"Amabis virtutem , fimulac agnoveris ejus pretium,

f Deum |

Mea mater te etiam in poßlerum 4mabit.

.

„Amabimus Deum & virtutem : qu

od optimum ' efb

%:

f “

Decet Chr

"Amabitis bonas artes , ut heri audivi.

Spero te A

laudabnhn E

Audio teA

Beati Deum in zternum amabunt &

Recitabo fententiam mMeam » quando

Petrus cam resitd-

Videote

ito

Norı m0

Pronunciabo hanc vocem , ficut eam reliqui pronwaci-,

(

CONTUNCTIVUS.

Enetemp

;

Fromtas frı

Prefens.

Anpmdo gedl

Rogat & rogabit me, ut amem Deum fincere.

Bo vel vent

ut ames veritatem.

Deus e am

Rogo & rogabote,

Rogat & rögabit fratrem »

.

'ut amet fapientiam.

Omms pur

Hortatur & hortabitur no

s, ut amemus jufütiame

Pr piet

Hortatur & hortabitur vos , ut ametis jufütiam,

UEL AA

Hortatur & hortabitur illos, ut ament juftitiam,

Imperfectum.

verat) me pater tuus, Ut 4MArem

Rogabat (;ogavit‚ roga

e

Hortabatur (hortatus eft erat) te frater tuus » ut amares

n

virtutem.

Ätyanı

Dehortabatur ( dehortatus eft., erat) te frater tUUSs , NC

vitia 4Amares,

Amarisah

©5 fra

Perfectum, Plusquamperf. &* Futur.

4m4fﬂur i

Quamyvis eu

m Amaverim, tamen. me non redamat , &C.

08 1mp„

Q

uamvis eum 4A

Averimus, tamen NOs NON redamat,

Y

Il

"“!IW

.

ABDAYI

sferm humc » f £uisfet probus.

&i

M,

‚De ij;;gqt. I

38;

$

amn

i amavisfem hunc hominem , me redamaret, —

tinam Deum amavisfem (es, er &c.,

) ex animo.

‚ ftd-hinm /

Si amavero (is,

it) fapientiam , fapien

s evadam (es, et.)-

Cum,

Si amaverizq;

(ﬂitis_ S in_t) juﬂitia_m_ 2

WrAd,

Jufi,

erimus (eritis., eruf_;t)

IMPERATIFUS.

ÄAma, amate, amato, amatore, amanto

ed etiam inimic

053,

‚nonfı o} um amicos,

in

Tu Deum I#Qda‚&

VOs ıllum quo

.

que laudat;.

u

JINFINITI

Decet Chriflianum, Deu

PÜS,

Spero te amare Deum

m aC gietatem AMATE,

Audio te amavis(e Deum.

@ CM Hl

YVideo te amaturum esfe Deum,

(g Ora

Novi n0s Atare AMAVisfe

tem,

» C& AmatBros (és) $fe virtu-

Gerundia,

Supina , Participia,

Us

ER fane tempus , imo

necesfitas Aamapdi

Promtus fum ad ama

ndum Deum.

Deum.

Amando redimur. ama

o

biles & accepti,

vel veniO. amatım bonas literas,

Deus eft amatı dienisfimus, i

e, amore , vel u

fl

Iaı

Omnis Puer amaAns virtutem

fit probus,

f älj1';€tl;t‘‚;

Pueri plerätem amantes parent

ibus funt cari,

n

UEr AMAlUTAS Deum amat etiam condifcipulos fuos,

PASSIVUM, -

uud An

INDICATIVUS

M

us ıW

Praefens,

Amor a preteptore, quando fum probus & obe

diens,

Amaris ab omnibus plis »quia ıpfe plus es,

cus frater amatar a nemine

Jl

Amamur 1deo a

eö

»quia eft improbus,

, ut ipfu

m amemus,

da

Vos impi ideo a De

O Amamini , ut ipfum ametis,

d

SWA AmAKEHr » inQ

—

uelancux ab improbis,

Amper-

X

Tirocinium yP4r4digmatz'wm.

.

wr

334

SEEDE

Imperfetium.

Ne

on A

Piug CRO

f

W

Amabar » ımo 1audabar, heri ob

diligentiam meam.

m06

,

Amabaris nudius tertius ob‘probit‚a_te'm tuam,

lim a’ paucis hominibus,

e A 0

„Amabatur meus frater 0

P

fanto O00

Ego& feror mea amabamur femper a matre.

( jd?u1

Vosheri non amabamini , quia eratis petulantes.

Aın

Tui condifeipuli heri amabantur & preCceptores

| V h0ä\€)

Berfectum &> Plusquamperfedtume.

Ya ama

Ämdius fum d Deö ; Creatore meo ; jab xterno.

Franer CONS A

„Amatus es; mi frater;;a parentibus noftriss

Nos m68 A

Amatus efb 4& mefrater & amata eft foror.

Ükinam vos (

Adimati [umu

s ab omnibus bonis viris:

lim ; fed nutnıc nori amamini,’

Fa mpl

‚Amati efßis o

z

robi ﬁlii;

AÄmati funt a patre omnes p

„

‚Ämatieramus ab-hoc homine pr

opter pecuniam,

Amati eratis ab ominibus propter divitias.

Nefcio, d d

Dubto, aaı

‚AÄmati erant.ob-honeftatem mörum,'

Nondubito l

Fatirum:

Nefeio, anı hen

Dla anı Aı

ÄAmabor ä pa.mntißué— ; Ö

füero arhabilié»

fueris amore dignuss

NÜI\ d“bit° )

AÄmaberis a prxceptore » 11

‚Amabitur tua’pecunia; non tud virtuss .

e

mn noftram;

Ämabimur a paucis ob probitate

x fed etiam ab om

mb\is Üktnatt am

AÄmabimini non tantum: a Deo

Nifı amats

piis hominibus ; fi-etiam - pofthaC eritis

tam dili-

S amadıs €

gentes , ficut adhuc fuiftis;

e

Üeitan aı

ÄAmabuntur tui fratres abomnibus- pr

opter igforun'1 mö

„

Nl amati

deftiain & hoöneftatenn:

;

Eandab

UÜNtutr

SL.amati 4l

- otanes diligentes ob dili3änfiän'i fuamı

| SI de f

| Vos adat

CON]

UNCTIVUS

3

N fratres

Prafens:

A ;

k

Öperam dabö, ut amer a meö präe'c‘:epi;’g'r@; '

Sa

Mi fli, ut ameriüta amabilis eftQ,

N

W

“ Nefeio

Q”“”‘b Al

Ü,

De Conjugat, 1,

385

NM

Nefcio , an amerts a fratre tuo s ficut ego amor.

M,

Pıus efto _ frater tuus ,' ut ametur a cuncdtis.

nidus

Operam dabimus ; ut amemur a praceptore,

el filii, ut amemini , amabiles eftote,

G

MLE

Pii funto fratres tui, ut amentur a cundtis,

)rc’

£quum & juftum eft, ut bonid bonis AMeNtUr,.

. Imperfectum,

A,

Amarer hodie , fi heri fuisfem diligens,

,

/tinam amareris a fingulis , uti ego amor.

Frater tuus amarerur

Nos omnes amaremur

» nifı amore esfer indienus,

‚ fiamore esfemus di

gn1.

Utinam vos

Oomnes hodie 2

maremini &b omnibus,

Etiam impii amarentur,

fi pä ﬁerent,

N

Perfedtum.

Nefcio, anı unquam amatus

fim a tuo

patré.'“ '

Dubito

‚ alı amatus fis a parente mMeo.

Non dubito, quin amatıs

fit frater a

Nefeio, an h

fratfr€:. ;

eri amati fimaus a te,

Dubito , an amati ftis a päarente.

I

Non dubito , quin amari fint fratres a fratribus

leqzmmpe»fec%m.

Ütinam amatus esfem a vobis ex animo,

arı al OM

Ö eelts LAM

Nifi amatus esfes a me , non redamares me,

Si Amattus esfet frater meus, gauderem,

Utinam amati esjemus ab omnibus fincere.

r era 8 l

Nifi amati es/e

Si Amati esfent

etis a nobis, non amaretis nos,

kla SO0

fratres noftri, gauderemus.

°

Si laudati esfemus , vicıslm al

10s laua'aremm_‘.

Vos laudati esfetis , fı

fulsfetis laude . digni.

?

N

1

Nifi fratres laude indigni fuisfent, Laudati

V

€ 5]é BE af {

;

Si amatus fuero a vobis , vos mutu6 ämabo,

(

Nifi amatus fueris ab hoc , hunc vix amabis.

W

@a;;dq AmAalns fucrit Frater meus , gaudebit,

&i

ßb

386

TIr 0CHiMM Pafridz'gmaticmb*. ‘

— — n

B

Si amatı fuerimu

sa voiais, vos vicisfim amabımus,

®

s ab hoc, hunc vix amabitis.

Nifi amati fueriti

“ _’cö?

fierint fratres mei,

gaudebunt,

Quando amatı

IMPERATIVUS.,

Frater dieit : 4

mare a meis parentibus.

dieit ad nos ; amamıat a meis angelis.

j;){.';’ f

f d0{

Deus ipfe quafi

Na dr

Amator (ameris ya

noftro prxceptore : quod ego tibi

gnon invideo.

Jrcbac frn

Zoeshätm M

Soror mea amater ( ametur

Ja matre, ut fit _pof’c hac pro-

105

*Amnpminor a ye

firo praceptore ; ego facile permitto«

Daehi vrl

bi filı amasnter a fuis parentibus-

Docmit ratel

Deus dicit : pro

Dacifis hod

INFINITIVUS.

Dcueramin

Docemtitlo

ro s te amari ab omnibus, 1E

quod ameris,

Docaeratl 0,

i e. quod ameminı.

$£:

deo & audio, vos amari a patre tC,

od frater ametur«

Dachote,quit

Non dubito,

fratrem Aamart ate, ı € qu

Docehit nosart

;/e ate, L €.

quod amatus

Video, intelligo , me Amatum 6

Doclatis 208

ım,

quod amati fitis.

(

‚Audio, vos.4matos es/# a patre, 1 €.

®nero, me amatum irt afratre,i. €,

fore, ut amer.

e, ut amemur-.

Si vis ür da

Spero,

nos a bonis amatem iri, ı. e, for

Bpero,

h;s literas a vobis 44147 fri, ı.. e, fore, ut ament

Doceamas g

_ tur.

Eg0 tedoce

PARTICIPIUM.

Üenamnos

Hic puer a te amatns, te vicisfim amabit.

Hac filia a matre amara , amabit pietatem,

Hoc anımal amatum infecutum eft nos.

;1 Nef\ciomtn

Hi virı1a nobis amati vobis benefecerunt.

Deus eft amandus omnibus Chriftianis.

Dubito ı U

Hc virtus amanda eft ob dignitatem fuam.

Verbum Dei amandıum eft ab omnibus cultoribus.,

D'mi;[em t

zandi , fecundum Deı preceptum,.

C

Kriam hoftes fünt 4

CON:

®

M

—

De éonjugat.- ,

387

U,

"CONJUGATIO IL

t'l

ACTIEV-UM

INyDICATIVU&

A0gells,

Doceo te, tu doces me, ille ;‚zif‚»c_e} nNOs omnes,

100 C0 ff

Nos docemus, &. vOS döcetis eo8, quUi docent omnes.

Doccbam fratrem, quem tu decebhas, 8& ille docebat,

ya ar 00

3

Docebamus fratrem, ficut vos kodie doce

us

nosheri docebanz,

Gatis £0sS, q

ear

Dg

Dosui te melius, quam dacmifi alios.

Docuit frater meus alios, ficut n

0S docuimusipfum,

Docuiftis hodie illos,

quiheri docwerung alios.

Decueram in fchola, ubi tu ipfe Aocuerns,

05

Docuerat ın 10c0 , ubi nos nun

quam decueramys,

od me

Docueratis me, antequam vos

aliı docuerant,

yater ametult

Docebo te, qui me & fratrem NUuNquam docebis,

quod amatıls

Docebit nos artem, quam nos docebimus alios,

po:«éitis €0s, qui pofthac docebumnt alios Omnes,

f

CONJUNCTIVUS.

O

Aa

Si vis , ut doceam fratrem, doceas me ante: n

ON enim no-

Soreyüt md

yi alium, qui me docear,

Doceamus nos inyicem, fic habetis,

altı doceant melius.

quod docea;is‚v aut

[l

Ego te docerem hoc: fi me vicisfim ıll

ud doceres , -au‘t fi

frater

tuus doceret uüutrumque noftrum.

Utinam nos doceremus,

aC YOs doceretis hos

Pueros : it2

enim ılli alıquando alios docer.

CRE,

Ne{fcio, utrum

€gO docnerim ‚ aut tu docue

N

ris, aut frater

tuus docxerit hunc hominem

e

Dubito, utru

M NOS dacuerimus

.

» auUt vos docueritis , au-f

fratres tuı decner

£2t hunc fervum.

®

; M

Docaisfem te hodie ,

{0

fi tu me heri - decxi

s/es , aut fratcé_

tUUs docwisfer NOSs ambos,

(| ;

(

Bb 2

DI-

388

Tiroeiniupn Paradbzmasicum.

EFE

cn

vn

alu de-

Docuisfemus OS » zut vos docmisfetis nos: piﬁ nos

cnisfönt.

C4

Si dery:

sxo te ; aut tu decueris fratrem m

éum : redito.

‚ quin docuerit

illes ( aut vos docwe

yitis) fin=

Non dubito

docuerint cCondifcipulos Mos.

gulos , finguli autem

'IMPERATIVUS, INFINITIPUS,GERÜND14,

la

(

d

* SUPINA,PARTICIP1A.

(

|

hodle

Doce me ;

m® docete nOs „ utjubeo.

odhodi

imo decetote £ratres yvellros

:, hi vero docemtQ

Docete. o

zlıos impcritos. ;

°

®oc\ hod

sfum docere alio0ss quı

a ipfe nihil didich

Non

O_uod b

A ;deo, te hunc puerum docere

‚3, €. quod doceas,

Novi, P

atrem meum heri doc“

isfe in fchola pueros » & nos

Quod hod

etiam dourum esfe in tadem.

Non habeo occafionem docendi , neC aptus

fum ad docems

dum: docendo tamen ipfe difco.

Quodliehh

ö

doceat, ranı

Quodghhs

Prxceptor »

hodie docexs difc}pulos » ıta €Os

Nonfoluta

\

quam etlam cras cO

s dodiuruß.

® l Ö

O bene V

PASSIVUM.

Nondum 4

fa doceor hodie , & docebor cras , ®& doftns fum heri, uR

mMelius doceri nequeam.

Nunchg

Tererem

Woceris a fratre ita, quemaämédum heri docebaris a patre,

Ueinam /

- quiipfe olim ab aliis dous efl,

Docetur Frater : ficut non folum vos docemini fed etiam

Ca au

reliqui docentur , & omnes olim dodk /umus.

Que heri

Ego docebor in fchola : fed meus £frater doccbitur domig

Sinomen

ubi etiam reliqui docebunt4r,

Zbo hodiein fcholam , ut ibi docemr : ficut eoher ivi, uß

docerer,

fj Speco,

Nefeio; an dofus fie hic puer in templo : esfet autem’ des

dAus, N Fuisfer attentus,

‘«Qüio k

Quando ego do@us füsre » fpexo > etiam te domMuma

Tracﬁdit

Wl

CON-

IM

/

389

{

De Conjugat. I, cä« IP' .

ß

fedito,

Vtueri!i:) f

\CON]UGATIOTN_

Cipulos fa

IL ET IV.

ÜD,

4,

Quod hodie /ego in libro , heri jam axdivi in féhola.

Quod hodie Zegzs in lbro , heri jam Jaudivifli in fchola,

\ d

uod hodie /egst ın libro, heri jam axdivit in fchola.

Qüuod hodie Zegimus in libro , heri jam andivimus 168

I0

fchola.

loCe4

Quod hodie Zegitis in lbro , he

ﬁ Jam audiviflis ım

perOg, Kn

qud hodie

legune in libro , heri.jam audivernnt is

>

$

fır ad dl

{chola,

Quod legebam hodie, heri jam audiveram,

dhetat, dı

Quod/legebas hodie , heri Jam anudiveras &,

Non folum multa /egam , fed etiam adhuc plura Mdiami

Qui legit & audit , 1i vult fapere ‚ attende legat & audiat,

J

Qui bene vult legere , nec_ debet male audıre.

|

|

Nondum audiveram heri , meum fratrem legisfe aut lefıtz

yum esfe ın hoc libro.

i

[umheriﬂl

Nunc /ege diligenter : &-quandoegifli , audi me Iegmteni.

banl apith

Legerem clara voce ‚fi me audire velles,

Utinam Zegisfes hunc.librum , aut andivisfes hanc vocem,

MC

Cum audiretnur campana , legebarur facra feriptura,

ıfa

Que heri non legebantur, hodie ledn d& audita funt.

hitar den

Sinomen meum Le&Z4um fuerit de Ichedula „ audiettr a5

omnibus,

goher d

Spm:o 5 han2 epiftolam a fratre meo Ze74m esj'é hodie ‚2

denuo ledum irt cras.

fa

Lectio le#x placet , decies repetita placebit.

n H

Tradidit mihi pater meus epiftolam legendans.

Que degenda funt , /egos qa audienda, audio,

Bb 3

DE

(oN ‚

390 Tirocinium Paradigm.De Conjug. 11L& I7

DEPONENTLEA,

Hortor te, loquaris Clare; & fatearis, quid frater heri lo-

cutns fit,

Hortabar heri & hortatus füm hnodie fratrem tuum , ut

proloqueretur clare & fateretur omnia aperte.

Quia me hortaris : fatebor €& prologuar omnia.

Hortare fratrem , ut quidvis potius, quam militiam expe

Vidlur.

Fur loquitur mutta : fed fatetur pauca.

Experiar, arı hic füur loqui & fateri velit,

Multa quidem füzt locuti , fed_nihil confefi, etfi cos hors

Fabamur.

pAl

Hortabor hunc hominem , ut eloquatur d& fateatur mihi

ommnja {ua arcana.

Tuo periculo experire militiam : fateberis, me fera locu-

tum es/e,

Dehortare hune puerum , ne loquatur tam proterve ; net

. fätenda reticeat: alias experietur virgam.

Qui non fateri vult fcelera fua , folet experir£ tormenta.

(

s/e Omnia , qUz locm.

4

Spero , fratrem meum fasfurum e

tus efl.

Scio, L Toepius expertum esfe clementiam tuam.

VERBA ANOMALA.

Non posfum ferze hoc onus; etfi velim , quod.tu fers,

Meus frater zauult ire in Culinam, quam in fcholam,

Feram hoc onus, fi potera , quod te zulisje memini,

Me oportust ire in fcholam, cum vellem manere domi, .

uandohuc venis, dic, falve : quando abis, yale,

Noverat foror mea, me nolle redire.

Ur quimus ; quando , ut volumus , non Kicet,

Fer patienter , quod mutare nec pores , NEC V4s,

Hunc puerum Jam anteannum »0s/e capt.

Parer meus : #e/0 , ingwiebat , nec posfum perferre hanc

moleftiam ; &C,

TIRO-

y

ﬁ'afe he /

l fn M

(

1ltäm ;x)g‚

TIROCINII

fl og

(AtatU n

PARS”POSLTEZRTOR

6 fera Iı

DIAEOGIC X;

OTE

CONLINENS

)

tOrMENC,

queeln

CENTURIAM

COLLOQUIORUM.

f

ffn

Cholatt

eredoMl

T +

7

f

M

An

3 9£ _ - lÖolloqai/om#z Latinorum

s

68

oach)

Paulı'

DECU

IA

uygßl!l’“ !

PRIMA.

huc ı 4

[}i!

Ja

da

I

“

w

u

A

REBUS MATUTINIS.

l

JOACHIMUS & CHRISTIANUS,

Ä

Qn

%

7I. De Salutatione,

Aucat 1002

Salve ‚mi Chriftiane, C. Ago gratias

tu quoque

f

® (alvus fis , Joachime.,

J- Non eft , quod agas. C

ybi collocı

esfe ablatan

Cur ergo falutas? J. Curturefalutas? C. Ex’ufu& vul-

monne fb!

garı confuetudine ? J. Quid confuetudo? animum requi-

Ficht, Invenl

git falutatio. C. Qualem vero? J. Meliorem tuo, hoc eft,

fincerum , qui quze agit „6x aflectu agat , non ex füla con-

Sacs debeth

fuetudine. C. Verum eit: erravi & agnolco errorenz

fa caleet,

giom habet ı

meum. J. Redte quidem : nam erroris agnitio eß dimiv

Ola un

ain enEBdati0,.

| Pe{mﬂ

I, De fürgendi tempore.

J. Heus ! heus ! Chriftiane , expergifcere ! tempus ins

{tat eundi ın Icholam ; audisne! C, Non avdio. J. Ubi

ergo habesaures? C. In 1ecto ac fomno. ]. Quid loque-

j;

ris ? inepte. C. Non ineptio , fed dormio. J. Ineptis fane

] Ten

ac argutaris vigılans de fomno,

C. Certe dormio ‚1inon

l ®nam

auribus, tamen oculıs , ımo & anımo. Saltem ( 4um Wes

| tüm prac

nigfiei ) darmire vole, ]. Nunc autem non eft tempus

gecHabO

dormiendi, fed furgendi. C, Mitte me , qui fesfus fum :

am b@

\

quid me

as F} Non te mitto ‚, nifi nıdum reliqueris

Au

I

calefactum ; nam audita eft hora feptima, C. Septima ?

| &d teli

furgam. J. Imo furge, Nam anurora mufis amicay

o&

mmo aurea , eff,

immo Pı

Änduendo

II Aliud ejusdem argu-

mentt,

AIUS COrn

Cere, (

J. Surgamus , Chriftiane , furgamus ? C, Bene mo-

il e

NES,

-

5

»

S

‘?Dez;zzr‘izz" L

393

!\\

Ern

nes , ]oachimaé ‚furgam, J. Utinam ad votum A

p;oßbL

Pauli ! C. Quale illud eft? J, Ut evigılemus fir

u , C

Jürgamus. e ledlo fomnoque peccatorum. C€. Me

minı ads

huc , quod heri ın {chola hae de re audivi.

J. Meminisfe

7

daudabile cfi , fed preßare landabilius.

C. Praftabimus

ergo. J. Utique , fed juvante DEO ;

quippe qui dixi;

NIC

Eine me nihil poteflis „ nihil unletis.

s

IV. De induendis veßibus.

. J. Quid ftas , cesfator , induete, C, Non habeo tu-

nıcam meam. J] Ubinam eam heri repofuifti ? C, Ne-

M 000

fcio. J. Male quiden

id _ enim fcire debebas : meam

ga

ubi colloco , ibi invenio.

C. Nec meam arbitror furto

Cla& nl

esfe ablatam ; inveniam , quod amisfum eft, J. Sed ubi?

U regul

nıonne füub fcamno aut fub fornace ? C. Quid tum ? fuf-

0, hoceh,

ficıt. invenire. J. Non fufficit ; certus Ac Conveniens

ola con

docus debetur veflibus, C. Ecce, hic eft tunica mea , ibi

/ CrrOren

funt calcei , ülic tibialia. J. AÄrripe , indue , propera »

f e

mon habet mora locum : ftatim accedet mater aut an-

eilla ,

quae pectat capillos , prımum ‚raro » deinde denfo

{ı

peötixm.

terdpus i

, ‚Aliud ejusdem ArTU-

&o } Ui

MmenEL,

wdlogıt

Tncptis a

ymlo , Kinch

J. Tenesne did&a facra , quz hodie recitanda funt?C,

Quaenam ? J. O te obliviofum , nonne recordaris moni-

n (

tum praceptoris ? C.. Quale ? non recordor,

J. Ergo

y e mO

M

recitabo-tibi , & quidem prius ; quotquot baptizati fen

fasfos Ja

Sacro baptismate Chriflo comfecrati efßis ,

C/;riﬂum -

m

'

qUE

M

Autfßis,

Pofterius

induite a0ovuum hominem , gti &r

C SCP'IIÜ

fed reliqua nondum teneo , difcam autem {tatim. C, Di-

Ta

Icam & ego. J. Utinam vero ad votum pr&ceptoris,

immo Pauli ac ipfıus DEI ! C. Quorfum illud ? J. Ut de

induendo Chrifto__{feri

.......

O cogitemus , queties‘ veites indu1-

4

mıus corpori. C Cogitabimus fane.

J. Sed ferio & fin-

cere. Certe fola juflitig , quam Chriftus d

g

ona_t gnirme »

Ü

JM

nihil eft decentius , nihil nobilius.

dl

b $

VL

wr

394

éa'lla‘q'uz‘o‘mm Lati)gära»é

$

ET

C kn

cz0s 6

VI. Alind ejusdem materia,

cl

d meminifft

1P(3 b

I

uando vides aut induis veftes » qui

e1g019

me

Chriftiane ? C Nihil memini.

x

I. Itane es

S OE

przeterea >

le&tionis ! C. Cujus ? I, Sacrg, quam

T IM

M

immemor hefternze

tractavimusin Catec

hifmo de Imagine DEI. C, Memini;

gun 0

fedq

uid höc ad veftes ? I. Permultum,

ut audivimus. C,

do autem ? I. Imago fen conformitas Dei data erat

ngmo

0 9$0 Ö

hominı! pr

o veflte. Unde corpore incedebat nudus , fine

fane s AL

udore &

fine incommado. Nam ornatus animi etiam

A „1„ﬁ;;dxt@‘

rnabat, C.Sed anne veftes noftrz hodie

&, confoet

nudum corpus 0

de ?I. Commode quidem funt Cor-

funt fatıs como

gng un

P°

rı , cujus nuditatem

tegunt ? anımum vero non Ornant,

confantel

CO

Nunc recordor monitum praeeceptoris, dicentis,

veftes

Bene mod

amisfge divinz imaginis,

Ergo induamus

esfe figna

yeetum habitum :

VO>

sr m6 QUO

Cbrll{i“m >

€ in Chrifßlo totsm V

fres autem corporis geramus 20n a

dluxum , fed ad nece$

/

fitatem.

VILI, De: lotione,

X Ala

usfum b

I: Indütus fum, Chriftiane : ecce paratus fum! C, LO

num vero tibi adhuc deeft, I, Nihilcerte : dieas velim,

Immo

q

uodnam ? C. Lotio manuum ac faciei , nunquam inter-

hodie,

anıtten

da. I. Fateor , hanc mihi reftare , fed ob defedtum

pro cof

aquz. C. Puteus habet fatis aquz, J. Ego vero nihil.

Vero’eft

C. Ecce Annam ancillam praefto ; roga , ut hauriat & no-

dCS: [u3.

bisafferat , quantum faris eft. I, Jam affert: hem quan-

ms ac

tum atque! nimiumeß, C, Sed cave, ne veftes con{fper-

bonoran

gas. I. Tuvero,ne pelvim {ub vertas , ut heri, aut man-

{olto or

tile fuperiore parte indecenter foedes , ut nudius tertiuss C

A ng

Gavebo ; & fimul os meum aqua colluam.

IIX, Alind ejusdem ma-

terie,

}}

“ I Cujusnam rei fignumeftlotio ? €. Sordium noftra«

bie

1

N

tum, I Sed hae variz funt; alig corporis , alie anim.:gl

2

Bomac

|

„ }Z)m;r'ié ]

a

rnnn

3 91'

(l

| v

CT. Animum non videoQ nec fordes ejus cernd 3E Ergo

TXCUS CS

C. Non czcutio. I; Cacutis fane mente , &

} memfnﬁ :

ipfa hac czcitas magna fordium tuarum pars’eft : habes

. ean g

ergo » quod eluas,

C. Tune autem jam fatis mundus es?

Cr Qa

J. Sum utique /anguine Chrifli lavatus , fed nihlominus

' €mini‚ |

continua letiontis indigus, . C, Quze Iubeft caufa? I, Quia

{

ivimOs, C

tam multa fordes füperfiünt, & quotidie novae contrahun-

Kidata era

turin mente, non fecus ac in facıe & manibus.

C. Quid

Auds, fn

ergo prodeft lavarı , fı rurfus inquinaris ? ‚}, Permultum

Aln aan

fane : aliud etiam eft rurfus inquinarı delictis levioribus ,

nOße hode

exinfirmitate commisfis. , aliud per pecandi propofitum

e fn 00r

& confuetudinem inftar {uis lot@ nd volutabrum coeni re-

HOM Ornl

dire : utrumyue tamen , praeecipue pofterius , ut. fideliter

enl vollı

<onftanterque caveamus, facris litteris admonemur, C>

20 na

Bene mones : rogabo Chriftum „ qui difeipulos fuos lavit,

N

ur me quoque lavet & mundet ab omni peccato,

dadneced

IX De precibus,

J. Adesdum , Chrifliane , precabimur,” C. Jam preca-

[Um‘. C| U‘

tus fum herı & nudius tertius,

J. Ediftietiam heri.

C

|jcas vellm

Immo & hodie edam: jam efurio, I.. Ergo precare etiam

nquzmintep

hodie, C. Precabor pro confuetudine noftra, P, Quid

obdefecun

er ll

pro confuetudine ? ex animo precandum eß. C. Quid

wero eftex animo precarı ? ]. Agnofcere mentis fuz for-

haunat &00

des, fuam egeftatem ac miferiam , & in hac agnitione de-

ı hem gua

misfe ac ardenter animum allevare ad DEUM , omnium

f cn

bonorum fontem & largitorem. . C, Ego vero te videre

A0

‘

Yoleo ore orantem.

J. Ore quidem , fed nonore folo ,

ÄastEztUMG

l

@t ;hIgua , anımi iéterpgete‚

(L

X De jmf4m!é.'

J. Profit tibijentacﬁlum tuum, Chriﬂiane.- C Et ti-

aln

bi zuum, mi Joachime, J. Mıfer ego nullum habeo , &

‚M

mA0

;

$tomachus tamen latrat , po/citque ‚quo replegtur, fi non

G4"

CX

-

s06

Colloquiorum Latinorum

A

ME

ome E An NT

wn

C. Ome felıcem , & te longe

]

ex toio , fäl£em ex pärte.

Chriftiane ? C. Uti-

feliciorem ! J. Sed esne bonus puer ,

p S

ue fum bonus, %. Ergo eiam efßto beneficus. Ommuis

ıD

enim bonus eft beneficts.

C, Erga quem ? 7, Erga egen«

tem , qualis ego nunc qUoqUE fi

um

C. Commode argu-

mo

dı A

gnentaris pro CO

mmodo _ tuO.

Z. 'Tu vero adde pondus

yott0d0

&c felicitatis tuz fac me participem, C,

Al

g;r11115 4

argumento MmeO,

imidiam , preter unum alterumque bo-

Arcatt DI

Ecce tibi partem d

|

d

r‘

a

jum. %. Gratias ago,

Chriftiane s & quidexg pro libe-

;

|

galitate tua Hiberales.

S GE

-

AA IRI

|

‚ DECURTA

/ P u

Yaftıcos, £

SECUNDA,

ﬁngu10$'.g

© ghecam f

lgn fa

A gum nofin

RE SCHOLA-

| A

|

j\xbulum \

STICA.

inas C

Den Crln

POLYCARPUSGNATHANAEL,

Hmnn

he? DE

Grammatı

I, De advent# condi(eipnli.

CONEHELN

Salve , Nathanael. N. Ago gratias s Polycarpe }

ocabalor

e unde venis? P. Ex gedibus patris mei, N. Quid

Clg 1

affers ? P, Meıpfum: venio misfus in fcholam veftram,

Öl pr pu

N. Hofpes ac condifcipulus nofter eris gratisfimus.P.Agno-

EL U

fco tuum erga me amorem, &1laudo. N. Venisne inftru-

Ctus libris ? P. Nullis , ut vides. N, Ergo es. miles fine

armis. P. Non pugnabo , fed difcam. N. Imo facilius

I\

el , edere fine orbe ac cultro , quam difcere fine Kbro.

P. Quod nondum habeo , comparabo. Interea mihi edis-

fere , quid’tractetis in {chola veftra, N. Edisferam , at-

&

P. m

tende, P, Ur vis, attendo,

| LA

n 15;

—N

397

’.

Demria 1!.}

& felon

(

A07C U

97 De le&tiomum 'z;m't*z'z'.'v.

ug 0

"

P. Ecquod eft le&ionum veftrarum initium ? N. Sa-

1MOde argı

| Efga, egeﬂ‘

anordia , precipue in ftudiis, P, Bene facitis, fed narray

Crum : a Deo enim capesfenda funt rerum omnium pri-

dde POtdıy

ticlpem, (

quomodo ?

(

‚ Primum precamur : deinde canimus -

Tümque bo-

filegimus feripturam facram , interprete przceptote.

p

, Precari posfum, uti & legere , fed tanere nondum

M0 Lg

didici. N. Ufus el magifler öptimus , qui non foluım

verba ‚fed etiam numeros

fım docet,

(Graci melodiam vocant ) fen-

Il. De Lbris,

HÄR!\Z&

P'

Quid geftas fub pallio , Nathanael ? N: Libros fcho-

Safticos, P. Oftende mihieos. N. Ecee tibiomnes &

Gingulos. P, Hem! quantum fafciculum video. Biblio-

ghecam mihi videris portare, N. Noli mirari multitu-

;

inem : funt tantum feptem. P, Dic , quzfo, fingulo-

gum nomina.

N. Primus votatur Donatus , fecundus Ve-

Sibulum „ tertius Orbis pifus , quartus Vocabularium z

quintus Grammatica , fextus Tirocinium , feptimus el H«

ber Colloquiorum. P, O librorum, imo & impenfarum

NAEL

nimium ! fed feientige parum. ‘ N. Tu vero ubi tuos ha-

l

bes? P. Ecce’hic funt ,& quidemin uno omnes: haxc eft

tpul

Grammatica mea hujus parte prima , fecunda & tertia

continetuf Donatus

quarta Synzaxis , quinta Copia

Tolycarel

Docabulorum „ Texta Poefis: Appendix fiftit Tirocinium &n

4 N Q

Ja velra

Colloquia in epitome, N Non erras , quod enim fieri pot-

s Pı

Eft per pauca, non debet feri

£

per plura. Rogabo patrena,

meum , ut mihi eundem librum emat,

afe I

ll

o 07

IV. De pr

n

Aralione 2ia! -

M ﬁ"£%‘

“ ledtionem,

fra ?

; P Quid agis, Nathanael ? N, Pr#paro me ad leftioe

m inftancem, P, Ad quamı? N, Ad penfum , datmum in

W

WE

®

r

308

Co[!oq1;iärum Latinorum

verbis difcendis.

P. Quomodo te praeparas ? N, Di-

waichtat 0°

fcenda lego acrelego , & quidem mente attenta & voce

clara.. P. Siccine procedit iftud negotium ? N. Quidni?

gescum 160

non autem (uficit ledio aut relectio una , {ed _ vel decıes »

Sic fine moleftia fenfım

;\ ßem gatıdi)

imo vicies ac tYCIES , repetit&

proficio_ac difco : fequere me, experieris, P Ogtini‘e_

znones, fequar confilium tuum.

j

V, De lettionis recita-

H. (u f

LL0ME,

ya P, N

yeid, 9

P. Recita miht ledtionem tuam , Nathanael, N, .Tibi-

ailıgend {

Deumd

ne, Polycarpe ? quiste conftiruit preceptorem meum ?

Ylt; imO)Pr‘

P. Sirecufas in hoc negotio meus esfe difcipulus ‚ego tu-,

daborand f

usero,. & tibi meam recitabo lectionem , ut retitatio CO-

har ; Ja

ram praeceptore deinde fit €o expeditior. N. Recita , at«

cit: Aul 0

tendam. P, Sed ita attente ; ut mihi hafıtanti aut errantt'

fubfervias C ein vder ju rechte helffeft. ) N. Sq@ferviam‚*_‘

K 2Jg€t«

NL De ‚attentione,

(B

‘ P. Perge, Nathanael, in exponendo colloquio : prze-

ceptor jubet, N. Dicitatim » ubi defieris :, nam ne{cio.

P. Curnon attendis ? N. Cogitabam de pratdio. . P. O

PQ

te negligentem & edacem : vix Icholam es ingresius » &

Quid d

jam animum habes in patinis , qui ın libris esfe debebat,.

. iligentia

N.. Monftra , quzefo » monftra lectionis tue terminum, ne-

‚ gamalı /

vapulem. P, Hac vice monftrabo „ fed , fiita perre

{ ad gammul

geris >

te deferam » defertus autem certo vapulabis.

|

fis nva

|

gug ulın

3

' Nonmale

VIL De zegligentia,

£0, ipr

P, Cur frater tuus fere nunquam tenet lectionem fu-

ODE vr

äm? N. Quia eft piger & negligens. P. Unde ipfi exi«

Ö i

ftit ifta negligentia ? N,. Inter alia e vitio edacitatis » five

|

4

fer 710?1{2

A

woracitatis, P, Rem acu tangis, Nam plenns vn

}

fudeß

399

Decuria ; ]l,

—_

P

1s*NDl

fldet libenter, N, Ita fane eft : & frater meus pra a-

viditate fua femper majorem jentaculi partem captat. P.

« Oildai

\

Sed anneaccipit ? N. plerumque , quod.cupit, capit. In-

VEl decie

terdum vero ventrem citius replet , quam oculos, . P

C

f fenﬁm

Rem narıas, bono puero indignam.

' Opn'me

HX; De‘ diligentia,.

(

P. Cur me adfpicis , Nathanael ? N. Miror diliée;i—z

tiam. P, Noneft, quod mireris ; facio , quod debeo; ne=

ueid , quantumfatis & xquum eft,. N, Cur vero es am

A

diligens ? P. Quia diligo. N. Quid, aut quemdiligis? P.

fem menn)

Deum & ftudia : {Dexm , qui laborem nobis commenda-

s 001

wvit; imo _ przcepit : fudia, in quibus praftantislimum eft

EHifaki0 C0

laborandi genus,.N, Bene laboras , nec male philofo-

OCla b

pharis : 1audo dilıgentiam tuam, P, Laudare non fufli-

Aterrantl

cit: 1equi optimum eft, S

jn minui , c}jlgige\ntia laudatur

erviam.\

& ﬂ]g€t«

I5 D garmlzz%zz‘e €&

OD

INCPLÜS:

manl |

Jd‘10| P' 0

P Quid garris » garrüle 4 quid ineptis » inepte ! N.

Quid ad te ? P, Permultum : nam me inpedis. N. Hui !

gra d

ofe debebt

diligentiam hujus pueri ! P, Hui ! negligentiam hujus

gl 6

garruli ! N. Utor lingua, quam mihi Deus dedit. P. Num

„pmexen's.f*'3 Z

ad garrulitatem ? miniıme ! vehementer erras ; nec ute-

ris lıngua , fed abuteris. Interrogante praceptore lin-

guzx ulum exerce

abufum inter le@&iones fepone, N.

&E

h

Non male. judicas , fateor.

P, Injice ergo frenum orl

tuo, inprimis cum Deo fit reddenda ratio de unoquo-

‚ga *

que verbo , non folum ‚turpi , fed etiam inepto & ot1010,

e

nde 1Pﬁ d

sı

feu jngtüi.

d „„;r:rnﬂ

X, De

IM

400

Co!loguiorxm Lati:«zoruré

— an

1, 3

0 P

S

_De mzlg?lon€ f5/ao!a*.

T.Mo P

- P. Quota eft hora , Nathanael ? N. Cur de hora pers

heo qa

&o misfionem e Ichola , que

äı SenCH

I

contaris ? -P. Avide exfpe

N

; Vixdecima audita eft, ‘ P,

Y ncDb

datur hora undecima,

me miferum ! N. Cer

te mifer es , qui literas faftidis. P,

Dicamus » fonuisfe decimam.

N. Nonne de pudet men-

tiri ? num putas fallı posfe Deum '

vac fallı debere prece-

pt

orem? P. Non mentiar s neC fallam. N. N

ec fuafe-

f Öterti

xim tib

R

1

; Notti enim » mendacii crimen virga vindicari

A0 M

decet homi

RE

, Beoneı

homd

f

u

Ibmpbilm.

ECURIA -

Dei ama

Cur vero ff

gnla prOp

Secremu

__ PRANDIO.

In

EOPHILUS

.}

JoHANNES & TH

pfın P

”L _ De revocatıon

ea In[n ad-

30 ChQla

iOPCI‘€ 10

prandium,

Calere 7ı

' Heus ! heus ! Theophile,

T, Quid clamitas ; mi

Hia ayı

fu ad 'pran.dium. T O: lees

y° Johannes ? J. Avoco a Iu

fimum.

J; Non

Immogu

tum nuncium ! me habes obfequentis

quam in {icholam.

N I

ionoro s te libentius ire ad menfam ,

ü , au

T, Nec detredtabo in fcholam ire,

J; Siccine fcholam

OCENt

habes pro jugo? Jugum enim dicitur detrectari ı & pog

detrectarl.

®

I. U

II. De praparati

one ad .

Ala ]

/

menfam.

— Stüm en

» .5

BDan

J. Audisne , Theophile , quid pater interroget

uidnam ? J. Utrum fimus parati ad preces , & bene

So

Bl ]

compofiti ad menfam, T, Hem j nec pexus fum,nec lotu

C

Sn

<

$

_

401

_ Derz;rz'éll?. /

l

I Ergo Propéra. ‚Eft enim inedize

periculum in mora.

de h0rﬂ perQ

‚ Malo pecti ac lavarı

, quam efurire, I, Ecce, hic ha-

beo aquam & mantile !

T, Übivero eftpedten ? I, Ilie

ach, 20

in feneftra.

”T, Statim me.yidebis

paratum. I, Sed cas

ve , ne oblivifcaris nafum emungere

fa

. T, Emungam,

DEr meg

TE

III. De cmzjäc

rätione V

. Nec füale,

MEN&,

©

Ala

lf I. Oremus » Theop

}

torpore ; an anımo

? T, Utroque, T. Id audio : fic enim

decet hominem

» qui Conftat animo & corpore fimul

|

*T, Egone, quem

pucerum aut Theop

hilum alias vocant ,

fum homo

? 1 Utique 8s:

NÄ%%&'\

Iheophilus, T, Quidfibivul

t hö6 nomen

da vero operam , ut fis homo

Dei amantem - : "talem te nunc

? I Significat

praeftain precibus. T

Cur vero precamur ? I, Nefeis ?

ut Deum habeamus in

#nenfa propitium

fecremus.

» & verbo ejus appofitos cibos con-

IZ.. De

‘jufculo,

ILUS

. T En ! quid video ? T, Quid e

, quod vides? I‚ Te

!

ıpfum , primum in patina ,

fed ultimum ieu poftremum

ﬁ4ad

infchola. T, Mitte mesu

t edam, J. He

m !} cur os tän-

topere tOrques aC retorques ?

T, Jus, quod tattum

Jaitas Ml

Al

calere videbatüur ; fervet.

I, Sie dienam luis poenam

Hımie aviditatis tux, T,

Ä

um 704

Immo guftabo & fapiamı,

Difce meo exemplo fapere. I,

m. JM

N

T. Ipfe ego pofthac non

fed fine lxfione oris a€ palatı.

e ebla

edam jJufculum ‚nifiorbe exce-

eln chola

docent:

prum ; aut forbilando e

xploratum. I, Sic, qu= HOcEn

eaı OM

V, De carne elixa,.

i

I, Quznam caro hzc eft,

C

quam yides in patına ? ”F,

n

Elixa.

I, De hoc non . eft d

i

enim crudam carnem

ublum , nec quaflio : quis

M

”T, E# bubula.

apponeret ? ‚die,

cujus fit generis ?

T

J. Falleris, 'T, Habet tamen

{peciem bu-

6065 )

ja

bulz, 1, Non habe

t s nifı ın errore oculorum tuorum.. T

i

Afne vervesina au

t agnina ? Z. Neutra, T, Bfine Muilla

(um»ﬂf‘lf

j

{

S

au

{

402

€olaqm'ar:&z; Latinorum

aut vitulina ? J. Alterutra.

T, Sed utra ? fortasfe fu-

5ila ? J. Erras ; eft vitulina,

-T, E grati faporis.. J.

Utique , in primis fame condita,

VI, De carne as

D

W

d

J. Gaudeamns ; Theophile. T. Quez fubeft caufa? J.

fa u00

Nonne vides in culina asfam , ver4 affisam & ad ignem

nlfw& P

Ö

f Har

eircumadtam ? T, Video & gaudeo tecum. ]. En! jam

A

affertur , & imponitur menfe, T, Sed num mihi ae ti-

gr errl

ıi ? J. Spero quidem , 1ed non fine metu aliquo. T. Un-

fa el 16PN

de eumconcipis ? J. Nefcis ? e moleftia » quam matr£

' ag 'xrri@it /

facesfivimus ın culina. Unde vereor, ne irafcatur no-

