artiũ ſtudijs ĩcũbas gaudeo mirũinmodũ. tibi gtuloꝛ.ac
deo gras ago ꝙ talẽ tibi mẽtẽ p̃ſtiterit Zeq; ſꝑo nõ ↄmi
ſſurũ vt pr̃e ac auo tuo optimis ⁊ clariſſimis vir indign
eſſe vide are Hic iã aer ſalubrimeſt.nẽo iã tribꝰmenſibus
peſtilẽtia ꝑijt Ciues fere oẽs in vꝛbẽ rediert Mariꝰdũtax
at (qʒ ego ſcõm te diligo/ adhuc Venetias incolit.eũ tũ
cras.aut ꝑẽdie expectaꝰ.ita mihi nudiuſterciꝰpedagogus
eiꝰ nũciauit.cũ eo die catulos ei pullos domũ mil. ſʒ. ſ
bonihil ad te Lura vt vales.teq; ad reditũ ꝑa O felicẽ illũ
4 ve iocũdũ diẽ quo te ãplecti.oſculariq; poterimꝰ Vale.
Date Uiterbo.qꝛto kłs nouẽ Anno ſalutꝭ OM. cccc. lxx
De Figur vm Donati traditöůem .nono
Igura ( ſce ſchema dr ) eſt viciũ cũ rõe neceſſitatis
omatuſue gra ꝑmiſſum Diuidit ãt figura in ſchematalex
cos.⁊ ſchemadiameos Rurſus figure lł ſchematalexeos.ł
ſunt locutõis.lłlↄſtructõis ꝭYigure locutẽis ſunt vicia qͥ pec
cãt in vulgo mõ loqndi.vt cũ vicã.relliqᷣas di plici ll. cum
vſus vnã dutaxat redrat Sʒ figure ſtructõis ſunt q̃ pec
cãt ↄ nẽm oꝛõis ↄtextũ Omis itẽ figura locutõis.l eſt ſco
ma tropus łmetaplaſmus W
. De Barbarumo ⁊ Soloeciſmo
¶e ſunt figure ꝓꝛſus abiciẽde.neq; in vſu quouis pa
cto babẽde.vic barbariſm 2 ſoloeciſmꝰ ʒ qꝛ aliqñ;
excuſant᷑ hec vicia Iↄſuetudine ł autoꝛitate l vetuitate v
viciate 15 de his aliqd dicẽduũ erit Barbariſm? Eſt ſoꝛõ
nis vicioſa er coꝛruptõe ie : ſillabe oc et vciũ k fit ſeri
bẽdo.ł ꝓnũciãdo Scribẽdo qdẽ fit ꝑ adaitõem.detractõ
nsz. lt:ã ſmtatõm ĩe rſlla be Mer adtonem vt rellis
cuũ dicã duplici ll. cũ ynul dicere devea wer bigz„

detractsem. vt „*

cit᷑ h lr̃a vbi nõ dʒ.
fit barbariſinꝰq i0
tur m.aut vbi nimiieſt vocaliũ ↄcurſus.aꝰvbi fin
tis dcõis dat iniciũ ſeqnti

ne ſoluta ſolũ reꝑit᷑.hmõi e

t vgilius dirit Immitt achilli p achilk It
oco dixit Manet alta mẽte repoſtũ ꝓ repoſitũ.ꝑ

ſilla be.vt eu
nũciiĩdo Barbariſmlilr fit.
Peratõe.hiatu In tꝑe fit ba
a' viceuerſa buis ꝓ lõga põit᷑ In ton
cadat ſupᷣ ſillabã ali

t vgi. dixit olli p illi Wer trãſpoſit

rbariim

7

bez lre

ãdre ꝓ euãder.⁊ diſplicina ꝓ diſciplina ꝓ
qtuoꝛ mod ſ in tꝑe.tono.aſ
cũ loga ſillaba/ ꝓ bui
o fit:ſi accẽtꝰ pᷣdñans

ã qᷓ; iure dẽat In aſpiratõc fit cũ adij
detrahitr vbi nõ dʒ adeẽ der hiatum
tiẽs vocal ſeqᷓ̃ vocalẽ.aut pꝰvocalẽ ſeq̃

mꝰ.piſologia.

catheſinthetõ.A

is pᷣcedẽ⸗

Et generalr q̃cũq; plꝰ minꝰeq̃
ſonãtia ab erudit reſpuũt Et ſciẽõ ꝙ barbariſmꝰin oꝛõ
r. m̃ viciũ iu metro metaplaſmꝰ
appellat᷑ Eſt ⁊ alia figura.huic ↄnũerãda q : barbaralers⸗
is.hñs fieri cũ barbaꝛa vbal
Dicat maſtrucã.qð ſardoũ ẽ
aĩaliũ Aut ſi dicat magale.
ſtoꝛis Aut Marchio qõ al
eſt Soloeciſmꝰ eſt viciũ in
gmatice factũEt differt
ꝙ ſoloeciſinꝰ fit inter
Bar bariſmãt in ſinguł dcõibꝰ
Imꝰeſt in ipſa oꝛõe ſoluta n m
Onnũerãt᷑ cũ barbarimmo
2 ſoloeciſmo duodeci vicia
acyrologia.cacephatõ.pleonaſi
tãtologia.eclips.tapinov.
Acyrologia ẽ deõ im p
tui tm̃ ſpare laboꝛẽ.ſp

atino eloqo miſcent᷑. vt ſi qͥs
vocabulũ ßcãs veſtẽ ex pellibꝰ
qõ lingua affraoꝛũ ðꝛ domꝰ pi
Eanoꝛũ vſu ⁊ ling nom digtatꝭ
ↄtextu ꝑtiũo:õis ð reglas ar⸗
Soloeciſinꝰa barbariſmo in hꝰ
ples deões int ſe nõ iuſte oꝛdiatas
fieri pᷣt Et ſciẽõ ꝙ ſoloeci
etro quotiẽs nccitatgr̃a in
uenit᷑ ſchẽa appellaẽ
ſʒ barbariſmꝰ.ſoloeciſmꝰ
maceologia⸗
mphihologia.
Be poſita.vt vgiliꝰ.hũc edſi po⸗
are em̃ dixit ꝓ timẽ Cacephatõ eſt
turpl ſonꝰ.aut in dcõe.aut oꝛõe.vt Thereñ Arꝛige aures
pãphile Etvgi. Nũerꝰcũ nauib
lectio ſuꝑuacua dcõis ad plenũ
ta eſt ꝑiſologia eſt ſuꝑf lua oꝛõ
ũ vt ꝓãt quo poterat.⁊ qᷓ nõ
logia eſt lõga ſnĩs res nõ ncca

eqᷓt Pleonaſmꝰ. eſt ad/
ſenſ ũ. vt vgi. ſic oꝛe locu⸗
is additio ſine nccitate re⸗

poterãt ibi ſtabãt ¶ OHacꝰ
rias ↄpᷣhbẽdens.yt Imꝑatoꝛ

anai,

ſodn Lhen

tituſchcan
oeatg

rineue
dcoN
uhe in
nuetn aoc⸗
imügzenn
nien lu n
ſnianrituin
r urerſe

(RR

ene⸗ en

l

ionans
pein ünt

r Kape

nſphea⸗
WMNWN
Hentbeſtgeh

ois tinaen

trufnann

ulnerpole

ecpeefahe
lbe

mereſn

Hädberbafller

Ne Ks
fäs eſterpeld
twid en
uninizuß diht
Niügls teghaan
Auan
n ille ouſgtas
Etſcedg ſoloec
bis ätat gfa in
niſce Cela
perind ſopain

Ppgin natclgu

nphbobii
aliibire /po⸗
nlmbihen
zUrige aure
lniel
ſcoelocu/

neſt Inns

ofeititer⸗ .
itit n

Fo. LVI.

„„ 7 „ „ ́”Mä 2 2
rũ exercitu re infecta retro vñ venerat regreſſus eſt Lãto
logia eſt eiuſdẽ ſnĩe vicioſa repetitõ.vt redeo letꝰ.⁊ reuer⸗
toꝛ gaudẽs Eclipſ eſt defect deõis alic'qʒ tñ ſnĩa reqᷣrit

vt vgi. in pᷣmo loqns de Junõe.irata.hec ſecũ deeſt enim

loqᷣbat᷑ Lapinoſis eſt alicꝰ'magne rei extenuatio. vt vgi.
APenituſq; cauernas ingẽtes vterũq; armato milite ↄple

nit Hoc eſt ꝙ multe legiões armato:ũ militũ impleuere
vterũ ⁊ caueꝛnas katheſinthetõ eſt inoꝛdinata ⁊ indebi

ta dcõnũ ↄiũctio.vt vgi. Verſaq; iuuãtium terga fatiga⸗
mꝰ haſta Ampbibologia eſt ãbigua oꝛõ Et hec fit aliqũ

P actm̃.vt aio te eacida romanos vincere poſſe Aliqñ per
Xbũ ↄmũis generl.vt Catho criminatoꝛ iniuſte.⁊ nõ expᷣ⸗
matr quem vel a quo Aliquãdo ꝑ indiſtinctõem. vt Vidi
ſtatuã aureã haſtam tenentẽ. vbi dubium eſt an ſtatua an

haſta aurea ſit Aliqñ per ononyma.i.ꝑ eqᷣuoca vt ſi qs di
cat.aciẽ nec expᷣmat oculi vel gladij vel exercit Et ſic de a

lijs modis quos oẽs recenſere eſſet inane.
De Methaplaſmo.⁊ eius ſpebus
Ethaplaſmus eſt ̃e ſillabe vł tꝑis tranſmutatio me
r tri oꝛnatus vel neceſſitatl cauſa Et habʒ qᷓtuoꝛdecim
ſpecies Et ſunt he Pꝛotheſis Aphaereſis Epẽtheb Pa
ragoge Sincope Apocope Hectaſis Siſtole Diereſicpi
ſmaliphe Eclipꝰ Synaliphe Antitheſis Methatheſis
dꝛothe ſis. eſt appoſitio littere vel ſillabe ad principi

um dcõis. vt gnato ꝓ nato Attulit ꝓ tulit.

Epentheſis.eſt appoſitio littere vel ſillabe ad mediũ
pcõis.vt induperatoꝛ ꝓ imperatoꝛ.dicit ↄuuenalis
Paragoge. eſt appoſitio littere vel ſyllabe ad finem di
xtionis.vt dicier pꝛo dich
Ephaereſis.eſt ablatio lr̃e vel ſillabe de pᷣncipio dictio⸗
nis. vt temno pꝛo ↄtemno.mitte pꝛo dimitte S
Sincope.eſt ablatio lre vel ſyllabe de medio dictionis.
yêyt audacter pꝛo audaciter. ⁊ commo:at/ ꝓ cõmouerat.
Apocope.eſt ablatio littere vel ſylabe a fine deõis. vt
achilli p achulis. 2 ſat pe ſotis

LCBEBZ IIH

Hectaſis.eſt ꝓductio vocał qᷓ naturalr eſt breuis.vt vgil
italiã.fato.vbi pᷣma ſillaba illiꝰdcõis italiã en buis naturꝗ
liter.⁊ ꝓducit᷑ ec tigura hʒ qtuoꝛ ſoẽs.q̃ vocant᷑ Ceſure
ſcʒ Pẽthimemoꝛim Anthipẽthimemoꝛim Cptimemorĩ.
2 Moſteptimemoꝛim Antipẽtimemoꝛis eſt ꝓductio ſilla
be pᷣme natural breuis ſcði ped: ẽtimemoꝛ:ꝭ eſt cũ pri
ma ſulaba tercij ped naturałr bᷣuis ꝓducit̃ Eptimemor.⸗
eſt cũ pᷣma ſillaba q̃ꝛti pedis naturalr breuis ꝓduci Po⸗
ſteptimemoꝛis.eſt cũ pᷣma ſillaba qͥnti pedl naturalłi bᷣuis
ꝓduci Siſtole eſt coꝛeptio ſillabe naturalłr lõge.vt vir
nimboſus oꝛiõ. vbi oꝛiõ hʒ pᷣmã naturali lõgã.q ibi coꝛripi
tur Diereb eſt yni in duas ſillabas facta diuiſio. vt vgi⸗
Alai in medio libabãt pocula bachi Syneri ł Synali⸗
phe.eſt duarũ ſillabarũ in vnã facta ↄiũctio.vt vgi. Fixe⸗
rat eripedẽ ceruã.ꝓ aeripedẽ Synaliphe.eſt ꝑ interemps
tõem ↄcurꝛẽtiũ inter ſe vocaliũ lubrica q̃dã leuiſq; colliſio.
vt vᷣgi.At ea diuerſa penitꝰdũ ꝑte gerun᷑ Eclipſ ẽ cõ
ſonãtiũ cũ vocalibꝰaſꝑe ↄcurꝛẽtiũ q̃dã difficil colliſio ⁊ du
ra Et qm̃ ſi pꝰm ſeq̃t vocal hmõi aſꝑa /platio cauſat᷑ Jðo
ꝙ vitãda hmõi aſpitate ðꝛ ꝑ eclipſim necari m. vt vᷣgiliꝰ.
ultũ ille ⁊ teꝛrl iactatꝰ alto Antitev.eſt lr̃e ꝓ lr̃a po
ſitio. vt olli ꝓ illi ¶ethateſis.eſt l̃e łſyllabe trãpoſitio.
yt theucre/ꝓ theucer.euãdre ꝓ euãder.
De Schemgate. ⁊ eius ſpẽbus
Chema eſt figura ꝑ quã debita ⁊ vſitata dcõnũ in os
ratõe poſitio vaꝛiat᷑.et eſt duplex ſ. Scemalexeos.⁊
Schemadianoeos SvSchemadianoeos vt pᷣus dictũ eit ꝑti
net ad oꝛatoꝛes itaq; ſolũ de ſchemalexeos dicendum eſt.
Schema exeos hʒ ſpẽs.xvij Et ſunt he.ꝓlepv.euma.hy⸗
poʒ cub.ſilepſis.anadiploſis.anaphoꝛa.epinalep.epiſenᷣ
ꝑanomaſia.ſcheſionomatõ.ꝑanomeõ.omotoleutõ.omop⸗
totõ.polyſite õ.hyrmos.poũptotõ.dyalitõ Nꝛolep.Eſt
pᷣſũptõ alic mi titudĩs poſtea ꝑ gees diuiſe.vt vido hõies
hos bonos iſtos malos Zeuma. eſt vnius verbi ↄcluſio
diuerſis clauſuł apte ↄĩuucta.vt vgili Tꝛoiugena inter⸗
pres diuũ qui uumina plebi Qui tripodas clarij lanrũ qͥ
ſidera ſentis Hypoſeuſis. eſt ſigura per quam diuerſe

Nalekcir

tihen⸗ ſorhic⸗

enumihgeſti

n yig bianh

cn dinſo t n

Vrenß / Snil
WWN
eisl
genmt Echphi⸗
cck ider

apAtocanſei

mnecannyt o,

G, alep:iNn
ſlbenioſto⸗

18
is

ſtzus dictiete

lerwpdinln

kuis ad ie

Ettrriinss
al⸗ Jeendends

verba ſingulis clauſulis adiungunt᷑.vt regem adiſt.regem
ↄmemoꝛat nomẽ genuſqʒ. Silepſis eſt figura ꝑ quã diſ⸗
ſimiles clauſule in vno vbo iungunt᷑ vt hic illius arma hic
currꝰfuit. Item ſunt nob mitia poma caſtanee dulces ⁊ pſ
ſi copia lact Anadiploſis eſt geminatio dictõis ex vlti⸗
mo loco pᷣcedẽtl vᷣſus ⁊ pncipio ſequent.vt ſequit᷑ pulcer
rimaſtur. Aſtur equo fidens. Anapboꝛa eſt repetitio di
ctõis ꝑ pᷣncipia plurius ᷣſuuʒ.vt nate mee vires mea ma-
gna potentia ſolꝰ. Mate pr̃is ſummi q tela typhoea ſentꝭ⸗
Epinalepꝰ eſt dictõis in pncipio vſus poſite in eiuſdex
fine repetitio.vt Ante etiaʒ ſcriptum dicti red =⁊ ante
Epiʒenſis eſt eiuſdẽ dcõis immediata geminatio ⁊ in eooõ
ſu.vt eme adſum q feci. in ↄuertite ferrũ. Paranos
maſia eſt quotiẽs dcões diuerſe ꝓpter ſimilitudinẽ tanq;
vna ⁊ geminata in oꝛoõne ponunt᷑ vt nã inceptio eſt amẽ⸗
tiũ haud amãtiũ. Scheſionomaton Eſt mititudo dcom
ſil oiũctarũ ſine copula.vt nubula nix ꝗndo ꝓcelle fulmia
Petrz⸗ merſa man peligna cohoꝛs feſtina virũ vis. Ma
anomeon eſt cũ ab eiſdẽ lr̃is diuerſe dcõs incipiũt.vt O
tite tu te tãti tibi tãta tirãne tuliſti. Ometeleuton eſt cũ
ſiłi mõ diuerſa vba finiunt᷑ vt abijt exceſſit euaſit erupit.
Hac eẽ figura ↄpᷣbẽdunt᷑ carmia q in medio ⁊ ſine eandẽ
bñt termiatõeʒ q apõ quoſdã leonina vocant᷑. Omopto
ton eſt cũ dcões in ſiles caſus terminant᷑.vt merẽtes f len
tes ↄmiſerãtes lacrimãtes. Moliptoton eſt eiuſdẽ dcõig⸗
in diuerb caſib repetitio.vt Uirgi.Lra l̃is ↄtraria flus
ctibꝰ vndas Impᷣcoꝛ arma armis pugnẽt ipſiq; nepotes.
Hirmos eſt ſeries oꝛõis longa tenoꝛem ſuum vſq; ad vlti
mũ ᷣuãs.vt Uirgi. Pꝛincipio celũ ⁊ terrã campoſq; liqn/
tes Lucentẽq; globũ lune titaniaq; aſtre ſpus intꝰ alit.
Eoliſynteton eſt qñ fit ↄiunctõm nimia accumulatio.vt

Altbamaſq; thoaſq; pelideſq; neoptolan pmuſq; machaö

Hialiton vł aſintheton eſt quotiẽs oꝛõ aiũctõe caret ne
ceſſaria. vt Ite ferte cite ſlamias date tela ĩpellite remos.
De Tropo et ſpeciebus eius.

Rop Eſt figura quotiẽs dictio trãſfert̃ a ppᷣa ſcõne

IIBGE III

ad imp:opꝛiã aut ſimilitudinariã neceſſitatl aut oꝛnatus
cã. Et ſunt.xiij.ſpẽs.ſeʒ WMetaphoꝛa .metonomia. antono
maſña. epiteton. ſinodoche.onomatopeia piphaaſis. byper
batõ.hyꝑbole.allegoꝛia. omoʒẽſis. Uetaphoꝛa ẽ dcõnis
vl oꝛõis in aliã ßcõeʒ trãſlatio ꝓpter ſilitudinẽ vtriſq; cõ⸗
gruã vt dicẽdo ſimplicẽ eſſe agnu. UWirgi⸗ Atlat cinctu al
Rdue cui nubibꝰatrl. Ndlimiferuũq; caput yẽto pulſat ⁊ im/
bꝛi.ecce hic ꝑ methaphboꝛã mõti vgiliꝰ aſcribit mẽbꝛa hu⸗
mana. Eathacri eſt vſurpatio alieni nõis vt pairicidax
ſepe dicimꝰq̃ preʒ ñ occidit.⁊ piſcinã q̃ ñ bʒ piſces. Me?
talepſis eſt dcõ gdatim ꝑgẽs ad id qð oñdit ⁊ ab eo qꝗð ps
cedit id qd ſequit᷑ inſinuãs.vt oſt alios mea reg videns
mirabar ariſtas. q; ꝑ ariſtas ſegetes ꝑ ſegetes eſtates per
eſtates annos intellige debemꝰ. Ita ꝑ ariſtas lõgo medio
annos intelligimꝰ. Metonomia fit mitiphi. ꝛimo cum
ponit᷑ ↄtinẽs ꝓ tẽto.vt nũc pateras libate ioui.aut e) vt
Trateras magnos ſtatuũt ⁊ vina coꝛonãt. Scðo cũ ponit
in neutro ꝓ eo qð inuẽtũ eſt. xt ſine cerere et bacho friget
venꝰ. aut e) vt vinũq; pcant Zercio cũ ponit᷑ cã ꝓ effectu

vt Migrũ frigꝰ.pallida moꝛs. aut eõ cũ ponit᷑ effect p ca.

yät frena ſpumãt. Antonomaſia ẽ qñ ꝑ excelłẽtiã appella
tiuũ ponit᷑ ꝓ ꝓpo. vt ꝓpha /ꝓ dauid.-poeta Pgilio. ⁊ apo
ſtolꝰp paulo ⁊ vbs ꝓ roma. Epithetõ eſi dictio certã ꝓ/
Setatẽ ſcãs deõi alteri adiecta. vt dira celeno dira camila
Dicax pica lanigẽ oues. Sinodoche eſt cũ a ꝑte accipitur
Fcatio toti'aut viceuerſa. vt pubeſq; tue.pubeſq; tuoꝛum
Itẽ fontẽq; ignẽqʒ ferebãt. Onomatopeia eſt nom̃ a ſo
no factũ. vt Zinnit aerl. clãgoꝛ tubarũ. Periphꝛaſis.
circũulocutio ꝗᷓ fit aut oꝛnãde rei cã ꝗᷓ pulcra aut vitade qᷓ
turpis eſt. vt Virgi. Ja pᷣmo nono ſpargebat lumĩie terras

itani crocen inquẽs auroꝛa cubile. Hypbatõ eſt tran/

reſſio qdã ᷣboꝛũ oꝛdinẽ turbãs. Eius vo ſunt qnqʒ ſpẽs
Tiſterologia.anaſtrophe. parẽtheſ is. tbemeſis 2 ſinere.
Hiſterologia vl hiſterõ pterõ eſt ſnia cũ bis oꝛdo muta⸗
tas. vt virgi.moꝛiamur ? in media arma ruamꝰ. Anaſtro
phe ẽ dedis tĩ oꝛdo p̃poſterꝰ.yt Itali Z hocẽ Ealiaz

iifsone
Vin h
ttſetnari

Na dedr
hronia tbel
Deigmne
Eti me genn
ſii venire
mrlct
ctto ſent
e nonite nos
prebit
Wlcdei

mutpeiſt

ij. Wnocy
M thts ſi
irſelulouq
nſt ppanda.

.

Stciſutiinni

(gn etur

nmn ol

fnf utonne
nomnin anm
biphuſonn
cdon debi

lcnku il, d
1 Bütchcdl

Münlä d

Wabtrünen

Ninis t hanidtß
bypilen ihen
nlt aben ß
losmmea teg ſicens
ſegetts elutesel
Nugloed nedo
eemaem

ibeteſgigtte

enichüͤfni
cererett bechofige

em̃ patriꝰↄſuẽ mẽtẽ paſſus amoꝛ
tit achatẽ. Lbemeb ẽ ſectio deõ
terſectl vt ſeptẽq; ſubiecta trioni.
plerũq; ſolũ ſit in dcõe ↄpoſite figu
Sinereb eſt ex oĩ ꝑte ↄfuſa locutio.
reptas ĩ ſaxa latẽtia toꝛqt.Saxa vo

Fo. LVIII.

Parẽtheſis eſt alteriſñ nĩe interpoſita
rapidũ ad
is vna deõne vl plib in⸗
Et ſcias ꝙ hmoi ſectio
⁊ metri nccitat gra⸗
Tris noth ar⸗
ſ; in flu

Dirg
cãt itali medi

oꝛõ. vt Encas neqi
dũ ad naues pᷣmit⸗

ctibꝰaras. eſt em iſte oꝛdo.nothtris arreptas ĩ ſaxa toꝛqt⸗

qᷓ ſaxa ĩ medijs ſ luctibꝰlatẽtia i
⁊ ſuꝑlatio qᷓdã fidẽ excedẽs agẽ
celo Itẽ teſtudie tardioꝛ. Allegoꝛi
Sꝛ. vt iã tõs equũ fumãtia ſolnẽ co
Nuiꝰ.vij.ſunt ſpẽs.ſ.Hyronia
tiſmos.paroemia.ſarcoſmos.⁊ alc
mo dicti ↄꝛiũ oñdẽs. Virgi. Egre
õis eẽ
aß eſt figura vni decõis
nime ꝑcunt.
traſiens⸗

pla refer nã niſi guitas ꝓnũciat
gerer̃ qo negare intẽdit. Antiphꝛ
bironia vt bellũ qꝛ mime bell
Aenigma ẽ obſcura ſnĩa ꝑ occ
y8t q me genuit mr̃ mox gignik ex me.
ciẽ ↄuerti ⁊ ex eadẽ rurſus eñ luẽ. ¶
dura dictu gras pferunt l expᷣmuũtr̃
nũqͥd nos qſierit aliqs Rñdem bona

tali vocãt aras.
di minuẽdive cã vt it clãoꝛ
aẽ figura ꝗᷓ aliõ Fcat᷑ qᷓᷓ
lla. hoc eſt carmẽ finire
Antiphꝛav.aenigma clariẽ
ſciſmas. Myronia ẽ ſer⸗
iã vo laudẽ ⁊ ſpolia am
ẽt adium̃to ↄfitei vi

õ.2 parce qꝛn
ltã ſilitudinẽ rerũ
ſcat em̃ aquã in gliz
figura

gar neminẽ nos qſiſſe. Paroemia eſt

tpib puerbiũ vt lupꝰẽ ĩ fabla
hoſtilil qʒ deriſio Virgi.En agro
ſti metire iacẽs.Aſciſmos ẽ ſmoi
tate explet vt cũ vae quẽ conari it

lariẽtiſmos ẽ
vt eũ iterꝛogãtibꝰ no
foꝛtũa vt ex hꝰ ĩtelli
accomodatuʒ rebꝰ
Sarcoſmos ẽ Fmo plł odio
g ⁊ quã bello troiãe peti
ocoſꝰ⁊ facetꝰſatl vrbãt᷑
elligẽtes dici laterẽ la⸗

Mypbole

uas. Omozẽß ẽ nimis rei note demõſtratio ꝑ aliã mag⸗

notã. ⁊ b łs ſpẽs.ſ. cõ.pa bole ⁊ padigma. Ico ẽ ꝑpſonarũ

inr ſe Lalioꝛũ q̊ accidũt ꝑſõis ↄpatio vt
S8o ſil. Narabole ẽ int diſſiles res opato.

virgi. os hueroſq;
virgi. qᷓ mugit fu

it cñ ſautiarã taurꝰ ĩcertã excuſſit ceruice ſecuri. Pa/

.

radigma eſt narꝛatio exẽpli boꝛtatis aut dehoꝛtãtis. hoꝛ⸗

cãtis vt Antenoꝛ po tuit medis elapſus achinis illiricos

5

Fneira ſinꝰ. dehoꝛtãtis vt at ñ ſit phrigius penetrarat

acedomona paſto: Ledeãq; belen troian yirit ad vꝛbẽ

Sequætes figure nõ ſunt in donato. ſy ex alijs autoꝛib? col

ligunt. Liptote eſt cũ minꝰ dicẽtes lõge plꝰ affirmare in
tedim/ vt Nirgi. Mec muũera ſꝑno hoc ẽ libẽs accipio.
Endiadis eſt cũ diuiſim ꝓlata piũctim in telligi debeãt. vt

molẽ ⁊ mõtes inſuꝑ altos impoſuit.i.molẽ altoꝛũ montiuũ

impoſuit. Itẽ pateris libanꝰ⁊ auro.i. aureis pater. Itẽ ar⸗
ma virũqʒ.i.armatũ virũ. Hypalege eſt agẽtis ꝓ patiẽte
aut ecõuerſo poſitio.vt date claſſibꝰ auſtros hoc ẽ claſſes
auſtris. Itẽ nõdũ ill labꝛa admoui hoc ẽ nõdũ illa labrꝭ ada
moui Emphaß ẽ cũ ponimꝰ ſubſtm̃/p adiectiuo ſcãs qli
tatẽ abſtractiuã ipſiꝰadiectiui Lerẽtiꝰ.vbi ẽ ſce leq me ꝑ/
didit i.ſceleratꝰ. Pꝛoſopopeia ẽ ᷣmo pſonis fictis attri

butꝰ. vt mare vidit ⁊ fugit. Tepogphia eſt deſcriptio lo

ci ñ ficti.vt lucꝰin vꝛbe fuit media letiſſimꝰ vmbꝛa æc. Sed
Topoteſia eſt locꝰ fict ſm licentiã poeticã Virgil. Eſt in
ſeceſſu lõgo locꝰ inſula poꝛtũ efficit c. Chꝛonogphia. eſt
tꝑis deſcriptio irgi. Mox erat ⁊ placidũ carpebant feſſa

ſopoꝛẽ ⁊c. Antipophoꝛa eſt tacite obiectõi mmſio. Efle

xegeſis eſt ſnie pᷣus dicte expoſ itio. Ouidiꝰ.Legerat bus⸗
ius amoꝛ nomẽ titulũ q; libelli. Aleotheca eſt accidẽtiuʒ
grãmaticaliũ diuerſa poſitio vt caſus ꝓ caſu vel pſone ꝓ

ꝑſona vłcũ dinerſi caſus vel ꝑſone ↄſtruunt᷑ intrãſitiue.vt

ego miſer egeo ⁊ ſilia. Et qͥn qʒ ſunt figure ↄſtructõis que
ſunt ſpẽs aleothece ſcʒ Mꝛolepſis Silepb.ʒeuma.antipto
ſis ⁊ lintheſis. Quid ſit ꝓlepſis ſeplis ⁊2 3euma dem̃ eſt.
Sʒ antiptoſis eſt vniꝰ caſus ꝓ altero poſitio. vt ſermoneʒ
quẽ audiſtis nõ ẽ meꝰ. Itẽ Urbẽ quã ſtatuo vr̃a eſt.et Te
rentiꝰ Quas credis eẽ has ñ ſunt vere nuptie.Et pplo vt
placerent q̃s feciſſet fabulas. Sintheſis etiã eſt ſpẽs aleo
thece. ⁊ hʒ ſub ſe Euocationẽ Appoſitionẽ 2 Sinodochẽ
Capit᷑ etiã ſinthejp figura ꝑ qnã aliq ꝑtes in ↄſtructõe

iũgunt᷑ non gtia vocis ſed bcati. vt Virgilius.pars fruſtra
ſecãt.turba ruũt.venetie eſt inſignis ⁊ maritina vihs.

De materia ⁊ natura punctoꝛum

Emateria diſtinguẽdi oꝛationem ſcõm ſuas ſentens

tias dicturi. Pꝛimũ inq emus quid ſit puuctus. De

= .

i
i AA

ſtorle Etpo
ſöctiimni 1n
18ntdenſer
i Moecleae
crut in dloß/
caranini
Coli ſbaiſi
Hiiinuseonnct

Imnimchtſüc

firtorehecni

umiun

kittobrie
nigtſc Tuni
pſͤs nirtin
inüſeiteetſe
hitrint

inde quot ſunt puncta. ⁊ que vis eoꝛum Zercio quõ pun
ctãda ſit queq; oꝛõ Primo dico ꝙ poſitura ſiue puctus
eſt ſignũ ſeggas ⁊ ſpm̃ recꝛeãs Hoc ſic eſt intelligẽgu Nũ
ctus eſt ſignũ diuidẽs intellectũ in ſnĩas.⁊ ꝑticlas diſting
uendo ⁊ ſom̃ recꝛeãs ꝓlator? Hac diſfinitõe elicẽ potes
puas vtilitates p̃cipunas q̃s materia püctoꝛũ affert. Pri⸗
ma.qꝛ diſtinguit ſnĩas q alias eſſent ↄfuſe Scõa q; recre
at ⁊ qeſcẽ facit ſpm ſiue halitũ ꝓferent! Sũt ãt pũcta ꝓ
oꝛõe diſtinguẽda qbꝰ mõ vtimur hec. Uirgula Coma Co
lũ Ceriodꝰ MPũuct? Interꝛogatiuꝰ Dirgula curua Virgu
la eſt ſignũ lõgũ factũ hac roe/hoc ſignũ denotat aĩm au⸗
ditoꝛis l pᷣferẽt adhuc eſſe ſuſpẽfum ⁊ oꝛeʒ ac ſenſum eẽ
impꝑfectu De hac vᷣgula pauci ſcriptoꝛes dixert qꝛ ſi ub pũ
cto ſuſpẽſiuo (cuius fere naturã gerit) ↄpᷣbẽderunt Co
ma metrũ ſuſpẽſiuꝰ pũctꝰ ſiue media diſtinctio Eſt pũct
cũ vᷣgula ſupꝑiꝰ elauata.vt ſicA¶ Aut cũ altero ꝑpũcto ſuꝑpo
ſito vt ſic:Et ponit᷑ ad notãdũ ↄſtructõem x fectã.⁊ iõ hʒ
pũctũ planũ ⁊ ſniãm imꝑfſectã cui neceſſe ſit aliqᷣd addi
ad ↄſtitutõem ſenſus ꝑfecti vFůᷣq; hʒ Xgulã pcto ſupᷣpoſi⸗
tã Quo ec lectoꝛ admoneri dʒ vt cũ huiuſcemodi ſiguum
accurꝛat in alto ßmonẽ ſupẽdat Cõtrariũ vo ficri dʒ circa
colũ vbi vox depᷣmẽda erit q̃ſi intellectui ꝑ? pletiõm ſens
Cooluũ ſubdiſtinctio vel pct⸗ tẽtiã ſat fit
Diuiſiuus eſt pnnct ꝑuꝰ ſiue virgula hoc mõ.⁊ ſcat ꝑfec/
tionẽ oꝛõis qᷓntũ ad ↄſtructõeʒ gmaticalẽ ſniãm.q̊ʒ adhuc
omnino oꝛõ nõ ſit clauſa Vocat᷑ ãt ſubdiſtinctio.i.ꝑu diĩ
ſtinctio reſpectu ꝑiodi Periodꝰ pũctꝰ dimnitiuꝰvlł ſiue
lena diſtinctio Eſt pũctꝰ planus cũ vgula infen ret lexa
boc mõ.hꝰpũctũ denotat tã auditoꝛis qᷓ; dictatorl animũ
eſſe qᷓetũ oio ⁊ oĩa eſſe clauſa ⁊ ꝑfecta in oꝛõe ita vt nihil
ſequa MũctinterꝛogatiuꝰEſt puctꝰcũ virgula ſurſum
retoꝛta vt ſicu mihi lauas pedes Sub illo ec ↄpᷣbẽeun
tur oꝛões admiratiue Virgula curuata ad modũ dimi
die circũferẽtie vt ſic ponit᷑ in pᷣncipio ⁊ fine oꝛõis inter
foſte ꝑ parẽtheſim Exẽplũ.pᷣnceps/ qꝛ hoſtes minentux
lla) iuſſit munire vꝛbes Zota ãt eſt vis pun⸗ i

LIBEEB III

ctolum vt vna ⁊ eademq; oꝛatõ punctis alio ⁊ ab alio m
diſtincta pꝛſus ↄrias ſnias denotet Ut in hoc vulgari ex
emplo ita diſtincto Regẽ vrm interficè bonũ eſt timè nolꝭ
te.⁊ ſioẽs aſenſerit ego nõ negabo videt᷑ rex nõ interfici

debẽ At mutata illa diſtinctõe appebit regẽ occidi debꝗ
vt ſic Regẽ vrm interficere bonũ eſt timè nolite ⁊ ſi omes

ↄſenſerit ego nõ negabo.
Muõ punct pdictis ſentẽtie ſint diſtinguẽdee
Wirgula ſolʒ poni inter ſubſtãtiua plura adiectiua in

oꝛões incõiũctim ſumptas ⁊ in ſnia coherẽtes Et genera
liter iu oĩbꝰ lod in qbꝰoꝛõ ſuſpèdit᷑ ⁊ nõ ponit᷑ coma vgu
la eſt ponẽda. TComa fit poſt oꝛõnẽ q̃ ꝑ ſe ꝑfecta eſſe pᷣt

qntũ ad ↄſtructõem.lʒ ñ qͥ ad ſniãm Sig ãt faciẽtia hmõ

2ſtrnctõem cũ ſnia imꝑfecta ſunt h⁊ ſilia Qui infinitũ
qcũq; qſquis ſiqs qũ quotiẽs quotiẽſcũq; qᷓʒuis ʒqᷓʒ licx
poſtqᷓᷓ dũ cũ aduerbiũ vt ꝓ poſtq̃ʒ quõ ꝓ ſiẽ ſi niſi qm̃ q;
ſicut exquo ne ꝓ vt nõ ꝛc.Etiã ablatiui poſiti abſolute in

deſigtõne ↄſeqntie ⁊ ꝑticipia Itẽ ↄſtꝛuctõis pᷣma ꝑs in j
2ↄmittit᷑ ʒeuma He ⁊ ſiles dcões cũ in oꝛõne ponunt᷑ aim

auditoꝛis aut ꝓferẽt ſuſpẽdũt.ſigqnda igit᷑ erit aut vᷣgulæ

aut comate hmõi oꝛõ.ad denotãdũ ſenſum adbuc mime

patẽ.eſto ec oꝛõ q̃ntũ ad ↄſtructõm qmaticalẽ ſit ꝑfecta.
Colũ ãt ponẽdũ eſt pꝰoẽmoſtructõem ex q̃ acciꝑe h̊ ſenfũ
ꝑfectũ.lłʒ adhuc de eadẽ re plura dicẽda ſeq̃nt᷑ Itẽ caueas
generalr facè coma lcolũ int᷑ vbũ ⁊ caſum quẽ a ꝑte poſt
regit.aut inter vbũ ⁊ ſuũ ſuppoſitũ.aut int᷑ vbũ łꝑticipiũ
⁊ ſuã determĩatõm Itẽ qñ negatio refert᷑ ad ples ꝑticlas
ſeqᷓntes nõ pone coma łcolũ donec oẽs ꝑticle pᷣtereãt ad
q̃s negatio refert.exẽplũ Appᷣhẽdite diſciplinã neqñ ira⸗
Roſodia qdã ſpẽs q, ſcat᷑ dñs ⁊ ꝑeatꝭ de via iuſta

matice eſt dicta a pꝛos qõ eſt ad ⁊ odos cãtꝰ.qꝛ trac
tat de accẽtu dcõnũ ⁊ de q̃ntitatib ſillabarũ q̃rũ noticia
ad debite ꝓnũciãdũ gꝗmatico ꝑutil eſt. Turpe em̃ eſt ſilla
bas natura bꝛeues ) ꝓſodie leges ꝓducẽè aut lõgas coꝛri⸗
ꝑe Quiſqs vo ac arte carʒ balbuciẽs ſp ⁊ trepidꝰ oꝛõs aꝛ?
Gas ⁊ hãs q̃ſ libʒ legit in cetu doctiſſimoꝛũ Moticia q̃nti

Ziñctim poſita Itẽ int᷑ vba finiti łinſiniti modi Itẽ inter

ſnit
D
ubuſlng

=
—
262

yslich /

eidudlme
alt tierni
Pöbniumil
e hikurin
nſis n tli
tic Oiseſhi
Mimsbiescann⸗
nebimneteſcitij
ob euliti l
Uſi
tis nuͤts ie
Midirſcminoete
ghotfiſetüw
Pgaba
tneclict mhe⸗
Pafn
oe i
Priß neih,
lißeiterlegen

ltkorcini in
uintſoſte

. nai
n ii
kinkimm
wiitnn a
olepfengeſeßt
it itehnii
A Quiinfniti

eic
PRingi
ipoſtickſolte in
Nsne ing

obne ponunt ein

atatll
mackuc nine
iclle ſtpfech⸗
iacadehſenſo
cani Ri anens
mgingte o
tint thilptichĩ
fatgleiti
tt triri.
ſaghs eqn ii⸗
ideild iiu
aia gnac
Gbrdin tics
ulgscen
unhi de
i odn

tatl mẽſureq; ſillabarũ ⁊ cudẽdoꝛũ vᷣſuũ qͥ pacto ſcribi ſo
leãt voces erudit.rarꝰ em ſcriptoꝛ huiuſce artis iꝗrꝰ qui
nõ oberꝛet in ãnotãdꝭ his nõibꝰ pecunia tolerabil acutus
tolẽo baculꝰapollo ⁊ ceten pene innũeralibꝰuotiẽs pᷣbʒ
intelligẽtiã ſenſꝰ qᷓntitatl.diſcretio . multa em in poet: in

uenim nõia diuer qdẽ caſibꝰſʒ eoõ fine ꝓnũciata.q̃ qnti⸗

tatũ ſillaharũ S vulto pacto diſcernẽt Quid ſi aliqᷓ ſint
viuerſe penitꝰ ſcatõis ſola vniꝰ ſillabe l ꝓlixitate ł coꝛrep
tõe dinoſcẽda.vt ara equꝰmals populus lahoꝛ ⁊ ſilia Po
ſtrẽo ſine qᷓntitatl ſillabarũ exꝑimto metri ſuaui vtilitat:(
q nõ puula eſt) adipiſci neqᷓq; pᷣt Nõnũqᷓ; em̃ pᷣguantiſſis
ma latiſſimaq; ſnĩa ſiue iuriſcõſultꝭ aut theologl ſpectata
breui daudit᷑ metꝛo.quã vbi mẽoꝛie haud facile mãdaẽ po
ſc aut vbi ex mẽoꝛia lapſa fuerit remiſcẽdi facultatẽ ꝑuu⸗
lã pᷣſtabit carmẽ Vñ e iuuãt aĩos ↄpᷣndũt plima pau⸗
cos Mriſtina ↄmẽoꝛãt ſunt oĩ gta legẽti An fmiſtra diuini
quõdã ꝓphᷣe carmĩibꝰ.vbi ſunt qͥ ↄſcripſert pſalteriũ lamẽ
tatõs Jere.totã fe Job hiſtoꝛiã ⁊ oĩa ferme ſcriptie ſacꝛe
cãtica QOĩs em̃ nr̃a ꝗmatica poetarũ carmĩbꝰ pbabatuꝛ.

irabiles admoð ⁊ marie phoꝛũ ſnĩe ꝑ poetarũ carmĩa

nob innoteſcũt qᷓᷓ ſepe Huiuſce ge rei ignoꝛãtia turpis a
nob ꝓpulſabit᷑ ſi ſcqᷓntia heart rudimta diligent/ inſpexiꝰ
De lris Int᷑ latinas vnũ ⁊ viginti lr̃as.voca
les qͥnq;ʒ.ↄſonãtes ſedccĩ reꝑiunt᷑ At de eiſdẽ ↄſonãtibus
ſeptẽ dñr ſeminocales Ilm nrſy Cete nouẽ mute bedg
Rkpp q t.y ãt ſextã vocalẽ gcã.⁊ ʒ decimãſeptimã ↄſonantẽ

ꝓpt gca vba (qbꝰↄſuete vtũt aſſ ũpſẽ latĩ.neq; eĩ al tipũ
ʒelõ łcet᷑a hmõi quõ ſcberẽt hẽbãt HRoint ſemiuocales⁊

mutas diſtat qm he a vocalibincipiũt ⁊ ĩ ſe finiũt᷑.he ãt a
ſeipᷣis inchoãt ⁊ exeũt ĩ vocales 7õ vo h negat᷑ avſificato
ribꝰlr̃a qm nõ ẽ cã poſitõis vt nihil mꝰ athomos.neq; dat
impedimitũ ne due morx ſeſe vocales ſeqnt᷑ vt tꝛaho ꝓhi⸗
beo HBe ipẽ vocalibi æ u plerũq; in ↄſonãtiũ ptãtẽ redeũ=t
cũ ãt ipᷣe inter ſe geminãtur vt iumentũ vinũ.aut cũ alijs
vxocalibꝰ iũgũtur.vt ianua iecur iocꝰ vanitas vᷣitas volatꝰ
Vt q; ñnũqʒ ſi ipi ßpõit vt vultꝰ.recipi ec v vĩ ↄſonãt cũ
iraſonãtẽ ⁊ alteꝛã vocalẽ ↄſtituit̃ yt qt᷑ ſuadeo ſuauis aq̃ᷓ

1

LIEEER rII

lingua quaqᷓᷓ donatus ⁊ ſui erpoſitoꝛes Põpeius 2 Ser

giꝰ dicũt eã oſonãtẽ eſſe nõ poſſe.qꝛ añ ſe alterã ↄſonantẽ
bʒ. vocalẽ eſſe uon poſſe.qꝛ ſeqt illã vocal qð quiõ nihil re

fert Nunqͥd em̃ qñ ſcribimꝰnatua dicẽdũ eſt t ↄſonãtem

eſſe nẽ poſſe.qꝛ añ ſe habeat alterã ↄſonãtẽ.ſcʒ ſ imo ⁊ vo

calẽ eſſe nõ poſſe.q; illã vocal ſequit᷑ Fit tñu nõnunqᷓʒ vo
cał ſpᷣpoſita vt in ſuauis Jux Zliexãdrũ MMoſq; modernꝰ

hʒ qin ꝙ ſ p̃eũte Sillaba diuidit᷑ tũc n vocalł bẽẽ Sunt ⁊
liqntes lr̃e due viʒ l ⁊ r.nõnũq; bꝛeues natura ſillabas ada
iũctꝭl ſibi matis inneniunt᷑ redde lõgas vt coclear repleo
aſſeda tenebꝛe cerebꝛũ kathedra Hue q́; ↄſonãtesx ſcʒ ⁊
5.2 vocalł i inter duas inſerta vocales vtutẽ hñt ↄſonãti
nm duaꝛũ vt par axis gaʒa theʒaur maioꝛ peioꝛ maieſtas
eiꝰhuiꝰ aio ieiuno Verũ in ↄpoſitꝭ nõ ſic.vt bijug baiulo.
1 De Triplici ſillabꝗ.
Ylaba eſt ↄphẽſio lr̃arũ aut vniꝰvocał annũciatio tẽ
poꝛũ capax.qꝛ oĩs ſillaba aut buis eſt.⁊ tp̃ns recipit
vnũ.vt pr Alut lõga eſt.⁊ duo recipit tꝑa vt mr Sũt igi
lõge ſilabe.ſunt bues ſunt ↄcs Loõge ⁊ bꝛeues ſunt natus
ra ⁊ ex ↄſeqnti Matura lõge ſunt biuariã.aut ꝓductione
viʒ ſing ariũ vocaliũ vt nauis finis omẽ vnꝰ Aut duarum
iunctõe quã dipthõgõ vocãt vt aeuũ poema auguſt' eu
ri Sunt itẽ ſilabe pᷣme medie atʒ vltime Dꝛimarum q̃ne
titas ↄgnoſcit᷑poſitõe.dipthõgo ↄpoſitõe.exẽplo regula.
Medias poſitõe accẽtu ⁊ regla.vltimas poſitõe ⁊ regula

Resule q̃ntitatum mõaſillabarum inneſtigamꝰ

Mnis vocałꝑ ſe lõga eſt.lʒ n Fcãtia careat tũ in eam
exeuntes ducunt O aduerbium qñ anpõit᷑ vtis a vo
cali incipiẽtibꝰ bꝛeuis eſt.vᷣgiliꝰ De coꝛidõ o alexi trahit
ſua quẽq; voluptas Dictio mõaſillaba in vocalẽ exiẽs ꝓ
ðꝛ yt ſta na fla te ſe pꝛe dij ſi mi qui do no flo ſio quo De
mit᷑ ꝗq ntĩ ⁊ acti caſus.Silꝛ qᷓ; ne ve.q; ⁊ ve copulatiua ⁊
diſiunctiua ↄiunctõs.nã ve interiectio lõga eſt Ne aduer

bium affum ãtcꝭ atq; ꝓhibẽt ꝓðꝛ ſʒ interꝛogãtꝭ bꝛeuiatur.

Dictio mõſillaba exiẽs in ↄſonantẽ bd m ſt coꝛripit᷑ Sal
maſculinũ ſol il ⁊ nil ꝓducunt᷑ q̃ vo finit᷑ in cnrs lõga et

tenlit hinii
vadinidlt /1cn
wigtuhnii⸗
r onit r
ectlni iate
milunic
manchth
Ppt
engei
pörhhnelegian
luuutiuin

Unſetlcegisſect,
rch
Qnn hli
Atanuprn
Uireaeledt ai
euin tfitbe
un ſihben⸗

rieln

3tapcler ehen
ruterih
nuti hit ſonitl

vepeinmieſtg

wcd omdaninſi
kr tiis keßtt
NAKm S⸗
ibrctes ſunt un⸗
mäant wucton
m draunn
bene uul eu
Prinenum nd
õ
NWtead

m üneſignn⸗

incareettiinen

Exceptis hic q eſt 2mũis. nec lac an in vir coꝛ far ver per
ter: es vbo. bis s is/pnõibꝰ. os oꝛis.⁊ oſſis Singulaĩ as
æ us lõga ſunt.vt vas mas pus płrus Sicq; de mõaſilla

bis vniuerſa qᷓntitas ſat exploꝛata eſt .

Vlitio ſꝑ lõga eſt Fitq; dũ poſt Regule 2c8⸗
vnã vocalẽ due ſequunt ↄſonantes.aut vna repetita.aut
vna duplex · hꝰadiecto ꝙ altera ſaltẽ in eadẽ vocal ſillaba
collocet᷑ vt arma peſtis aduena adiuuo fallo mallẽ reddo
ecce dux gaʒa maioꝛ troya. poſitio nõnũqᷓ; in metris in
tres diuidit᷑ ſyllabas.vt eſt illud Aͤrma virum tabuleq; ⁊·
tꝛoia gaʒa ꝑ vndas Zin periʒoma ⁊ in iacinctꝰ. neq; vim
vuarũ ↄſonãtiũ neq; ptãtẽ emiciẽde poſitõis vſurpat Ald/
iectm̃ eſt dũ ſaltẽ altera ↄſonãs iũcta ſit vocali.nã ſi ſecus
euenerit poſitio nõ eſt vt agri tene bꝛe Ald poſitõeʒ crebꝛi
oꝛ bri dʒ intuitꝰ.ↄcurꝛit em fere oĩbin vocalibꝰ pᷣt nedũ
in pᷣmis. verũ eẽ medijs ⁊ vltis ſillab reꝑiri. vt armig robu
De Pypthongo ſſi“ amabut
yrvptong ſp loͤga eſt vt aula euge Sũt em due q ⁊ ſcꝛi
bruunt᷑ legunt᷑ au ſ ⁊ eu Altẽ vo due ſcʒ ge ⁊ oe ſcribi
q; pñt.ſy ne legi quiõ ↄceſſum eſt yt aes aedes foelix coelũ
Ploeciſſmꝰ Eſt ptea in oĩ gtõ dtõ.ntõ deiñ ⁊ vtõ plibꝰ pri
ine dedlinatõis locãda diptbõg ae · quã ⁊ eadẽ ſillaba/ꝓ
ducta eſt in alüjs vocalibꝰ e lõgl freqnter apud vetẽs vide⸗
m'dipthõgõ.nã vetes o Fa eio vocali e anpoſuer̃t. in ple⸗
riſq; tñ loc vetuſtiſſunoꝛũ voluminũ figurã hmõi loco dip
thogi videm?ꝰ aſſiẽtã ñ vltra debeat harũ adiũgi vocali
um. ſat! elegãs foecit Guaꝛin? Veronẽ opuſculũ
De Vocali natura-
Ocał natura Buis ſeqnte muta cũ liq̃da lõgari pᷣt.vt
theatrũ aratrũ pr̃is ↄpr̃is agri colubri ludicꝛa lugu⸗
br funebrl celebr celebꝛo penetro lucro clepſedra integꝛi
At ſi vocal de ſe lõga foꝛet ꝑ nullã mute 2 liqᷣde ſeqlã po/
terit breuiari vt febris egꝛi mĩ fr̃ Sic obliqᷣ ſic ↄpoſita ſa
lub ſic ſalubr ſalubꝛe medijs lõge libꝛa bilibꝛil trilibnl po⸗
De Compoſitis —- dogra cirogra
¶Zlaba dcõis ſunplicl trãſſfert ſecũ ſuã qᷓnti i in

tatem ad om̃ia vpoſita vt lego tercie pᷣma breuts manek
eadẽ in ↄpoſito ꝑlego relego Lego pᷣme hʒ e lõgã ſic ⁊ in
ↄpoſit vt delego ſublego.ec ſi vocal ꝑtim fuerit ĩmutata
vt facio cũ pᷣmã bꝛeuẽ habeat. ꝑficio reficio alteras ſil bꝛe
nes buãt.ledo pᷣma lõga.ſic allido collido illido Cado pri
ma breuis.in cõpoſit a in i ꝛripit̃

decido recido Cedo BPma lõga in Ppoñt a in i mutãdo ei

bꝛeuis.ſic ĩ ↄpoſit aſſum poſſumꝰ Sono tego amo doceo
ligo bibo cubo duco.⁊ dico prime. colo vomovideo faueo
nepos cauo po.ꝰmoꝛioꝛ neco modꝰmoueo rudꝭ venio pri⸗
mas ſuas bꝛeues traducunt ad oĩa ↄpoſita Clauis glutio
ſcrutoꝛ ceco trudo ludo trico vito Hᷣmus.pᷣmas hñt lõ
itidẽ in ↄpoſit Quinq; demas ab hac regla ʒima leſio nu

ex ſimplici ⁊ eõtio ſimplic ex ↄpoſito ſepe ↄceſſaʒ eſt vena
=W De 7 in dictione cõpoſita ⸗ ni.
NMcal i in dcõe ↄpoſita dũ medio loco interuenerit
coꝛrepta vt ẽ oĩpotẽs lanifictũ aꝛmig celicola tubicẽ
ſidicẽ Erxcipiunt᷑ tria tibicẽ nom.ibidẽ ⁊ vbiq; aduerbia
De re e de pꝛe ſe di bi pꝛo
Mmpoſita a re inſeꝑabili p̃põe coꝛꝛipiũt eão vt repu
to recipio re ꝓbꝰ Excipit reijcio. ⁊ refeꝛt imꝑſonale ꝓ
intereſt. diſtat lł differt ſRetuli tñ a refeꝛo inuenit in OQuið
lõgũ Si eẽ ſillabã re due mox ↄſonãtes ſeqnt ꝓduci ſolet
vt reſpicio reſpuo reſpiro reſtauro E de p ſe Pꝓducũt᷑ ſꝑ
ĩ ↄpõit nPmox alt᷑ᷣa vocal aduẽiat vt dealbo bᷣuro Pñt ⁊
iſte ſulabe ĩ ↄpõit ſcribi ꝑ diptõgon ae vt aedico daemi⸗
roꝛ pᷣedico ſaeduco ſaeceꝛno Dl 2ponẽs lõga ẽ vt diligo
dirigo digero.diptꝰtñ ⁊ dirimo bᷣu iat OQꝛae ciꝰ ecũdi cali
ces q; fecẽ dirtũ Ouið Hãc ðs ꝛ melioꝛ litẽ nat̃a diremit
Bi coꝛripit vt biligquis bipatẽs bifoꝛmis.n⸗ due ↄſonãtes
ſe nt vt biſſext? ꝛo in ſe. in ↄpõitꝭ pðꝛ niſi mox vocał
aſſit vt ꝓhibeo ꝓauꝰExcipi eẽ ꝓPteruppᷣo ꝓnepos pcella
pꝓhᷣa ꝓhbã poꝛpfug pſiteo: ꝓPficiſcoꝛp cõ ppĩio ꝓcuro tũ
plima eriſiꝭ a pcul potiꝰ q; a eſſe ↄpoſita ſciẽdu eft.
De Heriuatis Friuate voces ſequunt᷑ fere
ſp leges ſõtii ex qbꝰnaſcũt᷑ Jõ qnta fueit vocal ſcoe ꝑſone

PüRo
upirc ife
Deßtin difuin
Nihleüß
dis ſhd ni⸗
=
ehaͤst
iüfti,
MdoräRod
DeSps lad⸗
Vidiclebe

ohünut

ſii hnjltitidun
nicjliribine
liͤetſtcgeſthi
ſbiglbz difti⸗
De Doenl ckii
durkſten fpo
r itiesin

rinſbint
cural cvſi
e uckeen
obe “
nigctichadlid
En igedebe
v

efert ingonie
vinuenit in Oun
sleine pduci ſoe
Exae peñ:
tdeibo fng Pit
nee ſtaecico duen/
vniy in itdlig
Oua ninici
veltknieditewi
mist de ſater
leiiner oe
ltin penspecl
vptii,and
Jin e e⸗

gfriſecllt,ß

4

relſen

ufitcinitn

ſcðe ⁊ qꝛte ↄingatonu vocał vltia ſcõe ꝑlõe lõga ẽ parẽ vĩ
ueſa deiñ tpa ĩ eaõ ſilaba qntitatẽ hũt vt amas in as lo⸗

eriẽs de ſe fcit lõga dm qati aab adui aãuerã aãbo

Daã aãto aãtote aãrẽ aãre aãtũ.doceo docẽ docetl.audleu

qi audit ꝛc E diueꝛſo tcie ↄiuga.indicti ſcõam pſonam

coꝛripit ſic cera q; tꝑa.vt lex legilegit· Attũñ eſt vnicũ pᷣ
me vᷣbũ hñs a buẽ iĩ vniue: mod ⁊ tpꝑib. ſuo:ũ eẽ ↄpõito⸗
rũ vt do ccũdo peſſundo venũdo Cõſiderãð tñ ẽ ꝙ ptin ĩ
ꝑfem̃ t cie nõ ↄcoꝛdat cũ ſcõa indicati ꝑſona.qm illic vocal
mutat᷑ vt legebã bas. qntitas modoꝛũ oĩm refert᷑ ad indi
ca.pñs.ſj ptĩ ꝑfi qʒztitas diſſemĩat᷑ ĩ ſingla tpᷣa iñ ſuccedẽ
tia Wocalitaʒ ẽ eað ĩ diuato ⁊ ĩ riuo.ſi ſaltẽ eað ↄſonãs ĩ
vtꝛaq; vocali ſubijciat·nã ⁊ ſi moueo ſit pᷣma buis. mobile
tñ ⁊ motꝰ pᷣmas hñt lõgas.i moueo eĩ u ſeqᷣt᷑ o.ĩ ill vo b⁊
t Excipiũt᷑ dicax a dico.lucna a luceo.lar᷑ na a lateo.vadũ
a vado.ariſta ab areo.ſopoꝛa ſopio.nato a no.fides a fido
titula titã iocũda ioco.bũaꝰ ab hüo. o bliqͥ hꝰ nõis dux a
duco Oĩa ei fe iſta pᷣmitĩia.q;uis pᷣmas hẽant lõgas diua⸗

8 —

ta tñ coꝛripiũt Lateo tñ hũꝰ ⁊ ioc pᷣmatiũ hbuẽ dinãt ex ſe
De ßteit diſſillab lar᷑ na hũanꝰiocũdq pᷣmas ꝓducit
Ptm diſſillabũ pmã hʒ lõgã.ſex dẽpt l.bibi ſteti dedi fis

di a fido.ſedi tuli.niſi mox pmã vocalẽ alt a ſeqtf vt fui lui

rui · gvt ãtea memĩmebibi inſtiti circũdediↄſcidi medis

De ptẽitis pᷣncipiũ duplicãtib buibꝰdici vñt
Retiti pᷣncipiũ duplicãtis vt:aq; pma buis ẽ vt didici

peꝑi Hemũt᷑ duo qrũ alta lõga ẽ pepedi ⁊ cecidi ꝓ Xbare

De Supiĩs diſſillab poſicõ ſꝑ excipit᷑ vt popoſci mo⸗
Vpia diſſillaba cu ſuis deſcẽdẽti moꝛdi fefelli peꝑci
bopmas bʒlõgas. vt flatũ fletũ t᷑tũ ſcitũExcipi.x.qᷣtũ ſitũ
citũ ſatũ litũ itũ datu ſtatu ratũ rutũ.ſtaturꝰa ſtetũ veniẽs
Bmã hʒ lõgã. ⁊ ãbitꝰ veniẽs ab itũ mediã ꝓducit Nõia vba
lia viuerſa qq a ſupĩio fo:mat᷑ hit es qntitatẽ ĩ ſilaba ſᷣma
