ſtri. ⁊ ẽ qdã nota ꝗ im libꝛis appomt.ꝗᷓ
de his omiſſa ſunt vt eluceſcant ꝑ eã no
tã ꝗᷓ deeſſe vident᷑. ⁊82 ab aſter.quod ẽ
ſtella qua vſus eſt Oꝛigenes mn tranſla
tione biblię Circa qð notandũ ꝙ trãſ
latoꝛcs ⁊ int pꝛctes biblię multi fuerũt
ſicut dicit magiſter m hiſtoꝛijs.qꝛ añ ĩ
carnatõʒ dñi anis.i tẽꝑibꝰ tolomei
philadelphi regis ęggypti ſeptuagimta
mterpꝛetres f loꝛuęrũt.qui leges? ꝓ⸗
phetas hoc modo tranſtuleruntſto⸗
lomeus ſtudioſus ⁊ libꝛoꝝ cupidus ꝑci
piens apud iudęos legẽ eſſe oꝛe dei edi⸗
tam.⁊digito illius ſcriptã miſſi s eplis
⁊muneribus rogauit Eleacarũ põtifi⸗
cẽ iuxoꝝ vt ſibi viros ſemoꝛes hebꝛai
cęĩ gręcę lmguę peritos qui mt᷑pꝛetari
⁊ tranfferre valerẽt dirigẽt. Etenĩ ſua
deſiceria eſſent eã ſn gręco tranſ latam
haberc.⁊arcim̃s regalibus intereſſc.
Eleacarus aũt annuẽs eiꝰ petitõi.de v
naquaq;ʒ tribu ſex legiferos vel legife⸗
rentes deſtinauit.Hi ſunt ſeptuaginta

duo iterpꝛetes.q̃ licet ſe eptuagiraduo

fuerunt moꝛe ſacrę ſcripturę. tñ cõiter
ðꝛ ſeptuagmta.qꝛ ſi duo ſuꝑſunt hoc ẽ
modicũ reſpcctu ſeptuaginta· Qui ve⸗
mentes ad regẽ pentateucũ ⁊ ꝓphetas
tranſffcrentes coraʒ rege diſput auerut
de vno deo colendo.⁊ ꝙ nulla creatura
eſſet deꝰ. Jñ ẽ ꝙ vbicunq; occurrebat

eis in traſferendo de trimtate vl ſub ſi

lentio pᷣteribant.vel emgmate tranſtu
lerũt ne tres deos colendos tradidiſſe
viderent᷑. Similicer e incarnatõc vᷣbi
facientes. Wũñ tranſ latio ſeptuaginta
duũ qnq; ẽ ſupꝑf lua.qns diminuta. DDꝰ
mcarnatõʒ aut dñi ⁊paſſionẽ anms cè
tũ.24. quila qᷓdẽ iudeus ad froẽ cõuer
ſus.ſed poſtea in hereſim lapſus.pᷣmus

interpꝛes fecit aliã trãſlatõʒ de hebꝛai

co in gręcũ tẽpoꝛe Hadꝛiam ĩperaton
Deinde pꝰ annos.S· heodotion fecit
tertiã tranſ lationẽ ſub Comodo Dein.

de pꝰ annos triginta Symmachꝰ? inmt⸗
pꝛes claruit ſub Seuero. Demde poſt ·

annos octo muenta eſt ꝗdã tranſ latio
hieroſolymis·cuius autoꝛ ignoꝛat᷑.quę
dicta ẽ vulgata tranſ latio vel quinta
ęgditio.Demde pꝰ annos.is tꝑe lexã⸗

dꝛi. ſupuemt Oꝛigenes vidẽs iſtas trãaſ

latõs imꝑfectas.ĩcepit coꝛrigẽ trãſ la⸗
tionẽ.72 mterpꝛetũ ꝑ poſterioꝛes iam
dictas tranſ larõs.vel ſᷣm aliquos ſolũ
tranſ lationẽ Theodotõnis coꝛrexit · ⁊
miſcuit.ſcʒ ſupplens dimmuta.⁊reſecãſ
ſuꝑflua:· Pbicungqʒ igit᷑ ad tranſ latõez
mterpᷣtũ aliq̃o apdidit ex tranſla⸗

tõibus ſequentibꝰ vel vbi addit ꝗᷓ dec⸗

rant ibi ponebat aſtericũ vel aſteriſcũ

i· ſtellã vel foꝛmã aſtri.ꝑ qð innuit ꝙ ꝑE&

adoitõʒ illã eluceſcebãt qᷓ̊ pus deerant
Et ðꝛ aſtericꝰ ab aſter ⁊icon qð ẽ ima⸗
go · vel ſignũ ⁊ ꝓd.pe.qꝛ apud gręcoſ
icõ ſcrihit᷑ ꝑ ei.diphthongõ.⁊82 aſteri
cus ſᷣm modernos vel aſteriſcus pᷣm an
tiquos ⁊tũc ðꝛ ab aſtris.i.ſtella.⁊icon
Vbi vero erat ſuꝑfſluũ poncbat obelũ

Obelos eĩ gręce ↄꝛ ſagitta latine vł ve
ru.ſigns ꝑ Hᷣꝙ lr̃a ibi ſuꝑf lua erat. De
inde ipſe oꝛigenes fecit aliã rranſ latõ;
ꝑ ſe plenã ſine his ſigms.Hi oẽs trãſt⸗

lerũt de hebꝛaico in grecũ.Oeĩde q̃dam

ñäs .

ſimul ſcribebãt libꝛos.ſic eos oꝛð iman⸗
tes.qꝙ in medio cuiuſlibʒ folij ponebãt
ſcx colũnas a ſummo deoꝛſum deſe cendẽ
tes.ponẽtes im pᷣma vba trãſlatioms pᷣ
mę.m ſecunda ſecundę.⁊ ſic de alijs. Et
iſti libꝛi dicti ſunt hexapla. ab hexa grę
ce qð ẽ ſex latme.q̃i ſexcupla.vel ðꝛ he⸗
xapla.qi liber hñs ſex traſlatõs rectaſ
vel rectificatas.Quidã tñ hexapla ex⸗
ponũt ſimplicit p exemplaria. Et his
tꝑibꝰ multi vtruuſqʒ linguę ſcioli fecer̃t
alias traſlatõs de ſoictis gręcis tranſ⸗
latõibꝰ in latinũ.⸗Qouiſſime ſuꝑuemẽs
beatꝰ Hieronymus peritus ĩ tribꝰ lmn
guis.hebꝛaica.gręca ⁊ larma pᷣmo coꝛ⸗
rexit tranſlatõʒ.72. mterpᷣtũ in latĩo cũ
aſtericis ⁊obelis.poſtea vero traſtulit ĩ
mediate bibliã de hebꝛeo in latmnuʒ ſine
oſtericis ⁊ obelis.Et hac trãſlatõc nũc
vbiqʒ vrit᷑ tota romana ccclia.licʒ ñ in

oĩbꝰ libꝛis.Et ipſiꝰ trãſl atio merito cę⸗

teris antefert᷑.qꝛ ẽ verboꝝ tenatioꝛ ⁊
ꝑſpicuitate ſentctię clarioꝛ. Et tranſ⸗
latio pma.ſ.ꝛꝛ.ĩterptũ ſacta ẽ ĩ Rlexã⸗
oꝛia ciuitate.ꝗᷓ metropolis ẽ ęgypti · ¶
lię aũt tranſ latõs m diuerſis ꝑtibꝰ mũ
di vbi tũc mgr̃i polluer̃t Mota q; vbi
cunq; in libꝛis veteris teſtam̃ti mendo
ſitas reꝑit᷑.recurꝛendũ eſt ad volumĩa
hebꝛeoꝝ.qꝛ vetus teſtamentũ pᷣmo mn
lmgua hebꝛęa ſcriptũ eſt. Si vero m li
bꝛis noui teſtamenti recurrendũ eſt ad
volũia gręcoꝝ.qꝛ nouũ teſtamentũ pᷣ⸗
mo m limgua gręca ſcriptũ ẽ·pſ̃ter cuã⸗
geliũ Matth. ⁊ epiſtolas ¶Dauli ad he⸗
Aſterites eſt gẽma candida bꝛ⸗ęos.
mcluſam lucem contmens ſiaut ſiellam
intus ambulantẽ vnde dictaẽ.
Aſty gręce ðꝛ vꝛbs vel ciuitas.
Aſtiſmos.i.antiſmos.vidx.ẽ. .
aſtrea.f. p. pe. ꝓ. i.iuſtitia ab aſtꝝ. qꝛ ð
celo deſcendit · Vñ Ouidius ĩ. pmo me⸗
rha. Vltĩa celeſtũ terras aſtrea reliq̃t.
aſtercus.a. ũ pe. pd. ꝛ res quę pertiet
aſtiriõ gẽma ẽcryſtallo. ⸗=4 aſtrũ-
ꝓpmqua.i cuius cẽtro lucʒ ſtella fulgo⸗
re lunę plenęg. 132 ſic. qꝛ aſtris poſtpoſi⸗
ta fulgoꝛem rapit ⁊ gerirt.
Aſtrolabiũn.s.quodda inſtrumentum

loſius artis aſtronomię?
Aſtrologus ðꝛ inſpectoꝛ⁊ menſuratoꝛ
aſtroꝝ.⁊82 ab aſtꝝ ⁊ logus.q̃i loquens
de aſtris Tj augurans Iñ aſtrologia ꝗdã
ars aſtronomię. Iñ aſtrologicꝰ.a.ũ.Et
ſcias ꝙ aſtrologia partiʒ ẽ naturalis.ꝑ
tim ſuꝑſtitioſa.Naturał dũ exequit᷑ ſo
lis⁊ lunę ue us vel ſtellaꝝ certas tem

poꝛũ ſtationſ. Supꝑſtitioſa vero eſt illa
qua mathematici ſequunt᷑.qui ĩ ſtellis

auguranc.quibus criã duodeci ſigna ꝑ
ſingula aię vel coꝛpꝑis mẽbꝛa diſ ponut

ſiorũq; curſu natiuitates hoĩz ⁊ moꝛes
poicore noſcunt᷑. .
ↄlſtronomuſ.m.s.S q̃ docet legẽ vel re

gulã de aſtris.vel q̃ noĩat ea.⁊2 aba⸗
ſtrũ nomos qð ẽ lex.vel noꝛma qð ẽ re
gula.vel onoma.i.nomen. Inde aſtro⸗
nomia ipſa ars · Iñ aſtronomicꝰ.ca.cũ-
bᷣm MugꝗDapias dicit. Aſtronomia.i.
aſtroꝝ lex.ꝗᷓ curſas ſiderũ docet.⁊ ẽ v⸗
na de ſeptem artibus liberalibus
Aſtroſia.ł atrophia.f.p.ẽ tenuitas coꝛ
poꝛis ex cauſis latẽtibꝰ ⁊ paulatim cõ
ualeſcentibus. dicta ſic ab ĩmutatione
coꝛꝑis Mã gręci nutramenti ceſſatocʒ
aſtroſiam vel atrophiam vocant

aſeroſus.a.ũ.i.lunaticus.quaſi malo

ſidere vel aſtro natus.· .
AVWſturco.oms.i.xtrariꝰ.ab aſtur ꝓ gẽ
te qꝛ apud illam gentẽ hmõi equi abũ⸗
dont. Eſt etiã idem qð accipbiter
ͤlſtrum.n.sS.i.ſtella.⁊ 2 ab aſtro pho⸗

q̃ pᷣmꝰ tractauit d aſtris.vel ab aſter⸗-

qð gręce ðꝛ ſtella. JIñ hic⁊ h̊ aſtralis.⁊
HBle.i.ad aſtrũ ꝑtinens. Er ſcias ꝙ ſtel⸗
la ðꝛ glibet ſingulan Sidus pluriũ ſtel
laꝝ collectio·aſtrũ gradis ſtella vt ſol-
luna ⁊ alij planetę.lęc tñ noĩa apð au
toꝛes confundunt. Item aſtꝝ qũq; po
mt᷑ ꝓ celo.non ꝙ idem ſigmficet.ſco qꝛ
aſtra ſignt partem cęli. .
Aſtula. f.p.ðꝛ illð qdð cadit de ligno qñ
dolat. 102 a tollendo. Vñ qdã volũt di
ci aſciã ab aſtulł.qꝛ eaſ a ligno eximit ·
Aſtur.m.t.eſt quidã populus hiſpamę⸗
q̃ iuxta fluuiũ q ðꝛ ſtura habitat. Inde
aſturia.f.p.regio vel ciuitas coꝝ· Inde

aſturiẽſis ⁊ aſturienſe. Itẽ aſtur.m.t.ðꝛ

adam auiſ ꝗg apud illam gentẽ abũdat

itha
vlleer
ghier
Nerw
Carco
Aſus
fallcie
piſhe
luc⸗
lent i
Pier
Ntutns.

Inans
atgo⸗
nohu⸗
nſns
En jn
lwope
buene⸗
nffue
lerge
W
Wr
W
g
re

, xu

Meen
ſeung
ulen
Vifio
i
ammt
Mnden
linen
mn
n
ichn
hne
ſunt

ater
nn⸗
tp

nn
1

28: ab aſtur p gẽte. vł ðꝛ ab auea ſter

atheſis. nomen flluuij⸗

4 no·qꝛ ſtermt aues. quę eria d8: aſturco 4 athleta. p. p:2.p.i.luctatoꝛ.pugnatoꝛ
* accipiter. Dap̃ᷣ.vero dicix Aſtureo aceci miles foꝛtis.⁊2 ſie quaſi ad lętum foꝛ
piter maioꝛ· Vñ Iſturco quadꝛupes. ris.i.ad moꝛtem.·
i Aureo 8ꝛ ales lidtr ſitas. ſraͤne. atomi gręce. debilitas ſtomachi lati
its 5 ſtus.us.ui.calliditas.doloſitas.ſĩrau. aromus.f.s.ðꝛ coꝛpus moiuiſibi ne⸗
allacia. ⁊ ſumie in malo. Inde aſtutia. f le ꝓpter ſui paruitatẽ.qᷓ;uis foꝛte nul⸗
sten p · i.ingemoſiras.doloñtas.cautela.in lũ coꝛpus ſit qð diuiſionẽ reciꝑe nõ poſ
cklla duſtria. calliditas.⁊ ꝓpᷣe ðꝛ de malo. In ſit.⁊dr ab a qð ẽ ſine.⁊ tomuſ qð cẽ diui
Kellis ueme eciã aſtu.imndecli.neu.ge.ꝓ eodm ſio.vel ſectio.qꝛ nõ recipit ſectoʒ ſenſui
ag P Kſtu vincit hõ cuncta creata ſolo. ſubiacentem.
ni aſtutus.a.ũ.i.callidus.⁊ðꝛ ab aſtu· artnepoſ filiuſ abnepoivide.ðĩ abauꝰ
s ante — ggtoꝛnati dicunt᷑ ꝓcuratoꝛes apud ana⸗
, Atacus.pe.coꝛ.maioꝛ ẽ bꝛuco.Et ut di cta cõſtituti.i.c.vmco ·de ſta.mona. l·
giyan cit glo. Joelis.pᷣmo.Eruca vermisẽ q :jrn.S·poꝛro. H
webe⸗ in oleribus maxime muemt᷑. Dꝛucꝰ ve eatramen.n.t.i.m̃gredo. JIñ h̊ axxamen
cen ro fętus locuſtę anteq̃; habeat alas.de tũ.ti.i.imncauſtũ.qꝛ m̃grum facit liquo⸗
nr⸗ inde cũ paru mmcipit volare ðꝛ atelabꝰ rem ĩin quo pom
aci. Cũ vcro plemt᷑ volat dꝛ locuſta. Et eſt atramentariũ.n. s.i.ſeriptoꝛiũ.plute⸗
Nnirl⸗ bꝛucꝰ multo grauioꝛ qᷓ; locuſta vel ate um. pulmaciũ · Vñ Exech.9· Et atram̃
ey lobus.qꝛ iacẽs in vno loco radicitus oo rariũ ſcriptoꝛes ad renes eius. Inde a
8 mesit fructus.atacus aũt ðꝛ ãi atregꝰ. ctramentariolũ ·li · dimmnutiuum · ·
co: i.ſine tega.co ꝙ mhil habeat quo mmuo⸗ atrien ĩis.m.t.i.iam̃roꝛ.oſtiariꝰ.exclu⸗
nin lutus tegatur.Dapias aurxem dicit αι ſarius. patigmarius. ianu arius ;
woe tacus auis ignota. atriolũ.n.sS.i.paruũ atrium·
d atauus pat᷑ aui.vid.. abauus. atriplices.hᷣbe humidã a frigidã vir⸗
N atelabus. vide. S. in atacus. tutẽ bñt.ĩ cibo ſumptę vẽtrẽ diſſoluũt
gii nh ater. a. um. i. mger. atttriñ. n. s ör magna vomus amplaæ
. atalanta ẽ ꝗdam virgo ꝓprer velociꝰ ſpacioſa.⁊ẽ ipſoꝝ nobiliũ.⁊dᷣr atriũ.qꝛ
aing tatem. ⁊8z ab atas.ileuitas. ⁊ lentos ei addunt tres poꝛticus extrinſecus.ul
niobi⸗ plenum.quaſi plena leuitare abater dr ꝓpter caliginẽ igms ã olim
. atlas. lantis. fuit frater ſoꝛomothei ſolebat eẽ mn atrio.Vñ in paſſione xpᷣi
no ho⸗ rex africę optimus aſtrologus. vnde di Et ſetrus ſtãs in atrio calefaciebat ſe
anr⸗ ctꝰ ẽ celũ ſuſtinuſſe.Et a noiĩc eiuſ dictꝰ ad ignem. Itẽ atria dicun? aulę exymi⸗
ſrus eſt mons africę atlas.q̃ ꝓpter ſui altiru txeria vel loca ſancta.ab attero.iqꝛ pe
vl⸗ dinem dictus eit celum ſuſtinuiſſe. ynd dibuſ ambulantiũ atterunt. Vñ Atria
unittl atlanteus.a.ũ.⁊ atłanticus.a· um. dic aulas eadẽ egmiteria dicas Et lo
lvrbl⸗ athalia interpꝛetat᷑ rempus dñi.⁊ fu ſancton tihi ſit caput ⁊ orrum.
an it regma in iſrael . atriarij ſunt pui ſiue cuſtodes atxri)
1 iciy athan aſia.i.iinmoꝛt alitas. atrox · o.t.i.efferus · crudelis. Jũ atro⸗
ro athanatos.i.ĩmoꝛtalis.ab a.qð ẽ.ſine· citas.i.aſperitas.crudeliras.
. ⁊thanatos moꝛtale. Inde athanatus attabernalis.9.t· i. ſocius ⁊ ꝓprie ĩ ta
cc6· v limmoꝛtalis berna. ieccatos qͥvalve freãntar raber⸗
idi athenę.nanꝝ.q̃dã ciuitas in gręcia.ab acramẽ. im̃s.n.x.i.ſeracium nam.
gs .pientię.qᷓ imoꝛtalł ẽ.ꝗᷓ oli ibi viguit. moma oꝛdine iuris ĩ ſcriptis redacta.
athemenſis.9.t. æ hoc ſe.nomẽ ẽ patri attritus.ẽ afflictus.aſumptuſ.exhau
z um aſ̃m foꝛmatiomſ analogiã deberet ſtus.imbecillis.vel fe‚ſis.
. o: dici athenenſis.ſed eauſa euphom̃ę ha⸗ attolitus.me · breuis.ẽ eleuatus vl q̃ẽ

bet · ante penultimam. quodam pauoꝛe concuſſus.

Attomtusa · um.pe.coꝛ.i.romtruo ſtu
pefactus.territꝰ.ↄfuſus.ꝑturbatus.

ante 2

uarus ðꝛ q̃ inoꝛdmate cupit res tem

poꝛales. 182 auarus quaſi auens.i.eu⸗
piens auꝝ. vel q̃i varas hñs manus .i.
curuas Et auarus ꝓpꝛie ð qui ñ ſatiat

ſeo cupidus q̃ aliena deſiderat Ja aua⸗

ricia.i.cupiditas:⁊822 ab aueo.es.i.cu⸗
pio.qꝛ auari ſemꝑ ſunt cupidi:Etiã a⸗
uartia ẽ reꝝ tꝑaliũ mſatiabilis cupisi
tas.⁊c̃ vnũ de ſeptẽ peccatis moꝛtali⸗
uceps.ↄ.t.ðꝛ aues capiens.ab bus.
auis ⁊ capio.vel capiens.

Rucipium ðꝛ locus aptꝰ d capienduʒ

aues. vel retc:vel virga viſcata.vel tu
gurium ad hoc ̃paratum.

Muccio.f.t.i.augmẽtatio.ð⁊ etiã auctõ

mercatio. Iñ auctionarius.aũ.i.i.mer

catoꝛ.qui res ſuas auger.⁊ ꝓpꝛie ðꝛ ille
q̃ hic vel illic res paruas ⁊ veteres ⁊ tri
tas ⁊ ruptas emit vt poſtea charius vẽ

Vat. Itẽ guctionatoꝛ quandoqʒ accipit᷑
Pꝛo impcratoꝛe ·

„

gͤluctoꝛ.or.m.t.i
vemt a verbo augeo.es·⁊ debet ſcribi
P· u. . ct. vld.S. m actoꝛ.

ſuratecn vendit᷑. Eſt eſt etia cibus qui

menſę vacuatę ſuꝑpaodit.
uctrix.f.t.i.augmentatrix.

Kucupabilis · ..t· ⁊ B le.i:res ꝗᷓ eſt apra

ao capienduů.

Xucupiũ.n.s.i.foꝛtumũ.⁊ bonus euẽtꝰ

Dr ctiã officiũ capiendi aues.

Audax. o. t. q aggredit᷑ aggrediẽda.
⁊fugit non aggredienda. In audacia
Et diffcrũt audax temerariꝰ.qudaci⸗
Atemeritas.qꝛ audax nõ timet.teme

rarius nõ cogitat periculũ Item auda
cia poſt coſiliũ.temeritas ſine conſilio.
Ze audax poit qñqʒ ꝓ arꝛogante.
udientia licet etia alit᷑ capiat.tamen

magis ꝗꝓpꝛie or eſſe faculras ⁊ poteſtas

loquẽdi coꝛã ſupioꝛe alicui ↄceſſa.ꝓut
dicimus.data eſt illi audientia.vel one
gata ẽ ei cõis audientia. .
luditoꝛiũ.n.ſ.ðꝛ locus vbi conſiliaare
ſponſa audiunt᷑.vel foꝛus cauſaꝝ.vłlo
cus in quo diuerſę cauſę audiunt ꝛtra⸗

augmentatoꝛ. dux.

Ausitoꝛ m curia pape vocot ecrant
q vice iudicl alicuius cauſam vel cau⸗

ſas audit.ĩ cle.auditoꝛ· de reſcrp.

uditoꝛ camerg papeę ðꝛ q̃ audit ne go
cia ſuꝑ theſauro papę ⁊ſuꝑ his ꝗᷓ ao ca
mera papeę pertinernnrt.
Auditoꝛ ↄtradietoꝛiaꝝ ðꝛ mn curia pa⸗
pe q audir impetrantes reſcripta ad li
tes vel aliter ad ius cõe ꝑtinẽtes gr̃as
uellana. nę. tã ꝓ arboꝛe q;ᷓ ꝓ fructu
pomt᷑ mn fe.ge.⁊82 ab auellano monte.
vbi abundant auellang.

AMuena.f.p.genus herbę.eo ꝙ auedæ ſur

RNuernus. m.s. ↄꝛ: locus vbi ẽ deſcenſuſ

ad inferos.⁊ pomt᷑ ſepe ꝓ inferno.⁊ ðꝛ

ab a. qd ẽ ſine.⁊ vernos qð ẽ delectatio-
qꝛ mn mferno nulla eſt delectatio. R
Augmentũ.n.S.i.am pliſicamentũ.

Rugur. 9.t.q vel ꝗ̊ m garritu auiũ diui

nat.⁊82 ab auis garrio.qꝛ antiquituſ

2

guſteũ ðꝛ genus marmon ĩ ęggypto tꝑe
aluguſti pᷣmo mmuentũ. Sicut etiã tibe
rin genus marmon tꝑe tiberij muentũ

Kuguſt?. m. s.ẽ ꝓpꝛiũ nomẽ cęſan. Qui

libet etiã romanus imperatoꝛ põt dici

auguſtus ab augendo limperiu. Vñ im
notiuitate dni legit᷑.Exijt edictũ a cę⸗

ſare auguſto Etiã antonomaſice Oeta
uianus dictus ẽ auguſtus.qꝛ ſuꝑ oẽs a

lios ouxit romanũ imperin.Et ab illo

dictus ẽ qdã mẽſis anguſtꝰ.qꝛ in eo mẽ

ſe natus ẽ.vel qꝛ obtmuit victoꝛiaʒ de
ulntomo ⁊ Cleopatra.vel iõ ab augeo.
ges.qꝛ in iſto mẽſe res augent᷑ ⁊ creſcũt

Nuũqʒ vero adiectiue declmat᷑ auguſtꝰ
a.ũ.i.nobilis.illuſtris.mnſigms.pᷣclarus
exlex.ſegregarius.celticꝰ.heroicꝰ.Et ẽ
ↄpoſitũ ab aue ⁊ guſto.as qꝛ ſolis nobi
libus licebat olim guſtare aues.⁊ tunc
comꝑat᷑.Cũ vero declmmat᷑ per quartaʒ

declmartõʒ hic auguſtus.us.ui.ẽ ꝗdam

ſpẽs diumatois ꝗᷓ fiebat in guſtu auiuʒ
⁊c̃ ↄpoſitũ ab aue ⁊ guſtu. Solebant eĩ
auẽ ſpargere gallims ⁊ĩ guſtu⁊ captõe

diuinatoꝛes per garritũ auiũ futura ſ̊
dicebont. In auguriũ talis diuinatio.
Nuguſtea f. p.i.charta ꝗᷓ ab Auguſto.i.
imꝑatoꝛe mittebat᷑.vl qddã genꝰ char
tę ſic dictũ in honoꝛe illius. Sicut au⸗

se
luii
luir
art
Ti
u
culen
l⸗ 4

ye

—

wr
iger
Auini
Auis
Gou⸗
hey
wy⸗
ago⸗
usz
nusts
reiiſ
ü
Wan
An
D
s⸗
lug
bix
ſwrge
desan
Allun⸗
on
e⸗
lual
Nid
eqna
Tuan
mnl
Mider
line
aba
Noth;
Dof i

kant
au⸗

ego
AdN

r Pe
rogdli
gfas
fwetu
nonte.

ſur
eweni
mo10
nxo.
.
ſti⸗
mdini
nquitu
turaß
matio.
N
NW⸗
w
arcnüthe
mweA

wr aua
cüac⸗
eDa
1ſugoes3
wbib
gmo me
cori d
d ⸗
nriach
agi
gſais
Et
lis ſobi
tne
Gortaj
Gamn
auiuz
banten
ctoe

„*

illius eſcę ſaꝑe auguriũ ꝙ ðꝛ auzuſtus.
Nuia.f.p.eſt mr patris vel matris.
Ruiaria.i.ſecreta loca.⁊a via remota
aut tm̃ auibus adibilia.
Ruicula.f.p.dimi.i.paruã auis-
NRuicularius.m.s.q̃ capit aues Itẽ aui
cularia plis numeri.n.s.dicunt᷑ loca ſe
ereta ſiluaꝝ ſolis auibus adibilia.
Ruidus.a· ſ.i.multũ cupidus.⁊pᷣm qͥſ⸗
dã ðdꝛ ab haben do.qꝛ ſemꝑ habere deſi⸗
rat. Jã auidulus.a.ũ.i.aliq̃ntulũ aui
Nuigerulus.m.s.vel auigerula dus.
ſ· p.ðꝛ qͥ vel ꝗᷓᷣ gerit aues ad vendendũ⸗
Ruinũ.n.sS.pe.ꝓð.quaſi e vmũ.i.aqua
Ruis.f.t.ẽ nomẽ generale mixtum.
að oĩa volatilia pẽnata.Et dꝛ ab a⁊ vi
a. qᷓi ſine via.qꝛ certã viã nõ hʒ ſeð ꝑ a⸗
uia queq; diſcurrit.Dotiꝰ tñ videt ety
mo q; ↄpoſitio.Etiã ðꝛ ab aueo.ues.i.
cupio.qꝛ auis cupide ſumit cibum
ARuius.a.ũ.i.a via remotꝰ. Inuius ⁊ de⸗
uius idẽ. Sʒ tñ ꝓpꝛie differunt.qꝛ deuiũ
ꝓpꝛie ẽ ĩ ſiluisauiũ im paruis vᷣgultis.

fnuiũ in paludibus ⁊aquis. Vñ Deuia

ſunt ſuuę.virgultiqʒ auia.lymphe In⸗

uia.ſępe tũñ hec legis impꝛopꝛie.

Rula.f.p.ẽ domus regia ſiue ſpacioſuʒ
habitaculũ poꝛticibꝰ quattuoꝛ ↄcluſuʒ
Jñ h aulula dimi.i.parua aula: Itẽ au
la ꝛ qñq; ſcrimũ m quo res ponunt᷑-
Etiã aulę pluraliter dicunt᷑ fiſtulę oꝛ⸗
ganonꝝ. pꝑ quas elicit᷑ melodia. Inde au⸗
lidus.a.um.i.dulcis mſtar ſom oꝛgam
Tulauris. 9.t.⁊ Gᷓ re.⁊ auletus.a.um.ꝓ
eodem ſcʒ ad aulam pertinens.
NRula grece cãnula ðꝛ vel tibia latme-
Rules.lis.⁊ auleous ðꝛ qui cũ cãm̃s cã

tat.ſcʒ tibicen Et ↄpõit᷑ choꝛaules.iſ.⁊

ẽ qui cũ cãnulis cantat in choꝛo.
Ruleum.n. S. coꝛtmna.qꝛ in aula lt⸗
tali reꝗ ꝑgamoꝝ pᷣmo fuit muentũ.vł
qꝛ m aulis extenoi ſolet. Itẽ auleus.a.
um.i.regalis.vel res aulę.⁊ð ab aula.
Rulicus.a.ũ.⁊ alanus.a.ũ.i.palatmꝰq̃i

aulę cuſtoſ qꝛ aſſidue ẽ ĩ aula cũ pᷣncipe

auoth.i.villa.vel villę. Vñ Mueri. ꝛ
Quoſ appellauit auoth iair.i.uillaſ iair
Aaura. f.p.qñqʒ id ẽ qd ſplendoꝛ.Vnð
ſoer ramos aura refulſit.i.ſplẽdoꝛ.2· Zꝛ
vẽtꝰ.vt aura flat·i.ventꝰ.ʒ Zꝛ ger.vñ

Theodolodus. Comit eqᷓ pennas? ſe edi

mittit ſn auras.i.m aera.ꝗ ðꝛ fauoꝛ.ur
iſte hʒ bonã aurã ſuę ꝓmotionis Vnde
AMera ſplendoꝛẽ ventũu ſimul ac fauoꝛeʒ
Nuattuoꝛ hec aura ſigmficare ſolet.

aurata.f.p.ↄ⁊ piſcis qᷓdã qui in capite

habet coloꝛẽ ſimilem auro.
aurea · f.p.ðꝛ frenũ eo ꝙ circa auẽſpo

nat᷑.⁊82 ab auris.Or̃ etiã qaurcus.a.uʒ.

adicctiue.i.de auro.⁊ tũc dꝛ ab aurum.
Pñ Rurea frenat equos.ẽ aurea mobi
aureola.f.p.Sꝛ ꝓpꝛie illus pᷣ le nomẽ.
miũ ꝓuemens ex oꝑibus pᷣcellentibus
qð dat᷑ ſanc m pria e᷑na Et tale pᷣmiũ
ẽ triplex.pᷣmũ ðꝛ crĩale qͥ ↄiugati caſte
viuẽtes coꝛonant᷑.qð pſᷣm theologoſ fru

ctus triceſimꝰ Secũdũ ðꝛ ſertũ quo

hoĩes exiſtẽtes ſin viduitate ↄtmẽteſ.m

ęt᷑na pria coꝛonant᷑.⁊ illus ðꝛ fructus

ſexageſimꝰ. Tertiũ ðꝛ aureola.q̃ docto⸗

res.martir es.⁊ hoĩes exñtes virgincs
coꝛonabunt᷑· 132 fruetꝰ cẽteſimꝰ.⁊ virꝰ
gimb?caſtis ſpãliter ĩ ęterna patria at
tribuendus. Oñ Virgimbꝰ cecidit cẽ⸗

teſimꝰ inregritadſ. Sʒ ſexagita ſeruãt q̃

ſunt viduati.Trigita pᷣuãt ↄiugati ca⸗

ſte viuẽtes.Et ðꝛ ab auꝝ ⁊olon.i.totuʒ
quaſi tora aurea.
ouricalchũ.n.s.quoddã genꝰ metalli.
ex diuerſis metallis ↄſlatu.ſic dictũ.qꝛ
habet ſilitudinẽ auri ⁊ęgris.auri m ſplẽ⸗
doꝛe.ęriſ ĩ duricia.⁊ ð ab auꝝ ⁊ calchoſ

i. ęs.lab auꝝ ⁊ calchos.i.fex.q̃i fex auri

auricomꝰ a.ũ.ðꝛ q̃ hʒ aureos capillos
quricularis.2.t:vcl auriculare.n.t.ðꝛ
mĩmus digitus.qꝛ eo aurẽ purgamus⸗-
Et adiectiue.muemt᷑ vt hic⁊ h̊ auricu
laris.⁊ G̊ rei.ſecretus. vt auricularis

amicꝰ.vel auricularis.i.res ad aurẽ ꝑ⸗

tinens.⁊ ꝓ eodeʒ auriculariuſ.a.um.vt

auricularius anulus. vel auriculariꝰ qᷓ

m aure fert᷑.vel auriculariꝰ.i.ſecretꝰ 2
ſiliatoꝛ.⁊ h̊ auricularia.i.ſecreta ↄſilia⸗
trix.qꝛ fſecreta in aure ſolẽt dici.
quriculariũaſecreto.vna ꝑs indeclĩa⸗
bilis · i. ſecretarius vel ↄſiliariꝰ. Vnð.2·.
Reꝗ·⁊ʒ. Fecitqʒ eum ſibi Dauio auricu
lariũ aſecreto.i.ſecretarium ↄſiliarium
auriculatus.a.um.i:.magnaſ aureſ ha
bens · ab auricula dicitur.

Auricus.a.ũ.i.res ꝑtinens ad aures.ſiẽ
dicimus auricos pilos qᷓ ereſcũut i aure-
Murifaber · m. s. ðꝛ q opat m auro
Murifcx.2.t.ð⁊ q̃ vel ꝗ facit auru.
Auriſicma.f.p.dðꝛ fabꝛica auriſicũ.vlł lo
cus in quo faber excoquit aurũ-
Murifodma.f.p.ð⁊ locꝰ vbi fodit᷑ auꝝ
AMuriga.m.p.pe. ꝓ.ðꝛ rectoꝛ currus.⁊
ðꝛ ab aure⁊ rego.qꝛ regit cequos freno
qi auris auditũ.uel ðꝛ ab ago ⁊ rego qꝛ
agit ⁊ regit currũ.vl ↄꝛ ab aurio.qꝛ au

rit.i.pcutit equos iunctos. Vñ vlurio

ꝑcu tio auriga dicit᷑ ſnd.
Auri graphia.f.p.ðꝛ aurea ſcriptura.

Jñ auri gra phuſq̃ aureã ſcripturã faẽ

vꝓLurilegiũ.n.ſ.ð⁊ locꝰ vbi repomt᷑ auꝝ
Auripigmentũ.n.s.ẽ genus terre ex qͥ
fit qũq; vnguentũ hñs coloꝛẽ auri·
Auris.f.t.pᷣm Iſwooꝝ ðↄꝛ ab hauriendo

voccs. Vn Virgili. Vocẽqʒ his auri

bus hauſit. Vel dꝛ q̃i auide rapiens ſo
Hiᷣ.vel ab auqiẽdo.⁊nõ eſt ↄpoſitio · ſed
ct ymologia. Jñ auricula.i:parua auij.

Ruriſcidus.m.s.artifex q̃ ſemdit auꝝ

Ruriſia f.p.ðꝛ cecitas qua ſovomite cir
c domũ Loth fucrunt ꝑcuſſi

Ruritus.a.u. ð: q habet magnas aureſ/

NRu roꝛa.f.p.ðꝛ imtiũ diei clarcſcẽqͥ vlpᷣ
mꝰ ſolẽdoꝛ acrj qͥ grece eoꝰ ðꝛ⁊ noſ ꝑ ð
riuatõʒ ab aura auroꝛã q̃i eroꝛã diciꝰ.

Aurugo.ims.f.t.eſt moꝛbus regius.vi

d. S.qrugo-
Murulentus.a.um.i.plenus auro.
urũ.n.s.ẽ quoodã metallũ.⁊ðꝛ ab au
ra ꝓ ſplendoꝛe.qꝛ p̊ ceteru metallis ful
get. vel ðꝛ ob arion qð ẽ ſeruarc. qꝛ pꝛę
cęteris metallis ſeruat. JIñ aureus.a.ũ
i.de guro exiſtens. Inde aureolus·a.um
io eſt aliquantulũ aureus.
Aurũ coꝛonantiũ dicebat᷑ qð ↄferebat᷑
odð coꝛonatõſ pᷣncipũ.uel qd coꝛonaꝝ fa
ciendaꝝ noĩe ſſtaboat᷑.ꝗᷓ m templo pẽ
tes a Lito ⁊ Beſpaſiano ſublate ſunt·

Alij dicunt auꝝ coꝛonatoꝝ qð dabat

athletis.

ANun publicũ ẽ qð ptlet ad grariñ fiſci.·

E·de au.pu.perſc.i.detectoꝛibꝰ.liꝰx
Ruruſpex2.t.i.diuinatoꝛ.vel diuinat᷑x
ob auſpiciendis auibꝰ dictꝰ e Vier.

⁊ videt᷑ dici ab aue⁊ ſpecio.Iñ auſpica⸗

toꝛ.i.diuinatoꝛ. Jñ auſpieatrix.i.diuĩa

trix. Inuemt᷑ etiã auſpicaro aduerbia⸗

liter. Onð Lerentius m andꝛia. Hauds
auſpicato huc me appuli. luſpex idem-
Ruſpiciũ.i.diumatio.auiũ mmſpectus.ł
bonus cuentus.Sco auſpiciu iuris eſt
exoꝛdiũ litis pᷣm Ber.i.c.paſtoꝛalis.
Ruſter. ſtri. ðꝛ ventꝰ ꝑflans a meridie.
dictus ſic ab hautiendo aquas. Nq nu
bila nurrit aquas dat In auſtralis.2

t.⁊ hoc.le.⁊ auſtrmus.a um.ꝓ codem.

ARuſtralis plaga eſt ꝗᷓ eſt ab auſtro.ſiue

meridie. Vñ auſtralis.i.meridianus.

Itẽ auſtralis fſnuemt᷑ ꝓ quodã paralel
lo q ⁊ bꝛumalis ↄꝛ.Et ẽ auſter ita calli⸗
dus ꝙꝙ etiã piſces ðꝛ coꝛrũpere mim mari
Itẽ ab auſter vel auſtrinus auſtrmo.aſ
i.coꝛrũ po.vitio vcl macrũ facio. Iñ au
ſtrmaruſ.a.ũ.auſtrinata aĩalia.i.macra
quaſi auſtro coꝛrupta.
Auſterus.a.ũ.⁊ hic⁊ h̊ auſteris ⁊ h re.ĩ
codẽ ſenſu.i.aſper. ſcuerus ſtrenuus.⁊
ðꝛ ab auſter.ꝗqꝛ ille ventꝰ m pᷣncipio eſt
oſper ⁊ ĩſuauis Jñ auſteritas.i.aſpitas
ſtroafricus ẽ qᷓoã ventꝰ collateraliſ

gauſtro. ſic dictuſ.q; int᷑ quſtrũ ⁊afcicũ ẽ
AMuſus.us.ui.i.audacia.ſco auſus.O.uʒ⸗

dicitur audax.
AMutenticus.a.ũ.i.autoꝛitate plenuſ vł
fidedignus.ſcʒ cui pᷣmo credebat᷑ cx ſui
digmtate vt autenticus ſermo auten
rica ꝓpoſitio.⁊82 ab aurentim grecc-
q; eſt dignum latinc. Item autenticꝰ
ctiã dicitur nobiuius.
ARutenticũn.S.ẽ liber iuris ciuilis ex⸗
cerptus quaſi ꝗdã ſummula ex alijs le⸗
galibus libꝛis ↄtinẽs nouẽ collationei
vt nouẽ partes pᷣncipales. Sco autẽti⸗
ca.f.p.ẽ lcx vel.S.incoꝛꝑatꝰ ĩ li.C.Et q̊

ſemꝝ allegat᷑ autentica. C.ti.tali vł ta

li.vt.C.de epi. ⁊cle.autẽtica generalit᷑.
Et ſie adoit᷑ ti.ſed ñ addit᷑ numerꝰcoll⸗
Autoꝛ.m.t.i fidedignus.ſ.pᷣmoꝛdialis ĩ
uen toꝛ alicꝰ arij. Et ðꝛ ab autentiʒ gre
ce qð ẽ famoſuʒ ł fiedignũ latme.Etiã
autoꝛ iẽ ẽ qð ligatoꝛ.⁊ſic ðꝛ a quodaʒ
verbo defectiuo.iſ.auieo.es.i.ligo.⁊ ſᷣm
pᷣmã ſigmñcatõʒ phi ⁊ muentoꝛeſ artiũ
vt ſolato · ANriſtoteles:aꝗlibet excellen
tes ꝑſone debẽt oici autoꝛes. Scom vo

ſbii
H
autoꝛe⸗
basawe
Koront
vel oute
inoiai
dicoh⸗
tolutq
firtalcu
üceoen
vockn
Nle
Cannas
feranto⸗
yr bon
ümst
&
ſocirn
ſonsa
ip
vofnb⸗
Girn
o
crinn
u
s
iati
sf
Anebs
Uisns
hon
DB
ſea
Fhe
Be
crte
i,

N
ſlipri
rnn

znen

—

ahia⸗
Dano
nw.
Nn
urisc
Nuls.
mendie,
. nu
talis
een.
do. ſue
Wd.
Rrwi
niclli⸗
genn
Nirnoa
oa
NNN

eiab
ms.7
dt
lalnitas
Nae
e

r
Nah
no uren
m Fecc⸗
Umr

aulsen
aahl⸗
lorne
M
nLG
ntlt
mrit,
nnoll⸗
ndills
nth ſe
uui
nußn
tuu
olen
ndo

canus. Ouidius. ceteri poete debẽt di

vel parua talis menſura.
ante

ci autoꝛes q̃ ligauerũt carmĩa ſua peboi Axa filia Caleph fuit.

bus ⁊ metris IJñ autrix · mlier autẽtica
ARutoꝛitas.f.p.ẽ ſentẽtia imitatõe diſẽ
vel qautoꝛitas ꝓut ſumit᷑ in ropicis.eſt
iudiciũ ſapientiſ m ſcia ſua. Wã a rei iu
dicio ſolet talis actus denoĩari. vt ſola
to dicit cęlũ eẽ volubile g̊ ita ẽ. qꝛ quod
videt᷑ alicui ſapienti ⁊ exto m ſua ſciẽ⸗
tia credendũ eẽ eſt ſic·iuxta illud Exꝑ⸗
to cred mgr̃o. Jũ autoꝛi ęabilis. 9.t. ⁊
hoc le.in eodem ſenſu cũ autẽticꝰ.i. fa⸗
ctum autenticũ.vel autoꝛicabile ðꝛ qð
fit autoꝛitate ſapien tis vel ſapientum
vt homo autoꝛixabilis.i.autoꝛitaſʒ cui

credi debet.

Rurtũnus.m.s.ẽ quarta pars anm̃ fri⸗
gida⁊ ſicca.⁊8 a tẽpeſtate.quomã fo⸗
lia cadũt ⁊oĩa matureſcũt.vel ðꝛ ab au
tũno.as.antiquo verbo.i.colligo.qꝛ im
autũno vuę colligunt᷑.⁊ h̊ pᷣm Yidoꝛũ⸗
Sed bᷣm Hug..ðꝛ ab augeo.es qꝛ tune
oẽs fructus augent᷑ ⁊1 matureſcũt.Seo

pm Dapiã ðꝛ a tempeſtate.qꝛ in autũ⸗

no ſant magne tẽpeſtates.Et ſunt q̃t⸗
tuoꝛ ꝑteſ anni. vñ Ver Detro det eſtaſ
exmde ſequet᷑ · Hanc dabit vꝛbanuſ au

tumnũ ſymphoꝛianus.Feſtũ Clemeni

caput hyemis ẽ vem̃entis.
Ruũculus.m.s dꝛ frater matris. ſicut᷑
patruus frater patris. Vñ ſatruus a
patre pẽdet auunculꝰ a gemtrice. Sed
auunculus magnꝰ ẽ frater auige⸗·
Ruus.m.s.ðꝛ pr patris vel mr̃is. Inðᷣ
auia · f.p.matris vel patriſ mater.vide
ſupꝛa abauuss.
Rux.augis.vel auges ĩin eodẽ ſenſu.ve⸗
mt ab augeo.⁊c̃ iſte pũctꝰmim quo ſol eſt
dũ maxime appꝛopjinquat᷑ nobis.vt eſt
circa feſtũ ſancti Viti.
Ruxeſis · i. augmentũ.⁊c̃ ꝓpꝛie dictõis.
ARuxiliũ.i.ſubſidiũ uel ſſidiũ.ſed differt
qꝛ auxiliũ ẽ q; ab extraneis dat᷑.ſubſi⸗
diũ qð poſtea ſuꝑuem̃t·ĩſidiũ aũt loco

vtili poſitũ. Iñ auxiliaris.ↄ.t.⁊ Gre.⁊

hre.⁊ auxiliarius.a.ũ.qͥ vcl ꝗᷓ vel qð pᷣt
ere auxiliu. Irẽ auxiliatoꝛius idem.
Ruxilla.f.p.i.olla.vel mẽſura paꝝ ma⸗

ioꝛ q; iuſta Jñ auxillula di parua olla

Axioma.n.t.i.digmtas. Iñ axiomaricꝰ
a um.i.digmtatem habens. M
&xis eſt celi ſeptẽtrionalis lmea recta
per mediam plagam pher
Axunga vel axungia.f.p.i.vent᷑ poꝛci
vel alterius rei. Vũ Macer de viribuſ
herbarũ.Si poꝛcina vetus axungia iũ
git᷑ illi. IJñ axũgarius.a.ũ.i.qd axũgiã
ptinens. vel axugiã vendens· Bel exũ
ga vel axũgia.i.vn guenrũ poꝛci Vnde
dicit ſpapias Ilxun gia.i.pin guedo ab
vnctione dicca. ι aonte
Acabel interpꝛetat᷑ fluens ſanguinẽ· vl
ſterquilimũ dicitur. 2
acaria mnterpꝛetat᷑ auxiliũ vſi.
acymus . a. u. i. ſyyncerus ſine fermẽto⸗
182 ab a q ẽ ſine T ymos qð ẽ ferm̃tũ
aconuſ. a.ñ.pe.ꝓ/ðꝛ ab a.qð ẽ ſine⁊ co
na qᷓi ſine cona vel extra conã. Vñ aco
m dieunt᷑ dij extra conã codiaci manẽ
tes · Sir ſigna dicunt᷑ acona ꝗ no ↄti⸗
nent᷑ intra conũ codiaci.
ante
Tal nomẽ idoli cuiuſoã ⁊ inter
pᷣtat᷑ ſin gulare m Iſiooꝛum.
vide infram Belus.
Baalberith ðꝛ: idolum coniuratiom̃s.
Baalim dicunt᷑ ioola aſſyrion.
Baalpharaſim ĩterpᷣtat᷑ diuiſio viroꝝ
Baalphaſis interpꝛetat᷑ diuiſio immi
Babatũ ðꝛ ferꝛũ qð annectit fa coꝝ-

ber equo cum gumpho

Babel iterpꝛetat᷑ ↄfuſio. Iñ Babylõ
vl Bab yloma ciuitaſ vbi olĩ hoĩes tur
rĩ ędiſicantes diſperſi ſunt ĩmiſſa diui
mrus ↄfuſione lmguaꝝ inter eos. Inde
bab yloma regio.⁊ babylomus·a.u.no
mẽ patriũ vel gentile.
Babiger. baboſus.baburtus icc.ſ.ſtul⸗
tus:meptus.hebes:mops.
Baburra.i.mmeptia.vel ſtulticia.
Bacca.cę.f.p.ꝑ duo.c.ẽ fruetus oliuę
⁊etiã lauri ſdomt᷑ tñ qũqʒ ꝓ quolibet᷑
fructu.⁊pei»ipue arboꝝ ſilueſtrium. In
uemt᷑ etiã bacca ꝓ gẽma pᷣcioſa. Vn ĩ
auião.Quid mtido pᷣciũ coꝛtice bacca
daret · Iñ baccatꝰ.a.ũ.i.baccl lapidibꝰ

. —„ 6 —
adoꝛnarus Vel ᷣm pᷣmã ſigmſicatõem
& fructu baccaꝝ obundãs vel paſtus.
Inuemt? ecia ꝓ catena· vt colla baccis
attrita-i cateis. In baccatꝰ.q.ũ.i.cate⸗
Baccar.aij.f.t.ðꝛ herba faſci natus
nũ pellẽs.⁊82 a bacca. Vñ Virgilꝰ m
buccol.Baccarc emge caput. .
Baccaulũ.n.s.ðꝛ ferctꝝ im quo moꝛtui

deferuntur. .
Boecha.chę·ſacerdotiſſa bacchi-
Bacchanalia bacchanaliũ. vel lion. fe
ſta bacchi. Juuenalis Qui charios ſ⸗
mulant m bacchmalia viuunt.
Bacchama.f.p.i.furoꝛ.·
Bacchariu.n.s.qddã vas vmarium.
Bacchan na.nę.f. p.iden
Baccheus.a.um.⁊ bacchicꝰ.a.ũ.jin eo⸗
dem ſenſu. i.de baccho exiſtenss·
Bachides ꝓpꝛiũ nomen viri.de quo ha
bet m libꝛ Machbab.
Bacchmal.n.t.i.toꝛculaꝛ.pſſoꝛium.
Baocchis bacchidis.F.t.i.femĩa colẽſ fe
ſtum bacchi.i.ſacerootiſſa eius.
Bacchius.m.s.q̃dã pes metricꝰ qͥ ĩ fe⸗
ſtis bacchi vtebant᷑· vide.S.antibacchꝰ
PBacchiũ.n.S.i.feſtũ bacchi Bacchium
etiã ꝑuus vꝛccus quo vtebant ĩ feſt

bacchi ad vmũ tenẽdu.ſeo poſtea in v⸗

ſus aquarios tronſijt.
Bacchala dimi.i.pↄarua bacecha
Bacchus.chi. ꝛ deꝰ vim. ⁊ qũqʒ pom̃t᷑
ꝓ ipſo vmo.vñ Cato.Cũ venerc ⁊ bac⸗
cho lis ẽ ſeo iuncra volu ptal.Et pᷣm fa
bulas ↄꝛ egiſſc nocturnas feſtiuitates
⁊fuiſſ- mgr ebꝛiet atis.ꝓpꝛiaꝝ vxoꝛuʒ
violatoꝛ.⁊ ꝓximoꝝ vxoꝛes euellẽs ⁊ fu
riens.ac furioſus.nouiſſime vero a ti⸗
tams occiſus c. Etiã bacchus ẽ qdam
genus carmis qð ĩ feſto bacchi camt᷑.
Itẽ fabuloſe ðꝛ ꝙ iupiter generauit fi⸗
liũ qͥ dicebat᷑ bacchꝰ.cꝰmat᷑ anteq̃; pa
reret mtoxicata fuit ⁊ moꝛicbat᷑.⁊ filiꝰ
d matre moꝛtua fuit exciſus.qui ðꝛ in
uemſſe vmũ Vñ Eſt menſura batus ꝓ
pꝛiu quoqʒ dicit bacchus.
Baculus·m.s· ↄꝛ a baccho pᷣm Iſwoꝝ
qꝛ ab ipſo baccho ðꝛ repertꝰ.qꝛ hoĩes
vino moti baculo ſmmtebant᷑. Vel Zꝛ a
aiulo.as.
PBadius.m· S. ðꝛ equꝰ quẽ antiq̃ vadiũ

dicebatit a baiulo.as.qꝛ nos baiular. ut

ðr badius quaſi vadius.a vqdo.il.quia
foꝛtius vadit inter eętera qialin
PBafer.q.ũ.i.groſſus vel agreſtis.
Bahen ẽ oꝛnamentu colli ex anulis au
reis ↄfectũ.bahen ci gꝛece coꝛona latie
HBaia.f.p. ꝛ poꝛtus. Itẽ baie.aꝝ.ẽ ciui
tas i italia iuxca marc.qꝛ ibi ẽ iocꝰ poꝛ
tuoſus ⁊ delectabilis. In bai.nus.a. uy⸗
nomen patrium O=
Baiulu.n. S.i.frenũ cqui =
HBaiunola.f.p.ðꝛ lcctꝰq ĩ itinẽ baiulat᷑.

PBala.lę.interpꝛctatur mueterata.Fu⸗

it ei ancilla Rachelis.

Balaam mterpᷣtat᷑ vanus populus.
Balach iterpᷣtat᷑ pᷣcipitãs ſiue duoꝛãs
Balamtę.aꝝ ·i.vuę vel vites iſtor glã
diu vuas facictes grades. ñ h̊ balam⸗
tides.itidis.gẽma pᷣcioſa.
Balanon grece. dicitur glons-
Balans.ontis.participium.o.g.a ba⸗
lo.as.Et balans antis.f. t. ꝓ ouc.
Bolanus pe·coꝛ.qdã arboꝛ. Et ut di⸗

cunt genus ẽ quercinũ. Jũ h̊ balanũ. m

ꝓ fructu.⁊ ꝓ vnguento me facto· ʒñ

balanatus. a. umi.balano vnctus. pin
Mug.Quidam dicunt ꝙ balanus eca

ſtanea cocta.ſ.baloſa.⁊ coꝛ. la.
Balatro.oms.i.clamoꝛoſus ioculatoꝛ.
Vñ DOꝛarius. Mendici mane balatro⸗
nes Vel balatrones ſᷣm quoſdaʒ dicut᷑
ꝓdigi ⁊ leccatoꝛes a Seruilio balarro
ne ꝛc̃ · Sʒ ᷣm hanc ſigmficatõʒ meliꝰor
baratro.troms.a baratrũ.⁊ apte bara
tro.oms.i.leccatoꝛ ðꝛ a baratrũ:qꝛ oĩd
baratro.i.ventri cõmittit S
Balatus.us.ui.ð clamoꝛ ouium.
Balbus dör balbuticns.vel titubanſ qͥ
verba non cxpᷣmit.ſcd frangit · a balbã
bo dictus. Seo bleſus qui litteras im⸗
perfecte ꝓfert.

Baloucta.tę.f.p.ðꝛ lac pꝛeſ uz a ſero.ſ.

mutata8z balducta q̃i valde ducta qꝛ
valde pꝛeſſa eſt⁊ ducta.
Balea.f.p.i.funda.vel inſtrumentũ qð
vulgo vocat᷑ baleſtrũ. In balearius.⁊

hic baleatoꝛ.i.funditoꝛ vel baliſtratoꝛ S.

⁊dicitur a baaoaoin.
Balearis.ↄ.t.⁊ hre.i.cũ balea iactabi⸗

le. Inuemt᷑ ctiam balcaris ꝙ funda. 7

viVY
ubne
Erhnt
ſasmae
ſorcar
zworede
efunden
Etinw
balerkt
bylunas
ſeſomeng
unufg
gbaince
ſndet
cancdsd
Pieſi
ſtoſin
urſi
Mngn
weracksit
woctlzt
Mebancnn
Pwritci
AMräüre.
G
An
kn.
berene
n
ſiönmn
liborh⸗
Mlingẽ⸗
eaſae
Pline
klimst
ſninſot
Ghrt

*

lquia
s
dde
aechi
bod
us ;

ou

s.
ieohos
sirgl
bbn⸗

. H
6 ba⸗
e.
Ltut di⸗
lmnim.
d d
Me
dnse

.
s a

NrNAeSnH

baii!
vbalotto
Fnnein
rd
min

n.
abanſ
tabah
a

cach

meni
S

dr

deriuat tune a noĩe inſulę Baleros em̃
vel balerica vel balearis mmſula ẽ hiſpa
mę.Et ſunt duę.ſeʒ aphꝛoſiadeſ⁊ gema
ſiags.maioꝛ mmoꝛ Vnde vulgus eas
maioꝛicã ⁊ minoꝛicã vocat. In his inſul

pᷣmũ repertaẽ funda.vñ baleariſ oicta

funda T balcaris dicta ẽ talis inſula.
Et in vtraqʒ ſigm̃ficatõe a balma quo

balea. Et a balea baleos vl balerica vł
balearis. a quo etiã hica h̊ͥ balear-.⁊ B

re. nomen gentile .
Balena. f p.quidã maanus piſcis.⁊ ðꝛ

a balm qð ẽ fundere vel iacere.eo ꝙ ef⸗

—

fundat vel iaciat aqu
cunctis beſtijs maris.
Baleſtrũ.ſtri.n.S.a balin ðꝛ. Inde bale
ſtro.ſtras.ſtrare.i.cũ baleſtro alq̃d ꝓij
Balm̃ grece latine cere vel ꝑcutere
8ꝛ iacere ſiue emittere vel effundere.
Balinon gręce.balneũ latim dicunt.qꝛ
anxietatẽ aĩ tollit·a balmnoys.qð ẽ
mens.qꝛ iacit anxietatẽ de mẽte. Hinc
hoc balneũ.nei.a leuarõne męroꝛis ðꝛ.
Inuemt? etiã m.fe.ge.balneę. aꝝ. Inde
balneriũ.rij.⁊ balneatoꝛiũ.rij.ambo ꝓ
loco in quo balneat᷑·
Paliſta.f.p.genus ẽ toꝛmenti.vel ðꝛ oẽ

illuo qð aptũ ẽ ad nuttendũ iacula ⁊te

la. 182 a balin zhaſta Toꝛquet᷑ ei ver⸗
bere neruoꝝ ⁊iacit haſtas ⁊ ſaxa Vlðꝛ
abaleros ĩſula quadã vbi vſus baliſta
rũ pᷣmitus eſt muentus Iñ baliſtarius
qui facit baliſtas.vel q̃ iacit cũ eis.
Balliuus ẽ officialis domim̃ tẽpoꝛalis

vt de ſen. excõ.c.dilecto.⁊m̃ cle.i.de pe⸗

Balneolũ.n.s.i.paruũ balneum.
Balneũ.vid.S. balmon. N
Balſamus.f.s. S⁊arbos balſami. ſimil
viti m ſtipite.folijs ſimilis rutę.ſed al⸗
bioꝛibus ſompꝑqʒ manãtibus.in q̃ᷓ q̃nqʒ
ↄũterant.ſcʒ folia.lignũ.coꝛtex· fructꝰ
fuccus. ñ Balſamũ.n.s:ẽ lignũ vel
fructus vel liquoꝛ eiuſ.Er nota ꝙ mul
tiplex vnguentũ balſamus affert. ſoꝛi⸗
mũ ẽ ſcioſius alys qð ſpõte manat de
folijs: ⁊illud vocat᷑ balſamũ · Secũduʒ
carpobalſamũ vel xirobalſamũ.Ter
tiñẽ opobalſamũ Quartũ ẽ lfoiobalſa
muũ · Qumtũ ẽ calobalſamũ vl xilobal⸗
ſamũ. Et ꝓbat ſic. an ſit coꝛruptũ bal⸗

a huc illuc alti

yveas luti. Cde metal.li xi: m ccurſ.

ſami vel non. Si ferat in manu iſoleʒ

purit carnem ſi non ẽ coꝛruptũ. JIñ bal
ſamatusla.u.i.balſamo munctus.quoꝰo

etiã põt eẽ participiũ.Nã balſamo. as

ibalſamo mungere. qð ↄpom̃t cũ in. ?
fit ſnbalſamolas.i.valde balſamo iunge

Baltcũ ẽ etheroclitũ in genere.qꝛ ĩ ſin

gulari s generis maſ.ĩ płi ge. maſ.vcl

neu. ⁊ ſemꝑ ſecundę declmatõis · Et eſt

balteus cm gulũ militcare ſic oictus.q̃ſi

pendẽs.qꝛ ex eo dependent ſigna ⁊ad de⸗

mõſtrandũ legioms militaris ſummã⸗

i.ſex miliũ ſexcentoꝝ.ex qͥ nũero ⁊ iiꝰ⸗
ſiſtunt.: Vñ ⁊ balteꝰðꝛ nõ tm̃ qð cingit
ſed etiã ið a quo arma depencẽt.· DBnde
Job.iꝛ? Balteũ regũ diſſoluit.⁊ pᷣcigic
fune renes eoꝝ · Iñ balteolus.i.paruuſ

balceus.⁊ balteatꝰ.a.ũ.i.balteo oꝛnatꝰ

Auroꝛa.Balteus ẽ carms macies can

doꝛqʒ pudicuous. H
