Sc habſtu præſertim inopum:qualem i illã Verg. intellexit ſed te umn
tu p bPum: 2

cta ſitu ueriq; effœta ſenectust Et de malefica anu ait lucanus Fœda

ſitu macies: quod etiã pedorẽ poſſamus appellarei ut idem lucanꝰ:lõ⸗
guſq; in carcere pedor. Et Cicero in Tuſc. pedores mullebres: Et ite⸗

rum: barba pedore horida. Seruins hoc uocabulum proprie diffinie

inquiens ſitus proprie eſt lanugo quædam ex humore procreata: fie

*

ſtum eſt:ut de ſitu Meſſanæ: & de ſitu ſyracuſarum.
Socius: uſde Comes.
Sodalis: uide comes.
Solamen: uide Conſolatto.
Solatium: uide Conſolallilo.

autem in locis careniibus ſole. ſitus uero pro loci qualitate manife-

Solicito te: uel ꝙ ſpem metumue tibi oſtendo: ut ſolicitare plæbem.

Vel inquileto & tibi curam iniitio.
Solutilis nauis:quaſi ſ lubilis:quæ facile ſolui poteſt. Qualis nauis i
qua agripplna a Nerõe filio per fidias poſita naufragium fecit.Ego
uero malim ſolutilem dicere ſolutam: & non fideliter con utam.
Solus & unus omnſum òᷣ ex omnibus uel iter omnes dici ur More ſu

Perlatluorum uerum Vnus pro ſolus accipio deoqꝙ łere cũ illo adie

Abe

hcho⸗
lder
ennn
nulin
lemlo

en
ncet
or
lſſſte
Di
Cice!
ecali

ella e

fo .

chi

Cuck

Auz:
eda
d⸗
ne
Knt

DHH

,

61

—

Sonatio a ſonitum: non lono dicitar.

ex populo alrerius ignificationis e.

Soluendo non ſum nunꝗᷓ patif ſecũ ſubſtanriuũ: ideo dubitart poteſt
an datiuus fit an ableũs. ngnificat autem ſatiſfacere pro eo quo obli⸗

gatus ſum ſue pecunia fiue remuneratione. ut Luint. Placeamus Ii

—
—„

cet nobis fortun a noſtra pater panperi ſoluendo non ſumus.

A ſonus cõpoſita qᷓdã ſũt ſcdæ ſꝑ declinatlõis:q̃d tertiæ. ſcòæ ſemiſo
nus. Inſonnẽ & exomnẽ draconẽ ſæpe legimus: fere haneq fferẽ⸗

multi extrema crapula ſemiſõnes & graues.

tam ſeruatam inuenimus. Seneca autem de breuitate uitæ alt: Qus

Sororcula diminutiuum a ſoror.

Suatulde Quis tem meaa.
Sui: uide Mei. .
Subide accipitur pro Inde. uel delnde.ſtaum etiam pro identideʒ ſiue
frequenter cum quodam interuallo: ut ſi iter faciens crebto ad comi
tem reſpiciam an me ſequi poſſet:dicam ſubinde reſpicio. Clcero au
tem diceret identidem nam ſubinde uti non ſle.

Suburbanum. uide Vicus.

Sulphuria: ubi ſulphur coquitur. D
Superlatiuus: ulde Comparatuuuo.
Super ut ſupra licet in eodẽ loco ſedere poſſint: tamen in hoc plerũꝙ
differũt:qd illud contiguũ eſt: hoc iterilecto ſpatio: ut ſedeo ſuper la⸗
pideʒ: magiſꝗ ſupra lapidé. Rurſus aqla uolat uel nubes pẽdẽt ſupra
nos maęiſꝗᷓ ſup nos. Nõ tñ̃ ſic ſp ut apd Quint. Nec ulla ẽ ſupra ter

trtas ad o rabioſa bælua cui nõ imago ſua ſancta ſt. Er apud liuid: ubi

circa muros ſupra ſubter terram per dies. xv. pugnatum:
Suppetias: uide limam. s
Supꝑplicare: uide Adorare. ðèðM
Supplodere: uide Complodere.
Surdaſter: uide Antomaſer.
Sutilis balte us:ſutilis cym ba:q conſuta eſt.
Sutrina taberna uel officina in qua calcei & fiunt & uenduntur.

Scala a quibuſdã in fingulari uſurpat᷑.ſaluſt.cũ aliis quibuſdaʒ oſtẽdit

pluralẽ tanti habere cũ dixit ĩ lug. Deide ubi unæ atq; alteræ ſcalæz

cõminutæ ſũt: qui ſuꝑſtiterant: afflicti ſũt. Non dixit una atq; altera.

Scaturio magis pro ſuo primitiuo ſcatet ponit᷑:quod eſt nõ ſolù aqrũ

ſed herbarum: cæterorũq; ſua ſponte ubertim naſcentium. .
Sclens feci: &ᷣ prudẽs feci. Itẽ inſclens eĩprudẽs atq; ignoràs feci hoc
eſt quod cũ facerẽ allꝗd ſeiui me facerc.llld ãt ignoraul:at ſciẽter ſe⸗

cnidem eſtequed cum ſclenta ac docttina fſfel.
Scilicet && uldelicet uident᷑ ſignificare id q certe ſed uſum ſuũ hũt &

feſpuſi ꝑ amaritudinẽ ꝗᷓdam cũ deriſu ꝑmixtam. ut apd Verg.ſ.is iu
peris labor é. apud Ter. Id populus curat. I. apd Quliut. hoc ui⸗
delicet expectaſti. &c. Nõ nũꝗ ſine hac acerblitate & iterrogatiõe. idẽ
alibi.ſed eſt uidelicer ulſima qdam calamitatum tablies dec. Nõ nunꝗᷓ
Paoſt relati
tiuo. hæc de plura lau. tu uero latius In lima uideto.

Scitus qui ſciens eſt. & argutus. Vnde ſeltæ Platonis in terrogatlones

dicuntur aſtutæ & uafræ: ac magna cum arte compoſitæ: Ad apud
Teren.quoq; ſeltum hominem hic prorſus ex ſtultis inſanos facitinſi

philo eſt: quaſi ſcite de docte natus. =L
Sculptlle ſimulachrum quod ſculptum eet.
Spectaculum: uide om.
Spectatiuide Ad me ſpectat..
Spero pro credo uſitatum eſt:
Spero tibleſſe bonus amicus: Credo fuiſſe tibi fidelis pprie dicſt᷑. ꝑ ac⸗
cuſatluum uero nõ:niſi alteꝶ accuſatiuum adcdas:qui antecedat infi⸗
nitiuſi. Nam hic ſequltur hoc modo. ſpero me tibi eſſe bonũ amicũ:
Credo me tibi fuiſſe fideſem. Quæcdam uerba cum noĩatiuo fũgi re

cuſant: Immo pleraq;. Nã ut recte dico: Incipe mihi eſſe familiaris:dᷣe

noll eſſe illi intimus: ita inuſitate dicam:præeſpe illi eſſe mihi familia
tis: Ne libeat tibi efle inumus. hoc tamen genus loquẽdi nõ nunꝗᷓre

perimus: ut apud Lucanum. li. x. tutumq; putauit lã bonus eẽ ſocer.

Alius dixiſſet.lIã ſocerum eſſe bonum. Et apud Ouidium de ponto.
Ecquis in extremo poſitus lacet orbe tuoꝶ. Me tñ excepto: qui p̃cor
eẽ tuus. Dlcere potuiſſet ſed non tam uenuſte:quẽ precor eſſe tuum-
Terent. in andria: Quxæ ſeſe ihoneſte optauit parare hicdiuitias: pos
Huſꝗᷓ ĩ patria pauꝑ uiuer̃.hæc & plura lau.tu uero aliter ĩ lima cernes
Sponte: uide urrro. —
Stare eſt nõ ire:in his dũtaxattꝗᷓ eunt ſine pedibus:aut quæ erecta non
ſat, ut nauis ſtat. flumen ſtatecurrus ſtat. ſol ſtat. Vñ Plſtiri de iuſttrt
um qa ſus ſtat:forſiq; ẽ clauſum. Anguis ẽt d piſeis & lacertꝰ & auis
in aere ſtat. Quædã e diuerſo quæ recta ſunt dñr ſtare:q̃diu non ca⸗
dunt. ſed hæc fere ſũt inanimata: ut arbor ſtat. ſimulachrũ ſtat: domꝰ

ſat. colũna ſtat. Qnædã uero dũr ſtare ſi nec eãt & erecta ſint ut ho⸗

mo equus uolucris ſtat: nanꝙ homo cũ ſedet: g equũ quum recum⸗

um ſc ſolet poni quidem. Non nunꝗᷓ & ante uel ſine rela

ſi uolumus accipere paſſiue:ut apud eundem.ſcltus puer natus:e pẽ

——,,———

——

Nleng Srarfortuide ſito.
nbri Stella d Sidus differt: ſi Macrobio credimꝰita ſcribenti, Nunce uidea
ie tnus ꝗᷓ ſint duo hæc noia: quom parſter meminit: quũ dicit: Quæ ſiæ
öi dera & ſtellas uocatis: neq;. n. res una gemina appellatiõe monſtrat᷑:
ſecn ut enſis glacfius. Sed ſunt ſtellæ ꝗdẽ ſingul ares: & erraticæ ꝗnq;:de cæ
iDDeræ qᷓ non admixtæ allis ſolæ ferunt:dera uero ꝗᷓ in aliqd kgnum
8 ſtellaꝶ pluriũ compoſitæ formantur: ut aries: taurus. andromeda. p⸗
n ſeus.uel corona: & qᷓcunq uarlaꝶ genera formam in cælum recepta
crecduntur. Sed apud græcos Aſter Aſtron diuerſa ſigniticãt. Eſt
ſie Aſter ſtella una: Aſtrũ ſignũ ſtellis coactũ: nos ſidus uocamus. Hæc

Ande differentia Macrobii pace nuſꝗᷓ reperit᷑iut apud eũdem Ciceronem
de uniuerſitate: ltaq; neſciunt hos ſiderũ errores: ſterũ: Toto igit
orhe cõſtituto ſideribus parẽ numeꝶ diſtribuit animog: & ſingulos
adiunvit ad fingula. Quod nõ ſenſiſſe Ciceronẽ ut Macrobius uulta
documento eſt qd nõ præpoſuit ſtellas: debet. n. ſpecies generi pars
toti p̃poni.ut dicà de prudentia & uirtute huſus. Dicã de facie hele⸗
“ næ eiuſq; pulchritudine:non autem e diuerſo. fateor tamẽ nũꝗᷓ ſtel⸗
o lam dici aritem taurum. andromedam. perſeum. ſed ſidus.
lakt⸗ Stipendiarius:qui ſoluendo ſtipendio obnoxius eſt. ut rlbutari? qut
mici : ſoluendo tribſuuuu...
Ne Stolidus: uide fatuus ——e
ucs⸗ Stultuszuide faruus.
ſaml Stuprum:uide adultertum.
nr Strageszuide Acerſus.
ileet⸗ Stramentitius ex materia ſtraminis.

on, Strepitus:uide fremitus:
IO Structilis baſis: ſructiles colinæ:q̃ ñ ſũt ex uno lapide: ſed ex multis.
po Strues:uide Aceruus. væ —
ees 4 A berna: uide officecena. l
RLLabalarium locus ubi tabulæ. i. Iinſtr̃a & tteræ reponũtur.
inon SS Tacitus homo taciturnus :Vergilius tamen poſuit paſſiue-:
ſoftie 1 Quis te magne cato racltu maut te coſſe relinquat. ”
nnn I te fortior ſũ ꝗᷓ nobilior. Ettã oĩuʒ fortiſſimꝰ ꝗᷓ nobiliſſimꝰ dr recte:
nN Tam te ſir uide ee6.. S
H Tamẽthoc loco nõ omittamꝰꝛubieſt. Quauſs licet. Et ſi. uanquã ſi
miliaq:de tñ: Vñ incipienda ſit cõſtruſ ofo: Vtrinq; ꝓhiberis. Sednt
u miruma uerbo cui adhærebat tũ: ipſa tamen excuſſo: quod iccirco

in ligatura te quaſi iuntctura oratlonis inſettum eſt: qula oratio unde
non debuerat incæ perat. Vt & ſi uereor iudices c. Quod ſi pricipa⸗
ſi uerbo cœpiſſet: ſuperu acuum fuiſſet in ſerere tamen. Tunc igitur
cum recte inchoatur: illam dictionem ut ſupsruacuas: quaſi functã
officio ſuo debemus abieer.
Tandé Seruius ait poni nõ neceſſitatis: ſed ornatꝰ cã.ut in illo Vergt
liano: Sed uos ꝗq tandey:iꝗbꝰ? adueniſtis ab oris. ldè ſentit Priſ. dicens.
Tandẽ non ſolũ pro aduerbio tẽporall: ſed ẽtꝓ conſunctiõe expleti⸗
ua inuenit᷑. ut C cero inuectiuaꝶ lib.i. Quouſq; tandẽ abutere Ca⸗
ellina patientia nr̃a: Mihi ꝗqdem nullũ ornamentũ ut᷑ eẽ i ſuꝑpuacuis:
& nihil agentibꝰ uerbis. Sed hẽt tandẽ potius Wensdaa & accele⸗
rans. eoq; fere ꝑ itetrogationẽ: ꝗᷓ exẽpla uulgo ſũt pluria ur ill ipfũ
Ciceronis. Quouſq; tandẽ &c. Sine ĩterrogatilõe ꝗd figniſicesꝛ nemo
ignorat: ut Verg.Iã tandẽ itallæ fugiẽtis prẽdimꝰ oras.Eiuſdẽ ſigniii
cationis ſũt Demũ ᷣ deniq;. ut idẽ Vergi. tũc demũ optata gemiaq
ſub arbore ſidũt. Cice. Quũ exceſſiſſet e uita:tũ denlq; uiueret. Sed
plerſq; quũ ſũt multa enumerata:tũ ſubiũgimus deni ſfignitican⸗
tes hoc ultimũ eẽ oium. Verg. O crudelis alexi nihil mea carmia cu
xaas: Nil nfi miſerere: mori me deniqꝙ; cogis. Cice. Quũ ſibi nõ mulii
tudinẽ militũ: nõ idoneos impatores: nõ pecuniã ſibi p̃ſto eẽ uiderẽt
nõ deniqꝙ; ullã rẽiꝗᷓ ꝑtineat ad bellũ adminiſtrandũ. Demũ ſolet acci

Bipio ſolũ:ſiue oĩo:pᷣcipueqꝙ cũ is:& cũ ita lunctũ Cice. in Saluſtiũü:

demũ magna uoluptas ẽ criſpe ſaluſti æqualẽ ac parẽ uerbis uitã

agere. Quint, Ita demũ mihi ſatiſfacies ſi apud patrẽ fuiſti. Ideo aũt

dixi ſolũ ſiuc oĩo:ꝙ Plvnius uidet᷑ S oĩo de hirũdine dicens. Ra

demũ ſola auiũ nò niſ uolatu depaſeit᷑. Quidtꝰ pro Demum poſuit
deniq;. Ii. lil. ine titulo: Siqua metu dempto caſta ẽ: ea deniq; caſta ẽt
Tantum & tanto cum gradibus: uide muium.
Tantiſper:uide donee.
Tantii & quãti cõpohſitaqꝙ; ab eis: T tidẽ.quãtilibet:ð& qᷓticſiq.totidẽq;

cõpatiua pluris & mĩoris: Præterea nulla alia nec cõpatlua nec noiĩa:
nec dictlões queſt ĩ gtõ caſu adiũgi his uerbis: Emo. uænundo. uæ⸗-
neo. Mercor. Cõparo. Aeſtimo. I axo. liceor. Addico. Diſtraho. Me
tor ꝓ æſtimo. Cõſtat. cõduco. loco. fœneror. paciſcor. pãgo pepigi.

CGõdemno. poſtnlo. & ſiqua ſũt alia ſimilis hoꝶ ſignificatiõis Neq.n.
audiuimꝰdici unꝗ uendidit hic patriã auri: ſed ꝑ ablatiuũ auro Ver.
uendidit hic auro patriä., Valerius max. lib. v. Magno ubiq; ptio uir
tus æſtimat. Plautus ĩ Epidico: (Quãtil eã emit? ulli. Ho.quãti emptæ?
puo. Nec dicim? emi equũ uilioris catiotis ue ꝗᷓ tu: Carlori uilioriꝙ

hutte
ſchr
er
luwi

Ve
lcent
1peen
re C

lacvls

zece

pti
nemd

4

minct

null
a

acc
uit
coꝛit
ke

lait

“

noin

el
Ver
ge
g

ſflcare

ſit

ue⸗

Tollo capio uel educo.ut

ue ꝗᷓ tu: Sed ullius ꝗᷓ tutaur carius. Neq; uêdtdi melioris ædes peloris
ue ꝗᷓ tu: ſed mellꝰpeiuſue. Dicendũ erit pterea Quãta pecunia equũ

emiſti? ſc quot minis: luue. Quãto metiris ptio qdni tibi deditꝰ? ecẽm

deuotuſꝙ cliẽs usor tibi virgo maneret LIui: B miles magis placuit

cũ p̃ᷣtio miore redimẽdi captiuos copia fieret Itaq; gtõs illos tati emi

cquũ: ꝗ̃ti potui: ſic expõere nõ poſtumꝰnãti pili &æ quãti ptii:S3 ſic tã⸗
io ptio quãto potui. Et ꝑ cõpatiuſur illd Cicerois. Nõ pluris uẽdo
S alii:fortaſſe eét mĩoris. Quũ aliquẽ doces nõ ta expõas: pluris:ii ptii

& mioris.1. ptil. Sed ſic pluris. 1. pluri pᷣtio: Minoris. i. minori ſumma.
Tectorlũ illinimentũ ẽ: & quaſi pauimentum parletis atq; incruſtatio.
Tenebræ: uide luce. =ð
Tenet᷑.Siqs furet᷑ rẽ ſacraʒ depphanartener ne ſaerilegii: an furti:an
utroq; nõ aũt utriuſq;. Qui ſubſtuler t rẽ ſuã de ſacro:furti ne tenet᷑
an ſacrilegi: an neutro? nõ autẽ neutriꝰ. Accuſare hũc potes: uel fux
ti: uel ſacrilegii: uel de miroq;:uel de ambobus: nõ autem utrluſq; uel

amborum Condemnare non licet de utroque. ſed de altero: uel furti
uel ſacrilegis non autem ſed alterlus: uel furii uel ſacrilegti.

Tentorium ubi tendimus uela: aut ſiquid inſtat uelorũ habet: uel ipſa

potius uela: ſiue ue lamenta contra niurlam cali.

Tenus ſemꝑ poſiponit᷑: atq; in ſingulari uiiq; cũ abliõt ut hactenꝰ: qte

nus. uerbotenus. capulotenus. In plurali uero cũ gtõ eniã nõ ſolũ cũ

bltõ: Verg. Crurũ tenus a mento palearia pendẽt. Curtpauci ho-

bilicotenus uſq; ad umbilicũ: Nilotenus uſque ad nilũ. Aliqñ etiam
ro non ultra: ut geſſit conſulatum titulo tenus. . non ultra ꝗꝙtitulo.
erebra gignit diminutiuum terebellum non terebellam.
Tergiuerſari uide præuaricatores.
Terrenus mons potius ꝗᷓ terreus ac terraceus dielmus,
Teſtaceus ex materia tetez.

Textilis ueſtis ꝙ detexta eſt. D
Timeo te tanꝗᷓ inimicum. iimeo tibl tanquam amico.illic tanꝗᷓ offen⸗
ſurus ſis: hic tanquam defendendas. ä
Tincile uirus quod tincdum eſt: aut itinctum eſt ſpiculo ſagitta. Ver
giſius. Et tinctile uirus
Titubare: uide Nutarr.
Tofaceus ex matetla toffl.

voll ſuſtuli fili ex uxore. i. hab ui filii.Itẽ ſuſtult
filiũ.i.educaui. Sueto. In Domitiani uita: Deide uxorẽ domitiã ex q i
ſecundo conſulatu ſuo fillſũ tulerat repudiault. Eodem enim mõ dici⸗

mus tulit filium ut ſuſtulit. Præterea ut ſœmina quum mater fit dict
ruripeperit filium. Ita uir quum fit pater: dieiltur ſuſtulit filum.
Tollo ſummoueo. Verg.lubet & ſublata reponi pocaa.
Tollo in altum fero:ldem: & ſublatum ſurgit in enſem. Quæ duo de
clarantur ex illo ĩ Neronem epigrãmate quis neget æneæ magni de
ſtirpe Neronem Suſtulit hicmatrem: ſuſtulit ille patrem. hic ſuſtulie
matrem quia occldit. & de medio abſtulit. Ille ſuſtulit patrẽ ſupra hus
meros: quia ſupra humeros ſumpſit uel ab incendio eriputt.
Tonatio non tonitio dicitur: ſi tonitum dicimus:
Tornatille poculum:quod tornatum eſt:ð torno factum.
Tortilis anſa:qꝙ retorta de replicata eſt. MZVB
Tua:uide lcas —
Tul: uide Mei- . “ .
Tum:uide Gum.
Turba: uide Rxarn.
Tuarmatim per diuerſas turmas. ðð
Tutus portus:tuta urbs:quæ tutatur alſos:non ꝙ ab aliis defendatur.
Tamen ſæpe paſſiue ĩ hominibus: ut Tutus ſum ab hoſtibus ꝙ mus
nitus d ſine periculoſim.
Tralicio exercitũ.i.tranſporto exercitũ tranſmare: auttrans flumen.

Traiiclio mare uel flumen:i.trãſeo. Aliquando utrunq; cõtunctim: ut

Liulus. traiecit coplas iberum. Et plancus:traiecit exerceitum ſſaram.

Tracim trahendotuon interrumpendo: ſetiem ſequendo.

Tranſmigrare: uide Cömigrare.
Trapezita: uide Argentar.
Tributatius qui ſoluendo tributo obnoxius eſt.
Trimus. uide Annicauuuuaus.e .
Triſtior e lachrymis oculos ſuffuſa nitentes triſtior hic ex parte tri⸗
ſtis accipitur inquit priſcianus: qula comparatiuũ pro minori ui ac⸗
cipitur ꝗᷓ ipſum poſitiuum habeat. Sæpe autem per ſe poſitum p ipᷣe
poſitiuo. ut comites ſenioris aceſtæ pro ſenis. In quorum utroque eſt

cCauſa cur alliquid nos adeamus. 1
Nam illud triſtior plane pro triſtis non pro ex parte triſtis accipit᷑: Ve
ait Quitilianus Vtimur nulgo comparatiuis pro abſojutis: ut fiquis
ſe infirm orem appel ans. Non dixit minus quam infirmꝰ. Et hoc Se

nior potius pro ualde ſenex quam tantum ſenex. De quo latlus Vi⸗

Triticeus ex materla tritici ut panis tridiceus

—

f —

.0WMW — — – — —W ——

tac

lle
bfe

NG.
RIAH

en.

1vt
we

n

120
po
eſt

V

Ke

Adllare:uide Nuter.
RWValeant qui Inter nos diſſidium uolunt. Donatus: ſeruſus: e
Idam alil ſic exponũit:pereãt ꝗ hoc nobis uolũt quæ uox de

vratio aliena fuerat ab ingenio pamphili pio de ꝓbo Cicerot

ſi deus talis Eꝛut nulla gfa nulla hoium carltate tenef: ualeat. Nunqd
co irreligionis atq; eo imprudẽtiæ Clcero uenerat ut deo exitiũ pca
ret᷑: abſit. Lactãtii quoq; teſtimonio ꝗ de his ipſis ciceronis uerbis ait

Quid enim cõremptius potuit dici in deum? Valeat inꝗt idẽ abeat
ac recedat: qũ ꝓdeſſe nulli põt: Valitudo ꝓ langore frequẽtiſiime ac
cipit᷑. Vnde ualitudinatii nominant᷑. Cicero ad Terẽtnam:ò ad tiro⸗
nem: Valitudinẽ tuam cura diligẽter:noc ẽ langorẽ & infirmitatẽ.
Al bi pro ſanitate:ſi nſc ualitudini tribuamus aliqd. Frequẽter tamẽ
apponimns adlectiuum:ut infirma aduerſa mala ualitudine: uel con
tra bona incolum optima ualitudine. Item in Valeo: ut bene ualeo.
Vale ſalutatio ẽ recedẽtis:ut ſalue de Aue ueniẽtis. Eſt aũt ſalutare de
aduenſẽtis & abeuntis. Vergi. lib. ix. Hãc ego nunc ignaram hulus
quodcũꝙ pericli ẽ.Inq; ſalutatam linquo. Ideoq; non nunꝗᷓ reperi⸗
mus: ſalue ẽt in diſceſiuthoc ẽ in calce epiſtolaꝶ. Cicero ad Tironẽe
Vale mi Tyro. Vale. Vale. Se ſalue. Et ſterum. Etiam atq; ẽt noſter
tvro uale. Medico Curio liſioni deſcripſi diligentiſſime falue uale.
Verg. lib. xl. Salue æternum mihi maxime palla: æterniq; uale. Præ
terea neq; eſt apud latinos aliud uerbum:quo adeunti nos reſpondea
mus ꝗᷓ ſalue. Cicero ad atticum indicatliuo hulus uerbi aſus ẽ dicẽs.
Et ſaluebis a meo curione-
Valitudo:uide ualeant. ”
Valde poſitlui & uerbi ẽ:ut ualde pauper ualde diues. Valde laudat.
Valde ultuperat. Nec auſim dicere lõge diues:lõge laudatt nec uala
de ditior: ualde ditiſſimus. è
Vas inquit Varro appellatusẽiꝗ ꝓ altero uadimonlum pmittebat cõ
ſuetudo erat quũ reus parum eẽt idoneus iceptis rebus:ut ꝓ ſe alte
datet. Videt Varro ſignificare Wadem eum eẽ: quẽ fideiuſlorẽ uo⸗
camus. & uadimonlſũ fideiuſſionem. Verũ ego nõ auſim rephẽdere
Varronem ſed tm affirmare me nõ legſſſe dtaxat uadẽ eum eẽ qui
uadimonium ꝓ altere dat: f Vadimonium ſignif cat fideiuſſionem.
Sed eum ꝗ ſponſor ẽ alterius in capitis piculo :ſiue idem ſupplicii ſu
biturus: ſue pecuniam ſoluturus. ut apud Quintilianũ in declama⸗w
tonce q̃ inſctibif̃ Amici uades. Etapud Ciceronẽ. lib. v. tuſc. de py?Z
thagorels amicis: quoꝶ alteri diem mortis quũ tyrãnus dixiget alter

.

pꝓ amico ad ulſendã matrẽ ituro uas factus ?:qdᷣ feſt quoq; ſeniſtdi

cenauas ſponſorem ſignifica in re capitail.
Vadimoniũ eſt ſponſio ad certũ diẽ ſiſtdi ſe in ſudiclo.l.cõparẽdi Pſe
uel p aduocatos ut in oratione Ciceronis ꝓp uintio dat᷑ ĩtelligi ubi
longa ẽ altercatio de uadimoniis. A Nera parte Gicẽte fuiſte ſ bi uadi⸗
monia deſerta: altera nero nequa a ſe illa fuiſſe tacta & Quitl. de le
“l frumẽtario ꝗ ad ptitum diẽ uenerat inꝗt niſi tñ ad nadimoniũ
legate ueniſſes: nõ multoꝶ dieꝶ cõmeatum habebamus.
Væ interiectio datiuo ſeruit. Martialls: C aꝑe cauſidicus fert᷑ mea ca⸗
mina q ſit Neſcio ſi ſcie roꝛuæ tibi cauſidice.
Vectatlo:uide ueni ſn opinionem:
Vectigal nõ ſolum ex publico:uerũ ẽt ex prluato caplt᷑: Cicero in pa
rad. Fx meo tenu' uectigali capio ego ducẽta Et iteꝶ nõ itelligũt ho
mines ꝗᷓtum uectigal parſimonia ẽ. Ex omnl tñ pᷣdio uectigalẽ. fœ⸗
nus uero ex ſolo ipſo. Nam dicit naturalis fructus terræ ſœnus. Po⸗
ſtea aſit ad uſurã trãſlatũ:q̃ii pecunia ꝑ ſe fructũ ꝓducatuſicut rerra.
Vector:uide uenſin opinionem.
Vænale ſigniſicat rem uenditioni expoſitamtut hæc domꝰ ẽ uenalis.

ideſt ꝓ ſcripta uel expoſita u? ditſioni.Et hoc de curlõe ſignificat Lu⸗

canus:quũ dicit uænali curio lingua. I. ptium nõ ueritatem honeſta⸗
tẽq; ſequẽs ex ſuæ linguæ facſdia. Vendibile aũᷣt ſigniſicat rẽ ꝗᷓ faci
le pòt uẽdi:uenitq; a uendo. Venale uero a uæneo. Vẽdibile dixu Ct
cero ꝓ gratũtq; aĩios hoĩum ſollieltet ritu reꝶt: qᷓ ad ſe alliciũt empto
rem. Aſt aũt ĩ Brutothoram ærati ꝓpe contũctus. L. Gelllus nõ tam
uẽdibiſis orator: ꝗᷓ ut neſcires: quid ei deeſſet. Et alibl: nam ut ſint illa
uendibiliorathæc huberlora certe ſunt. .
Venſ ad me: uenito ad me uenias ad me: uenies ad me. Scribe ad met
ſeribſto ſer bas: feribes: indifferenter pene his quattuor utimur
Veni in opinionem actiue acc pit᷑iꝙ talem oꝑinionẽ habeoꝛaliquan⸗
do paſſluetquum opinto ſigniſicat famam. Opinlo inquam q de me
habetur ab aliisinon quam ego habeo de aliquo. Sicut exiſtimatio
eſt ob nio atq; ſentẽtia quum accipit᷑ actiue: ut exiſtimatio mea. i. ſta
exiſtimo. Aliquãdo paſſiue: ut homo magnæ exiſtimarionis. . famæ
& noĩs ꝙ eum magni hoĩes exiſtimant: ira homo magnæ opinionis:
uenlo in ſuſpicionem ſemp paſſiue.i.iln ſuſpitionẽ tui nõ tuam uenſ
In obliuſonẽ ſemp ẽt paſſiue hoc ẽ ꝙ cæteri de me obliti ſunt nonꝙ

ipſe de aliis. Similiter uenſo in ultupationem. Offenſio ẽt ꝓpe paſ ie

accipit᷑ õq; Cicero nõ Clodii offenſiones dicit ſed offenſas ſuas ue/
ro offenſuiones & alibi in corꝑe ægro odioſa ẽ oĩs offenſio.i. moleſta

dĩs paſſio. Vectatſo nero hulc ſimile nam Vector qd deberet ſgnj

ne⸗ ſicare q uchit ut nauis equus uchiculũ:ngniſicat potiꝰ id qc uehit᷑it
un quiẽ homo. Quinti. Sic ĩ nauem tilii mei male pmutatus uector im
ll pPonor. Non tñ uectorem accipias ꝓ nauta:hinc ẽ ꝙ inuenimus non
lce⸗ nunꝗᷓ dictum Nautas & uectores: Sunt enim uectores ꝗ p̃tlo ĩ aliena
oli naui uchunt. Nõ nũꝗᷓ ꝓ eo ꝗ uchit. Seneca ia hyppolito:Pro ſua ue

ctor timidas rnplna. Rs cætera ſere q a ſupinis ueniunt:tam actiue?
cax paſſiue acclpi ſolẽt: ut Accuiatio. M. T ullit adie. A ccuſatio uertxis
pallſiue. Donatio mariri actie. Donatlo uero bonoꝶ palſſiue.

WVenia: uide idulgẽtiam. Venio lectu: uide milerabilis uiſu.
ſnn WVendico ldem eſt:quod utſic dicam approprio:ac meum eſſe dico. Et
im ferc hoc uerbum poſtulat datiuum:& hunc frequẽtiſſime, ex prono
,ſ minibus primitiuis. Vt ego hũc agrum uendico mihl. Tu ſendicas
e tibi frater uendicat ſibi. Vidico uleiſcortunde uindicta:quotiẽs iniu
RW ciam contumeliamue illatam punio. Iuterdum uindico idem qd ab
„R mluria cõtumellaue ſiue lactura faciẽda defendo. Cicero ꝓp. M. Mar⸗
n cello: Nobiliſſimã q; familiã iam ad haucos redactam pene ab ĩteritu
elu uind caſti. Idem de ſenectute. Et eſt ſenectus natura loquatior: ne ab
Ar omnibus cam uſtils uidear uindicare. Viriis. i. uituperatiõſbus: quẽ⸗
admodum criminibus pro criminationibus, Dicimus uindicare in I
5 bertatem: aut in ſeruitutem: quaſi aſſerere in libertatem: aut in ſeruj
tutem. Non ut qdam uolüt uendicare.
n Ventltare freqnter uenire: aduẽtare uero ꝓximũ lã eẽ uenlendo.
Verbum debetſequi nltimſ ſuppoſitum in ꝑſona:genef: numero
ut ego illum de ſuo regnoꝛille me de noſtra rep.percontatus ẽ. Duo
ſuppoſita ſunt ego & le: quo utriq; uerbum accõmodat᷑:ſed ſequẽ
ne ti palam: antecedẽti ꝑ ſubintellectionẽ: ut ſiciego lllum de ſuo regno
pcontatus ſumꝛille me de noſtra rep.pꝑcontatus eſt. Cõuerte ordinẽ
du plonaꝶ ſimułperſonam uerbi mutauens ſic.Ilie me de noſtrat tep.
e Ego illũ de ſuo regno pcontatus ſum. M. uta ergo genus ſiciego illũ
o de ſuo regno. Illa me de nòſtra rep. percontata c. Mata numeros ſic.
4 Ego illos illaſue deiſuo regnouilli illeue de nf̃a rep. ꝑcontati pconta
2 tæue ſunt. Et item e cõtrario. In hãc tñ formulam nõ cadit:quotiens
per comn paratlonem aut ſimilitudinem loquimur: quale eſt. Melius
al ego iſtuc ꝗᷓ uos feciſfem: nõ aũt ꝗᷓ uos fecilietis:hoc ille ita prudẽtex
ng⸗ ut ego ſeciilesinõ aũt ut ego fſeciſiem:hic.n.ſubintelligit᷑ ſic: hoc ille
ſ. ſic prudẽter: ut ego feci & ipſe feciſſet. Melius ego qdem iſtud ꝗᷓ uos
feciſtis feclſſem. Verbum enim principale de bet eſterti:ſubinintelli⸗

gl autem quod non eſt principale. it

Verba deſunt nõ nũꝗᷓ in oratiõe:ſed nõ ſine graꝛut Hora. Quo mihi
fortunã:ſi nõ ꝑmittitis uti. 1. ad qd uultis eẽ mihl bona fortunæ. Ric
modus icipit ꝑ quo: Al us ĩcipit ꝑ unde: ut idẽ. Vnde mihi lapidem:
quorſum ẽ opus. Vnde ſagittas: ſupple putas: uel dicas mihi eẽ. Iluue
nalis: Vnde tibi frontem libertatemq; parẽtis. Cum facias peiora ſe
nexi Cicero ad Fablum. Martis uero ſignum: quo mihi pacis autor
Qumti. Quo ꝑ fidem diuitias cæco: d alibi. Quonũc tm frumẽth
quo claſſem cõmeatu grauem. Idem: Vnde hunc illi aium. Et alibi.

Vnde mſeræ tuc unde ſomnus: ſuppe erat uel ẽ. Et rertius moduss

ut apud Ciceronẽ: Habẽdas eẽ ꝗᷓ laxiſſimas amicitiæ habenas: caput

enim eẽ ad bene uluẽdum leutifaremeſupple dicũt n. caput ſunt alii
modunt apud Plvy. Iunlore Studes: an piſcaris: an uenatis: an ſmul

oĩa:ſupple facis. Quiti. Nil allud ꝗᷓ renuet. . nil alſud faciet q̊ tenuet.

Et iterum: & acceptis litteris meis iuuenis filius nihil aliud ꝗ cũ ma⸗

tre fleuiſſet. i.nihil aliud feciſſet: ꝗᷓ cum matre fleuiſſet: Mart. Nil and
bulbis:ꝗᷓ ſatur eẽ potes:i. nil aliud facere. Qui cõline ẽ illud:ubl ꝓba
to aliquo aduerbio qualitatis ſubaudit p cõditione materiæ aut dixi:
aut feci. Bene Ennius. p̃clare Anaxagoras: Fortiter Scipio:pruden⸗
ter Fabius: ſupple dixit: aut fecit. Et ꝓ comparatluo: Dl: melius: ſup
ple fecerunt: aut faciant: aut certe uelint. Quintl. ITu mellus uxor:
quæ facturũ retinebas: ſupple feciſti. Lucanus ipſe uerbũ appoſuit.
Di meliora nein. H
Verboꝶ tempora ꝓ tpibus ſæpe ponunt᷑: Annibal apud Liuiũ allo⸗
quens mil tes ingꝗt. Si tales aĩos in plio habebitis: quales hic oſtéditis
uicimus. Cur de futuro non ꝑ uerbum foturi tpis locutus é. Nempe
ad afleuerãdam rem:ut non futura: ſed lam eẽ uideat᷑. Multoq; plus
ponderis hẽtiut dicamus uſcimus ꝗᷓ uincemus. Quinti. Dimitte im

& euocaſti. i. euocaueris. Cicero. Vnum oſtẽde irabulis aut tuis aut

atris tui emptum: & uiciſtie p uiceris. Idem ꝓ ſex.R oſcio. Reſtitiſ⸗

es: repugnaſſes: mortẽ pugna oppetiſſes: ꝓ eo qd eſt reſſtere repu⸗
gnaretmortem pugna oppetere debuiſſes. Leren. in and. Præ dice⸗

res ꝓ eo qd ẽ:p̃dicere debebas. Et alibi: forta ſſie aliquãte inigor erat

pp eius libidinem: paterer᷑: ꝓ pati debebat. Cicero lib. iii. off. male ẽét

Gurlo cum cauſam tranſpadãoꝶ æquam eẽ dicebat: ſemꝑ addebat
uincat utilitas:potius diceret non eẽ equam: quia non eſt ulis reipa
ideſt dicere debebar. ” 4 ”c
Vernaculus uernacula uernaculũ: qd ẽ domi noſtræ uel in nr̃a pfia
natum: ut lingua uernacula:q uulgo dicũt lingua materna:dictũ a
uerna: quod eſt puus domi noſtre natus ex noſtra ancilla.

rne
—

Vero de aũt idem ſgnificst: & eodẽ ĩ loco pni poſſunflantecedẽte: ut

inoꝙ altqᷓ dictione:nunꝗᷓ.nab iis ſnĩa inc pit. Collocant᷑ at frequen
ter: ut nunꝗᷓ referant᷑: ied tm diſtinguãt ſniam a ſnia. Vt mea ſpſius
uerba declarant ubi ſum uſus modo aũt:ſed neq; uero dicimus:neq;
aũt nõ dicimus. Q uinti. Neq; uero me lacedæmonii. Dicimus item

Tum ꝑꝑ hoc:tum uero ꝑꝑ illud:non tñ:tũ ꝑꝑ hoc:tũ aſt ppillud.

Cõtra nec dicimus:nõ uero dicimus. Nõ aſit ut ſum tibi amfeus: nõ
aũt aſlentator. Muta illud aduerbiſ:& habebit locũ uero:ſie ſum:ti⸗
bi amicus: aſſentator uero nõ:uel aſſentator aũt nõ. Ineipimus p̃terea
maiora qᷓdam capita p uero potius ꝗᷓ p aũt. Verg. Iunonẽ cũ uenef
ſic loqui icipiẽtem facit.Egregiã uero laudẽ & ſpolia ampla refertisi

Tuq; puerq; tuus: Et ad ſalpiciũ ſcribẽs Cicero:ita epiſtola inceipit.

Ego uero ſerui uellẽ: ut ais ĩ meo dolore affuiſſes: Cete nõ ita dicas
Age aſit ſane aſit. Iam aſit.n. aut. At autem. Vt age uero:ſane uero.
Enimuero. Iam uero. At uero. Hæc & plura Lau. Tu uero ĩ lima le-
ges. Non uero: iam autem.

„„

Exaxls uerſatilis: & gladius angeli uerſatilis ꝙ uerſat᷑. Quidã alunt
uerſilis ſcæna & ductilis. Verſilis qdem ꝙ cum tota machinis ꝗbulſ⸗
dam cõuertebat: aliã picturæ faciẽ oſtẽderet. Ductilis uero: quũ tra⸗

Cctis tabulis hac atq; illac ſpecies picturæ nugabaf iterior.

Verſicoloria apud iuriſcõſultos uocãt᷑ quæ natiuũ colorem mutaue?
runt: ut ueſtes:ſi albe ſint: aut nigræ: ſubnigreue:qᷓles ex lananõ tin⸗
ca ſolẽt eẽ: Coloriæ nominantiſi in colorẽ a ſum tinctæ fint uerſico
loriæ. Cæteꝶ uix in hũc ſenſum repimus. Nà Cicero collum colũbi
pauoniſq;: & eius caudam uerſicolorem uocat. Et nõnulli aquã ma⸗

ris: uel ꝙ uerſat e mutat colorem ſubinde:uel potiꝰ ꝙ ſit diſcolor:ut

apud Plvnlũ.ſib. xv. Ingens poſtea turba prunoꝶ uerſicoloꝶ nigrae
candida: hordeacea appellata: a comitatu frugis eius eodẽ colore. Er
lib. xxv. de uerſicoloribus uiperaꝶ maculis: per quod apparet collum
colũbæ pauoniſq; & caudã aquãq;: nõ ideo uerſicolorẽ dicl:ꝙ ucrſet
colorẽ:ſed ꝙ diuerſum colorem habeat. Apud Titum uero Liuiũ ẽ⸗
ſecũdo punico bello iterdictum fuiſie matronis:ne oerſicoloribꝰ ue
ſirent᷑. Quod qliter accipiẽdum ſit: Valerlus max. Ib. ix- ſignificat
dicens: Quam fœminæ tollere cupiebãt: qa ſis nec ueſte uarii colos
ris utl:nec auri plus ſemiuncla habere:nec lũcto uchiculo ꝓpius ur-
bem mille paſſus niſi ſacrificii gratia uehl permittebafk.
Verlus cõtra naruram p̃poſitionis ſemp poſtponit᷑: ut italiam uerſus
Megaram uerſus: Atq; neſcio quo modo nõ reperio hãc ke Gon⸗

R ☛

tonem numeratamt an Ja poſtponit᷑: & nõ pponit᷑. Ne Tenus gdeʒ
præponi ſolet:ð tñ eſt ppoſino:an ꝗ: pᷣpoſitionis uice non fungi ur
quotiens alia adeſt pr æ poſitio: ut adoccidentem uerſus: quo ꝗdem
rnodo aduerbium eeellt. =è
Veſcor: uide in lima noſtra.
Veſtras:tuide Cuias.
Veteres: uide antidaiJll.
Vectatio non uetitio dicitur de in uetitum dcart.·
Viam faceresuide ner faceer.— e
Vicina nõ tam hoĩes: qu eundem ĩcolunt uicum:ſignificat:ꝗᷓ qui ppe
domum tuam habitãt. Vicinitas aũt nõ hoĩs ſed ꝓpinqui atem pro⸗

prie ꝗdem uicinoꝶ: abuſiue uero ẽt cæreraꝶ reꝶ:non nunꝗᷓ continẽs

P contento: ut ludanda uel potius amanda uicinitas.
Vicus pars urbis:diuiſa. n. urbs iuicos:quaſi ĩ membra minora: ſicut
ſubura:carina: exquiliæ:uici romæ ꝛut opinor erant. Nam regiones

clrca ulginii fuerãt. Hodieq; tmn tredecim ſeruant nomina. Vici aũt

S olim & nunc ultra mille. Extra urbem uero frequẽtes uillæ ac fre-
quẽtes dom? iſtar uici urbãi. Vicus uocant᷑. Si uero ſuburbanæ nõ
ſint:tunc nanq; ſuburbana dicunt᷑: plurall qdem numero. Nam ſin⸗

gulati ſign ficat᷑ p̃dium in ſuburbanis:ut ſubutbanum meſ: d ſub⸗

urbana mea ſ plura ſunt quale ẽ ĩ ſimilibus:ut fui in cumano: tuſcu
lIano.i.in fundo meo cumano:& p̃dio meo tuſculano. Eramus i for⸗
mlano tuo. Pompeiano Varronis. . in uilla tua & uarronts.

Vtciſſim nõ memor ſum uſquam eẽ apud Clceronẽ ac Q uitlhané

fere maximos quoſq; autores:niſi ꝓ ſecundo loco:ſ ue e diuerſoꝛ
nel e cõtrario. Verg tatum ſemel: neq; id aperte uidef uſꝰ ꝓ iuicem
& mutuo. Quid poſt uterq; uiclſi m experiamur: quod imitatus ẽ
ucetonius & alii plures: Cicero ſemꝑ qq ego ꝗdem ſclam ſic id ac⸗
clperet ab alio:uiciſſimq; redderetS iterũ ied ego admiratione qua
dam uirtutis eiusilile uiciſſim opinione fortaſſe nõ nulla quã de mo⸗

ribus meis habeat me dilexit.

Vtetitare ſignificat nõ freqᷓnter uluereſed ueſci: qſi uictu utſ:ſiue ta
ii genere uictteqntiſſime & fere ſempꝑ uti: ut iarmatæ uictitàt lacte
VIaus a uiuẽdo uenit. At uiuere ſine ueuſtu cultuq; corporis licet: ut
in æthiopiaiſint eſu potuq; nõ licetiideoq; ſemꝑ iſticta hæc duo re
perimus de ſempꝑ addi alteꝶ de Veſtiru loquor. Qula alteꝶ qd ẽ Vi⸗
ctus hoc ẽt ſiganificatũ nõ cõplectit᷑:alioquin nõ dicerefuctꝰ& ueſit

tus ſigniſicat.n. uictus genus uitætꝗtuʒ ad mores:nt gbuſceug ꝗs ui⸗

uat e a ꝗbus inſtituafß e ꝗbus moiibus.

—

Vn

mI
ſtls
Vi
Vi

be⸗

Vn
Vi⸗
V
AA
Vo

ſe
lu
Een

l
npi
mline⸗

feun

iones
la

zclN

nri
ſ
ſo,
ſ
vt⸗

zab
rſor
cer
uss
40
g
no⸗/

e13
e
not
ole
Vl
eſtt

Videor tibi bene facefitu a ſeris mthi bene loq:ficue uobis uſdemag

male facere ſta uobis uos uideminitille uidet᷑ tibi bene ſcribere:de iſtʒ
mihi uident᷑ bene arare. Exuditi. n. ſic loquũt Ruſticanus ãt dᷣe agre⸗
ſtis ẽ ̃ᷣmo ille uf tibi ꝙ bñ faciã uidet᷑ mini ꝙ bñ loquaris ecco.
Videncetz uide ſcincett.
Nigiliiæsnide Excuabiͤzz.
Vimacea ſubſtãtiuum plurale ꝓ grãis uuæ lam præſſæsuinaceus ninæ
cea uinaceum adiectiuum ut uinaceo granoe legimus quẽdam ſuſto
Vindico: uide uendie. e e
Vitabundustulde errabundus. ss
Viuatlum ubi coniinentur uel aues uel piſces uel feræt quæ dũtaxas
ad uictum ſpectant. .

Vocauite prius: nõ ẽſidem qd priorꝛillud ſignifcat tps:qſi prius ꝗᷓ ntc

uel tũc. Hoc uero pſonam.i.ego dueꝶ prior:& hoc qñ duo ad unſ
referunt᷑:ſicut ẽ ego d hic te uocaulmꝰ:ſed ego priort hic aut pones
rlor. Ita ſit quũ unus ad duos refert᷑: uocaui te priorẽ meliu ſq̃ᷓ priu.
Illum aſt poſterſorẽ me lius ꝗᷓ poſterius. Eadem ratloẽ fuplatiuoruʒ
primus & poſtremus:S fiqua lunt alla nocauſ te primus uel poſtres
mus ſi multi ſumus uocaui te primum uel poſtremum ſi multi eſtis.
Veciferarizuide etuer. me
Volatilis anima:quaſi uolans. Et ꝗdam uolatilla uolueres uocant-
Volucris: uide Auis, H
Volumina: uide lber.
Vultus: uide facies.

Vmbratilis q̃ſ umbratustut nita umbratilis: S res P iuoluera& inas
nitatem qualis umbra dictæ. Vmbratlles appellan.
Vna:uide ſimul.

Vnuſquiſq; ideo nõ facile patitur ſuperlatiuum:quia Hlud unus nuim

quãdam ac naturam ſuperlatiui optinet: poiluſ ꝗᷓ dicimusP un uſuiſc

bonus ꝗᷓ unuſquiſq; optimus. Fiæc Lau. I u ucro in lima leges etiaʒ
unuſquiſq; opumus.
Vnus:uide ſolus.
Vſꝙ adeoꝛuide adeo.
Vſq; eo:uide adeo.
Vſquam duo ſigniſicat:in ſoco fimul:S ad locum: ut Teren. in eune⸗
Occidiineq; uirgo ẽ uſꝗ. Cicero in philip. Neꝙ uero uſꝗᷓ diſcedebã.
Vſuartus culua eit proprictas uins.

1 iitt

Vſurpare eſt uil ſiqe uſitate:tum dicto:tum facto. Ciceto:Od ſempꝑ
uſurpamus ĩ oĩ bus dictis ac factis minimis ac maximis dc. Idẽip̃cla⸗
re enim hoc ẽ uſurpatum a doctiſlimis: quoꝶ ego auctoritate nõ ute
rer: ſi mihi apud aliquos agreſtes habẽda eẽt orattito.
Vt & ita:duplicat᷑ ſuperlatiuũ: uel altera ex parte nomen: ex altera ad
uerblum: uel utrinq; nomẽ: uel utrinq; aduerbium cum ut & Ita. Ci⸗
cero de oratore: Vt quiſq; optime græce ſclrenita eẽ nequiſſimume⸗
Idem in eodem: ut enim quiſq; optime dicit: ſta maxime dicẽdi diffi
cultatẽtuarioſq; euẽtus orationis:iexpectationẽq; hominũ ptlmeſcit.
Quinti. Quod ut longe optimum: ita difficilimum. H
Vt pro quippe ſiue utpote accipit᷑ ſequẽte relatiuo: Quiti.Nec igno
ro igitur quos tranſeo: nec utiq; damno: utſqui dixerim eẽ in ommi/
