quã diuinã uocãt curã cerimonſaq; affert. ut C cero inqt. lIi. ii.rh. Pie⸗ cue
tatem: Tullius ꝓ plantio inꝗt. Nã meo iudicio pietas fundamentũ ẽ bs
oĩum uirtutum. Item: qd eſt pietas: niſ uoluntas grata in parentes. Et fr
Ii.ii. rh. pietas eſt per quã ſanguine coniunctis patriæ qᷓ benſuolis of⸗ lu
ficiũ & diligens tribuit᷑ cultus. Supius quoq; eodẽ li. ſic dixerat pieta er
tem appellat ꝗᷓ erga patrlã aut parẽtes aut alios ſanguine ſunctos ofe i
ſiclũ ſeruare moneat. At ĩ li.de.n. d. ait pietas eſt iuſtitia aduerſus de⸗ o
os. Vt attente audiãt: Exemplũ erit illud ſumptũ ex ĩuectiua Cice⸗ Aub⸗
ronis in Caulnã. Attẽdite ꝗᷓſo ſudices: & ea quæ dicã penitus animis N.
ueſtris rõnibuſq; mãdate. Et illud Terentii Nũc quã rem uitio dent 0
quæſo animaduertite. Si nũero exponem? res: Exẽpluʒ Agit᷑ pfes no
cõſcr pti de duobus: de cõcordia ciuiũ nf̃oꝶ & cõpreſſione belloꝝ cl nli
uilium: quæ lãdudum noſtram patriam afflixerunt. libro autem pri⸗- lisſ⸗
mo rh.addit prædictis: ꝙ attentos faciemus ſi nos pollicebimur bre⸗ ti
ui noſtram cauſam demonſtraturos.

lem

De beniuolentia a noſtra perſona. Tit.ix. 1o

Si officlum noſtrum ſine arrogantia laudabimus: E xemplũ erlt. Quã
ꝗᷓ turpe eſt ludices offſelum ſuum ita exponere ut propria laus inten
datur: attamen quia aduerlſarii mei ſic me nuper contumeliis a fficere nikee
ut niſi uitæ meæ rationem habeam: & qualiter ab adoleſcentia me in⸗

nüd
ſtituerim dicam plane tacendo confirmare uiderer oẽs aduerſæ Pptis t
in me falſo oblectas contumelias i faciã itaq; non tã libenter q̃ neceſ uf
ſario: ut intelligatis me lõge abeſſe a criminibus:qᷓ mihi obiiciunt᷑ & ⸗

ſiaa cog accuſationẽ cognoſcat Ego qdẽ ſicĩ oculis meorſ clulru

ulxſiſic me geſſi ut neminẽ unꝗᷓ offenderim pluribuſqꝙ; ſæpenũeros

cen

Nrn

tehralr.
Gacnc
Ndoln
m
eri
chn

eu

ublen
geme
ſturt
ſtad
ſngte
natune
thDe

neni

Ntes
olsol
tpleu
*
en
ce⸗
NNNis
dden

laten
ſcete
mele⸗
ſee
nen,
ℳ
u⸗

in
logd cd
n th 2
ten

auxillo cõſilioq; extiteri. Qulqd. n. ĩ cauſis forẽſ boge publicis egerimqg

uobᷣ oibꝰpatef arbitror facile p̃ᷣtereo. Quare magnope admiror q̃ te
meritas uel qcpotiꝰreor ꝗᷓ luidia meos aduerſarios impulerit ad ea de
fingenda a ꝗbꝰ ꝗdem ita abſum ut ipſi ab honeſtate atqꝙ; uirtute. Aut
in rep.qles fuetimus: exẽplum erit Et ſi patres cõſcripti nunꝗᷓ ſatis ꝓ
tep. ꝓpugnare ꝗs põt.lllud attamẽ aſiero me nullos ꝓ ea labores fu⸗
giſie unꝗq: neqꝙ; ulla euitaſſe ꝑpicula. Quare nõ poſſum non moueri ꝙ
nefariæ cõiurationis reum apud uos tacer̃ me aduerſarii auſnt. Aut
in parẽtes aut in amicos: exẽplum erit Quo aio iudices in patẽtes de
in amicos ſemꝑ extiterim ꝗᷓuis oibus notũ eẽ putẽ illud deniq; auſm

dicere neminẽ aut amore beniuolẽtia aut maiori cura uſum eẽ ĩ ſuos

ꝗᷓ ego in meos cõtinue uror. Aut in eos ꝗ audiũt: E xẽplum erit Cũ
in nfᷣa rep. Iudices multos mihi ꝓpoſuerim quos maxime charos &ᷣ p⸗-
cipuos haberẽ ſemꝑ mñ uos in primis & amare & uenerari cõſtitui:hĩc
euenſit ut oẽm fortunã ueſtram meã dicerẽ:decernerẽq; nil poſie uo
bis aduerſi accidere qcmihi ipſi nõ foret cõe:libẽter itaq; ꝓ ſalute ue⸗
ſtra meã quoties opus erat oppoſui neq; ꝓ ueſtro honore ac ſtatu ulz
lum fugi ꝑiculũ neq; fugià dum uiuã. Si nf̃a incõmoda proferemus
exẽplum ẽ: illud iudſices ueꝶ e expior qcuulgo qf fortunam eos nix
unꝗᷓ relinꝗte quos ſemel cœpit urgere: quo ĩ ſtatu ꝗdem extiterim 8e

in quo nũero poſitus ſim neminẽ ueſtrũ ignorare arbitror. Quis. n. 1
urbe nr̃a aut diultiis aut potẽtſa aut aĩcoꝝ freqᷓntia magis abũdabat?
Nuũc eo ꝓductus ſum ut neq; diuitiæ neq; poteila neq ulli mihi aflint-
Oẽs.n. me noti atq; amici deſeruerũt. Vt nobis ſint auxilio:& in allis
noluiſſe ſpẽ hr̃e.Exẽplum erit Cũ eo loco poſita ſit cã mea iudices ue
nliñi miſericordia ur̃a mihi ſit pſens atq; ppitia: ueluii ſæpenũero mul⸗

tis fuit: plane ſim ab oĩbus deſtitutus: umanitatẽ ltaq; ueſtrã & clemẽ
tiã ꝗſo atq; obteſtor ut mihi auxilio ſint. In ueſtra nãꝙ dũtaxat uirtu
te mea ſpes oĩs incũbit. Cũ.n mulii fortũls meis pſidio eẽ pollicerẽt̃

u os elegi & cõſtitui illaꝶ tutores.

De beniuolẽtia ab aduerſarioꝶ pſona. Tit.x.

Spurce:exẽplũ ẽ Quãꝗᷓ ſæpenuero uidi iudices eos ꝗ aliẽa flagitia ma

nifeſtarint magis offendere a ios audiẽtiũ qᷓ ꝗ cõmilerint:magnit
tñ delicti & criminis facit: ut de ſcelere aduerſ atii tacere nequcgifa pck

tæ nãaq; luxuriæ hõ ẽ ut ꝑ oẽm turpi tudiné reuolutus ea & faciat gpa
tiat᷑ qᷓ ꝗqdẽ cuiuſq; boni uiri maximã ĩ ſe poſſent idignationẽ accẽdere

Superbe exẽplũ erit Si preter cõſuetudinẽ meã ludices priutj de re di
cam pauca de moribꝰ adueraſrii expoſuero id me nõ ſine atroci cã fa
cete arbitrate poteſtis. Cũ.n.ſuꝑbia & elationẽ. P. Clodii cõſdero nõ

poſſum nõ moueri. Quli neq; ſibl quẽqᷓ in hac arbe ſupiorẽ nec parẽ
bfe uel pati põt. Quid icollegã ſuũ. Q. Aulũ quẽ unũ te p. ſp amãtiſ
ſimũ cognouiſtis æ gerit ſatis oĩibus notũ ẽ nemo itaq; talẽ hoiem imo
trucuſlẽtã ferã & ſæ uiſſ. mà reip. peſtẽ fatis digno poſſet odio ꝓſequi.

Perlidioſe exẽplũ erit iqd eſt iudices apud nr̃os maiores qd maxj

mo fuerit unꝗᷓ odio dignũ illud certe in ꝑfidia totũ ẽ poſtũ. Cũq; ua⸗
ria ſint & plurima aduerſarli nfi uitia ꝗᷓ ſalſs puto uobis eẽ notat nul=
lum tñ atrocius freꝗatius ue in eo exardeſcit uitiũ ꝗᷓ ꝙ neq; ulla fides
neq; charitas neq; dicti factiq; cõſtãtia ſbi ineſt: ſed ſũma ĩfidelitas tã
in ſupiores ꝗᷓ in pares & amicos ẽxtirit ſemꝑp. Crudeliter:exẽplũ erit
Moueor patres cõſcripti & graulꝰ ꝗᷓ uel ætas mea uel cõſuetudo ferat
pturbor: quũ adue ſarli mei qdã incredibilis inhumanitas dᷣ ĩpia in mi
ſerrimũ quẽq; crudelitas mentẽ ſubiit. Qui nedũ ulla mouet᷑ miſeri⸗
cordia ſuꝑ afflictos & calamitoſos holes: ſed eog ſanguine atq; ſuppl’i
ciis ñ ſatis ſatiari põt. Cõfdẽter:exẽplũ ẽ ſemꝑ ea iudices nr̃i fuit ad
uerſarli cõſuetudo ut ꝗcꝗqd el collibuiſſet totũ id ẽt liceere ſibi crede⸗
ret: hic ꝙ temerario quodã auſu & iproba ſpe dictis ac factis in opti⸗
mũ quẽq; & inocẽtem uiꝶ iuectus eſt pluries: niſi igit iuſticia ueſtra
fræno adhibito tẽperet᷑ mihi credite ludices tatã ſibl aſſumet arrogãtiã
quiſꝗᷓ uix ferre polſit. Malicioſe: exemplũ erit: Cũ multa ſint ludices
ꝗ ab aduerſarlo meo facta digna ulderi poſſint uenia: iliud mihl uf in
primis cõſider dũ potius ꝗᷓ mente quo ue aio geſta ſint: ꝗᷓ qd actũ ſue
rit nemini pfecto ueſtrũ iudices dubiũ eẽ debet ꝗᷓ malicioſe & pperã
cætetis in rebus ſeſe geſſerit. Cũ ẽt in illis ꝗᷓ apud alios & decẽ & hitæ
ſunt honeſte prauo & iniquo ſempꝑ ſit uſus igenio flagitioſe: exẽp luʒ
erit & ſi maiores hfi iudices grauis pœnas in eos excogltauerũt ꝗ ali⸗
qd ſcelus aut iprobe factũ cômiſerũt. Singu laria tñ & exqſita ſuppli?
cia reliꝗrũt aduerſus cos quoꝶ ſcelera multis f agid attulerũt. Cum

itaq; aduerſariꝰ neus fic ulxerit ut pis elus uira nõ ſolu ſibi turpis &an

famis habita ſit: ueꝶ ẽt ciuibꝰ nr̃is f agiioſa. Videte quo aio ꝗᷓ ſeuerita
te uii ĩ e uobis cõueniat. Plagitloſe flagitiũ more milſtari Or res flag
tatione hoc ẽ Increpatiòe digna: ut Donaĩ eu. Si uim exepl erit ꝗuis
ludices ea ſit aduerſarii mel uis membrog firmitas ꝗ] cæteris pſtet: tũ̃
abuti hoc naturæ biificio & in bono& pnicié cõuertef mime cõuenie
bat. Cũ itaq; maius poſuerit in uirib? ꝗ i eꝗtate pſidiũ: ueſtrũ erit iu-
dices ne iniuſtiſſima u:olétia ſua cãam meã opprimat. Si potẽtiã exẽ⸗
plũ erit Maxie ueilẽ ſudices: ut aduerſarius me? ea modeſtia eẽt ut plus
ægꝗtatẽ & noſtroꝶ malſoꝶ leges poſſe crederet ꝗᷓ ĩmoderatã & imẽſam
eius potẽtlã. Sed cũ neq; ulia luſticiæ reuerxeétla neq pietas neqꝙ relꝑpe

4. 4

ausha

Aſit
prumm

nes ue
oppre
gereg
date⸗
meun
ctece
lorur
nokt
wibe
Aust
am
nen
lem
kuan
de
p
M
nn
en
ſunn
cleg
Ko⸗
lan.
fuet
bere
lloe
Weng
cpb⸗
Ane
Ponm
ſot⸗
gue

eni
amil
miro⸗
ſan
ken
ien
B
1ſe
leu
lüen
lern
lnm

Nllee

ſeng
n
rege
opt⸗
jeſtta
gi
ce
1s
oe
eri

tr

Qus honelti moueat eumilllud mihi uf ꝙ nõ iure ſed metu potentiæ

ſuæ ſibi uelit oẽs ſubmiſſoseſie. Factionem. i. coniuratlonem & ma-
lorum conſenſum: Exemplum erit. Niſi udices aductſarii mel factio
nes ueſtra luſticia comprimatis plane cernò optimam cauſam meam
oppreſſum iri. ideo namq; longe magis es muititudine eum confi⸗
dere:quæ nefaria coniuratione fecũ iamdiu conuenit: ꝗ iuſticta & a
tate. Diuiuas exemplum eriu Non conueniebat ludices aduerſariu
meum duitlaram ſuarũ magnitudine ſic Intlari atq; attolll: ut plꝰ ſpei
crederet in auro atq; argentio poſitum eſſe: ꝗᷓ in legibus & iſtitutis ma
forum noſtrorum. Inacominentiam: exemplum erit. Si aliquando ꝓp
noſtra repu. iudices Aduerſarius meus impatientla atq; impetu ani⸗
mi bene ſit uſus:illud tamen decebat:ſiue id conſilio ſiue fortuna ut po
tus reor bene ceſlerit: nolle hanc ſuam iracundiam & animi furorem:
a militari conſuecudine in ciuiles caulas trauſierre: & hac lua inconti
neita uelle iuſtas bonorum ciuium cauſas oppreſſas eſſe. Nobilita⸗
tem: Solet perlæpe iudices aduerſarius meus præclara maiorum luo
rum geſta & egregias imagines numero è magaitudine cæteris com
parare ꝗ & ſi nobiltatem ſuam pluribus & maximis ur bis noſtræ pri⸗
cipibus tortaſſe non iniuria præferenda cenſeat: tamen illud eum ar⸗
bitrari conuenſens eſt:ut non omnia nobilitatl:iſed pleraq; iuſticiæ &
æqauſtati ſubiecta eẽ confiteatur. Verum cum ipſe ſibi perſuadeat oĩa
ſplendori ſuo concedẽda. Veſtrum eſt iudices aduerſus ambitionem
ſuam leges & luta defendere. Clentelas exẽpld erit. Magnæ ſibi du⸗
cit gloriæ meus aduerſarius iudices: ꝙ nemo ſit hac in noſira ciuitate
& opulentiſſima & florẽtiſſima:ꝗq ex munleipiis taliæ plures in cliẽte⸗
lam aſſumpſerit eo fit:ut neminem ferre æquo poſſit animoig ſuum
ius tueri uelit. Cum arbitret᷑ uo iplos leges & lura ſibi hoc ipſo de⸗
here ſubiicere. Hoſpitium: exemplum erit confitear iudices neceſſe ẽ

Hlud ueꝶ eẽ:ꝙ ſæpenumero gloriari ſolet: & ſe extollere aduerſarius
meus ſemper domum ſuam primis urbis noſtræ atq; totlus ltaliæ pri

cipibus hoſpitio patuiſſe: quæ res fibl dat animos & ĩpatientem reddit
ut in ius uocet᷑ttum uel metu uel gratia uel ſuo hoſpitum leges ue⸗
ſtras oportere largiri ſuæ libidini uos arbitrerur. Sodalitatem: exẽ⸗
plum erit. Et ſi nemini cluium noſtroꝶ ludices plures: aut magis fidos
ſodales adefle:ꝗᷓ ſibi meus gloriet᷑ aduerſarlus:nõ tũ ideo decet uelle
quenꝗᷓ ininria oppreſſum eẽ:& plus p̃ſidii in ea ſodalitate: ꝗᷓ ſibi cum
Auribus ineſt ꝗᷓ in rigore luris credei e poſitum eſſe. Sodales aũt ut
eſtus ait:dicti ſunt:q; una ſederẽt ut eẽnt: uel ꝙ ex ſuo datis ueſci ſo⸗
lHti ſint:uel ꝙ ĩter ſe iuicem ſuaderetur: quod utile eſſet. 1 Malcate⸗
m

exempſum erlit. Animacduerti ſudices aduerſariũ meſñ nõ pp ſe audef᷑
mihi obeſſe: ue ꝓpter affinitates prieipum: qs ut optie noſcitis nõ ach
ſalutẽ bonoꝶ ſed i pniciẽ poti traxit. Itaq; nõ debetis id ſudices pati

ut reſpectu affinitatis uxoris cæterarũq; nobiliũ urbis niæ matrona⸗
rum ꝗbus ſemꝑ fortunatus ſuit:in hac libera ciuitate uelit ſjbi &leges
& lura cedere., Siinertiä: exẽplum erit non ſatis æquo aio ferre ualeo

ludlces uita aduerſarii meitq ſuã Inertiã uult apud uos iudicari indu⸗

ſtriam & hoc p̃o moderatior eẽ & m agis iuſtus cẽſerl exoptat. Sed ꝗs
eſt ꝗq hũc hoĩem cuius alus nõ ſolũ ab honeſtis artibus atq; diſciplinis
abhorrult ſedẽt ab illis actiomibus qs uulgares de mechantcas uocamꝰ
nõ ſꝑnat atꝙ contẽnat: Ignauiannerẽplum erit quis ueſtrũ eſt iudt
ces ꝗ aduerſariũ meũ nõ contẽnat atq; oborreat quũ ſe ignauilã ðe ſe
cordiam ſuam retulerit: adeo qdem ẽ hebetiòe tardo igenio ut nec ſtu
diis nec ullis pceptionibus quoꝶ ſibi maxima ſemꝑ copia fuit ĩ ulla re
unꝗᷓ honeſta liiberoq; hoiĩc digna ꝗcꝗ ꝓfecerit. Deiidiã: exẽplũ erit
Cum multa fint in hac uita udices qᷓ uel cõſuetudo ciuſtatis uel reſpe
ctus uirtutis rephendenda faciat.lllud certe nõ ſalum rephenſione ue
rũtamen multapotius indignatione atq; contẽptu dignum uideri de
bet ꝙ maxime in aduer ſarlo meo ſcimus oẽs ulguiſie. Quſ cum ab
ineunte ætate plurimis atq; honeſtis eruditus artibus fuerit adeo deſi
diæ & corpori deditus ſit ut totus ocio marceatitotq; labores atq; uigi
liæ a primus uſq; annis ſuſceptæ: plane oẽs in caſſum abſumptæ fint

lta ut aliquãto melius fuerit nunꝗᷓ percepiſie ſtudia ꝗᷓ ꝑcepta nunꝗᷓ re

petere. Luxuriam: exemplum & ſi antea ſudices qualis aduerſarii mel
uita extiterit urbis ignotum fuit:me dicente nunc primum diſc tis:iſc

enim uitam eius uſq; ab annis adoleſcentiæ inſtituit ut omni mullere

infamiluulgatior ac magis impudicus fuerit:nihil enim ſibi turpe q

ei libuerit credidit. Quare ludices conſiderate ꝗᷓ uos deceat hũc in lu-

dicio admittere qui nihil non turpiſſimum atque infame ſemper in ſe
. De benſuolentia ab auditoꝶ perſona. Tit.x. .
Fortiter: exẽplum erir Quũ ueſtrã iudices ĩ ferẽdis ſenrẽtiſs cõſtãtlã:
atq; fortitudinem cõſideroinihil ẽ ꝙ meoꝶ timeã aduerſarioꝶ ui aut

meas. Soleo ſæpe ante oculos ponere & crebris id ip̃m referre ſermo

nibus ꝗᷓ forti fueritis aio aduerſus eos ꝗ magnitudine ſuæ potẽtiæ ue
ſtra conati ſunt ſudicia ſubuertere: Sapieter: exẽp um erit Nthil E iu
dices ꝙ neæ diffidam cauſæ cmu mihi occutrit apud quos agit̃de hac
pſa re ꝓ qua mihi ſummaẽ cum aduerſario meo cõtrouerſia. Cũ.n.
cõſidero ſingularem prudentiam & in omnibus rebus agendis curã

teſtus
non ſiſ
nitate.

lec atte

multat
ta ti ſ.
gratix⸗
taq
plume
Nadmn

Dun
ccentia

remp.
kabllen
erele
Caſc
niroe
zwo
clve⸗
cci,

An
pri
apt
huil
nuü
ei
mi
lda
gui⸗

G
rar
er
tor
litc

n

pe⸗
eln
4

atq; ſtudium ueſtram ꝗd eẽ põt uel tam arduũ uel difficile qd ueſtræ
non ſit ſapientiæ planum ac perfacile. Veſtræ ꝗqdem hac in noſtra ci⸗
uitate. Sentẽtiæ ita & probate ſunt de laudatæ: ut neq; malori ingenio
nec attentiori ſolettia quicꝗᷓ agi potuerit. Manſuete exẽplum eñ de ſi
multa ſunt ludices ꝗᷓ ueſtꝶ poſſint in hac ipſa cã ꝑprurbare aium. Tan
ta tñ ſempꝑ fuit in ſententiiſ ferendis ueſtra modeſtia ut nec odio neq;
gratiæ contra ius & eq itatem locus unꝗᷓ apud uos ullus fuerit. Bene
itaq; meæ conſultum eẽ cauſæ non iniuria confido. Magnifice: exẽ⸗
plum eſt Quãꝗᷓ plurima ſunt iudices: ꝗᷓ in ueſtrisiſpectare ſententiis
& admirari ſoleam ninil tamẽ eſtquod maliori laude & uenerat õe di⸗

gnum ducam ꝗᷓ ueſtram illam ſingularem in rebus perſiciẽdis magni
1

centia. Minime igit᷑ cuiꝗᷓ mirum eẽ debet ſi populus ipſe in oĩbns ad
remp.ꝑtinẽtibus pcipuo quodam fauore atq; ſtudio ſpectatã & admi
rabilem iuſticiam ueſtrã ſemꝑ peſecutus fuerit. Exiſtimatio.i.iudiciũ
exẽplum erit. Bono & opiimo ꝗdem Ciuitas noſtra pendet iudicio-
Cũ ſciamus tali ĩgẽio uos eẽ pdicos:ut nullius timeatis iniurias:nulliꝰ
linimicitiis:inullũ deniq; impetũ improboꝶ hoĩum ꝗ aium ueſtrum
ab officio deterreant. Expectatio:exẽplum ẽ. Cum hoc ita ſit iudices
ut oibus iuſticiam & æquitatem ſeruaueritis nulla ĩcidit dubitatio ĩter
ciues qn hũc p̃ᷣſtantem adoleſcẽtem abſoluatis qui ꝗqdem ab improbis
acculſatur ſolum ut eum paternis bonis expolient.

De beniuolentia ab rebus ipſis. Tit.xii.
Si noſtrã cauſam laudãdo extollemus: aduerſarioꝶ ꝑ contẽptlonẽ de
primemus exẽplum erit. Niſi cã mea iudices ta is eet ut ſatis ip̃a per ſe
apud uos peroraret pluribus uer bis ac maiori ſtudio uterer. Sed cũ ni
hil ſt qd magis ad rẽ uel publicã uel priuatã piineat ꝗᷓ hoc ip̃ᷣm de quo
nũc ſum acturꝰ:ꝗd ẽ ꝙ tam neceſariæ atqꝙ honeſte rei diffidere debeã
cũ pᷣſertim ea ſit aduerſarii mei cauſa q̃ ſ apd uos accepta fuerit:ipluri

müũ detrimeti patriæ d bonis uiris ꝑnicié allatura fſir. Per cõtẽptionẽ

Id allqui legũt ꝑ cõtẽptionẽ.i.cõparationẽ. Contendo enim ut alunt
quãdoq; comparo ſignificat.Placet. aũt utriꝗp.

De Inſinuatſone. Tir.x ii.
Quibus pricſpio uti nõ poſſumꝰ:quo pacto prĩcipiũ d ĩſinuatio diffe⸗
rat ſuꝑlus patuſt. Tit.yi.de Exordio. Diligeter: attẽtus hic reddit᷑ he-
rẽniꝰ. Aium auditoris a nobis alienat.i. quũ materia nõ placet audis
tori: ut puta dãnare caſtitatẽ apd uiꝶ ꝓbũ: uel luxuriã approbar caſto
uiro aut laudare cõtinẽtiã ĩpudico: tũc.n. auditori animus alienatur
mnm iii

Turpis aũt cauſa bifariã eẽ põt.A ut reſpectu ipſius materiæ: Aut re⸗
ſpectu auditoris. Vnde ſi cõtinentiã iniquo laudes reſpectu auditoris:
Torpis cauſa dicit᷑.Hinc Vlctorinus ait ꝙ duobus modis eã cõtrahit
turpitudinẽ: aut enim res turpis ẽ aut ꝑſona. Si pſona turpis fuerit aut
alium hoĩem ſublicies ꝗ amat᷑ aut rem ꝓ ꝑſona. Deinde ſi res turpis
fuerit aut aliam rem quæ honelta eſt ſubiicies aut rem ꝓ homine &c.
Perſuaſus motus ad credendum. Turpitudinem habebit: tunc cau
ſa turpitudinem habere: intelligit uel quum ꝑ ſe rurpis eſt ur diximus
uel quum auditori nõ placet illam audire et i honeſta eẽt. Hominem
non rem. Idem Cice. Ilb.i. rheto. de Inſinuatiõe quoq; meminit aitq;
ꝙ ſi cauſæ turpitudo cõtrahet offenſionem autꝓ eo hoĩe in quo offen
dlitur alium hoĩieʒ ꝗ diligit iterponi oportet. Aut ꝓ re in qua offendit
alilam rem quæ ꝓbetur. Aut po re hominẽ. Aut ꝓ homine rem: aut
ab eo quod oderit ad id ꝙ animus auditoris diligit traducat᷑ &c. Exem
plum inſinuatlonis ponedo homiuem ꝓ hole: etit huiuſmodi. Nemi⸗
nem ueſtrum fugit ſudices quãta noſtram ĩ remp. ſuꝑioris aphricani
mertita extent in hunc uſq; diem:ꝗ tam & ſi celebres triumphos uelut
Immortale quoddã uirtutis ſuæ pmium duxerit nunꝗᷓ tñ eam laudem
diuinis tanti uiri meritis æquã cẽſebo. Quo circa mea ꝗdem ſnĩa ſuis
habẽda poſteris & referẽda uidet gratla ꝗdiu in hoc pulcherrimo ac
floremi Imꝑio maxima uiri hulus tenemus & ſenumus beneficia. Cũ
itaq; Tiberium gracchum aphricani ex filia nepotem tãꝗᷓ ſeditioſum
qdam accnſauerint & euertere penitus conati fuerint Aui meritis ſal
tem abſoluẽdum cenſemus. Rem pro re: Verres tripũhauerat de da
cis: ptor poſtea in ſicilia turpiſſime ſe geſſit hinc muluis crimimbus ac-
cuſatus eſt. In deſenſionem aũt elus trahet᷑ exordium ab re gratatquã
contra dacas geſierat. Exemplum itaq; tale erit: Crebras dacarum re⸗
belli ones quæ proximis annis fuere: Neminem ueſtrum iudices igno
rare arbitror. Nec ullus erat qui ſe cõtta immanes barbaros romanaʒ
expeditionem ducere ꝓſiteret. Cum unuſquiſ; graue bellum id ar-
bitraret huic iñ ꝑiculo ac labori ſeſe ducem Verres obtulit: qre infre
nam gẽtem magna cum uirtute fudit: ac noſtro tãdem imꝑio ſubegit
hæc ſunt ſudices præclara Verris geſta: quæ uos admonere debẽt quo
ties de criminibus eius dicit nõ tm pᷣſentem ꝗᷓtum ante actã & ſuꝑiotẽ
ulſtam iſpicere oportere: Cum plertim illa uobis notiſſima hæc uero
P maliuolos hoĩes & inuidos falſa ſint. Hoĩem nõ rẽ: exẽplũ erit a. C.
Mario ꝗ accuſatus repetundaꝶ ſic exordiendo defendi poterit. Am
pliſſima uirtus. C. Marii. & clariſſima rem geſtaꝶ gloria eouſq; creuit:
ut cum finibus romãi im perii fere terminet. Quare iudices iniquum

Aute,
lort
Görm
erlaut
t
le⸗ Ne
Gnccn
dlrimn
minen
lt a
ofen
fenc
emta
„Dien

Nen

hticnl
sve
auden
Uili⸗
mo
C
ſum
Ned
sa0,
mgt
nte
glono
wanuz
1 A/
eluſre
beptt
qo

ooe⸗

lelo
1 10

ℳ

cen
n

uobis & indigum uideri debeat tantam claritatem ſuſpicione oblecti
criminis obſcurari. Rem nõ hoĩem: exemplum erit huiuſmodi: pyr⸗
rus epvrota cõtra romanos tarentinis faue bat. Eius megicus democa
res romanos petiit polliceus pyrio ſe uenenum datuꝑꝶ ſi romanis rem
gratam faceret. Romani aũt illum captiuũ remiſere ad pyrrumt qͥ de
re ductus eſt ad ſupplicium. Res ipſa reſpectu auditoris. i. ipſius pyr⸗
rhi turpitudinem habet. Poterit tamẽ orator ita exorditi. Cum nulla
in ꝓditores habẽda ſit miſericordia magnifice pyrrhe nõ negabo De
mocarem iibi uenenum paratuꝶ omni ſupplicio eẽ digniſſimũ. Sed
cum medicinæ ꝑitiſſimus ſit & phiæ omniq; bonaꝶ artium ſciẽtia eru
ditus curãdum eſt a te pyrrhe ne tot bonæ artes depereãt. Itaq; nõ ho
mini ſed eius doctrinæ ignoſcẽdum uidet᷑. Non placere nobis:exem
plum ſumit᷑ ab mortte Aiacis in defenſionem VIvſlis. Res indigna iu
dices & prorſus nefãda ẽ: quam aduerſarius meus diebus ꝓximis com⸗
miſſam dicit. Quis.n. fere poſlit uiꝶ fortiſlimũ atq; itegeriimũ Aia⸗
cem dolo & pdidione iterfectum eẽ. Quis ſatis ſupplicii poſſet excogi
tare illi q clariſſimũ græciæ lumen tam crudeliter extixiſſet. Illud autẽ
optarẽ iudices ne dolor ac ira illius cæde ſumpta magis hoc iudiciam
ꝗᷓ eꝗtas regeret:aut ne ſtudio ulciſcẽdi pœnã inocens ſubiret. Nihil.n.
ambigo VIyſſem tam lõge ab hoc abe ſſe maleſicio: ut nihil magis ue
tum dici poſſit: qd niſi certis & aꝑtiſiimis rõnibus uobis oñdero:oẽʒ ꝓ
ipſo pati pœnã ac ſuppliciũ nõ recuſabo. Nefaria nefandũ ẽ nõ fan⸗
dum. Nefarlũ qd ſacta polluit farre pio ſolita celebraritergo nefarii ſa
crilegi. Ita ſcribit Pedianus. lib. li. Verrinaꝶ. Aliquoꝶ iudic ũ de ſi⸗/
mili cã:docet iſinuationes ẽt ꝑ cõparatiões reꝶ fieri debere.lItaq; debet
orator exponefr cãʒ ſuã:& ꝑ cõparationẽ aliã adiungere.Auditor.n.ꝗ
prius cãæ turpitudinẽ obhorrebat attẽtus fiet tanꝗᷓ noua auditurus ꝑ
illã cõparationẽ. Vt ſi Cicero defendens Milonẽ ꝑ cõparationẽ affe⸗
rat horatiũ quoq; ſororẽ occidiſſe & ſaluũ & abſolutũ fuiſie c. Aut
de eadẽ.eãdem cãm dicimꝰ quũ & idẽè ſcelus & quũ ob eãdem cauſam
cõmiſſum ẽ.Vt ſi duo eadẽ cã ĩpellẽte hoĩem occidiſſent.Priorq; abſo
lutus eẽt.Eodẽ pacto alter abioluẽdus uidet. Aut de minore: exẽplũ
eſt. Nunꝗᷓ placult maioribus nr̃is iudices temere ꝓpcedi quũ de fama
& ſalute agit᷑: ꝓbatione.n.luce clariores eẽ cõuenit.Nimiꝶ igit᷑ ſi ca⸗
pirolinus quũ apud Cæſarẽ furti accu ſaret᷑ ꝙ aureaʒ coronam ex ipſo
Iouis ſimulachro ſobſtuliſſet & ſi manifeſtis incicils cõuictus uideret᷑
a Cæſare tamen abſolutus & liberatus fuit. Quare iudices arbitror ni’
hil aduerſus morem noſtroꝶ maioꝶ in hac criminatione (qua ꝗdẽ lu⸗
clus de rebꝰ maximis furti reus agit) ꝑ uos decerni cõuemire: nig uerl
m 11

tatem ipſam firmioribus argumẽtis:ꝗᷓ luſpicionibus aut coniecturis
ꝓbatã eẽ uideretls. Aut de maiori: exemplũ erit. Nõnulli ſũt iudices
ꝗL. Antoniũ accuſabãt ꝙ ſeruũ ꝑ factionẽ ad Põpeiũ fugientẽ uſq;
ad necem pulſauerlit ii tũ minime reminiſci uident᷑ ꝙ fuluius ei filium
Gatllinæ caſtra ſeꝗntẽ occidit:addẽs ſe filiũ pr̃iæ nõ catilinæ nõ ꝓdi⸗
toribus genuiſſe. Quare ſi fuluius ꝗᷓ nõ uerberauit ueꝶ occidit filiũ ꝓ

prlma abſolutus ẽ: ꝗto magis in leuiori cã. L. Antonius abſoluẽdus ui

det᷑. Pedetentim paulatimiprius. n. iudiciũ ꝓferemus de minori uel de
maiori:deide cãm nr̃am ſubiiclẽus ꝑ cõparationẽ: ut patuit ꝑ exẽpla.
De aduerſariis:exẽplũ erit. Nihil dicturus ſum iud ces de latrociniis:
homicidiis & adulteriis cæteriſq; ſceleribus aduerſarii mei: ꝗᷓ ꝗdem ſu⸗
perioribus tꝑibꝰ tam in pegrinos ꝗᷓ ĩ ciues nefatiæ d crudeliter admi⸗
ſit.ſum.n.in aliis ĩpeditus ec. Id aũt ꝑ occupatione fit. De aliqᷓ re eoꝶ
exẽplũ erit. Teſtor iudices me uos nõ adiiſſe ut in hac cã qᷓ nunc agſt
quicꝗᷓ acturus ſim. Nihil. nead me ꝑtinet ſiue abſolutus ſit hic reꝰ ſjue
acculator fidẽ uobis faciat. Arbitror tñ prudẽtiæ ueſtræ cõuenire dili
genter aduertere qd hoc in ludicio decernatis: ſæpe enim mnuidorum
maliuolentia miſeros inſectatur.
De inſinnatione ſi perſuaſus auditor fuerit.Tit.xĩiii.

Fecerit fidem auditoribꝰ:fides ẽ firma opinio:ut inꝗt Qicero in parti
tionibꝰ. QQulbus rebus fides fieti ſoleat:fit fides ꝑx argumẽta d rönes
hinc ait Cicero in partitiõibus ꝙ argumẽtũ ẽ ꝓbabile inuentũ ad fa⸗
ciẽdam fidẽ. Et in topicis inqt. Argumẽtum rõᷓ eſt qᷓ rei dubiæ faciat
fidem. firmiſſimũ adiumẽtũ. Exẽplũ eſt lõge ſua iudices opiniõe fai
litur ꝑs aduerſa.ſi fidẽ putat apud uosteciſie iis argumẽtis rõnibus
ꝗbus in hac ẽ uſus cã. Et ut clare ꝑcipiat quã uim cætera ſint ĩ ꝑſua⸗
dedo habſtura argumẽta: ab eo me uobis inceptuꝶ eẽ polliceor: quod
ipſe fortiſſimũ ac firmiſſimũ ſuæ cãæ putauit adiumẽtũ:qd miſ plane
docuero nihil prorſus de cæteris argumentis apud uos cõtendam dec.
Aſax pᷣterea in petitlone armoꝶ achillis ut ſcribit Ouid.Ii.iii. met.lIn⸗
ter firmiſſima argumẽta ait de achille. Frater erat fraterna peto: ꝗd ſã
guine cretus. Siſy phio furriſq; & fraude ſimillim? illi. Inſeris æacidis
alienæ noĩa gẽtis:ad qd ulyſſes reſpõdẽs ait Dũmodo ꝙ fratres The⸗
lamon peleuſq; fuerſit. Alacis meritũ nõ ſit:nec ſanguĩs ordo. Sed uit
tutis honor ſpoliis qᷓratin ſſtis. Aur ſi pximitas primuſq; reqrithæres
Eſt genitor peleus:eſt: pyrthus filiꝰ illi:quis locus aiaci? phthiam hæc
ſeyronq; ferant᷑. Aduerſarii dicto exemplum erit. Quod in primis
noſtræ reip. ratlo ſit habẽda iudices:id lta hõeſtũ ac necelſlariũ eẽ dico

Knir
hac

lIä h
vobis
cduel
Peita
inme

ptall
delia
abhu
mam
Nele
ſeice
heme
mus⸗
lene
Ni
eſ
ld

eurs

cdcts

tell⸗
ſlli
Gust
velt⸗
ri
dol

ei l
n

etog
cag
e
kecht
otun

ut nihil ſit qd huic rei ſit anteponendũ. Verũ qm̃ aduerſarius meꝰ ab
hac Ipſa re ſuæ cauſæ ſumpſit exordiũ uelut ego huic ratiõi diſſentiã:
Illã habetote cãm meã cũ utilitate reip. coniunctam:nec me quicꝗᷓ ab
uobis ſperare niſi illud feceritis qd publico bono magis cõuenire iudi⸗
caueritis. Nuperrime: In principio. n. & in fine ualidiora cõſtituunt.
Erit aũt exemplũ tale: Cũ ꝑ multa iudices aduerſarius meus ſuæ cãæ
in mediũ attulerit adiumẽta ab eo potiſſimũ incipiã ꝗd ille nouiſlime
ꝓtulit. Nihil ait eẽ ex his ꝗᷓ ad iuſtitiã ꝑtineãt qd magis oportunũ ſit ꝗᷓ
delicta debito ſupplicio coherceri. Ego uero arbitror nihil eẽ magis
ab hũanitate remotũ ꝗᷓ hoĩem inocentẽ plecti ac ſub ſpecie iuſtitiæ ſũ
mam inigtatẽ & crudelitatẽ agi. Aut dubitatiõe utemur: Exemplũ ẽ.
Neſcio quo me uertã ſudices & inde potius dicendi ſumã initiũ: tor.n.
ſe ĩde ad rñdendũ rõnes ingerũt: ut undecũq; incipiã plane uidear om
nem eius argumentatlonẽ poſſe diluere. Aut cui loco primũ rñdea⸗
mus:Exemplu ẽ cũ cæteris in cauſis ſudices id in primis curæ mihi lo⸗
leat eẽ ut excogitẽ ꝗbꝰpoſſũ aptius argumẽtis cõtrarias rõnes diluere:
Nũc nõ q inueniã ſed cui potiſſimũ loco rũdeam mihi multo magis
eſt difficile:adeo.n. pplexe Aduerſarius meus ſua oĩa miſcuit argumẽ
ta ut cui potiſſimum tanꝗᷓ firmiori reſpondeam penitus ignorem.
De inſinuauone Si defeſſus eſt iuadex audiendo. Tit.xv.
Apologo:Apologi ſunt ex rebus humilibus cõpoſitæ quædã formæ
ac ſpẽs ad uluendũ.ut extat illa de mure & leone. Victorinꝰ id ſcribit
lIib.i.rh. Quin. aũt li.v. c.x. de rõne exemploꝶ ſic ait.lllæ quoq; fabel⸗
læ:quæ etiam ſi non originem ab Acſopo accæperunt. Nam uidetur
earum primus auctor heſodus: nomine tñ Aeſopi maxime celebrant᷑
Ducere alos ſolent præcipue ruſticoꝶ & imꝑitoꝶ qui & ſimpliciꝰ quæ
ficta ſunt audiunt.& capti uoluptate facile his quibus delectãtur con⸗
ſentiunt. Siqdẽ & Menenius agrippa pla bem cum patribus in gram
tradit᷑ reduxiſſe:nota illa de mẽbris humanis aduerſus uẽtrem diſcor
dibus fabula. Vt & Horatius ne in poemate quidem humile gũis hu⸗
ius uſum putauit. Olim quod uulpes ægroto cauta leoni. A fabuta:
fabula eſt in qᷓ nec uere nec ueriſimiles res continent᷑. Cuiuſmodi eſt
Angues ingẽtes alites iugo iuncti. Id ſcribit Cice. Ii. i. rh. Et Victorin
inꝗt fabulæ ſũt ꝗᷓs fere uidemus extitiſie ex phædris Medæis. Clytem
neſtris. altiſq; ſmilibꝰ. Apologo: Exemplõ erit. Qm uideo iudices ani
mos ueſtros multitudine uerboꝶ aduerſarii mei eſſe defeſſos puto nõj
uobis ingratũ eẽ:ſi apologũ narrauero ꝗ pulchre legit᷑ apud Aeſopũ
de Coruo ægrorãte: ſic enim ait. Coruꝰquũ ægroraret matrẽéroga⸗
ult: ut ſua ꝓ ſalute deos pcaret᷑. Ingens m noli porare ſed deos ponꝰ

precate ut ſalutem mihi reſtituãt:ei mater ſcite rñũdit quẽ deoꝝ ilbi fe

re ꝓpitiũ putas cũ nullꝰ ſit e cuiꝰaris ſacra nõ rapueris:? ꝑ id ſignifieãs

ꝙ qul in proſperitate quẽuis offendit in aduerſis amicum ſibi reperit
neminẽ. Vtrũ aũt idem aduerſario meo cõuenjat nullos profecto la⸗
tet. Oẽs n. fere aut factis aut uerbis olim offendit. Vnde auxilio ali⸗
quo dignus eſſe uidetur minime:p̃ſertim cũ eius nunc crimina aper⸗/
tiſſime lint. A fabula ueriſimili: Exẽplũ erit. Narrabo iudices fabulã
quæ nõ penit forſitã abhorret a ueritate. Quidã cũ omne pfimoniũ
amiſiſſet ꝑditis liberis de axore fato abſũpta ad ꝗᷓdã laqueo arborẽ ſe

ſuſpendit. forte euenit uti a ptereunte inciſo laqueo rdſtitutus uitæ ac

ſeruatus ſit. A git inde iniuriæ cũ liberatore ſuo corã p̃tore:eo ꝙ; mo⸗
ri cupientẽ impedhlerit: neq; pmiſit ipm finire morte miſerias. Is ꝗ ſuæ

fuit auctorlſalutis nihil in medlũ affert niſi pietatẽ ac miſericordiã ſuã:
nõ oportere aũt ob ſuũ bñficiũ ſe ad ſuppliciũ repoſci. Sed ĩgratl po⸗

tlus crimen ĩ ſuũ accuſatorẽ agi cõuenire. Simile mihi accidit cũ ad?
uerſario meo ludiccs qm eſ ab iniurla ꝓphibui nec ꝑpmiſi liberos ac cæ
teros neceſſarios furori ſuo. Nũc uero ab eo ſub alteriꝰc æ p̃textu re
us agor. Videte itaq; quã apd eũ gfam ꝓ bñficio cõſequor: ꝗd; uos ᷣ
moribꝰ ſuis ac de uita iudicare cõuenlat. Imitatiõe: Fxemplũ erit. Ne
ſcio iudices an not ifit uobis pcurator negocloꝶ geſtoꝶ iter me & ad
nerſariũ meũ:ꝗ ſi ur̃as ꝑꝑ occupatlões minus familiaris cognitus ſit
ꝗᷓ oporteat. Curabo ipſũ uerbis & geſtũ ꝗᷓto aptius fieri põt rep̃ſenta⸗
re. Eſt ſiqdẽ hõ ſtaturæ breuis naſo ſimo & lingua balbutiẽte: Cui ſa⸗
ne uox magis naribꝰ ꝗᷓ palato reſonat &c. De prauatlõe: Excplũ erit⸗
Nunꝗᷓ dubitaui ludices ꝗn religioſi uiri nr̃æ urbis luxta ſanctiſſima do
cumenta lua talẽ ẽt uitã agerẽt. Docẽt.n. uulgꝰeo maxĩe oportere cõ
jugatis mulieribꝰabſtinere: qm ſacris fis cauet᷑ ne quos deꝰcõiũxit hõ
ſeꝑet.Ex qᷓ ſnĩa illd aiunt cõleꝗ tolerabiliꝰeſſe fortaſſe ẽt eligibiliꝰmul
taꝶ uirginũ & ſi religiõi dedicataꝶ intactà lbare pndicitiã ꝗᷓ ſacꝶ uio
lare coniuglum &c. Inuerſione: Exemplũ erit. Ne ueſtras aures ſam
multorum uerborum partis aduerſæ tedio defatigatas ulterlus ofone
mea afficſam iudices: Narrabo qua uerborum inuerſione fæpe uti ſo⸗
leat uicinus meus maxime quum animo turbatus eſt ſolet. n. non nũ
quam quum iratus eſt: uel ſeruo uel ancillæ illd miari niſi caueris ho⸗
die uel hoc tibias tibi eruã digito uel oculos hac falce abſcidã Ettu mu
lier temulẽta ac ĩpudica nõ potes diutiꝰfallere. an reris me his auribus
non uidiſle & his ipſis oculis non audiuiſſe: Sunt & huiuſmodi plura.
Sed iam ſi placet iis omiſſis ueniamus ad ea de quibus hoc ĩ ſudicio mi
hi firma eſt cum aduerſarlo contentio. Ambiguo: Exemplũ eſt Res

ſo.

lſteis

tperte
dol⸗
o
2er
labei
roni
oiſ
liter.
m
lie
ͤſi
ulpo⸗

ad.
xcc

losd

ſe

ctlH
do

nec
thö
rl

o

ſum
ve
ſo⸗
nĩ
ho⸗
mil
bbus
Grn
l
1

vaGd

eteandi ſunt ludlces animi riſu aliquo ubi audiendo defeſſi fuerãt. Ita⸗
que id agã prius de nde ad cãm ꝗᷓ mõ agit᷑ reuertar. Sutor ꝗdã militis
cuſuſdã uxorẽ noĩe Gallã ſub ingens interrogato ſuo a familiari quid

ageret:? rñdit ſe Gallã ſubigef: Vir ꝗdã uobis ꝓfecto notus illac forte
tranſiens idq; acclpiens uxorem Iuã eiuſdẽ noĩs ſuſpicatꝰeſt: lratꝰ igit᷑

domũ adlens illã baculo petiit: nullo uerbo prius edito. Vbi uero mi
ſellã pene occiderat inꝗt ĩpudica mulier ꝗd tibi ẽ cũ ſutore: faciã poſt
hac ne unꝗᷓ amplius talia cõmiſeris. Iurabat mulier ſe hoĩem illũ ui⸗

diſie nſꝗᷓ:uixiſſeq; ſp pudice.demũ noĩs ambiguitate uerberibus affe
c eſt: Sed reuertamur ad cãm. Suſpitiõe: Exemplũ erit Siꝗs ueſtrũ

Iudices eſt ꝗ aduerſarii mei pr̃em reqrat ſciat illũ eſſe cunuſdã filiuʒ ꝗ
nunꝗᷓ niſi cubito naſũ tergit: Nũc aũt ad cãm potius quã acturus ſum
mentes aduertite &c. Intellexit aũt laniũ Irriſione: Exemplũ erit. Non
migꝶ eſt iudices ſi uos attentos & dociles fecit aduerſarius meꝰ:qm Ci⸗
cero fablo atꝙ boetio ſemper ſtudet. Id eſt Cicer amat fabas & boues⸗
Stultitia: Exemplũ erit. Qm tempus hortat᷑ me iudices aliꝗd dicere
quod aĩos ur̃os reficſat Rem uobis exponã:qᷓ ut ſpero cũctis non me⸗

diocrem riſũ excitabit: Vt ĩtelligatis qᷓ prudentia degãt pleriq; noſtræ

urbis cauſidici. Fuit olim Iudices hac in nfᷣa ciuitate Vir ꝗqdã ſũmo iu
dicio.Is quũ ſe domo cõferret in foꝶ clientũ ſuoꝶ cãm acturus ſecꝰfa
bri limen pᷣterlens Candentẽ adhuc ferri laminã in uia ſtratã conſpe⸗
xit. Vir prudentiſſimus illico ferꝶ eleuat ut in fabri domũ coniłclat. ꝗ
de re ita ꝗqdem exuſſſt digſtos ut nõ ſine gemitu dolorem oñderit Poſt

haæc magno clamore in fabꝶ irruit illum arguens acriter. Rñdebat fa

ber non ſua cauſa uerum ipſus imprudentia ſe ipſum offendiſſe: Vta
que hominem ſimplicem magis confunderet paruulum aduocat fili⸗
um lubens ut eandem laminam tollat. Ille uero prius ſputo ferrũ ſpar
ſit: Cumque illad ferueſcere uideret ait non tangam pater. Tũc Cau
ſidicus aduertens tandem ſtultitia ſua tibi ipſi nocuiſſe neniam a fa⸗
bro petiit. Experimentum autem hoc tanti ſe facere ait ut in rebus eti
am aliis prodeſſe ſibi poſſet.ltaque ubi e foro domum ſe recipit ei ux
or polentæ ferculum appoſuit feruens maxime: qui memor egreglii
documenti nuper a fabro accepti in ferculum ſpuit. quod uidens non
ferueſcere ſicut in lamina ferri uiderat Iam ſecurus polenta os adim⸗
pleuit. Quantus autem hic fuerit dolor Iudices quis non uiderit. Ac⸗
cuſabat poſtea & uxorem & fabri documentum. Multa denlque iu⸗

dlce, de homine iſto narrare poſſem: uerum ad cauſam noſtram re⸗

uertamur. Exuperatione: id eſt hyper bole & exceſſu ueritatis.
Erit autem exemplum. Quum puer lam adhuc eſſem Iudices ſæpe

ſnes grädæuos referre audiebã inſulã quãdã eẽ extremis ꝑtibꝰ orbis
hſitam ubl mures aduerſus leones pugnarent: nullã; tante magnitu⸗
tudinis ferã eẽ neq; tam ſæuam quã uerberibus caudæ non poſterne⸗
rent. Addebant inſuꝑ dentes illis eẽ: q̃les ſæuiſſimis apris iſlunt:q ꝗdẽ
ſi ulla poſſent arte uel hũano donari ĩgenio nullũ bello aptius an mal
nec fartius eẽ poſſet: plura ſis adderẽ niſi uidet᷑ ingens riſus negaret fi
