vocat᷑ aduerbiũ q; in ↄſtructõe oꝛõis ſtat ad ᷣ⸗
Accidẽtia aduerbij. bũ vel iu verbũ

—

4 Aduerbia accidũt tria Sigficatio Cẽꝑatio. Figura⸗
Signiteatuo aduerbioꝛũ neta eſt ex donato Sʒ vt babũ

dius intelligant᷑ ꝗqᷓ aduer bia illiꝰ Lalteriꝰ ſint ſiguificatõis
dicta donati ⁊ Priſtiani etiã h recẽſe bimꝰ Suũt igit ad
uerbia tp̃is hec.hodie heri nuꝑ cras aliqũ olim iã cũ dum
modo ſero ſemꝑ dudũ nudiuſtertiꝰ nudiuſquartus ꝑendie
poſtridie iamdudũñ pᷣdie antea poſtea
Alduer bia localia qdã ſignificãt in loco.vt hic illic iſtic.
int foꝛis ibi ibidẽ ibiq; alicubi necubi vbiuis vbicũqʒ et
uuſ qᷓʒ.hec hñt ſuũ qſitiuum ſ.vbi Aduerbia localis de

loco ſunt hec.hinc illinc iſtint intꝰ foꝛis inde aliũde ſicũde

4

Eennde
1
ilgen
it pyti
öſn
imimn
Stbſſo
Pleilr
goſchl
Ccherbia
ſede / m
iifloei
ſinüfae
ſutlenelbi
Gellloftic
Geſcſrart
iclioid
lce⸗ Vaa
ntnartd
Murbigin
ſmlitniua,
ſtee hihite
neetimen
in enti 1
lſtt e

— —
☛ ==

bſe
nſß ein
cegiſt
tcemn tbi⸗
gichee
tosderho
ext eſte
Dant
WNon 1
daci
edotas

qacieat

zimptet
isſtit adh
Win ferbi
ton fign
Gd
tſntan
Stigil
inücidun
atsgeni⸗
acht
ſſochun
eAidei

XXV

necunde. hec ſi hñt ſuum queſitiuum ſ. vude.

Aguerb a localia ꝑ locũ ſunt hec hac il ac iſtqc alia ali

q ila ea Et ↄpoſita a q. vt ſiq nequa quacũq; ⁊ quauis h*

bñt, pptiũ queſ tiuũ ſ. qua Aaquerbia localia verſus lo

cũ ſant.hoꝛſum illoꝛſum ſtoꝛſum ſur um decꝛlum dexi202

ſum ſiniſtroꝛſum ſeoꝛſum alioꝛſum aliquoꝛſum nequoꝛſum

Et hñt ſuũ qſitiuu ſ. que ꝛſum Acduerbia localia v ꝗq;
ad locũ lvſq; ad tps ſunt hec hactenꝰhucuſqʒ quon ãuſqʒ
quoaſqʒ Et hũt ſuu q̃ſitiuũ vix quouſqʒ CZũut adhuc qᷣdã
aduerbia localia qᷓ indifferenter referꝛ pñt ſiue ad locũ ſi⸗

ne de oco ſiue in loco ſiue per iocũ. vt peregre pone ſup̃

infra ſuꝑ ex vitra citra. vt peregre traſeo pereg:e ven o.

ſim iufra venio infra trãſeo infra⸗ Agduerbia nũerala

ſunt. ſemel bis ter q̃ter tociẽs quotiẽs decies cẽties mili⸗

es liduo triduo Aduerbia uegatiua. vt haut nõ nec ne

ꝙ; neqᷓq; neutiq̃ʒ Agduerbia afirmatiua vt. ꝓfecto ſ. qᷣp
pe videlicʒ qͥd ni nẽpe cte = duerbia dem:ãtiua.vt en
ecce Aduerbia optatiua.vt vtinã oſi Aduerbia oꝛs
dinatiua vt deiñ deinceps poſtea p̃ᷣterea ꝓtinꝰ ↄtinuo
Aduerbia inter:ogatiua.vt cur qᷓ:e qᷓʒobꝛẽ. Rdue rbia
ſimilitu qſinis.vt qñ ceu velut veluti ſicut ſicuti tãqʒ vt v⸗
ti hec etia hũt vim ↄiũctõnũ cauſualiũ Aduer bia qli
tatl.vt bñ male docte prudẽter foꝛtiter Eduerbia q̃n
titatꝭ vt multũ parũ nimin Et ſciendũ ꝙ plerũ q; ad
uerbia qlitat ſilr qᷓntitat? deſcẽqũt ar õibꝰadicctiuis
duerbia dubitatiua. vt foꝛſan foꝛtaſſ foꝛtaſſe toꝛs foꝛte

J. Aduerbia perſonalia.vt mecũ tecũ ſecũ nobiſcũ vobi⸗

ſcũ Aduerbia vocãdi.vt o ⁊ eus Agduerbia reſpodẽ

di.yt hem obe Aduerbi ſeparãdi.vt ſeoꝛſum ſec ſe
creto ſigillate m binariã ttinariã omiuariãvtrimq; diuiſim
Aduerbia ↄggãdi.vt ſił vna pariter piũctim duerbia
ſuradi.vt edepol caſt.ꝛ ercle mediuiſdi⸗ Aguerbis eli
gẽdi.vt poti immo lduerbi dehoꝛtatiua ł ꝓhibẽdi
vt ne Aquerbia euẽtꝰvt foꝛte ſoꝛtua caſu foꝛtuitu duer
bia hoꝛtãdi vt eia age egit. Aduerbia remittẽdi.xt ſen
ſim paulati pedetẽti duelbia intẽdẽdi.vt valde nimiũ
vrſ pẽit oĩo eduert is Matia.yt ma minceler. tardiꝰ

*

LIB86 k.

Aduerbia ſuꝑlatiua vt maxime minime otiſſime qõ de
ſcẽdit a poſitiuo greco ſ.otis.vñ otiꝰ ⁊ otiſſime.i.veloci⸗
BDe cõpatione aduerbioi ⁊ velociſſime
Comꝑatio freq̃nter ſolũ accidit aduerbijs deſcẽdẽtibꝰ
a nõie pabili.vt doctꝰdocte.bonꝰbone.malꝰmale Sunt
tñ nonulla alia aduerbia q 2pant᷑ lʒ nõ deſcẽdãt a nõibus
adiectiuis.vt ſepe ſepiꝰ iſſimũ łiſſime Silꝛ diu dintiꝰ.ſſi
mũ ł diutiſſime Silꝛ ſatl foꝛmat ↄꝑatm̃ ſanꝰ.i.meliꝰꝛc
De Figura.aduerbioꝛũ
Figure aduerbioꝛũ tres ſunt Simplex vt prudent.cõ
poſita vt imprudẽter Decõpoſita vt efficacit.nã deſcen⸗
dit a dcõe ↄpoſite ſigure q̃ eſt efficax¶Sciẽdũ ꝙ aduer⸗
bia deriuatiua ſpẽi qdã deſcẽdũt ab alijs aduerbis.vt clã
venit clãculũ Quedã a nõibꝰ vt a latinꝰ latine ab vt᷑ q; v⸗
trimq; Quedã a vbo.vt ſentio ſenſim.a ſingultio ſingul⸗
tim Quedã a nõie ⁊ vbo.vt a pede ⁊ tẽto pedetẽtim. q̃⸗
dã a ꝓnõie.vt ab ille illic Quedã a pᷣpõe.vt ab ex ex ab in
intra Et ſcias cũ pᷣpões ſine ſuis caſualibꝰ ponunt᷑ vt ſe
pe videmꝰ in pᷣpõnibꝰ biſillabꝛ mor trãſeunt adue:ꝛbia

Sciẽdum q́; ꝙ multa ſunt aduerbia quoꝛũ terminatio eſt

ſimił nõi bꝰoatiui ł ablatiui caſus.vt foꝛte falſo ↄſulto pri
mo poſtremo ſedulo auſpicato augurato manifeſto pᷣua/
to qð ⁊ pᷣuatũ vr pᷣcario merito eo illo neceſſario qð ⁊ ne⸗
ceſſe dẽ Sic q; ſunt aduerbia q̃ terminatõm actõꝛum ſcõe
declinatõis retinẽt.vt multũ nimiũ parũ modicũ paulum

verum
NDNDe Pꝛepoſitione.
NRepoſitio Eſt ꝑſoꝛõis indeclinabilł ꝗᷓ p̃ponit᷑
alüs ꝑtibuſo:õis ꝑ appoſitõem vel ↄpoſitõnem.
Wrer appoſitoem ãt pᷣponit᷑ qñ ex pᷣpõe ⁊ dcõne
q̃ pponit᷑ nõ ſit vna ꝑſoꝛõis.vt vado ad ſcolas Per cõ

poſitõm vᷣo pᷣpõ pᷣponit᷑ q ex pᷣpõe ⁊ dictione cui pᷣponit᷑

facit vnã dictõem.vt indocc imprudẽs
De accidentibns pᷣpoſitöis. .
Prepoſitioni accidit vnũ ſcʒ caſus actũs ablatiuus

hoc eſt tm dicere ꝙ omis pᷣpõ vel actõ vel ablatõ pᷣponitᷣ.

due
ſut
ten
P
1
t
l
Ghud
ttal
ſho
al/
unt

.

oll̃
Nnote
Pdr

Loni

hut
ig

Nochs

⸗

e

laian

tiinin
mmei Nn
1eocee.
deſcici

nele

A4

W
dudat
lnAe

„

ondet⸗
eni ec

icig

duerl

uerbis ci
leubſtq y

lto

ſingu

batcbr
Gwnn ſt⸗
nt cedua.
Itmiſtot
ſilo ltogi

neni

feſo Nur

ſnio o 1.
naciunſe

luhliffe⸗

chas
e⸗
in
Gc

er hbe nn

ſtonen⸗

„

PH

coraikpn⸗

N

„

6

Fo. Benf Vj

vue dũ tñ ſunt pᷣpoſitiones que plerũq; ſuis caſualibꝰſubs

iungunt᷑ vſus ⁊ ten.vt vado romã vſus ⁊ pube tenꝰ.cru⸗

re ten?. mẽte ten?«f: Triginta ſunt pᷣpoſitões qꝗ actõ pᷣponi
pñt.⁊ quindeciʒ q abltõ pᷣponunt᷑.quas oẽs vide in dvona 44
to. Itẽ qttuoꝛ ſunt ppões que ꝓ varia ſigniſicatõe mõ aca⸗

cuſatiuo mõ abitõ iungunt in.ſub. ſuper.⁊ ſubt Itẽ ſunt
alique ppoſitiones que nunqᷓ; pᷣponunt᷑ ꝑ ↄpoſitionem.vt
apud erga circa citra extra infra iuxta pone ꝓpe ſcom vl⸗
tra ſupᷣ ⁊ penes.tẽ rurſus alie ſunt pᷣpoſitiones q nunqᷓ;
p̃ponunt᷑ ꝑ appoſition?. ⁊ ſunt ſex. di dis re ſe an con. IJlle

em̃ ſolum in ↄpoſitione inueniunt᷑ vñ ⁊ inſeꝑa biles nomi⸗

nant᷑.vt diduco diſcurro reſero ſecedo ãplectoꝛ ↄgredioꝛ⸗
BDe Loniunctione.
Oniũctio eſt ꝑſoꝛois indeclinabilis ↄiungens alias
ꝑteſoꝛõis vi vel oꝛdine. Cõiunctio dꝛ aiugere vi qñ
res aliqᷓs ſimul eſſe ſcat.Couiungere oꝛdine ðꝛ qñ ↄiũctio
denotat vnũ ſeq ex altero.vt ſi igit᷑ quare.Et ſciendũ ꝙ ſo
lũ due ptãtes ↄiuũctionũ ↄiũgũt oꝛdine.Cãlis ⁊ rõnal reliq̃
De accidẽtibꝰↄiũctionum. oẽs ↄiungut vi.
Coniũctioni accidũt tria. tãs q Fcatio ðꝛ.ſigura ⁊ oꝛdo
BDe poteſtate coniunctionum.
Poteſtas ↄinctionũ hʒ.xvij.ſpecies q̃s donat reducit ad
quinq;.ſ. Copulatiuã. diſiũctiuã.expletiuã.canuſalẽ 2 ratio⸗
BDe figura ↄiũctionẽ nalẽ.eas in donato vide.
Figure diũctionũ due ſi unt. Siplex vt et. cõpoſita vt atq;
De oꝛdine coniunctionum. ſedem̃.
Oꝛdo ⁊iũctionũ triplex eſt. Nuedã em̃ in oꝛõne naturali⸗

ter p̃ponunt᷑ ⁊ vocant᷑ oꝛdinis pᷣpoſtiui.vt at aſt aut ac vł

nec neq; ſi qn q̃tenꝰſin ſeu ſiue ni. Alie ſunt q ſp ſubiũgun⸗
tur ⁊ dicunt᷑ oꝛdinis ſubiũctiuivt q; ne ve qᷓ; aũt qͥdẽ.alie

ſũnt indifferẽtes qᷓ pponunt᷑ ⁊ poſtponunt᷑ ⁊ vocant oꝛdi⸗
nis cõis. vt ergo igit᷑ itaq; q̃ ppter ⁊ alie pene oẽs ↄiũctõs

De Interiectiieen. .
NMteriectio eſt parſoꝛationis indeclinabilis paſſio/
nem aut affectum animi ſignificans voce incogni⸗

ta. Sciendum ꝗ interꝛogationes debent verbis d iij

adiungi in oſtructione vocatiui.⁊ greci interiectionem in/⸗
ter aduerbia numerauerunt Etiam ſepe vba in ipſa inter
iectione intelligunt᷑ vt cũ dico pape quid video.etiã ſi nõ
addo miroꝛ.nihilominus interiectio pape habet huiꝰver⸗
bi miroꝛ in ſe ſignificationẽ. In ipſis q; interiectionibꝰ ac⸗
centus ↄfundunt᷑ ꝓ qualitate commoti affect. iõ donatꝰ
dicit eas ꝓferꝛi voce ĩcognita hꝰ ẽ voce nõ regulata accẽ
tu. Interiectioni accidit vnum tm̃ vicʒ. Significatio.Si
gnificationes autem interiectionũ diuerſe ſunt. Aut enix
dolentis ſunt vt heu hei ah. Aut gaudentis vt euax io en
ge. Aut metuentis vt atat.Aut admirantis vt pape. Clut
exclamantis.vt pꝛoh Aut irridentis vt vah. Aut ridentis
vt hahe.⁊ ſimiles.
Explicit pꝛimus liber.

.
. » 4
Pꝛologus in ſecundum libꝛum.

Atheus moꝛetus Bꝛixianus artium ⁊ medicine do
ctoꝛ magiſtro Johanni Caſſi viennenſi Salutẽ plu
rimam dicit.Rogaſti me vir pꝛeſtantiſſime in hboc
grammatice opuſculum diligẽter videre vellem. Cupiſq;
conſilium meum intelligere an opuſculum iſtud ſit dignuʒ
vt in lucem veniat ⁊ an impꝛeſſoꝛibus ſit cõmittendum.
Ego itaq; vt tue moꝛem gererem voluntati. ac etiam vt
rogatu tuo ceten ꝓdeſſe poſſem.qͥ in bac grãmatice arte

ſe exercere cupiunt hoc onus libẽtiſſime ſuſcepi. Cognoui

itaq; huius opuſculi mirabilem eſſe vtilitatem ac diligen
tiſſime omnia fere que ad huius diſcipline introductionex⸗
pertinent fuiſſe in hoc opuſculo bꝛeuiter ac dilucide colle⸗
cta.opus certe ſumma ↄmendatione dignum in quo fere
omnia que de octo partibuſorationis a Mꝛiſciano ⁊ alijs
iunioꝛibus ⁊ doctiſſmis quidem grammaticis diffuſe per
tracta ſunt.bꝛeui certe compendio continetur.nec obſcu⸗
ra quid ẽſed clara ac dilucida bꝛeuitate omnia que ad gqm
matice artem pertinere videbamur in vnum ſunt colloca⸗
taita yt Mꝛiſciani regulis amplius non indigeamus. Et

ſet
ſonp
tal
in
ncd
cono⸗
Smne
ſchi
Us
b
lbira
1peaun
Mument
nunen
Gtopl
lienge
ctdi
Ndech
Pert
inna

4
.

Meni
ila
täſu
Gieen
ioe⸗
Nnat
Naᷣ
Aneng

Werien

Mräned
Gli
meuboc

. Cupiſch
ſt digru
ttengum⸗
cetiam 3
Nace Ete
Kogott

nocdilgeen
noductoe,)

nacecole⸗

inco ſe

ſnouß
isditc het
cbaut

ingen
atciloet

eamns.

Fo. AVIf

licet ex modernis quidam grãmatice regulas oꝛnatiſſime
ſcripſerint. quidã tñ adeo inepte illas ſcribere conati ſunt
vt adoleſcẽtes vix poſſint erudiri q̃ potiꝰ fere tẽpus ado⸗
leſcentie conſumunt. Erit itaq; hoc grammatice opuſcu⸗
lum adolſcentibus ⁊ eius diſcipline ſtudioſis maxime aca⸗
comodatum.Et pᷣſertim his qui in floꝛẽtiſſimo viennẽſt
gimnaſio phᷣie ac ſacre theologie cupiunt incumbere q re⸗/
lictꝭ folijs ac verbis ſuꝑf luis ſuauiſſimos colligent fructꝰ⸗
Illus itaq; ampliſſimĩ gimnaſij ſcolaſtici non mõ huius
opꝑis auctoꝛi gratias agere.verũ ⁊ tibi ſummas referre de
bebũt qui opus illud vt in publicuʒ veniret ꝓcuraſti. Imo
⁊ pecunijs tuis ipſum apud italos vt qᷓ; emẽdatiſſime im⸗
pꝛimeret᷑ ſumma diligentia laboꝛaſti vt plunibus poſſit cõ
municari quo fit vt eius amplioꝛ exiſtat vtilitas. Bonum
qnto pluribus ↄmunicat᷑ tãto exiſtit laudabilius. Et qᷓʒq̃ʒ
iviennẽſe gimnaſium ampliſſimum exiſtat.ac celeber:imꝰ
doctoꝛibꝰ⁊ in vno quoqʒ ſciẽtiarũ genere ꝑitiſſimꝰ f loꝛet
nõ dedigna bit᷑ tñ (vt opinoꝛ)hoc munuſculũ benigne ſuſci
pere.non mõtirũculusi vt ita loquar) vtile Sed etiã vete⸗
veteranis iocundiſſimũ.Bene vale.

Liber ſecundus de conſtructõoe Incipit feliciter.

Vnſtructio Eſt debita partiũoꝛõis in ipſa oꝛatiõe
diſpoſitio. Hanc em diſpoſitionẽ vt faci iter habe
amus pſpiciende ſunt regule ſequentes. quibus cognitis
ueq; oꝛatio faciliter congrue fabꝛicari poterit.
Rima regula. m adiectiuum ⁊ ſuum ſubſtantm̃
ãqᷓ; ꝓ vna dicõne ĩ oꝛone bnt.ideo inter ſe in ges
nere in nũero⁊ in caſu ↄauenire debent. vt doctus
Vr. honeſta mulier.malum mancipiũ. Sciendũ ſi poſt vbũ
ponatr᷑ adiectiuũ qð reſpiciat ſubſtm̃ pꝛius poſitum ſimili
ter cum eo in accidẽtibꝰ ſtipᷣdictis ↄuenire debet. vt apte
dicimus mulier eſt alba. inepte vᷣo mulier eſt albꝰ. Sʒ foꝝ
te oppones has ⁊ ſiniles eẽ ↄgruas.mulier ẽ coc:iohãnes
eſt obſtetrix.⁊ tñ cdiectm nõ zuenit ci ſubſtãtiuo Rñdeo

LBEB. I.

hmõi nomina officialia vel dignitatum non eſſe adiectiua
ideo poſt vbũ collocata nõ egent ea ↄnenientia quã in re
gula affrmamꝰ. Dico etiã in notabili ꝙ adiectin pꝰ vxbuʒ
collocatũ reſpiciẽs ſubſtm pᷣus poſitum ⁊c.qꝛ ſi reſpiceret
aliud ſubſtm̃ cũ illo alio debet in dictis accidẽtib hr̃e con
ueniẽtiã vt ↄgrue dicimꝰ gohãnes eſt malũ mãcipin. Stc
maria eſt pulcerrimꝰ floꝛũ.nã pulcerrimꝰreſpicit ntm̃ ma
ſculini genen qͥ eſt flos acſi dicerẽ.maria ẽ pulcerrimſ los
floꝛuũ. Mlerũq; em ĩ regimĩe ꝑtitõis adiectm̃ reſpicit ntm̃
iliꝰgti qͥ regit᷑ ex vi ꝑtitõis cũů quo debet habere cõueniẽ
tiã vt vna ſoꝛoꝛũ. vnꝰfratrũ. Sciendũ ſcoõo ꝙ qñq; adiecti⸗
uũ reſpiciẽs plura ſubſtia diuerſoꝛũ generũ cum vno duᷣta
xat ſe ſe in genere ↄformat.⁊ oꝛõ ñ ðꝛ ↄgrua ſimpłr. ſy figu
rate vicz ꝑ ↄceptionẽ generũ. vt petrꝰ katherina ꝓbi ſiu
dent. Nñ ↄceptio generũ eſt ↄſiructio adiectiualis in qua
adiectm̃ exiſtes plis nueri reſpicit ſubſtia diuerſoꝛũ gene⸗
rũ ſecũ poſita ⁊ ↄiũcta ꝑ ↄiũctionẽ copulatiuã. qð qdẽ ad
lectiuũ ↄfoꝛmat ſe in genere cũ ſubſtio dignioꝛi liue cũ di
ctione ↄcipiẽte vt iohãnes ⁊ helena pbi ſtudẽt. Eit ãt ſub
ſtanrm maſculini gener digni ad femininũ ⁊ neutrũ.qñ⸗
q; etiã femininũ ſubſttm̃ tanq̃ʒ dictio ↄcipiẽs digni repu
tat᷑ q; neutrũ.vñ ⁊ adiectm mõ poꝛi debet ſe ↄfoꝛmare cũ
dignioꝛi. vt in hac oꝛõne Lucani in pᷣmo libꝛo de bello ci⸗
uili.hinc leges ⁊ plebiſcita coacte.

Ecunda regula. Si in eadẽ oꝛne ponunt᷑ duo ł plu

raa nomina ſubſtantiua ad diuerſas res ꝑtinentia · in
eodem caſu tunc coniunctio copulatiua vel diſiuu⸗
ctiua debet interponi Sepe tamen bꝛeuitatis gratia ĩter
plura fubſtantiua vix vl imo vna interponitur coniunctio

vt Rex armis equis viris ⁊ machinis patriam innadit. et
hoc ſemper obſerua cum plures res ſub eodem caſu ennus
meras ne ↄiũctio multiplicet᷑.ſed ſatis erit ſi poſtremo cõö

iunctionem adijcias qͥ pᷣcedentibus ſubinteiligi datur.
Sciendũ ꝙ etiã ↄiunctio interponẽda ẽ diuerſis eaſibus
ch illos eadẽ dcõ ex eadem cauſa requirit.vt egeo panis ⁊

yino. Sum plen panis ⁊ vino. Mam dictiões ſignificates

—

—f— Sehmn

=
=. —
ER

i

Eo. XX .

ſec
carentiã aut abundantiã ſine diſcretione gtõs aut ablati
ze uas py ſe exigũt. Dico in regula ad diuerſas res ꝑtinẽtia.
bicent Nã ſi bmõi ſubſtãtiua ad eandẽ rẽ ꝑtineãt qð ſcies ſi in-
fecvn terpoſito participio exiſtẽs oꝛatio rebꝰ ↄcoꝛdet. ↄiunctio
en⸗ nequaqᷓ; dʒ mediari.vt marcus tullius cicero fuit ↄſul ro/
thn manus. g' alexãder ſcripſit libꝛũ de gramatica. Sixtꝰ
1 Papa pᷣſidet populo xpiano. Ir gericus imꝑatoꝛ gubᷣnat
imperiũ romanũ.Hõ iohannes ſcribit.aial homo laboꝛat᷑
fäun CLtcia regla Cõꝑatiuus gradus exigit pꝑꝰ ſe abltĩ ca
Lee fſum vt Aabilles fuit foꝛtioꝛ hectoꝛe Ceſar fuit felici⸗
holit, oꝛ põpeio Sed cũ fit atio inter duos tm̃ tunc regit ge/⸗
n dda nitiuũ płalem poſt ſe ⁊ dicit̃ accipi ꝑtitiue vt manuũ meli
frhſign oꝛẽ dextera Onoꝛũ fratrũ maioꝛ ẽ petrus.icũ foꝛtioꝛ fu
pbiſu it Thelamonius.Cũ autẽ fit atio inter plures qᷓ; ſter
ginqa duos.·tũc ſuꝑlatiuo opꝰẽ vt habeo duos digitos in manu
i gne ceteroꝛũ lõgiſſimos.ich hab ziven finger in der handt die
n Ddie lengilen ſind vnder den andern. Itẽ hec eadẽ diuerſi⸗
mard tas ↄpatiui qñ capit᷑ ↄpatiue ⁊ qñ partitiue etiaʒ vulgari
e Elitſn ntro diſcernit. Nã cũ dico iohãnes eſt doctioꝛ petro intels
num 9/ ligo.iohãnes iſt gelerter dan petrꝰ. Sʒ cũ dico. dextra eſt
ſnurepl melioꝛ manuũ.vnder den ziveien henden iſt die recht die
Umuec beſſer. Et ꝑ hoc nota differẽtiã inter ↄꝑatiuũ cũ regit ge⸗
4 loch nitiuũ ⁊ ſuꝑlatiuũ Nã ꝑ ↄꝑatiuũ cũ regit gtm̃ cõꝑatio fit
ki inter duos.ſed ꝑ ſuꝑlatiuũ fit inter ples. Iẽ patiu etiã
sdOo regit pꝰ ſe eundẽ caſum quẽ ſu poſitiuꝰ vt dign laude di⸗
KWolb gnioꝛ laude Maã eſt regła Quẽcunq; caſum erxigit ntũs eũ
nntn Aẽ volũt oẽs obliqͥ ⁊ ρatinꝰ a ſuꝑlatiuꝰ ab eo deſcenden
udin tes Ex pᷣdictlitaq; habes ꝙ ↄpatiu põt regere tres caſus
ugnni pꝰ ſe Unũ vᷣtute poſitiui.alterũ ex natura ꝓpꝛia Terciũ
unii ¶ capit partitiue. Gciendũ ꝙ cũ aduerbi multo ꝛpeti⸗
ninmlt4 uo iungit plus ſignificare ρtiâ–* ̈ ſuꝑlatiuus. vt
enniun yae igit in biq; pſuadeto eſſe mibi cariſſimũ
D W ſed m o foꝛe lib pcept momẽt,q; animũ ad
iaan Aideris-⸗Seiend tiuũ ſepenüero diminutiuo uz
en formã accipe ? re ſeruare 2potiui vt Zbais qʒ ego
goleen maiuſcula ẽ.die thais iſt ein veni. Aroſſer dann ich.
tgini⸗ ð

4

LIBER II

Varta regula Suplat iuus gradus vᷣtute ꝓpꝛia vulł
po ſe hre gtm plem vel ſingularem nõis collectiui. vt

virgiliꝰ fuit doctiſſim⸗ꝰ poetarũ. er virgiliꝰ iſt gevꝛ ſen
der g lerteſt vnder den poeten Et virgiius ſuit op imus

plebis. Dico in regla vtute Ppꝛia Haa 2 ſi ꝑlatiuꝰ illos ca
ſus regit quos vicʒ ſuꝰ poſitiuus regit.vt diues auro. di⸗

tiſſim auro. Nuam captũ p valde ſp iungit up latiuo vt
; doctiſſimꝰ.NHũ vo accipit᷑ ꝓ qua ntũ nunqᷓ iung t᷑ ſuꝑ

latiuo n ſi addt᷑ vbum poſſum vel queo.vel ſimi e.vt di⸗
cã qᷓ; b:ꝛeuiſſime potero fac q̃ᷓ; celerrime potes.thu es als
behendeſtu magii. Per vo nunq; iungit᷑ ſuꝑlatiuo. ſʒ

poſitiuo.vt nõ dicimus ꝑdoctiſſimꝰ ſed pdoctus ꝑpulcer.
Perq;ᷓʒ ſimiliter ſolet poſit.uo iũgi vt ꝑq; l onꝰ hoc ẽ val/
de bonus.ꝑqᷓ; doctus valde doct.Cũ itaq; dico ꝑdoctus
pꝑatiuꝰ erit multo doctioꝛ.⁊ ſuꝑlatiuus mito doctiſſimꝰ
vłqʒ doctiſſimꝰ. Nã multo tã ſuꝑlatiuo qᷓ;ᷓ ↄꝑatiuo adiis
gi põt. Quiſq; cũ ſuꝑlatiuo iungit᷑ ſp. Oĩs xo nun ʒ
eqʒ em dicendũ ẽ oĩs optimꝰ. omis peſſimꝰ.ſʒ opt mus
quiſq; peſſimꝰ quiſqʒ:vt maxima cuiſqʒ diligẽtia det ope
rã litten.Es ſol eyn ieglicher mit ſinẽ gꝛoſſeſten f lei ſtu⸗

dieren. Hebet foꝛtiſſimus quiſq; magno animo ſuperare
eas voluptates que ſunt ceter fedioꝛes oĩbus. Es ſol eyn

ieglicher ſtarcker mit gemaltigem gemut vberwingẽ die
violluſte die ſchedlicher ſind dan di
ʒ etiã ↄuenienter iũgit᷑ nõibus nueralibꝰ vt Quart⸗ qᷣl⸗
ʒ ann ẽ biſſextił.alliveg das fierd ior ſt eyn ſchaltioꝛe.
Muũc vigeſimo qnto qᷓ; anno facimꝰ iubileu. Nu iſt allixeg
das fuuff vnd ʒiveintʒigeſt ioꝛ das iubel ioꝛ.
uarta re gula.Relatiuũ plerũq; vult ſibi aſſimi⸗
lare ſuũ añcedẽs in genere ⁊ nũero vt iohãnes de⸗
um colit ⁊ pſe bñfacit bonis.Ego deũ colo et illux
cupio videre. Zico in regla pl ri qʒ Naa ſepe relatiuũ con
uenit in genere cũ dictiõe ſequẽti.⁊ nõ cã ſuo añcedẽte. vt
Saluſtiꝰ Eſt loc in carcere qð tullianũ appellat᷑. Cicei 9
tuſculanarũ qſtionũ Studiũ ſapiẽtie q̃ hia dꝛ. Zepe etiã
relatiuũ nõ reſpicit añcedẽs ſed ſignificatuʒ ſui. vt thebe

e andem alle. tẽ quik½

- = –☛ =-——

un
1ſen
mug
oc
di/
NN
iſn
Kd
esas
oh
llen
,/
Nts
ſim
dli
ni
Rwas
ſdetoſe
iin
eN
den
ledie
kci
wi
Rhon.
yes

Mni
nes det
alag
ni con
Adireſ
i
geeta

Fe: X☚ X.

ceciderunt que fuit pᷣclara ciuitas Et multa bmõi ſunt in
quibus vel oꝛnatus vel neceſſitatis gratia relatiuum ali⸗
ter refert ſuũ añcedens ⁊ cum eodem in accidentibus grã
maticalibus non eo modo congruit vt vulgare regulare

noſtre tradunt. buiuſcemodi autem oꝛationes in ſacrl lit⸗

teris aut poetis aut o:atoꝛlbꝰ repte tempoꝛe ſuo cũ hi li⸗
bꝛi in manus veniẽt notari poterũt:Ad intelligentiã hu⸗
ius regule vberioꝛẽ nota ꝙ relatiuũ eſt añ late rei recoꝛda
tiuũ Hoc ẽ ꝙ relatiuũ facit ſcõam mentionẽ de aliquo pꝛĩ

us dicto. Et eſt duplex ſcʒ ſubſtantie 2 aecidentis. Relati⸗

uum ſubſtatie eſt ꝗ refert antecedẽs ſubſtãtiuũ. vt is ſu
ille ipſe idem qui. Relatiuũ accidentis ẽ qo refert antece .
dens a diectiuũ vt qualis quantus quotus.vt ego ſum ma
gnus quãatus es tu. Sũt aut huiuſmodi relatiua accidẽtis
varia ym ꝙ diuerſa ſunt genera accidẽtiũ que ꝑ nõia adie
ctiua ſignificant᷑. Sed quoniã huiuſmodi relatiua etiã in⸗
terrogatiue capi ſolent de his in ſequenti regula dicendũ
erit. De relatiuoꝛũ igitur ſubſtantie ſignificatione paucu⸗
la diſſereuda ſunt. Guo ſunt relatiua reci pca ſcilicet ſui p
mitiuũ ⁊ ſuus deriuatiuũ.Sui ẽ relatiuũ recipꝛocum.quia
denotat actũ vbi redire in perſonã añcedẽt vt cum dico
Johãnes videt ſe.intelligo actũ videndi regredi in iohan
uẽ. Sy ſu⸗/ deriuatiuũ q;uis ſit etiã relatluũ recipꝛocũ tñ ñ
denotat hoc. qõ dixim de ſui.ſed actũ verbi tranſire in rẽ
ſignificata ꝑ ſubſtãtiuũ ſecũ poſitũ.vt iobãnes amat ſuuʒ
filium Mncũ qʒ itaq; fit ſermo de alio qᷓʒ de re ſignifica⸗
ta per ſuppo itũ relatiuo recipꝛoco nequaq; vtar] barba
re itaqʒ ⁊ incõgrue loquunt᷑ indocti ſcolares dicẽtes. ego
dedi ſibi ego fui ſecũ. dixiſti ſibi fuiſti ſecũ.ſ̊ dicẽdũ ẽ. ego
dedi ei.ego fui cũ eo.ſiir cũ ligua vnacla dicꝭ. der meiſter
bit uch ir vollẽt kõmen ʒu im. hoc latinũ rñũdeat.męr̃ pe
tit vos vẽire ad ſe.Et ſ iſtud vulgare 2 barbarũ.mgt pe⸗
tit ꝙ veniat ad eũ. Is duobꝰ modis accipit᷑. Vno mò re
latiue vr de diligit bonos ego eũ colo.ſcdo capit᷑ redditi⸗
ne hoc eſt ꝙ pꝛeponitur relatiuo qui tanq;ᷓ loco añceden⸗

tis ponitur. vt is qui deum colit eſt bonus. Ille capi⸗

tur tripliciter, ꝛimo mõ lelatiue· yt ego deum colo et

LIBER I.

in cupio videre.Scõo capit᷑ demoſtratine vt vides ne ils
lũ Tercio capit᷑ redditiue vt ille qͥ legit diſcit.t ſuꝑaddi
tur q̃rtꝰ mod qñ figurate in oꝛatõe ponit᷑ denotas qᷓnd
excellentiã vl dignitatẽ.vt ille cato cẽſoꝛinꝰ. Ille magnus
alexander. UVirgiliꝰ in pᷣmo Lu ne ille eneas queʒ darda⸗
mo anchiſe.Alma venꝰ phꝛigij gennit ſimoentis ad vnda
Ipſe capit᷑ dupliciter NMꝛimo relatiue vt ego deũ colo
4a ipſe bũñ ſacit bonis Scõo capit᷑ demõſtratiue qñ ſcʒ ad
iungit᷑ alijs ꝓnõibꝰ demõſtratiuis eoꝛum ſignificationeʒ
accipiẽs maioꝛẽ certitudinẽ ſiue di cretionẽ das ſignifica
re vt ego ipſe · ich ſelbs. tu ipſe.du ſelbs.hoc ẽ ego et nulla
alia ꝑſona vl tu ⁊ nullꝰ aliꝰ Capit᷑ etiã iſto ſcoo mõ nõ ex⸗
pᷣſſo aliquo ꝓnõie vel nõie.vt Nirgiliꝰ Nneq; ipſe miler⸗
rima vidi. Idẽ Ipſe ratẽ conto ſi bigit veliſq; miſtrat.
Hic iſte ⁊ ule diſſerunt Hic em ſcat rem vl hominẽ ꝓpꝛiũ
loqnti. Sed iſte ſcat rẽ vel hominẽ ꝓpꝛiũ audiẽti. IFle xo
Fcat remotũ ab vtroq;. Ita q; eoꝛum aduerbia bcant hic
iltic. Hic ſcat locum ꝓpꝛiũ loquenti vel ſcribenti. Iitic lo⸗
cum ꝓpꝛiũ ei ad quem mo dirigit᷑ Illic locũ remotuʒ ab
ytroq;. ſepe tñ iſta ↄfundunt᷑ ita vt vnũ ꝓ reliquo ponat.
Erta regla Interrogatiuũ ⁊ ſuũ reſponſiuu debẽt cõ
E uenire in caſu.vt ſi interrogo ꝑ gtm fiat rũno ꝑ gtm̃.
eI* eita de alijs caſibꝰ. Scienduʒ ꝙ interrogatio poteſt fieri
ꝑ nõia ⁊ ꝑ aduerbia Sed qm ꝑ nõia de varijs ⁊ diuerſis re
bᷣus fit qſtio.ideo pᷣmũ de diuerſis ſignis queſitiuis nõia/
libus æ eoꝛũ ↄgruis reſpõſiuis ſubijciẽda ẽ doctrina. Dei⸗
de de aduerbialibꝰ etia nõnulla dicent᷑. ¶Qualis querit

ſutus callidus ⁊c. Quis etiã qũq; qrit qlitatẽ vñ ⁊ ꝓ qlis

de ſubſtãtia rei vt Nuis bonꝰẽ aratro.rñde bos aut buba
lus Cũ itaq; qritur Quis ẽ ſoꝛt Rũñde vir femĩia doctoꝛ

frater ⁊c. Et nõ ſic dicas vnus vir vnus męgr.Nm ds nũ

e ; querit de nũero ergo nec vde ꝑ nũeralis WMuantus
ʒAuerit quantitatem continuam Kui reſpendetur maxnꝰ
patuus ongus latus altus pꝛofundus Quot querit qn

qlitatẽ Cui rũdet᷑ bonus malus doct ignerus iners ver

ponit vt Terẽtiꝰ Quis tibi videoꝛ. Alias frequẽter qris

ereqſes
fungtſin⸗
nden
deniden
Dugenin
Peniau,
Mittix
teinvef
Nuhhepg
Reiſtenri
Uſngiin
Vtſepteni
ſctegre
ihis ern
ſis ogecen
enibeſil
biſsdeſ
nnijt
vlirß⸗
Nels;

lci

Enh
iull
is ni
magug
dardu
Apn
Wd
o
emnone,
igſignftn
ock ul
noͤnoͤen
pſe mien⸗
lint.
nni ppn
Ne do
Kauc die
R
nenond
ligoponu,
abit
ſopetn.
potekfei
rrüefſee
ſtinsſoa/
Knin dan
Dons

s jneporek

titatem diſcretam Cui reſpondet᷑ ꝑ numeralia cardina⸗

lia.vt duo tres q̃ttuoꝛ qnq; ſex ſeptẽ octo nouẽ decẽ vn⸗
decim duodecim q̃ttuoꝛdecim q̃ndecim ſedecim decem ⁊

ſeptẽ decẽ ⁊ octo l duo de viginti.decẽ ⁊ nouẽ. vł vnũ de
viginti. viginti triginta q̃draginta? Sũt ⁊ alia cardinaiia

̃ ipᷣm numerũ ꝑ ſe ſumptũ ſcant vt vnitas binariꝰ terna
ri qternariꝰ qnariꝰſenarins ſeptenariꝰ octenariꝰ nouena
riꝰ denariꝰ vndenarius ꝛc Et hec nõ hñt/ꝓpriũ qſitiuum.
ṽht tñ de ipſis q̃ri ꝑ qs.vt quis eſt iſte nũerus Rñde Bina
rius Quottus qrit o:dinẽ Cui rũdet᷑ ꝑ nũeralia oꝛdinalia
vt pᷣmꝰ ſcõs terciꝰduodecimꝰterciuſdecimꝰ qrtuſdecimꝰ.

Antuſdecimus ſextuſdecimPꝰoctauuſdecimꝰł dudeuigeſi⸗
mus.nonuſdecimꝰ Ivndeuigeſimꝰ.vigeſimꝰvigeſimuſpri⸗/

mus.trigeſimꝰ q̃drageſimꝰqnquageſimꝰcenteſimꝰ ducen

teſimꝰ milleſimꝰ Muotteni plis nueri qrit de nuũero in
ptes e q̃les diſtributo Cui rñũdet᷑ ꝑ nũ eralia ꝑtitiua ł diui
ſua vt ſinguli bini trini q̃terni qni ſeni ſepteni octeni no/
neni deni vndeni duodeni r᷑ nideni qᷓt nideni qndeni ſeni/
Deni deniſepteni deniocteni deninoueni. vigeni trigeni q̃⸗
drageni qnquageni ſexageni ſeptuageni octuageni nona⸗
geni centeni ducẽteni.milleni Ut Qnotteni vadut pue⸗
ri Rñde.bini vadunt.hoc eit Eb geend ziven vnd ziven
miteinander) Iſti vadũt ſinguli die geend yeder beſundꝰ
Ita habes ꝙ ſinguli d ad minꝰ de duobꝰ.⁊ bini ad minus
de q̃ttuoꝛ. ⁊ ita de reliqs Scias ec ꝙ hec nũ eralia ꝑtitiua
in ſin guia ri nũero nõ ſcant nũerum diuiſinũ.̊ cardinalẽ

vt ſeptenñ donum. hoc eſt lſeptẽ dona. ſepteno gurgite. i⸗

ſeptẽ gurgitib?ꝰ ¶ Quottẽnis qrit nũerum ãnoꝛũ Cui re
ſpõdet᷑ ꝑ bec nõia. vnienis biennis triennis q̃driẽnis quin
quẽnis ſexẽnis ſeptẽnis octẽnis nouẽnis decẽnis vndecẽ
nis duodecẽnis Reliq in vſu nõ reꝑiunt᷑ Ut.quotẽnis es
vie vil haſtu ioꝛe) Rñnde.ſum qͥnquẽnis / vel ſexennis ꝛc.
Ab iſts deſcẽdũt ſubſtãtiua bienniũ trienniũ ſeptenniũ
decenniũ? uottuplus qrit de qntitate ponderis mẽ⸗
ſure Lui reſponder᷑ ꝑ uumeralia ponderalia.vt ſimpl/ du⸗
pius triplus qjdruplꝰ quintupius ſextupluuius eI

rIIPES

ſeptuplꝰ octoplꝰ nonupl⸗ decupl centupl⸗ ducentupl⸗ ma
lecuplus.vt quottuplꝰ eſt fruct agri tui (ivie vil veltig iſt

dy frucht deynes ackerb Rñge cẽtuplus hundert veltig
NMNMuottuplex q̃rit de multiplicatiua qᷓntitate Cui rñ⸗
qet᷑ ꝑ nõia multiplicatiua.vt ſimplex dupilex triplex q̃dru⸗
plex qntuplex ſextuplex octuplex noncuplex decuplex vige
cuplex trigecuplex qnquagecuplex ſexa gecuplex ſeptuas

gecuplex cẽtuplex millecuplex ꝛc Ut.quottuplicẽ veſtẽ ha

bes /eyn ryie vil fechigy gervande haſtu) Unde triplica
eyn trifelchiges) Cuias cuiatis qꝛit de pr̃ia vł gente.

Cui rũdet᷑ ꝑ ꝓnõia gentilia noſtras ⁊ vꝛãs Silr ꝑ nomi⸗
na cantia patriã Igentẽ. vt auſtrał alſaticꝰ pannoniꝰ tarẽ
tinꝰ vuienen romanus rauẽnas alpina ꝛc.vł Cuias es tu
ives lands biſtu) Rñde.ſum auſtral gentẽ Sü nꝛãs gen⸗
tem.i.de nꝛã gente.vrãs gentẽ.i.de vrã gente Luius

qꝛit poſſeſſionem Cui rñdet E nõia H ꝓnõia poſſeſſiua. vt
Cuium eſi mancipium. wven geboꝛt der kouffknecht an⸗

Rñde Euandriũ.vel petrinũ Et ſciendũ ꝙ hoc q̃ſitiuũ cu
ius in ntõ actõ ⁊ ablatiuo ſingulari tin declinat᷑ vt ntõ cu
ius cuia cuiũ Actõ cuium cuiã Abltõ cuia
De Queſitiuis aduerbialibus.
Votiens aduerbiũ qꝛit de nũero multiplicatiuo nin

meroꝛum cardinalium Cui rñdet aduerbia nũera

lia. vt ſemel bis ter q̃ter octics nonies decies vndecies
ſexdecies decieſſepties decieſocties decieſnonies. vigeſi⸗
es vigeſieſſemel vige ſieſ bis vi geſieſter vigeſieſquater ꝛc̃⸗
trigeſies trigeſieſſemel. q̃dragies qquagies ſexagies ſe pæ
tuagies octagies nonagies centies ducẽties trecẽties qᷓ⸗
dringẽteſies àngenties ſexcẽties octingẽties noningenti
es millies Et ſciendũ ꝙ; ſupᷣdicta ſig queſitiua etiam capt
pñt relatiue vt ego ſum albꝰ. qlis es lu Ego ſum magnꝰ
Intus es tu Cẽtuplo maioꝛ eſt ager meꝰ qᷓ ſocrat.quot/
tuplus nõ eſt tuꝰ Ego habeo triplicẽ veſtẽ.quottuplicẽ tu
babes Ego ſum qͥnquẽnis.qu. ceẽnis es tu Mos vadimꝰ
bini. quotteni vos Ego fui cos quott⸗ fuiſti tu. Ego bis
bibi quoliẽs tu Silr ⁊ ſigna qñq; capiunt᷑ indefinte⸗ vt

eco
ſutust
fiue nn
tlentt
topoln
Ecpünt
trineri
1ttisrt
en O
Uewiat
AMer N
ei tttue
viloll
ſſiel oni
voltict⸗
ſickber⸗
Ond
MNd
ina p
pbecapy
pultmma
iomn hn
hum eſtin
cyctbieſli
ahiſeabbin
ſͤupharb
einudfrg
uufmct g⸗
niniunn
ſeſbifniſif,
nihcifeſip
ni hder
ſir Uinsfe
ntlnemn

n

hen
icket
naene
te Liiß
d iin
Ohleygi
Kſas
Naätibe
unnid
Nfaſtot
Apron
Nmnon'tni
inest
binig gen
e Lins
Poheſira. N
radt ⸗
wwritüch
Kini Nhe
4

ctuo nn
netbis nöera
des meces
cnies igeſu/
Gccnater ⸗
leriges in
iu tmitlodh
ſesnoningenti
Guetiam .
olun mun.
ſhil gut /
guetlitn.
Teci
ſen.⸗Egobis
eince ℳ

Fo. Nll.

eſcio quantus ſis.neſcio qlis ſis Sciendum etiam ꝙ iſta
ſig talis tãtꝰ ⁊ tot capiunt᷑ adhuc tripliciter Primo rela
tiue mediãte ↄiunctione copulatiua. vt ego ſum albus ⁊
talłl es tu Ego ſum magnus ⁊ tant eſt plato Habeo mul⸗
tos diſcipulos.⁊ tot hʒ ſocrates Scõo capiunt᷑ redditiue
vt ego ſum tal ⁊ tãtus q̃lis ⁊ qᷓntꝰ eſt petrꝰ Tercio capiũ
tur indefinite qñ ſeqtur ꝙ vel vt Exemplũ Ego ſum tãtꝰ
⁊talis vł nõ egeam oꝑa tua Ego cupio tal eſſe vt felix vi
dear Quãdo hoc aduerbiũ qꝛit de tꝑe Cui rũdet᷑ ꝑ ad
uerbia tꝑis.vt hodie heri cras pᷣdie poſtridie ꝛc Muo
aduerbiũ q̃ſitiuũ ad locũ.cui rñdet᷑ ꝑ aduerbia Fcãtia ad
locũ.vt huc illuc int:io foꝛas vſq; nnſ qʒ eo eodẽ ſiquo ne⸗
quo alio aliquo ſup infra ꝛc Itẽ ad hoc interꝛogatm̃ etiã
rñdet᷑ ꝑ nõia ꝓpᷣa vrbiũ aut villarũ in actõ caſu,/p aduerbi
is poſita.vt Quo vadis.rñdeo Eo romã.tarentũ Et ſilt
rñdet᷑ ꝑ hec appellatiua.domũ humũ rus milicia bellum
Qua aduerbiũ ꝑ locũ.cui rñdet᷑ ꝑ aduerbia Fcancia ꝑ
locũ.vt hac illac iſtac ea ſiqᷓ nequa aliq̃ q̃cũqʒ ꝛc Et ꝑ no⸗
mina ꝓpa vꝛbiũ in abltõ caſu loco aduerbio:ũ poſita Sil⸗
ꝑ bec appellatiua rure domo bumo milicia bello.vt. qua
vadit regina Durch tvelch end zucht die kunugin Rnde
vuienna Durch vyen. vel. hac DHo durch Ubi aduer
bium queſitiuũ in loco Cui rũdet᷑ ꝑ aduerbia ſcantia in
loco.vt hic illic iſtic intꝰ foꝛis ibi ibidẽ alibi vſ qᷓ; nuſ qʒ ſi
cubi necubi nũcubi ſuperiꝰ inferiꝰ vbiq; vbicũꝗʒ Et per
nõia / ꝓpᷣa vꝛbiũ in gtõ caſu ꝗᷓ poſita ſunt pᷣme vel ſcõe de⸗
clinatõis ſingulan numeri Si ãt eſſent pluralł nũeri per
ea rmdet᷑ ad pñs qſitiuum in abltõ Silr ꝑ gtõs.hoꝛum no
minũ humꝰ milicia dom bellum.⁊ ꝑ dtm huius nõis rus.
vt. vbi fuiſti.rñde.vienne Cebe Venetijs Tarẽti ruri do
mi hic iſtic ſuperiꝰ ꝛẽ Ungde aduerbiũ qſitiuũ de loco
cui rũdet᷑ per aduerbia ſignificantia de loco.vt hinc illinc
iſtinc intus ſoꝛis aliunde ſicunde necunde alicunde ſupera⸗
ne inferne vtriqʒ vndecũq; Et ꝑ nõia ꝓpᷣa vꝛbiũ in abltõ
caſu Sili ꝑ hů appellatia ho domo bello ruè milicia.vt vñ
venis. rnde.yenio hĩc. vẽio lviẽna. vẽio ue milicia e ij

LIBeB H. .

Quoꝛſum eſt aduerbium queſitiunm verſus locũ Cut?
rñ̃det p hec ⁊ ſilia aduerbia. dext:oꝛſum ſiniſtroꝛſum vene
tias vᷣſus vuiennã.hoꝛſum illoꝛſum iſtoꝛſum ſurſum deoꝛ
ſum Muouſqʒ aduerbiũ queſitiuũ vſq; ad locũ Cui tñ⸗
det ꝑ hec ⁊ ſiſia aduerbia bucuſq; illucuſq; iſtucuſq;. vſq;
arsẽtinã vſq; vniennã Sciendũ ꝙ cũ ad ſupᷣdẽa inter:oga
tiua locoꝛũ ꝑ nõia appellatiua.alia a pᷣdictꝭ.rñdet᷑.tunc dʒ
ſieri rnſio ſolũ in actõ.vel in abltõ.⁊ mediãte pᷣpõe.vt ſum
in vrbe. in agꝛo cum ſocrate.eo ad vrbẽ.ad agrũ.venio ab
vrbe. ab agro.trãſeo ꝑ vꝛbẽ ꝑ agrnm ꝑ locũ iſtum.eo vſq;
ad agrũ.vſq; ad ſocratẽ. vſq; ad vrbẽ. l
Eptima regula erbum pſonale vult añ ſe hr̃e ntm̃
p ſuppoſito. cũ quo ↄuenire dʒ in numero ⁊ pſona.
vt Virgili? ſtudet Sciẽdum ꝙ. qñq; ſuppoſitum eſt agg⸗
gatũ ex diuerſis ꝑſonis.aut alias ex dcõib pluribꝰ.neq; Vᷓ
bum pᷣt ↄuenire omibus in numero.vel ꝑſona.⁊ nihilomi.
n oꝛõ eſt ↄgrua.ſʒ eius ↄgruitas ſaluax vel ꝑ figurã euo⸗
cationis.ſ ↄceptõis ꝑſonarum vel ↄceptõis nũeroꝛũ De
quarum vi atqʒ natura iã oicendum eſt Euocatio eſt
ↄſtructio in qᷓ ꝓnomẽ me ł ſcde ꝑſone ſibi copulat nom̃
tercie ꝑſone tanq; ſuũ ſubſtãtm̃ reſpectu vbi ꝑſonalł qð
ↄnenit cũ ꝓnõie in ꝑſona ⁊ nũero.vt ego diligens ſtudeo.
Zu piger ſtert ¶ Coõceptio ꝑſonarum eſt oꝛo in q vbum
plural nũeri reſpicit dcões diuerſarũ ꝑſonarũ copulatiue
ↄiunctas.⁊ ↄuenit cum dcõe ↄcipiẽte in ꝑſona. nõ ↄcep⸗
ka. vt ego ⁊ tu legimꝰ Tu ⁊ iohes ſtudet Eſt ãt dictio cõ
cipiẽs dcõ pᷣme ꝑſone.łdictio ſcðe ꝑſone Sʒ dcõ ↄcepta
eſt dcõ ſcõe ꝑſone.ł ocõ tercie ꝑſone Coõceptio nume⸗
roꝛũ eſt oꝛõ in q̃ vᷣbum plural numeri reſpicit ſuppoſita
plura ſinglarl numeri.copulatiue ↄiuncta.⁊ diſcõuenit in
numero ad minꝰ cum vno eoꝛum.vt petrꝰ ⁊ iohdᷣes ſtudẽt
Nota ↄceptio numeroꝛum etiã locum hʒ in ↄſtructione
adiectiuali.vt Netrus ⁊ katherina albi laboꝛat Vñ vbia⸗
cunqꝙ; eſt ↄceptio generum.illic ⁊ eſt ↄceptio numeroꝛum.

Silr plerumq; vbi eſt ↄceptio ꝑſonarum ibi eſt ↄceptio

numeroꝛum Mota ꝗ ppõ cum qñq; habet vim con⸗

—

iqim
ArAd
fupeſtu
fonis.
MN
ſſ⸗

Fo. XXII *

ſubaht
ulmme iunctionis copulat
unc ulatine. 2 tu i 4;
, En de ci petro curꝛimꝰ Qñq; nc Keit conceptionem. vt Ego
daſß⸗ 1 ſiue aſſociatõem ⁊ nõ facit e n en ed p
Nllſch, B . SEciendũ 2 rer. 7 — urꝛo cu pe
Kitne iunge nt ad ↄiunctõem copulatiuã q cõc
fein, ßͤt nteeteror ole doppol vel alterl 'nner
ni pſonarũ ꝑ 2inctõem atne en. Mmn ulr Ninenari
nſtnne ⸗ ctiuũ ex eiſdẽ ꝑſonis.vt bum ſil oz elſe viſĩ
du rurſus vt ego vel tu cur:o l curis · Tciẽ
ton, in accidentibꝰ ſuppoſito vicinioꝛi.vt h illiꝰ maß rnorts
tun cfagt fuit troiani hectoꝛẽ grẽa achillẽ laudat en ab cineugs.
L ig cise aere e ſt oꝰ
be cP in qᷓ pᷣmiſſa ↄſtructõe adiectiuali ł ſuppoſi ung etend
dRNech tur aliud ſuppoſitũ ł ſubſtãtm̃ ſuppo itoꝛiali ſubiũgi-
atnihlomi⸗ ppoſitũ ł ſubſtãtm̃ reſpiciẽs vᷣbum ł adiectiuũ
us 101 eS adiectiuu
ine Konl, ſun o kacniein accidẽtibꝰ eſt ʒeuma locu
ſngan de mi. vt Johes ſtudet 2 e eoße Hni wet der erlten 2
Kmnt enplö teot obes ſindet rego Joß, eſt alb 2 Melrus
ulr f Pꝛolemſis eſt oꝛõ i a ego Joßes eſt alb ꝛkathefing
4 ont tudinc aliqui Et poſtes inamittit regim ſcãs multix ½ 1e⸗ Ha
igens ſudeo⸗ ocões zanbonates ea ſine piugibili aliquo ſubiungunt „ 2
Sin daerinoatta o multltudinis pdicte reſpiciẽtes v
Ginqbum ũ Iadiectinũ pᷣus poſitũ cum q te reſpiciẽtes
i plltine bus gmaticalib/ eſt ꝓlems garcdod aueie in accidẽti⸗
adNn maticã illi logicã SRi vo diſcoꝛd t eſ Sigg ſtn dens ziit
Sitdctnd vt hõies ſtudẽt ille ret hoꝛicã i fdat eſt plemſ aſtinctoͦs.
Sdo eanacegula Derbatn ille mathematicã·
SGdeẽ ehe taua regula Werba imꝑſonalia paſſiue
