fPiſcina. ne. aꝗᷓ collecta nõ hñs piſces. 2
2 a piſce.ꝑ orium.qꝛ nõ habet piſces.

ꝓꝛie q̃ capit piſces.piſcarius q̃ vendit.
Diſcis.ſcis.m.g.ðr q̃ᷓſ ꝑaſcis.a paſcẽdo
eo ꝙ ſit paſtus hoĩm Iñ piſcoſus.ſa. ſuʒ⸗

i. piſcibꝰ plenꝰ vel abũqãs. qð ctiã piſco
lẽtus.ta.tũ.ðꝛ q̃ſi piſcibus plenus Iñ h̊

piſcolẽtia.tic.pleĩtudo abnidaria piſcid
iſciuoꝛus.ra.rũ.pe.coꝛ.i.piſciũ doꝛatoꝛ

Siſantia · eſt ꝗſtio cui nõ pᷣt vna vocc re
ſponderi. vt Qua geremꝰbellũ.qᷓ auxilia
nobis parata erũt. qs erit q̃ ſubuemre
vyclit cũ tã acerbe ſocios trocrauerimꝰ-
Et vocat᷑ a Tullio h figura inrerꝛogatõ

C

/
/

iſſa ygra. gre.fc.g.i.pix liquida.
Siſſaxera.xerc.i.pix ꝗᷓ dura eſt ⁊ſicca.

ſiſtacia.cie.qdã arboꝛ a piſtis vl piſticꝰ

co ꝙ coꝛtex pomi eiꝰ nardipiſtici odoꝛẽ
ſiſticus.ca.cũ.i.ſidelis.⁊ Zꝛ a piſtis gre⸗
ce qð latine ꝛ fis Vũ naroũpiſticum
i.fidele.purũ.nõ odulterarum ↄmixtioe
gliarum rerum. ⁊ coꝛ.ſti. ”
ſiſtillů. li.n. g. ⁊ B̊ piſtellũ li.quod ⁊ maſ-
muemrt hic piſtillus.li.vel piſtellus cũ qͥ
piper terit᷑ vel aliud m moꝛtario
Piſtis grece.latine ᷣr fſids·
ſiſtoꝛ.oꝛis.m.g.q̃ facit panem.⁊ ꝓd.pe.
gtĩ ſi h̊ piſtoꝛis ꝓ quadã ciuitate.coꝛ.pe.
Vñ ſdiſtoꝛis ẽ rectus.piſtoꝛis ſit gtũs.

Diſtoꝛis.ris.f.ge.qdam ciuitas.qᷓ a q̃huſ

dam mõ or piſtoꝛia ab alijs piſtoꝛiũ ſed
h; fit ex ↄſuetudine vulgaris ſermoms.
ſDꝛopꝛic em ðdꝛ piſtoꝛis vt penultĩa coꝛ⸗
ripiat᷑.vntũs ſit par gtõ in lillabis.ſi vo
ibi muemat᷑.piſtoꝛ p ntõ ſdicti noĩs di⸗
cecndũ ẽ l̃am ibi eſſe coꝛruptã· Inde pi⸗
ſtoꝛẽſis.ſis.coĩs ge.⁊ hoc.ſe.gentile.
iſtricus. ca.cum.i.mixtus.ex diuerſis.
ſicut electuarium.
Piſtrmũ.ni.locꝰ vbi piſtri?.i.molẽdinũ
vel furnꝰ. ⁊132 a piſtrio.tris. Zñ Rᷣ niſtril
la.le. ꝓ eodẽ. Wel piſtrinũ q̃ſi viliſtinũ a
pilo. qꝛ pilo antea tũdebat᷑. ⁊ findebatur
graonũ. Vnde 1 apud veteres non moli⸗
toꝛes diceban?᷑.ſed piſtoꝛes.quaſi pinſo⸗
res a vinſendis granis frumenti.i.teren
dis. Molarum cm̃ vſus nondum crar.ſʒ
granum ibi pilo tundebat᷑ 1 finebatur.
Et hinc tractum eſt. vt dicat᷑ piſtrinum
pena ſcruilis.qmia ſerui ĩ piſtrmũ mitte⸗
bant᷑ ligati. ⁊ ibi as modum iumenton
molã trabebant. Et hm h̊ videt᷑ niſirmũ
magis ꝓpꝛie dici molendmũ ãqʒ furnus.-
Vſus tamen habet vt piſtrinũ vl piſtril

la dicat furnus potiꝰ a pinſendo. ãʒ a pi

lo Et ꝓd.pe.piſtrinũ. Vnð Mieron ym⸗

m ꝓlogo Danielis. Cũ me in lingue hu⸗

ius piſtrinum recluſiſſem.

ſPiſtrix. cis.ſfemina 4 ojnſit. Er hͥ piſtrix
ticis· quoddã monſtrũ marmum.i.bale

la vt dicũt · Seu piſtris pcr.S. nomen
ſuit cuiuſdam nauis Ence.

Ditialis. vꝛine feruoꝛ Bel pitiaſes ſunt

furfures qui fiunt ijn vrfna.
Ditiſma. tis.n. ge.eſt genus lu di q̃ mira
bili arte voluit᷑ 1 giratur. Vnde Juuena
lis. Qui late demoĩo pitiſmatce lubꝛicat
oꝛbem.

ſituita.te.i.hu mectatio ſiue illa ĩſũrmi⸗

tas ꝗexabundãtia phlegmatis accidit
faeit capita gallmaꝝn diſtoꝛqueri. Vñ
Kpomit᷑ ꝓ vana gloꝛia.ꝗᷓ̃ meritum ↄſcien
cie diſtoꝛ quet.cũ quis ad fauoꝛem ꝓploꝝ
Zad oculos facit.Et pou.pᷣmam.· Vnde
perſius Somma pituita qui purgatilſſi
ma mutant. Er coꝛ. p.

ſius.pia.piũ.i.religioſus miſericoꝛſ.be

manus ꝓpitius. Iñ pietas.tatis.i.vtus
quãꝗ patrie.⁊ bemuolis.⁊ↄiũctis ſang
uine officiũ vt diligens attribuitar cul
tus.vel qua ſan gume cõiuncti beniuoli

NPix.cis.f.g.qð ex pino. fit Moc a Srecis

Sr doma.qu nos ramellã dicere poſſuꝰ
Et inde piccus · a. .de pice exiſtens ł ad
picem ꝑtmmẽs.vl m ger vel obſcurꝰ.Et ſᷣ
picea. cec. qᷓdã arboꝛ de cuiꝰ ſucco pix effi
citur Et nota ꝙ pix alio noĩe apud grę
„ cos 3² piſſa. ſe. Inde ßm aͤſoam dicitur
Pyxis.xidis.f.q.i.buſſula.ſ.vas vbi me
dici reponũt ſuas cõfectões ⁊182 a pyx⸗
os. qð S buxus Similit᷑ : vas vbi mu
lieres ſuos lauaturas nonũt Et ſic coꝛ⸗

dem coꝛruptionẽ. qᷓdᷓ a buxrus dicunt h̊

buxis.ixdis. p pyxis. dis. Et fac actũs
ſingularis hac pyxidem vel pyxida. Et
actũs pluralis. has pyxides vcl das. vñ
Duidius.ð reme.pyxidas mnucics ⁊ reꝝ
ſyxꝰgrccc.latie ðꝛ buxꝰ mille coloꝛes
Sð ante 1
ſdlacenta. te.i.libũ.focacia.⁊82 a placeo
co ꝙ placcat Jñ hͥ plocẽtariꝰrij.⁊ G pla
cẽtaria.rie.qᷓ vſ ꝗ faẽ̃ placẽtas:qð etiam
8ꝛ h placẽtmꝰ⁊ h̊ placentma. ne. Item a
placẽta. H placẽtia.tie. qᷓdam ciuitas in

lombaroia.eo q; ibi optime ſiat placẽte.
Inñ placentmus.na.nũ.nomen patrium

Placious.da.dũ.i.mitis. mãſuerꝰquaſi
pꝓlacoꝛi datus. Iñ placiditas.tatis.ſmn·
Hugj·.Dap̃.vo diẽ. placious qii omibus
placet ꝓpitiꝰ ſerenus. qctus. rraquillus

agzg

Pher⸗
gplem
Uuna
heto
ſecthict
ſtbp
Mcꝛo
nolt pe
lcoee⸗

anſn
gecosi
Roe

EN

cuipit⸗
ſis rens,
Uouibus
ynotems
Pbrs tot
Pijs vend
Wc
ſtgens
rrd
Nroe
N
caligo
Mari
dodemt
ctoꝛho⸗
lci
Woleh,
nboe aim
ſeiniapin⸗
odirul⸗
ſaitanol.
rherdin
Mdr
Wedene
Wr
ng
Nalrins
o/
Ne⸗ yy
Warſt
GWi
itpen
leſtonn

ſal

2

4 Duslhie

En Vde

8 ie.
apefnedelſig

raroſriin,⸗
lam n

Dmnmn ſen
Mis Aengh
tgounn
anoerge

G

r .
maneee N
X ”õ W

. „₰
S
—.. .
rt almn
. 9232
WNrd
* W NW 4
MB, 3
5

2 „ %%
“””M
MfNd

OnitdE
rwani Eihen
Sann
Siagoth
s Ki
NR
sNVs e
nbufmre
e mo
e .
Hartmſiti
ueN

õ

ſncuitten
neſürglntte
unen
xininst 1
ias iliis
ipwinlu

Slacit. ta. tũ. as placet vlplacuit. 0r

a placeo.ces.Et h̊ placitũ.ti.ne.ge.ſiłr a
placeo.p antifraſim.qꝛ diſplicet/ſ.ꝓlite
Iñ placito.tas.vl placitoꝛ.tari.i.litiga⸗
re.Et hic placitatoꝛ.łᷣ placitatoꝛiꝰ.ria
riũ.Et h̊ placitatoꝛiũ.locꝰvbi fit placitũ
Placoꝛ.oꝛis.m.g.i.trãquillitas.mitiga⸗
tio.Et pꝓdqu.pla.vñ Eccl.ꝗ.·Complectit
placoꝛẽ eius.Et pducit.co.
Plaga.ge.i.vulnus.tuber. q̃ſi flagra. qꝛ
cum qdam ſtrepitu.i.flatu.⁊ flagris pla

ge coꝛpis infligunt.Et noraq; plaga qñ

q; ᷣr circulus vel pars celi· esdem⁊ cii⸗
ma. Et ſimiliter pꝛo patria vel vico aliqᷣ
accipitur. Et plaga.i.rete vel potius fu

ms retis.ſꝛope qᷓᷣdem plage ſunt funes
illi quibus retia tendũt᷑ circa imã ſum

mam ꝑtem.ſed ponunt᷑ qñqʒ ꝓ ipſis re⸗
tibus Et plaga ꝓ vulnere pducit pᷣmã
In alijs vero ſiẽtiombus eam coꝛripit
Vnde Vulncra ſunt plage.regio plaga
ſit plaga rete. Item nota ꝙ plage quę
ſoharaom.ĩnflicte fuerũt ſunt decem.vt
patet in bis vᷣſibus. Sanguis rana cu⸗
lex muſce pecus vlcera grando. Bꝛucꝰ
caligo moꝛs obtinuerèe necando.

Plagiarius rij. ⁊ hic plagiaroꝛ. toꝛis.in

eodem ſenſu ſcʒ venditoꝛ hoĩm:vel ſedu⸗
ctoꝛ hommmũ vl deceptoꝛ. ſcʒ qui ſeducit
ſollicitat᷑ pueros ⁊ ſeruos alienos Dñ
Mooſtolꝰi.Timor.i.Olagiarijs menda⸗

cibus piuris · Wełlplagiarius etiam ðr

qui mãcipium aut pecus alienum ſedu⸗
cendo diſtrabit᷑ Et dicitur plagiariꝰ vł
plagiatoꝛ.a plagio.i.obliquo.quia nõ re
cta via graditur ſed pelliciendo volis⁊?

pollicendo. Vnde lexander. Qui pue⸗

ros vendis plagiarius eſt tibi nomen.
Item plagiarius vel plagarius dicit᷑ re
tiarius.vł plagas faciens.vel immferens
vl curans vt eſt medicus.quaſi plagam

agens· ſed plagarius magis eſt ſn vſu

iſta ſigrificatione Vnde ſdap̃ ſolagariꝰ
plagas curans plagiarius qui ſeoucit
pueros.⁊ ſollicitat ſeruos alieno.
Plagium.gij.eſt plaga vl doloꝛ qui parẽ

tibus vel dominis infertur de ſurreptio

nc filioꝛum vł ſeruoꝛũ ab ipſis plagarijs
Plagilla.le.⁊ hec plagella.le.ãbo. dimi⸗

.i. Puà plagi.

—r S 44½
—

ſolagioſus.ſa.ſum.vel plago
i.plagis plenus .
Plagioxipꝰ.pi.i.acutam plagã inferens

Hoc noĩe dicũt᷑ hoĩm venditoꝛes.q̃ acu

ta inferũt vulnera. Vñ Cicero · Videte
iudices quẽaðmodũ plagioxipꝰ iſte me
tractauit·

Plagiꝰ. gia.giũ.i:plagas faciẽs vł curãs
vl obliquꝰqꝛ plage hoĩes faciũt obliqri

Planca.ce.i.tabula vł aſſer ⁊ r a planꝰ

vel platos.eo ꝙ plana ſit ⁊ lata. Iñ plã
cula.le. ⁊ Bᷓ plancella.le.i.ꝑua planca.Et
plancus.ca.cum. q̃ pedes habet planos

7 latos inſtar plance.

Planeta. te. m. g· i· errans. Sʒ hie planũ
ra.te.i.erroꝛẽ mmcutiẽs. Dicunt᷑ ̊ ꝗqdam

ſtelle planete.i.errãtes.qꝛ ſingulis diebꝰ

mouent oꝛtũ ⁊occaſum ſuũ.He ⁊dicũt᷑

planũtce.i.erꝛoꝛẽ incutiẽtes.qꝛ ſingulis

dicbꝰ oꝛtũ ⁊occaſum ſuum ſic variando

hoĩbus incutiũt erroꝛẽ⁊ faciũt eos erꝛa
re Pñ ᷣm Dꝛatiũ nõ debent planete di⸗

ci.i.errãtes.ſed planũte.i.erroꝛẽ incutiẽ

tes. Olanete em̃ nõ errant.imo eundem
motũ ⁊ eãdẽ mouẽdi legem nũc hñt.quã
ab mitio ſuepditioms habuer᷑̃t.ſed erra

re vident᷑ moꝛtalibꝰ.cũ ita variãt oꝛtꝰ ⁊

oceaſus ꝑ diuerſa loca Vñ poriꝰdebent
dici.planũte.i.erraꝛe facientes.q̃ʒ plane

te.i.errãtes.nõ em̃ ipſi errãt.ſed nos cir

ca eoꝝ motus errare faciunt. Item pla

neta ðꝛ febꝛis erratica. Item planeta ðdꝛ
ſdã veſtis laxa circa oꝛas.qꝛ errãtibus
oꝛis euagat᷑.Et a planeta ðꝛ planeticus
ca.cũ.Et h̊⁊ h̊ planetaris.⁊ h̊ re.Et pla

neta eſt ge.m. ꝓ ſtella In alijs vo ſiãtio⸗
mbꝰẽ gefe.⁊ ꝓducit pe.Et ſᷣm ſdapᷣ.pla
netes grece ẽ.ge.m.vñ apð nos qͥʒ plane
ta ẽ.ge.m.Et ſunt ſeptẽ planete ſcʒ Sa⸗
turnꝰ. Jupiter. Mars. Sol Venꝰ. Mer
curius Luna. Item planeta grece latĩe

r caſula:qꝛ totũ tegit.⁊ ſigẽt charitatẽ

ſlampes.dis.oĩs.ge.i.planos habẽs pe
des.vt Funabulus vel recitatoꝛ cuiuſoã
fabule.ꝗᷓ plampedia dicebatur. Et dice
batur plampedia.die.tale genus fabula
rum quia plams ⁊ nudis pedibus reci⸗

us. à. ſum⸗

6* õ
5 .

ſolanos grecelatine dꝛ erꝛoꝛ vł vagatio

HMlanta.te.ᷣr plamcies pedum⁊8: a pla

nus quia plante nõ ſunt rotunde vt in qᷓ
dꝛuvedibus Mõ em̃ homo cum ſit bipes

poſſet ſtare.Et ſunt plante anterioꝛes ꝑ

res.ꝗᷓ ex multis oſſibus ↄſtant. Calx vo
pma ꝑs plante ſic dictus a collo.quo ter
ram calcamus mc ⁊acalcancus Item
planta Srolus qð plantat.⁊ ramꝰ arbo
rũ q̃ inſeritur. Jũ hec plantula.le.dimi.
Et hic ⁊ hec plantaris.⁊ h rc.ad plantã
ptjinens Et h̊ plantare.ris.i.plãta arbo
ris ꝓpꝛie.Differunt tũ.qꝛ plante ſunt ra
pte de ſummitate arboꝝ. Sʒ plataria ꝗ
cũ radicibus ⁊ terꝛa euelluntur. ⁊ alibi
plantant. Et B plantatoꝛium rij.idẽ qð
plantare
Dlantagogim̃s. maſ.ge. qoam herba. ⁊
ðr a planta ꝓ ramo arboꝛis q̃ inſeritur.
qꝛ plãta eius adheret tre.⁊ ꝓd.ta.
Planus.na.nũ.pe.coꝛ.i.clarus.certus.
equalis.mamfeſtus. aꝑtus.⁊ ꝓdu.pla.
PDlaſmatoꝛ.toꝛis.m.g.i.foꝛmatoꝛ.factoꝛ
Plaſmatura.re.⁊ hoc plaſma.matis.pe:
coꝛ.gtiĩ.i.factura: foꝛmatura.ſ.quod eſt
foꝛmatũ vel foꝛma.Et qũqʒ pomtur ꝓ
qdam clectuario.quoðd foꝛmat vocem.
ſPlaſtes.ſtis.malſ.ge.i.foꝛma vcl forma⸗
tio figulus. Vnde IAſa. 45. Ipſe deus for
mans terram a facicns cam.ipſe plaſtes
cius. Et poteſt dici hic plaſtes huiꝰ pla⸗
ſte Et inde plaſticen. parietum cx gipſo
vel alio effigies.
Plaſtographus.phii.falſus ſcriptoꝛ.

Inde plaſtographia.i.falſa ſcriptura.

Et hoc plaſtographum.i.falſum ſcrip⸗
rum. 7 coꝛ. gra:
ſlatanus. m. qdam arboꝛ a latitudine
folioꝛum ſic dicta.vel quia ipᷣa arboꝛ pa
rula eſt ⁊ ampla . Mam greci platos latũ
vocant. Exp̃ſſit autem ſcriptura hᷣ arbo
ris nomen ⁊ foꝛmam dicens.Eccl.24·
NQuaſi planus exaltata ſum iuxta aqᷓs i
plateis. Et coꝛ. penul. Vnde Duidiꝰ. Et
platonus hyemalis atqʒ coloꝛibus ĩpar
Platea. teę.i.lota⁊ ſpacioſa via. ⁊ dicit᷑ a
platos. In hic hec platealis ⁊ B le.⁊ hic
bec platearis.⁊ Gᷓ re.

Plato· tomsqᷓdam phᷣs.⁊ r o platos

quod eſt latitudo. Vntde a latitudine ar
guinentoꝝ ſic dictus eſt Inde plotomcꝰ
ca. cum. pe.coꝛ. Et hica hec platomſta-
ſte. qui ſeq̃tur Olatonem. vel ſtudet ĩ co.
Plaros grecelatinc.dicitur latumvel la
titudo. S
Plauſidicus.ca.eũ.qui vicit plauſum
ſlauſificus ca. cum.qui facit plauſum.

Plauſtrum.ſtri.ncu.e.eſt vehiculũ dua

rum rorarn. 182 a pila pꝛo inſtrumento
terendi vel a pila ludo.quaſi pilauſtrum
quia voluitur. Inde plauſtcllum.li.oimi.
Et mutata au mm o.r ploſtrum. Jñ plo
ſtellum. Item ut dicit· Sap. Dlauſtrum⸗
ſeptẽtrio dictum eſt:qꝛ in modũ vchicu
li voluitur. modo tres ao ſumma eleuat
moꝰdo q̃ttuoꝛ mclmat.

„ .

Plauſtus.ſta.ſtu.i.foꝛmatus Et ↄpomt᷑
pꝓthoplauſtus.i.pᷣmus foꝛmatus.
ſplauſus· ſus.ſui.manuũ ꝑcuſſio.ecxulta⸗
tio manꝰ. reꝑcutiendo.a dicit᷑ a plaudo
Ddis. Et plauſus.ſa.ſum.a hica hec plau⸗
ſibilis. B. le. m Mug.Dap etiam dicit.
ſdlauſus. ſus.lętitic indicium.fauoꝛ płi.
plauſibile 7 piandibſe vnd eſt quod ſit

ad auram populi. 6B
ſlcbes. bei.f.g· ꝓ eccleſia boptiſin li.⁊
Apꝛie ĩ villis inter plebem.⁊ᷣr a plebis

bis ꝓ collectiõc hoĩm. vñ Ir ſic a polis
quia a pluralitate pli. Inde plebanꝰ.na.
num. ad plebem ꝑtinens. Et hic pleba⸗
natus tus.tui.cius digmtas vel diſtri⸗
ctus plebam Et or ꝓpꝛie plebs hoĩm. ſʒ
pPplebes cccleſiaꝝ. Vnte. plebs hoĩm di⸗
cas.ſed plcbes eccleſiarũ. pᷣm modernos
Antiqui tñ vixerunt plebes.bei.ꝓ ꝓpło

POlcbicola.le: coĩs.ge.qui.colit ⁊ amat
ſlebiſcitum.ti. Sr quod in coĩ ſenſu ple
bis ſtatuitur⁊ ſanci᷑ Vnde ⁊ᷣr plebiſci
tum.i.ſcitum ⁊ ſtatutum ppli. vel qꝛ ſcia

tur a ꝓplo ⁊ pou.pe.Vel plebiſcitum eſt

quod plebeio magiſtrotu.i. tribuno int⸗
rogantc an oĩbꝰ placeat plebs inſtituit

dictum q̃ſ ſtaturum. Oꝛta em̃ inter ple
bem ⁊ maioꝛes ciuiratis romance diſcoꝛ

dia.plebs ſibi leges ↄſtituit.q̃ dicte ſunt

plebiſcita.vt.ff.d oꝛi.iun.l.ij.S. ijſdẽ.Re⸗

liquꝰ vo ꝓpls cũ ſenatoꝛibus ⁊ patricijs⸗

usſti⸗
omnn
s⸗
tse
rhlis
cotfin
ehes bel
nlaus
fe Johe⸗

bec e
bei f

. vens.
coꝛ He⸗
trcliehu
uclan

ſlmt⸗
tubat ſon

erteo
Kocrrore

wtvchent

erdaled
Nac
r
ſege
ccke ſun
crutſo
labont
Plectr
nlas e
Zslip
Smg,
lueme⸗

ecpar

ſerlödid
angals.
nahane
ſükett⸗
☛
Dndan
ſechnin

m⸗

cemi/

lropon
N N

ſote⸗
ſinte

Nlrii
ndegn⸗

„

ndetgluin

1 auſcllonla⸗
dR Noſtun i
da Pan
danninh
wenmddt
l⸗
mans kt
sſormerus.
ni Nnone
wodertti
un mMerberg
Caöctuondiet,
R— W
9

õ

ms Elrultt

.

zuanaz AIl-

eed
idN
nt ſaue,
3 CNrNY
N

„ ,

Plecta. te. ð q̃libet nexus

ſus ſibi oſtitnit.quoð vᷣr lex populi anto
nomaticc.i.pꝑ excellentiam pᷣm Iſidon.

Plebs. bis.r ꝓplłs ignobilis ſiue vulgꝰ

⁊voᷣr plebs a pluralitate.qꝛ plures ſunt
ignobiles q̃ᷓʒ nobiles.Eſt cm̃ plebs colle

ctio cm̃ ignobiliũ.ſed antiq dicebant᷑ B

plebes.bei. Onde Lucanus in.ʒ. otẽteſ

vulaus alunt neſcit plebes ieiuna time⸗
re. Iñ hec plebecula.le.dimiSʒ a plebs
Bhec plebicula.le.dimi.Et plebeiusbeia-
beiñ.de plebe exiſtens. vel ao plebem pti
neñns.ſ.ruſticus. Et nota ꝙ gtũs plebei

coꝛ.pe.qꝛ regula eſt qñ gtĩ datiui q̃ͥnte
tcecli. habent tres vocales ↄtinuas ꝓdu

cunt.e.añ.i.vt dies diei.Si aũt habcant
cõſonantẽ añ ei.coꝛripiunt c.ante.i.vt fi
des fidei. ſpes ſpei ꝛ 6.
ex virgulis⸗
vl papyro.vel charccto factꝰ vñ cophi⸗
nos faciebant. 8r a plecta. cte. Iñ hec

plectula.le.dimi. Vñ Joſeph in. 8· Erãt

crateres ex criſpantibꝰ plectulis facte.
Plecta etiam r calix duas anſas habẽſ
Idem crater. pᷣm Hugl.Glo. autem.4.
Reg·7. ſic dicit Labule qbus baſes fa⸗

ccte ſunt.qᷓoꝛate fucrant· m quibꝰrotũde

erãt foꝛmule ꝗ̃ coꝛonule ſiue plecte axpel
dſabantur circuli q̃dam crant.
Plectrum.tri.neu:ge.i.gubernaculũ na⸗
nis.vel lingua in coꝛꝑe.vel potius vltĩa
ꝓs linguc. ⁊ peuſſoꝛium cithare.⁊ dicit᷑
a plecto.ectis.ꝓ flectere.qꝛ flectitur buc
⁊illuc.vel ðᷣr a plecto ꝓ pumre.vel vᷣbe
rare.qꝛ plectrum vᷣberat ⁊ pꝑecutit. Iñ B
plectellũ·di.dimi:i.puum plectrum.
ſlcias.iadis.pe.coꝛ.ðr ſignum celeſte.⁊
r a pluuia.Et ſunt ſeptem ille ſtelle.ſcs
pleiades. Et dicunt ſic q̃ſi pluniades. q̃ſi
pluuiam dantes.qꝛ eis oꝛientibus abun

dat pluuia el dicũtur pleiades a pleio

ne coniuge Rtlantis matre carum.vł a
pluralitate Sunt em ſeptem non appa
rent mſi ſex Scom em̃ fabulas poctarũ
ſex concubere cum dijs.ſed vna tm̃ cum
moꝛtali vñ ꝓpter verecũdiam awarere
nõ vult Et nota ꝙ pleias qũqʒ ðᷣr ſignũ
illus.⁊pm h̊ caret plurali numero.qſiq;
vna illarum ſtellarũ or pleias. ⁊ſᷣm hoc
habet pluralem numeꝝ· Et ꝑ ſincopam

fnuienic plias pliadis ꝓ pleids pleiasis
Pñ Job. ʒ8: NMunqd ↄiungere valebis
micãtes ſtellas pliades. Et coꝛ pe. Has
ſtellas dicit vulgus gallmam
Plemina.ſunt vlcera⁊ ſulci m mambus

m pedibus calloſis.

☛●

lemlumũ.nij.ncu.ge.dici tempus qũ

luna eſt plena.Et vt dicit philoſophus⸗
Moctes plemlunij ſunt calidioꝛes.
ſPlenus.na.nũ.i.diſtentus.coꝛpulentus.
ↄpletus.⁊dr a pleo ples.Et ꝓducit ple-
Vn Oꝛat ius. Omne ſuꝑuacuũ pleno
de coꝛpoꝛc monat.
Pleonaſmos pſᷣm Donatum eſt adicctio
verbi ſuꝑuacua ad plenam ſigtionẽ · vt
ſic Oꝛe locuta eſt Et Ruribus audite ſi

dra celi.Poterat em̃ ſufficere.ſi dixiſſet
ſic Locuta eſt etiam ſi nõ addidiſſet oꝛe⸗
Oꝛe em̃ loquimur nõ oculis vel aure.
ſPlerus.i.frequẽs.ex maioꝛi ꝑte a pluri
bus deriuat᷑ Inde pleriqʒ.i · alinti.non⸗

nulli multi.bᷣm ſdapᷣ. Et nota ꝙ pleraq;
fe.g. acuit pe. ꝓpter ↄſoꝛtium maſ. ⁊· ne.
ſcʒ pleruſqʒ ⁊ plerũq;.que de neceſſitate
acuunt penanuu.
Pleureſis.ſis.f.g. eſt doloꝛ lateris acutꝰ
cum ſebꝛe ſputo ſanguinolento.⁊ r ꝗ
pleuron grece. q; er latus latme. Inde
pleureticus.ca.cũ.qui talem infirmita⸗
tem patitur.vel ad pleureſim pertimens
vt pleuretica paſſio. .
ſlexus.xus.xui.i.flexus.vel punitio Jñ
plexuoſus.ſa.ſum.i.flexuoſus vel vnmtꝰ
Et hic ⁊ hec plexibilis.⁊ h.le.i. habilis
ad plectendum Item adiectiue declina⸗
tur plexus.xa.xum. W
Plica.ce.fe:ac.ðra plico.cas. Et ↄpomt
hica hec ⁊ ;̊ᷓ ſimplex.cis quaſi ſine plica
malicie. Item ſumplus pla.olum.i.ſim⸗
plex. Item duplus.pla.plũ.Triplꝰ.pla.
plum. Quadꝛuplus.pla.plum.ꝛc̃.
ſdloꝛatus.tus.tui.i.ſetus vel planctus
ſed ploꝛatꝰ lachryman eſt.planctus tm̃
vocum Fletus vᷣo að vtrũqʒ ꝑtinet.quę

.

plerumqʒ; poete confundunt
ſdloſus.ſa.ſum.dicit᷑ ꝓ plauſus.i.reꝑcuſ
ſus vel clauſus.⁊ ↄiunctus.
Pluma. me.fe.ge.ðr q̃ſi piluma.a pilus

p capillo.qꝛ ſicut pili ſunt mn coꝛꝑe quas

=

tatmen ab hoc ipo oĩm generum inuem̃⸗

Lyfin

hꝛupedum. ita pluma in auibus. Inde 4
hbec plumula.le.⁊ h̊ plumella.le.dimi.i. tcur plurimus.ma.mũ/ Dan
ua pluma.Et h̊ plumatũ.ti.ceruical v· ſluſculus.la.lum.i.puũ plus.⁊ ðꝛ a plꝰ Ra
pluteum. Et plumatus. ta.tũ.i.plumis adoita culus Et ↄpomtur ↄpluſculus. Nel
tectus. Et plumoſus. ſa.ſinn.ijplenꝰ plu la.um. “ umd⸗
mis Inde plumoſitas.tatis Et ꝓducit ſplureum.tei.ᷣr a plantis ꝗᷓ̃ ibi ſubſter⸗ cvnd i
plu. Item a pluma or pl 19. ria. riũ — 3ns Mumdic
plumariꝰ.ria.riiũ nunt.i.tabulis ligneis a qbus liberi ſu⸗ Rorant
ad plumas ꝑtinens. Inde h plumarium ſterant᷑. Er pluteũ eſt ſcriptoꝛiũ ſuꝑ qð Nehn
rij.ᷣr opus in modũ plume factũa depi- ſeribit᷑. Item pluteũ ðᷣr tabulatũ.vłcra Hicken
ctum.ſᷣm HMug..ĩ hiſtoꝛijs aũt ſuꝑ Exo. tis crudo coꝛio intexta.ꝗᷓ in oꝑe facien⸗ wetc aec
or ꝙ pluma lingua quadam r acus Et do oſtio obijcitur ſᷣm Hug.ſDap̃. vo diẽ⸗ Dpo
inde ör hic plumoriꝰ.rij. maſige.i.oporiꝰ ſoluteus· interioꝛ ꝑs lccti.ſeriptoꝛiũ.pliu Peen
qcunq; oꝑatur cũ pluma.i.cũ acu.Et in tei ſunt crates coꝛio crudo ĩntexte.q̃m Poeſeſ
de plumarius.ria ·riũ dicit᷑ opus acu pi ope faciendo oſtio iungũt. ſed magis clt wand
ctum vel variatum. ßm vſum neu. g. ſo? myt
ſPlumaciũ.cij.i. ccruical. vel ſcriptoꝛiũ. Pluto.toms.deus infermi Sr.pluto gre⸗ rZ.
Plumbũ.bi.eſt metallũ fragilc ⁊ molle· ce. latjne dis vel diucs dicit᷑ quia infer⸗ nbot
⁊r a pila. eo ꝙ ex co pᷣmũ. pilis factis rnus omma recipit. Wurcin
maris altitudo temptata eſt. Huiꝰ duo ſoluuia. uic.dicit᷑ qᷓñ fluuia.a fluo fluis.qꝛ incn
ſunt generamgrũ ⁊ candidũ.ſed melius fluit. Maſcit᷑ em̃ de terrę a maris hobitu Pvetoo
eſt candidum. JIñ plubeus.bea.bcum.i. ꝗcum altiꝰ elcuata fuerit.aut ſolis calo entecs
plumbo cxiſtens. re ſoluta aut vi ventoꝛiũ ↄpꝛeſſa. ſtillat Ne
MPliũbatum. ti.i.plũbo aptatum.vel to⸗ ad terrã.Et eſt pluuia lenta iugis aqua Wwhdd
mentũ vel flagellum de plũbo factum. Inde hec pluuiola.le.dimi.i.puoa pluuia. Kk
POluralis.lis.2.t.⁊ hoc le.ðᷣr a plus. vnde Dneumon grecelatic dicit᷑ pulmo.Vel d
pluraliter aduer. Et hec pluralitaſ.talj. pneumon. or ſpũs ꝑ quẽ mouet ⁊ agira 1a
Plurimus.ma.mũ.or a plus. Et ↄpomt: tur ⁊aꝑitur pulmo vt capiat flatum. Poreg
ↄplurimus. ma.mũ.qᷓʒplurimꝰ ma.mũ.· Dncumoma.me.doloꝛ vel tumoꝛ pulmo wwen
Pluris.ↄ.t.⁊ hoc re.ðr a plus. Et ↄponꝰ ms. oln
ylur ig oplure. opluris oplure pe piu DOante O
re.tapluris.re.oĩa ꝓ valde pluris Sochotropbiii. ppp. loeus qno panpe di
Diuaplaris vea poly. uodeſt pmnrofft leo iefnennkdns Dremrhene uie
tas. Et ẽ inntõ actõ⁊ vtõ neu.ge · in ſin-⸗ pauꝑ ⁊ trophos.qʒ eſt ↄuerſio. In hic⁊ oyii
gulari. In alijs vo caſibus tam m ſingu hec pochotrophita.te. qui vcl ꝗᷓ eſt dñs ppli
lari qᷓ; in plurali eſt.ge· oĩs · in vna voce vel dña talis loci.⁊ ꝓducit ppi. fulllt
vl m diuerſis. Vnde cum per tres caſus ſoculũ. li.i.potus vel vas cũ quo bib ic bnnſt
neutrũ genus obtrneat plus Caſibus in r a poto.tas.qſi porulum ngmai
reliquis obtmet omne genus Et deſunt Dodagra.gre.ꝗᷓdam infirmitas pedum D ſloyt Duid
ablariuus ſingularis in.e.vel in.i.vt plu ⁊õᷣr a pos.⁊ agros.quod eſt tractus vel ſuarzne
reel bluri· Itẽ ntũs pluralis facit plu- agrios qð eſt ferum agreſte. ĩmite. cre⸗ Nnptä
res vł plura.⁊ antiquitas pluria. Item dule.q̃ſi retractio pepum.vl ferus doloꝛ Muein
beie e alis facit ĩcs.vl in is.plcs v? pedũ.nom omẽ quod ĩmite eſt.abuſiue äled
Pñ⸗ n plus eſt ↄpatiuum de mul ggreſte vocamus.Iñ podager.gra· grũ lrnin⸗
zwiren ien Oꝛiſcianus jn. 3· libꝛo. plꝰ? Et podagricus.ca.cum. flnr⸗
tas Z 1 . atinum hinꝰ nois mul ⸗ Poceris. ris.fe. ge. veſtis ſacerdotalis li eäd⸗
nen. ge Plre e ntũs no mnuemt᷑ mſi· nea coꝛꝑi pemirtus aſtricta. ⁊ vſqʒ od pe ae
ms⸗ . Pi n 18 vo muemtur etiam om des oſcendens. Vñ camiſia ſub ucul 4 1n
mna bi a berplurcs. a hec plur- Anti Sr. Et or a pos podis. I pederis. quoſwi lan
qui t. men pluria diccbant· Suꝑlatiuꝰ pcdibus herens Et. cox. pe. Tnte qcam õ

Nusfoig
plluis.

Danrszidti

Chnecis àa dhe⸗K. :
Gs zh⸗

tenor deiſen

Blcriſerpri⸗
Pe .
W edofem
innci/ſonee.
eAN

nimn lvge⸗
Xsicit anfer⸗

1. 4 .
nnnaſvo ſuis
me mars bhobit
te 5
. N y

N e
R r”M ) W

2
bedwidene
P Aun

e
oR

dis qinan,
.
eNNNN

Z
6
glus ia .
wimy ſt
no Fihiet
NNdRds
dnordd.
Nares n
Arwol
wulr imiedt
um rilnstel
murl,Au
Mergy u

ecersl
R hanl
newen⸗
mAnſen

Talarẽ tumcã poõderem cenſere ſmmſemẽto

Dodex. dicis.malſ.ge · i. culus. eo ꝙ fete⸗
at.⁊ dicit᷑ a pedoꝛ.doꝛis.Vnde Juuena
lis Sed podice.leui. .
Podium.dðij.baculus ſuper quem inmti
mur cum ſepe terram ferimus. Vndea
podium vicitur vbicunqʒ ſumtimur.
Poecma.madᷣ.pe.pꝛo.in ntõ ⁊ coꝛ.in gtõ
ꝓpꝛie eſt opus vmꝰ.licʒ generalit᷑ ꝑ oꝑe
poete accipiarur IJñ poematicꝰ.c.cum
Ded poeſis eſt locus multoꝛum libꝛoꝝ
oemaneꝰ.nea.neũ.i.ĩ pocmata manẽs

Doeſis.ſis.f. geipſa ars poetandi.xel fig

mentũ·⁊ ð a pęio.qð eſt fingo Vel poe
ſis ẽ materia totiꝰ carminis.in q̃ poeta
vᷣſatur Vel poeſis ẽ opus multo ꝝ libꝛo
rũ.Sed pocma eſt ꝓpꝛie opus vmus.Et
ꝓducũt.e.poeſis ⁊ poema.vñ i greciſmo
ðꝛ Irte poetria.fungoꝛ dũ fingo poema
Ape poeta vocoꝛ.fit fictio dicta poeſis
doeta.te.cõis.g.i.fictoꝛ.⁊ ꝓpꝛie carmis
alta vᷣba loquẽs.adðᷣr a pęio.qð eſt fingo
Inde l poetiſſa ſe.vxoꝛ poete.vel ꝗ fin⸗

git. Eadem 82 poctrida. de. Er ĩde poc

rridus.da.dũ.i.poeticꝰ Itẽ a poeta poe⸗
tcꝰ.ca.cũ.Et h̊ poct᷑a.tric.i.arspoctica
Dole grece.latĩe ðꝛ vẽdere.⁊ ꝓducit po-
Solemos⁊ polemẽtũ ·i.pugna ſiue bellũ
Dolenta.te.genꝰ legumĩs vel farmna ſub
tilis de fabis · vcl de tritico.vł de hoꝛdeo⸗
vel q̃ͥdã cibus inde factꝰ polẽta E&t ðᷣr
a pollis vel pollen pollmis.Et coꝛ.pᷣmaʒ
Pñ ſderſius. Inuigilat ſiliqs ⁊ grandi
paſta polẽta.i.farina mixta aqqua.In hi
ſtoꝛijs autẽ ſuꝑ illud Joſue ᷣr. Dolcnta

ſunt ꝙᷓna toſta 1 mambꝰ ofricata ad mo

dum grani pilo tunſi. vñ ðᷣꝛ polenta.q̃ſi

pilenta Quidã tñ tradunt polenras eẽ

pultes de purgatiſſima farina factas er
dictã polẽtã a pollen.qð ẽ purgariſſima
Molya.lye.i.armẽtũ vel grex f.
Et glibet plalitas. vcl collectio eqͥn vel
alion iumẽtoꝝ. vel generaliter beſtiaꝝ
ur polya ⁊ᷣr a polys.quod ẽ pluralitas
Polyandꝛũ.dꝛin.g/i.cumulus rerꝛe vel
ſepulerũ.vel cæmiterium. ⁊ dᷣr a polio.lis
aantrum · q̃ſi polirum antrũ · quia ibi ſe
pulcra moꝛtuoꝝ poliũtur Et polyãdꝛu

incerptatur multitudo viroꝝ.a polys·

—

farma

quodeſt pluralitas. ⁊ andꝛos qð eſt vvir
Et ſᷣm h̊ ꝓpꝛie ᷣr ccemiteriũ ꝓpter muiii
truoĩinem homjnum ſibi ſepultoꝛum.
ſolictoꝛ. toꝛis.inaſ.g.dicitur a polis q
eſt pluralitas.⁊lictoꝛ.tonl.qð ẽ poꝛtitoꝛ
cadauerum.Et ſᷣm Papᷣ.polictoꝛes ſunt
humatoꝛeſ oſſiũ ſiue cadaueꝝſepultoꝛeſ
ſpolydamas.me.vel matis.m.gc.i.mul⸗

ti cuba.⁊ mult igamus.q̃ plures vxoꝛcs

habet.ſicut fuit Nero qui dictus eſt po-
lydamas.nam ðr fuiſſe vir oim mulieꝝ
mulier oĩm viroꝝ vtpute.qui veſte ta
lari ſepe indutus ne agnoſceretur.lupa⸗

nar imntrauit.-

Solycctes. vel polytectus.i. plura con

tinens. Et dicitur a polis. quod eſt plu⸗
ralitas.⁊ dectes.quod eſt continens.
Polllonus qua.quum.pe.coꝛ.i.multi⸗
oquus.verboſus.vamloquus

ſPolymnia.r a polis. quod eſt plurali⸗

tas.⁊ mnimon.quod eſt memoꝛia.Et di
cta eſt vna muſarum ⁊ interpᷣtatur plu
ra recoꝛdans.
Polymitus.ta.tũ.i.textus vel oꝛnatus
multis coloꝛibus.⁊rotundis imaginibꝰ
r a polys quod eſt pluralitas. vcl a

2

Dolymita.te.q̃dam veſtis. ſic dicta pt
multos coloꝛes.⁊ imagines rorundos.
Inð polvymitarius.ria.riũ.i.variatus.

Pñ i ↄſtructione tabernaculi ſᷣcipitur

vt illa fiant ope polymitario. Et hic po

lymitarius.i.ſculptoꝛ vel pictoꝛ in tali
ope vel qui oꝑatur toales veſtes.⁊ ꝓduẽ

pe. Unde in uroꝛa. polymita fuit
oſcula dando pedi.Dap̃ vero dicit.Doli

mira veſtis multicoloꝛis a rotunditate
r. quod eſt peͤuus.
Polyonos.ꝗ̃dam herba quã latini her⸗

bam ſangumariã vocant. quia miſſa i

nares ſanguinem vomit.⁊ r a polxs
ſpolyos. q̃dam herba ꝗᷓ a latis ðr omm
moꝛbia.co ꝙ multis mo:bis ſubuemat.
PDolypodion.dicta eſt ꝗdam herba cuiꝰ
radix eſt hirta ⁊ crin

⁊ dicit᷑ a polipo piſce.
ſolyptoton.eſt multitudo coſuum vari

etate diſtmcta.vt Litoꝛa litoꝛibus ↄtra
ria:fluctibus vndas. Et nõ ꝙ poliptotõ

„ 8 D

grece.latine r multitudo caſuũ vbi ſcʒ
multi caſus ponũt᷑.ſco diuerſi.vt in pꝛę
dicto ecxemplo.
Dolipus.pi. m. ge.i.fetoꝛ.⁊ maxime q̃ ſo-
et eſſe m eiuitate.⁊8 a polis ciuitas.⁊
pus.quod eſt putredo. Sed pomtur pꝛo
quolihet fetoꝛe. Sicut ĩ libꝛo pᷣmo.Oꝛa⸗
tij.ꝓ fetoꝛe naſi ut ibi. Veluti balbinũ
polipus aghe.Et ð licentia poctica pꝛo
ducit pᷣma Item polipus pome ꝓ quo⸗
Dam piſce qͥ multos habet peees PVnde
Ouidius in · ꝗmecta. Vtqʒ ſub ęquoꝛibꝰ
depꝛenſum polipus hoſtem. Et tũc ↄpo⸗
mtur a polis:qð cſt pluralitas.⁊ pes pe
dis. ꝓd.pᷣmò vt patuit ꝑ Ouidium ſed
Eſt polipꝰ narisoſccdoq; dicit᷑ oꝛis. po
lipus eſt piſcis polipus fedatio naris.
olis ꝓ ciuitate pmũã coꝛ. ſeo ꝓ plurali⸗
tate eã pducit. Vñn Vꝛbs eſt dicta po
lis.dicũt᷑ plurima polis.Solis p ciuita⸗
te ↄpomt᷑ hec tripolis.tetrapolis.pẽta⸗
pol ſ. hexapolis.ncapolis. decapolis vn
ecapolis.i.regio in ſe ↄtinens.vł ciuitaſ
ſub ſe hñs tres vel q̃ttuoꝛ vel quinq; vł
ſcx.vel noucm.vel decem. vel vncecim ci

uitates. Et a p̃dicᷣ ſcendũt dicctiua

ſcʒ tripolitanus.na.nũ.Et hic tripolita
nus.m.i.dñs vel exũs illius cinitatis vł
ꝓuincic. Et ſimiliter diſtingue ca que de

ſcendunt ab alijs.

Pol ſilabus. ba. b i. pluri ſillaborum

2 dr a polis ouod eſt plurolitas ⁊ ſi la⸗
ba. Et coꝛ.li. Vñ in docrrmoali.Quę po⸗
lyſilaba ſunt bꝛcuics. baliſtaq; q mes.
Et in greciſmo.Eſt pluralc volis.⁊ ab B
pelyſillaba dicas.Et pomt᷑ h po. bꝛcue
cum pꝛoducatur. ꝗò”c
ſdolyſintheton.eſt multis qnexa ↄiũcti⸗

ombus dictio.vt Mater paterq; nepoſ

ʒ. Item in pſalmo Dũñ̃s ↄſeruct cum.⁊
viuificet eum. bcotum facict eum ĩ ter
ra.a non tradat cum in ammmã fnimico⸗
Holyſſcnus.na.nũ.i.pluriũ ſenſuum.vel

poſuit ex multis hiſto: ijs vel ↄpilaticm

ꝓ fetoꝛe.coꝛ.eam. Vñ in greciſmo dicic

ſpollex. licis.maſ.ge.groſſioꝛ dð

Poloſus.ſa.ſũ.i.alt

ſigmſicationũ. vt l'vlũ cano eſt polyſſe
Poly ſioꝛia. ric.i. pluralitos hiſto⸗ nj.
riarum Bñ ⁊ ẽ dã liber quẽ &olinus cõ

bus poliſto: dickus eſt. quaſi pluralitas

hiſtoꝛiarum.

Politicus.ca.cũ.i.ciuilis ⁊8: a polis qð

S ciuitas. Iñ h̊ politica.ce.ſcia ꝗ̊ rractat

de gubernatõe ciuitath. Et h politicus
Ci. liber vbi &ſcribit᷑ vita vꝛbana Et po
litici dicũt᷑ qͥ valent in policia. vel q̃ gu⸗
Politus ra.tu:liniatus: oꝛnatus.mũdꝰ
planatus.ſculptus.⁊r a polio.lis.
õ ẽ pluriũ ſenſuũ vel
ſigtionũ.⁊ Sr a polis.quod ẽ pluralitas
xenos.qð ẽ ſenſus. Inuemt᷑ qñqʒ poli⸗
xemꝰ.ma.mũ ĩ eodẽ ſenſu.ſed littera coꝛ
rupta eſt· ð
Palen inie el hic pollenus.m.i.tenuiſ
cal ine del farma illa minuta qᷓ vo⸗
lat in molcndino a mola Inde pollineꝰ
nea.neum polline factus. vel ad pol⸗
Imem ꝑtinens ⁊ coꝛripit li.
ligitus. ?

„.

8ð: a polleo. les.co ꝙ polleat int ceteros

vtute ⁊ ptãte Et coꝛ.li.in obliqnuis
Dollinctoꝛ. tonj i.ſepultoꝛ moꝛtuon ⁊ 3

apoliingo. g. qi polluton vnctoꝛ. i cada

uerũ ercematoꝛ.vñ Ecò.ʒo. Donec ſepeli

ont illud pollinctoꝛcs · Et hinc pollicto⸗

riũ.rij.locus vbi cadauera ponũtur.Et
pollinctus.cta.Ctũ.i.funeratꝰ.ſepultus-
q̃ſi pollutꝰ.vnctꝰ.i.cadauer crematum.

Dollioncs. poꝛ titoꝛes moꝛtuoꝝ dicũt

ollurio.onis.i.deturpatio.inquinatio⸗

macularõ. que accidit aliqũqñ quis coꝛ

rumpitur in ſomno.

Pollutus.ta.tũ.i macular? deturpatin
quinatus. 4

crcdbat᷑ donare.⁊ pð.pe.gti.
bel ſupbꝰ. vl oꝛnatꝰ
Solubꝛũ.bꝛi.nen.g.i.pcluis.

*

olus.li.dꝛ a polio.lis.ſDoli ꝓpꝛie ſunt

txue ſtelle in capite axis. Et dicũt᷑ a poli

endo qꝛ plama rotũci ſunt.Et pomt᷑ po

ius añigen celo volitum 1 ſeulotu eſt
varijs ſtellis. Itẽ polus a rotũditate ðꝛ
vñ ꝓ rorunditate pomt᷑.⁊coꝛ.o Pnde

Yure poli nõ iure foꝛi coĩa ↄſtant. ſuxple

domariũ.rij.locꝰ vbi poma omma

reponũt vel reſeruant᷑. ⁊: a pomuᷣ mi

M.
mli

feidy

Ponenĩ⸗
ſbeusv
Nelorpe
hoſmem
a N
Pomwuie
pomor
ctidic
qe viiß
Pomp⸗
p vuch
mohoye
Nicune tu⸗
pornpei/
n grinn
Ww
Cn
VWNN
dWr
Apom
Ponno
toſen
Rorn
hyos
Wpacß.
vule
ſenonlens
r ſbes
Mmilip
Pmunia
fmmmi⸗
eſnnedi
Merſͤl
nnh
Mhiri⸗
ſrir
ielide
nwen
R
N
A

ignii itd

d
it
eenren
kn ol tfi;
8., n

õ

5,1 1, 4

eni

Ade

deete

lnsneie

Koln
Nirns Aa
ren
gragrt
u Res
wrobinin
enA
Sõ

usmemig Mi;

iis :?

Neevwudr

rrideim

eih
l
sErmnnd
m Eimnt 4
um ſhemne

mu ,
immie

intere
Wes

Et ̊ pomariũ.mollis ⁊ liqdus cibus.vel
potius cx pomis factus. Et pomaria

dea pomoꝛum. 4
PDomelllũ.li.dimi.i.paruũ pomũ

Pomeriũ.rij.n.ge.⁊ h pometũ.ti.ꝓ codẽ

ꝛi. locus vbi poma creſcũt.⁊ðꝛ a pomus
Bel or pomeriũ locus pximꝰ muro.q̃ſi

poſtmeęmũ.vel q̃ſ poſt murũ.qꝛ poſt mę

ma vel poſt muros poſirum ef.
NDomilio.oms.vel pomo.oms.i.vẽditoꝛ
pomonꝝ.vel pomoꝝ cuſtos.ſomiliones
etiã dicũt᷑ qaquaꝝ vel lignon poꝛtitoꝛeſ
a⁊ vili pᷣcio.q̃ſi pomo ↄducebant᷑.

Dompa.pe.fe.ge.i.laus magiĩſicẽtia.glo

ria. ꝓceſſio ꝗᷓ ſolet eſſe victoꝛibus m tri⸗

umpho.vel obſequiũ funeris.Et pompe

dicunt᷑ ludoꝝn imagines . Et or a greco
Pompei.i.publice oſtentari. Jñᷓ pompa
q̃ſi publice oſtenſa.Et victoꝛia pꝛęcedit
pompã. qꝛ ituris ad certamẽ ſᷣmium ⁊

votũ victoꝛie ꝓmittebat᷑ Jñ pompoſus

ſa.ſum.i.ſuphus altus.magmſicus. Iñ

pompoſe adu. Et hec põpoſitas ta. Itẽ

o pompa. r põpaticus.ca.cum.pe.coꝛ.
i pompoſus. HZ
ſompatoꝛ.tor..q̃ aliq̃d ſuꝑbe ⁊ ſump⸗
tuoſe agit. M
Dompeius.pei.q̃dam nobilis inter reli⸗
quos ſ̃cellens romanus.qui multociẽs
põpam duxit. ſed poſtremo a ceſare vi⸗
ctus eſt.
Pompula.le.dimi.i.pua pompa.

Pompulẽtus.ia.tũ.i.põpa plenus.pom

poſus. Iñ h̊ põpulẽtia.tie.i.ſuꝑbia.
ſSomulũ.li.i. puum pomũ
Pomus.mi.arboꝛ q̃daʒ.Et h̊ pomũ.mi.
fruetuspomi arboꝛis.Et notandum qꝙ
oĩs fructus dicit᷑ pomũ.ſed ꝓpꝛie coꝛticẽ
mollem hñs.licet ſpecialiter poma dicũ
tur mala .
Ponqo ĩdeclinabile.n.g p quodã moꝛbo
7 põdere r a põodus Vñ in vira bea
ti Nicolai habetur ꝙ auri pondo triu
vginum ademit pudoꝛem.
Dondus.deris · n. g.onus vel guitas. vel
qð trutinat᷑ mẽſurat᷑.⁊dr a pẽco.des:.
qꝛ ĩ ſtatera libꝛarũ pẽdeat.hinc⁊ pẽſum
Sr. q̃ſi poſum. Sed abuſiue pondus vna
lil ꝛa. el vnus as ẽ. JIñ põduſculi.li· di⸗

i puũ pondqus. Et põteroſus.ſa. ſum. x

h ponderoſitas.tatis.Et notaꝙ ſunt di
uerſa noĩia pondeꝝ.ſcʒ trutma.q⁊ mone⸗

ta ðr.⁊ ſtatera.cãpana.examẽ.calcus.ſi⸗

liqua.ceratin obulus.ſcrupulus.dꝛach⸗

ma.cochlear. olche.ciathus.ocitabulũüu,.

denarius.ſolidus.ſcxtula:ſtatera.q̃dꝛãs
ſichel.vncia.libꝛa.mna.talẽtũ.cẽtuariũ
Dons.pont᷑.m.gc.i.iter ſuꝑ fluuiũ.ſcala
nauiũ.edificiũ vltra aquã vel aliquã val

lem. ⁊ 8r a pono.m̃s.qꝛ ad tranſmeandũ

pomtur⸗

⁊dicitur a pns
Por ticulus.li.di.i.puus pons. .
Dontifex.ficis:i.epũs vel ſacerdos.⁊ ðᷣr

Rontellus.li.illuð cui aliquid innititur

a pontifico.cas.quaſi pontẽ vel iter alijs

NMontiſicatus.tus.tui·digmtas faciẽs
vel officium ep̃i.

Pontius.interptatur declinans ↄſilium

Fugit vtiqʒ; ↄſilium iudeoꝝ.accepta em̃
qq̃ lauit manuſ ſuos.dicẽs. Innocẽs ego

ſum a ſanguine muſti huiꝰ Et r a põtus

inſula & qᷓ oꝛiũdus fuit.Eo vo tꝑe quo

chhriſtus crucifixus eſt. ꝓuincie ſyrie pꝛę

PDontus.iti.maſ.g.i.mare.⁊dðr a ponte.p
ↄtrariũ.qꝛ nõ poſſit põtari ſiue ibi põs
fieri. Vel ðᷣr põtus.q̃ſi pũctus.a pũcto⸗
ſDꝛopᷣe em̃ pontus.ðr mare bꝛeue.quaſi
oð modũ puncti Iñ hic põtulus.li.dimi
Et hic poncus.ti.q̃dam inſula.eo ꝙ ſit
in ponto. Iñ ponticus.ca.cum. Et hec
pontica.ce.ꝓ quadã gemma.
Dopa.pe.i.pinguedo . ſed pomt᷑ qñqʒ ꝓ
pingui..vel craſſo. vel graui ſpiſfſo.
ſopeanũ.ni.n.g.eſt qddã vnguentũ.vel
medicamẽtũ ad ꝓuocandũ cutis cando⸗
rem ⁊ eſt craſſum.vñ Juuenalis. ſdarte
tumet facies.aut pinguia popeana ſpi⸗
Dopellus.li.dimi.puus ꝓpłs. Vñ rat

perſiꝰ. Ante diẽ blando cuidam laccare

Popello.
ſpopina.ne.i.coquina.⁊ ðᷣr a Pong gnid
ibi tractatur pinguevo.⁊ ꝓd.pe. Vnde

Juuenalis.Sed cum puigiles placet m
ſtaurare popmas Iñ popmarius riariꝰ
riũ.ad popinã ꝑtmnens. Et hic popma⸗
narij.i.coquus.Et hec popinaria.i.coq̃·

—— a-

SDopino · oms. gluto.luxurioſus.ãbꝛ o. &ι
uoꝛatoꝛ. coquus. vel leccatoꝛ ꝗ; frequen⸗

tat coqᷓnam.vñ Oꝛa tius. Imbecillis in
ers ſi qd vis addi popma. 2R
opiſma.mat.n.ge.idẽ eſt q popeanũ.

AYteʒ popiſma eſt extrema ꝑs coitus dũ

pinguedo exit. vel ſemẽ quod emittitur
in coitu.Et hinc pomtur ꝓ coitu· vñ Ju
uenalis . DOꝛebebit vati crebꝛũ popiſma
roganti

Poples.plicis.m.g.iigenu.vel potiꝰ cur

uatura ſub genu. ⁊r poples. qꝛ pꝰ pli⸗
cam.i.flcxurã habet.a coꝛ.pe.gtĩ:

vel familian Dap. aut diẽ. Dopularis·i.

