! perganQUPP

bis', asfam negatura. T, Mitrte iftum metum : jam du-

debilitat X08

dum oblita eft, J. Brevi experiemur-

gera natlLf&

d *pl'f[i?

VIL _ De pifeibus.

Y eredderm

M0 qllim A

1, Ecce pifcc$ ; Theophile , & quidem frixößg T. Cu-

7€{bim'°; A

us generis ? Suntne carpiones, aut percz, aut lucii ? T,

Luci. T. Nufıc novi cos, I, Sed quale proverbium he-

zi audivimus’ de pifeibus ? T, Mihı non venit in men-

sem. I Ergo nec pifeis veniet in ftomachum tuum,

X

T. Eja dic mihi, I. Magis mutus es , quam pifcis. U, Nunc

znemini : ımmo fuccurrit aliud, I. Quale iftudeft? T,

] Al

Pifcem natare doces.

/ r0, quand

1, Eioind

11X. De cafeo €& éu{yrä.

ueet? IA

ila Jubet

T, Quomodo fapit ille cafeus ? T, Bene » fed faperet

melius , fı adderetur - butyrum.

I. Cafeum- edere . unä

ı Praftat (ode

cum butyro dividum eft, ”F, Nos fumus divides. ' J. O-

turtertum ,

ftende divitias. T. Mea mater ipfa förmat cafeos &

lach?],

conficit butyrum , quantum vult. I. Erras : dicere de-

ngrl

Mones f

bebas : quantum poteft pro copia ladtis, T, Ergo poft-

n

hac contentus ero alterutro , butyro aut Cafeo folo. - I,

EG {0ml

Bene facies ;: nam vix ficco panie digni fumus. T, In-

M

digni fumus , fateor , fed Deus’t

émen aec indignis negare

€

Jolst fob£°_„m}_?‚i—.?!‘ ;

UKı v?‘

403

? Tortase f

Da‘zmii I]l |

Ü o ]

/

I

unoties biberé foles in

S

bal

praﬁdio ? .T. Quoties fiyj9,

ad ignem

feu , ad modum fitis,. I.

Quo potus genere uteris ? T,

Optimo & maxime parabil

i I Ecquod illud eft z T,

L En

$

A

Aqua. I, Hanc tibi foli ferva : non invideo

zuihi pla-

h(\\lQ. T\ Un.

cet cerevifia. "T.Sed quaenam ? I, Secundari

a ‚\prima-

1 Qla a

rla enim-tentat caput & nocet ftudiis-; praet

€

fea fitım

S

magis irritat , quam reftinguit. T, Ego aquam Bibere

OM ]amd;.

pergo. quippe qug£ nec mucet , nec acefe

it. T, Sedaqua

debilitat: ftomachum, T, Falleris

confuetudo. fit al-

zera natura, I. Vinum tamen aqua

eft melius, T. Ad-

de , & pretiofius , immo non raro

multo nocentius.

I

Vix. crediderim, ‚T, Crede mihi. :

plures enim pereunt

Oß TıCh

vino , quam aqua, I. Ix vine ta

men ,

ut nci 7,

feeundum pro-

Violata.

erln A

verbium , efß 'veri.fas. T. Sed prodita aut

eı 10 e

chn uu

j X. De prandız fine. S

a T, Nütf

udeh?!

J. Esne fatur, Theophile ? ”T, “N'O__I)äl4lm‚v fed ﬂatiﬂ£

ü

ero , quando confumfero meum

panem butyro illimum.

S

°

W

I, Ergo inftat dentibus , eosque e

xerce impigre, T,

Qu

ul

urget ? I, Morum qualitas

ac modeftia decens. T, Quid

C kd {3Pff

ılla jubet ? I. Ur pueri fü

rgant de menia primi.

T

a edere. d

Praftat federe ,

J. Da:

e ID

quam ante preces difcurrere,

"

tur' tertium , feu res in medio pofita,

T

Quaenam il-

drat CaROU

la eft ? I, Miniftrare menfoe

; aut parentibus”, aliisque

i Qicen 6

honeftioribus convivis adhuc

prandentibus. \T, ‘ Bene

Tf

znones , furgam , miniftrabo, I. Sed moribus ad hone-

ag (lo

fatem compofitis » &

ya D}

SE

Fa

animo ) qui fe digge péra; ad pre»

‚S

d

äl

CCg O

4Ö

Colloqguiorum Latinoruns

d

(

l

W prtffl?

“T'

erﬂllit) f

D

P

i

;

.

JUARTA.

Ca

yronlls 27

CLCURIA

\ gu C0

FÜ

l{l f

ngn M

RE SCHÖLASTICA

Ir contiN8

POMERIDIANA.

.

ANDREAS ©& CHRISTOPHORUS,

A, Ube

forbo a 1

1. De (eribptione,

Eamus in fcholam“, Chriftophore, C. Non

dum

Dn

6A0 eft tempus difcendi, A, Ergo nec ludendi : veni!

|tramenl

€, En ! adfums iturus tecum & feri-

' gl

pedagogus vocat,

turus » fed tuo _ calamo,

A:; Habeo tarıtum uhnicum.

' gun penna

s mu0de 4C

©C. O me obliviofum ; qui non folum pennam,; fedetiam

chartam oblitus fum

*

! A. Bono efto anımo : chartam

Ha KgcAnm A

pton'o da ite

tibi commodabo , nec deerit » qui commodet calamum.

C. Agnofco ämorem tuum „Andrea, gratö anımo. A

ca ealarar

Sed cave,ne poft hac quidquam rerum tuarum oblivi«

Yacris.: C. Cavebo.

f

| C Recta

ejnusdem a

« I Alind

menti,

yg

teneo, C |

Citanda ent

C I5annes _ 3edif mi

hi pennam mutuani, fed qüac re

. modum del

Spergit. chartam atramento. A, Porrige mihi illam ‚ mu-

cu1pa ON

tabo ejus cufpidem aut crenam fcalpello , nifi hujus a=

|

%

&ATa

cies fuerit obtufa. C, Apta nunc esfet fcripendo , nifi

fa menr

Seendiärdo

<uspidem haberet. nimis. tenuem. A, Porrige eam ite-

1

gum , mox fiet crasfior....C. Hem ! facta eft duriuscula

|

u mi (

& nımıs crasfa,

A, Au

gebo erenana & cufpidem acuam

|

HCC Denfün

ad. minutas. litteras, ‘

©

|

UL Alind ejnsdem argu-

i

MENE.

R Rıpe

am nul-_

®

&. Ubi emifti char}t@„ftggrp_{, Chriftophore, chärt

+

er

Decuria I?

405

Hius pretii? CT uanon eft melior. A. B31?cfane; non enim

perfluit, ficut tua, que fere omnes literas transmittit ,

inftar emporeticz, feu bibulz, C., Sic in pofuit mihi Sem«=

pronius, mercator. A, Aut potius chartarius feu charta-

__

rum cOnfector mercatori. C., Certe poenitet me emti-

onis mezx, qui non unam atque alteram plagulam, fed

integrum emi 1c

'IICA

apum feu codicem viginti quatuor pla-

gulas continentem.

\

IV. Alind ejusdem materik.

Ml

A, Ubi eft regula tua , Chriftophore ? C. Non amplius

feribo ad regulam. A, Ergo eam mihi da mutuam. C.,

C Nondın

Dabo, fi mihi-dederis parum atramenti, 4, Ipfe habes

lendi : ya

Atramentum, C, Habeo quidem , fed eft decolor, immo

Cum S fef

nimis fpislum, .4 Si fpisfum eft, illud aqua dilue, dilu-

} UHjCUIH1

tum penna mifce. C, Fadtumeft, .A. Nunc litteras pin-

, fedetam

gis munde ac _ eleganter, C. Malo uti atramento {feri-

« Chartam

ptorio feu literario, quam futorio. A, Cave, ne fubver-

Cala

tas thecam arenariam , au

{

A

cam calamarıam,

t atramentum , hec amitasthe-

am obliri

. De 7'66:!'M,l‘i0;28 lectionis.

C. Recita le&ionem tuam , Andrea, 4, Nondum eım

R

teneo. C. Ergo eam difce : quid cesfas ? mox enim re-

citanda erit, & quidem memöriter. 4. Memoria mea ad-

‚lgn n

modum debilis eft,'& recufat lecta retinere.C. Erras;nam

] la ‚en

culpa non eft in memoria , fed in animo tuo,

qui piger

1

a

eft. .4. Tu.vero, Chriftophore,

quomodo comprehendis

inendO

ea memoriter, quz legis ? C, Subinde me excito ad di-

ig Ca

£cendi ardorem, & fine ulla defatigatione aut toedio lego,

4 daneOd

'que mihi demandata funt, totiesque attente relego , do-

deen c |

ziec, penfum meum fine hafitatione ge_cit_gre posfim.

VL De repetitione.

4

E, 'Repetitio eß mater findiorum. C, Quis ita dixit#

T

/

Cc’3

A, Pa-

|

4

\

406

.

’ Ca[qußia(um ‘L‘d!‘iﬂ(?f‘t”i#

A Pater meus. C. HNumhetiam patér te döcetl äémi‘? A

X

Utique ; precipue me excitat ad repetitionem eorum , quae

in {chola audivi, legı & didiei, C.Siccine tibı commen-

dat repetitionem ifta {ententia , quam proverebas? A, O-

} Hen 10

mnino ıta eft.. :C. Jam intelligo mentem tuam, A, Nifi

NegfiMM

ego domi repetiviflem ea, quae heri didici , Jam me prz-

ıbl M4

Ia

erl

t

en

cep

tor. deprehenderet imparatum' , ficut te, € Metuo

aı d

fane » .ne vapulem,

gende IEBAC

f merenÖH

VIk De difciplina,.

© Vapulavi, Andrea ; utinam nulla efflet difceiplina! A,

Ün

Nam qui rnon curat verba , verber#

Jure caftigatus es,

accipit _ non immerit0.

Certe fine di/ciplina nemo rTedte

dıleit,

Unde nomen forfan habet a Afcendo,. : C. Bene:

mones difcam & bene me geram ; ne cogar manum , aut

ıMartes ( fit ven1a verbo )feruke fubjicere , aut afını ( qui pl-.

grorum focius eft ) fimulacrum fufßinere , feu portare. A,

DER

Prudenter ages,

14

VIIL. De‘ filentio,

L

A. Heus ! Chriftophore ; rem tibi narrabo lepidam,

Ul

s

C

1}

artın

fitte me , garrule : przceptor nobis impofuit fılen-

|

tium ! A, Non ignoro : nec clamabinıus , nec clara voce

}

Hunch

loquemur, fed.admodum fubmifla, C. Nec fubmifle gar:

gi0 eanı

ziendum eft. A, Quis audiet ? nemo. C, Erras , Deus

audit, qui ubique prxfens eft A, Silebimus !

C & quld

* qum habes

, voluntaten

IX, De praceptoris abfentia.

deeam vo

A0 hurmagı

A, Praceptor evocatus eft, 1ndamus, condifcipüli! C,

Tace, ludio , fin minus , ludetur in tergo tuo. A, Ecce

. gbo pate

delatorem ! ficcine omnia deferenda funt ad pracepto-

sem ? C. Omnino :' is enim veftri obfervationem -mihi

ı

injunxit, A, Tibine? quid te curamus? C, Ergo vos

} Q

virga curabit , mentemque veltram male fanam fanabit.

'

prls (

Quid ? quod flatim aderit 'p

Citanıt }

ra.ceptor, Imcre; vero „De- .

um habes praefcntiaﬁmqm;" \

\ Era

f

4

x De

B:_cz)ria P.

407

ttdgmi?m |

59ﬂlm »Ol

X, De tcﬂ2‘monäo dile=-

! COMn

CHLLE,

0467A0

%Aa

A. Heri non accepi merendam. C. Quz erat caufa ?

A

pr ]

A. Negatum diligentig teftimonium.

C. ‘ Cur illud

Z

zibı negaverat prxceptor ? A. Quia in ftudiis haud fue-

ram diligens. C, Defectus diligentige jufta eft caufa me-

Metın ‘,

rendz negandx. A. Id expertus fum damno meo.C. Sic,

quz nocent, docent ; &

&

qui nihil meretur, nullam acci-

pit merendam,

Lﬁüp1ina‘.&.

CN

0M , Dln

mO 1

. (Ba

DECURIA

‘_c'iﬂll!ü‚ Al

AI(guip

UINTA.

ortare, A, |

DE REBUS SACRIS.

, J4C0OBUS & MARTINUS,

}

i

y lepıdamm ‚

1, De tr2[»mm Acrd.

ofnt filen ı' -

is eft novus ifte liber, in quo +tam attente

Jegis,

1.&

a

rtine ? M. Eft feriptura facra ,

'five facer codex,

clra O0 ‚f‘

J. Hunclibrum nec novi,nec habeo, M. Cares fa

megl *

o

ne egre-

me Da

gio thefauro, J, Itane hic liber thefauruseft? M.

Eftcer-

|

te, & quidem thefaurus quovis auro’ preftantior, J. Cur

eum habes 10co thefauri ? M, Quia continet verbum ae®

Aı

voluntatem Dei de noftra fahute , in primis zterna. Un-

/

71

de:eam vocare foleo epiftolam. J.

a

lem ? M. Misfame'

/

?

ad humanum genus. J. Sitantum €

©

äal

A

ujus pretium , re-

A

Fi

gabo patrem meum , ut mihi eundem donet.

?

Z

c

On U

IL _ De creattone,

c E

Y

f

J. szd legis , Martine ? M. Hiftoriam creationis.

am f

V

|

Quis ef‘ creator ? M. Deus Oomniporens, J.

u1d;

41,

creavit *° M, Mundum univerfum. J. Quomodo ? M,

Ex nihilo , per infinitam fuam jotentiam, J. Quando ®

1}}

C4

M, Ix

408

an

"Colloquiorum Latinorum

B

M. In prineipio Omnis temporis creavit @mnia » eaque

fex dierum fpatio digesfit‘ atque exornavit quam fapien- -

tisfime. J. Quem in finem.? M, Ut manifeftaret fuam

Carl

/

D0160 ] S(lfﬂ

porentiam ; bonitatem ac fapientiam.

1 audjV: N

Alind ejusdem ar-

id€0;*ridäa

- IIL

uUMEnLL,

(

deht

Hd ﬁh M q

J. Quaenam eft (res)

nobilisfima rerum creatarum ?

M. Angelus ac'homo. J, Quid eft angelus ? M, Spiri-

SE

uı non habet corpus:

tus; J; Quid eft fpirirus ? M.

$

/

X

ipfam vero atıgelgrum naturam non intell

J. Quid

ad nos angeli ? M. Permultum fane! J.

Q

amobrem ?

1, (1

M, Dati enimfunt nobis, ut prefides, cuftodes ac comites,

gem 113e

„ Ubi hac audivifti? M. Audivi fepe in templo, & legi

gur on A

in facrıs literis. Bege easdem , fic plura coglägfc€s de ange-

eschtant

lis. ' J. Sequar confilium -tuum,

Die bujas

e

ejusdem argts-

Cara

\ lVf_ Alind

men

IX

J. De homine autem quid mihi narras , Martine ? M,

T Car

Narra tibı ipfe, quia ıpfe homo es: J. Cur me vocas ho-“

minem ? Egofum Jacobus; aut, f1 mavis, puer. M, Etiam

dox tonab!

u

B

d vr

inter fülgu

pueri fl

nt heminies. J. Cur ? M. Quia conftant e corpo-

nalfaum, A

ye & anıma immortalı uti vides. J. Corpus video, ani-

%

mam non video.

qo judie

Yibo,me fl

V, Alind ejusdem materia,

pudens fü

. I, Monftra mihianimam tuam, Martine. M. Monftre

M Arnof

ge tibiipfi. _ I. Me equidem video s immo tango , fed ani-

Oolum err

mam meam tangere non posfum.. M. Anima noftra eft

Gl

fpiritus ‚ideoque ıc videri, nec tangi poteft, I, Fortasfe

X

eam plane non habemus, M, Habemus utique, eamque

intra nos deprehendimus, J. Quomodo ? M, Nonne

1 Ehe

Yıo. Movet atque anımat ? nonne fola anima eft, quz in

er M

te cogitat, intelligit , jJudicat , defiderat atque amat ? I,

SOMats

Jam percipio in me vim anıme, M,

{Cpl}map

„‚Immo n9—;9c;ui quie«

Pn

éa53n posfes fine anima,

i{ |

Vr De

Decaria 4F". ;

409

ila G

U

m fﬂpien.

. VI, De ._morl°}e.‚’-\

Mret fa

M Cur flex, Tacobe?

J Qﬁa fofor mea mortua eft! M.

Doleo , & tecum Iu

geo, Sed ubi nunc eft? J. Mortua eft,

aıt audivifti.

video , fedex

M, Itane plane periüt } J. Corpus quidem

fangue & yitz expers.

M, Nunc vides , quid

‚Corpus fit finc anıma.

J. Video, fed, ubi anıma fororis

a

Nafarum)

mmeg fit,neicio. M.

Fuitne foror pia ? J. Fuit fane: M,

X Sal

‚Ergo ejusanıma efti

n

n

d

XC

celo, in fede beatorum,

]

°mu;:

d

VIL _ De reditiü in vitam.

Wamobıen)

a comiteg

3. Cras non potero venire in fcholam, M, Quamob-

vem ? I, Sepelietur foror mea. M, Video te nunc hilarem :

0,&

curnon amplins luges ? I.‘Quia audivi, eam aliquando

d A

exeitantum ıri, & redituram esfe in vitam. M,

uando? I,

Die hujus mundi extremo. M. Interea tamen mortem,

n

wmeditabimur, I. Bene mones ;

w

nam etiam ncs mortales

fumus;

1

‚ HX, De extremo judicio.

e M, [

yOCas hOs/ |

J. Cur ita contremiscis » Martine. ? M Fulgurat &

M Btiamm

|

mo0x tonabit. I. Meminermus judicii extremi : ubi Deus

OE C00

inter fulgura 'ac hortendajtonitrua n0s citabit ad ‚tribu-

11060 Al

Y

nal fuum, M. Quem in finem ? I. Utipfi, tanqtıam fupre-

mo Judici „ rationem reddamus vitze noftree, M: Simu-

labo, me fuisfe pium. I. Pudeat te fimulationis tuze , m-

pudens fimulator ! num putas, fleri posfe, ut Deum fallas?

f Monfet

M, Agnofco errorem meum , &, me errasfe, fateor. I. Non

Ola

folum errorem , fed etiam malitiam tuam a

exue,

5!!0f9@ ;&

a nOßE }

[, Pra

e C

; IX, De wita ac morte aterna,

i Nan

J. Eheu ! migr"airip_hivn‚_e Chriftophorus , amicus no-

fı qm

fter. M. Quorfum ? I. Ad vitam zternam , depofitis

aal | !

GOrporis exXuVviis.

M.

yando ? I. Hodıe circa haram

feptimam matutinam.

Heu ! optimum Chriftos

ä€l?%“iq‚w

phorum ! }, Redte eum vocas optimum, Nam Chri-

n

um

©

410

‘C@WWWÜ%W“

F

;Pcum ééb# in am ' O» ut nomen ejus indicabat. M, Ergo'

pA

yıec dubito s eum frui vita gterna. J. Nec eft , quod du-

bites, _ Pii enim moriuntur beate , fed impii poft hane

vitam fubeunt moreem zxternam.,

X. De defiderto rerum

}

AD

d

ophorum , Ma

ceZlefinm.

€

ynı

_1, Sequamur Chrift

rtine ! M.‘.l‘\Ton pos-

fum.

L

u

idnı? M,

ics quomodo & quorfüm ? I, In

guM i\l&°“'

&celum per fancta vitz cceleftis defideria. M. Eum tamen

E

yomodO

non asfequemur „Nec reducemus in hanc. vitam , aut has

er onl

terrası I, Neque id tentabimus ; fed per fancta fulpina

donum &b

abducemus atnımum ab hujusmundi vanitatibus , üt pa-

cum Deos

ratus fitad beatam mortem. M, Nefcio ; quando moriru-

rus fim. I, Ideo obfervare debemus dies fingulos , quiz

ge&e In

nos latet unus: M, Videris mihi esfe fapıens. I« Da ope-

ram , ut etiam ipfe {apias, Nam morsem falutariter me

ditari , eft (Aapere.

£

,{; Qw”d‘v

a gufum D

IET

Ca 2gnt0

d praer

y No

CURIA

— omtes homm

DE

SEXTA:

N

dentfapıent

7

fment s Na

— VIRTUTIBUS.

A ul

PAULUS & ARETOPHILUS.

{l inititm

1 De »omine Aretophili.

fondum {

Salve, mı Aretophile ! .A. Ago gratias » tu quoque

Dedo dec

P

® falvus fis » Paule! P, ‚O quam przclarum habes

Met, iS (

nomen , Aretophile ! A. Quznam eft nominis mei

Afuitu

al 4

praftantia ? vel quid fignificat ? P, Virtutis ftudiofum

feu amatorem.: A

Quid eft virtus? P, Ut audio , 20-

men virtutis tantum geris , ih/A quid valeat ‚ nefcis, quem-

ul ta-

adm*odum de te & tüi\ﬁmiylibus loquıitur Cicere : q

x

MEN

/

a

' _I;äecu;‘*ia Fl 8

6M

‘ (

qu0d dU\

men nec ıpfe ejus vim intellexit.

P, Age , docebo te plurıbus,

A. Ergo me d0cs eam'

BOR han

4#

/ 1L..De a

Y

uctore [eu fonte vir-

$ULUM,

‘.A. Unde eﬁ aut oritur virtus, charisfime Paule °P A

on POr

DEO fummo ac perfectisfimo bono , ut, omnium _ bono-

SA

A \en

rum auctore , ita etiam virtutum fonte inexhauftö. 4

s

Quomodo haurimus ex hoc fonte? P, Per preces ‚ animo

l has

d fufpiru

Dei donain fe'derivante , ac fincero ; qui etiam ipfe Dei

donum ef, - 4. Ergo ‚ ut intelligo „extra communionem

ll$ 7 u[ p14

cum Deonulla eft virtus , nullum virtutis exercitium ? P.

0 MOrn

Recte inteMigis ; incipis Jam fap#re per Dei gratiam, -

105; 9U11

Daope

Il, De faptentia.

LA

A, Quid vero eft fapere? P; Spiritu Deiita illuminari,

üt guftum percipiamus in virtutibus ac in communione

cum agnito Deo. A, Quid prxterea? P, Nihil, Num

quid przter Deum & illuıminatz mentis virtutes Tequi-

ris ” A Non requiro quidem ; fed tamen feire

avco, anne

omnes homines fapiant ? P, Paucisfimi homin

um posfi-

dent fapientiam. A, Quze fubeß ratio ? P.

Quia Deum non

timent; nam fimer Dei eß /xpientie initian

,

)

. IV, De timore Dei.

Iß

A. Quidnam eft #imor Dei ? P. Jam audivifti ; /apien-

fi2& initium : mmo DViriutem omnium complexus.' A, Hocc

‘l

h

nondum fatis intelligo, P, Erpo tibı declarabo. 4, Ex-

pedo declarationem tuam avide. P, Qui Deum re&e ti-

4 UDE

|

a häbö

mer , Is eum vere agnofeit , reverenter amat & ejus jufla

nif1$

exfequitur ; atque ita voluntati ejus fit conformis, .4 Ur

U

audio , ardua res eft timor Dei

Z

Adloß

udo 9 }

-

ßı

quﬁfﬂ

) qu1 Ö

n

ßCD«‘

41%

Colloquiorum Latinoyum ‘

.

V, De amore Dei

®

L Reda

A;

uid efß amor Dei?P. Efß fructus fpiritus ae fider,

da

A. Quid continet ? P, Affedum anımi fincerum , qui

Ka

Iemper verfatur in actione virtutis ; hoc eft; homo , De-

Cr

a k

um amans , lubenti animo omnia Chriftianifmi officia

4 M(

y

dge

peragit.

A, Talcm affe&um feu animi habitum mihi 0-

cg0f”“’

pto. I,

Deus det eum utrique noftrum.

Y

°

m(ﬂﬂ”)

g dl

/ -

1, De en

b

DUS U1

rEule

bus

g

arı

e

primartts Juuventutts.

d Ölgent

A. Tres funt virtutes , quz pra reliquiss ut audivi ;

gu 16Rl

ornant juvenem. Noftine eas, Paule? P. Non novi eas;

ylr n 0

feire tamen velim. A, Prima eft obedientia. P. Hanc

bene novi A, Fortasfe de nomine tantum. P, Quid-

nam przeftat gbedientia ? A. Frangit animi pertinaciam »

& pueros reddit in omnibus morigero. P. O praclaram

i

P ogı

virtutem , meoque fratri , inobfequenti illi, admodum

A, O]

necesfariam ! A, Adde; & mihi i

%

fi. P. Cur non potius

|

fm?A Q

utrique noftrum? A. Invocabimus Deum , ut nobis largia-

Aedocpit,

tur anımum oBfequentem, P, Beno mones; fedita a no-

An 0m“‘m L

bis invocandus eft Deus, ut largienti , aut !argi_turo anir

ea ipfi C

mum patentem permittamus , {eu_offeramus,

fit@ noﬂrx_

7II. De amore vert,

}

A. Quznam eft fecunda virtus ‚- pueros prze. reliquis

Y Quid

ernans ? P, Amor veri. A, Quid efficit ılle ? P, Arcet

m0pels

mentiendi libidinem , mentemque reddit ferenam aC

A Derf

finceram. A, Studebimus huic virtuti, Audivi enim,

mendacium esfe ex diabulo, P. Redte audivifti,. Nam

\ vitld Hi

60 Vitllnf

diabolus eft fpirıtus mendaciflimus & pater mendacio-

rum. A, O quam multos filios habet hic pater ! P.Non

M Erg9 h

negO , NeC poslum negare, quia reclamat experientia, te-

A. Vitabimus hoc vit1um, ut et-

— W

füis hujus rei locuples,

jam ejus audorem, (atanamı, vitemus. P. Sed cave, mi Pau-

le, ne mentiaris hac tuafpnomisﬁ.on_e. A, Non menti-

or, qua Dei erit gratia, memor di&i Paulini ; Depoßto men

dacio, !agnt'htiu:'|bgrnm Eph, IV, 25

TIX,

DE

)

A

€

Yn

. béc;;r:'4 Fl

X

413

?l. Ü

e

A

C

m“m ’

Ig fl

; £

Cr „

A, Reftat tertia virtus ex 118

3 quarum ftudium püeris

mo ,>Dc.‘

Commendatisfimum esfe debet, P, Hanc facile COoNje-

S

in 9ﬁcia A

<tura asfequor. A, E

rgo conjedta, P. Nönne eft dili

4Q ENe

2ia ? A, Eft : Rem acu tetigifti. P. Nec mirum eft,

m m;}„ N ;'„

quia

/

ego fum diligens. A, Sed propria laus fordet,

P, Ergone

M

mentiar, & difcedam a commendato amore veri? A, Ne«

quaquam, P, Mendax tamen esfem, fi dicerem, me i

gnavum esfe, / A, Alınd eft, i

ghayramı fuam allegare; ali«

ud , diligenrtiam jactare,

P, Noni fum jactator , fed tan-

y auü‘ﬁ‚

tum teflis .diligentix mez,

ON HOn

A, Ar nefcis, teftenn non

A

ıf HßﬂC

Yalere in caufa propria ? '

) QUIH'

rinaClam,

X De ®zrfß_ßf%?‘‚ﬁfi‘%‘ef.?c‘éi?i*—

DrAclasam

plari perfectisfimd,

°

W

diodumm

RE

cquis eft opt

A. Chr

imus virtutum omnium magifter ®

I potng

fam ? A,

iftus Jefus, Servatornofter;

P, Quam ob cau-

]

Mlarpite

uia perfectisfime ipfe praflitit , quod perfe«

144100

€te docnuit.

P, Ergone folus Chriftus erit imitandus?

K0WO Al

A. OUmnino, ita tamen, 'ut -cos quöque zmulemur,

qui

etiam ipfi Chriftum vere imitantur. P

; Utinam Aomniz

vitz noftre ackio fit Chrifti imitatio!

f

X De: obpofitis Difis,

ız el

d P Ar

‚P, Quid eft vitium ; Aretophile ? A, ER morbtt, {m-

oa 46

mo peftis animi. P, Quömodo pellitur hie morbus?

d gl

A, Per ftudium virtutum : nam qui vittutem induit ,

.

vitia exuit ; :qui Virtutes amat,, vitia odit, P,

odnam

f Na

S

qneddac

vero vitium eft Juventuti nocentisfimum

? A, Philavtia,

1/ P

‚ Ergo huic morbö per Dei gratiam me debimuür,

el 1

Hd UEl

O g PZU

9aw2&@:aamaagwﬁ äaaiéc?i«';?ﬁ?a

o OEl

E

$

m

f

DE RE

BUS

N

\

414

Callaqmamm Latmarum

d

"VALENTINUSE HERMANNUS.

(a 9

a

I

p

I. De bhorto.

Unde venis, Hermanne ? H. Ex horto.

Y

uid

V. Immo fafcicu-

a inde affers ? H. Flores varios.

1um forum odoratum , ut video ; quis eo te donavit ?

H, Hortulanus , vir probus & mei amant13ﬁmus

V. Sed

Y e 9

cur non affers pruna , immo mala & pira? H. Pruna jam

ola

comedi

fed reliqua poma nondum maturuerunt,

V.

ga

1V

De floribus vero numquid cogıtas ? H.. Quidnam ?. V,

00a0 M0IE

Nos fumus inftar florum » adeo , ut ahquando de nobm

gerıda MOM

ipfis cum Poeta dicere posfimus ;

qerenbiDUS

Nos quogue flornimus , fed flos (uit ike ma'uws.

g d

fober,

IL _ De agro €& mesfe, .

V. (h10 temhs‚ Hermanne ? H. Eo rus in. agrum no-

Arum , ubi funt mesfores noftri, noftreque ancılle. V,

X Cnl

uid ibiperagunt ? H. Mesfores metunt fruges ; quas

elnefake

deinde ancillz colligunt tomicibus ;

collectas VOCamus

A, Yl

mergites {eu manipulos.

V- Jam memini egregiam fen-

tentiam.

Dimax Qa

H. Profer etiam. V.. Ur fementem’ feteris s

Veontit, EL

öta d metes.

H, Sed faepe pro benefactis malam mes-

Y Ne admit

fem metimus, ut itidem in proverbio.eft,

Mittamus _r

gobis fl rc

I, De frigore €& irne.

f literar

”W. Cur non feribis , Hermanne ? H, Digiti meı rf-

gent frigore ; nec eft ignis in fornace , unde mufeum

calefiat.

V. Age , excitabimus ignem folle.

H, Fellis

adeft , fed lignum deeft. V. Ecce lignum ! hic eft, X

V CÄVÜ j

Novi, fed eft humidum ; arido opus eft. V. Cur non

f &g

Yn mm

fufficit. humidum ? H, Q1_11a ijgni admotum nil. nifi. fu;„

e nbiofi

anum producit : fumus vero infeftat oculos,

(’a HL1

AL u i

IV. De

(vLA,

1 Ündev

V, Cur venis tam fero in (cholam ? H, Tempeflas ;

cujus tranfitum expectabam , me retardavit :

ﬁcu:: hert

£ruw.

te remorabatut pluyia, V, Jamne defzvüs ? f& De-

I#

Decuria VIL

415

Xr

feviüit quidem , fed ab oriente turfus furgunt nui3€s ar ,

pluviam minantes. V, Immo fortasfe imbrem aut nim-

0 }

bum, H. Expedtemus , quid ferus ye

Qld

V. Inprimis fi fuborta fuüerit procella,

fper fır gdve&uru;.

m0 f

I

6 donayı

V, De merenda, /

U V—Sed

LO

V. Hodie non" accipies merendam » Hermanne,

M,

OR

Quid commifi , aut intermifi ,

cur habear indienus me-

renda ? V, Intermififti

diligentiam in {chola, &, Quid

an 1

hoc ad merendam ( per/inet ) ? Y. Permultum : nam mme-

MO g

X cl

renda nomen habet a merendo , nec datur, nifi bene

(Mı

‚merentibus , aut bene menitis..

H, Argute philof0Pha«

tis , fed in

ber,

damnum meung Y

; Qgih?er fomgme fu?°

A

1 En dı

clg Y

VEDa equis.

H. COnfceﬁdamus hunc equum , Valentine, V. sz3

98 Qa

fic

ilis eft afcenfu, immo ferit calcırrando, H, Nos noBi

ı VOCaMUS

am f

feriet, V. Comperies, Certe enim hic rufus eß audax ;

fom fchni

$ternax ; & admodum effrenis , qui fesforem fuum factle

excutit. . H. Adducam häabe

ala meie

V. Ne admittit quidem habe

nas , quas alli remittunf,

nas ; fed eas detrectat,

*

Mittamus ergo equos.

V. Bene moönes.

Quid enim

nobis eft rei dut commercii cum e

M

dioﬁ_ litterarum *

.

qq';s 5 qui fumus fu-

Ynı mel f |

ade mufem

VIL De. canıbus,

, A Sal

Uhice A}

V, Cave; cave ‚ Hermanne ! &.

Quidnam ? V, Ca-

nem , & quidem catefarium ; ad

fores, HM, Quis eum

Yı Car gof

in me immittet ? V. Hle fe ipfum,

A, Noncredo / eum

‚a

Xı

esfe rabiofum: ; non _ enim latrat.

V. Eft tamen mor-

dax, H, Projiciam illi lapidem , in eum ßeviat, V, No«

lı eum irritare.

H. Abeamus‘ hinc.

V.” Quorfum?

H.. Unde venimus.

V, Expedta parumper. H. Non eft

Tenpel

tempus €xpectandi » fed properandi ,

. Gon

gruiß

‚ quia vefpe;;g in-

;

[

HI, 19e

f

416

Caßaq:)iar);m Latinorum

f

n ﬁudl

11X, . De. morbo.

d f

Qu

Y fend

M ]

Y. Cur frater tüuus hodie non erat in fchola ? H. La-

Hl Reondd

borat mörbö,

V

uonam ? fortasfe pigritie. H... Mi-

nime , fed febri, V.Ego heri etiam zgre eram capites

& tamen fcholam frequentabam. H,

Aıt k

quod mihi dolebat ;

ein Icho-

aı

Ego vero fepe laboro pedibus; qui recufant ır

1am. V. Sed eunt tamen? H. Omnino eunt, Namt-

P

guln Inesa

mor virgg etiam invitos pedes currere cögif, V. Fazxit

GmmatCA

„Deus, ut n0

bis ﬁt menfana in corpore fanp.

X De voce €& rille

gatiut M !

ebra , q

V. Quid clamas » Hermantie ? H, Non elamo , fed

n

gantum clara voce loquor. Vı Vox tua non folum 'Clas

ras fed etiam clamofa eft , quze hic tantum fub misfaes-

fedebebat » ne € fomno excitetur Fridericus , qui egro-

tat. H. Ubi decumbit ? V. In proximo cubiculo. H, Re-

D

mnittam vocem ; non intendam amplius. V. 'Abflineamus

etiam a rifu, H, Omnino s ita decet puerum. V, Subri-

dere , & quidem tempeftive , humanum eft , fed cachin-

num tollere, & tifu Concutis feu, effufe ridere , decet ne-

RE

minem ; nedum ingenuös pueros, H, Cavebimus igitur,

“ nıe quid temere, vertamus in rifum. ; aut alios irridea-g

AR

mus, probe memores verfus illius notiflimı &.

Per rifüm snuliuns debes cognö/cere frulttem.

A

Quo

X. De quatuor Conjugatio-

® derici

nibus.

la pla

H. Re{c'ftaﬁi hodie conjugationesin fchola.? V. Reci®

hpidibus fr

£avi, fed tantum primam amo , & ultimam audio, H, Or-

llg ,a

do conjugationum non eft conveniens Icholze feu di-

O: hoc

Yeiplinze : faltem difciplina conjugationes rectius , quam

Grammatica , ordinat. V. Quomado ergo ? H, nitium

| COarg

facit ab audio, Certe tamen poft ameo ftatım Collocat au-

Üan a

dio. V, ‘Quamobrem , feu quo fenfu ? H Ante omnia

Oportet audire puerum 4-quid przceptor doceat & mo*

/ . meat; deinde amare ca , qux audivit, & velle morem ge-

er}1

SEA Brolcer® 4a0 ı 9 Mavir ı prn amst O‘

‚Decaria IX :

417

,

D

tiam & fudia :

amorVero exacuat fenfum attente audi-

hola ' IM

endi, V.. Quid

poftea ? H. Statim legendum frequenter»

e H M

& difcendum libenter. V. Sic /ego retinet locum terti-

CIM Ca

um. H. Retinet’omnino , fed docco fuo 10c0 movetür;, &

Entabam,

quartum accipit, feu ultimum,

V. Que fubeftratio. ? H.

@i Icho

Id poftulat natura .difciplinz.

Nemo enim' re&e docere.

poteft alios , nifi antea diu multumque audiverit attente,

%, Nar

A

AmAVverit inmpenfe , & legerit , feu

didicerit quam dili‚gen-

\

tisfime literarum ftudia,

V. Bene

philofopharis. in ipfa

Grammatica. H.. Cur vero

quatuor conjugationibus prz-

I

Y lamo , (

mittitur /um ? V, Quia esfe feu exiftere debet in rerum

li;ltura ‚ qui vult axdıre , amare ‚ legere , docere,

O0 folam c

i fa mifeh

E E E AA RT E Dn

9 u E

öolo, H Ree

Ü

Abfineatmg

BA

‚Y Sabf

DE

d Cachit

CTAVA.

s OROEt e

m0S A0l

|

REBUS VARIIS.

alos md i

(

Ö

ARNOLDUS & NICOLAUS.

H

{

IL De w&ia,

@

M

A.

Quo tentis , Nicolae.? N. _ Recta in hortum Fri-

M10

} %

derici,

A. Haxc

E

via co non fert , fed ifta fatis tri-

f

ta ; etfi plauftris invia..

T R

1‘}

lapidibus ftrata ? A. Pro

N. Lutofa illa 8& acclivis » nec

}

grede modo alacriter , mox erit

] Mäl’n H'ql

declivis , arıda & fatis J

ucunda.,

N. Non videtur vero

ol f

esfe compendiaria,

A. Eft fane , nifi quafiveris diverti-

.e&}us j quü

cula: hoc eft, nifı

ab eadem ad de

xtram vel ad finiftram

40 M

{

deflexeris,

N. Perfe

\ COHÜÜﬂ p

dumque accelerabo.

quar hunc callem fine ELOiEn

An an

lceat &18

ea

Dd

Ü

N

anı

J

1

]

f

. II‚_ “Pe

Y

{

418

Cobqw'orm ‘Latiizofuaä'

d

]

maı 00

I} De alanda ET lufain’ié. .

gn cHes M

f

god E

A Auciiv‘i heri alaudam , veris nunciam. N, Nonne

M F

etiam lufeiniam ? 4. Nondum ; hzc enim non veris , fed

dl

dem

nnl

zeftaris eft prenuncia. N, Utra vero canit fuavius ? A,

’

Lufcinia

E

infignis tamen eft etiam vocis feu cantus pra-

Mtantla in alauda. N. Omnino ; ideoque nomen habet a.

'ila.uäé?i« Laudat enim Dominum ‚, creatorem fuum. A,

f Car h\‘.f\f

Seitz eft hzc nominis ratio. N, Nos vero inde difeamus,

kan CalCRN

mulre magis. Deum laudare, .4. Id omnino zquum eft,

ML

Dedir enim nobis vocem humanam & articulatam. N. In-

gerea vero gaudeo , appropinquare tempus , qUO posfimug

ceptor nOf 16

gayıum nidos ifx’weﬂigarei

on cadet yı

vindidam Den

iémÄ

IL, De ap

toribus alıquan

A Qud ‚edis , Nicelae ? N. Panem melle illitum5

fr M, Omal

nndaclemu,

o butyro. .4. Quomodo fapit ? N. Dulcisfime, 4,

Q

uisnam conficit mel ?

N. .A4pis » non autem una , fed

Dn u Lerves

lures.

A. Unde illud conficiunt ? N. Eflöorum fuccis

A, Admiranda certe eft natura apım. N. Immo admi-

JAl

randum fane artificium eft in mellifieio. Dicuntur etiam

ducere examina. ‚A. Sicut nos in ichola noftra ? N.Mi-

nime , fed novam progeniem emittunt. A. Quid prz-

Nl Uh“)&

terea obfervas in apibus ? N. Permulta » fed nunc fufli-

de 7 A, Trı

eiet » duo adhuc meminisfe. .4. Dic, quafo. N. Ha-

dius tertius

bent aculeum , cujus emisfiohe nocere posfunt cuti : &

Jum adhuc H

Formant ceras tenaces, A, Age ! fimus cera tra;<.'tabili—

Ila eutn f

Qr6s

‚Memorem, —

Jam es mend

IV, De ingenid,

lum,

A. Salve , Nicolae ingeniofe. N, Cur ıne votas ind

Y iMa u

eniofum ? 4, Quia es ingenio acuto ( praeditus.) Ni

‚D yerbis 7

go fane nullum mentis acumen in me deprehendo. A

1ehtetn An d

Sufficit , alios id deprehendere. N. Nec tuum inge«

‚indo yerc

nium eft tardum ac obtufum. A

Falleris , Nicolae,

D

Non enim habeo ingenium in promtu , ut cogitando fa-

OE Doteft ,

N, ferte tamen judici-

AT

li%5 posfim quidyig asfequi,

»

?

' Decuria IIX;

419

\

——

ila

'

um sibi non deeft. A. Unde hoc coliigis 2 N

. ond

non cares judicandı fdolertia.

A, Crede mihi,

Nicolae,

X N

fi, quod verum eft, fatear

HON Verig f

efferat.

, Nneuter noftrum habet

» Cur fe

N. Facile tibi asfentior.

A, Ergo nos de nobis

Dayg 4

fentiamus demisfe,

1 CR D,

MEn haberz

V, De meﬁd#cz‘o.

m, 4

Ala

_N, Cür heri non fuifti in fchola, Arnolde ? A. Car'eQ

N EQeN,

in foro. A, Ro

bam calceis, ' N. Mentiris ! nam vidi te ambulantem

ülatm HI

gO te etiam atque etiam , ne dicas prz-

ceptöri.

N. Ergo mentitus es.

A, Fateor, modo pr&-‘

Ol

ceptor non re{ciat.

N. Deus tamen -novit.

{

A, Ille me

|

zıon cadet virga,

N, Gravisfime erras : noli irritare ad-

vindictam Deum ‚, feverum judicem, cu

toribus aliquanda erit intolerabilis,

jJus virga pecca-

A, Etiam mendaci-

elle ln

bus ? N;, Omnino,

Nam imitantur

diabolum , Mpiritum

hlime, 4

qnendacisfimum. A. Non mentiar

yn ff R

pofthac, N Faxit\

am (ucck

Deus , ut ieryes promisfa.

y al

{

ngr ea

|

VI, VIL _ De ‚furto €& men-

M

dacio,

Qud pr

i

qnc f

\N. Übi, & a quo , accepifti iftum annulum , Arnol-

de ? A, Inveni eum ün platea, N. Quandg ? A, . Nu-

gl B |

}

dius tertius , cum venitem e temolo.

fa cutt ; &

N, Sed ego il-

ium adhuc heri vidi in digito amite tu

x ‚ Sabinz. A,

era (aDl

/

IMa eum fortasfe amilit,

N, Mendacem oportet esfe

memorem, A, Cur me vocas mendacem ? N. Non fo- -

/

{

lum es mendax , fed etiam fur.

A, Quid abftuli ? .

N

Annulum. A, Id vix probabis.

N. Jam fatis

Y

i

P

roba_x-

ea

Yi ; immo tu ipfe probafti , feu confe

sfus es,

A,

ul-

Pﬂä"“:> ‘\ (l [

bus verbis? N. Credisne , me annullum heri vidisfe hz-

xrentem in dig

TL

Qu

ando vero tu eum inveni

ito amitz tug ? A, Id non negabo, N,

c eaa 0

<ies.

fti in platea ? A, Ante tres.

f NCOW

N, Ecce mendacem {fui immemorem ,

qui inve-

mire poteft

» antequam aliquid amisfum eft. A. Fateor

Cogitä602

M

ß

j

Zhrtum &

zacndacium, N. Sane pudeat to ütriusque,

P

2

1K

4.20

Caﬂéquz'omm Latinorum

inp

rimis mendacii , quod turpisfime a te iteratum eft, A,

Cre

de mihi , non folum facti me pudet, fed _ etiam pcenitet

atque pigeti,. N. Utinam ferio !

11X. De zra € _ 0odio.

N. Cur irafceris. , Arnolde ? A Titius me fufte per-

cusfit. N. Putabam, Titium esfe amicum tuum. A, Ex

amico fadkus eft inimicus., 0dio dignus,

N. Erras, Ar-

CHRIST

nolde : nam debemus etiam hoftes noftros diligere, A,

Sed illi nos non diligunt,

N. Nec nos Deum amayvi-

mus ; & ille tamen nos amat impenfe , ut ipfum redame-

; 4 L D'

