plũ de aduerbio remiſſiuo.cu tãte mihi nõ ſuppe
ditẽt facultatestibi ſatiſfaciã paulatim ⁊ qua ra⸗“ß
tione id meliꝰ fieri poſſit pedetentim. Exemplũ)

vt nobis narꝛaſti pꝛofecto Erxemplũ de aduerbio
dubitand.que nobis futura dicebas foꝛtaſſe eue

nHire nobis poſſent foꝛtuitu Exemplũ de adner/
bio iurandi. non fatiã medifidiꝰneq; dicã hercle

que mihi ꝓbabiliter non videbut. Erẽplũ de ad/
uerbio q̃litatis.tua in me bñ merita nõ ſolũ retri

buam ſingulatim.ſed etiã ſatiſfaciã tibi cumulan
tiac multiphariã. Itẽ tuas las legi libent au-
Diui tabellariũ diligenter qͥ ſtatũ tuũ mihi naꝛrat
polite atq; ſuauiter. ⁊ cões etiã caſus quã ferꝛes

fortiter ⁊ modeꝛate.Eremplũ de aduerbio oꝛdis

Multa ſũ ꝑ lᷣas meas tibi ſigniſicaturꝰ deinceps

te ſemp amatur magna in te bñſicia collaturꝰ

beneficia pᷣterea. vñ meã in te voluntatẽ que op

*

oꝝ loco ſuſcipies interea. Erem⸗

ðaduerbio inteſiuo exopto quã płimũ vt ad me

venias penit qð opus eſt oĩno. Exemplũ de ad/
uerbio ſimilitudims ſicuti optima fide te admo⸗
nui.veli facias ita. Inter ceteꝛa aũt aduerbia cõ⸗/

gatin a ſuperlatiua in fine oꝛõis poſita cõcinnã
acit ſonoꝛitatem· Erxemplũ de adueꝛbio ↄpati

uo vt qo rogas vt negotiũ tuũ curaꝛe velim dili

gentius.hoc tibi pſuadeas velim.nulla quidẽ ra

tione agi potuiſſe ſtudioſiꝰ. nec curare amãtius

quã actũ eſt.nec ꝑſici accuratiꝰ. Exemplũ de ſuꝑ⸗
latiuo aduerbio.video te em̃ vitam agere pruden
tiſſime cũ omnia que ad bene viuẽdum ꝑtineant

. FJo N.
pſerutario accuratifſime atq; ꝓſequeris diligen⸗
tiſſime · Que mihi madaſti confeci oĩia accumi

latiſſime: Munc ponenda ſuut ppoſitionu ex⸗

empla. Et pꝛio de ppoſitione añ · vt ex hoc maxio
tuo in me bñfitio te plimũ diligo:qð ex amphiſſi

mis tuis etiã vtutibofeceram multo añ. Cxeplũ
ðe ppoſitione citra. Scribo frequẽter amicis no:

ſtris qõ nõ fecerã multos annos citra· Exẽplũ de

prepofitõe contra.tãto em̃ oĩm hoim cõſenſu ci⸗

cero romanop conſul creatus fuit vt in ipo magi
ſtratu creando neminẽ habuit cõtra. Exeplũ deß

poſitõe vltra.recepi duas a te lias ? tres rõnes.

nec vltra Ereẽplu de ppõe coꝛã. Sz hec multa er⸗

plicaturꝰ ſum aptius illo coꝛã Eremplũ de ppõne

clam Que agere cõſtitui ita ꝓbabilia eſſe ↄſtãt vt
nihil ſum facturꝰ clam. Exeplũ de pᷣpõe palã.oĩa
ꝓfecto que officioſe recteq; fiũt pñt oĩbꝰ ſᷣcari pa⸗
lam De cõiũctione pauca vide exempla Et prio
de ↄiunctõe a ꝓpbatiua in fine oꝛnãde oꝛõis termi
nata.vt qð mibi mãdaſti diligẽter ꝑficiã.nam ita

meruiſti quið. Exemplũ de ↄiũctõe collectiuas rõ

nali lillatius Quid faciã ergo decept?ſum igitur ·
Reliquũ eſt itaq;.vt deinceps accuratiſſime me⸗
cum conſiderẽ. quibꝰcreda quouſq; cauere debeã

Exemplũ de ↄiũctõe dubitatia.ſtudebis ne ocio

marceſſis ne · De ↄiũctõe diminutia exm̃.ꝙ ſi tu
ad me accedere non pᷣt lĩas mihi tuas que de his

rebus quas ſcire deſidero me admoneant velim

mittas ſaltem tu conſimilia exempla ſiqua ſunt
adducito.

e nomine

Pre.x. ꝓᷣ poſſeſſoꝛ añ poſſeſſionẽ locari debbet. nm
CECEc poſſeſſoꝛ anqu poſſeſſio locari vdeber
Pprrudentiſſimi hois coſiliũ puidet höos
perſuaſio. Oarcij CÿEC.officiop liber eloquio plu
rimum condacit. chꝛiiti pce pcu adimple ñn te celi 7
ingreſſus pbletcce.
De iſio nomine Tantus a-um · “

Kntus a. um. quantus a. um eodẽ mõſe
hüyÿt in oꝛõe aliq vt raꝛo alteꝑ abſq; alteꝛo
pronat᷑ vt contio hec tanta eſt quata vnqz

antea fuit: Tribuis mihi tantũ quâtũ nec cono
ſco nec poſtulo. Zi in te eſt doctrine quãtũ ſolz te
eſſe in doctiſſimo viro.⁊ ita de alis Rmmaduer ð
tendum tñ eſt ꝙ hee dictões taãti quãti ↄuiter
iunguut᷑ cũ ilis vᷣbis intereſt ⁊ refert.vt quanti 2
intereſt.tanti intereſt ſiłr pax paululũ pauxulũ⁊ b
multũ plus płimũ:nihili ⁊ his ſilia.vt pax inter 2
eſt iohem malu ꝓbum ue eſſe · nihil refert hõiem SSð
hõie doctioꝛẽ eſſe · Silr quãti:quãti cũ quadà vi
interꝛogationis effeꝛt᷑ vt quãti qnti intellige pᷣcij
rñdetur tti tanti:vn tulin ꝑadoxis · Quti eſti H
manda eſt vtus.q̃ſi d:magm p̃cij. Silr ců ꝓbis ðJMDdẽ
coõpoſitõm faciũt.vt quotitacio tuliũ tantifacio i
quitilianũ Silr magni? pui vili nihili. vt ma
mpendo paꝛuipẽdo.vilipedo nihilipendo· mag⸗
niiacio ꝑpuifacõ.nihilifacio f loccifacio f loccipꝛedo ti
exempia alia ꝓ tuo deduciudicio. tun
Precep⸗xxi.de nõibus Qualis 1 Talis. A

AVlalis ⁊ talis alterutrum creberꝛime ponit .

f f h h hfhfh

—— — ———

FJFJo. IJI1.
raꝛo vtrumq; Exemplũ talem ſolemꝰ ſentire bo ⸗
nũ viꝑ ⁊ ſubintelligimꝰ q̃lem dicimꝰ. Et contra
oꝛatoꝛ eſt illuſtris qualis alter nullꝰ reꝑit᷑ Aliud
vt ille tum modeſtus tũ virtuoſus eſt neminẽ
defraudans:talem nãq; ſolemꝰ ſentire bonũ vix

a qu plura his ſimilia cõiunge

V roen i W nõib htib is 9
Precep. xXij. bhände i

Nimaduertendũ illud quoq; eſt ꝙ que⸗
dam nõi:a tetcie flectionis tã ntmm quam
gtttĩ ſingulares habent ſiles. pſertim ſi
gtũs in iũ exiuerit eoꝝ frequẽter ntũs plis in is

terminari ſolet in es ꝑraꝛo vt omnis ꝑ oẽs.moꝛ
talis ꝑ moꝛtales inams ꝓ inanes erꝛantis ꝓ erꝛ'ã
tes Similiter quoq; (vt mpᷣe teſtar᷑ pꝛiſtianus)in

es vel in ons terminata vt ꝑtis ꝓ partes fontis

ꝓ fontesin reliqs raro id venit que ẽ poetaꝝ vẽia

Preceptum xxiij. de nõibus agrecis ꝓfectis que
genus ſeruãt declinationem mutant.
llud quoq; nequaquã omiſerimus ꝙ cum
nomina quepi ſint a ã grecis ꝓfecta · tercie
in. lectionis ⁊ obliquos caſus hñtia q re⸗

ccos ſupant . latini oꝛatoꝛes frequentiſſime a da

tiuis illoꝝ litteris quibuſdam immutatis fingũt
aliarum declinatiouũ nõia.⁊ genus ſeruãt Qua⸗
lia ſunt wematũ enthimematũ delphin elephã
tus ⁊ lampada.que a pleriſq; tercia f lectõe ꝓferũ
tur. vt ppema enthimema delphin elephashac

tu pceptionem accurate memoꝛie cõmenda.

Hꝛeceptum.riinj qnõ nomẽ gentile vel h in

=

e ſomine

.

patrie alicuius rei fingere debemus.
NVlotiens ſiue genus ſiue locũ rei alicuiꝰ
ſumus exphcaturi gẽtile ac patruñ nomẽ
eęeeſfingimus vt que ruerit a firac oꝛidd?
non de ſiracus dõ eſt ſ̃ ſiracuſanus nõ de athems
ſiiʒ at henienſis. nõ de ſenis ̈ ſenen piter in gene
ribus familijs nõ abltõ(vt multi faciũt cũ ppo
ſitione ð vtimur nomen effieiend vt nõ de ſtau
risſ ſtaurus.nõ de graccis ſed graccus.nõ de ca⸗
tulis ſᷣ catulus Quã quidem ad rem merito affe
rendũ ẽ illud ſicut ipᷣe plinꝰ aiebat ꝙ deriuatio⸗
nes firmas nõ habent regulas. ſz exeut terminat᷑
qʒ vt ipis autoꝛibo placet vt a thauro aut thaure
o thaurinũ ł thaureũ dicimꝰ Sʒ in enſis in vo ł
in as q̃ ad loca ptinẽetfrequẽtioꝛes terminatões
ſunt vt albouen lauden veronẽſ Cluſinꝰ Cha
renſinus Charentinꝰ.lacecemoni.mitelen? Al⸗
pinas arpinas ſarſinas alij quoqʒ ſunt eoꝛüdem
noim exitus. ſz hij frequẽt loꝛe vſu celebrant᷑ 7
idem in alijs quibuſdãaã ſit que neqʒ a gener no⸗
minibus f luxere neqʒ loci vll?.Tderetianꝰ chre
mes platoniceꝰ Socratic Gnatouicus que oĩa
a ꝓprijs ꝓfecta ſunt atqʒ oꝛiginem traxere.a liave
ro que ſe hacde re ſe offerũt tuo cõplectere iuditõ
Preceptum.xxv.bo hoc nomine pꝛimus.
Rimus oꝛdine feat qoquidẽ conſequit᷑ ſe/
cundꝰ terci ſic deinceps oꝛdinis noĩia mul
tociens tñ ſcat pꝛincipalẽ· vt hic eſt noſtre ciuita
tis primꝰ.ſepe etiã optimũ fcat ſed illud vltimũ

ran0 eſt in oꝛatoꝛũ vſu ·

QLQL ðð

.

0

Quibo ſignis qs vti

„ W„ —
ꝛzecep XKXVY lcebeat ſi multa narꝛa

vei. quis multa referꝛe velit. p ptoꝛe põat
prumnũl primo. vtruqzin viu e/ ꝓlcoo ve
ro deinde binceps icoo loco· p tercio pᷣte

rea vl tercio loco/ ꝓ quarto ad hec pᷣterea l quarꝰ⸗

to loco In calce poſtremu ł poſtremo verbi gia

Tria ſunt que mihi voluptate afferut. pꝛimu em̃

ꝙ te amicũ optimñ nactus ſum dem̃ ꝙ ſinglem

tnã erga me teſiificaris beniuolẽtiã.poitremũ ve

roꝙ te incolumẽ intellexr Qua in re ſciẽdu eſt ꝙ
tres ↄiũctõnes quas memi que ſunt em̃.ãt ⁊ ve⸗
ro recto atq; vſitato oꝛdine ſeſe ſequunt᷑. reliqua
tu ipe cognoſces ſi ciceronis ſcripta ?1 in pꝛimis
eius epiſtolas lectitabiæ. D

Preceptũ. rxvij. de noibo que ad numũ ſpectat.

Pquodqʒ annotatu vigniſſimũ eſt ꝙ in noĩ
prus que ad nũmũ nũevue ſpectãt in eoꝝ ge
nitiuis phibo ſincopã efficiem.idqʒ tũ vfiitatũ ẽ
tũ ad exoꝛnandã ꝑtĩet oꝛõnẽ vt mille nũmũ po⸗/
cius quã mille denarioꝝ. in gtis oĩim noim ſcde
ceclinationis id efficim/f pſam ſcribẽtes atz ſoln
tã oꝛoõm in noibo ſo ũ nũeꝝ aut mẽſurã fᷣntibbat
in nueroxꝝ noĩbs ea plerũʒ ᷣuat᷑ ↄſuetudo vt circa
Lcitra cẽtenariũ nůex Sʒ qñ p?ꝰ vigenariũ duo
nũeri ↄmẽoꝛãdi ſũt eoꝝ nũeroꝝ mioꝛ pcedat ma
joꝛ ſequatur vt hic eſt vnum⁊ viginti annos
nact/ duos trigita qnos vixim tres ⁊ viginti
dies nauigaui/· xxxiiij; annos conſumpſi etatem

De nomine

Sed vltra centenarium ⁊ citra vigeuariũ tritũ

Tyulgarem modum ſeruamus. —.
NPreteptũ.xxviij.de geminatione dictionum.j

lerumq; gemmatio in quibuſdã tam nomi

mbug qua verbis tanti viʒ qnti id ſcʒ no⸗
men ſemel ⁊ cunq; vt quiq ꝓ quicũq; q8
gquod ꝓp qocunq; qualis qlis ꝓ qualiſcſq;. vbiubi
ꝓ vbicunq;. vnde therentius in andria vbiubi in
luentum adductum euũ pamphilũ vtut pꝛo vt
cunqʒ idq; accuratius animaduerte
NDPrireceptum xxx. de articulo.

ra ponimus pcipue ſine copulatõe wl ab/
Ic; cõiunct omis medio qᷓ articul eſt. vt
ſi igem ſignificare videant᷑ qð whemẽtius ſonat
ſemp magis in calce collocetur vt tua virtus lau
danda comꝓbandaqʒ eſt Mã pꝛobare quod animi
fit iuditio włementi ſonat. liud mgfr᷑ᷣatus dili⸗
gere amare colere debem. ꝓbatiſſimos viros

oes hoĩes verent᷑ obſeruãt ⸗ admirant᷑qᷓ turpia

obſcena tetra fedaqʒ ſunt ea fugere ac aſpernari
debem/ Seg in his quoqʒ oꝛdo quiõ ſ pectandꝰ
eſt. ꝙ ſi fa ſint quox duo ptẽ aliq ſcant terciũ ſi
idẽ łſit ↄũius ꝓfecto dʒ ĩ fie collocari.niſi ſe hũe⸗
rit quodã gñis mõ.tũ enĩ eotra fit ꝙ nũc exẽplo li
qde ac pſpicue patefeceꝛo. ac pꝛior qdẽ exm̃ ẽ oĩs ĩ
adipiſcẽda virtvte cura opa diligẽcia poñda ẽ.eſi

eniĩ eura ſoliꝰ aĩ cpa coꝛõ diligẽtia vtrũʒ ↄplectit᷑

And plimũ in re puhlica induſtrie laboꝛ opis po
nẽdũ ẽ·itẽ amicos ↄſilio viribo oꝑe adiuuare der

Jo. XIITIr
Alterius vero exempla ſuntnõ ſunt ꝑ ſe res cõ⸗
moge expetẽde diuitie voluptates honoꝛes.Cõ/
modũ em̃ gñis locũ detinet c multe ſunt ſpẽs.
Vtem aialia queq; hõies equi leones bonũ vidẽ⸗
tur appetere. Si vo vtrumq; mõ dicto ſe habet
ſi multa ſnnt qð pluris eſt poni debet in fine-·
Preceptũ exx. de nominibus in bundus·
BSomina que in bund exeunt nõqð ple⸗/
riq; arbitꝛantur)ſilitudinẽ ſigmiſicat. Sʒ
axaabundantiã potius quadã ⁊ vehementiã
ꝓt gloꝛiabũd/ nõ glłanti ſilis ſed quaſi abunde ſe⸗
ſe vehementq; eſterens dr. Quã opionẽ eloquẽ⸗
tum atq; eruditiſſimoꝝ hoĩm teſtimonijs a ꝓpba
tam tu firmiter amplectere cures. Nam (vt alios
omittamus) Kulus gelius autoꝛ ꝓbatiſſimus ex
ſentẽcia quoq; doctiſſimi appollinaris letabũdꝰ
dẽ inqͥt qui abunde letus eſt. Erꝛabund qͥ i lon
go ac abundãti erꝛoꝛe eſt ideoq; vt idẽ ait:hec no
mina vim copiã a quaſi abundantiã rei cuꝰ id
verbũ eſt demoͤſtrant. quã ſnĩam ipᷣe q; laurentiꝰ
ꝓalla. latine lingue obſeruatiſſim elegãtiaꝝ ſuaꝝ
hoc pꝛimo ca.xi:cõplecti aſſerens ea idẽ ſcare cũ
kricide frequẽtatiuox.luſitans riſitãs erꝛatitãs
ectitans populatitãs. ſi reperiꝛemꝰ qð cũ nõ ſit
ad hec(vt reoꝛ)in bũdus terminata decurꝛimus
hec valla⸗
Preceptũ xxxi · de iſtis nõibꝰ ſimilis ⁊plenus.
BZymilis plenus nõia.quoꝝ pꝛĩo dtĩo iũ⸗
gitur poſteriꝰ etiã abltĩo oꝛatoꝛes vt plu
rimdmi gtio ↄiungũt. vt ſilis es maioꝝ tuo

DeHe nomine
tum officij dignitatis es plenus Mõ nũquã vo
ſed praꝛo cũ ſuꝑioꝛib- caſipus oreruntur.
Dreg XYX WT De caſib ablatiuoyxpti
2 F. XXXII cipioꝝ.⁊ alioꝝ nominũ
Snſiderandũ id quoq; eſt ꝙ caſus ablati
nõ ſolu ꝑticipioꝝ vex etiã alioꝝ noĩm in
õe pꝓtinue ponũt᷑ ⁊ pſertim ſiqua fuerit
Pis de ꝑticipijs quið pal eſt. vt reg⸗
nante octauiano ceſare ꝑata eſt vniuerſo oꝛbi pa
ʒ3a. cat quaſi quo tꝑe regnabat octauianꝰ. Aliud
Dyomſio ſiꝛacuſano ? tirano gerente bellü in ſili
cia grauiſſime clades ſunt facte ſᷣcat quo tpe erat
gerens bellũ in ſilicia. eodẽ quoq; mõ alia quedã
ſe hñt nõia maxie ſi dignitatũ bonoꝝ extiterint
vt coꝛnelio galba edilibo ⁊oſulibi acte ſunt fabu
le in theatro.alddũt nõnulli ꝑpticipiũ exiſtentibo
i nos addi ꝓhibemꝰ Item ſcipiõe ↄſule peni de⸗
uicti ſunt.ſcipione impatoꝛe euerſa eſt numãtia
reliqua huiuſmodl pariter ſe hab eent.
Pre· xxxiijꝙ ſepe duo nõia loco aduerbij ponũt᷑
Nterdum vero duo nõia ſine pᷣpoſiitõe
adiecta non min? vim aduerbij retinent
vt magnope ꝓ valdemaxiope ꝓ płimũ.
maio:eĩmoð ꝓ marime:mirũmmodũ ꝓ mirabi
liter fir miranduimmodum
BBDreceptũ ·xxxiiij ꝙ ſepe ablati abſq; pᷣpõibo ſiue
eeis vim habent aduerbij.
VNVblatiui etiã caſus ſiue cũ cõmertio prepo
ſitionis ſiue ſine eo vim habẽt adueꝛbij.
vt in pꝛimis.fcat em̃ pᷣcipue ac ꝑſertim.

,

leo
tun
ann
nnis

fon

ſim
gan

lefa⸗
ſten
Rir
weer

— — — —½

Fo. XIIII.

in pꝛimis eruditus. ſic de reliquis.
Pre. xxxv · de differentia quarũdã oꝛõnũ
Vlotiens multos dies aut ãnos p actm
caſum dicimꝰ ſeꝑe intelligimꝰ tꝑis curꝛi/

nõ no. nate nõibus iungit᷑. vt in pꝛimis ſapiens HDZ

ſſioq; ſignificatur· Quare vt marcellus aitloptã
tes(rectius actõ vti dehent)ſiquid ad ſecũdã ſoꝛ
tunam attineat. Jutereſt ergo ſiqs dixerit. decẽ
annos in re militari verſat?ſum.An ita decẽ an/
nis dedi reb bellicis operam. ”””

quartus dr ⁊ nudiuſterciꝰ ſic de alijs

pᷣtoꝛ ⁊ quarto pretorꝛ.
ter quartũ pretoꝛ quarto pᷣtoꝛ hoc
(Gintereſt vt marcus varꝛo teſtʒ eſt NMam
aquarto pꝛetoꝛ locũ ſigniſicat. tres an

te factos Quartũ vero pretoꝛ tempus deſignat
idem eſt de illis tercium conſul a tercio conſul.

vide ne perperam his vtaris rationibus contra
wterum atq; eloquentũ conſuetudinem.

ro SVTTYTY de dĩa int dimidi
Hre. xx XVIII um ⁊ dimidiatũ

culũ.ſiue temp ⁊ quaſi ↄtinuũ ſᷣcat. Sʒ
Nabltm̃·ãnoꝝ ſiue dieꝝ aliqð interiectio iutmi⸗

Vre. xxxvi·quõ die quarta ⁊ die qrto nõ idem

ZNe quarta( vt marcell? ait) die quarto
noõ iõ ſignifiicãt.ſʒ maſculino genere pte
riiltũ fſcat᷑.feminino vero futuꝝ.· Vetuſti⸗
ſſimi tñ aliter ꝓtulerũt.vt ꝓ die quaꝛto nudiuſ⸗

—

e Romine
Imidiatum a dimidio dẽt plimũ. nam
cum dimidiatum ſit quaſi in duas pꝑtes

Diuiſum. niſi aliqd diuiſũ ſit dimidiatũ

dici nõ poteſt. Oimidiũ vo appellatur nõ ꝙ ipᷣim
dimidiatũ eſt ſʒ que ex dimidiato ꝑs altera eſt ve
luti ſiquis ex mille nümis receperit quingentos
dimidiũ ? nõ dimidiatũ recepiſſe dẽ.nec quis re⸗
cte dixerit ꝓ ſententia Marci varꝛonis. vt aulus
geli? in noctibo acticis ait.dimidiũ libꝝ legi.dimi⸗

Diam fabulã audiui:ſed dimidiatũ hiby ⁊ dimidia⸗/

tam fabulã q̊s recte ptulerit Et dimidiatum qui
dem.exempli gra:digitũ axpellamꝰ. Sed alteru⸗
tram ptem dimidiũ qõ diligenter accuratoq; eſt
inſpitiendu. “ .

Preceptũ xxxixꝰeboendie man⸗

unusꝓꝙ offitio oꝛnatiſſime ponitur. vt hoc
eſt amici munus id eſt offitiũ amiciꝭtem fũ⸗

go boni viri munere · id eſt fatio bõi viri officium

Sreceptũ xlre bocnaenecſitudo.

Eceſntudo ꝓ amiciticia vtimur cuiꝰ vſus
eſt Saluſtio frequẽtiſſimꝰ ꝓdicionẽ cat⸗
belme legentibus. Et tuli in epla ad ti
tum fabiũ tu vero qui ⁊ foꝛtunas ⁊ liberos habe⸗

ge. 1 nos ceteros neceſſitudine beniuolẽtia cõ⸗

iunctiſſimos inde inſueuit neceſſarius ꝓ amico
poni cũ in neceſſitate ꝓbetur amieus.
Preceptũ xli de hoc nomine. htee.
Artes pluꝛali nũero cauſam offitiũ.aut.

— — — — — — - —

— — — —

⏑ —

1
4

maaiſatum ſignat. vñ tulius in eplis ad appiſᷣ
te finge eſſe quiſum egod quoq; apud caſpari⸗

num frequẽs eſt ⁊ alios pleroſq; viros eruditiſſi

mos.vñ Tdereutiꝰin andria:cur ꝑtes adoleſcen

tis ſeni cõmilſerit:ex quo infert᷑ ꝙ non latine di⸗

cunt bacbantes volo ire ad partes.ſed ad natale
ſolum. Pre. xlij. de hoc nomine Inſimus-
Oc nomen inñmus quouis mõ aut cõditi
one aut natura inferioꝛitatem ſignat. ali

quando ꝓ peſſimo accipit᷑. vt ꝑmeno mq̃t in enu

cho gnatoni.Tace tu ego quẽ eſſe infra infimos
omues puto hõies.ommũ peſſimũ ⁊ ſeruoꝝ quo
q; ꝑſonas dicimꝰ mſimas id eſt abiectas. nã fuꝑ
nomen ſeruoꝝ ↄditio.a:.virgilio in bnccolic. vt
qͥd faciãt dñi audẽt cũ talia fures.ſerui:eſt e ᷣuio
Preceptũ xliij.de hoc nõie antiquus.
Ntiquus licet etatis ſit venuſte tñ ꝓ no
bili ſolet dici vñ virgil· pꝛimo enerõ:nos
plratria antiqua diuerſa ꝑ equoꝛa vectos.
q tulius pꝛimo ofitioꝝ:o domꝰ antiqua quã diſpa
ri dño dñar is ilic antiqua id eſt nobilis.dom eti
am plerũq; ꝓ familia pomit᷑ vt ſcipio fuit de emili⸗
anox, domo id eſt familia V
Srecepxliiij· de nomine ꝓuincia.
MNouintia ꝓcnratio dicta.vñ Therentiꝰ
in phoꝛnnone o geta geta ꝓuintia accepi
ſti duram Idem inheant DHinc nt̃a tꝛadi

ta eſt ꝓuintia.Ab hec donatus ꝙ adquiſite bello

longe ab italia regiones pꝛouintie dicte c i

— De nomine
ſunta poꝛro vel ꝓcul vincendo. ad quas ptoꝛes
Aquia a lenatu romano cum officio mitcebantur
officia quoq; ꝓuincie w eſt ꝓcuratões nõiate ſũt
PBreceptuxiv de hoc nomine periculum.
Ericulũ ꝙ experietia accipitur ⁊ a perioꝛ
non eſt in vſu deſcendit. licet exꝑ ioꝛ
ecerperigentia fit vius o cere. Et periculũ
ꝓ temptamento ſumi teſte donato/ vnde tteren
tius in enucho·fac periclm in lłis:fac piclm in a⸗
leitra.⁊ alibi periculũ aperio.vñ vᷣgili in euere
defuncte ꝑiculis ait id eanandaarerfirarid⸗ ⸗.
Preceptũuxlvide hoc uomine diſcrumen.
AIfſcrimen pꝛo periculo wonif. vñ vᷣgili? in
peimo enetõ.p tot caſus ꝑ tot diſcrumina re
rnm tendimus in lacium. licet dłam albi ſignat
vt mali ⁊ boni magnũ eſt diſcrimen id eſt dtᷣa. Et
diſcrimen ſectione piloꝝꝑ a medio fꝛontis ad ver/
cicem dicere ſolemus.
Preceptũ.xlvij de hoc nomine ſuperbus ·
Alperbus pꝛo nobuis pomtur. vnde vᷣgi
luus in pꝛimo enete. Superbum cecidit
ilflion nobilis troya Mdem in tercio ſupbũ
regnatoꝛam aſie pꝛiamũ ⁊ ſupbus arꝛogas dł᷑ vñ
vgilius in pꝛimo eneið: on ea vis animo nec
tanta ſuperbia victis id eſi inſolẽtia ł arꝛogantia
Prece · xviij de iſtis dictõibo iuſſ/ euẽt pmiſſus
Alſſns euentus ꝑmiſſus.nõia inf lectionis
qjuarte ſinglari nuero pli vrro neutta ſecũ⸗
de declinationis.vñ tulius ad atticum · Semper
mcae euentoꝝ magis mouent quam euentaEt

—,—

J 0. X VI. H
vᷣgilius in buccolic· Accepta iuſſis carmina tuis
Et ibidem haut in iuſſa cano: Et pꝛio eneide mi⸗
hi iuſſa capeſcere phas eſt.·

P11 N⸗ omine
SDreceptũ xL. IX te uomine
ratia modo cauſam notat.vn thereri in an⸗
dria Ea me nunc reſtitiſſe gratia id eſt cau⸗
ſaallibi vero gratiã dici amicitiã vt Therentiꝰ? in
adelphis. Ego lepidus in eo gram · Et ibi donat?
inquit inire gratiã eſt ſibi amicos ↄparaꝛe beneſi/
cium accipere. Pre. l de hoc nõie epla qd fcet.
Ec te lateat qð ꝓ epla dicimus litteras
plurali nũero ⁊ ꝓ vua epla vnas dicim⸗
litteras. Mã illud nomen vnus a. um cũ
bis que płiter ſoluminf lectunt᷑ plem quoq; nu⸗
merum ꝛetinet vt vne nuptie.vne bige vna me⸗
nia. l̃a vo in ſingli elementũ ipᷣm ſcat vt a.b.vel
ſcribentis manũu. vt cicero ad atticũ: nã alexidis
manũ amabam qò tam ꝓpe accedebat ad filitudi
nem tue le. in ph eplam vt dixim(pᷣterquã apð
poe tas Fcat.inter t ñ hec nõia hec elegatie· dia eſt
ꝙ dicim? vns eplam vnas kas duas tres ꝗtuoꝛ
quiĩq; eplas binas vero las ternas q̃ternaſi qui
nas ſenas denas ſeptenas octenas noneas de
nas nunquã aliter quale eſſo vnas binas ternas
epiſtolas duas tres quatuoꝛ litteras quã tu pꝛe/
ceptionem diligenter cõmenda memoꝛie.
Preceptum. li: de hoc nomine nullus
Alllus a um interdũ pꝛo non,ponitur pᷣ⸗
ſertim cum fuerit adiũctũ ſum es ẽ vᷣbo.

De Momine
vt nullus ſum inter vos reſpublica nulla eſt qua
ſi non eſt atq; extincta et.
MPreceptũ.lij.de hoc nomine inuidioſus.
Muidioſus foꝛmidoloſus ſuſpicio ſus ambi
tioſus gratioſns laboꝛioſus teſte Gelio at

ticarum noctin libꝛo. ir. ca. xij. in vtramq; cadunt

ſigminicationẽ.vt inuidioſus qui inindet cui in⸗
uidetur.foꝛmidoloſus qᷓ foꝛmidat ⁊ qui foꝛmidat
T iua de reliquis.Et addit hoc nomẽ infeſt/ qui in
fert alicui malu infeſtus dẽ De bis latiſſima eſt
aſſertio apud laurentiũ pꝛimo libro elegatiaxx.
Precep.liij. de hoc nomine decimnſquſig
Aludetiã cognitu pulchx eſt ꝙ decimuſquiſ⸗
HGqᷓ; eſt vnus de numero denario ſicut mille
ſinuſquiiq; eſi vnus ex nuero millenario. hinc ẽ
illud ceſaris cõmentarijs Cognoſcit non decimũ
quẽq; eſſe reliquũ militem alias relictum vulne⸗
re de hoc vid apud laurentiũ.qui diffuſius hanc
materiam diſputat. Poc al tnn
AX ◻— T de boc oplexo pꝑtim
Drecep. LIIII. En ventcune
Alirtim hominũ venerunt(aulo gelio teſte)
idem ſignificat quod pars hominu velut qui
Ddam homines Hã partim hoc in loco aduer
bium eſt.neq; ſecundũ caſus inclinatur. Si⸗
cut enim partim hominũ dicitur ita cum partim
byominibus dici poteſt. quod cũ quibuſda bomi/
mbus ſonat ⁊ quaſi parte bominũ. Sed hoc tamẽ
ſplendidius eſt cum in oꝛatione iterum fuit adie⸗
tum vt eſt illud Oarcij Tullij in eplis. nam qui

. * 1.

iſtinc venerunt ꝑtim te ſupbum dicunt qð nihil
xeſpondeas ptim contumeloſum qo male reſpõ
Deas Et qui mutatibo pſunt ꝑtim nobues ſunt.

Hreceptum LV NHecd brzt d

DOꝛdihomo etiã f lexibiliter Coꝛdi hõis conꝛ

dDi hoim(priſtian/ inquit) iocundũ iocudi io
cũdo · ſicut ⁊ trugi in qua ſnis marcellus autoꝛ eſt
dicit enim Coꝛdli eſt id eſt in aĩio ſedet· Nam hec
res mihi coꝛdi eſt placet vñ therentiꝰ andria hee
tibi nuptie coꝛ Ii ſunt ⁊ ita de allils.
Precep. lvi de hoc cohnolers mille hoim qᷣd fcat.
AIlile hoim nüũero ſingli mule hoĩes vcat vt
milie hoĩim interijt· hoc eſt mille hies inte⸗
rietunt mille miitũ vulneratũ eſt id'e mle mi⸗
lites vulnerati ſunt ⁊ ſic de aliae.
Dreceptum.lvij.de hoc cõplexo id genus:
DND genus pꝛo illius gener. q veriſile no⸗
mmaen erxpꝛimit. pulchre ac vſitate dẽ vt mul
ta ſunt id genus monſtra.de multis id genꝰ rebo
locuta eſt.qð eſt de ſimilibus ⁊ it ade reliquis.
Precep.lviij.de hoc cõplero ex ſnia quid fcet.
ſententia quaſi ſecũdũ voluntatẽe pꝛo
ſpere ſigniſicat. vt res geſta eſt ex ſenten⸗
tiiea ꝙ eſi vt optabamus. Eſt enim ex ſnia
aliquid ad notum habere. ut quintiliano placet
habes oe vroꝛem exanimi ſententia Item omĩa
heinri o er ſententia eueniunt i.pꝛoſpere ita in
alijs conſiimiliter eſt agendum „ c iij

ðð ð .ùð
””“äsl E“äl
..ç-⸗-Lõðõ

1

Preceptum lIX ene Niee
Es nomẽ latũ diffuſumq; eſt eoq; pulcer
rie vtimur adiecꝭ poſteſnuis nõibopſerti

buiuſcemõi. vt cum ðꝛ res bellcares domeltica.

res vxoꝛia:res familiaris.res militaris ⁊18 ſimili⸗
bus ↄfoꝛmit dicẽdũ eſt vbi aliq rei inſtitucõ ſ̃cat·
Pre. lx· de hoc ↄplexo quottuſquiſqʒ homo eſt
AVott qᷣq; homo eſt quot ĩes ſcat quot
endu ẽ ꝙ quott (vt· laurentio plac; iun

gir cũ quiſq; 1 nuqm vtimurac detõe mſi inter⸗

rogatis ⁊ niſi cũ fcatõe que eſt quot. Quottꝰ eñi
freqñter ſᷣcat quot vt marcialis ait.dic quottꝰes
qnticupios cenare quot eſtis ⁊ quot tecũ hẽs.ci⸗
ceꝛo ecia ꝓ legario:quottꝰ enñi iſtud q̃ſqʒ feeſſet id

eſt nullꝰ vł raꝛꝰ.vñ ⁊ ouidi iðᷣ arte foꝛma dei mu

n/foꝛma quotta queq; ſupbit idẽ nullavł rara

NPreceptũ · lxi:de hoc nomine moꝛiger

Origer . a. um. p oꝛnate ſcat oplacens vlł
obſeqñs vt eꝛo tibi moꝛigerus aut moꝛi
ger l. ↄplacẽs Iobſequẽs moꝛatꝰ aut ẽqui
bonis moꝛiboprediteſt:moꝛigeratus ꝑtici piueſt
moꝛigeꝛo ꝙ ẽmoꝛẽ geꝛo.i:obſequo ⁊ obedio vñ de
moꝛigerus obſeqũs obediẽs ⁊ facile moꝛẽ gerens

SrecepLxII roplero maios,

Vid ſibivult maioꝛ ⁊ minoꝛnatu miſi po
ſenioꝛ et muioꝛ dici plerũqʒ honeſtatis et
ctatis eſt· vnde tullius primo officiꝛomũ

.

0, xvVii.

Fdoleſcentis eſt maioꝛes natu vereri i e reue⸗
reri:a therentius inheaut.Quanto tuus animꝰ
nato grandioꝛ. tanto ſis ignoſceutioꝛ Creditur
em̃ natu ſic die in flex biliter adiungi indiffere/
ter omni caſui a numero vt maioꝛ natu maioꝛis
natu.maioꝛẽ natu.maioꝛes ⁊ minores(teſte ſer⸗
uio ſuper pꝛimo eneide) de genere quando dicun⸗
tur ſola pluralia eſſe. vnde exemplu virgilij ibroẽ
oenotrij coluere viri nunc fama minoꝛs

Perep tu LXii nbenne

ſtributims ſeu EPi
tituis.

onder⸗ ndum etiam preſertim eſt. quod
diſtributiuis 1 partiuis nomimbus cõ⸗
modiſſime vti poſſumus cũ alcuius ne⸗
gocij particionem quandã facere volumus aut
certam animi determinationẽ declaraꝛe nitimur
te qua ratione hoc exemplum conſpicere potes
catho elodius a me plurimũ diigunt neqʒ
enim immerito maximifacio. Mã tame alter mi-
hi doctrinam miniſirauerit alter vero magnas
mihi reꝛum facultates preſtiterit.nõ poſſum ab⸗
duci quin cum alteri? virtute adauctus ſum. alte
rius autem copijs adiutus exiſtam. alteri maxie
Debeam.alterum etiam admodum diligam quo-
rum vtro magis gaudeam aut magis pti velim
non facile diiudico .

ſer añ rinci
heirſ is alanao oꝛnatus cauſa imterponitnr ·

Piiuſqua aduerbiũ pꝛincipale ꝑueniãt inter

ppponatur oꝛo im perfecta vim habens ꝑntheſis vt

im hoc exemplo Omnis qui ambitioma glie ſtu
dentid quod ignoꝛat nemoopimione magis qʒ
reducunt᷑ Ita dediſt ad me:que mea eſt füma vo

luptas l'as ſuauiſſimas Otẽ om̃s amicos infal⸗

loꝛ plimu admiraris Itẽ ſcire velim ex te.ea naqʒ

amccor eſt coſuetudo.quid nuꝑ in anthonij cau⸗
ſa egeris Itẽ legale tibi ſapiam a teneris vt aiut

vnguiculis cui freques inſudaſti ſũoꝑe dedicaſti
ita de reliquis parifſoꝛmiter facticandum eſt.
PSreceptum.ixv. de hoc nonune conſidentia.

onfſidẽtia ꝙ fiducia accipit᷑ vñ virgil. in pꝛi

mmo eneio⸗ Et afflcmeh? confide reb. tim
conſi entia ꝓ duritia paciẽtia. vñ plautus in aſ⸗
maria. Scapuloꝑ cõſidentia vtute vel moꝛum
freti oõndentia ꝓ audatia vñ virgilius in quar/
to geoꝛ: ã quis te iuuenũ cõſidetiſſime ntᷣas iu⸗
ſſit adire domos Icẽ cõſi eentia ꝓ cõſtantia ⁊ con
ñidenter:vñn que non delinquix: decet audacẽ eſſe

conſiventer. Ec fiducia ꝓ conſidentia: vñ virgi.·
in nono Cernis que rutilos hẽat fiducia rex Et

fiducia pꝛo auoatia ſepiſſime dici vt eſt illud ſalu
ſtij ita fidntia quam argumentis pugnatoꝛes di
mittunt. Ct fiduciam ꝓ impudentia teſte donato
ſupeꝛ illud therencij in andria qua fiducia id face
re audeam nec deme quid faciã ſcio:? ita de alijs

preceptum L.xViananne

oqʒ etiã poſt oꝛationem inchoatana

— —JGð — — --———U

—— — —

.c“ äs r ð .,., ũ
8 C f f ́fs S”M ð .
N .

Altrinus dici ſolet.vñ. Saluſtius in ingurti
no bello. at ingenij egregia facmoꝛa ſicuti a⸗
nima immoꝛtalia ſunt. vn therentius in andria
venit oſiridie chremes clamitãs indignũ facin
ſecomperiſſe. Et tulius.li.iij.o ficiox omiſum
potius non faciendũ quã tetrũ facin/ eſſe. facinꝰ
etiam ſcelus ſcat: vnde tuliꝰ in eodem tercio. Eb
hoc ninlla fraus aberit nula facinus. zen
INLPO T N c nomine officiũ.
Pre LxX ernernaronteld.⸗
fficiũ eſt virtutis actio quod greci wocant.
byoc eſt ꝙ loco tꝑe ⁊ dignitate cõuenit· vn
recte dẽ in fanulia noſtra oẽs officiũ exercent · id
eſt omnesagunt qð dñt⁊ eo ſegatis obui offi⸗
cij gratia· id eſt qꝛ ſic debeo. vñ factũ eſt vt officia
fſcent.etiã bñficia vt non ſunt erpbanda officia
Ec quintilianꝰ duxit me ſilis etas.euicerũt offi⸗
cia cepit fis amantẽ odiſſe nõ potui.Magiſtratꝰ
guo officiũ ðꝛ ſiue quia honoꝛis cauſa fact? eſt
ſiue oꝑis ꝓplo ferende.ſiue qꝛ ius ſuñ cuiq; ⁊ qͥd⸗
cuiq; debetur reddat Cetere etiã artes que modo
boneſte ſint ſuã actionẽ officiũ vocant.vt officiũ
medici officiũ grãmatici officiũ rethoꝛici ⁊ ita de
Coapittulum ſecundu de ꝓnominibus tliqͥs
nhoc capittulo ꝑcepta aliqua que rela
tina nõia ac ꝓnoina reſpiciũt tibi tra⸗
Verre curabimus·⁊ quanto conatu po⸗
terimus ea que ab alijs pꝛecepta ſunt
in lucem dabimus.
Preceptum pꝛimum de locatione relatiuoꝝ

De pꝛonomine
Vaotiens pᷣmittimus/nomen cuiuſlibet ge
neeris interpoſito relatiõ ſequitur nomen
Alteriꝰ generis Yllud re latmi mediũ ꝓprij nõis ge
nus ſequitur. vt eſt illud ſaluſtij in cathilinario
eſt locus in carcere qð tullianũ appellat᷑.aliõ pre
clarum eſt cicerõis op?qui cathomaioꝛ dẽ Si aũt
vtraq; nõia fuerint appellatiua.cui velimꝰ potent
rñdemus.vũ tuliꝰ vi.de re publica. Nihil eſt illi
principi deo qdð quið in teras fiat acceptiꝰquã ce
tus conſiliaq; hoim que ciuitates appellant᷑ · vbi
illud relatm̃ que ſi eſt femi gener refert ciuitates
SBi enim refert cõſilia ⁊ ita de alijs ꝑifoꝛmiter a⸗
gendum eſt Illud quoq; animaduertend eſt
ꝓ ſi tria exiſtũt quoꝝ vnũ relatm̃ ſit frequẽtiſſ ie
duo eoꝝ in eodem caſus exitu ↄueniũt: Exempli
gratia. Si quis dixerit hũc ᷣmonẽ liber in quo
e virtute agituꝛ pᷣclar/ eſt ↄuemũt em̃ eodẽ cal⸗
exitu illa duo que maioꝛi vicinitate ↄiuncta ſunt
Aliud quas miſiſti htteras.ad me iocunde fuere.
aliud ſermonẽ quẽ vos audiſtis non eſt meꝰ Itẽ
quam exiſtimas demoſcenis oꝛõem eius non eſt
vñ vᷣgilius maro: vrbem quã ſtatuo vr̃a eſt Et
therent ius in andria poſi has quas faciet de inte
gro ↄmedias:anſpectande/an exigende ſint vobis
IYdem ppylo vt placerẽt quis feciſſet fabulas Adẽ
quas credis eſſe has non ſunt vere nuptie ita de
alijs huiuſcemodi exempis.
Preceptum ſcom de iſto relatiuo qui
llud etiam annotatu dignũ eſt.ꝙ hoc relatu
uum qui que quod non conſtruatur imme

diate cum ſuo añcedente· ſed inter relatm̃ ⁊ ſuũ
antecedens verbũ interponat᷑ aliqð vt hoĩes di⸗
ligo qui paci ⁊ ſtudio vacant.ahas qui paci ⁊ ocio
ſtudent ꝗOtem cicero eloquetiſſimus fuit qui ce⸗
teris in dicendo pſtitit latonem omnes in pꝛi

mis laudant qui rex diuinax cognitionem ante

alios aperuit ·

[ eGTTT plerũq; re latm an
Preceptũ III. cceden ſuo ppomtur
Onnunqu etiã oꝛnatus cauſa relatmi iuo

encedenti pponit.vt quos in vrbe tumultꝰ
excitaſti multaꝝ ſeditionũ pꝛincipium ? cauſa ex⸗
Pꝛeceptũ.IIII. 6 ns
— Lu. TLLI. nuo incipitur oꝛn6
nullo antecedente expreſſo
AImiliter interdum a relatiuo incipim oꝛõ
nẽ nł lo añcedẽte expreſſo vt que tua hũani
tas eſt:maioꝛem bñſicioꝝ rõnem quã iniuriax ha
bebis que tua modeſtia eſt ferẽda equo aio cõtũe⸗
liam hanc iudicabis. Mec ſolũ in caſu recto ſʒ in
abltõ.etiã hac dicendi rõne viri eloquẽtiſſimi vſi

funt.vt qua animi pꝛudẽtia ſꝑ extetiſti nunqus

dubitatur nmma te prudenter conſultoq; factuè

qui que quod

vi que quod tribo moch accipit᷑ relatiue
vt ſ piꝰeneas raptos qͥ ex hboſte pꝑenates

1 3& De acceptionibu
Preceptum v Ram Recononn

De nomine

Elaſſe vero mecum. Interꝛogatiue. vt vos qui

tandemquibaut venuſtis ab oꝛis. Itẽ infinite
vt neſcio quã rem agas.aut qnẽ hominẽ diligeass
Vis ⁊ qui nuquã ponũt᷑ relatiue.ſed vel

vt neſcio quis ſis

— 7

interꝛogatiue quis es tu.⁊ qd agis· vel infinjte

tubi videoꝛ · Et vir. Qui iunenes quantas

oſtentãt aſpice vires. Itẽ ꝓ quãto vt quo magis.
quaãtomagis Itẽ qui ponmi᷑ quõ aut ꝓpter quid

vñn therenti Qui iliuc id eſt quõ aut cur Qui
ſempꝑ recipce ponit᷑:ſuꝰſemꝑ relatiue ponitur vt
pater amat filios ſuos: J

Preceptii. Vi. x we datuoiae i.

Vod hoc relatm ia ea id.immediate pſt
ſuũ añcedens collocetur·vt publiꝰ afrrica
nus is qui carthaginẽ romanoꝝ leges ac

acciꝑe coegitt. .
Oteceptũ. vij. de eodem ꝓnomine .
Blog plerũq; oꝛnatioꝛ locutio ſit ſi illlud

relatm̃ is ea id. huic relatiuo qui, que qdᷣ

7 *
1
4
S

pradicti pᷣcepti patuit.habet᷑ etiã apð ciceronem
om̃is q̃ͥ ambitioni glie ſtudẽt id qð ignoꝛãt opi
nione magiſquã reipſa dicũt᷑ Ytem publiũ affri⸗
canũ eũ qui pꝛius a ppellat? eſt affric qꝛ vicit affri
eos YItem ducem burgundieeũ quẽ om̃s · italie
galliequam etiam germanie gentes timuere.ex
ulis confederatoꝝ popuł moꝛte infeliciſſima in⸗

Uid ⁊ qͥs ponit᷑ aliqñ ꝓ qualis. vt therenti

immedi te anponatur vt in exemplis ſu

—

— —
, —

Fo. XxJI.

teremit Scieudum etiã ꝙ hoc pronomen is pj/

nitur vno mõ relatiue vt de/ diligit hbonos ego

eum colo ſcõo mõ redditiue vt is qui deũ colit

eſt honns.

preceptum iii Eteſnemme e

Ple ipᷣa ipᷣm relatiue pomitur in tercia ꝑ⸗
ſona vt ego deũ colo ipᷣe benefacit bons
Deupmöſtratratiue vt q ꝓ ꝓnomihus de⸗
monſtratiuis diſcrete ponit᷑ vt ego ipe.tu ipe · ille
ipᷣe.iuuenit᷑ etiã ſine ꝓnomine vt virgilius ipſe
remitto. Et alibi queqʒ ipſe miſerꝛĩa vidi.⁊ quo⸗

rum pars magna ſui.ſic em̃ ꝑ diſcretionẽ quãdaãa

——

ꝓfertur. vt in ſexto eneide ipe ratem conto ſubi⸗
git. veliſq; miſtrat quaſi ſolus

it ſimeuntis ad vnd nõ tñ diſcretõem fcat· vt
apſe ſed potius relatõem quãdã Melatiue ponit᷑
vt ego deum colo ⁊t illũ cupio videre demõſtra⸗
tiue vides tu illũ relatiue vt illellegit diſcit
Pr eceptum.x.de hoc noĩe alus
lius a.aliud ponit᷑ relatiue vt video petx
J alios homiĩes licet em̃ añs:i petrꝰ drat

ab alijs hoibo nũero cõuenit tñ ſpẽ que ẽ?
bomo Item diſcretiue vt ego ſum aliusa teid ẽ
qnam tu Item diuiſiue vt hominũ alij quieſcũt
d i4

ulij laboꝛsnt

Preceptũ · ix.de poc ꝓnomine ille illa iluqd.
Ale illa ilud figurate ponit᷑vt vir ille ege
quiquondã gracili modulat auena.⁊ tu ille
eneas quẽ adriano echiſe almã venꝰ phrigij genu

De pronomine

1 „α de differentia in/
L ter alius quomodo differũt. Alter di
citur de duobo. Alius wro de plurib. Si
cult vter ex quo cõponit᷑ neuter.duoꝝ timĩ

eſt interꝛogatiuũ :quis vero pluriũ.

Ichec hoc · iſte iſta ſtud. ille illa illõ quõ

ꝓximũ · loquẽti ł ſcribenti Iſtic locũ ꝓximũ audiẽ

ti łei ad quẽ ſermo aut le dirigũtur. Allic locũ

remotũ ab vtroq;. Iſte tñ aliqñ ponit᷑ ꝓ hic Cice
cero cũ iſto tge ſtent cũ gladijs armati. Ille quo

q; nõnunquã p dignitatẽ quãda atq; em inentia
accipit᷑ incicans eſſe qð oẽs noſce debeant vt aler /
der iſte magn architas ille tharentinus·

Ereceptum a re

Mter is ⁊ hic hoc diſcrimẽ eſt Ys ſpatio lon

giioꝛe accipit hic vero ꝓpinquioꝛe. mult tñ
in locis confundũtur vt qui pfert vᷣtutẽ diuitijs
hic ſane prudens eſt Poete tñ aliqñ capiũt ille ꝓ

is.vt oꝛatius patrie quid debeat ⁊ q̃d amic Quo

amoꝛ parens quo frater amãdꝰ a hoſpes. Qõ ſit
cõſcripti:qð iudicꝭ offciũ.que ꝑtes inbellũ.miſſi
ducis ille ꝓfecte.reddere pſone que ſit reuerẽtia
cuiq; Nam quid in ſacris litteris legitur Nõ qui
ſeipᷣm cõmendat ſed quẽ deus cõmendat ille pꝛo

Pre · xi de dea inter iſta pnoĩa infra contenta.

