n ſerlo:qͥ duo cõtraria eẽ: Quintl.autoxr.ẽ ĩqulens. Iocum nero aceipi⸗
mus qd ẽ cõtrarium ſerio. Ludere ẽt dic uerſibus ſcribere ſed nõ fe
re nin in opuſculis: qualia ſunt epigrãmata: e hæc opulcula dicunt᷑
luſus. A lludere aut quid ſit uide in. A.
Iſte & ille ſi audite Priſclanum uolumus hoc differũtq; iſte ſpatlo pro
ar pinquiorc.Ille aut longiore ĩrelligit᷑. Cuius auctoritas plurimos im
an errotem iduxitig pro inud dicunt illud. Velut ſi ad hoiem longe poꝶ
uck tum ſcribas:ſgd noui in illa urbe ẽ:tmihi notum facle: ꝓ eo quod eſt
in iſta urbe:quod non wediocre peccatum ẽ. Nam de me loquẽs di⸗
en cere debeo:hoc capui:hæ man:hæc clultas. De te ueresiſtad caput.

Doa iſtæ manus. iſta ciuitas. De terua autẽ pſona: illud caput:ilæ manuse
. illa ciuſtas. Cicero in Antonlũ:remoue pauliſper iiios gladios. Vn

nt de naſcunt᷑ aduerbia Iſtic ſſtinc.iſtac.iſtuc ſtorſum.iſto. Vr idem ad
zai Leutulum. Qui iſt nc ucniunt auunt te ſuꝑpbiorem eẽ faetum. ideſt ꝗ
e ab iſta ꝓuincia in qua agis huc in italiam romãaq ueniũt. Alſiquãdo

E iſte acclꝑit᷑p hic.ut Quinti.luuenis iſte de quo ſumma in rebus hu⸗
ſcehi⸗ manis monſra fingunt. Et iterum:hic iuuenis patris ſui hæres ſolus
nusl Inuẽtus eile quoq; non nunꝗᷓ p dignitatem aut ? eminẽtiam ponit
indicans eſle: quod oẽs habeant noſie. ut Alexander ille magnunille

nair⸗ cenſorinus Catoꝛ: Architas ille tarẽtinus.
Iu rio qui pſonatus in ſcæna tragodias agit comœdiaſq; uoce & cor-
kin poris geſtu. Mimus ꝗ uel ĩtra uel extra ſcænaʒ geſticulationes qᷓſdã
leßf exercet imitaturꝗ; mores hoĩnm ac naturas p̃ſertim obſcæne. Nam
ſchi mimoꝶ ſcriptores res obſcænas & amores tractantlſtrionis nomen
ſn primnm e thuſco quodam hoĩie tractuʒ eẽ. T. Liulus ac Valerius ma
. ximus autores ſunt. Mumus egra co uenit Mimeomæ quod ẽ lmi⸗
uns tor. Mimi aſit tam hoĩes poemata uocantur.
ſau Itapro ſictut Quiti.Sed hæc eloquẽdi p̃cepta ſicut cognitioni ſũt ne⸗
B celſaria:ſta nõ ſatis ad uim dicẽdi ualẽt:&c. Accipit᷑ ẽt ita ꝓ ualde:ue
lu Clicero.Nec ita multo poſt edictũ b: uti affert᷑ & Caſii: Quitl.Nec
nſed tes eſt ita magni tpis ac laboris. De ita uide ẽr wNt.
nſin Iter faceretuiam faceretuilam munſe.
oo reer facere: & Iter habere differuntilter facere ẽ ut Imperiti loqunt᷑: it⸗
Hen⸗ nerate: ut periti ingrediiiter aut uiam Viam facere proprie ubi nõ
Urii erat ula ac iranſitus aperire-Munire uiã ẽ repurgare:reficeretac ſub
lA4 ſteruere interdum lapidibus: quales ſunt uiæ romanæ: filicibus ſira⸗
tæilter habere eſt iter aliquem eẽ facturum: Cicero: Et ꝙ ille ĩ Sars⸗
dinlam iter habebat. U “

e 111

””M

Iudem & item ſignificant id quod ſimiliter
lubere frequẽteridem ẽ:quod imperare: ut Quint. pater me luſſit. hic
tñ annotandum et ſcut eleganter dicimus impero mihi:ita nõ ele
ganter dicas iuſſi mihi:dicimus præterea ꝑ unum uerbum: facio im
perata. Sed iuſſa exequor aut perago & ſi quid ẽ ſimile. Dicimus itẽ
impero tibi hanc rem. Sed pater me luſit: & lubeo tibi illud: Et ẽt iu
berenon plane imperare: ſed quaſi hortati ut (uint. Spera tu: Iube
ſperare matrem. Gicero:litteris : quas ad me tarracone miſiſti: bene
ſperare iulſiſti. Cui ſimile eſt illud Terẽtii. Iubeo te ſaluere. Verg. i.
„V. redch; uiro promifla iubehbear.
locundus & gratus ſic differũt: ocundum ꝓprie in pſperis. Gratus
in aduerfis: locundus uero nõ qui lætus eſteſed qui lætitiæ alteri:ꝛut
proſper & ſaluber. Cicero ad atticum: fuit mihi ſæpe & laudis noſtræ
gratulatio tna ſocuuda & tmoris cõſolatio grata. Idem tamẽ lib. iii.
Inuectiuaꝶ ait. Eſt mim ſocunda in malis: & grataln dolore ueſtrar
erga me uolũtas: iocſũda dixit quaſi letitiæ plẽa & uoluptuoſa:qualis
eſt ĩ proſpetis gratia:q̃ſi plena affectus:e fructus.In iocũdo.n.quæ⸗
dam gratia ẽ delectationis. In grato nero ẽt cõmodi. Quſppe aſpe⸗
cus roſaꝑ liliorum uiolaꝶ: florumq; ac ſimilium iocundus ẽ. Aſpe⸗
ctus plenæ meſſi: huberum olearum: pingulũq; pecorum gratus.

Et pueritla ſiliorum atq; infantia iocundior: adoleſcentia uero ac iu

uentus gratior: utpote utilior.
Iugerum in fingulari ſecũdæ ẽ declinationlis: ia plurali tertlæ. Nõ aſft
ut alt Priſcianus iuger jugeris. Cum oẽs dicant nifingulari: lugerũ
in plurali jugeribus. Sgnificat at menſuram ducentoꝶ quadra⸗
Finr⸗ pedum in lõgitudinem: dimidii in latitudinẽ. Vel ut aliqui uo
lunt: ꝗqtum par boum uno dle arat:quæ fignificationes in idem reci-
dunt:ihæc Lau. Tu uero aliter in lima leges de lugero & lugere.
Ingulus anterior colli pars: unde uox halituſq; ꝓcedit. Ceruix poſte/
rlor. Vnde origo ẽ oĩbus neruis. Collum oẽs partes in ſolidum com
plectit. Et quoniam In iugulo mortifera ſtatim plaga ẽ præ cæteris
membris: eademq; pats uulneri obnoxie : ad quam mucro iter arma
ipſa facile ſubit: ab ueteribus dicebat᷑: petere iugulunnferire lugulũ
P eo quod ẽ petere mortem:intferte mortem.
Iugum montis: uide collis. ?VM —,—.
Iunor te ſum:ideſt minoris ætatis quam iu::uidelicet ſupero te paruſ
tate ætatts. =
Iora magis generalia ſunt ꝗᷓ legestſiquidem & ins pẽtium ẽ: & fus ciul
le. Cicero in rhetoricis lus naturale ſtatuit: ſed quod in hoies tatum⸗

„

lann.

kege⸗

dent
prin
nöt
kata
nes⸗
lorat
lure⸗
.

modo cadat. Cu us ſpeclies ſex eũ uolult. Religlonem. pletatẽ. Gra⸗

le tam- Vindicationem obſeruâtlamVeritatem. Ilus clullie dicimas ta
Nöee leges quã plæbi cita ſenatus cõſultaiclecreta pricipium reipõſa pru⸗
cbin dentum: quod ꝗ ꝓf itentur iuriscõlul nominant leges aut ſunnaut
uſi principis aut liberi populi: quæ ab rege condunfalcrius conlenium
tatiu n requirũt:quæ uero ad populum ferunt: quæq; Enc eius iuſiu fere
lobe ratæ nõ ſunt:quia rogari.i.iterrogari populus de his ſoler. Rogatio⸗
dene nes etiam dicuntur.
4 Iuratus ſudex diciur qui uraut.
Iure meo ſigniſicat idem quodamocdo: q mea auctoritate: meaq; licẽ
tla:ac cõceſſa mihi oĩbus lihertate. IT ullius ꝓ archia. Quare ſus qul
dem iare noſter ille ennius ſanctos appellat poetas. Suo iure inar e
Ner poeta erati& pbanſſimus poeta. ITdem pro meo lure ut idem alibu
l. ꝓ iure meo hoc dico: uos eo me priuaſttis. qᷓn contideter dico. Eſt. n.
elrr efficiens cauſa nõ finalis:qualia cætera ſunt hoc mõ dicta: ꝓ mea in
gvlls uos beniuoleria: ꝓ ueſtra in me homanitate. ꝓ ſua maiuetudine: pro
gur⸗ ſua pietate ubi efficiens ut dixi cà itelligit non hmalis.
. Iuriſconſultus & iure conſultus dicitur qui us ciuile profitet᷑.
lher luſſu tuo dieimus:cnlus plurale ẽ ſecũdæ potius decunationis i ſingu
1ng⸗ lari fece nunꝗᷓ. Neq;. n. dicere ſolemus iuſſo tuo:ſed iuiin. Necluſſibꝰ
in tuis dicimus: jed iuſſis. Nec iuſſus tuos: ſed iuſia tua: Hæc Laurẽ. Iu
uero aliter in Ima leges.
zat Iuuat:ulde conducit.
geri Iuuenta & Iuuentus: uide ſenecta.
cln baſco pro ſuo primitiuo labo acciptur.
Nvo “ Laborioſa res dicitur: uel ꝙ in ea laborem capiamus neceſſe
ch eſt uel quod plena laboris eſt.
. Labo & labor ita differunt: ꝙ labare ẽ ruere & repente cadere ut apud
ſe,/ Verg.labat ariete crebro ianua:labi uero leniter ſemſimq; deorium
won lretut labunt᷑ flumina labit᷑ anguis:labunt᷑ ab æathere penæ labunt᷑
ech⸗ dii a cœlo:nõ la bãt. Quint. Vt numẽ & deus delabi nideribus: & ue=
nlre deſliqdo puroq; aere uſdebat᷑.labi quoqꝙ dñriꝗ in lubrico impti
ld mẽtes ueſtigia ad terram ferunt᷑:nõ cum ruina ſed lentius ð cum alt
qua mora. Tam & ſi nõ nunꝗᷓ lapſus pro ruina accipit᷑.Et per traſla⸗
tionem de corporeis' ad Incorporea: deleo qui aut per iniirmitatem
animi: aut per imprudentiam deliquit dicimus lapius ẽ. Elabi quo=
que periculam fugere dicit᷑ eo modo quo anguis lubrieus: aut lan⸗s
guilla mano præhenſa lapſu fugit: ideſt manu elabituriita qui e me⸗-
dlo periculo enaſit elapſus dicitur:labo primà breuem haben abor

prmam ſongam:hince labor laberis & labero laboras primò breuem
Lacertoſus dicit᷑ ꝙ habet in ſe uehemẽiiam ac copiâ lacertoꝶ.
Laceſſo plerũq; in malam partem dicit᷑ Sed nõ nunꝗᷓ & in bonã. Pro⸗
uoco ẽt iIn malum & in bonum. Eſt aũt ꝓuocarc laceſſere tentare ad
pugnam:& ad concertationem.

Lætum id appellamus: qd aſpectu gaudium ꝓmſt. Nam gaudere pro

prie ẽ itrinſecus:ilætari extrilecus. Recte igit᷑ animata dñr læta quo

ties ætãt᷑: e qa ſic natura cõpertum eſt: ut qᷓ bona corpis ha bitudine
ſint alacriora:q̃ uero debilieriſtiora ſint:eo fitiut pingaia uocemꝰ Iæ
ta:ut oues lætas: boues lætos: læta armenta. ranſterim us hoc ad ſi-
milla ad ſegetes adchuites ad oliueta ad c æteras arbores. Dicimꝰ ẽt læ
ta ab effectu ꝙ nos lætos faciſittut locus tutus ꝗa nos tutos efficit.
Lamentatri ẽ noce quærula & triſti oratlone cladem teſtari ſuam.
Lamina: uide Bractea.
Laniſta: uide ludus.
Lapillustuide Gemmas.
Laſſum quod labore fatigatum ẽ: tam anſmo ꝗᷓ cornore. Ideoq; ad es

demuʒ ſpectat: quæ laboris moleſtiam ſentiũt. Laxus uero magis ad

anſmata: quæ ſuntlleuta mollia flexibilia: nõ dura: nõ rigida: ur laxi
rudentes. Iaxl funes: laxæ ehordæ. Lapſus a labẽdo ꝙ uel corpore uel

per tranſlationem aio & opinione labit᷑. Feſſus idem quod fatigatus

ſiue aio ſiue corpore. Defeſſus defatigatuſq;:iꝗ ita feſſus arq; ita fati⸗
gatus eſt: ut non queat amplius: & ſæpe a labore atq; incepto quod
inſtituerat defiſtat.
Latebræ holum dicunt᷑ proprie:latibula uero feraꝶ ſed nõ nunꝗᷓ ho
minum latebre ẽt ferarpum. “ðM
Lateritiuse materia laterum.
Lectiſternia dicunt᷑ ubi hoĩes in templo ſedere conſueuerũit.
Legatarius qui legatum accæpit.
Legestuides lura. .
Lego & perlego differunt legere quid ſit notum ẽ: perlegere uero ad
finem uſq; egere: ut Quinti:ldeoq; opus eſt intueri omne litis ĩſtru

mentumtquod uldere non ẽ ſatis: perlegẽdum erit Lactantius. Si le⸗

git perlegar.
Lætabunda ‚uide errabundus.

Leuo eſt alleuo& moleſtlam laborẽq; extenuo:nam pro illo fſgnifica
i0o quod ẽ ſuſtollo notum ẽ. Subleuo auteꝭ auxiliom defenſionemq;

præſto non nunꝗᷓ pro alleuo. Alleuo in altum tollo: uel de Imo de
ubi quid lacetiatꝙ; proiectum eſt tollo. Eleuo imminuo & extenuot

nem Qaint. Non uendere operam:non eleuare tati beneſicli autoritatẽ.
Nuſqꝗᷓ memini in alium lenſum reperiſſe me.&c.

d Liberi pro filis ſingulacẽ non agnoſcit:liberum tamenꝓ filio & apud
lell Qaint. & apud paulũ: Caiq; reperio. Sed ut dicã: lego TLitio ternas
Xjes unas in foro. alteras in ianiculo. Tertias in ſubura. ita non hca
o ex ternis liberis mels unos alteros: tertlos. Sed ex tribus iberis mels
o unũ ia alienã familiã dedi:alterũ abdicaut. Tertid hæredem iſtirui.
ir Cuius rei caauia eſtiꝙ quum dico unum alte teriium: adiũgi lolet fi.
1 lium: Et tres liberos quaſi tres filios: quod ita non fit in ædes i litteras:
n niſi ſubintelligas domum & epiſtolam. ð
Libertas in loquendo accipit᷑ in bonũ:quum quis non tmide. qd ſerul
cüd— le eſt: ſed ingenue de libere:hoc eſt ut iberũ hominem decet oqui᷑.
Licentia uero in malũ. quando hac libertate abutit᷑ uſq; ad temerita

tem & pcacitarem. Vade Quint. Et quæ in aliis inꝗt libertas eſt. in
al is licentia uocaf. in agendo ſimiliquoq; modo ut libere fecit. libere
egit: ideſt digna libero homie. Cicero ſæpe de libere dictis ac facris lo

de quſtur & de licentia Clodiorum queritur. Et Terentius inqui Dete
bad riores omnes ſumus licentia. eſt autem hulus nominis ſigmiſicailo i⸗
ſA punl a quædam facultas agendi quicquid uelis.
nel Libertinus relatiuũ ẽ igenuitlibertꝰrelatiuũ ẽ patroni: licet unſ idẽq;
tus ſit & libertinꝰ& libertꝰ.per libertinũ ſignificamꝰconditionẽ hois:iſ/
ali⸗ cmut per ingenuũ per libertum ſignificamus priuatum quẽdam reſpe
nod ctum:ſicut per patronũ:ideoq; libertinus adiectluum eſt:ſicut ĩgenu

us. eo ꝙ; non fit a libertina libertinabus: ut a liberta libertabus. Sed II
i⸗ bettus ſubſtantiuũ: ſicut patronus. illudꝙ ſolemus diffinire:hoc non
ſolemus. ut in liure ciuili.: ibertini ſũt: qui ſuſta ſerultute manumiſii
ſũnquẽadmodũ ecõtrario: igenui ſunt qui libera matre nati:nec po
ſtea ſerui facti ſũt. Significat᷑ eni ut dixi cõditio hois per ingenuũ d li
bertinũ. ut libertinus hõ: hbertina mulier: libertinæ conditionk. N
autem libertus hõ liberta muller hibertinæ conditionis. hæc. n. figni⸗
9 J ficant priuatum quẽdam reſpectum ad patronum patronã ue relata
.i. ad eum: eã ue: quĩ antea dominus: aut quæ domina hulus fuit: quũ

ſeruus ancilla ue eſlet. ut hbert? cæſaris. libert? meſſaliæ. berea clau
dii. kberta agrippinæ. Non aũt libertinus cæſaris: aut ibertina ideo⸗
ue interrogatnus hic ingenuus eſt an hbertinus. non aũtian libertꝰ
ſe Et quum reſponſum eſt ibertinus: interrogamus:cuſus libertust nõ5
cuius libe tinus. Reſpondeturq; eſt libertus meus. aut tuus. aut illiꝰs
1 Qæut Catonis aut nullius. Atq; libertus ſine pstrono patrona enon

eſt. liberunus poteſt eſſe. ꝗqᷓuis neceſle eſt eum aliquando habuille,

quo factum eſt: ut dicamus Colliberti Collberieq;: quẽsdmodũ cᷣ lteet⸗
ſerul cõſerueq; ꝙ ſii plures ſub umbra unſus patro ſint: ficur ili fſubi: lor
perio unlus domini: Non aũt Collibertini aue colngenut. Ad nullaʒ lgat
enim alterã priuatàâ perſonam plures horum refern poſunmt nec alii Lliare⸗
ab aliis diſtinguunt. Colliberti a collibertis diuiii ſunt:ut mei a tuis. Lluer
cõſerui a conſeruis. Et ibertus collibertuſq; efſe aliquando quis deſi man
nit: libertinus eẽ non deſinit. Aliberuno eſt libertinitas: Akbertonõ vn⸗
eſt iibertitas. Adicilam quod ait Suetonlus in uita Claudii in ipium epſſt
Claudiumiignarus temporibus appii deinceps allquandiu liberti gul
nos dictos non ipos qui manumitterent᷑:ſed ĩigenuos ex s ꝓcreatoo. ketx
Libidinoſus qui amat libidinem:& affectus eſt ad eam. ð u
Liber duo ſignificatipſum opus:& certà opis prem: hic Virgili æne hem⸗
is nõ liber eſt ſed. xli. libri. Georgica nõ ſùt ixe iber ſed libri quaituor ftten
Bucolica uero Vnus kber eſt:idemq; unũ Volumé. Georgica quat
tuor uolumina: Aeneis duodecim. Ouidius: Sunt quoq; mutatæ ter w
quinq; uolumina formæ.eſt autẽ WYolumen uel a uolo:ꝙ in libris uo
lũtas appare :uel ꝙ magis ſe querer ꝙ; uoluitur. quales libros hodie
hebrai quoſdã habent qualeſq; in ueteri & nouo teſtamento lectita?
maus fuiſſe & romani qui in libris arbaꝶ. l. eorticibꝰſcribebant. quod
libellos illos quos ferrent: cõmodius complicabant Volumina forte
appellauerunt. Vnde adhuc durat uerhũ euoluere libros pro eo qd G .
eſt aperire libros lectitandi gratia. quaſi rem complicatam exphcares
Niñ dicimus euolui libros propter numeꝶ paginarume Accipitur ãt leo
nunc euoluere libros: ſiue autores: pro eo quod eſt lecttare. Nec in⸗
ficias eo in ſingular librum accipi pro quolbet magno codice: euaʒ
ſi is cõtineat iliada & odyſeam, ut tenet rex magnum librum: & is ſit
homerus. Non tamen recte dicas tenet ibrum homeri.
Licentia uide libertas. ðMGdU e
Liceor uidet᷑ carere ptõ:tñ quaſi ptũm hẽat format a ſe frequẽtatiuũ: ſ
ſed eiuſdem tamen ſignificatiouis Lictor. Vnde ſũt ꝑucipia licitãs ſ
S& licitaturꝰ*. Vtriuſq; igit᷑ uerbi figniticatio ẽ preciũ deferre ĩ auctio
ne facienda:hoc eſt in uẽditione qᷓ pubiice fit, Hinc unũ cõpoſitum n
fit Polliceor: non multũ a primitina ſigmificatione diſſ dens. Eſt enun
polliceri aliquid ultro promittere. Ita qui licentur aut licitant᷑ ultroꝓ
re emenda preciũ allus alio maſus pollicet᷑: ut ſbi potius ꝗᷓ altert ue⸗ SS
nalia addicantur. Nã tali modo uendere Addicere eſt. Siquid tamẽ ĩ⸗
ter licer Se licitari differt. lceri uidetur aut ſine reſpectu eẽ alio eme l
re uolentiã:aut tantũ ſemel deferre precium. Lic:tari uero cũ muliis
Ilæpius augere precium ut emere uolentes deterreas ab emendo⸗

rolich Licet uide Et ſi.

eliſ, Listor miniſter conſulis. procõſulis. præſidis. p̃toris.ꝗ faſcẽ ulrgaꝶ al⸗
MAnrin ligatũ ſecuri portat. Suntq; lictores Cõſulis duodecim:aliorum ſenl.
nuneei Lintearius linteorum uenditor.
daf Littera in fingulari numero ſigniſicat elementum iplum. ut à b. uel
l manut ſeribentls ut ad atticum Clcero Nam alexidis manum amabã
tenG ꝙ tam prope accedebat ad fimilitudinem tuæ litteræ. In plurali uero
fſe epiſtolam: præterꝗ apud poetas: qui pro cpiſtola uerſus gratia in fin
Gnb gulati ſemper utuntur at Ouidius Quam legis abrapta briſeide lit
Deen tera uenit. Nam quod Cicero ad Cœſium ſcribitad ſe nullam litte⸗
ram Bibulum m ſte ita ait quaſi nullum uerbuʒ miſiſſe: quod ut ue
Mm hementer extenuaretnon dixit uerbum ant ſyllabam ſed litteram.
guanue frequentiſſimum igkur eſt litteræ pro epiſtola. Inter quæ duo nomni
leaqut na hæc elegantiæ differẽtia eſtiquod dic mus unam epiſtolam: unas
ltalet litteras: duas tres quattuor quiq; epiſtolas Binas uero ltzeras ter nas
dn quaternas quinas fenas ſeptenas ec nunꝗᷓ alſter quale eflet unas bi⸗
hodte nas ternas epiſtolas: duas tres quattuor litteras. præterea ſi dicas ac⸗
atu cæpi abs te binas litteras:inon ſubiungas quarum alteri reſpondi per
gh proximum tabellarium:alteri nunc reſpondeo: ſed alteris. De epiſto
torie la uero apertum eſt: ut accepi duas epiſtolas: quarum altert lã reſpen *
qde dſ alteri nũc reſpondeo. Cicero fere zit A ccæpi lirteras: Accæpi epi⸗
cald ftolas Plynſus frequenter etlam Recæpi.
ſut it Loco pattis:loco fratris: loco filii te hẽo Non ita accipit᷑: ꝙ ubi il li ãtea
Ncb erant:ibi tu nuuc apud me ſis Sed qã in ea charitate qua illi aut ſue
ten runt aut ſunt aut eſſent aut eſſe debeãt. Dicitur etiã cũ In: Vt Chry⸗
br ſis pamphilo Apud Terent. loquit᷑: i te in germani iis loco dilexi.

Cicero in Verrẽ:in parentũ loco queſtoribus ſuls prætoris eẽ opor
tere. Quod aut ſequit᷑ in locum pous ꝗᷓ in loco requirit: Quint. ni
ſi in eorum locũ pietas & fortitudo & honeſti tẽporis Imago ſuccel⸗

in ſerit. Dicimus quoq; loco uoluptatis mihi ẽ loco honoris. loco turpl⸗
ucho tudiuis. ideſt noluptuoſum honoriticſũ turpe. Eccleſi aſtici auteʒ paſ⸗
ſan ſim utunt᷑: Ego habeo te in patrem: Tu es mihi in ellum. Accſpio te
⸗ in ffem Sed dñt ueteres hẽo te loco patis. Tu es mihl loco filii Acc
e pio te loco ffis: Vel habeo te ꝓ pr̃e. Tu es mihi pro ſilio. Aceiplo te
⸗ prro ffe: & nõ nuliis allis mocdis. i'dẽ ueteres ſic loquebant᷑ Reuertor
ue in prem: Tibi redii in amicũ ſed hic uerbum ceſt ſigniſicans motum-⸗
GDH Longe pro ualde ſuꝑlatluo dat᷑: Quint.longe omnium quos uidem
6 mihi audire contigit præſtãtiſſimus. Dat᷑ item commparatlnor erg⸗
. li. liii. At pecibus longe melior lycus. A mat enam longe ſecum ium

enn
„ tate⸗
glAliꝰaliter. ſecus. ante. poſt. præ. ut longe p̃ſtans. lõge pſtat. Quſan om
tilianus: ſed eũ longe præcedunt ingenia uiuentium. Et cætera q̃ ſu⸗ Locte
perlationem quãdam habent & pxime ad cõparatlua accedunt ut lõ eſtp
ge ſuperat. longe uincit. Et ea quæ diuerſfitatem:qualia ſunt diuerſus mo!
DIMmIIIsallenus ut longe diuerſus. longe difiinilis. longe allenus. Lucu
item longe princeps. Quint:. Nouemiuero lyricorum longe pinda⸗- lccu
tus princeps.longe igitur pro ualde proprium exceptis paucis com real
paratlui & ſuperlatiul. ipſum auteʒ Valde poſitiui & uerbi: ut ualde o
Adlues. ualde pauper: ualde laudat. ualde uituperat. Nec auſim dicere r
longe dlues.longe laudat. Nec ualde ditior. nalde ditiſſimus. 8
Lotlum pro urina ponitur:prima tamen breul non longa: 8

Lotlo & lauatio nomina ſant uerballia.
Lotor & lauator dicitur.
Lubricus locus eſt: in quo neqᷓas inſiſtere:nec ĩgredi.quales ſũt herbæ
perfuſæ ſanguine aut alitar humectata. marmora leuigata. lapideſq;
uel humore cõſperſi. Terra glaclata:aqua gelata. pauimẽta cæteraq;
hmõi Inbrica dicunt᷑.inde per tranſlationẽ Adoleſcentiam uocamꝰ
lubricam:in q qui ſunt uelut in glacle facile labunt᷑. Anguilla quoq;
murena ac fimilla lubrica ſunt. Alio tamen modo uidetur Cicero di
xiſſe lubricos oculos. ita enim ait ille de natura deorum. ſed lubricos
oculos fecit & mobiles ut declinarent ſiqd noceret: & aſpectum quo
uellent facile conuerterent. Dicti ſunt oculi lubrict eo modo quoa ꝗ
buſdam pes lubricus:pro eo ꝙ eſt in lubrico. ita oculi quaſi in lubri⸗
co poſit ſunt:ut uix queant conſfſtrte.
Luce & tenebris pro die ac nocte accpe ſolemus. Differt tamen prĩa
luce a prĩa die.Nã ibi intelligit᷑ prima ꝑs diei:S quaſi diluculo. Hic ãt
prima dies. ta primis tenebtis & pria nocte. Ibi de prima ꝑte noctis
loquimur. Hc de nocte ipſa:ideoq; Ante lucẽ dicimus melius ꝗᷓ ante
diẽ:ſi dilucul ſigniflicamus. Nãq; ante diẽ p ante tp̃s dici ſolet:p̃terqᷓ
ſi de certo dle loquamur: ut ante diẽ decimũ: uel ante ſextũ calenda⸗
rum nouẽbrlũ.i.ſexto die ante calẽdas nouẽbres. In quo quidẽ loco
præceptũ pauli inſerere nõ inutile fuerit:qui ait: Ante diem decimũ
calendarum: poſt decimum diem calendarum æque utroq; ſermo
ne undecima dies ſigniſicatur: pterea ante tenebras de ante noctem ꝓ
crepuſculo idem eſt. Reperitur autẽ luci pro luce: ut Veſpi ꝓ aeſꝑe.
& ruri pro rure. Cicero in philip. Quis enim audeat luci. dec.
Luctus ẽ dolor ꝗ exteriꝰ ꝓditur uuitu ipſo atq; aſpectu. Sæpe lle ipſe
hablitus uultus atq; ueſiis luctus ẽ. Vñ ſecſido bello punico poſt cla⸗
dem illã cãnenſẽ cenſuerũt patres cõſeripti:ne fœmiæ ultra. xxx. di⸗

——¶ ne — —

”MẽMẽ cä

es in lucu eſſent. Non uidellcet ne eſſent in dolore: non enl inpe-

ai rare doleri poſſumus. ſed ne in illo lugubri habitu. Et matronæ iunt
u⸗ uum brutum anno luxere.
u Luctuoſus magis ad rem ꝗᷓ ad hominem pertiinet. ut res luctuoſa: noc
liut eſt plena luctu.neſclo an liceat de homĩe miſero ð afflicto dicere:ho
Y’ mo luctuoſus:ſicut fortuna huins luctuola.
⸗ Lucubratiuncula parua lucubrattoo. —
. Lucus ſylua. Saltꝰ & nemus ſic differũt. Sylua gñallus nomẽ eſt præte
rea ſole eẽ cædua. lucus nequaꝗᷓ cæduꝰ ẽ. ꝗn potlus man u cõſtus re
ligioſuſq;tatq; uel alicui deo: uel alicuiohoĩs cineribꝰconſecrat?.õc;
aut circa delubra numit. at circa ſepulchra uiroꝶ poſit c. Salt? ue

ro ſylua ĩiula:nec trãſcuuins ꝓuia ĩ quo paſci atq; æſtiuare pecudes
ſolẽt aut ſi locꝰ aerq; patlat᷑ hyemare. Nemora ãt uoluptatis cã cõꝑa⸗
ta & plena amoœnitatis. Ludlicra & nõ ludicria ab hoc ludieri
dicimꝰingꝗt Priſ. Verg. Ii.xli. neq; n. leuia aut ludicra petunt᷑ pᷣmia :ꝑ

n qd uult ludicra tertiæ declinatiois: cũ cõtra notũ ſit ſcde eẽ ut in lege
⸗ llla frequẽter repetita: Qui artẽ ludicrã exercuerit ĩ q̃tuordecim pri⸗=
mis ordinibus ne ſedeat Ars ludicra & ars iſtrionica d ſcænica: è ur
n ſentio quicquid nomine ludicri intelligitur. Nam ludicrum quod eſt
og ſubſtantiuum non modo ludus iſtrionicus eſt: & ſcænicus. ſed quod
1 cunq; luſorium opus ac ioculare: etiam ludi publici.
c Ludibundus: uide errabundus.
* Ludus & iocus quo differunt: uide iocus.
4 Ludus differt a luſu ſiue a luſiõe. ludus eni tũ ꝑ culũ tum ſpem ſiblꝓp⸗
dH poſitam hẽt. Luſus nihil præter merã uolu ptatẽ itaq; ꝗ pila qui tro⸗
cho:qui etiã quocunq; gñe talorum delectationis gratia ludunt luſũ
Aü votius ꝗᷓ ludum exercent. ideoq; ludũ talarium dicimus nõ luſum:de
ti maam aleæ:qui etiã lege prohibetur. Quidam etiam hũc lulum uo
d⸗ cant: Suetonius. Ii. itii. Ac ne ex luſu quidem aleæ compẽdiũ ſpernẽs
e Dicimus etiam ludum ſcholam ipſam ubi & periculũ ſpes ẽ: & cer
dH te labor atq; uapulatio. ut Dionyſus tyränus regno eiectus factꝰ eſt
49 ludi magiſter Eſt igit᷑ ludus tũ aliaꝶ quarũdã artiũ:tũ ſchola grãma⸗
co ticæ quã triuialẽ ſciam dicimꝰ: ꝙ in triuiis de cõpitis docet᷑.Hoc ideo
admonui ꝙ ꝗqdã impiti Triulalẽ ſciam appellãt, Grämaticã. Rhetori
no cam. Dialecticã. Quadriuialẽ allas quattuor liberalium artium. Lu/
4 dus igitur ut dicebam ẽ aliaꝶ quoq; atxtiũ: ut muſicæ. Ludus armoꝶ:
e qui idem ut ſentio gladiatorlus dicit:ubi diſcunt gladiatores. Ludos

tamen gladiatorios frequentius ꝗᷓ ludũ dicimus quoties unum plura
ue paria gladiatoꝶ ad ſpectacula pugnatura produnt᷑. Quæ res mu

nus gladiatoriſ appellat᷑ qa populo tàꝗᷓ munꝰ donat᷑. & ͥ donat mu
nerarlus: & qui famillã gladiatoꝶ hẽr gladia toreſq; domi ĩ diſciplia:
& ut dixi:in ludo exercet:ac poſtea uẽdit laniſta. Vocantur autẽ ludt
gladiatorii: ſicut ludi apollinares ludi circenſes. Iudi ſec uares. Nam
ſpectacula publica utiq; in honorẽ deoꝶ ludos antiqui uocabant: Vt

nõ abſurdũ ſit ſolẽnitatem in natali die ſanctoꝶ præſertim cũ appa⸗
ratu illo & pompa ludos uocarl. Hæc de ludo & ludts hactenꝰ. De lu
ſu quoq; aliquod afferatur exemplũ. Quin:Nec me offenderit luſus
In pueritla: eſt & hoc ſignum alactitatis. Et ſterum paulopoſt. Sunt ẽét

non nulli acuendis puerorum ingeniis non inutiles uſus.
Lues & peſtis hoc difterũt: quo gen & ſpẽs. Nam quum in urbe aut
in agto febres alludue genus morbi ſæuit: ſiue ſolos hoĩes: ſiue ſola
pecoraiſiue utroſq; corripiens Lues dici. ur. Interdum etlam ſi arbo
res ac ſata. Peſtis uero aut clto occidit: aut cit o abilt ab eo quem inua
ſit:quæ eadem dicltur peſtilennlnliaaa.
Lupus apud Varronem. & ennlum: ee fabium pictorem:etiam In ge⸗

nere fœminino inuenitur.
S Aceror:ad animum magls pertinet: quaſi affligor. V
AMaceſco mag's ad corpus: Videtur autem ratio uelle dici po
Aus Macreſco ut nigreſco pigreſco ægreſco: Sed etiamdic
pPpoteſt maceſco ut aceſco. Crebreſco tamen potius dixe rim
ꝗᷓ crebeſco.per marcreſco autem d fimilia In Sco incrementum aſſi⸗
duum atq; continuum declaratur. non inchoatio.
Macret idem quod macer eſt. Y?YVMUMVVM
Macdefſio de Madeſco differũt:ut patefio de pateſcoiq hæc in ſco paſſio
nem ex. ſe habẽt: illa uero extrinſecus allatã: ut ĩ ægvpto Cxſar qudᷣ
hoſtes fugeret elata leua natabat:ne libelli quos tenebat madeffjerẽte
melius ꝗᷓ ne madeſcerent. Et quum fores apetluntur mellus patefiũt
dlicitur quã pateſcunt. hæc lau. Tu uero aduerte Naſonem. li. mer. di
cere: Contraria tellus Nubibus aſſiduis pluuloq; madeſcit ab auſtro
Et poetam.li.ii æn. Atq; atria longa pateſcunt- è
Magiſtellus diminutiuum eſt:a:magiſter. 4
Magis aduerbiũ ẽ compatiuũ a:magnum poſitiuo: Vnde ſic loqmure
magis poterat pompelus ꝗᷓ Cæſar: ſed poſtea maxime potuſt omniũ
cxæſar:præterea magis comparationis aduerbium nunꝗᷓ comparati⸗
uo uel Superlatiuo apponemus: ſed tantum poſitiuo.
Magna autoricate es uir:ucl magnæ autoritatis. utroq; enim modo d⸗
cimus. Sed raro ſine adiectiuo dũtaxat in genitiuo: nã ĩ ablatiuo nun
quam Clcero In Sal. Nunquid quos protulit Scipiões ðe metellos an

Rma
blia⸗
klac
Nn
u
Pel
ſos
Hi

io

im
ſi⸗

ch⸗

H
ſ⸗
„d
Ho

8

d

te fuerint aut opinionis aut glorf-.· Dð M
Magni refert & magni intereſt dicimus:ſtem magni æſlimo. magniſa

clo. magnipendo.

Maſor. xx. annis ego ſum.i.maioris ætatis ea ꝗᷓ eſt. xx. annoꝶ. Vel ma
ioris ætatis. xx. annorum. Nam & hoc licet dicere Sum maior. xx. an
noruz. I. a tate tali. Dicimus pᷣterea: Malorẽ laudẽ aſſecutus es patre
tuo tuiſq; maioribꝰ: Vix audeas dicere IT ua laus ẽ malor patre tuo.
tñũ ſolemꝰ aliqñ ſic uti: ui Quinti. maior pior a cognitiõe ſumma eſ.
Maliores dñr oẽs ꝗ ante nos ſuerunt. utiq; ꝗ liberos reliquerũt. atq; ii
in nfa ciuitate maiores qñr. ꝗ uero poſt nos poſteriores Cice. in Sal.
ego meis maioribꝰ uirtute mea p̃luxi:ut ſi noti nõ fuerint:a me acci⸗
piãt nitiſ mẽoriæ ſuæ. Tuuis uita quã turpiè ægiſii magnas effudi
ſii tene bras:ut ẽt ſi fuerintegregii clues: certe uenerint ĩ obliuionẽ.

Male Infra oculos ſunt hoĩ tm: s priſci genas uocabãt. xil. tabulam in

terdicto rad eas uetãte pudoris hæc ſedes & rotũda i ſpém malſtnã de

mala & malũ primãẽ lõgâ hẽt. malus uero mala malũ primam breue-
Male iudico:male cenſeo. male ꝓnuncio. male opinor. male ſentio. ma

le exiſtio.hoc male ad me ſĩpſũ refert᷑:rrorẽq; meũ declarat. Male co
gito ad alterum reſertut: ſigniſicatq; pnitlẽ non errorem. Item male

dico ilbi male opto.male pᷣcor iibi.aut male impcor.his nõ nihil hmi

lia ſũt: male de teſentio male tu de me exiſtias. male de illo iud camꝰ
nõò error hic ſentiẽtis cxiſiimãtis iudicãtiſq; inuit᷑: ſed uitit m de quo
ſudicamus exiſtimamꝰ? ſentimus. Male quoq; audio.i. infamor crimia
mea audiẽs. cuius co btrariſi ẽ male dico. Bene quocq; maxima ex ꝑte
huic ſimile eſt: ut de te bene ſentio: bñ t bi pcor. bene de ie mereor.
Male nõ nunꝗᷓ pro ualde: ut Comici frequẽter: male mihi timeo: ꝓ eo
quod ualde timeo. Cicero in bruto: Scriptores llos male mulctatos:
id eſt ualde g quaſi bene mulctatos ſed in malum ipſorum. Terẽtius
in adelp.illud rus nulla alla cauſa tam male odi: niſi quia prope ẽ.iã
male pro eo quod eſt tam vadel. —
Maledico datiuum poſtulat: Nunc uero ad imitationem græcorũ ha⸗
bet etlam aliquando acſuum.
Maluaceus ex materia maluæ.

Malleolus a Sarmẽto ſic diſtat: ut pars a toto. Eſt enĩ malleolus ut pla-

cet columella in modũ mallei roſtra habens:aptus plãtationi. Q uã

do aſit are ſacta Sarmenta ſunt cuʒ malleolis igni reſeruata indifferẽ

ter uocant᷑. Nam & annibalẽ legimus ſarmenta cornibũs boum alli
gaſſe eaq; icend ſſe: ut hoſtes falleret. Et nõ nullis ciuibus romanis q;
domos haberitplenas malleoꝶ ad capitolii urbis ĩcẽdia fraudl fuit

Mandare eſt allcul perſonæ gerendum aliquid exe quendũq; coͤmitte

re. Quint. mandata tamẽ tua fill perago ideſt ut nunc loquimur cõ
miſſiones. non autem iuſſa. nam deformie alloqui eſſet: ſi filius iube⸗
ret imperaretq; patri. Præcipere eſt cum magliſirorum: quod ẽ præ⸗
cepta traderet tum magiſtratuum de ſuperiorum perſonarum.
Maneò uide moror.-

Marinum piſcem dicimus: & auem marinam:ac deſ marinũ uel deam

uel nympham marinã. Nominatim quoq; uitulum marinum. Ilupũ

marlnum. turdum marinum. præterea aquam marinã.caſũ marinũ
periculum mari num. ſonuʒ fluctuũ aquam marinam nõ maritimâ.

„ D

Nauem marinã quod ẽt nauern maritimã. Rurſus oram maritimã.
gentẽ maritimã. res maritimas. bellũ maritimũ: Non traſmaritmuz

nõ marinũ Item hoĩem gentẽ urbem triumphũ träſmarinũ. nõ traſ

maritimũ. horum oĩum hæc dr̃ia eſt: ꝙq marinũ uocat᷑ quod ĩcolit ma
re: aut cx mari eſt. Maritimũ quod mare accolit. & ad mare eſt. uel ad
mare fit. Tranſmarinum quia tranſmare eſt. Traãſmaritimũ emm fo
ret quod trans loca maritima eſſet: idem ꝓprie quod mediterrancuz.
Mater uide filluas.
Matercula diminutiuum eſt a mater. .
Matuꝶ in frugibus ꝓprie dr. Et id uno mõ.In perſonis uero ſigurate
& hoc duobus modis. Vno ſic: Ego ſũ maturus audiendæ phiæ. In
es maturus rei militari. deſt perfectionẽ tꝑis habeo ad hanc re m. un
deætas ſenilis vocatur matura quaſi omnino perfecta & tempus debi
tum aſſecuta. Altero ſic. ego ſum homo maturus. ideſt perfectis mo
ribus: Inde matureſco maturus fio. Et maturo matuꝶ facio. uel perſi
cio atq; feſtino. ut Vergilius maturate fugã. Cice.ad herẽniũ in æta⸗
te maturrima dixit. pro in ætate feſtinatiſſima. Et mature pro clto⸗
Maxilla dicltur quæ oris hiatum efficit: ubi molares affixi ſunt. Nomẽ
diminutiuum non re ſed uece. .
Me me. Te te Tu tu Se ſe. gemiĩari ſolẽt. Verg.Ii.ix:me me adſũ ꝗ fe⸗
ci ĩ me cõuertite ferg. Cice: ĩ Antoniũ. Tu tu faces illas icẽdiſti &c.
Mene ineæpto deſiſtere uictam: Nec poſſe ſtalia teucroꝶ auerterete⸗
gem ð iterum:mene iliacis occumbere campis Nõ potuiſie:? tuaque

hanc animam effundere dextra:hæc Vergiſius. cicero in Briio. TG

brutus admirans tantã ne fuiſſe obliuionem Inquit in ſcripto preſer
tim ur ne legens quidem ſenſerit ꝗtum flagiti cõmiſiſſet: In his om⸗
nibus placet mihi ſubĩtelligi uere ne ita ẽ me nõ poſſe auertere italia
regem teucrorum dec. Ply. iunior ad adrianũ: hominem ne romanũ
tã græce loꝗ:ideſt uere ne ita eſt:iuel oportet uel oportuit ne. Teren.

N—

itte in andtia:feruon fortunas meas me commliſiſſe tam futili.
uch Me occupato in admiſtratione magiſtratus nullum tempus ſeponere
bo ad ſtudeédum poteram. Vel me oceupàto in aamiiſtt anone magiſtra
NDI tus:nullum täãpus mihi reliquum erat: rarifime latini ic locut. ſuut

Græci fre quẽter. Sed hoc modo potlus: occupatus in admiſtratione
magiſtratus nul lum teupus ſeponere ad ſtudia poteranizuel occu-
* pato in admiſtra tione wagiſtratus nullum mihi tempus ad ſtudia ce

ni llquum eratt di irar ſſime non tñ nunꝗᷓ. Nam ꝗqdam ſit ocuu ſunts
H ut Hora rius de arte poetica: ſe puero cenlſor caſtigatorq; minorum.
i. Qu. I ullius ad tyroné᷑. Non potes effugere huius cuipæ pœnaz te
ue pattono: marcus eſt adhibẽdus pro te patronus.
nn. Mleditatio armoꝶ: meditatio declamandi meditatio gladiatoꝶ: ideſt
re exeteitatio: actus enim corporis ꝑ uetbum med tor idicaf.
hnn * Mei tui ſungenitiui paſliut ſemper accipiumur. Quinuliant 8. Et qd
* inter iſta difficillimum fuit amore mei uicit ettam matrem ſuam: C
cero quod deſderium tui ferre non poſſet. Et me tui pudet. Vergi.

1 dlb. vi. qu ꝙ ſul memores alios fſecere me endo. Non ngniſicatur hic
lcl⸗ aanmor meus:quem in alterum habeo. ſed ut ſic dicam de me quem al
ter habet: & quo amor. Item non deſiderium tuum: ſed alterius dc te
S pudor non tuus:ſed de te. Et memoria non ſua ſed de ie. Præterea

ulate de genitiuis noſtrum & noſtri. Veſtrum & ueſtri uideto in. N.
Tn Cã mea ueniſti & cã mei etiam differunt. Cauſa mea accipſtur poſ⸗
ſeſſiue: eo modo quo uia mea ueniſtzpecunia mea fecitti iumptum.
deh⸗ QCLaulſa meſi uero paſiiue: eo modo quolbeniuolentla eſt. modus ta⸗-
Usn men prior eſt uſtatior: fama mea & fama mei eiuſdem rationis é. EP
dd mea fama frequẽtlus dicimus. Imago mea ſcilicet quæ mea eſt: ut ſta
NH tura mea: forma mea. Imago mei nempe ꝗᷓ de me eſt. Sed prior mo
N Qus uſitatior. Hæc quæ ſequunturin utranq; partem frequetuora: ut
opNre alterum tamen alterius ſenſus ſit. Memorla mea actiue ꝙ ego recor⸗
dor.Memoria mei ꝙ alii de me recordantur: uelh mentionem habent
go . Sape etlam poſſeſſiue: eo modo quo tama mea dolor meus quẽ iple
llac. patior. Dolor mei quem alius de me patitur. Vel forſitan ego ipſe:
ele⸗ limque dolens meam uicem:ſicut dicimus miſereor mei. Copia mea
