fuit eloquentisr, &c. MUV

Ablativus ſignificans laudem, vVitu.

peérationem, partem.

Dberaque adjectiva ablativum poſtu.
. *lant, ſigniſicantem laudem, vitupera-
tionem, partem, modum, vel cauſam.

Be perin Q. Cicero. Nen erit diffcile certamen cum
EConſ. js competitoribus, qui nequaquam ſunt tam genere
libe 7, inſignes, quam vitis nobilei. Cicero de Orat.
Sunt quidam aut ita vultu motuque corperu paſti
& agreſtes, ut etiam ſi ingeniu aut arte valeant

tamen in Oratorum numerum venire nan peſſint.

Bell. Catil. Salluſt, Ex altere parte C. Antenius pedibus æger;

quod prælio adeſſe nequibat. M. Petreio legate

exercitum prom ft. Palidus morte , ebrius vino;
mortuus que animo

Subſtantivis quoque tribuitur Ablati.

e Cont

vus, qui cauſam notat efficientem, vel
Modum aliquem. Cicero. Pietate ſilius, con
klius parens, amore frater, inventus eſt. Huc ſpe-

Ctant illa. Nomine Petrus, natione Germa-

nus. Ferdinandus III. DEl Gratia impe-
rator.

APPENDIX TERIII GENERIS. ]

1 Quam vis Oratores libentius ſubſtan.

tiva cum adjectivis copulent; ut Vi ſum-
ma eloquentiâ, eximia virtute, excellenti ingenio „

tamen non rarò ipſis adjectivis ablativum

hucktsaut y
gero. Hyrtil
nleint,
nlne ekhii
mrinsotuntt
ui mol
if, hige
Poste lre
er e, l⸗
Il Ablati
cuſativumn
lihie nn
nuleſen vee/
lemiſto
cid e gange
6E (alere tere
Pompon. N.
u1G nſ gu

(cyuam zcen

pud Liriun

Verborum
Perior

Accula
Vkrbem D

n. LIER iI. 31

WNMNNE Iaudis, aut vituperationis attribuunt. Ci- 4. de Fini.
Oero. Horridiores evadent, aſperiores, duriores, De claris.
& oratione, & moribus. Idem. Vt vitä ſic era- 4. Tuſcul,
tem, Ni mone durus, incultus, horridus, Ablativo partis
n. rarius utuntur oratores. Idem: Ergo is, quit⸗
quis eſt qui moderatione & conſtantid quietus æni-
ü
elenin Poëtæ frequenter Martial. Erine tuber, Lib. 124

uenet II. Ablativum partis frequenter in Ac-
ne cuſativum mutant Poëtæ Virgil, Os hume- Bs. 13
Ceroce0t 70αe Deo ſimitu. Horat. Excepto quda non ſi-
ani mu’ eſſes, cætera latus.
HAE Item Hiſtorici, ſed rariùs: Livius: Fa. Bel. Pue Ia
inm i atica eff Sanguntiniu wiſſile telum haftili ollonge,
iueilu & (tera tereti „ præterquam ad extremum.
Mi Pompon. Mela. Sarmatæ totum braccati cor- Libe 24 &
NaMius Pus & niſi qua vident, ora etiam veſtiti. Quam- 10.
quam accuſativus Cæter«, frequens eſt
Nitrii aPüd Livium, & Plinium.
ue DGE Conſtructione tranſitiva
4,-Huc Verborum ea Methodo, qua Supe-
tonegn periore libro definita ſunt.

i De Conſtructione verli alZiit

GENI Accuſativus poſt Verbum 1: Oe
dtiuslihtt S 3 um. SJYUYUVUdD
ui V Erbum activum, poſt ſe accuſandi
leniſn caſum poſtulat.
6 4bladnn Cicero. Apus tuus clari ſimus vir amayit uni- In Catil. s535

34 GRAMMAT, INSTIT,
& patriam & cives ſuos,. Hu jus generis ſunt:

Diligo, lego:fero,veho:laudo, commendo, itupere
GENTTIVIIS PRATER ACCIU. bli,

cribo, celzbro, como, ad ju vo, &S.

SATIVIM POST ACTA.
„ O, WVERBA, Accuſandi, Abſolvendi,

Damnandi, potiſſimùm Accuſo,

Accerſo, vel Arceſſo, Arguo, Alligo,
Adſtringo, Coarguo, Detero, Incuio,
Infamo, Inſimulo, Poſtulo, Abſolvo,
Damno, Condemno, Convinco, præ-
ter Accuſativum, Genitivum admit-
tunt, quipœnam, crimenve certum,
aut incertum ſigniſicet. 2

Eb. 3, Cicero pro C. Rabirio: An non imekiga,
rimum quos bomines, & quale pirot martuos ſum:
m ſieleris arguas ? J'ereut. Eunuch. Hicſurti

Lib, 44 ſe aligat. Auctor. ad Heren. Cajas Celius Iu-
dex abſolvit injuriarum eum qui Lucilium Postam
in ſcena nominatum laſerat. Idem: Majores ne⸗
ſtri, ſi quam unius pecçati mulierem damnaban,
ſimplici Iudicio multorum maleficiorum convictam
Epift, 22. putabant. Cicero pro C. Rab. Civem Roma⸗

num capitis condemnari coëgit. Seneca: Non eſt,
quod quiſquam illos apud te temeritatis infamet.

Dicitur figurat: Teneri, furti, damni,
H commodati, depoſiti &c. Aliquando ad-
hibetur ablativus actione, crimine, judi=

cio, vel ſimilis. Ulpian. Furti judicio tenetur.

APPENDICES PRIMI
GENERIL8s..

4

verbis, A

in ablatirt
potel,.
Clero.
aſe le
ins :Rd
1
Hoc ta
lveptape
Clcero
liglind
ctium
Audorad!
1c7r uete
iptte hunite
Yel iu nſil⸗
Nulco, 0.
lumentra
Eablatiyut
venyelne⸗
nulber, 6
tgle ftaulet
lelige eriin

Ah

1. Mat
iuch d.

II.

4

netkein

tunm

C

TNX,
ſbolrent
n Aco⸗
uo An
eto, Inen
0, Abl
mwinco,
wu 1
WeeN

AAr ind
rortettneſt

nuch, Ep
CAuC
Mitunnte⸗
em. N
reſtdattee
lere nit
b. Clvenke
eneca:N
litit

bie

Aliguunett
crimine,
1jitids ce

Phi

LIBER. II. 95
I. Genitivus criminis, mazimè eum his
Varbigt Accuſo, Arguo, Defero, Poſtulo,
Appello, Abſolvo, Damno, Condemno,
in ablativ um cum præpoſitione De mutari
potelſt.
Cicero Att. Non committam poſt hac, ut me
Accuſare de epiſtolarum negligentia poſſit. Li-
vius: Blactim de proditione Oaſium appellabat.
EXCEFPTIG.

Hoc tamen nomen crimen, ablativo

fine præpoſitione affertur.

Cicero Curioni? & iviquus es in me ludex,

tondemnabo eodem ego te crinine. Dicimus

etiam Capite gliquem damnäre; punire, bledere;
Audor ad Heren. Eum pos jurati capite dam-
naſtis Quetonius in Ochone. Zuſis es milites
capite punire. Marcellus; Capite pledti debent 5
vel in Inſulam deportafri,
II. Ablolvo, Libero; Alligo, Adſtringo;

Multo ,Obligo, ObHringo, quemadmo-

dum extra erimen ablativum petunt; iea

Lib. I2.
Bel. Punèe

Lib. I.
cap. I.
Paudedt.
28. .

& ablativum ſignificantem pœnam; cri-

méave ſine præpoſitione admittunt.
Livius: Ego me, etſi pectato abſol o ſupplicis
on libero, Cicero cle Orat. Viti« beminim „

atque fraudes damnas, ignominijs, vinculu 107

beribus, exiliis, maotte miulétantur,

APFBENDICES T ERTII
GENERIS.
1. Non temere utsudum verbis Accu.

fandi, &c. Nec ehim cortipio ⸗teprchen-
0, vuperoulno, caſtigo:punio, piecto,

ab Urbi 15½ 4
Lib. I.

tulto,

Epilt. 8

àd Att.
Lib. 151

Eclog. 5.
Lib. 2.

Lib. 2°

Lib. 15
Lib. 4,

pater de indulgentia patria commopebat.

cio, genitivum habent cum accuſativo.

tiæ commone fſaceret, commotus es

ante invitus admonui, Id'em in Verr, Te neque

36 GRAMMAT. INSTIT.
multo, excuſo, traduco, eum genitivo
junguntur. Iiem ſugilare, taxare, alicujus par-
ſimoniam &c. dicam potiùs: qum ſugillare
aliquem perſimonie; Seneca, Càm ℳρàρat vo-
luptates noſtras traducere, laudare caſtum Item
laudo, commendo;, probo tuam parſimo-
niam potiùs, quàm te parſimoniæ. Sic cum
Cic. Excuſo tibi tarditatem meam potiùs quam
exccuſo me tibi tarditatis. .
Damnare votis leges apud Virgil. Damnare
voti apud Livium: Virg. Damnabis tu quo-
que votu. Livius: Damnatos voti lib. ab Vrb.
Damnarenturque ipſi votorum Belli Punic. 9.
II. Verba hæé aeculſandi, &c, Interdum
Ppræpolitionem in admittunt. Cicero ad
Q Frat. Primum me tibi excuſo in eo ipſo, in
quo te atcuſo. . .
Purgo me apud aliquem, eu alicui, de
aliqua re, uſitatius eſt, quàm alicujus rei-
Idem Attic. De altero ei me purgayi.
Admoneo, Commoneo, Commonefa:

Quintil. Grammaticos ſui Offci commonemi
Auctor ad Herent. Cum ipſe te veteri amicdi-

EXCEPTIIO0
Eadem tamen pro genitivo poſſunt ab.
lativum cum præpoſitione de admittere.
Cicero pro lege Manilia: De quo vos paulo

præſens filius de liberorum caritate, neque abſens

. Ve⸗
duco,
ter acula
munt mag
Vi, midoris
, Nuunti
(le, Atr.
icn, ſati⸗
Jerent. A
Chrente,de
hki, guant
Gevitiy
gumn kegi
APPEN.
. Dicimd
Nvo Parin

te. Ciceros
mepordliling

Mem, Idemm
/Seneca,
lt. Max, 1

I. Naaci,1
cum rerho

tekinid, Bun

6ul, klad uh

in ſrateefn
PEirniacſctes

luiiten ain

APLEN

”Mä LIS. II. 9
n geie. II. Verba æſtimandi, praſertim æſti-
,A toO, duco, facio, habeo, pendo, puto, præe *
glineele ter accuſativum hos ferè genitivos aſſu=
nar munt, magni, maximi, pluris, plurimi, par-
An ke Vi, minoris, minimi, tanti, tantidem, quan=
empuin ti, quantidem, quanticunque. Lib
nix, e Cic. Att. Ege Pro Pompejs libonter emori
tpotiud poſſunt, ſatio plurs omnium hominum neminem,
Terent. And. Merito te ſemper maximi feci
tpilu Chreme. Idem Heaut, Tu ilum nunquam oſien-
nmahfrli diſti, quanti penderes. M
lira, 4 Genitivuin Maem̃ cum his verbis non-
Ali ponc, Jum legi.
Ne, iumm APPENDIX PRIMI GENERIS.
(Cont I. Dicimus etiam Magno, Permagno,
a/ parvo, plurimo, & magno prætio æftima- lib. 3.
Kuatere re. Cicero de Finib. Næ ego iſtam glorioſam, tib.
,r Memorabilémque virtutem non magno æſimandam De dran
naltiin utem, Idem in Vert. Tu Ma permagno aſti. Lib. 1.
Len. mas Seneca; Niſi fortâ parvo te afſtimas. Va- lib. 5. c. 4.
Common ler. Max. Magno abique prætio virtus æſtimatur. Lib. 2.
aenIR II. Nauci, flocci, pili, aſſis teruntij, nihi-
m cum verbo Facio junguntur, Cicero
e cti ce Pinib. Eum nibil ſaeit.
II. Dicimus etiam: Tuas minas bujus non
faio. Flocci, nibil tuss fortunas pendo. Non aſas,
poſiuti non Kocci te æſtimo. Pro nibilo habes, puto duco
admitet Mipitias omnes præ virtute, Non nihils bonam pa⸗
egle md letudinem æſtund. “ðè
n Aℳ APPENDICES SECUNDI
Nud GENERD9.

GEAMMAT. INSTIT.

I. Sum, pro æſtimor, eosdem illos geni- Gplin ſ

Olib. 15. tivos admittit. Cicero Caſſ. Magni erunt
mihi tuæ litteræ. Idein pro Sextio: Qui Car.
thaginenſium pluris Juit Hanibale, conſi. lio, vir⸗
tute, rebus, geſtu?

ic, Maro⸗
ſein, hreyin
NVpo, H

II. £Æ qui, bonique; vel Equi boni fa- AbEN
Cio; boni Conſulo, üingularia ſunt. Terent. I. Aliap
Heaut. Equidem iſtut Chreme, Equi bonique f. N- lin tili inje
Tranquilliimus animis una grati⸗
Seneca: Vminin

Cicero Attic.
meus torum iſtud ui bnique ſacit.
Hant oqers ac piſtora moram boni conſulo.

. Julpit,
ſgen et tui

3. Orda. DATIVUS EUAN ACGUSATIVO e iiſe

POST ACTIVA,

yEtba Dandi „Reddendi, Comittendi,
Promittendi, Declarandi, Antepo.

II. Multa
lhret t
Gativum et

nendi; Poſtponendi „pPræter Accuiati. Cet A

vVvum, Dativum exigunt.

Alenerunt,

Cicero pro Planc. Salutem tibi jdem dare Nul miin,

pohunt; qui mibi eddiderunt. Terent. And.

Poliltaten

Facilè omnes, cùm valemus, vecta confilia egroti uninerl. tye
Rüign 10. damu, Idem Eunuch. Ego me tuæ commendo 1 nmatnenen

& tommitto fidei. Cicero in Anton, Grætis
tendit dexteram Italiæ; ſuumque ei præſi idium pol.
licetur. Idem Attic. Meas cogitationes explicayi 4
tibi ſuperioribus litteris.
Dandi verba ſunt; Do,inbui, prebeo, led,
conctdo miniſtro, ſuppedite commodo, exbibeo, im.

llte nifi n
Hucerti
n do
dto en
zio inie, ine
nh, Nfende 6

pendo, Reddendi., Reddo, reſtiruo, tefero, ve- fnu, en
Committo, mando, com- Mom, ſe
mendo, trado, credo. Promittendi: Promitto APPENI

pendo. Comittendi:

ſpondeb. Decharandi: Aperio, declaro, r⸗
eexpli.

n LIPER I.R.. „
milosan

explico, ſignißto, indico, prodo, oſtendo, demonſtro,

on dico, narro. Anteponendi; Antepono, ante-

Poſtpono, Poſthabeo.
Hit APPENDICES PRIMI GENERIS.

IunKK I. Alia præterea ſunt hujus ordinis;, ut
guitaig facio tibi injuriam, ſacio tibi filem. Ago vobis ma-
illini rximas gratias, Scribo; mitto tibi, & ad te litteras.
. n Vatinius ad Cicer. Omma mihi dura impe
iſt vas. Sulpit. ad Cicer. Quæ alijs tutè præcipere
ſoles, éa tutò tibi ſubijce. Cicero Att. Tu, quod
CUolll ipſe tibi ſusſeris, idem mihi perſusſum putato.
. II. Multa denique compoſita ex activis,
,Cotitt & præpoſitione, 4d, In, Ob, pre, Sub, præter
nl,is dativum etiam arcuſandi cas poſtulant.
Net Cicer. Attic. Inimici mes mihi, non me ipſum
ademerunt. Idem ad eund. Vereor, ne Pompejo
Ii i quid oneri imponam. Idem in Anton. Antonius
Teren? Anebilitatem obijcit C. Cæſaru filio., Idem de
eha anfli. univerſ. Præſecit Deus nimum, dominum, & Im-
uiuimm P'ratorem obedienti corpori. ldem proMuræna:
Amron4 nolite mihi ſuhtrahere vicarium mer indulgentic.
leuſſu „Huc pertinent: Aßero, admoneo, adijcio,
atnczape adjungo, addo, addico, applicoisdmſceo, appono,
SS ad judico & c. Infero, infigo, importe, injungo, in-
,ligreii⸗ z. õs 1,
maaih ono, offundo, offero, præcludo, præcipio, præſcribe,

u,iſi 'finio, pr &paro, ſubduco, ſubſeribo, ſubjunge,
TiA,NN

duu ſupp o, ſusgero.
tend’ APPENDICES SECUNDI
00ℳ.r” d CENERIS.

Lih. 6.
Lib. 4.

Lib. 3.
Lib. 9.
Philipp. ĩ8.

iScio, inde, ingere, incutio, infero, inuro, & Op-

Lib. 11:

mihi vitio, ſtultitiæ. Ducis id tibi honori, glonie,

ges inppiâ criminum, ſummam laudem Sext. Roſcio

hi centum nummos. Sed, Dedi tibi pecunias mu-

40 GhRAMMAT. INSTIT.
1. Habco tibi fidem, id eſt credo, uſi ta.

tiſſimum e legantiſſimumque eſt: : adhibeo

tibi fidem, in eadem re dubium & contro-
verſum elt. Præ ſto tibi fidem, tum dici-
mus, cùm ſervare fidem intelligimus.
II. Sunt quibus geminus dativus præ-
ter accuſ. ativum opponitur. Do tibi hoc lauli
vitio, culpæ, cimim, pignori, ſœnori. Vertis id

laudi, vitio, damno.
Cicero pro Sext. KRolſc. Proſedld te intelli⸗

vitio, & culpæ dediſſe. Plaut. in capti. .gquum
Multitiæ vertere. Terent. Adelph. Ta nunc iibi
id laudi duci; quod tum feciſti inopid.

APPENDICES TERTII
GENERIS.
I. Verbum Mutuo, non eſt hujus loci, ſel
ad verba accipiendi pertinet: non enim
dicimus: Mutuayi, tibi pecunias: Mutuaſti mi-

tuas: dediſti mihi mutuos centum nummos.
Cio. Att. Ego vebus omnibus, quòd is quoque
in anguſtiis eſt, qui cum ſumus, cui magnum dedi-
mus pecuniam mutuam. Terent. Heaut. Huie
drachmarum argenii mille dederat mutuum.
Dicimus autem ferè, dare mutuum, de
pecunia, allis que rebus, quæ non reddun.
tur eadem, led ejusdem generis. Nam de

lre irt,

Urmn
I. Jube
Velepontt

. jot. Meote

tellgtur.
ler ehi te j
Alioqui
lej, Cicere
in natura⸗
lilerue co
ſtarueze,e⸗

tivumre

lgeminant
ſemle, gun
neſe zuſun
Lorrd i
Ne, dixit
un, viglarent
Niis Herilli
uliujeß⸗
ubeo le⸗

Dhüutum 4

lllet ſenten,

Gw

n

Pigte
kertogo, Cel

cæteris commodare, uſitatum eſt, quod Ulttunt,

etiam interdum de pecunia dicitur,

Plaut. i. in Aſin. rigim rgemtim minas m.
Ae

—

Ccerogn

ed K eun

I. LIBER II. 41
tetorn Jare dixit. Et Cicero pro Cæl. Mulier, quæ
eſtracnb ſe aurum Cælio commodäſſe dicit.
nCem I. Jubeo, cum Imperare lſignificat, aut
1,tunt velle, ponitur cu infinitivo. Cicero proe-
eligmm jot. Iubeo te bene ſperare; Vel infinitivus in-
ctinun telligitur. Plaut. Aulul. Aut ſi reſpexeris, lo-
Dufliten nec ego te juſſero; intelligitur reſpicere.
et. Alioqui caſum perſonæ non habet, ſed
eumifh rei. Cicero de legib. Lex eſt ratio ſumma, inſi- Lib. 1.
ia in natura, quc jubet ea, quæ facienda ſunt, pro-
eſelenet⸗ bibetque contrarig. Cùm autem decernere,
nl ſtatuese, creare ſignificat, non ſolum accu-
nCaN, ſativum rei, ſed etiam perſonæ admittit.
h-Mn Idem in Anton. Cùm primum Cæ ſar oſtendiſſet, Philipp. 2.
ii, ſe pridùs, quàm proficiſceretur, Dolabellam conſu- L
TEII em eſſe juſſurum, id eſt, creaturunm.
Prorrô jubeo, cum dativo, & particula Bel. Civ. 3.
heyubein Ne, dixit Cæſar. Militibus ſuis juſſit, ne qui eo- rin r. Sa-⸗
et, M vum violarentur. Et Macrob. Prepter quod, in- un. C. 2
s Auit, Hercules, ſacturum ſacrum, &c. ſacrorum

u: MM 2 r e „ er ſeet erd
cuſtodibus juſit, ne mulierem inte eſſe permitterent,

tibi necini 4 .
n Jubeo ſequente, ùt, ſine caſu apud
, Mliin D autum Amphit. legitur.

lubet ſententiam, ut dicant ſuam.

e GEMINIS ACCISATIVIUUS Otda. 4,
uNmo n. POSI ACIIVA. “”
gemumm N/Oneo, doceo, cum compoſitis. Item
Uæ nontH Plagito, Poſco, Repoſco, Rogo. In.
eners. M terrogo, Celo duos accuſandi caſus ad.
tumek mittunt. VßMBã⁴ Iib. .
acu. Cicero Att. Idipſum, quod me mones, quatri- Lil- 4

õ snté sd eum ſcripſeran., Idem ad eund. II. lib.
. DL 2 ud

In Catil.

42 GRAMMAT. INSTIT.
lud me præclarò admones. ldem ad Trebat. Si-
lü cauſam te docui. Salluſt. Iuventutem multis

De Orat. 2. Modis ſacinora edocebit. Cicero. Hæc ſunt ila,

2

Lib. II.

2. De Orat. de teſtamento. Idem: Equidem ſoleo dare operam,

in Catil.
Lib. 2.

Lib. 7.

Lib, 1I.

quæ me ludens Craſſus flagitabat, &.

APPENDICES PRIMI GENERIS.

I. Moneo, admoneo, commoneo, do.

ceo, edoceo, erudio te de hac re, id eſt,
commonefacio, certiorem facio.
Cicero Att. Extremum eſt, quod te orem,
cum Camillo communices, ut Terentiam moneatis

ut de ſua qui ſque re me ipſe doceat. Salluſt. Se.
natum edocet te itinere hoſtium. Cicero ad Cæ-
lium. Obviæ mihi velim, ſint litteræ tuæ, gue
me erudiant de omm: Fepublic4.
I. Interrogo, celo eandem præpoſiti tio.
nem admittunt. Cicero in Partit, Si ege

te viciſſim isdem de rebus interrogem. Idem

M
i,

Trebat. Baſſus noſter me de hoc libro celavit.
Celo etiam Dativo gaudet, maximè
voce paſſi iVA. Terent. Bhorm. Si hoc ele-
tur patri, in metu ſum
APPENDIX, SECUNDI
GENEPRISLS.

I. Verbo commoneo nec auſim gemi⸗

num accuſativum dare; ſed aocuſativum

cum genitivo, vel ablativo, ut ſupra di⸗
Etum eſt.

II. Erudio . inſtituo, informo, inſtruo,

imbuo, quamvis ſint verba docendi, non

tamen geminum accuſativum habent, ed
ablatii um eum accuſativo. Cio, Lentul.

Lentulen.
uiki ſenn,
eliete l
igeune A,
APPLTN.
. beto
Gumqnde
Veni. Nar
Mon dixit,
in ludoe, 6
jinlentitte

lefe Reter,
II. Etu
salmitt
ate ſntit
iſe gueretun

Wuan

Uirdun
ſeilunt.
lcero de
nglan heſin
iſineſ e
Cerodeh

ronniluer

Iem; Alo
i Anron
tein in Cat
o inter n

Ler.

N. LIBER II. 4 ½
lictig Lentulum noſlrum cum cæteris artibus, quibus ſtu-
uenne Juiſti ſemper ipſe, tum in primis imit atione tui fac
Hehui eradias, ldem pro Dejot. Quibus ille ſtudiis ab

6r. ineunte ætate ſe imbuerat.
CGCNN APPENDICES TERIII GENERIS.
nmonet I. Peto, cùm duohus acculſativis, non-

nere, dum quòd memiherim, apud Veteres in-
aci, veni. Nam quod Plinius: Petere lura cordu-
gulne bam dixit, figuratum eſt: ut etiam, betere Iib 3. c. 1.
ntian nn in Indo“, &ce Pro ab Indis. Sic Tacitus; Expe- Lib. 12.
Menlenn rimentis cognitum eſt. Barberos malle Romam pe-
4. Slli tere Reges, quàâm babere Sic pro Româ.
Cceol II. Erudio apud Poëtas, duos accuſati- „..
littere tlt, vos admittit. Statius. Et quæ& te leges, pracep⸗ Theb. lib.
taque fortia belli erudiit g nitrix, nimium didi-
en pet eiſe queretur, Sic Ovidius aliquoties.

nfud, ABLATIVUSPRYTER ACCUSA- 5.0.
Verlaenn TIVUM POST- ACTIVA.

Moce 21 A CII S
i nui Erba veſtiendi; implendi, oneran- I1.
orm di, liberandi; & his contraria

ablativum præter accuſativum ſibi ad-
CUN ſciſcunt.
6,. Cicero de Nat. Ocules natura membranis te- Lib. 2.
c aulſnk nuiſſimis veſtivit, & ſepſit. Livius: Nec antè Bell. Punp.
KZõl abſciſſum eſt, quàm caſtris quoque exuerunt hoſtem. 18.
Cicero de Univerſ. Cùm conſtituiſſet Deus bo.
o,i nis omnibus explere mundum, mali nihil admiſcere,
itt Idem ; Apollonium omni argento ſpoltäaſti. Idem In Vert. 6.
hform R“R in Anton. Ommibus eum contumelis onerâſti, Ehilipp. 2.
daee Item in Catil. Magno me metu liberabis dum- Orat. 1.
run u modo inter me, atque te murus interſit.

(Cie⸗ Mul-

11.
Lb. 9.

Cantile

44 GRAMMAT. STI.

go, blige adfſtringa, impedio, implico, ilaqueo:
Abſtineo fraudo, prohibeo, bello; abdice, viduo, er-

Multa præterea privandi. Cicero Att. caumptrp

Egritudo me ſomno pripat. Terent. Phorm.
Emunxi ſenem argento.
Hujus claſſis ſunt: mäͤus, tonſeſfio inſterno,
amivæz, orno, tege, ſpslio, exus, nudo, complee, cum

Cæteris compolitis, ſatio, ſaturo, farcio, refar-

cio, cumulo, augeo exhaurio: Obruo, premao, eppzi-
mo: Le vo, exonere; Sol vo, exſolvo, expedito“: Alli-

ha, emungo, everto. Cic. in Epiſt. Ne per ſum⸗
mam injuriam Huh Hum Iumum ſortunis patrits ce⸗
netur evertere. Sic idem., Abdico me Praturä,
Conſulatu, Magiſtratu: Cicero pro domo. Et-
go ejus domum everſam duobus lucis cenſeſtitan,
videtis.
His addi poſſunt: Muto, temmato, permuto,
Salluſt. Nec niſi victer pace belum mutarit,. Sic
permutare aliquid pretio, ære, merce, &c.

APPENDIX SEC UNDI CGENEhRIS.

I. Impleo etiam genitivum admittit.
Cicero ad 'ætum: Sed quando, ut video,eft.
mationes tnas vendere non potes neque ollam dena-
rierum implere. Livius: Adoleſcentem ſuaæ teme⸗
ritati implet. Sed ablativus uſitatior eſt.
. Compleo apud Plautum cum geni-

ſerſ⸗ pi
ſun. n4
Martial- H-
4, Mu be⸗
1 Vert
Minerim,l
cuſativis
guidemn a
“
Curt.
ipſonn, ue in
Deinte Mmna,
iievue Mteons
Verüm
AiV,unn
Att. une
Monye omnner
Autem paſt
lli muhiel,
ſ. Lorerdun
hh ire
t, Ori.
DA.

fone, 4,

tivo reperitur, in Mænech. Paraſitus, Pnahe

me complerit ſlegitij, & formidinu.

APPENDICES TERTII GENERIS.
1. Impleo, interdum ablativum habet

ci, ab
ellrinn

oſtione/

cm (ceroad

n.

Cicerolt
ent.Dhon

ekoin
Cunſleegt
N antid e
ſen henuͤ
erpeltel

L.IBER II. 4
cum præpoſitione De, Cicero, Res jam unl. Ecad, 4.
verſas bprofundem de Juibus rolumina impleta
ſunt, non à noſtris tanlàm, ſed etiam à Chryſippo.
Martial. Hos niſi de flavd loculos implere mone- tib.
t«, Non decet.
liI. Verba veſtiendi pondum,quod m me.
minerim, legi apud veteres cum duobus
accuſativis juncdta voce activà; Paſſiva

ls lin quidem apud Hiſtoricos & Poëtas „cum

ylice, nus

accuſativo rei reperiuntur.

. Meſtt Qurt. Itaque revocatus, veſtem Patri eam Lib. 1

toti en

ipſam, quæ in ſella poſita fuerat, induitur. Virg. En.

tumhe Deinde comantem Androgei galeam .„ (hypeique
prodim imnſßigne decorum induitur.

Kit nſee

Genuterſet
Mon G
e, eigh

Verùm Cicero verbis Induo & Eruo voce
activà, unum accuſativum tribuit. Cic.
Att. Quare talaria induamus, Pro Ligario;
Nonne omnem bumanitatem exuiſſes? Voce Lib. f
autem paſſivà ablativum. Ad Att. Vir in.
dutus muliebri veſtitu: Tuſcul. Mens exuta vi.

Lib. Lib. 14.

N tijs. Interdum etiam dativus additur. De
rumatns Finib. Ex ejus ſpoliu ſibi & torquem, & cognomen Lib. 2.

llo tt
helellal

ulitarier

induit. OQvid. Iam dudum vincnla pugnat Exuere Met. 24

lal ipſi ſibi.

ſunt ABLATIVIUS CCUM PRAPOSI. 6. Ode

4 tione, 4, vel Ab, præter Acculati-

utamncun vum polt Activa.
bPuſu W Erba Petendi, auferendi, removen-

loh

di, abſtinendi, accipiendi, præter
6 accuſativum ferè ablativum cum præ-
poſitione A, vel Ab, poſtulant.

Numm D CLicero ad Philip. Ad te autem pro petere no- 1i . .

. 7

H 4 Era

4
1

Lib. 6. 6. 2.

Lib. 2⸗

3 ad miſiſti.

46 GRAMMAT. INSTIT.
ſItra neceſſitudine etiam atque etiam peto: ut ejus

flios, qui in tua poteſtate ſunr, mihi condones.
Idem pro Dom. Clodius pecunias conſulares 4

u nonnul
noravimus
Hnlie, ſei

ſenatu abſtulit. Idem pro Milon. Ego Clodij Gads luit

ſurorem a cervicilus veſtru repuli. Idem de Fi.
nib. Abſtinet ſe ab injuria. ldem. Proclerum
majoribas morem accepimus.
Quælſo ablativum etiam habet cum
Ppræpoſitione 4, vel abs. Cicero pro Archia.
Qus ſo à vobi , ut mihi in hac cauſa detis veniam.
Hujus claſſis ſunt: Poſco, repoſco, fagito,
«lagito, poſtulo, peto, contendo, exigo: auferen-
di, ut: Aufero, abduco, abſirahbo, abalieno, avel.
lo, abrado, avoco, eripio, abripio, ſurripio. Remo-
vendi: Removeo, deterreo, abſterreo, amovee,
aerceo, epello, averto. Abſtinendi: Abſtineo, con.
tineo, refræno, cohibeo. Accipiendi: Accipio,
augio, emo, conduto, ſumo, reporto ,fero, colligo.
Mutuo, as, pro mutuum ſamere. Valſ.
Max. Præſi giuem potius à libet ate, quam a abi in.
nocentia mutuavit.

APPENDICES PRIMI GENERIS.

I. Quæro abs te, vel ex te dicimus,
Cicero pro Sext. Roſc. Non quæro abs te,
quare patrem Sext. Roſcius occiderit. Idem in
Vatin. Quaro ilud etiam ex te, nod privatus

II. Intelligendi Verbazut intelligo, cog
noſco, agnoſco, eonjicio, diſco, præpoſi

tionem Ex, recipiunt. Cic. Cælio; Es

wa putabo, Jur ex te tognoy⸗ vero. Que we,
tut

ſtone e, e.
6 erſſio.
ii: elu.

PpEND
l, Oro⸗
iorperconn
Mcernacel
102d Oln
Plaut, in Al
Noinde
ezſſtimabimm
Miumaccuſa
ll iul zt,
4, MMumn N
OSS l0
hri⸗ gn⸗

Ettent, Hiez

(ero Att.
lerent, de
(bero Att, N
II. o, ex
Tumm erlone
lut 1 Imerce
e eArepit;
. Ourt
regalitne
lCcrr
e,, Igern B
le

r.

LIBER II. 47

ſent iin tur nonnulla ex ijs, quæ modò comme-
innt moravimus. Idem de Senect, Poma ex ar-
ulglin boribus, ſi cruda ſunt, vi avelluntur, ſi matura

, i

& cocta decidunt. Naxime quæ ex præpo-

lert i ſitione Ex, oomponuntur, ut expello, eji-

. Prelcs

habere
Pto A

deiee .

eſpſenit
eig arl
Po,AOee
ſnzie Ne

: An
pienche1
ento ene

mlamee!
1at, nl

e te n
NoN NH
lüttft t4
e, lt 1

6

. .es

cio, eripio. idem pro Quint. Expelli, atque
eijci prælio.

AFPPNDIX SECUNDIGE NERIS.
I. Oro, exoro, obſecro, hortor, cohor- Lib. 1.
tor, percontor, quamquam interdum du-
plicem accuſandi caſum admittunt. Cice-
ro ad Q. Frat. IHud extremum te oro, & hortor.

Plaut. in Aulul. Quod te percontabor. Cicero

pro Quint. Te hoc obſecrat; tamen non ſtatim
Rerrd, .

exiſtimabimus, ſi quæ verba præter pro-
prium accuſativum admittant hos. Hoc il-
lud iſtud, id, idem, quid, quod, aliquid, nihil, ziuer-
ta, unum, atque cæteros id genus, poſſe etiam
quosvis alios admittere. Nam his multò

liberius, quàm cæteris utuntur auctores.

Terent. Heaut. Exo domi ero, ſi quid me voles. Lib. 6.
Cicero Att. Non quo me aliquid ] jurare poſſes. Lib. 7.
Frerent. de Eunuch. Id amabo adjurva me.
Cicero Att. Nec te id conſulo „Ge.
II. Oro, exoro, obſecro, ‚poſt acculati-
vum perſonæ ferè ſubjunétivum poſtu-

4

lant, intercedente Ut: Cicero de Orat. Lib. 2.
Frater exoravit me ipſum, ut huc ſecum venirem.
Gtirel
ſeol g

II. Quædam verba hujus ſexti ordinis
præpoſitionem De, admittunt.
Cicero pro Cornel. Audivi hoc de patre meo
Puer, Idem pro Flac. Fundus: Romæ mercatus
ſt de Gl⸗. D 5 VA-

Cereidies
loco.

Mn. Z

Bell. Gal.
3.

Surripio, Erripio.
Verr. 6.

fuerant, abſtulit. Plaut. Amphit. Clancu.

mire, commeatihus neſtros intercludere.

CX Acculativ ft. CQC.i

458 CRAMMAT. INSTITI.
VARIA ACTIVORUM
Uædam modéô Dativum, modè
Ablativum cum præpoſitione ha-
bent præter Accuſativum, ùt Autero

Plaut., Aulul. Nihel equidem tibi ul.
Cicero. Ab hoc abaci vaſa omnia, ut expoſita

culum abij 2 4 legione operam hanc ſurripui
tibi. Cic. pro Dom. Captivum ex alicujus
cuſtodia ſurnpere. Virgil. Eripui fateor, le-
tho me, & vincula rupi. Terent. Heaut.
Crucier, bolum tantum mihi ereptum Jam ſubi⸗
15 2 faucibut.
Dono, impertio, alpergo, inſpergo,in.
tercludo, & aliquando Exuo, modò Da-
tivum, modd ablativum ſine præpoſitio-
né habent „præter accuſativum.
Cicero pro Koſo. Nam pauca ſuis adjutoni.
bus largè, eſuseque donaæbit. Idem pro Cornel.
Eum Pompejus civitate donavit. Cæſar. li, con-
ſuetudine populi Romani, loca capere, aſtra mu.

GCONSTRUCTIO VERBI
PASSIVI.

Erbum Paſſivum, Ablativum cum
Ppræpoſitione 4, vel Ab, poſtulat
poſt ſe, qui ex Nominativo verbi acti-
vi fit, ante ſe veroò Nominativum, qui

Ciero
6 gen4
gentſn,
Cum ve

holkulat,
Ureſtamtio
0leat, alte
liuimn Rue
A verd ur
Perlonam
in nomin,
ln: Ccſ

APPEN
1. Verbe
Clumn pro
adrnittunt
Ali lel
eapud
Gen itant,
Interdun
ſtione jer (
. ent a
e gjetofet
itti abl
perinun
Alſemi ter
lde Placien
tur 1hoe
litene ti

ONNN
0.
mn 1I
olttionet
, N AM

ig irt
pphit &
n hene
iylun

itpli ſeen

K
7

eredt, N.

tehtun in

ilſer
o,
Ine Preyt
irunn.
atA uti⸗

. Celet 8
lirferli
Clabere,

VENI

ölativund
A,M
orenn:
vniin

dem dicam, vix audior ulli.

en Nro

Cicero ad Cæcin. Liber tuus & lectus eſt,
& legitur 4 me diligenter, & cuſtoditur dilè-
gentiſſime.

Cùm verbum geminum accuſativum

LIBER II. 49

Lib. &⸗

poſtulat, mutatur in nominativum, qui

præſtantior eſt, hoc eſt, qui perſonam Iig-

nificat, altero permanente. Ut Deceo An-
tonium litteras: Anténius docetur à me liutteras.

Si verd uterque accuſativus ad eandem
perſonam ſpectet, uterque mutabitur

in nominativum: ut Cree Cæſarem conſus=
lem: Cæſar creatur à me conſul.

APpENDIX PRIMI GENERIS.

l. Verba paſſiva nonnunquam dandi
caſum pro auferendi, more Græcorum
admittunt. Cicero de Clar. Orat. Auditus
eſt nohi Læliæ Cay filiæ ſepe ſermo; idque ter-
mè apud Poëtas Ovidius. Quam toties ea-
Interdum accuſativum, additâ præpo-
fitione per Cicero Att. Permagu ejus inter-
eſt, rem ad interregnum venire: id aequetur, ſi
per prætores conſules creantur. B

mittit ablativum perſonæ, ſi activa paſſi=

vis perimutentur, perturbatur ſenſus, ut

3. de POa4

Lib. 2.

4

Il. Cuùm verbum poſt accuſativum ad-

Auſero à te veſtem: Veſtis aufertur à me, 4 to.

Ideo faciendum eſt, ut ambiguitas vide-
tur, hoe modo: Veſtis aufertur à me tilh:
Eitteræ accipiuntur à me tibi.

Quod

Se CGRAMMAT. INSTIT.

Otdo 1I.

Lib. 12.
Philipp. 12.

Lib. I. de
Ofſc.
Lib. 7.
Philipp. 6.

tum acculativum poſtulat. Terent. in Eu.

uod tamen in his ferm verbis potiſhi.
mem obſervandum videtur; Accipio, eripie,
ſurripio „&£ hujusmodi &C.

CONSTRUCTIO VERBI
NEUIRI.

GENIIIVUS POST VERBLM

NEUTRUM.

Um genitivum petit, cùm npolleſſo.
nem ſignificat. .

Cicero ad Cælium; lam me Fompey te.

tum eſe ſei.
Aut ad aliquid pertinere.
Idem in M. Anton. Cuiusyvis hominis eſt er
rare, nullius niſi inſi pientis perſeverare in errore.

Idem: Adoleſcentis eſt, majores natu vereri.

Item hæc, Satago, egeo, indigeo. Te-

rent. Heaut. Clinia rerum ſuarum ſatagit. Ci.

cero Att. Ego confilj: quod optimum factu pi.
debitur, facies. Ildem in Anton. Hoe belumin.
(lce⸗ celeritatis,

APPENDIX PRIMI GENEhRIS.

Memini pro Recordor tum genitivum,

nuch. Faciam, ut huius loci, dieique meiqut ſem.
per memineris. Cicero de Sen. omnie ue eu⸗
rent ſenes, meminerunt.

vel Ablativo cum præpoſitione De jungi.
tur.

gle Pobta,

DAI

Erba
Comm

wrem, fl

lum poſt

Ut, Suo
nſlli n⸗
ſiplie.
Ceroi
nt in lege
Orat, Cim
Put artis,
ſetlilere,
A, ulutu
Datiro
Mlere ſi ſignit
A mihi tecun⸗
uſtur i, guit

—

yguibig li

. ldem: 4
Nlta⸗ Pr⸗
eman K
fenftemn

„ Auſeulto Dſe
Pro mentionem facio, cum genitivo

cerote
Mnlfius, o

ilumn ſem

“?M LIBER II. rr .
erbstn Qu uintil. Neque omninò hujus rei meminit uſ- nib Ia.e.
Auuſinenn ue Poëta. Ildem: De quihu multi meminerunt. 2. Ordo. I.

I DATIVUS POST VERBCUM
k NEUTRIM.

VErba Neutra, quæ Auxilium,
VTNI Commodum, Incommodum, Fa-
„vorem, ſtudium ſignificant, dandi ca-
umpelt fum poſtulant.

Ut, Subyenio. tommodo, incommodo, ſuccurro „
ne conſulo, bronideo, dolee, Fayeo tibi, ſtudeo Philo-
ſophiæ.
re, Cicero in Verr. Homini jem perdito, & col- Lib. 6.
ishorin lum in Iaqueum inſerenti ſubveniſti. Cicero de Lib. 1.
Ueraeoe Orat. Cuùm ita Balbus eſſet Demoſthenes, ut eius
5rerkr ipfius artis, cui ikuderet, primam litteram non poſ-
intin! ſet dicere, profecit meditando, ut nemo blanii
GnA eo locutus putaretur.
ginm6 Dativo item adhret verbum Sam, cuùm II.
ol. eln habere ſignificat, & ejus compoſita, ut Sam-
ma mihi tecum neceſtudo eſt. Cicero; Contem- Ofſic. 2.
nuntur ij, qui nec ſibi, nec alteri proſunt, ut dicitur
6NI , quibus nullus lalor, nulla induſtria, nulla cara
umgelif eſt. Idem; Abeſt enim hiſtoriæ litteris noſtris. De leg. 1.
Terenk Aulta præterea, quæ obſequium, Obe- III.
luni dientiam, Submilſi ionem, Repugnantiam
,0nig ſignificant, ut inſervio, indulgeo, obedio;,
auſculto, ſervio, cedo.
um Cicero de Amicit, Sed obſequium multèöè
tonehir moleſtius, quod peccatis indulgens z præcipitem
amicum ſern linit.

1

Sz GRAMMAT. INSTIT.
Idem de Provincijs: Conſ. Non parebe do=
lori meo, non iracundiæ ſerviam. Obſto, Re-
pugno. ldem pro Milon. Milomi facinoru ſu-
ſpicio, non facti crimen obſtat. Idem pro Syl.
Ego verò quibus ornamentu adverſor tuu? aut cui
dignitati veſtræ repugno.
Multa denique compoſita ex verbis
neutris & præpoſitionibus Ad, Con, In, Imter,
Ob, Præ, Sub, dativum admittunt, ut Aſurge,
Convivo, Immineo, Ilacrimo, Inter vemo, Præludo,
ſuccumbo. Cicero in Piſon. Qui tibi paruit?
Quisnam curiam venienti aſſurrexit? Quint. lib.
14. C. I. De omnibus ætatu ſuæ, quibuſq; conyi-
vebat, ſilentium egit. Cicero in Gall. Ego mes
majoribus virtute præluxi. Cicero pro domo
ſua; Impendebat direptio, imminebat tuus furor
omnium fortunis., Sueton. lIuſtis ſupplicin illacri-
mavit etiam, & ingemuit. Livius 1. ab Urb.
Huic orationi: Servius cum interveniſſet. Cicero
pro Dejot. De jotarus nunquam ſuccumbebat ini.
mici, ne fortunæ quidem.

tibi, 6)
lillit hul me
ſon, alhari
lnito ſ
pplautn a
cſo ing
enelupis
eueyolo, C
mh entio, con
rolocumm
un, gentio,
fch, ſant,
lo, inhio, inn
i lr, ienoe
lubo, ilcen,
inmineo, ine
inſteſco mid
iyſerledo id

— —

lentu,pro
leyulo mnale
Heveniat in

NEUTRA, WGE. DATIVUM PE- lo, berito ⸗
TUNT, ORDINE LITTERARCM. ARtni
B Uka ſunt verba; quæ locis commu- Hun, mu,
nibus comprehendi minimè poſſunt. Men, ecel,

Neque ij loci, quibus uſi ſumus, placent:

ſieotii ide

Nam verba quàm plurima neceſſarid ſunt ln,nung,
excipienda. Ideo viſum eſt non inutile, Wunnidelt a

neutra, quæ dativum admittunt, littera- lgne, eſſo

mandentur, ſed ut crebriùs legantur.

—

rum ordine recenſere non ut rnn ſaenn

e lrepe ,

Abſum, acclamo, accumbo, accubo, acereſco, acce: ſlſenb .

1. LIBER II. 13
n Mil do tibi, & tuæ ſententiæ, id eſt, aſſentior, A=
Oolo cedit boc mali men, Pro additur, acquteſco, ad-
nſem ſum, adhæreo, adhæreſco, alaboro, adequito, adna,
elnſo. adnato, affulgeo, antecedo: anteeo, anteſto, appareo;
Itu a applaudo, appropinquo, errideo, aiſto, Aſideo, aſ-

ſueſco, aſurgo, aſſevero, auſculto, pro Obedio.

d eX N Benecupio, benedito, benefacio, benigne facio .
l,Cn, NE benevolo. CaAveo. conſulo pro proſpicio confido;
nt, n / conſentio, conlue ſeo, comimnodo Pro proſum celſlo
vene Dro locum do, Detraho, deſpero, deſervio, de-

u ite ſum, deficio, deſplicio, diſſentio, diffido. Excello,

d fido, ſaveo, hæreo, iludo, indulgeo inſum, inſul-
guihiihn 10, inhio, incumbo, pro innitor inſervio, inſuſurro,

1

Cal h inſiſto, ignoſco, ilacrymo, incommodo, indormio,

ero iott zucubo, iluceo, impono, pro decipio, impendeo,

