cijs nr̃is.Et iſta lr̃a cõit᷑ habet᷑ ĩ biblijs

coꝛectis. Quidã vo dicunt ciſtarca · vñ

ſm eos debet dici m ciſtarcis noſtris· ꝗ

ciſta.⁊ arca. Alij dcunt ꝙ a ſuo ſuis.ðr

h̊ ſiſtarcia.cie.i.ſubſtãtia.⁊ ꝓpꝛie nauta

rum eo ꝙ ſuta ſit. vel qꝛ ſit ſta.i.collo⸗

cata.Hoc videt᷑ ſentire Huguitio.
Syſtole.lcs·⁊lyſtola.le.eſt coꝛreptio. ſil
labe naturalit᷑ lõge ↄtraria extaſi.qꝛ ſiẽ
cxtaſiſ ꝓducit bꝛeuẽ ſillabam.ita ſyſtole
coꝛripit lõgã.ut tquoſus oꝛion cũ oꝛiõ
ꝓducte dici beat ĩ pe. Et apud. cato

nem Hoc vide ne rurſus lemtaſ.crimĩe

doncs. Vltima crm huiꝰ verbi videc coꝛ
ripiè?᷑.cũ ſit ſcde ↄiugatõiſa pduci ðbeat

Siſtrũ.ſtri.n.g.i.tuba.⁊ðr a ſiſto.ſtis.vł

ör ſie ab inuentrice. Vel ſiſtrum.lingua
ęggiptiaca ðᷣr tuba cũ qua Iſis deſcribit᷑⸗
MNam ĩ bmõi ſacrificijs ea vtunt᷑ Vñ. i⸗

Reg · is. legit In tympoams leticieꝛin ſi

ſtris. ⁊ p̃cincbont mulieres.

Sitis. tis. f. g. deſiderin bibẽdi Zñ ſiticu⸗
la.le.dimi.pua ſit᷑. Et ſiticuloſus.ſa.ſum.

7

Aſünue ſitit vel aliqntulum ſitiẽs.
Sytropodes. ſunt coquẽdi cã vaſa ficti

lia cũ tribus pedibꝰ.ſᷣm Papᷣ ·⁊ videtur

ↄponi a ſyn.qð ẽ con.⁊ tris ⁊ pes.qi cum

tribꝰpedibꝰvas. Quidã aũt dicũt.citro

podes a citra ⁊ pes.qꝛ pedes hʒ citra ſu⸗

Situla.le.pc.coꝛ.reſt ẽ qᷓ pioꝛẽ fabcã.

aq̃ trahit.vel potiꝰipᷣm vas.⁊ðr a ſitio.
qꝛ apta eſt ſitiẽtibuſ ad bibendũ qð vas

greci cadũ vocãt Itẽ fitula.le.ẽ qðdã ge
nus ppẽtis. Iñ ſitella.le.di.i.pua ſitula.
Situs · cus.tui.i.repauſatio.vłoꝛdimatõ

vel repoſitio· vel modꝰ.vel natura.vl ve
ceuſtas vl humoꝛ vl lõgitudo tꝑis.vl ne

gligẽtia.Mã negligẽtia ex vetuſtate ſe—-

q́ſtur.⁊ ðꝛ a ſino.nis.Et ſitus.ta.tũ.no⸗

men.i.poſitꝰ ⁊ voluer̃t q̃dã ꝙ ĩ hac ſiẽti
one ſitꝰ deriuet᷑ a pono.ms. ꝑ aufereſmm
quaſi poſitus.ſed aufcreſis non fuu mſii

Gtommi
olotantit
bußmnitsl
efimimigi⸗
hinlgemd
coreſcies
F wr
nhe: n
e woic⸗
do. mis idee
Juſmoarag
ſt iͤbit
dis ſmls
berſmm
Gcnntna
Mmomn
inim relon.
Kfernon
Nr ent cnun
Gnmumeſgah
Pora et
.
Gobnane Frin
ube/ ut
rs raſens
SdNligd
Wddesds⸗
Sobiemnn
bſowꝛ qiſovꝛ⸗

ois i lonm,

ſumnau .
ildarſwr
ieim Fh

umahriabuün

ücſtniinn.
düfſſihing
Nonſhien
ſngeticth
Nämion
ang
nmmpacraſ⸗
Miponeein
Riene
Pnnlchene
Cordtpe⸗
Inmin
ni N

2
.

Ke wnſſen
Nd 5
. N
erix Kynen
mislnti
be / narn
”M
Paſienlm
ascm Mi⸗
K N
z ic
n S1s
Duäin dänen
sen
vinz m ſi,
Mabendic d
ieulo kichdag⸗
leigluſtn,
uſatio xla
reliN
ĩ mgul
4 uſtae 6
igibreſin

austaftnſi

tü

4,1 *6*.
mu

poſita dictione.ᷣm Hug ·

ante m H
Smaragdꝰ.di.lapis pᷣcioſus.viridẽ hũñs
coloꝛẽ.cui mhil viridius ↄpat᷑.Mã her⸗
has q̃; virẽtes.frõdeſqʒ exuperat.Solo
em intuitu iĩiplet oculos.nec ſaciat. ſcul⸗
pẽtibꝰq; gẽmas.nulla ꝗtioꝛ ocloꝝ refe⸗
ctio reficiẽs circa ſe viriditate repcuſſũ
gerẽ. IJñ ſmaragomꝰ.a.ſ.nomẽ poſſeſſi⸗
uũ pe:pꝓd.vñ ĩ Ruroꝛa.ſeqʒ ſmaragdimſ
miſcet vbiq; coloꝛ. Inuemt᷑ ctiã ſmarag
do.mis.idẽ quod ſmaragdꝰ.⁊ coꝛ.pe.gtĩ
Iñ ſmaragoĩneꝰ.nea:neũ.vñ Qpocl. 4
hñt q̃dã biblię. Et iris erat ĩ circũitu ſe

dis ſimilis viſiom ſmaragdims.lię ba

bẽt ſmaragdie.⁊ tũc ẽ nomẽ poſſeſnuũ
Smigma.ma.n.ge.eſt qddã vnguentũ
vel ↄfcctio vnguẽti vel ſapoꝛis vel aliq̃⸗
rũ aliaꝝ reꝝ bom odoꝛis vñ Damelis.
iz·/ Afferte mihi oleum ſmigmata vt la
uer. Inuemt᷑ etiã migma.ſed aliud ſiãẽt.
Smirna.ne.f.g.aſię minoꝛis. vide sᷓ.

ꝓuintia ⁊ interpᷣtat᷑ canticũ eoꝝ.

B ante O

Sobna.ne. tpꝛiũ nomẽ cijiuſoã viri qͥ

habet᷑ Iſa. 56 Et ſobna ſcriba. ⁊ intpᷣra

tur ſedẽs.vel ſedes.ſeu diuertens:
Soboles.lis.i.pgemes.ſ.filius vel filia.
82 ſubolco.les.eo ꝙ ſuboleat.i.ſuccre⸗
Sobꝛinꝰ · m.m.g.i.filiꝰſoꝛoſ.⁊ ð ſcar.
a ſoꝛoꝛ.q̃i ſoꝛoꝛinꝰ. Iñ h̊ ſobꝛma.ne.filiꝗ
ſoꝛoꝛis · qᷓ ſoꝛoꝛma. Et ꝑ ↄpoſitionẽ hic

2ↄſobꝛinꝰ.m.i.cognatus Wel ↄſobꝛii di

cũt᷑ filij duaꝝ ſoꝛoꝝ.vel fratris ⁊ ſoꝛoꝛis
qᷓi ↄſoꝛoꝛini. Iñ h̊ ↄſobꝛina.ne.⁊ coꝛ.pe.
Sobꝛius. bꝛia.bꝛiũ.i.abſtmẽs.⁊ dr a ſc.
bꝛia.qð ẽ mẽſura.q̃i ſebꝛius.i.ſecũ hñs

bꝛiã. Añ h̊ ſobꝛietas.tad. Et differt a pu

dicus. Pñ qᷣdam.ſobꝛiꝰ a mẽſa.de lecto
ſurge pudicus Indẽ ſobꝛiolus.la.lum.i.
aliqᷓntulum ſobnus.
Soccus ci m.g. eſt qdðᷣoã calciamẽtũ co
medoꝝ.⁊õr a ſaccus.co ꝙ ſaccũ habeat
in ̊ ꝑs plante ĩmittit. ⁊ ꝑ metonomiam
ðꝛ qũq; comeðꝰ. Iñ ſoccellus.li.dimi.i.
paruus ſoccus Et ſoccatus.ta.tũ.i.ſoc⸗
cis indutusvel ſoccos habens.
Socer.ceri.m.g.dr pater vxoꝛis.vłl ma
riti ⁊ᷣr a ſocio.as.qꝛ ſociat᷑ genero vel

nurui: ipe ei. Iñ ſocrinꝰ.na.nũ.Et ſo⸗
crus.huiꝰſocrus.mater vroꝛis vel mari

ti.Et ꝑ cõpoſitionẽ hic ꝓpſocer.ri.pater

ſoceri vel ſocrus.q̃i ſcõs ſocer.Et hec ꝓ
ſocrus. mater ſocrus vel ſoceri. Et coꝛ.

ſo. Vñ in greciſmo Eſt ſocer vxoꝛis ge⸗
mtoꝛ.ſocrus gemtrixdg.
Socius pꝛie eſt in ꝑiculo.Collega ĩ offi
cio Comes in itinere. Cõſoꝛs in pꝛemio
Soalis in mẽſa.vel m ſede. q̃i ſedalis⸗
Iſidoꝛus etymo.x:dicit ꝙ ſocij dicũtur
ꝓpter ꝑiculi aut eꝑis ſocictatẽ.q̃i m vna

caliga vel ſocco. vel in vno veſtigio ma⸗

nẽtes.⁊ tũc ſociꝰðꝛ a ſoccus.qð eſt calcia
mentũ comedoꝝ.vel a ſeqͥꝛ.querj. Jñ

ſocia.cię. Inuem̃t᷑ ctiã ſociꝰ.a.ũ. Et coꝛ⸗
ripit pᷣmã.vñ Ouid.de arte.Nõ bene cũ
ſocijs regna venuſqʒ manet Iñ ſocietaſ
tatis.ðꝛ pax.fedus.⁊ſocioꝝ vnitas.
Sodalis..t.⁊ ;̊ᷣle.i.ſocius in mẽſa. vel

ſcutella.vel in ſymbolis. Iñ h̊ ſodalitas.
taſ..i.ſocietas amicicia. Et h ſoðalicium
cij.ꝓ eodem.vñ Ouidius Jure ſodalicij
qui mihi iũctus erat Et ſooalis ꝓ ami⸗

co ðꝛ. ⁊ ↄpat᷑ vnde inuem̃t᷑ ſodalicius· i⸗

ꝗqmicabilius.Et ꝓd.pe.

Sol ſolis.m.ge.ðꝛ a ſolus.co ꝙ ſolus lu⸗
ceat obſcuritatis cũctis alijs ſieribus
ſuo ſplẽdoꝛe Iñ h⁊ h̊ ſolan ⁊ B re.i.res ſo
lis.vel ad ſolẽ ꝑtmẽs Et ſolanꝰ.na.num.
pe. pd.poſſeſſiuũ.Ex quo ſubſolanus.⁊

8ꝛ2 ſol.quaſi ſolus lucens.

Solaciũ.cij.oblectamẽtũ.leuamẽ.refri⸗

geriũ.ↄſolamen Solamen.inis.idem.

Solariũ.rij.ðꝛ a ſol.q̃i ſolauriũ.quia ſo⸗

li ⁊ aeri.vel auris pateat.

Solax.lacis.eſt pecus multũ depaſcens
Solea.leę.fe.g.ðꝛ a ſolũ.co ꝙ ſolũ pedes

tegat.vel qꝛ ſolo terꝛę adheręt. Iñ ſoleo
la.le.dimi.i.ꝑua ſolea.

Solẽms.ↄ.t.⁊ h nc.i.celebꝛis feſtiuꝰ. JIñ

ſolẽmtas.tatis.Et h̊ ſolẽne.nis. ꝓ eodẽ
Et ↄpomt᷑ a ſoleo ⁊ annꝰ.qꝛ ſolet eſſe ſin⸗
gulis annis. vel a ſolido.das.i.firmo.qꝛ
ſolidũ ꝓpter religionẽ mutari nõ debeat
Et pſᷣdicta vocabla ſcribẽda ſunt ꝑ vnũ.
Laduo.n.⁊ nũq̃ʒ.ꝑ.m.⁊.p.
Solers.lertis.oĩs.ge.i.ſapiẽs.ĩgemoſus

ſagax. c autꝰ.⁊ ðr a ſolon. quod cſt torũ

vel multũ. qrs ſt totus vel inultus in
arte · Et pſᷣm h̊ põt ſcribi ꝑ vnum.l. Vel

ↄpomt a ſollicitus.ta.tũ.⁊ ars.quaſi ſol
licicus in arte⁊ vtilis.⁊ ſᷣm h̊ ſcribitur ꝑ
duplex.l. Iñ h̊ ſollertia.tię.i.ſollicitudo:

vigilãtia.aſtutia.ſagacitas.mouſtria ⁊

pꝓd . ſo. Vnde qdam Exiguo pulcram du
cit ſollertia vitã.i.ſapiẽs ⁊ cautus hõ.
Sollicitus·ta.tum.i.curioſus.anxius⁊

comotus Inde ſollicitudo.dims.curioſ

tas. anxietos. ,
Solidus.da.dũ. i. integer. firmus. ⁊ ðr a
ſolioo. das. qð ẽ firmare.integre.⁊ qñq;

ſincopat᷑ ⁊282 ſndn vare Ber h ſolidus

di.ẽ qdᷣdã pondus.⁊d ſolioꝰqꝛ mhil illi
deeſſe videt. Solidũ vo mtegrũ ⁊ totũ.

veteres dicebãt. Ipᷣm vel ipᷣe quoqʒ nu⸗

miſma q numa vocatur. vl nomiſma qꝛ
noĩbus pᷣncipũ ⁊ effigie ſignet᷑ b initio

vo vnu numiſma. vnꝰ argẽte erat ſoli⸗

dus Apud latĩos alio noĩe ſextula ðꝛ.qꝛ
vncia ↄpleat᷑ ſex ſolidis.Hũc vulgus au

veũ ſolipũ vocat.cuiꝰ tertiã ꝑtẽ dixerũt
tremiſſem.qꝛ ſolidũ ſaciat tremiſſis. Et

nõ ꝙ ꝓ illo pondeꝛc dicẽdũ eſt ſolidꝰ ⁊ nõ
ſolous:miſi ſincopet᷑ in ſyllaba Jñ ſolida
rius.ria.riũ.ad ſolidũ ꝑtiẽs.vel ſcʒ ſoli
dos accipiẽs.vcl ꝓ ſolidis ſeruiens.

Solifuga.gc.pe.coꝛ.quoddã anĩal.eo ;

fugiat diem. vt dicũt muſeraneꝰ · qui eſt
arainę foꝛma. .
Soliloquiũ.quij.n.g.i.ſolitariũ eloquiũ

ſ.cũ noſipſi nobis ad inrogata reſpon⸗

demus. Vñ q̃dam liber Mtuguſtini victꝰ
eſt ſoliloquium.

Solyma. hieroſolyma dicta ẽ coꝛrupte

a poctis ſolyma. Iñ ſolymꝰ.ma.mũ.vñ

Juuenalis · Interpꝛes legũ ſolymoꝝ⁊

magnus ſacerdos. H
Soliſequiũ vel ſolſequiũ.ꝗqðã herba.ſcʒ
heliotropiũ qꝛ ſe ↄuertẽdo ſeãt᷑ ſolẽ NQã
ſole oꝛiẽre ⁊ occidẽte floꝛes aꝑit ⁊ claudit
Solitariꝰ.ria.riũ.i.oſuetus.⁊ðꝛ a ſolitꝰ

Et h̊ ſolitudo.i.ↄſuetudo. Itẽ ſolirarius

pᷣt deriuari a ſolus.vide in ſolus.

Solitudiariꝰria.riũ.i. ſuctꝰ⸗ 8 a ſoli
tus. Itẽ ſolitudinariꝰ.i.ſolitarius.vel m
ſolitudme ↄmoꝛans. vel ad ſoliruoinẽ ꝑ

rxinens. ⁊ runc or a ſoluos.

Solitudo. dinis. i ſingularitas. deſertů.

ſolitaria manſio.ſiue locus corẽs frequẽ

tia hoĩm.r a ſolus.

—z

Solitus.ta.tũ.i:frequens.aſſuetus aſſi⸗

dDuus.vſitatus. Et ↄpomt᷑ mſolitus.ta⸗

tũ.i.inconſuetus.

Soliuagꝰ.ga:gũ.pe.coꝛ.q̃ ſolus vagat.
Soliñ.li.n. g. regia ſexs. 182 a ſexeo q̃

ſecdiũ a ſedendo.vcl ſoliũ r q̃ſi ſolidum-

qꝛ ſolidis ligms fiat ·vel or a ſolus q̃ſi
ſolius ſedes

Soloc.qdã ciuiteſ int᷑ gręciã ⁊ barbariã

Soleciſmꝰðꝛ a ſoleo ciuitate.vel a po
illiꝰ ciuita.q̃ ex vꝛbe ſoloe ꝓfecti.cũ apð

athemẽſes ↄmoꝛarẽt᷑ vt illoꝝlimguã diſ

cere vellẽt.ſuã ꝑiter ⁊ ulo ꝝ linguã coꝛrũ
pebant. vñ libuit athemẽſibuſ vt illuꝰ
vitiũ ſolecuſmꝰ vocaret᷑ . Vl a ſoloe ciui⸗
tate ðꝛ ſolenſis.ſe.⁊ h⁊ h ſolenſis.⁊ B.ſe-
⁊2pomt᷑ cum mos moꝛis ⁊vr hic ſoleciſ

mus.mi.q̃ſi mos ⁊ ↄſuetudo ſolęcenſum
Cũ em̃ ſolęcenſes in cofimo grece ⁊bar⸗

barie ſiti eſſent.partim barbaroꝝ moꝛe
ꝑtim grecoꝝ loquẽtes Riguõ hẽbant cõ
fuſam.Cũ em̃ vtrãq;ʒ vellẽt ſibi æcfendẽ
vtrãq; coꝛrũpebãt.Hi cũ romã vemrẽt
vt lĩguã latmã addiſcerct.eũ maxie cor
rũpebãt vñ moleuit ↄſuetudo ut qðlibʒ

vitiũ imn oronc.diceret᷑ ſolęciſmꝰ.q̃¶. mos

⁊2ſuctudo ſolęcenſiũ Et c ſolcciſmꝰfigu

ra vel vitiũ qð ↄſiſtit m mcõpetenti iniun⸗

ctura dictionũ.Et ut Donatꝰ diẽ Solę
ciſmus eſt vitiũ in ↄtextu partiũ oꝛatio

ms ↄtra regulas artis gramatice factũ

Inter baꝛbaꝛiſmũ oũt ⁊ ſolęciſinũ h mtẽ
qꝛ ſolęciſmꝰ diſcrepãtes aut moſequen

tes mt ſe dictõnes habet. Darbariſmnus

aũt ĩ ſinglis vbis fit. aut ſcrip aut ꝓnũ
ciatis. vn barbariſm⸗ fit in dictõe Sole
ciſmus in oꝛatoõne Pñ qdam Elt baorba

riſmus cum dico dña dñs:· Eſt ſoleciſ⸗

mus vir mea ſponſa menus ·
Solon interpᷣtat᷑ totũ vel multum.
Solſtitiũ.tij.i.ſtatio.ſolis In hꝛ hᷣ ſolſti
tialis ⁊ h̊ le.res ſolſtitij.vel ꝑtmẽs ad ſol
ſtitiũ. Solſtitiũ eſt maxia diei artificiał
⁊noctis inęq̃litas.ſme ingreſſus ſolis in
capꝛicoꝛnũ vl in cancrũ Et ſunt duo ſol

ſtitia.ſ.eſtiualea hycmale. Eſtiuale circa

ſetanci
Circoſctumn.⸗
Soli limm⸗
volctM
ſuſnini iod.
Irckſoidan
en oons!
Awiazrd. Aſro
lo Syſolol
ne ſol bꝛene
litarisnun.
redii tlmn
nnun’ Ep/
lmmmmilil
Cvicupns f
ni iiac idc⸗

oſoeckſonmnd⸗

Miſomnmniciq
ſna ſve riſ
ſiſt oculi⸗
ſoonpiͦ uotüis
curaccedenten
ob mnaſomndag
lolitcvonen
ili lnin,
cctoneaure,
lſhich li
Nünmdiſts
Wrr Inbgen
Opitns tuti.
nr iſomnae
neicoſerſuf
nrnin
Moſfifn giß
bnttir
lſciſftenri
ngncſehi⸗
Nneg

nshluntes

.

s ſung
Ne Mins,

enilzer
ſe. . ,
W SD „
„ . . 71
13 narno

urr oebanihl
ſnco bemin

nconmo gna ꝛ0
wumdodudd

NRNR Ra
W Mainn
niaicni
wan iN
irtai
Sriurie
vvGN
SSJindn
inorſtühni
ber Brdontbws
3 M0. .
gir u W.

NA .

feſtũ ſancti Jogm̃s baptiſte. NHyemale
circa feſtum natalis dũi⸗
Solũ.li.i.terra.⁊ðꝛ a ſol.qꝛ ſoli pateat.
Iñ hſolum.li:iferioꝛ ꝑſ pedis.qꝛ eo t᷑re
Yeſtigia impᷣminꝰ Et qꝛ terꝛa ſirmaẽ ad
ſuſtinẽdũ.ideo ðꝛ ſolum quicq̃d ſuſtimet

aliquid.vt lq̃ eſt ſolum nauis ⁊ piſcium

AVer eſt ſolũ auiũ.Celũ eſt ſolũ dcooꝛum⁊
ſtellaꝝ. Et inde ſolũ ðꝛ pedis.qꝛ totũ mo
lem coꝛpoꝛis poꝛtat.Et coꝛripit ſo.Pñ
Ruianꝰ. Aſtu vĩncit hõ cũcta creata ſo⸗
lo.Sʒ ſolus.la.lũ.pᷣmã ꝓd. Vñ Fixũ po

ne ſolũ bꝛeuẽ.longũ mobile ſolum·

Solus. la.lũ.i.fine alio ſingularis. JIñ ſo
litarius.ria.riũ.i.ſingulan. Vñ heremi⸗
te dicũt᷑ ſolitarij.qꝛ ſoli ĩ heremitario cõ
moꝛant᷑.Et pd.ſo.Vñ q̃dam Mõ facias
ſolus qð fugit oĩis homo
Solutoꝛ.tor..eſt ille q̃ ſoluit.⁊ ð a ſoluo

Soma.:.i.coꝛpus. In ſomatopeia

— — 2- 7⸗ „

Sõmũ.nij.n. g. io qð videtc m ſomno Et
rnotaqꝙ ſommũ qñq; large accipititaq

ſit genꝰ oim ſommoꝝ Rliqñ vᷣo accipit
ꝓ ſpecie ſomnij.Sunrt em̃ q̃nqʒ ſpẽs vel
mõi ſommãdi.q̃n due mbil ſiẽnt ſ.fanta
ſina ſiue viſu:aim ſommũ.Sʒ tres aliqd
ſigqnt.ſ.oꝛaculũ.viſio ⁊ ſommũ. Et eſt in⸗/

cura ſcedente naſcit᷑ aliqð ſommũ.⁊ ðr
ab maſomnꝰ.qꝛ tm̃ ẽ in ſomno apariter

euolat ⁊euaneſcit cũ ſomno. Sʒ cetera
ᷓ aliq̃q ſignat eẽ pꝰ ſommũ ſubſiſtunt in
ſua ſiãtione aut a ſua ſigtione.Fataſma

ſuie viſuʒ ẽ cũ aliqs in pncipio ſomnij vi

det foꝛmas diuſas ⁊ varias ⁊ alienaſ a na
tura reꝝ. In h genere ↄtinet᷑ ephialtes

Sõnolẽtus.ta.tũ.i. piger vl ſomno ple⸗
nus Iñ ſomnolẽt᷑ adu·Et h̊ ſomnolẽtia:
rię.ĩ eodẽ ſenſu Et in eadẽ ſigtione vel cõ
potione r ſomnolẽs.en/oĩs generis·
Sõnus.m·/m.g.ipᷣa quies in doꝛmiendo
Et deſeribit᷑ ſic Somnus ẽ quies aĩaliũ
virtutũ cũ intentione naturaliũ.iales
virtutes dicũt᷑ hic q̃nqʒ ſenſus ⁊ ratõ.⁊

mtellectus Sed naturales vᷣtutes dicũ

tur atpetitiua.retẽtiua.digeſtiua.expul

ſiua.Sʒ in ſomno q̃eſcũt aĩales vtutes⸗
Cũ em doꝛmit hõ.nec vit · nec augit
nec diſcermt. nec intelligit Sed naturna

les Stutes tune intedunt nam in ſomnoõ
melioꝛ fit digeſtio ⁊ meliꝰmutat᷑ cibꝰ⁊ex·
Bſeq̃t᷑ ꝙ meliuſ axpetit᷑ Itẽ a ſomnus
ſomnulus.li.⁊ ſomnellus.li.⁊ ſommculꝰ
li.omĩa dimi. Iñ ſommculoſus.ſa.ſum.i
ſomno plenus.Et h̊ ſommculoſitas.tat⸗
Et vt diẽ Dapᷣ. Sõnus eſt qð doꝛmimꝰ.

Somnũ vo qð doꝛmiẽtes videmus.

Somatopęia.eſt cũ res icoꝛpoꝛca intro
ducit᷑ ad loquẽdũ.vt cũ dicimus deos ⁊
ongelos loqiuuu.—
Sonipes.pedis.m̃.ge.ðr cxtrarius.qꝛ
pede ſonat terram ꝑcutiendd.
Sonoꝛus.ra.rũ.i.qð ſonat.ſed pꝛie bñ
vel gᷓuiter ſonans Iñ ſonoꝛe.aduũᷣ. Et H
ſonoꝛitãs.tad.i.ſonãtia.⁊ ꝓpꝛie bona vel
grauis.Et ↄpom̃t ↄſonoꝛus.ra.rũ.i.cõ⸗
ſonus Et ꝓducit no. —
Sons ſontis.oĩs.g.i.nocẽs vl culpabiliſ
vitioſus.Et ẽ metaphoꝛa tracta ab ol⸗
la.Siẽ em̃ olla nõ ſaſj cocta vel rimoſa ſi
cutiat᷑ mute ſonat ⁊ꝑ ſonũ vitiũ eiꝰap
paret.ſic aliq̃s mſipiens non inſtructus
ſapia vitioſus.ſcʒ mt᷑rogat᷑.ſuo ſono ⁊
ſua reſpõſiõe vitiũ ſuũ maĩfeſtat ⁊ ꝓdit
Iñ ſonter adu.Et h̊ ſontia.tię.i.nocẽtia

Et ſonticus.ca.cũ.i.nociuus. acoꝛ.ti.

Sonus.m.m.ge.eſt qᷣcq̃d aure audit᷑ vel
auditu percipit᷑ · Inde ſonulus. li. dimi.
i.paruus ſonus.
Sophar.pꝛiũ nomẽ cuiuſsã viri.Et in
terpᷣtat᷑ diſſipatio.vł ſpeculũ diſſipans⸗
Sophia.phie.f.g.i.ſapia.a acuit᷑ penul⸗
Sophiſma.mat. ſermo muolutꝰ.vbi in
falſis ſentẽtijs ↄnexiois veritas manet⸗
⁊coꝛ.pe.gtĩ. Iñ ſophiſmaticꝰ. ca.cũ.q̃ lo
quit᷑ ꝑ ſophiſma.vel ad ſophiſmata ꝑti⸗
Sophiſta.ſtę·in loquẽdo deceptoꝛ nẽs
vbonꝝ ĩtricatoꝛ axparẽs ſapiẽs ⁊ nõ exi⸗

ſtẽs. JIñ ſophiſticꝰ.ca.cũ.pe.coꝛ.i.fraudu

lẽtus deceptoꝛiꝰ. Itẽ ſophiſta qũq; acci
pit᷑ plſapiente vel ſapienter loquente.⁊
ſcipue apud antiquos
Sophos gręce.latine ſapiẽs ðꝛ vel cou⸗
dr hic ſophus.phi.i.ſapiens
Sophꝛomcꝰ.ca.cũ.pe.coꝛ.i.pꝛudẽs vel
temperatus ⁊ᷣr a ſophꝛone.qð interp⸗/
tat᷑ pꝛudẽtia.vel tempoꝛantig.

Sophꝛoniũ.nij.victa ẽ qdam mulier di: medere qꝛ coꝛpa defũctoꝝ ↄdita in co n ſnnmdn
mmutiue cã adulatiõis. qᷓſ pꝛudeciũcu-⸗ fra qdꝛaginta dics ↄſumut᷑. Et pomt ꝓ ts. 10r ſii,
la vl temperãtiucula.⁊cſt.g.fe:qꝛ quali ſepulcꝛo ſumplicit᷑ Et ꝓ eodẽ muemt ſar Goſeel⸗.
tas vocis eſſentiã rei nĩ muraat., cophagus. vin.s. in ſarcophagus. ſagſren 10,
Sopoꝛ poꝛis.i.ſomnus.ſed ſopoꝛ leuis. Soꝛops.pis.ðꝛ a ſoꝛos.quod ẽ aceruus Etmmminſen
ſomn? ppetua q̃cs.Itẽ ſopoꝛ ipa.q̃es et eEt dicunt᷑ ſoꝛopes.ceſpites.. ſiütbiſo
ſuauitas ⁊ quietudo ſomm. Vũñ ſepe on Soꝛoꝛ. of..ðꝛ a ſemen · q ab codẽ ſemine. nncnis Ge
tingit ꝙ m aliqᷣ ſomnꝰĩ qͥ nõ ẽ ſopoꝛ.ſʒ ſdꝛopnie q̃dem ſoꝛoꝛes ſunt ·ꝗq̃ habent cũ Gobond
i qᷣcuq; ẽ ſopoꝛ⁊ ſomnꝰ Iñ ſopoꝛꝰ.ra.rũ. dem pr̃em.ſed diuerſas mr̃es. Econtra NdodSws
.q̃etus dulcis ſuauis.vl ſopitꝰ.i.doꝛmi germane.eandẽ matrẽ ·ſed diuerios pa⸗ (cterodibd⸗
ens.⁊ coꝛ.pᷣmã.ſopoꝛ· OVñ· Ouidius ĩ.i: txrres.q̃ſi ab eadẽ matre manantes Plor 6Phitzvori
cꝑi.Quxęqʒ tibi dederã vma ſopon eräat. Pꝛoꝛ a ſolus.quia ſola cum fratribusm GSoſcratusn
Sopoꝛifer.a.ũ.pe.coꝛ.i.ſommfer.ſoporẽ ſoꝛte cognationis habee Zaenglsli
Soꝛbicies.ei ..ſoꝛbitio In ſoꝛ ferens · Soꝛoꝛcula.lc.dinn.i.xua ſoꝛo. Etat ſofnn
bitiũcula.le.⁊ ſoꝛbiciecła.le.di.pᷣm Hugl.· Soꝛoꝛius.ria.riũ.ad ſoꝛoꝛẽ ꝑtinẽs ⁊222 ſKntuan
Quidã dicunt ꝙ ſoꝛbitiuncula ẽ. dimi. ſoꝛoꝛ.Et hinc.hic.ſoꝛoꝛius.rij.filius ſoꝛo Cmmſein
a ſoꝛbitio.ſed ſoꝛbiciccula.cſt.dimi.ð ſoꝛ ris.Et ſoꝛoꝛia.rie.filia ſoꝛoꝛis Et ſoꝛoꝛi inmiſult
bicies.Et ðꝛ ſoꝛbitiũcula.liquidꝰ cibus us martus ſoꝛoꝛis.vel frater vxotis. Ilnglnns
de facili ð glurie.ſic ſolet fieri de ſari Soꝛos.vel ſoꝛon.dꝛ ſcpulcꝝ vel arca m ctninn
na. Vñ. 2. Reg.iʒ.Lulit 6Thamar.ſoꝛ⸗ ꝗᷓ moꝛruus fert᷑ vel recõdit᷑ Itẽ ſoꝛos d?ꝛ neatlrur
biciũculas qᷓs fecerat. ægaerceruus. acuit penaul. 6lr bces heel
Soꝛbus.bi.qdaʒ arboꝛ.⁊dᷣr a ſoꝛbeo:. coo Soꝛs ſoꝛtis f. g. qnqʒ dicit᷑ diectura vt Cr
eius fructus habilis ſit ad ſoꝛbendu: Aſta verula ſcit mitað ſoꝛte. Qnq; poſ⸗ gin
ñ B ſoꝛbum.di.eiuſoẽ arboꝛis fructus: der hieruſalẽ fuit ĩ ſoꝛte Bemami⸗ inodeedunct
Soꝛbium ctiã ᷣr cereuiſia vł potꝰ qᷓ fi· Qñq; ſucceſſio tꝑis ex naturali ↄditio⸗ 2
ex tali fructu vcl etiam of. ge vel diuia biſpoſitoe. vt ibi. Cu oica guigenit
Soꝛbetũ.ti.loeus.vbi ſoꝛbi ereſcũt.⁊ðẽr abceſſerit.noctemqʒ ſoꝛs reduxerit ꝛc. An i⸗
a foꝛbus. Et h̊ ſoꝛbariũ.idẽ eſt.vel locus Qñq; capitale.vt Quicqͥd accipi: vl⸗ ſetue
vbi ſoꝛba reſeruãt᷑.vel exiã ipſᷣa arboꝛ: cra ſoꝛtẽ vſura ẽ Qñq; ðᷣr calus Vnde Snn ei
Soꝛds.dis.f.g.i.putredo.metalloꝝ ſoo Ouidius meta .pᷣ. Dꝛimus amoꝛ phębi en
ria. ⁊ aliaꝝ ren. IJn ioꝛ deculale dimi.i. daphne pencia. quã nõ ſoꝛs ignar vrdit gecttll
xua ſoꝛdes.Et ſoꝛdiqus.da.dũ.i.immun Itẽ ſoꝛs dꝛ foꝛtuna vl euẽtus reꝝ Vn e ſrnnn
dus.ſoꝛdidatus.vñ Ouidius. Veſtes qs Auncanus ĩ p. O miſeri ſoꝛtis ꝙ nõ mn pu⸗ Ahilrmug.
gerit ſoꝛdida lana fuit. Iñ h̊ ſoꝛdicitas. mca nati ꝛc. Itẽ ſoꝛs qũq; impoꝛtar ele na pa
tadᷣ. Et ſoꝛdidulus.la.lũ.i. aliq̃ntulũ ſoꝛ: ccionc̃.ſᷣm qð ðꝛ vlłpli fecer̃t ſortẽ. Et ce . Perater
Soꝛcth.ĩterpᷣtat dilecta.genus didus. cidit ſoꝛs ſuꝑ Matchiã. Vñ Soꝛs fatũ Aßroſ zin
eſt vitis optime.ꝗᷓ vberes fructus facit · ſoꝛs auguriu. ſoꝛs eſt capitale· ſoꝛſqʒ mi äikeun
Soꝛeth etiã eſt nomẽ cuiuſoã loc. mMſteriũ ſucceſſi tꝑis eſt ſoꝛs Hug..dicit. epa
Soꝛex.cis.i.mus.⁊ ðꝛ a ſerra⁊ rodo.qiꝛ ꝙ ſoꝛs ðꝛ euẽtus.vel ꝑs vel foꝛtuna. vl heigdoct
vodit.⁊ĩ modũ ſerrę ſcidit. Iñ ſoꝛiaulu xreſpoſum.vel.oꝛaculũ.iqꝛ in qbuſoã lod GGefmrig
li. ⁊ ſoꝛricillus.li.ambo.di:ꝑua ſoꝛex.· Ex dpabant ꝑ ſoꝛtes reſ⸗onnn. Shaftün
lB ſoꝛicetũ.ti.locus vbi ſoꝛices abudant. Soꝛtialis.lis.2.t.⁊ h̊ le.adð ſoꝛtẽ ꝑrinẽs Gynisſuin
Soꝛica.cę.fe.ge.qlibet tumulus arenaꝝ Soꝛticula.le.dimi.i.pꝑua ſoss. nodinſigt
vel trãſlatiue cuiuſſibet rei ↄgeries :· Soꝛtilegus.ga.gũ.pe.coꝛ: q futa legit. AIncileue
Soꝛiſcula.le.vaſculũ aꝗᷓ.⁊ðꝛ a ſoꝛos.qd i.colligit ꝑ ſoꝛtes.⁊ðꝛ a ſors ⁊ lego. Vel gugri
Soꝛitica.eę. ars vel argumen ẽ aceruꝰ qᷓ ꝑ creaturã aliquã diumnat᷑. Jnh ſoꝛti⸗ ck
tũ phoꝝ. ᷣr a ſoꝛos aceru. legin. gij. talis. diumatio nſifn
Soꝛophagus.gi.pe.coꝛ.q̃dã lapis ſic di Soꝛtilegi vl ſoꝛtilegiſte.ſunt q ſub ne.eie· An

cxus a ſoꝛos. qd eſt ſepulcꝝ. phagin co

kandui
eimit thin
Ran in,

dinn Wögan

che.

Pnnininhgti
L ani dnn
Amati dae,,

uſbanfmin
ns dobete.
iuſy⸗
olweit
bs ,hgl

Spalſfte wi.

alerdiren
mw.
(4 17
. * Wdo. . 4
* e
C aW . 4

——æ* *

A
õ
nde N
Wenthu dn
1 mum
mnbrs wolpb/
scichine
Wiirimmit
ttü Norstn
tanr bicn
ins ialunne,
“cl
ancii⸗
ſ
15
na aulet
Fstler⸗

8

H

ficte religioms futura p̃dicunt.·
Soꝛtiuidus · da. du / Pe· coꝛ. q̃ videt ꝑ ſoꝛ

tes.⁊ òr a ſoꝛs ⁊ vico.

Soſpes.pii cõ.g.i.ſonꝰ.ſoluꝰ ĩcolomis
ſuꝑſtes.⁊2 a ſea ſpes qᷓ̃i ſecũ hũs ſpem
Et mucmt᷑ m neu.gc.Nnde Juucnalis
De poſiũ tibi ſoſpes erit Tñ veclmatõe
eſt tm̃ cõis.ge/tã in ſingulari qᷓ; in plali·
Sed hᷣ ſoſpita.tc.im ſinglari eſt· ge · fe. In
pli vo n. g. hñs tm̃ ntin actm ⁊ vtin ⁊ ſi-
eſt eteroclitũ.vt plalit᷑ ſoſpita.actõ hec

ſaluatoꝛ vel ſalutaris.

Sotularis. laris. 13: a ſolca Et inde per
apocopã ſotular. larisneu.ge. coꝛ. pe⸗

ntiĩ ſicut ſpecular Vñ ĩ doetrinali. His
ſotular ſocias ſpecular bꝛeuiabit oꝛigo⸗
Er eſt ſotular. genꝰ calciamẽtoꝝ Dicũt
tñ alij ꝙ ſotular vel ſotularis mhil eſt.
imo dicenoum eſt ſubtelaris
S ante O

Sopaciũ. cij ör diſtantia vl intuallũ vel

X

intercapedo Iñ h ſpaciolũ.li. di. Et ſpa⸗
ioſus. ſa. ſum. Jñ bſpacioſitas tatis.

Spadir. dicisf g. Et l ſpavica.ce.i. pal

ma. Iñ h⁊ h ſpadix.i. ſubrubens. fuluus
ſcʒ coloꝛe palme. Oñ ⁊ ſpadiees dicune
equi palmati.i.eqᷓ fulut⁊ rubicũdi colorj
ſẽ palma.łqͥ palme figurã ĩcrurib?hñt
Spado.oms.or eunuehus caſtrarus, et

diti fruge carentes. dicti ſie. eo ꝙ ſint

ſteriles. Vel ut q̃dã dicũt.ſpado·dicit a

ſpata.i.gladio cũ qͥ caſtrabant᷑.
Spargena.ne.f.g.mfantie mnitiaa
Sparlſoꝛiũ.rijðꝛ id cũ à aliqꝰ ſpargit.
Sparſus.ſa.ſum.i. viuſis locis poſitꝰ.v
rius diuiſus Et pᷣt eſſc nomen ꝑticipiũ
Sparte.ciuitas ẽ lycame.Et eſt cadẽ ci⸗
uitas ſparta vel ſparte ⁊ lacedomoma⸗
Vñ lacedomonij dicũt᷑ ſparram. Et or
ſparta vel ſparte a ſparto filio ſhoꝛo⸗
nei Jñ ſpartaneꝰ.na.nũ. Et bh̊ ſpartũ.ti-
gen? veſt!. qð ibi factũ pᷣmũ fuit · Et inee

ſoſpita· vocatiuo o ſoſpKpiiias.
Soſtratus.ti.pe.coꝛ.pꝛiũ nomẽ. Vnde
Juuen alis.li. ·laudete ⁊ madidis qui
Cctat.ſoſtratus.alis. Et.2.Machabc. 4½
ſoſtratus autẽ p̃latus eſt cypꝛis.
Soter. gręcũ nomen dci eſt mterpᷣtatur

8: a ſpadix Itẽ aſpadones dicũt ſurculi

hᷣa hſpartiata.te.patriũ.ab illo ciuirate
vꝓl ab alia vt dicur. ⁊ videt᷑ ꝙ pducat a
ſiue pe.cũ ſit deriuatiuũ.vItẽ ſpartu iue⸗
Sparꝰri.telũ ruſticũ miſ⸗-⸗ me ꝙ frutice

ſile 23: a ſpargo. g. co ꝙ ſpargat. i. mit
cat᷑. vñ ⁊ ddã piſc ðꝛ ſparꝰ.qꝛ eiuſdẽ figu
Spaſmꝰ grece latie ðꝛ ſubira re ſit.
vctio parciũ aut neruoꝝ cũ doloꝛe.quã
paſſionẽ a coꝛde dictã dixerut. qꝛ ĩ nob
pncipatũ vigoꝛis hʒ. In ſpaſmoſus.ſa⸗

ſum.talẽ mfirmiratẽ patiens.
Spata.te.f.g. gladiꝰ eſt lõogus ex vtrac;
ria.riũ.Et h ſpatarius.rij.q facit ſpat at

vel vẽdit Itẽ a ſpata ðꝛ ſpataꝰ .ta. tu

Barnn habẽs vel ſpata armarus·
Sparula. le. f. g. armus ðr. ⁊ ꝓpꝛe in pe⸗
coꝛibꝰ.⁊ð a ſpata.co ꝙ lata ſit. Et ſipa

rule.rami vl folia vel fructꝰ palmaꝝañ

qᷓᷓ aoperiãt᷑ ad ſinilitudinẽ ſpate dicunt⸗

Pñ Lcuid:3: Spatulas polmaꝝ. Item

ſpatule gręce. latine delicie dicunt · Et a
patula.ðꝛ ſpatuloſus.ſa.ſum. Et ſpatu⸗

—D

las. vel delitioſus ſiue elicarus.

Gpecics. ciei. i. pulcritudo vl foꝛma · ßm
qð ðꝛ. ſpecicſſoꝛiami digna e unpio Itẽ
ſpecics ꝓpe foꝛma dr.⁊ ꝓpꝛie q̃litas ꝗ di
noſcit ex ↄuentu accioentin diſpoſitio
1 partin Itẽ ðr ſpecics rerũ maneries

m qð dr̃ Huius ſpeciei.i.huiꝰ mancrici
herba ẽ m hoꝛto meo. Itẽ ſpẽs dr ſubſtã

tia vel cſſentia. Vñ ĩ qvã collecta. Cõce

⁊ ꝗqſuinꝰ vt q iã te cx fiõ cognouimꝰvſqʒ
ad ↄtẽplandã ſpcciẽ tue cclſicuois ꝑdu-
camur. Itẽ ſpẽs dr qdᷣdã pdicabile ĩ dia

letica Et diffmit᷑ ſic. Spẽs eſt quoð di
cat᷑ & pluribus differẽtibus numero im
eo qð qo Itẽ ſpecics ðꝛ accidens ꝑtium

oꝛomsĩ gramatica Et deſcribit ſic ma⸗

xumc m ad noĩs c accxs. Specics eſt
oꝛigmalis diſpoſitõ dictõis. p quã fit b

mirini ⁊ deriuitiui diſcrctõ Or erĩ ſpes
occaſio vl cã Inde a h̊ ſpalis. 2 Blc. ad

ſpẽm ꝑtinẽs vl ſpẽm deſignãs.· a ſinglar
Apꝛiꝰvmcꝰ? Jñ hᷣ ſpalitas rat Et ſpaliter
gpu:i ſpẽs. Itẽ a ſpẽs ð ſpcciolꝰ ſa. ſũ
i. foꝛ moſus· pulcer Jñ b ſpccioſitas. taq,

.

ä

lato. ta. t.q magnas ⁊ diffuſas hʒ ſpatu

Specimen.inis.n.g.i.pulcritudo vel ſi⸗

militudo.imago.ſignũ.noticia.exꝑimẽ⸗/
tũ. coꝛ.tam nti q; gtĩ. ,.1.
Speciſicus ca.cũ.i.ſpecialis diuiſus vel

Speciũcla.le.di.i.pꝑpua ſpẽs faciẽs ſpẽʒ
Specula.ł.f.altꝰ locus aptꝰad circñ⸗
ſpiciendũ.ſiẽ hñt cuſtodes muroꝝ ⁊ vime
arũ.⁊ ð a ſpecio.cis.qð eſt ↄſixrarc.

Specular.vel h̊ ſpeculare.lis locus altꝰ
vñ q̃s ſpeculari pᷣt Mñ feneſtrę vehicu

la de qbus ſpeculamur.ſpecularia dicũt᷑
vñ Mugj.in quodã pᷣmone. Solis radiꝰ

penetrat ſpecular. nec cũ ingredit᷑ vio⸗
lat. nec cũ egredit᷑ diſſipat.qꝛ ⁊ in ingreſ

ſuaegreſſu eiꝰ ſpecular integn ꝑſeuerat
pecularis. ris. cõ.t. ⁊ Hre i.illuſtris vł

ad ſpeculã ꝑtinẽs. vcl habi a aptus ad

ſoeculãdũ.⁊ ðꝛ a ſpecula vl ſpeculoꝛ aſ.
Speculũ.li.n.g.r a ſpecio.cis.qꝛ ibi fe

mina ſpẽm ſui vultus ↄſierat Vel ðr
ſplendendo.qꝛ ſplendoꝛem reddit.

Specus.ci m.g.⁊ h̊ ſpecus.cus.cui.⁊
ſpec s. coꝛis. ⁊ ſpecũ. ci.⁊ ſpecu.inde
cli.ĩ ſingulari.oĩa in codẽ ſenſu.ſfoſſa fa⸗

cta ſub t᷑ra q̃ ꝓſpici põt ꝗᷓ ⁊ antrum ðꝛ⁊

ſpeleũa ſpelũca Sʒ antrũ ⁊ ſpeleũ grece

latine ſpelãca.ſ.locus cõcauꝰ.rudes cõ⸗

caua.Et nõꝙ a ſpeleũ deriuat᷑ ſpelunca

Et deberẽt ſpecus.cus.vel ſpccu. facere
dtm̃ ⁊ ablariuũ plales in ibus.tñ vſuali
ter faciũt in vbus vt ſpyccubus.
Specus ẽ altus locus ſupꝛa terꝛã pꝑ quẽ

ducit 9 qj.ff. de riuis.l.i.S.ſpecus. Itẽ po
mé ꝓ foſſa q̃ colligi᷑ aq̃. ⁊ ẽ ampla ⁊ ro

tunda.ff. de aq̃ plu.arcen.l.ſupꝛa iter.

Spect acula.ſunt quę fiũt in loco vbi lu
dbãt comedi tragedi.ut dicũr greci.⁊
habet᷑ in Muſj. de coſullbus.

₰ .

Sphera.rc.irotũditas.ſiue coꝛpꝰ ex oĩ

ꝑte rotũdũ ⁊eſt ſpera manẽte diametro
ↄtmua circs ipᷣm ſemicirculi ciꝛcũductõ

Et ðꝛ ſphera q̃i circu lꝰrotũdꝰ. Vſ ro

rũditas mũdi.ðꝛ ſphera mũdi qꝛ eiꝰſpẽs
mrotũdũ foꝛmata c. Et q̃cq̃d rotũdũ ⁊
volubile ẽ ðꝛ ſphera a volubilitate ⁊ ro
tũditate.vt pilę q̃b Audũt infantes. Iñ

phericꝰ.co.crñ.i.rotũdꝰ aſolidus ad mo

duñ ſohere Et ut diẽ ꝗᷣiooꝛꝰ Sphera eeli
eſt ſpẽs ꝗoã in roti du ſoꝛmata.cuiꝰcen

tri tra eſt ex oibus pꝑtibus eqlit᷑ zeluſ⸗

Sphera iſta ab oꝛiẽte ⁊ occidẽte ſemelĩ
die nocte vᷣtit. ⁊ tãta ccleritate ðꝛ cur
rere vt mſi aduſus ſcipitẽ eius curſum

aſtra curꝛerẽr qᷓ eã remoꝛarent᷑.mũdi ru

mã faceret. Iñ ſoherula.lc.dimi.i.pua
ſphera ꝑuus circulꝰ.pua rotũditas.Eſt
etiã oꝛnamẽtũ cãdelabꝛoꝛũ.vel pomum
cdelabꝛi.mm modũ ſphere rotũdum.
Sperma.matis.i.ſemen.⁊ ꝓpꝛie aĩaliũ.
Spermologꝰ.gi.pc.coꝛ.i.ſemĩuerbiꝰ.Ex

odiectiue pᷣt declmari.ſpmologꝰ.ga.gũ.

Spernax.cis.oĩs ge.qͥ frequẽt᷑ alios ſp⸗
mt. Iñ ſpernacitas.taꝗq. Et ſpernaculus
la.lũ.pe.coꝛ.i.aliqᷓn tulum ſpoerneax.
Spes ſpei.f.g.ðꝛ a ſpero.ras Et ðe ſpes
q̃i pes.eco ꝙ ſit pes pgrediendi.⁊eſt ety
mo. Vñ ccõtrario ↄꝛ deſperatio. Deeſt
em̃ pes nullaqʒ pgredicdi focultas ẽ. qꝛ

dũ q̃ſq;ʒ pcccatũ amat.futurã gloꝛiã nõ

ſperar. Et caret grõ dtõ ⁊ ablatõ pliali⸗
chab. 7. Moli fruſtra extolli vamſ ſpebꝰ
Et nõ ꝙ ſpes ẽ certa cxpectatio future
beatitudĩis vemẽs ex dei gra.⁊ ex meriq

nõ eſt ſpes.ſʒ ſᷣſumptõ dici põt Et ſeis

ꝙ ſpes ᷣm qð ẽ paſſio nõ eſt vᷣtus. ſjſᷣm

qð eſt in apperitu intellectiue ꝑiss·

Spica.cę.f. g. ðꝛ a ſpecio.cis.qꝛ ð ſtipula
ꝓſilit ⁊a paret.vel ſpica dᷣ q̃i ſoherica

qꝛ rotũda eſt Et ſpica de maturis frugi

bus dꝛ abuſiuc. Nã ꝓpꝛie ſpica eſt cum ꝑ
culmi folliculũ.i.exrremũ tumoꝛẽ culmi

HB ſpicoſitas.ta ſpicaꝝ plemtudo abũ

dantia. Itẽ a ſpica. r ſoicatus· ta.tũ i.

ſpicã hũs vl ſpicis oꝛnatꝰ. vl ex ſpicis co
ſit? Siẽ jn euãgelio legit Vnguentũ
ſpicatũ.qð de ſpicis aromatũ fuit factũ

Spicula.le.dimi.a ſpica.i.ꝑua ſpica Et
Bſpiculũ.li.telũ.vel ſagitta vl bꝛeuis lã
cea vel iaculũ.qꝛ adinſtar ſpice acui᷑.
Spiculatoꝛ·toꝛl.i.cormfex q̃ poꝛtat ſpi
culũ ↄd occidendũ.⁊dr a ſpiculo.

Spidꝛomũ.mi locꝰpoſt domũ ſecꝛetſi⸗

4

ent. Vñ ꝛ ſagittea lanceę bꝛcucs dicut
ſpicula a ſpicaꝝſimilirudme In ſpico

Preöſtar⸗
HN
Juͤnß
nnohajn
ſyniſonbsß
tto oſß
xbiſymecſe
ieſonsſe
GinKic⸗
NNNNids
tridddis
Gpinarc
grpmard
ſappoſto
Soßmniter.
Yonigem.
gymterm
phibula ve
Gynntenul
Goiulhan
Gyuimmsts

Waocdaminn
GNnnitoren

ſyfunnnan o
wenrdiche ſoir
tr Nde.
GWNRN

Andcſ

Dalocapqpa
Pamna war
aheorzgayx,
Girvto ons/
Grins nstui
urcraſpiror⸗
Nhrr nenpo
Agehintu
Grmkätmnu
hiindria vf
Untnicanan

ßigert

uplüredve
efriliget
Wtſigait⸗
iirird
Ci

scee
it, RrG
wprröcinsenft
rutndn
Wlpledimij,n
n —
Dſmmwinen.
astbſo

mNtd
RRNWI
vMWAien
detn
wmi
SnrNENN
Cirfnui
wiamtdln
indiſcheht
õ
õ
nbiershes

8

os reqſita naaure Icẽ or hypodꝛomus.
Spfma. nę.f. g. dr a ſpica.ꝓpter acuitatẽ

Q aũt dr̃ ſpma quaſi pũqẽdo ſonguinẽ

trahens etymologia eſt JIñ ſomoſus.ſa.

ſum.i.ſpinis plenus. Iñ heęc ſpmoſitas

tatis. Itẽ a ſpma ðr hoc ſpmetũ.tilocꝰ

vbi ſpmc creſcunt Et ſomeus.nea.neũ.
i.& ſpims factus vt ſpmmca coꝛona Itẽ
ſpma eſt ictura doꝛſi.ſic dicta.qꝛ habe⸗
at radiolos acutos.⁊ ꝓd.ſpi.Vñ ſpims
tribulis.purgare noualia debet Qui

Spinax · cis. f.g. tabula phoꝝ. ſerit ꝛc
ꝗ⁊pmax vr̃.jin qua phi figuꝛas faciũt in

ſurpoſito puluere

Spfmifer. ra. r.pe.cor. ſerens ſymas.
Spinigena. nę. cõis · g. i. de ſpmnis gemtꝰ

Spjnter mtecli.n.gvel ſpinter.teris.i⸗
phibula vel armilla Et coꝛ.pe.gti⸗
Spinterculũ.li.dimi:paruũ ſomter.·
Spjnula.lę dimi:parua ſomea. 4

+☛½ „

Spinulentus. ta. tu.i· plenꝰſpmnis Jñ h
Sofnꝰm.f.g.arboꝛ pꝛu⸗ ſpfnulẽtia.tię

non.qð q̃ᷓdam in ma.g.ꝓtuleruut

Syira. xrę.f.g.circulus nõ rediẽs ad idẽ
punctũ. Wñ ⁊reuolutõnes ſerpentum⁊

fumum in naui.ſpire dicũt Et ipᷣi funcs

nautan dicũt᷑ ſoirę.qꝛ in ſpiris recollgũ

t ir vel dicũt᷑ ſic.a ſparto vnde fiunt. .
Spir aculũ.li.aditꝰ vel foꝛamẽ.vl aliqᷣd

aliud ꝑ qð ſpirat᷑ Dũa ſpiracula dicũt᷑

oĩa loca ꝑ ꝗ põt ferꝛi fpũs.qꝗ̃ greci vocãt
paroma.vel acarothea: Et ſpiracula di

cunt᷑ loca ꝑ quę terra ſpiramẽ edit.
Spiratoꝛ. toꝛis m.g. qui ſpirat.

Spiritus.tustui.i.flatus vl angelꝰ.vel

gia. r a ſpiro.ras.qꝛ facit ſpirare vel
qꝛ ſpirat in coꝛpoꝛe ſoꝛiſcianꝰ aũt videt
velle ꝙ a ſpiritus deriuetur ſpiro.ras-
Opiritus aut multiplicit᷑ dicie. ſpiritꝰ
eim̃ qũq; r aia. vñ Matth. 27 Jeſus au

tem iterũ clamans voce magna emiſit

ſom̃ Qñq; r ratio VBñ ad Gal 5 Ca⸗
ro ↄcupiſcit aduerſus ſpm̃ Qñq; oᷣr ſpi

ritualis mntelligẽtia Vnde.2. Corj.. Irr̃a

occidit. ſoũs aũt viuificat.Qñq; ĩ̃ſpirã
di actio Pñ Hy

pocras · ſi ſpũs freqns
ſit. ſiẽt doloꝛẽ ꝛc. Et eccleſaſtes.ʒ.:ſimili⸗

ter ſpirat oĩia Item Vnus ſpus eſt omi

bus Qñq; ðr vẽtꝰ.vñ Beñ·S Idduxit

ſof ſuꝑ fer:ẽ Qñqʒ dicit ira vel mndig

natio. Vñ Beñ.õMon ꝑmanebit ſoũs

meus mn hoĩe Qñq; õr ſuꝑbia.vñ Ecele
ſiaſtes.x Si ſpus prãtem habentis aſcẽ

derit ſuꝑ te. locum tuũ nõ dimiſcris Qñ
qʒ ðr ſpũſſauctꝰ.vñ Matth. 4· Ductus ẽ

Zelſus in oeſertum a ſpn ꝛc. Et nota ꝓ
Micheę.ꝛ ſuꝑ illud textum. Wtinã non

eſſem vir hñs ſpm.dicit glo. Vbicũqʒ ĩ
nouo vel vcteri teſtamẽto.ſpũs ſine ad⸗

ditamẽto poĩt.i bona ꝑte accipit᷑ Qñ

qʒ ſpũs ðꝛ hõ. Vũñũ mn pſalmo de hoĩc or.
Spũs vades ⁊nõ rediẽs. Qñq; idem eſt

dgʒsð vita vñ Job. i7. Spũs meus attenu

obit᷑ ꝛc̃.Et ſpũs ⁊ angelꝰaliqũ ſumunt᷑ ꝓ

eodẽ Vñ ps Qui facit angelos ſuos ſpi
ritꝰ.ſed tñ diffcrũt.qꝛ ſpũs ðr pᷣm eſſen⸗
tiã ſiue naturã ꝓut aſſiſtit m Eſentia dei
Sed angelus mqntũ miſtrat.miſſus ad

ĩferioꝛa qꝛ angelꝰ mepᷣtat᷑ nunciꝰ Et pᷣm

Iſidoꝝ oĩs ſubſtãcia ĩcoꝛpoꝛca dr ſpus
ſue ſit bonꝰ.ſiue malꝰ.ſiue angelꝰ vl dia
bolus. Itẽ a ſpus ðꝛ h ⁊ ;̊ ſpualis.a h le
i.qd ſpm̃ ꝑtinens Et ꝑ ſincopãðꝛ ha B
ſpiritalis ⁊ G̊ le. Iñ ſpiricalit᷑ Et licct vi

deant idẽ ſiãre.tñ differũt.qꝛ ſpũalia od

ſom̃ ꝑrment generalit.ſiue ad bonũ ſiue
od malũ. Sed ſpiritalia ſunt bona quę⸗
ſpectãt ad ſalutẽ ⁊ ad vitã ęternã NMNõ ꝙ

ſpi rituſſanctus quãdo eſt vna dictio ðr

te tertia ꝑſona in trimtate. Scd quãdo
ſunt due ꝑteſ ſpũs ſanctus ðꝛ de ſpiritu
cuiuſlibet viri iuſti·

Spiſſus.ſa.ſum. dicit ↄpactionẽ in cor⸗

poꝛc ſolido ↄtmuo.ſ.ferꝛo lapid.ł etiã

m liquidis.vt lacte.melle.in cauſto.Sʒ

denſum in coꝛꝑe raro diſcreto · vt in lu⸗

co nemoꝛe.ſilua. Vñ Spiſſum ð toto ſo

lido dicet᷑.ac illud Denſum vicat᷑ vbi lo

cus opacus habettur.
Splen.m̃s.m.g.eſt qðdã mteſtmnũ oĩaliſ

3 quo ꝓuemt riſus a ſupplemẽto ex

ↄtraria ꝑte iccoꝛis ne vacua exiſteret.
Iñ ſpleneticꝰ.ca.cuũ.i.ad ſplenẽ ꝑtinẽs.

patit᷑ in ſplene.vñ ĩ greicimo ðꝛ. oꝛ
ſapit pulmo loqt᷑.fel ↄmouet irã Splen

ridere facit cogit amare iceur.
Splẽdidulꝰ.la.lũ.i.aliq̃ntulũ ſplẽdidus

Splẽdificus.cacũ·pe.coꝛ.⁊ ſplediſccns

E

ae e

eis.oĩs.g.in eodẽ ſenſu a ſplendeo. Inde
ſplendificencia. tie.i.claritas.
Splendona.ne.i.gladius.⁊ðꝛ a ſolẽdeo
Spoletũ.ti.pe. p.q̃ᷓ des eo ꝙ ſplẽdeat
dã ciuitas. Iñ ſpoletanus na.num-
Sopoliaroꝛiu.rij.n. g. locus ſpoliandi.
Spoliũ.lij.i.rapina Et ſunt ſoolia pᷣua⸗
toꝝ exuuie ducũ diuitũ. Iñ h ſpoliariũ
rij.locus vbi ſpolia reponunt᷑. vel exte⸗
rioꝛ balneoꝛum cellula
Spoliatio. oms.eſt a poſſeſſionẽ rei ĩmo
bilis violenta ⁊ mmiurioſa deiectio.vlł rei
mobilis ablatio. JMUW
Sponda.de.ps.lectuli vł ſerinij. JIñ hᷣ⁊
B ſpõdalis ⁊ ;̊ le.ad ſponſam ꝑtmnens-
Sponſu s. ſi. ma. g. ⁊ h ſponſa.ſe.dicũt᷑ a
ſpondeo. des. Nã olim ſponſoꝛes ſibi mnui
cem mittebant cautões. in qbꝰ ſpõdebãt
ſe mnicẽ ↄſentire ĩ iura mr̃imonij. ⁊ſide
iuſſoꝛes dabãt. JIñ acniſſũ ẽ ut ſpõſum
dicamꝰviꝝ a ſpõodẽdo.⁊ ſponſam ſil Er
go ſpõſus eſt.nõ qꝛ ꝓmittit.ſʒ qꝛ ſpõdet
⁊ſoõſiones dat ⁊vult. Iñ hic ⁊ h̊ ſpõſał
⁊ B·le.ad ſpõſum vel ſponſam ꝑtmens⸗
Iñ ſponſalia dicunt᷑.ᷓ m dote dant᷑.vel
a viro vele femmna.
Spoõſalia ſunt futuraꝝ nuptianↄuẽtio.
Sponſalicia largitas.ðꝛ qð dat ſpõſus
ſponſe ſine aĩo tñ recõpẽſandi ſj oĩo ãtis
vel eouerſo. ⁊ iſta donatio ðꝛ ↄtractus
iure ciuili Et illoꝝ ſunt q̃truoꝛ.ſſtipula
tio ſaꝝ obligatio.ↄtractus emphijteo
ticus.⁊ſponſalitia largitas.ut m.S.ius
gutem geutium Inſti. de. in. na. gen. ⁊ ci⸗
ui.m.glo.ſuper verbo pone.
Sponſoꝛ.ſoꝛis.i.fideiuſſoꝛ vel vꝓmiſſoꝛ.

Vñ in epla ad Heb.7? Intantũ melion

teſtamenti ſponſoꝛ factus eſt Jeſus.
Spõtaneus.nea.neũ.i.volũtarius.
Spoꝛta. te.qddã genꝰvaſis iũceũ vel v
geum. JIñ h̊ ſpoꝛtula.le.Et ſpoꝛtella.le-

di. Itẽ a ſpoꝛta ðꝛ ſpoꝛtariꝰrij.q̃ ſpoꝛtaſ

facit.Er ſpoꝛtariꝰ a.ũ.ad ſpoꝛtã ptinẽs
Spoꝛtule. ſunt ſalaria apparitoꝛũ. vel
Sm Aco. Ce.ti. foꝛte atparitoꝛes iſta non
ſibi ſ̊ꝓ fiſco recipicbãt ⁊illa reponebãt᷑
mn ſpoꝛra vel ĩ aliq ſiſi vaſe vt coꝛbe.ĩqͥ
ↄſueuerũt aliq̃ poꝛtaria ita ſub tuta cu

=W

ð

ſtodia fiſco ↄſeruabãt᷑.:⁊ ſic ↄtnẽtia po⸗

nũt᷑ ꝓ ↄtẽt.ut.C&.ſpoꝛ. ⁊ S.l.iij.in rub.

