ripa onerare ꝓhibeat᷑. Sʒ vt ꝑ lacũ foſ

ſaz. ſtagnũ publicũ nauigare liceat· vr

l.vmca.S.i.⁊ĩ pꝛĩ.ff.e.ti.vbi ſubdit vul
pianus. Zacꝰ ẽ q ꝑpetuã hʒ aquã. Sta
gnũ vero qð tꝑalẽ ↄtinet aquõ ibidem
ſtagnantẽ ꝗᷓ qdẽ aqᷓ plerũq; hieme colli
git᷑ Foſſa ẽ receptaculũ aã manufactũ
Intdictũ vnde vr locũ hʒ cũ qͥs poſſeſ⸗
ſionẽ ſoli ꝑ vĩ amiſit.· Et dae directe

ccriectoꝛẽ illi q̃ vi de poſſeſſione alicuiꝰ
xci ĩmobilis deiectus ẽ ſine oĩ cauſa· vt

rcſtituat᷑ poſſeſſio ð qua deiectꝰẽ.⁊oĩa
ablata. imo vato ꝙ ibidẽ eſſent aliq g̃
penes violentũ fuermnt moꝛtua. vel ali

res ꝗ caſu foꝛtuitupierũt nõ ꝓpt᷑ ho

liberabit ſed ĩ tot ndẽnabit ab eaxex

timatõʒ. qꝛ nec moꝛtalis. nec foꝛtuiruſ
caſus liberat deiectose—+†C+z
Intoictũ ð vi ⁊ vi armata cũ intoicto
vnde vi. dat᷑ ꝓpomt ei qᷓ deiectus eſt-

—

btüvti⸗
—
vleſtone⸗
dicth Mobet
cutſoſe
ermann
irumm
nnyonis

tgoſſdeit.

tdicthvt
ci ntorctor
ifenigrdl,
unla,
ccbis mia.
1Mrii,
ſioneren
cidwr
Nwcto tdu
ſevüeewe
Med e
ſtennde
TMece⸗-
wornſ
Ierduc⸗
ocisen
ubonm.
mulicin.
namn
Mrorrir:,
1 Ebelüch
tonni
Eſ Ni

Wrdon
3 dvrll
.
manrrhii
miſudntehi
rncbs hont
nds pning
mi uc nſen
fumini aablc
ihnit Kd
4 12 Ndr

„
.„
e

Hy mmtn lo
bc ſn in

rt wordne N 1

rwſinn

fmuentũ ?· Me qo eĩ ꝑ vim amittaeè.le⸗
gibus ꝓſpicit᷑ publicon ⁊ pᷣuatoꝝ nec⸗

non ↄſtitutõibus pᷣncipũ.vt.li.ff.ti.S.
hoc interdictũ.⁊. S.cſe.
Inddietl̃ vti poſſidetis locũ habet ĩ re

us ĩmmobilibꝰ. ſ. ſi e fundi vel ediuz

poſſeſſione ↄtendit᷑. Inſti · e.ti. S. b int᷑⸗
dictũ:Mabet ctiã locũ ĩ coꝛpalibꝰ. vt
ĩ quaſi poſſeſſione.⁊dat᷑ poſſidenti ci⸗
uilixer znaturaliter.vł etiã q̃ſi poſſi⸗
ti gratia retmendę poſſeſſioms.Et p⸗

pomit᷑ quotiẽs int᷑ litigatoꝛes ↄtẽtio eſt

vtꝝpoſſideãt.qꝛ altuter mag ſe poſſi⸗
Intdictũ vtrobiq; id ẽ dere affirmat

cũ intoicto vti poſſidetis. mſi ꝙ ĩ hoc⸗

differũt.qꝛ illuꝰ locũ hʒ cũ ꝗſtio ẽ de re
xrinẽda poſſeſſione rerũ mobiliũ. vt. ff⸗
vtrobiqʒ.l.vm̃ca.S. hoc intoictũ. Sed
vti poſſideſ locũ hʒ.cũ ꝗᷓ̃ſtio ẽ de retinẽ
da poſſeſſione rerũ ĩimobilium.
Int᷑oictũ de vxoꝛe ducenda marito
dat᷑ marito aduᷣſus eũ ꝗᷓ dolo eã obtĩet
ſine volũtate mariti.licʒ ipſa volẽte. ff⸗
Int eroiu ↄpõit᷑ ab intadiu ·i. c.ti. i.
ĩterim dũ dies v᷑. Iñ interoiꝰ.a.ũ.i.iug
⁊ↄtinuus. Inuemt᷑ etiã ꝑdius.dia.diũ
in eodem ſenlu. MMM
Interduca.cę i. Juno.⁊ðꝛ ab in᷑⁊ du⸗
co.cis.eo ꝙ intererat qñ puelle mari⸗

tabant᷑.vel qꝛ eas introducebat.vł qꝛ
ĩterĩ dũ erãt ĩ irnere eas ducebat.Eſt
eĩ ꝓnuba ꝗ etiã domiduca dicebat᷑.qꝛ
vſqʒ in domũ puellas maritatas ſmtro

ducere credebat᷑.⁊ ꝓ·pe.

Inkteeſſe. h̊ vbũ cũ ꝓnoĩe neutrali pome᷑
qñʒ ſiẽt dãnũ qð euemit. qñqʒ lucruʒ
amiſſuʒ.Danũ qð accidit.vᷣbigra.ſDer
ſuaſiſti familie meę ꝙ de domo vel poſ
ſeſſione cext qͥ facto dãnũ mihi euemt

tu tenci ad inteſſe mihi pᷣſtãdũ.i:dãnũ

qð paſſus ſuʒ reſartiẽoũ Itẽ de lucro a
miſſo pom̃t exẽplũ.Debuiſti mihi ſol⸗
uere cẽtũ aureos Rome.itu ſoluere deſi
deras Baſileę. extimandũ ẽ quãtũ ĩter
fuerit mea pecuma ſuo loco mihi ſolu
tã fuiſſe.i.lucrũ qð ex mea negociatõe

ex eo loco facere potuiſſeʒ. Et h̊ acrio
E quã ᷓ fir ðꝛ arbitraria loci. Vel int

eſſe ẽ dãnũ emergẽſ.vł lucꝝceſſans ſu

„*

eo qð daii vel fieri omiſſuʒ eſt. vbigra
In papia dare mihi pecumã ꝓmiſiſti
tali die ⁊ non feciſti.hic dãm ⁊ lucri ra⸗
tio ẽ habẽda.Dãm.qꝛ ĩ moꝛa fuiſti ⁊nõ
ſoluiſti die tali ſicut ꝓmiſiſti.nõ habui

vt ſoluerẽ.q̃re penã icurri ⁊ danũ.qð ñ

incurriſſeʒ ſi mihi loco ⁊ ᷑mĩo ſ̃ſixis ſol
uiſſes.i.nec dãnũ hoc paſſus eſſem. Au
cri etiã ↄſideratio habenda ẽ:qꝛ ſi mihi
ĩ loco ⁊ mĩo debiſ ſoluiſſes mercimo⸗
ma ↄpaſſeʒ. ⁊ multa lucratꝰ fuiſſeʒ. Eſt
ergo mteſſe extimatio dãm̃ qð taliter
euem̃t.vel lucri qð ceſſat ex eo ꝙ aliq̃ᷣo
tibi non det᷑.vel non fiet vt debet.
Inteſſe ↄuentũ ẽ.ſ.cũ non facis qð pꝛo
miſiſti mihi.vel cũ nõ fecero qð ꝓmiſi
tibi · Aliuð inteſſe eſt cõe.ſcʒ extimario
cõis dãm vel lucri qdð euemt vcl ceſſat
Aliud ſingulare ſcʒ extimatio ꝗᷓ euẽit
ex ſpeciali caſu vel vtilitate.vide de H
ſpe.ti.de fruc.itereſſe. —
Interia qð ⁊enteria etiã dꝛ.i.iteſtĩa
Iñ interici dicunt᷑ q̃ diſſolutionẽ pa⸗
tiunt᷑ ventris.⁊ ꝓducit ri.
Intiectio ꝗdã ꝑſoꝛatõis indecli.apuð

latĩos.⁊ dꝛ ab mteriaceo. ces.
Irvnteritio.oms.ſ.t.i.moꝛſ.vñ ꝓpha Eri

puit eos de interitiombus on
Intlinearis.2.t.⁊ B re. qðᷣ E int᷑ lineas.
782 ab int᷑ ælmearis. Vñ ꝗdã gloſe di⸗

cunt᷑ int᷑meares ꝗᷓ ſunt int᷑ lneas. ł

iĩterlmean põt deriuari ab int᷑limũ.nij.
Intlmiũ nij.i.ſpaciũ tꝑis qdð videt᷑ int
defectũ lune.⁊ crementũ eiuſi.
Int᷑mmus.na.nũ.i.ſine ᷑mio exũs.vñ
ĩ hymno ſancte trimtaſ ðↄꝛ. In ſimpli⸗
ci ſubſtãtia virtꝰ manẽs intermma.
Dapᷣ.vo dicit Intermĩa.int᷑nũcia.me⸗
diatrix.imnſeꝑabili ᷣmino carens.
Internecio:oms.f.g.q̃i ꝗðã hoĩs macẽ
nectio.moꝛs vel pęna. Interneciuz ðꝛ
bellũ ĩ q̊ oẽs ꝑierunt nullo remanente.
Intmcida dę.idẽ qð homicida.q̃i emci
dↄa.ſcʒ q̃ falſuʒ teſtimomũ fecit ⁊ ↄmiſit
⁊ob id hoĩeʒ occidit. Iñ h̊ internicies.
ciei.moꝛs ab illo facaa.
Intmcidiũ.dij.vl intermciũ.i.moꝛs oc
ciſio quã intermcida ↄmittit.Et int᷑mn

—

cidiũ vel intmc

iũ q̃i ꝗoã hoĩs enecoto⸗

Et iudiciũ intmcidij dabat in ĩterniei
dã a accuſaroꝛẽ eius ⁊ poſſeſſio bonoꝝ
ſeꝗbat. Int᷑mciũ etiã ðᷣꝛ bellũ in qͥ oẽs
gierũt nullo remanẽte-
Internodiũ.dij · ſpaciũ int᷑ nodos. vel
illud groſſuʒ os qð ẽ ĩ genu.Et ðꝛ inter
nodiũ.qꝛ ĩnodat ſimł crus ⁊ coxã int᷑ ſe
Vñ DOuidius ĩ. Smeta. Mollia nodo⸗
ſus facit mt᷑nodia poplex· L
Intnũciua.cij.⁊ h̊ mtnũcia.cię.q̃ vel ꝗ̃
int᷑ duas ꝑtes aliq̃d nũciat.vel nũciuʒ
poꝛtat. In h̊ int᷑nũciũ.cij.id qð int᷑nun
cius nunciat vel poꝛtat..
Int᷑nus·na.nũ.i.iterioꝛ.⁊ðꝛ ab intuſ
Interpola.le.ẽ qoã veſtis ꝗᷓ dũ ſit vetꝰ
að nouã ſpeciẽ reducit᷑ ⁊ ſit quaſi noua
Intpꝛes.pꝛetis.ↄ.t.ðꝛ q̃ diuerſa gene
ra linguan nouit.ſ.q̃ vnã lĩguã expõit
Paliã.vel vnã lmguã tranffert in aliã
⁊8: ab int.⁊ pꝛes qð ẽ diues.qꝛ int᷑ꝛe
tes ditãt loquelã· trãfferentes vocabu
la de vna loquela ĩ aliã. Vel ꝛ a pars.
par.qꝛ mmt᷑pꝛes ẽ mediꝰ duaꝝlinguaꝝ
cũ tranffert vel expom̃t vnã ꝑ aliã
Intſcalare.ris.ẽ lignũ ex rrãſuerſo in
ſcala poſitũ Iñ miſcalaris.ↄ.t.⁊ h̊ re.
Z: mt᷑poſitiuus. Vñ vᷣſus intſcalan ðꝛ
q̃ nõ ↄtinue inpomt᷑ad modũ ſcalariũ
Interſcapulũ.li.n.s.ẽ ſpaciũ in ſcala
quoð ẽ inter ſcapulas.⁊coꝛ.pu
Interſignũ.m.vł interſigniũ.nij.quod
ẽ inter duo ſigna.vel ſignũ qð ẽ int᷑ ali
quos.ſicut aliq̃d ſolet mitti de vno lo⸗
co ad aliũ cauſa ſigm ⁊ noticię.
Interſtitiũ.tij.i.interuallũ.ſpaciũ int᷑
aliqua.⁊8z ab inter⁊ſto.ſtas.
Intuallũ.li.n.s i.ſpaciũ int᷑ capita val
loꝝ.i.ſtipitu q̃bus vallũ fit. Vñ⁊ cet᷑a

ſpacia qñʒ dicunt᷑ mtualla. Sz magis

ꝓpꝛie intuallũ ðꝛ ſpaciũ tẽpoꝝ. Intca⸗
pedo vo localis diſtãtia ꝓpꝛie appella
tur. Iñ h̊ interualluluʒ.li.diminutiuũ.
Interuentus.tus.tui.i.interceſſio
. Interula.; le. f. p. i. camiſia. 282 ab intuf
qꝛ mł iuxta carnẽ induit᷑. Iñ ĩterula
tus.ta.tu.i.mterula ſiue camiſia ĩoutꝰ

Itẽ ab ĩterula 982 mterulus la.lũ.i. ĩte
rioꝛ.⁊ coꝛ.pe.vñ Martiał capel.Quĩ

etiã ĩrerulos gaudes diſſoluere ncxus.

Inteſtata hereditaſ.ẽ q̊ teſtimom̃o ſcri
pta ñ ẽ.aut ſi ſepta ſit.iure tñ ñ ẽ edita
Inteſtabilis. .t.⁊ h le·q̃ nõ ẽ dignꝰ vt
I teſtẽ recipiat᷑.vel vt teſtamẽtũ faciat
Inteſtatꝰ q̃ oĩo nõ fecit teſtamẽtũ.
vlſi feẽ añ rite ⁊ pꝰea rupit ex cerq cau
ſis. vl ex iſto teſtamto nemo ſit heres.
Inſtl. de here. ꝗᷓ abĩteſta.defrrũt.ĩ pꝛĩ⸗
Inteſtmuſ.na.nũ.i.intrĩſecꝰ.ca.cũ.⁊ ðꝛ
ab intꝰ. Iñ b̊ intcſtinũ.m.Et dicunt᷑ in
teſtma ĩterioꝛa qꝛ ĩ interioꝛi ꝑte coꝛꝑii
cohibent᷑ ꝗᷓ iõ longis nexibꝰ ad moduʒz
cireuloꝝ oꝛdĩata ſt᷑.vt ſuſcepras eſcas
paulatĩ egerãt.⁊ ſuꝑadditis cibis non
impediant᷑. Vel mteſtinꝰ ðꝛ ab m. ⁊ te
ſta Iñ bellũ dꝛ inteſtinũ qð ẽ int᷑ teſtai
i.muros ciuitatis.Et inteſtma interio
ra.qꝛ q̃ſi m teſta rceondita ſunt
Incthꝛomcatio.oms.ẽ alicinus ĩ ſuã di
gmtatẽ vł ſuũ thꝛonũ ĩtroductio.vł im
Intimas.atj.ↄ.t.i.ĩtiꝰ hĩtãſ ueſtirura
vel ſecretarius vel ↄſiliariꝰ · creditariꝰ
q̃ ſcit ſecreta⁊ intima coꝛdis vel domꝰ
Intolerabilis.lis.ↄ.t⁊ hoclle.qð nõ va
let nec debet tolerari ⁊ ſcribit᷑ ꝑ vnũ.l
Intonſus.ſa.ſum.i.non tonſus.
Introncus.a.ũ.i.mterioꝛ.⁊ pꝛie qui q̃
dã ĩpoꝛtumtate ſe ijngerit ĩitro vtyme
Intꝛoꝛſus.a.iũ.i.intrĩſecus.Sʒ at.
frequẽtiꝰ mmtroꝛſus ĩuemt᷑ ĩ vi adũbij·
Inualitudiariꝰ.i.lãguẽs.ſine valitu⸗
Inualitudo.dĩſ.f.g.i.de dĩe pᷣm ſdapᷣ.
bilitas.imbecillitas.mſirmitas.
Inuectiuus.ua.uũ.i.detractoꝛiꝰ.mali⸗
gnus.182 ab inucho.his · Et h̊ inuecti
uũ·ui.⁊ hec inucctiua.ue.ipſa ĩuectio.ð
tractio.vituꝑatio. Pñ ⁊ qdã liber Ci⸗

cerom̃s dictus eſt Inuectiue.aꝝ. pt ĩ

uectiuas factas ibi in cantilcnas.
Inueſtitura.ẽ alicuiꝰ ĩ ſuũ ius ĩtrodu⸗
ctio ⁊ẽ ꝓpꝛie poſſeſſio.vł poſſeſſiois tra
Inuẽtarius.a.ũ·i.facilis ad in ditio.
uemẽdũ. Itẽ inuentariũ ĩ iure ðꝛ libel
lus qᷓdã ĩ qͥoĩa bona hẽditaria ꝗᷓ apuꝰ⸗
aliquẽ inuemunt᷑ ↄſeribunt᷑. Et oĩaĩ I
lo libello ↄtinent᷑.vt ſciat᷑ quãtũ eo tẽ
poꝛe vl die qͥ ſcribebat᷑ ĩ bõis ſuis ↄtie
In nidẽtia.tie.i.inuidia.⁊ ðꝛ ab bat᷑.
inuiden s. Vñ Mug. Mõ eſſet inuidẽtia

ſeſctene
helten⸗
emnus
ſpanuſchch
ſisſa ſh
pi duudio
hoꝛo⸗Et vtt
cltnoinuen
eCeſcionn
iohot⸗n
unmmatill
ſcluntoten
Snc d
ern
Puolini⸗
ſraii⸗
Aanirn/n
Alnohl⸗
Gnlehiberal
/woſtnis
Podenclim
WoChclci

Pocwid
ewed
ctymolo⸗
Fonbäm
nologian
imi
mmopuli
Nlyſtag
hufffnin⸗
sſoſzi⸗
uloloimii

—

ſdtsdodi.

mnocoſr
ſein Pcroci
angi⸗
himahie
fitrna;

.

—
—

nri
dableizin
nae
cbnigti
nenden ii
bittihrtitigi
uerici
münhanen
Marb'O den
a
drurrini gint
õ
Snrondtrzin
omnac ansili
?
i ui Nleurn
hün R
õ
Rmis
NN
ömins. ,

.
„

„
nii

Nsnins
rAgolſtüsn
aliscdn

ie zetinze⸗

. .

ſi eſſet concoꝛs differentia⸗-⸗
Inuidus. ð · dů. q muidet. Iñ hec ĩui⸗
dia. dię. Et ẽ mnuidia odiũ aliene felici⸗
tatis. Vl muidia ẽ ex aliena felicitate
ĩ aĩio cmnuſcũ q; inata triſtitia. Iñ ĩuidi

oſus.ſa.ſuʒ cui muidet᷑. ⁊ raro q̃ iuidet.

Vñ Inuidioſus ego nõ mnuidus eẽ la⸗
boꝛo. Et vt dicit.Oꝛatius. Inuidia ſi

culi nõ inuenẽ tyrãm.Coꝛmẽtũ maiꝰ.

2c. Dꝛiſciannus dicit muidꝰ q̃ bʒ iuidiã
Inuiolatꝰ.a.ũ.i.ĩtactꝰ.iteger ſᷣm Dap
Inuitus.ta.tũ.i:nõ volẽs.q̃ ↄtra vitã

ivoluntatẽ. ⁊dᷣr ab in.⁊ v»ia.
Inuiuſ.a.ũ.i.nõ patẽs vic.vbi nõ ẽ via

extra viã.132 ab imn via.

Inuolutrũ.tri.n.ſ...ĩuolutio cuiuſliber

rei qð fit cũ ĩ nr̃is dicꝗ aliud ĩuoluicq̃ʒ
pici videat᷑.pᷣm Hugi.ſdapias vero diẽ

Inuolutrũ abſconſuʒ. occultũ dictũ ſic

cyjn ſe habeat alid iuolutũ. vñ Exech ·
27 In volutris hiacinthims.

Inuoluulꝰ.li.m.g.pe.coꝛ.ꝗqdã beſtia. ꝗᷓ

vt hoĩeſ faciliꝰcipiarx ĩuoluit ſe aliq̃re
oab intpꝛctat᷑ ſpirãs vel dñi robur.

Joas ĩterpᷣtat᷑ vbi ẽ ĩcẽſuʒ dñi.ſdꝛopᷣa

ctymolo.ẽ noĩs. Iſte ẽ q̃ſiacra ↄbuſſit

Joathã interpᷣtat ꝑfectꝰ.pulcer. Exy
mologia noĩs ?:Fecit eĩ ratõʒĩ ↄſpectu

Dñi.⁊ poꝛtã dñi coiſicauit.excellam.
Job interptat᷑ dolens. ꝓpter ꝑcuſſiõeʒ
carms paſſionem dolox.
Yociſta.ſte..g.q̃ vel ꝗ iocis ſemꝑ intẽ⸗
dit :quaſi in iocis ſtans.

Jocoſus ſa.ſuʒ.i.vſus iocl vl plẽꝰ iocis

Joculus.li.dimi.i.paruus iocus.
Jocũdus.da.dũ.i.lętꝰ.hilar:.⁊ð2 a iocꝰ
q; ſemꝑ iocis ſit ↄoptus ⁊hilaritati fre⸗
quẽtioꝛ· Inde iocũditas.tatis·
Jocus.ci.m.g.in ſin gulari.b ĩ plalũ m.

⁊neu.hi ioci·⁊ h ioca ·i.lepos vꝛbãitaſ.

feſtiuitas.riviculꝰ Et ẽ iocꝰ ꝓpꝛie ĩ vbiſ

Jonas vl iona int᷑pꝛctat᷑ colũba vl do

ſes.Colũba ſ̊ geĩtu qñ ĩ vẽtre ceti tri
duo fuit. Dolẽs ꝓpt᷑ triſtitiã quã de ſa⸗
lute habuit mmuitan.vlpt hederã ſu⸗
bito areſcẽtẽ cꝰ ũbꝛa tcgebat ) ſol ar⸗
Jonathã mt pꝛetat᷑ colůba dni doꝛẽ

Jomcꝰ q̃dã pes metricꝰ ab ĩuẽtoꝛc.

vel ot nũero ꝝ. vl ſyllabaꝝ ĩeq̃lẽ ſonũ

vna ex liguis grecoꝝn.

Jonos ei grece mneqle ðꝛ. Habet ei q̃t
tuoꝛ ſyllabas.duas bꝛeucs duas lon-
gas.Et ẽ iomeꝰ duplex.ſ.maioꝛ⁊ mioꝛ

vel a maioꝛi vel a mĩoꝛi Jomicꝰ maioꝛ
vel a maioꝛi ↄſtat ex duabus lõgis ſce

dẽtibꝰ. ⁊ duabus bꝛeuibꝰ ſequẽtibꝰ.vt
acerrimꝰ. Jomcꝰ mĩoꝛ vl a mioꝛi 2ↄſtat
ex duabꝰ pmis bꝛeuibꝰ ⁊ duabꝰſequen
tibꝰ lõg. vt Deramabas. vñ Lõgat ip⸗

moꝛes curtar poſterioꝛes Des iomeꝰ

maioꝛ. obuiꝰ huicq; mĩoꝛ. Itẽ iomca ẽ
Joppe.ioppes ·iop pen. ioppe. ioppidũ
paleſtine maritimũ. Jũ ioppita.t.

ꝛoams. ms.m. g. iudeę flu ius. a dus
bᷣus fontibꝰ noĩat quonvnꝰ ioꝛ.alt᷑ dã

ðꝛ Mi coplłati iordanẽ faciũt Maſcit qʒ
ſub libano mõte ⁊ diuidit iudeã ⁊arabi
q. qᷓ pꝗ multos circũitꝰ iuxta hiericho

ĩ mare moꝛtuũ fluit.⁊ mrerpᷣtat riuus
iudicij/

Joſaphat interpꝛetat᷑ iudicin din·
Joſeph qꝛ mr aliũ ſibi addi optauerat

vocauit augmẽtũ Mũc pharao ſapba

net appellauit.qð hebꝛaice abſcõdito⸗
ruũ reꝑtoꝛ ſonat. qꝛ obſcura ſomma re⸗

uelauit ⁊ ñdixit ſterilitatẽ· Int ꝛctac
eĩ ſaphanet egyptio ſermone ſaluatoꝛ
mi.q;ꝛ oꝛbẽ tre ab immẽte famis libe⸗
Jaſue ĩterpᷣtat᷑ ſalua ruit excidio
toꝛ Joſe eĩ ĩ figura xpᷣi pplin a deſto lr
berauit ⁊ĩ frã ꝓmiſſiomſ iouxit Et di
ctꝰeã Joſue bẽnun vel benthelcon.i ſi⸗
lius Nun. Itẽ dictꝰẽ ieſuſ fiꝰ naue. vñ
Miero.in ꝓlogo Regꝗ. Et ĩcipiũt a ieſu

filio naueq̃ apò eos Joſue bẽnun ðꝛ.

Jota ꝓpꝛie ðↄꝛ hec lr̃ao.i.apud grccos.⁊
ẽ miĩoꝛ cet᷑is lr̃is.qꝛ vno ductu fit. bm
Aug.. Sed qñq; pomt ſumplicit᷑ ꝓãli⸗

bet Fa. Vñ i Mattheo. Jota vnu aur

vnꝰ aper nõ ſteribit a lege.
Jotaciſmus.mi.ẽ vbi ·i.plurimũ ſonat

vt ſi dicas. Juno. Jouis iure iraſcis.

vłiotaciſmꝰ ẽ cũ vboꝝꝛiũctio ĩ huius
ulfe aſſiduitate collidit᷑ vt ĩ ſdicto exẽ

plo patz. Vel ᷣm Hugj. Jotaciſmnus ẽ
vocaliũ lan exil ꝓnũciatõ.vl qñ ĩ iora
Fa ẽ duplicatꝰſonꝰ.ſ.qñ ꝓ vno iota ꝓ½

nũciãt duo. vl ecõuerſo.vl qn vnd cxi

S. 1 .

duo cxilius ꝓferri detbert?
Jouẽſiles cõis.g.i.dij ad nũcia ꝓferenda
deputati.q̃ſi Joui.i.crcatoꝛi ſaltatoꝛes
732 a Joue ⁊ ſalio.Et coꝛ.ſi. Vñ Marci
alis capella.LCympe dijqʒ iouenſiles Vl
Em aliam lr̃am nouenſiles- .
Jouimaniſte.q̃daʒs heretici.a Jouiniano
quodã monacho dicti. aſſerẽtes nullam
nubentiũ ⁊ vgmũ eſſe diſtantiã.nulliuſqʒ
int abſtmẽtes ⁊ ſilr epulãtes eẽ diſerimẽ
Jouomus.i.ianuariꝰ.qꝛ oĩm mẽſi ẽ pr̃.
. ante O%nHß—“

Ipapaonti. indecli.i.obuiatio.l occurſus
182 ab ipa grece. qd latme ðꝛ ire.⁊ anti

₰

qð ẽ ↄtra. Vñ repſentatio dñi ĩ tẽplo.i.
feſtũ purifi carsis begbe vgis ðꝛ ipapan⸗
ti.qꝛ tũc Symeon chꝛiſto occurrit ⁊ob
uiauit.⁊ in vlms ſuis accepit eũ.⁊ĩ tem
plo repſentauit.pᷣm Hugꝗj.ſDapᷣ.etiã diẽ.

Ipapanti grece.obuiatio ðꝛ Symeoniſ

ſcʒ⁊ nne ⁊ ceteroꝛum.⁊ſcribitur per.a.
antepenul. ſyllaba.
Jopſce.ipſa.ipᷣm.pᷣt iungi cũ pᷣma ⁊ ſecũda
⁊tertia ꝑſona. vt ipᷣe lego.ipſe legꝗ..ipſe
legit.Sʒ cũ pᷣma⁊ ſecũda figuratiuc.cũ
ctia ſine ſigura.Et ẽ.p.ð ſcda ſyllaba.⁊
vt dicit.Pꝛiſcianus.iĩ.xij:li.de ꝓnoĩbus.
Illud attendẽdũ ꝙ cũ ille illud iſte iſtud
is· id.faciũt neutxra.ipᷣe ſolũ qdð ⁊ ipſus in
uemt a vetuſtiſſimis ꝓlatũ.neutꝝ ĩ.ũ.de
ſinẽs fecit Vñ Terẽtius ĩ anqꝛia. Ipſus
mhi Dauus.q intimus eſt eoꝛum ↄſilijs
Jpſa cni ꝗ qᷣbuſoã viſa eſt rõ nõ adeo fir
ma videt.iõ ĩ.ũ.facit neutꝝ.quia ĩ us.de
ſinit maſculmnũNã alius cũ mn us.termi
net.aliuð tamen neutrum facit.
32 ante *

Ir.n.g.imndecli.i.palma manꝰvñ Si vis

mnã vir na dabit᷑ tibi nauj m.ir.mna.

JIra.re.f.p.eſt furoꝛ recẽs cito trãſiens ꝗqᷓ

ſic diſfimt᷑. Ira ẽ repentma aĩ motio ex
no ꝓucmt odiũ Bel ira ẽ ſanguĩs accẽ
ſo cirea coꝛ. pᷣm phᷣm. Et eſt ira bꝛeuis

furoꝛ. ſj iracũdia vel odiũ qð idem ẽ iue

terat ira de vltiõe ſꝑ cogitãs. Itẽ ira ẽ
ſſens ↄmotio aĩ. ⁊ex cauſa naſcit᷑.
Iracũdia.eſt vitiũ naturale ⁊petuũ.⁊
ſic iratus eſt ꝓ tꝑe ↄcitatus Jracundus
requenter iratus ⁊leuiter.

Iris.iris.vł iridis.m.g.ẽ arcuſ celeſtis
ðꝛ ab gere. qſi aer eo ꝙ ab aere deſcẽdat
ad terrã. Sʒ arcus pꝛie ẽ via ipiꝰdee.ſʒ
Iris ipᷣa dea. Et ðꝛiris.q̃ᷓi eris. qd latine
ðꝛ lis.qꝛ raro mittit᷑ mſi ad litẽ⁊ diſcoꝛ⸗
diã ↄcitandã Et ẽ nũcia ⁊ pediſſeqᷓ Juno
ms.Et nota ꝙ iris mhil aliud eſt q̃; nu⸗
bes ſoli oꝓpoſita. radijs ſolis młtiplicit᷑
ĩſoꝛmata Ea em eſt natura lummnoſi coꝛ
Poꝛis. vt ſemꝑ in oppoſitã ꝑtem radios
dirigat. Sol em cũ ſit lummoſum coꝛpꝰ
radios ſuos mittit in partẽ oppoſitã ĩ q̃
qnq; nubẽ ĩuemt ꝗᷓ in vna pte ſui ẽ den⸗
ſa.imn alia denſioꝛ.ĩ alia denſiſſ. ima. Itẽ im
alia ſui ꝑte eſt rara.⁊ in alia rarioꝛ.⁊ in

alia rariſſima. In illa q eſt denſa ſolares

radij qᷓſi in vitro incluſi rubeũ coloꝛem
faciut. in denſioꝛi. ceruleũ.ĩ denſiſſima m
gru. Itẽ in rara ꝑte faciunt viridẽ in ra
rioꝛi croceũ.ĩ rariſſima albã. Et ita ſᷣm

maioꝛẽ cẽſitatẽ illiꝰ nubis mag accedit

ad coloꝛes mgredmi affines Scom ma

ioꝛẽ raritatcẽ.mag accedit ad coloꝛes al

bedini affines. Oꝛeterea nubes illa qddã
coꝛpus eſt ↄpoſitũ ex q̃ttuoꝛ elementis
⁊aquoſuʒ.ꝗ ſolis radio accẽſa a q̃ttuoꝛ
elemẽq qᷓoꝛiꝑtitũ ↄtrahit coloꝛẽ. Cõtra⸗
hit ab igne rubeũ.ab aere ceruleum ſine
lucidũ velſpurpureum.ab aq̃ viridẽ o ter

ra mgꝝ. Hic eſt. ꝙ ſi videat᷑ iris ĩ mane

videt᷑ iſn occidente.ſʒ in veſpere viotur ĩ
oꝛiente.Si m meridie.videtur in ſepten
trione. In meridie videri nunq̃ pᷣt.cum
ſol m oppoſita ꝑte nunq; poſſit eſſe Et
hinc ꝓpt᷑ varietaxẽ coloꝝ iris ðꝛ ꝗdã gẽ
ma.⁊ ctiã ꝗdam herha.qꝛ eius flos colo
rum varietate celeſtẽ arcũ imitet᷑ Vnõ
Circulꝰ ẽ iris.lapis eſt herbaqʒ ðr iris

Irmos.eſt ſeries oꝛatioms vel ↄſtructõ

tenoꝛẽ ſuũ vſq; ad vltimũ ſuãs vt apud
Virgiliũ.Dꝛmcipio cęlũ ac terras cam⸗

poſq; liquẽtes Lucẽteq; globũ lũę tita⸗

maq; aſtra. Spũs intꝰ alit. m Donatũ.
Beda vo diẽ. Irmos.i.ↄuemẽtia ðr qñ
ſeries oꝛatiõis tenoꝛẽ ſuũ vſq; ad vltim
ſuat.nulla videlicʒ alia cã vł ꝑſona mu⸗

tata vt in põ. Deus ĩ noĩe tuo ſaluũ me

fac ꝛc̃.vſq; dũ ait.Et nõ ꝓpoſuert ꝛẽ

Ntottei
b
Gneree ni
evclidi
catet Mane
lcrit. Ater
ft Dontn⸗
Hiapniciot
Gſe Lauda
Urrchagob.
lscu reſi
regubnte
Pcwoen
nseed
riipnert
umi.
Srumisan,
is rimur
ſngs
ſenicidirel
O
ſhlctn
Get

Pdd
d
Ghih⸗
1 vniͦe.
ſt dyepte
I/ On
ptaſe,
rma
tirnra
lbhrnezcin
eſcneserp
hmntdnöffa
M ireſicitin
mn mo ſupoſ
ogenereanſ
Modect
nAront
boyysproper

ogage
nopugoi
dialeetie
nſoapphin
Möadlbr
Ningen

N dſtendẽs i. tropus ofdes id p atrariñ qd Alboſerb. vit ofuſiom̃s inrertat.
ge uſd conat id ẽ. qʒ vult. vt ĩ libꝛo.Regũ. Cla Aſalidꝰ. da. dũ. ꝛ ab ex colo.lis. vrx ager
rrpirn mate voce maioꝛi Oeꝰem Boal foꝛſitan iſcalidus.qſi excolidꝰ.q; iã a cultura exie
ſeiſn loquit᷑.vel ĩ diuerſoꝛio eſt.aut voꝛmit vr rit.ſiẽ ex ↄſul.qꝛ a ↄſulatu diſceſſerit.
wain ain excitet᷑. Hanc mſi Sẽuitas ꝓnũciatõ is in Iſis.idis.f. t. eſt dea lamficũ. bm fabulas
Snhlanen, nuerit. ↄfiteri videbit.qð negare ↄtẽdit ęgyptioꝝ.ꝗ habuit duos frẽs.ſ.oſirim⁊
dusſleglzi ſim Donatũ.Hug·etiã dicit. Iroma eſt tiphonẽ. Et ipᷣa dea. Iis nupſit oſirim ꝓ
S ſnĩa ꝓnũciatiom ↄtrariũ hñs mntellectů. marito.qð alter frater dolẽs. eũ occidit
Plrirenin ſcʒ ſic. Loudãs vt vituꝑare intelligatur. pter oſirim cũ filio ſuo oꝛo fugir m bi
tlunnſmnef Irrefragabilis.lis. 2.t. ⁊ Ble.i. muincibi blũu.ſyrie qrẽdo occiſum oſirim amariſſi
namkegſtf lis. cun reſiſti vel inſtari non poteſt. me lamentãdo donec oꝛus creuit.q irfi
ſüi Irregularitas ẽ ſdã nota.ſiue ĩpedimẽ cit tiphonẽ patruu ſuũ:ſui patriſ occiſo

aeens 4
1

R
4 „ 8 3 *
4 9
„ Wmnnr

tũ canomcũ ex facto ſiue ð facto ꝓuem⸗
ens qͥ qᷓs ad eccłiaſticos oꝛdĩes ꝓmoueri

rema fratrẽ.ac ſuũ auunculum.

IJopꝰ.pi.ẽ herba apta pulmoĩbꝰ purga

Ziima⸗ iã ꝓmotus in eis mĩſtrare ꝓhibet᷑.⁊ d dis. Iſopus cti ðꝛ ſparſoꝛiũ aꝗ.qꝛ in q⸗
ain gradari ſiue depom qñq; mere buſoã locis fit ex illa herba.vel ðꝛ ſic ꝓpr
“ inin Irreuerẽs.entis.i.nõ reuerẽs.inuerecũ⸗ ſilitudinẽ purgatiõis.Et z.f. g bm Hugj⸗
. nn dus. Inde irreuerentia. tię. Inuemé tnm.n. g. H iſopum · vñ Macer
mrnni Irriguus.gua.guũ.i.madidus.vel ferri de viribꝰher baꝝ. Et iſopũ ſiccũ.calidũ:
i Kn lis vel fecũdꝰ.vel ſtercoꝛatus.⁊ ðꝛ ab ir- quoq; tertius illi.Eſt in vtroqʒ graduſ
hn h rigo.gas.vñ Oꝛatius in pᷣmombus Irri c. Et pm aliqͥs coꝛ.pe. Vñ in RNuroꝛa-
m guo moil eſt elucius hoꝛto Et h̊ irriguũ.· Pector humoꝛes iſopi decoctio mũdat
dnz: gui. vñ Judid p. Irriguũ ſuꝑius ⁊c̃. Item glius dicit Iſopus eſt herba pur⸗
nununwlt ante Qaꝗs te pectoꝛe phlegma. lij dicunt ꝙ;
üihn JIs.ea.id.ſcribit᷑ ſine h. Vñ in plurali.ij.· iſopus ſit grecũ. pꝓ · pe · vñ Bernardus
dsrilitn Zeg. a. ijs. ſine. b. debet ſcribi? ꝑ gẽminn. ait.Dector herba cauas rupes iſedit iſo
mirenii- i. Sʒ. hi. he. his. debẽt oſpirari. 1 vnñ · i. po. Itẽ alius do pulmors opꝰↄfert me
ccbermn. vnũe:ſcribi. Et nota ꝙ id eſt.⁊ H̊ eſt dicamẽ iſopus. Itẽ Jus ſinapis cerebꝛũ
mmunbofnnere ſt due ptes. vt cũ ðꝛ Marcꝰ.ið ẽ Lullius ſed purgat pectus iſopus.
Syinén vel Marcus bẽ Tullius. Id eſt vel heſt. Iſpalis.eſt qꝗdam ciuitas hiſpam̃e Inde
at nõ pt eſſe vna dictio 2poſita. qꝛ ↄſtat ex iſpalienſis. ſis. 2 Bſe.
raemil ntõ ⁊ verbo. Etiã nõ ſunt ↄiunctiões ex Iſrael.m.g.indecli.⁊etid vclinabile iue⸗
anmmſdn poſitiue vt ãdã put auerũt.q nec etiam me hiſrael. hind iſraelis Jacob dictus fu
mizwſtae A talis ſpecies cõiunctionũ inuẽta ẽ. Sur it. Ifrael. interpᷣtat᷑ vir vidẽs deum JIs

9
R

e mjni. ⁊nõ ſupoſitũ.⁊ideo ſumitur ĩ nen cẽ. ⁊ inde ꝓpt viſionẽ dei. iſrael appellatꝰ ẽ⸗
mſtun tro genere.⁊ m ſingulari numero. Siẽ a ipe ait. Vidi dñm facie ad faciem
m, – Aſaac mterpᷣtat᷑ riſus.bᷣm Dapiã⸗/ Et ex hĩc duodecĩ tribus filioꝝ iſrael vo
mniflns * lachar ĩterpᷣeat᷑ merces Et coꝛ pe.vñ cabulũ ſoꝛtite ſt. vñ Exo · ig Fugiamus
güe, in Ruroꝛa. Eſt aſinus foꝛ Iſachar recu iſraelẽ Iñ hᷣa h iſrahelita.te.pe.ꝓ.⁊ iſra
nicgod in bans pꝛope mets. küllitic?. . pe. coꝛ. et ſolẽt qdã ĩ h noĩe ir!
niiinind ſagoga.gę.i.inſtructio.vel introductõ tacere.S.qꝛ. 8. oſi.r. ĩ eadẽ ſyllaba ſonare
eſü rſennn artẽ dialeeticã iſagoge dicũt. Et etiã li ꝛ tcm iſrael ẽ latia dictioł greca. ſ barba=
iͤnten ber ſdoꝛphirij ðꝛ Iagoga.qꝛ ĩtroducto ra. m barbar is dictiõibꝰ ĩ multis licet
ginorrnon, rius ẽ ad libꝛũ ſoicamẽtoꝝ. Jñ hic Ja⸗ barbaricare Mo em barbaries vl ligug
rno tan gogus.gi.introductoꝛ Irarum. hebꝛęa artat regulis artis Ramatie.

Nα

ergo orones expoſitiue Et illud ꝓnomẽ
H vemt demõſtratiue· ⁊ ᷓ ꝓnomẽ id rela
tiue.⁊ reſpicit intellectũ pꝛecedentis ter

em̃ 82 vir. ra.vidẽs.el.deꝰ. Lũc em̃ nomẽ
HBaccepit.qñ tota die luctatꝰ vicit ange
lũ in certamiĩe.oꝛiẽte lucifero bñdictꝰ.

eoente X =
Italia.lię.victa eſt ab Italo rege Et nõ
ꝙ italia oli a grecis occupata.magꝗ gre
cia victa ẽ. In italicꝰca.cũ.⁊italus.la.lũ
Sʒ b magis ðꝛ ab Italo rege Er coꝛ.pꝛi
mã italia.lʒ aliqũ ĩuemat᷑ lõga ꝑ extaſim
vt Italiã ꝓfugꝰ ⁊c.vt diẽ.Donatus.
Iter iter..ne.ge.⁊ h̊ itmer.neri.⁊ hec itio-
oms.⁊h̊ itus.tus·oĩa ab eo is.ſj differũt
qꝛ itus ẽ via q̃ iri ab hoĩe quaqʒ vᷣſuʒ pᷣt.
Sʒ irer itier diuerſam hũt ſiẽtionẽ.
Iter em̃ eſt locus tranſitu facil.Vñ ⁊ eũ
atpellamꝰ aditũ. Itmer aũt eſt iter lõge
vie ⁊ ie laboꝛ ambulãdi.vt qͥ vel ꝓuem
gs. IAccipiũt᷑ tñ qñq; in cadẽ ſigtione.
Et pᷣm h̊ exiſtis duobus noĩbus.ſcʒ iter⁊
itiner effectũ eſt vnũ h̊ modo. Iſte ntũs
iter ẽ mn vſu.ſed eius obliq̃ nõ ſunt ĩ vſu.
Item iſti obliqui itmer..itmeri.itinere ſt
ĩ vſu.ſeo eovntũs aboleuit.⁊ ſic factũ ẽ
vt ex iſtis obliq̃s ⁊ ex illo ntõ iter effice
retur vnũ nomẽ.⁊ declmat᷑ h iter.nenr.
Itmerarche dicũt᷑ itineij cuſtodes ab co
is.⁊ archos grece.i.pᷣnceps h̊ nomen tra
hẽtes.qꝛ ad ꝓuĩtiaꝝtutelã ꝑ ſingla loca
pac ⁊ q̃etis faciũt ſtare cuſtodiam.vt in
onte PX 1
Juba. bę.f. p. eſt crmis equoꝝ ⁊ etiã alio
rũ aĩaliũ irrõnabiliũ.⁊ ðꝛ a iubeo. bes:
Juba etiã ðꝛ criſta qᷓ̃ galeę ſuꝑpomt᷑.vel
Apt noticiã.vel ꝓpter fruſfrationẽ ictuũ
Iñ iubatus.ta.tũ.i.crimtus.vel criſtatꝰ
⁊iuboſus.ſa.ſuʒ.i.iubis abundãss.,.
Jubar. bar..i.ſplẽpoꝛ vł ĩitiũ oꝛtus ſolis
vel ſol. vel lucifer. ⁊182 a iuba. bę· qꝛ ꝓpter
raðios qͥdlibʒ iſtoꝝ videt᷑ iubatũ.qꝛ diri.
git radios ad modũ iubar.Et coꝛ.pᷣmã.
Vñ Exẽ̃plũ q̃ſi ſol collaterale iubar.

Jubileus.lei.m.s.i.ãnus req̃etiõis.gau⸗

dij ⁊ leticie⁊ remiſſiõis:qͥ ßui liberati do
nabant.hita relaxabãt᷑.captiui abſol⸗
uebãt.poſſeſſiões gratis reſtituebãt᷑ IJ9ta

diẽ. Mugj. In hiſtoꝛijs ant ſup Geñ i dᷣr

Ib hac victoꝛia Abꝛae tradunt iubileũ

habuiſſe initiũ ꝓ hac remiſſiõe captiuo⸗

rũ. Jobel em̃ remiſſio vel ntiũ dꝛ. Iñ iu⸗
bileꝰ.i.remiſſiuus vel initiãs. Ob ̊ aũt
oſtitutꝰ ẽ qnq̃geſimus. qꝛ tũc erat Loth

vt dicũt qᷓdã qᷓnquagĩta annoꝝ.vel tãc

erat qᷓnquageſimus anus ex qͥ dũs deuns

locutꝰerat ᷣlbꝛae ĩ via.vel ex qͥ egreſſus
eſt de tarã. Et nõ ꝙ ſiiubileus deriuaèt᷑ a

iubilo. las. tũc dicendũ eſt iubileus ꝑ.i.jin

ontepenul.ſyllaba Si aũt a Johel. tunc
dicendũ eſt iubileꝰ ꝑ.e.ĩ anpenul.ſyllaba
In pᷣma aũt ſyllaba cauſa euphome ſcri
itur ꝑ.u.⁊ non ꝑ.o. “
Jubilus·li.i.argutus.ſonoꝛus aletabũ⸗
Dus cãtus.ſoꝛope qͥqẽ iubilꝰ ẽ vox ↄſuſa

—

H gaudio. Vel m ſdam Jubilus ẽ gau

diũ qð verbis explicari nõ poſt.nec tam̃
pemtus reticeri. Bel iubilus ẽ cũ tanta

leticia coꝛde ↄcipit᷑.quãta ſᷣmoms cffica⸗

cia nõ explet᷑.vt diẽ Dapᷣ. Vn in Gre⸗
ciſmo ðꝛ.Fert᷑ ĩexpleta iubilꝰleticia mẽd
Juda filiꝰ Jacob.ↄfeſſio ſnterpᷣrat.Qũñ
em̃ eũ pepit Lia.laudẽ dño retulit dicẽs
NMuc ſuꝑ h̊ dño ↄſiteboꝛ.Et nota ꝙ ꝓ fi⸗
lio Jacob fnueĩit᷑ Judas vl Juda iudę. ⁊
Juda ĩdecli. Jñ iuda.de vel iuda ĩdeclma
bile. tam ꝓ ꝓplo qᷓ; p terra iudeoꝝ.Et qñũ
eſt ĩdclinabile debet accentuari ĩ fine iu
da cã differentie m Hug Vñ Rlex. Cũ
declmmat᷑ demittit᷑ vltima iuda.Cum ma
net ĩmota ipſiꝰ poſtrema leuat᷑. Et a iu⸗
da vel iugea ð indaicus.ca.cũ.
Judas Jacohi q̃ appellat᷑ alibi lebeus.ſi⸗
guratũ nomẽ habet a coꝛde.quod nos di
minutiue coꝛculũ poſſumꝰ appellare. IJIp

ſe in alio euangelio.Laddeus ↄꝛ. quẽ ecc⸗

cleſiaſtica hiſtoꝛia tradit miſſũ Ediſſam
ad Abagan regem.
Judas ſcarioth.vl ſchariothis.ł a vico
mn qͥ natꝰ ẽ.vel a bu Iſachar vocabulũ
ſumoſit.qͥdã pſagio futuri in ↄxẽnationẽ
ſui. Iſachar em̃ ĩterpᷣtat᷑ merces.vt ſig⸗
naretur pᷣcium ꝑditioms.quo vendidit
dñm Scarioth.interpᷣtat᷑ mẽoꝛia moꝛd
qꝛ nõ repente ꝑſuaſus.ſed diutiꝰmedita
tus pegit ſcelus.

imitoant es tenẽt circũcidendo ⁊alia lega
lia faciendo.
Judeus.ea.dęũ.ðꝛ a Juda filio. Jacob
ð nomẽ ſciſſura decẽ tribuũ hebꝛeiſ ĩpo
ſuit. Nã ante hebꝛęi. vel iſrael dicti ſunt
ſz exquo in duo regna ꝓpls dei diuiſus eſt

eytte
ſinutn
uner
mage
Neiſtl Eri
ſens Nom
ſatioourei
hhoonoien
brsotius
Prrr dic
dccpris 70
etraci
R
ipnegoco⸗
riſoltunep
in halber i⸗
vr olm
Amtnun⸗
vomsſurt
habalunsß
Vegdr
cada
enddrd
mpi⸗
c
ſeedin
ſchhecta
ſreptici
Zuarine
eocul
tmciem
omiopu
Farpont
lid
dectionedec⸗
Nery ni
ies cron⸗
dufhuccaſs
nlbenenui
in orni
lnrſhicin
lgncctnf
lglnd
Mkicinien
non
nko

nn
Nnd

we po
1 . *
nsgidigen
yel z., 1
ge 8
i W
Me
34 ₰△ MeR*
è ..
heingan
Delnhangl
dacapyrri⸗
V
0.
ab wrttiͤ
ðð 92 „*
ütißiyr i
* 7½
Wemſhltsig
RN . —
R Wers .
„ N W
A 4 „
—ãêH 7
. . 5
ruv Lri
3 . E * 9
4 3
nl l/
ed c
r⸗ nin Pln

—
Trhr u
vviminrit
uun
mum wnnllit
Git⸗ ninand
dni

9
dNN

bãt iudeoꝝ nomẽ ſoꝛtite ſt᷑ Reliq ꝑs de⸗
cẽ tribuũ.ꝗ̃ in ſamaria regẽ ſibi ↄſtituit
ob ꝓpli magmtudinẽ pᷣſtinũ nomen obti
nuit iſrł. Et ĩterpᷣtat iudeꝰofeſſoꝛ ſme cõ
ſitens.NQomẽ vo mõ nõdũ cis ↄueiĩt.ĩter
pᷣtatio aut eiꝰab eis lõge abſentat᷑.Non
em̃ vᷣo noĩe nũc dicũt᷑ ↄfeſſoꝛes.ſed diffeſ
ſoꝛes potius.
Judex.dicl.ðꝛ q̃ſi ius dicens ꝓplo.vl iure
diſceptãs.⁊eſt etymo. Jure aũt ðdiſcep⸗

rũc dnetribꝰ ꝗ e ſtirpe e rezes habe⸗

tare.eſt iuſte iudicare. Non em̃ eſt iudex

ſi nõ eſt m co iuſticia. vt ĩ.c. foꝛus.S.ĩ oĩ
us negocio.d.v.ſig. Et iudex eſt. qᷓ ex iu-
riſoitõne ꝓpᷣa.aut ſibi delegata vↄmiſſa

ius habet ſuꝑ cauſas litigioꝝ vel litiga⸗

toꝝ cognoſcendi r
Jutex oꝛdmariꝰ eſt ille q̃ hʒ ptãtem iu⸗
dicandi a ſe iure ſuo hocipᷣo ꝙ eſt talis.
vt epᷣs.baliuus.pᷣſes ꝓuĩtie.⁊ ↄſimiles.
Judex delegatus eſt ille q hʒ prãtem dẽ
cauſa aliq̃ cognoſcẽdi ab aliqͥ ſibi ↄmiſſaʒ
q̃ ctiã ðꝛ iudex extraoꝛomarius

AJudex ↄpctẽs ðᷣꝛ q̃ couſe iuriſdictionem

bʒ cũ exercitio dato qð ꝑ exceptiõeʒ poſ-/
ſit elidi.ſiue exceptio ↄtĩgat ꝑſonã.vt qꝛ

ſaſpectꝰ.ſiue iuriſdictionẽ vt qꝛ reſcptũ
ſurꝛepticiũ.vt ĩ glo.ĩ cle.cũ lite ut lite pẽ

Judex incõpetẽs ẽ ĩ quẽ lʒ ↄſenſerimꝰ vł

ꝛ ip̃e nullã iuriſdictiõs habebat ul qꝛ ĩ

terueĩt erroꝛ ĩ adducẽdo vł adeũdo ipᷣm
vl qꝛ vi ↄpulſus ſum in eũ ↄſentire
Judex ↄpꝛomiſſarius.eſt ille q̃ ex cõpꝛo
miſſo.i.ex ↄſenſu partiũ ⁊ cx litigantiũ

clectione de cã cognoſcit.q̃ nullã hʒ iuriſ

dictionẽ ꝓpᷣã ſeu delegatã.ff.de arbi.l.i.
Judices pedanci.dicũt᷑ illi qͥn oſficiũ eſt
deminudq c auſis ⁊ ĩſimis cognoſccre· ⁊ in
utilibus vel vilibꝰ. licet ſint oꝛdinarij·
Judices cartularij crant olim qᷓ ab ĩꝑa
toꝛe puilegiati erãr.vt q̃ vellent coꝛã eis
litigare poſſent.ſʒ ip̃ᷣi nõ poterãt cogere
aliquẽ ad litigãdũ coꝛã eis Et dicũt᷑ etiã
hodie iudiceſoꝛdĩarij creati a comite pa
latino.q̃ nõ hñt admiſtrationẽ m̃ſi habi⸗
xu.vt no.ĩ.l.ff.ð iudi.⁊.l.fſi. C vbi ⁊apud
quos reſti. agen · ſit.
Judices domclſtici.vide Z.domeſtici
Judicem delegare. eſt vice ſua alium de

cauſa cogniturum conſtituere-

Judiciũ Hec dictio mlłtiplicit᷑ ſit.bᷣmo
modo idem eſt qð caſus foꝛtuitus.vt ðdꝛ

HMoc de meo iudicio vemt.⁊ eſt diſcretio
vt dicẽdo In pueris nõ eſt iudiciũ· facit

Inſti · qᷓ nõ eſt ꝑmil.fa.teſta.S.ſterea. ẽ
actio.vt cũ ðꝛ. Judiciũ familie herciſcũ⸗

de. ff. ð iudi. l.ĩ familie. 4. eſt vltima volũ
tas teſtatoꝛis.Seſt iudiciũ vel ſnĩa iudi⸗
li.ff. de re iudi.õpomit᷑ ꝓ examĩatione vl
delibratione. 7: ꝓ autoꝛitatc.lxij.dil. c. ij·
S qñq; ꝓ pena.l.diſ.c.expurgabat.ↄ ca⸗
pit᷑ ꝓ mſtatia vel oꝛdimatiõe cauſę diſcu

tiende in iure coꝛam iudice.ſic ſumit᷑ ĩ.ti.

de iudi. ⁊1 1. l. ꝓperandũ. S.i. de iudi. ⁊.ff.

e.ti.l.ꝓponebatc᷑.Et in hac ſiãẽtione diffi

mtur ſic. Judiciũ eſt actus legitimus tri

um ꝑſonaꝝ.ſ.iudicl.actonj ⁊ rei.ſuꝑ eadẽ

ſtione.aut ſuꝑ codẽ iudicio ↄtractus de

v.ſig.c.foꝛus.ĩ glo.Erx ðꝛ iudiciũ.q̃ſi iuriſ

dictio ⁊ oſtenſio.Et eſt iudicium dum di⸗
ſcernit.Cauſa cũ ꝓponit᷑.Juſticia cũ fim⸗

tur- Et a iudiciũ ðꝛ h iudiciolũ.li.vðimi.

Tiudiciariꝰ.ria.riũ.qð ꝑtinet ad iudiciũ
⁊h⁊ h̊ iudicialis ⁊ h̊ le.in eodẽ ſenſu·
Judiciũ ↄtradictoꝛiũ ðꝛ.ſi dicerem hoc
eſſe ↄſuetudinẽ.⁊ tu aduerſariꝰ meus di⸗

ceres nõ eſſe oſuetudinẽ.vt ĩ.c.abbate.

ĩ. glo. f v.ſig.
Judicia capitalia ſunt qᷓbus caput exi⸗

mit᷑ a ciuitate moꝛte vel exilio.de his vi

de. Inſti.de pub. iudi.ĩ. S publicoꝝ.
Judicia publica ſunt de publicĩ cauſis ⁊
dicũt᷑ qᷓſi populica:qꝛ cuilibet ð populo
ↄmiſſa eſt executio vt cõtra crimen leſę

maieſtatis ĩ quo oẽs de ꝓplo pñũt accuſa⸗

re.Qñqʒ; iudiciũ publicũ.r eſſe iudiciũ
quod intendit᷑ a crimĩe.de h̊ Juſti. de pu
Judicia pᷣuata.ſt᷑ ꝗ̊ ciui⸗ bli.iudi.ĩ pᷣn.
liter tractãtur ſiue itẽtant.

Judith vidus laudãda ꝗ ĩterfecit.Holo

feruẽ. ⁊liberauit iſrael de manu hoſtis ⁊

ĩterp̃tat laudãs. vel iudea. vel ↄfitens
Jugabilis. lis. ..t. ⁊ Ble.qð etiã hic⁊ hec
iugalis ⁊ Bᷓle.mueĩt᷑ ꝑ ſyncopam.i.iun⸗

gibilis. vel iugo habilis.
Jugal.lis.2.t.⁊ B.le.i.iugo aſſuetus ſub

ĩugo poſitus.q̃ſ domitus. Item mueĩt
ingalis.i.iungibilis.⁊tũc dðꝛ a iugabilłꝑ

3 .3z.

ſyneopam. Vndẽ. 2. Reg.. S8. Subnerua⸗
uit oẽs iugales currum. ,2
Jugerũ.ri.ſᷣm ꝙ coĩter accipit᷑ ẽ ſpaciũ
fre qð vnũ aratꝝ pᷣt arare ĩ die.Er inue

mitur h̊ iuger.geri.in eadẽ ſigtiõnẽ Iſido

rus diẽ.ĩ libꝛo etymo. Jugerũ ↄſtat lon

gitudine pedũ ducentoꝝ quadꝛagginta
latitudine centum vigmnti. H

Juꝗ·gis.2.t.h̊ ge.i.aſſiduus.ↄt inuꝰ ꝑſe

uerãs.⁊ ꝓd.pᷣmã.ſʒ iugũ eã coꝛ. Vñ Ex⸗
pers eſſe iugi venen nequeo pᷣce iugi
Jugitas.ad.f.t.i.aſſiduitas.pſeuerantia.
Juglans.dis.ðꝛ a Joue ⁊ glãs.Et dicunt᷑
iuglan des caſtaneę.q̃ſi iouis glãtas.qꝛ ſt

ſecratę ei.vel qꝛ ſunt cibꝰ goue dignus

ugulus.li.i.guttur vł guttun ĩciſio.vñ
Zucanus ĩ. ꝛe His dabit h pacẽ iugulus
finẽq; maloꝛauam. e
Jugulũ. li.dimi.i.ꝑuum iugum.
Jugũ.gi.n.s.eſt cacumẽ mõꝗ ⁊8ꝛ a iũgo
gis.qꝛ ꝓpinqᷓtate iugoꝝ colles iũgãtc. Iñ
iugoſus.ſa.ſum.i.cacumĩoſus vel mõtu⸗
oſus.Or etiã iugum illud ligneũ inſtrᷣm
cũ quo boues iungunt᷑. Vñ quadã ſimi⸗
litudme iugũ ðꝛ ſerintus.⁊ indeh̊ iugulꝰ
Et coꝛ.pᷣma iugũ.Vnde ſoꝛoſꝑ.Non ſer
uile grauat libere coꝛda iugum.
Julianus.na.nũ.eſt nomẽ poſſeſriuum ð
Julius cęſar. Jñ Julianus.m.ðꝛ ꝓpꝛium
nomen cuiuſoam viri ·
Julus.li.fuit filiꝰ Eneę.⁊ẽ̃ biſſyllabũ.lʒ
qñq; cã metri ponat᷑ triſſyllabũ.Et hĩc
ceęſar dictꝰ eſt Julius·qꝛ dẽ eiuſẽ pꝓgeme

ꝓceſſit. Vñ illud Julius a magno dimiſ

ſum nomẽ Julo. Iñ iuliuslia.liũ.nomẽ
poſſeſſiuũ.⁊ h iulia.lię.qdã colůna rome
ĩ cuiꝰ ſummitate ẽ vꝛma.ĩ q̃ poſita fuer̃t
oſſa ⁊ cinis coꝛpon cęſaij.⁊ hĩc dicta eſt iu

lia. Item a iulio ĩperatoꝛe dictus eſt hic

iulius.lij.q̃dã menſis.q̃ pᷣmo vocabat᷑ q̃n
tilis.ſed poſtea ĩ honoꝛe Julij ceſan q̃ eo
mẽſe natus ẽ.vł qꝛ ĩ eo aliquã victoꝛiam
obtmuit dictꝰ ẽ iuliꝰ. Iñ iuliꝰ.lia.liũ.
Julos ꝓpꝛie dꝛ pᷣma barba.ſcʒ lanugo.

Jumẽtũ.ti.Sdꝛ a iuno.as.vel a iuamẽtũ

ſyncopã.bos.vel equꝰ.vel aſinꝰ.⁊ dicũ
tur hmõi aialia iumẽta.qꝛ nr̃m laboꝛẽ ł

onus ſuo adiutoꝛio ſubuectãdo arando
iuuent.Mã carpẽta trahix bos.⁊ duriſ⸗

ſimas tᷣre glebas vomete euertit. Equꝰ
aaſinus poꝛtãt onera⁊ hoĩm ĩgradiẽdo
laboꝛẽ tẽperant.vñ ⁊ iumenta appellant
ꝛ iuuat hoĩes. Eadẽ q̊z dicũt armenta.
ſ iumentarius.ria xiũ.qð ptinet ad iu
mẽtũ.⁊ h̊ iumẽtarius.rij.⁊ h iumẽtaria.

Jũcata.teę.ẽ lac ↄcre. rię.cuſtos ium̃ti

tũ ꝛĩ iunc ĩuolutũ.⁊ðdꝛ a iuncus.ci.

Juncus.ci.i.ſcirpus vel papyrus.⁊ dꝛ a

iun So. g. qꝛ eo aliqd iu ngit ⁊ ligat᷑.vel qꝛ
iuncᷣ radicibꝰbereat. In h iũculꝰ. li.di⸗
⁊ h iuncetũ.ti.locus vbi iũci abũdant.⁊

iunceus.a.ũ.i.de iuucis exñs.vel ad iun⸗
cos ꝑtinens. vel macer. vel ſubtilis ao

modum iunci.
Juũgibil. lis. .t. ⁊ B le.aptꝰ ad adiũgẽdũ
Jumpyrꝰ.ri.ꝗqdã aorboꝛ cuiꝰcineres ple⸗
no ano ſeruãt ignẽ.⁊ðꝛ q̃ſi gigmpyrꝰ.i.
gignens pyr.i.ignẽ.qꝛ ↄtectũ diu teneat
ignẽ. adeo vt ſi pꝛune eius cmere fuerimt
cooꝑte vſqʒ ad ãnum ꝑuemũt.vel qꝛ ab
amplo vſqʒ; ĩ acuᷣtũ ſimt vr igus·
Jumꝰ.nij.mẽſis q̃dã.vide ĩfra maius
Jumx.ecis.f.t.vc eſt qð iuuẽcula.i.parua

bos. ᷣm MHuꝗ.Dap̃.vo dicẽ. Juces boues

