taceaut de curia. Idem: Et poſtea miramur quare moleſte ferat popu
lus ro. Et pro etlam apud Ciceronem nuſꝗᷓ reperitur: ſicut in cateris
illo poſterioribus. Virg. Natus & ipſe dea. Quintilianus: ſit hoſtis &
meus. Cicero dixiſſet: Sit hoſtis etiam meus. Vel meus quoc.
Et ſ. Quãquã. Quãuis. lcer: Eluidem ſignif cationis ſũr: aliqd ĩ uten

do diſcriminis habẽt Nam prima duo ſemper aſciſcũt ſibi ĩdicatiuũ

dutaxat in principio ſtatim Orationum. Epiſtolarum: librorux. A Ha

duo ĩ hoc loco rato. In cæteris omnia idifferenter. Cicero pro Milo⸗
ne: Et ſi uereor ſudices & ĩ ep. ad acticũ:Et ſi nihil noui afferebat᷑. ldẽ
de officiis: Quãquã te Marce fili annum jam audiẽtẽ Cratipp: id;
athenis abüdare oportet pceptis iſtituiiſq; philoſophiæ. Lactãti“ ta⸗
men ſecundum librum de Inſtitutlone ſic mnclpir. uanquam I bro

Cusiſe
neenh⸗
lentich
li
lic

Sntd

nten

oenn
tlonl

D
Nerſ
ecupt
pro
jerbe

tba
e

cr

vezs
lnke
jets

tuoar
opo

erſs
6

ten
ĩ
N
o⸗
9
1
8

eras autem uideto In lima-

Euidẽs negoclũ df: qd uidet& apte intelligit᷑ nõ q uidet & intelligit.

1

poſtulſant ſublunctiuum: Non nunꝗ tamen & idſcatiuum. Vr apud
horatium ſic quædam epiſtola incipit: Quamuis ſæua ſatis per te il⸗
bi conſulis & ſcis. & apud (Quintilianum declamatio: Quamuis Iu⸗
dices in tanta malorum continuatione iam poteram nihil ex accidẽ⸗

rium meorum noultate mirari. In aliis partibus ꝗᷓ ĩ pricipiis parẽ oĩa

hæc locum ſorti untur. præterea & ſi ac Tamet ſi idem ſunt plynius

ad cornelium priſcum. Dedit enim mihi ꝗqtum maximum potuit: da

turus amplius ſi potuiſſet. tametſi qd homini dari poteſt maius ꝗ glo
ria laus & æternitasthic non poſſes ponere icet & ꝗᷓuis.

Et appellant te homines ſapientem:& exiſtimant. Te malum eſſe & di

cunt & ſentiunt. Illum & putant probum: & loquuntaur. Hi & Habẽ⸗

tur mali & appellantur. Diligentia honores & gignit & continet: Stu

dio litteræ & parantur & conſeruamur.

Euentus in fingulari generis maſculini & declinationis quartæ c. eius

plurali. M. Tullius ſepiſſime ĩ neutro. g. & decl. ſecũda utitur. ut euẽ
ta euentorum. euentis. Quidam plane imperiti euẽtum aiunt ſigni⸗
ficare principiumiut apud ouid. Exitus acta probat:careat ſucceſſibꝰ
opto Qullahis ab euentu facta notanda putat. Illud enĩ exitus acta
probat uox eſt accuſantlum phillidem argumẽto: quod dicitur a ca
ſu. eos enim phillis ipſa execratur dicens careat ſucceſſibus opto ꝗᷓſ-

quis a caſu & non a cauſis al quid laudat aut uituperat. hæc lau. Tu

Euelare eſt reu uelatam detegere.
Euoluere libros: uide liber,
Exaudjo uide Audto.
litem:illumq; donare miſſione militiæ plærüggg—
Excedo:uide decedo. ðͦðJMUN
Excogitare eſt ꝑ cogitationem juenire: idq; ad res tantum icorporeas
Pertinet: ut excogitaui argumenta rationes figuras: cauſas. igit ex

Exautorare eſt ducem abimperio ſuo dimittere: uel miſſum facere mi

cogltare conſilil. Repire uero fortuuæ. ut QOuid. Tu non Inuenta:re

petta es. Sed iam uſus optinuit ut idem reperio ſit quod Inuenio.eſt
autem Inuenire uel conſl o uel caſu ſiue corporea ſiue icorporea re⸗
perire. Offendo fere quod Reperio: Cicero: Sed tamen neminem tã
maleficum offendi &c. Nactus ſum etiam pro inueni:ſiue reperi:fre
quenter accipitur Cicero de uite: Quicquid eſt nacta complectif.
Excogitare: uide etiam cogito. . ßUͤẽW

Excretus ab excreſco eſt. hĩc excretos hædos Virgi.dixit participlum

eſt in uoce paſſiua actionem ſignificeaanns—
Excubiæ diurna & nocturnæ: Vigiliæ tantummodo nodurnxæ.
Excuſare: uide cauſarſ. ”c
Exemplum: inquit feſtus: eſt quod ſequamur: aut uitemus Exẽplar ex
quo ſimile faciamus. Illud animo æſtimatur: ſſtud oculis cõſpicit᷑. Mi
hi aũt:licet feſtus ſclentiſſime de exponẽdis uocabulis loquatur: ape
tilenda tamen ẽ magis horum nominum differentia. Nam & E em-
plum ex quo ſimile faciamus. ut Opera homeri Exemplũ ſunt poe
mata ſcribere uolenibus. Quint. H. x. Ruſtici probatam experimen
to culturam in exemplum intuentur. Et exemplar animo quoq; ex⸗
timatur. Cicero de oratore: Illa of̃o fuit mihi exemplar benedicendi
Ceterum Exemplum ipſa res quam imitamur: aut ſi ita fors tulerit
gdeuitamus in aliquo: ut in catone Cato aũt ipſe exemplar: illud con
tentum:hoc cõtinens. Quod ſi indiſtincte his duobus licet uii nõ ſa⸗
ne repugnabo: Reperitur etlam exemplarium pro e emplar. Plyni?*
lI. vi. luba hæc omiſit in hoc tractatu. niſi exemplar um uitioſum ẽ.
Exhæredare uide Abdicare. ”MM
Exhibere illi negocium: Et facere uel faceſſere negocſum: alteꝶ mo
leſtia ac labore afficere: frequenter quidem per accuſationẽ. Cice. Ii.
iii. off. Quod quum audiſſet adoleſcens negocinm uidelicet exihibe
ri patri: hoc ẽ patrem accuſari. uel modeſtia laboreq; affieſ. Quintil-
libro. v. Quando ſi negocium innocenti acit hberet eum noxa qui
admiſerit. ideſt ſi innocentem reum facit. Cicero ad appium. Cum ẽ
ad nos ablatum de temeritate eorum:qui tibi negocium faceflerent-
ideſt accuſarent inſectarentur. ad poenam uocatent. Negocium au⸗
tem ſæpe pro labore apud hunc præſertim legimus. ut In:li. de. na. d.

Dinec habent negocium ſpſi: nec alteri exhibent.
Exiſtimo uide Aeſtimer.
Exiſtimatio. uide Vem in

pinionemmm.
Exiſtit. & Extat. quoꝶ unũ atn idem pterltum ẽ. Simile quiddam ſigni
ficant quod é eminet & ſuꝑeſt. Sed primum cum motu: Alterus ſine
motu. Vt illud ſit prodit. uel exurgit. hoc uero ſupſtat. Cicero de die
uinatione: Smerſus equus uoraginibus non exiſtit. Item uoceʒ ab
æde ſunonis ex arce extitiſſe. De rebus quoq; mẽtis exiſtere dicimus
Vt idẽ in lælo:Exiſtit hoc loco q̃ſtio ſubdifficilis. De extare unũ exẽ
plũ Verg lii.li.ſii.g. ſuffecerit. Stãt circũfuſa pruinis Corpa magna
houm. cõſertoq; agmine cerni Torpent mole noua & fũmis uix cot
nibus extant. Quo fit. ut de libris qui demortui nõ ſunt dicamꝰexta
re:ut extant pauciſſimi Varronis libri.plurimi non extant. Nã ut de

2
ihyret
Pli
tun a

lunmnn

dlumi⸗

VerH
el⸗
Ulnt⸗
1d

vi
eren“
Um

elud⸗

alve⸗

eeb
eimos
ſieye
oni
v
1
is

ei

eccen.
tstei.
tnöl⸗
DOH

Expugnare: uide Debellare⸗

ech „ne uotum ſluente fortuna laſcjuit ocium.
ge

homline. qui adhuc uiuit loquimur ſupereſt. quaſi non ſubter eſt. &
In tenebris latet:ita de rebus extat quaſi extra ſtat.non intra & in te⸗
nebris latet. Cicero in orat. Quæ ut ſcis extat oratio. M
Exoletus ab exoleſco eſt:quod dum eſt ſubſtantiuum ſigniticat ſcortũ
maſculum:Se Præcipue iam adultum. Dum eſt adiectiuuz ſignificat
adultum: ſed raro reperitur: ut apud plautum. Reliqui domi Exoletã
uirginem participium eſt in uoce paſſiua actionem ſignificans.

ideſt orando induxt.
Exorreo: ulde Abhorro.
Expaueſco pro ſuo primitiuo accipitur:
Expendere: uide Appendere.
Expeto: uide Appeto.
Explodo: uide complodere. MVU
Exploratum eſt mihl: uide Compertum eͤelk.
Exploraui: uide ibidem. Mẽ Ml
Exploratores:uide Ibidem.
Exprobro uerbũ a Probro componit᷑:quod ſ gnificat tum qua lẽcũq;
culpã lIim ꝓpero: ut apud ouid. Ii. xili. me. Trepidoq; fugam exprobra
uit amico. Tũ ingratitudinis Feren.in and. Nam iſtec cõmemora/
tlo quaſi exprobratio eſt imemoris bñficii. Exprobrare ergo bñfacta
ſua eſt imemorẽ beneficii accepti inculpare. Imputare uero ſemper
citra reprehenſionẽ. Quin t. Imputas nobis propitios uẽtos & ſecſi⸗
dum mare. Imputare non nung pro computare: Caius & omni qua
dranti imputanda. Reputare quoq; la ldem ſi gniticatum. VIpianꝰ:

Exoraui hoc munus:idem eſt:quod orando impetraui. Exoraui patrẽ

“

Sumptus Iitis tutor reputabit.

Ex ſenteniia aliqd habere: S ad uotum:licet illud uideatur rationis eë
hoc affectus culuſdam:eodem tamen fere ſignificationis ueniuut. ut
Quint: Habes ne uxorem ex animi tui lententia : & alibi: Et ad om⸗
Xtempore dicere:eſt ex im prouiſo:& impræmeditatũ dicere.nec do⸗
mi compoſitam orationem afferre: hinc uocatur extemporalis ofo.
perſius etiam alit: Ex tempore uluere:ex tempore quoq; agere. Cice⸗
ro. ſ. ij.off. Quos credimus expedire rem: & conſilium ex tempore
capere poſſe. Ex tempore quoq; exponiturꝓ ex tẽporis conditione.
Cicero.libro.iii.off. Vni us generis quæſtiones ſunt hæ omnes: in qG
bus ex tempore officium quæritur. H

Eyxtarbare: uide deturbare.

Px uinculis cauſam dicere: eſt alligatum reſpondere criminibusiut ex

equo pugnare eſt in equo ſedentem pugnare. MMB
Aber multiplex & lignari“: & hic nõ um gũis ferrari nec hic

—R——ð

EE dumplex: lapidarius qui & ipſe in multas diuiditur ſpecies.

. „R Fablica eꝓprie lignarli: ut aurificis aurificlatcauꝑõis caupõa
WalF acies magis ad corp“: Vultus ad alum refertur: atꝙ uolun⸗
tatem unde deſcendit: Nam uolo ſupinũ habebat nultum. Inde dicl
mas irato & moœlſto uultu potlus ꝗ facie. & contra lata aut lõga facie
non uuitu a quo compolſitum eſt Suꝑſcies: nõ ſane diſcrepas a ſuo
ſimplici. ut facies maris: facies terræ: quaſi ſuperficies: & facies homi⸗

nis: quaſi primum illud quod intnemur in homine. tamen aliquan⸗

ſciſio uultu conuerſa facle & conuerſo uulu. MD
Facile pro nõ dubie: Cice. in rabirio: Virum unũ tofius græcliæ facile
Doctiſſimum plaronẽ. idẽ pro roſcio: Nobilſtate facile prieeps. V bi
aduettendũ iungi cum ſuperlatiuoi& Cum princeps quia ſuperlatio
nem ſiguiſic at. Itẽ cũ præcipuus: cũ primus: cũ ſecũdus & ſi qua alia
ſunt: Quintilianus de euripide oquens. facile præcipuus admirã⸗
dus maxime eſt: Sc facile primus. uel faclle ſummus. facile uero ſecũ
dus dicimus non ad ordinem reſpicientes: ſed ad dignitatem. Qua⸗
lie eſt tu es tacile ſecundus ab tege. Hoc ẽ facile poſt regem primuse
FPacio te eertiorem:non certum & ſemper facio nunꝗᷓ ago. Vergilius
tatmen anchiſen facio certum: ideo dixit qula Iyllaba breuis inter lon
gas non poteſt collocati in uerſu. ”JYMBñ
Facio tibi poteſtatem cundi & redeundi: uide indulgenttaam.
Facio tibi gratũ:nunꝗᷓ ago tibi gratũ. facio ludos. facio rem diuinã. fa
cio ſacriſiciũ:facio ſolẽnitatẽ nunꝗᷓ ago.& multa huluſmodi ltem fe⸗
ci iacturam: feci damnũ:feci naufragiũ. Vix unꝗᷓ paſſus ſũ iacturam
damnũ naufragium. feci tamen fugã ꝙ ego fugi alterũ: non ꝙ alter
me.feci timorẽ:ꝙ ego timuſ alterum: nõ ꝙ alter me. Item feci iter nõ
egi iter. Aliquando etlam fecl ulam: feci coplam ubi rerum meatum
nunꝗ ægi aut dedi aut præſtiii copiam. frci poteſtatem tibi uidẽdi reſ
meas domeſticas: non autem dedi. feci lucrurn non autem acquiſiul
lIucerum Vrinam fecit ſtercus fecit non autem emiht. “
Facio tibi iniurlam: & facio tibi contumeliam. A fficſo te iniutia: & af
ficio te contumelia. fac io tibi moleſtiam non ita libenter dixerim ut
afficio te moleſta. ”YMVMV

do ubi utroq; uti liceat: ut fœdata facie: e fœdato uultu ſeiſſa facie. de

Facio lermonem: uide habuf orationem.
Factio ẽ iuiſio clulũ in diuerſa ſtudla:quum aliqul ſe principes ac pti

ater

nelle.

M
candi

ndeck
abe

Shon

1ſacht P

e
etlni⸗
Naili

nrI

H

nus⸗
ius
tlon

pram
alter

tum
lrel
gol

NAA4

m

x

marios In ciuitate efficere conant. Inter quos æmulatilo ẽ:q & fa io⸗

ſi dicunt᷑:pro ſe quiſq; ꝗ̊ maximã poteſt ciuium multitudinem cliẽ
tes uocanf a ſe trahens ſibiq; quouis pacto per fas nefaſq; cocihans
2* – ll 2 2 .₰N„— * 2
quæ peſtis Inteſtina Gunctas ciui ates duntaxar italiæ iſecit. Seditto

autem uel a ſeorſum ſedando: uel ut Ciceroni placuit:a ſeorſũ eũdo

dicta tunc ẽtquũ populo ſecum diſcordante res ad manũ uocat᷑iqua
lem ciuitatis ſtatũ Verg. deſeribit. dicẽs. Ac ueluti magno in populo
guum ſæpe coorta eſt Seditio: ſæuitqp'animis ignobile uulgus: lama
que facces & ſaxa uolant: furor arma miniſtrat Similiter dicitur Sedi⸗

to in xercitu in claſle. in ſchola. & fiquid eſt talae.

Factioſus qui amat factlones: ut Seditioſus qui amat ſeditiones
Falſus quifallitut Terent. Cẽlen me aliquam cauſam fictam falſam
ineptam ſaltem potuiſſe proloqui. Aliquando & paſſiue. ut idẽ: Cha

rine falſus es. 1. deceptus. S Saluſtius: Nec ea res me falſum habuit.

Fama uide limam. H
Paſtidioſus ſemp actiue ab autoribus accipi ſolet. pro eo.ſ qui faſtidit

Fatuus plene inſplẽs ẽ tractumq; ẽ a ſapore ciboꝶ. Nam quũ illi non
ſapiunt fatui dicuntur. ira homo qui non ſapit fatuus uocatur. Mar

Halis: ut ſapiant fatuæ fabrorum prandia betæ. Q qſe æpe petet uina
piperq; coquus. Melior huius uocabuli uidetur hæc cauſa ꝗᷓ ea:quæ
quibuſd im placet. faruos dictos qui furore quodam quaſi uxor regis
fauni fatua nomine corripi ſolebat: futura prædicũt: ut illa faciebat.
Srultus autem d citur qui im prudens eſt: & improuidus: multiq; nõ
inſipientes homine aliquando ſtulte agunt: Stolidus eſt:qui proxi⸗

me acccedir ad naturam enſumq; pecudum.

„

Felix qti recipit felicitatt de ꝗ dat: Virg. fis felixt noſtrumq; leues quæ
cunq; laborẽ: ꝓ eo q ẽ ſis proſpera & benigna. Vide etiam Beatus.
Pemen uide cRoxzzzzũũz.
Femur uide ibiidm.ea l
Fere ſignificat pene. Cuſus ſigniflcatio paulum abfuit quin ut pene

QGſoe fere in manus hoſtium Inciditidem paulum abfuft quin in mani-

bus hoſtiũ incideré Altera fignificatio e: quũ ĩtelligit aliqua uniuer⸗

ſalitas: ut (Quin.hæ fere ſunt emendateloquẽdi ſcridédiq; ptes. i.fere
oss. Ideoq; illud omnes adiungitur: ut idems Nã in omnibus fere mi

nus ualent præcepta ꝗᷓ experimenta.
Fero ſententiam: uide Dico ſententiam.
Fero leges: uide ibidem. ”M

F ero fbi acceptũ: idé é: qd R efero tibi acceptũ: pto eo quod fateor

me hoc abs te accepiſſe:qd mini debebas: etiam ſi ſolutio nulla Imer⸗

& reſponſionem fieri uult. De refero plura uide in. R M
Ferus homo:qui animum ferinum optinet: ut leões urſi lupi. ferox ꝗᷓ
B aloſus ẽ ad certandũ cũ altero: & ad ui alteri faciẽdã atꝗ; nocendũ.

ceſit. Vnde fit acceptilatio: quam Iuſtinianus per interrogaſonem

Ferri proprie quæ dicuntür: uide Agere. =
Perrumimak chglurnak. coaleſcit colligatur. Ply. Ii.xi. c. Ilvii. & medu

la Ex eodem uidetur eẽta iuuenta rubens & ſ- enecta albeſcens: nõ nis
ſi canis hæc oſſibꝰ:nec cruribus iumentoꝶ aut canuʒ qᷓre fracta non

ferruminant᷑:quod defluente euenit medulla. Idẽ.li.xxx vii.lnfeſtat
plurimis uitiis ſcabro ferrumine & qſz glutio ð& cõmiſſura ſiue lctu⸗
ra: fiue ligatura. ferruminatio Caſſius ait p eandẽ materiz facit cõfu⸗

ſionem: Plũbatura nõ efficit Vt aũt oſtẽdimꝰferrumimnatio nõ uti
per eandẽ materiã facit confuſionẽ. ſed interdũ quoq; pet aliã. plIůba
tura per ſolum plumbum efficit confuſionem ut ipſũ indicat nomẽYæ

Feſſus uide laſſum.

Feſtus dies potiꝰꝗᷓ feſtiuus. Res feſtiua oti?ꝗ feſta. N am feſtus feſta

feſtũ ad diẽ feſtũ ptinẽs:feſtiuꝰfeſtina feſtiuſi res ſucũda & læpida. Vt

ofo feſtiua dictuʒ feſiiuũ frondẽ feſtiuã legimus non quæ ad feſtum
comparata ſittſed quæ iucunda de læta. Nam & feſtam ſfrondem uo⸗

Ccamus: quæ feſtis adhibetur. feſtiuum multi pro feſto accipiunt.
Eictile uas quod fictum eſt a figulo non quod fingi poteſt.
Eictit a ratio quæ ficta eſt. O èM .
Flicus pro fructu in ſcda declinatſõe qr̃ & quarta. horatiꝰpinguibus d
ficis paſtũ iecur anſeris albi. Et Ply. ad Ruffũ. QQ uæ nuc cum ficis &e
boletis certamẽ hñt. Martialis: Res mira eſt: ficus nõ hẽt unus ager.
Ply. li.xv. Cũ & obſonii uicẽ habeãt recentes ficus.ficus itẽ ꝓ arbore
Erſcæ & qrtæ decl. legit᷑. Iu ue. Sterilis mala robora ſic. Cice. de ora

tore Vxorem ſuam ſulpendiſſe ſe de ficu. p uitio autẽ ſecundæ ẽ des⸗

Cllinationis & generis maſcuſini. licet priſcianus quartæ eſſe uelit.
Ficulnus ficulna ficulnũ p materiato ex ficu dicitur. ut a populus po⸗
puinus. & a corylus colurnus. & ab abies abiegnus. ab flice ilignus.

Fides dicendum non fidis in ntõ. Pompelus enim feſtus ita ſeribit: fiüi

des genus citharæ dictæ q; tantum inter ſe chordæ eius quantum in⸗
ter homines fides concordet: Ergo fides dicẽdũ ẽ: cui⸗ diminutfuum
ſidicula uel parua cithara uel chordula. Fidiculæ uero'in plurali pro
inſtrumento torquendi:ex duobus ut reor & obliquatis Iignis com⸗
Hackumfuel ex tofquenda fide ac ueritate. uel a neruis funibus uicu⸗
Iliſq;: quibus ad illum modum homines torquendi alligantur.

Fides pptie latine dici tur probatio ut facio fidem per inſtrumẽta: per

llnet

Ami
enstiß
oNölk
lä ie
cNenn

ſvsſent
ilr
6elun
ROH⅓
1.

osN
lſche
Sopel⸗
boe
ze
A
Sp.M%h
16,
bltittl
nH

lutn

Eillus ꝗᷓ natus oratores ſæpius dicũt: ſæplus ẽ

argumẽta per teſtes. fides ẽt ꝓ creduſitate acciplit᷑ quale ẽ habeo uibi
fidem. Recte igit᷑ ẽt ntᷣa teligio nominata ẽ fides.
Fiens in ſimplici ſuo nõ reperit᷑inec quod ab hoc formaret᷑ ſiendum.
Dicimas itaq; caleſcens d calefaciẽdus. Nec deſunt qui fiens utant᷑:
ſed in compoſitione. Vt in pſalmo undecimo:& factum ẽ cor noſtiꝑ
tanꝗᷓ cæra liquefiens in medio uentris mei: idq; a liquefio eſt. A lique
ſco uero liquelcens eiuſdem ſigniſicatlonis cuius liquefiens: paſſiue
enim accipiuntur. HW

Filiaſter qdam utunt᷑ p prioignorq imitat᷑ filium. Illa enim diminuti⸗

ua quæ fiũt in aſter imitatlonem potius ſign cãt ꝗ diminutlonem.
Neq; niea ratlone dicit᷑ oleaſter ꝙ ſit parua olea ſed ꝙ ſilueſtrẽ oleaʒ
imitatur. Vide etlam in Antoniaſter. ðð
ẽt pater ꝗᷓ genitor: Mater
ꝗᷓ genitrix. Sed patẽs ꝓ utroq;: FEtiam ſæpe homo potiuſꝗᷓ uir: quale
hoc ẽ:illi deduxerunt hoĩem in paleſtram poetæ potius e cõtrarlo hi
ſiorici mediam quandam uiamtenen.
FEingere: uide effingere.

Fillilis arbor: fiſſile lignum: ſiſſe robor: tum quaſ fiſlum cunels. n.di

citur tiſſile lignũ tum quia findit᷑:quafſ fiſſibile.Ply.lib. xvi hæc ma
xime fiſſilia: alia frangi celeriora ꝗᷓ findi. Idẽ paulo poſt: Nulluſq; fiſ⸗
ſile rimis hoc lignũ:hoc ẽ fiſſum. l
Fonero tibi dicit᷑: Sicut mutuo tibi fœneror abs te:ſicut mutuor abs
te. Qui mutuat pecuniã dat mutuo. Qui fœnerat pecũlã dat ad uſu
ram: qui mutuat᷑ pecuniam mutuo accipit: qui fœnerat᷑ pecuniaʒ acd
uſuram accipit hæc Lau. Tu uero aliter in lima leges.
Foœneratitia res: quæ ad fœnus perunet. JYVRðM
Fœnus dicit᷑ naturalis fructus terræ: poſtea aũt ad uſuram tranſlatũe
quaſi pecunia per ſe fructum producat ſicut terar.
Foœrus: uide Catuli.
Fœ tuoſus a fœtus dicit᷑non fotoſus:quæ enim quartæ ſunt declina⸗
tionis aſlumunt. u. ut uultuoſus fructuoſus. l
Foœtura uide ibldem.
Folia uide frondes. H
Formidoloſus pariter actiue paſſiueq; accſpif᷑. Terentius: egon for⸗
midoloſus: deſt ego ne qui ſimeam Saluſtius Regibus boni ꝗᷓ mals
ſuſpectiores ſunt: ſemperq; lis aliena uittus formidoloſa ẽ ideſi quæ
formidatur.

Fore ꝗdem habet uocem infinitiui: ut eſſe. ſignifica lonẽ uero partici
plil:quod ẽ futurũ una cum infinito eſſe. Ildem eſt enim fore düod fu

turum eſſe non tantum eẽ licet forem fores foret:idem ſit:quod eſ/ fe
ſem eiles eſlet.quare cum nomine iungi habet tore non cum parti⸗ frr
ciplo:ne duo parileip a ſimul contundamus ut Spero ie amatorem nue
uel amicum lore Non aũt amaturum fore ſed tatum amaturum:ne Wal
uidearis hoc dicere: te futurum amaturum: quod ratio non paut᷑: cũ fiar
futurum luperu cuum ſit. Item de pàrticipio paliiuo fururi. I imeo mu
ttèe uerberandum fore latis erat uerberandumnuel adiuncto intiunio Fre⸗
uerberandum eé. Participia aut pſenus temporis æpræterui la pe cu Ir
fore iunguntur n ilia in nomen tranſeunt: ut ſpero te lapietem tore ftei
credo me amantem tui tore. Non tce: ſeruat enm naturam nominis do.
nou participu: opinor e acceptutmm llis tore non abillis. Quaudoet ðYZ
. futuri pariicipiam paiſiuum in nomen reuertitur:tunc recipi tore.
Vipero hunc puerum admirandum unum tore i. admirabtleimne Sð
Hæc Lau. Iu tamẽ in lima de loce cum participio paſliuo futuct alx „
ter eiiam leges. 0
Fliagella uide pullaeaear. —. ẽJ’
Flaguo uehementer & pluſꝗᷓ poſtulo: ut Cicero pro Quintio:quàd
hoc canſa poſtulat & ſi poſtulat: non tame niagitat. Poituio aũt ẽè quo
dãmodo iequito:ut tes locus ꝑlona tempus cauſa poſtulat: & taꝗ rẽ
ſuſtam peto. Qurtius poſtulabat aut magilꝗ petebat nin accipimus
uuu Varro apud Seruiu uult humiliter peic bat. Sic. n. ait: poſcere eſt
cunm aliquid pro merito noſtro depoſcimus. Petere ueto e quum ali .
qnid humil tec & cũ pcibus poſtulamus: petere pᷣterea eſt iu bonum
& in malum. ut pater laudem filii petit. Maulci filu pett moctẽ patris
peto atiq; cũ abltõ in malã ꝑtem acclpit: ut ꝑeto te gladio peto te ue
neno:pe otc inſidlis. Nam illud apud Vergilium: lalo me galatea
petit laſciua puella. ldem eſt quod malo me inceſiit & pomoru lacto M
ercutere me lolet. Polco ẽ proprie rem debitam & honeſtam peto.
lade repolco quod eſt rem meain: & quod mihi de bes reddi peto. Ex
poſtulo eſt cum querela ap d aicos iequiro & quali officium anucuiuezæz
in alio deſidero: ut I erentius in adelpnis. Quam ipn fecerunt uhro
iniuriam expoſtulant: led requéuſiime poſt ſe habet ablatiuum ler S
ullente ppoſiuone cum: ut ꝗqd habes qd mecũ expoſtules.
Flagitium ꝓpric in lib dine esquaſi flagris dignum crimé: ſed ꝓ cæte
tis quoq; peccatis accipit: nec tñ turpibus: uetum his et quæ pnegli
gentiam imprudétiam: obliu onemq; cõmictunt: ut Cicero in Bru⸗
to: 1 antam ne fuiſte obiuionem inꝗ in ſcri pio pᷣſexcim ut ne legẽs
quidem ſenierit ꝗqtum flagltii admihuct.1. ertosis. L S
F lere: uide ciuiate.

lalel,
undd
morr
unande
N—
lllagi
elennn
UON
Vaned⸗

lablleu
Urlli

ſegi⸗
teguo

e elt
n
dmw
Pa
oteu
giate
ilar
D eo⸗

o, le

clle
ulro
mlet

. ae
hnetl
abin
el

ligt
wus

Elerxllis ramus: flexiles ultes: flexæ ſunt de lapſu erratleo totquent᷑.

Fluulatilis piſcis incola fluuſi.

Fraterculus a frater diminutluum eſt:ue a pater paterculus: A mater
matercaaagssse:“ — en deicer
Fraudoloſus qui fraudem facit: quod a fraudula diminutiuo uidet᷑ ue
nire potius ꝗ a fraude. “
Fregit nauimifregit brachiſ dicimus: quaſi ipſe fregerit & ipſe egerits

e nõ potius paſius ſit. Teren.ls fregit nauim apud Andru.

Fremitus dicit ex alto mari ſonus fluctuum: & ĩ populo murmur. Itẽ
uo orat oq; & indignantis & excandelcets: èe qᷓn humanam uocem
præ lracũdia imſtantis. Strepitus fit ex corporum tactuiex colliſiõe
reꝶ & multaꝶ uocum in unum cõtuſiione: ſi modo no ſit imodicus
aunc enim fremitus dicit. Stridor ẽ acrior & quaſi ſibllans colliſio.
Strepitꝰiñ ꝓprie pedũ ambulãtiũ mauũq; aliqd pertractrauũ ſonꝰ? ẽ
Crepitus aũt quid ſit: uide in. C. ðð
Frequentẽ locum dicimꝰ quẽ frequẽtare muli ſolẽt:ut utbs frequẽs
platea frequẽs: ubi multi hoiĩes aut habitätaut duerſant᷑. Quando
aßit de pſona aut de re aiata logmur duo bus modis dicit᷑: uil de ſola
ſc. Sit miles frequẽs ſpectator plioꝶ. . creber & aſſiduus. Vel de tur
ba ſit frequẽs populus frequẽs lenatus. I. copioſus e multus: & ꝗqdezʒ
cum noie collectiuo in ſingulari: cum cæteris uero in plura li: ut fre
quentes ciues: frequẽtes ſenatores: hoc ẽ multi &numoli: Verũtamẽ
qu dico ſis frequẽs innuo actionemtqum dico frequẽs locus pallio
nem. Ille frequcntat: hic fgequẽétatut
Friget idem quod frigidus eſt. ðUM
Fretus ſigniſicat confiſum: ut fretus fortaſſe familiaritate: quæ ẽ el te⸗
cum:auſus eſt conftter.
Frondes arboꝶ ſunt tm̃: folia aũt dᷣ arboꝝꝶ & herbaꝶ florum quoqꝙ;⸗
hæc Lau. Tu uero aliter in lima eggnaVn.
Fructuarius cuins eſt fruttusz.
Fruges quicꝗd ex fructu terræ in alimonizâ uertimus. Seges uero eſt
eoꝶ ſeminũ:ex ꝗbus conficit̃᷑ panis:nondũ demeſſa.Nõ nuꝗᷓ ſuba?
ã humũ ad acciplẽda ſemĩa iegetẽ uocamꝰ. Verg.llla ſeges demũ
uotis reſpõdet auari Agricola:bis quæ ſolẽ: bis frigora ſentt.
Frutex eſt:qui ad iuſtã magaſtudinẽ arboris nõ aſſurgit: & ſtatura ſis
milis ẽ multis herbis:ſed nõ demorit᷑ineq; areſcii ut herba:iſed perẽ
nis ẽ: inter frutices ẽ ſoboles quoq; illa arboꝶ & platula. Hinc truti⸗
cari uerbũ:qᷓſi fruticẽ renaſci ex arbore. M. Tullius ad atticũ: Exci⸗
ſa ẽ enim arbor nõ euulſa.ltaq; ꝗᷓ fruticet᷑ uides.Nam Hud 44 ſæpe

ſegimus fruticari pilum tranflaumeefffft.
Frui & Vii hoc differdt. Vti alterins rel gratlatfrui nullius:ſed ꝑp ſe
qul frult᷑ qujeſcit & contẽtus ẽ. Qul unt᷑ nunꝗᷓ contẽtus ẽ᷑: ſempꝑq; ul
terius tendit. Ideoe reprehẽſus & Annibal:i qui cum poſſer uti cãnen
GB uictoria frui malult. Vtor armistutor domor utor libris utor ſtu⸗
dlio:diligẽua opcta ꝙ ex hoc poſtea emolumẽti aliquid boniq; conſe
gquarefruor bonis meis: fruor tuo aſpectu: tuo alloquio tuo câtuthoc
eſt delectationem uoluptatẽq; pcipio ex hac retatq; ex hulus rel uſus A
Diceimus t nõ nunꝗᷓ utimur ꝓ fruimur. Vt utor pane triticeo utor e
ficis. Deniq; fruié delectarioné cape ex utẽdo. Itaq; in idem recidũts
frui delectari uoluptatẽq; cape: Vtor gniſicat ẽt cõuerſor Cice. ad
Cellum: Fabio ulro optiino hoje doctiſſimo familiariſſime ator. Et
inde fit uſus:ut uſus fuitr mihi tecum. i.cõuerſatio familiaritas ο bſon
ſuttudo. Quint. Mulierem cum qua longa cõſuetudo ſeu longuslilli
. fuerat uſus:ponit᷑ item Vſus ꝓlutilitate fructu: Nam ſolemus alig O
re ideo uti ut ex ea fruetum percipiamuns.
Fungor aut idem ẽ qd oficium munuſq; agotut fungor magtiſtratu:
ptura legatione fungor officio delegato: uel munere ludicis:fungor
uero uita ꝙ fungor officio uitæ: munere adminiſtrandi gubernana
diq corpus: Inde defunctus eſt ufta: ideſt flaiuit officinm uitæ. Legi Z
musẽt Defunctas morte.i. mortem fintuit: Et defunctus periculis:i
finita ſunt pericula. Et defuncta morbis corpora:ꝙ finiti ſunt mor⸗
bi corporum. De potior autem uide In.p. ðð
Fululaſter fuluii imitator. ””M ””M
Fundus cõtinet᷑ ab agro. Singula miprata ſingulæ uineæ:ſinguli hor
ii: ſingula oliueta: pomaria: ſalicta:arbuſta: paſcuainemora loca aucu
patoria uenatoria:piſcatorla: ſiue uillã atq; ædificiũ: fiue piſclnã: ſiue
aluearia: ſiue uluaria habeãt ſiue nõ habeãnſinguli fundi ſant & hoec
ꝗqdem in agro:ager enimcõtinet fundum:non cõtinet᷑ a fundo.
Fundum eſt ima pars rei: pprie allquid liquoꝶ intra ſe continẽtis: aut
ad continẽdum factæ: ut dolium ut nauis ut alueus uel fluminis uel
lacus uel ſtagni uel maris. Nam fundum turris ut ꝗdam ſcripſerunt
ipſe non dicerem.ſundamẽtum ut omnibus liquet aliud eſt ꝗᷓ fundcdd
t tamè fundare magis ad fundamẽtum qᷓ ad fundum pertinet. fun⸗ 4
damus enim domum non nauim aut dollum. Fundare & tundamen
ta lacere differuntiꝙ fundare eſt ualidis fundamentis fulctre: funda/
maenta uero lacere quaſi qualiacũq; fundamenta facere: & quodàâmo
do dare rei principlum. Suetonſus de uita Qati:In ara capitolina o
uæ domus fundamenta lecit: per trãſlationem Cicero. In quo tem S

nger
enn
Leeld
gH
wo⸗

Hn
1NH
ie
Soe.

NaN

zvel

etunt
GNdd

lom⸗
men

0

.

ll
wi d

Genltrix: uide filius.

plo quantumtum in me fult leci fundamenta pacls.
Fungor: uide frul. P
EE Audere proprle eſt intrinſecus: lætari extrinſecus?
Veemwmere:ufde elulare. ⸗
Gemmas Plyvnius oẽs lapides p̃tloſos (p̃ter margaritã)
noĩe unio:qd tm latina lingua hẽt: appellat. Eſt àt Mar⸗
Sarita ſiue margaritũ q̃ᷓ in concha naſcit᷑.& cõchyhuʒ
gdicit: quã uulgo Perlã appellat: hæc ẽt uocat᷑ Vnio: ut
idẽ Ply. ait: qa nũꝗᷓ niſi indiſtincta reperiatf. Eſtq; generis maſculini.
Nã fœminini illud quo nũc ꝗqdã ꝓ unitate utuntinec auctoritate ni⸗
titur. Neſcio.n. apud quẽ reperiat᷑:nec arte. Cũ deberec eẽ maſculi⸗
n potius gñis: ut Talio Stelio Curculio. Lapillus at generale no⸗
men eſt omnlum paruorum lapidũ:ſed ſubintellect one precioſum
idem quod gemmula. MVMR
enatmébrana illa dicite quaſi ueſtis: qua oculus tegit᷑:.quũ cõniuiĩt
i.aperit᷑ & claudit᷑:hoc ẽ.n.cõniuere. Mala uero illud inter genã ðde
buccam quaſi rotũdum ſpecie mali. Cuius ĩterior pars ꝗᷓ oris hiatũ
efficit: ubi molares affixi ſunt. Maxilla dicit᷑enomẽ diminutiuũ non
re ſed uoce. Malam quoq; genam dici plynius faref. Ait. n. infra ocu
los malæ homini tantũ: quas Priſci genas uocabãt iõq; dens ille inti
mus & ipſi genæ affixus genuinus dicif: qui ga maxime latet ea re fa
ctum ẽ iam tritum uetuſtate ꝓpuerbium:genuino rodere dente. i. latẽ
ter per Inuidiam carpere famam alterius.
Generaliter ſignificat oĩa ſimul quæ ſub genere ſunt amplectẽdo:ge
neratim uero ꝑ ſingula genera: ſeu magis ꝑ ſingulas ſpẽs. Siquideʒ
ſopẽs genera uocamus ut quot ſunt genera arboꝶ: quotſunt genera
uitium: potiuſꝗᷓ quot ſuniiſpẽs: Verg.generatim diſcite cultus.

Genuinus dens uide gena:.

Genitiuus oĩs aut actiue aut paſilue accipit᷑. Adde ẽt poſ ſeſſſue:quod

Pœe ꝓactlue accipio. Actiue ut ꝓuidentia dei: bonitas dei: paiſiue
ut timor dei cultus del:ibi deus puidet:& benigne agit:nõ ipii ꝓuide
tur & benigne fit: hic timetde colit᷑iñ timet nec colit:poſſeſſiue ſedes
del regnũ dei. Atq; ut in huiuſmodi oratione ĩtellectꝰ aptus ſuſpitio
uxoris. Dubſum e de utro loquaris:an dc amore:quem deus i nos hẽt
an de eo:quẽ nos in eũꝛde charitate patris in fjlios an filioꝶ in patrẽ
de ſuſpitione maritali:an de ſuſpicione uxoria:
Gerundia Iicet a particlpiis differãt tũ ꝓpe inter participia numerari
poſſunt.Supina ĩter uerba: Maritoqꝙ; partioipalia uocata ſunt: Nã Se
d Iiii!

caſus & genera habẽt: ex quo uerba nõ ſunt:ſed pariſeipla flue par/s

elcipalia Regũt pterea caſum more uerboꝶ partipiorũg:ex quo no

mina nõ ſuntpoſt ſe inq̃ regůt: non ante.
Geruũdia differũt a participiis: ꝙ ipſa ſiguificãt rei adminiſtratlonẽ ſt⸗
ne tpe.llla uero tempus une rei admiſtratione. Vt tenet me occupa⸗
clo luris dicuũdi:gerudiũ ẽ nec tps ſigifico futuꝶ ſed rei admiſtratſõeʒ
hec ẽ in iure dicũdo. Rurſus tenet me cura dotis nüandæ. l. quæ nu⸗-
merãda ẽ pariiciplum ẽ futuri ſignificatluum ſine admiſtratione reſ.
Gerundia non regunt paſiiue: ſed aacltue.
Gerundia niĩs carere dicunt᷑:uariant᷑itaq; p oẽs obliquos: numeroſq;
&& genera. Nã ut egoſſentio hæc oĩa habet ĩ gotõt ut deſecta lo fruẽ⸗
di principatus: fruendæ puinciæ:fruẽdi imperii. Mole ſia eda cãdoꝶ
ſilox:locandaꝶ filiaꝶ:colendoꝶ p̃dioꝶ Regitq; is gtũs aliqñ caſum
Cicero. Equidem efferor ſtudo patres ueſtros quos colui & dilexi ul
dendi. In Datluo: uaco agro colẽdo. Vineæ paſtinãdæ: nemori ſucct
dendo'In plurali una uox ẽ trlum generũ ut ua o agriſ uineis nemo
ribus ꝓcurandis. Qui caſus regimen non habet: abſurdum ſit nanꝙ
dlcere. Do operam colendo agrum: vel legendo librum. In Accufa
tiuo:ut eo ad ſalutandum fratrem:ad ſalutandam ſororemitad ſalutã
dum ſidus: ad ſalutandos fratres ad ſalutandas ſorores: ad ſalutãda ſi
dera: Quod elegantius dicit᷑ qᷓ cum regimine: ut eo ad falutandũ fra
trest ad ialutandum ſorores: ad ſalutandum ſidera. Per allas quoque
præpoſitiones ſimiliter. Sed inter raro habet cum gerundio ſubſtan

tiuumtrarius regimen. Vr Luius lib. ii. Et ipſe inter ſpollãdum cor⸗

pus hoſtis ueruto percuſſus. Et ſterum: Inter accipilendas de ſuis com
modis rogationes. In abla: luo ſine præpoſitione: ut fit iniuria fundi
domino: uel defeingendo ramo: uel ligno incidẽdo. Res eunt ordine
lite æſtimanda. i. quum defringitur ramus qum incidit᷑ Ignum: quũ
lis æſtimat᷑. Vel defringẽdo ramum:incidendo lign am: æſiimando li
tem. Sed frequentlus nſi ſunt ueteres ablatiuo plutah in tali genere
ſermonis: ut Cicero: Orationem aũt latinam ꝓfecto legendis noſtris
efficies pleniorem:ideſt legẽdo noſtra. Nam in pingulari ſolebàt ſæ.
plus apponere p̃poſitionem ut in committẽdo præl o.
Gerundii Accuſatiaus cum prepoſitione nõ tantum actiue accipi ſo⸗
let: ut tu es idoneus ad diſcendum: ſed etlam paſſiue: ut hæc res faci/
Iis eſt ad diſcendum. M
Gerundi Accuſatiuus iungitur frequẽter cum ad raro cum In: Item
frequenter cum obipropter: & inter taro cum ante. Vt uado ad ca-
piendum hoſtem: & in capiendum hoſtem Ego ueni ob te: uel ꝓpterx

te tedimendum. Inter nauigandum pro in naulgando ſæpe legim*.

NVNergllius: Et iter agendum Occurſare capro cornu ferit ille caueto
grone idem: Namq; ante domãdum ingentes tollent animos. Deniq; cum
accuſatiuo fere ſemper iungimus p̃poſitionem: præter pauca quæ⸗
neif/ dam:qᷓ ſunt loco. Conduco. Mando. Curro habeo ꝓ debeo & ſiqua
funt allasut faciendam ſepulturam locarent.i.darent alteri faclendã
uel ipſi locarent ſe ad faciendumtutrſq;: n. fignificat: nõ particſpium
ann eſtiſed gerundium illud faciendam. Illa autem parucipia in nomen
eüI tranſeuntia: putaui ad te ſeribendum: exiſiimaul hanc rem tractãdãt:
cenſuj ubi illud ignificandum. i. dignum ſcribittractari ſigniſicari.
Nh Gerundii Ablatiuo ſeruit in frequenter. Cætera rarius. de. ex uel e. a.
ſnd uel ab & Cum. In: ut in nauigando in legendo: quod idem eſt quod
cH in ipſo nauigare: uel in lpſo legere. Deiut de edendo: de migrando
cae de agendo. Quintilianus. Quum præcipere de apte dicendocœpe⸗
heru rimus. Etiam cum motu. Cicero ad atcum libro tertio. Tu ꝗd cogſ
liloe tes de tranſeundo in epirum ſeire ſane uelim. Ex uele ur ex defen⸗
znen⸗ dendo ꝗᷓ ex accuſando huberior gloria comparatur. A uel ab Cice⸗
onn ro. Ex quo ardeſcit ſiue amor ſiue amieltiatutrunq; enim dictum eſt
crut ab amando. Et alibimon diſtinguit a non dolendo uoluptatem. Ply⸗
ſaloti nin voncrio-⸗ Sermonibus dies tranſ gebat:quum a ſcribendo uaca
r ret. Cum: ut Quiniilianus. Sed rat o recte ſeribendi conluncta cum
lüſer loquendo eſt. Tegit autem hic Ablatluus ſine præpoſitiõe caſum: ut
oNe. hos aceuſandorillos occidendo: totam ciultatem labefactaſti: Cum
br præpoſitlonei in etiam regiuut in tribuendo ſuum cuiq;. Quãdoqʒ;
nc uartiat genera: ut in colendo agro in paſtinanda uineatin nemore ex
Pcnn cidendo. Per de ſimili modo etiam tegit. ut Cicero in Tuſculauiss
ſ His præſertim cognitis quæ de nihil ſentiẽdo paulo ante dicta ſunts
hoe niſi dicimus nihil aduerbium nunc non nomen. Et uariatur per ges
i nera:ut de accuſatore conſtituendo de collocanda filia. De prædio
wh emendo:per Ex uel e:& a uel ab neſcio an licet dare tali gerundio re
4 eſe gimen. Nullum enim exemplum occurſit. Variari autem per gene
ſ ra certum eſt. Cato Ex plaſinatis bibendls ex aluo lauanda. Er abſii⸗
