tate. uiribꝰ.qui ſermo ẽ uſitatiſſimus. Nunꝗᷓ tñ cum ablatiuo & pᷣpo⸗

ſitione a uel abꝛut fit ĩ Affectus: Veluti ſum ego ab tege magnis ho

noribus affectus: non autẽ ſum p̃ditus a deo magnis uiribus. De ma
lo ratius: Cſcero pro Syvlla: Me ſingulari ĩmanitate & crudelitate præ
ditum. Idem pro rabrio: Senectute affectus. Morbo præditus.
Præclarus: uide Clarus—
Pælium: uide Bellum.

Præmaturus anteꝗᷓ fit maturus: & ante maturſtatẽ. ut ſegetẽs pᷣmatu⸗
ræ frumẽta pᷣmatura. poma p̃ᷣmatura.ſ.nondũi matura: Et ꝑ traſlatio

—

nem p̃maturus ſum militiæ: præmatura ætas. præmatura legatio. p̃⸗

. . 7

matura allocutſo: præmatura poſtulatio. ideſt mmmatura.
Præparare: uide Apparare.
Præcipio: uide Eripio.

Pprra ſe ferre eſt dico factoue: S ipſa ſtatim fröte qualem opinionẽ de
aliqua re aut hoie habeas cõfiteri. Quint. ſiduciam fgitur præ ſe ferat

elene orator. ſemperq; ita dicat tanꝗᷓ de cauſa optime ſentiat. ideſt ex ipſo
n aſpectu oratoris ex ipſa uoce ex ipſa tota oratiõe eluceat fiducia quẽ
h admodum qui pugnatauri ſũt i uultu ᷣ geſtu indicant tacitã uel for⸗
n midinem uel ſiduciam. hoc ẽ& p̃ ſe ferũt fiduciam formidinem ue eln
ohn eundem ſenſum accipi ſolet p̊ me fero. Item p̃ me duco.p̃ᷣ me gero.
rtiitt Arunte me duxi. Cicero p̃ ſe utilitatem gerit. & allbi. Tamẽ iniuriam
i a te ĩ me lactam ſemper ante me duxi. Niſi acciplatur præ ſe Ante ſe.
e I4 Præſens ꝗd ſit certũ ẽ qñꝙ dicit᷑ ſubitũ & nõ dilatũ in alterum tempꝰ
.. Virg. p̃ſentemq; uiris itentãt oĩa mortẽ: Iuue.poœna tñ præſens.Et pᷣ
lens ultio: Vnde p̃ᷣſentiſſimũ ꝑiculũ:p̃ᷣſentiſſima medicina: & p̃ᷣſentiſ
N ſimũſi remediũ:p̃ᷣſentiſſimũ uenenũ:qd ẽt pᷣſentaneũ uocat᷑ipᷣſentiſſi⸗

mum qa ſtatim aut ſanat aut occidit. Et qm ea ꝗᷓ pſentẽ uim effectũq;
exhibẽt: p̃ſtãtiora ac potẽtiora cæteris uident᷑:iõ ĩ hũc quoq; ſentlum

jjnur accipi ſolẽt. Vñ p̃ſens aĩus dr᷑ pſtã atq; excellẽs: Et pñs remedium pᷣ
lan. ſenſo; uirtus.i.potẽs e ĩ primis efficax. In rẽ p̃ſentẽ nõ tps ſed locũ ſia⸗
hh Anificat. Cice. li.1. off. Vt ſi cõſtitueris cuipſiã te ĩ rẽ p̃ᷣſentẽ eẽ uẽturũ
oma l.ad locũ de quo cõtrouerſia eſt. Liulꝰ. li. xxxi. Reſpõderi legatis utri
Ulnt. uuſq; patris placuit miſſuros ſe in aphricam: qui iter populum cartha
ſeu⸗ gruinenſem & regem in re præſenti diſceptatent. H H

Præſum & pᷣſideo differũt: ab hoc fit p̃ſes:ſicut a deſideo deſes. A ceſi⸗ W
deo reſes. Abillo uero p̃ſens: q̃ a ſuo uerbo ĩ ſuo ſignificato recedit
de quo ãtea diximꝰ.p̃eſſe ẽ ppoſitũ eẽ rei cuipiã gerẽdæ atq; adminli⸗
ſtrandæ. p̃ſidere ẽ ad opẽ pᷣſtandã pᷣeſſe:quã ꝓprie pᷣſtãt hoĩes ꝗqdam ĩ⸗
“ lurliã patiẽtibꝰ:aut ĩ diſcrimẽ adductis: Dii uero bñficentiã fauorẽq; ĩ
ad uocãtibus:aliqñ tñ ĩdifferẽter: Sueto. de Tyberioꝛp̃ſedit & actiacis lu

n

n udlls: ꝗqſi dixiſſet pfuit. Cicero ꝓ Sylla: Noli aĩos eoꝶ ordinũ qui p̃ſunt
t ludiciis offendere: Idẽ ꝓ eodem: Quãobres uos dii: & patrii penates:
l qui huic urbi atq; impio p̃ſidetis. Quint.li.x.Nã & beniuolũ audito⸗

rem ĩuocatlone dean: quas p̃ſidere uatibus creditum eſt: &c. Vñ tam

N dii ꝗᷓ hoĩes p̃fides dicti ſunt.llli quidẽ ſſuo ꝗſq; numiĩe ſuaq; ui:hi ue⸗
rro in ſua ꝗqſq; pronincla ant ab regeꝛaut a populo ſibi commiſſa.
Prræ ſes: ut diffinit Vulpianus:is eſt: ꝗq maius ĩ puicia imperiũ hẽt oĩbꝰ
preoſt principẽ. hinc p̃ſidiũ dictũ eſt auxiliũ principale: Nã ſubſidiũ id *
⸗ dd in auxiliũ ſuccedit dr: Et milites ꝗ ĩ tutelã oppidi caſtelli ſimiliũq;
t collocati ſunt:p̃ſidiũ uocant᷑.ut impoſiiũ eſt pdium Caletæ. Nam
o9 ſul antiqtus is dicebat᷑ qui primus erat iĩter ſalios: ideſt martis ſacer⸗ .

dotes romæ dũtaxat: a ſaliendo dicti in portandis ancilibus.

— .

Præſidium: uide præſes.
Præſulibidem. =ð
Pra ſtatio non præſiitio d'eſtur a præaſo præſtiii praſtitum. .
Præſto ſum idẽ eſt q adſum: nec alteri tere uerbo coheret: niſi uerbo
ſubſtã iuo & huic ſimplici: Nã p̃ſto adſũ magis pocet u cẽ. Significat
aũt tria: ut Adſum. uidelicet: pñs ſurn: fauere pſidioq; eẽ. & aduenio.
Cice.in Gruto: Quibus ꝗdẽ cauſis tu ẽt Brute p̃ſto fuiſt.. Et ꝓ mure
na:lus ciuile didicit muliũ uigilauii: laborauit: pſto multis fuſt. Et ad
herẽniũ:hirſidines æſtiuo iꝑe pᷣſio ſũt:hyeme pulſæ recedũut. Er ĩ epi
ſtolis frequẽter: Stator tuus mihi cũ Ifis p̃ſto fuit. Et ppe accipi ſolet
hoc ultimũ pro eo ꝙ nũc dicimꝰcõpareo: Vt ſiꝗs alhᷓ dignitate ipe⸗
rioue affect? alteti ſic iubeat: Cras mihi ad hunc locum ad hac ho-
ram præſto ſis. I compareas & te repræſentes: atq; e hibeas mihi.
Prætor qui græturam gerit. Prætorius qui præturam geſii.
Pra uaricatores: Vulpian“ ingꝗt: eos appellam: ꝗ cà m aduerſarlis ſuis

res dicti ſũt: Itẽ alibi:p̃uaricator aũt ẽ: qſi uaricator:ꝗ diuerſã ptẽ ad⸗
inuat ꝓdita ſua cã:qd nomẽ labeo a uaria certatiõe tractũ ait. Nã qui
præuaricat᷑ ex utraq; pꝑte cõſiſtit. Huic aſſentirt uidet Martianꝰ:q ait
Accuſatoꝶ temeritas tribus modis detegit: & tribus pœnis ſubilcit᷑e

mina intendere: Præuaricari uero uera crimina abſcondere. Tergi⸗
uerſari in unluerſũ ab accuſaſione deſiſtere. Et irerũ: Præuæricatorẽ
eſſe eum oſtendimus: qui colludit cũ reo: & traſlatiue munere accu⸗
ro excuſationes admitterer.
antiquitus de p̃uaricatoꝶ pœna fuiſſie: ut Cicero in philip. Ii. ii. Vere
ort.p.c.ne quod turpiſſimũ eſt:præuaricatorẽ mihi appoſuiſie uide⸗
ar. Deniq; puaricatorẽ appellamus quicunq; a præſctipto officn ſuj
deſflexerit atq; aberrauerit. Ply. Ii.?2 xx. Araiot niſi incuruus pnaricat᷑⸗
Plynius lunior ad Tacitum: Alioquin præuat lcatio eſt traſ re ocẽ⸗

da: infigenda repetenda. Et Adam præuaricatum fulſſe dicimus.
Prior refertur ad unum Primus ad plura. g..
pPridle & poſtridie ſimillimã optinẽt ſignificationẽ ei: culus ſũt heri &
— cras. Eſt.n. pridie qn heri:non tñ pñts diei Et poſtridie cras nõ Pe tis
diei: ſed cuiuſdã alteriꝰ:aut pᷣteriti aut futuri. Præteriti ſic Piidie in
trarẽ mare:ſerenailux fulſit futuri ſic: pr idie ꝗᷓ irres patriã ſacrificium
facito.i.die pcedẽti:quo aut mare itraſti:aut patrià itcabis Ixẽ: Poſirꝭ

Et

donan:: & ex pte actor s in ptem rei cedũt: A uaricãdo. n puaricato⸗
aut eni calũ niaf aut pᷣuaricat᷑ aut tergiuerſat᷑. Calũniari eſt falſa cri⸗

ſandi deſungit᷑. eo ꝙ ꝓprias uldem diſſimularet ꝓbationes: falſas ue⸗
Quod nos ꝗdẽ ueruʒ fatemur eẽ.legẽq;

da: præuaticatio eſt cutſim & breuiter attingere: quæ ſunt inculcan⸗

de
gie
he

ue⸗

tla
let⸗
cie

I
Pr
be

die qᷓ p̃ mortẽ obiuit epulũ feci Et poſtridie qᷓ uxorẽ duxeroꝛ naul⸗

gadu mih e. Wel c giõo ſic: Pridie iln diei: & poſtridie illiꝰ diei., quo
hæc & hac fecitaut faciatuel ſine ꝗᷓ & ſine di'ei: ic: Ven t ad me Chre
mes poſir dee el mi as: ſupple illidiei: quo hæc geſta ſut. Et quũ in
traui urbẽ: audiul hominẽ pi idie receſſiſie. Dicimus tamẽ quũ has lit
teras dabamterat pridie calendas auguſti uel poſtridie nonas: Et ho⸗
die eſt ꝓridie ludorum circenſium. Cras eſt poſtridie nundinarũ: Re
fertur enim tale tempus nõ ad hodiernum carſtinumq; diem: ſed ad
allum quẽdam: ue uii ad eum quo hæ litteræ legentur.
Pridem: uide dudum.
Peimipilus qui primipilatum gert. ”e
Pciſca quæ ſuperioribus ſeculis: aut fuꝑlore ætate ut priſci latini. priſ⸗
cus tarquinius. prilca tempora. MMU
Prinina quæ fuerũt ſuꝑploribꝰanls:menſbꝰdiebus: & qᷓ; nr̃a memoria
fuerũt: ut priſtina nr̃a amicitia priſtina beneficia nr̃a. Neq; recte hic
dicas priſca: neq; illiic priſtina. At uero ſi de rebꝰꝗᷓ nõ ſene ſcũt loqua
ris priſtinum non priſcum dicemus: ut pharos & tyrus nunꝗᷓ in pri⸗
ſtinum ſtatum red bunt. Maria in freto meſſanenſ laborant: ne mon
tes: ſi lucano credimus:repetant priſt: na con finta. ðJUD
Probrum & opprobriũ. Vulpianus ingꝗt: idẽ ẽ. ꝓbra qᷓdam natura tur
pia ſũt:q̃am ciuiliter: & q̃ſi more ciuitatis improba. ut puta furtum
adulterium natura turpe. En im uero rotelæ danari hoc nõ natura ꝓp
brũ ẽ: ſed more ciuitatis. Vulpianus ꝓbrũ accipi ꝓ infamia tantum.

gqual s ẽ ex furto:uel ex male ꝑeſta tu ela nõp flæghnio: q prineipale

ſignit᷑ catum ẽ. Nam ꝓbrũ idẽ ẽ quod dedecus:hoc ẽ crimen igne mi⸗
nia atq; infamia. Præerea nec ſimile ẽ ſane probrum opprobrio: qd
quidem ẽ aliquando facto: ſed frequentus uerbo Horatlus. Sic tene
ros animos allena opprobria ſæa pe Abſterrent uitiis. Q uint. Modo
maledictis opprobriilq; uulgi:modo crebra riualium contentiõe pul
ſatus:abigi tamen compeſcſq; nõ ꝑ oſſet. Opprobriis dixit: quaſi ex⸗
probratlontbus atq; conuictis. Et allbi: faciie prorũpis in opprobna:
Hcile quodlibet oblicis. Pro eodem fere poſuit opprobria & cõuicia.
Procax: uide proteruus. H
Proconſul non qui pro alio conſule præeſt prouincſæ. ſed qui cũ po⸗
teſtate conſulari extra ordinem ad aliquam prouinciam adminiſtrã⸗
dam tnilhttitur: præterꝗᷓ ꝙ non. xli. faſces eum præcedunt. qui præce-⸗
dunt conſulem: ſed tantum ſex ut etlam prætorem & praſidem.
Proſfluens pro flumine ponittur. l
Prohibeo: uide Inhibeo. ä

Proinde idem eſt quod ideo. uel potlus ſdeoq;. ſemper.n. depẽdet a ſu
periore ſenten tia. Quidam quorum eſt lucretius accipiuut proinde
in eam ſignificationem quam dedimus perinde: ubi proinde duas
ſyllabas habere facit.
Promontorium: uide Collis.
Proprætor non pro alio præturam:ſed extraordinatiäã gerit. Ita q; di/
citur proqueſtor: & ſiqui ſunt alii huiuſmodi nominũ magiſtratus.
Proprietarius culus eſt proprietas prædi. . 4
Proqueſtor:uide proprætor.
Proſequor ulide perſequor. .
Proteruus.procax. & petulãs: multum ſimilitudinis habent: & q́ſ alid
allo magis Increſeit: tam in factis ꝗᷓ ĩ dictis: Tria hæc tamen quãdam
laſciuiam libidinemq; declarant tum inluriam: Protet nia leuior q̃dã
contumelia. procacitas maior. petulantſa maxima. petulans pro libi⸗
dinoſo laſciuoq; aceipi notum eſt. ut petulanſq; iuuenta. Et ouidius
Quin etiam ut poſſem uerbis petulantius uti Non ſemel ebrietas ẽ
ſimulata mihi id eſt laſclulus ac licẽtius. Vergilius item aſt hædiq; pe
tulci. procaceſquoq; meretrices legimus.
Prouoco:uide laccfſo-
Vadrimus uide anniculus.
Quam optime & ſimilia: uide ibi per poſitiui proprium eſt:
HAQuamuls uide & ſi
Quandoquidem Quãdo idem ſignificant. Et ſigniłicant
qm Vergilius. quãdoquidem auſonios nõ fas cõtingere pottus. Iteʒ
hic tibi fabor enim quando hæc te cura remordet. ideſt quonilam.
Quanꝗᷓ: uide de ſi.
Quanti: uide Tanti.
Quapropter:uide Ergo:.
Quare.ibidem ſiue nang.
(Quæ pro quia Interdum accipitur. Ouidius in faſtis: Nihil aliud ueſtã
ꝗᷓ puram intellige flammam: Nataq; de flamma corpora nulla uides
Similiter Cicero: Non ſolum nobis nati ſumus:Ortuſq; noſtri partẽ
ſibi patria uendicat partem amici.
Quæſtorlus denominatiuum eſt a Quaæſtor.

Qui quæ quod Relatiuũ frequenter non reipondet antecedenti. neq;

in genere:neq; in numerotutſq; quum reflectitur eius ſentẽtia ab an
tecedente ad ſequens ſubſtantiuum:de maſculino in neutrum:ut Sa
luſtius. Eſt locus in carcere. quod tullanum appellatur:q aliter dixit

R

4 *
S

tole
nere
ſcal
tenr

i
i
(

Po

n

deaſt
roſde
de dux

Jen

leg

1.

ti
des

tii

17
1
4

Valerius maximus Hbro feenndo: Antea ſenatus aſliduam ſtatlon *ö
eo loci peragebat: qui hodie ſenatulum appellatur. Et Ply. in coltu
uero lunæ quod interluniũ uocant. quum apparere deſierii. De ma⸗
ſculino quoq; i femininum Mutato et numero: ut Cicero: Omnes
tenues atq; hum les ꝗᷓ maxima ĩ populo multitudo ẽ ſbi præſidium
paratum purant: & plura huiuſmecmm.
Quicquid & quodcũq; uõ accipliunt ꝓ eodẽ: cum alte ſit ſubſtãtiu
ut quicꝗâ feſtiuum:quicqd molle: quicꝗd tenerum: quicꝗd iocũdita

tis: quicqd gaudii:quicqd pecuniaꝶ. Alteꝶ adiectiuum: ut quodcuq;

cœld: quodcunq; ſcutum: quodcũq; laculum. quiſquis uero & geug
pro codem accipi ſlolen.
Qan & aliꝗd ſubſtantiuum c. quod & aliquod adiectiuum. Dicimus
enim qd feol: nõ aũt quod feci. Allquid feci nõ aliquod feci. ITdem qᷣ
malum fecinõ autẽ ꝗd malum feci ſed quid mali. Et ſcio qd faciam
nõ aũit ſcio quod faciam. Video quid facis ſæpius ꝗᷓ uideo quod facis
Ita dᷣe cætera ab iis compoſita. quiddam quoddam: nam ꝗddam adhe
ret adiectiuo: quoddam ſubſtantluo: ut mirabile quiddam: quiddam
alus. At quoddam templum: quoddam nemus: quoddam antrum

oppidum quoddam ĩ quo nulli fere errant. Hic aũt multi ꝓ qcq; po⸗

nentes quodq;: Vt optimum quicq; honeſtiſlſimum ꝗcq;. Vbi nõ lice

reit poni quodq;: exhis liquet exemplis optimum quodq; prædium.

Honeſtiſſimum quodq; conſilium. Nam ſubſtantiuſ natnra eſt con⸗

lungi cum adiectiuo: Adiectiui uero cum lubſtantiuo quaſi connu⸗

bio quodam:ideo ublcunq; ẽ ſubſtãtiuum deſiderat adiectiuum qꝗ̃ ſ

conlugem impatiens alterius ſubſtantiui. Rurſus adiectiuum ſine

ſubſtantiuo tanꝗᷓ ſine uiro eſſe non poteſt cum altero adiectiuo nihil

conſortii habens.

Qutid ſolet uſurpariꝓ in quo. Quiti.quid tibi tm̃ mali fecliꝗd offen

di:Se alibi. Si qd offendi. Cicero ĩ lælio:ꝗd. n. indigẽs aphricanus mef.
Eodem modo nihil ut nihil te offendd.
Quin ꝓ gꝗn ẽt:ſiue atq; ẽt. Verg.ꝗqn aſpera ſuno q̃ mare nũ terraſq;
metu cœſumq; fallgat Conſil a in melius referet ꝗn ꝓ ut nõ:ſeu cuar
non ubi deſiderat᷑ utiq; ſubiunctiuum uerbum: idem ꝙ non pricipa⸗

lerut idem:hic tibi ne qua moræ fuerint diſpẽdia tanti ꝗqn uatem inſa
nam aſpicias:iqn ꝓ cur nõ ſemper iterrogatiue: & ꝑ idicatiuum. idee

2

An tuſaliqd ſaltem potius quoꝶ idiget uſus. Viminibus molliq; pas
ras detexere unco. Cicero itẽ ꝓ Rabirio ꝗqn compeſcitis iſtam uocẽ
Iindicem ſtultitiæ teſtem paucſtatis. Quinti. In paupe amatore ꝗqn tu

potius admittis luuenis conſili rationem. .

Nam cõtra plures reperlas & faciles in excogitàdo: & ad diſcendum
promptos: quippe. I.homini naturale cec.
Gu ſq; luplatiuũ aſeiſcit: relinqt aũt ois uel Cũctus poſitluo: ut op⸗
tmus quiſq;. Saplẽuſſimus ꝗſq;: ꝓ eo qdᷓ eſt Vnuſquiſq; ꝗ eſt honus
ac ſapiẽs. Vel oẽs boni & oẽs ſapiẽtes. Non enim liceret dicere boni
quſq; ſapictes qulq;. Nec oẽs optimi & cuncti ſapictiſſimi. Non re⸗
Re ergo Priſcianꝰ ĩ ꝓhemio oĩum ludicio cõprobat᷑ eruditiſſimoꝝ.
Idem intelligo ſi ſuplatliuus in allo caſu ponat ꝗlllud quiſq; ficmaxi
mo quiſq; alo diuitias deſpicit. Valẽtſſſimꝰ*ꝗſꝙ corpotis longe abeſt
a ſapſiẽtia. At uero cõparatiuls nõ quiſq; cõuẽéit: ſed oĩs. Vegetlus tñ
nõ perpolitus ſane ſeripior inꝗt honeſtiotes quiſq; milites pro hone
ſiſſimi quiq;: Lactan. de opificio. Nam ſi ſta eſiet: placidiora qua ꝙ
alalia uel nihil fellis oino uel minus ha berẽt ꝗᷓ feræ. Mala iſem ego
Qlcere oia placidiora aialla: ut Quinti. in ægto redẽpto: Rus ſeruu=
los penates & ola utlliora ꝓperãti feſtinatione parétis addixi. Ex poſ
tluis aſt illa excipiunt᷑ qᷓ carẽt ſuꝑlatiuo:qualia ſunt ꝗᷓ habẽt ſ:uel a

rõnem ſequunt. Ois plus:& pius qſq;. Carẽt ẽt ſuꝑlatiuo illa nſialla
ſecũdus tertius qrtus ꝗntus & deinceps. Dicimns itaq; primo quc ꝙ
tpetprio quoqꝙ; die.ſic ẽt tertio quoq; uerbo excitabat᷑ Et ꝗnto quoq;
anno de moribus iudicabat᷑. Hæc & plura Lau. Tu tñ in lima leges
ggniſq lungi & poſitluo & comparatluo & ſuplatiuo.

Qutſꝗs & qcũq; ꝓ eodem aceſp: ſolẽttut quiſꝗs es huc uenias. 8.

Qulſq; in ntõ & ꝗqcꝗd tantũmodo dicif:in actõ ꝗcꝗdiin ablatiuo quo
gquo:qᷓqua quoquo. Serglus ãt alt utraq; parte declinari hoc pnomẽ
quiſqs:cuiuſculus cuicui &c.

.

meliorem efficlam. Vbiꝙ pro ꝗa reſoluitur.
Quo maglsildem eſt quod quanio magis.
Quo minusitdeſt ut non.
Quo ſetius etlam pro urnon. ð
Quo mõ quẽadmodũ ꝑpaſtumus eodẽ mõ quo fſicut uſurpare.
Quod ſcribis gaudeo: & q ſcribas utroq; mõ dicit᷑. Volo qd ſeribas:
n aũt ꝙ ſcribis. Illius ſuꝑioris hæc ſimilia ſunt. Credo opinor puto
lIætort uoluptatem capio & reliqua Huius poſtetioris hæc. Mãdo iu⸗
beoꝛimpero. Exigo poſtulo &c. In illo t ſupiore cauẽdum ẽ: ne di⸗/
uerſoꝶ modoꝶ uerba copulemus:qͥle foret illud Terẽtit qd nõ nulli
ſic legũt. An ꝙ ulam ignorat an ꝙ iram ꝑpferre nequeut. Cui himile

Quippe Iicet ꝓ certe aceipiat᷑aqᷓ mali accipe ꝓcauſatluas:ut Quinti.

ante us: ut plus & ſtrenuus:q̃ nõ nunꝗᷓ patunt᷑ ſuplatiuũ.lõq; utrãq;

Q uo pro ur reſolui ſolei:quale eſt. Non caſtigo te odio habei: ſed

ſumun Illud allud apud eſidem. Nihi éinihit deſit tf:cum ſit potlu legen
dum defit nõ deſitut bonis autoribus placenꝛ potlus kg .

Quod autem: uide nam.
tben uod uero:uide nam.
ſe Soodenn alon quicquid. M
MNaont uoq; prima lon a ſic utimur: primo quoq qnto dquoce anno.
ine Tertio quoq; uerbo dec. mo doch die qn quo mno/,
lonen Quotus frequẽter ſigniſicat quot.ut Mart. Dic quotus es:ꝗ̃ti cuplas
pgritl cœnare: nec unut addideris uerbtméſa parata tibi. i⸗ quot eſtis:de
G quot tecum habes. Cicero p ligario: quotus. n. iſtud quiſq; feciſiet..
lo n nullus uel rarus. èM

Quot diebus. uel iſi ngulos dles nihil itereſſe Po mponlus ad Vlpla⸗

Nago
ch num ſcribit. Corrũpere ẽ illud pomponl & Vulpiane liguam latina
ſenn nõ adiuuare:ꝗs unꝗᷓ dixit: quot diebes de potius quottidie quis etiatmm
d quot menſbus: non ſingulis menſbus hæc & plura Lautẽ. ITu ta
aun men ns leges recte dici de latine quot dies quot menſes & hu⸗s
inn Apere maunlfeſtam ſigniſicationem habet uum de allis re
gucg bus loqmur quum uero de plonli, duobus mocts accipitur.
qh Vno ꝗ ad res ptlnet uelut apud Verg. ꝗd facerett quo ſe ras
eges pta bis cõiuge ferrei:rapta dixit ablata. Et allbi raptas ſine
more ſabmas. Altero ꝓ eo q ẽ uim afferre: atq; uitlare uel'ſ nõ al⸗
1. portet:nec fœminã loco educat q ꝓprie de uirginibus q ultiate ſũt
voen dicit᷑ ut apud Senecã: q eandẽ legẽ nõ eiſdẽ uerbis repetit: quodã lo⸗
hbetſed R aſiles calathi: quaſi rali nihil extatis wredadats Plemitudints. Ver.
EamsErrnoindcem gas alhe⸗ llect e voget bond
ationem habeo: idem ẽ q re pectũ habeo: led tantimodo ĩ bonſs
ur hab ẽda ẽ ratio ſalut tis: ratio honoris: rõ rei familiaris nõ aſũt ĩfirmi
ratis turpitudinisincõmodom. Gicero inuſitatius inꝗt ad Mariũ: pu
dori tñ malui cedereiqᷓ ſalutis meæ rõneni ducere. Et in ſecũdo offis
H cioꝶ: ſiue rõ cõſtãtiæ uirtutiſque ducitf᷑: aut hæc ars Etaut nulla oino
n p quã eã affeqmur. Et hoc flt cũ gtõ. Cum ablatiuo aũt p̃poſita pp
Coo. ſitione qñ het aliam ſigniſicationem: ut Cicero in Catone malore.
ech Rationẽ hẽt cum terra:qᷓ nunꝗᷓ reculat imperiũ:ideſt negociũ & hẽt
ll cum terra cõmerclũ.ldẽ ad atticũ. Cum olbus muſis rõnem habere
cogito. Rationẽ cõſtare ẽ æquã legiimãque rationemi aut oſtendie
aut appellare oſtendi poſſe⸗ Plynlus lunior: Mihi de tentand aliqꝗd de
1i

2*
—

QCicero. Vitam acceptam reſert clæmẽtiæ tuæx.

Qelſedi illo autare ratio cõſtabit. Vulptan“: plane ſi defendédi gfat

aliquid fecerit: rationem ei conſt

Refercio: ude impleo.

neq; id modo bonam partem: uerum ẽt malam: ut ꝓ Deiotaro:

Rettulit aũt Pompeius ad ſenatG. 1. cõſuluit. In eadem tñ ſnia Pom pe

lus ad populũ tul t. Ex illo fit Senatuſcõſultum: ex hoc rogatie: qu?z

iſtar legis. Rettuli expẽſum. i. rõnes de impẽſis cõfeci:uel exh buj.

Referre grat as: uide agere gratlas.

Refert: uide meailtem magni & tami-

Refigo q fix ſerat educoiut Retego qꝗ tect erat denudo. Retexo

qd erat teætũtreddo nõ textũ: & qſi ſtectũ qd era t factũ. Recludo qd

clauſum erat apio. Reuelo uelamẽtum t lo. reſigno qd erar ſigna⸗

tumiobſignatũue relaxo & patefaclo: Et multa hiuſmodi alia ſunt:
ucotfemano

Rhegvntex oppido calabriæ. Reglenſes ex opplido galliæ cilalpt næt

quoꝶ oppidoꝶ utrũq; uocat rhegiſ: Albani ex opplido alba i latio.

ceunt. Cumani ex oppido cumaꝶ in campania. Comẽſes ex oppido
como In gallia ciſalpina:quã lombardiã nũc noiant. In qua ipſa gal⸗

Albenſes ex oppido alba ad lacum facinum: ꝗqa ꝗbuſdam albani di

lia & finitimũ Como eſt Borgomũ: unde Bergomẽſes. Pergamũ e

qua pergamé i Aſia aiq urbe ꝗa ob penuriã chartæ ab Atthalo re⸗

ge miſſa mẽbranam copla, Mbranæ pergamenæ funtnominatæ,
Thebani athebisi græcla

Kemigrare: uide migrer.

Repetũdar: de de pecunis repetñdiſs:nõ hẽt alios caſus: dubſta ripo-

teſt participiũ ne ſit:ſiue nomẽ:an gerũdiũ. Verres accuſatus ẽ repe
tũdaꝶ uel de repetũdis pecunlis. Cum dico repetdaꝶ ſubintelligo
pecunſaꝶ. Quo noĩe pecuniæ: & ola ꝗbus diuitiæ cõſtãt cõilneri Gict
musthæc accuſatio ꝓprix cadit leos:iꝗ cũ ſorẽt magiſtratꝰ ꝓuincialt

nauigla: nmos. Mutatate j u. R epetũda.nierat dicẽdũ. Sed tertia

cõiugatio pter cateras hoc iuris habet:ut itterã hanc imutare poſſit

uelob hoc ſaltem cepetũdaꝶ dicif ur differat ab ills qò dici ad res

. “

are ogorter. rationem eum iuſtam
aut oſtendere: aut facile poſſe oſtẽder.
KRecaluaſter: uide antoniaſter. 4
Reducoꝛuide deduco.

= —

a

ſotn

omn

ege

1

4

ſung
no

nat

lo.
nllcd
.D

o.

c
ſal

repetendas:quo rdet princilpi aut populo erepta eẽ uel pecoruũ

uel hominum uel locoꝶ ac terraꝶ agrorumꝙ corporas
Reperire:uide excogitare. H
Repoſitorium: ubi reponitur quid.
Reſ piſco: uide deſiio. M
Reſclſcere pprie eſt rem poſtꝗᷓ geſta ẽ ſcire:quã neſclebas:cum gere⸗
res: præſertim ad te tuoſur pertinentem.
Rhetor:ulde declamator.
Ridiculus homo:ridicula restridiculum caput:ldeſt deridendum. Eſt
ſæpe ẽt neutrum:ſigniflcatq; plerũq; ſermonem tiſus potlus ꝗᷓ deri⸗
ſus excitanten. H .
Rixam ĩter & turbã teſtimonio Vuſpiani rectiſſime labeo alt muſtum
itereſſe. Nãq; turbã multitudinis hoĩum eẽ ꝑturbatlonẽ: & coetum⸗
Rixam ẽt duoꝶ. Ego tñ aſſero turbam ĩter. duos eẽ:ðde ĩter muſtos:quẽ
admodum rixam nõ ſemp iter duos: ut apud Luium. Qõcurſu ho/
minum rixa ac ꝓppe pᷣlium fuit. & longe poſt. Cum cõuerlus iĩ patres

Impetus eẽt cõſulum interturſu rixa ſedata eſt.
Roſaceus ex materia ronſz. ““”?́ÿVZÿ
Roſarium magis coplam fruticum uno ſoco roſas gignentlum: ꝗᷓ ipa
ſum locum ubi lunt ii frutices ſignificat. Quem locum ne roſetum
quidem appellare poſſis:cum idem ſigniticet quod roſariuma niſi ꝑ
contentum ſigniflicet᷑ continens. „ “
Rubicundus uere rubens:tergo idem erit rubicundus & rubens:
Rumor: uide limam. 8=ðUMG,
Rurſus ecõtrario. Olcero officlorum tertio:neq; me doloribus dedis
quibus eſſem confectus:niſi reſtiilſſem. Nec rurſus indignis homie
docto uoluptatibus. e
Arcer ſfacra ſacrũ facit diminutiuũ ſacellus ſacella ſacellum.
Vngde hoc ſacellum pro templo modico.
Sacrarium repoſitorium ſacrorum.
ESagarlius uenditor ſagorum.

S'alio unde ſaltus pro eo quod ẽ ſaltum faclo. Salto tripudio
unde ſalatio. Interdum ſalio ꝓ ſalto. Virg.Ii.ſ. geor. Mollibus pra
tijs unctos ſallere per utres: ́”ÿ”MVMVd
Saltus ẽ quales cerueꝶ leporũq;: Saltatio uero illahoĩum lactatio qu⸗ꝗò
uulgo tripudiũ nocãt. Et licet ſallo ꝓ ſalto acceipit᷑. Nõ tñ ſaltus pro
ſaltatio ſaltatus ue:qui eiuſdẽ ſigniſicatiõls ẽ. Llulus. Fere ac ꝑ urbẽ
ire cum trlpudiis:ſoſennique ſaltu iulſilt.
Saltus ſylua Inuia:uide lucus.

h tit

Saltuarlus cuſtos ſaltus.

Saltuoſus potius ꝗᷓ ſalioſus dici fiquæ enim quartæ ſunt declinatiõls

aſflumunt u: ut uultuoſus fructuoſus.ð
Saluber ſiue q uſitatlus ẽ ſalubris dicit᷑ aer cibus potus locus: mul⸗
taq; huluſmodi: idẽ fere ꝙ; ſalutfer ſiue ſalutatis. Sanus hò dicit:i cæ⸗
teraq; aialia. Res ſalubris pbet ſanitatemthõ uero rec pit: pot pbere
tũcque ſaluber qſ ſialutifer dici. Sed ĩ utroq; ẽt aliqᷓ reperit exceptio.
Siq uidẽ ſanum acrem: ſanũ cibi ſanũ locũ uocamus: quaſi ſalubrem
Se psæbẽtem ſanitatem. Cõtraque ſalubris p ſano. Saluſtlus. Genus
hom num ſalubti co pore uelox. R SM
Saluetuide Vale“- S
Salartarczulde Vatttt.——sẽ
Sane tum affirmaliue ſumſt᷑: ut ſta ſae: ſane uero. Tump ualde ut ho
mo ſane nobilis. Interdum cum ſuꝑlatiuotut Suertonius de uſta cæ
ſaris. Bellum ſane diffcillimum geflit: tum permihiue: quorlens ali⸗
quid aduerarlo tribuimus: ut ſit ſane ut ais: ut Quitllianus. I ulerit
ſane ſillus noſter:merito poœnas dederit ſpiruũ ſupplicio: nihil de pᷣ⸗
teritis loquamur quaſi eſtoꝛita ſit ut uus
Sane ꝗᷓ pro ualde uel perqᷓ. Aulus gel. Sane ꝗᷓ utile. Seruſus ſulpitius

ad Cſceronẽ. Poſtea ꝗᷓ mihi renũtiatum ẽ de obitu filiæ tuæ: ſane qp

4 .

ris cælaris ſumus commoti.
Sanus: uide ſaluber.
Sareinatuide aceruus.
Sarmentum:vide malleolus⸗

eo ac debui grauſter moleſteq; tull. Et ad eũdem cælius. Sane ꝗᷓ Iitte

Satiare ad oẽs ſenſus attinet: ſaturare ad unum guſtũ. Nam ſigurate

locutus ẽ Clcero. Iracũdiam meã ſaturas tuo ſanguine:quaſi fſitim
meam faturas: ſatlare frequẽter ad animum tranifert

Saxatllis incola ſaxorum.
Sectio crebrius reperitor ꝗᷓ ſecatio.
Sectile porrum legimus nõ tam ſectibileiꝗd enim nõ eſt ſectibile:quãꝗ
ſectũ.& ſua ſponte cõciſum. Nam cõciſum &ſectũ iatrorſum uidet᷑.
Securicula parua ſecuris.
Secundum nõ nunꝗᷓ pro ſuxta dᷣ poſt. Verg. Dulcibus illa qdem ille⸗

cebiſs aut plena ſecũdum flumia. Sulpitius: M. Marcellum poſt cox

næ tps a maglo cillone familiari eius pugione percuſſum eẽ: & duo
uulnera accepiſſe. Vnum in ſtomacho alteꝶ ĩ capite ſecdum aurẽ⸗
hic iu ta ſigniſcat. Item qd ab altero ſecũdum ẽ. i. juxta ẽ atq; poſt.
Ideo ſecidum ꝓ poſt accipit᷑:qᷓñt ſecũdo loco. Liuiꝰ lib.ix. Hetruſci

4 .

nula

di
Pber
pin
been
Gehin

ate

goi
lei.
ley
o
7

.
.

.
ðs

belli kama exorta &:nec erat ea tempeſtate gens alla. Culus ſecundd
gallicos tumultus arma terribiliora eënt. ſecundũ acipit᷑ ẽt ꝓ eo qꝗ
eſt pro:ut ſecũdum te litem do. ſecſdum me iudica. ſ. pro me. Et pro
in: ut ſecũdum ꝗetem.i.in gete ſomni.ſecũdum aũt ꝑlatonem: ſccũ⸗
dum pythagoram ſenſus hic notiflimus eſt. R
Secus pxime ad uim cõparanul acceditinã ut dicimus multo magis:
ſta multo ſecus. C cero: Multo ſecus euenite multo aliter.
Sedere de holbus aliter dicit᷑:alirer de auibus. Nam cætera nõ ſedent
niſi ſimia & aliqd fimile. Ipſum uero ſedere aulũ eſt ĩ loco altiore eſſe
ut paſſer ſedet ĩ tecto:hirũdo /ſedet ĩ ꝑtica. Cornix ſedet l arbore.De⸗
niq; eodẽ mõ dicit᷑ auis ſedere ſlupꝑ rem ꝗᷓpiamꝛut hõ ſuꝑ equũ nõ di⸗
clit᷑ ſtare aut manere ſed ſedere. Sidere ãt a ſedere multũ diſtat: eſt. n.
ſidere deorſum deſcẽdere: Verg. Sedibus optatis gemina ſup arbor̃
ſidũt.i. ab alto dimittunt᷑tunde Deſido. Subſidoꝛut idẽ ſubſidere ual
les: de ſteꝶ: ſubſedit dubi. Nã ut ego ſenuio a ſedeo p̃teritũ mutuat᷑e
Inde inſido quoq; inſedi: & reſido reſedi. Aſſido aſſedi.ſigdem aſſidet
eſt apud alliquem: ut ægrotum ut regem ſedere. l
Seditioꝛ uide factio. i
Sedicula a ſedes diminutiuum.
Seges: uide fruges.
Semel: uide ad ſummam 6„ S

Cementis. ulde Meſſis. 2ðð
Seminarium non locustſed ſemen ſpſum.i.plantulx.·
Senatorius denominatluum eſt a ſenator.
Senator qui ſenator eſt:aut qui fuit.
Senes: uide antigtdau. äl
Senecta ẽ ſenilis ætas. Iuuẽta aũt Iuuenilis: e ut ꝗqbuſdam placet de⸗
ipſa melior's ætatis & luuẽtutis. At ſenectus idem q ſenecta:luuen
tus uero ẽt frequẽtia luuenum:non ſolum ætas. 6
Senium quoq; pro ſenectute accipitur.
Senior potius ꝓ ualde ſenex: ꝗᷓ tm̃ ſenex. Quint.de Iſocrate:eoq; lam
ſenioretoctauum. n. & nonageſimum cõpleuit annumt peipere Ari
ſtoteles pomeridianis ſcholis cœpit. Et Quid us de triſtibus. Soſpite
ſic te ſit natus quoq; ſoſpes:d olim imperium regat hoc cũ ſeniore
ſenex:Hæc Lau. Tu uero ſat us in lima leges.
Senticetum dielmus non ſenectum: cum dicamus dumetum ſpineti
uepretum & fimilia. MU H
Series: uſde ordo. =YJMU
Sero tria ſigniſicat:una èe uera ſigniflcatilo eſt pro ueſpere quod eili᷑
IIit

poſt occaſum Altera q; hinc naſcit᷑:quæ ẽ poſt tẽpus. Quod.n. poſt
ſolis lucem ẽ:id uere põt poſt tempus dici. Tertia ſigniicatio eſt ꝓ
tarde: ut apud Senecam in tragœdiis: ſero nos illa referat ſenectus:
nemo ad id ſero nemm.
Serotinus tum a prio ſignificato: ut ꝗbuſdã placet: uenit:q dicſt horã
ſerotinam. tum a poſterioribus. Appeilamusn. ut præcoces uuas.
p̃cocia poma:q̃ ante legitimũ cõſuetũq; tẽpus ſiue cito matureſcũt.
Ita ſerotinas uuas:ſerotina poma:quæ poſt tempus legitimũ cõſue⸗
tumq; cæterls pomis uel tarde matureſcunt.

Serultiũ aut ſeruitus ipſa:aut ſeruitutis actio ẽ:ut Dauus apud Terẽ?

tium. Ego pãphile hoc tibi ꝓ ᷣuiltio debeo conari manibus & pedibꝰ
nocteſqꝙ & dies capitis piculum adire dum proſmtibi: Seruitia aũt
iIn numero plurali ꝓ ſeruis. Saluſtius. Interea uſtia repudiarat: quo
rum in initio ad eum magnæ copiæ cõcurrerant ccc.
Serultia quon apud Saluſtium legit Laurẽtius: ſed locus fortaſſe apd
Laurẽtlum corruptus ẽ. Cũ Priſcianus lib. xyii.ita ſcribat Cõſtruũt᷑
igit᷑ diuerſ numeri:ꝛut Verg. pars in fruſta ſecãt: uerubuſq; tremẽtla
figunttad ſenſum. n. qa ꝑs trolanon plures ĩ hoc loco itelligant:plus
rale reddidit uerbũ ſecant: & Saluſtius ĩ catil. Interea ultiatepudia⸗
bat. Cuius ad eum magnæ coplæ cõcurrebãt. Cuiꝰ. n. ſingulare ad
rem rertulit.l.cuſus rei ſernitioꝶ dca.

Seſiiles lactucæ qᷓſi ſedẽtes:q licet a participio nõ uenlat tñ eluldẽ na

turæ ẽ: cum In ſignificatione cõſentiat:& a ſupino naſcef=f.
Seſſio nec actionẽ mõ ſed rem ẽt ac corpus fignificare ſolet. Tullius
de oratore. tot logls ſeſſiones gymnaſionti. tot fedilia.

Si omiſſa in oratſone ſuꝑintelligi debet. Ouidius de remedio. Gnoſia

feciſſes inopem ſapienter amaſſes. i.ſi feciſſetinopem. Horati?. De⸗
cies centena dediſſes.i. fi dediſſes. Plynius iuntot. Dediſſes huic ani/

mo par corpus:fecifſet quod optabat.i.ſi dediſſies:Illud magis poeti⸗

cum:ut Verg.tu quoq; magnam partem opere in tanto ſineret do⸗

lor lcare hẽres.i. ſi pneret. Iuuenalis. Græculus eſuriens in cœlũ iuſ⸗

ſeris ibit.i.ſ iuſſeris.
Sidera: uide ſtella. òôòM
Siliquaſtrum dicitur ꝙ ſylueſtrem ſiliquatn ſmitatur.
Sylua: uide lucus.
Simulgeminatũ nõ memini me reperiſſe apud Ciceronẽ apud poſte
riores ſæpe: Quinti. Simul & pleniore obſequio demererer amatiſſi
mos mei ſimuſ ne uulgarẽ uiã igreſſu alienis demumueſtigiiſ inſiſte
cem: Verg. Obſtupuit fimul ipſe: ſimul perculſus achates. Et iterum

ev ffh

N Accelerat ſimul æneas ſimul agmina troum: Cice. & tñ̃ rarop ſimul

, dixit una in Verrẽ actione ſecuda. Vna & id qd facio ꝓbablit una de
ta hac câ pfecto neminẽ præponendũ mihi eẽ exiſtimabit mul nõge
mitum & pariter apd Quint. Sæpe ut hõ fortis fimul e ſaplẽs: Vel
fkhnt homo fortis pariter & ſapiens. Care cũ S gemiĩata ut Horatlus: Aut
unng ſimul & lucunda & idonea dicere uitæ. Cicero pro Roſclo:perditiſſi⸗
nſi mi eſt igitur hominis fſimul & amicitlam diſſoluere de fallere euʒ qut
ciin læſns non eſſet: niſi credidifſeer. ð
Synceꝶ donatus inquit: qua ſi ſine cæra mel fimplex. pum. & ſine fuco
Teri Immo cũ cæra potlus: ſincerum a fin componitur nona ſine ꝗᷓ nũqᷓ
ed compoſitiõem admittit quod ipſa etiam ſcriptio declarat: quæ. y. ha
ta d bet: non 1. Eſt. n. ex duobus græcis ex. In d cæœra quæ ab illl: dicitur
en Ciros:licet autem dicere Syncerum quaſi cum cera mel quod itegꝶ
eſt ſolidam & nulla ſui parte fraudatum. 7
e· Stingularilſm? n reperit: ſicut nec Vnicus habet uniclor S uniflim⸗
ſtndt Sinminus. ſinon
eelu Sin pro ſi nunꝗᷓ ĩ pria ꝑte collocat᷑: ſed ſecũda:ubi fere duoꝶ ẽ oppo⸗
u ſitlo:atq; hoc ſiue uocali ſequẽte ſiue cõſonante: Terent. Si illũ relin⸗
cln quo eſus uitæ timeo: Sin opitulor hulus minas. nõ nũꝗᷓ Sin unũ re/
tedd peritur ſed q ſecũdi loci uicẽ optineat ut Saluſt.imꝑat ut pᷣtlo ſicuti
multa cõfecerat inſidiatores maſiniſſe paret ac maxie occulte: Sin id
na parum ꝓcedat quouis mõ Numidã iterficlat.i.ſi nõ põt occulte:ũ nõ
poteſt utcunq; Quorũdã tñ uſus:ẽ:ut dicant: ſin at ꝑ eo quod eſt ſi
aliu non. quaſi in ſin aut in autem fit negatlo. Vrin euangelio: ſi ibi fue⸗
rit filius pacis requieſcet ſuper illum pax ueſtra:ſin autem ad uos re-⸗
nolt uertetur. Ego uero dicerem Sin minus. uel ſin aliter.
„,DA Sinus: uide gremium.
ca Siquidem ex ſi: & quidẽ compoſitum uidetur ſed nec primam ſyllabãâ
heeh longam habet: cum ſi longa ſit: nec ſgnificationem aliculus harum
unde componi dicitur. Eſt enim ſiquidem idem quod Nam: ut apud

S4H Quintilianum: Atque natura ipſa uidetur ad tolerandos facilius la-
. bores muſicam uelut muneri nobis dediſſe. Siquidern S& remigẽ can
tus hortatur. Non nulli non internoſcunt quando Siquidem eſt una
dicio: quando duplex: quod internoſcere faclle eſt. Quintil. lib. iſfl.
Quare illud ſtultiſſime præcipitur. quod defendi non poteſt ſilentio
didimulandũ. Si ddẽ eſt id de quo ludex ꝓnunciaturus ẽ, at ſi extra

cãm ſit adduétum &c. Cicerop flacco O morẽ pclarum dilciplinãg
ſ quã a maloribus accæpim. Si ꝗqdẽ teneremꝰ. Sed neſcio quo pacto
7 ſam ne manibus elabit. In hoc tñ ſigniſicato apd ouidiũ reꝑit᷑ libro

quarto faſtom prinna fvllaba breui t5 Gt dietto compoſita: Sed ſi for

te tibi non eſt mutabile pectus: State; ſemel uncti rüpere uincla to⸗

rl. Hoc quoq; tentemas: iquidem leiuna remant : ſi minus inferni
coniugis uxor erin idem libro tertio ine titolo (Quæ mihi uentera
eſt:ſiquidem uentura ſenectus: Cum deſilt numetis ipſa iuuenta ſuis
In altero ſignificato.ienanꝙ apud lucanum Iib. ii i.hoc ſiquidem ſo⸗
lo ciuilis crimine belli Dux cauſa melioris eezs.
Siſto a ſto diſtat: ut ſiſte gradũ: ſiſte fugã ſiſte lachrimas i. fac ſtare gra
d: ſtare fugâ: ſtare lachrymas. Ambo tñ ſtatũ ſupinũ hñt. Vnde fit
ſtator: qd magis a ſſto ꝗᷓ a ſio deſcendit. ob idq; iuppiter ſtator uo⸗
catus eſt: qnia romulum orantem ut fugaʒ ſuoꝶ ſiſteret audiuit. ſiſte⸗
re etlã dicimusꝓ repreſentare:& p̃ſentiam corporis exhibere. Dletũ

ab eo:quod non tantũ comparere quis debet: niſi & manſerit Cice?-

ro ad Atticum: Des operam Iid quod mihl affirmaſti: ut te ante calẽ⸗
das lanuarias ubiciq erimus ſiſtas. Ex hinc ſtator nuntius tabellariꝰ
ue conſulis. Verg. S patrio te limine ſiſtam. ðð

Situs ſordes illa & illuuies:qlis intra opaca dom us: diunõ repurga⸗

tur: ut inquit. M. fablus Excitanda mens & attollenda lemper eſt: ꝗi
hmòl ſecretis aut langueſeit: & quendam uelut in opaco ſitum ducit

hmoõl igit᷑ quidã fitus ſedet in uultu capite totoq; corpore uetularuʒ:ꝛ

