e polſ tſſue:ouã ego poſſideo. Copia mei paſſiue: qua poſu deor: ut fa⸗
,„JIi „ ciam omnibus copiam mei non mesâ. Mereitcix facit omdibus copiã
rt ſuſinon ſuam. Poteſtas mea quam habeo. Mei qua habeor. Viiiuas
0NOH mDaea alud eſt ꝗᷓ utilitas meinbi poſſideo. hpoſudror. Quintiliahuz

/ . Sccut aliquid præſtaret patriæ utilitas mei: ideſt de mme. Fanidium
H1 meum quo ego alios faitidio: faſtioium mnei: quo ab aliis ſaa dior,

. . . . . . „
„. . x .. 2ðð ”MM ..

Qu im dico. Hæc eſt pars mea non de corporis mel parte intelli⸗,
gitart ſed de hæreditatis: & iterum hæc eſt pars mei: non de hæredi⸗
tate ſed corpore: manus pars mei eſt non mea: fundus pars mea ẽ nõ
mei. Dimidium tui maius ait eſle: ꝗᷓ dimidium ſui:profecto de corpo
re Intelligo. Dimidium tuum maius ait eẽ ꝗᷓ dimidium ſuum de pda
aut de cibo:alliſq; ſimilibus intelligendum eſt:medium tui tangamt
non medium tuum 2ð
Meli pr ſciani eges. Tuſ priſclani egeothæc oratlo declarat meum pri
ſcianũ:nõ me priſclanum. Non allter ꝗᷓ ſi d'cas eges mei patris: egeo
tui domini:quod proſecto nonẽ primitiuor ab eo quod ẽ ego: & tu
ſed dertuatiuoꝶ ab eo quod ẽ meus & tuus. Itaq; dicẽdum ẽ: mei qui
ſum priſcianus eges. Tui egeo ꝗ priſcianus es:uel me prilciano eges
te priſciano ego. 55
Mea. ua: Sua. Nfa. de Veſtra itereſt & refert dicimus:non aũtimel.
Tuli. Sui: Noſtri. & Veſtri. Non licet enim primitiuis genitluis dare
ſignificationẽ actiaam. Eſt aũt illud mea tua ſua nõ ex parte ante: ut

ꝗdam uolunt. Sed ex parte poſt. Non aliter ꝗᷓ quum dicimus: hoc ĩ⸗

tereſt illius:quaſi hoc ẽ officiũ illius.lIta hoc intereſt meti ſi liceret mel
alliter acciꝑe ꝗᷓ paſſiue. Nunc dicimus mea in uoce poſſeſſ lua: ſed ita
tñ ut ſit primitiuſ & ſubſtãtiuum S& nõ adiectiu. Iſta uerba uolunt
poſt ſe genitiuum affectluũ ſiue poſſeſſiuũ. Dãda ergo fuit uox poſ⸗
ſeſſiui ꝓ ſignificato priminultnõ genitiuus poſſeſſiui:ꝗ idem erat ꝗẽ
primitiui. Sed ablatiuus ꝗ natura gfnitiuo ſ millimus. Et in genere
fœminino uel tanꝗᷓ medio trium generd. uel ſuauſtatis gratla:ne du
rum uiderer᷑ meo noſtro tuo ueſtro & ſuo.Ideoq; hi ablatlui iũgl ſibi
patiunt adiectiua illa tanꝗᷓ actionem poſſeſſonẽq; ſignificãtia geni
tiuo:fic mea ſo ius intereſt. Tua unius refert: ſua ipſius intereſt: non
mei ſolius:tui unlus: ſui lpfius.
Memini pro recordor tlgenitiaum:itum accuſatiuũ poſtulat Teren.
Faciam ut meiq; & huius diej ac loci ſemp memineris. Cicero. Ola
ꝗ̃ curãt ſenes meminerũt uadimonia cõſtitura: ꝗ fibi cui ipſi debeãt.
Memini pro eo qd ẽ mẽtionem facio recuſat actm:poaſtulatq; gtum
uel ablatiuũ cum pᷣpoſiuont de. Quĩtiliannstneq; oĩno hulus rel me⸗
minit poeta ipſe. Et irerum:de qbas multi meminerũt.
Memoria teneotnon memoriter: pronũtio uel narro memoriter non
memoria. Complector tñ memoria & mẽorlter: repeto memorliter
&& memorla:aliud iñ ẽ ille ablatiuus: ꝗᷓ illud aduerbium memorta. n.
quid ſignficat apparet: memottiter uero ẽ quod imperiti dicũt corde
tenus & mentetenust apud tñ Plynium tñ ad romanum lego. Tu fa

a

Mer

4„ eEelillime ſudſcabis: ram memonter tenes: ut eum hac cõletre polſis
„65 Srlirecte ſic ſcriptum eſt: tecte fc diei iudicauer.
Men ſarii uide argentarlius.
Men thaſtrum dicit̃᷑ ꝙ ſv-lueſtrem mentham imitatur.
4 Mentior dietum quia contra mentem loquor.

Mentum dictum quia in mentione faclenda hoc eſti loquendo præc

22 pue mento utimur. MUWW
. lereor de teteſt aliꝗd in te confero: Si beneficli qdem benemereri de
te dicor: Iin aſũt offenſionis:male de te mererl:nõ nunꝗᷓ uirũq; reiice
14 mus ſed in ambiguſ ſenſumint qd de te ſum meritus:non numꝗᷓ per
8 negatlonem ſic hoſes nihil de me meritiadeſt ꝗq nihil in me beneficiſ
autoffic còtulerunt. Demereor quoq; ꝓ bene de aliquo mereor acs
1 clplt᷑. Scd cum acttõ: ur Ouidius crinne te potul demerulſſe mee:
In Quint. Simul ut pleniore obſeqo demererer amãtiſſimos mei. Eme
n reor idẽ pœne qdᷓ mereor:pteritum eios emerſtus: Vnde emeriti ſii
ee pẽdia ꝗ militia pfuncti ſunt nominant᷑: & ĩ ſignificatione paſſiua:ſii
pengcia emerita. Qulint. Emeritis huic bello Ripẽdiis:
Ui Mererhuide meritoriam tabernam.
n Merere ibidm.
Merettix ibidem.
gi Merito ſi pueri ibidemmttte—
e Meritorlam tabernam diuerſorium atq; hoſ pitium mercenariũ noca
a mus quo cuiq; itroire licet danti mercedé. Nam mererl mercede ope
ſſ rari laborare atq; alteri inſeruire ẽ ſõq; merere ĩ militta ẽ exerceri: ꝓ⸗
4 prle tñ ſpe ſtipẽdii ac pᷣmii:qã dicit᷑ ſtipẽdia facere:hĩc meretrices di⸗
M cctæ ſuã d ipſæ militiã exercẽtes: ac ſiipẽdis ſua faciẽtes: & adiectiuũ
meritorius meritorla merſtorium unde ſcorta maſcula pueri meritos
rii uocant᷑. Nam puellæ non uocant᷑meritoriæ: ꝗppe proprie ſuum

habẽtes nomen quod eſt meretrix. .
Meſſis tum ipſa meſſio ẽ tum ſeges iam matura. Se mentis ẽ ſatio ſiue

4 ut ſic dicam ſeminatio. Liulꝰ campani ſementẽ faeere poſſent: Cice.
“ de oratore: Qualem ſemẽtem ſeceris: ita metes Mirorq; quare apud
Hyeronimũ in geneſeos prĩcipio & ĩ allis locis ſementis pro ſemine
politum eſt Haæc Lau. Tu uero limam uideto.
n Migrare: uide commigrare. èẽ
MIillenummũ fingularis ẽ numeri. Cicero ĩ phiſip. Inuentus ẽ qui L.

. Arnuntonjo millenaumm ferret erpenſum. Et pro milonenn qbus py

pter inſanas iſtas ſuſtructiones facile mille hominũ uerſabatur Varx
ro etlam ſcribit hoc milledenarium pluralem uumerum efferf hac

2* — „ . 1 *.
4 . .

miliadenatium. Illud addimus mille hominũ dici: &milis hominum
Iterum mille homines dicitmiha uero holes non dici. Duo. n.ſubuntã
tiua non cohærent hine coppuauaul.
Mimus: uide ifirriii..
Minimũ è propriũ aduerblũ ſuperlatiuũ:Minime uero pro negatiöe
accipitut quanñ uequaꝗᷓ: ut hic homo ẽ minimi litteratus i. pauxillũ
Iitteratus. Ego ſum minime litteratus ideſt ldiota: & nihil prorlusha
bens htteratuz. èl
Miiſieriũ miniſiri proprie ẽ opera. Sed pro omni operatlone quoq;
accipitur. Vergi de rege laiino. Moœſtuiꝙ refugit fœda miniſteria.
Myũñe riũ uero græcũ myſiirion arcana quædam res: & proprie: diui
nis uiris ſacerdotibuſq; tãtũmodo cognitũ:minilſterium quoq; ĩi nu⸗
mero plurali ſolet accipi pro miniſtris: ſicut ſeruitia ꝓ ſeruis. Nã ſer⸗
uitiſfaut ſeruitus ipſa: aut uitutis actio ẽzut Dauus apud Terenud
Ego pãphile hoc tibi ꝓ ſeruitio debeo conari manibus & pedibꝰ? ec.
Afferamus et in aliis exẽpla. Saluſtius: Interea ſeruitia repucharat:
quoꝶ in initio adeum magnæ copiæ cõcutrerant. Quiti ſæpe pro
miniſtris miſterla dixit ut ibi:nõ torſit miſteria cæci. & Liuius lib. ini.
Frumiẽ to nãq; ex hetruria priuata pecunia per holpltium eliẽtumꝙq
miniſteria empto. ð
Minus pro nõ ſemꝑ fere accipit᷑:frequẽtiſſime tñ iunctum aut cũſſin.
aut cum quo pro: ut Sin minus.i. ſi nontquo minus.ideit ut non: ſ?-

ð 4
”

cut Quo ſecius etiam pro ut.

Miſerabilis uiſu: ideſt qnũ uidet᷑znon aũt miſerabilis ſcaſu uldẽdi.Nõ
facilis uiſu. i. ut uldeat: uel facilis ad uidẽdum. Non aũt ꝙ habeat ui-
ſum facilẽ. Non effabilis dictu. . ut dicat. Non aũt ut dicat: opiimum
factu: ut flat:non ut faclat: difficile factu:quia difficile ad faciend ẽ̃.
incredibile memoratu: quùà memorat:non memorauone. Dignum

inuentu ut inueniat᷑ non ut inueniat. Res ſlocſda cognitu ut cogno
ſcatur. Abſurdum relatu quum retert:obſconum aſpectu: qnũ aſpi
cit᷑ & ſiqua ſunt ana. At homo ſupꝑbus dicto d dictis:nõ dictu. Seuus
facto & factis: non factu ideſt quum dicia non quum dicit᷑:quũ facit
non quum fl. Res uero ſæua factu & dictu: quaudo fic aut quãdo di
citur:non quia facit de dicit. Scipio clarus admiſtratione belloꝶ dicit᷑
Se adminiſtratu bellorum: quaudo eſt ablatiuus. ideſt admiſtratione.
At reſpublica digna ẽ adminiſtratu uerbum c. Ildem ut admiſtretur
niſi addendo genitiuum ur admiſtratu: Catonis. Q uare in illo uer⸗
g'liano, Nec uiſu facilis. nec dictu effabilis ulli quandoquidem abeſt

auditu qued audiri dignum. Impoſſibile creditu: ut credat᷑. Rarus

u genltiuus non eſt nomentut pPaltciinus uult prouifione & dictione
ſed uerbum pro eo quod ẽ ad uidendum & audiẽdum. Nec ignoro a
multis legi. A ffabilis non effabilis quod putatur ſumptũ ex illo uer⸗-

“ ſu acti in philotecte. Quẽ neq; tuer contra: neq; affarl queas: quod
ſi ita eſt:ꝛnomen eſſe conſitebimur:ſed tamen nequaquam ſupinum⸗
H Mulii ſcripſerunt de cultu agrorum. nomen erit. i. de cultione & cul

tura agroꝶ. Locus aſit ſaxoſus non ẽ dignus cultutnempe ut colatur
uel dignus col: homo dignus ẽ amatu:puer dignus doctus: liber le-
ctu. Qul ametur: doceaf:legatur. Tu es dignus gubernatum ꝓ gu
“ bernatione: nomẽ erit. pro eo qd ẽ:ut guberneris: uel dignus gu⸗
ll bernari uerbũ ſed nomini accõmodare ſolemus aut ẽt debemus ge
nitiuũ. Verbo nec debemꝰ? nec ſolem us. Deniq; ex duobus ſupinis
alrerũ actluo uerbo dare poſis: alterũ paſſiuo: ut Amatũ ſit ab amo

oo
ſiſee

rl amatu ab amor:nec ullo pacto dicendũ ẽ. Venio lectu:reuertor audi
bige⸗ tuiſed dignus lectu &c. ut lupra patuit. SM
Srn Moenla: uide murus.
dehen Mollis homo dicit᷑:& molle opus:hoc in laudẽ ilſud in ultuꝑationeme
blt Vergilius. India mittit ebur: molles ſua thura ſabæi. idẽ excudẽt alii
nq9 ſpirantia mollius æra. Quod non ſine ratione factũ eſt. Nam qui nõ
ß”MMl uerit ſeuerus fortis conſtans: in morẽ rei duræ patiens reſiſtenſq;
ln⸗ fortunæ uel aduerſæ uel blandæ. Is moll s eſt fimilis cæxræzaut tenel
ſ lis plantis. Cum p̃ſertim qui mollicula mẽbra habent: fere molli ſint
mẽte: ut pueri fœminæq;. Contra aſt milites nautæ agricole: ut cor⸗
h pore ita animo indurati putantur:hoc igitur modo mollis accipiturx
AH in uitiũ. In laudẽ uero q; ut durus cibus:durũ cubile durũ ſolũ.ita du
Gun rum ingeniũ ueluti durus equus ad domãdũ:durũ ingeniũ ad docẽ
i⸗ dum. Eadẽ ratione molle dicetur quod non eſt duꝶ eritq; laudabile.
nwen Quint. de ſignis loquẽs Iquit. Illius opera duriora: molliora huſuse
us Dicunt᷑ aũt ſigna opa ſcuſptilia:ſiue fuſilia: ſiue cætera ad eiuſmodi
glo effiꝑiẽ animaliũ fabricata:quẽadmoda tabulæ oꝑa pictoꝶ:ſiquidem
t la tabulis antiqui pingebant non ĩ patietibus. Hæc talla magis dicẽ
unus fur mollia quæ fiunt: ꝗ igenlũ quod facit.
ck Momentũ quidã pro eo ſignificato accipiũt:iculus ẽ punctũ: tũ aliter
o eſt: breue. n. tempus per hoc ſignificat᷑ non breuiſlimumt Horatius.
ol QQuid enim concurritur horæ momento:
Nonſtroſum dicend eſt:non monſtruoſum. Lucanus:monſtroſique
bhominum partus. H
9 Monumenta dicunt᷑ ſepulchraiſtatuæ :libri cæteraq;:qᷓ nos alicuius
4 rel pteritæ moneãt recotdari. VIxqꝙ; ſepulchra monumẽéta dixeri ni⸗

in

monumẽtum erit. Liuius hb. xlvili. Vtrobiq; monumẽta oſtẽduntur
&& ſtatuæ. Nam & lierni monumẽtum monumentoq; ſtatua ſuꝑim
polſta:quam tempeſtate diſectam nuper uidimus ipſi & romæ extra
portam capenam i Scipionuʒ monumẽéto tres ſtatuæ ſũt: quaꝶ duæ
Publiii & Lucli Scip'onum dicuntur eſſe. Tertia poetæ Quintt
Ennit. Munimẽtata uero ſunt munitiones caſtrorum: cæterarumqꝙ;
rerum: quæ contra aduẽtum hoſtium muniũi ſiue uallo & foſſaſiue
alio quouis modo.
Moratus eſt qui moribus bonis eſt præditus.
Morigeratus participium ẽ & morigero quod ẽ morem gero. l.obſe r
dquor & obedio. Vñ morigerꝰ?obſequẽs obediẽs & facile morẽ gerẽs
More malorum comparatum ẽ legibus ſita cõſtitutum eſt. Ita natura
compor atum ẽ:lta natura cõſtitutum ẽ: ſta natura præſeriptum:hoc
nobis ipſa natura præſcribit: nobis natura datum êtut periclitãtes al⸗
leuemus:hoc ratio ipſa praſcribit:ita uldet᷑ ratio dictare.
Moribundus. uide errabundvu.
Moroſus a more uenit:non a moraprimam enim habet longam: ut
mos moris: ſigniſicat eum ꝗ nimis exacte nimiſq; ad unguẽ fieri oĩa
poſtulat:ut aliquãdo ob id indignetur atq; iraſcat᷑: ut Suetonius de
Cæſare:circa corporis curam moroſior: ut nõ ſolum tonderet᷑ diligẽ
ter: ſed etiam uelleret᷑. Cicero de ſcnectute. At ſunt moroſi & anxii
&8&& iracundi & diffiolles ſenes.

Motor te: & maneo te: a quibuſdam exponunt᷑ pro expecto. Sed mea

tamẽ ſentẽtia magis poetice ꝗᷓ oratorie: ut apnd Vergilium. Et tua
progenies mortalia demoror arma. Teren. Quem hic wanes. Ora-
tores potlus acciplunt Moror ꝓ retineo: & ĩ mora teneo. ideoq; hæc
duo uerba ſæpe lungunt. Quiti: Quld me adhuc pater detines:?qd
moraris abeuneẽ., Maneo ꝓ eo qᷓ ſuturum ẽ:apud ipſos iterdum ẽt
poetas. Verg. Te quoq; magna manét regnis penetralla noſtrisil.
tibi futura ſunt. Cicero: Cuius te fatum ſficut curionẽ manet: hoc ẽ.

2

Cuius fatum tbi futurum ẽ ſicut curion.

Mulleris appellatione Calus inquit etiã uirgo uiripotens continetur.

Vulpianus aũt quodam loco ita ait: Quod ſi ego uirginem emere
putarem Cum eẽt mulier: Emptio non ualebit. Hic mulherem appel
lIat quæ uirgo nõ cẽ̃.& Vulpiani ꝗqdem locutlo recta ẽ: Ciceronis te⸗
ſiimonio ꝗ obiurgantibus ꝙ ſexagenarius popiliam uirginẽ duxiſ/
ſet. Cras mullier erit inqr. Caii quoq; diffinitio locum habet allquan
do. Ve ſi ꝗs uidens decem fœminas quarum aliqua uirgo ſit ætate tñ

ſi litteræ: aut alii tituli appareantequæ ſdeſint magis ſepulchrum ꝗI

— — ——

qua poſſit mulier eẽ: dicat uidi decẽ mulieres. Idẽ quoq; Vulpianus

j inqt: Mulierẽ ſta arctam ut mulier fieri non poſſit: lanam non uideri
u confat. Eandem dixit & mulieré & nõ mulierẽ:primum pro ea: ꝗᷓ ẽ
n feoœmina. Secundum pro corrupta.
n Maltum. Paulum. Lantum. Quantum. Aliquantumepoſitiuos ma⸗
2 gis decẽt. Comparatiuos uero & ſuꝑlatios Multo paulo tanto quan
„ t1o ali quanto: ut Cicero Quanto es mator tanto te geras ſubmiſſius
Cataullus:tanto peſimus omnium poeta: Quanto te optimus om⸗
nium patronus. Econtratquantum potes: tantum elaboratnon autẽ

quanto potes tanto elabora. Proxime aũt ad uim Comparatiuoruʒ
accedũt illa aduer bia ante & poſt ſiue præpoſitiones: ut Tanto ante

„ eeggeo ueni quamo poſt tu ueniſti. Et illud nomẽ Alus & ſuum aduer
d bium aliter: ge huic fimile Secus: ut Quintilianus: At quanto alius
n fuit ille infœliciſſimi luuenis affectus. Et Terentius: VWerum aliter e
Ne uenire malto itelligit. Et Cicero: multo ſecus euent. Sed'illaĩ um qa
4 tranſeunt i aduerbia ideo non nunqᷓ abutimur ꝓ his: ꝗᷓ exeunt in. o

Iunuenalis. Deſpiciam ꝗ fit quantum ſublimior altas. Terẽtius. Cuiꝰ
frater allquantulum ẽ ad rem auidior. Quintilianus. Ac qdam ſ for

“W te ſuſceperint negocia paulum ad dicendum tenuiora: ea conuis⸗

i tiis implent. lta fit in aduer biis partic pfiſq; multum ante uel multo
.— ante: paulum poſt: uel paulo poſt. Verbis aũt ſemp fere cõuenit per
⸗R um potlus ꝗᷓ p. o. exceptis ab ante. a præ a poſt compoſitis. Vt multo
præſtat multum p̃ſtat. Ita multum uel multo antecellit. Paulum uel
paulo poſt habui tua negocia meis. Sðð
Malus ꝗ pꝓprie geueratus ẽ ex afino & equa. Nam hinnulus dicit᷑ qui
ddH patre equo matre aſina genitus ẽ: quẽ ꝗqdam Burdonem nominant
“ Munerarius ꝗ dat munus populo gladiatoribꝰ? ĩ arena exhibẽdis.
4 Mumcipes: uide munuus.
4 Munimenta: uide monumentas B W
4 Munus paulus inquit:tribus modis dicitur:uno donum: &ſinde mu⸗
e nera dici dari mitti ue. Altero onus: quod quum remittitur uacatio⸗
nem militiæ muneriſq; præſtat inde immunitatem appellari. Tertio
. officium: unde munera militaria: & quoſdam milites muniſicos uo⸗
cari. Igitur municipes dici ꝙ munera ciuilia capiant. Idem alibi: mu
. nicipes intelligẽdi ſunt & hi qui in eodem municſpio nati ſunt. Val⸗
ſ pianus uero (Kienuniclpes ꝗdem proprie appellantur muneris par⸗
ticipes recepti in ciuitatẽ ut munera nobiſcum facerent. Sed nunc
abuſiue municipes dicimus ſuæ cuiuſq; cluitatis ciues: ut puta cam⸗

panos puteolanꝛos. “l

Munus publicũ:Põponius aitzeſt officiũ priuati hominis ex quo com
modũſi ad ſingulos: uniuerſoſq; ciues:rẽq; eoꝶ ĩperio magiſtratus ex
traordinarium peruenit.

Munus. Marcus iquit: proprie eſt quod neceſſaria ſubimus lege more

impetiouc elus:ꝗ iubendi habet poteſtatẽ. Dona aũt proptie ſunt:
quæ nulla neceſſirate ſuris officio:ſed ſponte præſtantur:quæ ſi non
pPræſtentar nulla tamen nnquam repræhenſio eſt: & ſi præſtent᷑ ple⸗
runq laus ineſt. Sed ia hoc uentũ eſt: ut nõ quoedcũq; munus idẽq;:
Donum acclpiatur. At quod donum fuerit:iid munus recte dicatur.
Quod Marcus ailt contrarium eſt uerbis Voulpiani dicentis: iter do⸗
num & munus hoc intereſt: quod inter genus & ſpeciem: nam genꝰ
eſſe donum labeo a donando dictum. Munus ſpecieminam munus
eeſt donum cum cauſa ut puta natalitium: nuptiaꝶ: mea tamen ſentẽ
tia neq; genus neq ſpecies in hæc duo nomia cadit. Et nullum miht
uidetur donñ ſiue cauſa eſſe. ”ßMUD
Murusẽ urbis laplideus ambitus:qui græce dieit᷑ To Teichos. Paries
uero domogꝶ græce ho TLoichos. Murus ẽ ẽt non urbis. ſed urbis tñ

fſimilium: ut munitionum caſtrorumqimœnia pro mur s accipi ſo

lent & ꝓ æditlciis ſpſlus urbis. Porta muroꝶ ẽtmanitionũq; atq; ca
ſtroꝶilanua parietis ac domoꝶ.

Matuo ſe amant.i. nuicẽ. Mutuo ẽt e dluerſo uel e contrario ſignifia⸗

a:. Oiccro:Fac me mutuo dlligas:hoc eſt fſac mihi in amore reſpon
Mutuus amor dᷣe mutua benſuolentia.l.rxeſpondens & reciproca.
Mutuo uerbum: uide fœnero. =
Actus ſum ꝓ inuenli ſiue reppeti frequẽter aceſpit᷑: Cicero
RIIn paradoxistſiquẽ eris nactus. Et de uite in libro de ſenectu⸗
tte. quicquic eſt nacta complectitur.

õ .

——

e e mihi biderur idẽ apud nosſgnificare: quod apud græ

cos ſcribique cum diphthongo debere nae: qued eſt certe. Vt apud
Terentium faciunt nae inte lligendo ut nihil itelligant quai i faciunt
profecto. Hæc apud Ciceronẽ dictio frequens eii:ut de oratore lib.
tertio. Næ illud aut ſane quemadmodum uerba ſeruat: illuminet a
magiſtris iſtis requiret. .
Nam prima ſemꝑ eſt d'ctionum:nãꝙ uero ſolet e primum locũ ſoꝛ⸗
tiri: & ſecundum aliquando ẽt tertium. Præterea nam alliquando ac
Alipitur pro aũt ad diſtincetionem ſententiaꝶ: ut in Saluſtium Cicero
ham quod i uxorẽ atꝙ fillã meam tam petulanter inuectus es. idem

coi
s er
note
unt:
Non
iſ⸗
i
(Aat
netdo⸗
ner
mugn

Uſei.

NN

Pate
boeti
chiſe

d

lin
ſon

1

⸗
lecnu

g
.
ſodt
et3

vot⸗
70
1

Natusenata natab dicim?: ut filt pr⸗
priuignabꝰ: Nec Genitꝰgenita genitabus. De natus uide ẽt ĩ fiſtus.

Neeubi uide negationes.

ualet ac ſi dixiſſei Quod autem i norem &c. fue quod uero. ueluti

ſæpe icipere ſolemꝰ. Vt idẽ: Quod aũt ſcribis quid de exitu belli ſen

tiam. magis conſiliũ petere poſſum ꝗᷓ ſpſe aliis dare:Et de oratorc. li.
Quod uero u ros bonos lure ciuili fieri putas:quia legibus be pᷣmia
propoſita ſint uirtutibus:& ſupplicia uitiis &c.
Natralia fignificant qd natalis:ꝗ eſt dies natalitſus:utrunq; cõuerſum
in ſubſtantluũ ab adiectſuo hic & hæc natalis & hoc natale. ut natalis
horæ tempus apud. Quint.ĩ gladiatore. Natales uero magis condt

tionem ſanguinis ac famllie. ut generoſi natales obſcuri natales Pli.

ad meſſium non nunꝗᷓ candidatus aut natales. cõpetitoris aut annos
aut etiam mores arguebat. hic pro ignobilitate accipitur.

.

ſilia filiabus. nõ priulguus priuigna

Ne plerũq; una ſola ſemp in parte prima collocat᷑.ut bonus ne uir eſt
an malus? Allquando cum ſocla. ſed id ſæpius apud poetas. Vergih

us:homines ne reræ ne. Sæpe hoc modo:illuc eaʒ nec ne ignoro: ſed
hoc dubitatlue. interogatiue quoq; ut pro flacco cicero: utrum uul⸗

tis pretori flacco licuiſie nec nec:ideſt licuiſſe an non?: Quidam ſuꝑ⸗
uacuo addunt An ſic:neſcio an benefaciam nec ne.
Ne ueneris futuri eſt temporis. Non ueneris præteriti. Hoc negat: Il⸗
lud uetat:ſicuti ne ueni & ne uenias.

Necatus priſcianus inquit: proprie ferro. Nectus uero alis ui perem⸗

ptus dicitut. Sed ego ſentio generalem ſign'ficationem necatus: ſpe
cialem uero Nectus eſſe. Cicero in rhetoricis & alibi ſæpe ait: Vene⸗
no necatus. Q uintilianus libro tertio hic eſt adulter loris cæ ſus: aut
ferme necatus. Præterea nunquam nectus dicitur ſine certo genere
Nedum duobꝰmodis periti uii ſolent: Vno quũ utranq; ſententiã eo⸗
dem claudimus uerbo: Altero quũ utr ꝙ ſententiæ uerbũ damꝰ. Pri
mo mõ ſic:funderem pro te ſangulnẽ:nedũ pecuniam. Secundo ſic:
funderẽ pro te ſanguinẽ:nedũ pecuniam tibi crederẽ & hoc affirma⸗
tiue: negatlue ſic. Non perderem pro te obolũ:nedum ſanguinẽ.Itẽ
non erederem tibi obolum ne dum pro te iunderem ſanguinẽ. Atq;
in affirnando id quod plus ẽ maioriſq; momentiin prima parte po⸗
nendumiin negando q minotis eſt. plus eni & magis momẽtoſum
eſt fundere ſanguinem quã pecuniã: Et minus eſt & lſeuius ẽ perdere
aut credere obolũ:ꝗᷓ perdere aut pfũdere ſangu nẽ. Impiti uero hãc
d clonem accipiũt ꝓ nõ ſolũ ſic dicẽtes:nedũ ꝓ te laborem ſuſciperẽ
ſed ẽt mortẽ: Quod ſic dicendũ erat:mortẽ ꝓ te ſuſciperẽ nedum la

1

.
E.

porem. Aut per non ſolum: Nã cõtran? modus eſt a nõ mõ ꝑ nedũ
ſic non ſolum pecuuiãp te funderẽ ſed ẽt ſanguinẽ. Item:nõ mõ iibi
pecuniã crederé ueꝶ eiiã pro te ſanguinẽ funderẽ: & hoc affirmani⸗
tiue: Rurſus negatiue: Non n pro te ſanguinẽ non pderem ſed ne
pecuniam. Itẽ nõ tantum pro te ſanguinẽ nõ perderẽ: ſed nec ꝑecun/
am. Item nõ tant pro te languinẽ nõ funderẽ: uerũ nec obolũ ꝗdeʒ
tibi crederẽ. hec eſt igit differentia Inter nedum & nõ ſolum: ſiue nõ
modo:ſiue non tantum. præterea Nedũ auget præpolletq; alteri par
cui adiungitur: Non modo autem æquiperrrarr..
Negationem aliquando tres nõ plus efficiunt ꝗᷓ duæ collocatione ip⸗
ſa dictionum efflciente Vt nunꝗᷓ mihi nec obtuiſtitnec ꝓfuiſti. Tres
hic ſunt negationes: Muta primam negationem in medlum aut in
oſtremum iam euaneſcet cum ibi locum nõ inueniat: ſic. Mihi nec
obfuiſti nec profu ſii unꝗᷓ. aut ſic neſe s nec in pace uec in bello uiue
reinec in pace nec in bello ſcis uiuere. ibi tres negationes ſũt hic duæ
cum eadem ſii ſententia: Wereor timeo metuo & ſiqua ſunt talla idẽ

efficiunt uel cum negatione uel ſine ea: Vt uereor ne ueniat:i& uere

or ut uenlat. Timeo ne moriatur:& timeo ut moriatur more Cicero
nis Vt ne pro ut non Metuo ut ne pereat. Et terentius: apprime in ui
ta utile ut nequid nimis: pro nequid nimis. Ex quo miror Seruiuʒ ita
ſcripſiſſe primo georgicorum: Vnde male quidam hunc locum ſeri
bunt: Pater adeſt Caue ne te triſtem ſentlat: nam & ne & caue proh
benitis eſt. præterea neunꝗᷓ pro nequaꝗ: & ipſum nequaꝗ & nuſꝗᷓ de
nuſpiam umplicem negaiionem indicant: ideoque uno uerbo con⸗
tenta ſunt. ut nequaꝗ ueniam. necubi uero duplicem: ideoq; duplex
uerbum poſtulat. Volo necubi mihi obuilus fias: idem ne alicubi. ut
hſcubi pro ſi alicubi.ſicunde pro ſi alicunde. õ
Nempe pro certe ponitur: Cicero apud quem hæc dico: nempe apud
eum qui quum hoc ſciret: me tamen aute ꝗᷓ uidet reip. reddidit. Non
nunꝗᷓ ſine interrogatione Horatius. n. quâdam epiſtolam ſic ĩchoat
nempe hoc quæſiſi: Et Perſius: nempe hoc aſſidue diii.
Nemora: uide lucus.
Ne ue:pro ut nõ: Quintilianus: Cauẽdum etſam ne ue fit maſor trãſ
latio ꝗᷓ oporteat:ne ue q ſæpe accidit minor: ne ue diſſimilis. Cicero
ita lungetis ut ne ue aſpere cõcurrant: neue uaſtlus diducantur.
Ne unꝗᷓ uide negationes.
Nequaꝗᷓ ibidem. êèsG è
Nitirum pro certe: Quintilianus: Vter melior dicetur orator?nimi
rum qui khomo quoq; melior.

Deld

öͤlbt Ni quoties principlum ſententiæ eſt indicatiuum deſiderat:alias etiã
mat, ſubiunctiuum. Cicero pro Milone. niſi forte putamus demẽtem. Ps
ler ſcipionem africannm fuiſſle: &c. Quintilianus. niſi forte imperatorẽ
AH/ quis idoneum credit &c. præter principia autem ſententiarũ ſic. Va
n prulabis niſi caueszmel niſi caucas. In ilio ſuperiore niſ uerbum adeſt
e principale: Hic non adet.
u Non mocdo: uide Nedum.
Nvon ſolum ibidem.
p Non me fallit: nõ me præterſtinon me fugit: non me capit ldem figni
In ticare quod non ignoro Quintilianus autor eet.
Iumm Noſtraszuide Culas.
lie Noſtrum & ueſtrum genlitiui actiue ſignificãttnoſtri ueſtri paſſiue.
ole Vt nemo noſtrũ. nemo ueſtꝶ. non auteʒ nemo noſtri:nemo ueſtri.
n Rurfſus habete curam noſtriſicut habemus curam ueſtri nõ aũt ha
lalk bete curam noſtrum ſicut habemus curam ueſtrum.
Aber Nouacula cultur raſorius. M
ce Noualis ĩquit paulus:eſt terra proſciſſa quæ ãno ceſſat.In quo autori⸗
ed tatem Varronis ſecutus uidet᷑ dicẽtis:ager Reſtibulus reſtituit ac re
tztt ſeritur quotãnis: Cõtra qui ĩtermittit᷑ a nouãdo noualis ager. Et Plv
ſeil nii qui ait id nouale eſt quod alternis ãanis ſeritur: Ildem quoq; ſentire
tohl uidetur pompelus feſtus: ꝗ dicit noualis ager nouæ relictꝰ lemiẽtl. Sũt
ſd⸗ qui uelit nouale eſſe aruum tũc primum ad ſemẽ em proſciſſũ quoꝶ
con/ eſt Seruius: qui iquit. Dicimus & has nouales && hæc noualia: ꝓprie.
upll Nouales tũc primum arua proſeiſſa Quĩtilianus itẽ ĩ milite maria⸗
bla no iquit Mox igentibus lacertis humum fodere ſenem: futuris No⸗
ualibus eruere yluas. Hieronymus eriam ĩ hũc ſenſuʒ diffinit dicẽs
pul Nouale eſt ager nũe primum proſciffus. Sed Vergilius ĩ ſenſũ prio⸗
Non rem accipit. quum iquit: Altermis ideʒ tõſas ceſſare nouales Et ſegnẽ
on patiere ſitu dureſcere campumꝛideoq; Serulus al bi ait: Noualis.leno
ua terra quæ per ſingulos ãnos renouatur per ſemina.
Nouiſſimus pro uluimo dicitur.
gil Noxæ dedere eſt pœnæ dare: ſiue tradere ob noxã: qua ſigniſicat᷑ cul⸗
ree pa. Eſt autem hæc pœna ſeruorum: qu s qñi malũt ad pœnam trade
re ꝗᷓ pſtare maleſiciũ: quod illi admiierũt: Paul“ ita diffinir. Noxales
appellãtur actiões: quæ ñ ex cõtraſtu: ſed ex noxa atq; male ficio ſer
uorum aduerſus nos iſtituũtur. quarum actionũ vis & poreſtas hæc
eſt: Vt ſi damnati fuer mus: liceat nobis de duetiõe ipliꝰ corpis: quod

deliquerit euitare litis exiſtimatiõem. Vulpfanus quoq adcis ut cori
pus tradatur uiuum:Igitur Quitilianus gladlatore: Alebat deuoti

corpus grauior omni fame ſagina: & inter dedita noxæ mãcſpia con⸗

tentiſſimus Tyro gladiator c. noxa etiã damnũ ſgnificai. Ouid. 11.
xy. met. Nocte nocẽt potæ: ſine noxa luce bibunf: & Suetoni? de cæ

ſaris uita. Spurinòꝙ irridens & ut falſum arguens ꝙ ſine ulla ſua no

xa idus martiæ adeſſent. De brutis autem improprie dicitur ea dedi

noxæ ut de capro apud ouid. Ib. . faſt. Verba fides ſequitur. noxæ ti
bi deditas hoſtis. Spargitur effuſo cornua bacche mero. Seruius ſu

per illud Vergilianum Vnius obnoxam aſt. noxam pro noxia. lcul
Ppa quaſi no: a per ſe non ſignificet cuſpuim. .“
Nudiuſtertius & nudiuſquart nec uſtra ꝓꝑęredit᷑:ſicut biduo. Triduo

Quatriduo. Et binoctio. Trioctio. Q uatrinoctio.d nõ am plius niſi
putamus ſine menda ſcriptũ eẽ in phiſippicis nudiſtertiꝰ? decim? Plau

tus ut ſolet licenter inꝗqt:nudiuſtertius. quartus quintus ſextus. ſepti

mus, octauus. & adhuc deiceps: ut ẽt ad mi leſimũ fuerit proceſſur?
nudius ſecſidus ſccirco non habemus: quia adeſt alterum uocabulũ

&& quidem magis proprium: quod eſt heri. De die autem qui preceſ⸗
ſit heſternum dicimus nudiuſterti?: & de ſupiore adhuc nudiuſquar⸗

tus ſeilicet nunc de tertio uel de quarto. De fequenii Cras.de hinc ꝓ
ximo Perendie Vnde dies perendinus dies ab hinc tertius. Et com pe

tendinare differre in longum de die in diem.
Numien eſt imperium poteſtaſq; dei. .
Numeralia ſcire uolẽte ptimũ hoc admonemꝰ: in quo pferiq; fallũt᷑.

Treceni ſeribendũi eſſe:nõ Triceni:quũ ſignificat trecẽtenariũ nu⸗

meꝶ. quod ſyncopatũ ẽ ficut cætera Dicimus eni duceni pro ducẽ⸗
teni: Treceni pro trecẽteni. Quadrigeni quingeni. Sexceni: ſeptin⸗

genli. Oetingeni nongeni pro qdringenteni. quingenteni: ſexcente⸗

ni. ſeptingenteni: Octingenteni. nongenteni uel noningenteni Cen
teni autem S& milleni non ſyncopantur quia non ſunt prælongæ di⸗
ctiones ſicut ſupiores. Triceni autem caret ſyncopa ſed ĩmutauit g ĩ
c.ſicut ulceni pro uigeni. Et triceni pro trigeni. Eſt eni ſimilimæ uo⸗
cis c & g. Quẽadmodum d& t ppter quod dicimus quadrin genti ꝓ
quattſcenti.ĩ quo nomine & tin d& c ĩg mutatum eſt. Recenſebimꝰ

lam ifra Centum ut ſupra Centum fecimus:dicimꝰigit᷑ Singuli bini
terni qternſ.ꝗqni.ſenſſeptẽi.octeni noueni. deni. undeni duodeni ter

nideui. quaternideni ꝗqnideni. ſenideni: Vel deniquaterni deniꝗni de
niſeni deniſepteni. deniocteni. demnouẽt. uicenf uſceniſin guli.ulce⸗
n binl. uiceni terni. Vel finguli & uiceni. bini uiceni terni & viceni de
lta deiceps. Tũ triceni, qdragenſ. qnquagenſ. ſexageni. ſepiuageni:
octogeni.non octu ageni:octogita enĩ dicimus non octuag ita. nona

Necone

Daal.
Ulcrer
ſe
tab
,enl
elen

Tu

ierd
m :De
1ſn
cehot
cabed

prrch
ſgrt
hey

ompt

hi,

W

deA

ſepc

ente

mina ſupra centũ ſyncopan lra e diuer J
aduerbia infra centum ſyncopantur: ultra minime. ut Vicies pro
uingin ies: Tricies pro triginties. deinde quadragies. quinquagies ſe

geni non nouageni:deinde centenl. hæc auteʒ noia & in plurall e in
ſingaulari utunt᷑ autores: Crebtrius tũ plurali nuero. Præterea uti no

.

f:lnfra centũ uero minime ita e diuerſo

xagiest ſeptuagies octogies. nõ octuagies Nonagies. Cætera n6 ſyn
copant᷑ qnquies. ſexies:ſeptles, octles. nouies. decles. centies. Ducen

tlies Tricenties quadringenties. ſeptingẽties. octingenties, noningẽ⸗

decies milles: uiclies milies. & deinceps cætera.
Numularu: uide argentariuns

Nuntius inꝗt Serulus: eſt ꝗ nuntiat quod autẽ nuntiatur licet neutro
dicatur: tamen inuenit᷑ & maſculino. Miror cur ita dixerit: Ego ꝗdeʒ

nuſꝗᷓ noc nuntium legi: ac ne ipſe quidem ut opinor. Cũ feſtus pom⸗

ties. milies. deinde bis milles ter milies. quater milies qui iquies milies

peilus uetuſtior eo autor lta ſcribit: Nuntius ð& res ipſa & nuntius di⸗

cltur hæc lau. Tu uere in lima leges Seruium recte dixiſſe.
Nuper: uide dudum: ”ů
Nuſꝗᷓ: uide negationes.
Nuſpiam: ibldem.

Natare eſt ꝓprie aliculus mmale ſolidatæ molls ruinã minantis: de aĩo
quoq; titubante d neſciente quo potiſſimũ ſe conferat nutare dicit.
Tiuubare ẽ pedibus non ualentis inſiſtere quales ſunt ebrii: aut infir

mhaaut uulnerati aut decrepiti ſenes. Tranifert᷑ ẽt ad aium. Quinti.

Neq ulla nnꝗᷓ ranta fuerit dicendi facultas: quæ non tmtubet: aut hæ

reat quoties ab aĩo uerba diſſentiunt. Wacillare ẽ alterno motu incõo⸗

ſtantem ee: Quintilianus: Eſt & illa indecora in dextrũ ac leuum la/
tus uacillatio alternis pedibus inſiſtentium. Vnde & naues utiq; uas

cuæ uacillant. Ad aium quoq; tranſſfertur ut apud luriſcõſultos de ſi

de teſtis uacillantis quil lnconſanzla diuerſa teſtimonia dixerlt.

. Nomĩatiuo Accuſatlus de Vocatiuo ĩdifferẽter adiũgi ſolet.
VlIrg. O fortunati quoꝶ iã mœnia ſurgũt æneas alt: Et alibi
O fortunatos nimiũ ſua ſi bona norit agricolas. hic actũs eſt
ibi nrũdũs uel uocatluus eẽ põt: Cice. ltẽ OQ uariã uolucreq; for
tunam. Neq; hoc ĩ tertia ꝑſona tantũ: ſed ẽt prĩa ſecũda ut ide: O

me miſeꝝꝶ O te ifelicẽ.ẽt non appoſito pronomine: ut idem O miſe⸗
rum & deteſtabilẽ hominem ſ hæc ignoras. idem: Ote miſerũ O te

intelicem: Quæ exclamati ad omnem affectum conuenit:uel miſe
ratlonlis:uel id gnatiõis. Simili mõ in nominatluo & uocatluo; ut idez

ſfortunata mors: quæ naturæ debita p patrſa ẽ potiſſimutm redelſta

Etiten: O magna uis ueritatis: Aliqi ab o ſupſede mꝰutiq; i re leuio
re neq; ita magni caloris. ut indignũ facinus. c hoĩem neꝗ: qui nõ du
bitaret uel in foro alea ludere: uel cſi lege de alea condénatis. Cicero

uls uerba ſunt in Antoniũ. Et Plynius lunior ad octauiũ: hominẽ te

Patlentem uel potlus duꝶ ac pene crudelẽ: qui t inſignes libros tam

diau teneas. Quod ſi excandelcerem?ꝰdicendũ eẽt o hoĩem nequã: & o

hoiem patlentem. Aut ſine indignatione: ut apud Valerim. Ii. iil. Sed
mihi uti iſta conditione unæ non en opus: fine ullis maginibus no⸗
bilem anlmumtꝛaliꝗto hoc remiſſius eſt ꝗᷓ ſi dixiſſet: O animum ſine
ullis imaginibus nobilemiideſt ſine maiorum nobiltate nobilem.
Obdormilco pro ſuo primitiuo obdormio accipitur.

Obeo legationẽtexequor munus & officiſñ legatiõts. Obeo prouinciã

exequor officium prouinciale: ita obeo mortem exequor & perago
mortem: quẽadmodum dicitur quis obiiſſe dieʒ pro luiſle. Item obiit
diem ſuum:ldem eſt quod mortuus: & ſuit ad diem fati. ut apud Sulpi

tium: nuntlatũ eſt Marcellum diem ſuum obiiſſe. prætermirtimus au

tem non nunꝗᷓ illum accuſatinſ dicente st Marcellus obiit. (QQd ſtem
fir in illis ſigniſicatione ſimilibꝰ nerbis:opperiit & defunctus é. Nã in
prlore ſubintelligit᷑ accuſatluus moriemii poſteriore ablatjuus uita
Eſt aſt oppetere frequentius quidẽ mori nõ fatall ſed illata morte: in

terdum tamẽ & fatali. Cice. de diuinatione: æquius eẽ cẽſuit ſe matu

ram oppetere mortẽ &c. ſine accuſatluo ẽt legit ut apd Vergilium.
Quis ante ora patrum troiæ ſub moœnibus altis contigit oppetete.
Obruere ẽ opire ſiue aqua ut obrutus undis ſiue terra: ut obrue uerſa
ta cerealia femina terra. Sue p trãſlationem ad aium. ut Quin. Tot
uoluptatibus obruere poſlunt unum dolorẽ. Sed de multo uino po⸗
tando eilam dicimus: ficut Ingurgitare de aflumendis multis cibis:
Cicero pro deſotaro alt: Vino ſe obruiſie nudumqꝙ; ſaltaſie. Et ĩ An
tonium: ut fratrem imitetur ſe obruit uno. Et in eundem: Quum ſe
clbis ingurgitaſſet. Iugurgitare aliquando utrũq; complectitur ſicut
Grapuſari non modo in uino:ſed eilam in ceibo unde fit Crapulatut
idem in eundem: Edormi inqᷓ Crapulam & exhauul.
Obſeruo duo ſignificat: Vnũ quod eſt cuſtadio aliquid ocuſis aioque
in modũ ſpeculatoris. ut obſerua tranſenntes:obſerua fillumuobſer⸗
ua dauũi ꝗqd agat:ꝗd loquatur:quaſi cuſtod & annota. hinc ſit Obler
uatio quaſi annotatio.i. animaduerſio. ſtie: obſeruo non ſpeculantis
modo ſed admirantis uenerantitq;tö id tantü in holes nõ in res quo⸗
dies quem uel uirtute uel dignitate ſnſpicim & colimus. Vũ fit obſer

Cihn.

kelerto
ſno
£
anie
fee
ſuin
dusd
nnir

Gindi
eran
nasn

Nſem
W
vlta
in
gat
lun,

etete·
Nea

,To

0poNNℳ

cvs
An

e
ot

uut

de

ſer⸗
bl.
4

ſa

