Cc51_2

—

—

-^

p——

a

5

[

d

&

d

£

*

&

j

t

r

:

: d

r

k

7

L À ä

E

N

d

-

E

$

*

&

r

TM

F.

g

i

*s

m 5

P OOU

—R t

—

s

—

-

2

F od

u

—

g

i

——

—

-

pemcesias

oicce.

E.

—MOES

ais

7 erlcmas

-2

/

; Nb

(

wv

C^

r

x.

UE APRSDSON:

[2

-- 7*

«

| LECTIONES LATINAE,

DELECTANDIS.

q"

EXCOLENDISQUE VPUERORUM INGENUS -

:'ACCOMMODATARE,

COLLECTAE

7 d

A

CHRISTIANO GOTTLOB BROEDERO.

n

D

ïk':

Ev

f&

x

um

A

£.

V ÉG

v

-

p

x

I

53

3

2

a p od

——

E

.

.-:;:..;-"—EE?:*?" a

-

LEIPSPEAE,

sühi'rïgus SIEGFRLED LEBERECHT CRUSIL.

M'DCCLXX?»EVII,

EX

LECTIONES LATIN AE,

DELECTANDIS

EXCOLENDISQUE

PUERORUM

INGENIIS

ACCOMMODATAE,

COLLECTAE

A

CHRISTIANO GOTTLOP BROED'ERO.K

üt

j

pe

dul

[

b

&'

le

jii

ld l

us

o

N

Csj

-

Q

z

o pcio

DX

M

&ä*—,

w/ï

t5

CAPUT L

FABULAE QUAEDAM AESOPICAE

"

i.

Cancef.

C

ancrum retrógradum monet mater,

antrorfum

ut eat.

Filius refpondet: fZciam , fi te idem facientem

prius videro,

2.

Vulpes et larva.

Vulpes in officina fculptoris caput humanum ré-

perit

verfat

miratur

allóquitur, fed intélligit

nihil habere fenfus.

Quam forimofa, inquit, facies!

at cerebro caret,

3.

Leo et caprá

Leo eonfpicatus forte capram in édita rüpe am-

bulantem, monet, ut pótius in víride pratum defcen-

dat.

Cui refpondit capra (fénferat enim eum fraudu-

lenter locutum): Nom ea þm, quae duleia praeponam

falutar "ieus.

4

Vulpes et lupus.

Vulpes irridebat lupum, in foffam lapáriam de-

lapfum, et circum foffae márginem laetabunda falti-

A 2

abat

CA ?.

L

FARBULAE,

4

tabat, ftólidum ánimal illum zippeüads, qui hóminum

fraudes non animadvertiffet,

Cum fic ergo geftiret

?

in fofíam iplfa deäapfa eft.

$-

ut

4gafo.

C0

Agafo quidam, cum, fuis áfinis numeratis, fer«

ne

fiffet, unum námero abeffe, iratus accufare vicinos

qu

. furti coepit, oblitus, fe illi áfino infidere, quem

€0]

amiffqm effe arbitrabatut,

6.

Tres boves.

o

Pafcebantur una tres boves robuíti máxima con-

córdia conjun&ti

Itaque fácile ab omni incurfione

[oi

ferarum tuti erant, ac ne leones quidem &eggredi illos

p

audebant.

Verum diffidio inter illos orto et foluta

Qu

amicítia, finguli validióribus béftiis praedae fuerunt.

7

Mus, ranua et anilvus.

Mus gerebat bellam cum rana.

Pugna efat

véhemens et anceps.

?n*b

Milvus, hoc certámine procul

ii

vifo, appróperat, dumqué neuter fibi cavet prae ftá-

in

dio pugnandi, utrumque rapit et lániat.

lüq

8.

Viatores et áfinus.

Duo viatores, cam in deferto loco oberrantem

afinum forte confpexiffent, conténdere inter fe coe-

d

perunt, uter eorum eum ut fuum dedüceret, quod uter-

que, fe prius vidiffe, adfirmaret,

Dum illi de ea re

al

ácriter rixantur, áfinus aufugit, ac neuter eo potitus

n

eft.

dit

9.

Car. L

FABULAE,

iil

9.

tb

*

Cornix j'itieng."

Cornix fitiens réperit in urna aquae non mul.-

tum.

Sed erat urna profündiory quam ut aqua a

cornice poffet contingi.

Conatur effündere urnam,

f

nec valet.

'Tüm legit ex arena lapillos complures,

108

quos in urnam déjicit.

Hoc modo aqua levatur, et

2l

cornix bibit,

10.

C'apäml et hoedus.

Capra éxiens in páfcua monet hoedum, ne cui

o

fores apériat, dum rédeat ipfa.

Lupus, qui id pro-

cul audierat, poft matris difceffum, pulfat fores, et

Vjila

los

aperiri fibi póftulat.

Cui hoedus: non apériam, in-

üta

quit, lopum fnim mater admitti vétuit.

nt,

II,

Auceps et ferpeus.

Auceps ibat venatum, et mox vidit in altíffima

at

àrbore palumbum ;

appróperat eum capturus, fed

cil

inter ambulandum premit forte pede áltero víperam

fti

in herba latentem , quae illum mordet.

Me miferum,

inquit, dum lteri infidior , ipfe difpéreo,

d

12.

Afinus aegromm.

(l

Afinus aegrotabat, fámaque exíerat, eum cito

(

effe moriturum. . Cum igitur lupi canesque veniffent,

£T

ad eum vifendum , quaererentque ex fílio, quómodo

j 1e

pater ejus fe haberet ; ille

jtis

per óftii rirnu;anx refpon-

dit: mélius, quam velletis.

9l

Á 3

15.

Car.

IO

Fagurar

13

[

fn

Formicac et cicada.

fü

Formicae híeme ficcabant fruges

Has adit

n

eicada efüriens

et orat, ut fibi páululum cibi imper-

Qu

tiant

Cui illae: aeftate

inquiunt

quáerere opór-

pr

tuit.

Non vacabat, ait cicada.

Quid ígitur, ín-

'Tum

quiunt illae, fac1ebas? Cantabam, refpoiidit,

jllae: . /i ac]iate cantitare foles, cim laäamndum tibi efet,

anérito munc cfn T

14

lo

HAnus eb ancillae.

ii

àd

Anus quaedam domi habebat ancillas complu-

res, quas quotldle, ante quam lucéfceret, excitabat

L

ad cantum galli

quem domi alebat

Ancille diu-

1

turno labore defatisatae, et brevis àdeo fomni per

taefae, cónfulunt inter fe, et gallum occidunt

Ípe-

K

rantes

necato illo ,

fe multo diütius dormituras

[

quae fpes míferas fefellit

Hera enim, ignara quaq

hora fit, prima faepe noGte fámulas fárgere jubet,

15

Urfus et apes.

h

Urfus iQdus ab ape, tanta ira exarfit, ut alve-

1

ária, in quibus apes mellificaverant, ünguibus difcér-

peret

'Tunc apes univerfae, cum domos fuas dírui,

et filios necari viderent

ä

urfum invaferunt acáleis,

ac paene necaverunt.

Qui vix elapfus, fecum dice-

bat:

quanto mélius evat, apir umius acüleum to!emw,

quam tot in 1ne hajie: mea irackndia excitare,

|

16

Alfimus cum . pelle leonina.

Fugitivus á(inus réperit forte in filva pellem leo-

nis, qua indutus territare coepit hómines et béftias,

^

tan-

Qar. E

FaA n&v LAE.

7

tanquam 1eo effet. Venit., qui perdíderat, quaerit

fuum áfinum. Aünus cum herum vidiffet, horrende

rugire coepit, ut illum quoque féleret. At herus

dit

prehenfis aurículis, quae exítabant: álios etfi, in-

»

quit, fallas, me non falles; nofco te, miáfine, ta

(f

probe verberatum plexumque domum pellit.

)u

n

17.

,

j

Rzmdea

Duae ranae incolebant paludem.

Qua folis ca«

lore, ut aeftate fieri folet, exficcata, relictis fédibus

illis pergebant quaefitum àlias.

Cumque veniffent

lu-

ad profundum póteum: hic, inquit una, cóminode

manóbimus, neque f

ácile álium locum meliorem in-

b

J

venire potérimus.: Cui áltera refpondit: placere et

fibi locum, fed arbitrari fe, prius quam illo defili-

e

.pc"

vent, confiderandum , fi quo cafu et illae aquae re«

ceffiffent , qua ratione de püteo rediturae effent.

105,

Q3

I8.

Formica et columba.

Formica fitiens defcendit ad fontem, ut bibe-

rel; fedíncidit forte in aquam.

Columba quaedam

in árbore fedens ili opem fert,

ramo ex árbore

lr

deieäoe

Y

Formica ramum confcendit et fervatur.

Voi

ft ádfuit auceps, qui columbae infidiari coe-

Faulo po

rgï,

pit.

Cui métuens formica,

E

ad &ncupem arrepfit,

e5,

et ita vehementer eum momor

dit, ut aründines prae

jicte

dolore abjiceret; atque harum ftrépitu térrita colum-

(UED

ba avolavit ac pger.iculumh vitavit.

L

Mures et felis.

Multi mures in cavo pariete commorantes, con-

Joo

templabaptur diu felem, quae cápite demiffo et

trifti

(a5,

vul-

A 4

n

g

Car.

L

EaABULAE.

vultu, pläcide/ recumbebat. "Tuncunus ex cis: hec

&nimal ádmodum. benignum et. mite videtur.

Quid

fi alióquerer et fa:

niliaritatem cum illocontráherem?

Cum haec dixiffet et própius acceffiffet, a fele captus

l

et dilaceratus eft.. 'Tünc céteri hoc videntes fecuin

ea

dicebant: Num efl profeéfo w?/tyi vemere crgdmdum. :

20,

Duo anici.

Duo amici fáciunt iter.

i

Occurrit in itínere

tü

urfus, quo confpe&o unus illico árborem confcendit

et perícula evitat; alter, cum urfo refiftere poffe

dubitaret, nec fpes fugae effet, ábjicit fe haumum,

fimulans, fe mórtuum effe.

Accedit urfüs, contre-

&at Jacentem,

et os fuum ad illias os auresque ád-

movet. Hoómine fpíritum ac motüm continente, ur-

fus, qui mórtuis parcit, ratus cadaver effe, difcedit,

Cum póftea fócius quáereret, quidnam ei urfus di-

Xxiffet in aurem, refpondit: »muit, me unquam cum

€jtumodi amicir iter facerem, mec amicum . mihi effe per-

fuaderem, cujus fidem adverfo témpore. non füerim ex-

perius,

^

-

I.

d PL Em

ZAvis et pulli.

Avis pófitos in fégete pullos monet, ut dum

ipfa abeffet, diligenter attínderent, fi fieret fermo

de meffe.

Redeunti matri pulli ánxii narrant, dó-

minum agri óperam illam mandaffe vicinis.

Refpon-

det: nihil effe periculi. Item dltero die trépidi ajunt,

rogatos ad metendum effe amicos. lterum jubet illa,

ut fint fecuri, "Tértio tandem ut audivit, ipfum dómi-

num cum fílio ftatuiffe; póftero mane cum falce meffem

intrare: Jam, inquit, tempus eft, ut fugiamus, Vi-

cinos et amicos non tímui, quia non venturos fcivi,

Atdöminuä: tímeo, i;li enim res eft cordi,

4

"

22.

[

CA ?.

L

FABULAE.

9

&

22.

id

Viator et ferpens.

?

Serpens ingenti faxo oppreffus rogavit virum il-

i

"

lac iter facientem

ut a

fe onus amohretur, polli-

fi hoc

citus, fe illi ingentem thefaurum daturum

faceret.

Quod cum vir iíte mitis feciffet, non modo

promiffa non folvit, fed hóminem occídere conatus

eft. Dum ita conténderent

accidit, vt vulpes illac

transiret

Qui árbiter eletus: non poffum, inquit

"

lt

tanías lites inter vos compónere, nifi videro prius

quo pa&o ferpens faxo oppreffus erat.

Cum ergo

lé

vir ferpenti faxum impofuiffet, dixit vulpes: mgratum

l

animal þtb jaxo relinquendum cenjeo

23

r

Jinus et leo.

Verfabantur eodem loco áfinus et gallus galli-

naceus

!l

lrruente .autem leone gallus vocem emifit

qua audita leo (dicitar enim galli vocem non ferre)

"

aufugit.

A'finus fe métui exíftimaps, curfu fugien-

tem leonem perféquitur.

Progreffus autem lóngius,

cum jam non exaudiretur galli vox, leo fábítitit, et

áfinum arreptum devoravit.

Qui cum dxlamaretur,

3e mþmum ac dementem , mqmt qm nequaquam bellas

tore patre procreatus ad pugnam me incitaverim,

24.

Vefpertílio et felis.

Vefpertilio delapfa in terram. comprehenfa fuit

t

Z

'a fele.

Quae cum dilaniatüra videretur, pgtnt illa

fuppliciter, vitam ut fibi concéderet.

At enim felis

hoc fe fácere poffe negabat, quae effet capitalis hoftis

émniuin avium

[

'Tum vcfpertlho fe non avem, fed

iurem effe dixit

Itaqne dimiffa fuit.

Paulo poft

l,

eapta ab ália fele, fimiliter pétiit

ut fibi miferae

vitam

t

A 5

1O

Car.

I'

FaAsULAE.

vitam condonaret.

d felis fibi fa&u perdifficile effe

at,

quae cum 6mmbus müribus bellum géreret;

vefpertílio autem fe murem nequaquam effe adfirma-

vit, fed vólucrem,

Sic íterum porlculuxn evafit, et

nönnne mutato bis fervata fuit,

—

EE

—

2j

So] et agzzzlo.

Solem et aquilonem de róbore vmbusque quon-

dam difceptaffe ferunt, wnvemffeque inter eos, ut,

uter viatori veftem eríperet facílius, is valídior habe—

P PT TE a a EE TU

retur.

Priores ígitur fortitus aqullo ventus acer e£

véhemens, ornem vim flatus fui in confpe&tum forte

EU m

viatorem immifit

Verum ille, quo magis ventus in

—

fe ferebatur, hoc ár&ius veftimenta continere, cir-

enmque fe convólvere.

At folaeftus graviffimos ef-

fundens, fácile effecit, ut viator fe véftibus nudaret,

non folum palho pöfito fed étiam refoluta tánica.

26,

Vulpéculae.

Elapfa vulpes de láqueo, fed mátila (nam caudam

amíferat)

hon vivendum in tanta, deformitate fibi

eífe exitimans, coepit in commune fuadere ómnibus,

ut et ip/ae praecidi caudas fibi paterentur; cupiebat

enim in turba et focietate turpitádinis fuum vítium

quafi oceultare

Quid enim, inquit, has et indeco-

ras et fupervacáneas geftamus, vel pótius attrahentes

defatigamur? Aut euinain

Gbfecro, rei ütiles funt

nifi forte verrendum folum condüximus?

Parantem

dícere plura, una de multitádine ]uvc.ncula fertur

interpellaffe his verbis:

Heus tu, mea matércula,

num fáeras hoc fuafura étiam, fi non tibi emolumen-

to futurum effe fperares?

27.

CAP.

L

FARULAE,

i

([e.

27.

t

ii

Leo et valpes.

et

Leo fénio confeQus,

cum yires non fuüppéte-

rent ad vi&tum parandum, cállidum cepit confilium

fuftentandi vitara.

Itaque in antro, quafi periculofo

morbo correptus , decumbens quod ad ipfum vifen-

dum paffim animantes réliquae advenirent, prehenfas

ilas devorabat

n

Atque ita magna beftiarum multi-

tádine a leone abfumta, accedit tandem et vulpécula

il

ad antrum

et ante illud fubfiftit,

háetitans atque

X

circumfpeGtans

'Tum leo

quid ceffet

cur non

et

adeat ad fe, rogat.

At illa refpondiffe fertur: 4ui4

te

uf

qne ve[ligia terreut , ómnia 1e adwrjum äjeädutm, tulla

tetror[um,

!

28.

2

?i

Hirundo et aviculae.

. Quum linum fereretur, mónuit réliquas avícu-

las hxrundo fecum ut eráerent fémina, de quxbus

reli&is exoritura effet herba nocentlfüma ávium gé-

neri.

Quod cum non probaretur, rurfus enatam

fl

primum et téneram herbam ut evéllerent, hortatur.

Cum vero neque hoc facere vellent, ipfa de filvis et

bi

folitudínibus ad hóminum conmetudmem et in.Óppi-

l$

da fe cóntulit

Paulo poft maturum linum cárpitur,

dt

et rétia ne&untur, et capiuntur avículae, fero de-

plorantes negle&um falutare confilium,

0s

29.

l

Equas et áfmus.

f

r

Agitabat quidam equum et áfinum , onuftos fár-

cinis.

Deficiente autem in itínere áfino, et petente

Ó

[«

ab equo, ut áliqua parte óneris fe levaret, fi fe vivum

fervare vellet, repudiavit equus preces illius.

Paulo

igitur poft fatlganan" et labore con(umtus áfinus,

Hn

ls

i

Car.

I.

FARULAE,

pi

in via córruit, et efflavit ánimam.

Tom agitator

b

omnes fárcinas, quas áfinus portáverat, atque ínfüper

i

étiam pellem áfino detradam in equum impófuit.

It

Ibi ille deplorans fortunam faam, eum fero jam fa-

fin

ftídii poeniteret: Me míferum, inquit, qui párvulum

onus in me fufcipere gravatus füerim , cum nune

eogar tantum ferre ,

accedente étiam pelle cómitis

9ei, cujus preces tam faperbe contémferam.

P

30.

Hircus et lupus.

di

Hircus lupum infequentem fügiens eváferat in

d

rupem, in quam pervenire ille non poffet.

Ubi ali—l

quantisper lupus cum obfediffet eum, tandem fame

Q

Y

abire coa&us, fitienti tum hirco ad flárium viciaum

id

defcendendi facultatem dedit. -In flávio autem cór-

nua procera et crurà lévia contemplatus hircus, fibi

Q

Q

placebat et fe incufabat, qui lupum fugiffet.

Lupus

di

ftultum immorantem in flávio et adfpectantem imá-

giném fuam clàáneulum adortus comprehendit ,

et

d

It

jam fruítra deplorantem fuam vanitatem: asportat et

dévorat,

le

*

2

Mujfca et formica.

Práeferens fe formicáe mufca, illam abjicere

verbis, et fe extóllere.

Vide enim, inquit, quanta

fit humílitas tua.

Cava loca terrarum íncolis, et.per-

q

pétuo humi reptas, magno cum labore ténuem victum

li

quaerens. At me alae in fublime ferunt, et accípiunt

menfae régiae. — Ex auro et argento ego bibo , delica-

Í

tiffimis cibis vefecor, pürpurae íncubo; quiu étiam

Y

B-

molliffimas faepe genas formofarum deófculor.

ftidiofae et inflatae opinione felicitatis refpondit for-

mica: 'Etiam adde, improbitatem tuam invifam et

g

odiofam effe ómnibus: contra te flabella et venena

- para-

s

CA P.

I

FABUiAE.

139

or

parari; itemque hoc, módica anni parte durare hanc

er

beatam vitam tuam, dum folfervet, hieme et frigó-

ribus ftatim occídere.

It,

At ego aeftate medtocri labo-

re exérceor, ut híeme quietam et fecuram vitam pof-

üm dégere.

JH

tl

: 22.

Ráfiicus. et flii ejus.

Ráfticus vicinus morti, cum reïinquefe filiis fuis

divítias non poffet, vóluit excitare ánimos illorum ad

I

ftádium diligentis culturae, et in ópere faciundo affi-

duitatem.

l

Accerfit gitur illos ad fe, atque ita alló-

quitur: Mei fílii, quo in loco res meae fint, videtis.

I

Vobis autem, quidquid pótui, in mea vita comparfi,

[

[

idque totum in vínea noftra quáerere potéritis. Haec

j

cum dixiffet, paulo poft móritur fenex. At fílii, quod

créderent, in vínea patrem alícubi thefaurum abfcon-

l$

diffe, arreptis ligónibus folum víneae univerfae effó-

e

diunt, ac thefaurum quidem reperere nullum, 'terra

tamen fodiendo perculta, vites ubérrimos fru&us tu-

e

lerunt.

N

33.

Vefpertilio tránsfuga.

1

Bellum gerebant béftiae cum volácribus: quum-

que videretur vi&lória ad has fefe inclinare, vefpgfti-

lio, quae eventum exfpeGarat, neque altécutri/parti

t

adhuc fefe applicüerat, cum béftiis conjángitur. Mox,

fortuna mutata, ut haec eft belli vária, vincéntibus

virtute àquilae volácribus, ad aves illa révolat: a qui-

bus ut tránsfuga nudata pennis, ab ávium convictu

exclufa, et ad noCturnos volatus damnataà, poenas de-

dit perfidiae.

J

le

34

14

Qas. T

Fasuta

34-

l

H

Aegrotus er médicus.

Aegrotus quidam à médico fuo interrogatüs, quo

N

pa&o praetéritam nodem peregiffet? refpondit, fe

Admodum. fudaffe.

"Hoc, inquit médicus, bonum

eft. Poftiidie reverfus, et fimiliter percontatus aegro-

tantem, audivit, horrore füiffe ipfum vehementi con-

cuffum.

Hoé, inquit médicus, bonuim et ipfum eft,

1t

"'Tértio fc1fc1tatue quómodo haberet, cognovit, aquam

intércutem effufam affligere hóminem. — Sed et hoc

Tni

TU

bonum effe, dixit.

Digreffo médico, aeceffit ex ami-

fi

cis unus aegrotum, et: quid fit, inquit, et quo in lo-

co funt res tuae? "Optimo,

T

mqmt aegrotus , nam

fà

inultitádine bonm um exftinguor,

W

35

I6

OQUIMUus TÓX.

f

qQ

Ferunt quodam in conventu beftiarum ita belle

Ti

faltaviffe fímium, ut ómnium prope unánimi fentén

li

tia rex creáretur.

Hunc vulpes elatum árnimo ob

[

profperitatem videns, fimul étiam beftiarum ftultítiae

fuccenfens , dicit fimio: poftquam regnum ipfi obti-

zerit, non debere fe celare; quaé mágnópere, ut re-

feifceret, ipfius intereffe arbitraretur.

Quid id effet;

fimio interroganti :

thefaurum, refpondit

fibi a. pa-

tce fuo indicatum effe,

defoffum in folitádiné

qui

fe

Eamus

jure regni ad ipfum jam pertinere videatur.

toj

Cave tu ,

in qUI t

ígitur, inquit fimius, ut tollamus.

f

vulpes;

nam ego faepe audivi,

periculo effoffionem

Qi

thefauni non carere

Nihil, inquit fimius, perículi

ii

eft;

an tu, Óbfecro, times? Eamus igitur, inquit

D

vulpes » fi videtur.

Cumque per filvas diu circumdus

ü

xiffet fimium, tandem inducit in láqueos fub frutíci-

bus abfcöndltos ad capiendas béftias, atque ibi dicit

ti

thefaurum defoffam, et illinc eruendum effe,

Simius

di

fefti«

I

GÀf

E

" FAÉULAE.

1

f'eïïir'mns, neqlle 'pröw;idens, ftatim cápitur, atque

implicitus orat vulpem, fibi ut füccurrat. Ea vero,

fe regem attingere non debere, ait, et difcedens:

ub

Non, inquit, ars faltandi regnum merebatur,

fe

J

56.

10

Faumus et viator.

0ft

Faunus feu Sátyrus quidam viatorém, hiemis

eft

iil

frigore adfli£tum, deduxiffe pérhibetur in fpecum fuuni,

mifertus hóminis.

Cümque videret crebro eum ma-

C

Ti

nus ori admovere et illis inhalare, rogat, quid hoé

fibi velit.

Refpondit viator, calefieri ita fpiritu riia-

lo

Md

nus contra&as gelu.

"um Sátyrus, ne quid humani-

tatis erga hófpitem praetermítteret, adfert in phíala

vinum cálidum ,et adhuc fervens, illoque fuum fove-

reguttür et ftómachum jubet. In hoc etipfüm in-

fpirare viator, quod diceret, admiranti et caufam ré-

Ibi Fau-

Jlà

quirenti Fauno, refrigeràri potum anhélitu.

nus eum averfatus: az tw, inquit, 4page te illico; mi-

hil enim tecum commtercii habere volo ,

ob

qui eodem rïx ore

effes cálidum et frigidum,

ii2

bt

37.

It

Vulpes et lignatoi.

H'et;

Agitata vulpes a cánibus, longo fpátio fugà cor:

p

j ul

fe&o, devenit tandem ad cáfulam , ante quam ligna:

us

tor findebat flipitem quernum.

Ad eum füpplex con:

güt

fügit orans, ut fibi látebras áliquas demonftraret, in

quibus, dum venatores práeteriiffent, oecultarétür.

yenn

culi

lle, mifericórdia motus, fuam cáfulam jubet fabire,

quit

übi fperare fe, illam in tuto fütoram. Póftea recor-

datus, animarntem illam effe nocentem, nec tamen

jiia

manifefte pródere füpplicem aufus, infecutis venató:

jci

iil

ribus, et, num vulpem vidilfet, percontántibus, vi-

jius

diffe quidem illé vérbis negabat, fed manu oculisque

cafus

fii

16

Car.

Y.

FABULAE.

càfulam fuam indicab.

, übi volebat. int

io1 latere

fa

vulpéculam

Sed venatores

non animadverfo indí-

1gc

cio, celériter difcedunt.

Vulpes,

quae et audierat

et viderat ómnia, progreffa mox de cáfula, abire in-

et

falutato lignatore

Quod. cum ille aegre ferret

tanquam cum ingrato expoftularet: Etenim falutem

tu mihi debes, inquit, et meo benef:cio vitam rétines.

H

'Tum vulpes: Agerem, inquit

grátias ego tibi, fi

nil

cum orátione tua manus etóculi confenfiffent. Quodfi

1ni

dicendum áliquid eft

équidem linguae tuae bene

TI$.

precor, fed manus tibi praecifas et óculos effofíos

veliim.

38

Lignator et Mercirius.

: Caedebat quidam ligna juxta flávium

Cui cum

inter opus. excidiffet forte fecuris, in flumen delata

et dem erfa fuit.

'Tum ille inops confilii, in ripa áffi-

dens, deflere fortunam fuam etlamentari mífere. Mer-

cárius vero, qui forte praetériens querelas illius cog-

noviffet, mifertus hóminis, aquas fübiit et rétulit fecu-

rim

non eam quidem

quae amiffa fáerat, fed áure-

am, et, an haec effe

quaim perdidiffet, interrogavit

Cum fuam illam effe negaret

éxtulit álteram argén-

team ; fed neeam quidem agnofcente lignatore, poftre-

mo férreamattulit, quam laetus homo fuam effe dixit.

Hac probirate dele&atus deus,

univerfas illi fecures

donat.

Ifta,, ut acciderant, cam póftea narraret plá-

flur

rimis, unus in fimilis eventus fpem vocatus et ipfe in

3qd

fiávium fecurim fuam &bjicit;" et propter eum mox

Iuf

áffidens plorare atque lamentari.

Huic ita

ut du-

üt j

dum álteri, Mercürius fe óbtulit, et caufa lacrymarum

audita, àuream prótulit fecurim ,. intérrogans

eane

effet, quam delapfam in aquam quereretur? qui cum

inagno gàudio ftatim, agnófcere fe, et eam effe, dixit.

At Mercüriusmendacem etimpudentem hóminem aver-

"

fatus,

Car. L. FasuraAtr.

17

0

fatus,

et fe a confpec

&n illius, et auream fecurim una

d

fecai ábftulit, neque proje&am in flávium retulit

rat

E

Wi

39

et

Rana et bos.

1l

Rana, cüápida aequandi bovem, fe diftendebat.

[

Filius hortabatur matrem,

j

ut ab incepto defi(teret;

nihil enim ranam effe ad bovem

l!a fecundum fe

n

inflat veheméntius

natus

lamitabat

non, fi te rüpe-

6

ris, par eris

'"Tértium cum intumuiffet

rupta eft.

Q

Eadem fabula, aliter narrata a. Phaedro.,

Inops potentem dum vult imitari, perit,

In prato quedam rana COJfPCXh boverm

Et taéta invídia tantae maenitüdinis

Jttt

Rugofam inflavit pellem ;5 tam natos fuos

atà

Interrooavit

an bove effet látior?

ffi

Illi negarunt

Rurfus intendit cutem

jet

00

Majore mfu, et fimili quaefivit modo

Quis mawor eïch

illi dixerunt

bovem.

/CU-

Novmmm indignata,

dum vult valídius

j'e

Inflare fefe, rüpto jácuit córpore.

yit,

1 111-

40.

Ire

Canuis cum frufto carnis.

xlt.

65

Ferebat eanis, feceandum flumen decurrens, fra-

ftum carnis alicunde raptum

)111.

Cujus imàego cum in

canis ávidus illam

o Q

aquis appareret

quafi álterum

fruftum undis innatans

appetit

Sed dum áperit os

nox

ut illud quoque arríperet, id quód tenebat, amittit

du

rürti

2

Eadem fabula, alirer. marrata.

n

Amittit mérito próprium, qui alienum appetit

yxit

Canis per flávium carnem cum ferret natans,

Were

Lvmpharum in fpéculo vidit fimulacrum fuum,

T3

i2

Aliam-

t05,

1

18

Car. L FasUvLAE

Aïiamque praedam ab álio ferri putans,

i

Erípere vóluit ; verum decepta avíditas :

vü

Et quem tenebat ore, dimifit cibum,

il

Nec quem petebat pótuit ádeo attíngere.

41.

"

Lupus et gvus.-

Ínháeferat os in fáucibus lupi.

Mercede ípitur.

condücit gruem, qui inferto roftro in ri&ium fuum

os de faucibus éxtrahat.. Hoc longitádine colli fácile

grus effecit. Cum autem mercedem pof:ularet, fübris

dens lupus, et déntibus infrendens: an tibi, inquit,

merces parva videtur, quod caput incólume retüleris

de lupi fáucibus ?

Kadem alitey.

Os devórátum fauce cum haereret lupi,

Magno dolore vi&us, coepit fingulos

lllicere prétio, ut illud extriherent malum,

"'Tandem perfuafa eft jurejurando gruis,

Gulaeque credens colli longitádinem,

Periculofam fecit medicinam lupo.-

0

Pro quo cum fa&o flagitaret práemium:

[U!

Ingrata es, inquit, ore quae noftro caput

fe

fe

Incólume abítüleris, et mercedem pö&ulam

42.

y

(

Vulpes et cortus.

Corvus cum fruftum carnis rapuiffet, in árbore

Vulpes eum cónfpicit, et carnem

quadam confedit.

cápiens, aàccurrit, eumque cállidis verbis adóritur.

O corve, inquit, quam pulera es avis, quam fpeciofa!

."I'e décuit effe àvium regem.

Sàne omnes aves régiis

virtátibus antecéderes, fi modo vocem haberes. Cor-

vus his laudibus inflatus, ne mutus haberetur, clamo-

rem

"

A

s

D

CAP; I; EAB'ULAB. :

19

rem editurus, aperto ro&rb, carnem amifit, quam

vulpes ftatim rápuit, atque irridens dixit: heus coroe!

uihil tibi deeft , praeter mentem,

]

Eadem alitev.

Qui fe laudari gaudet verbis fübdolis,

- Fere dat poeuas turpi poeniténtia.

t

Cum de feneftra corvus raptum cáfeum

ütll

Comeffe vellet, celfa r&fidens árbore,

1le

Hunc vidit vulpes, dehinc fic occoepit loqui :

DW

O qui tuarum, corve, pennarum eft nitor!

" Quantum decoris córpore et vultu geris!

m:l',

r

Si vocem haberes, nulla prior ales foret.

At ille (tultus, dum vult vocem oftendere,

Emifit ore cáfeum, quem celériter

Dolofa vulpes ávidis rápuit déntibus.

"um demum ingémuit corvi deceptus ftupor..

43

Vulpes et uva.

Vulpes füblimem uvam dependentem de vite

eonfpicata ad illam fubfiliit íterum -atquä iterum,

omnes virés córporis ádhibens, fi forte attíngere pof-

fet. "Tandem defatigata inani labore difceffit, et ipfa

fefe quafi confolans: at enim acerbae adhuc, inquit,

uvae funt, et ifta inprimis auftera, neque fi in via j&-

ceat, digna, quae tollatur.

Eadem aliter.

ore

Fame coaCla vulpes alta in vínea

jern

tUf

Uvam appetebat fummis faliens víribus,

al

Quam tángere ut non pótuit, difcedens ait

Nondum matura eft, nolo acerbam fümere,

jis

f0o

ui fácere quae mon po[Junt , verbis clevant,

i

Adj/crz'öefe hoc fiabebuni exemplum [ibi,

m

bBa

44

20

Car. L FasurAE.

44-

p

Cervus.

ad fontem ae-

Cervus cum vehementer fitiret

tei

€0

ceffit, fuaque in aquis imágine confpeda, córnuum

1nagnitüdinem et varietatem laudqbat crurà vero,

ut

de

Haec eogitanti fuper-

af

graml a et exília vituperabat.

venit leo, quo vifo infugam fe cónjicit cervus, et leo-

Ya

ni longe praecurrxt adeo ut ouumdlu nuda in plauítie

[2

Vbi

effet

nullum ei ab hotte nnmmu*cx perículum.

[i!

inter dumeta

vero ad nemus deventum efít opacum

tei

córnibus adhaerefcens, cum celeritate pedum uti non

de

poffet, mifer captus eft, er moriturus: o me de'fpz('mcm,

k

inquit, cz ex vaiue opinione, ea displicerent, quae me con-

q

féroarunt, placerent autem , quae me perdiderunt,

qi

Cü

di

Eadem aliter,

hi

d

Laudam ut:lzom quae cmztemfeæ if

Iti

Saepe inveniri, haec éxferit narrátio.

Ad fontem cervus

cuim.bibiffet ;

réftitit,

Et in liquore vidit effígiem fnam.

1bi dum ramofa mirans laudat córnua

Crurumque nimiam tenuitatem vitüperat

Venantum fübito vócibus contérritus

et curfu levi

Per campum fügere coepit

. Canes elufit

Silva tum excepit feram,

retentis impeditus córnibus,

In qua,

Lacerari coeplt mórfibus faevis canum.

'Tunc móriens vocem hane edidiffe díicitur:

O ine infelicem

qui nunc demum intélligo,

Ut illa mihi profüerint

quae defpéxeram,

Et quae laudaram, quantum lactus habáerint

*

45.

b À

[ d

P

CaPii

PFABULAE.

p

45-

Hmcus et vulpes.

Hircus et vulpes fiti correpti in profundum pá-

Q-

hircus

teum defilierunt

cumque illam fedaviffent ,

i

coepit circumfpícere et quáerere, qua de aquis evá-

Cui vulpes: Bono

dere in terram poffet

in ;Ult

at

ánimo efto; nam mihi confílium fübiit

quo ufi fer-

0

vari poffimus ambo

$i enim te in pofteriores pedes

It

éripens, priores parieti applicáeris, et caput alte

bi

córnua ut obhque reclinentur, extüleris, tum ego de

lr

tergo tuo in haec adfcéndere, atque demde exfilire

n

de páteo

et te mox étiaru attráhere fdcile pótero.

ll

Ad haec cum fe hircus paratum effe díeeret

et obfe.

ll«

quentem fe-praebuitfet

evafit de páteo vulpes, at-

que ibi laetà cirecum fauces exfultare, et deridere hir-

cüm coepit; ille vero hanc gráviter accufare et perfí-

diae infimulare.

at tu

Cui vulpes illudeus

inquit

hirce, fi tam cordatus effes

; quam barbatum effe ví-

deo, nunquam in iftum te locum non e:xplorato réd-

1tu , immififfes,

Eadem. alitev.

Homo fimul ac venit in magnum periculum,

Effügium reperire alteriur quaerit malo,

Quum decidiffet vulpes in puteum infcia,

Et altiore clauderetur márgine,

Devenit hircus fítiens in eundcm locum.

Simul rogavit ,

effet an duleis hquor

Ét coplofus : 111:1 fraudem moliens:

Defcende, amice; tanta bónitas eft aquae,

Voluptas ut fatrm non poffit mea,

Immifit fe barbatus.

'Tum vulpécula

Evafit páteo, nixa celfis córnibus

Hircumque claufo liquit haerentem vado.

B 3

46.

)c

Car. L PFasurasm.

22

46.

Lupus et canis.

Admirans lupus nitorem corpulenti canis: quan-

ta; mq uit,

frater, felícitas eft vitae tuae! Licet ígi-

tur, inquit canis, mecum in urbem vénias, et eadem

fruare felicitate

Dum una pergunt, animadvertit lu-

'Tum:

pus in canis collo attritos pilos..

]ugumne ét-

jam fuftinendum tibi eft? inquit; cervix enim hoc

glabra índicat, ut videtur.

Die, inquit canis, álli-

gor,

ut noQu fim ácrior et v1g1lantmr, atque haec

vefhon fant collaris, quod circümdari folet cervici.

Hoc audito lupus.:

Vale, inquit, amice; jam nihil

3noror fervilem fehcxtatem tuam.

Eadem . aliter.

Quam dulcir fit libertae, bréviter proloquar,

Cani perpafto mácie confe&tus lupus

F'orte occurrit

Salutantes dein ínvicem

Ut reftiterun

unde fic, quaefo, nites?

Aut quo cibo fecifti tantum córporis?

Ego, qui fum longe fóstior, péreo fame.

Canis fimplíciter :

éGadem eft eondítio tibi,

Praeftare dómino fi par officium potes.

Quod? inquit ille.

Cuftos ut fis líminis

A füáribus tuearis et notctu domum.

Ego vero fum paratus: nunc pátior nives

Imbresque, in filvis áfperam vitam trahens.

Quanto eft facílius mihi fub te&to vívere

Et otiofum largo fatiari cibo!

Veni ergo mecum.

Dum procedünt, ádfpicit

Lupus a catena collum detritum canis.

Unde hoc, amice? Nihil eft, Dic quaefo tamen.

Quia v1deor acer, álhgant me intérdiu,

Luce ut quiefcam; et vígilem, nox cum vénezit.

Crepüfculo folutus, qua vifum eft, vagor.

Adfer-

Cap L FABULAE

23

Acïfertur ultro panis; de menfa fua

Dat offa dóminus; frufta ja&at família,

f«

Et, quod faftidit quisque, pülmentárium,

Sic fine labore venter impletur meus.

u

n

Age, fi quo eft abire ánimus, eft licéntia?

Non plane eít, inquit. Früere, quae laudas, canis,

ln

«

Regnare nolo, liber ut non fim mihi,

l0C

[

4T-

n

Vacca. et capella; vobis et leo.

"

Nunaquam eft. fidelis cum potente focietas :

hi;

Teftatur. haec fabella propófitum meum.

Vaeca et capella, et pátiens ovis injáriae,

Sócii füere cum leonein fáltibus.

Hi quum cepiffent cervum vafti córporis,

Sic eft locutus, pártibus factis, leo:

Ego primam tollo, nóminor quia leo;

Secundam, quia fum fortis, tribuetis mihi;

'Tum, quia plus váleo, me fequetur tértia ;

Malo adficietur, fi quis quartam tetígerit.

Sic totam pr,ae»dam fola impróbitas ábftulit.

48-

. Canis Wet fur.

Repente liberalis flultis gratus. efh, .

Verum peritis irritor tendit doios.

No&urnus quum fur panem mififfet cani,

Obje&o tentans an cibo poffet capi;"

Heus, inquit, linguam vis meam praecládere,

nehc

Ne latrem pro re dómini ? multum fálleris,

Namque iíta fübita me jubet benígnitas

h

Vigilare, fácias ne mea culpa lucrum..

49-

fen

B 4

Car. I

24

Fasuratr,

49-

Lupus et aguus

Ad rivum eundem lupus et agnus vénerant

Siti compulfi

fupérior ftabat lupus

Longeque inférior agius

'Tunc fauce ímproba

m

Latro incitatus járgi caufam íntulit

turbulentam feeifti mihi

Cur, i: quit,

Aquam bibenti ? Lau)ger contra tunens,

Qui poffum, quaefo, fícere, quod quéreris, lupe'?

À te decurrit ad meos hauítus hquor.

Repulfus ille

veritatis víribus:

Anto hos fex meénfes

ait, maledixifti mihi

Refpondit agnus:

équidem natus non eram

Pater nmcule taus, mquxt maledixit. mihi,

Atque ita correptum lániat injufta nece.

Haec propter. illos [cripta efk hómines fabula,

Qui ficlis caufir innocentey ópprimunt,

50.

Paffr et lepus.

Sibi non cavere, «t dliir conftlium dare,

Stultum e[je , pauczf oftcudamus verfibus.

Oppreffum ab áquila fletus edentem graves,

Leporem objurgabat paffer: ubi pernícitas

Nota, inquit,

illa eft? qmd ita ceffarunt pedes ?

Duni lóquitur , ipfum accípiter nec opitium rapit,

Queftuque vano clamitantem intérficit.

Lepus femiáninius mortis in folátio ;

Qui modo fecurüs noftra irridebas mala,

Símili querela fata deploras tua,

$1.

Lupus et vulpes jídice ftmio.

-chzmque turpi fraude /cmez innütuit,

