Etiam[i verum dicit, amittit fidem,

Hoc

Car. .L

FARULAE.

25

Hoc atteflatur brevis Acfopi f. abula.,

Luüpus arguebat vulpem furh crímine,

Negabat 1114

fe effe cualpae próximam

TTunc judex i mter illos fedit fímius ;

Uterque caufam cum peroraffent fuam,

?j

Dixiffe fertur fímius fenténtiam

'Tu non videris perdidiffe, quod petis

'Te credo furripuiffe, quod pulcre negas

?

$2.

Afinus et leo venantes, .

l'irtutis expers, ver "bis j jac clans glo iam,

lgnaros fallit, votis eft derifui.

Venari, afello cómite, cum vellet leo,

B

Contexit illuth frütice, et admc

on

1l

uit fimul,

Ut infueta voce terreret feras

Hic aurículas

Fugientes ipfe excíperet

Clamote fábito tollit totis viribus

«

Novoque turbat béftias miráculo.

Quae dum paventes, éxitus notos petunt

Leonis adficiuntur horrendo ímpetu

áfinum évocat,

Qui poftquam caede feffus eft,

Tunc ille mfolens ;

ubetque vocem prémere.

Qnalis videtur tibi ópera haec vocis meae?

nifi noffem tuum

Infienis

mqmt

fic ut

3]

A'nimum genusque, fímili fuiffem in metu,

h

33

as

Equus et aper.

Equus fedare fólitus quo füerat fitim,

Dum fefe aper volutat, turbavit vadum,

Hine ort4 lis eft.

Sompes iratus fero

Aux1hum pétiit hóminis; quem dorfo levans,

Rédiit ad hoftein.

]a&hs hünc telis eques

Poftquam interfecit, fic locutus tráditur:

B 5

Laetor;

Ho

26

CAP. I.

FAsULAE.

Laetor, tuliffe auwhum me précibus tuis;

jNam praedam cepi, et dídici, quam fis utxhs.

Atque ita codgit freuos invitum pati.

"Tum moeftus ille: parvae vindi&tam rei

Duim quaero demens, fervitutem répperi.

"Haec iracundos admonebzt fibula,

Impune pótius laedi , quam dedi álteri,

l

54-

Qvis, canis et lupus.

Solent mendaces lüere poenar malzy"zczz

Calumniator ab ove cum péteret canis,

Quem commodaffe panem fe conténderet,

Lupus citatus teftis, non unum modo

Deberi dixit

verum affirmavit decem,

Qvis damnata falfo teftimónio

Quod non debebat, folvit

Poft paucos dieg

Ovis jacentem in fóvea confpexit lupum.

Haec, inquit, merces fraudis a Süperis datur,

53

Mufiela et homo.

Muftela ab hómine prenfa, quum inftantem necem

Effügere. vellet

quaefo ,

1nquxt

parcas mihi,

Quae tibi moieihs müribus purgo domum.

Refpondit ille: fáceres fi caufa mea,

Gratum effet, et dediffem véniam füpplici:

Nunc quia laboras, ut fruaris relíquiis,

Quas funt rofuri, fimul et ipfos dévores,

iNoli imputare vanum benefícium mihi.

Atque ifta locutus, mprobam leto dedit,

Hoc in fe diffum debent illi agnófcere,

Quorum privata fervit utilitas fibi,

Et méritum inaue jaclant imprudéntibus

56.

Car. L. FasutAk

21

56

Milvius et columbae.

Qui fe commitiit hómini tutandum improbo,

Auxilia dum requirit , exitium imvenit

D

Columbae faepe ceum fugiffent mílvium,

Et celeritate pennae vitaffent necem

Confílium raptor vertit ad falláciam,

Et genus inerme tali decepit dolo:

Quare follícitum pótius aevum dácitis,

Quam regem me creatis i&o foedere,

Qui vos ab omni tutas praeftem injária?

Illae credentes

tradunt fefé mílvio ;

Qui regnum adeptus coepit vefci fingulis,

Et exercere impérium faevis üánguibus.

De rélliquis tunc una: Mérito plé&imur,

7-

Duo qmauli.

Müli gravati fárcinis ibant duo;

Unus ferebat fifcos cum pecünia,

Alter tumentes multo faccos hórdeo,

llle ónere dives, celía cervice &minens,

Clarumque collo ja&ans tintinndbulum:

Comes quieto féquitur et plácido gradu.

Sübito latrones ex infídiis ádvolant,

Interque caedem ferro mulum trüfitant,

Dirípiunt nummos, négligunt vile hórdeum.

Spoliatus ígitur cafus cum fleret fuos;

E'quidem, inquitalter, me contemtum gáudeo.

Nam nihil amifi, nec fum laefus vülnere,

Hoc argumento tuta e[v hóminum temutmrQ

Magnae periclo [unt opes obnóxiae, .

58.

PU

28

Car. I

FAsULASE.

58.

Camis et crocodilus.

onfilia qui daut prava cautis hominilus,

Et perdunt c peram, et deridentur tWrpiter.

f "-a

Caaes currentes bíbere in Nilo flümine,

Á crocodilis ne rapiantur

tráditum eft

Teitar cum currens bíbere coepiffet canis,

ch crocodilus: quam libet , lamoe Ócyus,

eceda,

p()td léniter,

et noh dolos

qu,

reri

-« At 1He fácerem mehercule,

Wa A N UM 0298 — eruom

Nifi effe fuxem carnis té cüápidum ineae.

59.

- —b oL.-) (C3À

L d

Gráculus fuperbus et pavo.

Ne glamarz libeat alienis bonir,

Suoque pótius lubitu vitam dcgere,

Aefopur nobir hoc exemplum pródidit,

"Tumens inani gráculus fupérbia,

Pennas

pavoni quae decíderant, füftulit

Seque exornavit: deinde contemnens fuos

Se immífcuit pavonum formofo greei

]li impudenti pennas.erípiunt avi,

/

Male multatus gráculus

Fugantque roftris

FErj C n M tU ct- 61 Qw* ^*

Redire moerens coepit ad-próprium genus,

A quo repulfus triftem fuftínuit notam.

—

"Tum quidam ex illis

quos prius defpexerat

Contentus noftris fi fuiffes fédibus

Et quod natura déderat, voluiffes pati,

Nec illam expertus effes contuméliam

Nec hanc repulfam tua fentiret calimitas.

60,

Ca£. T.

FABULAE.

29

CM

Aquila , feles-et- aper.

n

in fublimi quercu nidüm fécerat

Feles cavernam natta; in média pepérerat

Sus, némoris cultrix

foetum ad imam pofüerat

'Tum fortüitum feles contubérnium

Fraude et fcelefta fic avertit maliítia

Ad nidüm fcandit volucris

Pernícies, ait

"Tibi paratur, forfan et míferae mihi,

Nam fódere terram quod vides qvotuhe

Aprum infidiofum

quercum vult evértere,

Ut noftram in plano fácile progéniem ópprimat

'Terrore effufo et perturbatis fénüibus

Direpit ad cubile fetofae fuis :

Magno

inq uit

in periclo funt nati tui

Nam fimul exferis paftum cur ténero grege,

A'quila eft parata rápere porcellos tibi.

Hunc quoque.timore poftquam complevit locum,

Dolofa tuto cóndidit fefe cavo.

Inde evagata notGtu fufpenfo pede

Ubi efca fe replevit et prolem fuam,

Pàvorem Gmuhns prófpicit toto die.

Ruinam métuens aq&d"f ramis défidet

Aper rapinam vitans

non prodit foras.

Quid.multa? . inédia confumti funt cum fuis

Felisque cátulis largam praebuerunt dapem;

Quantum homo bilinguis [acpe comcinnet smali,

Docutmentum habere. flulta. credilitas potæj?

Rn Emi uae

CAPUT

60»

39

th

CAPuT II

i

APOPHTHEGMATA SEU DICTA

MEMORABILIA.

m

titii

$

I.

al

,

Egregie didla.

p

I hales percontanti, quid effet difffeile: /e ipjum,

9t

inquit, soffe,

ldem rogatus, quid effet fácile: Z/te-

[4777/79

alt

admonere,

(f

Diony fius, regno expulfus, cuidam dicenti: quid

[/]F

tbi Plato et phxlofophxa prófuit? «£ tantam , inquit,

€on

fortunae müiationem fdcile feram.

fit

Démonax interrogatus :

quando coeprfet philo«

!it d

fophari?

Tum, inquit, cum cognofcere me idpfum

coept.

lp

Ariftippus percontanti, quae potíffimum adole-

die

fcéntibus effent difcenda ? — Quae viris, inquit, wjui

lt

fuiura funt.

Epi&etus mterroqatus, quis effet dives? cm, in

Ale

quit, /aris eff, quod habet.

tat

Cum Graeci, qui Afiam incolebant, Perfáram

e[fo

regem ex more magnum appellarent

Agefilaus

af

Jn

inquit, £/e ene major efL. fi non eft juflior ac temperantior?

Sócrates in pompa, cum magna vis auri argénti-

Tüt

que ferretur: 4uam multa non def idero, inquit

C.

E[fe

"Tufe. $, 91.

?]fw

Cário ad focum fedenti, magnum auri pondus

"t

Samnites cüm attuliffent, repudiati ab eo funt. Noz enim

aurum habere , þïllöulcüe fibi videri, dixit, fed iir, qui

pof

trol

haberent aurum,. imperare,

C. Sen. $5.

Alexatt

$. r.

EGnrGiE pDicTA.

3t

i

Alexander interrogàátus: ubinam fuos recónderet

thefauros ?

apud amicor $ inquit.

t

Eerégie Ariftoteles ait, numquam mos verzcundios

vei effe: debere, quam cum de Deo dgitur.

4

Plato cuidam narranti, effe quosdam, qui ipfum

maledi&is infeQentür: af ego, inquit, fic vivam, ut

nemo iflis hábeat fidem.

"'Titus Auguftus, recordatus quondam füper coe-

nàm, nihil fe toto die caiquam praeftitifíe, dixit: ami-

Y

ci, diem pérdidi.

"Themí(toeles curn confuleretur, utrum bono viro

páuperi, an minus probato díviti ffliam collocaret: ego

hi,

vero, inquit, malo virum, qui pecinia egeat , quam pe-

ilit

cubiam , quae viro.

( Of 2i771.

Drufus cum aedificaret domum, promitteretque

quxd

ei archite&tus, ita fe eam aedificaturum, ut libera à

j

confpeQu effet, neque quisquam in eam defpicere pof-

fet: Tu vero, inquit, fi quid in te artis efr, ita compo-

ylo»

ne domum, ut, quidquid. agam, ab ómnibus pér[pici po[ft.

J ul

Alexander quinquaginta talenta Xenócrati philó-

fopho dono mifit.

Quae cum ille recufaífet accipere,

jole«

dicens, fibi non effe opus; interrogavit: as amicum ha-

iil

leret neminem , cui effet opus?

Perillus, unus ex amicis Alexandri, filiabus fuisab

j il*

Alexandro dotem pétiit, quem rex cápere quinquagin-

ta talenta juffit.

Cumque is refpondiífet, decem fatis

jrurmi

effe: Tibiquidem, inquit, fatir efl,, tantum accipere j

uon vero mihi , tantum dare,

lfl

Sócrates interrogatus, quamobrem ipfe non ad-

i

miniftraret rempüblicam, cum hujus artis peritiffimus

;e!'lti'

eífet, refpondit: eum utiliorem e[[e civitati, qui mulios

efficeret. idóneor. gubernandae. reipublicae, quam qui ipfe

vece adminiflraret.

yudus

Diógenes interroganti cuidam, quanam ratione

epirt

poffet óptime uleifci inimicum? $i te ipfum , inquit,

" qui

probum et honefum virum pracfiterir,

Antï—

ext

3

z

Car, IÍ

APOPHTHEGMATA.

Antífthenes dicebat, ea .tlje paranda viática , quae

i

£um naufmgo enatent,

[

Amico cuidam apud Antíifthenem deploranti,

quod commentários fuos perdidiffet: opórtuit, inquit,

U

ifla menti pótiue, quam char

ER

213

inferibere

Cum, ex Sóerate effet quaefitum, Archelaum,

&l

Perdiecae fiium, qui tum fortunatíffimus baberetur,

nonne. beatam pumret') Ihaud /cm, inquit, «mngquam

Ani

enim cum eo collocutus

um

Ain tu? an tü ahter id

fcire non potes?. zullo modo

u igitur né de Perfa-

re

beatusne fit?

£0f

rüm quidem rege magno potes díce

Iv

qui

4n ed0 ij]äm cum. igmorém, quam J:t docíus , quam vir.

ftab

bonus? Quid? tu in eo fitam vitam beatam pütas? Ita

I6 y

prorfur exifiimo, bonor, beator: improbor, miferos,' Mi«

&

fer erzo Archelaus? Certe, fi injuflur, C. 'Tfc. $,35.

bus

ïarqummm dixiffe ferunt, tum ex/ulantemjä

PI$ ,

intellexife , quos fidoy amicor habuifjet , quor infidor , cum

diq

jam neutrir grátiam referre po/h.

C. Amic. $3

Indignántibus Philippi amicis, quod Peloponnéfii

Iex

in Olvmplac:s ipfum derififfent, tot benefíciis a rege

dit

adfetti , eumque hoe fermone ad vindictam' exftimu-

[7/7

lantlbus. quid z;ztur mqmt futurum eft, f gutd lis

T

mali fecérimus?

Vrl

"Thales romtus, quid máxime commune effet

At

hománibus?

'L('J

refpondit

Hanc enim et illi ha-

tro

bent , qui áliud nihil

^

Undi

Solona Croefo rege interrogatus, an quem vi-

P'tfig

"C'ellum nominavit Athenien-

diffet ipfo beatiorem?

fem

privatum hóminem,

fed qui relidis liberis ac

Tüatr

1

nepoótibus bene inftitutis feu iter obiiffet diem

Inter

cülo

rogatus deinde, quem poft illum praedicaret felicem?

dote

Cléobin et thonem, Argivos fratres, nominavit, qui

Ailtg j

cum fumma pietatis Lufde defun&i fuiffent.

Indi-

gnatus rex, nullo ígitur loco me ponis?

Ego, inquit

ténti:

Solon, fácile confiteor te regem ópibus et imperio floren-

[17//1

F

|

Vr À

$. r. Ecnsers picmA.

/33

lt

um: beatum . mon a,

ppelláverim , priusquam felz'citer hane

vitam alfolveris.

1

Ariftóteles interrogatus ,

quid effet ärhibus?

lit,

Unus , inquit, Znimur ia duobus coryóribus,.

'Thales interrogatus, an faQda hóminum Deum

IIj

fallerent? Nec cogitata, inquit.

*

iU

um

A'ttalus philofophus dícere

amicum fácere, quam halere,

f'o?ebat, jucindius effe,

"u

Óa

Alexander, victo apud Iffum Dario, matrem ejus

conjugemque captivas invifit una cum Hephaeftione,

It

qi.

qui ficut aetate par erat regi, itacórporis hábitu prae-

ftabat.

Ergo reginae illum regem effe ratae, fuo mo-

la

re veneratae funt. Inde ex nutu ad(tántium intelle&to

Mis

errore, Sifygambis, Darii mater , advoluta eít pedi-

)

bus Alexandri, ignorationem-nunquam ántea vifi re-

j Jt

gis excufans. Quam manu állevans rex: Nom erra[Hi,

i

inquit, meter; nain et hic Alexander «f

Ifócrates, vocatus in jus anno aetatis octogéfimo

i

fecundo , orationem hábuit, in qua his verbis often-

g

dit, quam alieno a lítibus ánimo femper füiffet: Sic

[]u:

1

adhuc vixi, wut nemo unquam me ulliur injkriae aut con-

] ii

tumtliae accu[dverit ; neque judex füerit , qui de meir ad-

verfut quemquam fetlir aut. di&lir pronuntidverit, — E'te-

/fet

nim cavi, ne quid ipfe in quemquam deliuquerem. — Mihi

Aif«

vero [i qua fatta fuit iujria, non pro tribunali quaefivi

vindiclam de inimicis ,. [cd

r

Á

A di-

vearum atmicir controut

J

v

rimendam permifi.

j

Cornélia, Gracchorum mater, cuüm Campäna

; d€

matrona, apud illam hófpita, ornamenta fua, illo fé-

l

culo pulchérrima, ipfi oftenderet, traxit eam fermone,

j

26a

donec e fchola redirent liberi. : "Y'um, et haec, inquit?

qlll

unt ornamenta,

us

Antoninus Pius hanc celebratam Seipionis fen-

(]uif

téntiam faepe in ore habebat, malle fe utwum civem fer-

f'!fl'

[2 47

vare, quam tnille l;g/?e: wcz'q'

70

C

Phócion,

34.

Car. II

AÁrOPHTHEOCMATA;

Phócion, ínnocens cápitis damnatus,

rovante

quodam ex amicis,

numquld filio fuo Phoco manda-

ri vellet ? Maxime, inquit: j/íbeo enim eum populi áthe-

àb

d

at

-

uietfis injuriarum im me oblivifci,

Euclides Socráticus, audita 1n1qua et beliuma

dai

Woce fratris, qui díxerat: péream, nifi te ulcifcar!

T6)

refpondit: Ego vero peream , nifi tibi perþajäro ut, pó«

fjlf

f

f "a dvay me amer, ut ántea,

Cum Rutílio Smyrnae e*iulann

quidam confo-

landti caufa dixiffet

inftare bella cmha, et brevi fu-

us

[/7!

turum, ut omnes éxfules reverterentür:

Quid tibi, in-

r

quit Rutilius, sali feci , ut.mihi pejorem réditum, quam

éxitum , optares? . Malo, ut pátria exfilio meo cruöejcat,

quam véditu anóereat,

fe

p

Sócrates interrogatus, qua ratione potíffimum

h

quis ádfequi poffet, ut apud hómines honeftam' habe-

ret famam: $i Joquatur, inquit, quae Jumt optzma, et

facmt, quat jmt honejiz[ maá,

d

hi

4

$.

2;

git

Nervofe dicla.

iib

dé

Sóerates nüntianti cuidam:

Athenienfes te cä-

iv

pite damnarunt; et ilor, inquit, marura,

Ti

Idem uxori cum lácrymis exclamanti: ergonein-

Monl

ftio

jufte morieris? n zu , refpondit, juffe maller?

Iden: cum audilffet ,

hóminem quendam male

Teo:

de ipfo loqui

Nihil mirum , inquit, mom didicit beme

loqm

Yen

Improbo hómini, fubinde percontanti, quis effet

qu

inter Spartanos vir Óptimus ? Agis refpondlt

qui ts

eef

E

zft diffimilimur.

der

Tec

Porus

fíe

52

NoERYvVOSE DÍCTAÀ.

35

i

[.]

v

Porus rex, ab Alexandro devi&tus et captus, cum

ndi-

ab eo rogaretul. quómodo te tra&abo ? regáhter,

dbf

ait.

Cum A xander Magnns pof?ulaffet ut fe Lacé«

üifd

iar!

daemónii in deorum nümerum referrent: 4g£, mqult

rex eorum Damis,, quóniam . Alexander. deus .effe vult,

J2

e/io.

)ynfo«

Qm(hm Athenienfis indifertus, -fed faEhs ftrénue

1 1«

us, cum álius oratione facunda muïh praeciare polha

ceretur: vm à mqmt

Azhemen er, quat.. zjie magnific

h lil*

polltcetur » 6go fáciam. .

quam

. Lacedaemónit. Phhppo minitante per lätteras,

w/azt,

fe ommd, quae conarentur, prohibitarum,. quaefive-

runt, -f Je affet. &ttamm mori. gr; oiz'fmmfm? C Tufc..

fu.

5;.42

i

hibe

Rex Pruüas, cum: Hanmbah apud eum exulantz

, d

depugnari placeret, ne«rabat fe audere, quod exta proz

hiberent .

ZAn tu , mquxt

carunculae vitulinae mavit,

quaim impera atari véteri crédere?. .C. Div. 25:.52.

Xs*nou ates,

cum, 1le

T5

egati ab /

^lexandro.quinqua-

gmta ei talenta attuhffem, quae erat pecuma tempu-

ribus illis máxima, abduxit legatos ad coenam in Aca-

démiam, iisque appófuit tantum,

quod fatis effet

Cum poítrídie rogarent eum,

Cl.ll

£t

nullo apparata.

numerari juberet: Qud ? v0f hcjimmz, inquit,. cocnulg

non intellexillir , me pecunia non egere ? Quos cum triz

geitt

fhorcs vidiffet

trigintà minas awepxt

ne afpernari

eeis liberalitatem vidéretür.

C. Tuíe. $; 91

m

Cuimn Athenis quidam in theatrum erandis natu

j t

vemffet i& magno confeffu locus ei a fais civibus nus-

uam e& datus.

Cum. autem

àd Làcedaemónios ac-

T

ceffiffet, qui legati cum eKent, 1n loco, certo confé-

qu! fi

derant

confurrexere ommnes, et fenem illum féffum

teceperunt

Quibus éum. a, eun&to confeffu. plaufus

At/zcmm-

effet mültiplex datus

dixit ex iis qmdam

foni

€3

[23

36

Car. II *APOPHTQEGMATA.

F*J" fäiunt, quae vecía

Sen. 63.

fnt, mor vero. fcicimfir. 6;

[77

arrOg

Solon Pifíftrato tyranno quaerenti: qua tandem

1105 (

Ípe fretus fibi tam audáciter obfifteret? refpondiffe

fertar: fenectute,

ib. 74:

eum

fj

A

Alexander cum levitate córporis ac pedum cele-

3, 1

ritate polleret, patri bortanti, ut in Oly'mpiis ftá-

dium decürreret: Facerem, inquit, /i

veges habitumr

eeda

-»e.[]Z?m concertatores,

bellu

Morituro Sócrati Apolloderus pretiofum pál-

lium, in quo moreretur, óbtulit.

Cui Sócrates :

^i

aumquid morituro qmihi ,

viventi comvenit ?

; inquit, : n0n conviniet lioc, quod

pllgmï

fot

Rutilius Rufus cum atnici Eu'jusdam injufïäe ros

gationi refifteret, atque is per fummam indignatio-

lat,

nem dixiffet: Quid ergo mihi prodeft amicítia tua, ft,

4; 4

quod rogo, non facis? Immo, re

f

r

[

pondit, quid milzf

tua , fi propter te aliquid inhonefle fatfurus fum?

eum(y

Metellus tribuno militum juniori percontanti,

fatis,

quid effet fa&urus? Awjur rei, . inquit, /ifcirem hauc

tinicam e[fe cónfcian: , -exutam in ignem conjicevem.

praeft

O&avianus Auguftus querentem de inópia et ca-

Tidntis

ritate vini pópulum, feveriífime co&rcuit voce: Satir

dü lb

dVerg

provifum a género fuo Agr.ippa, perductis pláribus aquis,

2e lzömi;ge: ftirent.

Qüos.

j

Cum Hánnibal Carthágine expulfüs E'phefum a&

ere]

Antiochum veniffet exful , atque invitatus effet ab

00 ve

hofpítibus füis, ut Phormionem philófophum audiret ;

d &f

locutus effe dícitur philófophus áliquot horas de im-

peratoris officio, et de omni re militari,

(

'Tum, cum

&öteïex

céteri, qui illum audierant, vehementer effent dele&ta-

Tugis

ti; quaerebant ab Hannibale, quidnam ipfe de illo

philófopho judicaret.

Hic Poenus non óptime Grae-

Wmm

ce, fed tamen libere refpondiffe fertur, multor fe de-

liros [eues faepe vidife, jed qui magir, quam Phórmio, de-

*

: lz:mr;t,

Nznvesrg pnrcTA.

$. 2.

37

C

Quid enim

liravet , vidile néminem. : Neque injária.

arrogántius fíeri pótuit, quam Hanníbali, qui tot an-

jem

nos de império cum pópulo Romano certaffet,

Grae-

li

cum hóminem, qui nunquam hoftem ,

nunquarm ca-

ftra vidiffet, praecepta de re militari dare ? C. deOr.

ele

2, 75.

f

J]

Cum quxdam, commemorans tropaeis, quae La«

eedaemónii de Perfis vi&is retuliffent, hortaretur ad

bellum cum Macedónibus fufc1p1endum hoc idem «ef-

p

[05

fet; inquit Eudamidas, ac fi quis deviclis mille óvibus

pugnaret cum quinquaginta lupis,

[uod

No&u ambulabat in püblico 'Themiftocles, quod

f0

fomnum cápere non poffet, quaerentibusque refponde-

K0

bat, Miltiadis tropaeis f: e fomuo þt/ä'ztarz

€, T'ufc,

4. 44-

1

ii

Zeno fervum in furto deprehenfum caedi juffit,

eumque is ita fe excufaret, ut diceret, fibi fuiffe in

fatis, ut furaretur:

Itf

et caedi , mqmt

f, ((

Quum Calhcxatxdas , Lacedaemoniorum claffi

praefe&tus ,

pecünia máxime indigeret ad annonam

ao

nautis comparandam , acceffere ad eum, quxdam ami-

ufif

ci Lyfandri, et,

oblatis talentis quiquaginta, poftu-

laverunt unum ex mlmxcxs fibi condonari necandum,

gm:,

Quos 1lle, qula aequitatem pecüniae anteponebat vd-

lere juffit.

T

A'derat tum Cleander, qui cum dixiffet :

Jb

ego vero oblatam pecániam accepiffem, fi Callicrati-

nt;

das effem ; et ego, refpondit Callicratidas, ff Cleander.-

ffíl

Cum garrulus quidam, multa nugatus apt :;d Ari

Culti

&6telem

tandem dixiffet: fortaffe moleftus tibi fum

d

nugxs me1s, m*uuquam ? mqmt

neque etim adoertà

jl

ammum.

rae

d

T

iil

C 3

$. 3;

*

58

C^a. II

ÁrP0PHTHEGMATA,

d

3.

$.

hu

Animofe di&a.

f

Til

Agefilaus,

"Ihráciam tlanfiturus

ad. Maeédo-

tli

num regem nüutios mifit,

qui rogarent, utrum.per

hóftium,an amicorum terram nct ? Quum ille refpon-

iif

diffét, fe confultaturum: Fizt zgitur, inquit, con/ultano i

e40r interim iter faczm'zu

hu

Agis, L.lcedaemonworum TeX; audlens, quos-

dam horrere hóftium inultitüdinem, ait: son percon-

tanóum eft, quot [int. hojtes, fzd ubi [int,

Agis interrogatus, quot haberet milites ? quot

j';, iciunt, inquit, ad fugandos hofres

cum Xerxes

Leomdas, Lawdaemomormn rex,

fl

fcripfiffet: mitte arma; :Lfnondxt veni et cape.

LU

Cum, ad Ieo'uda'n qudam mílitam dixiffet:

Rhoftes funt prope nos; et zf inquit, prope illos.

Tet

u

E Lacedaemóniis unus, cum Perfes hoftis in col-

lóquio dixiffet glórians : Qolem prae J'xculoxum mul-

titádine et fagittarum non vidébitis; m umbra f zgztur,

Cau

inquit, pugnaözmw. Q Tüle. 15 -T0f.

àdn

Philippo regi, cum is perveniffet in an*ros Lace-

fir

daemoniorum, fcripfiffetque, utrum vellent fe venire,

71j,

hoftem, an amicum? refponderunt: meutrum

Cum e 'Thebanis militibus quíspiam, qui víderat

loq

p

Lacedaemónios per angüftias imóntium adventare, di-

xiffet Pelópidae: mmdnnus in ho&es, dic pótius, in-

ll

quit ;

in 210 illi.

u

Cuidam. dicenti ,

máximum effe nümerum hó-

ftium; Laco refpondit:- Tanto major erit glória moftra,

ml

Cum 'Thebani, devi&tis apud Leu&ra Lacedae-

Ro

móniis, ad ipfum veniffent Eurotam , et quidam glo-

t

riabundus dixiffet: Ubi uunc Lacones? Spartanus qui-

dara

39

& 3 ÁxiMOSE DICTA.

dam ab illis captus: N adjunt, inquit, alioqui vos

huc non veni[[ctis,

Lacaena quaedam cum filium in próelium mifif-

fet, et interfe&tum audiffet:

idcirco , mqmt

gemie-

(

M

R

(

vam, ut efet, qui pvo patria tmortem mon dulitaret oc-

cumbere

Q. Lufc; T. X02.

) p

Alexander àudiens, Darium, Perfarum regem,

jon.

idlios

innumerábiles parare mílitum cöplas, refpondlt unus

luypus non timet multar over,

qüOS

D

$. 4

Salfe. dida.

quüt

Anachárfides exprobranti cuidam Attmo, quod

Verxes

patus effet in Scy thia: mihi, inquit , proäro eji páiria,

[477 pan dae,

fiet

Laélius, cum ei quidam malo génere natus. díce-

D

xet, indignum effe fuis majorlbus, At hercule, mqult

u tuir dignus.

C. de Or. 24

2986.

u col

Sículus quidam, cui praetor Scípio patronum

j nl

caufae dabat hofpxtem fuum, hóminem nóbilem ,. fed

,5»["73

ádmodum. ftultum:

praetor , advm -

Quaeo

mqult

fírio imeo da zjium patrouum, deinde mzin nemmem dede-

3

"

vi,

C. de Or.

-

a80

] Wnïïb

Cum Abderitarum leor.itus apud Agxdem multa

locutus, vix dicendi finem reperiffet

rog aretque

ü

derat

póftea, quid cívibus fuis effet renuntiaturus? Agis,

re) dï

illud, inquit,

remmtm, qufmtum tempom tlbl fl'CïlZ?

jj *

tantuim onihi : ad. audiendum. '

opus ad: dicendum .

Diogenes ahquando lucernami accenfam geftans

g D

ambulabat.in foro.claríffima luce, quaerenü fll]]lhu.

rgjb [^

Rogántibus ,

quid ágeret ?- hum.nem, mqmt quaero.

[2

| acfua

"Iidem pereontanti, cur mendicis multum largx-

l

p g

rentur hómines ,. philófophis non item ? quomam, in-

qus qul

qu1t,

4

(

46

CAP; 1. APO;*;&THQGMN:A.

quit, perfuafi funt, ciiur futurum , ut claudi TV':faecive

[

fiant ,. quam philáfophi.

r

Idem cum videret, Megarénfium liberos hullis

lia

bonis ártibus $nftrui, cum pécorum curam diligentem

haberent, dicebat:

du

malle fe Megaren, q alicujm arietem

e-j&,i quam fülium.

tàs

3v

Phócion Demóftheni dicenti: occident fe, Phó-

&

cion, Athenienfes, fi quando cóeperint infanire; et

£, iuquirx, ff ad faaam. inentem vedierint,

P

Samniorum legatis, longa*oratione ufis, r'efþan-'

dai

derunt Spartani: prima futmus oblití; pofirema mon intel-

fes

léxinu:, quia prima non meminimus,

Orator quidam.malus cum in epilogo mifericor-

hj

diam fe moviffe putaret, poftquam affedit, rogavit

10

Cátulum, videreturne mifericórdiam moviífe: ac ma-

gnam quidem, inquit, néminem enim puto ej]& tam durum,

gm

6ui s10n. ordtio tua miferanda vifa fit. C. de Or. 2, 27g.

lliénfium legatis, paulo férius Tibérium de mor-

J

Tet

te Drufi fílii confolantibus, irridens:. fe.quoque, re-

yul

fpondit, vicem corum dolere, quod egrégium civem He-

&orem amtffent, Efflüàxerant autem tum plus quam

ttü

mille anni a morte HéCGoris.

Démonax, cum videret quendam, vefte fua glo-

ref

riantem, prehenía vefte: a

tri

qui , inquit,, hoc ante te

z

ovis geflabat , et ovis erat,.

f

du

Ariftippus cuidam glorianti, quod multum bi-

bens non inebriaretur: /toc, inquit, étiem mulus poteft.

&ün

Peregrinus quidam, Spartae cómmorans, álte-

lii

*o pede ftans reCtus, ad Laconem dicebat: non credo,

[7

te tantum témporis, quantum ego, pede uno ftare

apl

poffe.

Lacon: mmime, in

lus efl ,. qui koc nton poffit,

quit,. /ed ex anfe'ribuf ul

mq

du

Crates philófophus cum vidiffet adolefcentem ia -

teft

feceffu ambulantem, interrogavit, quid illic folus fá-

q'eret ?

$. 4. Sarsr Bie6TA.

4X

J

ceret? mecum, inquit, loqlxor.

Cui Crates:, £20€,

inquit, se cum hómine malo loquarir,

lis

Acceffit ad Ariftippum philöfoþhum paterfami;

n

lias, rogavitque, ut filium fautm fufciperet erudien-

t

dum. Quum vero ille pro inercede petiiffet quingen-

tas drachmas; pater detérritus prétio, quod ignaro

lÜ

avaroque hómini nímium videbatur: tanti; dixit,

[;

émere mancípium poffum. Tutn philófophus: £mwte,

inquit, er habebis duo.

Quidam confpe£ta tabula, quae in pi&ura truci-

jt

u

datos ab AtheniénfibusSpartanos repraefentabat: for-

tes, inquit, Athenienfes.

Id Lacon &udiens fubjecit :

)

in tábula,

vit

Cácero Fábiae Dolabellae dicenti, fe triginta àn-

nos habere; versm eff, inquit, mam hoc jam aute vi«

Il

//h

ginti annos audivi,

;

Demétrius cum Mégaram occupaffet, et abdu;-

&is ómnium cívium fervis, Stilponti philófopho díce-

0f«

l

ret: civitatem veftram liberam vobis relinquo; ve-

yum ef., inquit Stilpon, sullum enim in civitate feroum

fl

relinquis.

d

"Themíftocles fertur Seríphio *cuidam in jürgio

refpondifle, cum ille dixiffet, non eum fua, fed pá-

FlO'

triae glória fplendorem affecutum: zec hércule, inquit,

2

fí ego Seriphius effem , nóbilis;: nec tu,

9 Atheniafzþr effery

elarus unquam fuiffes,

C. Sen. 8.

Cum laefiffet teftis Silus Pifonem,l quod fe i

l.

eum audiffe dixiffet: Poteff fíeri, inquit, SZe, utir,

lte

unde te audiffe dicir, iratus dixerit, A'nnuit Silus. . Pot.

(0

eft étiam , - ut tu non recte intelléxeris,

Id quoque toto

are

cápite annuit, ut fe Craffo daret. . Pote[| étiam fizri,

til

inquit, ur ommino, quod te audi[[e dicis, nunquam au-

dierir,

Hoc ita praeter exfpe&ationem áccidit, ut

teftem émnium rifus ebráeret.

11l

C. de Or. 2, 285.

[

€5

Paufa.

u

42

Car. If

AroOPHTHEÓCMATÀ,

Paufanias

pátria prófugus cum 'Tégeae Iauda-

1

cüidam dicenti

yet. Lacedaemónios

cur igitur non

Í

manfifti Spartae; fed fügere maluifti ? - Quoniam, in-

f

qmt

nec Tmédici apud j(mw, fed apud aegrotos verfari

L

jolent

2

Médicus, qui comemebat Paufaàniam, dicebat-

fühil habes mali.

Cui Paufànias:

non enim, inquit,

Z

$e inédico utor.

Cum Tarento a Salinatore amiffo, áliquot poft

annos Máximus id Óppidum recepiffet

rogaretque

eum Salinator, ut meminiffet, Ópera fua fe T'arentum

!

recepiffe; quidmi, inquit, memimerim? nunquam enits

C de.Or, 2,:279

recepiffem , uifi tu perdiaifes.

E

Mifer poéta praelégerat Theócrito verfus fuos

'Tum interrogabat:

quosnam: máxime approbaret'*

quos omififfi, refpondit.

Anacharíis, cam concioni pópuli Athemenüs in-

terfuiffet :

Mirari je, dixit

quod apud Graecor verba

fécerent fapieiter, [Hulti vero judicarent

Patrono malo, cum vocem in dicendo obtudif-

fe

fuadebat Gránius,

ut mulfum frwxdum biberet,

fimul aec dómum redlfiet

"Perdam,

lnqmt

vocem,

C. de

fi id fécero ; Meliur eft, inquit, quam reum.

Or. 22):252*

E t m i a

$.

9.

Facete di&la. .

chxdus y

cum céteris in campo exercéntibus,

in herba ipfe recubuiffet: vellem, hoc effet, inquit, laba-

vare.

p M TR M mET du o M —

C.:de Or. ?, 287.

Nafica eum ad poetam Enmum veniffet, eique

ab óftio.quaerenti E'nnfum ancilla dixiffet, domi non

effe: Nafica fenfit dlam c'Lomml juffu d1x1ffe, et illum

intus

» 9 $.. FACETE DICTA.

43

lt

intus effe. . Paucis poft diebus cum ad Naficam-venif-

f

fet E/nnius, et eum a jánua qu&ereret, exclamat Na«

1l

fica, fe domi. non effe.

Tum Ennius: quid? . ego

u

non cognofco vocem, inquit, tuam? EHie Nafica:

homo et tmpudens. .. Ego cum te qudererem , ancillae tuae.

lt

credidi ,. te domi»nan efje , tu mihi uon credis ipfi?.. ib.

il

276.

. Diógenes. prójici fe poft mortem juffit inhuma-

olt

tum.

'Tum amici: volucribusne et feris?

Minime,

i

vero, inquit, fed bacillum propter me, quo abigam , po-

mitote.

Qui póteris? illi; non enim 1énties.

Quid

l

ipitur mihi, inquit, ferarum laniatus óberit, mihil [en-.

tienti?

C; "Iuíc. E, 104.

08,

Idem animadvertens quendam imperite jaculau-

T

tem , próxime fcopum confedit, et cum ex eo quae-

:

reretur, cur id fáceret? swe forte,inquit, z'llg me feriat, -

If*

.Idem aliquando Myndum profe&us, cum vide-

j

ret portas amplas ac magnífice exftructas, cum óppi-

dum effet exiguum: viri, inquit, Myndii, cláudite por-

d-

tas, ne urbs ve[lra egrediatur.

ret,

Cicero [ülium Cáürtium,. quo jánior videretur-;

multa de annis aetatis fuae mentientem, ita redárguit:

Jml

de

ego vero, inquit, um , cum unua dcclamqbamuh nondutn

I

1

eram . uatus,

Máximo-Cónfule mórtuo die Decembris ülf»imo,

Caefar cónfulem hora féptima in r&liquam partem diei

renuntiaverat . Canínium.

Quem cum plerique irent

falutatum de more: feffiuemus, inquit Cicero, priur.

quam ábeat magifiratu.

De eodem Canínio fcripfit

puts

Cicero: fuit mirifica vigilántia Caniniur, qui [uo toto con-

"7

falatu Jomnum non viderit,

Bias navigabat aliquando cum homínibus impro-

bis.: Cum.vero , tempeftaté exorta, nayis quatere-

que

90

tur flá&ibus, atqueifti invocarent deos; ficies inquiä,

lm

qe vos hz'c, illi navigare [émiant.

j5

Diony'—

Y

44

; Car. II AforHTHzGMA?A.

Diony'fius cum ad Peloponnefam claffem appu-

liffet; et in fanum veniffet Tovis Oly/mpii; aureum ei

in

detraxit amáculum grandi póndere, dicens: aefiate grave

Igi

effe. dureum. amiculum, hieme frigidum; eique láneum

pállium injecit, cum id effe ad omne anni tempus di-

fit

ceret.

CCN.D:3, 84

P

1derü Aefoulépii Epidaur- barbum &uteans diinf

L

juffit: Neque enim convenire , Darbatum effe filium, cum

$n ómmibus fanir pater imberbis effe

ib.

pn

tii

Item Vi&oríolas &ureas, et päteraä coronasque,

*quae

fimulaerorum porre&is mánibus faftinebantur,

fine dubitatione tollebat, éaque fe accipere, mon auferre

i

dicebat: Ejffe enim flultitiam ,. a quibus bona precaremur,

(

ab iir porvigéntibus et ddntibur nolle fimere, — ib. 84.

[7)

.Quum inter duo fceleftos judex effet Philippus

Macedóriae rex, audita caufa pronuntiavit, wt alter

fe

e Maredónia fügeret , altev illum injäqueretur. Quo fa-

Íx

ecto judicio utrumque éxulem effe juffit.

Quidam amico óbviam fa&tus dicebat: in fomne

fjb

te vifum allocutus fum. - Cui ille: da mihi véniam,

t

quod non aufcultáverim,

Cenfor Lépidus, cum Antíftio Pyrgenfi equuni

D

ademiffet, amicique cum vociferarentur, et quáere-

rent, quid ille patri fuo refponderet, cur ademtum

ul

fibi equum diceret, cum óptimus colonus, parcíffimus,

modeítífimus, frugalíffimus effet: Me iflorum, im-

n

:;uit., nihil crédere, C. de Or. 2, 287.

[

6.

b

$

Vr

: Acute. . didla.

tale

lp

Quidam interroganti, ubi Deus effet? — refpon-

DN

dt: dic prius, ubi Deus non fit ?

Ariftip-

-

$. 6. Acvur& pn1ICTA,

45

:

]e

Ariftippus roganti, qua re differret fápiens ab

1

indoB&o? Mitte, imquit, utrumque nuaum ad hómiuer

(j

ignotos , et- videlir,

Antifthenes interrogatus

quamobrem -dívites

i

non adirent eruditos ac fapientes viros ,

fed hi illos ?

refpondit: quóniam eruditi fciumt ,. quae f ibi defi ", ili

ll

méfciunt.

Plato mterrogatus ;

qmdnam intereffet inter

prudentem ;et imprudentem ? refpondlt

quad inter.

enédicum. atque acgrotum.

Solon interrogatus, qmd effet lex ? refpondit ;

^

(

£ela aranearum ,. in quam fi mu[cae leviorer et culices ín-

^

eidunt, retineutur , fi vero ve[pae aut apes, €a dirupta

avolant

lf

Pythagoras roganti cuxdam quömodo opórteat

fe gérere erga pátriam mgratam'? ut erga matreum, re-

le

Ípondit.

:Sócrates cuidam querentl quod peregrinationes

ij

fibi nihil profuiffent: nihil mirum, 1nqu1t tecum enim

h

eregrmabawr

Antí(thenes rogatus,

quid emolurenti cepiffet

ex:philofophia?. st mecum , inquit, Jogui poffm.

d«

Nicocles médicos felices praedicabat, quod fuc-

ceffus. eorum fol intueretur ,. errores terra operirct,

7

