ductęut Inſti. de acc.
Lctio ꝓ ſocio ꝗ ex vtraqʒ ꝑte diꝛccta ẽ.
competit ab vſufructu queʒ ſolus alter
ſocioꝝ ꝑcipit.vel ſi dolum cõmiſit in re
bus cõibns.Et habet locũ quando duo

ineunt contractum ſocietatis. ita ꝙ tã
lucrum q̃ʒ damnuʒ inter eos cõe eſt. Et

ſi aliquis ſocioꝛum male ⁊ doloſe verſet᷑.
tunc alreri contra eum datur hec actõ

Eſt aũt ſocietas ſᷣm : duoꝝ vel plu
rium conuentio.contꝛacta ob cõmodio
rem vſum ⁊ yberioꝛẽ ꝗſtum. Naſcit᷑ aut
hec actio dmum ſocietate fimta q fimt
glibꝛ mois put pſequit ipᷣe Rco.ĩ ſů. c·t

Actõ publiciana ex ęquitate dat᷑ ei qui

rem bona ſi& emit a nõ dommo.et rem
ſibi tradita bonã fide cepit.credens ven

dentem tempoꝛe venditioms ⁊traditio
ms dñm eſſe.ff.de pub. ⁊ ſi res. S vlt. Et
Et ſuffiẽ emptoꝛi hahuiſſe bonã ſidẽ lʒ

venditoꝛ malã ſidẽ habuerit. et callido
conſilio vendiderit ut.e.l.S. ptoꝛ ait.
Actio publiciana reſciſoꝛia dat᷑ ei cuiꝰ

res quã a non domĩno emit credens cũ
dñm.ut ſupra.cũ abſens erat cauſa rei
publicę uel ſtudij vel ꝑegrmatioms vel
legatioms ciuitatis uel cauſa atpellatoõ
ms ꝓſequendę uel teſtimonij ferendi uel
qꝛ in captiuitate fuit uł alia cauſa neceſ
ſaria fuit abſens. ⁊ talis res ſua.cum eſ⸗
ſet abſens vſucapta eſt.licet ei ꝓpter ne
ceſſariã abſentia infra annum poſtqᷓ; re

uerſus eſt reſcindere vſucapionem ut di

cat aduerſaꝛium non vſucepiſſe qui vſu
cepit ꝑ auxilium ſ̃toꝛiſ hoc remedium
ſibi dantis. Si autem vere dominus fu
it rei.tunc competit ei vendicatio reci⸗
ſoꝛia. Si vero talis res fuit pignoꝛi ob
ligata.competit ei hypotecaria reciſo⸗

ria.⁊hc iĩn realibꝰ actõibus. In actõe
aũt ꝑſonali ↄpetit certi ↄditio reciſoꝛia
ctò qᷓnti mmon ſtoꝛia locũ hʒ cũ quiſ
emit ammal uel ſeruum morboſum ſeu
vitioſum qui pꝛopter moꝛbum vel viti
um minus vale q̃; emptꝰ ſit.⁊ datur ad
petendum id quod mmus ualet.puta.
ſi res non eſſet vitioſa vel moꝛboſa vale
ret viginti.nunc autem valet quindecĩ
ꝓpomtur hec actio ad petendum quan
ti mmoꝛis interſit emptoꝛis.Hoc autẽ

ſcigs qꝙ de vitio nunqᷓ; tenetur venditoꝛ

mũ m tribus caſibus.Dꝛimus eſt quan⸗
do nommatim pꝛomiſit. ⁊ tunc agetur
exſtipulatu.Secundus eſt quando ſcie
bat ſeruum habere vitiuʒ. ⁊ emptoꝛem

non ammonuit.atunc tenetur ex emp⸗

to.velꝙredhibcatur vl ꝙadmitrerc te

neatur. Tertius ſi m vitio ammi ſit ad

mixtum vitium coꝛpoꝛis.datur aut in
fra annum vtilem · 2
lctõ ciuilis quanti mmnoꝛis competit
quando librum vel aliam rem vitõſam
vel inoꝛboſam emit.propter quod res
mimus valet ·et agitur quanti mmoris
eſſet empturus.De hac actõne mhil ðꝛ
in arboꝛe actionũ ſed depꝛetoꝛia ſolũ.
Actio quod iuſſu perpetuo.datur con⸗
tra patrem uel dominum.quoꝛum iuſſu
cum filio vel ſeruo aliquis contraxit.ſi
ue vide atur iuſſus ad contrabentem ſi⸗
ue ad ſeruum · Nec eſt in ea opus verbiſ
aut ſcriptura · Vel vt diſtinguatur bm
Aco. an videatur iuſſus ſpecialit᷑ in vno
contractu.vel generaliter.vt ita q; vo
lens cum ſeruo meo gerere.vicœoꝛ enim
omma iuſſiſſe.mſi lex certa ideſt ↄditio
vel paetũ ↄtrariũ ꝓhibeat.Habet᷑ g̊ lo⸗
cum hᷣ actio qñ ono viuẽte vł patre.ſer
uus vel filius ↄtraxit.qꝛ hac dñſvel pr

eo quiſſit tenebitur.

Actio qð metuſ cã dat᷑ ei qui ꝓbabili uł
iuſtꝰ meru coactꝰ.rem ſuã vendidit tra
qidit vel ꝓmiſit.aquerſus eum q̃ metũ

fec. Sʒ ifra anuũ erit q̃drupli. ꝓpt᷑ ↄrũa

tiã nolen erſtituẽ iuſſu iu dic añ liqͥ cõi
poſt annũ vo ſimpli.ut in.l.ſi cum emo⸗
toꝛe pᷣrñſo.⁊.S.pꝰ qᷓnũ.ff.qd me.cau.
Actio rei vẽdicatõis eſt/qñ dicis rẽ coꝛ
Ralem eſſe tuam.vt hũc pᷣuuʒ. hac veſtẽ

.ẽẽ G
ð .

* —
Hune equſi. lia 8² vẽdieatio. quam le ⸗
uota.ꝑ doe.imc.exammata. de iudicijs.

vIlctio redibitoꝛia.dat᷑ emptoꝛi ↄtra ve·

Ditoꝛc. ut puũ łlaĩal moꝛboſum recipiat᷑
apᷣciũ reſtituat ⁊ dat᷑ ĩfra ſex mẽſes vti
les.qꝛ h̊ actio rin ſex mẽſibus durat· vt
ff. . cdi.edic.l.i. Merbigrã. Si vendis
mihi aĩal morboſuʒ latentẽ morbũ hñs
uel aliã rẽ vitioſam tali vitio qð vitiũ
ſi ſciuiffeʒ nullo mõ emiſſem mihi dat᷑ a
ctio ↄtro te ao h̊ ꝙp̃ciũ receptũ reſtitu
as infra ſex mẽſes.⁊ rẽ tuã morbidã uel

vitioſam reaſſumas

Actio ren amotaꝝopetit marito adᷣ⸗
ſus vxorẽ de rebus ↄſtãte mr̃iomo cã di
uoꝛtij ablaſ. Dat᷑ aũt poſt diuoꝛtiũ ⁊ cõ
ciner rei ꝑſecutõʒ.ſʒ ſi pendẽte iuditõ re
ĩtegret᷑ mr̃iomũ.ſoluit᷑ iuditiũ reꝝamo
taꝝ · Et ſi reitegrato mr̃iomo iteꝝ fiat
dinortiun.remanebit actio reꝝn amotaꝝ
ob res amotas pᷣoꝛis diuoꝛtij cã Et ĩ qᷣ;
Taſu actio furti dat᷑ ↄtra extranęũĩ eo
dem actio reꝝ amoraꝝlocũ hʒ dummõ
illa ↄcurrãt.ſut res mariti dolo malo a
moueant᷑.⁊ecõtra. Item ꝙ fiat amotio
oſtante mr̃iomo.uel aliq̃d qð ꝑ amotõʒ

habeat᷑. Itẽqpfiat cã diuoꝛtij . Dat etiã
heęc actio ↄtra patrẽ filio vel filię qᷓtenꝰ

ex ea re locupletioꝛ eſt factꝰ.⁊ dolo ma⸗
lo eius factũ eſt quo mmus fieret
Actio rei vxoꝛie uel vxoꝛatitie ſublata
E in cuius locũ ſurrogata ẽ actõ exſtipu
latu.ꝗᷓ dat᷑ marito łeius pr̃i ut dos tra⸗

dat᷑.Si enĩ a datõne dos incipet h̊ͥ actõ

locũ ñ haberer. licʒ quidã dicant drium
vt dicit Mco. m ſum.eo.ti ·
Alctio ſuiana dño fundi uel domus cõ⸗
petit ad ꝓſcqᷓ;das res ↄↄᷣuctoꝛis ꝓ mer
cede domus,.q̃ſi res pigneratas.q̃ʒuis ñ
ↄuentõe pignerent᷑ tñ iun ↄſtitutoe obli
gant᷑ tacite ꝓ locatõe iure pigner in vꝛ⸗
bams pᷣdijs infecta.⁊illara in ruſtic vᷣo
ſdijs fructus tantum.- *
Actio qᷓſi puiana ꝗ etiã hypotecaria ðꝛ
roꝛia eſt. ꝑH quã rem mobilẽ vel ĩmobi⸗
lem tibi pigneri obligarã quã poſſidet a
liq̃s ſiue ſit debitoꝛ ſiue alius potens ab
eo euacuare ſeu petẽ Et eſt actõ mm rem

vᷣtilis. ⁊ dat᷑ creditoꝛi ad pfequendſi oſ⸗
gnus hypotecarię.i.rem mobilem obli

Kram Inſti.de act.Sſeruiana.

ctio ſerui coꝛrupti cõpetit nõ ſolũ as⸗

uerſus euʒ cuius hoꝛtatu uel ↄſilio puus

coꝛruptus uł detioꝛatus ẽ.ſ̊ etiãõ eum

noua lex dat.Qui ſollicitauit pᷣuũ licet

bonos moꝛes eius moꝛes coꝛrũꝑe ñ po
tuit · Meęc aũt actã in duplũ hbʒ ↄccnatõʒ⸗
ſcʒz qnti detioꝛatus eſt buus.qnti ve res
fuerit a ſeruo ſollicitato aſportata.⁊ te
net᷑ qui coꝛrupit ſiue ex bono malũ ſiue
ex malo det᷑ioꝛẽ fecerit. De h̊ in.l:ſi quis
ſeruo alieno ꝑſuaſerit. Cde furtis.
Actio ſubſidiaria ðꝛ.qꝛ in ſubſidium ⁊
auxiliũ altius ꝗᷓ mefficax facta ẽ.dat᷑.ut
ſi tutoꝛ res pupilli alienauerit uel ma⸗
le admiſtradit.et ipᷣe tutoꝛ ⁊eius hètes
non ſunt ſoluẽdo · i. ñ ſufficientes ad ſol
uenduʒ pupillo datur actio ↄtra iſtuʒ m
quẽ res eius alienate ſunt.

Acrio tutelę ſubſidiaria ↄpetit pupillo

qñ nec tutoꝛ nec heres ſoluẽ hʒ.ↄtra eũ
cui iura trasita ſunt a pupillo.ut cauti
onẽ exigat a tutoꝛe de indẽm̃tatte pupil

li qñ uel nulluʒ uel panidoneaʒ admiſit

Actio tutelę directa.dat ad cautõʒ⸗
uerſus tutorẽ ipſi pupillo mq̃ntũ aueĩt
ſi tutor in rebus pupillaribus damnuʒ
dedit dolo vel culpa ipſi pupillo,.
Actio tutelę ↄtraria cõpetit tutoꝛi adũ
ſus pupilluʒ ſi in rẽ eius aliqd de ſuo im⸗
pẽdit.vel ꝓ eo fideiuſſit.aut rem ꝓpriaʒ
ĩpignerauit vel obligauit ꝓ pupillo.
Acxtio vẽditi ↄpetit vẽpitoꝛi ad petenð
pciũa vſuras ex tꝑe more Et ſi aliquis
ſpãli pacto ↄpᷣhendit᷑ ꝓut is ſibi paciſci
rur vel int ꝑtes ↄuentũ ẽ.Et huiꝰ griũ

eſt actio empti.quã vide Actõ vi

bonoꝝraptoꝝ de rebus mobilibꝰvi ſur
rep dat᷑ ei cui res mobiles per violen⸗
tiam ſunt ablatę.ↄpetit reſtitutio infra
annum ad quadruplum.ita ꝙm qᷓoru⸗
plo contmneatur rei reſtitutio.⁊hec eſt
vis ablatiua·
Actiuncula.f.p.pe.cor.i.parua actio.
Aetoꝛ ſiue.u.cũ.c.venit ab ago.⁊dðr de⸗
fenſoꝛ.patronꝰ.cauſidicꝰ aduocatus. fa
ctoꝛ ductoꝛ vel curatoꝛ. Vñ actoꝛ agit

—

ws⸗
Neou
Kie
ſeinis
6K:
aſel
Ptus
vita
lem
ſnitotea
ase
che
gron
W
M
Nen
Aove
tnokt
Nemm
Ate⸗
paſe
ſo
rd
notd

one

ſt⸗
d

1
hi⸗

p

a⸗
hun
cum
lce
foo
geo;
eres
1te
iſine
cis

dum
c,
ma
ers
dſol
u

gllo
auti
Ndi
W
um⸗
meit
Mmni

A
in⸗
ri,
cted
iquis
ciſci
zi
v
vihu
ſen⸗
nfraj
;

lbros paſtoꝛ pecudeſpuer anos. h agit
hic ducit tꝑa trãſit ⁊ hic. Vel actoꝛ ðr
ille qᷓ agit ⁊pulſat aliũ. rẽ aliqz ab ipope
tẽs miudito.ff. de iudi. l.ĩ tribus. ctoꝛ

—

eẽ eſt ꝓpꝛiũ nomẽ. ⁊ grecũ ẽ. ⁊ coꝛ pe ſed

gqñẽ latinũ tũc ꝓd. vñ vlctoꝛis ĩ ſpolijs

Srus actoꝛis hẽt. Sed autoꝛ cũ u ſine · c.
veit ab autentim grece.i· autoꝛ ł dignu
latme.qꝛ eius dictũ uel factũẽ dignum
imitatoe. Jñ autenticus. Iñ etiã auto⸗

ritas.⁊ẽ ſnĩa imitatõe digna. Sʒ autoꝛ

ch̊. c. a.u. vemt a vbo augeo. 182 aliquiſ
q̃ rem aliquã auget. Bñ Inuem̃t autoꝛ

agit actoꝛ.res ampliat auctoꝛ. Et ab a

ctoꝛ vemt actrix· JIñ eẽ actiuꝰ.i.habilis

agere. eſt in actu

Ictualis eſt ille qui acra facit uel res ꝗ̊
Actuariꝰ 8ꝛ diuerſis actibus ſᷣ occupa
tus Etiã ðꝛ ſcriptoꝛ public⸗ q faẽ̃ acta

Actuaria.f.p.ẽ nauis ꝗ velo ⁊remis ſir
Act. us. ui.i.oꝑario ductio.actio agit

—

el fictio. łpñtialitas.uel ptia. Eſt eẽ
ixẽ qð iter.ſʒ tñ dꝛnt · ꝛ act? ẽ via apta
curribuſ iumẽꝗ.ab ago. is · duco is. qꝛ

res ibi ducũt᷑ ſ iter ẽ via apta hoĩbus
tranſeũribus.vñ Breci. Eſt actus via
q; currus iumẽta q; ducit. Sʒ piter ſi⸗
ne immentisacurribus ibis.
Aculegia.f. p.ð⁊ qdã peſtl uel piſc qᷓdaʒ.
Aculeus.m.sS.cſt ferrũ acutũ⁊ recurua
tũ mediãte q̃ piſces ſolẽt capi · Etiã eſt
ſtimulꝰ q̊ mediãte puũgunt boues ſoit
etiã ꝓ ſtimulo apis lpᷣpeni uell alterius
aĩalis pũgeni Eſt etiã expanſ⸗ ale in quo
expãdit᷑ pãnus ł cuað facienð ꝑgame
nuũ. vl ðꝛ qddã genꝰ toꝛmenti.ſ.patibu⸗
lum quod tñ peie dicit eculeus

Iculeatus ꝑticipiũ ·i.aculeo monit? ut

apis uel ab aculeo pumtus ab apbi

Acumen. n. s.i.acutio ab acuo. Vñ Eſt
acies belli.ſeꝰ acumẽ ſit tibi cultri
Acumeos · i. victima.

Acupedius uel m aliqͥs acupediens · i·

curſor.q̃ſi acutis pedibus currenz
Acupeomeꝰ · i.uelox h ad acupediu ꝑti⸗

Acupedilius.a.ũ · i· velox nens

Acupicta.f.p.dꝛ veſtis acuↄtexta ul oꝛ

nata uel picta· Eadẽ et phꝛygia Z2. qꝛ in
phꝛigia iumenta eſt. Vñ ⁊ artiſices. illi?

6

veſtis phꝛygiones Zicuntur.

Acus · us · . fg · q/ eſt mſtr̃m ſuendi Ec eſt

ſpiter q momales aptant vela ſuꝑ ca⸗
pita. uel alie mulieres pepla. Itẽ ac? ðꝛ
poꝛta in Mieruſalẽ. ut in euangelio ſᷣm
Chriß. de diuite vbi ðꝛ. Siẽ ĩpoſſibile ẽ
camelũ ꝑ foꝛamẽ acus trãſire. ita ĩpoſſi
bile ẽ diuite intrare regnũ celoꝝ.Seð a
cus acerisn.t·i.palea frumẽti ł tritici⸗
Vñ ſoucta pũgit acus.gallims ſpargie
acus. Et acus aceꝛis ꝓ palea ðꝛ ab a qð
eſt ſine cereſ æa frugũ qſi ſine frumtiſ
qꝛ puꝛgat᷑ a frumtis.Sʒ acus.us ui · ör
ab acuo.is.qꝛ acua eſt. uel ab acumẽ.qꝛ
mhil pene ẽ mſi acumẽ Et hʒ acubus in
otõa ablrõ pli. Vñ Eñ bus. u ſeruat ·
Acutela.lę.f.p.pe.ꝓ.i.acumen.
Acutio:ms.fti.actio vel paſſio acuẽdi
Acutoꝛ.oris.hõ q̃ acuit. JIñ acutrix.mu
lier ꝗ acuit. .
Acutus.us.ui.i.acutio.vel acutus.a.u⸗
N Ante. D
Aðdagomſta r incitator certamĩnis·
Aoã priũ nomẽ viri ꝓthoplaſti.i.Oni
hoĩs.⁊ intpᷣtat᷑ hõ trenuſ uel luctꝰ. Sed
ßm Joſephũ ðꝛ rubeꝰ Frubra tra.qꝛ

terra facta ẽ caro illiꝰ. Et illus nomen

muentũ ẽ a qttuoꝛ ſtellis qttuoꝛ ꝑtium
mdi.ſ.orientalioceidẽtali.ſeptẽtrionali
⁊meridion ali.Et qñ adã fnit formatu
legit᷑ ꝙcreatoꝛ creaturaupoſt creatõeʒ
celiat᷑re volens facere homines creauit
Idã Quo facto volẽs ei ĩponere nomẽ
miſit qttuor an gelos m q̃ttuoꝛ partes
mði. Et pmum.ſ.Michaelem miſit ino
rientẽ ut afferret lrãm.q̃ q̃ndam vidit
ſtellã an atale.q̃ mterpᷣtat᷑ naſcẽs łoꝛiẽs
q̃ rediẽs tulit inde. Scom angelũ ſcz
Gabꝛielem miſit in occidẽtem:.qui vidit
ſtellã noĩatã diſis.qᷓ̃ mepᷣtatur ocecidens
qui rediẽs inde tulit D.Tertiũ.ſ.rapha
elem miſit in ſeptẽtrionẽ.qui vidvit ſtel⸗
laʒ noĩe arctos.ꝗᷓ mterpᷣrat᷑ ſeptentrio⸗
qui rediens tulit inde. ? Quartum tũ
ſcʒ Bꝛielem miſit in ꝑtẽ meridionalc.qᷓ
vidit ſtellaz meſſembꝛis · ꝗqᷓ interpretat᷑
meridies.qͥ rediẽs tulit iñ..⁊receun
tes as vñʒ. dixit legite lrãs.leger̃t.l dã
Zait dñs.h̊ erit nom eꝰ Et ꝑ Zſignatuſ

c. i⸗

eſt mis homo. Adam ur ꝓgeines ſua

quattuoꝛ partes mundi poſſidere vnde
Anarole dedit.a. diſis.d·a.ↄtulit arctos
Meſfſembꝛis.m.collige fit adam.

vldamiam ſunt heretici q̃ nudi oꝛãt.et

nudi int᷑ſe mares⁊ femmę ↄuemũt aco⸗
eunt.q̃ſi adę imitent᷑ nuditatem
Agama hebꝛaice.latine domꝰ ul tra ðꝛ
Adamas.tis.ut dicit Iſisꝭ.iõ.et ymol.
ĩidicus lapis ẽ gꝑlus mdecoꝛus. ferreũ
hñs coloꝛẽ ⁊ ſplendoꝛẽ eriſtallim Müuͤqʒ
gũt vltra magmtusimẽ nuelei auellanę
repit᷑.⁊ẽ duriſſimus.Hic nulli materei
cedit.nec ferro quiẽ̃.nec igm.⁊nũq̃ʒ ca
leſcit.hircĩio tñ ſanguĩe recenti rũpit᷑.et
dr ab adimẽdo. Iñ venit adamãtmꝰ.9.
n.i.de adamte cxñs⁊ ꝓ.pe.Etiã dr ab
ad amo qꝛ valde amat᷑.nã vale pᷣcio⸗
ſus ẽ vñ ẽ adamas gẽma quã ñ ferꝝ ne
qʒ flãma diſſolmit.ſanguis hirem̃nꝰ diui⸗
ldamãtius ⁊ Oꝛigenes ſunt dit illĩ
nomma cuiuſdam hominis.
Qptus. a. b. i. ornatus. uel paratus.
Adar hebraice dr̃ mẽſis martius.⁊c.&.
n.indecli. Et nõꝙ Beda dicit in ſuo tra
ctatu de mẽſibꝰ Hebrei q̃bus ſunt credi
ta eloquia dei: antiqͥ moꝛe mẽſes obpᷣua
re ñ ceſſant pᷣmũ mẽſeʒ q̃ paſce cerẽonijſ
ſacratus ẽ mſan appellãteſ.q̃ ꝓpt᷑ multi

nagũ lunę viſcurſum.nũc in martiũ ma
ſem.nũc mmcidit᷑ m apꝛilẽ.nũc aliq̃ͥt dies

mẽſis mei oceupat.ſʒ rectiꝰ apꝛili depu⸗
tat᷑.qꝛ paſca ſꝑ m ipfo mcipit᷑.uł deſimt
uel totalit᷑ m eo concludit᷑. Scõs men ⸗
ſis.ſ.maius dr iar. Lertius ſiumꝰ dr ſi
ban,.4. ſ.iulius drp̃ tanuc.ꝰ.ſ.auguſtuſ
dr ab. G?.ſ.ſeptember dr elul.qꝰ.ſ.octo⸗
ber dr theſere quẽ ꝓpt᷑ collectõʒ fruguʒ
celeberrimas m ipo feſtiuitates nouũ
annũ appellant . S8². ſ. nouember dr̃ ma
riſan. Monꝰ.ſ.december dr caſſeu.ioꝰ.ſ.
ianuarius dr thebeth.iiꝰ .ſ.febꝛuarius
d ſabath.iꝛꝰ.ſ.martius dr̃ qadar.Moĩa
aũt ⁊oꝛdo iſtoꝝ mẽſium pᷣt hr̃i ꝑ hos v.
ſus.Mẽſibus hebꝛeꝰ h pomt᷑ noĩa mſ⸗ an
Aciara ſiban thanug ab elul theſeriqʒ.
Mãůriſon caſleu thebeth ſabat ſil adar
Inchoat ablis.ſʒ martius ẽ ibi fuims
Adaſia ẽ ouis maioꝛ natu “

„

Aoaſtria.i.ſoꝛs eoꝙ dura ſempet vidꝛa

tur uel dicitur eſſe femma. —
Adaugma.n.t.i.augmẽtũ ł additam̃tũ
NRoaugiũ.n.s.i.auctio uel augmentatõ
lodictus a.ũ.i:.deputatus.cõſcriptus
aſcriptus deſtinatus. vñ Oꝛatius.Qul⸗
Lius addictus intrat in verba magiſtri
Adoitus a.ũ.i.iũctus.axpoſitꝰ vñ.i.ma
chabᷣ.ʒ: Et additi ſunt ad eos exercitus
Adelphus ð ab ada delphus gręce qð ẽ
fr̃ latme. Vñ Teren.in adelphis.i.in co⸗
męoia facta de duobus fribus
Ademptus.i.ſublarus.ab adimo.ĩis
Adempta legata dicimuſ ula ꝗᷓ teſtator
adimit legatario cui pᷣmo legaũat mu⸗
tata pᷣma ſua voluntate
AVNccodatus eſt nomen Dauid qui datuſ
fuit a deo ad liberatõʒ iſꝛael
Nocps ðꝛ pinguevo.⁊ceſt interioꝛ ꝓpꝛie
ſSmguedo eniĩ ſuꝑ carnẽ.a ruina uel lar
dus ð.qui carm aomixta ꝛ pinguedo
vñ Intus adevs aruiã forl.pinguedoqʒ

miyxta Et ſiẽ ð ĩ hiſtoꝛijs t᷑plex ẽ adeps

vitaliũ.ſ.coꝛdis ⁊ ventrl.aceæps iecori.i.e⸗
patis quẽ reticulũ dicimus.qꝛ muoluit᷑
od modi reſ.adeps renũ.Hos tres adi
pes duoſq; renesi.ilia ⁊ renũculos.qdo
lebar ſaẽdos ſr̃ altaẽ᷑. Itẽ odeps ðꝛ ꝑs
medulla tritici ꝗᷓ ẽ ipſiꝰ piguioꝛ ⁊ int᷑ioꝛ
Mρpbtatι τισοπ½˙a. . pe. coꝛ. q; te facili adq̃rit
Adeoticꝰ a.ũ.i.aſſuetꝰ łacq̃ſitꝰ ab adipi
Aoeęratio ðꝛ quaſi ęris pumtio ſcoꝛ
uel adęrata pſ̃dia dicebãt᷑ ex qbuſ es puĩ
ebat᷑.ut habec᷑ ex.l.i.C.de comi.re.mili.
Aoipotus.i.adipe ↄditus ⁊ ivinguatus
Noipatũ ẽ qpðlibʒ eduliũ adipe iĩipingua
Aoipex vermiculus quidã tum⸗
Adipiculus.dimi.i.ꝑuus adeps.
Aditus.us.ui.⁊ h̊ adytũ ti pe.coꝛ. diffe
rũt.N aditus ẽ ĩtroitus.qoatio.oppor
tumtas aggreſſio· Sʒ aditũ ti.ẽ locꝰ ſe⸗
cretꝰ iũ altare vñ dabant᷑ reſpõſa.⁊ ðr
ab adeundo. ꝑ qriũ.qꝛ mĩme licebat ali
cui adire locũ illũ mſi ſummo pontifici.
diumentũ auxiliũ ſubuẽtio.adiuuam̃
tũ adiuuamẽ.i.adiutoꝛiũ.oĩa idẽ ſiẽnt
Ndmjniculũ li.i· auxiliũ. Iñ adminicu⸗
latoꝛius.a.ũ.i:auxiliatoꝛius
Rominiſtraaoꝛ.m.t.dicitur curię adoꝛ 5
natoꝛ vel coadiutoꝛ. H

d

W
n⸗
ts
e⸗

R
M

en
die
r
noo
o
e⸗
ie
W.
D

Aomiſſ arius.i.equus ſeu emiſſarius.ſʒ
diffeꝛũt.imn hoc.qꝛ admiſſarius ẽ equus

qui od tꝑs inter equas admittit᷑ ad coi
tujm. ſed emiſſarius ẽ qui ſꝑ eãbꝰ inteſt

Momiſſura ðꝛ qñ aialia⁊ ꝓpꝛie iumenta

að coitũ admittunt᷑ ut ↄcipiãt · ⁊ 82 ab

ad mitto.i.að coitũ mitto ꝓvno ſigſãca

ro. vel admittẽ ð aſſumẽ ⁊ cũ agilitate

equuʒ vertẽ ⁊ ducẽ·vñ Oui.MNil nocʒ ad
miſſo ſubdere calcar eqͥ. Et admiſſus.a-
u.i.aptus ad mittendnᷣ. Vñ foꝛtes ⁊ bo
nos eq̊s admiſſarios vocamꝰ qt admit
tunt᷑ in᷑ armenta ad coitũ uel ao aran⸗
dũ vel ad trabendũ.vñ h̊ admiſſura.rę.
qñq; dicunt᷑ bꝛuta aĩalia.⁊ ꝓpꝛie iumen
ta ꝗad coitũ admittunt᷑. Iſtas ſigm̃ fica
rões pom̃t Hug.ĩ ſuis deriuatõibꝰ.Se
rotina auũt admiſſura ſiẽ tangièt᷑ in hiſto
rijs.erat ea ꝗᷓ fiebat mn extremitate ve⸗
ris.in q̃ det᷑ioꝛes erant fętus.qꝛ intarde

apperentibus coitũ.mmus viget nat᷑a⸗

Bel ſeꝛotma admiſſura dicta ẽ m aurũ⸗
no.qꝛ nata ouiũ Meſopotamię? Italig
eadẽ eſſe tradit᷑ ut bis in anno pariant.

Mamiſſum ẽ peccatũ iam ppetratũ.vñũ

Amittit peccat aſſumit flectit equũq;.
HMic admiſſura ꝑmittẽ bꝛuta coire.
MAQqmirabil.ↄ·t.i.modeſtus.honeſtꝰ ſiue
moꝛigeratus.egregiꝰ tacic᷑nus.facetus
venuſtꝰ. decens· gratus.elegans.ſtupidꝰ
admiratõe plenus.
MNdoleſcens.ↄ.t.ðꝛ ille qui eſt infra tri⸗
ginta annos; Vñ eſt adolens creſcẽs no
men trahit hinc adoleſcẽs.
Adoleſcentia.f.p.ðꝛ tercia ętas hoĩs du

rãs a qᷓntodecimœãno vſqʒ að viceſimũ
octauũ.⁊8⁊ ado loſcẽtia q̃ſi ad gignenð
apta adulta leſcens
Wdoleſcentulłꝰ.a.ũ.ðimi.paruus adole⸗

Ngombegeh mterpᷣtatur dñs iuſtus.
Agonei nomẽ dei hebꝛeũ.⁊ intpᷣta dñs
Agoneus.i:dñs vel ad dñũm ꝑtinens
Mdon eſt nomẽ cuiuſdã ciuitatts.
doms.adom̃s.uel adomdis me.ꝓd · m
ntõ.⁊ me.coꝛ.m obliq̃s.ðꝛ fuiſſe iuuemſ
pulcerrimꝰ amaſius venerl. Vñ Ouidiꝰ
Abſtinet a ſummo ceęlo ſfert᷑ adomſ.Et
ſm fabulas ðꝛ fuiſſe venatoꝛ ⁊ mechus
ꝗᷓ vulnerãs apꝛũ Veneijocciſus ẽ ab eo

Et dꝛ rueixiſſe poſt mortẽ in menſe qui

apud hebꝛęos thanug ðꝛ.i· in iulio queʒ

gentiles ãmuſario ſolebãt plangẽ ſicut
ipſa planxit de q̃ ꝓpha iſraelitas mcre⸗
pat.Ecech.S.Mulieres plãgẽtes adom̃
dem. Vnð quẽ trauſfixit aꝑ Benen vir
fert᷑ adoms. doptio.f.t.ẽ gtuita quę⸗
dam electio q̃ quis ſibi eligit alique⸗ m
filiũ.⁊ qui ſie recipit᷑ in filium:ðꝛ adopti
uus.⁊q̃ eũ ſic recipit adoptiuus pt̃ᷣ
Nadoptatio.fe.t.⁊ ꝑ ſincopã ðꝛ adoptio

i.deſideriũ vel affiliatio.ĩ filiũ acceptio

Adoptatus.a.ũ.ðꝛ elẽs ĩ filiũ ł deſidatꝰ
Adoꝛ.n.imdecli.ẽ qddam genꝰ ãnonce ul
frum̃ti vñ fiebat pams ĩmolatitius.quẽ
qui ĩmolabat deũ adoꝛabat.
Adoꝛeus.a.ũ.i.triticeus.:ldoꝛius idem

Adoꝛea f p.dea frumenti. vel queędã ve⸗

ſtis triumphali. 3
Ndoꝛia.f.p.i.gloꝛia.uel bona fama.
Radoꝛaſtus.m.s.fant aſma dicitur.
Adoꝛſusa.ũ.i.imnceptus uel allocutus:
Ndoꝛrus.m.s.i.nouit᷑ uel ſubito natus⸗
qdꝛamoloch idolã aſſyꝛioꝝnqð ſamaꝛte
Adremon ðꝛ ciuitas ł vꝛbs iu colũt
Jegrael ĩ cãapo mageddõ.in qͥ Joſiaſ rex
victꝰa pharaõe nechao vulneratꝰẽ.ſuꝑ
qͥ lamtatõs ſcripſit Hieremias De quo
planctu ðᷣꝛ ʒacharie.iꝛ? Erit planctꝰ ma
gnus m ihꝛim ſicut plãctuſ adꝛemõ Vl
adꝛemõ ðdꝛ nomẽ reꝗ regnãdtũc ĩ char⸗
camis.i.cꝰ auxiliũ veit Joſias ð nechao
vñ Adꝛemõ caſtri uel reg nomẽ habet᷑⸗
ANdꝛiaſtia.f.p dicitur ſoꝛs.
Adꝛia ẽ mare petroſũ.⁊82 ab adꝛos gre
ce.i.petra.eo q'magꝗ deſt petroſuʒ qᷓ;ᷓ alia
maria vñ Oui.Serpentẽ medijs adꝛia
uidit aqs Or̃ eẽ regio uel nomẽ loci·a qͥ
dr mare adꝛiaticũ.Etiã dr ſcopulus uel
rupes.vñ vcldꝛia ſunt ſcopuli ſʒ ⁊adꝛia t᷑
ra fretũq;. Iñ adꝛiaticꝰ · a.ũ.i.petroſus
⁊de adꝛia ᷑ra exñs.uel ad eã pꝑtinens
Aduena.ↄ.p.ðꝛ eo aliũde vemat ar.ff⸗
& iudi.l.hęres abſeinñss.
ANduertibil·2.t.i.ſolubil ⁊ ĩtelligibili⸗
Rduentinus.m.s.quidam mõs thome.
Aduentitius.i.aduena.ſ.q̃ aliũde vemt.
Mdubiũ.n.s.i.allocutio.⁊ ſumit᷑ ꝓ q̃daʒ
parteoꝛõms ꝗᷓ determiat verbum rõe

C. *

ſiztõis. Ince ha hadubialis. 2 Ble.i.q

adubiuñ ptinẽs. Itẽ nomẽ adubiale dici

8

tur qð ab aduͦbio deriuat᷑ ut heſternus
Aduncus.i. valæ curuus hodiernus
vlvuocatus.m.s.c q̃ alio noĩe q̃ſi legatꝰ
vlparoꝛnus vocat᷑.q m foꝛẽſibus ſeu ex

. „ —

ncis negocijs pemmẽtibus ſ̊bʒ lirigäti
bus ſuũ patrocmiũ cuiuſ pᷣciũ oneraria

vocatur ſub antiquo nomme.
Aoula.f.p. ᷣr caput lmi.

oulatoꝛ. m.s. dr q̊ͥ blandit᷑ ſcʒ locutoꝛ

oꝛe non coꝛ. Inde adulatrix.

Adulatoꝛculus.m.s.ðꝛ puus adulatoꝛ

oulatio. f't. dr parua lauvatio.

Adult᷑.m.s.dr q̃ſi ad alt.⁊c̃ ille qᷓ vxoꝛẽ

altius acccdit ipaʒ violado. JIñ adultẽa
Moulteriũ.n.s dr q̃ſi ao alt᷑iuſthonac
ceſſus ul ad alreꝝ .qꝛ ex adult᷑io ab vno
oceptus ad hereditatẽ alt᷑ius naſcitur
NRoulteriũ eẽ pᷣm mgrm q̃rto ſnĩaꝝ ẽ il⸗
licitus coitus cũ maritata: Stupꝝ ẽ de
ſoꝛatio vgis illicita. Inceſtus cũ ↄſon
guĩinea lLaffim ulreligioſa ꝑſona Raptꝰ
7 cũ puella violent᷑ œducit᷑ e domo pf̃⸗
na. Sʒ foꝛmcatio eſt cõis ad hoĩa.fit tñ
ſoãlit cũ ſoluta.vidua uel meretrice.
Aoulterinus eſt odultio ↄceptus uel

gemtus. vñ aoulterina mõcta vl ſigillũ
dici? falſa moneta uel falſum ſigillũ ad
inſtar verę uel feri facta uel factum.

dulteric platacõs dicũt᷑ meche plate
uel ů natales ut pʒ Sap̃. 4 Et illo lr̃am

inuit.· g. m liſedo doct᷑na xpiana
Sʒ Rabanuſ aonriꝗ dicũt ꝙſint ſpuria

vitulamma. Et vitulamẽ ? planta im

fructuoſa ꝗ naſcit᷑ ex radice viſ ucl alte

rius orboꝛis.
2 „ „
NQdultus vemt a vbo adoleo es.eui.ctũ

ucl itũ· qͥ vrimur adultuʒz qð ſiẽt cre
nare ucl creſcẽ Vñ dultus. a. i.i.cre

matis excretus maturus.onoſus Et ꝓ
eyxcretꝰ iuemt᷑ frequent᷑ in ſacra ſcripta

er. m. t ſm vſum carz pli nũero.⁊c v⸗

nũ d qᷓtuoꝛ clemẽtis.⁊ pꝛie ẽ illud qZ

tendit᷑ a nobis vſqʒ ad ſpherã lunecet
ðꝛ ab a qð ẽ ſine. ⁊cx lis.q̃ñ ſin lite.oõri
um.qꝛ ibi ẽ ventoꝝ prius ↄflictus.nam
ibi cauſant᷑ nebule tomtrua coꝛuſcatõs

afulgura.vliõſine lite.qꝛ facilꝛ ⁊ſine li

cedit ferienti uel ĩpellenti. Itẽ aer ẽ cor
pus elemẽtare huĩoũ a calidũ.ꝑ nacam
qð mſpirat᷑ ⁊ reſpirat᷑ a nobis · Itẽ aer
ec h gera m accuſatiuo moꝛc gręcoꝝ.⁊
eẽ foꝛmat femmmũ ĩ a.Naã qumq; ſunt
noia hntia em.łs in accuſatiuo ſingula⸗
ꝛi. a qbuſ foꝛmãt᷑ noꝛa.f.p.in a.ꝗᷓ noĩa ſic
hnñria em ſ a ĩ acto ſingulari. hntes as
m actõ pli.vñ etheracrat᷑ ger lãpas iun
gas ; pant᷑.Exqͥ fem inea q̃bꝰ ẽ inſectõ
pma.Sũt alia noĩa iſto mõ faciẽtia ut
ſtix acheron heros.ut pʒ in ſcqʒtia vbi
camt᷑. Sʒ qᷓo nos iſtos recenſemꝰheroaſ

i.dñoſ defucij ſacfitiũ offẽri ᷣm.Dapᷣ.

eriam hetici ab gere dicti. Hi vetãat
Rerius J. 1de. uel qñq; 1 eſt q altus
Teripeſ.i.acreos bñs pedeſi.veloceſita

ꝙ ĩ aere videãt᷑ ſuſtẽtari⁊ fizʒi.⁊idẽ ẽ qʒ

eromãtia pe. p. Zmatio ꝗᷓ fit ĩ ceruꝰ

gere Inñ aeremãticꝰ.upfẽs in tali aere.
dam dicht geremũticꝰ ꝑ.i.ĩ tcia ſillaba

Afer fuit vnus cx poſten Abꝛa de Ce⸗

thura a qᷣ a frica dicta ẽ q̊ͥ gentẽ ilã de⸗
uicit ⁊ĩ hitauit.lðꝛ aliqs de tali regiõe.
Afereſis uel aufereſis eſt ſubtractio lr̃ę
vel ſyllabe m pꝛincipio dictionis· .
Affatus.a.n ꝑticipin vemẽs tabilia.

ab affoꝛ.aris.Et affatus.tus.ui.me p.

dicit᷑ allocutio.uel oꝛnatus ſermo.

Affectus. us. ui.m Dapᷣ.? ammi deuotõ
micitia.feous.ſociems.dilectio.chari⸗

tas.ab affccto.as.ſed affectus partici⸗
pium dicitur laceratus uel macerarus.

Affectio:f.t.eſt alteratio coꝛꝑis.vñ coꝛ
pis alteritas.affectio ðᷣꝛ eſſe zlc ſpcctat
mẽtis ad interioꝛa affcctus.Et oꝛũt af
fectio ⁊ pietaſiqꝛ pietas.int᷑ ↄiſũctos ſan

gumem eſt. affectio mrer extraneos ex⸗

Ilſfibulatꝰ.q.ũ.i.ↄnodatꝰ.ł fibla oꝛnatꝰ
Affictus ðꝛ cenſus qui dat᷑ rõe ſᷣdioꝝ
Affidoxe ſunt ſentencie quaꝝ pars eſt
honeſta ⁊ pars m honeſta.
Affiliatio.i.adoptio uel imitatio natce⸗

Fins,
noden
genereg
mitate.
um.
4
nbedt
winpo⸗

Renon

ctil

J

crsere
Zerd
cen
ARamn.
Tuſ⸗
uren
Eflorus
Fhors⸗
Karos
eſcd
Koli.
erins
wge
–

=ü˙ 3⸗2 —
—

— = ——
S= — =.

—
—

„
.
*

⸗
N
i⸗
to⸗
eſe
ins.
„ .

oto
Ni⸗
ici⸗
us⸗
zcoꝛ
tot
raf
ſan
r⸗
t

cſt

ten

IAffim̃s.2.?. ðꝛ ↄgnatꝰ vel pĩquꝰ vxo⸗

ris vel mariti.vel ecõuerſo.vel q̃ eſt de

genere pr̃is aut mr̃iſ.Et drñt affims ⁊
ↄfſims. ODñ.lffims genere ↄfſims ꝓxi⸗
mitate. Itẽ cõfims meus ẽ mihi mãſio

ꝓxima cuiꝰ Affims meꝰẽ mihi natõ ꝓ

xia eꝰ. Aſfims genere mihi ↄſims ꝓxiꝰ

vꝛbe.Affim̃tas ẽ pximitas ꝑſonaꝝ ex

coitu ꝓuemẽs oĩ carẽs ꝑntcla.⁊ h iu
re canomco.⁊ ſic ↄtrahit᷑ affimitas ta ꝑ

coitũ legittimũ q̃; ꝑ foꝛmcariũ · Sʒ ſᷣm

leges ẽ regulariras ꝑpſonaꝝ ex nuptijs
Pinctaꝝ.oĩ carẽs ꝑntela.vt.C.de nup·

Affirmatio.f.t.ðꝛ confirmatio aſſertio
Affla. f. p.ẽ aial quopdam. ”M
Afflatꝰ.m.s.i.mnſpiratus.ab adð ⁊flo. aſ

&lff lictus.us.ui.ab aff ligo.i.cruciamẽ

Aff luus. a.ũ.i. abundans vel diues.
Aflatices eſt lacꝰ iux vbi mhil mergi

poteſt qð hʒ aĩaʒ q̃i ſine flatu.

Rfodulũ · n· s.ẽ albedo cxñs m oue-

Afoꝛiſmꝰ. m. S.ẽ pᷣmo bꝛeuis ĩtegꝝ ſen⸗

ſuʒ rei ꝓpoſite ſeribẽſ. exiã afoꝛiſmi ſunt

foꝛamma im naui vnde remi cmittunt ·

Itẽ liber quidã in phyſica ſic ðꝛ.
Afoꝛus.m.sS.pe.coꝛ.ðꝛ piſciculus.q̃ ꝓ⸗
pter exiguitatẽ hamo capi non põt.
foſon.mdecli.vᷣꝛ mĩſter crudelitatis:
Atraſia vel afriſia.f.p.herba ꝗdam·

Africa.f.p.ðꝛ regio ꝗqoã.⁊ðꝛ q̃i apꝛica
qꝛ fuit aꝑta ⁊ expoſita cęlo vel ſoli. vel

eſt tercia pars mundi a meridie
Africãꝰ.m.iſ.i.negociatoꝛ lĩcola africe
Africꝰ.me.coꝛ.vẽtꝰ a meridie flãs vᷣſuſ

africã · Vñ q̃ttuoꝛ ſeint vẽti pᷣncipalez

Pꝛimꝰ ab oꝛiẽte ðꝛ eurꝰ.q̃ vcĩt ab oꝛiẽ

te eq̃noxiali. ab illa.ſ.pte mi vbi ſolo
rit᷑ circa feſtũ Gꝛeg.⁊ in exaltatõe ſan⸗
cte crucis. Hic hʒ duos collaterales.ſ
vulet᷑ nũ q̃ veĩt ab oꝛicte ęſtiuo vbi ſol o

rit circa feſtũ ſancti Biti· ⁊ alterũ ſub
ſolanũ q̃ veĩt ab oꝛiẽte hyemali.i.a lo⸗
co vbi ſol oꝛit᷑ circa feſtũ ſancte Lucię.

Deide tres ſunt in occixẽte q̊ꝝ pᷣncipal
q̃ veit ab oceidẽte ęq̃noxiali ðꝛ cephirꝰ

ho collarerat vemẽs ab occidẽte ęſtiuo
ðꝛ circiꝰ.ſᷣ ab occidte hyemali ðꝛ fauo

m. Deide tres vemũt a ꝑte meridiona

li.qͥn pᷣncipalła mediꝰ ðꝛ auſter. hꝰ colla

—
teralis declinzs aod occaſuz vſus cephy
rũ ðꝛ nothꝰ. alt᷑ collateralis õgẽs að
oꝛientẽ ðᷣꝛ africꝰ. Deĩde ab aqlone.i.ſe⸗

ptẽtrione etiã vemũt tres.qͥꝝ medius

⁊pᷣncipalis ðꝛ boꝛeas.ille vo q ab eo de
cliat vᷣſus occidtẽ ðᷣꝛ choꝛꝰ.declmãſ ãt

dqð oꝛiẽtẽ ðᷣꝛ aq̃lo.⁊ ſubſolanꝰ dꝛ qꝛ ſub

ſole oꝛtꝰ ẽ.Eurꝰ qꝛ ab eo flat.ſ.ab oꝛiẽte
Bulenꝰ eoꝙ alte tonat. Ruſter ʒꝛ ab
hauriẽdo aq̃ſ.h̊ grece ðꝛ nothꝰ.nã peſti
lẽtiã gigmit Euroauſter·eoꝙ ex vna ꝑ

te hʒ euꝝ.⁊ex altera auſtꝝ Rtuſtroafri

cꝰ.ed q iũctꝰẽ huic.luſtrofauomꝰeoq;
foueat fruges ⁊floꝛes · Mfircꝰ dictus eſt
choꝛꝰ eoꝙ ipſe circũclaudat ⁊ãſichoꝝ

facit. Septẽtrio eoq ĩ circulo ſeptẽ ſtel

laꝝ ↄſurgat.Mq̃lo ꝛ circiꝰ eoq ſit iᷣ⸗
ctꝰ choꝛo. Boꝛeas eoqꝙ ab hygboꝛeiſꝑ
tibꝰ flat ⁊c frigioꝰ⁊ ſiccꝰ.Nat᷑ a cĩ ſeptẽ
trionaliũ ẽ frigida ⁊ ſicca.auſtraliũ hũi

da ⁊ calida.oꝛiẽtaliũ calida ⁊ſicca.occi⸗
dẽtaliũ frigida ⁊ huida. Vñ Flat ſubſo⸗

lanus vule nus ⁊ eurꝰ ab oꝛtu eRtqʒ diei
medię nothꝰ heret ⁊ africꝰ auſtro.Cir⸗
tyꝰ occaſuʒ cephyrꝰatqʒ fauomꝰ aff lãt
Sʒ vemũt aqlo boꝛeas ⁊ choꝛꝰab arcto
Afrodita · f. p.ðꝛ venꝰ.⁊ 32 ab afros qð
ẽ ſpuma.qꝛ nata ðꝛ fuiſſe pᷣm fabulaſex
ſpuma mar ꝓuemẽte ex gemtalibꝰ ſat
m. Vñ Martialis. Oẽs vero illecebꝛaſ
circa ſenſus cũctos axpoſuit afrodita.
Afrodis igrece femĩa latne.
Afromitũ.n.s.ẽ ſpuma mtri· Vñ q̃daʒ.

Kuſticꝰ hec neſcit q̃d greco noĩe dicar
Spuma vocoꝛ mtri grec ⁊ afromtũ ẽ⸗

Afrus · m. S.ᷣm Dap.ẽ ciuis africus.
Afumentũ.n.s.i.dumetũ.
7S ante G
Agabꝰ pe.coꝛ.qᷓdam ꝓpheta de qͥ habet
cqᷣ ꝛi? Vñ ĩ Ruroꝛa.lgabus ecce fa⸗
mem pᷣdixit in vꝛbe futurã

*„m= . Lay
Agagulo. m. t. 2 vanꝰ foꝛmeatoꝛ.

Agalma.n· t.i.figura.⁊ðꝛ q̃i agẽs ima⸗

gmnẽ alteriꝰ · vłẽ ſpeculũ ſclaꝝ.pom᷑
etiõ ꝓ celo vbi eſt veꝝ ſpeculũ.ſ.facies

chꝛiſti. Vñ. Intrat cũ palma plebs al⸗
ma ſalutis agalma.i.regnũ cclon·

Agamus.m.s.pe.coꝛ.i.ſine vxoꝛe. ⁊ 82
ab a. qd ẽ ſine.⁊ gamos vxo.
Agapa.pe.vl agapc.pes.i.laboꝛ alienꝰ
I 6 F⸗

——.—

pileetio. charitas, oronũ coĩo vłelemo
yna rogata. pᷣm aliquoſẽ mãducatoõ
a fit i charitate ob memoꝛiã defuncto
ri. Indæe a gapitus.i.dilectus.
gapcta · f. p.pe. p.ancilla dei qᷓ p xpᷣo
nubere noluit. vt dicit Hugj. Dapias
guͦt dicit.agapeta vel agaperes.i.leno
cinatoꝛ. vl q cũ femiĩs illicite ↄuerſat᷑-
Agar interpꝛetatc aduena couerſa e

t concubina lbꝛaę.
AAgarem pe.ꝓ.dicti ſunt ꝓſeliti Tadue
Agaritudo. f.t. ⸗ ſuſpiriũ vl anxietas

Agarus.m.s. curſoꝛ pedeſter.

Agalo ꝓpꝛie dꝛ q curat iumẽta q̃i agẽſ⸗
ſomariũ qñq; tñ agaſo dꝛ vomeſticus

noꝝpaſtoꝛ agaſo bonq; bubulcus.
gates. m. t. 82 lapis pcioſus
Agaticia. f.p.ẽ herba qdam.

ge,

2

citatoꝛ ad remiges accedit. Vñ Enm

miſter aſinoꝝ. Vã Bꝛeciſmus Eſt aſi⸗

2

plet᷑. Itẽ agea.ageon plit᷑ dicunt victi

meę pꝓ rebus agendis offorcbant.
Agelaſter ðꝛ aliquis q nunqᷓʒ ridet.
Agellarius m. S:i.ruſticꝰab ager dictꝰ
genei.oꝝ. płis nũeri dicunt᷑ victimę
ꝗ ꝓ rebus agendis offereban.
Agenaria.f. p.ðꝛ dea agẽoi cꝰ feſta age
naria dicunt᷑ ĩ pli.ĩ ſingulari agen ariũ
Agen atoꝛ Z: q rem ſuq celerit᷑ agit-
Agẽoa dꝛ liber baptiſmaj ł'bñdictõis
Ager dꝛ capus vel ſpaciũ terre ꝗᷓ colit
ↄꝛifarie Eſt eĩ ager ſationalis·qͥ ẽ aptꝰ
ſemibꝰ. ⁊c ↄſitiuus qͥ ẽ aptꝰ vitibꝰ ⁊ar
boꝛibus ⁊ ager paſcuꝰ.q̃ ẽ aprꝰ paſcuiſ
⁊c ager floꝛidus vel floꝛẽs q̃ ẽ aptꝰ flo⸗
ribus pducendis: Vñ Eſt bene tutus
ager quẽ circũſepit ager. Iñ agerculꝰ
Zagellus.i.paruus ager. òM
Agger ẽ cumulus terre ſurſuz elchate
etiã còlibʒ rei coaceruatio. Iñ agge
Ilggeſtꝰ. us. ui. roſus.a.ũ.i.cumloſus
i·cumuluſ vel coaduuatio. Vñ IFgger
aggeſtus ẽ ↄgeries vel aceruus. Moti⸗
culus cumulus ag gero parturit hec
ggeus m. s. inrerptagt feſtiung rlete,

—

9 z ſine. ⁊ ge qð ẽ terra.

us Multa foꝛo ponẽs ageaq; loga re⸗

ongul

Azeromines.·i. dilectass
Igilis 9.t. ðꝛ facilis ad agendũ.⁊ↄpat

agil. oꝛ. liꝰ Jñ agilitaſ.i.facilitaſ agẽoi

AZia.f. p.ðꝛ fragilitas ꝑ quã gigme in

AIgina ðꝛ foꝛamẽ in quo ſe tru uidia⸗
tma vertit.vel ðꝛ feſtinantia. .
Agm atoꝛ. m. t.i.acto.vl mercatoꝛ q̃ rẽ
ſua agilit᷑ agit. =JðMð
Agiama dicunt᷑ ꝗdã loca ĩ mambꝰ ꝗ ꝑ
artatõʒ remon vemũt.vel dicunt᷑ foꝛa
mia ꝑ ꝗᷓ hoꝛtatoꝛ remos accedit.
& giographia.i.ſancta ſcriprura. ab a
gioſ qð ẽ ſancta graphia qð ẽ ſcripta
Agiographus.ms.i.ſancta ſcribens⸗

Agios. grece.i. ſanctꝰ latine.⁊ 8: ab a

H.

Agitatoꝛ dꝛ vectoꝛ qͥ currũ agitat.

Aginon grece eſt vicus latine.
gmẽ ðꝛ turba uel exercitꝰ ĩ aliqᷓ itine
re.ſᷣm Rabanũ ðꝛ ab ago.gꝗj.qꝛ vbi a
gmẽ ẽ ibi frequẽs actio exercet᷑.vlłpᷣm
Iſidoꝝ ðꝛ ab agẽdo ⁊ eũdo.pm qð ĩ lon

gitudie directũ eſt ſiẽ exit a poꝛᷣ alias

gnati dieũt ↄgnati de pre abuſiue
oꝙ accedũt ꝓ nad dũ deſunt filij. vl vi
cunt᷑ amici deſcẽdẽtes a pre.ſed ↄgnati
dicune amici æſcẽoẽtes a matre Vnde

Attmet agnatus ſexus aperte virilis
Agnellus m. s. i paruus agnus.

Agnes ꝓpꝛiũ nomẽ vgims ⁊ cclinat᷑ a
gnes agnei vel agna.nę. vel grece h a⸗
gne. ho ggnes. ⁊ intpꝛerat᷑ caſta vłmĩ
Agmeculꝰ.m. s.i.agnellꝰ vel martyr.

Aamßgloſſa herba qoã ꝗᷓͥ agmligua

gnomẽ n.t.ẽ nomẽ qð alieui ĩpõit᷑ ab
cuẽtu. vt Scipio gictꝰ ẽ africanꝰ.quia
africã ſubiugauit. Pilatꝰ ðꝛ põtiꝰ ab

.

imnſula ꝗᷓ pontus.

IMgnoĩatio. f.t.ẽ qdã coloꝛ rhetoꝛicus⸗
vel ðↄꝛ qñq; fedus coniugale.

Ignus.m.s.ẽ aĩal ab agnoſcẽdo dictũ
qꝛ noſcit matrẽ ꝑditã ĩ voce.vñ lgnꝰ
ab agnoſco ↄgnoſcitq; parentem Ba
latu.mat᷑q; noſcit᷑ hinc ſn eotem·
Agolus.m.s.ẽ baculuſ paſtoꝛalis.ab ꝗ
gendo pecoꝛa dictus.

3

Agon. oms.ðꝛ pugna moꝛij. Vñ camc

In agone triũphali Et ðꝛ certamẽ vel

pug ab ago. is. vl ab a qdð ẽ ſine ⁊ gonoſ
qi ſine angulo qꝛ atiq̃tꝰ agoes

ow
l
o
ſion
s
Pliej⸗
n
neritt
W

ns

nön
ie

44
N
os

Ziene
Wis
vn
ihen
Alias
hue
Wi
Wls
4
nn4
uhe⸗
NN
urtyr⸗
ic
huͤt c
Pgla
ett ab

oneys⸗

MNlocis rotũdis ſiebãt · Dſi.::· Macha.
4 Quĩquẽnalis agon dicebat certamẽ

qð fiebat de quiquẽmo ad quiquẽmuʒ
quattuoꝛ medijs anms vacãtibꝰ. Lo⸗
cus ãt iſtius certamĩs olipias dicebat᷑
qꝛ ſub olipo mõte agoneſ hmõi ab her
cule ĩſtitute ſunt. Etiã ðꝛ eętꝰ vel mlti⸗
tuðdo hoĩm ad certamẽ oꝛdinata ⁊ qð
nos certamẽ appellamꝰ greci agonẽ. ſe

pe tñ cętus hoĩm ſignat᷑ ꝑ agonẽ. Inde

agom̃ai.agon goma etiã ðꝛ victima
vel fioucia vel hoſtia. ⁊c pe· ꝓd · vl coꝛ.
Apud grecos eĩ in muld vocabulis.vo
talis an vocalẽ pducit᷑.ſʒ qũ ad foꝛmꝗ
latinoꝝ reducit᷑ põt coꝛripi ·qꝛ vocaliſ
aũ vocalẽ nõ pducit᷑.mſi in paucis.vt ĩ
agoma ꝛ ſcenophegia ꝛc̃.Et vſum eccle
ſie in qua es tenaeauas. .
Agomſta.P.p.ẽ q̃ vel ꝗ ĩ agone eſt · i. pu
il vel certatoꝛ.

Agomſticꝰ.a.ũ.i.victoꝛioſus ł bellico⸗

Agomtheta..p.q̃ vel ꝗᷓẽ ĩ agone ſus.
i.pugil ᷣm Hug Dapias vero diẽago
mtheta ſlij actoꝛ q̃ſeſt certãtibus ꝗ
Agomgeta.i.victoꝛ

Agonomꝰ. m. S.i. ᷣnceps.q̃ſiꝑ actõneʒ

nominatus diuulgatus
Agoniſma.ðꝛ pu na vel duellum

Agonalia dicune ꝗᷓ ad agonẽ pertmẽt

Agrãmatus.a.ũ.i:illitteratus.
Agraria.f. p.i.lex data de agro lpᷣciuʒ
quod ꝓ agro ſuſcipit.

Algrarius.i.ruſticus q̃ colit agrũ · Vñ

Ecq.ʒs8 Lũ oꝑario agrio ð oĩ oꝑe tra⸗
Agreoula.f. p.ð ꝑua rana qi agii cta
Agraſſum.i.violentia. mueme.
Agreſtis.i.agricola q̃ſi ſtãs in agro.vel
ðꝛ mmexecrabilis ⁊implacabilis vel ðꝛ t

Agricola ðꝛ quaſi agrũ vł ra inculra

agros colẽs: ⁊c̃ cõe nomẽ ad oẽs agri⸗
colas.ſed noĩa ſpecialia agricolaꝝ ſunt
illa:qꝛ agricolaꝝ ãdã ſunt aſcripticij qᷓ
dã cenſiti.q̃dã ꝑpetui q̃dã colom ↄditõ
nales.qᷓdã mq̃lim.alij oꝛigĩarij alij ſim
plicit᷑ colom nuncupant.

A rimeſſoꝛ. m.t.ẽ q̃ agros mẽſurat.⁊

metit ⁊ fines ꝑ debitã mẽſurã diſtiguit.

Agriculatoꝛ agriculariꝰ ⁊ agricolonꝰ

Jagricultoꝛ idẽ ſiẽnt.ſ.q̃ colit agros:

Agrimoma f.p. herba ſoã ꝗ ſcipue ab

undar im agris⸗

Agriofagite hoĩes qᷓ ſolũ feranearnes
edunt.ab agrion qð greci vocant fen .
vl ab ager.ri.⁊ fagĩ qð ẽ comedere.Hi

cyclopes dicunt᷑ vel monoculi.qꝛ vnuʒ

habẽ oculũ ĩ media frõte ad mooũ cy⸗
cli dicunt. hos India gigmtt
Agrion grece · i · feꝝ vel agreſte latine
Agripenm ſunt agri illi qui non plene
ſunt agri. .
Agrixpa ẽ qͥ cũ laboꝛe matris edit᷑.ſi
ꝑ pedes.nõ ꝑ caput.ab agroſ qð ẽ tra⸗
ctus ⁊ pes.qꝛ ĩ partu pᷣmo loco pedeſ re
mittit.vñ irgiliꝰ enei.S ſDer te alia
ventis ⁊ dijs agrippa ſecũdis Dictꝰẽe⸗
tiã qᷓdã Herodes agrippa Pñ ĩ Nuro⸗
ra Tertiꝰ herodeſrex ẽ agrippa vocatꝰ
Agrippia f.p.ciuitaſ coloma ab elgrip
pa condita.
