ratum ſiue mẽſura. ſiue quãtitas illi mẽ

ſure adiacẽs · ſiue aliqo aliud ſemper eſt
maſculini ge.⁊ non neutii.
Sextertiũ.tij.quoddã pondus duan li⸗
bꝛaꝝ ⁊ ſemis.quaſi ſemiſtertiũ · Jñ ſex⸗
tertiarius.ria.riũ.qui erogat ſextertiũ
vel ad ſextertiũ prinens.
Sextilis.vide·S.im quinrilis.
Sextupes.dis.m.ge·i.pediculus.⁊dr a
ſex. ⁊ pes.co ꝙ habeat ſex pedes Jñ ſex
tupedoſus.ſa.ſum.i.ſextupedibus plenꝰ

Serxrtuplus.pla.plũ.dicit᷑ quaſi ſexqᷓolꝰ

i.ↄtinens totũ ⁊ plicã totius.i.medieta
rem. ⁊ dr a ſex.⁊ plica. Añ hec ſextupla.
plc.i.totũ ⁊ dimidiũ.ſcilicet ſumma ca⸗
piralis ⁊ dimidiũ.
Sextus.ta.tũ.nomẽ numerale oꝛdĩnale
S ante J3J
Siban dicit᷑ tertius mẽſis a martio.ſcʒ
maius.⁊acuitur in fine
Sibilla.lc. interpꝛcrat᷑ mens ſiue ↄſiliũ
dei. ⁊ dicit᷑ a ſios qð ęolico ſermonc dicit᷑
deus vel ſanctus ⁊ bule ↄſiliũ ſiue ſenten
tia q̃ſi diuma ſentẽtia vel dei mens Et ẽ

nomen appellatiuũ ſibylla qſi phetiſſa.
Sicut em̃ omẽs viros ꝓphetãtes. ꝓphe

tas vcl vates dicimꝰ. ita omms femma

pphetans ſibylla vocat᷑. Decẽ aũt ſibyl

las aptiſſimis autoꝛitatibus fuiſſe tra⸗
dũt Quanꝝ pma chaldea vl oerſica fuit
cuiꝰerat nomẽ ꝓpꝛiũ Sanbethe.ſecunda

liby ca. Zertia delphica. ĩ tẽolo delphici
gopollinis nata ꝗᷓ̃ troiana bella vaticmma

ta c. Quarta iralica Quinta erythrea

noĩe herophila ĩ babilone oꝛta.qꝗ̃ grecis

ilion petẽtibꝰ vaticmata eſt perituram
troiã.⁊ homenꝝ mendaciꝗ ſe criptuꝝ. Se
xta ſamia a ſamos ĩſula ꝗᷓ ðꝛ pheto Sey

tima cumana ab vꝛbe cumaꝝ.q̃ ⁊ dici

amalthea.⁊ taraxandꝛa ⁊ deiphobe ſᷣm
Virgiliũ.cuiꝰſepulcrum adhuc ĩ ſicclia
monſtrat᷑.Octaua helleſpontia.in agro
troiano nata.qꝗᷓ ſoloms ⁊ Cyri tẽpoꝛibꝰ
fuiſſe memoꝛat NMona phꝛygia Decima
tiburtina vl potiꝰęgiptia.noĩe ¶bunea
Quarũ oĩm carmiĩa offerũt᷑ m quibꝰ de

S
itcromme⸗
pornninn
miu
1 Mht/gn
ſyed cho
ſtausc
zicewoeor

HMZ

chriſtisflit
Gicacete⸗
telus er
grommnt
mnmwm.
wb⸗Nenn
Cr twm
ſriz wralou
fücri aun
A
N
Grre
Wdaredor

brciſt tñlin

fumit lpo
fructusi lih
bus aqu on
ipacoetooſe⸗
p.· Wirſem.
Huamumcau⸗
gllotn ℳMι
fge Perb
Pagflusfut
kefeutqni
ribcregcel⸗
aimſmarie
Orafnmtane
Limrif⸗
WMürer Prto⸗

eni wipece
rmie
sſuediert macr
göititnlin

endadun 3
Ghr F

Ninens.
iris nol
llierſummace

Emuncraleordſid
ſe
snäsammr ſe
N

GriumæmEK
nru Driii,in
mrmisi
r,ui
Snd
õ
NN
cioſcrron⸗
lujoen
durnt
um ariichi
l
tinan

mamfeſtiſſime ↄpꝛobat᷑ Celcbꝛatioꝛ aũt

nter ceteras erit hꝛęa phibet᷑ quã ceo tẽ

poꝛe vaticmatã nõ nulli ferũt.qͥ roma
ↄdita ẽ.⁊ĩ iudea rex erat lchax. vel ſiẽ
glij dicũt · qui ei ſucceſſit Eechias Hec
ſane de chꝛiſto quędam mamfceſta cõſcri
pſit Cuius carmma ĩ quodam greco co

vicc inuemuntuꝛ ita in capite habentia

N⸗ .

chꝛiſtus filius dei ſaluatoꝛ.
Sica.cc.fe.ge.ðr gladius bꝛeuis vel cul
tellus ex vtraqʒ pte ſcindens ⁊acutus
quo maxime vtuntur qͥ apud italos la
trocmia cxercent.Et vt dr.telum eſt m
baculo abſcõditũ Iñ ſicariꝰ.rij.q̃ ſicam
defert. vl homicida.⁊ ꝓducit pᷣmaz. Vñ
Dꝛatiꝰĩ libro ßᷣmo.Omechus foꝛet out
ſicarius aut alioqum Itẽ Icq.ꝛi ẽ Eduxi
ſti in deſertũ quattuoꝛ milia viroꝝ ſica
rioꝝ ⁊ ſcribit᷑ ꝑ vnũ.c.Dapᷣ.dicẽ.ſicarius
dictꝰ.qꝛ ad ꝑpetꝛadũ ſcelꝰſit telarmatꝰ
Siecra.re.f:g.eſt ois potio ꝗ̃ extra vimũ

fncbꝛiare poteſt. Cuius licet nomen he⸗
bꝛcũ ſit.tñ latinũ ſonat.ꝓ eo ꝙ ex ſucco

frumẽti vl pomoꝝ efficiat aut palmaꝝ
fructus ĩ liqrẽ expᷣmant᷑.coctiſq; frugi⸗

bus aqua pinguioꝛ. q̃ſi ſucus colatur
ipᷣa coctio ſicera nücupatur. Vñ Lud.

p. Vmnũ ⁊ ſiceram nõ bibet.
Sicima.me.dicta eſt ſichen ſʒ nune nea

polis ðꝛ. ⁊ coꝛ. ci. Vnde in Rurora ſoſt

Eſau paci Jacob ſicimis manet exit.
Sichen filius fuit Emoꝛ qui quãdã vꝛ.⸗
bẽ ędificauit quã ſuo noĩe apꝓpellauit ſi⸗

chen. h̊ hebꝛaice latĩe r ſicima.me.Et

eſt ciuitas ſamarie IJIcua eſt nũc neapolis
ciuitas ſamariranon.
Sicophanta.te.i.falſus calumm̃atoꝛ.vł

viliũ reꝝ appetitoꝛ.Fert᷑ tñ ſicophanta

anud gręcos dici ficꝰ comedẽſ.a ſicos qð
eſt ficꝰ. ⁊ phagin qð eſt comedere. ſʒ hac
rõne dr ſie falſus calũmatoꝛ Quidã dño

quod eſt latine Jeſus

apud grecos miſſe ſunt ficus.quas latẽt

quidã ſuus famulus comedit.⁊ cepit ca

lummari alũ ⁊ accuſare ꝙ ipᷣe eas come
diſſet Cunc dñs precepit aquã calidam
bidiab co qui cometerat ficus.q̃ bibita.

deo xpo ⁊ gentib? ſcripſiſſe vaticinãdo ſtatim euomuit ficus. vñde poſtea ſem
dictus ẽ ſicophãta.i.ficus comedẽs.⁊ qꝛ

falſe fuit calumatus ſociũ comediſſe eas
ideo moleuit ↄſuetudo. vt falſus calum
matoꝛ diceret᷑ ſicoppanta.
Sicos grece.ficus ðᷣr latine.
iclus.genus ponderis De quo Iſioo⸗
rus etymo.iõ:Sichel qui latmo pᷣmone
ſidus coꝛrupte appellarur hebꝛeũ nomẽ
eſt. hñs apud cos vncie pondus. Apuo
latinos aũt ⁊ grecos.quarta pars vncie
⁊ſtater medietas ⁊ dꝛachmas appendẽs
duas. Bñ cũ m lris diumis legit᷑ ſivous
vncia eſt. Cum vo apud gentiles. tunc
quarta pars vncie eſt.
Sicomoꝛus.ri.arboꝛ ꝗdam eſt in folijs

ſimilis moꝛo.in alijs ficui vnde ⁊ficus fa

tua ðr Manc arboꝛẽ latim celſam vocãt
ob altitudine.quia nõ eſt bꝛeuis vt mo⸗
rus. Iñ hoc ſicomoꝝ ·ri.⁊ hoc celſum ꝓ
fructu illius.Et ꝓducit mo. Vñ quidã

LQum concauo moꝛus moꝛiqʒ ſoroꝛ ſico⸗

moꝛ us.Et facit gtũs pluralis ſicomoꝝ
Inuemtur tamẽ ſico moꝝ per ſincopam
ꝓ ſicomoꝝ ſicut virũ ꝓ viroꝝ · Vnde. ꝛ·
paralipo. Tantãqʒ copiã ſᷣbuit argen
ti in hieruſalẽ ãſi lapibũ.⁊ ccdꝛoꝝ tantã
multitudmẽ velut ſicomoꝝ ꝗᷓ gignũtur
i campeſtribus. .ʒ
Siculus.li.rex fuit ſicelie.vñ illa tra di⸗
eta eſt ſicelia. Sicut eadẽ dicta ẽ ſicana
a ſicano regc.Itẽ a ſicclia dicitur ſiculꝰ
la.lũ.penulł.coꝛrepta patriũ Vnde Dꝛa
tius Inuidia ſiculi nõ ſnuenere tyranm
Toꝛmentũ maius ⁊c̃.Et h⁊ h̊ ſicelienſis
B ſe. Et h ſicelids. de. Inde h̊ ſicelis.dis
i.ſicelienſis.⁊ declinat᷑ patrommice. Vñ
Pirgilius. ſicelides muſe paulo maioꝛa
conamusss.?
Sidon fuit filius ᷣmogemtꝰ Chanaan
quo dicti ſunt ſivones . Et hĩic ciuitas
conin phemcia ſwon dicta cſt. Iñ hic ⁊
h ſidon.doms patriũ Et ſidoma.mę.pꝛo
uĩncia adiacens Inde ſidomus.ma.mũ⸗
Sidonij interpᷣtant᷑ venũdantes. vl lin⸗

gua phęmc. piſcis ðꝛ ſipon. vñ a copia
piſciũ.ſidon p̃dicta ciuitas cſt diera. Et

iterpᷣtat᷑ venatoꝛ ul venatrix Vñ Beñ
4A9 ſertingẽs vſqʒ ad ſidonẽ.⁊ Bo. do.

Sisꝛdch lingua calæ. iĩnterptat᷑ de coꝛ

Gidus.deris.n.g.iiſtella. vel meus.
collectio ſtellaꝝ in aliquo ſigno.⁊82 ſic a
ſimul ſedendo. Iñ ſidereus. rea reũ.i.res
ſideris.vcl ꝑtmens ad ſidus
Syenes.ciuitas ꝗqdam ęgypti.
Siphon · oms.m.g.i.tuba vel potius cõ
cha.ſiue vas in quo mingebant.in quo
cũ vꝛina cadit facit ſbilatũ.⁊ideo pomt᷑
ꝓ ſibilatu vꝛine. vc ꝓ bombo Bñ Juue
nalis. Effigiẽqʒ de ę longis ſippombus
implent. Pel pᷣt hteneri in ꝓpꝛio ſenſu⸗
MNãõ hmõi vaſa ſuppendebãt mulieres að
ſimulacꝝ pudicitieę.faciẽtes quęq; tur⸗
pia min tẽplo eius.ſiphon ctiã vas ðꝛ quo
vtunt mn oꝛiente ao exrmguendũ ignẽ.
Sigalũ.li.pe.coꝛ.qdam annona vñ fit
peſſimus pams. ꝓ qͥ qᷓdam minꝰ intelli⸗
gẽtes ſolẽt ꝓferꝛe ſiligmmẽ.⁊82 a ſige.qð ẽ
ſiẽtiũ.lłſilerc.qꝛ videt᷑ ſilere ⁊ tacere int᷑
alias ꝓpter ſui viliratẽ. vel põr dici a ſili
go. Iñ ſigalmus.na.nũ:pe.ꝓ. Et ſigali
ceus.cea.ceũ.Et ſi taleus.lealeũ.⁊ ſiga
lomus·a.ũ. Vnde terꝛa illa qᷓ tali ãnona
abũdat. dicra ſigaloma.lome. B
Sige ðꝛ ſilentiũ vl ſilere Iñ hec ſigeum
gei.ꝓmontoꝛiũ iuxxa troiã. Inde ſigeus
gea.geũ.qð qñqʒ tm̃ vals q̃ntũ rroianꝰ.
Sigena. ne. ör genus piſcis. L
Sigillũ.li.nc.g.dimi.a ſi gnũ.r ſignum
onuli.⁊ illud quod fit in cera lr̃aꝝ ſignũ
eſt ſigillum.
Sigmfer.ra.rũ.pe.coꝛ.i.ferens ſianũ.
Signũõ.m.n.g.i.noxa.oſtentũvexillũ.ſi
gna dicũt᷑ mnoꝛa.oſtenra vero maioꝛa/
Itẽ hm Dap̃.ſigna dicũt argumenta ra⸗
tioms mndicia. norc.cõiecture.veſtigia:.
teſtimoma. Itẽ qdã ſtelle dicũt᷑ ſigna.qꝛ
eas naute obſeruãt in qubernandis re⸗
migijs. Itẽ ſianũ pomt᷑ qñqʒ ꝓ cuſtodia
VBñ Ecd.aꝛP ſuꝑ mulierẽ nequam.bonũ
eſt ſignũ · i. ſiẽto cuſtodia. „
Sillepſis.eſt diſſimiliũ elauſulanꝑ vnũ
vbũ ↄglutmata ↄceptio.⁊ðꝛ a ſyn quod
eſt con. ⁊ lepſis.qdð ẽ ſumptio:vl cantio
Silentiũ.tij.ne.g.vt dicũtmhil ẽ.ſj vbi
vox nulla ẽ ꝛ eſe ſiẽriũ: ſir tenebꝛe m⸗
hil ſunt.ſʒ vbi lux nõ ẽ tencbꝛe eẽ dicũt᷑

Silentiarius. rij.qᷓ in palatio vel alibi

4 “M .êõ

ſilentiũ indicit.⁊eſt nomen diam̃tatis.
Silentiarij ixẽ ſunt qð ↄſiliarij vl ſecre
tarij pᷣncipis q̃ ſüere debent ⁊ occultare

l. ulud. C. de coll.
Silex.licis.mcerti generis.Sꝛ duriſſimꝰ
lapis q̃ ictu ferꝛi ianẽ emittit.q̃ ⁊ focari
us ðꝛ. Et coꝛ.ſi.vñ Virgilius in. 7 enei⸗
Stabat acuta ſilex ſᷣciſis vndiqʒ ſaxis.
Itẽ coꝛ.pe.gtĩ Jã ſilicmꝰ.na.nũ.pe.ꝓd.
i.petroſus Et ſiliceus.cea. ceũ.i.res ſili
cis.vel de ſilicie exiſtens. S
Silicernus.m/quod hic ſilicermus.nij.
ðdꝛ i moꝛibũdus.i.ſimilis moꝛtuo. q̃ſi ſli
ces cernẽs.i.ſepulen. Vel ↄꝛ ſilicernꝰ.ſe
nex.vetus mcuruꝰ ꝓpter ſencctutẽ.viei
nus moꝛti.⁊8: a ſilex⁊ cerno.eo q; ↄſwe
ret ⁊ cernat t᷑rã⁊ ſilices.vel qꝛ wvter cur⸗
uitatem cernat terꝛ ſilices. Itẽ ſilicer
nus ponmit᷑ qũqʒ ꝓ firmo ⁊ vuro vt ſilex⸗
vt ĩ phyſiologo. Denuo ſi pcccas ſilicer
Siligo.ĩnis·f.g.ẽ qðdã genꝰ nꝰextas
tritici.⁊ 8z a ſeligo.ꝗ.co œ ſit ſelectũ ab
alio. Nam in pone eius ſpẽs eſt ſeipua.
Vñ qñqʒ tenuiſſimus puriſſimus flos
farine ↄꝛ ſiligo.vñ fit nob iliſſimus pams
Et ꝓoucit.li. Pñ Juuecnalis · ſed tener
mueus molliq; ſiliæme factus. Inde ſi
ligmcus.nea.ncũ.ad ſiligmẽ ꝑtinens.vł
de ſiliginc factus.
Siliqua.ſicut dicit Huꝗ.genus ẽ lenu⸗
minis qað poꝛci in africa comedũt Itẽ ſ
liqua ðꝛ folliculus cuiuſſibet le rumis ⁊
purgameuti eius.Et C02. 1. vñ MWir giliꝰ
m p geoꝛ. Vñ pᷣus lerũ ſiliq̃ quaſſante le
gumẽ Rur tenmis ferus vicie trixiſq; lu
pmi ſuſtulen ꝛc. Itẽ ſiiqua ðꝛ qoã arboꝛ
Pñ dicit Iſwoꝛus.ct ymo.i⸗ ſilicio quã
latmi coꝛrupte ſiliquã vocãt.ideo a gre
cis tale nomẽ accepit.eo ꝙ; ligm eiꝰ fru⸗
ctus ſit dulcis.xylon q̃e dieuut lignũ
licon dulce Inde l ſiliqua or fructus eiꝰ
qui colligi᷑ ad opus poꝛconꝝ.Et ſiliqua
eſt viceſima quarta pars ſolidi.vł quar⸗
ta pars aſſis. In hiſtoꝛia ſuꝑ Lucam.i
Ir ſic. ſiliauas cibũ poꝛcoꝝ dixit Et eſt
ſ m aᷣſoã ſiliq̃ frucrus arboꝛis ſonũ faciẽ
tis dũ ce m dit᷑.eſt autẽ genus legumis
ſonoꝛis follicus ⁊ vacuis.quod magis

l

vcherenonen⸗
GSilebobeſt
ſlabmgen⸗
monos
ſiite rcum.
nsbodi.
ſlban Triſt
bruwhſor
ee or
oꝛ llaban:
nhe
ban Mepen
bar Dronil
rumuil
Eime nomail
ſuH
riſmusn:
golmwqfcollm
Niſlogſccns

csdRd

Nucd wdre
Geſchrarucis
ſubſire orteri
bihi oſrstini
bisneoſſeckoe⸗
Csiſdczine
10cbns wont
ſmaioꝛ ſca ven
ymlſrs
rccds
Nohuli zar,
Orinici nagor
Aucfhiſune

Mchcivaſtita⸗

fikantta ſunt
Noeinciäfnt
Reidrigifhctn
infufefſiln
ncbiigiijr
NWttefnaiis
enn cſi
cee cci⸗
hingög
n
onn
Senen
Pngene

vonende
elin We⸗

4

We 10eln⸗

wedunſns
den ſſem

ℳ. 8
⸗ cnnn
mns.
Srni
Werhumi
wivwrtſ.
digen ertas
Aa

17

õ

⸗—G—,6 .

icnee
insvotiA

olgich ſin

ventrem onerat q;ᷓ reficeiit.
Sillaba.bę.f.g.i. pᷣhenſio litreraꝝ.⁊ ðꝛ

a ſilabm gręce. qð rↄphendere. Inde

ſillabicus.ca.cũ. Itẽ ſillaba ↄpomt᷑ cum
monos.82 monoſillabꝰ.ba.bũ.i.vnius
ſiliabe. Itẽ cum dis.bis.tris.⁊ ðr diſſil⸗
labus.ba.bũ. ⁊biſſillabꝰ.ba.bũ.i.duaꝝ
ſillabaꝝ Triſſillabus.ba.bũ.i.triũ ſula⸗
barum.⁊ ſcribunt᷑ ꝑ gemmũ.s. Item a
ſillaba ↄponit᷑ tetraſillabꝰ.ba.bũi.q̃ttu
oꝛ ſillabaꝝ .ſẽtaſillabus.ba.bũ.i.qᷣnqʒ
ſillabaꝝ.Hexaſillabus.ba.bũ.i.ſexſilla⸗
baꝝ HMeptaſillabus ba.bũ.i.ſeptem ſilla
baꝝ Decaſillabus.ba.bũ.i.decẽ ſillaba⸗
rum ſvoliſillabus.ba.bũ.i:plurium ſilla
barũ. Et inde monoſillabicus.ca.cũ.ꝛc.
Et hinc monoſillabice.adũ. ⁊ſic de alijs
oictis.
Syllogiſmus.mi.ðꝛ a ſin qð eſt con.⁊ lo
gos.ſermo.q̃ſi collectio ⁊ cõiunctio ſpᷣmo
nũ Iñ ſillogiſticus.ca.cũ. Eſt ãt ſillogiſ
mus.oro.m q̃ qbuſdã poſitis.neceſſe eſt
aliud accidere ꝑ ea ꝗᷓ poſita ſunt. vt Oẽ
aĩal ẽ ſubſtãtia.oĩs hõ eſt aĩial.q̊ ois hõ ẽ
ſubſtatia Hoc totũ ẽ oro ꝗdam.ĩ q̃ qui⸗
buſoã poſitis.i.ſmiſſis duabꝰ ꝓpoſitiom
bus :neceſſe eſt ꝑ ea aliud ſeqᷓi.ↄcluſionẽ
Ois ſ ſillogiſmus ↄſtat ex tribꝰ ᷑ᷣminis
⁊duabus ꝓpoſitoibus.q̃ꝛum pᷣma vocat᷑
maioꝛ.ſcdᷣa vero mmoꝛ:
Siloa vel ſiloe. fons eſt radieẽ montis ſi
on.q̃ nõ iugibus aquis.ſed in certis ho⸗
ris ebullit. ⁊ ꝑ terꝛã ↄcauã.⁊antra ſaxi
duriſſimi cũ magno venit ſonitu.
Silua.uę.eſt ſpiſſũ nemus⁊ bꝛeue.⁊ ðr
a ſilen.qð eſt vaſtitas vlł ſilentiũ.qꝛ ſilua
ẽ vbi loca vaſta ſunt ⁊ deſerta⁊ ſilentio
plena. Silua etiã interdũ dicũt᷑ ⁊ fruetu
oſe arboꝛes. ĩfructuoſe· JIn ſiluoſus. ſa.
ſum · ſiluis plenꝰ.ſilua põt etia dicia xy
lon.qð ẽ lignũ.q̃i xylua.eo q ibiuligna ce
dãt. ſic ᷣm aliqͥs ſcribit᷑ ꝑ y.grecu.
Silua cedua. eſt qᷓ̃ að h vt cedat᷑ deputa
taẽ· 182 apta cedi.qꝛ facile ſuccreſcit ·
Silua paſcua.ðꝛ ꝗᷓ paſcuis pecudum eſt
aſſignata.
Silua palaris.ẽ ex q̃ pali ad podimenta
Silueſtris.ↄ.t.⁊ hſtre.i·res ſilueſtris.vl
ad ſiluam ꝑtinens. “”ä

ſumuntur.

Syluius.nij.ſiliꝰ fuit Enee. 182 a ſilua
qꝛ natꝰ ſuitĩ ſiluis. ”

Silurus.ri.puus ⁊ mmutus piſcis. Vñ
Juuenalis.Fracta de merce ſiluros.
Siluula.lę.dimi.i.ꝑua ſilua. H
Sima.imntptat᷑ curuũ Vñ h̊ figura.õ.vo

ſentat apud nos h̊ elemẽtũ.s. Iñ ſimus
ma.mũ.i.curuꝰ.Et ꝓpꝛie ſinꝰ ẽ q̃ naſum

hbʒ recuruũ ſurſus Iñ h̊ ſmia.mię. qðdaʒ
aial. qꝛ naſum hʒ recuruũ. Iñ ſimiꝰ.mia
min.i.qd ſimiã ꝑtinẽs.vel ſiis ſimie.
Symmachꝰ. chi.pe.coꝛ.i.ↄpugnãs ⁊dᷣr
a ſyn qð eſt con.⁊ machia.qð eſt pugna
Iñ h̊ ſimmachia.chie.i.ↄpugnatio.
Simbolũ.li.ẽ collectio pmonũ.vt in ↄſi
lio vłpecumaꝝ. Vñ.ſDꝛduj..3 Dantes
ſimbola ↄſumẽt᷑.⁊ ðr a ſin qð eſt con.⁊
bolus moꝛſellus.qꝛ q̃libet pomt ibi moꝛ
ſellũ ſuũ.i.ꝑticulã.apᷣ:vo diẽ.ſimbola
ꝓpꝛie dicũt᷑ q a diũſis pciũ ↄficit᷑ ĩ vnũ.
ut ⁊ ↄuiuiũ ĩde paret᷑ Hic nõ ꝙ pſᷣm theo⸗
logos nomẽ ſimboli ſilitudinẽ ⁊ collectõ
nẽ ĩpoꝛtat.vñ ⁊ q̃ttuoꝛ collectõibꝰnomẽ
ſimboli ĩpomt᷑.pᷣ a collectõe mitoꝝ hoĩz

vnã ficẽ. ꝛ gꝗ collectõe ſᷣdicãtiũ fi.quia

oẽs apli collecti hãc regulã ſidei edider̃t
ita ꝙ vnuſq̃ſq; qð ſuũ erat appoſuit.vñ
vt tactũẽ.ſunbolũ ðꝛ a ſin ⁊ bolus.qꝛ q̃
libet poſuit ibi bolũ ſuũ.i.pticulam.ʒ qꝛ
ex diuùſis locis ſacre ſcripture colligunt᷑

ea ꝗᷓ credenda ſunt.vt in ꝓmptu habeat᷑

4 qꝛ oĩa bñficia nobis diumitus colla⸗

ta ibi colliguntur.ſcias etiam ꝙqᷓttuoꝛ

in matutmis.in pᷣma ⁊ in copletoꝛio.ſcʒ.

Credo in deum patrẽ ꝛc̃ · Item Nicenũ
quod dicit᷑ vnicis diebus alta voce poſt
euangeliũ qð incipit.credo in vnũ deum
Itẽ Athanaſij . qð or in ᷣma m dſicis
iebus alta voce.qð mmcipit· Quicunqʒ
vult ſaluꝰeſſe.Quartũ ſimbolũ ẽ iur..ſpᷣ
mus titulus de ſum·tri.afi.catho. vt git
Iſw. vij.li.et ymo.c.vij. in qᷣ id qð de fide
catholica ⁊ ſumma trinitate in pᷣdictis
ſunbolis ↄtinet᷑ ↄfirmat Trepetit᷑.
Simia. mięe. vide. S.· in ſima. D
Simila. le. eſt flos farine tenuiſſima.ꝗ⁊
ſimilago dr ꝛpollen. vl pollis. 1c. mi.
4

Vnde in Turoꝛa Sed ſimilam ſpargat
oleo ſartagme frixam.
Similago.· ginis.f.g.idẽ eſt qð ſimila.vł
ſimilago ðꝛ genus frug.⁊ ꝓducit.la. JIñ
ſimilagmeus.nea.neũ.de ſimilagine cxi⸗

ſtens. vel ad ſimilaginem ꝑtinens Vnde

Ecq.ʒo ams ſimilagineus.
Similis.9.t.⁊ B le.i.equalis.talis q̃lis il
le. qſi ſimul ille. Et nota qñ dicit ſimilis
illi refert ad vultũ.ſʒ ſil is illiꝰ refert᷑ as
moꝛes. Vñ ꝓpha.q̃s ſilis tui ĩ dijs dñe.

Similitudo eſt cũ ſm aliquã ſpẽm viſaʒ

imago expᷣmi?.vł pingit᷑.vlł foꝛmat.Fi⸗
gura vo eſt cũ imſſione foꝛme alicuiꝰ
imago expᷣmit᷑ veluti ſi ceꝛa ex anulo eſfi
giem ſumat. Ita diẽ ſoap̃. Vel ſimilitu⸗
do eſt reꝝ differẽtiũ ↄpatio pᷣm Boetiũ
Similitudinariꝰ.ria.riũ.p ſimilitudinẽ
loquẽs.vel ad ſimilitudinẽ prinens-
Symma.mæę.ꝑ duo.m.i.camera. Vñ in
vita beati ſilueſtri Tarqumnio in ſymma
pPꝛanornte. vltio diuina mamſeſta cẽ. vbi
q̃oã coꝛrupte legunt ſima-
Symmiſta. ſte.i camerarius.⁊82 a ſym
ma. Vnde inuemt Dauio ſymmiſta dñi
Vl ſymmiſta ↄpomt᷑ a ſyn qð eſt con.⁊
myſta.ſte.qð ẽ ſecretariꝰ.vl myſterij ac⸗
toꝛ JIñ ſymmiſta·i.cõſecretariꝰmyſterij
Simo.oms.fuit pꝛiũ nomen cuiꝰ ↄſciꝰ
dam ruſtici a Terẽtio introducti.⁊mtpᷣ
tat cõpugnans.⁊ ꝓd.o.in obliq̃s.ad dif
ferentiã noĩs apłi.qdð coꝛripit᷑ in obliq̃s
It ẽ Simo vel Simon diectus eſt qᷣdam
magus.q̃ſi cõpugnans.quia cum apłis
dei pugnabat.
Simon. oms pe.coꝛ.nomẽ E Perri apki.
Iintõtat᷑ audiẽs vel obediẽs Et eadem
cauſa alius aplus dictꝰ eſt Simon.ſʒ ad
diſtinctionẽ Simoms ſdetri. dictus eſt
Simon canancꝰð vico galileę cana.vbi
Dñs aquã mutauit m vmũ. Je em̃ eſt q̃
m alio euãgeliſta dictus ẽ clotes. Cana
quippe gelus interpᷣtatur. Iñ gelotes i.
emuſatoꝛ Interpᷣtat etiã Simon ponẽſ
triſticiq ſoꝛedieti bene cõuemũt vtriqʒ.
ſimom ſdetro vitelicz. ⁊ ſinom cananco
fratri Jude Jacobi minon.qꝛ vtcrq; co

rum habuit obedientiã ſceptoꝝ per ex

eeutionẽ. triſticiam aff lictoꝝꝑ paſſionẽ

xelũ aĩarum pꝑ cõſtantem feruoꝛem ·
Simonia eſt ſtudioſa eupiditas vl volũ
ras emẽdi vel vẽdendi aliq̃d ſpirituale
vel ſpirituali annexũ qð ſpuale cenſet᷑ ʒ

or a Simone mago q̃ fuit pᷣmꝰ in nouo
teſtamento huiꝰſceleris ĩuẽtoꝛ.q̃ voluit
emere gratiã ſpũſſancti a ſancso erro.
ſicut ⁊ Gręci in veteri teſtamẽto voluit
vẽdere gr̃am ſamtatis.ſſamratrẽ gratis
darã Naaman ſyro. Vñ ꝓpꝛie venditoꝛ
ſpũaliũ ðꝛ giecita a Bieci Emptoꝛ vo ſi
momacus a ſimonc. vſu tñ vterq; ðᷣr ſi⸗
momacus. Cõmittit᷑ aũt ſimoma tribꝰ

modis.ſ.p munus a manu:ab obſeqnio.

a lingua ſdꝛimũ eſt pecuma Scom ſerui
tus indebita impẽſa Tertiũ eſt fauoꝛ.
Simomacꝰ.ca.cũᷣ.q̃ facit ſimomã.⁊ dꝛ a
ſimoma Et ſi nomcus.ca.cũ.in coxẽ ſen⸗
ſu. qð mag deriuat᷑ a ſimo moms. Item
a ſimone dicti ſunt qᷣdã heretici ſumom⸗
ci.Hi dicũt creaturam a deo nõ eẽ.ſed a
virtute qᷓdam ſuperna creatam.
Simomdes.dis.pc.coꝛ.poeta quidã fuit

lyricus.vñ ſimornda metra Dauio etiã

dictus ẽ ſunomdes vñ diẽ Hierommn
epła ad Daulmũ.⁊· Dauis ſimomdes no
ſter.qꝛ ſcʒ lyrice ſcripſit apud hebꝛpss ſi
eut ſimomdes apud grecos.
Symphoma.me.i.oſonãtia vel ðcoꝛdia
ſonoꝝ. vł vocum. 182 a ſyn. qð eſt con. ⁊
phonos.qð eſt ſonus Itẽ ſymphoma or
qddã inſtrm pt᷑ cõſonantiã vocũ. Indæ
ſymphomacꝰ.ca.cũ.Et h̊⁊ q̊ ſymphonĩ
ſta. ſte. canẽs cũ ſy mphoma Pel vr diẽ⸗
ſapᷣ Symphoma.vulgo appellat᷑ lignũ
cõcauum ex vrraꝗq; parte pelle exrenſa
quã virgulis hincmde muſici feriũt.fit⸗
qʒ in ea grauis ⁊ acuti ex ↄcoꝛdantia ſua
uiſſimꝰ cãtus. Itẽ ſuꝑ illud Lud.i Au
diuit ſymphomã ⁊choꝝ. dic glo. Sym⸗
oma. diuerſaꝝ etatum ⁊ vtutũ ve⸗
ut variaꝝ choꝛoaꝝ mnðiſcreta ↄcoꝛdia⸗
Symphonides.dis.pe.coꝛ.dictꝰ eſt Da
uio.a muſico inſtrumẽto.qð eſt ſympbo
ma vñ diẽ Hierommꝰi epla ao ſdaulinũ
7 Dauid ſymphomdes nr. MHic etiam

dictus eſt ſimomdes. vt ã patuit:

Simplex.cis.oĩs.ge.r a ſine ⁊plica. q̃ſ
ſine plica vel partiũ varietate. ⁊ coꝛ.pli⸗

—

Ffmpie

nie nbe

ſnromtn
Eirmrin
ſen⸗Nn
gtepee
ſnpler aſa
rte⸗e
gres uſc⸗
tore Nt.
Wet par
ſtat expt
plaor
plunw
vomdi
min
ilnnnelea
lromna
n uldm
Giulonice⸗
Noſmuolns⸗
Gltatai⸗
ad
Mlody
Pertmon
Ginunna.
iethihara
Onncyrlr
Wechoe
ſnadan ban
nerin
nmné;

Algexar

wptda
ſckwega
prooo
ſlhcl 4
unmdin

ntenſnn
pedt
lſdſen
Wicſaäze
fih mn
ne hzn
Wlancnſnn en
Venttni i
Kpot
Rratsl lyrs
tinms,
Sdbebint
wlaitt
diſtini1
aEoN
1cii ne
mmaw ocih
MceN.
.Ndo
rNW
ni. Drr inmn
0α²½
Gn* npcte
rtinmimid

NN
f
N 1r.d
”

a 6*

rrun 1 N
ren dt eſ
mopti ynotr
irani Vie

zotw⸗

rum

Iñ ſunplicitas.tat. Item ſimplex aliqñ
ſumit᷑ i bona partc.i.ſine plica malicię
ſine duplicitate.purus Vñ⸗ Job dicit᷑⸗
Erar vir ſimplex ⁊ rectus.ſimplex in ef⸗

fectu · Rectus ĩ intellectu. liquãdo m
mala pte pꝛo idiota vł fatuo. Et fae

ſimplex a ſimplo qꝛ ſimplex eſt qð car

paorte. Sed ſimplum ẽ quod habet oẽs
Pres ciuſdẽ generis ⁊ eiuſdẽ ſpcciei ⁊na

ture · vt elemẽtũ igms ſimplũ eſt.qꝛ quę
libet pars eius igms eſt Et quicqᷓ̃d con

ſtat ex ꝑtibꝰ ciuſdẽ gencris cũ toto ſim⸗

plũ or Itẽ ſimplũ qſi tantundẽ.i.nõ du⸗
plum vel triplũ ꝛc.vt cũ ðr h̊ duplũ illiꝰ

vel triplũ.⁊ hoc eſt ſimplum.

Sympſalma.matis.neu.g:vel hec ſym
pſalma.me.i.cõſonantia pſalmi.vl vociſ
copulatio in cantãdo.⁊ ðꝛ a ſyn.quod ẽ
con 7 pſalmus.
Simulacrũ.cri.pe.coꝛ.i.imago. effigies
23z a ſimulo.las.q̃i ſimulãs aliud qᷓ ſit
Simultas.ta.f.g.i.diſcoꝛdia.lis.mmimi⸗

citie ↄtentio dolus.⁊ ꝓpꝛie latens odiũ⸗

Pñ Leo ſapa. ceſſent odia. deficiant ſr

multates. oĩa chriſti mẽbꝛaↄuemant.
Simultum.ti.qᷓdam vmis in coꝛmbus

grietũ qᷓ facit eos coꝛnupetare.
Syn gręce latĩe ↄꝛ con.vł ſimul ſiãt Itẽ
ſin ↄiunctio cauſalis vel ↄfrmatiua Itẽ
ſin qdam locus eſt ĩ eeſerto.q̃⁊ſina dici᷑
Ct inrpᷣtac ſina mandatũ .quia legẽ ibi
ſuſceperunt filij iſrael-
Synagoga. intp̃tat᷑ ↄgregatio.⁊ eſt p
pꝛie iudeo ꝝ.⁊8z a ſyn.quod eſt con.⁊ go

ge. qʒ eſt ↄgregatio.ſed noſtra eccleſia:

1.ↄgregatio.ↄnocatio intertat.
Synallepha.eſt abiectio vocalis ĩ ſcan⸗
ſione metri de fine dictõis.cũ ſequens di

ctio ĩcipit a vocali.vt apud Juuenalẽ

Sempꝑ ego auditoꝛ tm̃ nunqʒ ve reponã
O em̃ abijcit᷑ e ego.⁊ B̊ ꝓpt᷑ elegãtiam
vt tolla hiatus.⁊ ſic inducit oꝛnatum
Itẽ ſynallepha aliqũ in ꝓſa obbuat᷑. vt
ſumoge · magnopere.

Smapis. pis.herba qᷓdã.⁊ dᷣr a ſimił·⁊

napus eo ꝙ folijs ſit napo ſimilis. Inde

ſinapi.indeclin abile ꝓ ſemine illiꝰ herbe
⁊ ↄfectionc illi herbe.ꝗᷓ ſit ex illo.Et ĩde
ſinapicus.ca.cũ.pe.coꝛ.⁊ ꝓd.na.ſinapis

Bñ qdam Sinapis cerebꝛum ſeo pur⸗
gat pectus iſopus B
Synaxis gręce ſolẽmtas.latine ↄuẽtus
ðꝛ a ſyn qð eſt con.⁊axis.quoð eſt pſal⸗
mus quaſi pſalmoꝝ ↄcurſus. ẽZ
Syncategoꝛema.macdi.ↄſigmſicatiuũ⁊
ꝓd.pe.nti·ſʒ coꝛ.pe gti Vñ ꝑteſoroms
alie a noĩe ⁊ vᷣbo dicũt᷑ ſyncategoꝛema
ta.i.ↄſigtiua.ᷣm dialeticos.
Smcerus.ra.rũ.⁊B̊ ⁊ h̊ ſinceris.⁊ h.re:
in eodẽ ſenſu.i.ſine cera.ſme mollicie.ſine
flexibilitate.ſ.purꝰ ↄſtãs firmus mũdus
ſine vitijs Et pd/penl. Vnde DHꝛatius ĩ
fine ſecũde eple. Sincenꝝ mſi vas qdcũ⸗
qʒ infundis aceſcit Itẽ Wirgiliꝰ m mo⸗

reto Subſcdit ſincere foꝛamĩbuſqʒ liq̃t᷑

Emũdata ceres Iñ ſinceritas. taũ.i.pui
ritas.ſine fermẽto malicie ænequicie.
Sinciput.pi.anterioꝛ ꝑs capitis. Pñ
ſinciput anterioꝛ pars capitis ðꝛ eſſe.
Syncopa.eſt ablatio ð media dictõe l̃e
aut ſyllabe õria epentheſi.vx Rtudacter
Paundacit᷑.⁊ cõmoꝛit ꝓ ↄmouerit.
Synchꝛyſis ẽ hyꝑbaton ex oĩ ꝑte ↄfu⸗
ſus vt Tris notꝰ arreptas ĩ ſaxa latẽtia
toꝛquet. Saxa vocãt italia medijſqʒ im
fluctibꝰaras.Eſt em̃ oꝛdo Tris ſcʒ naueſ
arꝛeptas notus.i.vẽtus ĩ ſaxa roꝛquet
ã̃ ſoxa in medijs fluctibus latentia.itali
vocant aras ᷣm Donatum. .HM
Synchꝛonon.i.vmus tẽꝑis.⁊ ᷣr a ſuꝝn
qð ẽ con.vl ſimul.⁊chꝛonon quod ẽ tpᷣs
q̃ſi vmus tꝑis.vcl ſimul m eodem tẽꝑe.
Vñ Hierommꝰ m ꝓlogoOſeę.Et Dſeę
ſynchꝛonon IJſaic.i.contempoꝛaneus qꝛ
ciſdem tꝑibus ꝓphetauerũt.
Syndereſis.r ſuꝑioꝛ pars ratioms.
Syndiaſmos.ẽ eadẽ figura cũ ãtitheta.
Syndicꝰ.ẽ ꝓcuratoꝛ vmuſitatis vel col
legii ꝓ certo ſalario ad iudicia ↄſtitutꝰ
ſcx q̃ cauſam vmuerſitatis agit vlł defen
dit. ⁊ r q̃ſi ſingloꝝ cauſa dicẽs. Eſt em̃
ſyndicus grece defenſoꝛ latinc.Nã offi⸗
cium eius eſt agere vlł efendere nomme
vmũſitaſ cauſas pſentes vł cmergẽtes
ff· qð q̃ſq; iuſ.m rub.⁊m glo.
Oynod om. f.g. ðꝛ lmeũ amictoꝛiũ mu

lierũ q humeri oꝑiunt᷑. ⁊ qũq; ſunplicit
dicit᷑ ꝓ lneo panno. Vñ Matth.ꝛ7 Er

accepto coꝛtpe Joſeph. inuoluit illuo in
ydone mũda.⁊ coꝛ·pe.gti vñ in Ruro⸗

a Qua veſtit? erat ſyndonc nudꝰabit.
Smmcdꝛa.eſt idem quod ↄceſſus vt habe

tur m hiſtoꝛijs.
Smtheſis ᷣm doctnale fit duplicit᷑.vno
modo eſt accidetis mutatio pᷣcipue nu⸗
meri ĩ nuerũ.vt Vmca facta fuit muli⸗
er ꝗ ſunt mõ multe.ſed iſte moduſnõ eſt
multũ mn vſu elio mõ eſt mutatõ de ſecũ
da pſona ao tertiam. vt Nobis pꝑce deꝰ
noſtros lauet ille rcatus Vñ Dr ⁊ bine
ſpecies h ſyntheſis eſſe. :
Syngraphus.phi.ðꝛ ↄſcriptio.i.duoꝝ
inſimul ſcriptio.vide.S.m chirographꝰ
Smngultꝰ.tus.tui.eſt ꝓtractio anhelitꝰ
cũ difficultate. Vl ᷣm medicos ſingultꝰ

eſt ſonus violẽte ↄmotioms oꝛis ſioma

chi ex fumoſa eius diſpoſitione ꝓuemẽs

Iñ ſingulroſus . ſa. ſum · i. ſingultibdꝰplc⸗
nus. Et ſingultim aouerbiũ.Dapᷣ.vo di

cit. Sigultus.ſuſpiriũ.viſceꝝ pulſus-

ploꝛatio.gemitus:triſticia.planctus Et
ſubdit.ſingultus ex ſtomacho fit.aut ex

frigoꝛe. qut ex frigido bibendo. aut ex
multo cibo.vel potu.aut ex paruo.

Singulus . la.lu.i.vnus vł vmcus · ſeo jn
plurali accipit᷑ diſtributiue Vñ ſinguli
comedũt.i.ſeꝑatim q̃libet ꝑ ſe. vnus ct
vnd ſe. Itẽ a ſinglis.or h̊⁊ h̊ſinglan⁊ B
re. Iñ ſinglater Et h̊ ſingularitas.tatis

Smiſtra.ſtre.ðꝛ a ſno.ms.qꝛ rẽ ficri ſi⸗

nat OQoũt ðꝛ ſimſtra.qᷓi ſine dextra.ety
mo.eſt. JIñ ſimſter.ſtra.ſtrũ.⁊ſiniſter.ſte⸗

ra:ſterũ.i.a ꝑte illa.ul malus ↄrrariꝰ no⸗
ciuꝰ Et ↄꝑat᷑.ſiniſterioꝛ. ſiniſtimꝰ.quoð
regularit᷑ deberet eſſe ſunſterꝛimꝰ. Itẽ a

ſimſter ðꝛ ſunſtcriꝰ ria.riũ·i.ꝑ ſimſtrã du
ctus.vł q ſimſtra vtit᷑ ꝓ dexrera.Fepuſo.
Syniugꝰ.ga.gũ.i.eiuſdẽ iugi·vel ſub eo

dem iugo poſitus.vi.S.imn ↄiugus.

Synecdoche.ẽ ſiẽtio plem ĩtellecrus ca
Pax cũ plꝰmmꝰ ve ꝓnuciat.aut em̃ totũ
a pꝑte oñdit.vt. Verbũ caro factũ ẽ. Et
Eramꝰ in naui vmũůſe qĩe.cenrũ ſeptua⸗
gintaſex.Hic em̃ miꝰ dicẽs plꝰſiꝗẽt.aut

ecõtra: a toto ꝑtem.vt ꝓpter paraſceuẽ

iudeo u.q; iur erat.in monumẽtũ poſue
rũt illũ.Et tulert dñm meũ a neſcio vbi

poſuer᷑̃t eũ oñm dicit. cũ ſolũ dñi coꝛpꝰ
greret. ſplus eĩ dicẽs min ſigt HMug vo
dicit. ꝙ ſynecdoche. ẽ qdã figura cũ qð
ꝓrtis eſt attribuit᷑ toti.⁊ecõuerſo Et eſt

etiã qᷓdã coloꝛ rhetoꝛicꝰ apꝓpellat᷑ opud
latmos rintellectio Eſt eĩ ĩtellectio totiꝰ
ꝑ ꝑtem.vel ꝑtis ꝑ totũ.vł vmus ꝑ plu
ra.vel pluriũ ꝑ vnũ cogmtio ·

Synodus.di.f.ge.pe.coꝛ.i.cetꝰ ↄuentus

comitatus.ↄgregatio.⁊ ꝓpꝛie ſenũ vlß
ſbiteroꝝ.qð ſolent facere epiſcopi.
Smon.fuit qᷓdã ꝓditoꝛ vid ð ĩ excedꝛa⸗

Synonymꝰ.ma.mũ.i.vmꝰnoĩs cũ olio
132 ſyn.qð eſt con.vel ſimul.⁊ onoma
quod eſt nomẽ.· Synon ymũ nomen eſt
i

illuo quod idem cũ alio noĩe ſignificat.
Sũt oũt ſynonyma que ⁊ multiuoca ⁊
vniuoca dicũt᷑ noĩa.i.diuerſa noĩa pᷣnci
palit᷑ iẽ ſignif ieantia axpellantia. Iñ

h̊ᷣ ſynonimia.mie.i.vmuocatio.ſcoqnqʒ

pome ꝓ onon ymia hac ſimilitudjnc. qꝛ
ſicut ſynommia eſt. qñ idem ſub diuerſis

vocibus ſianat᷑.ita ononymia ẽ qũ vna

voce diuerſa ſiẽnt᷑ Et ſcribit᷑ ſic ſynony

mũ.ſynonymia.ſunt plura nomĩa iiem
ſignificantia.tam in ꝓpꝛijs q; in axpella⸗
tiuis. In ꝓpꝛijs.vt publiꝰ.coꝛneliꝰ. Afri
canus.ſcipio. In appellatiuis latmis.vt

mucro.gladius.ſpata enſis.

Synopis.dis.coloꝛ qᷓdã rubeus.⁊ põt
dici ſynopis.q̃ſi ſanguis nobilis.qꝛ ſan⸗
guimeũ habet coloꝛẽ. Et ut dicit Iſido⸗
rus m.io.et ymo.vbi agit de coloꝛibus.
Synopis inuẽta eſt ᷣmũ ĩ ponto ĩſula.

vñ a ſinope vꝛbe põti nomẽ accepit.ſpe

cies eius ſunt tres rubꝛa.⁊ minus rubẽs
⁊ inter has media Vñ Mieremic.ꝛ2· Et
facit la quearia cedꝛma.pimgitq; ſyno⸗

pide.⁊ coꝛ.pi.

—

oꝛdĩnatio. vnde Hierommus in ꝓlogo⸗

Beñ.Qne ꝓpꝛiũ ſintagma deſiderant.

Smtaſis. taſis.vel.ſintaſcos.i.ſtructio
382 a ſin.qð eſt con.⁊ ſtaſis.qð eſt ſtans

ꝓvel ſtatus.q̃ſi ↄſtans ꝓpꝛic illa ↄſtructõ

vbi voces ſimul ſtãt ⁊ↄgruũt cũ mtel⸗

lectibns.vel ecõuetſo pᷣm Hugꝗj.ſ Dapᷣ.vo

dieit.ſyntaſin greci dicunt oꝛo mationẽ

ſiue ↄſtructionẽ dictionum.

gynthene
rvones un⸗
Sntonenn
tiatehsn
nnimmmnni
Girmmm⸗
ſrolcon⸗1
iro cc
gitonusm⸗
tieſorhN
Gwosws
veſtiotſum⸗
ptoolümm⸗
tusereſunt
queoi im
coni⸗ir/
wr⸗
ſun amsein
rorponchan
ſiſuramar
uc wtvs ſoin
ple diatanns
Wdws
iNSN
zin unsco
lectiorbrcch
Oius brah⸗
ſorns locys eſt
nidiinrmahi
terigli iner⸗
ad dſonir

Rar E

Ihanarai
Uſſantrnüͤdi
nnn ſobtench⸗
Msſteileen
Tadätfncn
Dſnchitneſ
Giigeizn
Dycnoclenn
ſokrak cpen⸗
infen d
gntüät
eridnſil
ent ſenlt
no ſet becz⸗

betitig⸗

ciſlidiien
Daſnnci
Miecohenſo Ergt
uclr nn
Belmotort⸗
ne
cgind
. 1 giſi
Z
vmm1orn
morfnione
no o ſntex⸗
e mulruen
ANucſ Wad
Neendn
Fu. . y.
vt& wordes.
Sõ
nt the r
m morchſd⸗

† 4 4
dozmſien

rommus Ne

—
oöcklens

60

„(laNrdn

Syntheton eſt qdam figura.qñ ſcʒ ðue
oꝛationes iunguntur im vnam

Syntoma.pe.ꝓd.ſyntomara.i.acciden

tia febꝛibus ſunt.vt doloꝛ capitis.fluoꝛ
narium.vomitus.impetus. ⁊ſimilia
Sintonomi:vel ſintomia.iↄciſio.⁊ dr
a ſin.qð eſt con. ⁊ tomos.quod ẽ diuiſio
vel ſectio.vel ceſio.
Sintonus.m.pe.coꝛ.r a ſin ⁊ tonus.q̃ſi
totus ſonus·vel duplex ſonus.

„ . .

Smus.nus.nui.m.g.i.gremiũ.collectio
veſtis Et ſinus palpebꝛa Et ſinus rece⸗
ptaculũ maris.ſez naturalis poꝛtus vlł li
tus exeſum fluctibꝰ.vñ ↄlcũᷣ. 27 ſinũ vo

quẽdã ↄſierabant habẽtẽ litus: in quẽ

cogitabãt ſi poſſent eijcere nauẽ· Item
maioꝛes receſſus maris dicũt᷑ ſinus Itẽ
ſinus alraris dicebat᷑ m quo ↄſumebant᷑
igne que ponebantur ſuꝑ altare· Et in
iſta ſiãtiõne accipitur Ecech.43 Et a ſi⸗
nus ðꝛ ſinoſusſa.ſum.i.ſimbus plenꝰvel
umplus.dilatatus.vel curuatus. Inde
ſinuoſitas.tatis. Itẽ a ſinꝰ dr hoc ſmnum
ni.vas in quo mulget᷑ lac. pᷣma vpducta

q̃ in ſinus coꝛripit᷑. Vñ Virgiliꝰ. ſnum

lacris ⁊ hec ecliba pᷣape quot ãnis.

Sinus Ibꝛahe ſicut dicit magiſter ĩ hi⸗

ſtoꝛijs.locus eſt in ſuꝑioꝛi margie ĩfer
ni.aliãntulũ hñs lucem ſine oĩ pena ma

teriali. in qͥ erant anĩe ſᷣdeſtinatoꝝ vſqʒ

ad deſcenſuʒ xpᷣi ad inferos:q̃ locus ꝓpt

ſui tranq̃llitatẽ ſinus Abꝛaę ðᷣr.vt ſinũ

mar dicimꝰ. Et diccbat᷑ Abꝛag.qꝛ ipe fu
it öma via credẽdi Jpe em̃ pᷣmus publi⸗

ce ſ̃dicauit vnũ deũ tm̃ eſſe Hũc tñ locũ
vocauit Job tenebꝛas ꝓ tędio expectã⸗

di dicẽs.ſtraui lectulũ meũ m tencbꝛis/

Syncygꝰ. ga. gũ. i.ↄiũctꝰ vl ↄiugatꝰ. vñ
ꝓnoĩa dieũt᷑ ſinciga vel ſiniuga latine

nſin. qð c con.⁊ ſygũ.vel iugũ. Iñ h̊ ſyn
ygia.gie.i. iugatio.vñ ⁊ ꝓpoꝛtionalis

piunctio elementoꝝ vł nũeroꝝ ðr ſinci⸗

gia.Et eſt ꝗoam plana.ꝗdã cubica.i.ſo⸗
lisa figura.ſed h̊ adð aliã ſcientiã ſpectat
Sincigia. etiã ðꝛ ſi pes extendat᷑ vltra
nũen qrtuoꝛ ſillabaꝝ· Vnde ſingigie di⸗
cunt᷑ pẽtaſillabi⁊ hexaſillabi pedes. Hi
nõ ſunt pedes.ſ.appellant᷑ pẽtaſillabi.⁊

hexaſillabi.qꝛ vltra qnqʒ vl ſexaſillabaſ

nõ ꝓcedũt:ſed apuo grecos dicunt᷑ ſinci

gie.q̃i ꝗqoam ↄiunctoes vel declmatõecs

quia ex quo menſuratio dictioms q̃ pes
eſt· extẽdit᷑ vltra numeꝝ q̃ttuoꝛ ſillaba⸗
rum.nõ ðᷣr pes.ſed ſincigia.Dapᷣ.vo dic
ſincigia ↄiuga ſillaba vt mei.tui.ſui.vł
ſapiens ſapienter.ſapientia.

S ion. mons. eſt ĩ hieruſalẽ.⁊ ſepe pome
ꝓ ipᷣa ciuitate.ſion hebꝛaice.latine irß

tat᷑ ſpeculũ.vel ſpeculatio.qꝛ in ſublimi
ↄſtructa eſt· ⁊ & longe vcementia ↄtem⸗
plat᷑ vel ſpeculat.Hec ſepe cecleſiã mili⸗
tantẽ ſigt.ĩ q̃ dũ ꝑ ſpeculũ ⁊ĩ ęymgmate
ſpeculamur. Dicit᷑ etiã aliqũ ſion.mater
hieruſalẽ qꝛ ſion tanq̃;ʒ mater.filiã hieru
ſalem ꝓtegebat ⁊ defendeborr.
Siparũ.genꝰ veli vnũ peẽ habẽs.quio
iuuare nauigia ſolent quotiens vis veli
langueſcit.quod ex ſeparatione extima
tur dictum pᷣm ſdap̃.

Sipariũ.rij.ðꝛ cibus vel pᷣciũ cantoꝛis.

q̃cquid ante cantanrẽ ꝓ pᷣcio ſuſpẽdit᷑
Siquis.ſiqua.ſiquod.vl ſiqo.i.aliquis ⁊
hʒ grauẽ accentũ.ſicut nequis

—

Syracuſa.ſe. ciuitas ſilicie J ſracuſ⸗⸗
nus.na.nũ. Vñ cꝗᷣ.ꝛ28· Er cum vemſſe⸗
mus ſiracuſam. 7 pd⸗cu.
Siraſirim.liber qᷓ ðꝛ conticacãticon vt

diẽ. Mierommꝰi ꝓlogo vuerbion.ſiraſi
rim.qð ĩ lingua nrᷣa vᷣtit᷑ cõticũeãticoꝝ
Siren.i.tractꝰ.⁊ acuit᷑ ĩ fine Itẽ ſirẽ.mi
⁊tũc acuit᷑ ſi.⁊ ꝓ.pe.gtĩ.vide m ſirena.

Sirena. nę. Hq̊ ſiren.rems.⁊ facit actm̃
ſirenẽ.vel ſirena.ẽ mõſtrũ marimũ.quoꝰ

dulcedine ſui cantꝰ. nautas ad ſe trahit
ſubmergi facit. Iñ ſirenicus ca.cũ·i⸗

dulcis ⁊ delectabilis. ⁊cffectiuꝰſeu attra
ctiuꝰeãtus⁊ piculoſus Itẽ ſirene · dicũẽ
ſerpẽtes cũ alis.q̃ plus curꝛũt qᷓᷓ cqui.ſʒ

etiã volarc dicũt᷑.q̃n rm̃ virus c.vt pꝰ

moꝛſuʒz ante moꝛs ſe quat᷑ qᷓ; doloꝛ ſenti

tiat᷑ m Hug. In glo.aũt Iſa. iʒ ſupꝑ il⸗
lud Et ſirene ĩ delubꝛis voluptaij er ſic.
Sirene ſunt aĩalia vel ſerpẽtes criſtati
aalati.Vl vt alij dicũt.piſes marinũ in
ſpecie muliebꝛi Iſidoꝛus aũt.xiet ymo.

vbi agit ð poꝛteni.ſic diẽ Sirenes tres

fingũt fuiſſe.ex ꝑte vgines.⁊cx ꝑte vo⸗
lucres.hũñtes alas ⁊ vngulas.quaꝝ vna

̊

„

voce.altera tibijs.tertia lyra canebat.

q illectos nauigãtes ſuo cantu ĩi naufra

gia trahebãt. ſcõm aũt vitatẽ mererceſ
fuer̃t.q qñq;trãſeũtes ducebãt ad ege⸗

ſtatem Mas ficte ferunt mmferꝛe naufra

gia Alas aũt habuiſſe ⁊ vngulas dicũt᷑
qꝛ amoꝛ ⁊ volat ⁊ vulncrat.ꝗᷓ iõ in flucti
bus ↄmoꝛaſie dicũt.qꝛ fluctus.i.venerẽ
creaucrunt.⁊ ꝓo.hanc ſillabam re·
Syria.ric.ꝗdã pumncia dicta a qͥdã indi
gena.vel vt dicit qdã.ſyrim fuit nepos.
R ꝛaę· ⁊ cethurc.a cuiꝰnoĩe ſiria dicta ẽ
Et antiqᷓ aſſyrios vocabant.quos nunc
ſires vocamus. Iñ ſirius.ria.riũ.⁊ ſirus
ra.rũ.Vñ ⁊ ſirius lapis ðᷣr.q̃ in ſirig reꝑi
tur · Et ſiriacus.ca.cũ.de ſiria exiſtens
VBñũ ⁊ ſwiaca dr vitis vel vua.vel quia
te ſiria allata eſt. vel qꝛ mgra eſt. Inue⸗
mntur ctiam ſirus ꝓ ꝓpꝛio noĩe.
Syrjina.ſyrinatus.i.cauoa veſtis fęiaꝝ
Syfr ina etiã or ſeries longa oroms. te⸗
noꝛẽ ſuũ vſq; ad vltimũ ſuans. ſyrina
etiã ᷣr liber. vł reuolutio chartan.quia
in libꝛo ſunt multe reuolutioões ⁊ plicatu
rc ſicut in cauda veſtis mulien
Syromatrcs.tis.m.ge.i.gladius:
Syromaſte.tes.i.fortitudo.
Syropheęmſſa. dicra ẽ mulier cananea

gentilis.cananei em̃ quondã iudxã imco

luerũt.ſj poſt diſꝑñ ſunt. Ex hac diſpſio
ne erat mulier iſta ex ſirijs. ⁊ pheęnicibꝰ
oꝛta. vñ Marer.7 Erar aũt mulier gen
tilis.ſyropheniſſa genere. Item mmueni
tur ſyrophenix.cis. Vñ Juuenalis Ter
ret idumee ſyrophemx incola poꝛte
Sirpa.pc.idem eſt quod ſarpa.··
Syꝛtis.tis.f.g.r a ſyren qð ẽ tractus.
Et ſunt ſirteſ loca ꝑiculoſa ĩ mari dicta
ob attractõe arene ĩ cumulos Eſtvo ibi
eq̃litas maris ⁊ t᷑re.⁊ in vno loco ẽ aq̃ p

fundiſſima.in alio vadoſa.vñ ꝑiculũ cſt

illa tranſira pm Mugj.Dap̃. vo dicit·
Sirtes tracrus aquaꝝ rapaces.ſ. copu⸗

li ſupꝛa mare.loca areneſa vel arida. qc⸗

ccduut recedunt.
Syrtu .ta.tũ.i ottractiuns ⁊ ſpĩnoſus.

₰

⁊0r a ſyren quoo eſt tractus Et h̊ ſirtũ

ti.. ſometimm⸗ ”MVM
SRiora.mterp̃tat᷑ futuꝝ iudiciũ.vl gau

dij excluſo. vel eqᷓ miſſio. pꝛiũ nomẽ eu

iuſdã viri ĩ li· Judicl.⁊ coꝛ.pe.vñ im Ru⸗
roꝛa curꝛũ deſeruit.ſiſara terga dedit.
Siſtarcia.cie:vas ẽ repoſitoꝛiũ.ſiẽ ſaceꝰ
vel pera. Et ſunt ſiſtarcic nautaꝝ dicte
ꝙꝙ ſint ſute vel vaſcula in q̃bus poꝛtãtur
cibi.vñ.i.Reg.io.Dams vficit in ſiſtar⸗
