Senatꝰ.eſt eetus iſte honeſtiſſimꝰ ſena⸗

toꝝ q̃ centũ erant nũero.vt dicit vlCo. C
de ſena.con.⁊noluẽ ↄſulis parificat᷑ ſena
tu pncipis vtpura cũ habeat᷑ vice ppli
onte imꝑatoꝛẽ ꝑ ꝓplin· ⁊ poſt imꝑaroꝛẽ
p pᷣncipem conſtitutus fuit ſcnatus vt
ff. de oꝛi. iur. l. ij⸗ Z
Senatuſcõſultũ.eſt q tm̃modo ſenato⸗
res habito ↄſilio ꝓpłis ↄſulendo decreue
runt ſᷣm Iſido ꝝ.li. is ·

Senatuſconſultũ romanũ.alias ſepꝛin"m

anũ oĩbus ciuitatibꝰ fideicõmiſſariã he
reditatẽ iubet reſtitui.⁊ m eam.⁊ ad cã
ocs actiões tranſferrir/
Sen atuſcõſultũ artificianũ.alias artiſi
culianũ.quo cauet᷑ vr ſides puinciaꝝ

heres nõ ſit illius pumcie.

Senatuſcõſultũ claudianũ tollẽdũ ſta⸗

tuerat ꝙ mulier libera ſeruili amoꝛe cʒ
pra ſi ei denũciata eſſet a dño ne ↄmiſcę
ret᷑ puo ſuo.⁊ iudex ſuꝑ ea c ãmonuiſſu

nec ipᷣa acq̃eſceret ſubitanriã ſuã liber

tatem amittebat ⁊fiebat ſcrua vł ancil
la dñi denũciãtis.quod qꝛ viſum eſt mi⸗
ſerabile ⁊ indignũ.ſublatum eſt.
Senatuſconſultũ lebon eanũ eũ coercet
q̃ ob inſtruẽdã actionẽ vel teſtamẽtum

Itẽ qᷓ ꝑfecto teſtamẽto legatũ ſibi aſcri

bit Itẽ heredẽ q̃ m exheredatõne aut in
alicꝰ ↄdemnationẽ legatũ aſcribit.

Senatuſconſultũ macedomanũ hʒ locũ

qñ aliqs filiofamilias ſmn poteſtate pr̃is
cxiſtenti mutuo pecumã tradidit. qꝛ B

ſenatuſconſultũ phibuit mutuam pecu
mam dari filijffamilias.ne onere debito

rum pᷣgrauati eſſent occaſio machinãdi
moꝛtẽ pr̃i. Si aũt ↄtra ſenatuſconſultũ

iſtud quis filiofamilias numos tradide⸗
rit traditos amit tat mſi ipe filiuſfami⸗

lias habeat caſtrenſe peculiũ. vel quaſi
caſtrẽſe. Eo em vtit᷑ vt paterfamilias.
Senatuſcõſultũ oꝛphitianũ ad ſacceſſi
onem matris inteſtare filias vl nlios le
git ios ſiue vulgo ꝗſiros vocat. mũſi mat᷑
ſit illuſtris.cuiꝰ filiũ noĩare ſouriũ ſatis
acerbũ ẽ. vocatq; cx teſtameto nepotes

tets
gneſn
vun⸗
minn
Nirrlenp
ftm ot
forrarian.
tasreſti
Uearerchit
donn Nr chi

Gehanſ.o

norſſuft
ſemchpen

Gonnat
ſonusbi;
Nomin
micumemmni

nr votduwri

oncritabt

(peſeicneto

mnrſen

4

ſortwis
eWdde

De

N
Wowhen
latipon
Gehatul

tunnt
potneri⸗
Phur
nmug
Nrnriznn
fbmitd
ieitdis lt
Ptoteczpfe.
twin rſol
Wonnfulbe

lunliſi te

er veceg⸗/
Mimomn
ang

—
l We⸗

mmcliyſnn

KrUU .
ee
a lbnn g,
Ma.
niwl

ſmulonorc

n wioneomiſce
N.
õ
Dondd
NrR
but e
lyrurabito
machin
enatoſennſil⸗
numos trodi⸗
nihefluſim
cculii⸗
totutns.
itininlr:
efls iinse
wen Ii
nuu

vun v,.
i

.

ænentes. ã oĩno ſᷣferunt᷑ ↄſanguĩncis ⁊
cognatis ſiue agnatis.

—

HSenatuſconſultũ pagaglanũ ſtatuit v

qñ ſcriptus heres rogatus eſt totã here
ditatẽ vel pluſ qᷓ; dotantẽ reſtituere ali⸗
cui liceat ſceripto heredi totius heredita

tis q̃rtom ꝑtẽ retmere.quo caſu onera
hercditaria ſnſtineat int᷑ ſe ⁊ illũ cui he-

redit as reſtituit.int᷑ quẽ ⁊ipᷣm cui here⸗

ditatẽ reſtituit ſtipulatõnes ſolebãt mk
pon ut cõicent ꝓ rata ꝑte luceꝝ ⁊danũ.

Senaruſ.õſultũ piſanianũ ut ſi pene ob
noxi? ſiue ßuus veniſſet qũ aĩaduerſum
ſit mn cũ pᷣciũ vẽditoꝛ pſtet emptoꝛi⸗-

Senatuſcõſultũ plautianũ ð libenragno

ſcendis loq̃t᷑ qui poſt diuoꝛtiũ educant

D P h̊ ꝑmittit᷑ mulieri ſi puret ſe ſ̃gnantẽ

denũciare marito ſuo infra.xxv.dies vlł
xxx.poſt diuoꝛtiũ.itaqꝙ niſi marit cuſto
des miſerit.aut orium nunciauerit ex ſe
eã nõ eſſe ᷣgnatã.cogatur partũ agno⸗
ſcere tanqʒ ſuũ Si vo vi ipa oppꝛeſſa fu
erit.nullũ h̊ partui generat ſiudicium.
Senatuſcõſultũ iulianũ r quo directrã
ſibi ſerui accipiũt libertatẽ cum illi a q̃⸗

cati no unt adeſe⸗

bus libertates erãt relicte a pretoꝛe vo

Senatuſconſultũ ſylleianũ claudianũ

punir ſeruos capite qui dñis ſuis cũ vo

carent᷑.oĩmoda opẽ vel auxiliũ in qntũ
porucrũt nõ tulerũt vel impenderũt.cũ

ioſi h̊ viderẽt ⁊ audirrt
Sen atuſconſultũ terculianũ.quo cauet

matri nõ auię d teſta. ſucceſſiõe deferen

da vt mat᷑ ĩgenua triũ liberoꝝ ius hñs
ſi libertina q̃ꝛto filio ſucccdit defuncto
nõ exñtibus vltimis liberj vel emanci⸗
patis.nec a pr̃e:nec a matre dᷣfuncti ſed

nouo iure. aſi ſolũ vnũ peperiſſet· ſiue ſi
mgenna ſiue libertma idẽ ius vᷣſat᷑. Vel
ſenatuſcõſultũ terculianũ ᷣr cũ matres
vocan?᷑ ad hereditates filioꝝ ſenatuſcõ

ſul. tercul. ut. Juſti.de teſta.ꝑR to
Senatuſcõſultũ traia nũ.aliaſ caruionuũ

fari nõ poſſit.⁊ipᷣi rogẽt᷑ ſeruũ mãumit

tere.nõ ixeo libertas intercidat᷑.qꝛ fari

nõ pᷣt ſmnfans.nec ſeruũ pᷣt vẽdere.ſed ex

ttimatis pꝑtibus ſeruũ manumittãr ſal⸗

uũ poꝛtione fnfantis.

ſtatuit ſi mter plures heredes ĩfan ſitid

Senatuſcõſultũ damaſianũ ðꝛ qᷣ coutũ

E ſi abeſt illi iuſta cauſo q̃ libertatẽ debʒ
1 B ꝓnũciatũ ſit ꝙ ꝑ inde libertas ci cõ
petit.vt ſi ab ipᷣo directa data eſſet.
Senatuſcõſultũ trebell:a nouo iuꝛe ĩcre

mentũ ⁊ foꝛmã hanc acccepit vt excluſo
ſcnatuſcõſulto pagagiano liceat heredi
tatem reſtituenti qᷓrtam ꝑtem retinere
inter ipᷣm ⁊ fideicõmiſſariũ ꝓ rata poꝛti⸗

one.dimiſſis actiõibus ↄtra cõem ſtipu

lationẽ.⁊ſi totã hercditatẽ volens reſti

ſtipulationes.

tuerit.ad eum vm eum omẽs tranſfert

Senatuſcõſultũ turpilianũ.qͥ ſtatuitur

ne q̊s publici iudicij crimẽ imtentãs ab
accuſatõe publici crimmis cauſa oꝛdia
ta.i.poſt mnſcriptionẽ ⁊ fideiuſſionẽ datã
deſiſtat abolitione nõ impetrata.
Senatuſcõſultũ velleianũ inductũ eſt ĩ
fauoꝛẽ mulieꝝ.ſcʒ illan que leuitate ſua
aſexu fragilitate ſe⁊ ſua obligãt ꝓ alijs

fidiubendo vcl obligationẽ mn ſe recipi
endo ꝑ ̊ i ſenatuſconſultũ eis ſubuem

tur.⁊ↄccditur vt ipᷣe indẽnes ſeruent᷑ ⁊
ſi ↄuemanè ꝓ tali obligatione poſſunt
opponere exceptionẽ ſenatuſconſulti vel
leiani. Ceſſat aũt h̊ ſenatuſcõſultum cũ

.ff. e.ti.l.vld-

mulier renũciauit vellei. ⁊ÿomni auxilio

Senatuſconſulrũ voluſianũ ſtatuit ꝙ q̃

impꝛobe in litẽ cocũt aut quicq̃d ex con
dẽnatione m rem ipſiꝰ redditum ſiue re⸗
latũ ſit.l.iulia de pᷣuata vi tenetur.
Senotuſconſultũ fauianũ in diſſuetudi
nem abijt.introducẽs adoptionẽ fieri ꝑ

tres mares avoptantes.⁊ tres interce⸗

dentes emancipationes. .
Senatuſconſultũ largitianũ merito ab
rogatũ eſt.latmã inducẽs libeꝛtatẽ.qua

Is moꝛte ſna recipiebat᷑ extra libertatẽ
Seneca.ce.pe.coꝛ.ꝓpꝛiũ nomen viri.

Senecia.tię.f.ge.ðꝛ pilatura labioꝝ vel
labiũ vel ẽ bũ ſems.⁊ ðꝛ ã ſenecio qð eſt
aliqᷓntulũ ſenex. vcl ſenecia eſt illud ru⸗
bꝛum qð eſt ſub aure piſcis.p qd diſcer
mt an ſit recẽs an nõ.Rlij dicũt ꝙ ſene⸗
cie di:ũt᷑ ſaliuę defluẽtes ꝑ genas ſenis
q̃̊s ſſenectute retmere nõ pᷣt.⁊egs emix

⸗ * .

„*

tit ꝑ molareſ oentes q̃ᷓ camm.i. tracto

re8 dicũt᷑.qð ↄgruit muidis. q mo⸗
ralibꝰfrequẽs ĩmũdicia detractõis emit
tit. vñ Hierommꝰm ꝓlogo Eech. Sed

vereoꝛ ne illð cis cueniat.qð grece ſiqn⸗
tibꝰ ʒꝛ vt vocent᷑ fagolidoꝛos. hẽ man
ducãtes ſenecias. Itẽ pᷣm Pa¶ĩᷣ.Seuecie
herbe ſunt cito areſcẽtes.ꝗ ꝑ macerias

Senecio.oms.i.aliqᷓntulũ ſenex naſc
Senecta.cte.⁊ hᷣſcnectus.tutis.in eodv
ſenſu · Et eſt ſencctus ſexta ętas.ꝗ̃ nullo

Senos. vel poti⸗ſ ynos. iterptat ſenſus

Senſibilis. 9. t. 7 h. le.i. ſenſu ꝑceptibile

ſcʒ aptum ſentire.vel aptũ ſentiri. Inde

n codem ſenlu. Item ſenſbilis etia bm

aliã ſigmſicationẽ ſui verbi ðꝛ ĩtelligibił

Sno ꝝnũcro fimt᷑.ſed poſt quinq; etates

quantũcunq; vite ẽ ſcnectuti depatat·
Semũ vo elt vlrima ꝑs ſenectutis.⁊ 82

a ſenꝰ.na.nũ.eo ꝙ ſit termmus ſexte eta
cis.vel r a ſencx. Vñ Pſalmiſta · Vſqʒ

m ſenectã ſemum us ne derelmqᷓs me
Stẽ ſenectum eſt ſupmũ d ſenco pᷣm an-

tiquos. Et ut r Sap̃ᷣ. 4 Seneetus cm̃
venerabilis eſt nõ diuturna. neqʒ; ãnoꝝ
nũero ↄputata · Cam aurẽ ſunt ſenſus
hoĩs.⁊ etas ſenectutis vita ĩmaculata

qꝛ videlicet m moꝛibus ſenectus qdam

Honeſtas eſt. .
Sencx.ſems.ma.g.ðꝛ a ſenſus qꝛ in ſem
dus ſolent ſenſus abũdare.qꝛ in antiq̃s
eſt ſopĩia.⁊ im multo temꝑe prudentia vt
r im Job Bel ꝑ ↄtrarinm.qꝛ in eis ſen⸗
ſus dimmuũt᷑ vñ dör ſencx.q̃ſi ſe neſciẽs

lirat em̃ ꝓpter mmiam cratẽ ⁊eſt ety.·

Iñ hic ſemoꝛ mal. ge. ſicut ſenex eius
poſitinꝰ. qᷓ;uis antiqui dixcrũt hic⁊ hſe
nex. hic ⁊ hec ſemoꝛ.⁊ ̊ ſemus. ⁊ m ſuꝑ

ſenſils.

Quidã Ponunr dñam inter ſen ib lis ⁊
enſilis. Vñ Quod ſentire pᷣt ⁊ ſentiri ri
bi ſit res Senſibilis ſentire potẽs ẽ ſen ⸗

ſile tantum.
Senſus.ſus.ſui. eſt q̃dã vis aĩe ꝗ̊ ꝑcipit
foꝛmas in ſſenti matcria. vl q̃ ho audit
vel videt. vel tan git. vel guſt at. vel olfa

cit ⁊ ꝛ a ſentio.tis. Vel ſenſus ðꝛ intelle
ctus.ſᷣm aliam ſigtionẽ ſui verbi Et ſie
ſimitt᷑.i. Joãms.vli. vbi oᷣr Et ſciſmus qͥ
mam filiꝰi vemt ⁊ dedit nobis ſenſum
vt cognoſcamus deũ ven ꝛc. In qᷓ ſizim
ſicatioue inuemt᷑.⁊ h̊ ſenſum.ſed ſenſum
ꝓpꝛie attribuit᷑ vocibꝰ Sẽſus vᷣo alis
rebus Et hinc ſenſuoſus.ſa.ſum.i.ſenſu

plenꝰ. Itẽ a ſenſus ðꝛ h⁊ h̊ ſenſualis ⁊ B

le.i · ad ſenſuz ꝑtinẽs.vl ſenſui vł coꝛpoꝛi
de dit. vel ſenſu pcipiẽs. J hſenſuali⸗

tas. tatis. Itẽ a ſenſus ðꝛ ſenſatus ta.tũ

Et nota ꝙ ſunt q̃nqʒ ſenſus.ſcʒ auditꝰ

viſus. guſtꝰ. odoꝛatꝰ. ⁊ tactꝰ Tres aꝑi⸗

lat ino ſemſſimus.ma.mũ.ſed nũc caret

ſuplatiuo. Et coꝛ. pᷣmã ſenex.ſed ſenꝰ.na

nũ. eã pð. Oñ quidã. Facta notanda ſe⸗
ms volo vᷣſibꝰ edere ſems · Et a ſenex or
hic hec ſemlis. ⁊ hᷣle.pe.pd.i.res ſems
vel ad ſenẽ ꝑtinens.⁊ hec ſemliras.tariſ
bec ſemrudo.dinil.Et ↄpomt᷑ qʒ ſenex
.i.valde ſencx.
Sennaar.vallis latiſſima.in q̃ turris a
ſuꝑbientibꝰ edificari ceperat ᷣm
Et ſdaõp̃ᷣ dicit Sennaar locus eſt babilo

ms.in qͥ fuit campꝰ duran.a turris quã

vſq; in celũ leuari conari ſunt.⁊acuit᷑ m
Senones.galloꝝ qᷣdã q̃ romã in-⸗ fine
naſerũt ⁊ coꝛ.no. Et nõ q galli ſenones
ſunt frãci Galli germam ſunt reutumci

— . .

unt᷑ ⁊clausunt᷑.duo ſemꝑ patẽtes ſunt⸗

Item ſenſus ðꝛ qnq; aĩa.qꝛ ſentit.qiqʒ

cuiuſlibet rei admnuentio.Sco memoꝛia

rei muente recoꝛdattio.
Sententia.tie.ſᷣm Hugl.eſt iu diciũ vł li

tis deciſio.vel firma in dubitata rñſio⸗

vel aĩzduerſio. vel ſenſus.ſiue intellectꝰ
78r a ſntio ie: Ir⸗ ſententia quidã co⸗

loꝛ rhetoꝛicꝰ z:ſeʒ bꝛeuis oro aliqo mo⸗
ralitatis generalit᷑ ↄᷣhendens ut Obſe
quiũ amicos vixas oviũ parit. JIñ ſentẽ
tioſus.ſa.ſum · i.ſententijs plenus Icem
ſm Yſido ꝝ.ſentẽtio eſt determmata ac⸗
ceptio alterius ꝑtis ↄtradictioms.
Sentẽtia ſᷣm.lęo.im ſum.Cqũo ⁊ qñ in

dex ſen. ꝓfer.debet. qñqʒ; pᷣt dici cuiuſcũ
qʒ oꝛatioms ſigmſicatõ.qũq; pomt pro
opmiõe magiſtroꝝ.qñq; ðꝛ quicq̃ ali-
cui de re aliqua placet.qũqʒ eſt depoꝛtta
tio.qñũq; excõicatio vel mreroictũ.ſʒ iim

ꝓpꝛie.qꝛ eyxcõicotio vel interdictũ potiꝰ

pumt qua finẽ cauſe impomt. ixo poti⸗

ethond
ſiadecha
renonnn
ſmnbirti
utnin
Ayunme
mlrnalia
tetia di
lstrover
neiwodicis
onsEtd
v qſ aut
bus cauſ
ocio im
reuocire
nmlmat
Mpau
ſiuccfmdu
fmco p/ pian
Utonegmdet
Nitent enind
ſitocſced
pone Rad
quo nottd
ncipale
ſueſttoꝛdine
biter Xbet ti
dindicted
ſogcumßmt

poßuhtjn
urmmr tun
vüherormn

utſem pd
Vndeftatert

illig

dwuisiſon⸗
ſahncr
ſnläſrk
mringien
wieß onns
mediſahge.

ireticn

ſenſt Reprdi
wrüſentn d
Nen pfnmgn
meidlischißn
neddirlid
mmaſadbr
nniezenigma
ſanem siſn⸗

edad

Pedne

Frnifn enb
e mdenodin
SKnim
bszi

sn E

nͤlmduls16
NiN
a Pahec⸗

zingſais ſe

wer i ſuß
wNr
gie
m v

mitrmnib.

õ

vNsd di⸗
ü r N
renns MN

ℳο. s „
unoMG
M aulil⸗
anphonn /o
ignigneildli

in

u .

põt pena dici qᷓ; ſnia vłoiffimtio Qũq;
ſnia ðꝛ qdᷣcũq; iudicã ſᷣceptũ.nõ notu⸗-

alia eſt diffimtiua. alia jnterlocutoꝛia.
alia ↄuẽtionalis.alia qᷓ ðr ſ̃ceptum. alia

mulcta.alia diſpenſatioms.

Sentẽtia diffimtiua.ẽ diffimitio indicia
lis ↄtrouerſie finẽ imponẽſ ex ꝓnũciatõ
ne iudicis dãnationẽ vl abſolutionẽ ↄti⸗
nens.Et hec pᷣncipalem diffimt ꝗſtionẽ
ut qñ auditis vtriuſq; ꝑtis allegariom
bus cauſa terminat᷑.⁊ fims pᷣncipali ne⸗

gocio impom̃t᷑.quam ſemel latam iudex

reuocare nõ poteſt.
Sentẽtia interlocutoꝛia. eſt ſentẽtia ſe⸗
miplena.ꝗᷓ pfeꝛt᷑ inter pᷣncipiũ ⁊ finẽ cãe
nõ ſuꝑ pᷣncipali.ſed emergẽtibꝰ⁊ incidẽ
tibus ꝗqſtiombus. puta ſuꝑ libello offe⸗
rendo.vłl ↄcipiendo.vl danda dilatione
aut deneganda. ⁊ ſilibus.pᷣncipali cauſa
durãte.ut qñ iudex nõ reſidẽs ꝓ tribuna
li intloquẽdo int᷑ ptes.ſine ſolẽmtate ſcri
pture aliq̃o ꝓnũciat de plano vlł ſuꝑ ali⸗
quo ĩincidẽti ul emergẽti.extra pᷣmũ intẽ
tũ pᷣncipale. Et hãc põt reuocare index
ſiue ſit oꝛdinarius.ſiue delegatus.ſiue ar
biter. debet tñ cũ cauſe cogmtione ferri
iudice ↄcedente nõ ꝓcedente · iij . q.iij. S.
ſpacium ᷣm Boff.

Sentẽtia ↄuentionalis.ẽ amicabilis cõ⸗

poſitio.ut qñ iudex ↄuemt aliquẽ ⁊ cõmo
net eum.ne faciat ↄtra ↄuentiouem.,.
Snĩa ꝑ erꝛoꝛem lataa q̃ non ẽ appellatũ
reuocat᷑ ſi erꝛoꝛ ꝓbabilis poſtea detega
tur. vt in.c.fraterm̃tatis.de fri.⁊ malc.
Sentiũcula.le.i.paruua ſententi.
Sentes.tis.i.ſpina.vel arboꝛ ſpinoſa.ꝗᷓ

⁊ſentix.ticis.r.⁊ ðr a ſentio. qꝛ guiter
ſentit᷑ cũ pũgit.vxłſentes ðꝛ a ſitu.qð eſt

fra ĩculta.m q̃ ſentes ⁊ ſpĩne naſ. cũt. Vñ
Job. ʒo. Eſſe ſub ſentibus. dlitias ↄpu⸗
tabãt. Iñ ſentus.ta.tũ.Et ſentio us·ſa⸗

ſum.in eodẽ ſenſu.ſhoꝛridus.aſꝑ.⁊ ſenti

bus plenus ſpinoſus · vñ Terẽtius in eu
nucho. Video ſentũa ſqualidũ.Er ſento

ſus.ſa.ſum. aſen tarius.a.ũ.⁊ deſimt gtñs
olis ĩ in.ð ſentes.⁊ ẽ mag ĩ vſu ĩ pi q̃;ᷓ i

ſingulari.

Sentĩma.ne.pe.ꝓd. eſt locus in naui adð

quẽ vndiqz oſt
gquia grauis fctoꝛ ibi
re.nõ iuri.nõ boms moꝛibus ᷣrium Et Sepgr.
ſim hãc ſiẽtionẽ diſtinguit᷑.Quia ſniaꝝ

à

uunt ai ⁊r a ſentio.tis
is entitur.
Separ.paris.oĩs.ge.i.ſeoꝛſum a pari.i.
diſſimilis. Iñ hec ſeparitaſ.taſj.⁊coꝛ.pa
Sepes.pis.ſ.g.i.mumitio de ſpmis vel li
gms.qꝗᷓ fit circa ſegetes.ad arcẽda peco⸗
ra.Fiũt etiã ſepes ĩ obſidiõibꝰvbi muri

nõ ſufficiũt · að arcẽdos hoſtes Et ꝓdu.
ſe. vñ Wirgiliꝰ Religio vetuit.ſegeti ſfj⸗
tẽdere ſepem. Jñ hec ſepecula.le.⁊ ſepi⸗

cula.le.ambo.dimi.i.paruua ſepes.
Sephoꝛa.re.ꝓpꝛinm nomẽ mulieris Et
coꝛ.pe. Vñ in Nuroꝛa. Matribus aſtan
tes qᷓuidis phua ſephoꝛa moꝛti.
Sepia.pie.q̃dã piſcis dicta a ſepes.qꝛ q̃
buſoã ſepibus ẽ intcluſa ⁊ habet in ſe q̃n
dam ſtrumã mgerꝛimi⁊ amariſſimi ſuc
ci plenã.ð qͥ fit optimũ icauſtũ vñ ſepia
ꝓ incauſto vel atramento pomt᷑.
Sepiola.le.dimi.i.paruua ſepes.
Seps indeelmabile.vłl ſeps ſepis.quidã
exiguus ſerpẽ.sq̃ nõ ſolũ coꝛpꝰ.veꝝetiã
oſſa veneno ↄſumit. Iſte ſiq̃dem ſerpens

qñ pũgit aliquẽ.facit carnẽ aoſſa eiꝰ ef⸗

fluere.ita ad minimũ puluerẽ redigũ
tur.vñ dictꝰ ẽ ſeps a ſepio.pis.qd ẽ clau

do. vel ligo.ꝑ ↄtrarium qꝛ aperit ⁊ diſſol

uit oſſa carnes vulneratas ab eo.

Zucanus in.ↄ: Oſſaqʒ diſſoluens. cum

coꝛꝑe tabificus ſeps.
Septenarius.ria.riũ.ðꝛ a ſeptẽ.Et ſiãt
ſeptenariꝰſummã vmuerſitatis.qꝛ omẽ
tempus ſep tẽ diebus ↄſummat᷑.
Septẽm̃s.2.t.⁊ h̊ ne.i.ſeptẽ õnoꝝ.Iñ H
ſeptẽmũ.i.ſpacium ſeptem qnoꝝ
Septẽtrio.oms.ðr qdðdã ſignũ.a ſeptẽ

ſtellis notabilioꝛibꝰ q̃; alie. habet emm
pluꝛes q;ᷓ ſeptẽ.r ã ſeptẽtrio.a ſeptẽ ſtel
lis.q̃s vocant trioncs.qꝛ q̃ſiboues ara-
toꝛij ſemꝑ terũt aream noſtri celi.Et cõ
pomt᷑ a ſeptẽ.⁊ trio.triom̃s.qð eſt bos.

qſi terio.qꝛ terꝛã terit. Vel qꝛ in quibuſ
dã regio m bꝰ cũ bobus ſolẽt trirurare

frumẽtũ.vñ ⁊ ꝗoã ſtclle dicunt᷑ triones.
qᷓ̃ſi teriones.qꝛ ſemꝑ nobis aꝓparẽt ⁊ te

runt areã noſtri celi. Vl trio grece lati
ne ðꝛ ſtella.qd ↄpomt᷑ cũ ſeptẽ.⁊ ðꝛ ſeptẽ

rio a nũero ſeptẽ ſtellaꝝ. q̃ſi ſeptẽ ſtelle
qꝛ illud ſignũ ſeptẽ ſtellis ẽ æpictũ. Et

nõ ꝙ duo ſunt ſeptentrioncs.ſ.maioꝛ ⁊

D

minoꝛ. Maioꝛ ut dicit lriſtoteles.vigi

ti q̃ttuoꝛ ſtellas habet Mmo:vo no mſi
ſeptẽ.⁊ gra illiꝰ.alteꝝ fſignũ ðꝛ ſeptẽtrio
vel a ſeptẽ ſtellis notabilioꝛibus. Item
vtqʒ ðꝛ plauſtꝝ ſiue currus fiue carrum
aꝓprer diſpoſitõeʒ ſtellaꝝ.ſeð h̊ marꝰillud
minꝰ Itẽ vterqʒ ſᷣm fabulas ðꝛ vꝛſa vel
arctos.qð grece vᷣr vꝛſa.ſed h maioꝛ illa
mioꝛ. Itẽ maioꝛ ðꝛ belice caſma Mi⸗
noꝛ ᷣr cynoſura ⁊ arctophylax.Et hinc

tota iſta plaga mũdi dicit᷑ ſeptẽtrio.Et

etiã vẽtus pncipalis ab illa plaga mũ⸗
di vemẽs.ſimiliter dicit᷑ ſeptẽtrio. Iñ h
Ahec ſeptẽtrionalis.h̊ le.ptimens ad ſep
tẽtrionẽ.vel de ſeptẽtrione exiſtens. Et
hic ſeptẽtrionalis.ꝓ quodam paralello
ꝛ illud ſignũ.ſcilicet ſcptẽtrionẽ inclu⸗
Sit.Ea dẽ cauſa dicit arcticus. Itẽ nota

ꝙtrio.idem eſt ꝙ term̃o.
Septẽnomẽ numerale.ĩcli.oĩs.g. Iñ
ſeptimus.ma/mũ.Et ſeptenus.na.num
Et ſeptenariꝰ.ria.riũ.Et ſeptenariꝰ.rij
Septenꝰ.a.ũ.jr a ſeptẽ Vñ. Geñ.7·Cx
oĩbus aĩantibus mũdis tolle ſeptena ⁊
ſeptena.Et ꝓð.pe.VBñ in Ruroꝛa dicit
Septem nolunt luce quiete frii.
Septimana ne· ᷣm quoſdã. ðr a nũero

dieꝝ. videlicet a ſeptẽ.⁊ mane.qð eſt lux

qꝛ ſeptẽ luces vel dies in ſe ↄtinet . ſicut

pᷣm eos hebdomada ðr a hepta.quod eſt

ſeptẽ· doas.qð eſt dies.qꝛ cõtinet in ſe
ſeptẽ dies. In feptimanariꝰ.i.hebdoma
darius Et ſeptimanoriꝰ.ria.rium:

Septingenti. te · ta.i.ſepties centũ.⁊ðr

a ſeptẽ· ⁊ cẽctum.⁊ mutat᷑.c.im.g.

Septusageſimus.ma.mũ.ðꝛa ſeptuagi⸗

xa. Et h̊ ſeptuageſima. me. ꝓ illa dñica
jn qᷓ alleluia int᷑ mittit᷑ ⁊2ↄplectit ſeptua
Vinra dieſ. vnde merito ſeptuageſima di
citur.

„

Septuagenus.na.ni.r a ſeptuaginta

In ſepruagenarius.ria.rium.
Sepruaginta numeri pluralis. oĩs. g. 2
indecli.i.ſepties decẽ.⁊ ↄpomt᷑ a ſeptem
gentos.quod eſt eceem.
Septũi. ti. n. g. 2 locus circũcluſus. vñ
ſtabulñ pecudũ vel ambitꝰ. ⁊ vr a ſepio
pis. Vñ Intra ſeptũ templi.i.intra om
bitum vel clauſuram. =òòVM

Septnus. vncis.i.ſeptem vn cie
Septuſſis · f. g·i.ſeptẽ aſſes.vel pꝛecium

ſeptem aſſium.

—

Sepulcrũ·cri. cſt locꝰ vel tumulaĩn qͥ dᷣ

functus vel moꝛtuus ↄtinet᷑.⁊ vra ſepe

lio.lis. Sʒ monumẽtũ.dr idẽ locus ſine

coꝛpoꝛe. Iñ hic⁊ Hͥ ſepulcralis.⁊ B. le. pe⸗
ꝓd. Et ut diẽ 1puleiꝰ. Vitiũ facit. ꝗ pꝰ

c.pomt aſpirationẽ m latinis dictõibus
Pñi vitioſe aſpirat᷑ſepulcꝝ.⁊ pulcrũ
Sepulcrulũ.li.dimi.i.ꝑuũ ſepulcrũ.
Sepultura pſᷣm Goff.qnqʒ ðꝛ officiũ qð
impedit᷑ ſepeliendis. qnqʒ ipſa terꝛa ad
vſuʒ ſepulture ðputata.qnq; tũba mar
moꝛea vel lapidea. vel locus ↄcouus in
eccleſiaſtico cęmiterio factꝰ.in qͥ coꝛpus
catholici req̃eſcit. Itẽ ſepultura eſt ius
funerãdi mn cccleſie cęmiterio.ꝓuemens

eccleſijs ex ↄceſſione põtificis · Et nõ ꝙ;

in treccim caſibus ꝓhibet᷑ eccleſiaſtica

ſepultura.pᷣ ĩ petõ moꝛtali publice dece⸗

enti.xiij.q.ij.nõ eſtimemus.⁊ꝛ: latrom⁊
ſuri. e. fures.de fur.sin adulterio occiſo.
xxiij.q.v.placuit.ꝗ. in toꝛnea mẽto occi
ſo.de toꝛnea.c.i.Sraptoꝛi oceiſo.c.ſuper
co.i heretico.xxiiij.q/ij.ſone ꝓfert᷑.⁊.c.
ſacris de ſepul.⁊.ſeipᷣm intſiciẽti.c.pla.

euit all.S.excõicato.ctiã mmmoꝛi: ð ſen⸗
cxcõ.a nobis.⁊.cſacris ſᷣall. ↄ· intdicto

de pe. ⁊re. qð in re.x publico vſt urgrio. Z
vſur.qꝛ ĩ oĩbus.xi:ↄtẽnenti ↄfiteri ⁊ cõ⸗

mumcare.c.oẽs.de pe.⁊re.iꝛ in taberna

occiſo.xxiij.q:v.placuit ·iʒ pꝛopꝛictario
monacho. vel regulari.c. mona. & ſta.

mona. 7. c. cũ od monaſteriũ cũ ſilibꝰ.e.t

Sequax ·cis oĩs..i.diligẽs ſecutoꝛ.qͥ⁊
ſccutarius dicit᷑ Iñ ſequaculus.la.lum-
Scquela.le.pe. ꝓd.i.mos.oſi uetudo. ext⸗
plum ritus.⁊dᷣr ſequoꝛ:eris.

6 2

Seqneſter.ſtri.qð ⁊ tertie declinatois ĩ⸗

uemt᷑.ſed regularit᷑ eſt ſecunde. Et dicit᷑
ſequeſter recõciliatoꝛ.q̃ diſcoꝛdes paciſi
cat. q̃ certatibꝰ medius interuemt.qui
apð grecos ameſos ðꝛ apud quẽ pigno
ra de pom ſolẽt.⁊r a ſequẽdo vl ſequoꝛ
co q eius qꝗ electꝰ eſt vtraqʒ pars ſequa
tur ſiqẽ. vñ Deut; 5Ego ſcqſter 2 medi
us fui int deñ ⁊ vos. In h ſequeſtra· ſire.

ipm
r
ſooros
eper/n
Mo.
fürs
ſCntastMtr
ſünlani
wg
uua
ſeßſoons
1Min
er
Nedcmuoeul
WNrdü
ſooctätn
neſnnm⸗
Rnrlni.

bchingn

riatche
ſndchend
.
elin
ſoemmmul
ndemtmn
uriol⸗
inir
ſriuk
fufnde

—

te Aesn

e
* tumilfff
d douft
Veff qczdeef

6 R 2

rqntm um
veponis b
sparliiti
weraiollras
umenus: urron
NNtc.
l
mieiit K:
õ
vammranſn
ð
tlving
us mmenintt
t pwo cihit
1tcrido ere
tenchguſn
Eco ſeiſ⸗

i.. recõliatrix. pꝛie certãtes pacificãs

Itẽ ſequeſter eſt is apud quẽ res litigio
ſa depomt a pluribꝰ ⁊ ſequeſtrat᷑ vt ei q
in cauſa vicerit reodatur.
Sequeſtrũ.ðr illud ſeriptũ. qð de ſeque
ſtratione ↄficit.⁊ ſi ſit excauſa volunta⸗
ria.trãſfert poſſeſſionẽ in ſequeſtn.·

Sequeſtratio ·eſt rei de q̊ agit᷑ ſeparatõ

vl diſpoſitõ ul poſſeſſiõis mteritio Inte
rim em̃ ꝙ res apud ſequeſt nẽ.nec actoꝛ

nec reꝰ poſſidet.ut.ff.de.ſta.homi.l.libtꝰ

Ser a.re·l.. g. ðꝛ firmatura oſtij·⁊ pꝛie li
gnũ qð ex trãſuerſo obijcit ⁊ agpomtur
oſtio Iñ bſero inæcli.vel potius.adũ.H
RrS — noĩalit᷑.ſicut ⁊ mane.ut cum
r Obſcurũ ſero pulcrũ mane-Vel ðr a
ſero.ras.Claudit᷑ em ſero cęlũ.ſicut ma⸗
ne aperit᷑. vñ ⁊ nocte ðᷣr celũ clauſuʒ. ⁊
dic aꝑtum. ⁊ita ſero eſt.q̃ſi ſera celi. Et
bhinc ſerus.ra.rũ.i.tardus.extremus. Iñ
H ſeritas.taᷣ.i.tarditas. Itẽ a ſera ðr h
ſerũ.ri.liquoꝛ q̃ fluit de recenti caſeo dũ
pmit᷑.Et nõ ꝙ ſeres ꝓpꝛiũ nomẽ ꝑlłi cu⸗

iuſoã eſt· Et ſerus.ra.rũ.⁊ſero adu. pdu
ſe.ſ ſero. ris. futuro ſerã res. ⁊ B ſcra.re.
2 ſBᷓſerũ.ri.ꝓliqᷣre caſei. ⁊ſero.ras.coꝛ.ſc-

vñ Ouidiꝰ te reme.ſdꝛincipis obſta ero
medicina parat Cũ mala ꝑ longas ↄua
lere moꝛas. Itẽ alij verſus. Si far vere
ſero creſcũt mea ſemĩa ſero.Fur obſtan

re ſera nõ furta facit mſi ſera Spernere
pingue ſerũ non me facies mſi ſen Illis
ſiqua ſeres dabit ⁊ byſſum tibi ſeres.
Seraph.phis.r q̃liber de oꝛdine ange⸗
loꝝ illoꝝ qͥ dicunt᷑ ſeraphin. Et nota

ſeraphim. ꝑ m. ⁊ſeraphin ꝑ n.ita viſtig⸗
vũ̃tur.ſicut ⁊ cherubim ⁊ cherubin.vide.
ſupra in cherub. l
Serenus.na.nũi.letus.hilaris.lucioꝰ
clarus tranq̃llus.ſed ſerenũ.ad celũ re⸗
fert.Tranqllũ ad mare Vñ q̃dam. Dic
mare tranquillũ.celũ dic eſſe ſerenũ Jñ
Hſeremtas. tatis-
Seria. rie·i.olla: ⁊82 a ſyria.qꝛ in ſyria
vpᷣmo facta ẽ. vel ðꝛ a ſerijs.qꝛ vtilis ẽ et
neceſſaria.vel a ſerie.qꝛ oꝛdie fit. Vnde
Releui oĩa dolia mea ⁊oẽs ſerias meas
Herſius.ſeriole. veterum metuens. era⸗

Seres.ris.ẽ q̃dam ꝓple.a qͥ ðꝛ B ſericũ.et⸗
qð vulgo ðr ſera.qꝛ apud eos abũdant
vermes q̃ ſericũ egerũt.ſcʒ bombices a
q̃hꝰ h̊ fila circũ arboꝛeſ ducunt᷑ Et binc
ſericus.ca.cũ.Et hᷣſerica.ce.ꝗdã veſtis

tæ ſerico Et ſericatuſ.ta.tum.i.ſerico oꝛ

natus vel intextus
Series.xiei ·i.oꝛdo tenoꝛ.⁊ðr a ſero.ris.
Serius.ria.riũ.i.vtilis ⁊ neceſſarius.vñ
Theodolus. Vt tua iam nro poſtponaſ
ſeria ludo.Et ðꝛ a ſerus.qꝛ ſerij ſeries ne
ceſſaria ⁊ vtilia tractare ſolent Iñ ſeric
aduer.i. vtilit᷑ vel intẽte.ſedulo.ſtudioſe⸗
cx aĩo. Inuemc etiã ſerio ablatiuꝰpoſitꝰ
ꝓ illo aduerbio ſerie
Sermo.oms ſicut diẽ ſoapᷣ·eſt duoꝝ vel
plurimoꝝ collatio.quẽ greci dialogũ di
cunt Vel ſermo eſt oꝛatõ humili ſtilo cõ
poſita.hũane locutiom fimtiua · Vel ſer
mo eſt collocutio vmꝰ ꝑſone ad aliã. JIñ
ſermũculus.li.di.i.puus ſermo.
Seron ſepulcꝝ · vel idolum dꝛꝛ··
Seros grece oppidũ eſt.⁊82 larine ſerũ⸗
Iñ h ſeres.ris.qdaom xpls.

—

Serotinus.na.nũ.i.tarous.vl tarxẽ ve

mens. vel veſpertinꝰ. ⁊r a ſerus· DVnde

Beñ.ʒo.Facraqʒ ſunt ea ꝗᷓ erãt ſerotina

Laban.⁊ ꝗqᷓ̃ ᷣmi tꝑis Jacob.Er nõ 7 tẽ
poꝛaneus imber vr in aurũno vel i hye
me iactis ſemĩbus nutriẽdis.Serotinꝰ
ad imeremẽtũ ĩ vere.vl ĩ eſtate. ⁊ coꝛ pe

Serpedo.dims.i.ru boꝛ cutis cũ mẽbꝛo

rũ extantia.dictus a ſerpẽdo.eo ꝙ; ſer⸗
pat ꝑ mẽbꝛa.⁊ ꝓducit penunil.
Serpens.tis.ðr a ſerpo.pis.eo.ꝙ mitis
mimutiſ ſquamaꝝ mſibꝰſerpat ⁊ repat
Illa aut ꝗᷓ qttuoꝛ pedibꝰmtũt ſiẽ lacer⸗

teſtellioes.nõ ſpẽtes.ſʒ reptilia dicut.

Serpẽtes aũt illa reptilia ſunt ꝗᷣ vẽtre
Zcoꝛꝑe reptant.quoꝝ tot venena quot
genera.tot ꝑmties quot ſpẽs. tot dolo⸗
res quot coloꝛes habẽt. Iñ ſerpentinuſ
na. nũ. Et nõ ꝙ ſerpẽs hʒ qᷓttuoꝛ nac as.
Pꝛima ẽ · ꝙ cũ ſenucrit.caligat oculi eiꝰ
ſi voluerit fieri nouꝰ.abſtmet ſe a cibo

vonec pellis relaxetur. ⁊ inde coartat ſe

ut ſenectutẽ ſuam deponat. Secũda eſt

cñ vcnerit aquã bibere: in cubiculo ſuo

l
.

Tertia vᷣo eſt ſi viderit hoiem nudum ti

mct. ſi viderit veſtitũ ĩſilit ĩ eů. Quarta
qñ aliqs voluerit eũ occidẽ᷑.totũ coꝛpꝰ
tradit od penã. caput aũt ſuũ cuſtodit.
Vñ ſPlmiꝰ dicit. ꝙ ſi ſerpẽtis caput cũ
duobus euaſerit digitis.mhilommus vi
uit.vnde totũ coꝛpus obijcit ꝓ capite de
fendendo. Et eſt ſerpens ge. incerti.vel
vt qͥdam volunt cõis.ſicut bidens.
Ser pentigena.ne.ge.cõis.pe.coꝛ.i.a ſer
Pente gemtus.
Serpentulus.li.imi.i.puus ſerpens.
Ser pillũ.li.qdã herba ꝗᷓ⁊ trifoliũ ⁊ plio
liũ dꝛ. vñ Virgiliꝰm buccol Allia ſerpil
lum ↄtundit olenteſqʒ herbas.

Serra.re.fge.eſt ſtenuis ferri lamfna.

dentiũ moꝛdacitatc reſecans ꝗᷓ attingit
ſim ſoapᷣ.Et ſiẽ diẽ. Iidoꝛus.iꝗ? etymo.
Serre nomẽ ð ſono factũ eſt.i.a ſtridoꝛe
ſi diceret Ficticiũ nomẽ eſt a ſono Ncl
ðꝛ a ſeco cas. Iñ ſerꝛatꝰ.a.ũ.i.ſerꝛa ſectꝰ
Serrula.le.i dimi.i.pua ſern.
Sertũ.ti.n.g.i.eoꝛona de floꝛibus inſerqq
coniunctis facta. Iñ ſertatus.ta.tũ.i.
ſerto oꝛnatus vel coꝛonatus.Et ſertulũ
li.dimi.i.paruũ ſertum. ð

Seruitus.tus.tui.eſt ↄdirio ſeruiendi.⁊

Zðꝛ a ſeruꝰ. Seruitiũ vo ius vlł actus pᷣui
entiũ vl munꝰ · Et ᷣm Iſidoꝝ. etymo.
Seruitꝰẽ malo nhõim poſtrema pena qᷓ
liberis oĩ ſuꝓpltio gquioꝛẽ. MNã vbi liber⸗
tas perit vna.ibi pereunt vÿomma Bñ
q̃dã. Mon bene ꝓ roto libertas vendit᷑
guro.Hoc celeſte bonum preterit oꝛbis
opes. Et qccipit᷑ duobꝰ modis ſeruitꝰ.ſ.
ꝓ latria.⁊ ꝓ dulia grece. heſt quod deo
Seruitus.ſm leges ẽ ↄſtitutio iuris gẽ
tiũ q̃ qs ↄtra ius naturale alieno ſubij⸗
citur vomno.e
Seruit us pᷣdialis.eſt ꝗdam conſtitutio
q̃ pᷣoium p̃ᷣdio ſubiugat᷑. Et ſeruitutes
ndiales.lex rcales appellat.q̃ ſequũtur ñᷣ
dia.⁊earũ ↄſtitutio eatenꝰtenet.q̃tenus
expedit pᷣdijs.i.ad fructꝰ eoꝝ ꝑcipiẽdos.

Seruitutes ruſtice ſunt ꝗᷓ pdijs ruſticiſ

bẽt᷑.veluti iter.actus.via aꝗᷓ ↄuctꝰ.aꝗ

bauſtꝰ pecor applauſus ad aqu ius po⸗

ſeẽdi.caldq coquẽdi.arene fodiẽde: ꝗᷓ tria

vltia poſſunt dici noĩare ſᷣuitutes ruſti⸗
ce ſʒ ſuꝑioꝛa ꝓpꝛijs noĩbꝰ carẽt.MNã iter
ẽ ius qͥ ex ęde mea ꝑ agros tuos poſſum
m vicos publicos exire vel imtrare. Sʒ
aqhauſtus eſt. vt aquã haurire poſſim
puteo roo. ð
Seruitutes vꝛbane ſunt.ꝗᷓ ſdijs vꝛba⸗

ms debẽtur.ſcʒ intuitu alicuius ędificij.

NMã edificijs męrẽt. veluti altiꝰ tollẽdi
qut nõ tollendi.ne deficiat lummibus vł

ꝓſpectu domꝰ vicmi Itẽ ſtillicidiũ adu

tẽdi vłjnõ adũtẽdi tectũ vlł ĩ areã vicim.
vt ſtillicidiũ tecti mei cadat in areã vel
fundum eius. Item vt liceat immittere

vel ꝓijcere tiguũ in parietẽ viecmi.

Serulc.le.dimi.i.pua ſeraæ.ũ
Seruus.ui.m.ge.dicit᷑ a ſeruando:quia
olim ĩ bello capti.cũ iure poſſent occidi
ſeruabant᷑.⁊ fiebãt ſerui Et ideo ſeruꝰðr
9 ſeruando ꝓpter antiquam ↄſuetudineʒ
Licer em̃ q̃dam dicant᷑ modo ſerui q ſic

ſeruati non fuerunt. Seruus ergo ex cõ
ditione ſeruitutis dicitur. Item ſe eruus
mn bello captus a ſeruatus.Famulus ex

Pꝛia familia ſuoꝝ oꝛtus. Mancipiũ ex

hoſtibus. q̃ſi mancipatũ. vel qᷓſi manu-
captũ. Idem eſt ſeruus empticius q̃ pᷣcio
emit᷑.Itẽ verna ſiue vernaculus.ĩ domo
nutritus.qꝛ vernat.i.clarat in vomo Et
a buus r hſerua.ue.Et ſeruus.ua.uum

Et hic⁊ h ſeruilis ⁊ G̊ le.pe.p. Inde hec

ſeruilitas. tatis. Et ſeruiliter adutr. Et

h ſeruitiũ. Iñ ſeruitioſus.ſa.ſum.i.ſerui

tio plenus. Itẽ ſeruus ↄpomt᷑ Cõſeruus

i. cũ alio ſimul ſerus.
Seruus eſt. qui de iure gẽtium vel ciuili
dño alieno ſubijcit᷑ In hac pte ius gen

li. Et dicune ſerui non a ſeruiendo ſed a
ſeruando. Imꝑatoꝛ em̃ vel pᷣnceps cap

tus ab hoſtibus q̃ ſerui ſunr capienri.·

vendeꝛe iubet. ⁊ ̊ ſaluare non occidere

Noſtibus em̃ captis 2 ſic m ſeruitutem

redactis. ſeruanqũ eſt. quod vtile eſt. ⁊

ſed occidi crudelitatis. J8o etiam dict.

ri non occidi. Hoc emm bemgmradeſt

ſont wüchi
Pünun
hollbon⸗
ſumnnl
torursl
ſtaunk
Nddrdnd
Pitpoies
gere Nn
owemarioſt
Geros
mrtumge
vs ec v⸗
illosonunm
on
mus/
nmattii
Gmumün.
minrmmiun
grsprenmli
gnnt cinbabt
Gee mlwan
GNNNddn
Ger
Debarpoerard
Genn aubieu
alum dii iui
mn vocant ac⸗
Oruidditn
Vra figſenn
MMorr ätr
tm,
nſirinrcha
nſon bonatunih
ahie ie
numnei vd:
afrdüͤfacin
ompt
kmia d
numm bn
nnwo
(Cpnttüer
iltr.
Ktiengnt⸗
risſ
binn

4

N

Wrefmntunes e

ytos ſn

meſmriihn
itu nkei,,
Aſciat unnid!
ni Fſllaii,
Rneni Mimäten
mmacAriri
myr lurinnnn
oo r⸗
,
iure wſntm
in Erimoſn
tiquam ſeron
nt wo i
Sense
anr Jenſeus
Rermefde
rwe Dnchi

tantrniic
a GS
Aerg, nk
Sbairalitkt
sſmdi
ns e cni
rire ſermn at
rhnen

mmrürintt .

lninhl
ñ minuzpch
uin cMih-
lurtwncerire

dy

ſint mãcipia. quia ab hoſtibns manuca

piuᷣtur.vx Inſti.de iure perſo.⁊.ff.de ſta.

ho.l.hbertus Sunt eriã ſerui verne.qui

ſunt cx ancillis manẽtibꝰm domo.i:.ticie
tcxtoꝛes.ff. de le · i. Alij ſunt ſerui lectica
rij q̃ faciunt lecricas.e.ti.

Seru oꝛdinari ꝛ qᷓ alijs puis ẽ ſpoſitꝰ

ſcʒ qͥ hʒ alios puos ſub ſe qᷣbꝰ p̃eſt.⁊ p̃ci⸗

Seruꝰ vicariꝰcq̃ pßuo pit eis qd vult.

oꝛdinario ſubmmiſtrat. ä
Scruus mediaſtinus vcl medianus c.q
medium gerit actũ.ſcʒ q̃ nec eſt oꝛdimari

us nec vicarius.ſed medius inter hos ⁊

illos ↄnumerandus.

Scruꝰ libꝛariꝰ a libꝛa dictꝰeſt.ſcʒ q̃ pö⸗

deribus ñeſt.⁊libꝛe numoꝝ ⁊ ꝑmutato⸗

rum cuſtodiã habet in domo dñi ſui.

Serii mſulam.alias mſularij.ſunt q̃ re⸗
tmẽtur in mſula.i.ĩ domo.nec mittũt᷑ in
ogros nec m villã Domꝰaũt ðꝛ imſula.eo
qꝙ inſunt ei mhabitatoꝛes.licʒ inſula qñ
q; dicat᷑ in ſalo.i.mari.ſita.

Scrui villici ſunt.q̃ ad villã mirtunt.

Serui victoꝛes ſunt.quos quis victus

habet pſ̃parandi cauſa.
Scrui cubicularij dicunt᷑.q̃ lectũ ⁊ cubi
culum dñi ſui pꝛocurãt.q̃ vulgo camera
rij vocant.a comera⸗
Serui deditij dicũt᷑ qͥĩ moꝛte liberi.⁊ in
vita ſua ſerui ſunt.quoꝝ hbertas ſubla
ta ẽ.vt Inſti.de liberti.S.libertinoꝝ
Scrui latmi ſunt.qui a dñis erãt manu
mifſfi vt ĩ vita eſſent hberi.⁊ĩ moꝛte ſer
ui.⁊coꝝ bona tanqᷓʒ ſeruoꝝ að dños de
uoluebat᷑. vt ĩ. S. pall. Inſti · de liherti.
Scrui atriarij vel atrienſes.ſunt illi q̃
agtrij cuſtodiã faciunt.
Seruus coꝛruptꝰ ↄꝛ ſernꝰ q̃per alieniꝰ
inductionẽ factꝰẽ de bono malus.vel de
malo dterioꝛ · ſcʒ ijn aĩa ⁊ coꝛpoꝛe.
Scruus publicꝰ.r tabellio.nõ qꝛ uus

ſed q;ꝛ publicũ exercet officiũ. ff. de adop

lnon aliter. . Rq
Scſlibilis. lis. t. ⁊ B le. qð aptũ ẽ ad ſe⸗
ẽqũ.vl vt qs ſedeat ſuꝑ illud.⁊ꝑ ſinco⸗

pã ſeſſilis.le.idẽ ⁊ coꝛ.pe. Vñ Perſiꝰ Ex⸗

balet vapida lęſum pice ſeſſilis obba⸗
Et ðꝛ ſeſſilis.qꝛ apta ẽ ſedere . haber ein

fundu amplũa latũ.⁊ita meliꝰſedet.

Seſſillus.la. li.i.pnus ſtatura.qꝛ nõ vi⸗
ct᷑ ſtare.ſed ſedere.⁊ðr a ſcœo.des.

Seſſis.i.ſex oboli.vł pᷣciũ ſex oboloꝛum·
Jõr a ſex. ⁊ as aſſis.
Seta.teę.f. g.ðꝛ a ſus.qꝛ o ſue pꝛoceqit in
ptc.vel a ſuo ſuis.co q; valcat ad ſuen⸗

du. JIñ ſetoſus.ſa.ſum·i.plenꝰ.⁊ abũůdas
ſeta. Inde ſetoſitas.tatis.
Setarius.ria.riũ.⁊ h̊ſetariũ.rij.qð ⁊ ſe⸗

„

ratiũ ðr. inſtẽ̃m purgãdi farmnd.
Seth.filꝰ ¶de.⁊ interpᷣtot reſurꝛectio/
eo ꝙ pꝰ fratris reſurꝛcctõnẽ natꝰſit.q̃ſi

reſurꝛectionẽ fr̃is ex moꝛtuis ſuſcitaret
Idẽ poſitio.qꝛ deꝰen ꝓ elbel poſuit.

Sethmiam q̃dam heretici dicti a Seth

filio π. dicentes eu eſſe chꝛiſtum

Secthin.genꝰ ſpmaꝝ eſt ſm hercmo.ex q̃⸗
bus fit lignũ imputreſcibile.pᷣm Hug.
Et ut ðr in Papia Scethin ligna quãto
oaccendũt᷑.tãto durioꝛa efficiũt᷑ In hiſto
rijs aũt ſuꝑ Exo.ðꝛ.ſethin nomè ẽ mon⸗
tis regiõis.⁊ arboꝛis ꝗ ſimilis ẽ albe ſpi
ne in folijs.⁊ c leuiſſimũ lignũ increma⸗

biule ⁊ imputribile.⁊acuit᷑ m fine
Setula.le.dimi.i.ꝑua ſen.
Seuerus.ra.rũ.auſterꝰ.diſtrictus.rigi⸗
dus. vel purus.⁊ ðra ſatis ⁊ vcrus q̃ſi
ſatis verus tenet cem̃ ſine pictate iuſtici
am Coõrꝛa illuo Eccleſiaſtes.7 oli eſſe
iuſiꝰmultũ.vbi diẽ glo. Sũmũ ius ſum⸗

ma miuria eſt. Item ſuꝑ illud Iſaię· zo.

Hec ẽ via õbulate ĩ ea.neq; od xtrã ne
qʒ ad ſimſtram dclinabitis diẽ glo. In

vtꝛaq; ꝑte qcquid ſuꝑ modũ ẽ in vitio E
Q aũt ðꝛ ſeuerꝰq̃ſi ſequẽs vera ctymo⸗

cẽ. Iñ h ſeueritas.taſ.i.auſteritas rigor
vl ĩtegritas iudicij vł vehemẽtia vltõis

Seueriam.q̃dã hęretici a ſeuero cxoꝛti.
vmmũ nõ bibũt.vetus teſtamẽtũ⁊ reſur⸗
rectionẽ non recipiunt.
Seuus.uauũ.i.crudelis.Sed ſeuꝰin ira

Cruxdelis in ſan gumc. JIñ h ſeuicia.cię.⁊
hec ſeuicics. ciei.i. crudelitas Et ſeuꝰ ↄpo

mtur.tamſeuus. q;ſcuus.i.valde ſeuus/

7 ꝓducit ſe.

Sex ab hex·ſubtracta. b. 7 ꝓ ca poſita

s. ör apud latinos.hi hea l ſex. omms

narius.riariũ.⁊ hec ſenaritas.raiſł. Et h

ſenarius.rij.p illo nũęro.⁊ ꝓð.ſe ſenus.
Sexageſimus.ma.mu.òr a ſcxaginta.⁊
5Bᷓ;B ſexageſima. me.dominica poſt ſeptua
geſimã.Et mmchoot᷑ a dñica q̃ cantatur.
Exurge dñe.⁊ terminat᷑ ſn quarta feria
poſt paſca ſeʒ Venit e benedicti ꝛc. ↄple
ctens octo ebdomadas ⁊q̃ttuoꝛ dies.⁊

habet ſexagita dies.

Sex aginta oĩs.g.pluralis numeri.inde

clmabile.i.ſexies decem.⁊ dr a ſex ⁊ gen

ros quod eſt cẽ. Iñ ſcxagenus.na num

⁊ ſexagenarius.ria.rium.
Sexan ʒulus.la.lũ.i.ſex angulos habẽs
Iñ ſexangulatus.ta.tum.Et ſubſtãtiue
ðꝛ hic ſexangulus.li. ꝓ tali figura-
Sexenms.ↄ.t.⁊ h̊ ne.i.ſex ãno ꝝ.⁊ dicit᷑
a ſex ⁊ ãnus. Iñ h̊ ſexcnmũ.nij.i.ſpaciũ
ſex annoꝛum.
Sexqui.i.totũ. Iñ ꝑ ↄpoſicionem. h ſex
qquipes.dis.i.totus peæ.ſcʒ menſura vm
us pedis. Iñ hic ⁊ hec ſexq̃pedalis ⁊ ̊ le.
pe. ꝓdu.i.qui ↄtinet menſuram totius
vvymus pedis. Vñ Oꝛatius. ſꝰꝛoijcit am
pullas.⁊ ſer quipedalia verba.i.totũ pe
dem obrinẽtia Iñ h̊ ſexquipesalitas. ta
tis. Item ſexqui ↄpomt᷑ cum alter.⁊fit
ſexquialter. ra.rũ.i.ↄtinens totũ⁊ totiꝰ
imedictatẽ· Bñ ternarius eſt ſexquialt᷑
bjinarij vel ad binariũ.qꝛ ↄtinet ipᷣm to/
tum ⁊ eius ptem ſiue medietatẽ.ſcʒ vnũ.
Et ↄpomt᷑ ſubſexquialt᷑.ra.rũ.q̃ ab alio
tjinet᷑ totꝰ ⁊eius altera ꝑs.vnde binari
us eſt ſubſexquialter ternarij. vl ad ter
nariũ. Item ſexqui ↄponit᷑ ſexquitertiꝰ
tia.tiũ.⁊ ſexquioctauus.uauũ.i.ↄtinẽs
aliud totũ ⁊ eius tertiam ꝑtem. vt quat᷑
narius ternariũ.vł ↄt inens aliud totuʒ
⁊eius octauam ꝑtem̃.vt nouenarius cõ
tinet octonarium. Et per compoſiõnẽ
ſubſequitertius.tia.tiũ.⁊ ſubſexquiocta

uus.ua.uum.i.q ita ↄtmetur ab alio.Er

ſimiliter poteſt dici ꝑ ↄpoſitionẽ. ſexqui
quartus.ta.tum.⁊ ſexquiquĩtus.ta.tũ.
ſexquiſextus.ta.tũ.⁊ſic deſimilibus.
Sextarius.rij.duan libꝛaꝝ eſt. qui bis
aſſumptus ðꝛ bilibꝛis.aſſumptꝰ q̃ter fit
gręco noie cerix. quinquies complicatꝰ
qumarẽ ſiue gomoꝛ facit. Ildijce ſextũ
reddit congiu. MNam ogius ſex metitur

ſexrarijs. ⁊ binc ſextarij nomẽ tractũ eſt
Et ↄſtruitur cum gtõ.vt ſextarius vmi
Et nota ꝙ ſextarius ſiue dicat᷑ menſu⸗

