tiocho patri ſeleuci q̃ eã ędificauit.a qͥ̃ e
tiã ſeleutia alia ciuitas dicta ẽ.vl ðꝛ ſic

ab anti. ⁊ocis qð ẽ velox.qꝛ contra ve

lox.i. oceanũ ẽ poſita. Iñ antiochenus.

i.exiſtens de antiochia.
Antiope vna fuit mlieꝝ quã coꝛrupit
upiter. . V
ntipagẽta dicunt valuaꝝ oꝛnamta.
Antipas interpꝛetat᷑ teſtis fidelis.

Ilntipaſtus ↄꝛ pes q̃ fit exↄtrarijs ſyl
labis ſeʒ ex bꝛeui ⁊lõga.⁊ex longa⁊bꝛe

ui.vt amauere.
Antipater.cris.pe.coꝛ.Dñ ĩ Ruroꝛa·
Pir ꝓbus antipater idumeꝰoſulit illi⸗
Antipẽtemimeris.pe.coꝛ.ẽ qdã ſpẽs cę
ſuręꝑ quã uocalł nat᷑ alit᷑ coꝛrepta ꝓdu
cit᷑ m pᷣncipio ſecũdi pedis.vt ĩ h vᷣſu
Moꝛs ecce nõ tardat᷑ ⁊ideo labit᷑ hoꝛa-

Antiphona.f.p.i:ↄtra ſpalmũ ſonãſ.vł

qꝛ ꝑs illiuſ camt᷑ ab vna ꝑte choꝛi.alia

ab altera.⁊8z ab anti qð ẽ ꝗ⁊ phonos-
ſonꝰ · ⁊ põt ſcribi ꝑ ph.vel ·f. Papᷣ vero

dicit. ANntiphona gręce.i.vox reci ꝓca
duobus choꝛis alternatim ſpallentibꝰ
Antipoca ðꝛ chirogpbꝰ quẽ facit debi
roꝛ creditoꝛi.in quo ↄſitet᷑ ſe ſoluiſſe tm̃
⁊fit a debitoꝛe ſn hunc modũ.Cõſiceoꝛ
me tm̃ vſuraꝝ noĩe vl pẽſioms ſoluiſſe.
Antipofoꝛa.f.p.ẽ rñſio tacite obiectõi

facta.vt᷑ Nil mihi reſcribas.attũ ipſe

Antipos podiſ ðꝛ ꝓpls ſubt᷑raneꝰ vem
noſ hñs pedeſ.vt putãt qᷓdã Dap.vo
dicit. Intipodeſ pe.coꝛ.dicti ꝙ ptrarij

nris veſtigijs putant. Itẽ antipodes
genꝰ mõſtri ĩ libya plãtas verſas hůt

ſt crura ⁊octonos digitos ĩ plantis
ntiptoſis.pe.ꝓ.ꝗq̃dam figura allothe

txxg. ⁊ſit qũ caſus pomt ꝓ caſu.
Antiquariꝰ.m.s.d⁊ q̃ antiq̃ hʒ ĩ memo⸗
ria. vel ſcribit. Et differt a libꝛario. qꝛ

libꝛariꝰ ðꝛ q̃ noua ⁊ vetera ſcribit.anti
quarius q̃ ſolũ verera.antiquariuſ etiã
8ꝛſenex ve antiquus.

Antiquus.a.ũ.i.res multoꝝ annoꝝ·. ?·
8 ab añ.qꝛ illuo qð ẽ multon annoꝝꝛ

ab ante reſpectu iſtius qð ẽ aliquoꝝ an
noꝝ. ⁊ ↄparat᷑ antiquus.ioꝛ·iſſimus.i
c antiquitas ęui longirudo.

Iluntiſima 8 ab anti qð ẽ cõtra.⁊ ſima-

i.eurua.⁊ẽ nota ĩ his vſibꝰ quoꝝ oꝛdo

pꝑpmutatꝰ ẽ. Eadẽ nota cũ pucto pomt

vbi ĩ eodẽ vᷣſu duplices ſenſus ſunt · Ex
dubitat qͥs ſenſus potiꝰ cligendꝰ ſit.·

s⸗

die

„

Wan
.
isſ⸗
ndee

wu
sg
3do
N
ſnil
oniali
vros
pero
aes
nnb?
ſet̃
ſteoꝛ
aiſe⸗
Ncdi
N
,
zwns
s hit
ntis
Aothe

ineno
no
,n
uſai

nor?
xe
246
1s:mn

nH
ndo
one
ECt

non iracundus.

Antiſmicus.a.ſ.i.vꝛbanus nõ amafruſ
Antiſma ẽ locꝰ vbi cenſus ẽ mutuãdus
Antiſmos ẽ tropus floꝛidę⁊ vꝛbane vx
rutis vel ſententię.
Antiſtes.2.t.i.ſacerdos q̃ ſtůs ꝓ popu
lo.qꝛ ante ſtat ⁊ oꝛat ꝓ plebe.
Antiſtitiũ.n.s.ðꝛ ſacerdotiũ vel dñium
Antiſtitia.f.p.idem .
Antiſta.f·p.i.ſacerdotiſſa

Antiſtropha.f.p.ẽ qñ fimto vᷣſu reĩnci

pit᷑ ipᷣm rñſoꝛiũ vel eius medietas ſᷣm
Hug.apᷣ.vero dicitxantiſtropha ẽ re

cipꝛoca ↄuſio qũñ totũ reſpõſoꝛiũ ↄutit.

Antitas.i.antiquitas.
Anthiteſis ẽ lr̃e ꝓ ła poſitio.vt olli ꝓ
illi. Anchichera ẽ ↄtraria poſiitio vł lo
cutio.⁊82 ab anti qð ẽ ↄtra ⁊ theſis qð
ẽ poſitio ſcʒ vbi contraria ↄtrarijs op⸗
ponunt᷑ vt contra malũ bonũ.ſder ĩfa⸗
miã ⁊ bonã famã oppoſitõſ ſunt q̃n õ the
tã Faʒ Sed antitheton vbi ↄtraria cõ
tratijs opponunt᷑.a pulcritudmẽ ſentẽ⸗
tię reddũt.vt frigida pugnabant cali⸗
dis. humẽtia ſiccis.
Antiton ðꝛ genus ligm̃ mmcõbuſtibilis.
vel lignũ ꝑadiſi qdð ↄpurendo fit mũdiꝰ
IAntonomaſia.f.p.ẽ qñ illuo nomẽ qð ẽ
cõe pluribus aꝓpꝛopꝛiat᷑ alicui ꝑ excel⸗

lẽtia.ſicut Dauid ðꝛ ſpaliter ꝓpha pt
excellentiã. Daulꝰapłs eriſtoteleſ ps

Er ðꝛ aob anti quod ẽ ↄtra ⁊v-onoma qð
ẽ nomẽ ⁊ theſis poſitio.quaſi ↄtrariaꝛĩ
ꝓpꝛia poſitio noĩs ꝓ nomme.
Anronomia ẽ noĩs ꝓ nomie poſitio
Iͤlntracidis lapis pcioſus ſic dictꝰ. q̃ꝛ
ipſe ẽ ignei coloꝛis vt carbuculꝰ q̃ an⸗

xrax 8. ſeo calida vena pcinctꝰ. Cuius

ꝓꝛiũ ẽ iactatꝰ i igne velut int᷑ moꝛtuoſ
extiguit᷑ ⁊ eↄtrario aq̃ſ ꝑfuſꝰ exardeſcit
Antrax.i:carbũculꝰ vł calculꝰ.i.lapis.
Anctrillus.n.s ẽ inſtrumtũ lapiciꝰaꝝ/
Anthꝛopofagi.lanthꝛopofagitę ẽ gẽs

aſperꝛima ꝗᷓ hüams carmbꝰ veſcit᷑. Et
ſunt ſub regione ſcithię. ⁊2 ab anthꝛo

pos.qð ẽ ho.⁊ fagi qð ẽ comedere.

Anthꝛopomoꝛphitę hẽtici dicti ſunt

eo ꝙ ſimplicitate ruſtica deũ habere
ſana mẽbꝛa.qᷓ ĩ diuims libꝛis ſcripta

ſunt arbitrant᷑.lnthꝛopos eĩ gręce hõ

latme mmtpꝛetat᷑.ignoꝛanteſ voct᷑ dñi q̃
ait.Spũs ẽ deus mcoꝛpoꝛeus.Qec em̃
mẽbꝛis diſtiguit᷑ nec coꝛꝑis mole cẽſet
Anchꝛopos ẽ hõ ſurſuʒ erectꝰ łlↄuerſuſ
782 ub ana qð ẽ ſurſuʒ. ⁊thꝛopos ↄuſio
qᷓi ſurſuʒ erectꝰ ⁊ cõuerſus ad cęlũ vt ſu
um creatoꝛẽ aſpiciat.Et᷑ nõ ꝙ hõ ðꝛ ab
humo qͥ ad materiã qꝛ d t᷑ra foꝛmarus
F.⁊ĩ terrã ↄuertit᷑. Sʒ ðꝛ anthꝛopos ꝓ
pf᷑ ↄuerſionẽ ſui capiĩ cęlũ.qð alię cre
aturę ↄuertũt ĩ terrã.vt plãtę q ſic ra⸗
dices · i. capita eaꝝ hñt. Itẽ anthꝛopos
ĩ gręco ðꝛ arboꝛ ↄuerſa ꝗ̊ ↄuertit radi⸗
ces ſurſuʒ.vñ Os hoĩm ſublimeq; dedit
celũ videre. Juſſit ⁊ erectos ad ſidera v
Antropoſpathos ẽ hũa tere vultus⸗
na paſſio attbuta deo.ſ.iraſci vł riocre
Antꝝ.n.s.grecũ ẽ.latie ſpecu ðꝛ:ł an⸗
tra qᷓ atra.i.obſeura loca.⁊dt a ſpecu
Vñ Eſt ſpecꝰ iſciſuz nat᷑a pemtꝰ antꝝ
Anubiſ. m. t. ꝛ mercurius q̃i ſine nube
ẽ cĩ deꝰ pᷣmoms.qꝛ oĩa reuelat.Erx idẽ ðꝛ
cynocephalus a cynoſ.i.camſ.cephaſ
caput qꝛ cũ camno capite ðpmgit᷑ apò
eęgyptios ꝓpt᷑ ſagacitatẽ Vãñ Birgiliꝰ
Digenuũqʒ deũ moſtra ⁊ latratoꝛ anu⸗
Anulan. 9. t. B re. qð ꝑtiect ads bis.
anulũ Sʒ anularis.m. t. ſubſtãtiue· ſecũ
dus digit? a mimo.qꝛ ibi freqnt᷑ pome᷑
anulus. Iñ anulariꝰ.i.q̃ facit anuloſ. Iñ
etiã h̊ anulariu.i.locꝰ vbi fiũt anuli.-
Rnulus. m.S.pᷣma bꝛeuis ẽ oꝛnamẽtuʒ
qðdã ſcʒ circulus q̃dã.ſco pᷣma longa ẽ
paruus anus. JIñ anulatꝰ.a.ũ.i.habenſ
anulũ Et ðꝛ ab anus ꝓ culo a rotũdita
te.vel ðꝛ ab annus ꝑ diminutõeʒ.quaſi
annulus.i.circulus qꝛ m ſe reeatlvt an
nus.Quidã tñ dicunt ꝙ annulu s non
vem̃t ab anꝰ ꝓpter ſ̃dictã cãʒ ſed ob ali
am.Fuit eĩ conſuetudo olim ꝙ ſi aliq̃s
eẽt homicida vel adulter deferret ſimi⸗
am ĩ collo.os ſuũ ad ſimię culũ tenẽs.ſᷣ
q; hoc erat mmis oxpꝛobꝛioſuʒ·fecerũt
toꝛqueʒ rotundũ.queʒ ĩ deœcus defere⸗
bãat ĩ digiqᷣ.⁊ tũc nobiles fecerũt illũ fa
cere aureũ.vel argenteũ.quod mag ui
dbat᷑ honoꝛi qᷓ; tecoꝛi.ex eo tꝑe ↄſue
tudo moleuit.vt nobiles deferrent anu
los · ⁊ iõ q̃ᷓdã dicũt ꝙ anulꝰ dictꝰ eſt ab
ano ſnni⸗. llij dicũt ꝙ oꝛotbeus fere

eireũtydiſſe ferreũ cireulũ digito.lapi⸗

⁊ mcluſo.q ↄſuetudie hoĩes vſi anulos
bre ceperũt. pꝰgens cepit geſtare eoſ

m qrto a pollice digito.qꝛ ĩ eo vena eſt

nanda aliqͥ inſigm veteres putauerunt

nus.us.ui.ðꝛ antiq̃ vetula.co ꝙ mul

tos habeat annos.vel dꝛ ab a.qð ẽ ſine

Znus.i.ſenſus.q̃ſñi ſine ſenſu. Vn q̃dam
Daphile tolle manus iãq; reoibit anꝰ.
Sevs anus.m.i.culus.ſimilit᷑ ꝛ ab annꝰ
ꝓpter circulationẽ. Vn Foꝛma ſemlis a
nus ꝑs ꝗdam coꝛꝑis anꝰ Itẽ Duũ ſe eur
uat anus velut aonſer ſibilat anus
Anutergiũ.n · S.ðꝛ illuo vnde anuſ. i·cu
lus re-gituaur.
An xilla.f.p.ðꝛ olla ſuperius ſtricta.
Anxioma pᷣm Hug.·ðꝛ concatenatio lo
quenoi ſicut ſunt ſophiſmata:ſDapᷣvo
dicit Mnxiomata ſunt ploquia.⁊ ma⸗
xrime ꝓpoſitõs ĩ topicis. Itẽ anxioma.
i. obnoxiũ veritati aut falſitati. vt Ci⸗
cero diſputat.Cicero non diſpurat.
Anxius. a. u.i. triſtis ſollicitus. JIñ an⸗
Fictas.i.triſtitia vel moleſſliia
oma ẽ regio ꝗqoam ĩ qua Caomꝰ rex
Eificauit thebas ciuixatẽ. In gomdes
nomen patronymicu.i.thebanus.
AMoꝛ.ſia.f.p.Sꝛ cęcitai qſodomitę circa
vomũu Loth fuerut ꝑcuſſi Geñ.i.
KFante S==
Apathia. chię.gręce.latie impaſſibili⸗
AMpella.i.iudeꝰ.qi ſine pelle. ↄblu ras.
roꝛa.Extiguit dñi factus apella puer.
Ipenmus dictus ẽ quaſi alpes acure⸗
Pemũ ei antiqᷓ geutiz vocalanr Pla⸗
pẽmũ ↄꝛ qi alpes pem. i.hambalis.ꝑ qſ
hambal dux viã fecit du romã peteret
Aper. m.sS. poꝛcꝰ niueſti ⁊82 ab aperi

endo.eo q; fooiẽdo aperiat. Vel ðꝛ aꝑ

quaſi atfer a ferocitate ↄuerſa·f.m p.

In hapclarius.i. effractoꝛ domus. Et
ẽ differentia mt᷑ apꝛũ.verrem⁊ nefren
du. Mꝗ aper 8% poꝛc? ſilueſtris. Verreſ
domeſticꝰ hũs teſticulos. Mefrendꝰ ða
domeſticus ñ hñs teſticulos. Oñ LCul⸗
toꝛ ꝗper nemoꝝ ſit tibi verreſqʒ domo
rũ. At nefrenoꝰ ⁊ hic caret vſu teſticu⸗
loꝝ. Et aper coꝛ. pᷣmã .· Vñ Huidiuſ.
cane non magno ſepe tenet᷑ aper. Inde

Frred

Apereulus.: paruus aprr. ſF;

Aperus.m.s· eſt quidam piſcis-

Apes. apis. pla ſig t. Dꝛĩo eĩ ẽ quoddaʒ
aial volatile mellincaſ.qd naſcit᷑ ex car
mbus bouims ſcpultis ⁊ certo tꝑepu-

trefactis Et ſunt pła talia aĩalia vola⸗

tilia ex ſtercoꝛibus ⁊ carmbꝰ aĩaliũ pu-
trefactis naſcẽtia.vt bꝛuci⁊ locuſtę ex
ſtercoꝛibꝰ.ſcabꝛo de carmbꝰ equoꝝ.fu⸗ .
cus de mulis.veſpę de aſims Et ꝛ ab a
q ẽ ſine.⁊ pes.qꝛ pmo naſcit᷑ ſine pevi

bꝰ poſtea accipit pexſ. Itẽ apes vl is
vt ait Plumꝰ dicebat᷑ qᷣda tauruſ qui de

Nilo ſolebat exire ⁊ geſticulatõe ſui coꝛ
ponſdicere futa.hñs ĩ humero dextro
ſignu candioũ adinſtar lunę coꝛmcula
tum ad quẽ cũ ſtatiʒ cõfluerũt egyprij
cũ inſtris muſicis pſallẽtes leuabat eũ
in aere.⁊ſuꝑ eos tanqᷓ; ſpallens fereba
tur.⁊ad motũ vel ſtatõʒ ipſiꝰ illi in ter

ra mouebãt ⁊ſtabat.⁊eadẽ die euane-
ſcebat. Dicunt tñ qᷣdã ꝙꝙ in feſto ſera⸗
pis vel ſoꝛapis annuati thaurus ille e⸗

mugebat.i. boabat. ⁊ vx ipᷣm ivolũ ↄſe⸗
crari berẽt.annuati ipſos egyptios

vocauit.lij ꝑ cenmũ ipſuʒ ſemel ap

parere dixerũt· Alij tin rꝑe iuſti ſacer⸗

dotis heliopoliſ illud factu fuiſſe dicũt
⁊tꝑe miuſti ſacerdoſjñ vt ꝙ iuſtitia di
iudicijſ iudicaret᷑ ſacerdotũ Hoc habe

tur in hiſtoꝛia de ſubmerſione paruulo

rũ hebꝛgoꝝ in ęgypto. Etiã apes vl a

pis erat ꝓpꝛiũ nomẽ cuiuſoã reg gręco

rũ q moꝛtuus in egypto ponebat᷑ ĩ ſar

cofago.⁊ ibi ceperit adoꝛari ꝓ deo. Et

dictus ẽ poſtea ſerapis q̃i ſoꝛapis.a ſo⸗
rus qð ẽ caro ⁊T-apisqꝛ carnaliter ado⸗

rabat᷑. Irẽ apes ẽ deus apũ Et ꝓ pᷣmo

Et ꝓ pᷣmo ſigto ẽ gf. ſco ꝓ alijs g maſ.
Irẽ in pᷣma ſigmficatione⁊ vltima coꝛ⸗
ripit pᷣmã ſyllabam.ſeo in alijs pducit
Vñ Mel fert ⁊ de eſt apis bos rex ſimł

apis Iñ apecula lapicula.i.ꝑua apis

Apex . m.t. i. ſummitas. Qò ei m ſum⸗
mo eſt a pedibus remotũ eſt. Et qñq;
apex ðꝛ littera Et ꝓpꝛie apices dicunt
lr̃e ꝗᷓ m frõtiſpicijs muroꝝ vel ecchiaꝝ

ſeribunt᷑· Tipꝛĩcipijs libꝛoꝝ ⁊ m titulis
legũ. Itẽ glibet lra qñqʒ ðꝛ apex. OVnꝭ
m Marco Vnul apex non ſteribit Et

ra

nter
M⸗
ſe⸗
lllee⸗
e
gos
A
W⸗
kdin
un
ehebe
ruu
5V4
Liſe
oK
bisaſ⸗
r/
ono
la

rſinl

um⸗
goch
icun!
Uu

⸗

4

aßpex dꝛ ligamen. Itẽ apex ðꝛ pileꝰ ſub
rilis quo gentiles ſacerdotes vtebane᷑.
Itẽ ðꝛ ſummitas galee.ſ.conuſ ſuꝑ quẽ
eriſte ponunt᷑. Iñ apiculus qð ⁊ ꝓ l̃a⁊
ꝓ ligamiĩe quo philateria depẽdẽt.⁊ ꝓ
fuis accipit᷑. Dapias vero diẽ &pex api

eis dictus ꝙ lõge ſit a pedibus.i.ſum⸗
ma pars vtic vel com vel galee vl mõ⸗
tis vel littere Itẽ apex ẽ ſummitaſ ho

noꝛis vel diſtictõis nora. Vñ pex lit
cera ſignũ galee digmtas altiſſima mi

Apheduo ſᷣm qð expõit glo.Da tra.

melis.xi:ↄpoſitũ ẽ.⁊idẽ ẽ qdð ſolij ſui.x¶⸗

lij exponũt apheduo.i.emaus.qꝗᷓ̃ eſt ciui

tas ad radicẽ montis oliueti diſtans a

hieruſ⸗ alem fere tria miliaria lexãder
neq; diẽ ꝙ aphevuo ideʒ ẽ qð apendix.

ſcʒ manſiuncula ꝗᷓ adhẽr magne domui

Et ðꝛ ꝓſpectũ ſi de liges.męmanũ ſið

lapidibꝰ ↄſtructũ ẽ.vñ Dicaſ apheduo
ſolaria ſigtqʒ dix ꝙ ſi lignuoſtru⸗
xerit ipᷣm. Dicas ꝓſpectũ ſi ſaxũ die mę
Apia dicebat Rome ꝗdã pub manũ.

lica uis Vñ mn paſſionali ſepe legie Ro
me via apia. Itẽ iuẽ hãc viã venus ha

buir templũ vñ ipſa ðꝛ apias Vñ Oui

dius Mon illas lites apias ipſa ꝓbat:

ANpia etiã ðꝛ fuiſſe vxoꝛ ſdhilemom̃s.

Apiago.f. c.& herba cuius floꝛes apeſ
libent colligũt maxime appetunt·
Mpiane ſunt vue ꝗᷓ dulce vinũ faciũt.
Apiariũ.n.s.ẽ locus vbi ſunt vel melli
flicant apes ſicut auiariũ vbi ſunt aueſ
Tfiolariũ vbi fiole.roſariũ vbi roſę.
AVpifoꝛiũ ⁊ apiſteriũ idem.

—

Abpiaſter. m. S. ðꝛ mgr̃ apũ.⁊8z ab ape.
ſicut catulaſter a carula.

Apiaſtra.f.p.ẽ Zuis ꝗᷓ libent᷑ comedit a
pes.⁊ẽ viridis coloꝛis.q ⁊ merops ðꝛ·

Apiatellũ.n.s.ẽ herba quã qui iciunuſ

guſtauerit riendo exammart.
picioſus.a.ũ.i.caluuſ capite.cuiꝰ frõ⸗

txis ſummitas apparet.

Apicitus.a.ũ.i. ignrne ab apicio
apifera.pe· coꝛ.ſunt funes q̃ coꝛmbuſ
antẽne dextra ſiniſtraqʒ tẽdunt᷑ retro

verſa.ab a⁊pes pedis ⁊ fero qꝛ longe a

pede mali vel veli ferunt coꝛnua ⁊ extẽ
dunt coꝛnua veli.

apifoꝝ.n. S. pe. coꝛ. eſt nomẽ opbidi.

Apiũ.n.s. ᷣm Mug.·eſt herba hua ſe ole⸗
bant coꝛonari apices.i.capita hoĩm. pᷣ

bſᷣm Dapiã apiũ ẽ genuſ herbe dictũ eo

apices · i. capita antiquoꝝ rriuphan
tiũ vel poetaꝝ ipſo coꝛon abant᷑.quo ĩ

ternoꝝ viſceꝝ doloꝛes grauiſſimi ſopi

unt hmõi herba ebꝛiet atẽ ðꝛ ꝓhibere.

Aplanos vl aplane.aplanes.i.firmam̃⸗

tũ.q̃i ſine erꝛoꝛe.qꝛ ſemꝑ mouet᷑ ĩ eodeʒ
spluſtre.ſtris. gubernaculũ loco-

nauis vel armamentũ. Vñ Juuenalis.

Picteqʒ triemis apluſtre. Inuẽit᷑ exiaʒ

apoca.f.p.ẽ ſcriptũ qðᷣ apluſtra.ſtre.

—

creditoꝛ dat debitoꝛi ſoluenti.m qͥ cre⸗

ditoꝛ ꝓfitet᷑ ſe tãtũ accepiſſe.⁊ fit a cre
ditoꝛe ſicut antipoca a bitoꝛe. Vnde
Apoea ſoluẽti dat᷑ anti ſuſcipienti.

—

opocalypſis.ſis.vel eos. interpꝛetat᷑

reuelatio ſecretoꝝ. ⁊ ð liber Joanms
euangeliſte qui nobis celeſtia ⁊ multa ſe

creta reuelauit.⁊ ðꝛ ab apo qð ẽ re.⁊

calypſis qð ẽ vclam̃tũ.qꝛ ibi mamfeſta

ſunt ꝗᷓ erant abſcondita. Ruroꝛa.Eſt a
pocalypſis myſtica verba gerens ⸗⸗
apoceleſma ðꝛ coniectura de futuris
ↄſiverata iuẽ motũ planetaꝝ·
apocriphus.a.ũ.pe.coꝛ.i:occultus ⁊ ſe

/

cretus. 182 ab apo.i.de. ⁊ criſis ſecretũ

Itẽ apocripha ꝓpꝛie dicũt᷑ illa ſcripta
qͥnoꝛigo ⁊ autoꝛ ignoꝛat᷑.⁊ q;uiſ ibi ſint
multa/vera nõ tñ habent ĩ autoꝛitate.
ꝓpter plura falſa ꝗᷓ ibi ↄtinent᷑: Jñ apo
cripharius q̃ deſcribit apocripha. Itẽ
ſm quoſdam apoeriphus ðꝛ ab apo qð
ẽ longe.⁊criſis.i.iudiciũ.quaſi longe a
iudicio.vel de quo non põt habere cer⸗

tũ iudiciũ.Et aliq̃ͥs liber ðꝛ dupliciter
apocꝛiphuſ. vel qꝛ autoꝛ ignoꝛat᷑ ⁊ veri

tas patet.⁊talẽ recipit ecclia · nõ ad fi⸗
di ꝓbationẽ.ſᷣ ad erꝛoꝝ deſtructõʒ qua

les ſunt liber ꝗJudith.⁊alij quos enũe⸗

rat Hierommus m ꝓlogo Reg.vel qꝛ
de eius veritate dubitat᷑ a tales non re
cipit eccleſia.vt eſt liber de mmfantia ſal

uatoris·

apocripharius vel apocriſarius.i.ſe⸗
cretarius. cõſiliarius.vel etiã ðꝛ cãcel⸗
larius.qꝛ ipſe ẽ ſecretarius regiſ vel im

perator.⁊eiꝰ ſecreta ſcit.⁊ꝛ ab apo ⁊
criſis.i.ſecretũ.vel ðꝛ ab apo qð ẽ ab vl

—

Reꝗ ch?yſos auꝝ. ⁊ic ẽ qð theſaurariꝰ.

go ꝙ habeat auꝝ regis vel imperaton

m ſua cuſtodliio.
IApocriſarij ſunt nũcij dñi papę q̃ſi ſe⸗
cretarij.vt diſ.xvi.c.ſeptuaginta Maʒ
criſis ðꝛ ſecretũ.auꝝ vel iudiciũ.c.ſigm
ficaſti.d& elec.m glo.j‚. Vñ vᷣluꝝ ſecretũ
dat iudiciũ tibi crifis.
Apocopa·f.p/vel apocope.peſ.ẽ ſubtra

cLtio littere vł ſyllabę de fine dictõis.ut
achilli ꝓ achillis.fac ꝓ face.
Apooiſteriũ.n.s.ẽ locꝰ vbi res ponunt

Apodixis gręce ſᷣm ſoap.i. in balneo.

ſtenſio.fantaſia.ꝓbatio.experimẽtum-
virtus.poteſtas. Vñ in vita de bcata a
gnete legit᷑.lo fliũ meũ voluiſti apo⸗
dixm tuę artis magicę demonſtrare·
Apofoꝛetũ.pe.ꝓd.ẽ vas planũ ad ferẽ⸗
dum poma vel aliquid aliud.Etiam eſt
vas ad deferendũ reliquias.

oſtenſio.Hug.vero lrbanerunn

.

Apofragiſma.f.p.ẽ ſignaculũ anuli fe⸗
re circumflexum.

apogęũ · gei·ẽ conſtructũ ſub terra edi
ficin.qð nos antrũ vel ſpeluncã dieimꝰ
182 ab apo.i. deĩ ge· terra. Ideʒ ⁊ hypo
geũ.ab hypo qò ẽ ſub⁊ ge terra
WQpoleſma ð diffimtio coſumatio dii⸗

Apolides dicunt᷑ q̃ ſunt ſpuratioms.

ſine ciuitate.ab a qð ẽ ſinea pol ciuitas.

Apologus.m.s.ẽ pᷣmo ruſticalis bꝛu

tis aĩalibꝰ inſtructõe hoĩm coaptatus

exemplũ viuenoi contmens⸗

Apolutiũ n.s.ẽ veſtibulun ſeu locus vbi

veſtes abluunde exuuntur·

Apollo.ims.m.t.pᷣma bꝛeuis ꝓpꝛiũ no

mẽ viri. Vñ Virgil? Concurit ⁊ ſtimu
los ſub pectoꝛe vertit apollo.lliqñ at
ẽ mdecli.Vñ.i. Cori.pᷣ. Ego quidẽ ſiſum

Dauli ego apollo.Etiã epollo pᷣm fa⸗

bulas ↄꝛ: deꝰ vel idolũ gręcoꝝ.ſcʒ deꝰ ge

lotes vim ſuꝑ arcũa pharetrã geſtãs. ł

citharꝗ tibiã.qᷓ donas hoĩbꝰ mercedẽ

re vel vmdicte.vl d ſola a gentibus.
pollomus m.s. pᷣma bꝛcuis ꝓpꝛiũnd⸗
mẽ viri Vñ in vRluroꝛa Miſſus apollo⸗
mus dux nuper factus ab illo.
Apollmariſte hẽtici ab apollinare vo⸗
cati ſunt.dicentes chꝛiſtũ coꝛpꝰ tmmmõ
ſine amma aſſumpſiſſe.

Apolo gia · f. p.i.exeuſatio vl reſponſio⸗

182 ab apo qðs ẽ re.⁊ logos.i:ſermo.q̃ſi

pmoms relatio.i.reſpoſio. Vñ in creq

Alexandꝛi papę Clerici qui alios accu
ſant iuſtã accipiãt apologiã. Et ponit᷑
ibi apologia ꝓ fenſione vel negatõe
ſola. Jũ apologeticus.a.ũ.i.excuſatoꝛiꝰ

vel reſponſoꝛius ſᷣm Mugj. ſap̃ diẽ
pologia.i.excuſatio. Iñ apologeticũ ðꝛ

lI.ſatiſfactõis iudiciũ ł veꝝ teſtimomũ.
Apompeius gręce ðꝛ emiſſarius latine
apoplexia.f.p·ẽ ſubita ſanguĩs effuſi
o qua ſuffocati mntereũt ſic dicta.qꝛ ex
letali percuſſione repentinus caſus fiat

Gꝛęci igit᷑ ꝑcuſſionẽ apoplexin dicunt.

apoꝛia f. p.pe · coꝛ.plura ſigt.Eſt emʒ

idem qð apertio.laboꝛ.angoꝛ. aculeus

ſtimulus.ictꝰ.vulnus.cura.tediũ.mole
ſtia.paupertas.triſticia.vertigo capiq
82 ab a qð ẽ ſine.⁊ poꝛus qð eſt mim⸗
mũ foꝛamẽ in coꝛꝑe ꝑ quod ſudoꝛ ema
nat. ita dicit Hug·ſuꝑ illuꝰ Ecech.27·

Apoꝛia hoĩs ĩ cogitatu illiuſ.digit glo.
i.iĩfluxio.ſtimulus vel moleſtia. Itẽ ſup

illud Cor· poꝛiamur ſed ñ deſtitui
mur ꝛc.dicit.i:pauꝑes ſumus.penos eĩ
grece pauꝑ ðꝛ latine Item ſuper iullud
Iſa.s:Eſt apoꝛiatus.i.contriſtatꝰ de ĩ
fęlicitate coꝝ Et ſᷣm hoc apoꝛia idem ẽ
qð triſticia Sʒ Dapᷣ.dicit lpoꝛia gre⸗
cũ nomẽ ẽ.⁊eſt idvem qð fluxio.diuinatõ
vel vnatio gloꝛię dei. Vel ſunt feces ⁊
reliquę ſoꝛdes elemẽtoꝝ ꝗᷓ m aere pur⸗

gant᷑ vñ gignunt᷑ in tra diuerſa.ſcʒ ar

boꝛes.lapios ꝛc. Itẽ apoꝛꝰ.a.ũ.i.diuĩꝰ
apoſiopeſis.f.t.ẽ validꝰ defectꝰ orõis
Vñn Terentius in eunucho.Ego ne illã
gillũ.quę meꝗᷓ me non.
ꝗpoſtata.2.p.ð⁊ peruerſus.renuncia
tus.refuga:retromiſſus.Et ꝓpꝛieor il
le qͥ pᷣmo bñ agit.⁊ poſtea puertit ſe.⁊
male agendo.retro abit. Meſt aliquis
recedens a fi.vel regiõc.Et ðꝛ ab apo
qð eſt retro ⁊ ſto.ſtas. In apoſtaticꝰ a.ũ

i ꝑuerſus. JIñ apoſtaſia.i.renũciatio.re

tro ad malũ moꝛẽc itio.ꝗ̃ mn tribus conſi
ſtit. pmo q̃dẽ in dimiſſione fioei chꝛiſtia
ne. Secundo ĩ dimiſſione habitus reli⸗
gioms.Tertio ĩ dimiſſione tonſure cle
ricali. Item apoſtaticꝰ ẽ etiã ideʒ quo

lwen
io
wſn
Wnher
Schui
nsdee
man
nnde⸗
ſrhe
ii
Pöreponi
Nne
ruus g
Pothern⸗
Maſto
erge

pſelitꝰ.ſcʒ qͥ ꝓcul ſalit d vna ſede ĩ aliã
Apoſtema.n.t.pe.ꝓ.ðꝛ dura huoꝝ col
lectio in coꝛꝑe.ſic dictũ a collectoc huo
rũ.MNã greei apoſtemata collectõs vo⸗

Apoſtolus.m.s.grecũ ẽ. ⁊2 32 ⸗cant.

miſſus larie. hebꝛaice liſan. 182 9 b a⸗
poqð ẽ de.vel re.⁊ ſtolos qð ẽ miſſus.q̃

ſi de celo vel a deo miſſus. Miſſi eĩ ſunt
opoſtoli a chꝛiſto ĩ vniuerſum mundũ.
9 ̃dicandũ euangeliũ. Jñ apoſtolatꝰ

us.ui.i.digmtas vel officiũ apli. JIn a⸗

poſtolicus.a.ũ.⁊ hic qpoſtolicꝰ ꝓ papa

In etiã aplaris ↄ.t.⁊ hoc re.

vpoſtoli m iure dicunt᷑ Ir̃e date appel⸗
lanti.in qbus ↄtinent᷑ allegatõs.⁊qua⸗

lit᷑ m cauſa ꝓccſſuʒ ſit. Item aploꝝ · alij

ſunt cõuentionales.ſcʒ qñ ꝑs admittit
appellatõʒ.ſiue m iudicio iudice refutã
te ſiue tacentc.vel ex iudiciũ.vt extra ð

apel.c.ſępc.⁊.c.oblatę.alij ſunt teſtimo

males reſtiſicantes de axpellatõe facta.
Alij dimiſſoꝛij ꝑ quos apparet ꝙ iudex

ctulit appellatoi. llij refutatoꝛij ꝑ qᷣs
gꝓparet ꝙ iucex ñ detulit appellatiom.

Alij reuerendi ſiue reuerẽtiales.ſcʒ qũ

ob reuerentiã ſuꝑion appellatõi defert.

vxt · c. i. de app. li.õ·m glo.
Apoſtolici heęrctici qᷓdã q ſibi hoc nom̃

ſumpſerunt.qꝛ mhil poſſioentes ꝓpꝛiũ

nequaqᷓ;ᷓ recipiunt illos qui aliqua ĩ B
mundo vtunt.

Apoſtrophe. pheſ.vel apoſtropha phe
cↄuerſio locutõis ad aliquẽ ꝑ ſeccundaʒ

perſonã.vt Dni eſt ſalus ⁊ ſuper ꝓplum
tuum benedictio tua.
Apoſtrophus.m.s.virgula.regula.q̃i
ps circuli dextraad ſummã lr̃aʒ poſita

nn his dictoibus in fine. tribunal pir⸗

rin.qua nota ondit᷑ ceſſe.m ſermone ul
tima vocalis.vt tribunal ꝓ tribunalc.
pirrm. ꝓ pirrine.
Apocheco.f.p:ðꝛ repoſitoꝛiũ vcl recon
ditoꝛiũ . qꝛ ĩ his hoĩes elaboꝛatas fru⸗

ges reponũt. Iñ apothecarius.rij q cu

ſtodit apothecã.vl mercatoꝛ.⁊ apothe
carius · a.ũ.i.ad apothecã ptinẽs. Vel
apotheca ðꝛ arcus vł locꝰ i qͥ aliq̃d po
mt cuſtodiẽdi cã · vl ĩ qͥ publice ⁊ cõiter
merces vendunct. aſt Palr medicinales.
Apotheoſis.f.t.i.dĩn atio ł cõtemplatõ

Apocima. pe.coꝛ.ẽ vis berbaꝝ decocta
rũ. ñn Macer Pis potius ſemmuũ vel
J Aoeima ꝓderix huius.

wparitoꝛites vcl appariroꝛes dicunt

ſeruientes.qꝛ appareant ⁊ vicant᷑ vt ſᷣ
ſto ſint ad obſequiũ Vel awaritoꝛes di

cunt illi q citant partes.⁊ eas aꝓparẽ
faciunt in iudicio vel dicunt᷑ miſtri cru

delitatis að inticiendũ malefactoꝛcs.
Apeellatio pᷣm vᷣło.ẽ a mmnoꝛe iudice ꝑ
muocatõʒ maioꝛis iudic ſtextu imqui
tatis pꝛimę latę ſententię reſciſſioff. de

appellite hererici qoãᷓ quon autoꝛ op

pelles pneeps fuit q̃ crcatoꝛcẽ angelum

neſcio quẽ gloꝛioſuʒ ſuꝑioꝛis dei faciẽs

cu legis iſraelillũ igneũ affirmans qᷓ

dixit chꝛiſtum non m veritate deuʒ ſcð
hominẽ in fantaſia aparuiſſe.
axpendix.o.t.ðꝛ manſiuncula:quę ma

eti.nõ hñs tectũ diuiſu; m duo latcra
Iñ axppendiciũ.n. S.idem S

aqpplauda vel appluda. f·p. ðꝛ ſoꝛbitiũ⸗
culq ex paleis facta.circa quã pueri ſo⸗
lebãt applaudẽ.vel aꝓplauda ðꝛ furfur-

arplũbatio ẽ diuerſaꝝ matcriaꝝ ↄloli
datio.vt auri.argẽti plũbiſtãm ꝛc.⁊ea
rũ matiaꝝoiunctio ðꝛ aꝓplumbatura.
appoſtus. a.ũ.i.ꝑuerſus ⁊ cotrarius.
appulſus pecoꝛis ad aquã.ẽ ius addu
cendi pecus vel gregẽ ad aquã fontis a

liem vel riuum ao aquandũ.

apꝛicus.a.ũ.pe.ꝓd.i.ioocundus.amenꝰ
calidus.delectabilis ⁊8 ab apᷣlis.co ꝙ;
in illo menſe ſit pulcerrimũ tempus ex
ꝓductõe floꝝ. Iñ apꝛicitas.i.caloꝛ. io⸗
cunditas. Vñ Oꝛatius Quicqd ſub t᷑⸗
ra ẽ in apꝛicũ ꝓfert etas·i.imn apertũ⸗
apꝛilis menſis quidã. 782 quaſi aperil

qꝛ tunc terra aperit᷑ ⁊ floꝛcs germmat-

vel ðꝛ ab aphꝛodite qð ẽ venus:vnde a
prilis.i.aphròdilis.vel quaſi aphꝛilis
i.venereus.qꝛ ille menſis dicatuſ ẽ ve
neri. vel qꝛ in co habet feſtum ſuum.vł
qꝛ in eo nata fſutt.
aptitudo.f.p.uconuementia. Iñ apti
tudmarius.a.um.quod ſigmſicat apxi⸗
tuomẽ ꝓpꝛietatis vt riſibilis

Aptotus.a.uʒ.i.ſine caſu.ab a qð ẽ ſine

et ptoſñs caſus.q̃ſi ſine eaſu. JIñ aptota
nomijina. in calualia.vt frugi.

Aptꝰ.a.ũ.nom̃ ⁊ ñ ꝑticipium.qꝛ vᷣbuʒ a

quo deſcendit non eſt in vſuſcʒ apiſcoꝛ
Tidẽ eſt qdð habilis.vel diſpoſitꝰ. In im
eptꝰ.i.indiſpoſitꝰ.⁊ ambo comꝑantur.
Apulia.pc vuicis vbi ↄditũ ẽ Bꝛudu
ſiũ. Iñ apulꝰ.a.ũ.i.de apulia exiſtens.
ARaqua ðꝛ q̃ſi ęᷓ. Eſt em̃ plana mnſuꝑficie
Et eſt qdðᷣdã elemtũ corꝑeũ.ſimplex bu
midũ ⁊ frigidu. IJñ aqueꝰ a·ũ.i.humioꝰ
vel in aqua exñs Jñ aquula dimi.i.ꝑua
aqu. m quo ducit᷑ aqua
Aquagiũ.n.S. ð aqueductꝰ.ſcʒ canalis
I qluiciũ.n.S.ðꝛ locꝰ łᷣ guttatoꝛiũ ꝑ qð a
qua foꝛas mittit᷑ ⁊ elicit᷑ a ꝓpꝛio aluco
qj̃liculꝰ.m.s.i.ventculꝰ.vñ ſderſiꝰ.Dĩ
guis aqᷓliculus penſo ſequipede extat.
Kan⸗ lis.is.⁊ hoc le.i.qad aquã ꝑtinens
Et ſubſtãtiue h̊ aquale eſt vas aquatile
groſſum latu;:Dñ ſolautus.Date illi
ſellam vbi ſecat ⁊uquale cũ aqua. Itẽ
vquale etiam accipitur ꝓ ventre gꝛoſſo
Aqualiũ.n.s dꝛ ſuma ꝑs capii.co ꝙpᷣuſ
ſuſcipit aquã defluentẽ qᷓ; totũ coꝛpus.
Aaquamamle.n.t.ðꝛ vaſſuꝑ qð cadit aq̃

q abluũt᷑ digiti ſacdotũ pꝰ ſumptõʒ coꝛ

pis xpi. offerũt in calice ſacmenti.
L q̃rij hęretici ſunt dicti coq; aq̃m ſolã
quariolus. m.s. dicitur ſceruus mere⸗
trieis qui crebꝛo fert quam.
⁊quarius.m.s ꝓquodã ſigno ceęli eo ep
tũc cum ſol eſt m co.eſt abudantia aq̃̊ꝝ
Itrẽ aquariꝰð: puiens qᷓ poꝛtat aquam.
AIn aquaria.i.ancilla ꝗᷓͥ aquã defert.
Aaquaticꝰ a.ũ.⁊ aquatilis.lis.⁊ hoc le.i.
ad aquam ꝑtmnens vel in aqua exiſtens
g quębibus m.s. ðꝛ q̃ ſepe bihit aquã ⁊
p̃ht decliari adictie. ducit᷑ de ꝓpꝛio loco
Aaquęductilc ẽ via ꝑ quã aqua agitat᷑ ⁊
Aquęouctꝰ ẽ ius ducẽdi aquã ꝑ funduʒ
ul agꝝ alienũ ad irriganð agrum meun
vel alterius iure puitutis ↄſtitut
Aquehauſtus ẽ ius hauriẽdi aquã ⁊ poꝛ
tandi ꝑ agꝝ fundũ ſeu ſdiũ altcriuſ ra
tione ſeruitutis. Et differt ab aq̃ductu
qꝛ agductus fit mn ſiſtulis meatibus t⸗
raneis.ſed agꝗhauſtus fit ꝑ aĩalia poꝛtã
do. vt.l.ſi pꝛius. . i.⁊.ij.ff.de aq̃ plu.ar-

vbi dꝛ ꝙ nõ debet ille cui debet ſeruitꝰ
agouctus lapidibus ſed fiſtulis oꝛvyma
re qꝛ vſus dni plus mcõmodat.ff.de cõ

tra.emp.l.ſi adductus.

Aqueuomus pe. coꝛ.ꝛ q aquã vomitx
poteſt veclinari adiectiue.

&quila cpicęm ge.ẽ nomẽ auis obtinẽſ

pncipatũ inter alias aueſ.Et ðꝛ aquila
ab ocumie oculoꝝ.qꝛ irreuerbcrato vi
ſu ſolem mſpicit. Vñ Mobilitas aqᷣle ſ̃

cellit ome volatile celi. Sũma volando
petit ⁊ penẽs aere ſummo.In liquidis
piſcẽ ſpeculat᷑ acumĩe viſus. Iñ aquilꝰ.
a.iñ.q̃ naſũ habet curuũ m ſummitate

vVt aqle roſtrũ. Itẽ aquila ẽ ſignũ ĩ celo

AXquilcgia.f.p.ẽ nomẽ herbe
Aquiliana ſtipulatio ẽ ꝓmiſſio ꝗᷓ nouar
oẽm ↄtractũ.ut ſic dicendo.ꝗcũqʒ mihi
Ebes ex quacuqʒ cã illa mihi ꝓmittis
qĩo nouãdi.⁊dicat ꝓmittotũc ꝑ acce
ptilationẽ tollet᷑ obligatio Inſi.q̃bus

mo. tol. obliga·

Aquilo.f.t.ẽ ventꝰ qᷓdaʒ ſerenus ⁊ aqs

ſtringens ⁊ nubes diſſipans:vide ſupꝛa
m africus.Oñ Dic aquilã volucreʒ vẽ
tum dicas aquilonem- .
Aq̃lus.a.ũ.dicebãt antiq̃ ꝓ inger.a.ũ⸗
In aqleus.a.ũ.i.mger vel fuſus.·
vlquoſus.a.ũ.i.plenus aqua.⁊ ꝓpꝛie lo⸗
cus ðꝛ aquoſus.⁊potio aquata. Inde
aquoſitas.i:mundãtia anaqueaex.
—nſ6Xñ5 ante fF—
Nra pᷣma longa ſine aſpiratõe.i.altare

ſeo pma bꝛeuis ⁊ cũ aſpiratõe ẽ ſtabulũ

poꝛcoꝝ. Wñ Eſt hara poꝛcoꝝ bꝛeuis.
Znon ara deoꝝ·
Arabarchus ↄꝛ pᷣnceps are.vel vᷣtus.

Arabia.f.p.ẽ regio dã.⁊ interpᷣtat᷑ ſa

cra qꝛ regio illa thure abũdat Mãc gꝛę
ci endemõ.nri beatã noĩauerũt. Eadẽ ẽ
noĩata.⁊ Saba a filio Chus q̃ dictus ẽ
Arabicus.a.ũ.i.aliquis de ta⸗Saba.
li regione ſcʒ de arabia.lrobs icẽ
AXKrabici q̃dã heęretici ĩ arabia exoꝛtidi

centes aiĩiam cu coꝛꝑe moꝛi.⁊ in nouiſſi⸗

mo vtrumqʒ reſurgere.

Ilrabilis. lis. ⁊ le.ꝛ qð ẽ aptũ ⁊ bonũ
ad arãdum.vt terra eſt arabilis·
Aravij qoã ꝓpli ſunt.vide.S. amoꝛreus

Arã mdeclmabile mterpꝛetat᷑ electus.

e
open
ne.
ſeere
vemei
Na
neus.
mols.
Arpn
lu
ſphe⸗
nel.
lEztun
d
Arno
arat
m
n
here⸗
ntr.
Gi
ſob
Ntüͤrn
i
incn
ign
N
i
arbe
eübus.
donté
wm:
ſudi
t
ki
Nen
inn
ſohſe
8
d
Pornt
chin
ep
yee

c
topi
ſec
moo
idis
uil,
ate⸗
Re

xr
ur
ucns
cce
adas

ai
inu
re

.
1e
, n

Aeare
awi

ts
eſ
rg
LRe
hiens
bo
7
idi
iſc⸗

ni

eus
us⸗

Aranea.f.p. Sꝛ vermiculus faciẽs telaʒ
ao capiendũ muſcas.ab aere dictus.eo
ꝙꝙ in aera fula gerat. Vlðꝛ aranea ab a
rague regia ꝗᷓ fuit mutata a pallade in
araneã pᷣm fabulaſ. In h araneola.i.par

ua aranea. Jñ etiã h aranꝰ iuemt᷑.⁊ ara

neus.a.ũᷣ.i.að araneã ꝑtinẽs. Iñ h̊ ara
neolus. „ ..
ARrapagatuſ.a.ũ.ab area effoſus Vnõð

lautus.:lunꝝn mihi intꝰ arapagatũ ẽ.

raphis.f.t.ðꝛ domꝰ luſoꝝ vł aratoꝝ
Aratellũ.n.sS.Sðꝛ paruũ araaax.
ARratiuncula.f.p.ðꝛ foſſa parua ꝗᷓ iſtar
ſulci arat ·
Araroꝛculus.m.s.ðꝛ paruus aratoꝛ.
gratoꝛius.a.ũ.ðꝛ locus q̃ põt arari.
aratrũ.n.s.ẽ mſtrum̃tũ arandi Vnde
in Ruroꝛa Moſtrę carms humũ crucis
hic aratro quañ ſulcant.
arbiter.m.S.ðꝛ reuelatoꝛ ↄſilioꝝ. vt
in Saluſtio.Dꝛocul arbitcris oĩbꝰ amo
tis. Etiã ẽ idẽ qð ceſtis. Vñ ĩ Geñ. Ncci
dit aũt vt Joſeph mtraret domũ ⁊ope
ris qpiã faceret abſqʒ arbixris. VBleſt
idem qð ↄpꝛomiſſarius vel iudex.⁊eſt il
lłe q̊ͥ ex ↄpꝛomiſſo.i.ex ↄſcnſu ꝑtiũ ⁊ ex li
tigãtiũ electõe de cauſa ↄgnoſcit ·q̃ nul
lã hʒ iuriſoictõʒ ꝓpꝛiã ſeu delegatã · ff. ð
arbi.l.i.Sʒ electus ẽ a ꝑtibus diſcoꝛdã
tibus.ad caꝝ litem ſua ſentẽtia dirimẽ

dam. Et ẽ differentia int᷑ arbitrũ.arbi⸗

tratoꝛẽ.⁊ amicabilẽ ↄpoſitoꝛẽ.NQã arbi
ter ⁊ arbitratoꝛ pãt eligi cũ pęna.ſᷣ dif
fcrent᷑.NQã arbiter ᷣꝛ iudex ꝑ ↄſenſum.
litigantiũ electus qͥ iudicis parteſ ſuſci
it. ⁊ finẽ ↄtrauerſijs ſua ſentẽtia ſe pol
icet᷑ impoſitunff & arbi.l.ſi de meis.S.
recepiſſe.Et a ſentetia taliſ ñ põt appel
lari.ff:de arbi.l. diẽ ꝓfer P i. Sſtare. 7. l. i⸗
C.e.ti.Sed arbitratoꝛẽ in quẽ aliquiↄ
pꝛomittũt tali foꝛma vt poſſitↄgnoſcẽ

⁊etiã iudicare alte⁊ baſſe. Sed amica⸗

bilis ↄpoñtoꝛ ẽ qui ſine pęna remptat.
experit᷑ an litigatoꝛes patiant᷑ ↄtra⸗
nerſiã ſuo conſilio ułl autoꝛitate diſcuti.
. qð ſi qᷓs.ĩ pall.l.ſ de meis.
arbitriũ.n.S.ðꝛ libera voluntas ł po⸗
teſtas q̃ qs ſpõte bona vel mala axpete
re põt. Itẽ arbitriũ ẽ actus cerraꝝ ꝑ⸗
ſonaꝝ exequentiũ ↄpꝛomiſſuʒ pᷣm ꝛlꝑo⸗

grboꝛ vel arbos m Iſwoꝝ dðꝛ b ar⸗
uis.qꝛ terrę fixis radicibus adheret.uł
ðꝛ ab herba.eo ꝙ ad modũ herban pul

lulet naſcendo.ſOOꝛiuſ ei iacto ſemĩe her

ba naſcit᷑.chic ↄfota ſurgit ĩ arboꝛẽ.ð
hinc in paruo tꝑe herbã quã videraſ ar
buſtũ ſuſpicis.Et arbos ꝓpꝛie dꝛ d fru

ctifera. arboꝛ vo de nõ fructifera vſteri

li.Et ẽ arbos ge.f.cũ ſit mater ꝓptij fę⸗
tus.Et nota ꝙ noĩa arboꝝ ſunt g.f. qꝛ
naturã matris in ſuis fructibus imita⸗
tur.vt pirus ⁊ vlmus M)c eĩ ẽ quaſ ob
ſtetrix puerperaꝝ bacchi. Vñ oleaſter
ẽ ge ma.qꝛ ñ ↄcipit cũ ſit ꝓpꝛiũ ſuę gẽd
ↄciꝑe.i.oliuaꝝ ſoꝛo pomiſ vo ſunt.g.n.
arboꝛetũ.ti.locꝰ vbi arboꝛes creſcũt
arboꝛeus.a.ũ.⁊ arboꝛinus.a/ũ ·ꝛdem/
ſ. arboꝛe exiſtens.
arbũcula.f.p.di.i.parua arboꝛ.
arbuſtula.f.p.dimi.idem- RZ
arbuſtũ. n. s. 2 locus vbi creſcũt arbo
res.⁊ ꝓ ipis qñʒ põit᷑.⁊ pcipue nouelliſ
arbuſtum etiã ðꝛ qñqʒ arboꝛ nouella.
Ttxenera m qua inſertio qñʒ fieri põt.⁊
ðꝛ arbuſtũ quaſi arboꝝſtatio vel haſta
arca ðꝛ ab arceo.es qꝛ arcet ⁊ ꝓhibet
viſuʒ. Itẽ area teſt amẽti ðꝛ teſtificatio
Exo.⁊sli ſcrimã m̃ quo poſita ẽ teſtifi⸗
catio.itabulę in q̃bus ſcriptũ erat teę⸗
ſtamentũ. tñ quęq; ibi repoſica pñt di⸗
ci teſtamenta. Vã m ſoicta arca poſi⸗
ra erat vꝛna aurea plena mãanai reſtifi
cationẽ ꝙ panẽ dedit eis de cęlo. Labu
lę ĩ teſtificatõʒ ꝙ legẽ naturalẽ ſopita⸗
in coꝛdibꝰ.etiã ſuſcitarent i ſeripto.
Pirgã aarõ in teſtimomũ qð dixerãt
Oia ꝗᷓ dixit dũs faciemus. Vũ tres ar
c fuerũt ĩ tribus tꝑibus.vñ Lẽpoꝛibꝰ
xres eẽ tribus co gnouimus arcas.ſꝛi
ma Moe Moyſi fuit alrera tertia xpᷣi-
Lignea pᷣma.ſecunda metallica terria.
neut ꝝ ·.Octo pꝛioꝛ.tria poſterioꝛ tulit.
altera ſolũ.Lege carẽs ſub lege manẽs
a lege ſoluta Hãc pelagꝰ.hãc Moyſes
hãè ſpũs almus. Iñ hic arcarius ðꝛ q̃̊
facit arcas.vel qͥ cuſtodit. Vel ðꝛ ille q̃
ſuſcipir auꝝ ⁊ argẽtũ publicũ a poſſeſſi
ombꝰ ſᷣm lccur m glo.C.cæ pon..i.i.li.
x· Vel poteſt dici adicctiue arcarius.
uũ.qð ꝑtinet ad arcã.vel ad arcarium.

Arcanus.a:ũ.i.ſecretus.a.uʒ.a qͥ cęteri
AIrcas..t.ẽ nomẽ gẽtile.⁊8ꝛ arcent᷑·
oliquis vel aliqua de arcadia
Arcangelus. m. S. ðz pnceps angeloꝝ.
vt Babꝛiel. 132 ab archos qð ẽ pnceps
⁊angelus.⁊ eſt vnus angelus de oꝛdie
ſupꝛemo.i.ſummus nũcius. Vñ Nuciꝰ
angelus ẽ. archangelus ẽ ſibi pꝛinceps
Inde archangelicus.a.um. .
Archet ypꝰ f.p.ðꝛ pᷣnceps figuraꝝ Nãᷓ

typus ixʒ ẽ qð figura.⁊ archos pᷣncepſ

⁊ pot pom adiectiuc VBñ archit ypus
munous.dicit᷑ pᷣncipalis figura ſenſibił
rchia.chię.f.p.ð⁊ vncipatꝰ mundoi.
Archiat.m.S.ðꝛ ab archos ⁊ ater.i.m⸗
ger.q̃i pnceps mgroꝝ.ſ.diabolus.
Ilrchicãcellariꝰ.m.ſ.ð⁊ ſupᷣmꝰcacellari
Archicoquꝰ.m.s.ðꝛ pᷣnccps coqꝝ us.
Archidiaconꝰ.m.s.ðꝛ pnceps diacono
ruũ. In archidiaconꝰ.us.ui.oigmtas
vel officiũ archidiacom
Archicpᷣs.m.s.ðꝛ pᷣnceps epᷣoꝝ. Jñ h
hęc archiepᷣalis ⁊ B lc.⁊ archiepᷣatus:
us.ui.⁊ hoc archiepiſcopium ·
illoꝛum ſacerdotum.
Archigenes.pe.coꝛ:ðꝛ pncipalis medi
cus q̊ optie ſcit mederi geneſi.i.naturę-
Archigraphus.vic.S. antigraphus
Archileuita:tę.ðꝛ pnceps leuiraru.
Archilogus.m.s.ð⁊ pᷣnceps vel pᷣmꝰm
ſermone. In archilogiũ ðꝛ pᷣncipiũ ſer⸗
Archimadrita.mp. ð paſtoꝛ moms
ouiũ.Et ꝑ traſſatoʒ põt dici ep̃s vel ar
chiepᷣs qͥ c paſtoꝛ ſpũaliũ ouiũ.vel dieit᷑
ſupꝛemus paſtoꝛ ſcʒ chꝛiſtus qui eſt ſu⸗
ꝛemus paſtoꝛ. .
rehipirata.m.p:ðꝛ pᷣnceps piratanꝝ.
Archipota tę.pe.ꝓ.i.magnuiſ potatoꝛ
⁊82 ab archos ⁊ potoqᷓ pnceps pota⸗
Archißi byter.m.s. ⁊ pnceps ſ̃ toꝝ.
ſbyteroꝝ vel q ſuꝑ clericos in aliq̃ ec⸗
cleſia habet aliqua iuriſdictõʒ eccleſia⸗
ſticã ſᷣm ↄſuerudieʒ loci Iñ archyñſ by
teratus.usuitalis digmtas .
Archiſynagogus.m.i.ðꝛ pᷣnceps ſyna
Archiſteriũ.n.s.ↄꝛ2 monaſteriũ goge-
ab archos ⁊ ſterion.qdð ẽ ſtatio: q̃i pꝛm

lis ⁊ viſciplims areet.

Irchigallus.m.s. 2 pnceps gallon. ſ.

Architectoꝛ. m. t.Sꝛ qᷓ facit tecta.vl ðꝛ
pᷣncipalis artifex q̃ ſeſt ędiſicijs ↄſtruẽ
dis.q̃ etiã ꝛ architectus. Iñ h̊ archite

ctura talis pncipalis tectura. Vnñ xr⸗

tincũ pᷣnceps architcetoꝛ dicet᷑ eſfſe.
Architriclmꝰ.m.S. S pnceps triclinij.
Mã triclimũ ẽ domus trina ſeſſione cõ
uiuantiũ oꝛdĩiata pᷣm Hug.ſpias vo
dicit Architriclmus ðꝛ maioꝛ domus ł
m domo pᷣnceps triũ lectoꝝ.qꝛ m lectiſ

antiqui ſolebat comedere Mã clmos vł

– 7

clme gręce lectus 2.
Arcobaliſta ẽ genus balliſte.
vel aliag ren.
Archontiam heretici.ab archontio ap

Archomũ. n. Ss. aceruus mam̃ puloꝝ

pel lati qᷓ vmuerſitatẽ quã deus ↄdidit

oꝑa angeloꝝ defenduntt
Archos gręce latine ðꝛ pꝛincepos.
Arcicula.f.p.pe.coꝛ.pꝑua axx.liue rupeſ
reipotens.o.t.ↄpõit᷑ ab arcus⁊ potẽſ

Item arcus etiã ↄpomt᷑ cũ tenens. vr

arcitenẽs.vel arquitenẽs ſpᷣm ontiquoſ
q dicebat orquus ꝓ arcus.i.arcũ tenẽſ
Arcippus.m. s. ẽ ꝓpꝛiũ nomẽ viri.
Arcites.tis. ſagirtarius cũ arcu eq̃⸗
tans.⁊ ſagittans.ſicut rurci ⁊ thꝛaci.vł
põt ſeribi ꝑ.q.moꝛe antiqͥn·.q̃ᷓ diccbãt
arquus ꝓ arcus.⁊ tũc ðꝛ arquites
Vrciuũn.n.s.pe.ꝓ.ðꝛ libꝛarũ larmariũ
Arcticꝰ.m.s.ðꝛ polus iuxta arctũ.⁊ eẽ
circulus mcludens illã.q̃ ꝛ ſeptẽtrio ↄꝛ
Arcrophilax ðꝛ ſtella ſituata vᷣſus ſe⸗
ptẽtrionẽ circa vꝛſaʒ mĩoꝛem.⁊ dꝛ ab.
arctos.i.vꝛſa ⁊ philaxe pᷣuare.vl philos
i.qmoꝛ q̃i ſeruans vel amãs vꝛſaʒ.quia
eã ſemꝑ ſequit᷑.vcl ẽ minoꝛ vꝛſa. Vleſt
aliud ſignũ arcturus qð dicũt boetes.
arcturus.m.ſðꝛ ↄſtellatio ꝗdã m cęlo
ctiã plauſtrũ cũ ſeptẽ ſtell dꝛ.⁊ ðᷣꝛ ab
ardendo. co ꝙꝙ ſemꝑ arat iuxta poluʒz
arcticũ.⁊nunqᷓʒ occidit.l ab arccos q
maioꝛ vꝛſa.Eſt eĩ circa maioꝛẽ vꝛſam
Arctcus.cti.vel arctos gręce.i.vꝛſa.ſcʒ
ꝓ illo ſigno ceęleſti.vel ẽ ſeptẽtrio.qꝛ ex
ſeptem ſtellis ↄſtat. “
arcubius.m.s.r ille q̃ cubat mn arce
arcula.f.p.i·parua arca Jñ arculari⸗
us qui facit ⁊ cuſtodit arcos⸗. =
Areulus.m.s.dimi.i.paruus arcus

ſ⸗
zwol.
Note
uuaks
ſunitad
potisnn
igenti
ſumieſt
ſun
pichitan
ügfei
