Præterea nõ dicas age aſũt ſane aũt. lam aũt enim autem.

Manc. Tit. xxxx.
Iam aſit recte dici poterit. Curtius.n.li.ix.ſic ait. Iam aſit ſcſetls Sequ
tum ſine rege ualeat exercitus & ꝗd opis in me ano ſi.
Laau. li. il. c. xx fli. ””JMB
Cer te cõiũca cũ ſclo ſimilibuſq; uerbis ſolet mutar᷑ e ĩ oꝛut certo ſcio

hſcut dicimus maniteſto ꝓ mamęfeſte: apto pa pte:liqdo ꝓ liꝗde: tuto

P tute & ſimila. Alanc. I it. xxxvOi.
Hic addam dici quoꝙ certũ ſcio. Valerius max. Ii. ii. c. ii. Nam oculos
tuos certũ ſcio clariſima in luce tenebtis offuſos ingẽs opus animi
intueri nequiſie. Inuenit᷑ & ſæpe certe ſcio. Lau. 1. il. c. xxx.
Ab cum duabas ſi qdis: & cũ I qñ fit cõſonãs adiũgi ſolet:ut ab lege:de

Manc. TLit. xxxvij.

De Ablõge melius Priſcianꝰ edocult. Aſt. n. lib. 1. de. xij. car. A ꝗqdem

uel abs uocali ſente nõ ponimus. Ab uero nõ ſolũ uocal bus le qᷓn⸗
ubus: ſed et cõſonà ibus ꝗbuſdam nõ male ſonãtibus antecedẽte ab
ut abduco abdo:hæc ille:lcet igif̃ ẽt dicere ab duce: ab domo. Sæpiꝰ
dẽiq; repetit᷑:ab cõſonãte ſeqnte ppouta Pj y li.ii. c. x. Eci tenebr ane
remediũ ab natura reptũ d . Itẽ li.xix. c. ii. Mox cæſar dictator rotũ

foꝶ romand itexit. Viãq ſacrã ab domo ſua ad cliuũ uſq; ĩ capitoliiᷣ

&c.Plurauenies & ĩ cõmẽtariis cæſaris:ðe in tito Liuio atq; aliis.

Lau. It. l.c.xliiil. De quãdoquidẽ & qusSor

Eiuſdẽ ſignificatl 6. Quatenꝰ apd ſeculũ dutaxat Quitiliani. Is ita ale

Sed qᷓtenus lu ctus noſtri i lus uocant:& fiẽti diſputãdũ ẽ: & orbitati
ſuæ mater iraſcit:ſupremus quãẽ exoraf nõ poſiumꝰ.Et eius diſcipua
lus Ply. Minor: Et qtenus negat᷑ nobis diu uiuere relinquatmus aliqd
quo nos uiuiſe teſtemur: Nam Cicero dixie: Quatenꝰ ſolůmõ P
Atuùm:ſicut catenus ꝓ ĩ im. Vi in lælio: Vidẽdu ẽ quatenus amicitlæ
G k litt

eribuendũ eſt. Seculum aſũt Quitiliani ab Liulo Vergilio Horatio
exordior: quoꝝꝶ ultlimus in ᷣmonib ſic ait. Surrẽtina uafer ꝗ miiſcet
ſxce phalerna. Vina colũbino limũ bñ colligit ouo: quatenꝰ ima pe
tit uoluens allena uitellus- Mlanc-t. xxxvill.

Alud eſt Quaten p e:allud ẽ Quatinꝰ ꝑh Vnde caper grämaticus

ita ſcxibit Quatenꝰ ꝑ etaduerbiſũ eſt: quatinus ꝑ iĩ coniũctio cauſalls
ut ſi dicas quatinus hoc ſine plagis nõ facis. En tibi plagas quaten?
auũt aduer bium tꝑis aut lochtẽporis quũ dices: quatenus hos mores

exercebis: loci dunn dicimus: quatenus ibimus &c. Feſtus quoꝙ ſic.
lficat qua fine:ſicut hactenus hac fine. Quatinus uero

Quatenus ſignift
quoniã &c. Itaq; legendũ eſt illud Quintiliani: Sed quatinus luctus
noſtri in lus uocant᷑. Sic quoq; Pllauii illud: & quatinus negat᷑ nobis.
IIlud item Horati Quatinus ima petit uoluẽs aliena uitellus: quati?

nus Inꝗᷓ p i. Vnde luuenalis ſat. xiuinqꝗt qᷓtinus hic nõ lunt nec uena
les elephanti gec. Lau. i. il. c. ult.
De icilet & uidelicet.

Apud quos ulx reperias uulgo uſuatatiſſim modum quum ea quæ
cöfuſe dicta ſunt:ꝑ ſingula poſtea exponimꝰquale eẽtt quattuor ſũt
dirtutes ſcilicet uel uidel cet: prudentia:luſticſa: fortitudo modeſtla.
IòMM Manc. Tit. xxxlxx —ẽẽ-
Tu ipſe Laurẽt terul uoluminisplogo eo ꝗdẽ mõ quẽ apud doctiſii/
mos ĩiuſitatum eẽ alſſeris uſus fuiſti: icribis. n. ila. Quæ. n. diſcipina
ſcilicet qᷓ publice legit᷑:tã ornata atq; ut ſic dicã tã aurea ut lus eiuile
Et capite. xxxvll. eiuſdẽ tertii uoluminis itatilld tñ ſclẽdu ẽ:apd Qui⸗
diũ i.xiii.ſic legẽdũ. Tuq; tuis armi: nos te potirèur achille.nõ potir̃
mur añpenul. breui ñ lõgata tertla ſcilicet ñ a qrtacõlũgatõe. Id ãt oẽ
recte ꝗdem. Nã li. xxxvli. digeſtoꝶ lta ſcribit᷑: Seruꝰ nõ manumiſtus
bbertatem cõſequit᷑: Sci icet 18 q ea lege diſtractꝰ? ẽ: ut manumittat᷑
Itra tp̃s: & Seneca epiſtola. xxxxi.ſic ſeribit. Non magis ꝗᷓ beneſficiũ
dare quiſꝗᷓ ſcit niñ ſaplens:hic ſcilicet ꝗqmagis gaudet dato ꝗᷓ allus ae
cepto Li. ẽt. xxxi. Digeſtoꝶ ĩ prineipio ſic legit᷑:uelut certã ꝗtitarem
exprimit pro uiribus uidelicet pfimonii. Lau. I. iil. c. x vil.
In æs iciſæ ſũt lf̃æenõ in ære:ta enia apud oës autores ꝗqtum inuenl
ſemp ſeriptum eſt: Liuiꝰ libro.iiil.priuſꝗᷓ urbẽ ingrederent᷑ leges de⸗
céuirales: ꝗbꝰduodeclin tab. ẽ nomẽ: i æs iciſas in publico ꝓppoſuerũſit
In æs ĩciſæ ſũt l̃æ & lære quoq; legit᷑:Pl yniꝰ.n. lunior ubi de laudibꝰ
Traiãt lic ait. ſed ꝗd ſingula cõſector &colligo:ſi uero aut ofone cõ
plectlaut méoria cõſeꝗ poſſiʒ:qᷓ uos.P. C. Neq interclꝑet obiluio &

tup in publica acta mittenda: & incidenda in ære cenſulſtis.
ig JM Lau. lib. lii. c. xxv. MUMUDÿ
me Quxdã uerba cum ntõ iungi recuſant:ĩmo pleraq;. Nã ut recte dico
incipe mihi eẽ familiaris: noli eſſe illi itimus: Ita inuſitate dicã pclpe
Nſan illi eẽ mihi familiaris. Ne libeat tibi eẽ intimꝰ:hoc tñ genus loquẽdi
ull nõ nunꝗᷓ repimus. Vt apud Lucanũ ĩ. vilii. ITutumq; putauit lam bo
an nus eẽ ſocer. Et apud Guidium de ponto. Ecquis in extremo poſitꝰ
on lacet orbe tuoꝶ: Me tamen excepto qui precor eſſe tuus: Dicere po⸗
i⸗ tuſſſet ſed non tam uenuſte:quem precor eſſe tuum d&c. MW
en M.,.anc. tit. il.
van Præcipe illi eẽ mihi familiaris: Ne libeat tibi eẽ int mnꝰ: Nallo pacto la
vble rine df: Non.n.hoc genus loquẽdi apud allquẽ ꝓbatũ auctorẽ reꝑit.
at Nã ſi reſte aduertimus Lucani illud tutũq; putauit iam bonus eſtelſſo
nent cer.? Non ſimiile eſt illis pcipe illi eẽ mihi familiaris: Ne libeat tibl eẽ

intimus: hic. n. datluus pcedit: Apud lucanũ uero precedit & ſequit̃
Ntũs.Dicendũ igit᷑ peipe illi eẽ mihi fam llari uel familiarẽ.Ne libe⸗

gr at tibi eſſe intimo: Vel ne lbeat tibi eſſe intimũ. Quid. li.viii.met. Vo.
ſit bis imonibus huius eſſe mali dabit᷑. Quint. ib. iii. An illi accidat ui-
4 ro bono eſſe uel malo. hypermeſtra ad lnum: Quo mihi commiſio
non licet eſle plam: Quint. lib. vi. An huic eſie procuratoreʒ liceat⸗
‚„ Et lib. ilii. procuratorem t bi eſſe nõ licuit. Ter.ĩ heau. Non expedit
bonas eſſe uobis. Cæ ſar li. vi. de bel. gal. Quibꝰ iã licet eſie fortuna
ile tſſimos.Luc. lib. iii. Nuũquam tibi magne ꝑp umbras Perq; meos ma?⸗
NH nes geneꝶ nõ eſſe licebit. illud at Ouidil. Me tñ excepto ꝗ pcor eſſe
t tuus: Et grãmatice ð& latine dictũ cũ & pᷣcedat & ſublequat᷑ ntũs. Nes
o⸗ que inficias eo. Et grãmatice & latine ẽt dici. quẽ pcor eſſe tuum: Nꝗᷣ
In talis ordo eſſet quem tuũ eſſe precor. ut Naſonis illud li.v. met. Quã
it tum eſt: Eſſe louis fratrem. I er. in eun. Apparet Serulũ hũc eſie do
ℳℳ minl pauperis. Quod etlã dice re licuiſſet ſia: Appet Seruus hic eſſe
domini pauperis. V atinius eni lib. v. epi. ad Ciceronem iquit. Dicit
n mihi tuus ſeruus fugitiuus uardacis eſſe. Cæterũ lucani illud dicẽdi
genꝰ Tutũq; putauit iaʒ bonus eſſe ſocer apud alioſquoq; legete eſt.
el Ouid. Ii.xiil.met. Sed enĩ ꝗa rettulit Aiax eſſe louis ꝓnepos. Et Ii.i.de
4 ponto ad maximũ.Hoc ubi uivendũ eſt ſat.s eſt ſi conſequor aruo 1
it ter ihumanos eſie pocta getas. Vbi ꝗdẽ aduertendũ eſt eẽ tunc habe
re uerbi caſum non ĩſiniti.eſt eni ſum uerbum fimiliuʒ copulatiuũ.
% „ „ Lau:lI. iii. c. xXXX. ð
4 Neunꝗᷓ Pro Nequaꝗᷓ Er ipſi um N equaꝗᷓ: Et Nuſꝗᷓ S Nuſpiã ſümpli C ez
Negationẽ ĩdicant.ldeoꝙ uno uetbo contenta ſunt. Vt nequaꝗᷓ ue

niam. Necubi uero duplicem: Ideoq; duplex uerbum poſtulat. Volo
necuhbi mihi obuius fias. i. ne alicubi: ut Sicubt pro ſi alicubi. Sicun⸗
de pro ſi alicunde &c. Manc. TLit. xlu.
Necubi & Nequo etiã uno uerbo conten:a lunt. Liulus eni in princi⸗
pio li.ill. de bel. unico ſecũdo ait. hiſpanos & aphros & omine qâ ue⸗-
rerani erat robur exercitus admixiis ipſoꝶ ipedimentis necubidon⸗
ſiſſtere coactl:: Ne neceſſaria ad uſus deeſſẽt: priĩos ire iuſſit &c Caio
in re ruſt. capite.v. uillicus ne ſit äbulator ſobrius ſi & ſemp. Ad cœ⸗
nam nequo eat. famillã exerceat. Idẽ capite: cxlii. Neue ad domum
neue ad le recipiat. Ad coœnam nequo eat: Neue ambulattix ſiet.
Lau. lib. tii. c. xuiu.
Interdico tibi aqua & igni: Non autem ſterdico tibi aquam & ignem.
WMaoac. tit. x liiiii.— e

Interdico tibi aquã ignem dici ẽt poſſe plures eſtẽdunt. Iuſtinus Ii.

v. Et cui paulo ante oẽm humanã opem interdixerat. Seneca epiſto⸗
la. xvli. iterdices mihi inſpectionẽ reꝶ naturæ. Quid. hb. vi. met. Cul
quondã regia coniunx Orbem Interdixit. Walerius M ax. Ii. Hi. c. i. In=
terdixit ẽt ei conuictũ hoĩum uſumq; balnearum:turniaſq; equitum

quibus prefuerat ademptiis equis in funditorum alas tranſeripkht.

Lau. Ii. ii c. x fiii.

Pluit caret ſuppoſito habens appoſitum ablatiuum ut Iiulus Nuntla⸗
tum eſt in albano lapid bus pluiſſe licet nũc dicamus Deus pluit car

nem pluit manna. pluit eſcam &c˙ꝝ6ͦ. Manc. tit. x iii.

Pluit ſanguls uel lapis: Pluit ianguine & lapidibus. Pluunt lapides ĩà no

minatiuo. ſ. Et deus pluit aquã recte dicitur. Tibullus Ii. i. Muliis ut i
terras dep lueritq lar is Statius II. viii. ih. Saxa pluunt. Ply. I. i. Præ⸗
ter hæc inferiore cælo relatum in m numenta eſt lacte & ſanguine
pluiſie. lbidem: effigies quæ pluerat ſpongiarũ fere ſinulis fuit. Plau
tus m moſtel. Venit imber: lauat parietes: perpluunt tigna: pum efa⸗-
citq; operam fabri. Ibidem: Quam mihi amor & cupido in pectus ꝑ

pluit meum. tiis igitur patet pluit habere lpournseninrenutn

uel ablatiuum. & Deus pluit carnem & huluſmmod dicendi gen non
ſolum nunc dici ſed plautumquoqꝙ dixiſſe. èůðMG
Lreau 1. flil. c. VviI. 8.

Rumor & phama idẽ ſlunt:quoꝶ altem latinſ. Aſtenꝝ e graco ẽ &c. po

ſtea ſubiungit. Sigmficat᷑ aſt his duebus noĩbus ſermo quidã in po⸗

pulo ſine certo autore de re aliqua recemi ſiue bona ſiue mala & c.

Manc. Tit.xdxililyly.
Qvitiliano quidẽ autore li.y. phama cõſenſus ciuitatis uelut xublcũ

cdcſ⸗
ow

bch
ecdu⸗
lbiccn
e
Aden
domu
ſet.

ſoen

ktone
ept⸗

et(
AIO
An
NN.

in

KE

ir

sei

Den
uſee
Piu
ein
fusp
uu

teſtimonſum iorat. Rumor uero ſerm ſine ullo certo autore diſꝑ
ſus: Cui malignitas in tium de derit: incrementum credulitas.
Lau. B. Üi. c. xxy.

Sementis eſt (uio ſiue ut ſic dicã ſeminatio. liuilus campaniſe ementẽ

facere poiſent. Mirot; quare cum in al is ocis apud hierony mũ plu
rimis : ſum in geneleos principio Semeniis pro ſemine politu m eſt.
Manc. Tu. xivii.

Sementis pro ſatione: & pro ſemine I.i. faſt. apud Ooid.legit Alt enie

Villice da requiẽ terræ ſem ente peracta: Da re quiẽ terrã qui coluere
uiris. Er pan lo inferius: Vos date ppetuos reneris ſementibus auct“:
Ne noua ꝑ gelidas herba ſit uſla niues. Columella uero. li. ii. c. x. Se⸗
mentem pro ipſo ſerendi tempore poſulit. A ſt.n.ſic. de lente. Satio⸗
nes eius duas ſer uamus: aſteram maturam per mediam ſementem:

ſerlorem alteram menle fe bruario. Verg item li. 1. g. pro ſemine ait.

Incipe & ad medias ſementem extende pruinas.
Etiã duces mil tum auctores uocabant᷑: unde Auctorare. ulꝰ Ii. xlvi.
Signo ſuo ĩpreſſas tab ellas miſt: & uero pignore uelut Auctoratũ ſi
hi ꝓditorẽ ratus .Di.obligatũ & ſubiectũ. Et Walerlus Max. Ii. iill. Au

torato ſoclis officio. Sueto. IH. ſi. de legẽdo uel autorando milite ac le
glonum & auxiliorũ deſc iptione: Ex quo fit Autoramẽtum uel q̃ſi
obligatio nexuſq; uel qf ſtipediũ quoddã: uel præciũ culuſdam mili⸗
tiæ a. pugnæ actlonis. ut Quint. Nec diffcilem ſane ſub illo preſer⸗
Am autoramento habuiſſet miſiionem: led noluit gladiator uluere.

Manc. Tit. xlyiſ.

Referam hic quod domitius in epiſt ola Saphus poeticæ ſcribit. Aſſe-
rit. n. ꝙ autorate eligere I militiã. Mileſq; auctorat* ab imꝑatore ei

torare diminuere eſt. & Aurorament ſgnificar illa aſcriptione ſim
pliciter nõ aut ſtipendit. Autorat ergo pator m ilné cuu cu ale bit

Nã qcquid de iceps agi nules zausoratuszd in pateré tefeit: cueco

riam parat. hæc & plura ille. Seneca pterea cp'ſtols pria li. xvlil. Ec al

Multu autem a lortena petendù eſt: Delnde ſperandæ opes autora⸗

menta ſunt ſeruitutũ. ubi quide m metaphoricos lcutus eſt.
Lau. ib. nii. c. xlvii. ””M

Conclo eſt populi multitudo congregata uel ex magiſfratus luſſu:nel

publici ſacerdotis: uel ſua interdũ autorltare & ſponte: propiie ad aue
diendũ oratorem concionantẽ in bonũ publicum: Quius ctiam ora

o uocatur conclo &et. Alanc. Lk. xlviil.

Aulus Gel. llb. xyli. c. vli. ſctibit Conclonẽ trla ſignificare: locſ ſugge
NQumq; unde uerba fmũt. Itẽ fignificare ccetũ populi aſſiſtẽtis.ltẽ ofᷣo
nem ipſam quæ ad populunmi diceretur. De loco autem teſtis eilam
Iiuius li. ilsubi ſic ait de Walerio publicola. Vocato ad concilium po
pulo ſummiſiis faſcibus in concionem aſcendlit.
Quomodo enĩ paſco neutrũ:Et paſcor deponẽs ldẽ ſignif cant Priſ.
uideritiꝗ hoc ſibi perſuaſit.Eſt.n. paſcor comedo & uoro ſemꝑq; re⸗
git accuſatiuſ.illd uero ſine actõ. ut paſcẽtes ſeruablt Tityrꝰhædos
Manc. Ti.xlix.
Paſco neutrũ:& Baſcof deponẽs idẽ figniſicare ipſe oñdam:& Vtrſq;
regere actũm. Ouid. Iib. i. faſt. pauit ouis pratũ.i. comecht. Verg lib.

u.æn. Et miſeros morſu depaſcit᷑ axtꝰ.i.comeſt. uorat. legimus tem

paſcor paſco ſine actõ in eadẽ quoq; figniticatione. Teſtis Maro-

li.in.g. Paſcitur in magna ſylua formoſa luuẽca. Cætera paſcunt᷑ ui

rides armenta p herbas Salubꝰ in uaculs paſcant & plena ſecundum
flumina. Patet igit᷑ idem eẽ paſco & paſcor. d utrũq; regere actũm⸗
Vtrũꝙ ẽt ſine actõ legl. Quandoq; tamen dluerſa Tmtefwam ut di⸗
Amus herba paſcit illum. Cadauer paſcit aues. Tuo corpe paſcis uo
lucres. Ego paſco ultulos &c. Ita nõ dicimus herba paſcit᷑ illõ Cada
uer paſcit᷑ aues. Tue corpe paſceris uolucres &c.Luca. H.iini. En no
bile corpus paſcit aues. Verg.Ii.ill.æn.Et uulſis paſcũt radicibꝰher⸗

bæ Naſo ĩ ibim. Aereas uolucres corpe paſce tuo: Ver.i. b. pierides
ultulã lectori paſcite ueſtro. Præterea paſcor nõ ſolũ regit accuſati⸗

uum ſed abltm quoq; Verg. H.ili.g. palcũt᷑ uero ſiluas. Et i. b. frõdi
bus hirſutis dᷣe carice paſtꝰ acuta.ſitem Dũq; thymo paſcent᷑ apes:idũ
rore cicadæ. Et lib. iii g. frondibus & uictu paſcunt᷑ ſimplicis herbæs
Proprie paſcere beſtiaꝶ ẽtſicut Veſd hoĩum niſi ꝙ hoc regit abltũm
Manc. Tit. -⸗ ́
Veſcor tũ abltõ.tũ actõ iunctũ legimꝰ. Tibullus Ii.ſi. Ver a cano:fic
uſq; ſacras inoxia laurus Veſcar:ð& æternũ ſit mihi uirginitas. Mant
ſius li. v. Tectiq; auro ſâ ueſcimur auꝶ. Ver. Viſceribꝰ miſeroꝝ & ſa⸗
guine ueſcit᷑ atro.ueſcor pᷣterea non ſolũ ad clbos referf: ſed ad alla
quoq; ſic utor.hic Tibullꝰ aſt laurꝰ ueſcar. Et poeta ſi ueſcit᷑ aura ho
tatiꝰ itẽ li.ii.carm. Quſcũq; terræ mũere ueſcimur. Addimꝰ ulteriꝰ
ueſci brutoꝶ ẽt non ſolũ hoĩum eẽ.Ply.eni li.lx.c.xv.ſic ait Nc pri
cipatus ſcaro daf Aſolu⸗ piſciũ df ruminare. herbiſq; ueſci non allis
piſcibus. Lau. II. ilii. c. lxvliil. J 1⸗

i Frondes arborũ üetch⸗ Sl ahe & arboꝶ & herbaꝝ d florum quo.
bel „ Mnc. Tit. i. W
* Frondes nõ arboꝶ tm eẽ legimus. Ply. n. li.xyiſii: c.xx. de Getlo aſca⸗

lIonlaꝶ gñe ſic ait. Getlũ pene ſine capite ẽ: ceruicis ti longæ:e ideo
totũ in fronde.Itẽ capite.xii.eluſdẽ lib.xviili.ubi de Raphani gñibus
tractat ita ſeribit. Etiãnum unũ ſilueſtrẽ Græci cherlã uocant. põtic

Armon. Alli leucẽ. Noſtri Armoraclã fronde copioſius ꝗᷓ corpore.
Laminã tam ferreã æreã plũbeã: ſtãneã: ꝗᷓ auream argenteã electreaʒ
e auricalceã dicimꝰ. Bracteã poti ex his poſteriorib. Aut certe Bra⸗
4 ctea fenuis ẽ: & ſua ſpõte plicabilis. lamĩa uero craſſior ex ꝗq armatus
ra cõficit᷑ & q̃ icẽſa olim ho es torquebant᷑.nec crepitat ut Bractea p
R“ tenuitate dec. Manc. Tit. Ili. èM
“l Prima ſignificatio uerior hẽtur. Aulus Gel. n. Ii.l.c.iii. ita ſcribit. Sicu
ti ẽ magnuʒ pondus æris pua lamina auri fit p̃tioſius: Cæteꝶ lignea
n n quoq; lamina dici põt.Ply. n. li.xv ſiuc. xxxvliii.ſic ait. Dolia qſſa far⸗
un cire:ipſotſq; lamias ſcabẽdo purgare:aut nouas facere. Bractea pte
nunc rea ex alla quoq; materia ꝗᷓ ex pdictis dici poterit. Plini? nãq; Ii. xvii.
ſchi⸗ c.yv. ubi terran &crete gña explicat inꝗt Columbinã galia ſuo noie
Can Glaucopelon appellat:glebis ecitatur lapidũ modo ſola gelatione
% ita ſoluitur ut tenuiſſimas bracteas faciat. hæc ex æquo fertilis &c.
he⸗ MM Lauili. iifi. c. lxxxliit. ô”ô”M
d Prætorius ꝗ p̃ᷣtur .Cõſularis ꝗ cõſulatũ: Quæſtoriꝰꝗ q̃ſturã: Aedili⸗
ſn tius ꝗ ædilitatẽ: Cenſ riꝰꝗ cenſurã: Tribunitius ꝗ tribunatũ:primi⸗
ſiͤ pilaris ꝗ primipilatũ geſſit. Manc. It liii.
eti Conſularis qui conſulatũ geſſit dr̃:& conſulatu dignus. In pria ſigni
barn ficatione Teſtis e liuius li.v. ab urbe cõdta: ubi de gallis ait ſenes tri
umphales cõſulareſq; ſimul. Et Cice. de claris oratoribus de hortẽſio
blin dicens: nam is poſt conſulatũ credo ꝙ uideritex cõſularibus neminẽ
eſſe ſecũ cõparandũ:negligeret aũt eos qui cõſules non fuiſient ſum
nolle mum ill ſtudiũ remiſit:quo a puero fuerat icenſus &c. In altera ue⸗
Mnl ro Teſtis quoq; idẽ Cicero lI.x. epiſtola ad plancũ ita ſcribens: Com
bſi⸗ plures in pturbatione reip. Cõſules dicti: quoꝶ nemo conſularis ha
dala bitus:niſi qut alo extiterit in rep.cõſularis: Paulo ſtẽ iferius inqt: hæc
ta. ho ſi ages & ſenties Iu eris non modo conſul & conſularis ſed magnus
het etlã cõſul & cõſularis.Et ꝓ Milone ſic ait: Tribunũ uitxtute cõlularẽ.
iepe Laau. Ii. ifit. e. lxxxiIii. ðèðD
4 Cumãtex oppido cumarum in campania: quam nunc praue uocant

Terraim laboris. Campaniam uero eam regionem:quæ ili finitma

eſt romꝗ uerſus: Mlanc. t fäli.

—

Non campaniã terrã labori: appellattſed campaniæ ptẽ. Neq; nũc dd
taxatiſed iãdiu priſci ipi laborias appellarũt: Teſtis eſt Ply. ib. xvimi.

c.xvlii. De agto campano ſic.n. ſcribit. In campanla tũ laudatiſſimꝰ
campus eſt:mõtibus ſubiacet nimbols totis ꝗdẽ. xl. milibus paſſuũ
planicie. poſtea ſubiicit Quautũ aùt uniuerſas terras Campus hie
campanus antecedit: tm ipſuʒ ꝑs eius: qua Iaboriæ uocant: quẽ phle

renm græci appellant. finiuntur laboriæ ula ab umroq; latere conſau
kn quæ a puteolis qᷓ a cumis capuã ducit hæc ille. Vbi autẽ lauren

tius ait: Campaniã uero eam regionẽ: ꝗᷓ ii fintima eſt romàâ uerſus
Sctendum ẽ duplicẽ eẽ campaniã nouã & ueterẽ. Nꝗ apud Strabonẽ
li.v.ſic legimꝰ. Picẽtes t uſq; Silarin pueniũt fluuiũ: q ab hoc agro

ueterẽ ſeparat campaniã. Cuſ qnide fluuio ꝓpriũ illud ineſie tradit᷑:

ut in eius aqua demifla uirgulta ſaxificentur.
Beatas qui rebus omnibus ad uitæ uſum ornatũq; ſp

pectantibus abu⸗
dat Ideoq; locupletes ſane homines beatos uocamus ccc.
Beatus ꝓprie ꝗ dici poſſit a Seneca a. M. Tullo ab Horatio ab aliis plu
ribꝰ docemur. Seneca eni epiſtola prima li.vi. ſta ſcribit. Sic utiq; uis
uerboꝶ ambiguitates deducere: hoc nos doce Beatux non eum eſſe
quẽ uulgus appellat: ad quẽ pecunia magna cõfluxit. Sed illũ cui bo

num oẽ in alo eſt erectum & exciſum mirabilia cacantem. quine

minem uidet cum quo ſe commutatum uelit: qui holem ea ſola ꝑte
exiſtimat: qua homo eſt. qui natura magiſira utiturtad illius ſeges cõ

põitur. ſc uiuit quomedo illa præſeripſit. cui bona ſua nulla uis excau

tir. qui mals in bonũ conuertit:certus ludici lincõcuſſi us intrepidus.
quẽ aliqua uis mouet: nulla perturbat. quẽ fortuns quſ ĩ eum quod

habu t telũ nocẽtiſſimũ ui maxĩa introrſit Pũgitnõ unlnerat. & hoc

raro: Nã cætera elus:tela quibus genꝰ? humanũ debellat᷑:gradin s mo
te diſſultãti quæ icuſſa tectis ſine ullo habitatoris incõmodo crepitat
ac ſoluit᷑. Apuleiꝰẽt in li. de philoſophia ſic ait. Verum enim uero il

ſum omnibꝰbeatũ uideri cui & bona lupꝑpetũ: & quẽadmodũ carere

uithis debeat callet. Er. M. Tul. Ii.v. uſc. ita ſeribit. Videamꝰ qui dicẽ
di ſũt bii:eꝗdẽ hos exiſtimo.ꝗ ſint ĩ bõis nullo adiucto malo Horat.
nero li.i. epiſtola ad Quintiũ inqt. Neue putes alium ſapiẽte bonoꝙ

2

beatum. Lau. li. v. c. iiſi. de fruor.

Deniq; frul eſt delectatſonẽ cape ex utẽdoꝛ Itaq; ĩ idẽ reeſidſit:idẽq; NRH

dunt frui delectari uoluptatẽꝙ caꝑe.quo fit ut nõ fſuetis cã cur tecẽ⸗

H’M’

4

Hores hoc ſolã uocabul fult unde uenit fruleſo ſoſis rebꝰ diuinis da

til re uoluerint: hẽt.n. hoc uerbũ doo ſupia fruitũ & frerũ quoꝝ primũ
Gt. uix in uſu eſt:niſ apud eos:ꝗ uerboꝶ nouitatibus è gaudent & glo⸗-
in riant. Secundũ ſignſficat cont᷑ ſ ut fretus fortaſie famlliaritate quæ
lhi ei teci auſus ẽ cõſteri. Manc. tit. lyi.
un Frnuitas & caper grämaticus. & alii uſi ſũt. Aſt aũt caper:fruſtus ſũ illa
ehte re: Veteres uix dixerũt fruitus ſum illã rẽ. Gellus Item lib. xyvi. c. il.
ci, Reſert Neuiũ dixiſſe: Qul nõ parſit apud ſe fruitus eſi. Et Cice. hb.
un iſi. tuſ.frulturum dixit: ubi it Cöſidert ſe fruitur &c: Cæteꝶ fru
etu or etiam fractus ſam facit Cicero. n. In hortenſio iqt. Vt amœnita⸗
boni te ſumma fructus eſt. Quod quidem priſcianus 1. x. aſſerit.
ick Lau. l. v. c.Xxkx.
tich Fœnero tibi dieitor: Et ſoœneror abs te: Qui fœnerat pecſilaun dat ad

uſuram Qui (œneratur pecunlam ad uſuram accipit.
H Manc. L it. vii. ́YM
6 Foœneror & fœnero lidem ſigniticant. Seneca epiſtola. t. Qvuantũ pa
ſcat aut fœneret᷑ idẽ ad uſuram det. Et epiſtola. xli. Multũ ſerietmul⸗
tum fœnerat &c. Cicero it in lælio inꝗt: Vt eni benefici liberaleſque

ſumus:non ut exigamꝰgr̃am: neꝙ eni beneſiciũ fœneramur: ſed na
% tura ppenſi ad liberalitatẽ ſumus. Sic amicltiam nõ ſpe mercedis ad
E4. ducti: ſedq; omnis ius fructus In ipſo amore ineſt : expetendã puta⸗
do mus. Et ꝓuer biog. xix. fœneratur domino: qui miſeret᷑ pauꝑis. Aus .
e lus Gel. item I. xvil. c. xil. ſcribit: Iœnetor pro fœnero d cum eẽ: ſcu
e tl aſſentior pro aſſentio. Et pignerorꝓ pignero. Et feſtus inquit fœ⸗
zch nero & fœneror dici poteſt. Sciendũ tamen eſt: ſœneto tibi & fœne⸗
H ror tibi ut ſupius patuit idẽ eẽ. Fœneror aũt a ſe aliud ſignificare naʒ
ſvs ſdem ẽ quod ad uſurã accipio legimus enim li. xxxi. digeſtom ꝓpe ſi
0o nem: Si autem aliquis eorum voluerit uendere partem ſuâ(domon
noe ſupple) uel fcœnerari ſuꝑ eã: piatem hẽat uêdere cohæredi ſuo: Ee fſœ
no nerari ab eo. Inuen unt᷑ at & plura eadẽ terminatioe diuerſa pgnilſt
care dluerſis ꝗqdẽ caſibus ut Comlitor lllũ actiua ſignificatlõe Comi
l tor illo paſſiua. Lau H. v. c. xXv.
eie Mutuo tibi dicſ ur. Er mutuor abs te. Qui Mutuat pecunlam dat mu
tuo. Qui mutuatur pecuniam mutuo accipii.
,., — Manc. Iit. Ivliſ.
9 Mutuo de mutuor idẽ ſignificant: ſicuii fœnero & foœenerot ut dixim.
Sene. n. epi. xxxii. inꝗt (Quãto hilarior ꝗ ſoluit:ꝗᷓ q mutuat &c.i. ꝗ
mutuo accipit Priſcian etiam Ii. vni. ſcribit: ꝙ multa ancipiti termi
natlone ĩ una eademq; ſigniſicatione protulerunt antiqui ut partio

de partior meridio & meridior. Mutuo & Mutuor &&c. Quod ꝗdem
lñſidorus non ignorauit: ait enim libex x. c. vii. ſie: Sed utrum latini ab
græcis an græci ab latinis hæc uoeabula mutuaſſent: incertum eſt.
———Lan. li. v. c. xxXxxl. .
Reſero recido recingo repurgo refodio repromitto reuĩcor ſæpe uix
quippiam a ſimplicibus in ſignificatione diſſeniunt.
WWWWWanc. I it. viii. JVM
Reſero & recĩgo lõge diuerſa ſignificãt a ſero cigo.Qui.ſine titulo.
Ecce corinna uenit tunica uelata tecincta. Et lib. vii. met. de medæa.
Efrggredit᷑ tectis ueſtes ĩduta recinctas: Nuda pedẽ: nudos hũeris ifuſa
capillos. Proper. Ii. i.lanua uel dña penitus crudelior ipſa: Quid mi⸗
hi tam duris clauſa taces foribus? Cur nunꝗᷓ reſerata mieos admittis

amores &ccc. Lau. II. v. c. xxxvi.
Adamare eſt amatorle amare: ut Quint. multis in locis. ſed unus ſuf⸗
ficerit. Me ꝗdẽ marite ſiquis interroget oẽs matres liberos ſuos.tan ꝗᷓ
adamauerint amant &c. Manc: TIt. Ix.
Adamare eſt itẽ hõeſte ac nalde amare. CQic. Ii.i. epi. ad curioné. Eſt. n.
tibi grauis aduerſaria cõſtituta & pata ĩcredibilis qdã expectalio qu
ttu una re facillie uĩces:ſi hoc ſtatueris quoꝶ laudũ gloriã adamaris ꝗ
brus artibꝰhæ laudes cõparant᷑ in his eẽ laborandũ. Et Ii.ſii de orato⸗

re ſic inꝗt. Deide ab Antiſthene ꝗ patientiã d duritlã ĩ ſocratico ſer⸗

mDa.ne Adamarat Cynici primũ èec.

Alibi quoq; eodẽ ĩ li. ſta ſcribit:

Deumoſthenẽ ſeꝗ uultis Se ſi illã pclarã & eximià ſpẽm oratoris pfecti
S& pulchritudiné Adamaſtis ahe..eR Lau. Il. v. c. lxXxxxl.
Eleuo imminuo & extenuo:nuſquam memini in allum ſenſum reppe
riſſe me decYc. Manc. TLit. xx. -l
Eleuo ſtem ſignificat in altum tollo. Plautus. Cape dum lapidem hſe

atque eleua. Lau. li. y. c. xxxv. HH
Vacas ſapientiæ: das operam ſapientiæ. Vacas ſapia cares ſapia. ꝗuis
Carere ꝓprie ẽ uacare ꝗbꝰidiges dec. Manc. Tit.lxxi.

M. Tullius. I.i. tuſc. ita leribit. Carere igit᷑ hoc ſignificat: egere eo ꝗꝗ
nhfe uelis: ineſt. n. uelle ĩ carendo &c. poſtea ſubiicit: dr ẽt alio mõ ca⸗
rere:quũ aliqd nõ hẽas:d non hfe te ſentias ẽt ſi id facile patlare dc.
Subſegf inde: carere.n. ſentientis ẽ:nec ſenſus ĩ mortuo nec carere ꝗ
dem igit᷑ ĩ mortuo eſt. Præterea carere de oĩbus fere non ſolũ de llis
Abus ge⸗ df᷑.hĩc Ply.Ii.xxvili.c.i.de capra loquẽs alt.Quod eꝗdẽ
miror: Cũ febri neget᷑ carere. Et Ouid,. lIi.xy. met. Morte carent alæ.
Haora. té Ii. il. Carm. Quæ caret ora cruore nro. Tu'uero lector ati
de ulteriꝰ:Errare illos ꝗ uolũt careo hfe ſignificatum q hẽt deſum:

Ke.
eg
s
ii
i
7
6

Duo.n.careo fignlficateut ꝑ Cicerõls uerba patult Egeo ſcilicet:de ſi
habeo:nec idẽ ẽ Deſum & nõ habeo ut ignari qdã eẽ cõtendũt: hinc
cateo ſentiẽtis ẽ. Aliud igit᷑ eſt careo denariis.i.Egeo denariis:ſiue ſi
habeo denarios. Aliud de ſum:quo ita utimur delunt mihi denarli.

Exhorreo hãc rem:idẽ ꝙ expaueſco. Abhorreo ab hac reildẽ eſt ꝙ ꝑ qᷓ

alienus ſum ab hac retnoc ſemꝑ poſtulat huſuſmõi ablatiuũ.lllud ue
ro nũꝗᷓ ſed actũm⸗ MWanc. I it. Ixiü.

Abhorreo nõ ſolũ ablatiuo lũgit᷑ied ẽt aecuſatluo. Catullꝰ.n. alt Sæ

uaq; abhorrebas priſci p̃cepta parẽtis Porphyrlo itẽ ode tertia: bi ui⸗
delicet: quẽ mortis timuit gradũ ait:quẽ mortis inqt abho rere põtiꝗ
mõſtra maris & aſꝑritna laxa ſine lachrymis uidere potuit A pulelus
li.x.meſ.Nã ð ꝗd potiſiimũ abhorreret aſinus excogitãtes ſcrupulo
ſe &c.Ply.li.xxxvii.capite penultio.In oĩ alio ulu acciora abhortrẽtes
Lau.li.vl.c.ix. HW
Cui ſfimile ẽ ſuppetias:ꝓ eo q eſt auxiliũ:ut ĩ cæſaris cõmen.Et nũtia
bankt᷑ auxi ia magna eꝗtatus oppidanis ſuppetias uenlre. Et ĩ eodẽ:
ſuiſq; rebꝰiimẽs elephãtiſq; trigita relictis ſuis finibꝰoppidiſꝙ; ſuꝑppe
tias ꝓfectꝰ ẽ.d lteꝶ ĩ eodẽtatq; ſuis fugientibꝰ ſuppetias ire cõtẽdit.
Sueto.de Veſpeſſano.Legatũ inſuꝑ ſyriæ cõſularẽ ſuppetias ferẽtẽ
tapta agꝗla fugauerũt. Suppetias ꝓ auxillũ. Plau:ĩ epidico: Sed memẽ
to ſiqd ſeuiũt ſenes ſuppetias mihi cũ ſorore ferre.Idẽ ĩ eodẽ ntõ eſt
uſus:auxiliũ mihi & ſuppetiæ ſũt domi. Manc. Tit. lxiii.

Suppetias Laurẽ.ubiq; ꝓ auxiliũ accilpit᷑:ſed certe rectius ꝓ ad auxi

lium. Exceptis & Suetonii & plauti exemplis. In ꝗbus eſt lerre.
Alumnus.n. ſignificat Noniꝰ Marcellꝰinqt:& ꝗ ab aliquo altus ẽ de q
aliquẽ aluit. Cui ĩ pria ſignificatlõe ſuffragor:ĩ ſecũda refragor dec.
Manc. Tit. lxy.
Alumnus ꝗdẽ ut Noniꝰ Marcellꝰ ait ſignificat.Syllius nãq; lib.ſeribie
Palladẽ ita loui loquentẽ.Nõ teucros delere aderã:ſed lumen alũnæ
Annlibalẽ lybiæ pelli florẽt bꝰ annis uita:atq; extigu primordia tãta
negabã:& Ply. IHi.iii. de italia loquẽs alt. Terra oium terraꝶ alũna ea⸗
dẽ & parẽs numine deũ electa. In calce quoq; totſus opis iter multas
italiæ laudes inꝗt. Italia rectix parẽſ; mũdi alia. Strabo ẽt li.v. de Sa
bina loquẽs: ita latine dicit. Vt aũt Sũmatim dicã italia cũcta pecoꝶ

& frugũ pᷣſtãtiſſima nutrix eſt:hæc addit ut illud Terra oium terraꝶ

alũna:nutrix ſine cõtrouerſia Intelligat᷑. Verg.itẽ ĩ cyri ſic magna q⸗
ror nec ut illa ꝗdẽ cõis alũna oĩbus inlecta tellus tumulabit afenade

Cone

Curtlus li.vylii. ſcrl. Alexgdrũ comilitones alloquẽtẽ iter plura & illa
dicere:oro qᷓloq; ne humanaꝶ reꝶ terminos adeũtẽ alãnũ cõmilito
nẽq; ueſtrũ ne dicã regẽ deſtratis. Lau. Ii. vi. cx.
Nuutius inꝗt Serulus ꝗq nũtla: d aũt nuntiat᷑ licet neutro dicat᷑: mñ
inuenit᷑ & maſculino. Miror cur ita dixerit. ego ꝗdẽ nuſꝗᷓ hoc nũtiũ
legitac ne ipſe ꝗqdẽ: ut opinor. Cũ feſtus Põpelus uetuſtior eo auctor
Ita ſcribat: Nũtius & res ipſa & nũtius df. Manc. ti. lxxyi.
Serulũ nõ erraſſe antiquoꝶ teſtimonla ꝓbãt Lucretius. n. alt. Et ad ca
lidũ decurrũt nũtia ſenſum. Catulde berecynthia & Atyt geminas
deoꝶ ad aures noua ntia reterens. Tibullꝰ Ii. iii. in epoſtola Dii me
lora ferant: Dii uera monẽt uenturæ nuntiaſſortis: uera monent tu
ſcis exta ꝓbata uiris. Lau. Ii. yl. c. x li.
Meq; uero ſicut reperit᷑ fundus & fundũ: ſta reperit᷑ pũctus & punctũ
FErrãtq; philoſophi quum punctus & linea d'cũt &cürnn
Manc. tir. lxxvil.
Punctus. g. mapud Plyniũ legit᷑.Is.n. lIi.il.c.lxx.lta ſcribit:hæ tot por
tiones terræ: imo uero ut plures tradider̃ mũdi pũectus:neq;.n.ẽ alid
terra unſuerſa: hæc eſt materia gloriæ nr̃æ: hæc ledes hic honotes ge
rimus:hic exercemus ĩperiathic opes cupimꝰ & c. Nonius Marcellꝰ
in primis uocibꝰ. Stigmatias ueteres pũctos in nots dici noluerunte
Corrũpere eſt illud uulpiane atq; põponi linguam latinã:nò adiuuaf⸗
Quis unꝗᷓ dixit quot diebus: & ñ potus quottidie:ꝗqs ẽt quot mẽnbꝰ
&α nõ ſingulis menkbus. Manc. Tit. xvni. E.
Slcuti quotannis dicit ꝓ fingulis ãnis: ita & quot diebꝰ & quot mẽſibꝰ
ꝓ ſingulis diebus menſibuſue dici põt.Vñ Cato in re ruſtica capite.
XllIii.ſic alt. Si uoles uinea cito creſcat: de olea quã ſeueris: ſemel ĩ mẽ
ſe ſarrito ſulcos: & clrcũ capita oleagina quot menſbꝰ (donec trime
erunt) fodere oportet: eodem mõ cæteras arhores ꝓcurato: & Plaue
in ſticho ingt. Vos meminiſtis quot calẽdis petere demenſum cibũ-
Qui minus meminiſtie q opus fit facto facere in ædibꝰ. Varro ptes
rea de lingua latia ubi de uia ſacra loquit᷑ ſic att. Qua ſacra quorquot
mẽſhꝰſerunt᷑ in arcẽ. Apule.li.xi. Quot dies obibã culturæ ſacrook
myſteriuj. HAC HACTENVS Nicolae rubeæ doctogꝶ Antiſtes
mihl notãda (curſim naq; laurẽti opus plegimꝰ)occurrerũt: Siquæ
Alia forte occurrent ſis adiiciemus. Poterunt quoꝙ; alii linguæ latinæ
ſtudioſiſſimi plura fotſitan dephendere. I u uero hac qliacũq; a no⸗
bis primũ aiaduerſa hilari fröte ſuſcipies. Viue & Vale. Meq; ut faæ—
cIs Ama. Datũ Venetiis pridie Kalen. Feb. M, cccc. lxxxxxil.

lr
nlio

ii

dt
wa

tada
wln
Mne
entil

und

regt
rel⸗

Concgordienn.

Ant. Mancinellus Generoſiſſimo adoleſcẽtl Hieronymo Omphredi
Iuſtiniano: Patritio Veneto:Protonotatio apoſtohco: Archidiacono

Rhetoticen ad herennium eſſe Ciceronis.

QVO Verba in ordinẽ primũ redacta:ubinã primus

SNS orator: ublue monucdhtis & Ifis primũ cõmiſſa ofo:iꝗs
=l orf̃onẽ primꝰoium ſcripſit: ꝗs oratoriæ cãpos primus
operuit:& plura hmôi Scriberẽ ſioc loco Hieronyme

benigniſſime: n ſi ſãpridẽ in ſcribendi orädiq; mõ ſatis

(at nfi)apuillem. ltac; illis omiſſis onñ̃dam Rhethoricẽ ad herennium

M. Tulli Giceronis (nõ alerius ut ꝗdam uulgo cõtendũt)eẽ. Ild autẽ
ipſus Tulliiuerbis patebit argumento firmiſſuno. Scribit. n. prio ad

herẽniũ i. ubl de Vetiſimili narratione meminit:hmõi uerba: Adhuc
. dicta ſunt arbitror mihi cõſtare cũ cæteris artis ſcriptoribus: niſi ꝗa

einſinuationibus nos nous excogltaulmus: ꝙ eas ſoli nos p̃ᷣter cæte

ros in tria tempora dluiſimꝰ: ut plane certã ulã è ꝑſpicuã rõnem exor
diog haberemusthæc ille. In rhetoricis item de inuentione: unde hæc

ad herẽnium (ut patet) maxima ex ꝑte ferme excerpta ẽ. Inſnuatio ĩ

tria quoq; tꝑa dluiſa eſt. Scribit.n. in illis lta.Nũc inũnuationes quẽad
modũ tractari cõueniat deinceps dicendum uldet᷑. Inſnuatione igitur
utendum eſt:quũ admirabile genus cauſæ eſt: hoc eſt ut ante diximꝰ
quũ aĩus auditoris infenſus eſt. Id aũtiribus ex cauſis maxie fſit. Si aut
ineſt in ipᷣa cauſa qᷓdam turpltudo. Aut ſi ab iis ꝗ ante dixerſt iam ꝗd
dam auditori ꝑpſuaſum uldet: aut ſi eo tp̃e locꝰ dicẽdi dat᷑: quũ iam ili
gquos audire oportet: defeſſi ſunt audiẽdo &c. Audebũt ne lam ãplius

iceronis eẽ rhetoricẽ ad herẽnium negare: Præterea in opere ipſo

ad herennium ingt. Deinceps de inſinuatione aperiendum eſt. In rhe
torlicis uero de inuẽtiõe idẽ fere:ſc.n. ait. Nũc inſinuationes quẽadmo
dum tractari cõueniat. Deinceps dicendũ uidet. Ciceronis ergo rhe⸗

toricẽ ad herẽniũ eẽ: Quid dubitãt: De. C. aſt herẽnio Sallu. ẽt memi

nit. Aulus Gel. n. lib. x. c. xx. ita ſcri bit. Sallu:quoq; ꝓprietatũ in uer
bis retinẽtiſſimus cõſuetudini cõceſſit:& priuilegiũ qã de Cn. Põpeiſ
reditu ferebat᷑ legem appellauit. Verbalex ſecunda eius hiſtoria bæc

ſunt.Nam ſyllam cõſulem de reditu eius legem ferentem ex cõpoſito

tribunus plæbis. Ca⸗herennius prohibue at. Hæc ille. Quod idem ar⸗

gumentum eſt Ciceronis eſſe Rhetoricen lpſam ad herẽnium. Cum

odem fuerint tꝑe:herẽniorũq; domus amiciſſima Ciceroni nam in

oratlone pro. M. Cælio ita ſcribit animaduerti enjm ludices zuchtis

uobis meſ familiarẽ. L. herẽniũ pattẽte dc.Eſt de all argumẽtũ qui
ait: Er ſi negotiis famtiliaribus ipediti uix ſatis ociũ ſtudio uppeditare
poſſumus: id ipᷣm q dat᷑ ocii libẽtius in phla cõſumere cõſueuimꝰ
Sec. Solet enim. M. Tullius Cicero ſæpe ideʒ fere ſuls libris inſerere:
Vñ in ꝓlogo tuſc.q̃ſtionũ alt idẽ pene: nã ita icipit. Cũ dfenſionũ la⸗
boribus ſenatotilſq; muneribaut oĩo aut magna ex pte eſſem aliqũ
liberatꝰ:rettuli me Brute te horrãte maxĩe ad ea ſtudia:qᷓ retẽto aĩo re
milſſa tꝑibus:lõgo ĩteruallo ĩtermiſſa reuocaui. Et paulo inferiꝰ: phiia
ſatult uſq; ad hac ætatẽ:nec ullũ hũit lumẽ lf̃aꝝ latſnan d excitãda no

bis ẽtut ſi occupati ꝓfuimꝰaliqd ciuibꝰ nf̃is plimꝰ ẽt ſi poſſumꝰocloſi

bec.lib itẽ qrto ad Lẽtulũ ĩ epi. ad Seruiũ ſulpitiũ ſic. Nõ aicoꝶ nego⸗
ciis: nõ reip. ꝓpcuratiõe ĩpedieb nt᷑ cogitatiões meæ. In ſeptima quoq;
phllippica ita: Oẽ.n.curticulũ ĩduſtriæ nfr̃æ in foro ĩ cur alin amicotũ
ꝑiculis ppulſandis elaboratũ ẽ. Patet ne lã rhetoricẽ ad herẽniũ Cice
rontls eẽtita ꝗdẽ: aceo aũt Priſcianũ & eo ãtigorẽ Hiero. ſanctũ plu
