Diógenes pródigum quendam confpíciens, óleas

Ü

in diverfório edentem: / fic praudiffes, inquit, monm ita

€9e€navefs

Argivo quodam dicente: multa funt apud nos

Spartanorum ífepulera; Lacon excípiens: atqui 4rgi-

vorum, inquit, epud zos nullum efl..—Eodem modo An-

taleidas Lacedaemónius cuidam Athenieníi fic apud

ipfum glorianti: nos faenenámero vos a Cephifo pro-

pülimus; /ed sor, inquit, vos nuuquam ab Eurota.

l.

Cumn

p-

Car. II

AI-OPHTHEGMATA,

46

ii

Curb. quidam Athenienfis fílium adoïefcentulum

ad Sócratem.imififfet ,

ut indolem illius infpíceret;:

paedagogus díceret:

pater ad te, o Sóerates, mxfit

h

fíüxum,-.ut eum. videres;

tum Sócrates: /ógumere igitur,

mqmt

adulejcmf, ut te videám, .

Páblium-$cipionem uscere fohtum fcrlpfit Cato,

Te

unquam je minus atru/um of £5 quam Cum otzoju!. 4e

aninus folum , quam cum folus effet.. .. C.-.Off. 3 ,. &.

Sophl(h qmdam

oftentaturus apüd Diópereim

acumen mganu, ita ratiocinatüs eft: Quüod ego: "font

tu.non es.

:Cum annuiffet Diógenest /ego, mqwt

fum: homo tu ígitur. non es.

'"Trum DlOgE:IlGS« : dHes

b

&

H

inquitj Zncipe ; «t vecie collégeris.

[!

Mercator quidam cum interrogaretur, quómodó

fibi paraffet divitias? . Mcjnas , idquit, haud daüïcultcr,

l

EXZgMV'H' vero cum ngzow &c:tarde-

Bias interrogatus , qnod effet qmmaï ómnium

máxime nóxium ? $i de fetis " iiquit, pervanmrn, A

vAnmus f de cicuribus, adulator.

[r

Anacharfis rogatus, quid effet in-hómine' péffi-

li

mum, et quid óptin

ium? réfpóndit: Jmgua.

Diógénes qu&erentl, quid 'lpud hommes célér-

t

rime fenéfceret? Beneficiiam , inquit.

iU

Orator quidam Ariftippum reum defendit in Ju-

H

dicio, vicitque litem. Is càm velut artem füaim práefe-

Ti

tens phllofov;hxae, diceret . quxd ul prófuit Sócrates,

fi

Ariltippe? Hec, inquit, at or (tio, quam pro me habue

ifli, vera füerit.

Anti(thénes àud

às, ab ímiprobis quxbusdam f&

at

effe landatum:

vér

a;,

mq'ut He quid impr wdcm mulz

a

fecerim.

D

Cum 'Pliales interrogaretur , quid effet ómnium

J

vetufüfilmum? refpondit: :Deur, quod mumquam - efjt

H

cotyit.

Quid effet palchérrimum? refpondit: Mun-

dus j

& 6. AC]J,T'E DICTA,

47

«

dü;; .€ft entm opus. Dei, quo nihil eff pilcrius, . Quid

ináximum? Locur; capit enim ónrmnia.

Quid velocíiffi-

at

qmum? AMenr; di/äuh'z'z enim per umivería. Quid ro-

ii

buftifimum? Necefftas, five fatums füperat enimi ómnia,

Ils

Quid fapientifimum? ' Tempurs invenit enim ámnia.

Cleanthes quaerenti, quómodo quis dives eváde-

i0

re poffet? refpondit: jï'þupiüil:m?um f'ierit inops,

14

"

$;

of

jll

Libere. dicla.

Jit,

Il

Cüm apud Philppum rezem, ex Vinou.ï.'te'm.z*xlene

tum, dixiffet caufam mülier, fuiffetque immérito

damnata; fe ab ejus judicio provocare, exclamavit.

Ad quem ergo próvocas? inquit rex iratus,

A Phi-

it!,

lippo, refpondit, £eme poto et dormitante, ad Philippum

fébrium et vigilantem. — Excufft regi crápulam et fo-

um

snnoléntiàm tam liberum mulferis refponfum, et non

j qlä

modo in eam non eft acérbius invettus, fed étiáni,

càaufa ejus diligéntius infpe&la, ' juftiorem fenténtiam

Yi

tulit.

A'nui paupérculae, Philippum regem obfecranti,

eit

ut litem füam dijudicaret, cum refpondiffet, fibi tem-

i

pus ad ifta non fupereffe: - Ne ergo fir rex ,^ illa répó-

nj*

/

fuit.

Admiratus Philippus liberam vétulae vocem,

jgle

non folum ei aures práebuit, fed multam quoque jus

fibi dici poftulárllm turbam audivit (tatim.

2

m

Pyrrhus rex cum audiviffet, fibi a quibusdam

"Tarentinis maledi&tum, convitiatores ad fe duci jubet

jm t

atque intétrogat: num dixiffent ea, quae de iis dela-

T

ta fint? Refpondit unus: diximus, 0 rex, et plura di-

éuri eramus, fi plus. vimi adfuiffét, Sic linguae petu-

znïuü?

lántiam in temuléntiam rejiciens, iram regis in ri-

fum convertit.

nv

i

PUA

Vulfe

du

48

Car,. I

ÁAÁroPHTHEGMATA,

- Jus aliquando dmebatAuguP:us et multos mor;

te damnaturus videbatur.

Aderat tum Maecenas

qui per circumftántium. turbam. perrumpere, et ad

tribunal própius accédere conabatur. Quod cum fru-

ftra tentaffet, haec verba in tabella feripfit: Surge tan-

Í

dem, cárnifex! eamque tabellam'ad Auguftum proje-

cit

Qua le&a, is ftatim furrexit, et nemo eft mor-

l

te multatus.

Elegàánter Alexandro illi magno quidam compre-

henfus pirata refpondit.

Nam quum rex hóminem

g

mtem ogaffct quo jure mare infeftaret? llle, eodem,

lnqult

* quo tu orbem terrarum,

Scd quia id ego parvo

(

avigio fácio , iatra vocor; tu, quia magna claffe , impe-

T

7'4! Or.

Diógenes Alexandro roganti, ut dmeret fi quid

fibi opus effet, libere refpondit:

Numnc c;uzdam páulu-

[

Ofïccerat vidélicet apricanti.

Q T ufe

lum a fole.

[

$, 92.

Hoc audito Álexandrum dixiífe ferunt: Ni-

f Alexander effem,

"libenter effem Diógenes.

Athenis interrogabatur reus, quam quafi aefti-

Ir

mationem poenae commeruiffe fe máxime confiteretur.

hi

Quod cum interrogatus Sócrates effet,. refpondit, fefe

[|

mam:]l', ut amplilfumis honóribus et praémiis decoraretur,

[

et. ei. vitlus quotidianur in Prytaneo piblice pracberetur ;

[

qui honos apud Graecos máximus habetur.

Culus

f

refponfe fic.jüdices exarferunt ,

uf cápitis hóminem

h

innocentíffunum comdemnarent

Qde Or..3,.232..

lt

Quum in regali fólio federet Croefüs pret1of1fü-

xnis V'.(hbus indutus, .Solonem mterrogawt an quid

i

anquam vidiffet pálerius? Gallor, inquit ille, et pha-

[j

;umo; et pavonesz. naturali enim nec imitábili calare et pul-

Mj

eritudine fulgent,

E

àn

EU

s. 8.

492

56 9. eDrqTA 'V,,A'R'IA).

!

Rss

,

" Dicda v?zrz'a.

Anaxägaram ferunt, nuntiata morte filii, dixif-

fe: feiebam, me genuiffe mortalem. - C, 'Tufc. 3, .30.

Antímachus po&ta cum convocatis auditóribus

légeret eis volumen fuum, et eum legentem omnes,

praeter Platonem, reliquiffent: Legam, inquit, mzhilo

sninus: Plato enim mihi unus

1

infar eft 6ænium. C.

Brut. 191.

Ü

Solon cutm interrogaretur, cur n

;lllum fupplí-

ü

cium conftituiffet in eum, qui parentem necaffet?

refpondit, fe idj ne'miæm facturum putaffe. . C. S. Rofc.

Jo.

d

S

Illud Jaudatur Archytae, qui cam villico fa&us

effet irátior: quo te snodo, inquit ,

aceepw;m , "Uifi ira-

us 5[6311? C. Tufc. 4, 78.

l

Sócrati cum multa multi, pro fuis quisque facul-

tátibus, offerrent, A'efchines pauper auditor: Nihil,

j

inquit, digmum te, quod dare tibi po[nm, imvénio: et

"

hoe uuo 1nodo páuperem me e[fc fentio.

[taque dono tibi,

/

quod unum hábeo , 1ne ipþzm Hoc munus , vogo, qua-

/fy

lecunque efh, boni cónfulas, cogitesque , dilior, quum mul-

h

tum tíbi darent , lus fibi veliquiffe.

Cui Sócrates:

$

Quidmi tu, inquit, mihi magmum munus. déderis, nif

forte parvi te áeflmas? "Habebo itaque curae, ut te me-

diorem tibi reddam, quam accepi.

j

Marcum Catonem in bálneo quidain percuffit

jd

imprudens.

Quis enim illi feiens fáceret injáriam ?

li

Póftea fatisfacienti Cato: Nom mémini, inquit, per-

i

euffum me.

Comeffatores quidam cum.in uxorem Pif'l-f*trati

incidiffent, mültaque proterve et feciffent et dixiffent;

Pifí(trato petierupt., Qui-

póftero die fatti véniam a

bus

D

8.

€.s. II

$e

Azorn*runmuræ.

bus ille refpondit: Fof deinceps magis ludete mmshj't'nwa

$6a vero uxor heri "uquam prodnt.

Duo mílites próxime régium tabernaculum male

n

Rex ómnia audlerat cum

[

de Antígono loquebantur.

inter dicentes et audientem nihil, nifi palla intereffet,

quam ille léniter commovit, et, longzm faltem, inquit,

difcedite, ne vor rex audiar,

p

Gorgo, Cleómenis regis filia, eum videret Ari-

füügoram a fámulo calciari: .Qz-ud? inquit, hofpes ifle

enanus zon habet ?

j

Mináücius hortanti flhO, ut locum 1doneum pau-

tt

hl

eorum Ja&ura hóftibus eríperet ; Fime ti, mqult, ex

illir paucis efje ?

'Theócritus. ludlmagxürum quendam male pro-

L

fiuntiantem rogabat

cür geometriam non doces?

Refpondenti : quóniam ignoro ; 4uid twm? inquit,

fe

nam légere quoque nelcir,

C0

"Theodoro philófopho ctim Lyfimachus rex cru-

f

cem minaretuür: /fflir, quaefo, inquit, ifla borribilia mi-

ló

mitave purpuratis tuis $- Theodori quidem nihll íntereff,

ha

humine, an fublime putrefcat.

C. Tufc. r

I, IO2;

t

'Cum quidam apud Ageülaum admiraretur regis

Al

Perfarum felicitatem, qui ádmodum jüvenis effet:

ne

nee Príamus quidem, inquit, cum id c]et aetam, erat

pa

infelix..

L

qu

Eundem cum hortaretur quxlam, ut audiret hó-

D

ininem, qui mira árte lufciniae vocem imitaretur, re-

eufavit: frequenter, $nquiens, ipfam audivi lufciniam.,

M

Ariftippus percontaati D1ony '(io, cur veniffet in

[vf

Siciliam , relidio Sócrate? Ut, inquit, qu4e hábeo,

1mpwtmm quae non hábeo, accipiam.

A

[N

Antíigonus Philippo filio multis praefmtxbus

quaerente, - quando caftra moturus effet? Ecguid, in«

p

quit, zimer, ne folus tubam non jü audzmrm?

mfm

,

Biantis,

$.8. chr; YARIA,

$X

X|

Biantis, fapientis illius pátriam Prienen cum ce-

piffet hoftis, ceterique ita fügerent, ut multa de fuis

le

rebus fecum afportarent; cum effet admónitus a quo-

n

dam, utidem ipfefáceret: Ego vero, inquit, fácío.

:

Nam ónmnia mea mecum porto,

G Parad. 1, 2:

l

Sócratem ajunt, cólapho percuffum, nihil àm-

plius dixiffe, quam, moleftwmn effe, quod mefcireut. hó-

n

mines, quando cum gálea prodire deberent,

Ideém álio témpore, mirántibus amicis, quod a

protervo quodam hómine calce impetitus, patienter

tuliffet: Quid? inquit, fi me dfinns calcitraffet, mum il-

x

li diem dixiffem ?

Idem aje'baf,* qui res þräe"ocer magno émerefh, eor

U

defgerare, z ad tempur maturitatis effe vitfuror.

T 4

Ariftippus cum aliquando Diony'fium imploraf-

li,

fet amici caufa, nec ille preces admififfet, proftratug

Id

coepit ample&i pedes regis et rem impetravit.

fa&tum cum quidam velut abjé&ius, quam quod phi-

Wi

lófophum deceret, reprehénderent: No: ego, inquit,

fuin in culpa , fed Dionyfius,. qui aures habet in pédibus.

'ffh

Rumor incerto auttore obortus erat de morte

fis

Alexandri, moxque oratores profiluerunt, hortantes,

et:

ne cunétarentur Athenienfes, fed íllico bellum fufcí-

i

perent.

Phócion exfpe£&tare juffit, donec cértius áli-

quid cognofceretur. Namw fi, inquit, Ahédie mórtuur

ló

€fl , et cras et peréndie mórtuus erit.

r

Sócrates cum rogaretur, cujatem fe effe díceret?

l

Mundanum , inquit; totius enim mnundi fe íncolam et

civem arbitrabatur.

tin

C. Tufc. $, xo8.

i/m;

Ariftóteles cum accepiffet,: quendam in ipfum

dixiffe convícia: A/feutem, inquit, vel lorir cedat.

Sapientíffimus Sócrates dicebat , /cire fe mihil,

;iþus

praeter hoc ipfum , quod mihil fcirets — reliquos hoc étiam

[

nefcre,

C. Acad. 1, 16.

D23

Laces

JlSy

Y

$2

C.;P. WII. APOPHT&-.!EGM;TA.

Lacedáemone cuim tyrannus coenaviffet Diony'-

fius, negavit fe jure illo nigro, quod coenae capüt

erat, delediatum. .'Tum is, qui illa cóxerat :- stinime

|

mirum; condimenta enim defuerurt.

Quae tandem?

inquit ille.. Lafor im venatu, fidor , curþg;xad Euro-

tam , fames, füis,

His enim vebus. Lacedaemoniorum

epulae condiunmtur. — C. 'Tufc. $, 98..—.

Cato percuffus a quodam, qui arcam ferebat,

ä

cum ille díceret: cave! rogavit, um

praetev. avcam?

quid áliud ferrct

d

C. de Or. 2, 279.

æ

Anaxágoras cum Lámpfaci moreretur , quaeräh—

l,

tibus amicis, velletne Clazómenas in pátriam, fi quid

ei accigiffet,afferri: Nihil neceffe ef1 , inquit. — U'ndique

enim ad inferos tantundem viae ef,— C 'Tufe. 1, 104.

q

f

Sócratem ferunt, cum usque ad véfperum con-

D/

téntius ambularet, quaefitumque effet ex eo, quare

id faceret? refpondifle; fe, quo méliur coenaret, o

6jänaf

ve ambulando famem.

G. Tufe. $; 97.

y

f

Idem cum admoneretur ab amico, quod acce-

fe

pturus hófpites àdmodum ténuem feciffet apparatum z

$i £oni funt, inquit, fatis erit; fim minus , plus fatis.

q

Cum ex Ariftippo quaereretur, quómodo Só

[

gra—

tes diem obiiffet? ur ego, inquit, optarim.

Quidam fervo, qui, dum.puniretur, dicebat:

[

non volens erravi;

4

f0 voleus i9itur, inquit, poenas

pe

dato.

T

Diógenes cuidam, ad oftentationem ingénii mul-

ga

ta.de rebus caeléftibus di

f

fferenti: Quando , inquit, de

cáclo venifli?

re(

: Anacharfis interroganti , Quae naves effent tütif-

inq

fimae? quae, inquit; im ficcum protracíae funt.

Alcámenes rogante quodam, cur.a Mefféniis ob-

«

lata münera recufaffet? Qwia, inquit, fi accepiffem,

T«

?

cut légibus pacem habere non yóteram,

Górgias

$. 8.:. DrcmA VaRnta.

33

Górpias orator,

jam aetate confe&tus ae mor-

ti proxnnus, regatus, num libenter moreretur? smá-

f

xime vero, mqmt

Nam tauquam ex putri miferaque

domo laetus egrédior

Cum tyrannus Hiero quaefiviffet de Simónide,

j

quid Deuseffet? deliberandi eaufa fibi unum diem po-

l

ftulavit. Cum idem ex eo poftrídie qu&ereret, biduum

petivit.

Cum fàepius duplicaret námerum dierum,.

11

admlransque Hiero requíreret, cur ita fáceret? quia,

quanto, inquit, diitiur conf1dero, tauto mihi res videtur

obfcárior. C. N. D. 1,

60.

j

Bias nihil refpondit hómini impio, percontanti,

lf

quid effet pfetas.

Quumque ille fcifcitaretur caufam

filéntii: Tace, mqmt, quia de rebus nihil ad te. perti-

ntntibus quaeris,

M

Ie

(

Alexander jüfferat quaeftorem dare Anaxarcho

philófopho, quantum ille poftulaffet.'"

Cumque quae-

ftor audita po(talatione turbatus, Alexandro indicáf-

fet

, philófophum péter& centum talenta:

vecíe, in-

m

quxt facit, fciens, /e amicum habere , quz tantum daw

s poffit et velit,

Ids

Sócrates cum videret,

- Aleibtadem ob divíitias

at

elatam ánimum Pérere, et agrorum multitádine fu-

perbire, adduxit ad locum, ubi tábula, defcriptio-

J

nem terrae complet£tens, fufpenfa erat, eumque ro-

Quam cum

M

gavit, ut A'tticani terram ibi requlrerct

reperiífet ,

fuos fundos eum jufit inquirere, et cüm

t

refpondxffet nusquanr ibi pi&bos 'effe; |horum igitur,

inquit, poffeffoue te effers ,. qui nulla pars funt tevrae?

t

idem cum ftatuários fummo ftádio in hoc in-

cámbere videret, ut lapis quam fimíllimus hómini

9.

redderetur; fe mirari, inquit, quod non pari /htdiü eu

(W"p

garent, ne ipfi lapidibur. [ianiles viderentur,

x*

i

D 3

Ariftip

54

: Cax. IL APQPHTHEqGMATA.

Ariftippus, cum fámulus in itinere pecuniam

í

geftans ónere premeretur: A4'jjice, inquit, quod ními-

um efh, ctfev, quod potes.

qx

Diógenes convicianti fibi: at wee mihi, inquit,

[

eredit quisquam te laudanti , nec tibi, me vitupevanti,

[

Agefilaus, patre poftulante, ut in quodam judi-

cio fenténtiam légibus adverfam ferret: 4 te, mi pater,

inquit, jam inde a puerítía edofus fum, légibus pareve.

Fraque étiatm munc tibi obiemperabo, nihil in leges pec-

xamda.

.

Inj

Simónides poóta, fretus ea, quaeipfi cum The-

[

miftocle erat, familiaritate, pétiit ab. eoáliquid injufti.

Quod negans "Themiftocles, dixit ei: Neque tu, o Si-

xl

mánides, bonus potta füevis, fj cármina contra pof'ticae

T

2

f

'artir leger condideris ; neque ego bonus mag:i/tmtm;

JH

quid contra pátriae leges.tua caufa fécerüm.

Dionem, e convívio redeuntem, malédicus quir

18

dam infeftabatur, nulla non convícia in eum fundens,

lj

"Tacebat intérea Dion. .Cui jam domum ingreffuro

drj

eum conviciator dixiffet: N

D

ihilne ad. haec refpoxjdes ?

Nihil prorfus , inquit Dion.

li

Sócrates interrogatus, quinam hómines tranquil-

le viverent?

Qu inquit, null?m turpitudinis fibi cón-

féií funt.

21

Cat

Quum Pompónius Marcellus ex oratione Tibé-

rii 4liquid reprehendiffet, quafi minime Latinum, af-

m(p

firmaretque eontra Atejus Cápito: et effe illud Lati-

*)|

num, etíi non effet, futurum; Certe mentitur Cá-

pito, inquit Pompónius, tw emim, Caefar , civitatem

[

dare potes hominibus , veybis non potes..

Eucritus quaerenti ex eo, uter effe mallet: Croe-

Ttn

fus an Sócrates? refpondit: vivus mallem effe Croefun

£l

;

smóriens autem Sócrates,

30

7^

. Cum

$ 8. Dicva vamiA.

35

ul

Cum Ariftóteles interrogaretur, quid ex philo-

j

ut fpoute facmm,

fephia lucratüs effet? Lec, inquit,

quae plerlqua legum metu. exfequuntur,

Z

Cum fur quidam, fe excufans Demö&hem, di-

ceset:

nefciebam, tuum hoc effe; at suum mon . e[fe,

jl

fatis feiebas , refpondit.

7;,

Anacharíüs rogatus, quid hómini effet máxime

'hy

imfe(tum? ipfe, inquit, fibi ipK.

j

Phócion ab Ant$spatro rogatus, ut néfcio quid

injufti fáceret; z0m potes, inquit, fimu] me amico t adu-

latore uti,

Ü

Pififtratus, cum conviva bene potus ei maledi-

xiffet, irrítàntibus amicis ad poenam de conviva fu-

4t

mendam, dixiffe fertur: Nom magis illi fuccénfeo, quam

fí quis. obligatis óculis im mne incurrilfet,

Cum quidam géneris obfcuritatem Iphícrati ob-

l.

ficeret, quod patre futore natus effet: Meum, inquit

1

D

Iphlcrdtes, genus a me habet originem, 1uutn vero in t&

Iro

def init,

Js?

Democntus uüerrogatus, in quo conflfteret nOs

bilitas ? refpondxt pécudum nobilitat im. vdlido cärpore,

bommum autem in bamtaae TAOY UI

jl

Af

Homo quidam fuperftitiofus réperit. cáligas fuas

a foricibus arrofas

Hoc oftento turbatus confáluit

Catonem, quid mali porténderet? llle vero.:' Non eff,

inquit, offeutum, quod forzce.f arroferunt. cáligass; at ve-

i

yte

vo fi cáligae arrofiffent fóricer, id fuiffet oflentum.

Aefopus. ob deformitatem ab. áliquo culpatus :

(

TU

Non forma, inquit, fed tmens adfpicienda «ft.

Ariftippus cuidam, de 1nultíplici eruditione glo-

rianti,

dixit :

Quemádmoduin non idi, qui plirimum

0e

edunt , mélius valent hig, qui fumunt, quantum opus efl ;

Flh

ite, qon, qui plurzma, /ed qm utilia fcnmt, eruditi funt

habendi,

um

D 4

Selon

$6

; CAP. TII. N,ARRATIUNCULAE.'

l

Solori iriterrogatus, quä ratione falva poffet ef—

(

fe civitas? refpondit: ff civer oPtémperent. fuis magifrá-

j

tibus, magifiratur qutem légibus.

[/

À

Ariftóteles cuidam de eo glorianti, quod magna

celebrique civitate effet ortus

bi

, dixit, hoc nih?l referre,

«

fed an. célebri pátria dignus effet.

1

bi

a

u

li

f

CAFUY L

Á

Ti

Q

b

N*'ARRXATKIUNCULAE.-

in

1. Damon et Pythias, Pythagorei, tam fidelem

Q

inter fe amicítiam junxerunt, ut mori parati effent

h

V;

alter proáltero. Cum eorum aálteri Diony'fius tyrannus

diem necis deftinaviffet, et is, qui morti addi&tus ef-

fet, paucos fibi dies ad res fuas ordinandas poftulavif-

bt

fet: vas fa&tus eft alter ejus fiftendi, ut, fi ille non

j

revertiffet, moriendum effet ipfi.

Omnes ígitur, et

li

inprimis Diony'fius, novae atque ancípitis rei éxitum

P^

fpeculabantur. 'Appropinquante deinde definita die,

Bul

.nec illo redeunte, unusquisque ftultitiae tam teme-

At vero cum alter

h

rárium fponforem condeinnabat.

ad diem fe recepiffet, admiratus eorum fidem tyran-

Qu

po

nus, fupplício liberavit eum, qui morte erat ple&ten-

[

dus, ac petivit, ut fe ad amicítiam tértium adfcrib'ef

Xxent.

N

la

C. Off. 3, 45.

b

2. Quum A'ttica régio ferro ignique vaftaretur

d

a Doriénfium exércitü, rex Atheniénfium Codrus,

la

fuis fuorumque viribus diffidens, ad Apóllinis Délphi-

tatus eft,

E oräcuLun; confugit, perque legatos fciíci

Ti

qupnam

L

Car. III.

NARRATIUNCULA!.

57

(

quonam modo tam grave bellum averti poffet? Re-

'ü

' fpondiffe deus fertur, ita fimem ei fore, fi rex ipfe hoftili

manu occidiffet.

Quod qmdem non folum in totis

ld

Atheniénfium, fed étiam in hóftium caftris percré-

i

buit.

. Eoque fa&um eft, ut ediceretur, ne quis Codri

corpus vulneraret.

Id pofïquam cognovit, depófitis

infignibus impérii, famularem cultum índuit. ac pa-

bulántium hóftium globo fefe objecit, unumque ex

u

his falee percuffum, in caedem fuam cómpulit. Cóg-

nito regis córpore, Dorienfes fine próelio difcedunt

Atque ita Athenienfes virtute ducis, pro falute pátriae

morti fe offerentis,

bello liberantur.

Quis Codrum

non miretur, qu1 iis ártibus mortem quneflerxt, qm—

bus ab áliis vita quaen folet ?

.3. Périclem in "foro publica negótia tra&antem

l-

1mprobus et pétulans homo maledi&is infeGabatur.

2

- Quae quum ille patienter ferret , nec ullum adeo ver-

nt

um repóneret, diem totum perfeveravit infe&látio.

Vtfperi vultu greffuque plácido domum reverfus eft

lus

g

Péricles, infequente eodem nebalone

et ómnibus

yit

contuméliis eum impetente. Aedes ingreffurus, cum

10

jam nox effet, uni e fervis fuis mandavit, ut accenfo

lumme hóminem comitaretur ac redüceret. domum.

&

um

i

4. Pyrrhi bello máximum exemplum eft Juihtlae

jt6,

in hoüem a Romanis conftitutum.

Cum enim rex

1j

Pyrrhus pópulo Romano bellum ultro intuliffet, cum-

ter

que de império certamen effet cum rege generofo ac

d

potente; pérfuga ab eo venit in caftra Fabrícii,. eique

P

eft pollícitus, fi práemium fibi propofuiffet, fe, ut

]bee

clam veniffet, fic clam in Pyrrhi caftra rediturum, et

eum veneno necaturum.

Hunc Fabrícius reducen-

dum curavit ad Pyrrhum; idque fa&tum ejus à fenatu

5tur

[us,

. laudatum eft. C, Off. 3, 86,

j

5. 'Tentata eft Epaminondae abítinéntia a Dio-

eff,

inedonte Cyziceno,

Namque is, rogatu Artaxerxis

m

D5

Epami-

$8

Ca». . IIT. NA:;MT:U-N»cumn.'

Epaminondam pecünia corrumpendum fuféépera&

Hic maeno cum póndere auri Thebas venit, et Mi-

l:

cythum adolefcéntalum quinque talentis ad fuam per-

li

duxit. voluntatem: quem tum Epaminondas plüri-

jt

ium dilieebat.

Micythus Epaminondam convenit,

Q

et caufam adventus Diomedontis oftendit,

At ille,

po

Dioiedonte coram , Nihil, inquit, opur pecinia

1

eft.

Naxk. fi.eca vex vult,

quae "Thebamis: fumt

di

Y

whla, gratir

J

Geere. fum . paratus : [ autem con-

pil

[)

irdria, mom habet auri atque argenti [atir.

Namque

orbip terrarum, divitias accipere molo pro ypátriae cari-

eli

Tate.

Te, qui me incógmitum tenta[li, tuique ]z'milem

exibimafli , mon miror, tibi ignofco,

ed egrédere pró-

Pn

pere, me álior corrumpas, cum me non potuerir, — Tt,

Ro

Micythe, argentum huic redde? mifi id confeftim facis,

13

ego te tradam magiftvátui.

Hunc Dióntedon eum ro-

p

garet, ut tuto exire, füaque , quae artuliffet, liceret

fpo

efferze: Jflud, inquit, féciam; neque tua caufa, fed

j

puea, "e, fitibi fit pectinia ademta, . aliquir dicat , ad me

t

eveptum perveniffe, quod delatum accípere noliaffem. Cum.

quaefiffet à Diomedonte, quo fe duei vellet, et ille,

Athenas, dixiffet: praefídiumr dedit, ut eo tuto per-

i

de

veniret.

n

6. Noïh ignorabat Ariftides, "Fhemiftoclem fibi

Tan

Tà

diu clam, aut aperte, fuiffe adverfatum in admini-

ftranda repüblica.

Cot

Noverat quoque, fe ejus máxi-

qne Oópera pulfum fuiffe in exiliuin.

At oftendit,

àd.

quam alienus ab ulcifcendo ánimus effet, quum deli-

('.Og

beraretur de ipfo T'hemiftocle e civitate ejictendo te-

UI

ftazum fuffrigiis.

Opportuna certe oblata erat expe-

dol

tendae. vindittae occáfio.

Nihil tamen ab eo aut di-

Tif

&um aut fa&tum eft, quod nocere poffet inimico. Et

$a

ut prius ei non invíderat florenti ópibus et rerum ge-

Ri

ftarum glória, fic tam nóluit prémere Reri(;litantgml

et eo dejeto, exfultare.

€nn

7. Py-

Ev L MA K R"A:'X' IUNC ux.g Y.

59

u

7. Pythágoras difeipulis praecipiebat , ut ad j*

lt

randum raro et tarde accéderent, fe vero dignos prae-

jt

berent, quibus non juräntibus fides .haberetur pro-

i

pter vitae integritatem. l'taque Clínius Pythagoóricus,

h

cum trium talentorum muletam jurejurando effügere

6

poffet, máluit tantae pecóniae damnum fácere, quam

j

jurare, cum tamen non effet falfo juraturus. — Crédi-

71

dit enim Pythágoras, et qui eum fecuti funt, parum

[

pium et religiofum effe, divinum numen advocare

!d

ob res humanas, quarum plürimae parvae vilegque

i

j

eífent.

w

9. Aeternam fibi apud pófteros famam paravit

"

Proculejüs paterno in fratres ánimo. ls fuit eques

"

Romanus, Augufti amicus.

Patre mórtuo, patrimoó-

"

nium cum frátribus, Murena et Scipione, aequis

!0.

pártibus divíferat: at illi bello civili bonis ómnibus

(

fpoliati funt.

Quarm calamitatem ut leniret Procule-

j

jus, facultates omnes fuas cum, frátribus íterum, eft

!t

partitus.

i

9. O'perae prétium eft, difceptationem audire

le

u

fratrum barbarorum, non de agelli partícula, nom

de mancípiis, non de pécore, fed de ipfo Pérfidis

regno.

Quum Darius, Perfarum, rex, obiiffet; cer-

ibl

tamen de regno ejus ortum eft inter Artémenem,

máximum natu filiorum ejus, et Xerxeimn : quod con-

It

cordi ánimo ad pátruum funm, Artaphernem, velut;

X

ad doméfticum jádicem, detulerunt.

Qui, domi

lig,

cógnita caufa, Xerxem praepófuit: adeoque fraterna

eli

conténtio fuit, ut nec viQtor infultáverit, nec vittus

le

dolüerit, ipfo,q;fe litis témpore alter. álteri münera

vpe

míferint. '"Tanto moderátius tum fratres inter fe re«

d

gna máxima dividebant, quam nunc exígua patrimé-

ft

nia partiuntur.

ge

10. 'Themíftocles poft viftoriam ejus belli, quod

efily

«um Perfis fuit, dixit in cenciene: fe babere coníilium

reipá-

N

6o

Car. III

NARRATIUNCULAE.

reipüblicae falutare, fed id fciri opus non effe..

Po-

h

!

ftulavit, ut áliquem pópulus daret, quocam commu- :

nicaret.

Datus eft Ariftides.

Huie ille:

claffem-La-

n

cedaemoniorum, quae fubdu&a effet ad Gytheum

(portum),

clam mcendl poffe, quo fa&o frangi La-

ire

cedaemammum opes neceffe effet.

Quod Ariftides

tul

cum audiffet

in concioném magna exfpeCtatione ve-

T0l

mt,

dixitque:

perátile effe confílium, quod "Fhemí-

tun

Pcocles afferret, fed mínime honef'mm.

Ttaqüe Athe-

&i

nienfes, quod honeftum non effet, id ne átile quidem

gau

putaverunt, totamque eam rem, quam ne audíerant

Yert

qmdem

audre Ariftide repudxaverunt

C. Off

Ho

35 49-

n

€0$|

Ir. Mulferes in India, cum eft cujusvis earum

vir mórtuus, in certamen ]ud.cmm]ue véniunt, quam

D

plárimum ille diléxerit.

Plures ,enim fíngulis folent

gn

effe nuptae

?0

Quae eft vidtrix, ea laeta, profequénti-

bus fuis

una cum viro in rogufn imponitur: illa vi-

flit

&a, moefta difcedit.

bt

C. Tufc. $, 78

quo

12. Praeneftinus praetor per timorem fégnius

Tant

ex fubfidis fuos dáxerat in primam &ciem.

Quem

*inrtr

cum Papirius Curfer inámbulans ante tabernáculum

vocari juffiffet; li£torem expedire fecurim Juiïï

Ad

HIS [

quam vocem exánimi ftante Praeneftino: 4/gedum li-

élor, excide mdtcem hag , inqüit, incómmodam ambu-

Cert:

léntibus ; perfufumque áltimi fupphcu metu,; mul&da

te of

di&a dimifit.

Parr]

fenta

I3. Quum e cárcere atque ipfa urbe Athenién-

fium profug1ffet orator Demófthene$; refpexit ahquos

tünde

&

ex inumicis citato curfu veftigia fua fubfequentes sE

Aitebras pávidus quaefivit

At illi eum faepius nórmi-

hi

ne compellatum tandem adfecuti, oraverunt, ut, pó-

fita formádine, pecüniam. accíperet, quam domo ei

yran

attülerant in viáticum et fübfídium, hortantes, ne ca-

prom

fum ferret acérbius.

Quibus Demófthenes: Qui pof-

fe, à

tn,

l

Car. II NARRATIUNCULAE.

61

-

0

fum, inquit, nuon gráviter ferre , me ea urbe carþere, ubi

tales ánimicos: hábeam , quales álibi amici inveniri vix

po[fimt,

iHi

14. Cum veniffet Plato ad ludos Oly'mpicos,

.ffequentifïïmum ómnium in Gráécia conventum : con-

s

E

tubérnium Oly mpiae íniit cum ignotis homínibus, ig-

:

notus iis et ipfe.

Ita vero eos cepit ac fibi devinxit,

Ill

tum morum fuavitate, tum fermónibus ab omni affe-

t

&atione fapiéntiae alienis, ut perégrini illi plárimum

i

gauderent fortüito talis viri contubérnio.

Neque

int

vero Ácadémiae aut SÓcratis mentionem ullam fecit,

J

Hoc folum illis' declaravit, fe Platonem: appellari.

Cum pera&is ludis Athenas veniffent, perhumániter

Ut

eosfexcepit. '"lum hófpites: 4ge, ínquiunt, monfera

iaf

nobis illum tibi cognóminem Sócratis difeipulum, cujur imna-

ent

gna ubiqgte fama efl. Duc mos in Académiam, .e fifle vi-

ro, ut aliquem ex ejus quoque collóquio frutfum colliga-

it

9HWÜ,

Y

At ille léniter fubridens, quemádmodum fole-

bat: Ego vero, inquit, ille ipfe fum. — Obftupuere illi,

quod fócium támdiu habuiffent tantum virum, igno-

10s

rantes: atque intellexerunt, poffe eum fibi conciliare

]en

ánimos eorum, quibuscum effet, étiam fine confuetis.

lr

illis de philofophia fermonibus.

Al

li

r5. Zeuxis et Parrháfius, pittores celebärrimi,

certamen artis inter fe inftituerunt.

Zeuxis tam fci-

yhi

te efinxit uvas, ut aves advolarent eas abfumturae.

a

Parrháfius détulit línteum pi&um, ita veritate reprae«

lentata,, ut Zeuxis álitum judício tumens, flagitaret,

jee

tandem remoto línteo oftendi pi&turam.

Mox intel-

qllOS

le&o errore: icifi, in

)

fefelli, u ariificem,

quit,l Párrhafi, Nam ego aves

bt

16. Po&'matis fcribendis óperam dabat, Sictliae

P

p d

: tyrannus Diony'üus,. et magis ob cármina, quam

propter res bello gefias fefe jatabat. ^ Arcéíferat ad

p a

i

fe, ac praecípuo in hqnore habebat, quoscunque us-

lil

quam

63

N

Cv DL N,mfrïzyrw'xcæm;.;

quam arte po&tica nóbiles effe audíerat, eorumque

i

ne

jüdiciis po&mata fua fubjiciebat.

At illi,

Q

regis benevoléntiam aimítterent,

quae fcribeba,

QU

A'derat

fi

ómnia probabant ac

laudabant.

inter

ees Philóxenus, celebérrimus dithyramborum ártifex,

qui unus adulari néfcius, quum aliquando inepta a

Qu

Dionyfio recitata cármina audiffet, de iis, quid fen-

I$

tiret, libere apéruit.

Qua libertate offenfus rex,

ü

reprehenferem fuum a fatellitibus ábripi, et in lató-

&t

mias, qui püblicus carcer erat, dettudi juffit.

Sed

et

poftrídie ab amicis, Philóxeno véniam dari poftulán-

eft

tibus, exoratus, rurfus ad épulas eum adhábuit. Cár-

Id

mina fua, ut folebat, ipfe mirum in anodum éxtulit,

dio

et de quibusdam vérfibus, quos ómnium óptimos ex-

Ille nul-

tüm

iftimabat, fenténtiam Philóxeni exquifivit.

tür

lo ad regis interrogationem refponfo réddito, ejus fa-

àdo

téllites vocavit, feque in latómias reduci juffit.

'Tam

ton

facetam libertatem, quae ómnium convivarum rifu

fiat

excepta füerat, aequo ánimo tulit Dionyfius.

fey

17. Orator faturus imitetur illum, cui fine dá-

terr

Dio fumma vis dicendi concéditur, Athenienfem De-

Cuit

tüif

il

mófthenem; in quo tantum ftódium fuiffe tantusque

labor dícitur, ut impedimenta natürae diligéntia in-

Vil

duftriaque fuperarit; cumque ita balbus effet, ut ejus

ipfius artis (Rhetóricae) cui ftuderet, primam lítteram

fiey

non poffet dicere, perfecit meditando, ut memo plá-

tinm

nius eo locutus putaretur.

Qui étiam, ut memóriae

& db

próditum eft, conje&is in os cáleulis, fumma voce

Tànt

verfus multos uno fpíritu pronuntiare confuefcebat,

Quan

neque id confiftens in loco, fed inámbulans, atque

adícenfu ingrédiens árduo.

C. de Or. 1, 260.

ad PI

Tiri.

18. Epaminondas cüm viciffet Lacedaemónios

Omne-

apud Mantineam, fimulque ipfe gravi vülnere exani-

türis

marife videret; ut primum difpexit, quaefivit, fal-

cem.u

vasne effet cly/peus? Cum falvum effe flentes fui re-

fpondit-

Cas. HL. NagRATIUNÉU LAE.

63

fgondiffent: rogavit, effentne fufi hoftes? Cumque id

quoque, ut cupiebat, audiviffet, evelli juffit eam,

qua erat transfixus, haftam.

Ita inulto fánguine pro-

T

fufo, in laetítia et in viclória eft mórtuus.

19. Lücio Miánlio, cum dictator fuiffet, Mar-

ln.

cus Pompónius, tribunus plebis, diein dixit, qnod

is paucos fibi dies ad didaturam gerendam addidiffet.

)(!

Criminabatur étiam, quod Titam fílium , qui póftea

Ó

eft 'Torquatus appellatus, ab homínibus relegaffet,

d

et ruri habitare jaffiffet.

Quod cum audiviffet ado-

ü

lefcens fílins, negótium exhiberi patri: accurriffe Ro-

it

inam, et cum prima luce Pompoónii domum veniffe

lit

0

dícitar, Cui cum effet nuntiatum ; quod illem ira-

tum allaturum ad fe áliquid contra patrem arbitrare:

ul

f

tur, furrexit e l&ctulo, remotisque árbitris, ad fe

adolefcentem juíffit venire. ^ At ille, ut ingreffus eft,

al

confeftim gládium deftrinxit, juravitque, íe illum

i

ftatim interfedurum, nifi jusjurandum fibi dediffet,

fe patrem miffum effe factarum. Juravit, hoc.coactus

qi

terrore, Pompónius.

Rem ad pópulum détalit: dá-

cuit, cur fibi caufa defíftere neceffe effet: Mánlium

miffum fecit.

"TTantam tempoóribus illis

,que

valebat,

jusjuranduim

Mu

C. Off. 5, 112.

e]llS

20. SÉnecatantam hábuit memór

od

iam, quae in mi-

r&culum usque procéderet,

Nam .et duo imíllià nó-

ij'

yriae

minum recitata, quo Órdine erant dicla, reddebat,

etab his, qui ad audiendum praeceptorem convéne-

xoCC

rant, fingulos verfus a fingulis datos :

cum plures,

ccblï»

quam ducenti efficerentur,

ab áltimo inetpiens, usque

atque

ad primum, recitabat. ——

Horténfius, fímili me-

mória práeditus, in au£lione perfedit diem totum, et

omnes res, et prétia, et emtores Órdine

0

0s

fuo, argen-

J

táriis recognofcéntibus

; ita ut in nullo falleretür, re-

exo

cénfüit. — — Quidam

álius r

ecitatum a po&ta carmen

jj f

pbvum, faum effe dixit

Q

