dDiñt.hic ſᷣcat hĩem rem pximã loquẽti
AIſte pximã audienti. Ille remotam ab
utrocq; quẽadmodũ ⁊ aduerbia eoꝝ. Mic ft locũ

FJo. XXII.

batus eſt equidem non pꝛobo

preceptu xini. nnanheiunon

Uve aliqua relatiua geminat caſſumunt
cũq; vt quiſquis quicũq; quotquot qo⸗
cunq; qualiſtũq; quatuſcũʒ que ꝓprie po⸗

fſita hñt vim ipius relatiu ſimul cũ ante ? diſtri⸗

butiuo vt quiſquis aut quicũq; legit diſcit ˖ oĩs
qui legit diſcit. Pouũt᷑ etiã aliqñ ꝓ ipo relatiuo
tantũ- vt de omia quecũqʒ voluit fecit. 1 p diſtri⸗
butiuo tantũ vt ego diligo quẽcũq; hoiem oẽ3z
boiem ponütur etiã infimite vt virgili/ Quidqd
erit ſupanda omnis foꝛtnn a ferenda eſf
rece tũ XV de iſtis tribpnomi /
LE P II A V. mibus me te ſe
lud quoq; notãdũ eſt ꝙ illa tris ꝓnoĩa me
te ſe pᷣter ceteroꝝ vſum ſolent aliquando ge
minarimeme adſum. qui feci in me cõuertite fer
rum . 7 verte omnes in te facies. contulit ſeſe in
templũ Vbi aduertendũ ꝓnomibus articula⸗
ribus demonſtratiuis conineuerũt oꝛatoꝛes ad⸗
Dere ce. ſillabicam adiectõem in his caſibns qui

ce haſce pꝛo his hos bas-
Toeet VByr rotius dici⸗
Pꝛece ptum. xXvI dus egoipte⸗
quam egomet.
ciendum ꝙ pꝛo eo ꝙ ceteri expꝛimere cõ.
ſueuerunt pronomimbus vel te vel
mmet ſillabicas adiectiones addentes

ins finiuntur Et hoc euphonie cauſa. vt hiſce hoſH⸗

De prononine
cicero idem hoc potius effecit addẽdo boc pnomẽ
ipe ipᷣa ipᷣm.qõ fere adiectõm obtiet locũ.vt ego
ipᷣe magiſq̃̊ʒ egomet.tu ipᷣeille ipᷣe.nos ipi haut

ſecus dicedũ eſt: Cſt ⁊ alia quoq; adiectio pulcra

vt mecũ ipſe cogitaſſem ⁊ hoc vt mecũ ſit vna di
ctio Ytem mecũ ipᷣevincerent ⁊hoc vt ſunt due
Dictiones — ꝗ
Dre xvij.de gtis iſtoꝝ ꝓnominũ mei cui ſui ⁊c
HDouertendum & ne incidam in barbaꝛie
gliquoꝝ qui gtõs iſtoꝝ pnoim mei tui ſui
idẽ putãt eſſe qð ꝓnõia ab hijs deriuata

me tuus ſuꝰ eque poſie dici iſte liber eſi meꝰ 2

iſte liber eſt mei.iſie liber e tuꝰ.⁊ iſte liber eſt tui.
ille legit libxſuũ:⁊ ille legit libꝝ ſui qð a veritate
plurimũ eſi alienũ.Hoc vt facili intelligatẽ Sci
endum eſt gtõs omẽs:aut actiue aut paſſiue acci

i. adde etiã poſſeffiue qð pene ꝓ actiue accipitur

Actiue vt ꝓuidentia dei:bonitas dei.paſſiue vt ti
maoꝛ dei cultus deiabi de? pindet benigne agit ˖ ñ
ipſi ꝓuidetur ⁊ benigne ſic. Hic timetur ⁊ colitur
non timet nec colit.poſſeſſ ue: Sedes dei regnũ
dei. Atq; in huiuſmodi oꝛatione intellect/ aꝑtus
àtqʒ vnus eſt. Ita illis ambiguꝰ a anceps· Amoꝛ
dei.caritas patris:ſuſpitio vxoꝛis.Oubium eſt de
vtro lopuaris.an de amoꝛe quem dein nos hab
an de eo quẽ nos in eum· De caritate patris in
lios.an filioꝝ in patrẽ De ſuſpitione maritali.an
e ſuſpitione vxoꝛia.Tria igitur pꝛnomia de quu
bus uuncagim Sola omniũ binos genitiuos
ſoꝛtita ſunt.vnos mei tui ſui alteros qui iam eco

*

ur
0
1
e

n
N
0s

ſui conueuiendi poteſtatem fic copia d iij

ceſſernnt deriuatiua.meus tuus ſuus hoꝛum bi⸗

noꝛum gtõꝛũ antiquitati placuit alteros actiue
ſigniſicare. alteros paſſine.mamilla mis tis ſis⸗
act iue ſiue poſſeſſiue ſignificabat.vt hec ipa me⸗
ſuus vñ ꝓnomina poſſeſſiua vocitantur.vñ plau⸗

tus Da diem huũc hoſpitem rebus mis agendis
mei vero tui ſui nũquã ponũt᷑ niſi paſſiue. vnde
quinti.amoꝛe mei vicit eſſe matrẽ ſuã Ei qo deſi⸗

derium tui ferꝛe non poſſet ⁊ me tui pudet·virgi
lius in vi.quiq; ſui memoꝛes alio fecere merẽdo
Tlerentius in enucho.hoc vnũ ſcio hanc meritã
eſſe vt memoꝛ eſſes ſui.non ſigniſicatur hic amoꝛ
mens quẽ alterù habeo.ſed vt ſic dicã de me quẽ

alter habet ⁊ a quo amoꝛ Item non deſideriũ tu⸗
um ſed alterius de te pudoꝛ non tuus.ſed de te.
memoꝛia non ſua ſed de ſe· Ita etiam in plurali

babent hec duo pꝛonomina noſtrum veſtrum

q‚ue reſpondent ad illa mis tis Et item noſtri?

veſtri que reſpondent ad illa mei tui. Vñ noſtrũ

vſtrum vtimur actiue tm̃ vr nemo noſtꝑ ⁊ ne⸗

mo veſtrũ Moſtri ⁊ veſtri vtimur tm̃ paſſiue.vt

habet curam noſtri habet curã veſtri. non autem

babet curam noſtrũ ⁊ curam vtm.vnvde ſunt qui

dam modi dicendi habentes vtrumq; ſenſum ide
oq; vtroqʒ mõ dicunt᷑ vt tu habes Foeeſtar me⸗

am actiue omnem poteſiatem quã ego habeo
poteſtatem mei paſſiue id eſt poteſtatem de me fa
ciendi quitquid libet octauius faciebat omnibns

Dee verbo
Acopia mei vtilitas mea ⁊ vtilitas mei ibi poſſide
o hic poſſideoꝛ. Quinti Sed vt aliqð pᷣſtaret pa⸗
trie vtilitas mei · id eſt de me nã fieri poteſt, vt in
eęeaædem re nõ ſit vtilitas ſua alicui cum vrilitate
ſui.Non autẽ dicimus foꝛtitudo mei ſed foꝛtituꝰ
Do mea nec doctrina tni ſed doctrina tua. cuius
rxei certiſſimũ argumentũ eſtꝙ dicimꝰ mea vn?ꝰ

mei poni actiue in gtõ poſſet · ſicut vnius in geni⸗
tiuo ponit᷑.vñ cicero in Gabiniũ ⁊ piſonem. dico
mea vnius opa rempublica eſſe lberatam ꝓdem
ad atticũ Solius em̃ meũ peccatũ coꝛrigi nõ pt
Igem ꝓ murena Ex tuo ipius animo côiecturã
. ceperis Item in pli Quinti. deinde cũ ſatis vires
eęeoꝛum exploꝛauerit ſue ipoꝝ fiducie ꝑmit tũt· nõ
Dixit ſui ipoꝛum ſiducie. Itẽ etiam apud noſtros
recentioꝛes hoc idem reꝑitur. vt in pſalmis Exau
di vocem meã clamãtis ad te Et alibi audi vocẽæ
meam loquentis Item alibi memoꝛaboꝛ iuſticie
tue ſohus.ſolius em̃ maſculim gener eſt ⁊ ad de
um refertur vt exr greco apparet ? non ad iuſticia
Item li. regũ.ij. Suſtulit de latere meo ancille
tue doꝛmientis Et in euãgelio luce.Tuam ipᷣius
daiam ptranſibit gladius. Et wetius Solantur
moleſti nũc mea fata ſenis hec ⁊ alia cõplura que
re in laurentio qui hac de re diſputat acutiſſme ·

Preceptũ xvIII roninbns⸗
Ac quoq; conſideranda eſt ratio ꝙ iſtis ge⸗
nitiuis quinq; ꝓnoĩm mei tui ſui nti ⁊ vli

cauſa ⁊ non mei vnius cauſa.qð certe diceret᷑ ſi

mme meoſq; bene merita efficiunt in officioſa

—

“

Fo. XXIIII.
minime vti debeam.niſi añ exprefſum ſubſtatin
bre ñ videãt Qni ꝓfecto gti bmõòi abſq; ſubſtatõ
expᷣſſo poſito tuc regũt ab bmõi adiectiuis.qᷓ aut
taut ꝓmptũ amoꝛẽ ł

quanda abundatiã impoꝛtat aut ꝓm no
odiñ fcaut · aut efficacẽ aliquã cupiditatẽ demon
ſtrant yt in hoc patet exemplo cũ gamfred. Sõ
cien ſis ſidei amoꝛe plenꝰ mei ſtudioſiſſimꝰ tui
amantiſſimꝰ.cuiꝰ dignitatis ego ſum mag auid?
quã ſui affines· p meas tibi ltas cupiat ſe płimũ
oↄmendari. Ego at amoꝛe ſui maioꝛ facerẽ · boc a
te peto vt ipᷣm gamfredum tna benignitatis gra
recipias exoꝛnadũ hoc tibi ꝑſuadẽs neminẽ te tni
amantioꝛem eſſe habitux· j

Preceptumxix. domime⸗
WOEN P UIAXAILX. poſſeſſiuis me-
ſſtttera eſt conſideruda monitio ꝙ hec quich
pnoia deriuatiua meꝰ tuus ſuus noſter
vVyvſſter · quadʒ h ſe conſtent. Alia tamẽ eis
adiectiua ſibi .donea addenda ſunt. que illoꝛum
adiectiuoꝛum ſubſtantiua ita adiuuent vt eoꝛũ
ſubſtantiuoꝛum pſtantiã aut dignitatem. aut %
plitudinem aut natutam aut conuenientiâ ma
gis demonſtrent · ac lõge clarioꝛem ⁊ mag ꝓmp⸗
tam oꝛationis ſententiam explicent de quo hoc pᷣ⸗/
ſens cape exemplum Optima em mea erga te
tuoſq; omnes beniuolẽtie cõiunctio ⁊ dariſſune
tue tuoꝛumq; virtutes ac etiam ampliſſima in

noſira beneficioꝛum receptoꝛum memoalia

„ De. pronomine
Immoꝛtalibus noſtris in nos officijs coꝛreſpoͤ,

usopönee plurim valeauin
Breceptum xx. quomõ differunt tua cauſa

Va cauſa ⁊ tui cauſa feci inter ſeſe haut
parum diſcrimis hñt:nam tui cauſa dici
„.Mus ſiquid ei ad quẽ ſermonẽ vertim⸗
pſtiterim. vt tui cauſa ad anthonij caſtra pfect?
ſum quod eſt tuendi tuigratia Sed tua cauſa cũ
tua(vt maioꝛes dicere memi?ꝰ contemplatione a
liquid alteri pᷣſtiterimus. vt tua cauſa fratris tui
cauſam egi ⁊ ita te reliquis ⁊ fſiquid in his pcepti⸗
onibus minus benedictũ fuerit a nobis wlum?
bas ſemp ſubiacere ſtudioſis ſcolariboſiquid emz
dandum ſeucoerigeudũ iuuenerint: cognoſcen⸗
tes ꝙ in omnibus benedicere angelicum magis
quam humanum eſt nihilq; in humano genere
erx omni parte pfectum eſt conſtat. quare hunc li⸗
bellum ipſis coꝛrigendũ pie offerimus ſiqua ne⸗

ceſſitas poſtulauerit aut rei vtilitas exigat.

Terciũ capi.de verbis
vrnc in foc capittulo tercio pꝛecepta
ltinitatis tertiam partem oꝛatioĩs
reſpicientia edocebimus.nec tediũ
te afficiat . ſi nimis ꝓlixi ea pſequen/
do fuerimus. ſed plus te attentioꝛẽ

tum ob eoꝛum multitudinem tum pꝛopter mag

Fo. x.

m ac multiplicem vtilitatem pꝛebere ſiudeans

4

preceptum pumumecntione
mn conmuumm.—
RMimum itaqʒ pꝛeceptũ ꝙ plurimũ in cõ
wpwwoſitione dilucidandi ſnii obſeruandũq,ʒ
eelſt. vt fini oꝛati onis noſtre verbũ aliqðᷣ
Rſonale vł impſonale/finitũ ſiue infinitñ:aut ac/
tionem aut paſſionẽ ſcans ſit collocãdũ quã rẽ ti
bi exempla manifeſtabũt. Eremplũ vbi vnũ ver
bum finitũ actionẽ ᷣcans vnice oꝛõeʒ inuiens.
in ſine oꝛõnis teiminat᷑.vt ego em̃ claris vtutibo

pᷣditos tantope diligo vt nulla res tam maxima

eſſe poſſet.quà non ego ꝓ ilł litenter pficerẽ. Erẽ⸗

plũ vbi verbũ finitũ in fine poſitũ duab infᷣuit

dictionibo· vt cauſam ꝓfecto meã tam facil᷑ im⸗
petraſſem. ſi amoꝛ.ſi gratitudo in quibuſdã hoibb
extitiſſet Exemplũvbi duab oꝛõiba vbũ inſeruit
Vt ego quidẽ id ſemꝑ egi.vt ⁊ me tibi amiciſſiũ
extitiſſe.⁊ tuis om̃ibo me nũquã deſuiſſe intelligẽ
tes.ſih rõe vᷣba fũtia:/paſſionẽ in fine oꝛõis ↄmo/
de ſunt collocanda.de q̃bo ſeq̃ntia tene exẽpla.vt
illo ꝓfecto viri ab oĩbo facilime diligũtur.quoꝛũ
virtutes clariſſim eoſpiciũtur. Itẽ ltᷣe a te mihi
ſepe nũero mittũtur ex qͥbus.omnes tue vite ra
tiones optime veclaràtur Itẽ a nobis ſepiſſime
noua intelliguntur.que cum bono ſtatu ſigniſicẽ
tur.maximo ꝓfecto cum iocunditate audiuntur
ECemplũ de neutrali verto · Eſt enim viroum

Dde Weꝛbo
bnoꝛum atq; prudentium vt omnibus faueant
AQAtqʒ inſeruiant nemi noceant officioſis rebo in⸗
uigilent. Eremplu de deponenti vt ia etfi ob ſũ ⸗/
mas occupationes meas ł frequenti familiarita⸗
te noſtra· vel litreraꝝ viſitatione mime vtoꝛtuo
rum tamen beneficioꝝ recoꝛdoꝛ.quox nullis qͥdẽ
temꝑib obliuiſcoꝛ. Exemplũ de cõmuni.vt pꝛe⸗
ſtantiſſimas bonarum diſciplinas afſidua ſtuden/
Di exer citatõe complectaris. maximope te hoꝛtoꝛ
qm̃ hee ſunt ex his hoĩies plimũ venerantur. Ex
emplũ de verbo imꝑſonali actiue vocis.Ea meo⸗
pinione atqʒ viuedi rõne ſpero foꝛe vt nũquam
me peniteat Exemplũ de paſſiuo.mihi quið cum
mhil ꝑſcribas a nobis alienũ eſſe factum in oib-
eſtimatur tuũ remiſſum ſcribẽdi officiũ plimũ
coarguitur ⁊ vehementer etiã accuſatur. Otẽ ab
amicis equidem tuis itur quottidie· venitur. vi⸗
gllat᷑ atqʒ cõtenditur vt quo deſideras peruenia⸗
tur vbi verba benefit ma lefit. ſatiſfit in ſine oꝛnã⸗
de oꝛõnis cõmode terminant᷑ vt tu vide quã mag
ni inter nos interſit atq; refeꝛat · vbi em̃ affinibo
tuis atqʒ amiò tuis ꝓ tuis in te beneſicijs. male⸗
ſit a nobis beniuolis noſtris plurimũ benefit atʒ

ſemper cumulatiſſime ſatiſtit.

„õ e locatione verboꝝ
receptum II. infimtiuozum
. Duertendum quoqʒ eſt infinita verba
in ſine oꝛationis poſita egregiã quãdam
hrobere reſonãtiã a grata afferꝛe ſolere in⸗
telligentie terminationẽ. Exemplũ de verbo inſi

niito in fine poſito vnice oꝛationem inſeruiti. vt
ſi viri boni volum' eſſe· nõ vebemaliqd amitte⸗

re qõ alijs hoibus noſtra culpa poſſit obeſſe · Exe/
plu vbi duabo inſeruit oꝛõibo· vt en hec vita pñs

vita hũana admodũu breinſſima conſtet. Talia q;

unima ſequit᷑ fit furura ſempiterna ſi aie nte con
ſultum iri veſideram. vtiluseſt nobis a deo quã

pomimibo adamari Exemplũ vbi duo verba infi⸗

nita in fine poſita duabo oꝛõmbo in uiunt. vt cũ

tu ſemp diligentiſſim extiteris.nõ ſolũ ſalutem
meam ſed etià omniũ meoꝝ incoluitate quereꝛe

mihi ego etidã videoꝛ. vllũ nõ mõ officiũ.ſed vllã

etiam in tuos diigẽtis ſine maxima culpa poſſe

pterire ˖ Exempluũ vbi tria verba infinita in fine

oꝛatioms ↄtigue poſita vnice oꝛõez inſermit vt
cũ nihil hoib optati euenire debeat quà diuinã

ſibi gratiã velle poſſe cõpare certe vt e hoĩes ſibi

„ 7

adipiſcerentur omia vellent ſtudere agere debere

Erxemplu vbi plura verba infinita ab vno verbo

ſinito dependent.vt in ſupioꝛib⸗ te litterꝭ admo⸗/

nui.quid te agere opoꝛteret. quid cõſtituere quid

curaꝛe · q̃d ne in om̃i rõne delberare. Exẽplůͦ vbi
boc verbu foꝛe ab antiquo verbo fuo is qõ nũc nõ
eſt in vſu ꝙ ſp oſequẽs ſignat ſeʒ futux eſſe. ⁊ nul
lo mõ temp pñe ſolet fcare in fine oꝛis ↄmode

collocat vt marc em̃ cicero qͥ maxis a te officijs

ſeoꝛnatũ eſſe ꝓfitet᷑apliſſimas tibi gras agit. deſi
eratqʒ aliqñ foꝛe· vt acum ulãtiſſie tibi ſatiſfaci⸗
at. id em̃ agat libẽtiſſime qm̃ ipᷣm gratiſſimũ eſſe
cognoui. boc igitur exploꝛatum babeas velim

Ciceronem ſemper eſſe tuum foꝛe. plura de hae
materia in preceptis ſequentibus inueniie

prece.III unctiuo ſepe peo indica

* tiuo vtimur
llliud etiam annotatu dignũ ꝙ verbo ſub/
uiunctiuo interdum ꝓ indicatõ vtamur
väyy.dttlillud a te velim pꝛo wolo. Ct iſte eſt fre
queus ⁊ elegans apud oꝛatoꝛes mos. Jllud ſi fe⸗
ccæ ris pꝛo facies.ſimiliter futuro infimiti verbi in
iri deſinentis interdum ꝓ preſenti eiuſdem vti
ſſima pꝛeceptio

mMur vt factum iri ꝓ ire.ſec electi
eſt atq; multum fredaueng
Preceptum · iiij · ꝙ ſubiũctiuꝰcũ impatõ wonitur
Evpe maioꝛis ſignificationis cauſa oꝛ na
tiſſime impatiuis ſubiũctiuus iungitur
I. Auod cicero plerumq; efficere ſolebat q̃⸗
le eſt illud cura vt vir ſis ⁊ alio in loco ſcribẽs ad
ſfilium effice laboꝛavt exrcellas. 4
Vrece: v.ꝙ infinitiua oꝛò pulcre p ↄiunctiua
vonitrr
Mſſinitiua oꝛatio p cõiunctiua pꝑquã venu
Aſie ponitur. vt wiate ad me ſcribere u⸗
PPPio te athenas ꝓficiſci. Et id therentianũ
Quigd facere in hac re te vlim. Fcat em̃ qd wlim
qð in hac re facias. Aliud vlim oẽs ciues vnani⸗
mes ſint cocoꝛdes ſed ſæc pceptio frequẽs tibi
ſit vbi nullu ancipitis ᷣmomis diſerimè repiatur
quale eſt illud Credo romanos vincere troianos
T ſiqua ſunt ſimilia LUVGUvU
Preceptũ vi. ꝙ impatiuus p pᷣterito imꝑfecto

*

NMNMſfinitiuus frequẽter etiã pꝛo tempoꝛibꝰ
pteriti impfecti indicatiui ponit᷑ hoc no
ſtes. dum cũ recto ⁊ nõ obliquo ſine al
terius verbi finiti oꝛõem pfecte clauſulat.vñ the
rentius in andria Sic vita erat facile omnes ꝑ/⸗
ferꝛe ac pati.id ↄſt ꝑferebat ac patiebatur. Idem
in enucho. Omẽs me moꝛdere cla nculũ ego floc
cipeudere.id eſt moꝛdebãt ⁊ ego illos floccipen:
tebam ⁊iſte vſus ſaluſtio frequẽtiſſimus eſt

Preceptum i.e mcvr⸗
Ciendum etiã illud eſi. ꝙ in verbis tam ac⸗
tieonem quã paſſionẽ ſntibꝰ. varias vocum
inf lectiones atqʒ exitꝰ cõfideraꝛe debemꝰ.mõ his
mõ alijs· ꝓ auriũ iuditio vti· vt fuere ꝓ fuerũt· a
marũt ꝓ amauerũt.videre ꝓ videris.noꝛim ꝓ no
nerim. triũpharat p triũphauerit ſic de alijs eo
dem fac Sec cura ne aliquid fiat contra artꝭ gra⸗
matice pꝛeceptiones
Precep. viij · de gerüioiſo pᷣpoſita pᷣpoſitõe inter
Sitata atqʒ pnicerꝛima ſermouis rat io
eſi vt gerundiũ actm̃ in dũ finitũ ppoſi⸗
ta inter · fcet temp?impfectũ ↄiũctiui łal
teriꝰ mõi ⁊ dũ ꝑticłlam heat.vt interabulãdũ ho⸗
ſtes offendi hoc dũ abularẽ inter legẽdũ ri debas
qð ſonat. dũ legeres.vñ vᷣgili in buccolicis.An
mihi cantando victus non redderet ille Et ibidẽ
inteꝛagendum occurſare capꝛo id eſi dũ canerem
a dum agerẽ · in indicatiuũ etis ſubiunctiuũ poſi⸗/
tum reſoluitur vt eſi illud in buccolicis. Grigid

ae pronomme
in pꝛatis cantando rumpitur angis exponit ſerui
us dum ei incãtatnr Dicimꝰ eti in ſoluta oꝛõne
inter cenandũ multa iocoſe locuti ſumꝰ. ⁊ inter
ſtudeudñ ceteris me? ſilius longe clarioꝛ euaſit-
hanc tu pꝛeceptionem memoꝛie cõmenda.
Sre 4 Ir ꝙ nominibus gerundiuis ꝓ
WEEeee. E geundijs vtimur
Eunnuſte etiã vtimur nomibo gerundiũis
gerundijs vt eſt illud peſtiani Exeplũ
Vſni cauſa amandi vᷣtute.veni amãde vir
tutis cauſa. wni gratia gerendi bellũ:veni geron⸗
doꝛum bellox gratia. vem gratia amplexandi vᷣtu
tem. veni aplerande virtutis gratia· hec vna pᷣcep
tio optima ẽ crebraq; eius apud marcũ tullium
ceteroſq; eloquẽtes viros ſemꝑꝝ fuit obſeruatio.

Pꝛeceptum decimũ de di⸗
fferentia participioꝛum a gerudiſſs
Erundia a participijs drũt. q ipa ſcant
rei adminiſtrationẽ ſine tempoꝛe Olla ve
rroo tempus ſine adminiſtratione. vt tenʒ
me occupatio iuris dicendi: gerũdiũ eſt nec tẽpꝰ
ſig nfico futurum ſed rei admiſtrationẽ. boc eſt in
iure dicendi. Rurſus tenet me cura to nume⸗
rande id eſt que nũeranda eſt. pꝑticipiũ eſt futuri
ſigniſicatiuum ſine adminiſtratõe rei:de hac ma⸗
teria que re diffuſius iu laurentio valla.libꝛo.pꝛi
mo.ca.ij.q eãdem ibidẽ ſubtiliſſime pertractat-

preceptum *à nunae ele

Jo. XXVIII.
in dum conſtruttur
Errundium in dum iungitur frequen⸗
teer cum his pꝛepoſitiombusiad ob ꝓp⸗
teer in raꝛo cum ante. vt ego veni ad te
vel peopter te redimendum. Elado ad
capiendum boſtem vel in capiendum boſiem. int
ter nauigandum pꝛo uauigando ſepe legimus.
vir Et int er ggendum occurſare capꝛo coꝛnu fe/
rit ille caueto. Altimo gerundio adduntur hec p/

poſitiones in frequenter. ſed certe rarius de e. ex
a. ab ⁊ cum in vt in nauigando de ut de edendo de
migrando deagẽdo. Culius Qund cogitas detrã⸗
ſeundo iu epirum ſcire ſane velim. Ex vele. vt ex
defendendo quam er accuſando vberioꝛ gloꝛia 3

aratur.A1 vl ab cicero. ex quo ardeſcit ſiue amoꝛ

ue amicitia· vtrumq; enim dictum eſtabaman
do. Plinius poſterioꝛ cũ a ſcribẽdo vacarʒ.Quin

ti cum vt.· Quinti Sed ratio recte ſcribendi iun
cta cum loquendo:poteſt enim põi abſolute ſine
pꝛeppoſitione vt hos accuſando illos occidendo
totam ciuitatem labefactati. Ulterius eſt no⸗
tandum ꝙ quodlibet gerundium elegantius po⸗
teſt tranſſerꝛi in ꝑtici pium tranſiens in vim no/
minis. Eremplum pꝛimi. vt ego ſum hic cauſa
fruendi pꝛincipatu pꝛouintia vel imperio gerun⸗
vium eſt. Et mutatur ſic. Ego ſum hic cauſa fru⸗
endi pꝛincipatꝰ ⁊ fruende pecunie.fruendi impe⸗
en. Yn plorali ſimiliter. moleſtia educãdox filioꝝ
locãdax filiax. colẽdoꝝ pᷣdioꝝ Exemplũ ſcoi· ego
ad ſalutandñ fratrem ſoꝛoꝛe ⁊ ſidus · mutatur ſic

Ego ad ſalu tandum fratrẽ ſidus ⁊ ſoꝛoꝛem. In

plura li eo ad ſalutãdũ fres ad ſalutãdũ ſoꝛoꝛes ⁊
ad ſalutãda ſidera:Exemplũ tercij u delectaris
inſerendo crimẽ ſeu crimibus inferendis Iꝓtem
da opã reb agendis aiũt eſſe agendis gerundiid
datiui caſus ⁊ nueri phis Sciendum ↄñter ꝙ hec
verba que ſequũtur ſcʒ loco mando curo habeo
pꝛo debeo facio rapio reſeruo mitto. recognoſ⸗
co emendo conſoloꝛ puuio (vt aiũt cõſtruũtur ſi
ne ppõe vñ ſulpi.locarent ſepulturã faciẽ dã Su
etonius.mandabat gladiatoꝛe vi rapiendos re⸗
ſeruãdoſq; Cicero lr̃as ad te miſit mittẽdaſqʒ eu⸗
rauit.plim petꝶ vt libellos recognoſcendos emẽ
doſqʒ curẽ Suetoniꝰ vt.cõſolandos eos magis
impatoꝛ qu puniẽdos habuerit id eſt debuerit·
Preceptũ xij· de dẽa inter amatũ ⁊ẽ amandũ:
NMNMter amatũ ⁊ amandũ hoc intereſt ꝙ ſu⸗
prinñ nunquã fere eſt ſiue verbo nte mo
ꝓtũ ad locum vt eo ⁊ venio gerundiũ nõ

ſemn vñ Saluſtius legatos ad iugurtham que/

ſtum de iniurijs miſit.
Preceptũ · xiij.de infinitiuo actiui
Nfinitiuus modus actiui ſicoedinat᷑ vi⸗
Debo te ire accuſatũ me nũc pñtis tnis eſi
vigeo te accuſatũ me eſſe nũc futuri tem
poꝛis eſt. Precep/xiiij.de infinitino paſſiui.
ſfinitiu? paſſiui ſic oꝛdinat᷑ Uideo me abs
rte accuſatũ iri in quocũ vbo video me abs
te accuſatũ eſſe in oĩbus verbis · pᷣter illa que reſ⸗
piciũt futuꝝ vt timeo metuo vereoꝛ ſpero cupio/

õ

Jo. XXIX.
Quare male dicit᷑ cupio culpam meã celandam

eſſe ſed celatũ iri bene diecii
Preceptũ xv.de vltimis ſupinis
Ec te lateat extrema i upina plexqʒ fᷣcare
gerũdia actĩ caſꝰ ad detõne pᷣpõ ta vt res
Diſfficil creditu.i:ad excredendũ me:mora
bilis viſu.i.ad videndũ.: Jocunda auditu ad audi
endum : ſic de ↄſilibo piſoꝛmit eſt dicendũ:Laurẽ
cius tñ vallare reſoluit ea in oꝛões paſſiuas opta⸗
tiuas vt miſerabile viſu id eſt vt videat᷑ difficile
factu.i vt fiat vł ad faciẽdũ eſt difficile· Nã a facio
paſſiuum non eſt ideo reſoluit᷑ factu aut in fio aut
in gerundiũ aut in paſſiua ↄiunctiua plerũq; vlti
ma ſupina reſolui vt in credibile memoratu id ẽ
cum memoratur
Pre xvi:ꝙ nõ idẽ eſt oꝛatũ ire ⁊ oꝛatũ eſſe
Ec te fugiat·nõ idem eſſe oꝛatũ ire et oꝛa⸗
tum eſſe Alterũ pᷣſentis eſt temporis vt
vi deo te accuſatum ire me idẽ nunc·Alte
rum futuri vt video te accuſaturũ eſſe me et tñ ac
cuſatum iri me abs te video:accipit᷑ p eo qð eſt · vi
eo te vel accuſatũ ire me vel accuſaturũ eſſe me
vel abs te accuſandum eſſe me I
Paeꝛe. xvij. de dẽa inter auditu ⁊ viſu nõia ſupina
Fffferentia eſt inter auditu a viſu nomĩa
et viſu et auditu ſupina. inter cetera ſi⸗
miia. Nã qñ ſunt nõia fcant ſenſꝰ corꝑis
diungunt᷑ cũ adiectis regunt caſꝰ regunt᷑ etiã a vᷣ⸗
oaa ꝑticipio ſubſeruiẽte quoqʒ pᷣpone.vt careo
toto viſu ocłoxꝝ ãtea pꝛiuat᷑ audituauriũnõ e i

Dee verbo
nihiletiã exodoꝛatu.hecom̃ia abſut a ſupino Qñ
non rem nõ ſubſtantiã nõ qualitatẽ ſed potiꝰ acci
onem ſiue paſſionẽ verbi ſñnt nõ iungũt᷑ cũ adiec/
tiuo nõ regit caſum nec regit᷑ neca verbo nec aꝑ⸗
ticipio ſed a nomine tm̃eouẽq; adiectiuo nũqua
interueniente ppoſitõe verba ſũt ſine ſupina. vt
facilis viu eſt vt vieat᷑.affabilis dictu vt dicatur
incredibile memoꝛatu vt memoꝛet᷑ digna auditu
vt aud at᷑. Impoſſibile creditu id ẽ vt credat᷑ qre
diffuſius de hac materia in laurẽt io valla caplo.
triceſimo primno.“ ntii
Trerer PDyrVYY de mltiplicaãda
2 ece Ptu XVIII 0206 e ex verbis
Llando igitur aliqu?è vehementẽ mentis
oceptũ explicare cupimꝰ.aut rem magis
claram 1 magis aꝑtã demõſtrare volum“.
multiplicatis verbis id efficere poterimꝰ Exeplu
ꝓbi imna ex verbis ſimplx explicar᷑.vt quonmia lrarũ
virtutes tales eſſe conſtant vt totꝰ mund? ex ipᷣis
gubernetur.te hoꝛtoꝛ atq; rogo.vt ad eas tibi cõ⸗
parandas cures Que quiõ ſentẽtia ſic ex verbis
multiplicare poteſt. Quoniã literaꝝ vtutes tles
eſſe conſtant:atq; hinuſcemõi ſemꝑ erxtiterũt · vt
erxipis vniuerſis terꝛax orbis gubernet᷑. adiuuet᷑
et ↄſeruet᷑.non ſolũ te plurimũ adboꝛtoꝛ atq; mo
neo.verũ etiam ꝓ ſuma noſtra familiariatis ↄinc⸗
tione maximope te rogo-exoꝛo. obteſtoꝛ. atq; vehe
mentiſſime cõtendo. vt ꝓ ipᷣis literaꝑ oꝛnament.
cumulatiſſine tibi ↄpãdis· tatope cures labores.
inſudes. muigileſq; atq; incumbas vt virũ exig

ſis te reddas pſiantiſſimum De we wribo
22 2cce ptum VXIX. Sum es eit
NNNimaduertendum eſt circa hoc verbum
Bum es eſt. quod ita cõmoduſunũ ate;
nncxim verbum eſſe conſtat vt in ommd⸗
eius modis tempoꝛibbnumeris 7 pioms. tan?
tas afferat opo? unitates ad multas ac vatias
oꝛationes in dicendo ꝑtractandas vt oim verloꝝ

pẽ adminiculũ merito iudicazi poſit. Et omit⸗/

tẽdo exempla in quibo dictio eſt. alian peinentia
impoꝛtat. aliquando officium ſignificat auquan
d ꝓprietatem monſtrat. Exempla ponamus vbi
dictio eſt poſt pticipiũ in fine oꝛationis comode
locari ſolet. vt marcus em̃ brutus in tua cauſa
ita diligens eſt. ꝙ omnes ꝓfecto rationes que no
bis pꝛodeſſe poſſunt ſtudioſiſime ꝑtractans eit.
Item aliud Tantam enim operam Quimntus
ſotenſius eloquentie ſiudijs adhibiturus eſt.
oꝛato quidam celeberermus pèope diem futurus
eſt. Eremplum vbi pomtur poſt. gerundium vr
poc a nobis diligenter obſeruandum eſt. vt bo⸗
narum artium ſtudium officio ſiſſime a nobis p⸗
tractandũ eſt aut ſiudendi officium euitandum
eſt. Exemplum vbi poſt ſupinum ponitur. vt qᷣd

a te mibi mandatum eſt ſtudioſiſſime perfectum

eſt Item aliud. boc enim eſt facile dictu. ſed non

facile factu eſt. Notandum etiam ꝙ poſt infiniti;

uum eſſe apte collocantur participia omniun
tempoꝛum que elegantem habent cõſonantis

De verbo
agratam intelligentie terminationeʒ relinquũt
vt hec que ſequũtur exempla declarant vt acura⸗
tiſtima illa quidem agendicura quã vidimꝰ Cu⸗
rionem ꝓ te eſſe ſuſtinentẽ ſatis nos admonere
videtuꝛ vt ipᷣm curionẽ in rebus tuis iudicemus
eſfe wingenkeriſenn quid mihi de rebo tuis curan
dum mand aſti.velim tibi ꝑſuadeas id me libẽter
eſſe factuꝑ a multa ad hunc modũ exempla tu ip-
ſe nectere ſtudeass
Preceptum. xx · e iſto verbo afficio⸗
Flficio verbum latũ atq; ſplendidũ eſt Nã
affitio te honoꝛe ẽ te honoꝛo Afficio te xo⸗
luptati eſt tibi voluptatẽ affero afficio te

₰

pꝛobro id eſt vitupero.afficio te virgis id eſt ꝑcu⸗
tio.afficio inimicos iniuria.id eſt facio inimiò in
iuriam. Itẽ afficioꝛ ſilr vt afficioꝛ doloꝛe.i.doleo:
afficioꝛ gaudio afficioꝛ tedio ꝓ tedet aut pꝛo tedio
ſus ſum.vñ Culius pꝛimo officioꝝ Si quos ali⸗
gquo honoꝛe aut imꝑpio affectos obſeruaſſe a colo⸗
re debem. latiſſimaq; eſt huius verbi ſignificatõ
nec te lateat afficio diſponere ſcare vt eſt illud pli
nij viua vox magis afficit·
Precep xri.de iſto ↄplexo fero hãc rẽ pacienter
EFEFro hanc rem pacienter ſeu paciẽti animo
oꝛnatius dicitur ego hanc rem facile patioꝛ
modeſte fero moderare ⁊ equo animo Er cõtrari
um ſigniſicantia aduerbia: vt grauiter acerbe mo
leſte iniquo animo. vñ egrefero male accepto aut
ůoloꝛoſo ⁊ irato aĩo.vt apud theren.in andrianũ
ᷓ cuiq; nẽm verbũ fecit neq; id egretulit.

FJo xXxI
„n„RE F. e iſio verbo
Preceptũ XxII. aa ed
Fflfero vbum ampliſſim quo imple⸗
riſq; locis vti poſſumus.vt ſecũda foꝛtu⸗
na affert mihi voluptatẽ. id eſt delectat
me aduerſa foꝛtũa affert mihi doloꝛem id eſt do⸗
let mihi aſic de alijs conſimiliter eſt operãdum.
DPreceptü · xxiij · de iſo verbo infeꝛo
eefgßfſerꝛe iniuriam quaſi faceꝛe ſignificat ma
nnnus inferꝛe alicui eſi aliquem pulſare. im
petum inquempiã facere eſt feriꝛe aliquẽ
cũ impetu. quaſi vi adire vel irꝛuere. Inferꝛe eti
am eit immittere vt infer digitu in plagam. Eſt
etiam deducere vt ex maioꝛi 7 minoꝛi extremita⸗
te intulit cõcluſionem hoc eſi dedurit
Preceptũ.xxiinj.de hoc verbo Facio
acio multis capitur modis eiuſquoq; vſus
in epiſtolis frequens eſt· nam facio te certi⸗
oꝛem nñquam certum dicimus:ſimiliter facio
tibi gratũ facio ludos. facio rem diuinam. facio
ſacriſiciũ. Id quoqʒ notandũ eſt. ꝙ dicimꝰ dam/
num feei iacturam ſeci naufragiũ quaſi paſſus ſũ
dDamnũ. iacturã. naufragiũ vt reſp. fecit iacturã
Et damnum ciceronis in te ritu latine littere

fecerunt. vñ Quinti: In poꝛtu naufragiũ fecim⸗

ſic de cõſimilib parifoꝛmiter agendum eſt
NPreceptũ. xxv. ferire fedus quid fcet·
Erire fedus fᷣcat fedus conponere vt pſepe
ictum ſeu pcuſſum fedus eſt:id cõſtitutum

ac pfecte compoſitum · ferire em̃ pcutere. e iij

ſignificat vnde vir. in buc.coꝛnu ferit ille caueto
ſimiliter. mar tu de ſupplicijs ferũtur ſecuri leta⸗
ris tu in om̃i gemitu ⁊ triumphas· Fcat etiã ſan-
ire. firmare vñ vir. in· x. Haut moꝛa tarchon iun
git opus feduſq; fertt
DVPreceptum. xvi.De hoc verbo faloo.
Allllo verbum vſitatum apud ciceronem vt
Aflllit me hec res dicimus. fallit te ſpes qð eſt
fruſtraris 7 decipies
NPreceptumxxij.de hoc verbo foꝛꝛe
eꝛe futuram habet ſigmficationem. eſt em̃
mnmnmffinitiuũ woce ſigmiicatione pticipiũ· ſig/
nificat futup eſſe ideo reſpuit ꝑticipiũ. ſpero foꝛe
te amatoꝛem . nõ aũt amatuꝝ foꝛe.⁊ timeo te ver⸗
perandum non autẽ te foꝛe verberandũ · Atẽ ſpe⸗
ro te amantem mei foꝛe· non me.cum duo ꝑtici⸗
pia diuerſoꝝ tꝑm coire non poſſunt. ibi em̃ vim
nominis habet. dicimus ſpero te admirandũ ſo⸗
re.cum adoleueris hoc eſt dignũ admiratiõe. n
tunc pꝛo nom ine ponitur. compoſita vero a foꝛe
abſolute ponuntur. nec hanc drãm habent . vñ
Vir. affoꝛe cernetis. hoc eſt affuturos videbitis
vel videbitis ꝙ aderint. Inde affutur ſic defoꝛe
tvfuturus.conſoꝛe ꝑfoꝛe comicoꝛum ſunt:vnde
Hoꝛatius que nocuere ſequar fugiam que ꝓfoꝛe

credam id eſt pꝛofuturaꝰ

Mreceptum. xxviij de hoc verbo frui.

rrui quapiam re eſt fructum ſiue vtilita⸗
tem ſiue voluptatem pcipere ex ea re. vt
ſiquis ꝓtulerit ocio fruoꝛ id eſt volupta⸗

Jo. XXXII
tem ex ipo ocio ſumo.vñ vtoꝛ ⁊ fruoꝛ in hoc dtũt
Vti igitur eſt alterius rei gratia:frui nullius ſed
vt ſic dicam ꝓpter ſe. in ulo iter eſt in hoc meta.
boc alterius ſinis ad quem id tendit qui hoc ha⸗

bet quieſcit contentus eſt.q̃ vtitur nuũqᷓ; ↄtentꝰ
eſt ſemꝑq; vlterius tendit dicim tamen nõnun
quã vtimur ꝓ fruimur vrrecundie cuiuſda ca vt
vtoꝛ pane triticeo vtoꝛ ſic iſi viuẽdi poci/ cã eda
mus q; eden di cã viuam.itaq; frui eſt delectatõ
nẽ capere ex vtendo in idẽq; recidũt idẽq; eſfiaũt
delectari frui voluptatẽ caꝑe· licet ſecus hictheo⸗
logi ſentire videamur l
DPreceptũ.xxix: de hoc verbo fungoꝛ
Ailngoꝛ ẽ idẽ qõ officiñ munuiq; ago vt
fungoꝛ mgrᷣatu.fungoꝛ pᷣtura: fungoꝛ le⸗
gatione.fungoꝛ vita.i.officio vite Yñ fũ⸗
ctusẽ vita finiuit ofticiũ vite vñ vir· Laãde mag
nis ꝑelagi pefuncte periculis.i.ꝙ finita ſũt ꝑicla.
M dre⸗ xxx·. de hoc ↄplexo facio te certioꝛem
Ailicio te certioꝛem nõ certũ · licet. vir. dixit
metrica Anchiſem facio certũ ꝓſam aũt ſcri
bentes. ſemp certioꝛẽ dixert. ⁊ ſemꝑ facio nůq3
ggo. facio tibi gratũ nũq; ago tibi gratũ facio lu⸗
Dos. facio rem diuinã fatio ſacrificiũ. facio ſolẽni/
tatem nunquaã ago multa huiuſmodi Item fe
ci iacturam · danũ vt ſup̃ dixim in hoc vbo facio
Pꝛeceptũ ·xxxi.de iſto verbo gratificoꝛ
ratiſicoꝛ verbum pꝛeclare pꝛo gratum fa
CcCceeo vſurpatur. vt gratificoꝛ tibi hãc rem ·
id eſt gratũfacio h̊ tñ diſemẽ inter ſe h ba hůt

ꝙ gratüfacere eſt quiddã minus xpe illud obſe⸗
gqut a inſeruire. vñ cicero ſi hũc inuerꝭ gꝛatiſſimũ
mihi feceris Gratificari vero qddã maiꝰ vt deum
gratificari bominibus dici nõ aut gratũfacere q̃ſi
idem ſit qð beneficia confere.õ.
Preceptũ.xxxij. De iſto verbo gratuloꝛ.
Ratulaneſ verbo teſtari te gaudere foꝛ⸗

tuna ac felicitate alterius apud eũ ipmqͥ
effectus ẽ felicitate· nõnunq; apð teipᷣm

ob tuã felicitatẽ.ideoq; fere poſtulat dtmm. vt gra⸗

tuloꝛ tibi ob tuã pᷣturã adeptã. In eadẽ ſigniſica

tione accipitur gratoꝛ/ ſz poetitũq; hiſtoꝛicũq; eſt

vñ vir. Inueni germana viã gratare ſoꝛoꝛi.⁊ Ci /

tus liuiꝰ li. vij· Zuũ ſequentes curꝛũ iouis opti⸗
mi maximi templum grauantes ouanteſq; adire
dicimus aliqñ gratulari ꝓ eo q eſi gẽas agere. ſʒ
non niſi dijs immoꝛtalibo. ideoq; pꝛoprie idẽ eſt
quod ſupplicare. ſiquidem triũphantes in capito
lium aſcendebant ioui optimo maximo ⸗ ceteriſq;
dijs gratulastum. S

Preceptũ.xxxens ien

rem ali cuius expꝛimere debeemus.
Ale etiam modus elegãs eſt vt ſiquis di⸗
cturus ſit quenpiam habere honorẽ ali⸗
quem magiſtratum ſeu imperium vt ex
nomine honoꝛis. 7 gero is; ere. verbo cõſtituat
oꝛationem perpulchram hoc pacto hic eſt rome

conſul. rome conſulem ſe gerit· impatorem ſe ge⸗

rit pꝛincipem ſe gerit ⁊ alia conſimilia

— —— — — —

—
—

Jo. XxXXIII
receptũ.xxxiiij· de hoc verbo haurio.
P Aurio verbũ ampliſſime ſigniſicatõis NHã
erhaurie implere or ⁊ haurio ꝓ video-
FSFVñ virgi.in pꝛimo· Hauſit celũ mentẽq;
recepit Et alibiꝓ audiuit.vñ vᷣgi · in ſexto· Coõſti⸗
tit eneas ſtrepitũq; exterꝛitus hauſit.⁊ ꝓ vulnera
re aut aꝑire aut confodere · vñ virgi · in. x. Rtunicã
ſqualentẽ auro latus haurit aꝑtũ:.⁊ haurire pꝛo
acciꝑe· vñ tulliꝰ in.v.tuſculanaꝝ queſtionñ Cũi⸗
neexplebili cupiditate quo fruentiꝰ cupiditates
vndiq; hauriret.eo grauius ardentiuſq; ſicientẽ
haurite p defatigare · vñ vir. iij.· geoꝛ Exultantiaq;
haurit coꝛda pauoꝛ pulſans. Haurire p tẽre aut
ptranſire· vñ vᷣgi.quarto geoꝛ: Et mediũ ſol ig⸗
neus oꝛbem hauſerat.
Sreceptũ.xxxv.· de hoc verbo hiare
Yare eſt aliquid ſua ſponte ⁊ externa aliqᷓ
vi diffinderevt Tellus aeſtu ligna ari⸗
ditate.aut nimio caloꝛe hiant Hiſtere eſt
tm̃ oꝛis ⁊ quið hũani.accipiturq; ꝓ eo qð eſt loqᷓ
aut os aꝑire ad loquẽdũ ſed fere ꝑ negationẽ vt
coꝛam illo non auderes hiſtere-quid nũc habes
qð hiſtere audeas.vũ foꝛmat᷑ hiato as plan. Si
qua foꝛte contio eſt vbi cũ hiata re nõdum wenit
in mentẽ Et actiuſxv. Jliados ille hiatꝰ herbam
moꝛibundooꝛe Inchoatm̃ vᷣo foꝛmat᷑ hiſco cum
etiã dicimꝰ hiaſco tñ plus ineſſe:videt᷑ in eo qð ẽ
hiſcere qᷓ; hiare·hiat em̃ q̃ſoꝛe pater ł tacitus qð ⁊
moꝛibus factis animaduerti poteſt. hiſcere vero
incipere loqui:Reperiuntur eſſe paſſiua ſicut ge⸗

—

—

lo gelaſco id eſt incipit gelari “”
DPereceptũxxxvi.de hoc complexo habere fidem
Abbere ſidem eſt credere verbis alicui/ vt
habeo ſidem ciceroni.ſed oare ſidẽ eit ali
. quid ſancte ꝓmittere.vñ therencꝰ in an
dria. grauidaq; facta ſidem dat vxoꝛe loꝛe ſib hac
vñ virgi accipe daqʒ fidem id eſt accipe ſanccam
ſponſionẽ a me ⁊ tu da mihi viciſſim tua vñ qui
tilianus ſidem hẽs hoibus quos alios mentiri
oaffirmnm.ffä
Prece.xxxvij· quõ dꝛñt hte gratias agere gẽas

Abere gratias agere gratias referꝛe gias
ebere gratias plurimũ inter ſe dꝛñt· nã

gggAere gratias eſt verbo q quio barbare di
cunt regratioꝛ hre gratias ẽ in aiocũ ſcʒ mẽoꝛes
ſumus accepti bñſicij referꝛe gatias ſiue reddere
gfkas eſt facto vt ſi tua me ſubleuatꝰ? aut pecunia
au t procinio aut manu alioue ſubſidio viciſſim
m e aliquo modo ſubleuaueris gratias retuliſti
reddidiſtiq; debem? gratias vbi aliqua obligatõis
vis cermitur::

NPrecep. xxxviij.de hoc opſexo hec res mihi deficit
Ec res mihi deſicit ſiguiſicat deeſt mihi. Et
Eeſicit me dies. vita quam pꝛimũ moꝛtales
deſicit Ged deſicit re wetax mag' eſi quã oꝛatoꝝ

ſretceptũXXXINX. e e

res mihi conducit.

eſt. vnde conducere pꝛo vtile eſſe accipitur

Ec res mihi conducit eſt lecres mihi vtilis

1„ hh – — ————

——

— —

9

Fo. xXXIIII.
ita de reliquis. Sð

MPreceptũ.xl.de hoc complexo hec res apud me
Ec res apud me increpuit fere ad ſicrepuit
ddgures peruenit 7 noticiã rei ſigniſiaat
Preceptũ · xli. de hoc complexo hoc reliquũ eſt
OSt reliquũ eſt ⁊ hoc reſiat ꝑpulchre ⁊ mag⸗
no cum oꝛnatu dẽ Exemplũ vbi omnia na⸗
tura trihuit reliquũ ẽ vt bene ⁊ laudabiliter

Preceptũ xlij. de hoe verdo Habeo viuas

Albeo varia conſtructione figuratũ plurimũ
aoꝛnatus habet vt bene hec res ſe habet qo
eſt feꝛecvt ita dicam ſtat bene h res ⁊ ita bene ha

beo me. a cũ pt icipijs bene habens apte cõſtruit᷑
Vnde habere eſt ſatis eſt vñ virgi. li . vij· hoc habet
