Exigo, præter acc. abl. cum præpoſitione A vel Ab. H
erſor¹dern. 6 ſtzK
Exiſtimo, futurum infinit. amat. meynen. 104½ de
Exolvo, prætet acc. abl. aufflöſen. — 4 nn.
krxg..

arativo. 18
n.
6 n
n.

.
4

es Nominaiid

dſt, A, del N
Prvel br. 01
hinwegreiſene
. gen.n., 19

zu er ehen
im velbisinf⸗

1.
ewegl.
der indien D

hren vetd de.
t,led paltkalin lnl

leeren

ihen⸗
pepeltin ⸗ H

Index Libri II. 65

Exonero, abladen. bbbaigd.
Fxzordiot, acc. anſahaen.
Exoſus, acc. verhaßk. 109
Exoro, aliquando duplicem acc. 47. peſt acc. perſo-
næ, conjun divum, erbitten. Ibid.
Exrxpello-. piæter acc. ablat. cum ræpodt E, vel Ex „
außtreiben. 4 47
Expedit. dat, es iſt gut und nutz. 74

Expedituscum Gerund., in dum. geruſt, fertig. 10 ¾¾2

Expettus. uhitatum eſt. 62. interdum dat,erfahren. lbid.
Explico, præter acc. dat. erklaͤren. 39

rxploratus, dat. verſichert. 11i/E
Exrxpono, præter 2cc. dat. außlegen/erklären. 35

one el cinn

mat. nehſen

sſe.

Expugnabo, ich wird beſtreiten.

Execror, acc, verfluchen. — de
Exſequor, vollenden / vollbringen. Ibid.
Extra „acc. 124. migrat. in adverbium. 128. rcſpon=
det interrogationi ubi 7 aufſſerhalb. 134
Extre mum ſubſtantivè poſitum ‚ conſttuitur more ſub-
Hantivorum, das letſt. 1XA
Exiirlecds ſpendet intertogationi unde ? auſſer⸗
alb: 13
Extorris, abl. 27. gen. rarò jbid. cum abl. & Prxpobts
A , ve] Ab, vertreiben. 29
Pxulo, non legi cum abl. perſonæ agentis⸗ im Elend
ſeyn. 6 4½
Eruo, præter acc. abl. 44. præter acc. modô dat, mo-
46 abl. 4 ine ptæ poſit. außziehen. 4248
beiene. acc. zimmern. 1
Facio, wnnter acc, gen. Maggni &c. 56. præter . dat.
Facile, n 6 inc dubio ſuperhtiyo gaudet. ohne Zwei⸗
raidld cum Gerund. ip Dum. ring, leicht. 103

Fallit, oce Nominativi habet membium orationis, es
belriegt.

4
2 KA kallas

66 Index Libri II.
tfalſus voce imitatur paſſiyvum, ſigni ficatione activum,
. conſtructione adjectivum. faſſch/betrosen. 110
farcio præter acc, abl. einſchoppen/ außfuͤlen. 44
PFateor, acc. bekennen.

kaveo, dac- guͤnſtig ſeyn, wohl woͤlen. FI. 533

1

fjutor. c⸗
1 fupit . loco
undius teſ
Ilf.
Pungor, 3bl.

muor, acc, 5

fFfavorem ſigni cantia Adiectiva: dat. 24. verba ctiam ſt Arrel
Je. Feſlus, gen. muͤd. ä 1 –
Fero, ace. 34. præ ter acc. abl. cum præpeſitione a,vl iſan
. ab. tragen. 46G6 das ſey
Hj,. Fidelitate m ſignificant ia Adjediva, dan. 2ꝛæx244
Fido’, dat. frauen. è 73
Fidus., dat. 24. 25. gen, rar. kreu. 25 Gindeo/e
Figurata conſtructio, quid ür? 2 Eniili⸗ ſoe
Fio, morc paſſivorum conſtruitur , & eleganter cum Kudor⸗
ebl. jungitur ſine præpoſir. 60. cum dar. werden. 61 , Gerui li
filſus, vece paſſiv um, ſignificatione activum, conſtru- cun cachu
Qione adjectivum ſequitur. vertraut. II0. Gencin ſn
1. Flagito, prætet acc. abl. cum pne poſit- A, vel Ab, 46 c lo⸗
AQuphcem acc, faſt ditten, begehren. 3 „ ilſlt
Flocci, cum verbe Facio. &c. 37 Cemoliindo
rluo, abl. flieſſen. S 77 em glbel
Fluxus, voce paſſivum, ſigni ficatione aRivum, conſiru bi aln au
Alone adject ivum imitatur fluͦßig. 110 Mnn ſi
Feo. Feneror, acc. auf Wucher geben. 6 Emdhſten
Foris, tefponder interrogationi ubi? 133. & undec. ſeſelt a1
drauſſen⸗ 134 nſeln
Foras. reſpondet interrogationi quo 7 hinauß. 134 nenrſt ii
koriuſtete ‚, reſpondet interrogationi unde? auſſer⸗ Eenn lſti
Fore EFuturum, quomodo in uſu. 94. cum participio in Gandapont
rtus. præteriti temporis, & futuro in dus. 96, cum Celnii gen.
7 verbis ſpero, & c. werden ſeyn. 5 98 Gnnior 2dleb
Fotmido, varium caſum. foͤrchten. 55 ihinen.
Formidabilis „dat⸗ bder zu foͤrchten iſt. 24 ntie AMle
Fr. Fraudo „pfæter acc. abl. betriegen. 44 erndr,dn, d
Fretus, abl. gekroͤſſt. . 27 Endiſeot,
Fruor, abl, genieſſen. 66 u,
S AAAkFY. Rnls dn,

rein Fruſtor, arc. verſaummmenũ. n
betrchin Fu. Fugit, loco Nom, memhrum orfationis er fliecht.
auffiͤ Funditus reſpondet interogationi unde 7 von Grund
lntücn auff. 1131538
Nlen.g ungor, abl. 68. acc. außrichten. 659
8 4 . Furor, acc. 60. prætet acc. dat, ikem abl. cum præpo-
1. d i. A,vel Ab. 66. dat. pro abl. ſtehlen. AIbid.
Futurus parricipium cum e d der ſeyn wird t
fuuturum paſlivum ex iufinito iri/ 96. in Kum. pro fore
1d, G.
GS6S6 2. Gaudee, cum inſnito. ſich erfreunen. 1009
lrer. Gaviſus, voce paſſivum: ſigni ficatione act ivum, con-
ſtructione ad'ectivum ſequitur, es freuet. 112
ur, & eigt Ge., Gerundia paſſionem non gaifcagtin , conſtruuntur
cum eer i cum cafibas verborum ſuorum. 10 ½
ione eoe erutdia in Di, adjuncta cupiunt ſubſtantiva Tem-
pekttaa. pus, &c, 102. Quxdach ctiam adjeétiva, ibid. pre
wpoßi., l acc, aliquando petunt gen. plur: llhdid.
gehren. Gerundia in Do, vel absque præpoſit. ponuntur; vel
cum quibusdam præpoſit. 93. curmm verbis mots,
H ibid. cuùm adeſt præpoſit. tais caſus ſequitur. 103
tiode aifire paſſionem ſæpe fignifizant. 104
ßig. Gerundia in dum, perunt præviam præpoſt. Ad. &c 103
doe.., prepolit ad verba mots ſequitur. Ibid. Item quæ-
abi? Ihh gam adje Riva ibid, rar caſus ſequitur, ſi præſens eſt
præpoſit. ibid. paſſionem frequenter ſigniſicant. 104
uo! Getundia paſſionem ſignificantia poſt ſe caſum re-
ationi e ſpuun ́JMẽZ 104
Gerundia more adjectivorum efferuntrr. 105
194, cun SGerundia gen. regentia gaudent etiam gen. mei &c. 1 ;
Uturo inlld Gl. Glorior abl. 68., PtæpoGtionem in; de, admittit. ſich
n. rühmen. 69
hten⸗ GI, Gratiæ Ad'cciva dat. . L 24
hten ſ. Grator, dat. dancken, frolocken. 63
gen⸗ Gratificor, etwas zu Dienſt thun⸗ Ibid.
Gratulor, Gluͤck wuͤnſchen. izd.

NSS

iIincdcxz Libri l. 67

95

Gratus, dat, danckhar⸗ 144

Ha. Habee, achten oder er ſhiten. præter acc. Genit,
Magni Zec. 37
Habeo tibi fidem uſitatum eſt. glauben. 39
Habilis, dat. vel acc. cum præpolit. Ad. tauglich. 26
Habitum, ire haben.

97
Hac, reſpon et interrogationi quàâ; dardurch. 135

Hæreo, dat. ankleben. 3 8
He Helluor, acc. PraſſenSchlemmen.
Hei, dat. 143, aliquando voc. Ey, Ey, Ach. 1
Heu, nom. vel voc, vel ace. vel dar. Ey, Ey⸗Ach. 14

Hi-⸗ Hic, Relativum coneordat, cum antecedente Subſtant.

Diſer. 9
Hic, reſpondet iatertogationi ubi 7 da. 2 134
Hinc,icſpondet; interrogationi unde 7 von hinnen. 134
Ho. Hoc, ſubſtantiveè poſitum gen. diſet. 134
Hoc, pro tantô Comparat. deſto. 1340⁰0
Horteo, aliquando cum acc. ſcheuen. F57
Horſum reſpondet interrogatieni Aaorfam Auf diſe
Seiten. 3, 17366

Hortor „præter Acc. alium certarum partic. acc. ut
Hoc, &c. 47. acc. ermahnen. 65
Hu. He, cum ges. 130. relpondet interrogationi quò?
hiener. 66
Hujus, cum verbo facio. 7
Humi ſequitut ptopria I. ocorum Sr. cum verbi motüs.
auf der Erden. 83
Tas laculor, acc. ſchieſſen. 6
1b. Ibi, reſpondet intetrogationi ubi? alldort. 134
Ibidem, idem Ibid.

Id. ldem relativum concordat cum antecedente zubſtant,
9. Pronomen, dat. Poët. eben derſelbig. 144

Idoneus, cum at. vel acc. cum n etol ad. 26.
cum Gerund. in qum. tauglich. Poz
Idus deſinentia Adjectiva gen. 19

Ig. Ignarus cum gen, 18. cum Gerund. in Di, unwiſ⸗
nd. 102

3

loleo, gat
l Ulx., ielyon
licryno,
lhecrymot,
lüenn, P
telnirun
ſeer.
Dlic, ehpond
lline, teiporn
rtumnif
uc Ielpen
Mluceo, dat
Hludo, dat,
lel
ln Imno mer,
Imiwr, zc.
Iumenot, g.
Inmioeo, dat,
lumcdicls,
lmmcriot, ge
lmmminis, i
ImmuuImmno
Impat, dat,
lnpedio, pi
lnpengeo,4,
pendo pra
lnpleo, zete
De, erfllien
nind yerba
Unpniene gen
npeiilig, cuin

nrti et

foßt, miuth
hihentior, aee

dpelonin,
tionis, 70,
. om.,
Mlico, pn

iindcx Libri l. 69

ignolco, dat. verzeyyen. 773
Mreter ne 4 V. Ilac, reipendet interrogationi quâ, dardurch. 135
“ Iacrymo, dat, beweynen. 52) 3
Auben. Iacrymor, dat, idem. 93
it. Adettltt illaquco, præter acc. abl. verſtricken. 44
lie, relativum concordat cum antecedente ſubſtantivo.
1; daidoin ;, jener. òL
Ulic, reſpondet interrogationi ubi? alldort. 134
lmen. Mlinc, relpondet interrogationi unde? dannenher. 154
E) CNIH Morfſum reſpondet intetrogat. quorlum? dahin. 136
IEe IIuc reſpendet intettegationi qao? dort hin. 135
antecelen IIIuceo, dat. hinein ſcheinen. 8S3

Illudo, dat. §3. Vel acc. 54. caſum præpoſit. verſpol⸗
bid N. Ad teen. 6
nnde Ntlfr Am. Imigo mea, active & paſſive, mein Bild. 123

diſet. Imitor, acc. nachfolgen. 6 ¾
o. Immemor, gen. vergeſſen. 19
heun. Immineo, dat. hinzu nahen. 52: 53
loni quolltn ſ.. Immodicus, gen. unbeſcheyden. 129
. Immorior, gen, ſterben. 6
celtatumn enmoa e Immunis, abl. 27. cum gen. rarô. frey⸗ Ilbid.
nenr. S Immurmuro, dat. murmeln. 76
Get imengii Impar „dat. ungleich. . Tig
Impedio, præter acc. abl. verhindern. 4 4
Impendeo, dat uͤberein hangen. FK§Fz
un glanen Iwpendo, prætef acc. dat., anlegen. 38
. Impleo, præter acc. abl. 44. gene ibid. præpoſitionem
L De. erſuͤllen.⸗ l ibid.
Implendi verba, præter acc. abl. 4
Inmpatiens, gen. Ungedultig. 111
ubi? alont. Imperitus, cum gerunde in di. 101. gen. unerfahren.
un antectla Immpertio, præter acc. modé dat. modè abl. ſine præ-
eben depelt poit. mittheilen. 48
c. cum flena. Impertior, acc. idem. 6*½
i . Inmperlonalia, nom. 69. Pro nom. membrum oratio-
tionis, 70., ponuntur abſoluté. 71, Quomodo adda-
Gennl N tuir. om. “Jè Albigd.,
Implico, præter acc. ab. einwicklen. 44

4 Impe-

In.

—

e Index Libri Il.
ſe derane ic wird erlangen.

Imprecor. zcc, einem boͤſes wuͤnſchen. “

Impoteni, gen. unvermöglich.
In. cum verbis morũs, acc, I25. cuùm penitur pro Erga,
contra &c. Ihid. cum verbis Quietis. 126. cum po-

nitur pro inter. in. . .
Inprimis poſitivo gauder, fuͤrnemlich.
Inanis, gen. 18. 27. abl. leer.

Inceſſit, dat 4 Item. dax. vel acc. eg komt an. lbid,
fa Ibid

Incidite dat. es fallt ein.

Incipit, cum infnite celat. nom. es fangt an. 1l

Incipio, cum infinito. anfahen.

Inelame, acc, lant ruffen.

Incommode, dat, ſchaden.

Incommod', adiectiva. dat. 24 verba dat:
Incubo, dat. auf etwas ligen.

Incumbe. quffligen, dat, 3. cilm ad ſtudium refertur.
ALccuſat. cum præpofit, in vel ad 54. Varium caſum

Sorg und Fleiß anlegen.

Incuſo, præter acc, pœæ vel cri
Incutio, præter acc. datz einjagen.

399
Iude, teſpoadet iatertogationi unde? von dannen z1

Indidem, idem
Indico, præter acc. dat, anzeigen.
Indigeo abl. 57. interdum gen. bedoͤrffen.
Indignor, dat. G3. acc. rei. ich erzoͤrnen.
Indignim, abl. 27 gen. raré, unwuͤrdig.
Indo., præter acc. dat. hinein legen.
Indoctns, gen. ungelehrtt.“
lndoleo, dat. traurig ſeyn.

landuo, Præter acc. abl. 44, non legi cum duplici 2ac6.ſi
v& jungitur. Cicero umum acc. tribuit.

voci acti
voci paſſ. abl. rarò dat, anlegen.

In dulgeo, dat. uͦberſehen.

lofamo, prætet aec, ablat- pœnæ vel criminis, ver⸗
leumbden⸗

„

1

A

Impono, dat. 53. Varium caſum. betriegen/ quflegen 1
Importo, præter acc, dat, hinein kragen. 39

III

Ibid,
Ilbid.

100
57

Kt
ſ

minis, anklagen. 34

ii
65

Aa5
bid.
4 3

ſſz

lrſeo, ge
lokeine,ieh
Glſ.
lnteſtns, dat
lpddas, unt
lotcilcop, a
lolge, fete
loüninum ven
94. Cu
fta, aec.
128. teſ⸗
lygemo, 21
lngemiſco,
Iyger ne
lukereo, dr,
lhonyen,
phio, dat
lnſbi rſongtt
loiſcio, rrs
lojurgo, a
lriun me

ſono, det, ſ
luonor, g,
Gen.
Eend 1ride
dor aee,
lequor . ſten
nie, a
lleio, Pretet
dleryio . n
ce
ionis te
0der tuben
lideet, an
Nen.

Index Libri I. H 71

Ipfero, præter acc. dat. hinein tragen.

29
D leten „relpondet interrogaticai unde? von unten
ten. Inteſtus, dat, feindlich, ſchaͤdlich. 4
. iIinfidus unkreu Ibid.
npenfm Inficiſcox, acc. linanen. JUD 65
eti le Infgo, præter acc. dat. einſtecken.
lafeitum verbum eundem caſum, quem finitum haber
ſich. 94. cum verbis motus, &c. “ 1009
Intra, acc. 1 24: ſi caiu privarur migrat in adverbium
e. gkonte “ 12,8. reſpondet in: ertogationi ubi? unler. 134
Illlngemo., acc. ſeuff tzen, 8
es ſangten Ingemiſco, dat., idem. . L3
Ingero „Præter acc. dat. hinein tragen. 32
iIinheæreo, dar, 53. calamn bræpoſit, tepetita præpoſit.
anhangen. 4 5
Nehen Inhio, dat. nachſtellen. H
Inibi reſpondeti interrogat, irbi ? eben an dem Ort.1 34
mad ſadie Imjcio, præter acc. dat. hinein werffen. 39
Se Injungo, aufflegen. lbid.
Iinjuria mea, active & Paſlue ſumitur. mein Schmach.
fimigig Aa 119
en. Inno „dat. ſchwimmen. 1 67
ade henadee. lunitor, dat., aufflehnen,
Inops, abl. 27. gen. ibid. abl, cum em græpoe. 2, vel
agrm. 239
jeKfn In endo, vide impendo.
eien Iaſeddor aec, nach olgen. GS
nwör . Inſequor, idem. „ . 1bid
cAc. Inſerpo, dar. hinein ſchleichen. 56
3 9 Mmueto, præter acc. dar. untermiſchen. 29
loſervio, dat, dienen. LI. 53
legieun ie Iunſideo dat. 53. 56. varium caſum. y. caſum præpo-
umnehn üiionis genetita præpoſitione., auff etwas ſiten,
Ddder ruhen. 56
ent Inſideor dat. nachſtellen. 6 5
Inſi rnn „præter acc. ges. peœnæ vel criminis. ankla⸗
nr el inen lalolets, gen. ungewohnet. S INI

=WWMZM 5 5 la

. .
7„7 Index Libri IHI.
Inſirumenti, abl. „
Inſuets cum geruod, in di. 101. gen. ungewohnt. 1 12 lnelfeſtun
In iuelco, dat. ſich gewoͤznen. 73 lorertogilio
Inſtar, gen. 129. agit partes nom ibid. Æ quiparatio- Melngo,
nem lignificat & menfſuram. Ibid., Simihtudinem &ι De ahen
efſigiem ibid. ponitur loco Accuſ. gleichwie. 130 lotenrogatio
Infſterno, præter acz. abl. bedecken. 44 lmercutto, 4
Inſtitue, infinitum. fuͤrnemmen. 10⁰0 UMlriiue,
loſpergo, præter acc. mod dat. modô abl. ſine præpe- lutervenio,
ſit. uberſprengen. = 49 Auinſecit,
Inſiſto, dat auf eiwas denceen. 6 UU.
Inſto, dat. obligen, ernſtlich anhalten. Ibid. lmoffum,
Inſulto, 5§3. interd. acc. 56. caſum præpofit. repetia warts,
præpolſit. verſpotten. lbid. lorus reſpon
Iniurgo, dat. wider einen aufſtehen, 56 umen,
Ipiularum, nomine feré præpoſit, habent. 8 hno, nſonr
Inſum, dat. 53. caſum præ poſit. repetitâ præ poſitione. Inolems,
in etwas ſeyn. . ureot, ire
Inſuſurto, dat in die Ohren blaſen. 63 lGIndG, ſeſe
Integer, gen. all recht. 19 lurigid, d
Intelligendi verba, pæter acc. abl. cum præ poſitione, lnvidco, d
EFx. 46 Miſu, a
Intelligo, verſtehen. ꝗ11bpid., lono, prrt
Inter, præpoſit. acc. zwiſchen. 124 Mullils, et
Intereſt. gen cum ad Oic. ut ad rcn pertinere fignificat. 4 le, Rekti
72, abl. Meâ & c. ad mittit. i bid, cuja,vel cujus. ibid. o uug,
Magni &c. 73. cætera admirtit adver bialiter. ibid. 1 lnſcot, dat,
Infinitum ibid. pro gen. acc. cum præpofitione add. uiiſſo, ich
Ibid. Qintum &c. ibid. Ad ablatives Meca. &c. addi I l, Nelttivm
poteſt ſolias. &&. I 17. veſira paucerum êc. ibid ve- . Ern
ſtra omnium, nondum legi es ligt daran. lbid. le, Renztir
Intercedo, dat. ſich daran legen. .53 De.
Interdico, dat, 53. præter Dat. Abl. 54. à cc. ibid. Va⸗ ſie, ueſhonl
rium caſum. verbjeten. 65 Ulive,ſeſſin
Interchudo, præter acc. modô, dat. modo Abl. ſine otſum, iel
præpofit, verſchlieſſen. S 4 8 (e
lntetlum „dat. gegenwartig ſenn. 533 r lpone
Htranfitiva Confſtrucdio. 1 1 in, ibſen
1e ra; acc, isnerhahcbb. 14 ſybeo, cun
Iater- der, l.

.

en Aneniht.

i. fai

id Kimintaln.

cul gleihtqe .

n.

nod a, ing

n.
halten.

dunget

tihen,
n. laben,
lepetiti e
aſen.

Index Libri II. 73

Interfedtum ite. umringen. 97 ½M
Interrogâſio, ich wird fragen. 9⁶
Interrego, dupl. Accul. 41. Itrem Acc. cum præpoht.
De fragen.
loterrogatio & reſponſio. 18
Intercurro, dat. unterlauffen. JJJJMDc 56
Interjaceco, dat. darzwiſchen ligen. 53
Intervenio, dat. darzwiſchen kommen. 2.5 §
Intrinſecus, reſpondet interrogationi inde ? inwen⸗
dig. . 13 5
Introrſum, relpondet interrogatjoni quorſum ? ein⸗
waͤrts. 156
Iutus reſpondet i interrogationi ubi? 1 33. unde? Da⸗
rinnen. 135

1bl cum ti.

1 Fenite D
bic, cuje, elatt
irtit adeelliiſt.
, Cutn irſeen
Ablatires NenA
paucofünm ie
Sligt danmn.

6, dat, wotn

n

11

It.

Intro, reſpondet intettogationi quo? binein. ibid.
Intolerans, gen. unleyden tlich. 1 1

Intueor, acc. anſehen.

IiInvada, repetit. præ poſit. angreiffen, anfallen. 145

Invigik, dat. fleißig ſeyn. 56
Invideo, dar. 53. præter dat. acc. neydig ſeyn. 5 5
Invifus, dat. verhaßt. 24
Iouro; præter acc, dat, einbrennen, anbencken. 39

Inutilis, dat. vel acc. præpoſit. Ad. unnutz. 26
Iplſe, Reltivum eoncordat cum antecede Subſtant. 9
pro ſuus. Ex. 122.
lraſcor, dat. zornig ſeyn. 63
Irritàſſo, ich wird zum Zorn reitzen, 6
Is, Relativum concordat cum anteced, Subſtant. 9. pre
Iuus. Ere 123
Iſte, Kelativum concordat cum auteced. Subſtant.
Diſer. 9
Iſtic ,teſpondet interrogationi ubi? da. 134

Iſthinc, reſpondet i interrogationi unde Lda daſten. 134
Iſtorſum, reſpondet interrogationi quorlu n? da hin⸗

auß. 7 136
Iſtuc reſpondet interrogarioni quᷣ? dor hin. 135
Itur, abſque expreſſo nom. man g’; het. 71

ubeo, cum infinito, 40. calum tei, non perſonæ ha-
bet. 41. pro decernere ctiam Perſonæ, zbid, cum

La.

Le,

Li.

Indcx Libri II.

lafetmin
dat? & ranicip. Ne ibid. infinium⸗ heiſen , be maſid bor
fehlen. 100 onikcantit
Jucundus, dat- luſtig/ zngenehm. 234 li etbun
Judico, enim inhnito: ſchaͤtzen, nchten. 100 lnls gere
udicàſſo, ich wird urtheilen. 6 .
Juſto, cum eomparat. ſls es recht ſſt,. 3 locnot, e⸗
Juſt⸗ conſtructio. lcot gerin
AIurat, ace. es erfreuet. „5 lulilcot, b
uxta, acc. neben. ”ùM
Laboro, abl. 72. cum pixpeßt. Ex. kranck ſeyn. “ N. Mrchinet,
Laboratum cſi. abſquc nom. expiclſo. man hat ge⸗ Magn, clmm
arbeitet. 71 Mapjs, cum
Lætor, abl, 68. cum infinito. ſicherfreuen. 1o0 Mignopen
Læverlum, reſpondet inter ogationi orim zur Migm, cn ,
Lincken. 1 der lt
Lamentor, acp. heulen „jammern. S agois, tumn
Lateo: dat. verdorgen ligen. F ſt,eum fen
Latet, loco nom. memb. orat. es iſt unbekannt. Erlſeo n
Latus, Gencral. menſur. acc., vel abl. breit. 4 altzrio, it
Laudo 35 acc. 34. non legi cum gen. loben. 35 MNlerolo, i
Laudis ſubftantiva gen, l abl. 17. aäfeclinaall 32 M, cin
Lego, acc. leſen. 3 Maererti 4
Lenocinor, dat. ſtreichlen, veitzen. Manlo, get
Levo, præter acc. abl. entledigen. 4 Mineo, cum
Liber, abl. 27. gen. ibid. abl. A Napeſflone:, 1 1 Mimerut, abe
ahb. frey. linlumel 1
Libero, præter ac. abl. ſtne bræpoſlit, erlͤſen. Mno, al,
Libet, dat. es geluſt. 1 Mrme, cum
Liberandi verba, præter acc, abl. 34 imi, cum
Licer, cum eſſe 14. dat. 74. Si eſt caonjunclie ſubjun. ſen dn
Qivo gaudet. es iſt erlaubt. 145 leienn, de
Liceo abi. 93 ſed non perſonæ. gelten. 61 editor tee
Liceot, abl. 9 3; ditn
Licitor, abl. auf etwas bieten. “ 1i, toklkfn
Liquet, dat. es iſt offentlich. elis, cun
Loco, verbum Abl. verdingen, außleyben. 9;3 enini, o
27277 ic medtie

Le.

bocußles, abl. n reich an Gütern.

Lon.
=

n Geden

.

I. .— ᷑Imndex Libti lI 7VG7
itum ieche Tonge gentium. 13 I. abſolute poſitum 134. Longé pro
I ſeſel mult. Comparat. I41. cum nominibus diverſitatem
=JJ ſigni ficantibus. lbid. curn adverbiis Alter &c. ibid.

n, Ex vetbis antecello, Ss. vil, weit. lbid.
achten tLongus generalem dimenſionem ſigni ficat „acc& vel
N Wh Loquor, acc, reden⸗ D 6868/
ti, bx. fnte Ma. Machiner⸗- acc. anrichten erdencken. 65
prello Rr Magni, cum verbis æſſtimandi. groß⸗ 37
il. Magis, cum verho intereft. & mehr. 772

tench Magno, cum verbis æſtimandi. 37. Magnò pretio æſii⸗
Gitioni golt M are, theur. S 374 Magnd p .
Majoris, cum verbis æſtimandi non in uſu eſt. 32
mern. Male, cum verbis pretije vaſt therr. 93
iſ nite Maledico , dat, uͤbel reden, ſchmahen. 53
Maletacio, üͤbel thun. lbid.
„ e n Malcvolo, ubel wollen. Ibi.
n gen id Malo, cum infinire, lieber woͤllen. 1005
9. 17. Ain Maleverrit, dat. es ſchlagt uͤbel außk. 74
Mando, prætet acc. dat. Befehlen. 838
lten. Maneo, cum acc wartten. 97
digdeen. Manerur, absque aperto nom. man bleibt, wartet. 71
1 &reln Manſum eſt, man iſt gebliben. lbidq.
MWano, abl, trüpffien, rinnen. . 58
mreſoſugfie MWaximé, cum vetbis intereſt. &c. ſehr vil⸗ 7
Maximi eum vetbis æſtimandi, idem- 886
abl. . Me. Medeor, dar. beylen. 6 4
Kekt cnſndd Medicor, idem, dat. G3. accuſ. 64
t. Meditor, ace. betrachten, nachſinen. 6
nz, el Meditatus, ufitatum participium. 6. dat. aliqu ando
wohl beſinnt. ”ZD bbbid.
en. Rlelius, cum verbis pretij. wohlfeyler. 9
Memini, pro recordor, modéô gen, modo acc. 50.57
n, auflehher pio mendtionem facio. gen.vel abl. cum præ poſit. De.

eon. , in Gedancken ſeyn, Meldung thun. lbid⸗

—

7„76 Index Libri IJIJI.
Memotia, cum poſſeſſionem, actionémye ſigrificat, 4 oleton du
habet. ibid, utrumque aliquando conjungſtu Ge olos ſie
dächtuu. id, Neih
Memot gen. ingedenck. 19 arfeo, ac
Mentior, acc liegen, dichteen. = 6 ½ Moleſtus, det
Mercer, acc.e 65. abl. pretij, kauffen. 3 93 Moliot 2cc,
Mereor, præter acc. abl. cum piæ poſt. A »vel 4.4) Moneo, dup
Mereor bence de aliquo. verdienen. . 66 Der etinai
Metior, acc. meſſen. 5 Monigeror,
Meto, acc. fei mutæ, einſchneden. 67 Non, A
Metuo dat. 53 præ ter dat. atc. 55. caſum varium id. ſc Nſie e
ſequitur. Ut, 147. ſequitur ne none foͤrchten. Abid. mem
Meus, prO Mis, gen. 114. quomodo ſubſtant, echenn Unchta,
tur, im Krieg. ôl ſum, gen
Milliare, ſeu Milliarium, certam menſuram ſeniſen liura u
Minime, cum verbis refert. SKc, zum mindeſten. 73 Mnin
Minimi cum verbis æſtimandi, gar wenig. 36 Mino,rn
Minimo, cum verbis æftimandi. iſdem. 7 Mutuo
Minimum, ſubſtantive poſirum cum gen- das Mind⸗ W um,
ſte. =—Uw
“ oris, cum verbis æſtimandi. 36. cum vetbis pietij Muuumdare
9 3ů. Mutatur in ablat. addite ſubſtantivo. minder “
wohlfeiller. cum acccel Ne, hrni
Minus, ſubliantivé poſium cum gen. 17. cum Acc⸗ſel an ſmma
Abl. menſuræ, 133 cum verbis /refert &c. 73.Abl. eſegt xe
132. ſine caſu. iu baudito quam ibid. Nom. 33 no, nat
der, weniger. . 332 s
Minor: Minitor. aec. 65. præter acc, dat. frohen. 1 r
Miniſtro, præter acc. dat. geben mittheilen. z2 N,Rahien
Miſereor, acc. ſich erbarmen. . P. h
Miſereot, gen. idem. n, cum ace⸗79 Reeudi, k
Miſeretr, idem absqus aperto nom. I. gen, cum eeet finen 4
Miſereſcit. UMU 1 ia. Necunke
Milerum eſt, es hat erbarmet. , ie.
Muto, pratet acc. dat, ſchicken⸗ AMo⸗ Nezkain,

lonemge in Indexæx Libri II. 77

onemg Mo. Modefor, daͤmmen, maͤßitzen. ace. 6 ½. dat. 64

ſeit Modi, abl, 904 Adjectiva modi abl. 3 u½
Modos Actionis, præpofitionem cum aliquando ad.
mittit. f9290
AAAcrcor, acc. fraurene⸗ 22ð
fen. oleſtus, dat, unruhig, verdrießlich. 24
polt. A Nl Molior, acc., bewegen, unterſtehen: 6 5†
on. Moneo, duplitem acc. 4I. acc. cum præpoſitiones
De. ermahnen. 4
ſeden. Morigeror, dat. gehorſam ſeyn ‚folgen. 64
cine Morot, acc. ſaumen, aufhalten. g
noneſirin Mu. Mulcto, præter acc. abl ſine præpoſt. 35. non jungi⸗
cdoſeblne. . tur cum gen. pœrnæ. ſt affen. Ibid.
Multô, cum Comparat. 140. cuin Superlat. Ibid. pre
conſiicin opgeé. Scc, vil. lbid.

Multum, vil, cum verbo intereſt. 73. ſubſtaptive po-
ſitum, gen. 17. Adverbialiter cum poſitivo. 140

im gellunf Muneror, acc. 6 5§. prætet ace. abl. ſine præpoſitione,
e. zumn indſ ſchencken, verehren. 67
in Neir Mutuer, acc. entlehnen. . L 67
6 en Mutueo, pæter ace, abl. vertauſchen. 44
. R Mutuo, ad verba accipiendi ſpectat. 40, præter acc.
mn cum emſte abl. um præ poſitione A, vel Ab, entlehnen. 46
R s ane Mutuum dare, de pec uniis, &c dic itut. leyhen. 40
10 Tubſtantt.b: N.
N. Næ, Præpoftum pronomini Indic, vel conjun&t ivum⸗
umgen, I amat fürwar. 137
erbis/Ieken dNH Nanciſcor, acc, uͤberkommen. e
Auam ddil.X Narro, præter acc. dat. erzeblen.

Natus dat. vel acc, cum præpoſit. 24. gebohren. 23
eter ee, n ſi Nauci, ecum verbo facio. nit, ein Schimpff. 27
den,Mitßit . Ne, probi bens, ſubjunct 137. ſuperlat. Poët. maxime.

. 137. cauſal's cum ſubjunct damit nit. 146
Recubi, reſpondet interrogationi ubi? nirgend, an
tom,71 SeH keinem Orth. 1634
Neunie reſpondet interrogationi unde? nirgend
mete tbid.
tc. . Negectus, dat. veracht. 1e
Nege

1

m

Iodex Libri I.

7 5 .
Nege cum Infinito. lugnen.
Nemo parttivum gen. plur. niemand.
Ne equà reſpondet nter: ogat. qua 7 nitgend durch
Nequô teſpondet intertogat. qué? nirgend hin.
Neuter, cinmn verbo plur. Numeri 1 1. partitivum. g

plur. keiner auß beden. 1
Neuttô; feſpondet inhtertegationi quô? auf kein Sei⸗
len. 134
Neutta vetba, abl. partis. 8
Nihil, cum verbo intereſi &. nichts. 73
Nihin, cum verbo/facio, pendo, idem. 37
Nihilo, cum præpe ſitione Pto, & verbis Puto; c⸗
Nimi Compatat. gaudet. zu vil⸗ 14190
Nimim „ poſitivum admittit. Idem. lbiq,

Niſt, caſus copulat⸗ 144. conjuniv j jungitur. wann

No. Noceo, dat. §3. acc., aliquando-, ſchaden. 56
Non nihilo æſtimo. nicht „nit.

37
Noſter· pro noſirfům, cum gen. 113. colaxtet ſubſtan-

, tnbus ci
ancoonm
0, Inteffet
Ob, ler, von
Ohimbrſo, da⸗
Obecjentiam
Obedio, dat,
Obequito,
Obitalcot, d⸗
Obleſtor, 4
Obligo, prete
Oblivilcor,g

Obloguor, ca

Obmarmuo,

nit. 147 O byitor, n,,
Nitot, abl. 63. eum ptæpoſtione in, ſich verlaſſen.69

Obroxils, at,
Oboriot, dat,
Oreſo, in,
Obtuo, getet⸗

. tivis. unſer. — 11¹⁷7 Oblen u lie
Nu. Nubo, dat. 63, abl. cum præpoſſt. eun⸗ ein Mann mtalgii
nemmen. 56 ſiie Ur bid
Nudo, prætef acc. abj. Entbloͤſen. 44 Ohlegninn fn
Nudus, abl. 27. gen. ibid, abl. & præpoſi itio⸗ A, vel Oblenor, t
Ab. bloß. 29 Cblcuoco, e
Nullibi; feſpondet iotettogationi ubi; ſed ratò, nir Offo hi
gends wo. 134 Ullo, ien,
Nullus partitivum gen. plur. keiner. 19 Kingo,Nrt,
Numeralia, gen. plur. 20. Ordinis abl. & præpoſit. heſto, ze
vel Ab 29 gen, noſtrm. 116 ln, da Se
Nundinor, acc. kauffen verkauffen. 66S565 Ebrmpeto dir
Nuntiandi verba ſignificant motum. 98984 rſct, Att
Nuncubi, reſpondet interrogationi ubi. jemahls an Obtedlo, da
einem Orth. 134 Cningt, daet
Nuſquam, reſpondet inrertogationi ubi. 134,0 qno: enit, igen
3°. gen. Tetrarum. &c, nirgend⸗ 131 Dretſor, dar
Nitticor, 3004 nahren, erziehen. . 8 . “ Ilus Aar

Deeo ec Ei

en.
ninhn ndex Libri h
, inͤbus es ibri I.
paniiin an da caf äbus jungit . M 8
autut b. Ob, rocſo⸗ 4. Nom., ze voe H 9
c.
4 Obunbaie d⸗ wegen . Voc. 142. al'3
nichte Iuheneui⸗ hin und MM 1ti.
4 BS bedio- 4 ¹ Gonifica her geh 143
rilem Ohrduiro: at. Geho ntia ver ba en. 174
Areni Dbirleor dar. ſund'n Neutra; d 4
leeter dat. Erzo und wider reil Aate 3 1
lten Oblige H Beluſtigen der reiten, F1. 53
as D 8elrinee D en H 3
. r “?
ne in, ſch tette⸗ 3 drnagr widerſptech erdeſ verbinde
5 ſhae Ob niror, da dat. Mi echen en. n. 35.44
ſnl . baaen ,. at. uderſtehen, 63,6 5
ize⸗ aett Ob epo, dat. . Entſpri ig⸗, behafft. 54
,eun i anen⸗ ablat. ichen, uͤberli 24
ſes te lanl. eſt il oſt 47. üerfalle ſten. 64
gerliͤ Obhſeq Eir ibid. diean acc. ter tamen a 8282
feralni 3e or, ſnidi uando derl be ral.
. i. Obſe 1 » 4 cantia polſ. D jun’ um
o ihih biſto, as dat. folgen. Ver ba ncutra vaſt bitten. lbi⸗ ar⸗
einer 0, idem ide .„
diaisd ft Obltiue⸗ eme. rſtehen⸗ W 5 4
hufn Riurten e⸗ Eſhrücen Ene 1
u ubi Obreſior, dar. ſolgen dis machen 45
SReaen, 5 dar. von⸗ en en bi bi 57
en Zeka idem. begegnet Ibid.
ð
4 31
97

1
„ Occulta

64.
Of.

On.
Op.

Or.

Hl.

Oppido, cum poſitivo, faßt.
Oppono, præter acc. dat, widerſetzen.

Obptabilis, dat. wuͤnſchlich. 14

Orbo, præter acr., abl beranben. 4
Orbus, ubl. 27. gen, raré ibid. abl. && præpoüt, A vel
Ab. beraubt. “
Ordior, acc. Anfahen. 5s

Index Libri II.ẽ
Occulta laltuum. heimliche Waͤlder, Foörſt.

Occumbo, dat. Sterben. S
ccurro, dat. Entgegen lauffen. 1
Occurſo, n. SY e
Odi, acc. Haſſen. ;RN‚R”
Offero , præter acr. dat. antragen, darbieken. 39

Oficio, dat. Schaden. . 5§3
Offundo ,„præter acc. dat. Beſchuͤtzen. 39
Ominor, acc, 65. Infinitum amat. Weiſſagen. 100
Omnis, cum ſuperlat. A41

Omnium, Genitivus cum inſtini ponitur. 115
Oneraudi verba, præter acc. abbl. 33
Onuſtus, abl. 27. gen. rarò. beſchwaͤhret. lbid.
Operior, acc. warten. =””M 66&5§H
Opinor, 60. amat irfinitum. vermeynen. 100
Opinione, cum Comparat. als man vermeynt, 31
Opitulor, dat. helffen. ” “ 64
Oportet, abſque caſu, es iſt vonnoͤthen. z36

Opprimo, præt. acc. abl. unterdruckenuͤberladen. 44
Oppugnatum ire, beſtreitten. 9
Opptime, cum verbis prerij, gar wohl ſehll. 9
Opto, cum infinito. Wuͤ’nſchen. 95

Opus acce dente verbo ſubſtant. abl. 28. more adjecti⸗
vorum conſentit cum ſubſtantivis, neque declinatur,

ibid., cum gen. vel acc. rariſſimè, vonnoͤthen. llbid. 1

Orno, præter acr. abl. iehren. H Ner 44
Ora, duplicem acc. 47. certarum tamen particular. u

Hoc &c. i bid. poſt acc. perſonæ amat. ſubjunét,ñ cum
Ppatticul. Ut. Bitten. bb.
Oſiendo, cum infinito., Zeigen. ᷓ ͦM
Oſus, deſünentia adjcéetiva, gen, 15

iidt ar)

65 heleot, e
id. Dilm, zMl,
Diltmus, celtal

lil, Gil, 24.
Maco, dat,
Datttus cumm n
lueo, dat. f
ao, cum in
dans, cumge
Naniſteßs 8
Participin,e
quo elbi
Plah n
mje, gixe,
gen III. 6
ur hhecien
Pirt conhur
cm ſeſbo
ded lepun,

7 lanichine yelb

ie l, jer,
kmns ,0eina,
(ietiim abl,
linio ce,
iltim, ene 13,
auſtend
biiztun
1igd ilem,
enum geneiz
140. cumpe
lvorun e
kiſm 1 eſpon
alenthalte
l. Us, centan
aſlino, act,

et Taſn.

„134.

n,dalkfen
Hiteen.
1, Veiſaget
Fivisoni.
heſchwahrt⸗
helmeynen.
8 man benn
ountſen.
derſtn.
erdrucken ie

gr nl f
hen.

, abl 1Nem
dotſiis, eht
ime, thn
lbenn.
l, d5 A

ilonæ Gin iiI

n.
en,

.

Pacifeor, acc. ein Vertrag machen, verwbilligen, 6 5
Palam, abl. Vor. 125§

Palmus, certam menſuram ſignificat. Ein Spann. 26
Par, dat, 24. gen. Poét. Gleich.

Parco, dat. verſchonen.

Paratus, cum in finito 10I. cum gerund, in du, bereit. 10 3

Pareo, dat. folgen, gehorchen. 53
Paro, cum infinito. ſich ruͤſten. 102
Pars, cum gen. Primitiver. ein Theil. 112
Particeps gen. theilhafftig. 18

Farticipia, cutn ſubſtantivis c-
quos verba à quibus proficiſcuntur. 109. Paſſiva
Præt. & fut, cum nom,m fiunt dat. ibid, præterit. acc.
more, græc. II0. in Ans, & Ens, cuin nomina fiunt.
gen. 1II. Quædam etiam præter temporis ibid. Et
quæ ſpeciem Participij præſcferunt, ibid. præſent. 8&
præt. comparantur more adjectivorum. III. Hrurs
cCum verbo ſubſtantivo,. pro 112, debere &c, quæ
gen. regunt, admittunt gen. Mei. &. 116
Darticipiale verbum 107. Quomodo mutetur. 108

. Partitiva, gen. plur. 19, gen ſing. 21. cum præpoſitio=

r7le E, vel Ex, 22. cum gen., Noſtrûm, &. 116
Partis Adjectiva, Abl. 32. Orator rarius: Poëta ſæpius,
qui etiam abl, mutant. in Acce 32
Tartior, Acc. Außtheilen. 55

Tartim, gen. I30. partes agit Nominativi.ibid. locò Ac-
cu ſat ivi: ein Theil. . 130
Pærvi, cum verbis æſtimandi. Klein, wenig, ring. 36

Parum „gen, 130. agit partes Nom. ibid. cum poſitivo.

140. cum verhis tefert, &c. wenig. 723
Paſſivarum conſtructio. 44

tIndex Libti ll.. Sr

2 ½

ohærent. 5. eosdem calſus

IbidN.

Paſſim, reſpondet imerrogationi ubi? hin, und her,

allenthalben. 134
Paſſus, certam menſuram fſignifcat. Ein Schrikt⸗ 26
Paſtino, acc. rei mutæ. karſten. ð
Patior, acc. Leyden. 65

F 2 Pa⸗

22

De.

X 2.

. Index Libri II.
patrocinor, dat, ſchuͤrmen. 868.
Ppancis diebus, pro intra, innerhalb wenig Taͤgen. 88
paulò ciumm Comparat, ein wenig. A4
Paululò cum verbis æſtimandi idem. 9)
Paululäm, cum verbis fefert;, &c, idem 73
pejus, cum verbis prerij, boͤſer, theurer. 93
pello, præter acc. abl. vertreiben. 44
Pendo, prater acc. g. magni &. achten, ſchaͤtzen. 36
pPendere animis. 59, in fingulari cum gen. in groͤſſer
Forcht und Zweiffel ſtehen. Ibid.
Penes, acc. beh. ” 124
Fer, vide ſupra, gaudet poſitivo. 364
Percontor, acc. 65. præter acc. abl. cum præpoſitione
A, vel Ab, 67. item Ex. fragen. = Ibid,
Perçontor, duplicem Acc. 47. alter tamen Acc. erit ex
partic. Hoc &c. idem. lbid,
Peregré, reſpondet interrogationi ubi ? auß fremden
Landen. 134

Pergo, cum infinito, hingehen, fortfahten. 100

Periclitor, erfahren. acc. 65. abl. in Gefahr ſeyn. 68

Perditum, ire. verderben.

=

Peritus gen. I 8. cum infinito. 100, c gerund. in di. 101

40, ün
repoſtio
ſelab. B
Uiget, 2beg
Diitume⸗
Dieneror, a0
icum ert
1. Uceo, din.
Hlanto, aec⸗
edo, non
Pleaus, gen
Muk, Acc,
Muo, abl
Dlinimmi cumn
Pjurimo cum
Dlurimum ubl
Os glern
hunis,cumret
ht.
Nlus ſubbanti⸗
ſpe clu ſuk

cum ꝛcc. e

gen. III. Abl. ibid. Et præpofit. ad. erfahren. 112 n horiet, t

Petendi verba, præter acc, abl, cum præpoſit, a, eat
. pete

* de

Perolus, Acé. vaſt verhaßt. 110 llet.
Pernicioſus, Dat, ſchaͤdlich. “ 24 Noltech er⸗
Permagno, cum verbis æſtimandi, vaſt theur. 37 len, Prrolt
permuſtum; cum verbis Kefert, &c. ſehr vil. 73 Hinder.
Permute, præter acc. abl. verkauſchen. 44 pllk, l
Pertepto, Acc. Durchſchleichen. 4 77 ſght
verſonale, vide verbum. Fol. 13 oplot, c,
Perſona, quæ ſit nobilior-. 4 lueo,Euplie
Perſonæ, I. & 2. quando explicanruur 3 brcd hb. B
Perquam poſtivo gaudet, gar vaſ. 1713 leleſhr Non
Perſpectus, dat. wohl bekannt. 11⁰ m.
Pertæius, acc. verdroſſen. lbid. kolum ibi
Pertinet, acc. cum præpoſitione Ad. Es krifſt an. 778
Dervius, dat. Durchgehdend. 24 kulthteclni
Pes certam menluram ſignificat. ein Schuch. 22 tens, abl
leſt, gre

wenig n. præpoſitione 87. præter acc. abl. cum præpoſit, A⸗
vellab. Begehren.
. die biget, absque aperto Nom. es verdrießte 71
ilen bigitum eſt. Es hat verdroſſen. 756
theuttt. Pignetor, acc. ein Pfand nemmen. 65
t. Pili cum verbo Facio- Nicht ein Haar⸗ 37
achtenſe 21. Placeo, dat, Gefallen. 13
tun zn Planto, acc⸗ Pflanzzen. 7ĩ77
4 Plecto, non jungitur gen. Straffen⸗ 3 5
Plenus, gen. 18. 27. abl, voll. 22
4 Llluit, Acc. vel Abl. es regnet. 71
abl. cun Pluo, abl. Regnen. 55
en. Plurimi cum verbis æſtimandi gar theur, oder hoch. 37
Altettinmn k. Flurimo cum verbis æſtimandi, idem.
Plurimum ſubſtantivé gen. 17. cum verbis Refert, & c.
i di ai Das allermeiſt. . 773
Ppluris, cum verbis æſtimandi., 36. cum verbis pretij.
fortfofta mehr. 657
inGein Plus ſubſtantive „gen. 1I7. cum verbis refert. 73. abl.
