uantlatꝗᷓ & ueneratio qᷓdã & honoris exhibitio. Quare mellꝰobſerua
tionem qᷓ obſeruantiam hi ꝗ noiantur fratres uũ iſtitutũ nolatent.

Obſes eſt:qui traditur imperio alterlus ea condidione ut i dator obſw⸗
dis a fide recedat reciplentis ſit lus in corpus & uitam obſidis.quod p̊
cipue inter potentes commertium eſt: qui non habent ſuperiores: ad
quos pro luſtitia prouocent. 4“”””ÿM

Obauiet ubi e obulcibi fin. obnius ſum tibi:& obuiũ me tibi fero. obui

us me iibi fſortuna obtult. Obuiã quoq; per eadem d per alia pluta
uerba uariatur: ut obuiam proceſſſtobuiam Iui: & alia multa.
Oecupare eſt locũ tenere: aut cape: ᷣ ul cape. ut apud liuiu: Nã ꝑe lpſis
uocantibus urbem hanc accæpi: nõ occupaui. id ui accæpi aut mea
ſponte accæpi non alioꝶ rogatu. Sæpe uero antecaꝑeé eſt: ut allqui lo
gquuntur præoccupare: Vnde ſchema illud occupatlo appellat quo
ties quæ Qici ab alio poferant ea ipſ præueniẽdo dicimꝰ ĩi noſtr par⸗
tem ne nobis poſtea oſſicerent retorquentes. Proprie deniq eſt occu
ros capere: (Quod teſtatur Quint-dicens. Mulra nitulominus quæ ki
era fuerant tranſeunt in ius ocoupantium. ſicut uenatio & occupa⸗
tio ĩide occupatus dicltur: q ante negocio aliquo detentus nõ poteſt
alterinegocio opam dare: Atq; hi c uocat᷑ occupatio:quũ alicui nez-
celſlariæ rei & cui ante ola oꝑam dare debem?c diligentia uacamus.
Oevus pro poſitiuo oe yter accipl ſoler. ==è

. 4g ℳ

Odioſus paſſiue a ccipit᷑ quũ a uerbo uenit ille eni ſigniticaf qodio ha

berur: Non is ꝗq odit. Qu a noĩe uenit Actlionem ſi nificat Nã odi
um moleſtiamqꝙ; antiqtus figniticabat. Leren. Phor. unꝗᷓ odio tuo
me uinces. Et iterum: Si porro eſſe odioſ pergitis. i. moleſtt.
Odor notum eſt quid in utroq; numero ſigniłicat:iin plurali uero tan
tum odoramenta: ut odores ex arabia ſunt. ä
Offendo fere quod reperio: Cicero Sed tamen neminem tam maleki⸗
cum offendi & cætera. ”ßMU
Offenſio:uide ueni in opinionem. ?Y”YMZMG
Ofricina eſt ubi opa flũt. Tabetna ubl oꝑa ſpſa cæ teræq; merces nẽdi
tant. officia ẽ ſtatuarii fuſoris. celatoris uittearii pictoris. I utoris. fa-/
pri. Taberua uocat᷑ lanaria ujarla oleat ia: & mille hmõi. Vude opiſt
ces & Tabernarii uocant᷑. Nec negauerĩi aliqũ unũ eundẽq; locũ oſſ
cCinà è taber nam eſſe: ut Sutrina in qua calcei & fiunt e uenduntur.
Officiũ ẽ uirtutis actio. Vel ut lanus explicẽ ꝓ loco.pro tempore.pro
rerum dignitate. fimilibuſq; inde tllud eſt quo. dicitur a mulils: in fa
muilia benc inſiituta omnesin officio ſunt ideſt omnes agunt qd de-

—

bent. Et miſſi ſunt legatis obuiã ciues officii gfa:Et circũſt abãt ſena⸗

tores cæ arẽ ſedẽtẽ ĩ aurea ſella officii gra: ideſt honoris gfa: Quo

factũ eſt et: ut officia ſignificet beneficia nue obiſequia. Vñ illd cice

tonis: odioſu ſane genus hoium ẽ off cia exprobrantiũ: ꝗᷓ meminiſſe
de betis in quẽ collata ſunt: non cõmemorare ꝗ contu it: Magiſtratus

quoqofficiu dicit᷑: ſue qula honoris cauſa fad us eſt. ſiue opis popu⸗

lo ferendæ. lue quia lus ſuum cuiꝗ & quod cuiq; debet᷑ reccat. Cæ

tera etlam artes quæ modo honeſiæ ſint ſusm actiõem officium uo

cCant ut officium grammatici offcium medichofficjum architecti.
Olim & ſarnolitin: ſue olim iam dici ur. Quinti. ſed in foro tamen llã

facilitatem olim deſiderauimus: ideſt lam ollm. Er alibi:olim iam im⸗

peraor inter fulgentes uirtutes tuas liuor Iccum quarit. hoc ẽ iã el m
quod ẽ lam a longo tempore. Olim ꝓ futuro: apud eundẽr Sunt clati
hocdie quoq; operis autores: qui oliu noiabumur. Poetæ ciiam all⸗
quando utunt. Verg. Ac iào1 ſeras potuit quũ uinea frondes. Non
nunq etlam pro ſadudum sciphtur: ut Curtius. ib. vii. Olim eni ue
r00 Homerus lenh bus uictis ex kcto repente conſurgit.
Omnis poſiriuo & Comparatluo conuenit: ut omnes boni de omnes
ſapientes omnia placidiora animaliu.
Oportet legere libros. Expedit euoluere autores Vtile eſt coguoſcere

plur maopera precium eſt habere quos imitemur: Neceſſe eſt adhi
bere uſum Conducibile eſt deſcendere in certamen & agitare cum
altiis cõtrouer ſias: Velper paſſiuum: oportet legi lbros. Euolul auto
cum alus controuernis. Hunc poſtertoré modum magis ars grämatli
ca probat: llum magis autoritas. Secus ? ptõ nanq; non ita legimus
Saæpe teciſie hoc oportuit. Cicero in uerrem. Iamen id factum non

oportuit. Et ĩ eunde m: Apollinis ignum ablatum certe nõ oportuit:
Et alibi: I otam rem illi integram ieruatam cporrtuit.
Oppeto: uide obeoo. H è
L Qppido ꝗ́ᷓ: uide ſaneꝗᷓ. ..” W
Oppidum omnis urbs eſt: præter romam:quæ peculiati nomĩe Vrbs
uocari cœpta: Fecit ut ca teræ ui bes oppida uocarentur: quia ſam ip
ſa oppidum amplius non eſt.
Ooprobriumzuide probuVXmnnn.
Obera eſt actio. ut cabo operam: Et ĩ iure ciuili: de operis libertorum
VItq ait Vulplanus: opera ſunt diurnum officium. opus ẽ ſjnis: fru
ctuiq; opere Vnde opera autorum dicuntur: Et opa pubſica pia pu
bhca ædificia Sed ut uidere uideor quoties nõ ad laborem corporſs:

ditla

in
ältcce
wennlke
lglens
pc
tecnl

Nchtet

n DH

mi
cili
Soter

lmen

menin

VNN

oſcett
Rachl
cum
Mawo
apher

glünt

eolun

NCen

oltut

Prbs

zmip

0orH

,
4ler

fruornn

ſcd ad laberem animi S artem ĩduſtrlamqꝙ reſpicimus magis opus

ꝗ opera dicẽdum eſt ut in opere ruſtico:in opere faciendo ĩ opere fa⸗
brili:in opere textorio.
Operæ pretium abj opera eſt: ut uerſus ĩdicat luuenalis. Eſt opera pre
tium penitus cognoſcere toto: quid faciãt agitẽtq; die.ideſt fructuo⸗
ſum ẽt& ad rem ptinet:ideo qa decẽs: uel qa uiile:uel ga glorioſum⸗
uel quia ocundum. MUD
Opinio: uide Veni in opinionem.
Orator:uide declamator.

Oratum ire:& eraturum eẽ non eſt idem ut uult priſicianus. Nam ale

terum præſentis tẽporis eſt: ut uideo te accuſatum ire me. ideſt nũc.
Alterum futurl: ut uideo te accuſaturum eẽ me. Et tamẽ accuſatum
tri me abſte video: accipitur ꝓ eo quod ẽ uideo te uel accuſatum ire
me:uel accuſaturum ee me: uel abſte accuſandum eẽ me. Eſt. n. idem
accuſandum eẽ & accuſatum iri. Damnandum eẽ & damnatum iri
Nam eodem loco dicere poſlumus Credo peccatum meum reſciẽ⸗
dum eẽ & reſcitum iri. Hæc Lau. I u tamẽ ĩ lima leges idem eẽ ora/
tum ire & oraturnm eſſe— S M
Orbus quicũq; aliqua re cara prluatus ẽ:proprie autem parẽs amiſſis
liberis:iquaſi amiſſa luce oculoꝶ:hĩc orbitas:quæ ẽ illa qualitas patꝶ
poſt amiſſos liberos: ut uxoris uiduitas poſt amiſſum maritum.

Ordo eſt digeſtio:de in ſuo loco cuiuſq; rei collocatio uelut in acie flit:

ubi pedites: ubi alæ equitum: u bi leuiter armati:ubi cæteri eð utilita
te rei diſttibuunt᷑.Et ĩ argumẽtatione ponẽda ſunt firmiſſima argu⸗

menta:ubi infirmiora: ubi medlocrla. Vnde ĩ cluitatibus romæ p̃⸗

ſfertim ord nes ſunt ordo conſularis. prætorius: ſenatorius:equeſtris
adeo ut ordo quoq; pro ĩpſÄeů hominibus accipiatur illius cõditionls-
Cicero in hoc ordine:pro In ſenatu: aut pro eꝗtibus romanis frequẽ⸗
tiſſime dixit. ldem quodam loco alt. Quam apud omnes ordines eẽt

gratioſus.ideſt apud omnlum ordinum homines. Series autem ẽ re
rum quædam continuata progreſſio: ut in ſerie orationis: ideſt con⸗

tinuato contextu. Quinti: Quod non niſi in contextu oratlonis ſes

rieq; contĩgit. Verg:Ductæq; ab origine gentis fortla facta patrrum

ſeries longſſſima rerum.

Oriundus non habet uim participil. C uius quidem utendl hic modus

eſt. Ego ſum ortus romæ: oriundus a placentia. Liulus. Nati cartha⸗
gine:ſed oriũdi ſyracuſi s.l.a ſyracuſis originẽ trahẽtes: unde fuerũt

parẽtes: uel ſine ppoſitione: ut idem: A lba oridum ſacerdotium. n

pſonis fere cnm præpoſitione. Idem longe Is priceps latini nominis

MU:
3sä

—

eratiſi famæ credimus ab VIvſie deaq; Ciree orlundus. Non nunq ½

Indeclinabilia: ut inde ego ſum orlundustunde tu.
Orphanus: uide pupillus. =
Ouu marem fœminamq; ſign ficat.
— — Abulumuide paſtio.
pacificatus ſum pacem feci. Pacatus ſum in pace ſum uel
b armis receſſi. placatus ſum ab indignatione animi ad le
Pnitatem redilzuel animo leni lum.
Pampinarium nõ terra ub naſcunt᷑ pampinil ſed cõgeries paãpinorũ
ideſt uirẽtam uiiis ramuſculoꝶ. Vel ut ait Ply. palmes ꝗ e duro exit.
materiamq; In ꝓximũ annum ꝓmittit pampinarium uocat̃. Certe
in hoc palinite multi pimpini ſunt. äü
Pannoſus is dieit᷑: ꝗ eraſſo panno ac uili opertus eſt: nec de hec niſi de
paupere dicltur. “ M
Paraſitaſter non paruus paraſitus eſtꝛſed imitator paraſitoꝶ.
Paraſitus eſt: qui omnia ad uoluptatem elus loquitur: in cuius con⸗⸗
tubernlo eſt omnia aſſentatur: omnia illius ſacta fimul ac dicta lau⸗
dat nihil repugnat nihil facere recuſat uenttis gratia. In quo ſummũ
bonum conſtituumt quoꝶ magna copia ĩ principum domibus eſts
Scurra autem eſt: qui riſum ab audlentibus captat non ſalua digni⸗
tate perſonr. è
Parem eẽ idem ẽ quod fufficere alicui operi: ſiue reſiſtẽdo illi: ſiue exe
quẽdo. Cicero ad atticnm. Tamen ĩterpellat fletus repugno quoad
poſſum ſed adhuc pares non ſumus. Quint. in gemint: Nũc iſoelix
par non eſ dolori: nunc nõ iuenit ulla ſolatia: & hoc i reſiſtẽdo:ĩ exe

quẽdo aũt idem: Q uinti. A piclo par laboribus corpus. Non nunq.
quede P

par zdem ẽ quod decẽs:ut idẽ.Si ꝑꝑ matrimonia uiolata urbes euer
ixæ ſunt ꝗd fiecl adukero par eſt.
Paria facere ẽ q alibi amiſſum ẽ: uelq aſtunde acceptũ alibt uel all⸗
unde compenſare. Quimt. Paria tecum facto reſpublica quapropter
me unum ciuei pdideras: & alibi. Sic paria faciemus: tu illic eris uſca
rius meus. Plv. Auunculus naſcunt᷑& alilo modo terra: & repẽte al⸗
quo mari emergunt uelut paria ſecũ faciente natura quæq; hauſerit
hiatus aliquo loco reddete Ply. minor ad priſcum habuerunt officla
mea in ſecũdis:habuerũit ĩ aduerſis: ego ſolatlũ relegataꝶ: ego ultor
reuerſaꝶ:nõ feci tñ paria atq; eo magis hanc cupio ſeruari: ut miht

ſoluẽdi tem pora ſꝑpſint. Sene ca nt ſtatim tibi ſoluam: quod debeo: t*

ꝗtum ad hanc eplſtolam paria facamus.
Paricstulde murũũsq

Piartio & partior quidam pro eodem legunt. Sed nuhi u idetur raro res

me periri partio ſine In: partior cum In:quando ẽ deponeus: ſed quan
do eſt paſliuum. Eſt namq; imꝑtio idem quod impendo uel parte dos
M. Tuilius huic rei aliquid temꝑpocts Imꝑtias: quaſi impendas. (dem
laboris mel laudem nemini imꝑtio: quati pattem do. kK eperitur ali⸗
quando mutata conſtructione: ut apud TLerent. Plur ma talute par-
in menonẽ ſuum impertit Gnathoteo modo quo dic it᷑ dono tibi equũ:
alt & dono te equothuius pauiuum ẽ imꝑtiorzot Cicero:atq; Eẽt uito for
ti collegæ meo laus impartitur: Partior idem eſt ꝙ partes faclo: par⸗
n teſq; diſtribuo:ſcut ſortior ſortes facio lorte lue cecipi Vergi.de ſo⸗
toen cios partitur im omaees. O«èl
CRKX) Partiri taq; de partibus dicimus. Imꝑtio magis de re ĩcorporea & qᷓſ
communlico. rJ
R? paraui refert & parum refert dicſt. Item parul intereſt & parum itereſt
ſed parulfacio & paruipendo.
Pallim eſt quaſi pallu dlitãte uer ſparſim: quẽsdmodum dicimus pal⸗
O ſis manibus: paſſis crin bꝰ. Quod accipit ſolet ẽt pro er ebro: dum
kalhv⸗ de rebus mentis loquimur. Lactan. tamen ꝓ ubiq; accepuscum ingꝗt.
NfG Credit᷑ ei paſuim tanꝗᷓ cognitæ ueritatl:ineq; ſolum ꝓ ubiq;: ſed et 9
eh⸗ inuiſitatius ẽ ꝓ undiq;. Cum is numerus cõdẽdæ urbi paru idoncus
gnH eẽ uideret: cõſtituit aiylum: eo paſſim cõfugerunt ex tinitimi: Icis
peſſimi quiq; ine ullo conditionis diſcrimne. Mä
ent Paſtio uidet᷑ ſignificare cibum:ſi d tamẽ potlus ad alimẽta pecudum
von ptiaet: ꝗꝗᷓ ſuatpe natura ſignificabat ipſam actionem palcedi: nũc
ſoel frequentius cibum. Paſtus homini cõpetit, Varrõis liber de re ruſt
ie ca lIndicem habet de uillaticis paſtionibus: uidelicet quæ ad bruta
Nnaſ unent. Cicero Tul.lib. v. Cum oblectatione ſolertiæ ꝗ eſt unus ſua⸗
elet uil(ſimus paſtus animoꝶg. Pabulũ & pecudũ ꝗdem & tñ aliorũ quoqꝙ
prutoꝶ: qtumq; ego ſentlo magis cibus herbaceus fœniceu ac pa
AahH cęaceus Hinilumq; ꝗᷓ ex ſeminibus. Eicam antiqui acclpiebãt et quod
peett dabat᷑ auibus piicibus ue ad decipiendum. Non ſolum pco cibariis
ſa⸗ humanis aliorumq; animaliuum. U
1h4 Patefio: uſde madefio.
ſett Pater: uide f. lius. ᷣð 2
ce pPatrum memoria aliqd factum eẽ: cum dicimus:ide ꝓxima ætate ſem
ſo per itelligtmus nõ de illa ſexta ut uult paulus:ꝗ at pattes ulq; ad tri
tauos apud romanos ꝓpprio uocabulo nuncuprr.
2 Patronuszuide aduocatuus.

Paalaſter: pauli inutator. .
2 11

Peculium ſeruoꝶ ẽ a pecore dictum:ſicut & pecunia nobiliũ:ita ſeri⸗⸗
blt Feſtus. Ipſe uero ſic dicã. Peculiũ ẽ ꝗgeꝗd labore noſtro patratũ ẽ ne
in quacũq; ꝑſonatlicet in ſeruis iura uelint dominoꝶ accedere con- ſ
ſenſum. Et ita ſenſiſſe Vergilium ſentio ibl. Nec ſpes libertatis erate m
nec cura peculi. Gicero item in paradoxis. An eoꝶ ſeruitus dubia ẽ g⸗
AQcupidlitate peculii nullam conditlonẽ recuſant dutiſſimæ fuitutis. 1
Vel peculium ẽ:qcquid ꝓprie alicuius ẽ. A peculio fit adiectiuũ pe- m
culiaris: pro re ad peculiũ ꝑtinẽte ſiue peculii ꝓpria: ſedin aſum iam 4
teceptum ẽ ꝓ ꝓprio ſiue ſpeciali. Quinti.lib. vili. Quod cõmune eſt 4
aliis nomen intellectu: alicui peculiariter tribuitur: ut Vrbem româà 1
cum ſint urbes aliæ quoq;. Et alibli: Paulum impẽdamus hulc quoq; be

peculiarius operæ.

Peculium caſtrenſe eſt: ut Pomponlus ait quod a parẽtibus & cogna
iis Si militia degenti donat᷑ uel quod ipſe filius in militia acqſiuit:qdᷣ
niſi muilitaret acꝗſiturus nõ fuiſlet. Nam quod erat ſine militla acꝗũᷣ⸗
turus id peculium eius caſtrẽſe non eſt. S
Peculatus furtum rerum ad ipſam remp. uel ad ꝓpuentus pricipis ſpe
. Qãtiutmm: Sicut ſacrilegiũ reꝶ ſacrag: Inde depeculor: quod ꝗdam ad
ſacrilegium etlam tranſferunt. l
Pecus pecudis & pecus pccoris: prope nihil differunt: ſignificatur hoc
noymine animal: quod ſub imperium hominum ex pabulo terræ pa⸗
ſcitur ut hos qui taurum:uaccamq; comprehẽdit equus: aſinus:mu⸗
lus: camelus: ouis: capra: porcus: ceruus:elephas. hæc omnla pecuj⸗
Qes Se pecora dixeris. Præter pecudes autem. Gæteræ quadrupedes
feræ ſunt:licet proprle uideantur feræ dici quæ feritatem habent: ut
leones: urſi:parditlupi:uulpes. Harum quæcũq; manſuefactæ ſunt
Cicures uocant᷑.qualis canis:iꝗ nec pecus:nec fera ẽ. Quidam ſuem
domeſticum tantum Cicurim uocant. Ego potlus aprum dixerim:
qul ex cera cicutis ẽ factus. Nec aprum modo ſed ẽt onagrum:ceruũ
capreolũ: damam: capreaʒ: leonẽ quoq;:deniq; quieqd c curati põt.
Qicurare enlim: ut Varro ait eſt manſuefacere. quod enim a fera di=
ſcretum ẽ id dieitur cicur. Et ideo dictum Cicur igenium optineo.i.
manſuetum innatum. a Cico cicur uidet᷑. Cicum dicebant mẽbranã
tenuem:quæ eſt in malo punico diſcrimen.
. Pedor: uide Situs.
Peius ꝓ magis & ualidius aliqñ Cicero:oderam multo pelus qᷓ llũ ip⸗
ſum Clodiũ. Ouid. Peius adulterio turpis adulter obeſt.
Pellicẽ apud antiquos Maſlurius paulo teſtãte ſcribit: eam habitam:q́
cum uxor non eẽt:cum aliquo tamẽ uluebat:quam nũc uero nomi⸗

——

al⸗
nnde

e coN

ae
ni
blote
uüͤp
win
vnet
nw

con

pbſe

md

oc

po⸗
nu⸗

14
edes

un

ſuem
gin
ervd
ot.
1
),
ni

ſp
4

ſulect
egd

ſn

ne amlcã paulo honeſtiorẽ cõcublnam appellari. Calus uero Flaccus

Icribit: pellicem nũc uulgo uocari: quæ cum eotcui uxor ſit: corbus
miſceat. Secũdum quoſdã eam ꝗᷓ uxoris loco line nuptiis ĩ domo iit

quam graæci palacen uocãt. Horum utrũqꝙ uere & lenſiſie & dixiiie

arbitror: Sed tñ admoneo pellicem apud oratores & poetas eam de⸗-⸗
mũ haberi:quæ cũ eo cui uxor e corpus milcet:Ideoq; luno ſemper
plequit᷑ pellices ſuas:ꝗᷓ ſibi uxori Iouem priperent. liaꝙ nõ recte gs
dicit haber̃᷑ pellicem.led uxorẽ. Eſt. n. hoc nomẽ relatiuũ ad alterius
uxorem:euius cum uiro rem habet:nõ aut ad maſlculum.
Pellucidum ſiue ꝑlucidum.l. cuius medlum fulgor emanar. plautus ĩ
aulul. Ita is pellucet qſ laterna punica. Seneca de trãquilitate. Quid

perlucentis ad imum aquas. Quinti. ne commiſſura pluceat. Kefer

tur ltaq;ad corꝑa. Aliquãdo et ted figurate ad mẽeteʒ. I ullius ĩ bruto
Ita reconditas exquiſ ntaſq; ſentetias mollis & perlucẽs ueſtiebat ora⸗
tio. i. pellucẽs & tranſluces. Adeo ut plynius maior fere nunꝗᷓ utat᷑

urate ad mẽtem refertur. Quinulianus. Simniliter illa tranſlucida

borum habitu ueſtlantur.

& uerſicolor quorũdam elocutiores ipſas effminat: quæ illog uer

tercũq; a te tenetur.penes te eſt quod quodamodo poſſidet᷑. Et ante
hunc Feſtus pompelus. Apud & penes in hoc differũt:ꝙ alteꝶ ꝑſo⸗

nam cum loco ſignit icat. A ſterum pei ſonam & dominium: ac pote

ſt atem: quod trahit a penuuus.
Penes qñq; apud ſigniticat. Cice. ad herenniũ. Sed penes ſcænam ò& i
eiuſmodi locis exercitatus ſis. penes ſcænam. 1. apud ſcænam.
ti:ꝙ ſuſpenſi ſunt: in acte pendentte
Penu ea oĩa cõtineri dr: ꝗᷓ ad uictũ ꝑtinẽt: ſed priuatũ: ſi mõ domi re
cõdita ſunt ac repoſita. Nam locus ubi iſta reponunt᷑ Varrone teſte
penarlũ appellamus. Quæ uero ad ulctũ publicũ ſpectãt Cõmeatus
uocant᷑:ſed ex paucioribꝰcõſtãt: ut ſumus diligetiores ꝓ re priuatas
repu. Fere nihil aliud cõtinet Cõmeatus ꝗ anonãt ꝗcquid äno
mẽtarla. Cicerone dicete. Aut ſi epicuri de uoluptate liber roſus eẽẽt

7

putarẽ annonã in macello catiorẽ fore. Neſcio tamen an macellum HD

non tantum pro loco ubi caro uidet accipiat᷑:ſed ubi & annona. YN

mines pnruu.

aũt Cicero etiam in ſib. dena, deo-ait. Eii omne quo ueſcuntur ho

plucens ſiue perlucidus: ſed tranſlucens ſiue tranſlucidus: quod ẽt ſi

Penuriatuide cartas. .
Peregrinus uocatur qui in ciuitate ſua non eſt: uel qui ex noſtra ciulta
te oriundus non eſt. =è SðèðèWB
Per poſitiui ꝓpriũ ẽtquam ſuꝑlatlul.ut ꝑpulchre: pbelle: ꝑdiligenter:ꝗᷓ

pulcherrime:ꝗᷓ optime:ꝗᷓ diligẽtiſlime. Hoc ĩtelligi᷑ quotiẽs accipit᷑

ꝗ ualde: ſiue uehemẽter. At cõtra ꝗᷓ ꝓ ꝗtum nunꝗᷓ cum ſuꝑlatiuo:
ſemꝑ cũ poſitiuo:ut Cice: Quã moroſi ſunt ꝗ amat ex hoc potes ĩ/
telligere. Vnũ tñ uerbũ excipit᷑ poſſum:& ꝗᷓ idẽ ſignificãt: queo ua⸗

leo:licet & ſiqua ſunt alia:ut ſcribas quãoptime potes:nec recte dicas

ſclo ꝗᷓ optime ſcribas. Male aũr cũ cõparatiuosſiue ſine poſſum: ut ꝗᷓ
plura volumiĩa ille cõpoſuit: dicẽdum ẽ complura:inõ ꝗᷓplura: ut ꝗdaʒ
male ſcribũt.In aduerbio quoq; ſuꝑlatiuo nõ nunꝗᷓ legimus C õplu⸗

timum ꝓ plerũq;. Siue ꝑ poſſum:ut narraui rem geſiã ꝗᷓ bre uius po⸗

tui aut ꝗᷓ potui breuius. UM
Perꝗᷓ ex per & ꝗᷓ cõflatur: quod ꝗdem poſitluo ſungit᷑:ut ꝑ ꝗᷓ doctus:ꝑ
AJeruditus ꝑ ꝗᷓ pulcher. Et ſicutuet bo ſolet apponi: ꝑ ita ꝑ ꝗᷓ. Vt per
uelim:p placetper ꝗᷓ uelim ꝑ ꝗᷓ placet. Boetius tñ ſuꝑlatiuo dedit:di⸗
cens apud ſcriptores ꝗdem græcos ꝑ rariſſimos. Et põponlus de ori
glne luris ꝑ ꝗᷓ breuiſſimos. Et curtius. lib. ii. Beſſum quoq; bactria.
dorum ducem per ꝗᷓ maximo poſſet exereltu coacto deſcẽdete ad ſe
Per frequẽtiſſitine aceipitp ualde:ut per magnũ:pꝑ graue:pꝑ iocũdum.
Quo in loco notãdum ẽ:ꝙ cum præ in eadẽ ſignificatione reperiat᷑.
Tamen quædam uocabula cum Præ conlũgunt᷑ nõ cum: ꝑ at pᷣpo
tens præcelſus præclarus pra fulgẽs prædiues prædulcis: prædurus:
præcurtus: prælongus: præclarus. Quod ſi quid inter has præpoſi-
tiones Interefe uelis id erit ꝙ uehementlus auget præ. Nam prælon
gus homo: prælonga oratio ea dicitur: quæ enormi longitudine eſt.
Et præpotenst præcelſus & ſimilia: maloremin modum potens: ac

cellus
Perlegotuide lego.
Perſcribere ad finem uſq; ſcribere.

Perferre uſq; ad conſiitutum finẽ ferre. Et mulii ferũt Iitteras: ſed eàs

uel negligentia uel dolo uel caſu non perferunt. Cicero. Sed nũtius
ile qui litteras accoœpit: non pertulit Seneca in Tragœdiis: Leue eſt
miſer las ferre: pferre autem graue: ideſt ad ſpaitium tꝑpis in miſeriis
eſtſe leue eſt:ad finem vero uitæ uſq; graue eſt. Vt in ilio imili exem
plo Mratialis Nam uigtlare leue eſt: peruigilare graue:hoc eſt partẽ
noctis uigilare leue eſt. uſque ad finem uero & totam noctem iſom⸗

kache

enn
aeſt
Pal
potei
veon

ecken

umul
1
lgen

(GGhN

nivshe

Cce⸗

VI

colecl
eotl
trha⸗
ale

on.

enit,
ßn

Au a

ol/
1rlon
eeht
szi

des
iuos
eelt
ſſ
N

Pernoctarelbidem.

nem ducere graue. Quod dicitur etl am pernoctare:ut & peruox:qdq
a peruigilãdo ita differt ꝙ ꝑuigilare interdiu quoq; fleri põt: ꝑpnocta
re uero tantãũmodo noctu.Peruigil draco dictus ẽ: nõ ꝗa ꝑnox eẽte
ſed ꝙ nunꝗᷓ dormit:& ſemper uigilans. YMVMVMVVU

Peruigilare: uide perferre.

Peruigilibidem:

Peragere reum eſt non tantum agere reum:niſi peruenias ad illius cõ

demnationẽ. Dicitur enim accuſator reum condẽnaſſe:quũ illũ con⸗
dẽnandum curauit. Vulpianus. peregiſſe

aũt quis reum nõ aliter: u

detureniii & condemnauerit.
Peceitus qui lracundia furoreq; eſt incita. us.

Perditus qui in omne ſcelus eſt traditus.
pPerfidus qui fidem uiolat:

Periuras qui iuſurandum ulolat⸗
Perpeſſus laborioſe paſſus.

Perpluere per medium aliculus puluere: ut hæc domus pplult⸗hoc te⸗

ctum ppluit. Quinti. lib. vi. Cum cœnaculum eilus pplueret.
Perſequor uel in malam partem. ideſt inſequor & inſector: uel in bo⸗
nam cum ꝑpſeuero exequi quod agere cœperam
Proſequor aũt non fere caret comitatu ablatiul:ut ꝓpſequor te oculis
caritate odio:honore uerſibus:cantu. conuitiis. Signiſicaturq; actio

declarans alterius affectum.

Perorare finem orationis orare. Vnde peroratio orationis dicitur fi⸗

nis. Sed quia in hac parte utimur plerunque affectibus. Ideo uſurpa⸗
mus interdum perorare pro Iipſa commutatiõe affectuum:ut Quoi⸗
tillanus. At iſta legem recitat & in cadauere filii perorat.i. indigna⸗
tionem commounet.
Perſuadere eſt ſuadendo inducere:ut Cicero in philippi. Duo tamen
tempora inciderunt: quibus aliquid contra Cæſarem pompelo ſua⸗
ſerim:ea uelim reprehendas ſi potes. Vnum ne quinquennii impe⸗⸗
cii imperlum Cæſari prorogaretur. Alterum ne pateretur fleri ut ab
ſentis eius ratio haberetur. Quorum fi utrumuis perſuaſiſſem ĩ has
miſerias nunquam incidiſſemus. Suaſit ergo. & non perſuaſit: Cice⸗
ro pompeio.lIdeoq; dicere ſolemus:ſic mihi perſuadeo: non autem
ſic mihi ſuadeo. Et perſuaſum habeo:perſuaſum enim eſt mihi: non
autem ſuaſum habeo.ſuaſum eſt mihi.Ille tamen qui aliis ſiue ali⸗
os ntrunque enim dicitur perſuaſit: non perſuaſor eius ſententiæ ap

pellari ſolet: ſed autor. Cicero libro tertio.offi⸗ Atꝙ hulus deditionis

g& IIit

pſe poſthumus q debebat᷑ ſuaſot & autor fuit:quaſf dixiſſet ſuaſor

& pſuaſor apd Qulitilianũ aũt eæteroſq; ſui tꝑis dicit᷑: Perſuaſio ꝓ
certa opinione: atq; ſentẽtla: quã nobis pſuaſimustut li. i. Si qua pu⸗
blicæ ẽ reccpta pſuaſo. Quæ ꝗᷓtum ego ſentlo id ſignificare uidet᷑:
quod Chriſtiani dicunt fidem. ”l
Perſuadere eſt ĩ effectu: ſuadere aũt in actu. Itẽq; diſſuadere. Itaqnon
nulli peccãt quũ dicũt. Diſſuaſi hoc illi ꝓp eo quod ẽ reuocaui ab opi
nieione in qua erat. Siquidem ꝓ hoc ſenſu dicimus pſuaſi ne faceret:
ſicut e diuerſo: ꝑluaſi ut faceret. Quare ſuaſor d diſſuaſor niſi pſua
deant nihil effeceruuant. ”””
Perſonain hom ine ſignificat qualitatẽ: qua allus ab alio differimus:tũ
in animo tum ĩ corpote tum i extrapoſitis: quæ a rhetoricis enume⸗

rant᷑ ĩ attributis pſonæ. Animi ut quo ſtudio ſe exer ceat medicinæz

an furis clullis an militiæ: & qᷓͥ mẽte iracundus an moderatus auarus

an liberalis: Corpis ſuuẽis an ſenex pulcher an deformis: mas an ſo

mina. Extrapoſitoꝶ:diues an paup: clarus: an obſcurus maritus: an
cælebs parẽs liberoꝶ an orbus & his ſimilia. Iõq; figuræ & ſigilla qdã
q roſtris aut alla corporis parte aquã fontanã emittũt: qa rep̃ſentant
uarlos hominuʒ uuſtus & geſtus pſonæ dicunt᷑. Et iſtriones in ſcæna
pſonas accipiũt: quum aut ſeru ũ agunt aut ancillam: aut matronâ:
aut ſenem aut adoleſcẽtem aut patrẽ aut matrẽtaut regẽ aut militẽ:
S& mille huluſinõnq̃ nõ ſunt fingula ĩ ſingulis: ſed plura. Veluti ĩ me
eſt pſona humanitliberalis: timidi:iracũdihebetis ſomniculoſi. Fati

ſenilis: mariti: ſoceri. generi.pfis. filii.pulchri. fortis. diuitis. nobilis. Se

una tantum ſubſtantia.
Permanere eſt uſq; ad finem manere.
Percontarituide interrogo.
Perinde flagitat poſt ſe ac ſi:uel atq; ſi. cũ ſi gnificatio eiꝰ ſit ſta. Ve fac
pinde ac ſi tua res eẽt. ideſt q̃ſi. Cum negatiõe uero ẽt quãtut Sueto
nius de uita dom. Nulla tñ re perinde motus ꝗᷓ reſpõſo caſu aſchita
tionis mathematici. Quod ſi non ſequat᷑ nec acſunec negatio: acci
pietp æque: ut plynius lunior: funus ruffi clariſſimi uiri S peride fœ
licſiimi.pro ita ideſt multum: ut idem Sueto. de uita Galbæ. Quaf
aduentus elus non perinde gratus fuit. Xx “
Permiſſu tuo dicimus:inõ ꝑmiſſo tuo:cuius plurale ẽ ſecũdæ potiꝰ de⸗
clinatõis ſingulare fere nunꝗᷓ. Itaq; nõ dicimus pmiſſo tuo:nec per⸗
miſibus tuis: ſed ꝑmiſſu pmiſſiſq; tuistmec ꝑpmiſſus tuos: ſed pmiſſa

interdum cõtraria. Quo fit ut adſi t multiplex pſona at diuerſai ſed

tuathæc Lau. Tu uero aliter ẽt in lima leges.

lulor
nlo
ld
bicdet

gen
libe
cerel

ſiln

nost

ne
lice
aru
e
ISen

hiͤi
ntant
21
Nni:
te:
mne

u

i,
lcl

e

1. .
2

Perſplicuum per culus medium licet opertum ſicoculos dimittim?: &*

per eius medium uidemus: ut aqua. glacies laterna ueſſiea nitrum gẽ
ti. tale quale ultrum aut Criſtallus.
Peſtis uide lues.
Peto uide flagito.
Petulans: uide proteruus.
Pertinax qui nimis tenax. 8
Pernerſus qui nerſatur in malo & a bono uerſus eſt.
Peruenio:uide deuenimus.
Perueſtigo:uide inueſtigo.
Pinaſter pynus ſylueſtris:; pynum imltatnr.
Pigneratitia res quæ data eſt pignorie.
Polliceor:uide liceor. ð
Pomarium locus pomorũ reponendorũ:uel locus conſitus pomis. ut
ouidius: id metuens ſolidis pomaria clauferat atlas moe'nibus.
Pomeriũ Titus Liuiꝰ ait eẽ locũ ad muros intra & extra: ĩ quo æditica
re nõ licet ſi poſt mœniaiut dicimꝰpomeridianũ ꝓ eo q ẽ poſt me
ridianũ. Vnde lucanus longa per extremos pomeria iungere fines.
BPompa oĩs ſpectaculũ ẽ: ſed nõ ecõtra.pompa quidem in ꝓſperis ẽ &
in aduerſis qlis eſt ĩ triũpho:& in funere:quaſi ꝗdã ſ lẽnis apparatꝰ&
oſtentatio. Spectaculũ uero eſt nunc illud quod ſpectatur. ut nocte
pluit tota:redeunt ſpectacula mane: Nunc ipſa ſpectatio. ut o acer⸗
bum ſpectaculum Nunc locus Vnde ſpectatur: ut ſedebat in ſpecta
culis: e de ſpectaculis excitatus eſt. M
Pondo caret fingulari numero teſte phoca: Dicimus aũt duo pondo.
tria pondo. nõ bina pondo:aut terna pondo. Quint. lib. i. Quid ꝙ qᷓ
dam ſingula procul dubio uitioſa ſunt: Iuncta ſine reprehenſione di⸗
cuntur. Nam & dua & tre & pondo diuerſorum generum ſunt bar
bariſmi At Duapondo & Trepondo uſq; ad noſtram ætatẽ ab oibꝰ
bus dictum eſt Et recte dici Meſſala confirmat. præterea idem é due
tres quattuor libræ: quod duo tria quattuor pondo. legitur autẽ apd
Liuium lib. xxii. Argenti pondo bina. MM

ma. Sed plerunq; ad mentem reſertur: ut id quod als perſpicuum eſt

Populnus ex populo arbore:

Porta:uide lanua.
Portaretuide Agre. õdñ ů”L”8l
Portoriũ uectigal portustuel fluminũ uel lacuũ:uel ſtagnoꝶ. Nam d
portitor ille dicitur:qui traducit homines: ac uehit nauigio: uel ad na
uim de littore: uel de naui ad lit*, uel ad ulteriorẽ flumis lacꝰ ſtagni⸗

ue ſeu ripam ſeu littus. Poteſt ẽt accipip eo:ꝗqᷓ portorlũ cöduxltiidemt

qui fructus pecuniarlos ex portu conduxit & a uenlentibꝰ ilos exigit
Porro apud quoſdã & p̃ſertim poetas uolũt hgnificare longe. certe po
ſtea. ultra. Ideoq; ſæpe'nõ in principio ſniæ: ſed in medio inuenitur.
Porro eſt ẽt eiuſdẽ ſigniticatlonis:¶ uiꝰ uero & Autẽ: Iamẽ puto pro
illis ponere nõ poſtis: Non nunꝗᷓ tñ eundem locũ ſortitur. ut age ue⸗

ro. age porro.ſed illud nunꝗᷓ in frõte ſententiæ collocat᷑: hoc autẽ ſæz

pius. ut Quint. porro qui confeſſum defendit: nõ abſolutionẽ ſcele/
ris petit: ſed licentlã: ꝑ illa dcerem ꝗq uero uel ꝗ aũt cõfeſſũ defẽdit.

apud quoſdã & p̃ſerum poetas uolũt ſignificare lõge Certe poſtea ul

tra Ideoq; ſæpe nõ in principio ſententiæ: ſed in medio innenitur.
Poſthac.i.poſt hoc tempus.Vt antehac.i.ante hoc tempus.
Poſtridie uide pridie.
Potio & potor nomina ſunt uerballa.

Potatio de potator a potatum ſunt.
Potior gtũm & ablatiuũ habet Sed cũ cæteris frequentius ablatiuũ cũ

hoc noie res fere ſemꝑ gtũm. Vt lacedemonii reꝶ diu potiti ſũt.i.re⸗

rum imperiũ diu tenuerũt: In aliis noĩbus magis ſigniticatio exponſ
tur optinuerunt:ꝗᷓ per tenuerunt. ut potitus ſum uictoria: ſum poutꝰ
amica.i.pugnando uel laborando optinui uictoriam uel amicamIn

preſenti tꝑe plerũq; pro fruor. Cicero: Quod ſi his uoluptatibus bo

na ætas fruſtur libentius: primum paruulis fruitur rebus:ut diximꝰs
deinde his quibus ſenectus etlam ſi nonabunde potitur non omni⸗
no caret:pro eodem poſuit fruitur ac potttor.
Potior a potis deſcẽdit:lõqꝙ; illi in ſigniſicatiõe ſimilimũ ẽ. Nã ſum cõ⸗
pos mentis cõpos animi.cõpos rõnis. cõpos ſanitatis: ꝙ hæc habeo.
At cõpos uoti. Cõpos uictoriæ Compos optati: ꝙ hæc opera mea
atqꝙ labore optinui optineoq;. Illud tamen ſciendũ ẽ apud Ouidium
ii.xiii. ſic legendũ. Tuꝙ tuis armi;:nos te poteremur achille: non po
tiremur ante penultia breui nõ lõga a tertia. ſ. nõ a qrta cõiugatione.
Potus de potio nõ differũt:niſi ob hmõi cãm. Potus enim uini aque ſi⸗
miliumq; dicit.potio uero a medicis datur ægrotãti:quod græce df̃.
pharmacon: Non nunꝗᷓ tñ potio pro potus. Seneca de tranquilitate
Conuictuſq; & liberior potlo: Cice.in tuſc. Quid ꝙ ne mente quidẽ
recte uii poſſumus multo clbo & potlone repleti. Et alibi tantum ci⸗
bi & potionis adhibendum:ut reficiantur uires. non opprimantur.
Puglillares ſigniflcãt tabellas cæreas: fiue ligneas ſiue alterius materiæ
in quibus ſtilo ſcribimus.
Pulli: uide catuli.

— — —

leen
drgt
nhe
nn
Lene
ulil
ſae
kid⸗
ſen
t,

Uic
thke⸗
olk

At ?9

mla
gbo
1n11
nl⸗

ch
beo⸗
um
o
me,
ſi
ſ⸗
te
e
h,

2

Paulſare eſt graui ac uehemẽti ictu cedere: tã iſtrumẽto lõgo & exili:ꝗᷓ
breui ac rotũdo.ut pugnis ut calcibus. ut malleis. ut ſaxis. ꝗqᷓ manu te
neant᷑:quũ alium pcuumus in ſimilitudinẽ tympanoꝝꝶ:q̃ manu pul⸗
ſantur. ec ſemel ſed multis ictibꝰpercutere.Nãq; nõ ꝓprie pulſatuʒ
aliquẽ dixeris qui ſeinel pugno percuſſus eſt. pulſatio ltaq; ẽ multa ꝑ
cuſio. Verberare ẽ cedere: a uerbere:qd ẽ inſt̃m longũ & exile. qlis
eſt uirga baculus fuſtis lo a flagellũ ferula arũdo & ſiꝗd ẽ ſimile nec
aliter dictum ẽ uerberare a uerbere:ꝗᷓ flagellare a flagello:fuſtigare a
ſuſte. Verbera licet pꝑ uerberatione accipiant᷑:tamen rem corporeaʒ
ꝓprle ſigniſicãt: ut flagella qᷓ ſunt ꝓprie Iſimitates ſarmẽtoꝶ: Quint.
ignes ex ꝓxlmo raptos: Verbera ꝗᷓ caſus attulerat. Pulſare autem di⸗=
ctum ẽ a pelloꝛqd eſt ꝑcutio & ferio. Tullius. lib.i.de diuinatlone: Vt
pellant᷑ animi uehemẽtiꝰſæpe ẽt cura & tiore. Et. Ii. ii. Nũ igit᷑ quũ ãät
muros babylõis aut hõeri laciẽ cogito imago illon me aliqua pellit.
Puluis puluiſculũ facit olminutiuũ gñe neutro apd hieronymũ.ut ui⸗
le puluiſculũ. maſculio th ꝓtulit Apuleiꝰ. dixit.n. nobilẽ puluiſculũ.
Pupillus eſt qui caret quidem patre:ſed tantiſper dum eſt in ætate. cul
debetur tutor. Orphanus qui caret patre. præſidioq; paternor & ꝗ ſũ
mopere deſiderat illius opem: cum ſine eo male habeat. Græcum ta
men nomen eſt:non ſane a ueteribus uſitatum.
Phama: uide Rumor.
Philoſophaſter imitator philoſophorum.
Placatus ſum: uide pacificatus lum.
Plangere uide Eiulare. H
Plantariũ nõ locus plantaꝶ.ſed ipſæ plãtæ: ẽt fi euulſæ aut nõ conſite
fuerũt. Nec me faſlit Seruiũ ſeꝑare plãtaria a plãtis:dicit.n. plãtæ ſũt
rapte de arborib:plãtaria uero qᷓ ex leminib? nara cũ radicibꝰ& ter
rappria traſferunt᷑.ad qd ſentiẽdũ uidetur allexiſſe eũ Vergilii Ver⸗
ſus Et uiua ſua plãtatia terra. hæc lau. Tu tamen in lima aliter leges⸗
Pleriq;: uide plura.

Pleriq; omnes facluut adoleſe centuli apud Terentium: quidã exponũt

pro eo quod eſt pleriq; omnium. Quidam pto eo quod eſt omnes.
Plerunq;: uide plura. H
Piucatilis Criſta upupæ: quæ plicaturinon quæ plicata eſt. Et nauis pli
catilis quæ plicatur: cum facta eſt ex corlis.
Plorare:uide eiulare. .
Pluit caret ſuppoſito:habens appoſitũ ablatiuũ:ut liuius:Nuntiatũ eſt
in albão lapidibus pluiſſe:licet nunc dicamus deus pluit carnẽ. plui-
mãna.pꝓluit eſcã: Ningit uero ſuppoſitũ & appoſitũ reſpuit. hæc lau

Tu uero in Iima deplult aliter leges.

Plura & Cõplnra ſic differũt: ꝙ plura pñt eẽ duo:cõplura duo eſſe nõö
pñ̃t.illud compatiuũ ẽ:hoc uero minĩie: Iõq; nõ regit calũ.plerl aux

tores mõ ꝓ maxia pte accipiũr: nõꝓ nõ nulli. Salu.. diuiſiõe orbis ter

raæ pletiq; ĩ pte tertia aphricã poſuerũt pauci tantimõ Aſiã & Euro⸗
pã.paulopoſt pleroſq; ſenectꝰ diſſoluit: Quit. Videas pleroſꝙ ſta pa

ratos.i. nõ nullos.plerſ magis a priore ſignif cato ꝗᷓ a poſte rior̃᷑ ue

nit.i.ꝓ eo qd ẽ fere ſemp. Quin. in amatore: Excuſſa ſũt plerũq; lan

guentiũ uitia uerberib.i. nõ nunq. Pluris uide Tãti.
Præ cum quibus compon tur: uide per frequentiſſime accipitur.
Præcepta & præceptlones indifferenter utimur pro diſciplina

eingo. idem quod Cludo morior cingo.
Ptæcipere: uide Mandare.

₰

Præcido idem eſt quod cædo: ſue incido. Vt præcludo præmorlor. p

DB

Praæcox fructus p̃ter morẽ cæteroꝶ coctus: ſue ãte cæteros: Vñ uuæx
ficuſq; pcoces dictæ. Quidã tũ p̃coquus dicunt: Vt Martialis: Vilia
maternis fueramus p̃coqua ramis: Nunc in adoptiuis ꝑpſica chara ſu
mus.præcox quoq; ingeniũ per tranſlatſonẽ dicimꝰ.ꝙ nimis cito ma
turitatem cõſecutũ nimiſq; eito uidetur adoleuiſſe: Ideo ait Quint.

IIlud ingenioꝶ uelut pcox genus non temere unꝗᷓ peruenit ad fru:⸗

gem ideſt non fere unꝗᷓ ad perfectionem: tanꝗᷓ ad frugem frucum

peruenlt. præcox quaſi ante tempus excoctum.
Prædabundus: uide errabundcus.

Prædſtus ſum bono dicitur:& p̃dirus ſũ malo:ſicut affectus ſ malo: B
& affectus ſum bonoꝛid eſt ut breuiter magiſꝗᷓ optime dicam:habo

bonũ & habeo malũ: Vt pᷣditus ſum hũanitate: uirtute diuſitiis.digni
