e 8 neas ab offendẽda repu: Sed cauẽdum ne id uerbum ſigniſicet mo⸗
“ tum quale eẽt. Reuertor ab arando: uel ab arando aruo. Redeo a ſpe
⸗ ctando uel a ſpectandis ludis. Cum ſit dicendum reuertor ab aratios
netuel ab aratione arui: R edeo a ſpectaculis: uel a ſpectaculis ludo⸗⸗

ſn rum. Per cum uix locum habet talis oratio: ut nõ participium ſit po

tus ꝗᷓ gerundium: ut ſedeo cum ulro coronãdo.i:ꝗ coronabkur:nõ

ſe autem qui coronatur. H
d 1111

ℳ
, 4 —

Gerundia ola quũ ſociata ſunt ſubſtantiuis paſiiue acciplunt᷑. Diſũ⸗

cta uero nõ nunꝗᷓ paſtiue: utiꝙ; ſine ppoſitione de ſine genere in caſu
ablatiuo ut apud Vergillum. Alſter uitium creſcitq; tegẽdo hoc eſt
auum tegit᷑ uitium. Et iterum:uritq; uidẽdo fſomina. ideſt quum ui⸗
getur fœmina. Quinti. Memoria excolendo ſicut alla ola auger᷑.i.
dum excolit᷑: nõ aſt dum excolit:nec regit caſum:quale foret. Vrit
fœmina uidedo a maribus: ficut dicius uruntur uiri uidendo fœrmi⸗
nas. Accuſatiuus quoq cum pᷣpoſitione non tãtum actiue accipiut
tu es idoneus ad diſcedumt ſed ẽt paſſiue ut hæc res facilis eſt ad din
ſcendum quod etiã ſuperius patuit. Quidam non indoctus hac æta
te ſcribere auſus eſt. Iamlam urbs in periculo capiendi eſt pro eo ꝗà
eſt liam urbs in periculo eſt ne capiatur: ſiue hoſtis parum abeſt a ca⸗
plenda urbe. Cum ſemper ſine ſubſtantiuo gerundium accipiafr acti
ue. Aut ſi neutro uenit neutraliter. Hæc Lau. Tu'uero in Hma aliter

leges de gerundlis in Di.
Geſta: uide at. —
Geſtus eſt actio quædam & quaſi pnuntiatlo corporis: geſtlio uero ad
miniſitatio & actio: qᷓuis parum in uſuuefff.
Glorloſa uictorla.i plena gloriæ glorioſus homo.l. affectator gloriæ:
qualis miles glorioſus apud Plautũ e Leren. Veꝶ glorioſus qñ ho⸗
neſtæ ſignificantiæ ẽ pro gloria habẽte habitionem plenitudinemꝙ;
fſignliſicat. Quado inhoneſtæ affectionem: ur drr.
Gradũ fſaccre:non ẽ trãſitum facere:ſed ad alliquã rẽ gradũ & qſi ſcalã
ad alſa facere. Ideoq; a qbuſdam cicit᷑:gradũ lacere: ut ſi riuum tran
ſire:ſi in arborẽ feneſtrãue aut tectũ ſcandere uelim: ex ſaxo aut ſcan
do aliqua ue alia re? gradũ facio. Quinti. Interim ad ea quæ ſunt po
tentlora gradũ ex his feciſſe contẽti. Cicero cõtra Rullum: Hũc q̃ſi
gradum quẽdam atq; aditum ad cætera ſactum intelligetis.
Gratum facere ẽ quiddam minus:e ꝓpe illud quod obſequi & ĩſerui⸗
retut Cicero: Si hunc iuueris gratiſſimum mihi feceris.
Gtatificari ẽ quiddã maglis:ut deum gratiticari hoĩbus dicimus nõ a
tem gratum facere: quaſi idem ſit quod beneficia conferre.
Gratulari eſt uerbo teſtari: te gaudere fortuna ac fœlicitate alterius
apud eum ipſum:qui affectus ẽ ſœlcitate. Non nunꝗᷓ apud teipſum
ob tuam ſctlicitatem. Ideoq; fere poſtulat datiuſ: ut gratulor nbſob
tuam præturam adeptam: gratulor manibus meis: ꝗbus ut te cõtin⸗
ger ent datum ẽ. Quinti.ꝙ miſera puella nõ gratulet᷑ ſibi: ꝙ illã pau
per accuſare ſã põt. Poetæ nõ nũ pᷣtereũt dium: utlq; quũ fuerit ꝓ⸗
nomẽ:q̃ fuit cau ſa ut ꝗdã exiſtimarẽt:quoꝶ ẽ Apulelus:hoc uei bũ:

dil idem ſigniſicare quod gau leo. oui.in heroldibus: gratulor oecaliam
ret uitulis accedere noſtris. gratulor Inꝗᷓ tibi uel mihi uel nobis: Idẽ ter⸗
4 tio de arte. Priſca iuuent alios. ego me nunc deniq; natum gratulor.
n ſubintellige mihi: Et Interdum etiã oratores. ut Quint. gratulemur
lam ꝙ nulla ciuitas fame laborat. ſubitellige nobis. Dicimus aliquàa⸗
. do gratulari pro eo quod eſt gratlas agere:ſed non fere niſi diis imo
R talibus ideoq; proprie idem eſt quod ſupplicare. Si quidem triſphã⸗
eſ tes ĩ capitoliũ aſcẽdebant:ioui optio maxio cæteriſꝙ; diis gratulatſi.
du) Grator in eadem accipitur ſigniticatione:in qua gratulor: ſed Poetl⸗
hun cum hiſtoricumq; eſt. Virg. luueni germana uiam: gratare lorori.
veni Gratusð iucundus quo differant: uide ucundus.
laan Graue ſuapte natura põderoſuʒ ſignificat ut graue ſaxũ graue ſcutũ
lata Flgranat nos ĩ ferendo:ðc q ægre & cũ moleſtia fert᷑. Inde ꝑ abu⸗
zallu onẽ trãſterimus ad ſenectutẽ:ad morbũ:ad dolorẽ. quia hi qui mo⸗
leſtiam ex ſenectute morbo cæteriſq;ſentiſt: quaſi onere intolerabili
Kemunthriddod cupide uelut graue pondus a ſe uellent deponere.
eron Neqꝙ ſolum ad moleſtias corporis trãſſatio hæc fit:ꝛuerum ad moleſti
as animſ: ut grauis cõtumelia: grauis Iniuria. grauis moœeror: grauis ia
tie ctura:quæ aĩum gñe quodam ponderis premunt. ltaq; unus modus
ſtoo eeſt que corpi aut animo moleſta ſũt ea grauia appellaf̃.eo ꝙ moleſtiia
ng a mole.i. ab re magna magniq; põderis uocitata eſt: Alter modus eſt
ꝙ quẽadmodum graula & grãdia ſaxa ac graues trunci non facile lo
ſcni co mouentur:ſed ad oẽm tempoꝝꝶ mutabilitatem hærent Ita homi⸗
irn nes conſtantes ac præditi ſapiẽtia merito per figuram graues nomi⸗
tſen nantur.ꝙ nec precibꝰ:nec minjs nec uãitate nec promiſſis ab æquo
uo. & ſuſto ſummouentur. ut hi faciunt:quos leues uocamus: qulĩ ſimi
jrnD litudinem pulueris ac palearum ad omnem auram uentilantur.
Gregatim:per dluerſos greges.
ſernl⸗ Gremium ẽ ĩtra cõplexum femoꝶ feminũ ue:quo in complexu mulie
res cõcipiunt.& ꝑ tranſlationem gremium terræ appellamus: quũ ſe
ſöu men ſuſcipit:cõceptũq; retinet:quaſi uiuentem ſœtum poſtea paritu
ra. Quare quũ lactant᷑ infantes ad ſinum admouent᷑: pueri uero iam
eies facii a ſedẽtibus matribꝰ utiq; cũ illis blandiunt᷑ ad gremiſ accipi ſo⸗
oen lent. Vt Virg.de cupidine ſubimagine pueri aſcami: hæret ð iterdũ .
bſob gremio fouet inſcia dido. Quin etiã matres nutrices ue quũ ſuꝑpge⸗
ztn⸗ nua collocant in fantẽ aur extremis ueſtibus repoſitũ & ad uteꝶ uſq;
ſublatũ geſtant.in gremio maglis ꝗᷓ n ſinu tenere aut geſtare dicunt

. ut idẽ de eodem. Et ſotum gremio dea tollit in altos Idaliæ lucos. Si⸗
nus uero ẽ intra pectoris brachiorũq; complexum. Inde ſinus ueſti-

um. quales erant tunicæ romanorum. & modo quorũdam religſoſo
rum ſupra cincturã laxitas illa ueſtis quæ Cingulum operit: Littora
quoq; curua de quaſi brachiis mare am plectenila Sinus uocamus.
Grex ouium. grex caprarum grex porcorum dicitur. grex deniq; ge⸗
nerallus nomen eſt: Armentum uero ſpecialius ut puta equoruʒ aſi⸗
norum mulorum boum camelorum eſephantorum ê ſimiliuʒ. licet
quidam tantum uelint eſſe boum quaſi ab arando Aramenta dicta.
deinde ſublata tertia ittera Armenta- R—]A
Abeoꝛ Tantũ habeo polliceri :inquit Cicero ad lẽtulũ.ldem
in Catone malore:neq; eos ſolum cõuenire habeo quos uidi
ſed etlam quos audiui e legiildem in oratore: Audire habeo
quid ſentiat. Quod ut iple interpretor idem eſt:quod pollieẽ
dum conueniendum audiendum eſt mihh
Habere fidem: uide Dare fidem.
Habere gratias: Vide Agere gratlas.

Habes quæ ſentiam Brute de ratione dicendi. hæchabul de Amlelils

quæ dicerem. hæc ſunt quæ putaui dicenda hoc tempore: Snmt uer⸗

pa ciceronis ad extremum mateciæ a ſe tractatæ: quibus & cæterl au

tores uti ſolent: Quintilianus: Habes Marcelle uictori: quibus præ⸗
cepta dicendi adiuuari poſſe per nos uide bantur. Et iterum nihil ha
bui amplius: quod in uniuerſum præciperem. Et iteruʒ: Hæ fere ſũt
emendatæ loquendi ſcribendiq; partes⸗
Habui orationem non ſeci orationem feci ſermonem potluſꝗᷓ habui
Non nunꝗᷓ etiam habui: Cicero de ſenectute: Cyrus quidem ĩ eo ſet
mone quem moriens habuit &c.
Harenaceus ex materla harenæx.
Haud ſcio:haud uelim: frequentilus legimus ꝗᷓ non ſcio: & non uolo.
Het & hen ſimile quid optinent: tamen alterum datſuo/ A lerum accu

ſatluo lungitur. ut hei mihſ qualis erat: ꝗᷓtum mutatab lllo hectore

Terent. heu me miſerum. Et fere ci hmòi ꝓnoibus. Nã cum alio no
mine frequẽtius ꝑ exprobrationem. ut Virg Heu ſtirpem inuiſam.
Aliquando etiam cum nominatluo: ut idem: heu pietas heu priſca ſi
des: Eheu nulli caſui ſerun: Idem i. B. Eheu quid uolui miſero mihl?
Veæquoq; Datiuo. Martialis: Si ſciero:uæ tibi cauſidice.
Herbaceus ex materia herbæ.
Hiare eſt aliquid ſua ſpõte & externa alſqua ui diffindere.ut tellꝰæſtu
S ligna ariditate ut nimio calore hiant. Hiſcere uero eſt tantũ oris
& quidem humani: accipiturq; pro eo quod ẽ loqui: aut os aperlre ad

loquendum: Sed fere per negationem. ut coram illo non auderes:hi

— —

ſchi
tott⸗
a
e/

haz

ſlt

A

olet

Nho⸗
Nen
tore
ho
n/

ut

ere: quid nunc habes qued hiſcere audeas? Quidius tamen poetice

id xit:niſcere nempe ilbi terra roganda forer. Cum oratores ſoleãt po
tius dicere dehiſcere. i. deorſom ſe aperire. ð
Aic ſpatio ꝓpinquiote:ls uero lõgiore intelligit᷑. Multis tamen in locis

utrũq locũ habet. Vt qni pfert uirtutẽ diuſtiis:hic ſane fortis ẽ. Vel
per compoſitionem: ut quæcunq; mulier adultera eadẽ uenefica eſt.

NHyvpotheca vide pignus.

Hoc magis:& eo magisudẽ ẽ q t nto magis. Irem Quo magis idem

eſt qd quanto magis: Hor cõpoſitũ cum præpoſitlone ad ſignificat p
terea ut apud Saluſtium: Cognoueram paruis copiis bella geſta cuz
opulentis regibus: Ad hoc ſæpe fortunæ uio entiam toleraſie facun⸗

dia græcos ſc entia belli gallos ante romanos fuiſſe.

Holitor ẽ ꝗq hortũ holerum exetcet: quẽ non nulli hortulanum uocãt.
Holus quid ſit uide hortus: ”MM
Homo prudens ne dicam ſapientẽ mellus ꝗᷓ ne dicam ſapien *: Cicero
pro Deiotaro: Crudelis caſtor ne dicam ſceleratum 8e implũ & hoc
ſub tantiuo præcedente. Secus autem ſequente. quale eſſet Crudelis
ne dicam ſceleratus & imptus caſtor: Et prudens ne dicam ſapiẽs ho⸗
mo. In priore enim modo ſubintelligitur eumiſic Crudelis caſtor ne

dicam com ſceleratum & impium. In aliis caſibus non eſt hæc diuer⸗

ſperaſſet hoc uiuo ne dicatn conſule milone.
NHordeaceus ex materla hordet. .
Horrearius cuſtos exercitor nue horrel.

ſitas: ut icem: An ſperaſſet hoc uiuo milone ne dicam cõſule: uel an

Hortus in ſingulari pluraliq; ꝓ hortis holitoriis accſpit᷑.I. holera pdu:

cẽtibus c. n. holus oĩs herba ſatiua q ueſcimnr: cuius follis è caule
in eduliũ uti nur. Horti uero in plurali arboribus cõſiti dñr: & amœ⸗

nitatis uoluprtatiſq; cã pati. In ſupiore igitur ſigniſicatione diciinus

Vnum hortum: duos tres hortos: In poſteriore unos. binos. ternos.
hortos: niſi al cuius autoritas aliud ſibi uẽdicauerit.
Hoſpite ſũt:tã ꝗ ĩ priuato alicuiꝰhoſpitio fũtiꝗᷓ ꝗĩ publico:q Diuer

ſoriũ uel tapnã merĩitoriã appellamꝰ. Tã q fcipit ꝗ fcipit. Vñ oni.
noò hoſpes ab hoſpire tutꝰ. Ci. p dextrã ſtà: ꝗᷓ hoſpes hoſpiti porexiſti
Hoſpitales homines qui amore non precio hoſpitium ſuum cõlcant.
NDam hoſpes proprie uocarur ille receptor ꝗ pri uatim & amicitiæ cã
recipit. Cicero. fuſt mihi cum illo uertus hoſ picium. amictla fſaml⸗
Iliaris ueh mihi hoſp tandi apud illum ucl ill apud me.
Hſpitium & prinatum & publicum dicitur.

Hubecrtim idem eſt quod coploſe. ð

NE Quod ũ ſatis prudẽter ea ulderit: liam prope conſumata fue

mm eleganter uſurpari ſolet: Aliqñ quaſ pro tũc: ut Quint.
iIit præciplentis opera: A liquando p̃terea ſignificat quaſi no⸗
qus quidam inter ſententias: ut Wergillus. Iam uarias pelag-
uolucres. Idem eff iciet iunctũ cum uero: Iam uero urbibus conſtitu
uis cætera. lam ſã de futuro palam ẽ quid ſigniſicet: ut ſiam ſã aderit
Et de præſenii licet ad futurum reſoluatur: Ijam iamq; manu tenet:
& premit haſta: quaſi nunc nunc tenebit. Non nunꝗᷓ figurate per in⸗
dignationem miſerationẽ ue accipitur. ut idem Virgil. lam iam nec
maxima Iuno:nec ſaturnius hæc oculis pater aſpicit æquis. Quintil.
lIam lam malo uenena ferrum ſubitos ictus improuiſamq; mortem.
Per miſerationẽ uero Saluſtius in Iug.ſic:i lam lam animo meo cariſ
ſime frater ꝗꝗq ſibi ĩmaturo & ſide mime decuit uita erepta eſt tamẽ
lætandum magis ꝗᷓ dolendum puto caſum tuum. Per exhortationes
quoq;. ut apud Quint. Iam iam cõmilito quicunq; caſus manet:etſã
ſi te impator daãnaturus ẽ habẽs ſolatium: ſatius eſt ꝗᷓ a patre occidi.
Ianua partietis eſt ac domorũ. Porta uero murorum munitionũꝙ atq;
caſtrorum. Murus autem & paries quo differunt uide in. M.
Idem eadem idem:quaſi pro etiam ponl ſolet. ut Cicero.eſt huſc con
ſuncta beneficentia: quam eadem uel benignitatem : uel liberalitatẽ
appellari Iicet: ideſt quam etaam.
Identidem frequenteer.. .M
Id ætatis. Cicc.dixit: Sciplo aphricanꝰ id ætatls atq; his rebꝰgeſſis.Illᷣ
id ætatis ſdẽ eſt qd ea ætate: ſcur dicimusPdecẽ ãnls uixi e more græ

co decẽ ãnos: quã honeſtiorẽ locutionẽ Seruius putat. Vel aduerbia

liter ponit᷑: Vel ſubintell gitur habens: uel agẽs:uel natus id ætatis.
Igitur: uide ergo.
Ignotus & paſſiue dᷣ actiue legitur. Quintilianus: Ne quis tamẽ erret
ignotus:non eſt filli mei nouerca:iſed mater. jgnotus dixit pro igno⸗
rans: & pro hoſpite & alieno non pro ignorato.
Ilignus ab ilice poſſeſſiuum.
Immligrare: uide commigrare.

Impleo S& Refercio & ſimilia uerba ablatiuũ ſine ppoſitione poſtulant

ut Impleui nanem frumẽto: & referſ„iñ apothecã uino: Et tamen aliqñ
adcdimus illam ppoſitionem de:ſic: Impleui nauem de omni gñe fru⸗
mẽti: Et referſi apothecã de uaria narura ujnorum. uix ſauſim dicere i.
pleul oĩ gñe frumẽti. & referſi uaria natura uinorum. Cfſcero de ora⸗

tore: Quærebat cur de phœmiis S de epilogis & de huſuſmodi nu⸗

gls ſic enĩ appellabant referti eẽnt eoꝝ libri. hic nequaꝗᷓ licuiſſet ſine

ſedp
ulsh

veot

lmok
lnp

Inp

lr

—

le

præpoſitlone loqui Non eniĩ libri -lli referti ſut prooæmils be epilogts

ſed præceptis pormioꝶ ͤ epilogoꝶ. Sicut in ſuperioribus non ẽ na⸗
uis impleta omni genere ſtumenti: ſed ftumẽto omnis generis. Meq

apotheca referta omni natura uinorumiſed uino omnis naturæ.

Impleo gntõ & ablatiuo iungitur. Liulus: pſe multitudinẽ quog quæ
ferme regenteſt ſimilis re igionis luſtæ ipleuit. de abltò patuit

ſupra.
Impenderetuide Appendere.
Imperioſi p. hoc eſt latum imperium poſſidẽtes. lmperioſus ho⸗

mo oſtentator ia perii in exercenda ſæulitia qualis Torquatus apud

liuium qui fillum ſæuitia ob imperium contemptum occidie. Vnde
imperioſus appellatus eſt. Verum imperioſus quädo honeſtæ ſigni⸗
ficantiæ eſt pro imperio habente habitlonem plenitudinemq; fignifi

cat. Quando inhoneſtæ affectionem.

Impono ubi hoc oneris notum eſt: quid ſi gniſicat. impono bi: Idem
quod decipio te. Quintilianus. Spes tibi perpetuæ laudis impoſuite
Vngde impoſtores dicuntur:qui alios uerbis pollicentibus ĩcantatios

nibuſq; ſeducunt ac decipiunt.
Imputate: ulde exprobro.
In æs inciſæ ſunt litteræ: uide in marmore.
Im animo eſt: ulde Cordi eſt.

Incedere eſt ambulare:inde inceſſus ſiue tardus ſiue feſtinus. ſiue cõ⸗
motus:lncompoſitus:ĩmoderatus.proprie tamen ſublimior quiſam

& faſtum præ ſe ferens. Vergillus Regina ad templum magna ſtipã
te caterua inceſſit: Et iterum:& uera inceſſu patuit dea. Quod ſeneca

quodam loco declarat: Tenero ac molli paſlu luſpendimus gradũs
nec ambulamus ſed incedimus. .

Inceſtus uide Adulterium.

Inciſim ideſt minutaum.

Incola qui ĩ alterius regione habitat: de in allena cultate:atq; rep. Inq-
Hinus qut ĩ alieno priuato. proprie tamen ĩ cõducto ſiue ĩ urbe ſiue ru

r.. Rurſus ĩcola ita differt ab Accola:ꝙ icola qui ĩ loco: Accola ꝗ ad

locum hitat. 1õq; qcũq; luxta aqs ſũt: Accolæ dũr: nec refert ĩ ſuo an

in alieno ut Accola uulturnl. accola padi. At q ĩ montibꝰdomos uta
beſq; poſitas habent. Incolæ dicuntur. Quiiuxta montes Accolæ.
Incumbo ſtudiis. & incumbo remis: Verg. ualidis Incum bite remis in

cumbo in ſtudla & ad ſtudia. Sed non incumbo i remos & ad remos:
Incutia:i. negligennia.

Incuſare: uide Accuſare.
In dicere: uide edicere.

mihi hanc ueniam: ideſt indulge bitis concedetiſꝗꝙ; hoc ſi forte pecca

In diem allud multo eſt ꝗᷓ in dies. 222äs
In diem plerũq; cum hoc uerbo uluit lungſtur: QQulntillaniis: Nõ us

fere uolucres præſentis modo cibi memores in diem uſuunt duratu
ros hyemi reponere uictus. Aliquando fed raro cu alio lungitur uer

bo. ut Saluſtius: Panes in diem mercari. quaſi dicat præſenus diei ha

bere rationem:ninliq; cogitare de craſtino.

In dies eſt idẽ quod quottidie: ſed ꝓprie cũ quodaʒ intemento.ideꝙ

Ferungcum comparatiuo: ut Qum indies malum à ctius Pmeret.
t quum in urbem infinitum malum ſerꝑeret: idq; manaret in dies
latius. Etllam fine comparatiuoꝛ:ſed tamen per uerbum ſigniticans i⸗
crementum. ut liuius. Creſcente in dies multitudine.

In horã: & in horas eandẽ dflam habẽt: quam in dié: & in dies Cicero

in philip. hæc ꝗ inhorä uiuunt: non mò de fortunis & bonis iciuuz
ſed ne de utilitate ꝗdẽ ſua cogitauerũt. Verg. Gallo cuivamor tantu
mihi creſcit in horas: Quantum uere nouo uiridis ſe ſubiicit alnus.

Ingdoles eſt non ſolum ĩ pueris & adoleſcẽubus ſigniſicatio ſuturæ uir
tutis. ut Quint. in primis annis laudaret idoles. Cicero: Vt.n. adole

ſcentibus bona indole pditis ſapientes ſenes delectant᷑. Et Valerius

Titulũ de indole fecit:non tm̃ pueroꝶ adoleſcentuq; cxempla repe
tẽs ſed etiã in uiris: & quidem præſentis uirtutis. ut ide Cicero de off.

In quibus eſt uirtutis indoles cõmouent᷑. Lucanus Indole ſi dignum

latia ſi ſanguine priſco Robur ineſt animis: indole inquit quaſi gene⸗
rofſitate quadã uirtutis atq; aiĩ. Liuiꝰ ad mal quoꝙ; partem: & ad muta
atq; inaiata trãſfert loruens de annibale: Si c hac idole urtutum ac
uitiorum triennio ſub aſdrubale impatore meruit. Et alibi:ſicut ĩ fru⸗

gibns pecudibuſq; non tantum ſemina ad ſeruãdam indolem ualẽts
quantum terræ proprletas cæliq; ſub que aluntur. c.
ndulgentiã uulgo nũc accipſunt ꝓ uenia ut indulgentiã nibi deꝰ tri bu

at Vel deꝰtibl idulgeat. qe ꝗs neget d'ci nõ latinc. indulgere. n. é cõ

cedere: & ut ſic dicam obſequẽter delicateq; irlbuere Cui“ rei admo
neri certe debuerãt illo trito uerſu neſcio cuius: led certe inter minu⸗
tos autores latiniſſimi. & quo mille annis nemo carmẽ ſcriput eſegan

tius indulgere gulæ noli quæ uẽtris amica eſt. Quintilianus. Moilis
lla educatlo:quã indulgentſã uocamꝰ:neruos oẽs & mẽtis & corpo⸗

ris frangit. nõ ergo idulgẽtia pro uenia accipicda eſt. Eſt. n. uenia re⸗

miſſio culpæ. ut idẽ peccaui & ueniã peto: & errare hoĩs eſt: & ignoſce

re pattis. Melius ꝗ e cõtrario Veniam ꝓ idulgentia accipiũt: Vergil.
orãtes ueniã: & templũ clamore petebãt. Et Ciceroꝓ archia: Dabitis

wl

Alpel
veto

vero
urick
pote

nnd

lnten
lutec
en
ſe
lon

les

u ALero. Et c uenla tua dixero: hoc eſt ſiqd erro tamen cum pace tua Se
ut iſti loquunt᷑ cũ licentia iua dixero. Frequenter legimus facio tibi
proteſtatem eundi redeuncdh: quẽ ĩ modum mallem ego dicere: ꝗᷓ do
n tldli licentiam. porro dare poteſtatem plus eſt ꝗᷓ facere poteſtatern. ẽ
rnn. dare poteſtatem rem alterius arbutrio committere.
% Inngduſtrius ab induſtria habemus non autem induſtrioſu.
Inelaboratum dicitur: quod nõ artificio ſatis excultũ eſt. illabo atum

uero quod ſine labore uidetur factum. illd uitio dari ſolet: hoc laudi.
9 Intenſus uehementer iratus: & odium gerens.
2 Infeſtus uehementer moleſtus atq; in aduerſum uadens: inde infeſta⸗
⸗ re incuiſibꝰcrebiis moleſiia afficere Et ſigna infena quæ in adueriũ
. tenduntthoc eſt uexilla in hoſtem euntia. ut moleſtiam interant: Meæ

leſtare auteni ratius inuen tur ꝗinfeſtare
dun Inticiator is ignittcat ꝗ negat ſe uel debere quod actor petit: uel com
miliie quod accuſator obucit: unde ſtatus COlccturalis dicit inficia⸗

ſe liis in quo ſemper reus inficiat: uel inficia; u. inficiari eni & ificias ire

14, Ge eit uerbo negare. Nam negare eſt aliquando & facto. ut Vergiliuss
llu⸗ D Sd quis fortuna negarat in patriam reditus.
ſe Inticias nomen habet ſolum acculatiuum calum: & eo is it uerbum:
of, . ut nticias eo:pro nego. = l
m Infidus cui non eſt finendum:a fido deſcen dit quod habet primam l15
. Aä. Qdiue fido a fidus: perfidus uero dicitur qui fidem uioiat. idq; a li
an des deſcendit:quod habet primam breuem. ideoq; hæc duo adiectiua
nun ario accentu efferuntur. V
fin Infinuiuũ qᷓdã of̃ones magis poſtulãt:q̃dã Gerundiũ q̃dã utrũq; adie
S ctlua magis itinitũ liue actiuũ ſiue paſſiuũ ſubſtãtiua gerũdiũ gti dũ
“MD taxat caſus. Nã de acculatiuo mox dicã. Tu es dignus hre opes: & es
uH dignhonorari: I u es lætꝰme bñ ualere: & tu es ſætus me honorari:
5 Kurſus t5ps eſt gaudẽdi: locus ẽ expoſtulãdi: cõmoditas ẽ alloquendi.
0% Particlpia aut & multa adiectiua a uerbis detiuata utrãq; formã ſibi
4 üuüufdicant. Sed pticipia lcta ifunt s dr ſeruare ui ꝑticipioꝶ. lũcta ge
in rundio ulm nominũ. imes nauigare & nauiganai cupiens dilcere
S diſcédi. Doctus: pitus: prõptꝰ: coluetꝰ: cantare: & cantãdi. imid*:
% cupidns: auidus: nauigare: & nauigendi. N illud admontt one non
0“ ludiget. Optia res ẽ agricolare recte dici. Opuma res eſt agricolandi
4.% dici nõ recteiꝗa ſic il reſoluit. Agr colar̃ e optia res: hoc telolui ſic
non pöt. Agricolandi é res optima. Nih forte dure & aſpe ſic. ipſa. n.
IIIess agtico andi ẽ optia. Quare illũ nõꝓbauenim ꝗ dixsit. Non eſt nit

hnl opus teſpondendi: c eet dꝛcedũ reipõder e:ut ſi ſuppohtũ me te⸗

felgtt

fſpondere:opꝰauero appoſitũ. Itẽ habeo a patre mâdatũ conenſèdl tes lgurg
latine dr. Mandatũ ẽ mihi a pr̃e cõueniẽdi te:dr̃ non latine:quia mã⸗ umibee
datũ hic uerbũ ẽ: unde nõ põt regi hmõi gerundiũ.lllic nomen ſub⸗ etate
ſtantiud: unde regitur gerundii gtũs. Niſi in utraq; ofone excepii»e perge
utatcis. In prima ꝗdẽiut ſic itelligas: habeo a patre ma ndatũ cõöuenire ſeen
te.ſ.hoc Ipſum cõuẽire te. In ſecunda uerotut mandatum ſit nomẽ: Iahor
nõ uerbũ aut participiũ:q̃ſi mandatũ adeſt mihi. Ad quã tergiuerſa fnims
tlonẽ cõſugece nõ porerit ꝗſpiã in talibus exẽplis:habeo ĩ tabulis pu eiuo-
blicis a patre mandatũ cõueniẽdi te:hic nõ poterit dicere conuenire (u
te. Itẽ ẽ mihi iunctũ ac mandatũ cõuenire te: ubi dicere non poteris tii
cõueniendi te. Cic ero tamen ad uxorẽ nouo quodam modo locutus

eſt. Cum in aio haberem nauigãdi:pro eo qd eſt nauigare. ut libro.i⸗
de diuinatione. haberetq; in animo nauem conſcendere. Itaq; ſubin
“ telligitur propoſitum ſiue uoluntas ſicut in illo ſit apud eundem. Cũ
illius diei mihi uenit in mentẽ. & alibi:nõ minus ei uenit in mentẽ po
teſtatis ꝗᷓ æquitatis tuæ. V bi quidam uolũt accipi gtũm pro ntõ. Mi⸗
hi potius placet ſubintelligi cõditio: ſtatus qualitas illius diel:tuæ po⸗
teſtatis: tuæ æquitatis: aut aliqd ſimile. Ita hic ꝓpoſitum ſiue uoluntas
ut ſit cũ habet᷑ in aĩo propoſitũ nauigãdi.Venio nunc ad accuſauuũ
gerundii. Dicimꝰitaq;. Induxi te ad nauigandũ: non auteʒ nauigare
niſi more græcorũ: qui cum careant gerundio funguntur ĩifinito cũ
articulo raro ſine eoꝛlicet nunc quidamn frequẽtiſſime utãtur. Vt nõ
ueni ſoluere legem:ſed adimplere. pleriq; eruditorum dixiſſent: non
ueni ad ſoluendam legẽ: ſed ad implendam. quos & ipſe nũc imitor:
&& Imitandos oĩbus arbitror: ſed ad rem: Vocaui te ad currendũ.non
cutrere. Sto ad pdandum non prædari: Sedeo ad audiendũ non au/
dire Vado ad uenandũ non uenari. Rurſas Iuſſi te arare non ad arã⸗
dum. Cogito inſidiari nõ ad inſidiandũ. Timeo ædiſicare nõ ad ædi
ficandũ. Qurxc uerba cum utroq; conueniunt: hortor te ſtudere ð
ac ſtudendũ. Flagitor reſpondere è ad reſpondendũ: paratus ſũ ſeri
bere & ad ſcribendũ. ego ſum aptus pugnare & ad pugnandũ.ille eſt
Igoneus militare & ad militandum. Quæ omnia rara ſunt. Nam ple
taq; huluſmodi accuſatiuum poſtulant. Vt bonus utilis commodus
malus inutilis Incommodus ad milirandum.
Infra: uide Intra .
Ingenioſus qui habet in ſe uehementiam ac coplam ingenii.
Ingenu ſunt:qui libera matre nati:nec poſtea ſerui facti ſunt. HM
Ingredior nunc ad locũ ſignificat: ut ĩgredior foꝶ uel in ſorum. Nůüc·
in loco quod ẽ ambulo & ĩcedo. Cicero.li.v. ad atticũ: Si dormis ex

pergiſcerer ſi ſtas ingredere. “
Ingurgitare: uide obruere.

Inhkhibeo ẽ re iam ĩcepta. Prohibeo uel generale ẽ:uel ante rem liceptã

uetas enim phibeo ne quid facias uel neꝗd incipias. Inhibeo uero ne
lirkes ire: deſiſtaſq; ab npio. Verg. Hoſpitio ꝓphibemur hatenæ
Idem parcite iam rutuli de uoſ tela inhibete latini
In horam ð in horas dictum ẽ ſuperlus ibi in dies.
Inimus gratlam nobis aliculus dicit᷑:non aũt inimus amorem aut be⸗
niuolentiamſed conclliamus:nec concillamus gratiam:led inimus,
Quaꝶ oĩum orationũ eadẽ tere ſentẽtia a ſi hoc uerbo uterer cõ⸗⸗
paro uel cõttaho. nſi ꝙ inire gratlam eſt magis fauorẽ comparare ꝗᷓ
amorem ut apud Quinillianum: Quin etiã hoc timeo ne ex eo mi⸗
norẽ gratiam hic liber ineat:pleraq; non inuẽta ꝑ me ſed ab alus tra⸗
dita cõtinebit. Diclmus Iitem ineo rationemimneo ſoœdus: ineo pacẽ:
ineo ſocietatem: ineo bellũ:ineo pugnã:ineo ulam qᷓſi capeſſo atq in
gredior:q nõ tere niſi in re mõtoſa ſue grãdi graui ue dici ſolet: Nã
nõ tta recte loquor ineo prãdium cœnãq;: ut ineo conululum. Vnde
principium rei maioris initium uocat᷑:ui initiũ rationis. Et hulus uer
bi participiũ abſolute poſitũ ſine regimĩe maioribꝰ rebus adhibet᷑ut
ineunte pueritia: ineũre adolelcẽtla:ineũte ætate: ineũte uere: neute
æſtate: ineunte hyeme: ineũte anno nouo: nõ aũt Ineũte dormi.lõe
ineunte cõuiuio: ineũte die: ineũte nocte:ſed incipiẽte.
Initium: uide inimus. .
Iniurioſus ſemꝑ actiue ab autoribꝰ accipi ſolet ꝓ eo qinluriâ facit.
In manu eſt: in manibus ẽ utrũq; acciplt᷑ ꝓ eo q in poteſtate ẽ G!⸗
cero non eſt iſtuc in manu mea: & filius in patris & ſeruus in domini
manu eẽ dicit᷑: Vnde manelpiũ & manumiſiio. Lucanus in manibus
ueſtris ꝗᷓtus ſit cæſat habetis. Saluſtius. Vicoriain manu uobis ẽ ui⸗
get ætas anſmus ualet &c. Etiam dicimus in manibus ẽ in alia ſgni
ficatione ꝓ eo qd ẽ inter manus ẽ. Cicero in catone maiore ſeptimꝰ
mihi liber originũ in manibus: oĩa antigtatis monumenta colligo.
In marmore Inciſæ lunt litteræ: in gemmz in lapide: in ligno: nõ aute
inmarmor: in gemmam:in lapidemi in lignum e diueriſo in æs: non
in ære: ta enim apud omnes autores tum inueni lemper ſcriptũ ẽ.
Hæc Lau. Tu aũt uideto limam.
In mẽtem uenit mihi occureit amhi. Succurrit mihi. Subit mihi ꝓ eodẽ
accipi ſolẽt. Sed hoc ultimũ frequẽter quoq; ad miſerationẽ. Vergf.
Sublit cari genitoris imago. Subiit deſerta creuſa: ubi nequaꝗᷓ decu⸗
iſſet in mẽtem uenit de cato genitore:& de crxeu ſa deſerta:tiungit᷑ etiã
e

*

hoc uerbum accuſatluo: ut curtius ſera poenitẽtla ſi ubilt rege.
I holew ulde in iruta:

Inti peizuszinqt ſerulus: eſt cui nõ nocetiinoxlus ꝗᷓ non nouit nocere.

VWetl. donec roſtra tenẽt ſiccum: & ſedere carinæ oẽs inocuæ. Sed

non sceipiécium & lederunt tales ut eis nihil noceretf᷑: ſed uel more
PoeHIρ nIhil peccauert quaſi inocẽtes hoiestnocẽtes enim ſunt

è
—

Acenq ab. honeho recedüt et ſi nemini noceantuel ga nõ nocuetũt

neq ubiipſis: neq; uedoribus ac nautts. ðððð
Inptimis potéstideſi inter rimos ſi e maſculino loqu aris.Si de ſœs
mina iter primas. Si de neutro iter Prima. At ſi defuerit adiectiuum
utiꝙ acclpicf neutro quale & illud Vergiliiei primis uenerare deos-
Niſi ſit tale: quale apud eundemiln Pprimis regina quietum: Acciyp
pit in teucros animum ubi inter primos accipiẽdum eh: aut ĩter pri⸗
tos be inter primas
In primis doctus dicit᷑: nõ in primis doctiſiimustne duas res ſuplatioæ
nem habẽtes coniigamus. Idem ſenno de inter primos & cũ primis
licet Saluſtiꝰ ſi modo codex nõ ſit mẽdoſus aliter dixerit. Ac lane qãᷣ
difficilimũ ẽ in primis & plio ſtrenuiſſimns erat: dᷣ bonus conſilio:ſi
milia his ſunt iu paucis. Cum paucis ĩter paucos:itẽ ſup oĩs ante ali
Os:Pła ter cæteros: ſed hæc S& ſi poſitiuo frequẽtius gaudeãt:tamẽ nõ
nunꝗ patlunt᷑ ſuplatiuum: ut Ply. lib. xxxvi. De uſu abſvnthli cõue
nit diccre habere facillime atq; iter paucas niiliſſime. Vergi.lib.ix.

petit ante alios pulcherrimis oĩs Turnus auis atauiſq; potés.
In rem præſentem: uide in præſens.
Inquiliuus: uide ncola.
Inſtar montis equum diuina palladis arte: inſtar Serulus ait ad fimiſi
tudinẽ. Qud fimllitudinis equo ad montẽ:ꝙ ſi ẽt ſimilis eẽt:non tñ
eum magnum potius ꝗᷓ parud eẽ ꝙ Verg. ſenſerit ĩtelligeremus Ar
chimedes ille geometricus globum ad ſimilitudinẽ cœli fabricatus
eſt:in quo effigies ccli aderat: magnitudo non aderat:idem fit de ta⸗
bula illa depicta ad ſimilitudinẽ orbis tertaꝶ:quam non auſim dice⸗
re depictam inſtar orbis terraꝶ: Neq; alia multa huiuſmodi ut iſtat
Antonli ambaulas: iſtar patris ſcribis: inſtar lãguid ſedes: ſed ad ſimi
litudinem: uel in modum: uel in morẽ: uel tanꝗᷓ & ſimilia: ĩſtar potlus
ſignificat ad equlperatlonem uel ad mẽſuram: ut apud eundẽ. Ver⸗
gilium. Argolici clypei aut phœbeæ lampadis inſtar. Cicero exame
trorum inſtar uerſum. .
Inſtituta & inſtitutiones differunr ĩſtituta enim ſunt motes conſilio de
ratlone ſumpili. Nam mores bonos & malos dicim us: & in motem.

ſteſth

sng

cet n

t0
lnſtlte

ſump
morit
loſtleu

btla
tvt
lulſſitrt
laler
ea
inr
fan
h
ke
la
1

more
hlunt
elit

N
10684
an

plor
Pims

neg

len

ſe a1
enõ
cöue
beh.

in
o
5 A
catvs
le⸗
cloe⸗
ſut
ſmi
otlus
Ven⸗
num/

deſt ſimilitudinẽ ut in morem leonis:in morẽ ſtagni placidæq; palu
dis inqt Verg. Inſtitutum aũt bonus mos: ut faclam meo inſtitutoꝛ:li⸗
cet inſtitutum non nunꝗᷓ ſignificet inceptum propoſitum ab Inſti/
tuo quod eſt Iinciplo.
Inſtituta uero ut inſtitueram dicere boni mores ſunt conſilio be ratlõe
ſumpti apud Valerium max. Titulus ẽ de iſtitutis antiquis quaſi de
moribus antiqus.
Inſtitutiones ſunt pceptlones: quibus iſtituunt᷑ de docẽtur hoĩes ut li⸗
bri a Qulatiliano & Lactantio mu luſq; allis autoribus Inſcripti de i⸗
ſtitutione oratoria: flue alio noĩe atq; materia:
Inſiltuo: ulde inſtiruta.
Inſtratum Vulpianus ĩquit omne ueſiimẽtum cõtineri quod inliciaf᷑.
equoꝶg quoq; operimẽtum inſtratum uocatur.
ntentio nõ pro uolũtate atq; ppoſito accipitur:ſed ꝓ contẽtione:ut
intẽtio neruſ in cithara:aut in arcu:qui quo maglis ĩrenditur: eo ue⸗
hementiorem uel ſonum uel ictum efficlt: quo magis relaxatur: eo

remifioren
Inter agendum:inter actlonem:in agendo.
Iiter cœnãdum inter cœnam:in cœna: ſuper cœnamiinter conſulẽ⸗
dum ſiue cõſultandum: inter conſilia: ſiue conſuleatlones. In conſu⸗
lendo:ſiue conſultan do. e e
Interdico tibi aqua & igni:non afit iterdico tibi aquam & ignẽ. Neq;
Interdico te aqua & Igni.Illud aũt ttibus modis in paſſiuum mutabit᷑
Vnus cẽ.tibil iterdicrum ẽ aqua ð& igni:quod ẽ frequẽtiſſimum. Altex
hic: aqua Se ignis tibi ĩterchctus ẽ. Tertius hic:tu iterdictus es aqua dᷣe
Ignitſed tamẽ hic modus ẽ cæteris rariior.
Intereſtt ulde cuius. Vide ẽt mea. Vide quoq; magni & tantii⸗
Intercedit mihi tecum amlicitiatitercedit tibi cum illo affinitas:ĩterce:
dit ſibi mecum neceſſitudo. Hoc eſt amicitia affinitas: neceſſitudo ĩ⸗
ter nos ẽ medla qᷓdam:quæ nos cõciliat. Tribuni ĩterceſſerũt: cœplio
itercedit. Cato ĩterceſſitshoc ẽ in medium ſe uerbis ui oppoſuit.

Interrogo noſcẽdi gratia adhibet᷑. Percontor uero arguẽdi. Sciſcitarle

ut ipſa uox indicat ſciendi cauſa interrogare eſt.

Intra & infra differũt: q; intra ad numeꝶ de ſpatlum refert᷑: ut intra ui⸗

glnti dies: & intra muros. Non aũt loufra uiginti dies: uel infra murose
infra ad dignitatem & ad locum:ut infra dignitatem meam ẽ: & ifra
tectum ideſt ſubter tectum. Deniq; intra habet relatiuum extra: ifra
uero ſupra. Subter quoq; relatiuum habet ſuper. HMMUM
Introcludoin interioribus claudo:ſi reperittuur. .
e

Intereludo te:iter tuum impedloꝛ & quaſ ſter cludo. Vergi.intereluſit
hvems d terruit auſter euntes. Ciceroi Qui ſter ponoꝶ cadauerib?
corporum ſnorum intercludẽdum putauerũt: qua ratione etiam di⸗
cimus interſepio.
Interuertere: uide inuertere.
Inuenire: uide excogitare. ”MẽM
Inueteratus ab inueteraſco deſcẽdit:habetq; ſignificationem nec acti
uam plane nec paſliuã ut complacitus. ſ ſèè
Inuertere é quaſi n cõtrarium uertere: ut iteriora ueſtis aut pellis: aut
aliaꝶ reꝶ exteriora lacere: ꝓpoſtere ꝙ uerba pnũciaretut pro lauo:
Vola.Et iteruertere ẽ rem aut commodatam: aut depoſitam aut cre
ditam callide: doloq; ne domino reſtituat efficere.
Inueſtigo & pueſtigo nõ ſolũ qro:ſed & ꝗdẽ trequẽtius qrendo inue⸗

nio. Vt.
eſt aũt hoc uerbum a ueſtigiis tanꝗᷓ ſignis idiciſq; quibus ad rei noti⸗
tiam peruenimumuuas. .—
Inuicem mutuo: Qainti.in declamationibus: inuicem ſuſtinẽtes ĩul⸗
cem innixi: ideſt alter alte rum ſuſtinẽs & uterq; alceri innitens: inui⸗
cem quoq; e diuerſo uele contrario. Quinti. Qui ſi nihil iuicẽ præ
ſtẽt: idigni fucrunt defenſione. Plynlus poſteriorthabes urbanas iul
cem ruſticas ſcribe.

nuidia p̃ter illam ſignificatlonem nota mẽ uel dicto uel facto in alte⸗

rum maluolẽtiæ cõciliatioꝛut ſi ꝗs referat oſtẽdat ue calami ates ſu/
as: ut aut ori calamitatum odium cæteroꝶ cõcitet: ẽᷣ hoc uocat᷑ ĩui⸗
diam facere: uel uocare aut adducere in iuidiatn: inde iuidioſa res ꝗᷓ
attocitatẽ facti augẽs ĩuiſlum illud uel illius autorẽ facit. Et ĩuidia qſi
atrocitas uel detractio: in quam ſignificationẽ accipio illum uerſum
Inuidiam nimio cultu uirare memẽto. 2
Inuidioſus paſſiue accipitur. Ille. n. ignificatur: cni habetur ĩuldia:nõ
is qui iuidet: hoc paſſionem ſignilicat utiq; cum a uerbo uenit: ſecus
quum a nom'ne.
locus eſt in u erbo:ludus in facto. Vtrũq; tñ patit᷑ exceptionem: ut lu
uenalis. Quoties uoluit fortuna iocari: nõ. n. de uerbo ĩtellexit: ſed
de facto. & Ouidius: Mille face eſſe locos:turpe ẽ necire puellam lu⸗-
dere ludẽdo ſæpe parat᷑ amor.locos ꝓ ludo c ipſe poſuit:ioca quoq;
pro ſocos nõ nunꝗ legimus. Cicero ad atticum: taq; loca tua plena
facenan:e diuerſo ludus pro locus horatius. Sed tamẽ amoto quæra
mus ſeria ludo hinc ludere p iocari frequẽter inuenit᷑. Plynius: Lude
te me putas ſetio peto ludere dixit ꝓ iocati:& ſe non loco agerc: ſed

ſit ueſtigo quæro: iueſtigo pueſiigo quaſi acquiro. Ductũ

treloße

