tur ſcõᷣm locũ aut terciũ vt ego enim er his enim
MNam nunquã ſcõm locũ aut terciũ habet ſed ſo
pꝛimũ Ut nam multa ſunt que dici pñt· NManq;
aliqñ pꝛimũ locũ ſoꝛtitur.aliqñ ſcom aliqñ terciũ
Quãdoquidem ⁊ qñ ſemꝑ pꝛeponũtur Qnqui⸗
dem anſomios non fas cõtingere poꝛtus. Sine q̊ͥ
dem. hic tibifauoꝛ enim) quado hec te cura remoꝛ
det A&uia 1 quoniam ſemꝑ pꝛeponũtur.niſi foꝛte

poſtponantur aduerbijs. ſiue cõiũctiomib· vt heu

quia heu quoniã. nõ quia heu quoniam heu : ſiẽ
etiam nam.qð ſemꝑ alioquin pꝛeponitur. vnde
virgilius. Heu quia nam tanti cinxerunt ethera
miubi. Ciceronũ quida inquit noui. Sed hoc
in conpoſitione pocius ⁊ nõ fcat quia. Cum pᷣter
pꝛedictoꝛũ moꝛem ſemꝑ ſubiũctiuũ.vt cũ ex his

facile cognouerim· Quippe fcat quia certe

Ceedtum tv. cõ⸗
P iunctione vt

multis modis capitur. vno modo ſigni

ficat poſiquam vt apud Turgilium vt vidi
ia eſt poſtquã vidi vel quoniam pꝛimũ vidi
nõnunquam valet quomodo vt apud eundem
vt vidi.vt perij.i.poſtq; vidi.quò perij.vnde ami⸗
cos ſiue hoſpites interꝛogamus.vt vales.id eſt

qquõ vales Aliqñ etiam ſigniſicat ſicut· vt ego lo⸗

quoꝛ vt rex·ſicut rex loquitur.liqñ vt velut vt

loquoꝛ vt rex id eſt ꝑinde acſi eſſem rex aliqñ ita.
ävyt ſi dicã quotidie ad me hoſpites veniunt vt in⸗

cipiam iam ſtomochari tantà frequenti· Beſt ita

e coniunctione
vt incipiam ſtomochari vel pꝛopter quod vel qua
Ppter incipio ſtomochari Aliqñ ſ̃cat ꝙ vt non eſt
opus vt fugias id eſt ꝙ fugias.aliqñ eſt cõiunctõ
cauſalis.vt cõgrego mihꝛ diuitias vt familiã ale⸗
re poſſim.aliqn ponit᷑ ſol oꝛnatus gra.vt Quin⸗

ti. Quis credat me feciſſe vt ſtipem filio negarem

idd eſt quis credat me filio negaſſe ſticem
Precpturvid iſtis couun⸗/
EEctionibus nec et neq;

Ec et neq; ille cõtunctiones ſigniſficãt
non vt ego nõ ſcribo nec tu ſcribis id eſt
7 tu nõ ſcribis. Quintilianꝰ accepit nec
pꝓ non etiã.cũ dicit ꝑſolui gratia nõ poteſt.nec ma
lo pri id eſt non etiã malo patri· Itẽ nec et neq;
qñ ſequit᷑ em̃ et vero ſolũ ꝓ nõ accipiũtur. vt nec
em̃ lego hoc eſt.non em̃ lego.neq; vero dixi.i.non

preęcebptumrvij de iſis W⁰autem diri
P tribo. Sed aut vrro erer .

D quoq; ſciendũ eſt. ꝙ dꝛũñt int᷑ ſe illa tria
SGBel aut wro fcationẽ quidem eandẽ fa⸗
cere hñt. vp ſed ſemp in peincipio clauſu/
le ponitur niſi aliqñ apud wetas vt arma ſz arꝛi⸗
puit.veꝑ ⁊ aũt ppnunt᷑ aliqua dictione añcedente
7 diſtinguũt ſniam a ſnĩa:vt ego ſcrivtu autem
legis. ego vigilo tu aũt doꝛmis.Hñt tñ aliqñ ne⸗
ſcio quid dĩe in vtendo Nam cũ neq; nõ ponimꝰ
dut.dicẽtes neq; aũt· ſed dicimꝰ ueq; vero Itẽ tũ
pter hoc tum vero ꝓpter illud. Non aut tũ ꝓpter
hoc tũ aũt ꝓpter id:cõtra nõ dicimꝰ nõ wro.ſicut
non autem.vt ſum tibi amic non aũt aſſentatoꝛ

„

ti
er
nt

ZZ

4

—

35

—

.
4

. 8
8 .
.

tẽ vo aliqñ ĩ pticipijs ſiue oꝛõnũ ſiue eplaꝝ põit᷑

.

dut nõ. vñ vir · iunonẽ cũ venere ſic lod mempiẽtẽ
Ecit Egregiã veꝛo et ſpolia ampla refertis. Tuq;
puerq; tu?. Preterea dirimꝰ Sane wroia wro-.
enim vero age vero at vero Sed nõ dicimꝰ Sa⸗

ne aut iã aũt enĩ aũt.age aũt atautẽ· IAllud mag⸗
nope Notãdũ ꝙ hec duo aliqñ elegantiſſime ⁊ cũ
maxima gẽa dimittunt᷑ vñ Ci:Tu cũ ad principẽ
ſenatoꝛẽ auũculũ domi heãs ad eum refeꝛes.ad ce
teros reſeres lõge pulcriꝰ ðꝛ m ſi addita aũt di⸗
ceremꝰ ad ceteros aũt refers. Sed qñ verbũ poni

tur ſine cõtrarietate. oĩno neceſſe eſt addere autẽ.
vt incũbes lis quantũ poteris.poteris aũt qntũ

vwoles Porꝛro licet eandẽ featòm habet.q; vero
et aũt · tñ nõnumqᷓ; poſipomi᷑.niſi cũ dicimꝰ age
porꝛo.aut aliquid ſile cũ ſqʒ hãc ſ̃catõm habet ſed

apõ quoſdã pᷣſfertim wetas.cat lõge certe poſtes

vltra ideoq; in medio non in principio poni··

Pre veprum rviij. eſculcet

. videlicet
Ciilicet videlicet vident᷑ fcare id qð certe
ſed vſũ ſuũ hñt ⁊ pᷣcipuũ p amaritudinem

AIggsuandã cũ deriſu pmixta. vt apud vingi.

Scʒ hic ſuperis laboꝛ eſt Et apud The.id plus
curat ſcʒ Alio mõ fcat ſicut id eſt vł hoc eſt vt ho⸗
mo eſt ał ſcʒmortale.has eaſdem ſcatões habet

videlicʒ aliqñ poſt relatm̃ ſiẽ ſolʒ woni qͥdẽ Mõnũqᷓ;

añ vl ſine relatiuo. Et hij ſüt fere modi vtendi
his detõibo apð doctiſſimos viꝛos alia qre in lau⸗

Dre de bac dictione

boc vtunt verlv ſaltẽ vñ The. in an. credo inpetra
wyvt aliq ſaltẽ nuptijs dies ꝓtrahat ⁊T natũ eita
captiuis qui nihilpter ſalutẽ a victoꝛe petebant

. vti · ꝙ illa ymaginẽ vcant illa ſintudinẽ.vñ

De cõiunctione

tticap querit ⁊ pubiũ reliquit donatus tſi
inuit de ſperatis reb ſola pecentes ſalute

petra

Pre ebtum ·xx de iſta dctonũ relut
E“ velutia tamq; rHĩñraa? MZV
Ellut wluti ⁊ tamquã drñt a ſicut ſicuti

MNam ſi dico tu incedis velut rex.vel tamqᷓ; rex.ita

reſoluunt᷑ tamq; ſi eſſes rexvel q̃ſi eſſes rex. Si

vero dicit᷑ tu loqueris ſicut rex vł vti rex reſoluit᷑

ſiẽ rex loquit᷑ vl vti rex loquit᷑ harũ detõnũ diſcri⸗
men ꝓfundius quere in laurẽtio libſcõo ca. xxiij.
pr cvtum · xe hac detöne

quatiuus
Alatenus aduerbiũ interdũ tꝑis interdũ
loci:Quatinꝰ vero ꝑi ſcriptũpiunctio cau⸗
ſalis eſt/vt ſi dicas quatin? hoc ſine plagis

facis. en tibi plagas.de prioꝛi exemplũ hẽs apud

Oꝛatiũ in carmibo quaten? heu nefas vtutẽ inco
lumẽ odim loci eſt cũ dicim q̃tenꝰ ibimꝰ Quate

nusꝓ quouſq; Tal.in.lelio.quatenꝰ amicicie da⸗

ri venia poſſit· cicero vo dixit quatenꝰ iolũmõ pꝛo
inquantũ ſic eatenꝰ ꝓ intantũ vt in lelio videdũ

2

eſt quatenus amicicie tribuendum ei.·

4s

—

- —

—
—

— — 0

☚ — —

.

☛R ð 5 ”M
„ H .
. . 22—
**

*

Hre⸗ ptum.xxiij.de cõtunctõne

aduerſatiua TCamen – .
arnmen qat ſubintelligere quis vt laurẽtio
placet exemplum eius ſubiunga. Naq; du

dvoꝛtu opus pmiſit etas terza mamb ſub
egi · et difficultatẽ lalvꝛe ꝑ domui ⁊ mnuito ſolo no
mil tñ fecditatis expꝛeſſi.ſubintellige q;uis ſic
q;meſolum eſſet inuitũ.tñ nõ mipil exprenii fecu⸗
ditatis.illud quoq; nõ omittendũ eſt. ꝙ vbi tame
pcedit quãuis licet eiſi qusam a ſimilia dat prinę
cipium cõſtructõnis ipia dictõetñ excuſſa.quod
idcirco in ligatura 1 quaſi unctura oꝛõnis inſer⸗·
tum eſt.qꝛ oꝛõ vñ nõ debuerat incepat.vt etſi ve⸗
reoꝛ iudices ꝛc· qd ſi principali vrbo cepiſſet ſup
vacuũ fuiſſet inſerere tñ. ideo tñ abijcit vt funeta
ebrum miw hbae Yofficio ſuo
erce Perrar c

.

EGitur nuc quidẽ p opletionis ſcatõne va

. let que eſt ergo. Sed antiqui ponebat pꝛo
inde poſtea ⁊tũ ait feſt ait · igit ꝓ dein põit᷑ plau ·
in amſi. Sin ali erüt aiati.neq; dent pett leſe
igit᷑ ſuma vi viribuſq; oppiõ eoꝑ oppugnaturos.
igit᷑ eẽ collectia lrõnal ↄinctio eſt· colligit em̃ ſupᷣ

Dicta illatõe Bẽ rõe ↄfirmat. vt cice. ꝓ higario hes

igit q e accu ſatoꝛi marie optaↄfitetẽ ren dꝛ 1 il
latia ꝙ ppoſitꝭ alijs infert vt cathilina c. fol lapis
domuit. ſol igik ci. ptiaʒ fuauit. qit at hee due
igitur ergo differant ab ulis quare q;obrem ques
ꝓpter. quere in laurentio li.ij·ca. li. Et kee de c⸗
iunctione dicta pꝛo nunc ſufficeiuunut

—

De prepoſitione

Prꝛepſitione iurta oadinẽ ſupradi
„Oꝛnatum aducenria indicabim

aliectiua ſuoſtan:iua interwonuͤtur
IVIt illud in oꝛdine pꝛeceptũ pꝛimũ 59

wpwſiciones ppulcre inter adiectiua2 ſubltaã

.

Hasob res iuſtis de cauſis. alia tinpſe nectito⸗
Mec pꝛepoſiciones ſolũ id emicunt. ſed aduerbia

ſms in campo. fecundo in agro. maximas ad res

quedam vt ſunt dehinc deinceps interea interim

pterea a cõſimilia vt in his patet exeplis Tua de/

receptum.ij de m ultiplicanda
P vodtlone ex pꝛepoſitionibus
“ And duoch aduertendũ.ꝙ cũ pꝛepoſitões
aa oꝛoes ſimul adigendas pleruq; vias
apeꝛ unt ado yt aliqn ſine ipᷣis noſtre mẽtꝭ
oſſemꝰ Ydcirco ipe

ſiris pterea reuerentijs ſfas ago maximas
t

conceptu cõmore pficere no

peepoſitöes erut in oiiſgen ſio multilicnnrdt h

oꝛoniboa nobis plurimù ↄſiderande E repla vbi
ſnis ſine ppoſitiomibo ſimplititer explicat cũ pꝛe⸗
toꝛ vrbanus creatus ſum tuã mihi pñtiam nece⸗
ſariam eſſe duco⸗ vt ipam pᷣturam mellus guber⸗

nore pofſim. Que ſententia ex pꝛepoſitionibus

. 2teptu pamac Pppoſitões ppulcre inter

tiua intecijciũtur. vr vberi in vinea-ameni

binc erit cura ne quid vetrimenti accipiã Atẽ w⸗

mMultiplicatur · Cũ pꝛopter eximiam reipub. nego
tioꝝ magnitudinẽ ad vrbem acceſſiſſem. atq; in

vt qui cũ ·quo cũ:quibus cũ.eis

LXIII.

ſenatũ me contuliſſemibi a ſenatoꝛibo contra vo
luntatem meam. ppᷣter opimionem. pᷣtoꝛ vrbanꝰ
creatus ſum in quo equidẽ gubernande rerure
magiſtratu pꝛudentiã mihi tuã nẽciam eſſe puto
Ecepti . e ſenatione
LEppſitionis a iuo caſuailili
Mterdum pꝛepoſitio que nõi ⁊ caſui prepo
mtur pulcrius ac wnuſtius verbũ pceſſit

m qunbuſdam pſertim Qusle eſt ſi dictces

eo ad te vbi ap: ius dicit᷑ aote.⁊ loquoꝛ ad te po
tius alloquoꝛ te r·̃ͦ̃ͦM.
. reę centum · iii peepoſitio ſepe
P Epſtponitur ſuo caſnaail
Nerumq; pꝛepoſitio que pᷣwoni ſolet poſipo⸗
nitur atq; in eadẽ ſcantia manet: Et in qui⸗
buſd id ſemꝑ acciditque ſunt mecũ tecũ ſecum
nobiſcũ vobicũ In quibuſdam vo non ſemper ·
a cü.eis ců te ꝓpter ac ꝓp⸗
ter te idem ſignant· Ec in his potiſſmmu ea pꝛepõ
nũ tranſ latio fit quas iam dimus

Dꝛecheum hac pᷣoſitionekdndd

7 varijs eius acceptionilp.
NHDHaüt ꝓprie ꝑſonã fcat vt eo ad pompeiũ
aut locu vt abijt ad theatꝝ hec feſtue. Ad
tam in compoſitione quâ in appoſitione
plerũq; pximitatẽ notat vt adeo accuꝛꝛo aduenio
ad troyam ꝓ iuxta troyam. ad vrbẽ ꝓ imta vrbẽ.
Eſt etiam cauſalis.vt ad quid hoc ſeciſii k iij

De Prepo ſitione
ii eſt cuius c. Ec ſilitudinis vt accomodat? ade⸗
quat adſilis ad vnguẽ Sigmficat etiã ↄtrarieta
tem vtad ullu mihi pugna eit. oc eſt contra illij.
pro temꝑali quoq; accipit᷑ vt. Saluſti in primo
hiſtoriaruad bellu madedonicum.hoc eſt vſq; ad
hbellũ additõnem etiã fcat vt ad hec mala. Inter
pum ante.vt cunctantem ad limina TClir. ad cõpa
ceionem fecat. vt ceſar nihil ad tu equitatũ.id eſi
in ↄpatõne vt laurentius ait. ad intentõnẽ ſ̃cans
acuitur vt a fabre id eſt ad modũ adpꝛobe· non tñ
perpetuo Ma adeptus nõ intendit᷑.adſimiliter.)
adprimis adprime fcat em̃ valde. ad diane abſo-
lute pꝛo ad templũ diane veni actico moꝛe The
in adel: vbi ad diane veneris hec priſtianus: ad et
apud vrñt qꝛ apud ſemꝑ in loco ſigniſicat.ad vᷣo
in loco ⁊ ad locũſunt ⁊ alie hui octõnes acceptio⸗
nes quas accurate apud poctas inueſtig
DBDSud mutuã locia pſone cõiunctionẽ ſig
niſicat. vt cũ dicimus apud amicumapud
aathenienſes apud numantia 2 ſigniſicat
para qñ locum apud illos demonſtrathec feſtus
et pꝛi·apud ꝓ iuxta Siſenna hiſto. li.inj du priſ⸗
cinum vinũ apud ignem ꝑ ſudoꝛẽ coꝛpe exhauſe
rint.apud eti ꝓ indictum inuenimus Theren.
in. an. apud foꝛum mõ tho· vñ apõ penes in hoc
ifferũt apud minus eſt quã penes.nam apud te
eſt qualitercunq; res tenetur:penes te eſt quod
ammodo poſſidetur. Feſius vero pompeius dieit

— —— —
——

—— 22

== O

— —
☛ —

——

—„

apud apenes in boc differxe. e apud nſonam cum

loco Scat. vt apud platone ia eſt in loco in quo eit

plato apud templũ Menes vero piona domi

nium ac ptãtem qo trahit a penitus vt penes t e

mee penes te eſt. Eñ alian penes requiru pionda

ſine dnio vt ſides penes auctoꝛes eitident apo
nonnunquã etis loco ſeruit cicero. ad heremum

ita petularis eſt atq; acer vt ne ad ſolarin quid vt

mihi videt᷑ ſed penes ſcenã ain eiuimõi locis exer

citatus ſis. apud vicioſe dicim cũ nos in foꝛo iu⸗

iſſe dicam. apud foꝛũ fuiſſie cũ apud iuxta ſigmfi⸗
cet. vñ actius in diomedeadlum apote genitoz⸗
Saluſiy in iugur certũ apõ aqua ſilla cn equiti
eeptum. vij de hwoſi⸗
tione.snte
mnte 19ponit᷑ ſeꝑat᷑ vt ante pono ante do⸗
mü a Fcat p grecò locale vl ipalem.inueni
fuüur etiã ſine caſu in quo loco aduerbij acci
pit᷑ fcat em̃ antea vt Elir. in bucco anñ perꝛatis am
borũ finibo exul:deriuat᷑ ex hoc noie antiquꝰ a um-
ex quo antiquarꝰ. Notandu etiò ꝙ an lucẽ mel?
dicimꝰ? quã añ diẽ ſi diluculũ fcamꝰ-nanqʒ ante
diem. p añ ipᷣi diei ſolẽ · pterq; ſi d certo die lod⸗
mur vt añ diẽ decimũ vel añ lextů calendarũ no⸗
receptum viij. bac uembrium
dictione verſus

Fcat. vñ greciſta aduerſus cõira damnuch

De Srepoñitione
notabit inuenitur etiam aduerſum ꝓ aduerſus⸗
vñ plautus in aſinaria Qui aduerſum ſtimulas
lamanſq; cruces.vñ aduerſus pᷣpõ ⁊ ꝑticipiũ eſſe
poteſt ab eo qò eſt aduerto/⁊erga te aduerſum te
1penes te fuiſſe gratũ hec donatus DM
pr ↄceptum.ix.ſimiliter d
P Cbac dictione verſus
Erſus contra natur pꝛepoſitõis ſemper
poñnonit᷑ vt italiã verſus. me geram ver?
ſurſum ſiue ſurſumuerſus frequẽrer legis
mus.nõnũq; dicitur verſum ſicut aduerſum Mã
ita verſus ſic aduerſus. vnde quoq; verſus id eſt
in vnãquamq; ꝑtẽ verſus ⁊ vtroq; verſus id eſt
in vtramq; ntem verſus.Ilota ꝙ quoties aiia p⸗
Ppoſitio adeſt tũcverſus nõ fungitur vice ppõis:· vt
ad occidentẽ verſus:quo in loco aduerbiũ eſt vt
ecebtum rde his vſq; hec laurentius.
P Cppoibces cttrs
AIs ita diſtingui poteſt a citra. Cis em cũ bp⸗:
pꝛijs vel ſpecialibo mõti acſf luminũ noibꝰ
iungi ſolet.vt cis alpinas. Cis padũ:cis renum
Citra vero reliquis magis pᷣponi ſolet vt citra ſa⸗
niem citra cruoꝛem citra foꝝ. a cis quidẽ deriua
tur citra a citra wero citer citerioꝛ ⁊ citimus teſte
capro ac ſecuio. cis woſitũ ꝓ vltra. Saluſtiꝰ.cis re
nũ atq; intra mare noſtrù ⁊ occeanũ. niſi qua in
paludibus via fuit ꝑpdomita =
recptů x de hac prep
Preddone cacum ”M
Ircum quando peci ſcat prepoſitio eſt com

ponitur ⁊ ſeꝑatur vt circũfero circũ montẽ Aliqñ
vero eſt aduerbiũ locale.vt vir.in.iiij. enei.Anna
vides to o ꝓperari littoꝛa circũ ex hoc naſcit᷑ circit
circa quoq; peri grecam fᷣcat.qñ pꝛo iuxta accipit.
vt cixca foꝝ circa templum.cixrca viginti annos.
nunq́; ppoſitiua compomit poſipoſita tũ inuenit
apud vir.poſt ablatmi quo loco iũctõis cauſalis
pꝓlata eſt vt vir.in pꝛio enei. Quo circa caꝑpe ante
dolis cingere f lama. Regina meditoꝛ dicimꝰ

tñ circũcirca teſte donato in arte ſua· circiter xro

cũ ſigniſicat ſimilter.peri ꝓ iuxta accipitur Ad tẽ
pus iolù ꝑtinet vt circiter calẽdas ianuarias.ſed
vt laurentio palcet frequẽtius ad numerũ vt cir
citer duũ muliũ militum aliqñ ad locũ vt caſſius
Emma lapidem fuſſe quadratũ in medio arcae
iunctũ candelis quoq; verſum vñ hec tria in hoc
drñt · ꝙ circum loci eſi vt circũ theatꝝ circa tẽpis
vt circa calendas ianuarias circiter nũeꝝ vt circi·
decem hoꝛas.hec iunianauus
Ezepcum.ri⸗e ho
P’ ppõe contra
Vntra qñ prewſitio eſt componitura ſe /

praratur. vt contradico cõtrauerſia. contra

aaga.—Buullteꝝ vñ notat qñũq; rei pñtiam vñ ps.
Deccatũ meũ cõtra tie eſt ſemꝑ id eſt coꝛã me qñ
wꝛo ſine caſu põitur aduerbiũ eſi.vt apo iuuena
lem an pꝛimo Stat cõtra ſtariqʒ iubet ex eo deri⸗
Pꝛe&Üâαde hac Q uatur otrari?
Pꝛese Erga

rGa ctia peri greci fcat ſed affectũ demoſtrat

De prepoſitione
vt wnus eſt erga ꝓpinquos ⁊ ſeparata inueit᷑ ſolũ
Pee ppoſitioneerrrtas
Xtra apud grecos aduerbiũ deriuatũ a pꝛe⸗/
proſitione ex tam apud nos qua apo ilos
MMti aut ideo non lolũ inter aduerbia-ſed
etiam ppoſitões acceperũt quia 1 ſine caſuaubus
Vrb adiũgitur ⁊ ppoſitũ caſualibgrauatur vr
apud perſiũ Pingue duos angues pueri lacer

ęeilt locus extra meite. Theren. in phoꝛmione ex⸗

tra vnã nauiculã Nec miꝶ eſt loco ppõis extra ac⸗
cipi cũ er. in quibuſdã detõibo loco extra fungitur
vt exlex qui eſt extra legẽ: exul.qui eſt extra ſolum
exterminatus qui eſt extra termios expes id eſt ex
tra ſpem exeo extra eo:Et ſciendũ ꝙ extra ꝑ axpo
ſicionem ſolũ iungitur alijs ꝑtibus oꝛõnis:ex eo
Teriuatur extraneus externnus.
nter compoſita appoſita inuenitur vt in
tfreruũucius intercapedo. interuallũ interpꝛes
cuius ſimplerx eſt pꝛaes qõ nõ inuenit᷑.inter ami⸗
cos inter muros apud grecos ſine dubio aduer/
bium eſt ſcat em̃. nec ſolum caſualibus pponit᷑
apud nos 1 grauatur ſed etiã verbis põt adiũgi
penultima acui vt ſi dicã· Tu dextroꝛſum ile ſi /
niſtroꝛſum ego curꝛo inter. hec priſtianꝰ.cũ gradi
bus cõſtruit᷑ vt inter pꝛimos doctꝰ.in pꝛimis do⸗
ctus ſimiliter cũ paucis inter paucos ⁊ in paucis

vide in laurentio · li · ca· xv.

“ 2

Denibus Sup a fupra intra a infra 3Fmnt
Vlper aſupra licet in eode loco ſecere poſſint

—

in in boc pieruũq; drnt ꝙ ul atiguu en. boc in
teriecto ſpacio vt ledo luꝑ lapide mag ſuß lapi⸗
em. rurlus aquila volat vel nubes pendent nos

magis q; ſuꝑ nos Intra vo T infra Drñt · qð iniꝛa

ad nũeꝝ ſpaciũ rerertur vt intra viginti dies in
tra muros. Mos at infra viginti dies infra mu/
ros. Inftra ad digiitatẽ ? aa locũ vt infra digmita

tem meã eſt. infra tectũ.i.ſubter tectũ. emq; in
tra hʒ relatm extra· infra vo ſup Subt quoq; hʒ

relatm̃ ſuꝑ tpo tactũ rei ft. vt hic vrinatoꝛ mirint⸗

ccæ natat duratq; ſubter aq; hec lau.li.ij.c·xc·
pꝛeapen aec ”
Peeppone Juss “—
vxta apð grecos ſine dubio aduerbiũ eſt qꝛ lo
co ꝓpe ſiue ꝓpt qð eſt para fungii Eſtoat para p
pPſitio greca 1 qꝛ cal ſeqᷣtur nii inter pᷣpões po⸗/
ſuerũt· Qñ vo ꝑ ſe ↄiungit᷑ aduerbiũ id ene exuti⸗
mtt · vt. ſalu.in cathi·box.n vitã moꝛtẽq; iuxta exi
ſnmo. Juxta etis ꝓpxime Fᷣt. virgi:in eney. Humi
volat equoꝛa iuxta· ⁊ ſic de alils
1f ceptum.xviij de hac
P Eprepoſitione ob

„

D tam in appoſitione qud in compoſitõe
inuenitur ſed quando per appoſitionem
Pprnonitur vim obtinet dia grece ppõis Elc/
cipitur etiã pro circũ vt cũ dicim/ vrbem obſider
obſignari obuallari.alias in vicẽ ppõis q eſt ꝓpte·

*
1

De prepoſitigge
vt ob merita ob ſupatos loſtes.alias ꝓ ad vt Ei
mi ob roma noctu legiões ducere cepit hec feſiꝰ
ccipt᷑ etiam ꝓ cauſali cõiunctõe.virx in.x. Cuius

obauſpiciũ in fauſtum moꝛeſq; ſimiſiros Et loco
pꝛo vł cata. vnde vir. in quarto. Haud quãq;; ob
mMmMeritũ id eſt ꝓ merito In cõpoſitõne wero haber
vim ppoſitõis contra vł circa. vt obuius occurꝛo H
oppono obijcio.ſilr circum vt obumbro obambu i
lo. vnde Elir. in vi-magnas obeuntia terꝛas pro H
circum eunda accipit᷑ et loco cõmunctõis cauſalis k
vt qᷓmobrem hec priſtanuus
IX. d haeprewſtts

Vne id eſt retꝛovel iuxta vel poſt aduerbiꝰ
uunm loci. vnde Statius athileidoo pone “”?
natant deientq; pedum vſſtigia cauda. vñ 7
WVirgilius vt pone ſubijt coniunx ? vltra citragq 4
mhil eſt. De illa enim ppoſitione dicit priſtian-·
xv.maioris woluminis ꝙ iſta tria extra et pone et
ſupra indubitabilembabent loci ſignicationem
ex quo oſtendũtur magis aduerbia eſie. Sed qꝛ
predicta caſib frequenter ſolent iungi grauarickh b
ideo a quibuſdam pᷣwſitiones eſſe putantur nec
aliter inuenio apud pleroſq; artium gramatice
ſcriptores.a acuit᷑ vltima ad diam hui/ verbi po/

noeis ere.

preceptum. xxX. ve ac ppoſitione
Er cõponit᷑ et ſepatur a ſcat dija grecam i
localẽ vñ Vir· in primo geoꝛ pꝗᷓ duas in

moꝛtem i iuminis arctos Eſt etiã iuradi in vim
optinet pꝛos.grece que apud illos quo ; in iure⸗
iurando accipitur· vt ꝑ iouẽ.pꝛos vñ vix. in x.per
te per qui te talem genuere pntes Eſt etia pfecti
uum pieruq; in cõpoſitione vt ꝑficio ꝑcurꝛo pſe⸗
uero peroꝛo Per quoq; vim obtiner aduerbij qñ
accipitur ꝓ valde vt Theren.in andria· p caſtoꝛ ſci

tus puer eit natus pamphilo. Mer in cõpoſitiõe
interdu in malũ accipit᷑ vt piurus ꝑſidus Sepe
Ftcat ꝑ medin vt pluad“.ſepe vae vi ꝑmagnũ p⸗/
Ddoctus pᷣponitur poſitiuis nõ cõꝑatiuis neq; ſuꝑ
latiuis Serur in arte ꝑ poſitiun deſiverat vt per⸗
pulcre ſuꝑlatiuũ aũt reſpuit.p finem deſiderat in
quibuſdà vt lego perlego Elñ lactantiꝰ ſi legit te
gat plura de ppõne vide in laurentio.li: v. c xxx. ẽ

li.l.ca·. ir.
pr ceptum . xi: de hae
Peepgönepoeeccttttttttee
RDope ppoſitio eſt apud vir. in. viſ. ene . Eſt
i1ingens lucgelidũ ꝓpe ꝛc.aduerbiũ · vthe
rren . in an. Prope eſt cũ alieno moꝛe viuen
* &ptũ mi de hac prep ädü eſt mibhi
ropter loco cauſalis cõiunctiõis accipitur
vy' rist te ꝓpter te libice gentes.vir. li.iiij· Et p̃
ppſitio elt qñ fcat iuxca Idem li·iiij.ateſim
ſeu pꝛopter amenũ Idem templũ de marmoꝛe po
nam ꝓpter aquã Theren.in adel·nimiũ iſtuc abi⸗
ſti hic ꝓpter hũc aſſiſie hec donatus
DVreceptum xxiij de hac prepoſitõe ſcom

Heo prepoſitione
Ecundu nönunquã ꝓ iuxta a poſt accipi⸗
tur Tlir. dulcibo nlla quidẽ illecebris aut
prliena ſ̃m f lumina. Quiti. in pariete pal⸗
mato tu iaces fᷣm occaſionẽ. YItẽ ꝙab altero ᷣm
i.iuxta eſt atq; poſt·iðo ꝓ poſt accipitur.quaſi le⸗

cuudo loco 1 pꝛo pꝛo accipitur vt ſecund um te
litem do ̃m me indicam ſe iudiciũ des vult id

eſt ꝓ me pꝛo te p ſepꝛo in vt vᷣm quietẽ.id eſt in
quiete ſomni.ſcom autẽ platonem ᷣm puhagoꝛa
xreceopruntrriiiſ hac .ſenſ hic notuum“ eſt.
P Eprepoſitione PPoſt —
Oſt componi 1 ſeꝑatur 2 fcat meta gre

cCcam ppoſitõem vt Eir. in. ij. geoꝛ. poſt mõ
teum oppoſitũ.ſimiliter dicim poſi multũ

tempus ? poſt pietatẽ vtilitas ponẽda eſt loco ad
uerbij etiam ponitur.vt CTherentius in adelphis

wſt faciet tamen. pꝛo poſtea Tlirgilius in ſexto il⸗

le admirans venerabile vonum. fatalis virge. lon
go poſt tempoꝛe viſum Idẽ in pꝛi mo enei. Doſi
mihi non ſimul cõmiſſa pena luens Mam quãdo

pꝛepoſitio eſt ablatiuo ungi non poteſt·deriua/
tur ex hoc poſterus ⁊ poſtica·cetera tuipe videto

N ceptum xxv. de hac·
Rans quoq; ⁊ componitur ⁊ ſeparatur-
yvyt tranſfero tranſueho tranſiyberim trans
padum Et dicit priſtianus qñ cõpomitur
cũ dictio ne incipiente a.d.vel n.veli:ↄſonate abie

citur n.s.vt traduco trado trano traijcio In alijs J
aũt remanet integra vſus Si cõpõitur trans lia

— — ——

„

Fo. LxVIII.
nulla mouetur. Trano traijcio trado traduco re⸗
ecetum. xrvid hac Qmotis hec io. ia.
Eprepöne vltra

mauriq; vanũ genus vtalia affrice cõtende

bãt antipodas vltra ethiopã cultu pſax iuſios

egregios agere aduerbiũ quoq; legit᷑ vt aſſidue
mhil vltra raciens hec priſtianus

pꝛesdene Breer hbac

ppöne Preer
reter contra ſ̃cat.th.in an.pᷣter ciuiũ moꝛem

pec vonat inuenit᷑ etiã ꝓ iuxta l tras vt pter

eas · itrãſeas reliqua tu inueſtigare accurate ſtu⸗
xꝑtum xoiij· de hac ¶ädebis
PEdictione vſaJJ
Sq ppõ eſi loci circũ ttiã cãs põit᷑ eẽ ꝓ ſexe
p donecꝓp diu. vir. vi· ene. nec vidiſſe ſeł ſatis

eſi iuuat vſq; moꝛarihec ſeruiꝰ. Et vſc; eſt adueꝛ

biũ ſᷣcans aut diu aut multũ aut ꝓpe vñ therẽ · in
adel. theſipho me pugnis miſerũ ⁊ iſtâ pſaltriam
vſq; occidit ·i. ꝓpe occidit vel vehemẽt occidit namm
occidere ⁊ pocedere veteres ad cedẽ referebat hec
xęccptum rrir·xe hac Ldonat“
Eprepoſitione ſetus?
Ec qñ iuxta ſt ppõ eſt localẽ circũſtãciã ſᷣcãs
ſec pꝓ p accipi ſolʒ vt ſemꝓniꝰ a ſeruꝰ volũt.
Sec te ſedi nõ dicimꝰ ſ ̃m te.hec cap.qñ vo ali
ter ſignificat aduerbiũ eſt qualitatis·
Preceptum. xxx· de hac pꝛepoſitiõe &l.
coõpoſita plerũq; ſepatõeʒ t vt amoueo auello

AAXex differũt a ·theatro enim venit quia loxo qͥ
iuxta theatꝝ eſt venit ex theatro vero qui in ipſo
theatxro fuit:his cõtraxia ſunt ad ⁊ in Aquoq; pᷣ⸗
oſitio ⁊ interiectio ⁊ nomẽ elementi eſt.pᷣpo vt
a ſummointeriectõ vt vir.in bucco.a ſilice in nu
da cõnixa reliquit nomen ⁊ipſius lĩe eſt a ꝓ con ·
vir . in —.—— vt magicis ſanos auerte⸗
re ſenſus experiar ꝓ cõuertere Seruius in arte. a
pꝓ de Theren in adel‚a villa mercenariũ vidi pꝛo
de villa · an de eſt veniſſe · vt ſit de villa veniſſe ſeʒ
mercenariũ vñ quando cõſonans ſequi᷑ a e ma
gis pponũtur in appoſitione vra domo e iure hec
Precebtum de hac Yypriſtianus
P prepoſitione abs MW
bs ꝓ ex Theren. in echira· abs ſe ſuã volup
ttuatẽ vt expleat.abs pᷣpoſitio a greco dedu⸗
citur ⁊ ſcat retractionem in ꝑtẽ poſterioꝛem Elbi
aduertendñ ꝙ abs tam in cõpoſitione qᷓ; in appo⸗
ſitione oſonantibus ſolet pᷣponi. Sed ab omnib⸗
in cõpoſitõne pᷣronit᷑ lis abſq; q vel c.vwel t. vt ab⸗
duco affatur. Nam in . f. eſt còuerſa.aufero b in v
cõuertitur tam euphonie qᷓ; dĩe cauſa ne ſi affero
Dicas ab ad fero ↄponi videatur. arꝛip. iob. m r.
cõuertitur:aſpoꝛto in quo b.ms ↄmutatur.ante
q:in cõpoſitione abs vt abſquo hbet ante c.velt.
vt abſcondo abſtraho abſtrudo abſtineo.in appoſi
one ⁊ in cõpoſitione inuenitur ante:ante.b.g.d.l
m.n.x.⁊ ante v ⁊ i loco cõſonãtiũ poſitas vt ebiv
ebulio edo egero elimo eludo emineo emico enaꝛ
ro enodo eripio eueho euoco eijcio reliquis vero

ſeæquentibo ex pponit᷑ vt excub excludo effundo ef,/
feꝛo efficio in quibox in f ↄmutat᷑ euphonie cã·pec
priſtianus ſi
ceptum.xxxij de iſtis
DꝛegtaEr
Exvvel ex frequẽter tꝑalia ſůt vt Vir · in viſi⸗
Er illo celebratꝰ honoꝛ-letiq; minoꝛes ſer
uauere diẽ Eſi aũt in cõpoſitõne priuatiuas
vt enodus eneruus vl intẽtiua dictõ vt enectus
enarꝛo eludo.vł p extra accipit᷑ vt educo elimino
eyxlex expets excoꝛs.mõ priuatiua vt extirpo extra⸗
ho. modo pfctĩa vt pleo efficio effundo extendo
Albi animaduertẽdũ ꝙ hee due pᷣpoſitönes Eet
er magnaã hñ elegãtia ſi recte in oꝛatõe collocen᷑
Dicim ꝰ em̃ ereipub·i.p repub vł ad vtilitatẽ rei
pub.vñ Quinti· Nemo dubitabit vt ſaluos eſſe
eos magis e rep: ſit quã puniri E regione.i.exop⸗
ppſito vł ex aduerſo & re tua ⁊e re nta.i·ad tuã 2
. ad nt᷑̃am vtilitatem ex vſu.i.p dignitate vład vti
4 lIlIlitatem. Ex tempe venire i; ex tꝑis cõditionibus.

E remdbus laborat inquit.cicero hoc eſt moꝛbum
in reniby patiebat᷑ Er vinculis cauſam dicere eſt
alligatum crimimboreſpondere ex equo pugnare.
eſt in equo ſedentem pugnaꝛe ex ſnĩa aliq̃d hte ra
tionis eſt Ad votů vero affectus eeſft
Sreentebdoce
Eöboſitänerr
Enon ſol um ſignificatſed etiam memo
ratiuum vt de partibuſoꝛatõnis accipit᷑ L
etiã ꝓ cata locali in cõpoſitöõne I i

De prepoſitione
vt deduco deſcendo detraho. Eſt etiam intentiuũ
vt deprehendo dedo deprauo. Eſt etiam priuatm
vt deſperatus demens deſum

xeceptum nrin hac
P Eprepoſitione Pro M
Ro localig muenitur tam in cõpoſitione
qᷓ in appoſitione · vt pro templo ꝓ curia ꝓ

oculis Saluſtius in cathilinario.qð immatura⸗
ſſet ꝓcuriaſignũ ſocijs dare ꝓ curia dixit ꝓ ante
curiam. Eſt etiã tempoꝛalis.vt Che. in heaut· Ti
bi pꝛoſpexi ⁊ ſtulticie tue:loco etiam e.vel ſuꝑ acci

pitur. vt pꝛominet peminet vel ſupeminet. Et p
ad vt ꝓ viribꝰ ſuis hoc eſt ad vires ſuas vir. in· v.
Sũümis incuruãt viribo arcus ꝓ ſe quiſq; viri H

eſtad ſuas vires Inuenitur etiã loco in vt p te⸗
ſtimonio dirxit hoc eſt in teſtimonio Mecnõ etiã lo

co interiectõis ponit᷑ ⁊ circũf lectitur vt ſaluſtius

in cathilinario p deũ atq; hoim ſidem hec pri ·
pregkr renar bac

prepoſitõne p-pre
re pappoſitionẽ a compoſitõeʒ inuenitur
Ftat autem ad vt. Theren. in enu. hic ego
illũ cõtempſi pᷣ me/ ꝓ ad cõpatõem mei:ꝓ

ab Tæ in eadẽ Credo vt ſit miſeta amoꝛe hie

excluſiſti foꝛas Idem in an: pre ſtudio dũ id effici
as qð cupis ꝓ ab ſtudio loco ſuꝑ etiã fungit᷑ vt pᷣ⸗
ſidio pfectꝰ.inuenit᷑ etiã ꝓ valv· vt pcelſus valde

celſus.pꝛeualidus valde valic'. preco quoq; a val
txeacanẽdo dict eſt pᷣgeſtio. Pꝛo añ quoqʒ accipit᷑

vt pᷣdico pcurꝛo pᷣfero pcipio pᷣmaturꝰ.vñ iuuena

lis in quarto:HNon prematuri cineres videtur de
riuatum eſſe pᷣter quõ a ſub ſubter in inter. pꝛo
pꝛopter hec pꝛiſtia aduertẽdũ etiam eſt ꝙ pꝛe in
compoſitione vehemencius auget qm per· vt pꝛe
celſus pꝛepotẽs qui pter modũ moꝛe ve alioꝝ po⸗
tens ac celſus eſt interdũ cũ verbo mihil ſcat ve pᷣ⸗
cludo· vnde dicimꝰ pꝛe meo comodo fcat mei com
modi cõpaꝛatõe: vn Theren.in adel: q̃ ſibi omiia
poſt putauit pꝛe meo comodo Idem in enu. hic
ego ilũ contempſi pre me id eſt mei cõparatõne·
Eceptiũ. rvi ee hac l
Pr. Oictõne cunm..
Umm fcat quo Therentius in andria.cum

gllieno more viuẽdum eſt mihicũ aduerbi

u tꝑis pꝛo quaneo Idem in Echira cũ
pater oꝛare occipit.cũ pᷣpõ eſt vt cũ ducib pugno
cum imꝑatoꝛe ꝓficiſcoꝛ cum amico habito 7 per
ſolam appoſitio nem inuenitur.cum loco eius in
compoſitione ſemper componitur. vt concurꝛo
coniungo contraho conſpiro · Et dicit pꝛiſtianus
ꝙ con ⁊ in tunc mutant n.in m. quando b ſequi⸗
tur vel m .· vel p. tunc vero conuertunt eam in ſe⸗
quentes conſonantes quando l.vxl r. ſequitur cõ⸗
bibo comburo imbuo cõmunis immums com⸗
pello.impello.colligo:illido.coꝛripio/irꝛuo.quam
uis raro l.r. ſequentibus ſolent hoc ſcribentes
ſeruare. cum pꝛepoſitio quando pꝛonominibus
poſiponitur pꝛime vel ſecunde ꝑſone vel etiam ſe
que eſt tercie encletici vice fungitur vt mecum
tecum ſecum nobiſcum vobiſcum.

De ſdrepoſitione

aliſs vero poſtpoſita acuitur vt quocum quacum

quibuſcũ ·alia que dixi de hac detõne cũ quere ſuß

Pꝛeceptum. mmvij. xe hac ¶ n dictione tum

dictione lam

lam apud grecos aduerbiũ eſt- apud nos

autem ideo pᷣpoſitio accipitur. quia ea ſua
libus pꝛeponitur grau accentu pꝓnũciar

vt Theren . in andria. nec clam te eſi m illi nunc
vtraq; res inutiles.poteſt etiã apud nos aduerbi

um oſtendi.cũ verto inuenitur iungi nõ caſui ſer⸗
uiens · vt vir. in pꝛimo ene.clam ferꝛo incautũ ſu

Perat ſecurus amoꝑ nec in cõpoſitione inuenitur
Et adiungitur nõ ſolũ ablatiuo ſed actõ teſte do⸗

nato·habet etiam diminutõem que in pᷣpõne

4

nũquã inuenitur ſic ergo a clã clanculũ veriuat
ex hoc etiã clamdeſtinis clam aduerbiũ a clauibꝰ

dictũ eo ꝙ ea que celare volumus claudimus

eꝑceptum rviij verſtis⸗

dictõibo coꝛã ⁊ palam· “”
Oꝛam apalã apud grecos aduerbia ſunt
que ꝓpter dictas cauſas (vt pꝛiſtianꝰ ait)
inter ppoſitões noſtri aſſumpſerũt.vnde

ipᷣaa ſine caſualibo verbis poſſunt adiungi ea ad/⸗

uerbia dicere pleriq; ſolent.vnde vir. in pꝛio ene.

coꝛam quẽ querit adſum. Idẽ in eodẽ poſtq; in⸗
trogreſſi coꝛã data copia fandi:vñ coꝛam? palã

differut. coꝛã em̃ ad certas pſonas refertur: pal
ad oẽs Zhe.in adel.cur non imꝑabit coꝛam. Idẽ

in enncho. Si falſum aut fictũ continuo palam

eſt Et coꝛã pñtes ⁊ coꝛã preſentibꝰ dicimus ⁊ co.

T9. Hexl.

ram indiget adiectõne palam non. donato teſte

coram etiã habet cõtraria ſigniſñcatõnẽ clam ſem
perq; in appoſitõne ingenir
Avyceptum.xxrxix de iſtis pᷣpoſitio
Le nbus ſine abſe ssä
Ine ⁊ abſq; apud grecos aduerbia ſũt vt

priſtianꝰ vult ꝓpter ſupra dictam cauſam

habent em̃ ſᷣcationem negatiuã nec in cõpoſitõne

inueniũtur Sine aduerbiũ etiã eſt ?⁊ impatm̃· ſʒ

accentu differt qñ pꝛeponitur quẽadmodũ pone
Prepoſita em̃ grauatur vtraq; ſillaba.vt ſine ti⸗
moꝛe.poſtpoſita vero penult imã acuit · vt vix.in.x·

Se ſine pace tua atq; inuito noĩe treucri YIdem
in pꝛimo geoꝛ· Te ſine nil altũ mẽs inchoat. abſq;
wrovm plures cõpoſita fert᷑ eſſe a ppõne abs ⁊ q;

coniũctõe· Sed vt priſtianꝰ ait.nũqᷓ; q; ↄiunctio

in cõpoſitiõe vim ſu amittit. vt atq; neq; quocq;.
ergo qñ amittit cationem mag ſillabica adiectõ

eſſe videt · Eſt igitur abſq; ab abs oxoſita quõ ab
vñ vndiq; ibi ibiqʒ ita itaq; qui
cõiũctionis ſratia nunn remanet hec ille
ceptum.xlde illa
VEprepoſitione In

NMNMNauãdo catha. vt priſtianus ait ſignificat

hoc eſt ſi ad locũ vel cõtra demonſirat. actõ
iungitur vt in vrbem vado. in adulter. in⸗
uenitur etiã ꝓ ad cũ huic caſui ppomt᷑ vt.vir.in i⸗

ene· Impulit in lat? ꝓ ad latꝰ.lucan in lij. in pu⸗

ppim rediere rates p ad puppim· ponit᷑ etiã apud

oꝛatoꝛes frequẽt ꝓ erga.vt mẽs in te I iij

s quiſq;. in quibꝰ

Ve prepoſitione
animus mes in te Mrepo vtrobiq; in erga
valet in accuſatiuo iungi ꝓ ablatiuo Theren in
Atelphis.in quẽ xempia fient. ꝓ in quo ⁊ ibidem
vereoꝛ in os te laudare amphus ꝓ in oꝛe·Quan
do vo ꝓ gꝛeca pᷣpoſitõe accipit᷑ apud nos ablatiuo
ſeruit · vt in italia in vrbe in temꝑe In cõpoſitõne
diuerſas habet fᷣcatões quã in appoſitõe · mõ em̃
priuatiua eſt. vt indoct iniuſtus iniquꝰ impius
modo intẽtiua vt imprimo incuſo incumbo-irꝛi

deo immitto hec priſtianus
Sregbangue illa 6
Eppoſitöne ſub

Vb ad locũ ſᷣcans ꝓ ante vel ꝓ per actiuo
iungit᷑· Clir. in. ij. enei: poſteſq; ſub ipos ni⸗
tunt᷑ gradibo. Ideʒ in primo geoꝛ. at ſi nõ
fuerit tellus fecũda ſub ipᷣm arcturũ Idem in ter
cio ſub lucẽ expoꝛtant calathis/ꝓ ante lucẽ vlł per
lucem Adẽ in primo enei- Urit atrox iuno ſub
noctem cura recuſat pꝛo per noctẽ. Quãdo vero
in loco ſcat ablatiuo pponit᷑· vt· vir · in. viij . arma
ſub adueꝛſa poſuit radiantia quercu Odẽ in ſexto
AVbant obſcuri ſola ſub nocte ꝑ vmbrã Idem in
eodem. Quale p obſcuram noctẽ.ſub luce malig
na eſt iter in ſiluis vñ (vt priſtian? ait )omis pᷣroſi
tiones locales in tpibus reb ſimilẽ habent cõ⸗

fſtiructõm. Quõ em̃ dico ad tẽplũ.ſic dico ad tꝑs.

ſub diem ſub iuſticiã ſub hoiem ſub tẽplo ſub
Die ſub iuſticia ſub homiie. ſub muliere. In cõͤpoſi
tione vero mõ localẽ vim retinet· vt ſubeo ſuppo⸗
no ſubduco ſubtrabo·mõ diminutõʒ vt ſubrixo

J
/
.

Fo. LXXII.
ſubtriſtz ſuffundo hecille—
( crer illis pᷣpoſitõibo
O2ESubter et ſupper—
vhter ſup ↄtrarias fcatões hñt ⁊ vtrac;
tam actio q́; ablatiuo iungit᷑.vñ.vir. in ſex⸗
to Sedibo optatis. gemina ſup arbore ſi⸗
Ddunt. id eſt ingemina arboꝛe ſidũt ſuꝑ Et in buo
coliq fronde ſuꝑ viridi ſũt mitia poma Et in oc⸗
tauo. ferꝛe iuuat ſubter denſa teſtudine caſꝰ in qui
bpꝰ lod (vt miti wlũt)/ figurate accipiunt᷑ loco ad⸗
gerbiox quõ poſt T añ circũ · Suꝑ tñ qñdo loco
cxeponit᷑ ablatio iungit᷑ vt mita ſuꝑ priamo rogi
tans ſuꝑ hectoꝛe multa Inuenit? tñ etiã cũ verbo
adiuncta vł ntĩo pticipij in quo ſine dubio aduer
piü eſſe oſiendit· vt vir. in prio enei. His accenſa
ſuꝑ iactatos equoꝛe toto. Et in. xi ene. Ecce ſupeꝛ
meſti magna diomecdis ab vrbe. legati reſponſa fe
runt In ↄpoſitõne quoqʒ inuenit᷑. vt ſupeꝛ ſedeo
ſuperuacu ſupuolo ſupeminet ſuꝑficies. Suꝑ
tamen 1ſupra a ſupera- illud ꝑ awocopa hoc pſin
copam facta ſũt. Sic em̃ antigin freqnẽter ꝓtule
rũt ⁊ maxĩe Cicero in poematibo ſuis ⁊ in oꝛatoꝛe
Toꝛn? draco ſerpit ſubter ſuperaqʒ retoꝛquẽs ſeſe
in eodẽ huic ſupera duplices hũeros ad fixa vider
Stella micãs tali ſpẽ taliqʒ nitoꝛe.a ſup deriuati
ua fiũt ſupbo ſuper ſ uprem?. Süt 7 alie huius
acceptiones quas breuitatis ca uſa omitto
Mreceptũ · rliij· de hac ppoſitõne tenus
Enus ppoſitio ſemꝑ poſtponit᷑ abltio vel
genitio caſui moꝛe grecoꝝ vñ vir.in · iij · geoꝛ

De Srepoſitione
