aueſ. lij exẽtericabãt piſces.⁊ ꝓ.u.añ
Excauo.aſ.aui.a.p.pe.coꝛ.i.valde exr.

cauare. Dñ Job. Lapides excauãt aꝗ·

Excedo.is.ceſſi.ceſſuʒ.a.t.i.exire.extra
cederc.⁊exccdo ·i.excello.vel tranſcen⸗
do. vel ſupero.Et ꝓducit ce.
Excello.lis.lere.i.emmere.valde celle⸗
re.vt ille excellit illũ in digmtate · Vel
ðꝛ ſuꝑare.q̃i extra alios cello.i.leuo.⁊
hʒ excellui vel exculi m ſ̃terito.⁊ cxcul

ſuʒ in ſuprno vel excelſuʒ·⁊ qũq;ʒ regit

actm̃· vt ille excellit platonẽ · qñqʒ dtm̃
vt plaro excellit illi. Iñ excellẽria. NVñ
Excellit ſuꝑat excelſꝰ ꝛ altꝰ. Excelleo
Excẽdo.iſ.di.a.t.i.valð accẽdo es.idẽ.
Excerpo.pis.pfſi ·ptũ.i.extra carꝑe.eli⸗
gere.extrahere.⁊8z ab ex⁊ carpo.pis.
Excido.dis.di.ſuʒ.i.extra vel valde ce⸗
dere · vel deſtruere. vel euertere. ⁊ꝛ ab
ex.⁊cędo.dis.cęcidi.⁊ ꝓd.ci.vbiqʒ. Itẽ
cxcido.dis.cidi:põt ↄpom̃ ab ex ⁊ cado

dis. tunc caoret ſupmo.acoꝛ.ci vbiq;
Tngt extra cadẽ. vel ex aliquo cadere·
Excico.es.ciui.citũ.i.puocare.comoue

re.⁊8z ab cx.⁊cieo.cies.⁊ coꝛ.pe.hᷣ̊ ſu⸗
pinũ excitũ. Iñ verbũ fre.excito.alſ.pe.

coꝛ. Itẽ ðꝛ cxcio.cis.ciui ·citũ.⁊ tũc ex⸗

citũ.tu.pe.ꝓd·qꝛ lI cieo citũ nõ vemt
imo citu.⁊tũc ab eo deriuat᷑ excito.tas

Excillare.i.cũ vxoꝛe cſſe. pe. po.

Excindo.is.i.valde ſcindere. vł deſtruẽ.
Exciolc..ðꝛ ab ex ⁊ cio.cl.vide.ð.ĩ excieo

Excipio.is.cepi.a.t.i.eligẽ.extrahẽ.ex⸗
tra caꝑe.ſuꝑ alia caꝑe.reciꝑe.latent᷑ ca
pe.iuadere · ꝑtinet ad mnſidiatoꝛes.
Excito · tas.taui.a.p.vide.S.in excico·
Exclamo.as.are.i.eleuare vocẽ.vl va⸗

lida intentione pᷣces effundere.⁊clama

re.i.voce mſonare.

Excludo.ↄis.a.t.i.extra claudere.vł ex

tra clauſurã emittere.
Excodico.cas.aui.a.p.i.circa codicẽ ·i.
trũcũ aꝑire t᷑rã ⁊ velut lacũ efficere.
Excolo.las.laui.a.p.i.purgare.emitte
re.vel diſcutere· ⁊32 ab ex ⁊ colo.aſ. Iñ

excolãs.tis.oĩs gc.i.purgãs vl emittẽſ

diſcutiens · Inuemt exiã cxcolo · is. lere
tertię coiugatõis.⁊ðꝛ ab ex ⁊ colo.is.i.
diligent᷑ colere.⁊ ꝓd.co.cxcolo.qũ ẽ pᷣ⸗

me cõiugatois.ſed qñ ẽ tcię cõiug.. coꝛ-
Excõico.as.caui.care.a.p.i.extra coĩio
nẽ faccre.coĩone pᷣuare.⁊82 ab ex.⁊cõ⸗

mumco.cas. Inde excoĩcatus.a.um.
Excreo.as.aui.i.expuere.vcl ꝓijcẽ.⁊8:
ab ex ⁊ creo.as⁊ abijcit᷑.s.pᷣcedente.x.
Excreſco.ſcis.i.extra vel valde creſcẽ⸗
Excubo.bas.bare.cubui.vel ᷣm aliq̃s
excubaui.excubatũ.vel excubitũ:i.vi⸗
gilare.cuſtodire.q̃i extra cubare.qð fa
ciũt q̃ ciuitates.vel caſtella. vel caſtra

cuſtodiũt de nocte. 82 ab cx. cubo. as
Dõt etiã dici.Excũbo.bis.ab ex.⁊ cum
bo.bis.i eodẽ ſcnſu.⁊ coꝛ.cu.excubare

etiã pᷣm Dop̃.ðꝛ ñ̊ foꝛibus muigilare .
Excudo.dis.di.ſuʒ.a.t·i.feriẽdo eijcẽ.i.
Excurſo.ſas..i.freq̃nt᷑ currè. ex cudẽ.

Excuſo.as.are.aui.a.p.i.extra cuſiouẽ

ponẽ.qᷓi nõ cudẽ.vel excudẽ ðꝛ q̃i freq̃n
ter cudẽ.vt ille q̃ excuſat ſit extra ma⸗
lam famam.
Execro ·as.ſed freq̃ntiꝰ ĩue mt᷑ cxecroꝛ

gris. in eponen ti i.maledicere.cxcom⸗

mumcarc. extra ſacꝝ facere Et coꝛ.pe.

Exemplo · as · are.aui.a. p.i 0 ſimilitu
ↄmẽ alicuius aliquio ponerc.

Exentero.as.aui:are.a.p.q̃i exinterare
Sꝛti.ꝗᷓ itra ſunt extrabere. Exentera ci

oicunt᷑ mteſtma ꝗ ſic dicunt᷑.quaſi exim
tera.⁊ coꝛ.pe:exentero.

Exęquo.as. aui.are.a.p.i:valde vel iux

gquũ facere.⁊82 ab ex ęquo⸗.as.
Exequoꝛ.eris.executus ſuʒð.t.i.extxra
olia ſequi.aliquid ꝑãcere.ad effectũ du
cere.iſtare ad aliqo faciẽoũ. Iñ execu
tio ðꝛ effect? ⁊ abijcit.ſ.ſcedẽtc.x ⁊ coꝛ.e
Exerceo.ces.cui.citũ.a.s.i.oꝑari.expe
riri.extra arcẽ .· ⁊82 ab ex. ⁊ arceo:ces·
Exercito.t as.are.i.frequent᷑ exercere.

Inñ exercitatus.a.ũ.Er nota ꝙ exerci⸗

tus 8ꝛ ꝓpꝛie vefatigatus.Sʒ exercitatꝰ
artibus aſſuetus.a mſtructus.Et ab e
xerceo.ces. ð h exercitus.tus.tui.i.col
lectio hoĩm ĩ expeoitõe. Iñ ðꝛ h exerci⸗
tih.ij. ⁊ adiectiue exercitꝰ·a.ñ. 12/ pᷣe
Exero.ris.rui.cxertũ.i.fo defatigatꝰ.
ras emittere. vel nudare.vel mamfeſta
rc. IJñ exerto.fre.⁊ exertꝰ.a.ũ.⁊ coꝛ.pe.
Exhalo · as.lui.re.n.p.i.foꝛas emittere.
redolcre. vel de vita recederc. 132 ab ex
halo-las. po-⸗ha.
Exhaurio.ris:rire.exhauſi.exhauſtũ in
ſupio.a.q.i.valo haurire.euacuare.ex
tenuare. 182 ab ex haurio.ris.
Exhbeęredo.das.a.p.i. extra hereditateʒ
ponere. hereditatẽ auferre. .
Exhibeo. bes. bui:n.s.i.ondere.vel pꝛę⸗
ſentarc. vel darc.182 ab ex z habeo.
Exhoꝛtoꝛ.taris. tatus ſuʒ verbũ ↄmu
nc.i.valde hoꝛtari. Iñ exhoꝛtatoꝛ.tio.
Thic.exhoꝛtatoꝛius.ria.rium.
Exigo.is:ereexegi.exactũ.a.t.quĩiq; ſi
gmſicat Mã exigere.i.cxpellere.⁊ exigẽ
i. pſñicere. ⁊ exigere.i.ĩiuſte pecere.⁊exi⸗
gere qũs ſinplicit᷑ pomt᷑ ꝓ reqrẽ.vl pe⸗

tere.Et exigere.i.extra vel vlcra agere

cxigẽ.i· diuidere. Jñ exactꝰ.a.ũᷣ. vñ.?·
Macha. vltimo. Sicut ei vmũ ſemꝑ bi
bere aut ſemꝑ aquã cõtrariũ ẽ · alteriꝰ
gut vti delectabile.ita legetibꝰ ſi ſemꝑ
exsctus ſit ſermo.non erit gratus.
Exilio.is.liui.vel lui.exultũ.n.q; i.extra

vcl valce ſalird. Iñ exulco · tas . i frequẽ
ter exilire.qðᷣ pꝛie eſt cũ lętamur.⁊ po

mt᷑ exultare ꝓ letari.

4 *

Eximutuo. al. aui. are.i depaupare.pau

perẽ facere.⁊ð ab ex ꝛimmutuo.as.

Eximo. is.mi.emptũa.t.i auferre.lł ex.

trahẽ. 182 eximo qᷓi extra emo.i.traho.
Exmamo.ms.mui.a.q/i.amhilare.pᷣ⸗

mere.euacuare.dimmuere.⁊82 ab ex. ⁊æ

mamo.is. Vñ apłs ad ſhil.ꝛ· Exinam
uit ſemetipſuʒ foꝛmã ſerui accipiens:

Exiſtimo.as.are.aui.a.p.i.putare.⁊ ðꝛ

ab ex.aeſtimo. Iñ exiſtimatio.i.putatõ

vel illeſę digmtatis ſtatus.fama⁊ mo⸗

ribus aoquiſitus· “
Exiſto.tiſ.extiti.n.t.i.pmanere· ex ſtore

Exoccupo.pas.i.expedire.⁊ ðꝛ ab ex⁊

occupo.⁊coꝛ.cu.
Exolco.les.leui.vel lui:exoletũ vel exo
litũ.n.S.i.creſcere.⁊8 ab ex ⁊oleo.oles.
Pap̃. vero vicit · Exolcuit.i m obliuio
nẽ vemt. cficit· coꝛruptꝰ ẽ.⁊ coꝛ.o · añ.l
Exoꝛcico.as.aui.a.p.i.⸗diurare.ĩcrepa
Exoꝛdioꝛ.diris.exoꝛditus ſum.vel ⸗rc.
exoꝛſus ſuʒ d.q/i.imciꝑe vel loqui. Ind
exoꝛſus.ſa·ſum.i.locutus.mceprus
Exoſſo ſas.aui⸗·p·i.lamare.diſcmdere

oſſa extraherc. 152 ab ex· oſſo.as. Do

mé᷑ ctiã ꝓ debilitare vel mſirmare. LCũ
eĩ oſſa ſint coꝛꝑis robur.q ea aufert coꝛ
pus debilitatt
Expado dis.di.paſſuʒ.a.t.i.extẽdere.vñ
illud.Expaſſis in cruce mombꝰ.i. extẽ⸗

ſis. Inucmt᷑ cti expanſis.qðᷣ ſuſtmẽdũ

eſt Sy m ſoꝛiſcia.pãdo.patco. patioꝛ.
faciũt ſup.paſſu; 182 ab ex ⁊ pado. dis.
Expapillo.las.laui.lare.icxoluere.Onu
darc 1 ꝓpᷣe papillaſ ⁊82 ab ex ⁊ pupilla
Expatuloꝛ. laijlatꝰ.lari..p.i.ſ patulaʒ
auferre. lfrãgẽ. 782 ab exaſt patuloꝛ. arj
Expecto.as·taui.tare·i.demoꝛari. ſuſti
nere ſſtolari · Expectat q̃ vẽturus eſt.
Spectat᷑.q̃ videt᷑.vl axpꝛopiat bᷣm Da.
Expectoꝛo aſ.aui·a.p.i.exoluẽ.ſrmacu
lũ a pectoꝛe remouẽ. ⁊8 ab ex ⁊pectꝰ.
Expedio · is. ire.diui.ditũ.p.i.liberare
explicare.exoluere.q̃ excra peoica po⸗
nere. 182. ab cx pedica. In expedit?. a
um.i.exolutus.liber.ꝓmptus ·
Expendo is · ere. pẽſuz.a.t. · expeſas fa⸗

—

e⸗ abe
mrevelfu⸗
gſovſeeni
Epahſn
moaußt⸗
itoperin⸗
Eprrzin
ſot oNo
chnis Nin
Cher
DoeN
goſcivt
Föbereine
erpertusd
Gürerua
ſtamnit⸗
Npunaoror
loſtrau gna
Piin rront
niſgdiegolie
icie e gyeri
uNae
GNrR
ſapchapon
ECrpicoꝛ ca
care 10r0be
Cpilolgsl
ſcrydis po
Porcomier
copoſtione⸗
Erongo gi⸗
Raber :0
Crpino nosn
frekcchear
Chioebare⸗
afergine
Deindi
NoK epi
mrche⸗
Chnean
mmiir⸗
Opiſenſen
cyre p⸗
ſleple⸗
hianan
mme in
Kinuenne
dgiceg

„
. .
edeg ,,,
1 SEE 4
R e N
. .
1
„ ℳ₰
ðs „
1 „
4 “
„ Umnuto
ne
,
Ele
„
Pee no⸗ trae
„ ,/
t eeLe, 4
s IANe
N le
„ 6
.
AbR r.
=S=ðB N
4 W .
Nnd Nm
2
õs
ve WN
* „ * Kh
1 *„ N ede e
.
—
äl
—N—— me tn .
*
„₰„ .

„ „
een
..
„

6 ,,
O AbNeE
332
/
“ „
. . eepAeEA
VI Dreroc Aen
2 1
.
10 45 eR.
,B
Erolcuie. m
5⸗ 2 N0NR
. „.
ervoc A
r οHαο.

*

“ Pe
Nsvcl ⸗

N 4
10RNNNN. W
ssss „ 8
WN
RR „ N
— ſe
O 1
6 „ „ℳℳ4 XNRNLLMNIWWE.
. „
”
1rf40 r 0ο&
„O„ Y VIW5GXG
7
. ſ
erre va r LO
õ

—

„ reee
„. M . . eKe

.
£
7 ”ůñl
NAe/ARAWN
õ
4

1 2 7
6 4 ,

* * .
i., No:
* ..5
u „NRd.
„—*R
eeN vVv N 4 ,B
. . . 1
1 mo:N.. u
75 ns
N ſn.

awroit N⸗

cere.⁊ðꝛ ab ex ⁊ pẽdo.is. Inñ h̊ expẽſa.ſę
Expergefacio.cis.feci.factũ.a.t.i.exci⸗
tare.vel facere euigilare.⁊ðꝛ ab ex⁊ ꝑ⸗
giſcoꝛ.ſceris.⁊ facio.cis:⁊ acuit fa·
Expergiſcoꝛ.ris.experrectus ſuʒ.i.a ſo
mno euigilo.⁊ð⁊ ab ex ⁊ ꝑgo.ꝗl.qð ↄpo
mt᷑ a per ⁊ rego.ꝗ. Vñ diẽ Dꝛiſcianꝰ imn
x:li:Expergiſcoꝛ.qꝛ a &go ẽ.exꝑrectuʒ
facit.qð.ſ.ↄpõit᷑ ex ꝑ ⁊ rego.qð facit re⸗

ctũ.q̃uis vetuſtiſfimi etiã exꝑgitꝰ dice

Experioꝛ.riris.ꝑtꝰſuʒ.vbũ coe bant·
i.ꝓbare.vel ꝓbari.ↄgnoſcere.tẽptare:.
ↄgnoſci.vel tẽptari.⁊ ðꝛ ab ex⁊ pario/
Iñ h̊ exꝑimentũ.ti.⁊ h exꝑientia.tię. ⁊
expertus.a:iũ. auᷣt experioꝛ ↄponat
a pario.patʒ ꝑ ſoꝛiſcianũ ĩ.xludicentẽ
Sũt etiã alia ex hoc ipſo.i.pario cõpo
ſita deponẽtia.experioꝛ.operioꝛ.q̃̊ꝝ ꝑti
cipia cxꝑtꝰoꝑtus a pario onñdũt eẽ cõ⸗
poſitacuiꝰ ꝑticipiũ partꝰ eſt. Et vult
ſꝛiſcia.vt patʒ ꝙ exꝑioꝛ ſit vbũ depo⸗
nẽſ. Sʒ dic ꝙ olĩ exꝑioꝛ fuit depo.ſᷣ nũc
ẽ cõe.Itẽ experiri qñʒ pomt᷑ ꝓ rñdere⸗
ſeu defendere. vt de iudi. c. i. de ꝓcur . c. qᷓ
generalit᷑.e.vi.qñqʒ ꝓ agere.vt de cau⸗
ſa poſ.⁊ ꝓpꝛie.c.paſtoꝛalis:·
Expicoꝛ.carj· d.p· ⁊ expico.cas ·i. deſpi⸗
care.⁊82 ab ex ⁊ſpico.cas.⁊ ꝓdu.pi.
Expilo las.lare.a.p.idẽ ẽ qð depilo.⁊ex

eiſẽ vᷣbis põt ↄpom̃ de q̃bꝰ depilo· vñ

põt coꝛriꝑe pi.⁊ ꝓducere ſᷣm diuerſas
cõpoſitiones.vide s.in depilo.
Expingo.gis.pegi.pactũ.a.t.i.expellẽ.
782 ab cx. ⁊ pango.gis.
Expino.nas.nauiare.a.p.i.ſpmnas au⸗
ferre.ł exhẽ.⁊ðꝛ ab exaſpiĩo · aſ.⁊ ꝓ·pe.
Expio.as·are.a.p.i.expurgare. ex toto
vel ꝑfecte piare · Jñ h̊ expiamẽ pe.ꝓd·
h expiatio.i.purgatio.pia actio.mu⸗
datio. Et expiabilis.expiabile.qð expi
ari põt.⁊ðꝛ ab ex.⁊ pio.
Expiro.as.aui.rare.n.p.i.moꝛi.ex ſpiri
tũ mittẽ. ⁊282 ab exaſpiro. as. ⁊ ꝓ· ſpi.
Expiſcoꝛ.ſcaris.d.p.i ex toto a piſcibꝰ
euacuare.vl adq̃rere.⁊ðꝛ ab ex ⁊ picoꝛ
Expleo.ples.plere.a.s.i.fumre.
Explicit ⁊ expliciũt.vᷣbũ defettiuũ · i. t⸗
minat᷑ vel fimt᷑.vel minant᷑ ⁊ finiunt᷑⸗
nec muemt᷑ d co plus.

—„

Explico · as.cui.citũ·.a.p.inuem̃t᷑ etiaʒ

caui.catũ.antiq̃tꝰ ab ex ⁊ plico.as.i.oꝛ⸗
dinare. digerè diſtẽdẽ. e plica ponẽè. ſol
nꝰ relaxarc.exꝑire.excutẽ.vel er plau⸗
ſuʒ facẽ⁊ ponere.vel eijcere· vel explere
Exploꝛo.ras.raui.rare.a.p.i.exqrẽ· ĩue
ſtigarc· ⁊ ꝓ/ plo.⁊82 ab ex. ⁊ ploꝛo.raſ.
vñ ĩ Auroꝛa ſder quos exploꝛet plebis
⁊vꝛbis opꝰ. —
Expompo pas.paui.pare.a.p.i.vitupe
rare.deteſtari.⁊ ab ex pompo.pas-
Expono.ml.cre.a.t: i.contra ponere.ex
plicare.exoluere.Exponi aũt dicunt i⸗
fantes pᷣui.liberia laguidi ſi ſine cura di
mittunt · vel eis alimta negont᷑ a parẽ
tibꝰ.ꝗ dñis.vel a patroms.vt mn.c.vm
co.de mfan.⁊lang.Expom ei aliq̃ ſolet
religato pietatis officio mfantes vl lã
guidoſ an eccleſiaſ ponẽ.vt coſ alij mi⸗
ſeratõe moti colligat.lxx vij.dil. ſi expo
Expᷣmo.is.ſi ·ſuʒ.a.t.i.ex pmere. ſitus
effunderc.mamteſtare. repſentare.⁊ ðꝛ
ab ex ⁊ pᷣmo.mis.⁊coꝛ.pꝛi.
Expꝛobꝛo.bꝛas.bꝛaui/a.p.i.diffamare
increparc.ↄuiciari.ſᷣteritã culpã oxpꝛo
bꝛioſe.enarꝛarc.⁊ðꝛ ab ex ⁊ ꝓbꝛo.bꝛas
Expumo.as.aui.are · n.p.i.valde vel cx
ſpumare.vel ſpumas auferre.
Expũgo.g.a.t.i.extra pellere.ex pũctũ
ſcriptioms ponerc.⁊ delere ·
Expuo.is.pui.utũ.n.t.i.extra ſpuere.
Exqro.i.iui.ſitũ.a.t.i.iueſtigareex ꝗrẽ
Extedo.dis ·di.tentũ.vel exteſuʒ.n.t.i.
extra plicare · extra tẽcere ·
Extmmonas.naui.nare.a.p.i.termimũ
auferre.vl exulẽ facẽ.qᷓi ex t᷑minũ ponẽ
⁊cijcẽ ꝓpꝛic ðꝛ de cxulibus.⁊ pomt᷑ ꝓ
demoliri.vñ Math. v.Ext mmũt facies
ſuas:i.demoliunt᷑ diſſoluũt.deucnuſtat
diſſipãt · qi ex ᷑mios huanę ↄditõis ab⸗
ducut Iñ hic⁊ hęc exterminabila h̊ le.
Externo · nas · a. p · i. alienare·
Extimo.as.are.a.p.i.qxpꝛeciari.vł pu⸗
tare.qᷓi ex mente ſic hahere.⁊ðꝛ ab ex⁊
timo qð eſt mens.Vel extimare ẽ pᷣciũ
alicuius rei certũ vare.⁊ ẽ idẽ qd taxa⸗
re · vel certũ pᷣciũ diffimre ⁊ det᷑minare.
Extinguo.is.xi.ctũ.a.t.i.moꝛtiſicare.⁊
ꝓtiet ad ignẽ.⁊ðꝛ ab ex ⁊ſtiguo.iſ.⁊ab
Extipo.aſ.aui.are.a.p.i.emittẽ ijcit᷑.s.

O●
euacuare· 182 ab ex. ⁊ſtipo.paſ.⁊ ꝓ.ſti.
Extirpo.pas.pauia· p · i.a radice ſubu
cere.a ſtirpe cxtrahere.deſtruere.ex to⸗
to vcl euidenter· ſiue cxtra ſtirpare.
Extollo.lis.ere.a.t.i.ſurſum elcuare.
Extremiſco.ſc · vbũ mcho i.ĩcipio ex⸗
Extre mo.as..p.i.ex tremũ tremere
faocere vel vltimũ vel purgarc.auferre
cxtrinſecus defoꝛis pᷣm MHug.

Extremo.is.mui.cre.n.t.i·quaſi ex᷑ tre

mere. ⁊8: ab ex ⁊ tremo.is.

Extrico.as.care.a.p.i.expedirc.exoluẽ

ꝓd.tri. Vñ Wirgilius m.G: cnei. Hic
laboꝛ ille vomus ⁊ mextricabilis erroꝛ.
Et Tobie.õFFumus eius extricat oẽ ð
momũ. Iñ hic⁊ hęc extricabilis⁊ h̊ le.

Extrimgo.gis.xi.ctũ.a.t.i.extro vl val

de ſtringere. vel a ſtrictura remouere.
782 ab ex ſtringo.gis·
Extrudo.dis.ſi.ſum.dere.a.t ·i.valde vł
extra truderc.depellere.longe abire fa⸗
cere.182 ab extrudo.⁊ ꝓd.tru.
Extruo.is.xi.ctũ.a.t.i.valð.łlex̃ ſtruẽ.
Extupeo.cs.pui.n.s.⁊ caret ſupᷣ.⁊c̃ val
de ſtupere. vel a ſtupoꝛe ceſſare.libera⸗
re.⁊coꝛ.ſtu.⁊ ðꝛ ab ex ⁊ ſtupeo. ,
Extupo.as.aui.arc..p.i.valde ſtupa⸗
re.ſtupã remouẽ · ⁊ꝛ ab ex. ⁊ ſtupo· gs ·
Exubero.as.aui.n.p.ivaloð ⁊ coꝛ.ſtu.
vberare.ſuꝑabũdare ⁊8 ab cx ⁊ vbcꝛo
Exuco.as.qui.a.p.i.ſuccũ auferre.⁊ ðꝛ
ob ex⁊ ſuco.as.qð ñ ẽ ĩ vſu.⁊ ꝓd.pᷣmã.
Exudo.as.daui.n.p.i:ſudoꝛẽ emittere.
vł extra ſudoꝛẽ ire.⁊ðꝛ ab cx.⁊ ſudo.aſ
Et ꝓdu.penul.
Exulccro.as.aui.are.a.p.i:ex valde vel
doꝛſuʒ vlcerare.vl vlcera auferꝛe·cxa⸗
ceruarc eneruarc.⁊8ε ab ex a vlcero.aſ
Exulo.as· vbũ neutꝝpaſſi. ⁊coꝛ.ce.
i. ex ſolũ ſuę t᷑re pom.⁊ext᷑mĩari.⁊dʒ ſic
ↄſtrui.ego exulo a rege.añ dʒ dici.ego
exulo illu.ſᷣm Mug.Dap· ctiã di.Exu⸗
lare.i.cx ſolũ ſuũ habitare.Exulo a te.
Exulto.tas.are.i.frcq̃nt᷑ exilire.quod
ꝓPpꝛie fit cũ letamur. ⁊iõ põit᷑ exultare
ꝓ leętari.p ꝓpᷣe ſaliẽdo.pᷣm Hug.⁊82 ab
exilio.is.iui:łlui.ultũ.tu.i.vals.łex ſali
Exundo.as.arc.n.p.i.val abnda re
re.vl excreſcere.⁊8z ab ex ⁊ vndo.as
Exuo.is.cxui.exutũexuere.a.t.i.cxhe.

òèMù

expoliare.⁊382 ab ex · ⁊ ſuo.is. Iñ exutꝰ·

ta.tũ.i.erpoliatus.extractus.expulſuſ
Exu pero.as.raui.areca.p.i.valde ſupe
rarc.⁊8 ab ex ⁊ſupero.ras.

Exuro.ris.exuſſi.exuſtũ.a.t.i.valde vre
re.⁊õr ab ex ⁊ vro.ris.⁊ ꝓd.u. Iñ exu⸗
ſtus.a.um.i.combuſtus.

bello.las.aui.n.p.i.loqui.
Fabꝛico.as.care.n.p.i.mſtruẽ
—oponere. mumre. 7182 a faber
bꝛi. Videt etiã pom m ⁊ponẽti genere
Vñ illuo ꝓpheticñ.Fabꝛicatꝰ ẽ qauroꝛã
F.abuloꝛ.aris.atus ſum.ð.p.i. ⁊ſolẽ.
fabulas dicere.vel falſa.
Faceſſo.ſiſitũ.verbũ deſideratiuũ ·i.deſi
derio facẽ. Itẽ faceſſere.i.deſinereccſſa
re.reccoẽ.⁊ðꝛ faccſſo ·q̃i facẽ ceſſo. Vñ

ſꝛudentiꝰ ĩ lihymnoꝝ.Faceſſite mq̃t

ne nr̃am guet obſequela moꝛtẽ.i diſce⸗
Facio.cis.ci.ctũ.n.t.i.aliqd oꝑari dite
ex ſiacente motia.ſed crearc ex mhilo.
Facto.ctas.i.frequent᷑ facere. In deſcẽ
dit aliuo verbũu frequẽtatiuũ.ſcʒ facti⸗

to.tas.i.frequent᷑ facerc.

Facundo.das.q.p·i.facerc.facundũ.
Falcito · tas.i.freq̃nt᷑ falcarc.⁊2 a fal⸗
co.cas.Et pᷣt eẽ ñ freq̃ntatiuũ.⁊tũc d
riuat᷑ a falx.cis.⁊c id qð falcare.vl fal
Falco. ꝗs.qui.a.p.i.curuare
vel falcc ſccarc.⁊82 a falx.cis
Falcro. s.a.p.i.oꝛnare.vt iſte vtit᷑ ver
bis faleratis.i.oꝛnatis. Itẽ muemt᷑ fa⸗
lcrarc ꝓ ſuꝑbire.mamter ſe iactare.
Pallo.lis.fefelli.falſuʒ.a.t.i.fſando vbis
ceciꝑc.⁊82 a foꝛ faris. Et a fallo dicit
falſo.as.fre.a quo falfito.tas.alud fre-
Itẽ fallo ↄpomt᷑ cũ re.vt rercllo.lis. li ·
refellere.⁊ caret ſupmo.
Falſiſñco.as.aui.O.p.i.falſuʒ facere.⁊ ðꝛ
a falſus ⁊ facio. Iñ falſcatio.oms.

Falſito.tas.eſt frequetatiuũ de falſo.as

i.frequenter falſarc.⁊ coꝛ.pe. .
Falſo.aſ.i.freqᷓnt᷑ fallẽ.a fallo.fefelli.ſuʒ

Famco.cs.mui.n.S.i.eſurire.habere fa

mẽ. In fameſco.cis.mcho. “
Fammo. nas.naui.n.p.l.loqui.⁊ fa
mẽ.ims Et ↄpoimt᷑ cũ ad vt affamio .aſ
Famo.mas.mare.a.p.i.famam diuul⸗
garc.182 àq fama

cẽ facẽ.

cbedire E
voſirol
mulo: von
.ſimul imi
A
nih
ſytiutiti,
Nief Fſuuiſt
Nicho
licterarurz
ſis ſunſiri
inde dble
Faſcnons
doipernel⸗

Dus wol

rhiautat
muritn
Utnlus,
ſeosoenombh
Fitpodisdll
tincrettedrt⸗
ſdin diſa
s dN
dioſgsddi⸗
faſtdionfiſt
tñ dicit faſti
inde faſtus.
Faſtlzi0,8.
inde fſtiziat
lcleutusra
Pbir Erinuc
Dlſigiums
ſdiatein ſc-
Fnantin faſi
ſihtaofung
cſrnnster
Rmramanen
ngiro lg
rhifen,
dPz
Nüimnt
ngogesg
tlidintr
fiöfzngr
nſcoeg⸗
nnſeinier⸗
ſanie nd
sKt
Gcorc

D 4 oeYe

weſinn

r 1
„ †
nllgtlnid
Mmonte e
„ DS
.
le .,
* ,,
enn .

„„
. e me.
RnrR . .

„

D

1 . 5*. 4 4
ℳ . 70‧0 Noe
D — „ ℳlge V
1-* . .—„
R 4 ½
„ 4
ntA/CvoN
4 R“ bile
α ru
SSSõsõ S .
IIILRO3E N.
„ einſ . . *6½
) en
—
õ
. 1
äläl
Rr „„ NW „ NWN

*
R]RRNNN——— õ 3
LRGR. 7

. „ *
S
e—
”õ ℳN
„ à
*
õ ℳ
ℳ
V59 õ
. 4
2*
””ñs 77 LA
O ALDWNMe.
X ℳ
P. 8
„ſ
„aTERN—.
e 1
õ

. . 3
M
s. Aon .
4 .
. K „G. .
. 1..
* ). 1
zunmd

—

V.

Famuloꝛ.laris.atus ſum..p.i.obſequi
obedire. Et famulari debiti ẽ. Obſequi
volũtatis.Obedire ad vtrũq; fert᷑. Fa

muloꝛ ↄpomt᷑ cũ con.vt cõfamuloꝛ.arj

i. ſimul famulari.
Farcmo.nas.naui.a.p.i.replere.
Fartio.ſi.ſuʒ vel tũ.a.q.⁊ qnqʒ muem̃e
fartiui.titũ.qð ꝓbat farcimentũ. Itẽ ĩ
uemt᷑ farſmi.ſitũ.ſᷣͥ h̊ potius tractũ ẽ a
vulgari quoꝛundã q̃ vtunt᷑ vbo iſtius
litteraturę ꝑ totã coniugatõʒ.ſcʒ farſio
ſis.ſiui.ſitũ.Et ẽ fartire.ſagmarc. ĩplẽ ·
inde vbalia.fartoꝛ.fartrix.fartio:· oms
Faſcino.nas.a.p.i:mcantare ·q̃ adulã⸗
do ĩpetere/laudãdo decipꝑe vñ ad Bal⸗.
3 Quis vos faſcmauit vitati nõ obedi
rc.vbi dicit glo.Quis vos faſcmauit .i
decepit veritati nõ obedire.Et coꝛ.pe.
vñ Virgilius m bucoł.Meſcio quis te
neros oculo mihi faſcinat heoos
Faſtidio.dis.diui.a.q.i.hoꝛrere.ſpncre.
contẽnere.tedere.inde vbalia. Et Bᷣ fa⸗
ſtidiũ.dij· i. ſuꝑbia.vel tediũ.a faſtidio⸗
ſus · a.ũ· i.ſupbus.vel tedioſus.⁊ hfaſti
dioſus.ſi.⁊ h̊ faſtidioſitaſ.taqᷣ ⁊ deriuat᷑
faſtidio a faſtus qð ẽ ſuꝑbia.Quidam
tñ dicũt faſtidio eſſe pꝛime impoſitõmſ
inde faſtus.
Faſti zio.as.a.p.i.exaltare.ſublimare.
inde faſtigiatus.tus.⁊ faſtigiatus.a.ũ.
i.eleuatus ⁊ altus· ⁊182 a faſtus qð ẽ ſu⸗
ꝓbia. Et inuemt᷑ ꝑ ſyncopã faſtigatus
ꝓ faſtigiatus. Vñ GBꝛeciſmus. Sũt fa
ſtidia tedia.ſed faſtigia celſa.
Fatcoꝛ.teil. faſſus ſum · d.s.i.mam̃feſta

ri.q̃i tcnoꝛ fari Fateri coactioms ẽc ⁊ ne

ceſſicatis.Fatemur eĩ coacti. Sʒ confi
temur mamfeſtamꝰ volũtarij.Dꝛodi⸗
mus pᷣcio vcl aliqua vtilitate ſperata
ducti. Itẽ fatemur mala.mamſfeſtamꝰ
bona.ꝓdimꝰ ꝗſita.⁊ coꝛ.fa:fatcoꝛ. Vñ
Cõfiteoꝛ ſi qð/ ꝓdeſt elicta fateri.
Fatigo.gas.gaui.a.p.i.fatim agere.⁊
abũdant᷑.⁊82 a fatĩ qdð ẽ abũdãt᷑⁊ ago.
g.inð fatigatꝰ.a.ũ.i.ĩ itinẽ laſſatꝰ feſſuſ
Fatiſco.cis.ſcere.n.tx.i.abundant᷑ hiſce⸗
reſcindi:vt iſte pannus fatiſcit rimiſ
i ſcindit᷑.⁊2 q fatim qò ẽ abundant᷑ ⁊
biſco.cis Et fatiſcerc.i.laſſari.marce⸗
ſcere.abundant᷑ qꝑiri· delinere eſſe. deñ

cere. Vñ & ſancto Martio ð . Arto fe

bꝛe fatiſc ntcos.

Fato · tas.aui.a·p.i.deſtinare.deſi re.

Fatuo.as.aui.a.p.i.fatuũ facerc. ⁊32

fatuus. Et cõpom? cũ dis.vt diffatuo
i.diuerſis modis fatuare.vł a fatuitate

remouere.inſatuo.as.i.vol fatuarc.
Faueo.es ui.fautũ.n.s.i.ſuffragari.au
xiliari.aſſentire.fauoꝛc dare. ⁊ ꝓpꝛie in

malo.Et ꝓd.ſfa.in ſterito.ſed in ſ̃ſenti

coꝛ.eam. Vñ Vt legi faueas tibi ſicut
amaris amet᷑ ¶ᷓDꝛoximus ꝛꝛc.

Faxo.is.xit.verbũ defectiuũ ⁊ comicuʒ

i.facere.⁊ññ habet ampliꝰ mſi ſ̃dictas
voces.⁊faxim.⁊8 a facio.cis:Et faxo
xis.faxit.qñq; accipiunt᷑ ĩ vi futuri.qũ

q; in vi ſſentis tã ſubiũctiui qᷓ; indica⸗
tiui. Faxim ẽ ſᷣſentis tempoꝛis ſubiun

ctiui modi.accipit᷑ tñ ꝓ futuro.
ante S—
Febꝛicito.tas:pc.coꝛ.qdð ⁊ febꝛicitoꝛ.aijꝭ
muemt᷑ imn deponẽti generc.i.febꝛẽ hre-
Febꝛio.bꝛis.i:febꝛẽ hre· ⁊ criuat᷑ a fe⸗
bꝛis.inde febꝛiſco.cis.mchoatiuũ.
Febꝛuo.as.i.ſacrificarc.vcl purgare
Fęco.ꝗs.caui.n.p.i.tęcẽ facẽ.vł fęcc ĩñ⸗
cere.Et ↄpomt᷑ ch .vt defeco.fęcas·i.
purgare.q̃ſi oꝛſu a fece ponere. Vñ
ꝓPha. Vmcemie defecatc ꝛc. Itẽ cffęco⸗

cas. i purgare.qᷓi cxtra fcẽ ponerc.
Fęco.cas.ꝓ feęcem facere neurꝝ c. ꝓ de

turpare actiuũ ceſt.
Fęcundo.as·a.p.i.fęcundũ facer.
Fędero.as.a.p.i.paciãcare.fedus firma
re.⁊82 a fęouſ.deris. Et ↄpom̃t ↄfędero
as i. cõiun gerc.colligare.m vᷣbalia 2
fęderatoꝛ.trix·tio·

Fco.cs.i.fedũ cẽ.⁊ 82 a fedo.as.aui.

Fedo.das.dðaui.a.p.i.det᷑ parc.⁊ ↄpom?

cũ cõ vt cõfedo.as.defcdo.doas.i.mũda
re.vel val fedare Diffedo.as.i.diuer

ſis modis fedare.vel mundare. Effeoo
das. i. valde fedare. vel extra feditateʒ
ponerc.refedo.as.i.iten fedare.⁊ ꝓ.fe.

Pñ.2. Reg.iõ/ðꝛz. Vt cũ adicrit iſracl
qꝙ fedaueris patrẽ tuũ roboꝛent᷑ tccuʒ
⁊c. Et Virgilius m.ʒ cnei. Semeſam ̊
dã ⁊ veſtigia feda relmquunt · D
Feęlico.cas.are.a.p·i.fęlicẽ facere.Ct de
riuat᷑ a fęlix. Iñ fęlicito.tas. frequen ·

LQ. 1.

Et p cõpoſitõʒ mnfelico. cas.i.infelicẽ fa
cere. ainfligerc,ĩfęlicito.tas.frequen
Femimmo. as. aui.np/i· moꝛe feiaꝝ ſe ha-
bere,. vel femniĩo.as.a/p·i.mollẽ vel femi
nei facẽ. Zbilitare.eneruarc euirare.⁊
ↄpõit᷑ effemmno.nas.i.valde femmarc.
Fendo.dis.nõ ẽ in vſu.ſed defendo · dis.
ine defenſo.as. Itẽ ↄpom̃t᷑ infendo. is.
ſuʒ.ſu.m& offenſo.as frequentatiuũ.

Fęneroꝛ.qil.d.p.ðꝛ a fenus. ⁊in eoð ſen

ſu muemt᷑ fenero.as· lmutuare. vl mu
tuari. ſcʒ darc od vſurã vel acciꝑe.Eſt
eĩ dãtis ⁊ accipictis.⁊q̃ dat mutuo.⁊qᷣ
accipit fencrat᷑. Iñ h feneratoꝛ.orj. qui
dat vel accipit fenus.q̃i fenoꝛis actoꝛ ·
Et feneratoꝛius.a.ũ.Et ↄpomt᷑ fenero

vcl oꝛ.confencro.as.vel cõfeneroꝛ.aris

i ſimul fenerari. defenero.as.vel oꝛ.arj.
i.ditarc vel ditari.vł valde fenerari.vł
cſeruire.vcl a fenoꝛe remouẽ.refenero
us.vel refeneroꝛ.aij.i.iteꝝ fęnerari Itẽ
fencro.vel feneroꝛ muemt᷑ ꝓ coniũgere
vel ligare. Fenero as.cũ ſuis ↄpoſitis ẽ
neut u. Sʒ feneroꝛ.arj. dpo.cũ ſuis ↄpo
ſitis. Itẽ fenero.ros.qñ ſtat ꝓ ↄiũgere.
ligarc.⁊ defenero ꝓ ditare ſunt actĩa.
Feneſtro.as.are.n.p.i:feneſtras facere.
vel feneſtras ̃ůparare
Ferheo:es.bui.n.s.i.bullire.ſcatẽ.caleſi
eri:ęſtuare.⁊ ðꝛ a feruco.mutata·u.m b
Ferio.ris.a.q.caret pᷣterito ⁊ ſupĩo.ſcõ

mutuat ca a pcutio.d/qð ẽ ciuſdẽ ſigtöo⸗
ms ſecũ.⁊ facit ꝑcuſſi ꝑcuſſuʒ.i.ꝑcutere

Et cõpomt cũ re.vt referioiiiteꝝ feri
re.vel retro ferire.⁊coꝛ:pᷣmã · vñ Dui:·
Ipſaq; ceruleis charta ferit᷑ aqs.⁊ O⸗
ratiꝰ. Mõ ſꝑ feriet qᷣcũqʒ mĩabit᷑ arcꝰ
Ferio.as.n.p.vel Poeins ferioꝛ.arij.d.p.
Zꝛ. i.ceſſare ab oꝑibꝰ.vel ſolẽmcare·
Fermento.tas.a.p.i.fermẽto coꝛrũꝑe.

Fero fers. fert.tuli.latũ.verbũ anoꝛma

— —

lũ.⁊ coꝛ· hmã tãa in pſenti qᷓ; in ſterito

8

Et ſigt plura.Mã fero/i.cupio. Vñ O⸗
uidius. In noua fert ammꝰ mutataſ di
cẽ foꝛmas.Fero.i,.dico.Fero.i.ſuſtineo.
vel patioꝛ.vel tolero.Et fero.i.poꝛto.
Bñ Fert patit᷑ dicit.fert cupit atq; ge
rit. IJñ vᷣbalia latoꝛ.latrix.latio.
Fcrocio.cis.ciui ·a.q.i.ſęuire.vel deſpicẽ

vel faſtidire. 182 a ferorocis.

Ferro.as.aui ·a.p · i.ferro aliq̃d ſpara⸗

re.oꝛnare;

Ferueo.ueęs.⁊feruo.uis.bullire.ſcatere

caleſieri.ęſtuare. Ex pom̃t᷑ ſepe feruere

ꝓ frequentare.ſicut, ccõtrario frigere
ꝓ ceſſare.qꝛ cũ locꝰ aliquis freq̃ntatur
calcãdo.videt᷑ calefieri.Et hñt iẽ pte⸗

ritũ.ſcʒ feruiui.ſᷣ frequentiꝰ ðꝛ ꝑ ſynco

pã ferui.Itẽ a ferueo muxata.u.m.b.ðꝛ
ferbeo.bes.bui.in eod ſenſu.⁊oĩa ſunt
neutra · Et ab oĩbus iſtis inchoa.ſunt.
ſcʒ ferueſco.feruiſco.ferbeſco.

Feſtino.as.aui.pe. ꝓd.n. p. i.accelerare
782 a feſtũ qð ẽ lignũ qðᷣdã.vident eni

tigna ad feſtũ cclerare.⁊iõ tractũ ẽ ĩde
feſtmare qᷓi ad feſtũ nare Et differt a p

perarc.Pꝛopcrat eĩ q̃ qʒ mcipit matu

re trãſigit Feſtmat mnnleaſunul inci⸗
pit.nec ꝑficit.inde feſtmus/a.um.
Feſtiuo.uas.aui.n.p.i.feſtarc.
Feſto.as.ii.feſtũ celebꝛarc.ſolẽmcare
Fcteo.es.tui.n.S.i.eẽ.vlł fieri fetidũ. ⁊
ð a fedeo.eſ.d.ĩ.t.e aũt ðꝛ fetet quaſi
phos tʒ.i.ignẽ.vel aerẽ.ctymo.ẽ.⁊ hĩc
fetoꝛ,orl.Et fetidus.da.dũ.i.putridus.
fetoſus,a.um.ifctidus.

Fęto.as.qrę.:p.i.parẽ.vel gencrare.⁊

Z: a fetus. a.ũ. In fetatꝰ.a.ũ.i.genera⸗
tꝰ. vcl partꝰ.⁊fetãs.anijꝑticipiũ.i.ge⸗

nerans. vel pariens.⁊ hic fetans.anij.i.

pecꝰ.pecudis. Vñ põ.Et ſuſtulit eũ de
gregibꝰ ouiũ.⁊de pꝰ fetates aecepit eu
“ eer
Fibulo.as.aui.a/.p.i.fibulis ligare.⁊dꝛ
a fibula. Et ↄpomt᷑ cũ ad.vt affibulo.aſ
i alligare.⁊ ꝓpꝛic mantellũ. Itẽ cũ con
vt cõfibulo. as · i.ſil fibulare. Irẽ cũ diſ
vt diffibulo.as. Itẽ cũ de. ⁊82 defibulo⸗
i. diſſoluere.diſligare. Itẽ cũ ex. ⁊ 8 effi
bulo. as.i.exoluere. Itẽ cũ in ⁊182 infibu
lo.as.i.illigare.vł fibulas ĩmittere.Itẽ
cu ſ̊.⁊ ſfibulo.as.i.añ vel ab anteri
oꝛi pᷣte fibulare. Irẽ cũ re.vt refibulo
i.iten fibulare.łdiffibulare. Itẽ cũ ſub
782 ſuffibulo, as.i.ſubligare.

Fideiubeo.es.iuſſi.ſſux.a · S.i.fidẽ ꝓ aliq

dare.iurare. pmittẽ. Iñ fideiuſſoꝛoꝛis

qᷓꝓ alio ſe obligat.łſidẽ dat.vl ꝓmittit.
vñ Ecc.ꝛS:Fideiuſſoꝛis.ne obliuiſcarj.

doit em⸗
mindso
Fdo dis
niͦi ſoil
7eratis⸗
gnmnl
ferrinne
ſwdis i⸗
ſnoe coltbte
ſctotiEt
do dis iis
9poſtis heni
R reD
Inuemt fot

ſ vñ Fop

ſit Nfo
a on⸗ .
mevta;;
ſtiwocr chs
doſerbubertna
ſſoorflurus.
Mciods,en
(onritate gdyi
chonht offt
ci Writ
duco cfidncu
Corarepod
Pcwentott:
Figo gss fir
re ſoꝛnter
Vyr Oui

ſ ſanttral⸗

rnag an
Elnortobi
Hloneeng
flonanng
munni;duc
Tlhroasar.
Emeldft
„dopmtfd
.* ogs,
frerr ſen
nlefeffn⸗
ſinfam
Näädisr
Mnne
i

ſngred

Piin iin

.
„Swneſr ſnn
Linhii
vrcipirpir n

HisEützran

ibrisligne n
änifi
mumtli idn
4 *R . nki
NN
anſe

dedit enĩ aĩaʒ ſuã ꝓ te.⁊ ſcribunt᷑ ꝑ ge
mimũ.s.fldeiuſſi.fideiuſſuʒ.⁊ frdeiuſſoꝛ:·

Fido.dis.dit.fiſus ſuʒ vᷣbũ neutropaſſi

uũ.i.fiduciã habeo vel credo.mde h/⁊ h
hᷓ fidẽs.tis.tã nomẽ q̃ᷓ ꝑticipiũ.⁊ ſᷣm
ꝙ nomẽ ẽ ↄpat᷑.inde fident.tius.ſnnc.⁊
h; fidẽtia.tię.Fido cõpomt᷑ cũ cõ ⁊ðꝛ cõ
fido.dis.ↄſiſus ſuʒ.inde ↄfidẽs.⁊ cõꝑat᷑.
mdæe cõfidnter.tius.ſume.aduer.⁊ h cõ⸗
fidẽtia.tię · Et cõpomt᷑ cũ dis. vt diffi⸗
do.dis.fiſus ſuzʒ.i.nõ fidere.Fido cũ ſuis
ↄpoſitis neutꝝ ẽ.⁊ ꝓd.fi. Oñ Ouidius
de arte. Diffidet miſere ptmus illa ſibi
Inuemt᷑ fidit ſteritũ de findo.iſ.⁊ coꝛ
fi.vñ Fido parit fidit.dat quoqʒ findo
fidit. Itẽ fidis ẽ etiã gtũs de fidis.dis.
ꝓ choꝛða.⁊ gem̃tiuus de fides.dis·pꝛo
vgĩne quadã. Itẽ fiois ẽ datiuuꝰ⁊ ab⸗
latiuus de fidᷣus ·a.ũ.⁊ ꝓd.fi.vide.ð.ĩ fi⸗

des.Et habet tria participia.ſcʒ fidens

fiſus ⁊ fſurus.
Fiducio.as.a.p.i.fiduciã pſtare.vel ad
ſccuritatẽ qᷣvulgarit᷑ ſolet dici affida
re.⁊ ↄpom̃t᷑ affiducio aſ.ad aliquã fidu

ciã vel ſecuritatẽ dare. Itẽ cõfiducio.

as.ſil fiouciã dare.Diffiducio.as. Defi
ducio.effiducio.as.infiduqcio.as.i.impi
gnoꝛare.publicare iſafee
Figmento.tas.aui.a.p.i.fingere.ſilare.

Figo.gis.fixi.fixũ.a.tx·i.ĩmittere.infer

re.foꝛtiter aſtabiliter ĩponere.⁊ ꝓd.fi⸗
Vn Ouidius in epi.Figit in iuſſu no
ſtra ſagitta loco.
Figuro.as.qui.a.p.i.figurã facere.
Filaxo.vlł philaxo.as.aui.a.p.i.ſeruare

Filo.as.are.n.p.i filũ facerc.vł parere

Filo.as.are.n.p.i.filũ a colo ꝑ quandaʒ
tenuatõʒz deducere.
Fimbꝛio.as.arc.a.p.i.fimbꝛijs aptare.
Fmdo.iſ.di.fiſſux.a.t.i.ſcĩdẽ.⁊ coꝛ.fi.vñ

EZido parit fidit.dat quoq; findo fidit·
Fmgo.Gis.xi.ctũ.a.t.i:oꝛnare.ↄponere

facerc.foꝛmare.plaſmare.cxcogitarc-
⁊2ponere qð ven nõ ẽ.i.ſimulare. Iteʒ
inuem̃t᷑ fingo·g.i.nitidare.extergere.
Fimo.ms.mui.mtũ.a.q.i.tcminare.con⸗
ſummare.ꝑficere.⁊Sʒ a fims.Et cõpo⸗
mt᷑ cũ dis/vt diffimo.is·i.diuerſis mo⸗
dis fimre.detmĩare.oñdere q̃o ſit vel q̃ᷓ
le.vel qᷓntũ. In h diffimtio. Itẽ ↄpomt

cũ d.vt efimo.i.valde fim̃re.inde tcefi⸗
mtus.a.ũ. MVñ v¶ci.ꝛ·Huc defunto co⸗
ſilio · Itẽ cũ p̊ vt ſfimo.is.i.qñ fimre.j
figerc.ſᷣſtaruere.ſdeſtnare.
Fio.fis.factus ſuʒ.i.mciꝑe eẽ. de non æẽ
tranſire ad eẽ.Qð ei fit nõ eſt.⁊ qd eſt
nõ fit.Et ẽ neutropaſſiuũ q̃ntũ ad vo⸗

cẽ.nctrũpaſſiuũ quantũ ad ſiqtõeʒ. Et

babet tria participia.ſcʒ fiens.factus:
Tfuturus.ſcd fiens non ẽ m vſu.
Firmo. as.qui.a.p.i.roboꝛare.⁊82 a fir
mus. Iñ firmatoꝛiũ.rij.quo aliqᷣo fir⸗
mat᷑.Et h̊ firmaculũ.li.ꝓ codẽ. Et cõpo
mt᷑ cũ cõ.vt cõfirmo.⁊ cũ ad vt aſfir⸗
mo.cũ ĩ.vt mfirmo.as.i.dbilitare.falſi
ficare.cncruare.Offirmo.as. vñ ſoꝛou
ꝛi· Wir ĩpiꝰ ꝓcecit᷑ offirmat vultu ſuũ.
Fiſco.cas.care.a.p.i.publicarc.ad fiſcũ
reducere.m fiſco reponẽ Et cõpomt᷑ cũ
con.vt conſiſco.cas.i.ſimul fiſcare.cuʒ
m vt infiſco.cas.

Fiſiculo.aſ.a. p.i· dĩnarc ꝓnũciare. Iñn

fiſiculatꝰ.a.ũ·i.dĩnatꝰ.vel ꝓnunciatus
Fiſtuloꝛ.arl.d.p.i.ſibilarc.lłfiſtula canẽ

Flacteo.es.tui.n.s.i.marcerc. Iñ h fla

ctoꝛ.oꝛis.i.marcoꝛ.Et h̊⁊ h̊ ⁊ flactẽs
tis.pꝑticipiũ.i.marcenſ. Vñ ꝑ trãſlatõʒ
flactentes dicunt᷑ q̃ mn peccatis imqui
tatibꝰ marcent ⁊ ꝑſcuerãt.⁊ qꝛ qdð mar
cet exiccat᷑ ⁊ areſcit.iõ etiam qũqʒ po⸗

mt flactere ꝓ arere. Vñ Iſa. io?: Erunt

irrigua eiꝰ flactentia.i.arentia.

Flagito.as.tqui.a.p.i.poſtulare.ꝗqᷓrere.

rogare.pctere.cũ clamoꝛe poſcẽ.⁊ ðꝛ a

flo. qs· Vñ ⁊ flagito.taſ.⁊ qi flatũ gero
vel ago. ⁊cẽ̃ etyio.Et cõpomt efflagi⸗

to.tas:i ·val flagitare.
Flagro.as.n.p.i.ęſtuare.feruere ardẽ⸗
Sʒ fragro gras:i.redolere. Oñ Fla fa
cit ardoꝛẽ.ſed fra largit᷑ odoꝛem.
Flãmeo.es.mui.n.s.i flãmã cmittere.ł
calcre.vł etiã ardere.⁊dꝛ a flãamo.mas
Flꝗmeſco.cis.incho.⁊ foꝛmat᷑ a f lãmeo
cs. Vñ in hymno. Flmeſcat jqne cha
ritas. Quidã tñ dicunt f lãmaſcat. qð
ẽ inchoatiuũ huius vbi f lammo.aſ.vt
ſit᷑ ſenſus.Flãmaſcat.i.mncipiat f lama⸗
re.i.ĩcẽdẽ.Sʒ vt dicit PHug.Flãmeſcat
ibi ðʒ dici mchoatiuum a f lãmeo .
. 2*

8

Se

1 „

4 SS Sõ 5 ” D SS
õ .
3

Flãmomas. n. p· i. mñcendere. 28 a flã⸗
ma.Et cõpomt᷑ cũ m.vi mflamo.as.i·ĩ⸗
cendere. mmaĩare. Inuemt rñ aliqn/ꝓp fla
mare. vel reſplcnderc. ⁊c̃ actiuũ:
Flaueo. ues. ui.n. s.i. e&ẽ vel fieri flauuʒ-
inde flaueſco. cis. inchoa.⁊ ꝓo.f la. Vñ
irgilius ſin bucco Molle paulati f la
ueſcit tẽpꝰ ariſta.
Flecto.ctis.xi.xũ.a.t.i· curuare. ceſſare
mutare.mde hf lexura. rę. ⁊ f lexus.xꝰ
xui.Et cõpomt conf lecto. circũflecto·
tis Def lecto.tis.ivalde vel de vno lo⸗
co ad aliũ f lectere.inf lecto.tis ·i. valde
vel ſmtro.vel mtꝰ f lectere.Ref lecto.is
i.iterũ f lectere.
Flegmatixo. as. . p. i.f legmate abũda⸗
re. lf legma eijcẽ. mitũ ſaliuare.⁊ ſpuẽ
Fleo. es. eui.etũ.n.s.i.vbertim lachꝛy⸗
mas fundere.q̃i f luẽ. ⁊82 a f luo.is. Sʒ
ploꝛ are eſt cũ voce f lere.Dlõgere ẽ cuʒ
lachꝛymis pectus aut faciẽ tuderc. Lu
gere ẽ cũ aliquibꝰ dictis miſcrab llibꝰ
habir?mutatoe f lere. OMerere ẽ cũ ſi⸗
lentio dolere. Vña męrere ↄꝛ qi mente
carere. Et lugere q̃ luce egere· aa f leo
82 hjf letus. tꝰ. tui.⁊ ⁊ ̊f lebilis ⁊ Ble.
Et f lebiliter aduer. Et h̊f lebilitas.a.
Vñ Ouidius.Flebile pꝛincipiũ melioꝛ
foꝛtuna ſecuta ẽ. Fleo compom̃t᷑ defico.
fles.eff leo · es.i.vale f lerc.ꝑf leo.eſi.ꝑ
fecte f lere.Ref leo.es ·i.iten f lere·
Fligo. gis. xi. ctũ.a.t. ⁊f ligo.gas.jin eo⸗
dem ſenſu.i. cruciarc. diſſipare. deſtrue⸗
rc.deuaſtarc.ſeo non ẽ ĩ vſu Et vtrũqʒ
cõpoit᷑ Affligo. ꝗ· aff ligo. gasi. valo
f ligere.Et cof ligo· gas· ⁊ cõf ligo. gis.
i. ſimul f ligere vel pugnare.Et def ligo
as.i.valoe vcl deoꝛſuʒ f ligere.vl pugre
Et inf ligo.gis.⁊inf ligo· gas· ꝓf ligo.
gis. pf ligo.gas. Et f ligo actiuũ eſt
cũ ſuis cõpoſitis ꝗ deſinũt in o.ſᷣter cõ
fligo. def ligo.qᷓ neutra ſunt ꝓ pugre
Flo. f las. flaui.n. p.i.f latum emitrere.
mnde hᷣ flatus.tus.tui.Er cõpomt afflo
as. i.flaꝛe ad aliqo.vel f latu vẽnarc.vl
intãccre.vel tãgerc.conf lo.as. i.f lare.
vcl fundere auꝝ. vel aliud metallũ ad a
liquid faciẽdũ Etiã muemt ↄf lare me-
taphoꝛice ꝓ mutuare.⁊ ꝓ cõſumẽ.MNã
q̃ conſumit aqᷓ mutuat.& vna foꝛma

quaſi fundit ĩ aliã· Itẽ eff lo. as.i.extra
flare vcl f lando emittere. Ite inf lo. al
i. imtꝰ f lare.f latũ impellere. Itẽ ꝑf lo⸗
as. i. f lare ꝑfecte vel valde Item ſuff lo
as. Flo.neutꝝ eſt.ſed cõpoſita actiua.
Floccifacio.cis.n.t.ipaꝝ extimare.con
tẽnere. paruipendere.182 a f loccus. ⁊
facio quia f loccus lanę paꝝ valet. fe
re nullius pᷣcij eſt.
Floccipendo.is.ix qð f loccifacio.⁊ 8²
a floccus.⁊ pendo.dis. .
Flocco.cas.are.n.p.vbũ ſoli do ↄuem⸗
ens.Luũc deꝰ f loccat cũ f loccãdo nĩgit
Floꝛco.es.rui.n.S.i.vircre.reſplendere.

floꝛidẽ eẽ vłfieri.Et cõpoit cof loꝛco.eſ

i.ſimul f loꝛere.effloꝛeo:es.ref loꝛeo.es
i.iterũ f loꝛere.reſplendere · reuirere ·⁊
ab his mmcho.Floꝛeſco.cis.cffloꝛcſco ·c
cõf loꝛeſco.c..ref᷑ loꝛeſco.cis.
Floꝛo.as.qui.a.p.i.f loꝛcs crearc.vlf lo

ribus ſpargere-implere. 182 a f los Et

cõpomt᷑ def̃ loꝛo.ras.⁊ ꝓd.f lo.

. .

Fluctuo· as.aui·a.p.i.comoucre. vacil
lare.f luctibꝰ mundare⁊ pomt᷑ cciãa ꝓ

dubitare. inde fluctuatus. . u.i.f luctu
ans. vcl qð f luctuauit.Et h fluctuatio

Fluito.tas.aui.n.p.i.diſſolui. oms ·

fatiſcere.freqnt᷑ f luere.vacillare:⁊ po⸗
mée ꝓ dubitarc.⁊ ẽ fre.d f luo.is·
Fluo.is.xi.xũ. vel f luctũ.n.t.iidecurrẽ⸗
Et cõpomt᷑ cũ ad vt affluo.is.ↄf luo is
i·ſimul f luere. inde af luus. a. ũ. Itẽ cir
cũf luo.iſ.imde circũf luꝰ.a.ũ. Itẽ def luo
is.i.deoꝛſuz. vel cito f luẽ.vel decurrere
Et nota ꝙꝙ def luit qõ etate vl vetuſta
te diſſoluit. vt ętas hoĩs. Folia arboꝝ.
Fluit qð natalit᷑ decurrit vt humoꝛ ã
Fluere aũt tribꝰ modis ðꝛ.Muoꝛe reꝝ⸗
Sane viuoꝝ. Tabe moꝛtuoꝝ. Itẽ dif⸗
fluo.is.iu diuerſis modis. vel in diuſas
partes fluere. Itẽ effluo.is · cxtra flu
ere. exercẽ. qd ↄpõit᷑ ꝑeffluo.is.i. ꝑfecte
fluere Vñ ad HMebꝛc.2 Me foꝛte pefflu
amus. Itẽ inf luo.is.i.m aliq̃ vel intro
fluere.mde influus.a.ũ. Itẽ mtf luo.is
i. imt᷑ aliqua f luere.vł mntro f luere.inde
intf luus. a ũ. Itẽ ꝓf luo.is.i. ꝓcul fluẽ
inò ꝓfluus. a.u. Itẽ ſif luo. is. i. añ fluẽ
ſcurrere. Itẽ ſterf luo.is.i.iuxta f luẽ⸗

eketeoſ
–
Erſuhftu.
Plinoaſ

Fulolusl
crv ſoucre.
toſerefrll
Pre o ved
FocNS&
(cre dcod
Fodico.4.
matimſod/
gczp au
Orutus
hiran
wuisd
ucre at
uroocurr
autere/ Ttnc
loesluin.
eſco iont
NAe
rRa
Forkarssi.
Pma pſona
Mäſeriree
Foꝛifzcio.c
farerefoꝛs
Formido⸗
haberoo
ſcordiu fig
Noꝛnonqt
e cjreyt .
menmndhi⸗
o g an
onüforre⸗
Mhugocs.
Knfonze
Whnenise.
Foßeng,
geciotth
mergie ſe
ſhfonen
nuͤfome⸗
ocitto⸗⸗
gapidit
rcita

Wee

„ .
.
Rcfnnn
„NNN
N
1 . „
n Kenſ
. „ . .
ey Ncce
-
. S
„„ . .
⸗ Reens 7
W 8
Sonegararſe
„ Afleeetee,
b
Ms.
CXto
„ 0 4 SE 4
„n
.
lerr ꝛe /1
1DAN.N
1. „
„4
NNS
eE Hi.
ℳR „

„* . 2* 19 1
ber mulNi.
* * .

„5 b1 .
4 ,
. . 6,n9,
oy S/Y. s
, iihoo
H .
„ev rarere
enr Actl
disfviddor
i . / 7

4 .
ℳ0 (KbN 1 6

id ẽ retro fluete: Jñ refluus.a.ũ. Itẽ ſu
pfluo.is.i.ſuꝑabundare.Iñ ſuꝑfluꝰ.q.ũ
