7pp. pe. Vã Oꝛatiꝰ m epi. Inuidus al⸗
terius marceſcit reb us opimis.
Ho matus.ta tũ.i.opinione ꝑceptus vł

manifeſtus Et ↄpat᷑.opmatus.tioꝛ.tiſ-
ſimus. Iñ opinate.tius.ſime.adu.

ODpmax.nacis coĩs ge.i.frequent᷑ opf̃na
tus.vel mamfeſtus ſicut dicimus leccato
rem op nacẽ eſſe.i.mam̃fcſtũ oibus.
Dvimo.oms.f.t.i.putamen.vel ſuſpicio
vel fama ⁊ ꝓpꝛie ðꝛ dubia. Et eſt opimꝰ
qã extranea poſitio · vt vult Ariſtote⸗
les in. ꝛ topicoꝝ ſoap̃ᷣ. vo dicit. Opim̃o
rumoꝛ.fama.nomen.aura.popularis
DOpinoſus.ſa.ſum.i.opimiõe plenus ꝑce
ptus vel pcipiens
Dpiparꝰ.a.u.i.clegãs ł abũdãs. Jñ opi⸗
pore adu·i.elegãt᷑ labũdãter.⁊ coꝛ.pa
DOpiter.opiti vel opiter.i. Jupit᷑ q̃ opiſ
pat.i.auxlij.vel illiꝰ deę ſcʒ fre·vel opum
par᷑.⁊ tũc ↄpomt᷑ ab opis ⁊ par.vcl opit
8: qᷓi opiter.i.puer.q̃ natus ẽ poſt obitũ
pr̃is. I7cẽ ⁊ poſthumꝰ Bel ðꝛ opiter puer
cui auo viuo pater eſt moꝛt uꝰ. añ q̊ʒ ille
puer naſcerec Et ðꝛ opiter. q̃ſi obpater
quia auus in loco eſt patris.
Hypobalſamũ.mii.inciſio.vel cauerna⸗
vel.coꝛtex balſami.vel liquoꝛ manãs de

ↄciſiõe coꝛticis balſami ꝑ cauernas.Coꝛ

cex vo illiꝰ hgni pcuſſus vgulis ferreis
ꝓ cauernas eximij odon diſtillat guttꝰ
Dooꝛtũꝰ.na. nui.vtilis ↄueniens vel ne
ceſſarius JIñ opoꝛtumtas· tatis.i.facul⸗
tas.copia.vtilitas.
Hpos..ðꝛ inciſio vel cauerna.vel coꝛtex
Oppidanus.na.nũ.i.caſtellanꝰ in oxpido
manens⁊ ꝓpducit. do.
Hpiidulũ.li.dimi.i.ꝑuũ otpidnm.

Oppidũ.di.ðꝛ ꝗlibet ciuitas ſter Roma

Et oppidũ 82 caſtꝝ ⁊ ꝓpꝛie magnũ caſtzʒ
Et ꝓducit pᷣmã. Vñ Lucanus in · ¶· Eru

erent nulli vallarent oppida muri
Oppꝛobꝛiũ.bij.n.s.i.vituperiũ. xedecus

Ops.pis.f.g.⁊ plalit᷑ he opeſ.opũ.ſʒ ntũſ

fingulanj deſcit ſᷣm vſuʒ. Et ẽ nomẽ diub
elmiũ i: aliuð ſigt ĩ ſingłari aliudĩ pli.
Opis.opi.opẽ.ope.i.auxiliũ.tutela.ſtu ·ſi

um. niſus. Sʒ opes ĩ pli.i:initi c. Innei

tur tñ qñq; in ſin gulari ꝓ diuitijs.⁊ĩ płi
ꝓ auxilio.Et hĩc h̊ᷣopis.opis.qᷓdam dea
ᷣ putabat᷑ opibꝰ peſſe. ⁊ coꝛ.o. Vñ Quę
rit pauꝑ opẽ·ꝗrit auarus opes.Et nota
q ops p terra h nrm in vſu. ⁊interpoſi
ta.i.facit gtĩ opis.⁊ eſt pᷣmitiuũ.Et ðᷣr
ops terra.co ꝙ opẽ ferat frugibꝰ.ꝗ alio

noie ðꝛ cybele Itẽ ops antiq̃tꝰdicebat᷑ i
oĩ genere.i.diues fecũdus.opulẽtus.Et

inde pᷣt ↄpom.mops.i.pauꝑp. .

Opratius.tia.tiũ.⁊ interpoſita.v. ſonã

te frequẽtius ðᷣꝛ.optatiuus.ua.uũ.i.deñ
xeratiuꝰ Iñ. hic optatiuus tiui.quida
modus vbi.qꝛ deſigt optationem.
Optimas.maj coĩs.ge.ðꝛab oprimꝰ. Et
ſunt optimateſoptimi ⁊ maioꝛes ⁊ hono

rabilioꝛes ĩ pplo Et etiam milites eclecti

dicũt᷑ optimates.⁊ ꝓducit ma.

Dotatio.oms.f. g.⁊ ꝑ ſincopã hec optio

- .

oms.i:deſideriũ vel electio.Er optiones
etiã dicti ſunt qdã milites.qꝛ ſunt clecri

SDoulẽtus. ta.tũ. ⁊ hic⁊ H̊ͥ ⁊ hopulẽ stis

in codem ſenſu.i.diucs vel opibus abun
Dans.i.plenus.⁊ vtrũqʒ ↄpꝑatur.
Opꝰ.per n.t.ðꝛ ab opsopl qð ẽ fra ⁊ ẽ
iꝗ qð fit.ſʒ oꝑatio ipᷣa rei actio eſt Et ab

opus ð: h̊ opuſcul.lii puum opus. Er
operarius.ria. riũ.ad opus ꝑtmẽs.vel q̃ᷓ

facit opꝰ.Et hic oꝑariꝰ.rij. ꝓ eodem Et
operoſus.ſa.ſum.i.vtilis vł oꝑibꝰplenꝰ
. ante mKkK

Oꝛa.re.ſine aſpiratõe ſiqt finẽ ł xtxremi

tatẽ ren· ſcipue regionu ł veſtin. Vu. i⸗
Reg..24 Dauit oꝛã pſcidit chlamydis
Saulis. Qñqʒ eſt płis nũcri de os orj. ⁊
ſic etiã nõ aſpirat᷑.ſʒ qñ ſiãt tõs a ſpirat
Oꝛaculũ.li.i.diufmnũ rñſum ⁊: ab osorj

qꝛ oꝛe petit᷑ ⁊oꝛe dat᷑.Et oꝛaculũ ẽ locus

vbi dat rñſum.⁊ ſic accipit oꝛaculũ ſᷣm
Hug. Dapias etiã dic. Oꝛaculũ celeſte

reſpoſum vel iᷣm delubn Et m qſdam
Dꝛ ab oꝛo.oꝛas Vñ in hiſtoꝛijs Zr Reſpõ

ſum diumũ oꝛaculũ ðꝛ.qꝛ oꝛãtibus dat᷑.

ODꝛariũ.rij.ðꝛ limbꝰq̃ agponie oꝛe·i· mar

gini exrremitati alicuiꝰveſtimẽti cauſa
oꝛnatꝰ 182 ab oꝛa.oꝛę ꝓ extremitate ve
ſtin. Itẽ oꝛariũ pᷣt dici ab os oꝛis.⁊ tũc
oꝛariũ ðꝛ peplũ.ſcʒ infula illa ꝗ muoluit

ſocoalatd
zectichre
iapfectoc
pfectiſen
vthoͤchrtit
dicon
ſmi li
ſmngeneryt!.
Perücnnke

Oytoor

ders odvo⸗
etorürwhi
GNd
N
DWe
WRN
ode⸗
uͤchi
oibisd
tate
etiͤgl
ocit
Abllamn,
Kcſ
io pe
pabertote
lrter
Obiüͤneiop
ücrop Et⸗
tdalnete⸗
Woragd
Med N
Macns
Ntiſen
Nmnnune
Rßect
Mpoh⸗
Delord
lonrby⸗

ii⸗
NNSe es
Nncehi
utensniin
ng ihye,

nh

mmmr
icrpmmi
Krufrpſi
Sennfe
vansenne
i0ng
nterpoſtgne
tatinns öir
rinns tini gi
a
robpnnt
mnes.
Nnntts den
r
iberotᷣ
cno Crodaces
Gres den
adadops
SAdlut

dpeep if,

SnaA Rh

hiunos
cons na
hum
,

i Ha⸗
Sont nſo
eiruc .
rmi
Sorli⸗ bons
Genliin
Orclüccen
da Eringe
NCntrs 1,
4 NA
3irs
„wremtes
. 10 ois

lindt

operit oꝛa·i.vultꝰ O:ariũ etiq dr ſtola

ſacerdotis.eo ꝙ oratões ⁊ ꝗlibet ſacra⸗
menta eccleſie ſine eo fieri nõ debent.
Dꝛatio.om̃s.f.g.ðꝛ q̃i ojj ratio:nã oꝛare
eſt loq̃ ⁊ dicere.Eſt ãt oꝛatõ ↄtextꝰꝰᷣboꝝ
cũ ſenſu. Cõtextus ãt ſine ſenſu nõ ẽ oro

qꝛ nõ eſt onj ratõ. Itẽ oꝛatõ petitio ẽ. qꝛ
oꝛare i eſt qð petere.ita diẽ Dapᷣ. Itẽ

ofo copulata ligata ẽ ĩ meti abſoluta

ĩ pſa:allocutiua in eplis. iſpuratiua in
digqlecticl.relatiua ĩ biſtoꝛijs Itẽ oronũ

alia ꝑfecta.alia ĩpfecta. ſderfecta eſt illa

ꝗᷓ pfectũ ſenſum generat ĩ aio auditoꝛis

vx hõ currit. Oł or̃o ꝑfecta ẽ oꝛdĩinatio
dictionũ ↄgruam ꝑfectãq; ſniaʒ demon
ſtrs. Imptecta oĩo eſt illa ꝗᷓ ĩꝑfectũ ſen
ſum generat ĩ aĩo auditon.vr albus hõ⸗
Dꝛatiuũcula.lł.dimt.ꝑua oratõ.

DODꝛatoꝛ. ofl.i.qactoꝛ: defenſor. patronus-
xauſidicus. aduoeatus.ſᷣm Dapiam

Oratoriũ.rij i.locꝰorãdi.tm̃ or̃om cõſe⸗

cratus.ĩ q̊ͥ nemo aliqd aliud agere cebet

mſi ao qð factũ eſt.vñ ⁊ nomẽ accepit.
Dꝛbis.oꝛbis.m.g.i.rotunditas circuli ⁊
etiã cuiuſtibʒ rei.⁊8: a rota:qꝛ q̃i rota ẽ.
Itẽ oꝛbis ðr circulꝰſeptimane.Vñ Job
p.Cũqʒ ĩ oꝛbẽ trãſiſſent dies ↄuiuij. Itẽ
oꝛbis 8: mũdꝰvl circulꝰ treꝓpt᷑ rotundi
tatẽ ñ h̊ oꝛbiculꝰ.li.di· Et orbiculufor
etiã ãlibet bꝛeuis rotella Ex ↄpomt᷑ or⸗
bis cũ tre vel fraꝝ. ⁊ r hoꝛbiſterre vel
oꝛbiſterraꝝ.m. g. q; dinoſcit᷑ ex ſui pᷣnci⸗
Pio.ſiẽ qſqʒ.qꝛ ſcx⸗ oꝛbis eſt m. g. ⁊ q̃s

O:bita.te. pc.coꝛ·i.veſtigiũ carꝛi vl rot᷑e

ab oꝛbe tota dicta.ſcʒ actus qͥ pecꝰ agi
ſolet. Et ð orbita.q̃ſi oꝛbis iter vel via⸗

HDubiñuei. pome er ĩregi diſongenen
vnh̃eroꝝ. Et videt mirabilis ↄpoſirio .

Et teclinat oꝛbinuei. gtõ oꝛbijueondtõ

orbioueis ꝛc Eiuitas enĩ ẽ ꝗ vocat oꝛbiũ
vocat᷑ vci ſ coꝛrupto noĩe nunc dꝛ or

peuctus inde vꝛie dicebant᷑ ciues or

biti. ſiue viẽtam Vcl ↄiũctim orbitiniẽ⸗
tam.q̃ nune dicũtur oꝛbeuetam.,
O:bus. ba.bũ.i.pᷣuatꝰcccꝰ.ſʒ oꝛbꝰq fllios
amiſi. ſz cccꝰ qᷓ oclos ꝑdidit. ſʒ ſepe vnũ
poĩt p reliq̃̊. Iñ h oꝛbitas.tar:.i.amiſſio

oculon vj ctia filioꝝn. Itẽ orbus or ſine

pentibopm Hug · Itẽ greciſm poĩt talẽ

èðß l

differẽtiã· vñ Cecus mutilit᷑ gerit ĩſtru⸗

*9

mentta vidẽdi. Luminc puat violent 82
oꝛbus. Dr oꝛbatus cęcatus vel viduat?

DOꝛca.ce.vas olei.vl ĩpẽs amphoꝛe mag
ne 78² ab oꝛce. qð E recipe.⁊ h oꝛccꝰ.cei.

ꝗi vꝛceꝰ pꝓ eodẽ vaſe. Iñ h oꝛccolꝰ.li.di.

Dꝛcas.cadis.qdðdã genꝰoliuaꝝ.⁊ ðꝛ ab
oꝛce.qð ẽ reciꝑe.qꝛ młrũ liqꝑcipix Vel
oꝛcc exiã oᷣr grece rotundũ. Iñ oꝛci apð
grecos dicũt᷑ teſticuli ꝓpt᷑ roruũditatẽ. ⁊
inde ꝗqoã oliue dicũt᷑ oꝛcades.qᷓ̃i teſticula
res.qꝛ ĩ modũ teſticuloncreſcunt.⁊ cor⸗
Dꝛce.grece.latĩe ðᷣr reciꝑe pe.oꝛcades

Wel oꝛce grece dr etiã rotundũ latne

Dꝛceſtra.trei.pulpitũ vl corhedꝛa nobi
liũ.⁊ ððr ab oꝛce.qꝛ ceos ſeꝑatim a lo re⸗

cipiebat. Et orceſtro dicebaè loc?ſeꝑatꝰ
iceęna vbi nobiles ſedebãt. Vñ ⁊ ſepe po

me ꝓ nobilibus vñ Juuenalis Quos re
poꝛtandis poſita eſt oꝛceſtra cathedris.
Dꝛcula.le.pe.coꝛ.dimi.a ꝑua oꝛca.

HSeꝛcus. ci. m. a. i.mfernus. 282 ab oꝛce qðᷣ

eſt reciꝑe.qꝛ ſo ꝑatus eſt reciꝑe vel quia

mlta recipiat. Oñ Oꝛatius ĩ epi. Quio

vici ꝓſunt aut.hoꝛrea ſi metit orc?ꝰ Grã⸗
pia cũ paruis nõ exorabilis auro ·
Dꝛoinarius eſt.q̃ iure ſuo vł ppncipis bñ
ficio vniuᷣſalit᷑ iuriſdictõnẽ exercere pot
vbiliber. Atẽ eſt is cui vniuſita cauſaꝝ

omiſſa eſt Vñ ſm ſpe officialcs epoꝝoꝛ

dinarij vocãt · JItẽ ᷣm Goff.oroinarius

iudex ẽ q̃ collegio eligit᷑.⁊ a ſuꝑioꝛc ↄfir⸗

mat.vt electꝰ ĩ rectoꝛẽ.q̃ ꝑ ↄfirmationẽ

ſoꝛtit᷑ iuriſoictiouẽ. ſiẽ ⁊ epᷣs ĩ oĩbꝰ ſter

ea ꝗᷓ maiorẽ diſcutionẽ exigunt. Itẽ or⸗
dinarius miles ẽ q̃ ꝑintegꝝ ordinẽ mili
tat q̃ alio noĩie r gregarius.i.humilis:
Dꝛdinarij locoꝝ ſunt nõ tm̃ epᷣi. ſj etiã

qcũqʒ inferiores q̃ hũt inſtitutionẽ ⁊ de⸗

ſtitutionẽ. c. cũ ab cccleſia ꝝ.de offi.ordi.
J. c.iij.S. in ↄferendis.ti.li.vi.

Dꝛdmaria onera ſunt illa ꝗᷓ ex ↄſtitutõe

loſuetudĩe pᷣſtant᷑ vt ꝙ qlibʒ tał fundꝰ

vel domusqlibz ano tantü debeat ſſtare

ũiũo ſuo vl pncipi Sʒ croꝛomaria onera

ſũt q̃ e curſus⁊ moꝛẽ ex ĩopinato euẽtu

vl caſu ſcu neceſſitatẽ emergẽte inducuc
ut ſi dũs velit maritaẽ filiã ſuã ł'guerre

iĩmineãt.⁊iõ a ſuis ſubdi exigat᷑ aliqᷓd⸗

Hꝛdjĩnatus.ta· tũ.i.diſpoſitus.electus.

Oꝛdo.inis.m.g.i.diſpoſitio vł ꝗdus.⁊82

ab oꝛdioꝛ.dirl. Iñ oꝛomariꝰq.ũ.i.oꝛome

ſtatutus.factꝰvel elecrus.Et hic ⁊ horz

dialis. ⁊ Bᷓ le. Itẽ oꝛdo eſt vnũ ſacr̃m de
Dꝛea.rce.i.mõs ⁊82 ab oꝛos.qð ſeptẽ
ẽ viſio IJn h oꝛcas.dis.i.nĩpha l dea mon
Nꝛexis.xis.i.vomitus exiẽs ob oꝛe tiũ
782 ab os oꝛis. Iñ h oꝛcxia.xie.polipha
gia.i.multa comeſtio:nimiũ deſideriñ co

medendi Et contigit h̊ infirmitas cũ ex

rro naturam comedimus.
Dꝛganic. ca. cũ. pe. coꝛ.i.að oꝛganſᷣ pti⸗

Dꝛganũ.ni.pe.coꝛ.ẽ generale no-⸗ nẽs.
mẽ oĩm ĩiſtrumẽtoꝝ vel vaſon muſicoꝝ

EPr etiã ſpalit᷑ p qdõ inſtr̃o Oꝛganũ etiã
S: modulatio ꝗᷓ fit ĩ cãtilena ⁊ ꝓpꝛie cum
ralibus inſtrumij vel vaſis. Iñ h 1 Bor⸗
ganiſta. ſte. qᷓ vel ꝗᷓ in tali inſtr̃o canit.
Dꝛge.grece. ira-
Oꝛgia.oꝝ.płis numerti tm̃.ſacra bacchi
miſteria vł ſocriſicia.dicta a ſaltatioibꝰ.
Dꝛia.ric.i.frenũ qd oꝛi ivomt᷑ ⁊232 ab os
Dꝛicca. ch. pe. coꝛ.i.loq̃x.⁊ ðꝛ ab os oj.
Oꝛidicꝰ.ca.cũ.pe.coꝛ.i.oꝛe dicens.
Hꝛisurus.ra.ri.i.aſpere loquẽs·vel qui
nõ vult aꝑpire os. ⁊ ppucit du.
Pꝛiẽs eni..m.g. ꝓ oꝛiẽtali plaga mundi.
Iñ ba h; oꝛiẽtala Rᷣle.pt eẽ eſſe g.oĩs.⁊ ꝑ
Diꝛificiũ.cij.n.s.i.foꝛamẽ ĩferiꝰ ticipiũ
32 ab os orj.⁊ facio.poĩt᷑ etiã ꝓ qͥlibʒ fo
ramie. Et ut viẽ mbꝛoꝰ. Vẽrn duo ſũt
Hiiganũ ni.ꝗᷓoã hᷣba calisa oꝛficia
NHꝛigenes. ꝛiũ nomẽ doctor..de quo ðꝛ
Pbicũq; Dꝛigenes bene poſuit nullus
co meliꝰ.⁊ vbi malc nullus eo peius.
Hꝛigeniãi heretici ab oꝛigme autoꝛe ex
oꝛti ſunt. dicẽtes ꝙ nõ poſſit videre filiꝰ
pꝛẽm.nec ſpũs ſcũs filiũ. Miĩas qͥ ĩ pᷣnci⸗
pio mundi peccoaſſe dicũt ⁊ ꝓ diuerſitate
Petõꝝ dẽ cel vſqʒ ad t᷑rã diuerſa coꝛꝑa q̃ᷓ
ſi vincula meruiſſe.eaqʒ cã factũ eſſe mũ
Hꝛigmarius.rij.i.vnaculus dum
ꝛiginarij.dicũt᷑ aſcripticij.ſ.litõcs.ſic

dicti.eo ꝙ ita glebe ſunt aſtricti ꝙ trã

ſine volũtate dñi ſui nõ poſſũt dimittẽ.
dicti oꝛginarij.qꝛ að t᷑rã talẽ ipᷣa oꝛgine
pꝛĩs ani ꝓaui að ſeruitatẽ tenẽt᷑.⁊ hi ſpᷣm
leges pᷣui glebe vocant.q̃ ᷑ᷣm vulgꝰ ma⸗

nentes a manendo dicuntur

Dꝛigo.mis.f.g.i.genꝰ.ſtirps:pᷣncipium
IJñ oꝛigineꝰ nea neũ.⁊ ̊⁊ h oꝛigmal⁊ H
le. Iñ oꝛiginalit᷑ adu. vñ oꝛigmale pctm̃
8 qð ab oꝛigine natiuitatis ↄtrabit᷑.
Oꝛion.oms.m.g. ðꝛ qddã aſtrũ oñ tauri
veſtigia fulgẽs Et ðꝛ oꝛion q̃i vꝛion ab

vrina.i.ab ĩundatõne aquaꝝ Tꝑe emm
hbyemis oꝛit.⁊ mare ⁊ tras aqs ac tẽpe
ſtatibturbat. ᷣm ſdapᷣ.⁊ ꝓ. pmã ſullabã

⁊mediã oꝛion.vñHu diꝰ Obſtitit oꝛion
lacona nitẽtibꝰaſti. Itẽ oꝛion inuemt᷑ ꝓ
qdꝗ citharedo:⁊tũc ꝓ.pe.ſjʒ pᷣmã coꝛ.vñ
Virgiliꝰ. ONꝛpheꝰ in ſiluis int᷑ delphinas

oꝛion . h ſumit ꝓ citharedo. Et nõ ꝙ; ßm
Lucanũ.oꝛion. pꝓd.pe.in gto. Vñ diẽ ĩpᷣ

g. Enſiferi mmium fulget latus oꝛioms

Idem ĩ.9.ſ. Teſte tulit cclo decus ⁊victi

oꝛioms Sed Ouidiꝰ in meto.iʒ.coꝛripit

dicens. Diuſaſqʒ vꝛbes nitidũq; oꝛioms
enſem ſolurimũ vſus ſeq̃t Duidiũ q; Au

canũ. Vñ in vocabuk ĩ qbꝰ autores ſibi

Sriat᷑.ſi tenẽda ẽ ↄſuetudo loci ĩi legit ·
Hꝛiundus.da.dũ:nomẽ.i.natus vel na⸗
ſcenqus.⁊ regit gtm̃. Vũ in Boctio. Si

reminiſcaris cuiꝰpatrie ſis oꝛudus.
Dꝛix vt diẽ glo. Iſaie.iꝰ aĩal eſt imũdũ
nec ſacriſicijs aptũ Et vt dicũt q̃dã.oꝛix
ẽ aĩal qdᷣdã in heremo ſile capꝛc.cuiꝰpili

ſunt refſlexi vᷣſus caput õ nãz oĩm aĩi liũ

Alij dicũt q; ſir mus aq̃ricꝰ q̃ cũ cap tꝰẽ
ꝓhcit᷑ ĩ vijs ſiue ĩ cõpi tlij dicũtqo ix

eſt aĩal ſie muri qd nos dicimꝰglirẽ. Et
Teclmat᷑ h oꝛix oꝛiꝗ oꝛigi oꝛigẽ ꝛc.Sð qͥ h

Deutia Oꝛigẽ camelopaꝛdulu.MNomia

cnĩ deſinẽtia ĩ x. faciũt gtm̃ ĩ cis.vł in g.

exceptis.mx nox ſenex ſupellerx
Hꝛica.ce.maneries ẽ pulmẽti.⁊vt dicũt᷑
Dꝛicon.tis.m.g.media ſplhe & hoꝛdeo
ra apparẽs ſuꝑ terrã.ſᷣm ſdapiam.
Dꝛnia.imtõtat᷑ nnathema. ł anathema⸗

Dꝛnix ẽ gallina ſilueſtij ł vt diẽ̃ ticatõ

ſaõ.oꝛnix ẽ gallia africa pingniſſima

DHꝛnicomãtia. tie.i.dĩnatio ꝗᷓ̃ fit ĩ pectoẽ
liĩ oꝛtu.łl ĩ guſtu pullon ⁊8: ab oꝛnix að
iterpᷣrat᷑ gallma ſilueſtij. ⁊ mãtia qð ẽ di

Oꝛoma.viſio ĩterpᷣtat᷑ ſᷣm ſdapᷣ umatõo

DHꝛos.oꝛonſj..ꝓpꝛiũ nomẽ cuiuſoã monij.
Hinc videt dici. hic oꝛontes. ontis. dux

cowd⸗
mrre
socus )
oſane vel
pophita⸗te
nogiz ſer
Prpbonus
Geqnd
Pämp
NMWantong
Oumg
Drchord
Orſus )
di Erbi⸗
tclimlla
Vricalala
nt b
Perygioge
Ntigonerryt
Crurnir
Derr achi
ead⸗
Nre
WNN
pet
cotunße
Ottilio⸗
Drtir.:
Orrhod⸗
wE. M.
g /
eſem
wee
Ehethodo
Whm dieer
Nhe pi⸗
Uorfirtath
Mpbdlie
nenn
zͤme
detzane⸗

1Rornijrnre

E itais teg

Wr drſl

dDödetci
ononnen;

denrrede Lenteò

. ℳ . 2
„ h

* . . .

4 *

S

ieOrdal
tii uroresſt
NNdddde
Ma darlst

„ „„ 4
ee

goir Gaidt
Worcitit

1diene Kt

—

licioꝛum. qꝛ magnus fuit-
Dꝛphanotrophiũ.phij.i.hoſpitale. vel
alius locus venerabilis in q́ oꝛphajncon
uerſant᷑ vel paſcunt᷑. Iñ hic⁊ hoꝛphano
trophita. te. q̃ vel ꝗ eſt cuſtos oꝛphano⸗
tropij.ſiue dũs.ſiue dña talis locis.
DOꝛphanus. na. nu. idem eſt qd pupillus.
Sed illud grecũ nomen eſt.⁊ h̊latinum
VBñũ in pſalmo vbi legit ſoupillo tu eris
adiutoꝛ. grecus habet oꝛphano.

Oꝛſum.ſi.i.pᷣncipiũ loquendi vel locutio

2582 ab oꝛdioꝛ oꝛzdiris.

Dꝛſus.ſa.ſum.i.inceptꝰ.⁊ dꝛ ab oꝛdioꝛ.
din Et hir oꝛſus.ſus.ſui.i.actꝰ oꝛdinãdi
telã.vel locutio.vel pᷣncipiũ locutõis.
Oꝛticula.le.pe.coꝛ.i oꝛtolonus ⁊ ðꝛ ab
oꝛtꝰ.⁊colo.q̃ſi oꝛtum colens·
Dꝛtygia.gie.ꝗ̃dã mſula ſcʒ delos. W
Oꝛtigometra.tre.ꝗdã auis.⁊ vt dicũt ẽ
coturnix.ꝗᷓ gregẽ ducit.tre eã oppꝛopin
quantẽ accipiter videns rapit.ſᷣm Hugꝗj
Dap.etiq diẽ. Oꝛtigometra.genꝰauium

i coturmces.qs veteres veſci intdixert
Solũ em̃ h anial ſicut bõ morbũ caducũ
habet. Et pd.pe. ab Rlexandꝛo. Wñ die

coturmces deſigre ortigometra-·
DOꝛtilio onis.m.g.idem qð oꝛtolonus.

Pꝛtix. oꝛtig..f.g· grecc.latine ðꝛ cotnix.
DOꝛtchodoxus.xi.m.g.i vir recte głic.ſe⸗

recte credẽs.⁊ vt credit viucns.⁊ ðdꝛ ab
oꝛtbos.qð cſt rectũ ⁊ doxa gloꝛia. Quo
noĩe nõ p̃t vocari q̃ aliter viuit q̃ᷓ; credit
Jñ hoꝛthodoxa.xe.i:femĩa recte gloꝛie.

Et hic oꝛthodoxia.xie.i·recta glia.⁊ pᷣt

declinari adiectiue.oꝛthe Joxus.xa.xum
ſ̃m Hug ſoapias vᷣo dicit Oꝛthodoxus
grece.rite catholicus hõ dꝛ.fide rcctus.

vita pbabilis.q̃ latine vir recte gloꝛie

ðꝛ ⁊ ꝓducit.pe:poſitione.
Dꝛthogomenus.a.ij.i.recte acccntuatꝰ
273: ab oꝛthos. q eſt rectũ ⁊ gomenos-
qð eſt accentꝰ q̃ſi nõ encleticatus.
ꝛthogonus.na.nũ.i.recte angulatus⁊
B32 ab oꝛthos ⁊ gonos.qð eſt angulus.⁊
Boꝛthogomũ.nij· i.rectꝰ angulꝰ. figura

plana Eſt eni triangularis.⁊ hʒ angulũ

rectum. coꝛ.go.
Dꝛthogrophia.phie. penl.acuta.i.recta
ſcptura lr̃an ſyllabaꝝ. ⁊ ðꝛ a oꝛthos.

2

quoð eſt rectũ ⁊ graphia ſcriptura
Dꝛtolanꝰ.ni.i:cultoꝛ oꝛti.⁊ ð: ab oꝛt ti.
Oꝛthoneumenꝰa.ũ.i.recte modulatuſ ⁊
ðꝛ ab oꝛthos.qð ẽ recrũ neuma. Vñ ꝗ⸗
dã ꝓnoĩia apuð grecos.ſ- cʒ diſcretiuq.di
cũt᷑ oꝛthoncumena q̃ſi reete modulata-
i.recte accentuata.ad differentiã illoꝝnꝗᷓ
ſunt melf‚natuuuua.—
Oꝛthonoycus. q̃ tm̃ emittit q̃ntũ reci⸗
pit ⁊18: ab oꝛthos qð ẽ rectũ.⁊ noycꝰ Jñ
oꝛthonoycꝰ q eqͥ mõ recipit ⁊ emittit.⁊
Dꝛthos grece.latine ðꝛ rectũ coꝛ.pe.
Oꝛtus.ta.tũ.pticipiũ ab oꝛioꝛ.oꝛiꝛis Et
hic oꝛtꝰ.tus.tui.i.natiuitas Et hic oꝛtꝰ
ri. ſede decli:qꝛ ſꝑ ibi aliq̃d oꝛiat᷑.⁊ nũqʒ
ſit ſine fruetu ßm Hugj. Dap̃. vero dicit-
ꝛtus.ta.tũ.natꝰgemtus.ſubito viſus⸗
DOꝛtus vo tus.tui.natiuitas geĩtura.ſu⸗
bita apparitio pceſſus. Oꝛtus vo oꝛtioꝛ

to ager amenus.oleribus abũdãs vl pa

diſus . Oꝛtus oleꝝ inde dictus qꝛ ſꝑ ibi

aliqd oꝛiat᷑. Mã cũ alia tra ſemel m ãno

aliqo crect.ortus nũqᷓ; ſine fructu ẽ. Jñ
ortulus. li. ↄimi.i.puus ortus.
+◻ aͤnce S
Ds. or..ng. Zꝛ ab oſtiũ. q̃i oſtiũ qꝛ p ibõm
qi ꝑ oſtin cibos ĩtromittimꝰa ſpm foꝛas
cijcimꝰ vel qꝛ ꝑ os egredit᷑ ↄba⁊ ingre
diant᷑ cibi. Et ꝓducit᷑ os.or.ſed os ofſis
coꝛripit Pñ Os oꝛis loꝗt᷑ coꝛio veſtit
os oſſis. Ab os or..r Gos oſſis.quod aon
tiqui diccbãt h̊oſſum.⁊ Boſſu.⁊ ĩe gtũſ
plural oſſuũ.ſed nũc dicimꝰ. os oſſis oſſe
oſſium.p.i.in penultima ſyllaba gtĩ plu
ralis.Et dicũt oſſalab oꝛe.eo ꝙ pateant
in oꝛc aꝑtiꝰ qᷓ; alibi.imo in alia ꝑte cor⸗
poꝛis nõ patẽt M vbiqʒ cute ⁊ viſceri
bus ob tecta celant᷑ Vel dicunt oſſa ab
vro.ris.q̃ſi vſta.qꝛ olim eremabant.
DOla. ſe. f. g. qdᷣdã genꝰ calciamẽti.⁊ dr ob
os.oſſis.q⁊ p d& coꝛijs boũñ oſę facte ſunt
aq;uis nũc cx alio genere fiãt. pᷣſtnũ tñ
nomẽ retinẽr. Jñ o ſatꝰta.tũ.i.oſas hũis⸗
Oſinna hebꝛeñ cẽ.⁊ accẽtuat᷑ ĩ fine. ⁊ vtx
diẽ Hicrommꝰm.iꝛ7⸗ pſalmo.qui mam⸗
feſte de aduentu ſaluatoꝛis ſeptus eſt. p
eo ꝙ in ſeptuaginta hobet᷑ ſnterpᷣtibus
Odñe ſoluũ me fac. In hebꝛeo legimus.
Anna. adonai.oſanna.quoq mamfeſtiuſ

Symmachꝰ ĩterp̃tatus ? dicẽs. Obſecꝰ·

due ſaluũ me fac.obſecro. Necmog putz
ex duobus vᷣbis. greco videlicz 2 hebꝛco
mone oſanna eſſe ↄpoſirũ.ſed t· tum he
bꝛaicũ.⁊ ſi re ꝙ aduẽtus xpᷣi ſal mundi
ſit. necnõ ꝑ h̊ ꝙ ſubiũgit. Oſanna.i.ſalus
m cxeelſis.pſpicue oſtendit᷑. q aduentuſ
chꝛiſti nõ trm hoĩm ſalus.ſj totiꝰmũdi ſit
erena ingens ceęleſtibus. vt oẽ genu ei fle

ctat᷑.coleſtiũ.t᷑reſtrin.⁊ infernoꝝ· Eſt 4t

vt dicit Remigius Oſ⸗ anna2poſitũ exin
tegro ⁊ coꝛrupto.Oſi em̃ latine or ſalua
ſiue ſaluifica. Anna vo apud illos inrie⸗

ctio obſecrãtis. Nã apud illos ab obſe⸗

crãte r anna.ſiẽ apuð nos latmos a do
lente oᷣr heu.Et ᷣm bh̊ veberet dici itegre
oſianna ſed coꝛrupte or oſanna depta ·.
vocali interpᷣtat᷑ oſanna ſalua vel ſalui
fica.obſecro.qꝛ ſicut dictũ ẽ oſi interpᷣta
rur ſalua vel ſaluiſca. ana eſt interiectio
obſecrantis apud hebꝛeos. Et ſubaudie
Popuiũ tuũ vel totũ mũdũ.hoĩes⁊ an-
gelos ipoꝝ rumã ex hoĩbus reparando.
Nuidã dicũt ꝙ oſanna interptat᷑ ſalus
ãſi dicat. Oñe tibi debet᷑ ſalus mũdi Rtu
guſtinꝰ vo diẽꝙ oſanna eſt vox obſecrã⸗
is. mag affectu indicans qz rem aliquã

ſiãns ſiẽ ſunt in lingua latĩa int᷑iecties

Eät ideo oſanna in aliã linguã tranſferri
non potuit.ſicut nec racha.
Vlſaureũ.rei. oictus eſt Chr yſoſtomus⸗
declmnat᷑ tm̃ in fme licet ↄponat᷑ ex du
obus recũſicut omne bonum.
Vſcen.oſcrmis.m.g.ꝗqᷓ oꝛe canirx.vl folijs łt
olio modo vt decipiat aues. 782 ab os 7
cano.Dicũt᷑ ctiã oſcmes.ꝗ̃libet aues ore
canẽtes.i.cantu augurium taciẽtes.ſᷣm
Mugꝗ.Et ſoapᷣ etiã diẽ Oſcines ore canẽ
tes.aues dicunt᷑ q̃n auguriũ voce capit
vt corui.⁊coꝛ.pe.oſcines.
Pſcillũ.li.quoddã genus ludi.ſ..cũ fums
ſuſpendit de trabe.m quo pueriapuelle
ſeẽtes ĩpellũt᷑ huc ⁊illuc.⁊ vrab os oris
cilleo eo ꝙ ibi oꝛa cilleãt.i.moueãtur
huc ⁊ illuc. Itẽ oſcillũ.li.i.puũ oſculũ.⁊
tũc eſt.dimi· de oſculũ.⁊eſt ſimplex.
OPſculũ.li.foꝛmat᷑ ab os.addita culũ. ſiẽ
a mas maſculꝰ. ⁊a flos floſeulꝰ. ⁊ a mus
mulculus Et eſt oſculũ dimi. os oꝛis

qᷓʒtũ að vocem. Et qꝛ aliã habuit ſiãtiẽ
a ſuo pᷣmitiuo.ideo os fecit aliud dimi et
ſe. ſez oſcillu.i.puũ os.vt dicit ſoꝛiſcl · Et
differt oſculũ a baſio.q; oſculu eſt religi

oms. Vñ dᷣr. Recepit en in oſculũ pacis

Paſiũ vo eſt amoꝛis Suauiũ luxurie⁊
libidims. Vñ Baſia ↄiugibus. ſʒ oſcula
dant᷑ amicis. Suauia laiciuis miſcẽtur
grata puellis: Itẽ oſculũ ſilijs.pacẽ ami
cis. Bafiũ vxoꝛibꝰ. Suauiũ ſcoꝛtis. Itẽ

oſculũ charitaxis . Baſium blandiciei

Suauium voluptatis·
Oſoꝛ.orl.m.g.i.oditoꝛ.⁊dᷣr ab odi odiſti⸗
Vñ ſplautus in amphitriõe. Scito illũ
maoidũa incõrinẽtẽ at q;ʒ oſoꝛẽ vxon ſue
ſm Hugj.ſDapᷣ.aũt dic. Oſoꝛ or ab odio
dis. dictus. i. iimicus q̃ aliũ odio haber-

»

vlfactus vł ad oſſa ꝑrinẽs.vl oſſibꝰ ple⸗

nus Inueit eriã hů oſeu. ſei. ꝓ burſa inte⸗
ſtmoꝝ vñ Ruicẽna. Cu inteſtma deſcen

vũt ĩ oſeũ ꝛc.⁊ tũc ꝓ·p.⁊ſcribit᷑ ꝑ vnũ Ss

Oſſiculũli.dimi.puum os.

—

Oſſifragiũ.gij.i.oſſiũ fractio.ſi dicimus

gliquẽ feciſſe oſſifragiũ qꝛ oſſa alicꝰfre⸗

Oſſi fragus.ga.gũ·ioſſa frãgẽs.⁊ git
Hſſillũ .· li.dimi.i.puũ os. coꝛ.fra.
Oſſoſus.ſa.ſum.i.oſſibus plenus
Oſſulũ.li.dimi.i.puum os.
Pſtentũ. ti. Z2 moſtꝝ ſiue res admiratoʒ
faciẽs.qꝛ ꝓpoſita ad oculũ pᷣt oſtendi:
Oſtentus.tus.tui.Sꝛ irriſio ⁊ maxĩe fit
cñ aliqͥ ſigno notabili.qᷓirriſus oſtendit᷑.

V leb.6Cruciſigẽtes filiũ dei? oſtẽ⸗

tui habentes.

Oſtentaculũ.lii.demõſtrario
D tia. ſtig. eſt qᷣdam ciuitas. Indẽ oſtien⸗

ſis vt eps oſtienſis.

Oſtra grece.latie ðꝛ teſta. Iñ Boſtra. rfe

teſta cuiuſpã piſc Et hĩc h̊ oſtreũ oſtrei
hoſtra oſtrę.qdã piſc q̃ ĩ oſtra latitat-
Sʒ oſtrea.oꝝ· ꝓ ipſis piſcibꝰvr in ne.ge⸗
Sʒoſtreę. aꝝ. in · f. g. ſunt carnes eorum
Iñ h̊ oſtreari.rij.q viſcẽ illũ vendit vel
capit. Et hoſtrũ oſtri.i. purpura.qꝛ oſtꝛo
rũ ſanguie tingit᷑. Iñ oſtreꝰ.a.ũ.i.purpu

ℳ₰ –

reus.Et oſtreatus.ta.tũ·i.purpuratus⸗

Et hie oſtrearius.rij·qui in purpura oꝑ

atur. vel qᷓ eam fecit vel tingit m Mug

ohiydi
atctn
tuulimi
ſeniest
Ner Ctche
Sintnsti⸗
Noabad oſt
iſsvclla
hotrarari
tgrios ri
Cusſaſ
hawet
gccuſoti
dn
otii⸗
Oulalona
irondn
Oumvoniai⸗
Pichaledin
Dideisti
Dd⸗
DPehae⸗
Ouiyus:
oecxſio⸗
Ouisonie
oneco ⸗
oles ſocn
rorm
iniaci
girſoutzon
Nlitbecirs.
Ansbirci
Eenii ſeni⸗
ſioislani
Ntnlsfctn
lgsen
Nle i
nn ſſpcre
ondiite
. B
fn .
ſe nl
l.

dinitkan
ner

ihbrfii
lluddem er
lir
lcht
Sumülumet
alieunin
uliſitin
aüſd
unbinde
*
actod
JlüofoNN
croſibuseni
l
ſipborbinr:
Uintctnadſen
de Nwus
NN
Krrddes
Näg Caft
is N⸗

antinnt
minnniitt
mnisolendit⸗
Rü ⸗
autsitin
ihonie

horadns
jioſulutt⸗

ſbrne ⸗

apioas diẽ.· Oſtrea aĩalia marina.dict

a teſta.qꝛ mollicies carmis mterioꝛ mu⸗
tat᷑ vel mmuit᷑ Grece eni reſta.oſtra ðꝛ.
Oſtratites.tis.m.g.q̃dã lapis q̃ ſimilitu

dinẽ teſtc habet.⁊ vſus eſt ꝓ punicce.

Oſtratus.ti.m.g.i.pauimẽtũ teſtaceum
dictũ ab oſtra.qꝛ q̃bu ſoã minud ⁊ fracdqᷣ

teſtis vel lapidibꝰ calce admixto fiat. JIñ
B; oſtratariꝰ.tarij.q̃ oſtratũ facit.⁊oſira

tarius.ria.riũ.ad oſtratariũ ꝑtinens.

Oſus.ſa.ſum.i.odiens.⁊ ðꝛ ab odi vdiſti
⁊habet vim ꝑticipij. vnde ↄſtruitur cũ

accuſatiuo ad modũ participij

ante T vel P

Ota grecc.latie dicit᷑ auris. Iñ hᷣota⸗

gia otagie.doloꝛ auricularũ.

Ouale.lis.n.t.coꝛona ꝗᷓ ꝓpter pugnã datc

victoꝛibus.⁊ð ab ouo.uas.
Duatio.om̃s.i.leticia.vł exultatio victo
rũ.ſcʒ ꝗᷓ exhibet᷑ q̃ſi triũphus victoꝛibꝰ.
Ouicula.le.dimi.i.pua ouis.
Nuile.lis.n.t.i.caula ouiũ.⁊ pd.pe. Vñ

q̃ ̊ Dux ẽ opilio cui nomẽ ouile miſtrat

uilio.onis.i.opilio.⁊ðꝛ ab oue.
OQuilla.lc.dimi.i. pua ouis

Ouinus.na.nũ.pc. ꝓd.i.res ouis.vel de

oue exñs.vt carnes ouine

Duis.ouis.f/g.ðꝛ q̃i oblauis.ab oblati⸗
one co ꝙ; antiqtus in mitio nõ tauri.ſed
oues ſacrifiacrẽt᷑.ſeu in ſacriſicio macta

rent.ſꝛiſciãꝰ vᷣo diẽ ꝙ deſcẽdit a greco
BGreci enĩ dicũt.oyos.⁊ nos cauſa vitan
di hiatũ. ouis dicimꝰ Ex his ſczouibꝰ ꝗ⸗
dã dicũt bidẽtes.qꝛ int᷑ dtes ſuos duos
altioꝛes hñt.cũ q̃bꝰ dicũt᷑ naſci.q̃s gẽti⸗
les maxie ĩ ſacrificijs offerchãt.⁊ coꝛ pꝛi
mã ouis.ſʒ ouũ.ui.pꝓd. Nñ Quę male fe

tet ouis :nõ eſt melioꝛ tribꝰ ouis. Itẽ nõ
ecſt vilis ouis.centũ mihi charioꝛ ouis.

Ouiſpex ſpicis.coĩs · ge ·q vcl ã viſcera
ceuiñũ inſpicit.⁊coꝛ.ſpi.

Duũ.oui.dicũt greci.oum.⁊a interpoſitꝭ
v.ↄſonãte.inde nos diciinꝰ H̊ ouũ.oui.vł

ꝛ ouũ. qᷓi vuũ ab vua. eo ꝙ ſit humidũ
ſicut vua.qꝛ ſicut vua exteriꝰ ſicca eſt ⁊

jmnteru vuida ⁊ humidaſic ouũ exteriuſ

ſiccũ eſt a interiꝰhũivũ. Iñ h̊ ouulum.li⸗
dimi. 7 HB ouiculũ. li. ſiliter. di . bm Mug
Et ꝓdu.pᷣmã ſcd ouo:uas·eã coꝛ. Vnde

ſdꝛudẽs frater oua.cũ dãt tibi ſępiꝰoua
Dapias vo dicit. Oua dicta.quia ſunt
vuida.ab eo ꝙ intriſecꝰ hũoꝛe ſint plẽa
Mam humiduũ eſt. qd exterius humoꝛeʒ
habet vuidũ quod interius. H
SHO aonte -X—
Orxea.oxeę vel oxia.eſt acutus moꝛbꝰvł
velox.⁊82 ab oxi.qð eſt acutũ.vel velor
92 cito tranſit vel necat.vt freneſis. Et
H oxea vel oxia.acutus accẽtus. Sũt cm̃

decẽ figure accẽtuũ.q̃ a grecis ꝓpuerbioꝝ

diſtinctiomb otponutur .—
Ori apud grecos ⁊ acutũ ⁊ velocẽ ſiẽt.
Iñ oxus.xa.xũ.i.acutꝰ velox. Vnde⁊

qAlddã genꝰ teli acuti ðꝛ hoxꝰ.oxi Et moꝛ

boꝛũ quidã dicũt᷑ oxi.q̃dã chꝛomci.Oxi

ſunt qͥ cito ineerſciũc vel trãſeũt Chro⸗

mei oũt ſunt qin diu lãguere faciũt. Itẽ
ab oxi.qð ẽ acutũ.ðꝛ apuð grecos acetũ

oxi co ꝙ ſit acutũ Itẽ ab oxi.qdᷣ ẽ acutũ

vel velox.ðꝛ oxi ꝗdam.

Priphalus.li.genus eſt mẽſure.ſcʒ acita

bulũ.vel ocitabulũ.⁊ ꝓpꝛie ad acetũ ferẽ
dum.vnde ⁊82 oxiphalus.q̃ſi oxiphoꝛus
vl or a phalon. qð eſt lignũ eo ꝙ ligncꝰ
Oxigaros.m.g.vl hioxi ſit.⁊ coꝛ·pbha-
garus.gari.i.acetũ cũ liquamme
Oxigomũ.nij.in qͥ tres anguli ſunt acu⸗
ti⁊ ðꝛ ab oxi.qð ẽ acutũ.⁊ gonos qð eſt
angulus Et oxiganus.na.nũi· habens
treslangulos acutos. W

Orximel.n..vel oximellum.li.eſt aceti ꝰ

mellis pmixtõ.id eſt duas ꝑtes hñs ace
tin tertiã mellis. vñ talis ↄfectio dulce

dinem retmet ⁊ acoꝛem.

Oxi mentũ.ti.acetũ cum vr̃no mixtũ.
D auce —x-77
Nea.ęe.ꝛiũ nomẽ cuiuſoã viri De qus
habet᷑.ꝛ. Reꝗ.õ̊ Iratus cſt dñs indiẽtio
ne ↄtraOcã. Et.j.Et vocatũ ẽ nomen lo
ci illiꝰ ꝑcuſſio Oge.Et nõ debet accentu
ari in fine cũ ſit ecli. Et mnterpᷣtat᷑ Oca
robur.vel viſio.ſiue vidẽs.vel robuſtusg.
Dcias.oca.vl oci.interpᷣtat᷑ robur. Vſi
cias dictꝰ eſt. qꝛ jnterptat᷑ foꝛtitudo
dñi. JIhõe eſt q̃ larias.duplici nomme
Iſte eſt q illicitũ ſibi ſacerdotiũ vẽdica⸗
re conatꝰeſt.lepꝛa in frõte peuſſus ẽ.vt
ðꝛ· Paralipo.:cõ Item 4. Reglis:

Heimũu. mi. Zꝛ ob oa łołi.qð interpᷣtat

robur. Et ocima inteſtma boũ dicũt.ſcʒ
rripe.qꝛ ĩ eiꝰ ↄſiſtit ſoꝛtitudo.vñ ſerſiꝰ
Cũ bñ diſt incto cãtauerit ocima neruo
OD ante
Mittera apud habꝛeos nõ habetur
nec vllũ nomẽ ẽ apud cos qð h̊ ele⸗
mentũ ſonet. Abuſiue igitur accipiẽda
ſunt noĩa hebꝛca qñ pꝑ.p.muemũt᷑ apus
ſabulũ.li.a paſcẽdo ðꝛſcʒ nos ſepᷣta
paſtus vel paſcua nde pabuloſus. ſa. ſuʒ
i. pabulis plenus.
Macalis.lis.s·t.⁊ hle.i.pacẽ deſignãs ijl
oð pacem ꝑtmẽs.vñ Ouidiꝰ m.õmeta.
Circũit extremaſ oleis pacabilibꝰhoꝛaſ

Dacatus.ta.tũ.i.pacificatꝰ.⁊ dꝛ a paco.

pacatiſſimũ exercitad ꝑ eã reddet iuſti-

aciſica.dicebat᷑ oblatio ꝗᷓ ſibat cic.
ꝓ pace ad deũ.vel ad hoĩes.vel qꝛ ad bo

nũ pac ſiebat ſicut ſalutaria ſacrificiao
ſalure data.vel danda vel reſeruãda of·

fercbantur.ſicut ð: in hiſtoꝛijs·

Saetmirie ſeeo voitno. Pmiſl

actoꝛius.ria.xviũ.i.adð pactũ ꝑtinẽs.⁊

8ꝛ a pactũ. Et h̊ pocroꝛiũ.rij.idem quoꝰ

Rerrl. locus vbi fit pactũ. ,
Dactũ.cti.eſt int᷑ ꝑtes ex pace ↄuemens
ſeptura. legibus ac moꝛibꝰ ↄpꝛobata de

S. ſig.c.pactũ. Vcl pactũ eſt ↄſenſus duo
rũ vel pluriũ in idẽ placitũ.ſcʒ ad dandũ

vel faciendũ aliꝗtd alteri ab altero coꝝ.

ff. de pac. l. i. F.i. 12 paciſcoꝛ.ſccrl.quaſi

de pace factũvl pacis actũ.Itẽ ſᷣm quo
dã pactũ eſt ↄtractus.ꝛ paciſcẽdo diu⸗
Es in icem ↄtrabimꝰvolũtates Et capi
tur qñqʒ late ꝓ eo ꝙ nõ tranſit in ↄtra⸗
ctũ noĩa tñ.vt venditio ꝛc̃. Et ſic oẽ pa⸗
ctũ p̃ᷣt dici ↄtractꝰĩnoĩatus.vt trãſactõ
do ut deſ.ꝛc qũñqʒ ſtricte ꝓ ſimplici pacto
graris facto.vt ꝓmitto tibi decem ꝛc.
Et ſic a trãſactione⁊ pollicitatione dif⸗
fert quia pollicatio eſt ſolius offerentis

Et aſſignat᷑ diffcrẽtia int᷑ poctũ rranſa
ctionẽ. qꝛ pactũ eſt de re certa nõ litigi⸗

oſa gratuira.Trãſoctio vo de re ĩcerta
ælirigioſa non oratuita.

Pactũ zↄuent ðꝛ.qð ſub cerij vbis ⁊ ſub

certa foꝛma factũ expſſum ⁊edactũ eſſ
ſDactũ facitũ ðꝛ ·qð ĩ vitate nõ eſt exſſſe
factũ.ſʒ ex aliq̃ lege ſpẽali ac ſi ficret ſta
tutu ex caſu habere iubet᷑.vbi gra.Con

uri domũ a Seio. ⁊res meas intuliã h

caſu res mee illate pꝑ mercede domꝰdebẽ
rur Scio iure h̊ ſtatuẽte łiubẽte lege pi⸗
gneri ita eſſe obligatc.ac ſi ſpẽaliter⁊ ex
ſſe int᷑ nos ↄcoꝛdatũ eſſet ⁊ nõ ↄuentũ
dato tñ ꝙ ñ ↄuememꝰa ſuꝑ h̊ dixerimus

Dactũ adiectõis in diẽ talẽ eſt · vt vẽdo

tibi domũ.a ſi potero hr̃e maius pᷣcium
vſqʒ ad mẽſem.ego repeto ipam domũ.
dactũ legis ↄmiſſarie eſt.vt vendo tibi

domũ.aſi nõ ſoluen infra mẽſem voloꝓ

ſit iemota.vt.Cd pa.int᷑ cmp.⁊vẽ.
Nactũ .ſonalc eſt.qð nõ gencralr fit.ſeð
vm̃ ꝓ vna ꝑſona vel duabꝰ.Et ðꝛ ꝓ tãto

ſcoꝛ peccumã a

„

teri ꝓdeſſe poſſit.ut ſi pacij
ce mihi debitã nõ pctiturũ a te ſed a tuo

bheretx.tũc illud pactũ tĩ ꝑſonã tuã tu⸗

ctura nõ herecem tuum-

actũ reale vcl in rẽ eſt generale.⁊ non
ↄtinet ſuẽalit᷑ vnã duas l! plcs pſonas.ſ⸗
generalit᷑ ↄplectit᷑ oẽs ad q̃s illa res pꝑti
net vl ꝑtinere pᷣt.vt cũ debitũ meũ oino
remitto tam tibi q̊s hęredib?tuisita ut

oẽs liberemim̃ tu hercdes a ſi ciuſſeꝛcs
nullus mihi reſeruct᷑ regreſſus ad pe⸗
cum̃am vel ad rem petandam.

Taeri rns dici õt qdð ommbꝰ iuris ſo

lemtatibus eſt qſiitutũ.i.iuris ſolẽmta/

tibus eget. ſcʒ qñ nec chirographũ. nec

inſtrumentũ int crucmt. qͥ pactũ ↄfirme

tur vel roboꝛet᷑. Et ðꝛ nudũ a cauſa quę

ſufficere pᷣt ad ꝑfectã obligationẽ.vt do

ut facias.focio vt des ꝛc. Cuiuſmodi cõ⸗
nẽtiones dicũt᷑ ↄtractꝰ ĩnoĩoti. Item ðͤ

nudũ a foꝛo negocij vt qñ negocium nõ

incidit ſncertũ no mẽ ↄtractus.vr ĩ noĩe

cmptioms. vẽditioms. locatẽisa ſilium
Itẽ nudũ ðꝛ a rei ĩteruẽtu vt tali nõ int
cedat res ꝗᷓ poſſet ſuo fſnteruẽtu ꝑ fectã
reddere cauſam obligarionis.ſẽ in mu⸗
tui ationc. Item ðꝛ nudũ a cõtinentia
quomã ſi in ↄt inẽti poſt ↄtracrũ acijcia

tur pactũ · ex ſ̃cccti obligatiene vires

2f abit vt vicrat ineſſe tractui. ⁊ com

Pocmczſe

trtolton
Danimin
ſrtooſs vel
ſtſhorractn
nboff In
nsdil
tbmotrun
nodas
edans
doy dice
Pagonm
Pagonn
75a.
ynllob,
uttutn
no tMhin
liratn⸗
dor aütann
ſounrbioriſu
Nasrde K
1ardd
PdNd
N
P
Pogom
1loafo
tocogn.
Dercl⸗
mie 50.
cm,
umane
c,
ſrſbiinne
ſint ocr

efnlenti
pnlo⸗
hdohnli
Pnge
Pahsſonn
Plragfi⸗
4 i⸗
4bole
ien
lendrd
enum
Polons.

mnin
NNN
ernd
riſimrter
chſi enti
Nſuobunes
Atil i
diemiszn

Görögnani
in Mi4
rünteſchadis
ti KWwW
.

„AEs NN

1EEN
n
cnrne?/inns ſ
iie

”

Auußwolco⸗
cin NN
Reodaof

ractus Ni
ocmtipin
GemiA
KN
cractid Nl
enn

eſtie vt pactũ qñ ſemelfactũ eſt. ⁊pꝰ

traditionẽ mmtcedit res ſi veſtit᷑ ſntuẽta

Pactũ veſtitũ ðᷣꝛ ſex modis pᷣm qꝙ rei.
ſex modis veſtit᷑ ſcʒ. re. vbis.litteris. cõ
ſenſu. ↄtractu.cohęrẽtia. ⁊ rei inreruẽtu
hßm BGoff. Inſti. de v. obill.
ſdadus.di.ſluuius lombarie.ſic dictus
ab vno triũ fontiũ.ex q̃bus hʒ oꝛigmem
q̃ padus ðꝛ. Itẽ fluuiꝰ padus dictus eſt

eridanus a phetõte in eũ ſubmerſo q̃ eri

Danꝰ dicebat᷑. Iñ padanꝰ.na.nũ.pe.ꝓ

Pagamſmꝰ.mi.i.ritus Imos paganoꝝ.

aganus.na.nũ.i.villanus.vel mcultꝰ

182 a pagus qð eſt villa Et qᷓcũqʒ hitat
in villa ðꝛ paganꝰ. Dꝛeta qᷓcũq; ẽ extra

ciuitatẽ.dei.i.ecleſiã ðꝛ pagonꝰ.q̃ſi villq
nus.⁊nõ habitãs ĩ ciuitate dei.i.eccleſiq
ſz löge eſt in pago ſᷣm Hug· Scom Yſi⸗
doꝝ aũt pagam dicũt᷑ a pagis athemen
ſium vbi oꝛti ſunt IObi em̃ ĩ locis agreſti

bus pag.· gẽtiles lucos ⁊ idola ſtaruefr
⁊a tali iitio pagam vocabulũ ſoꝛtiti ſüt
JIñ pagamcus.ca.cũ⁊ h pagamtas.tad

i.mulritudo collectio paganorum. vel

Pꝛietas qᷓ pagam dicũt᷑.vel tra eoꝛꝝ.c

agamcũ aquæticiũ eſt peculiũ quoꝰ ee
ꝓſꝑa foꝛtuna aduem̃t veluti ex teſtamẽ

to cognatoꝝ vel etiam agnatoꝝn.

a ella.le.di.i.pua pagina. Vñ Miere⸗

mic.ʒ6· Cũ qʒ legiſſet tres pagellas.vel
quattuoꝛ.ſcidit illus ſcabello ſcribe.

Poagmna.ne.f.g.i.ꝑs folion libꝛoꝝ.⁊82

pango.gis. ꝓ iũgere vel ipellere. qꝛ pa⸗
Rine ſibi mnuicẽ ↄpinannt᷑.vł ꝛ folia ibi
ingunt᷑ ſpagina etiã ðꝛ qñq; charta.qũʒ
liber.qñqʒ ſcriptura. Vnde ↄſueuit dici
Hoc inueme ĩ diuma pagina. Inde hec
pagiula.le. dimi.i.pua paging.
Dagulus li.i.puus pagus.
PDagus.gi.i.villa ⁊32 a pige quod apu
trecos ſonat fons. qꝛ iuxta fontes villę
ſolent edificari.Et ꝓducit pmiů.
Dola.ſc.eſt mſtr̃mqͥ vẽtilat frumentum
vt a palea purget᷑· vide.j.in paole.
DPalefredus.di:pe.ꝓd.ẽ genus eq̃ q̃ alio
noĩe 8 mãanus. gdarius. 132 a paſſu 7
leni.⁊ freno: ⁊ducendo.qꝛ lem paſſu per
fenum ducitur-

dalans. antis. oĩs.· ge.q̃ nunqʒ in alid lo⸗

pomirur lapis pᷣcioſus.

So habet᷑ ccrtã maſionẽ. 182 palo. las.
Iñ palant᷑.i · mamfeſte vel vaganter. Ec
palabũdus.da.dũ.i:erꝛabũdus.vłgabũ
dus ſᷣm Hugj.vñ Judicl.. Oue aũt tur
me palãtes ꝑ campũ adũuũſarios ꝑſeq̃bã⸗
tur.Dapᷣ.vo dicit ſalãtes gaudẽtes.pa
lam vagãates.diſꝑſi.alant᷑.i.ĩcõpoſire.
vel diſperſe. H
Dalanteũtei.n.ge.qddã oppidum in pa-
latino monte · vbi modo eſt Roma.Er

qꝛ palanteũ altũ erat. ixco palanteũ r

murus altus.vel faſtigium.
Palata.te.pe.pꝓd.maſſa ꝗᷓ fit e palis:
palate ſunt maſſe ꝗᷓ d recentibꝰficubus
ↄpĩm gi ſolent. quas inter palas ad ſolẽ

ſiccant. Et ſic ſumitur.2. Regiss
Dalatmus.na.nũ.pe. pð.i.de palatio ex
iſtẽs. Et tũc ðꝛ að palatiũ. Vl palatinꝰ.
na.nũ.i.ptinẽs ad palũa tũc ↄꝛ a palatũ⸗
Palatinus comes ðꝛ.q̃ curã gerebat ſci

puã vt miſſis notoꝛis ſuis negligentiã
iudicũ argueret.C.de offi.recto.l.nullã.
PDalatiũ.tij.ampla domꝰm qᷓ miti vaga
ri poſſunt. Iñ palatmꝰ.na.nũ.pe· p.i.de

polatio exiſtẽs. Vel hie ſalans.tis.rex

fuit.archadie.in cuiꝰhonoꝛe regma aulã
ipſius nomĩe ↄditam palatiũ vocauerat
Sic ergo appellauerũt a ſdalante Hh pala
tium. Et coꝛ.pa.vſñi Lucanus in.is. Vix
odiſſe vacat phębea palatia complet
ſalatũ.ti.ðꝛ a palatiũ.co ꝙ magnũ ſit᷑
⁊ãplũ.vł qꝛ ſit q̃.ipalatiũ oꝛis.vł lingue
vel ꝛ a palo.las.qꝛ ibi lingua vagatur
Bel palatũ ↄꝛ.q̃ſi poletũ a polo.qꝛ ibi ꝓ
ſui ↄcauitate celi habet ſimilituvmem.
PVũ greci palatũ vranon vocant Indð
palat inus.na.nũ.i.qd palatiũ ptinens⸗

Pale. lan. fe. ge. plis nũeri:i.doꝛſi dxtra

lenaqʒ eminẽtia mẽbꝛa.⁊ dicũt᷑ a palin

g5 eſt motus.vl luctu:qꝛ in luctãoo eas

ſmimus.qð ſcʒ luctari vel luctam greci

dicũt palm. Inueĩt᷑ etiã in ſingulari.ſsĩ

alio ſenſu.qꝛ ſcʒ pala r vẽtilabꝝ ⁊ latũ
inſtrumẽtũ ferꝛeũ ad opus igms.ſdala
etiam ð: ille cõcauus locus ĩ anulo. in q̃
Palea. leę.ſicut dicit Iſipoꝛus in.iq et y
