Satyr. 40

Satgr. 6,
77

— &E adverbia à nominibus ſecundæ de-

4

DE SYLLABARIIAI

50 Mni
V eg, 1
EXCEPIIO II. a,

Tem verba Imperativi modi, numeri lujy it

ſingularis, ſecundæ conjugationis, ut n Mlhud

vide, habe. M.

Horat. Vade, vide, cape, ne titubes, mandata. l. E ſud'

que frangas. ile, etjam
Mart. Quæ tua ſunt, tibi habe: quæ mea, redd r! nam a,
miht. AAAiiacverbi⸗
Cave; fer& corripitur. EeNrdteren,
Ovid. Tu cave, defendas: quamvis mordebere didi in Cinant
ldem produxit alibi. Neſin
Nate cave, cum reſque ſinit, tua corrige vott. lein
Sunt etiam longa monoſyllaba, ut, Me,
te, ſe. Exceptis conjunctionibus encliticis, iuntu nd
Oue, Ne, e. 2 WN
Et ſyllabicis adjectionibus, pte, ce, te “
ſuapte ,„hiſce 4 tute. Vl,ertt

Virg. Tantane vos generu tenuit fiducia noſtn? Vilr, Hl,
Horat. Neve butes alium ſapiente, bonoque beatun, n, (mun
Hor. Hinc omnu pendet, Lucilius hoſce ſecutus. 1 Dlutg,
Lucret. Accipe præterea, quæ corpora tute neceſe

e e ghlle clen,
eſt. Confuear. mn ſ
ENCEPTIO II. ( an
LOnga præterea ſunt, Ferò, Ferme, Obe, lſi, d iine
. laſnz in
clinationis profecta: ut: blacidè, valdè, mi. G, le, n
nmimè ſummèo.

8 umnt, lat,
Præter Bené, & mals

h unginen
e deſe e
h0 heu
M, a

Jun. Nulla fers cauſa eſt, in qua non ſæmina lIi „
tem moyerit.

—R 0*
— 4

A DIMENSIONE. 71
. Id. Mobilé, & varia eſt ferme netura malorum. Fatre⸗ 13:
Mart. Obe jam ſat?s eſt ohe libelle. ib. 4.
nod, uuNId Excipe ſolicitos placidé mea dona libelles. Lib. 9:
ugationis Idem. Nil bene cùm facias, faci attamen omnia In arte.
eeelé. L
tnulenna Horat. Et malè tornatos incudi reddere verſus.
Ffpacile, etiam cuùm eſt adverbium, cormi-
: iet pitur: nam adjectiva tertiæ declinationis,
cùm in adverbia tranſeunt, ultimam ha-
bent brevem, ut ſublimè, ſuayè dulcè.
ni mlint Virg. Cantantes ſublimé ferent ad ſidera gni. Eelog. 9.
Virg. Ipſe ſed in pratu aries jam ſuaye rubenti Eclog. 4
Aaned 4 Murice. S
olllabain z; ” M .
tisdt i nomina G a.⁰ es finita, ad tertiam Latino-
em tranſeant, ut Oreſtes, Oreſtis, Pylades, ie,
Eupi ates, i, accinaces, i, tunc ultima ablatiyi
1, N, hreyis erit. .
etui fniis Valer. Flac. Inſigni manicis, inſigni⸗ ccinace
ene miki dext/⁰. Quorum vocati vus , ut opinor, ſimilis eſt
älas tein vecte, 6 Lylades, Oreſtes.

eGu Achille autem & Ulyſſe cùm altimam ha. ib. 6.
Coffn beant brevem, ſuſpicor, vocativos eſſe priſcos ab did⸗
Acbilleus, Achillee Vlyſeus, Vlyſſee, ultime
0 II. e, rejede: Aut certè ex vocativo Græco, Achilleu,
ui,n Vlyſeu, u, litteram abjectam eſe. In nominum
t, M 1 declinatione Priſcianum ſecuti, diximus vocatiyos
nibus Viyſſe, Achille, more Dorico factos eſſe. Chre-
: uli e tamen & Lache, & quæ a pud Græcos, tum .
quintæ, tum primaæ declinationis ſunt, crediderim;
longa eſſe, o voαν Aαναοσ. num duntaxat

—„

quod ſciam, eſt carmen Properti extreme, quo A- Lib:: 4

in A
“ d 2¾ chille⸗

Vide.

Sat !

Lib. §.

Vale.

Triſt. 1.

Lib. g.

b. 8.

Rarids per ſe poſitum: Valer. Flac. ile proſunit N Ml we

52 Dfä SVLLABARM. ”

cbille, ultimam corripere 3 brete mus; gquod tamen ſep n
plaru fsciendujm eſt, qudm Priſetani onje ctura. 60. gl ſ
Et perſen proatt ſinulantem pectas 4s Gchillit,;, Sm
Qurque tuas pros vus fregit, Achille , domos nt, Cn un
Vide ſere altnnam cort ipir cuùm ei Pertitule ſiſhe,
ſis, adungizas. IMKt
Petlius; . ſed Juid opus teneras merdaci rad're ole
reà Auricolas? vide ſis ne majorum ſ 4 lin be

t:. Ve fortè. fe,tte

lIncumbens O Aruſſa mero; vide lata co-

wiantem pedtora; & ingenti turbanten

pocila barbä. e
Vale. Nonnunqum etiam breve eſft. “M
Ovid. Idque quod ignoti faciunt , alecuee i dh

ſaltem. un ih

e helenin
Cum priſiu ſeculi multa perba quæ hodie ſun e iec
eunhig etiont ſecunde, fuerint tertiæ, non mirum Urljemnun
4

„, aliquando & Poëtis correpia inveniatur.

Valde. ur junt, pro V alide dicitur mellis n
littera extrita. “ “ l
Mert, Hoc valde vitium periculaſuun F.
k, in fine. W An Allral
I Vocal terminata longa ſunt, ut, aaß eu
r5. Whung
Virg. Sic fatur lacrimans claſtigue mmmitt Pnn hüiginie
babenas utl, ſ Ma
Mart. Quam vellem fieri meus hibellu: amn
ðWðMDWÿ leimn,
EXxCEPIIO I. G
Orripe, niſi ,„Juaſi: & Græca „quæ, in

DNMENSIONE. 53
gueltein vely, exeunt, ut Palledi, Dapheui, mely.
vnnſeut Deid. Quid miſi, Pierides » ſolatis frigida re- Debent. 4.
14 4hlie, ſtant? 2
le, Corn Mart. Cùm dixi, ficas, rides quaſi barbars Lib.
I 61 Paniit perba.
Stat. Palladi littoreæ celebrabet Scyro; honerun Achil. I2
mordediA portè diem.
li ne hin Virg. Inſere Daphm pyros: carpent tua poma Eelog. 9.

nepotes.
c. Ai Ovid. Moly vocant ſupeni, nigr radite tene- Met. I4.
ero⸗ 2 u tur.
ugenti uunu

EXCEPIIO II.
Mlbitibi, übi, ultimam habent commu.
nem, ibi, ubi, cui, cum diſſyllabum
eſt, frequentius corripiuntur.
e, gieh⸗ nin Virg. Poſt mihi non ſimili pœnà commiſſa Iuetit. n. I2
enie, M dcts. Extremum hunc Arethuſa mihi concede lae Eclog. 10.
mnA borem.
ie⸗ utnr Mart. Sed nérunt, cui ſerviant leoner. Li 5. r.
Idem. Me legit omnis ibi ſenior . juyeni:que ‚Lib. 9.
riuge puerque.
Horat. Reddit ubi Cererem tellusi incata quot- In Eodem-
annis.
Quad, Lucretio, Niſi, à Ruſo producitur, tu
optimos Poëtas imitare Græca nomina ptima decli-
c⸗ iu nationis, ut, Pylades, Oreſtes, & c. cum in ter-
tiem atinorum menſeunt ‚ut Pyladas, Pyladi, Py-
Mil jadem „Latinorum, præceptis me etienda ſunt.
Mart. Quidquòd mi unquam Fyladi donyit lLib. 104
1 Ordes lbidem,
Grac H eque putas Pylad: Paliodore patrem

funt;, e,

4 Dr SYLL ABARIM.

, (cxretium,

Græca, quæ habent αανα, t, Aacrogee

fis: quibus accedit ergè pro caua.
Kn. 1 Virg. 0O Lux Dardaniæ, ſpes idilſime Leucriim.
hidem. Idem. lavadunt urbem ſomno, vindque ſepultam
An. 7. Idem. Luctiſcam Aledio irarum ab ſetie ſaerun

Infernisque ciet tenebris,

EXCEPTIO I.
ITem adverbia à nominibus orta, ut, ſuli-

15, meritè, multd, quibus adduntur, ades,

Iib. F. Mart. Mentmis juvenem tinctis entine, capilin
. amn ſubitò corpus, qui modo cygnus eras,
Lib. 6. Idem., Non habet ergo sliud? non haber ind ſeun.

2

Adoerbium Uti, producitur, Compoſiti Hi lu
Sicut, ajunt ultimem ſemper cortibere epud Lu. n Mii

Atha, Clio, Alecto, & cætera ejusdem gene.

Sicuti quadrupedum um primis eſſe videmus, 5
—O, in fine. ODetin
Q) Finita ambigua ſunt, ut Quando, pigi. ibent t.
lando, nolo. MB n lo mner,
Lib. „ Mart. Nolo milli penas rhombum, mulumyé bi Mt d
librem: Nolo beletos, oſtres nola: tace. lerlae,
EXCEPTIO HI. Eenunhi ſen
EXeipe monoſyllaba, ut, o, da, ſto, Datſ-. Al, M

vos, & ablativos, ut, ſomno, tue; Item lua

ll,n
reneſe din
ln.
Uico ceto,

go, m

lteni tennen

il tgui

llo,

1,

euh ſnn
Morier

ÖMMMD lineg i

60, ſenen
t len ſ
llng.

n l munnn

l nentre
lulgſi

. PPlMAENSIONE. 8W7—
J Contheſta L, uc. Hus illuc jactatur aquis, adeone moleſta E&. Lib.

tele/II Mart, Non reddes ? Ideo Cæciliane, ego.

tſerike EXC EPPTIO III.

Atian ſerd, conjunctio verd ultimam
Aunie , habent communem,
Mart. pro meritis œlum tantit auguſte dederunt, Lib.
1, mili Alcidæ cito dij, ſed tibi ſerò dabunt.
A: Valer. Flac.--- ſin verè precer, dicta ſuperbus Lib. 3.

Reſpueri.
l. Gerundia ſapius producuntur. Ibidem.
n i fade Luc. Perdidit ⁶ ualem vineendo plura trium⸗
10 C; n
phum.
n DS Audendo magnus tegitur timor, arma ccreſſen.
)
venal. bPlurimus bie æger moritur vi⸗ illando⸗
ſgiuent u. ſed ilum. 4 4 2 Satyf. 3

tocil IIlic o:cedo, pro dic, ajunt ſemper corripi. licè, cedé
lfillnhn Ego, non 141 babet altimam longam: ade Ego. 2
nnigu ei monendi tamen ſunt pueri, ut eanm corripiant.
n4 biln Owvid. Sed quid ego ſevoce hæc? omen vevocantis
6 abeſto.
Corn. Gallus. Sum grankenar ego, net tu mi⸗ ldcm-
Pustu die (uncti ſormoſus ego. gratisque videlor.
a6cunt Aufonius in grumer⸗ de Cræſo.

In n. Epiſt.

Sicut ego ſolus, me quoque pauperior. Scrd.
r gotk hr Serò, frequenter reperitur breve. lil. p.
, ,gbbin Mart. Serò dedit œnas; aiſeerbi noxi 4 mater
Debuerat. 1. Theln
aig leuin Stat. Serd memor thaælami, mæſta ſaleti⸗ morti, Verd.
tocgnnu tli, erò, rarids reperitur breve. H
Wer ad Silij, Lux ori mihi magna ſatis , ſa uir, ð

gini
mnhe verè

Sedulô.

ℳn, H. .

Met. I I.

MRu. 2.

Eeo. 8.
Mn. 2

Mn. 8⸗

Mne 8.
lo Eodem.

y6 Dr SYLLABARUM

verd ſu⸗ erque Bellandi mertes fit gleris. Vera

babet in correctis hbris, quemadmodum res ipſa

poſtulat. Sedulò, mutuò crebrò, profeétò,
corripies cum legeris 4pud bonos poëtas.
„in fine.

U FPinita longa ſunt, ut, Manu, Com

2 Panthu.
Virg. Tela manu mi ſeri lactabent irrita reuen

8 lam cornu petat, e pedib i
Idem lam cornu pe S pedibus 17 ſbarg⸗ Aimaletin

arenæn.
Ovid. Nec mora, curvavit, eornu neryizueſe
gittam impulit.

Virg. Quo res ſumma loco Ponthu? quam kren.

dimus arcem.

B, D, T, in fine. H

B D, T, litteris terminata corripiuntur,

7 ut; 45 „quid audijt.
Virg. Tum pater Gneas puppi ſie fatur ab ahe.

Idem. Qlädquid id eſt, timeo Danaos * done
ferentes.

Idem. Audijt & Triviæ longè lacus, uaiz Annis

Sulphureâ Nar albus aquä, ſomioſſie
Velini.

TPeregrina ferèò apud Hebreos producuntur, 41 *
Achab, Abinadab, loſaphat, quæ per Camets, hoc

eſt, vocalem longem ſeribuntur; lIacob ,lob, Lotb,
quæ per Cholem, id eſt qutva, David per i,
breye, Audit, lenijt, mugijt, & reliquas generis
ejudem tam corripiunt ultimam, cùm iminuuntur,
quàm càm plena ſunt, Audivit , lenivvitt.
Virg. Lenit;, & tacita refluen; it4 ſubſtitit undd
Mugijt „ & Caci en nſtodita fin.

. 3
te ere
titann, 6
.
ertet,
len. Mr 41
En. Cun
e.
emſmniis

imnit
peißt, geſi
enedhuur
frin 6 are

mmutlt ern

a Ffinglet itt
rkkaeren ni
ellſenin,
urenal
n Neptye
M/
Uigert fn
Aretbon
Ng Nr in
en All
Eer, G
14

Orhe
Neés Cn 4

A4“ DlMENSIONEF. 57
glenig. V Nec te moyeat, qudèd aliquando 4 potis ultime
wlun ia e roducatur, uoniam 1 per le ſuram ſer ſolet.
derolen Ovid. . . . Mo fontibus ile, actique Mer 3.
Interüt; at vos pro fama pincite veſtra, Faſt. 4.
Idem. Nox alat , oriturque Aurora, Palilia
L oſcor.
an, PHorat. cler n dorſo ſubiit onus incipit
Veriſimiliùs tamen eſt, altimam produci, cum satyt. 9:
duæ vocales in unam longam contrabuntur: dJuoccd
fit poſt imminutionem verborum, ut, ex obijt, obit,
Nl, Neiſe, . petijt, petit, dupliti ij, in enum caale ſcente:
quemaædmodum in nerbis, Deſlerem, probäram,
reſpiraro & cæteris, id genus, Deſleveram plenum
imminuitur, extritâ u, litterâ sdefleeram, teinde
fſine. utrumque e, in e, longum coaleſcit Probaveram,
Ka corniim probaeram, inde probâram a, & e, in a longum

Etas,

Serm. I.
ent irrite ler
lbus gui e

tu! glan fi

coaleſcentibus.
iun Tuvenal. Magnus civis obit, & formidetus O⸗ Satyr. 6.
eo DeNt 69 therm: pro obit.
Virg. Sceptra Palatini, ſedemque petit Epandri, Lib. 9.
uu, 4if o petift.
u i,ſe M C, in fie.
CLitterà finita longa ſunt, ut ſic: hoc, hic
6ℳs Proltnn adverbium.

us erN Virg. Sic oculos, ſic ille manus, ſic ore ſerebat, KEn. 3.
6; AN/ML Idem., Hoc Ilelymus facit, hoc ævi maturus Ace- an. F.
a, Dn oio.
1,6 lu Idem. Clagibus hic locus, hic aties certare ſole- En. 20
m, Cn u vant.⸗

ge FXCEPTIO I.
enD,. (Orripe; donec, nec,

S Ovid.

Tiiſt. Ie

8.

Lib. 9.

Lac.

Ibidemege

Mart. Signa rariùs, aut ſamnel fac lud.

g8s Dr. SYLLABARIM

Ovid. Donec eru felix, multos numerabu amicos,
Idem. Paryve, nec invideo, ſine me liber ibu in mlen.

EXCEPTIO II.

H' pronomen virile anceps eſt.
Virg. Hic vir, hic eſt, tibi quem promiti
ſæpius audit.
ldem. Eſt hic, eſt animus; luci tonremhrer „ 5
iſtum.

Verbum, Fac, tutiùs Corripitur.
Ovid. Hos fac Armenios, hæc eſt Danaeiæ Per- Min Ma
rid, Plteni
Ei

15.

Lac, ut pleriſque Grammaticorum placet corni.

pitur: 5 ne ullo tamen veterum teſtmonio à vere⸗

no producitur.
Lac aſinæ, platidæq, honi prodeſſe loquuntuj.

Cui, ſi teſtis eſſet locuples, nonden quàm Oram.
maticit credendum eſſer.
HBlebræaa ſii in Sedech aut Melech exeunt. idun .
ultimam corripiunt, ut Melech, Sedech, Alimelech.
ſeribuntur enim ner ſegol ſive s, Sadoc per O, Ms.
gog peregrinum eſt, & tam 44 Hebræu, qum .
fniap
H, litterâ vel potius aſpirationi. notâ finita,

Græci per ſeribitur. DW

ſt Latina ſint, vocalium præcepttonilbus metiend

funt, uat, Vah, ah, quæ longa ſunt. Si peregrine

at loſeph, cujia ultima longa eſt natura; fſeribi.

tur enim ab Ielren per ſere, hoc c Kn⸗ ſ ſive c

longuem.

La in

ere

gl ſn
inente ten
onr d

lerept

hii

eregrin

Men be

Mlan. N/

pl nogua
Mn inte,
Winen
16 Neghl
Mn. Mh

u

ANeunn⸗

Ohn
1t nolhſfte
une in vore

ini mmiu, M

Nict
ede A

NA DIMENSIONYD. 59

neinit en 4 L, in fine.
line T PDinita;, brevi. ſunt, ut, Aſdrubal, zemmel,
vigil, ſimul, conſul.
. Sil. Vertit tergaritus damnatis Aſdrubal auſit. Lib 7.
Ret Horat. Quo ſemel eſt imbuta retenz, ſerpabit Epift. 10.

odorem Teſta diu.

EXCEP TIOG.
uamtmmn 84, nil, ſol, longa (ſunt. Item pleraque
peregrina, ut Nabal , Daniel, Saul.
i Stat. Non Sal ox)porumpe, caſenve. Il. 4.
ſt Dendi Mart. Nil aliud video, quo te credamus amicum. dir 10.
Ovid. VIterius ſpatium medio Sol altus habebat. Mer. 2.

guen n

1ſa ilie P0l. Ennius apud Macrobium vorripuit.
Corunn gluci Nec pol pomo uiſq uam ſaciet jam impunè animatus,
iemmmni Non omnia peregrina corripiuntur, Baal enim

4b Hebræis per Patâch; id eſt a, breve ſeribi.
muſet „tur: & Regol per Segal, ſeu s, Abigail per i.
Ti,n lreve. Michol per Cabepheamers dbheoc eſt
grix gds & à Gratis etiam X, per o,
Melech minus. guare hæc, ſi incrementa recipiant, orripiun
,Seiahim ur; aala enim dicam penultim reri, ut Annibalis.
,daen N M, in fine.
Hihdt, M. Einita priſcis temporibus corripie-
W 9 bantur, neque à ſequenti vocali,
NH ut modo fit excipiebantur, quod etiam
ptunuW nunc in compolitis verbis cernitur.,
uſit. anſ Ennius. Inſignita feròè tum millia militum olto

tet Dyuxit deledtos bellum tolerare petentes. Annal. 16:
n iſn Juvenal. „LuoH té erumege? 2 quæ prima Satyt. 9.
” ultim⸗ ponas ?

Foſters ſeguente vocali 'm, literam càm
pras-

MKn. 1I.
Lib. 1.

Mer. 3.

En. 11.

En. 3.

Lib. 4.

An, 20

*

s„ pr sYLLABARIIM

præcedente vocali elidendam putà unt, quæ enn⸗

PEäthlipſis dicitur, de qua paulo poſt.

N, in fine.

N Littera finita longa ſunt, ut, Titan;
9 Siren, Salamin, Acdæon, & Ccætera ter-

(Orpian

tiæ declinationis, quæ in on. ezeunt.
Virg. Sin abſumpta ſalus » & te pater apcme
Teucrùnmi.
Lucan. Vnde venit Titan „ & nox ubi ſi gera
condit.
Ovid. Actaon ego ſum, dominum cognoſeite ve⸗
ſtrum.
ltem acculſativus Græcus nominum i in
as, es, n, ut, Enæan, Anchiſen, Calliopen.
Gracus itidem genirivus multitudinis

epigram maton.
mu.
feſſum Deſeris.

Tibul. Cnnmerion etiam eſettras cceſßt 4.
oras,

EXCEPTIO I.

Orripe an, en, Forſan, arſi⸗ tan , Tren,

Attamen, Viden, lter n en, ſyllaba
nn

finita, quæ faciunt genitivo inis ut;
nomen, lumen, fumen.

Virg. Forſitan & Priami fuerint quæ ar⸗, 1e⸗

quiras.

ldem. Hic tamen ile urbem kitayi ſede 4
locayit. Stae

tlus.⸗
Acl nitn

c Man

1

aaecun

ant, v
d. Men

li,

Wart,lalten
Omez gel

knomndos

=

pofeſccundu
lamn, Kfunn
cujusvis declinationis, ut, Cimmerian, I
Ons, kare
Virg. Et ſaæ vuin PBnaan Agnorit rurnu: in ar.

can Nen

iri,,

i Kame
Idem. Amitto Anchiſen: bic me, pater nime,

Eon: udu
n i,
le nn i

Nelnn,

ifn
ener⸗ 4

MM DiIMENSIONE. 61
. ehn Statius-⸗ ferrùmque ,Juod amens; Theb..
ne uſn 1pſa dedi viden', ut jugulo conſumpſerit enſem à
. Ovid. Nomen Arionum Siculas impleverat urbes, Paſt, 26

t, At II ErxXCEPIIO II.
& extent
N, eenn (Orripiuntur etiam Græca in on, quæ
ſe daern ad ſecundam noſtram declinationem

ſpectant, ut, Pelion, lion, Erotion.
6 eAE Ovid. Ilion & Tenedos, Simoiſque & Xanthus „» Im Rpiſt.
& Ide.
un geme Mart. Pallida nec nigras horreſtat Frotion umbras. Lib. 5⸗
Omnes denique accuſandi calus, qui
us nommm à nominibus ultimam brevem habentibus
chiſen, Ch proficiſcuntur, ut, Scorpion, Tbetin, Ityn,
0s moltt Maia, ginan.
t, Cmme Lucan. Scorpion incendis caudi chelaſque peruris, Llb I.
Ovid. rantaque nox animi eſt; Ityn hac arceſſite, Mer. 7.
aorit Lutu f lixit.
IStat. Namque ſerunt raptam patrijs Æρ”inam ab PBheb, z.
ne NAnm endu.
Hymen: ultimam producit „ quia à Græcis
ms LN, per 7 ſcribitur. Catul.
Bymen 6 Hymenæe, Hymen ades Hymenæge.
Idem tamen alibi, ſolitä licentiä eandem corri-
, Mmſton De Scin, audin, noſtin!, pro ſciſne: audiſne;
em en, noſline? magna inter Granmaticos, diſſenſio eſt.
enitiſo iin Quare dum res in dubio eſt tutads puto, ab
iis omnibus abſtinere, uno Viden', excepté.
Nemon', ab Horatio producitur; germe 26

4

– —

1,
erint

„

en Pit, 4 8

62 PE SVYLLABARHN ””ÿ”M
Conyvivam nemon oleum ſeret ocyùs? ocqus ,n
Satyr. 7. Menelaus, S orpios, Pilos;, Thetis Itys 4 14 , art. CA
PBgina quem admodum nominatiyi ultimen Uuco, Ma
corripiunt, ita & accuſativi. (nad
In Epiſt. Ovid. Tuſore tam lentum juſta Menelaon inire. . line her
Et geminos ſratres. Tyndareui nque puta?
Faſt. 4. Idem. Matan, & Electram Taygetämque loy,
Lib. 10. Tethyn produxit Martialis.
5 Et piridem Tethyn: Oceanumque patrem. dEd .
Lib: 17. Silius. Tum penitus telo molitus regna tridenti lu. (ANdet,1
S tima, ab occaſu Téthyn impellit & ortu. Nut Aur
R, in fine. Oä
R Litterà terminata corripiuntur, ut, eMlß
Amilcar, ſemper ſemiyn cor, recor, He- A 1
dor turtur,

Silius. At ſenior Siculi exultat Amilear in 470
1. .
Virg. aiuper honos nomenque tuum Saudeſtue em iri
manebunt. Al,
Lib. 8. Luc. Inſerviſſe manus impure, a«c ſemiyin audes? ro leben
Triſt. F. Ovid. Molle co ad timidas ſic habet ille brectu n, ſjon
Satyr. 6. Juven. Tolle tuum, precor Annibalem, victum S
que yphacem, 4 D
Met. 12. Ovid-: Inferias dederat cum fratntus Hedter iſ. 1 RM
anes. .(N 4
Eclogt 12. Virg. Nec gemere abria teſalet, turtur ab Almd. en milin

ni
ENCEPTIO IJ. nnn
PRoducitur Cur, fer s fur, lber, Lar, Nir, l ag
Vver par, Cum poſitis, ut, compar, diſpar,
& impar; & CGiæca, quæ laciunt Genitivo ir nai
. eru, ut aer, æther, crater. lſn 4
lo att. iior. Deſeniptas ſetzae vices ‚operumque colret, umngt
CLas

nge.
ſ lrhinr bi

=

Mn. I.

rd,

„

DIMENSIONE. 63

e; zee — .
Cur ege, ſi nequeo, iqnoréque. poëta ſalutor?
els,A Mart. Callidus effracta nummos fur auferet arca. Lib. 5⸗
uin MI LucaN. Si tibi durus lber; aut ſi tibi terga de. Cib. 6.

diſſe Camaber.

lenel Hor. Ludere par, impar, equitare in arundine Sermo 37
getamgte, Wirg. Larpioy pᷓ . „En. 6.
Retanml Virg. Largior bic campos ether & lumine veſtit.
pren⸗ APPENDIX.
N, . „ð i. . . D
l (CEhtiber „à Martiale corripitur. ib 10.
eltSSn. Pucit ad auriferas quod me Salio Celtiber oras.
“ . As, in fine.

iplunnt, AS ,ſyllabà finita longa ſunt, ut Eneas,
ar t e. llas, Pallantiz; fas, nefas.
r,ffuuc Virg. Æneas ignarus abeſt, ignarus & abſit. Fn. 10.
4 Ailcr b Idem. rel⸗ manuſque ſinit: bint Fallas inſtat, G Ibidem,
aurget. .
,tuß Adem. Quippe etiam feſtis quædam exercere die Georg. 1.
nnils „as,» & jura ſinuant.
juven. Credebant hoc grande nefas, & morte pian- Satyt. 120

nbilen, H EXCEPTIO.
(COrripe Graca, quorum genitivus exit
m in adi:, ut Arcas, Pallas, Pealladit.
Iiftem accuſativos tertiæ declinationis
e,trnominum Græcorum, ut Troias, delphinas,
I. Heroas.
,le, /Ovid. Fallas anum ſimulat, fal ſosque in tempora Met. G.
ut, anpef (no⸗ addit. .
2ciumen Mart. Cum quibus Alcides, & pius Arcas erat, Lib. 9.
Ovyvigd. In te fingebam violentos Trojas ituros. la Epiſt.
mmieß Nirz⸗ bermiſtos Heroas, & ipſe ridelitur il˖. Eloꝑ 4
4 6 Maſcuas

64 pf. SVLLABARIIM ”Uÿ”VUM

Lib. 7.

Lib. 11.
Lib. 10.
Lib. 8.

Lib, 12.

M., 2.

Mn. 6.

Eelo 7.
Lib. 8

Geerg. I.

Met., G.

naclas, Damætas, Hermagoras longa ſunt.

Maſculina primæ declinationi, ut Eneas, Me: u n
ANit,
Elias ab Auſonio corripitur, quod aliter carmen y
ingredi minimè poſſet. Item tertiæ, quorum ge- ) ieſdo

nitivus in anti exit, ultimam producunt, ut Cal- gannpo

chas, Atlas, Mart. Conturbabit Atlas, & non rheufil
erit unica tott. mimndi,
S S, ſyllaba terminta longa ſunt, Anchiſes, Pr utl
— locuples, quoties, octies, decies, ercieng. Crguke

Virg. Anchiſes alacris palmas utraſque tetendit. Griſn.
Mart. Orbus es, & locuples & Brato conſule natus, It, Nl Me
Idem. Dicere te laſſum quoties ego credo Quirino, it, unmn
Idem. Vno naſceris octies in ann. (((ahlent,
Idem. Agrotas uno decies, aut ſæpius annn. ſnl
= „ iiuluhi
EXCEPIIO I. *
Orripe nomina tertiæ declinationis, en Mißn

quæ creſcunt in obliquis, penultimè Eiuspamn
brevi, ut, Dives, eques, hoſpes, pedes. WNEA
4. cguſnunien,

Virg. Inſula dipes opum, Priami dum regna m in
lpdl,

nebant. M
Idem. Obvius armato, ceu cùm pedes irit in
Præter Abies, Aries, Ceres, Paries, Pes, cum 6 n
compolitis, ut, cornipes, ſonipes. ain
Virg. Populis in fluviu, abies in montibus alii it Nacn
Lucan. Non aries illu, non ulla eſt machina bellie in, ug l
Virg. Flaps Ceres alio nequicquam ſpellar nis n
Olymopo. ee
Ovid. Nec pes ire poteſt » intra quoque viſcene ,
4 xum eſt. Vng. ullini

N DIMENSIONY. ey
u g,Virg. rat ſonipes, & fræna ferox pumantie Ea. i
nga ſut, mandit.
ol AltterN EXCRPTI 0 II.
ue, e ES ,à verbo Sum, etiam breve eſt, & ex
Nuumg 1T2 0 compolita, ut, potes, ades, Item penes,
4lu, Græca neutra in es „ ut, cacosthes, Præte-
rea nominandi, vocandique caſus Græco-
Alant ru, ur Arcales, rross. S
lie, nie Virg. Quisqun es, amiſſos jam hinc oblipiſcere,
urAſſle an Graſoz.

0. Xe.
o NiMart. Ta potes & patriæ miles, & eſſe decus.

nαHorat. Quem penes arbitrium eſt, & ju, & nor- .
ma loquendi. 2“ .
. ſehum Juvenal. —. . tenet inſanabile multos. Ba. 10

ſeoribendi tachoëthes, & ægro in corde ſeneſcit, .Æn., I1.
I. Virg. Arcades inſuetas acies inferre bedeſtre,.
decimaeldem. Egreyy optar porinntur Troës arenâ.
lkecke docet Probus in Catholicis, teres eſſe brepe.
nis, 1 Res correpta, inquit, 1s faciunt genitivo teres, tere-
4, dend tu. Cajus ſententiam Vir bonus virgilianus confirmat;
ni un i. Securas, mundi inſtar habens, teres, at ue ro-
nikundu⸗
irn Is, vel ys, in fine.
met,IS vel ys, finita corripiuntur, ut, Api, in-
Rpe, , e Thetis, Tiphys, Itys. M
,nontluQvid. Non api inde tulit cekectes ſedula lores., Mert. r3.
nahu Mart. Non eſt inquis, idem, multò plus eſſe, Lib. §.
cal 6 robebo. „
erſius. Huic ais? hunt dij⸗ zati ge nitque Fatyr. 4,
tat. lam dudum tacito luſtrat Thetu omnia viſa. Achil. 1.
E z5 Virg.

Eclog. 4.

Min. 2.

Mn. I.

MKn. 1.
Lib. 9.

Lib. 3.

In Epiſt.
In are.

66 DE SYLLABARIIM. .

Virg. Alter erit tum Tiphis, & altera, quæ pehi ſinmn ,

Argo. Delectos Heroas. i, i me
EXCEPIIO IJ. A )
Xcipe caſus omnes multitudinis, ut / 1)
viri »armi, Muſis, nobis, vobis, qui, prO ilt
quibus, omnis, urbiis. mnn
Item. Glu, vi, nomen; verbum velis, r N Ig.
cum compolitis, ut, quamvis, nolis, adſis, fueſci gen
Et ſecundas perſonas quartæ conjuga. uner a
tionis, ut, Neſas, ſentis. h, nueligt
Virg. Præſentemque viris intentant omniaæ mortem. Iun eune
Lucian. Plus illa vobis acie, quàm creditis adu

Mlin, A aii
eſt. , Epyin
Virg. ⸗ 5 terque quatérque beeti, nn ,
Quis ante ora patrum, I ojæ ſub mænibus alrßs n iſi
Contigit opetere? H

5

uinn etien zin
Idem. Non eaæ vis animo, nec tanta ſuperbiæ vichit, M, MMeriun
Mart. Iam ſatis eſt, non vis, Afer, avere? rale. Muiling
Lucan. Quamyis Heſperium mundi propere nus in Mit zuſmie
Aaxem. S —”M lihi en
Mart. Neſcis, heu neſtis dominæ faſtidia Romé, I. Aim
ExCEPTIO II.
Onga præterea ſunt, quorum genitivus
ex it in inis, entis, itis, penultimâ long, nuhini
ut „Salamis, Simois, Sammnis, Iis. “ ſien Ne
Ovid. Hac ibst Simois, bic eſt Sigeia tellus. “ i
Horat. Grammatici sertant, & adhuc ſub judite Munri e
Ajo, tertiæ eſſe Conjugationis, docet ſeundi a lud
perſena breyis, ais: videtur tamen priſcis tem Aule
poribus quarii ordinis fuiſſe. Næ rius enim chua nn.

. DIMENSIONE. 67
ltere, Neriſcianum ſic ait. An nota eſt ſponſa prægnans? 2 Lib. 10.
pel ai“, vel nega.
I. Oue in ys, per y, exeunt, fers corripiuntur.
titudini Wirg. 4t Capys, & quorum melior ſementia En: 2.
pobig, gi, menti.
Tethys tamen yos, (non Thetie, idis.) videmr
rbumnl 706ρ75, Viuyg.
1, nolit,1 Teque ſi ie generum retby⸗s emat omnibus undie, Grerg. 1.
larter guod etiam ex accuſandi caſu, qui nominandi ſe-
uitur, intelligitur.
oniadil. Tum pemitus telo molitus regnæ tridenti Lib: 17.
4uin geift. Intima ab océaſu, Tethyn impellit, & ortu.
art. Et viridem Tetbyn, Oceanumque patrem, Lib. 10.
uia variimi enim bic, maximè aduca Martialem, pro
ſat i ducitur breru, cæſuræ beneficio. Sed quid mirum
An non etiam prior vocalu, quæ à Græcu per " ſeri-
ubitur. interdum corripitur? Senec, in Troad.
Placidumque numen, æ quor i tumidi Tethys.
Ovid. poſteriotem corripuit. Fezsſt. 4.
Tethys & extremo ſepe recepta loco eſt.
Kis. ultima futuri ee ze airi n modi ſæpiſſimè
ine Gun
corripitur.
II. Mart. 1s mibi, deves eris, ſi cauſas egeris, inquit. Iib, 2.
orumge Idem. Hos tu ſeu pariter, ſive banc, illamve prio- Lib. F.
enultinn vem Videris, boc dices: Marcus avere jubet.
1,, idem. Nec porrexeri iſta, ſed teneto. In eodem.
1Sguuh Horatius in Arte.
Am) Dixeri egregiò, notum ſi callida verbum
Reddiderit junctura novum.
6,Lucan. Atberu immenſi partem ſi preſſerit Lib. 1.
nm u unam,
Wee

teſhen

Aer, uni
ultl ne

e z vepe⸗

7

68 Dr SYLLABARIM

Reperitur interdum boc tempus longum : ſed crede, Oil. Muiu
id cæſuræ attribuendum. . Tamn
Velis. Velis, Perlius. Er A

Ne trepidare velis, atque artos rodere caſſes. mnſ.
uent kus

e1gr. . Mart. Naſutus ſis uſque licet, ſis denique na ſui.
F 3: Idem. Et poſſis ipſum tu deridere Latinum. u,
Os, in fine. Dl rre
O finita longa ſunt, ut, O=, eris, eredos,
Tro, Minos, Heros, Athos . Androgees, & lelehi
cætera quæ per ſcribuntur. mmu iltt
Met. J. Ovid. Os pomin ſublime dedit, cœlaumque nion, Ei imgola
. juſt, & erectos ad ſidera tollere vultus, WW, mnu,
En. 6. Virgil, Tros Anchiſiadæ facilis deſcenſus Averni. Dat i, e
Æ. 2. Id. Primus ſe Danaum, magnà commitante catervé. Aiitioniten
Androgeos ofſert nobis, ſocia agmi na credens. Iig Hul
EXCEPIIO9.. am.
(Orripe, 0s, oßu, compos, & impos, & ſen, Hfatt
SBrrxzeca neutra, ut, Chaos, Melos, Argos. Mn,
aι0 . Virg. Er chaos, & Phlegethon loca nocte ſilentis Een. Me

latd. Aue
ltem os, finita, quæ ad ſecundam Lati.
nam declinationem tranſeunt, ut, Drus, lie mon
Arctos, Mios. —2

3. ucan. Et Tyros inſtabilu, pretioſaque muric- mnf.
Lib. . k, Sicon. , ä lne ar
1d. 9. Martial. Neſcio nec noſtri nominis Arctos erat. Dgl 4
Omnes denique interrogandi caſus ſartrg
quibuſfeunque rectis proficiſcantur;, ut, ſco⸗ “
Arcados, Pallados, Lyphoéos, Tethyos, Tereot. i iu
Vyranni Ingredion. . ln 4
Llb. 8. Valer. Flac. lpſa autem imnupta jem Pelaos heii- n
rigit r — Ovid. uh

4“ DIMENSIONE. 69
en ſed Ovid. Alta iacet vaſti ſuper orat Lyphoéos £na. Lib. 4.
Luc. Tethyos unda vagæ, lunaribus æſtuet horis, Faſt. 4.
Ex compoſito exos; intelligimus ois
lere iſn breve eſſe. ””VMV
enigten Lucret. Exos & exſanguis nimidos perfluctuat Lib. 3.
? Latmun, artus, H
Ovid. — voti poſt modo compos eris.

ATIS ‚ſyllabà terminata brevia ſunt, ut,
r. litas, intu. Et nominandi vocandique

Celine cCalus ſingulares quartæ declinationis, do-
ve pultut. WMiss „ Mmanus. D
enee Dat vi, Vel ablativi etiam plurales de-
zuitasta Clinationis tertiæ, quartæ & quintæ.
inti Virg. Heu! fuge crudeles terras, fuge littus En. 6.
l avarum. “
, m Item. Apparet domus intus, & atria longa pa- En. 24

Mehe A . teſcunt, — .
loca tle lIdem. Hie Dolopum manus hic ſævus tendebat Ibidem,
D Achilles. D
ſecunctocn EXCEPTIO.

unt, 1,) E Xcipe monoly llaba, ut, Plus, rus, ?u,.
“ Lucan. Plus illâ vobis acie, quaàm creditis,
retigio actum eſt. JDMB
pt quæ creſcunt in obliquis penultimâ
niti A hong, ut, ſalus, telus, palus; Et nomina
oginci i quartæ declinationis , præter caſus ant
lcaoru, dictos, ut, aditus, vultus. —R
aheI Ovid. Mex etiam fruges tellus inaratæ ferebat. Met. I.
4, nlifu Idem. lIuncta palus huic eſt denſi⸗ obſeſa ſalictis. Lib. 1.
Mart. Hos aditus urbem Martis habere decet. Lib. 8.
— Denique Graæca nomina, quorum ge-

Lib. I. †

Ep. 2.

Met. I.

In Epod.

Mn. 6.

Mn. I10..

niirivu exit in untis, Opus, Amathus, & quæ
cx ", oο0ο, Componuntur, ut, Tri-

per os, ſcribunt νν, unde à La- Nohet n
tinis per us, effertur, ultimâ brevi.

ſequenten corripitur,

709 Dr. SVYLLABARUINM
N l

Ommunisf
Ps, Melampus „ quæ que ex Oos Contra- Our mod
huntur, ut, Panthus, ex FPanthoos. Item (ſiusteyerit
genitivus à tœmininis ino, ut, Manto, Man. PRA
14s, Clio, Clits, &. D Ne
Virg Eſt Amatus, eſt celſa mihi Paphos, Atquũñe el
Cijthera. PHpbrho
Idem. Panthus Otriades, arcit, Pheœbig ſacerdos. Dunes ſin
Idem. Fatiätcæ Mantuüs, & Tuſci Filus amni. Coris Pree
Huc etiam 1 ESVS ſacroſanctum Domlii.·

S

ni Redemptori; noſtri nomen ſpectat. itg nileh

ExXCEPTIIDO. a
UISs finita non contracta „ab o ſyllabà ſgem?
profecta corripiauntur, ut „ Pamphagis, t en
Oribaſiu, polypus: quorum ultimum Æ.oles nnunſe

ſi
Ovid. Pamphagus, & Dorceus, & Oribaſus,
Arcades omnes. JJM Fin Ae in
Horat. Polypus, an grayis hirſutis cubet hircus len gant
in alis. G Nen lanent
JESUS nomen Hebræum ſt, à Grack a g
In& ſcribitur, ab Hebræi leſua, cui præter a; lün Nſia
addunt conſonantem, cui nulla in Europa re ſpondet. 1 urcelen
Palus ultimam producit

. . r
Virg. Fata obſtant, triſtique palus innabilis unduz nis. 4

Horatius eandem corripuit in Arte. wſi
Regi⸗ opus, ſterilisque diu palus, aptaque remis, Ureres
Ant certe S, littera eliditur G u, vocalis ob

b Eleug,

. 5 en, ſ

DIMFNSIONE. 71
ttu, an DE SYLLABA COMMUNI.
tur, u, Ommunis Iyllaba, ut ſuprà diximas, eſt,
Oos com — quæ modò brevis, modò longa apud
nthn., POEtas reperitur.

, Manen PpPRXCEPTUM I.

Papkit De fyllaba communi.
ET diphthongus, & vocalis longa com-
phehii — munes fiunt, cùm vocalem diveriæ
iFutens dictionis præcedunt.
inumon Bryreves.

en ſheltt Virg. Inſulæ lonio in magno , quas dira Celæno.
ldem., Vidor apud rapidum Simænia ſub llio alio. En. 3.
lIdem. Credimus? an qui amant, ipfi ſibi ſomnia on. 5.
a b ngunt? . Eclog. 8.
ut, Horat. Si me amas, inqtit, paulum hic ades In- 5
timmum A teream, ſi aut valeo ſtaεst novi czpilia jura. ae .
. Unteil Propert. Tu quoque BEitritien vino centaure pe- Lib. 2.
nd breri. riſti. “””ßM
1, 6 0 Longæ.
Virg. Ante tibi Eoæ Atlantides abſcondantur. Geom. I
ſuti “ Idem. Stant & juniperi & caſtaneæ birſuiœ, Rclore. 1
4 Idem. Lamentu, gemituque, & ſœmineo, ulula- n. 4.
1, 10 tu Tecta fremunt.
u, u Idem. Et ſuccus pecori, & lac ſubducitur agnit. Eclog. 3.
Lunpe Juv. Quis cœlum terris non miſceat: & mare cœlo. Satyr. 7.
St fur diſpliceat Verri? homicida Milom 7
usnd QOvid. 0 ego quantum egi! quàm vpaſta poten- Met. 2.
in Ant. tie noſtre ett è H
,An Breves & longæ in eodem verſu. Georg.1.
, Virg. Glauco. & Panopeæ, & Inoo Melicertæ. bidem,
lIdem. Ter ſunt conati imponere Pelio Oſam.

*

RKn. 3°
Satyr. G:

MKn. 4. P

Mn. Ie
Satyr. 9.

Lib. 6.

MEn, 2.

Pn. 5§.

1. MEn. 10.
Achil.2,

Sg, 5.

„„ pDk SVYLLABARM

PRECEPTIUM I.

. Donate

Onolyllaba brevia, interdum à Poëtis, ulnyen

more Græcçorum producuntur.
Virg. Liminaque lauruſque Dei totuſque moveri.
Juvenal. Et animam & mentem, cum qua dijno-
&te loquuntur.

PRECEPTUM III.

S

nonnunquam à poëtis producitur.
producta.
Virg. Pedoribus inhians ſpirantia confulit exta,
Idem. Oratis? equidem & vivis concedere velem.
Juven. Quis neſcit ? aut quis non vidit vulnera
pali?ꝰ? D
Mart. Meque ſinus omnis, me manus omnis habet,

Poſt ſecundum.
Virg. Hic prinum ex alto delubri culmine telis
Noſtrorum obruimur: oritürque miſerrima
cædes. M
Idem. Emicat Euryalus, & munere victor amici.
Idem. Nam tili Thymlre capxt Evandrius abſtulit
enſis.
Stat. Namque ſenex Thetidi Proteus prædixerat
udæ.
Mart. Der tunicam dives, ego te præcingere poſſum.
Idem. Maximus ille tuus, Ovidi Caæſonius hic eſt.

Poſt tertium.

Virg. Oſtentans artem pariter, arcumque ſonarN-

ien., Idem,

n Megue d

en. Congre

ſrll.

ig. Grain
Sllaba brevis poſt quatuor primos pedes,
maximè ſecundum, & tertium relita

Hymene
em, lle!

Aein. Mune
Syllaba brevis poſt primum pedem

Iunt

As trbbus
nponencis
Poerarutncen

Iiul PHn ,

Ool Mr
tent g

ſi ngr,

E iilem
enm, gu
hetur.

ſit.
Ubal ge
lem hee,
Gen Oua

un 4

N DIMENSIONE. 73

Il. Idem. Dona dehinc auro gravia ſedoque giepher n. 30
dumihd t0 Imperat ad naves ſerri.
ucuntu, ldem. Congredior, fer ſa ra pater, & concipe KÆn. 12
Pgen fædus.

ncun gut Stat. Neque det indignos Tbhetidi capti yo nepotes. Achil. 2⁰
n Poſt quartum.

Virg. Graius bomo infectos liquens proſugus Kn. 10.
prinnose Hymenæs.
ertium ken Idem. e latus myeum molli fultuo pyracintho. Eclog. 6.

ucittt. Idem. Muneribus, tibi pampineo grapidus Au= Georg. I.
um peden tumma.

tis nſla ADMONIIIO.
4untelee kiH His tribus præceptionibus non in ſuis
n nEH Ccomponendis, ſed metiendchs veterum
poétarum carminibus utentur tirones.
anut i HMuc ſpectant prætereas imminuta, d, bitterà fmita,
Ovid. Nox abijt oriturque 4urori, Pali poſcor, Faſt. 4½
m. & catera, quæ ſuprà attnlimaæs, cum de t, litteræ
ulni uhiin Kinitis egimns.
tiru nn Muc itidem videtur ſyedare ultima ſy laba tam
træterin, quàm ſutur: conjunctivi, cum longs
mnen ine veperitur.
Huſiuf Ovid. Da mihi te placitum; dederis in carmina paſt, ro⸗
vires.
„rus un Pibul. Reſpueris etiam Phœbo gratiſima dang. Iib. 4.
lItem hæc, quæ ſequuntur.
