ocfraas
nre
mi Awus
unmäly
luns Firn
l od
2
iinn ni
amutiviß
igöeheeien
mo: tale ckonß
wali

Rebecca.ĩterpᷣtat᷑ patiẽtia.vel ꝗᷓ multũ
Rebellis.lis.ↄ.t.⁊ h̊ le.i.mobe accepit
diens.reſiſtẽs.ↄtrariꝰ. Iñ hec rebellio.
oms.⁊ hᷓ rebelliũ.lij.ĩ eodẽ ſenſu.i.repul⸗
ſio.vel reſiſtimẽtũ· ⁊ poſt pacẽ factã ad
bellũ reuerſio.belli iteracio.
Reealuaſter.ſtra· ſtrũ.i.retro aliq̃ntulũ
caluus.Et ꝓ eodẽ imuenit᷑ recaluꝰ.a.ũ.
Recẽs.enũoĩs.g.i.nouꝰ⁊ðr a reci qð eſt
iten vel retro.q̃ſi renouatꝰvel iten no⸗
uus. Sʒ recẽs naſcit᷑.nouũ fit. Jñ recẽtu
lus.la.l. aliq̃nrulũ recens.Et ↄpom̃et ꝑ
recens.qᷓʒrecens.i.valde recens.
Recẽſñitus.pe.pd.r renouatꝰ recẽs fa⸗
ctus Sʒ recẽſitꝰ.pe.coꝛ.ẽ idẽ qd nũeratꝰ
recitatꝰ rememoꝛatus:Dñ Waſa recẽ⸗
ſita ad poma recenſita dicas.
Receptaculũ.li.n.g.locus vbi fit alicuiꝰ
Receptatoꝛes dicũt᷑ q̃ ali- rei receptio
qs receptant ⁊ ut frequentius ſonat in
malũ.Sũt em̃ illi.q̃ fures.raptoꝛcs:⁊ ce
teros male factoꝛes recipiũt vt.C. ð his
q̊ latro.l.i.⁊.ff.ꝭ recepta.l.i:·Sine q̃bus
latere nõ pñt.ut in.c.ſiẽ̃ ait.de here.vbi
hereticonreceptatoꝛes anathematicãt᷑
Sʒ receptoꝛes pᷣm Inno.dicunt᷑ aduoca
ti.ĩ.c. ex pꝓte.de poſtu. H
Reci .i.iterũ vel retro.grecum eſft.
Recidiuus.a.ſ.⁊ rediuiuus.a.ũ.i.reno⸗
uatus.poſt caſum reparatꝰ.qð nõ pᷣt eẽ
mſi caſus p̃ceſſerit vel moꝛs.Vñ recidi
ua arboꝝ ſunt ꝗᷓ alijs ſectis repullulant
Et eadẽ dicũt᷑ rediuiua.qꝛ redennt ad io
qð fuerunt q̃ſi denuo viua⸗
Reciouꝰ.dua.duũ.i.retro vł iten cadẽs
Recinum.m.vl h̊ recmiũ.nij.matronale

opimentũ.qᷓdã.ſ.veſtis vel palliũ.⁊ðꝛ ſic

q̃ſi reijcniũ.qꝛ dimidia ꝑs eius retro ab
ijcit. Jdem ⁊ a grecis ᷣr ſtola ·
Recipꝛocꝰ.ca.cũ ·i.iten ↄuerſinꝰrecepti
uus. Vñ recipꝛoca r ↄſtructio in q̃ ea
dẽ ꝑſona iteꝝ repetit᷑.vel in q̃ eadem ꝑſo
na videt᷑ agere pati.vt Ego diligo me.
Tu dilig te ſetrus diligit ſe.Et coꝛ.ꝓ⸗
Recõſus.a.ũ.i.recõditꝰ ⁊ꝛ a recõdo is.
Recõuẽtio.oms.f.g.ẽ actio rei ð actoꝛẽ
eeta linea aſcẽs.ſunt pr̃ auꝰ ꝓauꝰab
quus.atauus.tritauus.ſiẽ in femĩs line
am dicimus.mreʒ.auiã ꝓauiã ab auiam
Recta linea deſcẽ cs.ſunt ſilius.ſilia.ne

pos. neptis pnepos. pneptis. abnepos.

Rectoꝛ.toꝛis.m.g. dr regẽs aliq̃s p ſuũ
officiũ.⁊ ör a rego.ꝗj.& qͥ etiã rectꝰ.cta.
ctũ. Iñ rectituðo.imis.i.iuſticia.ęq̃tas
Recuſatio ſm ſpe.e.ti.eſt iuriſdictiõis ł

qusientie cã ſuſpitõis ꝓpoſita declmatio

vt. Cð iudi.l.aptiſſimiEt fit vſqʒ ad.xxx

dies pᷣm leges.ſᷣm canones dũtaxat per

Recuticus.a.ũ.idẽ ẽ qð cuticus decem

vel recuticus.q̃ retroũſam hʒ pellẽ viril
mẽbꝛi. Vñ recutici ꝓpꝛie dicut᷑ iudei. q̃ſi

retro hñtes cutẽ.i.circũciſi Carẽt eĩ an

terioꝛi pelle virilis membꝛi.vñ ſderſius
Recuticaq; ſabbata pelles. Et vocauix
ſabbata recutica. ꝓpt᷑ recuticos.qꝛ ad
eos ꝑtinẽt.⁊ ea celebꝛant Et ꝓducit.ti⸗

Redditꝰ.ta.tũ.ðr a reddo.dis.· vñ Oui⸗
dius epi. &Iͥ iuuene ⁊ cupido credat᷑ red⸗
dita vᷣgo. Itẽ reðditus.tus.tui.i.lucrũ

merces.fructus vectigal.ſſtatio cẽſus
Reddibitio.om̃s.ẽ emptõis reſolutõ.vt
ff. & acq̃̊.poſſeſ.l.põpomus.S.p̃terea.ĩ fi⸗
Redimiculũ.li.n.g.momie vł coꝛona vł
vitta.q̃ mitra ĩ capite femĩiaꝝ alligat᷑.
Sr a.redimio.mis.Vel redimiculũ ſuc
cinctoꝛiũ vel bꝛachiale qð ꝑ ceruicẽ de⸗

ſcẽs.⁊ a lateribus colli diuiſuʒ vtrarũ

qʒ alan ſinus abit ⁊ hicinde ſuccingit.vt
ↄſtringẽs latitudinẽ veſi ad coꝛpus con
trahat ⁊ iñgẽdo ↄponat Hoc vulgo bꝛa

chile 8ꝛ q̃i bꝛachialc.q̃zuis nõ bꝛachioꝝꝛꝝ

Redimituſ.a.ũ.i.oꝛ⸗ ſʒ renũ ſit cingulũ
Redituſtus.tui.pe.coꝛ. nat? coꝛonatꝰ
ðꝛ a redeo.is.Et ſiãẽt duo Reditus em̃ ðꝛ

qð redit.qꝛ ſinglis ãms rexat Vñ Oui

dius ð ſine titulo.Zurpi thoꝛi reditu cẽ
ſus agẽ pa t᷑nos. Itẽ reditus.ireuerſio⸗
vñ Ouidius epi. Vela ꝗroꝛ reditu vᷣbi
Redux.cis.oĩs.g.q̃ redit.⁊ carcere fið
ðꝛ a re.⁊ dux cis.vel a reduco.cis.⁊coꝛ.
du.qꝛ tenet naturã huius pteriti duxi.

Refectoꝛiũ.rij.locus vbi reficiũt᷑ fame⸗

lici. Itẽ refectoꝛiũ ðꝛ locus vbi mſimul
comevũt fratres vel monachi.

Refectus.a.ũ.i.repletꝰ recreatꝰreleuatꝰ

Refertuſ.ta.tũ.i.repletus Et ðꝛ a refer
tio.tis.ſᷣm Hugj.Daõ.vo dicit Referta
plena.bene ferta.obeſa.craſſa ꝛc.

Refrigeriũ.rij.n.g.i.ſubſidiũ opitulamz

auxiliũ· ſolatiũ.leuamen. requies.

Rerugiũ.gij.i.auxiliũᷣ.tutela.ſecuritas⸗
odiutoꝛũ · ⁊ r a refugio.gis.
Refugus.gi.pe.coꝛ.q fugit ꝓpꝛiã patriã
⁊ ꝓpꝛie.q̃ſi refugiũ quęrẽs
Regillũ.li.eſt veſtimẽtũ regiũ ⁊ ꝓpꝛie ðᷣr

regine latũ veſtimẽtũ vel peplũ ſericũ.
Regio.oms.f:ge.patria regi ſubiecta.?

ðꝛ a rex regis. Iñ regionariꝰ ria.riũ.ad

regionẽ ꝑtmẽs.vel de regione exiſtens.

Regia.gie.ðꝛ do mꝰregis.dicta a rege
Regiſtrũ.ſtri.n.g.q̃dã liber de regimme
cceleſie.ſcʒ ex cuius dictis eceleſia regit᷑
bᷣm Hugi.ſ Dap̃ᷣ.vo dicit. Regiſtrũ liber
q̃ rerũ geſtaꝝ memoꝛiã ↄtinet Vñ⁊ ðr
quaſi rei geſte ſtatio.
Regiũcula.le.dimi.i.pꝑua regio:
Regius.gia.giũ.i.regalis. Sð
Regula.le.f.g.i.noꝛma viuẽdi.⁊ ðr q re⸗
gio.ꝗ.qꝛ rectã viã viuẽdi ſᷣbet.vel qꝛ ad
recte viuẽdũ regat ⁊ declmare nõ pmit⸗
tat· vel qꝛ qdð pꝛauũ eſt⁊ diſtoꝛtũ coꝛri⸗
gat.⁊ ad rectã viã ducat.Regla ðꝛ etiã
inſtr̃m ęviſficioꝝ.q̃ſi recula.qꝛ ſit recta⁊
impedimẽtũ nõ habeat. Vñ Reguia ſy⸗
ceptũ dat noꝛmã regula lignũ. Iñ regu
laris.ris.ↄ.t᷑⁊ Bre.⁊ h̊ regularitas.
Regula pᷣm co.eſt pluriũ reꝝ narꝛatõ
ne facta ↄpendioſa traditio Bel ẽ ↄpen
dioſa diffimtio reꝝ vmũſitatẽ ↄplectẽs
Itẽ regula qñqʒ ðr ſpalis noꝛma.vłmo
dus viuẽdi monachoꝝ.vł canomcoꝝ qꝛ
ralis noꝛmã recte viuẽdi p̃bet.ò ſta.mo
na.ꝑ to.Et inte ðꝛ regulari. Irẽ qñqʒ re
gula ðꝛ ↄſtitutio canomca.xi.diſ/ h vr̃e
indicimꝰ charitati.Itẽ regula pᷣm Goff.
Tlegiſtas ẽ ꝗ̃ rẽ ꝗẽ bꝛeuit᷑ enarꝛat.nõ ut
er ea ius ſumat᷑. ſi ex iure qð ẽ regulare
flat.nã ex regula nõ fit ius.ſj ex iure qð
eſt regulare.fit regula/alias em dici de⸗
beret ius regulariũ.⁊ nõ regula iurj.Et
dꝛ regula iõ.qꝛ recte ducit.nee alioꝛſum
trahit q̃i a rego.eo ꝙ recte regat.Er de
bet regula fieri ſigno vmũſali.vel ĩdiffi⸗
mto. Rliter ĩ grãmatica.regula eſt mul⸗
toꝝ ſimiliũ collect io vel ↄiunctio
Regulares pᷣm Soff. ſunt q̃ ad viuẽdũ ſe
regularit᷑ aſtringũt · ſiue ſint mõchi.q̃ ð
bent vacare dĩms. ſiue ſint canomci re
gulares. Mã idẽ ẽ iudiciũ de ãbobꝰ. vt ĩ.
c.cx ꝑte de poſtu.⁊.c.nõ magno.ne.cle·

——

monach. Et Bẽ ven q ad rẽ.ñ qͥ ad regu

lam latioꝛẽ.ut ĩn.ti.de.ſta.monach
Regulusli.m.g.i.puus rex.etate vł re⸗

gno vl digmtare·Et ↄpomt᷑ ſurregulus

li.i.ꝑuꝰregulus Itẽ regulꝰ ꝛ ꝗdam pua
quis.ſic dicta a ꝑuitate ſui. Itẽ regulus
ð2 q̃ͥdã ſerpẽs.i.baſilicꝰ.rex ſerpẽtũ. Idẽ
ſibilꝰ ðꝛ qꝛ ſibilo occidit anteqᷓ; moꝛde
at ⁊exurat.vñ Regulꝰẽ ppẽs auis ⁊ rex
Relatio.onis.f.g.ẽ rei pᷣꝰ co pꝑuulꝰ oĩs
mte iterata cogmtõ.vł relatõ.ẽ aũ late
Relatio pᷣm ſpe. rei ſcda repſentatõ
C. e.ti.ẽ iudic dubitãſ᷑ᷣ ðᷣ iure að pᷣncipẽ
Relatiuꝰ.a.ũ.qð ad miſſa ↄſultatio.
cliq̃s refert᷑ Wel potiꝰ qd iten fert ali⸗
qᷓð ad memoꝛiã.q̃i iten poꝛtatiuũ Cũ eĩ
dico. Soꝛres legit.ꝑ h̊ nomẽ ſoꝛtes.ſoꝛtẽ
cognitõi ſubijcio Cu ãt poſtea ſubiũgo
Zipᷣe diſputat:.ꝑ illud ꝓnomẽ ipᷣe.ſoꝛtes

refert᷑.i.iten fert᷑ aðd cogmtionẽ. Vñ ?

illð pnomẽ ipᷣe ↄꝛ relatiuũ.eo ꝙ ſic ali⸗

Relat?. a. u. 8 a refero fers q̃d referat

Et ut diẽ Papᷣ Relatũ pe.ꝓð.i.repoꝛta
rũ.vel ad alãd datum vel dictum.
Relegatio.onis.f.g.qddã genus damna
tionis.cũ aliq̃s p aliqͥ ↄmiſſo intoiccbat᷑
a pr̃ia. ⁊ pᷣuatim videbat᷑ recedere ſua
nõ amittcbat.⁊ſpem hẽbat reuertẽdi.⁊

Ddiffert a depoꝛtatõne.qꝛ relegatio fit ad

tempus.ſed depoꝛtatio imꝑpetuũ.Indẽ
relegatus.ta.tũ.ſic damnatus. .
Religio.onis.ẽ vꝓtꝰꝗᷓ ſuꝑioꝛi nature quã
diumã vocãt cultũ cerimomãqʒ ↄfert ⁊
8ꝛ a religo.gas.eo ꝙ nos religet ad dei
ſeruitiũ vl cultũ. Vlłor a relego.ꝗ.qꝛ re
ligioſi relegũt ⁊ tractãt q̃ dei ſunt.vł ðr
a rigeo.es.eo ꝙ rigida ſit. Iñ religioſus

a.ũ.⁊ ↄpat᷑.Et ↄdomt irreligioſus.a.ũ⸗

i. nõ religioſus.⁊ ſimilit᷑ ↄpat᷑.Et ut diẽ.
Pap.Religioẽ appellata.qꝛ p eã relige⸗

mus vm deo aĩas nr̃as ad cultũ diufnũ

vfnculo ſeruiẽdi.Tria ſunt aũt ſicut oit.

Iſidoꝛꝰ m. S·ety.ꝗᷓ m religioms cultu ad

colẽdũ deũ in hoĩbꝰ ꝑq̃rũt᷑.ſcʒ fides ſpes
charitas In fide qᷓd credendũ. In ſpe q̃d

ſperandũ. In charitare qᷓd amandũ Er

aſſigt Dap. dr am int religionẽ ⁊ ſuꝑſti⸗

tionẽ dicẽs.qꝙ religio ẽ m vᷣtute: ſuꝑſti⸗

tio vo in vitio.i.min culru illicitto
Religioſi ſunt qͥ virã regularẽ ꝓfeſſi ſũt

CWrbeden
bus teiet
Pimn,
richelnt⸗
ſpnn gick
rrir
ehindn⸗
ſo rcigo
erdigiodſi
d Wt veq
ſo iure ſunta⸗
..ſup ſoecule
Reliqvien
liquir Moitor
bortuutr
bodignenmon
Ethoͤmibr
cebidlg
ſiche wülur
Pöaſton⸗
GNa
beda
Kocins
nos cert⸗
Nonotape
notionti⸗
innctapren
matopeius
vel olatin
mui,
lorm wo/
gcli loinit
lonenign.
Pcerenig
fmnmcr
Dokptiemu
dui
tilſie Pofr
Tagiugtich
enſgigieet
Nefdlihtinte
ſigneif⸗ .
Pbenſirc⸗
mſſine ,
iͤciſo e
N WN
Kbce

ii
h
Noneſmi
Necrchhn
tel rale

Nerdtmihne

beiſhe

nißha uloi,
Bankfrmiilte
rei oanen
uursbzni
nili ültznn
reiwrire

4

o awnien.

auß. w

vs cnm
de
mn Mdicmn.
Wgensdundt
5
w
rini
tiirneng

tidiſent I
rdhs
tmeigol
oghente
,adtidunn
ſüntoötſolrt

CimonsclnO

irie⸗ cieußt
rm/7 4
i mand

“

Et lar ge dicũt religioſi q̊ ĩ pꝛijs domi

bus religioſe viuũt q;uis nõ ſint ꝓfeſſi.
Vñ tria ſubſtãtialia vite regular ꝓfite⸗
ri dʒ religioſus·ſ.obedientiã.caſtitaᷣ cu
ſtoviã:/⁊ ꝓpꝛieta abdicationẽ.ut.xij.q.i
nõ dica..xix.q.iij.qꝛ ĩgrediẽtibꝰ Nec in
his diſpẽſandũ cẽ.ut.ĩ.c.cũ ad mõſteriũ.ð

ſta.monach.ĩ fi. Nã ꝓfeſſio ẽ ſolẽmns pꝛo

miſſio religiõis.ĩ q̃ oicta tria ↄcurꝛũtꝰ

Et religioſi ſiẽ ⁊ alij pᷣlati phyſicã ⁊ leges

nõ legãt neqʒ audiãt.Et ſi õ fecerint ip
ſo iure ſunt excõicati ut.c.non magno ⁊
c.ſuꝑ ſpecula.ne.cle.vel mona.

Reliquię.qaꝝ.dicũt᷑ ꝑtes reſidue.Itẽ re

liquie dicũt᷑ oſſa⁊ veſtimẽta ſcõꝝ ꝗᷓ no⸗
bis reliquũt᷑ ut eoꝝ merita recolentes⸗
ecos digne veneremur.⁊eoꝝ vitã imitte
mur Et hʒ pᷣmã bꝛeuẽ ſᷣm Donatũ.vñ p
vnũ.l. ſcribi dʒ licʒ aliqũ neceſſitate me⸗

tri asdat᷑ vnũ.lut pᷣma ꝓducat᷑ vñ Bir
giliꝰ ĩ pᷣgnei Troas relliqas danaũ atqʒ

ĩmitis vlchilli. Et ẽ ibi epentheſis

Reliquũ qᷓ.ẽ qð reſtat vł ſuꝑat.pᷣm ſdap
Reliſus.ſa.ſuʒ.pe.ꝓ.i.retro łiten leſus.
Reluctãs.tant᷑.i.ð luctãs reſiſtẽſ.rxepug
nãs.ĩcertꝰ heſitãs.pẽdẽs:⁊ ðꝛ a relucroꝛ

Remotapeia.peie.f.g.i·vbi ↄfir taris

matio ut ĩ vbis ficticijs ꝗᷓ ſunt ꝓlata ⁊
muẽta ꝑ remotapęiã ut Linnit. Iñ re⸗
matopeęius.a.ũ.i.ad rematopęia ꝑtinẽs

vel ꝓlatũ.vel fictũ ꝑ rematopęiã
Remeiũ dij.n.g.medicma ſꝗ̃ᷓ poſt lapſuʒ
ſuccurrit.⁊ð: a remedeoꝛ der.. Inde h̊ re
mediolũ.li.dimi.i.ꝑuũ remediũ.
Remex.remig..m.ge.nauigatoꝛ q̃ remũ

agir. 2ðr a remigo.gas. ãt ðꝛ remex⸗
q̃ſ remi actoꝛ.et ymologia ẽ.Et foꝛmat᷑
gtũs a ntõ.e.mutata ĩ.i.⁊T ablata x.⁊ 9db

dita g. vñ diẽ · Pꝛiſcianꝰ ĩ· 6:. In. x. deſinẽ

tia ſi a vᷣbis ſint ĩ go ſinẽtibꝰ.ablata.x

⁊ addita g.faciũt gtm̃.vt grex.ꝗ.
Re migiũ.gijiactꝰ vel offm̃ remig Qui

dã tñ dicũt q remigiũ ẽ remoꝝcollectõ

vñ ðd ĩ greciſ. Eſt remex ducẽs.ẽ remex

ductꝰ ĩ amne.ẽlt vbi remoꝝncollectio re

Rhemiſ.ĩdecli.qᷓdã ciuiraſ frã migiũ ſit
cie In h h remẽſis ⁊ hſe· patrun
Remiſſio.ẽ cauſe ↄmiſſe ad ↄmittẽtẽ fa⸗

cta miſſio. Itẽ qñ qʒ ſigt idẽ qo inqulgẽ

tia ſm ſpe.Et ſic ſumit᷑ in ti.ð pe.⁊re.

Nemiſſus.ſa.ſũ ·qdð retro mittit vł qð ñ
ex toto mtẽdit᷑.ſʒ parũꝑ lent᷑. Vn⁊ qd
dã adubiũ ðꝛ remiſſiuũ.qð deſiꝗẽt remiſꝰ⸗
ſionẽ alicuiꝰrei pᷣm Hug.ſDapᷣ.vo dicit
Remiſſus.feſſus.benignꝰ.ſimplex.inoul
gens.dimiſſus.diſſolutꝰ.leuis.negligens
tractabilis.condonatus
Remoꝛa.re.i.moꝛa·ĩpedimẽtũ.vñ Liuiꝰ
e nã nox greſſui meo remoꝛũ facit.
Remoꝛamẽ.inis ·n.g.i.moꝛa vel ĩpedim̃
tũ.⁊ ꝓpꝛie greſſuũ.⁊dᷣr a remoꝛoꝛ Et ꝓ⸗
ra.vñ Ouidiꝰme.ꝗ Remoꝛamĩ.ꝗᷓ ißam
Remultũ.ti.n.g. fum̃s qͥ na- nocebãt
uis deligata trahit᷑ vice remi · Jñ remk
to taſ.iremlto nauẽ.trahẽ łnauẽ rĩmlto
Remꝰmi.m.g.ðꝛ a remoueo ad litꝰvucẽ
ues. eo ꝙ remoueat ⁊ↄcutiat fluxus. JIñ
h remulus.li.di.Et remillus.li·idem Sʒ
palmulaẽ extrema latitudo remi.a pal⸗
ma dicta.q̃ mare impellit᷑. Itẽ remꝰ cõ
ponit᷑ biremis. ⁊ eſt nauis ꝗ̊ͥ hʒ oꝛdimes
duoꝝremoꝝ. Et h triremis.qᷓdꝛiremis-
q̃n:emis vł pẽtircmis.hexaremis.a pẽ
re qð ẽ qnqʒ ⁊ hex qð ẽ ſex ⁊ remꝰ.ſ.nauii
ꝗ hʒ tres vł q̃ttuoꝛ.łq̃ͥnqʒl ſex oꝛdines
ꝛemoꝝ Inuemũt᷑ ãt oĩa h adiectiue ⁊ mo
bilit᷑ declmata. ſb⁊ h̊ biremis.⁊ Bme.
Ren.rems.m.g.ſᷣm Varronẽ r a riuꝰ
qꝛ a rembꝰrimi obſcęm ⁊ cęnoſi hũoꝛis de
riuant. Mã vene ⁊ medulle tenuit᷑ liᷣrẽ
deſudãt ĩ rembꝰ.qͥ liq̃r rurſus a rembus

caloꝛe venereo reſolutus decurrit ad ge

mtalia. Et a ren ðꝛ h rien riems. idẽ qð
ren vlpoꝛcellꝰ. Vlrien ðᷣr qdðdã inteſti⸗
nũa interpᷣtat᷑ fluẽs.⁊ tũc deriuat᷑ a ver
bo greco.ſ.reo qð eſt fluo.
Renale.lis.n.g.ẽ cona circa renes · ⁊ r
a ren.Et ha h̊ renalis⁊ ̊ le.ad renes pti

Renũculꝰli. di·i.puus en. Bel renũculi
dicũt᷑ mnteſtma qoã rembus adherẽtiaæ
ſunt rotũda ad modũ teſticuloꝝ. ⁊ ſunt
ↄmeſtibilia vñ greciſ. Inteſtinon ꝑs eſt
renũculus.aut ſunt Renes luxurie ſedes
nec non alimenta HWS
Renũciatio pꝛie ẽ rei ł iunj ſpõtanea re
futatio Et pᷣt fieri ꝑ illũ ad quẽ ꝑtmet il
lud cui renũciat᷑.alias generalit᷑ renũci⸗

at io pᷣt fieri ꝑ quẽlibet de re ſua vel iue

ſuo Pꝛio. vt · vij.q.iqᷓᷓ· piculoſum.C. de

pac.l. ſiquis in ſeribendo⸗

Repagulũ.li.n.g.i.obex.qð ad impedim̃
tum oꝓpomtur.aõr a repado.dis.eo
claudat ⁊ pandat iter.vt ſera.⁊ coꝛ.gu.

Repandus.da.dũᷣ.i.recuruꝰ.qð acutũ ẽ
cũ illud retũdit᷑ repãdũ ẽ.pᷣm ug.iDa⸗
pias vo diẽ. Repãdũ.recuruũ.potũ. re⸗
NRepẽs.tis.nomẽ.i.ſubitus Jvnñ paſum
repẽte odu.vñ Ouidiꝰ ĩ libꝛo faſtoꝝ Bi

na repens oculis obtulit oꝛa meiſ.Et in

T repẽtmus.na.nũ.ſubitꝰ. impꝛouiſus
Bepertoꝛ.oꝛis.i.qutoꝛ mmuẽtoꝛ.ſᷣm ſda.
NRepetitio.ẽ coloꝛ rethoꝛicꝰ.⁊ ſit ex eoq;

ca dictio ĩ pᷣncipio pluriũ clauſulanre

Petit᷑.vt Laudate dñm ð cel laudate cũ
Repetitio capit᷑ in iure ꝓ reac ĩ exceſis

ceptõc in teſtõ vl ſubſtitutoe heredũ.ut

dũ Frit᷑ de repetitõne emolimẽti.oneris
2oitõis.modi. vłalteriꝰ qlitatis.⁊ ſiãt
eod mõ q ꝓbabilit᷑ ſiãri cõcludit᷑. verbi

Br̃a Teſtatoꝛ heredẽ ĩſtituit q̃ legata ab

co reliqt.⁊ vulgarit᷑ ei ſubſtituit.ibi re⸗

petitio focta cenſet᷑ a ſubſtituto vt ĩ.l. lʒ

.8ᷣle.i.⁊ rõ ſumit᷑ ex volũtate ĩ ſubſtitu
NRepetẽdꝰ. da.dũ. ſm modernos tione.

Em antiès repetũdus da.dũ.ðꝛ a repeto
tis. VMñ repeti de.daꝝ· dicũt᷑ pecume re
pPetite Sic& mes erat rome.ꝙ ſi ꝗs de
poſuiſſet pecumã alicui.nec poſſet eqãre
bhoberc.vcmebat ad ñtoꝛẽ · p̃toꝛ vSo man
dabat dehitoꝛi.⁊ aſtiruẽs tminum quẽ
dõ p̃cipie bat ut ĩfra tmmũ illã pecumã

ꝓfiteret᷑ ⁊ redqeret.⁊tũc poterant dici.
Petĩ de.aꝝ. Si vo debitoꝛ ĩ fmino nõ cõ
fiteret᷑.iteꝝ depoſitoꝛ vemẽs ad ſ̃toꝛem

pecumã repetebat ⁊ tũc dicebãt᷑ repctũ

d.daꝝ.Tũc vo debitoꝛ cla mante ptoꝛe

reverat repetũdaꝝ.vñ Saluſiiꝰ ſoopau
lo Qatilina pecuman repetũdan re? tẽ

ↄſuetudo erat antiqᷣtꝰrome ꝙ legatꝰrei

publice accipet ꝓ ſe⁊ p ſuis victualia x
cõi vbicũqʒ eſſz ſzʒ ñ vltra ã: &æberer. Fi⸗

mto poſtes tmĩo illiꝰcũ aliꝰlegat ꝰ cadem
vberet fungi leqatõe.ſecũ ducebat lega

tũ pᷣteriti ãm.⁊ licebat cuilibz ĩfra qᷓoꝛa

g inta dies qᷓrimomã facẽ ð eo pecum

3 m vltra qʒ deberʒ accepiſſʒ. pecumã
reperere ſuꝑffue occeptã.⁊ tal pecuĩa ſic

repetita dicebat reperũte.aꝝ.⁊ tũc ſi il

le ñ poſſʒ ſe excuſare·re crar repetũdaꝝ

cogebar eas reddere.

Recpofociliũ lij.ẽ id qð tegit ignẽ ĩ nocte

vl qð retro pomt᷑.q̃ſi ciliũ foci ſuꝑ quoð

poſterioꝛi ꝑte foci ligna ponũt · q vul
po lar Sꝛ. 182 a repono. ⁊ focus ⁊ ciliũ.
Replicatio ſᷣm Spe.e.ti. & cxcep.S. mul
tũ.ẽ exceptõis facte excluſio Et ſic eſt ꝗᷓ

dã exceptio ↄpetẽs actoꝛi exceptionẽ
rei iſtã ſpʒ oꝓpomt actoꝛ.Er ð replicati
onẽ actor dat᷑ duplicatio reo.Et iten ʒ
duplicationẽ rei dat᷑ actoꝛi triplicatio⸗
ſic infimtũ extẽdere lʒ.ĩſti.e.ti.ĩ ᷣn.
Repᷣſſalia.ẽ ptas pignerãdi )̊ quẽlibʒð
rfra bitoꝛis data creditoꝛi ꝓ iniurus ⁊
dõmſ. De hil. repſſalijſ ꝛ ĩ iun.⁊ da.da
c.⁊ ſi pigneratõcs.li.vi.vbi ꝓhibẽt᷑ extẽ
di ð ꝑſonas eccleſiaſticas ſuꝑ pena excoĩ
catõis vl intdicti. Vnde bꝛcuit reßſſalie
dicut᷑ qñ aliqs oꝛiũdꝰ ð vna rra ſpoliat
vl damficat᷑ ab alio oꝛiũdo ab alia tra.ł
etiã ſi debitũ nõ ſoluerit ei.tũc cm̃ datur

ptõs iſti ſpoliato ꝙ ei ſatiſfaciat õ quẽli

bet ĩ tra illa vñ ẽ ſpoliatoꝛ vel debitoꝛ.

Repꝛomiſſio.ẽ ꝓmiſſiõis iã facteↄfirma
tio.⁊ differt a ꝓmiſſiõe.qꝛ ꝓmittẽdo ne⸗
gociũ inchoomꝰ· ſ repꝛomittẽdo adim⸗

pletũ ↄſoliqamꝰ Et ẽ repꝛomiſſio. q̃ſi ite

rata ꝓmiſſio ut res mag ſit in ſecuro.g
NReptilis.lis. .t ⁊ ̊ le.ðꝛ a repo. pis.
coꝛ.pe. Vñ in Ruroꝛa. Reptue ſub ijcit

cñũ pſtas ei famulatũ. Et nõ ꝙ reptiliũ

gqã genera ſunt treſtria ſdã aq̃tico. Õ
em̃ reptile qð ſe rapit.Hoc ãt ↄtigit mł

tiplicit᷑ Qodã em̃ rapit ſe vtute coſtaꝝ
vt ſerpẽtes.qdᷣdam vi anuloꝝ vt anial
anuloſuʒ. qdᷣdã vi oꝛis. vt qᷣdã vᷣmes qᷓ
oꝛe t᷑re affixo totũ coꝛpꝰpꝰ ſe trahũt.qð
dam vo ẽ qð in vi pinnulaꝝn q̃rudom ſe

mouet . ut piſcis · Et vmnſa lit᷑ oẽ aĩal vi
det reptile dici cuiꝰ coꝛpꝰ a tra nõ mltũ
eleuat᷑ ꝑ iſtr̃a motꝰ.Et ut dicũt q̃dam
Reptilia ꝓpꝛie ſunt aqᷓn. Reptentia vo

cre Iſta tñ ꝓpꝛictas nõ ſp obſeruatur.

Repudiñ.dij.ð repulſio vl ſcptũ repul
ſioms qð ſub teſtimomo teſtiũ ſſenti vł

abſenti mirtit᷑.⁊ ö: a re.⁊ podium.qð eſt

baculuſ ſuꝑ quẽ imtimur Dodiũ ctiã ðͤr
vbicũ qʒ ĩmtimur. Vir ãt ẽ podiũ ſuuc ſu

ſtẽtamẽtũ mulieris. Iñ repudiũ ðꝛ diſci
diñ · diuoꝛtiñ. vel repulſio mulicn a viro

Pa pefß,
diiinn
en, ℳ
nimtan
nwoln dꝛ
ln is ſauſt
icck
Kirehii
ſegataroßt
Pedesire,t
Pes raa fe
fnlgſt
timotoeꝛite
fre TMrwo⸗
ai um
ſbee Etemn⸗
ſicemorütte.
lipſterüf
Genſſütarecte
Gerr d
dwredin
N
W
do oec
aepoſi
ijmaleſie
dritiſte
at cupidit⸗
ſoꝛ vbo ſn
Feolo6

wEzn,

gruf

ſtiſnypli

fbyefromut

vinntie
imnniunm
Aintrenn

Maiinnrt
Grannnmn
geune icd
Aornzcoi,
ſirteende
gn mullen⸗
tſtlioo,
lnen 1
ſefetiind
r

de.
Ptrgt
ſali ſoe
aninzei
NKrengn
radt
actn an
mmng
drn ſlen
lenonhn
Nrtnnhe
ekiſienid
Wrnich iiht

D
vonichabael
mranirch
Noro: ve dbitor⸗
Kösüſcteſſum
Nrido
tnsmag entr

„ 4

ri. Etnig
niklri,i
rlrmmal;
NiendlnN wil
K R
wypſe mting
winub⸗ zient
mi vℳai,
ny intont
tutdotiſten
1. Reptmti
nbeblnam

ſeiſte

Yel dpotht ar apes.pedis. in & repu

diũ.qᷓi repediũ. Cũ em̃ repudiat mulier
tũc repeoat.i.reuertit᷑ ad ſuos. Vel ↄpo

mt a repello.lis.⁊edes.qð ẽ domus.imnde

repudium ðꝛ qᷓi repelleoiũ.i.repulſio ab
Repulſus.ſa.ſuʒ.i.retro pulſus.fu⸗ eæ.
gatꝰ.eiectꝰ ⁊ 8: a repello.lis.Et h̊ͥ repul⸗

ſa.ſe.i.repulſio ĩiuria q̃ repellũt᷑ hoĩeſ ab

Reputatõ ſᷣm ſola.ẽ co honon petitõc

Reqᷣes.i.refrigeriũ pẽſatio.ut.ff.ð ſolu

Res rci.a reoꝛ renj ðr ſalatiũ pauſa-
ſᷣm Hug.ſdꝛopᷣe q̃ res ſunt qs ſola ex⸗
timatõea ĩtellectu ↄſᷣhẽdimꝰ.ut ĩ coꝛpo
rec.Clia vo axpellãt᷑ coꝛpoꝛea. vñ dicit
Pꝛiſciãꝰ·Coꝛpoꝝ ſeu reꝝ Res etiam r

ãlibet Eſt cm̃ res vnũ de trãſcendẽtibꝰ.

Nã q̃truoꝛ lũt trãſcẽdẽtia.Reſ.ens.vnũ

aliq̃o Et etiã ᷣm legeſ res ſunt ꝗ ĩ nro

iure ↄſiſtũt a recte habẽdo.vñ dic Iſido
rus.ĩ.Sety. vbi agit ð rebus Res ſunt ꝗᷓ

ĩnr̃o iure ↄſiſtũt Jura at ſunt.ꝗ̊ a nobi

iure poſſidt᷑. nec aliena ſunt Dicta aũt
res a recte hñdo. Jus ãt a iuſte poſſiden
do. Moc em̃ iuſte poſſut᷑ adð bu. Qõ ãt
male poſſidet᷑ alienũ ẽ. Male ãt poſſidet
̃ male ſuis vtit᷑ vel aliena ſſumir Doſſi
det ãt iuſte q nõ irꝛitat᷑ cupidicate.Qui

ãt cupiditate tenet᷑ poſſeſſus ẽ.ñ poſſeſ⸗

ſoꝛ. vba ſunt Iſiooꝛi. Itẽ a res ðꝛ hᷣ ⁊ q̊

realis ⁊ B. le. Iñ realit᷑ adu. ⁊ h̊ realitas

taſ..Et ↄponit᷑ res cũ publica.⁊ðꝛ reſpu
blica. gtõ huiꝰreipublice Sʒ pᷣt gri an ſi
cut fit iſta ↄpoſitio reſpublica:.poſſit ſie
ri h̊ͥ ↄpoſitio mulier alba. Rũdet᷑ ꝙ oĩs
ↄpoſitio ĩmutat ⁊ cõmoðditatẽ hʒ.alioq̃n
eſt ſnutilis. ⁊nõ tenẽda:Reſpublicaqᷓ qꝛ
aliq̃d ĩmutat.ẽ vna ↄpoſitio Nã qñ reſ⸗
publica ſunt due ꝑtes.ixcẽ eſt reſpub lica
qð res notoꝛio maĩifeſta. Cũ aũt ẽ vna
dictio ↄpoſita ix eſt reſpublica qð cõe⸗
Hec ãt mutatio ñ ↄtigeret ĩ mir alba⸗/
qꝛ ſiue eſſet vna dictio.ſiue duc.ſꝑ fieret
ſutpoſitio p muliere alba. ⁊ ſic nulla cẽt
vtilitas ĩ tali ↄpoſitõe.vñ nõ ẽ facienda
Res iu licata pᷣm o · e. ti. ðꝛ ſnĩa ꝗ finẽ
ↄtrouerſiaꝝ ꝓnũciatione iudidl accipit.
ut. ff. e. ti. l. . Vel ẽ qo 2deẽnatõe vel abſo
lutiõe ↄtin ʒit. Itẽ res iudicataẽ a iudi⸗
cea ĩ iuditio er qʒ vuctũ ẽ rõe ꝑ cum

erunt ſongume muri.

aqiudicatio ut dicta.l.i. c ibi nõ.Qam
ibi notat᷑ ꝙ reſ indicata ñ ẽ ſnia ſi io
7 deciſũ ꝓnũciatoe iudicl. Snĩa vo cẽ di⸗

ſpoſitio vel ꝓnũciatio iudicis legaliter
cœclarata.Ex qͥ ſeqt intlocutoꝛia non

pt appellari res iudicarxa.qꝛ nõ capit finz
ↄtrouerſia ꝝ. licʒ qñqʒ er interlocutoria

cã diffimat᷑. Nec ſnie arbitroꝝ dicũtur
res iudicate.qꝛ nõ imponũt finẽ.nã ꝑ ſo
lutionẽ peęne poſſunt reſiliri.
Res cões naturali iure dicũt᷑ q̃rũ vſus

oĩbꝰ qaĩalibꝰeſt c oĩs.ut aer.aqua ꝓfluẽs

mare.eius litoꝛa ſm vlęo Et inſti · S
ren diui.S. fluĩa ãt ⁊.ſff.S& acꝗ.re.do.ilii⸗
Reſpuhlice dicunt᷑.ꝗᷓ ſunt oĩm ꝓploꝝ et
hoĩm tm.ut ſunt flumĩa ⁊ poꝛcꝰ.⁊q̃ ſunt
dedicata vſibus ꝓpli. ut foꝛũ ſtadiũn.
Res ſancte dieũt᷑.ꝗ ab oĩ leſione mumte
ſunt. vt muri ⁊ poꝛte ciuitatis.quę ideo
ſancte dicũt᷑.qꝛ penalſangumis ↄſtituta

eſt ↄtra eos.ſeu adũſus cos q̃ aliqᷣd ĩ his

delmquũt violãoo vel aliud ↄmittendo

vel tales res tranſcẽcendo ſcalis admoij
vel etiã aliq̃d in eoꝝ leſionẽ auferendo

vel q̃libet alia ratõe occupando.ut inſti⸗
de. re.diui.S.fi quis vᷣo. Nqᷓ ciues roma⸗
nos alias q;s ꝑ poꝛtas egredi non ccet⸗
cum iſtud hoſtile abommandũ ſit. NMã
Rhemꝰ frater Rhomuli occiſus tradi
tur ob id ꝙ murũ tranſcendere voluit⸗
VBnde Aucanus.Fraterno pꝛimi madu
Res ſacre dicunt᷑.ꝗ rite deo ꝑ põ
ↄſecrate ſunt.ut Edeſ ſacre.⁊ oalia dona
pia ꝗᷓ ad diuma miſteria ↄpuãda dedica
ta ſunt. ut Cruces ⁊ thuribula ꝗetiã ali
enari ꝓhibẽt᷑.cxcepta cã recptiois cop
tiuoꝝ· ut. C Z poſtli.re.l.ab hoſtib?ꝰ ⁊. l. fi⸗
Res religioſe.ſepulcra ſũt ĩ ãbꝰhoĩes ſe
peliũt᷑.ut Inſti de rc.diui:S.religioſum
Res ſoli.eſt res ĩmobilis.ut.ff.oe diuer ⁊
tempo.ſſcrip.l.qᷣbuſoam⸗
Res cmphytcotica.eſt res emphyteoti
ce ↄditiom ſubiecta.iſ.illa quã eccleſia ꝓlł
aliqᷓs dũs dñio ⁊ ꝓpꝛietatc retẽta ↄceſſit
ẽphyteote qntum ao ſolã poſſcſſionẽ.

Vnde ſi hic emphytcota rem illã in oli
am pſonũ tranſponere velit.nõ pᷣt trade

re ea.i·dominiũ tranſferre.co iße nec

tifices

— “
–

.

pabet.nec habuit illud ⁊ ideo alteri dare
nõ põt.qꝛ nemo in aliũ plus iuris traſ⸗
fereꝛe põt qᷓʒ ipſe habeat.vt in regula-
Memo plus ꝛc d re.iur.li· vli.
Reſcriptũ ſᷣm Boff.eſt mandatum pᷣnci
pis qð ad inſtantiã alicuiꝰ vcl aliquoꝝ
ſiue ꝓpꝛio motu.vel ex relatiombꝰ abſen

cuiꝰ ↄſolationẽ facit.vel cũ alicui vel ali
quibꝰ.coꝛpoꝛi collegij.vmũſixati.vel ci⸗
uitati oliqo mandat᷑ vel mndulgetc. talia
em̃ ius faciũt.nõ geneꝛale ſj ſpeciale ĩ ne
gocijs⁊ int᷑ pſonas ĩ qᷣbꝰ.⁊ int᷑ q̃s ꝓmul
gata ſunt.vt.C. de.le.⁊ conſti ·l.ij.
Reſes.ſidis.con.g.i.piger.et quaſi retro
moꝛans.⁊ coꝛ.ſi.

Reſina.ne.pe.pð.dðꝛ lachꝛyma ſudore li

qris cxaltata lignon.vt ceraſi. lentiſci.
balſami aliagarboꝝ vᷣgultoꝝ ꝗᷓ ſuðoꝛe
Reſolutoꝛiciniũ:nij.i.acꝰ pecto ꝓbãt᷑
ralis.ſ.firmaculũ qͥ camiſia ſuꝑ pectꝰ fir
macz vel qͥ palliũ aſtringit᷑ ⁊ ðr a reſolio
uis.vel ẽ mſtr̃m qͥ crines diſcernũt᷑ ⁊ tũc
8ꝛ a reſoluo.⁊cimcimnus.qð eſt capillus.
vñ Martialis Reſolutoꝛicmioqʒ flãma
rũqʒ inſtar · Quioã tñ legũt ꝓduabꝰ di⸗
ctiombꝰ.ſ.reſoluto ⁊ ricmmio Et ẽ ricimo
idẽ qð dicimꝰ eſſe reſoluto ricmnio.quod

q;uis ven ſit · tñ p vna pte melius legit

reſolutoꝛicmio.ſi quis ↄſideret copulati
oms vim cet oꝛomem-.
Rũſum.ſi.n.g.Sꝛ a reſponſo.ſas. quod ?
frequẽtatiuũ.de reſpondeo Et h reſpon
riũ.rij. Sed rñſum qð dat᷑.Reſponſoꝛiũ
vbũ vel vᷣſus q̃ ſepe irerat᷑ · Et dr ſic qꝛ
vno deſinente ið alter reſponat.
Reſticula.le.eſt.dimi:.a reſtis.i.parua re
ſtis. Iñ reſticulariꝰ.ria.riũ.q̃ facit reſti⸗
culas vel ad eas ꝑtinens Reſticule etiã
ſunt qs ſuccinctoꝛia. vel redimicula: 2
ꝓPpꝛie bꝛachiatoꝛia axꝓpellare poſſumus.
HReſtis.ſtis.fe.g.i.fums. vel qð fit ex fu⸗
mbꝰ ad aliq̃d trahẽoũ Et dicũt᷑ reſtes.
qꝛ his retia tendũt᷑ vel qꝛ rates ↄtineãt
Rete.tis.n.g.ðꝛ a retineo.nes.eo ꝙ rerti
neat piſces vel aucs. Et hʒi.ti in abla⸗
tiuo.licet olim faciebat e.vñ Ouidius ĩ
F§Sefaſtoꝝ. Cur tibi ꝓ libitis clauduntur
rete leones. Rete dixit ꝓ reti· Er dicũt

retia. qſi retinentia. nõ oſpiras.
NRetiaculũ.li.ðr a retmeo.nes. Et dicũt

retiacula in modũ retis facta. Et eſt re⸗
tiaculũ.ſicut ⁊ reticulũ dimi.a rete reſ.

ſez puũ rete. Et reticulũ etiã ꝛ puũ ĩte⸗

teſtmũ tenue. vel qſi reticulũ qð operit
Retiarius.ria.riũ.i·ad rete ꝑti vitalia
nens vel decipiẽs.vel qui retia facit

Reticula.le.dimi/i.ꝑuum rete.vł mitra

virgmalis capitis.

Retiolũ.li.n.g.r illud quod colligit coꝛ

mas. 78r q rete.qꝛ quaſi ꝑuũ rete eſt.vel
qꝛ retinet crines ne effundant.
NRetmaculũ.li.i.habena dictũ a retmen⸗

do qꝛ? eo retmnet᷑ impetus quoꝝ. vel idxʒ

eſt quod reticulum. .
Retoꝛtus.ta.tũ. vel retroꝛſus.ſa.ſũ.qð

⁊Z icẽ.i.iteꝝ cruciatus. vlłretro.vel iten

flexꝰ vel iten volurus. ſicut filũ bis fila
tũ. Vel retoꝛtꝰ.i.iten miſſus.ſiẽ̃ iaculũ

qð iterũ mittit᷑ ĩ hoſtes ⁊232 ò retoꝛqueo

ques.qð ſiãt cruciare.flecteꝛe voluẽ mit
Retrimẽtũ.ti.dꝛ q̃i reti- vere iaculari.

mymẽtũ.Et ſunt retrimẽta ea loca ĩ qbꝰ
digerũt᷑ ſtercoꝛa.vel ꝗᷓ retinẽt capita ve
naꝝ.qbꝰlaxãt᷑ vicula.q̃bꝰ ret᷑mẽta vſqʒ

ad digeſtioms opoꝛtumtatẽ ↄtmebon?
iterum muſculi quibus naſcebantur
retrimẽtoꝛũ meatus. . .
Retrogradꝰ.da.dũ.i·retroiẽs. vel retro

gradiens. ut Concer ↄꝛ retrogradꝰ. Et

planera eſt qñqʒ retroãdus.qñqʒ eſt ꝓ⸗
ceſſiuus qñqʒ ſtationariꝰ. Et mulus viti
oſus ſimiliter. qñqʒ eſt retrogẽdus.qũq;
ꝓceſſiuus.qñq; ſtationarius.
NReu.i.radix. Et ↄponit᷑ cũ barbaꝝ vel
põtus.⁊ðꝛ a reubarbaꝝ.ſiue h̊ reupõti⸗
cũ.illud qð ẽ trãs danubiũ ĩ ſolo barba
ro.⁊ hcirca pontũ colligit᷑.ſic dictũ. q̃ſi
radix barbara.del q̃ſi radix põtica.
Reuerẽs.entis.oĩs.g.i.valde verens.vel
honoꝛas.⁊8z a reuereoꝛ.rer.Et põt eſſe
nomẽ vel pticipiũ. Iñ hec reuerẽtia.tie
q eſt honoꝛ qui cũ pauoꝛe exhibeeè.
Reuma.matis.n.ge.i.tempeſtuoſa man

inundantio. vel ille feruoꝛ aquę q̃ fit ex

remoꝝ agitatõe. Reuma etiã ẽ eruptio
vel feruoꝛ humoꝝ.qð ducit᷑ vel a capite

vel ab alio mẽbꝛo Iñ hreumatiſma.ma

aifnoti

Feugliri/,

ſilublii

Pfigmi
ort ciclen

ſaunnihdi⸗
“

ipiuprei

edded
eine mak
pchucn di⸗
dgs ſenſiſet
maius ledt
ſten eri lleq
loll⸗ atn.
t l vα

fggrnsocnze

alti rn /
londrno nune
Peferontosin
nnſigaetete
ſbahwad
WNed
nie. Rw

neregnadeg
H

Rhin. n.
alba vel ram
nus ſomma⸗
Rhão gen
Gnoßzun
Nii Ai,
ſeatpionen
iſbem in3
Utmctons
Csfti vpe
Wldgenas
Kurdedab
Woacns
eſßtheſonaft.
wr penmss,
Whlei mio⸗

Mupefinov
Auzetüvll

uineflon

Koanigant
Gemmegn,
Nuftn

iaga

togſpint. tis.i.luxꝰ abũdãtis aꝗᷓ. vel humoꝛis. txoꝛeſis ↄꝛ copia dicẽdi. vel loq ndi a re

enes Et Reuolutilis. 2.t.7 Hle.pe.coꝛ.⁊ h Hᷣre ſis. Jñ rhetoꝛica.ars illa. Mrberoꝛ roN.
Amiaferfa, Pñ Aug. de cini. dei. Mundi reuolurilis ad illã arrẽ ꝑtinẽs. Et h̊ rhetoꝛica.ce.⁊
gligiieſit⸗ oꝛtus eiuſoẽ circũitibus inſerite. plrlalit᷑ rhetoꝛica.coꝝ. ⁊ rhetoꝛici.coꝝ li-
Ntalicehei Reus.rea.reũ.ðꝛ a re ꝗᷓ petit᷑ q quis ſce⸗ ber ĩaͤ docet ars illa Er coꝛ.pe.gtĩ rhe⸗
Pmrrgn nezin leris ↄſcius nõ ſit. reus tñ ðꝛ qᷓ;diu ius toꝛ tonvñ Juuenalis.Cedũt gramatici
laümiitt indicio ꝓ re aliqᷓ petit᷑ Et reus ſideiuſſo: vincũt rhetoꝛes omnc7cs.²
Duunnmoknire ðꝛ a re de q̃eſt obnoxius. In hic reetus Rhinoccros. ceroſj id anial. q egoce⸗
Itẽ reꝰ maieſtaſ pᷣus dictus.qꝛ oduſus ros ſm cſoã.vel ꝓ alio aiĩali ⁊ ðꝛ a rhinoſ
wdqwyaglietd rẽpublicã aliq egiſſet. Et quicũqʒ boſti qð eſt naris ⁊q ceros· qð ẽ coꝛnu · Diciet qʒ
Wüfercte bus ↄſenſiſſet. dictus ẽ reus maieſtai qꝛ rhinoceros ꝓ virili mẽbꝛo.eo ꝙ rigear.
maius ẽ ledere patriã.q́; ciuem vnũ. Oo vel qaꝛ ſir vmcoꝛne inſtar rhmocerontiſ
Aandiri n ſtea etiã ille q̃ aduſus maieſtatẽ pᷣncibis vn Juuenalis.Et magno cũ rhinocerõ
mmz wr nir egiſſe vi dec. vl q̃ leges reipubliee detule te lauari.Dꝛedictũ etiã aĩal ðꝛ monoce⸗
cn t rat.vel vtiles abrogauerat ſᷣm ſpoßſ5. ros · i. vmcoꝛmſ.eo ꝙ vnũ coꝛnu ĩ media
lumisbich Rerx regis ctus.eo ꝙ regere debeat rẽ froõre habcat. Et nõ ꝙ iuemt. h rbinoce
35 Ammite ppli ꝛ⁊ ſalutẽ Inter rege? tyrann Pus nul ros tuc facit gtũs rhinoceroj intpoſi
iaſübs la erat drna· nunc im vſu accidit reges ta.ti.pe. ꝓd.· ut ſacerdos · don. ⁊actũs ſin
— öraitin vꝓocare modeſtos ⁊ temperatos. Tyran⸗-⸗ gularj deſimt ĩ em vel ĩ a. vt rhjinocerotẽ

e

4

ri n A ante ½%½ Gregoꝛiꝰ exponẽs illud Job. o· Nuqd
ee⸗ 1 Rhãnꝰ. m. genꝰẽ ſpinan · ut vicũt. ſpina volet rpinoceror buire tibi. ita diẽ Rhi
alba. vel ramus eiꝰ Dap. etiã diẽ. Rhan noccos idomite oĩno nate c ita ut ſiqñ
hu nus ẽ ſpina alba.vel lignum ſprnoſum. captſuerit· teneri nullatenꝰ poſſit. Im
„ Rhas gen?ſpinan denſiſſimũ. ꝗᷓ in herba patiẽs qpe vt fert ilico moꝛit. Eiꝰ vo
inmis i eſt moll pulcra.ibi ſunt tñſpmnepoſtaa nomẽ in latma lingua interpᷣtatũ.ſonat
cräunmgpet VPñ ĩ ps. Pꝛiuſqᷓᷓ ĩtelligerent ſpſne ve m narc coꝛnu.Et q̃d aliud ĩ nare. niſi fa
mis glicl, Ghea ꝓpꝛiũ nomẽ mr̃is Rho rhãnũ ꝛc. CTuitas. qd mn coꝛnu niſi elatio deſignat
õl muli⸗a ſhemi⸗. Zia ðr Vel Rhea or Rhmoceros iſte q etiã monoceros gre⸗
rercid ii dea terre ã̊ ops vel ceres ðr Blm ali cis exẽplaribꝰnoĩat᷑.tãte foꝛtitudĩs ðr.
venuris quos fuit vxoꝛ Saturm. ut nulla venãtiũ vtute capiat᷑. Sʒ ſic hi
täitur Rheda te. genusẽ vchiculi ad eũdum ? alſefrt qͥ ĩ eſcribẽdis narurj aĩaliũ labo⸗
äriimit redeundũ habilis.⁊eſt q̃ttuoꝛ rortax. rioſa ĩueſtigatõe ſudauer̃t vgo ei puella
üiſobrdn Rheno. oms. veſtis eſt de pellibus Suůrt p̃ponit᷑. ꝗᷓ veniẽti ſinũ aperit in q ille oĩ
Sgefrneiyi em rhenones. m Iſidoꝝ. velamina bůe ſerocitace poſtpoſira cupur Spomir. Bic.
dirpöti roꝝ pectoꝛis ð pellibꝰ villoſis vſq; ad qʒ ab eis a qb capi ꝗqrit᷑.ſoꝛopatꝰ velut
mirnnzel vmbilicũ. ⁊nõ or a rembus· ſeꝰ a rheno mn ermis iuenit ereiro lor q; eẽ deſcri
i Eti ſ germame fluuio vbi his maxime vtunt bit. qui en cum elephatis qu certamẽ
arurinotie⸗ Rhenones etiã vulgo dicũt repti. qꝛ lõ6 ogercdt e en re quod in naͤre ſingula
c. gitudie villoꝝ q̃ſi reptant. ech at. ventrẽ aduerſantiũ ferire
e enſan Rhenus. m.eſt quidam fluuius diuidens bibee. vt cu melioꝛa ſunt vulnerati
eet germamam ? galliam pugnantem ſe facile ſternat hec Gregs
ngimn Rbeſis. interpptat locutio. Iſ brberori · ¶ Dolmus aur dicit Rhinoceros eſt mõ⸗
ilhit ca.cę ſ a copia locutiõis dicta. Blkrbe ſiꝝ qoda rugiti hoarido oboeano

umnttinan

nos vo ĩpios.Er rex a recte regendo ðr
Mõ aut regit qui nõ coꝛrigit Recte igit᷑
faciẽdo regis nomẽ tenet᷑peccãdo amit
tit.Et ꝓd.xe.ſʒ rego.ꝗl.coꝛ.eã.vñ Si be
ne regna regis.es dignus noĩe regis

vel ta. Itẽ ĩuemt᷑ rhmnoceron.atũc facit

gtũs roni. ⁊ foꝛmat᷑ gtũs a ntõ. addita
tis.⁊ qctũs deſimt ĩ em.vel ĩ a.vt rhino
cerontẽ.vel ta.Doteſt etiã dici h̊ rhino⸗
cerꝰ.ri.pe.coꝛ.⁊tũc ẽntũs latinꝰ. Item

capite ceruĩno.ex eiꝰ frõte media coꝛnu

ꝓtẽdit᷑ ſylẽdoꝛe mirfico.ad magmtudi⸗

nem q̃ttuoꝛ pedũ.ita acutũ.ut q̃cq̃ᷓd im
petierit.facili ictu ꝑfoꝛet. nature indo⸗

mitce q̃ ſic captus teneat᷑.cito moꝛit᷑.
Rhmos.imrerpᷣtat᷑ auris vel naris.

Rhodus.inſula eſt ꝗᷓ ante ophicus dice⸗

bat᷑.Et coꝛripir pᷣm am.
Rhodij. dicti ſunt q̃dam qui venerunt᷑

iuxta rhodanũ:⁊edificauerunt quoddã

otpidũ qð rhodum vocauerunt.

Rhodanus.dam.q̃dam fluuiꝰgallie.⁊ S9r

a rhodamo.cas · qd; latine dr toꝛquceo-
qꝛ toꝛquet lapides.⁊ arboꝛes euellit im⸗
petu ſuo.⁊ coꝛ.da.
Rboma.me. r a rhemus.qꝛ ille fuit pri
mꝰ fundatoꝛ illius ciuitatis.Et nõ er a
rhomulus.Tũc em̃ deberet dici rhomu⸗
lale.⁊ nõ rhoma. In rhomanꝰ.na.nũ.⁊
vr diẽ. ſoꝛiſcianꝰ. Sũt goã gẽtilia ſimilłẽ
poſſeſſ iuis habẽtia foꝛmã. vt rhomanꝰ
ciuis rhomanꝰ ager.

Rhomphea grece.latine ðᷣ gladius Ma

vbi Beñ./ ðꝛ Gladius flãmeꝰ ⁊ vᷣſatilis
in greco rhomphea habet᷑. Item rhom⸗

Phea eſt gladiꝰ ex vtraqʒ pte acutꝰ quẽ?

vulgo ſpatã dicũt. Jõe ẽ framea ᷣm ſda
KRhomulꝰ.li.fuit f at᷑ Rhemi Iñ piam
rhomuleꝰ.lea.lcũ.Et rhomulides.d.ſfili⸗
us vel nepos rhomuli. Rhomolide etiã

dicũt᷑ rhomam̃ q̃ fuerũt de pgeme illius

„ T ⸗ .

Iñ h̊ rhomulis rhomulidis.i ſilia vel ne
ptis illius.vel rhomang.
IARW ante

NRicmiũ.nij.idẽ eſt quod reſolutoꝛicĩniſj.

Fpm Hud. Dap̃ dicẽ̃. Ricmiũ ẽ matronale
oꝑim ẽtũ.latince dictũ ꝙ dimidia eius pſ
rectro abijcit᷑ qd vulgo mauoꝛtẽ dicunt.
Ricmiũ.acus ſiue ſpinula.qͥ virgmei cri
nes diſcrimmant.

Ricinus.m. vmis camnꝰ· 82 a rnos

quod eſt auris.⁊ cynos qð ẽ cams.co q;
inberet auribus canum. .
Rictꝰ.etus.i.feraꝝ oꝛis aptio.⁊8? a rin
Fo.ꝗqj. Vl qð dr riſus ĩ hoĩe.ðꝛ rictus in
Ridiculꝰ. la. l.de qᷣ pᷣt haberi de⸗ beſtia
riſio vlł qᷣ aliũ deridet.vłq̃ in rebꝰ rurpi⸗
bꝰridet. ⁊ : a rido. des Et hᷣ ridiculũ.li i.
deriſio. Jñ rioiculoſus. ſa.ſum. ꝛhic⁊ H

ridicularis. ⁊ hoc.re.
Rien. riems.vide·S in ren.
Rigidus. da. du. i. durus riſiſtens valiaꝰ
ſeuerus iĩmobilis. ⁊dr a rigeo.ges: Inde

hec rigiditas.tatis.

Riguus.gua.guũ.i.madidus. vel ferti⸗

lis vel fecundus.⁊ dicit᷑ a rigo.gas.

Rigoꝛ. oꝛis.m.g.i.duricies rigiditts
RKima. me.i.fiſſura Jñ h̊ rimula.le.⁊ẽ hee
rimella. le. ambo. dimi.i.pua rima.Et ri
moſus.ſa.ſum · i.rimis plenus. =
Rinatrix.tricl.eſt ſerpẽs aquã veneno

ĩficiẽs.De qͥ Lucanꝰ.Rmatrix violatoꝛ

aꝗᷓ Legitur ibi⁊ natrix violatoꝛ.vt S.di

ctum eſt ĩ natrix Papᷣ.vo diẽ. Rmarrix
ſerpẽs aquã veneno mſficiẽs.ĩ qͥ cũqʒ em̃

fonte fuerit.ſuũ ibi ĩmiſcet venenũ⸗

Ripa.pe ·locꝰ ꝓximꝰfluibus a rapiendo
dicta.qꝛ ab aq̃ quotidie diſſoluit᷑.Qam
ripe ꝓpꝛic ſunt fluuio ꝝ.ſiẽ litoꝛa man ñ
h ripula.le.di.i.pua ripa Et ripatus.ta.
tũ.i.ripã hñs.Et h̊ ripatũ.ti.tributũ qð

accipit᷑ in ripis Et ripatim.i.ꝑ ripas.vł

de ripa in ripã.⁊ deſiãt locũ ripau.ſicut

oſtiatim oſtioꝝ.Et ꝓducit pmã ripa:vñ

QLueanꝰ ĩ.ʒ.Me nõ lecteę cõiunx obliuio

ripe. Ripa ctiã ðꝛ ꝑpuꝰ fluuius vemẽs a

Riphe. ĩterpᷣtat ĩperus Iñ ri⸗ magno
