Zoticus.ca.cũ.i.vixalis.⁊ coꝛ.pe.
Zoſunus.ma.mu.iviuax. vl viuidus.

Fimt pᷣma pars huius vocabularij.

Zmcala.parua mulca.ſculex. Iñ hoc
ginalariũrij.canopęũ ad cas arcẽoas
Zinciber · beris.n.g.quęda ſpecies aro

ẽ de noibꝰ qͥ ad coꝝſigmſica
tos. reſtat nüc detmiare de
FSbis. In qͥ pccſſu hũc oꝛdi
nẽ ſeruabo ꝙ iux cuiuſibet

Vbi ſigtu duas Ir̃as tepin⸗
gam.qua? pma coniugatõʒ verbi ſigẽt.

altera genus.MNã cũ genꝰ ⁊ↄiugatio v⸗
bi ↄgnoſcit᷑· facilius ipiꝰ ſigmicatum.
⁊etia mnſleccio ꝑ tẽpoꝛa reperit᷑
ante 6
Balieno.aſ.are.a· p. ꝛ ab ab⁊
lieno. Vñ ſa. p. Abalienati
ſunt retroꝛſu.i:alieni facti ſut
Abarceo. ui. itũ. a. ſ. i. lõge ite remouco
Abarcco.el.a.s.i.phibẽ ⸗ab ab arceo
Aboico.as.aui.a.p.ẽ denegare.ſeꝑare.
remouẽ.abſentare Vn Con.4.¶bdica
mus occulta dedecoꝛis. ⁊ coꝛ. oi. Vnde
uidius Quẽ fugit.⁊ factis abdicat il
le ſuis. Habet ctia plura olia ſita · ꝗᷓ cõ
rinent᷑ mn his verũbꝰ.lboicat.expellit
remouetq; reſultat ⁊ addit. Denegat.
obſentat. ac inhibẽ nõt. Et ðꝛ ab ab ⁊ di
co.aſ.qð pla ſigt.ſcʒ coplarc. ↄlccrare.⸗
lboo.didi.tu.a.t.i.abſcodo. firmare.
occlto lremoueo Iñ abditꝰ i. abſcoditꝰ
Abduco.xi.ctũ.a.t.i.ſeduco.ſeparo.ab⸗
ſento.diſtraho.aſpoꝛto. Vñ Mebꝛe. iʒ·
Doctrimſ varijſa peregrims nolite ab
duci. Iñ abductus ⁊ abductio.
vl boecet.i.nõ decet.imꝑlſonale cſt.
Ibemo.lłabimo.a.t᷑.emi.ẽptũ.i.aufero
Abeo.iui.itũ.n.qi.recedo.ab ab ⁊co-

Abgrego.aſ.a.p.i.diſſociare.ſegregare

Abigo. ꝗ.· ere.q. ⸗diuidẽ.ab ab grego.
t.i.fugare.⁊ ſeꝑare.lła ſe pelle:l crimen
abigeat?exercẽ.⁊ drnt abigẽ ⁊imgẽ. qꝛ
abigẽ c pecꝰa tecto i paſcua agẽ Inigẽ
Abijcio d. ⸗= pecꝰa paſtu ĩ tectũ agẽ
eci. ctu..t.c lõge iace:reijcc.vilipẽdẽ.⁊
ſim ſpap̃ᷣ. ¶Mbijcẽ ⁊ ꝓijcẽ ſic diſtiguũt᷑ qꝛ

qð ĩ eſpcctõe ⁊ neglecto c.h̊ abijcit᷑. q

vo fon ẽ pemtꝰ a ſalute aptitudie alie
Abiecto.aſ.a.p.freq̃n.i · ⸗nũ. h̊ pijcit
mcrepare.detrahere.malcdice.ↄtume⸗-
lijs officẽ.ĩuehẽ ſme diffamare. JIñ abie
ctꝰ.i.ſuxꝓplex.hũil.pauidꝰ.tremẽlſ.deſpe⸗
Abiudico al . a. p. i. vnegare· ðponẽ ctꝰ
Abiungo. is. ere. a.t.i. diſiugo · viſtribuo

Oſi; m pma pre dermiatů

ð

a diuido.
Tbiuroc
Ablacto⸗.
heſege
Allocwre
tit Vlrl
lnan
ſoo ebe
ecbligur
blvoidc
owsuc⸗
Anvo⸗s⸗
odicod
Tont
litigi
rer
onm⸗
Germemwe/
nwu mlion
Conmnans ⸗
tonnoisire⸗
Ni ob
Mrcficoe
odde
NWoppa
lorer tot
vnorler
aldetruct
Mrxfeade
Abſedot
crwreꝛab
ld
ir an
Nric
Fiabſaſus
enpodis⸗
inomler.
Weicbcei
Wododi
ſtzec
trts
tos.
beſeſee
lolg⸗
Ueb
ſlloit
ende

e

= =
— ☛
=

2

–

2 5
S Mp

de 6

4
.„2 .
N Aa Abe
„ . . .
n
6 -0
e O * M
0

be Meb

2- .
M
7 e.

NCα e
1Mcsabri
rlrr
Kocat erhelle
Feer ar
cNiN
Raeſcin
de beN
lu 40. zg⸗
Uauiteetu ⸗
ccc llighe
ediſigliee
oo ben /
SS
i ock⸗
272
omſahe,
mhunii

vel diuido. ab ab. ⁊ iungo.

Abiuro. al. are.n. p.i.negare.ab ab a iu⸗
Ablacto.aſ.atũ.a.p.a lacte ſeꝑare ro.
cxhẽ.ſegregare.lremouẽ Bñ gręciſmꝰ
Allactar pueꝝ.quẽ mr ad vbera poꝛ⸗
tat. Vt lac ſugat ab his ablactat eũ re

Abligurio.iui.itũ.n.qi.de mouẽdo⸗.

glutio. ſoꝛbeo. lãbo. ↄſumo. ł deuaſto. a
ꝓbſᷣc abligurio.i.ꝑ luxuriã bõ mea diſſi⸗

Abluo.iſ.ere.a.t.i.lauare.purgare po
ſoꝛdes lues remouẽ.ł ↄſumẽ abluendo

Abnuo.is.ere.q.t.i.nego.refuto.recuſo

⁊tradico.vel ꝓhibeo.

Aboleo. les.leui · vel lui:aboletũ vł abo
litũ. a. ..i. delere · deponẽ. obliuiſci. Vnð
Delct ⁊ abſtergit ſmntendit.negligit au⸗
fert Hec abolẽ nõt Dapias ſit tibi teſt
Abommoꝛʒ.aris.d.p.i.abhoꝛrẽ. aliquio

cũ execratoe repellere.execrari.deteſta

ri. vel malũ omen impcari. Ro.2 Qui

gbomimaris idola ſacrilegiũ facis.
boꝛtio.is.ire.iui:itũ.i.aboꝛtiuũ facẽᷣ·

Vñ Job. ꝛi? Bos eoꝝ ↄcepit ⁊ñ aboꝛti

Abrenũcio.as.aui.atuũ.a.p.i.q ſe ⸗uit.

nũciãdo remouẽ.renuẽ.pꝰponẽ.vłðſpi

bꝛogo.a.p.i.deſtruẽ.vcl in toto de cèẽ
lere.ex toto legẽ ſubuertẽ. ⁊ denegare.
vñ dðꝛ lex abꝛogata qñ ĩ toto ẽ ſublata.
vel deſtructa.ſᷣ derogat᷑ ei qñ ĩ ꝑte tolli
tur vlei detrahit᷑.ff.ð.v.ſig.l.derogare

Abſcedo.is.ere.ſſi.ſſux.n.t.i.ab aliquo

cederc abſentari.ab abſ.⁊ccedo.

Abſcido. dis.abſcidi.abſciſus.pe. ꝓ·a.t
i. mnciderc. diſcidere.cędendo ſeparare. ⁊

ↄpomt᷑ ab. abs.⁊cędo · is.cęcidi· ceſum ·
Iñ abſciſus.a.um.ꝑ vnũ.s. .
Albſeido.disabſcidi.abſcindere abſcii

ſum.p duplex.ſ.a.t.i.ab vno in aliud ſciĩ

dere. Iñ abſciſſus. a.um.
Abſcondo. dis. di. vel didi · abſcondere.
abſconſuʒz vel abſcõditũ.a.t.i.occłtare.
Abſentio.tis.abſenſi abſentire.n.q.⁊c⸗

tiã abſentioꝛ.tiij.d.q/ĩ eodẽ ſenſu.i.diſ⸗

Abſcnto.as.aui.a.p.i.abſuʒ ⸗ſentire.
vel abeſſe facio.
Abſilio. lis· ſultũ.n.q.i.in diuerſas pat᷑
tes ſalire ab ab ⁊ ſalio.
Abſolco.itꝰ ſuʒ.i.diſſuẽ ⁊a ſolito ceſſare
Abſoluo.iſ.cre.a.t.i.a vinculo vel impe
dimento liberare.ab ab ⁊ ſoluo.

Abſono. as. are. n. p. i diſ⸗ coꝛdare

Abſtergo.gis.ere.a.t.i.xponerc. S

abſtmeo.cſ.ere.a.p.i.lõge ab aliqͥ tene
re.lbſtraho.is.xi.ctu.a.t.iĩ aliã partẽ
trahere.lacerarc.ahſciderc.⁊coꝛ.tra.
Abſtrudo.dis.ſi.ſuz.a.t.i.ĩcludẽ.vł ab⸗
ſcondere.ab abs ⁊ truo.
abſuʒ. abes.abfui ·i.lõge eẽ nõ eẽ ibi.vl
a ſenſu coꝛpoꝛeo diſtare. Sʒ declic.i.deñ
cere. Vñ Hug.dic.ðlbeſt qð alibi eſt.de
eſt qdð deñcit ⁊ nõ habet᷑. Oꝛęciſmꝰ vero
ſic dicit Ede ceſt qſq; q̃n ẽ vel fuit añ⸗
At q̃s abeſt &.qꝛ no ẽ ſed fuit antc.

Abũdo. as. are. aui. atũ. n. p.ↄpomc ab

ab ⁊ vndo.qð nõ ẽ m vſu.⁊ m pncipio ñ
debet aſperari.vt dicit Hug.Hoc etiã
vult Dꝛiſcianꝰ q̃ dicit ĩ. S.li ¶b vnda
82 vndo.das · abundo.mmundo.

Abutoꝛ.ceris.abuſus ſuʒ. d.t. i. male v⸗
ti. vł ꝑuerſe vti⁊ ̊ rationẽ. Iñ abuſus

2 ante C

Accanto. as. are. n. p.iiterũ vl iuxta cã
rare. 182 ab ad cato⁊ mutat᷑.ð.m.c.

Acccdo.is.exe.acceſſi.acceſſuʒ n.t.i.ad

aliquẽ cedere.Et ex virtute ſpoſitõnis
cxigit actm.vt accedo illũ.i.cedo ad u⸗

luù Et male ꝛ ccedo ad illu.qꝛ ibi ſine
dubio ẽ ſuꝑfluitas ſᷣpoſitois.vcl m ap⸗
Hſe vel m ↄpoſtococcc
celero.as.are.aui.n.p.i.feſtinarc.vñ
Beñ · is· ¶Nccelera tria ſata ſic ↄmiſce.
oaccẽdo.is.erc.di:ſuʒ.a.t᷑.ab ad⁊ cãeo
accento.tas.are.freq:ẽ ab accmo.ms-
vel põt eẽ in codẽ ſigto in quo accentuo
occentuo.as.arc.i.accentuatiz ꝓferre
ccepto.aſ.fre.ab accipio·is.⁊ſigt fre
q̃nt᷑ acciꝑe. Itẽ accepto pᷣt etiã eẽ vbũ
ꝗctiuũ.i.appᷣciari.vł facẽ acceptũ. Itẽ
occepto ẽ etiã ablatiuus acceptꝰ ad
uerbialit᷑ poſitꝰ. Ro. Qui des accepto
fert iuſtitiã ſine operibus.
ccerſio.iſ.irc.ſiui.ſitũ.i.voco vł cito ⁊
vemit ab accerſo.lc.x: Accerſi Simo
nẽ quendã q̃ ↄgnommat ſderrꝰ.
gaccido.dis.accidi.n.t.caret ſupĩo.i.e⸗
ucmre.⁊ↄpomt᷑ ab ad⁊ cado Jñ accidẽi
tis.ꝓ eo qð nõ ẽ ſubſtãtia Et ſciaſqꝙ ac
cidit malu.cuemt caſu:obtigit ſoꝛte.
tingit facto. Item ccido compomè᷑
etiam ex ad ⁊cędo.⁊ pꝛoducit cetgz.
2.3.

er eſt valde vel iuxta cetere⸗
vlccico · cies.i. voco.
Accmgo.xi.ctũ·a.t.i.valde cĩgere.pſᷣpa⸗
rare.adoꝛnare Et nota ꝙ accigunt᷑ bel
laturi.ſᷣcingunt᷑ ituri.ſuccingunt᷑ mim
ſtraturi.vñ ld pugnã ciĩctꝰ.ſ̊ ꝑgit ſub
ͤ̈lccmo.is.m.centũ.n.t.i. :q; miſtrat.
iux.vł iteꝝ vl ↄcoꝛdit᷑ canẽ.⁊coꝛ.ci.
vCcäaâιπ½½¹q cis. accico.cieſ.ↄponunt᷑ ab ad
⁊cio.cis.⁊cieo.cics.⁊ ſigmricãt appella⸗
re.aduocare Sed antiqui ĩ tali ↄpoſitõ

ne ſolebant mutare · d. poſitioms in. r.

dicentes. aruolare.aruemre.arcire ſed
nos dicimus aduolare.aduemre.accire
mutantes mↄpoſitõe.d.in.c.ſequẽte. c.
Sic ergo ðꝛ accio:cis.pᷣm modernos.⁊
arcio.cis ſᷣm antiquos.⁊ in eodẽ ſenſu.
Et ab vtroq; iſtoꝝ deſcendit verbũ deſi
deratiuũ · m ſo.vt ab orcio antiquo ðbe
ret dici arceſſo.ſis.ſed qꝛ arceſſo.ſis de⸗
ſcẽdit ab arceo.ces.iõ ca differentię mu
tatũ ẽ pᷣmũ.ſ.m.r.ĩ eo qð deſcẽdit ab ar
cio antiquo.⁊ðꝛ arcerſo.ſil. Itẽ ab acci
o moderno deſcẽdit acceſſo.ſis.ſed qꝛ ab
accedo.is.ſiłr deſcendit acceſſo.is·iõ cã
dĩę in co qdð vemt ab accio.mutatũ ẽ p
mu.ſ.m.r. 1502 accerſo.is. Inuemt᷑ qac⸗
cerſo.ab arcio.arceſſo ab arceo.accerſo
ab accio.acceſſo ab accedo Inuemt᷑ ad
huc aliud verbũ deſideratiuũ ab accer⸗
ſo⁊ ẽ quartę ↄiugatois:⁊ in eadẽ ſigtõe
cũ eo.⁊ hʒ r.ĩ anpenultĩia ſyllaba.ſcʒ oc
cerſio.is.Et vide ꝙ ſdicta deſieratiua
ſunt tertię ↄiugatois.⁊ hũt pᷣterita.⁊
ſupma od modũ quartę.vt dicit Hug.
Accipio.is.ere.a.t.rcꝑit᷑ im plibꝰ ſiãtoi
bulſ.Nã acciꝑc.i.recipe.⁊ acciꝑe.i:audi
re.⁊ acciꝑe.i.paſcẽ.Vñ Virgiliꝰ Illos
poꝛticibꝰ rex accipiebat mamplis.i.pa
ſcchat. Itẽ acciꝑe.i.raꝑe. Vñ ſdaulus
Con· 2. Suſtmetis ſi qs vos in ſeruitu⸗
tẽ redigit.ſi q̃s accipit. Itẽ ſigt aliq̃d ꝑ
dolũ.vel furtũ raꝑe.vt.ff/ð acq̊.re.do.
l.ĩ laqus.in glo.i.⁊.ij.⁊.l.naturali.S.tur
batio.vbi ðꝛ q̃ accipit.furtũ comittit.
Acclmo.as.aui ·atu.a.p.i.ad ſc vel ad a
liud flectere. Inñ acclims.vl acclmus in
eodẽ ſigto. In etiã acclmmatoꝛiũ locꝰ re⸗
quiei.vel ẽ aliq̃d ſuꝑ qð aeclmat᷑ vt cul
citra vel pulumar.⁊: ab a⁊ clino.

Aecolo.is.ere.ui.ultũ.n.txi.aſſidue vel
wvwalde colere.habicare ararre.
Iccõmodo.aſ.a.p.i.ad ↄmodũ ⁊ ſimileʒ
vſuʒ dare ſſtare l aptare apte collocare

AIAccubo.as.are.aui.atũ.n.p.⁊ accũbo.
is.ui ·itũ · n.t.ixẽ ſient.Et ẽ accubare to
to coꝛꝑe.accũbẽ cubito.⁊ ꝓpᷣe ĩ ↄmeſti⸗

Accumulo. aſ. are.a.p.i.ↄgregare. one.

Accuro.as.aui.a.p.i.diligent᷑ curare:
Xccurſo.i.frequenter accurrerc.

Alccuſo.as.are.aui:a.p.i.inculpare.ver

bis ferire.⁊ 8ꝛ ab ad ⁊ cudo.q eĩ aliqueʒ
accuſat frequent᷑ cudit vt ad malã fa⸗
mã trahat᷑.Et diſferũr mcuſo ⁊ accuſo.
qꝛ accuſare ẽ ſin crimme vel facto.mcu⸗
ſare verbis.Itẽ mcuſamus maioꝛes.ac

cuſamꝰ mĩoꝛes.vñ Cato. Incuſare deũ

Acco.aces.non ẽ m vſu.⁊ deriuat᷑ noli
ab acuo.is.Et ẽ acere acetũ fieri. vt vi
nũ acet.i.acetũ ſfĩ=t.
Acero.ras.non eſt m̃ vſu.ſeo ↄpoĩnt᷑ cũ
ex· vt exaccro.as.iab acere purgare:
Aceruo ·as.are.a.p.i.accumularc
Iceſco.mchoa.i.mciꝑe acereſiue acetũ
fieri. Vn Oꝛatius m p: epi Sincerũ eſt
mũſi vas quodcũq; mfundis aceſcit.
Actito.aſ.are· ⁊ acto.as.are.idem ſiãẽnt
i. frequenter agere.
AWcuo.is.acui.acutũ ·a.t.i.acutũ facere
— ante D
ANdaugeo . es. xi. ctũ.a.s.i.valde augere.
vꝓᷣloaquo.as.are.a.p.i.að aquã ducere
VBñ Theodolus.En adaquare gregẽ ſi
mul ⁊reuelare caloꝛẽ.⁊ ꝛ ab ad ⁊ aquo.
Addico· cis.cere.a.t.i:deputare.deſtia⸗

re.aſcribere ⁊ↄſtringere.ab ad ⁊ dico-

vᷣlodiſco.ſcis.addidici.addiſcitũ.n.t.i.
valde diſcere. ab að ⁊ diſco.
Iͤl dedo. is.it.vel adedo.ades.adeſt · i. iux
vel valde coꝛrodẽ vel edere. ⁊ ꝓd. e.
Roheęreo.ſi:n.s.i.imnmti.⁊caret ſupino.
Rohibeo.es.ere.n·s.i.qaddere.adiungẽ
apponere.dare.ab ao habeo.
Adigo.egi.cxũ.a.t.i.ad aliã ꝑtẽ reducẽ
Avijcio.cci.ctũ.i.adiungere.⁊ſcribit᷑ ꝑ

i.gemmũ. Oñ Ouidius mm a:-li de arte.

ARoijcit oꝛnatus ꝓxima quęq; dies.
Idimo.is.ere.ademi.ptũ.i.auferꝛe.
Adipiſcoꝛ.adeptꝰ ſuʒ.adipiſci.d.t.i.ac⸗
Adiuto.aſ.pe.ꝓ.i.freq̃nt᷑ iuuare· q̃rẽ⸗

Pi g⸗
kiſende
Tomuinei
Aodwmiro
Etwrug
ramru⸗
ſolinm
onit iz⸗
oren
oaderfi
nehn
hunday
vdor Din
ſabenect
Aonon⸗
rircon
αα⁰
ltitcrem
puraicndh
orrvun
dopocs
Nlputnte
ocewas
Wawdd
Dndnd
ſcieong
Aldorioꝛ.
ordini Dan
factt i ale
Moror⸗
vclinoꝛ
Mohan
furanmigu
Fllobirona
Ppqieſcoa
Danro.i
cſtota
erſorar
on is.
Wwey
Mm
nöſm
Al dor⸗
Cllten⸗
donienglei⸗
ſfnto⸗
ehe

ir G
WNN
ue,
Nlh
Wenzäig
te
mnepaſrn
Wnswors
Lm zunn
DW w
reri

u ſoenti
bacgeuymn⸗⸗
Xcnular
KN Wl
ds it
niati i en
de D
iuvαα⁰
vapreno Ray
r dd.
Wctint

*
6 .
„ 624

1,

vorNNMN
N N
i N 0
nan tt

Adiuuoas. adiuui. adiutũ.i. auxiliũ da

re.Et ſcias ꝙ reꝑit᷑ apð anti·adiuuaui
Aomimculoꝛ arj.i.auxiliari vl miſtrare
Aomiroꝛ · ar. v.p.i.valde mirari t cuꝑe
Et nota ꝙ admiramur vtutes.ſed mi
ramur opa. Inuemt᷑ etiã ãmiroꝛ ꝑ duo
m. ſeo tunc ↄpomt᷑ ex an.ſᷣpoſicõc⁊ mi⸗

Aomitto. is.ere.admiũñi.miſſua. roꝛ.

t.i. peccare. Itẽ avmittẽ· i aſſumẽ. vł ve
ciꝑc.vt.ff. ĩ offi.teſta·l.cõtra.S. ſi s ñ⸗
puberi · vt ſi dicat᷑. Iſte ẽ aomittendꝰ. i·
recipiendꝰ Bel ẽ mcitare ad curꝛenduʒ
cũ quadã velocitcate. Jñ admiſſarius.i.
velox. Vñ Ouidius. Mil nocet admiſſo
ſubxære calcar equo.⁊ðꝛ ab ad⁊ mitto
Admoneo.es.nere.a ·s.i.aliquid ad me
moꝛiã reducerc.qd excioit ab ea.
gdolco. es. eui.vel avolui.adultũ.vł a
dolitũ.i.cremare.ↄburerc.incẽdere. Itẽ
adolerei.creſcere. Iñ adoleſco · ſcis. in
choatiuũ.i.mcipio creſcere.⁊ adoleſcẽſ
adopto. as. are. auiatũ.a. p.i· deſidera
re vel nutrire· vel cligere. acciꝑe loco
filij extraneã ꝑſonã. Et ſcias ꝙ chꝛiſtꝰ
nullo modo diceẽdus ẽ ſinus avoptiuus
dei. qꝛ ᷣm nat aʒ ſuã eſſentialit᷑ a pr̃ena
ſcit. ⁊oĩa qᷓ pr hʒ ſua ſunt.vt Jꝗoanms.
ldoꝛdioꝛ. dirj.iu vel valð iõ habet᷑
oꝛdiri. Dapias dicit 1 doäꝛdioꝛ adoꝛſus
facit.i.alloqui vel incipere
Adoꝛoꝛ.reris.vcl riris.adoꝛtꝰ.iĩ.valde
vel iuẽ oꝛiri. vel muatere · aggredi bᷣin
Mug..Dapias vero dicit. Moꝛioꝛ cõe
fuit antiquitꝰ. Vñ adoꝛt᷑ꝰ c.i.nouiter
vl ſubito natꝰ ẽ. ab ad ⁊ oꝛioꝛ. Inuemt
Noquieſco.eui·etũ.i.aſſentire. adoꝛio·
qadquiro. r-i. ad ſe ꝗrere.vcl lucrari.
Rouento. tas. are · i· frequent᷑ aduemre

„

aouer ſoꝛ. aris · i· eẽ vel fieri aduerſum-
ARduerto. is· ere · i. vertere ad aliquid.
perpendere vel intelligere H
aduloꝛ. aris.d· p.i· aſſentiendo blandi
ri qð ſolent facere maxime aulici Vn⸗
Aula domꝰ regis.verbũ ↄpom̃t aduloꝛ
adultero. as. are. n. p. 1 odulteroꝛ: ar:.S
ponẽtale.i· adulteriũ ↄmittẽ. vel coꝛrn
pe. ad malũ vtẽ. Iñ adulxaſ. coĩchoa;

afſficio. affeci· affectu. tria ſiãt. Vñ f

ſicit infoꝛmat. pum̃t cupit. bec tria ſiõt
Bel vᷣm ſdapiam Alfficere ẽ iiurijs Sua

ri :macerari.
affido. as · are.n. p.i.fidem dare·
affi z0. g·gere. n. t. i. ad aliquid figere⸗
aff igo. gis.xi. ctũ. a. t. i· valde f ligere
ꝗffluo.is.xi.ctũ.vel xu.n.t.ẽ largiter

abũdare. Vñ ꝓpheta Diuitię ſi affluãt

nolite coꝛ apponere.
affoꝛ. affaris.affatus ſuʒ.d.p·i.alloqͥꝛ.

affurcillo.as.arc. ẽ valde l euphomę⸗
iuxta.vcl aliquid ſuſpendere vel ↄcutẽ
ante
Age verbũ defectiuũ.idic.fſac.incipe:
aggarrio. is.iui.n.q·i· vade · vel iuxta
garrire.vcl cũ garriente garrire.
aggero. as.aui.arc.i.accumulare. vel
qugmentare.⁊82 ab ager. ris.

aggero.iſ.ſſi.ſtu.i.aonare.accumulare

aggredioꝛ. deris.aggreſſus ſum.o.ꝛ ·ĩ.
aſſuire.muadere.arriperc.
aggrego.as. ↄgregare vl cumulare⸗
agmo.al.i. feſtiare.l fugarc. negociari
gagito. tas.tare.i.frequent᷑ agere.
agnomio as are · i. ggnomine vocare
vel agnomen imponere.
agnoſco.il.agnoui. agmtuʒ.a. t. i. valde

vel iuxta noſcere.

ago · is. erc. a.t. Ouccre. vcl facere. coꝛ⸗
pe · Vñ Oꝛatiꝰ ĩ p epi.Nã tua res agit
paries cũ ꝓximus art.Et differt age

reagerere.qꝛ agẽ ẽ generale ad oĩa ꝗͥ fi

unt tã re qᷓ; verbis·tã int᷑ viuos qᷓ; i VI
tima volũtate. Mã facicns teſtamentũ
8ꝛ agere.ſicut ⁊ emẽs vẽdens· locas. Sʒ
gerere ↄpᷣhendit tin illud qð fit re.⁊ nõ
verbis. ⁊ſic faciẽs teſtamen tũ nõ ðꝛ ge
rere.ff.ðᷣ vᷣ.o bli.l.verba ↄtraxerunt.
agom co. aui.atũ.n.p.i. tendo cerxo-
pugno.vel agomcoꝛ. ⁊ ẽ depo. ⁊ẽ agom
co ᷣm Hug imitarĩę foꝛmę · ſicut patri
co a pr̃e. ſic agom̃co.i.qᷓi agonẽ ſequoꝛ.
onte 24
aio.is.it.⁊ pliter aiunt dico.⁊ẽ quar
tęↄiugatõis.qꝛ facix ĩpatiun ĩ.iut. di.
In q vbo.i.ſꝑ ẽ duplex ↄſonãs. Vñ aio

aiñt duaꝝ ſyllabaꝝ ſant. Vñ Dꝛatius
ĩ epi. Seruꝰ habeſ pᷣciũ loꝛiſ ñ vtei aio

S ſeq̃nte ꝛſonãte vocalẽ. vt lbi
1 „4

N l

57572 ante 1
Alapo.as.a.p·.i.alapas dare.
Alapico.as.are.a.p.i.olapas vare.·
AUlbco.es.bui.n.s.i.albũ eẽ vel fieri. Iñ
albeſco.cl.crei.incipio alberee-
llbico.cas.i.paꝝ alberc.⁊ðꝛ ab albeo.
es.Sed Pꝛiſcianꝰ dicit ꝙ albico ſit vᷣ⸗
buũ apꝓparitiuũ.⁊idẽ ſit ꝙ axꝓparco albẽ.
Albo.asa.p.i.albũ facere.⁊ compomt᷑
cum de.vt dealbo. =S?M
Algeo.ſi.ſuxn.S.i.frigere. Jñ algeſco.q
AMllecto.as.are.i.frequent allicerc.
llego.gas.arc.aui.a.p.i.remittere.vł
affirmare.vel ratõs od fulcimẽtũ ſuę ꝑ
tis moucerc.vcl argum̃tari ao ꝓbatos

vl ↄcluſiõcs ad cõem iudicẽ ꝓ comodo

ſuę cauſę.⁊ ꝓpꝛie ꝑtinet ↄod aduocatos-
licuio.as.arc..p.i.leuẽ facerc.exone⸗
rare.pondus aufer:e vel dimmuere.
Allicio.xi.vel cui.ctũ:a.t.i.dulciter ad
Uocare. vel cũ lectatõc attrahere ·
Allio. is. ere.ſr ſuʒ. a.t.i.aliqd vchemẽ
ter lęot.puire.⁊ pomt᷑ ꝓ ↄtenoẽ.lł ꝑcutẽ
Alienare ẽ ꝓpꝛie rẽ aliquã ĩ dommiũ al
cerius tranſferre. Jñ alienatio.⁊ ẽ oĩs
Pactio ꝑ quã tranffert᷑ dommiuʒ de re.
ecc.nõ alie.c.nulli.C.de fur.l.i.,.
Alienare cauſa mutadi iudiciũ.ðꝛ quã
do metuens ↄtrauerſiam rẽ dolo ĩ aliũ
tranſfert vt iudiciũ mutet ⁊cuitet.
Alligo.as.are.a.p.i.ad aliquio ligo.vñ
Birrhia Quemlibet immodicus alli⸗
gat ęris amoꝛ.Dꝛopheta.Qui ſanat cõ
tritos coꝛde ⁊ alligat contritõcs eoꝝ.
llloquoꝛ.queris.d.t.i.ad aliũ loqui.
Allubeſco.is.ere.i.obedire.vel conſen⸗
tire.MNota ꝙ antiq̃ dicebãt lubet ⁊lu⸗
beſco. ꝓ libet ⁊ libelco.vñ nos vtimur
ↄpoſito allubeo ⁊ allubeſco.i.obedire.ł
ↄſentire.Et inde h albuſcentia.tię.vl al
lubentia. tię.i. obedientia vel ↄſenſus.⁊
in eodẽ ſenſu muemt allibeo.bes.vel al
libet ⁊ allibeſco.
Allucino.aſ. are.a·p.i.iuxta lucinare.⁊
Sðꝛ allucmo.as.i.ſuaderc vl luci vicmare
Alludo.is.erc.n.t.i.illuderc.vel conſo⸗
nare.congruere.concoꝛdare

Alluo.is.erc.a.t.i.abluere.delanare.vel

potius paulatĩ abluẽdo augmtare. In
uemt ctiã qũʒ alluere ꝓ ↄſumptõe aq̃ꝝ

pomt alo cũ cõ.vt coalo.alis.qð ⁊ ſecũ⸗

de iugatõis inuemt coaleo.les. In co⸗

aleſco.ſcis · incho. Et coꝛ.pᷣmam alo. ſcd
halo·as.eam ꝓdu · Vñ Nurrio currat
alo. ꝓvucit ſpũs halo. “

Alrxerco.cas.are.vel altercoꝛ.aris.i.ccex

tare.litigare.⁊ðꝛ ab altcr.⁊ ↄpomt᷑ v⸗
trumq; vt coalterco.coalterco..
Altero.as.arc.a.p.ivariare.facere al⸗
rerũ ⁊182 ab alter. Iñ alteratꝰ.a.ũj.i.v

Alto.tas.tarenõ eſt in vſu.⁊? ⸗riatus.

vem̃t ab altus.a.ũ.ſed ↄpomt᷑ cũ ex ⁊m

vt exalto.as.i.mn altu cxtollerc.⁊ malto

as. ꝓ eodẽ ſpapias vero dicit Ulco.tas
nutrio.vel altũ facio.ſubleuo.
Vante m
Amar eo· res.ere· n. S.i.amarus ſuʒ.vel
fio. 182 ab amarꝰ. Jñ amarceſco. incho⸗
marico.as.are.a.p.i.amaꝝ facere.vł
fatigarc.⁊ ðꝛ ab amarus.
AWQmaſco c.vbũ mcho.i.imncipio amare⸗
Amaturio.turis.verbum meditatiuũ
i.meditoꝛ amare.·
Ambigo.egi.ctũ.n.t.i.dubit᷑o·circũdu⸗
coab am.qð eſt circũ.⁊ago.⁊ mutata.
a.m.i.mterpoſita.b. èò
Ambio.is.iui.itũ.a.qi.circũdare.⁊cu⸗
pere· ꝓpꝛie honoꝛẽ ⁊: ab am ⁊co.⁊in
terpomt · b. ⁊.o.m.i.mutat.·
Ambulo.as.are.n.p.pᷣt deriuari ab am
bo.oms.qð ẽ gradus.⁊ↄpomt᷑ cũ te.vt
deãbulo.i.de loco ad locũ ſpaciãdo am⸗

bulare. ⁊cũ ob.vt obambulo.i.circum⸗

ambulare.vl melius ſpaciari. Vñ Oui

dius metha. ꝛ. In teneris foꝛmoſus ab
ambulat herbis. Cõpom̃t᷑ etiã cũ ſ᷑̊.⁊ g
Mmẽdo.aſ.are.⁊ amãdo.as. ⁊cõ ⁊re⸗

a. p. ꝓ coð.i.cx lõge mãdare ⁊ abſetare.
Amicio.cis.ire ·a.q.i.cooꝑire.vel adiũ⸗
gere.vel ligare.ab amicus ↄꝛ.qꝛ q̃ ami
cũ ſibi ſociat.eũ cooꝑit.pꝓtegit ⁊ defẽdit
Vñ Ouidius m.s metha. Ille ſibi abla
tis fuluis amicit᷑ ſn alis. Et Hiere.43.
Sicut amicit᷑ paſtoꝛ pallio ſuo.Et ↄpo

mt cũ circum.⁊cõ.vt circũamicio.⁊ co
Nmico.as.a.p.⁊ amicoꝛaril. amicio.
ponentale in diuerſis ſigtõibꝰ vt ami⸗
co illũ tibi.i · facio illũ amicũ tibi.⁊-ami

coꝛ tibi.i.ſuʒ amicꝰ tibi.⁊ dñr ab amicꝰ

rext coan
vt aumo.
s mironi
rutun
ſcnusme.
rolrwrcn
cenobechu

nigletois
inylinco cas⸗

Aroader
Anwicda
flans p
Amnputot
ſenore ve
potaopp⸗
Etvtdict
mon amon
nejertweoe

uurthonoeg
ſinulccie
Aledois rr⸗
worecbam
inlbasa.
rigeny.
ahd
mlarümn
Uhm
Ppgspi
-
anco
ihiue
ſgaar⸗
ſlarref
ſinoffn

o ſubl⸗
ce 5

„ ,z
.
N⸗

M
NN⸗

dun moitatinid

edret

5

„ „

ninne.
zaörwuno
a vn’rt
olriivN
rsinndised
005 ℳ .
l . nl wi⸗
õ
giractlent

. Et NaeH

lio o
anmmte
vranr Min⸗
ſritn,
amaͤti

en

Amickuo.as. are. fregqnentatiuũ.i⸗coo⸗
perio ab amicio.cis.Er ↄpomt᷑ circũa⸗

mictuo.as.tñ ðꝛ ⁊circũamicto as.per

GFncopam.
Mmitto· ſi. ſſuʒ. a. t. i. pdere. Itẽ inuem̃t
P duo.m.ut qmitto ex am.ſᷣpõe ⁊ mitto
mmiroꝛ.an.i.valde mirari.
Imo.as.are.a.p.i.diligẽ.differũt tñ qꝛ

diligo in bono.amo ſumit᷑ in malo.diffe

rũr etiã amo ſine aſpiratõc.⁊ hamo· as
cũ aſpirarõe. Vñ Hamant piſces ſeð a

mane ſepe puellę. Vnã ſemꝑ amo.cuiꝰ

nõ ſoluoꝛ ab hamo. Iñ h amatoꝛ.tcoꝛis.
amatrix. ⁊ amatoꝛiꝰ.⁊ↄpomt᷑ amo cum
re.vt redamo.as.i:ſurſuʒ amare.⁊cũ de
vt deamo.as.i.valde amo⸗ Itẽ ab amo.
as. vemt amoꝛ orl.nomẽ.⁊ẽ amoꝛ piꝰ ſi
lioꝝ. iuſtus vxoꝛis.crudel õ natura ob⸗
ſcenusmererricoum.
Amoplcctoꝛ. cteris.ↄ.t.q̃ circũcirca fle

crendo bꝛachia cigere.vel cingi· 182 ab

am ⁊plecto.is.cre.ꝓ flectere.
Amplinco.cas.caui.a.p.i.amplũ facio
vmplio.as.are idem.
AMmpulloꝛ. aris.i. verbis ſuperbis. in⸗
flatis · ⁊ ſexquipedalibus vri.
Amputo.tas.aui.a.p.i.ex toto vndiqʒ
ſcmdere.vel remoucre. Oñ in ps. Ilm⸗

puta oppꝛobꝛiũ meũ qð ſuſpicatꝰ ſum

Et vt dicit Hug. Vites ſunt putandę
znon amputanoę mſi foꝛte velimꝰ vi⸗
neã ex toto eradicarc.
ante 12

Anathemoaſ.are.a.p.⁊anathematico

al.i.maledicẽ.excõicare · abomĩari.exe⸗
IAncido.is.dere.a.tx.i.circũcirca crari.
coꝛrodere ab am ⁊ ceðo.mutata m.m.n
Ancillo·as.a.p.i.miſtrare.vel ſeruire.
Itunc ẽ neutꝝ.⁊i codem ſenſu reꝑit᷑

ancilloꝛ. aris. deponentale.⁊ compomt

coancillo.i.ſimul ancillo.

Anelo · as. aui· a.. i,furari. vel haurire
pomt᷑ ab an ⁊ cleo ꝓ abſoꝛbere · vl cle

po.pis ꝓ furari.

Ancoꝛo. as i. ancoꝛas ligare vel firma⸗

re8ꝛ ab ancoꝛa.rę.

Anfrigo.is.egi.ctũ.i.circũ jq; frãgere ·

Ango.is.ðere.xi.ctũ.a.tc.i. conſtringere⸗

ſollicirare afficere.cruciare. Vn.i.Re⸗

gũ pmo. alffligebat eũ quoq; gmula eiꝰ

vehefſienter angebat⸗
Anqguſtio.as.a.p.ab anguſtia.tig.vl ꝑ
ſubrractionẽ.i.anguſto as.are.i.ſtrictũ
facere · Vn Cor.6? Mõ anguſtiamim in
nobis.anguſtiamĩ aũt m viſceribus ve

ſtris· Et ꝑ cõpoſitõz coanguſtio.ſtias. X
coanguſto.coanguſtas.

—

Anhelo.as.are.a.p.i.fſtnare deſixxra
re.⁊ ꝓpꝛie ſiẽt reſpirare. Wñ gręciſmꝰ.
Reſpirat moꝛiens. Vel ðꝛ anheloꝛ aris

deponentale. Itẽ ꝛ ſeruire vel aoberẽ
In anbhelitus.a.ũ.⁊ anhelirus.us.ui.

Ammaduerto.tis.erc.n.t.i.in aĩo verte
re.⁊ↄſiderare·itelligere.cogitare· ⁊ po⸗
me qnqʒ ꝓ pumre.qꝛ antcq; pęna irr̃o
gat᷑ pᷣm quaticatẽ vel qualicatẽ pecca⸗
ti vertit᷑ qualitas vel quãritas pęng mn
aio.vel qꝛ tuc vertit iucœx aĩuʒ ao reuʒ
pumẽdũ · vt ꝑpẽdat qᷓ pęna ſi pumẽdꝰ.
Ammo.as.are.a.p.i.qaiam dare.vel ex⸗
hoꝛtari.audacem facere
Inmcito as.i.cũ palpcbꝛis annuerc.ſiẽ
facimus deſignãtes aliq̃d cũ p alpcbꝛis

Annuo. is.cre· ui utũ.n.t.i.aſſignarc.vł
aſſentire.nutuũ alicui facere⁊ ẽ actiuuʒ
ꝓ ↄcedere.ſed in alijs ſigtoibꝰ ẽ neu . ge.
Annuto.tas.are.aui.n.p.i:annuere.vl

aſſignare.nutũ alicui facere. VHñ ſolau
tus &lij annutat.alij annutitat · aliũ ti
met.aliũ amat.⁊c annutitare cũ oculo
annuẽ. 5̊ annuẽ ⁊ ãnutare cũ alio mẽbꝛo
Integradioꝛ.eris.antegreſſus ſuʒ i.an

ire. ⁊retĩct.a.in ſſenti ſui ſimplicis. ſiẽ
ap̃gradioꝛ. Dicitur etiam pgradioꝛ·i.
antegradioꝛ.

Anteluco. as.are.n.p.i.in nocte.vel añ
lucẽ ſurgẽ.łvigilare:ab anlucanꝰ llux-
Anteſtoꝛ.aris.i. tra teſtari.ſcʒ teſtimo

mum ꝑhibere. ⁊ eſt abſolutum· ab anti ·

qð eſt contra.⁊teſtoꝛ·taris.

Intipedo.as.atum.i.equum vnũ pedẽ

cum altero tangere gradiendo-

IAnticipo· as.are.⁊ antecapio.iſ.m eodẽ
ſenſu. ſcʒ Roccuparc.ſuemre· pmo caꝑe
Antiquo· as.iantiquũ aliquid faeẽ.vel

dicẽ vel antiquare.i.cuacuare·aliquid

ad pᷣſtmũ ſtatu reuocare. Debꝛe.S. Qd
aũt antiquat᷑ ⁊ ſeneſcit ꝓpe interitũ eſt⸗

Antiſto. as.arc.·i. excellere.pᷣſtare.celiẽ

ab antiſtes dicitur

Anxioꝛ.ar d. p.i.triſtari vł dpauꝑari
Apage.i.recede.vade. lpagite ·i.recedi
te.vaditc.vł ſtate im pacc.Et videntur
eſſe aduerbia potiuſ qᷓ; verba.mſi qꝛ vi
dent᷑ diſcretõʒ habere numeroꝝ.
MAperio.ui.aꝑtũ.ↄpomt᷑ ab.a.vl ad ⁊ pa
rio. IJñ odaperio.is.ire.i.volde aperire
Apicio · is.cre.a.t · i.ligare.ab apex.cis
Apoclypſoꝛ · aris.i:reuelare.
MApoꝛio.as.i.aperirc.enuclcare⁊ depau
perare⁊ tũc cẽ octiuũ. tẽ apoꝛiare.i:la
boꝛarc.vel laboꝛãdo ſudarc⁊ anxiari ·
⁊tũc ẽ neutꝝ. Inuemt etiã in deponẽti
genere in codeʒ ſenſu. Vñn ao Conj.lpo
riamur.ſed non deſtituimur.vbi poteſt
eſſe paſſiuum.

—„

Apparco.es.cre.ui.itũ ·n.s·i:· mamfeſtũ

ſfieri vel ſplendere · Jñ vemt apparitoꝛ.
Apello.las.lare.a.p.iad aliũ iudicem
vocare.vel alterius iudicis audientiaʒ
poſtulare.Et vt dicit Ber.jn li:de ↄſi
ratõc.Ippcllaſſe imqᷓ imquũ cẽ. Imq̃⁊
impune imquaꝝ appellationũ fames.
Imqua aũut oĩs appellatio ad quã iuſti⸗
tię mopia non coegit.appellare nõ vt g
ues ſed ſi graucris licet.
Apello.iſaxpali.a.t.i.ad poꝛtũ vem̃re
vel impellẽ.⁊ appellere.i.applicare.vñ
Terentiꝰ Doſtq; poeta aĩuʒ ſuũ ad ſcri
bendũu appulit. i. applicuit. Dõt eciã ſcri
bi ꝑ ſimplex.p.⁊ſic ↄpomt᷑ ab.aa pello.

is.cre.⁊c̃ aꝑpellere ab aliquo pellere.vlł

amouere.vn ᷣlpulſus ab vbere.i.amo⸗

tus. Vñ Iſaię.28· blact atos a lacte 4

ulſos ab vberibus.i.amatos.
alꝓpen do.iſ.cre.a.t.i.ſuſpendere.libera
rc.vcl ponderare. Jũ hic appenſoꝛ.oꝛiſ
appenſoꝛius.aium. ·
Appero.tis.tere.tiui.titum.a.t.i.deſide⸗
rarc.acquirere.req̃rere
Applaudo.is.ſi.ſuʒ.n.t.i.alicui plauſuʒ
facere. podio.
Appodio.as.qui.a.p.i.inm̃toꝛ.ab ad.⁊
Appono.is.ſui.ſitũ.a.t.i.adiũgere.adde
re. Iñ appoſitꝰ.a.iᷣ.⁊ ꝑ ſyncopã appo⸗
Appꝛccioꝛ.aris.appᷣciatus ⸗ſtus.a.ũ.
ſum · d. p. i. cſtimare. pᷣciũ determinare.
82 ab ad ⁊ pcioꝛ. lntiqui tñ pᷣcio.al.⁊
appꝛecio.aſ.ĩ gctiuo genere declinabãt

Aoppꝛehendo. dis. di. ſuz. a. t. i. rripio.

appꝛimo.pſſi ·ſuxi ad aliq̃d pᷣmẽ.łiur
AVWpp:opio.as · Orc.n.p.i.a ꝓpximare.Et
ðꝛ ab ad.⁊ ꝓpio.Oñ Luce.x WNppꝛopi⸗
ans alligauit vulnera eius.

apto. as.are.a.p.i.habilitare/adiũge⸗

re.Et ↄpomt᷑ cũ od conap̊. Iñ ꝑ ↄpoſi
tionẽ mepto.as.ĩfatuare.ieptũ facere.
ꝗquoꝛ.aris.d.p.i.ad aquã ducere.vcl
potare aĩalia.Et ↄpomt᷑ cũ ad.vt ada⸗
quoꝛ.im eod ſigẽto. ꝓnuemt᷑ tñ actiuuʒ⸗
adaquo.as.vide ·S.qadaquo.
F2 ante au
Aragapo.as.are.a.p.i.effodere.vel ſcul
arbitroꝛ.aris.deponentale.i. perc.
exiſtimare.vcl eſtimarc.ſed differũt.qꝛ

exiſtimarc vcl eſtimarce ẽ apud aim no

ſtrũ.arbitrari vo iudiciũ ammi ꝓferre
arceo.ces.cre.arcui.arcitũ vel artũ ꝑ
ſyncopã.a.s.i.ↄſtrigere.remouere. ꝓhi

bere. cogere · Et ↄpomt᷑ cũ ex.vt exerce

o. Itẽ cu cõ.vt coerceo.cſ.ere.iↄſtrigẽ.
arcerſo. arceſſo.vide ſupꝛa in accio.
Architectoꝛ.aris.i.tecta pᷣncipalit᷑ cõ⸗
arcuo.al.are.a.p.i.curuarec. ⸗=ſtruere
ab arcus ðꝛ. Iñ arcuatus.i.curuatus.
arco.deſ.arſi· arſuʒ.n. S.plura ſiẽt.vñ
Ardet mẽs.ardet clypeus.focus ardet
⁊ęcs. Mec amat. h̊ ſplendet. h vꝛit.⁊v
rit᷑ illa. Et ↄpomt᷑ cũ ex.vt exardeo.des

⁊cum m.vt maro.des. Itẽ ob arcro ĩ⸗

choa.ardeſco.ſcis.qð ↄpomt᷑ cũ re.vt re
dardeſco.int᷑poſita.d.Et ardeo cũ oĩbꝰ
ſuis ↄpoſitiſẽ neutꝝ ⁊ abſolutũ.ſᷣterqᷓ;
qũ pome ꝓ ↄburere.tũc ẽ tranſitiuũ.⁊
cget obliquo. Vñ Joãms · is. Colligent
eu in ignẽ mittent Tardet·

Arefio.fis.factꝰ ſuʒi.eẽ l fieri aridum

Alreo.es.rui · n.s.⁊caret ſupᷣ.i.eẽ vel fic⸗
ri ſiccũ.Et ↄpomt᷑ cũ in· vt mareo.res:
⁊cũ cx.vt cxareo.es.⁊ ꝓa. Vñ Ruroꝛa

Sic ſine doccrima marcidus aret amoꝛ

ſeo aro.as.eã coꝛripit. Vñ qoã Terraʒ
nullus aret m qua vis ſemĩs aret.

argum̃toꝛ. ar.. d.p.i.diſpurare l arguẽ

Arguo . is.gui gutũ..t.i.ↄuicere.ac⸗

cuſare.ↄſtringerc.Et ↄpomt᷑ cũ con.vt

coarguo.guis.⁊ re.vt redarguo.guis.
In argutus.i.callious.ſtrenuus.acutꝰ
im loquendo.Iñ h̊ argutia.i. verſutia:

genliditis.
riero⸗aba
ſrumanope
Triolorans.
Iriiwans
Iymmasdv
ervalia amat
osgronn⸗
scs ro
Harerorort⸗
ſette oo
ro Eteroen
craropde
ytomp
rumrruor.
Mmurcs
ũEon n.
obunciarun
lencan t
Sniaristiqu⸗

iindic imoedin

daet Nre
GNe
Rrrods
VAchriite
Anings
l valoe ve
gderegoemn
Ammgeaum
Aluis ene
im s
nworrẽg ig
ne Ranwgis
imogmrea
fümge zi
ſetumimn ſ
Glroht agliqn
mmagmera
Wätcſunn
lbeng e
inigcſtnome
Pnnſhane
se. habet
dehſiſc,
ſagſeven

1

Nihn
te
vogicherd
Pnerkei.
mn. Odifenirg
mripwyin 4
i nmn gene
Mclcei rige⸗
Kgnd.

ddi

Rord. ⸗K
r
chas u

Bpniiͦd
orwa
iumt iiaini
v6517 1Nen
e Manilan⸗
nsKsn
aumlanle
tWncle N⸗
pyn: cich ſt
r.. gas
Shnmwus⸗ cut
c verſutia⸗

vel callidiras. Jñ arguto.tas·i· verbis
a re vbiſeite ſe defendere. repbẽdẽ⸗

rieto.as.are.a:p.i.cum ariete tali im⸗
ſtrumento ꝑcutere.
Rrioloꝛ.aris.atus ſum · d.p.i.diumare.
Ariſtoꝛ.aris.d.p.i.colligere ariſtas.
Armo.as.are.a.p.i.arma mduere. Inð
verbalia armatoꝛ.trix.tio.
Aro.as.are.n.p.i.terrã ſcmdere.vlł ſul⸗
cos cũ aratro facere. Iñ aratoꝛ.trix.⁊
h aratura.rę. JIñ ꝑ ↄpoſitõʒ exaro ·ras

i. deſcribere. vel vald qarare.⁊ ꝑaro.i. ꝑ
fecte aro. ⁊obaro.i.circũ vel vndiqʒ a

ro · Et aro ẽ neutrũ cũ ↄpoſitis.excepto
exaro ꝓ deſcribere · Et aro ẽ trãſiciuũ·
⁊bʒ tertias perſonas paſſiui·vt aro ter

ram ⁊terꝛa arat᷑ a me.

Aromatico.as.i.redolere.⁊ðꝛ ab aro⸗
ma Et pom̃t᷑ qnʒ tranſitiue.vt ego aro
tigo hunc.i.aromate vngo.vel aroma⸗
te redolentem facio-
IYlreſtare ẽ aliquẽ vł bona ſua ꝑ mãda
tũ iudicl impedire ne remoueant᷑ a lo⸗
eo.donec ↄquerenti reſpõdeat.vt.c.ij.de

cri. fal. ⁊.l.legatoꝝff.de interdic.⁊rele.

Arrideo. ds· ſ. ſux· n . . · ad aliqd ridere
vel cũ riẽte ridẽ.Etiã ideʒ ẽ qð faueo/

Arrigo.gis.xi.ctũ.pe.coꝛ.a.t.i.ſurſum.
vel valde vel ad aliquid regere. 182 ab
adrego.mutara · d.in.r · Vñ Terentiꝰ

Arrige aures ſdamphile.

Arripio.pis.pui.ptũ ·a.t.i.muadere.ad

aliquid agendũ rapere vel aggredi.
Arrogo.as.pe.coꝛ·a.p.i.ſuꝑbire. Item

arrogare ẽ ꝑ ſuꝑbiã ⁊arrogant᷑ acqui⸗

rere. Iñ arrogas.i.ſuꝑbus.ſſe extollẽs.

Itẽ arrogare ẽ aliquẽ qui ſui iuris eſt ĩ

fliũ reciꝑe. Iñ arrogatus filius ðꝛ ille
q̃ſic aſſumit᷑ in filii.⁊ arrogatoꝛ ẽ pat᷑

qui accipit aliquẽ h̊ mõ in filiũ. Et diffe

rut arrogare ⁊ adoptare·qꝛ ille adopta
tur q̃ nõ eſt ſui iuris.ſed alterius ptãti
ſubiectus. Seo arrogat ille q̃ pᷣmo ſui
iuris eſt.⁊ꝑ arrogatoʒ tranſit in ptatẽ
patris.ſcʒ arrogatoꝛis. Pñ ᷣlrrogo qᷓ
ſuus ẽ ſeo habet meus eẽ neceſſe.Dats
adopto ſuũ. ſeð patriſ ꝑmanet idẽ· De h

— .

de cog.l.c.vm̃co.im glo.

Irſeuerſe verbũ ẽ defectiuuʒ impꝑatiui
modi ſecundę ꝑſong · i. auerte ignẽ · ⁊ 32

ab ar co. vel arſeuerſe Z: ꝓpuerbiũ.

Articulo.as.are.a.p.i.ſubtiliter coniũ
gere vel copulare.
vlrto aſ.are.i.frequent᷑ arcere vlcopu⸗
lare.inde ha hͥ artabilis⁊ h le. Jñ etiaʒ
ꝑ ↄpoſitõʒ coarto.as. In verbalia

artuo.as.qð nõ ẽ in vſuſed ↄpomt ex
artuo.as.i.diuidere.⁊ deartuo ſimilit ꝓ
diuidere. ⁊c̃ ꝓpe diuidere⁊ ſeꝑare.artꝰ a

ſe muicẽ.vt de gallims ⁊ ſimilibus.nð
verbalia. Vñ ſolautꝰ. In captiuis ego
erũnatus ⁊ deartuatus ſum miſer.
aruſpicoꝛ.ar.pe · coꝛ.d.p.i.diumarce.
Nante 5
Aſcendo.is.di.ſuʒ.n.t.i.ad aliquẽ altuʒ
locum ſcandere.imde aſcenſus.a.um ·
aſcio.as.aui.a.p.i.acuere.vel dolare.
ab aſcio.ſcis.vel aſcia.
aſcio.ſcis.ſciui.ſcitũ.n.q.i.adiũgo.ad
quiro.ex ad⁊ ſcio ⁊ ſubrrahit᷑.d.Et ↄ po

me cũ eiſeem.⁊retinet d.cã differentię.

182 adſcio.is · i. voco. inde aſciſco. ſcis · ⁊
adſciſco inchoatiua.

aſcribo.iſ· pfi.ptũ:a.t.i:aſſerere.adijcẽ

gaſpero.as.a.p.i.aſperũ facere.Et ↄpo
mt᷑ exaſpero.as:
aſpergo.gis.ſi.ſuʒ · a.t.i.diſtant᷑ operi⸗
re.ꝑfundere.⁊ðꝛ ab adaſpargo ⁊muta
tur a.m.e.⁊ſubtrahit᷑.d.imd aſperſoꝛiũ

aſpergito.tas.⁊aſpcrſo·as.frequẽta⸗

tiua.⁊ ab aſperſo.as.aſperſito.alið fre
aſperno iſ.ſpꝛeui.tũ.a.t.i.valde ſpernẽ
inde aſpernoꝛ.aris.ð.p.in eodem ſenſu:
vel ↄpomt᷑ ꝑ ſe ex ad⁊ſperno:
aſpicio.cis.xi.ctũ.a.t.i.ante vel ad ali

quid ꝓſpicerc ab ada ſpecio.mutata:e.

m.i.⁊ abiecta.d.inde aſpectus.us.ui. ⁊
aſpecto.ctas.frequentatiluum.
Fſpiro.as.aui.n.p.i.anhelare.conari.ð
uemre.valde ſpirare vel fauere. Et tra
ctũ ẽ a ventis.q̃ qũ flant ⁊ aſpirãt nau⸗
tis fauent.⁊82 ab ad.⁊ ſpiro obiecta d᷑
Itẽ muemt᷑ ꝓ eleuari. Vñ in canticis.
Donec aſpiret dies ⁊ iclinent vmbꝛę.
Aſpoꝛto.tas·are.a.p.i.poꝛtarc.abire a
lõge.alioꝛſuʒ abſentare.remouere.de lo
co ad locũ poꝛtare.Et ↄpomt᷑ ab ab· ⁊
poꝛto.mutato.b.jin.S.ſicut aſpcllo diffe
renrię cauſa.ne ſi appoꝛto.atxpello dice
remus ab ad ↄpoſita eſtimarent·

—–

&lſſectoꝛ.aris.atꝰ ſuʒ.d.p.i.ſequẽdo a⸗
Dipiſci.ſequi.ab ad ⁊ſectoꝛ.aris.
lſſentio.tis.ſi.ſuʒ.n.q.i.aſfenſnʒ pᷣbere.
Iñ haſſenſio.oms. ⁊ h̊ aſſenſia.ſię.i. con
lenſus in qlibet re.⁊ h̊ aſſenſus.us.ui.⁊
aſſentaneꝰ.a.ũ.qui cito pᷣbet aſſenſuʒ. a
aſſenſoꝛ.ari.o.p.i.adulari.nã adulatoꝝ

ẽ aſſentire.Et aſt. entioꝛ. tinj..q.muemt
m eodem ſenſu.vñ Geñ · ʒ lſienſi ſunt

omnes.i.conſenſerunt.

aſſentiſco.d.imcho.i.incipio aſſentire.

aſſero.ris.ſeui.itũ.n.t.i.plãtare.ſed aſ
ſero. ris.rui.ſertũ.a.t.i. liberare. manu⸗
mittere.Itẽ aſſerere.i.affirmare.vł ad
iungere. yñ aſſer aſſeris.qꝛ vnus alteri
inſerit᷑.inde etiã aſſerto.tas.freq.
aſſcuero.ras.raui/pe.pd.i.affirmo.vlł
aſſcro. 182 a ſeuero. as. qð nõ eſt in vſu.
ſſio. es. di. ſuʒi.iuxta ſedere. vł com⸗
parari. ⁊ aſſimilari vel eẽ ſimilẽ. In pꝛi
ma ſigtõe ↄſtruit᷑ ch dtõ ⁊ actõ in eodez
ſenſu. vt aſſideo te.aſſideo tibi.Et qñ 2⸗
ſtruit᷑ cũ dtõ ẽ neut ꝝ.ſed qñ cum accu⸗
ſatiuo ẽ actiuũ.Iñ aſſeſco.ſa cis.freq.q̃ſi
inchoatiuum ꝓ aſſideſ7ocoo.
gaſſiduo.as. are.a. p.i.e ł fieri aſſ iduuʒ
aſſigno. as. a.p. i·diẽ ſfigere. vcl dare.
vel exponere.
aſſilio. is. lire. a.q.i· aggredi. ĩuadere.ĩ
peterc.Et in eodẽ ſenſu ↄſtruit᷑ cũ dtõ:
Zactõ.vt aſſilio męma.⁊ aſſilio membꝰ?
Itẽ oſſilire neutꝝ·i.cũ gaudio ſilire ad
aliqd.ind aſſultus.tus.tui.i. impetus.
aſſumptꝰ ſaltu.⁊aſſ: alto.tas. freq.
aſſimilo.as.are.a.p.i.valde ſimilare. in
uẽit᷑ etiã aſſimiloꝛ.ar.ð.p.jin eodẽ ſenſu.
oſſocio.qs.a.p.i.ſe alt᷑i amicabilit᷑ ↄin⸗
oſſiſto.ſtis.ſtere.i.iuxta vel cir gere.
cũ ſiſtere ad ſeruitium.
aſſueo. ſues. ſueui. vel aſſuetus ſum.n.
8.i. valde ſuerc.inde aſſuetudo.ims. ⁊aſ⸗
ſuetus.a.ũ.a aſſueſco.cj.mchoa.vſj QS
puer aſſueſcit leuiter dimittere neſcit.
aſſuʒ ades. adeſt. uſens ſuʒ. ⁊28: ab ao

ſum muroata.d.ĩ. S. Quidã eñ p. d. ſcri

bunt cauſa oↄſoꝛtij pᷣmęa ſecunde ꝑſonę.
aſn umo. mis.mere:.t.i.qad ſe vel ad ꝗ
liquio ſumere. 8èDZUW
lerno. is. aſtraui. atũ. a. p.i. ad vl iu
vl vals ſterne. ab ad⁊ ſterno ⁊ abijcit᷑.

ſpectu. vel ad ſeruitiũ ſtare. .
aſtrepo.pis.pui.n.t.i.iuxta vel in ſpe
ctu ſtrepere.velſtrepitũ facere.
aſtringo.gis.xi.ſtrictũ.a.t.i.iuxta vel
in ↄſpectu ſtringere.vel cogere.
aſtruo · is. uere.a.t.i.affirmare.aſſ. erè⸗

aſſimilare.
„M ante +
ꝗttammno.nas.n.p.i.aduerſari.ab a.
Ttamino.as.d.mutato in.t. Itẽ attami
nare.i.purgare farmã cũ ſexatio. Dapi.
dicit· Mttammare.inquinare. coꝛrũ pe

re.vſurpare.
Ottero.ris.triui.tritũ.a.t.i.valde te⸗
