reſqꝙ alios:ꝗ ſæpius Ciceronẽ ad herẽniũ citãt. Laceo itẽ illud:qd ip⸗
ſemer Cicero ad herẽniũ li.i. a ſelpſo exẽplũ ducens ſic ait:pr̃familias
quũ filiũ hæredem teſtamẽto faceret: uaſa argẽtea uxori legauitthoc
mõ. Tullius hæres meus Terẽtiæ uxori mea trigĩta põdo uaſonꝝ ar⸗
genteoꝶ dato q̃ uolet:poſt mortẽ eiꝰ uaſa pᷣcloſa Sde cælata magniſfice
illa petit: Tullius ſe qᷓ ip̃e uolet in trigita põdo ei debere deit. Cõſti⸗
tutio ex ambiguo &c. Itaq; n õne & hoc firmiſſimũ eſt argumentũ: &
illi prio cõueniens: ſi.n. alius a Ciceronee rheroricen ad herẽniũ ſeri⸗
pſiſiet: nunꝗ pfecto nec Tullii nect rentiæ meminiſſer: Cũ uti oſtẽ
dimus de ĩſmuatlõe dixerit illa Adhucq;ᷓ dicta ſunt arbitror mihi cõſta
te cũ cæteris artis ſcriptoribꝰ:niſi ꝗa de ĩſiuuat onibus nos noua exco
gitauimus &c. Quæ ꝗdem Cice. prius ſcripſerat. Nõ meminiſſet in⸗
quã. Nec tullii nec terentiæ: ne furtũ illud potiſſimũ dephenderetur:
quum ſibi Ciceronis inuenta de ĩſinuatione aſſumpſiſſet: aut plurima
ex illo eodẽ oꝑe. Quod mihi credat᷑ A gedũ q̃ſo Hieeronyme genero
ſiſſime paſſim p̃cepta illa de iuẽtione cum pceptis ad herẽniũ cõferas
Videbis.n. ſæpiſſime eadem uerba ĩ eiſdem clauſulis poſita: pᷣceptaq;

eadem. Quæ ꝗdem ſi cum noſtris uigiliis ſæpe flegeris luſtiniane mi
humaniſſime: quã tibi natura tribuit eloquẽtiã ſpendidio em locuple

tloremqꝙ; reddes faclllime. Eſt. n. in te cacumen ingenii ꝑſpicax. Eit ille
memoriæ duplex effectus: facile nãq; pcips fidellter contines: qᷓcunq;
ſemel accepꝑis. Eſt inde re multaꝶ cognitio. accedit naturale decoris
munꝰ: accedũt mores ꝗᷓoptimi. Quis. n. te pbitate gfa cõtinẽtia mode
ſtia pletate relligione inter æquæuos pᷣſtãtior:i fœlices git᷑ tali filio pa?

jentes
midu
dRe
fos.
weta
gare
uola
ſt

furt
a
clo

1
n

gle

n
l

Nℳ

rentes: fœlices amici: fœlix & pfla. Quod aũt cõmẽtatlolus iſte ad pri
mi duntaxat uolumis calcẽ ꝑuenerit: nulla eſt alia cã: niſi ꝗ dum opus

id Romæ publice ꝓfitebar ante diẽ reliqui ꝓuinciã Venetlas potitu⸗

rus. Nec ulteriꝰ addere libuit. Quãtos. n. labores (ut prima ſaltẽ com⸗

mẽtarioꝶ meoꝶ in Iuuenalẽ & Horatiũ Flaccũ Editio emẽdatior ua
garet᷑) ſum paſſus:& in alis item opuſculis:te fugit minime. Scito ãt
uoluminũ q̃ttuor primũ eẽ difficillimũ: quocirca malori cura maiorl⸗
ꝙ ſtudio opus fuit: In reliꝗs ubi occaſio dabit᷑ aligd oꝑæ nr̃æ adiiciet᷑.

Addo ulterlus ãteꝗᷓ iſtæc collegiſſem uidiſſe me cõmentarios quoſdã

ſine certo autoris noie:ꝗbus quũ multa meo marte tum uoua tum ne
ceſlaria adiici poſſe uiderem:eo libentiꝰ ĩ romꝗo gymnaſio thetoricẽ
ad herẽniũ ꝓfitebar. Hinc qcũq; eo tpe legenti mihi oblata ſunt & in

libello notata. Nũc impfloribns trado. Sæpe. n. Vir egregius Anto⸗

nius Moretus Brixienſis peritgdem && cui ſtudioſi oẽs ob eius in ipri

mendlis libris curã & ſtudiũ debẽt illa & ſi minime ad oꝑs finẽ ꝑpuene⸗

rant a me petilt. Itaq; & amico & occaſioni ſatiſtacere uolui. Nam ꝓpe

diẽ Venetiis ſolã patriã coniugẽ filios reuiſurꝰ iã trlẽniũ abſens. 1 ibi

aũt cõmẽ tariolũ iſtum Hieronvme gratioſiſſime dedico tuo erga me
aio:meaq; in te beniuolẽtla motus. Vale & Salue. Macinellũq; tuũ ut
facis Ama. Datum Veneilis. vlii. idus Nouembris. M. cccc. lxxxxiii.

Tituli uoluminis primi Rhetorices ad Herennium.,

De oratoris officio. Tit..: De inſinuatione ſi defeſſus ẽ iudex
De tribꝰcauſaꝶ generibus.ii audiendo. xv.
De ꝗnq; rebus:ſeu officiis ora⸗ Deiſinu.& pricipii differẽtia.xyvi.
toriis: lii. Dee pricipio exordiendæ caæ. xyli.
De ſex partibꝰ in uentlonlis.lili. De uitioſo exordio.xvlil.
De q̃ttuor cãꝶ generibus.v. De tribꝰnarratlonũ generibꝰ.xix.
De exordio.vi. De ſcdo genere narrationũ.xxe.

De exordio ſecundũ cauſæ ge⸗ De tertio narrationũ genere. xx’.

nus & qualitatem vii. De breui narratione. xxli.
De docilitate:& attentlone.viii. De dilucida narratione. xxiif.
De beniuolẽtia & nr̃a ꝑſona.ix. De uerinmili narratione. xxiiil.
De beni.ab adueſarioꝶ ꝑſona.x. De cauſaꝶ diuiſione.xxv.
De beniuo.ab auditoꝝꝶ ꝑſona:xi. De confirmatione:& confu.
De beniuolẽtia ab rebꝰ ipſis.xili tatione. xxvi. H
De inſinuatione.xiii. De conſtituiioue. xxvli.
De ĩſi.ſi ꝑſuaſꝰauditor fuerit.xilli De iuridiciali.xxvili.

Ant. aneinelll Commèẽtariolus In Rhetoricen ad herêniũ: Ad Hie

ronymum Omphredi Iuſtinianũ: Patrillum Venetum: Protonotariũ

Apoſtolicum: Archidilaconum Concordienſem.

a plona ſua: oñdit. n. qlis fuerir ĩ anucos: qum dicit ſe nego⸗
(lis familiarib?ꝰ ipeditũ fuiſie: quũ ẽt ꝓfert quæq; incõmoda
Aguaæcq; difficultates circa ſtudiũ ſuũ eẽnt. Nam uix ſatis ociũ
Ili ſupped tare poterat: demũ iſtanubꝰ quoq; difficultatibꝰamico oba
ſeꝗ uel e oñdit. Captat beniuolẽtiã ab auditoris ꝑſona: quũ dicit illũ
ſine cã thetoricen cognoſcere uoluiſſe. Inde ab rebꝰipſis: laudãdo.n.
extollit illas: nã inqt in ſe nõ paꝶ fructus habere dicẽd copiã cõmodi⸗
tatemꝙ; ofonis. Docilẽ poſtea reddit auditorẽ ibi: quas ob res: oſtẽdit
Appe ſe neceſſarla tm copiæ dicẽdi ſcriptuꝶ:poſtremo attẽtũ facit ibi:
nũc ne nimiũ longa ſumat᷑ ofo.Pollicet᷑ nãq; iamiã de ie ipſa dicere-

Et ſi cõiunct o ẽ aduerſatiua ẽ aũt aduerſat ua:ꝗqᷓ aduerſum cõuenlẽ⸗
ti ſignificat: unde ſe ĩpeditũ oñdit negociis familiaribꝰ ſta ut ſtudio ua
care ulx poſiit.Et ſi negoclis ordo ẽ. O Cal herẽni uolũtas tua cõmo

ult nos ut de rõne dieẽdi cõſcriberemus ne aut tua cã noluiſſe:aut fu⸗
glſſe nos laborẽ putares:& ſi negociis familiaribꝰ ĩpediti gc. Quoties
eni iſunt ꝗqᷓuis licet & ſi ꝗqᷓ ſimilaq;: & tñ nimiꝶ a uerbo cui adhærebat
ipſo tamẽ excuſſo ĩcipienda ẽ cõſtrui of̃o:qã iccirco in ligatura S& q̃ſi
lũctura ofonis ĩiſertum ẽ ꝗa of̃o unde nõ debuerat ĩceꝑat:q ſi prĩci⸗
pali uerbo cœpiſſet: ſupuacuũ fulſſet iſerere tñ. Tunc igit᷑ quũ recte
inchoat᷑ illã dictionẽ ut ſuꝑpfluã qñ fun: à officio ſuo debe mꝰ abiicer̃.
Negociis famlliaribus cãg: de defenſionibus amicoꝶ. Alt. n. lib. qͦrro
eplitola ad Serulũ ſulpiuũ: nõ amicoꝶ negociis: nõ reip. peuratione
lmpediebant᷑ cogitatiões meæ. Et philippica ſeptima Iingqr. Oẽ. n. cur⸗
riculum iduſ riæ nfæ ĩ foro ĩ curia ĩ aicoꝶ ꝑiculis ꝓppulſanchs elabora
tum ẽiIn ſine ẽt libri primi ad herẽniũ ili ſcribit. Et ſi quo tardiꝰ hæc
ſtudes abſoluent᷑:cũ reꝶ magnitudini:tũ nf̃is quoq; occupationibꝰ
aſſignare debebis. Negociis: negociũ dictũ ꝙ nõ Iit ocũ: ut ſcribit Fe⸗
ſtus: ut uero Fablus li. ii. ait Iiic deſinit A pollodorꝰ. Negociũ ẽ cõgre
gatio ſna locoꝑꝶ tẽ ꝑpoꝶ cãꝶ factoꝶ iſirumẽtoꝶ ſemonũ ſcetiptorũ
& nõ ſeriptoꝶ. Familiaribus familiares ex eadẽ familia dice bant᷑iolim
ut Icribit Feſtus: Amicus aũt famtliarls & neceſſarius quo pacto diffe
rant. M. Cice. n ofonep rege Deiotaro pãdit his uerbis. Laboro egdẽ
regis deiotati'câ: quocũ mihi amicitia populi Ro. cõciliauit hoſpiciſ:

uolütas utriuſq; cõiũxit. Familiaritate cõſuetudo attulit: ſumm uero

Tſ negoclis familiaribus ĩpediti: primũ benſuolẽtſã captat

õ

ſel

e
dnti

ept
nenn
mot
ſocl
coch
hi
don⸗
wock
ſic

cebt
lcelen
Nenla
Hlon

cöͦn

eSs
bat

i

e

cei⸗

lone
cub⸗

olAS

hre
4be

F⸗

gie
o1
In
lfe
c⸗

gitd

neceſiltudinẽ magna elus off cia ĩ me & ĩ exercſtõ meſ effecerũt &&.

Ociũ ꝗetem occalſionẽ & tꝑis oportunitaté: uacationẽq a labore: Ci⸗

cCero aut li: v.tuſc. ait: Quidẽ. n. dulcius ocio luterario ubi ꝓ labote ſitu

dii ociũ accœplit: qa his ꝗ ſtudis operã dant neceſe ẽ ut nõ negoc of

ſint. Studio: Studiũ eſt anlmt ad aliqd agẽdũ prinacia: uel ſtudiũ ẽ ani⸗

mi cõſenſus ad aliqd utrũq; Vtctoriuus ſeribit li i. theto. V bi et Cice⸗
ro inꝗt Studiũ eſt animi aſtidua & uchemẽs ad aliquã reʒ app licatã cũᷣ

uolũtate occupatio:ut phiæ poetrlæ geomettiæ tteraꝶ. Soppeditafr̃t
ſubmimſtrare. Poſlumus: poſlumus p̃entis indicatiui uoce in antigs
legit᷑: & ita legendũ ẽ. Nã & ſi & ꝗᷓꝗᷓ indicatluũ ſempꝑ aſciſcũt.In princi

pio.ſ.orationũ epiſtolaꝝ libroꝶ. Qoãuis & licet ĩ hoc loco raro. lIn cæ

teris ola indifferẽter. In phiasmoralẽ itelligit:qᷓ oratori ualde ẽ neceſ⸗
ſaria. Itaq; niſi eã tenuerit nihil in quo magnus eẽ poſſit habebit. Fabiꝰ
Item li. li. alt ꝙ rhetorice locũ m ethice negocialẽ aſſignãt ideſt prag?
matlcon: & Cicero li. i. tuſc. philoſophia: Studiũ ſapiẽtiæ intetp̃tat᷑. Et.
Ii:v. eiuſdẽ opis phos ſapientiæ ſtudioſos appellat. Vbi ẽt de philoſo⸗
phia ſic ait: O uitæ phia dux. O uirtutis indagatrix expultrixq; uitio
quid nõ mõ nos ſed oĩno uita hominũ ſine te eſſe potuiſſet: Tu urbes
peꝑiſti. I u diſſipatos holes in ſocietatem uitæ cõuocaſti. Tu eos ĩter
ſe primo domiciliis deinde cõniugii: tum litteraꝶ & uocũ cõlunctiõe
lunxiſti. Tu inuentrix legum:tu magiſtra mog & diſciplina fuiſti. Ad
te cõtugimus:a te opem peiimus. Tibi nos ut antea magna ex pte ſic
nũic penitus totoſq; tradimus hæc Cicero. Qui ẽt lib. ſ.tuſc.ſic dixerat
philoſophia uero oĩium mater artlum ꝗd eſ aliud niſi ut Plato ait Do⸗

num ut ego inuentum deog:hæc nos primum ad illorum cultum de.

inde ad ius hominum quod ſitum eſt ĩ generis humani ſocſetate tum
ad modeſtiam magnitudinemq; anlmi erudiuit. Eademq; ab aĩo tanꝗᷓ
ab oculis caliginem diſpulit &c. Idem uero lib.i. de oratore ſcriibit quo
modo philoſophia in ttes partes eſt diſtributa in naturæ obſcuritatẽ
in diſſerendi ſubtilitatem In uitam atq; mores tertium genus inꝗt qãᷣ
ſemper oratoris fuit niſ tenebimus nihil oratori in quo magnus eſie
poſſit relinquemus. Macroblus ẽt lib.ii.de ſom.ſcribit philoſopiã tri⸗
plicem eẽ moralẽ. Naturalem:& rationalem. Moralis ẽ quæ docet mo
rum elimatã pfect onem. Naturalis qᷓ de dluinis corporibus diſputar
Rationalis: quum de ĩcorporels ſermo ẽ q̃ mens ſola cõplectit᷑. Et aũt
phlloſophia ut ſcribit Alcinous affectio ſapientlæ:quæ ſoluit ac redu⸗
cit ad intelligibilia:conuertitque nos ad ea quæ ſunt ſecundum ueri
tatem. Voluntas: uoluntas eſt quæ quid cum rõne deſiderat: eſtq; ĩ ſo
lo ſapiente. Quæ aũt aduerſus rõnem incitata eſt uchewenquszca l⸗

bido eſt uel cupiditas effrenata:q̃ in olbus ſtuliis inuenit᷑. Auctor eſt
Cicero li.iiii.tuſc.De rõne dicẽdi:phiphraſis eſt uel ĩterpᷣtatio rhetori
ces:Cõſcriberemꝰ:de oĩbus partibꝰ ſimul docẽtes. Vñ ĩ ꝓlogo lib.iii.
alt: Neqꝗd tibi rhetoricæ artis deeſſe poſſit: Rhetoricã: rhetoricen ĩ la-
tinũ trãſferentes tũ oratoriã tũ oratricẽ noĩauerũt:ut docet Fabiꝰ ſi.
il.cexv. Et li.v. ſribit ꝙrhetorice ẽ bñ dicendi ſcia. Aut rthetorice ẽ in⸗
ueniendi recte & diſponẽdi & eloquend cũ firma memorta & dignita
te act s ſciẽtla. i recta itelligentia:ſe ribit Cicero in ꝓhemio theto.
Sapientlã ſine eloquẽtia paꝶ ꝓdeſſe ciuitatibus. Eloquẽtiam uero ſine
ſaplentia nimium obeſſe plerũq;: ꝓdeſſie nunꝗᷓ. Fabius lib. xii.ſcribit ꝙ;
ſi uis illa dicendilmalitiam ĩſtruxerit: nihil ſit publicis priuatiſq; rebus
pnicioſius eloquẽtia. Intelligẽtia aũt Cicero circa finem rheto. docet
eſt ꝑ quam alus ea ꝑſpicit q̃ ſunt eſt.n. una pars prudentiæ. Prudentia

uero eſt reꝶ bonaꝶ & malaꝶ ſcia pattes eius memoria intelligẽtia p⸗

uidtia. Memoria eit ꝑ quã aĩus repetit illa ꝗᷓ fuerũt. Intelligẽda ẽ &c.
ut diximus. Prouidentia eſt p quã futuꝶ aliqd uidet᷑ ante ꝗᷓ factum ẽ.
Definita certa: Quas ob'res: Docilem facit auditorem oſtẽdens ſe ne
ceſſaria tm copiæ dicẽdi ſeriptuꝶ. Atrogãtiæ: Arrogãs pclara, de ea qᷓ
nõ inſunt & maiora ꝗᷓ Iinſunt fingere ſibi uidet. Diſſimulator aũt con

tra negar᷑ ꝗ ſibi iſunt aut ĩminu re ſolet.Ita interpᷣtat᷑ li.Hil. æth. Ari⸗

ſtotelis Argilophylus. Vt ars:diuidit᷑ rhetorice in artem artificem &
opus. Ars eſt qᷓ diſciplina percipi debet. Ea eſt bene dicend ſclẽtia ar⸗
tifex eſt ꝗ præcipit hanc artem.i. orator: cuius eſt ſumma bene dicere
Opus quod eff cltur ab artifice.l. bona oratio. Hæc Fabius lib. ii ſcri⸗
bit rationem dicendh: rhetorices definitio. Quæſtus lucti: Gloria Glo
rla eſt illuſtris ac peruagata uel in ſuos ciues uel in patriam uel in om
ne genus homijnum fama meritorum. Auctor Cicero. in oratione ꝓ
M. Marcello. Idem uero lib.ii.rheto.ſic ait: Gloria eſt frequens de ali⸗
quo fama cum laude. Non enim ſpe qſtus:beniuolum maxime erga
herẽnium auctor ſe hic oſtẽdit. Cum nõ q̃ſtus nõ gloriæ cã ſcripſerit
ſed dũtaxat uti amico obſequeret᷑. Induſtria cura labore ſtudio. Mo/
rem geramus: obſequamur. Nũc ne nimiũ: attẽtum facit auditorem
po licet᷑.n.ia miã de re dicere.Sed ſupple de re dicer̃ icipiemꝰ. Artem
ſine aſſiduitate dicendi: Multo labore aſſiduo ſtudio uaria exercitatiõe
plurimis experimentis altiſſima prudentia p̃ſentiſimo cõſilio conſtat
ats dicendi. Vt fcribit Fabius lib. ii. Rationem:Cauſa eſt qᷓ nos impin
git ad aliquid faciẽdũ: Ratio aũt qua utimur in faciendo Serutus au⸗
ctor in ar. Victorinus uero lib. i. rheto. ſic alt: Cauſa eſt animi impul⸗
ſus ad aliquid agendum. Ratio eſt gerendorũ ordo ex cã ueniẽtiũ: ut

aue guid quo loco facias ac dlcas intelligas. Præceptionis diſei pliax:p

ar teepra enim & præceptiones indifferẽter ꝓ diſciplina ponimus. Ac
dlbte cõmodari adiũgi. Verg. i. ii. æn. Lateriq; argiuũ accõmodat enſem-
De oratoris officlo. Tit. i.
Dld Oꝛratorlis officiũ orator eſt uir bonus dicendi ꝑitus.ut. M. Cato diffi⸗
ſctih niit auctore fabio lIi.xii. Vir bonꝰ aũt cõſiſtit natura moribꝰ ulta artl⸗
ſet bus. Dicendi ꝑitus cõſiſtit artificioſa eloquentia: ꝗᷓ cõſtat ꝑtibꝰ qaqꝙ
binen inuentiõe Diſpoſitiõe Elocutiõe Memorila ꝓnũciatlõr & fine officu
een q eſt aliqd ꝑſuadere. Vtq; Cice.li.i. de oratore ſcribit. Is orator erit
Aun qui ꝗcunq; res iciderit qᷓ ſit dictiõe explicanda prudenter & cõpoſite
PIun & ornate & memoriter dicet: cũ q̃dã actionis t dignitate. Vt Victo⸗
don rinus Inꝗt: Orator eſt ꝗ in cauſis prluatis ac publicis plena & ꝑtecta
dn uutit᷑ clo ꝗqntia: Rhetor eſt ꝗ docet Fas atq; artes traditor eloquentiæ.
Sny Sophiſta eſt apd quẽ dicendi exercitiũ diſcit. Officiũ eſt: officiũ dr
e Ali eff ciã ab efficiendo qd unicuiq; ꝑſonæ cõgruit. Vt donatꝰ? i adel
tumi phis inqt. hic Victorinus ait:officiũ eſt qd ex legibꝰ uel ex natura ne
ſe ceſſe eẽ nos ĩplere. De huis rebꝰpoſſe dicere: Cic.I.i. de oratore alt:
Ned Oratorẽ plenũ atq; ꝑfectũ eſſe eũ ꝗ de oĩbus rebꝰpoſſit copioſe uatie
ton que dicere. Fabiꝰẽt li.il.ſcribit ꝙ Vis oratoris ꝓfeiſioq; ipia bñdicen
4,% dl hoc ſuſcipere ac polliceri ur̃:t ut oĩ de re qᷓcunqꝙ; ſit ꝓpoſita ornate
nAX ab eo coploleq; dicat᷑. Dicere:Sccibit Cice.in Bruto dicete ꝓprie eẽ
t⸗ oraton: loꝗ uero dialecticoꝶ Et de clatis oratoribꝰ inꝗt ꝙ ſür due ſũ
de mæ ĩ oratore laudes. Vna ſubtililer diſputädi ad docendum: Altera
ii⸗ grauiter agẽdi ad aios audientiũ ꝑmonendos. Ad uſũ ciuilem: ad
. ciuiũ utilitatẽ li. etiã. i. rh. alt oratoriã facultatẽ ciuilis ſciæ ꝑtem eſſe-.
non Moribꝰ& legibꝰ: Mos eſt ĩſtitutũ patrũ ꝑtinens maxie ad religionẽ
geh cerimoniaſq; deoꝶ antiquoꝶ auctore feſto. Lex aũt eſt rõ ſũma iſta
aDH in naturat:ꝗᷓ lubet ea ꝗᷓ facienda ſũt: ꝓhibetq; cõtraria. ut Tulliꝰ lib. 1.
a⸗ de legibꝰ inꝗt. Secũdo uero ait Cõſtat ꝓte cto ad ſalutẽ ciuiũ Ciuita⸗
ſeit tũq; incolũitatem uitãq; oĩum ꝗetã & beatã cõditas eſſe eges. Aſſen
ſof ſione.i.cõſenſu. Quoadeiꝰfieri poterit: quãtũ ĩ ea re. Gelliuſ quoꝗ;
en li.xiil.in pr cipio ſic ait: Capita ãt locoꝶ argumentorũꝙ ꝗbꝰ uſus eſt
ein quoadeſus meminiſſe potui egreſtus ibl ex auditiòe ꝓpere annotaui.
e De tribus cauſarum generibus Lit.ili-
n Tria ſunt genera cauſaꝶ Phũs etiam in Rh.ad Ale. ſic att: Trla ſunt
t genera ciuilium cauſaꝶ: Deliberatluum. Demonſtratiuum. Iudicia
* le. horum autem ſpeciles ſunt ſeptem. Suaſio Diſſluaſio. Laus Vitu⸗
peratlo. Accuſatio defenſio & qſtio: In quibus oĩs uerſat᷑ ofo. Cau⸗

ſa cã eſt negocium oĩbus ſuis ꝑtibus ſpectãs ad ꝗſtionẽ: Aui cã eſt

negoclum culus finis ẽ cõtrouerſia: ſie deſinit Apoſodorus ut ſernble Heon

Fabius li iii-chermagoras uero Cam eſſe dicic rem qᷓ habet ĩ ſe cõtro⸗ giim
nerſiã in d'cendo poſtã: c certaꝶ plonan interponitiõe. Auctor Ct vlt.
ce. Ii. i. rh. Demoſtratiuſ: id etiã laudatiuu Fabiꝰlti. ii. appellat. Per dispp
ſonæ pſona eſt rönalis ſubſtatia qͥ ſermo explet᷑ ut ſcribit diomedes: i. vii
Laudem:laꝰeſt expoſitio bonoꝶtꝗᷓ alicui accidũt pionæ: uel cõiter er⸗
uel priuatim. Cõſter ut laus hoĩs priuatim uero ur la ſocratis. Priſ- wog⸗
auctor ex hermogene. In cõſultatõe l deliberattõe uel qõne ifinitaz: it
Ois.n. ofo eſt aut de infinite rei qõne ſine deſignatiõe pſonaꝶ aut tẽ veo
poꝶ aut de re certis in ꝑſonis ac ꝑibus locata. in utraq; aut fe qeꝗd ts
in controuerſi uentat in eo ꝗri ſolet aut factũ ne ſit aut ſi eſt factuʒ tii⸗
qle ſtt aut etlã quo noĩe uocet᷑:aut qᷓ non nulii addũt rectũ ne facũ “”W
eſſe uldeat᷑. hæc ſcribit Cice. Ii.l. de oratore. Conſultare vero eſt del⸗ 80
berare & aliꝗd petere: niſi.n. adſit ꝗ conſliũ petat:ꝗ cõſiliũ det nõ eſt le⸗
deliberatio ſiue cõſultatio. Cõſultare igitquuʒ a terra ps petit: altera tio
dat cõſiliũ. Quæſtio ãt duas ptis habet inf nitã quã cõlultationem de
definitã quã Cõtrouerſiã nominat Cice. in ptitiõibꝰ. Et in topicis alt
ꝙ qõnum duo ſũt gña. Vnũ Cognitlõis alterum actiõts. Cogniio⸗ 414
nis ſüt hæ quaꝝ finis eſt ſcia. ut ſi qᷓrat᷑ Natura ne lusꝓfectũ ſit an ab .
aliqᷓ qᷓſ cõdicione hominũ de pactiõe. Actiõis ant hmõl exempla ſũt
ſit ne lapientis ad remp. accedere hæc & plura de Quaæſtlone Cice. c
in topicis. Suaſionẽ & diſſuaſionẽ: Suaſio eſt ad aliꝗd eligẽdũ aut di
cendũ agendũue exhortatio. Diſuaſio uero neꝗd eligat aut dicatur “”
agat᷑ ue dehortatlo. ita ſeribit interp̃s ariſtoulis philelphus in rhet. ad in
aſexandrũ. In cõtrouerſia ĩ qõne definita. Acculationem aut peil= “
Monem. Accuſatto eſt iniurlat ũ delictorſq; expoſiio. Defenſio aſt l
enſt delicto ꝶ & iniurian qꝗᷓ uel in accuſationẽ uel in ſuſpiciuem uene⸗ zn
nInt diſſoluuio. Vt legitur apud phm in thet. ad alexandruzʒ. Petitio e
vero elſl quum aliquid ab reo Ipſo per actorem petitur. J i
De quinq; rebus ſeu officus oratoris. Tit. iii i
Nunc quas res: Idẽ Cice. H. ii. de oratore ita ſcribit. Deniq; ꝗnꝙ faeiſt i
quaſi mẽbra eloquentiæ. Inuenire quid dicas. Inuẽta diſponere. dein 1
Qe ornate uerbis poſi memorie mandare. tũ ad extremũ agete & ꝓp⸗ ſin
nuntiare. Et li. i. eiuſdem opetis ita prius dixerat Qucq; ellet orato?
rIs uis ac facultas in quinq; partes diſiributa Vt deberei repire primũ H
quid diceret. deine Inuenta nõ ſolũ ordine ſed etlam mon cto quoòʒ .
ac Iludiclo diſpenſate de componere.tũ ea denlq; ueſ ire arq; ornare
ofone poſt memorla ſepire. ad extremum agere cũ dignitate & uenu N
ſiate. De diſpoſitiõe & reliquis late inſerius ſuo loco nactabit. Idoo

Fr

neoꝶ uerboꝶ. Verboꝝꝶ er ſunt maxlme ꝓbabllia quæ ſenſum animt?

nt᷑̃i maxime ꝓmũ. atq; ĩ ais ludicũ qd nos uolumus efficiũt. ut fabiꝰ

li.viii. inꝗgt. Sniaꝶ idoneaꝶ ſupple. Snja ât adueri“ res oĩs opinio
nis ꝓprie declaratio. ut interp̃s philoſophi in rhad alex. alt: fabius itẽ
Ii.vili.ſeribit Sniam ueeres q aĩo ſenſiſſent uocaſſe.unde & luratu⸗
rPi ex animi nfi ſnĩa & gratulantes ex lentẽtla dicimꝰ. Priſc. aut ex her
mogene ait. Sententia eſt ofo gñalem ꝓnuntiatlõem hñs hortans a'ſ
quã rem uel deterrens. i. dehortans uel demõſtrans quale ſit aliꝗd. tu
uero latius de hac uideto ĩferiꝰ ubi de dignitate ttaci at fabius li.x. ſcri
bit Sententiã eſſe decretũ quoddã atq; pceptũ: qᷓ de te.i. de iudico
rei qri põt. Et Ii.iili. ad herenniũ legit᷑ ita Sententia eſt ofo ſumpta de
uita:ꝗqᷓ aut ꝗd fit aut ꝗd eſſe oporteat in uita breuſter oſtendit. hoc pa
cto.diff cile eſt primũ uirtutes reuereri ꝗ ſp ſortuna ſecunda ſit uſus.
Item liber eſt is exiſtimãdus qᷓ nulli turpitudini ſeruit. Accõmoda⸗
tio: adiunctio. Memoria: de hac Cice. li. de oratore ſic ait: Quid di⸗-

cam de Theſauro reꝶ olum memoria: ꝗᷓ niſi cuſtos inuentis cogita⸗

iſq; uerbis & rebus adhibeatnr: intellgimꝰ oĩa etiã ſi pclariſſima fue
rint in oratore ꝑitura. Diſpoſitionis. i. ordinis: rdo. n. max ie lumẽ
Memorlæ affert q latius explicabit inferius ſuo loco. Pronũtiatio
æ⁊ctio q̃ in dicendo una dominat᷑.de q plenius ſuo loco habet. Vo

C's uultꝰgeſtus: affectus oĩs langueſcat neceſſe eſt nin uoce vultu to⸗

tus ꝓpe habitus corꝑis inardeſcat. ut fabius Inꝗt Ii.xi. dnatur autẽ in
ꝓnuntiatiõe maxime Vultꝰ.decor quoq; a geſtn atꝙ a molu uenit.
Moderatio tẽperant a. Cũ ucnuſtate: cũ decoro òignitate gratia &
uenere. ab uenere. n. uenuſfas dr. Nã Cicc. i i. off. in adit pulchritudi

nis duo gña quoꝶ in altero Venuſtas ſit in altero dignitas. Venuſta
tem muliebrem ducere de bemus ingꝗt: dignitatẽ u irik m. Præcepiio

diſciplina. Cũ dilgenti röne exactiſſimo enim ludicio circa ſmla
tionem exa minâda Iunt oĩa. primũ quos imitemur nam ſũt plurimi
qui ſimilitudinẽ peſſimi cuiuſq; & corrupꝑtiſſimi concuꝑiernin: I ũ in
ipſs quos elegerimus qud ſit quid nobis efficiendum comparemus
nam in magnis autoribus incldunt alhꝗᷓ uitioſa: & a doctis inter ipos
rtiani mutuo repræhenſa Ergo primũ eſt quod imitaturus eſt ꝗſq;
inte lligat & quare bonum ſit ſciat. Ium in ſuſciptendo onere con⸗
fulat uires ſuas: nam quædam ſunt Inimitabilia quibus aut firmitas

naturæ non ſufficit aut duerſtas repugnat id fabius ſeribit lib.x.

De ſe partibus lauentionis Tir, fii.
Narratio ingt fabiꝰli.iiii.ẽ rei factæ aut ut factæ uulis ad ꝑſuadẽdi eæx

polj tlo. Clc. ueto ĩ ꝑtiionibſic Natrano&ânù1I¼ ¹ôvkͦds qů

—

ſedes de fundamentũ cõſtituendæ ſibi: Proinde ut. i. ueluti nõ:n. im̃

illa narrant᷑ ꝗᷓ geſta ſũt: ſed etlã illa quæ ñ geſta ſũt aſt geri potuerũt
Quid in cõtrouerſia fi:oẽ q in cõtrouerſiã uenit 4 zaut ſit aut ne
ſit aut ꝗd ſit aut q̃le ſit qᷓri᷑ ut Cice.tradit in ꝑttuonibꝰ.ſuꝑiꝰaũt dixi
mus Cõtrouerſiã ee qõnis ꝑtẽ definitã. Actuti dicturi. Argume⸗
toꝶ eſt Argumentũ rõꝓbationẽ p̃ſtãs q colligit alid ꝑ aliud d ꝗᷓ q
eſt dubiũ ꝑ id qd dubiũ nõ ẽ cõfirmat Fabiꝰ in li.v. Cice.itẽ ĩ topicis

ſic Argnmentũ rõ eſt ꝗᷓ rel dubiæ facliat fidẽ Et in ptitiõtbꝰita Argu

mentũ eſt pbabile iuentũ ad faciendã ſidẽ: Cũ aſſeueratiõe A ſſeue

rare ẽ inter ipſa argumenta pbatiõeſq; admiſcere uim motũꝙ aĩ Cõ

trarloꝶ locoꝶ: dr loci ex ꝗbꝰ argumẽta eruunt᷑: ex ꝗb item oĩa ad
oẽm ofonem inuenta ducunt᷑. Vt Clce.li.ii.de oratore ſcribit:idem
quoq; ad Brutũ de ꝑfecto oratore locos qñ argumẽtoꝶ notas appel
lat Vñ oĩs ĩ utrãq; ptẽ trahit᷑ or̃o.Et ĩ topicis ingꝗt ꝙ quũ ꝑĩueſtigare
Argumẽtũſi aliqdᷓ uolumꝰlocos noſie debem :ſic.n. appe latæ ab ari
ſtole ſũt eſt qᷓſi iedes e ꝗgbꝰargumẽta ꝓmunt.lraqꝙ licet diffinire ait lo
cũi eẽ argumẽti ſelẽỸ. De quattuor cãꝶ generibus. Tit. v.
Genera cauſarũ ſũt q̃ttuor. Supius tria cãꝶ gña dixit eẽ gña inꝗᷓ gña
lIiſſima demõſtratiuũ deliberatiuũ iudiciale. hic uero qᷓttuor eẽ dicit
ſed aduertẽdũ hæc qtuor cõtieri ſub quolibʒ illoꝶ triũ Aut. n. hone

ſta aut turpis aut dubia aut humilis cà erit. In unoquoq; illog. Erge

gfña hoc in loco qlirates ſignificãt. Eſt. n. triplex genꝰ. Primù gen? ẽ
patria parentes origo ſanguis. Scdo eſt genꝰ? ſub quo multa Hmilia
ex eodem deſcendentia cõtinent: ut Aial gen*. Eſt tertiũ illud gen
quo culuſſibet rei qlitas indicat᷑. ut ſi dicas Cuiꝰgñis ueſtis. ld uictori
nus ſcribit in rh. idẽ uero Cice. li. i. rh. dixerat oſi Cãꝝ gna eſſe ꝗnq;
honeſtũ admirabile hũile anceps obſcuꝶ. Honeſtum: qd totũ aut ex
aliqᷓ ꝑte ꝑꝑ ſe petit᷑ honeſtũ noiabimus ut Clce.Ii.ii.th.ait. Vtꝓ ui⸗
ro forti cõtra parricidã. uti. L. Corniſicius ægit &. M. agrippa. Agu⸗
ſtus.n.cæ ſar accuſatorem brun cõſtituit Cornificiũ caini. M. agtip/
pam. Vt Plutarchus in Vita bruti meminit. Viro forti fortitudo eſt
doloꝶ laborſq; cõtemptio.& fortitudinis ꝓpriũ eſt nil extimeſcere:
ola humana deſpicere. nihil qd homini accider̃ poſſit intolerãdũ pu
tare. Anctor Cice. Ii. lii. off. Et Ii.i. dixerat Stoicos dicere fortitudinẽ
Virtutẽ eẽ pugnantem ꝓ æquitate. Dixerat item Viros fortes & ma
gnanimos eoſdem bonos ð ſimplicis ueritatis amicos minimeq; fal
laces eſſe. Parricida: parricida nõ utiq; is ꝗ parẽtẽ occidiſſet dice bat᷑
ſed qualẽcunqꝙ hoĩem ut feſtus alt.Et Eabius li.viii. inquit per Cata
htean.l.abuſionẽ parricidaʒ matris quoqꝙ aut fratcis interiectorem

Aaalkt
lrxoſ
(llpler

R Exotd
Lioerl

—M

neſtatl

nerer
Klnl
loten
ic
mln
Ula
can
ſan
pe⸗
gre
o
cula
claut
gue
mecl
ꝛen

Agen
lbemg
o
lann⸗

iuIN

lni⸗
pn
t
M
lran
Nluo

nöü dici. Honeſta res oppugnat᷑:ut ſiquis ulituperaret religionẽ. Defen

cam ditur turpis: ut ſiquis defenderet furtum adulterium ue alicuiꝰ. Ho
kiun neſtatis ꝑtem ut illud Oreſtis: qui ut prem ulci ceret᷑ occidit matreʒ.
d In altione. n. paterna honeſtatis ps inerat: In cæde mr̃na turpitudi/
ſgon nis. Contẽpta res. I. uilist uti ſi de alicuius colaphis cæſi ageres. Cũ
lit hæc:ſupple cauſarũ genera. Ita ſint.i. ita diueria Exordiorũ rõnẽ:ꝗ
In tr.r.plex e: l exordio. n. attentos dociles beniuolos auditores efficimꝰ.
14A De Exordio. Tit. vi.
Aa Exotdiorum duo ſunt gña: Idem Cicero li.i.rh. ſic ait: Quare qm̃ taʒ
piici diuerſa ſunt genera cãꝶ exordiriquoq; diſpari rõne in unoquoq; ge
dir nere neceſſe eſt. Igitur exordiũ in duas partes diuidit.ln principium
ien & inſinuationẽ. Principium eſt of o ꝑſpicue & ptinus perficiẽs audi⸗
e torem beniuolũ aut docilem: aut attentum. Inſinuatio eſt õo q̃daʒ
ligr diſſimulatione & circuitiõe obſcure ſubiens auditoris alum. Prohe⸗
raba mium:ꝓhemliũ dictum eſt ſiue ꝙ oimi cantus ẽ& cithachoedi pauca
kalib lla:quæ ante ꝗᷓ legitimũ certamen inchohent emerendi fauoris gfa
Tin canunt prohemiũ cognominauerũt. Oratores quoq; ea ꝗᷓ priuſꝗᷓ cau
ſgii⸗ ſam exordiantur ad concillandos ſibi iudicũ aĩos ploquunt᷑: eadẽ ap

cr pellatione ſignarunt.ſiue ꝙ oſimos græce ula appellat᷑ id quod ante ĩ
greſſum rei ponit᷑ ſic uocare ẽ iĩſtitutũ ut fabius ſcribit. Epodos e⸗

podi dñr uerſus quolibet metro ſcripti:& ſequẽtis clauſulæ hũtes ꝑii
6: cularum:qles ſũt Epodi Horatii. In ꝗbus ſingulis uerſbus ſingulæ
a clauſulæ adilciunt᷑. Dicti aũt Epodi ſynecdochicos a ꝑtibus uerſuuʒ
den⸗ quæ legitimis & ĩtegris uerſibus Epadõtæi.i. accinunt᷑. Auctor ẽ dio
l medes. Statũ ſignificat exordiũ breuitate gaudere: & ambagibus eẽ
uacuum:ne ĩ caput of̃o creuiſſe uideatur quod etiam fabius monet.⸗
e De Exordio ſecundum cauſæ genus è qualitatem. Tit. vii.
ͦ Si genus cauſæ dubium habebimus:a benluolentia principium cõſti⸗
. tuemus:Id quidẽ hoc pacto agere poteris. Niſi perſuaſũ haberẽ iudi
6 ces uos ea uirtute ac prudentia uigere: ut unãquanq; rẽ magisex ſua

M caula ꝗᷓ ex euentu iudi aretis: non auderem ĩ hac lpſa re de qua nunc
ſum coram uob s acturus orare. cum igit᷑ ueſter mihi pſpectꝰſit alĩus

d4 & in iudicando modeſtia faciã non tã libenter ꝗᷓ neceſſario ut itelliga

u tis patrẽ meũ alias optimum non ſatis iuſta ratione aduerſum inocẽ
dmn tiam & ĩtegritatẽ modeſtiſſimæ fœmine genitricis meæ cõmotũ eſſe.
em Aliud itẽ.Exemplũ erit. Accuſat᷑ Thymoleon ciuis Corynthius ꝙ;
li fratrẽ occiderat:ꝗ pricipatũ uerbis appetebat. poterit orator hoe pa⸗
llt cto exordiri. Credo iudices uos nõ latere ꝗᷓta fuerit Thymoleõtis be

niuolẽtia Ipatrlã: ꝗ & aĩcitlas be affinitates æſtimauit: ꝓpriũ uero ffeʒ

peremie. ut eõem olbus liberta tẽ à tyrãnoꝝ ĩpetu ulndicaret. Tur⸗ hkeit

pitudinis ꝑs: Turpe. n. eſt cõtra pr̃em orare: licet honeſtũ ſit matrem ann
defendere. Turpe item occidere fr̃em:S ñ fas eſt pfiam liberã redde *D
re: Sin hüile genus cãæ erit faciem? attẽtos: Exéplũ erit hmõt Ma⸗
gnum iſtat iudices nr̃æ reip. piculũ: niſi reſtinguant᷑ icendia: qꝗᷓ ſũma dſe
cum idignatione in urbe noſtra oriri uideo. Sæpe. n. aladuerti ex re muu
minima non ꝑuũ odiũ & ꝑturbationẽ cõcitari: pſertim quũ ab illis ĩ Gen
fertur iniuria ꝑ quos maxlme tutos eẽ cõuenitet. Verg. quoꝗꝙ; Ii. iiit. lru
g. quũ uellet de apibus ſcribere ait: Protin? aerii mel is cæleſtia dona
exequar. hanc ẽt Mecoœnas aſpice ꝑptẽ Admirãda tibi Leuiſ ſpectacu R
la reꝶ. Magnanimo q; duces totluſq; ex ordine gentis. Mores & ſtu⸗ .
dia & populos & pᷣlia dicã. Sin turpe cãæ genus erit: Inſinuatione utẽ M
dum eſt: niſi ꝗd nacti erimus qre aduerſarios criminando beniuolen ⸗
tlam cape pomimus. Eexemplũ erit tale. Quũ nacti ꝗd erimus ꝗre ad

uerſarios &c. Non auderẽ ludices p̃ᷣſertim apud uosꝓ illo dicere: cu⸗
lus uita uobis ſuſpecta eſſet: Sed quũ turpitudinẽ & infamſã accuſa⸗ 1.
toris ꝑſpicio defenſionẽ huic reo denegare nõ poſſum. Quũñ.n. Is ac⸗
cuſat de criminibꝰ:de quo primũ eẽt cognoſcendũ:fit ut hũc reſ in⸗ in⸗

nocentem credà quem bono uiro acculante no iſ eẽ concederem.
Quare cã ſit honeſta. Exemplũ erit. Siqd unꝗᷓ fuit iudices: qd a pud 5
maliores nfos ſingulari & p̃c puo fauore ꝓſequẽdũ fuerit ſꝑpĩ primis .
eoꝶ: qui ꝑꝑ infirmitatẽ ætatis ſe ipſos tueri nõ pñt actioões d cãæ ali⸗ A
quo ſinguiari priuilegio ſũt tractatæ. Quid. n. honeſtiꝰ aut æqus eẽ A
pt ꝗᷓ lllis adeſie: quos nũdũ uel rõ uel natura ita cõfirmauit ut ſe tueę H
ri poſſini: Cũ pᷣſerum hæc una res ſit:ꝗͥ & relp. dignitatem de prluatã M
cõmoditatem aſpiciat: Nã'ſi liberis nf̃is & amicoꝶ nr̃oꝶ ac cæteris cõ (pl
ſultũ eſſe uolumus apud poſteros illud neceſſe ẽt pupilloꝶ cãs rebꝰ mie
oibus p̃poſitas uelimus eſſe. Item altud Aulus licinlus Archias poe? fame
ta antiochiæ natus Romæ uixit Ciceroni inter a ios chariſſimus. nã Gfla
& eius p̃ceptor in græcis fuit. fuerat aũt prius heracliæ cluis effectus: tiad
demũ ſibi de ciuitate lis mota eſt a quodã graccho ꝙ ciuis non eſſet. luu
Tunc Cicero archiam defendens ila exordiri potuit. Si apud maio⸗ lot
res nr̃os eſt cõſeruatũ o liudiers ut p̃ceptoresꝓ parentibus haberent᷑ l
debeo ꝗᷓtum eſt ſcitum in me huic p̃ſtantiſſimo uiro & ĩtegertimo de nn
opem d̈& ſalutem afferre: & eo magis quoniam iilius doctrina opti
mis præceptis ita inſtitutus ſum ut nonnullos alliquädo defenderim A
nam ſi cæteros adluuamus a quibus nihil utilitatis ad hanc rem adi⸗ (l
piſcendam conſecuti ſumus quanto magis ei attribuere debemus a M

quo id accæpimus per quod etiam ignotis prodeſſe poſi umus:! Aut (

Ppreuiter exponere c. Exemplum erit: Summa rei fudices:de qua co
tram uobis acturus ſum: eſt de pœna & de ſupplicio per uos inferẽdis

id apud uos dicere. q uiſũ eẽt optimũ. Nihil certe poſt religionem

ciuibus ſedi:ioſis: i ciues habendi ſunt qui necem bonoꝶ hominũ:&

pꝓpniciem re p. meditati ſunt. Erit item exemplũ Naſonis illud: Iun no⸗

ua fert animus mutatas dicere formas corpora. Etillud Maronis. Ar

ma uirũq; cano. Ab lege exemplum erit: lege latorla caurum en lu
dces. ut ſiꝗs pupilloꝶ bona diriperet acerrimas poœnas lueret. Cum

iraq; Titius Marci pupilli bona diripere uelit pœna muletandus &
A ſcriptura: lex ſpecialis eſt. Scriptura uero generalis. Eſt autẽ alle

gatio alicuius ſcripti: & ſententia generalis. ut illud Ciceronis ĩ pro

hemio tuſ. Honos alit artes. oẽſq; ĩcendũt᷑ ad ſtudia glotia. Cũ ſgit᷑ h
fuis pro prima egregie pugnauerit merito mihi honore ac ptulis fa

ficlendus uldet. FPirmiſſimo adiumẽto: Exemplum erit. Quid eſt o

Audi ces quod clultatem magis cõſeruet:ꝗᷓ uſtitia & ægtas luris! quæ
cum lubeat ut mortuo patre filio potiꝰ ꝗ fratri hæreditas debeatur.

debe tis huic concedere æquitatem: quæ quidem uinculum eſt ciuita

tistubi. n. æ quitas deeſt. omnia omnia confunduntur.
De docilitate & Attentione. Tit. viii.

Si ſũmam rei breulter exponemus: Exemplũ eſt ibi ſuplus. Aut bre⸗
ulter exponere &c. Et ni attentos cos faciemus: Id in hunil genere

ſeruabitur. ut illud Maronis. H. iiii. g. de apibos. hanc elam Meconas

aſpice partem. Cicero li. ii. de oratore ſcribit græcos monere ut prin

cipio faciamus ludicem attentum & docilem: quæ ſunt utllia: ſed nõ

princeipii magis propria ꝗᷓ reliquarum partium faciliora etiam i prin

ciplis:ꝙ & attenti tum maxime ſunt quum oĩa expectant. & dociles
magis initiis eſſe poſſunt. Illuſtriora. n. ſunt quæ in principiis ꝗᷓ qæ.
in medlis cauſis dñr:aut arguẽdo.aut refe llẽdo. De rebus magnis

mut illud. Magna res priceps illuſtriſtime ẽ ea quã expoſiturus ſum uo

bis. Cui niſi tẽpeſtiue cõſiſio & uirtute occurat᷑:nõ mediocrẽ ꝓfecto
in urbe nr̃a diſcordià excitabit. Quid eni iniquseſſe poteſt ꝗᷓ ciues
noſtros ab his nõ poſſe tutos eſſe. qu s armis & f de oporteret eiſdẽ

auxllio eſſe? De rebus nouis &c. Exemplũ erit. Noua res & penitus

inaudita priceps optime p me exponę t᷑ ea ꝗdem talis eſt. ut ſummã
indignationẽ atq; odiũ cõcſtatura ſit niſi prudentia ur̃a mitiget᷑.ꝗd

,/ÄHn. magis cõtra mores publicos põt eẽ ꝗᷓ extorqre ꝗcquã q luxur iã

ciuitati & uoluptatibus ma eriã ſit allatug? Nouis noua dir ꝗᷓ fuere
nunquõ. Inuſitata uero ſunt: ꝗᷓ licet facta ſint rarius tamen accidunt.
Quæ ad remp. ptineant: Exempl erit cũ iſtituiſſem pfes apliſſimi

noſ,ri de unlus &e ueti dei quod uel me dignius uel uobis magis gra⸗ im

tum dici poſſet occurrit ꝗᷓ de conſeruatlone & amplitudine reipu. diſ ron
putare. Ras igitur res apud uos in primis exponam noua quadam de in
juſitata ratione ut plane intelligauis me proſpexiſſe quo modo illam 8
anoſtris maloribus nobis traditam & maiotem & meliorem noſttris e
poſteris relinquamus. Ad eos ipſos qui audiunt: Exemplũ erit. Miſi ⸗
patres conſcripti conſilio & uirtute veſtra reprimetur audacia & te⸗- 8
merlitas eorum qui ueſtri ordinis d ſanctiſſimæ patriæ noſtræ publi⸗ Gein
ci hoſtes ſũt: plane uideo uos cum tota rep. maxima breuſ ſubi uros lap
incommoda. Ad deorum immortallum religionem & pi'etatem: Ex u
emplum erit in genere honeſto: Agitur ſudices de cœleſii cultu ac te de
ligione diuina qua re nunꝗᷓ fult apud noſtros maiores uel p̃ſtautior geg⸗
uel acceptior. Eſt. n. res prorſus admiratlone & quadã laude ſingula lan
ri digniſiima. Religioné: Religio eſt: ꝗᷓ ſupꝑioris cuiuſdam naturæe ch
