Quam cum velut alienato ab fenfu torreret

l

&nimo; prope attónitus miráculo rex, cum ab fede

fua profiluifet , amoverique ab altáribus jávenem

JJ

jufiffet: Tw vero abi, inquit, im te mágis, quam in

l,

me, hoflilia aufus. — 9uberem matle virtute effe , f pro

mea pátvia ifla virtus [Laret,

Nunc-jure. belli litberum

(

te , dntacium inviolatumque hinc dimitto,

'TLum Má-

d

Id

cius, quafi remünerans méritum :

Quandóawidem,

Ü

inquit, eff apud te virtuti honos, ut. bemjicio tüleris a

J

me, quod minis nequifHi ; trecenti conjurávimus yrirei-

l

pes juventutis Romanae , ut in .1e hac. via graþ?zremur,

u

Mta. prima fors fuit.

Céteri, ut cuique ceciderit primo,

et;

quoad te opportuuwm fortuna déderit , fuo quirque témpo-

T

re, dderunt,, Mücium dimiffum, cui póftea Scáevolae

Xr

a. clade dextrae manus cognomen índitum, legati

t

a Porfenna Romam fecuti funt. Adeo móverat eum

f

et primi perículi cafus, quo nihil fe praeter errorem

il

Qac

infidiatoris texiffet , .et fubeunda dimicátio tóties,

quot conjurati fupereffent, ut pacis conditiones ul.

nus

tro ferret Romanis.

)

1$

yffl

: 57. Romani, Camillo duce, obfidebant Falé-

"

1

rios, Falifcorum urbem.

Mos erat Falifcis, eodem

i5

iagiftro liberorum et cómite uti, fimulque plures

juff

püeri unius curae demandabantur.

Principum libe-

dn-

ros, ficut fere fit, qui fciéntia videbatur praecéllere,

r

erudiebat.

Is quum in pace inftituiffet, páeros ante

tr0l

urbem lufus exercendique caufa prodücere ; nihil

*te!

^

eo more per belli tempus intermiífo, tum modo bre-

h

vióribus, modo longióribus fpátiis trahendo eos a

'-

ï

r

porta, lufu fermonibusque variatis lóngius fólito;

ubi res dedit, progreffus, inter ftationes eos hóftium,

j

cáftraque inde Romiana in praetórium ad Camillum

perduxit,

uf

Ibi fcelefto facinori fceleftiorem fermo-

F

nen

$2 'WCAP. .III.V NARRATIUNCUL(A-E.

nem áddidit: Falérios fe in manus Romanis tradi-

p

diffe, qàando eos püeros, quoruim parentes cápita

U

bi

ibi rerum fint, in poteftatem dediderit. ^Quae ubi

Camillus audivit: Noz ad fimülem, inquit, tui mec

K

pópulum , nec imperatorém [celeftus ipfe cum fcelefto mi-

mere vmi]ii.

Nobir cum Falifcis, quae paéto fit humano,

*I

foctetas mon efl..— Quam ingeneravit natura , uivisque eff

eritque.: Sunt et belli , þ.;ut pacis jura ,- ju]leque ea nomn

aninus, quam fortiter didicimus gérere. — Arma habemur,

non adver[us eam aetatem , cui étiam captis 'Arbibus pár-

citur , fed adverfus armatos , et ipfor, qui nec laefi, uec

laceffiti a mobis, caffra Romana ad Vejos oppugnarunt.

Eos tu, quamtum in te fuit , novo [célere vicilli: — ego

Romanis értibus, virtute, ópere, armir, [icut V'ejor,

vincam.

Denudatum deinde eum, mánibus poft ter-

gum illigatis, reducendum Falérios püeris trádidit,

virgasque eis, quibus proditorem ágerent in urbem

Àn

verberantes, dedit.

Ad quod fpe&iáculum concur-

Ar

At

fa pópuli primum fa&o, deinde a magiftrátibus de re

nova vocato fenatu, tanta mutátio ánimis eft injetta,

At

ut qui modo efferati ódio iraque, Vejéntium éxitum

DT

paene, quam Capenátium pacem mallent, apud eos

Bl

pacem univerfa pófceret cívitas.

Fides Romana,

[

U

juftítia imperatoris, in foro et cüria celebrantur,

confenfuque ómnium legati ad- Camillum in caftra,

Cer

atque inde permiffu Camilli Romam ad fenatum, qui

x

déderent Falérios, groficifcuntur. Introdu&li ad fe-

T

Cug

natum ita locuti traduntur: Patrer Confcripti, viclória,

cui nec Deus, nec homo quisquam invideat , vitli a volis

Dä]

et imperatore veflro, dédimus nos voliss vati, quo nihil

Df

vi&lori pilcrius eft , amélius nos [ub império veffro, quam

J

légibus nofiris vicluror, — Eventu hujus belli duo falutária

Dur

exempla pródita humano generi funt. — Vor fidem in bello,

DUm

quam praefentem victóriam maluiflis : mos fide provocati,

Du

vitlóriam ultro. detilimus,

Sub ditione veflra fumus.

Dl]rl

entibus

Mitite, qui arma; qui óbfider, qui urbem pat

Eg()w

portis

Car. IV. SENTENTIAE POETICAE, 183

j

portis accipiant. — Nec vor fz'dei vefirae, mec mor impérii

pita

Camillo et ab hoftibus, et a. cívi-

vefiri poenitebit.

ubi

bus grátiae a&tae.

Pace data, exércitus Romam

[

reductus.

fiüb

ldllDy

D d.

WICHCESICNS.

—

T

"

p

"CaPvT IV.

'"u,",

pir

SE,NTEN,,TIAE /POETICAE.

,a

"If,

-

qp

Vt?jaf D

A.

Ler.

didit,

.Adfpiciunt oculis fuperi mortalia juftis.

ven

Ante obitum nemo fupremaque funera felix.

Artibus irnigenuis quaefita eft gloria multis.

noy-

dere

Attenuant juvenum vigilatae corpora nottes.

1]8&3)

Aut prodeffe volunt, aut deleGare poétae.

Bacchus et adflidtis requiem mortalibus adfert.

yitür

d x

Blanda patrum fegnes facit indulgentia natos.

Cantabit vacuus coram latrone viator.

qaay

Cede repugnanti, cedendo vit&tor abibis,

antur,

Cernere juftitiam nefcit, quem munera caecant.

caliri,

Coelum, nonanimum mutant, qui trans mare currunt,

n qlll

Conícia mens re&i famae mendacia ridet.

gd fe-

Cum feriant unum, non unum fulmina terrent.

iciorits

l vüþl'f

Da requieni: requietus ager bene credita reddit,

T m,'ll!

Difcite, quid virtus, et quid fapientia poffit,

JDivitiisne homines, an funt virtute beati?

í quam

Dum furor in curfu eft, currenti cede furori.

"m

iil

Dum licet, in rebus jucundis vive beatus.

Dum vitant ftulti vitia, in contraria currunt,

.Uygc llfii

Durate, et vósmet rebus fervate fecundis,

a

Eff—ordiuntqr opes, irritamenta malorum,.

um!il'lü

F2

E(t

yoï'lif

$4 Car. IV. SsNTENTIAS POETICAE.

Eft aliquid, patriis vicinum finibus effe,

N

Eft captu facilis turbata pifcis in unda.

N

Eft virtütis opus, fa&tis extendere famam.

N

Efto bonus faltem, fi non potes effe peritus.

N

Exilis domus eft, ubi non et multa fuperfunt,

0d

Fallit nos vitium fpecie virtutis et umbra,

0l

Fama malum, quo non aliud velocius ullum.

On

Felix, qui potuit rerum cognofcere caufas

On

Felix, quem faciunt aliena pericula cautum.

0r

Gaudia praemiffi cumulant inopina dolores

D

f

Gaudia principium noftri funt faepe doloris.

Per

Grandibus exigui fünt pifces pifcibus efca

Grata fuperveniet, quae non fperabitar, hora.

Qu

Qui

Gratia pro rebus merito debetur inemtis.

Qui

He&ora quis noffet, felix fi 'Troja fuiffet ?

th

Heu,; quam lencxle eft, erimen non prodere vultu.

Quo

Tmproba corrumpunt re&os confortia mores.

Quo

In caufa facili cuivis licet effe diferto.

Quo

Incidit in Scyllam, qui vult vitare Charybdim,

inrtendas animum ftudiis et rebus honeftis,

L

Quou

Rtyi

Invidus alterius macrefcit rebus opimis.

irretit mufcas, transmittit aranea vefpas

Reül-

Seini

Laudat venales, qui vult extrudere

merces,

Sire

Longa mora eft nobis omnis, quae gaudia differt

Scire

Major fum, quam cui poffit fortuna nocere.

Solar

Maxima pars hominum morbo Ja&atur eodem.

Mobile mutatur femper cum principe vulgus.

Teml

Ténr

Morbida faCta pecus totum corrumpit ovile.

Multi nil re&um , nifi quod placuit fibi, ducunt

Temp

üne

Naturam certe mutare pecunia nefcit.

Naturam expellas furca, tamen usque recurret.

Ut d

45 li

Nemo adeo ferus eft, qui non mitefcere poffit.

Vells

Nefcia mens hominum fati fortisque futurae.

Y Irtüs

Nil ego contulerim jucando fanus amico.

Virtns

Nxtlmur in vetituin femper, cupxmusque negata.

Non mihi mors gravis eft, pofituro morte dolorem,

Vires

Non

Car. IV. SENTENTIAE&' POETICAE,

85

Non minor eft virtus, quam quaerere, parta.tuari.

Non opibus mentes hominum curaeque levantur. :

Non femper feriet , auodcunque minabitur, areus.

Nofcitur ex focio, qui non cognofcitur ex fe.

Oderunt hilarem tmf&es tnfcemque jOCOü.

Oderunt peccare boni virtütis amore,

Omne tulit pan&ugn , qui mifeuit utile dülei.

Omnia perverfas poffunt corrumpere mentes.

Orandum eft;- ut fit mens fana in corpore fane.

Paffibus ambigüis fortuna volubilis errat

Percontatorein füeito; nam garrnlus idem eft

Quae regio in terris noftris non plena laboris?

Quidquid agisy prüdenter agas, etrefpice finem.

Quidquid in occulto eft, in apricum proferet aetas,

Quid refert, morbo an furtis,

pereamne rapinis?

j

Quod latet, ignotum eft:

1gn0t1 nulla cupido.

Quod licet, ingratum eft; quod non licet, acrius urit.

Quod fatis eft, cui contingit, nihil amphus optet.

Quod femel em1ffum eft, volat 1rrevoc.1bxle verbum,

Regia, crede mihi, res efï: fuccurrere lapfis,

Regis ad exemplum totus compomtur orbis.

Smdltur incertum ftudia in contraria vulgus.

Scire juvat, quantum difcordet parcus ayaro.

ert;

Scire tuum nihil eft; pifi, te fcire hoc, fciaf alter.

Solamen mlferls focws Habuiffe: malorum

T'emperie caelr corpusque animusque Juvantur.

a empora labüntur,

tacitisque fenefcimus annis.

"Tempus in agrorum cultu confumere, dalce eft, :

lm-

T'unc tua res agitur, paries cam proximus ardet.

Ut defint vires,

tamen eft laudanda voluntas.

l,

Vas nifi fmcerum eft, quodcunque mfundls, acefcit.

Velle fuum cuique ei'c nec voto vivitur uno.

Virtus eft medium vmomm et utrmque xedu&um,

Virtus eft, vitium fugere et fapientia prima,

(

Vivere naturae te convenienter ,oportet,

LOf;m"

Non

B.

F3

D

86 Car. IV, SrzNTENTIAE POETICÁKE.

B.

Aequo animo poenam, qui meruere, ferant.

Aére non.certo corpora languor habet

An nefcis, longas regibus effe manus?

Ante diem canos anxia cura facif.

Ardua per praeceps gloria. vadit iter.

Audendum eft : fortes adjavat ipfe Deus,

Candida pax homines,

truüx decet ira feras.

€auía patrocinio non bona pejor. erit.

Cedamus: leve fit, quod bene rertur, onis..

Difficile eft, trifti fingere mente jocum.

Dimidium faEh qui bene coepit, habet.

lecite' eunt anni more fluentis aquae.

E vitio alterius difce, cavere tibi.

Eít virtus, placitis abfhnuxffe bonis.

Exitio multis faftus et ira fuit

Expletur lacrymis egeriturque dolor.

Fallitur augurio fpes bona : faepe fuo

FleGitur iratus voce rocante Deus.

Gratius ex ipfo fonte bibuntur aquae.

Heu, patior telis vulnera facta meis.

CUU w NU CFj CGeSUEAS EM ) — u M - oasp — Mi MLC Rui d ER- Eakesr "MR r o .

Impxa fub dulci melle venena latent.

V

Ingenio ftimulos fubdere fama folet.

Interdum lacrymae pondera vocis habent;

Intra fortunam qulsque maneto fuam.

Ipfe jubet mortis te meniniffe Deus.

ET

Longius aut propius, mors fua quemque manet.

Si

Maxima de nihilo nafeitur hiftoria.

INil feret ad tmanes divitis umbra fuós.

Ártj

i

Nil prodeft, quod non laedere poffit idem.

Aur

Nil juvat, amiffo claudere fepta grege.

Y

Non habet officii lucifer omnis idem

Bi lh

Non opus eft, celeri fubdere calcar equo.

T

Non procal a proprio ftemmate poma cadunt,

Cern

Néfeitür adverfo tempore verus amor.

U

Nube

Ca?. IV;

SENTENTIAE POETICAE.

37

Nube folet pulfa. carídidus ire dies

Nullus ad amiffas -ibit amicus opes.

Optima cum pereant, deteriora manent,

Placato poffum.non mifer effe Deo..

Plus valet, humanis viribus,

ira, Dei,

Pollicitis dlves quilibet effe potef'c

Praefentenr monftrat quaehþet herba Deum.

Principis et virtus maxima, noffe füos,

Qua pofitus fueris,. in Pmt-onc mane.

Qui non eft hodie, .cras minus aptus erit,

Qui fua.metitur pondera, ferre poteft

Quisque fuae vitae.femina jatta metet.

Quod nondum novit, nemo docere poteft.

Res eft folliciti plena.timoris amor.

Saepe creat molles afpera fpina rofas

Saepe tacens vocem verbaque vultus hahet.

Si rota defuerit, tu . pede carpe viam,

Si valeant hom)neq, ars tua, Phoebe, jac&t;

"Tarda folet magnis rebus mefie fides,

"Tranquillas etiam naufragus horret aquas.

Ufus habet laudem, crimen abufus habet.

Ut fragilis glacies

interit ira mora.

Vincuntur molli pectora dura prece.

Vive tibi, et longe nomina magna fuge.

z

C.

Acer et ad paimae per fe curfurus honores:

gl

Si tamen horteris, fortius ibit , equus.

Artibus ingenuis quarum tibi maxima curà eft

Pe&ora mollefcunt, afperitasque fugit

Aurea nunc vere funt fecula, plurimus auro

Venit honos, auro conciliatur amor.

Brutus erat ftulti fapiens imitator,. ut effet

"Tutus ab infidiis, dire Superóe, tuis.

Cernis, ut ignavum-corrumpant otia corpus;

Ut capiant vitium, ni moveantur, aquae.

Fa4

Certe

ibe

$8 .Car. IV,. Seu TENTIAE POPTICAE;

Certe non parvas animo dat gloria' vires;

Et fecunda facit pe&ora laudis atnor.

Conícia mens ut cuique fua eft,' ità concipit intra

Pectora pro fa&o fpemque meturque fuo.

Conveniens homini eft hominem fervare voluptas,

Et melius nulla quaeritur afté favor:

Creverunt et opes,

et opum furiofa libfdo,

Et, cum poffideant plurlma, plura volunt

Curando fieri quaedam majora' /idemus

Vulnera, 'quae melius non tetigiffe fuit.

Donec eris fehx

multos numerabis amicos:

'Tempora fi fuermt nubila; folus eris

Dum petit infirmis nimium fublimia pennis

l

lcarus, lcariis nomina fecit aquis.:

Dum vires annique finunt,

tolerate labores:

H

Jam veniet tacito curva feneQa pede

Effugit hibernas demiffa antenna' procellas

Lataque plus parvis vela titioris habent.

Eripit interdum;, modo dat medicina fálutem,

: Quaeque jtivans monfítrat, quaeque fit herba nocens.

Excxtat auditor ftüdium, laudataque virtus

Crefcit, et immenfum eloria calcar habet

Eximia eft virtus

praeftare filentía rebus

At contra gràvis eft culpa

acenda loqui.

Fata manent omnes

omnes exfpettat avarus

M

Portitor, et tarbae vix fátis una ratis.

Fertilis affiduo fi non renovetur arátto,

N

Nil nifi cum fpinis eramen habebit ager.

Firma valent per fe; nullumque Máchaona quaerunt

N

Ad medicam dubius confugit aeger opem.

Forma bonum framle eít, quantümque accedit ad

annos

N

Fit minor, et fpatio carp1tur lpfa fuo.

N

Fortior eft, qui fe, quam un, fortiffima vincit

Moenia, nec virtus altius ire poteft.

N

Fortior in fulva novüs eft luCtator arena,

Gut-

Quam cui funt longa brachia feffa mora.

Á

Car IV. SeuTENTIAE POETICAE. 89

Gutta cavat lapidem:'xconfumitur anhulüs'ufu,

Et teritur prefía vomer aduncus humo.

Haud facile invenias multis e millibus unam,

Virtutem pretium qui putet effe fui;

Impatiens animus, nec adhuc tra&labilis arte,

Refpuit atque odio verba monentis habet.

In terris mercede caret, per feque petenda eft,'

Externis virtus incomitata bonis.

In pretio pretium nunc eít: dat cenfus honores:

Cenfus amicitias: pauper ubique jacet.

Ingenium quondam fuerat pretiofius auro,

At nurc barbaries grandis, habere nilil.

Ipfe decor re&i, fa&i fi praemia defint,

Non movet, et gratis poenitet effe probuin,

ipfe licet venias Mufis comitatus, Howere,

Si nihil attüleris, ibis, Honere, foras,

Labitur occulte fallitque volatilis aetas,

Ut celer admiffis labitur amnis aquis.

Luxuriant animi rebus plerumque feeundis,

n

Nec facile eft, aequa coimmoda mente páti,

Magna füit quondam capitis reverentia cani,

Inque fuo pretio ruga fenilis erat.

Membra reformidant mollem quoque faucia ta&um,

Vanatue follicitis incatit utnbra meturm.

Mitius ille perit, fübita qüi mergitur unda,

Quam fua qui tumidis brachia laffat aqüis;

Navita de ventis, de tauris narrat arator,

Enumerat miles vulnera, paítor oves.

u

Nefcio, qua natale folum dulcedine cunctos

Ducit, et immemores non finit effe füi,

al

Nil adeo fortuna gravis miferabile fecit,

Ut minuant nulla gaudia parte malum.

Nil ita fublime eft, fupraque pericula tendit,

Non fit ut inferius fuppofitumque Deo.

iNon eít in medico femper, relevetur ut aeger,

Interdum medica plus valet arte malum.

D

l

F3

Nen

90 CAP. IV. SrzwNTENTIAE PÓETICAE,

Non opus eft magnis placido le&ore po&tis:

Quamlibet invitum dlfïir'zlemque tenent.

Non ideo debet pelago fe credere, fi qua

Audeat exiguo, ludere cymba lacu.

Non tellus eadem parit omnia: vitibus illa

Convenit, haec oleis, hac bene farra virent.

Omnia funt hominum tenui pendentia filo,

Et fabito cafu, quae valnere, raunt..

Otia corpus aïunt, animus quoque pafmtur 11115,

L

Immodicus contra frangit ütrumque labor.

Parva necat morfu fpatiofum vipera taurum:

À cane non magno faepe tenetur aper,

Perter et obdura: dolor hic tibi proderit olim:

Saepe tulit laffis fuccus amarus opem.

Principiis ob(ta!

fero medicina paratur,

Cum mala per ïongas convaluere moras.

Qui fingit facros auro vel tnarmore vultus,

Non facit ille deos: qui colit, ille facit,

Qui femel eft laefus fallaci pifcis ab hamo,

Omnibus unca cibis aera fubeffe putat

Quid magis eft durum faxo? quid iollius unda?

Dura tamen molli faxa cavantur aqua,

Quod caret. alterna requie, durabile non eft

y

Haec reparat vires, feffaque membra levat.

audacia certe

Quodfi deficiant vires,

|/

Laus erit; in magms et voluiffe fat eft.

Quo quisque eft major, magis eft placabilis irae,

y

Et faciles motus mens generofa capit.

Rara quidem virtus, quam non fortuna gubernet,

Quae maneat ftablh, cum fugit illa, pede.

Rebus in anguftis facile eft ,

contemnere vitam:

Fortiter ille facit, qui mlfer efíe poteft

Rufticus agricolam

miles fera bella gerentem,

Re&orem dubiae navita puppis amat

Scilicet, ut fulvum fpe&atur in ignibus aurüm;

'Tempore fic duro eft infpicienda fides.

$i

Capr. IV. SEN TENTIAE POETICAE.

91

Si mihi difficilis formam natura negavit:

Ingenio forinae damna rependo meae.

Si numeres anno foles et nubila toto,

invenies,

nitidum faepius iffe diem.

Si, quoties peccant homines, fua fulmina mittat

Tuppiter, exiguo,tempore inermis erit

Singula quid referam? nil non mortale teaemus;

Pe&oris exceptis ingeniique bonis.

Somnia fallaci ludunt temeraria nocte,

Et pavidas mentes falfa timere jubent.

Tempore crevit amor, qui nunc eft fummus, habendf,

'Vix, ultra quo jam progrediatur , habet

"Temporis ars medicina fere eft, Data temporeprofunt;,

Et data non apto tempore;

vina nocent.

'Tendimüs buc cmnes: metam properamus ad ünam:

Omnia fub leges mors vocat atra fuas.

'Türpe quidem dicu: fed, fi modo vera fatemur,

Vulgus amicitias utlhtate probat.

'Turpe,

fequi cafum, et fortunae cedere amicum,

Et mfl fit felix, effe negare fuum.

Utendum eft aetate; cito pede labitur aetas,

ec bona tam fequitur, quam bona príma fuit

Vertitur in teneram cariem, rimisque dehifcit.

Si qua diu folitis cymba vacarit aquis.

Vidi ego, quod primo fuerat fanabile vulnus,

Dilatum longae damna tuliffe morae.

Vilia qui quondam miferis alimenta negabat,

Nune miendicato pafcitur ipfe cibo.

"

D.

Aliena laudat, qui genus*jathat fuum.

Alieda nobis, noftra plus aliis placent.

Alium filere quod voles, primus file.

Amor timere neminetm verus poteft

Bonis tocet, quisquis pepercerit malis.

Bene-

M

42

Car. IV SkEu TENTIAE POrTIGAE

Benevolus animus maxima eft cognatio.

Bono probari malo, quam multis malis,

Caeleftis ira quos premit, miferos facit

Contemnit.omnes ille, qui mortem prius.

Cuivis dolori remedium eft patientia,

Cuivis poteft accidere, quod cuiquam poteft.

Dari bonum quod potuit, auferri poteft,

Deliberando difcitur fapientia.

Dubiam falutem qui dat afflidtis, negat.

Eripere telum

non dare, irato decet.

Eripere vitam nemo non homini poteft

Eft vita mifero longa, felici brevis

Etiam capillus unus habet umbram fuam.

Ferrum tuetur principem; at melius fides,

Fortuna belli femper ancipiti in loco eft.

Fortuna opes auferre, non animum poteft,

Fortuna quo fe, eodem et inclinat favor.

Gravius nocet,

quodcunque inexpertum accidit.

Haud eft virile, terga fortunae dare.

Hominem experiri multa paupertas Jubet

Honeíta mors eft, pro bona caufa mori

Humileslaborant, ubi potentes diffident.

Id facere laus eft, quod decet, non, qued libet.

Tgnofcito faepe altem nunquam t1b1.

imperia folvit, qui tacet, juffus loqui.

Inl-rratus unus ommbus nnferls nocet.

iniqua nunquam regna perpetuo manent.

Juftum effe facile eft, cui vacat pectus metu.

Levis eft dolor, qui capere confilium poteft.

Magnifica verba mors prope admota excutit.

Malus eft vocandus, qui fua eft caufa bonus.

Meminiffe dulce eft, quae fuit durum pati.

Miferrima eft fortuna quae invidia caret

Mors innocentem fola fortunae eripit

MNeceffitas plus poffe, quam pietas, folet

iNemo potentes aggredi tutus poteft

Nil

Car. IV. SzNTENTiAE POETICAE,

93

Nil eripit fortuna, nifi quod et dedit

Nil fpernat auris, nec tamen credat ftatim,

NNocere poffe et nolle, laus ampliffima eft.

Non eít ad aftra mollis e terris via

Non eft tuum, fortuna quod fecit tuum.

Optanda mors eft, fine metu mortis mori.

Patiare potius ipfe, quam facias fcelus.

Pejora juvenes facile praecepta audiunt.

Periculofum eft, credere et non credere,

Plus eft in uno faepe, quam in türba, boni.

Poenam inoratur improbus

non praeterit

Pretio parata, vincitur pretio fides.

Quem poenitet peccaffe

paene eft innocens,

Quem faepe tranfit cafus, aliquando invenit.

Qui non vetat peccarc, cum poffit, jubet.

Quidquid füturum eft fummum, ab imo nafcitur,

Quod non vetat lex, hoc vetat fïerl pudor.

Quod rátio nequiit

faepe fanavit mora.

Rex velit honefta, nemo non eadem volet

Saepe in magiítrum fcelera redierunt fua,

Saepe eruentis veritas patuit malo.

Satis eft beatas, qui poteft laetus mori.

Sceleris coati culpa ad au&ores redit

Seditio civium, hoftium eft occafio.

Sequitur fuperbos ultor a tereo Deus.

Serum eft cavendi tempus in mediis malis.

Solent fuprema facere fecuros mala.

Spes eft falutis, ubi hominem objurgat pudor,

'Tacere, multxs difcitur vitae malis.

"T'eneris in annis haud fatis clara eft fides,

Virtutis eft, domare, quae cun&li pavent,

Vifa carentem magna pars veri latet,

E.

Ji

'94' C,AP., IV7' IVSEN'IjENTIAE |.POETICAE,

E,

Auream qx;isquis mediocritatem

Diligit, tutus caret obfoleti

Sordibus teCi, caret invidenda

SObriPS.A aula.

Saepius ventis agitatur ingens

Pinus: et celfae graviore cafu

Decidunt turres: feriuntque fummos

Fulmina montes.

Rebns anguftis animofus atque -

Fortis appare: fapienter idem

Contrahes vento nimium fecundo

"'Turgida vela.

ILOd $ Io.

*

Non enim gazae, neque confularis

Summovet lictor miferos tumultus

Mentis, et curas laqueata cireuimn

'Te&a volantes.

Vivitur parvo b&ne, cui paternum

Splendet in menía tenui falinum :

Nec leves fomnos timor aut cupido

Sordidus aufert.

Laetus in praefens animus, quod ultfa eft

Oderit curare: et amara laeto

"Temperet rifu.

Nihil eft ab omni

ÁW-«-^P

Parte beatum,

ib. 16.,

*

*

*

À

Aequam memento rebus in arduis

Servare mentem , .non fecus ac bonis

Ab infolenti temperatam

Laetitia: moriture Del.

H.Od;5, 3.

Eheu,

Car. IV. SENTENTIAE P-OETICAE,. 95

Eheu, fugaces, Poffhume, Poflhume,

Labuntur anni: nec pietas moraim

Rugis et ipnftanti fenectae

"Adferet, indomitaeque morti. ib.14. :

Dulce et decorum eft pro patria mori,

Mors et fugacem perfequitur virum:

Nec parcit imbellis juventae

Poplitibus, timidoque fergqa

Virtus, re'þulfae nefcia fordidae,

Intaminatis fulget honoribus :.

NNec fumit aut ponit fecures

Arbitrio pop4ularis aurae.

Virtus , recludens immeritis mori

Caelum, negata tentat iter via:

, Coetusque vulgares et udam

- Spernit humum fugiente penna, — ib, , 2,

Juftum et tenacem propofiti virum,

lNon civium ardor prava Jubentium,

Non vultds inftantis tyranni

Mente quatit folida: neque aufter,

Dux intjuieti turbidus Adriae,

Nec fulminantis magna Jovis manus,

Si fra&us illabatur orbis,

Impavidum ferient ruinae.

ib, 3.

Non poffidentem multa vocaveris

Re&e beatum: re&ius occupat

Nomen beati, qui deorum

Muneribus fapienter üti,

: Duram-

0l

96

Car. V. CATONIS DISTICHA,

Duramque callet pauperiem pati,

Peju:que leto flagitium timet

NNon ille pro caris amicis

Aut patria timidus perire.

ib. 4, 9.

geesormeon

CAPUT V

1

CATONIS DISTICHA SELECTA

1

A. Ex Catomis libro [

i

r S1 Deus eft animus, nobis ut carmina dieunt,

Hic tibi praecipue pura fit mente colendus

2. Plus vigila femper, nec fomno deditus efto

Nam dluturna quies vitiis alimenta. miniftrat,

3. Virtutem primam effe puta, compefcere linguam:

H

Proximus ille Deo eft, qui fcit ratione tacere.

4. Quae nocitura tenes, quamvis fint cara, relinque:

Utxhtas opibus praeponi tempore debet

$. Contra verbofos noli contendere verbis :

Sermo datur cunGtis, animi fapientia paucis

6. Rumores fuge, ne incipias novus au&or haberi :

:

Nam nulli tacuiffe nocet

nocet effe locutum

7. Cum te aliquis laudat, judex tuus effe memento:

Plus aliis de te, quam tu tibi, credere noli.

$. Officium alterius multis nárrare memento

Atque

aliis cum tu benefeceris ipfe, fileto.

9. Ne cures ,

fi quis tac1to fermone loquatur

Gonífcius 1pfe fibi de fe putat omnia dici,

IG.

^

Car. V. CaTONIS DISTICHA,

927

- 16, Cum dubia et fragilis fit nobis vita tributa:.

In morte alterius tu fpem tibi ponere noli,

ir. Infantem nudum cum te natura crearit:

Paupertatis onus patienter ferre memento.

12. Noli hómines blando nimium fermone probare:

Fiftula dulce canit, volucrem dum decipit auceps.

13. Si tibi funt nati, nec opes; tune artibus illos

Inftrue, quo poffint inopem defendere vitam.

14. Quae culpare foles, ea tu ne feceris ipfe:

"'Turpe eít do&tori, cum culpa redarguit ipfum.

el quod videatur ho-

15. Quod juftum eft, getito, Y

ne(tum :

Namftultumeft petere id, quod poffit jure negari,

16. Ignotum tibi tu noli pracponere notis:

Cognita Judieio conítant, incognita eafu.

17. Vincere cum poffis, interdum cede xifodali:

M

Obfequio quoniam dulces retinentur aiici.

I

18. Litem inferre cave, cum quo tibi pratia jun&ta eft:

lra odium generat, concordia nutrit amorer,

B.. Ex libro 1l

1. Si potes, ignotis etiam prodeffe memento:

Utilius regno eft, meritis acquirere atmicos,

$, Iratus de re incertà contendere noli:

Impedit ira animum, ne poffit cernere verum,

0:

8. Quod nimium eft, fugito; parvo paudere memento:

. (Tuta mage eft puppis, inodico quae fluminefertur.

4. Corporis exigiii vires contémnere noli :

Confilio pollét, cui vim natura negavit,

H

LAPES

$. E(to animo forti, quum fis damnatus in

ique:

uo:

Nenmo din gaudet, qui j'ud?ce vincit iniq

uX

jg,

6, Litis

Car.- V. C*ATONI-S DISTICHAaA.

98

6. Litis praeteritae noli maleditta refe;rre:

Poft inimicitias iram meminiffe, malorum eft,

7. Utere quaefitis modice,; cum famtus abundat.

: Labitur exiguo, quod partum eft tempore longo,

8. Luxuriam fugito, fimul et vitare memento

Crimen avaritiae:. nam funt contraria famae.-

9. Noli tu quaedafm referenti credere femper.

Exigua his tribuenda fides, qui multa loquntur.

10. Confilium arcanum tacito committe fodali.

Corporis.auxilium medico committe fideli.

11. Rebus in adverfis animum fübmittere noli:

Spem retine; fpes una hominem nec morte re-

linquit.

12. Rem, tibi quam nofces aptam , dimittere noli:

Fronte capillata eft, poft eft occafio calva.

15. Sit tibi praecipue, quöd primum eft, éura fah;tis:

'Tempora ne culpes, cum fis tibi caufa doloris.

14. Somnia rie cures. NNam mens humana, quod optans,

Dum Vigüat, Íperat, per fomnum cernit id ipfum.

C. Ex libro lL .

1. Inftrue praeceptis animum, nec difcere ceffes:

Nam fine do&trina vita eft quafi mortis imago.

A

2. Quum re&e vivas, ne cures verba malorum:

- Arbitrii non eft noftri, quid quisque loquatur. .

3. Segnitiem fugito, quae vitae ignavia fertur:

Nam eum animus languet, confumit inertia corpus,

4. Interpone tuis interdum gaudia curis,

Ut poffis animo quemvis fufferre laborem.

l

5. Multorum difce exemplo, quae fa£ta feqnaris,

Quae fugias, Vita eft nobis aliena magiítra.

4

6. Quod

Car. . V.

CaTONIS DISTICHA.

N

99

6. Quod potes, 1d tentes: operis ne ponderepreffus

Succumbat labor, et fruttra tentata relinquas.

7. Inter convivas fac fis fermone modeftus

n

INe dicare loquax dum vis urbanus haberi.

r

8. Utere quaefitis, fed ne videaris abuti

Qui fua confumunt, cum deeft, aliena fequuntur.

9. Fac tibi proponas, mortem non effe timendam;

"

Quae bona fi non eít, finistamen illa malorum eft

D. Ex lbro IV.

1. Defpice divitias

fi vis animo effe beatus:

ee

Quas-qui fufpiciunt, mendicant femper, avari.

2. Commoda naturae nullo tibi tempore deerunt

Si fueris contentus eo, quod poftulat ufus

gratis concede roganti:

Quod donare potes

M

Nam recte feciffe bonis, in parte lucrorum eft.

o

4. Quod tibi fuf'pe&"m eft, confeftim difcute, quid fit,

15

Namque folent, primo quae funt neg,le&a, nocere.

[iim

5. Cum tibifpraevalidae fuerint in corpore vires,

Fae fapias: fic tu poteris vir fortis haberi

6. Auxilium a notis petito, fi forte laboras

T

Necquisquam melior medicus quam fidus amicus.

0.

7. Cum tibi vel focium, vel fidum quaeris amicum

Non tibi fortuna eít hominis, fed vita petenda.

8 Utere quaefitis opibus:

urre nomen.av ari;

Quid tibi divitiae profunt, f pauper abundas')

n

9. Si famam fervare cupis, dum vivis, honeftam

Fac fugias animo,, quae funt mala gaudia vitae

10. Difce aliquid: nam, eum fubito fortuna receffit

19

Ars remanet

vitamque hominis non deferit

unquam,

G 2

ir. Per-

il

L

(

Yoo

Cas. V. CATVON!S DISTICHA.

II Pcrfpicito tecum tacitus , quid quisque loquatar,

Sermo hominum mores et celat, et igdicat idem.

12. Multum venturi ne.cures tempora fati.

Non metuit mortem, qui feit contemnere vitam,

15. Difce, fed a do&tis: indoGtos ipfe doceto:

Propaganda etenim rerum do&Grina bonarum.

ss

14. Tranquilïis rebus, quae funt adverfa, caveto:

Rurfus in adverfis melius fperare memento.

15. Difcere ne ceffa: cura fapientia crefcit :

Á

Rara datür longo prudentia temporis ufu.

16.Ne pudeat, quae nefcieris, te velle doceri:

Scire aliquid, laus eft; culpa eft; nil difcere velle;

17. Tempora lonega tibi noli protnittere vitae.

Quocunque ingrederis, feqitur inors, corpus ut

umbra.

18. Cedeqilo"cum laefus fortunae, cede potenti:

Laedere qui potuit, garod(?ffe aliquando valebit,

——

$

CaprvT VI. :

Marci Antonii Muretiï

INSTITUTIO PUERILIS, SEU DISTICHXA

DE MORIBUS.

1. Dum tener es, Murete, avidis haec auribus hauriv;

Nec memori modo conde animo, fed et exprime

fadtis.

2, Inprimis venerare Deum, venerare parentes,

Et quos ipfa loco tibi dat natura parentum.

3. Mentiri noli: nuanuam mendacia profunt.

1

atenti.

Si quid peccaris, venia eft tf;bi promta f

4. Difce

Car. VL

MunETI DISTICHA,

IiOI

4. ï)if(;e libens: quid dulcius eft, quam difcere multa?

Difcentem comitantur opes,Icomitantur honores.

$. Si quis te objurget, male cum quid feceris , illi

* Gratiam habe, etneiterum queat objurgare, caveto.

6. Ne te;nere hunc. credas,

tibi qui blanditur,

amicum ;

Peccantem puerun& quisquis noit corrigit, odit,

*. Qui femel incautum blando fermone fefellit,

[

llle idem, dabitur quoties occafto , fallet.

9. Nec cuivis fapiens, nec nulli credere debet.

Fallitur hic faepe; fidem fibi detrahit alter.

9. Si quid forte mali aut facias, aut mente volutes,

. Ut lateas homines, certe Deus omnia cernit,

!u

10. Non nift fpecatis arcana fodalibus effer,

Qtodque tacere voles alios, prior ipfe taceto.

x1. Nil cupide fpeQa, nifi quod feciffe decorum eft;

'Turpia corrumpunt teneras fpe&tacula mentes.

12. Averte impuris procul a fermonibus aures:

$

Et qui illis gaudent, horum confortia vita.

Ig.Principivo ftudii radix inamoena videtur,

Sed profert dulces parvo poft tempore fru&tus,

14. Ludo indulfifti? fubito evolat illa voluptas.

À

Legifti? utilitas ftudio percepta manebit.

15. Ut moderata quies prodeft , viresque miniftrat,

Sic hebetat corpus nimia, ingeniumque retundit,

d

16. Sic prodeffe aliis ftudeas, tibi proderis ipfi:

W

At nifi ames alios, et te quoque nullus zïxnzlbit.

17. Succeffus fauftos nunquam admirare malorum:

Sera licet, tamen olim illos fua poena fequetur.

19. Si tibi grata quies, juvenis ne parce labori:

Dux ad honoratam eft homini labor ipfe quietem.

G 3

19. lo-

ft

102

Car. VI

MumreTI DISTICHA,

19. Infpicetein fpeculo: etbonafeutibi forma videtur

Moribus obfcoenis illam foedare caveto:

Seu tibi fubtraxit vultus natura decorem,

Ingenio, ut formae compeníes damna , labora.

20. Nil facito, quod turpe putes feciffe videri

Et cara, ut multis tibi fis pro teftibus ipfe.

21. Ut nos pauca loqui, plura autem audire moneret,

Linguam unam natura, duas dedit omnibus aures,

ao Quae fervare voles ,

ne crebro invifere parce:

Nanique minus furem metuunt, quae faepe videntur.

23. Blanditur primo, fed perdit inertia famam:

Afpera res primo eít, fed fert induftria laudem

24, Aut vinum ne tange,

aut multa prolue lympha:

Cum vino indulges, igni puer adjicis ignem.

^$ Fae tibi fit valtus comis fermoque modetftus:

Sic multos facile tibi conciliabis amicos

26. Pauperiem ne cui mifero exprobraveris unquam:

Cujus inunus opes, ejusdem eft munus egefítas.

27, Semper opum ftudio praefer virtutis amorem:

Non opibus virtus, fed opes virtute parantur,

28. Difce, et quae difcis, memori fub pe&tore conde:

Aut facies tantundem, ac fi crxbro hauferis undam,

29 Dulcia fint quainvis, nunquam tamenappete, quae

funt

Aut damnum allatura, aut incuffura pudorem.

30. Irafci noli temere, nil foedius ira:

ea temnere

Quam quaecunque movere folent,

laus ePr

