Ec crurum tenus a mento palearia pendent. Te⸗
nus ſemꝑ poſtponitur in ſingulari cũ abltõ.vt ha
ctenus·verboten in plurali cũ gtõ.pᷣſertim moꝛe
grecoꝝ cũ res eſt gemina vel nũero ſinglari caꝛ?ꝛs
vñ vir · Crux tenus vel hiſpida nanti:Alia de hac
dictione quere in laurentio vallenſi.li.ij.ca.x lv·
XECceptum. Pliiij pe
O* Spſitionibus in generaiu
Ciendũ vt dicit priſtianus.ꝙ vᷣm grecos
om nes prepoſitiones que ſunt xxvi.⁊ com
poni pꝓoſſunt ⁊ apponiEt ſunt hee Synca⸗
tha.meta· Epi. peri.apo.hiſper.Anti.dia.En.em⸗
eis · es.ex·ec.pꝛos.pꝛo/:poti:pꝛoti·ana: para:axppi⸗
amphi.ipoape·yp:apud latinos vero quedã ſunt
que componuntur T a ponũtur · vt ad.ob.per.a:
ab· abs:de.ex.ante.circum.contra.poſt.trãs.cis·pᷣ⸗
ter.ꝓ·. pre. Sunt que nũquam componũtur.vt
apud. citra.circa:erga.extra.infra.iuxta:pone.ꝓpe
Fm vltra ſupra quaꝑ multe aduerbioꝝ vim hñt
vt dictũ eſt Sunt que nũquam apponuntur.vt
di. dis · re · ſe. an.co:con. Nee em̃ ſex in cõpoſitõne
ſp inueniuntur que qᷓ;uis cũ ꝑ ſe poni nõ poſſunt
ſeꝑate in cõtextu oꝛõisidoq; ꝑteſoꝛõis vᷣa rõne
dici nõ poſſunt.tñ qꝛ vim ⁊ fcatõeʒ pᷣpoſitõnũ in
compoſitione babent ⁊ in ipa compoſitione ſemꝑ.
prepoſitiue inter prepoſitoͤnes cõnumerant᷑. Et
di quidẽa diſ eandẽ ̃catõnem hñt quõa a abs.
Sunt ãt ſepꝑatiue vt diuido diduco diſtrabo diſ⸗
curꝛo qõ apud grecos dia pᷣpõ facit:⁊ ſciendũ ꝙ;
tüc diſ pᷣponit᷑ cũ ſequitur c.ł f vel p.vel s.velt

Fo. LxXxXIII.
vli loco ↄſonantis. vt diſcutio differo diffido di
ffundo in quibus ſ.in f. cõuertitur euphonie cau/
ſa.diſpliceo diſputo diſperdo diſiungo 2c. Alijs ve
ro quibuſcũq; conſonantib ſequentibus di pᷣpo⸗

nitur vt dimitto dirimo diduco digero diluo. 2
vbiq; ꝓducitur.excepto dirimo⁊ diſertus. lucanꝰ
in.iiij. Sirimit tentoꝛia gurges Ydem in. v. Et
non amiſſe diremit ſuffragia plebis. vir. in. v· Ce
te deo dixitq; 1 pᷣlia voce dirimit Juuenak in. iij.
didicit: nam diues auar? tant amirari‚tant?lau⸗
dare diſertos. Re videt᷑ a retro 1 ſpitõ. reuertoꝛ
retrouertoꝛ recurꝛo retrocurꝛo ł ex hoc natũ eſſe
aduerbiũ quõ ab extra· Se quoq; p dia greca pꝑꝛe
poſitione ſepatĩa eſt vt ſecubo ſeparo ſeduco Eſt
etiam abnegatiua vt ſecurꝰ ſine cura.a qua ſeoꝛ⸗/
ſum fit aduerbium vt a de deoꝛſum a ſun ſurſum
quidã tamẽ ſe a ſemis(qð ſegꝑatõnem facit quidaãa
a ſecus deriuari dicũt · Am etiã peri grecam pꝛepo
ſitionẽ ſcat. amplectoꝛ ambio amputo in quo eti
am additio cõſonãtis fuit ꝓpter m. Con piter lo⸗
co cũ ppõis accipi ſolet vtſ. upᷣ diximꝰ in cum
Ca. vIII. de Interiectone
HPSPreceptum primum

Ainc vero de vltima paꝛteoꝛõnis ſcʒ de
interiectione aliqua pᷣcepta ᷣm oꝛdinẽ
ponemus de qua ſit illud in oꝛdine pri⸗
mũ:ꝙ aliqñ cũ aut aliq; leticiã magnã
aut cũ moleſtiã aut cũ admiratõemaut indigna
tiõeʒaut ſpem.aut timoꝛẽ aut aliãs hmõi animi

L paſſiones ſcare volumus eas in dicendi ratione
noſtra tractare poſſumꝰ hoc mõ Proch bone ieſu

clemẽtiã tus imploꝛam? tantas. heu tanq; acer⸗ .
biſſimas atq; intollerabiles bellox? penurie cala
mitates.ſemꝑ ita patiemur.Elab qm infelici ce⸗
tam grauib mo

loꝝ cõſtellatõne nati ſumus Sitan
leſtijs ſemꝑ excruciari debeamus Sed heu benig

. „

niſſime deus tua deniq; clementia conſiſi· vniuer

ſum tue miſericoꝛdie bonitatem ſũmis precibus

obſecramus vt tantoꝝ nos maloꝝ in comodis li⸗
beres in trãquilla nos ſtat/ ↄditõne ſtabilis

Xoceptum.ij.de Hei
P re et heu

Ei quoq; et heu ſimile quid obtinent tñ
alterũ datiuo alteꝝ actio iungit᷑ vt hei mi
hi qualis erat quantũ mutatꝰ ab illo hec⸗
toꝛe ⁊ theren· heu me miſerũa fere cũ huiuſmoõi
pꝛonominibo Nam cũ alio nomĩe frequentius ex
probratõnem fcat vt Vir. heu ſtirpem inniſam
Aliqñ etiam cũ ntĩo.vt idem.virx·heu pietas heu
priſca ſides Cheren.in· adel. heu miſeriam heheu
nulli caſui ſeruit.vt virgiliꝰ in bucco.heheu quid
rvlui miſero mihi.ve quoqʒ datio.marcialis Car
pere cauſidicus fert᷑ mea carmina qui ſit neſcio.ſi
ſciero v tib i cauſidice.pcul apud quoſdam caſui
ſeruit.vt apud curtiũ.pcul vrbem
xevptum terciũ · 4
E decd
Alduerbiũ vocandi eſt. vt & regina nouã
cui cõdere iupiter vrbem Eſt admirandi.

N

Fo. LxxIII.

vt iuuenals o qualis facies ? quali digna tabella

Eſt indignandi vt cicero o tpao moꝛes,. optandi

vt Clir. Adſis o tiñ ꝓpius tua iniuria firmes.o
interiectio optantis aduentus eſt aut repente ꝑ⸗
cuſſi · Theren. in An. O ſalue pamphile hec dona/
tus. Eſt etiã nomẽ lre · o· ad omnẽ affectü cõöuenit
vl miſeratõnis vl indignatõnis Jugitq; nomina
tiuo actio vel ablatiuo.cicero.o:magna vis veru⸗
tatis o none ille ecembriſq; me cõſule fuiſtis
Eto me miſer Interdũ tacemuso vt plimus in

moꝛ hominem te pacientem ac potius durum ac
SS 2 ceotumm iii ¶ pene crudelem

quoq; pᷣpoſitio interiectio et nomen eſt.
prepoſitiõ vt a ſũmo ad ymũ. Interiectio
väyt in buccolic· a ſilice in nuda conmixa reli
quit nomen ipſius litere vt ſupra diximus in ca⸗
pitulo de ppoſitionibꝰ
Prerno quintum
de pꝛo dictione H
ro quoq; tam pᷣpoſitio quã interiectio.pᷣpo
ſitio vt Air. xij. platio obteſtoꝛ ꝓ maieſtate
tuox.interiectio vt Lucanus in tercio· pꝛo
ſi remeaſſet in vrbem ·

giniunt tricenta trigintaocto latinitatis pᷣcepta

Edita ꝑ · mgtm.michaelẽ lindelbach ex ochſẽfurt

conregentẽ pro tũc in almo vniuerſitatis ſtudio

Tübingenſi.

HquiO Telse/MAXA 666 UBLAdOH

uuOo lelseIAXA'MNNMM .
85 z? 1

8 1. 9

1e8 10 eleisolna-„PepuelS 10loelesqEe-e
2 A X M 61 81 Z1

91 9l vI 1 21

N 7 H „ 3 E
— — 32

O 90ueleg O

S
.
. 6
* “
.
2 *
*
*
4
.* .
45 8
35 4
4 7 2
4
* 4
. 4
* 3
4*
4 4 4
.* „*
.
7* .
. 4
5
.
6
5 —
4
“Dſ
“
3
*. S .
„.
.
.