teneo filiũ Berte.⁊ ſi eã accepero ſemꝑ
ẽ ſepandũ ↄnubiũ.Allia ẽ indirccta.qũ
vnus ↄiugũ poſtq̃ʒ ſunt vna caro eſte
cti.filiũ alteriꝰ ſuſcipit.in quo caſu am
bo parentes imfani ↄpatres efficiunt᷑·
etiam alteri comugũ q non ſuſcipit ⁊
ambe impediunt matrimomũ contra⸗

henoũ dirimunt contractum ·

Cõmeatus.us.ui.i.ſimul meatus. Iteʒ
cõmeatus etiã expenſa ꝗᷓ eſt neccſſa
ria in itinere ſinul cõmeantibus.
Cõmeatus ðꝛ licentiatus.vel recõmen
datio ſeu remuneratio ipfſis licentiatis
tpe licentiature facta.vt ĩ epiſtola ?'l⸗
lexandꝛi magm ARriſtotelis legit᷑ Et ẽ
qd vulgo ðꝛ ↄductus liber.itranſituſ
a ↄmeando deſcendẽs. vt ibi dicit᷑. opti⸗
mis nos ſuſceperũt ↄmeatibus. ⸗

Cõmemoꝛatio. oms.f. t. i. recoꝛdatio-
Cõmẽoaticius.a.ũ.aliqs q de ſuo nobiſ
gliqᷓd dat.vt res eius in noſtra habea⸗
mus tutela.Cſt etiã cõmẽdoticia reſꝗ

nobis ⁊ noſtre tutele ↄmendat᷑. Inuem

turctiam cõmendaticiꝰ qui cõmendat
nos vel laudat. Wnde.?: Con. 5. Tlut in⸗
dig emus ↄmendaticijs cpiſtolilis.

Comendaticie littere ſunt dimiſſoꝛie q̃

bus clericus dimittit᷑ abſolui᷑ a po⸗

teſta te ſui epi in quibus pꝑhibet de vi⸗

ta ⁊ oꝛdimbus illius teſtimomũ.

Lõmentarienſis ↄꝛ cuſtos ĩ carcè poſi⸗

toꝝ.ff.de oꝛi.iuris.⁊ · C.de cuſto · reo.l⸗
ad cõmentarienſeʒ. vbi talis pumt tali
pena cũ ſocio ſuo.q̃ pum̃tus fuiſſet au
fugiens ex negligentia eoꝝ. mſi ex ne⸗
ceſſitate ꝓcul ab officio egerit.tũc að⸗
iutoꝛ eius pari pena conſtringit·
Comenda ẽ cuſtodia eccleſie alicui cõ⸗
miſſa.c.nemo demceps.de elec.li.vj.
Comentarius.a·ũ.i.expoſitoꝛius.a.uʒ.
a cõmentũ Et hic cõmentarius.rij.q̃
cõmentat᷑.Et cõmentatoꝛ⁊ cõmenta⸗
rius q̃ cõmentũ ↄpomt vel ſcribit. Et
hoc ↄmentariũ.i.armariũ vbi reponũ
tur cõmenta.Et hic cõmentariolus.
Cõmenticiuſ.a.ũ.i.confictus.falſus.vł
expoſitoꝛius.vel að cõmentũ ꝑtinens⸗
Cõmentus a.ũ.⁊ hoc cõmentẽoᷣ.ti.id eſt
fraus.mendaciũ.machinamentũ.muẽ⸗
tũ.ↄfictũ.ↄpoſicũ. Vel cõmentũ ẽ plu⸗
riũ ſtudio vel doctrina in mẽte habito
ꝛũ ĩ vnũ collectio.Et pſᷣm hoc q̃libet li⸗
ber ⁊ quoslibet opus ⁊ q̃libet arte cõ⸗
poſitũ ðꝛ cõ mentũ.Sʒ ĩ nro vſu cõmẽ⸗
tũ ðꝛ liber expoſitoꝛiuſ ſcʒ qͥ deſcruit ex
poſitõi ſnĩe alicuius libꝛi.⁊ nõ ↄſtructõ
m lr̃e.Et pᷣm hoc ſic diffim᷑. Cõmentũ
eſt expoſitio verboꝝ iuncturam nõ cõ⸗
ſiderans ſed ſenſum.
Cõmerciũ.n.s.i:ex plibus rebus vna
venditio. vel viuerſaꝝ renꝝ ↄmutatio.
vt ſi qs daret vel ↄmutaret mãtellũ ꝓ
capa.vel econuerſo NVñ dꝛ cõmerciũ q̃i
ↄmutatio merciũ. IJlla vcro mirabiliſ
mearnatio ieſu chꝛiſti fuit cõmertiũ.qᷓi.
cõmutatio merciũ.ſcʒ diuimtatis.Maʒ

homo quodammõ ↄceſſit doo humam

tatẽ.deus hoĩ largitus eſt diuimtatem

2

„*
ðð

⁊exaltata ẽ ſuꝑ choꝛos angeloꝝ. Vñn

camt᷑ O aomirabile commercium.
Cõmiſſura.re.f.p.i.mncaſtratura.ↄiun⸗
ctura.ligatura a cõmitto.tis.

Cõmiſſuʒ.ſi.i.in ſide traditũ.crevitũ. cõ

iunetũ.peccatũ.foꝛefactũ.a cõmitto.
Cõmodatarius ẽ ille cui res aliq̃ dat᷑ v
tenda.videlicet ipſum commodatũ:
Cõmodatũ ẽ alicuius vel cerre rei as
aliquẽ ſpãleʒ vſum gtuita ↄceſſio.
Cõmodus.a.i.i.vtilis.bonꝰ.mãſuetꝰ.
q̃i cũ modo Vñ cõmodũ ðdr illud quod

nr᷑i iuris. ⁊ ao aliũ rꝑalit᷑ trãſlatũ ẽ cůũ

modo tꝑis qᷓoiu apud eũ ſit.vnde ⁊ cõ⸗
modũ dictũ ẽ.q cũ modo datũ.vel ad
vtilitatẽ·nõ ad ꝓpꝛietatẽ datum·
Cõmoꝛatio.om̃s.f.t.i.habitatio.mãſio
taroatio.a cõmoꝛoꝛ.aris.
Compactus.a.ũ.i.impulſus.vel cõiun
ctus ⁊ cõfoꝛmatus.conglurmatus.
Cõpages.gis.f.t.i. iunctio.Et hapa⸗

So.gims.id. Cõpagies eciã vel ↄpageſ

vicunt᷑ capita oſſiu. qꝛ ↄpacta neruis
velut quodã glutmo ſibi adhercãt. Iñ
compagmeus. a.⸗um.
LCõparat iuus.a.ũᷣ·⁊ hic ↄꝑatiuus.ui.
⁊hoc ↄꝑatiuũ.ui.ꝑ qð ſit comparatio-/
i.collatio rei ad rem.vcl quod ꝑtĩct ad
comparationem
Compaſcuus.a.ũ.i.cõis að paſcua.vel
agd paſcenoum. Vñ paſcuꝰ ager dictꝰ ẽ
qꝛ caicer ad paſcendũ vicims relictꝰ ẽ
Compat᷑.tris.m.t.q̃i ſimul eiuſcem filij
pꝓr.q filiũ alicuius baptiat vel chꝛiſtia

nũ facit.vel ad baptiſmu vel ad eõſir⸗
mationẽ eũ tenet. Inde compatermral

Lompat riota.te.ↄ.p.pe.ꝓ.i.vmus⁊c⸗

5

vel pedica aſtrictus.mcatenatus.
Com pendiũ.n.s.q̃cquid ẽ bꝛeue⁊ vtile
Iñ ↄpendioſus:a.i.bꝛeuis ⁊ vtilis-
Lompenſus.a.ũ.i redditus.vel equatꝰ
vel renumerarus. ”M
Compel.pedis.ſ.t.i.catena eirca pedeſ
Competẽs.tis.oĩs ge.i.conuemens.
Compilatoꝛ ſᷣm Iſwon ẽ illa qui aliẽa
dicta ſuis ꝑmiſeet. Et ſic ſolẽt pigmta
rij in pictura diuerſa mixta confundẽ.

VBñ microꝛibuſ atqʒ poetis quodliber

lere quondã accuſabat᷑ Hercules mu⸗

tuanus.cuũ vſus Homeri trãſferẽs.q̃ſ⸗
dã vocès ſuis ꝑmiſcuiſſct. Et cũ cõpi⸗

latoꝛ ab emulis diceret᷑.rñũdit. Mag ꝝ

viriũ eẽ clauã a monu hercul extoꝛqre
Compitũ.ti.n.s.ẽ collcctio pluriũ vi

rũ ſeʒ locus vbi plures vie ie ↄpetunt.
conuemũt.ſicut ẽ biuiũ.triuiu.⁊ dꝛ a
competo.tis:vel a cõ⁊ pital qð eſt via

Iñ hic ⁊ hec cõꝑitalis ⁊ hoc le.

Complerxus.us.ui.i.bꝛachijs cinctꝰ.x
ðꝛ a ↄplectoꝛ ris.qð ẽ ſimul vtriſqʒ ma

mbꝰ ciĩgere. Iñ ↄplexio.i.actus ↄplectẽ
di. Vel goã argumẽtatio ꝗᷓͥ vndiqʒ; cõ⸗
plectit᷑ avuerſariũ.Et ha latis ðꝛ com
plexio vel coꝛnutꝰ ſy llogiſmꝰ. a grecis
dilema. Ct ↄplexio ↄꝛ natura vel diſpo
ſitio · Iñ h⁊ Bↄolexionalis ⁊ hoc le ⁊ cõ
plexionalitas. ⁊2plexionatus.a.·ũ.i.cõ
plexione participans vel diſpoſitus.

Itẽ cõplexus accipit᷑ in paſſiua ſiẽtõc⸗
1.ↄiunctus vel ↄpontus.vt Sermo cõ⸗

plexus ᷣr conſtãs cx dicto ib us. ſcz oꝛa⸗
tio ⁊20ſitio.Et ↄpomt᷑ incõplcxꝰ.a.ũ⸗

Comyplex. o.t.i.m malo ↄſcntiens.alte⸗

rius dolo ſimul ↄſentiens.ſOꝛope q̃dẽ ⸗ↄ
plcx ẽ qͥ aliquo peccato vel crimie ẽ al⸗

ℳ4

q̃ʒ ad bonũ ðꝛ complex

Complexio.omſ.ẽ actus ↄplectendi.vł-
qoã coloꝛ rheroꝛicus.q fit ex eoq eadeẽ
dictio m pᷣncipijs pluriñn cluſulaꝝ re⸗

petit᷑ 1 alt a circa finẽ earundẽ.ut Bñdi
cite angeli dñi dño.bũdicite ceh ↄño.
Complicitas.tatis.f.t.i:concoꝛs iter
duos vl ples doloſitas iĩ molo coceſſus
Cõploſus.a.ũ.i.pcuſſus vel ↄiunctus.
Cõplutus.a.ũ.i.pluuia irrigatus Vñ
Mmos.ꝗ·ſDars vna ↄplutaẽ.⁊ ꝑs ſuꝑ

quã non pluit aruit. Inde ↄpluum.⁊ ẽ

locus ad quam multe pluuie coõfluunt
vel compliunntt..
Compos.oij.i.opetẽs:aſſecutoꝛ ſui vo⸗
ti.cui oĩa ſuccedũt ad votũ.⁊c̃ cõis.ge
decli. ⁊ conſtructõe ge.oĩs. Oñ Boetiꝰ
Conſtat erernũ bonũ eẽ ſui compos-

Compotoꝛ.or..⁊ↄpotrix.i.ſimul vł lu⸗
xurioſe potãs.Et cõpotatoꝛ ⁊ cõpota⸗
trix ic.ſ:ſimul potas/a copoto.as. arc·

teri implicitus.Et ſemꝝ ad malũ⁊ nũ

ſcteis
ſſonnci⸗
uto.as⸗

lccbant

un;
doee!/
ſivml
fchovsn
Pornttun
Condtns⸗
nois P
wonnes
Lonpue
reroc:
ſaumin
Nautmau
Monueil

ſochofgo⸗

ricote
montanch
nſauius⸗
mtchür⸗
N
de
ſuscda
notheh
myrzr.
ralinrq
Laumg
um
lpſ
mnsif

tilin
un onca
lubono
liunmdi
n
vcſs
linſpie
Nihcher

tihheſee⸗

„

ii⸗
r Amn

Genmi10,

encpck i
s nd.
mAW

a-t
N
1 „

4 .
* a:NWo
NRRNN

7
7

. * 1*
eN e

5 ma ſvir
St Gerno⸗
sd

. . „ 9 4

Ns
õ

t//
5”ůü )
WS.liee
. A% 6* N

7

s glmil
irercoch e
mi Aa⸗
diwtrctd
”Z aſis
inirngens P
In ́

.

Y
6.

Cõpotus ·ti· m. .i.nueratio vel nueri
aſſignatio. vel doctrinalis 228. 282 a 2
puto.as.vel ↄputoꝛ.taris. IKntiqui tñ

dicebant ↄputus ſicut exigit deriuatõ

quoð nos abhoꝛremꝰ ꝓpter vocis abſo
nNantiã. Inde hic hec ↄpotiſta.ſte .qui
vocet᷑ ↄputũvel qui vacar ↄpoto.
Cõpꝛomiſſarius dꝛ cui ſimplicit᷑ vł ad
tempus ↄmittit᷑ vt eligat vice eoꝝnqui

ↄpꝛomittunt.vt de elec.qꝛ ꝓpter.
Comptus.a.ũ.i.oꝛnatꝰ.planatus.a co

mo.is. Vñ Ouidius Sint ꝓcul a nobiſ
iuuenes ⁊ femina compti⸗

Compũctio.onis.ft.ẽ pctõꝝcũ mero⸗
re recoꝛdatio/
Conamẽ.nis.n.t.i.niſus.tẽptatio.a co
Conatus.us.ui·⁊ conatꝰ.a.ũ. noꝛ·alj·
adiectiue.i.niſus:temptatus.
Concha.f.p.ðꝛ a cauo.eoq ſit᷑ caua.vł

qꝛ deficiente luna cauat᷑.i.euacuat᷑. Et

muenit᷑ concha ꝓ quodã terreo vaſe⁊

ꝓ teſta cuiuſoã piſc.⁊ ꝓ ipſo piſce qũʒ

muenit᷑. Itẽ nota multa eẽ genera con
chaꝝ.int᷑ quas margaritifere habent᷑
ꝗ ⁊ cochlee dicunt᷑.in quai carne pᷣcio⸗
ſus calculus ſolidat. ⁊ dicunt ꝙnoctur
no tꝑe litoꝛa axpetunt ⁊ ex celeſti roꝛe
margaritas ↄcipiũt. Itẽ concha gene⸗
raliter appellat᷑ oĩs piſcis teſtã hñs.
Concentus. us.ui.i.ↄuenientia ⁊ ↄcoꝛ⸗
dantia.⁊ ꝓpꝛie in cãtu.⁊ðꝛ a cõcmo.is
ſm Hug · Dapias dicit.Cõcentꝰ cãtuſ
mixtus.i.ſymphonia.a cõcino.Cõcẽtꝰ

ctiã celi ðꝛ a qᷓbuſdã eẽ.i.ↄſonãtia pla⸗

netaꝝ.Concentus etiã ðꝛ cãtus ↄtinu
us laus bonoꝝ· Vnde Job. 38 Cõcen
tũ celi quis doꝛmire facit·
Cõceptaculu li.locꝰ ↄceptõisa ↄcepto
Cõceptio ðꝛ q̃i ſi captio.⁊c ↄce⸗ as.
ptio ꝗdã ſpẽs allothete.ꝗᷓ alio noĩe ðꝛ ſi
Cõceſſio ẽ apud rhetoꝛes cũ lepſis.
reꝰ ñ io qdð factũ ẽ defendit.ſᷣ vt igno⸗
Cõceſſio facta alicui de ſcat᷑ poſtulat
aliqua re reſpicit ꝑſonã cui fit.nõ autẽ
ipſaʒ rẽ.qdo q finit᷑ moꝛte ipſiꝰ cui fa
ctaẽ᷑.nec ad heredes eius trãſmittit᷑ · ni
ſi in ipſa ↄccſſione fiat mentio.de here⸗
dibus. l. cũ ſcruꝰ.S.ſi qᷓs.ff.de le
Concidentia.tie.q̃i ſimul cadentia vt
ↄcidentia generũ ẽ· cuʒ diuerſa genera

ſimul cadunt in eacm voce·
Conchile.lis.n.t.vel conchiliũ.n.S.i.pit
ſcis qͥ latirat m concha. de cꝰ ſanguine

tingit᷑ lana fit purpura. Vñ ⁊ qnʒ po

mt᷑ ꝓ tali tinctura.qnʒ ꝓ vitijs ꝗ com⸗
q̃nant ⁊ rigũr ⁊ĩficiunt ao modũ illius

tincture. qñʒ ꝓ mnqᷓnada ſoꝛdibus ⁊tĩci

tinctura vitioꝛũ · Vñ Juuenalis ꝓ vi
tijs vcl vitioſis illud ponens ait· Hoꝛũ
ego nõ fugiam conchilia.
Conchilegus.m.sS.ðꝛ q̃ conchilia legit
i. colligit 232 a concha ꝛlego-

Lonciliabulũ.li.n.S.ðꝛ a conciliũ.q̃i cõ

ſiliabulũ. vel locus in quo accipimꝰ cõ
ſilia.vł locus ĩ qͥ miti hoĩeſ ſunt ſui iun.
Conciliũ.n.S.ðꝛ a con ⁊ciliũ qᷓdã ſimili
tudine cilioꝛũ.qꝛ ſicut cilij iungunt᷑ cũ
oculi qᷓeſcere cupiũt Ita quoqʒↄcoꝛdit
iungunt᷑ hoĩcs in ↄcilio.⁊ẽ̃ tractũ a ro
mano moꝛe. Te eĩ quo cauſe ageban
tur ↄueniebant oẽs in vnuʒ⁊cõi inten⸗
tione tractabant. Vñ ⁊ cõſiliuʒ a cõi m
tentione ⁊a cõi ↄuentõe dictuʒ ẽ. qi cõſi
lium vel quaſi conſidium.
Cõcimnus.na.nũi. coꝛs.affabiliſ.beni
gnus.in quo moꝛes ↄcoꝛdit᷑ compoſiti
ſunt cõmixti.⁊82 a con ⁊ cinnus. Inð
concinne aduer.⁊ hec cõcinnitas.tatis
i. concoꝛdia.congruitas:
Cõncion abulũ.li.n.s.i. ciliũ vel locus
concilioꝛũ. Vñ ĩ decretis Innocẽ.pape
Si ſtatim deccderes de tuo peſſimo cõ
Concipio.onis.f.t.a cõci cionabulo
pio.is Et funt concipiones qoam ſtelle
qᷓ ↄcipientibus aptant᷑ ⁊ fauent
Conciſio.oms ·f.t.pe.coꝛ · q̃i ſimul ceſio
a ↄcido. is. Dhil. 3. Videte ↄciſionem ·
Concitariũ.rij.n.s·i.donũ imꝑatoꝛis
a concito · as:qꝛ concitat aĩos milituʒ
ad obediendum ci
Conclauis. uis ·ſ.t.vel ↄclaue.n.t.a con
æclauis.i.cella vl thalamus.camera ſe
creta ſub claue domꝰ alteriꝰ clauſa vel
q̊ ſub muliclauibus ↄtinet᷑ ⁊ad quam
mitas claueſ veme. Vñ.2. Reg.4 Il

ſe doꝛmicbat ſuꝑ lectũ ſuũ in conclaui

Concoꝛdia.die.f.p.i.ↄuenientia.cũ ali⸗
quo pacificato.⁊8za concoꝛs. Iẽ con⸗
coꝛdia ẽ coloꝛ rheroꝛicus.⁊fit qñ fineſ
medietati verſuũ ↄueniunt ⁊ cocoꝛdat

e

vr patet iñ verſibus leomms. Fqc tibi
foꝛtunã feſtmes frangere lunã.Et con

tra fatũ faciat te cura beatum. Iñ cõ⸗
coꝛdioſus.a.um.
Concoꝛs.coꝛdis.o.tq̃ vmus ⁊ eiuſ deʒ
coꝛdis· Inde concoꝛditer aduerbium
Concretus.ta ·tũ: participiũ a ↄcreſco

ſcis.i.coagulatus vel ↄmixtꝰ creſcẽdo:
vel fimul cretus Seo ↄcretus a ↄcerno

1.Munctus ↄglobatus.

——

Cõcuba.be..p.q vel ꝗͥ cũ alio cumbit

vel cubat.a ↄcubo.as.ł a cõcũbo.bis.
Loncubmma.ne.f.p.ꝗᷓ að vſuʒ venen nõ

legitime tenetc᷑.⁊8z a cõcubo.as.vel a
ↄcũbo.bis. Iñ ↄcubmula.le.i.parua cõ

cubma. ⁊ hic ⁊ hec ↄcubinalis ⁊ hoc le.⁊
ↄcubmarius.a.ũ.m eodẽ ſenſu.qð ad ↄ⸗

cubimam ꝑtmet.⁊hic ↄcubmatꝰ.us.ui
talis ꝓpꝛietas.

4

Conchula. le. f.p.i.parua cõcha Et con

chula ðꝛ ꝗqoã mẽſura ꝗᷓ dꝛachmaa dimi

Concurrẽs bm qð ſumit᷑ a ↄpo dia ẽ.
tiſtis. ſupexcreſcentia vmus diei. vel
pluriũ ſupꝛa qᷓnquagitaduas ſeptima⸗

nas.vel pluriũ.iõ ꝛ.qꝛ in anno biſſex⸗

tili ſupcreſcunt duo dies. In reliquis

vo annis vnꝰ tm̃ Vñ Mebdomade de⸗
cies quine numerant ĩ anno. ltqʒ due
poſt quas lux vna due ve ſunt. Et ab
illo mncremẽto oꝛiginẽ hñt ↄcurrenteſ

alij poſtea foꝛmant᷑ vno addito · ſic tñ

ꝙ ſeptenariũ numerũ non excedant.

Lonchus qᷓdã lapis q̃ ĩ cõcha reperit᷑.

Condicio.oms.f.t.ẽ lex vel pactũ.⁊ ðꝛ
con ⁊ dicio.oms.qð ẽ prãſ.⁊ tũc ↄdicõ
ſcribit᷑ ꝑ.c.ſolũ ſicut dicio. Inuẽit᷑ etiã
ↄditio ꝑ.t.ſolã.i.ↄſtitutio.⁊tunc ẽ ver⸗
bale hꝰ verbi condo.dis. Bel cõditio

Deriuat᷑ a ↄvico.cis.xi.ctũ.⁊ ſubtrahit᷑

xc.⁊ſcribit᷑ ꝑ ſolũ.c.Et ſunt ↄdicões p⸗

Pꝛie teſtiũ a condicẽdoquaſi cõpiciões

qꝛ lbi nõ ri vnus teſtis iurat ſeo ples
M in oꝛe duoꝝ vel triũ teſtiũ ſtat oẽ
verbü. Wel ndiciones.qꝛ int ſe ↄuemat
ſer mo teſtiũ qᷓ condictones pᷣm Hugj
Papias dicit. Conditio ↄuentio.ptas
foꝛtuna caſus exitus.

Conditio ẽ diſpoſitois ſuſpẽſio ex eu?⸗

ta incerto futuro ei appoſito. ĩ quẽ euẽ

tü e⸗ diſpoſitõnis facra eſt collatio.ff.ſi

ceſ. pe. lLitaq;⸗ 2 S

Cõoditio certi ẽ ꝗᷓ

.

bᷣm Alco. locũ hʒ qñ ſeu

ↄtractu nuc ex debito naſcit.

rẽ eiuſq; ſucceſſoꝛes ad ipſaʒ rẽ ꝓſequẽ
dam.vel eſtimationẽ eius q̃nti plurini

☛☚

fuerit poſtqᷓ; ablata fuit eo fur ſemꝑ

ẽ⁊ fuit m moꝛa

Konditio mndebiti ↄperit ei ꝑ er ꝛoꝛem

indebitã pecumã ſoluit alicui credẽs ei

ſe teneri cũ nõ teneat᷑.vel cũ a ꝓcurato

ꝛe ſuo ſoluta eſſet ipſo ignoꝛante.
Conditio liberatõiſↄpetit ei qui quod
oĩno non debuit vmiſit.·
Conditio ob cauſaʒ datoꝝ pſᷣm v¶co cõ⸗

petit ⁊ locũ hʒ vbicũqʒ duo ↄtractus in
noĩiati mtuemũt.ſ.do vt s. facio vt

LCõditio ob turpẽ cãʒ ẽ ꝑ quã facias-
repetimus ea ꝗ dedimus alteri cã nõ
ſecuta ob quã data ſunt turpitudo tin
ex parte accipientis verſet

Lõditio ob cauſaʒ hanc ↄditõem parit

res apud aliũ ↄſtituta.ſiue ab imitio.ſi⸗
ue iã.ſiue poſtea ꝓuenit að cũuᷣ ex iuſta
cã poſtea ad mſtantiã redijt vt chirog
phũ apuo creditoꝛẽ pꝰ biti ſolutoeʒ
Cõditio ſine cã ↄpetit qñ ali recipit.
quid pᷣmo ex iuſta cã ẽ apud alterũ ſes
poſtea ꝑ aliquẽ effectũ eẽ ñ debet. Ver
bigratia Mutuaſti mihi cẽtũ feci tibi
inſtrm in quo ↄfeſſus ſuʒ me tibi teneri
ſoluo tibi mõ inſtr̃m obligatoꝛiũ.ẽ apð
te ſine cã ꝑ quã repetã ipſum.
Conditio triticaria generalis ẽ de alijſ
rebus oĩbus ↄpetens.pſᷣterqᷓ; de pecũia
numerata.ſiue ſoli mobiles ſiue ĩmobi⸗
les ſnt. Ideoq; fundus ⁊ vſufructus?⁊

cetere ſeruituteſ ſ̃oio ꝝꝑ ipſaʒ recte pe

tunt᷑ Rẽ aũr ſuã nemo petit hac actõe
mſi ex certis cauſis.vt ex cã furti vłra

Conditiones generales ſemꝑ i pine⸗

pactiomhus includunt a intelligunt⸗

ↄpetit ex oĩ cã ⁊oĩ ob
ligatione. ex q̃ aliquid certũ petit᷑.ſiue
ex certo ↄtractu ſiue mcrto.ſiue ex le
ge aquilia agat.ſiue ſuo noĩe.ſiue here
ditario obligen
Lõditio ex lege
quotiens ex noua lege ſurgit obligato
nec ĩ eadẽ lege cautũ ẽ quo genere actõ
nu expiat᷑ꝗ ꝓ varietate cauſaꝝ.nũc ex

ziſtaropr
zerbimre
coeadm
Coudllo
dii tan

Lidlin,

ſi Mai
rwora
ſolnnſunt
Copdilus m
ramerr
ſoGarn

tereladen

PiYn
yertama
eumler
apbttoytor
anbiodisd⸗
rePa
he core⸗
diiglnar⸗
Nüdtorter
letnai
un fii
Mz
NDaNa
orſodords
odoli i⸗
ſodo gſig,
Clun
Rgenirodi⸗
inisclmni
ſinut lci.
Poyl fney⸗
Aurei⸗
luhnan
adns
elgeſſhzi
indtsen

Ndiciroib
wpt.ſihe
Deee

Cbeühzefſ

rgt obign.

gere e
ſir nicer
r sfu

Sr .75

raperon
talenraen⸗
Acäapeurato

Wrante.
ertaquqed
x⸗
wrſfa

rNn

NWd
r Xα1
rb”
nen cic
õ
Wi ſo
t 1
O—

Reti fatbi

dücgmiditn
zicſam. ,,
e,

1Sertr

S==- S

vtpote. Si dus voluerit. Si res in eo

xẽ ſtatu ꝑmãſerit.⁊ſimilia.vt no.ĩ glo⸗
verbi intelliganda de reſcrip.c.ij. ⁊·c.
quẽadmoðũ de iureiu.cũ ſimilihus.
Coudilomata.te.f.p.ẽ qdᷣdã genꝰglan
diũ inſtar nodoꝝminutoꝝ. 182 a 9dilꝰ
Cõdilomaticus a.ũ.i.nodoſus.puſtulo
ſus. Vñ cõdilomatica paſſio ꝛ manu
um nodoſitas.vel etiã alio vmembꝛoꝝ
ſ plena ſunt puſtulis.⁊82 a condilus
Condilus.m.s.i.nodus ⁊pſcipue q̃ ap⸗
Paret in articulis digitoꝝ.pugno clau
ſo q̊ ſolemus qñq; capita pueroꝝ ꝑcu⸗
tere ludendo. maximã inferre leſiones
PBñ Martialis capella. Ictibꝰcrebꝛis
verticem complicatiſq; m codilos di⸗

gitos vulnerabat.

Conditoꝛ.toꝛis.m.t.pe.ꝓd.deriuat a
condio.dis.qdð ideʒ ẽ qdð ſapoꝛare.ulł dul
roꝛare Vel por deriuari a cõdo.dis.ere
⁊ſic coꝛ.pe.⁊idẽ eſt qd factoꝛ.actoꝛ.vel
etiã abſconditoꝛ. Oñ Conditoꝛ ableo⸗
dit cõditoꝛ fercula condit.
Conditus.a.ũ.me. ꝓd.venit a verbo⸗
dio.is.ire.⁊ idẽ ẽ qð ſalſus velↄdim̃tis
pᷣparatus.Sʒ cõditus.a.ũ.me.coꝛ.a cõ
do.dis.i.factus.edificatus. ſtructus.
conſtitutus vel abſconditus.
Cõdoliũ.lij.n.s.i.anulus.a condo.is.
Cõdo.oms.m.t.i.gladiatoꝛ.q cõdo. is.
Conduplicatio ẽ qdã coloꝛ rhetoꝛicus
⁊c̃ gemĩatio dictionis vel dictionũ.vlł

oꝛatõis ad laudẽ vel vituperiũ alicuiꝰ

⁊nõ ſeruat locũ.qꝛ fit in Pncipio.lme⸗
dio vel fine vt Lu ne patrẽ gladio cru⸗

lis nate necaſti.Tu ne patrẽ nunqd

Tu ne patrem nunqᷓd moꝛs pr̃is moꝛs
Condus.di. m.s.ẽ qdðᷣaʒ tua nũquid.

genus cyphi a eõdo.is. Vel m Dap.

Condus cyphus patera poculum.
Cõſtabularius rij.qð frequẽtiꝰ iuemt᷑
coneſtabulariusẽ ꝗdã digmtas vel of
ficiũ. Iñ coneſtabularia.rie.eius vxoꝛ ł

Cõfectus.a.ũ.reꝑpit᷑ in ſex digmtaz

ſigtõibus.ſicut ſuũ verbũ.ſ.ↄficio· vide
mfra mn ↄficio.Dapias ſic dicit. Confe
cta dbilitata.ĩmumta.examinata.
Confeduſtus.a.ũ.in eodẽ fexere eũ alio

ↄiunctus.ſcʒ ſociꝰ. ↄſoꝛs.cõmampula⸗
rius.ↄſodalis.collateralis. comes.col

lega.oↄſcius.cõrubertmo.ↄcubinariꝰ ꝛcõ
uictuarius.collaterẽſis:a ↄfedero.ixras.
Confertus ·a.ũ.i.ſpiſſus.conſtipatꝰ re⸗
pletus.a confertio.is.Dapias dicit ¶ õẽ
ferta imn vnũ collecta.plena. ↄpata.ↄſe⸗
ciata. Luce.ð Menſurã bonã confer⸗
tam.coagitat am ꝛc.
Confims.2.t.⁊ hoc ne.pe. ꝓ.i.vicm̃ꝰ cũ
dẽ hñs finẽ. Iñ ↄfimter aduer. Er hec
confimtas.tatis.⁊hoce confimũ ambo
ꝓ vicim̃tate· vel locus vbi fines duaꝝ
rerꝛarũ conuemunt.
Confima dicunt᷑ ꝗᷓ avo ſunt pxima ut
nullus paries int ea ſit. Vñ pᷣoia vꝛba
na ꝗᷓ ↄſueuerũt parietibꝰ diſtmgui.ꝓ⸗
pꝛie nõ dicunt᷑ ↄfima ſ̃ potiꝰ vicima.
dia vero ruſtica pñt dici ↄfima.qꝛ ſolo
partis finalis ſunt diſtinctta
Cõfſirmatio ẽ iuris pᷣuſ habiti coꝛrobo
ratio.vt colligit᷑ de ſi.inſtru·c. mter di⸗
lectos. lio mõ ẽ ſacramẽtoꝝ miſtra⸗
tio.ſcʒ in fronte criſmatis aſſignatio.
Conflagel.f.t.i.loca mõtuoſa ad ꝗᷓ̃ mul

ta ↄfluunt flãmina ſiue venti.⁊facit ge

mtiuꝰ iũ.ↄflagiũſicut naues nauium
Conflatoꝛiũ.rij.n.s.locus vbi fit 2fla⸗
tio.a.conf lo.as.Vel cõf latoꝛiũ ðꝛ vbi
ferrũ vel argentum conf laroꝛ.
Conf lictus.us.ui.i.bellũ.pugna. Jñ ⸗ↄ
flicratio.omis.cunctatio.ↄtentio. pug
verboꝝ. Vñ.j.Chimoth. Contf licta
tiones hoim mente coꝛruptonꝛ.
Confoꝛmis.ↄ.t.⁊ hoc me.i.vmus ⁊ eiuſ
dem foꝛme. Inde confoꝛmiter aduerbi
um · ⁊ hec confoꝛmitts.
Confoſſus.a.ũ.ꝑ gemmũ.s.q̃i ſimł foſ-
ſus iaculatus.vulneratuſ.a confodio.iſ
Cõfotꝰ.a.ũ.i.ſil forꝰ a ↄfouco. Vñ JIlta.
S9·Er qdð ↄfotũ ẽ erũpet ĩ reguliꝗl.
Confragus.a.ũ.iitenebꝛoſus.tumulo ⸗
ſus.vel potiꝰ aſper ⁊ ſpiſſus. dẽſqtꝰ cõo⸗
fractione ramoꝝ aridoꝝ.⁊82 ↄfrigo

Vel pm Dap̃. confraga dicunt᷑ loca v⸗ H

bi vndiq; vẽti currũt.ac frangũt ſe.
Confrat᷑.tris.a con ⁊ fratopomt᷑.⁊ di⸗
cunt᷑ cõfratres qᷓi ſimul fratres ſiue in
eccleſia ſiue in alio loco vel eonſe oꝛtio ſij
ue etiam pᷣm carnem.
Confratiſſa.ſe.f.p.i.oſoꝛoꝛ.vel ↄgrega
tio ↄfratrũ vel conſoꝛoꝝ.

Confreſus.a. um .i· confractus.ↄtritus
concuſſus. 182 a confrendeo⸗ des.
Confuga.gę..p·ſimul cũ alio fugiens.
onfugiũ.gij. vel ↄfugela.le.ſecuritas
tutela.vel adiutoꝛiũ.vel locuſrefugij

Conger vel ↄgrus.gri.q̃dã piſcis ſimił

anguillc.ſed grandis.⁊ moꝛat᷑ in cauer
ms petraꝝ ſub aqua.
Congeries.riei.f.g.i.cumulus.

Congeſtus. ſta. ſtu · i. ſimul geſtus. ↄgre
gatus accumulatus.Seð ↄgeſtus.us.

i. congeries.accumulatio.
Congiariũ.rij.n.s.i.beneſiciũ.donatio
imꝑator..qꝛ q̃libet imꝑatoꝛ fauoꝛẽ po
puli captãs adijciebat vt largioꝛ vide
ret in doms.Et etiã congiariu ↄꝛ fru⸗
ſtum carms vndiq; ęquatũ· Et hic⁊ h
congialis ⁊ h̊ lei.rotundu.
Congiꝰ.gij.m·s.genusẽ menſure.ſ.ſex
ſextarioꝛum. ò
Cõgruꝰ.a.ũ.i.ꝰuemẽs.⁊ Z a ↄgruo.is.
Cõhibentia.tie.i.aſſenſus ·id ẽ ⁊ conm
uẽtia ⁊ collibẽtia.vt ille ſine ↄhibentia
vel conmuentia vel collibentia fratruʒ
receſſit.i.ſine aſſenſu.
Conicctoꝛ.orj.m.t.pe.ꝓ.tã in ntõ q; in
obliquis.ðꝛ mtpꝛes vel ↄiectunj ꝑitus
ſacrilegus.diumꝰ.⁊ðꝛ q cõijcio·is. Vñ
Beñ.xi Vt ↄiecturis veritas ꝓbaret᷑·
Coniectura.re.f.p.iudiciũ.ſupicio.opi⸗
mo.ſuſpicioſa cogitatio.vel eſtimatio
Iñ hic ⁊ hec coniecturalis.⁊ hoc·le.

qð ↄiectura aliq̃ ꝑpendit᷑ vel habet᷑ vł

qð cõiectura ↄſumit᷑. Indæ coieeturalit᷑
qduer.q̃i opĩatiue. Itẽ ↄiectura ẽ veri⸗
ſiimilis ratio ſuſpicionẽ moucens.nõ de
neceſſitate perſonã vimcens.
Comfer.ra.rũ.pe.coꝛ.i.ferens conos
LCLomuentia.tie.vide.s.cõhibentia.
Coniugatio.oms.f.t.i:verboꝝↄſeq̃ns
teclmatio.⁊ð a ↄiugo.as.qꝛ ꝑ ↄſonan
tesↄiugatas.i.affines ⁊ ↄſimiles apudꝰ
grecos diſcermt᷑ ↄiugatio.⁊ hec oꝛatio
ad grecos ſpectat Vel ꝛ declmatio vᷣ
bi ſic. qꝛ plurima verba ↄiugant in ea-
i ſub eadẽ declmatõe ponunt᷑.⁊ hec oꝛa
tio pertinet ad latmos.
CLCõiugiũ.n.s.ðꝛ legitimaꝝ ꝑſonaꝝ mn
ter ſe coeũdi⁊ copulãdi ↄtractꝰ vel legi

tima viri mulier ↄiunctio indiuiduꝰa,ʒ

conſuetudĩnẽ vite ↄtinens.⁊ vz a ↄiũx⸗

Coniugus.a.ũ.i.eiuſoẽ iugi vel ſub co⸗

dem iugo poſitus/⁊ðꝛ a co ⁊ iugũ IJtẽ⁊

ſiniugus. a. u. qð ſimiliropomt᷑ a ſin ⁊ iu

gu. Vñ ꝗoã ꝓnoĩa ab atriſtarco dicũ⸗
tur ↄiuga.vel ſiniuga.i.eidẽ iugo certi
tudis vel diffimtois ꝑſona ſubiacen⸗
tia.Et ↄpomt᷑ cũ.in ur mconiuguſ.ja.iᷣ
i.diſſimilis non eiuſdem coniugij.
Coniunctio.f.t.ẽ ꝗdã ꝑſoꝛatois ĩdecli.
coniunctiua alian partinoꝛatõis.q̃buſ
ↄſigmſicat Cõiunctio etiã ðꝛ q̃dã coloꝛ
rhetoꝛicus.⁊ẽ cũ due clauſule claudũc᷑
ſub vno verbo poſito ĩ medio. vt Kut
etas foꝛme decus atterit.aut valitudo
io eſt mſirmitas.
Cõiũux.gis.ↄ.tc.ſᷣm quoſoã ↄpom̃t᷑ a cõ
⁊iugu.⁊dicunt᷑ ↄiuges q̃i eiuſdẽ iugi.a
iugo qð impomt᷑ matrimomo ↄiũgen⸗
dis. quo copulant᷑ ne ſeparene Vl di
cunt᷑ coiugespe.coꝛ.a ↄiũgo.iſ.qꝛ ſunt

coniuncti.Et hʒ.n.m ntõ ⁊ nõ m obliq̃ſ

Conopeũ.n.s.rete quo culices vel mu
ſce excludunt᷑ in modũ tẽtoꝛij.q̃bꝰ ale⸗
xandꝛim mag vtunt᷑.qꝛ ibi ex mlo culi
ces copioſi nacceununurn.
Conſanguimtaſẽ vĩculũ pſonaꝝ ab eo

dem ſtipite deſcendentiũ.carnali ꝓpaga

tione ↄtractũ.Et ðꝛ conſanguimtas a
con ⁊ ſanguis.qᷓ cõem ſangumẽ haben
tesvel de vno ſanguĩe ꝓcedentes · Et
ſcias ꝙ ſᷣm canones buo fratres ſunt
i pᷣmo gou.filij duoꝝ fratrũ in ſecũdo
nepotes in tertio.ꝓpnepotes ĩ quarto-
32 aous at ẽ habitudo ꝑſona ꝝ diſtãtiũ
quo ↄgnoſcit᷑ quota generatois diſtã⸗
tia due pſone inter ſe differant.
Cõſciẽtia.f·p.i.ognitio coꝛdis ſuiipſiꝰ
Conſcius.a.ũ.ðꝛ a ↄſcio.ſciſ.qð ẽ ſimul
ſcire: ⁊ ꝓpꝛic in malo· Vñ qᷓoã Conſciꝰ
ipſe ſibi de ſe putat oĩa dic.
CLonſectaneus.a.ũ.q̃ ſimul ſectat᷑.⁊ ðꝛ
ꝗ cõ ⁊ ſectoꝛ.arj.vłↄſectaneꝰ eiuſoẽ ſecte
Conſentaneus.a.ũ.q̃ facile ↄſentit vel
conueniens.congruus.
Conſentes plis numeri.ſunt dij ſibi vł
bonis ↄſentientes.vel ↄſentes.q̃i coeſ⸗
ſentes.qꝛ diuĩa eẽntia cui ſemꝑ aſſiſtũt
ſemꝑ reficiunt᷑ Miaoſentaneij dicunt᷑.
Conſcptũ.n.S.i.ambitꝰ.locꝰcircũcirca

csee
Marcee
Inbitom
Conſern
du clics
limndog
Lonſili
tiol
gunſicii
ltonüle
lt vee
Kariost
Cado

Lomſiſto

cus od/
ſmurla,
mmaſ
coͤmun
lsrepditan
ſacun.
femtat
mnäpbrin
W.
Gsni
e
Lorſe
Zutfne
ſarac⸗
Cnſtus⸗

.

opira

hero
cpici

n güͤr.
r
NmRain
Krünndi
eingoeen
mnſudicn⸗
henigſg
nug,
ros drcli,

Rdde
Aliedi
trNAr

biponto

anſsinga

man d⸗
tſenmene Bn
ͤgo iſg ſane
roni noblii

cllies de

AWNNos
4

rücn
oniza.
znihn
Neennb
Nn ſenes ſn
Kwſe
nepwtcsi gunt
o Mnurde
nuums N
6 cns ſihſ
olchiſ
Picn
uiun
an unin
1ickgotr
i i

unei
dcr,cn⸗
iiin
gii
lceni
6

P

dauſus. a conſepio.is· Vnd./4: Keg. xi?·

Ducite eam extra cõſepta templi. i.er

ombitum vel clauſurã templi-

Conſeruatoꝛ ẽ iudex datus ad defenden
dũ aliqs ð mamfeſtas miurias iudicia
li mdagiĩe nõ vtẽs.de offi.dele.ſtatuimꝰ
Conſiliũ.lij.n.s.qð ex aĩ ꝓuidẽ li.vi.

tia alicui tribuit᷑. Iñ hoc conſiliolũ.li.i.

paruũ cõſiliũ.Et ↄſiliarius.a.ũ.⁊conſi⸗
liatoꝛiũ locꝰ cõſilioꝝ Itẽ ↄſiliarius qui

ↄſulit.vel ſecretarius.ſicut dei filius ðꝛ

ↄſiliarius patris:i.ſecretariꝰ · qꝛ oĩa ſe⸗
creta eius ab eterno nouit
Lonſiſtoꝛiũ.n.s.i.veſtibulũ.poꝛticꝰ.lo
cus að ↄſiſtendũ. Vñ Meſter.S Ilt ille

ſedebat ſuꝑ ſoliũ ſuũ ĩ conſiſtoꝛio pala⸗

tij ↄtra oſtiũ domꝰ. Wel oſiſtoꝛiũ idem

qð pᷣtoꝛiũ vel tribunal.ſlocus m quo

ius reodit᷑ ex moꝛe

Conſobꝛim̃ vocati ſunt.q̃ aut ex ſoꝛo⸗

rea fratre.aut ex duabꝰ ſoꝛoꝛibus ſunt

nati. qᷓi ↄſoꝛim.ſᷣ ſobꝛim ſunt ↄſobꝛmo⸗

rũ filij. Vñ Hi conſobꝛim quos genue
Cõſoꝛs.ↄ.t.i.ſociꝰ eiuſo re ſoꝛoꝛes.
ſoꝛtis. Jñ h̊ↄſoꝛtiũ·n.s.i.ſocietas
Conſperſioo ms.f.t.i.farma ꝑ aquã cõ
Arfra ſine fermẽto. Jdem ⁊ acuma.
VBnð Cor..s. Vt ſitis noua conſperſio
ſicut eſtis acimi⸗
Con ſperſus.a.ũ.i.imnfuſus.opletus
Cõſpicillũ.n.s.locꝰ ad ↄſpiciendũ aptꝰ
Conſpicuus.a.ũ.i.aptus⁊ habilis ad⸗
ſpiciendũ.vel ſpecioſus.pᷣclarus.altus.
Et ↄſpicax.o.g.im eodeʒ ſenſu.vel ſub⸗
tus ad ↄſpiciendũ. Iñ ↄſpicacia.cie.⁊
Hoſpicacitas:tatis.ſpẽs vel ſubtilitaſ
vel aptitudo videndi.
Conſpiratio ẽ qꝗ̃dã fraudulenta confe⸗
deratio. facta in piudiciũ alicꝰ ꝑſone vlł
digmtatis.xxij.q.ij.ſi q̃s laicꝰ.⁊ẽ̃ palea
Conſtantmopolis ciuitaſ ꝗdã imꝑaliſ
eſt in grecia Iñ conſtantmopolitanus
a· i. de illa ciuitate
Conſtellatio.oms.ſepe ponit᷑ ꝓ ipſo ſi⸗
gno ſtellaꝝ.bᷣm Hug.ſ apiaſ dicit Cõ
ſtellatõs latim vocant ſuꝑſtitões ma⸗
thematicoꝝ.i.notatõs ſæn:quõ habe
at ſe vnuſquiſqʒ.
Conſternatꝰ.aiũ.i.territꝰ.ↄt᷑ batuſ Cõ
ſternatꝰ ꝓpꝛie mẽteſtratusl vo coꝛꝑc.

Conſtitutio vel edictũ poĩt᷑ ꝓ eo ꝙ

rex ↄſtituit vel edicit vel facit.⁊ p᷑ᷣm B
ſic deſcribit᷑.Eſt ius relatũ in ſcripͥ re⸗
dactũ.Conſtitutõs etiã pñt dici qð fa⸗
cit cccſia.vlł ↄgregatio aliqᷓ religioſoꝝ
Cõſtitutoꝛ ↄꝛ q̃ ꝓ alio ſe ſolutuꝝ ꝓ mit
tit.vel aliq̃ factuꝝ.⁊alterius m ſe traſ⸗
fert vel ſuſcipit obligatõʒ.
Conſtructio.f.t.i.ediſicatio.oꝛdĩatio.ſᷣ
paratio.a.ↄſtruo.is. Jñ conſtructiuus

a.i.⁊hic ⁊ hoſtructibilis ⁊ hoc le Seðʒ

vero Dapiã.Conſtructio a multitudĩe
lapioũ alignoꝝ dicta.⁊ſtrue qð ẽↄpoſi

tio. Itẽ ↄſtructio ẽ ꝗdã dictionũ ↄgre⸗

gatio vt Soꝛteſ legit Birgiliũ.qd; eci
am ðꝛ oꝛatio.⁊etiaʒ locutio.ſicut ↄſue⸗
uit dici. Soꝛtes legit Birgiliũ. Hec ẽ
vna orovna ↄſtructio ⁊ vna locutio

Lonſubſtantialis.ↄ.t.⁊ hoc le.i.eiuſdẽ

ſubſtatie. Vũ filius dei ðꝛ conſubſtãtia
lis patri.qꝛ ẽ vm̃us ⁊ eiuſdẽ ſubſtãtie ⁊

nature ſecũ.i.cũ patre.

Conſuetudo ẽ ius qdðdã moꝛibuſoſtitu
tũ · quod ꝓ lege ſuſcipit᷑ cũ deſficit lex-
vt.i·diſ.cõſuetudo Que eĩ in ſcripi re
dacta ẽ.vocat᷑ lex ſiue ↄſtitutio.ꝗᷓ aũt ĩ
ſcriptiſnõ ẽ retmet nomẽ ſuũ ↄſuetudo
Diſ.i.S. cum ergo.
Conſul oliʒ dicebat᷑ ſenatus.magiſtra⸗
tus.vt.ff.de ſena.⁊ Inſti ·S iu.na.gen.⁊
ciu i.Hodie aũt ðꝛ a ↄſulẽdo.qꝛ reipub
lice ↄſulit · Jñ ↄſulatus.uſ.ui.⁊hic ⁊ hec
conſularis.⁊ hoc conſulare.i.dignusↄ
ſulatu.Et ꝑ cõpoſitionem ꝓconſul.lis
loco conſulis poſitus: Exconſul.lis.id
eſt extra conſulatũ poſitus cum euʒ p⸗
us habuerit.ſicut dicit Pugj. Iidoꝛuſ
verodicit ꝙ conſules aꝓpellati ſunt a
conſulendo ciuibus.vel a regendo cun
cta conſilia.Exconſuleſaũt dicunt᷑ qui
iam a conſulatu exierint ſiue diſceſſerĩt

pacto vicis anno.ſꝰꝛoconſul ðꝛ qui vi
ces couſulis fungit᷑ ·

Conſultus·a.ũ.q conſulit.vel diſertus
⁊cũ conſilio Dapias dicit Conſultus ĩ
terꝛogatꝰ.conſulturus interꝛogaturꝰ.

Cõſultũ ꝓuidẽtia.conſiliũ placitũ.Cõ
ſiiltus etiã ꝛ cauſidicus. Itẽ ↄſultꝰ qͥ

conſiliũ a cõſulto accipit.q̃⁊ðꝛ ↄſultoꝛ

Ki

onſultoꝛ poſcit qð cõnſultꝰ bene no⸗
ſcit.Cõſultoꝛ rogitat.9l ultꝰ ↄſiliũ dat.
Conſult atio ↄꝛ in qua alicui papa ð in
re reſpondet.
Conſummatio.oms.f.t.i.ↄpletio ⁊2 p
pꝛie in bono.ſed conſumptio.i. deuaſta
tio. ſumit᷑ ĩ malo. Onde.Conſumma⸗
re mea volo.ſedconſumere nolo.
Conſummatus.a. ũ.i. að finẽ ꝑductꝰ vl
Cöõſummatoꝛ. i.pficiẽs l fimẽs ↄpletꝰ.
Conſumptꝰ.us.ui.⁊ ↄſumptio idẽ.ſ.de⸗
uaſtatio ⁊ expenſio mut ilis·
Cõſumptoꝛ.oꝛis.m.t.i.expẽditoꝛ ĩutił
Conſutilis.lis.ↄ.t.⁊ h le.ðꝛ a con⁊ ſuo·
⁊ↄpõit᷑ cũ in. vt mcõſutilis. Vñ Joan
ms.io Erat ãt tumca inconſutilis.
Contagiũ.gij.n.s.⁊ hec contagio.omſ.

ĩ eodeʒ ſenſu.i.labes.putredo.lues.vel

moꝛbus pecoꝝ ſiue ouiũ.⁊82 a cõtigo.
is.qꝛ ↄtactu vmꝰ totꝰ grex coꝛrumpit᷑
MVñ contagiũ ðꝛ moꝛbꝰ qꝛ qcq̃o tetige
rit polluit. Iñ ↄtagioſus · a.ũ. i. ſoꝛdidꝰ.
Cõtemplatiuus a.ũ.q̃ moꝛat᷑ in ↄtẽpla
tione vel ao ↄtẽplatõʒ ꝑtimens.
Lontẽpoꝛaneus.a.ũ.i.cũ tꝑe vemẽs.vlł

ſumul mn tpe exñs.vel vemens.vel eiuſ⸗

dem tempoꝛis.
Contemptibilis.lis.⁊ hoc le.i.contem⸗
ptui habilis ⁊ vemt a contemno.
Lontẽptꝰ.a.ũ.i.ſpꝛetus.repulſus
Lontẽtio.oms.f.t.i.pugna.diſceptatio
Et ðdðᷣſeribit᷑ ſic. Cõtẽtio ẽ ĩpugnatio ve
rita ex ↄfidentia clamoꝛis. Iteʒ ↄtẽtio
ẽ qᷓoã coloꝛ rhetoꝛicꝰ ⁊ fit qũ õrijs rebꝰ
oꝛatio conſicit᷑. vt In luctu rides. int᷑
uiuia luges Vꝛbez rure cupis. laudas
bona ruris m vꝛbe.
Contẽtioſus.a.ũ.qui nõ rõne aliq̃d ſed
ſola pꝑtinatia ↄtẽdit. vel ðꝛ litigioſus
CLõtẽtꝰ.a.ũ.i.patiẽs.ſufficiẽſ pauco⁊ ve
mt a ↄtmeo.es.ſdõt eẽ deriuari a ↄten⸗
do · tũc idẽ ẽ qð ſil rentꝰ ſiue tẽſus. In
uemt᷑ etiã ↄtemptꝰ.i.ſpꝛetꝰ. VBñ LCorẽ
ptus ſpꝛetꝰ.ↄtẽtꝰ ſuſficiẽs ẽ.Dꝛimũ cõ
temnoꝛ dat ↄtmeoqʒ ſecundũ.
Contmĩiꝰ.a.ũ.i.vicinꝰ. viunctꝰ JIñ H 7
h cõtermĩalis ⁊ h̊ le.i.ↄfinal:⁊ ↄt᷑mimũ

Cõternãs.ont.ðꝛ ille q ẽ ĩ. i.vicimtaſ
ↄpletõe tcij anni Vñ ðↄꝛ ↄt᷑nãs q̃i ↄplẽſ

tciũ annũ.q̃i triẽms vel q̃i rriũ annoꝝ

exñs. Vñ/ IZa. is Vecxes eiꝰ vſqʒ ad ſe

goꝛ vitulã ↄternãteʒ.i. vitulã triũ an⸗

noꝝ. vel ſegoꝛ ciuit atẽ ꝑuã dicit vitulã
ↄternantẽ.i.robuſtam.qꝛ ᷣm glo.aĩalia

ſunt robuſta tcio anno.ſiẽ hõ ĩ tceſumo

anno. Miere.58.ö2. ſegoꝛ vſz að oco⸗
nã vitulã ↄternãtẽ.vbi qᷓdaʒ falſi libꝛi
Cõticimũ.nij.n.s.tpᷣs hũt ↄſternãtẽ.
nocᷣðꝛ.qũ cũcta ſilẽt.⁊ðꝛ a ↄticeo· es:
Cõtignatio ·oms.ſ.t.i.tignoꝝ ↄiũctio.
vl coaptatio ĩ diñcio.⁊ð a ↄtigno·aſ
qð ẽ tigna ↄponere ⁊ ↄigere coaptare
ĩ ſtructura ediſicij. Vñ Tectũ tigna fe
runt ꝗ ↄtignatio iungit.
Cõtiguꝰ.a.ũ.i.vicinꝰ.ꝓximꝰ.a ↄtingo
gis.qꝛ ↄtĩgit domũ alteriꝰ. Iñ cõtigui
tas.i.vicimtas Sʒ ↄtmuꝰ ẽ vicinꝰ ſine
interpoſitõe.eo ꝙ ſièᷣ teneat᷑.⁊ deriuat
a ↄtmeo.es.Vñ aq̃ ĩ vaſe ẽ vaſiↄtigua
ſed ñ ẽ ↄtinua ei.ſᷣ aq̃ aꝗ.qꝛ f᷑mĩꝰ id.nã

fpm phm ĩ.S phiſico ꝝ.Cõtigua ſunt qͥ⸗

rũ vltima ſunt ſilł. Cõtinua aũt quoꝝt᷑
miꝰ ixẽ ⁊ vnꝰ ẽ vtriuſqʒ qꝗ̊ͥ tangunt.
Contimens.o.t· i. caſtus. abſtmenſ. Inð
contmẽtia.i.abſtmætia · caſtitas
Lontiqᷣa.i.imbꝛiũ collectio qi ↄtinens
aquã ex quibus videt᷑ compom.
Cõtractio.oms.f.t.ẽ collectio.ↄſtrictõ
abbꝛeuiatio. vel decurtatio. vñ Ecech⸗
7 Ecce vemt ↄtractio.
Contractus.venditio.locatio.⁊ cetere
ſpecies conductõis ᷣm Dapiam.

Lontractus ẽ duon vel pluriũ in idem

conſenſus.Et pom̃t᷑ qnqʒ ꝓ oĩ pacto.⸗
uentione · vl quaſi ↄtractu.vt ſi q̃s geſ
ſit alterius negocia vel tutelaʒ. Icoqʒ
dicimꝰ ꝙ paciſcendo diuerſas ĩ vnum
trahbimꝰ volũtates. Vñ emptõs.cõdu⸗

ctiones aſimilia contractꝰ dicimꝰ.qug

aio obligatõis ex ↄrractu naſcunt.
Nontrarrꝰ.a.ũ.i.aduerſariꝰ.Cõtrariuʒ

cẽ ẽ qã coloꝛ rhetoꝛicus.⁊ſit ex am

mꝰ? ex diüſis rebꝰ efficit᷑ certꝰ. vt Qui
ſibi nõ parcit quõ mihi vel tibi parcet
Contribulis.2..t.⁊ hoc ·le.i.eiuſcc triq
232 a con tribus.
Cõtritio.oms:i.ſil tritio.vlex toto tri
tio 8riuat᷑ a ↄtero.iſ.⁊ ſic ðᷣſcribit᷑ Eſt
doloꝛ de peccatis aſſumptus cum ꝓpo⸗
to confitendi⁊ ſatiſfacienoi.

Loltfoue
trouen
zcntiodin
oͤtober
Ceras
conatal
vemüt⸗
iri xh
l um.
nicion
coscömin
o⸗ Crde
Promr
ng
temttn
pon’d
Mimi
tasi
ſitumctle
uorri G.
hem
bäadnent
de die
N d
id⸗
ſcato⸗
leope
D
mm

Luule,

mienr⸗
ſonmbi⸗
no
hlinhee
zitui⸗
lmmnua9
Gci Nonn
K
lange
lonnft
in
lumwti
tapronn
wnnd
Wlann

ſczad ſe
ämiͤan⸗
akyitula
ndoii
Wiidn
yedo
a; falildi
r Memti.
tlcco. es⸗
on Mctio⸗
Nrxgnl

winci ſne
mwa ar,
Aanni finn
nat cuent
Oun.
Ooram
aunſſi⸗ mumn
4 Niond N
nlamt. Z
ſn ſinnni

ent N
kieuſinm

citas.adi.ſuꝑpbia.iniuria.repugntia. ⸗

loco haſte. Conrus ð eriã inſtẽm cuʒ ͤ
piſcatoꝛ piſcat᷑ vel ſciſcitatc᷑ aquam in⸗

Lontrouerſia.ſię. Sꝛ qi ↄtraria vſio.⁊ẽ
controuerſia. negociũ.certamẽ.ãſtio.⸗
tentio.diſceptatio.collatio.ↄpatio·

Cõtubermũ.n.s·ðꝛ tabernaculũ vl ſo⸗

cietas · vel ad tpᷣs cocũdi ↄuẽtꝰ Et dꝛ a

con taberna.qꝛ ſicut illi m taberna ↄ⸗

uemũt ad tẽpcõmanẽt ⁊ cito diſſoluũt
ita ↄtubermũ ꝓpꝛie ſumẽdo eito diſſol
uit ꝑacto ſcʒ negocio ꝓ quo ad ↄtuber

mũ cõuem̃t᷑. Iñ contuberm̃o.om̃s.i·ſo
cius cõmilito q̃ ẽ ĩ eodẽ cõtubermo cuʒ
alio· Et hic ⁊ hec ↄtubernalis.⁊ G̊ le.

Coõtumax.o.t.i.ſuꝑbus iniurioſus.łre

Pugtiuꝰ vl inobediẽs·lðꝛ ↄtumax qꝛↄ⸗
tẽmt negligir. 182 a ↄtumeo.es · Et 2
pomt cũ ꝑ.vt ꝑcõtumax ·i.valdeↄtũax

IJñ ↄtum cia.cie. ⁊c erga indicẽ vel pᷣ

latũ ↄmiſſa ſnobedientia. Jñ ⁊ ↄtuma⸗

Cõtumelia.lic.f.p.i.miuria. tẽptus.

vituperiũ. graue ↄuitiũ.⁊S a ↄtumeo

eſ. Ilcẽ ↄtumia.mie. Iñ ↄtumelioſus.a

v.q̃ audax ẽ⁊ tumet verbis miuric⁊ ſu

. . — „„ ₰

pbie.vel qᷓↄtumlias ⁊ ↄuitia miicit.

CLõrꝰ. ti. m:ſ.qdoã genꝰ teli.⁊ ꝓpꝛie qð

ferrũ nõ hx ſeð ẽ acuta cuſpide longum
ſicut partica p̃acuta qm voꝛtãt ruſtici

quirendo piſces. .
Cõuallis.f.t.i.maqna vallis vel loca t

rarũ denꝛeſſa inter montes.

Connubiũ.bij.n.s.i. iugiũ.nunptie vel

diunctio viria femĩe. Jñ hica bec ↄnu
bialis hoc le. Vñ Virgiliꝰ. Cõnubio

iũ ʒã ſtabili pꝛiãq; dicabo.
Conuena..p.i.ſimul cũ alio vemẽs.vł

qui cũ alio ↄuemt. Vel ↄuene dicũt᷑ ao

nene de diuerſis locis
Lonuentꝰ. us.uii.turba cetus.
Conuerſio.oms.q̃i ſimul verſio. Itẽ cõ
herſio ẽ qᷓdã coloꝛ rhetoꝛicus:⁊c qñ ea⸗
dern dictio m fine clauſulaꝝrepetit᷑.vt

ui vitium ſperniſte ſpermis.friuola

Cõuexusa.ũ.i.vndiqʒ incli ſperms.
natus ⁊ curuatꝰ qᷓ ↄuerſus.⁊ dꝛ a cõue
ho is.oꝛ vndiq; vehit᷑ m circũitu ad vi

ſum. Iñ hec ↄuexitas:tatis.i.curuitaſ
ratis.i.curnitas.rotũdiras.ſiẽ ⁊celi.vlł
ſ̃m ſdapᷣ.Cõuexa dicunt᷑ extrema celi

Cõuicaneus.a. i.i. conuicinus. flexa-

Cõuicanus.a.ũ.iẽ.ſ.conuicinus.

Cõuictoꝛ.toꝛis.m.t.q̃ ſimul cũ glio vi⸗

uit. ⁊tũc ðꝛ a ↄuiuo.is.vel cõuictoꝛ q̃ſi
cũ alio victoꝛ.⁊ tũc deriuat᷑ a cõuico.c

Conuitiũ.tij.n.s.i.ꝰtumelia.vituꝑium

vel oppꝛobꝛiũ. ĩiuria.⁊ videt᷑ ꝙ debeat
