Cc47_qt
author: Lindelbach, Michael

Sl

DR

—

„

.
.
.
6⁶ „
.
„
.
„

*
*
.
.
— —— — — — — — ——
4
*
1*.
*
* 6
.
.
.

Huius opuſculi peꝛutilis
tabula omnium pceptionũ ex nuũeroꝛũ ⁊ folioꝛũ
atz pꝑtiũoꝛõis oꝛdine ſũmã accuratiſſime indicas
DPDielentis opecis prefaciuncula eirtem diè⸗
cendi tribus arte imitatione ⁊ exercitio aſſequen
Dam cõpꝛobans ꝙ tria elegantis cõpoſitõnem
videlicet ⁊ dignitate queq; accomoda perfectaq;
elocutio am plecti haer ii.
Primũ preceptum d ꝑtibus oꝛationis ij.
De oꝛationis principio fo. eiij
Oꝛatio pulcre clauditur verbo finito
Oratio principali verbo claudenda eſt iij

De Nomine
De adiectiuo ⁊ ſubſtantiuo iij⸗
Inter adiectm̃ ⁊ ſubſtãtm̃ aliqd interponi᷑.v
Quomodo augentur poſitim fo- v.
multo longe côpatiuis preponi ſolent . v
VYdem de ſuplatiuo vi.

CLompatiuus ſeꝑe pꝛo poſitiuo ponitur vi.
Poſitiuus cũ negatõe tenet ↄtrariã ſuiipiꝰ vi
Adiectm̃ neu.ge:mutat᷑ in ſ bin alteri/ ge· vi
Loco ſuꝑlatiui ponimꝰpoſitm̃ cũ aduerbio vij
Vlor neutra in ↄpatis tũ malſ.tũ fe· reddit vij
ꝙ ſepe vnum ſubſtãtiuũ in adiectm̃ mutat᷑ vij
uoba łpluribo ſubſtãtiuis pponi epitetõ . vij⸗
Cum duo fuerint nomina diuerſorum nume⸗
roꝛum reſpondemus vicimnioꝛi pij. i
VInter duos nominatiuos aliqͥd interponit᷑ · vin ·
Negatiua dictio in fine oꝛõis eſi ppynẽda · viij⸗

4

ꝙ poſſeſſoꝛ ante poſſeſſiöem locari debet
De iſio nomine antus a um.
DSe nominimnibus qualis talis
xe nõibo hñtibo is ꝓ es in nio plurali

1

nommbus a grecis pfectis leruantibus gen

a mutantibus declinationem

xi.

AQuomodo nomen gentile vel patrie alicur/ rei

fingere detemus d hoc nõie primus

Y

Qui multa narꝛari cupit qb- ſigis vti bẽat . xij·

de nomimbus q ad nummũ ſpectant
de geminatione dictionn e articulo
de nominibus in bundus fo⸗
de iſtis nomimbus ſimilis 1 plenus
de caſibo abliõꝝ pticipioꝝ ? ahox nommũ
ꝙ ſepe duo nõia loco aduerbij ponut

X⸗
i
ni⸗
xiij⸗

ꝓ lſepe ablatun ſiue prepꝑ ſitiombus ſiue ců eis

vim habent adueroloj
differentia quarundam oꝛõnum
Quõ die.iiij· die. vi.nõ idẽ ̃cant
TLx dra inter quartũ ptoꝛ ? quarto ptoꝛ
de dẽa inter vimicium dimidiatum
e hoc nomine minus
te boc nõie neceſſitudo de h̊ nõie ꝑtes ·
de hoc nõie inimꝰ de hoc nõie antiquꝰ
de nõie ꝓpuintia d hoc nõie piculum
de hoc nõie diſcrimẽ de hoc noe in pbus
e iſtis dictionibo iuſſus euent/ ꝑmuſus
de hoc nomine gratia fo-
e hoc nõie epiſiola quid ſigniſicet
de hoc nomine nullus
de hoc nomine Inuidioſus

fo⸗

xEiui.

ru·

xu.

xnunj.

e accepti

de hoe nomine decimuſquiſacg xxxpi⸗
de hoc cõplexo ꝑtim hommũ venerunt xvi.
de hoc complexo coꝛdi homo quid p̃cet xvij.
c hoc cõplexo mille hominũ quid ßfet xpij

e hoc cõplexo id genus quid põcet xvij·
e boc complexo ex ſentecia quid ſcet xvij ·
de hoc nomine re xvij.
e hoccomplero quotuſquiſq; homo eſt xvij.
de hoc nomine moꝛiger rvtj.
de hoc cõplexo maioꝛ natu a minoꝛ natu xvij.
e nõibo diſtributiuis ſeu ꝑtitiunis eryijj⸗

ꝓꝙ ſepe añ pꝛincipale verbum parentheſis oꝛnat⸗
cauſa ponitur de hoc nõie coͤfidentia xvlij.
de hoc nõie facinꝰ xviij de hoc nõie officiũ xix.

de locatione relatiuoum xix.
de iſto relatiuo qum AYlir.
ꝙ plerũq; relatiuũ ſno antecedẽti pponit᷑ xx.
ꝙꝓ aliquando a relatiuo incipitur oꝛatio n ullo an
tecedente expreſſo xx.
ptionibo haꝝ dctõnũ qui que qd æx.
Quid ⁊ quis nunq; ponũtur relatiue ſed vel in⸗
terꝛogatiue vel infinite

4 XX. J
Qui ſemper recipꝛoce ponitur.ſuus vero relati⸗
ue ponitur. S=Z’MD xx.
boc relatiuo is eaid. xx
eodem ꝓnomine ippe ipſa ipſum xx
ce hoc ꝓnomine ille illa illud Vi.
de nomine alius „⸗ gni
de differentia inter alius? alter rxi.

Be differentia inter pꝛsonomina fo. xi.
de differẽtia inter is hic hboc Fi.
Q aliqua relatiua geminantur xxxij·
De iſtis tribus pronominib me te ſe xx ·
ꝙ potius dicim egoipᷣe quã egomet fo· xxij.
de gtis iſtopꝑ ꝓnominũ mei tui ſui ?ꝛẽ xxiſ

De eiſdem ꝓnominibb rrrxrxlif/)/

de ꝓnõib poſſeſſiuis meus tuus ſuus. xxiiij.
evNorbi ryriiij.
Daoe Berbis
De verbox locatione in cömuni .rrvyv.
de verboꝛum locatione infinitiuoꝛꝛum xv.
ꝙ ſubiunctiuo ſepe ꝓ indicatiuo vtimur xxvi.
ꝙ ſubiunctiuus ꝓ imꝑatiuo ponitur fo. xxvi.
ꝙ infimtiua oꝛõ pulcre ꝓ ↄictiua ponitur -xrvi.
ꝙ infiniti pᷣterito impfecto venuſte põit᷑rrvi.

De verbox ſincopatiiine eyxxvij
degerũdijs prepõita pᷣpõe inrte xxvij
ꝙ nõibus gerũdiuis ꝓ gerũdijs vtimur xxvij
de drã ꝑticipioꝝ a gerüdis xxvij
Cũ quibo prepõibo gerũdiũ in dũ conſtruit᷑ xxvij
de drã inter amatũ? amandum xx viij
De infinitiuo actiui de infinitiuo paſſiuixxvij
De vltimis ſupbins xxir.
ꝙ nõ idẽ eſt oꝛatũ ire ⁊ oꝛatũ eſſe xxix ·
de vrã inter auditu⁊ viſu nõia ⁊ ſupina xxix.
De multiplicanda oꝛõe ex vrbis xxir.
De hoc Sum es eſt de iſto verbo affitio xxx.
De iſto cõplexo fero hãc rem patienter xxr.
de iſto verbo affero fo. Yxi.

4

eiſto verbo infeorn

tyxri.
de hoc verbo facio Ferire fedus qͥd ſcet xi⸗
de hoc verbo fallo de hoc verbo foe xxxi⸗
c hoc verbo frui xxxi.
te hoc verbo fungea yxxij⸗
de hoc complexo facio te certioꝛenm· xxxij ·

iſto vrbo gratiſicoꝛ de vbo gratuloꝛ xxxij.
AQuõ digtate aut hõꝛẽ alicxexpꝛimere dẽmꝰxxxij.
DVe boc verbo haurio de h verbo Hiare xxxij
x hoc cõplexo habere fidem xxxiij
Quõ drñit hr̃e gratias agere gratis -xxinj
Le hoc complero lec res mihi deſcit Kxxi.
te hoc cõplexo hec res mihi conducit xxxiij

hoc complexo hec res apð me increpuit xrruq

Hoplexo hoereliquũ eſt quid f̃/cer vxxuij/
hoc verbo Habo 4
c hoc oplexo hec res mihi in mentẽ venit xxxiiij
de hoc ↄplexo Mabeo hãc rẽ in memoꝛia xxxuij
de hoc ↄplexo hic hʒ xx.ãnos quid cet xrxiin
ce hoc verho accipere quid ſigniſicet xxxiiij
de iſto verbo animaduerto xxxv.
de hoccõplexo anim eſt mihi quid ̃tet Axv.
de hoc cõplexo ab initio etatis yxxv⸗
e iſto verbo accedit KNxv.

de iſto verbo accidere de hoc verw appeto. xxv.
de drã hoꝝ v̈boꝝ aſſentari blãdiri adulari xv·
Quõ differũt coꝛdi eſt ⁊ in animo eſt vxvi
Compertum eſt mihi quid ſigniſicet Frni

de hoc complexo certum eſt kxxvi
de hoc verbo coeo rxrvi
e hoc verbo conſido vyrxoi

de hoc verbo credo rryxvi
te hoc verbo confitioꝛ Acxxxxvij
de hoc vᷣbo cõplectoꝛ de hoc vᷣbo ↄſequoꝛ xrxxvn
de hoc cõplexo cicero laboꝛat in eloquẽtia xxvjj
de hoc complexo cedit vtias xexvij
de boc verbo cod ynxvij
de hoc complexo conoꝛ hancrenm yvxrvij
de iſto cõplexo cõtra ſᷣmonẽ tuũ tendo vxvn
e hoc verbo colo. de iſio vbo collocare kxxvinj
de iſto verbo comparrer? xxxviij.
de h ↄplexo do hãc rem vicio quid cet vxvin.
de hoc oplexo dono tibi hac rem xxx vii
e boc verbo deuintio de hocvbo deſidero xxvin
de hoe verbo dod xxxviiij.
de iſtis verbis diſco ediſco ⁊ dediſoo rxir.

de iſio verbo deſipio de iſto verbo expio? rxxux
e iſto verbo euado de hoc verbo erꝛare xirx·
de iſio verbo interdcoo nrnir.
de hoc verbo inueuue quid ſigniſitdtet xl.
de hoc verbo inaulgeo de iſio verbo iubeo xl.
de dra inter labo laboꝛ ð iſto verbo ludo .
de iſto oplexo leliꝰ hʒ faciles moꝛes xli ·
de iſtis verbis metuo ⁊ timeo rxrli⸗
Quõ hoc ↄplexũ marcus anthoni iuit ad caſtra
multipliciter poteſt exprimi AAAAA
de hoc verbo memi de hoc verbo moꝛigero xli
de iſtoverbo moꝛioꝛ de iſto verbo mactare xii
de iſto verbo necare de iſto verbo nitoꝛ xii.
de iſto verbo obſequoꝛ de verbo obteſtoꝛ xl
de iſto verbo obuo de iſto verbo off ẽdo xl ·
de iſto verbo obliuiſcoꝛ de verbo pᷣſeferꝛe xlii·

KXiu mibi familiaris es

Pe iſtis werbis preſio t antecello DUMUN
e iſio verbo enitte w.

De hoc verbo preſtoloꝛ o. xyliij.
de hoc complexo pꝛoditũ eſt memoꝛie xliij.
iſto verbo pꝛeſoo Möijj.
deiſto complexo peto hanc rem abste xliij.
de iſto verbo pſequoꝛ de iſto verbo ↄſiteoꝛ xliiij
de iſiis verbis pꝛeſum ⁊ interſum Vliiij
ð hoc complexo rationem habre xliiij
de hoc complexo rumoꝛ eſt fo. xliiij.
de verbo repeto de hoc cõplexo ruri eſi· xliiij
de iſto verbo ſuo xliiij·
de iſto verbo ſuſcipere exlv.
de iſto verbo tacere *xlv.

de iſto vrbo tenere
de iſto verbo tendere fo⸗
de hoc complexo tu mihi carus es
de hoc verbo werſo:
de iſto verbo vaco .
de iſto complexo vſu enit
de hoc verbo vſurpre
de iſto complexo virg lius colit rus
de iſtis wrbis valeo ⁊ poallo
Quõ pꝑſonã aliqᷓ; au
mus de hoc verbo ſum oſtructo cũ dtõ
Quõ oꝛões vulgares ſeu cõ
exprimere debem? de verbis fre
de hoc verbo ſum in fi

bis frequẽtatis
ne oꝛõis poſito

t laudare aut vitupare

n.
xIpvy.

xlvi.

xlvi.
xlvi.
debe⸗
xl vij

mune aliqð dictum

De aduerbioꝛum locatione lviij⸗
ꝙ ſepe adiectm̃ cum ſubſtãtiuo aduerbij loco poni
tur de aduerbijs ↄpatis poſitis ⁊ ſẽlatis xlviij
O multa aduerbia in Jo av exeuntia pulcre in

epiſtolis ponuntur xlviij.
De hoc aduerbio appriine xvii
de hoc aduerbio accurate fo. xlix·
de hoc aduerbio actutum xlix
xve iſi duobo ꝑticulis nedũ nonſolũ xlix
te iſto aduerbio tantiſper xlix
de iſto aduerbio minus fo. xlix
de iſtis aduerbijs multo nlonge xrlix
de hoc aduerbio perinde xlix
de hac dictione Indies I.
de aduerbio admodum —A.
e iſtis duobus aduerbijs admodũ ⁊ imprimis
poſitiuis adiectis 7.
de hoc aduerbio ferme A.
de aduerbio extemplo fo. A
de iſto aduerbio facile A.
de aduerbio Yllido l.
de iſto aduerbio oppido i.
de hac dictione Eſto Ji.
de iſtis aduerbijs dum ⁊ donec fo. JIi.
de hac dictione Edepol AAuIͤl.
de hoc aduerbio optato ⁊ oꝑepreciũ lIi.
de hoc aduerbio mirũmmodum (li.
de aduerbio macte li: de aduerbio ꝓpediẽ lij.
de ppetuũ ⁊ imperꝑetuũ aduerbijs lij.

de pridie poſtridie de hac dictiõe nudiꝰ lij.
de hoc aduerbio neutiquam lij.

De hac dictione quoꝛ i⸗

de dudum ⁊ iamdudum ſo. liij
de iſto aduerbio nuꝑer irnj
ce iſto aduerbio poſtea linj
e iſto aduerbio poxrro limn
de hac dictione pe⸗ nnj
de hac dictione iuxta fo ˖ liij
de hoc aduer bio vix liij
e diſterentia inter coꝛam ? palam fo. Ij
de iſta dictõe vltro AMiini.
de iſta dictõe vſq; liiil

HDe paꝛticipis
de pticipioꝝ gerũdioꝝ atq; ſupinoꝝ locatõe · liiij.
multiplicanda oꝛatione ex ꝑticipiis -lv.
ꝙ ablatiui caſus participioꝛum atq; aecuſatiul ſe

pe tenent locum infinituii I
ꝙ nticipia futuri tꝑis pulcre in epł is ponũt · lvi.
de participio fretus ablatiuo iuncto vi

He coiunctionibus
de hac dictione tum quo ad pᷣdicta equalia .lvij⸗
de cum tum quo ad predicta equalia lvnj.
de illa dictione niſi elvnj.
de iſtis dictionibus etſi qnãqᷓ; licet quãůuis lviij
de iſtis coniunctionibus etſi tametrſt·lvinj⸗
de tam quam quõ gradibus iungũtur lviij.
de eq; ⁊ at q; lviij.
de hac dictione haud lyviij⸗
de iſtis dictionibus per quam lix
æ hac dictione quin xY

ce iſtis cõiunctionibus ne quidem Nix
de iſta coniunctione vel
xe iſiis cõiunctionibus emuero ſinautem lx
ce iſtis coniunctionibus em̃ qmquidem qñ cũ ꝙ
nam namq; quoniam autem quia quippe lix
⁊e coniunctione vt Ax
ce iſtis cõiunctionibus nec ⁊ neq; 1tix
ce iſtis tribus cõiunctõibo ſed aut vro x

e ſcilicet videlicet lxi
e hac dictione ſaltem lxi
xe iſax dictionũ velut veluti ⁊ tanq;ᷓ dẽᷣa lxi
de hac dictione quatenus lxi
de cõiunctione aduerſatiua tum lxij
c hac dictione igitur lxij.
De pꝛepoſitionibus

ꝙ prepoſitiones perpulcre inter adiectiua a ſub⸗
ſtantiua intergynuntuur? lxij
de multiplicanda oꝛõe ex ppoſitionibus lxij
de ſepatione prepoſitionis a ſuo caſuali lxiij
OD. ppoſitio ſepe poſtponitur ſuo caſuali lxiij
c hac ppõe ad ⁊ varijs ei acceptionib Alxiij.
ce hac dictõe apud ·lxij de ppõne ante lxuij.
de hac dictõe aduerſus de hac dictõe wrſ?. lxiiij.
de his pᷣpõibo cis ? citra de ppõe circũ lxiiij.
de prepoſitione cõtra de hac pᷣpõe erga lIxv
rv hac prepofitione extra de ppõe intra lxv
de iſtis prepoſitiombo ſup ⁊ ſup int᷑ inrra kxvi.
de hac ppõe iuxrta de hac pᷣpoſitione ob lxvi
e ppoſitione pone AAAAixvi
de hac prepoſitõe per lxvi.

De hae pꝛepoſitione prope

de hac pꝛepoſitione pꝛopter fo.

e hac ppõe ſcom
de hac prepoſitione Poſt
de hac pᷣpoſitione trans
de hac pꝛepoſitõe vltra
de hac prepoſitione preter
de hac dictione vſq;
de hac prepoſitione ſecus
De illa prepoſitione a. fo⸗
De illa pꝛepoſitione abez

de iſtis prepoſitionibuse vel er

deilla prepoſitione de

de illa pꝛepoſitione pro fo.

de illa pꝛepoſitione pre
de illa dictione caam
de iſtis dictionibus coꝛam ⁊ palam

de iſtis pꝛepoſitionibus ſine ⁊ abſq;

de illa prepoſitione In
de illa prepoſitione Gub

de illis prepoſitionibus ſuper aſi ubter

de illa prepoſitione Tenus
de prepoſitionibus in generali

lrxvi/
llrxyij.
hlyvij.
lrvij.

xvij⸗
lxviij
lxviij
lxviij
lxviij

lxix
Alxix.
dlxx⸗
elxx.
8 lxx⸗
elxxi⸗
lxxi .

elxxij.

lxxi⸗

De Interiectione

de iſtis Ynteriectionibus hey heu lxxiij.
de illa dictione O& fo. lxxiij.·
de illa Interiectione a· lxxiiij
de illa dictione pꝛo rriiij

Fimt feliciter tabula pceptionũ latinitatis

=

.——

recepta latinitatis ex
diuerſis oꝛatoꝛum atq; poetarum codicibo tracta-
ꝓ magiſtrum Michaeſem lindeelbach ex ochſen⸗
rt in vnum iuxta vonati oꝛdinem collecta In⸗
cipiunt foeliciter.

NLꝛologus
Bpientes ſiudio

ſiſſime eAndrea tuis adquieſcere
pꝛecibus quiba dudũ apud nos
vehementimme inſtetiſti vt aliqᷓ
tibi in humanitatis ſtudio pre⸗
cepta tradeꝛemꝰquib aloꝝ ſimil loquendo aiq;
agreſtem vulgariũ ſᷣmonem aſꝑnãdo. eruditoꝝ
at eloquentum in dicendo veſtigia ſequi valeas
qð facillime tuã diſcretõm ſperantes nanciſri.f
eas preceptões q̊s in hoc opuſculo qm bꝛeuiſſi⸗
mo ſcripturi ſumexercitatoi ↄcedes · bis ꝓfecto
habitis tibi ceteros legendi oꝛatoꝛes poetarũcq;
voluendo codices facultas intelligendi dabit᷑ fa

cillime in eis reuera nihil niſi 5 pꝛius ab erudi⸗/

dt oſitum ſit innuemes
quoꝛum nos veſtigia ſectari magis cupimus · qᷓ;
ꝓpria ntᷣo ex ingemo apponere Heq; etiã ſpe que⸗

tiſſimis huius ſtudij viꝛis po

ſtus aut gla inani moti ad ſcribẽdum vemm. ſʒ

magis pietat is oꝑe excitati.h̊ onus humer im⸗
poſuimꝰ ntis. Mam erꝛantẽ a ſemita in via duce /
re rectam pietatisvt diuini viri quos alij theo⸗
logos appellant (aſtruunt )opus eii·⁊ vt nt᷑ᷣa oꝑa
tibi ſtudioſoꝛumq; volutatibꝰ moꝛẽ geꝛam Nuũc
aute ne nimiũ ꝓlixi videamur toꝛpoꝛemq; auri⸗

bus audiẽtium geneꝛemꝰ.noſtri inſtituti exoꝛdi⸗/

un incipiemus Moc vnũ te latere volum mini
me. dicendi artẽ abſq; aſſiduitate nihil aut parũ

ꝓdeſſe· vt i ntelligas hanc preceptõis rõnem ad

exercitationẽ accomodaꝛi oꝑtere.tribemm( a ij

ſoꝛologus

vt tullio oꝛatoꝛi preſtatiſſimo placet) hanc artem
equi poterim Arte ſq; imitatõe a exercitatõne
Erercitatio aut eſt aſſiduus vſus ↄſuetudoq; di⸗
cendi Ymitatio eſt q̃ impellimur duligẽti rõne vt
aliquoꝝ ſiles in dicendo eſſe valeamus Alꝛs vero
eſt preceptio que dat certã viã rõemq; dicẽdi B6
pñs hoc ntm opuſculũ in octo diſtinguimus ca⸗
pitula ᷣm octo ꝑteſoꝛõis
tulo precepta de nõiby narzꝛabimus In ſcvo de ꝓ
nõibo In tertio de verbis In quarto de aduerbijs
Tſic deinceps ſ̃m oꝛdinem donati ?ꝛ ẽ·
D RriH itaq; dicem? quas
2¾ primstes oiend gun⸗
moda⁊ ꝑfecta hr̃e debeat q̃ maxime ad
commodum oꝛatoꝛis accomodata eſt.
tres em res in ſe hre debet· Elegantiã cõpoſitõm
dignitatẽ · Elegantia eſt que facit vt vnuqoq;
verbũ pure ⁊ apte dici videat᷑.hec in latinitatẽ ⁊
explanatõem diſtribuit᷑.Latinitas eſt que pᷣmonẽ
cõſeruat purũ ab omii vitio remotũ. Vitia autẽ
in ſermõe qͥ minꝰ is latinus ſit duo poſſunt eſſe
ſoleociſmus ⁊ barbariſmus. Soleociſmꝰ eſt cũ
erhigpluribis ↄſeqns webũ ſupioꝛi nõ accomo
dat᷑ Sarbariſmus eſt cũ verbũ aliqð vitioſe pꝛo
fert. hec qua rõe vitare poſſimus in arte grama⸗

tica dilucide doce Expianatio eſt que reÜdit ap⸗/
tam ⁊ dilucidam oꝛõemea compꝑat᷑ duab rebus
ꝓſitatis verbis ⁊ ꝓprijs· Elſitata ſunt ea que ver⸗
ſant᷑ in ſeꝛmõe ⁊ ↄſuetudine quotidiana Propa
weꝛo dicunt᷑ que eius rei verba ſunt de qua loqui⸗

In primo ſiquidẽ capi /

mur Cõpoſitio eſt verbox ↄſtructõ equalit᷑ per⸗
pollita ea cõſeruabit᷑ ſi ſugiamꝰ crebras vocaliũ
cõcurſiões que vaſtã atq; hyantẽ reddũt oꝛatõm
etſi vitabimus eiuſdẽ littere nimia aſſiduitatem
etſi non vtemur cõtinẽter ſilr cadentibꝰ verbis
etſi eiuſdẽ vᷣbi aſſiduitatẽ fugiemꝰſilłr ſi vboꝛum
traiect õm vitabimꝰ niſi que erit ↄcinna Item fu
gere opoꝛtet longã verbox ↄtinuatõm que ⁊ audi
toꝛis aures a oꝛatoꝛis ſpin ledit His vitijs in cõ
poſitõe vitatis reliquũ oꝑis cõſumendum eſt in
dignitate Dignitas vero eſt que reddit oꝛnatã
oꝛòm varietate diſtinguẽs hec in verboꝝ ⁊ ſnĩa⸗
rũ exoꝛnatõm diuidi Uerboꝝx exoꝛnatò eſt qͥ ip
ſius ſermonis inſignita cõtinet᷑ ꝑ pollitõe Sen
tentiaꝝ exoꝛnatõ eſt que nõ in verbis ſed in ipſis
reb quẽdã hʒ dignitatẽ de his om̃ibus ſuo loco
Srimũ preceptũ de Rrhs
III P ES P iaen rallonis
1α quide ſcias pleru
◻ Prim 18 oꝛõnẽ rrih Marep
tibus qðdã ſuppoſitũ(vt ipoꝛũ vocabuł
vtam̃)qðdã appoſitũ:qð dã vᷣbũ vocãt appoſitũ
in principio ſuppoſitũ in medio in fine vᷣo vᷣbũ
oꝛnatiſſime locer᷑. h̊ pacto e e ponant᷑ cartha
ginẽ Scipio affricanꝰ deleuit Tꝛam huanitatẽ
vir lone obteſtoꝛ· publio lentulo familiariteꝛ cice
ro vtit᷑ płima noua tibi vir nobilis ſigmiſico fris
tui q̊s inſueuia ↄſecuteſt foꝛtunas tibi pnñtibus
inſinuo &α1ο numantia vrbem opulen; a iij

„

tiſſimam Scipio emilianus ſubuertiteplarum
multa eſſe genera non ignoꝛes. lacedemonijs le⸗
ges ſanctiſiimas ligurgꝰodiditex qͥbo plane arbi
tram̃ appoſitũ pᷣmũ in oꝛõe ſuppoſitũ mediũ no⸗
uiſſimũ vo tenere veꝛbũ.multaq; alia tu ↄſili fac

Dreceptũ. II. ne e. .

eeeeeee enee nõ ſolũ in ver
Bod onem bum teꝛmina
tri oꝑtet.ſed etia aliqñ in aduerbium ali⸗
qð vehemẽs atq; egregiũ.łin nomẽ vle affirmati
uum.vel negatmi.aut in nomẽ illu ſtre.qð eſt ſuꝑ.
latiui cõꝑpitiui ve gradusaut in quãcũq; dictio⸗
nẽe egregiã ſi ſaltẽ ↄſonatie melodia id poſtulauit
Exempla in oꝛdine hoc pacto ſumanf᷑.que mihi
mãdaſti ↄfeci omnia diligẽter Cõfeciſti oia que a
te wlui accumulatiſſime:quẽ magis diligo heo

neminẽ Que mihi pcepiſti feci oia Que vir bo⸗

nus facit landant oẽs Plato vir in rebo ſubrilit᷑

ↄſiderandis fuit ſapiẽtiſſimꝰ Pauco tꝑe petrus
factus eſt eloquentioꝛ.⁊ ſic de aljs oſilr facito.

preceptum. III a EH

ꝙ Iʒ verbo apte claudat᷑ oꝛõ frequentius tñ in

Verbum ſinitũ quã infinitũ oꝛöem terminaꝛ cõ
gruit. attamẽ circa vrbũ im mediate inſinitiuus

cõueniẽter locat.vt in his exempł. Vllud te ſcire
velim. hac in materia diligẽtiſſime ſtudere volo.

Te apud ſenatũ płimũ valere minime dubito

¶ Pꝛe. iiij· ꝙ oꝛõ principali verbo claudeda eſt

.

¶ O ſi duo verba in oꝛõe mutuo ↄcurꝛt qð pᷣn
cipaliꝰ eſt oꝛõem terminet Allteꝝ vero ab oꝛois in
itio collocet᷑· vt memimi me prẽm tuũ miruim⸗
modũ coluiſſe.Fliud.nõ potui dilectiſſime iohã
nes efficere vt nũc ad te nõ pſcxiberẽ Gaudeo pli
mũ te de meis negotijs ſentire · hec pcepta tãquã
generalia premiſuuuu.—

. ̃ .
5
“D
7. .

„118 recepta de Mõie.⁊ primo HZ
Bequu Ur d adiectiuo Pre · primů.

aſtiſſime ecẽ plerũq; pᷣcedat nom
Enu adiectm̃ ſubſtãtm̃: vt tua digni
tas. optima virt?.dignũ ingeniũ·exqſita
xCocxna.ab eoð eẽ ſepi quã a ſubſtãtiuis incipe dẽ
m.⁊ B a poſitis cõꝑatiuis ⁊ ſuplatis. ſimplicib⸗

⁊cõpoſitis Itẽ a teſatiuis ſubſtatie ⁊ accidet Ytẽ
a pticipijs in ans łin rus vl in dus Iin tus deſi⸗

netibo Ytẽ a pnõibo primitiuis ? deriuatiuis de
qᷣb oĩbo exempla ꝑ oꝛdinẽ ſequunt᷑.
sad iectiuo poſitiuo magnũ ego a te bñſñitiũ me re
cepiſſe ꝓpfiteoꝛ ꝓ q̊ vmuerſam tibi meã oꝑa defe⸗
ro Exẽplum de cõpatiuo.maiꝰ mihi offitiũ pꝛeſia
re nõ potuiſſes quã illud tu me hodierna die a⸗
miciſſime ꝑ oꝛnaſti Exẽplũ de ſuꝑlatiuo:maximũ

ꝓfecto illud tuũ erga me ꝓmeritũ q̊ ego ate eu⸗

mulatiſſime exoꝛnat/ ſũ.repeto mipi ſummũ ſũ⸗
ope gratiſſimũ Exẽplũ de cõpoſitꝭ.vt ꝑmulta.pe⸗

magna. ꝑclara. pmaioꝛa. pꝑclarioꝛa qua maximaqG

iocudiſſima qu ampliſſima Exemplü de relati/
uo ſubẽ Qui t ex me fructꝰdebent᷑ cũ donea nibi
facultas offeꝛef. eos ꝓfcõ qua vberioꝛes ſuſcipies

xremplũ de

Mor

Exrẽplũ de relatiuo accidẽtis Qualia em̃ ab aliiſs
officia recepim.talia plerumq; reddeꝛe ſolemus
Exemplũ de ꝑticipio in ans vt inuigilãtes virtu
tib/ homines et bonarũ artiũ ſtudijs iugiter in⸗
ſudantes maxima ſem per frui beniuolentia pro⸗
ſecutꝰ Exemplũ de ꝑticipio in rus vt daturũ ope
rã virtutibus Albertum noſtrũ qð ſcribis mihi
modũ gaudeo Exemplũ de ꝑticipio in dus vt ex
colendus ab omni holm genere penitus eſt chri⸗
ſtus qui omniũ hoĩm eſt conditoꝛ ⁊ lvnoꝛũ largi
toꝛ Exemplum de pꝑticipio in tus vt conſecutũ ſe
opera mea cõmoditates quã plurimas ciceronẽ
retuliſſe wementer letoꝛ Exemplũ de ꝓnomine

pꝛimitiuo Ego ſemꝑ tibi amiciſiimus eſſe wlui O

— —

quia tu me ſemꝑ plurimũ amaſti Exemplũ de de
riuatiuo Mea quidẽ diligentia tibi ſꝑ futura eſt
paratiſſima:qꝛ tuã in me beniuolentiã cognoui
mihi ſemꝑ pꝛomptiſſima Huius aũt pꝛeceptõis
ratiouẽ nõo ſolũ adiectiuis verũetiã alijs ꝑtibuſj
oꝛatõis cõuenire dicimus quare non incomodũ
viſum eſt ab eis principiũ oꝛatõis cõſtitui poſie
cuius rei erempla ponemus Exemplum de nõie
appellatiuo. Hõies em̃ illos.quos duplices eſſe
cognoui:vt vnũ verbis dicãt. alteꝝ aũt reſentiat
niſi ipᷣi aliqua ꝓbabili foꝛtaſſe ratõne ad hãc fictõ
nem compellant᷑ apud me ſemꝑ parũ valere de
bere conſtitui Exemplũ de nomĩe ꝓpꝛio· Bꝛutus
quẽ in his tibi literis cõmendo cũ mihi ſit omni
um amiciſſim.tũ etiã maximis eſt virt utib exoꝛ
natus Eremplũ de verbo actiuo malvo te ſeme

.s
O?YM =ðèð dßU.
. –
. .

ſumope diligã · qm̃ tu omnia ꝓ me liberalit᷑ eſſe·
ciſti Erẽplũ de paſſiuo.videoꝛ enim te videre ceä
tuas lego litteras. ſʒ doleo cũ appelloꝛ immerito
a te negligens cũ ſcribedi facultatẽ nõ habuerim xe⸗
Exemplñ de vᷣbo intereſt vt intereſt plimũ viroꝝ
prudentiã internoſcere que ad eoxꝝ rẽpubli.recte
gubernandã ꝑtinere videant᷑. Exeplũ de gerũcio
gẽdũ eſt aſſiduo vt aliqð officioſũ ↄſeqmur Er
emplũ d ſupino Relatu multoꝝnobis ſignifica
tũ eſt maximũ officioſum te virũ eſſe factũ quo
płimũ certe gaudemꝰ.de ꝑticipio ſupra dictũ eſt
Exemplũ de pᷣpoſitõe dx.cal ay vrbẽ cum ve
niſſem vt de multis ac varys reb tecũ ↄmẽtarer
te repire nõ potui qs igi᷑ res te coꝛã ageꝛe wole⸗
bã ꝑ lrãs abſens breuit ſcabo Ytẽ extra iocũ ſunt
ea ꝓfecto que tibi ſcribo que certe ſunt a te diligẽ
tiſſime ↄſider ãda:⁊ ſic de a lis Exemplũ de aduer
bio.heri lrãs ad te ſcripſi.hodie vero atq; nunc de
te cogito Exremplũ de ↄiunctõe· vrum enimueꝛo
niſi tãdẽ melioꝛẽ viuẽdi ↄſtitutõm deſumpſeris
cõſpicis te maxia ſubiturũ incomoda Exemplũ
de interiectõne. heu cur ego tuis omib incõmo
dis nõ affuerim.nã maximis te ꝓfecto curis atq;
mole ſtijs foꝛtaſſe liberaſſem Itẽ heu bone ileſu
ita ex oꝛo vt nobis ꝑpetuo ſis adiumẽto reliqua
iſtiuſmodi exempla breuitatis cauſa omiſimus
ſzea tuo ꝓ iudicõ adducito nũc vo ad alia ꝑpgamꝰ

,Rt11 p ꝑ pulchre inter
Precep tu N I. Beteimn 1ſub
ſtantiuũ aliqð intermoni= M

De nomine

Erpulcre etiã inter adiectiua ſubſisnti

ua nõia prepoſitõs interijtiunt᷑.vt feroci in agro
oꝛnatiſſimo in loco. ameno in caãpo. hanc ob cam
maximas ad res.iuſtis de cauſis alia quoq; copla
huiuſcemodi ſunt exẽpla.Mecſolũ pᷣpões ſzʒ alia
pᷣterea huiuſcemodi ſunt exẽpla vt ampliſſima
·TCfacultatẽ rõemq; dicẽdi ingenio ſtudio
atq; doctrina ↄſecutus eſt Aliud ſũmã eq̃dẽ letiti
am.maria ſuſcepit cũ ſibi ab angelo filiũ dei ſe pi
turã nũciatũ eſt Aliud Yã multa legiſti libroꝛũ
wolũia ꝙ in virũ tãde ꝑitiſſimum euaſiſti Aliud
magnũ ſupra vires on deſumpſi qͥ ve reb diuĩs
dicturꝰſum Cauẽdũ tñ eſt ne nimiũ ſparen
oꝛõnẽ obſcurã faciãt · vt in h exẽplo nulla ſatis ꝓ⸗
data apð ciues ſuos virtꝰ eg aſi⸗ tu ipſe ↄnecte
quomodo poſitiua augere de
1 Te. VII. kemus normn. 6
Alud plerũq; animaduertendũ eſt · vt cũ
poſitiua velim? augere nõia.ꝑ pᷣpõ his ac⸗
cidat.vñ cicero in epla ad curionẽ· carꝰ eq̃
tibi es ⁊ piocũdus Idẽ de oꝛatoꝛe VYlli ꝑbeati vi⸗
deri ſolẽt qui optima in republica cũ honoꝛibo
reꝝ geſtarũ gla floꝛẽt ⁊ cũ vite curſum tenere po
tuerũt Vñ Thereñ.in enucho.ꝑpulcra cre do /
na haud noſtris ſimilia Nã peꝛgratũ valde gratũ
ſignificat in oꝛõe quoq; lepide ꝑſonat.

in xwvV cõpatis mito
Preceptũ VIII. Bgeßwont ſolẽt
Seompatiuis wero vel multo l lõgr pᷣponi ſo
lent · vt iuſtitia multo pᷣclarioꝛ eſt ceterꝭ vix⸗

tutibo. aliud iobanes omnibo nre vniuerſitatis

ſtudetibo· doctioꝛ eſt·⁊ plato lõge philoſophis ia⸗

pientioꝛ eſt. aliud. cũctis germanie principib⸗ di
uinus fridericus reni pallatinꝰ lõge victoꝛioſioꝛ
fuit. Alið cunctis eccie doctoꝛibꝰ Yohes ſcot? l100
ge ſubtilioꝛ eſt alia tu conſimili fac ratone.
Daꝛeceptum nouũ idem de ſuperlatiuo.
Alperlatis quoqʒ comptiſſime miłto lon
ge ⁊ m ppom ſolent · vt lõge amatiſſimꝰ
noſtri. młio oĩm foꝛtiſſimꝰ nii Exeplum
vt tua erhumanitate honoꝛes nactus ſum quam
maximos liud tu ſcolariu oim diligentiſtmus
tubingẽſi in ſtudio habebaris.:hð iohes ſtudẽ⸗
tiũ oĩm doctiſſimꝰ iuris inperitia reputabat᷑· Oli⸗
ud Tibi tuis ꝓ beneficijs geas ago quam maxias
Pꝛeceptũ xq ↄpatiu ſepe ꝓ poſitio wmtur
lerũq; etiã ↄpatia nomia ꝓabſolutis pul
cherꝛ me ponütur · vnde qn (vt ſerur? uo⸗
bis teſtis eſi)nõ adoi ↄpatio alieꝑ extre⸗
mũ ↄpatõis ſꝑ poſitie capit. vñ virgi.in prio ene:
Triſnoꝛ ⁊ lacrimie oculis ſuffula nitentes liuo
alexãdex macedo hẽbat coꝛp inbecillius að inbe⸗
cillũ pcat. Satirici ſcelera vhementi? muehunt
qð eſt vehementer inuehunt. ſriultij
P T ſwoſitiu? cũ negatõe t
preceptu. xI. vim cõtrarij poſitiui.
lud etiã ſilentio tranſeũdũ mimme cen⸗

ſem vt poſitio cuipiã adiuncta negatĩo
ↄtrarij poſitĩ vim teat licz nõ ita plene tñ

S
— .
„

accurate illã expleat. Cur rei exẽpla ſubnectem.

.„ „) —
hic vir eſt haud im pbus.ſigniſicat quidem bũc
virum potius ꝓbũ q; imꝓpbum habendu .· Item
phũs haud ignobil· hiſtrio nõ illepid?. miles nõ
inſtennu.ciuis haud vtiq; malꝰ.vñ virgi.in no
no. Contra tela fuerit ? ſeſe haud neſcia moꝛtis
iniecit In his plerũq; ac ſimnlibo laudis cunuſdã
ſigniſicatio impoꝛtat᷑ ſʒ diminute Eeutec;
Nrroeroen T fepe adiectiuũ
Preceptum XII. Ageherionnwtan
in ſubſtantiuũ alterius.
Isgniſſimũ etiã annotatu eſt vt cũ duo
fuerint nõia &diectiuù ſcʒ ⁊ ſubſtãtm in
eoð caſus exitu ꝓferꝛi dẽant: vt creberꝛi⸗
me ↄtingit Tuũc adiecti vocẽ q eſt neutra.in vim
ſubſtantiui trãſferamꝰ.a ſubſtãtiuũ pri? caſu col⸗
locem gtõ qð frequẽs eſt eruditis ac diſertis vi
ris.id qͥ; tibi erit exemplo clariꝰ.hoc pacto. Nam
cum multa virtutẽ dicturus ſum. dicã oꝛnatus
multũ virtutismulta laus wnuſti? multũ lau⸗
dis. Oultũ pecunie multã pecuuiã ſignificat. plꝰ
viriũ.i.plus vires ſigmficat Quid animi. quis
animꝰ·qᷣd rei.id eſt que res Qnd cauſe.i.que cã
Vbi amimaduertẽdũ eſt. Si gtũs ille ſingular
fuerit totã oꝛõm ſinglarit exponere debemꝰ.ſi pła
lis plaliter. Exẽpli grã.multũ pecũie.i.multa pe⸗
cũia At ↄtra multũ pecũiaꝝ ſcat multas pecũias
in plurali nũero:ſimi eſt ⁊ alioꝝ rõ.vt multũ ro
lvꝛis ſinglarẽ.plimũ viriũ· plem. q̊ʒ hʒ ſignifica⸗
tionem Eandem quoq; vim nõ nulla aduerbiꝗ
retinent precipue hec duo ſatis ⁊ parum.

hfhfdf f— — — —-—

NMam pax ſapientie eſt parua ſapientia Satis vi
rium eſt iufficiẽtes vires· vñ ſaluſtius in catheli⸗
nario bello.ait ſatis eloquẽtie ·ſapiẽtie paꝝ nec ali
ud quoq; ſiue nomẽ ſiue aduerbiũ ſit in eadẽ ca⸗

dit obſeruantia ·

,„N ”s ꝙ ſepe loco ſu⸗
Dreceptu. XxIII. gerintuu ſumi
mus poſitiuum cum apto ſibi aduerbio
. Ec te lateat cum fuerit ſuꝑlatiuum
n . nomẽ qpopiam duri aſperiuſz
ſuꝑlatiue ſigmſicandũ. vt ꝓ ſuꝑlatiuo
ſuum poſitiuũ afferamꝰ ⁊ ei ſuꝑlatiuo aptũ pᷣpo/
namus aduerbiũ · Exẽpli gra NMam maxime mẽo
rabile facinꝰ eſt. mẽoꝛabiliſſimũ facinꝰ ſignificat
maxime charũ gen?hõum cariſſimũ genus homn
ſignificat Sʒ admodũ ⁊ in primis poſitiuis ad/

iecta eandẽ ferme vim habet de qbus loco ſuo in/⸗

feriꝰ dicet

DPoꝛeceptũ. xIIII.

H Alu J etiã animaduertendum eſi
neutra vox potiſſimũ in cõpa⸗
tiuis gradibꝰ tũ maſculinũ tũ femininũ
reddit.vt nibil eſt hoc homine meli fere iõ ẽ nul
lus eſt ̊ homine melioꝛ.nihil eſt hac virgine foꝛ
moſi? .i.nulla eſt hac virgine foꝛmoſioꝛ.nihil iu⸗
ſtitia pclarius.nihil turpi meretrici deterius Vñ
Therenti? homine imꝑito nihil deteriꝰnihil iniu
ſty q nihil niſi ꝙ ipſe fecerit rectũ eſſe putat Si

milit tullius in epla mhhil mihi eſt te locundius

De ſomine
quitq; atq; carius ſepe⸗ nüſub
A X14114 epe vnũ ſub⸗
Preceptum. xvV. Rnmaum in ad
iectiuum mutat᷑ eiuſq; fungit᷑ offtio.
Mterdum etiam duo
nõia ſubſtantiua ita ſe hñt vt altex vbiq;
vim ſuã ſᷣuʒ ac tueat᷑ alteꝝx q̃ndã q̃i adiectiui nõis

obtineat locũ eiuſq; fungat᷑ offitio.qle ilud vir⸗
gilij eſt in primo eneide Arma virũq; cano i· viꝑ

armatũ.ſiir illud in eoõð.molẽq; ⁊ mõtes inſuꝑ

altos impoſuit. acſi dicat moleſtos impoſuit aut
molẽ mõtuoſã Jd qͥʒ ſile eſt. Cauendũ eſt ne ab
honeſtate naturaq; diſcedam.acſi dixerit: cauen
dum eſt ne a naturali honeſtate diſcedamus.⁊ qñ
vnũ ſubſtantm̃ in adiectm̃ mutat᷑ tangit᷑ figura
que dt᷑ endiadio. 5ſubſtatinis
quõ ſubſtãtiuis
P receptum. xvVI duob vel pluri⸗
bus preponimus epitheton —
uo cognitõe dignů eſt · vt
9 cũ duo meminerimꝰ
ſubſtãtiua:quoꝝ vtriq; epithetõ adijcien
dũ eſt. adiectm̃ ipᷣm in principio locemꝰ ⁊ ſeqnti⸗
bꝰſubſtãtiuisł tũ geminatũ ł duplicatũ ⁊ pᷣpona
mꝰ Erẽpli cã auferant cicerõis verba Sceipio · af⸗
fricã? ſinglar ⁊ vir ⁊ impatoꝛ. vñ ið prio offitõꝝ
ꝓpt᷑ ſũmã ⁊ doctoꝛis auctoꝛitatẽ ⁊ vrbi · VUʒ qdem
ꝓpt᷑ ſummã auctoꝛitatẽ doctoꝛis ⁊ ſummã aucto

ritatẽ vrbis.pclarus ⁊ miles ⁊ ciuis Illuſtris ꝛũ

, — — — —.

—

fh .dm. —

— — —

PBBa fh h f

Jo. VIII.
vir tũ impatoꝛ Optimus tũ pt᷑ie defenſoꝛ tũ rei
pub. gubernatoꝛ.aliõ Saluſtiꝰ criſpus ſpectabił
tũ hutoꝛiogꝛaph tũ oꝛatoꝛ elegãtiſſimꝰ? exiſtit. ſe
pe nũero tñ ↄtra eodẽ oꝛdine vni ſubſtatiuo duo
pᷣpoſita adiectiua aut pla deruiũt.Exẽpli gꝛa · vir
tu bonꝰtũ etiã tpatꝰ ꝓmꝑatoꝛ tũ callid/ tũ foꝛtis
Judex integer ⁊ ſolers:oꝛnamẽta ciuitatis tum
multa tũ pᷣclara alia tuipe necte fteritdi
. ꝙ cũ duo nõia fuerĩit diuer
2C. XVII. ſoxr nũerox · xrn dem vitĩoꝛi.
CTlociẽs nõia(qð ipe qͥ; teſtat᷑ gramaticꝰfᷣinꝰ
ſinglarꝭ ⁊ plis nueri ↄnectunt᷑rijdemꝰ vici⸗
nioꝛi.vt virgi. in primo eneide · hic illi/ arma hic

curꝛ? fuit nò ãt fuerũt Thereñ· in andria amãtiũ

ire amoꝛis reintegratio eſt Rliud delitie mee ho⸗
ſtes exercituſq; ꝓperabat liud ingẽtes mihi cu⸗
re rexq; egeſtas eſt que nõ anxietatẽ ſolũ vm etiã
vꝝ meroꝛẽ aduerſamq; valitndinẽ indies affert.

Hoc iõ tibi in diuerſ gñibꝰ faciẽdũ dicimꝰ.Nã ſi

ue maſculinũ ſiue femininũ eſt ſp vicinioꝛi rñdea
mus. vt vir mir optima ad me venit. intelligit
nãq; viy optimũ eſſe.⁊ opt imã eſſe mlerẽ que ve⸗

nit. Sʒ ſi plłi nũero vti volumꝰ ad maſculinũ trã

ſire ncce eſt vt vir ⁊ mir leti ꝓperabãt. Allexanð

a olimpias claꝛi fuert Johes katheꝛina philippo
oneroſi extitett. ↄſilia ꝓ tuo iudicio adducito
1 Pee rvitj ini duos ntõs Rias mmiwnd
ſeꝛũq; e int duos ntõs caſaliqð ↄtinue int
põit᷑ vt oĩa reipublice iura Conſtantes multũ aĩ

inania ſceleratoꝝ hoim flagitia Flið magna petri

De Homine
virtus facit vt eum meis alloqui kis minime e⸗
rubeſcã. aliud nullas ad me dediſti lras intra qo
ððð abs te in gimnaſiũ ꝓfectus ſum Aliud. maximꝰ
=ððOUMW tu? in me amoꝛ iam impellit vt paululũ ꝑecunie
in pñtiaꝝ requirã Etiam trãſpoſita ⁊ ↄſtituta oꝛõ
multũ exoꝛnat. vt huiꝰ claritudo viri.huiꝰ pſtan⸗
ingenij. hꝰ q̃rit᷑ auctoꝛitas loci·alia tuipſe ad/
to

raceptij. xlx. Negntnetd
Egatina quoqʒ dicti⸗

rrectiſſime in calce oꝛõis locat᷑.vt pᷣſtantio
rẽ te vidi neminẽ.ſcipione clarioꝛẽ bellicis in lau
dibo inuenies neminẽ.vñ Thereñ.in andria:hãc
mihi mſi moꝛs adimet nemo Idẽ in eadẽ.vxoꝛẽ
his moꝛibo dabit nemo.hanc etiã pᷣceptõis rõem
de alijs ꝑtibo oꝛõis verã eſſe volumꝰ interiectõibꝰ
exceptis vt tibi exempla infra mõſtrabũt Exem⸗
plũ de nõie ꝓpr io vt lr̃as tuas ad me detulit An⸗
thoni q̃̊s tuo nõie mihi afſſignãdas cõſignauerat
marcus Anthonius Exemplũ de appellatiuo vt
pclariſſimas equidẽ virtutes adamarũt ſꝑ pᷣſtan⸗
tiſſimi viri ⁊ offitioſi bomines Exemplü de com
patiuo Mõ potuiſſem in reb tuis fieri diligẽtioꝛ
ꝓ quibo eq̊dẽ tantã adhibin curam vt nulla a me
potuiſſʒ adhiberi maioꝛ. Exemplũ de ſuꝑlatiuo.
omibo in reb ſedulo me tibi comꝑies patiſſimũ
qm̃ in om̃ibo meis cognoui te ſꝑ obſeãntiſſimũ
Itẽ.pompꝑeiꝰin om̃ibo reba ſubtilr ↄſiderandis fu

it prudentiiimus Item munus hoc recepia te

ſuauiſſimũ Exeplũ de affirmatiua Que vir lon

facit laudant omes Exemplũ de ptitiuo noie. vt

hoꝝ que mihi ꝓpoſinſti velle neutx.ſed tũ ſi elabo

randũu eſt imm alterutro vt nobis omnino ſuſcipie⸗
dum ſit altex placet magis ſuꝑius cũ pᷣſertim ne

ceſſario eoꝑ a nobis ingrediedũ ſit altex. Exẽplũ

de ꝓnoie primitio · vt qualis erga te ſpextiterun

.

ego. facilius longe potes iudicare tu-q; tibi pſjua

dere poterit is ule.q̃ optime ntr̃e cõuentõni piuri
mum ſtudet eſſe detractũ Exemplũ de ꝓndoie de⸗

riuatiuo:qm̃ tibi ꝓmptiſſim atq; in oibus rebꝰ

obſequẽtiſſimꝰ ammꝰ fuerit me? hoc relinq; aio

iudicãdũ tuo. Exẽplũ de ꝑticipio.ſum ꝓpediem
ad te venturꝰ qm plura tecũ ad vtriuſq́; nim con
moditatẽ ꝑtinetia ↄmẽdatur:Exẽplũ ð gerũdio

de tuis reba me nullũ ꝓfecto tps pᷣtermittit et

agẽdi ⁊ cogitãdi. Exẽplũ de ſupio qnto oꝑe te dili
gam eẽt ꝓfecto difficile dictu:de qb infra de ptici
pijs patebit Exemplũ de aduerbijs prio de aduer⸗
bijs tꝑis vt. Scio te mihi amiciſſmũ fuiſſe ſemꝑ
Itẽ ex ampliſſimis virtutibo tuis maximũ te vix

exiſtiaui ſꝑ Erẽplũ de aduerbio loci:optie ↄnouiſti

me nõ ſolũ amicũ extitiſſe intus ⁊ foꝛis ·ſʒ etiã me

tibi defuiſſe nuſquã Exemplũ de aduerbio optan
di hanibal roma norũ impiũ płimũ defatigauit.
ꝓꝙ italiã nuſquã attigiſſet vtinã. Exẽplũ de aduer⸗
bio negãdi. multa enĩ mala nupof lata ⁊ agitat
fuiſſe ðr ſed plimũ gaudeo hop te attigiſſe nihil.
Exremplũ ð aduerbio affirmãdi.ita res eſt b ii

tima eſt.beneſicioꝝ lo
