peccaſſe cõfitet᷑.Et tamẽ ut ignoſcat᷑ poſtulat: quod genus ꝑpraro pot nlus
accidere: ubi Victorinus ait ꝙ hæc Deprecato non niſi apudimpeta⸗ bo
torem aut apud populum ualet: apud iudices uacat. Idem Cicero b. un
ii. eiuſdem operis ait. Deprecatio eſt in qua nõ detenſio facti edigno- iisl
ſccendi poſtulatio cõtinet᷑:hoc genus uix ſn iudicio probari põtiideoq; (.
conceſio peccato difficile eſt ab eo qui peccatoꝶ uindex eſſe debetut eun
ignoſcat impetrare &c. Fablus ẽt lib. vii.ſc. Vldma eſt deprecatio:qgdid n
genus cauſæ pleriq; negarunt in ſudicium unꝗᷓ aenire. Quin Ciceo el
quoq; ꝓ ligario idem teſtari uidef quum dicit. Cauſas gl cxſar mal⸗ oß
tas eqdem tecũ: dnm te in foro tenuit ratio honoꝶ tuoꝶ-Certe nunng a
hoc modo. Ignoſcite iudices errauit lapſus eſt nõ putaun: ſi unꝗᷓ poſt golte⸗
hac &c.In ſenatu uero & apud populum & apud pricipem d ubicũcg .
iuris clæmentia eſt. Inſinuatione. accuſatione. Legitima conſtitutio male
quæ in legibus & ſcriptis uerſat. Ex ſcripto: ex lege aliqua: uel teſta⸗ Am
mento uel pacto uel ſiipulatione- Ex ſcriptis: ex legibus teſtamétiue fsa
aut pactistaut ſtipulationibus &c. Ex ſcripto d ſententia naſcit᷑ cons- tade
trouerſia. Fabius hb. vil. alt: Scripti & uoluntatis frequentiſime der auls
conſultos q̃ſtio eſt: & pars magna controuerſæ ſuris nic pendet. EFlus bq
genus unum eſt in quo & de ſcripto & de uolũtate quærit᷑. Id tum ac⸗ gulta
cidit:quũ ẽ in lege aliqua obſcuritas aut uterq; ſuam iterpretatione; isge
cõfirmat: aut aduer larii ſubuertit: ut hic fur quadruplum loluat. Duo none
. ſurripuerunt pariter. x. milia: petunt᷑ ab utroꝙ; qdragena illi poſtulãt uns
nt vicena cõrerât. Nã & actor dicit hoc eẽ qdruplũ qd petat. Et rei hoe dadt
qd offerãt. Volũtas quoq; utrinq; defendit: aut quũ de altero itellectu
certum ẽ de altero dubiu. Ex meretrice natus ne cõcionet᷑ . Quæ filiũ Denn
habebat ꝓſtare coœpic: phibet᷑ doleſcẽs cõcione. Nam de eius ſi io qꝗ At
ante partum meretrix fuit certũ ẽ. Quũ uidet᷑ ſerlptoris uolũtas cuũ u
ſcripto ipſo diſſentire. Eſt & aliud: exepluũ qc ponit Pabius li.vii. fit.n. la
quum ipſis uerbis legis reꝑimus aliꝗd ꝑ qd probemus allud legũlato ccho

1
o
da
ele
un
oc⸗
ſch
l

lo
u

er

8n

kog
etot
g
Lo
ͦ

G
io
ſtn
loe
co⸗
ſtet
lus
1ac
e,
ro
vlin
hoe
lean

Hhe
380
n

Gd

rem uoluiſſe ut in hac cõtrouerſia. Qui nocte cũ ferto dep̃hẽſus fue⸗
rit alliget. Cũ anulo ferreo inuentũ magiſtratus alligauit. hic quia eſt
uerbũ ĩ ege dephenſũ ſatis ẽt ſigniflcatũ uidet᷑ nõ contineri lege niſi
noxlũ ferꝶ. Sed & qui uoluntate nitet᷑ ſcriptũ quoties poterit infirma

re debebit. Qui ſcriptũ tuebit᷑ adiuuare ſe ẽt uolũtate tẽtabit. Ex cõ⸗

trariis legibus: oibus aũt maniteſtũ ẽ inꝗt fabius lib.vii. Nunꝗᷓ eẽ legẽ
legi cõtrariã iure ipſo:quia ſi diuerſũ uidiſſet alteꝶ altero abrogaret.
ſed eas caſu colliai & euentu. Id aũt pluribus uerbis illic c exẽplis ape
rit. De pecuniis repetũdis dãnatus: hæc accuſatio pprie cadit in eos
qui cũ forent magiſtratus ꝓulncial beaut ul aut dolo eripuerũt pecu⸗
nias: aut uaſa ptiola:tueſtẽ frumentũ nauigia. nũmos. mutat᷑ auceĩu.
In cõcione. Aulus Gellius li. xvii. ſeribit concionẽ tria ſignificare: 10
cum luggeſtũq; unde uerba fiunt.ltẽ ſignificare cætũ populi aſſiſten
tis. Item ofonem ipſam qꝗᷓ ad populũ diceret. Altera lex iubet: Ordo
eſt. Altera lex iubet augurẽ in cõcione noiare ſupple eũ: ꝗ petat locũ ĩ

demortui. Indemortui: Indemortuus ſticebaf᷑: qui in magiſtratu non

dum finito moriebat᷑. Multa. VIpianus de uet boꝶ ſigmificatiõe lcri⸗

bit:Poœnã gñalem nomen eẽ oĩum delictcorum coercionẽ: Mulctãà ue
to ſpecialis peccatl: culus animaduerſio hodie pecunlaria ẽ. Pœna au
tem non im̃ pecuaiarla: uerum capitis &c. Plautus tñ ĩ amph alt: Nũ
quid cãm d cis: quin te hoc mulet matr monio Et Cice.lib.i.tuſc.ali:
Quæ ẽ igit᷑ eius of̃o:qua fact eũ plato uſum apud iudices lam morte
malctatũ. Ex ambiguo controuerſia natct᷑: Vt fabius ii.vii. ſcribit:
Amphibologiæ ſpẽ iunt inu merabiles: aut. n. uocibus accidit ſngu
lis: aut cõlunctis: eingula afferunt errotẽ: quũ pluribꝰreb’ aut hoibꝰ
cadem appellatio ẽ hõnyma dũr. ut gallus: utꝶ. n. gentem an nomen
auis ſigmificet Incertum ẽ. Et Alax an thelamonius an oilel f lius. Ner
ba quoq; quædam diuerſos intellectus habent: ut Cerno: Quæ ambi
guitas plurimis modis accidit. Vnde ferc lites præcipuæ exteſtamen⸗
tis quum de libertate aut etlam hereditate contendunt ii: quibus idem
nomen eſt. aut quid ſit legatum quæritur In coniunctis plus ambiguſ
tatis: ut Aio te æacida romanos uincere poſſe. Per Collocutionè ubi
dubium ẽ quid quo referri oporteat ac frequentiſſime quum quidem
quod medium ẽ utrinq; poſſit trahi. ut de Troilo ut VYergillus. Lora te
nens tantum. Hic utrum quod teneat tantum lora: an quamuis tene⸗
at tantum trahatur quæri poteſt. Vnde controuerſia Illa. Teſtamento

quidã iuſſit poni ſtatuam aureã haſtam tenẽtem. Quæritur an ſtatua

haſtã tenens aurea eẽ debeat. An haſta eẽt aurea in ſtatua Sæpe ut
duorũ antecedentiũ ſermo ſubiectus ſit in dnbiũ ẽ ũde ẽ cotxouerſia

—

eſt conttouerſia. hæres meus uxori meæ dare damnatus eſto argentt

quod elegerit pondo centũ. Vter eligat:qritur. Quæ uolet:hic con⸗
ſiſtit amphibologia: utrũ. n. ad Tulliũ uel ad Lerentiã referẽdũ ſit du⸗
plum ẽc. Ex detinitiõe: Victorinus li. i. rh. ſic ait: Definitio talis ẽ: Hõ
alal rönale bipes riſus capax. Deſcriptio uero talis. Homo ẽtgq rectũ
uexticẽ rotundo capitis attollit: cuius ſunt ſub collo humeri brachiaq;
demiſſa:& cætera in hunc miodũ. Diomedes aſt ſic: Diffinitio ẽ or̃os
uæ id de quo quærit᷑ aꝑte deſeribit & determinat. Cicero ſic eã dif⸗
finit. Diffinitio ẽ of̃o:quæ quid ſit de quo quærit᷑ oſtẽdit ꝗᷓbreuiſſime.
Lucius ſaturninus. L. Apuleius ſaturninus trib. plæb. ſeditioſus fuſt

de quo plura Ply. de uiris illuſt. ubi etlã ait: q; auꝶ dolo aut ſcelere co

pfonis partum ad emptiõem agrorũ conuertit: aqua & igni interdixit
eitqui in leges ſuas non luraſſet. Meminit & Liuius li. lxix. Legẽ fru⸗

mentariã: ad frumentũ ꝑtinentẽ. De ſemiſſibus & triẽtibꝰ.i.de ſexta

parte & quarta. Semis. n. ſexta ps axis ẽ. Triens uero quarta. erant aũt

& pondera & menſuræ. Quæſtor urbanus: alunt quæſtores appella⸗
tos:ꝙ publicæ quærendæ pecuniæ ppoſiti eſſent. EHrat aũt queſtoꝶ ali

quis: qui ærarii & urbanæ pecuniæ curam gerebat. Aliquis uero pro
uincias exigendis uectigalibus ſortiebat᷑. Aliquis maleficla conquire
bat. Varro aũt ſic aſt: Quæſtores a querendo:q; congrerent publicas
pecunlas maleficia. Aerariũ dr̃ locus publicus:ubi reponunt᷑ the⸗
ſauri uel pecuniæ ab ære: Vnde prius pecunia fuit. Largitionẽ largi
tas ratiõabilis dic turtlargitio uero uitium. quſ ob iniuſtã cãm alicui
largiuntur aliquid: refertur aurem ad prodigalitatem nõ liberalitatẽ⸗
Intercedere:oppugnare & impedire cœperũt. Ciſtellã: qua.ſ.ſuffca
gia populi in creandis magiſtratibus legibuſq; ferendis colligebãtur.
hanc alli Sitelam appellant: Cice. n. in ofone pro Cornelio de maie⸗
ſtate ſic ait. Neq; maius ẽ legere codicẽ cum intercedat᷑ ꝗᷓ ſite lam ipſã
cnm lpſo interceſſore deferre. Pontes: gradus quibus pulpitũ aſcende
bant: Quo ſeclus:ut aliter: Maieſtatis: Cice. Ii.il.rh. de inuentiõe ſic
ait. Maleſtatẽ minuere eſt de dignitate aut amplitudine aut poteſtate
populi:aut hoꝶ quibus populus poteſtatẽ dedit aliꝗd derogare.libro

aũt ſecundo rh.ad herenniũ.ldem Cice. ſic ait: Maieſtatẽ isminuit:ꝗg
ea tollit: ex quibus rebus ciuſtatis amplitudo conſtat: hæc ſunt ea quæ

capiunt ſuffragia populi:& magiſtratus cõſilium. Nempe igitur tu
popuſem ſuffragio magiſt ratũ conſilio priuaſti:quum põtes diſtux
aſti. Item ex contrario maleſtatem Is minuſt: qui amplitudinem ciui⸗

tatisdetrimento afficit. Ego non affeci:tſed prohibui detrimenta: æraa

rium conſeruaui libidini malorũ reſtiti. Maieſtatem oẽm interire non

☛

lhnge

ſus
lempe
pusch
ſeapr
cuſatc
ſotaun
tumß
cume
Npro
Pimſii
ſexpe
lngoit
Klng.
juscle
Iloran
pedus
adte
torle
nep
tune
tomm.
elco
ſtinn
ene
ptor
Vart
ptori
umoe
ito
koalte
ſciti
Miit
dene
Prn
tt
Nke
fnls
keni⸗⸗

AH

u
S
hin
in
ich⸗
lne,
fu
ec
dlu

ſn
eiuun

le⸗

1

paſſus ſum dec. Ex Tranſlatione.i. trãſmutatiõe. num alio modo alio
tempore. alio loco. num alia lege. num alio qᷓrente: aut agente. Tem
pus differendum.ut ſiquis ab aliquo cõmodatũ frumentũ peteret mẽ

ſe aprilis: debitor uero diceret ſe debere in iunio poſt meſſem. ſ. Ac⸗

cuſatorem mutandũ:ut ſi dñs accuſaret᷑ a liberto & ſeruo iã manumii
ſo:aut patronus a cliente:aut pater a filio. Cauent.n. leges: nequis ho⸗
rum pdictos accuſent. Iudices mutãdos: ut ſiquis accuſaret᷑ epiſcopoꝛ
cum eſſet accuſandus ptori. Reus.i. accuſatus: Is. n. ẽ reus: qui defẽdit
& propulſat accuſationem. Vt aũt feſtus ait: Reus dictus eſt ab re quã
ꝓmiſit ac debet. Hac ꝑte cõſtitutionis.ſ.legitimæ. Nam dictum ẽ eẽ
ſex partes cõſtitutionis legitimæ. In iudiciis.i.in rebus criminalibus:
in quibus ẽ accuſatio defenſio. In lure ciuili: ln rebus pecuniariis:

& in quibus agitur de ciue. Iuris ciuilis ſcia: Cicero in topicis ſcribite

Ius ciuile id eẽ:quod in legibꝰ ſenatus cõſultis rebus ſudicatis iuris pe

ritorum autoritate edictis magiſtratuũ more æqtate cõſtat. Pauloq; ſu

perlus dixerat: Ius ciuile ẽ æquitas cõſtituta ſis:qui eiuſdẽ ciuitatis ſũt
ad res ſuas optinendas. Idẽ quoq; li.i. de oratore ſcribliq tenẽda ẽ ora
tori oĩs ãtiquitas:exemplorũq; uis:neq; ius legumꝛaut ciuilis iuris ſcĩa
negligenda ẽ. Peculatus id ẽ furtum publicũ: d d ci cœpit a pecore.
tunc quum romani præter pecudes nihil haberẽt. Autor ẽ feſtꝰ. Fur
tum.i.occulta ſurreptio ut ait Nonius. Vt aũt in digeſtis ſcribit᷑:furtũ
eſt cõtractio uel cõtractatio fraudulenta rei alienæ mobilis corpꝑalis ꝗᷓ
fit inuito dño:culus res fuit:aĩo lucrandi. In priuata actiõe.1. cluis ad
ciuẽ. ꝑſonæ ad ꝑſonã. ẽ aſt actio luspſequendi.Prætoriæ exceptiões:
p̃ᷣtor urbanus dictus ꝗ piret iure.ltẽ pᷣtor dictus qui p̃iret exercitui.ut
Varro ſcribit. Prætoriæ exceptiões. Inſtitutiones. adeo ꝗdẽ aucta eſt
pᷣtoris autoritas.ut q pᷣtor lpſe dixiſlet.ob ipſius honorẽ lius honorari
um uocaretur. Ex Rõcinatione fabius li. vli. ſy llogiſmũ appellat. ubi
ait ꝙ ſyllogiſmus hẽt aliꝗd ſimile ſeripto de uolũtati: gqa ſemꝑ pars in
eo altera ſcripto nitit. Et poſtea inꝗt: Ergo hic ſtatus ducit ex eo quod
ſcriptũ ẽ ad id q incertũ cẽ.quod qm rõne colligit᷑. Rõnatiuus dicitur.

Vt aſit Cice.Ii.i.rh. de inuentione ait. Eſt or̃o ex ipſa re ꝓbabile aliqd

cliens:q expoſitũ & per ſe cognitũ ſua ſe ui & rõne confirmet. Sine
ꝓpria lege.fabiꝰ li.vii.ubi de lyllogiſmo tractat inqr. Maioris pugnæ
eſt ſcripto ducere q ſeriptũ non ẽ.ꝗ patrem occiderit culeo inſuatur.
Matrem occeldit.In hoc gñe hæc ꝗqᷓruntur. An quoties ꝓpria lex non ẽ
ſimili ſit utendũ.An id de quo agit᷑ el de quo ſeriptũ ẽ.ſimile ſit. Simi
le aũt & maius ẽ & par & minꝰin illa priore an ſatis lege cautũ ſir an de

ſi paꝶ cautum eſt hoc ſit utendum. In utroq; de uoluntate legum⸗

jatoris. Sed de æquo tractatus potentiſſiml. Ea eluſmod eſt: Ea.ſ.cõ⸗

trouerſia ex rõcinatione. Corio:parricidæ. n. puniebant᷑ Culeo.i.co lequ
rio in quo ſimia canis ſerpens & gallinaceus cum ipſo includebatur: lolur
Deinde uel in nicinum mare: uel iĩ amnem prolicicbatur: ut omnium rga
elementorum ulu uiuus carere inciperet: & ei cælum ſuperſtiti: terra tioc
mortuo auferretur. &c. De culeo quidem latius diximus in luuenale qoo
ſatyra octaua. Cicero autem in oratlone pro roſcio ſic ait: Qu to ma nctt
iores noſiri ſapient us: qui quum intell gerent nihil eſſe tam ſanctum hoſt
quod nõ aliqn uiolaret audacia: Suppliciũ in parricidas ſingulare ex⸗ elte
cogitauerunt: ut quos natura ipſa in officio reiinere nõ potuiſſet: ma ftet
gaitudine pornæ maleficio ſũmouerent᷑: Inſui uoluerunt in culeum ſern
uiuos: atq; ita in flumen deiici. O fingularem ſapientlã iudices: nõ ne cun
uidentur hunc hoiem ex reꝶ natura iubſtuliſie & eripuiſle: Cui repen lm
te cælum ſolem aquã terrãq; ademerint: ut qui eum necaſſet unde ip⸗ .ln
ſe natus eẽt: careret his rebus omnibus: ex quibus oĩia nata cẽ dicunte talt
Noluerunt feris corpus obiicere. ne beſtlis quoꝙ; quæ tm ſcelus atti⸗ fan
Iſient imantotibus uterent. Non ſic nudos in flumẽ delicere: ne quũ cot
delati eſſent in mare ipᷣm polluerent quo cætera ꝗᷓ ulolata ſunt expia⸗ pe⸗
ri putantur &c. Gentilium: genittlis dicitur ex eodem genere ottus?: hee
& is qui eodem nomine appellatur: ut ſcr ibit feſtꝰ. Paterfamilias: fami i
lia antea in hberis hominibus dlcebatur: quorum dux & princeps uo⸗
cabatur pater & mater fam lias: poſtea hoc nomie etiam tamuli appel len⸗
lari cœperunt permutata littera cum u. Autor eſt ſeſtus. unn
De luridiciali. Tit. xxvI. nume
Iuridicialis conſtitutio eſt: Cice.li ii.rh. de Inuentlone ſic ait: Iuridicia cene
lis eſt:in qua æqui & iniqui natura d p̃ᷣmii aut pœrnæ ratio quæritt. hu ſuh
— lus partes ſunt duæ. Quarum alteram abſolutam: alteram aſſumpti⸗ ede
uam nominamus. Abſoluta eſt: quæ ipſa in le non ut negocialis impli llece
cite & abſcondite: lſed patentius & expeditlus recti & non tecti quæſtio ſt y
nem continet. Ea eſt huluſmo: Quum thebani lacedæmonios bello cn
lupetauiſſent: & fere mos eſſet grails:quum inter ie bellum geſſiſent llune
ut hu qui uiciſient trophæum aliq in fſinibus ſtatuerent: uictoriæ mo ſeie.
do in pnñtla declarandæ cã: non uc in perpetuum belli memorla mane Agn
rettæneũ ſtatuerũt trophæũ. Accuſantur apud amphitrionas. I. apud eio
cõe græciæ conſiliũ. Intentio eſt: non oportuit. Depulſo eſt: oportuits lelt.
Quætſtio eſt: oportuerit ne. Ratio ẽ: Eã. n. ex bello glorlam uirtute pee
pæerimus: ut cius æterna inſignia poſteris noſtris relinquere uellem?. rci
Inſirmatlo ẽ. attamẽ æternũ inimicitiaꝑ monumentũ ſtatuer nt: recte C⸗
an cõtra fecerint: Hanc ideo rõnem ſubiecimus: ut hoc cãe genꝰ ipſũ lre
verſa

—

lcö⸗
olco
buun⸗
u
len
ent
on
nd
Uecn
enn
Weun

liche
lchi
ppe⸗

lepe
.at,
fect

l
Ao
pelo
len
N e
ole

de quo aglmus cognoſceretur. Aſſumptiua uero tunc dicitur:quum

ipſum ex ſe factum probari non poteſt: aliquo autem foris adiuncto
arguniento defenditur. Eius partes ſunt quattuor. Comparatio. Rela

tio criminis. Remotio criminis. Cõceſſio. Comparatio eſt quum all
quod factum:quod per ſe ipſum non ſit probandum ex eo cuius id cã
tactum eſt defenditur. Ea eſt huiuſmodi: Quidam imperator quuʒ ab

hoſtibus circum obũſideretur. neq; effugere ullo modo poſſet depectus
eſt cum hoſtibus ut arma & impedimenta relinqueret milites educe⸗

ret.itaq; fecit. Armis & impedimentis amiſſis præter ſpem milites con
ſeruauit accuſatur maieſtatis: Incurrit huic definitio. Sed nos hunc lo
cum de quo agimus conſideremus intentio eſt: non oportuit arma de
impedimenta relinquere. Depulſio ẽ:oportuit. Quaæſtio eſt:oportue
xit ne. & atio eſt: Milites. n. omnes perliſient. Infirmatio ẽ aut coniectu
ralis non periſſent: aut altera coniecturalis non ideo feciſti. ex quibus

ſunt iudicauões periſſent ne & ideo ne fecerit. Aut hæc comparatiua

cuius nunc indigemus. At. n. ſatius fuit amittere milites ꝗᷓ arma & im
pedimenta concedere hoſtibus: Ex qua iudicatio naſcitur. Cum om⸗
nes perituri milites eſſent: niſi ad hanc pactionem ueniſſent: utrum ſa
tius fuerit amittere milites an ad hanc conditionem uenire. Hæcille.
lIuridiclalis conſtitutio:hanc Quintilianus libro ſeptimo Qualita⸗
tem uocat: nam & qualis ſit cuiuſq; rei natura & quæ forma quæritur.
an imm rtalis anima. an humana ſpecie deus. Et de magnitudine ac
numero quantus ſol. & an unus mundus:quæ omnia conſectura qui⸗
dem colliguntur: quæſtionem tamen habẽt in eo qualia ſint. Hæc in
ſuaſoriis tractari ſolent ut ſi cæſar deliberet:an britanniam impugnet
&c. Sed in controuerſiis quoq; funt frequentia ac ſola differentia: ꝗa
illic de futuris: hic de factis agitur. A blſoluta.i.perfecta: & cui ni de
ſit. Vt aliud.i. quãuis Aſſumptiua adlunctiua. Cui frater eſſent: cui
.ſ.domino occlio a ſeruo. Manumiſſus eſſet: ergo non licebat ſeruũ

illum occidere: quia iam liber effectus erat. quod ille per imprudentiã

feciſie dicebat:non.n.ſciebat illum fuiſſe manumiſſum. Commeatꝰ:
eſt commeatus in ingulari facultas ad tẽpus a militia ab alio ue mini

ſterio recedẽdi:quã pᷣbet militi imꝑator:ppoſitꝰ ue iferiori:eũdiq; quo

uelit ad pſcriptũ diẽ reuerſuro. Liuiꝰ aũt dixit. Magna ꝑs ſine cõmeati
bus dilabebat᷑.In utroq; aũt nũeropꝓ cibariis ad alimoniã reip. aut ex⸗
ercitus aut alicuiꝰ multitudinis. Interdũ ẽt priuaum. Neceſſitudinẽ:
Cice.li.ii.rh.de Inuẽtõe ſic ait puto igr̃ eẽ hãc neceſſitudinẽ: cui nulla
ui reſiſti poteſt: quæ neq; mutati neq; leniti põt. In loco cõi: quo & ad⸗
uerſatii uti poſſent. Loci autem cões ſuſcipiuntur de humanitate. for⸗

tuna. miſericordia. & rerũ cõmutatlone.his locis omnibus utetur is e
contrario: qui contradicet cum ampli:icatione & enumeratione pec⸗-
catorum uc habetur li. il.huius operis. ldem uero Cicero Ii. ii. rh. de in=
uent. ſic alt. hæc ergo argumenta quæ tranſferri in multas cauſas poſ
ſunt.locos cõmunes nominamus. Plura eriam Priſcianus de locis cõ
munibus ex hermogene. Per amplificationem: per enumerationem
geſtorum. Nihil poſtulat ignoſci.nouit.n. ſe longe erraſſe. ultro ei iu
dices iguoſcendum eſſet: ne uir tantus periret. In iudiclum nõ uenit
Non eit confeſſt cauſa tuenda rei. ut naſo inquit. Ex Tranſlatiõe cri⸗
minis:? Cicero li.il.rh. de Inu. Relationem quoq; criminis hanc appel
lIat. ait.n. Relatio criminis eſt. quum reus id quod arguitur confeſſus
alterlus ſe ĩnductum peccato iure feciſſe demonſtrat. Ea eſt huiuſmo⸗
di. Horatius occiſis tribus curatiis & duobus amiſſis fratribus domuʒ
ſe uictor recipiebat: tergemina ſpolia præ ſe gerens. cui ſoror uirgo qᷓ

deſponſata uni ex curatiis fuerat obuſa ante portam capenam fuit. co

gnitoq; ſuper humeros fratris paludamento ſponñ quod ip̃a confece
rat ſoluit crines & flebiliter nomine ſponſum mortuum appellat mo
uet feroci iuuẽi animum comploratio ſororis.In uictoria ſua: ſtrico
itaq; gladio ſimul uerbis increpans tranſũgit puellam. Accuſatur. In⸗
tentio eſt. ĩluria ſororem occidiſti. Depulſio ẽ iure occidiſti. Quæſtio
eſt iure ne occiderit. Relatio eſt illa.n. hoſtium mortem lugebat. fra⸗
trum negligebat. me & populum ro. uleiſſe moleſte ferebat. Infirma⸗

tio eſt tñ a fratre indemnatã necati non oportuit. Ex qua iudicatio firt

Cum horatla fratrum mortem neglige et. hoſtium lugeret. fratrum
& populi ro. uictoria non gauderet. oportuerit ne eam a fratre inden
natam necari &c. In mairem confert crimẽ dicit enim ſe eam occidi’
ſe. ꝙ illa patrem ſuum occiderat. Ex remotlione Criminis: Cicero li.
ſecundo rh.de Inu.ſic ait. Remotio criminis eſt. quum eſus ĩtentio fa⸗
cti:quod ab aduerſario infertur in allum aut in aliud dimouetur. Id fit
bipartito. Nam tum cauſa tum res ipſa remouetur &c. Criminis. . rei
commiſſæ. P. Sulpitium: Sulpitius legatus cum claſſi pteeſſet. ĩfamis
crimine proditionis ab exercitu ſuo interfectus eſt. Scribit Liuius lib.
Ixxv. Ex teſtamento. Exemplum erit quidam morlens reliquit hære
dem amicum ſuum ea lege ut non prius adeat hæreditatem ꝗᷓ ipſe ſta
tuerit. Colãnam in medio templo & ſtatuam ipſius impoſuerit. plæ bi⸗
ſcitum uero prohibet aliquid uel templo: uel publico loco fieri. Plæ
Plæbiſcito:plæbiſcitum eſt:qd plæbelo magiſtratu.i. tr buno interro/
gante an omnibus placeat: plebs inſtituit. orta. n. inter plæbem & ma
ores diſcordia plebs ſibl leges conſtituit:qᷓ dictæ ſunt plæbiſcita ut di⸗

——

—

Aſts

Plæb⸗
goor
coat
tler
qua
re:q
equ
par⸗
quo
fach
hol
4
tuti
dlich
ad
fet
rat
moa
ber⸗
ſorts

nße
der⸗
ken
Vl
K
vnen
eli
veni
ech

ppe
eli

ſmo⸗
mn

oi

nfee
O

fſo

⸗
1

geſtis de origine luris habetur. At Gellius Iib. ix. capite. xx. lta ſeribit⸗
Plæbem autem Capito in eadem definitione ſeorſum a populo diuiſt
quoniam in populo omnis pars Ciu tauis: omneſque elus ordines
contineantur. Plæbs uero ea dicitur- in qua gentes ciuium patri
tiæ non inſunt. Plæbiſcitum igitur eſt ſecũdum eum capitonem lex:
quam plebs: non populus accipit. Hæc ille. Ex plæbiſcito utet᷑. i. illa
re:quam ex te ſtamento eſt iuſſus facere utetur ex plæblſcito: nõ. n. ex⸗
equetur quod teſtamentum iuſſit: quia plæbi citum prohibet. Ex cõ⸗-
paratione: Cice.li. ii.rh. de inuẽtione ſic ait: Comparatlo eſt: quum ali
quod factum quod per ſe ipſum non fit probandum ex eo cuius id cã
factum eſt defenditur. Ea eſt hutaſmodi. Quidam imperator quũ ab
hoſtibus circum obſideretur & cætera. uide hæc latins paulo ſupius.
Arceſſitur maieſtatis. De maieſtate latius ſuperius in tiiulo de conſti
tutione. Ratio eſt quæ cauſam facit Cice. in partitionibus ſic aĩt. Sed
diſtinguendi graria Rationem appellamus eam: quæ affertur ab reo
ad recuſandum depellendi criminis cauſa: quæ niſi eẽt quod defende⸗
ret non haberet. Firmamentum autem quod contra labefactandam
rationem refertur: ſine quo accuſatio ſtare non poteſt Libro aurẽ pri⸗
mo rh. de inuentlone ſic: Rõ eſt cõtiet cãz q̃ ſi ſublata ſit:nihil cã cõtro
uerſiæ relinquitur. PFirmamentum eſtfirmiſſima argumentatio defen
ſoris & aptiſſima ad iudicationem. Iudicatio eſt ex infirmat one & cõ⸗
firmatione rationis naſcitur controuerſia. Quintilianus præterea Ii
bro.iii.ita ſcribit. Ratio eſt qua quod factum eſſe conſtat defenditur.
Deſtinari con ſtitui. Crinomenon:id iudicatum ſigniſicat.eſt. n. a paſ
ſiuo participium. Crinome uocor ad iudic um: accuſor. Grio accuſo
ludico. Crina crinatos ludicium. Rectum ne fuerit.ſcilicet quæſtio
eſt: uel controuerſia: Eo.i.ad iudicationem. Iutẽtio accuſatio. Sedulo
diligenter ſine dolo. Studio:animo & mente.

In fine. C.iij.ubi eſt Dicacitas illa eſſe debent. Reliqua rite manent:
nec unꝗᷓ ita correcte ĩpriment᷑: Mancinell“. n. aſtitit dũ ĩprimerent᷑.

lImpreſſum Venet is per Iloꝛnnem Tacuinum de
Tridino die octauo auguſti. M. cccc.xcyli.

—

—

bi verſe
„Aemi
Ad oppl
Smovet!
ne nerlun
l. Txch
eſt Taci⸗
l Ocio
us uals
et verſus
piim
ſe appe
ait. Ve
sinoria
Pauroti
ro. Ve
flore lu⸗

tpülolo⸗

memiers
Lprie ſt
le. Vor
zu., epi⸗
lgrrca
C. 0⸗
us urbii
toni
Omätiam
ciruſq⸗ 4
Pitiſpi⸗
gilicar e
tus Vej

. .
hineti
.Didhe
. lam
uituin
ris er 49
abrog

.

lanva

ſegven

BT-

— ——

ler V
dle Vrn
Drope
X, aN
ei bal.
. l.
Luc.
len wergl
lsaltth l
met.
ſes dan l.
eba. Vyll
0. nar il
r inla tit.
os Ulr,
Nr Nn
Euyn,
2

ime.
mmdNN
ho

Ahanst

,
cude
,Hectn
D
Palns l
ninn ef
eſnole
ſeheſen
uscee
. igo
emluu

Sic Mancinelli breuitas ce

Per Ant. Mancinellum.

Elegantiæ Portus: .

Lau. Vallenſis Lima.

Rhetorlcen ad herenniſm eſſe Ciceronis.

Rhetorlces ad herennlum Commentarlolus. H

Domlci Palladi Soranſ Carmen⸗ “

Mos Cynic laudandus erat collecta docen uis

Omnia diſcipulos ſub breuitate ſuos.
Nec minus a cunctis decoratur laudibus ille
Quttrogt longum ꝗᷓ breue feclt opus.

Eit tibi flore datur laudiſ ubiiſſe laborem

In liui ſumma fertilitate pium

Cum pateant multis quæ latuere diu.

lebranda docendi

Focus O Salance Q

N

11

10

A, 9 Copyright 4/71999 VxVMaster GmbH www.yxXymaster. com

Euroskala Offset

VierFarbSelector Standard*-