31, Venti agitant celfis pofitas in montibus ornos,

A quibus in . media tuta eft arbufcula valle:

Sic et opes agitant majora pericula magnas,

Tutlor anguftos comitatur vita penates.

32. Páuca

E

105

Car. VI. MvnzTI nxs;rxran.

32. Pauca loqui puero, fed tempefïiva', decorum eft:

Haec etenim ingenium res indicat, illa pudorem,

33. Scire cupis, quae fit famae via certa parandae?

"Talem te praefta, qualem te pofcis haberi.

54. Verbera non metuet, metuet qui juffa magiltri:

Haec qui contemnet, merito mifer illa timebit.

5 5. Quam felix puer eft, virtus in quo anteit annos:

llum omnes meritis certatim laudibus ornant,

Et fpedant cupide, et felicia cun&a precantur.

At contra nemo alloquio dignatur inertes :

Spernuntur counGtis, et vulgi fabula fiunt: .

Vix oculis pater ipfe illos fatis adfpicit aequis. |

3'6. Non tantum in praefens obfunt peccata: fed hoc

plus,

Ad mala quod proclivem animum adfuetudine

reddunt

47. Quae bona funt, fe&are, etiamfi dura videntur

n

Frincipio: longus paulatim ea molliet ufus.

38. Avcceptum officium memora atque extolle : fed abs te

Collatum extenua, et potius fine, praedicet alter.

39. Utilitas quoties pugnare videtur honefto,

j

Ne dubitare quidem fas eft, quin vincat honeftas,

l

40. Sub laceris crebro virtus latet aurea pannis,

6

Cum ftolidas aurum pecudes et purpura velet.

A41. Nil laudis caufa facito: et tamen omnia, laudem

Quae tibi conciliare queunt, ea fedulus aude,

42. Divitias nec amare nimis, nec fpernere debes,

i

.Quamquam etenim nequeunt facere ac praeftare

beatum,

Magna tamen vitae funt inftrumenta gerendae,

43. Fac contentus eo, quod contigit, usque fruaris;

Sic tamen, ut nunquam meliora requirere parcas.

SS

G 4

44. Quam

104 Car. VL MURETVI' DISTICHA

-

44. Quam fint cuü&ta hominum varia atque incerta,

notato:

INe te uqqaani aut adverfa premant, aut profpera

tollant. -

45. Paucaquidem haec: fed quae ftudio fervata perenni

Mirificos fru&tus progreffu temporis edent.

Adífpiret tantum coeptis Deus! omnia cujus

Confilio aeterno et certa ratione reguntur.

Quem tu et lucepuer prima, cum ftrata relinquis

Impiger, et dulcem repetis cum vefpere fomnumy,

Supplicibus facito places ante omnia votis.

Ille tibi ingeniumque fagax, corpusque falubre,

Et iulto meliora dabit.

Diffidere noli:

[

'Tu inodo ad illius femper refer omnia laudem.

$

$

j CAVPUT VVH,

OWENI EPIGRAMMATA- SELECTA.

1

In 5A:heos.

N ulla domus domino caruit: vos hanccine tantam

Nullius domini creditis effe domum ?

2. Prophetae ect. pottae.

lili de rebus praedicere vera futuris,

Hi de praeteritis dicere falfa folent.

3. De vita et morte.

Ad mortem fic vita luit, velut ad mare flumen.

Vivere enim res eft dulcis, amara mori.

4. De Aurora.

Miraris, lucem fummo quod mane priorem -

SSole vides? lux eft condita fole ll,)rior.

$*

*

105

'C:'n'. VII. Olkv'vzxz EPYGaAXMM EE

$. Mórr.

Reftitnunt furtum fures, vi rapta latrones:

Omnia mors aufert, re(tituitque nihil.

6. Optimi do&iorer.

Hi mihi do&Gores femper placuere, docenda

Qui faciunt, plus quam qui facienda docent.

7. In perfdiam,

Credendo vanis, didicinon credere, verbis.

Spes difidentem me 1nea falfa facit.»

8. Regum flatus.

Dum non vult alter, timet alter dicere verum

Regibus: o miferum regis in orbe ftatum !

9. Echo.

Voceni nulla peteft ars fculpere, pingere nulla:

Sola repercuffos exprimit Echo fonos.

1O. Speculum,

Fingere non Phidias, nec Apelles pingere motur

Novit: tu Phidia plus et Apelle facis.

II.

Viriur.

Contemnit laudem virtus; licet usque fequatur

- Gloria virtatem, corpus ut umbra fuum..

12. Bper et metur.

Divitiae atque metus comites funt, fpes et egeftas:

Res optanda tamen fpes, miferanda metus.

13. Prodisyus et avarur.

Hic nifi poft mortem veteri nil donat amico :

llle niþil, qugd poft funera donet, habet.

14. Volumtar.

Vis bonus effe? velis tantum, fiesque volendo;

Is tibi poffe dabit, qui tibi velle dedit.

G 5

1$

$

106 Car,

VII

OWENI EPIGRAMMATA,

15. Eloquentm

Facundus non eüï qui multa, at qui bene dicit:

Ut nec tecundus , qui mala gignit, ager.

16. Opera.

Qui bene fecerunt, illos fua facta fequentur ;

Qui male fecerunt, fa&a fequentur eos.

17 Prudeus fimplicitas.

Ut nulli nocuiffe velis, imitare colambam;

Serpentem

ut poffit nemo nocere tibi

4

198. Philautia

Crimina qui cernunt aliorum, nec fua cernunt

Hi fapiunt aliis

defipiuntque fibi.

1g. DDe ortu et occafu

Sole oriente, tui reditus a morte mémento:

Sis memor occafus, fole cadente

tui.

'20. Morr,

i

Mors quid fit, rogitas? fi fcirem, mortuus effem

2

À

Ád me, cum fuero mortuus, ergo veni.:

A

2I

FVerae divitiae

Divitiae non funt argenti pondus et auri,

C

Virtutes veras accipe divitias

22. Patientia

Quod tibi contigerit, patienter ferre memento

&

Nam certum , fieri numine cun&ta Det.

'23. Munera

Quid non argento, quid iíon corrumpitur auro?

N

Qui majora dabit munera, vi&tor erit

24. Firtur.

Oinnia cum pereant, virtus eft fola perennis

l

Haec immortales reddere fola poteft

5.

CaAP. VII.( "Ownxll EPIGRAMMATA. IO7

i s. Gloria,

NNarrent de te alii: proprio fordefcit in ore

Gloria; fi taceas, plus tibi laudis erit. .

26. Rofa.

A

E

Quo nares perftlnd:it , labet rofa fuavis odorem :

Quo contrectantem pungat, acumen habet.

27. Invidia.

Livor edax hominum vivorum encomia carpit,

.Ut defun&orum corpora vermis edit.

28. Bembyx.

Arte mea pereo, tumulum mihi fabricor ipfe,

-Fila mei fati duco, neceinque neo.

29. Lites, leges.

Lis genuit lege$, legum lis filia: vivi

Non fine lite folet, nec (ine lege. poteft,

L

50. Ero.

Nullus homo eft, quife non praeferat omnibus unum ;

Hinc perfonarum prima vocatur Ego.

31. Georgica Virgilii.

Carinina de terris fcribit Maro culta colendis,

Tu lg&oris agros ingeniumque colis.

»

52. Perfur potta.

Scripta tenebrofi lego, non intelligo, Perfi:

Lectores nimium negligit ille fuos.

33. Senatut,

Rex regnat folus: cür non regit omtia folus?

Qui regit et regitur, reGius ille regit.

34. Rex.

b

Lex fine rege, velut lumen fine fole fuiffet:

Rex finelege, velut fol fine luce foret,

x

p

35-

—

108 Car. VIT

OwWwENI EPIGRAMMATA.

35. Mors.

Mors metuenda malo, fan&o eft optanda: inalorum

Ultimus eft finis, vel fine fine malum.

*

36. Agrorum . [lercoratio

Vile excrementum, ftercus, fed inutile non es:

'Tu nutrimento das 1hmenta meo,

37. Clep[ydra.

Clepfydra mentitur veriffima: nempe foramen

L

'"Teinpore fit femper.majus, arena minor,

*

38. Memento mori.

Mors incertarum rerum certiffima: cun&us

Di

Incertum quando

certum ahquaado mori

39. Invidur et. flultur

Deficit hunc ratio recta

illum mens bona: verutii

Q

Cernere dum non vult ille, nec ifte poteft

40. Malum infinitum.

Mille modis morimur mortales, nàfcimur uno:

('o

Sunt hominum morbi mille, fed una falus.

4t. Medicina

Vivere naturae fi convenienter amarent

Cr

Mortales, medica nil opus effet ope.

42. Somnus

Si fomnus nihil eft, nifr mors, nil tmors nifi fomnu

Quo plus in vita dormio, vivo minus.

Err

43. Ars. longa,. vita brevir.

nulli fua fufficit aetas:

Ut folide fapxat

Yi

Mors prius a tergo, quam fapiamus , adeü

5

44 Miferia

Dupliciter mifer es,. qui felix ante fuifti.;

Al

Duplieiter felix, qui fuit ante mifer,

(

45.

Car. VIL. Owix»u EPIGRAMMATA, 1IO9

45- Labor.

Mandere qui panem jubet in fudore diurnum,

Non dabit aeternas absque labore dapes.

46. Fides,

Arbor uti plantanda prius, quam fru&us habendus,

Inter virtutes prima docenda fides.

47. Lex et religio.

Lex et relligio junxerunt foedera: pravas

. Haec hominum mentes comprimit, illa manus,

48. 4etate utendum | eff.

Dum tenera eft aetas, generofos imbue mores:

'Tunc facile eft cun&is artibus ingenium.

49. In paraftor.

5

Qui focius menfae, non idem eft verus amicus:

'Tolle epulas, nofces, quam tibi fidus erat,

$0. Con[cientia,

Confcia mens re&ti nullo commota pavore eft:

At mala mens femper follicitata pavet.

$1. Procra[flinatio.

Cras, inquis, faciam, conceffaque labitur hora:;

Fac hodie !. fugit haec non reditura dies.

$2. Leclio,

jj«

Eg-regios cumulare libros praeclara fupellex: |

Aft unum utilius, volvere faepe librum.

$3. Loquacitas,

Vis fapiens dici, pauea et meditata loquate:

Saepe loquax verbis proditur ipfe fuis.

$4. 4liquid ex Nihilo. . Aenigma.

Addideris unum nihilo, nihil inde creatur:

Adde uni nihilum, nafcitur inde Decas.

)

«

55

La

110 Car», VII

OWwENI EPIGRAMMAT A.

$5. Fidus amicus.

Millibus ex multis unus vix fidus amicus

Hic albo corvo rarior effe folet

$6. Non quir, fed. quid dicat, [pe&tandum.

Ne te dicentis moveat reverentia, fed quid

Dixerit

attendas, qua ratione probet

57. litae' Sanctorum.

San&Gorum vitas legere

et non vwen

ftoultum ePc.

San&orum vitas degite, non legite.

$8. Benefeentia.

Nullum majus erit lucrum, quatm pafcere egenos ;

Poenore nam granch centupla dona feres.

. $9. F/ia lata.

Lata via eft

et trita via eft, quae dueit ad orcum;

Invenit hoc, etiam fe duce , Coecus iter,

A

60. Chriftur.

Venit in hunc mundum, vidit mortalia, mortem

Vicit, et ad fuperos in fua regna redit

od

lw

4*-&-

AN

,

$

m

$. cz

b

/ st

P-

M

i

»

6]

J

R.

E

fs

D

E

1 &l

fs5

Feultd ;

rtem

—

x

—

—

a

x

m

-

v LA

F

.tf

E^

*

r

$s.

E

E

i*

TOR "s

Es

WT AR

E

L

ROW

as

——

— ÀÜÜ

—

d

-

ao

t d

lizect od

E

^

Á

du

s

d

$^

E1

d

-

Á

E

i

:

*

-

$

g

W

7

d

d

E

i

| v

-

?

E

g

m

£

"

rj

3

"

*

*

&

i

*

*

E

— N

L

us

ID WL od

E

&

u

"

| LECTIONES LATINAE.

Euroskala Offset

DELECTANDIS$:.

z

u

o

EXCOLENDISQUE /PUERORUIIIVI INGENIIS

VierFarbSelector Standard *

ACCOMMODATAE,

r

ä

9

ä

ä

Iä

COLLECTAE

A

13

12

CHRISTIANO GOTTLOB BRO;DERO.

$*es

i

10

s

E

ZAIQ OUY

-

n

s

.

s d

TR

o

a

^m QCUS

[.J

G

ä

^i

LIPSLAE,

suMTIRUS SIEGFRIED LEBERECHT CRUSIL

M-DCCLXXXVIL

m

2

'ö,/ Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1