*“ culpas uel mendas ut menda libri. Defectio plurimum a defectu diſ
Uchne ſentlit. cum ſit receſſio aut militum: aut ciuitatis a domiĩo: uel a ſupe⸗
teii riore. Eſt enim Deficere & Deſiſtere a:ductu alterlus decedere. Se
— ſi rebellare. dᷣe Defectio quaſi rebellio. ”M”M
u Cuias. Noſtras. Veſtras:non tantũ patriã nationemq; innuunt: ſed
l etiam partes & quaſi ſectam. ut Veſtrates philoſophi nõ ſunt ita po⸗
“ pulares & fauorabiles: ut nf̃ates: q epicuri ſchola ꝓdierunt. Et cuiates
nat philoſophi uos eſtis: Stoici ne: an academiei: an peripsteticſ:an no⸗
ſtrrates Epicureſ: Cicero: putares ne unꝗᷓ accidere poſſe lut miht uer
S ba deeſſent: non ſolum iſta ueſtra oratorla: ſed hæc ẽt leuia noſtratia:
5 Cum pᷣpoſitio per appoſitionem non ſungitur rei notanti inſtrumen
„ tum ſed conmitẽ. Percuſſi ĩgitur haſta dicend ẽ:tnon cũ haſta: Inſtru
ſcen mentum enim pcuſſionis haſta eſt. Item percuſſi gladio. non cũ gla
luuſ dio. Impuli te pugno: Videã te oculis. Tango te manu. Deleuit epi⸗
ſtolã lachrymis: Abſterſit ſordes aqua. Ablatiuis aũt non nſtrumen
tum ſed conlunctionem ſignificantibus cum addi ſolet: ut acceptus
g eſt a nobis eum honore. Magna cum beniuolentia ſcripſit. Cum mi
FkE ra affabllitate me allocutus é. cum dira truculentla me aſpexit.
ii⸗ Cum & Tum indicatiuũ fere poſtulant ẽ autem in cũ quiddam minꝰ.
dem In Tum quiddam maius. Et hoc duobus modis: ut aut generale ali⸗
l, quidpᷣcedat: ſequat᷑ ſpeciale. Aut ambo ſnt ſpeclalia. Primo mõ ſic: ð
ldu ut apud Quintilianũ. Quod cum omnibus cõſitendũ ẽ. Tum no⸗
bis præcipue. qui rõnem dicendi a:bono uiro nõ ſeparamꝰ:ldeſt om
nibus multũ: mihi uero maxime. Alrero modo apud eundẽ. Quod
“ opus Marcelle Victori tibi dicamus: Quein c amiciſſimuʒ; nobis: .
vu tum eximio litterarũ amore fiagranté:eigniſſimum hoc mutuæ iter
a, nos caritatis pignore ludicabamus. Ideſt wuitũ ꝓpter amorem tuum
ept in nos plus tamen propter amorem judicabamus litterarum. Raro
V autem allus modus ꝗᷓ indicatiuus conuenit. Cixcero ad curionẽ gra-
n⸗ ui teſte priuatus ſum amoris erga te me ate tuo clariſſimo uiro:ꝗqg
gs cum ſuis uirtutibꝰ: Tũ uero re filio ſuꝑaſſet omniũ fortunas ſi te an
te uidiſſet: quam uſta decederet. Sed nunꝗᷓ hoc fit niſi ſub vno uerbo
quod ſiqu ando ſub duobus fieret: non tamẽ in diuerſis uet borũ mo⸗
dis dluerſisue temporibus. Sed ad Tum reuertamur: quod ſæpe ſi⸗
i ne cum ponitur geminatum:triplicatum: in ꝗquis longũ mulrtipli⸗

catum: ſed quantum ego ſenijo in rebus paribus. Vt Quiulianus.

Nec indignetur herodotus æ&quari ſibi Titum liuidm: cum in narrâ
do miræ iucunduatis: clariſſimiq; candoris: tum in cõtionibus ſupra
quam enarrari poteſt eloquẽtem: ita dicuntur omnia tum rebus: tu3
perſonis accommodata. Taceo de eo modo: quando accipitur pro

do hoc modo illud.

aliquando: ut tum hoc tum illud dicas. ideſt alquando illud. Vel mo

Cum pro quãuis etlam reperitur: Cicero enim pro deiotaro hoc mo⸗

do incœpit. Cum in omnibus cauſis grauforibus Cai cæſar iniiio di
cẽdi cõmoueri ſoleã uehemẽtiꝰꝗᷓ uel uſus:uel ætas mea ur̃᷑ poſtulare

Tameniin hac ita me multa perturbant &c. Idem alio i loco: Satis ne
conſtaret facere uideamur: qui cum præcipi nihil poſſe dieamus: Ta
men de aliis de rebus diſſerere ſoleamus: & in hoc ipſo tempore præ

cepta officli proſequamur. Cum. ſ.pro Quamuis.
Cucioſus ſemper actiue ab autoribus accipi ſolet. Dicſtur autem cu⸗
rioſus a nimia cura:quotlens plus diligentiæ ꝗᷓ oporteat impendimꝰ
rebus: uel noſtris: uel alienis. èü
Curriculum pro curſu:& pro loco:in quo certamen currendi exerce
tur:non nunꝗᷓ etlam pro curru:ut Curſius. libro. viii. Sed etiã in am⸗
nem præcipitauere curticula. èõ
Curſim idem eſt quod currenno èM
Carus & præclarus figurate accipiũtur pro eo: taᷓ fulgore quodam

famæ & gloriæ reſplendet. Vnde clariſſima & præclariſſima geſta dri
cfmus. Sed præclarus pro bonus non nunꝗᷓ reperitur. Et præclare ac

optime idem roboris ac ulrium in ſignificatione optinent. Ci. in læ⸗
Iio: cum illo uero quis neget actum eſſe præclaar.
Claſſiarlus cuſtos exercitor ue claſſs.

Cr apulari: uide obruere.

Crepitus ſonitus eſt ulolentus ex impnlſu reſultans Vnde increpare ẽ

cum eruptione uocis & Im mani ſonitu reprehendere. cymbala tym
pPanaq; crepitant. Vnde fu crepitaculum. Tubæ quoq; d cornua. ſi⸗

miliaq; crepant: fiue crepitant: crepitus ſtem ore: infimo fieri ſolet.

Grimen non modo pro delicto: ſed pro ipſa etſam criminatione. cice⸗

to in phillp. hæreditatem mihi negaſti obueniſſe: utinam hoc tuum
uerum crimen eſſet. ðGW H
Grudus uocatur non qui cibum indigeſtum habet in ſtomacho: ſed
qui ægre difficileq; digeſtibilem: ex quo offenditur: uel tanꝗᷓ nimio:ſ

uel tanꝗᷓ noxio. Appellamus item hoĩem crudũ p̃lertim qui ẽ truei a
pectu cuiꝰaſpectu oculi nfi offendunt᷑: ut ſtlomachus cruditate cibĩ.
Eſt etlam crudum uulnus. & Recrudeſcere dolor ac uuluus dicitur q;

ninnmt
iboslun
nebrem
Opfeurn

0 hoed
ſarknun
fpohr

co: Nn
u
pote pei

urenh
npencln

herare

SnH

godm
gelad

claren
(Mole

piri
atyi
ſolet.
e ce⸗
ctuum

vſGH

u,

tuth

R
–

dVel

ſi renouari. Et cruda poma dicimus quæ non ſunt matura.
rraeeE Apes uolunt eſſe uel deorum: uel noſᷣras in ſacrificlis deo
rum Epulæ ſunt cibi miniſterio hominum: & in noſtrum
auuium comparati: Epulum ſolenniores quædam epulæ: S
EH&Prope publicum conuiuium in propatulo numerolſis ciui⸗
bus exhibitum: ſiue in dedicamſionem templi alicuius: uc in honorez
deorum:uel in magniticentiæ oſtentationem. Hue in tunere magni

alicuius uiri. Cui ſimle eſt quod hoc tempore fit: quum publice pa⸗

ſcimus pauperes: preſertim in mortibus propinquorum Quod uel
idem eſt pene quod parentare. A noſtris enim uulgo parentalia ap⸗
pellantur: eo ꝙ parentibus iaſta celebrentur. ut hicconymus lcribit.

Dare fidem eit aliquid ſancte promittere. Ler. Grauidaq; facta fide,ʒ

dat uxorem ſibi fore hanc. Fidem habere eſt credere. Qui. dẽ has
es hominibus: quos mentiri alius afirmat. l
Dare poteltatem: uide indulgentiam.
Deambu atorium locus ubi deambulamus.
Debellare eſt bel o uincere:aut bello capere. Expugnare pugnãdo ca
pere: uel potius pugnãdo uel oppugn ando uincere, cd bellam po
tius hommes. Expugnamus autem opera molelq;: ut caſtra. ut caitel
la. ut urbes. ut naues.
Decedere quanꝗ aceipiatur non nunꝗᷓ pro eo quod eſt diſcedere ant
recedere: I amen proprie eſt a mandato cuſtdie ſlue loco recedere-
Vnde conſules prcrückes prætores dicuntur ex prouincia decedere.
Dicitur quoq; deceſſit quo modo dicitur defunctus: ut ſiw intelliga
tur uita. At in excedo additur uita: non lubincelligitur. Cice. in An⸗
tonlum. Exceſſit e uica: Jlä
Decet:uide conducit. èMẽũ
Decimus: undecimus. Centeſimus. milleſimꝰ. i. q ultimus eſt ex deceʒ
cx undecim ex centũ ex mille. Aliqũ ſic: hoc aruũ attulit centenmu
illud exageſimum tuum uero tricenmũ fructum. i. centenarii nucti
ſexagenatii iricenari: Vel centupl iexagintuplum. tricentuplum.
Decimam quanꝙ ex ouibus tibi dabo: Non eam intelligo: quæ deci⸗
ma in numerando eueniet ſed unam de decem, quecuq; ſit. itaq; uns⸗
quæq; poteſt eſie decima.Item dicamꝰ Millehmum quenq; unumeèe
ex numero milenario. MVM dMULẽ
Declamator eſt ꝗ ſtudet apud rthetorẽ in conuentuq; ſcholaſlicortum
ſictã cauſã orat:id agẽs utĩ ueris poſtea cauſis poſiu orare: Ipe quoq;
thetor & quicunq; alius ẽt extra icholam hoc gne utitur ſiue ut alios
ſiue ut ſe ea erceat deglamator uocat. Orator e ꝗ caulas orai: uel i iu⸗

feſſorẽ rethoricæ uocamus: non Oratorem. Mlror. cur in hoc tã fa⸗

cili peruulgatoq; nomine exponendo Victorinus errauerit. N nü--⸗

A tamen more græco reperimus poni. Vt cicero.lIi.ii. de. n. d. Qui cũ
acadenico & eodem rhetore cõgredi conatus ſum: Nam neq; idiſer⸗
tum academicũ pertimuiſſem: Neq; ſine iſta philoſophia rherorem S
uis eloquentem. Rethorem dixit uel oratorem uel rethoricum.
Declaro frequentius ad facta pettinet ꝗᷓ ad dicta. Allquando etiam in
dictis: Interdum accipitur pro ſignifico. uel oſtendo. uel indico.
Decretum eſt mihi uide compertum eſt.

Decus eſt illa ut ſic dixerim honoriſicentia ex benegeſtis rebꝰ. Vnde

decora militiæ honores. laudes honeſtamenta militi in bello cõpata

cuius cõtrariũ ẽ Dedecus ignonunta quædam: aut ignominie genꝰ?

&& infamis turpitudo. Vnde dedecoro. i. turpifico: & cõtumelia atq;
lgnominia afficio. Tranſfertur etſã ad animũ: Q uſppe decꝰ pro ho
neſto:dedecus pro inhoneſto accipitur. Decor ẽ quaſi pulchritudo ꝗᷓ
dam ex decent à rerum perſlonarumq; in locis tem poribulſq;:ſſue in

agendo:ſiue in loquende. Traſfertur quoq; ad uirtutes: A ppellamꝰ?

decorum nõ tam ſpſum honeſtum: ꝗᷓ quod hominibus & communtſ
opiniõi honeſtum uidetur & pulchrum & probabile. Vnde uerbum
decoro media longa. Nam decoro media breui a decus uenit.
Oediſco uide diſeer.
Dedititiꝰꝗ ex numero eoꝶ eſt: qui ſe in alterius imperium dediderũt.
Dedoceo te: qd doctus es oſtẽdo falſum eſſe: docendo quod uerum'.
Quintilianus. II. i Et ꝗdẽ prius ac difficilius opus dedocẽdi ꝗᷓ docẽdi.

Dedecus duo ſigniſicat: Vnum quod ẽ crimen: ut Quint. Satis dede⸗
coris atq; flagitii caſtra cæperunt- Alterum quod eſt ignominia:atq;

infamia quod notum eſt. Vide etiam decus.

Deduco & Reduco generalem habent ſignificationem ſed in hoc ſpe

clialem quoties alicur officii preſtamus comitatum. ut Dedu xi Ca⸗
tonem in ſenatumteumq; ut domum reducam: hic expecto. Sed ꝓ⸗
prie hoc eſt inter homines nõ multum dignitate & auctoritate diſtan

tes. Comitati uero minorum potius erga maiores. Ceterum dedura

cere && Reducere eſt quaſi ad certuʒ locum. A ſſectari eſt quaſi comi
tatum præſtare: non tamen in tinere. aut natigatione aut: militia-
At fere per urbem. aut:t
Deſatlgatus uide in dictione laſſum:
Defeſſus uide ibidem.
Nefectus quaſi

diclis nel incon cionibꝰqui græce dicit̃ rethor. Nos tamẽ rethorẽ pro

ꝗ deficit.ut martialis: Duleſa defecta modulatcaria li⸗

*

emido
elitu⸗

Nönadi
4Qid

nechiten

henej
klenen

nclioo

bcen
plalegen

meliar

cron

chrirwnt

.iech

ppelan
ommorl
Verbun

crummd⸗
docitk
tſsee⸗
ſolaarg

hoelpe

ICO
eckſtan

ndedu⸗⸗
alicohnl
n wilin

terul

ſo n

BDeliberauleuide compertum eſt.

gua Cantator cignus funeris ipie ſui. Quint. Defectaꝙ labore ſene
ctus magna pars mortis nihil mihi reliquit : nii diligentiams partiei⸗

pium ngnificatlonis actiue in uoce paſfiua,

Defectus uide plura in en lpa.
Defectio uide lbdem.

Defende me domine:adiuua me optime ulir Tace homo ĩperite. Mu⸗
tato uocatiuo i nominatiuũ nõ recte dicet᷑. Item detende me tu deus
meus. Adiuua me tu uir optimus. Tace tu homo imperitus: hic per
nominatluum ẽt recte loquimur:ſubintelligit᷑ enim ens:hoc modo:
tu ens dominus meus. r
Defende me dicimus: & non nunꝗᷓ defendo ſctus. Cicero de ſenectu⸗
te. Veſtitaq; p ampinis nec modico tempore caret: & nimiĩios ſolis de
fendit ardores. 5
Defenſorius actlonem ſignificat.
Deſore uide affore. l
Deinceps accipit᷑ ꝓ dehinc & ꝓ deinde. Atꝙ ẽt pro gradatim. Cice⸗
ro in tuſcu. Omnes qui deinceps accubareẽt: ad lyram canerent. Et
ad termum Sed tamen tres fratres ſummo loco natos. Promptos nõ
indiſertos te nolo habere lratos: quos uideo deiceps tribunos plebis
per ttiennium fore =èðèUM PI Das.

Deligere eſt quod mag s idoneum ad rem agẽdam eſt cernere. Elige
re uero uel ad noſtrum emolumentum: uei ad illius qui eligitur ai-
gnitatem. Delegit ſibi ſæpe populus Ro. imperatorem ab bella: ut
Pompelum ad bellum mithridaticu m.lmperator quoq; deligit mili
tes:nõ eligit ad rem uide licet bellicam idoneos. At ſi ex mulcis darer
optio quem ſibl uellet eligeret: non deligeret. ide oq; ſemper fere dici
tur in eodem ſenſu:datur tibi fiue offert optio. Et datur ſiue offert᷑
electio. Nec inficias eo poſſe fieri ut in aliquem cadat delectionis Se
electionis nomen: ut in pſum principem quem ad honorem parſiter
& ad em beneget endam aſſumjnus. Cæterum deligo ſine præpoſi⸗
tione accuſatiuum habere ſolet: ut populus romanus delegit. Cn.
Pompelum imperatorem Eligo alterum accuſatiuum cum præpo⸗
ſitſone: ut idem populus elegit in principem ſibi octauium. Et ſacer
dotes eligunt ſibi pontificem: & milites imperatorem. Cooptare au
tem dicitur inter Collegas pareſq;:aut fere pares. Cicero in Bruto:ꝛa
quo in colleglum augorum fueram cooptatus: præterea deligere e
agere uel habere delectum differunt: ꝙ deli gimus aliquando unum
tantum. Agere uero uel habere delectum ad multa ſemper refertur.
c

apud Quintilianum legi facere delectum pro agere. .
Delitelco pro ſuo primitino accipltur. S”
Demereor: uide meroor.. l

Demuamzuide Landermm.
Deniq;zuide Tandem-
Demigrare uide Commigrar. “
Depectus : Vulpiano credimusdicit᷑ turpiter pactust mihi aſt pro
ſimplici potius accipi uidef id quod ĩ multis ſit zut demiror: deambus
lo. Teren in phor. Iam depaſclſet mortem cu pio: tale eſt hoc terẽtia-
num: quale illud ue gilianum. V tamq; uolũt ꝓ laude paciſeit illud
guoeq; apud. M. tul. Hb. i. rhetoricoꝶ. uidam quum circſſidereft:
neq; effugere ullo modo poſſer depectus eſt cum hoſtibus ut arma
& impedimenta relinqueret: e miltes educeret. taq; fecit &c: Non ẽ
accipiédum ꝓ turpiter pactus ab autore eẽ poſitum quippe qui cau
ſam narrat de qua controuerſia eſt: an ille turplter pactus ht: non au

-—

tem factum homnis damnat: & allquoties factum hoc paulo poſt ps n
ctionem uooccaaat.Ilðẽ C
Depoſtarius a depoſitum eſt: depoſitorius a depoſitor:eſt itaq; depo⸗ 1
ſitarius qui reddendo depoſito obnoxlus eſt. M ðYUD
Depræcor ſupplicium Aulus Gellins ait dictum eſſe: quaſi dereſtor: „
uel execror: uel depello: uel abominor. Ego aut ita dici puto depre⸗- de
cgor ut præcor & imprecor: præcor tibi bonum: præcor tibi malum. l
Sic deprecor liberationem: d deprecor peœrnam illam ut poriar:ihanc nn
ut uitem. Quidius libro.i. de ponro. Sæpe precor mortem. Mortem k
gquoq; deprecor idem: Ne mea ſarmaticum contegat oſſa latus: de- cx
precor dixit quaſi præcor mortem non dar mihi in hac terra: deniq ꝗ=M
deprecor magis ſignificat uel dicto uel facto recuſo: ꝗ illa quæ Au⸗ 0C
lus Gelllus atugit. =ð
Deſcendo in prælium:deſcendo in forum: deſcendo in campum dicio 4
mus. Non quia de loco ſuperiore in inferiorem deſcẽd mus: ſed gs ho
Qde loco tuto in locum diſcriminis. Ideoq; non fete dicſtur in forum ’’
de ſſcendere niſ qui pugnandi & defendende litis cauſa uenit in foräö 1
n rerum uenalium coemptor ac negociator. E in campum deſcen )
. dere niſi qui litis dignitatiſque cauſa: ſicut in campo martio fie bats ðUð
certaturus uadit. = M
Deſcilſcere uide co nſeiſcere: . =W d
Deſipio ſiue deſipiſco ſig miiat uel quod aliqd a cõmuni ſenſu ſapien⸗ ei
tiaq; minus habeo: uel quod meo à ſenſu deſtituor. Quod fere uitiũs d
aut ex ætate uenit aut morbo aut amore aut timore: aut fimnili aliquo er

— affectu. Culus contrafium eſt reſpſcere: & fenes qᷓdem ſam demẽtes
nund reſipiſcũt. Cæteri aũt reſi piſcere ideſt ad priorem mẽtis ſtatũs
QALeel ad meliorẽ mẽtem redire ſolent. ð
Deſpicio deoiſum aſpicio:ſicut ſuſpicio ſurſum aſpicio. Inde p rrâſla
tione m quum quis alium contemmit ac paruifacit deſpicere dicitur
gqualſi infra ſe & ad pedes ſuos prolectum aſpicere: quemadmodum D
n Akuſpicere eſt uenerari: quaſi ſupra nos aſpiciamus illum eſſe colloca
Gend tum. Nam diſpicere eſt prouidere de circunſpicere mentem & tanꝗᷓ
eih in omnem partem lumina mentis intendere omniaq; Gdiſcernere: a
A quo cil picientia dicta eſt circunſpectio & prouidentia uel conſidera
Gſcd tIO diligens atq; diſcreto.
vn Deturbare eſt deorſum cum uiolẽtia delicere. Vergi. puppi deturbat
NE ab alta Exturbare e loco eundé in modum eilcere. diſturbare diſii⸗
egviti pando diruendoq; deſicrcrer.
Enonn Deuenimus in monté: deuenimus ad diuſtias minus uſitatum: ac mi⸗
opol n noris rationis eſt ꝗᷓ peruenimus in montẽ: peruenimus ad diuitias.
Similiter e diuerſo: denenimus in planum: deuenimus in uallẽiquo⸗
icnd nes ab editiore loco plectiſumus: uſ tatius pplabliuſq; puenimus in
planum: ꝓuenimus in uallé. ſta deueni in paupertate quaſi deſcendi
Kor delapſus ſum in humiliora. ll
epte⸗ Deus:dea deabus dicimus: diuus diua diuabus non dicimus. Item fi⸗
locn. lias filia filiabus. Natus nata natabus: Equus equa equabus:mulus
wane mula malabustnon anus aſina aſinabus. Itẽ ut dicimus libertus lis
onen berta libertabus. ta non dicimus libertinus libertina libertinabus:
scer non ſeraus lerua ſeruabus: nõ dominus domina dominabus: nõ anl
dentq mus anima animabus. Ta m & ſi quidam his po ſterioribus utuntur.
A Cicero tamẽ ad uxorẽ S fillã ſcribẽs duabus aĩs ſuis dixit nõ anima⸗
bus. Et curtius de matre & uxore darii dñis non dominabus dixit ꝗ⸗
ſAe Dicacitas eſt ſine dubio a dicẽdo: ꝓprie tamẽ ſignificat ſermonẽ cum
— riſu aliquos lace ſſentẽ ideo demoſtenẽ urbanum fuiſſe dicũi: dicacẽ
boru negant: græce dicirur ſcom.
eſcro Dicert proprie eſt oratorum & elegant cacũdeq; loquẽtium. Quint.

dicit. Vnde dlctio uocatur oratoria & facunda orati0. Ex lipſo uerbo
dico duo frequẽtatlua oriuntur dicto: dictito: ſed poſterius potius
o Ffegquẽtatiuum eſi: quod idẽ eſt quod frequẽtibus temporibꝰfrequẽ
H bnſq; locis dico & narro. Alterũ atſit eſt quod dicoꝛſi id alter ſcribẽs
exciplat de manu ſtlloq; notet.· .
Cc

ſcbai lib. x. Nã mihi ne dicere ꝗdem uidet᷑ niſi ꝗ diſpoſite. ornate coplioſe

Dico ſentẽtiam conſiliarius fero ſentẽtlam udex:nõ nunꝗᷓ tamẽ dico fſfea
. pro fero:ut apud Quinti. apud iudices quidem ſecſdum legem di bls
cturos ſentẽtiam de conteſſis præclpere ridiculum eſt. H
Dico leges allud eſt ꝗᷓ fero leges:eſt. n. ferre ad ſuos:dicere fere ad ul- Diu
„Ctos. Liuius: Quando perinde ac uicto ſibi leges dicercaounn. EKe
Diem pro diurno tempore:item Pro cexto tempore: uolunt eſſe ma· 1
ſculini generis notaueruntq; Vergillum indifferẽter accæpiſſeꝛtege d
tñ & apud hunc & apud cæteros ꝓ tempore iplo annotaui ſemp eẽ D
fominint: ut ipſa dies facit hominem prudentem: & multa dies dat D
magnam hominibus rerum experiẽtiam. Vnde Pedianus uult fier o
dieculam pro paruo tempore. Et apud iuris conſultos Bima trima
quadrima dies:pro tempore biennii triennii quadriennii. In tempo-⸗
re cer o Pedianus idein conſentit debere eſſe maſculini gene. dice⸗
mus ergo heſterno die & craſtio die non heſterna die & craſt na. Ad
diem non uenit ad diem non affuit.i. die præſtituto. .
LDictio nide dicceer ðJMU 1
Dictiio ulde ibidem. ð ”
Dicto uide ibie. LM
ictum ð dicta de omni ſermone intelliguntur.ſed ſpecialem quo *
ſignificationem haben t pro dicaci ſermone: unde dicta eſt dicacitas.

Martialis ad Domitianũ: Conſueuere ſocos ueſtri quoq; ferre triuum
Phi. Materiam dictis nec pudet eſſe ducem. Qualia autem ſint dita
quæ in ipſum triumphantem milites ſjaculari ſolebãt:illud quod Cæ 1
lari dictatori fuit decantatum erit exemplo. Cæſar triu mphat qui ſu
begit gallias. Nicomeds non triumphat qui ſubegit Cæſarem. IIlud
ſubegit Cælarem: in quem dicuntur mordet & aliistapud quos dic.s
tur:rium mouet. MU
Hlligere uide amar. 2=ðð
Dlilcere eſt ut ntelligas:ediſcere uero ut memorſter complectaristde.
diſco autem quod didici obliuiſcor. 2ðèð ] .
Dilcretus qui qualirates perſonarum:d rerum momẽta diſcernit nãd·
iſertus qui probe diſterit:non qui diſſeritur
Diſpicio uide deſpicio.
Difoluo æs alienum: uide conflaui. JM
Diſturbare uide deturbarer. ”M
Diu nihil allud ſignificat niſi per longũ tempus:diu nauſgaultdſu egg
taul. Non aũt diu recefli:aut diu equum aſcẽdi. Quidam tamẽ ſie lo⸗
quunt᷑:lamdiu eſt ꝙ receſſi:utentes aduerblo P nomje. Eadem ratio

B . —

. eſt in iamdiu: & tamdiu. Ideoq; cauẽdum eſt ne uerba quæ momẽta⸗
eo nceam actioné ſignificant his aduerblis applices: qualee. IDamdin pu/

md buicaui opus :iamdiu duxi uxorẽ: ſed iampride:licet recte dicat᷑ iam⸗/
iu eſt opus pubiicatum. Et amdiu uxor mihl ducta eſt.
tlu Diueriorium dicitor hoſpitium publ cum: Cicero. Ex nac uta ſic di⸗
ſcedo tanꝗᷓ ex hoſpitio non anꝗᷓ ex domo: commorandi enim na⸗
tceem— tura diuerſorium non nabita tndi dedit: pro eodem poſuit hoſpiuum
eg SS& dliuerſorun.. S O

lſeni Diurnum ſpatium unlus diel.
1e Diuturaus & diutinus nihil differunt: utrunq; a diu ſiue diutjus uenit
Guz — Cicero ad Brutum:tedloq; dlutinæ leruitutis: de diuturnus plurima
mn exempla ſanurr. MßV
nen Do tibi litteras tanꝗᷓ tabellartoꝛdo ad te litteras: ſcilicet ad te perferen⸗
eden das. Aliquando hæc duo comiunguntut: ut Cicero: dedi ili ad te litte⸗
a4 ras. Ergo qui mittit Iiteras dat: cul litteræ dantur ſi ptert reddere di

clitur: ficut ille ad quem dantur accipere.

ſcitur: nõ occutri ubinau legerim docibilis eſt. n. coluctum magis

*

perceptibilis: niſ apud eccleuaſticos: atq; ſn allum ſenſum & erut do
4o ciblles dei: dictum quaſ dociles: docibilis enim ille eſt: qui e ad diſcẽ
las di paſẽtiam Kkms mitis: hoc ut ego ſentio ut idem ẽ ꝙ docilis ratio
tum tamé poſtulet ut id ſignificet quod ait priſcianus. M
cica Dociloquus f acit comperatuum doctiloquenttior..
Cz Doleo: Cicero Quitilianuſq; nõ dixiſſent doleo caput doleo llia aut
Iu libus:eẽt n. ſynecdoche. Sed dolet mihi caput: & ilia tibi dolét: i hoc
,Nicd uerbo & illud notandũ ẽ: quod de re e tra nos poſita icut de corpo⸗
/ re noſtro loquimur:ut iſtud quod facis dolet mihi utina doleret tibi.
Terentius dolet dictum adolefcẽti pudẽti fſibeern.?
Daumomo domui do mitum domatio facit nõ domitio:dicitur aũt domi⸗
ede⸗/ mi tor non domator. .
Domus duos genitiuos habet: domi & domus: ſed prior ſeruat locũ
n ubi quis manet: poſterior corpus iplum atq; ædiſicium: quod ex pa⸗-

rietibus conſtat & tecto: ut domi maneo non domus: & partem doy
mus demolitus ſum. luperiora domus aſcẽdi nõ domi. Nam illud do
mus meæ imperium teneo non pro loco accipit᷑:ſed ꝓ familia quæ
coni:inetur æditicio: figurate continẽs ꝓ contento. icet ẽt dicere do⸗
mi meæ quaſi in domo mea. Eſt aũt idẽ in domo & domi. Qaint. lib.
4 pqnto in domo furtum factum ab eo qui domi fſut.
4 Domelſticatim per uarias domos. JJMMVM S
c 111

Domli meæ uiuo diclmꝰ:itẽ tuæ: ſuæ:nf̃æ: uf̃æ & alien æ. Cũ aliis non
licet: nõ enim d cere liceret domi publicæ domi priuatæ: domi hone

ſte:domi paternæ: domi maternæ habito &c Sed ita domiillius: do-
mi cælaris:domi patris &e. =ð
Domus duos genitiuos habet domi & domusiin datluo domul:in ac⸗
*cuſatiuo domumiin ablatiuo domo &c. =òB

Domi uel in domo ſum dicimus. Reuertor damum uel ad domũ Ex

ceo domo uele domo.
Donaria nõ locus repoſitorlum donoꝶ ſed ipſa dona licet ſeruius di⸗

cat ubi dona oblata ſunt: ſicut lectiſternia dicunt᷑ ubi hoĩes ĩ templo

Dedere cõſueueruntihæc Lau. Tu uero aliter in lima leges.
ſomum uide muſuus. —
Donatilo uide ueni in opinionem.
Donec duobus modis accipit᷑:dabo operam uoluptatibus donec mo⸗

riat.l.uſq; ad mortẽ. Et dabo oꝑam uoluptatibus donec uſuo.i.ꝗdiu
uluo eiuſdẽ nature eſt dum ideoq; in priore ſenſu amat ſublunctiuũ

in poſteriore indicatluum more donec: ut apud Ciceronem. Deinde
eſt in carcerem ductus: ut ibi eẽt tantiſper:dum Culeus in quem cõ/
lectus deferretur. Terentius ego trantiſper te dici uolo meum: dum
ut quod uolo facis. Et aduertédum Tantiſper fere poſtulare poſt ſe
dum pro donec ſiue ꝗᷓdiu: ut patult. Sunt tamẽ qui pto tätummodo
accſpiãt. Sunt qui etiam pro interea. Cætera quoq; ſic a per compo
ſita ad temporls breuitatẽ feruntur. Parumper pauliſpertalquantiſꝑ
Sunt qui per imperitlam accipiunt pro ſuis primitiuist quæ ſunt pa⸗
rum:paulum aliquantnlum.
Dono tibi munus:& dono te munere dicitur.
Dormitorlum locus ubi dormitur.
Ductilis u de Verſatl1s.
Dudum & ſamdudum de paruo tẽpore: unius horæ: aut ſemihoræe
aut duaꝶ horaꝶ:certe breuiſſimi tẽporis Nupet ſfiue pridem & iam
pridem de longiori tempore dices:aut uiginti dieg: aut menſis men
ſium ue:& non nunꝗᷓ annorum pro conduione materz.
Dudum && nuper ſeu pridem de re ſiue actione quæ nõ Inſiſtit: ſed ſta
tim tranſit. lamdudum & ſampridem de re ſiue actione: quæ inſiſiit

& immoratur. Illa præteritum utq; poſtulant: hæc frequentius præ

ſens:non nunꝗᷓ etiam præteritum dudum itraui: & iamdudum te ex⸗
pectoꝛideſt hora aut ſemihora é:uelduæ uel tres: uel ut multum quat
tuor:ex quo intraui & ex quo te expecto. Sed ipſa actio intrandi nõ
inſſtit: ac ſtatim deſinit, Secus autem expectandi actio. Item Nuper

Hef

4 n

a
mul
x

„

ton.

het

tot
⸗

ialienon

oll oe
llosdo . ÿ”8M MMMMD
ex ſicilia redii.i.ſupſoribus diebus menſibus ue ex ſiciliq̊ redii: & lam
mulur malti dies ſunt: uel aliquot mẽſes ex quo abſum ex ſicilia nel ex quo
ex ſicilia redil: hic continuatio intelligitur temporis: illic minime.
coril Hic ſignit catur mora qua in hoc loco ſmmoratus ſum. lllic momen⸗
tum illud applicationis. Cæterum quia dixi N uper & lampridem nõ
nutu modo menles complecti: uerum etiam annos:tale exéplum ſit. Nu⸗
Sinx per inuenta eſt machina:quam bombardam uocant. ideſt non mul⸗
to tempore ab hinc. Iampridem Bombarda in uſu eſt hoc eſt iam ali
quanto ab hinc tempore in uſu eſt. Aliquando apud poetas legim9
ITamdudum pro cõtinuo. Vergi. lamdudum ſumite pœnas. Rarius
orrn lampridem: ut fecit Lucanus: Tollite, ampridem uictricia tollite ſi⸗
nicn Ena niſi ſampridem nictricla dicas. Peldem autem & Nuper idem ſi⸗
Uncͤd nſcanrſi autem Nuper non longo tempore a nũc: interdum nõ
longo tempore a tunc. H “”
Delnt. H MU M
chd Dum uide donc. ß MUĩ
maba Duntaxat idem ſignificat:quod ſolum. Cicero de ora. Ita lIoquamur:
vkt. ut ei tradamus ea duntaxat: quæ nos uſus docutit. .
m Cce & En in eadem poene ſignificatſone amant nominati⸗
iſo uum & accuſatiaum: apud comſcos uero Hem pro en affe⸗
v SS ctaſ ſeruiens quo ofatores non utuntur: Adiungunt autem
In nominatluo pariter & accu ſatiuo: tum indicãdo tumex⸗
probrando. indicãdo. Verg. En priamus ſunt hic etiam ſua præmia ”MM
laudi. Pxprobrando: En agros: & quam bello troiane peuiſti Heſpe⸗ .
riam metire lacens. luuenalis En a tum. Oratores ſæpius expro⸗
brando & ſæplus per nominatſuum. Quint. En improbitas. OQcero
o?ꝰ? En crimè:en cauſa. Ecce ſimiliter cum utroq; caſu iungltur. Vt idẽ:
en Eecce tibi ſtatus noſter, Cuùm accuſatiuo autem nõ memini me apud
S oratores legiſſei ſed ne apud poetas quidem: Sed demus aliq repe⸗-
4 Ilri:ut ſemel apud Plautum in bacchidibus: Opus ne erit tibi aduoca
ſe toꝛ:triſti:iracundo: Ecce me. Verglilius item ait. En quattuor aras. Ec
ſit cCce duas tibi daphni:duoque altaria phœbo. Sed de pro ſa magis du
d⸗ bitare me dico. H “
Eccum eccam. Eccos eccas: Ellum ellam: Ellos ellas: ab ecce compuſi
ta ſunt ſecũ uider̃gerere caſũ:ſed non gerunt. Quæ priſcianus ſta
, reſolult. Ecce eum: Ecce eam. Ecce eos. Ecce eastecce illumtecce illa:
ecce illos:ecce illas. Sergiuſ quoq; cõmentans donatũ air. Nihil ſigni
ficat ellum niſi ecce illum. Pauloq; poſi:ergo cum ellum ſic ecce iliũ:
ellam ecce illa. nihil poſſumus dicere: niſi magis demonſtratiue. Sed

C 1111

s

re uera reſoluunt ꝑ aduerbia non ꝑ pnomlna. Eccum ecce hic ſub
intellige uirum: de quo agebamus. Eccam ecce hic ſubitellge fœmi⸗

nam: de qua mẽtio ecat- Ellum Ellam. Ecce illic uirum fœminam ue

ſubintellige: de quo de qua ue agebatur. Ellum igitur parmenonẽ ſi-

gnificat ecce illic parmeno ſiue parmenoné.
Eabus pro eis quidam ueteres dixerunt.

Edicere eſt magiſtratuum regum ue. Vnde Edictum conſulum ſunt
litteræ conſulum:ꝗbus aliquid iubẽt:atq; mperãt. Indicere aũt pro⸗

Ediſco uide diſcere.
Effabilis dictu uide Miſerabilis. ô
Effingere eſt ad alterius formam fingere: Et quodammodo ſfingẽdo
replentare. Quint. Nam mihi uidetur. M. T ullius cam ſe totum ad
imitationẽ græcorum coutuliſfet: effinxiſſe uim demoſthenis: Co⸗

piam platonis. Iocunditatẽ Socratis. Fingere proprie eſt figull: qui
formas duxit ex luro. Inde generale fit uocabulum ad cæterasꝙ ige⸗

nio manuq; hominis artiſicioſe formant᷑ pſertim nuſitate & noue.
Effigies figura ad uiuã alter us ſimi litudinẽ uel ad ueritatis imaginé

facta tam in picturis: ꝗqᷓ in ſculpturis: nomẽ eſt ab effioggo.

Eheuzutide heie H
Eiulare ẽ uoce ſublata flere:quod magis mullerum ẽ propr um. VYoci

ferati ẽ noce effrenata non modo dolorẽ: ſed ẽt inchgnationem (ꝗꝗᷓ

indignatio doloris genus eſt)oſtẽdere. Interdum ſine affectu: ſed ta

men uchemẽtius exclamare. Lamétari ẽ uoce quærul: & triſti ora⸗

tione cladẽ teſtari ſuam. Flere ẽ lachrymis: ideoq; tantum hominũ:
ut ridere gemnere eſt pectorc quum præanguſtia in ſonum prorum⸗
pit.Ideo,& iumẽta ſub nimio pondere gemunt. Et inanimata quoq;
cum nimis honuſta ſunt gemere dicuntur Verg. Gemuit ub pon⸗
dere cymba. Plorare eſt uoce flebili & effuſa dolorem ſuum aperire.
Vngde Implorare ẽ plorando opem orare. Plangere ẽ percuſſione
& uerberatione pectoris: capitis uultus: aliorum ue mẽbrog ſe in do⸗
lore affliger᷑.regi tq; poſt ſe accuſatiuum.lIdeoq; ꝑ trãſlationẽ dicun
tur fluctus pl âgere littora: quaſi ad declarandum dolorem in modũ
lamenta ionis-
Eleuo: uide leuo.
Eligere uide de igere.
Elogiumm & teſtificatio de aliquo:ſiue uiti ꝑpationis: ſiue honoris cã. VI
tuperationis: ut Quinti. Non eſt iudices ꝙ putetis ideo nullum adie⸗
ctum ad exhæredat onem iuuenis elogium: ꝗa de ſcelere conſtaret

prie eſt denuntiarer ut indictum ẽ bellũ.Indixit romulus ſpectaculũ

ie

in

–.edäͥ

⸗ honoris cauſa ut Marcus Tullius: Quid elogia ſepulchrorum. Pro ,
i⸗ ſimplici quoq; ſententiæ ſuæ teſtificatione legitur. Cicero: Solonis
ſ quidem lapientis elogium eſt: quo ſe negat ſuam mortẽ dolore ami
6 corum & lachrymis uacare.
Ellum uide eccum
Emeritus: uide Mereor. WB H
mu Emigrare uide Commigrarr. W
“ En: uide ecceze rU M
du Eo magis: uide hoc maglis.
Epule uide Dap¹pes.
⸗ Ergo atq; Igitur breuloribus adhibentur concluſionibꝰ. Quare quã
it⸗ obrem quapropi er maioribus:niſi ita dicas Neſcio quare ſic loque⸗
na ris. Intelligo quamobrem ſic facaa²sss.
„ F re publica eſt:ideſt pro republica eſt. MM
E republica dicendum eſtꝛut in oratore Cicero teſtatur: non ex repue
ſe⸗ tollitur enim. x. ſicut in omnibus ſit fere: quæ ab. R. iaciptũt. ut E re⸗-
„ gione. ideſt ex oppoſitotuelex aduerſo atq; cõtrario. Non ex regio⸗
6 ne. Ere mea. E re tua. e re noſtra. Similiter e dignitate. ex utilitate. ex
uſu.pro eo quod eſſet pro dignitate: uel ad dignitatem: unlitatem: ue
uſum. Cicero:ex tua ac reip. dignitate facies E renib?laborabat Ci-
cCerro inquit: hoc eſt morbum in renibus patiebatrr.
Fripio quorjes habet cum accuſatiuo datiuum: fere in malam partem
gu accipi ur: Vt eripuiſti mihi omnes beneuiuendi facultates. Quoties
n Vero ablatiuum cum prepoſitione A uel ab:ſiue abs. plerunq; in bo⸗
⸗ namtut Eripuiſti me a periculo. Interdum in malã: ut eripuiſti a me
„ fiiam. differt autem a Præripio: qui enim aliquid alteri eripit: poteſt
x9ℳ? id non in ſuos uſus eripere. Vt etiſpuit illi uitaz. Qui uero præripit
H in ſuos proprie uſus ca pit. Neq; præpoſitio illa anteceſſionem tempo
fe, ris declarat. non nunꝗᷓ ſignificat ante capere: ſed magis ĩ paſſiuo. ut
he immatura morte præ reptus non potuit præſtare qualem promiſerat
regem. Sunt hæc uerba Plynii de uiris illuſt. quaſi dixiſſet immatu⸗
n ra morte præuentus. Præterea præripio nunquam poſtulat ſibi talẽ
i ablatiuum: qualem Fripio ſolet: ut patuſt. UMU

Errabundus: ſimilis errãtl. Priſ. eni. I. iiſi. inquit:inbundus deſinentia
ſimilitudinẽ habere ſigniſicant. ut Vitabundus ſimilis uitantl. Mori
bundas ſimils morienti. Errabundus ſimilis erranti. Aulus Gellius
autem ſeribit A ppollinatii uſum eſſe pariiculam iſtam extremam ĩ
quam qerba talla exeunr uim S copiam & quaſi abundanti rei cuiꝰ
id uerhum eſſet demonſtrare. ut letabundus is dicatur: ꝗ abunde letꝰ

ſit Er errabundus:qu lõgo atq; abundanti errore ſi t. Vt aſit Qaſelli
eodem Gellio autore ſcripſit. ludibundus Errabundus ridibũdus idẽ

primo religiones deorum falſas eſſe monſtrauerim. Alia duo magis

eſt quod ludens: errans ridens Caſellii ſentẽtia & breulor eſt: nec mi⸗

nus ortaſſe uera ꝗᷓ illa ſiue gellii ſiue apollinaris: Cum frequemiiſſi⸗

me ſic accipiant᷑ Populabundus populans Errabundus errãs rubicũ
dus rubens. Sed non nunꝗᷓ ut gellius alt uehementiam ſignif cant.

Eſcam uide paſto. ””M
Eſſendi: Stuldi quidam aiũt: Cauſa eflendi rex. eſſendi regis eſſendi re

*

gem: Cum nu quam eſſendi reperiatur Et ſi reperiretur:non rege⸗
ret caſum ſicut manendi: uiuendi.exiſtendi.

Eſurio cupio eſſe.nam commodius deſideratiua atq; optatiua uocarẽ

tur ea quæ nominãtur meditatiua in. rio. perturio eſurio. Cicero uii
nam aſiquando dolor po. ro. parlat quod ſam diu parturit. L iuius:Et

diu parturit animus ueſter aliquando pariat. Quintilianus: pater filt
os eſurit. Martialis: Coenaturit uacerra nõ cacaturit. . coenare cupit

non dc. Vel dicamus hæc accſpi pro primitiuis. Scaturio magis pro

ſuo primitiuo ſcatet ponitur. quod eſt non ſolum aquaꝶ: ſed herba
trum cæterorumq; ſua ſponte hubertim naſcentium.
Et multifariam accipi ſolet: Quius conditionis eſt q. Virg. Audieras

& fama fuit. Qumtilianus: Has primum audiet puer: harum uerba
effingere imitando conabitur: Et natura tenaciſiimi ſumus eoꝶ quæ

rudibus animis percepimus. Et pro quia accipiendum eſt. Duphcat᷑

interdum ſed in rebus diuerſis uenuſtius: ut te admirantur & ciues be
hoſpi es. Initiis quoq; ſententiarum comꝑpetit. Q uint. Hb. i. Er finitæ
quidem ſunt partes duæ: quas hæc profeſſio pollicetur. Interdũ etiã

affectui ſeruit. Cicero pro Milone: Et ſunt qui de uia appia loquãtur
