pitur: ut actum eſt de rep.i.reſpublica cxtincta deſperata perdita eſt.

Bene habeo: bene habes. ideſt bene ualeo: beue uales.

Bene nõnuuꝗᷓ p ualde ut cicero: hẽt Ssoronem bene longam. Quln.⸗

mnlianus: bene ſudantest beneq; comitati per forum reducuutur.
Beneficiarlus qui beneficlum accepbpit. l

—

Benedico unius uocis diũn poſtu lai: ſicut Maledico more tamẽ græ
corum hoc tꝑe præter naturaſſuam dedhmus his uerbis accuiauuum

Benedico autem duarum uocum &̈ allud figmificat:i & alter regit.,

„D

Betaceus ex materia berrrt e
Bimus.ma.mũ.ideſt duorum annorum. Vide Annlculus.

Bonum generale nomen eſt: honeſta pariter atq; utilia complectens.

ut bonum animi bonum corporis bonum fortunæ. bonitas uero nõ
nat multi opinantur idem uiiq; quod bonum honeſtum: ſed idem qdᷣ

benignlitas. a primo fit bon? uir. bonus ſeruus. bonus ſudex.i. luſtus

& exequẽs officii ſul ab hoc bonus pater. bonus dominus. bonus deꝰ
bonus æneas. hoc eſt benignus be clixmen²s²ss. ”M
Buccam de buccas pro eodem acciꝑſmus. Oratores frequentius in ſin
gulari. Vnde illud uſitatume dicam quicquid in buccaʒz uenerit. ideſt
in os.ſed non labra:ut uulgus exiſtimat. QGumrlliano probante: qui
alt. Ore enim magis ꝗᷓ labtis loquendum eſt. Os autem eſi ipſa con⸗
cauitas unde uox proditnõ ora laborum. Er enim fuuenalis quum
ait bucca foculum excitattnon de extremitate oris: ſed lreriori parte

dixit:quæ iflari ſolet uenmtumq; concipere. Et lterum de Tubicinibꝰ
loquens notæq; per oppida buccæ: de illa inſormi utrinq; inflattone

intellexit tubam inflantium: non de labris:quæ latẽt:quum tuba ca⸗

nit. Nam horatius quoq; quum inquit: Ve luppiter ambas inflatus
bauccas non de labris locutus eſt quæ inflari non poſſũt. Quod plau
tus apertius docet: Neſcias utrum mailores buccæ an mammæ fient.

Et plinius inquit: buccarum ſinus. Item buccarum ĩmanitas.
Burbo: uide Mulus. ä
Blandirkuide adulari.

Bractea tenuis eſt & ſua ſponte plicabilis. ut ex auro argento. aurical⸗
co.lamina uero craſſior eſt. tam ferrea tã ærea plumbea. ſtagnea quã

aurea argentea. electrea. aurichalcea. nec crepitat ut bractea præ te⸗
nultate Interdum tamen ita tenuis eſt bractea ut crepitare non poſ⸗
ſiti ut illa ex qua fit aureatura Hæc lau. Tu uero ulde er in lima nr̃a.
Aelebs non tam qui caruit ſ emper uxore: ꝗᷓ qui nuc caret.
Einde cælibaruuuus. .
Calamarium quidam uſurpant pro theca calamaria: ĩ q ea
lamf reconduntur. Sed quia hoc Ipe pleriq; pẽna ſcribunt.
amarlum quidam uſurpant pro theca calamaria. in qua calamſ re⸗
conduntur. Sed quia hoc tempore pleriq; penna ſeribun t: poteſt etiã
dici pennarlum ut thecam calamariam: thecam griphiarlams
CGalcaria ubi calces coquitur. äl
Calcearium pro calceis: ut eibaria pro cibis.
Galet idem quod calidus eſt. =èM

— 5

4

Oaleſcens ꝓ calefiens: qᷓꝗᷓ ne in ſim plici quidem ſuo reperitᷣfiens nee

gquod ab hoc formaretfiendum.

Calumniari ẽ falſa crimina intendere: Præuaricari uero uera crimina
abſcondere. Tergiuerſariin unſuerſum ab accuſatione deſiſtere. Ita
martianus cribit: quia ait accuſatoꝶ temeritas tribus modis detegit᷑

& tribus ponis ſubiicit:aut enim calumniat᷑: aut pᷣuaricat᷑:aut tergi⸗
uerſat᷑. Calumniari eſt: &c. ut ſupra.

Cameli ſignificatjo nõ modo ad marem fſœminãq; pertinet: ut paſſet

ut aquila:ſed cum genere fœminino nõ nſiꝗ iungi inuenit̃camellos
foœtas: quale eſt bos: ut apud Verg. llle meas errare boues.
Campatius cuſtos exercitor ue campi. ́ÿMVMVM
Campus eſt planities terræ ampla & grandis: ideoq; ſpatioſe plateæ:
arcæ ue câpi nomẽ acceperũt. Vnde romæ cãpus martius. Nam lo⸗
cus huiuſmodi anguſtior uocatur araa. M
Candet ignitum eſt inquit Nonius. M. Tullius de offl. Candente car⸗
bone adurebat capillum. Candet candidũ eſt. V erg.lib. iiii. æn. Can
dentis uacceæ media inter cornua fudit. ”M

Capere ſignificat uel ſponte: uel non ſponte accſpere. Sumere tätum

ſponte. ðJ
Capeſſo eo ad capiendum: uelcappoo.
Gapio ſpem de te. Concipio de lio ſpem. Ducor in ſpem huſus nego
cii. Vocor in ſpem. Ingrediorin ſpem. Non tantũ ſi pei firmitatem ſi⸗
gnificat: ꝗtum colloco in te ſpem: & repono imte ſpem. Clce. in quo
mai ores natu ſpẽ dignitati ſuæ collocarẽt. Qui. In quo ſpem unicã
ſenectutis reponebam. De capio vide ẽr captus ſum.
Capitale odiſ:qdcaput & uitam petit alterius. Item capitale ſuppliciũ
capitalis morbus:qui caput alterius petit. Gapitalis aũt homo capita
le ultium: capitale peccatum non ꝙ petatlaſterius caput:ſed cuius ca⸗
utaur vpter quod caput cõmittentis peti debeat ad penam.
Captus ſum oculis: pro orbatus ſum oculis: nec unꝗᷓ repias niſ in paſ
ſiuo: de nunꝗᷓ ſere niſi de oculis:dici ſimilibuſq;. Dicimus item captꝰ
ſum amoœnitate loci: dulcedine uocis: ſpecie mulieris amore pecu/
niarum:ſpe honorum magnitudine ſu blimitareque materiæ captus
ſum delectatiõe & cæpi delectationem: uix unꝗᷓ delectatio cæpit me⸗
ſed in paſſiuo potiusut dictum ẽ. Dicit᷑ præterea miſericordia cæ pir
eos non dii miſericordiam capio dolorem tamẽ potius ꝗᷓ cæ pit me
dolor:non quia non poſſumus ẽt ſic dicere: ſed quia habemius alliu⸗
in uſu modum magis proprium. Tenet me dolor:ſicut tenet deſide
tium, Item cæpi indignationẽ cæpi ſiue contraxi moleſtiam potiuſꝗ

exæpit me indignatio: cæ it me moleſtia. Contra cæpit me tedium
cæpit me odium: cæpit me obliulo: potiuſꝗ reirorſum Recte autem
dicitcæpi uoluptatem: & cæpit me uolaptas.
Caprarius cuſtos caprarum. ðIUG

Caritas ſpecies eit. Amor genus. Amor ad ola pel tinẽs:caritas ad ho

mints. Maxima ꝗdem catitas debet᷑ parentibus: proxima filiis & de⸗
inceps reliꝗs caritatem ét penuria accipimusiſed frumeti ꝗdem de

„anhone caritaté dicimus. Penuriam dero uini: aquæ pabuli: pecoruũs
Ju irog: cæterarũiq; huluſmodi reꝑ. Vel penuria eſt ut ſic dicà: carẽtia

ouinniũ reꝶ: caritas uero quæ cõtraria eſt fertilitati. ldeo Plynius iu⸗
nior ait Acceſſiile agris ſuburbanis caritaten.
QCarnarium nõ locus eit ubi carolalſa ſuſpendit: ſed caro ipſa: niſi cõ
tentum pro continente. =òM
Carptim hinc: & hinc decerpendo: non ipſam ſeriem ſequẽdo.
Cataul ſunt teraꝶ:ſiue immaniũ ſiue mitiu. Nam & catulos muriũ le
Pgimus, Pulli uero pecudum. Fœtus aulũ d piſcium: quãꝗᷓ & hoc ge
nerallus nomé eſt. Vnde fœtificare pro parere: & fœtura pro partu
Lad omn a animalia muta periinet. Ceruoꝶ Hinulos dicimus: capreo
jlorum. caprearum damaꝶ lepon. Simil umq;: catulos quoq; lerpen⸗
iium immanlumq; pilcium ꝗ no edũt oua: proprie tamé catuli ſunt

filioli canum. Verg. Sic canibus catulos limiles. Cicero de qlul Erat

alit mortuu catellus hoc nomine:
Cateruatim per diuerſas cateruas.
Caue ne uide negattones.. W
Cauillatio eſt ſubdola ratio: quam nos conſcii nobis mendacii uincen
di tñ caula proſetimus. In huc ſenſum ſemꝑ luris cõlulti uſi ſunt:ð&
Qulntiliani fere ſeculum. Cicero aſit pro genere quodam faceciaꝶ
cæteꝶ caius lentire uidet idem eè calumniari & cauillari:quod non
ſentit Martianus tantum accuſatori tribuens calüniari: quũ ait: calũ
niati eſt falſa crimina intendere
Caupona cauponis taberna: & ca quæ ulnum uenditat. Quidam ma
lunt dicere coponam pro laco. è
Gauſa mea ueniſti: & cauſa mei. Vide mei.
Cauſari ẽ cauſam tei geſtæ afferre: aliquãdo pene quod excuſo. Ver.
caulſando noſtros in longum ducis amores. 1. cauſas afferédo. VIpia
nus: Nequis cauſari poſſit ignorantiam itteraꝶ. Et alibi: cauſari té-
Peſtatem ucl uim fluminum. Vbi liceat dicere excuſare ignorãtiam
litteraꝶ: & exculare tempeſtatem & uim fluminum.

.—

7
. . 1
——
2 2 2

Cautus qui ſcit fſibi cauere non cui cauetur: non nunꝗᷓ res cui cauef᷑.

Ced
Cech
fu
1

ncl

mil

tcluen

len
Vt pfo ceelinna cicero: Quo res mulleri eſſet cautior.
6 Czdiculata cædes diminutiuum eſt. —B èè .
Edte Oedo tibi: unde & concedo tibi:pro nõ repugno tibi. facitq; præterltũ
u ceſſi cædo te ꝓ flagello te. cuius præteritũ ẽ cecidi pro flagellaui de
ei ſupinum cæſum. Vnde cæſus uel qui flagellatus: uel qui amputat
dei eſt ſue occiſus. Raro pt o occido hoc uerbum accipit᷑. cicero in phi⸗
ee Iip. cædit greges armentormum. Ml
lun Gelebris ſemper paſſiue ponit᷑ꝛtam ad rem ꝗᷓ ad perſonam relatum: ut
tt locus celebris ꝙ; celebrat᷑: Homo celebris ꝙ cum honore celebrat᷑ de
⸗ colitur:propter quod in hanc ducor opinionẽ ut locus celebris pro⸗
prie ſit honoratoꝶ frequẽtia cultus:quod ex uocabulo hinc deducto
DD probat᷑:quod eſt celebritas: quæ tum hominum cœtum honoratũ
ua ceclarat tum dignationem Ipſam atq; honorem. Nõ ita aũt frequẽs
bx heq; frequentia:quo nomine qualiſcũq; hominũ multitudo ſignifica
ohan tur:de quo latius in d ctione frequens. MM
Capten Cælo te hanc rem. Et cælo te de hac te.
cpenn Cenſor qui cenſuram gerit. H MMU
n Cenſorlus denominaiſuum eff a cenſor.ideſt qui cenſuram geſſite-

a Centenarius lapis:ideſt centum lIibrarũ:centenarius homo:ꝙ habeat
centum annos: grex cẽtenarius Iideſt cẽtum capitum. Dicimus tamẽ
cẽtenarium numerum librarum: annorum ſimiliumq;. Ideo recte
dicimus centenarium numerum annoꝶ ingreſſus eſt. Non aũt cen

lnceen tenarlum annum. Item ſeptenarium:duodenariũ:milledenariũ nu⸗
vors iImnerum annorum & ſimilaa.e B
clg Gerebroſus a:puerſo cerebro uocatur. Vnde oratius. Donec cerebro
non ſus proſilit unus. ide ſt inſanus & peruerſi cerebir.
eli. Ccertamen etiam eſtra ar ma fit ĩtterdum etlam nudis uerbis. Sic etlã
,mi erte modo affirmat: modo pro ſaltem accipit᷑: ut non potero tangef

certe potero uidere uel: At certe:præterea certe coniuncta cũ con⸗

lunctione Et: ſempaffirmattut cicero. Et certe contra cæſarem ẽ in?
Nel⸗ greſſus armatus:certe conſũcta cũ ſcio fimilibuſq; ucrbis ſolet muta
ehuH re:e In oꝛut certo ſcſo:ſicut dicimus manifeſto ꝓ manifeſte. Apetto
G/ ꝓ apte liquido ꝓ liquide. Tuto pro tute:& ſimilia. -
iun Certum eſt: non modo ꝓ maniteſtum eſt: ſed etiam pro deliberatum
S conſtitutum eſt. In quo ſecundo plerũq; adiungitur datiuus cum
4 Infinito ut certum cſt mihi ire in hiſpaniam: Non nunqꝗᷓ datiuus ſub
intelligitur: ut apud Verg. certum eſt in ſiluis inter ſpelũca ferarum
malle patitideſt nuhf.

b it

Cerulix poſterior colli pars: unde origo eſtiomnibus neruislugulus

anterlor:unde uox halituſq; procedit. Collum omnes partes in ſo⸗
Hidum complectit. Et quoniam nerut qui corpus erectum rigidũq
faciunt in ceruice ſunt collocati. Dlcimus hominem duræ cerulcis:
quaſi indomabilem more ferocium boum. =
CGeũſm per inciſiones gladil:iſſiue incidendo⸗
Cibaria pro cibis.
Cicercula nomen leguminis:eſt autem a:cicet.
Clcum:uide pecus.

Cicures:u de pecus. MVM .
Cicurare: aide pecus. „
Cililum antiqui extremæ ãbitum genæ ſuperioris uocauerunt. Vnde
ſupercilia: quod Plynius ſctibit.
Circuũſpectus eſttnon qui circũſpicitur:quem ſolemaus appellare con

ſpicuum:ſed qui circun ſpicit: & in omnem partem ſpectat:hoc ẽ pru

dens & ſagax.
Circũſto & circũſiſto: utrũqfacit circũſteti:ſed primũꝓ circũdo:altenm
pro inuado & irruo:S& quaſi terrificariõe aggredior. Verg. circũſtat
animæ dextra leuaq; freqnẽtes. ITdem: At felſi tandem clues infanda
furentes armati circũſi ſtunt. Et allbi at me tum primum ſæuus circũi-
ſtetit horror: non nunꝗᷓ etiam ut circũſto accipitur.nt cæſar in com.
Et mercatores in oppidis uulgus circũſi ſtit.

„

Citra pro ſine aliquandotut quum dicimus: plus uſus ſine do rina: qᷓ

citra uſum doctrina ualet.
Coctiles lateres qui cocti ſunt: &mon crudi Nomina enim quæ exeũt
in tilis uel in filis:uel in xilis:ſimillimam ſuis participiis unde naſcũt᷑

ſignificationem habent ut uas fictile:quod fictum eſt:a figulo: non

quod fingi potef. ð
ECunaculum locus ad cœnandũ in loco ſuper ori. Genatio locus ad
cœnandum ſed in imo potiu

8. Vernm tamen cœnaculum non tam.

Pro loco cnandi:ꝗᷓ pro parte domus ſuperiore acciphur:quæ fre⸗
queter hoſpitibus ad habitandũ locari ſolet: qui totam domũ cõdu⸗
cere nõ poſſunt. Et parte ĩiferlore ſiue illa taberna: liue officina ſit nõ

abent opus: culus rei proferrem exempla: niſi abũde Varro luffice

ret dicens: Vbi cœnabat: cœnaculũ uocltabãt poſtꝗᷓ in ſuperiore pat

te cœnitare cœperũt: ſupioris domus uniuerſa cœ nacula dicta: poſt

ꝗᷓ ubl cœnabant plura facere cæperunt.

pit eũ pen'tere: poſſet te pigere. Deſinet me tedere ſæpius dici.⸗

mus:ꝗᷓ cæpit ille pœenitere poſſes pig ere: deſinam tedere.

ls
no
in

Onc

con

tn

H

di
2

4
4

iit

al
je⸗
lo⸗

ſct
vir
ℳ

Comes comiti
comes uero minor:quippe qui ſequitur & ducem habet:eſt item co⸗
mes qui utcunq; ſequitur alterſus dictum. Socius uero plerũq; in ne

H
lebt

Cogito & excogſto diuerſa ſunt ante enim'eſt cogſtare: deinde exco

gitare. licet non quicũq; cogſtat ſtatim & excogitat. Vide plura ĩ uer
bo excogitare.

Colliberti:collibertæq; dicimus:quẽadmodum conſerui conſeruæq;.
o ii plures ſub umbra unius patroui ſuni:ũcut illi ſub imperio unius
domini. Non autẽ dicimus collibertini: aut coingenuil. Ad nullã. n.
alteram priuatam pſonam plures hoꝶ referri poſſunt. De libertis ue

ro ð libertinis latius in dictione liberti uideto.
Collis eſt ut ita dicam monticulus:ſiue ꝑ ſe & a mõte ſeparatus. Siue
pars montis. Iugum ut ita ẽt dicam ipſa arduiĩtas mõtis: & ꝓcliuis ac
prona ſupinitas:cui ſimilis eſt in colle. Cliuus tamẽ mollis magis ðde
clæmenstut cliuus capitolinu. :cliuus montis auẽtini. Promontorlũ
mons eſt in mari prominens. ð
Colyuiſtæ a græcis dicunt᷑:qui idem Trapezite uocari poſſent. Nam
colvuiſtæ trapezas habẽt. A nobis nũmularii mẽſarii qui a græcis
colyuiſtæ dicunt᷑. Colibos nummus dicit᷑.Inde colybiſtes nummu⸗

larius. Videto tamẽ plura inldictione argentarlus.

Colurnus ꝓ materiato dicit᷑ ill us arboris:quæ corylus dicif.·

„

raro dicſtur. Soclus ſocio dicitur. Namq; ſoclus eſt pat

gocils ſeriiſq; rebus fortune arbitrio ſubiectis. Sodalis autem p⸗

prie eſt in rebus leuioribus ac ſæpe uoluptuoſis. M. Tullius. Epula⸗
bar modice cum ſodalibus. Sodalitates enim me quæſtore ſunt inſti
tutæ. Caius autem ſodales inquit: qui eiuſdẽ collegii ſunt. A quo nõ
ſane difcordat apud. M. Tullium Antonius: quũ Norbanum quæ⸗
ſtorem ſuum appellat ſodalem. ”MVM
Comis eſt benignus homo & facilis: qui alſis non grauate inſeruit-
Comitarl minorum pot us eſt erga maiores. .

Commeatus in ſingulari tantum eſt ꝓ facultate ad tempus a militſa:
ab alioue minſſterio recededi: quam præbet militl impator: ppoſitus
ue ĩferiori:eundiqʒ quo uelit: ad p̃ſcriptum diem reuerſuro. Licet Li⸗
uſus lib. xxxiii. ait: Magna pars ſine cõmeatibus delabebar᷑ In utroq;
aũt numero pro cibarlis ad alimonlã reip. aut exercitus: aut alicuius
multitudinis: interdum etiam priuanm. Cicero pro lege Mamilias
Iam commeatu & priuato de publico ꝓhibemar. —
Commengdo re regl.i. committo: cõmendo te apud regem i: ſaudo.
Commentarilomnes ſunt libri:ſed nõ cõtinuo libri cõmẽtaril.Nan
ubi res ſunt late diffuſeq; explicate d nõ breuius ꝗᷓ poterãt tractatz
H b Itt

—

77 2=

libri tantum ſunt:non cõmentari. Vnde Cæſaris cõmentari:in g⸗

bus ad exequẽdam hilſloriam alis uidet ſubieciſſe materiam.

D —

Gommentariiinomẽ quid fignificet tertio declamationum ibto Se-⸗

neca declarat: qu dicit. ine cõmentario nunꝗᷓ dixtnec commeéta⸗
rio contẽrus erat in quo nudæ res ponunt. Et Cicero in Bruto: Non
eſt orario ſed capita reꝶ & orationis commétarlũ paulo plenius. Di-

citur aũt commètar us & commẽerarium. Commẽétarli & commeta⸗

ria in alla er ſignificatione:quæ ẽ ut ſentio expoſitio dð liuterpretatio

autogꝶ. Quldam quoq; talla huiuſmodi opa commẽtum uocaueru t

nt Nigidius. Donatus: Priſclanus: aliiq; nò nulli.
Commen itia ratio quæ ad tempus commeta & excogitata eſte
Commigraretem grare demigrare ſimilia, ſunt huic uerbo migrares
quod ẽ domicilũ mutare: & alio ſe ad habitandu cõterre relicta prlo⸗

re habitatione. Remigrare aũt reuerti in priſtinũ domiciliu. I rani⸗

migrare in longinquiorem locum domiciliũ habitationé uc mutate
Immigrare in domũ aliquã habitãadi gratla ire. Ea ppter hoies ꝗmo

riunt᷑ migrate dicunt᷑. Et enim qui morlunttanꝗᷓ domiciiuʒ; corꝑis

relinquẽres allo ad habitandum dütaxat anima ſe traſferut. Tunc àt

cum appoſito rectius ꝗᷓ ſine app ſito utemur: ut apud Cicerone l. b-

vl.de rep. Anteꝗᷓ ex hac uita migro: & Qauinti. ĩ cor pore plectoden

quum ad in ernas ſedes anima migrauit. Conttaq; nequaq milites

—

quum caſtra mouẽt: aut de ſtatione munitiomb ue ducedut. Migra⸗
re dicunt᷑:ut pote ubi domicilium nõ habuerũt nec in domielllam le
conferunt. Decedere aũt quid ſit uide in litrera. O.

Committo ſequẽte: ut uel ſimili dictione ſemꝑ in malam partem acci

pltur. Vnde ceicero ait: Non cõmittas ut dicedu ſit nõ putardâ. Quin

tilianus quoq;: Non cõmittam ut illa dubia faciam dete nſionis ſolli⸗

citudine Et alibitnihil iibi minus cõmittẽdum ꝗᷓ ut ulci caris hoc fla
gitium. Nec recte dicas fac cõmittas ut oẽs te laudẽt: aut ſc nõ com
miſiſti unꝗᷓ ut lauderis: ꝓpterea emꝑ habet lecum negationem.
Commodatarius qui commodatum accepir: paſſiue enim accipit: ut
legatarius qui legatum acci pbilil. èèâͦ́
Cõmune eſt hoc oibus & oium. Vel cõmune mihi tecũ & cũ cætcris.
Comparo hãc rem illi:& cum illa. cõtero ſti & cum iſio. Præterea hic
nõ eſt cum illo comparädus: mellus de minore ad malorem dicit: ut
Verg.cum Homero Horatius cum Pindaro nõ eſt cõparandus:ꝗ e
diuerſo. Sic Homerus cum uergilio Pindarus cum Horatio non eſt

côparandus: e diuerſo tñ nõ nunꝗᷓ reperitur.
Comparatiui natura eſt ſuperare in ea qualitate: quã optinet politi/

— .

—E ibiee —

ling ust ut A ntiqufor te ego luth. i. malor te natu ſum.

Comparatiuũ reſolui ꝑ magis & poſitiuũ Priſcianus uoluit. Sed per

dnde eætera quoq; reſoluit᷑ quæ eũdẽ uſum p̃ſtant:ut fortlor plus fortis ue
dau hementius: fortis ualidius fortis & quæ ſunt eiuſmodl.
m Cöparatio fit uel ad onum uel ad plures tam ſui generis alieni: ꝗuls
eh græci honoris cä ſuæ gtis magis ꝗᷓ röne ueritatis dicũt nõ poſie ad
Mui multos ſui gñis fleri cõparationẽ. Alii ãt dicũt hãc eẽ rõnem ꝓpter
Neen quã nõ utunt᷑ tall cõparatione:ꝙ quũ ad plures ſui generis fli cõpa/⸗
auen tatio ſuꝑlatiuo poſlumus uti:ut fortiſiimus græcoꝶ Achilles. Sed ſu
perlatjuus multo allos excellere ſignificat. Cõparatiuus uero põt dᷣe
n paruo ſuperantẽ demonſtrare. Vnde ẽt diminutioneʒs ſure accepits
hienut apud nos: Maituſculus:minnſculus: hæc priſcianus A quo tam pro
tubln Eræcis p latinis diſſientio. Nam ꝗro a prilcia. quonã mõ græci diſtin
I9 ꝑuerẽt ſenſuʒ cõparatiuſ:a ſenſu Suplatiuſ:cũ ipſi cõparatiuo quo;
uun genſtiuũ tribuãt: niſi hac ratione: ut hoc ad unũ. Illud referat̃ad plu
egn ra?loquor quoties cõparatio fit ad eos: qui ſunt eluſdem generis. Nã
ad eos:qui ſunt alieni:neceſſario quoq; utunt᷑ genitiuo ꝑ cõparatiuũ
uhei cum ablati uo careant. Cum dico cõparationẽ more priſciani: tam
Nel Superlatiui qᷓ cõparatiui intelligi uolo. Atqui apud latinos iſta am⸗
Oein biguitas nõ eſt:i qui cõparatſuo ablatiuũ tribuimus. Tamẽ tanti mo⸗
es menii ẽ illa græcon ratio ut eam latini ad ſormã græce conſtructio
t⸗ nis imitati ſint hoc eſt: ut cũ genitiuo jungerent cõparatiuũ: utique
aſe inter duo. Nam ſuperlatſuũ non dubium eſt habere locũ ĩter plura.
Vt alacum fortior fuit thelamonius. Et manuũ meltor ẽ dextra:ſ ue
d. ro tres aiaces fuiſſent:diceremus nõ fortlor: ſed fortiſſimus: ſicut diæ
uin gitorum longiffimus nõ longior medius. Horatius O:maior Iune⸗
lli⸗ num jquit ad duos enim piſones filiostpatrẽq; ſcribebat. Ouidius In
ſ perſona Medææ: quæ duos filios habuit: cum minor e: pueris iuſſus
co ſtudioq; uidendi: onſtitit ad geminæ limina prima foris.
Comparatluo utendũ eſt ad unũ ſui generis: ad plures uperlatiuo: ita
iddgtt apud nos ut apud græcos. Qui et ad plures diuerſi gñis cõparatiuo
utunt᷑: uni & nos. Vt alacum fortior fuit thelamoniꝰ. Ego ſum doctiſ
etie fſimus romanoꝶ. Et Achilles trolanis fortior fuit. Hæc Lau. Tu uep
te ro in lima leges cõparatluo latinos uſos ẽt ad plures ſui generis.
Se Cõparatiuo & Suꝑlatiuo Iungit᷑ ẽt Inter d Ex. Quint. Qui ĩter nos
ut apparet: fortior fuit. Eti geminis:dii phibeant: ut ex duobus filiis
cN uilior ĩcſpiat eẽ periturus:ſic ẽt de Suplatiuo iegit᷑. .
Cõpertũ ẽ mihi:de exploratũ ẽ mihi idẽ ẽ:q ſcio p iueſtigatlonẽ. Sis
4 militer cõperi & exploraui:cõſtitutum eſt mihi deliberatum eſt mihl

b ilit

Decretum ẽ mihl:idem quod apud me cogltando fſirmatum ẽ᷑. Simi

liter conſtitui & decreui. At nõ ita deliberauitpoſſum nãq; deliberaſ⸗
ſe: & nihil cõſtituiſſe. Itaq; differt an dicamus ſenatu sdeliberauter an
ſenatui deliberatum ẽ. ideſt decreu:t. Exploraui tamẽ ꝓ inueni fere

acelpit᷑ cſ exploro idẽ ẽtqd inꝗro ſagaelter. Vnde exploratores.

Complacitus ab actiua uoce:ſicut fluxus uenit: habetq; ſigniſ cailo⸗

nem nec actiuam plane:nec paſliuam ſicut fluxus

Complodere eſt aduerſas manus inuicẽ collidere: quod fieri pluribus

de cauſis ſolet: uel ad teſtiſcandum more fœminaꝶ dolorem: uel ß⸗
gaudioeuel ꝑ ſubitä admirationẽ uel ſiquæ ſi unt aliæ cauſæ.: Supplo⸗
dere eſt pedẽ terræ incutere: quod interdum ſolet in oratore laudar
Explodo non tantum ſignificat eiicio:led eiſcio manibus: & quidem

cum ſono pulſantibus. Qualiter quẽpiam e domo e theatro: ex allz

quo cõcllio Iniectiõe manuum atq; pulſatione eiicimus. M. Tullilus
Iſtrio ſi paulum ſe moueat extra numeg: aut ſi nerſns ꝓnuncjiatus ẽ
una ſyllaba breuior: aut longior exibilat᷑: & explodit.
Complura uide in dictione plura. “YUD
Compos uoti uide in potior. l
Conclo eſt populi multitudo cõgregàta: uel ex magiſtratus juſſu: uel
publici ſacerdotis: uel ſua interdũ auctoritate & ſponte pprie ad au
diendum oratorẽ concionantem in bonum publicum:cuſus ẽt ora⸗

pellant: cum cœtum hominũ: ficut dixi ſi gniſicet nõ locathæc Lau.
Tu uero uideas limam noſtam ð
Conciliamus amorem nobis alicuius: cõcillamus beniuolétiam. Non
aũt conciliamus gratiam. Rurſus inimus gratlam: non autẽ inimus
amorem aut beniuolẽtiam. Quarum omnium orationum eadẽ fere
ſentẽtia eſt:ac ſi hoc uerbo uterer comparo uel cõtraho. Niſ ꝙ inire

gratlã ẽ magis fauorẽ comꝑare ꝗᷓ amoré. Reconciliari tñ & in gratlã

redire idem ſunt quoties amici interpoſita alqua offenſa: quum ali⸗
quando fuerũt inimici in priſtinã redeũt beniuolẽtiam ac familiari⸗
tatem. Sed redire in gratiam ẽt cum inanimaus ſolemus. Vnde Cice
ro de ſenectute: ln gratiam cum uoluptate redeamus: præterea co
ciliamus nobis laudem: famam: ſmiliaq; non aũt inimus. S=
Condictio a:cõdico naſcit᷑: Cõditio a:condo.lllud rarius ẽ: qd ita lu⸗
ſtinlanus diffinit: Cõdicere ẽ denunciare priſca lingua:nũc uero abu
ſiue dicimus cõditionẽ actionem in ꝑſonam:quam actor intẽdit ſibi
dari oportere. Sed nulla hoc tempore eo nomine denũciario fit. Ex⸗

tio uocatconclo:in priore ſignifcato eſt græce eccleſia:quam nos ꝓ
latina uoce habemus. Maltiq; eccleſiã neicio quo lure ædes ſacras ap

Aberh
kanm
henlte
ren
lcaln

plort
maue
Suppn

Tullv
aui

ul

Ma
tolas
0
9
Le

N

ns

lele
plre

gtuſ,
NaH

art⸗
con

lo⸗
n
ſt

laud
ldn
erd

go cõditio ẽ uel hæc actio uel illa denſtlatio. Cõditio uero mult his

temporibus male uſurpant accipiẽtes ꝓ mentis qualitate: ueluti illud
hic eit hõ manluetæ & bonæ conditionis: quod antiqui dicebãt: mã⸗

ſueti & boni ingenii:nos quoq; manſueti animi mâſuetæq; mẽtis ho

mo aũt bonæ conditlonis latine dicit᷑: ſi ad fortunas referatur: non ſi

ad mores. Vt eſt uir magnæ: paruæ: mediocris cõditiõis. i. diues: pau
Per ue: aut inter hos mediꝰ. Ego ſum poſitus ĩ hac cõditlõe ideſt for

tunna ac ſorte. Cicero: o miſera conditionẽ adminiſtrandi conſulatus
Huic ſignificato illud pene par ẽ: Cũ inter plura eligẽda ſortis ẽ ob⸗
lata electlo: ut apud. M. fabiũ: Oblata eſt a Iuuenibꝰ tyranno condi⸗

tlo ut dimitteret alteꝶ ad niſendam matrem ad diem præſtitutam te⸗

uerſu:iſta ut niſi occurriſſet ad diẽ de eo qui reſtiterat pona ſumere
tur. Dicimus igitur offero conditionem uel fero: uel pono condiiio⸗
nem. Nunꝗᷓ fere per aliud uerbum:quæ conditio dum placuit: etiam

fere ſemper dicimus. accipio conditionem. ut apud T er: Amatores

cChryſidis tulerunt mulieri conditionem: Ipla uero accepit conditio
nem. hoc eſt pactioni promiſſioniq; aſlenſit. 2ðWBðW
Conducitꝓ utile ẽ: Decet: Iuuat:& ſiqua ſũt alia:nec ꝑſonalia ſũt pla⸗
ne:nee ĩpſõalia cũ hẽant nũeros. hæ ueſtes decẽt nos. Iſti cibi luuãt
te. ſtudla ſecreta maxie cõducũt. Explicit Expliciũt nũqᷓ ꝙ ſciaʒ legi⸗
Gonductitia domus ꝗᷓ conducta eſt. Noĩa enim in tius Si a ſupinis de
ſcendunt paſſionem quandam ſigniſicant. ut ratio fictitia ac cõmen⸗
titia: quæ ficta ad tẽpus commenta de excitata eſt. Si tamen ab no⸗

minibus deſcendunt ſignificant materiam: ut ſtramentiti*: lareriti?9.
Confero me in agrum & ad agrum. Dicimus autem contuli me ad ca

tonem:non autem in ce tonem niſi fuerit ſignificatio donationis hoc
modo Multa contuli in catonem.i.multa donaui catoni.
Cõficio ꝓ ꝑficio ꝓ eo q ẽ ſauciando trucido:lInde cõfectores ſeraꝶ
lpſa enim præpoſitio Cum in bonam & in malam rem accipi ſoler.
Confido pro credo:tum in præterito: in præſenti: tum in futuro. In

præterito. Quoniam probatam rationem officii mei uobis eſſe con

fſido.In præſenti: Quanquam a Cratippo noſtro principe huiꝰ me⸗
morlæ philoſophorum hæc te aſiidue audire atq; accipere confido.

In futuro: Ita fore confidimus. hæc exempla ex Cicerone ſunt.

Conflaui as alienum: & Contraxi æs alienum: idem eſt ꝙ factus ſum

debitor alienæ pecuniæ: Diſioluo æs alienum: idem eſt quod contra
xeram æris alieni reſtituo: & pluribus ſoluo.

Confluens pro loco:quo duo Flumina con ueniunt. maſculini gene⸗

1

Coniecto: cõlecturo. coniecturam facio. conlecturas capio cõleétura
conſequor. coniectura colligo. conſectura ducor. pro eodem accipi⸗
untur: aut pa um differunt. quia efficacius quiddam eſt coniectura
conſequor & contéctura colligo:ꝗᷓ in cæteris.

Coniurare & cõſpirare fere in malum accipiuntur: quoties in patriã:

aut bonum principem coniuratlo fit atq; conſpfratio. Sed ſi honeſta
cau ſa id flat in bonum etiã accipi debent. Nam & Mutiꝰ Scæuola ad

porſenam regem inquit: Trecenti coniurauimus principes luuen

tutis romanæ ut in te hac uia graſſaremur. Et cicero ad cæſarem pro
ligariosfratrum conſpirationem dixit: quaſi nnantmitatem. Verũ cõ
piratio:ut in hoc ſpio loco: nonunꝗᷓ nemini pern c oſa eſt in nemi
nemq; graſſatur conturatio ſemper in alterius perniciẽ graſſari ſolet

Conmuere eſt aperire & claudere oculum.

Conlciſcere fere ad mortẽ pertinet:plerũq; enĩ ſic legimus mortem'ſi

bi lple conſciun: Mortem tibi ſpſe conſciſces. Mortem m'hi ipſe cöo⸗
ſciſcam. cogam te ad mortem tibi per te ipſũ conſciſcenda Aſceiſceeææ

re eſt remotum aliquid quaſi ſeſte uocatum capere. Deſciſcere eſt ad
imperio ſe ductuq; alterius ſubtrahere. ut milites a duce: populi a do
mino diſcipuli ab opinione magiſtri quam prius ſequebantur: præ⸗
ſertim ad alterius imperium uel ſententiam ſe tranſferentes.
Conſeſſus non eſt conſeſſio:ſed hom nes uno in loco conſidentes.
Conſideratus qui agenda conſiderat: non qui conſideratur. Incõſide-⸗
ratus qui agenda non conſiderat: non qui non conſideratur.
Conſolatio & ſolatium ſdem ſunt niſi ꝙ conſolatio fit uerbis. ſolatluʒ
re. cum conſolari ſit oratione Solari uero fere ſemper aliter. Solamẽ

idem eſt quod Solatſum:ſed magis poeticunm. Vergilius: Solamenq

mali de collo fiſtula pendet: quo tamẽ Boetius & quidam alſi utunt᷑.
Conſonanspꝓ littera non uocali fœminini gñis eſt ſubſtantiuatur.n.
Conſul qui conſulatum gerir. D
Conſularis qui conſulatum geſſit.

Conſulo te conſliũ peto a te ꝛuel interrogo & inquiro. Conſulo tibit

conſiliũ do tibiiuel ꝓuideo tibi. Sed hoc frequẽti? ac magĩis proprie
in rebuseut conſule ultæ tuæ. Conſule ualitudinf. conſule dignitati.
conſule ſaluti:conſule rebus tuis. In plurali autem numero ĩterdum
reperitur ſine appoſito tamen. ut Conſulũt ſenatores: quod frequẽ⸗

tius dicimus conſultant. i. delberant. Non nunꝗᷓ conſultate ẽ umus.
Conſultot fereꝓ eo ꝗ aliũ conſulit accipi ſolet.nõ nunꝗᷓ tñꝓ eo:ꝗ alii

cõſulit.Salu.ln iug. Simul ab eo petũt uti fautor cõſultorq; ſibi adſit
Conſultus eſt homo prudens & ſciens: dignuſq; a quo conſiliũ petas⸗

eat

Nebh
eut

Panc⸗
onekt
volaa
guent
mpr
rüci
nenl
fſo

tem
ſech⸗

cſℳ

zeſtal

N:☚
e

8
ſde⸗

late,
n
weng
wol.
t,n.

ſle
pte
ſatl⸗
dum
gle/
Nos⸗
1

4

Inde & Inconſultus adiectiuum. Quint. O: inconfultam muliebrem
ſemper amentiam. i. imprudentem: inconſideratam & nullius conſi-
lii. Dicitur etiam Iuriſconſultus & Iureconſultus. Et ouidiꝰ. ll. i. de ax
te in ſimplici dixit: Sit tiol cred bilis ſermo: conſultaq; uerba.
Conſternere eſt corporis: conſternari autem animi: qum mens turba
ta eſt: & de ſtatu mota: quaſi huau ſtrata. Ideoq; ſæpe coniungi ani
mũ uidemus. ut conſternatus auimo. Saluſtius tamen hiſt. primo in
quit.Equi ſine rectoribus exterriti aut ſaucii conſternantur: cum ſit
uſicatius conſternuntur. . . .
Cõtendere ðde Intendere indifferenter dicimus: uti contẽtio Intẽtio.
Le quibus omnibus late in dictione Intendre.
Contentas qui continet quod animo ſatiſfacit: non qui continetur.
Contetcraneus qui eiuſdem terræ é: hoc territorii: maior. n. terra ᷓ
urb..oppiduũ ue. cuius habitatores uocantur ciues. plynius tñ catullũ
conterraneù ſud uocat uel ꝙ ex Dioceñ illa:uel ꝙ ex urbe ſit ueronẽ
ſi. Vterq; autem dictus é Veronenſis: Nam illius Nepos & per ado⸗
pirionem filius fuit Nouocomenũſs: Ideo Ply. icdus & ipſe dictus ẽ.

Contiuenter eſt conminue: ſiue continuate: quod a continco uenit.

Conuiceſco idem eſt quod ſuum primitiuum conticeo:ſicut alla multa
in ſco. ut Adh ereſco. Deliteſco. cõcubiſco. lIabaſco.obdormiſco.cõ⸗
tremiico. Expaueſco & his ſimilia. 4 S
Continens pro terra quæ non eſt iuſula fœminini generis eſt. Vt de ſi.
cilia ad continentem parum Intercapedinis eſt, .
Continentia. de hac uide in dictione Abſtinentia.
Contrahere æs alienum quid ſit uide conflare.
Contumelioſus ſemper actiue ab autorlbus accilpi ſolet.pro eo.ſ.qui
contumeliain facit. “́“
Cõuenit hoc mihi: aut cõuenit hoc nobis. i. decẽs ẽ: & cõu entẽs.cõue⸗
n t hoc ter nos.i.cõſtat:& cõtrouerſia caret. cõuenit mihi tecũ.i. ſine
controuerſia inter nos quod ego dixi. cõuenit iibi mecum.i.ſine cõ
trouerha eſt nter nos quod tu dixiſti. Nõ nũꝗᷓ ſine utroq; . ut cõuẽit.
Conuentus facit diminutiuum conuẽeticulum cicero pro Sextio: Ta⸗
men conuenticula hominum quæ ciuitates nominauerunt.
Conuentus nõ ẽ conuentio: ſed oẽs: qin unum locum conuenerunt⸗
Conuitium a ujtium uel potius a: uito: deſcendit ut Vitupero tam & ſi
non omnino repugnei ſcribi per. c: ut quibuſdam placet non per.t.
Eſt autem conultium maledictum contumeloſun.
Copia facultas:poteſtaſq;: ut faciã tibi copiaʒ; inſ piciendi lbros meos
I,dabo uibi facultatem uel faciam tibi poteſtatem. Ilungit᷑ autẽ ſemꝑ

acd

Corpuſculum diminutiuum ẽ: a corpus

cipue cum do. Vergi. A ffari extremum miſeræ data copia matri. Et

ſterum Poſtꝗ Introgreſſis & cora m data copia fandi. Siue his autem
duobus uerbis copia plerũq; pro abundantia accipitur unde dicta etk
copia orationis: & copia pecuniarium. & copia frumenti: In plurali

quoq; pro eodem ſignificato ut noui copias tuas.omnium rerũ co⸗
pias habeo. Peculſariter tamen appellamus militum multitudineme⸗

ut copiæ pompelii: copiæ cæ ſaris: pro quo imperiti dicunt gentes põ⸗
peii: gentes noſtræ. Et in hoc etiam ſignificato non nunꝗᷓ in ſingula
ri.ut Pom. ad domſtium. Neq; ſolus cum iſta copia tantam multtudi

nem ſuſtinere poteris. Saluſtius: poſtremo ex omni copia Catilinæ

Sc. Virg. Ii. ſi. æn. Et quæ ſit circum me copia luſtro.

Cordi eſt: & In animo eſt: differunt. Nam ſecundum ſignificat in aul⸗

mo habeo Vel animus eſt mihl uel uolo atque conſtituo.Illud uero

eiſt delectat: & placcce.GGvf
Corpus potluſꝗᷓ carnẽ noſtꝶ uiluentiũ dicimꝰ. & hoĩiem corpulẽtũ po

ut aliq loquunt᷑ carnoſũ. Quint.membra ſine corpora cicero
Gallum: Nam & ulres & corpus amiſi. Martialis: Inq; omni nuſꝗᷓ
nuſꝗᷓ corpore corpus erat. hoc in corpore illius non erat caro.

mora autem partẽ illa exteriorem ſignificant: Femina partem ĩterio
rem mulieremq;: quæ ſe contingunt. Vel femora partẽ anteriorems
Fœmina poſteriorem. A quo conficitur nomen femoralia: ſiue Fœ⸗

tamen nominatiuus femen non reperitl.

minalia. utroque enim modo ſcriptum reperio pro brachis. dicitur

Cubiculum atcubili non uenit: cum intra cubiculum cubile ſitt
Cubo:cubuſ:cubitum: cubatio non cubii.
Cuius. cula. cuium a: ueteribus non inter nomina: ſed inter pronomi
na numerabatur. ut meus mea meum. Itaq; ut dicimus mea ẽ. tua ẽ.

ſua ẽ. Et mea tua ſua intereſt:lta cuia ẽ: & cuia intereſt.Plautus in epi
dico:Ego illum conueniam:atq; adducam ad te: cuia ẽ fidicina. cice⸗
ro pro Murena: Ea cædes potiſſimum crimini datur ei:cuia interfuit

non eſ cuia nihil interfuit Interrogatuſq; cuium pecus reſpondeas

meum tuum ſuum uel illius.

Culter cultellus facit diminutiuuum. OYG
Aulpa medicorum plures peſt: Defectu eoꝶ multi. Is nanq; deſectu

medicei perit:cul medicus p̃ſio nõ ẽ culpa uero mediclig moritutꝰnõ

—

cum facio duntaxat apd oratores. Nam poetæ cum aliis uerbiste pᷣ⸗

Coxa pars ſupra femora: uertubrũq; ipſum quoties uitiatũ c: aut os il
lud:quod in uertebro uoluſtur fractũ: coxa uitiata fracta ue dicit᷑. Fe

bgs,

K eEerantinlſi p̃ᷣſo medices ſibi fuiſſet:quam ma orẽ pattẽ eſſe atbltrior.
e hec ideo dixi ꝙ non nulli pro culpa medicorum aiunt defectu: Et ui
putl tia hominum rerũq; uocant deſectus: cum dicere debeant ultia: ue
