc ek
borurn dan⸗
Vitabimmnus,

Cm 02

netur, ne

Ne,non vitin
Dektton a,

Ut, Sperare pro timore. Virgil. Hune ege ſi po. ielenn, 6
uuhu,ulet mſnem
Item ambiguitas, quæ Amphibolia leneſe aten
Græc appellatur: idque in uno verbo,
ut Taurus animal ſit, an mons, an ſigaum
in cœlo, an nomen hominis, an radix ar⸗
horis, niſi diſtinétum, non intelligitur. Vel
in ſermone. Ut, Audivi, Chremetem nere

Deyent ord

HToERP.

llhetei,

lanrler

6 LIBER iI. 183
oetn Oblſcuratur prætefea oratio, cùm ſer- IV.
Kemm moni deeſt aliquid. quò minùs plenus ſit:
ti uis a, hoc eſt diminutionem; vel con-
trà, cum inani verborum turbà, atque co-
piosâ loquacitaté obruitur oratio, periſſo-
logiam vocant.
Impeditur denique ſermo; quò minus V.
mn,er dilucitus ſit, ſi longa parenthefis interijcia-
tur; aut G Verba confuſa, permiſtaque
ginmt longidis traſiclanrn,. Horat. Sermo 1. Sa-
Dinm tyra 5. Namque pila lippis immicum. G ludere
n,Adu crudu. Recus enim ordo eſt; Namque pila
iae latere, mimucum eſt liypiͦ orudi. (Auod vi⸗
tium Synchiſis, vel Hyperbaton oblcu-
rum, hoc eſt, confuſa, ac perturbata ver-
G borum transgreſlio vocatur. Si hæc vitia
vitabimus, dilucida erit oratio.

ftos o⸗
1S Gio
liraete

cOolan.

eon AbPPENDIXKXMX.

etas Cum orationis ſtructura decôris graria
A variatur, neglecto ſimplici ſermonis ordi-
NWie ne, non vitium eſt, ſed virtus; quæ Hy-
eh 6 perbaton appellatur, hoc eſt transgreſſio
prio verborum. Cicero pro Cluent. Animadverti,
l Hlpil, Iudices, omnem accuſatori orationem in duas divi-
5 ſam eſſe partes: in duas partes diviſam eſſe, ſim-
1 zor plex erat ordo., ſed durus & incomptus.
ws,u, HYPERBATI ALIWOT SPECIES.
k, ni Yperbati; ſive transgreſſionis aliquot
telig ſunt ſpecies: Anaſtrophe, eſt duorum
hmum,i W ver.

164 GRAMMAT. INSTIT.

. verborum ordo præpoſterus, ut Mecum, Fintol
tecum, ſecum, nobiſeum, quibus de reb is. Ponister
Anaſtrophe illa: Vrbem quam ſatuo, veſtra ni,n
eſt. Eunuchum quem dediſti nobis, quas turbas de- ien geih
dit? pro Quem urbem ſtatuo: Quem Eunuchum Mmrran,
dediſtt i nobis, admodum dura eſt. euten i

11. seo 7 οo, cùm ſenſus ordò præ- iugan n
. poſterus redditur. Virgil. Moriamur & in NMacrolo⸗
KPa. * mnedia arms ruainus, prO in medis arma uome ſetmno, Li-

moriamur. D ſetrd gommunn
1,11. Tmelis, cum verbum compoſitum di. Pleonaſa
viditur, aliqua dictione interpoſita. (cus ſerbiz
Lib. 1. Cicero Att. Per mihi raum e⸗ erit, 4 7 id d4. 66, atielte
räris ad me perferendum. Cavendua

Idem desenect. Omnia memoriã tenebat, non Gnnnezalde
nomeſtica ſolum ,ſed etiam externa bella. Pjus- n J. Mep
dem geaeris ſum illa. Rem vero publicani peni. Doakioret
tus amiſimus. Praclarum eſt pro patria „ reque ſeiplamſegn

publica mortem oppetere. Lerrer
W. Parentheſis eſt brevis ſenſus ſermoni, Viandis
antequam abſolvatur, interj'ectus. AInr falam

Thilipp. 3. Cicero inAttic. O Præcdlarum cuſtodem oriun (t: llt,
2. Bcl.bun. (ut ajunt) lupum! Livius. Tantum (prò colon) n. Imnonin

degeneravimus à parentihus noſtris. Cefitiun el
a. Vitium. I N ORNATÆ£ O R A TI NIS CPirtigigunun
B VITIA. Pletetzhlnen

1. CAcophaton, eit obſcænum gictom, Nerbigtionsn
ſive id uno verbo, ſive pluribus, ſive (uemi lt,0

deformi litteratum concurſu fiat. unm,
Il. Tapinoſi § eſt, quâ rei magmtudo, vel 4A
dignitas minuitur, ut, ſi quis baernciden, Rickandon
hominem nequam vocet. nd oſene

Tan-

ei Tantologia eſt ejusdem verbi, aut ſer-.
te⸗ monis iteratio. Verbi. Ut, Nam cujus ra-
unn tionis ,atio non exiſtat, ei rationi ratio eſt fidem
utilet nabere Sermonis, ut Ibant, quà poterant, quâ

lenlmn „on poterant, non ibant. Vitanda eſt nimia

t eſusdem litteræ aſſiduitas; Ut, Quidquam,
1 n quisquam, cuiquam, quod conpenit , neget?
Mefem Macrologia eſt longior, quàm oportet,
GTNHIE ſermo. Livius,? Legati, non impetrats pace,
retrò domum, unde venerant, abierunt.
mpolun Pleonaſmos eſt vitium, cum ſupe va-
olf, cuis verbis oneratur. Ut, Ego meu oculu vi⸗
ent, E di. Satis eſt enim. Vidi.
Cavendum etiam diligenter eſt, ne con-
Unnitnde ſonantes aſpere concurrant; Ut,S „ultima,
elelu h cum X. proximâ; Ut, Exercitus Xerxis.
ene Durior etiam fit concurſus:, ſi utraque
ne ſeipſam ſequatur; Ut, : ſtudiorum, Rex,
Xerxes.
enſuseen Vitandi & crebri vocalium concurſus,
erſels quæ vaſtam & hiantem orationem red-
Gntte dunt: It, Baccæ enee smæniſſimæ impente-
tunl 1 bant. Viro optimo obtemperàſti olim. Illud quo-
u. qbue vitium eſt, ſi multæ voces ejusdem
ATIOexitüs in unum locum congerantur. Ut,
Flentes, plorantes, lacrymantes, obteſtantes. Etſi
, a Er Verbi prioris ultimæ ſyllabæ ſint primæ ſe-
rnuth d quentis ; Ut, O ſortunstam natam ine conſule 5

Pur,
e Plurdil Konamn

ſafat, PDDr .
. — APPENDIX.
u hSi quando puer, apud graves Otatores
Jus πquid offenderit, quod ſupervacaneum,
W S atque

III.

IV.
2. 2 Urb.

V.

.

VI.

MEn. 4.

Lib. §.
Lib. 3.
Lib. 9.
Lib. 3.
IL.ib. 3.
Lil. 3

Lib. 15.

atque otioſlum eſſe videatur, ne id ſine

Verr. Impetrant, ut ne jurent. Ildem Marcell

166 GRAMMAT. INSTIT.

caulſa factum eſſe putet. Adduntur enim
interdum qua dam affirmationis gratiãa.
Terent. Adelph. Hiſce oculis egomet vidi.

Virg. Vocemque his auribus hatſi. Adduncur

& alia, quæ aut Conſuetudine, aut Au-

Goritate, aut vetuſtate, aut Neceſſuate

denique exculſantur. Cicero ad Attic. Vbi
terrarum eſſes, ne ſuſpicabar quidem., ldem ei-

dem. Longé gentium abes. Eidem; 4 Brun.

duſio nulla adhuc jama venerat. Idem de Sene.

4

ctute; Adoleſcentulus miles profectus ſum ad e
Capuam, Idem in Verr. Cæteri bhæredes adeunt

ad Verrem: Idem ad Q. Prat. Dum ſcito eſe

nullum, quo diem non dicam pro reo. Idem

Frater tuus quanti me faciat, ſemperque fecerit,
eſſe bominem, qui ignoret neminem.

APPENDIX.

Ut proprium Oratorum eſt ornat?,

aptéque dicere; ita eorum eſt, de inorna-

t& Orationis vitijs agere. Veruùm, quo- 8R

niam Grammatici etiam hanc partematti.
gerunt, non putavimus omnind prætef-
mittendam eſſe inta tam. Atque hæc
