nmeckdrogem te, ut venias, mulierem ægram, & corpore,
ne eice & animo confectam? & rogem? ſine te igitur ſim?
m, opinor non ſic agam. Si eſt ſpes noſtri reditůs, eam
UM. confirmes, & re adjuves, ſin, ut ego metuo, trans-
lleiter, actum eſt: quoquo modo potes, ad me fac venias
ueſenunum hoc ſolto: ſi te habebo, non mihi videbor
prlanè periiſſe. Sed quid Tuiliola mea fiet? jam id
IT TVVOsS videte: mihi deeſt conſilium. Sed certè quo-
§. . quo modo ſe res habebit, illius miſellæ, & matri-
es, dnmonio, & famæ ſerviendum eſt. Quid ? Cicero
nomnamnimeus, quid aget? iſte verò ſit in ſinu ſemper, &
um ant complexumeo. Non queo jam plura ſeribere:im-
confcik pedit mœror. Tu quid egeris, neſcio utrùm ali-
tioannin quid teneas, an quod metuo, blan& ſis ſpoliata. Pi-
ſonem, ut ſcribis, ſpero fore ſemper noſtrum. DOe.

t non d On en⸗
dnc An familia liberata nihil eſt, quod te moveat. Pri-

tecupenllt mum tuis ita promiſſum eſt, te facturam eſſe, ut
quiſque eſſet meritus. Eſt autem in officio ad-

1
einatun E5 Kd⸗

90 EPIST. §5 ELECT. .
huc Orpheus: præterea megnoperè nemo; cte- ANI.
vum ſervorum ea cauſa eſt ut ſi res à nobis abeſſet, Nondut
liberti roſtri eſſent, ſi obtinere potuiſſent: ſin ad cum?
nos pertinerent, ſervirent, præterquam oppidd um his at
pauci; ſed hæc minora ſunt, Tu quoque me hor. pinquare
taris, ut animo lim magno, & ſpem habeam recu. & Aſia Ko
perandæ ſalutis, id velim ſit ejusmodi ut recteſpe: mgnitude
rare poſſimus; Nunc miſer quando tuas jam literas eitd mitter
accipiam? quis ad me perferet? quas ego exſpe. ſerterri li
Gaſſem Brunduſi, ſi eſſet licitum per nautas, qui mea in
tempeſtatem prætermittere noluerunt. Quod re. (unta me
liquum eſt, ſuſtenta te, mea Terentia, ut potes: ponderari
honeſtiſſim viximus, fioruimus: non vitium no. ſes mihi pe
ſirum, ſed virtus noſtra nos afflixit,peccatumelt eninhomi
nullum, niſi quod non unà animam cum ornamen- eo,/le quo
tis amiſimus. Sed ſi hoc fuit liberis noſtris gratius, it, exigere
pos vivere; cætera quanquam ferenda non ſunt, iiis, quam
feramus. Atque ego, qui te confirmo, ipſe me non cuia tua in
poſſum, Clodium Phileterum, qudòd valetudine ite meoru
oculorum impediebatur, hominem fidelem, remiſi, eſcia ext
Saluſtius officio vincet omnes ſpes. Peſcenius eſt debeas eide
perbenevolus nobis: quem ſemper ſpero tui fore layi id à te
obſervantem. Sicca dixerat, ſe mecum fore; ſed hium eſſet
Brunduſio diſceſſit. Cura, quò ad potes, ut valeas: Neqne enit
& fe exiſtimes, vehementiùs me tuâ milſeria, vel innume
quàm meâ commoveri. Mea Terentia, fidiffima, Nelertim
atque optima uxor, & mea chariſſima filiola, & ſpes lam, quam
reliqua noſtra Cicero, valete. prid. Kalend, Mejas; (apere, ve
Brunduſio. lukrare por
ARGGUMENTüUM. Peram, Cc
Commendat ſumme ſtudio T. Annium Milonem ad petities tem deni
nem conſulatis: &, ut impetret, qued vult, pibil emittit , ocavi: ſi⸗
quod in genere commendatitis regquiri peſſit. XXII. EHE

LIBER IV.
renendt XNII, M. I. CIC. CVRIOXI. §. P. D.
Sanch N Ondum erat auditum te ad Italiam adventare:
tuiſſenn cum Sextum Villium Milonis mei familiarem
etqamd cum his ad te liceris miſi; ſed tamen cum appro-
quoquem pinquare tuus adventus, putaretur, & te jam
lnben ex Alia Romam verſus profectum eſſe conſtaret:
nodium magnitudo rei fecit, ut non vereremur, ne nimis
otuasſn citdò mitteremus, cùm has quamprimum ad te
qument perferri litteras magnoperè vellemus, Ego,
npermm ſi mea in te eſſent officia ſolàm. Curio, tanta,
nerum,quanta magis à te ipſ'o prædicari, quàm à me
renta, u ponderari ſolent, verecundiùs àte, ſi qua magna
honi res mihi petenda eſſet, contenderem, grave eſt
rxit peem enim homini prudenti petere aliquid magnum ab
mcumen eo, de quo ſe bene meritum putet; ne id, quod pe-
ris noltin tit, exigere magis, quàm orare & in mercedis po.
fereddami tius, quàm beneficii loco numerare videatur Sed
Grmo'gen quia tua in me vel nota omnibus, vel ipſa novi-
qudeum tate meorum temporum clariſſima, & maxima be-
ein fosent neficia extiterunt. Eſtqʒ amici ingenui, cui multum
es. Netni debeas, eidem plurimum velle debere; non dubi-
nperhent tavi id à te per literas petere, quod mihi om-
mecunet nium eſſet maximum, maximéque neceſſarium.
9potesin Neque enim ſum veritus, ne ſuſtinere tua in me,
Pmeuit vel innumerabilia beneficia non poſſem, eùm
eh, præſertim conſiderem, nullam eſſe gratiam tan-
ſemſien tam, quam non animus meus ,vel in accipiendo
lumn lenee Capere, vel in remunerando, cumulandéque il-
id,Kan luſtrare poſſet. Ego omnia mea ſtudia, omnem
1 operam, curam, induſtriam, cogitationem men-
unl tem denique omnem in Milonis conſolatu fixi, &
NA „locavi: ſtatuique in eo me non offieii ſolam fru⸗
eseð AKum,

9 7

=-

92 EPIST, SELECTI.
Gtum, ſed etiam pietatis laudem debere quærere,
Neque verò cuiquam ſalutem, ac fortunas ſuas
tantæ curæ fuiſſe unquam puto, quantæ mihi ſit
honos eius, in quo omnia mea poſita eſſe decre-
vi. Huic te unum tanto adjumento eſſe, ſi volue
ris, poſſe intelligo, ut nihil ſit præterea nobis re-
quirendum. Habemus hæc omnia, bonorum ſtu
dium conciliatum ex tribunatu, propter noſtram
(ut ſpero, te intelligere) cauſam: vulgi,/ac multi.
tudinis, propter magnificentiam munerum, libera:
litatémque naturæ: juventutis & gratioſorum in
ſuffragiis, propter ipſius excellentem in eo genere
vel gratiam, vel diligentiam: noſtram ſuffraga-
tionem ſi minũùs potentem, approbatam tamen;
& juſtam, & debitam, & proptereà fortaſſe etiam
gloriolam, Dux nobis, & auctor opus eſt, eorum
ventorum, quos propoſui, moderator quidem,
quali gubernaror. Qui ſi ex omnibus unusoptan-
dus eſſet, quem tecum cçonferre poſſemus, non
haberemus. Quamobrem ſi memorem, ſi gratum,
ſi bonum virum, vel ex hoc ipſo, quòd tam vehe.
menter de Milone laborem, exiſtimare potes: ſi
dignum denique tuis beneficiis judicas: hoc te
peto, ut ſubvenias huic meæ ſolicitudini, ut huic
meæ laudi, (vel ut veriùs dicam) prop ſaluti⸗
tuum ſtudium dices. De ipſo T. Annio tantùm
tibi polliceor, te majoris animi, gravitatis, con.
ſtantiæ, benevolentiæque erga te, ſi complecdti

hominem volueris, habiturum eſſe neminem.

Mihi verdò tantum decoris, tantum dignitatis ad⸗
junxeris, ut eundem te facilè agnoſcam fuiſſe in
laudemea, qui fueris in ſalute, Ego, ni te vide-
16

e teirem
cij ſuſtine
tone Milt
etiam din.
Nunc tibi
tumm comr
beto, ſi à
tibi,guam
taᷣ mea
lo adjute
cunda.

holle cont

nmt ſeri
Cuniom genn
Merdotio C
il ſili ten
alatur.
1. 1, c.

Obta grat
tim un
enim abluan
empiterne
Téque hor
Ptudenti
plo: nune
oc temer
novi contil
ne quid ſt
lel eſſe

. LIBER I. 9
te fcirem, Eùm hæc ad te ſcriberem quantum oſt-
cij ſuſtinerem, quantoperè mihi eſſet in hac peti-
tione Milonis omni non modò contentione, ſed
etiam dimicatione elaborandum, plura ſcriberem.
Reten dd Nunc tibi omnem rem, atque eauſlam, méque to-
benmn tum commendo atque trado. Unum Roc ſic ha-
drotern beto, ſi à te hanc rem impetràâro, me penè plus
vupi tibi, quàm ipſi Miloni debiturum. Non enim mihi
unent tan Ihea ſalus cara fuit, in qua præcipuè ſum ab
geuiin illo adjutus, quaàm pietas erit in referenda gratia:
⸗ ucunda. Eam autem unius tui ſtudio me aſſequi
le Poſle confido. Vale.
ncſtamin ARGUMENTUM.
rbmu ranc ſeripſit in Cicili«, cum eſſet proconſul. Gratulatur
ei onſtt Curioni detribunatupl. Hortatur ad boni civis ofßcium, de
r oplscit gacerdotio Curionis quiddam interſerit. Poſtremo fogat, ne
ritor l guid ſibi temporis prorogari ad provintiæ adminiſtrationem

bere ger
fortonu!
guante
lita eſee⸗
toeſſe, i

ibnsni „atiatur.
e poſeend M. T. C. PROCGOS. C. CVRIONI TRIBVNOPLEB.
norem §. D. XKlil.

,godaunn Obra gratu latio reprehendi non ſolet, prælet-
ſimaes O tim li nullà negligentia præterriſſa eſt: longe
judics henim abſum, audio ſerd. Sed tibi gratulor: & ut
citudhiſempiternæ laudi tibi ſit iſte tribunatus, exopto⸗
m) Téque hortor;, ut omnia gubernes, & moderére
I. Annu prudentiaâ tuâ, ne te auferant aliorum conſilia.
„gruitm Nemo eſt, qui fibi ſapientius ſuadere poſſit te
te, d ipſo: nunquam habere, ſi te audies. Non ſcribo
mn eſe n hoc temerè: cui ſcribam, video: novi animum;
tumcigi novi conſilium tuum. Non vereor, nequid timid,
Anoſmi ne quid ſtulte facias, ſi ca defendes, quæ ipfe

Egonit rectè eſſe ſenties. Qudd in id teipub. terns

—

94 E PIS T. SLECT. .
non incideris, ſed veneris (judicio enim tuo, non iquidne
caſu in ipſum diſerimen rerum contuliſti, tribuna- uid novi
tum tuum) profectò vides, quanta vis in Rep, ias eaque
temporum ſit, quanta varietas rerum, quàm in. ſum. Hoc
certi exitus, quàm flexibiles hominum volunta- So. Vale.
tes: quid inſidiarum, quid vanitatis in vita ſit, non
dubito quin cogites. Sed, ambo te, cura, & cogi. Gratulat
tanihil novi, ſed illud idem, quod initio ſcripſt: uls eſg
tecum loquere; te adhibe in conſilium, te audi, l. .
tibi obtempera. Alſter, qui meh us dare conſiluum
poſſit, quàm tu, non facil& inveniri poteſt, tibive. Plurim
rò ipſi certè nemo meliùs dabit. Dii immortales: cump
cur ego non adſum, vel ſpectator laudum tua- e; ſerus
tum, vel particeps, vel ſocius, vel miniſter conſi- terum omn
liorum, tametſi hoc minimè tibi deeſt: ſed tamen Mopter lon
efficeret magnitudo, & vis amoris mei, conſilio te llimè om
ut poſſem juvare. Scribam ad te plura aliàs, pau. ſerd quibun
cis enim diebus eram miſſurus domeſticos tabel- Juod ita fa
latios, ut quoniam ſanè feliciter, & ex mea ſen. odum ſer
tentia Remp. geſſimus, unis literis totius ætatis poſſemus,
res geſtas ad ſenatum perſcriberem. De ſacerdo. le hadus
tio tuò quantam curam adhibuerim, quàmque llos adolel
difficili in te, atque cauſa cognoſces ex iis literis, el loqui,
quas Thranſoni liberto tuo dedi. Te, mi Curio, Auaſitecum
pro tua incredibili in me benevolentia, meaque iumegerisr
item inte ſingulari, rogo, atque oro, ne patiäre quod quiap
mihi quidquam ad hanc provincialem moleſtiam krebam mme
temporis prorogari,. Prælens tecum egi, eum tri. (Ntur, RNe⸗
bunumpl. itto anne for non putarem: itémque quo cum
petivi ſæpius pet literas, ſed tum quaſi à ſenatore geſcerem;
nobiliffimo , & adoleſcente gratiofiflimo, nunc à mMiminimi
tribunopl, & à Curione trib. non ut decermutmi Henslamf⸗

Oenimnm, aliquid novi, quod ſolet eſſe difficilius, ſed ut ne-
hrulllint quid novi decernatur & ut S. C. & leges defen-
antanei das eaque mihi conditio maneat, quàâ profectus
um, u ſum. Hoc te vehementer, etiam atque etiam ro-
ninum go. Vale.
tisinfiut ARGUMENTIM.
te, euni Sratulatur Cælio, quèd ſuperatis competiteribus, ædilis
lod initol 6urulis deſignatus ſit.
nflium M. I. C. PROGC. M. COEL. RVFO DILI CVK.
us darend . DES. S. D. XXIV.
ri dort4 TLurimum tibi, ut debeo, gratulor, lætôrque
Däüimm Ccum præſenti tum etiam ſperata tua digriita-
atot kuum te, ſerius non negligentià meà, ſed ignoratione
Velmite rerum omnium, In his enim ſum locis, quòd &
geeſt n Propter longinquitatem, & propter latrocinia tar-
diſſimè omnia perferuntur: & cum gratulor, tam
verò quibus verbis tibi gratias agam, non reperio,
quod ita factus ſis, ut dederis nobis; quemad-
r, Aen modum ſcripſeras ad me, quem ſemper ridere
teris tini . oſſemus, Itaque cum primum audivi »pego ille
ipfſe factus ſum (ſcis quem dicam) egique omneis
Meric, E illos adoleſcenteis; quos ille jactit abat. Difficile
Ceserik eſt loqui. Te autem contemplans abſentem, &
0 1 quaſi tecum coram loquerer: Non ædepol, quan=
4 tam egeris rem, neque quantum facinus feceris;
nenquod quia prætef opinionem mihi acciderat, re=-
ne0ferebam me ad illud. Incredibile hoc factu obji-
cken cirur, Repente verò inceſſi omnibus lætitiis, In

kis mhei, col
te pluru
domeltin!

ecuneeguo cum objurgarer, quòd nimio gaudio pene
Dututn deſiderem; ita me defendebam: Ego voluptatem
n quadiaνn‿ni nimiam. Quid quæris? dum illum rideo .
tioffin pen& ſum faétus ille, Sed hæc pluribus, multaqu&
non t all

96 EPIST. § FLECI.
alia, & de te, & ad te, cùm primùm ero aliquid

.

Colegii

otij nactus. Te verd, mi Kute diligo, quem mihi tfcæ t.

fortuna dedit amplificatorem dignitatis meæ. III.
torem non modò inimicorum, ſed etiam invido.
rum meorum, ut eos partim ſcelerum ſuorum, par-

tim etiam ineptiarum pœniteret, Vale.

guidem
copulane
ſermone

int te qua

ARG IUMENTHM.. munendi

Exſpectari 4 ſe ſcribit b. Clodium cum Apij mandatit!
mutuam henevolentiam, ejusque cauſas commemorat.
M. T. C. PRO C. APPIO PVLCHRO I MP
Ridiè Nonas Jun. cùm eſſem Brunduſij, literas
tuas accepi, in quibus erat ſcriptum: te L.
Clodio mandàſſe, quæ illum mecum loqui velles
Eum ſan exſpectabam, ut ea, quæ à te afferret,
quamprimum cognoſcerem, Meum ſtudium er-
ga te, & officium tametlſi multis jam rebus ſpero
tibi eſſe cognitum, tamen in iis maximè declara-

wihi, ne

cim eſi

: rogat

luatamqu.
1, 7, (
Cum 8
pinio
frovincia⸗
Hariis mol
tonſolati

bo, quibus plurimùm lignificare potuero, fuam lmego
mihi exiſtimationem, & dignitatem cariſſimam que ego a
efſe. Mihi & Q. Fabius Virgilianus, & C. Placcus ummhi,
L. F. & diligentiſſimèe M. Octavius Cn. F. demon- thadere, (
ſtravit, meà te plurimi fieri: quod egomet mul- tteergat
tis argvmentis jam antea judicâtram, maximéque filet, A
illo libro augurali, quem ad me amantiſſim& ſcrip- iundione
tum, ſuaviſſimum milſiſti. Mea in te omnia ſum.- ctiam pete
ma neceſſitudinis officia conſtabunt. Nam cüm te poteris
ipſum, ex quo tempore tu me diligere copiſti conſulas

quotidiè pluris feci, tum acceſſerunt etiam Ccon. ptovinciar
junctiones necenariorum tuorum. Duos enit hcere pot
luarum ætatum plurimi facio „Cn. Pompejum fi- etis: fat
Jis tuæ ſocerum, & M. Brutum generum tuace Doris. Q

Gob

ün e Colegii 11 Ei imt? 93
“ S egij quoque conjunétio, Præſertim tàm hono-
ſtam er à te abprobata, on mediocre vinculum mihi
lerin quidem attuliſſe videtur ad voluntates noſtras
um copulandas. Sed ſi Clodium convenero, ex illius
umfum ſermone ad te ſeribam plura: & ipſe operam dabo
Vale, ut te quamprimum videam. Qudd ſcribis, tibi
HM. manendi cauſam eam fuiſſe, ut me convenires: id
in fm mihi, ne mentiatur, gratum eſt. Vale.
Commneſne ARGUMENTUM.
FLCHII Cum eſſet Appio ſucceſſor in Ciciliæ adminiſtratione crea-
tus: rogat eum, ut provinciam ſibi quàùm maximè aptam, ex-
Brundu plicatamque tradat, quò ſit ei facilior adminiſtrandi ratio.
ſcriptun M. T. C. PROC. AP. PVLC. IMP. sß. D. XXVI.
ecumlogit Um & contra voluntatem meam, & præter o-
qur int pinionem accidiſſiet, ut mihi cum imperio in
Meumtm provinciam proficiſci neceſſe eſſet: in multis, &
saunth Variis moleſtiis, cogitationibusque meis hæc una
Smatmte conſolatio occurrebat, quòd neque tibi amicior,
tepone, quàm cgo ſum, quisquam poſſet ſuccedere, ne-
itaten a que ego ab illo provinciam accipere, qui mallet
ni& Eam mihi, quàm maximè aptam, explicatamque
ias Cult tradere. Qudd ſi tu quoque eandem de ea volun-
gnodegn tate erga te ĩpem habes „ Ea te profectò nunquam
ram, nit fallet. A te maximoper pro noſtra ſumma con-
alrib junctione, tuaꝗ; ſingulari humanitate etiam atque
em etiam peto, & quæio, ut quibuscunqus rebus
R Ime poteris (poteris autem plurimis) proſpicias, &
huar uconſulas rationibus meis. Vides mihi ex S. C.
ne gi Provinciam eſſe habendam, ſi eam (quò ad ejus
lnm facere potueris) quàm expediſſimam mihi tradi-
en deris: facilior erit mihi quaſi decurſus mei tem-
CN poris. Quid in eo genere efficere poſſis, tui con-
in geen 6G ſilii

aa

98 EPIST. SELECT. S
ſilii eſt, ego te, quod tibi venit in mentem meam,

intereſſe, valde rogo. Pluribus verbis ad te ſcribe-
rem, ſi aut tua humanitas longiorem orationemex.
ſpectaret, aut id fieri noſtra amicitia patæretut, aut
res verba deſideraret, ac non pro ſe ipia loquere.
tur. Hoc velim tibi perſuadeas, ſi rationibus meis

à te proviſum eſſe intellexero, magnam te ex eo,

& perpetuam voluptatem eſſe capturum. Vale.

ARGUIMENTUM. “
Diſputat utrùm manendum ſit in Italia: an ad Pompejum
in Græciam navigandum: quorum alterum urtilius, alterum
honeſt ius ait eſe, coneludit, diffcilem eſſe deliberationem, ſi
tamen diſceſſionem magis probare.

tuas literas: quibus lectis, cognovi non ſatis

mandata haberet, ut ſcribis, de omnibus, ipſe ad

breviores fuiſſe, quòd eum perlaturum putaſſes,

ut tu in Cumanum venires: qui etiam mecum,

conſilium exquiris: id eſt tale, ut Capere facilius
ipſe poſſim, quàm alreri dare, quid enim eſt, qudd
audeam ſuadere tibi homini ſumma au Goritate
ſummaque prudentia? ſi quid rectiſſimum ſit, quæ·
rimus; perſpicuum eſt: ſi, quid maximè expediat:

obſcurum. din ij ſumus, qui profectd eſſe debe-

mus, ut nihil arbitremur expedire, niſi quod re-
QRum; honeſtumque üiit; non potelſt eſſe dun
quig

gvid fac
cauſam
urroque
fuit: na⸗
lpectaye
lus: gra
pace, ar
quem in
lm ea p-
ſta lunt,
ſuturus i
funt, au

AAAtera mi
XXVil. M. T. C. SERVIO SVLP. S. D.

ADP III. Kal. Ma. cum eſſem in Cumano, accepi

Videtur.
teliqua vi

4 . dus!. (iſceſſu,
prudenter feciſſe Philotimum, qui cum abs te

lior res m

. eiec. d . 1 em diffie
me non veniſſet literas tuas miſiſſet: quas intellexi

hon incun

ur ſivide

Sed tamen poſtquam literas tuas legi Poſtumia tua ſtatutum:

me convenit, & Servius noſter. His placuit,

conjunctu

u. cum, qeas hoc!.
ut ad te ſcriberem, egerant. Quod meum

cum comr.
quod tuo

. nias ſiey

bere, Val

datis pat
Piptam eſſe
n⸗ bempeij
110 ngreſu

4
4

mentenn
rbisadte
moratiore
japateren
le plale
irationidr
agoam de
Dturum 1I
IM.
14: , Al
iemn utillurnt
elehlmnen

SVLD. ,
n Cumano
cognorin
qui Cun
e Omonibun,
ſlet: tuin
rlaturumge
legibohn
er. HS
iethm i⸗
t ot

ut (apett

HS LIBER IV. 99
quid faciendum nobis ſit. Qudd exiſtimas, meam
cauſam conjunctam eſſe cum tua: certe ſimilis in
utroque noſtrùm, cùm optimè ſentiremus, error
fuit: nam omnia utriuſque conũilia ad concordiam
ſpectaverunt. Quâ cùm ipſi Cælari nihil eſſet uti-
lius: gratiam quoque nos inire ab eo, defendenda
pace, arbitrabamur. Quantum nos fefellerit, &
quem in locum res deducta ſit, vides: neque ſo-
Ium ea perſpicis, quæ geruntur, quæque jam ge-
ſta ſunt, ſed etiam, qui curſus rerum, qui exitus
futurus it. Ergo aut probare oportet ea, quæ
fiunt, aut intereſſe, etiam ſi non probes: quarum
altera mihi turpis, altera etiam periculola ratio
videtur. Keſtat, ut diſcedendum putem: in quo
reliqua videtur eſſe liberatio, quod conſilium in
diſceſſu, quæ loca ſequamur. Omnind cùm miſe-
rior res nunquam accidit, tùm ne deliberatio qui-
dem difficilior. Nihil enim conſtitui poteſt; quòd
non incurrat in magnam aliquam difficultatem.
Tu, ſi videbitur, ita cenſeo faeias: ut ſi habes jam
ſtatutum; quid tibi agendum putes, in quo non ſit
conjunctum conſilium tuum cum meo, ſuperſe-
deas hoc labore itineris: ſin autem eſt, quod me-
cum communicare velis; ego te exſpectabo. Tu
quod tuo commodo fiat, quamprimùm velim ve-

uidenne nias, ſicut intellexi, & Servio, & Poſthumiæ pla-

iimunt
lmawiwee
oleloi⸗
potek

ſummtm cere. Vale.

ARGHMENTUM.

Ssatis patebit bujus epiſtolæ argumentum, ſ lector ſcit,

ſeriptam eſſe, cùm Cæſar pulſo ex Italia Pompejo bellum con-
tra Pompeij legatos in Hiſpaniam pararet, Reſpondet Sulpi-

tio congreſum petenti. —
62 r.

5

100 EPIST. §SELECT.
M. T. CIC. SERV. SVLP. S. P. D. XXVIn.
CAjus Trebatius familiaris meus ad me ſcripſit,
te ex ſe quæſiſſe, quibus in locis eſſem: mo-
leſtéque ferre, qudd me, propter valetudinem
tuam, cùm ad urbem acceſſiſſem, non vidiſſes, &
hoc tempore velle te mecum, ſi propitius acceſſiſ.
ſem de officio utriuſque noſtrum communicare,
Utinam, ſervi ſalvis rebus (ſic enim eſt dicendum)
colloqui potuiſſemus inter nos, profectd aliquid

opis occidenti Keip. tulliſſemus. Cognôram

enim jam abſens, te hæc mala multò antè pro.
videntem defenſorem pacis , & in conſulatu
tuo, & poſt conſulatum fuiſſe. Ego autem, cum
conſilium tuum probarem & idem ipſe ſentirem,
nihil proficiebam, Sero enim veneram: ſolus eram:
rudis eſſe videbar in cauſa: incideram in homi-
num pugnandi cupidorum inſanias: Nunc quo-
niam nihil tam videmur poſſe oppitulari KReip. ſi
quid eſt, in quo nobismetipſis conſulere poſſi-

mus, non ut aliquid ex priſtino ſtatu noſtro reti-

neamus, led ut quam honeſtiſſim lugeamus? ne-
mo eſt omnium, quo cum potiùs mihi, quàm te-

cum communicandum putem, neque enim claril-
ſimorum virorum, quorum ſimiles eſſe debemus,

exempla, neque doctiſſimorum, quos ſemper co-
luiſti, præcepta te fugiunt. Atque ipſe antea ad
te ſcripſiſſem, te fruſtrà in ſenatum, ſive potius
in conventum ſenatorum eſſe venturum, ni ve.
ritus eſſem, ne ejus animum offenderem, qui à
me, ut te imitarer, petebat. Cui quidem ego,cum
me rogà ſſet, ut adeſſem in ſenatu, eadem omnia,
Juæ& à te de pace, & de Hiſpaniis dicta ſunt, oſtendi
I6E

we eſſe d
orbem te
urbem ſin
telidam
nire in m
trem, ſer
autenn til
eſſe, nos
gitabam
men invi
latio mar
tere ne re
quem tue
aut tibi ex
ke, Ego ti
ſe arrogo:
communi
les probat

ulpitiumn
e, gueme.
ot viqum .
M. T.
VDheme
miler
4 108 que
me miror,
eo tamen
nontuis be
is hoborar
qulmajore
traxerit,

alnele meeſſe dicturum. Rem vides, quomodo ſe habebat:
is eſem orbem terrarum, imperiis diſtributis, ardere bello:
1 Wardn urbem ſine legibus, ſine judiciis, ſine jure, fine fide,
Onricſn reliam direptioni, & incendiis, itaque mihi ve-
D nire in mentem nihil poteſt, non modò quòd ſpe-
commm e⸗ ſed vix jam, quid audeam optâre. Sin
nelden utem tibi homini prudentiſſimo videtur utile
rolebe eſſe, nos colloqui: quanquam longius etiam co-
gitabam ab urbe diſcedere (cujus jam etiam no-
nlcdna In en invitus audio) tamen propius accedam. Tre-
in d batio mandavi, ut, ſiquid tu eum velles ad me mit-
tere ne recuſaret;, idque ut facias, velim: aut, ſi
soatn quem tuerum fidelium voles, ad me mittas; ne
iſe il aut tibi exire ex urbe neceſſe ſit, aut mihi accede-
tamſfie re. Ego tibi tantum tribuo, quantum mihi fortalſ-
deumii ſe arrogo: ut exploratum habeam, quidquid nos
las! In communi ſententiâ ſtatuerimus, id omneis homi-
pituhnil nes probaturos. Vale.
conliler ARGHMENTIIM.
katu nin ulpitium Achajc à Cæſare præfectum, conſolatur in do-
elugennn. Jore, quem ex Reip. calamitate capiebat. Scripta eſt epiſtola
mihi, poſt victum Pompejum.
equeenint M. T. CIC. SERV. SVLP. S. D. XXIX.
es elle ti⸗ VEhementer te eſſe ſolitum, & in communibus
uoslen miſer'is præcipuo quodam dolore angi, multi
que gen ad nos quotidie deferunt, quòd quanquam mini-
um,e me miror, & mecum quodammodo agnoſco; do-
ntutun leo tamen te ſapientia præditum propè ſingulari 9
lendetenn non tuis bonis dele ctaripotius, quâm alienis ma-
migene lis laborare. Me quidem, etſi nemini concedo,
eiden qui majorem ex pernicie, & peſte Keip. moleſtiam
lidaluns traxerit, tamen multa jam conſolatur, maxime-
. G que

—

802 EPIST. SELECT.
que conſcientia conſiliorum meorum, multò; e.
nim ante, tanquam ex aliqua ſpecula, proſpexi
tempeſtatem futuram: neque id ſolum meâ ſpon-
tè, ſed multò etiam magis monente, & denunci-
ante te. Etſi enim abfui magnam partem conſu-
lats tui: tamen & abſens cognoſcebam, quæ eſſet
tua in hoc peſtifero bello cavendo, & pradi-

cendo ſententia: & ipſe affui primis temporibus

tui conſulatůs, cùm accuratiſſime monuiſti ſena-
tum, colleétis omnibus bellis civilibus, & illa ti-⸗
merent: quæ meminiſſent: & ſcirent, cum ſupe-
riores, nullo tali exemplo antea in Rep. cognitio,
tam crudeles fuiſſent, quicunque poſtea Remp.
oppreſſiſſent armis, multò intolerabiliorem futu-
rum. Nam, quod exemplò fit, id etiam jure fieri
putant, & aliquid, atque adeò multa addunt, &
afferunt de ſuo. Quare meminiſſe debes eos, qui
auctoritatem & conſilium tuum non ſunt ſecu-
ti, ſuâ ſtultitià occidiſſe, cùm tuâ prudentia ſalvi
eſſe potuiſſent. Dies: quid me iſta res conſola-
tur in tantis tenebris, & quaſi parietinis Keip.?
Eſt omnind vix conſolabilis dolor: tanta eſt om-
nium rerum amiſſio, & deſperatio recuperandi;
ſed tamen & Cælſar ipſe ita de te judicat, & om-
nes cives ſic exiſtimant, quaſi lumen aliquod ex-
tinctis cæteris, elucere ſanctitatem & pruden-
tiam, & dignitatem tuam. Hæc tibi ad levandas

moleſtias magna eſſe debent. Qudd autemà tuis

abes, id eò levius ferendum eſt, quod eodemtem-
pore à multis, ac magnis moleſtiis abes: quas 24d
te omneis perſcriberem, niſi vererer, ne ea co-
gnoſceres abſens, quæ quia non vides, mihi vide
ris

ſͤmeliore
nus. Hac
ecte adh
miciſſima
eent moleſ
nihi ignot
tzo entio
lens quoti
e videanti
ti teneo l1
Piſſle, om
Vendum ti
Lidiciſſe:
Gelectat
Iubemus al
Mciam into
nnturà præ
Tteis, qu
Gium tuum
epprobatun
(veram, n
ſoro videre
ram ad Phi
excellenti,
Urx relictu
neo; ſed m
ſari tebus,
tamen à ſe
dem tuus
que in hac
Verlatur,
tlbi uni ce

umm ris meliore eſſe Kn ivicte
“ . meziore conditione, quâàm nos, qui vide-
“r 4 mus. Ha tenus exiſtimo, noſtram conſolationem
recte adhibitam eſſe quoad certior ab homine
e, & amiciſſimo fieres iis de rebus, quibus levari polſ-
Ipatten ſent moleſtiæ tuæ. Reliqua ſunt in te ipſo, neque
ebanu mihi ignota, neque minima lolatia, & (ut quidem
do, àego ſentio) multò maxima, quæ ego ipſe expe-
msten riens quotidie ſic probo, ut ea mihi ſalutem affer⸗
e morufire videantur. Te autem ab initio ætatis memo-
libus⸗ rià teneo ſummè omnium doctrinarum ſtudioſum
tenen fuiſſe, omniaque quæ à ſapientiſſimis ad bene vi-
nRe vendum tradita eſſent, ſummo ſtudio curaque
ne olel didiciſſe: quæ quidem vel optimis rebus, & uſui,
eratiicen S& delectationi eſſe poſſent his verò temporibus
detamim habemus aliud nihil, in quo acquieſcamus. Nihil
nulta n faciam inſolenter: neque te tali vel ſcientiâ, vel
ſledehes naturà præditorum hortabor, ut ad eas te referas
n von arteis, quibus à primis temporibus ætatis ſtu-
14 prudeni dium tuum dediſti: tantùm dicam, quod te ſpero
illa approbaturum: me poſteaquam illi arti, cui ſtu⸗
Danetiil dueram, nihil eſſe loci, neque in curia, neque in
r: tunm foro viderem, omnem meam curam, atque ope-
io terne ramn ad Philoſophiam contuliſle. Tuæ lcientiæ
excellenti, ac ſingulari non multò plus, quàm no-
uimenalinn ſtra relictum eſt loci. Quare non equidemte mo-
tem à n60 zſed mihi ita perſuali, te quoque in iisdem ver-
ec tibiau ſari rebus quæ etiamſi minus prodeſſent, animum
ODubdame tamen à ſolicitudine abducerent. Servins duk
Todenenn dem tuus in omnibus ingenuis artibus, aheren .
Uissber Jue in hac, in qua ego me ſcripſi acquieſcere, ita
e en Verſatur, ut excellat: à me verd ſic diligitur, ut
eret, tibi uni concedam, præterea nemint mihique ab
1Wides G6 eo

e ſucicehl

14104 EPIST. §SELECI.B
eo gratia refertur: in quo ille exiſtimat, quòd faci-
le appareat, cùm me colat & obſervet, tibi quoque
in eo ſe facere gratiſſimum. Vale.
ARGUMENT U M.

Petit, ut de fuis rebus geſtis quàm hbonorificentiſſimè decer.

nendum curet, ſuamque illi etiam cæteris in rebus exiſtima-
tionem commendat,
M. CIC. IMP. L. PAVLLO COS. S. D. XXX.
MAximèe mihi fuit optatum, Romæ eſſe tecum;
multas, ob caulas, ſed præcipuè ut in pe-
tendo, & ingerendo, conſulatu, meum tibi de-
bitum ſtudium perſpicere poſſes. Ac petitionis
quidem tuæ ratio mihi ſemper fuit explorata;
ſed tamen navare operam volebam. In conſulatu
verò cupio equidem te minus habere negotii, ſed
moleſtè fero, me conſulem tuum ſtucdlium ado-
leſcentis perſpexiſſe, te meum, cùm id ætatis ſim

.

nes genten

Petatn.
Paulo mit
tedderes:
que auéto
do ſit, vehe
tiſſime cur
quàm cele
tulatione
oollegam,
nearum r.
lonis mea
heas: inpri
lorbus,
rorogetur
lue, gac ſ
te conſule:

perſpicere non poſſe. Sed ita fato, neſcio quo,

contigiſſe arbitror, ut tibi ad me ornandum ſemper
detur facultas, mihi ad remunerandum nihil ſup.
petat præter voluntatem. Ornaſti conſulatum,
ornaſti reditum meum, incidit meum tempus re-
rum gubernandarum in ipſum conſulatum tuum.

Itaque oùm tua & ſumma amplitudo, & digni-

tas, & meus magnus honos, ma naque exiſti.
matio poſtulare videatur, à te pluribus verbis

contendam, ac petam, ut quàm honorificentiſſi.

mum S. C. de meis rebus geſtis faciendum cures,
non audeo vehementer à te contendere, ne aut
ipſe tuæ perpetuæ conſuetudinis erga me oeblitus
eſſe videar, aut te oblitum putem. Quare utte
Velle arbitror, ita faciam; atque ab co, quem om.
nés

Lpicum
Aur, ut Aer
anſctentie fe⸗
M. 1
(Na I
tellex
fumma cup
epo ita libe
(dam, nam
contingant
ellet major
cundorum
nen erat
tecum 8

LIBER IV. 10 5
utglil nes gentes ſciunt de me optimè meritum, breviter
t, tib 2
tbdign petam. Si alii conſules eſſent, ad te potiſlimum
Paulo mitterem, ut eos mihi quàm amiciſſimos
Hredderes: nunc cum tua ſumma poteſtas ſumma-
fenſi que auétoritas, notaque omnibus noñra neceſſitu-
Whues do ſit, vehementer te rogo; ut quàm honorificen-
tiſſim cures decernendum de meis rebus geſtis, &
b Tquàm celerrimè; dignas res eſſe, & honore, & gra-
n eſenn tulatione cognoſces ex iis litteris, quas à te, &
ine icollegam, & ſenatum publicè miſi, omniumque
meomi niearum reliquarum rerum maximéque exiſtima-
Neyi tionis meæx, procurationem ſulceptam velim ha-
fnit ein beas: inprimisque tibi curæ ſit, quod abs te ſupe-
n. a rioribus, quoque literis petivi, ne mihi tempus
erene prorogetur. Cupio te conſulem videre omnia-
m Eudm que, quæ ſpero, tum abſens, tum etiam præſens
umidmite conſule aſſequi. Vale.
to, nelt ARGUMENTUM.
andune Cupidum ſe eſſe ſignificat Melſimj videndi: eumque hor-
indumall tarur, ut acerbitatem temporum literarum ſtudio, optimæ⸗,
ſti conn conſcientiæ recordatione mitiget.

jeumten M. T. C. §. D. L. Meſſinio. XXXI.
nſulaumt (xRatæ mihi tuæ literæ fuerunt: ex quibus in-
tudo, tellexi, quod etiam ſine literis arbitrabar, te

cplunbun egO ita libenter accipio, ut tamen tibi non conce-
honoe dam, nam tecum eſſe, ita mihi omnia, quæ opto,
zciendon contingant „ ut vehementer velim etenim cùr
enceke, eſſet major & virorum, & civium bonorum, & ju-
eranes cundorum hominum, & amantium mei copia, ta-
eis um men erat nemo, qui cum eſſem libentiùs, quàm
tecum, & pauci quibuſcum eſſem aquè libenter:
4 e G hoe

mnie ſumma cupiditate affectum eſſe videndi me. Quod

106 EPIST. SELECITI.
hec verd tempore cum alii interierint, alii abſint,
alii mutati voluntate ſint, unum medium fidivos
tecum diem libentiùs poſſuerim, quàm hoc omne
tem us cum pleriſque eorum, quibuſcum vivo
neceſſario. Noli enim exiſtimare, mihi non ſoli.
tudinem jucundiorem eſſe, quàâ tamen ipsàâ uti

ickorias
Ppland anin-

ttiam lape
guibus jat
jvvicque m
tutn etafm.

non licet, quàm ſermones eorum, qui frequen.
tant domum meam, aut excepto uno, aut ſum.
mum alterd. Itaque utor eodem perfugio, quoti-
bi utendum cenſeo, literulis noſtris: præterea etiam
conſe ientia conſi iorum meorum. FEgo enim is
ſum, quemadmodum tu facillim potes exiſti.
mare, qui nihil unquam mea potius, quàm meo-
rum civium caus fecerim: cui nili invidifet is,
quem tu nunquam amàſti (me enim amabas) &
iple bes tus eſſes, & omnes boni. Ego ſum is, ui

quid illinc nuntiatum ſit, non longe abeſſe velim
J — „. 4 . . . » .
à conſiliis amicorum, Eſt enim res ipſa jam in eum

VI⸗

X

ſeribam: te
nes fer,
beri, vixim
lmus, ſie
fundits e
nus, ut he
quamur, ut
ledebeamt
ellet habitt.

nullius vim plus valere volui, quàm honeſtum oti. ere audee
um: idémque cum illa ipſa arma, quæ ſemper ti. gb fruere
mueram, plus poſſe ſenſi, quàm illum conſenſum pam ac pec
bonorum, quem ego idem effeceram, quavis tu. Hmini a0e
14 conditione pacem accipere malui, quàm viri- aut pertime
bus cum valentiore pugnare. Sed & hæc, & multa poſſe ad te
alia coram brevi tempore licebit. Neque meta- mutandum
men ulla res alia Romæ tenet, niſi exſpectatio tin. Tuj
rerum Afticanarum: videtur enim mihi res in te ne move
propinquum adducta diſcrimen. Puto autem non prids quæſi
nihil mea intereſſe: (quamquam idipſum, quid Me velim
interſit, non ſan intelligo) veruntamen, quid- anqilita

Dollabella,

locum adduéta, ut quamquam multùm interſit niqu⸗
1. . ſide⸗
inter eorum caulſas, qui dimicant; tamen intet , & le

—— LIBER Iv. 10
int, ait victorias non multum interfuturum putem: ſed
medim plane animus, qui dubiis rebus forſitan fuerit in-
juämbhon Prrnior, deſperatus confirmatus eſt maltam: quem
ubalen etiam ſuperiores tuæ literæ confirmärunt , ex
mihim quibus iatellexi, quàm fortiter injuriam ferres:
tamen fl juvitque me, tibi cum ſummam humanitatem,
1, quih tum etiam tuas literas profuiſſ̃e. Verùm enim
un Mſcribam: teneriore mihi animo videbare, ſicut om-
perfugen nes fer, qui vitâ ingenuàâ, in beata civitate, & li-
Apraten berd, viximus. Sed, ut illa ſecunda moderatè tu-
h. Hs limus, ſic hanc non ſolùm adverſam, ſed etiam
me post funditùs everſam fortunam fortiter ferre debe-
tis, in mus: ut hoc ſaltem in maximis malis honi conſe-
nid imi quamur, ut mortem, quam etiam beati contemne-
imimh re debeamus, propterea, quòd nullum ſenſum
bpoim eſſet habitura, nunc ſic affecti non modò contem-
Amhonmim nere audeamus, fed etiam optare. Tu ſi me dili-
,Juſn gis, fruere iſto otio: tibique perſuade. Præter cul-
ilume Pam ac peccontum, quo ſeæmper caruiſti, & carebis,
etam, gin homini accedere nihil poſſe; quod ſit Rartidils
nalni,h aut pertimeſcendum, Ego ſi videbitur reé E fieri
6 Xbect: poſſe, ad te veniam brevi. Si quid acciderit, ut
Nee mutandum conſilium ſit, te certiorem faciam ſta-
