mo· i.ſine fructu Delectatõs enĩ ſolũ cõ

fert. ⁊ᷣm Mugꝗ. amenũ ẽ qð ſolũ amorẽ
ſſtat ⁊ ao ſe amano alicit in ameitas.i.

-

o. Et h ameitu⸗

Amethillus ẽ lapis do.i. iocũditas

„-

pcioſus ĩvicus qͥ int gẽmas purpuraes
obrinet pncipatũ · ut di. Iſio.. vñ Celſi⸗

oꝛ in gẽmis fulgentioꝛ ẽ amethiſtus · Iñ
amethiſtma nę veſtis eiuſoẽ coloꝛis.vñ
Cauſioicũ vendũt.amethiſtma cõuemt
Amiaton. lapis dictꝰ a vetibus iüllis
qꝛ ſi ex ipſo fuit veſtis ↄtexta.ð ignẽ re
ſiſtit. ⁊ igin ĩpoſita ñ aroʒ. ſ. ſplẽdoꝛe ac
cepto mteſcit.
Mmiciliũ. n. .ðꝛ faſcia capitis.ſ.pepluʒ⸗
Amictꝰ.q.ũ.i.cooꝑatꝰ.ſʒ amictꝰ.us.ui
æamictoꝛiũ.i.veſtimẽtũ qðlibʒ:vñ Cũ

demon aliqᷓʒ ↄfundẽ vult maledictũ Ni

rit᷑ ut longũ ſibi circuponat amictũ⸗
Rmiculũ.n.s.ẽ mitra vᷣgial.vñ Macro

Wirgo vᷣgmẽ texit aĩculo. Vel ẽ palliũ

lImeũ meretricũ:Hoc eĩ apud vetes.ma
fronen adultio dephenſe ĩduebant · ut
in tali amiculo potius q; in ſtola pollue
rũt pudicitiã.Et erat olim ſignũ metri

riari ñ poterit

tie veſtl. nũc o ĩ hiſpaĩa ⁊ alibi hõeſtai
Amicꝰ.m.S. ↄꝛ q̃ſi amoꝛis uel aĩ cuſtos.

Et pſᷣm. ?lmb.eſt alt᷑ ego vñ AAlt ego mſi
ſis ñ es mihi verꝰ aĩicus Ni mihi ſis vt
ego ñ eris alt᷑ ego.uel pᷣt eſſe adiectiuuʒ⸗
Amygoalus ẽ nomẽ 2 bac 7 mouet
arboꝛis. ſʒ amigdala ẽ fructꝰ? iſtius ar⸗
boꝛis ⁊ m Iſis.am ygoala nomẽ gꝛecũ

E ꝗᷣ.latine nux longa ðꝛ. hãc alij nuculaʒ

vocã.i.mĩoꝛc nucẽ.Et Suemt amygdala.
le· ⁊bic amigoalus.ac hᷣamigdalũp fru

ctu amygdali.Cuncò em arboꝛibꝰ por
in floꝛe ⁊ vltimꝰ in ꝓferendo fructus⸗

Et ex his alię ſunt amarę. alię vuices ſʒ

„

agricole hoc genere medicari feruntur
ut ex amaris ↄulces fructꝰ fiãt.LTerunt

efm̃ illiꝰ arboꝛiĩs radicẽ⁊ in mediũ mſe⸗

runt ſurculũ arboꝛis que gręce ðꝛ pinꝰ

qjuã nos piceã dicimꝰ. q̃ facto ſua ama⸗
rituvo depomt᷑ Ino amygdalinus. i. de

amigoalo exns
Amiliarius.m.s.lapis ẽ vocatꝰ qui vbi

elſt poſitus miliariũ oſtendit viantibus⸗

Imjnadab interpᷣtat᷑ pls ſpontaneus.⸗
Ammea.f. p. 82 genus vue qð reddit al
bum vmũ quoð ammeũ dicit᷑. ab a mĩ
mo.i.ruboꝛe.qꝛ vmũ eius ñ rubet.
Amimiculũ.n. S.ðꝛ ſubſidiũ.ſolatiũ adiu

toꝛiũ · auxiliũ.⁊ vemt ab amiculoꝛ.

Xmis nomẽ mdeclinabilc. uel ſᷣm aliqᷣs

amis.itis. 2 furcula retis uł hami.łlſᷣm

Hu.ẽ lignũ bifurcatũ ꝑ qð feãtoꝛes ex

pãdũt ⁊ extẽdũt retia að capiẽdaſ feraſ

uel furcula ꝗᷓ leuat rete q; capiũt᷑ aueſ
Amiſtides lapis ẽ quẽ q̃ ſecũ geſtauit ĩe
. gna ſoꝛoꝛ aui⸗
Amitaf.p.ẽ ſoroꝛ pꝛĩis.Seð amita ma⸗
Amitmus ẽ amite filius xxxv.q.v.c vlq
AWmman eſt ꝓpꝛium nomen loci.
IAmnẽſis.f.t:ꝗlibʒ villa ꝓpc amnẽ ſitaa
AWmmcola.ↄ.p.colens amnem. 4
Ammculus.m.s.olmi.puus amms.
MWmmcus.a.iũ.i.fluuialis.
Amms.m.t.ðꝛ a q̃ ſuauit᷑ currẽſ.⁊ ꝛab
amẽitate.qꝛ ibi ſꝑ locꝰ delẽabil muemt⸗/
papᷣ.vo dic.ãms fluuiꝰ ab amẽitate dẽs ⸗
frodibꝰ redimitꝰ.vñ Hic ãnẽ dicas qꝛ
ripas repdit amenas.
ARmmtes ẽ gẽma ſimiliſ vitro ſʒ durior
Amomũ.n.S.me.ꝓ eſt aꝛbor ꝗdam min ſi
ria albo floꝛe ut fiole. Inde ãmomita ul

gin
nna
jmmt
wwit;
Ano
AW
crem
ammo:
Aror/
ſit⸗
ſiron.

Zwsr

0
ſan:
N
anß
cun
Polen
ypheb
trouolo
Anype
crdei⸗
dasrn
Any⸗
ſuon⸗
Anpbi⸗
NR
goẽ
„ia
ven,
Kda.
N
lhe
s
znn

aſtai⸗
ſios.
vom
s yt
chuud.
mmonee
lusar⸗
gech
mcula;
ala,
pfmn
ibhor
Mers⸗
drnsß
tnt
,Qennt
mi⸗
5 ond
nama⸗
musi d

cirbi
tibys.
ntoneus⸗
do
Drwt
hrobe ⸗
Mu/
,
ali;
mmilfin
torse
Doſſern⸗
nitanc
geſanri
ſwronl⸗
nita mi⸗
grcyl
mnne ſta⸗
„41
nS

rw̃
imnt.
Sute hes
nicus q⸗

omi
punii
on⸗

Amon fllius pli mei mrer ꝛetat. v ¶

mon fidelis ⁊ honeſtus.⁊ fuert Moab⁊
Amon filij Loth.a quibus moabitę⁊a
momtę.⁊ populi ſunt.
Amona or calamus menſur?⸗
Amonũ.n.s.ðꝛ genus ſemiſ qð facit flu
ere mẽſtruũ ⁊vꝛmã.⁊alij dicũt amonũ
amoꝛoſus.a.ũ.i.plenus amoꝛe

Amoꝛreus araceus aſeneus ⁊ aradius
fuerũt filij Chanaã Bñ qᷣdã ꝓpli dicti

ſunt amoꝛręi.alij aracei.· alij añnei. alij
Kmos mepꝛetat᷑ ꝓpls auulſus aradij⸗

qꝛ ꝓpha miſſas fuit ad ꝓplłin iſrahel qui

iã erat auulſus a deo. .
Amphi gręce ðꝛ latĩe circũ vel dubiũ-
am phibolia f.p.ðꝛ dubioſa locutio di
ctõis vl ſentẽtiæ. ab amphi qð ẽ dubiũ
⁊bole ſententia. .

Amphibalus.m. S.i.ſclauina.ꝗ̊ ẽ veſtis

circũpiloſa vel villo.
Amphibꝛachus m S. pe.coꝛ.ẽ pes ↄſtãſ
cx tribus ſyllabis pᷣma ⁊ vltima bꝛeui⸗
bus ⁊ m: dia lõ ga.⁊ ẽ ↄtrartꝰ amohima
Am phioox.i · rex vtraq; ꝑte glo cro-
ſus.⁊ r ab aphi qð ẽ circũ.⁊doxa qʒ ẽ
Rmphimacrꝰ. m. s.ẽ pes ↄſtãs ex gla⸗
bꝰſyllabiſ.ex pᷣma ⁊ ultia lõga ⁊ media
bꝛeui⁊82 ab aphi.qð ẽ circũ⁊ macros.
qð ẽ lon zũ q̃i hñs hic mde lõgã ſyllabã
Bñ Amphimacrꝰ pᷣmã mediã bꝛeui lõ

gat vimã. :I¶ mphibꝛacꝰ varia poſtulat

Amphion qdã cith aredus pſectus atʒ

thebanꝰ fuit.vl ðꝛ fuiſſe filius Jouis

Amphitaba.f.p.vel ̊ amphitapũ.vel

ſm alios õphitapꝛa ᷣr taberũ circũ vil
Amphitheat ꝝ.n.ſ.locꝰ rorudꝰ loſum
ad ſpectaculuʒ faci.vel ðꝛ ſpectaculuʒ
qð ſuꝑ vnã ſtatuã circulariè᷑ ẽ edificatũ
vel locus gladiatoꝝ.i.campꝰ martiſ

vbi gladiatoꝛes antiq̃tus ſedebant ⁊zar

tes ſuas exercebant.Et qñ locus iſte eſt

circũdatus extoto muro.Sꝛ amphithe

atuſz ſiñ ex roto eſt muro circumdatꝰ
32 theatꝝ .r
Amphitcheariũ.ðꝛ prie loeꝰ gladiatoꝝ
amphitritcs ·i.neptunꝰ ex aphi.i.cir⸗
cũ ⁊ tridente quẽ tenet.vel ðꝛ mare vel
fretũ ab amphi .i.cireũ ⁊ tero.erl.qꝛ cir⸗

cũterit litoꝛa vłtcrrã. Vã Dic amphi

tricem̃ qui terrꝗ circũit omn.
amphitrita.dea manj matrõa neprum
amoho grecũ ẽ ⁊eqpollʒ aphi qð ẽ cir
amphoꝛa.f.p.i.concha vl vas m cũ
quo fert᷑ aqua vł alius liquoꝛ.Et ðꝛ ab
amphi gręce qð ẽ circũ latie.⁊ foꝛoſ fer
re.qꝛ hinc mmde lcuat᷑ vtpote ex vtraqʒ
ꝑte manutxa ha figura ſua gręce ðꝛ dio
ta a dia qð ẽ duo ⁊ota qð ẽ auris · Et pᷣt
ſcribi ꝑ f.vel ph.p.m.vel · n.
Amphoꝛella.f.p.parua amphoꝛa
ampoꝛiſma r foꝛamẽ per qð exit ſu⸗
amoylꝰ.a.ũᷣ.ab am.i.circũ⁊ pla⸗ doꝛ.
tos gręce.i.latũ.q̃i circũquaqʒ latũ. Iñ
ampulla.f.p.ẽ vas ãplũ amplitudo
ſiue olla ampla.vel ↄꝛ ꝓpꝛic vas ã pluʒ
qd oat᷑ ad altare in quo ſcruat᷑ vmũ vl
aquã Et ð ab am.i.circũ ⁊ bulla:qꝛ eſt
magᷓ ⁊ circũquaqʒ inſlara.vel ab am plũ
co ꝙ ſit ãpla.vel ðꝛ veſica ꝗᷓ fit ſupꝛa a
quã qñ pluit. Iñ ampulloſus ·a.ũ.i.ſuꝑ
bus mſlatꝰ.vel plenus ampullis.
amula. f. p.ſine h.ẽ qdᷣoã vas vel vꝛce⸗
olus vel phiala in quo offerebat᷑ vmũ
vl oblatio.de qͥ habet.ʒ.Reg.7 Fecit
quoq; Hiras lcbetes ⁊ ſcuta ⁊amulas⸗
Seo hamula cũ.h.Sꝛ fuſcinula ao cxhẽ
das carnes de olla: ⁊ vemt ab hamoꝛ
amurca.cę.f.p.ðꝛ.ꝓpe fex olei inferioꝛ
0põit᷑ ab a.⁊ mergo qꝛ ab olco ſe mer
git mmferius: Jũ etiã vemt amurcoſus.
a.üũ.⁊ amurcoſitas.Et ſcias ꝙ amurca
ꝓbe ẽ ĩferioꝛ fex olei.ſᷣ qũiq; põit᷑ ꝓꝑ fece
amuſſis.f.t.ẽ inſtrum̃ alteriꝰ liquonj
tũ plũbatũ cementarioꝝ qð emittunt
a ſurſuʒ vſq; deoſꝛuʒ ad ꝑperrãdã ęqua
litatẽ parietis.qd alio noĩe ðꝛ ꝑpẽdicu
lũ.vl ðꝛ regula ꝗᷓ hʒ lapides ĩ muro co⸗
quare.⁊ð⁊ ſic q̃i ſine dubitatõe.qꝛ cem̃
tariũ reddit certũ.⁊8 abla qð ẽ ſine.⁊
muſſis dubitatio.q̃i ſine dubitatõe.vel
ðꝛ vᷣga illa cũ qᷓ exammat᷑ argẽtum.
amuteria dicũt᷑ plagam̃ta mt᷑nodia

—

articuloꝝ. ante ☚◻

ana grece ðᷣꝛ ſurſum latine. ana etiaʒ
ðꝛ re.Oicit᷑ etiã rectũ Itẽ ana apð phi
ſicos ſigt duos ſcrupulos.
Anabatꝝ. n · S.i.coꝛtina.ab ana ſurſuʒ⸗
⁊batin qð ẽ gradꝰ.qꝛ ſurſuʒ gradit᷑ ⁊ ex
tendit᷑.vel anabatra dicuntur gradus
Dei.

ꝗꝛ ꝑ eos ſurſum gradit᷑ ⁊ aſcendit · Vñ

Juuenalis . Coducto pendẽt an abatra
tigillo.vel ſᷣm Dapᷣ.anabatra dicunt᷑
ulpita vel gradus ſcalę.

— ₰

Alnabalodiũ.n. s. ðꝛ amictoꝛiũ lĩneũ ſę⸗
alligatũ ſtricte.latixudĩe diffuſuʒ oẽ ge
nꝰↄtinẽs coloꝝ.qð gręci⁊ latim ſyndo
nem vocant.
Anabibacon gręce.i.ſupꝛa ſcantens.

Inabolica.ẽ expoſitoſpualis ſcripturę

⁊82 quaſi ſurſum ducens co.:⸗se̊D
Anacephalcoſiſ.ẽ ſuꝑion dicti recapitu
glnachoꝛeta· 9. p.pe.coꝛ.i.hèmi latio.

ta qᷓ̃i coꝛ angens ad deũ ieiumjs ⁊ affli⸗

ctoõibus.⁊ deriuat᷑ ab angois.⁊pᷣm d̊ ẽ
nomẽ latmũ.ił dꝛ ab ana qð ẽ ſurſum. ⁊
choꝛus.q̃ celeſtẽ choꝝ mẽte ĩhabicans
vl ᷣm Daß. Sinachoness E heremixa re
cluſus.q deſerta petit ⁊ſolꝰ Hakieaz. Zii
anachoꝛeſis.i.heremꝰ vel vita anacho

retalis. Iñ an achoꝛeticꝰ..a uũ.nomẽ poſ

nadiplaſis ẽ gemĩatio eiuſ⸗ ſeſſinũ⸗
dictiom̃s mn fine clauſulę⁊ in pᷣncipio
Sic q ſequẽs vᷣſus incipit ſicut ſ̃cedẽſ
tmmat᷑.Et ðꝛ ab ana.i.re.⁊ dia duo.⁊
plaſis plicatio.quaſi duaꝝ dietionũ re
ꝓlicatio.vt· Sequit᷑ pulcerrimꝰ aſtur.
Aſtur equus ſiiens
Anaphoꝛa.pe.coꝛ.ẽ repetitio eiuſdeʒ di
ctõis ꝑ vᷣncipia pluriũ vᷣſuũ.⁊ Sv aba⸗
na.i.ſurſuʒ. ⁊ foꝛos ferre qꝛ qð ſurſum ẽ
dictũ itenfert᷑.⁊ S⁊z. vr Nate meę vireſ
mea mag potẽtia ſolꝰ. MNate pris ſum⸗
Anaglypha.oꝝ.dicunt᷑ emmẽtes mi.

picturę,ſicut ſunt in frõtiſpicijs ecccia-

rũ ⁊ alijs alij loclul dicunt᷑ vaſa ſurſum
ſculpta. ab ana ſurſuʒ ⁊ glyphe.iſculpẽ
vol ſculptura.Dicunt᷑ etiã celaturę ĩ cõ
iſctur tabulaꝝ. Iñ anaglyphꝰ.q.ũ.i.
ſculptꝰ.⁊ anaglyphariꝰ m.s.i.ſculptoꝛ
Vñ Dic celaturas ꝗᷓ gręcꝰ anaglypha
Anagoge.ges.ðꝛ excelles vel ſu dicit
perioꝛ imtellectꝰ. vt de o vel de angel
⁊hmõi.Er ðꝛ ab ana qʒ ẽ ſurſum⁊ get
ra.vel ab ana Tgoge.i.ductio.q̃i ſurſuʒ
ductio. Iñ anagogeticꝰ.a.ũ.q̃ tractat
e celeſtibus. õt etiã declmari hec ana
gogia.gię. In vemt q̃dã moduſ pccxẽoi

mmaꝝ qᷣ hũeri cooperiunt᷑ circa renes

m theologia.ᷓ ðꝛ anagogicus. vel ana⸗

goꝛicus.ſcʒ qñ illuð qꝗs geſtũ ẽ reduei
ao celeſtem patriã Vñ Dauio vicit go
liã.i.ſancti m cęlo exiſtentes vicerũt tri

bulationes.vidæ.S. allegoꝛa.
Analyſis.f.p.pe.coꝛ.i.reſolutio.ab ana
vre.⁊ lyſis ſoluütu.
Analytica.f. p.i.reſolutoꝛia.vł ars reſo

Analogia f. p. bita poꝛ lutõis.

tio.vl ſilis locurio.ł ſapia vcl ratio
Analogicus ↄ recte loquẽs ł ęq̃tis lo⸗
cutxoꝛ.ab ana.i.rectũ vl rõ.⁊ logoſ pᷣmo
alnalo giũ ꝛ pulpitũ libꝛoꝝ vel locus
emmens m quo pᷣdicat᷑.

— „

Anomas gra Gi ir pꝛetat᷑. IJcẽ ⁊ ſidrach

ĩ ligua chaldea qð intptat᷑ cccoꝛ meus⸗

ARnamel gloꝛia ci inrerpᷣtat᷑.⁊c̃ ꝓpꝛiuʒ
Anamſapta.mala moꝛs ĩterpᷣtat᷑.⁊ ꝗli
ber littera reſſentat vnam dietionem
ſ.Antidotũ nagarem auferax.necẽ.mto
xicatõis ſanctiacet.alimẽta.pocula tri
mtas alma Vnò Eſt mala moꝛs capta
dimn ð anamſapta. Anamſapta ferit
moꝛtẽ ꝗ lęæere ut.
Ananxię.ſ.p.capilli a fronte depẽtẽtes⸗
q̃i antię ab ante/vel ab anai.ſurſum⁊
ota vel otis.i.auris.qꝛ ſuꝑ aurẽ depen⸗
vent a fronte ꝗ̊ ſuperioꝛ ẽ aure.

Anapęſtus gręce oᷣr repercuſſus.Gꝛeci
anapeſtim reꝑcuſſionẽ dicũt.⁊iõ ſic ðꝛ
quia repercutit᷑ a dactylo.Eſt em̃ illiꝰ

Rnaphus.m. S. 82 cyphꝰ e⸗ trarius-⸗
auratus.ab ana ſurſum ⁊ phos.i.lux q̃i
in ſuperioꝛi parte vel ſuꝑſñicie lucens
Anas.aſj.f.x· ꝛ ab aſſiduitate natandi

qꝛ aſſidue natat. In anatmus· a.n. ⁊ H
onatinus ꝓ pullo anatis. Vñ Ofluuia⸗

lis anas quara dulordinc manas Si te
nouiſſem fetidis cibis caruiſſem.

Anaſtaſis.f.t.i.inictus vel reſurrectio⸗
ab ona.i. ſurſum.⁊ſtaſis ſtatus vel ſtas

qi ſurſum ſtatio vel erectio.
Anaſtaſius ꝓpꝛin nomẽ viri.

₰

Anaſtrophe.phes.qᷓdã tropꝰ. ⁊fit qᷓn⸗

do ppoſitio poſtpõit᷑ ſuo caſuali ab ana
ſurſum ⁊ſtrophos ↄucrſio q̃i recti oꝛdi
ms ↄuerño.vt dicẽoo.mecũ.tecũ. ſecuʒ
Anaſtropha.i.ſtomachi ſenſuʒ ecuertẽs
cũ q̃s qð accepit euomit.ab ana ſurſuʒ.
⁊ ſtrophos.qð cẽ ↄuerſioqꝛ ↄuertit᷑ ſu⸗

py
ſabr
Zurest
oeven
luthe
nerio
coicarun
nuthen
ñyeſn
novelſep

hen ſ.

Voinat
Runſdoe⸗
N
valdinn
P/,
ilan⸗
guthom
dorigſ
wopart
Nentchh
ſeim.
mmtm
Nir
onen
Ro
dech
tma⸗
Aunr
ſotnm
nn
mred
Prine
Ns
dnc
Werd⸗
ü
ſteneee
ud
omi
ſgil
mah⸗
fuhb⸗
etn
voegn
ffotus
wes⸗
Pen⸗
R

—

ure
tgo

nd

rsre
lutoig⸗

i h⸗
ſbmo
ens

Grach
ans⸗
gey,

a
nonem
Kimto
ai
Scapta

⸗

ta ent

ites⸗
fum
W
2
ahe
en
ii
nus⸗
i
ens⸗
Nmdi
ſuni⸗
sAte

nen.
vaͤſis

fn⸗
bana
ioti
la⸗
rtes
fſuz⸗

ſGH

pꝛa quod immiſſum eſft.
Anatheca. f.. herba quedam.
Anates.f.t.ↄꝛ moꝛbus qui ſolet ano.i:

culo euemre.ſicut contigit philiſteis.
Anathema qñʒ ẽ aviectim vtriuſq; nu

meri oĩs ge.⁊tũc ẽ idẽ qd maledictuſ ex

cõicatus ⁊ danatus.vr ille ⁊iſte ſunt a

nathema.i.excõicati:· Item anathema

qnq; ẽ ſubſtantiuũ neu.gc.⁊ tũc idẽ eſt
qdð ſuſpẽſio.vel excõicatio.dãnatio·ꝑdi
tio vel ſeparatio. Et ð ab ana ſurſum.
theta figura ꝗ oli impᷣmebat᷑ ĩ fronti
bᷣ dãnatoꝝ. vel ab ana. i. rectũ ⁊ tomoſ

diuiſio · quaſi recra diuiſio ab eccleſia⸗
JIñ ðꝛ anathema q̃i ſuperna maledictõ

vel diuiſio. ꝗᷓ ſolet fieri per pꝛelatos pᷣm
ug. Itẽ anathema pomt᷑ ꝓ ſeꝑatone

i. Cor..iꝛ? Nemo ĩin ſpũ dei loquẽs dicit

anathema Jeſu . i. nemo ſpũ dei afflat?
dicit ipſi Yeſu tu es anathema.i.ſeꝑatꝰ

a deo patre⁊ ſpũſancto ul dimtaſ tua ſe
ꝑata ẽ ab hũamcate· vel aliq̃d aliud fal

ſuj. Itẽ anathema ðꝛ etiã ciuitas deno
tata ad moꝛtẽ. vt Joſue · 7 ptʒ de hieri

cho. Itẽ anathẽa maranatha.i·ꝑditio ĩ
gduentum domim.

Anatheoſis.f.t. recta diuimtas. vel
ðꝛ culeus deo debitus qͥ alio noĩe ðꝛ la⸗

tria.ab ana.i.rectũ ⁊ theos deus.

ARnatole ẽ quędã ſtella ſn oꝛiente.⁊mt᷑⸗

hcat᷑ naſcens. .
Anatome.i.aꝑtio ſuꝑius mciſa ab ana
⁊tomc diuiſio vel ſectio.
Anax. i · rer.
Anceps..t.pꝛie ẽ res ꝗᷓ habet duo ca

pita. Vñ ⁊ anceps ðꝛ ho cũ dubitat v⸗

—

trũ de duobus vnũ faccre debeat Et an
cepſ fauoꝛ q̃ hʒ ſe a duo tm̃ · Vñ gladiꝰ
ðꝛ anceps.qꝛ ledit ex vtraq; ꝑte.
Anceſa.f.p.vaſa cireũpicta vel celata.

ab am 'i. circum I cedo.

Anchille.n.t.ẽ ſcutũ rotunoũ qð ceci⸗
dit a cęlo.Numa ſacrificante.qꝛ circũ⸗
eirca labꝛũ ⁊ marginẽ hʒ.ab am.i:circũ
⁊chille labꝛũ. Vñ Ouidius. Jmdq;ʒ ãchil
le vocant qð ab oĩ parte rotũdũ. Qua
q; notus oculis angulus oĩs abeſt. vel
ancile ↄꝛ idẽ ſcutũ ab am⁊ cedo.is.qua
ſi anciſum.i.rotundũ.vñ Gꝛęciſta Rem

q;notat circũ ꝓbat hancile rotunoũ.

S

Ancilla.f.p.ðꝛ famula vcl ſcerua ab am

i. circũ ⁊ cilleo.es.i.moueo.qꝛ circũcirca

mouet᷑ ad ſeruitiũ.vel ab ana qð ẽ ſur⸗

ſum ⁊cille.i.moueo vel ſuſtineo.eo ꝙ an
cilla ſit ſuſtent amtũ dñę. vel ab ancon

qð ẽ curuũ. Vnñn ancon gręce ðꝛ cubituſ
qꝛ curuat᷑. Iñ hec ancilla.lę.qꝛ curuat᷑
ad ſeruitiũ vel qꝛ ẽ cubitus vel ſuſtta
mentũ ðnñę. JIñ ancillus lłʒ nõ ſit in vſa.
põt tã dici artiãcialiter. Jõ q̃dã dicunt
pᷣ ſeruus.h̊ ancilla.ſᷣ q̊ non ẽ artiſiciali
ter.ſed ðↄꝛ hic ſeruuſ.h̊ ſerua. Sed ꝙ di
cat᷑ ſerua patet ſn metaphiſica vbi ðꝛ.
Hoĩim natura multiplicit᷑ eſt ſerua.
Ancillaris.ↄ.t.⁊ hoc re.i.res ancillę. v
ptinens ad ancillã.
vuncillula.f.p.i.parua ancill
lunclabꝛis.f.t.dicit᷑ menſa diuim̃ſ offici
is aptata.cꝰ ctiã vaſa anclabꝛia dicũt᷑.
Anclabilis.i.hauſibilis.
Inclatoꝛ.i.miſtratoꝛ ł aliq̃s hauriens
Anelidia.f.p.ðꝛ rota hauritoꝛia aq̃s
Anclia idem. vel ſentia⸗
Ancon gręce latĩe curuũ · Dñ ancon a

pud grecos cubitꝰ.qꝛ curuat᷑. Et ꝗᷓ⸗

dã ciuitas ↄ ancon.oms.ab ancon gre

ce qð latine ðꝛ curuñ.qꝛ conc auitatem

quandã habet in poꝛtu⸗· ä
Ancomtes ⁊ ancomtanus.i.de ancona.
ncoꝛa.f.p.ẽ mſtrumentũ ferreũ qͥ reti
nent᷑ naues.⁊82 abam.i.circũ ⁊ chiros
manus quaſi circũmanuta.habet eĩ du
o roſtra q̃bꝰ qᷓi mambuſ retinet᷑. Itẽ an
coꝛa ẽ qdã nota qᷓ̃ appomt m libꝛis ⁊eſt
ſuperioꝛ ⁊ inferioꝛ.ncoꝛa ſuꝑioꝛ põit᷑
vbi reſ magna oĩo ẽ.Ancoꝛa inferioꝛ v
bi aliquid viliſſime denunciarum eſt ·
Ancuba.i. concubma vel ſuccuba.ab
am cuboas¶sz
Kncus.m.s.dictꝰ ẽ qᷓã rex romanꝰ.qꝛ
bꝛachia habuit curua Itẽ ãcꝰ a.ũ.i.cur
uus. 182 ppᷣe ð hiſ q hñt curua bꝛachia
Andabateę ſunt hoĩes qdã qui clauſis o
Andgauis.f.t.nomẽ ciui- cul pugnt.
taſ.aðꝛ ab anda.i.ſtercꝰ ⁊ auis qꝛ vbi ĩ
uẽta fuerũt ſtercoꝛa auiũ.idi fundaue⸗
rũt ciuicatẽ.Cũ eĩ hoĩes illiꝰ t᷑re vellẽt
fundare ciuitatem quęſierunt auguri⸗
um ⁊ vbi muenerunt multitudinẽ ſter⸗

coꝛum auium credenteſ eẽ bonũ locum

d. 2·

94d Habitandũ.fundauerũt ciuitatẽ. ꝛeã
gngdegauis vocauerũt. n Sic ẽ ande⸗
gauis auium de ſtercoꝛe dicta.
Andela vel adena.f.p.ẽ ferrũ ſupꝛa qð
apponunt ligna in igne.⁊ ðꝛ alio noĩe
hyperpyrgiu/ ab hyper.i.ſupꝛaꝛ pyr.
igms quoſi ſupꝛa ſe tenen s ignem
Angepagus vñ MWirgilius fuit natus.

Indꝛeas interpꝛetat᷑ decoꝛꝰ ſiue reſplẽ

dens vel virilis.ab andꝛos quod ẽ vir.
ꝗꝛ viriliter chꝛiſto adhceſi.
&lndroa.f.p.gẽma argeti mtoꝛẽ habẽs
82 nomẽ ei ipoſitũ eẽ, qꝛ aioꝝ ĩpetus
vel iracũdias domare refrenare ðꝛ.
Androgenus.a.ũ.vira mulier inſimul
ſ.q hʒ vtrũq; ſexũ. Ic⁊ hermofrodita
Androma.n.r.gema miri coloꝛis ⁊ odo
ris vnde nomẽ habet. DS=
Andromoda.f.p.vel andromodes.is.ẽ
yVeſtis facta ex pellibꝰ nobilibus.Et Zꝛ
ab andros grece qð ẽ uir latine.qꝛ taliſ

veſtis ꝑtinet ꝓpꝛic ad viroſ nobiles. licz

etiam mulieres poꝛtent
Androna ẽ ſpaciũ inter duas vomos.
Androneũn.s.ẽ locuſ domicilij vbi mł
ti viri habitat. ſicut gynegeum ðꝛ locꝰ
vbi multę mulieres conuemunt
Anellus.m.s.i.paruus anulus.
Ancta.f. p.auis ꝗqoam aquatica.
Anetarius. maſculus iſtius auuis.
MQmtibulus.m.S.i.veſtis eqᷓ villoſa. ſiẽ
eſt ſclauma ꝗ circumcludit.
Anfoꝛavi ſupꝛa ſm amphoꝛa.
Anfractus.us.ui.i.circũfractio.vel an
froctus dicunt᷑ vię⁊ loca aſpera ⁊ diu⸗
ticulis plena: ⁊ circũfractoibꝰ ⁊ruims
vel dicunt᷑ fouee vel cõcauatõs vlł ſpe⸗
lunce latronũ.ab am.i.(ircũ.⁊frango.
vel Zꝛ ab anfrigo.gis. In antractuolus

* *

a.ũ.i·anfractibus plenus.

Angariatus.m.s.i:cooctꝰ vel ↄpulſus
vlUngarię ĩ pli ſunt ꝑſonalia ſceruitia ſeu
oꝑa ꝗ qs ĩ ꝑſona ſua implere cogit᷑ ſiue
cuũ q; ꝓpꝛijs ſumptibus ſeruit vel an⸗
garie ſunt oꝑa poſſeſſiombꝰ ĩpoſitn. ſi⸗
ue cũ qͥs ſumptibꝰpuit alems vel in re
ſua. vel in equo vel ſn aſmo.vel hmoi.v
angaria ðꝛ ↄpulſio vel miuſta exactio.
vlſᷣm Dap. AUngaria publica officia di
cunt. Iñ angarius.⁊cẽ pedellus ſiue cõ⸗

ℳ

pulſoꝛ. ſeu iniuſtus exacroꝛ· Et ſic patʒ
ꝙangariuſ mouet voce añ ſigmſicaröoe
nã differut vt dictũ ẽ. Itẽ agaria etiaʒ
382 ieiumũ quattuoꝛ tẽpoꝝ anm. Vnte
Vult crux Aucia cineꝝchariſmata die
Pr ſit in angaria quarta ſeqns feria.
Angalia f. p. ꝛↄpulſio facta ab ãggrio

Angariũ ẽ locꝰ vbi ſufferant᷑ eqᷓ: ab an
gulo.vl anguſto.vł ango.g. Vñ Fgaber
ĩ angario annectit babata gumpho.
ngelus gręce hebꝛaice amal vl amo⸗
laoth latie nucius intpꝛetat eo ꝙ dñi
volũutatẽ ꝓpłiſ annũciat Et pᷣm ſidoꝝ
angeloꝝ vocabula officij noĩa ſunt.añ
natc. Semꝑ eĩ ſpũs.ſed cũ mittunt᷑ an
geli ſunt. Et angeloꝝ choꝛi vcl oꝛomes
ſunt nouẽ.ſcʒ angeli.archãgeli.pncipa⸗
tus.ptãtes vᷣtutes.dñatõs·thꝛom.che

rubin. ⁊ ſeraphm. Itẽ aongelus ↄꝛ ab a⸗

na.i.ſurſuzs ⁊ gelo miſſus qi nuũciꝰ miſſus
a ſuꝑioꝛibꝰ qd inferioꝛa. Itẽ angelꝰ ðꝛ
ab agios.i.ſanetus.vel ab a.qð cẽ ſine.⁊
ge terra.qꝛ celeſtis ẽ.⁊ſine terrenoꝝ ꝗ⸗
moꝛe,. Iñ pongeliu.i.annũciatio.⁊ĩ ſim
pliei ñ ẽ mn vſu.ſed ĩ ↄpoſito vt euãgeliũ
qð patebit infra Iñ ctiã angelicꝰ a.ũ.i.
ad angelũ ꝑtinẽs.lł angelicã vitã ducẽſ
Angelici heretici q̃dã q̃ angelos colũt
Angens.o.t.i.oſtringens.ſollicitãs.af⸗
ſiciens vel crucians ab ango.
Anger.m.t.i.ſpatarius.ab ango.co q;
angent᷑.i.ſtricte ſpatã teneat.vel h an⸗

ger.i.cruciatoꝛ.vel an ger genꝰ ſerpeni

qꝛ nguloſe⁊ toꝛtuoſe mcedit. Vñ E¶n
ger agit gladios.ſerpens ẽcruciatoꝛ.
ulngma. f.p. tumoꝛ fauciũ vel mſlatio
gutturis. Vñ Macer. Subuemt agine
melli mtroqʒ iugałe ſoapiaſ vero dicit
Angina glandula.moꝛbus fauciũ tube
An gipoꝛtꝰ us· ui.vel angi ra poꝛcoꝝ
poꝛtũᷣ.ti.ẽ via ſtricta ſiue poꝛtꝰ.ſiue li⸗
AEngiſtꝝ.n.ſ.i.vẽtoſa ĩſtrum rꝰſtrictũ
Anglia. f. p.goã tũ mmuẽdi ſanguinẽ
Alnglicꝰ.a.ũ.i.aliq̃ſ ð tli regiõe regio.
Angoꝛ.i.tſtitia.ãxietaſ.aff lictõ.łdoloꝛ
gnguis.ↄ.t.ẽ nomẽ cõe ſerpẽtũ q̃ plica

ri pñt.ab angulo.as.eo ꝙ anguloſus ⁊

nunq; reet? icedit. vl ab ago. is. qꝛ agit
pẽs tran. oꝛaco tẽploꝝ. Jn aguilla. 26

guri
Mp .
ſue⸗
ſonosf
ganiß
dſooe
vennta
Prmene
cns vb⸗
cucnns⸗
muico
ihe
iunp
cdiſt⸗
RRo
Dogol
ryin
on
vpmetr
Nlior
Morbun
hwrt;
Donot
nr
Anon
mnn
K
den
tono
omic
Mrte
hels
Me
Mhs
niche
hbertr
puri
e
Neyſti⸗
ſiws
linb
mal⸗
edin
nls⸗
vgad
itis
lin

—

— =S☛r

„

4

EES

—

ſepan
fichroe
getiq;
Vne
adie
ſi.
dignn
caben
iFope
nobo⸗
lamo⸗,
0 di
don
Wodan
rwme an
worore
maps
inche
deabg⸗
miſſus
gel dꝛ
eſne⸗
nor g
oiſmm
ngelii
gii,
N
Nos ali
ari.
2
w
Ahan⸗
ſerpent
Pa n
R
Immot
ntigne
ooicit
i tube
poꝛcoy
ſue l⸗
rictu
guinẽ
olo
olca
1s 7
agit
n.b
47

quidã piſcis.Et vᷣt dicit Baſilius. I¶n
guillas nõ aliter mſi ð cęno naſci certiſ
ſimũ ẽ.quaꝝ genus nec ouũ nec aliter

gliquis partuſ inſtaurat. ſed de limo gi
gnendi ſoꝛtiunt᷑ oꝛiginẽ. lngiulla ctiã

ðꝛ ſcutica q̃ pueri verberant᷑. Iñ etiaʒ
vem̃t anguillar..2.t.⁊ Hre·i.exiſtens vl
ꝑtmens ad anguillã. Iñ anguillariũ lo
cus vbi anguillę abundãt · JIñ exiã an⸗
umus. a. um.
nguicomꝰ ðꝛ ſerpens q̃ hʒ comas.
Anguipes.o.t.Sꝛ pᷣpẽs q̃ hʒ pedes.vñ ꝑ
trãſumptõʒ gigãteſ dicunt᷑ anguipedeſ
qꝛ að ĩſtar ſerpẽq aſtuti erãt ⁊ ſapienteſ
vel qꝛ ſerpebãt ĩ ᷑rems ĩ q̃bus ↄſidebãt
Angulus.m.s. ðꝛ latitudo int᷑ duo late
ra ↄpᷣhenſa.ab ango.gꝗj.ſᷣm Hug.i.oſtrĩ
go · qꝛ a parietibus vndiq; angit᷑ Hliõ
qꝛ parietes ĩ vnũ angit ⁊ↄſtrigit.· Sedð
anguli oꝝ. ſepe pomt᷑ n biblia ꝓ pᷣnci⸗
palioꝛibus vel pᷣncipibꝰ ꝓploꝝ. Et Jſa·

io pomt ꝓ regno vel foꝛtitudĩe. Jn an

gular...t· ⁊ Hre.i.ad angulũ ꝑtinẽs.

Angularis.f.t.ꝛ etiã locus anguli.

Rnguloſus. a. ũ. i.plenus angulis.

Anguſtus. a. u. vemt ab ango. Et diffe⸗
ruũt anguſtũa artũ. lnguſtũ eim pꝑtmet

ad tempus.artũ ad locũ. Vñ E¶Lnguſtũ
tempus dicat᷑ ⁊c̃ locus artus.lngo ſit
pmi caput arceoqʒ ſecundi.
Anhelia.f.p.i.pugna.⁊ðꝛ ab anhelus
anhelis.ↄ.t.i.mmams.
Anhelitꝰ.us.ui.ĩcitatoꝛ ſpũs vel flatꝰ.
onhelus. a. ũ.i.fatigatus.
Anhetũ.n.s.herba hoꝛtulana odoꝛife⸗
ra.ĩ cibo ſumpta calefaẽ aſtringit.⁊ ꝓ⸗
hibet ſternutamtũ naribꝰ appoſita. vñ
Macer. l mediciſtalidũ ſiccum refere᷑

Añmcius.a. n.i.ĩuictus. Vñ ⸗anhetũ.

oetius dictus ẽ am̃eius quaſi ĩuictꝰ.

ꝛ vitio vmci non potuit.

Mmcos.i.inuictꝰ.ab.a.⁊ mcos.i · victꝰ.
Am̃cula.f.p.pc.coꝛ.i.parua anus·
amculoſus.a.ũᷣ.i.amlis.vel ridiculo⸗

ſus ad ſimilitudmẽ verboꝝ anuũ
Amilis. 9. t. pe. eoꝛ. ⁊ le.res anus vel ꝑ
tinẽs ad anũ Iñ amlitas.i.ſenectus.an

tiquitas. .—
Amma.f.p.i.ſppũs.Differunt tñ ſpũs⁊
aia.qꝛ aia ðꝛ inquantũ ẽ ĩ coꝛꝑe.ab aĩo

As.qꝛ viuiſicat ⁊ foꝛtificat coꝛpꝰ.Spũs

qur ðꝛ aĩa exuta coꝛꝑe Vel ſic differut

pm ſanctos doctoꝛes.qꝛ aia ẽ vita coꝛ⸗

por ſſtãs ſenſuʒ ⁊ motũ coꝛꝑi.Spũs ãt
ẽ qᷓi vis aĩę.ac potẽtia rationalis ꝑ quã

lege nat᷑ ali videt᷑ diſtare a pecoꝛibus.

vñ flatus vitę ẽ ⁊ aĩalẽ hoĩeʒ facit. Vel
ſpũs ẽ q̃ carnales ↄcupiſcentias calcat
at q; moꝛtalitatẽ ꝑimat vitę Diĩs eĩ aĩa
ſpuͥs eẽ pᷣt.nõ ãt oĩs ſpũs aia.Nã ⁊ipſe
deꝰ ſpũs ẽ nõ aũt aĩa:Codẽ mõ angeli⁊
venti ſpũs ſunt.aĩę tñ nõ ſunt. Itẽ no⸗
ta aia ꝓbe ẽ ſubſtãtia incoꝛpoꝛea ⁊ ratõ⸗
nalis.Et ẽ cq̃uocũ ad plura.Nõ qnqʒ ẽ

ſpũs vegetãs bꝛuta aĩalia.Vñ Ben. pᷣ

Dꝛoducut aꝗ̃ reptilia aĩę viuẽtis.lia

vinens dꝛ ſpus vegetabilis.? 8 vita.
WPVũ Lucanus.Quid ſuꝑeſt aĩe terrenę

Etiã ĩ euãgelio Qui amat aĩioʒ ſuãl per

det eã.ʒ 8 ſanguis. Oñ lexader. Dur

pureã muem̃t ille aĩaʒ.i.ſaguinẽ.4 ðꝛ 2
poſitũ ex coꝛꝑe⁊ aĩa · Vũñ legit᷑ ꝙ octo
aĩę erant ĩ arcꝭ Noe.i.octo ho ĩes.s ðꝛ
diabolus · Vñ Mię ĩicluſe erãt in ſtatuis.

i.cmones.6 ðꝛ mtẽtio Wu Job Miaʒ

meã in mambꝰ meis poꝛto.i.intentõeʒ
meã ĩ oꝑibꝰ meis ꝑpẽdo.Et ſic aiaʒ in
mambꝰ poꝛtare ẽ ſmtẽtõʒ coꝛdis ĩ oꝑe.ł
oꝑatõe oñdere. ðꝛ voꝛacitas. Vñ Di
latauit ifernus aĩaʒ ſuã·i.voꝛacitatẽ ſu
aʒ abſq; vllo mĩio.s ðꝛ volũtas Vnde
ob. In ↄſiliũ eoꝝ ñ vemet ſic aia mea
ĩ.volutas mea ñ ↄcoꝛdat cũ ↄſilio coꝝ.
vñ Eſt ſimplex aia vegetabilis vitaqʒ
ſanguis Cõpoſitũ demõ itẽtio gula vo
lũtas.Et ſᷣm aliquos ala deriuat᷑ ab a⸗
lo · is.eo ꝙ nos alat.¶lij dicũt ꝙ ↄpo⸗
nat᷑ ab a.qð ẽ ſine mene ſanguis eo q;
ſit ſine ſanguine Rlij dicũt cẽ pᷣmitiuuʒ
Sʒ Hugꝗ.dicit.ꝙ aĩa deriuet᷑ ab anẽos
grece qð ðꝛ vẽtꝰ.qꝛ qdã putauer̃t aĩiaʒ
eẽ vẽtũ.qꝛ oꝛe trahẽteſ aerẽ viuẽ videa

mar Itẽ ab aĩa vẽit ammula.i.ꝑua aĩa

Iñ hbꝛ h aĩala hᷣle.i.as aial ꝑtmẽs. Vñ

aplłs Cor.2. Mial hõ n ꝑcipit ea ꝗᷓ ſunt

ſpũs di. Iñ aĩaliras ⁊c ꝓpᷣetas q̃ aliq̃d
Miaduſio.f.c.i.pęna pumtio ⸗Dꝛ aĩal..
ẽ genꝰoĩz penaꝝ· Irẽ aĩadũſio ðꝛ cꝰlibʒ
operis certa determinatio.ſᷣm quã quiſ

pꝓ mercede ſua recipit certũ opꝰ ⁊deter

ð.3.

minotũ ſuis impeſis faciendũ.vt terrã
colenoã vel vomũ conſtruendam.

2Mial.n.t.ðꝛ ab aia vel aimꝰ.vel ab ane

mos gręce qð ẽ vegetare latie.qꝛ vege
tar⁊ nutrit ſe actiue.⁊ẽ cõe nomẽ oĩim
gĩaʒ hñtiũ dictũ ꝙ ammet᷑ ſpũ⁊ moue
ꝓk . vel ðꝛ ab ala vegetabili.qꝛ triplex ẽ
gia in aiatis.ſ.mtellectualis m rationa
bilibus. ſenſibilis ĩ qialibꝰbꝛuris ⁊ vege
tabilis in plantis. Sed aĩa vegetatiua
ſenſitiua a mmtellectiua ſmn hoĩe non dicũ
tur aĩę ſed potentię. Similiter vegeta⸗
tiua ſenſitiua in bꝛutis dicunt᷑ poten⸗
tię. Itẽ aĩal eſt ſubſtantia aĩata ſenſibil
Tiatus.a.ũ.i.hñs aĩam vel coꝛdatus.
vel volũtariuſ.Et ut vicit Papᷣ.lĩatũ
eſt quicqd aĩaʒ.i.vitã hʒ.ſicut hõ boſ ar
boſ. herba. ⁊ aĩatꝰ q̃i aio acutꝰ.xm⸗
moſus vero.i.qaĩo⁊ viribus plenus. Itẽ
gioſus qñqʒ.i.foꝛtis.audaxſuperbꝰ Jñ
aĩoſitas.i.ſoꝛtitudo vel audacia.·
Wmmeęquioꝛ.i.aĩo vel aĩ ęquioꝛ:
mmęquiꝰ.i.patiẽs pᷣm Papᷣ. Baruch
4 ięquioꝛ eſto hieruſalẽ. Itẽ aĩequuſ
a.ũ . me.ꝓd:·ðꝛ aliq̃ͥs exiſtẽs eq̃ aĩ vel eq̃
lis aĩ·q.ſ.nõ mutat᷑ ꝓpter ꝓſpera⁊ ad
ner ſa. ſeo ſempꝑ eſt conſtãs ⁊ firmug⸗
Ammus, m.s.i.ingemũ.⁊c̃ virtus aĩe
ſupᷣma mediate qua aia recipit a mtelli
gir. Et m ſubſtatia idẽ ẽ aꝰ · qia.ſenſus.
mens. rõ ⁊ ſpũs.ſeo differũt in effectu.
qꝛ pᷣm Iſiooꝝ.aiꝰ eſt cõſilij ⁊ ⁊ vigoꝛis.

gia vire. ſenſus dũ ſentit.menſ duũ mtel

ligit vel recolit.ratio dũ diſcermt.ſpũſ
dñ ſpirat vel conteplat᷑. Itẽ aĩꝰ ↄpom
tur multis modiſ.vt equammꝰ magna
mmus. puſillammꝰ exammus.⁊logam
mus.ꝗ ſunt ſecunde vl tertie dẽcliatois
Amſin.n.s. herba ꝗdã vel ſemẽ iſtiꝰher
Amtas.f.tc.i.vetuſta ſenectus.ab be.
anus ꝓ vetula.
IAnna.f.p.int᷑pꝛetat᷑ gra dei.qꝛ eũ pꝛiuſ
eſſer ſterilis poſtea ſęcunda ẽ gratia Si.
Annalis: .t. ⁊ Ble: uanuus. Et h onna⸗
lis.⁊ ẽ liber in quo facta anni ſcribeba⸗
tur bᷣm Hug. Dap.vero dicit Annalis
i.liber annua cotinẽs acta. annaleſ eoꝝ
ꝗ nra ętas nõ nouit.hiſtoꝛia qᷓ vidimꝰ.
eſt.puta ĩ anno.vt miuriaꝝ.vl mioꝛi⸗

Annaria.f.p. ð lex & anno facta⸗
Anmculus.m.sS.i.puus annus.ſicut eſt
annus lunari.vel adiectiue anmculus-
a.ũ.i.vmmus anm.vñ Exo.iꝛ:Erit agnꝰ
ſine macula maſculus anmculus.

IAnmuerſariũ.n.s.ẽ dies ꝓ moꝛtuisce⸗

lebꝛata ſingulis anms. ⁊ ↄpomt ab an⸗
nus ⁊ verto/põt etiã clmari adiectĩe
vt anmuerſaria dies.

Annõa.f. p.ðꝛ ſeges vmꝰ anm̃ eo ꝙ ſin⸗
gulis anms remouet᷑. Iñ annonariꝰ eſt

aliquis hñs multas annonas. Iñ etiaʒ

onnonariũ.i.granarium vel locus vbi
ponuntur annone.

Annona ſm lco ðꝛ ſalariũ qð cuiqʒ ꝓ

capite ſuę remuneratõis cauſa dat᷑.
Annone milit ares vicũt᷑ quas milites

ſingulis diebus ↄſeqꝗbant᷑ vt· C. ð qno⸗

Annone ciuiles ſunt ꝗᷓ publice dabant

iudicantibꝰ ciuibuſ vel oĩbus tꝑe neceſ
ſitatis ꝑ ſingulos dies.vt.C. de anno.⁊

rribu.l.ij.li.x .

Annoſus.a.i.i.antiquꝰvel plenꝰ anmnẽs

Annotatio ẽ ↄſcriptio bonoꝝ vel eoꝝ

cõuocatio ſeu cõſignatio.veluti cũ ali⸗

qᷓ cuiuſcũq; crimĩs reus ſi abſentat ſe
vocatꝰ ad iudiciũ patiet᷑ bonoꝝ anno⸗

tarionẽ.vt ſi infra onnum venerit ⁊ ſe

purgauerit bona ſuꝗ recuperet:ſi auteʒ
non venerit. tunc fiſco applicenę
Annotatio ſacra ðᷣꝛ reſeriptũ illuꝰ qð

iperatoꝛ ꝓpꝛio motu mẽtis ĩdulget ali⸗

cui ↄſtituẽs ſᷣm pᷣces eiꝰ ꝗliq̊ð fieri vł ñ
fieri.C.de diuer.reſcrip.lłfi.⁊ibi ĩ glo.
Innotinꝰ.a.ũ.i.vmꝰ anm. Vñ Jolephꝰ
ĩ ſexto libꝛo ãnaliũ.lrietẽ cũ agno an⸗
notino ĩ holocauſeũ offerebant,
Annuglis.co.t.⁊ H le.i:.annuus.ſeo h̊ an
nuale.lis.ſubſtãtiue.i.anmuerſarium.
Annuarius/a.ũ.ſicut annuaria officia

*

vſinguloꝝ annoꝝꝛ.

Annuncius. cij.⁊ H annũcia idẽ qð nun
cius vel nũcia⁊ h̊ͥ gnnũciũ id qð annũ⸗
ciat᷑ Vñ embꝛo.ſuꝑ Egeſippũᷣ Irride

bãt ꝓphetaꝝ annũcia.fas oẽ calcabãt.

Annus. m.· S. ðꝛ rẽpꝰ ↄtinẽs in ſe duode
ci menſes· Iẽ annꝰ ſolar ẽ ſt paciũ tꝑis
quo ſol ab vno pũcto codiaci exiẽs.ad

idem reuertit. Hoc aut facit mm trecenij

ſu
neben
feul
nng.
dꝛienn
tatea
Annun
r coal
Nbno
mneſn
gugen
roleg
dahar
diſohr
mo..
Pyn
ſort
ſobari
liynti⸗
to wodes
ſilture⸗
tham
☛
Umefn

W
drr
0.
,
lyt
Krn
n
heq⸗
bim
nege
nne
llii
h
Mim
Ee

cut eſt
culus.
tagn
F.
wis⸗
nt ab gn⸗
ieectie

toſin⸗
narhect
Ketuz
dens ydi

Wde.
uxmin⸗
Loino⸗

dabant
tpenecel
tanno⸗7

wanms
vel con
nich li⸗
orſ
W M
wertſe
net ite
E
illud qs
Nlgeali⸗
ofendi
abiigo⸗
i
iv/N
t⸗
sſobn
Nienn.
min ofi

—

ſexagintaquĩnq; dicbus ⁊ſex hoꝛis.Et
dꝛ ab am.i.circũ.ano.nas.qꝛ circũnat
i circularit᷑ voluit᷑.vel ðꝛ ab nna dea
anm. Jñ annuꝰ.q.ũ.i.res anm.vl ad an
nũ ꝑrmẽs. Iñ etiã bienms.triẽms.qua
dꝛienms.⁊conſimilia plura noĩa quãti

tarxẽ annoꝝ in numero ſigmãcantia.

Annus iubileus ðↄꝛ annus remiſſioms.
qꝛ eo anno debita remittebant· Serui
hebꝛei dimittebant liberi.⁊oĩa reuerte
bant᷑ in pᷣſtmũ ſtatũ.Et eſt annus qumm
quageſimus.vt ĩ.c.ĩ iubileo · de pe.diſ. j.
Anolegiũ.n.s·ðꝛ lectoꝛiũ vcl ambo. ⁊
ðꝛ ab ana.i·ſurſuʒ. ⁊legiũ pulpitũ.qꝛ i⸗
bi ſupꝛa legit᷑. I˙cẽ ẽ anologiũ a logos b
mo.aqꝛ ibi ſupꝛa ſermocinat᷑ pᷣm Hug.

Dap̃.vero dic̃.Anologiũ ðꝛ qꝛ ſᷣmo mð
Anologia.f. p.pc.acuta.ẽ ęᷓ pdicat᷑.
lis loeutio.regularis foꝛmatio vł ſimi

liũ ↄatio ſiue ꝓpoꝛrio.Colligie oũt o⸗

cto modis ↄꝑatio ſiue ꝓpoꝛtio anologię
ſ.qlitate.ꝰpatoe.generc.nũcro.figura
caſu extremitatibꝰ ſiliuʒ ſyllabaꝝ.⁊ſi⸗
milituoĩe rẽpoꝝ Iñ analogicꝰ.q.ũ.i.re⸗
gularc.pᷣm Hug. Dap.ctia dicit Anolo
gia gręce ſiliuʒ ↄpatio ſiue ꝓpoꝛtio ðꝛ.
Inomalus. a. u. i.ſine lege. vel er regłaʒ
Anomia gręce.latĩc iniq̃talſ.i.ſine lege.
ab · a. qð ẽ ſine noma vl nomia qð ẽ lcx
Inoꝛma.f.p.i.im qᷓtas.irreglaritas vł
illegalitas.ab a.qð ẽ ſine noꝛma regła
Anoꝛm lus.m.s.i.imquꝰ illegal.vlir⸗

AInq̃na.f.p.ẽ fums nauis q ⸗regularis.
ontẽna ad malũ religatc. Oñ Lucanus

Itʒ anq̃na regat ſtabilẽ foꝛtiſſima cur
Anq̃romagus.genus nauigij ẽ·⁊ ſu.

dꝛ ſic. qꝛ celeritate ſui ancoꝛis⁊ reliquiſ
minſtrumentis nauiũ vehẽdis ſit aptus

Anſa. f. p.i.auris ꝑ quã vas ſuſtolit᷑.ab
ango. gis. Iñ anſatꝰ.a ũ i.hñs anſam.
Vñ ⁊anſatũ ðↄꝛ vas qð tales hʒ anſas-
ſiue aurcs. Itẽ onſa ðꝛ auris ꝑ quã coꝛ
tma vel veſtis ſuſpendit᷑. Iñ anſula.i-

parua anſa. Vñ Anſula coꝛtinã ſuſten⸗

Rnſariũ.n.s.ẽ cul tat vas leuat anſa.

tellus ſutoꝛis cũ quo purgat pelles.

Anſer ꝓmiſcui ge.qdã auis ꝗᷓ̊ ðꝛ occa⸗
ꝓpt᷑ ſlitudmẽ anatis. Iñ anſerinus.a.ũ
Pe· ꝓ.aẽ calamꝰ ãſeijᷣ vtil ao ſcribẽduʒ·
ñ Anſer ouũ variat cui potũ vacca

Antagomſta.a.p.i.certatoꝛ qᷓ miſtrat
ante comilſit aliquod bellu
Intarcticꝰ. m. s.ð2 circulus auſtralis.

vel polus ⁊82 ab anti.i.contra ⁊ arcticꝰ

quañ contra arcticum poſtus.
ntecęmũ.n. s vel antecęma.f. p.i. me⸗
renda.icʒ cibus qui añ cenã ſumi᷑. Me

renda aut quaſi vulgare ẽſc tũ dicta.

quaſi poſt meridiem ecdendao.
Antela.f.p.ðꝛ cingulũ ilið qð añ pectꝰ
equi tendit᷑.ſicut poſtela ðꝛ illud qZ po
ſterius tendit᷑ ſub cauda eqᷓ.vł atela dꝛ
qᷓi an ſellã.⁊ poſtela q̃i pꝰ ſella.⁊ ſic pot
dici qdᷣlibet oꝛnamtu cq̃ añ vel retro·
Vel mãtica ꝗᷓ añ poꝛtat᷑ vel retro. Et
ðꝛ ab añ ⁊tclo.i.longu· Vñ Eſt antela
qð ẽ in pectoꝛe quadꝛupcdãti Dicat᷑ po
ſt la quod eſt a poſterioꝛi.
Antelucanus.a.uũ.i.an lucẽ vel diẽ ſur⸗-⸗
gẽs.vel exiſtẽs. Vñ Sap̃.xi:· Et tanq̃ʒ
gutta ron antelucam ꝗᷓ ciedit ĩ terraʒ
VBel anlucanꝰ ſubſtãtie ðꝛ ſplẽdoꝛ ma⸗
Antẽna.f.p.dꝛ choꝛda capi⸗ tutinus.
talis ĩ naui ꝗ ſurſuʒ dirigit uelũ.ul par
tica ex qᷓ velu ðpẽdʒ qi an amnẽ poſita
VBñ DOuidiꝰ triltiu.MNon tulit antenas
aura ſecuda meas.Dap vo vicit. Antẽ
na ẽ lignũ ex crãſuerſo mali poſitũ per
Antemurale.n.t.ẽ qð cpendet velũ⸗
defenlio añ muꝝ. Vñ Jla.26 Donet᷑ m
ea murus Tantemurale.
Antepenultimꝰ a.ũ.q̃ ẽ ĩ ſccũdo loco añ
Antepeſ.m.t.⁊ antepedeſ penultimũ
ĩ pli ſunt obſeq̃a amicoꝝ.vel ipſi amici*
Intetermmus.a.ũ.i.vici obſeqntcs:
nus vel iuxta termmos poſitus
AEnteritas.f.t.i.antiquirs.
Unteriũ n.s.ðꝛ pliũ añ vꝛbẽ factũ.qð
aliter onteurbanũ ẽꝛ.—
Antes.antiũ.m.t.plis nũeri ſunt lapi⸗
des ⁊ macerię q̃ͥ claudũt vineas eo ꝙ añ
ſtat vel dicunt᷑ extremioꝛdimes vmea
rũ.vel lignũ m quo oſtium ſera76.
Anteſignanus.a.ũ.i.pᷣmipulus.vexilli⸗
fer o añaſignũ vel ſigna addita nus.
Antibachius.m.sS.ẽ pes ↄtrariꝰ bachio
Conſtat eĩ ex duabꝰ pᷣmis lõꝗqj.⁊ tertia
bꝛeui · vt nat a. Hachiꝰ vo ↄſtat ex pꝛi
ma bꝛeui⁊ duab? ſeqntibꝰ lõg vt poete
Vñ lbbꝛcuiat pᷣma.mediã ꝓduẽ ⁊ imã

Bachius. eſt antibachius hoſtis ei⸗
Antibibliũ.n. s.ẽ pignꝰ ꝓ codice mutu
Aluntica.f.p.vl anticu·n. s.ẽ ato datũ
oſtiũ anterius ſiẽ poſtica poſteriꝰ.vnde
Eſt antica domuſ mgreſſus ab anterio
ri Poſtica latẽs tibi ſit a poſterioꝛi Itẽ
alij vſus.Fallit᷑ anticã q̃ me nõ dixerit
eſſe Ac noua ſunt vere ſolue qᷓo eſſe põt
Itẽ antica ðↄꝛ ꝑſ ecclie q̃ ðr tremia.⁊ v
mt ab anti ⁊ contra. · 4
Antichꝛiſtꝰ.m.S.S⁊ q̃i ð ehꝛiſtũ ab anti

i.ↄrra.⁊xpᷣs:⁊ ſumit᷑ ꝓ quodã regnatu

ro ante diem iudicij
Antidicomaritę q̃daʒ hẽtici dicti ſſunt
ex eo qꝛ Marie vᷣginitati pdicũt aſſerẽ
res eã pꝰ xpᷣm natũ viro ſuo ↄmixtã.
Antidona.n.p.dicũt᷑ dona ꝑditois
IAntidotũ or venenũ qð dat᷑ ↄtra vitã
Yl iſtuo qð dat᷑ ð venenũ ob anti qð eſt
datũ.q̃i ex ↄtrario datũ.Contraria
E ↄtrarijs curãt.vñ ſumit᷑ ꝓ medicina
Pñ · Eſt ancilla dei ſimplex elemoſina
moꝛi: Ilntidotũ venię poꝛta ſalus iter
Sarlootarfent liber qᷓoã ↄtra vitia⸗

Antifraſis.f.t. pe.coꝛ.ðꝛ õ⸗ poſitus.
ria locutio.ſ.qñ ſᷣmo ꝑ ↄtrariũ intelli⸗

git᷑. ⁊ differt ab iroma qꝛ iroma ꝓnũcia
tione ſola etiã mndicat qð vult intelligi
vt cũ ðꝛ hoĩ male agenti.Quod bonũ

Eẽ facis.Sed antifraſis nõ voce ꝓnũciã
xis ſigt ↄꝛiũ.ſeð tm̃ vᷣbis ſuis quoꝝ oꝛi

Antigraphus.m.S. ðꝛ ab ⸗go ↄꝛia ẽ.
anti.qð ẽ ↄtra ⁊ graphꝰ.i.ſcriptoꝛ.⁊ idẽ
ẽ qð cãcellarius.q̃ ⁊ archigraphus ðꝛ.
reſcribit litteris miſſis ad dñũm ſuum.
Vñ antigraphia vel archigraphia.i.e
ius ð igmtas.ſ.cancellaria.

Ancilibanus.pe.coꝛ.ðꝛ ea ꝑs libam̃.vet
ſuper libanum.ꝗᷓ occioentalem partem

reſpicit quaſi contra libanum.
Antilogus ẽ ſermo de ſuꝑibꝰ deſcendẽs
Anciloquus.a.ũ.ðꝛ q pᷣmo loquit᷑. Ind
antiloquiũ ꝛ pᷣma locutiio.
AVAntimetabola.f. p.pe.coꝛ.vel ãtimeta
bole.les.gręce.ẽ mutatõ pᷣmõis cũ ſnia.
ux Mõ vt eoas viuas ß edas vt viuere
Anti ochia ·f.p.dicta ẽ ab Ren poſſis.
