Agula.f.p.pe.coꝛ.i.lena qᷓᷓ agẽs gulã.
IAin vel ai ẽ dictio hebꝛaica.⁊ int᷑pꝛeta
tur fons vel oculus-
AMianea ðꝛ vltimꝰ caloꝛ in coitu quo oẽ
coꝛpus concutitur.
Aios latine.i.agios grece.
ante

Ala. ale. pᷣmo ſiẽt agmẽ vel turbã eqᷣtũ

vł militũ.ſic dicta coꝙ ꝓtegat pediteſ
alan vice. Iñ alar..i.turma eq̃ralis Vñ
Im pꝛouiſus adeſt⁊ muriſ axplicat alaſ
2 82 falſa religio. Vñ Job de hypocriqᷣ
Cũ tꝑs habuerũt extẽderũt alas.i.fal⸗
ſaʒ religionẽ exteriꝰ.ʒ: ſiqẽᷓt ꝓtectionem
vñ ps. Sub vmbꝛa alaꝝ tuaꝝ.4. graʒ
tei. vñ ſoꝛoſꝑ.Qui caret alis að celi pa
rriã ñ hʒ vñ volet.s:? ðꝛ vanꝰ actꝰ Vnð
Zachariaſ.Ecce due muliereſ ꝓgredi
ẽtes ⁊ ſpũs ĩ alis caꝝ.õ ẽ ꝑs piloſa ſub
bꝛachijs ꝗᷓ etiã ðꝛ aſcella. Oñ Ouidius
Quã ſepe amoui nec trux iret ĩ alis. i.
fetoꝛ ſub aſcellis.7·8 ꝑs auis. Vnð in
euãgelio:Quẽadmodũ gallĩa ↄgregat
pullos ſub alis. Itẽ ab ala vemt alatrꝰ
i.aliq̃s habẽs alaſ. Iñ etiã aliger quaſi
gerẽs alas. Itẽ alarica ẽ lãcea q̃dꝛata
hũs ferrũ q̃ſialas.vñ Euolat ⁊ purgat.
bumæris ſuppom᷑ ala
ARlabaſtrites ðↄꝛ lapis cõdidus⁊ inter⸗
tinctus varijs coloꝛibus.
Rlabaſter idem.

4.

r ᷑ — „ 1 2
Alabaſtrũ dðꝛ pixis vnguẽti de alaba .

ſtro mn qua mcoꝛrupta ſeruant᷑ vngu?⸗

ta. Vñ ſᷣm mgr m ĩ hiſtoꝛijs ẽ ſimii mo

dus loqnði alabaſtrũ vnguẽti:ſicut cũ

8ꝛ cyphus vim. Vñ alabaſtrũ vnguen
ti nardi.i.pixis alabaſtro plena vnguẽ
to nardide quo infra dicet᷑ vbi narous
VBñ Mar moꝛei lapidis mtioũ genus ẽ
alabaſtrũ. Foꝛſan ob hoc dictũ.qꝛ foꝛ⸗
ma ſplẽdet vt aſtrũ. Marmoꝛis ẽ ſpeci
es alabaſtrũ vaſcula dẽ quo pꝛo cõſer⸗
uandis vnguentis ſepe cauat.
AElabanda ðꝛ exiã lapis pᷣcioſus.

Alab n dꝛ inſtr̃m cuʒ quo fila vertunt.
vñ Pertit h̊ alabꝛo qcqᷓo ner femĩa fu⸗

ſo. Et ðꝛ ab ala.⁊ bꝛios mẽſura q̃ men⸗
ſurarũ alis.Et nota q; filũ a colo ducit
ĩ fuſuʒ.de fuſo ĩ alabꝝ.hĩc ĩ girgillũ.deĩ

de ĩ glomicellũ.hĩc ĩ panũpoſtea ĩ telã.

Alacer ſᷣm Dapiã · ðꝛ foꝛſ.gaudẽs.expe

ditiuus.hilaris.velox. In alacritudo ⁊

alacrimoma · i.leticia. vñ Eſt alacer va
lious.letus veloxq; notat᷑.
Alam dicunt ppli quidã habitãtes iup
lanũ fluuiũ.ſiẽ alemam iuxta lemanũ.
Alapa ẽ faciei ꝑcuſſio.ſicut colaphꝰ col
li. In vemt alapus.pi. ⁊8ꝛ ille q̃ patiẽ⸗
do alapas victũ aoq̃rit · Vnð Si mihi
das alapã vere tibi vo talionẽ.Dic ala
pã maleę colli dicas colaphũqʒ
Alauda.f. p.nomen auis.
Mlauſa.f.p.nomen piſcis.
Alba.be.ꝗqoũ ciuitas eoqalba ſcroph
fuit ibi muenta.Itẽ alba ðꝛ etiã veſtis
ſacerdotalis linea⁊ ſtricta ꝗᷓ̃ camiſia ðꝛ
⁊poderis ⁊ talarj⁊ ſubucula pᷣm Dapiã.
MNñ.Dicit᷑ vꝛbs alba veſtit᷑ pᷣſ bit᷑ alba

Albane. aꝝ.ſunt nuces quę diu ſeruate

ſunt albe.ab albus.a.um
Albama Aſię ẽ ꝓuitia vel regio
IAlbam dicunt᷑ hoĩes eiuſ regionis ꝓ
pter albos crines. .
Albaſpma nomen ẽ arboꝛis
Albea ẽ ꝓpꝛiũ nomen qqug .
Ilbedo.ims.i.albitas.

Albidus. a· u. ⁊ albmus. a. i. illud q8ð
mmis albũ ẽ. Jñ albiditas.i.albedo.
Albidolus. a. u. ẽ qd aliq̃nrulũ albet.
Albuũ ẽ foꝛmula quędam.

Albo. indeclinabile ẽ liber ĩ quo nomia

ſanctoꝝ ſcribunt.
Alboꝛ ðꝛ pallida albedo.⁊32 ſignũ le⸗

Albugo ẽ ſubtil mẽbꝛana.tenuis pꝛę

pellicula viſuʒ ĩpediens.⁊ glaucitas
aalbedo oculoꝝ. Oñ Turoꝛa Contur
bons oculos albugo figurat hebꝛeos.

Ilbula qᷓoã fluuius ꝓpt᷑ coloꝛẽ aꝗ̃ q̃ͥ mõ
ðʒ: tybermꝰ a tyberio rege ĩ eo ſubmer
Albumẽ ðꝛ albus liquoꝛ m ouo. ſo⸗
Vñ vllbugo viſus. albumẽ dꝛ oui. Iteʒ

albumẽ teſta centrũ mẽb ꝛzana vitell?⸗

Sunt pꝑpteſ oui quas quis diſcere debet

AUlburnus ẽ qᷓdã mons Lucamę. eoqpal
beat.vel ẽ ivolum quoddam.
Albus. a. n. i. cjdidus. Et differũt. Vñ
Albũ natura facit.ſed res cãdida cura
IUlbus etiã pomt᷑ ꝓ vẽtre q̃i aluꝰ. Vñ
hic albiolus.li. Vñ Juuen aliſ. Cunus ⁊
albiolus lonã pignerat artus.

allbũ ſton ẽ ꝗoã tabula dealbata qᷓ po

nebat᷑ m curta vlłturri ſrorjĩ loco cõi
m qua ſcribebant᷑ ⁊ poncbant᷑ noĩa vo
catoꝝ ad iudiciũ.⁊ad cuius ĩſtõtiã q̃li

bet ciratus eẽt.⁊ibi ꝓponebant᷑ ſtatu⸗

ta edicta p̃toꝛis in groſſa Fa.itaq;ab
oĩbꝰ legi poſſent. Et erat certa pęna g

iſtũ q̃ delebat iſtõ albũ.qð mõ ſublatuʒ

ẽ.· Oe hoc in ele.i.de iudi.m Muſʒð litig.

S. omnẽ.collł.viij.

Albagaria ſunt ꝓcuratõs qᷓ̃s certe vil⸗

le debent vñis ſuis ad eos vementibus
de reſcri p:ad audientiam.
Albergarie ſunt cenſus ſeu pactõs ꝗᷓ ð
bent ꝓ ↄmeſtiombus. De hoc ꝑ glo.m.
c.ſterea.d iur.patro.
AWlcal acetũ valens ao alchimiam.
Alce grece vᷣtꝰvel foꝛtitudo latine.
Alcea.f.p.i.verbena..
Alcedo.ims.ðꝛ qauis ꝗᷓ ſ̃ ceteris auibuſ
pullos ſuos ſeoule alit.⁊ vemi ab alo⸗
Alceus.cei.pe.ꝓ.fuit q̃dã poeta is.
foꝛtis qui mucctiuam ſcripſit.
Alchimus.mi.ꝓpꝛiũ nomẽ viri. Vnde

Kurꝛora: Alchimus ex Raron deſe cen⸗

dens ſtirpe ſacerdos
Alchimia ᷣr ſcĩia docẽs facere auꝝ vel
argentũ ex pulueribus metalli.vel qui
ſcit ſeꝑare aurum a cupꝛo.
Alchimiſta.cõ.p.qui ſcit iſtam artem.

T⸗

.L

1
ſe⸗
hyn
n⸗
ſe
he.
m.
oß
dele
ye
lr⸗
e
er⸗
Nn
un
Gan
Aluo
ſendr
ſorte
W
N

Nen

D
* d 4
Want
Nnan
Wör
kebej
Conti⸗
whon⸗

det
NN

V

N

oco ci
in wo
tij dli
inu⸗
N
pe⸗
ubu
lg

evil⸗
idos

lon

niam⸗
ne⸗
pibui
bab
1.

nt
r

vel
un

n

Ilcioes.i.foꝛ ⁊ foꝛmoſus.vel nomẽ eſt

ꝓllcyone ẽ auis maria ꝗj m herculis.
hbyeme in ſtagms oceam mdos facit.ꝗᷓ
excubãte fert᷑ pelagꝰ flatibus vẽtis cõ⸗

xmua ſeptẽ dieꝝ tranqᷣllitate putreſce

re.⁊eius fętibus educandis obſequm
ipſa rerũ natura ſᷣbere.Vel ðꝛ ab alcy
one vxoꝛe Ceicis.ꝗᷓ doloꝛe viri ſui mu⸗
tata ẽ in auẽ iſtã. Vñ Ouidius ellcyo⸗
nes ſolę memoꝛes Ceicis amati.·
Rlea.f.p.q̃ᷓdã luous vel imſtr̃m quo lu⸗

dit᷑. ab Rlea quodã milite.q̃ m troiano

bello iſtũ luoũ ĩuemt ᷣm Hug.Dapias
vero dicit. Alca tabula luſoꝛia dicta a
quodã qui hũc luoũ muemt. Vñ lea
tunę ſoꝛtes exammat aurum.
ANleariũ. n. s. locus vbi aleę reponunt.
AMle atoꝛ.on..q̃ ꝑfectꝰ ẽ in luðo alan·
Alearoꝛiũ.n.s.locꝰ ĩ quo ludit᷑ cuʒ alea.
Iñ aleatoꝛius.a.ũ:qð ꝑtinct ad aleas⸗
vel qui cũ eis ludit.
Aleo.oms.dↄꝛ qui frequent᷑ ludit ĩ alea.
⁊perdit. Vñ Sum nudus vt paſſer B
fecit teſſer ⁊ aſſer. R
Aleola.f.p.dimi.i.parua.alea.
lemama.i.germama. aſoꝛ ab alendo.
qꝛ manat ĩ piguedie.vlðꝛ a lemão flu⸗

4
—

Alemanus aliq̃s d tali terra- uio.

AXlers.i.doctꝰ q̃i alienus ab arte ꝑ dꝛiũ
Ales.tis.me.coꝛ.ĩ obliq̃s.ↄ.g.ẽ auis. ⁊
8ðꝛ ab alo.lis qꝛ alit nutrit pullos ſuoſ
vel pᷣm Hug.qꝛ alit᷑ a nobis:vel ðꝛ mr̃

vecl nutrix.vt m hymno.l ſolis oꝛtꝰ ꝛc

vel ðꝛ turma militũ.ꝗ⁊ acies ðꝛ.⁊ h̊ in
bello qñ foꝛtioꝛeſ ſᷣponunt᷑ ad modum
gle · tuc ðꝛ ab alckle. Vñ Si volat eſt
volucris.ales ſi geſſerit alas.
Alexander ꝓpꝛiũ nomẽ viri.
Alexandꝛia nomẽ ꝓuitie vel regioms.
vllga. f. p.pᷣm Mugł.ẽ herba. frigidiſſi⸗
ma creſcens ĩ mari.⁊ẽ̃ q̃i fenũ diſpoſi⸗
ta.182 a verbo algeo.es· Etiã alga ſu⸗
mit᷑ ꝓ quolibet qð mare eijcit.vñ ma⸗
re ðꝛ algoſuʒ eo ꝙ algã de ſe ꝓijcit. vel
or alga ab alligo.as.qꝛ alligat pedeſ vl
manuſ. BVñ Ilga fit herba man ſeo dðꝛ
vlua paludis
Algama.at.r ſummitas vel altitudo
Algad.f. t. ſedes alta ĩ celo. qᷓi alens

Ammas M
Algeuia dicitur doloꝛ algidus.
Algiditas.tatis.f.t.i.frigiditas.

Algidus.a.um.i.frigious.

lgoꝛ.oꝛis.m.t.i.frigus.
Algoꝛithmus eſt ars numerandi

Algoſus.a.ũ.i.frigoꝛoſus.

AWUlgus. us. ui.i.algoꝛ vel frigus.

Mlia.m.p.ẽ nomẽ fluuij ꝑ vnũ.l.ſeð cau

ſa metri aliqũ ſcribit᷑ ꝑ duo.
ARlibꝛu.i.alabꝛũ eo ꝙ ĩ eo libꝛant᷑. i. vol
uunt᷑ fila.vel libꝛant᷑.i.ſoluunt᷑.
NRulidus.a.ũ.i.vulcis aðd modũ ſom oꝛ⸗
gamci.⁊2 ab aule.aꝝ ꝓ fiſtulis.
Aliemgena.ↄ.p.ð⁊ q̃i aliene regiom̃s.ł
aliena gẽte natus vel gemtuſ. Et ðꝛ ab
allon . i. alienũ· ⁊ geneſis natura ł gene⸗
ratõ.Sic etiã t᷑rigẽa.frãcigẽa.oĩa talia
Alienꝰ.a.ũ.i.extraneus. ſunt. .g⸗
Alietus.ti.i.merillus.ab alo:is.vel vt
diẽ Papias &llictꝰ ẽ auis ſiłis aq̃le vel
maioꝛ · Vñ Exiguas ĩ ſe vires alietus
habẽdo.Exiguas volucres depaſcit dꝛ
Rliger.m.s.i·auis.⁊ ðꝛ ab ripiendo.
ala⁊ gero · qꝛ gerit ſe ſurſuʒ alis ſuis ex
ercendo officiũ volãdi.⁊ſumit᷑ ꝓ velo⸗
ce trãſſumptiue.ðr etiã aliger qñ aera
legãs.i.traſiẽs.qꝛ volãdo aera ꝑtrãſit.
Rlimen.i.alimẽtũ.alibũ.i.uutrimẽtum
Alimoma itẽ.vel etiaʒ ðꝛ pam̃s datꝰ ꝓ
deo. ſ. elemoſyna. Etiã ẽ locus i quo ſer⸗
uant᷑ nutrimẽta.⁊ðꝛ ab alo. Vñ Eſt a⸗
lo fons rectus alimoma nomĩs huius⸗
Mã panẽ ꝗrens hinc alimẽta trahit.

Alimones.m.t.plalis nũeri.i.nutrito⸗

Rliphanus ð cyphus puus hñs res.

paruũ foꝛamẽ ao modũ vitri guttura

ti.182 quaſi alens mfantes-
Alipopiarius.m.sS.ðꝛ ioculatoꝛ pilę-.
Alipes.ð.t.i.velox.q̃i hñs alaſ m pede.-
Aliptes.i.plagaꝝcuratoꝛ.qꝛ eas fomẽ
tis alit.i.curat. Vñ Juuenalis Gꝛam
maticꝰ rhetoꝛ.geometer pictoꝛ alipteſ
liquio ẽ ↄpoſitũ ex aliꝰ⁊ q̃ᷓs.⁊ mouet᷑
aliq̃s aliq̃ aliqð vł aliqᷓd.⁊ ſcribit᷑ ꝑ.d.
Rliquot ẽ g.o.ĩdecli.⁊ płis numeri.
Aliſoꝛium ẽ cultellus ſutoꝛis·
AXlitan ðꝛ mẽtrix ꝗᷓ a ſcurris nutrit᷑
MWUlittus auis ꝗdã ꝗᷓ gallicc aſcia vocat᷑
Vnde Ouidius Eſt homo factus auis

„
ꝓlms alittus in alis. vel foꝛte ẽ alietus
Alixudo.f.t.i.pingueo.
Alitus.us.ui.m·q.i:nutrimẽtũ vł pa⸗
ſtus.ſed alitus.a.ũ:i.nutritus.ſed qñ a
ſpirat᷑ ſiẽt flatũ.vt patet loco ſuo
Rlitutus/m.s.ðꝛ⁊ vermis volatilis.
Rliuus vel almus dꝛ ager vel agger iu
xta aqquaum
Alius me.coꝛ.ĩ ntõ.hʒ alius in gtõ me⸗
ꝓð.Et differũt alius ⁊ alter.qꝛ aliꝰ int

multos.ſed alt᷑ int᷑ duos. Vñ Bꝛeciſta.

De multis ꝓpꝛie pꝛimus dices aliuſqʒ.
Sʒ poꝛ ac alt᷑ dic ↄcoꝛdare duobꝰ. Iſij
alteruter vter aſſocies ⁊ vrerqʒ. Item
alit oicat᷑.ſ.q ↄuemũt ĩ hoc qꝛ impoꝛ⸗
tãt diuerſitatẽ ambo ſed drũñt qꝛ alius
impoꝛtat ↄiuerſitatẽ eſſentialẽ · ſed alt᷑
accidẽt alẽ· Differt etiã alius a ceteris.
nãõ alij dicunt᷑ alio ex nũero.ſed ceti ex
Mlectoꝛius ðꝛ lapis qui in ſto coxẽ
macho galli reperie .
Allecto.oms ↄ inſtabilis q̃ nõ hʒ req̃⸗
em.vel ẽ ꝗdã furia mfernalis.q̃n ſunt
tres. Vñ.Cres agitãt mentẽ furię ra⸗
tione earentẽ Cũ mẽs bacchat᷑ tunc al
leeto vocitat᷑. Et cũ mente fera viſpu⸗
tat in oꝛe megera Lũc ẽ theſiphone cũ
pꝓduüt iurgia voco.
Alects a de palã ẽ electꝰ.vł dꝛ ↄſirma
Allec piſciculꝰ ao liquoꝛẽ ſallia rus
mẽtoꝝ idoneus.Et ðᷣꝛ ꝙ viuat ex ſola
oqua.mhil aliud comeds Vñ Quatu
oꝛ ex puris vitã ducũt clemẽtis. Allec
vnda fouet igmſ paſcit ſalamãdꝛã Tal
pũ terꝛa nutrit.aer quoqʒ cameleontẽ.
llegoꝛia.f.p.ẽ myſteriũ vl ſimilitudo
qñ m pᷣfiguratõe loqmur vbi aliud ẽ in
voce.aliud m ſnĩa.Et ðꝛ ab allon qð ẽ
alienũ. ⁊ goꝛus dictio vel locutio.quia
vnũ Z aliud ĩtelligit᷑ · Circa qð notã
dũ ꝙ oĩs ſacra ſeriptura qᷓdꝛifoꝛmi rõe
diſtimguit ſiue expomt. Rut eĩ in hiſto⸗
rico vel lr̃ali intellectu.aut allegoꝛico
gut anagogico.aut tropologico vl mo
rali ſolet accipi.Hiſtoꝛia nãqʒ ẽ q res
aliꝗᷓ quõ ſᷣm lr̃am dicta vlł facta ſit pla

no ſermone refert · vt cus ðꝛ.ſdopulus

iſrael ex egypto ſaluatꝰtabernaculum
vño fecit.Et ðꝛ ab hiſteron.i.videre vł

pen oſcere.qꝛ antiq̃tuſ nemo ſcribebat

hiſtoꝛiã mſi q̃ vioiſſet᷑.Et ſie qñ dictõa
imtelligunt᷑ ſimplicit᷑ vt ſonãt.ẽ ſenſus
literalis vel hiſtoꝛicus.lllegoꝛia aũt ẽ
cũ verbis ſiue rebus myſticis ſ̃ſentia
chꝛiſti.⁊ eccleſie ſacramẽta ſieẽnt᷑. Ver⸗
bis vicʒ vt ait Jaias Egrediet᷑ virga
de radice ieſſe.qð aꝑte ẽ dicere Naſcetc
vgo Maria de ſtirpe dauio.⁊ de ea chꝛi
ſtus naſcet᷑. Rebꝰ miſtid ẽ ꝓpls iſr de e⸗
gyptiaca pᷣuitute ꝑ ſanguinẽ agm libe
ratꝰ Allegoꝛice ecclaʒ ſit ꝗ̊ ꝑ paſſionẽ
chꝛiſti a demomaca pᷣuitute liberata ẽ-
Et nõ qallegoꝛia muli modis expomt᷑
Qñʒ a ꝑſona.vt Iſaac ſiẽr xpm Qñqʒ
a re⁊ nõ ꝑſona vt ories occiſus ſigt xpᷣi
carnẽ paſſaʒ. Qñq; a loco.vt chꝛiſtꝰ ſᷣ⸗

dicaturꝰ aſcẽdit ĩ mõtẽ.vbi emmentia

loci ſiqt eius ſapiẽtiã ⁊ exccllentiã.Qñ
qʒ a numero.vt appᷣhẽderũr ſeptẽ mu⸗
lieres virũ vnũ.i.ſeptẽ dona graꝝxpᷣm
Nñq; a negocio vel facto.vt mtfectio
Golię a Dauid intfectõʒ diaboli a xpᷣo

ſiẽt. Anagogia aũt ad ſuꝑioꝛa ẽ dᷣucẽſ

locutio ꝗᷓ de ̃mio futuro.⁊ de ea ꝗ ĩ cęł
E vita Kura. ayri⸗ ſiue myſticis ßᷣmo⸗
mbꝰ diſputat.lꝑtis.vt cũ ðꝛ. Gti mũ
vo coꝛde. Myſticis.vt cum ðꝛ. Bti q̃ͥ la
uãt ſtolas ſuas vt ſit illis ptãs ĩ ligno
vite ⁊ poꝛtas intrent ciuitatẽ Quod
ſic expomt᷑ anagogice Beati q̃ mũdãt
cogitatõs ſuas ⁊ actꝰ vt ſit illis ptãſ vi
dendi dñm nrm Jeſuz chꝛiſtũ. q̃ dicit-
Ego ſuʒ via vita⁊ veritas.⁊ꝑ doctri⸗
nã ⁊ cxẽ̃pla ſcedentiũ patꝝ intrãt ĩ regꝭ
celoꝝ.Et ſic ẽ diffcrẽtia int᷑ allegoꝛiã⁊
aonagogiã.qꝛ allegoꝛia ẽ myſticꝰ ſenſus
ꝓtinens að militãteeceleſiã in q̃ ſumꝰ.
ſed anagogia ẽ aꝑtꝰ ſenſus ꝑtinẽſ ad ee
cleſiã triuũphantẽ. ꝗ ẽ cõitas ſanctoꝝ.
iã triumphãs ⁊ regnãs.TLropologia vᷣo
ẽ moꝛalis locutio ꝗᷓ ad inſtructõʒ ⁊ coꝛ⸗
rectõʒz aioꝝ myſticc ſiue aperte reſpicit
Myſtice ut ait Salomõ DOiĩ tꝑe ſint ve

ſtimẽta tua cãdida.⁊oleũ de capite tuo

nõ deficiat.qð ẽ dicere.Oiĩ tꝑe ſint oꝑa
tua mũda· charitas de coꝛde tuo non
deficiat. Mꝑte vt Joãnes dicit. Filioli
nõ diligamꝰ verbo neq; lingua ſed oꝑc
æveritate.Et vt bꝛeuit᷑ habeas.hiſto⸗
ria docet.factũ Tropologia facicenduʒ

——— V

ſet
es
M
ſe⸗
o⸗
py.
ort
Mn
M
a
c
N
un
nt
ſgii⸗
haſie
ininn
Syn
ſilan
ſg⸗
ct
ſn.
u
Cil
luuns
Pe
Mer⸗
Funm
wr
hom
N
d
nyn
lon
1
Kan⸗
tſe⸗
li
ſot
orz.
R

te

N
oe
ſae
chin
re⸗
ibe

Allegoꝛia erecendũ. Anagogia a ſhb etẽ
d. Vñ Litxtera geſta docet.q̃d credas
allegoꝛia. Moꝛalis q̃ᷓd agas.quo tẽdaſ
anagogia eęc patẽt ĩ hac dictõe hieru
ſalẽ.Hiſtoꝛice eĩ ẽ nomẽ ciuitajᷣ.Cropo
logice ẽ typus aĩe fidelis.lllegoꝛice fi⸗
gura eccleſię militãd. lnagogice typũ
gerit ecclie triumphãtis. Vnð Sicur

hieruſalẽ polis ẽ terrena ſdelis Cõſtãſ

ecelig mons foꝛtis patria ſumma⸗
Alleluia ẽ hebꝛaicũ ⁊ habet accẽtũ acu
tũ ſuꝑ extremã.Et pſᷣm diuerſos diuer⸗
ſumode expõit᷑ ⁊ diuſa hʒ ſigta ßᷣm Hugj
Cũ aũt gauiſiz m hiſtoꝛijs pomt᷑.⁊ ſuꝑ

obundant nec eius figẽtũ ꝓpt᷑ mmiã mẽ

tis iubilatõʒ expᷣmi põt.tũc ẽ ĩteriectõ
ſigmſicatõis guadẽtis vł exultãij.⁊ ſiãt
leticiã dñice reſurrectõis.vt patʒ mi q̃⸗
buſdã officijs vbi ↄtinue freq̃ntat᷑ iſte
tᷣmĩnus alleluia.Sʒ exqͥ circa expoſito

res variat᷑.iõ Hugj.ſic expomt.Alllelu⸗
ia.i. laudate nomẽ dñi.Hieronymꝰ ſic
Alle. i. creat᷑ a. lu.i. laudat.ia.i.dñmq;

Nug.Ulte.i.ſalua.lu.i.me.iq.dñe.vl m⸗

bꝛoſius. Alle. lux. lu. virtꝰ. ia. vit a. Dꝛe

goꝛus ſic.lle.pr.lu.flius.ia.ſpũſſan⸗
ſm aliquos l.altiſſimus. le.leuatꝰ im
cruce.lu.lugebãt apli:ia.iã ſurrexit.vł
alla.i.laudate ĩuiſibilẽ.vel narrate deo
laudẽs.vel laus tibi chꝛiſte Et alla iſta
vox leticię ⁊ iubili pᷣmo audita fuit a io
anne in inſula parhmos. vtz m Mpoc.
ævtimur ea tm̃ in diuĩis laudibꝰ.⁊pſᷣm
aliqᷣs ẽ nomẽ maſ.ge.eo q vtimur ea ꝓ
teo ꝛc. Vñ Gꝛeg Oreʒ natũ ſiãẽt quoqʒ
penuma.Denot mbꝛoſius ꝙ ſit lux
vita ſaluſqʒ Saluũ me dñe fac totum
denotar RNug. Laus tibi ſit xpe Hiero
ronymꝰ ↄpꝛobat eẽ. Et pᷣm Rabanuʒ

iſta uo noĩia amen ⁊ alla nõ ſunt trãſla

ta · ſeð retinẽt ꝓpꝛiã ⁊ pmã impoſitõʒ p⸗
pter reuerẽtiã.qꝛ Joanneſ in poc di
cit ſe ea ab angelo audiuiſſe.vel qꝛ alle
luia gaudiũ ⁊ laudẽ celeſtẽ ſiẽt qd nemo
nouit hꝰ ſeculi.⁊ ꝑ ↄñs expòi ñ pᷣt.qꝛ i⸗
gnota.5ſᷣ ſub nod vocabulis expmit᷑ im

Allibꝛati dicũt q deſcripti ſut.¶· ꝓpꝛie

T libꝛo ciuiũ vlł cõita alicꝰ eiuitatis.
Alliſus. a.um. id eſt leęſus.

AMlliũ dꝛ q̃i olidũ.i.fetẽs.vel ſᷣm Dapia
eoqꝙ oleat.cuiꝰodoꝛem venenata fera
nõ ſuſtinent.leo ⁊ pardꝰfugiũt.Hõ ꝓ ci
bo ſumit ⁊ viſceribus infundit ꝓ medi

camẽto.ũ ꝓ cibo ſumat᷑ ab egrotãtibꝰ

nõ ab epulãtibꝰ.Hoc aũt genꝰ ſᷣm NHy
pocratẽ calivũ ẽ ⁊ ʒucit vermes Coꝛ
poꝛibꝰ q̃ bonũ ẽ.oculis vo ꝑm̃tioſuʒ·
qꝛ ĩ cibo ſumptũ oculis caligĩes facit.
Allobꝛoges dicunt᷑ burgunomenſes⸗
nomen gentile eſt.

Allodiu n. . 82 hęreditas quã vẽdere ł

donare poſſum ixa vt mea ꝓpꝛia.Et ꝓ
pꝛie vocat᷑ fundꝰ ſiue curia ruſtical að
quẽ agri vel manſus ꝑtinẽt.⁊3 ab al
los qð ẽ alienũ ⁊ oda laus q̃ aliena lauſ
qꝛ aliem laudãt te ſi bẽs bonã heredita
tẽ.vel qꝛ allodiũ talis hereditas lauda
tur ſi bona fuerit. Et hʒ etiã ſcribi per
ſimplex.l.⁊ tunc ðꝛ ab alo.q; alit ⁊Tnu⸗
trit nos. Etiã põt dici ab alieno.qꝛ ali

enat᷑ de vno ad alium.

Allo. m. t ẽ inſtrumẽtũ acuendi cultel⸗
los.⁊c lapis rotundus cũ quo vel in d
faber purgat iſtrumẽta vt ſint acuta⸗
Allophilus.pe.coꝛ.ialienus. Vñ ĩ Nu
roꝛa Cerneqallophilꝰ hoſtibꝰ ille dat
Rllon mnterpꝛerac alienum.
Allopachia.łallopathe grece ᷣm bhug.
i.aliena paſſio ꝗᷓ ab alio mfert᷑ Vel ᷣm
Paõ.paſſio ab alio in aliũ tranſiens.
Ullopeda ẽ nomẽ piſcis.

Allocha piſcis quidam.

Allothetra ẽ mr oĩm figuraꝝ ⁊132 ab al
los qð ẽ alienũ ⁊ theſis poſitio.q̃ſi aliẽa
poſitio accidẽtis ꝓ occidẽte.Conſundit
eĩ genera.vt lis ẽ de pauꝑe regno.Nu⸗
merũ.vt turba ruunt.Caſum.vt vꝛbẽ
quã ſtatuo veſtra efſiii·
Alliopaſis ẽ modus conſtruẽdi recipꝛo
cus · vt fit ĩ ↄſtructõe trãſiriua recipꝛo
ca.82 ab alliõ.i.alienũ ⁊ paſis paſſio:
Allutces.tium.⁊allutia.oꝝ.loca ceno⸗
ſa.i.cęno plena.vbi fluuius abluẽdo di
mirtit cęnum ⁊ putredinem.

Alluuio.oms.⁊ alluuies.ei.i.alluuiũ.vl

aquoſitas.aquanm udãtia. Job. i4 ANl
luuione paulatim terra conſumit᷑.

„
Aliuuiũ. n. s. latẽs merementũ qð fit
cũ fluuiꝰ ex vna parte addit᷑ ripe. vł ðꝛ

conſumptio ripaꝝ ab aqugs

AIlluuiꝰ in. S. ager quẽ paulatĩ fluuiꝰ

abluendo in agru reodit.

Alluuioſus.a.u.i.cenoſuſ.plenꝰ alluuio
Allux ðꝛ maxia pedica ab ad aluceo.d.

i.l. qt ad alias lucẽs im magmtudĩe. vñ
Eſt mamuũ pollex.ſed dicat᷑ pedũ allux
lmꝰ. a. ũ.i.ſanctꝰ.pulcer.nutriẽs. Et
differũt almus ⁊ ſanctꝰ· Vñ d coꝛpꝰ
ſanctus ad mẽtẽ ꝑtmet almus. Jũ al⸗
mitas.almitudo.almicies.i.ſ. anctitas.
MWmilucerna.f.p.locus ame⸗ oꝛq idẽ
nus q̃ frequent᷑ illuſtrat᷑.
Alma mons eſt apud ſmirnam.
Alnꝰ.f.ſ.qdã arboꝛ eoq a mue alat Iñ
hB olnerũ.ti.⁊ẽ locus vbi creſcũt alm .
Alneu S. a.ũ.i.de alno exñrs
Alnũ fructus alm.
Mloa.f. p.ðꝛ arboꝛ odon ſaauiſſimi pᷣm
NPaʒ.ꝗᷓ in mdianaſcit᷑ alignũ eius vice
Thymiamatis altaribꝰ adolet vñ ano⸗
men traxiſſe ercdit᷑. Itẽ pᷣm ſoapiã ⁊ J
ſidoꝝ ẽ herba ſuauiſſimi ſucci ⁊ coſtrin
git ſuccus iſte ad m dũ picis. a c fere
eiuſcẽ coloꝛis ⁊ẽ valde medicimalis. Et

pot declinari: h aloe huius aloes. vel 5 .
aloa.huius aloe vt dicit Bꝛito. ᷣm aut

Hugj. aloæs. is. ſi umix ꝓ quodã vnguen
to amariſſimo facto de alo⸗
logia ðꝛ conuiuiũ ſine ſermone.qꝛ an
ciqui ſilenter pꝛandeboaont.
Alogij oicunt᷑ heretici ſine verbo. qꝛ
bo dei non crediᷣt. reſi puẽres Joannmſ
cuangelium ⁊apocalypfſum
AXlogꝰ? ð lr̃a vlł nota ĩ libꝛis emẽdãdis⸗
Aloperx.i.vulpes. Iñ alopicia.i.vulpe⸗
cula.vel alopicia ẽ alienatio capilloꝝ.
Pñ Muſculꝰiĩ tibia ſy manet alopicia
Alopicioſus:..ũ.i.cqalaus. V
Alopia f.p. lepꝛa qoam.
Alopus ẽ qᷓ ꝓpr mercedẽ patit᷑ aliquiꝰ
Alphaberu. n. s. i. abedarium. 2

Alohag? lalpagꝰ.i. ſealpẽs vl effooiẽs

Alphanus. m. s. ẽ falſus mẽdicus.
Alphira.f· p.ẽ pᷣmũ granũ matuꝝ ⁊al⸗
tiſſimũu ĩ ſpica.⁊8: ab alpha.i.pᷣncipiũ
vel öꝛ farma hoꝛxei.vel polenta.
Alpis raro muemt᷑ in ſingulari. Et di⸗

cunt᷑ alpes alti mõtes ſ̊ alijs mõtibus

eminẽtes Et dicunt᷑ alpes q̃ſi alta petẽ
tes vel qᷓi altipedes.i.mõtes.añ ẽ ↄpo⸗
ſitio Et ẽ tractũ a ligua galloꝝ q̃ alpeſ

altos mõtes vocãt. Et ab alpes dꝛ al⸗
pinus. a.i.i/aliqs ĩ mõtibꝰ hitans. JIñ
tranſlalpmus.i.vltra alpes exiſtens

Alpmas. aſ..9.t. nomẽ gẽtile. aliq̃ſnatꝰ

m alpibus vel de alpibus exfſñns.
Alſa fluuiuſ qdã. Inde alſatia. ꝓumtia
Zalſatius aliquis de tali pnintia. . .
Altare.n.t.i.ara. ⁊ 2 qi alta ara. qꝛ al⸗
taria ſolẽt fieri in alq locis. Et iſta noĩa

alrare altariũ altar ix ſint.ſ.altũ lo ⸗

cũ vel altũ ęoiſiciũ vel lapidẽ ĩ alro po⸗
ſitũ.ſuꝑ quẽ offerunt᷑ ſacriſcia.Et nã
ꝙ ara m quoſoã differt ab his.qꝛ ara
ðꝛ illa eleuatio ſine lapide lato tegente

ßaltariũ vel altare ſigt lapidẽ ſupꝛapo
ſitũ.vnũ tñ ſepe ꝓ reliquo pomt᷑. Vel

ſic differũt qꝛ ara ᷣm aliͤs ẽ ſe olidcei. al
tare vo ſanctoꝝ ⁊ oꝝ gẽtiliũ. Scom

vo Bꝛeciſtã ecõuerſo.⁊ meliꝰ altare ðꝛ

ci. ⁊ ara ſanctoꝝ. Vñ ꝓpha Tũc inpo

nẽt ſuꝑ altare tuũ vituios. Hñ Eſt al⸗
tare dei diuĩo ꝝ dicimꝰ araſ.Mota etiã

ora vel altare ſigt coꝛpꝰ chꝛiſti ĩ cru

ce.calix tumulũ vel ſepulcꝝ.patena la

pidẽ ſepulcri coꝛpale ſeu byſſus ſyn do⸗

nẽ in ꝗ chꝛiſtus erat iuolutꝰ ĩ ſepulcro
Vñ Ara cruq.tumuli calix. lapidiſqʒ
patena.Syndoms officiũ cãdida byl
Alrariolũ n.s.i.paruũ altariũ ſus bʒ
Altea.f.p.malua ſiluatica. Vñ Rlteaz
Dico illã qꝛ creſcit m altum.
Alrellꝰ Rhomulꝰ co q; a lupa ſit ali
Alter ⁊ alius differũt vide.S. ĩ ali?ꝰ tꝰ.
Iñ alteruter.i.alter de duobꝰ.i. ille vel
ille vel vterqʒ ambo.
Alteratus.a.ũ.i.alter effectus.
Alrxeratio.i.certatio vel lirigatio
Altercatoꝛ. diſputatoꝛ certatoꝛ litiga
Alteritas.f.t.i.viciſitudo. toꝛ.

Alternanſ.i.dubitãs vel errans

Alternus.a.ũ.i.viciſſitudinarius
Altiboans.i.alte clamans.

Alticula.f.p. ðꝛ ꝑua altilis vel nutrix-
Altigradus. a. um. i. alte grodiẽs.· vel ꝗ

Em alto graduꝰ

is
Nuin
V
ſande
loſ.
hicc⸗
Cepen
1or
bre
Aaon
roo
n
Wohe⸗
ac
thim
kledtd
Nriait⸗
Penc⸗
N
Rop

ria
in
vmof
rn
r
Uerg
nnon
uo
ſerin
lont,
Dinnet
duci⸗
de et
omet
ſoſ

lhe

ir⸗
A

Altilis. 2.t. ⁊ Baltile.pe.coꝛ.ꝛ tes qᷓ od
Falit᷑ut pinguioꝛ fiat ⁊ut occidatur. ut

poꝛcia volucres vomeſtice.⁊ðꝛ qñʒ ſub

ſtantĩe h altil: qñʒ ̊ altile. Vñ m euãge⸗

lio.Tauri mei⁊ altilia occiſa ſunt.Dapᷣ
dicit: Altilia.volatilia ſagmata ſtudio.
Et pꝛiſci di. ¶Atilia dicimꝰ ab eo qd ẽ a
lere. Altilia qᷓſ altilia vocamꝰ. ⁊ coꝛ pe.

vñ Greci · Oꝛmx ſiluan ſolct altilis eſſe
Alriloquus.a.ũ.i.q alta loqẽᷓ domoꝝ.·

Altio.oms.i.alitio.ab alo.

Alti ſonãs.o.t.i.altũ uel ex alto ſonans

Nltiſonus.i.alte ſonãs.
Alcithꝛonũ.n. S.i.ſedes regia: Inde Alti
thranus qui ſedet miſta ſe.
Ilritonãs.o.t.i.q̃ alte tonat l ſubſtanti
tiue dẽ ds altitonãs ⁊ cmtas ſctã vbum

altx.i. alitrix uel nutrix. Taceræacelũ

Altoꝛ p ſincopã ꝓ alitoꝛ.i.nntritoꝛ. Iñ
Altrinſccus.i.alt᷑ uel ccõtrario.vtꝝq;.
Altriplex.o.t.qui uel ꝗᷓ ẽ aio duplex ſᷣm
Hug.ſs ſᷣm papᷣ · i.duplex doloſus.
Altus.a.ũ.p ſincopaʒ ab altoꝛ uel alo · i.
alitus. Vel alrus.a.ũ.ab alto.as.de qͥ eẽ
altiſonus alritonans ſiãt pła pᷣmo em̃
idem ẽ qð ſublime ut cclũ eſt altum.2..i.
difficile · ut iſta q̃ſtio ẽ alta.i.difficil. Vñ
Dꝛophiriꝰ Altioꝛibus quidẽ qſtiombus
abſtmẽs ꝛc·ʒðꝛ ꝓfundũ.ut infernuſ ucl
mareẽ altũ·eo ꝙ ibi raro ptmmgimꝰ? fun
di.Et nã ꝙaltũ⁊ ꝓfundũ ſunt reci ꝓca
co mõ.ofe em̃ qð eſt altũ deoꝛſuʒ ↄſide⸗
rando eſt ꝓfundũ.⁊ oẽ ꝓfunduʒ ſurſum
ↄſiderando dr̃ altũů Vnde omne quod al
tum ſi retro numeres fit imum.
Alucar alucare ueloluearium idem. ⁊ ẽ
vas in quo apes deliteſcnnt.
Alueꝰ.m.s.dẽ vent᷑ flluuioꝝ. uel ðꝛ vas
factũ að moð aluei flluuij in quo pedes

lauant᷑ olera ⁊ carnes. Iñ alucolus.li.

dimjnutiuũ tã aluei fluuij q; aluei vaſis
Damcl.ia. Intriucrat paneſ in alueolo

Pomt᷑ etiã alueꝰ ꝓ vaſe q̃dꝛato capaci ĩ

quo metallũ ardens ĩmergit · ut ꝑ anti⸗

pariſtaſim i. reſiſtentiaz induret᷑ · Iteʒ

Alpheꝰ ẽ nomẽ flluuij· ⁊ interpᷣtat᷑ rceti

tudo. Vñ fingit᷑ calpheus ſequit are⸗
thuſam ut rectitudo vétutem··
Alumen.n.t.i:ſalſugo terre.i.luti.⁊ dr a

lumẽ.eo qꝙ cet᷑is coloꝛibꝰ pᷣbʒ lumẽ vlł ali

mentũ. ab alo.qꝛ caloꝛes bus miſcet

glit. Sʒ alij dicũt ꝙalumẽ ſit ſufernꝰ.et

ſic ꝓducit mediã ⁊ 8ꝛ ab a qð ẽ ſinc⁊ lu
Alunatꝰ.a.ũ.i.nut᷑tus. mẽ qſn ſine lum
lunꝰ.m.s. d qui nutrit uel ꝗᷓ nutrie-
Vñ ẽ ⁊ qui nutrit ⁊ qui nutrit᷑ alunusꝰ
Aluta. f.p.di pellis.artifitioſe ⁊ curioſe
candidata.⁊ dĩ ab alo.is.qꝛ alit pes a

frigoꝛe Vñ Juucnalis. Mvoſita mare⸗

lunam ſubtraxit aluge·
Allutarius dr pellipariꝰ q̃ uel oꝑat᷑ pel
les cãdidatas uel tinctos uel qui eas cã

Alutũ dr calceus pegrim? ðꝛ didat

ab a quod eſt ſine Ilutum. ꝑ orinʒ. qꝛ ſe⸗

pe eſt cum luto ucl dicit᷑ coꝛtex arboꝛis
quercinę qᷓ cerdones p̃parant coꝛuim
ꝓllutariũ vr̃ aliq̃d factũ de luto.ut ꝑies

Aluus ⁊ vent᷑ ⁊ vterꝰ idẽ ſigent.ſ.ꝑtẽ coꝛ⸗

pis aĩialis.ſz tũ ꝓpꝛie differunt. qꝛ vent᷑
ẽ generaliꝰ m ſigendo.qꝛ ↄuemt tam aĩa⸗
libus bꝛutis qᷓ; rõnalibus.ſʒ alia duo ſo
lũ ↄuemũt hoibus.· Sʒ adhuc differunt

qꝛ aluꝰ dr vgis.ſʒ vterꝰ mulienpgnãtiſ/

Vñ Gre. Eſt venter mar.·ꝛc. ANttũ etiaʒ
vent᷑ attribuit᷑ mulieribꝰ.vñ Bñdictꝰ
frucrus uentris tui Itẽ Beatuſ ventet
ꝗ̃ te poꝛtauit.Et ꝑ h̊ pʒ ꝙ vnũ ſepe pom
tur ꝓreliqͥ. Item alit᷑ pᷣt aſſignari diffe⸗
rentia qꝛ vent᷑ ẽ ꝑs vigerens ⁊ cõſumẽs
cibos acceptoſ⁊ðꝛ vent q̃ſi ventũ teneſ⸗
ul qꝛ ꝑ totũ coꝛpꝰ vitę alimta trãſmit
tit.18: ꝑſext᷑ioꝛ in qua apparz pĩguedo
extrinſecꝰ ⁊ ꝓtendit᷑ a pectoꝛe vſqʒ ad
iguines. uel ðꝛ a venio vems qꝛ recipit
cibuzs vementẽ. Sʒ aluus ẽ ꝑs m q̃ ſunt
ſoꝛdes ꝗᷓ purgari ſolent.Et ðꝛ aluus.co
qd abluat uel purget ventrẽ menſecus-
Etiã ðꝛ ab alo.qꝛ alit coꝛpꝰ⁊ nutrit Itẽ
gluꝰvgis dr q̃ſi albus.qꝛ ut freqnt᷑ vir⸗
gineshũt albos vtos · aꝛ dut eſſe albe . i⸗
caſte.vtcꝛꝰ vo dr ab vtilitate⁊ẽ̃ mlieriſ
notis. uel ðꝛ ab vtẽdo · qꝛ mlꝛ vtit ml
tiplici cibo ad fouenð ſętũ.nel dr ſic eo
qduplex ſit. vabutraq; ĩ duas ſe diui⸗
dit ꝑtes uel qꝛ interius ĩpleat᷑ fętu . vñ
Penter ↄſumit.vrerus ꝑit.egerit aluꝰ
Aluulus.i.puus aluus.
UAnte· M.

7
IAma.f.p.auis.noct᷑na ab amando ꝑun

los ↄicta vñ ⁊ lac ſbere fer᷑ naſcentibꝰ

hęc ðꝛa ſtrix a ſtridoꝛe. Itẽ ama ðꝛ vas
ad fundenðo vmũ. Iñ vemt amula dimi.
ARmadꝛias ĩ ſinglariĩpli a pua ama
madꝛiades.deę ſunt arboꝝ.q̃ſi amantes
dꝛiades.i.qarboꝛes Oꝛias eni eſt arboꝛ.
Amalech ꝓpꝛiũ nomẽ ẽ.⁊ imterpᷣtat᷑ zri
us vel tram lingẽs uel ꝓpłs labẽs.⁊ fuit

filiuſ.Eliphag pᷣmogemti Eſau.pomt᷑ cẽc

ꝓpꝛaua gẽte ab eo deſcendẽte. Vñ Rerx

amelech ſʒ gens amalech cognoſcit eſſe

Mmamtiſ.tidis.f.g.ſj amamtes ẽ g. m.

vñ.⁊: Regꝗj.iꝗ · dʒ diciQaaman amam⸗

Kmãtilla herba qoã ris.ñ amamtez

WQmaracuſ.m.s.ꝗoã herba.uel pᷣm fabu
las qᷓdam puer q̃ dũ ferret vnguẽta et
cecidiſſʒ moꝛtuꝰ ẽ mutatꝰ in floꝛem ſui
noĩs.Et vnguentũ qð iñ fir ꝛ Bamara
Rmarellus.m.s:auis ꝗdam.uel ⸗cum
Mmarellus.a. ũ. dimi:.ab amarus.
Wmarillus arboꝛ quęvam. .
Rmarillũ fructus eius x
Nmaritilla herba quedam 4*
Rmartia ideſt peccaum
Amartigema.f.p.dicitur origo petĩ.

Amartigenati ſũt libꝛi de oꝛigiali pctõ

martcius ideſt peccator

Xmarma dicitur genus vᷣgulti amaꝛi.
A&maroꝛ. m. t. i. amaritudo.

Mmaricoſus.a.ũ.i.plenus amaroꝛe.

ANmarꝰ ꝗ.ũ.i.aſo.crudel.ſeuerꝰab h noĩe
mare.uel econuſo mare ðꝛ ab amaꝛus.
Et amaꝝ ⁊ ↄulce opponũt᷑.⁊ ſigent extꝛe

mas ſpẽs ſapor.Oulce eĩ ſiqẽt ſapoꝛẽ de

lectabilłẽ guſtui.ſj amaneconũſo acceto
ſum ⁊ minꝰ delcãbileʒ Iñ amaritudo qð

qñz iuemt᷑ ꝓ tſticia.¶maruſca.i.pom a *

tiana. ſilueſtris .
Amaruſcus.f.s.arboꝛ iſtiꝰ fructꝰ pomꝰ

Amaſa.ſe. ꝓpꝛiũ nomẽ viri.de qͥ ꝛ.ꝛ·RRe
guᷣ.i7. tmaſam vo ↄſtituit A bſolon ꝓ

.Amaſio.ms.m.t.i.amaſius Joab

Amaſiuneulus dimi.idem
Amaſius.m.s.i.qui intemperate amat
vel. qui mn tꝑate amatur Et eſt amaſius

uncula.i.pua amaſia⸗

Amartiolus idem·

luxurię amicus.honeſtatis mmimicus

Mmaſia.mi’? ꝗᷓ amat ſine lege. Jñ amaſi
Amathi interpᷣtatur veritas.
ARmatorculus.m.s.paruus amatoꝛ.
Amatricula.i.parua amatrix
Amagones dicũt᷑ goam młeresab a et
maſon qð eſt mãma.q̃ſi ſine mãma ſcili
cet dextra quã murebãt.ne ĩpedirz eas
in ſagittando ⁊ eã nudabant ⁊ h eẽ facie

bant g ſimſtra ne clypeꝰ ipediret᷑. Eędẽ

dicte ſunt vmmãmę.He ſunt viris vi⸗
uunt.vñ Virgi. Enei.xi.ulſant ⁊ picqʒ

bellant᷑ om agones armis.Et ſcias qut

diẽ Iſidoꝛꝰ et ymoliaꝝ.S:tria ſunt gene
ra ↄſuetudmũ.Sicut ſcythaꝝ vbi femi
nęa viri in pugnã eũtl macones vbi ſo
le femmę.Rõanoꝝ aliaꝝqʒ gentiuʒ vbi
ſoli mares eſſe q̃ſquis dubitans

Ambages.gis.dubia locut
AAmbago. f.t.dr dubia locutio ßmoms

ꝓlixitas vboꝝ ⁊ circũitꝰ uel circũlocu
tio Et ſic hẽ veꝛa Canẽ comedẽ panem
Iñ ambagioſus.i.dubitabilis uel dubi

tatio vel dubitatõe plenus.
Ambaſiatoꝛ.m.t.eſt legatus pᷣncipis ĩ
orduis negocijs.⁊ ambaſiata ẽ hmõi le⸗
gatio ↄcilionuel pᷣncipiũ in cauſis ſuis.
Wmbeſus ul abeſtuſ.corꝛoſus ulↄmeſtꝰ
MNmbi.i.pui.ab ãbiendo.i.circũeũdo.di⸗
cti. pre dentẽ vnũ ⁊ aliũ in inferioꝛi⸗
Ambidens fe. t. i.ouis hñs in ſuperioꝛi

mbidext᷑.m. S. ð q̃ vtraqʒ mau vtit᷑ p

dexta.ſiẽ fuit Noch.ut hr ĩ l Judicum
Ambifarius.m.s.dᷣ duplicit᷑ loquens.
Ambigna.f.p.dicebat᷑ ouis ꝗᷓ cũ gemĩoſ
pareret cũ ipſis ſacriſicabat᷑.vñ dicitu:
quaſi ex vtraq; ꝑte habens agnos.
inbigarif. .r ambabus partibus.
AXAmbiguus.a.ũ.i.dubius ⁊ ꝛ ab ãäbo⁊ ꝗ
go uel eligo · qꝛ qui dubiuſ eſt nec h agit
ul eligit.nec hoc plene dimittit.ſʒ aliq̃o
vtriuſq; ꝑtis ſectat᷑.uel ðꝛ enſis. Iñ am
biguitas et ambiguoſus.i.dubitxabilis-
vel plenus ambagibus.
Ambiguũ ẽ vbi oꝓpimõs ſunt ⁊iura va

ria vident᷑.de ſen.excõ.imt᷑ alia.Et ius ã⸗

biguũ ẽ ꝑ ſummũ pontiſicẽ declaranð.c.
venerabilẽ. S rõlhns qui fi ſunt legit-

ſtrmbi

⸗
hoſi⸗
wirio
zNS
ſcnd⸗
cpolt
tobrẽ
pornt
tnbiaa
duns rſ

tvont
luer
te
triſtam
gbomt
beremi
ficnnret⸗
rerlent
rdon

dsped

ſooß
Nlpidu
Gior
whenn
N
NS
wren⸗

„pt,

„₰

Ngr
tonbo
ſie
entbe
ſip
dicd⸗
Anhos
Prpecrl
com
w
pore cbe
ovo⸗
rnſedio
lu ſie
lntur
Pordiſ
ubnno.
uſy
Uaenn
wg

Me

biſo
ans

moms
ſlocu
anem
de

nepsi
Noile⸗
s
neſ
di⸗
fone⸗
nion
Wp
dicom
lns.
Pniol
⸗
los⸗
us,
o
hagit
liqo
a

7

is⸗

ra
15˙*
noͦ
lgit⸗

Ambiloquꝰ a. ſ.i· biliñguis qᷓ nũc hᷣnũc
ills affim at. Jñ abiloquiũ.i:tcał locutõ
Ambitio.ms.f.t.i.circũdatio uel cupidi
tas ⁊ maxĩe honoꝛis. Iñ abitioſus.i.cu⸗
pidus.⁊ ꝓpꝛie hõꝛis. Inñ ambitioſitas.:
cupiditaſ.⁊ b ãbities.ei.ꝓ eodẽ.⁊qꝛ ãbi
tioſoꝝẽ blandiri⁊ adulari ideo ambitio
mt᷑ qũq; p adulatõea blanditiiss.
Ambitus qñ ẽ ꝑticipiũ idẽ eſt qð cireũ⸗

datus. ⁊ſic ẽ media longa. vñ Oui. Juſ⸗

ſit ambite circũdaꝛe lit toꝛa trę. Sj qñ
eſt nom̃.tũc ẽ me:coꝛ.⁊idẽ ẽ qð circuitꝰ
oñj Iucanꝰ Letał ãbitus vrbis.i.circũi⸗
tus.Er Muꝗj.expomt eẽ ꝓ ſuꝑbia.uł ðꝛ
trãſſumptiue affectꝰ hoĩs.ſcupiditas·

gab ambio.is.qꝛ iſte qui vult hõꝛes.am⸗

bit ⁊circũit potẽtes magnates ſiẽ mu
ri ciuitatẽ oꝛando tam.ꝑ ſe qᷓ ꝑ amicoſ

nt valeat hõꝛes obtinere.

Ambo.ms.m.t.i.pulpitũ.vbi ex amba
bus ptibus ſunt gradus.Etiã ſumit᷑ ꝓ
loco ſᷣmocmondi uel vbi legit᷑ euãgeliũ:
vel ꝓ ẽ̃du ſimplicit᷑.Et idẽ ðꝛ amo oms.
Sʒ ãbo.oꝝ·n.s plis.nu.tm̃ ab ãpho gꝛę
co.qð equipollʒ amphi.qð ſigt circũ.i.v

terqʒ. uel duo. Et nõ qð ambo diuidit ⁊

colligit.duo colligit ⁊ non diuidit Vnd
vere poſſum dicè. Iſti duo ferunt hunc
lapidẽ ·.ſed ñ Iſti ambo ferunt hunc la⸗
pidẽ mſi vterq; ferat: Vñ oulpita deſi⸗
gnat ambo duo colligit ambo.
Amhꝛa. f. p.hᷣba q̃dẽ uel ſpẽs valde cha
Ambꝛiſibera lãbꝛiſibila fe. p.ðꝛ a ra.
ſpis qᷓ hʒ duo capita.vnũ m loco ſuo.ali
ud ĩ cauda.cuius oculi lucẽt ut: lucerna
Ambꝛo. ms.m.x.ðꝛ ꝓpꝛij pr̃imonij con⸗
ſumptoꝛ.laccatoꝛ guloſus.⁊ ẽ ixẽ quod

lucro. mãducus ardælio. ganeo.ſʒ inteſt.
Ambꝛo djỹ iſte qui ſcit bñ iudicare de ſa

pore cibon alibent᷑ guſtat b ſapoꝛata
Aucro dj iſte q̃ guloſe ⁊imũde oĩ deuo⸗
rat.ſic dictus a lues.quoð ẽ ſoꝛdes.uel a
lura qð ẽ os vti.Mãducuſ dj iſte q̃ ore
hians turpit᷑ maducat vlrdelio ab ardðo
qꝛ ardẽſẽ in leccacitate Saneo qᷓ moꝛat

in taᷣms.qꝛ ganeũ ẽ tabnas vbi fit lec

cacitaſ. Iñ ganea leccacitas. Iñ ganeo
talłleccatoꝛ Itẽ abꝛones dicũt hoĩes de

uoꝛãtes ⁊ leccatoꝛeſ Et ab ãbꝛo veĩt am

.

„' ,Ü — —„— 2 .
bromnꝰ.a.ũ.vñ q̃dã cũ vellʒ aliũ redar⸗

guẽ ait.Lu hẽs lurcomnã buccã⁊ ãbro
mna labia volẽs ſiãficareqmultũ ⁊ t᷑ pi
ter comedebat.libent᷑ de b ſapoꝛatis
Rmbroſia uel ambꝛoſiana.f.p.ãdã h̊ba

ſoulcis ſapoꝛis.diuma dicta.eo ꝙ inde

paſcant᷑ equi con. Vnden ambroſia
ðꝛ qñq; nectar l cibus deoꝝ. Iñ ãbroſiꝰ
a.i.i.dulcl łk guloſus.⁊ tũc ab ambꝛo ðꝛ
Ambꝛoſp.m.s.vnꝰ de q̃ttuoꝛ doctoꝛibꝰ
et interpᷣtatur odoꝛ diumus.uel nectar
ðulcis. Inde ambroſianus aliquis de or
oine ſancti ambꝛoſij.
Ambubaia.f.p.femma frequẽſ ciꝛca bal
nea quaſi ambiens balnea. Vñ Oꝛatiꝰ.
Ambubaia ncollegia farma copulę.vel
ambubaia.i.tibicma uel ſymphomſtica
Ambulacꝝ ⁊ ambulatoriũ ꝓ codẽ d lo
cus ſpacioſus.ad ſpacianð aptuſ uel cẽ
ꝓ poꝛticu reꝑit᷑.uel pᷣm papiam ambu
lacꝝ eſt ſpacium ambulandi
Ambulꝰ a.iũ/pc.coꝛ.i.uclox.qdð.ſubſtã⸗
tiue poĩt᷑ ꝓ cuꝛſoꝛe.q cã feſtiatõis legat᷑
IAmburbale uel amburbiũ.i.ſacrifitiuʒ
qð circũit ciuitatẽ. vſtulatus⸗
Ambuſtus pꝑticipiuxi.circumuſtus vel
Amella.·f.p.q̃dam arboꝛ ꝗᷓ iuxta. mellaã
fluuiũ creſcit cuius flos ðꝛ hic amellus
Pñ Virgil. in geoꝛgi.Eſt eẽ flos ĩ pꝛa⸗
tis cui nomẽ eſt amello.
Amelech. nomen regis ꝓ qͥ.ʒ. Regj.legic
ſm quoſdaʒ am alech ⁊ male.qꝛ ðꝛ apud
Joas filium amelech.
Mmẽ.i.vere ucl fidelit ſiue et᷑nalit᷑.⁊ ſic
eſt adubiũ q̃litad Itẽ idẽ eſt qð fiat.⁊ ſie

z ᷣbũ defectiuũ ſingularis numeri ᷑cie

pſone. ut pʒ ꝑ equipollentiã hꝰ verbi fi
at. Itez ixẽ eſt qd veritas uel eus quiẽ
veritas.⁊ſic ẽ nomen neu.ge.mocli :he

pꝛaicũ.Et pᷣm papᷣiſta noia hebꝛaica a

men 1 alleluia in alia lingua ꝓnũciare
fas ñ eſt.licʒ im᷑pꝛetari pnt JIntantum
enĩ nomina ſancra ſunt ut etiã Joãnes
in apocalypſi refertſe ſpũ reuelãre au⸗
diuiſſe vocẽ exercitus dicenteʒ amẽ alla
ꝛc̃.ac ꝓmiſit dici in tris ſiẽ vtraq; reſo⸗
nant m celis.vñ. Veꝝ.vẽ· fiat.amẽ tria
tenotat iſta.Si vm nomẽ.aduerbiũ ſit
tibi vere.II¶mẽ amẽ ve.duo ſunt adũᷣbia

4 ¾

èl

pulcritudo uel dlectati

Sere. 71 mẽ ꝓ fiat.tibi verbum deficiẽsẽ
Amemũ.n.s.ilocus pulcer ⁊ delectabił
aetiã ꝓ ameĩtate pomt᷑.⁊ð amcnꝰa.ũ⸗
IXmens pᷣm papᷣ.ðꝛ mops.turbatꝰ furi⸗

oſus.iratuſ.ab a qð ẽ ſine ⁊ mẽs Et h̊ iẽ?
Sꝛ ammẽs.entis.q̃ſi alienꝰ amẽte ⁊ rubo
re.Et ðꝛ ammẽs ab a mmiũ.i.coloꝛ ru
beus.q̃i ſine minco.i:ruboꝛe.qꝛ pallidꝰ
ẽſt· Amẽs ecẽ ↄ q̃ñ pᷣt ſtare:vn.Qui nõ

pᷣt ſtare amens h or eſſe.Et eſt dꝛia in⸗
ter amens demens.vñ Breci.Mil men
tis retinens hõ ſecum ðr̃ amens. darti
mẽte furẽs ñ ꝓrſus.ſit tibi demẽs. Iñ a
mẽtia.i.furoꝛ.vecoꝛdia: male mtis aliẽa

tio. ⁊ut di. papᷣ. êm̃tia ehetuũ demẽtia
Amentũ.n.s.dr vincu vo tꝑale vitiiũ

lũ ꝑ qð iaculũ faciliꝰ fibrat᷑.ſ.ſona l cor⸗
rigia baliſte l arcus.in qꝗᷓ manꝰ pomt᷑ qñ
telũ mittit᷑. uel dr̃ lignũ longũ uel fumſ

cũ qͥ nautę ꝓfunditatẽ aq̃nſcrutant᷑.ab

a qð eſt ſine ⁊ mene defectus uel dicitur
corigia ligata ĩ medio haſtę “
Amẽtatꝰ.a.ũj.i.ꝓuiſus ⁊ armatꝰ amẽto
Amenꝰ.a.ſj.ab amo dr pᷣm Varronẽ. ⁊
idẽ ẽ qʒ pulcer ł eelectabil.⁊2ↄpat᷑ ⁊1 mo⸗
uet᷑. Et ðᷣ menũ q̃ſi amumũ·i:ſine mu
