Achelamac int᷑pretat᷑ oger ſanguĩis

ab achel qð eſt ager.⁊emac qð ẽ ſanguiſ

ð: ager ↄpatus ſonguĩe chriſti ꝓꝑ nũ⸗/
mis qꝗᷣbus traditꝰ erat.

./ equus ſolis
Acheon grece dr ſplendens latine.⁊ dr
Acheron.tis ẽ palꝰ infernalis⁊ ðꝛ ab a
qð ẽ ſine ⁊chereqð eſt ſalue uel gaude qꝛ

nulla ſalus. nulla gaudiũ in inferno eſt

Ge⸗
e⸗
ſyen
Zchi
*
Rc⸗
ſnen
grof
Sm
uti
me
ſcti
enr
1
Uemn
ſci
Etin⸗
er
tni⸗
do
le⸗
9/7
gn
M/
ldo
len
ra

hʒ acheronta in actõ.uel hm.papiam
acheronta in ntõ.⁊ cõpomt᷑ ab a qð eſt
ſine. cherõta qð eſt gaudiuʒ.vñ Quoð
ſine leticie nomẽ trabit hec acheronta⸗
Achile.f p.pe.coꝛ.qoã locus . vñ.. Re.
26. Ecce dauio abſcõdit?ẽi colle achile⸗
Achilles. ꝓpriũ nomẽ eſt·⁊ðr ab a qð ẽ

fine chille. qð eſt labiũ.ꝑ contrariũ q2I

groſſa habuit labia .
Achim ul achei. quidã greci dicune· vñ
Dꝛatius:quicquiꝗ deliraãt reges plectũ
rur achini. non hũs manſos
Ichinus ðꝛ hortolonus in villis reſiei
Achioꝛ ẽ locꝰ ł ꝓpꝛiũ nomẽ viri.vmter⸗
rarur tumultus ctiã ðꝛ achirota⸗
Achiron.n.indecli.ðꝛ locus inferm qui
Achirologia eſt dictio im pꝛie poſita⸗
ut rimeo requicm. ſpero labozꝛm.
Achiſis. idis.f.t.i:auaritia.⁊ ðꝛ ab a qdð
eſt ſine. æchiſis ſacietasꝗᷓ ſine ſacietate⸗
Achis interptat᷑ fllos.
Achitophel mnterpᷣtat᷑ pris ruma-
Acholyti grece· dicũt ceroferarij. ul ac⸗
cendẽtes laric. a de poꝛtandis cętis qũ le
genð ẽ euã geliũ aut ſacrifitiũ offerenò.
Acia.f. p· eſt defectuſ viſus · qñ ſcʒ hoĩes
aotos oculos hñt ⁊ tamen non vident
Acidia.f.p.Sꝛ indurata mẽd triſticia.q
dũ qᷓs laboꝛat vᷣti in teðiũ.⁊ð ab a ciſ
grece qð ſonat cura vel anxietas vel te

piũ ul moleſtia. Iſ acidiola.i.cſticia. Jñ

acidioſus.i.moleſtus.triſtis:anxius ·
Acidus.a.ſj.pe.coꝛ.i.amaꝝ ut acetũ. Di
cunt᷑ etiã dentes acivii.ſtupefacti
Acies pła ſiẽt Nã acies ẽ ferri ſũmitaſ
Ie acies oculo ꝝn acumẽ· It acies exeꝛci
toeoqyarmatꝰ erat ad bellũ acud armis
vñ. Eſt acies oculi ferri bellidq; caterua.
Aciela.f.p.pc.coꝛ.pua acies.
Acilus antiqtus m ger ſigt. uel qui hẽt
recuruum naſum ſicut aquila
IAlein atis pc.coꝛ.lingua medoꝝ· gladiꝰ⸗
militaꝛis ẽ valde acutus· etiam dicitur
iſta materies ferri.ſ.aciarium.
Acinus.m.s me.coꝛ.i.botrꝰ.i.ꝗnellũqð
7 grano vue.vñGreciſ.Lu dicas acmnũ
qð in vua cernis acutum

Aciũ uel aciatũ ðꝛ a qᷓbuſdaʒ qſi aᷣdũ

ſ.aq q lauant toꝛcularia expᷣſſo vjnoꝛc

)
7

vilis potus ſeruoꝝ uel paupen
Acinariũn.s.i.groſſe.uel coꝛtices vua
rum ꝗ poſt expꝛeſſionẽ pijciuntur
Acit abula dicũt᷑ muſica minſtr̃a gnea uel
argẽtea ꝗᷓ ꝑcuſſa ſonũ faciũt grandem⸗
Acclaſis ðꝛ veſtis ad huoꝛes non ↄſura
Acliuisuis. .t.vel a cliuus.a.umm eo
dem ſenſu.i.mclinatus uel pcuruus.ucl
ſitus loci difficult᷑ a ſenibilis.ut mons
ẽ a cliuis. incipit volare.
Acolabus·m.s r bruchus cũ modieũ
IAcõmenttaꝛijs vna dictio ĩdecli.2.g.ðꝛ
q̃ vices regis agebat.cuiꝰ iuditio leges
ſcribebant᷑ ut ita dicit glo.ꝛ.Reꝗ ·S.in

hiſtoꝛijs vo ðꝛ ſcriptoꝛ geſton tꝑis Eti

am eſt idẽ qð cancellaxꝰ qui in hiſtoꝛijs
ſcriba ðꝛ Dr̃ aũt a ↄmẽtaꝛijs a ↄmiſcoꝛ
ris.i.ad memoꝛiã reuocari:uel ↄmẽdari
uel comemoꝛari excogitore fingere.con
ponere.mentiꝛi.vñ pᷣm Hugꝗ cõmentuʒ

fraus. mẽdaciũ.machinamentũ · ĩuentũ
confictum idẽ ſunt Itẽ ↄmentũ ẽ pluri⸗

um in inente habitoꝝ in vnu e collectõ

Inde cõmentariꝰ.iexpoſitoriusa cuinſ

dtõ pli uel abltõ.ſ.cõmentarijſ cõpom̃e
acõmẽtarijs.Multa em̃ illoꝝ noĩm ſũt
teſte.pꝛiſciano ĩ maioꝛi cõpoſita⁊ ĩdecli⸗
nabilia. ⁊ ſunt noĩa offitioꝝ mgroꝝnut

ARcõmentaꝛijs.i.m g cõmentoꝛũ. TNcali
culis.i.cuſtos ul mqr calicũ Nbſecredi.

mꝗgr uel cuſtos ſceretoꝝ. A–bad.i.batoꝝx
uel frugũ. Iꝛeſoõſis.i.reſponſoꝝ⁊ſunt
multa alia.⁊ ſunt oĩa ſmndeclmabilia.
Acom̃ta.f.p. ꝛ heꝛba venenata ułgenꝰ
aſpidis venenoſi. Mã.Quilibz hypocri
ta facictenꝰ eſt heremita· Mente tũ ta⸗
cita latet anguis acomta
Rcophilusm. S. ð pincerna
Acoꝛ.n.t. ðꝛ coꝛruptio vim uł amaritu⸗
do. vñ Mucor paĩs.acoꝛ vim̃ rancorqͥ;
caꝛnis Nidoꝛ ab. aſſata ſit caꝛne ſj pede
pedor. pomis⁊ ſilibus rebus
Acredo.is.f.t.i·am aritudo ⁊ ꝓpꝛie dꝛ ð
Acreduila.f.p/qoã ꝑua auis ꝗ alit᷑ dicit᷑
lucim̃a. De hac dcut Cicero.Et matuti
nos exerceta credula cantus.
Acrĩoma.f.p· ꝓpꝛie ẽ auſteritas ĩ vultu
uel : viuacitas. aĩoſitas.aſꝑitas foꝛti⸗
tudo: Iñ acrimomioſus.a.ũ.i.foꝛͥ ↄſtãs
aſper Sʒßm legiſtas acrimoma ẽ na
*

auę tMigit᷑ ſacrileꝗ ſiẽ ſſearceratõ uel

exilij relegatio.C. de ſacroſan.⁊· l placet

glcriſea.f. p.ẽ efectus qñ aliqᷓs aꝑd ocu
lis ñ videt.⁊ ab a qð ẽ ſine ⁊ eriſis iu⸗
ditiuʒ q̃ſi ſne iuditio.qð fit ꝑ viſum.qð
magi faciũt ſmncantatoibus ſunuis.
Ilcrocerauma.oꝝ.n.S.plis nũeri dicũt᷑
Licla marma naues mergẽtia.ab acros
qð eſt mons.⁊aceron cornu.⁊ amms aq̃·
quaſi moõtes aquaꝝ coꝛnuti.
Achromcus.a.ũ.i.ſine tꝑe.⁊ 8 oꝛtꝰ iſte
qũñ aliqᷓ ſtella ꝑ diamet nſoli oppoſita o⸗
rit᷑ ſoli occidte.⁊ dↄ tał oꝛtꝰ qchꝛomcꝰ
reſpectu ſolis.q̃ſi ſine tꝑe ſoł.i.non ĩ dic-
Acta dicũt᷑ publice ſcript᷑e negotioꝝ ꝗ̊
in iuditõ agunt᷑.ordmẽ eo modũ ⁊ figu
rã ↄtinẽtes.lcxa eẽ qũqʒ dicimꝰ locum
in q iudex reſiet.inſtructꝰ de cã.cogno⸗
ſcens vbi acta detegunt᷑.ut q̃libet factũ
ſuũ audiat uel viat.⁊ſuũ ↄſequat᷑ me
ritũ.q̃ locus alit᷑ eẽ.ius appellat.ff· de iu
ſti. ⁊ iu. l.pe.S.ſi. dicta eſt athems
cten ẽ nomẽ ciuit aᷣ ĩ grętia.ꝗᷓ poſtea
ctio. ms.f.t. factio.ductio uloꝑatõ.
Bel actio pᷣm iuriſtas eſt ius ꝓſeq;di m
iuditio.qð ſibi debet᷑. Inſti de acti.ĩ pᷣn.
Et addũt quidã.qð ſuũ eſt ul alienũ.ita
ut iſta diffimtio includat oẽm actõeʒ tã
in rẽ q̃ᷓ; m ꝑpſonã.Sʒ illa diffimtio ſmiſ
ſa ſolũ ↄpᷣhendit actõs ꝑſonalẽ. Illud au
tẽ qd tuũ eſt tibi debet᷑. Si vo qð n tuũ
eſt.⁊ quicq̃d eſt m iuditio dʒ ĩcludidiuer
ſimode quo petit᷑.Et meludit᷑ in actõne
reali ⁊ pſonali.qꝛ ĩ ꝑſonali peto mihi de
bituʒ. In reali vero actõe peto aliq̃d ut
meũ.quare hoc verbũ actio ſumit᷑ alit᷑
alit᷑ ut p̃ᷣmiſſum ẽ.Et nõꝙ Bvbũ debe
tur quandoq; large ſumit᷑.Et cũ dicit᷑.
quicquid m iuditio tibi debetur id ẽ.res
quã petis ut rem tuam ſine rei venoi⸗
catione actione cõmodati:ſiue depoſiti
bᷣm co. in ſum.ti.de een.circa.pᷣn. Itẽ
actio olim dicebat᷑ conceptio verborũ
foꝛmata a magiſtratibus vnde dicebat᷑
formula vulgaris hodie aũt fit ſine ĩm
ertet onenconcentione⸗ verboꝛum ſo⸗
lenmũ. Qec hodie eſt aliq̃ differentia in
rerdicta ⁊ actiones cum interdictũ m̃⸗
hil alið ſit qᷓ; actio pretoꝛia Dicit᷑ ergo

aetio ius eiuile nel toꝛiũ quo debitũ a
te exigẽ poſſum.uel petè rem mihi reſti
tui.bᷣm ο.. 1 goff. iudi. dilecti Et eſt
actio a iuri ciuili Inſti.de iu.na.gen.et
ci.S. ius aũt.Et bᷣm canones actio ðꝛ cã

c.foras. de ver.ſig. Et ßm leges actio de

bet pom in cauſa.qꝛ nemo ſine actiõe ex

perit᷑.ff.dẽ nego. geſt. ſi pupilli.in fi.Dꝛ o

hibentur tamen attentius mmis ſubti
les actionũ intentatõesut in.c· dilecti-
de iudi. Actionum vero qdam ſunt ĩ rẽ
⁊ꝗdã in ꝑſonã. IActio in rem ðꝛ vendica
tio tei. q aliquis dicit rẽ de q̃ agit ſuaʒ
aduerſarius diẽ eam eſſe ſuã.Qñ qᷣ pe
tis rẽ aliquã ut tuã rei vendicatõe tune
agis actõe in rem. alctõ vᷣo in pſonã ðr
qñ ped̃ᷣ ab apuerſario aliq̃o tibi dari ul
fieri. Item actões q̃dam dicunt᷑ boneſi⸗
dei .· qdam ſtricti iun· ANctõeſ boneſidei di
cunt᷑ non ideo.qꝛ in eis. deber puari bõa
fides qꝛ eiam bona fides ſeruat᷑ in actoi⸗
bus ſtricti iuris.ſed dicunt᷑ boneñdei.qꝛ

maxie exuberare debet bona frioes inteꝛ
ↄtrahentes in eis.⁊ vltra id etiam vei

unt omma acceſſoꝛia.⁊ea de quibus m⸗
hil ẽ cogitatũ.ut in actoe emp.uelↄtra

cxtu vendi. MWem̃t etiã id qð expᷣſſe ñ eſt

actum.videlicet a tpe moꝛe q̃ altiñ red
dit iſtud ad qð tenet᷑ & natura contra⸗
ctus vemũt damna⁊ intereſſe ꝗᷓ debent
reſtitui.⁊ ſic in eis multũ exuberat offi⸗
tium iudiciſ pinguius qᷓ; in actõe ſtꝛicti
iun. Et actões bonefidei ſunt decẽ⁊ ſep⸗
tem.q̃ enumerant᷑. Inſti.ð act.S. actio
nũ.Et ↄtinent᷑ mn his vᷣſibus Empti.cõ
ducti.mandati.de poſitiqʒ pingnoꝛa.ciſ
cunde.cõi.ꝓ ſocioq;. Doſ⁊ hęredibꝰ.tu
telę.ↄmoda.geſtoꝛ.pᷣſcripiłuerbis.cũ e⸗

ſtimat atq; ꝑmutat. Iſti bonefidei ſunt

ſtricti ceteri iur.llię vero dicunt᷑ actõ⸗
neſſtricti iurj.ut actõ ex muruo.exſtipu
latu ex arbito ⁊ conſimiles.Et in illiſ nõ
vemr acceſſoꝛiũ.nec ca de quibus nõ eſt
cogitatũ ut nõ Ber.in glo ñalle.Nec in
his a tẽꝑe moꝛi q̃ alti non reddidit illud
ad quodꝗ tenet᷑ nata ↄtractus· vemũt
damna ꝛ intereſſe quę dicuntur reſtitui.
Iteʒ actionũ realiũ alie competũt ꝓ re
bus coꝛꝑeis.⁊ſic hʒ locũ rei vendicatio

— ——G—U

——— —— — — — — —

-—UV =*

—

— — =—— 2

.

.

oalię p m eoꝛpalibꝰ p fuitutibus acqui

rendis pᷣuiẽdi ⁊ &æfendẽdi.⁊ſic ↄpetũt du
actõnes.q̃n vna vocat᷑ ↄfeſſoꝛia alia ne
gatoꝛia. Itẽ nõ actões.ꝑſonales vſqʒ ĩ
metas t᷑ᷣginta ano nextendunt᷑ .ut.C de
oſti. pec.lij.⁊ibi nõ.tex.qpoſſibile ẽ oẽs

rcs ĩ pecumã ↄuti.C. de pᷣſcrip.t᷑ginta an

no ꝝ.l.ſiẽ in rem Reales aũt vſqʒ ad me
ras qᷓdꝛaginta.ut.C. de.vẽ.pig:l.i.⁊ĩ glo-
Actõ ad exhibenð dat᷑ de vtroq; caſu.

3 poſſeſſoꝛẽ uel adueꝛſus eũ q̃ dolo ma-⸗
lo.poſſidet ut rẽ exhibeat.i· ĩ publicũ de
Ducat.ut fiat aduſario copia vendican⸗

di ßᷣm vlco. in ſum.ti.ad exhi.in pꝛin.
Acctio arboꝝfurtĩ ceſaꝝ hʒ ↄ⁊cẽpnatõeʒ

agdũſusjeũ q̃ arboꝛes furti cedit mſcio ⁊

muito dño.⁊ↄpetit j̊ ipᷣm dãnũ dãtem

od dupluʒ damm dati. in qͥ caſu huic eẽ
cõpetit actio legacq̃lie ita tñ ut deducẽ
poſſit ↄdemnatoõeqactoꝛ ↄſecutus ẽ al⸗

teratõe actõe ut.ff.arboꝛ fur.ceſa.l.i.
Actio caluiſiana ẽ ꝑ quaʒ rcuocant᷑ ea ꝗ̊
m fraudẽ patrom libertas alicnauit.v⸗

bi cẽ locum habet actio fauiona. ff. de iu
Te.pa.lł/ſi libertas.pᷣmpla.

tio faui ana ⁊ pauliana ſic dicta ſunt

ab autoꝛibus eaninnẽtoꝛibus.Et hut

locũ qñ debitoꝛ in fraudẽ creditoꝛis alie

nauit ea ꝗ alienata fuerũt creditoꝛi vt

reuocet᷑ ipſa alienatõ-
Actõs ciuiels ꝗᷓ ſunt ⁊ q̃t.vide ĩ ſpe.ti.d
act. ⁊ excep · ꝓponen.S.poſtremo.Et qñ
qʒ diſtinguit᷑ actõ ciuil crimialẽ.⁊ tũc
idẽ ẽ qdð actio mtentata ꝓ aliquo inteſſe
Nũqʒ diffiguit᷑ ð p̃toriam.tunc idem ẽ
qð actio ſatiſfactoꝛia directa in re.prę⸗
toꝛia aũt ꝗᷓ datur officio iudicis
Actio cõmodati Sirecta competit ei ·ꝗᷓ
rem aliquã cõmodauit ̊ cõmodatariũ
od repetenðò ipᷣaʒ rẽ ut ei res að eius ac
ceſſiones reſtituant᷑.facto ⁊expleto vſu
ꝓpt ques ↄmodata ẽ.ff. cõmo.i:.i.ᷣm pla.
ctio cõmodati õria ↄpetit ei q̃ cõmo⸗
datũ accepit ĩ eũ q̃ cõmodauit.⁊ĩpẽſas
m re acõmodata factaſ.veluti ſi egrum

pᷣuum curauit.qð noĩe cibariorũ ĩpẽdit

ñ repetit · ff · co. . . rebꝰ. S. poſſuʒ cũ. S. ſe .
Actio cõmodati vtil cõpetit vbi ñẽ ve
cõmodatũ ſʒ int᷑ pꝛetatiue.ut ſi aĩcus ex

ↄadẽtia rè aiici ex pꝛia auẽtqccepit
Ictio ↄfeſſoꝛia ẽ ꝗᷓ ↄpetit ei q̃ diẽ ſe hre
ius uel puitutẽ ꝑ funõ viam eundi uela
gendi uel alrius ędes ſuas leuãdi l quã⸗
cũqʒ; aliã puitutẽ in re ipſiꝰ etiaʒ muito
eo. Et h actio ðꝛ in rem.qꝛ rẽ tuã coꝛꝑa
lem.ſ.ius eũdi ꝑ fundũ petis qᷓ;uis ipſa
ᷣuitꝰ ſir in coꝛꝑalis.ut.ffſi pui vendi.l.ij
in pᷣn · Or eẽ ↄfeſſoꝛia.qꝛ ex verbis affir
matiuis ↄſtituit᷑ ⁊ eiꝰ ria vᷣbis negatĩs
ꝓomt᷑ ꝗðꝛ actio negatoꝛia· vñ actõ ne
gatoria cõpetit ei q̃ dicit aliquẽ non hr̃e
ius vl pᷣuirutẽ að aliqᷣð qdð facẽ volebat
alt᷑. ⁊ ipᷣm ꝑ hanc actõʒ phibʒ· ut qñ dñs
füdi intẽoat aduſuʒ te ſolitũ ire ꝑ funð
ſuũ dicẽs.Mõ eſt tibi ius ire ꝑ fundum Mw
meũ.Et h̊ actio ſilꝛ in rẽ ꝛ.qꝛ dñſ fundi
vendicat libertatẽ qñ iõm imtendat vᷣ⸗
bis negatiuis dicẽsqalt᷑ ñ hʒ ius eundi
vel agendi ꝑ fundum ſuũ nec alrius ędi
ficandi ędes ne lumibus ſuis noceat.Et
ſic ꝑ hanc dñſ fundi ad h agit ut funduſ
ſuꝰ declarat᷑ liber ⁊ alt᷑ deſitat ⁊ ꝓhibea
tur ne cũ de cetero inquictet · ff.bui ven
di. l· ij · et. l. loci coꝛpus.S. ↄpatit.⁊ Inſti⸗
de act.S.ccontra.et h̊ actio non cõpetit
de ðño ſ de iure dioꝝ. ſiẽ ⁊ ↄfeſſoꝛia ut
in Hall.l.ij i hᷣn Et licʒ ᷣm.pla·dicat᷑ iõ
negaroꝛia qꝛ vbis negatiuis intentatuꝛ
tñ griũ notat᷑ m.l.ij.⁊.S.econ.S.all.Nã
ꝗlibʒ ean.i.oↄfeſſoria negatoꝛia pᷣt dari
ꝑ vba affirmatiua negatina · Mõg ſu⸗
munt dꝛñaʒ ꝑ formã vᷣbonſz rõe matie.
qꝛ ↄfeſſoꝛiadat᷑ ad tuendã ſibi ſcruitutẽ
debitã: ncgatoꝛia að tuẽbã ſuã ſibtatẽ
Actio cõidiuidũdo dat᷑ int᷑ eos q̃ ſinc ſo
cierate nec ex cã hereditaꝛia aliqd ↄmu
ne hñt ut diuidat᷑ ᷣm pla.⁊ . d.
Ictio ↄducti cõpetit ei qᷓ ↄduxit a locã⸗
te uel locatoꝛe fundũ.uel ſᷣdiũ.ul domũ
⁊ cõpetit ci ad h̊ ꝙ liceat ſibi m hĩtaret
uel in vſu habẽ rẽ ↄductã:Etiã cõpeti
3 locatorem ſi aliq̃s expenſas vtiles uł
neceſſarias ibi fecerit .
Ictio directa ẽ qñ aliq̃d directe ponit᷑ H ð
ĩ ius ut ex cõmodato ł depoſitio ⁊ hmõi
Actio vtilis ẽ ꝗᷓ dat᷑ nõ ex iurc aliqͥ diræ
cto.ſʒ vtilit᷑ exequitate competit publi
cana ⁊ hmoi.pᷣm ſdla.⁊ o

Aetio dqpoſiti direcra cõpetit Rpoſito

ri ad reperenð depoſitũ ⁊occeſſiões eiꝰ.
ↄpetit ĩ ſimplũ.mũ foꝛte res ſint icen
dio ruma.naufꝛagio depoſite·qͥ caſu q ð

poſitũ ſic receꝑit ſi negauit ⁊ imſiciet. et

de h̊ cõuĩcat᷑.m duplo ↄdẽnabit᷑.ff.de po.
Li.S.ait ſᷣtoꝛ.
Actio depoſititraria cõpetit ei penes
quẽ res dpoſita eſt.ad petenð ĩpẽſas ſi
qᷓs circa rẽ ĩpẽderit ut illas repetat uel
donũ datum ꝑᷣuum de poſiũ ᷣm ſPola.
Acrio de dolo cõpetit mihi qñ dãnũ do
lo malo alicuiꝰ datũ ẽ.mihi.uł ſi qs adu

ſus me vᷣſet᷑ doloſe ↄſulẽdo uel malitioſe

negotia mea admiſtrãdo.nec ſuꝑeſt ali

q̃ alia actio qͥ poſſuʒ exꝑiri.ff.de dolo.l.i

G. vba.Sʒ ũ dat᷑ mſi lis duos auꝛeos ex

cedat.Mec actio qꝛ odioſa ẽ ñ dat᷑ libiſ

ↄtra pentes.qꝛ in ea donatꝰ in famis ef
ficit.Mec liberqõ pronos ſj loco eius a
ctio ĩ factũ pbis ſic tpandis m ↄditõne
libelli.in quo nulla eſt mentio doli faciẽ
daæf.d dolo.l:ſi oleum.S.fi.cũ.lſe.
Actio ð dolo ⁊ furto eoꝝq̃ miſterio cau
ponũ ſtabulaꝛiũ uel nauẽ exercẽt.datuꝛ

aduſus ſtablaꝛios ⁊ nautas:q̃ qñ offitio

malonhoĩm vtunt᷑ in duplo tenent᷑ qͥ
dolo łᷣ furtũ ↄmiſſuʒ ẽ ĩ his rebꝰ q̃s ſal⸗
uas foꝛe ręceꝑe.ff.furti.odu.na.cauſta-
IActio de ↄſtituta pecuĩa ↄpetit lLi-
aduſus eũᷣ q ſue ſtipulatõe ↄſtituit ꝓ ſe ł
p alio ſoluẽ. Cde ↄſti.pecu.ł.ij.Na omĩia
ↄſtituẽ ⁊ bitoꝛẽ ſe facẽ ſᷣm ſola·
Ilctio m rẽ vᷣſo dat᷑ aduſus dñʒ uel preʒ
ſi puꝰ ł filiꝰ pecumã in rẽ pr̃is uel dñi ĩ⸗
pendit quaʒ mutuo accepit.ff.de in rem
verr.l.i.mn pꝛm.
Actio de tingo miũcto vat᷑ eius cꝰtignũ

alieno edifitio ĩiũctũ ẽ ab co q̃ eſtiabat

ſuũ tignũ eẽ. Si vo ſciẽs alienũ.io dolo⸗
ſe fecerit · tenet᷑ de tigno ĩmiſſo ⁊ furti et
actõe ad exhibenð nõ tñ tignum cogat᷑
cximẽ.ſed qð miſit pᷣſtare.ff. tig iniũc.
1i. ⁊. ff.de rei vendi.l.in rem. S.ti.
Actio de rebus eccẽ̃iaſtic vendii..cuſtodi
bus eaꝝdat᷑ aduſus eos qui ſacras res
emerũt citra foꝛmã nulla eis actõe reli⸗

ctaõ ſacroſanetas ccẽias de pᷣcio qdð de⸗

derũt repetendo.Heęc aũt actio dat᷑ fa⸗

ctũ cũ res in aliã rẽ ẽ mutata ut ex phi
ala factus ẽ cyphuſ.Si vo in ſui foꝛma
ſit. rei vendicatio habet locũ

Actõ de pauperie ↄpetit apũſus eũ cuiꝰ

aial damnũ dedit ↄtra natam ſui gene⸗

ris. Werbigrã ut ſi equus ñ loci ãguſtia

uel ñ inſtigatꝰ ealce ꝑeuciat.uł bos cor
nupetat ex natali.feritate. Secus tñ ſi

mſtigatus uel ex loci ãguſtia damnũ de

derit ĩ hmõi actõis ↄtempnatõne vemr
dãm reſartio aut ĩ ſolutõe vem̃t ex lege
duodecĩ tabulaꝝnoxę deditio. Dñs enĩ
noxali iuditio pᷣui ſui noĩe.ↄuentꝰ.ſᷣuuʒ
actoꝛi noxe decdo liberat᷑. Inſtidð nox
act.S.i.Et ſi aĩalia noxe dedant᷑.ꝓſiciũt
reo ad lib atõeʒ. Inſtiũj ſi·q̊.pau.fe.di · Et
vtꝝ malit ut ſoluẽdo dãnũ ſufferat.aut

alias ꝓ noxa det ammal hꝑ eũ ſtat · ff. ſĩ

au. fe. di. l. i. in pꝛim.
lers de appoſito uel ſuſpẽſo aͤ iter ẽ vul
go cuius cãs nocẽ potit.dat᷑ adũſus eũ
q̃ i ſubgrũda ꝓ tecto ve hs ið apoſitũ l
ſupenſuʒ qð nocẽ potuit.Cuiꝰ ↄdẽnatio
eſt decẽ ſolidoꝝ. ff. de his qᷓ eie · ⁊ effu.l. ſi⸗
Actio de effulis ⁊ ei⸗ vo.S.ait pᷣtoꝛꝰ

ctis dat᷑ aduũſus eũ ad cꝰ hĩtatõe ł hita

culo aliqð effuſuʒ l eiectũ ẽ d itrer publi
cũ.vñ dãanũ datũ alicui trãſeũti reſtau⸗

ranð eſt ĩ duplũ ⁊ ſi lber hõ imde ꝑiſſe oi

cat᷑ ĩᷓnq̃ginta aureos ↄatc᷑ hec actio Si

vo nocuerit libero hoĩ dat᷑ quãti vic

iudici ex bonoagquo. cõpenſe atis impen
ſis factis ʒopibus qbus ẽ cariturus in⸗

utilit.ff. de his qui cie.uel eſfu.l:i.in n

Actio ędilitia cõpetit mulq modis.ſdri

mo ſi res vẽdita redhibita ꝓpt᷑ vitiũ ſi
ue moꝛbuz. nec tñ a venditoꝛe reſtituit
pciũ emptoꝛi cũ octõibus ⁊ alijſ ꝗᷓ edileſ

mhibent Et min h̊ caſu ẽ ꝑpetua.ff.de ędi

edi.l.ędiles m pꝛin S. i. Scðo cõpetit qũ

venditio fit. ut ſi res vendita ñ placʒ vt

redoat.⁊ tũc tẽpalis vſqʒ ad·lx.dies.ff.
co.ti.l.qð ſi nolit.S.ſiq̃d ita venerit.Ter
tio ſi ↄpetit venditoꝛ ñ vult tꝛadẽ puũ ł
mãcipiũ ł iumtũ cũ orn amẽto cũ qͥ oſtẽ

derat tpe venditõis ꝓ ipſo oꝛnamento*

vel vt fiat redhibitio rei pᷣncipalis t᷑

acceſſoria. ⁊ tũc cõpetit etiã vſqʒ ad · lx⸗
dies. ff · eoð. ti.l. gdiles in Pn. vendendi.

— =—

2☚ — —

— — *
—

—— – — — S=

— — +☛6 —

I

Quarto vo ↄpetit qͥ̃ñ eo loco quo iter

cſt.vulgo.hʒ quis canem.lupũ.vꝛſum.a

prũ.verrẽ.uel aliud aĩal qð nocẽ poſſet

ſiue ſit ligatũ ſũ.ſit ſolutũ.ff.eti.l.hi eĩ
Actio de ſuꝑficie in rẽ S. de inde autẽ
ↄperit ei q̃ ſuꝑficiẽ hʒ in alicno ſolo noĩe
oducti ad repetendum ſupꝑficiẽ ſi poſſe
derar.ff.de ſuꝑſi.l.i.S.qui ſuꝑficiẽ m fi⸗
Actio ętiã ↄpetit emptori ad rẽ peten⸗
dam quã emerat · in q̃ vemt cõmodũ qð
acceſſit ⁊ ſi quid in ſpali pacto ↄpᷣhendit
m hac actõc attendit᷑ put q̃ſq; ſibi paci
ſcitur.ff.de act. empl.exemptoꝛ.m pᷣn.
Actõ exſtipulatu naſcit᷑ cũ de re certa ĩ
genẽ ſʒ ĩ cẽta ĩ ſpẽ fit ſtipulatõ.ut inſti.
de v. obli. ĩ ᷣn. Nam ſi res eſſi ſimplꝛ in
certa.ſtipulatio ñ valeret.ff.e.ti.l.ita ſti
pulatus.im pᷣn.Et ſtipulatio ẽ ↄcepta ut
cuʒ te ſpondes dare pᷣuũ vel ſpondes te
factun demũ.Et pꝑtĩnet h̊ actio ad actio
nes ĩ ꝑpſonaʒ ꝗᷓ oꝛiunt᷑ ex ðctu vboꝝ· Et
nõ ꝙactio deſcendẽs ex ſtipulatõe nõ hʒ
dilatõʒ anni ſicut actõ de dote.lꝰi.S. cx a
ctoꝛ.Cd rei vxo.act.⁊.S.cũ autẽ.
Aetõcs cx otractu ſunt ꝗᷓ̃ naſcunt᷑ expa
cto ſiue pactũ ſiue obligatio ſurgat ex
te ut ↄdi.certi.& nu:pecu.cõditio certi
tuoðmaria. ↄditio ob cãm.actio commo
dati depoſiti.pignoraticia. Siuc eẽ con
ſurgat obligatio ex vbis.ſiẽ in actõc ex
ſtipulatu qñ res certa ĩ ſtipulatõibus ð
ducta ẽ. Siue cẽ oriat᷑ obligatio ex lr̃is
de qᷣbus cõditio odio deſidię dat᷑ in cũ q̃
cũ ſpe fut᷑e nũeratõis ſcribit ſe debere
qð ei ñ eſt nũeratũ/Mũeratõe aũt nõ ſe
cuta infra bienmũ ñ repetit chirogra⸗
phũ ⁊c introducta excluſa exceptõe ñ
nũe rate pecume.clz mĩme cogat᷑ ſoluẽ
qð ſcripſit ſe ebẽ.Siue eẽ oꝛiat᷑ obliga
tio ex ↄſenſu.ucluti empti.vẽditi.locati
ↄducti ꝓ ſocio.mãdoti.hᷣſcripiᷣ vbis.⁊ a
ctio de ↄſtituta pecuĩa necnõ actio in fa

ctũ.⁊ deiurciurã.Et iſte ſunt ſpẽſ actõm

in pſonã ꝗᷓ oꝛiunt᷑ ⁊ↄtractu ſiue re vᷣbis
Fis.aut ↄſenſu obligatio oriat᷑.
Actões ex q̃ſiↄtractu ſunt ꝗᷓ̃ neqʒ ex pa
cto neqʒ ex malefitio oꝛiunt᷑ ·ſʒ tũ maio⸗
rẽ hñt ↄuemẽtiã ⁊ affimtatẽ cũ pacdq qm

cũ maleficijs et ſunt iſte.ſ.ↄditio ĩdebiti

ↄditio libere actõis Actio negosioꝝ ge
ſtoꝝ · tutelę.ſubſidiario.coimdiuidundo.
fimũ regundoꝝ.failic herciſcũde.petitõ
hẽditatis directa:⁊ vtilsi poſſeſſoꝛia.fi
deicõmiſſoꝛia ⁊ actio ex teſtamto.actio
de peculio.et ꝓ iuſſu.⁊ de in rẽ vᷣſo.actio
butaria.mſtitoꝛia.exercitoꝛia funera⸗
ria od exhibenò de tigno iniũcto.actio ĩ
factũ de rei ven.de pauꝑie.imtoictũ qͥꝝ
bononꝝ vti poſſide utrobi mmtoictũ ſal⸗
Actões uel obligarõs ex ma uianũ
lefitõ ſunt q̃bus delicta hoĩm coercent᷑
qð publice vtilitaqᷣ mtcſt.ff.de fideiuſ.l.
de aureo.S.fi.⁊.ff.qd.laꝗqᷓ.lita vulnerad
cũ ſilibus ut ẽ ↄditio rei furtiue actio ar
boꝝ furtĩ ceſaꝝactio furti.actio vi bo
noꝝraptoꝝactio leg aquilię.acxõ ĩiuri
arũ.qd metus cã.de dolo.actõ pᷣui coꝛru
pti actio ren amatoꝝ. ↄditio ob turpẽ
cãm intictuz vñ vi.imtoictũ qð vi aut
clam.imtpictũ de liho hoĩe exhibẽdo. de
vxore ducẽda.de liberis cxercẽdis mt᷑⸗
dictũ qͥn legatoꝝ.intoi ctũ ꝓhibitoꝛipʒ
neqᷣd mſllumiĩe ripa ve publica fiat.nec
ĩ via publica.int᷑dictũ de itinẽ actuqʒ pᷣ
NRctõs ł obligatõs ex q̃ſi malefi uato
tõ ſũt ꝗ̃ neqʒ ad pacta accedũt neqʒ a
malefitia.ſunt tñ ſiſioꝛes maleficijs q̃ᷓ;
pactis ut actio in factũ aduſus iudiceʒ
qui litẽ fecit ſuã.⁊ actio in factũ c ciecqᷣ
⁊cffuſis.actio in factũ de appoſito uel ſu
ſpenſo q̃ͥꝝ inteſt· ⁊ actio in factũ de dolo
furto eoꝝ qui miſteriũ cauponũ qaut
ſtabuarliũ aut nauem exercent
IActio exercitoꝛia eo.m ſum ·.e.ti.ðat᷑
ↄtrahentibus.cũ mgro nauis ꝓpt᷑ naui
gandi neceſſicateʒ 2 cxercitorẽ nauis q̃
mgrm naui pᷣpoſuit.quẽ equũ fuit tene
ri.ut tenet᷑ qui inſtitorẽ taberne uel ne⸗
gotio ſpoſuit.ff.de exer.act.l.i.
Eſt aũt mg.cui tociꝰnauiſ ancoꝛa ⁊ cu
ra mãdata ẽ.l.e.S.mgrm nauis.q̃ ĩ vul⸗
gari lombardoꝝ ⁊ ꝓuincialiũ comitus
ðꝛ ⁊ in alemomco ſtyermã.MNcc diſtigui
tu an iſte męjr̃ ſit ꝑber uel puus.maioꝛ
vel miĩoꝛ.⁊ ſibi ĩputat᷑ qui eum pᷣpoſuit
ut.l. i.hall.S. cuius aũt ↄditõis.Sʒ exer⸗
citoꝛ ðꝛ is að quẽ obuentões quotidiãe
ſcu redoitus ꝗqſtus.⁊ vtilitates nauis ꝑ

vemũt.ſiue verꝰſit dñs nauiſ ſiue a dño
nauis ↄductus.Mec aut acrio nõ dat᷑ 3
mgrm nauis ſjõ eũ q̊ mgr̃ᷣm nauis ppo

ſuit m eam cauſam m quaʒ pᷣpoſitus eſt

expreſſe uel tacite
vlctio eſtiatoꝛia.i.acto pᷣſcripi vᷣbis ſic
cognoĩata.:ẽ act io ꝗ exeſtiato ꝓpomtur
gra dubitatois tollẽ.qũ res eſtimata
venda datc᷑. Dubitxatũ eĩ ẽ an ex ven⸗
dito ſit actõ.an ex locato.an ex ↄducto
an mãaoati.ut ſi rẽ meã do tibi eſtio vt
eã vendas ꝓ decẽ.⁊ inde decẽ reodas mi
hi aut rẽ ut nota.ff. d eſti.ac.i rubri⸗
Actio ex teſtamto ñ ſolũ ſcripto hẽdi cõ
petit ad petenð hẽditatẽ.ſʒ etiam ↄtra
herec ſcriptũ legatarijs ⁊ fixxicõmiſſa
rijs.Ccõia dele.⁊ſideicõmiſ.li.
Ilctio familie herciſcũde mmt᷑ eos ↄpetit
qui coem hñt hẽditatez diuidendã·ff. fa
hercl.l.i.⁊.ij · Ex ðꝛ faĩilie herciſcũde · i hẽ
ditaſ diuidũde pᷣm οο. Nomẽèé aüt fai⸗
lia qñq; pomt᷑ ꝓ cognatõe ut cũ ðꝛ.Illi
ſunt de faĩlia.pꝛiami Qñqʒ; ꝓ ſᷣuitute ⁊
Prãte.ut cuʒ ðꝛ.prfailias.ſliuſfaĩlias h
th ꝓ ſubſtãtiua ⁊ hẽditate. Itẽ herciſco
ẽ vbum grecũ ⁊ id ẽ qʒd diuidoimde her
ciſcunde.i.diuidũde· Et vtimur h̊vbo ſi
cut reꝑpimꝰ ꝗpud ãtiquos qꝗᷓ gerũdia ſua
ꝓnunciaboant in vndo. ut legundoau⸗
diundo.herciſcundo·ſᷣm l:omü ſum.
ctio fimũ regundoꝝcõpetit fimbꝰ að
diſtinguenò ł iuoicãdũ imt᷑ eos qᷓ ↄfineſ
hũt agros uel poia. Inſti. de act.S..itẽ ſi⸗
mũ regundon.Et hʒ locũ in ruſticlpᷣdijſ
xm.et ũñ m vrbams.qꝛ vrbana ſᷣdia non
ſunt ↄſima ſi̊ vicima.qꝛ ꝑientibuſdiſtm
gui ↄſueuere.ſj cõfima dicimꝰ quę a deo
ſunt.ꝓxĩa ut nullus pies m medio int᷑-
ponat᷑. Itẽ vrbana ſ̃dia dicunt᷑ oia pꝛę
dia g hut edifitia:etiã ſi ſint in villa. qꝛ
vrbanũ poiuz ñ facit locus ſ, mat᷑ia ha
bitandi cã facta. Vñ ſim vrbe edifitiuʒ
cã ñ hĩrandi ſj̊ gra reponẽdoꝝ fructuuʒ
fiat.dicet᷑ ̃dium ruſticũ.Sʒ⁊ hoꝛtiĩ e
dificijs ↄſtituti mſi plurimũ ſint reodi⸗
tus vmeaꝛij foꝛtc ⁊ ſic alitoꝛij.ↄtmentuꝛ
vppellarõe vꝛbanoꝝ ſdio n. ff. de v. ſi. l.
vꝛbana. Ruſtica aũt pᷣdia dicunt᷑ agri ñ
habentes edifitia

Actio funeraria daè ↄ᷑ta hefedẽ bono⸗
rum vł poſſeſſoꝛẽ ff.de re.⁊ ſump.fu.l.⁊·
ſiq̃s.S. fi.Et dat᷑ ei qui funerauit ut non
beres defunctũ.ſeð cã pietatis.
Actio furti mam̃feſti pᷣm Rco.locũ hẽt᷑

qñ fuꝛ rẽ tenens viſus vł dephenſus fue

rit.ſiue in publico ſiue in pᷣuato ulła dño
vl alio anq̃ʒ ꝑuemat ad locũ qͥ ꝑferre rẽ
ſtmauit Et dat᷑ actio fuꝛti mãdꝛuplũ
Inſti.ð obl.ꝗᷓ ex mal.naſ.S.pẽa maiĩfeſti·
Alctio furti ñ maimfeſti cõpetit qñcũqʒ

pdicꝗ mõis furtũ ñ maĩfeſtũ ꝓbat᷑ Et e

tiã ſi vidiſti furtũ fieri te tũ abſcondiſti
cum furtum faceret ne te occideret.ñ ẽ
mamfeſtu. Et dat᷑ hec actio ĩ duplũ In
ſti. de obli.ꝗᷓ ex malnaſ.S.pena:
Alctões hereditarie dicunt᷑ que trãſeũt
ad heredes uelõ heredes pᷣm lco. Itẽ gᷓ
ab heredibus mcipiũt uel ↄtra heredes
Vt aũt plene ſciat᷑ ꝗ tranſeũt ad here⸗
des. uel nõ diſtmgue:aut naſcit᷑ actio ex
malefitio ul quaſi. uel ex ↄtractu uel q̃i
put ꝓſequit᷑ dñs ραο 1 ſum. Mis actõi⸗
uſↄuemũt᷑ hi q̃ ſucceoũt ĩ ius.añ hi q̃ᷓ
ſuccedũt in rẽ.ur ponoatarij legatarij⸗
Actio m̃ factũ aduſus iudicẽ q̃ litẽ fecit
ſuã dat᷑ aduſus iudicẽ·q̃ ꝑ imꝑitiã male
iudicauit.⁊tenet᷑ ad dandũ reſtituendũ
qð ꝑ eius ſniaʒ illatũ ẽ· Si vo dolo ma⸗

lo iuoicauit.vere ẽ exmalcfitio obligatꝰ

uel actõne in factũ uel actõe de dolo as
oẽ mn teſſe ei quẽ leſit.⁊ ifamis eſt. Itẽ te
net᷑ crimiĩe falſi qdð pęnã de portatois ul
vltĩ ſupplicij ↄtmnet᷑ pᷣm vl o. Judex aũt
ecẽiaſticꝰ male mductꝰ ꝑ grãʒ uel ꝑ ſor⸗
des ab executõe officij ꝑ annũ ẽ ſuſpẽſuſ
ad eſtimatõeʒ ꝑti quã leſit mpilomimus
ↄEnãdus. Et ſi durate ſuſpẽſiõe ſe diui

ms ingeſſerit.irregularis c. nec cum eo

mſi ꝑ ſe aplicaʒ potit diſpenſari.ut ĩ c.
cũ exerm.&.re.iudi..li.õ?:
Ictio in factũ d eo qð certo loeo dicit᷑
vbi aliquidẽ ẽ ꝓmiſſum pari certo loco
ſi iuoitium m illo loco ↄſtitui nõ poſſit:
Introducta tñ eſt qoam actio arbitra
ria ut poſſit etiã in alio loco agi.Dꝛętoꝛ
enĩ miquũ eſſe arbitrat᷑ non poſſe ↄueĩ⸗

re debitorẽ in alio loco q̃ʒ jn loco deſtia⸗

to ſolutõni Et h actio arbitraria ex ſut

ſmn
ſorz
ſhor
nte
ſoc⸗
tror
un
ſe
tbeñ
igfn
5
700
vae
N
mie
lli
cupr
Oſtro⸗
nc
i⸗
ſeo
lein
Kdn
min
G
di
ic
(cce
wont
ſtes
Nng
fe
glian
Lor
fro
ſfjit

ſri
t
ung
ſch
l⸗

fatura eſt ſtricti iun in qua habita coñ

ſiœratõe aliaꝝ actionũ ſtricri iuſi.qᷓcqᷣd
eſſʒ omiſſuʒ debẽt hri omiſſũ rñ ĩ illa eẽ

venit qᷣcq̃d equũ ⁊ viſuʒ fucrit religiom
iudicandꝗ. Et ꝓpt Haxpellat h actio arbi

traria irregular..qꝛ contra naturã alia
rum actionum ſtricti iuſj eſt.
Actio in factũ ex edicto ſtor dẽ aliena⸗
tõe indicij mutandi cã facta.dat᷑ ei ĩ cu
ius fraudẽ ⁊villuſioʒ facta ẽ alienatio⁊ ſu⸗
is. heredibuſ aduſus eum q̃ rẽ alienauit
qᷓʒ ad inteſſe ↄuemt qnti inteſt actoſj co
rã oꝛoinario vel delegato.ð q̃ Boff. ĩ ſů⸗
de alie. iudi. mu.cqu.fac.⁊.c.i.co.ti:ĩ glo.
Actio in factum de dolo ⁊ furto ecoꝝ qͥꝝ
miſterio quis cauponẽ aut nauẽ uel ſta⸗

bulũ exercet.datur adũſus eos q̃ pſunt

caupom̃ aut naui vel ſtabulo. qᷓ quomã
offitio malon hoĩm vrunt. i duplü tenẽ
tur qð dolo aut furto co nomiſſũ ẽ ĩ hiſ

rebꝰ qᷓs ſaluaſ fore receper̃t.ff.nau.cau.

Actio in pſonã ðꝛↄditio qñ ↄtendis ali

quẽ dore ⁊ facẽ tibi oꝑtẽ. Qñ vo ag vt
reſtituatur tibi res tua⁊ ſpãle nomẽ ac

cipit ⁊ indepoſito ðꝛ ſimpł: actio ꝑſonal
⁊ non ⁊ditõ. Hoc aũt nomen ↄditio in⸗
de deſcẽdebat. qꝛ olĩ iuditia erãt ordma⸗
ria. ⁊certa vᷣba.⁊q̃ oportuit cõdici.i.ſił
Dici.ut ſi qᷓs caderet a ſyllaba caderz a

rota cã. Sʒ poſtea ille ſolẽmicates in diſ

ſuetudinẽ abiert attamẽ nomẽ remãſit
ut adhuc ⁊ pſonalcs actões ꝗᷓ ſolẽmbus
vbis int pretabant᷑ ſeu mterpᷣtant᷑ ↄdi⸗
riones vocent Et hanactõm genera ꝗ⸗
dam naſcunt᷑ ex ↄtraetu·ꝗqdam ex q̃ſiꝰ
tractu.qᷓdam ex maleſitio.⁊ qꝗdam ex ꝗᷓ
ſi malefitio.Et nõ qꝙ;actio ꝑſonalis ñ ſe
quitur fundũff.de ↄtrahẽ.emp.⁊ vẽ.S.⸗
Aucius Titius. Itẽ actio ꝑſonal itaẽ af
fixa oſſibus erediroris ꝙ in aliũ trãſfer
ri ñ pᷣt mſi fixiõe iuij.ff.de pecu.l.ſi qs q̊⸗
Actio m rẽ ðꝛ vendicatio rei.ſ..qñ dicis
rẽ de qᷓ agit᷑ tuã eſſe.⁊ aduſarius diẽ vel
oſñdit ipſam eſſe ſuã.ff. act.⁊obli.l.ac⸗
tionũ genera.Er hanoctõm alia ẽ dire
cta in rem actio.ut rei vendicatõ.actio
feſt. oꝛia et negatoꝛia.Rlia ẽ actio m rẽ
vtilis.ꝗ̃ ſunt actõnes de domimo ñ dire

recte ſʒ vtiles.qᷓ exeq̃tate dant᷑.qñq; nõ
domijmijs. ut ſunt publicanę ꝗᷓ ex aduſis

cauſis cõpetunt.⁊ actio ꝑ qua ꝗrit an a

ctoꝛ iuꝛauit.⁊ actio in rẽ de ſuꝑficie⁊ a⸗

ctio fauiana ⁊ pauliana caluiſiana.⁊a⸗
ctio m rẽ ꝗᷓ competit mt᷑ dnñ̃m tabule et
pictorẽ Sũt ⁊ alie in rẽ actões in quibꝰ
ñ de dommio ſʒ de pignoꝛe agit ſic actõ
buiana.q̃ſi puiana.de qᷓbus vide loco ſuo

Ictio miuriaꝝcõpetit ei q̃ miuriã paſ⸗

ſus eſt ↄtra eũ qui intulit iiuriã uel infer
ri ꝓcurauit ⁊ pulſauit· uel vberauit vcl
famoſum carmẽ ad altius ↄtumeliã ſcri
pſit uel recit auit ucl quocũq; iiuria ali⸗
quẽ affecit.in q̃ iudx reꝝ tati ↄcẽnabit
q̃nti actoꝛ iurauit ſe nolle illã miuriam
ſuſtinuiſſe.ſᷣmiſſa tũ iudicis taxatione:
Quidã tñ dicut qiurare dʒ poti⸗ ð ſuo
Paqidiſſe tĩ ul tm̃ q; talẽ miuriã ſuſtinu
iſſe. Alij dicũt ꝙſufficiat cã iurare ſic q;
nollet lucrari tm uel tm ꝓ coqtalẽ iĩiu⸗
riam ſuſtincret vel ſuſtmuiſſet.
Actio mſtitoꝛia pᷣm ¶ co. dat ei q̃ cũ ali
quo ↄtraxit in illa negociatõc in q̃ ᷣpꝰ
ſitus ẽ. ↄtra euʒ q̃ poſuit aliquã ſtatõʒ
uel negociatõʒz gerendo de ↄtrahẽtibus
cum ſpoſito.ſiue ppoſitus ſit expᷣſlus ſi
ue tacitꝰ. ut ff. inſti· act.l.i.⁊·ij.⁊ lait
S. non tamen. cum ibi nora.
Rcrio leg aquilię duo ↄtinet capita uel
tria.licʒ eni non ſit m vſu.Drimũ caput
ẽ de pᷣuis occiſis uel qᷓorupedibus q̃ nũe
ro pecudũ ↄtment ut ĩi.l.lege aquiliaff·
co.ti.vbi ðꝛ de aĩalibus ꝗᷓ gꝛegati hñt᷑ ⁊
paſcũt᷑.ſiẽ oues capꝛę.⁊boucs.eq̃ muli:
aſum.Et ſᷣm Labionẽ ſues ſij nõ cancs⁊?
lõge minꝰ beſtię ferę vꝛn lcones ꝛc. Sʒ
clephãtes cameli q̃ſi mixti ſunt. ⁊ idðo
pmo capite eos ↄtmeri oꝑtet Quo cãu
tanti fit ↄẽnatio q;ti plimi ipſa res va
luit ãno ſᷣterito. Scom caput ẽ qo ñ eſt
im vſu ̊ non pomt.ux.ff.e.l.ſibuus.in.S.
huius vbi ðꝛ.Muiꝰ leg ſcðʒ quixẽ caput
indiſſuetudmẽ abijt.Lertiũ caput cẽ de
eis vulneraſ fen beſtijs occiſis cęteriſq;

rebus rupiut veſte. vaſe ⁊ſi tibus Quo

cãu ↄdẽnabit᷑ qui danum dedit qᷓnri es.
fuit triginta retro diebus rei pcium er
valorẽ eſtimado.ut dicta. l.ſi Fuꝰ puum

S&S.terio aũt capite.Et in hac actõne ſi
ꝗs damnũ ſe dediſſe ificiat᷑· i.negat ↄdẽ⸗
nabit᷑ m duplũ.ff. e,l. i. ii.
ctio mapati directa ↄpetit madatoꝛi
q eius hęxevi.ↄtra madatarm ul ꝓcura
torẽ poſt maãdatũ ſuſceptuʒ.ff· ea.l.ſi re⸗

mũerãdi.S.i.Et inq;tũ imteſt io ferm̃ eẽ

qð madauit.puta mãdaui ut funð eme⸗
res.ſi mea intereat emi.tenebis pꝰ mã⸗
vatum ſuſcept tñ ſi eundẽ funduzʒ ego
ipſo emo uel alius mihi.neq; intereſt a
liuð ceſſabit hec actio.
Actio mãdati ↄtraria ↄpetit mãdata⸗
rio uel eiꝰ ꝓcuratoꝛi ad expẽſas.adũſuſ
mãdatorẽ q̃tenus fines non ẽ egreſſus.
Di vo aliq̃d erogauit vtilit᷑. m eo ñ hẽt
mõdati iuditiũ ſ̊ tm̃ negotioꝝ geſtoꝛuʒ
Si vᷣo mãdaueri tibi ut mihi funð eme
res.ec ſinõdum pᷣcium ſolueꝛis ageſ me
cum mandati ut ſuſcipiã obligatõʒ q̃ te
nerj venditoꝛi.Qam ⁊ ego agere poſſuʒ
ut cedas mihi actione emptiff. e.ti l. ſi
mandato meo pᷣmo rñnſo.
Actio negotio ngeſtondireera ẽ qua a
git dñs rci geſteę ↄtra eũ qui negotia eiꝰ
geſſit ut aqmiſtratõis ròʒ reddat ut.ffᷣ
de nego. geſt. l · ij · J”ÿMD
Actio negocioꝝngeſtoꝝotraria cõpetit
illi qᷓ ſine mãdato ſe miſcuit aliems ne⸗
gocijs gerendis. adũſus ↄñʒ negoriorũ
ab reperendũ expenſas negotioꝝ geſta
tionẽ factas.Et vemunt oĩa ꝗᷓ expendit
de ſuo neceſſario vel vtilit᷑.nõ tñ volup
tuoſe.⁊ hec colligunt᷑.ff.e.ti.H.ii.
ꝓlctio d peculio !peculietenꝰ cõpetit ei
q̊̃ cũ filio faĩlias uel ſuo peculiũ hñtibꝰ
ↄtꝛaxit.ꝗᷓ poſt moꝛtẽ filij uel ſui ẽ aqnaliſ
7 non poſt emancipatõʒ.mãumiſſiõʒ ul
alien atõʒ.ff. qũ acrio de pecueſt ãnalis.
Actio nocal pᷣm Ico.ðꝛ l.i.S.qᷓ; diu.
ex actio ꝗᷓ naſcit᷑ loꝛit᷑ de lictis puoꝝ.ff.
e.ti.l.i · ⁊ Inſti eo.ti.in fn.
lctio ignoꝛãtia virecta ↄpetit debitoꝛi
3 creditoꝛẽ ł eius tutoꝛẽ l curatoꝛẽ ſi pi
gnoꝛa acceperũt.ff. eo.ti. l. ſi ſolutũ.S. fi⸗
ctio pignoratitia cõtraria dat᷑ credi
tori õ bitorez. ⁊ dat᷑ adð multa.Si cnĩ
eeipiat᷑ a debitoꝛe uel ipſa re uel eius ꝓ
poſito.qꝛ obligauit rẽ alienã uel alij pi⸗

noꝛatã ſiue obligatã.mſi eacẽ res ſit am

plaa ao modicũ etiã fuüit alij pignoꝛata
qᷓſ m nullo captus ſit q̃ pignoꝛa ſecũdo

loco accepit. Et ſi debitoꝛ malitioſe uer

ſatus ſit obligando ęs vł ſtanuũ ꝓauro
vel argento.uel ſi obligauit puũ ꝑ queʒ

danũ datu ẽ.puta furtũ vel aliud hmõi

H ſi ſciuerit.tenet᷑ in ſolidũ·i.ĩ totuʒſe
cus ſi ignoꝛauit.qꝛ tunc liberabit᷑ noxe
dedicatõe.ſ.dando pũ ꝓ noxa .
Iꝓlctio pignoꝛatitia vtilis ſᷣm ſola.dat᷑
ei qᷓ ipignoꝛauit rem alienaʒ ſine ↄſenſu
dñi.⁊poſtea dñs pignon cſtut.ff.e.ti.l.
rem alienã.⁊ tã directa qʒ illa dant᷑ pᷣn⸗
cipali ſuis heredibuſ.⁊ õ herędes credi
IActio ꝑ quã querit an actoꝛ toꝛis⸗

uerſario eam ſuam eſle iurauit

Actoõnes ſiuditiales in rem dicunt eſſe

ꝑ q̊s queri?᷑ an quis liber ſir an libertus

⁊m partu agnoſcẽdo.ut ĩ S. Hiuditiales

Inſti. de act. Sʒ illa ꝑ quã ꝗqrit᷑ an aliqſ

ſit libeꝛ. ꝑtim cauſam ciuilẽ optiner. ꝑtĩ
ſtoꝛiã.Ciuilẽ aũt ſᷣm formã dominij ꝗ̊ͥ

ea directe agièt᷑. Et ſtoꝛiam m foꝛmã

modũ perendi·qꝛ tuũa te ipſo.ũ ab a
lio petit poſſeſſoꝛc.Cęt ẽ vo due foꝛmã
accipiũt ex ſtoꝛia iuriſdictõe:Et in reʒ
dicũt᷑ eẽ ad mitar actõm de pᷣuitute.qꝛ ĩ

hac de iure pronatus mn re m illa ꝓpꝛie⸗

ta iure agit᷑. Et ſinditiales dicunt᷑ qᷓa

quẽadmodũ exceptõs actiombus oppo

nunt᷑.⁊añ pꝛimã queſtionẽ t᷑ᷣminãt᷑. Si

gutẽ qs ꝗrat quar eñ exceptões.ſʒ actõ

nes dicant᷑ hanc cãm accipiat.qꝛ nõ eſt

exceptio mſi ſit actõis excluſio.hę vero

pinditiales nullam detönem exciudunt

ſed non competere dicũt. .
Actio ſſcriptis verbis ex contractibꝰ

mnomjnatis deſcendit vbi ſcʒ ciuilis cã

ſubcſt ſuffitiens ad actionem introducẽ

vam. ⁊cum negotium non cadit incer⸗

tum⁊ ſpãle nom ↄtractus nec cã hmõi
actioms cxpᷣmit᷑.cęterę hmõi actiones
expꝛimunt ſic. do ut des.facio ut facias
do ut facias facio ut des.Ex quibus no
ſcit. actio pꝛęſcriptis verbis noĩata oli

a ciuilis. Qñ mihi aliqd adeſt uel abeſt

3

iurauit. m quoſdoaʒ dat᷑ ci ꝗᷓ cũ peteret
rem ſuam de lato ſibi iureiurãdo ab ad⸗

—

Ado

Qom

ſnet
ere
cin.
vhi)
r
Non
hen
Den⸗
dr;
etio
ſoos
hua
yt
lenmn
ſaign
tohecl
Kit
fune
n
Kan
Wwr
i
ht
Eeſc
wr
loſo
ſeo⸗
a
Nru
Ullen
hen
Ny
Gine
lt
ſee
Uni
lse
Kod
Po.
bon
tn
S

SDS.ẽð

—

6

A

S

1
o
gnt

c
xẽ
† 4
bi

li

uel affutuͦn nec tibi adeſt nedᷣ affuturuz

eſt aut michi nõ abeſt nec tibi adeſt.aut

ſi nec tibi aſſit nec mihi abſit. ⁊ceſſes ĩ⸗

plere qðᷣ conueint inter nos ego aũt fe
ci in ſubſidiũ.intentat᷑ actio dẽ dolo· nã

vbi vn ceſſat implere qð in ſe eſt qd ꝓ⸗

miſit alto implente.locum hʒ heęc actio
Actiones ſtoꝛie.qꝗᷓ ſunt ⁊ quot.requireĩ
ſpe.ti.de act.ſeu.peti: po. S poſtremo.
Dicuntur aũt pᷣtoꝛię.qꝛ a ptoꝛe ſunt in⸗
