, idque ut probaret, prótinus

memó:-.

ii

64

Car. III

NARRATIUNCULAXE.

inemoria recitavit

cum hoc ille, cujus càrmen erat

fácere non poffet.

21. Alexander Magnus eloquéntiae magiftro ufus

erat Anaximene, Lampfaceno quae res póftea Làm-

pfaco faluti fuit.

Eam enim urbem diráere ftatáerat

Alexander, |quod a pártibus Darii adverfum fe ttetif-

Íet

I'taque confpicatus Anaximenem ex urbe prode-

untem, nec dübitans, quin deprecatum pro pátria

veniret: per deos juravit, fe, quod ille petiturus effet,

non fatturum

Quo audito cállidus orator regem ro-

ïä

gavit,

ut Làmpfacum dirüeret.

Ergo propter jusju-

randum, callidamque praeceptoris quondam fui peti-

tionem, Lampfacenis deli&i-grátiam fecit.

n

223. Antiochus rex, quum in venatione , ferae

perfequendae ftüdio, ab amicis et fervis aberraffet; in

cafam páuperum hóminum: intravit ipgnotus.

Cum

li

iis coenans, fermonem de rege injecit ,

ut cognófce-

'Tum illi:

p

ret, quae effet hófpitum de fe opínio.

Regem in céteris quidem bonum et laude dignum ef-

fe, fedamicis utentem malis,

plürima negligere, et

[

Tt

faepe, quae neceffária effent, nihil curare, quod ve-

"'Tácuit- tum quidem

l

nationi plus aequo mdulgeret

Antíochus; fed poftquam, orto fole, ad cafam illam

venere régii fatéllites,

et purpáream veftem cum dia-

Qu

démate attulere; converfo fermone ad régia illa in-

íffenia: Certe, inquit, ex quo die vor fumfi,. heri prz-

lia

enum veros de me feymones audivi.

T«

dl

23. Dionyfius major; Siciliae tyrannus, 1pfe

B

indicavit,

quam effet beatus.

Nam cum quxdam ex

ejus affentatorlbus Dámocles, commemoraret in fer-

mone coplas e]u*s

opes, majeftatem dominatus, re«

X

rum abundántiam, magnificéntiam áedium regiarum;

qu

negaretque, unquam beatiorem. quemquam fuiífe :

Tl

Visne ígitur, inquit, Dámocle, quoniam haec te yi:

fe

ta deleGat, ipfe eandem deguüare et.fortunam ex«

doy

periri

Car, IH

NARRATIUNCULAE,

65

periri meam? Cum fe ille cápere dixiffet, collocari

uffit hóminem in áàureo leCto, ftrato pulchérrimo,

H

téxtili ftrágulo, magníficis opéribus pi&to; abacos-

que complures ornavit argento auroque caelato,

'Lum ad menfam exímia forma püeros dele&tos juf-

|

fit confítere, eosque nutum illius intuentes diligen-

ter miniftrare

A derant unguenta, coronae

incen-

debantur odores

menfae. conquifitíffimis épulis ex-

ftruebantur.

Fortunatus fibi Dàmocles videbatur,

In hoc médio apparatu fulgentem gládium, e lacuna-

ri feta equina aptum, demitti juffit, ut 1mpenderet

;

illius beati cervícibus.

l'taque nec pulcros illos mi-

li

niftratores adfpiciebat, nec plenum artis argentum:

nec manum poxngeb*ut in menfam.

—mque exora-

Qd

vit tymnnum

ut abire liceret ,

quod jam beatus

ii

nollet effe.

Satisne videtur dec araffe Diony fïus,

m

nihil.effe ei beatum, cui femper ahquxs terror ime

(€

"

péndeat? C. Tufe. 5, 61.

li:

24. Sophocles ad fummam fene&utem tragóe-

d

[

dias fecit:

quod propter ftádium cum rem familia-

Y

rem negligere videretur, a fíliis in judícium vocatus

eft, ut

quetnadmodum Romano more male rem

lm

lum

geréntibus pátribus bonis interdici folet, fic illum,

quafi defipientem, a re familiari removerent Jüdices.

die

»

'lum fenex dícitur eam fábulam, quam in mánibus

habebat et próxime fcripferat, OCdipum Coloneum,

pH

recitaffe judicibus,

quacflf"eque num illud earmen

defipientis videretur? Qnuo recitato, fcntuntns judi-

xpfe

cum eft liberatus.

C. Sen. 22.

j e

l fet

25. Eo témpore,

quo congregatus pópulus

I

Athenienfis de ejiciendo Ariftide ferebat fuffrágia,

rüm j

quae téftulis pro more inferibebantur, homo quidam

rüdis Ariftidi ipfi dicitur téftulam tradidiffe, ac petiif-

ylle:

fe, ut inferiberet Ariftidem.

Roganti, 4uid 4rifli-

g VY

nf

der commififet ? ile rdpondxt fe ignorare. Ariftidem ;

€

peïm

66

CaF. III; PNARRAQ'I.UNCULAE.

feà fibi tion placere, quod tam cüþide elaboraffet, ut prae-

zey cétevos, juftus. appellaretur.

Ariftidem ferunt nihil

refpondiffe, fed infcripfifíe téftulae nomen fuum, ho-

'miniquä reddidiffe.

26. Plótias Plancus, a triümviris profcriptus,

in regione Salernitana latebat. Ab iis, qui latentem

quaerebant, comprehenfi fervi ejus, multumque ae

diu torti, negabant conftanter, fe fcire, ubi dómi-

nus effet.

Non fuftínuit deinde Plancus, tam fide-

les fervos ultérius cruciari, fed proceffit in médium,

li

H

jagulumque gládiis militum objecit.

27. Attílius Régulus, primo Pünico bello captus

a Poenis, juratus miffus eft ad fenatum Romanum,

ll

g1

ut, nifi rédditi effent Poenis captivi nóbiles quidam,

[

rediret ipfe Cartháginem.

Is cum Romam veniffet,

in fenatu mandata expófuit, fed reddi captivos, nega-

vit effe átile:* illos enim adolefcentes effe, et bonos

t

di

duces, fejam confe&um fene&ute. Cujus cum valuif-

fet auGtóritas, captivi retenti funt: ipfe Cartháginem

$

el

rédit; neque eum cáritas pátriae retínuit, nec fuo-

rum. Neque vero tum ignorabat, fe ad crudelif-

[n

fimum hoftem, et.ad exquifita fupplícia proficifci:

C. Off.

ied jusjurandum confervandum putaþat.

&

j» 29*

pr

ef

28. Scilurus, Scytharum rex, morti próximus,

adferri fafcículum haftilium juffit, eumque, ut erat

n

colligatus, dedit confringendum fíliis fuis o&toginta,

vt

Cum id quisque fe facere poffe negaffet; ipfe, foluto:

Yer

fafcículo, fingula haftilia ficile confregit; ita do-

Tet

cens illos, fi concordes effent, infuperábiles fore: fi

tos

diffiderent, infirmos futuros.

Tat

gin

29. Sutor corvum infítitüerat,

ut Caéfarem

put

Auguítum his verbis falutaret: eve Caefar , viclor im-

Ted

perator.

Quóoties autem corvus hanc falutationem

reci-

lin

Ca ?.

IH

NARRATIUNCULAE.

67

recitare nollet

tóties futor indignabundus dixerat

óleum et óperam perdidi

'Tandem Augufto óbtulit

avem

qui cum audiret corvi falutationem: — fatis,

inquit domi þllutatarum tálium hábeo, . 'Tum corvus

appófite fatis áddidit: ólewm et óperam: perdidi.

Ad

quae rifit Caefar, emique avem Juffit, quanti nullam

adnuc émerat.

30. Solebat Gráeculus quidam defcendenti e

— a—-- 07 CO. a m

palátio Cáefari Augufto honoríficum àáliquod epigram-

ma porrigere

Id cum fruítra faepe feciffet, et ta-

men rurfus eum idem fa&turum duxiffet Auguítus

breve fua manu in charta exaravit graecum epigram-

H

ina

et Gráeculo advenienti Óóbviam mifi

Ille le-

n

1

gendo landare, mirarique taim voce

quam. vultu

geftuque

Deinde, quum acceffiffet ad fellam, qua

l,

71

Caefar vehebatur, demiffa in páuperem crumenam

1manu paucos denàários prótulit

quos principi daret

05

L'i

dixitque , fe plus daturum fuiffe, fi plus habuiffet

Secuto ómnium rifu

difpenfatorem Caefar vocavit

2

et fatis grandem pecániae fummam numerari Gráe-

10

j

culo juffit

(cl

31

Aratus Sicyónius jure laudatur, qui cum

)m.

ejus civitas quinquaginta annos a tyrannis teneretur,

profe&tus Argis Sicyonem, clandeftino intróitu urbe

eft potitus.

Cumque tyrannum Nicoclem 1mpr0v1f0

105

oppreffiffet, fexcentos éxfules, qui füerant ejus ci-

lr('lt

vitatis locupletíffini, reftítuit, remque püblicam ad-

x

ventu fuo liberavit.

Sed cum magnam animadvérte-

Jato

ret in bonis et . poffeffiónibus dxfficultatem quod: et

do

.

eos, quos ipfe reftitáerat, quorum bona &lii pofféde-

rant,

egere iniquíffimum arbltrabatur, et quinqua-

ginta annorum poffeffiones moveri non nimis aequuin

yent

putabat, proptérea quod tam longo fpátio multa he-

r 1

reditátibus, multa emtiónibus, multà dótibus tene-

ytd

bantur fine injüria: judicavit, neque illis &dimi, ne-

2

que

a

;

e8

Ca*.

Hl

NARRATIUNMCULAE,

que his non fatisfieri

quorum illa fáerant, opore

tere.

Cum igitur ftatuiffet, opus effe ad eam rem

3

eonítituendam pecünia, Alexandriam fe proficifci

f

velle dixit, remque íntegram ad réditum fuum juf-

zll

fit effe: 1sque celériter ad. Ptolemaeum, fuum hó-

T

fpitem, venit, qui tum regnabat alter poü Alexan-

q

driam cónditam.

Cui cum expofuiffet

patriam fe

liberare velle, caufamque docuiffet

a rege opulen-

H

to vir fummus fácile impetràvit

ut grandi pecünia

adjuvaretur.

Quam cum Sicyonem attuliffet

ad-

hibuit fibi in confilium quíndecim príncipes, cum

L

?f

quibus caufas cognovit et eorum, qui aliena tene-

bant,

et eorum,

qui fua amíferant: perfecitque

aefnmandls poffeffiömbus

ut perfuaderet áliis,

ut

H

pecániam accípere mallent, poffeffiónibus ccdeze.*.t.

áliis, ut commódius putarent,

numerari fibi quod

tanti effet, quam fuum recuperare

Ita perfectum

p

eít, ut omnes concórdia conítituta fine querela dif-

al

cederent

O virum magnum

dignunique

Liul in

fit

noftra repüblica natus eflet!' C. Off. 2, &«

hi

p

32. Alexandro Macédoni, cum vi&or Orientis

Tüi

ánimos fupra humana tólleret, Corinthii per legatos

eratulati funt

et'civitate illum fua donaverunt

du

Quod officii genus cum rififfet Alexander, unus ex

IT

ii

legatxs

Nulii, inquit, cfoitatem unquam dédimus alii

quam tibi et. Herculi.

Libens ígitur accepit non dilu-

tes

tüg

tum honoren,

cógitans ,

non qui fibi civitatem da-

rent, fed cui dedlffent,

Víi.

EC

33. Cum Cánius Julus, vir inprimis magnus,

den

cum Cajo Caligula diu fuiffet altercatus

abeunti

Qrt

tyrannus ille dixit: Ne forte inepta fpe tibi blandia-

Ày

ris, duci te juffi,

Grátias

1nqmt

ago,

óptime

die

princeps.

Decem médios usque ad fupplicium . dies

6

fine ulla follicitádine exegit. Vix eredi poteft, quam

in tranqmllo füerit. I.udebat latránculis, cum cen-

tário,

T

€ P.

TII.

NARRATIUNCULAE.

69

[

türio, plures cápite damnatos ducens, illum quo-

que citari Jubet.

Vocatus numeravit cálculos, et

a

fodali fuo: /ide, inquit, me pofl mortem meam men-

f-

tiaris, ie viciffe.

T'um &nnuens centurioni:. Tvflir,

ó-

inquit, erir, uno me antecédere, — Quanta ánimi tran-

i

quíllitas !

h

34. Taxiles, unus e régibus Indiae, occur-

i[je

xens Alexandro fic eum allocutus eít: Prévoco te uon

ld

ad pugzam, meque ad bellum, fed áliud certdminis. ge-

d-

m

nus: fiinférior er, a nobir éccipe beneficium ;. fim. [upé-

rior, nobis benefacito,

Cui Alexander: 4tqui, in-

je

üe

üit,. de hoc ipfo nobir certaudum efl, uter. bencfacieudo

/

,

Mperet álterum.. Et humaniffíme complexus illum,

n

üt:

non folum non privavit regno, fed auxit étiam.

)d

35. Argiae facerdotis, Cléobis et Biton fíl&

praedieantur.

m

Nota fábula eft. — Cum enim illam

ad folemne et ftatum facrifícium curru vehi jus effet,

y

fatis longe ab óppido ad fanum, morarenturque ju-

menta: tunc Jávenes ii, quos modo nomimavi, veíte

pófita, córpora óleo perunxerunt, ad jugum acceffe-

ftis

runt. Ita facerdos adve&ta in fanum, eüm currus effet

105

du&us a fílis, precata a dea dícitur, ut illis práe-

int,

mium daret pro pietate, quod máximum hómini da-

r

ri poffet a deo. Poft epulatos cum matre adolefcen-

ilii

tes, Íomno fe dediffe,

mane inventos effe mór-

iil

tuos. — Símili precatione/Trophónius et Agamedes

di-

ufi dicuntur: qui cum Apóllini Delphis templum ex-

aedificaviffent; venerantes deum, petierunt merce-

T$

dem non parvam quidem óÓperis et laboris fui, nihil

3unïi

certi, fed quod effet óptimum hómini.

Quibus

ydia

Apollo fe id daturum oftendiffe dícitur poft ejus diei

time

diem tértium: qui ut illuxit,

mórtui. funt regert.i.

(itS

C. Tufc, 1, 113.

an

36. Clarum ádmodum. fómnium tráditur, fi

cet

fábula vera eft..— Cum duo quidam A'reades familia-

jrio,

E 3

fes

795

Car. III

NARRATIUNCULAE,

es iter una fácerent, et Mégaram veniffent, álte-

rum ad cauponem devertiffe; ad hófpitem, &lterum.

Qui ut coenati quiéfcerent

concübia no&te vifum

[

effe in fomnis ei

U

D

qui erat in hofpítio, illum álte-

rum orare, ut fubveniret, quod fibi a caupone in-

tt

téritus pararetur

eum, primo pertérritum fómnio

furrexiffe: dein cum fe collegiífet, idque vifum pro

p

níhilo habendum effe. duxiffet, recubuiffe:

tum ei

€

dormienti eundem illum vifum effe rogare, ut, quó-

I

niam fibi vivo non fubveniffet ,

mortem fuam ne in-

H

ultam effe pateretur: fe mterfe&um in plauftrum a

i

caupone. effe conje&um, et füpra ftereus inje&tum

q

il

pétere, ut mane ad portam adeffet, priusquam plau-

firum ex óppido exiret.

Hoc vero fommo eum

[

commotum, mane bubulco prae?ro ad portam fuif-

f

fe:

quaefiffe ex eo, qu1d effet in plauftro:

illum

k

pertérritum fugifífe, mórtuum $rutum effe: caupo-

nem, re patefatta, poenas dediffe.

C. Div. 1, 57.

37. €. Cánius, eques Romanus, cum fe Syra-

gt

cufas otiandi (ut ipfe dicere folebat), non negotiandi

g

Y

caufa, contuliffet

di&titabat

fe hórtulos áliquos

at

velle émere, quo invitare amicos, et ubi fe oble-

&are fine interpellatóribus poffet.

Quod cum per-

(

Ye

crebuiffet , Py'thius ei quidam, qui argentarxam fá-

ceret Syracufis, venales quidem fe hortos non ha-

Thi

bere, fed licere uti Cánio, fi vellet, ut fuis:

et fi-

D

inul ad coenam hóminem in hortos invitavit in pó-

d

fteruin diem.

Cum ille promififfet

tum Pythius

qui effet, ut argentárius, apud omnes Órdines gra-

Ài

tiofus, pifcatores ad fe convocayit

et ab his peti-

vit, ut ante fuos hórtulos poftrídie pifcarentur: di-

af

xxtque quid eos fácere vellet.

Ad coenam témpo-

E

re venit Cánius:. opipare à Py "'thio apparatum con-

pli

vivium: cymbarum ante óculos multitudo: pro fe

adferebat :

Cu

quisque, quod cóperat,

ante pedes Py-

thii pifces abjiciebantur,

Tum Cárius; Quaefo, 1n-

qu

qult

Ca*.

H

NARRATIUNCULAE.

7

quit, quid ejl hoc, Pythi? tantumne pifczum, tantum-

n

ne cymbarum ? Et ille: quid mirum? inquit, hoc lo-

n

co ef. , Syracufir quidquid eft pifcium : haec aqu/mo hac

villa ifli carere non po[junt. Incenfus Cánius cupidi-

Gravate ille

tate contendit a Py'thio, ut venderet.

nj

primo.

Quid multa? ímpetrat.

Emit homo cá-

T0

et

pidus et lócuples tanti

quanti Py thius vóluit,

&

emit inftruQbos:

nómina facit:

negótium confimt

n

Invitat Cánius poftridie familiares fuos:

venit ipfe

l

mature: fcalmum nullum videt

Quaerit ex próxi-

mo vicino, num fériae quaedam pifcatorum effent

quod eos nullos videret? Nullae, quod fciam, inquit

lii

ille: fed hic pifcari mulli folent

Imgzte heri mirabar,

Stomachari Cánius.

j

quid accidifjet.

Sed quid fáce-

j

réet? nondum enim Aquíllius protálerat de dolo nia-

iil

lo formulas. C. Off. 5, 58

0

[*

8. Alexander, A'iae fines ültimos vitor péra-

grans , fepulerum Cyri juffit aperiri

Auro argento-

d

ndi

que repletum effe crediderat; ; quippe ita fama Perfae

vulgáverant: fed praeter 01) peum ejus putrem , et

005

arcus duos Scy fhicos ,

et acínacem ,

nihil réperit

jle

X

Céterum corona áurea 1mpofita anuculo, cui adfué-

verat ipfe, fólium, in quo corpus Jacebat, velavit

f

1niratus

ha

tanti nóminis regem,

tantis práeditum

ópibus, haud pretiófius fepultum effe, quam fi fuiffet

. J

e plebe.

pU

|US,

39. Refert Diodorus Sicuius, hunc apud véteres

gl'd

Aegy ptios morem fuiffe, ut mórtui regis corpus non

peti

ante fepulcro. conderetur

quam cunQa ejus fa&ta

di-

expenfa effent

Unicuique facultas dabatur

defun-

i

£&tum accufandi

Inftituebatur judícium

et,

fi

v

plura male feciffe rex coargueretur, carebat fepulcro.

ofe

Cujus dedécoris metu faCtum eft

ut multi pie jufte-

h

que imperaverint.

Jf

E 4

49.

]uxt

72

Car. II

NARRATIUNCULAE.

40. Pompejus narrabat :

fe,

cum Rhodum

veniffet decedens ex Sy'ria, audire voluiffe Pofidóni-

um: fed cum audiviffet, eum gráviter effe aeprum,

uod vehementer ejus artus laborarent; voluiffe

tamen nobiliffmum philófophum vífere.

Quem ut

vidiffet, et falutaviíffet

honorificisque verbis profe-

cutus effet, molefteque fe dixiffet ferre, quod eum

non poffet audire; at ille: Tw vero, inquit,

potes ;

TOU MME — o - p d ERab AR

"ec committam

ut dolor corpom eficiat, ut fruffra

dantus vir ad me wvenerit,

r taque narr abat,

eum

gráviter et copiofe de hoc ipfo, níhil e[fe lwnum, nif

cubantem difputaviffe ;

quod honeþum effet ,

cumque

quafi faces ei doloris admoverentur, faepe. dixiffe:

Nihil agis, dolor: quamvis [ molefus ,^ munquam te

effe confitebor malum. — C. 'Tufe. 2, 61.

o r MM Bs Bs - RE Ed

41. Duo viri ampliffimi órdinis cum adverfus

"'itum Cáefarem . conjuraffent

neque negare co-

——

gitatum fcelus poffent; mónuit Titus, ut defífterent

o

ab incepto: fi quid defiderarent, promifit

fe datu-

rum: curfores fuüos confeftim mifit ad matrem .alté-

rius, ut ei ánxiae de vita fílit nuntiarent,

illum fal-

vutn.,

Utrumque épulis fecum accumbere vóluit,

et in eadem familiaritate, qua ántea, habuxt

42. Perfae liberos fuos a quinto auno ad vicé-

fimum tria edocebant

equitare, /fagittas arcu mit-

tere; vera loqui

'Turpíffimum apud eos habeba-

[ 189--8

tur,

mentirt.

Secundum mendácium turpitüdini

erat aes alienum : máxime, quod, qui aere alieno

obítringitur, mendácio obnoxms effe fóleat, et fae-

t^ p c o

piffime verba pro re dare.

Juftítiam quoque liberi

Perfarum edocebantur a puerítia,

Nam quemád-

f

modum püeri in Gráecia in fcholas itabant

littera-

ryum hberahumque ártium difcendarum caufa: fic

apud Perfas püeri fcholas frequentabant,

ad acci-

piendam juftítiae difciplinam.

Quam ut cítius et

l

cér-

Car. II

NARRATIUNCULAE.

73

eértius difcerent

non folum eorum ánimis prae-

l-

cepta juftítiae inculcabantur, fed docebantur étiam

n

juftas ferre fentóntias de iis, quae inter ipfos ex-

le

oriebantur, controvérfüs, et legmmas pro eujusque

t

delidi modo poenas conítitüere.

! taque bonam

D

diei partem impendebant püblici Juftitiae praecepto-

jl

res audiendis dijudicandisque puerorum difceptatió-

4y

nibus.

-

"n

43. Captis Syracufis

quas Archimedes ma-

fl

chinatiónibus fuis miríficis dm defénderat,

Marcel-

)ll)l

lus, imperator Romanus, grav iffime edxxxt ne quis

ia

Archimedi vim fáceret

At is dum ánimo et óculis

£

in terram defixis, formas in pulvere defcribit, imi-

it

liti Romano, qui praedandi caufa in domum 1rrá-

perat, Rm&oque gladlo quisnam effet? interroga-

frs

bat, propter nímium ardorem ftüádii nihil refpondet,

nifi hoc: noli turbare cíirculos aneos

j

A míálite fgitur,

t

ignaro (lms effet, interficitur.

li

44. Quis non Védium Pollionem odemt quod

l

et fervos

fi

muraenas fánguine humano faginabat

fjl

quid offénderent, in vivárium ábjici jubebat?

O

uit,

hóminem mille mórtibus dignum! Quum aliquando

pud eum coenaret Auguftus, frégerat unus ex fer-

I

vis ejus vas cryftállinum.

Rap1 eum ad mortem Vé.

dius juffit, et óbjici muraenis, quas ingentes in pi-

nit

Ícina continebat.

Evafit e mánibus puer, et confu-

ha«

git ad Cáefaris pedes, nihil áliud petiturus

quam

jj

Motus

eno

utáliter periret, nec efca pifcium fieret.

eft novo crudelitatis génere Caefar, et illum quidem

fae

mitti, cryftállina autem ómnia coram fe frangx juf-

bert

fit, complerique pifcinam.

1l

era

45. Quotídie ad rationem reddendam vocan-

f

dus eft ànimus.

Faciebat hoe Séxtius

üt confum-

u

mato die, cum fe ad noGturnam quietem recepiffet,

get

mterrogaret fe ipfum: —Quod hódie malum tuum [ana-

5j

p

ar

74

AP. HI

NARRATIUNGULAE,

fli? cui vitio obflitifli? qua parte mélior es? Qüid páül-

crius hac confuetüdine, excutiendi totum diem ?

ä

46. Aéfchines orator cum ceffi ffet Athenis et

1

fe Rhodum contuliffét

rogatus a Rhódiis

legiffe

r

fertur orationem illam egrégiam

quam in Ctefi-

phontem contra Demófthenem dixerat

Qua. per-

le&a, petitum eft ab eo poftrídie

ut légeret illam

étiam

[

quae erat contra a Demófthene pro Ctefi-

I

phonte édita

Quam cum fuavíffima et máxima vo-

Quanto

ce legiffet, admirantibus

inq uit

magis

Ti

admirarémini, fi audiffetis ipfum! C. deOr. 3,213

ll

47. Eleus Híppias,

cum Oly'mpiam. veniffet

p

máxima illa quinquennali celebritate ludorum, glo-

riatus eft,

cun&a paene audiente Gráecia, nihil

effe ulla in arte rerum ómniüm, quod ipfe nefciret

nec folum has artes, quibus liberales doGtrinae at-

Ij

que ingenuae continerentur ;

geometriam ,

máüfi-

Q

cam, litterarum coornltlonem et po&tarum,

atque

Y

illa;

quae de naturis rerum, quae de hóminum mó-

&

nbus quae de rebuspüblicis dicerentur: fed ánnu-

hi

lum, quem haberet,

pálium, quo ami&us, foc-

di

COS,

quibus indutus effet,

fe fua manu confeciffe,

re

C de Ot/3, 127

itt

8. Stilponem, Megareum philófophum, acu-

»u

tum fane hóminem et probatum tempóribus illis ac-

cépimus.

Hunc fcribunt ipfius familiares, et ebrio-

fei

fum et mulierofum fuiffe: neque hoc fcribunt vitu-

atq

perantes

fed pótius ad laudem.

Vitiofam enim

n

de

naturam ab eo fic edómitam et compreffam effe do-

&rina, ut nemo unquam vinolentum illum, nemo

fir

in eo libidinis veftieium viderit.

CO. Bat; Lo.

Tàt

Ti

49. Sócratem notavit Zópyrus,

phyfiogno-

fe

mon ; qm fe profitebatar hóminum mores naturas-

tü

que ex córpore, óculis, 'vultu, fronte pernófcere.

Stá.

r

€a ». . HT

NARRATIUNCULAE,

75

Stüpidum effe Sócratem dixit et bardum, quod já-

gula cóncava non háberet: obftruGas eas partes, et

obturatas effe dicebat: áddidit etiam

mulierofum :

t

in quo Alcibíades cachinnum dicitur fuftuliffe. De-

rifus quoque eft a céteris, qui illa in Sócrate vítia

non agnófcerent: ab ipfo autem Socrate fublevatus

non evvat

qui

refpondit

talis enim matura. effem,

nifi naturam philofophia. faperaffem

Haec ex naturà-

f

libus caufis vítia nafci poffunt

exftirpari autem et

I$

fánditus tolli, ut is ipfe, qui ad ea propenfus füe-

Pt5

a tantis vítiis avocetur, non eft id pófitum in

naturahbub caufis, fed in voluntate ftádio, difci-

et

G. pat. TOX

plina.

0

jl

5C. Sócrates narrat in. Xenophontis libro, qui

;

Oeconómicus infcribitur, Cyrum minorem, regem

jl

Perfarum, praeftantem ingénio atque impérir gloria,

f

cum Lyfander Lacedaemónius, vir fummae virtutis,

üe

eniffet ad eum Sardes, eique dona a fóciis attuliffet:

u

et céteris in rebus comem erga Lyfandrum

atque

humanum fuiffe

n

et ei quendam confeptum agrum,

0€

diligenter cónfitum oftendiffe.

Cum autem admira-

ffe.

retur Lyfander et proceritates árborum

et dire&tos

in quincuncem órdines, et humum fuba&am atque

puram, et fuavitatem odorum, qui afflarentur e

[

flóribus; tum dixiffe, mirari fe non modo diligéntiam,

4

fed étiam follernam ejus

a quo effent illa dimenfa

10

atque deferipta

et ei Cyrum refpondiffe:

atqui ego

W

bmnia ifta fum dimenífus

mei funt Órdines

imea

j

defcriptio ; multae étiam iftarum árborum mea manu

d

funt fatae.

"um Lyfandrum intuentem ejus párpu-

10

ram, et nitorem córporis, ornatumque Pérficum

multo auro

dixiffe

Rite vero

multisque zemmis

j

te, Cyre, beatum ferunt, quóniam virtuti tuae for-

I)

tuna conjuncta eft. — C, Sen. 59

at

Slie

$1

*

96

Car. III

NARRATIUNCULAE

$1. Suorum inJárias cívium patienter ferebat

It

L

Epaminondas , quod fe pátriae irafci nefas effe düce-

ret,

Cum eum propter invídiam cives praefícere

l

exercítui noluiffent, duxque effet dele&us belli impe-

qH

ritus, cujus errore eo effet dedu&a mílitum multitu-

[

pl

do, ut otnes de falute pertiméfcerent, quod locorum

angü& is claufi ab hóftibus obfidebantur : defiderari

p

coepta eft Epaminondae diligéntia,

Erat enim ibi

privatus námero mílitis. A quo cum péterent opem,

r

nullam adhíbuit memóriam conturméliae, et exércitum

[

obfídione liberatum, domum reduxit incólumem.

à]

$

Attilius Régulus, primi Pünici belli glória,,

cum in Africa Cartháginis opes crebris vittóriis con-

h

tüánderet

ac prorogatum fibi ob, res bene gefítas in

próximum annum impérium cognoviffet: Confálibus

al

X

fcripfit,

villieum in agello, quem feptem jügerum

f

habebat, mórtuum effe, occafionemque na&um mer-

al

cepárium, amoto inde rüftico inftrumento, difceffiffe.

&

ideoque pétere fe, ut fibi fucceffor mitteretur, ne

Yl

deferto agro non effet

unde uxor ac liberi fui ale-

rentur.

f

Quae poftquam fenatus a Confülibus acce-

plt

et agrum Attílii íllico colendum locari ,

et

Ye

Ti

alimenta cön]ugx ejus ac liberis praeberi, resque,

qu

quas amiferat, rédimi páblice juffit.

tu

$3. Ambítio Ciceronis

ex Sicília redeuntis,

lp

quam füerit decepta, ipfe refert.

Sic tum exifti-

2b1

mabam, inquit, nihil hómines áliud Romae, nifi de

t

quaeftura mea, loqui

Frumenti in fumma caritate

Ts

máximum nümerum míferam: negotiatóribus comis,

Qu

mercatóribus juftus, municípibus liberalis

fociis

du

ábítinens, ómrtibus eram vifus in omni offício dili-

Q

gentíffimus

Excogltatx quidam erant a Siculis

DT

honores inauditi.

ltaque hac fpe decedebam, ut

Tà

imihi pópulum Romanum ultro ómnia delaturum

10

putarem,

At ego

cum cafu diebus iis, itineris

Gti

faci-

! Car. II NARRATIUNCULAE,

77

i

faciendi caufa. decedens e provincia, Putéolos forte

veniffem , cum plárimi et lautíflimi folent effe in iis

locis: cóncidi paene, cum ex me quidam quaefiífet,

Qs

quo die Roma exiflem, et numquid in ea effct novi? . Cui.

cum refpondiffem , sme e provincia decédere : étiam

anehévculer, inquit, wt opinor, ex Africa.

Huic ego

jam ftomachans faftidiofe, imo ex Sicilia, inquam.

xr?

bi

'"Yum quidam , quafi qui ómnia feiret, qwid? u me-

n

fcir inquit, hune Syracufis quaeflorem fuifc? Quid mal-

ta? défüti ftomachari, et me unum ex iis feci, qui

ad aquas veniftent,

C. Planc. 64.

ldy

/54. Duodequadraginta annos tyrannus Syracu-

lt

fanorum fuit Diony fius, cum quinque et viginti natüs

1

annos dominatum occupaviffet.

)U

Qua pulcritüdine

urbem, quibus Ópibus príeditam, fervitute oppref-

i

fam ténuit civitatem!

Atqui de hoc hómine a bonis

er

au&óribus fic fcriptum accépimus, fummam fuiffe

i.

ne

ejus in vidu temperántiam, in rebusque gerendis

virum acrem et indü(lrium, eundem tamen malé-

jl

ficum natura et injuftum.

Ex quo ómnibus, bene

o

veritatem intuéntibus, videri neceffe eít iiférri-

&

mum,.

Ea enim ipfa, quae concupíerat, ne tum

[ue ;

quidem, cum ómnia fe poffe cenfebat, confequeba-

tur. Qui cum effet bonis paréntibus atque honefto

loco natus (etfi id quidem álius álio modo trádidit)

15

ilti

abundaretque aequálium familiaritátibus et confue-

1de

tádine propinquorum: credebat eorum némini; fed

tate

iis, quos ex famíliis locupletum fervos delégerat,

i

quibus nomen fervitutis ipfe detráxerat, .et quibus-

Qclls

dam cónvenis et feris bárbaris, córporis cuftódiam

committebat,

dili

lta propter injuftam dominatus cu-

piditatem in cárcerem quodámmodo ipfe fe inclüfe-

culis

rat

Quin étiam ne tonfori collum committeret

»]

, t

tondere fílias fuas dócuit.

m

Et tamen ab iis ipfis,

cüm jam effent adultae, ferrum removit, in(tituit-

nes

que,

[ide

1

Ca ?. Ill

NARRATIUNCULAE,

78

que, ut candéntibus juglàndium putamínibus bar-

bam fibi et capillum adürerent

Cumque . duas

[

uxores lhaberet

fic no&u ad eas ventitabat,

ut

ómnia fpecularetur, et perfecrutaretur ante

Et

1

cum foffam latam. cubiculari le£to circumdediffet ,

p

K

ejusque foffae tránfitum pontículo lígneo conjunxif-

fet:

eum ipfum,

cum forem cubiculi cláuferat, de-

3

torquebat

Idemque cum in commünibus fuggefhs

ju

confíftere aon auderet,

concionari ex turri alta fo-

&

lebat.

Atque is,

cum pila ládere vellet (ftudiofe

(

Ci

enim id fa&xtabat) tunicamque póneret, adolefcén-

tulo tradidiffe gládium dícitur.

Hic, cum quidam

[io

familiaris jocans dixiffet

Huic quidem certe. vitam

Bl

iuam committis ; arnüiietque adolefcens utrumque

lil

juffit intérfici

álterum, quia viam demonttraviffet

)u

interimendi fui; álterum, quia id di&tum rifu appro-

p

baviffet.

Atque eo fado (ic dóluit, ut nihil gra-

[4!)

vius tülerit in vita.

Quem enim vchementer ama-

pl

rat, occíderat

Sic diftrahuntur in contrárias par-

N

tes impoténtium cupiditates

Cum huie obfeéutus

Dn

fis, illi eft repagnandum

C. Tufc. 5, 57

€0i

IUI

$5. Cum Porfenna, rex Etrufcorum, Romam

per

mfe&o exércitu veniffet, pro fe quisque in urbem

tim

ex agris démigrant;

urbem ipfam fépiunt praefi-

f

diis; àlia muris,

ália "T'iberi obje&o videbantur

LU

tuta.

Pons fublicius iter paene hóftibus dedit,

ni

n

unus vir fuiffet, Horátius Cocles, qui, pófitus forte

trag

in ftatione pontis,

cum eaptum repentino ímpetu

US

Janículum

atque inde citatos decürrere hoftes vi-

diffet

trepidamque tarbam fuorum arma ordines-

que relinquere, reprehenfans fingulos, obfiítens,

&

teftabatür :

obte&ansqua Deüm et hóminum fidem

Mu«

nuequidquam deferto. yr. aefzdzo €0s. fügere.

Si trpmf ütum

puli

poutem a tergo relzqutjmt jám plus ho]lzum in. Palítio

Tüm

fapitoimqm, quam in Tauiculo fore.

/H taque qnonere,

Clqu

prae-

Car. 'III. NARRATIUNCULAE.

79

praedicere , ut pontem ferro , igni , quacunque vi po[Jent,

s

interrumpant.

$e impetum hóflium, quantum córpore

t

uno po[fet obfifli, excepturum.

Vadit inde in primum

,

áditum pontis, obverísque cóminus ad ineundum

b

próelium armis, ipfo miráculo audáciae obftupe-

fecit hoftes.

l

Duos tamen cum eo pudor ténuit,

B

Sp. Lártium, ac T. Hermiínium.

Cum his primam

tis

perículi procellam parumper fuftinuit.

Deinde

0

eos quoque ipfos exígua parte pontis relita,. revo-

Jl2

cántibus qui refcindebant, cédere in tutum co&git.

n.

Circüámferens inde truces mináciter óculos ad pró-

m

ceres Etrufcorum ; nunc fíngulos provocare, nunc

i

increpare omnes, Jervítia regum [uperborum, | [uae

u

libertatis. immémores, alienam oppugnatum — venire,

[et

Cun&ati aliquamdiu funt, dum álius álium, ut

)

próelium incípiant, circumfpeGtant.

Pudor deinde

Td-

coinmovit áciem ,

et clamore fublato ándique in

]

unum hoftem tela conjiciunt.

Quae cum in obje-

at-

&o cun&ta fcuto haefiffent, neque ille minus obfti-

natus ingenti pontem obtineret gradu; jam ímpetu

ILUS

conabantut detrüdere virum ,

quum fimul fragor

rupti.pontis,! fimul clamor Romanorum alacritate

at

perfe&ti óperis fublatus, pavore fübito impetum fuf-

tínuit.

'Tum Cocles: Tiberime pater, inquit, ze

yenn

Jancte precor , haec arma . et. hunc anilitem. propitio füt-

l-

anine- accipiar.

lta fic armatus in "Tiberim defiluit,

ntmf

fit

multisque fuper incidéntibus telis incólumis ad fuos

tranavit; rem aufus plus famae habituram ad pófte-

yte

ros, quam fídei.

peïïl

€

j Yr

ins

$6. Cum Porfenna nihilo minus Romam obfe-

(

diffet, et frumenti effet cum fumma caritate inópia ;

Mácio adolefcenti nóbili indignum videbatur, pó-

itür *

pulum Romanum ab iisdem Etrufcis obfideri, quo-

lil t!m

jitio

rum faepe exércitus füderit.

Itaque magno auda-

yurh

gique áliquo facinore eam indignitatem vindicandam

ratus,

p,"dl*

86

xCu. HI NARRATIUNCULAE,

ratus, primo fua fponte penetrare in hóftium caftra

conftituit: dein métuens, ne fi cónfulum injuffu et

Z

ignaris ómnibus iret, forte deprehenfus a cuítódi-

bus Romanis retraheretur ut tránsfuga , fortuna tam

ä

urbis crimen adfirmante, fenatum ádiit: Tranfre

fi

Tiberim , inquit, Patrer, et intrare, fi poffim, caffra

j

hófium volo: mom praedo, uec populationum | invicem

/

ultor.

Majur, [i dii juvant, dim duimo efl fácinus.

D)

A'pprobant Patres.

A bdito intra veftem ferro pro-

lt

ficifcitur.

Ubi eo venit, in confertíffima turba

ü

prope régium tribunal cónfüitit.- Jbi cum ftipén-

BI

dium forte milítibus daretur, et fcriba cum rege

f

fedens pari fere ornatu multa igeret, eumque míáli-

pu

tes vulgo adirent; timens fcifeitari, uter Porfenna

M

effet, ne, ignorando regem, íemet ipfe aperiret,

qu

quis effet; quo témere traxit fortuna fácinus, fcri-

?ty

bam pro rege obtruncat.

Vadentem inde, qua per

.

trépidam turbaim cruento macrone fibi ipfe fécerat

i

viam, cum, concuríu ad clamorem fatto, compre-

&

henfum régii fatéllites retraxiffent, ante tribunal

infi

regis deftitutus, tum quoque inter tantas fortunae

qu:

minas metuendus magis, quam métuens: Romanus

Hoftis

tto

fum, inquit, civis.

C. Mücium vocant.

hoftem occídere vólui, nec ad mortem minus ánimi

Et fácere et pati fórtia,

eít, quam fuit ad caedem.

TiQs

Romanum eft.

Nec unus in te ego hos ánimos

Ingo

geff: longus poft me ordo eít, idem peténtium

puer

decus.

Proinde in hoc diferimen fi juvat accín-

105

gere, in fingulas horas cápite dimices tuo: ferrüm

Hoc tibi

enud

hoftemque in veftíbulo hábeas régiae.

tbo

juventas Romana indicimus

bellum. Nullam áciem,

€m

nullum próelium timüeris. Uni tibi, et cum fín-

Cum rex, finul ira infenfus peri-

HUm

gulis, res erit.

port;

culeque contérritus; circámdari ignes minitabun-

dus juberet, nifi exprómeret própere, quas infidia-

ubl N

it;

Ca&ra

ram fibi minas per ambages jáceret: Em tibi, iþnqu

ut

Wetdy

Car. III.

NARRATIUNCULAE,

8r

ut féniias, quam vile corpus Jit dis, qui magnam glviam

t

vident $

le

dextramque accenfo ad facrificium fóculo

ánjicit.

