tem.cum verbo ſum es eſt. .ita aptiſſime ſiet.⸗ mar
cuſcatho eſt vir magne vᷣtutis:marcuſcatho ẽ vir
magna virtute· AItem marcuſcatho eſt vir magnꝰ
virtute.mulier eſt clara moꝛibo claroꝝꝑ moꝝ. clar⸗
moꝛibo plo fuit phũs egreg laudis egregie lau⸗
dis egregia laude: primũ vero poetap eſt · poſtre⸗
mũ ſplendidũ ac perpolitũ.Areſto.ſcie copia vir⸗
exquiſita doctrina.acri ingenio·qð quiðcat are/
ſio· hr̃e ſcĩie copiã ⁊ doctꝛinã exquiſitã cetera pꝛo
tui ingenij bonitate adducitoo.
pꝛece exxix · de verbo Sum conſiructum cũ
ee datino⸗ H
Duertẽdũ O hoc verbů ſum es eſt. dtõ
iunctũ ſ̃cat hłe ⁊ quodãmõ poſſidere.vt
eſti mihi pecunia Eſt ceſari magna ptãs
pꝛimũ deſignat me hte pecuniã.ſcoᷣm vo ceſarem

magnã poteſtatẽ· cuiꝰ pᷣceptõis apõ diſertiſſimos

erebra ſemꝑ fuit obſeruatio-

Nxrſexxx quomõ orationes vujga⸗
Preceptũ ſeu ↄſequẽtie aliqð dictũ
expꝛimere dẽmꝰ·
Cciendum ꝓ cum verbũ aliqð tritũ qõ in

“

Beꝛbo

verbo impſonali fertur vel ꝑſonali aiunt aliqn

dicitur.eiq; ſingulis pponim vt ⁊ raꝛo ita quod
exe mpla hmõi oſtẽduũt Naã Sirenes ( vt aũt)ſur

da debem? aure tranſire · Ytẽ (vt fert)yvt nuſq; ſit

tuta fides cũ infidelib ⁊ ita de reliquis.
ré cxxxi.de verbis frequentatiuis.

Epe etiã frequentatiua werba· pꝛimitiuoꝛũ
retinent ſᷣcationẽ pcipue ſi pꝛimitĩa illa aſſe

rioꝛa fuerint vt cõiecto ꝓ cõtjtio mãſito ꝓ maneo

imperito ꝓ imperio. Amplexoꝛ ꝓ amplectoꝛ· fic

de alijs ſilibo qð iuditio eruditoꝝ relinquimus

xe cxxxij · de hoc verbo ſum.
P in fine oꝛatio nis poſito

O nõnunquã oꝛnata locutio ſit ꝑ hoc vxrbum

ſum in fine oꝛõis pofitũ.pticipio ſupino vel gerũ
dio pcedẽte · hoc ſcilicet pacto/bonaꝝ artiũ ſtudiũ

ſumma cũ diligentia attendendũ eſt· Quidquid
a te mihi mandatũ eſt.p me magnope adimple:-
tũ ẽ.q̃ wobis ꝓdeſſe poſſ unt id te velim eẽ factuʒ

apittulum Quartu de
gdueꝛbis

vnc ſiquidem de quarta parteoꝛatio

ms(ſcilicet aduerbio quod eſt wlut
adiectiuũ verboꝛum)precepta latini
tatis eloquio noſtro cõducẽtia tibi

tradere curauimus quouis oꝛdine
locandũ vbiue ponendum ſit

—
—

☛

io
t⸗
ni
bi

Jo. XL. VIII.
Preceptũ primũ de aduerbioꝛũ locatione.
diſciendum ꝙ aduerbia modo in pꝛinci⸗
pio modo in ſine. modo interiecta inter
vtrumq; oꝛationem faciunt perpulcram
Sed iuxta verbum oꝛationem frequentius red/
dunt peruenuſtam Exemplum pꝛimi Acerꝛime

incuſas me criminis cuiꝰ me deus nouit immu⸗

nem ; Exemplũ ſecundi ex his litteris pater opti⸗

me ino piam meam aperte cognoſces. YItem ali⸗
ud aiax ante troiam foꝛtiter atq; animo ſe pugna⸗

uit Caius lelius ſcipione familiariter vtebatur.
Exemplũ tercij · Scribis ad me frater cariſtime
ſed pecuniarum carentia me plurimũ conturbat
Tu ergo ſi potes floꝛenos ſex ad me dirigito qᷓ;
prec pua ſepe adiettiuum cum ſub
ſtantiuo aduerbij loco pynitur
Epe loco aduerbij ppnimus adiectiuum
cum ſubſtantiuo.in ablatiuo caſu:dũmo
do aliquam animi vim vl alterius rei xe
hementiam adiectiuum cum ſubſtantiuo impoꝛ⸗
tet.⁊ immediate ante verbum vll participiũ col⸗
locetur que quidem pꝛeceptio oꝛationem efficit

ſplendidam 7 oꝛationem reddit efficacem. vt in

hoc intueberis exemplo: marcus vſq; ab adoleſ⸗
centia ad egregias aꝛcium diſciplĩas· ex ardeſcen/⸗
tianimo conſpirans. maxime ſperans ampliſſi⸗
mas erxinde commoditates. acutiſſimo eius inge
nio conſecuturum ita erat ipſis ſcientiarum
ſtudijs aſſidua diligentia deditus.

e Aduerbio

z,

pꝓipe tam ſumma ſtudioꝛum oꝛnamenta futt cõ⸗

tiuua exercitatione conſecut vt ceteros oẽs oꝛa⸗
toꝛes celeberꝛimns virtute ſuperauit

8 r de aduerbijs ↄparatiuis
Dꝛecep. III. / tiuis ⁊ ſuperlatiuis.

Duerbia quoq; compatiua poſitiua atq; ſu

perlatiua.plimũ rethoꝛica elocutõeʒ exaugẽt

vt in hoc exemplo patet.caute etiâ prudenter cõ⸗
mode.liberaliter atq; magnifice in dignitate pᷣto⸗
ria te ſemꝑ habuiſti.neq; etiã aecurati aut virili⸗
us łcõm odiusa te fieri potuiſſet.quam actũ eſt.
de luſticia quam peritiſſime rectiſſime at; mag
nificentiſſune gubernaſti.

pre cep liij ꝙ aduerbia in i o ⁊v exeũtia pul

cre in epiſtolis pnuntur.
D quoq; notandũ ꝙ multa aduerbia in ier
euntia.in eplis ipᷣis oꝛnatiſſima ſũt vt ſunt

ruri. veſpi. belli. vomi⸗Et in o. multa vt ſerio ſero

conſulto poſtremo.mõ falſo.pcario. reliqua vero
in eodẽ exitu haut infrequẽti oꝛatoꝝ vſu habent
In v wro nõ multa ſunt.vt diu.c?pᷣcatõ manife⸗

ſfta eſt.interdũ qð fcat quaſi interdiu tꝑs: Et no⸗

ctuꝙ nocte.qð mag nomẽ eſt.vñ diu noctuq; di
cimꝰ Preceptũ.v. de hoc aduerbio apprime

pPpprime ꝓ valde ponit᷑ atq; noib adiũgitur
quemadmodũ in pꝛimis.vt vir appimeno
bilis· res apprime vtilis. vñ Theren.in an. Idar
bitroꝛ in vita apprime vtile eſſe vt nequid mimis
appꝛime vehementiſſime donatus.
Preceꝑtũ.vi.de hoc aduerbio accurate:

.—

e
nt
o
o
ni
ſe

10

i9

tum pius en

9

Ccurate.tius · tiſſimeſtudioſe ſignat vñ
Theren.in andria:quẽ tam aperte fallere
incipis dolis ſaltem accurate ß
EcePtum viſ hoc
Pẽ aduerbio.actutum H
Ctutum peo cito. therentiꝰ in· adelphis ali⸗
quis actutũ hoſtiũ pꝛodit Et vir· in ix· actu⸗
eas.atqʒ integer cui aſtamius deri/
uatum abactu id eſt a celeritte
xectam viii e iſtis duabo parti
P Eculis. Medum non ſolum r
CEbdum. nõ ſolũ aduerbia negatiẽ excluſio/
neum ſignant. aut vno vlbo claudunt᷑ vt fu

derem 3 te ſanguinẽ nedũ pecuniã· aut vtriq; ſe⸗
tentie ſuũ de verbu
uinem nedũ pecuniã tibi crederem his duobus

u damus verbum . vt funderẽ p te ſang⸗

modis vtimur affirmatiue:alio modo negatiue
et ſic minus ſigniſicãtia ꝓponimꝰ.vt pderem nõ

pꝛo te obulũ nedũ ſanguinẽ funderẽ. In affirmã

do vero magis ⁊ vehementiã ſignificãtia ꝓponimꝰ
vt ſupra dixi fũderẽ ꝓ te ſanguinẽ nedũ ꝑecunia
plus eſt ſanguinem fundere qᷓ; pecuniã. Et elegã⸗
ter plerũq; poſt ſe requirũt illam clauſulã verũeti
am ſedetiã. vt funderẽ ꝓ te nedũ ſanguinẽ verũe/

tiam aiam pderem· Eandem ferme vim habent
bpec duo.nõ ſolũ ſiue nõ mõ.ſeu non tm̃ Exẽplũ

hec res nõ ſolũ mihi grata eſt vrũetiam iocũda.
Item aliud. marcus anthonius nõ mõ erat cice⸗

rxronis inimicus veruetiã hoſtis patrie · Itẽ mar⸗
cuſcatho non tantum ingeuio pollebot h 1

Ve aduerbio
ſed virtute quoq; floꝛuit
Pꝛeehtume aduerbio
*tantipçer .
antiſper fere poſtulat pꝰſe dũ ꝓ donec ſiue
qmdiu vñt heren. in heant. tantuper te
mBmelcuũ dici volo dũ qo te deceat ac equũ enſi
facis. AInuemit᷑ etiã ꝓ interea poſi:ũ· vn ide in ea⸗
Dem decreuit tantuper me min? imurie chreme

meo gnato facere dum fiam miſer.
Prechttunu aduerbio

minus
Inus aduerbiũ.ſepe fcat nõ.nõnunqʒ tñ po⸗
itio ↄſtructũ ↄtrariã ↄꝑati ſ̃catõʒ demoſtrat ⁊
Tleren.in andria Ct nemo eſt te min/ defoꝛmis
pꝛo defoꝛmioꝛ nemo fuit te minus ineptus pꝛo
prudentioꝛ ⁊ ita de reliquis ôM
xeceptumx/ de iſni aduerbijs
P multo 1 longe.
vlto ⁊ longe ꝓ valde accipiunt᷑ ⁊ deſiderant
compꝑpatm̃ vñ vir. in nono: et pediby longe
melioꝛ lycus.licet ſuꝑlatiuo vſitat vñ Theren.
in enucho. iſte queſiꝰ multo eſt vberꝛim.⁊ mul⸗
Cceptum. xij. hoc ¶ to vtiliſſimꝰoicimꝰ
Eaduerhio ꝑinde
Erinde f lagitat poſt ſe · acſi vel atq; f̃cat em̃
ita:aut totũ ſimul.vt camillus peꝛinde atq;
oim doctiſſim habet᷑ vñ Cheren. in enu. Etc che⸗
rea pinde acſi foꝛet enuchus. Sed ꝑinde cũ nega
tione poſtulat quã vt. Suetoni de vita ad vonn⸗
tianũ. MNulla tñ re ꝑinde motus quã reſpõo caſu

aſchitarionis mathematici. O⸗ ſi non ſequit᷑ nec
acſi nec negatio accipi ꝓ eque.vt plinius mino-
ſmus ruffi clariſſimi viri 1 pinde feliciſſimn.
xiij. de hac di zö?ẽ¶ H
Pre. ione Indies ᷣðU
IIdies eit ꝑ ſingulos dies 1 vt quoticdie
z cũ in cremẽto qu odã vt ſteitoꝝ imndies
H augeſcit inſania tua indies creſcit vtus.
Waes plexq; cũ cõpatiuo ↄſtruit᷑ vt cu indies ma
um arctius pumret. ſine eo ſʒ cũ verbo incremẽ
tum ſignificante vr ſup̃ exempuficaumus
ceptũ · xiiij. de
Preadmodum
Dmodũ vna parſoꝛatioms ꝓ valde accipit
yrt admodũ te amo vñ Tuliꝰ pꝛio officioꝛi
Soꝛdidi etiã puttur qᷓ mercant᷑ a mercato ꝛ2 bo
qͤ ſtati vendãt· mhil em ꝓficiüt mſi admodũ mẽ
ceptũ · xx· de iſtis duob) aduerbijs ſtiant
P TEadmodũu a in prumis poſitiuis adiecta
onſiderandũ quoq; eſt ꝙ illa duo aduer⸗
bia odmodum in pꝛimns poſitiuis adie
cta eandem ferme vim habent cum illo
D aduerbio maxime. vñ in pꝛimis potẽs ſi de maſcu
uno loquaris intelligitur inter pꝛimos Si de fe
minino inter pꝛimas Si de neutro int pꝛima at
ſi efuerit adiectm̃ vtiq; accipiet᷑ in neutro· Qua/
le eſt ilud vgilij: in pꝛemis venerare deos. niſi ſit
tale quale apð eunde In pꝛimis regina quietum
accipit in theucros aim ibi in pꝛimis nõ int prias
aut inter pꝛima.ſed inter pꝛimos accipiendu eſt.

De olduerbio

Alna efni inter mares femina nõiat᷑· ſiue feminijs

alijs aut inter primos et inter primas· c
eeptum xvi de hoe ́
P aduerbio ferme

Ernme mõÿ feſtinãtis eſt. vñ Theren. in An.

DBVaßm ferme moriens me vocat Et paulo

M poſt. ferme p facile donatus exxomit· vnde
theren. in An. fidelem haud ferme mulieri inue⸗
nmies viꝝ Ergo ferme ꝓ q̃ſi plimũ in oꝛatõe ſolu⸗/

tarie reꝑio poni vt te ferme ſtarẽ (qð eſt loco fras
PHoceptum. xvij. de FVltris iligo.
Pee extemplo
Xtemplo. vt ſit vna parſoꝛatõis. p ſtatim
vnde Uir · pꝛiõ geoꝛ·ſolũ extẽplo pꝛimis a
menſibo anni.foꝛtes inuertãt thauri.Et

theren.in An.cũ intellexeras id cõſilij capere.cur

nõ dixti extemplo pamphilo Et eſt ſmo tractus
ab auguriboiad quoꝝ caracteres factos.in tẽplo

idd eſt in ara.vñ templũ ðꝛ locus manu deſignatꝰ

in ara poſt focũ illico captant᷑ auguria vnde
virgi. ene E

rtemplo enee ſoluũt᷑ faigoꝛe mẽbra
„ℳteptum xviij ˖ de hoc
acile ꝓ nõ dubie ſuplatiuũ deſiderat vt fa⸗
cile vtiliſſimꝰ compatiuũ quoqʒ ⁊ nom̃ia
fñtia diuerſitatẽ.vt facile diſſilis Et vete⸗
res faciledonato teſte p liquido ⁊ manifeſto dix
erüt · vñ. the. in. an. facile hic pl?mali qᷓ;ẽ illic boni

Pr. ceptum xix. de adue

Cbio Ylico

AIAIlico breuitatẽ tpis ſigniſicat p ſt atim⸗
cCcccipitur. vñ cecilius in caſſione. Allico
uſ boſtiü bic erimus. vñ. theren. in an. nI
ſſa eſt at illa illico. obſtitricem acrerſitũ ad es Et
in adel. ocioſe iam illico cõſiſte vbi dicit ꝙ ilieo lo

vceptum.xx· de hoc ¶ cũ nõ tns vſignat
Dresduerbio ofpido
Pido ꝓ valde. vñ Theren . in Echyra em̃
Vro laſſam eã oppi do tũ aiebant. Idein
eaut. ita herdle in auguſtũ oppido nune
mee cogunt᷑ copie:⁊ eſt ſᷣmo vt dicit donat? tractꝰ
ab agricolis.a quibo cũ querebat᷑ quõ:frumenta

ꝓuenirent.oppido reſpondebãt quaſi dicẽtes val
xe. vt nobis ⁊ oppido ſulkteiant
Nroteptum xxi⸗ de hoc H
Preictione Etto
Sto aduerbiũ grecũ concedẽtis quaſi dice
res itaſvt ſerui aſtruitAlij tñ dicũt ꝙ vale
gt ſicut ſubſtãtialiter ł eſſentiaht.vñ vir· iij · ene.
Eſito egrã nulli:quõdã f lexere ꝑntes Theren in
heaut.Eſto ac certe cõcedas aliquo ab eoꝝ oꝛe ali
quantiſper. vñ pſius ſatira.ij· Eſto age ſed gran /
des patine ducetaq; craſſa.ſʒ vt valet ſis vᷣbũ eſt:

Dꝛechbs mrmtt do
uerbijs dum 1 done—

Vm a donec. vnomõ ſumũtur cũ ſubiun
ctiuo vt donec moꝛiar .i.vſq; ad moꝛtem

rindicatin9 d donec viuo ꝓ quamdiu
xe triijx (¶Viuo hec vallẽß li.elegatiax
P haoc dictione Edeoeo,;) d ui

— “cää ä

mine evos 7 pollux. quaſi vomꝰ orlucis. 7

os getiles iurare ſic ꝑ ydola vł nõia ydoloꝑꝝ p ad⸗

uerbio iuradi locauit ꝙ etiã eſt ↄne apud poetas

et pcipue apud plautuũ:in capti dicentẽ.feciſti ede/

pol recte ⁊ bene id eſt »vre
Pꝛecentum mii, u fucaduerbio

optato ⁊ opepcium “

DSZtato id eſt liquido pcario falſo ꝛ? elegãti
ues qꝛ raritas oꝛnatũ facit)in o quã i e clau

dit᷑. Opepꝛeciũ ↄꝛ de miriſicis ⁊ laudibo et

fcat mõ vtile eſſe mõ iocundũ:mõ laudabile.mõ
neceſſim.vñ Cx. in Cchira opepciũ eſt eoꝝꝑ audi
re audatiã ⁊ opepciũ ab oꝑa id eſt fructuoſũ et
ad rem ptinẽs Ideo qꝛ deces eſt vl quia gloꝛioſũ

eſt vł quia iocundũ eſit

ceptum.xxv. de hoc aduerbio

PrCe. mirüinmodum

Iruinmodũ ꝓ mirabilr. maiorẽinmodũ
ꝙ valde:.ſũt em vna ꝑſoꝛõnis:magnoꝑe pa

riter vſitatius pꝛo valde, maximope ſummope ſi
mul pᷣſeferunt.niſi foꝛtaſſe qð maxima ſumma 7

magna ſit oꝑa.i.diligentia c vhementia fieri di
citur Idẽ de miraduummodũ diccdum eſit
vceptum.xxvi · de hoc
Taduerbio mate.
Acte magis aucte antiqui mactꝰ quoq; dice

hbuat aeſt gl ieac laudis ᷣmo pleyq; ablatiuo

De ddueꝛbio

Depol nomẽ eſt ydoli apud gentiles a no⸗/

,qgapit᷑ aduerbialit licet in ſe ſit nomẽ vn va
let tm pedes pollucis iuro donatꝰ vero vides iſt⸗

i
ii

die

(
lp

tiſi
die

nic

Joo. LII.
iungitur vñ vir. viene macta noua ptute puer.
nell mo tract⸗ a ſacy quotiẽs em aut thus aut
vinũ ſuꝑ victimã fudebat dicebat᷑ mact/ eſi thau
rus vino vel thure Heſt cumulata eſt hoſtia 1 ma/
gis aucta hec Seruus
xxvij de perpetuo ⁊1 im
VC. perpetuũ aduerbijs

Erpetuo ⁊ imperpetuũ p eodẽ aduerbialit
eęeiiꝛs frequẽtiſſime vtimur qo facile ipe cog
R ceptũ xx vi· NAnoſces exemplis
ropediem ꝓ ſtatim ↄfeſtim ponit᷑ vñ he·
in heaut . vt illũ tibi affutuꝝ eſſe hic cõſido
Ypediem. Et in adel. At quiſire hoc verü eſt
J ipſa re experie ꝓpediem ””MUꝰ4
ceptu m.xxix.de pꝛidiee ꝰ
Deepſiriddael
ridie poſtridie ſimilem ſigniſicatõem te⸗
ſte laurencio obtinent eius quod eſt heri ⁊
cCcras. Eſt em̃ pꝛidie quaſi heri non tñ pñtis
Diei? poſtridie quaſi cras nõ tamẽ pñtis diei ſed
cuiuſdam alterius aut pꝛeteriti aut futui:pteri
ti pridie qᷓm intraꝛem mare ſerena lux fulſit: futu
ri ſic pꝛidie q; intres ptᷣiam facrificiũ facito id eſt
die pᷣcedẽti:quo aut mare intraſti aut ptia in tra⸗
bis·itẽ poſtridie qᷓ; pẽ᷑ moꝛtẽ obijt eplm feci v poſt⸗
ridie q; vxoꝛẽ duxi nauligãdũ ẽ mihi:⁊ the·ĩ an· vẽ
it poſtridie chrẽs ad me cl aitãs idignũfaci ↄpiſſe
pãſilũ ꝓ vxoꝛe hrᷣe hãc peanã pꝛidie teſte pꝛiſtia·
moꝛe pᷣpõis actõ iũgit᷑ vt pꝛidie klas pꝛidie nõas

Prigdtie wꝛo a poſiridie quemdmodũ tenus gtoᷣ
Eruiunt ⁊ nõnunq; eti actõ vt pridie illius diei
pſtridie nonaꝑ ccembriũ de loc vide laureutiii
qui diffuſius hec aduerbia ꝑtractat ssü

18 re. xxx· de hac dictione
AAius tempus ſignat indeterminatum

7„7' adiũgi ſibi vult nũeꝝ oꝛdinis vt nudiui

teercius id eſt nunc de tertio Nudiuſquar⸗
tus id nũc de quarto vltra nõ tranſit᷑ teſie lauren
tioſ la nudiuſſcous nõ dicimꝰ qꝛ p heri expꝛimi⸗
mus ⁊ de ſcedenti heſternũ dicimꝰ de ſequenti

cras Et de hinc ꝓximo perendie dicimꝰ vñ tulli

ad atticũ lixij. Scies igit᷑ cras ⁊ ad ſummũ pen-⸗

Die Et dies pendinis dictqð ſit ab hinc tercus.
pendino as are.eſt aliquid de die in diẽ ꝓlõgaꝛe

5 —

DHyr ceptũ ri· de boc aduer
Prebib neotiquam =

Eutiqu eque valet acſi dicas nequac;

vna parſoꝛatiõis eſt teſte donato.vñ the
ren.in andria. Ego carine neutiq; officiũ
liberi hoĩs eſſe puto.⁊ in heaut. Qua ꝓxt hec res
eſt neutiq; neglectui mihi Idẽ in echira vſq; ulo
eſt viſum pãphilo neutiq; graue nõ eſt oĩno ne
gatmi.ſz aliq̃d aſſertõis habet vt donatus vult
Preceptum.xxxn · de hac dictione quoad
NUoad pꝛo quadiu vel quoſq; non minꝰ
oꝛnate ponitur vt volo in vrbe eſſe quo

ad tu redeas.ponitur etiam pꝛo inqnùtũ

„ —— ———0 —

e⸗

1
ui

1
l

ſie

ns
.

vnde · theren. in enucho.minꝰ noſtrũ oꝛnato ver⸗
bis quoad poteris.vñ tullius.in cathone maioꝛe

reęæcptum. xiij. x¶ quoad potuit reſtitit

dudũ ⁊ iãädudũ
Vadũ ⁊iamdudũ de tꝑe ꝑuo vni aut du/
arum hoꝛar poſtulant em̃ frequẽtius. pñs

yä́äyytt iamdudũ te erpecto ⁊ nõnunqᷓ; pᷣteritũ
vt dudũ te expectaui:qꝛ foꝛte ad hoꝛas aut expec⸗

preeptumn wiune iſto ſtauit
Taduerbio nupr JJ
Vper vo pꝛidem etiã pridẽ de longo temꝑe
puta diem aut viginti dieꝝ aut mẽſiũ ⁊ nõ⸗

nũqnã anoꝝ ꝓ materie ↄditõe dᷣr. cetera require

ad oc

Euerbio poſteg
Mſteaquã ꝓp

N voceptũ xxxv· de iſto ach An laurentio

ſtq;. ſiłł antequã. ꝓ ante⸗
quã.apð tuliũ: frequentiſſimũ eſt.vtʒ in
osõibus ceplis ſuis vñ in epiſtola ad lẽ⸗
m poſteaq; pompeius ⁊ apõ ppim Romanũ
ad octauo idus februarij ſic de alijs ꝑpifoꝛmit
xecptum vrvi · d iſto acld
PuEuerbiopperr
ODero oꝛdinis eſt aduerbiñ.frequenter eſt eti
am idem qõ certe vel valde vel ſedule vł vtiq;

WVWl longe. vñ plaut in aſinaria picus eſt. coꝛmit eſt
a leua.coꝛuus a poꝛro adertra id eſt certe vel vtiq;

etiã eſt oiũctio erxpletiua. repit etiã poni ꝓ poſiea
vñ theren · in enu · miſit me poꝛro oꝛare vt venirẽ.

S“ xetum rvide

hac dictione pe

7
.

Pe Aoueꝛbio
rope. i. iuxta vel circa aduerbium vel peepo⸗
fitio m ꝙ in oꝛõe ponit᷑ cũ caſuali vel ſine
vñ theren in enucho Interdu ꝓpe doꝛmiet. Vir·
in.iiij. geoꝛ· templũ de marmoꝛe pona ꝓppe · i.iuxta
1 ectůvin de hac Daquam
P dictione iuxta M
vrta aduerbiũ ꝓ equaliter accipit ſaluſti vñ
in cathilina omẽs iuxta mecũ intelligite Et
in eodem eoꝝ ego vitã moꝛtẽq; iuxta eſtino
. Lceptum X.de bocece
P Cauuerbio virr
Ir quantitatis aduerbiũ ſeruiꝰ in arte te⸗
ſtis eſt vt vix pᷣt loqui:vix ꝓ non. vñ Lucan⸗
caꝛcer vix carcere dignꝰ ·vix. cũ laboꝛe. vñ
vir in. v. vix iliũ famuli phege Sagariſqʒ fere⸗
bant ·. Idẽ in . ij. geoꝛ. vix humiles apiby caſiã ro⸗

remq; ferebãt · vix ꝓ ſtatim ponit᷑ vir.in· ij. ene · vxx

ea fat/ eram.gemitu cũ talia reddit ⁊ vix cũ diffi⸗

cultate aliqð fieri ſcat. vt vix te priamis regno

x Sceptum xl. de diſterentia (Tonabit
P Einter coꝛam palam
Uter coꝛam a palã hoc intereſt vt donatus
ait. coꝛã ad certas pſonas palã ad oẽs dici

ſolet.vñ coꝛã cũ accentu in pꝛioꝛi ſillaba eſt ppõ

aquid ſᷣcat nemo eſt q̃ neſciat ſj cũ accẽtu in vltia
ſillaba aduerbiũ eſt ſcãs vt ita dicã pñtialit.quo
frequẽtiſſime viri docti vtũtur vt apð marcũ.ci.
cupio tecũ coꝛã iocari.i.pñtialiter łIm aifeſte vnde
theren in an. Mõ imꝑabit coꝛã.q̃d eg⸗ facto eſſet
puerge ⁊ vir. li. i.ene. Ec coꝛa data e

— —

copia fandi

— — —

—

—

Fo. LIIII.
Cum vo dicitur Coꝛate loquoꝛ eſt pꝛepoſitio:
cep · de iſia .i. in Apectu tuo loquos
Evictione vltro WZ’Z

ALilitro id eſt verſa vice Theren. in enu· ſecd

bis vltro arꝛideo eo ingenia admiroꝛ ſil⸗
Vltro ꝓ pꝛaue ac ꝑuerie Theren.in adel.

niſi me in u o credidiſti eſie nũero hoim qͥ ita pu⸗

tant ſibi fieri iniuriã vltro.ſiqᷓ; facere ipᷣi expoſtu⸗
lant ⁊ vltro excuſant.hc donatus.vltro vero pro
ſponte teſte ſeruio)accipit᷑ vñ vir · ſcõo eneið. vl⸗
tro f lens ipᷣe videbar ↄpellare vix Inde vltrone
ueos.a. um. p ſpõtane a. u.idẽ qð volũtarius · um
2 Ecptum. lij de iſta ”MU
dictione vſcq

* ⁹

- Scq; pꝛo diu vir. in· vi. nec vidiſſe ſemel ſa

tis. iuuat vſq; moꝛari hec ſerin? vſq; anhac
iiad aſq́; duas proſitiones pponit ſcq; vſ; *½
ante.vnã tñ aduerbiũ eſſe ↄſtat · ſ.vſq; aut ꝓ diu
²ê multũ aut ꝓpe· vñ Theren · in an. vt animꝰ in ꝓpe

atcq; timoꝛe vſq; añhac attentus fuit Idẽ in adel.
FTFTFeſſipho me pugnis miſeꝝ iſiã pſaltriã vſq; oc⸗

pi repitur vt vſc; te diligo. MM
LCa. quintũ de paꝛticipus

Amm vero de quinta pteoꝛõnis ſcʒ pti

ticipio(qð ea rõe a vbis deducif. vt

tã ipoꝝ vboꝝ q; etiã noĩm adiectio⸗
rũ vim efficatiã atq; rõeʒ magn cõ⸗
plectat᷑ pcepta tibi tradere curabiꝰ q; breuiſime

i. a .

cidit id eſt ꝓpe Et vſq; in ſoluta oꝛõe ꝓ ſemꝑ acci⸗

De particpio

4

weæcoryruprumü dehticipioy gerunch
Pꝛeceptumæat ſupinoplocutone

Oſſumus ergo noſtru dicedi ſtilũ ex ꝑti

cipijs in oĩb eoꝝ tpibo atq; caſibus.⁊ in

pꝛincipio in medio ac in fine oꝛõis col⸗
locatis cõterxere.tu etiam gerũdijs atq; ſupinis
in omni eoꝝ terminatione·oꝛõnem rethoꝛicã po⸗
ſſumus aptiſſime cõponere vt infra ſcripta demõ
ſtrabũt exempla. Exemplũ de ꝑticipio pñtis tꝑis
Cõplectens ego amphſſima tua in me hñmerita
beniuolenti memoꝛia ſumquotidie ꝑſcrutans q̃ᷓ
rõne paribo officijs tibi coꝛreſpondere poſſim nec
eſt tñ in pñtiaꝝ poteſtas mei cedulo de te cogitan
tis vt tua in me beneficia ↄtinua cũ recoꝛdatõne
repetentis vt qð ego in te fieri deſiderẽ· ex ſñia ꝑ/
ficere valeam Exemplũ de ꝑticipio pᷣteriti tꝑis.
imitatus ego libenter pꝛiſtoꝝ vitã qͥ viri ſunt offi⸗
cioſi Secutꝰ ſum libẽter moꝛes ciceronis.ſtudia
bnaꝝ artiũ ſedulo imitantis.Exemplũ de ptici⸗
pio futuri tꝑis in rus in pꝛincipio in medio? in ſi
ne. dubitaturꝰ ſum tãdiu de negocio nto qmdiu
recepero ltᷣas.m.bruti:mihi ſignifi caturi qͥd de re
ipᷣa factũ fuerit.cui bruto ꝓ nobis maxĩope lalbo
ranti cauſa ipam meã ea ſpe cõmiſi· ⁊ cõmendaui
vt ſperem ipᷣm cauſam hãac noſtrã diligenter cu⸗
ratuꝛum. dignitatẽ noſtram tãdem ↄſeruaturũ
De ꝑpticiipio futuri tꝑis in dus Tituperãda res
vt ſcribis tibi deleta eſt.que nullo quidẽ pacto.ex
ſnia tua attingenda.ꝙ dioniſiũ quẽ multis vicio

rum crinunibus coinquinatum eſſe dicis meis

— — „ —1 fh — — ————

— ——

officiſs oↄplectendũ ſuſceperim. cuiꝰ rei cſm recte
intelligas wlim cũ mihi acerbiſſimis affecto:. ac

eẽ marioꝛibo afficiẽdomaiĩo mihi dioniſi? ipe ad
iumẽto fuerit · iuſtũ eſſe iudica ui vt mutuis offi⸗
cijs ſibi reſpõderẽ.itaq; ipᷣm dioniſiũ mea fide re
cepi defẽdendum. Imiquũ em̃ nimis extitiſſet.ſi
meã debitã ſibi operã denegaſſem Exemplũ de ge
rundio in di.qð ad te ſcripſi illud exercendi poti⸗
qm oſte ntãdi ingenij cauſa feci Cxemplũ de gerũ

Dio in do Qui reipub. gubernatõm ſuſcipiũt faci

litatẽ in audiendo.hũanitatẽ in agẽdo ꝓmptitu/⸗
dinẽ in ſatiſfaciendo fuare debent:neq; emm rei⸗

publice deficere deberẽt. ↄſulendo argumentã do
pſuadendo ↄmouendo.nec ſi opus fuerit moꝛtẽ

effugere dñt in ꝑicuł omoꝛãdo de gerũdio in dũ
cũ ea quidẽ ratõne nati ſumus vt aliquod ſemꝑ
dignũ viro a nobis tractandũ ſit nõ eſt ergo no
bis negligendũ.ſed diligẽter pptius ꝓcurãdũ.vt
officioſũ ſemꝑ aliquid ſit agendũ nec tñ cõtra na

turam eſt pugnãdũ ſed in recto quidẽ ꝓpoſito ſꝑ

eſt manendũ a(vt ſapientis mos eſt tempꝑibo eſt

aſſentiendũ Eremplũ de ſupino in Tum.cũ ſepe

nũero a me queſitũ eſſet:quid apud maioꝛes no
ſtros ſapiẽtes.viros vſitatũ eẽt.intelligebã ab ip
ſis reipub.ĩ primis eẽ ſatiſfactũ.ſed poſtq; ab ipis
ex nimia eoꝝ arꝛogantia ⁊ intollerabili potentia.
itum eſt ad arma ab ipᷣis poſtea deſitũ eſt. reipub.
recte gubernareptime igit᷑ ab illis vrbibb actũ

eſt. et ſapientiſſime cõſtitutũ:que tales ciues ha
bere volunt . vt alius aliũ potentia ſupare i i

De paꝛticipio
non poſſit. Exremplu de ſupino in tu.magna fuit
Diſceptatõ inter &α ciceronẽ -m.Culliu er? fra⸗
trem Atrũ eloquentia eo pacto a natura homibo
eſſet inſita. vt dicẽdi pceptione opus nõ eſſet.an
ars de dicendo aliqᷓ dari poſſit · em̃ cicero dice⸗
bat eloquẽtiam ea ratõne a natura eſſe homib da
tam.vt ipi homiẽs naturalit ſe exercentes quidqᷣd
vllent ꝑſuadere poſſent.marcus aũt ratoes oſtẽ/
pebat er quibo còmodiſſimũ eſſe extabãt dicendi
artẽ fuiſſe inuentã maxime neceſſariã ⁊ optimam
elſſe factu ꝗð homies ipſã diſcerent ac ꝑtractaret-
m̃ oĩa ſũt ex arte facilioꝛa dictu ⁊ elegacioꝛa quio

preceptu. II. u multipli , ukrutr

ne er participiis

Articipia ꝓfecto.tũ mł tas in dicẽdo nobis
afferũt ↄmoditates tũ etiã ſunt optie acco
modata.vt oꝛatoꝛia dicẽdi ratõ admodum
augeat᷑ rerũq; ſentẽcie que amplã verboꝑ copiam
expeterẽt.breuibo quide verbis ex ipſis ꝑticipijs
intercedẽtibo compᷣhendant᷑ ſicut exempla iudica
bunt Erẽplũ vbi ſñia breuiter ex ꝑticipijs breuit᷑
cõprehendi᷑ Scipio affrican?ꝰ Roman conſul
creatus: vrbem romã a barbaris oppᷣſſã in priſti⸗/
nam libertatẽ vendicauit-Hec quið oꝛõ ex ꝑptici/
ptjs ſic multiplicat᷑ Publiꝰ Scipio Affricanus
anmoꝛe reipub. cõſeruãde vehemẽter incitatꝰ vna
omniũ ſenatoꝝ voce atqʒ conſenſu cõſul creatus
Manihalẽ italiã crudeli᷑ deuaſtantẽ ꝓfugauit·car
thaginẽ nimis ꝑnicioſe ciuitatẽ euertit Numan/

Fo. LIVI.
tiam romanos moleſtiſſime cefatigantẽ ſypauit
Et romam acerbiſſuma bellorũ calamitate ↄprei-
ſama turpiſſima barboꝝ obſidione hberaut etin
priſtinam ubertatis digmitatem vendicauit· Ex⸗
emplum vbi eadẽ oꝛatio ex mulxis pꝑticipijs aug
mentaf. marcialis valerius vir equide vigians
intelligens prouidens atqʒ ſapiens amicis conſu
lens ſuccurꝛens fauens gratiſicans et benefaciẽ s
cuius fides vtus T amicicia iadiu mihi animad/
uerſa pſpecta cognita ac exploꝛata eſt· cum adte
ꝓfectus ⁊ tibi coꝛam udicio tuo eius rationes ſit
cclaraturus. oꝛdinaturus atqʒ ↄmentaturus te
rogo vt tu recipias tua benigmitate amant ad boꝛ
tandũiuuanduũ acdefendendum Exemplum vybi
gerundia atq; ſupina rethoricam elocntõnem er
agugent Quoniam a preceptoꝛibꝰ nobis eſt data
ratio ſtudendiintelligendi diſcendi.ſcribendi.au
gendi cõmentandi. Eſt igi? nobis diligent anim⸗
aduertendũ atq; pagendum. vt conſulendo cõſo⸗-
lando atq; iu ando cumulate ipis noſtris admo
nitoꝛibo ſatiſtaciamus vt qui hocs nobis ſic actũ
ac vſitatum eſſe intelligant id. optimũ cognitu
factu atq; vſitatu eſſe diiudicent
Pese P UI⸗ articipioꝝ atq; ac
cuſatiui ſepe locum tenent in nitiux·
Otandum etiã ꝙ pticipioꝝ caſus.tum a&⸗
cu ſatiui· tum ablatiui.ſepe locum tenent
infiniti verbi vñ ulud Saluſtianũ · pꝛiuſc;
incipiẽs ↄſulto ⁊ vbi coͤſuler; mature fctõ op' eſt⸗

De ſdaꝛtic pio

Et tſerentiana. miſis gliceriũ alloquens amicam

pamphili ait. Yanu inuentũ tibi curalp addu⸗
ctum tuũ pamñilũ.in quiba eremplis omnia iſta.
conſulto.facto.inuentũ adducti pꝓ conſulere face
re inuenire adducere ponunf his etiã exemplis
plenus eſt therentuis
„ 26 iiij. ꝙ pticipia futuri tempoꝛis
Repulcre in epiſtolis wonuntur
Alugd etiam cognit u digniſſimũ eſt ꝙ pti⸗
cipia futuri tpis plerũq; in eplis oꝛnatiſſi

ronem ltas qo eſt fere debeo ſcritere. Tu ad edes

craſſiiturus es quaſi ire debes. cicero eſi athenas

ꝓpfecturus id eſt debet athenas ꝓficiſci.plautꝰ in ci

pꝛimi traiecturus eſt· fere eſt. nauigare vebet in ci⸗
peimi.qð idcirco ita woſuimꝰ quoniꝗ is ꝓprie na⸗
ungare. Is tranſmittereꝛe Is ſoluere vr. eum

ig manant paſſiuis paſſiue exwni debent. vt cui⸗
inſons animus eſt mulctandus nõ eſt. id eſi mul⸗
ctari ⁊ puniri non debet Sontes accuſandi ſunt
ebent accuſari ſignificat. virf lagicioſus tra en⸗
dus eſt in carcerem. coi ncidendus eſt in vincula.
Alia tuipſe pꝛo induſtria adducito.

P receptum. v De participioretus

ablatiuo iunctum.

tit tum imperatoꝛ

Fo. LVII.
Rretus participiũ incerte oꝛiginis.ablati⸗
vuuao iunctũ pulcerꝛimũ eſt ⁊ cat fere conſi
ſlſum ac munitũ vt wſira fretus hũanitate
veſtra fretus ſapiẽtis non mea virtute fretus

Ca. vI. de counct ombus

E ſexta paꝛteoꝛis ſcz counctione

que multis ex cauſis in noſtro dicec
Di genere accidit neceſſarie. pcepta
xreceptum pꝛimũ d hac dictione
EKum quo ad pᷣdicata equalis

7

rimo itaq; id ſe offert cognitu digniſſimũ
ꝓ ſi duo aut plura duobo in oꝛõe cõcurꝛe,;
rint. quod prazo vſu venit) Si illa pariter
ſe habuerint vtriq; Tum dictionẽ pponim/ vt ſe
quens exẽplu index eſt. par eſt. marco. Cullio t,ü
doctrina tũᷣ virtus id eſt quãta eſt eius doctrina
tanta eſt eius virtus Si quoq; marcũ.tulliũ co
mendare velim ex. phbitate ⁊ doctrina.· Tũc recte
direrim.marcus.tullius. vir tũ doctus eſt tũ im
pꝛobus. Candẽ quoq; vim habet cõiũctio 1 geni
nata. vt Eneas eſt terꝛa iactus alto mari l
idem ſignat Eneas tũ pelagi tũ terꝛe latvꝛe pere

ſus eſt Affricanus item ſingularis ⁊ vir ?ẽ impa,
toꝛ Idem ſibi vult affrican? magnus tũ vir extiꝰ
NeEceptͦn de cum tum qduo
Ead pꝛedicta equalis.
vro duo contra nequaqum i iij

*

— „

De coiunctione

one

paria ſunt quox alteꝝ minꝰ.altex mag cõplectiẽ
ita efficiendu eſt. vt quod leuius eſt prius locemꝰ
atq; cũ dctõeʒ ei pponamꝰ. Qð aũt grauius vali⸗
diuſq;ſit id poſterius poſitũ um dictio precedat
quod ſequentia iudicabũt etempla. Caius.lelius
amat Scipionẽ ꝓpterea qð eum doctum cogno⸗

uit hominẽ et inſuper virũ optimũ:qð poſtremũ

rvehemẽtius ad amoꝛẽ impellit. quare ita inſtitu⸗
enda eſt oꝛõ.Carꝰ.lelius amat ſcipionẽ u ob do⸗
ctrinã eius.um ob vᷣtutem· Ytaq; virt“ in hac

beniuolentia plus momenti habet · atcq; idẽ ſi dix⸗
erim ita Cum hoſĩes foꝛtunati ſunt qͥ bene viuũt.

Tum npbeati qui oĩa deſerũt ⁊ vᷣtutẽ ſolã ↄplectã⸗

tur hos ꝓfecto poſterioꝛes mito beatioꝛes eſſe cõ/

ſtat. huius etiã pceptõis rõeʒ. Cicero eloquentie

parer creberꝛimũ vſurpat ex quo ſequẽs eſt exem
plũ · cũ om̃ibo cõſulendũ eſt ZCum his pcipue qui
armis poſitis ad impatoꝛiam ſidẽ cõfugiũt fcat
em̃ confugientib ad impatoꝛem ſeſe de dentib⸗

magis cõſulenuũ eſſe.atq; in cathone maioꝛe mi⸗

rari ſeſelaiebat ſcenola) cũ cathonis tũ rex cetera
rum pfectã ſapienciã tũ qð illi nũqᷓ; fuerit ſenectꝰ
ſecundo libꝛo elegntiarum
cedtum bac
* dietione niſi

grauis hac de re luculenti vide laurentiũ valla

Vſi quotiens pꝛincipium ſententie eſt in
dicatiuũ deſiderat.alias ſubiunctiuũ · Exẽé/
plum cicero pꝛo milone.niſi foꝛte putam*9
dementiam publium ſcipionem affricanũ fuiſſe·

—ð l NW —

— 0 ☛☚n

—

4

n

o. LVIII.

Erxemplum ſecundiAuid miſi dignitatis meera

tionem haberẽ quãdo ſcilicet nõ eſi in pꝛincipio
ſnie. Mã hic verbu pꝛincipale eſt aduolare:1 banc

tu pceptionè accurate ammadueritte

Cethi quanq́; licet qummuus“?
T ſi änquam q́;uis licet.eiuſdem ᷣcatio⸗
nis ſunt aliquid tñᷣ in vtendo diſcrimis
hrabent Nam maio: queda dignitas da⸗
ta eſt pꝛimis duobo que ſp aſſiſit ſibi indicatiuu
dumtaxat in pꝛincipio ſtatim oꝛationũ epiſtolax
ælibroꝛum. alla duo in hoc loco aꝛo. in ceter om⸗
nia indifferenter. cicero in oꝛatione pꝛo milone.
Etſi vereoꝛ iudices Et in opere ad herenniu. Et⸗
ſi negocijs famnliaribus impediti Idem pꝛo lege
mamiia quanqnã frequens conſpectus videtur
mihi multo iocundiſſnnus· Mic autem locus ad
dicendũ ampliſſimus ad agendum oꝛnatiſſimus
eſt viſus qurites. Idem pꝛimo officõꝝ · quoc; te

marce fili aim iam audiẽtemcratippũ ⁊c· alia ve⸗

ro duo magis poſtulant ſubiunctiuũ.nõnunqua

tñ a indicatm̃. vt apud oꝛatiũ. Sic queda epła in
cipit · Quãuis ſena ſatis ꝑ te tibi conſulis ⁊ ſcis
Hoc quoq; diſcriminis duo pꝛioꝛa a duobus po⸗
ſterioꝛibus habent ꝙ illa aliquãdo eodem modo
uẽ de niſi diximus ſupꝛa a nullo dependent.vt in
pliquet exemplo. quaquam quis ignoꝛat iſtum
tuum ammũ nundqu bis anguſtijs quas natu⸗
ra nobis ad viuendũ dedit fuiſſe contentũ ſemè⸗
perq; immoꝛtalitatis amoꝛe flagraſſe

De coniunctione
Prłęceptum . v. de iſtis cõtunctionm
P Thus etſi tametſſii·

tſi tametſi lidem em̃ ſunt vñ plini ad cone

mi Aum paiſtu dedit em mihi nt marimu po/
tuit datur/ amplius ſi wotuiſſet tametſi qd bomi⸗

midari poteſt maius quã gloꝛia laus ⁊ eternittas

hic nõ poſſet poni quuis nec licet hec laurenti
Preceptum. vl. e tam daug
P qu gradim iüöguntoaur
Anm ⁊ quam ſibi reſpondent ac omni gꝛa
DODiui(quia compationẽ impoꝛtãt) comitan

ter addivt tam cara mihi pꝛima eſt quö

tibi iocunda vita. Aliud tam doctuoeſt talli &

prudens Cam doctioꝛ te ſum quã nobilio?ꝛtam

.„

omi foetiſſim/ fuit Scipio qm nobiliſſimꝰ vſita⸗
tius tñ ſuplatiuo iguntur vt apõ Saluſtiũ in
cathilina.qm quiſq; peſſime facit.tam marime uu
tus eſi. Et aliqñ alteꝝ ſine altero ponit᷑ in whe⸗s
menti fcatione. vt tu es homo qᷓ; iocũdiſſumꝰ id

eſt valde 1 vhemẽter iocũd Et in tam optia re⸗
publica eſt ciuib pmanendũ.i.valde 1Whemen

et atq;

1

am vel qm. oꝛnatiſnme ronũtur. Exẽ plũ
eque te laudo atqʒ ciceronẽ id eſt te ſicut

ciceronẽ vt kita ciceronẽ laudo Ytẽ marcũ · mihi

edque familiarẽ cenſeo atq; conradũ quare vtriq;
perpetuum amoꝛem gere conſtituu.
Preceptum. vin · de bac dictione haut

Ele atq; ꝓ ita.At pꝛo vel atq; ꝓ vt pꝛo eti

nit
inſe
tue

1
nn⸗

s

Aud pꝛo non Secus ꝓ aliter in eadẽ oꝛa/

tione· venuſte compte ⁊ cõcinne ſe hũt vt

ahaut ſecus ſentio atq; tu Eſt non alit ſen⸗
tio qùm tu.vel ita ſentio ſicut tu a non aliter
Ebtum. ir. de iſtis dicti /
P onmibus per quam.
Er quam anexim ꝓ valde poſi tafaciũt. H
ftnmñ intereſt.quoniã ꝑ poſitiuis adiũgitur gra
Dibus. vt The.in enucho.perpulcra credo dona.

baut noſtris ſimilia ſiłr verbis idẽ adiũgi vale vt

nlego pficio.q̃m vero ſuꝑlatiuos ſibi vendicat vt
qu optime quã diligentiſſime exempla alia que-

re in laurentio valla. Mota etiã ꝙ ꝑquã vna dictõ

poſitiuis additur nõibo vt pq; doct phus pere;ᷓ

fidelis amicus ⁊ ita de reliquis.
Preæatum bac

dictione qnin.

AVin ꝓ quinetiã atq; etiã · vir. Quin aſpa

iuno.que mare nũc terꝛaſq; motu celuqᷓ;

.

fati

inſpicias. Quin ꝓ qͥnimmo Ydẽ in bucco. Quin

tu aliquid ſaltẽ pot? quoꝝ indiget vſus. Qum ꝓ
guominus donatns erponit vñ therẽ. in enucho.
Bntron re poſſem quin viderent me id eſt qnomi
nus viderent me? ita de aliſs S
LMreEptum xrde iſtis coiun⸗
Ectionibus NHe quddem.
Eoue quoq; pticule. ne quidẽ welneq; pul
cerꝛime in oꝛatione ſonant Nlam cum ponũ

gat Quin ꝓ curnõ ſeu vtnõ vbi deſide

tur ſemper aliquid dictũ eſt at illud mente com
cipitur vt iſte neq; audiuit quidẽ nõ ſolũ vidit · ſꝗg
etiam neq; audiuit Itẽ phie ſtudia democritus
non mo interinut ſed neq; remiſit quidẽ.qð eſt
remiſſus philoſophari.alia de illis dictiõibo que⸗
re. ceptum. rij de iſta re in laurentio
Lecomunctione xexll —
El ꝓ etiã pleriſq; in loc aptiſſime ponitur

vnde cicero pꝛimo officioꝝ· nihil enim lau⸗
dDa.abilius vl etiã magno viro. pclaro viꝛo
diggnius placabilitate atq; cl emẽtia Itẽ alud ha⸗
mibal fuit impatoꝛ vel oĩm prim tua eximia vtus

vt amem vel maxime impellit

2 Cepren, nien iſtis coniunctõnib).
emuero Sinauten
onnũquã hee due pꝑticule oꝛna tiſſime con
iungut quarũ eadẽ ſit vtriuſqʒ virtus et
EFEcatõ vt emuero na c ex lenda ſñia altera
duũtaxat ſufficere poterit Et ſimilr Sinat ſe
pe dicimꝰ? cũ explende ſñie cã:qũt pticula eo in lo⸗
co nullã vim heat. Sin em ꝑ ſe fcat ſedſi. tu hax
Octõnũ naturã ꝓfundius quere in laurẽtio libro
ſctöo elegantiaruinm ð
re. ii. x iſtis ↄiunctõnibo Em̃ qañquidẽ qũ
LEC. cũꝙ nã nãqʒ quõaʒ aut qupe
llud quoqʒ optimũ eſt cognitu ꝙ no paru
inter ſe drnt lee unctões quibs in eodem
loco vtimur. Eſñ qñquidẽ qñ cũ ꝙ nanaq;
qm aut.qꝛ quippe· Eadẽ certe oim̃ iſtoru eſt ſcatõ
qñ accipiunt ꝓ quia ſed vrñt in elagantia Enim

— — —+ —–—

— —

1
0
10

nĩ
em
iq⸗
905

im

MMU Jo. “ LX.
nunquam in oꝛatione pᷣponitur ſed ſemper ſoꝛti⸗
