T memotia. Vñ fimtis pᷣmis quĩqʒ amt
ĩ pᷣncipio ſexti anm fiebat edictũ vt de
inceps ſolueret᷑ es. Et iſti qnqʒ anm̃ di
cebant ſecũda indictõ. In tcia indictõ
ne ſoluebat᷑ ferrũ.ex quo ficbãt arma

ad dbellavos hoſtes. Vñ ſimta ſecũda
indictõnc.i pᷣncipio vndecimi anm fie

bat edictũ vr in illis qᷓnq; annis ſolue
ret᷑ ferrũ. Vltra aũt nnenqndeciĩ anno
rũ nõ ꝓcccæbãt. Et appellarũ ẽ hoc tẽ⸗
pus q̃nci annoꝝ indictio vna vel in
dictionũ vnꝰ cyclus · in q; plenarie mu⸗
dð expleuit.q a romams indictũu erat
Sicut ãt romam actõs ſuaſ notabiles
ꝑ indictõs annotauerüt . ſic eccleſia ro⸗
mana adhuc ſpũalia ꝑſoluẽs tributa⸗
notabilia facta ꝑ indictõs ↄſueuit an
notare. Itẽ ĩvictio reꝑit ĩalijs ſigtom
bus a ſ̃dicris Vñ.·5. Regj..S· vbi ðꝛ. Et
erat ĩdictio trigita milia viroꝝ · i.ſum
ma eoꝝ. ꝗᷣbꝰ indicebat Pel ſicut expo
me m hiſtoꝛijs. Indictio ẽ ibi derinina
ta hoim collectio. ſicut ẽ cohoꝛs vcl le⸗
gio · Itẽ ĩidierio ꝓ exactõe vel pᷣcepto

un Tintoler abil põit 2. Meſoꝛe.S. vbi

32 Mec vlla alia indictõ irroget᷑ ꝛc̃. In
uemt ctiã indicio caſus ablati huiꝰ no⸗
mis indiciñ. cij. ſed tuc coꝛ· añpe. Vnd
Ouioiꝰ.epi.Emiet ĩdicio ꝓdita flãma
Indictꝰ. a.u. i.Rccptũ vl annuüci ſuo⸗
arũ.· vñ. 2. Heſoꝛe · ¶· Sʒ nec ĩdicto 1. nõ
dum imperato vel annunciato½
Indiff erẽs. entis.o · g.i. nõ differẽs ſine
differẽtia.i.idẽ vel ſimilis. Inde hec in⸗
dꝛña tie.i. iẽtitaſ.vl expſſa ſlitudo.

Indigena. nę. 9. p. ðꝛ q̃i int gemt?. vl qi

ĩeo loco natꝰ iqͥ habitat hm Mdoꝛuũ.

Indigẽs. entis.o.g·pauꝑ egẽs· Inð in

digenria tie. pauperras egeſtqs.

tcsd
PriesEt
vo
Hiräſben
inproben
wrijimtd
Ziwoiee
äſinunn
wridea
ſmas
gabant di⸗
goscges
Irdigeſus
ptusc na
GFabus /

diuan.

hvsof⸗
ſolorwstn
no on coapa
n
nsani
Puiduns
Nie
Wedi
Portid
as vel
bſoybiee
opol
Momtni
cni
lslyt
ven i
ly genn w
iwrnamnti
Eppnesga
Lahno Idol
Nizi int
Wurennoltae
Zongeni
Mn
Fungtt
uuckinn
rpciir,
ſmini
ledrl..

Nlet
NNcen.
en

ei

N
4 Indiges. getis.i. difcatus. Dꝛope qde; a particularibꝰ ad vle. vt hie Soꝛtes
ttüni . mdigetes dicunt᷑ de hoĩbꝰ facti der⁊ i⸗ currit ſolato currit.⁊ſic de ſingulis · S
5 mns . . .R moꝛtales. Et dicunt mndigetes ab indi ois homo currit. . ——⸗èrM.
n End geo.ꝑ ↄtrariu. q nullius rei mdigent⸗ Inducula.lę.pe.coꝛ·i.indumẽtũ.Et 82
zdet Nn Pñ ꝛ qlibet dij dicunt qñʒ ĩdigetes. I Indumẽ. ims. n. t. qed idu ab mouo
Nſ impꝛope abuſiue. Vel indigeteſ died imus. Vñ Joſephꝰ.ir:Qũ ciuitatẽ in
sianſ tur qᷓi iut᷑ coos agẽtes.i.ↄuerſantes.vl trabar pᷣuatis indumibꝰ vtebat᷑. Ins
rulng Iſi v die ĩ diem agentes.i·ꝓficientes. B̊ mdumentum.ti. r
nunſqnwre vel q̃ſinumerũ dieꝝ augẽtes vel q̃i mo Induꝑatoꝛ.aliqñ ðꝛ imꝑatoꝛ.int᷑poſi
n Kin Zemti io ẽ ex fro. Ge eĩ fra dꝛ. Vel ijindi ta du.cauſa metri.qꝛ in heroico carmi
nu mns qui in ges ſᷣm quoſdã ðꝛ ab indigito.tas. Et ne imꝑatoꝛ ſtare nõ põt.⁊ibi ẽ epẽthe⸗
neite dicebant᷑ ĩidigetes.indigetei.apud anti Induſtriꝰ.a.ũ.⁊ hic⁊ hͥ induſt⁊ h ſis
„fRirid quos quos noĩarc non audebant. ſtre ꝓ codẽ ↄꝛ.i.ſtudioſus.agil.vigilanſ
Orni Pinuin Indigeſtus. a· ũ.i.moꝛdĩatus.nõ ↄſum efficax.ꝑſeuerãs.impiger.ſollerſ.Jñ in
uag hi ptus vel nõ ↄfectuſ. Iñ indigeſtio.omſ duſtric aduer.⁊ h̊ induſtria.ſtrie.i.aſſi⸗
ſies Miin lui qñ cibus nõ digerit᷑.i.nõ confici vuitas.ſtudiũ.cupiditas.ardoꝛ.auidi⸗
omaamimif Indignus.na.nũ.i.nõ dignꝰ mhabilis. tas.pꝑſeuerantia.ſollertia.vigilantia.
is inchemns i Indignus.a.iũ.i.pauꝑ.egenꝰlindigẽs · Induuigę:aꝝ.plis nũeri.i.indumẽta.⁊
ür wöerinmtinm Indiſcretus.ta.ti.imſipiẽs .nõ facun pꝛie tumce ſerpentũ Exdẽ cxuuię qꝛ e
ð Zus. non cloquens. xuunt.ſicut induuię induun .
denaNn, Indiſertꝰ. ta.tũ.i. mneloquenꝰ*· Inedia. die. f. p.i · pauꝑtas ꝗ ẽ in u
S OOcaren Inditus.a.ũ.i.ĩpoſitꝰ.ĩmiſſus.ĩſertus. re familiari. 182 inedia q̃i ſinc eſu. Pñ
aSci Indiuiduus.a·u.qð nõ diuidit vel nõ Job. is: Inedia muadat coſtas illius.
vis lrn diuidit᷑. Jñ ĩdiuiduitas.tat. Et nota Incffabilis. lis.O.tc.⁊ Gle.qð qͥs nõ port
enciiens indiuiduũ ðꝛ tribꝰ modis vel carẽtia loqꝗ.vel ꝗð qs põt loq cum difficultate
Ken, partiũ.vt atomꝰ. vel duricia vt da Pũ ⁊ deꝰ ẽ ineffabilis nõ qꝛ dici nõ pot

. E
.
mn
— W
vXα rra
7, m HN
: M/,

““

R R
Rd
N 8
4 G0.
”

mas.vel qꝛ ꝑ inferioꝛa ſue nature phi⸗

loſophice diuidi nõ põt.vt Socratcſ.
Indocilis.lis.ↄ.t.⁊ hᷣle.pc.coꝛ.i.nõ do
eilis q̃ mhil diſcere põt.Sʒ ĩdoctus.a.
ſ.ðꝛ q̃ nõdũ diſcit.ſed tñ diſcere põt.
Indo les.lis · f.p.pe.coꝛ.q̃ſi ſine dolo.i.ę

tas iuueml.iĩgemũ.oꝛigo.ꝓgemes pᷣm
Nugj. Scðm vo ap̃· Indoles ẽ oꝛigo
vecl mcrementũ ſobolis.nobilitaſ gene

ris: ꝓgemes ꝓpago.Scom aũt Iſidoꝝ
i.xetymo. Indoles ꝓpꝛie ẽ imago ꝗᷣdaz
vel ſignũ vel initiũ future pbitatis.ſiẽ
apparet in multis pueris.
Indomitꝰ.ta.tũ.i.muĩcibil.cffrenatuſi

impudẽs.

Indutię.aꝝ.ſunt ꝑtes fędenj.⁊ðꝛ ab in
duco. cis.q̃i inducta ocia.vl ↄꝛ ab in.⁊

dies ⁊ociũ.vñ inducię.q̃ſ in dies ocia.

Iñ induciariuſ.a.ũ.⁊ hic ⁊ hec inducia

lis. ⁊ hoe le.vt hoc ẽ tẽpꝰ.induciale.i.m

quo habent᷑ vel debent haberi ĩducię-
Inductio.oms.f.t.ẽ qꝗdã ſpẽs argumẽ⸗

tarõis apud logicũ Et ſᷣm hoc ſic ðdſert
bit᷑. Inductõ ẽ oꝛatõ ꝑ quã fit ꝓgreſſio

„

ſed qꝛ ſimri ſenſu ⁊ intellectu humano
nullatenꝰ põt. Et qꝛ mhil co digne
dici põt. Itcco meffabilis ðꝛ Similit᷑⁊
cadẽ ratõc qðdã nomẽ dei ðꝛ meſfabie.
Inefficax.cis.o.g.i.nõ efficax.ſcʒ q̃ nõ
põt deducere ad cffectũ qð intendit. ⁊
ſᷣm Dapᷣ. Inefficax.ignauus.mers.pi⸗
Inenarrabil.ↄ.t.⁊ h le.pe.coꝛ.qdð ger

enarrari nõ põt.vel qð cũ difficultate

Inenodabil. o.t. ⁊ h le.pe coꝛ. narrat᷑
qð ſolui non poret.
Ineptiola.le.pe.coꝛ.dimi:i.pua ĩeptia

Ineptus.a.ũ.i.apto ↄtrariꝰ.qi nõ aptꝰ

1.ſtultꝰ pm ſa¶p̃. Hug..vo dicit Ineptꝰ
a.i.i.ĩdiſcretꝰ.q̃ adqrit.ſed ñ hʒ modũ
in expẽdẽdo. MM
Inergia.ix qð energia.við.S.energia
Inergumĩꝰ.idẽ eſt q energummus

Inermis.iſ.o.t.⁊ B̊ me.⁊ imermꝰ.a.ũ.iĩn

eoẽ ſenſu.i.ſinc armis.ſine viribꝰ. Vnñn
Pirgiliꝰ.Cũc ſtudio effuſę mr̃es ⁊ vul
gus mermum. l
Iners.qxo.g. quaſi ſinc arte q̃ ad mhilũ
2 . 8 T. *

faciendũ vel patiendũ ẽ aptus. Jñ hee
mertia tię:i hebetudo. q̃ qͥs neſcit qᷓo

facere debeat ex mmia pigritia;

Inerticula.le.f.p.i.vitiſ mgra.quã gre

ci amara nõ vocant bom vima lems.

Vnde⁊ ſic ꝛ.qꝛ iners int᷑pellandis ner

uis habeat

—

Inerticꝰ.a.ũ.grauis

exoꝛari að pacẽ nõ põt.

„

tur vel qð expiari nõ pt

Inexpiabilil..t. ꝛ hoc le.qð nõ purga

Infaber. bꝛa.bꝛũ·i.mortificioſus.inoꝛ
natus· Iñ mfabꝛe aduer.i.ĩioꝛnate · Vnñ
DOꝛatius in li.ſermo.Quid ſculptũ ifa⸗

bꝛe qd fuſuʒ durius eſſet.
Infamis.9· t. ⁊ H̊ me.i.ſine bono nomĩe

vVl male fame.inð ifamia q̃i ñ bõ fama-

Infandus. da · du. i exccranduſ.ſceleſtꝰ

nec noĩandus.q̃i qð nõ dʒ noĩari:nec a
liqᷓs de eo fari.Et m eodẽ ſenſu ðꝛ nefan
dus. da. dum⸗ 1

Zn bans. ono⸗ g. n loquẽs. ⁊ↄpat iĩn⸗

ans. tioꝛ. tiſſimꝰ. Võ ſoꝛudẽtius in li⸗
hymnoꝝ. Largite mihi carmẽ ĩfantiſſi
er⸗ etiã ĩfans ꝓ puero.⁊tũc ẽ g..
f.

m. Et ẽ ifans vſqʒ ad ſeptẽmũ.⁊ ðꝛ in

fans. qꝛ neſciat fari.i.nõ expedite ⁊ ði⸗
ſticte loqᷓ.cũ ñ habear adhuc bñ oꝛdĩa
tos tes.inde mfantia.tie.eras ĩfand
Infan tuł.lis. ↄ.t.⁊ h̊ le.i.res ĩfani..vl ꝑ
vmẽs ad ifantẽ. Iñ mfantiut᷑ aduer.·
Infantioſuſ.a.ũ.i.plẽꝰ ĩfantia.i.ĩfantil.
Infantulus.li.⁊ infãticulus.li.⁊mfan⸗

tiolus.li.⁊ ĩfantillus.li.ꝑ geminũ.·l. oĩa
Infauſtꝰ a.ũ.i.mfclix. ꝓ ꝑuo ifante·

eui foꝛtũa non fauet:ſeo ſemꝑ ẽ aduer⸗
ſa.⁊ei non contingit mſi mallae.
Infectus.ta·tũ.i.nõ factuſ.vñ dr.Qd
ẽ ꝓ infecto haberi nõ põt.⁊ðꝛ ab ĩa fa
ctus · Vñ Vir giliꝰ. Et parit᷑ facta atʒ
ĩfecta cancbat.ſdõt etiã eẽ ꝑricipiũ de ĩ

Infenſus · ſa. ſuʒ· i. iratꝰ offen ficioꝛ. en

ſus.ↄmotus moleſtus.
Inferic.aꝝ.pliſ nũeri ſunt ſacriſicia fa
cxa infer ꝓ moꝛtuis. 282 ab inferusri

i. ignarꝰ.remiſſuſ
Inexoꝛabilis.2.t.⁊ h̊len.nõ exoꝛabilis
iflexibilis.ĩplacabił.⁊ĩmiſcericoꝛſ q̃ nul
lius pᷣcibꝰ flectit᷑ Hic etiã ðꝛ inexoꝛabi
le odiũ int᷑ cos ẽ.i.tale ꝙ paciſicari vel

Infernas.aij cõis.g.i.de inferno exxis.
vel q̃ mfernũ colit.ſicut ſuꝑnas.natxis
8ꝛ qẽ ſuꝑnus.vel q̃ colit ſuoena.
Infernus.m.m.g.ĩ ſingulari.ſᷣ in plal

neutri tm̃.hec iferna.oꝝ· Et ðꝛ infernꝰ
ab infra qꝛ ſub t᷑ra ðꝛ eẽ. Sicut eĩ coꝛẽ

im medio hoĩs.ita⁊ infernꝰ ĩ medio tre
credit᷑ &ẽ. Vel mmfernus ðꝛ ab infero·in
fers.qꝛ aĩe rcoꝝilluc inferant. JIñ hicæ
hec infernalis. ⁊ hoc le.⁊mfernus.atũ⸗
i.ĩfernal.vcl imꝰ. vl inferno ſuppoſitus
Infertũ.ti.n.ſ.vinũ qð altari offert.vł
libat.⁊8 ab in.⁊ fertũ.qð ẽ oblatio q̊/

dã. vel eriuat᷑ tm̃ ab infero.infers.

Inferus.ri.m.g.ꝓ inferno.vel ꝓ deo i⸗
fernali.ſ.ꝓ deo moꝛtuoꝝvel ꝓ mambꝰ.
ſiẽ ſuperꝰ ꝓ deo celeſti.vł ꝓ deo viuoꝝ⸗

Infeſſus.a.ũ.i:nõ faſſus.negans.

Infeſtus. ſti. idẽ ẽ qð iratus.mfenſus.
trarius.moleſtus.mq̃etus.⁊8ðꝛ ab in.⁊

feſtus.q̃i nõ ſeſtus.nõ feſtmus.

Inficie.aꝝ.pluralis numeri.i.negatõs⸗

mendacigs.
Infidus. di. ẽ q̃ caret fi.ſed infidelis qᷓ
caret ſirmitate.vid.S. in fibdbus.
Anfimas.q(.2.t.ðꝛ ab ifimus.Et dicũt᷑
iĩifimatcs.ĩfimi ⁊ mĩoꝛes in populo.
ãt ĩfimi vel mfimates dicunt᷑ q̃i in fine
poſiti.etymo.eſt.

In fimus. a. u. i. imꝰ. ſed dꝛñt. Vñ ĩ Gꝛe

ciſmo ðꝛ. Infimꝰ oꝛdiĩe ſit imus at ille

loco. Et põit᷑ etiã ĩfimꝰ ꝓ deiccto vel in

Infuntꝰ.a.ũ.nõ fimtus ·ſ. fra poſito⸗
cuius mẽſura nõ habet finem.
Infimtiuus.a.ũ.i.nõ fimtiuus. Et hĩc

qᷓdã modꝰ verbi ðꝛ h infuntiuus.ui.⁊

B mfuntiuũ/ui.qꝛ ꝑſonã verbi nõ deſi⸗
Infirmus. a. .i.nõ firmꝰ. q̃i ſine mr-

phoꝛmo.i.caloe·
Infoꝛmis.2.t.⁊ me.i.t᷑pis.⁊ðꝛ ab in:⁊
foꝛma.q̃ſi ſine foꝛmitatc.nõ qꝛ oĩno ca
reat foꝛma.5ſᷣ qꝛ careat pulera⁊ ſcipua
Infoꝛrumũ.nij.i.oduerſitas foꝛma.
mala foꝛtũaĩfelicitas. miſeria.
Infrenis.2.t. ⁊ hoc.ne.⁊ĩfrenus.na.nũ
iſine freno.ĩdomitꝰ.q̃ frems nõ regit᷑.

Infrequẽs enij.i.nõ frequẽs.raruſ. non

aſſiouus. Iñ ifrequẽtia.ti g.i.raritas.
Infrum̃tꝰ.a.ũ · pe. ꝓ.idẽ ẽ qð infromtꝰ

dinnfumt
ynnsſur
aice⸗
faftunu⸗
neſcheent
irreuere
Caibidem
Tſucrus.
Yfulg de⸗
abzmwon
Vracypon
Grvitrdi
adarde
orgoc⸗
Yihbui⸗
wwilu
Mataum
Fnalin
ſnsmwſni
ninzeir
Wnnci
iegsreni⸗
Wden
ngd
Twwanh
Phoon⸗
lbertate
aingennn
ngenen;
ltaa ag
Nantin
baualig/
irglun⸗
orcni i.
reſeiig⸗
Pgeünnont
Mungzanfg.
ſenriͤ⸗
naſimn
Nniͤ
ögfie
nenn ittt

ruc, ir

utſn.
Slmnß ag
iSatin
miwt⸗
s Rediin
rmms

o ſagwſe.

Akmcſete
wwe,u.
Anyw
ongns
rurm nſisg

ns web

mms.

airs
n e0
udall
8
õ
”
%
hehmosb!
„Rn dadiw⸗
1W
100 vn N 4

mihhs ni
muni gin
rmulmn l
enirg5 ul
rid.
iimumi
zifgtocn
ſnpisn
ir tiei nn⸗

kiſy nin

4

id ẽ non frut̃tꝰ.i.ſtultus. inſipiens.in
diſcretus.ſine freno ratõis.⁊ dꝛ ab in
frumẽ.qð ẽ ꝑs gutturj vbi cibus ſapit

Iñ infrumtus.q̃i ſine frumie.i. ſine ſa⸗
poꝛe ſapientie. Dñ Eccl.2ʒ. Nio frum⸗

toirreuerẽti ne tradas me. Inueme
cetiã ibidem mfromto. .

Infucatus.ta.tũ.i.ſincerus.ſine fuco
Infula.le.ẽ faſciola ſacerdotalis capiꝗq
alba in modũ diatdemad.a qua vitte ab
vtraq; parte depẽdent.ꝗ̃ infulã viciãt
vñ ⁊ vitte dicte ſunt qꝛ viciant.Sed ĩ⸗
fula plerũqʒ lata erat.plerũq; toꝛtil de

albo ⁊ croco.

Infuſoꝛiũ.rij.n.s.vas in quo ẽ oleũ q8

Pijcit᷑ ablutio calicis.
Ingeniculãs anqᷣo.g.i.genu vel genua
flectẽs.vel inclſnans. 4
Ingeniũ nij.ẽ interioꝛ vis aĩ quo ſepe ĩ
uemmus ꝗ ab alijs nõ didicimꝰ dictuʒ
qſi intus gemtũ·i.a natura. Jũ Binge⸗
molũ.li.dimi.⁊ ingemoſus ſa.ſuʒ.Et in
gemoſitas.ta.i.aſtutia.calliditas.pꝛu
dentia.ſubtilitas.
Ingenuus· a.ũ.i:nobilis q̃ ĩ genere hʒ

libertarẽ cũ facto ſicut libertꝰ NPñ gre
ci ingenuos eugenes vocãt.qꝛ ſunt bo

m generj. Iñ hec ingenuitas ·toſj..i.nobi
litas.Et coꝛ.ge. Vñ Ouidius de arte.
Dedecet ingenuos tedia ferre ſii.
Ingloꝛioſus.ſa.ſuʒi.ĩmemoꝛ glie.vel q̃
eſt ſine gloꝛiai.triumphis.
Ingloꝛiꝰ.ria.riũ.i·ſine gloꝛia.abſqʒ ho
noꝛe. Iß»ẽ qð ĩgloꝛioſuſ. Vñ q̃dã.Nec qᷓ
ras gloꝛiã ⁊ non dolebis cũ ingloꝛiꝰ erj
Ingluuies.ei.f.g.i.voꝛacitas.⁊ ðꝛ ab in

glutio.tis.vł ðꝛ ab in.⁊ gula.q̃i ĩ gulaʒ

vemẽs. Jũ ingluuioſus.a.ũ.i.voꝛax ·
Ingratꝰ.ta.tũ.tria ſigt.Nã mgratus
1.nõ gratꝰ.nõ acceptabil.Et ĩgratꝰ.i.ĩ

inemoꝛ bñficij Et ingratus.i.irremũe⸗

ra tus. Et ðꝛ ingratus.qᷓ̃ ſine gr̃a. Vñ
Dr ingr atus acceptoꝛ ĩmemoꝛ oĩs be
neficij. Et cunus merita ſequit᷑ retribu

rio nulla.Et cui dicẽdi deeſt gratia vel

faciendi. Inde ingratitudo.ims.

Inguẽ. im=.neu.ge.ꝑs coꝛpis circa pu

dendo. ſic dicta ab vnguo . is.

Inhabil. lis. 2.t. Ble.i. non habilis

rius ⁊ exactoꝛ ðꝛ.⁊ðꝛ ab inhibeo.belſ.qꝛ

mmis petẽdo aĩiuſte ferẽdo ĩhibet ho⸗
mĩes.vł qꝛ inbibet lites ſnter eol.
Inhũanus.na.nũ.i.nõ hũanus.ſ.effre
ms.efferus.⁊crudelis.⁊ ĩmiſericoꝛs.
Iñ inhumamtas.taiji.feritas.crudeli⸗
tas.ĩpietas. Itẽ ĩhũanus põt dici ſtu⸗
ns totus deditus ſtudio.q̃ raro ↄvuer⸗
ſat cũ hommibꝰ. Vñ Oꝛatius. Surge
ihumane ſemũ depone camene.
Imtii.tij.n.s.⁊ẽ imtiũ rei a q̃ aliqs in
cipit.vt fundamentũ domꝰ.ſed pᷣncipt
um verboꝝẽ exoꝛdium,.

Inimicus.ci.q̃ſi nõ amicus.ↄtrariꝰ.in⸗

fidelis. Iñ hic ⁊ hec immicalis.⁊ hoc le·

Inint᷑pꝛetabil.2.t.⁊ h̊ le.qð int᷑pꝛctari
nõ põt.vł nõ habile ad int᷑pꝛetãdðu.vn
Mebᷣ.s. Inintpꝛetabilis ad dicendum.
Iniquus.q̃.quũ.i·nõ ęquꝰ. Jñ imqtas.
taſ. Et coꝛ.pᷣmã. Vñ ſDamphilus. Sẽ⸗
per ĩiquoꝝ ſcelꝰ ĩpedit acta bonoꝝ·⸗
Im̃tus.ta.tũ.pe.coꝛ.i.inceptus.

2 „ „

Iniuriuſ.a.ũi.toꝛtuoſus.nõ ſeruãs iuſ

182 ab in. ⁊ ius.q̃ ſine iure. Iñ hec ĩiu⸗
ria.rie.i.mniuſtitia.q̃i ſine iure vel ↄtra⸗
rius· qũ.ſ.fit aliq̃ꝰ ↄtra oꝛdinẽ iun. Iñ
miurioſus.ſa.ſum.i.ↄuiciatoꝛ.inſccta⸗
toꝛ.miurius.vel potius ille q̃ patit᷑ iu⸗
riã ab aliquo. In miurioſitas.tatis.
Iniunx.iugis.2ↄ.t.ðꝛ ab in ⁊ iugũ.Et ſt
ĩiuges boues nõdum iugo coniuncti·
Idẽ dicunt ſeiuges · quaſi ſeoꝛſum a iu⸗
go. Vnde in Bꝛeciſmo ðↄꝛ: Bos non do
mitus a multis ðꝛ miurn.
Innocẽs.tis.o.g.i.nulli nocens.
Innocuus.a.ũ.i.inocẽs.⁊cui nõ nocet
Innoxius.a.ũ.quaſi ſine noxa. Innoxi
us ꝓpꝛie dꝛ cui qᷣſ qᷓ; non nocere nouit:
nec ipſe alij.
Innuba.bę.i.ĩnupta ꝗ̃ adhuc nulli nu⸗

pſit.agꝗ adhuc vuultũ ſuum non velat

Et coꝛ.nu:ſicut ꝓnuba.licet nubo.bis
ꝓducat am.
Inofficioſum teſtamentũ ðꝛ qð facrũ
eſt ↄtra officiũ pietaʒ vt.l.ij.ff. de offi⸗

teſta.quo.i.extraneus heres inſcribit᷑

alias ĩſtituit.· Jcẽ ſi nõ extraneꝰ. Filius

Wanac

vero ꝓpꝛius aut ᷣterit. aut inique exhe

reoat᷑.hoc ẽ qñ pat᷑ vel mat fecit teſta⸗
mẽtũ. Idẽ ſi hliꝰ ĩ teſtamẽto patrẽ ſme
cã cxheredat.Etiã ſi frat᷑ fratrẽ exhere
dat tribꝰ ꝑſoms inſtiruſ m duobꝰ caſi⸗

bꝰ. Itẽ officiũ mt᷑ patrẽ ⁊ filũ ðꝛ pietaſ

Int᷑ patronũ ⁊libertũ ðꝛ obſequiũ. In
ter deũ ⁊2 hommẽ religio Inter hommẽ
Thominẽ ſtat in noĩe generali.vt qð de
bet homo hoĩ ex natura ·ff.d ſer.expoꝛ
Inofficioſa donatio ðꝛ ꝗ cõtra officiuz

pietaſ facta ẽafit ad ſimilitnomẽ mof⸗
ſicioſi teſtamẽti.vt.C.eo.ti.l.i.⁊ ꝑ totũ

titulũ ſequentẽ qꝛ pene liberi vel parẽ
tes excludunt᷑ a bono ꝝ ſubſidio.vel ex
ꝓpoſito donantis.vl re ipſa ꝙ ꝑ ſe ſuffi
cit ad reuocatõʒ donatõis · licer ꝓpoli⸗
tũ vl conſiliũ donantis non intuemat
vt no.ĩ glo.m.il.ſi liqueat · Ce.ti. .
Inops.pis.o.g.i.ſine opibꝰ.pauꝑ.⁊ ðꝛ

ob m. ops qð ẽ diues fecundus.opulẽ
tus. Sco differũt imops ⁊ pauꝑ Inopſ

ꝓp̃e ðꝛ q̃ mhil hʒ.q nec ſibi ſufficere pᷣt

nec alijs largiri. Sed pauꝑ ðꝛ qᷓlicet a
lijs largiri nõ poſſit.ſibijpſi tñ ſufficit ·

vña copulatõʒ recipiũt.vt ibi Ego ſuʒ
pauper ⁊ mops.Er alibi.Dauꝑia mopi

tu cris odiutoꝛ. Vl moꝑſoꝛ ab in vopſ
pis. ꝓ tra.q̃ᷓi ſinc t᷑ra.i.mſepultus.q̃ ſc

caret ſepultura. Iñ hec mopia.pię. bm

Hugj. Vñ ĩ Bꝛeciſmo ðꝛ Mullius poſ⸗

ſeſſo: mops homo dicit eſſc. .
Inq̃lmus m.i.aduecna.q̃i mcolẽs aliẽa.
Mõ ei ꝓpꝛiã ſed ſed in tra aliena ihabi
tat.⁊8 ab mcolo.lis.Sʒ differẽtia eſt
imt᷑ mnq̃imũ.⁊ uduenũ.vel imncolã.Nã m
q̃lim ſunt q̃ emigrant⁊ nõ ꝑpetuo ꝑ⸗

manent. Qduene vel incole aduentitij

ſunt ſeo ꝑmanenteſ. Idem ⁊ accole. ſoe
regrim vo dicunt᷑.qꝛ parẽtes eoꝝigno
rant᷑.Sunt eĩ de lõgmq̃ regione.ndi⸗

gene vero ſunt ind gemti.⁊ĩ codẽ loco
nati vbi habitant. Bel mqlinus ðꝛ ab

in culma.ſ.vilis ciuis ⁊ aduenticiꝰ pᷣm
quoſoom. õ

.

Inqſitio.om̃s.i.ꝑſerutatio.Vel ẽ ali⸗
cuius crimĩs ꝑ ſuꝑioꝛẽ reſpectu ifcrio

ru ſuoꝛum mnucſtigatio· vt in ti . de geu ·

mſamam facit.

— ₰

Inſanus.na.nũ.i.non ſanus.amẽs vel

furioſus. Iñ inſama.i.furoꝛ.amentia.i⸗

Inſcitia tie.f.p.i.ignoꝛãtia. Vñ Oꝛa⸗

rius in epi. Sed turpem putor inſcitie
metuitq; liturã JItẽ Sap.io:&lliã oſſa⸗

pſerũt ſibi cogitatõʒ inſcitię I˙tẽ Saß

iꝗ Seð ⁊ĩ magno viuẽtes inſcitie bel⸗

lo.Et nota ꝙ ĩſcitia foꝛmat᷑ ab inſciti

gtõ de inſcituſ.ta.tũ.adðdita.a.qꝛ regu
la cẽ. Jañ cia bꝛeuiat᷑ in denoĩatiuis.ꝗqᷓ
foꝛmant᷑ addita ciavt iuſtuſ.ti.iuſticia
Seo inſcitia nõ foꝛmat᷑ addita cia.ſed
addita.a.vt inſcitus.ti.addita.a.fit ĩſei
tia.⁊ ideo nõ ꝓducit᷑.i.añn:tia. Vñ⁊ ſert
bit᷑ ꝑ t.ĩ penul.ſyllaba.Itẽ ĩſcitiaẽ ſi⸗
ne doctria. Inſcientia vero ſine ſcia.
Inſcius.a.n.quaſi ſine ſcia.⁊ ðꝛ ab in ⁊
ſcius.quod ẽ ſciens ÿ

.

Inſcriptio.ẽ qdã libellus quẽ aceuſa⸗

toꝛ offert iudici ſub hac foꝛma Ego.%⅓

coꝛã vel apud.N·ſtoꝛẽ vel iudicẽ refe
ro talẽ reu legis iulię de adult᷑io quoo

cõmiſit cũ. P.dũ eſſet cũ ea.mẽſe tali.ĩ

domo tali. ↄſule tali regnãte.Et oꝑat ĩ
ſcriptio ꝙ accuſatoꝛ ſi crimẽ nõ ꝓba⸗
uerit qð iĩpoſuit ad talionẽ obligat·
Inſenſis.ſis.ↄ.t.⁊ hoc ſe.i.ſine ſenſu.
Inſwie.aꝝ.pluralis numeri.f.g.ðꝛ ab
iſioco.deſ.Et fiunt inſmie loco vel telo
fraus circa fidẽ mutuatõã.dolus m aio⸗
Inde inſwioſus.ſa.ſum.

.

Inſigms. ms.2.t: ⁊ hoc ne.i.pᷣclarꝰ.oꝛ⸗

natus.nobiliſ.glioſus.magnę fame.q̃ñ

habens emmens ſignũ ̊ alis JInñ hocĩi

ſigne.gms.ſubſtantiue.i.oꝛnamcntũ

In ſipioꝰda. dũ.pe.coꝛ.i.nõ ſapidul. Jñ

imſipiditas.tatis.

Inde hec mſipientia.tie.

Inſitio. oms.f.t.idẽ ẽ qdð plãtatio. Hel
mſitio ðꝛ cũ fiſſo trrũco ſurculus ĩduci
tur. Etiã ĩſitio.ẽ tẽpus ſerẽdi aliq̃d.vl
actio q̃ ſerit᷑. Vñ Ouidiuſ de reme.· Ve
nerat inſitio fac ramũ.ramos odaptet
Inſolẽs.entoĩis ge.i.ſuꝑbus. fatuus⸗

Inſipiens.entis.o.g.i.nõ ſapiens. 82
ab m. ⁊ ſapiens.q̃ ſine ſapoꝛe ⁊ ſapictia

Puhiu
mms i
lado⸗
amme
ſowe
ſpesſomn

ſons
iein

ir

ud.
ei
derdn

ſtnnsed⸗
nuct ſn
n ri
Minotr
Mtfnri a⸗
ſtrno
pfnbevonn
Wensd
Kdihi⸗
Po
Tchen
Sc
gu
nſtit
lode.
hhopue
Niir
mimul
usr.
rnm,
ſiltarm.
Güimat
Gnorrord
Momnved
Wldenit.
rrillei
Nlii
leiniu⸗
luin
riſenen
bvlgln
ſintcniad
Wtrörh⸗
ngen
Ecrn

1

. —
N , 4
110

ℳ 0 e
ee

Ns.
. .
; Man 5
„ ²
Wtp nlnd
un 66
ubn

P We

,B —

CG “
SSZ

„ 14
—
õüü

...
ls . Wöge
dbaunt
. en
5 1

„ 2 4.
* „NN
e ℳ 4 24

4 Re

S
* 4 .
iorheovaleo
euridoon ⸗
N
,
G —X⁸
WoW,„ .
l
ir—.αα „
aſadll
wido ade N

R
N.

moꝛibus non eonnefũens. Ju ĩſolentia

rie.iſuꝑbia. fatuitas H
Hoſomnis · is. t. hoc. ne .i.ſine ſomno
puigil.q̃ doꝛmire nõ põt. Iñ hec inſo⸗

mma. me.i.vlgilia vel vigilantia. Et h
inſommũ ꝗqð videt ꝑ ſomnu. Et ẽ ſdaz
ſpẽs ſomnij.vide infra in ſommũ·

—== ge.i. inocẽs· innoxius:

ñ Eſopuſ. Inion aĩos floꝛioũ ligua

polit. JIñ H in ſontia.tic.i.ĩnocentia
e arorgrete ſimplex Et ſic eeſeri
bit.qð cũ ſir fims pteriti · ⁊ pᷣncipiũ fu-

turivel cũ ĩcipit ſtari eẽ deſunt · Vl in⸗

ſtans ẽ bꝛeuiſſima pars tẽpon ꝗᷓ nõ ex⸗
pectat ſucceſſionẽ Itẽ põt eẽ participi
um de inſto. ſtas.

–

—

Inſtãtia.tie.ẽ tẽpus quo iudiciũ diſcu
tit᷑ ⁊ fimri debet.c.venerabil de iudi
Inſtar. n. g. indecli.i. ſil itudo. vel potiuſ
ad ſimiituvinẽ. Mabet eĩ ĩ ſe vĩ huius

D

Ropoſitõis ad· Vñ nõ dʒ recipe poſitõ
nẽ ad. mſi in cxpoſitõe. DHñ dicendũ eſt
WMHoc ẽ inſtar illius.i.að ſiſitudinẽ illius

Aliqñ tñ inueme odinſtar.ſed tũc ſpo
Inſtiĩctꝰ.a.ũ ·i.inſtigatõ ſitio abudat

pſuaſio.ſtimulatio· incitatio.
Inſtita. te·f. p.ẽ qoã veſtis talarj ꝗꝛ ſio

ſa dꝛ. Inſtita etiã latũ cingulũ ðꝛ . cum

quo puer ligat᷑ in cuna. Inſtite etiã vt
dicit Dap̃. ſunt parue linteole ꝗᷓ moꝛtu

um inuoluut. Vñ Joãnis. xi:? Ligatus

manus pedes inſtitis. ⁊ coꝛ.ſti
Inſtitoꝛ. torl.i.mercatoꝛ. 202 ab inſto·

ſtas. qꝛ iſtat mercibus emẽdis. vñ Job

ꝛ8 Filij inſtiton ꝛc. vñ Qui vẽdit mer

ces mercatoꝛ ðꝛ ille. Inſtitoꝛ ẽ inſtat qᷓ
p pcio minuẽdo Mercatoꝛ vẽdit ĩſti⸗
roꝛ illud emit.

Inſtitoꝛ ẽ ille q̃ taberm̃s vinis vendẽ

dis vel alicui alteri negocio ẽ ſpoſitis.

linſtitoꝛ pma. ff. de inſti.acci.

Inſtitutũ.ti.n.s.⁊ hec iſtitutio · om̃ s: i·
moꝝifoꝛmatio. Sʒ pomt᷑ etiã ꝓ daʒ
libꝛo legali tĩ ĩ plurali.hę inſtitutoes

iſtitutionũ. ⁊ hec inſtituta·honiſtituto

ru ðꝛ Et ðꝛ liber inſtitutionũ ·qᷓ inſtru
ctionũ.qꝛ in̊ pᷣmis legũ p̃cepij in ſtrui
mur. vel qꝛ in ſtarũ humam vl romam
iuris nos erigit. vt dicit ccur’-i glo ·

15bn. inſtitutionũ vel inſtituto ·

Inſtitutio.ẽ pᷣmus gradus oim iſtitu
eſlent ßm leges. Sed m canones. In⸗
ſtitutio.ẽ eccleſie vl eccleſiaſtici bñſicij
collatio q̃i ius habẽtẽ ad bũficiũ ꝑ pn
tatõʒ intus vel ĩ beneficiũ ſtatuens⸗
Inſtrumẽtũ arqẽ ꝑ qð ipſa ars opat᷑·
nſtrumentũ ĩ iure ðꝛ qcqd cauſaʒ in⸗
ſtruit Plłiſtẽm ẽ ſcriprura ad aſſertio

nẽ ſeu ꝓbationẽ alicuius rei facta.

Inſtrumẽtũ publicũ ẽ ſolẽms ⁊rite oꝛ

dinata ſcriptura ꝑ autẽtice ꝑſone ma

nũ publice facta cã memoꝛle.e. ſeripta
de fi. inſtru·

Inſtrumentũ pᷣuatũ ẽ qðᷣ pmanũ pᷣua⸗

—

tã ↄfectũ ẽ.vel a tabellione no tñ ĩ foꝛ⸗

ma publica ſcriptũ.vt qꝛ nec nome im

pator nec ↄſulis.nec pape appoſuit·

Inſubulus. li. qodã iſtrumentũ ĩ texẽ⸗
do telã.ſ.circa qd pãnus velſtamẽ ĩuol

uit. 282 ab inſnbulo. las. qꝛ ĩſubulat · i⸗

pfoꝛac vt poſſit iuolui ⁊retineri ꝓ vo
lũuũtate texentis.

Inſula. le. : fra vndiq; mari circũſe-⸗

pta vñ ĩiſula ðꝛ. qꝛ ĩ ſalo ſit ſita.i.ĩ mari.

Inſularij ſerui ſunt qᷓ ĩ inſula retmene
vt. l· ĩ lege. ff. de v. ſig

Inſulſus.ſa.ſuʒinõ ſalſus.q̃i ſine ſapo
poꝛe ſalis vel ſapiẽtie. Vñ Job 6. Rut

potit comedi ĩſulſuzʒ qð ñ ẽ ſale 2aitũ⸗

Inſultus.ta.tũ.m.g.i.muaſio·aggreſ ⸗
ſio · qi ſaltꝰ ĩ aliũ impetuoſe factus.
Integer.gra.grũ.iĩcoꝛruptꝰ.ĩcolumiſ
plen? Iñ ĩtegritaſ.i.rcligioſitas.caſti⸗

Intellcctꝰ ĩtelligẽtia. ĩtelligibi tas
litas.dꝛñt.ſDꝛopᷣe q̃dẽ intellectus ẽ vis

aĩe ↄñhenſiua ĩcoꝛpoꝛeaꝝ ſubſtantiaꝝ
foꝛmis ſubtractaꝝ vel foꝛmaꝝ circa e
as Intelligentia vo ẽ vis aĩie ꝗ aſpirar

vt aliqd circa diumã ſubſtãtia ↄphen
dat. Intelligibilitas vo ẽ gdã vis aĩe
oim foꝛmaꝝ ĩ dã ſunplicirate ↄplica⸗

tiua abſqʒoꝛdine nat᷑ al vel tꝑali ⁊tali
modo deꝰ ↄp̃hendit res.qꝛ eas omnes
vno intuitu abſq; omm ſucceſſione dꝛ
Intemerata. incoꝛrupta 2hendere.

mtacta. nulla temeritate violata
Intẽperics.riei.⁊ hoc intemperiu.rij.

vbi nulla ſecuritas nullũ t pamẽtũ eſt

Intempeſtiuus.ua.uũ.i.ĩcongruꝰ ꝛm⸗
cõuemens·nõ ĩ ſuo tꝑe vemẽs.ſed ante

vel poſt. Vñ Boetius ĩ p̃ de cõſolatõne

Intempeſtun fundunt᷑ vertice cam-

Intẽpeſtus.ta.tũ.i.ĩcõgruus.ĩutilis q̃i
ſine tꝑc.i.actu. Vñ nox ðꝛ intẽpeſta.qi
imncõgrua.qꝛ nõ hʒ idonen tẽpus geren
dis rebus.Et nota ꝙ qdã ꝑs noctiſ ðꝛ

imntempeſtũ.vide·S. m crepuſculus.

Interaſile.ðꝛ intpolatũ.celatura a pla
no · Planũ eĩ int celaturas q̃i raſum vi

det᷑. decliat᷑ hic⁊ hͥ intaſilis.⁊ h̊ le.pe.

coꝛ. Vel pᷣm apiã. Intaſilis ẽ anagly

pha ſculptura. lIexander vo diẽ. S
Znõ aliud opus intaſile dicos.
Intercalaris.ris.ↄ.t.⁊hoc re.i.int᷑po⸗
ſitiuũ vel intpoſirũ.ſc=.qð intpomt᷑ vr
Perſus intcalaris ðꝛ q̃ ſepe imtpomt᷑
Iñ hec intcalaritas.atj.i.mt᷑ poſitio.
Intercapedo.dĩs.i.diſtãtia localis.vt
inter duos parietes.
Interceſſoꝛ.ðꝛ qᷓ p alio pᷣces facit vłfũ
dit Itẽ dicim?intceſſoꝛẽ illũ q̃ mtcedit
⁊ii᷑pomt ſe int᷑ öbitoꝛẽ ⁊ creditoꝛẽ.ad
oc ꝙ ei pecuma mutuct᷑ ⁊eſt quaſi ſi
ceiuſſoꝛ ⁊ conſtitutoꝛ.
Interciliũ.lij.i.ſoaciũ qð ẽ int᷑ duo ſuꝑ
cilia.quod ſine pilis eſt.
Intcolũmũ nij.ðꝛ illuꝰ qð eſt int᷑ duas
colũnas.vel ſpaciũ diuidẽs cas.⁊82 ab
int᷑ ⁊ colna.qu aſi int᷑ colũnas cxiſtens
Bñ.ʒ. Reg.7. Media inrercoluũma q̃⸗
dꝛata.non rotunda.
Intercõſimũ.nij.i.t᷑mĩꝰ. vel locus int᷑
Duos ſines cxiſtens.
Intercus.cutis.o.g.i.illa res quã pati
mur mt᷑ carnem ⁊ cutẽ.ficut ẽ ĩſurmitaſ
vel malus humoꝛ vel aliud hmõi Inð

int᷑cuticus.ca.cũ.⁊ int᷑cutancus.a.um

⁊intcutanus.na.nũ.oĩa ꝓ eo qð eſt int
chtem zcarnen.
Intoictũ.cti.n.s.8Sꝛ ab mntoico.cis.q̃ſi
mterim dictũ.ſcʒ qð interim annũciac
9 iudicc. no ꝙ ppetuo maneat.: q̃i qʒdiu
dictũ ⁊ ſtatutũ ẽa iudice. Mora hic ꝙ;
gener ali inticto debẽt iſta ↄferri ab

eecleſiaſcʒ baptiſmus ꝑuuloꝝ.pęmten

nũc ſculpturis.nũc plãcie variat Hoc

tis moꝛientiũ. Dõt etiã eps puulos bz

pticatos ↄſirmarc. Itẽ ſemel in menſe

vl ſeptimana populũ interdictũ ⁊ etiã

excõicatũ 90 eccleſiã aliquã cõuocare·

Tei ſᷣdicare. Itẽ põt euchariſtia ĩ moꝛ
te vere pemtẽtibus dari. Vñ decretal
noua.ſermit timꝰ eceleſiã miſtris ſe⸗
mel in hebdomada tpe intdicti.nõ pul

ſatis campams. voce ſubmiſſa. ianuis
clauſis.excoica⁊ inoictis exclub.miſ⸗

ſaꝝſolema celcbꝛarc.cq conficiẽ̃di coꝛ⸗
pus dñi qð dececẽtibuſ in pemitẽtia nõ

denegat᷑. Itẽ ꝑmittit᷑ ꝙ clerici decc⸗

tes ꝗᷓ pene ſeruauerũt intdicrũ.ĩ cemi

terio eccleſie.ſine cãpanaꝝ pu lſatione

ceſſantibꝰſolẽmtatib oĩbus cũ ſilentio
tumulen?᷑. Itẽ concedit᷑ ꝙ ĩ conuẽtua
lbus eccleſijs bim a bim vel ſimul tres

hoꝛas canomcas valẽt legere. potiꝰ qᷓ;

cãtare.ianuis clauſis mt᷑dicꝗ excõica⸗
ris excluſis. voce ita dimiſſa ꝙ exteriꝰ
nõ pñt audiri. Der qdð patet ꝙ mtoi⸗-

cti. ⁊ multo foꝛtius excõicati nõ debẽt
quſcultare hoꝛas canomcaſ. Itẽ ꝑegri
ms accipiẽtibꝰ ſignũ crucis.ob reuerẽ
tiꝗ cruciſixi.nõ ẽ pemtẽtia deneganda-
qð etiã alijs ꝑegrims põt miſericoꝛdit
idulgeri Itẽ nortaꝙ extrema vnctio ñ
debet dari alicui ꝑſone laico vł clerico
vel etiã religioſo i loco generali ĩterdi⸗
cto ſuppoſito.mſi ſuꝑ hoc habeãt pᷣui⸗
legium ſpeciale. ð
Intdictůᷣ olĩ erat ꝗoã foꝛmata⁊ ſolen⸗
ms conceptio verbon.qbuſ ſtoꝛ aliq̃o
fieri iubebat.vel ꝓhibebat. qð tũc ma

xime facicbat cu da poſſe ione vel qſi

poſſeſſione int᷑ aliquos ↄtendebat. vt
Inſti. de interdic.circa pꝛi·⁊.ff. e ti.
Intoictũ ð aq̃ quoridianaęſtiua dat
habẽti ius aꝗ quotidianę vel ctiã cſti⸗
ue ducende ad ſdia ſua.cũ aliqᷓs ducc⸗

☚

re ꝓhibet. vt. ff. ti. l.i. m pꝛn.

☛

Interdictũ de oq̃ de caſtello ducenda.
dat habẽti ius ducendi a

quã de cãnali

vel caſtello ad irrigandũ

„ ₰●

Interdictũ de arboꝛibꝰ cecẽdis. dat 3

hos q hñt arboꝛes quoꝝ folia pẽdent
ſuꝑ coiſicia vicinoꝝ vel agrũ.ita qeis
danũ inferãt ⁊ ↄſulit᷑ cis ꝙ huiuſmodi

tzl

Tni 1
iſe rod

rnrdie

piß
s6
blicie
tevelpurg

rigluo
wmtieneie

cimcio,

tyroufer
unſtn
Maau.
riiſluun
wnor a
wponenitun
eancdqii
NisWrdere⸗
nBnd
tcnernideher
Uirid
ſcc.
Zytdicti
lin
Mecpeane
giin
i,
napihe,
nnt
faſlih,n
Rwtacif⸗
hrn no⸗
kaeneadbit
ncigiͤd
HD gansg
dici⸗
Mni d

üͤce,
i weinei
. eu.
Rtcuchnnin
crti niingf
tbeſhe en
f. . 4
ſobni Wus
enszarlpn

Kr ane⸗
“

wind Redees
N 4
Mnnene
ð l

.
ʒ

“=“ 1
. „ , 5

nn nde

„— . 4.
mrdecitexcoc

1dumiſa rn

:
Bona
17

7 4
wEeeeſeee,
. demen R.

. „
ℳ EEN— 4
CTIIVS OEMW.
„
w ereree
0 EOEWE

„ 1

waolün

ziommnſolen⸗
DN

ANNK eNW

2*
es S

õ
ucili
p.
alrlo οα⁰⁵

õ

g ecidis /

1
o (R

1 lo han

„1,
e rtur⸗

.

Idẽ ẽ ſi ꝑ radices minat᷑ ꝑiculũ.vt.li⸗
C.de imtie.Et h̊ moictũ ꝓhibitoꝛiũ ẽ
Intdictũ de cloacis pᷣuatis reficiẽdis.
Si volẽs q̃̊s ſuã cloacã pᷣuatã.vel etiã

publicã.vel ſiſtulas vcl meatus reſice
re vel purgare.vel dẽ nouo facere ab a

lio ꝓhibet᷑.tũc ꝓuiſuʒ ẽ ei de ĩtdicto clo
acis qð ẽ intoictũ publice deputatũ.⁊

pᷣuatũ de pᷣuadſᷣ cloacis.⁊eſt phibitoꝛiũ.

Erxr ẽ aliud reſtitutoꝛiũ.ſ.qð dat᷑ ↄtra
imtientẽ ĩ cloacã meã vel publicaʒ vel

qð ĩmiſſuʒ ĩ cloacã ĩpedit.vł quo iube
rur auferri qð ĩmiſſuʒ ẽ.vt.ff.ð cloaciſ

l.i. . SG. i.⁊.O. deĩde.⁊.S.cloacę.l.fi.e.ti.

Intdictũ de aqua pluuiali arcẽda.vel
⁊e qq̃ᷓ pluuia.Si facis opꝰ aliqð ĩ fun⸗
do tuo ꝓpt᷑ qd aqua pluuiał nocerc põt
fundo vicini tui.dat᷑ ↄtra te actio plu

uic arcẽde ꝑ quã tuis expenſis opus te⸗
ncris deſtruere.⁊ dãnũ ↄtĩigenſ emẽda
re.Si vcro poſſideas opꝰ ab alio factũ
teneriſ patientiã pſſtare vt deſtruat᷑.ar
l.i.⁊· ij. S. iij.ĩ fi.⁊.l.ſi tertiꝰcolonꝰ.S.cel
ſuſ.ſcribit.v.ſiq̃d aliꝰ.ff.e.ti.⁊ ſpe.ibidð
Intdictũ de fonte ẽ.qð ðat᷑ ei q̃ duxit
aqug de fonte hoc anno · nec vi nec claʒ
nec pᷣcario da lt᷑iꝰ fonte.vł lacu.puteo
piſcma.foſſa:ſtagno.vt.ff.e.ti.l.i.ĩ pᷣn.
tdictũ fraudatoꝛiũ.ẽ qͥ tutorj credi
toꝛ pupillo tenet᷑.vt ſi eũ cõſilio frau⸗
is participaſſe ↄſtabit vt fraudaret᷑
P ſolu.l.pupilli.circa pᷣn. MNoc in
toicto tenet᷑ q̃ fraud ꝑticipãdo emit a

creditoꝛe.qui non ſit ſoluẽdo meliꝰ foꝛ

te diceret᷑ a debitoꝛe.

Intdictũ de glãde legẽda vel alios fru

ctus.dat᷑ ei cuiꝰ glãs vel alius fructui
ĩ fundũ alienũ ceciderit:vt ſingło tcio
die legẽ ⁊ expoꝛtare liceat.⁊ gladiſnoĩe
oẽs fructus ↄtinent.vt.l.vmca.ff.e.ti ·
Intoictũ de irinere actuqʒ pᷣuato reſti
tuẽdo ꝓhibitoꝛiũ ad tuẽdas.tm̃mõ ru
ſticas ſeruitutes dat ↄ; phibẽteſ aliquẽ
vt ĩ ſuitute ſua.vt.ff.e.ti.l.i.O.i. Et dat᷑
ↄfeſſoꝛia ) neg ãrẽ ſeruitutẽ·vt.l.ſi foꝛ
tes.ſciendũ.ff.ſi ſeruitus vẽdi.Etletiã
gpuerſus eũ q̃ aliũ ĩiuſtc ꝓhibʒ ſua vti

2 „*

ſeruitute.ĩ mo etiã tũc dat᷑ confeſſoꝛia
vt dicto.S.ſciendum..il. Kall.

9

Intceroictũ ð libero hoĩie exhibendo 2

petit vmcuiqʒ de populo ad petenduz

ĩ publicũ hoĩeʒ liben aduerſus euʒ
q̃ liberũ hoĩcm muitũ captũ dolo ma⸗

lo detmnet m ſeruitute.
Intoictũ de liberis exhibendis ſeu de⸗

ducẽdis dat᷑ patribus ſeu parẽtibus ꝰʒ

cos q̃ liberos vel nepotes ĩ ptãte eoꝝ

exiſtẽtes ſine eoꝝ volũtate detinẽt. vñ
li.ff. e. ti. ait ſtoꝛ.Qui ꝗᷓ ve ĩ ptãte AIu
cij Titij ẽ ſi is ea ve apud te ẽ.dolo ve
tuo factũ ẽ.quo mimus apuo eſſerita

eum eam ve exhibeas.

JIutdictũ de migrando dat᷑ mnqlino vt
ipſe libere cũ rebus ſuis poſſit de habi⸗
tatione migrare.ſi tñ locaroꝛi ſatiſfa⸗
ciat.⁊ de penſione totius tẽpori.vt.ff.c.
Interdictũ de inoꝛtuo ĩferẽðo hʒ locuʒ

vt ꝗᷓs nõ ꝓhibeat᷑ moꝛtuũ inferre.⁊ ſe⸗
pelire quo licet ei mferre ⁊ ſepelire · vt⸗

ff. eo. ti. l.i.ĩ pᷣn.vt ſi via ꝓhibeat᷑ vel ſe⸗

pulcꝝędiſficare. vel lapideſ ad ediſican

dũ ꝑ fudũ ducere · vt. ff. e. l.i. Stoꝛ ait
⁊7. S. ſi iter mihi.S. vim haberc.⁊ · S. fi⸗
Intdictũ momẽtanee poſſeſſioms ẽ qͥ
agit de poſſeſſione retmenda.ſicut vti
poſſidei..vt.ff.vti poſſi.l.i.S.i.vel q̃ agt
tur de poſſeſſione adipiſcẽda.vt ẽ quo⸗
rũ bonoꝝ.· quoꝝlegatoꝝ. vel q̃ͥ agit᷑ de

poſſeſſiõe recuꝑãda.vt vñ vi. ff. e. ti. i

Intdictum ne qᷣd in loco ſacro fiat.⁊

oĩa ſequẽtia hmõi dant᷑ cuilibet ex po⸗
pulo ad exhibẽdũ ne fiat.õ quã ꝓhibi
tõʒ ſi qᷓd factũ fucrit mt᷑oieto quod vi
gaut clam ſuis ſumptibus vel deſtruere
coget᷑ oẽ qð factũ fuerit.aut in pᷣſtnũ

ſtatũ reoucere.ułreodere tenent᷑.ut.ff.
ne qd ĩ lo.pu.l.ij.S.ait ſᷣtoꝛ.q in via.
Interdictũ ne qd fiat m loco publico.
vel irmnere:Hoc mtoictũ ꝓhibitoꝛiũ ẽ
Et tã publicis vtilitatibus q; puatoꝝ
hoc ꝓſpicit. Loca cĩ publica utiqʒ pᷣ
uaroꝝ uſibus deſeruiũt iure ſcripto ci

4

Interdictũ ne qᷓs fiat in mari vel flu

mme publico ripa ve eius quo peius

nauigaret᷑. aut ĩ via publièa quo peius
cat᷑ Hoc mtoictũ dat᷑ ꝑpetuo oibꝰain
oẽs hʒ ↄdẽnatõʒ ĩ id qð auton imterat
vt.l.i.ĩ fi.ff.ð via publi:⁊ irmere.pub-
Intoictũ ne q̃d fiat ĩ flumĩie reſiciẽdo
publico.vt alit᷑ fluat q̃m pᷣoꝛi eſtate flu
xi.i.vt aqua fiat altioꝛ depꝛeſſioꝛ. rapi

dioꝛ.cũ in cõmodo euellentiũ.vt. ff. ne

qd ĩ flu.pub.l.i.ĩ pꝛin.S.nõ aũt omße.
Intdictũ de noui oꝑis nũciatõe dat᷑ ei

q ꝓhibet᷑ ediſicare poſtqᷓʒ ſatiſoederit ·

vt.ff. e.ti.ᷣtoꝛ.aitx.S. hoc aũt intoictũ ·
Intoicttu ð loco publico fruẽdo ẽ pub
lice vtilitaq cũ poſitũ.qꝛ tuet᷑ vectiga⸗
lia publica quo phibet᷑ q̃s vĩ facere ei.
ſocio ve eius qᷓoduxit locũ publicũ fru
endũ ab eo q̃ locandi ius habuit qͥ miꝰ
loco publico ſibi frui liceat ex.l.locatõ
m̃s vel ↄↄuctõms.⁊hec habent i. l.i. S.
i. ⁊ ĩ pꝛin.ff.d lo.pu.fru ·
Intoictũ de pᷣcario.quod reſtitutoꝛiũ

ẽ.dat᷑ ei q̃ pᷣcario rogauit ⁊ pᷣcario ha⸗

bet imo etiã ſinõ rogauit dũ tñ poſſi⸗
cct. vt. ff. e.ti.i.ĩ rebus.S.i.⁊ ꝑ totã legẽ
peariũ videt᷑ rogare ⁊ habere fi roga⸗
uit ꝓ ſe ⁊ habet ꝓ ſuo.vel ſi rogauit ꝓ
curatoꝛ ſuus vel negocioꝝngeſtor ⁊ipᷣe
ratũ hʒ vt. ff.e.ti.l.certe.S.i.dũ rñ acci
piat ĩ ꝑſonã ſuãntractũ·alit᷑ non.vt.ff.
De acq̃ poſſ.l.poſſeſſio..fi. RU
Intoictũ qð vi aut claʒ dat᷑ aduerſus
eũ q̃ in loco alterius aliqd opꝰoſtruxit
vel deſtruxit.dðũ tñ ſit factũ ĩ ſolo.ff.e.

ti.l.i. S. H ĩiterdictũ Et eriã ſi vi.i.ꝑ vio

lẽtia.aut clã.i.occulte ſine notiſicatõe
alti facta fecit cũ timeret ne ſi ſciret ſi

bi ꝓhiberet᷑.vt.ff.c.ti.l.i.

Intoictũ quoꝝ bonoꝝa ſtoꝛe inuẽtuʒ

ẽ.⁊ dat᷑ filio emãcipato aduſus heredẽ
vel poſſeſſoꝛẽ.vcl ʒ illũ q̃ ꝓ herede vel

poſſeſſoꝛe poſſidet. ad vmuerſa bõ adi
piſcenda nõ ad ſingulas res.Et eſt du

Plex · ſcʒ directũ ⁊ vtile.Hirectũ dat᷑ ei
q̃ᷓẽ bonoꝝ poſſeſſoꝛ. Mtile dat ei q̃ ſuc-

cedit ĩ re ciuili ex teſtamẽto vel ab ite⸗

Intoictũ quoꝝlegatoꝝopetit ſtato

hercoi ad repetendũ legata ꝗᷓ ſine vo

Hʒ itaqʒ heres vt deducat falcidiã·alio

Fuit eĩ ęq̃ſſimũ vi deiecto ſubuemri· g
ad recuꝑandã poſſeſſiõeʒ hoc imtdicrũ

qufn ſi repekeret ſtatĩ repetiturus ex.

Intdictũ ð riuis ẽ vtiliſunũ:qꝛ riuoſ/
ſpecꝰ ⁊ſepta reſcere⁊ purgare pſᷣtoꝛ ad
ducẽde cã ꝑmit rit.dũ tñ non alit᷑ aqua
ducat qᷓᷓ poꝛe ęſtate fluxit.vt in.l.ĩ pꝛi.
ff. de riis. “

Intoictũ ſaluianũ competit dño fun

di aduerſus colonũ ĩ ſua domo habitã
tẽ eius heredes de rebus colom tacite
pignera ꝓ mercedibus quas colonus

in fundium mtulit.vt.l.i.ff.e.ti.

Intdictũ de ſepulcro ediſicando locuzʒ
s nõ ꝓhibeat edificare ſepl·

₰ℳ

habet vt q̃ᷣ eat e
crũ quo licet moꝛtuũ inferre.

Sunrhieri de tabulis exhibẽdis · dat oĩ

us qᷓbus aliq̃o ẽ aſcriptũ ĩ tabulis vł
pure vel ĩ diẽ.vel ſub conditõe.ſiue ſint

hercdes.ſiue legatarij.ſiue ↄmiſſarij.

Intdictũ de ripa mumẽda merito ꝓpo

ſtru fuit Mã ripas luminũ publiconre
ficere ⁊ mumre vtiliſſimũ ẽ · ne ob id o⸗

miſſus nauigatio deterioꝛ fiat.vt in.l.v
mca.S.i.ff.d ripa minuenda
Intdictũ vt ĩ fiumĩe publico nauigare

liceat.ẽ quo ꝓſpicit᷑ ne qs ĩ flumie bpub
lico nauigare naui ratẽ ve agere vel m

