bus utilitatis al quid. —

„

temporibus græcis doctrinis inſtiruuus.
Vter:uide quis. è
Vtiq; ſane:certe.
Vtortuide fiiiuuu.—

Vtaliquando acoeſpitur, quaſi ꝓ ſecũdum: Ciceroterat ẽt in primis:ut

*

4
Dt

2

— O

hen
kͤcy⸗
önte

eni
110
won
dd
mt

e

mni

Vls

=
V

Laſirentii Vallenſis lima quædam per Antonium Mancinellum Ve
liternum: ad Reuerendum Aedis Geminianæ Aniſtitem Diuique
Marei Canonicum Nicolaum Rubeum Venetorumi decus Omni⸗

umq; bonarum artium & uirturtis cultorem.

EEnignic(Sapientiſſime præſul Nicolae Rubee probitate cun
ctis omnibus præſtans) Ingenii eſt: id agere: quo cæteris con
h ſulatur: Nam nemo noſtrum ſibi ſoli natus eſt. Itaq; animad⸗
☛uertenti laurentit Vallenſis Elegantias paſſim ferme in wani⸗
bus eſſeiplurimum quippe orationi latinæ conferunt: Viſum eſt.A ut
S magis & fidelius conferre poſſent loca quædam curſim & breuiter
a me obſeruata in medium dareteo autem animo: eo conſilio: eo deni
que ritu: quibus mea etlam ſcripta recognouiſſem. Son enim contu
meliis non praua mente quid agimus: uti plerlque ſolent: dum alio⸗
rum quicꝗ offendunt:ac ſi ipſ quoque non uſpiam laberentur. Qd
certe fieri nullo modo poteſt. hinc ait ille: Demoſthenes & Home-
rus. M. Tullio dormitare quandoq; uidentur. Quid mirum Summi
quide m fuere:at homines tamen. Quæcunque uero mihi obſeruata
ſunt: Ad te præſtanti prudentia uirum: Ad te ſumma ſapientia præ⸗
ditum: Ad te eloquentiæ fontem: Iitterarorumq; om nium portum
8& auram dirigo. Curabis igitur noſtra hæc qualiac unq; una cum ul

ri doctiſſimi elegantiis perlegant (ſic enim cultiores fient) dulces iu⸗

cundi chariſſimique Alumni tui Ioannis Iacobi uiri clariſſimi filius:
franciſcuſq; Rubeus loannis. Quorum prior cum reuerendus uene
rabilis ſapiens incorruptuſq; diui Leonardi tuulatus (ſic enim appel
lant) ſacerdos tum omni nirtute uir optimus conſtans ſeuerus gra⸗
uis. Alter uero adoleſcentulus indole ſorma ingenio memoria inſi⸗

gnis clarus induſtrius: diiciplinæ honoriſq; ſtudioſiſſimus. A tua ſi⸗

quidem ſocratica officina hufuſcemodi opera prodeunt. fœlices er⸗-
go quibus id concigit: ut te religionis parentem muſarumque hoſpl
tem adire ui ſere colere poſſent. Viue uale ſalue præsdium meum:
Viue Venetls uig eſimo octauo cal. Iulii. M. cccc. xcvii.

“

Ant. Mancinellus ad lectorem.

Lanrentius Vallenfſis ſexii elegantiarum noluminis prologo Seruiũ
Sulpitium laudat: ꝙ librum de noiis Scæuolæ non modo antiſtitis
atq; omnium principis in lure ciuili: uerũ etiam præceptoris ſui edi⸗
derat.Idq; ꝙ publicæ utilicatis cãâ ſu ſceperat ab romano po. non rep
henſione ſed laude dignum ac gloria putatum: Nam errores maxi⸗
morum uirorum deprehendere inquit: tum doctiſſim hominis eſt:
tum opus utiliſſimum:& quo nullum dici poſſit uiilius. Qulq; emẽ⸗
dat:niſi pauciiſſima ſunt: quæ emẽdat:non interiorem exiſijmare de⸗
bemus:ꝗᷓ ipſum illum inuentorem:nec minorem ab illo:qᷓ ab hoc ꝑ
cipi fructum. Hæc & plura huiuſmodi Laurentium impulerunt: ut
unum hbrum de notis ſcriptorum componeretinon quo illos carpe
ret: ſed quo prodeſſet aliquid inguam lhatinã diſcere nolentibꝰ. Nec
ignorauit ſe aliorum pariter accuſationem iudici umq; ſubiturume
niſi legitime & actoris & iudicis fuiſſiet officio functus. Ego item du⸗
blicæquoqꝙ utilltatis gratia motus: Quæcunq; ultra lautenti præce
pta mihi oblata ſunt: palam edere uolui.ln qulbus quidem ſi forte ſu

dieium meum uel ratlo uel ecxempla parum conſtabũt: Nec Iindigna

bor ab aliis corrigi:-lmmo omne⸗ oratos uelim: ut quæcunq; in meis
quibuſcunqꝙ; ſcr ptis perperam dicta anlmaduerterint (Nam nii dffi
cilius ꝗᷓ in nullo err re:nec opus ullum ſatis unꝗᷓ emẽdari poreſt: ue
plato architæ ſcripſit) notent:ne Iinguæ lacinæ itudioſi me duee eor
ruant.ld autem fieri non huore non prauo ludicio de bet: uerum be⸗
nlitate quadam communiſq; commodi gratia. cur enim feribimus?
& tatione ecxaminata: quod ſæpe fit minime. Plures enim obtrecta⸗
tHone allenæ ſclentia
ſus Theophraſtum hominem in eloquentla tantum: ut nomen diug
num inde inuenerit icripſiſſe etian ſoeminam: ut ille inquit. Præter⸗
ea ſquis llud pto laurentio afferret. Sed ego de uſu loquendidiſpu
to:non de abuſu: Reſpondebo laurentum ipſum Vnius autoris io⸗
cum pro uſu acc pere: Nam ubide memoria teneo ſcribit: ea inqult.
Apud plynlum tamen ad Romanum lego: Tu ſacilime iudicabis:
tam memoriter tenes: ut cum hac conferte poſſis. Sj recte ſic ſcriptũ
eſt:recte ſic cc ſudica bo. Et ubi de iptimis loquicur:lta. Dice bã pau
loante non lcere dicere in primis doctiſſimus. Idem ſentio de inter
primos & cum primis: lcet alluſtius ſi modo codex non ſit mendo
ſus alirer dixerit. Ac ſane quod d- fficillimum eſt ꝛ in primis de praſio
ſtcenuiſſimus exat: &Q bonus cõſilio. Ecce hic etiam unicn m Sallu ſtis

o
tine
cen

ane

ſamam ſibi aucupantur: Hinc cermimus aduer

ſocut
doca

tusn

piun

tunnt
exg.

. N.

turun

tenc /
ree
nH
n

meſs
ſl
Rcn
tee
mbe

Innn
Keau

Anet
nchil
zle/
ſp
tlo⸗
gole⸗
bleg
ſpri

ſocum præcepils ſu's repagnantem non ſmprobat:oſtendt.n. ſi mo
do co lex non ſit mendoſus recte d cl ĩ priaus ſtrenuiſſimus dec. V b⸗

quoq; de Nudiuſteriius ſcribit ſic ait: Nudiuſtertlus d Nudluſquar⸗

tus: nec ultra progreditur. icut biduo. triduo. quatriduo & binoctio
trinoctio quatiinoctlo & non ampllus: Niſi putamus ſine menda ſe ri
ptum eſſe in phi ippicis Nudiuſtertius decimus. Item ubi docet dicẽ
cendum in æs non in ære inciſæ ſunt Iittera air: ita enĩ apud om nes
autores quantum inueni ſemper eſt icriptum. Per quod oſtendit ꝙ
aliter inueniſtet: aliter etlam dixiſſet. Nolſus ergo lure poſſet in me ij
lud afferre:Laurentium de nſu loquencdi diſputare: nõ de abuſu:Cũ
&& ipſe eadem addidiſſettſ eo tempore occuriſſent. Quæ omnia euz

quoqꝙ legiſſe quis dubitai? Sed cuinam lecta omnia paſſim obſeruã⸗

tut:? Nemini ſane. Expertus id loquor. Nam licet malto plura meis
Grammaticis Inſeruerim ab illuſtribus electa autoribus ꝗᷓ alii quot
quot ante me ſcripſerant: attamen paſſim addere ſoleo. Quod & p̃⸗
ſens limæ huſus ſecunda editio indicat: plura eniʒ ꝗ prlor habet. hie
uliima primis & meliora ſunt & ſœcũdiora ſempet. Nec ego ut lau
rent um carpam aliquid ultra ſua præcepta affe ro: nin ut Iinguæ lani
næ ſtudioſos admoneam aliter etiam dici poſſe: ut Natabus & natist
ſiliabus & f: iis & hmilia. Aliqua etiam ab eo prohibita: A Hqu do re
periri: ut Non uero: lam autem. Næeq; autem. Nuntius & Nuntium:
& cætera q' tunli monſttant & ipſa Lima. Quæ ſiquos offendete
tunc quidẽ nõ lima ſed limus erit. Lima autem iilis: qui mihi debebũt
ꝙ ſub ærug ne latent a illuſtraui. Siquid praterea in aſs meis ucu⸗-
Prationibus anichac editis huic limæ repugnare uideretut: lateat ne
minem: Me iſtac approbare ꝗᷓ lla. Nam fruſtra plus opera ſtudio i⸗
penderetur: ut alt fabius: niſi licerei mellora rimis inuenire. Vale e
ctor: Et ſiquit ineſt erroris emendare te pigeat minime: Sine calũn:a
tamẽ. A me quidem cxcmplum habes. St ſecus egeris (Quid poſſim

exptrlere. Datum Venetſis. xy. Calapriles. M.cccc. xciil.

1

Eilta fillabus be llliis

Nata & natabns natis fl.
Afſfinabus iil. Seruab? iill⸗
Præſtatco y.
AVla. Ala. Maxilla. Mala vii.
Plantarlũ vili. Déarla ix.
Ekuentus Euentam X.
lIuſiu.lIuſiſũ.ꝑmiſſu pmiſſũ xi.
lIugeris. lugere. Iugeee Xlii.

Apertile xiit. Senior Xiiit.

Comparat o ad plures xv.

Sermonẽ quẽ audiſtis: xyi⸗
Prior ad plures quoꝙ refert᷑ xvii

Quiſq; cũ poſitiuo XVilil.
Quiſq; cũ comparatiuo xix
Vnuſꝗqſq; cũ ſuꝑplatiuo xx.

Quãp ualde cũ poſitiuis xxi.

QCuãp ualde cũ cõpatluis xxi.
u ꝓ ꝗtum cũ ſuꝑlatiuo xxili.

Vergllii locus XXIII.
Montoſus xxiill.
Pore cũ ꝑticipio In dus xxv.
Erit cũ pticlpio in rus xxv.
Gerundia in Di. Xxyi.
Oratũ ire:Oratũ eẽ xxvli.

Expiũdũ xxviii. Iſte & ille. xxix.
Verſus xxx. ꝓpcul
Neq; ãt. xxxiii.Nõ uero xxxiiiii
Iam autem xxxv.
Certum ſcio XxxxyVI.
Ab ꝗbꝰlf̃is pponl ſolet xxxyIl.

Xxxxi.

Limæ Lau. Vallenſis T ltult. Ixylll.

Quatenus Quatinus xxxvlil.
Scilicet xxxix. Videlicet xxXIxX.
In æs & ĩ ære inciſæ lIfæ. xl.

Eſie uox infinitiaui xl.
Necubi Nequo xli.
Interdich AMIlii.
Plult lilti.
Fama. Rumer Xxlv.
Sementis XIyi.

Autorare: Exautorafe. Autora⸗
mentum xlIvii.

Paſco paſcccor xlx.
Veſcor 11.

Lamina Bractaa IiI.
Conſularis fſiii⸗
Campanla. laboriæ capi Iiiii-⸗
Beats lIly.
Fruitꝰ fruſturꝰfruetꝰ?ſũ lvI

Fœneror feneo Ivii.
Mutuo. Mutuor lyiii.
Reſero. Recingo lix.
Adamare fr
Eleuo Ixis
Carere Ixii⸗
Abhorreo Ixiifi.
Suppetias ixiiil.
Alumnus lIxv.⸗
Nuntius. Nuntium lxvyl⸗
Punctus Ixvil.
Quot menſibus Ixvi.

4

Auſer

Ana
wor
each

Phor
ta
mier
luabe
Wpe

X

w.
,
1
l.
.
I.
lv.
lyl.
Utot
.
lvt.

Laurentlius Vallenſis li. i. c. i.
Plilius filia filiabus
Antonius Mancinellus IL ſtulo primoe
A filla flliabus de filiis legitur. Plautus quippe in Sticho ait: Sed ego
ibo intro & gratulabor ueſirum aduentum filiis. Verba lüt Antipho
nis lenis qui item in ſcænæ principio dixerat. Ita me di bene ament:
meaſq; mihi bene ſeruaſſint fillas c.
Natus Nata Natabus.
A nata quoq; natabus & natis legitur. Ouid. enim Ii. xlii.met. de quat
tuor ſiliabus Anii regis Deli ait. Effugiunt quo quæꝙ poteſt.Eubo⸗
ea duabus Et totidem natis Andros fraterna petita eſft.
Nhon Afſinus Aſina Aſinabus.
ANMKklanc. Tir. iil.

pPhocas grãmaticus ita inqt. Pauca ſunt primæ declinatiõis noĩa q cõ
tra regulam darluum & Ablatiuum numeri pluralis in bus ſyllabaʒ
mittunt diſcernẽdæ ambiguitatis. i. ſexus cã. His & ab his Deabꝰ. Fi
liabus. Mulabus. Equabus: Libertabus. Natabus. Aſinabus. quæ a uſ
ris peritis uſurpata ſunt.Priſc.quoqꝙ li.vli.docet: his ab his natab?.
filiabus. deabus. mulabus. libertabus. Aſinab?. Et recte quidem: Næ
ſ Mula mulabus. Equa equabus: Qur non Aſinabꝰ: Siqui uero grã⸗
matlcis fidem adhibere noluerint: Digeſtorum hibros euoluant:legẽt
& enim & afinabus & huinſmodi ali.
Laau. li. i. coA).
Non Seruus ſerua ſeruabus.
De fundo ĩſtructo lege p̃dia maritima paragrapho Affini duo Dige⸗
ſtis ita legit᷑. Quæſitũ ẽ an ea mancipia fideicõnuſſo cedant: Cum q̃ᷓ

dam ex iis ruſticis officiis ad tẽpus peregtinatiõis adducta ſũt relictis

cum ſeruabus & filiis iuis: x quædã patribus & matribus rellctis &c.
Præſto præſtiti præſtitum præſtatlo non præſtiilo.
AVanc. Tit. v. JGM

Prraæſtatlo non a præſtitum: ſed a præſtatum uenit Priſ. enĩ li. ix. ſic alt.

Steti uero ſtatum ſupinũ penultima producta debet facere. Vnde lu
canus.li.ſi. Conſtatura fides ſuperum: Cũ datum && datus ſicut ſupe
rius oſtendimus corripiat penultimã. Poſtea inquit: Compoſita ab

eo uarle uetuſtiſſimi protulerunt: Aſto aſtitum & aſtatum:pſto præ⸗
ſtitum ð præſtatum. Aemilius procina in oratioetuti lex amalia ab/
rogetur tempott aſtiturum atq; periturum me ccẽ. Brutus in epi. Oc
clio Calo cæſare poſtꝗᷓ mare tranſicrat præſtaturum d6h§ .t:ꝓæẽẽ “
manh Lau. Hi. 1. cil. —
FPrictum fricatiosnon friécio.

Manc. TiiilIl.
Cornellus celſus li.ill. ca. vlili.de curatiõe lentag febrium ſic aſt. In his
frictio quoq; ex oleo ſale ſalubris uidetur. Capite uero. xi. ita ſeri⸗
bit: Contentiq; medici quidã una frictione etiã ex quolibet oleo ſut.

Et capite.xii. Adhibeaturq; frictio quantam &e ſuſtinere poterit. lteʒ

Paulo inferlus VIima quoq; poſt hæc auxllia ſt geſtatio de frictio.

Lau. li.i. ca. Il.

Hæc diminutlua in ellus ella exeunt: Sunt quædam in illus illa. Inter

ea autem priota Priſcianus ponit Ala: uultq; facere diminutiuſ Ax
ula. Cicero tamen inter poſteriora: duo enim maſculina iondemꝙ
feemina donat hoc genere terminationis. Palus paxilllus. Talus ta«
Xillus. Mala maxilla. Ala Axilla Manc. ILIt.yv.
M. Tullius i libro de perfecto oratore ad. M. Brutũ innuit ab Axilla
Alam: a Marxilla Malam eé factas ait. n. ita. Quin etiam uerba ſæpe
contrahuntur nõ uſus cauſa: ſed aurium: quamõ enim ueſter Axilla
Ala factus eſt niſi fuga litteræ uaſtioris! Quam Ir̃am et e Maxillis
S Axi ſis: & Vexillo : & Paxillo conſuetudo elegans larini ſermonis
euellit. Catulus autem a mala malula diminutiuum feciuan nanque
Mœſta neq; aſſiduo tabeſcere Malula fletu Ceſlaret: triitiqꝙ ibte maa
dere genæ. Sunt autem codices qui humina Ceſſarent habent.
Lau. H. i. c. vil. „
Plantarium non locus plantaꝶ:ſed ipſæ plantæ ẽt ſi euulſæ:aut nõ cõ
ſitæ fuerunt. Nec me fallit ſeruiũ ſeparare plantaria a planuis: Dicen

tem plantæ ſũt raptæ de arboribꝰ: plãtaria uero ꝗᷓ ex ſeminibus nata

cum radicibus & terra propria tranſferuntur. Ad quod ſentlendum
uildetur allexiſſe eum Vergilit uerſus: Et ulua ſua plantarla terra.
Plantariũ locũ eẽ plantaꝶ oſidit Plytli.xyii.c.xili.ubi de arboꝶ ĩſitiõe
ſic ait Quædã in plãtario ĩſta codẽ die trãlſerunt᷑. Vt aũt ex uerſu
lo Vergilii Ii.ii.g. apparet Plantaria ẽt plantæ dici poſſũt. Alt ille: Syl
uarũꝙ aliæ p̃ſſos propaginis arcus Expectant: & ulua ſua plantaria
terta. Sic quoq; donaria d Ioca ipſa & dona dũñr. ut lamiã oſtendimꝰ.
Lau. lI. l. C. Vill. Ml

—

honnt
(icat
ſegete

Doaat
fepiot

on
iigoon

ſimole
Aler
Intera
geniir
Miero
uamet
marhe

Bue
Pen
Ul
Ai
Poent
Pu
odi
cain
tat⸗
uut⸗
lil
giglen
wll
lont
lte
kepen
be
i

Abh
ſunm

nabe
e

1
1
oli
l

le
4t
ng
lu⸗

Donaria non locus repoſitorlus donorum ſed ipſa dona licet Seruius
diceat ubi dona ſunt: ut lectiſternia dicuntur ubi homines in templo
ſedere cõſueuerüuür. Manc. Tit.ix.e
Donaria eẽ loca:ĩ ꝗbus dona reponunt᷑ deorũ:abuſiue aũt templa ut
Serulus inquit Veg eſt. Maro. n. Ii. ii g. ait. Lépore non alio dicunt
regionibus illis. Quæſitas ad ſacra boues iunonis: & uris Imparibus
ductos alta ad donaria currus. Aulus Gel. Et li. ii. c.x. ita inꝗt⸗ V bi re
poni ſolerẽt ſigna uetera: ꝗᷓ ex eo tẽplo col apſa eſſent:& alia qdã re⸗
ig oſe donariis conſecrata. Et Apulcius li. ix. ſic: Cantharoq; & ipo
ſimulachro quod gerebã apud fani donatium reddi is ac cõſecratis:
ARera die &c. Idẽquoq; Ii. il. floridorũ: de lunonis fano apud Samuʒ
Inter alia ſic ſcribit.Ibi donariũ deæ ꝑ qᷓ opulentũ: plurima auti & ar⸗
geari rõ in lncibus ſpeculis poculis: huluſcemodi utenſilibus &c.
M icrobius aũt donaria pro donis ipſis poiuit: ait enim. Hi. ii. ſat. Or⸗
namẽta uero ſũt elipel corõæ: &à huiuſmodi donaria. Neq; enim dos
narla dedicantur eo tempore: quo delubra ſacrantur.—
⸗ Lau. li. ciXx. —
Ruentus in ſingulari. generis. maſculini & declinatiõis quartæ eſt: eiꝰ
plarali. M. Tul ſæpiſtime in neutro genere & declinatione ſecunda

uiiſrur. ut de oratore: Ex aliorum factis & dictis aut euentis. Idem de

di inatione Sieuenta quærimus &cc. Manc. Tit.x.
Euentus in ſingulari gñis ẽ maſculinl:& declinationis quartæ: E us it
pluralis numetus 6 euétus ut uiſus. M. Lul.Ii.i. de orarore: Vt. n. ꝗs
optie dicit:ita maxie dicendi difficult tẽ uarioſq; euẽtus of̃onis expe
ctadionẽq; hoĩuʒ ptimelcit. Ver. lH.vi. de Aenea: cæcolq; uolutat cuẽ
tus aiĩo ſecũ. Poſſeʒ & plures afferte teſtes. Hoc uero euentũ hæc euẽ
ta facit. Tullius. n. in ꝑtitionibꝰ ait. Si cuiuſq; facti & euẽti cã ponef.
Et Lucretius lib.i. Euentum dici poterit quodcunꝙ erit acrum, Iade
igitur eſt euenta & non ab hic euentus. 4
E& Ie T & er Lau. H.i-cllh.
Simlilia ſũt hulc ſiuſiu & pmiſſu tuo:quoꝶ pluralia ſũt ſecũdæ potiꝰ de
clinationis:in ſingulari fere nunꝗᷓ. Neq; eni dicere ſolemus luſſo tuo

ſed iuſſu. Vel pmiſſo tuo:ſed pmiiſliu. Hora. tamen utar ꝑpmiſſo. ideſt

re ꝑmiſa:non aũt permiſſione. Nec dixiſiei permiſio tuo: Nec luſſi⸗
bus permiſſibuſq; tuis dicimus: ſed iuſſis periniſſiſq; tuis. Nec iuſſus ꝑ
miſiuſq; tuos:ſed iuſſa & permiſſa tua cc.
Manc. Tit. xi. 8
Ab hoc ſuſſu tm̃:ð&ᷣ ab hoc pecmiſiu legit᷑.noc autẽ luſſum & permiſ⸗
ſumthæc luſſa & permiſſa faciunt ylſus li. vi, Ire iubet campis cqui⸗

tem:tult ipſe cltatũ Quadrupedẽ planta fodien s:ſcutataq; rapti CI5 uln
ſequit᷑ iuſio manꝰ& muralia portat Sc. Et hbro nono. Nee luſſomo- itco
rarcollectis fumantia lucẽt Terga elephantoꝶ flämis dec. Aul“ Gele os:
II. vilil. c. xx. hæc ſctibit Atteius capito publici priuatiq; luris pltiſt⸗ ſiisa

mus quid lex eſſet hiſce uerbis definiuit. Lex iquit eſt generale iuſlſũ iisn
populi aut plæbis rogãte magiſtratu &c.poſtea ſubdit:Nam niſi po⸗ oct
pulaus aut plæbs rogetur nullũ plæbis aut populi iuſſam fieri poteſt. ccate
Apparet igitur hoc ſiuſſum iuſii iuſſa pluraliter efferre. Et perenlſſuʒ un
Pmiſſa Cum permiſla etiam in plurali ſubſtantiuum hi. ſibn
E diuerſe iugerum in ſingulari ſecundæ ? in plurali tertiæ eſt declina⸗ Re
tionis: Non autem ut aii Priſcianus iuger iugeris. Cum omnes dicð
in ſingulari iugerum: & in piurali iugeribus cc.— e
Priſcianus lib. vii. ita inꝗt: Oxcitur tij & hoc iugus lugeris. Luue. iuge⸗ Autn
ibus paucis lumbos donare cliẽtis. Itaq recte dixit. Põponius. n. Me md
la li.ſii. de Araxe ita ſcribit. Frangit ſe ſubide ad oppoſita cautlũ atq; ia
ob id ingenti cum murmure ſonanſq; deuoluitur adeo citus t ut qua
ex pᷣciꝑ caſurus eſt in ſubiecta non declinet ſtatim undã: ſed ultra ke
q canalẽ hẽt euehat plꝰ iugeris ſpatio ſublimis & aꝗs pẽdẽtibꝰſemet “
ſpſum ſine alueo ferens &c.Et Tibullus libro ſecſido inquit:Præda/ lh
tor cuplt ĩmenſos obſidere campos: V t multo innumerã lugere pa⸗ gene
ſcat ouem. Ply. tem il. xix. c. xix. ubi de cæpis meminit ſic ſcribit. Cæ
tero cæpas ter foſio ſolo ſeri iubent exiitpatis radicibus herbaꝶ ĩ iu⸗ a⸗
gero dẽas libras 8&c. Variabim? ig ᷑ huiꝰ ugeris. Ab hoclugere. hæc ſul

ſugera. hoꝶ luge. his iugeribus: hæc liugera.oO. iugera. ab lugeribꝰ tuo
Hoc uero ſugerum: huius iugeri. hulc iugero-hoc iugerum. o. iuges d

rum. ab lugero. hæc iugera hæc iugera. Oiugera. nec, ulterlus.
Leoealau.l..clcxrr. àà
Aperile latus quod apertum eſt:ut Quldius de triſtibus Aſplcis a dex le
tra latus hoc adapertile tauuuuuuu. lee
Apertile nõ qd aptum eh dicit᷑: ſed q apitur uel apiri poteſt. utuerſa qiin
tilis axis qui uerſatur: plicatllis criſta: quæ plicat᷑:uel plicari poteſt.de
hoc pacto Ouidii illud exponi debet. Sicuti ẽt li. xlli. meta. ortilis. N
VlIeimaq; excipiat ꝙ tortilis ultima piſcis. Aliter aũt tortilis anſa dr.

Compꝑatiuũpꝓ minori ui ꝗᷓ acclpi ſpſum poſitiuum habeat alt Priſelis en
nus. ut WVergi. Triſtior & lachrymis oculos ſuffuſa nitẽtes. Triſior g.

nics eęenulm hic ex parte triſtis accipit᷑. Sæpe ꝑ ſe poſitum pro ſo poſitluo
ſono⸗ ut comites ſenioris acæſte: p ſenis. In quoꝶ utroq; é cauſa: cur aliqꝗd
Gcl nos addamus. Nam illud triſtior plane pro triſtis: nõ pro ex parte tri
t ſtis acclpif:ut ait Quinth Vtimur uulgo comparatiuls pro abſolu
eiuti tis: ut ſi ꝗs ſe in firmiorem appellans non dixit ꝓ minus ꝗqifirmus. Et
x/ Roc ſenior potius ꝓ ualde ſenex ꝗᷓ tm ſenex uridem (Quinti. de lſo
Ie cgrate: Boq; iam ſeniore octauum enim S nonage imũ cõpleuit an⸗
ch num pcipere Kriſtot les pomeridianis ſcholis ccœpit: & Ouidi. de tri
ſtibus: Soſpite ſic te ſit natus quoq; ſoſpes:& oli ĩperiũ regat hoc cũ
ſenior ſener. Wanc- Lft. xiill.
beenn Recte qdem meo ſudicio expoſuiſtt laurẽti Triſtior ꝓ triſtis: ſenior
edi DP ualde ſenex. Nam & alio in loco idẽ Verg. Inꝗt hoc helimus facit
hoc æui maturus aceſtes: & Iib. vi. de charonte ait. Iam ſen ſor ſed cru
Qda. deo uitidiſq; ſenectus: ubi icem ꝓ ualde ſenex exponẽdum eſt: qd
dh Qdatur ielligi p uerba illa. Sed cruda deo uiridi; ſenect“ qᷓuis enim
e ualce ſenex charon ect: attamẽ crudus & uiridis erat. Vem fllud ulte
in ARufaddemaus ſenior ẽt pro magis lenex accipit᷑. Seneca enim epi⸗
uaun ſKtola. Ixxy. ita ſcribir. Queadinodũ ex duobus ſ- aplentibus: ꝗ ſenior
din decelſlittnõ ẽ beatior eoicuius iter pauciores äãnos termiata eſt uirtꝰ.
m ESEthæc eſt græcom ratio: ĩ qua nobis cum illis conuenit:qcł ad unũ ſuſ
/ geeneris utendum cõparatiuo: ad plures ſuperlatuñ.
1 Priſcianus Iib.ili.ſic alt:ſet aũt comparatio ad unum uel ad plures tam
eber ſui generis ꝗᷓ alieni. Quãuis græci honoris cã ſuæ gentis magiſꝗᷓ ra⸗
tione ueritatis dicũt nõ poſſe ad multos ſui generis fieri cõparaiio⸗
ge necm &c. Itaq; priſe janũ recte docuiſſe cõparationẽ apud latinos fie⸗
II acun uel ad plures tam ſui generis ꝗᷓ a ſeni auctoritate oſtendã
Statius enim. Iib.viii.inꝗt. Sed pectora flectas: c melior ſis qᷓſo deis.
cer Verba ſunt Amphiarai ad Plutonẽ. Valerius item Maxelib. ilii. c. iſi.
Idem ſenſit FPabricius lycinius honoribꝰ& auctoritate omni ciue tẽ⸗
pProribus ſuis maior: & lib.vi. e. li. Tertiũ te importuniorẽ ſupioribus
etl tghabere cœpimus rectorẽ. ſpſe quoqꝙ; Lau. nalléſis li. vii. Herodoti ita
eſt ſcripſit: poſt quẽ Merdonius Domine ingt. Tu uero nõ mõ ſupiori⸗

. brus ꝑſis: ſed ẽt uenturis eſt præſtantior.
ſih⸗ Lau.lib.i.c.xv. De comparattuuo.
Nam inter duos:ut dixi:damus genitiuũ. Quidam dant geniiluũ ẽt
ubi plura duobus ſunt: ſed tantãũmodo eccleſiaſticitp̃ſertim imlſrati
ſ Eræcos auctores unde iterpretant., Nulla. n. littera eſt htina nul te

ſtamèti. Dlcũt ergo malor diſeſpulon: Minor fratrum ec.
ðð Man. Tixxii.
Naulla enim Ir̃a ẽ latina noui teſtamẽt Lau. ingt. Qued ſecus eſt alibi
ipſemet cõſite. At nãq; lib. ill. c. xxii. Tale enim euãgelio. Sermo⸗
nem quem audiſtis nõ é meustqc- ĩ græco hoc è fonte eſt ſermoinõ
ſermonem. Vnde interpres noſter tranſterẽs maluic latine ꝗᷓ grãma⸗
tice loqui dec. Parcius igi agédam erat. Parclus iquâ ne forte tua du⸗
Ql auctoritate ſacraꝶ litteraꝶ lectionem allqui obhorteren.
L au. uIb. i. cx
Quln ſpſe Priſclanus ꝗᷓꝗᷓ dilem tñ paulo poſt qſi imprudẽs qc ne⸗
Diomedes Donatus & Serulus dixerat.
SðDðM MMWanc. Li. xvi. ðð
Prior nõ lolum ad unum refert᷑: ſed ẽt ad plures. Nam Aulus Gelſ“
lib. xiili c. vli. refert Warroné i Iis quas ad Oppianum dedit ſeripſil-
ſe ſta Quotii ſq; uſu ueniſſet: ut oẽs iſti magiſtratus codem tẽpore
romæ centiꝗ eoꝶ prior alils eẽttei potiſſimum ſenatus cõſulendi ius
fulſſe. Saluſtius item in Iug. ſcribit: Micipſam Maſintſſæ filium lus
gurthaæ Manaſtabilis’fratris ſui fiio ita dixiſie. Cæten ante hos te iu
gurtha: ꝗa ætate & ſapientia prliot esine aliter quid eueniat pu dere

gauerat cõfeſus eſt. Prior referri ad unum:prius ad plura: ꝗck antea

decet: &c. Ante hos àt itelligir Adherbalẽ & hvempſalem filios ſuos

Micipſa. Apulelus quoq; lib. ii flor. ait. Vt hippias e numero ſophi⸗
ſtaꝶ ẽ attium multitudine prior oibus: eloquetia nulli ſecůdaus.
Laau. lib.l. ca. Xvi. .
Igſtur ſuꝑlatiuus aſciſcit ſibi quiſꝙ relinquit aũt oĩs uel cunctus poſi
tiuo:ut optimus quiſq;: ſapiẽtiſſimus quiſq;:ꝓ qd ẽ unuſquiſq; quẽ
bonus ac ſapiẽs: uel oẽs boni & oẽs ſapſẽtes. Non enim liceret dieer̃
boui quiq; && ſapietes quic;:nec oës optimi: & cũcti ſapietiſſimi.
MiMſManc. Lit. xvyu.
Boni quiq;:d ſapiẽtes quiq; latine nõ barbare dicit᷑. Apulelus enĩ pri⸗
ma oratione lnꝗt: Naãq peccatũ ſemel ut honus quiſq; ſolicitlus ca⸗-
uet:ita &c. Tranquillus de othone: ferebat & uagari noctibus ſolitꝰ?
atq; inualidum quẽq obuioꝶ: uel potulẽtum corripe ac diſtẽto ſago
mrohtom i ſubſime lactare. Tacitus. lib. xI. Trepidatione uulgi i?
ualidus quiſq; obtritus Lau. lib. I. c. xxvi.
At uero cõparatiuis nõ quiſq; cõuenit: ſed oĩs. Vegetius tũ nõ ppoli⸗
tus ſane ſcriptor ingt honeillores qui; milites: ꝓ honeſtiſſimi quie;
d Lactan.de op ificio. Nam ſi ta eẽt placidiora quæq; aialia uel nihil
ſellis oino: uel minus haberẽt'ꝗ feræ. Maluiſſem ego dicere oĩa pla⸗

eino⸗
don
rinn

Ae

eldlora animalla a AYane. Lirri g.n

Vegetſum & Lactãtum recte ſcr pſiſſe. Qui. oſtẽdit. Nam ll.:i.c. .

ita inꝗt. Erit ergo ẽt obſcurior:quo quiiq; deterior.
Lau. lib. i. c. xvil.

Vnuſquiſq; aũt ideo non facile patit ſuplatiuumeda illad unus ulm

quãdam ac naturam ut pauloante oſtẽdi ſuꝑlatiui optineti potiuſq;

dicimus unuſquiſq; bonus ꝗᷓ unuſquiſq; optimus.

Manc. Tit. xx.

Vnuſquiſq; optimus dici quoq; recte oſtẽdit Valetlus ma x. lib. iili. c⸗

tui. De tabritio enim ſic ait. Genſu par un cuiq; pauperimo.
Lau. lb.i. c. xxx. .

Per poſitlul ppijum ẽ:ꝗᷓ ſuplatiui: ut ppulchre pbeſle: ᷓ pulcherrime⸗
ꝗ optimeihoc keilſg e gagneenit ꝗ P ualde ſiue uehementer.

anc. Lir. xxi.

Quam ualde poſtiuis etrite iungit᷑. Cæfar Itſil. com. de bel. gal. Ve

XIiii.c.ix.mmo in ꝗᷓ potias nos & ꝗᷓ audaces & ꝗᷓ licẽtes ſumus:ꝗ frõ
tem imptobe ĩdocteq; nõ uitili genere dicim &c. Apul. lib. viil. Sed
heu tu inqt charite ꝗᷓ probe ueſte contectus ?ꝛ omniq; comite uidua⸗
tus prima uigilia fores meas tacitus accedas. Syllius lib. i. Magnis
læta frõte ſacerdos exceptos hoſpes tectis iducit Ariſbas. Tuſius in

Lælio. Quãmulta enim: q̃ nf̃a cauſa nunꝗᷓ faceremust facimꝰ cauſa

amſcon dec. Plynius lib. xxxiii. ca.xiii. Quare qſo:niſi ut ꝗᷓ mulii eas
conſeruſ iferrẽt:ſctibit ea Plynius de lanclum numero d pondere:
Præterea ꝗᷓ ꝓ ualde cõparatiuo quoq; recte adiungit᷑. Nõ ſolum ſaꝑ
latiuo de poſitiuo ut patult. Tullius lib. y. tuſc. Abacoſꝙ ꝗᷓ plures or

nauit argẽto nuroq; cælato. Seneca i epi. lxxylli. Conuecauit Zole .
9

res amicos. Tullius lib. . ad herẽnium:poſtea admonuimꝰcaulas cẽ
ꝗᷓ plures in quibus ccc. Lau. Iib. i. c. xix. .

Qu am pro qtum:nunꝗᷓ cũſſuplatiuo:ſemꝑ cum poſitluo.
WWanc. tir.xxru.
Quam ꝓ ꝗtum ſuꝑlatiuo quoq; adiũgi ſolet. Varro.n.lib. ii.de cani

bus ait: quam pauciſſimos reliques tam optimi in alendo fient: Cato

ſtem in re ruſt. capite.lxy. Quã acerb.ſiima olea erit: je oleum facles
tam oleum optimum erit. Laau. li.i. ca. xpl.
Vix audeas dicere tua laus ẽ malor patre tuo:iñ ſolemum aliquando
ſic uteut Verg.lib. viii. Nõ ſecus ignipotẽs: nec tꝑe ſegnior illo. At
paulo iferius ſici& Vulcanus nõ ſegnior illo pe:/ ꝓ eo q ẽ ſegniotis
tpe ꝗᷓ illud fuitr. Manc. I it. xxlililill. R—
1

Immo talis ordo erlt d ſen fus. Ignipotẽs. I. uulcan? nõ ſecus nõ alſter
nec ſegnior ꝗ fœmia illo tpe. ſ. medio eurriculo noctiside quo ſuꝑiꝰ

Lau. Ib. I. c. xxliil.
Licet q̃dam ab uſu regulaq; tecedãt: u t mõtuoſus potiuſꝗ montoſus:
Saltuoſus qᷓ ſaltoſus:tortuoſus ꝗᷓ tortoſus. Verũtamẽ q̃ ſunt quartæ
decli. aflumunt u: ut uukuoſus actuoſus: fructuoſus.
. . Manc. Tit.xxliiili.
Sicuti nõ ẽ dicẽdum mõſtruoſus:ſed mõſtroſus. Idq; p lucanum pro

bæat laurẽtius dicẽtem mõſtroſiq; hoĩum partus ita mõtoſus dicẽdnũ

α

prælia Nurſe.

potlus ꝗᷓ montuoſus. Maro enim lib. vii. ait. Et te monroſæ miſere in

Lau. lib. I. ca. xxvifii

Fore qdem hẽt uocem ĩfinitiui ut eẽiſigniſicationẽ uero particſplliq

eſt futuꝶ eẽtnõ tm eẽ: licet forem fores foret idem ſit q eſſeʒ eẽs eet

Quare cũ noĩe iungi debet fore nõ cuʒ participio ne duo participia

ſimul cõfundamꝰ. Spero te amatorẽ uel amicũ fore:nõ aũt amaturũ

fore: ſed tm amatuꝶ. Ne uidearis hoc dicere te futuæ amatuꝶ: quod
ratio nõ patit᷑:cum futuꝶ ſuꝑuacuum ſit.Item de partic pio paſſiuo
ſuturi. Timeo te uerberãdum fore ſatis erat uerberandum: uel ad?
luncto infinito uerberandũ eẽ &c.poſtea ſubilcit: ſicut & pticipium
paſliuũ futuri in nomẽ reuertit᷑:tũc ẽt recipit fore ut ſpero hũe pu⸗

erũ admirãdum uirum for. Manci. Lit. xxx.—

Participiam paſſiuum futuri: ẽt ſiin nomẽ nõ reuertit᷑egimus reci⸗
pere fore. Tullius enim libiil. epiſtolaꝶ familiarid in epiſtola quadi
ad Appium pulchrum ita ſcribit. Quaſidiuinarẽ tall in officio fore
mihi alſqñ expetẽdum ſtudium tuũ:lic quũ de tuis rebus geſtis age
bat᷑ inſeruiebam honori tuo:& lib.x. Digeſtoꝝ ſic legit᷑: Sufficeret

id p̃ſtari qd pᷣſtandum foret: Sed tñ aſteris idem eẽ forem fores ſoret:

qc eſſem eſſes eſſet. Oui.quoq; pticipio futuri in rus erit futuri nuocẽ?
lunxit. Alt.n. lib. x. met. St ꝗs tñ Hereule ſiꝗs Fore deo dolitur? erit
&c. De partic pio in dus nil affero cum id paſlim legat᷑: ꝗᷓ.n. rara in⸗ H

uentu ſunt tantum obſerro. Lau. lib. 1. E. xxlxx.

Quidam nõ ĩdoctus hac ætate ſcribere auſus ẽ:lamſam utbs ĩ piculo

capiẽdi ẽtpro eo qct ẽ iam urbs in ꝑiculo eſt ne capiat᷑.Siue hoſtis pa
rum abeſt a eapliẽda urbe: Cum ſemp ſine ſubſtãtiuo gerſalum ac⸗

cipiat᷑ actiue:aut ſi à neutro uenit neutraliter:niſi aliquãdo ut oſlen

dimus in ablatiuo. Manc. Ii.xxil.

Amandi & huluſmodi gerũdia in di paſiiue quoqꝙ ꝓferri in genim?.

Iuſtinus. n. liue Trogus ẽ lib. xvii.lta ſcribit. Athenas quoq; erud ẽ⸗

ſer i gratla miſlus:de regio quods puero dixit. Ee in plogo pfimi uola

N minis alt. Quod ad te iperator Antonine uõ tam cognoĩcẽdi qᷓ emẽ
H dandi cauſa tranſmiſi. Laaus II.l. c. xxx. MUMU

Ditco allud eẽ oratuꝶ eẽ:de Oratum ire. Eᷓgo ꝗdem cœnaturꝰ ſum nõ
iñ eo cœnatum ſiue ad conandums& ſcio te cenatug eẽ:ſed nõ ꝓui⸗

nus ire cœnatum: uel ad conandum:nam pariicipium ſuturi cſ uer
bo ſubſtantluo nõ habet actionem illam e motum:quẽ habet uerbũ
xo. Atqulin paſſuo fuerat ueriſimilius ſi dixiſſet: quo ẽt frequentius
ntunt᷑ auctorestidem ẽt damnãdum eẽ & damnatum iri. Nam eodẽ
dpe loco dicere poſſumus Credo peccatũ meum reſclẽdum eẽ:&e reſcit’
dei irli &c. Poſtea ſubdimdeniq; ut eo reuertar uñ egreſſus ſum ſeme-
eli Priſciano reſpondeam:nõ idem eẽ oratum Ire & oratutum ec. Alteꝶ
plſentis tp̃ls eſtꝛut uideo te accuſatum ire me Iidem nũc: Alteꝶ futuri
G ut uldeo te accuſatux eẽ me:se tñ accuſatum iri me abs te uideo acs
cllpit᷑ p eo qcłeſt uideo te: uel accuſatum ire me:uel accuſatnꝶ eẽ me
N uel abs te acccuſlandumemmmee.
n H Manc. tit. xxvi.
el Idem eẽ oratum lre:& oratuꝶ eẽ ſatis patere pòt uel ſolo finitjuo hua
n ius uerbli eo is it. Idem naqꝙ eſt itum ire & ituꝶ ecẽ. Adde ẽt ꝙ uti & tu
H telpſe aſſeris i palſiuo idem eſt damnadum eẽ & damnatum iri: QOce
m ggdem eẽ nõ poſſendamnatũ ire in actiuo ifinituo eẽt futuri tẽporis
Qauo enim pacto id q ĩ actiuo p̃ſentis eſt tꝑis:in paſſiuo futuri eẽ
poſſet?:Itaq Priſcianus optime docut.
) Lau. Ii,. Lc. xxxvlil. Z
Mutat᷑ aũt e in u. Repetẽdaꝶ enim erat dicẽdum:ſed tertla cõſiugatlo
te Pter cæteras hoc iuris habetut litteram hac immutare poſſiuijêc.
Manc. Tit. xxvlii.
4 Id item In quarta coõlugatione licere: Aulus Gellius li. xv. c. vl. oſtẽdit
n4 Nam ita lcribia: Redeuntes græcia Brunduſiuʒ nauem aduermus
As bi qſpiam linguæ latinæ litterator Roma a Brunduſinis accerſitnas
experiũdum ſeſe uulgo dabat dc. Tullius H. ii.de diui. Nam ꝙ aiunte
9 quadringẽta ſeptuagĩta milia annoꝶ ĩ piclirãdis experiũdiſq; pueris
qeũq; eẽni.babylonios poſulſſe fallũt &c.ldẽ pro.A. Cecinna:Null.
1o cęeurx periſdi ius cõſtitutũ. Curtius Ii.vi. Rex nõ cupidie magiſ potlũds
n loci ꝗᷓ ulce eoꝶ: quos ad tam manifeſtum peilculum miſerat.
Lau. Ii. i. coillilIlIlI.
MHſe S ille ſ audire Priicianũ uolum hoc differt:q ſſte ſpatio ppins
qulore: lIlle aũt lõgiof itelugit᷑. Cuius auctoritas pfnrimos ' errorem

QAduxit: q ꝓ iſtud dicũt illud. VWeluti ad hoĩem longe poſitum ſcrlbas⸗

Sigꝗd noul illa urbe ẽ mihl notũ facias: ꝓ eo q eſt in liſta urbe: S&o

Manc. L ir. xR xxx. . . u
Priſciam ſuĩa optima qdem eſtiq iſte.i.ſpatio propinqore telliglf:ile
aüt lõgiore Nam hego uene tus moram trahens in u be ad amicum Cot

ſcribam dicam. Siquid in iſtai roe noui eſtim hi ſignificao: de ſpano AA
Pꝓplnqulore illi ad que loquor intelligit. Si uero dicam: Alexander t0
Blordi fihus puſiæ ſtuder: quo circa ad e ſenbas ſignificct quicquid S
in lla urbe digaius. Tunc de ſpatio remoliore a te intellig t. No
=YSUGUM HZ Lan. lib. ii c. vin. S DW

Verſus cõtra naturam p̃poiitionis ſemꝑ poſiponit᷑ ut italiam uerſus
Megaramuerſus &z⸗ũã Manc. II.xxx. “
Verius euphoniæ gratia qũq; pponit᷑ potius: hinc libro primo de lin⸗
gua latina Varro dixit. Chuus ꝓpximus ad florales uſus uerſus capi⸗ n
tolium uetes: quod ꝗdem cuphoniæ gratia feciſſe apparet:
Lau. hb. u. c. Xxi. e
Procul apud quoſdam caſui ſeruit: apud Gurtium ꝓcul urbem. C
Manc. Tit. x.
Dicimus quoq; ꝓcul oceano: & pcul ab oceano. Plv. n. Ii. v. c. x. de niho 2

itta inqt. Originem ut luba rex potuit ex quirere in monte inferioris †
mauritaniæ nõ procul oceano hẽt. E phædra ouichana a t. Sint pro
cul a nobis iuuenes ut ſœia copti. Catul. itéꝓcul a mea tuus ſit furor

oi heis domcm. Lau. I. 1. c.xvIJI —
Age ſingularẽ numeꝶ deſiderat: agite plutalem. Agedũ uero nõ ſin⸗ .
gularem tm̃: ſed ẽt pluralẽé cc. Wanc. Iit. xxxXIi. .
Age ſingulari & plurall iunctũ legimus. Stati“ H. x. lte age de obſeſſis d.
digile circũdate flãmã. Valer us Flaccus liifl. VWos age funereas ad H
letora uoluite Iyluast & ſocios luſtrate rogos. Plautus i Sticho. Age
fuliis: Ité Age licemini. Præterca Sicuti. Agedum utiq; nůcio lun⸗=
gikt:ita Agliedum plurali ſolum. Liuius li. y'n. Noſtrũ ingt peditũ il⸗
lud milites é opus: Agitedum ut me uiderii quace iceſſere i aciẽ
hoſiũ ferro uiã faciètem: ſc ꝓ ſe ꝗſ; obuiosſterni e, Et paulo iterius “
A gitedum ite mecum c. Lau. hb. lii. c. xxv. J’MD
H bent tñ aliqñ neſcio ꝗd differentlæ in utedo: cur nq; nõ dicimus.
Neq aut ſcut neq; uerogcc. Manc. I k. xxx ii.
Neq; aũt ꝗ dixerit: recte qdem. Apulelus. n. k. floridog ſic alt Procõ⸗ .
fulis aut tabella ſnia e ſt: qua ſemel lecta: neq; auger littera una. Neq;
auũt minut põt &c. Quod qdem laurétius ite notaſſet i tunc forie oc
curriſſet ei. Apulen enĩ autoritas apud Lau. ualuii: Vnde ubi de pul⸗
uiſculo ſcribit ait. Miaculino iĩ ꝓtult Apulcius dixit. n. no bié pul⸗

de H
cge

n

Gegh

ons

Not

ſ⸗

eaab legaris ab litteris ab Rege:ab rogo ab te ab ioue.

ullſculũ: affert de allbi aaleil antoiltatem, l

au. li u. ca.xxxx.
Gontra nõſdielmus nõ uero.ũſcut nõ aũt. Vt ſum tibi amicus nõ autẽ
aſſentator &c. Et capite d cti ſecũdi libri inq ſidem Laurẽtiꝰ. Neq; ue
ro hem eẽ quod nõ uero:ſi modo nõ uero dicere licetter.
.l Man. Ti. xxxiiiſ.
Non uero dicere licet: Tullius nãq; ĩ Catone maiofr̃ ſeu de ſenectute
ſic ait.At ſi ꝗdẽiã mortui ſunt:nõ uero tã iſti ꝗᷓ tu ipſe nugator &c.
L au. lib. ii. cxxxx.
