vejedto, PEC{jOr , CHJUS, EjUß.

N. ı. Litera Hin metro non _ habet vim confonantis.

0

z. Vocalis ante J in bijugus, quadrijuget ‚multijngus , bre-

vis eft, quia ın his habetur pro fimplicı

jT#C!

‚ Muta cum Ligaida ( fıve caterg Cconfonantes cum

VOoCa-

L4M, N. Rı ) in cadem Syllaba p;gceclez*ztem

3€l‘!13

De Paetz'c'a.

543

} l°“%aeﬁl

- Tem , fiextra poﬁtioném natura brevis eft ‘5 facit:‚ä an-

DE COM

cipitem , fed in foluta oratione perpetuo corripien-

1E a

dam V. g. pater , patris , tenebra.

Nox tenebras profert , phabls fugat inde tenebras,

d _P/ßlgßig

Eß primo fimilis volucri , mox vera volucris. Ond.

. Vocalis natura longa per mutam & 1i

SA

eft corriph vı g. Mater , matris.

quidam no;i po®

5. Vocales, quz extra pofitionem non veniunt, ex CO-

E“\ V.ZIL

' gnofcuntur aundoritate : funtque vel longz , ut dbrius ;

loin\\ßngum‚

vel communes ; ut prima in proprium , Cyclops &c.

$. VIL Pocalis ante vocalem in cadem vo-

\nﬁoc\fla‚'\äolo.

1rfa‚ Da

Ce C01‘1'ipitll'f : ‚( five fimplex ea fit, five compofita feu

AT

diphthongus ;) ut p7/4s, rens, nihil, miht, abenum,

delici® , deaäamo,

d Zaodick,

us, Ara

N. ı. Fio habert 1 1ongum, nıfı asfumat R., tuncenim cor«4

ripitur. v.g,

&C

ZE

Omnia jam fient , fieri qug posfe nsgßäßfﬁ. Ovid,

OE g

Lc I Triﬁv E1. 7-

2, Genitivi & Dativi quinte Declin, E ante I produ-

XC

cunt : diei, fbeciet ;

brevi.

prater rei , jéei ‚ fidei , penultima

infy undet

3: Genitiviin IUS , ] longum , in carmine factunt com-

3géi3„ Cra

mune ; fed Gen. alius (pro aliins’) femper produ-

citur ; alterius femper corripitur.

yando \0

4: Vocativi Cai „ Pompei , Valtei penultimam produ-

CUunt.

};;/p;;mtéä

5. Jod interdum in vocalem mutatur. v. g.

g voce SE

‚Pervigil in plmis Caing (trıfyll,) ecce jacet, Mart,

6, Eheu“ prioremn produeit ; fed ohe priorem haber com-

(.g!

mMunNeM.

jr

”, O, exclamandi particula, ante voca.l;m eft anceps,

|

V. g.

O tlinam mea fors ,

yantl®

Ovid,

Primumn quo capfraf ‚ ösfete

DE ”ä

7& Corydon , 0 Alexi, trahit un quemaue Voluptas,

}

ll’g

antes c1‘«“

|

8. In

T V? |

\

Y4‚\

b

GCrammatice ﬁ:m P}

Ö

A

00 200 DE K

44

A

K Z

deua

8. In Graxcis Graca fervanur. quantxtas. Hinc produc1-

cla'8 u07

turmu/fkm, zlms, E6s igr 1u;ga"agy y J)@—’‚ ng <

Xiı Yocı

U

DU

syÖ

etlufﬂ

item Aeneins , Cythereius , Prinmeins , & Kimilia

Sie

fn

A&65 cum Compofitis femnper (} producit : U

grlr

D1 ICA‘

Menelaus ,

Nicolats,

. het mp°“1

_ 9. Invocibus origine Grecis E& T in penulnnm corripis

' hent

untur , etiamfi more Grzcorum pronunciari foleant-

fier pOLG

cum Accentu. vg

ba ongb

Andreas, Dorothens, Dorvothea,idea Sopbm

yis qui4 d

Ph!aßp!qm Symphonia ; Profödia A,

dicmusad

g fl

€ Marta , Eltas , Zachartas &C‘

Hc el

S d in penultxma eft anceps, Grzce ennn

bwehf

feribitur xn SC AKAÄHLLEICL.

mw OD

$. VL Syllaba contradta longa eft, v,g.

XM

N pro nihil , mi pro miht , c0ogo pro coago,

X Analı

Zibicen pro ıbücen ‚ Gen. alias pro altins,

Jın

Naotg

Sxpe fit contractio intercedente Syncope ; v. g. zl

Md

pro %ihil ,ni pro nifß , quis pro quibus , malo pro ma

wvolo , biga pro bijuga , quadriga pro 4uadrijuga , n0-

0']‘.15;([

Ano,atı

ZUS PrO HOUENUS , denus IO decenWs , JUMiOr PTO jmUE-

MALCh

%i0y , Deum pro Deorum , Diand pro Dea;ann. Jara

Nı Doy

apud veteres erat luna,

A&

M

IX, .Accemtus cam ipfis vocibus (tatim

CM

ufü notandus e& Poteft autem in Polyfyl-

2L111

labis ex accentu tantum cOgnofci quantitas

{

3, Perlor

pemzltzm;e V,

{

für

MI in Dominus eﬁ: fyllaba brevis , quia vı auctoritatis

Caret Accents :

p

fed & antepenultima' 4 brevis eft

Hlr

audloritate , etfi accentum prez fe ferat.

Item ga in legare eft fyllaba longa‚ ‚quia habet atcen-

tum g

—\

De Päc‘ticß;

$

cn

dlle

Da

tum ; fed etiam antepenultıma longa 'e£"?

S ezﬁaccéen'mm tamı

Al

clare non pree fe ferat,

Nor, Vocativi Nominum in IUS quantitatem penultäfmäe

ﬁmiﬁa. M

etiam in verfu retinent talem, qualis erat Nomin

:l&

VL V, &. Mercuriks , Virgilius, Voc. Mercuri , Vir-

POducit

gili,

|

Dijudicatio quantitatis ex accentu tan

*

ı

um locum ha-

M COfr Y

bet in polyfyllabis , feu in vocibus ,

quz ad minımum ha-

Aln (oleanı

bent #res (yllabas,

Polyfyllabum autem fi nondum eit,

{xpe

j

Herı poreftper co

mpofitienem. v. Bı

l

]

Scri in feribo eft fylla-

A aW)M

ba longa , quia dicimus ip/eribo,

‘Z418 ligo eft (ylaba bre-

Vıs, quia dicimus alligo. Moinm

onet eit 1y

1läba brevis, quia

Mf. f

dicımus admonet, Sic

}

in füper eft ({yllaba brevis,

7

quia d1cj—

MiUs E/per , defuber,

Grace en

Hic eriam locum habet demöipnut

, Aı M in homini-

&us eft {yllaba brevis ,

Ü,

dicimus enim hömini : E in docte-

r{mus eit bteve , quia dico dockerim,

el ng

XO C4

. 6, X. Accentui infervit, ideoquc% addenda

W,

e(t, Analogia Derivationis , Declinationis & Con-

S

JUGALLOBIS, V, &.

en

Media in loguela eft lönga » ad änalögia_m Yocis zutela.

Al DI0 M

aAr H

Orpus,corporis, corpori &, Ergo & pecus, pecoris &c,

Amo, amäbam, amärem, Ergo& clamo, clamdbam, cla-

jr DrO ja

'

Inärem.

HaMa

Ja

N. ı, Do,das, da Ioﬁg‘a funt: in ceteris fyllaba da ex verbo

do & Eius Compofitis brevıs eft. v.g, Dabam,dabo, da-

105 date, darem ‚ dayo s dätum &c.

ıs Sa

circumdabo,

Sic cfrcumda&am 5

n Pl

2.U in Prefenn verborum ubique corri

\AuURÄHAUS , Volimus , Nolumas,

pitur : ut /z;;7;u5.

quuntius

3. Perfone imas , & itis , ubique in pethultima corripiun-

tur

excepto Präjfent: IV Conjugationis : quorfum

; audo

pertinent haec ; fimus, fitis 5 welimus „ velitis ; nolimus,

f b[ß\'f$ Ü

'7201£;i;.

Jabeta00

16

Y}

ME A/i’

®

346

Crammatice .‚1»Pa;‘s' V1

wa

Yn 108

MEMBRUM II.

} ÖI'ÜCI 4 l

, Col

REGULIS SP

e

Ar Ö “‚"

LIBUS

-

DEÜ—X ﬂ‘;"

Hoa

SPRIM’ARÜ.M ET MEDIAÄÜM SYL-

Disı dud5

Fragon

LABARUM.

Glomer0:

Y

Zucer }

5 ‚ I. Dertvata retinent qüantitä_t€tll thema-

z

tis , 1Cu primitivi {ul, V. .

Moleus

M

Lego primam corripit , fic & legebém &c. Leg£

4

pf0(

primam producit , fic & legeram , legerim &C,

Sch

Döminus primam corripit, fic & dominor, domi-

COM

d

nator, &,

Sanl

d

Fauces : hinc füffoco. Virgineus,a virginis.

(

1

d

Hac dieuntut #47474 longa &* brevia,

f

N. ı, Contra naturam Primitivorum produ-

plichum

CUNLUF :

T, d

Bübulus a bubus

Nitella , a iteo

cha,bz';

Penuria , 2 penus

Ferig ; a feriendis vi&f1-

M18

Xn

Rex, regis, regula a rego

D

Humanus ; ab homo

Secius a fecus

Juüugerum, Jügis a juguns

Sedes a fedeo

f

Lärerna ; a Lateo

Tegula a zego

Lex , legis a lego

"Totus a Lof

Cv„;£

Näy:o ‚amMmacer

Trägula a trahe

Yis

/

De Päé‘t:m

34—7

WVis , vires a vir

Vox‚ vocxs; v<>cula‚ vöcalxs‚ 2

Vomer a vomo

A

2 Conrra naturam primitivorum. cornp1un.;.

IA

tur:

Arıka ab dre0

Nato a 20, 242 näre,

D

x a dir9

Odium ab ödi

WDitio a dis, ditis

Pacifcor a Päx, pacis

i

Dux, ducis a daco

Pufillus a ;Mf 0

Fragor, fragilis, fragofua

Sayax a /zgi0

a Jrango

Sopor a /öpto

Glomero a z/omus

Varicofus 4 Vari®

men

Lucerna a Lceo

Vitium a vito

oleflus a moßes

Sta In fatno, ßatm‚ fiatio, ﬂaézlzs, frätim', Pabulum

yÖc IM

a fatum Corripitur : 1ed in fdturas, ﬂ;ztör‚ ﬂa;»en‚

A

Produmtur.

da

Sic £ in fides , ﬁde!z: 5 fideliter , perfidus » perfidia,

cCor TIPIEUI'

fed ın fdo, fidus , znﬂ'au: » AUciA , prO-

ducitur.

Supinum ambirum & Participium ambitus , I pro-

ducunt :

rg

fed nomina ambzms & ambitie ıllud

corri junt,

M

$. II Compofita retment quantitatem ﬁm—

n BrOdE

plm1un Yı &.

VOcO , awca

l$ßß" C,

Prodes-

Lego, hinc z:'0/lßgf) ‚elig0‘ &re,

N, ı. Sequentia a longis orta corr1p1untur

aal

Dejero ,' pefero a Jur0 3 innubus , pronubus a nubo ;

maledicus, crw" dieus ‚fatidicus dc. m dıco ; nihilum

ex ne C hiltum ; A7BirM , CORLUM ı EX natum ; femie

fopteies @ [0p4t4S.

Con;zuazrm a nubo fecundam . habet comrnunem.

M

j

2, 8i

348

G ämmAtiCH P# PE

r“

E

A&Ö

(

2. Siuf;io;° éompoﬁtic?his pars in A & (8) deﬁnn: ;

r1orcsh

producuntur. V, g

„Av6co, contradico; tra

do ; trano , quare s QNAprOpEEF ; qua-

v(77“

cungque , guatenüs &c quandoque , quandocknque,

ND EXC

alioqui , dtrdbique , introducere s Yelrover/fus , con+

ZYOUEY|[USe

]

Sed brevia funt : Hodie s guandoquidem „ omitto ; öperio,

fdcrofandus,

In Grzeis , ubi O

microneft, o Corripitur. v.g.

Argönauta ; bibliopola ; chirographum ‚ ©conomUs , fro-

y M

phata , prolögus &,

COM

3, Prapofstiones in confotiantern exeuntes Corfipiuntur,

nıfi pofıtio Obftet, v;g. Ineo, fabeo, cisalpinus.

P0/Wl

f

4: Przepofitiones monofyllabiba ; in Vocalem exeunites,

producuntur. . v. &. Depo2ö, evehös froferos proconfdl, di«

f b

I

jtdico , feju1ng0 , Ve/AnWS , VECOTS

Jal 7U

( Podt

Exc. (1) RE in rejicio , Fejedto , interdum etiam in refert,

W)/!A

roducitur ; alias breve eft.

_ (2) DI in dirimo & difertas corripitur , ın alııs produci-

Wg6

tUur,

dh

(3) PRO in fequentibus breve eft : procello, procella,

profanus ; profari , profe&o ; profeftus , profici/cor,

\

profiteor , profugus , profundus ; prohibeo , pronepos,

Proterunß.

fon S0

formatı

(4) PRO eft anceps in his fex verbis : procung-

bo , procurro » profundo s propago ; propello , pro-

U

pulß.

Nı SUlfl

8 1 producunt compofita ex.dies : ‘ut Bidanm ‚ tridunm, Bri

ult

die , poftridie „ meridies &c

Idems Mafculinum eft 1ongum , Neutrum vero breve,

U

V, g.

f

H

Per quod qu's peccat , per iäem punitur C idem,

E,

Nil prodeft , quod non lfde,fe_po/f?t idem;

%

A

lé. 1

\

| ;D‚E Poetica.

349

mmen Y D

®

_

!—f1;}if.A&(j

© IL Przterita & Suéin‚ä difl

yıllaba habent

priores longas , nifi (it yvocalis ante vocalem,

ÖMn Ul

Aa 7

V, &. Fideo, vidi,vifum ; Sto,flätum.

V

N, ı, Exeipiuntur una cum Compofitis fuis /ex Praterita,

( novem Supina,. in priori correpta ;

Tuli, dedi, fleti, bibi, feidi, fidi.

Ü er

}

Datum , ratum , fatuım, un Litam , citum, q;ä—‘

: 2UM , iln TU

y

;

A dosreor.

‚ fero, O, lino,

COM y Bn

cieo, queo, fino, ruo.

© @& Triahec Praterita , que a longis veniunt , primam

COluin

corripiunt ;

in

polh.

* Gigno , genwt ; Bosjfum , potmi ; BMn0,

Ala era

$.IV, Reduplicatio Preteriti geminati tri-

9 BÜ

fyllabi brevis eft, una cum media fe

quente,

Ha fa

niG Pofitio obftet ; ut

Difco, didici ; cado , cecidi , Jundo , turudi z

s produck

PUnao, pupnugl.

/

Exc, Cado, cacidi; Pe-

ıln prtcele

do, pepedi.

K B

$. V. Praterita Polyfyllaba in 77& SI,nec

D BtoeAEN

non Supina Polyfyllaba cum participiis inde

i Pf0dlnd

_ formatis penultimam' producunt. v, g.

pra}zeäq f

Quar0 , quafivi, quafitun. Peto , petivi,

(petii) petitumg, Divido, divif, divifam.

Arl

— Not, SÜPINA in 1ITUM, quz non ab 17F veniunt , pen-

ultımam corr

piuntz ut B0C60 , HOCHi, HocitUM, Vin

. qen0 bl

de p.319,

$. VI.I ante V producitur - ut Dives divus,

F}0M6, ViDO, Lixivia, Furtiuns, gradivms,

den

Excei Brevia funt:

IX , BRUIS , VEdIUHS

Yu-v bivinm triwvinm. Ubivis anceps clt,

(

SN

350

G'Mm.ma;irg \Pars FL

Aa

ÖE VHL Adje&iva in INUS ] producunt ; prxe

fertim ca, aug a nominibus animalium de-

fendunt, v, g. Anferinus , aftninus,cqusnits Je0-

RE

ninuß, Iupinus &C.

Huc refer matutinus „veßertinus , adulteri-

gıf

nus clandefinus, figulinus, marınus, Alpi+

M

NUS CP'C.

on I

Sed quz materiam fignificant,& a nominibus

Wﬂ[‘)‘

rerum inanimatarum de(cendunt , I COr.

d COM

ripiunt: ut Adamantinus , amygdalinus,

o

dem

papyrinus;, Fedrinus, coccinus,cr6Cinus , Crf-

allinus „ cupre[finus, oleazinus &c.

1

Huc refer : Crafinus,ferotinus, dintinus, Pri«

Pa

INUS CTC.

7

. Jndec

, VL Derivata in OCINIÜM, CI corripis

Ö,

unt: ut Pazrocinium, lenocknium Firocinium.

X f

7

. IX. Definentia in URIUS & URL4, tamı

Nomina,quam Verba meditativa, U corripi“

AN

fl

unt. V.S,

Mercarius, luxurta, centüria, decuria , centuri0,

3A

decurid, efurio,parturio, C@NALUTIO E,

f

N. ı. In penurin , curia , injuriaeft U longum.

Aln

2. Nomina Grzca in ULUS, propter diphthongum 0%, hä“

Produe

bent U longum. v. g. Arıftobülus, Thrafybulus« Sed

Latina habent U breve , 'ut figulus..

3A

(.X. Peregrina libera funt : Lolent tamen

f)

fepe fecundum feriptionem Graxcam , (1 quam

Al

habent, dijudicarl

D

MEM«

k

‘ De Poetira,

_\5‘hq

3rr

—— B

Cüht: DE

MEMBRUM IL

aır 4

AL

REGULIS SPECIA-

) M‚ll/l‘t’r f

LISSIMIS

ULTIMARUM SYLLAB ARUM,

$. I. Definentia in A, ,

7, YS, 18, US ; nec

Wa

non in 5,D, 7, Z,M,N,R, 'cOrripiuntur : ut

AuGt Lcof,

men[a, cubile, moly, chelys, i

S

R

MS ANNUS, ab „ Ad,

Mal

at, caput, animal , nömen, pater.

Not, M breve in com

pofitione tantum Cognofeitur & qui-

A

dem fequente v

OCali ; utin circ4Mago , Circumeo,

Y

EXCEPT

al O

Producuntur in A

ION BS.

ı.Indeelinabilia: ut anten, CONEFA, Friginto

! COttip

C

Ü

A

Sed eja, ita,quia , poßea femper: & Nume-

Rld,tam

7alia interdum etiam brevia fünt.

Ücortipt

2. Vocativi prime Declinationis a Nomi-

‚ nibusin AS: ut £ne4, Satano.

en

3. Ablativi

primz Declinationis? ut Meg-

A,

Ja‚ Enea,

4 Imperativi

7

ngumm

——

|

Producuntur in

prime Co‘n)'ug;it. ut: ama,

Gybulas Ö /

ı. Ablativi V, Declinat, v. &. d/e, ve,fide,

lecit 0

Sed & compofita hodie , pridie , poßridie,

quare, Huc refer fame.

6I0

2. Imperativi Sing, in IL Conjug, V.gr,

. Doce. Sed Cave,nec non com 300

defis &* valedico fepe corripiuntur,

3.Ad

_

H

GM%&?M;‘I‘M P4ric FL

352

AI

{

' ;.Ädve?béa in

E, fadtae Nominibus fecunde Declinatio-

d

ucüﬂﬁ

nNis. V, S

Dodte , valde, belle, optime. Sed bene &

dch /ß,f‚ß

. male breyia funt.

‚Ferme Bi/ohe prod

ucuntur; fere autem ultimam habet

W;‘l7/ß{' |

ancipitem.

'

Declinationis . yıt Epztome : itam

4, Graeca in E primz

pluralia m0le, F0mHpE> COKE.,

CWW”"?

(

Producuntur in IS

Ö

.

g„PAUM

era

ı, Datiyvi & Ablatıyi

« ut zenßs , fem)i.c » naéz'; » Vo«

hi6,

Brodich

20 Hxzcao

mina: Lis,glis,dir , vie; nec non declinata

Aatl

itis c% enl „ Y G Salamts , Jalaminiss Samniss

per inB,

0

Tamnitis, Simois

„ (im0eNE6.

(

z. Secunda $ing. Praf, Indic. Verborum IV. Conjugatio-

nis: urandis, abis.

ga Za

4, Vis » fis ‚yelis , cum

Compofitis: ut’guamvis , quidvis,

JItem Adverbia gratis &

fn

‘

adfis » poffis » wralis ı / nolis,

OTiße

A C

Ris ultıma Futuri Conj. eft anceps » v.g. dixeris,

feadt

„ Producuntur in US

Sa

ı; Nomina Tertig Declinationis » ‚quse % ın Genitivo

bren

retinent, v.g. Tellus, uris &c Sed Ligus, uris,

(Ligurig incola) peczu,ud:i,imercm, tis‘s brevia.

Car

funt:

d

„ Genitiyus Sing. Nom. Acc. & Vocat. Plur. Nominum

G

7

quartse Declinatio

niss ut Fradat,.

Cln.Y

z. Grecain US: ut Je(us , Panthus , tripus , Melampus,

Sed Polypas ultimamı corripit..

Carripiun

Producuntur

Z,Nomi

1. Graxca in ER imparifyl

Jaba & definentia in Nv g.ßer‚‘

fa bı

aither , charader , crater , Tber , fbinter , Titan , delphim

Arles,

c Hucreferatur en : &Accuf, Gracus an & cn,

Poftt

ut Encan , Anchifen,

2.Plerumque peregrina »

/

fi apud GWCCQS" fit longa vo-

Tn

galis , ut Job , Daniel , 3in on Gc

3 Prepol

.1

I,

Wa

Cr

0 (0

\

‘De _ Poetica.

353

(Dg

Z bal

‚ $..11, Definentia in I, U, AS, ES, O0S, & C,

f‚ptbduéuntur : UL 0uMME , COT HU , AMAS, bonitas,

Ola

D

}

0

ces,des,pabres, /70n0;‚ dominos,os ( oris), dzc‚

aC , iluc,

am 1 ‘

EXCEPTIONES:

|

' Corripiuntur in ] Dativi & Vocativi Gtazei S

‘““h Ü

g. Palladi, Mindidi, Titani,Pari , ‚Dapb)zi i&

plerumque etiam %7 & guafi,

nl Prodücunt tamen ultimam Orefli, Pyladi, quia term:i-

in Sara

nartione mere latina funt ; item Demoftheni , Socrati,

‚ meramorphoß , quia ex contradtis IYUOSDT E,

I Conjartio

‚TWLECHTEL METALO

A

OTEL reniunt :

A

etiam Paridi, Thetidi, Tyndaridi, e

viczfurz, ut videtur.

OrbiagratitQ

Indifferentia Kunt : miht, ti

bi, fibi,„ibi,ubi, 8&

#tt cum compofitis , ubicun

A

gue, _ ubivis,

. icubi, fieuti, veluti &,

Sed. 2bidem & ubi

.10 Genitiyo

;

(.Ligut, n

breve eft.

que longa funﬂti; “tique.

wi, wl Corripiuntar in AS‘péi' 4dis declinata, Vg Vas,

u Nomi

vadıs. Pallas, Arcas, Plejas, Item ANAS , ANB-

z : nec non Accufativi Grzci tertie De-

4, Melank

clin. v.g. 770as, Hedtoras,Arca

4

das, Rb;tom:.

Corripiuntur in ES

1, Nomina tertig declin, que in Gen, crefcunt.;

S

penul;i{

an NO

ma brevi , ut miles , feges, prafes ,

am

aries, paries, abies, hares,

&re, praeter Ceres,

quies, lompylcs & 85 Cum Com-

C0S d

pofitis, quz longa funt

°

2.Nominativi & Vocativi plurales

osft I

Troades, Arcades, crateres,

gra:cj eX;ut cacoétlm,

3. Prapofitio pezes & es a verbo Sum

;

,}

es ab Edo producitur,

un compofitis ; d

Corripiuntur in OS

1, Os, (Ooflis ) » ex0s, compos , impos.

2 Gra

Z

/ Gmmmatz‘;x Pars 1,

P

ß

)

T

2. Gr_ééca ‚quz 'per o. fcribdnnir' ı ut A%é?és,/ A;gaf, 1}zgla: $

fecund

irem’Arcados , Thetyos & fimilia,

Yıld

Gopripiuntur. in

C nec.& donec.

.

k

n dﬁ]0]]lﬁ P(

Communia funt fac & hic Pronom

maßlie

en : hic Adv€rbxum e_ﬁ

Ca gula

longum.

e

NT

.. In O commu

p

NS

Dofehat C

20

Z

€ßmrh*b;m:gr

fluq;, zmzba-'_ €

EXC

JEra

F&

Producuntur

( VDE

1, Datiyvi& Ab

\ V\1‘ D

ducuntur,

1éti;’i’ Y gferw G eni»dz‘4gti%äi {fxpe pros

}

Spondeus

a Adver

B

biae

* R7

Nominibus

£>Jlétg,;v:. g )iabiia ‚V‚ })erz"t!o ‚ multo,

Zurichh

q"uunfo.

‘“Huc refert : adeo,ideo ; ultro & ergo pra

caufa...

X

“n

Löepius &

) mehusquoque jmo , citos illico , m0-

D

Corripiuntur

&

de‘ , dummo

do, pofsmodo, ergo pro igitur, & cedo pro dic aut

/W/»

porrige : interdum _.et*it—am«r

profeito & ver0,

*

aı

N. ı.Monofyllaba in voczilerfxéxfej‘uﬁtjia grodéc

unéﬁr zut 4

Tr

pro ; proh ; do ; da.

ab,e,de,me,te,fe,ne,0>

& adje&tiones fyllabicze,

3

l

(

— sExc, Encliticoe que ‚e , V3

ce,te,pte Corripijuntur.

&D(.Tetmßﬂ;

2 Nomina Mo

+

n

nofyllaba itidem pro

ducuntur, ut:lae, Jal,

l

/

; (öl;ren; [plen

(

I

, par, cum cqmpgﬁtis. Huc refer quin;

. fr en, 0N CUT.

P

5

1

_ Kxcept. Brevia funt:

fel hzél;ﬂ*viir._gbﬁ 'vﬁss \?a;dis 3085

_ oflis.

X

“ :POE

UXU

H fr J

TICE éCAP. B

Tochalyum

CAKMINUMPGENERIBÜ&

imm ) ÄIC|

6 ,I . j(;éi„inz‘ eftconcinna verfuum Congeries.

CONfitwit

ft legitima vocum compofitio, certo pedum

"6. IL Verfs e

Dicitur etiamı metrum.

S' XI. V{

modo.ac numero definita.,

i

“rn

$. II Pes eft €

erta fyllabarum r

S

atione quantitatis & numeri

l Oßl

confiitutio : complexus autem e)

usmodi fyllabarum eftre-

Z

‚gio metrica, feu 10Cus, quem pes c;u_isqﬂc OccUpat,

. IV

V

De Pomca.

N —

355

8.1V.Ex pedum nümero. fır Scanfıo, feu ‚verfus dzmmﬁo

S AT Mal

fecundum regiones & pedes..

$. V. Indimenfioneobfervanda eft Csfum‚ qua.- eß deco-

ra dictionis per pedes interfexio ‚ ita, ut ultima vel penulti-

Adrerbima

’Unde verfus‚ Coefura

ma fy]llaba novum; pedem inchoet,

carens, nullam habet gratiam, ut:

5 AD

Nuper quidam doitusscoepit feribere verfs,

|

Defed&um cafure habent verfus tardogradx‚ ut z

|

\

Conturbabantur Conftantinopolitaht.

Innumerabilibus: follicitudinabus:

(tetrafyllabx.

. 6. VI_-Pedes vero funt vel.diflyllabi , vel tnfyllab1‚ vel

tenam(aew

8. VIL Dzßllaéz funt quatuor:

), MEHO mı

SPOndeus sn Omnes,

T roc/mm - v Aervat.

®

lm &trap‚-g

Pyrrhichius' o w Deus

]afﬂbu: U“ pi0$.

— 9.VIL Tryfellabi funt odto, quorum ufitatiores funt :

TL

Dactylus - vvu optima,

n pro da

Awpa;ßm V v - domino. .

Molofüs - - - infani.

acueifur : UE A

T rzbracbys UUV legere.

do ‚00

onesf Aahice,

Bacchius D-- zubernans.

$.1X. Zetrafllabi fune fedecim, quorum ufitatiores ﬁmt

ug ut; lu.f

Difpondeus - - - - concludentes, '

Hc refer

Choriambus -vv- cl requies.

Pr0celeusimtzcw ÜV homm1bus.

fra

Dijambus‘ v - v - Aeveritas.

]l

$. X. Ufitatiora carminum genera funt Adonicum , Hera-

3cum five hexametrum ‚Elegiacum , Anapaflicum , Zambicum,

Trochaicum , lelxcmm Sapphicum , Glyconicum , Choriame

RIBU

bicum , Alcaicum & Archzlocbmm Quorum unumquodque

YngE65

conflituitur.e concinna verfuum congerie..

o CEtOP

$. XI. Verfus ADONICUS., eft quafi exitus Hexamem

] mer

uas enim continet regiones, quarum. prior exhibet Dad/y-

yats &0

/um , pofterior Spondeum vel Trochenm ut :

=Uv

-

Alabarumd

‚Sts miht preafens

= w

Rebus in ardt6 _

&

« Chrifte Redemtor,

2

$. XII

356

Gramatic@ Pars VL

-

d

' s XIL Verfus HE

XAMETERconftat fex regionibus ©

yl

uyarum quatuor priores promifcue habent vel Dactylum

yel Spondeum , quinta folum

bus 4l ml[ﬂt

z

_Pa&ylum'. fexta S pon deum

ya COM

gs) Troch

eum „ut:

J

ı SS

';.. -

l-.

WIW

|

D

|

-‘v'z)l Y

-«yti}]

-y ul

-

j 1

U inter fefe magna i Erachie tollant, Virg.

am

Sed fugit interea , fugit irreparabile tempus: +Id,

(Uf/]]

Alort, z, Quinta regio interdum ob feribentis affedtum ha-

m aut LA

bet Spondeum , prxcedente tamen Dactylo » unde

aur Tribrach

ejufmodi verfus Spondaicusdicitur, ut : >

o fiequen

Sunt aute

Cara Dehm foboles , magnıum . vis incrementum.

Virg.

a. Cavendum eft, ne Hexameter definat temere in.vos

vel fa

cem monofyllabam ( nifi precedente altera mono-

Cibug,

‘fyllaba , ut Prfncibibus placnife viris non ultima

IM

Zaus eß :)aut retrafyllabam, ut;

augefcunt: alie gentes , alie minunntur. Lucret,

3, Genus Hexametrum vocatur Heroicaum : quiaillu-

/yL

ftrium virorum rebus geftis , fülo magnifico defcri-

Ranl

bendis, qudm convehientiffimum eft.

un

6, XIII. Verfus PENTAMETER , quiingenere elegiaco

verfui hexametro femper fubjicitur , habet quim9gue regiones

W

& dividitur in duo Hemifichis : quorum priss in duabuste-

]'U'U

onibus admittit vel Spondeum vel Dactylum ; remanente

£yllaba longa dietionem finiente ; pofferius duos Dactylos ,

Olr

X DeA

zemanente{yllabalonga vel brevi,. Quz duz remanentes

am al

£yllabee quintam regionem efliciunt. Forma hac eft:

Xot, n In}

C

‘.-

|

*

u6x)

%

|

ult

1

yr -vuUu |

A uwv'—*v%| V

Rer

‘Horrebant (zvis omnia verba minis.

Xır

Sit bene conveniens & [ine labe tog4,

am

f€&äh\ fen-

}

Not. ı. Hexameter cum Pentametro venufte per

elaud

U

“tentiam , faltem colon , continet.

adı

2 'Neutrum Hemiftichtum commode definit ın vpcém

TEnl

Magna tamen fbes eß in bonitate Dei,

monofyllabamı , nifi pracedente alia. v, g.

S!tf |

208

3. Ultima pentametri yox non 'facilq foler eife

l|3,$

Ü

)

_ SyMabis longior.

duabuf

°

‘ ıDe Poetica;

357

Yl Dach

$. XIV.Verfus ANAPZSIICUS

primis duabus f_égioni—

Xla 3pondi

bus admittit Anapzeftum vel Spondeum,

tertia Anapaftung

tantum cum {yllaba refidua, ut:

WU- ‘pv-_l UVU-|O

Zaum moeeßn quiefce querela $

Lacrimas Jußpendite matres z

U :‘

-

$

-

-

$. XV.

Veniant modo tempora jufßia,

I

“Verfas JAMBICU

S eft » qui locis imparibus

(.3.5,7:) Jambum,Spondeum, rarıus Tribrachyn, Anapz-

am a

itum aut Dactylum : parıbus autem (2.4.6. 8.) Jambum

‘3‘m° A

\

aut Tribrachyn.recipit. Nomen habet a pede Zambo : qui

quo. frequentior in hoc genere eit , co venuftior eft verfus.

tEmEnK Virg“

Sunt autem verfus Zambici vel quaternarii, qui quatuor :

hat temEE 1

wvel fenarpi: ,

e altera mon

; qui fe;: ; vel o&0omarit , qui. o&o conftant pe-

Z O Ml

dibus,

Forma Zambici _szter)ia#i » unde ceteri

an c

I,

— dijudicari poffunt , kace

f

2

3.

4

me quiaill

vur

'U‘ﬂ

‘.."v_

Y >

;niﬁco defer

1

\

-

- >

Rarius

UVUVU

UU

UU

Enere e1eg'xatd

UU

wingle YepM

U -

UU

n duabustt

VV

am KemAnEMt

|

-'U'U

05 Dachylo

O lux beata Trinitas ®

O Principalis unitas !

g gemanell

Zam fol recedit igneus :

na hzceft;

Infunde lumen cordibus,

é.Not

z. In hoc genere Rhythmi valde jucundi funt,

e

C

z. Ex Jambicoquaternario fit verfus Anacr

S

Onticus, 6

ultima fyllapa refeindatur , hoc modo . :

3

Receffit umbrd nodlig :

AbarcePhebus 'altz '

Novum juber decorus.

Micante fundit ore,

3. Jambicus fenarius dicitur chofiambicus vel (cazon fine

'j

elaudicans , quando in fine Spondeum vel Trochzum

ern

„admittit ; quinta regione neceflario Jambum requi-

rente, ut:

ıf

Sed 20n videmus mnnticé‚ quod in tergo eff.

d

C

a

.j

$. XVI. Verfus TROCHAICUS eft , quı 10Cis smparibus

eal

/

(1.3.5 ‚7 .) Trochgum , rarius Tribrachyn : paribus autem.

f

3

@.4

Grammaticg‘ Pars VI .

//

‘3;8v* E

kannn EB

(

(2.4.6.8.5 Trocheum vel

Spondeum , rarius Tribrachyn,

Onl

Anapze tum vel Dadtylum recipit.

Nomen habet a pede

tudO; ı

Trochaxo : qui quo freque xj;iöf'i';i hocgenere éfc »60 venu-

Snl

ftior eft verfus,

&

ıl

Sunt autem ve

rfus’T rorr-.yﬁ'ai‘ci non minus varif, quam Jam-

ı fl

V

bici : ufitatiffimus tamen eft o&0arius, regionem ultimanı

on

Gıa

Forma ejus hxc eft

: n

[

una fyllaba ﬁnie’n_s.«

.

e

3

4

So

6,

}

S,

> U

- V

- V

-

v

-

e V \- 'U 2

C

|

-

©

Rar us

UU

UYV

g XX erla

HÜ UU U

SE

OO

ainbum pea'em

YU-

U

%

?

DU

4

-vv 4

-

:UU

öA

‘ -"10-}

|

|

| N

X

}

I Ta

U

S

Tpfeinflit, &n erentä ; divieipfe , Or fadm un

Terra ceelum, fofa ponti, trina rerum machina,

z

deunre!Tioche

$. XVIL Verfüs P

HALACIUS quinque hab

i

et regionä:s j

qui Dla

quarum prima recipit Spondeum, fecunda Dactylum, reli-

$

A

quz tres Trocheum, ur:

cum flaba 4

- ] -vVl.- v |

;'v|-*v

Forma carmit

l

{

®

f

i]

Al

’

Audit cundta Deus vidergue jußus,'

(

Vitam quag. [ Aciunt beatiorem;..

Yambı un

Not. Hi ver

f

us a 1yl

3

la_1bßrufn r31(;mcro vocantur hendeca,

O

— Syllabi,

APPHICUSqumqm: conftat regionibus;

dl 2

$.XVIn VerfusS

quarum primarecipit Trochzum, fec unda, Spondeum, ter-

tia Dactylum, quarta & quinta rurfus Trocheum, ut ;

Dl

M

- k | U e

n

|

|

|

|

-

v

Integer vitz feelerisqle pürks.

°

HD7 Nar ı. Tertio cuique verfui adnecti folet Adonicus,

$XXILY

P€f

jodum plerumque claudit, ut;

WWl -nl

{_ g_tli_‚

Rebits anguflis animo/s atque

l

!

Fortis appare : fapienter idem

D A

Contrahes verto nıminm fecundo

Z'urgz‘da Uela, Hor

2. Tra-

De P0etzm.

—

39

— E

„—,-—-——

Tr1brach

2 Trajectis vocibus verfus Sapphxcus ın Phalaec1um poteft

abet ped

»60 VEn

Ccommutarı ;’unde fumma utriusque genens ef’c fimili-

|

tudo,' ut

Sapphicus : Non eget Maurx jaculis , nec arcu.

quam Jarı

Phalacius: Non Mauri jaculis eget, ncc arcu,

N Oltiman

$. XIX, Verfus GLYCONICUS ( tic;die&us ab audtore

Glycone ),conftat Spondeo, Chor1ambo & Jambout:

.

„yvu-| vu Velita:-- | uu

UU

Y

3

-

}

‘8.

_ Tandem vogi@ nobilis

— Antiqui genus Inacht

Fratrum compo/uit minas,

VW

g. XX. Verfus CHORIAMBICUS pra cateris amat chori-

ambum pedem, & habet hanc formam ;

Z

--} —':2'0

'-'U“U

UU Macenas , ALAUES edate vegibtus.

}

5 XXI, Verfus ALCAICUS in prima regıone habet Spon-

deum vel Trochzum , in fecunda Bacchium, in tertia &

gegon6

‚lum,rel

quarta Daetylum, Horatius binis Alcaicis duos fempet

alios.fubjungit : quorum unus eft Jambicus quaternanus

cum iyllaba abundante ; alter Alcmanius da&yhcus.

Forma carm1ms Horatiani hzc eft:

.AL';

-

-

Üaa

- UVY

e OY

V

-

ür hende

?amä

Ü -

A z

,

D m,

Alcm.

AD

n

[

—_

eglom10H

—’U"Ul v

n

$

ydeun (

ü}

tli_)

2

mul

Dulce dr decorum efb pro patria mori}

\ Mors d& fugacem: perfequitir DUirum,

Nec parcit imbellis juuent&

Poplmbm fimnidoque‘ 1e7g0,

e Adon

$ XX Verfus ARCHILOCHIUS ira difponitur :

.

.l -

ul m } „ uu|

—y Fa

-

|

w >

- ,

|

{

|

-

‘ .

pe{‘ ine ﬁ»re bozmm tantum: tevet ille regM ceel£.

POE-

u |

%

74

® 1360

CErammatice Pärs Yl

Yl

- "POETICA CAP, IL

S

p I

D

E

®

; RELIQUA.. CARMINUM DISTRI-

; A"”W

fl

BUTIONE ET APPELLATIONE.

6. I, Ratione obje&; feu materie Carmen eft varıum ; prout

| 4‚W’

T

T

pr0rfü3

materia eff vel lxta, vel triftis, vel laudativa.

MM

$. IL Ratione mazerie Iat@ carmen precipue eft

W

ı. Gehethlineum feu natalitium, quod in honorem natalium

conferibitur.

£ö{l Au H00

2 Epıthalamium feu nuptia

le, quo nuptise celebranitur.

Senndere 08

3. Propempticum, feu apobaterion,quod abeuntes votisbo-

|

nisque omnibus profequitur.

mi dl

4, Epinitium, quo victoribus gratulamur,

Cıa MM

$. IL Ratione materi«a triflis carmen eft

1, Epicedium feu funebre, ın defunctos.

. (bitui'.

g Lagı

(

2. Ebitaphium , quod defundti tumulo aut cippo inferi-

3. Huc accedunt Threni,yuibus everfionem urbium aut re-

Sicapat

1onum Ilugemus,

Adde dn

6,Brl,guod

$. IV. Ratione marerie laudativa carmen dicitur

A

„ 1, Hymaus, quo Dei laudes celebrantur.

m ß

_ 2. Sorerion, quo Deopro praefiita ope ac falute gratias agi-

mus,

AA

folvitur.

&VL

3. Onomafßicon,quod nominis alicujus laudibusab

, Encomiaficon;quod aliarım rerum vel perfonarum lau-

3 ) anl

des defernibit.

Huc pertinet

(tur,

Undeporro

Fehvafßroph

8. Panegjricum, quod publice in magna frequentia recita-

verfumnrern

&, V. Ratione marerie media ac promi/che carmen eft

1. Emplema feu morale, picturae vel fymbolis additum.

jmtum, H

TTalia funt Alciari, Camerarii & aliorum.

füs inerti

lmipz Mana

4, Epigramma, feu carmen breve & argutum,

3. Ode feu carmen brevelyricum, quod olimad liram &

2) a fr

chelyn canebatur,

CXUno (

4, Enigmaticum, quod re

involvit.

@ obfeuritate quadam ingeniofe

Mumgene

VEl Tricol

$. VL Carminis Ainigmatiei rurfus varia funt genera, Huc

6 V

enım refertur

F.wg

1. Anagramma Seu Anagrammatifmus , quo ex unıus vel

!

plüurum vocum literis transpofitis allias eruimus

Ä

voces , Casque in fubjecto carmine applicamus vel

°umm;

._z,

explicamus : ut ex Leopoldus, pello duos,

\___

(

De Boe;ix.

361

I

Ü

2, E#

DISTEN

l }

"ß'chﬂ’quod literis numeralibus (T, V X.L. C D*

M ) majufculis certum annum. defignat,

IONE

3. Acröflichis feu Acrofßichon,

quod ex primis cujusque ver-

fus literis certas voces cönnedit.

riumiproue

}

|

4, Palindromon , quod antrorfum & retrorfum eodem

;

f

|}

prorfus alieno fenfu legı poteft, ut :

%

él:[t ‚

Z

S

tnatalinın

€

f

gna te, figna, temere me tangis C& angis.

*

“ . In Pium IL - Pontif,

Ahtantur,

Eaystun, 208 110 frAuSs: VirluSs ,,

A

BOB COPLA Yeruns

A Yotln br

Scandere te fecit hoe decus eximiunm.

Retrorfum :

Eximium decus hoc fecit te fcandere rerum

‚' Copia, non virtus : fraustnn , non tud laus,

(B

5+Logogriphus , quo diverfa ex eodem nominefignifcate

“

CpO nl

eruuntur ; ut Mufcatum,

ME

Si caput eft, currit.: ventrem conjunge, v

01a51t. ‘

Adde pedes, comedes: & fine ventre bibes.

6.Echo ‚quod carminisgenus in fine verfuum aut ﬂr6pliai

rum uültimas fyllabas repetit‘: quz pracedentem fenten-

gra

tiam illuftrans ‚ aut fen{um diverfum, vel etiam contra-

‚rlum, aut prorfus inexfpectatum ‚ inferunt,:

sablolvitur

$. VIT. Praterea carmen varie appellatur ,& quidem

am Jarı

1 ) 4 verJunm numero, vel diflichon, triflichon, tetraflichen &e

(tuf

Unde porro a reverlione vocatur vel difirophon , trißrophon,

entia reckt

|

|

tetrafßrophon:: cum poft fecundum vel tertium, aut quartum

neß

verfum revertimur aut potius convertimur ad nova frophae

yddieut,

inıtium. „Huc re

f

|

X

E

er verfus infercalares, qui poft aliquot ver-

I

fus inferti repetuntur , ut:

Incipe Manalios mecum meAtibig berﬁas. Virg: Ecel, &v. 21

yadlieank

2 ) # forma feu compofitiöne: vel Monocolon, quod conflät

€Xuno genere carminis ; vel Dicolon , quando duo carmi-

amg

'num genera mifcentur , ut Hexametrum cum Pentametro 5

vel 7ricolon, cum tria milcentur.

( ticum.

er

. VIIL Tandem Carmen eft vel Exegericum vel Drama-

Exegeticum conftat fimplici & diredta narratione : &

era

rurfus difingui poteft in Didafaticum , Ethicum;

fias era

Hifloricum ; Epiftolicum.

fub perfonis fißtis fine

.ph'camlllyl

Carnien Dfßmßtigum feu Drama

]

$

aucto-

Erammätica Pars V1

362

ör

P

audtoris interlocutione rem narrat ; & rürfus difin«

(

]

N

uitur in Comicum ‚ Tragicum & Bucolicum, Comicum

md

feu Comedia aEtiones lxto reprafentat exitu : Tragi-

uaﬁeﬁdff

Cum en trageedia trift ; Bicolicurs augetfg eft Pﬂﬂox‘*älé'‚

Ng);f;l/’” (1/; {

quod, alias :€J£7\0')Aä voCatur. ..

Ä„Wl7/l

Ka

l

EIX.

Ratione foni verfus fingulatim con

ﬁder@ti v{v'un_t

JM

N

z, Velaßeri & freperi, ut 3

Monfirum horrendum ; informe ‚i

.

g (und0 0

’

AdEMLEM.

Virg-

{l ıa

Ar tuba terribili (onitmn taratantara.

dieit. Enn..

B (OcH

$, Vel Sonori & Emphatici „quiconcinna fyllabarum & pe-

SIVARE

"dum modolatione pro dignitate & indole rei forman-

cptlt1'ﬂh‘

tur , in quibus virgilius fuit feliciflimus » ut :

en Sichh

Sala

Quadrupedänte putrens(oniem quatit ungula

7

campum, Virg. /eEn.1.8.V. 5960

Sidanrea‘l%

Illiinter fefe mazna vibrachia tollunt,‘

On

. IT Aden

fEreciere viros martemque accendere CA#tU.

;

“

ß

it irreparabile tempus.

ı, PROSTEES

Sed ﬁigit interea , ft

°

dio & fine zqualiter

0M

3

‚ Leonini feu Rhytmici , qui ın me

x

2 DENTHE

.definunt;

Germanice Die Knütktel-Berfe, ab aflultu pue-

ON

rili , qui gravem dedecet Poetam, €. £,

Tempore felici multi numerantur amici.

3, Dilafıf

Ctonisme

Cum fortung perit ‚ nullus amichs erit. ”

PrO 4

. Cun

