Cc60_qt_2
author: Mancinelli, Antonio

N125311929087 021

UIIHIHIIIINILIAIIIIII

2
“
5
W☚
7
.*
X

C C * 0 4

—
5

UB Tübingen

T1

per Ant. Mancinellum.
Elegantiæ Portus: H
Lau. Vallenfſis Lima.
Rhetorlcen ad herennium eſſe Ciceronis.
Rhetorices ad herennlum Commentarlolus.
Domici Palladi Sorant Carmen⸗ W
Mos Cynlic laudandus erat collecta docen s
Onmnia diſcipulos ſub breuitate ſuos.
Nec minus a cunctis decoratur laudibus ille

Aut trogi longum ꝗᷓ breue fecit opus.
. Erade flore datur laud ſubiiſſe laborem

In liui ſumma fertilitate piuuam
Sic Mancinelli breuitas celebranda docendi
Cum pateant mults quæ latuere diu.

Ant. Mancinellus Amſcorum filiis

Atiui Sermonis Elegantiam cupiẽtes quæ facit unũ⸗
quocdlq; uerbum pure & aperte dici ſtudioſi adoleſcẽtes
FFSyVynge meliaos ꝗ hinc haurire poſtis: haud facile repe
hiur. lcaq; hortati: orare. urgereq; ẽt pceptorem una
1 S ludo legant exponant interpreten F. Quod ſi qui re⸗
nuent. Studium Ipſi impendite. llloſq; ueſtri profectus inuidos credis
te:noſtriq; inimicos laboris: atq; ex illis efle: qui contra ueritatem clau
ſis oculis ublq; latrant. Nam dicẽt aliqui epitomẽ hanc legi debere mi
nime. Quod Mancinellus Laurent i documéta corrupit. Cum aliter

atq; ille docuerit in epitome, egat. Ad ea:uti laurẽtli longiora p̃cepta

cum his breuioribus conferant᷑: re ſpondeatur. Sic enim inſpiciet᷑: an
Mancinellus fidus in Epitome ſcriptor. In qua ſane ad hunc ordinem
redigenda menſibus qᷓ̃ttuor non ſine labore ingenti & tædio amicoꝶ
gratia ultro elaboraui. Iuga ſiquidẽ nulla demecto: dum ſtudioſæ pubi
prodeſſe ualeẽ. Qua de re quæcunq; obſcuriorabentmagna exparte
clariſilima reddam: quod in muliis et feci hactenus. Decreui & enim la
tnæ linguæ maria nauigantibus latentia ſaxa maximamq; ſcopuloꝶ

partem euellere: ideoq; non ſolum Triremes uetum baianæ cymbæ

per altum titiſſime nauigabunt. Scribo aũt rudibus: ꝙ; multi qui didi⸗s
cere nunꝗᷓ allos docent qd neſciunt. Opus ergo iis docẽdi ratio quæ⸗
dam & uia ſimplex facilis lata breuis aperta: decliuis potiuſꝗᷓ acchuis.
Illud præterea noſceite. Scriptoꝶ neminẽ licet optimum Malignitatis
dentes uarlare poſſe. Malti enim ad ſingendum paraii benefacta con
uichs ẽt lacerãt: & quos reuereri deberẽt accuſant: digni qui celenæo

ſupplicio afficiant᷑. Verum ego malignoꝶ nihllipendens latratus ab

incepto ſcribẽdi tenore non deterrebor. Erunt enim leones qui mea
quantula ſq; ſeripta aduerſus canes defendant. Quippe nullus tam
ſuperis inuidioſus: quin ab aliquo'foueatur. Valete. Datum Venetiis
dibus Martiis. M. cccc. lxxxxxiii. DWU

debetis ut die quoq; epitomẽe hanc uobis in litterario

RTD

nü⸗
ice Laurentii Vallenſis Epitome: Portuſque Felegant'æ
nu der An Mancinellum Veliternum amicoꝶ Bliis.
l Bicum duabus Hquidis: & cum. i. quãdo ſit conſonãs
ci adiungi cet: ut ab lege: & ab legatis: b litteris. ab tez
meln ge: ab re. ab Ioue. A bs uero cum t: ut abs te. abs tſto.
elen WAE E Interdum cum qui: ut Tereutius: Abs quiuis homli⸗
ae HD ne beneficium accipere gratum eſt. Hac lau. Tu ue⸗
“r BE 10 de ab egito limamn ſiram ð
ſeken A bdicate eſt expellere a bonis filiũ: dum uiuit pater. F hæredare ue
clnen 1 0 poſt morté :ſed abdicare ẽ grauiꝰiꝙ ẽt in ſe ex hæreditatẽ cõtinet.
nlen Abigere ſignificat ab loco fugare atq; expelleretut abige muſcas a fa
H cie mea ſcribentis. Quinti. Ibo in littus miſer plantibus aues abigâ.
yn Item abige oues capfas aſellos ab hortis ab uinetis a pratts.
nin Abigere quoq; ſigniffeat furto tollere atq; etlam latrocinio. Qunti⸗
lz lianus Adhuctran tſeuntum abaci pecorum greges ſub hoc titulo
nbe deſendebantu r. Vnde Abactores nocantur pecuariorum animaliũ
⸗ fures: ſatrunculiue. Hos cufdam Abigeos uocant. VIplanus inquit⸗
, H Abigei autem Proprie hi haben ur: qui pecora de paſcuis uel ex ar-
“ mentis ſubtrahunt. & quodammod o deprelantur: & abigẽdi ſtudiũ:
n quaſi artem exercenttequos de armentis uel oues de gregibus abdu
n centes. Cæ terum ſi quis ouem oberrantem uel equos in ſolitudine
d relictos abduxerit: non eſt Abigeus. ſed fur potius. & Claudius ait.
d Quãcitas diſcernit furem ab abigeo:nam qui unam ſuem ſurtipue⸗
Iit ut fur coercebitur: ꝗq gregem ut abigeus. Hic furem ab abigeo
ce ſeparat:ut ſuperfor fect.
den Abhorreo ab hac reiidem eſt quod perꝗᷓ alienus ſum ab hac re. ſem⸗

perque poſtuſat huiuſmodi ablatiuam. Exhorreo autem hanc reme
idem eſt quod expaueſco: nec unqꝗᷓ iungitur ablatiuo: ſed actõ dunta
xat. Hæc Lau. Tu uero legito ſimam noſtramfk
Abſtinentia a Continentia ira differt q; abſtinentia iuſticla eſt. Con⸗
tinentia uero ſlla quæ inter uirrutes quarta numeratur quæ eadem
die tur Temperanta & modeſtia. eſt enim hæc quum a uoluptatibꝰ
nos continemus. Abſtinẽtia quum abſtinemus ab alſenis nulli uim
afferentes: nihll cuipiam eripfentes. Non nunꝗᷓ tamen indifferenter
ponuntur. Verum ut ſentio Continentir poteris dare nomen abſti⸗
nentiæ: potiuſꝗᷓ e diuerſo. Hlud enim ſpecialius uidetut: hoc genera⸗
lius:quare rite continentia uocatur abſiinentia. ii.
S a il.

Accæpi calamſtatem dicimus. accæ pi cladem. accæpi damnũd. accæxp
iniurism. accæpi cõtumeliam. accæpi repulſam. accæpi uulnus: qck
nunᷓ fere aliter dicimus: nõ ſuſtinui: nõ perpeſſus ſum uulaus: Sed
fere lemper acca peniſi more peetco: ut apud Ouid. b. ii. met. Nul
lam patiere repulſam: Et Cicero: quum dixit. In domum muleiplica⸗
tanhonoribus no ſolum repulſam retuſit: ſed ẽt ignominiam & ca

lamitatem: minime contra hoc præceptum kecit.
Acceptil tio: uide fero tibi acceptum.
Accerſo uel arceſſo utrũq; pro eo ad uocandum:uel uoco. Terentius
in and. Obſtetricem accerlo. M
Accipio & Sumo differũt. Vnde quodam loco Valerius max. quũ de
Catone cenſorino loquit᷑ qui enſem de mecdiis hoſtibus recepit.ait ut
nõ coactus accſpe e: ſed ſua ſponte ſlumere uideret᷑ Quare ſi latine
nos loqui uolumus dicamus Dominum lelum carnem ꝗqdem huma
nam ſumpſiſſetmortem uero accepiſfe.
Acceſſus eſt aditio:atq; appropinquatio: aduẽtus itus. Acceſiio adie⸗
ctio atq; incremẽtum. Accedo enim duo ſignificat: ut accede ad ignẽ
Ideſt adi atq; appropinqua. Et hoc calamitatſibus meis uel ad calami
tates meas pondus acceſſit ideſt adiunctum eſt & increuir.
Accuſare eſt uel apud iudices uel apud alium quẽuis:ẽt apud illũ ſip⸗
ſum quem accuſes ſignificare atq; oſtẽdere aliquem peccaſſe. Incu⸗
ſare uero reprehendere mores alterius bᷣe plerũꝙ; cum querela: ab
illo iniurla fis affectus. ?àJB
Accuſatio:uide Veni in opinionem. ðͦõ
Aceruus minutarum ꝓprie reꝶ eſt cõgerles ut frumenti: uel legumi⸗
nis. uel ſalis. Interdum ẽt aliquãto maiorum: ut aceruus ſcutorum: èᷣ
fere generale ad oĩa eſt. Strues aũt proptie lignorum. Strages uero
cadauerum Interfectorum uno in ſoco multitudo ſiue humanorum
ſiue mutoꝶ. Sarclna utenſilium & eoꝶ quæ ad cultum ad ornatum
ad cæterum uſum pertinent. Res etlam noſtræ domu ciſtis capſiſque
compoſitas ſarcinas uocamus & ſarcinulas.
Aclcula acus dicitur: qua mulieres utunf᷑ ad ornatum ca pitis. IT u ue
ro lector aduerte acliculam eſſe quoque piſcem quendam tenuem ac
longum: qui acus etiam dicitur.
Acinos inter & baccas hoc Inrereſſe puto:q acini inter fructus minu⸗
tiores arborum fructicum ue denſius naſettur. Baccæ uero diſperſiꝰ
& rarius: Inter acinos enim numerãt᷑ uuæ:grana hederæ grana ſam
bucl tribuli:mali punici grana. Addo ẽt morũ & ꝗcquid iis ẽ ſimlle

Inter baccas uero fructus la uri: fructus oliuæ:corni loti:myrtſ:lenti⸗

ſcuiſimilumque nõnunꝗᷓ Acini & baccæ indifferenter ponuntur: ut
Verg. Sanguineis ebuli baccis minioque rubentem.
Acta ðᷣ geſta hoc differunt:ꝙ geſta ſunt in adminiſtratione magſtir a

tus: & in rebus maioribus: ad rempublicam uel adplurimos ſpectã

2

tibus: ut geſta alexandri. geſta Pompei. geſta Cæſaris. Acta uero ẽt
rerum priuatarum: & minorum ac famillarium.
Actor dicitur orator:qui agit cauſam:quiq; geſtum uulus & corpotis
aglt. Vnde tum ipſa ꝓnunciatio:tum oratio quæ habet᷑: tum oratio
ſcripta. Actio appeliat᷑.Iteʒ actor dicitcomoœdus & Tragoœd?. i. iſtrio
qui agit geſtus in ſcæna de partes comœdiæ actus dicſt᷑. A uctor eſt
tanꝗᷓ factor: hinc & poeta & quiſque alicuſus operis cõditor autor di⸗
cĩ & ille qui fecit aliquod opus:qui egit bellum:ꝗ egit pacem: autor
eſt operis: autor eſt belli: autor eſt pacis SJ
Actus & actio idem ſunt:ficut Satus & Satſo:cultus cultio. motus

moœdiarum: non adionem.

& motlo:niſi ꝙ dicimus actionem cauſarum non actum. Actum co

Actum eſt: ſemper in malam partem accipſtur: ur actum eſt de rep.’,

reſpublica extincta: deſperata: perdita eſt.
Ad diem non uenittuide dxiem.

Aaddictlapud ueteresd'cebanf: qul prætotlspnclatione ac juffu: cdᷓ

ſoluendo n eent cteditoribus uẽdebant & addictus morti deſtina⸗
rus dicif. Cicero Ii.ii. off. Et is qui morti addſétus eẽt:ipaucos ſibi. dies
com mendandorum ſuorum cauſa poſtulaſſet. “

A deo ſignificat ualde:ut Teren.Iuuenem adeo nobilem ſignicat etis

intantum: ficut Vſq; adeo. Vſq; o.
Adiectfua magis infinitum ſiue actiuum ſiue paſſiuum poſtulant.

ſubſtantia gerundium genitiui ca ſus:ut tu eſt dignus habere opes:
& es dignus honorati. Tu es lætus me bene ualere: & tu es ſætus me
honorari. Tempus eſt gaudendiilocus eſſt expoſtulandi: commodi⸗

tas eſt alloquendi. Participia autem & multa adiectiua ab uer bis deri
uata utranꝙ formam ſibi uendicant. Sed Participia iuncta infinis di

cuntur ſeruare uim particlpiorum. luncta gerundiotuim nominüe

ut ITimens nauigare: naulgandi. Cupiensdiſcere & diſcẽdi. DOo⸗

Gus perſtus promptus conſuet:

ðl .

Deyitus promptus confuetus cantarssscantandi. Timidus cu⸗
pidus auſdus nauigare & nauigani—

Ad me ſpectat.l.ad me pertinet:ad mortem pectara: quaſi reſpiciẽdo

a 1t1

tendit Gicero. lib. ſii off. ſi ad extremum ad perniciem pattlæ res ſpe
ctabit ec. Qunti. Et quod ad peſſimum ſpect at euentum milerabi⸗
His fs oporret ut amator eſſe uidesrÜris.
Admoueo manum appono manumamoueo manum.i. remoueo.
Adotare ab oro quod eſt ore præcor componitaur. Supplicare a plico
ꝙ genu poplitemq; aut ceruicem plicamus: quum a potentiore ali⸗
quo magnum quid præcamur. Et tamen adorare ſine ore hoc ſine
uoce fit: non ſine plicatione genuum & geſtu corporis: non ſine ore
ac uoce. Hinc eſt quare ſupplicare tätum homini datur. Adorate ẽt
mutis. Vnde Elephas & pacœnix & alia quædam irrationabilia ſoleʒ
adorare dicuntur. noſq; rebus mutis & ſenſu carentibus non ſuppli⸗
camustſed adorationis honorem exhibem“: ut regum ſtatuis ſignis
ueſtibus: litteris: aliiſq; ſi milibus. Et præcipue imaginibus picturiſq;
tum del tum ſanctorum: tum ipſius etiam crucis: quam ſapiẽtes ado
rant:ſtulti etiam orant. Quod de cruce:item etiam de ſudario dico.
cæteriſque ſimilibus. Idem de reliquiis ſanctorum: quorum corpora
præſentia adoramustanimas uero abſentes oramus. Sl quid autem
ad hæc mutaquæ uidemus dicimus: ſalutatione uiimur: non præcas
tone. Quale eſt falue ſancta Cruxz.
Adſum tria ſigniticat. Primumip̃ſens ſumtut adſum pugnæ:d in bu
gna. Secundumtfaueo præſidioq; ſum. Vergi. WModo iuppiter adſit.
Perilum eſt aduenio. Verg. huc ades: o formoſe buer.
Ad ſummam & in ſumma:idem eſt quod deniq; ſeu breu ter. Quintd
ſianus. In ſumma non recedo:fas eſi mihi Inuitis eti parentibus pie
facere. Cicero de offi. ad ſummam ne agam de ſingulis. Quinti. in
hũc ſenſum ut ſolet ſemel:ut ibi. Vt ſemel oĩa complectar. In eundẽ
ſenſum accipit breuiter: ut in geminis languẽtibus. Breuſter iñ cru⸗
delitas explicanda ſeuitla eſt. Ad ſummũ uero refert ad numerum
Qicero pro milone. Vnus aut ad ſnmmum duo inuẽii funt:qui mi⸗
lonis cãm nõ ꝓbarent.ideſt nõ plures ꝗᷓ unus aut duo ex pluribus.
Ad tempus duobus modis ſumit᷑: uno ad cõdilonem temporis: neceſ
ſitatem: opportunitatem. Cicero pro Milone: Quam ad tẽpus aptæ
ſimulationes. altero ad ſpatium temporis: ut ſlebo ad annum: latebo
ad tempus. I. uſq; ad annum: & uſq; ad tempus quoddam: uel in tem
pus:nam ſæpe ſubintelligitur uſc.
Aduentare eſt pximum lam eſſe uenlẽédo. Ventitare uero ẽ frequen⸗
ter uenire. Victitare at Seniflcat nõ frequenter uluere: ſed ueſcl &
quaſi uictu uti:ut ſarmatæ uictitant lacte. äe

ðèð = èð

—

——

Aduerſor ibi:ſum tibi contrarius. auerſo te ſignitłicationẽ ſumit a ge
ſtu. quotlens ab aliqua re quã deteſtamur: uultum auertimus.

Aduerſus oppoſitꝰ oppoſito pectore atq; obiecto: auer ſus terga oſlẽ⸗

dens. Vnde illud tullianum: & aduerſus & auerſus impudicus es.

Aduerto oculos mentem ue aliquo.i. oculos mentẽ ue cõuerto: auer

to oculos aut mentem. ſ.aliccde conuerto oculos aut mentem.
Aduocatus & parronus ſic differunt: ꝙ illud generalius nomen eſt: ᷓ
hoc. Vt non tantum ſignificet eum:qui alterilus cauſam agit: ſiquidẽ
quicunq; adeſt alteri in cauſa offſeſi gratja aduocatus appellatur: ẽr
ſi nihil dicat. Neq; agat:ſed qui tantum paratus ſit defendere: ut Te⸗
rentius in eunu. Tu ab :atq; hoſtiũ obſera intus: dum ego hinc trã?
ſcurro ad forũ: uolo ego hic adeſſe nobis aduocatos in tui ba hac. Pa⸗
tronus ait pprie ẽ qui agit cauſam: ſed accuſati nõ accnſantis: & pa⸗
trocinari dicit᷑tam uerbo ꝗᷓ facto: aũt imbecilliorẽ ptegere:a quo fit
patrocinium. Patronus ẽt dicifreſpectu liberti.

„ .

Ad uotum:& ex ſentẽtia aliqd hfe: in eadem fere Ggnificatione dicit

ſcet illud uideataffectus cuiuſdã eẽ:hoc rõnis. Quint. habes ne uxo
rem ex animi ſnia: Et alibit& ad oẽ uotũ fluẽte fortũa laſciuit ociũ.
Adulari inſeruire & captare: ut fauorem emereamur quoquo mo?-
do:uel uoce: uel geſtu. Tractum ẽ apo tu dulos:quod ẽ ſeruus. Et ſa⸗
ne adulari ſeruile ê:non liberale & ingenuumiaſſentari uero eſt inſi

dioſe & conciliande alicuſus utilitatis gratia effuſius plerũq; ſalſo:

quẽpiam laudare. Blandiri autem ad tactum periinet: & per abuſio/
nem ad alios ſenſus: non nunꝗᷓ etiam ad animum. Quinti. Blandiar
iudices pauliſper calamitatibus meis. HW
Adulterium: uti Papinianus inquit: proprie in nupta committit᷑. Stu
prum uero in uirgine uidua ue committif. Hæc ille & plura. Tamẽ
nõ rite iuriſconſulti excipiũt ſtuprum a nupta. Cum etiam in quot⸗
tidiano ſermone ſic loquamur. Vnde ẽ apud Quinti. Vxor marito
dixit appellatam ſe de ſtupro a priuigno. Item alibi. Quare ego ita
ſentio. Stuprum eſſe coſtum lege uetitum qui duplexeſt. Vnus cum
nupta: aut cum puero: aut cum ſangu'ne coniſictis: au: cũ ſanctimo
nialibus: quãâqᷓ hæc duo poſteriora potus appellamus Inceſtom. al⸗
ter qum uim afferimus cuihbet ꝑpſonæ ẽt ancillæ. Vnde ſtuprare du
pliciter accipitur. H
Aedes in plurali ꝓ domo accſpit᷑:i ſingulari nũꝗᷓ. In ſingulari uero de
duas ſacras ædes: p domo binas ternas qternas ꝗqnas priuatas ædes
a 111

Aeditui ab ædibus ſacris: quas nent᷑ appellati ſunt non a prluatis.
Aedificare magis ad domos hominum ſpectat:ꝗᷓ deorum nec domos
tantum uerum etlam nauuezzs. äü
Aepger pedibus: & pedibus egris dicit. Saluſtiu- tat ex altera parte. C.
Antonius pedibus eger ĩ pſio adeſſe neꝗbat. Cicero Quintilianuſq;
diviſſent pedibus ægris. hæc Lau. Ego addam Valerium maximum
lib. v. dixiſſe:pulſu uenarum comperit cuius morbi æger eſſet.
Aegreſcit. f. ægrior fit. Wergilius de turno: cuius augebat᷑ ægritudo
ac latini ſalubria conſiliaægreſcitq; medendo.
Aequalis. Se æquabilis: pro pari acciptuntur: ut in illo: ſint pares in
amore & æquales. Cicero: Nos lus æquabile ꝙ aliquid utilitatis ha=
beret accæperat. Iterum: Et uox reducitur in ſonum quendam æqua
bllem atque conſtantem: æqualis etiam ſæpe accipitur pro coæta⸗
neo ſiue coæuo Vergilius Aequalemq; ab humo miſerans attollit a⸗
Arerarium repoſitoriuin æris. i. nummorum: ſimiliumq; rerum pre⸗
cloſarum atq; opum.
Aeſtimare eſt conſiderare. Exiſtimare ludicaxe.Itaque prius rem æſti
mamus: deinde qualisſit exiſtimamus. Gſcero in uerrinist Expendi⸗
te hæc atq; æſtimate. Vnde dictum: æſtimare pro taxare ab æs æxis:
S& Timi græce quod eſt pretium latine. Ouſdius libro tertio de tri⸗=
ſtibus. Quod quicunq; leget:ſi quis leget: æſtimet ante Compoſi⸗-
tum quo ſit tempore:quoq; loco. ðÿ
Affatim idem eſt quod abunde.
Affectio eſt animi & corporis ex tempore aliqua de cauſa mutatio: ut
lIxætitla cupiditas metus moleſtia morbus debilitas: & alia quæ in eodẽ
genere reperiunt᷑. affectus proprie apud nos dicitur quod græci uo
(cant pathos: ponſtur et iam ſæpe affectus pro affectione.
Afficio: uide facio tibi iniuriam. l
Affore ut alia compoſita a fore: fere nuda ponunfſine nomine de ſine
participio: ut Vergilius. Affore cernetis. Statius tamen libro. I. th.
uidetur accipere pro ſignificatione præſentis: ſenſit ma niteſto nu-
mine ductos affore: quos nexis ambagibus au gur:apo llo portendi ge
neros uultu fallente ferarum ediderat. Defore: Marcus 'ullius: ue-
rum arbitra bantur: non defore qui illam reſtituerent. Confore Se
Profore apud comicos. Horatius item. Quæ nocuere ſequat:fugiã
quæ profore credam.i.proſutura eſſe.

Aedliles a ſacris ædibus dietl ſunt: quibus curandis præpoſiti erant.

S
egnn
E
re

N⸗

,

2

9

t
N

agas attale ſemper agis. Si res de cau

Age ſingularem numerum deſiderat. agite pluralem.

Agedum uero nõ ſingularẽ tantũ: ſed etiã pluralem:& in carmine & .
proſa. Tu uero lector aduerte dici etiam agitedum ſed in plucali ſem

pet. liuius. Ii. vii. agitedum ite mecum. G

Agere gfas eſt uerbo:Haberc gratias eſt aio:quuʒ memorem accepti

beneficii mẽtẽ aiumq; hẽo & ĩuicẽ gratificãdi uojũtatẽ. R eferre ſiue
reddere gratiâ uel gratias: utrũq; enĩ df:eſt facto & dicto: Nam dicen

do non nunꝗ proſumus æque atq; faciẽdo. Dicimꝰ item ago grates:

ſed læplus apud poetas: qui neceſſitate uerſus agere gfas dicere non
poſſunt. Cicero libro ſexto de rep.aliquantoqꝙ; poſt ſuſpexit ad celũ:
& grates inquit tibi ſumme lol ago: uobiſq; reliqui cælites.
Agere delectum: uide Deliger.
Agere ducere eſt: Vñ Caius inqt. F erripprie dielmꝰ quæ quiſq; corpe

ſuo baiulat. Portari ea quæ quis ſumẽto ſecũ ducit. agi eatquæ anima

lia ſunt. In hoc ipſe Caio affentior:ni ꝙ portare eſt etiam ſuo corꝑe
interdũ ẽt magis ꝗᷓ ferre. Terentius in and. quo puen portas? Hora.
ne forte ſub ala faſciculum portes librorum utruſticas agnum:age⸗
re aſt non uno modo dicitur. Sed de uno tamen nõ tace bo. Martia⸗
ſis. Ii. i. ep. Semper agis cauſas: & res nols attale ſemper. Eſt nõ ẽ quod
æ deſunt: agis attale mulas. atta⸗
le nequid agas deſit: agas animam. Cælius ad Ciceronem:hortenſiꝰ
quum has litteras ſcripſi animam agebat. j. expirabar.
Age uero.ſane uero. Enim uero. lam uero.at uero.dicitur. age autem
Sane autem: Enim autem. Iam autem at autem:nõ dicitur. hæc lau.
Tu uero in noſtra lima leges lam autem recte dici. MV
Agricolare. Optima res eſt agricolare recte dicitur optima res eſt agri
colandi:dicitur non recte quia ſic illud reſoluitur:agricolare eſt opti⸗

ma res hoc reſolui ſic non poteſt: agricolandi eſt res optima.

Adggregabo te illis: uulgo dicimus. & cicero ait a ggtegare te ſoleo in
numerum noſtrum.
Albani ex oppido alba in latio. Albenſes ex oppido a lba ad lacum fu
cinum: qul a quibuſdam albani dicuntur.

Atlquis. Quiſquã. Qui plã. Vllus. idẽ ſignificant. VIlIos tamen quo⸗

daãuiodo claudicat: nec fere citra negationẽ: quaſi cſtra baculum igre

di poteſt: niſi interrogatiue. ut uocat me ullus:aut ſubiũctiue: ut ſi al

lus me uocat: Nunꝗᷓ plane: affirmatiue:ũcurilla ſuperiora.
A leuo:uide leuu. H ”””M
Alludere eſt: quũ aliud dicimꝰad aliud latẽrer R eferte ſnĩiam. Vt Vir

5 6 4
4

gustacziac iliacis celebratnus littora ludis: dũ. n. n arrat ludos æneæ
alludit ad auguſii uictoriâ: ꝗᷓ contra antonium in his locis potitus eſt
Alter de duobus dicit alius de multis notũ eſt omnibus. licet non om
nes recte utantur: Macrobius in ſat. Cum ſgitur aſſeuerimus quattu⸗
or in corpore fieri d igeſtiones: quarũ altera pendet ex altera. dicen⸗⸗
dum erat: quaꝶ alla pẽdet ex alia. Plynius quoq; inquit de formicis.
itxi. Quam ex aduerio cõuehunt altera alterius ignara. Quare dia
camus aliqñ ſic loqui eſſe pmiſſũ.E diuerſo nõ nunꝗᷓ de d vobus dic
mus alius: nec dicere alter poſſumus. ut dubitatur uter excellat. Salu
ſius an liuius: & alius aliũ pponit: non aft alter alterũ aliqñ accipitur
alter p ſecundo ex duobus pluribus ue. ut unus alter tertius quartus.
8& hic eſt alter annus belli punici. I. ſecundus annus ab origine belli.
Ego altero mẽſe repudiaui uxorẽ.i. ſecũdo menſe a ductiõe uxoris.

Altilis auis. altilis piſcis. altilis quadrupes: qui ſagina altus ſiue alitus ẽ:

atque ſaginatuus.
Aluearium tã & ſi põt dici locus ubi fũt aluei apum: tñ potius aceipi
tur pro copia alueorum eodem in loco collocatorſi ac melificant ſi.
Amamus Inter nos. amatis inter uos. amant inter ſe: Non autem ama⸗
mus nos inter nos &c. Cicero ad fratrem: pueri nalde inter ſe amãt.
Amare plus eſt ᷓ diligere: Cicero ad brutum. ſic igit᷑ facies dᷣ me aut
amabistaut quo cõtentus ſum diliges: adamare eſt amatorie amare.
ut Quint. Omnes matres liberos ſuos tanꝗᷓ adamauerint amant.
Amator in malã pattẽ. amicus in bonã: accipitur. Terentius:here pu
taui hũc pamphilũ amicum:amatorẽ: uirum: ubi ne putares amicuʒ
acc pi in malam partem: adiecit amatorem.ſed apud proſam hoc ob
ſeruatum ſemper inuenies: apud poetas fortaſſe non ſemper.

Amatorlum genus ueneni amorem uel inſaniam ingerentis:

Ambitio in aĩo eſt:ambitus in actu. nam qui præter moduz cupittaut

nonores:aut laudemi ambitione peccat. Qui uero dilargitur pecuni
am ſuam aut populo muneribꝰludiſq; blanditur: aut cæteris artib?e
quæ lepirime non ſunt: ad publicos honores tendit ambitum come
mittit. Cuius ſmilis quam hodie ſimoniam uocant a ſimone mago?:
nſſi ꝙ hanc tantum in rebus ſacris uolunt eQfſe. .
Ambirus ab ambſo nenit:illa autem omnia:quæ ambitus facittambi⸗
io fac ere compellit:a qua ambitioſi dicuntur: non ab ambitu.
Animans generis eſt fœminini. ut Cicero: Requirat atq; appetat: ad
gquas ſe applicet ſui generis animantes In plurali tamen etlam neu⸗

Ptri generis lnuenitur: non nunquam in ſingulari.

7

Anſmaduerto in teteſt punio te. anſmaduerto tetideſt intueor. Puni⸗

re autem eſt quorũcunq; ſiue lute: ſue iniuria. animaduertere eſt ei⸗ .
nu⸗ qul in alterum habet poteſtatem ordine ac rite.i. cum animaduerſio⸗
ne punire. Sed hoc modo refertur ad perſonas. animaduerto uero te
d pro intueor:ad rem & ad perſonam referri potel.
s Animolſus. habens in ſe uehementiam ac copiam animi, ſic ingenilio
4 ſus ſeditioſus & ſimilia in oſus:a nomine deſcendentua.
6 An & aut cõlunctiões ſũt. Quint: ingꝗt Male tñ interroges hic aut ille
A ſit.ſʒ pleriq; multis lã ſeculis peccauerũt ac peccãt. Si diligẽtiꝰ aduer
tiſſent: nõ in aut ſed ĩ an ĩterrogationẽ cõſiſtere dephẽdiiient. ut apd
un Ciceronem:an uero romulus ille: aut paſtores: aut conuenas congre
cl gaſſe aut ſabinorum connubia coniunxiſſe aut finidmorum uim re
hak preſiſſe eloquentia uidetur Non eſt hic muluplex interrogatio: quan
nund de horum ſingulis interrogetur ſed duplex ſicinunquid romul hæc
omnla fceit eloquentla:an non fetttt.
ft Anniculus puer. annicula puella. anniculũ iumentũ. hoc eſt unius an
Iu nl.ſicut bimus bima bimum id ẽ duoꝶ annoꝶ. Trimus trima trimũ
mg triũ annoꝶ. Quadrimꝰ. a. l. quattuor annoꝶ &̈ nõ amplius. Nec de .
ni⸗ animalibꝰmodo ſed de inanimatis. ut anniculũ uinum bimuʒ olenjũ.
u De pueris tamẽ magis loquimur per diminutiuũ bimulus Ttimulus
e⸗ quadrimulus. quia intra hos annos adhuc parul ſunt. =
B Annona: ulde penu. ́́è”ÿẽG
e Annuus eodem modo dicimus: quo diurnus. ſpatium diurnum. ſpa⸗
ſen tlum annuum. Vnius diei. Vnius ue anni. annuus quoq; quomodo.
dDH Quottidianus febris quottidiana eſt:quæ ſingulis diebus uẽit de an⸗

nua ſacra.i.quæ fiunt ſingulis annis.
Annuatim aduerbium eſt ab anno. quo plynius ab. ii. utitur. dicẽs. he⸗

tat rodoto teſte: qui tradit ſingula milia taſentum annuatim tutis penſ⸗
cn taſſe arabes tegibus perſarum. YUMUD H
b Antehac. I. ante hoc tempus poſthac. i. poſt hoc tempus. ”YUZU
omt Ante lucem dicimus ſi dluculum ſigruncamusCCanch arte diem pro
go: ante tempus dici ſolet. Vel ante ſextum calendarum nouembrium
.i.ſexto die anre calendas nouembris. Dies autem pro tempore ſem⸗-
qOH per eſt. f. g. ut ſpſa dies facit hominem prudentem. Vnde pedianus
uul fieri Dieculam pro paruo temÜre.
Antiqui.ſenes uocant᷑ quantum ad priuatam ipſorum uitam ꝙ uſq;
e ad ſenilem ætatem uixerunt. Veteres quantum ad publicum tẽpus.

ꝙ alla etate ulxerunt: etiam ſi aq ſenlum non peruenerint. Antꝗ utti

.

que dicſitur:ſed magis ueteres ꝗᷓ ſenes.

Antoniaſter d fuluiaſter.i.ãtonii & fuluil imitator. In aſter enĩ huluſ-

modi noia imitatlonem potiuiꝗ diminutionem ſigniſicãt. Surdaſter

autem & recaluaſter diminutionẽ ſignificãt: Surdaſter enĩ non plane
ſurdus eſt: ſed ut ſic dicã ſurdulus. & Recaluaſter qui frõte calua ẽ nõ

toto capite: quaſi recaluatulus:quod eſt diminuttuum.

Apertile latus: quod apertum eſt ouidius d
tus hoc adapertile tauri. Tu tamen uideto in lima noſtra.

Apiaſtrus: Mentaſtrum: ideſt apium & mentam imitans: ea enim quæ

aciunt in aſter imitatlonem potius ſignificant ꝗ diminutionem ut
oleaſter pinaſter. imitans oleam & pinum. Videto tamen limam.

Apparare: & pparare ſta differũt: q præparare eſt antea parare: quæ ſiꝗ

bi utllia ſunt: aut fore credit. Apparare ad dignitatem quandã ac ue⸗

rius pompam. Ideoq; oratores præparant quibus optinere cãm pñt.

ac prohemiũ apparatũ reprehenditur:iqꝙ plus pompæ atq; oñtationis

habet ꝗᷓ utilitatis habere uideaf. Apparatꝰ autem uidetur ſignificare

utrunq: ut apparatus belli:quaſi pra paratio.

Appendere idem eſt quod ſuſpeuderet ut appendi uuas. Itẽ ad lãcem
ſtatheram ue ponderare. Cicero in antoniũ: ut iam appendatur pe⸗

cunia nõ numeret᷑.Perpẽdere ẽ exacte põderare atq; exaninare. Cs.

Quid in amictitia fieri opportet: quæ tota uirtute perpenditur?: Fxpẽ

pendere eluſdem fere ſignificationis eſt. Ideʒ in Verrem: Deĩde hæc
expendite atque æſtimate. Impendere autem ab impendeo eſt ſupra

caput iam iam caſurum pendere ut nubesimpendent.
Appeto cum affectu: Expeto cum ratione: appeto qualiacunq;. Expe⸗
to honeſtatplaneq; bona. ide deriuatur appetitus:qui immenſa & im⸗
moderata cupiditas dicitur.

Abpud te: H penes te differunt. ut enim Vulplanus aſt: Penes te am pli

us eſt: ꝗᷓ apud re. nam apud te eſt: qualitercſq; a te tenetur. Penes te

eſt: quod quodammodo poſſidetur Nonn unꝗ etiãm loco ſeruit. Ci⸗

ceto ad her. Sed penes ſcænam. I. apud ſcæxnam.
Aquatile animal in aqua degens dicitur. :
Aquoſum quod habet in ſe uehementiam:ac copiam aqugx.
ratio non actionẽ mõ: ſed rẽ ẽt ac corpus ſignificat:ſie uti oĩa in ſo:a
ſupinis profecta:ut poſſeſſio ſeſſio. Cice.in phillp. hæ quondã aratio

nes cãpani & leontini agri populi ro. patrimonio grandi fere de fru⸗
ctuoſe ſerebat᷑.i.hi agri ad arandũ idonei. Idem ẽ eiſdẽ:ꝗd poſſeſſio⸗

nes datas quid ereptas proferam. Idem de oratore. Tot locis ſeſſiões

lus de triſt. Aſpicis a dextra la⸗

pt
Sle

074
to

gquam aruo ſtudent.

gymnaſiorum. ſ. tot ſedilla Ea tamẽ quæ ſunt In us pro perſonis ae⸗
cipi ſolẽt Conuentus enim non eſt cõuentio: ſed homines qui in uni
locum cõuenerunt. Conlſeſſus non eſt conſeſſio:ſed homines uno ian
loco conhdentes. 4“?́ͦÿUVdłn'l

Argentaria locus argentarii:quod nomen quidã p artif cio accipiunt.

Argentatius anritex. qui idem eſt artifex. arq; ita eſt in hieremia. I itꝰ?
zutem Hulu: Cicero: Quintilianus: cateraq; omnis antiquitas pro
his accipiunt: qui nuulgo campſores dicuntur. non illos d' co minutos
qui Nũmularii & Meſarii a nobis: Colyuiſtæ a græcis dicuntur qui
lidem trapezitæ uocari poſſent: Nam Colyuiſtæ trapezas habent.Ied
plautus in curculione Trapezitam & argentariuʒ pro eodẽ accipit.
Argutus qui eſt acuta quadam & accurata ſolertia quaſi acute arguẽs
S ueſtigans: non autem ab altero acute intellectus & ueſtigatus.
Armarlum ubi reponuntur libri: cæteraq; huluſmodi.
Armentum: uide Grex. ́è8LG
Armamentarium ubi reponuntur armamenta & armas
Armiger eſt qui in prælio gerit tela domini lui: ut ſcutum & arcum: ui
lanceam & cætera huiulmodi.
Arundinaceus ex materia arundinns.
Aruum ſementi darur: Saluſtius quia numidæ pabulo pecoris magis
Aſciſcere eſt remotum aliquid quaſi ſcite uocatum capere. Cicero de
oratore: Expertes eſſe prudẽtiæ: quam ſib ĩ aſciuerunt: Delciſcere eſt
ab Imperio ductuque alterius ſe ſubtrahere. ut milites ab duce: popu
li ab dũo. Cõſc ſcere fere ad mortẽ ꝑtinet. ut mortẽ fibi ipſe cõſciuit.
Aſcriptitius homo: qui ad aliquam rem aſcriptus eſt. Aſcribi ſe in eaz
ciultatem uoluit ĩquit Cicero pro archia. Et pro eodem. Cũ fueritin
aliis quoq; ciultatibus aſcriprus. Idem in philip. Tu uero aſcribe me
in talem numerum. Idem pro rabirio: Siquis hunc reprehendenduz;
putat aſcribat ad iudicium ſuum non modo meam ſed huius etiam
lpſius qui commiſit ſententiam. Item contra rullum: Illũ ſibi collegs
afſcribes. Libi hoc aſcribendum eſt. 1. tibi tribuendum & iImputandũ.
Aſſectari uide Deducch. ”M
Aſſeuerare eſt inter ipſa argumenta probatiõeſq; admiſcere ulim ani⸗
mi:neſq; admiſcere uim animiimorumq; quod: declarat Quintila⸗
nus:quum inquit: Altera ex afleueratione probatio eſt. Ego hoc feci
tu hoc mihl dixiſti: & o facinus inaſgnumu. Et alibi cũ preſertim quo-
tundam probailo ſola ſii in aſſcueratlone de perſeuerantia.

uolat: nec auis ſolum ſed illæ beſtiolæ quoq; minutiores ut

Afſiidere:uide eer.
Aſſumere eſt multum & pene nimium ſibi tribuere. Cicero in off. ſi id

mihi aſumo: uideor id mihi meo ſure quodammodo nendicare.
Aſſurgunt ſani ut ſtent: aut ut obuiam eant: aſlutgunt ægroti ut ſede⸗

attaut ut cubito infrantur. Vt aduenjenti magiſratuioẽs aſſurgimꝰ.
Aſt pro at:oratores non utuntur: eſt enim poetarũ: aſt nanq; lögac.
At adiungitur quomodo ſed cum tamen: licet alterum eorum ſuffice
ret. Significat At nõnunquã idem qued faltem: ut in illo Virgiliano
Armelapuserirrrr.
Airamentarlum uaſcuſum quod continer atramentum.
Auctio eſt uenditio quædam in publico ac loco cele bri: & hinc auctio⸗
nari publice & fere ſub haſta uengrrre.
Audiendus non eſi:idem eſt quod audiri non debet.

Audio & exaudo indifferenter ponuntur pro duplici ſignificationei

Vna pro eo quod eſt auribus acclpio. Altera pro eo quod eſt audita
etenti conce do: ut ulſa ſum audire uocem miſitis. Er nox quoq; pet

ucos uulgo exaudita ſilentes. Item audiit de cæli genſtor de parte ſini
ſtra Intonuit leunm. Et nulli exaudita deorum Vota preceſq; meæt
A uditorium locus ubi audimus præceptorem aut orantem nõ in ue⸗
ra cauſa: ſiue opus nouum reeitanten: aut ſi quid ſimile c. uel ipſa tuar.
ba atq; ipſe cœutrs aucldieeᷓrm.
Audiui te ut cætos affuiſſe ĩ Plio. i.audiuſ te affuiſſe ĩ plio ut audiuieæ

teros affuiſte. A udiui uero te affuiſſe in prælio ut cæteri: ſubintelli⸗⸗

g'tur audierunt.

Auis eſt: quæ oua parit. penolſq; eſt pradſta præater unum ueſpertilia
nem qui utroq; caret. quattuorq; pedes habet. Volucrs eſt quæcũq;
apes ue
pa culex muſca cicada & . S ueſ⸗
Karicula chartilago iſla eſt circa aurium concauitatecm.
Auſculto te audio te auſculto tibi optempero iibi. Sum audiens te
te audio. Sum audiens tibir ꝙ, tibi obeccdo.
Auſpex dicebat: ꝗq perat nupiiis celebrãdis. q auſpſciuꝭ ꝓ nuptiis ea pe
ſolehat adhibebaturq; hicꝓ pte matiti. Pronuba uero ꝗᷓ perat nupti⸗
is celebradisꝓ uxore. Aliqñ etſã magis pprie ꝓ eo ꝗq dux miluiæ ẽ ut

primo Car. boratius. Nil deſperanduz; teucro duce & auſpice teucro.
Auſpicium eſt uel a paſtu auium: uel ab inſpectione auium. Sed quia

cõſul anteaꝗᷓ iret in expeditiõem capiebat auſpieium: hinc fadum ẽ
ut dicamus auſplcla duct um atq; principiumtquæ a ſolo duce capſã⸗

e⸗
n,
i
ſe
llun

ſeg

ge
oti⸗/

Autem: uide nero.

tur.& hinc auſpicari nõ modo auſpicſum capere:ſed etlam incipere:
nec in bonam tantum partem quod frequeniiſſimum eſt uerum in
malam quoq;: ut apud ply. at homo infeliciter natus manibus pediz
Puſq; deuictis animal cæteris imperaturum a ſuppliciis uitã aus pica

tur. Dicimus præterea haud auſpicato me huc artuli: ideſt nõ felicit:

qualſi auſpiciis regugnantibus. Item inauſpicata bella. i. infelicia. auſ
Picata uero felicia. Quintilianus de achille: aut pricipẽ græciæ uirui
ultionem iterfecti amici iauſpicata bella geſſiſie. Et alibi: Itaq; ut apd
illos homerus ſic agud nos Nergllius aufplcatiſlim dederit exoxdiũ

Autorare: uide in ima.

Axilla diminutiuum eſt ab ala: ücut maxilla amala...

Auxilium do: feroq; dicimus. Opem do non dicimus ſed fer.

Aarcalus diminutiuum haber bacillum. Oicero. I. ii. de finibus
aacillum aliud inflexum aliud ita narum. Reperitur tamẽ pri

RAm tiaum Se in neutro ut apud Oui. li. xv. met. Eſſe ſolet bacu

amq; tenens agreſte ſiniſira.
Baccæ: & acim quo differunt uide acdino.
Beatus qui rebus omnibus ad uitæ uſum ornatumq; ſe aar vas abu⸗
dat. itaq; locupletes ſanc homines beatos uocamus. Felices omnium
bonorum cotnpotes ſunt. SèðU

Bellum eſt tum ipſa pugna:tũ totũ tẽpus quo in militia (umꝰ. quã illit

terati guerram uocant. Prælium ipſum tantumodo armoꝶ, certams.

Nam & pugnacertamenqꝙ ẽt citra arma fit. Interdũ ern adis uerbi. ẽ

Bene mecũ agitur idem eſt qꝗd in hona cõditione ſũ: Idẽ pclare tecuin
agitur. Optie cuʒ illis agitur. Melus cum homin be ageret᷑ ſi paruo
contenii eſſent. Ita male mecũ agit᷑:ac ꝑpelus incõmodiuſue. & peſſi⸗
me. Nonnunquã etiam actiue. Valerius maxim?lib. v. bene egilſſent
athenienſes. cum milciade &c. actum eſt ſemp in malam partem ac⸗
