teitlg woc,, Icaeca. Ie omyi⸗ deletert. Plin. lurabit ib 10..
rent, tee te. QCic. Lent. Me Status hic Reipublicæ non Lib. 1.
oin van electat. Plin: Iuvat me quod vigent ſtudia, Cic. Epiſt. 13.

ilienn Ooratorem iraſci minimè decet, ſimulare non dede- 4. Tuſcul,
Ne lecet. Virgil. Non amnes arbuſta juvant, humiles. Eclog. 4.
li alc que myricæ, Cicero ad Q. Frat. Litteræ tuæ me
amn incredibiliter delectaverunt. “
niit, II. Decet etiam dandi caſum habet. VTe⸗e-.
ii, ſ ,rent. Adelph. Imò hercle nobi: decet- Plau.
neAmph. IMtuc facimus, quod tu inſimulas, noſtr?
heet ni gener non decer. .
e AbPPENDIX TLERIII.
ECUNAEEAGENERLISõsSs.
16,. Verbum Oportet, cum his quidam con-

76 GRAMMAT. INSTIT.
jungunt; quaſi verd accuſativum poſt ſe
poſtulet, cùm verbum iit abſolutum;
quem enim habere videtur ad verbun in-
finitum ſpectat, quod modò apert mo-
dò occultè intelligitur, ut: Hoc te non opor-
tuiſſet ſacere, ſurripuiſſe, &c. H

5. Otdo. ACCUSATIVUS CUM GENIII-

vo, poſt Imperſonale.
Mlſeret, mi ereſcit, piget, pœnitet,
pudet, tædet,, genitivum habent
cum accuſativo. 3
Plaut. Trinum: Miſeret te aliorum, tui te
nec miſeret, nec pudet. Terent. Heaut. Inop⸗
nunc te miſereſcat mei. “
Cicero pro Planc. Vide, quàm me verbi tui
pæniteat. Terent. Adelph. Fratri me quidem
huler, zigertue. Cicero Att. Quid quæru? 1g.
Aet omnes nos vitæ.
APPENDICES TERIII GENERIS.
I. Quinque hæc verba videntur quon-
dam fuiſſe Deponentia; cui rei argumen-
to eſt carmen Turpilij apud Nonium.
Quàm matri, nunc patri me miſeretur magis.
Lib. 20. c.5 Quadrigarius apud Gell. Cai mari, ecquand
De luu. 1. ie noſtrùm, & Reipublicæ miſerebitur? Cicero
Commane eſt, quod omnes vulgò probärunt, & ſe·

rios

uxigire

le neſ
tur rerbo ,

IPriſcia
uirumn lat
eelt, P
leratio me
Verbahae

fpomioativo

Ctioel hxe⸗
len her nti
Netet Nonite
nenepcert
nſuctech.
upntni
Cleero en
Mpinij i
l Me
thn uiſſe
are ablolu
i,
kaninhlee
l ar ne anin
Snſente

quuti ſunt. hujusmodi eſt, ut majoribus nat u aſſur.
gatur, ut ſupplicium miſereatur. Unde adhue ill
extant: Miſertum eſt, pigitum eſt nuuun
Pertæſum eſt. Plant. Trinum. Nam nunc eun
vidi miſerum, & me ejus miſertum eſt.

lleſo

len (aln
. Teren
ken N le⸗

. ILIBER II. 77
und Statius. Necpigitum, parvosque, lares, bhumi- Lib. 7. c. 7.
bioluum lesque ſubire. Sueton in Cæſar. Et quaſi per-
Vverbunt tæſus ignaviam ſuam, quò nihil dum à ſe memora-
pere m bile actum eſſet. Pacuvius eodem modo uti.
es tur verbo Vereer. Nihilne te populi veretur?
CN . II. Priſcianus docet in ipſis verbis nomi- Lib. 8.
nativum latere; verbi cauſa: Pudet me tun;
ale. hoc eſt, Pudor me habet tui: Miſeret me tui;
et, e Miſeratio me habet tui. Crediderim potiùs;
wumhh verba hæc figurate genitivum habere pro
nominativo. Nam juſta & reéta conſtru-
dIHE Ctio eſt hæc Plautina in Sticho: Et me qui-
t⸗Hent! dem hæc conditio nunc non pœnitet: Figurata
verò: Pœnitet me bujus conditionis: uſta ta-
un ee men exolevit atque in ejus locum figura-
unsms ta ſucceſſit. Huic locutioni ſimilis eit il- De kin. 5.
Qudeue la: Venit mihi in mentem Pompeij, pro Pomejus.
Cicero. Venit enim Platomis in mentem, quem
GN uccepimus bic diſputare ſolitum „pro blato.
III. Hæc verba priſcis temporibus in-
ireinr tegra fuiſſe, omnibusque perſonis, nume-
c Nonn⸗ risque abſoluta, docent non obſcura ve-
ſe iſeftn4 iga. .r
Cas forizedcn Ennius Hecub. Miſerete manus, date ſer- En. S.
elin,(I rum, aut me anima privem. Virgil. Arcadi quæ-
O eprolerun ſo miſereſcite Regis. Plaut. Mænoch. Adoleſ.-
ſenin cens, quæſo, loquere tuum mihi nemen, niſi piges.
llngenibt lIdem Caſin. Ita nunc opuden, atque ita nunc pa-
nef m veo. Terent. Adelph. Non te bæc pudent?
m. Nn M lIdem. Ne plus, minusye faxit, quod nas poſtea

ung der⸗ r4 AAC.

videnturege

5

78 GRAMMAT. INSTIT.
ACCUSATIIVUS CUM PREPO-
ſitione poſt Imperſonale.
6. O K. HW Ec tria Imperſonalia, Attinet, per-

tinet, ſpectat, poſt ſe accuſandi
caſum poſtulant cum præpoſitione

Ad.

Cicero pro ext Roſc. Hoc ad me nihil at.

De divi. 2. finet. ITdem; ad rem pertinet, quomodo cælo 4.
fecdto, uodque animal oriatur. Cæſar. Ea, quæ
Ad uſum navium pertinerent. Cicer. Be ereft,
4 ad ſingulos ſpectant.

VERBUM IMPE RSON ALE
Paſſivum.
OUnt etiam verba Imperlſonalia paſſiva,

quæ tertià pertonàâ ceontenta ſunt.

Lib. 13. Hæc præcedit Nominativus, ſi activa
ſequatur Accuſativus , ut dormio totam
Metam. 12 hyemem. Martial. Tota mihi dormitur hyems.

Nunc tertiam vi vo ctatem. Ovid. Nunt ter-

tia vivitur &taα

Qundd 6 in activis lateat accuſativus,

larch it etiam in paſſivis nominativus. Cæ-

hori quatuor fortiſſimè pugnatum eſt.
Interdum uterque caſus apparet. Plaud.
Pieud. Priuſquam iſtam pugnam pugnabo, egs
etiam priùs dabo aliam pugnam. Cic ero pro
Muræn. Ex omnibus pugnu, quæ ſunt innumera-
ules, vel accerrima mihi Pideiar illa, quæ cum re-

ge

giunnſ
Klult .

uul ol

P. 0 e
spuneri
.Ipvot.
Ceero⸗
n unperi
olenete
aals lepe

ut Autun
Idemin be

APPEN

1. Hec
emn onmnvin
Cumdah
ent: Mu
tone er
G,g
len ſer⸗
nllir auen

6.

(gtern
Ecel. Gal. 4. ſar. Noſtri milites amplius quatuor horas fortiſ⸗ Cne

ſimè pugnaverunt: : 4 noſtri militibus Amplii n

hminhel
eponnnte

nan Dhnn

tehn n

etid

unf,
in teher,

nſch ſen

E0. Lge commiſſa eſt, & ſummi contentione pugnata.
S aluſt. Quæ negotia multò magis, quam prælium
. malè pugnatum A ſui, regem terrebant.
lehe. Po ie ablativum ſingularis, vel plura-
CcI lis numeri, cum præpolitione 4, vel 45,
volmar exigunt.
Cicero ad Appium; Nihil eſt à me inſervi.
ſentla tum tempori causâ. Idem Lentul. Ejus oratio.
Nd D ni vehementer ab omnibus reclamatum eſt. Hic
. hirſl caſus ſæpe numero tacetur. Plaud. Pſeud.
k. Berißli Quid agitur * P. Statur hic » 4d bunc modum.
Idem in Perſa. Quid agitur? viyitur.

6GBGENE RIS.
I. Hæc verba paſſivorum conſtructio-
an nem omnium ſequuntur. Modò enim daJ.
tenta n tivum habent. Martial. Tota mihi dormnur tib. 130
,Ir pyens: Moddò accuſativum cum præpoſi- Verr. 4.
Ge K tione Per Cicero. Confirmabat is, curaturum
mmitu hi ſe eſſe, ne quid ei per filium ſuum noceretur.
d. Item ſervatur caſus activi. Idem; Oc-
curritur autem nobis, & quidem à doctie & eru-
cculatin ditis.
nitirs;!ͦO Ii. Cæterùüm ab activis tum demum
N hmrae fiunt imperſonalia, cum voce activâà abſo-
ihs ℳο Iute ponuntur, quod verbis Amo, turbo,
ℳ. garo, & pugno potiſſimùm accidit. Terent.
aret, Adelph. Cur perdis adoleſcentem nobu? cur amat?
gnli,l Tacitus. Si una alter ave ci vitas turbet. Hinc
Cerof paſſivum fit. Idem , Poſtquam turbatum in
utjlinmmn caſtri ecepére. Terent. Eunuch. Neſcio, quid
1, ut profedè abſentibus nobis turbatum eſt dom.

In Jugurt. D

ib. 6.
Lib. I.

90 GRAMMAT. HNSTIITr.
APPENDICES TERTII
GENERI8LS8s. 7.
I. Multa quæ hodie ſunt abſoluta, aut
neutra apud Priſcos fuêre activa. Turpil.
apud Nonium. Meos parentes careg. Afra-

nius apud eund. Malé merentur de nobis heri,

Jui nos tantopere indulgent. Vide Archailmum:
Sic evigilo, ſeſtino, propero, etiam Apud poſteres,
Ovidius. MVM
Aſpicies illic poſitos ex ordine fratres.
Quos ſtudium cunctos evigilayit idem.
z. Met ldem: lam, quas induat illa, Feſtinat veſtes.
Met. Plau. Penul. Quidquid agit, properat omniæ.
Unde Paſſiva etiam fiunt. Tacit. de
morib. Germ. Nec virgines feſtinantur. Plin.
Paneg. Hinc delubra occultä celeritate properan-
tur. Cic. Att. At, quàm honeſta, at qum ex-

Lib. 2.

Eb. 9. pedita tua conſili«, quam evigilata tuis cogitatio-

mbus. V
Il. Non video, cur verba hæc interim

non habeant, ſi opus erit, tertiam perſo-

nam multitudinis. Cur enim non dicant
glires, Tote nobis dormiuntur byemes? Nec de-
ſunt vecerum teſtimonia, quibus id con-
Lib. 17. firmemus. Ovid. Epiſt. Nodtes vigilantur
emaræ, Tacitus; Nec enm hic, ut cteris genti⸗

bus, quaæ regantur, cert⸗ dominorum domus. OI
ldem de Germ. Tran:; Lygios Gothones reg- II

1. De Orat. . .
nantur. Cicero; Attamen iſta«, quæ abs te breyi⸗

1e Offic

genere etiam in Republica muli« percantur.

ter decurſa ſunt, audire cupimus. Idem. Què in

Mue
2blole
Sece e
Mutme 0
Vigl bu
ſteret
rtur D-
Cicero
wexin

0
1

en

verbo⸗
Deiored
damn etit,

CENI

Tthume
Ocer l
. , 44
eln Att y
Al, heſiri
opri

or,

I

luta n
.Tunhl
ohiken
hallmen
ul oin

ret,
gen,
eſina
rat enntla.
Taeiti
onter. N
tate hfleee
(,4 0itt
tuit he

hec inen
ertiumſen
ner Nert
ibus Ge
en l
t Aten
zorun
Cothotetl
444
Idem. O.

—,—

LIBER II. S1

ADMONITIODO..

Multa verba Neutra imperſoualiter &

abſolutè uſurpantur. Vel ſine caſu, ut
Statur, egetur. Plaud. Pſaud. Quid agatur Cal-
liodore? Cal. Amatur, atque egetur acriter.
Virgil. Itur in antiquam ſil vam, lbidem. Ven-
tum erat ad limen. Vel cum calu, Ut, à me

ſervitur D BO.

Cicero Attic. Huic quoque rei ſubyentum
eſt , maximè àa nobie.
COMMUNES OMNIUM VERBO-
rum Conſtructiones.

HFAdenus de propriã, atque privat

verborum Conſtructione dictum elt:

Lib. 12.

Deinceos de communi omnibus dicen-

dum erit.
GENITIVUS COMMUNIS POST
VERBA.
Quen in loco.

PRopria pagerum, caſtellorum, ur-
bium, primæ vel ſecundæ declina-

tionis ponuntur in genitivo poſt quod-

vis verbum. ſi interrogatio fiat per ad.
verbium? Vbi.
Cicero Attic., Ignatius Romæ eſt, Idem ad
QPrat. Accepi tuas litteras datas Placentie.
Idem Att. Veteranos, qui Caſilini, & Caltiæ
unt, perduxit ad ſuam ſententiam.
PRopria ſequuntur Aob-llativa qua-
tuor, Humi, Belli, Militiæ; Domi.

Lib. 4.
Lib. z.
Lib 16.

11.

9

82 GRAMMAT. INSTIT.
Taſcul. 3. Cicero: Theodori quidem nihil intereſt, hu- dunſupe
Offic. ?2, mine an ſublimè putreſcat. Iidem; Quibuscun- 3CAe
. ue rebus vel belli vel domi pe terunt, rempublicam I bon
In Catil. augeant. Salluſt. Dom: militiæq; boni mores cole- ltun Ciee
bantur. SSCN.
1II. OQl propria tamen fuerint tertiæ declina. nN
tionis, vel pluralis numeri, ſexto caſu END
De Divi. utendum eſt. Ulluri,
de Divi. 1. Cicero. Babylene pauci poſt diebus Alexan: 4 dcn
Lib. 16 de , „P: EEE
Lib. 16. er eſt mortuus. lIdem Tiron. Si ſtatim nayigas, 66
nes Leucade conſequere. Idem Attic. Malo cum n uſzellet
timore domi eſſe, quam ſine timore Atheni tuit. Vrg, Nu
Lib. 9. Idem ad eundem. Lemulum noſtrum ſcis lu- Nihyon-
teoliz ee. H rani
APPENDICES PRIMI GENERIS. ch⸗
Iib. à. Dativo ruri, vel ablativo rure uti- Annophiun
Dec. 4. mur, cùm hujus eſt loci. Plaut. Bacchid. Ddtitur,)
Si ini ſunt virgæ ruri, at mihi tergum domi eſt. MMignlin
Livius: Morientem rure eo ipſo die ſepelin ſe leponde
juſſiſe fuerunt, vel potiùs ruri priſcus eſt hug loen
ablativus, ut Tiburn; in e, enim vel i,
apud eosdem exibat. ster
APPENDICES SECUNDI maſil
GENERIS. uptus aſ
I. Genitivo Domi adjungi poſſunt ad. WOTN
It jeiva, Meæ, tuæ, ſuæ, noſtræ, veſtræ, Jhedher
4. alienæ. Cicero Marcell. Nonne mavi ſine Nihatt
. . . acer
periculo domi tuæ eſſe, quùm cum periculo aliene? cnpgteſt
Cum alijs adjectivis ablativo, cum præpo- 1,iz
Triſt. 5. ſitione in, effertur. Ovidò. Suſtinet in vidus Nnd, h
. inſtitis ſigna domo, Quod idem interdum fit (cenan

D

4 LIBER II. 83
undM. cum ſuperioribus pronominibus. Plinius
Oinum ad Calleſtrium. Ile in domo mea ſæpe convaluit.
ſenhtl II. Domi etiam cum ſubſtantivis copu-
nne d, latur. Cicero Attic. Clodius deprehenſus do-
mi Cæſaris. Idem præpoſitionem addidit.
ir Ceen Cùm in domo Cæſaru quendam unus vir fuerit, & c.

lend APPENLDICES TERIII GENERIS.

elu Aae „ . ⸗ Humi jungitur interdum cum ver-
uin ig bis ſignificantibus motum. Plinius: Imen-
4 “ tos ingentes ercus defigunt bumi.
Virg. NWec prius abſiſtit, quam ſeptem ingentia
Aaun Vidor Corpora ſundat humi, Ovid. Proſter
fumßi uere huni.
II. Quidam dubitant dicendúmne fſit:
CENN Marcellus natus eſt Romæ nobilis urbis,
otuen an nobili urbe: Cicero poſteriore modo
t Neoti loquitur. Natus eſt Antiochiæ loco nobili, & ce-
enin lebri quondam urbe. Idem præpoſitionem in-
d terponit, pro Kabirio: Neapoli in celeberrumo
iprlaut oppido. Idem in Anton. Albæ, in urbe oppor-
Enmn e W4W4929·ͦ .
Plinius fer ablativo utitur præpoſitio-
ne præpolitãâ. In Nea oppido Trosdi, Idem;
NWI m aritate Paraſino.

, MOTIUS AD LOCUM.
voſfm Il verd per adverbium Qud? fiat Interro-

ſtre,e gatio, accuſandi caſu efferuntur, cu.

mme nun, juscunque ſint declinationis, ac numeri.
enuhun Ut, Quo is, Romam, Brunduſium, Carthaginem,
cunhin Athenas, Delphos, Gades, Rus, domum.
Gnel er Cicero Att. Epiſtolas Catinam , ITauromini-
ttene Ins,

Lib. 2.

Lib. 2. AKr

En. 1.
Metam. 5.

Pro Arch.
Philipp. 4.

L. 2. c. 96.
lbidem.

1

IV.

Lib. 14.

48 GRAMMAT. INSTIT.

cap. 16. Sueſſam Pometiam illà tempeſtate Rorentiſſimam
deportata eſt. Terent. Heaut. Domum rever-
tor mæſius. Idem Eunuch. Rus ibo. Cicero
pro Arch. Eum domum ſuam receperunt.

motum adlſignificant interdum. Cicero:

Lib. 11. nuntiatur, ITdem ad Brut. Ita Romam erat nun-
3· Vetr. tiatam. Idem. Statim Meſſanam litteras dedit.

ro multitudinis etiam adjectiva ſine præ-

Lib. 13. fledtit iter luxuriantem longa felicitate. Juſti.

AAeomos. Salluſt. in Jjugurch. Domum regiam

*

gi ſine præpoſitione. “
Motus è loco, & per locum.
v. Ol per Vnde vel Qua? fiat interrogatio;

thagine, &c.

Lib. 16. faſciculum litterarum. Idem eidem: Hac ſuper

des

Lib. 7. um, Syracuſas commodius mittere potero. Plinius:

APPENDICES TERTII GENERIS.

4. Ven. I. Verba nuntiandi, dandi, latentem

Res ab omni conventu cognita, celeriter domum

nus: Appropinquante veſpere equum conſcendit,
& rus urbanum contendit. Livius: Vt ambo
Dec. I. I. 2. ex ercitus Veniens, & Tarquinienſis ſuas abirent

Kus numero multitudinis nondum le-

ablativo utemur. Unde redis? Romi,
Carthagine, Athenis, Delphis, Gadibus, rure, lo-
mo. Quaà iter feciſtis? Româ, Brunduſio, Car-
Lib. 7. „Cider. Att. Accepi Roma ſine Epiſtola tus

e ſcrilam ad te Rhegie, Lerent. Eunuch. Vi-

en fure
4 oöltn

AVE
1.Lop
funtnm
UVCce
i eiefe
vnieſ ne
Uleentul
Lwvins: 4

Lxlſar. C
II. Propria, item Rus, & domus, nume-

il ſint

uunſſnl hmynn
Bel. bun. poſitione admittunt. Livius: inde Capuam

lu,
I Dom
ſonesa0
Ulin iu
Conpelutt.
Algen4
enecz/ 1
Ill. Non.

ihtergn

Crlr, ne
un an
imn ſe l

i ſlan
erd

ſ, Aum

Onit

ciarum

repel

Pfini⸗
niſtntun
nn fepen.
.Cicen
unt,

NNS

latemen
„Cen

ter oO

nerant
eras lelt
nus,uun
,linen
NteCe

e, l⸗

n Ce en
8: N
4 ſud n
Dmmun l

nondun

locun⸗
Ntertogt
redis,N
ibtr
untn

ne Hyſii

tuarus,

deo rure redeuntem ſenem, Cic. Att. Iter Laodi- Lib.
câ ſaciebam, tùm has litteras dabam in caſtra.

AbPPENDIX TERIII GCENERIS.

I. Propria ſæpèeè præpoſitionem acci-

5.

piunt, maxime ſi quæſtio fiat per Vnde? aut

Quo? Cicero Att. A Brunduſio nula adbuc
fama venerat. idem eidem., Næyvi, & in Cajeta Lib. 9.
parata eſt nobi & Brunduſij. Idem de Senect. Lib. 8.
Adoleſcentulus miles profectus ſum ad Capuam:
Livius: Ab Roma legatos veniſſe nuntiatum eſt.
Cæſar: Complures præterea naves lengas in Hi- Bel. Puo. Ie
ſpali faciendas curavit. Plinius ad Fabat. Pro. BebCiv,2.
conſul Proyinciam Bæticam per Ticinum eſt peti- Lib. 7
II. Domus nonnunquam etiam præpo-

ſitiones admittit. Plin. ad Fabat. Ego in Lib. 7.

villam ejus ſæpe ſeceſſi, ille in domo mea ſepe a l 2
conyaluit. Livius; A domo venerunt. Cicero: Cib. 2.
Ad quem domo Cæſaru iam multae delata ſunt. Contro. 14
Seneca: Ego in domum veſtram intrabo.
III. Non ſolùm verba, ſed etiam nomi-
na interdum caſus communes habent. el. Gal⸗

Cæſar; Frumentum omnem præterquam quod

ſecum portaturi erant, comburunt, ut domum re-
ditionu ſpe ſublatâ, paratiores ad omnia peri-
cula ſubeunda eſſent.
Oicero: Cum capitalem, & peſtiferum Brun. Philipp. 42
doſio M. Antoni reditum, timeremus. VYVYi.
NOmina Inſularum, regionum, provin-
ciarum; Ccæterorum denique loco-

„.

emii rum præpoſitionem ferè deſiderant.

Eunncn

SD Dics.

7

26 CKRAMMAT. INSTIT.
4 . Cicero in Verr. Ex Sicilia in Aſricam gra- Ver. N
b. 9. dus imperi adtus eſt Romanu. Idem Att. Pro.

mitto tibi, ſi valebit, tegulam illum in Italia nullam nue
relicturum. Idem eidem: Nonis Quintil. venitt pn
ib. S1. in Puteolanum. Ildem eidem. In Tuſculano te min
3. exſpecto. . Uune/
APPENDICES TERTII A Oen
GENERISsSs. Wrle .
I. Proprijs majorum locorum inter- Vanni,
dum detrahitur præpolitio, præcipuè à n.
en N» Poẽêtis & Hiſtoricis. Virgil. Ibiti Italiam, (V. C.
ib. 2. poriis ue intyare licebit. Livius: Ingreſſi rurſu cſt,, rel
Lib. 4. iter per Pherſoneſum, Helleſpontum per venerunt. Ppapoſtil
cap. I. Tacitus: Germamcus, Agyptum proficiſtitur. Wponmn
Valer. Max. Mareus Bibulus duos egregiæ in- Dinm
Bel. Civ 3. dolis filios ſuos à Gabiniants militibus S.g)pti
occiſos cognovit. Cæ ſar. Cæſar cum audiſſet Pom. ahr
pejum Cypri viſum, &c. Cicero pro Dom. .
Marcus Cato inyiſiu, uaſi per beneficium Cyprun comm
relegatum. D
II. Nec tamen hæc, & ſimilia multùm –
nos urgere debent, cum multa non ſolum gier .
inſularu, ſed etiam oppidorum olim fue- enc,
rint nomina, & adhuc lſint, ut Delos, Samos, ün
Coreyra, Rhodos, Ithaca, Tenedos, Melita, Sar dinia, ſe ſre
Cyprus, & . quibus frequenter nulla ad.
ditur præpoſitio, ratione urbis. (e

III. Cætera appellativa ſine præpoſi. MMannn
tione eleganter efferuntur, quæ alioqui Ihmn .
accuſativo, cum præpoſitione Per, effe- efitli
tenda eſſent. Cicero Att. Nunc er confcie- hrti lt,
bamus aord „ & pulyverulenta vii. Idem in

Verr.

Lih, 5.

,6 Ni

. .
LIBER II. 87
Verr. Multæ mihi à C. Verre inſidiæ terra, ma.
rique ſadæ ſunt., Idem pro Planc. Iter à Vi- Lib. 2.
bone Brunduſium terrã petere contendi.
Vagandi verbum, hanc in primis ele-
gantiam ſibi vendicat, Idem in M. Anton. Philipp 2.
Nunc tota Aſis vagatur, volitat ut rex. Idem ad Lib. 14.
AIII Att. Quem quidem ego ſpero jam tutè vel ſolum
totaà urbe vagari poſſe., Idem pro Fontejo.
um im. Hi contra yagantur lati, atque erecti paſim tote
drece Joro. “
Ie IV. Cùm bPetendi verbum pro profi-
π Cciſci, vel adire, adhibetur, non eſt locus
pſiſn⸗ Hiſpaniam . Gallicque itinere Italiam heteret 4
DATIVUS COMMUNIS POST
de Verba.
()lodvis verbum admittit dativum
o oe —= ejus perſonæ, in cujus gratiam,
ſec commodum vel incommodum, aliquid
nilane Plaut. Milit. Tibi aras „tibi occas, tibi ſerit, H
anonli, tibi eidem & meti. Qicero Att. Libros tuos Lib. .
mclent caye cuiquam tradas: wohis eos, que madmodum
bennle ſcribu conſerva. Livius: Magno illi es cuncta. Ab Urb. 2.
Gludel tio ſtetit. 1r. K.
t AGCUSASIVUS VEIL ABLATI.
“M m Vus communis temporis poſt verba.
ren Empus accuſativo vel ablativo caſu
detnt effertur, ſi per quamdiu? fiat inter.
GG Fogatio. Ut, Quamdiu regnayvit Romulus? ſep-
“ la ken „& triginta annos, vel anmi⸗

kan
AI.
Alianen
intll en
ſellane

ab Urb. 1.

In Cal.
cape. 50.

Taleul.5.

Lib. 8.
Lib. 9.

88 GCGRAMMAT. INSTIT.

Livius: Romulus ſeptem & triginta regnapt Inſal,
annos: Sueton. Vixit anne viginti novem, im- gg u
peravit triennio, & decem menſ ibus, dieliisque Mel.
oeto. Ulergn
Interrogatio per adverbium Quamdiu? slyhym
frequentiùs effertur: acculſativo, vel abla- ngfi
tivo. Ut, Ibi paucos dies retenti ſuimus. Cice-
ro: Provinciarum triennium obtinuiſti. Idem: nei
Cenſet habendas triduum ferias. S ;
Sin verò per Quando? fiat; ablatio “ tr
utemur; Ut Quando datum eſt titi boc nego. ni 4
tium? Anno ſuperiore. Cicero de Auruſpic. ſſtune⸗
Negotium? Magiſtratibus eſt datum anno ſuperie. in a
re. Ildem: Heroici etiam ætatibus Vlyſem G EN
Neſtorem aucepimus & faſ .G hebtto⸗ eſe . (incs
pientes. ſauriii,
APPENDIX TERTIII GENERIS. cen Alt
Ahpblativus interdum Imira ſi ignifcat. Ut Autin lli
Paucu diebus, biduo, triduo, pro Intra paucos diet, ier Mn 4
intra biduum, intra iriduum. Cicero a Q SRn.
Frat. Die bus ſexdecim ebſolute quatuer iragedi 7 En.
Idem Att. Biduo ſciemu. Cicero pro Milon. IATI
Clodius reſpondit, triduo zani ed ſonmunt gu.
miduo, periturumt.
0)tſſre
ACCUSATIVUS COMMUNIS Gaue
ſpatij poſt verba.
Uivis verbo apponi poteſt accuſa- he e
tivus, qui diltantiam loci i ſigni. riil
cet. n Mlien,
Cicero 24 Tyron. 15 locus 4. citra Leuis uonanm
den

een dem ſadia viginti. Idem Att. Cubitum nullum
i lIiquo curſu proceſt. Idem pro Dajotaro: Rel. Ma. 73
in Negat ſe à te pedem diſceſſiſſe. Livius: Mile & hi .
8 ducentos paſſus ibi latitudo patet. ITdem ; Duo
Qumen ili fermè, & Jzingente paſu⸗ ab hoſte zoſee⸗

Lib. 19⸗

6 “ trun: caſtra.
nut, Ce
* Interdum ablativo utuntur ſeriptores. 2el. Gal. .
Hr cCeſer; Ee die caſtra promovit: & millibus *de
t: M paſſun, ſex 4 Cæſer‚ caſtris ſub monte conſedit Ibidem,
ni en idem: Ab explorætoribu certie ſactus eſt, Ario-
An piſti copia⸗ noſtru, millibus paſſuum uaraer &

vigint
n ne gintt abeſe.

WE APPENDINX TERIII GENERIS.

oh Cum dicimus; Abeſſe bidui, tridui,
quatridui, iter aut viam intelligitur. ca 1it.
*M aberam bidui. Idem Catil. 4éerem 4 Jtang
nitn iter unius dirji. Cæſar. Cùm bidui viam pre el. Gal,.
c. Uert. Vide Hguratam Conſtructio. clh. Gal. 1.

F.

Cicetot
Rdl 6

ro ro ABLATIVUs ABSOLUTUS

A,mẽẽ( proſt Verba.
bbu⸗ bet verbi addi poteſi: Plativos
NNAN abſolutè poſitus.

Cicero ad Att. Quod auctore te vele cæpi Lib F.
4 Lib. 14.
adjutore ſequar. Idem eidem. Scripfi bæc ib.
otelt in a4 te ppofiti ſecund mensä. Idem die legi. 5.
iih bus. Nobilium vitâ vidiique mutæto, more: ma.
6 vari cipitatum puto. Idem de claris orat. Egge
4 inn e 13 bane beftoriam vrin te midieme. .

90 3RAMMAT. INSTIT.

Verum tamen cùm nomen, aut Partici-⸗
ium ab aliquo verbo pendet, cum eo

Lib. 1. Lonlentire ſolet. Cicero de Orat. Cùm Pro-

conſul in Ciliciam profiiſcens athenas veniſſem. lbi.
dem: Cogitanti nmihi ſæpè numero, & memorid
veters repetenti, perbeati fuiſſe illi viden ſolent.

APPE -NDIX IERTIII GENERIS.
Beh. Ma. .

caſtellum Luppiæ flumini eppoſit itum Sfen , ſex

legiones eo duxit.
ABLATIVUS INSTRUMENII,
Cauſæ, Modi, Actionis poſt
Verba.

1. Illavis verba ablativum admittunt 6 .
nificantem Inſtrumenrtum.
erent. Adelph. Hiſce oculis egomet vigi.

Clcer o in Vatin. Cùm illud uer Hiſpamene

pedibus ferè confici ſoleat.
uin. Aut Cauiam, propter quam aliquic ft.
Lib. 2. Idem ad Q. brat. Veſträ culpä hæc accide-

runt. Idem in Brut. Vereor, ne anore videxr
Lib. 10. plura, quanu fuerint in illo, dicere. Pl nius. In
cape 37. Afrus major bars ſerarum Aſiate non bibunt: in.
3 did imbrium.
III. Aut modum, quo aliquid fit.
Cicero pro Nilon. Quoniam modo in ſadum
ferret apum? ldem de Senect. Sapiemiſj.

Aliquando ablolut? ponitur Participium
præteriti temporis ſine nomine. Livius;
Iyde ad fluxium eſt orogreſſus; nondum compertè,

furkei
znge
(yn
ſut

ode
tedum.
ue
lende

u ſpn
Ab.

ie
ec&lm

uule keſ

(chilitste,

un, ir
llec etian
len, mĩ
1 Achib

(lecomes

bnnrteua

Cr. ln ne

1 Mid ae

nenn r

uu

Cle Ue

nej, u⸗

Dartie

(ln e

1,Cun

entſennli

len ſin.
NN

Pamogi
e, Ui
kiun rt
Tac. A
oheln

UNN

otis N.

dminm
ntutn,
etone 1
er Ne

mileti
i he

e oleſi

ſel. Mor⸗
e o bt

ſt.

foe⸗ (

. 0

muts quisqute eui, 7mo animo moritur, ſtultiſſin⸗ uis
int quiſſimo. Idem pro Plac. Pacem maritimam

LIBER II. 9,ͤ

ſumma virtute, urde⸗ incredibili celeritate con.

Jecit.

APPENDINX PRIMI GENERIS.

Modas actionis præpoſitionem Cum in-

terdum deſiderat. Cicero; Ita procul abſit,
cum quæ nihil rects feri, nihil conſideratd poreſt.
Idem de Orat. Cum febri dsmum redijt, die
que ſeptimo eſt lateru dolore conſumptus.

APPENDIGEFS SECUNDI
GENERIS.

Offic. I.

Lib. 3Z

1. Ad cauſam propter quam, pertinent

hæc & ſimilia. Ardere iracundiâ, dolore, irâ,
ſtudio. deſiderio, alicujus rei fagrare, inſlemman

cupiditate, amore. Terent. Adelph. Me miſe-

rum, vix ſum compos animi, ita ardeo iracundiâ.
IIæc etiam fortaſſis; Letor, gaadeo deledtor,
oblector, triſtor, de quibus ſuprà egimus.
II. Adhibetur etiain præpolſitio Cum,
quæ comes dicitur. Cicero pro Cluent.
Semder magno cum metu dicere incipio, Ildem in

Orar⸗ Càm videret Oratores cum ſe veritate audi-

„ Poëtas autem cum voluptate tum dicitur
nunere ſequutus.

ABLATIVUS EXCESSUS POSTY

VERBA.
— Uivis verbo adjungi poteſt ablativus
rei, quâ exceſſus ſignificatur.
C4 Cice-

Ip Jugun.

Lib. 7.

Lib. 7.
Sap. 30.

Bel. Pun. 3.

Offic. 3.
Ibidem.
Lib. 3.
COhtIe.

932 GRAMMAT. INSTIT.

Cicero de Clar. Orat. Publ. Scipio omnes

ſale, ſacetusque ſuperabat, Idem de Orat. Le-
pere & bumanitate omnibus praæſtitit Socrates,

Terent. Phorm, Incredibile eſt, quante berum

antees ſapientiâ, Salluſt. Quam omne: glena
anteiret, emniba, tamen charus erat.
ABLATIVUS PRETII
poſt Verba.

Uælibet verba admittunt ablativum
ſignificantem pretium.

Ut, Senatus tritici modium tribus denariis cſ.

mayit. Magno baæs ædes ædißicavi.
Cicero in Verr. Hæc quæ vel vite radim

vedte pſum, æſtimare pecunia non queo. Terent.
And. pix drachmu obſonatus eſt decem. Cicero

in Verr. Doceat opertet, aliquo in loco Siciliæ,

Prœtere Verre, termis denariis tritici modium fuiſe

AbPENI

ſe. Plin. Viginti talentis unam erat ionem lſucrates
vendidit. Livius. Multorum ſanguine, G.
neribus es Pœnu victoria ſtetit.

ENXCEPTIIO.

minoris.
Cicero Emii homo cupidus tanti, quanti voluit.
lIdem. Vends meum non pluru, quàm cæteri,
ſortaſſe etiam mineru. Seneca; Tantidem re-
deni patrem, quanti à te redemptu ſum.

APPENDICES SECUNDI
GENERIS. “

I. Genitivi Tanti, quanti ‚quanticun.
que

—

e, wi
cnrur⸗
nußltſieu
unhu e
E
an harri
entiro.
Ue haber
Chero in
lut genal
jiltcte,
. Ver

ſrünar
mn ſerlln

ſeltelt, e
1. Vart, 6
j llebert

l. Non
tonemve

mrh,;
His tamen genitivis exceptis; Tanti,
tantidem, quanti, quanticunque, pluris,

dt, nerurdh
unn laiin, 4
Noſan ſn
Aune ſel
eh lſionmn
n 8
llunn hin

R lleron

. 1. Arae
⸗ Mellt,

“ IIBER I.§. 53
ema que, minoris, in ablativum tranſeunt,
Otal. ſi dantur ſubſtantiva. Livius; Hic miles
Suen magts placuit, cùm pretio minori redime ucdi (apti-
Alteem pos copi« ſieret.
ut n II. 5ſtimo, cujus ſupra meminimus,
cuùm parvi, aut magni facere ſignificat,
Ell genitivo gaudet; Cum verò æſtimatio-
nem habere, atque taxare, hujus eſt loei.
Cidero in Verr. Eodem te tempore Antonius Lib. 2.
alin ziibus denaris æſtimavit poſt meſſem ſumma in- ont⸗
vilitate.
end III. Verbum Valeo, ablativum velaccu-
üſitivum amat. Plin. Aureus nummus poſt an- L.33. 6. 35
en num ſexageſimum ſecundam percuſſus eſt, qaam
lelen ergenteus, ita ut ſerupulum valeret ſeſtertijs vite-
Ain, (I az. Varr. de Ling. Lat. Denarj qued denes
inl gris valebant: quinarij, quod quinos.
umk AbPPENLDICES TERIII GENERIS.
gin,S I. Non ſolùm verba, quæ apertè em-
ptionem, venditionémque ſignificant, ut
Emo, coemo, redimo, mercor, vendo divendo, di-
6.:. U ſtraho, venundo, veneo, ſto, conſto, valeo, lices,
ngne,N liceer, licitor, addico, loco; conduco, taxo, eſtimoy,
pro taxo, ſum, pro valeo; ſed etiam quævis Verm.
i enin alia huc ſpectant. Varro de reRuſti. Piſcins
In 1 ædiſicantur magne. Cicero; Verùm enim verò
, Lanis cum eſſet frumentum ſeſtertys bins, aut terni,
ru Auibus vis locis prorvinciæ duædenas ſeſtertias exe-

Ue 2hi. Eſfet,pro Valeret.

auß, Bene, melias,optime; Mald, pejus: vili-

2. Bel. P un.

II. Adverbia Carè, cariùs, cariſſimè:
4

5

Li b. 16.
Lib. 3.
Lib. 2.

—

94 GRAMMAT. INSTIT.

us, viliſſimè eum verbis emendi, venden.

dique apud bonos au ctores invenies. S
ADMONITIO.

De caſibus, qui beneficio præpoſitio-
num, communes ſunt omnium verbo-

rum, dicturi ſumus, cùm de conſtrudio.

ne præpohtionum agemus. Cicero Seſt.

Libeli pro vino etiam oppignerabuntur; Sed

ſine præpoſitione tutius.

CONSTRUCTIO VERB
INFINITII. ”Mã
Erba Infinita eosdem poſt ſe caſus
poſtulant, quos finita.
Cicero Tiron. Malè te pauls poſt valentem,
quam ſtatim imbecillum videre. Cicero ad Q.

ligi, immertaliter gaudeo. Ildem ad Att.

APPENDIX PRIMI GENERIS.
Præteritum perfectum paſſivum, &
pluſquamperfectum, ex infinito Eſſe, vel
fuiſſe, atque participio præteriti temporis
ſupplentur, mutatis numeris, & generi-
bus, pro re, de qua agitur.

Philipp. 2. Cicero in Ant. Pabl. Clodiunn meo conſilio

interſectum eſſe dixiſti. Idem pro Cluent.
Injuriam ab hujus familia factum eſſe dixiſti.
Verbum interdum omittitur. Idem
pro Milon. Negant intueri lucem eſſe fas ei, qui

f.

ſe hominem octiſum fateatur.

itinoc

Poe
el

gerribls

ero
Hen ſr
en toi

llm att,
emeien

l ſyrt,
Drern
eyeri
Uetticpioir

(N. At.
Prat. Quod ſcribu, ie à Cæſare quotidie plus d..

ſelent l

ſſe hicenu.
Vellem te in prinaipio audiviſſe amiciſimè me
admonentem.

Igemin
ſemnnt,
te Mori n.
hren,
Ufntun
ien Ate,
1ldenad 1

in lten

lumnn, Uen

4

LIDER II. 95
ſenn FNTURUM INFINIT UM
e, AQAQAQACIIVUM. .
“ Ore, futürum infinitum tantùm in
i⸗ uſu eſt „jungiturque cum omnibus
lkrce generibus, & utroque numero.
ce . Cicero Pent. Vehbementer confidit his mei Lib. 1.
mn, i luter ſe apud te gratioſi um fore, Ildem e dem ſblen.
Spero nohu panc conjunctionem voluptati fore. xit. 8⸗
Idem à tt. Nihil arbitror fore, quod reprehendas. D 7.
HNI lIdem eidem; Dionyſio dum exiſtimabam nago⸗
vos fore, nolui moleſtui AMe.
ed (Etera, quibus priſci uſi ſunt, jam exo. 1
*
lſeverunt, pro quibus infinito eſſe, &
iſtnuen Participio in Rus utimur.
cee Cic. Att. IHum eum futurum eſſe puto, qui Lib. 6.
itſae eſſe debet. ITdem de Orat. Verè mihi hoc videor Lib. 1.
demad) eſe dicturi.
ni Idem in M. Anton. Id ſe facturum efe
aſſe veravit. ldem in Verr. Non moleſtè ſero
ENeN ne dor mei, vos virtutu veſtre ſruaum eſſe
arun infinitum Eſſe, frequenter deſidemtur. III.
tole Cicero Att. Ege bellum fædiſſimum futurum pu- Lib. 8.
rititenfe to. idem ad Terent. Opinione celeruu venturus Lib.et 4.
, len dicitur. Idem Att. Vix ſpero, bunc mihi vemam “ 9
daturum. Idem Appio; Scribit meas Intera⸗ Ned e
en ur maximum Apud te pondus babituras. rib. 3.

a APPENDICES TERTII
,⸗N GENEKIS.
iuf I. Fuit priſcis temporibus futurum in-
fini niti i modi „KRum, ſv labà finitum, quod
„ omni⸗

Philipp. 8.

1 Verr.

Lib. 11.

9⁶ GRAMMAT. NSTCITI.
omnibus generibus ‚ & utrique numero
non iecus, ac Fore, accommodabatur. C.
Gracchus: Credo ego inimicos mees hoc dicda

rum. Waler. Autias. Aruſpices diaerunt, omma

ex ſententia proceſſurum. Laberius. Non puavi
hoc eum fadurum. Nec Cicero penitus ab

ſibi rem ſperant præſidio faturum.

hoc futuro abſtinuit, quando dixit. Hanc-

II. Fuit & aliud futurum priſcis uſita-

tum, aſſere, vel eſſere ſyllabis termina-

tum, primæ velſecundæ conjugationis à

futuro conjunctivi, amaàſſo. judicaſſo, ir-

ritâſſo, expugnaſſo, impetrâſſo, interro-

gaſſo, prohibêſſo, pro amavero, &c. Ci-
ceto 3. de leg. Ni populus prohibaſit. Cicero
ibidem. Interrogiſſit, judicâſſit, dixit Plaud.
in Epid. M
Adoleſcens ſi iſthune hominem, quem quæritas.

Tibi commonſtriſo, ecquam abs te imbro gra

tiam? ldem Stich. ”ZV
Habeo bonum animum: nam illum confido domum.
In his die bus me reconciliã ſere. Item Amphit.
Sin aliter ſint animati, neque dent, quæ petat.
soſe igitur ſumm vi, virisque eorum oppidum
expugnäſere. Ildem Amphit. Si me irritiſſii,

bogie lumbi fragium hinte auferes.

ltaque Fore, nunc tantùm uſitatum eſt,
quod non rard etiam cum participijs in
Kus, Præteriti, & Futuri in Dus, jungitur.
Cicero Attio. Deinde addi, te me ſore ventu-

rum. Idem Bruto: De reliqu rebus àte jam

exſpectare litteras debemus, quid ipſe egas

8

uſen M
nethini i
Poriusl.
nt⸗
ſejmnui

n aſie

Utarun
voeſ

Audun ,

1, omnit
ero attnib
(Cero A
lin: aljn

[Oo guen

Phalefece
ſahine, l4
lenlt Man⸗
ilj na

in h

Daumire
lunfe Kal

llim non
Mruigie

f lett
Muurn

verdi

mrinurn

LiIBER II. 97
nunee noſter Hirtius, quid Cæſar meus, quo, ſpers breyi
nt. (tempore ſocietate victoriæ tecum copulates fore „
uih Portius Latro de cujus eloquentia P'lin.
funt, m 1. 20 C. 4 Credite item vim uni verſam flagitis⸗
Nnfig ſeæ juventutu, aut hodierno die Catilinæ ſuppliei
enin4 ſ1 mmuul conficiendum fore, aut, Ec.

di ltrNe
AK FCTURUM INFINITUM
kilcsrn PASSIVUM.
8 termin Friturum Paſſivum ex Infinito iri, &
OSnme voce ſimili ſupino in Um conſtat, ut

dicilat Amatum iri; doctum iri; violatum iriy occiſum
o, imen irt; omnibusque generibus, utrique nu-
,e. 0 mero attribuitur.
iſt, Cn Cicero Att. Pompeju⸗ H mat, non eſſe beri- Lib. 2.
iutd cutum; adjurat „addit etiam, ſe priù: occiſum rri
ab eo, quam me violatum i iri. ldem: Vaticinatus De Divi. 1.
an gil eſt madefactum iri minùs triginta diebus Græciam
9 te Enlni ſanguine. Terent. in prol. Hecy. Interes rumor Lib. 9. e. 2.
venit datum iri gladiatores. Quintil. Reus par-
Cnfluln ricidij damnatum iri videbatur. Plaut. in Ru.
tennn dent. Mihi iſthæc videtur præda prædatum iri.
he Datum ire, perditum ire, interfectum,
enunf ſervatum, amatum, oppugnatum, habi-
õ ire, & alia huſas generis, qui bus priſci
uſi ſunt, non futurum, ſed præſens tem-
uſ uumt pus adlſi gnificant; id eſt perdere, dare, in-
untofit terficere, & c. Livius lib. 9. Bell. Maced.
K, nere Vutricus tum pudicitiam ,famam, ſpem, vitämqne
i ſn tuam perditum ire hoc fen properat.

nli In verbis Deponentibus pro hocinfini. —
ſian,, no:utimur varticipio in Kus. Neduc enim
1061⸗

AbPPENDIX TERTII

len nn

„ CRAMMAT. INSTIT.

dicitur. Auxilium ini, ſed Auxiliaturum eſſe,

& cætera eodem modo.

GENERIS.

Cicuitionem illam, quæ ex participio

in Dus, & infinito eſſe conſtat, præier.
miſimus propterea, quòd parum uſitata

ſit veteribus. Non quòd negem eſſe Par.
ticipium in dus, futuri temporis, cum icd
(crdatent

Quintilianus, omnésque veteres Gram.

matici doceant; ſed quia hæc loquendi
