hoc melioꝛ magnis data vicina diuis Ydẽ in qrto

habeat ſecum ſeruetq; ſepulcro. Therentius in ꝗ

Dria. Quod habui ſũmũ preciũ pſolui tibi.habe
re tenere occupare ᷣcat Elirgi in. ij· hoſtis habet
muroshabere etiam pꝛo inuenire vt idem nũqᷣd

habes quod contemnas Habere pꝛocedere duce
re exiſtimare vnde hereutius in andria. Sem⸗

per eius dicta atq; habita eſt ſoꝛoꝛ ⁊ ſic dicat᷑ atq;
bhabe i. ið in adel. IJñ ego hunc maioꝛ ẽ adopta
ui mihi eduxi a puulohabui amaui pꝛo meo Ha⸗
bere habitare ſignificat lir in. vij. Que loca qui

ue habeant homines habere dicere Therentius
in enucholaboꝛe aliẽo magnã parthã glaʒ vobis ĩ

ſe traſmonet q hʒ ſalẽ qõ in te è eſt deniq; diffuſa
huri verbifcatio qm tu hic iñ in doctoꝛibo collige

De WMerbo
quam tu hinc inde in wetoaihus collge .
„T de boc ↄplexo hec res
PSrece. XLIII mihi in metẽ wenit
Ec res mihi in mẽtem venit occurꝛit mi⸗
hi · ſuccurꝛit mihi.ſubijt mibi ꝓ eodẽ ac⸗
CLCipi ſolent ſed hoc vltimũ frequẽter quo
q ad miſerationem. vt quintilian/ Nobis vro
natura aduerſus exanimes ingenuit nõ ſolü miſe
rationem que cogitationi noſtre ſubit. ſed etiam
religionem. vbi nõ ita decuiſſet ſuccurꝛit occurꝛit
vñ Tlirgiliꝰ ſubit car i genitoꝛis imago Subiſt
deferta creuſa vbi nequaquã decuiſſet in mentẽ
venit de caro genitoꝛe deſerta creuſa.iungit᷑ etiã
hoc verbũ cũ actõ vt curtius ſera pñia ſubijt regẽ
Preceptũ.xliiij· de hoe complexo habeo hac rem
in memoꝛia quid ſigniſicet ·
Albeo hanc rem in memoꝛia nõ minꝰ ve:
nuſte Ir qᷓ; hẽo ſiue tẽeo hãcrẽ memoꝛie
teneo hancrem in memoꝛia huius rei
memoꝛiã habeo.
Pre. xlv. de hoc cõplexo hic habʒ viginti onos
quid ſignifiet
IVIc habet viginti annos · qõ veter conſue
tudine dici ſolet.venuſtius alijſq; rõnibo
dicitur · hic vigeſimũ anum agit degit vi
ceſimũ etatis annũ: vigintiannos nactus eſt að
poſtremũ oꝛatoꝛib magis conuenit.
Preceptũ.xlvi · de hoc verbo accipe quid ̃cet.
ccipe ꝓ audire cognoſcere or vt accepi ru⸗
moꝛibus quoxeſt incert/ autoꝛ accepi hoim

— —

FJfo XXXV.

fama que certo continetur autoꝛe· accepi litteris
de pꝛimo apud virgi.pꝛio eneice.accipe nũc dana
num inſfidias: Idem in eodem:quo facere id po/
ſſs noſtram nũc accipe mentẽ Accipio etiam acci⸗
pitur ꝓ paſc ere vñ therentiꝰ.accipit hĩiem nemo
melius neq; ꝓlixius ⁊ ſic de conſimilibus

Preceptu X VII. ENolos

NMimaduerto id ? ſcio video ĩtelligo con/
ſtructum vero cũ actõ pᷣpoſita ad idẽ ſibi
vult qð punio vt petrus animaduertit

ſeruũ platoni s.· ſignificat punit ſeruũ platonis.

Segd cum hac dĩa· quod punire eſt quoꝛũcunq;
ſiue iure ſiue iuiuria: animaduertere vero ẽ eius
qu i in alterum habet poteſtatem oꝛdine ac rite.i.
cum animaduerſione punire. ſed hoc ꝓprie refert
ad perſonas.animaduerto ꝓ intueoꝛ ⁊ perſonam
rem dicimus
Pre. xlviij· de hoc ↄplexo aĩeſi mihi quid ᷣcet
nimus eſt mihi ſcat volo vnde animus
pꝛo voluutate accipitur vñ ð animoſos
Wcã“ There ntius in andria. mala mens

malus animus vnde dꝛñt animus aĩaanimus

eſt quo ſapimus aĩia qua viuimus.

Sreceptum.xlx vecompleo

b inicio etatis huius 1 amicum habui og

nouicq; a teneris annis a paruulis a pꝛi⸗
mis etatis tempoꝛihus.a teneris vngui⸗
culis ab incunabilis ipᷣis amicitia mihi f i

eſt tecum ⁊ huiuſmodi conſimilia. Nam iniens
eetas pulcerꝛime adoleſcentiam ſignifict·
VBVreceptum. l.de iſto verbo accedit
ccedit vbum pꝛo additur pulcrum atq; vſi
tatum videri ſolet.vt accedit mihi ad meas
miſerias doloꝛ. id eſt addditur. vñ acceſſio addi⸗
tõem.Accedere etià eſt iuxta ire · vt vir. Nos 2 ſil
leam rabiem penituſq; ſonantes acceſtꝭ lcopulos

Sreceptu L. I. e iſio webo acuverj

ccidere pꝛo bono apud veteres frequentatũ
LTLerentius in andria.Aliquid acciderit toni
interea.accidere etiã in bono ⁊ malũ vt Theren⸗
vbi ſup ⁊ cicero· nihil em̃ mali accidiſſe ſcipioni-
Accidere etiã eſt geſtum coꝛꝑpis oſtendere in hu⸗
militatem cadentis.poſt qð eſt cadere iuxta therẽ
tiũ· in ecyra ad genua accidit ⁊ ita de reliquis:
NPreceptum . lij. de hoc verbo appeto .
ppoeto cum effectu expeto cũ rõe appeto qua⸗
liacuq;. expeto honeſta planeq; bona. vñ de
rebo expetendis ſcripſere philoſophi. que ſcʒ peti
Debent nõ aũt de appetendis ex quo deriuat᷑ appe
titus.qui inmenſa immoderata cupiditas dicit᷑
Quare qui dixit omnia bonũ quodda appetere
videntur.mallem dixiſſet erpetere.
Pre. liij. de dẽa box verboꝛum . aſſent ri· blandiri
Adulari.
SEſentari blandiri adulari ita differũt ꝙ aſ⸗
ſentari eſt inſidioſe ⁊ conciliande alicui vti
litatis gratia efuſius ⁊ plerũq; falſo aliquẽ lauda

S . . —

ce.Rdulari vero mſeruire captare vt fauoꝛem
emereamur quoquo mõ ł voce geſtu:adulari ſa⸗
ne ſeruile ẽ ⁊ non liberale ⁊ ingenuũ · blandiri ve
ro ad tactũ pertinet ? ꝑ abuſione ad alios ſenſus
tranſfertur 1 nõnũquam etiam ad ammũ.
Preceptu · liiij· quõ drñt coꝛdi eſt in aio eſt
Oꝛdi eſt ⁊ in aĩio eſt drũt Mã hoc ſcom no
tum eſt fignificare in ao habeo vel ani⸗
mus eſt mihi vel volo. Ollud vero eſt dele
ctat vel placet vñ theren. Oi tibi hee nupcie ſůt

coꝛdi id eſt nupcie iocunde ſunt tibi ⁊ vterq; alte⸗
rum amat B
Preceptũ · lv · comptũ eſt mihi quid ſignificet
ormwpertum eſt mihi exploꝛatum eſt mi
hi. i. ꝙ ſcio ꝑ inueſtigationẽ · Similiter
coyymperi exploꝛaui. conſtitutũ eſt mihi⸗
xeliberatũ eſi mihi.decrecũ eſt mihi.idẽ Eqð apo
me cogitando firmatũ eſt ſimiliter ↄſtitui? decre
ui Mam iſta omnia quaſi ꝓpe dicũtur Exploꝛaui
tamen fere ꝓ inuem accipitur cũ exploꝛo idẽ eſi
qð inquiro ſagaciter: vñ exploꝛatoꝛes dicuntur
Preceptũ.lvi de hoc complexo certum eſt
Ertum eſt non mò accipitur pꝛo manife
ſtum eſt vt Quinti: Mempe legẽ eſſe cer
tü eſt. ſʒ eciã ꝓ deliberatũ ⁊ ↄſtitutũ eſt.in
quo ſcdo plerùq; adiũgitur dtũs cũ infinitio vt
certũ eſt mihi ire in hipaniã nõnũqᷓ; dtũs ſubin
telligitur ut apud virgilium certum eſt in ſiluis
inter ſpelea ferarũ maſle pati id eſt mihi.
Precepti.lvij · de hoc verho coo

De Werbo

ODeo verbum peruenuſtum atq; amplũ
in ſig ni icatione eſt æ nõnunq̃m caſum
habet actm̃ abſq; pᷣpoſitione vt coeo tecũ
amicitiam.i.ↄiungo Iñ eſt illõ Auli Gelij in noc

tibus atticis· de pitagoꝛa deq; ei cohoꝛte.ꝙ quiſ⸗

q; familie pecunie in medium dabat a coibat᷑ ſoci

etas inſeparabilis. aliquando pcat ita miceri vt

ex duobus aut pluribus fiat vnũ vt due vocales
coeunt inter ſe.i.ex duabo fiat vna vt repꝛehẽdo
rependo. Interdum coire concumbere. vt dicit

coitur ꝙ ex duobus coꝛpoꝛibo vnũ quaſi fiat coe,;

do conponitur a con ⁊ eo abiectaꝛn.
Preceptum.lviij.de hoc verbo Confido.
onſido pꝛo credo accipitur.tũ in pꝛeſenti

tum in pᷣterito·tum in futuro In pꝛete⸗

rito quoniam pꝛobatam rationẽ officij
mei vob is eſſe confido.in pñti:quãquama cratip

po noſtro principe hui memoꝛie philoſophox. hee

aſſidue audire atq; accipere cõſido. In futuro ita
foꝛe cõſidimus· Conſtruit᷑ itẽ hoc verbũ cõfido ali

as cum dtõ alias cũ ablatiuo. In hiſq; potiſſumui

verſatur que ad aĩam ſpectant vt cõſido tua vir⸗
tute tu a humanitate tuo cõſilio ⁊ ita de alijs
Pre ceptum. lix. De hoc verbo Credo.
Redoꝓ cõmitto apte ponitur vt credo tibi
mea conſilia Credo tibi magnã pecuniã vñ

Theren. iu enucho ei? frater mioꝛ natu cur eã de

ſeram que mihi cõſilia ſua oĩa credidit· credo pꝛo
cõſido accipit᷑ vñ viꝛ· in buc.o foꝛmoſe puer mimi⸗
um ne crede coloꝛi: credere ⁊ intellige e differũt

D iden

in⸗
lon
et.
eſt.
con
bon⸗
ſun

R.

hun

uo⸗

ſter

credimus plerumq; falſum quod eſt, intelligimꝰ
certumvnde therentius. in andria Id ſibi nego
cij cxedidit ſolum daiiir.
Preceptum. ix· de hoc verbo confitioꝛ
DHVnſfitioꝛ verbum voce paſſiua frequẽtiꝰ
vlſitatum eſt ꝓ quod eſt perio: vt ↄfectꝰ
fſnum id eſi conſumpt/ ſum . vt vir inops
miſer fame frigoꝛe doloꝛe conficitur.vñ theren⸗

in andria. Cura ↄfectus ſtupet Ytẽ hicãnis etate

conficitur Item hic laboꝛe meroꝛe ſenio cõfectꝰ
eſt Similiter actiua quoq; huius verbi latiſſima
eſt Conſicere em̃ colligere vñ theren. in phoꝛ · vt
conſicerem cõſicit· cõſicere facere.Cherẽ.in phoꝛ.
bnas me abſente hic ↄfeciſti nuptias.cõſicere cõ⸗
ſumere ſinire Theren. in andria. Cũu hic nõ vide⸗
ant me credant conficere argentũ ſuũ:alias quoʒ
huius verbi acceptiones tuipᷣe vNlicle
Preceptũ · xi:de iſto verbo complectoꝛ
Homplectoꝛ verbũ diffuſum atz oꝛnatũ
eeſt pᷣſertim cũ q̃buſdã adiectis· hoc mõ
nvt te amoꝛe atq; beniuoleutia cõplectoꝛ
id eſt te amo Cogitacionẽ cõplectoꝛ id eſt cogito
quod animi ipſiuseft
Preceptum . xij · de hoc verlo conſequo⸗
onſequoꝛ ꝓ expꝛimo aptiſſime ponmit̃ ve
non poſſum ego verbis ↄſequi id eſt ver⸗
hie,s erpꝛimere litteris cõſequi lt᷑is expꝛi
maere prexrpliaerrrer
Pre. xiij.de hoc ↄplexo cicero lalvꝛat ĩ eloãntia
Icero laboꝛat in eloquentia oꝑpim f in

De verbo

dat eloquentie etatem in eloquentia conſumit⸗

Tempus in eloquẽtia terit.ſtudio incumbit elo⸗

quentie Etatem io eloquentia finit ſic dealijs.

Brecep. xruij. de boc complero cedit de vita
ms rebus. excedithumanis rebus om⸗
mnia idem ſigniſicare ↄſtant
Preceptũ. lxv· de hor verbo cedo⸗.

Eao ſcom conſuetudinem ſignificat abi
re.ſeparatũ ⁊ locum victoꝛi dare. vir· lixx

cõuenit euandri victos decedere ad vrbẽ

cedere etiam ſuccedere ſignificat vir. rij. ceſſerit

. R

ſis coꝛpoꝛe ceſſit. cedere occidere vel mactare vir-

in geoꝛ. Non aliam ob culpam bacho caper om

.

n bus aris ceditur cedere immolare. vir. in q̃rto
cedit quinaſi de moꝛe bidentes:cedere frangere-
pvir. libro terciogeoꝛ. cedũůtq; ſecuribus humida
vina. alias ſigniſicationes hui vbi tuipᷣe ꝑquire

Wreceptũ· lxvi. de hoc cõplero conoꝛ hac rem.

onoꝛ hanc rem venuſie dicimus pᷣſertim

ſi difficilis ſit ardua quo verbo. marcus
lllicero ſexæ vſus eſt. vñ de pſecto oꝛaroꝛe
ſic ait. magnũ opus ⁊v arduum brute conamur.

Yre. lxvij· de cõplexo ↄtra ſermonẽ tuũ tendo

ontra ſermonem tuum tendo ſigniſicat re

ſpon deo tibi. ſicut 1 tendo contra tuũ iter

eſt tibi occurꝛo ſed haut in frequenti oꝛatoꝛum

auſonio ſi foꝛs victoꝛia turno.cedere obſequi vir
gilius libro.iij.cedamus phebo ⁊ moniti melio⸗
ra ſequamur. cedere vitare. vir. li. v. celeriq; elap⸗

.

. . — — *

Pꝛeceptum lxviij.de hoc ve⸗bo cooo
lere ſig niſicat inhabitare. vir li . itj. ene
4“ iiÿs. mater cultrir cybele. colere exercere
vr raſtici. vir. li. pꝛimo geoꝛ. fautuſq; fe
ros mollicare colendo colere diligere.
vir. in qucco. Ylle colit terꝛas illimea carminga
cure vñ. theren. inhean:. foꝛma impulſi noſtra
nod amatoꝛes colunt colere oꝛnare vt varꝛo at
teſtatur. colere eſt pati Theren: inhean Tum iulle
vitam illam colet inopem carens prima. maio/
4 ribus 1 minoꝛibns conuenit vt donat ait
Preceptũ ·lxix· de iſto verbo colloare
R ollocare apud aliquem beneſicium ſiigg
7 mnmnſſicat alicui benencium facere. vt apo
gratos viros beneſicia collocaſti vt c⸗
1 cero. in officijs dicit: melius eſt apð bo)
0 nos quam foꝛtunatos beneſicia collocare.
Preceptũ.lxx · de iſio verbo compargre.·
u ovwparare ſociare iugere ſigniſicat vũ
actius qui mecũ ſemum cum doloꝛe cõ
. ſliungam cõparem. compare adequare
n Tullius ad ceſarem iunioꝛem Neminem tibi pN
8 fecto hominem ex ommbus aut ante poſinſſem
nunquam aut etiam comparaſſem cõparare ve⸗
ke teres confirmare conſtituere dixerunt therẽ.
6 in andria· Ita me cõparem non perpeti meretru
cum contumelias. comparare emeꝛe. theren · in
enu · des vbi auꝑ ⁊ veſtẽ· atq; alia que ſunt op/ cõo
paret. comparaꝛe adquireꝛe eſtimare: theren. in

Preceptum.lxi ve hoccomplero do hancrem
vicio quid ſignincet/ ð
DO hanc rem vicio id eſt vitupero
hanc rem do tibi hanc rem vicio id eſt

Nituperote de hac re do re crimini id eii
criminos te. o laudi id eſt laudo/do laudem tibi

id eſt pꝛo te laudo.

Preceptũ. lxrij. de hoc cöplero dono tibi hac r?
ono tibi hanc rem. pulchrius ac ſplendidi?
dicitur donote hac re. vt miles naual coꝛo⸗
na donatus eſt. Sabinos roman ciuitate dona⸗
runt quod eſt ciues fecerunt. vnde dono ondo

no ablatiuo caſui veteres iungebãt. condono ac
cuſatiuo Cheren.in enuclv. ha beo aliqua itẽ mul
ta que nunc condonabuntur Ytem phoꝛ. argen⸗

tum quod habes condonamus te.

Prece tum. lrxrin. de hoc verbo deuiucio.
unncio wrbum pulcerꝛimũ cum pꝛeci

bphryue epiſtolis competit. ſignificat autẽ
deuincio obligoꝛ vt deuiner ſum · i. obligat? ſum

Cſidero verbum pulcerꝛime poſitũ eſt
NMNiam cum deſiderlum ſit abſentium re/
rruqm ſepe dicimus deſidero amoꝛem tuũ
licet non me ames DHeſidero tuam prudentiam
quaſi tu ſis incipiens aita de alijs·

Preceptũ. LxxV Beae er⸗

—

» —: 5 —
.

An · atq; er in comodis alteri⸗ ſua vparet moda

0.LXXIIIIL*α⁵⁰ ere

Jo. xI.

O pꝛo exhibeo vt therenti· inbe ant· nam

q; ei vnam cenã atq; eius comitibo dedi
do pꝛo facio.vñ vir. pꝛio eneið.Tu das
epulis accumbere diuũ:do ꝓ dic.lir·in buccoli.
ed tamen iſte deus quis ſit da tityre nobis.Et

litteras dare non eſt aliud qna ſi dicas ſeribere·

Simſliter accipeꝛe las viciſſim eſt eas legere
Afſco ediſco ⁊ dediſco mamęfeſte differũt
ns diſcere eſt vt intelligas· ediſcere vero
vt memoꝛiter cõplectaris. vt apbo Quin⸗
ti.inſcribitur caplm de ediſcẽdo dediſco quod di⸗
dici obliuiſcoꝛ M
DPre. xxvij · de iſto verbo Heſipio
Eſipio ſiue deſipiſco ſignificat vel quod
aliquid a cõmuni ſenſu ł ſapientia q; mi⸗
nus habeo vel a meo ſenſu deſtituoꝛ qð

fere. viciũ aut er etate venit aut ex moꝛbo aut ex

amoꝛe aut timoꝛeaut ſili aliquo affectu Cuiꝰ cõ

trarium eſt reſipiſcere ſenes quidã iã dementes

nunquam reſipiſcũt.ceteri autẽ reſipiſcere id eſt
prioꝛem mentis ſiatũ vel ad melioꝛẽ mẽtem re⸗
dire ſolent vñ Therẽ.inheant.multo oim̃ nunc

me foꝛtunaniſſimũ ꝓuto eſſe gnate cum te intel

ligo reſipiſſe. l
Pre. lxxviij. De iſto verbo Experioꝛ.
Xperiꝛi eſt pati ſentire.vir.pꝛĩo enei:ws
cyclopeia ſaxa erperti. Experiꝛi tentare
CEKheren.in enu.oĩa pꝛius experiꝛi q̃m ar⸗
mis contendere ſapientẽ decet · Experiꝛi ſcire. m ·

Pre. lxxvi.de iſtꝭ verbis diſco ediſco ⁊ dediſco

De vero
T in epiſtola ad brutũ:bis contraria atq; parata
vt eſſe ſoleat ex ꝑtusſum Vir.in ix.eneide. Exper
to credite quantus inclippeum inſurgat·
Preceptum.lxxix De iſto verbo Euado⸗
Alabdvdo pꝛo fieri recte ac frequẽtiſſime vſi⸗
tatum eſt. vt cicero euaſit eloquẽtiſſim
Areſto. euaſit ſummꝰ phũs.Cuagere er⸗
ire tendere Therẽ.in phoꝛ.Sic inaqua quo eua⸗
dat vide. Euagere eſt liberari Saluſti? in iugur⸗
ta.m. marcus ſigna inferꝛe atq; euadere oppido
eraſſet Vir. in. ix. Noſtras ne euadere demens
ſperaſti te poſſe manꝰ Euadere.i· exire vel pueni⸗
re Therenin andria. Quoꝛſum euadat⁊ euade⸗
re eſt ꝑ obſtantia ⁊ quãcunq; difficultatem ad ali
quid ꝑuenire. vñ idem in eadẽ heri ſemp leuitas
quoꝛſum euaderet ·i· ad quã ꝑtem. Euadere eſt .
ardua interꝛupta venire Therenti? in andria-
Verum hec licentia euadet ad aliquod magnũ
Euagere eſt aſcendere vñ vir⸗ libro ſcõðo eneide
Euado ad ſumma faſtigia culmis euadere ẽ axppa
reꝛe. vt apð eundẽ li.ſco vt tandẽ añ oculos eua
ſit oꝛa parentum.
Preceptũ.lxxx.de hoc verbo Erꝛare. qd cet.
Rrare eſt paſcere.vt apud vir·pꝛio enei:
Tris littoꝛe ceruos ꝓſpicit erꝛãtes Erꝛa⸗
re cũ ſecuritate paſci Vir.in bucco:mil/
le mee ſiculis erꝛãti mõtiboagne Erꝛare inueſti⸗
gare vñ vᷣgi. prio eneide · vidiſtis ſiq; hic erꝛãtem
ſoꝛte ſoꝛoꝛum

Preceptũ.lxxride hoc verbo interdico .

FFo. xxk.
MNMterdico tibi hac re ⁊ non hanc rem. vt in/
terdcdico tibi aqua 1 igne vn plinius in eplis
careant reges iure roga quibs aqua 2 igm inter

dictum eſt ·

Preceptum. lxxrij de hoc verbo inuenire quid

ſignincet.

Nuenire eſt adqreꝛe Chꝛen.in enu vti⸗
nam tam facile aliquid inuemire oſſis
inuenire ſapientis eſt. incipere audacis ꝑ

ficere conſtantis Therencius in enucho omesꝑ

wluptatum om̃ inuentoꝛ inceptoꝛ ꝑfectoꝛ
Preceptum. lxxxiij. de hoc verbo Indulgeo
ngulgeo verbum ampliſſimũ atq; ſplen
Didum eſt datiuo iungitur ſcom moder⸗
nioꝛes fere ſigniſicat do operam Indul
gere veniam dare vñ vir. li.x· Tolle fugam turnũ
q; inſtantibus eripe fat Hactenus indulſiſſe va⸗
cat hec nonius.marcellus Indulgere ſcom lau⸗

rencium eſt cũ quada facilitate cõcedere dare ve⸗

niam aliquando ignoſcere aliqñ ꝑmittere· vñ we⸗
niam p indulgentia dici ſolemꝰ ? non ecõtra vñ
vir. pꝛio enei · oꝛaãtes veniã tẽplũ clãoꝛe petebat
therẽ · in andria Da pt wemi ſñ te exoꝛẽ Indul
gere ec q̃i ↄcedere ſt ⁊ vbũ luxu rioſã qᷓndã fᷣñs

cxemẽtiã vñ ⁊ indulgẽtẽ ꝑntẽ appellam? ſenioꝛi er

ga liberos ingenio qõ ⁊ ab ignoſco plimũ dit. eſt

em̃ ignoſco pco do venia ſiue excuſatũ hẽo. vt ig

noſco tibi ſi qͥd ſceler admiſer: Indulgeo woto vt
multa agere impune queas. alias hni us verbi
ſigniſicantias accurate conſidera.

De verbo
Preceptum · lxxxiiij de iſto verbo Jubeo
Poger pꝛo volo.ſed differunt.teſte donato-
nam iubemus verbis. volumus animo. vñ
in andria- Yubeo chremente ſoluere Et in
enucho qui ſis an que iubeam ſine vi faciet. Vlir
gil.tercio eneið⸗ Oed vocis precib uſq; iubent ex⸗
oſſere pacem.
Precep.lxxxv. de differencia inter lalva lalvꝛ
abo ⁊ laboꝛ ita dꝛñt.labare eſt eruere.? repẽ⸗
te cadere.virla bat ariete crebro ianua. labi
Wro eſt leniter ſenſimq; deoꝛſum ire. vt labunt᷑
flumina labitur celum labitur anguis la buntur
ab ethere penne.labunrur dij a celo non labant.
Quinti. Et numen ⁊ deus delabi fideribus ⁊ veni
re de liquido. puroq; aere videbatur. Elabi quoʒ
eſt periculum fugere.moꝛe anguis aut murene
cum manus effugit.vir. Ecce autem elapſus pir⸗
hi de cede polites · a labo fit labaſco herenti?. la⸗
baſcit victos vno verbo quam cito.labo pꝛimam
breuem habet laboꝛ pꝛimã longã.hinc laboꝛ oꝛis
laboto·as Inde dt melaboꝛatum qð artificio ũ
eſt ſatis excultũ. Alaboꝛatũ vero quod ſine labv⸗
re factam videt᷑ illð vicio daꝛi ſolʒ hoc vero laudi
Preceptum. lxxxvi. De iſto vrbo ludo.
vdo verbum ambiguũ eſt qð ludũ ſigni⸗
ſicans exerceo.vt vir ludere que vellem
coglamo permiſit agreſci Si autẽ bcat de
ludo derigeo erit actiuũ vt ludo illũ a ludoꝛ ab il⸗

lo.⁊ apud ſeruium nũ ludis tu me.ludo etiã pcgt

canere vt qpud virgi-ludere que vellemꝛc. ludo

tam virtutem fuerint cõſectati vel am
viuũt beatã atq; immoꝛtalẽ viram.

idem eſt qõ moneo Therenti? Congruñ iſtum
in aqua ſinito ludere· Sciendũ eſt eti ꝙ ſicut ſe
pe dicimꝰ ludo ludũ pugno pugnaã ſeruio ſᷣuitutẽᷣ
dolo doloꝛẽ. Ita interdum dicimꝰ viuo vitã. vel
felicem vel miſeriã · vt ſi quis dixerit Qui expedi

plexati hij

lxxxvij. de iſto complexo leliꝰ
receé tiᷣ hahet faciles moꝛes
Elilius habet faciles moꝛes·ſeu facilẽ na
turam.oꝛnatius dicit᷑ eſt leui natꝰ inge
nido facili nat? ingenio.vel facilimis mo
ribus.vt ſcipio nat eſt triſti ingenio ⁊ ita ð reli⸗
quisconſimiliter. N & ſii bi
P 8 1 ¾1 Txxxvi. de uns verbis me
preceptum tuo timeo.
tuo ac timeo verba actiua. aliqñ mul
tis caſibo iungũt᷑ vt metuit cicero publij
odio ſibi extremũ ꝑpiculũ.Zimeo mihi
abs te moꝛtem Monnũqᷓ; tamen abſolute ponũt
ſoli datiuo iuncta vt metuo pamphilo id eſt pa⸗

phili vite timeo.is quoq; vſus mag petic? eſt⸗

lxxxix· quõ hoc complexũ marc an/⸗
reCEP. ttoni- iuit ad caſtra multipliciter
woreſi erpiiim.— .
Arcus anthonius iuit in caſtra multipharie
exprimitur. marcus anthoni. caſtra xecijt
in caſtra pfectus eſt · ſe ab caſira contulit · Sein
caſtra recepit.ſe ad caſtra perdurit.
Preceptũ xc de hoc verbo memini. g i

Emini verbum peo eo qð eſt recoꝛdoꝛ tñ

gti tũ actm̃ poſtulat vt memini plato⸗/
mnis ſcientiam Et apud virgiliũ in bucco

Et nüeros memini ſi verba tenerẽ Sed pꝛo eo

qõ eſt mẽtionẽ facio recuſat acti poſtulatq; gtñi

pel ablatiuũ cũ pᷣpoſitõne de vnde Quinti:leq;

omio hui rei meminit weta· Idẽ de quibo miti
meminerũt.vñ deriuat᷑ mentio q̃ſ ameno vnde
ſupinũ mentũ.vnde mens ⁊ mentum

P receptũ cxi. de iſto verbo morigeꝛ 0

Origero ꝓ obtpo abſtineo obſequoꝛ pul

cerꝛime ponit᷑.vñ CTherentius in enucho

moꝛigerãdũ eſt thaidi vbi nota moꝛige
rata moꝛata ⁊ moꝛoſa hanc diſtanciã habẽt·q mo
roſa ↄtrarijs ꝑpuerſiſq; moꝛibus:vñ tullius de ſe⸗
nectute &t ſũt moꝛoſi ⁊ anxij iracũdi ⁊ difficiles

ſenes:moꝛata que eſt optimis moꝛibus predita

moꝛigerata que eſt obediens vnde Theren.in an.
Seu tibi moꝛigera fuit in rebus omibus

PpPι–π☚1††τ c.i; de iſto verwo. moꝛioꝛ
preceptũ vi
Alud quoq; ſciendũ eſt ꝙ pulcre pꝛo moꝛi
dicã obire moꝛtẽ oppetere· aiãm ſpiare⸗

vita decedere. aiam efflare. vita defungi

pro rxeii de iſto verbo
Precep.

rebus hüuanis excedere ex vita migrare interie
occide re.res deſerere hũanas Silr ꝓ viuere vi/
tam agere degerere ducere vitã vł etatẽ dicim us

actare eſi immolare Vlir · geoꝛ. li. iin. Et nigraã
mactabis ouẽ lucũq; reuiſes. mactare eſt au
gere. vir. in. ix. macte. noug vᷣtute puer. mactare
malo afficere cat. laut?.in Amphi⸗ At ego cer
te cruce cruciatũ mactabo.- eyi maſtigia ide in au⸗
lula. dotare mactãt malo a damno viros.
r1 Ceedtum xciinj· de iſto verbo necare

Fo. XxLII.

Ecare videt᷑ nõ tm̃ is qui ptũ puocat ſed 4

qui abijcit.⁊ qᷓ alimomia denegat vñ Neco

necaui necateſt ferꝛo· Mecui vero alia vi pꝑemptꝰ

vñ necui eſt q̃ſi ſi uffocaui. necaui vero ferꝛo occidi
vñ necem cedem appellamus
pꝛece xcv.de iſto verbo Nitoꝛ
Itt ẽ conari ſuo onere Vlir .· li.iij. geoꝛ. poſt
valido nites.ſub põdere faguus axis incre⸗

pat · Miti fultũ eẽ. luci . li xxvi. Suũma niti nature

opib?ꝰ.niti ẽ incũbere Ylle vixs pina iuuenis

miit haſia. Miti rurſu àbulare ft. Vlir. li. · pꝛeſſirt
humi nitẽs. niti volare vir · li. iij· ene · hic primũ

pibo cilleniꝰ alis ↄſtitit.

. 4

Preceptum.xcvi.de iſto verbo obſequoꝛ.

bſequi nõ ſolũ maioꝛẽ maioꝛibo exhibere. 6
eẽ miõribꝰ ꝑ vicẽ:vetexꝝ excellẽs auctoritas

voluit · vñ plautꝰin aſinaria Ego ſane cupio obſe⸗
q̃ gnato meo.vñ illð obſequiũ aicos writas odiũ
parit The · in an. YIm pbar᷑ hec ſñia a ſapiẽtibus

n obſequi aſſentatoꝛ debet:amicus veritatem

zin tleatro dt᷑ nõ in ſcola Et hãc ſentẽciã git Ci

* *
. 2 . . .— ——

magis pbabilem qus nereſſariam aut boneſſaam

rece xcvij· de iſto verbo obteſtoꝛ ·

bteſtoꝛ ⁊ rogo drñt · obteſtatio em̃ dicit qua⸗
do eum adiuramꝰ quẽ rogamꝰ. Rogamus
eas res quas vocamꝰ Theren.in andria. ꝑ tus
ſidem per qne huius ſolitudinẽ obteſto:
Srecep xeviij.de iſto verbo obſeruo

bſeruo verbuͦ elegantiſſimũ p magnifce ſu⸗
Rſipere ponit᷑.vñ Culli.pꝛio officiox Sicut
aliquo honoꝛe. aut impio affectos obſeruare 1 co
lere debem.obpuare celare in terꝛa tegere vñ
plaut in aulularia vbi is obijt moꝛtẽ qᷓ mihtid
aux cxedidit cepi obſeruare. obſeruare ↄognoſcere
Vir. li. ij· Et wſtigia retro obſeruata ſequoꝛ· obſer
uare tetare vir.in iiij·geoꝛ:. Quos dur oratoꝛ
obſeruãs nido in plumis detraxit. obuare ꝓ ex⸗
pecto aut aduertere ponit᷑ vñ Theren.in an. ob⸗
ſeruabã mane illoꝝ puulos.venientes aut abeu⸗
tes.v paulo pypterꝛe facies dauũ obſues filiũ ·qd
agat. dicim? em eleganter mgr̃i mei vota eiuſq; re
Kerentiam tueoz obuo reliquas huius verbi
ſignificantiss tuipᷣe queritoo
Pꝛece xcviij · de iſto verbo Offendo

Efendop in uenire ponit᷑ Cherenti · in
enu. offendi aduenieng quẽdã mei loci
Atcq; oꝛdinis bominẽ. Ct inbean. Tex⸗

entem telam ipam ſtudioſe offendim? id eſt inue
nimus pꝛo manifeſtare etiã in vſu eſt· Inuenit᷑

etiam pꝛo penitere.pꝛo ledere.
75 e c iſo vrbo M
W Eobliuicco
bliuiſcoꝛ voluptatis. vel cuiuſcũq; rei id eſt
rxoluptatis obliuio me cepit: amicoꝑ me ca
pit obliuio . Idemq; verbũ cũ ceteris nõibus cõ⸗
ſtructũ ratõne ᷣcat ↄſili: vt cepit me ſocietas ciui
tat.cepit me odiũ hoim cepit me ſtudioꝝ delctãcõ
M Ecebrum eiidr iſio M
DEverbo p̃ᷣſefere
Peſeferꝛe eſt dicto factoue ⁊ ipſa ſtatim frõ⸗
tes qualem opinionẽ ð aliqua re aut homine
habeas ↄfiteri· lIñ Quintili: Giduciã pᷣſefert oꝛa

toꝛ. Itẽ marcuſcatho pᷣefert grauitatẽalias bone

ſtatem. hilaritatem pᷣſefert Gaius lelius. IJtem
pßfero in eodem ſenſu Item pre me duco.pre me
Sero ante me duirurrrrnnn
Pprevttraeeeie. H
PLE preſio antecelo
reeſto atq; antecello verba oꝛnatiſſime ſonãt
Allias datõ alias actiõ iũgunt᷑ cũ acceſſione

ablatiuor eius rei cui eſt pᷣſtatia. vñ Virgiliꝰ in

ſeptimo &Oι pſtans animi iuuenis. Saluſti in ca
tilina.omẽs hoiẽs qͥ ſeſe ſtudẽt pᷣſtare ceteris ani
mantibo pſtaꝛe vtile eẽ. Vir · in iiij. pſtat trinacrij
metas luſtrare pᷣſtare ↄſuetudiẽ ꝛ bñficiũ daꝛe

Dꝛe rneigter. M
O1 verbo peintett g iiſ

Enitet verbum quid ſignificet notiſſimum
eelt, p paꝝ videtur tn oꝛatoꝛes pᷣſiantes docè⸗
trina viri vſurpt.vñ Theren. me quatũ hic ope⸗
ris fiat penitet.vñ pemitere a penuria dictum eſt

gqulo gelio. teſte
(A E:cinn de boc verbo
— *EPreſtolo.

reſioloꝛ verbũ pꝛeſto eſſe ⁊ parare id eſt ob
ſequi fᷣcat Cheren. in enucho⸗quẽ pᷣſtolare
vñ hoc verbũ poete plerũq; actõ iũgunt Cicero w
—— hoc ↄplexo Yro dtõ ↄnectit
P ꝓditũ eſt memoꝛꝛie. òUc
roditũ memoꝛie eſt ſcat ſcriptũ eſt multa
etiã oꝛnatiſſime talia vſurpant᷑ in diuers
tñ ſᷣcãtionibo vt memoꝛie tradere:mãda
re litteris.mandare ſcriptis ſcripturax monimẽ/
tis quoꝝ ferme eadẽ eſt vis:mandare tñ mẽoꝛie
cvi · de iſto ver · Oaliud ſibi velle videẽł
Preb reſto ⸗ M
reſto ſum feat aſſum. ac fere appareo nec
alteri verbo coheret niſi verbo ſubſtãtiuo
1 huic ſimplici Na pᷣſto adſum mag poe⸗
ticũ eſt. eiuſdẽ verbi etiãs modis oĩboac tꝑibo cõne
ctitur.in eadem ſcantia quã mõ diximꝰ vt pꝛeſio
mihi fuit frater tuus vrbem ingredient.
r&: Cvij de iſto complexo ppo
Pre hanc rem abs te.
Eto hanc rem abs te qò alij dicũt peto te
ꝓ hac re nec minus latine dicim peto hãc
rem a te vt cicero.in eplis dicere ↄſueuic

vñ petere eſt in wonũ in malũ qõ declaratur pber
ipam rem aut bonũ pcante aut malũ vt medic/ pe-
tit ſanita tẽ egri · pt laudẽ filij. Lu diuitiasego vo
luptate peto miti petũt moꝛtẽ pris. Serui moꝛte
Duinop. medici longit udine moꝛbipeto cu abltõ in
malaà ꝑtem accipit· vt peto te gladio peto veneno.
Pec5tn cv ie eoerr
P- bo Pꝛoſequoꝛ. M
trxolequoꝛ verbũ · actim̃ cũ ablatõ ſibi ſubdit
yvyt ꝓſequoꝛ te oculis.actionẽ pcat q̃ alteri
in altexꝝ affectũ declaramus vt ꝓſequoꝛ te
odgio fauoze caritate bemuoletia plequoꝛ aut in
malũ.i.inſequoꝛ a inſectoꝛ. vł in wnu cñ pſeuero
Ecde iſto verbo O exeqͥ qð agere ceham
LEpñiteoꝛ 1 confit0z“Y
roſteoꝛ ⁊cõfireo: hac rõne di ſcernũt᷑ ꝙ wo⸗
lüũtate pfitemur nẽcitate at ↄſitemur. cice-
ꝓ manilio· hic ego non ſolũ ↄfiteoꝛ: verum etiam
ꝓfiteoꝛ. honeſtius pcat ꝓfiteri quam cõfiteri
. xe dru crr iſtis vxerbis
EPreſum interſum. r
reſum ainterſum hoc diſcrimẽ habẽt ꝙ il⸗
lud ſignificat comitem eſſe alicuius rei. B
vero ducem. vt marcuſcatho publicis ne⸗
gocijs non ſolum interfuit ſed etiã pꝛefuit
Pre · cxi. de hoc ↄplexo rõem habere
Alionem hie eſt reſpectůͦ habere vt huda
eſt ratio ſalutis · nõ at piculi. rationẽ habe
tre etiã eſt cöſiderare rẽ. vt hẽo rõeʒ this las
ciꝑſonaxꝝ eſt em ea oia complectiratione

5* 4
4 .—
4 · 3
— 82 2

com plexo rumoꝛ eſt.

ymosꝛ id eſt vulgo dicitur cõmunis quoq;

ſermo eſt oꝛnate dicitur
DeeEbteUcrii. de hoc
P Werbo repto

Epeto verbuͦ ppulcre locutionem noſtrã ex⸗ S

Oonat. quod nõ actõ ſed 1Q ablatiuo iungitur

vt repeto hac rem memoꝛia. qo eſt memoꝛia rol?/
uo remimiſcoꝛ.⁊ quaſi rẽ obliuioni traditã ruꝛſũ

memoꝛia inueſtigo. hoc verbo. cicero ſepe vſus eſt

—

vñn de oꝛatoꝛe ait.cogitãti mihi ⁊ mẽoꝛia repeteti ·

P gerYTYT de hoc complexr
vri eſſe non ruri dicendũ eſt·id quoq;ʒ feſtus
pompeius affirmat. tum therentius pꝛobat

cum ait ruri ſeſe continebat.vñ ruri agere wolux
tatis eſt. ⁊ parce ac duriter ſe habere vᷣtutis. ſeld

ſemper ꝓ vi computatur.parce aũt ad ſeruandũ-

duriter ad laboꝛẽ referendũ eſt.therẽ.in adel.ruri

agere vitam ſemper parce ac duriter ſe habere⸗
Dreceptum . e iſio ðU
P vrbo. GSuadeo

.

—

oꝛatoꝛis finis .· Suadere ⁊ pſuadere drñt Suade

vageo oꝛatoꝛis officiũ qo eſt benedico ſig⸗

mficat atq; pſuadeo benediriſſe fcat qo eſi

mꝰ facilia:pſuademꝰ difficilia.ſuadere faciẽtis eſt

pſuadere pficiẽtis eſt. theren. in adel.pſuaſit ille
impurus ſat ſcio.pſuadere eſt ſuadendo induceꝛe

Teſt in effectu.ſuadere aut in actu. Jnde dicim? “

1

pres nimer de

mihi piuadeo· non autem ſuadeo nſuaſum ba⸗
beo piuaſum eſt mihi.nõ aũt ſuaſum. vñ cice:ad
brutù ꝑſuaſum eſt adoleſcenti maxime ꝑ me.ꝑ⸗

ſuaſoꝛ tñ nõ r ſʒ loco ei dicimꝰ auctoꝛẽ qͥ alij ber

ſuadet Jñ ſuaſio ꝓ certa opione atq; ſmna. q; no⸗
bis ꝑſuaſimꝰ.ꝓ q̃ xpiani dicũt ſidẽ que ꝓprie vr p
batio vt facio fſidẽ ꝑ teſtes Suadere etia ſcom tu

huũ in pꝛincipio veter rethoꝛice Eſt rem aliq; po/
nere. in genere demõſtratiuo.deliberatiuo ⁊ iudici
ali:diſuadere quoqʒ eſt in actu non effectu pꝛete⸗/

rea deliberatio ſuaſoꝛia xocatX᷑.

v̈bo ſuſcipre
vſcipere nõ ſolum qð vſus habet)fcat ac

cipere. quodãmõ aliqd adducere ſed etiã

pꝓ ↄmendatũ hie in eplis lepi iſſime poni

tur vt ſuſcepit ciceronẽ ceſar in ſuis rebb aduer?
que fcatio a pꝛioꝛi(vt reoꝛ haut aliena eſt.

Nceptum. vij de iſſlto
acere dicimus ea etiã que ſine voce łſono

ſunt . vir · li. iitj. eneide · totũq; perꝛat lumi⸗/

mbus tacitis. Et cũ tacet omis ager. tace⸗
te ſecux eſſe· theren· in an.qͥ cur nõ ſecur es.tace
re obticere ⁊ reticere drñt.tacemꝰ em̃ cõſilia vir.

nec tacui demẽs obticemꝰ quoꝝ pudet ·theren:in

phoꝛmione · Heu nũquid obtices reticemus do⸗

loꝛes.theren. in heant. ne vereꝛe ne retic⸗ee·

Preadper renere

iſto vertv tener. H

aaa ſdꝰ

2De verbo

Euvnere ſicut eſt vſus fcat apprebendere

vix. li.iij.eneide vex vbi coꝛreptũ manib⸗

Vinculiſq; tenebis. Cenet inbabitat poſi
et vir . iij. geoꝛ. Que gurgitis huius yma tenet ·

Tenet ꝓhibet · Elir · ij. ene · Spes etiã pecus om̃e
tenenduũ: tenet ꝓ dirigit· vir. li pꝛio enei. Sʒ nos
qui tandemquibo aduemiſtis ab oꝛis quoue tene
tis iter Tenet intelligit vicẽ Cheren.in an. Id pa⸗
ues ne ducas ilamtu aũt ne ducas rẽ tenes Te⸗

neo impleo vir. in. uij· ene · Juuat euaſiſſe tor vr⸗
bes argolicas medioſq; fugam tenuiſſe ꝑ bhoſtes

inteneant curſus id eſt umpleant.
pre cxix.de hoc werkbo
Peztendrte
Engere inſidiari deciꝑe ſcat dictũ a ten⸗
dicula hren in heaut.Tendenda eſt in
ſenem falla-Tendere eſt ꝓprie laxitatem
diſtẽdere ſine rugis facere vir · in· viij · Tendũt
Wla nothi Tendere eſt dirigere vir.li.iene:ꝑ tot
Diſcrimina reꝑ tendimin latiũ.idẽ li.ij:ad celum
tendens ardentia luminag
pr?. r de iſto complero
P ve tu mihi familiaris es

v mihi fami:iaris es. Ego te vtoꝛ famliarit

tu mihi amicus es. Cgo te amico vtoꝛ ego
tecum verſoꝛ.frequẽs tecũ mihi eſt cõſuetudo qᷓ
ſepe ↄuerſatõeʒ lt abeo tecũ magnã amicitiam
magna mihi apõ te eſt amicitia ⁊ ſic de cõſiimnli⸗
bus oꝛationibo parifoꝛmiter eſt agendum
Pre.cxxi.de hoc cõplexo tu mihi carus es

ere
id⸗
et⸗
ſſe
o
he
P
e⸗
vr⸗
es

it
t
n

Jo. xI.
Al mihi carus es: ego te amo: Tu mibi
voocund? es. ego te delctõꝛ . Sed oblecio
ecet telecto nõ ſil ratõe ↄſiruunt᷑ Mã dici
mus delectat me hec res Sed oblecto me hac re.

vt delectabat ſocratẽ vite integritas. MDictago?as

ſeſe virtute ⁊ doctrina oblectabat Ego me oblec
to rure ſiue delecto quod eſt iocũde viuo rure
ceptum.cxxij.de hoc
Pꝛ?Cverbo. verſors
Erſoꝛ verbu in frequẽti oꝛatoꝝ eſt vſu eiuſ⸗
qʒ verbi fñtia ꝑ diſfuſa eſt ac varijs poteſt ex⸗
poni ratiõib vt verſoꝛ in lrarũ ſtudio eſt do ope/
ram larũ ſtudijs. virtus circa difficilia veriat
eſt vᷣtus in difficili ↄſiſtit- vſamur in tenebriseſi

ſumꝰ in tenebris ſeu q̃ſi viuim ac ſtamꝰ in tene

bris Et duos ſibi pleruũqʒ poſtulat caſꝰ.nã actõ
iũgit᷑ pᷣpoſita circa aut abltõ in pᷣcedente ſed añ
fundũ verſari ad poꝛtã verſabat᷑ prara ſunt dicta
tu quoqʒ hanc ꝑceptionem obſeruns·
ceptum cxxiij. de
4 2Emno verbo vaco JJMUNq
Aco verbũ varijs ↄſtructõibo poſitũ diuer
ſas catões ſeu ſenſꝰ facit:vt vaco huic rei
intẽdo huic rei ſʒ vaco hac re:eſt ſiue bac re vacuꝰ

vacas ſapie eſt das oꝑam ſapie vacas ſapia eſt ca⸗

res ſapĩa id quoq; oꝛnatiſſimũ eſt honi viri dant
oꝑam vt pꝑturbatõibo vacent id eſt liberi ⁊ vacui

Pre ceptum cxxiinj· de iſo ſſint

complexo vſu renitt
Su venit p cõtingit · accipitur· vñ Cicero.

De Berbo
in cathone maioꝛe. Mam ſi id culpa ſenectutis ac

ommibus maioꝛibus natu

. Z 8 3 .c e boc S
Burpare eſt

cigerat eadem mihi vſu venirent omnia reliqſq;

vtiſiue viſitare. Tum dic

to tũ facto.cicero preclare h eſt vſurpa⸗

tium a doctiſſimis viris iuris conſultis
E.: rvi.de hoc complexo
P- virgilius colit rus èUMWW
AIrgllius colit rus vel ciuitatem habet oꝛna
tIiuus dt vᷣgilius continet ſe ruri vel tenet ſe
e. vvii⸗de iſtis vrbis auin vrbe.
EEyaleo 7 pollo. M
Aleo a polleo verba ſplendida atq; am/

pliſſima ſunt. ablatiuo iũgunt᷑ hoc pa/

CLcto Aurelius auguſtin plurimũ valuit
ingenio.areſto:ingenij bomtate ceteros pᷣualuit
Agem apud dñm ceſarẽ młtũ xoſſum ſiue valeo
oꝛnatius atq; ſplendidiꝰ ↄꝛ.apð dũm płlimũ mea
valet auctoꝛitas.hoꝛtenſiꝰ multũ valet in ſenatu
młtũ in ſenatu vʒ hoꝛtneſij autoꝛitas.qꝗᷓ Scatõ pᷣci⸗
pue ſᷣcat eã opionẽ q̊ͥ apð oẽs hoĩes eſtde alicuiꝰ

viri pᷣſtantia ł dignitate rei alic que vulgo trita
ↄſuetudie reputatõ nũcupat᷑.⁊ ſilr clareo ⁊ floꝛeo

eadẽ ferme ſe hñt rõe.vbi aĩaduertẽdũ eſt ꝙ ſi ali
Is velit oñtare aliq; aliã añcellere atʒ vltra illã va
lere venuſte or ꝑ actĩ pᷣpoſita pᷣt ł cũ pᷣ abltõ pᷣpoſi
ta. vt ceſar vltra alios pollebat rebo bellic. pulzrie

Sꝛ ceſar pᷣter ceteros ł pᷣ ceter rebo belli pollebat

— — — — —

— — ⏑ — – —=

—

.

—TN. h h—–· ——

t

Fo. XLVII.
cxrviij. quõ ꝑſonã aliquã aut
rece tu laudare aut vituꝑpare debemꝰ
Vnc vero qua ratione quãpiam pꝑſonã
aut laudari aut vituperari oꝑteat expli/
candum eſt qð ad decoꝛẽ ſex modis pti⸗
neat.Mã trifarie ad laudẽ parifoꝛmit᷑ ad Wenkhern
Si er

unm ſieri poſſe ex llarũ monimẽtis ↄperim
go velim oſt endere:marcũ catho.hte magna vᷣtu

