Wogansth
Maakr 4
me

liere

Nein
nemiſn
tert.
Mrcäninige

nett,

3

aErnnse

w cj ii

. .

Kl N
NNNNde
—S

2* oeher HM
Rr R

rn n⸗ Pen
i ſic
e
Mirnehed

„
/
We
„W
„4

vwiun

üieutli n
l

philogeꝰ q: tũc apparet ſubire terram

SES ante DH
Epacta . nũerus muariabilis datꝰ an
no ad ſcieoũ qͥta ſit luna ĩ lꝛaledis cuiꝰ

libet menſis.⁊8 ab epi. qð eſt ſupꝛa.⁊

aueta qð ẽ augmentũ·i.exceſſus am ſo⸗
laris ſupꝛa lunarem
Epanalepſis vel epinalepſis ẽ ſermõiſ
in pᷣncipio verſus poſiti eiuſdẽ ĩ fine re

petitio vel replicatio.vt Multa ſuper

pᷣamo rogitãs ſuꝑ Hectoꝛe multa-

Epar.n.t.ẽ mteſtinũ aĩalis ſcʒ iecoꝛ vłſ

ficatũ:⁊8ꝛ ob epi qdð ẽ ſupꝛa.eoqſupꝛa
poſitũ ſit. Iñ epaticꝰ.a.ũ.pe.coꝛ.q pa⸗
ti ſn epate Et facit gtũs epadᷣ ꝑ · t.pe⸗

coꝛ.pᷣm vſum.tamẽ ſᷣm HPug.ſacit epa

ris vel epatis.
Epatiarius.a.ũ.qd ꝑtinet ad epar᷑.vñ
Dlaut? Cũ te moꝛbuſagitat epatiariꝰ
Epentheſis ẽ appoſitio ad mediã dictõ

nẽ littere vel ſyllabe. vt Reliqaſ dana

um ꝓ reliãs.⁊ jnduꝑatoꝛ imꝑatoꝛ·
Ephebia.bie.f.p.ẽ pᷣma ꝑs adoleſcẽtie
bᷣm ſdapiã.Ephebia etiã ðꝛ iuuenũ emi
nens puleritudo.vel collectio ephebo⸗
rũ.⁊8 ab ephebus. Bel vt dicit Allex

ander Quo pꝓſtant pueri locus ẽ eohe

bia dictus.⁊ ſic pomt᷑ ꝓ ephebian-

Ephebian . f. g.ẽ locus ꝓſtitutõis vbi

iuuenes meretricabant᷑ ⁊ pſtituebant᷑
Pñ.ꝛ2. Machab. 4.½ Supꝑ b̊ ꝓmittebat
alia centũ qᷓnãgmta ſi ptãti eius ↄce
deret᷑ gymnaſiũ ⁊ ephebian ſibi ↄſtituẽ
Ephebus:m.s.i.valde lucious.ſcʒ iuue
ms pulcer aimberbiſ. Jñ ephebioluſ. li
vi.i. paruus ephebus Et põt mobilit
clinari ephebus.a.ũ.⁊ ephebiolus. a.ũ
nus in tertio.Gꝛãdeuoſq; ſenes mixtis
grmauit ephebis.
Ephi ꝗdã mẽſura ẽ ſcʒ triũů modioꝝ·
Ephimera.re.q̃dã piſcis q̃ vno die oꝛi
tur.⁊m eodẽ moꝛitc᷑ IJñ ↄꝛ ephimera.re

pe.coꝛ.febꝛis ſunplex.⁊nõ moleſta ꝗ m

vno die affligit hoĩeʒ ⁊ĩ eodẽ die perit
q̃ſi ſupꝛa diẽ nõ excedens qꝛ vltra vnũ
diẽ nõ ſolet durare.Et imne h ephime
ris.idis genus ẽ hiſtoꝛie.ſcʒ vm̃us diei
digeſtio vł vmꝰ diei regulaſj abbꝛeuia
rio.ↄputatio.calculatio. Ephimer eẽ

8: tabula manualis vel liber in ͤ aͤtidi

am actus ſcribi ſolẽt. Et ſonat epphime

ris apud nos piurnũ vel quoridianũ-
Mã qð latim dicũt diurnu greci dicut
ephimerida · Vel ephimen ðr ab ephi⸗

i.ſupꝛa mereo.reſ.qð ẽ dolere Jñ ephi
meris.idis.ↄr̃ tabula vel liber mn qbuſ

vſurarij ſcribũt denarios quoſ mutuo
dãt ao pignera ꝗ̊ recipiunt.ꝑ qð ↄgno
ſcunt ſi lucrant᷑ vel non. Et ſi dãmficã
rur.dolẽt ſuꝑ dãno qð ipſis creſcit.
Ephot indecli ·ẽ veſtis ſacervotaliſ qð
larme interpꝛetat᷑ ſupindumẽtũ Erat
em̃ palliũ ſuphumerale quo tora ſacer
dotalis ambitio tegebat᷑ Et erãt duo
genera.vnũ lineũ ⁊ ſimplex qð ſacerdo
tes habebant. KNliud ex diuerſis coloꝛi

bus auro gẽmiſq; ↄtextũ.habẽs ĩ utro
q; hero lapis duos ſmaragdios au
ro ↄcluſos.ĩ qbus ſculpta erat noia pa

triarchaꝝ.qͥ olim põtiſices vtebant .
Vñ Veſtis ephot ꝓpꝛie dicat᷑ ponri⸗
ficalis. Et auro mũdo filo quoqʒ texta

Ephꝛata te.pe.coꝛ.ciuitas ẽ ꝗ qterno

dicta ẽ? Betbleẽ.⁊ nõ dʒ vltia accẽtua
riĩ ephꝛata. Iñ ephꝛateus.a.ũ.p.ꝓd⸗
Epi grece latme dr̃᷑ ſupuaua.
Ephialtes ẽ ꝗdã ſpẽs phantaſmatis.ꝗ̊
ↄtigit ĩ ſomnijſ.⁊or̃ ab epi.qð ẽ ſupꝛa
⁊altes qð ẽ pᷣmens q̃i ſupꝛa pᷣmẽs. qꝛ

ſuo põdere videt᷑ ſuſffocare⁊ gᷓuare doꝛ

Epibata.te:o·p.pe.coꝛ.grece mientẽ
qð latie or laicus vel ſupuemens.h̊ m⸗
hil negocij habʒ ĩ naui.ſed naulo dato
m alias t᷑ras ire diſpomta dicit᷑ ab epi
quod ẽ ſupꝛa.⁊ baton quod ẽ nauis

Epicauſtoꝛiũ.rij:n.s.ẽ inſtrᷣ m quoo fit

ſuꝑ ignẽ cã emittẽdi fumũ.⁊dr ab epi
⁊cauſtos quod ẽ incenſuʒ. Itẽ epican⸗
ſtoꝛiũ ð᷑ ocus vnguentoꝝ vbi ſe vnge

bant ad ignẽ.vel vbi vnguenta fiebãt
ad ignem Epicauſtoꝛiũ etiã ðꝛ locuſ di

ſcernẽdi cauſaſ.Et in q̃libet iſtaꝝnſigm
ficationũ accipit᷑ cõpetent᷑ mn paſſione
ſancti Thome⸗.
Epicenus · na.nũ
qdã noĩa dicunt epicena· vt aq nila.
Epicycluſ.di.pe.pd.i.paruus circulꝰ
poſituſ ſuꝑ maioꝛẽ circulũ ita ut epicy
di cẽtꝝ ſit.vt linea maior circuli.

B
2
4 3

Epictaſis.ſisſ.teſt avieetio litere vel
ſyllabe ſuꝑ ſtatũ dictõis.

Epicurus.ri.m.s.qðdaʒ genꝰ phoꝝ qᷓ
curã ſuꝑ cutẽ coꝛꝑis habebant.⁊ ðꝛ ab

epi.⁊cura vel cutis.Dicebant eĩ volu⸗
ptatẽ eẽ ſummũ bonũ.ignoꝛãtes ergo
aliã eẽ voluptatẽ p̃rer carnalẽ dimiſſa

aĩa.tm̃ coꝛpoꝛi curã ĩpendebant. Inde

epicureus.a.ũ. Vel epicurcei dicti ſunt
ab Epicuro quodã philoſopho amato
re voluptatis ⁊ vamtatis · non ſapiẽtie
quẽ ipſi phᷣi poꝛcũ noĩauerũt quaſi vo
luptatẽ.qui vamtatis ⁊ voluptaij aina

toꝛ.nõ ſapientie ſummũ bonũ volupta

tẽ coꝛꝑis aſſerebat cuius traditõs epi
curei ſequebant᷑ Vñ dicebant deũ exꝓ
uidentia mhil agere. In mũdo oĩa con⸗
ſtare ex coꝛpibus Mam mhil aliud eẽ
q̃ᷓ; coꝛpus. Vñ⁊ dixiſſe fert. Non ero
poſtqᷓ;ᷓ moꝛtuus fuero.
Epicus.ga.cũ.i.laudabilis ⁊82 ab epoſ
i:laus. Vñ Martialis. Epica vulgo ly
ricaqʒ pagimna ↄſonaret Videt᷑ tñ h epi
ca pom ꝓ vact ylico. Dactylus eĩ mmuẽ
tus ẽ ad deſcribendũ geſta heroũ.cx q̃⸗
bus conſccuti ſunt laudes. Vel epicꝰ Zꝛ
ab. e. ⁊ pede.i.ꝓſaicuſ.Doteſt ergo ibi le
gi epica.i.ꝓſaica.
Epidioceſis fit cũ ſupꝛadictũ melioreʒ
partẽ coꝛrigit᷑.vt iſte ẽ certus amans.
imo certioꝛ. imo ceſtiſſimus:
Epidꝛomus.mi.pe.coꝛ:ẽ quo ðã genuſ
nauis.⁊82 ab epi.⁊ dꝛomos qð ẽ nauis
82 epidꝛomos vel epidꝛomus velũ ſe
cunde amplitudims.ſ.ad puppim
Epiphoꝛa.re.pe.coꝛ.i.lixpitudo oculo⸗
rũ.qñ ſcʒ pellicula ſuꝑducit᷑ oculo· ⁊ ðr
ab epi.qð ẽ ſupꝛa⁊ phoꝛos qð ẽ ferre.
Epigrãma.aſ.n.t.i.ſuꝑſcriptio.ſ.titu⸗
lus vel bꝛeuis annotatio eoꝝꝗᷓ diffuſi
dicunt᷑ in ſequẽti oꝑe.⁊ dr ab epi.qð ẽ
ſupꝛa.⁊ grãma qð eſt linea vel littera.
Etiã epigrãma or ſuꝑſcriptio ꝗᷓ ſuꝑpo
mt᷑ titulo.ſ.epitaphiũ.vel ꝗᷓͥ ſuꝑpomt᷑
imagim alicuiuſ.ad ſignandũ cuiꝰ ima
go ſit vel ad ſignandã aliquã ꝓpꝛietatẽ
illius cuiuſ imago ẽ.⁊ ꝓducit pe. Vnð
Theodolus.Gꝛecoꝝ pᷣmꝰ veſtigat ẽm⸗
mata Coomus. 3
Epigrus.gri.m.ge.i.eclauus quo ligno

lignũ odheret. Et ðꝛ ab epi.qᷣð ẽ ſupꝛa.
Iagros qð ẽ tractus.qꝛ ſuꝑtrahit᷑
Epilema.atis.i.emplaſtꝝ.⁊ðꝛ ab epiꝰ
lema vel lemos qð eſt voꝛago qꝛ ſuꝑ le-

ma.i.vulenj vel vlcen voꝛagme ponat
Epilenſia.ſię·eſt ꝗdã paſſio ſic dicta.qꝛ
mentẽ appᷣhẽdẽs parit᷑ ⁊ coꝛpuſ poſſide
at. Gꝛcci eĩ appᷣhenſionẽ epilẽſiã vocãr

ec paſſio ꝛ capuca. ⁊alias lunatio æ
moꝛbus comitialis.qꝛ apud gẽtiles cũ

comitio ndies cuidã accidiſſet comitia

dimittebãt᷑.Cui tãtra vis ẽ vt hõ valẽſ

cõcidat ⁊ ſpumet.Hos vulgus lunati⸗
cos vocat᷑.eoqſemꝑ lũe curſuʒ ↄtigat
eis. Iñ epilẽſiacus.a.ũ.q̃ talẽ infirmita
tẽ patit᷑. Et epilẽticus.a.ũ.pc.coꝛ.ĩ eo⸗
Epilogꝰ.a.ũ.idẽ ẽ qð reuolu⸗ dẽ ſenſu⸗
tio.vel ſuꝑlocutio alicuiꝰ rei vel ſupꝛa
dictoꝝbꝛeuis recapitulatio.
Epimelas ðꝛ cũ in cãdida gẽma ſuꝑni
greſcit coloꝛ.:Vñ nomẽ accepit ab e⸗
pia melon qð eſt mgꝝ.
Epimema.moꝝ.plis nũeri.i.expenſe.ł
exema vl tributa ꝗᷓ dant᷑ ꝑ ſinglos mẽ
ſes poſt defectũ lunęi.poſt nouilumu½
Epimone ẽ tropus in theologia qũ di⸗
ctio repetit᷑ ad maioꝛẽ certitudinẽ · vel
deſiderij expᷣſſionẽ.vt mẽ amen dico
vobis.&llij dicũt qepimõe fit qñ dictõ
nõ tota repetit᷑ ſed pᷣncipiũ⁊ fims va⸗
riat᷑.vt Expectãs expectaui dñm.Ca⸗
nens canebat.Laudãs laudabo.
Epimchia:moꝝ. r feſtiuitas ⁊ graꝝa⸗
ctio ꝓ victoꝛia ſhabita.Vñ.ꝛ. Macha.
8 32. Et cũ epimchia agerent hieroſo⸗
lymis·8 ab epi qð eſt ſupꝛa.⁊ mchos
qdẽ victoꝛia. .ꝗM
Epimirion ſicut dicit gloſa mmt᷑linearis
j. Daralipo.is:· In eithar ꝓ octaua ca⸗
nebãt epimrion ꝛc̃.⁊ int᷑pꝛetat᷑ victoꝛi
deo triumphus palma vᷣllia Ka dicit
epimchion qð ut dicũt mtpꝛetat᷑ victo
ri deo palma.vlvicton dei triũphus.
Epiphama.me.f.p.i.ſuꝑna axparitio ⁊
Ir ab epi.qð ẽ ſupꝛa: phama qð ẽ ãp⸗
paritio. Vel ðꝛ ab epi phone ſonus.
Iñ epiphama q̃i ſuꝑnus ſonus.vel di⸗

uimnus ſonus.qꝛ eo die vox pr̃is ſonuit
c celo.Hic ẽ filius meus dilectus. Vl

plemus clariꝰ ſic põt dici Epiphama

mmnniün
Gnuplan
Loc eid
chust
cla dwe
Gigoann
goeapant
vigintn.
daniynin
na in⸗
nto wlod⸗
notic we
eeorte
die aonoten⸗
gintantrerx
kauit inpn
olſwin
Murcnlſi
Nnit Pamin
acetchuſtas
dden ue
werporgot
ſchilurr
WWöd
Ln
Wu
Von
ſeerent
guytxi⸗
n.
S
lonchin
ſoalunn
wrgris
iſhoriigl
ſecnnodis
fnſiöw
a din
Ponofchamm
66 jni
Mollt n
ſhnlebren,
ſilepbnf

bricheſihr⸗
Knhe
Nemc dir
unile⸗
N
paſofr dcnn
mewſ ſe
imẽegliſü wr
talus umt
Napno genlogj
ArOa comitia
dinil
RarAN
s irais
vinicar.
cdn genuſun
i NNNd
Biüiichhell
zomt ins e
Ma d
ne e: Mienn
rigniſ

ðõ

uadꝛuplici vocabulo nũcupae ſᷣm qð

quadꝛuplici miraculo iſta dies decoꝛa⸗
tur Moc eĩ die magi xpᷣm adoꝛant.Cũ
eĩ chꝛiſtus eẽt tredeci dieꝝ.magi ad eũ
ſtella duce venerũt.⁊ inde ꝓpꝛie dicit
epiphama.ab epi qð ẽ ſupꝛa:⁊ phanoſ
qð ẽ apparitio.Eadẽ etiã die reuolutis
vigintinouẽ annis ⁊ tredecĩ diebuſ ĩ ioꝛ
vane baptiſatus cẽ. ⁊ob hoc vocat᷑ theo
phama.a theos qð ẽ deus phanos ap
paritio vel phanos ſonus:qꝛ deuſ trim
tas tũc apparuit.pat᷑ in voce.ſfiliuſĩ car
ne.ſpũſſanctus ĩ colũbe ſpẽ IJpſoſ iterũ
die anno reuoluto.cũ eẽt xpᷣſ anno ꝝtri
ginta⁊ tredeci dieꝝ aquã in vimmũ mu⸗
tauit ĩ nuptijs.⁊iõ vocat᷑ bethphania
a beth qð ẽ domꝰ ⁊ phanos apparitio.
qꝛ miraculo facto m domo verꝰ deꝰ ap
paruit Ipſa inſuꝑ die reuoluto anno
cũ eẽt chꝛiſtus annontrigitaumꝰ⸗ tre
dcĩ dieꝝ ·ſatiauit quĩqʒmilia hoĩm de

quĩiq; pambꝰ ſicut dicit Beda Et ob h

vocat phagiphama.a phage vel pha⸗
gin qð ẽ bucca vel mãducare.⁊ phanoſ
apparitio .
Epiphia.oꝝ.plis nũeri.g.n.ſunt oꝛna⸗
menta equoꝝ.vt frena vel pectoꝛalia
Bñ Oꝛatiꝰ Optat epiphia bos piger
optat arare caballus. Iñ epiphiare.i.e
quũ totaliter oꝛnare.
Epirhediũ.dij.n.s.⁊epirhedia ĩ pli di⸗
cunt᷑ ꝓpꝛie parua mmoꝛa vehieula.
Epiſcopꝰ.pi.i.ſᷣſul.⁊ðꝛ ab epi.i.ſupꝛa.
⁊ſcopim.qð ẽ imtẽdere vel ſpeculari.q̃i

ſuꝑſpeculatoꝛ.⁊ſuꝑintẽdens curã ſub

ditoꝝ gerẽs. Vel ðꝛ ab epia copos.qð
ẽ laboꝛ.q̃i ſuꝑlaboꝛãs.ſ.ſuꝑ gregẽ ſuũ.
⁊ẽ nomen oꝑis ⁊oneris.vt ſdapᷣ.dicit.
ſm illò aplłi.OQui epiſcopatũ deſiderat
bonũ opꝰ deſiderat.ſed nũc mag videt᷑
honon q̃ oneris. In hic ⁊ hec epᷣalis.⁊
h le.⁊ↄoduerbiũ epiſcopalit᷑.⁊ hͥ epiſco⸗
patus.ul.ui.⁊ hoc epiſcopiũ.pij.i.digm̃
tas vel officiũ ep̃i.
Epiſynallępba f.p.i.concurſus duaruʒ
vocaliũ in eadẽ ſyllaba ⁊ in cadẽ dictõe
poſitaꝝcũ colliſione vtriuſqʒ.Hec alio

noie ðꝛ ſynereſis ᷣm quoſoã. Vñ dicit

Dapᷣ. Epiſynallepha vel ſynercſis ẽ cõ

glutmario duaꝝ ſyllaban in vnam. vt

—

Epiſtiliũ. n. S.ẽ capitellũ̃ qð. ſuꝑpomt

colũne · ⁊82 ab epi. ⁊ ſtilus.qꝛ ſuppom?ę

ſtilo colũne. Vñ cpiſtilia dicunt᷑ quaſi
ſupꝑ ſtilos.i.ſuꝑ colunas.Et notaqtreſ
ſunt ꝑtes colũne.ſ.baſis.i.fundamẽtu⸗
ſtilus.lſ.illud rectũ qð ſuꝑ baſum erigit᷑
Epiſtiliũ vero ↄꝛ illud qð ſtilo ſuꝑpo⸗
Epiſtola.f.p.ẽ legati lralis abſen me᷑
ti ꝑſone vl abſentibus mittẽd plene ſi⸗
gns volũtatẽ.⁊ð ab epi⁊ ſtolon.qð eſt
miſſio.q̃i ſupꝛa miſſio.qꝛ ſupꝛa intẽtõʒ
mitteni gerit officiũ nũcij.vel qꝛ epla
in digmtate pſemĩet ſimplici miſſiom
Jñ epiſtolaris.ↄ.t.⁊ h re.quod eſt epi⸗
ſtole.vel qð ꝑrinet ad epiſtolã Et h̊ epi
ſtolare.riſ.⁊ h epiſtolarium.i.lber epi⸗
ſtolarum. S
Epithauiũ. hij.n.s.ẽ ſcriptura ſiue ti⸗
tulus ĩ lapioibꝰ ſepulcroꝝſcriptꝰ.⁊82
aob epi.⁊ taphos qð ẽ tumulũ ł ſepleꝝ.
Epithalamiũ.mij.i.cãtꝰ q̃ fit ſuꝑ thala
mũ.i.ſuꝑ ſpõſum vel ſponſam. Iñ epi⸗
thalamiꝰ a.ũ.pᷣm Hugꝗj.ſapᷣ.dicit Epi
thalamia ſunt carmĩia nuptiaꝝ ꝗᷓ decꝗᷓ
tant᷑ a ſcholaſticis mn honoꝛẽ ſpõſ ⁊ ſpõ
ſe Hoc pᷣmũ Salomõ cedidit in laudem
chꝛiſti ⁊eccłie.cx quo gẽtiles epithala⸗
miũ ſibi vendicauerũt. Oñ Mierony.
in epla ad Daulmũ.c.7 Salomon pa⸗
ciſicus amabilis domim moꝛes coꝛri⸗2⸗
git.naturã docet.eccleſiã iũ git.⁊ xpᷣm
ſanctaꝝ nuptiaꝝ dulce cami epithala
miũ.Epithematicus.ca.cũ.i.ſuꝑpoſixꝰ
vel appoſitꝰ. Vñ JIpſe ipſa ipſus r epi
themateton.i.axpoſitiuũ:qꝛ acpomt᷑.i:
iungit᷑ cũ pᷣma⁊ ſecũda ⁊ tercia ꝑſoms
vt Ipſe lego.ipſe legis.ipſe legit.
Epithetũ ti.ẽ adiectiuũ qdᷣlibʒ.⁊dꝛ ab
epi⁊ theſis.qꝛ ſuxpomt᷑.Sco ꝓpꝛie epi⸗
thetũ ðᷣꝛ illð adiectiuũ qð ↄuemt oi rei
alicuiꝰ maneriici ſed nõ ſoli.vt cygm ẽ
epithetũ albꝰ.⁊ coꝛui mger Itẽ epithe
tũ ðꝛ accidẽs qð ẽ ꝓpꝛiũ.ſed differũt.qꝛ
epithetũ ẽ qð ↄuemt oĩ rei alicuiꝰma⸗
nerici.ſed nõ ſoli.vt cẽ mgrũ ↄueĩt coꝛ
uo · ſed nõ ſoli.ꝛopꝛiũ vero oibus vm
us maneriei rebus ⁊ ſolis ↄuemt. Inde
epitheton dicit᷑ qdam figura cum tale
uccidens vel adiectiuum addit tali rei

immediate. ”
E pitoma. an.t· vel epitome.mcl.i. ab
bꝛeuiatio ſermoms. 182 ab epi. ⁊ tomꝰ
vel tomos diuiſio· ñciſio.q̃i ſᷣſectio ſer
moms.Bñ Mieron ymus dicit ĩ epła
ad ſdaulmũ ſdaralipomenon liber iſtfi
verer epitome tãtꝰ ac talis ẽ ꝛc. Dr ãt
epitomia abbꝛeuiatio veteris teſtamẽ
ti qð ðꝛ inſtrᷣm.qꝛ ĩſtituit in doctrĩa fi⸗
cia moꝝ. ⁊põit᷑ hic abſolute abbꝛe⸗
uiatõe. qꝛ bꝛeuit tãgit ſᷣmiſſa Jñ epi⸗
tomaticꝰ. ca. cũ.i.bꝛeuit᷑ dicẽs vl dictꝰ
Epith ymũ.mi.i· flos thymi.⁊ ẽ tym⸗
bꝛe ſilis. 12 ab epi? thymũ qð ẽ flos.
qꝛ ſolet ſuppomi a medicis alijs adiuto
rijs pᷣccedẽtibꝰ IJñ epithymicꝰ.ca.cũ.i.
ↄcupiſcibile. Et epithymũ etiã ðꝛ thu
ribulũ qð alio noie ðꝛ thymiamateriũ
9 ſuꝑpoſitõe thymioꝝ · qð alio noĩe ðr
huricremulũ. vñ 8 one thymiama
in thuricremulo.
Epilenſis ẽ eiuſdẽ verbi in eodẽ verſu ſi
ne aliqua dilatõe cõgeminatio . vt Me
me. Itẽ Conſurge. conſurge
Epitrophiũ.n.S.ẽ domuſ in qua alunt
pauperes infantes.
Epos grece · latine ðꝛ laus.
Epto.om̃s·i.memoꝛia.
Epudoꝛatꝰ.a.ũ.i.extra pudoꝛẽ poſit?.

Epudoꝛuſ.a.ũ.i.extra pudoꝛc̃.i:verccu

diã impudẽs. 182 ab. e. ⁊ puvoꝛus qð c
pudoꝛe plenus. M
Epulũ.li.n.g.in ſingulari.⁊he eplłę.aꝝ
ĩ plurali ẽ etheroclitũ genere⁊ declina
rione. 8 qᷓi opulũ.ab opulẽtia reꝝ· Et
ðꝛ ſᷣm quoſoã epulũ ꝓ coꝛꝑali.ſed epu
le.laꝝ. ꝓ ſpnᷣali.i.ꝓ refecrõe ſciĩe łvtu
Vñ ſolato in Thi. Vemſtiſ ao epulas
Epulonꝰ.m.m·s·i.gluro. heſternas.
epulis deditꝰ.q̃ alit᷑ ðꝛ h epulo oms.vñ

Rug.de ciui.dei · Epuloneſ etiã deoſ Jo

nis paraſitos eſſe dixerunt ·
Epulusi.lux &.
E ante Q
Equabilis · lis..t.⁊ Ble.⁊ ꝑ ſyncopaʒ
hic⁊ heq̃lis ⁊ hoc le.i.ſimilis in qlitate
1 ab equo.equas. Iñ hec cqualitas.
ratis. ⁊equalit. ⁊ ꝑ ↄpoſitõʒ mequabil.
vel mneauglia incquale neanaltrgame
qu aliter.męquabilitas.inęquabiliter·

Equammis.2.t. ⁊Hhoc.me.⁊equammꝰ.
a. ſ.i.ęqui 1 patienᷣ aĩ. Inde equammi

tas.ta.i.aĩ ęquitas ⁊ patientia.

Equarius.rij.i.cuſtos equo ꝝ.⁊ ðꝛ ab e

quus.equi. Iñ etiã equaria.rie.
Eques.itis...t.i.miles. In hec etiſſa

fęmia equitãs. ⁊ coꝛ.e.ſicut equus ſub⸗
fſſanriuu. Vnde qᷓᷣdã. Et modo vadit e⸗
ques qui ſolet ire pedes
Equeſter.ↄ.t.vel equeſtris.⁊ hoc eque

ſtre.vel potiꝰ ſᷣm modernos hic eqſter
hec tris.⁊ hᷣ tre.q̃ vadit ĩ equo.⁊ ðꝛ ab
equus.equi.vñ.ꝛ. Machabcon.xi· Np

paruit p̃cedens cos cequeſber. Equeſter
etiã pᷣm Papiã ſumit᷑ ꝓ illo qꝗ̃ certami/

bus medius mtuemit.ꝑ quẽ vtraqʒ ꝑs

ęquã fidẽ ſectat᷑ ⁊ tũc videt᷑ dici ab qu?ꝰ

gqua.ęquum⸗ c
Equeſtris etiã digm̃tas erat ĩ his q̃ ro
mã cuſtodiebant · Nã ꝛ hi habent᷑ ꝓ ab
ſentibꝰreipublice cauſa. Et diẽ ccurj.
ꝙ aliqui erant pſidenteſ.qꝛ ſuimplex mi
litia non erat digmtas
Equidiũ.dij.idẽ ẽ ꝙ eq̃noctiũ · q eq̃tas
dien cũ noctibꝰ. In hic hec eqdialis-
⁊hoc le.i.ęqᷓnoctialis
Eñq̃ferus ·ri · m. s.pe.coꝛ.ĩ.ferꝰ equꝰ ⁊l
ueſtris. 132 ab equus ⁊ ferus
Eqmanus na.nũ.q̃ eq̃lit᷑ vtraqʒ manu
ad gladiũ vel ad aliud tenendũ vtit. ⁊
ðꝛ ab ęquus ⁊ manus:
Equinoctiũ.tij.i· eq̃titas noctiũ cũ die
bus. ⁊ fit bis in anno ſ. in feſto ſancte
crucis. ⁊idibꝰ martij . Vñ Equa cruq
feſtũ dat tẽpoꝛa martis ⁊idus. Itẽ eqᷓ

noctiũ ẽ maxia diei artificialis noctiſ

adeq̃tio. Jñ hica hͥ eqᷓnoctialis.⁊ P le⸗
h equinoctialis· lis ta ꝓ paralello. qᷓ;
ꝓ coluro in quo fit ęqnoctium
Ericia.cie.vel eãria ẽ armẽtu equoꝝ
ꝓel vaccaꝝ. 182 ab equus.
Eqſtatiũ.ſtatij.n.s.i.ſtabulũ vbi equi

ſtant: 182 ab equus. ſto.ſtas.

Eq̃tama. me. qdã terra.⁊32 ab erate
aꝗᷓ cuiuſdã fluuiij· qꝛ fere eã cigit. vlꝑS
riiᷣ. qꝛ obliqᷓ eã cĩgit.vl ðꝛ ab aqᷓ. JIn eqᷓ
tamcꝰ. a. ũ· pe. coꝛ. i. de illa tra exns.
Equitatus.tus.tui.i· actꝰ eq̃tandi. vel

multitudo eqᷓ̃tũ. Dñ ĩ Cand Cqᷣt arui

in curribus haraoms aſſimilann te⸗

S

—— ⸗ð

nsc⸗
en t
2Cüron
bſütiet⸗
den
u röſ
rdinclul
kelat
miurnuim
niß eck
decidt⸗
Uni
vopos
Eauo:o:
bl⸗
monn
rlochen
Cholesle.
aved nod
DorCqnd
Gtrpns
Lanusg.
Wac
Wae⸗
Wrc
r.
Pprmni
vo
br
muuö⸗
r
or m
xcuſo ipof
Hmioino
ulls een
Henürtr
ſtr⸗ ſaan
ecnst
Udede
oide
tai
rhang
Meſicmnſin. 1
ugmnamm
Uetudinenanz
memann
wrchien
N R
nnaiit
We

Wiggunne
Rumm
pardn.
ngn.
eeut equns ſ
Ermnodopaht
de
is torage
rn aimg

. . —
marribsr
Wridda,
.α

0 77„ .
. nictl
gapedas
„ee W .*
NN W

„
baps
8 ℳ *
ℳ ℳ N .
õ
ã

7
ℳ 1α

vetu 4 N
ol ſn cce
WE

0

Equocus.ca.cũ.qð vna voce plura ſi⸗
gemficat. Et deſcribit᷑ ſic. Equoca ſunt
q̃n ſolũ nomẽ ẽ cõe ⁊pᷣm illuꝰ nomẽ rõ
ſubſtãtie ẽ diuerſa. vt cũ aĩal ſigmficet

aĩal ven aĩal pictũ.nomẽ ẽ eis cõe ſo⸗

lũ ⁊ rõ ſubſtãtie vtriuſqʒ ſᷣm illð nomẽ
ẽ diuerſa.Dicimꝰ eĩ de leone picto ĩ ꝑie
ce.Ecce tribile aĩal.⁊ de aĩali vero qð ẽ
Ico idẽ dicimus eq̃uocãdo h̊ aĩal ad v⸗

trũqʒ;. Itẽ eq̃uocatio ſic deſcribit Eſt e

ĩuſcẽ dictõis diuerſa intẽtio ſiue ſigtio-

Mel ſm alios Eqᷓuocatio ẽ cũ diuerſæ⸗

reꝝrõnes in eodẽ noĩe ſimplicit᷑ vmũt᷑-
Equoꝛ oꝛis.n.t.i.mare tranquillũ.⁊dꝛ
ab ęqualitate. Vñ Cũ fremit eẽ fretuʒ
mare dicas cũ ſit amaꝝ.ſontꝰpõte ca
ret ſed ab ęquo ðꝛ equoꝛ
Equuleus.lei.m.s.ꝓ quodã toꝛmento

foacto ad modũ eq̃ jm Hugꝗ.Dapᷣ.vero
dicit. Equulus vel equileus.dimiab e⸗

quus.i.puus cquus.vel genus toꝛmẽti
Equusqui.m.s·i.caballus: ⁊ ðꝛ ab ę⸗
quꝰ.q̃.quũ.eo q ęque currat.vcl ðꝛ ab
gquo.as.qꝛ oli qñ eq̃ qdꝛigis iungebãt᷑
ęquabant᷑. Jñ equa·eque.femĩa eqᷣ ⁊e

quinꝰ.na.nu.pe ꝓ.i.res cq̃ vel ad equũ

pꝓtmẽs.Et ſcribit᷑ ꝑ cſolã.⁊ coꝛ.pᷣmam
Seo equus.a.ũ.ſcribit ꝑ ac diphthon
gũ.⁊ ꝓ.pᷣmã.Vñ Mõ ẽ dignꝰ equo cui

carioꝛ ẽ equus ęquo· Mileſ pũgit equũ

ſed iudex iudicat ęquũ.Et notaꝙ noĩa
equoꝝ ⁊ genera ſunt diuerſa.⁊ diuerſiſ
c cauſis ĩpoſita.Equus nãqʒ ẽ genera
le nomẽ oĩm cquoꝝ.Caballus ðꝛ q̃i ca

uallus.qꝛ pede cauat terrã.vel qꝛ pedẽ

hʒ cauũ vt xtrariꝰ Vel cabo ðꝛ equꝰ
caſtratꝰ q̃i cauo.inde caballus.q̃i dimi.
i.vilis equus.Dextrarius ðꝛ qꝛ ꝑ dex⸗
trꝗ ducit᷑.Dalefredus ðꝛ a paſſu⁊ lem.
freno ⁊ ducẽdo.qꝛ lem paſſu ꝑ frenuʒ
ducit.⁊id ðꝛ gradarius a gradu. ⁊ ðꝛ
ſic Gꝛadarius ẽ equus.mollis mmceſſus

ſine ſuccuſiura incedẽſ. Itẽ põt dici mãa

nus.qꝛ manu nitat᷑ ⁊1 ducat᷑.vel qꝛ mã⸗
ſuetudine manũ ſequit᷑. Veredus ðꝛ e
quus q̃ vehit rhedã.Gadius ðꝛ cquus
qi vadius a vado is.qꝛ foꝛtius vadit ĩ
ter cetera aĩalia. apᷣe ẽ ctiã ſpadix.quẽ
frenaticũ vocant.Et ðꝛ ſpadix a colo⸗

oꝑant᷑ Itẽ ergaſtulũ duꝝopꝰ aliqð ðꝛ.

re palmę.ꝗuã ſiculi ſpadicã vocãt.⁊eſt

glaucus q̃ q̃ſi pictos hʒ oculos.⁊qdam
ſplendoꝛe ꝑfuſos. Nã glaucon album
greci dicũt.Erx ſcias ꝙ equi nõ cocunt
cũ matribus.ſicut nee cameli. H
Equus.ęqua.ęquũ.i.rectuſ.iuſtꝰ Et diſ
fert a iuſto.qꝛ iuſtus ex lege ẽ q̃ſi ius cu
ſtodiẽs. Equus.a.ũ.cx natura. Inð ęq̃

tas.tatis.⁊ẽ̃ ↄuemẽtia reꝝ ꝗ̃ cũcta coę
qᷓparat.⁊ai paribus rõibus paria iura

vel iudicia deſicerat.vt.Cad.l.falci.l.fi⸗

verbigratia.Mutuaſti mihi cẽtũ aure

os mutuo.mõ ęquũ ẽ vt iſti nũcratõiꝰ
uemat ſolutio pᷣm eandẽ qualitatẽ ⁊ q̃n
titatẽ. vt.ff.ſ cer.pe.l.mutuũ.Itẽ dedi
tibi damnũ cẽtuʒ aureoꝝ dignũ ęquũ
iuſtũ ẽ vt ſᷣm eandẽ q̃ntitatẽ danum
tibi reſartiã.Equitas etiã ðꝛ qoã miti

gatio tẽperans iuris ſcripti rigoꝛem

ante KK
Era erę.c p.i.pecũia ſine mõeta ⁊ðz ab
Eramẽtũ.ti.n.s·ẽ inſtrᷣm de erc Eęs⸗
ſiẽ ferramentũ de ferro.⁊ðꝛ ob es·
Erarius.rij.m.s.i.monetarius.⁊ hęꝛa
ria.i · monetaria vcl grarius ſiue eraria
ðꝛ q̃cunqʒ vel ꝗcũqʒ oꝑat᷑ in gre. IJItem
ęgrarius a. ũ.qð ad ęs vłao ęrã ꝑtmet-
Eregiõe.i.ex oppoſito.ſicut vna regio
oꝓpõit᷑ alij.vt õ eã diſtiguit᷑.⁊c ꝗdã ir⸗
regularj vocũ ↄgerieſ potiꝰ q̃; ↄpoſitõ

Ereus.a.ũ.⁊ęncus.a.ũ.in codẽ ſenſu.ſ.

quod ↄſtat ex ere.

Er gaſteriũ rij.n. s.ẽ loeꝰ vbi aliqð opꝰ

fit.⁊ ðꝛ ab erge qð ẽ opꝰ.⁊ ſteriõ qð eſt
ſtatio.qᷓi oꝑaria ſtatio.Et ergaſterium
ðꝛ magiſterium qð ſit in tali loco.
Ergaſtulũ.li.n.s.i.carcer ruſticus.⁊lo
cus dãnatoꝝ.ſ.ad quẽ rei ligati mitte
bant.aibi oꝑabant᷑ ſibi miũcta. Vnde
Exo.õde ergaſtulo gyption 82. Inue
mt᷑ etiã qñʒ ꝓ carcere coꝛꝑis ĩ qͥ aĩia in
hac vita tenet᷑ q̃ incarcerata Itẽ erga
ſtula dicũt᷑ vicla ⁊ 2pedeſ qbꝰ illi q̃ erãt
ĩ ergaſtulis ligabant: Vñ Luconꝰ ĩ. ·
Vt pmũ foꝛtua redit pᷣuilia ſoluit. lg
miĩa ↄflato ſeuas ergaſtulo ferꝛo exacu
cre.Dapᷣ.vo diẽ. Ergaſtulũ carcer łlo⸗
cꝰ vbi dõnati marmoꝛa ſecãt aut oliq̃o

n'l⸗

õ

Erga grece latme ↄ opus.
Erica cę·f.p.ðꝛ ab vꝛo q̃i vꝛica qꝛ ignee
ſir vtutis. “
Ericanus.a.ũ.pe.coꝛ.q̃ camt cũ ęre.⁊
ðꝛ ab es.eris.⁊cano. Idẽ ðꝛ ęriſonus.
Ericius vel iricius ẽ aĩal ſpims ſuis co
oꝑtũ.⁊82 ab erigo.ꝗj.qꝛ erigit ſe qñ ſpi
ms claudit.q̃bꝰ vndiq; ꝓtectꝰẽ mſi⸗
dias Mã ſtati cũ aliqo pᷣſenſerit hus ſe
ſurrigit.⁊ m globũ ↄuerſus ſe in ſua re
colligit arma.Huius ꝗqdã pꝛuxtia eſt.
qꝛ⁊ vitẽ aſcẽsit ⁊ vuã exacemat vt acim
cadãt ſuꝑ t᷑rã tuc ſpims ſuiſ volutat ſe
ſuꝑ illos ita vt acim figant᷑ i ſpimſ ſu
is. ⁊ ſic poꝛtat eſcã filijs ſuis. Icẽ aial ẽ
erinaciꝰ irinaciꝰ Ninoã tñ dicunt ꝙ
ſunt diuerſa aĩalia. Dicũt eĩq; erinacij
ſunt aialia œ cauerms petraꝝ aggre⸗
gati ꝓcedentia. Ermacius figurã poꝛ⸗
celli lactãtis hʒ.ſed defon ſpioſus eſt.
Eridonus.i. pzdus.
Erinny s.n vs.vl dis.i.furia ĩfernalis ⁊
8ꝛ ab eris grece qd latie ↄꝛ lis.q̃i ad li⸗
tẽ ⁊ diſcoꝛdiã nata.⁊ ꝓd.ri. Vnde q̃daʒ
Ergeqʒ notat litẽ·ſignat ermnys ideʒ.
Eripes.dis.ge.oĩs ·q̃ hʒ pedes ereos.⁊
ð8ꝛ ab ęs ⁊ pes 2èòè
Eris grece latiĩe ðꝛ lis. Itẽ eris eſt ver
bij futun moicatim de ſuʒ cs. eſt. ⁊ coꝛ
Bin. Itẽ eris ẽ gruũs hoꝰnoĩs es ⁊ ꝓd.p.
Pñ ꝗqdã. Merbu fiet ei. gtus gris
Eriſonus, a. i. pe. coꝛ. ꝗᷓ ſonat cuz ere.⁊
Rꝛ ab es. ⁊ ſono.as. Id ęricanus
Erpica.cę.f.p.inſtrm ruſticoꝝ ad terẽ⸗
Pas glebas.⁊ trahit᷑ a bobus:⁊ðꝛ erpi⸗
ca q̃ᷓi arpica ab arpe qð ẽ raꝑe.MWel q̃i
Arapeta.i.arata petẽs pᷣus eni t᷑ra grat
⁊poſtea erpicat᷑. Iñ erpicariꝰ q̃ erpicã
facit vel trahit.⁊ põt adiectiue declina
ri erpicarꝰ.a.ũ. Inde erpico.can
Erro. oms.m·t. i.qlibet vagus ⁊ ĩſtabi
lis. 182 ab erro·as. Vñ Oꝛatius ĩ pᷣmo
mbus Teqʒ ipſuʒz vitas fugitiuꝰ ⁊ erro
VBel erro ẽ puſillus fugitiuꝰ. ꝗqᷓ nõ qᷓdeʒ
fugit. ſeo ex ↄſuetudiĩe qͥdã aberrare ſo
let frequẽter ſine cã vagat tpibuſqʒ ĩ
rebꝰ nugatoꝛijs ↄſumpũ.tandẽ licz ſero
fedit ad domũ.vel.l.ſi qs ſit fugitiuus

Serroꝛ?c.ff. de di.edi.

Erroꝛ ẽ qñ aliqᷓd alit᷑ contm̃ãit vel ali⸗
ud eſt q; ercdit᷑ vel putat᷑.
Er roꝛ calculi ẽ erroꝛ ↄputatõis.v ete⸗

res eĩ ↄputabãt ꝑ lapillos.q̃ calculi vo

cabant. ꝓ eoꝙ pedibꝰ aliqñ calcant᷑.

Erroꝛ itolera il ẽ erroꝛ a iure repꝛoba
Eruca. ce.f. p.ẽ modicꝰ vermis tus-
frondiũ. 182 ab erodo. is. q erodia Itẽ
cruca ẽ goã herba.atuc ꝛ ab vꝛo.is. q̃
ſi vꝛica co ꝙ; igneę fit vᷣtutis.⁊ in cibo
ſepe ſumpta venenj incẽdiũ ſepe moue⸗
crucas iubeo vitare ſolaces.
Erugo. ims. i· ſanguiſuga. Itẽ erugo vi
tiu rods ferrũ.a ſegetes.⁊naſcit᷑ h̊ coꝛ
ruptio ex minutiſſima pluuia circa fe⸗
ſtu ſancti Joams. Et pomt ſepeꝓ amo
re pecumęg. ⁊82 ab erodo.eoqꝙ erodat.
Bel 8ꝛ ab es eris. 1 ᷣm h̊ eſt ꝓpꝛie eris-
PBñ ðꝛ erugo q̃i eris rubigo/ſicut fer⸗

at.⁊coꝛ.pe. Dñ Ouidius.Moõ pe mmuſ

rugo ferri rubigo. Iñ erugmeꝰ.a.ũ.i.ð

erugie exñs:⁊erugioſus ſa.ſuʒ.i.erugie

plenꝰ?, 1 pd.ri: vñ Matthei. 6. Pbinec

erugo nec tmea cemolit᷑.
Eruna.nęg.f.p.i.miſeria.ĩopia.calami⸗
tas.⁊ð ab e rumẽ.q̃i e rumẽ.i.cibuʒ⸗
Iñ erũnoſus:ſa: ſuʒ i.miſer.pauꝑ.ĩops
ſic dictus qꝛ ꝑ iopiã miſer factꝰ eſuriat
⁊ſitiat.Et eruno.nas.i.mopẽ ⁊ miſeruʒ
Erutꝰ.ta.tũ:pe.coꝛ.i.e raptꝰ facere.
vel ereptusaut cuerſus. Vnð Zachꝗ
rie. Zoꝛris erutus de igne.
CEC Ante S
Es:ęris.n.t.dꝛ ab aer.eoqſit eiuſcẽ co
lor cũ aere. Iñ h erariũ.rij.locꝰ vbi pe⸗

cuma publica repomé᷑. q; oli pus ibi ęſ

reponebat᷑.Es ei pus oli fuit ĩ vſu au⸗
ro ⁊ argẽto⁊ ferro nõdũ muẽſ. ex q̃bus

metallis qᷓ;uiſ poſtea facta fuiſſet pecu

ma.nomẽ tñ grarij ꝑmũſit ab co metal

lo.vñ pecuma imtiũ ſumpſit.⁊qꝛ ęſ vt

pote pᷣus muẽtũ hẽbat i vſu cuiuſſibet
metalli.imde ẽꝙ muemt ꝓ qlibet meta
lo generalit᷑. ſcribit᷑ ꝑ ae.

Eſca. ſce.f.p.ab edo.es dꝛ.⁊82 eſca eoq;

eã os capiat ⁊ẽ erymo. Iñ eſcoſus..ũ
i. eſcis plenꝰ pignis.craſſus: .
Eſcale· lis.n.tc.& qdlibet vas ad eſcas⸗

cerinru

ſcarius

aſonse
pPiſcosn

Ecchyne
nntas

Ctbeſtn
Punlut⸗
Mvurmn
Knend.
Gcn
Meei
creſchte

Lclua,

brtou
pn,
onnee
Weeroome
Valean.
Wuw
ſobani
Ciie
W⸗
moy⸗
Eſe
tius.
Eſien
,
aln
Mergen
. li ert⸗
ſtnrgs
llvgte⸗
ſeerkrin

R .
,
4 — „.
1 1

M
Nee

gire
nns 4

wui n
.

õ

Nſhar
3

M

4 . . 4
ðM W MW .
äs
„

„ “
—qEEEfrEeäle.
JMẽ
”õ
õõ .

. 4
. 2 ne
. õä
9 5 . ,
. . —R——è
weEP 1
ECXN
.
N
—R—
oV
.* „
M KRe
a
RℳEE 4
NNN
4

1 5

N

. 2 2
— . 1
12 „7
. AW. H
mus e
9 .

N 7
omNE,
. . 1 *
0 nD
Ww, 4
M 4

deferẽdas vel accipiẽdas aptů.

———

Eſcaria.rie.f.p.i.mẽſa eſcis plena

Eſcarius.rij.m.s.qdã piſcis ſic dickus
qꝛ ſolus eſcã rummare pꝑhibet᷑.naʒ alij

piſces non rummant.

Eſchynes ⁊ Demoſthenes fuerũt duo
oꝛatoꝛes. Eſchynes ĩpugnauit cauſaz

Lcheſifontis.⁊ Demoſthenes defendit

Zſ̃ualuit · ⁊ coꝛ.pe.De his facit mẽtõ,

Hieronymꝰ ĩ epła ad Daulinũ.ꝛ ca.

Eſculentꝰ.ta.tu.i.piguis.vel eſcis ple

no. Iñ eſculẽtia.tie·i.piguedo. craſſitu
Eſculetũ.ti.pe.ꝓ.locꝰ vbi multę do⸗
creſcũt eſculi.⁊ðꝛ ab eſculus.
Eſculus.li.f.s.ẽ arboꝛ cuiuſ fructꝰ eſca
ẽ. ⁊ vt dicũt q̃dã ẽ ſoꝛbus vel neſperus
ᷣm MHugj.⁊ ſᷣm Dap.ẽ arboꝛ glãdifera
Eſebon interpꝛetat᷑ emgulũ triſticię &

cogitatio meęroꝛis.

Eſquilie.anꝝ.plis nũeri qᷣdã vicꝰ romę

vbi erat vſtrina publica. Vñ Juuena

lis.Eſquiliaſdictũ qᷓ̃ perũt a vimiĩe col
lẽ Qui locꝰ Zꝛ hebꝛaice carnariũ Et dꝛ
ille locꝰ eſquilie.q̃i alitũ eſcę.qꝛ aueſ ibi
comedebãt hoĩm cadauera. Vñ qᷓdam
mons vicinꝰ dictꝰ ẽ eſquilnus.
Eſſedũ.di.genus ẽ vehiculi.Vnð Oꝛa
tius.Eſſeda feſtinant.⁊ coꝛ· pe.
Eſſentia.tię.f.p.i.ſubſtãtia vł xpꝛietas
eſſendi. JIñ hic ⁊ hec eſſentialis ⁊ hoe le.
Iñ eſſentialit᷑eſſentialitas pᷣm Hugj
Dap̃.vero diẽ.Eſſentia ſubᷣa.nata vel
etmtas.eoꝙ ſemꝑ ẽ Et drt eſſentia ab
eſſe.qꝛ eſſe ẽ actꝰ eſſentię.Eſſentia autẽ
dꝛ cuiꝰ actꝰ ẽ eẽ. Subſiſtẽtia cꝰ actꝰ eſt
ſubſiſtere. Sba cuiꝰ actꝰ ſubſtare.
Eſtas.atſj.f.t.ẽ quarta ps anm.⁊ ẽ cali⸗
baſicca.Et ſunt q̃ttuoꝛ tꝑa anm.ſ.hy⸗
ems.ver.eſtas.autũnꝰ. vñ Dat clemẽſ
hyemẽ dat ſdetrus ver cathedꝛatꝰ. E⸗
ſtuat Vꝛbanꝰ. autũnat Bartholomeꝰ
Eſtacula.lę.dimi.i.parua eſtas.
Eſtifer.ra.rũ.pe.coꝛ.i. ferens eſtatem.
vel eſtũ. ⁊82 ab eſtas vel eſtus 1 fero ·
E tiuus.ua.uũ ·i.ad eſtatẽ ꝑtinẽs· Vñ
Eſtiuaoꝝ.płit᷑ dicunt᷑ loca ĩ nemoꝛibꝰ
vbi ĩ eſtate beſtię ſub vmbꝛa moꝛãt.vt
Yitẽt caloꝛẽ. Itẽ ab eſtas vel eſtiuuſ ðꝛ
bica h ceſtiualis hoc le.i.ad eſtatẽ vl
eſtiuum pertmens.

Eſtoꝛ.oꝛis.i.voꝛatoꝛ.epulo.mãducus
mãdax ardelio.⁊2 ab edo. es.
Eſtrix·cis.f.t.mulier guloa·
E ſtus.us.ui.ðꝛ qᷓi vſtus.i.caloꝛ.feruoꝛ.
Iñ eſtuoſus.ſa.ſum.i.plenus eſtu.
Eſus.ſa.ſumi.comeſtus.coꝛroſus.
E aante —
Etacula.lę:dimi.i.parua etas.
Etas.etatis.f.t.ðꝛ ab euo.q̃i euitas.E
tas plerũq; ꝓ vno ãno⁊ ꝓ ſeptẽ ⁊ ꝓ cẽ⸗
tũ ⁊ ꝓ quis tꝑe ſic dicta.q̃i euitas.i.ſili᷑

tudo eui. Nã euũ ẽ etas ꝑpetua. cuius
nec imtiũ nec ſims extremuſ noſcit᷑.qð

greci vocãt eonas qð aliqñ apud cos ꝓ

ſeculo ·qñq; ꝓ eterno pomt. Vñ apud
latmos ẽ deriuattuũ ab euũ vel ab eſſe

ꝓPpter eiꝰ durabilitatẽ. Itẽ ętas ðꝛ duo
bus modis.aut mũdi aut hoĩs. Mudo
aũt nõ aſſignant᷑ etates q̃ꝛtũ as ſubaz⸗
qꝛſic imꝑpetuũ durabit.pᷣ q̃ntũ ao ſta
tũ.ſic eĩ trãſibit mũdus.qꝛ ſᷣterit figu⸗
ra moi pᷣm aplin.Figura inqͥt nõ ẽ ſub
ſtatia. Et ſic mũduſ antiquat᷑ ⁊ſeneſcit
Ibm ̊ diſtmn guunt᷑ moi etates metha
phoꝛice ad ſilituomẽ etatis vinꝰ hoĩs⸗-
Pariane eĩ in hoĩe erates ſᷣm diuerſaſ
notabiles varietates ĩ ſtatu ipſiꝰ. Vñ
pma etas hoĩs ðↄꝛ ĩfantia vſq; ad ſeptẽ
ãanos.Exinde vſqʒ as q̃tuoꝛdecĩ ãnos ẽ

etas ſecũda · ſcʒ pueritia.necdũ ad ge⸗

nerãdũ apta.vñ puer ↄ a puritate.qꝛ

purꝰ ẽ.necdũ lanugmẽ ⁊ floꝛẽ bʒ genaꝝ

Tertia etas ẽ adoleſcẽtia ad gignẽduʒ
aptaa adulta ꝗᷓ pꝛogat᷑ vſqʒ ad vigiti
octo annos.ꝗᷓ tres etateſoputant᷑ qñʒ
ꝓ vna.Quarta eſt iuuentꝰ firmiſſima.
oĩm aliaꝝetatũ fimẽſ m qͥnqᷓgeſimo an
no. Quĩta ẽ ſemoꝛis.i.grauitas.qꝗ̃ ẽ de⸗
elmatio a iuuentute ĩ ſenectutẽ nõdu⸗
ſenectuſ.ſed iã nõ iuuẽtꝰ.qꝛ ſemor etaſ
ẽ.quã gręci pᷣſbiten vocãt. Mã ſenex a

pud gręecos ñ pᷣſbiter ſz geron ðꝛ. ꝗctaſ
a qᷓnquageſimo anno incipiẽs in ſeptua
geſimo anno termmat. Sexta ętas ẽ ſe⸗
nectus.ꝗ nullo annoruʒ mĩno fimt᷑ ſed

poſt illas qnq;ʒ ętates qᷓntũcũqʒ vite eſt
ſenectuti deputat. Scmũ aũt ẽ vlrima
pars ſenectutis. vurans vſqʒ ao finẽ ↄi

eta ſic qꝛ terminus ſextę ętatis Etates

n J*

aüt msi ſic Biſtin zuunt. Mã pma etas

fuit generis hũam inſtitutio ⁊ lapſus.
Secuũda a Moe vſq; a0 bꝛaã ĩ qua fu
it generiſ humani deſtructio ꝑ diluunũ
ærenouatio.Tertia fuit ab tbꝛaã vſ
að Dauio in qua fuit circũciſioms ⁊le⸗
giſ mſtitutio Quarta a Dauid vſqʒ ad
trqſmigratoz Babyloms ſiue Jude in
Babylomã. ĩ qua lex floꝛuit ſub regibꝰ
ꝓphetis· Quĩta a trãſmigratõe Ba⸗

byloms vſq; ad chꝛiſtũ ĩ qᷓ fuit ppli ca
ptiu atioliberatio.Sexta a chꝛiſto vſ

q; ad finẽ mũdi.ĩ qua eſt generis hũa⸗
m recẽptio.In ſeptĩa eĩ etate vltima
vernt chꝛiſtꝰ. Vñ dicit aplus ad Con⸗
Mos ſumus in quos fines ſeculo deue
nerũt. Et nota ꝙ a pᷣncipio mũdi vſq;
ad incarnatõʒz chꝛiſti fluxerũt anm qn⸗
q;milia ducenti vigintiocto.ſicut dicit
Dꝛoſper ⁊ Euſebiꝰ cęſariẽſis ⁊ Hierony
mus in chꝛomcis ſuis Oꝛoſiꝰ aũt pᷣſ bi
ter ſcribẽſ ad ARuguſtmnũ dicit ſie · St
ab Aoã pᷣmo hoĩe vſqʒ ad Ninum ma
gnũ vt dicũt regẽ qũ natus ẽ lbꝛaaʒ
anni triamilia centũ octogita q̃ttuoꝛ:
q̃ ab oĩbus hiſtoꝛiographis vel omiſſi
vel ignoꝛari ſunt. Mimo aüut vl ab dl
bꝛaã vſqʒ ad cęſarẽ Ruguſtũ. i.vſq; ad
natiuitatẽ chꝛiſti ꝗᷓ fuit anno imperij
cęſaris qᷓdꝛageſimoſecũdo facta pace
cũ ptis iã poꝛteę ũ clauſe ſunt ⁊ bella to
to oꝛbe ceſſauerũt.colligunt᷑ anm duo
milia q̃ndeciĩ. aſic colligunt anm̃ q̃nqʒ
milia cẽtũ ænõgitanouẽ a pᷣncipiomði
Etas legitĩa ſꝑ ĩtelligit vß ad xpᷣm.
& naturali.nõ de ea ꝗᷓ ꝑ pᷣncipis bñfici
um iplee · vt. Cde hiſ q̃ ve.ęta.ĩpe.l.vlt.
Etas pupillan ẽ mĩoꝛ· xnij:anms ĩ ma
ſcubłĩ femĩia.xij.ff.de v.ſig.l.pupillus.
Etas pubertatis diuerſimode accipit᷑
Maã i nuptijs ↄtrahendis ętas puber⸗
ratis ẽ in maſculo.xnij anms.⁊m fęĩa⸗
xij. ams. vt Inſti. de nup.jimn pᷣn.cum ibi
no. M qũt id tẽpꝰ requirit᷑ ſeo alimẽ
ta reqrunt᷑ uſq; ad pubertatẽ ꝗ debẽt
maſculo ad.xviij.annũ.feęĩę ãt vſqʒ ad
xnij.ff. de ali. cib a.l.mela.qait mn pᷣn.

Etoatis vema cſt pᷣuilegiũ qð impetrat

—

Impetrrat aũt eã maſculus maioꝛ. xx.

annoꝝ femia aũt maioꝛ. xviij. vt. l.ij.· C.
ehis q̃ ve. ęta.impe⸗

Eternulſ: nanũ z ab etas. ſcʒ qd; caret

pᷣncipio carebit fine. ſeʒ qð nõ habuit
pncipiũ ſue eſſentie· nec habebit finẽ q
lis ẽ ſolus deꝰ. Jñ et᷑ne aduer.Et vt di

cit Boetiꝰ ĩ. libꝛo de conſolatõe Etm

tas ẽ intmiĩabilis vitę tota ſil ⁊ ꝑfecta

poſſeſſio. Et notaq eenũ ẽ quod caret
pncipio ⁊fine.derpetuũ qð ĩ tꝑe inci⸗
pit eẽ caret fine. Sempit᷑nũẽ qð cum
tꝑe ĩcipit eẽ ain tꝑe deſunt eẽ. Cempo⸗
rale ẽ qð ĩ tꝑe mmcipit eẽain tꝑe deſimt
eẽ. Solꝰ ergo deꝰ etnꝰ ẽ. Angeli ⁊ aĩe ꝑ⸗

petue ſunt.Mundus tpᷣus ſempitna

Tpalia ſunt hoĩes ⁊ hoĩm facta. Item

ab eternus hic ⁊ hec etnaliſa hoc le. Iñ̃

eternalitas.a.⁊ eternalit᷑ aduer.
Etherteris.m.t.ẽ ſuꝑius elemẽtum·ſ
igms. ⁊c nomẽ grecũ. Iñ ethereus.a.ũ
Thec ethꝛa.ethꝛe.i.ſplẽdoꝛ etheriſ Vñ

illud ĩ bymno Quẽ terra põtus ethꝛa
colũt adoꝛãt ndicãt· Quidã tñ lłegunt

ibi ethera.ita qpſit ntĩ caſus. dicim? eĩ

etherẽ vel ethera Jñ hec ethera · re. ſeð
ethꝛa ᷣm Hug..dʒ dici Coĩs tñ ccclie v
ſus diẽ ethera. Itẽ ether ðꝛ ſuꝑioꝛ ꝑs a
Eteroclitũ dꝛ dictionũ irregu ⸗eris:
lariũ cõtra regulaſ artiſ grãmatice va
riat io. Vel ẽ ſiãti vel ↄſiꝗẽti m vna ea
&& ꝑteoroms variatio.⁊ðꝛ ab etero qð
variũ ⁊cliſis declmatio. Etiã eterocli
tũ ẽ diuerſiras viaꝝ. Itẽ eterocliſis eſt
vꝗaria declmatio .ꝗᷓ hʒ fieri qᷓ̃ttuoꝛ mo⸗
dis. genere. vt celi.li. ĩ ſingulari. In pla
li vo hi celi.loꝝ.Cõꝑatoe vt bonꝰ me⸗
lioꝛ optimus.Declmatõe vt vas qo im
ſingulari ẽ tertię deelmmatõis ⁊m plali
ſecude. Seẽſu ſiue ſitõe vt opsopis.m

ſingulari ꝓ auxilio.in plali . . opes p di

Eterogeneꝰ.a.ũ.pe.coꝛ.i.diuerſaꝝ na⸗
turaꝝ. 182 ab eteros vel eteron·qð eſt

varium. ⁊ genus qð ẽ nata.vt patet mm

hoĩc qẽ totꝰ eterogeneꝰ.i.diuerſaꝝ na

turan. Moc etiã patet ĩ ꝑtibꝰ oꝛgam⸗

cis vt ĩ manua ĩ pe.qꝛ manus ⁊ pes

nino? a pncipe vt habeot p maioꝛe⸗

unnti
Nkomen
omogen
rslunt-
ſer vc
Porsfrufm
dehonope
Fennontt⸗
Etbicaii
is:
(hdtroctat
N
cdied
ohde
Dednl
dayrat
Hrun
ronr.
niswmii.
nizfner.
Wcrlisi
Decgna⸗
ngrdien
Ffmcr
Pnede
Nenei
wadierſi
oni nſi
binr
Lthorr
a
crn;
ſln mmi

Aht no:

lgondect
ſicuperin
nmyeſon⸗
tipder
ſoicht⸗
ſiotangn
netrerärſh
. bipy⸗ ſtötr
nritren
thlyigni,
ftugguln⸗
ne sſi
N

WMe

egro dedr

ehebehtſiij

Nrader Etn
venolri En
weaſt gfctz
Neee

„3
* 5
mmEä

ℳ . 9. .

uno
„

. L⸗,A&

l
1000

„ . „ 2
Gerat V
.⸗ * .
4 NK . R*
WR R W

e N
ꝰ NW NW
RR”Z 4

4 „
. „ gce
,
EN 16 %

GAaN
7 rN
„

7 R ..
1 ℳ ℳ
rEEN
W ℳ7705
e eVA
HHHA
7/ ℳ0.
2

ℳ* „ 4
”M nN
ℳ
e 2

„

2 .

„,R

.
TN3EEO.
SS

ↄſtat ex rebus diuſannaturaꝝ. puta ex

pelle.carne.neruis.oſſibꝰ.⁊ veĩis Sʒ alit᷑

ẽ m homogeneis.qꝛ ĩ homogeneis rotũ

⁊pars ſunt vmꝰ nate.ſiẽ frumtum pi⸗
per vinũ· argentũ.caro.⁊oſſa.qꝛ ꝗlibet
pars frumti frum̃tũᷣ eſt.⁊ ſic de alijs Et

Zꝛ hbomogemuz ab homos qð eſt vnũ. et

Genus nata quaſi vmus nature.
Ethicꝰ.a.ũ.pe.coꝛ.i.moꝛal⁊ ðꝛ ab ethoſ
quod ẽ mos. Iñ ethica.cęi.moꝛalitas·¶·
ſcia ꝗᷓ tractat de moꝛibus.Et ethicꝰ a:ũ
1i. ꝓpꝛiũ pᷣm Hug..Itẽ ut diẽ. pap · Ethi
ca genꝰfebꝛis ẽ.cuiꝰ treſ ſunt ſpẽs pᷣma
Ecundatercia.⁊habet eẽ in membꝛis
De pᷣma leuiter liberat᷑ aliquis de ſecũ⸗
da vix de tertia nunqᷓʒ.
Et ymologya ẽ expoſitio vm̃ꝰ vocabuli
per aliud vocabulũ.ſiue vnũ ſiue plura
magis notũ Imag nõ in eadẽ imgua uel
