dem. Rectius itaq; me cõuertã ad cãm de qᷓ mihi ſũma eſt cũ aduerſa⸗
rio cõtrouerſia. Collatione.i. com ꝑatiõe aliqᷓ. Exemplũ erit Non pu
to iudices me uobis hoc tꝑe moleſtũ eẽ ſi uim & cõſuetudinẽ maiorũ
in reip. Adminiſtratlõe ſimilitudĩe aliqᷓ uel compꝑpatiõe exp̃ſſero. Sicut
eni ꝑitus gubernator nauis nõ ſp eundẽ curſũ tenet ꝗᷓꝗᷓ ad unũ ten⸗⸗

dat portũ: ſed clauũ ꝓut uentoꝝꝶ fert ĩpetus moderat᷑: Sic ẽt nii ſuꝑio

res ꝗbus reſp.ſe ipſa cõmiſerat: Cũ unũ ſemꝑ finẽ intẽderent tñꝓ tẽ
porum uarietate leges & iſtituta ciuitatis exponebãt. Ex quo actum ẽ
ut interdũ reus abſolueret᷑: ubi ꝓ eodẽ crimine alio tpe graui ſuppli⸗
cio coherceret᷑. Merito ſtaq; pᷣciĩpuã adepti ſunt laudẽ: Exemplũq; po
ſteris reliquerũt: quo tranꝗlle poſſet tute regi ciuitas. Qua de re ne⸗
queo nõ optimã de uobis ſpẽ habere. Dicã igit illud quod ad ueritatẽ
cauſæ meæ ptinere uideat᷑. Vos aũt ut ſoletis benignos attentoſq; mi

hi p̃bebitis. Ablectiõe lr̃aꝶ: Exemplũ erit: noui iudices aduerſarium

meũ a teneris uſq; annis Mero ſtudulſſe uolebã homero dicere:& nõ
poculis ſed oculis bibiſſe. Lrfaꝶ mutatiõe: Exemplũ erit R eferã ludi
ces Marci balbi eloquẽtiã. Is eni cenm aliqñ rogatus eẽt ut ĩ cõcilio pu
blico ſnĩaʒ ſuã explicaret hoc pacto exorſꝰ ẽ: Si patres cõſcripti recte

conſidero diſciplinã atq; inſtituta maioꝶ nr̃oꝶ nihil eſt quod noſtræ
reip.magis cõuenitr᷑ arbitror ꝗᷓ in oibus rebus gerẽdis ſeruate modeſti

am. Cunq; ingens riſus omnibus exortus eſſet ita confundebatur ut
nec uerbum efferret amplius: Redeo nũc ad cãm de qua nunc agitur.
Expectatione: non ſtatim poſt aduerſarii argumenta reſpondete ſed
tanꝗ reſponſurum expectent auditores uti Virges ægit qui quidem
poſt alacis'aduerſatil ſui rationes paulum immoratus eſt.de quo Naſo
libro.xili.met.ſic ait. Finierat thelamone ſatus:uulgiq; ſecutum. VItia
murmur erat. donec laertius heros. Aſtitit: atq; oculos paulum tellure
moratus. Suſtulit ad ꝓceres:ex pectatoq; reſoluit Ora ſono:neq; abeſt
facundis gratia dictis. Expectatione: Exemplum erit. Cũ ueſtras aus
res audiendo feſſas aduertam iudices locoſa quædam ĩ medium ferã.
Marioctus noſter heſterna luce ruſticũ quẽdã deluſir dum defeſſis au
ditoribus ſuis ueluti & uobis nũc accidit Magna uoce ruſticũ ad ſe uo
cault.qui ubi acceſſit tũc Marioctꝰ ſimulandi & diſſimulandi peritus:

kanel

ſoſte

ltibun
bus ge
to rub
aliqd
erlten
teſpo
eſtue
ſehle⸗
Ultaten
breutt
Gillssa
nocit
Wc
Ade
Ue
kece
ani
Ute
hepe
e don
Docte
lenad
rem
tych
tun
on
Pela
es
dorn
bisg
ble
Ptis
büs
dea⸗
bene

Aun

arb
go⸗
Rternen
ge⸗
aI
guel
dvern
Wwo
maiots
,Den
ten
iſo
ttüpi
auni
D

n
eo⸗

eitni
ol
um
rno
dh
du
ede

dektl
forut
ſtut⸗
. ſcl
ſgem
Nalo
Flti⸗
larte
belk
Saus
eti⸗
ſsar
ſeu
i

Ntr

ſtansin ad miratlone nullũ uerbũ fecit. confulus agreſtis receflir.Tte

poſtea & tertlo eũdem ſiauliter reuocauit. decepitq;. Aſcendit deinde
ttibunal quaſi noua magnaq; de illo dicturus. Vniuerſiſq; expectanti
bus ꝗdnam eſſet acturus tandẽ tacitus inde deſcendit. Tunc ruſticꝰtãa
to rubote affectus ut oĩbus riſum ingentem moueret. Ego etlã ſimile
aliqd agerẽ niſi ad tales iocos male inſtitutus eſſem. Satis igitur nobis

erit ex me cognoſcere ab aliis geſta. Reſtat quid fim aduerſario meo

reſponſurus placidis auribus intelligece. Similitudine: Non mirum

eſt iudices ſi aduerſarius meus cum temeritate locutus eſt putat enim

ſe hic in ueſtro conſpectu eſſe tanquam ſit mimus inter anſetes. No
nitate: Magna res iudices nuper accidit: quam ꝙ uos defeſſos aduerto
breuiter enartabo. Bos quidam ſylueſter horrendæ magnitudinis de
uillis amplis meridie piſanam urbem irrupit. ſtatimq; muglitu horrilo
no ciultatem omnem deterruit. deinde nũc hos nunc illos aut cornu
aut calce offendens omnibus erat pauori maximo. Baliſtis demum be
de bellicis machinis oppreſſerunt: Hæc ſũt iudices noua quæ uobis du
xi referenda priuſꝗᷓ meam cãm exordirer quo ueſtri animi defatigati
recentiores eiſent ad meas rõnes intelligendas. Hiſtoria: Quæ uros
animos audlẽdo defeſſos leuare poſſint Iudices aliqua ex hiſtoria bres
ui referam. Plutarchus in Antonii uia ſcribit Aguſtum Cæſarẽ quuʒ
in epiro ante lucem caſtris egreſſus eſſet naueſq; uiſeret obuiã habu
iſſe hoiĩiem qui aſinum agitabat.Roganti aũt Cæſari qd ei nomẽ eẽt
reſpondit ille Eutycho ſibi nomen eẽ: Aſinũ uero niconta appellari.
Potitꝰ deide uictoria Cæſar quũ ea demũ loca ornaret ſtatuit iter cæ⸗
tera hoĩem & aſinũ æneũ. Audiſtis ludices rẽ nõ uulgarẽ neq; uſitatã
tempus eſt ut cauſam meam uobis annuentibꝰ exponã. Præterea eus
tychis:eutycheos dicit᷑ fortunatus fœlix eutychia foœlicltas bona for?·
tuna.eutycheo fœlix ſũ.nicao uinco ſignificat.nici uictoria dicit᷑.nici
tis ulctor niciticos uictorloſus. to nicos niceos uictoriꝛ. Inter⸗
pellatione: intetruptione interpoſitione. Exemplum erit: Cũ nihil iu
dices conſtituiſſem extra cauſam dicere factum eſt ut multitudine uer
borum defeſtis animis ueſtris me conuertam potius ad eam rem qᷓ uo
bis gratum aliquid afferat. Velim igitur mihi reſpondeat Albinus p⸗
pinquus meus uobis familiaris quis alus aut ſententla ei ſit de nu⸗
ptiis:quas diebus ſuperioribus inſtituit. Dic Albine quæſo quã ex oĩ=⸗
bũs uoluptatibus per te iam habitis efficatiorem habueris: Nec te pua⸗
deat. Omnibus enim rem gratam facles aut mihi ſoli ĩ aurem tradas.
bene ſe habet iudices R efert albinus puellam ſexagenariam uxorem
aſſumpſiſſe cui lippientes oculi atti dentes & pectus inane ac rugoſum

ſiet habet èe cætera maximam cullibet Nanſeam mouentia, quæ!ali⸗
ud tempus differo. ut ad cauſam reuertar audite quæſo benignis auni⸗
bus. Arriſionetarridere eſt alteri ridere. Ouidios Riſerit arride. Erit
autem Exemplum Quonlam tempus hoc iu ices exigitr ut aliquid i⸗
ter agendum cõmemoretur:quod uos defeſlos reddat attentiores re⸗
feram paucis. Fotbias uir facetiſſimus Cum Runum hominem illi
teratuin & inſipitentem cui ſane etiam minima res riſum cõmouebat
ſoluto plerunq; riſu animaduertiſſet Ei tam luauſter artidebat ut nẽo
illic præſens eſſet quin ex tali arriſione maximam uoluptatem percipe
ret. Solebat etiam non nunꝗᷓ in os ridentis digirum coniicere & nde
confeſtim reuocare. quod homo Inſulſus & inſipidus aduertens quu
ſe deluſum ici Intellexiſſet aſleruit ſe uelle dentibus ulcſel. Qua re co
gnita forbius Cundelam recenti ſeuo confectam implicuit digito: ſta
tutoq; tempore cachinnanii arridens ut ſolebat Candelam pro diglto
in os ridentis illi o mittit. quam ille actiter compreſſit Forbius autem
illius papirum attrahens feuum ĩ ore aduerſarii ſui teliquit. Tũc pla⸗
ue tãtus omnibus riſus motus eſt ut nullus fere eſiet quin effunderet
lachrymas. Confuſus ergo rufinus celeri gradu inde d ſeeſiit. Sed de
hoc ſatis:nunc ab ſoco ad rem ſeriam uenlamus. Si promiſerimus alt
ter ac parati fuerimus nos eſſe dicturos: ERxemplum erit. Cum inſtitu⸗
iſſem iudices apud uos agere quo cæteris in eauſis ordine ſoleo nouo
quodam inuſitatoq; dicendi genere utar aduerſarius. n. ueſtras aures
defatigauit illud igitur iudices profitear mie nihil ſuperuacuum ut alli
faciunt niſi quod neceſſario dicendum erit in medium allaturam. So⸗
lent eniun alii plerunq; tempus conterere ut eorũ oratio magis ſplen
dipa ꝗᷓ uera uideatur Hinc eiiam non pertinentla ad cauſam efierũti
Incipiam itaq; omiſſa nartatone cæteriſq; adiumétis ab ea potiſſimd
argumentatione: in qua totum ſuæ cauſæ robur credit eſſe repoſitum
daboq; operam Iudices uii id breui & dilucide expecam.
DDeinfinuationis & Puncipi Differentia. Tit. xx=u
Inter inſinuationem: In quibus principium & Inſinuatio differant in
uibus item conuenlant breui edocet: In principio ſtaum apertis a=⸗
donibus reddimus auditores aut beniuolos auta ttẽtos aut dociles. In i
ſinuat one uero occuſte per didimulationem eandem illa omnia cõfi
cimus. Ad eandem commoditatem ideſt utilitatem ut doc iles atten
ti beniuoliq; reddantur auditores. Ex quibus cauſæ commodicatem
conſequitur orator. èò “
“ De principlo exord endæ cauſæ Tit. xvli. “
Nanc nequando: Attentos reddit auditores promttit in. de his rebus

cere⸗
lel ſan
ſcurus

hpicol

ſio. nil

nusl!r

verbi
quis
tof
enim
tur.H
dätut
qobm
ſorco
tor .
Lraig
Ad.
ſeti
bar

Vte

tedit
tum
moc
(cooc
Lum
dren
ſlr⸗
lent
ſes
ora
atteᷣ

del 16
bnd
lat;⸗
Nize
nentt
ouebt
Utne
pelche
Kine⸗
nsqut
aleo
toſ
gt
auter
ic⸗
ncd
Setc
Gral
us
lo
Nres
W
N
ſpen
erin
ind
Htun

atia

—
=—
—e

Qſcere:quæ ad perfectam orationem pertine t. Reddit & dociles: Nâà
rel ſũmã breui exponit. Lenistmitis planus apertus: non aſper. nõ ob
ſcurus. & Impiicitus Fabius lib. viii. ſic ait: Nobis prima ſit uirtus per
ſpicuitatis. propria uerba. rectus ordo non in longum dilata conclus
ſio.nihil neq; detſi neq; ſuperfluat. ita ſermo & doctis probabilis & pla
nus Imperitis erit. Viſitata uerborum conſuetudo: Obſcuritas fit ẽt
uerbis ab uſu remoiis. ut inquit Fablus libro. viil. ut ſi commentarios
quis poniificum & uetuſtiſiſima fœdera & exoletos ſcrutatus auctotes
idipſum petat ex his quæ inde contraxerit quod non intellig tur. Hic
enim aliqui famam eruditionis affectant: ut quædam ſoli ſcire uideã⸗
tur. Hæc ille. Vbi etlam alt ſacere ſenſus in oratione in qua uexba lau⸗
dãtur.quod propter illos ait qui aliquid inquirunt quod ſit magis anti
quum remotũ inopinatũ. Apparata ofo:llla tranſlucida & uerſico/
lor quorũdam elocutio res ipſas effminat:ꝗᷓ verboꝶ ambſtu neſtian
tur. & illa qᷓ curam fatent & ficta atq; cõpoſita uideri etiam uoſũt: nec
gratiam conſequuntur: & fidem amni tunt pp id ꝙ ſenſus obũbrantSde
velut læto gramie ſata ſtrangulàât. Nãâ & q recte dici poteſt circuimꝰ
amore uerboꝶ: & q ſatis dictũ ẽ f petimus. & qd uno uerbo pater piu
ribus oñdimus & plexaq; mellus ſignificare putamus ꝗᷓ dicere. A qui
ſatis aperte Cicero pceperat. In d'cendo uiti uel maximũ eẽ ab uul⸗
gari genere ofonis atꝙ a conſuetudine cõmunis ſenſus abhorrere,
— NOÄOÄOehuitiolo exordio. TLit. xvi.
Vttioſum exordium eſt. Idem Cice. lib. rhet. de inuentione ſic ait: Vi⸗
tia uero hac ſunt ceruſiima exordiorum: quæ ſũmopere ultaie opor⸗
tebit. Vulgare. Cõmune. Cõmutabile, Separatum ſlongum. Tranſa
tum. Contra præcepta. Vulgare eſt quod i plures cauſas poteſt accõ⸗
modarlut conuenire uideatur. Cõmunc eſt quod nihilotninus ĩ hãc
quam in contrariam pattem cauſæ poteſt conuenire. Cõmurabile eſt
quod ab adueriario poteſt leutter mutatum ex cõtraria parte dici. Lõ
Cum eſt quod pluribus uerbis aut ſententiis ultra ꝗ ſatis eſt producit.
Sceparatum eſi quod non ex ipſa cauſa ductum eſt: nec ficutaliqd mẽ
prunmi annexum oratlonl. Tranſlatum eſt quod aliud effieit ꝗᷓ genus
ſuæ cauſæ poſtulat.ut ſiquis docilem faciat auditorem: quum beniuo
Jentiam cauia deſiderat. Aut ſi principio utatur quum Iinfnuationem
res poſtulat. Contra præcepta eſt qdᷓ nihil eorũ cffecit: quoꝶ cã de ex⸗
ordiis præcepta tradunft. hoc eſt ꝙq eum qu audit neq; beniuolũ:ne
attẽtũ:neq; docilẽ reddit: aut qd (quo nmihil ꝓfecto perꝰẽ) ut cõtra ſit fa
ciet. hæc ilie. Ad plures cãs: ſiue ſurti: ſiue particidii &c. Excmplum ẽ

Iouem ego optimſ maximum uelleʒ ñ̃ flerl poſſet iudilces. Item Spes

mihi magna allata eſt udices we uictore fore: cognoſco. n. ueſtram ĩ
audiendo diligentiã: ln iudicando iuſtitia && acumen. itaq; non dubito

quin uictoria mihi futura ſit. Hæc.n. uitioſa ſunt qm exordiũ pertiere

debet ſolum ad càm de qua ſumus dicturi. Quo nihilominus aduer⸗
ſarius poteſt uti: Exemplũu eſt. Si duo cõpetitores eẽnt. Tua põpei hu
manitas beneficiorũq; tuoꝶ remũeratio me hortata eſt ut p̃turà abſte
peterem p̃lertim cũ tot pericula pro te ſubire non dub tarim. Quod
cõe appellat᷑ilnter uulgare & cõc hoc intereſt inꝗt Victorinꝰ. Vulga
re oĩium controuerſiaꝶ eſt. Cõe in eadem cõtrouerſia utriuſq; partis.
ltaq; cõe ſpẽ includit᷑: Vulgare gñale eſt. Quo aduerſarius ex cõtra
tio poterit uti. Exemplũ eſt. Erant duo ciues cæſaris amiciſſim Curio
&& Appius Curio cũ tribunus eſſet cæſarem adiuuerat & in bello& in

pace. Applus uero tantum i bello adiutor fuerat. Cum ueniſſet ergo

Caſar in urbem finitis bellis ciuilibus uterq; p̃turã peteret potuiſſet
applus hoc pacto exordiri: Cũ null“ labor fuerit mihi grauis nullum
periculum fuerit a me euitatũ. C. Caſar in bello gerẽdo ut dignitai
tuæ facere ſatis abſte peto: ut mihi ĩ hac pturæ petitlõc faueas &c. Cu⸗
rio aũt eodem exordio uti potetit addens tñ ꝙ nõ in bello dũtaxat ue
rum in pace quoq; cæ ſari fauerit. Apporatis uer bis appata dr ꝗᷓ de-
dita oꝑa facta ſunt cum ſuꝑflua exornatiõe unde ẽt mulieres phuca⸗

tas artificioſe ornatas apparatas nocamus. Aut nimiũ longũ eſt.
Fabius li.iili.iitulo.i.inꝗt euitandã eſſe imodicã exordii longitudinẽe:
ne in caput excreuiſſe uideat᷑. Quod nõ ex ĩpſa cã natũ uidet᷑: Exem

plum erit: Aceuſatus clodius adulterii hmõti uitioſo exordio uti potulſ
ſet: Siqua res eſt iudices in poſſim gloriari maxime eſt amicitia uf̃a:
qua ego ſp uſus ſum: nam ex tall amicitla magna laus ſeꝗ ſolet. ltaq; a

uobis peto ut meo crimini ueniam tribuatis. Ad cauſam autem perti
nuilſſet hoc modo.Siquid feci in uita o ludices laudabile:ſi quicꝗᷓ mihi

unꝗᷓ gratum fuit maxime pudicitla delectatus ſum dediqſemper ope
ram. ut recte uiuerem: & ne ullo erlmine accuſari unꝗᷓ poſlem. Tranſ
latum id dicitur quod aliunde traditur. ut ſcribit fabius lib. iiii. Dein
ceps ad narrationem. Attentos hic reddit audisores.
DDehzr‚ribus narrationum generibus. Tit. xxxx.
Narrationũ gña tria ſunt: Maxime naturale eſt
fieri frequentiſſime debet ut p̃parato ꝑ hæc ꝗᷓ dicta fſũt iudice: res de qᷓ
ꝓnuntiaturus eſt indicet᷑: Hæc ẽ narratio.Eſt aũt narratio nõ ſolũ ne⸗
gocii: de quo apud iudices qrif. Expoſitio: Sed pſonæ. ut. M. aciliꝰpall

anushumlili loco picens loquax magis ꝗᷓ facũdus. Loci ut oppidum

(inqt Fabius Ii. iili.)8

cind

duse⸗
queil
ßtere⸗
Eepre
gella⸗
terale
lbl

Aleero
tennpi
narrar

(foiurn

ſer
pont
wiiti
mod
til⸗
ſcj⸗
ſcher
en
A
te
ene
pote⸗
eſt S
nlsR

xqg

orn
qos
ſei
pioe
ſoen

nces
tumi
nrblo
gciere
6iher⸗
ihen
ri⸗
Cu
V
Hpenn
excön

1C

lod
ete
otullih
nulut
iorel

e,CO
NMate

CHH

ne⸗
Exen
poll

uin
lug
npen

mi
tope

tanl

Delr

le,
al
m

eſt in helleſponto lampſacum Iudices. Temporis: ut uefe nouo geli:

dus canis quum montibus humor lIiquit᷑. Caulſaꝝꝶ ꝗbus hiſtorici fre⸗
quẽtiſſime utunt᷑iquum exponũt. Vnde bellum ſeditio peſtilentia: eſt
pterea narratlo ſeu expoſitio & p̃teritoꝶ tempoꝶque frequentiſſima.
Et præſentium:& futurorum:quæ ſolis dari uaticiaantibus põt. Rem
geſtam:hæc nartatlo in ludiciis conuenlit. Culus duæ ſunt ſpecies. Al
tera lpſius cãæ: altera reꝶ ad cãm ꝑptinẽtiũ expoſitione. Auctorx Fabiꝰ

lib.iili. Vincendi cã: nõ delectãdi ur ſæpe poetæ faciũt.
De ſecundo genere narratlonum. Tit. xx.

Alterum genus narrationis eſt: quod intercurrit non nunꝗᷓ: hanc par
tem parechbaſin uocant græci latini egreſſum uel egreſlionem. Sed hæ
narrationes ſunt plures: quæ p totã cãm uarios hnt excurſus: ur laus
hoĩum locorũq;:ut deſcriptio regionũ expoſitio quarũdã reꝶ geſtarũ
ſed ẽt fabuloſaꝶ. Quo ex genere eſt in orationibus cõtra uerrẽ com⸗
poſitis. Siciliæ laus proſerpinæ raptus. Perecbaſis ẽ alicuius rei: ſed ad
utilitatem cauſæ pertinentis. Hæc ex Fabii. lib. iili. Aut fide: hoc. ſ.
modo:ut credatis iudices hunc teſtem optimũ eẽtuir eſt iuſtitiæ amã
tiſſimus ufrtuti deditiſſimus &c. Aut crim nationis ſi adduceret᷑ te⸗
ſtis injquus hoc pacto egredi poſſes. Nolite ſudices huius teſtimonio
fidem adhibere: ſemper.n. cum turpitudine uixit. Homo ẽ ſangu no
lentus: & ꝗ pro parua pecunia turpilſimumm facinus aggrederetur.
Aut tranſitionis: ut facit Ouid. lib. I.met. ubl alt Inachus un s abeſt
ut p̃cedenti fabulæ ſequẽtem coninngeret.Id uero frequẽtiſſime poe⸗
tæ faciunt. Apparitiõis. .maxime exornatlionis: ut fecit Maro. lib. i.
æne.in apparatau ditionis erga troianos breuibus. n. uerbis ea res dici
poterat. Laudationis ut in orationibus contra uerrem cõpoſitis ubi
eſt Siciliæ laus proſerpinæ raptus: ut ẽt Fabius inquit. Et illud Maro⸗
nis. Rex erat æneas nobis quo iuſtior alter.
De tertio narrationum genere. Tit:.xxl.
Tertium genus eſt id:quod cauſa clulli remotum eſt:id quidem extra
oratorem eſt: eſt aũt poetarum uel hiſtoricorum. In negociis: in rebꝰ
quæ ſunt extra hominem: ut quum exponunt hiſtorici unde bellum
ſeditio peſtilẽtia &c. In perſonis:ut. M. Acilius palicanus humili loco
picens loquax magis ꝗᷓ facũdus. A tragœdiis: ſcribũt: n. Herculẽ de-
ſcendiſſe ad ĩferos.Indeq; cerberũ extraxiſſe c. Ab ætatis noſtre me
n

moria remota quod genus eſt: appius indixit carthaginẽſibus bellũ-
Argumentũ comœdiarum:huiuſmodi apud Lerentium eſt. Nam is
poſt ꝗᷓ exceſſit ex ephebis ſoſia liberius uiuẽdi fult poteſtas dec. Ser⸗-
monis feſtiuitatem: Soſia in amphitrione. Si dixero mendaclum ſolés
meo more fecerotnam quũ puguabãt maxime ego fugiebam maxie.
Feſtiuitatem: lucũditatem leporem: ponitur enim ꝓ facetiis & dicto
feſtiuo. Vnde Suetonius in calig. ait: Quorum duo ifantes adhue ra
tmi: Vnusiã pueraſcens inſigni feſtluitate. I erentius item in eunuc.
Mel patris feſtiuitatem & facilitatem. Tullius lib Ix. epiſtolaꝶ: In quo
poſſem imaginem antiquæ & uernaculæ feſtiuitatis agnoſcere. Anſ
morum diſſimilitudinem: ur Demeæ & Mitlonistalter enim grauis: al
ter lenis erat ut patuit. Spem: Dido ouidiana: Diuna parens ſeniorq;
pater pla ſarcina nati: Spem mihi maſuri rite dedere uiri. Et apud Ma
ronem. li. iii. Spero equidem mediis ſiqd pia numina pofſſunt. Suppli⸗
cla hauſurum ſcopulis. &c. Metum: Eadem perdita ne perdam timeo

noceamue nocenti. Neu bibat æquoreas naufragus hoſtis aquas. Su⸗

ſpicionem: Fadem forſitan & grauidam Dido ſcelerate relings. Parſq;
tul latitat corpore clauſa meo. Deſiderium: eadem. Si iuber ire deus
uellem uetuiſſet adire. Punica nec teucris præſſa fuiſſet humus. Et li.
llii. æn. Saltem ſi qua mihi de te ſuſcepta ſuiſſet. Ante fugam ſoboles
Diſſimulationem: Dido uergiliana: Sed mihi uel tellus optem prius
Ima dehiſcat: Vel pater omnipotens adigat me fulmine ad umbtras:
&c. Ante pudor ꝗᷓ te uiolem. Miſericordiam:eadem. Degeneres aĩos
timor arguſt: heu ꝗbus ille iactatus fatis: quæ bella exhauſta canebat.
Rerum uarjetatest eadem: Quis nouus hic noſtris ſucceſſit ſedibus
hoſpes. Quam ſeſe ore ferens:qᷓ forti pectore & armis. Credo eꝗdem

nec uana f des genus eſſe deorum. Degeneres animos timor arguit.

Fortunæ commutationem: Maro. li. ii. Vritur infœlix Dido: totaq;
uagatur Vi be furens dec. Inſperatum incommodum: Anna ad Di⸗
donem perẽpta hoc illud ger. fuit me fert. p. Hoc rogus iſte mihi hoc
ignes aræq; parabãt. Quid primum deſerta quærar dce Subitam læ
titiam Maro lIi. x. de ænea ab hetruria cum nauibus redeunte: dum ru
tuli cõtra troianos pugnarẽt abſente ænea:Ianq; in cõſpe ctu teueros
habet d ſua caſtra ſtans celſa in puppi: clypeum tum deinde ſiniſtra
extulit ardẽtem clamorem ad ſydera tollũt Dardanidæ e muris: Spes
addita ſuſcitat iras &c. Iocũdum exitum reꝶ: Turnus ad ænean. VI
ciſti & uictum tẽdere palmas Auſonii uidere: tua eſt lauinia coniunx-
Vterius ne tende odiis c. Tranſigent᷑: tractabunt᷑. Ad ueritatẽ per
tinet: de oratoria oratione itelligit. Veritas aũt eſt ? quam immutata

aaqus
lb. ler
lli. lic
ſioꝛu
getſia
lucida
uetlii

Vne⸗
perlme
mustto
neqhur
Lamtd
teid
Mos
cere
ſope
Perſe
u
pokiae
expol
Accho
Mocun
Aood
aſpeitn
none.
Coe
ſohrn
üden⸗
H
Gan
cü
wos
dern
nim
toste

eli

ami

der
er
n.
Ge
ven
moe⸗
nqe
Al
D
or
d

DN
lmer

8
Ce

AH

os

s

va⸗
ibos
den

gul

lag
hoe
n K
n
ctos
ra
pes
wo.

ea quæ ſunt aut ante fuerũt aut futura ſunt dicſint᷑: Auctor eſt Tulius
lib.ii.rhet.de Inuẽtione. Tres res cõuenit habere narrationẽ:Fab.lib.
liii.ſic ait. Narratio ẽ rel factæ aut ut factæ uuilis ad pſuadẽdum expo⸗
ſitio:uel ut Apollodorus finit: Oratlo docẽs auditorem ꝗd in contro⸗
uerſia ſit. Eam pleriq; ſcriptores maxime ꝗ ſunt ab lſocrate:uolũt eſſe
lucidam breuem ueriſimilem. Neq;. n. refert an ꝓ lucida pſpicuam: ꝓ
ueriſimili ꝓbabilem credibilem ue dicamus. hæc ille.

De breui narratione. I it.xxii.

Vnde neceſſe erit. Brenis erit narratio inqt Fabius. ib.ifii. Si inde cæ⸗
perimus: unde ad iudicem ꝑtinet. Deinde ſi nihil extra cauſam dixeri⸗
mus:tum ẽt ſi recideiimꝰ omnia: ꝗbus ſublatis neq; cognitioni quicꝗᷓ
neq; utllitati ſubtrahat᷑.Solet enim quædam eẽ partium breuitas:q̃ lõ
gam tñ efficit ſummam in portum uenis Nauem proſpexi:quãti uehe
ret interrogaui:ide pᷣtia conueni conſcẽdi ſublate ſunt anchoræ ſolui⸗
mus oram pfecti ſumus. Nihil horum dici celerlus põr. Sed ſufficit d
cere e portu nauigaui. Hæc ille. Dicit item Satius eẽ aliqd narrationi
ſupereſſe ꝗᷓ deeſſe. Nam ſuperuacua cum ted o dicunt᷑. Neceſſaria cũ
peciculo ſlubtrahunt᷑ & partitio tedium leuat. Dicam quæ acta ſint ate
ipſum rei cõtractum:dicam quæ in re ipſa dicam quæ poſtea. Ita tres
potius modice narrationes uidebuntur ꝗᷓ una lõga. Interim expedier
expoſitiones breui interfectione diſtinguere. Audiſtis ꝗᷓ ante acta ſũt.
Accipite nũc qᷓ ſequunt᷑:reficiet᷑ enim iudex prioꝝꝶ fine. Et ſe uelut ad
nouum rurſus ſnitĩium pparablt. hæc ille. Ab ultiimo initio: ut puta.
Si nobis bellum troianum narrãdum ſit debemus ab raptu helenæ in
ciper᷑̃inõ ab Leda:ꝗᷓ Helenam genuit. Ergo pᷣcepta dat in breuẽ narra
t onẽ.qᷓ in initio narrationis:qᷓ in fine:qᷓ in medio ſeruare debeamus⸗=
Quod Victorinus ſcribit. Si ſummatim nõ particulatim narrabimꝰ
p̃ceptum ẽ a med o narrationis.Exẽplũ aũt erit illud.lIn portum ueni
nauem ꝓſpexi &c. Non ad extremũ: Præceptũ & de fine narratlonis.
Ideſt ſi narrabimus quouſq; narrãdũ ẽ:nõ ẽt illa narrentur:q̃ iam ĩ tra
ctatus cadũt: ut puta Quidã fortiter fecit: petit pᷣmii noĩe ærarii dimi
diũ. Cõtradicit. Narrãdũ ẽ quẽadmodũ fo.ilter fecerit. Nõ ẽt quẽad⸗
modum ad ciuitatẽ regreſſus ſit:& quẽadmodum ei contradictum ſit.
Tranſitionibus nullis:ſcilcet ut illa tantum narres:quæ ad cauſam
pertinent. Non etiam aliqua quæ xtra ſunt & quæ ad negocium mi
nime pertineut. Si non deerrabimus: declarat id quod dixerat. Exi⸗
tus rexum: Quare cum liceat dicere:eſt mihi filius iuuenis: nl Il⸗
n

la ſuperuacua. Cupldus ego liberoꝶ uxorem duxi. Natum fſuſtuli.fi⸗
lium educaui:in adoleſcẽtſiam ꝑduxi. Hæc Fab. Ii. iiii. Nõ mõ id quod
obeſt. Et enim ꝗ breuitati ſtudet: nõ mõ llla ĩ narratione pterire debet
Qoblutura ſunt: ueꝶ ẽt illa qᷓ nihil ꝓfutura. Et ne bis aut ſæpius: ideſt

Et illa qᷓ ꝓſunt nõ ſunt ſteranda. Megaram megatrica terra attici ſoli

pars fult. Vbi megaram urbẽ mœnib? cinxere heraclidæ habuit phi⸗
loſophoꝶ ſtudia quos appellauere megaricos. Qui euclydi Socratis
auditori ſucceſſere. Plura trabo lib. ix.

De dilucida narratlone. Tit.xxiſi.
Rem dilucide narrabimus. Etiam in apertam narratlonem illa dat p/
cepta:ꝗᷓ & in breuem: Nam hic ẽt qd in principio apertæ narrationis:
quſidin fine:ꝗd in medio facere debeamus oſtendit. Si ut quodq; pri⸗
mum:ut nõ puerſo narrandi ordine fiat ludicibus in cognitione con
fuſio. Rerum ac temporum ordo. Ne id primũ narres: qd poſtea fa⸗
ctum eſt quod ſi feceris de in reꝶ & in tẽpoꝶ ordine de lituuiſti. Hic
erit conſiderandum negꝗd ꝑturbate. Vt in pceptis breuis Narrationis
primum oſtendit ꝗd faciendum eẽt: deinde ꝗd non faciendum. Ita &
hic olendit. Primo ꝗd faciendum erititum quid non faciẽdum. Ne
quid perturbate dicat: id erit ſi reꝶ ac tẽpoꝶ ordo in narratine nõ mu
tetur. Nequid contortetideſt quum inter dum non facils trãſitus ac di⸗
rectus eſt: ſed obſeurus. Nequid ambigue dubie: ut dicẽdo. Alo te æas
cida romanos uincere poſſe. Nequid noue dicamustut ſi ꝗs uteret no
uis nocabulis. ideſt exquiſitis & ab uſu remotis. Neque in aliam rem
tranſeamus: ne omiſſis rebus ad præſens negocium pertinentibus nõ
narranda atq; aliena narremus: quod pra ceptum de breui etlam nar
ratione dedit. Ne ab ultimo repetamꝰ*: Hoc p æceptum eſt de initio
narrationis: quod item ĩ breui dedit. Ne longe proſequamur: Id præ⸗
ceptum de fine narrationis eſt. Nam ut inquit in rheto de inuemiõe:
Sæpe res parum eſt intellecta longitudine magis ꝗᷓ obſcuritate nasra
tionis. Nequid qd ad rem pertineat prætereamus. Præcepiũ hoc eſt
de media narratione. Nam quo breuior eo dilucidior: hinc ait Hora⸗

elles: teneantq; fideles.

tius. Quicquid ptæcipies eſto breuis ut cito dieta perciplat animi do⸗

. De veriſimili narratlone. Tit. xxiſii. Md
Veriſimilis:ideſt ꝓbabilis aut credibilis: ut docet Fab. Cõtinet᷑ aſt oĩs
ad fidẽ argumẽtatio ꝗbuſdam circũſtantiis: ꝗᷓ qdem hoc uerſu ſcribũt᷑
Quis. Quid. Vbi. Quibus auxilis. Cur. Quomodo. Quando: quod

gron
lebet
eec
ſdl
itp
ockul

ceb/
lonis
n
e l
ea

R

—

ak

iᷣ
⸗
no
rem
end
DüA
nitio
ple⸗,
löet
a
eſt
ls
co⸗

toß
ſit
o

—

etlam Victorinus edocet. Vbi igitur erunt hæc ſeptem probabilis erie
narratio. Vt mos populi: onſuetudo:ſcilicet ne cuntra conſuetudi⸗

nem audiẽtium loquari:ut ſi apud Romanos narres cõtra luſticiãâ. S

apud ſcvthas mores barbaros rephendas. Mos aũt ꝗd ſit ꝓprie iam pa
tuit. Vt opinio:ſi id quod agimus cum eoꝶ opinione cõſentiat: quil⸗

cũq; audiſt iudicari. ltaq; ad eoꝶ ꝗ audiũt opinionem accõmodabit᷑.

Vt natura illoꝶ uidelicet ꝓ ꝗqbus agimus: idem ne de pudicltia agat
leno de caſtitate meretrix. Quod ſi tiat ꝓbabilis narratio non erit. Si
ſpatia tẽpoꝶ:ideſt quãdo:an ludoꝶ tpe:aut belli aut diei feſti. An uin⸗
demiæ tempore uel meſſis. An nuptiaꝶ uel ſacrificii uel ſomni tẽpofr᷑.
Conſideraf̃enim tempus & anni & menſis & dlei & noctis & uigiliæ d
horæ & aliqua parte alicuius horum. De quibus quidem latlus Cicero
in rheto, de inuentione: ubi de confirmatiõe tractatur. Perſonarum
dignitates. ideſt decoꝶg: pro ut quæq; digna ſit: ut puta Vir caſiiſſimus
non inſidiatus eſt uirgini: & auarus furtũ fecit. Cõnlioꝶ rationes ideſt
Cur. Vt pygmaleon ſycheum occidit: quo eius auro potiret. Conſi⸗
lium aũt (ut ſctibit Cice lib. i. rhet. de inuentione) & aliquid faciendie
aut non faciẽdi uere rat o excogitata. Locorum opottunitates. ideſt
ubi. Vt pygmallon implus ante aras ſycheum obtrũcauit incautum-
Locus aũr conſideratur in quo res geſta ſit ex oportunitate quam ui⸗
deatur habuiſſe ad negoclum adminiſträdum. Ea autem oportunitas
quærit᷑ ex magnitudine interuallo longinquitate: ꝓpinquitate ſolitu
dine celebritate. Natura ipſius loci ex uicinitate totius regiõis. Id ſeri
bit Cicero lib. i.rhet. de inuentione. Ne refelli poſſit: uidelicet ab ad⸗
uerſaris aut fuiſſe parum temporis:aut nullam cauſam &c. Parũ tẽ⸗
oris: ad illud rettulit. Si ſpatia temporum conſtabunt. Aut càm nul⸗-
ker ad ld refert. Cõſilioꝶ rationes. Vt ſi pygmallon diceret nullam
habuiſſe cãm ut ſycheum occideret. Aut locũ ioneũ:ad illud reſpõ

det:locoꝶ oportunitates cõſtabũt. Aut hoĩes ipſos facere aut pati nõ

potuiſſe:ut diceres ſenẽ baculo ꝑcuſſiſſe luuenẽ enſigerum. Senex enĩ
id minime facere potuiſſet: nec iuuenis tolerafſet. Hæc oĩa. ſ. Quis=
uid. ubi c. Confligẽdum. agẽdum cõtendẽdum certädum. Ta
bulæ. I.ſccipta alliqua teſtimonii phibẽtia. Alicutus firma auioritase
ut puta: Si qs uirtute p̃ſtans dignitate iterfuerit: tũc.n.cautius agẽ⸗
dum eſt. Adhuc ꝗᷓ dicta ſunt arbitror nuhi cõſtare cum cæteris artis
ſcriptoribus. Niſi qa de inſinuationibus noua excogitauimus:ρρ eam
nos ſoli præter cæteros ĩ tria tempora diuiſimus & cætera. Hæc ꝗdem
uerba uidentur oſtendere rhetoricen hãc ad herenn um eſſie Cicero⸗
nis:quonlam appatet ẽt in rheto. de inuentione. Eadẽ diulſio ĩ nuatio
n 111

nis in tria tpa. Præterea oĩia fere hoc ĩ oꝑe de ĩuentſõe appoſita ab illis
excerpta luere:qd latius ĩ ꝓlogo iam oñdimus.In tria tpa: t tũc ſcili⸗
cet utamur iſinuatiõe: quũ cã turpitudinẽ habebit. Quũ iſudices pſua
ſi eẽ uidebunt᷑ ab aduerſariis.Et quũ audiẽdo defeſſi erũt.De reꝶ inuz
tione.cõfirmationẽ & cõfutationẽ ĩtelligit. Vñ paulo ĩferius ingt To⸗
ta ſpes uincẽdi rõq; ꝑpſuadendi poſita ẽ in cõfirmatione de cõfutatione

2— „ ,

&c. Conſumit᷑ ꝑſicit᷑.Induſtriæ curæ opꝑæ ſtudii diligẽtiæ.

De cauſarum diuiſione. Ti t. xxv.

Caauſax dluiſo: Cauſ negoclũ oĩbus fuis partibus ſpectãs ad q̃ſtto

nem. Aut cã ẽ negociſ:cuius finisẽ cõtrouerſia:ſic finit Apollodor?ꝰ:
ut ſcribit Fabius.ſi.iii. Diuiſio.idẽ Cicero li. j. rhet.de ĩuentiõe & Fab.
li. iiil.Partitlonẽ uocãt:aitq; fablus ſic. Partitio eſt nf̃amaut aduerſarit
pꝓpoſitionũ aut utrarũq; ordĩe collata enumeratlo. Hac ꝗqdem utendũ
ſemꝑ putãt: ꝙ de ea fiat cã lucidior: & ſudex intentior ac docilior ſi ſcie
rit & de quo dicimus & de quo dicturi poſtea ſimus⸗ Turpiſſimũ uero

nõ eodẽ ordie exeꝗ: quo quicq; ꝓpoſueris. hæc ille. Diuiſio Victori⸗

nus ſic ait li.i.rhet. Partitio ẽ totlus cauſæ ꝑ ptes cõſtitutio. Diuiſio ẽ

reꝶ ſub partitione ſacẽtium. Perorata: abſoluta finita. In cõtrouer
ſiis:in qſtionibus. Dicit.n. Cicero li:l.de ĩuentione ꝙ qſtio eſt ea qᷓ ex

cõſſictione cauſaꝶ gignit᷑ cõtrouerſiathoc mõ. Nõ fure feciſti:iure fe
ci. Cauſaꝶ aũt eſt cõtſictio in qua cõſtitutio cõſtat. Ex ea i git᷑ naſcit᷑
cõtroueſia:quam ꝗſtionẽ dicimus:hoc modo.Iure ne fecerit hæc Ci⸗
cero. Relictum eſtiſcilicet debemus aperite.Iure fecerit: ſecũdũ iura
& leges ſeriptas: Licuerit ne facere ſecundum fas:quod eſt ius dinum
Item contrarlo ideſt ſi ea quæ utilia ſuntnobis non conuenlens cum
aduerſariis: Me ulciſci parentem negant oportuiſſe. Id quidem utile

erat Oreſti patrem ſcilicet oportuiſſe ulciſci: quod aduerſariis nega⸗

bant. Deinde quum hoc fecerimus. ideſt poſtꝗᷓ uiderimꝰ ꝗd nobis cõ⸗
uenlat cum aduerſariis: quid non conueniat. Quum dicemus numero
exemplum erit Elceronis ꝓ murena ubi alt. Intelligo tudices tres to
tius accuſationis partes fuiſſe:& earum unam in reprehenſione uitæ.
Alteram in contemptione dignitatis. Tertiam in criminibus ambitus
eẽ uerſatam.Pluſꝗᷓ trium partium. Fabius li.iiii.ſcribit ſe non ꝓbare
Illos ꝗ partionem uetant ultra xres ꝓpoſitiones extendere. Quæ ſine
dubio ſi nimium ſit multiplex fugit memoriã judicis:& turbabit. Intẽ
iionem hoc tamẽ numero uelut ſege non eſt alliganda: cum poſſit cã
plures deſiderare. Breuiter exponimus: ut puta dicã unõ talẽ eẽ hunc

gen

dici
fuil
alti
nat
diti⸗

dit
lcl⸗

n
kls
n

ndee

dor
Peb⸗
erirt

enddi
ſiſt
jINen
Rot H
ſoe⸗
Netrt

ſet
ſe
ſ⸗

.

D1

mn
N

te

gu
co⸗
elo
10
læ.
ns
Ate
ſe,
gte
o⸗

quem tſleor reum ut ĩ eo credibile uſderi poſſit homicidiſ. Dicã occldẽ

dli cãm huic nõ fuiſſe. Dicam hũc co tpe quo mõ occlſus ẽ tranſmare

fuiſſe.ldeſt in fabio li.liii.& apud Teretlum in and. Simo ſoſiæ liberto
alt: Breuiter cõmode rem oẽm a principio audies. Eo pacto & ultam
nati cõſillum meũ cognoſces:& ꝗd facere ĩ hac re uelim. Vtqꝙ ĩ par⸗
titione expoſuit ita primũ narrauit gnati nitam &c.

De confirmatlone confutatlone: Ti. xxvl.

Tota lpes uincendi ratioq; ꝑſuadendi &c. Fabius ẽt ſi. vialt hoc tamẽ
Pprium atq; p̃cipuum crederẽt opus ſua cõfirmare:& quæ ab aduer
ſatio ꝓponerentur refutare. Vincendi: id ad genus judiclale attinet.
Perſuadẽdi:id uero ad genus deliberatiuum ptinet Sd demõſtratiuũ.
In cõfirmatlones: confirmatio eſt:per quam argumentando nf̃æ cau⸗
ſæ fidem & autoritatem & firmamẽtum adiũgit oratio.ita ſcribit Cie
cero lib. i.rhe.de Inuẽtione. Cõfirmatione. hãc Cicero dicto lib. appel
lat Reprehẽſionẽ: ait eni. Reprehenſio ẽ ꝑ quam argumẽtãdo aduer⸗
ſarioꝶ cõfirmatio diluitur: aut ĩfirmat᷑:aut alleuſatur. Fabſus uero Ii.
y. Refutationem uocat ait.n. Refutatio dupliclter accipi põt. Nã pars
defenſoris tota eſt poſita ĩ refutatione. Et quæ d cta ſunt ex diuerſo de
bent utrinqꝙ diſſolui. Adiumẽta noſtra exp. quod munus ẽ contirma
tonis. Diſfoluerimus id munus eſt confutationise Abſolute Pfecteꝛ
nihil enim neceſiarium p̃termittef᷑. Munus oratorium confecerimꝰ.
Superſus de ueriſimili narratione dixit: Nunc quod reliquum eſt:qm̃
reꝶ juentlone diſputandum eſt: In, qua ſingulare conſumitur oratoris
officium c. Noſter doctor Hermetes: & hermetes & hermesi antigqs
inuenio. Præterea negantes rhetoricen hãc ad herennium Ciceronis
eſſe ĩter alia quoq; puerilia afferũt hoc dicẽtes Nuſꝗᷓ legi hermetẽ Ci
ceronis doctorẽ. Non aduertentes ĩ ſcribẽda diſcẽdi arte Ciceronẽ plu
res ſecutum. Quod ꝗdem in ꝓlogo.i.ii.in rhet.de luẽtione ſic edocet
Sed oĩbusĩ unũ locũ coactis ſeriptoribꝰqdqſq; cõmodiſſũme pᷣcipe ut
debat᷑ excerpſimus & ex uarlis igeniis excelſẽtiſũma qꝙ; libauimꝰ&c.

De conſtitutione.Tit.xxvli.
Cõſtitutio ẽtcõſiltuere ẽ ꝓponere S& dicere ꝗd ĩ cõtrouerſia ſitꝛut ſeti
bit Victorinus li.ſerhet. Vtq; F abek. fl.imqn.dAuoc nos ſtatũ:id ꝗdaʒ
Cõſtitutionẽ uocãt: Alii qᷓſiionem. Alii quod ex quæſiione appareat
Statũ græci ſtaſin uocãt. Quæ appellatio dicit᷑ ducta uel . 77 ꝓbi

. 7
1

ſt primus cãæ cõgreſſus:uel ꝙ in hoc cã cõſiſtat. Statum ꝗdam dixes⸗ kemud

runt primam cãꝶ cõflictionem: quos recte ſenſſe paꝶ elocutos puto Maͤl
ingꝗt Fabius. Non n. eſt ſtatus prima cõflict o: feci 1 nõ feci. ſed qd ex erbi
prima cõtiictione naſcit᷑ ideſt genus qᷓſtionis fecinti non feci:an fecerit nd
hoc feciſti nõ hoc feci ꝗd fecerit. Cice. aũt lib.i.thet. de inuentõe ſic. redeb
Eam qᷓ̃ſtionem ex qua cã naſcit᷑ Cõſtitutionem appellamus Cõſtitus trari
tio eit prima cõflictio cãꝶ ex depulſone Intẽtionis ꝓfecta: hoc modo legie
feciſti nõ feci aut iure feci. Cum facti cõtrouerſia eſt qmn cõlecturis ca ſede
cõſfirmat᷑ Cõſiitutio cõiecturalis appellat ec. Deprecatio: Cie. Ii. i⸗ I⸗
thet. de inuent one ait. Deprecatio eſt quum & peccaſle reus cõſulo qgyald
