de altiſſimis moribus echo.
Economꝰ pe.coꝛ.grece.latic ðꝛ diſpẽſa
toꝛ domꝰ.miſter.qᷓ mõ aduocatꝰ ↄꝛ vel
diſpẽſato:? ꝓpꝛie familie Iñ economia
i.diſpẽſatio tał.⁊ economicꝰ.a.ũ.penl-
coꝛ · i. diſpẽſatiuꝰ. Iñ economica.i.ſcia

qᷓ inſtruimur ĩ diſpẽſatoõe ppᷣe familie
Ecoꝛs.dis.o.g. q̃ſ ſine coꝛde.⁊8z ab e⁊

coꝛ. ⁊c̃ idẽ qʒ excoꝛS. Inuemt etiã hic.
⁊hec ecoꝛdis.⁊ hoc de.

Ecqᷣs.i.ecce qᷓs.⁊8: ab en adũbio.⁊ q8

Eculeꝰẽ genꝰ mutata n.c.vt ecq̃s.
toꝛmẽti ad modũ crucis diſpoſitũ.C. de
male.⁊ mathel.e.ſi excepta.infi

ante H„ *

Edaculꝰ. q. i.pe. coꝛ·i.aliq̃ntulũ edax.
voꝛax 82 ab edax.
vↄꝑat. Iñ edacit᷑ adu.⁊hec edaciras.

taij. coꝛ.pᷣmã in ntõ.⁊ m obliqs Vnõꝭ
Ouidius de reme Rumpere liuoꝛ edax

ia magnum nomen habemus

Eden hebꝛaice ðꝛ paradiſus treſtij 2
mntpꝛetat᷑ delitie. Vel eden ðꝛ ꝓ eidẽ qʒ

ẽ videre.⁊ ᷣm hoc pot etiã cõuemre illi

loco Eſt eĩ ibi viſus diumꝰ qdammõ ⁊?

celitioſus. corct.

finis
an
ims h
bvit er
NRkat

Ehclil

Edseri⸗
gepnoft⸗
liooit h
tafetca.?
Eaalet
Nägen
wszi⸗
Wwede
Pono⸗
Rnt
Prem
Miniaat
merllan
aiwart
ſintiege⸗
Whdistl.
idnckoſta
nsſioußt⸗
Wo
RW
Pdr
Kdicin
ter dis
atoꝛib
laioe
Eng
Mi
Trnem
Ci li
Migtocdin
bohilch
ſolorinl
ſſdrdowd
ghünien
Kgiſtr
Mnhitzyeg
Mlnici⸗
ntbchligz
nnchſchgi⸗
lolsne
icndd
t N
N

SS

Knſnlime.
Aorniedih,

emſrig

snlſwcn
. ul⸗Aftenn⸗
wäloiturnt
l mnnte
naſtſo lin,
WodNoGrs

D

mivalc,
an mmiſnr
mbep Canaln
inharge
füunsnen⸗
jn And

ririrdſe
tim Howin

„ 1 5 . .

vadeb 168
nie Ns⸗

nnſre
andhiie

mmperlut

tstil
mörN
ii conon .
9 gonm
u ct⸗
mltsinh

Eentulus.la.lũ.i.extr̃a dentes q̃ nti
bus caret. Vñ Sꝛeciſmus.Dẽte carẽs
edẽtulus ẽ p natus habere Qui dentes
habuit nec hʒ vẽtes nec habebit. Eſt e
denrat?· poꝛ ẽ infans.vetus alter.
Edepol.i.ꝑ edẽ pollucis.aduer.iurãdi:
Edes.edis.f.t.i.dðomꝰ.⁊d⁊ ab edo es eſt
qꝛ pᷣmo facta fuit að edẽdũ. In euange

lio aũt ⁊ de Zacharia ꝙ perijt int᷑ al⸗

tare ⁊ edẽ. ⁊2 hic ecẽi:templũ.
Epicula.le.dimi.i.parua edes.⁊coꝛ.clji

Vñ Rug..jn.ꝛ libꝛo de ciui.dei.· NMe am⸗
malis ꝗᷓ ſcipue cauẽsa funt moꝛes coꝛ

rumpent᷑ huam̃.nulla ſacra edicula di
gnum putauerũt· .
Edictũ.ti.n.si.pᷣceptũ ſiue mãdatũ.⁊
ꝓprie regũ ⁊imꝑatoꝝ Vñ in Au.Exijt
evictũ a ceſare auguſto.Qñq; idẽ ẽ ꝙ
generale ſtatutũ pᷣncipis Vñ Educũt
reges.indicit feſta ſacerdos. Et differt

a ↄſtitutõe.qꝛ ↄſtitutio põt eẽ generał

vel ſpãlis.vt.l.i.ff.de cõſti.pᷣnci. Qñq;

idem eſt qð ſtatutũ vel mandatũ pᷣto⸗

ris.ſiẽ oĩa ſtoꝛia edicta.vt edictũ ð al

bo ſcribẽdo. de in iuſvocãdo.⁊hmõið
ꝗbꝰ vide ſpe.de actſeu peti · ꝓonẽdis·

S. poſtremo.v.nũc dicamꝰ & edic.

Edictũ ꝓhibitoꝛiũẽ illuo ĩ qͥ regulari⸗

xer oĩs pmittit᷑ q̃ nõ ꝓhibet᷑.vt in ꝓcu

ratoꝛibꝰ ⁊teſtibꝰ.ff. de teſti.l.i.⁊ de trãſ

la.pᷣla.c.inter coꝛpalia.

Evictũ ꝑmiſſoꝛiũ ẽ illudqð xregularit
ẽ ꝓhibitoꝛiũ.⁊tñ mn certis caſibꝰmit

tic. vt ic romang.
Edictũ ędiliciũ ẽ idẽ qdð actio edilicia⸗

Nã actio edilicia ab edicto edilicio de⸗
ſcendit.vt.l.cũ aũt.S.hec actõs.iuncto

edilicie · tn. l. f· de edi · ei
Edictũ ſtoꝛiũ ẽ qdð ſroꝛ edixit iubẽdo
mãdãvo vel ↄſtituẽdo.vt fecit ĩ edicto
ð dã.mfec.vt.ff.de dãĩfec.l·ſᷣtoꝛ ait
Edictũ ſucceſſonũ ẽ quo ꝓuidet᷑ credi⸗
toribus.ne eis lõga moꝛa fiat.

Eiliciũ.cij.n.s.honoꝛ vel officiũ eoił

82 ab edilis. a qͥ etiã edilitas.aᷣ.ꝓillud
idẽ ⁊ediliciꝰ.a.ũ.i.reſ ꝑtinẽs ad edilem
Edilis.lis.m.t.pe.coꝛ.i.cuſtos ediſ.qui
euſtodiebat de digmtate ⁊oſficio ęrari
um vel capitoliũ.vel curiã reꝗ ſiue im
paton ne moꝛboſa aĩalia. vt capꝛe· vel

poꝛci.⁊hmõi mtraret.⁊ qerẽ ibi coꝛrũ
Edilis olĩ dicebat q̃ nõ ſolũ cõ perẽt⸗
ſtituebat᷑ a plebe ad hoc vt ſeſſet edi⸗
bus ſᷣ etiã ſfuit plebiſcitiſ.qͥ etiã edixu
us dicebat᷑ a noĩe edes.⁊ verbo tueoꝛ/
qꝛtuebat᷑ eds ne in ciuitate eſſent do
mus ruinoſe · vel moꝛdmate poſite in
niuðiciũ reipublice.
Edilcs curules ſunt conſtituti poſtqᷓʒ
placuiſſet plebi.q̃ etiã curãt de edibus
patrũ ⁊ negociatoibꝰ.vel etiã de edẽdis
curã habebãt.vt no.ff.de offi.pfec · vi⸗
Eoilis cerealis ðꝛ a cerere.qꝛ gi.l.i⸗
nfuit ãnone.i.fru mento diſtribuendo⸗
Ediſſa.ſe.vꝛbs meſopotamie · quã con
didit Nemroth.ꝗᷓ antea dicta ẽ areth
Editio.oms.f.t.i.expoſitio.⁊ ðꝛ ab edo
Eðditꝰ.a.ũ.pe.coꝛ.i.altꝰ ł maĩfeſtꝰ is.

vel natꝰ vl emiſſus.ↄpoſitꝰ.expoſitus⸗

Edituus.xui.tuo/idẽ eſt qð eoilis ſcʒ cu
ſtos edis.⁊ 2 ab ede ⁊ tueoꝛ.q̃i ecẽ tuẽs
⁊cuſtodiẽs.vñ bom poete dicũt᷑ editui
qꝛ ꝑ carmiĩa ſua foꝛtia facta viroꝝ cu⸗
Edom filius Eſau/a quo idu ſtodiũt
mei· ⁊ int᷑pꝛetat᷑ terrenꝰaut ſanguineꝰ
Edulis.2.t.⁊ h le.i.habilis ad eoum
Eduliũ.lij.n.s.i.cibus.⁊ðꝛ ab edo.edis

WVñ dicit papias.Eduliũ ab edendo di

ctũ.q̃ſi ſ̃guſtiua comeſtio vł eſca.eou⸗
lia cibi alim̃ta apta ad manducanouʒ⸗
Eoulꝰ li.i.eſtoꝛ l voꝛatoꝛ q młcũ cõedit
S ante
Effabilis.lis.ↄ.t.⁊ H̊ le.qð aptũ ẽ vt q̃ſ
loquat᷑ illuð.⁊ cõponit᷑ cũ jn.⁊82 hic⁊
hec meffabilis.⁊ hoc le.
Effectiuus.a.ũ.q̃ hʒ.vel poteſt haber
effectũ.vt medicia ẽ effectiua ſamtaſ⸗
Effamen.im̃s.n.t.i.loquela.locutio.
Effeęminati dicunt᷑ ſacerdotes Cibelis
q ðꝛz mat᷑ oĩm deoꝝ naturali actu.vt di
cit mgr ĩ hiſtoꝛijsſſuꝑ..· Regj. Itẽ effę

miati dicunt᷑ molles ⁊ eneruati ad fra

gilitatẽ femĩe deoucti Itẽ dicũt᷑ caſtra
ti ⁊ femis t᷑ pit᷑ abutentes.vel in ephe⸗
bos turpiter peccantes.
Effemĩatoꝛiũ.rij.vomꝰ meretricũ
Efferatus · a.ũ.ðꝛ mente ferma effectꝰ
ſine ratione.
Efferus.ra.rũ.i.valde ferus crudelis⁊
immanſuetus.

m·

Effeta:i. adaptio vel adaꝑire'ſiẽ Mar
cus euangeliſta expomt. coꝛ.pe. Puñ
Aluroꝛa Eff eta ſic audit ſic hõ vᷣba ſo⸗

Effetꝰ.a.ũ·i· debilis qᷓi ſine fetu.i. nat
ſine foꝛtitudme viriũ.182 ab ex fetꝰ.ꝗ

u. Sʒ ꝓpꝛie ðꝛ mliere effeta:q̃i extra

fetũ poſita ꝗᷓ iã parere nõ põt.Et hine

facta ẽ trãſlatio vt ille dicat effetus ꝗᷓ

iã euacuatꝰ ẽ a viribus.⁊ ꝓd.ſę.
Efficax.acis.oĩs ge.i.porens q nullam

difficult atẽ hʒ in qlibet re facienda.ſeo

eã ad effectũ ducit Vñ ⁊ eã medicinaʒ

dicimꝰ efficacẽ ꝗᷓ efficit illud ꝓgt᷑ quoo
data ẽ· ⁊2 at᷑ Papias dicit Efficax ef
fectꝰ capax.q̃ facilc põt ĩplere qð vult

Effigies ei.f.q/i.imago.

Effractoꝛeſoicunt᷑ q ſiue durm ſueno

cturm furãdi cã ſolent vomos ceffrige⸗
re.vt.ff.de effrac.⁊expila.l.i.⁊ij.łq̃ car
cerẽ ſeu aliquio frangũt vt euadãt
Effraim filius Joſeph dictus ẽ.qꝛ au⸗
xit eũ deus. Et ex eo vocabulo ĩ liguã
noſtrã tranffert augmentum.
bit᷑ ꝑ gemmũ.ff.ſeo ephꝛateꝰ ab ephꝛa
Effrenatus.a. ũ. 8 qᷓ ſceps⁊ ta ꝑ ph.
ꝓnus.aſine freno ratioms ſitx.
Effrems 9.t.⁊ hoc ne.⁊effrenuſ.a.ũ.in
ecodẽ ſenſu · i. ſine freno

Effrons.oni..ꝰ·g.i.muerecũdꝰ.ſine frõ

te⁊ ſine verecũdia.⁊82 ab ex ⁊ frons.

Effugiũ. gij. n. .i. fuga. effectꝰfuge. vel

locꝰ refugij.⁊ dꝛ ab effugio.gis. Vnde
Job.xi:Et effugiũ ꝑibit ab eis.
Effugus.a.ũ.pe.coꝛ.i.fugitiuus vel ex
fugiẽs.q̃.ſ.ꝰtmue⁊ ſepe fugit.
E ante G
Ega grece latine ðꝛ capꝛa.
Egens.tis.oĩs ge.i.non hñs.vel opus
bnñs 2 8 ab egeo. es.
Egenus.a.iũ.pe.ꝓ.Xi.pauꝑ.egenꝰ.ĩops
Eger · a.ũ.i.triſtis v mſirmuſ.⁊82 ab
egeo.eſ.eoqegeat viribꝰ vel leticia· Iñ
egritudo.ims·i.triſtitia vel mfirmitaſ
hec egrimoma.me.ixẽ.⁊egrotꝰ.ta.tũ

Itẽ eger.i.triſtis ⁊ mſirmus ad tempꝰ
Seo egrotꝰ?ꝰ tin mfirmus ⁊ diu ⁊ ſepe.

coꝛpꝑe totus.Eger langueſcit menij vi

tium quia creſcit⸗

*

Egeſtas.atis.ſ.t.i·paupꝑtas.vel lopia.

aẽ egeſtas peioꝛ q; pauꝑtas.pauꝑtas

eĩ honeſta põt eſſe.ſeð egeſtas ſemꝑ eſt

turpis. Iñ egeſtuoſus· a.ũ.i.egeſtate ⁊
muerijs plenus
Egeſtus.a.ũ.i.euacuatus vel foꝛaſ per
anu miſſus vel vomitꝰ?. Vñ qoã ſdoſt
res egeſtas multos affligit egeſtas
Egeus.ei.pater fuit Theſei poſtea deꝰ
maris faetꝰ qũ ĩ illud ſe ſcipitauit Jñ
egeũ dictũ ẽ mare illuo in quo ſe ñcipi⸗
tauit. In egeus.a.um.⁊hic ęgeatoꝛ:
oꝛis.i.hoꝛtatoꝛ nauis in mari.
Egilopiũ pij.n.s ⁊ h egilopa:pe.i.vleꝰ
vel caro ꝗᷓ naſcit᷑ m anguliſ oculoꝛum.
Vñ Macer de virib?ꝰherbaꝝ Egilopã

curat ſi q̃s cõmaſticat illa· JIñ egilopi

cus.q.ũ pe.coꝛ.q̃ talem inſirmitatẽ pa
tit᷑ vel curat· .“
Egyptus.ti.f.s.ẽ ꝗdã regio. Indẽ egy
ptius.a. ũ. ⁊ interpꝛetant᷑ egyptij lIm⸗
gua hebꝛaica affligẽtes.qꝛ afflixerunt
xplin tei · Ppuſ qᷓz viuio auxilio liberaret᷑
Et egyptiacꝰ.a.ũ.pe.coꝛ. Vñ in qͥlibʒ
menſe dicunt᷑ duo mali dies egyptiaci
qꝛ ab egyptijs fuerũt depᷣhenſi ᷣm aͤſ⸗
dã. In egypto ei erãt peritiſſimi aſtro
nomi. ⁊ muenerũt qᷓſoã cõſtellatõs eſſe
nociuas actibꝰ hoĩm m his diebꝰ.i · in
aliq̃ hoꝛa hoꝝdieꝝ.⁊iõ notauerũt hoſ

dies.ſes nõ debent obſeruari.qꝛ: ſancta

mar ecclia ꝓhibet fioẽ talibꝰ aohiberi.
Egloga.ge/ðꝛ qi egaloga.⁊ẽ ſermo de
capꝛis.vel qᷓi de ruſticis vel vilioꝛibui

rebus.vel ðꝛ eglogai.capꝛinus ſermo

vl ꝓpt᷑ feditatẽ ⁊ turpitudinẽ materiei
vt apud ſat yricos.vel qꝛ ibi ſermo ha
beat᷑ de capij ſeipue.vt apð Virgiliũ
mn buccol ⁊coꝛ · pe · Vñ VWirgiliꝰ Eglo
ga verbenaſqʒ avole pingues ⁊ maſcu⸗
Ego.oms.⁊egona.ne.i.ſecu la thura
lũ.vel vt diẽ Papias.Egones.pe.ꝓo.
ſunt ſacerdotes ruſtica
Egocerõ oniᷣ qdᷣdã aĩal qð alio noĩe ðꝛ
capcoꝛnꝰ.Et pᷣt dici ꝓ eo aĩali egoce
rõ vel egoceros.⁊acuit᷑ ĩ fine Vñ qͥdã
Eſt tibi ſat᷑ne domꝰ egocerõi⁊ vꝛne.
Egomet.i.ego ⁊ nõ aliuſ NMñ diẽ ſoꝛiſc
im ʒelibro de caſibꝰ ꝓnoĩs · Dicẽdo ego

Mirt⸗
eti
anrii ve
Gonno⸗
NeKtn
tat ſeci
ceideri
Enain
um
Goiſin
Petasſe
Ccenen⸗
Wwe

Bilr⸗
ſſta
Kltat,
orfw
Kaen
Neo or
Gtitteta
KRns
V
e
Blteſt
, den
grbor⸗
les fom
lrofn
anulin,
ping ⸗
lutgehis
wpprdyc,
iegtbige

=es —

c cnite

ſecNtne⸗
ſlchnt

liit
ſpir
ditane

rds ſnle
1,-Vibid
figt uſts
Theſe olentn
Nichituir i
VnagMocn
nomhr i
Mmiammazi

Nrm W⸗
seflrn
Pin i

cn rNN
wei
N.⅓ eri⸗
. .
AA ReN
Eeid
crnichinlsf
rDNNN/5R
J * 1 r.
ESE . ir
„ , 4 n i
noe⸗ 4

6 at⸗
Pee

rmn

20

a en

dia; zeiil

ℳ7
NN

ti

dico vel poſſum ⁊ ſolus ⁊ cũ alio intelli⸗

gi ſoler tñ met addita plerũq; ſigmfi⸗

cantiã vel diſcretõʒ onñdere. Egomet.i

eęęgo⁊nõ aliꝰ.MNecno egoipſe vl egomet
ipſe. Et nota ꝙ ſyllabica adiecrio imu

tat ſpeciẽ ſeo ñ figurã.vñ egomet ẽ ſpe

ciei deriuatĩe ab ego ſed figure ſimplic

Egregius.a.ũ/i.nobilis.maximus.ſci⸗

puus. 182 ab e. ⁊ grex q̃i extra gregem
alioꝝ. ⁊ 2at᷑ egregius magis egregiꝰ
egregijſſimus. Jñ egregietas.xaſ. tał

Ypꝛietas.ſcʒ nobilitas
Egrimoma.me.ſ.p.i.triſtitia vel inſir⸗
mitas. 182 ab eger.
ante è3

Eiulath indię regio ſic dicta. eo q poſ
ſeſſa ſit ab Eiuloth filio Jectan pꝰdilu

Eiulatus.tus.tui.i.ploꝛatꝰ.vel ⸗uiũ⸗
clamo: p̃ doloꝛe confuuus
Eiulatio.oms·idẽ eſt qð eiulafus.

ante 1
El.eloi ⁊eloe noĩa dei ſunt apud hebꝛe
os: intpꝛetat᷑ el deus vel iſchiroſ. qʒ ẽ

foꝛq. Eſt ãt el apud hebꝛeoſ ᷣmũ nomẽ
dei.cloi ſecũdũ.eloe tercium.
Elamitę· pe.ꝓ.dicũt᷑ ꝑ ſe ab Elazʒ filio

Elate ſunt palmaꝝ folia ꝗᷓ ſur Sem.
ſuz eleuant᷑ nec pendẽt deoꝛſuʒ ſiẽ glian
arboꝝ. Elate⁊ palmanſuntpꝛoductio⸗
res rami ⁊excellẽtioꝛes intoũ aurei co
lorj criſpantes vel circũſtanteſ. ſemꝑp
99 excelſa tendentes nũ q̃; viroꝛẽ amit
tũt.Quidã elatas abietcs dicũt.ita di
cit Papias.⁊pᷣm hoc ðꝛ elata q̃i elcua⸗
ta ab effero.effers.⁊ pꝛod.la. Vñ qoaʒ
Can.sv bi ðꝛ. Come eiꝰ ſiẽ elate pal⸗
maꝝ.pꝛoducũt ibi mediã de elatę.ſ h ñ
videt᷑.qꝛ ibi glo.dic̃.lia trãſlatio.Cri
nes eiꝰ abietes.bies grece elates vo
cat᷑ Pñ ibi elate vel elates ñ ẽ latinuʒ
grecũ videt᷑.⁊iõ miti coꝛripiũt hanc
ſyllabam la. ad orñaʒ ð elate pꝛo ramo
palme. ⁊pꝛo ipſa palma. vadiectĩe ela⸗
t. q.ũ.⁊ vt dicũt Elate ẽ nomẽ arborn

ſilis palme altitudĩe vel folijs.

Elatus.q.ũ.i.extra latꝰ q̃ eleuatꝰſi up⸗
bus. ⁊82 ab effero. effer Iñ helatio.i.
lactantia.confidentia
Elbul. a..ſiue elbidꝰ.da.dũ.ẽ coloꝛ me

dinus int mgrũ valbũ. 1 ö: ab alb. Jü

elboe quaſi alboe.dicunt᷑ vites vel vue
neqʒ purpuree.neqʒ mgre neqʒ albe.q̃ſ
quidam varias appellant.
Cleadaberim hebꝛaice.tronomiuʒ
grece quidã liber eſt-
Eleacar interpꝛetat᷑ dei adiutoꝛium.
Electros ðꝛ ab helios qð ẽ ſol. Inde H
electrũ.tri.qdã ſpẽs metalli.eoq;'ad ra
diñ ſolis clarius auro argentoq; relu⸗

ceat.Et ſunt tria genera electri. Vnuʒ

genus ẽ gũmi.qð fluit ab arboꝛibus ⁊
dureſcit m lapidẽ.qð ⁊ ſucemũ ðꝛ.Se⸗
cundũ genꝰ electri ẽ qdð ex auro ⁊argẽ⸗
to fit.auri ſcʒ.tribꝰ ꝑtibꝰ ⁊argẽti vna
Tertiũ ẽ metallũ qð nat᷑ alit muemt᷑ ⁊
pᷣcio habetc. Vñ Electrũ.ſi uccuſ. electꝝ

gẽma vocat᷑ · Electꝝ cũci Slucẽs dico

Electuariũ.rij.n.s.ðꝛ ab ele metallũ.
ctõe reꝝ quibus conficit᷑
Elecrus.a.ũ.i.ſplẽdidus.excelſuſ.clarꝰ
ex alijs lectuſ Iñ electio.omſ.cũ q̃s ex

Electõ ẽ alicuiuſ ꝑſone ido mli eligit.
nee ao digmtatẽ vel frat᷑ntatẽ fiue ſo⸗

cieratẽ puata foꝛma canomce facta vo
Elefrons grece.Sꝛ mons. catio-⸗
Elegans.tis.oĩs.g.ðꝛ valẽs.excellens
nobilis egregius.decens.pulcer bonus
IJuñ elegãtia.tie.ſſtãtia.excellentia.pul
critudo.valitudo. Inde ec iã eleganter
i.vꝛbane.nobiliter.
legus.ga.gũ.i.miſer.⁊ dꝛ ab eleiſon

qð ẽ miſereri.vñ viri ſancti de miſeria

dicunt elegi. Iñ hec elegia. gie. i. miſe⸗
ria.⁊elegiacus.a.ũ.i.miſer.vel dẽ miſe
ria ↄpoſitus.⁊coꝛ.le.Vñ Boetius.Et
ver elegi fletibus oꝛa rigãt. Et vt pa ⸗
pias diẽ. Elegiacũ carmẽ dietũ qmo⸗
dulatõ eiuſdẽ carmiĩſ miſen ↄuemat qð
met ꝝoſtat pᷣ vᷣſu heroico.ſcdo penthe
mimeri.pꝛima heroica:ſcdᷣa dact ylica⸗
vt Carmia q qndaʒ ſtudio floꝛẽte pegi
EFlebilis heun meſtos cogoꝛ ĩire modos
Elementũ ðꝛ q̃ ilimẽtũ.ab ile.qꝛ deus
pꝛimo de mhilo creauit ilẽ.⁊ex ile fecit
elemẽta:⁊ex elemẽtis oĩa alia. Vel Z⸗

elementũ q̃i elicimẽtũ.qꝛ oĩa ex elemq

elicita ſunt ⁊extracta: kꝛ elemtj.

ꝗqi eleuamtũ.qꝛ vnũ ſuꝑ alis ẽ eleuatũ

m. 4

ſuꝑ aerẽ· Vel elemẽtũ qñſt alimenrũ.qꝛ
oĩa aĩalia alunt᷑ in elemẽtis.Et notaq;
elementũ qũq; ðꝛ ipſuʒ elementatũ vt
terra quã videmus vcalcamuſ.⁊ aqua
quã videmus ⁊ potamꝰ.⁊ſic d alijs:qñ
qʒ ẽ etiã ipſuʒ vcrũ elementũ.cuius ꝗli
bet pars ẽ eiuſoẽ gener cũ ipſo toto.vt

ſeʒ aqua ſuꝑ terrã. aer ſuꝑ aquaz 'igtus

elementũ rerra ↄꝛ illud coꝛpus.cuiuſꝗ

libet pars ẽ terra⁊ ſic de ceter ſᷣ B̊potiꝰ
ad phiaʒ ptinet. Iñ hic ⁊ hec elemẽta⸗
ris ⁊ Bᷓre.iires clemri.vlł qð ꝑtiĩet ad ele
mentũ.Et qꝛ elemẽtũ ẽ pᷣma ꝑs coꝛꝑis
in ↄpoſitõe ⁊ vltima m reſolutõne.imnde
eſt ꝙ quodã mõ loquẽdi q̃cquid ẽ ꝑs pᷣ⸗
ma alicuius rei m ↄpoſitõe ⁊ vltima in
reſolutõe ðꝛ elementũ.vt littera eſt ele
mentũ vocis litteratę. ⁊dðicxio ẽ elemẽ
tũ vocis ſigmſicatiue.
Elemon grece miſericoꝛs latine.
Elemoſyna.nę.f.p.i.mãdatũ miſericoꝛ
die vel mun? datũ ꝓpt deũ. 182 ab ele⸗
moma qð ẽ miſericoꝛdia.aſyna qð eſt
mandatũ vel ↄꝛ ab ely qð ẽ deꝰ. ⁊ ſyna⸗
mandatũ.q̃ᷓi madatũ dei Bole ci mãda
uit fieri eaã. Hñ im Luca.Date clemoſy
no.⁊ecce oĩa mũda ſunt vobis. Pel ðꝛ
ab eli.⁊ moys aqua.qᷓi diuma aqua Si
cut eĩ aqua extinguit ignẽ ſic elemoſi⸗

na extinguit peccatũ. Et nota ꝙ ſunt

ſeptẽ elemoſyne coꝛꝑales.ꝗᷓ ↄtinent᷑ in
hoc verſu Wiſñixo:poto.cibo.revimo te
go· colligo. cõdo. Itẽ ſeptẽ ſunt elemo⸗
ſyne ſpuales · ꝗq ↄtment᷑ ĩ hoc verſu Cõ
ſule.caſtiga:ſolare:remitte feroꝛa. IJIñ
bic elemoſynarius.rij.⁊ hec elemoſyna
ria.rie. ⁊ mobiliter elemoſynarius.a.ũ.
Elenchus.chi.m.s.i.titulus libꝛi.co q;
totũ opus illummet. Vñ euãgeliũ Lu⸗
ce ſic intitulat᷑. Elenchus Quce.i.titulꝰ
HMic etiã elenchos vocamꝰ pᷣcioſos lapi
des ĩ ſuꝑficie oꝛnamẽti.eo ꝙ illũinet il
ludEt q̃cunqʒ pᷣcioſi lapideſ in loco no
tabili ponunt᷑ dicunt᷑ elenchi. Vñ Ju⸗
uenalis. Auribus extenſis magnos cõ⸗
miſit elenchos. Elenchos etiã in diale⸗
ctica qdoã genus argumentationũ.ſcʒ
ſyllogiſmus ᷣdictõis. Et diffimt᷑ ſic E
lenchꝰ ẽ ſyllogiſmus goictõis vmus⁊

eiuſoẽ. nõ noĩs ſolũſeð rei noĩs.nõ ſy-
nonymi. ſed eiuſoẽ. ex his ꝗᷓ data ſunt
d neceſſitate accidere.nõ ↄnũerato qd

erat ĩ pᷣncipio m idẽ. ⁊ adð idẽſir aĩ eo⸗
Elephãtus.ti.m.s.⁊elegpas d tꝑe
qð hʒ.n.in obliq̃s elephatis.anti.ſed nõ

in ntõ.ẽ aĩal qdð apð Indos vocat᷑ bar
rhus.vñ⁊ eius vox barrhitus ðꝛ.⁊ ðꝛ

ab elephon qð ẽ mõſa magmtudie ſui
coꝛꝑis.eoqꝙ foꝛmã mõtis ſferat Et vt

ðꝛ mire caſtitatatis ẽ.ita vt ſi ꝑpat co⸗
iugẽ nulli copulet᷑.it᷑ ſuuas ſolus co⸗

moꝛat᷑ Biẽmo aũt poꝛtat fętũ nec am
plius q;ᷓ ſemel gigmr. nec ples ſed vnũ
tm· Viuit aut trecentis anms.

Elephantia.tie.f.g.ẽ ꝗdã ſpecies lepꝛe

⁊8: ab elephas.qꝛ ſicut elephas ẽ ma
ioꝛ oĩbus alijs aĩalibꝰ.ita paſſiombus
ceteris hec maioꝛ eſtt
Elcſmoh.liber eſt qui ꝛ exodus

Eliachim interpꝛetat᷑ reſurrectio vñi

Elicon.coms · m.t.ẽ vnũ de duobus ca
cumibꝰ parnaſſi ĩ quo ſolebat eẽ oli ſtu
diũ.⁊82 ab elicio.cis.qꝛ olĩ eliciebat᷑ in
d ſapĩia. Inde elicomusa. um.
Elicoms.elicomdis. f.t.ðꝛ muſa.q̊ in
parnaſſo habitabar. vel femĩa illius lo
ci.⁊ 8 ab elicon.
Elimas interpᷣtat᷑ magus.Et ſic oẽ no
mẽ maleficoꝝ a ꝓppꝛiatũ ẽ ehime mago
ĩ actibus aploꝝ.⁊coꝛ.pe. Vñ Rluroꝛa
Obſtat eis Elimas mago vtẽs arte re
Elmguis.ↄ.t.⁊ hoc gue.i.ſine æcenti.
lingua.vel mutꝰ.⁊ðꝛ ab e.⁊lmgua.
Elion quiĩtum apuo hebꝛeos nomẽ i
Et mterptat᷑ excelſus.

Elypſis ẽ qꝗoã ſpẽs methaplaſmi.⁊ eſt
qñ mn ſcanſione abijcit᷑ ↄſonãs cũ ſᷣcec
ti vocali.qñ ſequẽs dictio mncipit a vo
cali.⁊ hoc fit frequent᷑ in hac litrera.m
vt apud Oꝛatiũ.Oibus hoc vitiũ ẽ ca

toꝛibus int᷑ amicos.Qñqʒ fit in hac lit
tera.s· vt apud Catonẽ̃. Succeſſus in
dignos noli tu ferre moleſte. Qñʒ abij

cit᷑ ſine vocali.vt apuo Oꝛatiũ.ſRegis
opus ſterilis diu palus aptaqʒ; remis

Eliquus.a.ũ.i.purus liqdus vl liquoꝛe

Elyſabeth imtpꝛetat᷑ dei mei plenꝰ.

ſaturitas.vel xei mei iuramentũ.

ſtmip
zinfov⸗

ſafiiſt

ne poſt⸗
tiaits N

Elits in

enimerl
hiinins
eMc
Piwenden
Dhowsd
NR
welpt
verrnid
temniimi
liwud
leo ſiui
rewnba
ſoſtworse
Ns
ſinouni.
Ubcernini
W
NNSN
Eludiom
Odiount
glos fli
Ellnon
lnmn
Acahe,
Ultam
Anuzige.
Alucsciahe
uvongin
6
Lnengtuif
bnakaige
Knneſs⸗
Nncgpü
S
lunans
Pgnii⸗
Ne eheprh
ihfünent
lreniclie

ẽ Aenßzi

winſnt
üigne
eowetd

wehr .

Nhricra⸗
wniäe
ms

„ „ .

an lonis
.
ees
vnü wr drohle
ercrolin

„ „ 47
NNNN
NN Nd
„ .

WWNN

„
õ
„ My⸗
eN n
SsMN
eſe ccnci.
4.
HSHH

mnoi;,

Elyſius.q.ũ.i.vald ſolutus.vel extra
ſolutionẽ poſitus. Vñ ⁊ elyſij ĩ mferno
dicunt᷑ campi vbi req̃eſcũt aĩe beato⸗
rũ ſᷣm fabulas poetaꝝ. Et dicũt illi cã

pi elyſij q̃i ſolutoꝝ.vel quaſi extra ſolu

tõnẽ poſitoꝝ: Sũt eĩ ibi ↄmoꝛãtes bea
ti. ⁊ita nunq̃; patiunt᷑ diſſolutionem.
Eliſus.ſa.ſumpe.ꝓ.i.valde vel extra.ł
euidenter leſus.⁊ ð: ab elioo.
Elixũ.xi · n.s.vocat᷑ qð in aqua ſolũ de⸗
coquit᷑.Lixa eĩ aqua ðꝛ:eo ꝙ ſit ſoluta.

VBPñ membꝛa loco mota lixa dicunt.

Elleboꝛus fluuius ẽ Itẽ hec elleboꝛus
hoc elleboꝝ ẽ qdã herba ꝗ circa fluui
um illũ plurimũ naſcit᷑. Hancrromam
veratrũ dicũt.qꝛ ſumptũ m potu men
tẽ in ĩſamã deoucit.Eſt aũt elleboꝛꝰ pa
bulũ nocẽs.eſca tũ coturmicũ ⁊ plerũqʒ
tꝑat᷑ ad ſalutẽ hoĩs.⁊coꝛ.pe. Vñ Ma
cer de viribuſherbaꝝ Qualiter ellebo

rus ſit nobis accipicndus. HM
Elogiu.gij.n. s.i.eloquiũ· ꝓuerbiũ ⁊ re
ſpõſum diumũ ⁊ ignomima⁊ oꝛdo⁊ tex

tus carminũ ⁊ ꝓpꝛie maloꝝvł crimimũ
vel textꝰ malon geſtoꝝ. vel doꝝn my⸗
ſteriũ Ju hic elogius verſiculus.

Eludiam heretici qdaʒ ab eludio dicti.

̃ dicunt poſt natiuitatẽ chꝛiſti Mariã
alios filios de viro Joſeph peperiſſe.
Elul non ebul vt qᷣdã legũt ᷣm Bedaʒ
ðꝛ ſeptember.vel ſᷣjm alios october-
Elũbis.bis.ↄ.t.⁊ h be.i.debiliiſ:q̃ extra
lũbos.i.extra foꝛtitudmẽ
Elutus.a.ũ.pe.ꝓ.i.mũdus.madidus.ĩ
Eluuies.ei.⁊ hoc eluuiũ.⁊ he⸗ ſipidus
Inuio.oms.i.mmia aqn mundantia vl
deſtructõ ex aq̃n abũdantia.ſcʒ diluuiũ
ante m
Emacitas.ta·f.t.i.emendi auiditas
Emaculꝰ.a.ũ.pe.coꝛ.i.aliq̃ntulũ emax.
Emanceps pis · m.t.q̃ cuʒ pᷣmo fuiſſet
manceps.iã ab illa ſeruitute ⁊ poteſta

te ẽ liberatus. .
Emancipatio ſᷣm vlco.relaxatio prie

ptãtis.coꝛã iudice facta.⁊ðꝛ q̃ſi extra

manũ.i.ptãtẽ pr̃is poſitio.qꝛ qñ filiꝰ ex

manũ pris pomt tunc emoancipat.vt ĩ
ti. C de emãci ·libero. ðð”
Emacipatus ðꝛ filius vel nepos qͥ a in

go aptãte vel manu prĩis vel auiẽ rela
xatus.⁊ſui iuris effectus.

Emanſoꝛ ðꝛ q̃ diu vaguſ fuit er caſtra

tandẽ reoiẽs ad caſtta.vt.ff.de re mili
liij.S. emanſoꝛ Et pomt᷑ ðᷣ pe.diſ.j.S.pe

2

ne. Vel ð q̃ immẽte lite fugit extꝛa ca

ſtra. pace refoꝛmata redit.
Emanuel hebꝛaice qð in latino pᷣmone
ſiãẽt nobiſcũ deus.ſcʒ qꝛ ꝑ virginẽ deus
natus.hoĩbꝰ in carne apparuit.

Emaus ꝓpꝛiũ nomen caſtelli qð pꝰ mi⸗

copolis dictum eſt

Emax.acis.i emptoꝛ auidus.vel qð fa
cile emit᷑ Inde emacit odouer.

Emblema:qſj.n.t.i.emmẽs ſculptura.ł
oꝛnamentũ vaſoꝝ vel varietas pauim̃
ti.ſiue diuerſitas coloꝝim pauimento⸗
q̃ ðꝛ lithoſtratos vel fruſtũ auri vel ar
genti. Vñ ſoꝛudentius ĩ ſychomachia
Soꝛdent argẽti emblemata.⁊l ꝓducit
ble.⁊ coꝛ. ma.
Emboliſmus.mi.m.s.i.ſuꝑaugmentũ:
Iñ hic ⁊ h emboliſmalis. h̊ le.i.ſuꝑex
creſcens. vt annuſ emboliſmalis ðꝛ q̃i

ſuꝑexcreſcens.qꝛ ſuꝑat duos annos 6 L
cedtes vna lunatione. MHabet eĩ annꝰ

emboliſmalis tredcĩ lunatõs.ſcʒ duo⸗
ciĩ ſicut ⁊ alu anm coẽs.⁊illã tertiãde⸗
cimã ſuꝑadditã ꝗᷓ nullo menſi cribuit᷑

Emembꝛis ↄ·t.⁊ hoc bꝛe.i.ſine mẽbꝛo
ab · e. ⁊ membꝝ.quaſi extra membꝝ.i.

extra foꝛtitudmem.

Ememoꝛ.ↄ.t.me.coꝛ.i.oblitus.

Emẽſus.ſa.ſuʒqᷓi extra mẽſus.vel eui⸗
Emeras int᷑pꝛetat᷑ dies. dent᷑ mẽſus:
Emeritꝰ.ta.tũ.i.iã extra meritũ poſi⸗
tuſ.q̃ ñ põt iã meriri⁊ exercere officiuzʒ
ſuũ.imo liberatus⁊ ſolutꝰ ẽ a laboꝛe ſui

officij. Sicut miles olim poſt ſexagita

annos nõ cogebat᷑ militare.ſᷣ ſoluebat
alaboꝛe ſolito ⁊ dabat᷑ ei ager vel villa
vel aliud vñ viueret ⁊ tũc erat emeritꝰ

quaſi exrra meritũ poſitusqꝛ mhil po

ſtea laboꝛe ſoliro merebat᷑. Iñ hec eme
ritio.oms.talis ꝓpꝛictas vel talis hbe⸗
ratio. Itẽ emeriti milites veteram̃.qꝛ
iam ſoluti a militia ſunt. Emerita ciui
tas quã poſtqʒ ceſar edificauit · vetera
nos ibi ↄſtituit · Vel emeritus · i. valdx

”s

re

Werieees:“
Emigran s ver mis capitis Vñ dici
mus doloꝛẽ capitis emigranceũ cſſe.

Emma.ne.f.p.qdã mẽſura mediũ ſexta

rin ↄtmmens.ad emẽdũ vmũ vlł annonã
Emmẽs.o.ge·i.excellens.axparẽs. Jñ
emmulus.i.aliq̃ntulũ eminens.
Emmus.i.ꝓcul q̃i extra manũ.⁊ Sꝛ ab
e. mnmus Sʒ cõmmnꝰ.i. ꝓpe a cõo-minꝰ
Wñ q̃dã Emmus as lõge.ſed commꝰ
9d ꝓpe ſpectat.Et ſunt aduerbia loci
Emiſſariuſ.a.ũ.i:valde ad mittendum
aptꝰ.ſicut ſunt curſoꝛes regũ vel alio⸗
rũ diuitũ.q frequent emittunt᷑ as nun
cia ferenda Itẽ hircꝰ apompeius dice
bat᷑ emiſſarius qꝛ mittebat᷑ ſm teſertũ.
AWQpõpeius grece emiſſarius latie. Jrez
hic emiſſarius.rij.ðꝛ equus foꝛtis ⁊ve⸗
lox. q̃ extra alios eligit᷑.⁊ ad equas mit
tie ad coitũ Icẽ ⁊ admiſſarius ðꝛ Item
emiſſarius ðꝛ ꝑcuſſoꝛ.gladiatoꝛ vł fla⸗
gicioꝝ ⁊ luxurie ſatelles Vñ Emiſſari
us equus hireꝰ atqʒ ſatelles
Emiſſicius.a.ũ.qð ſepe ⁊cito in diuer⸗
ſa loca emittit᷑ vt oculus.⁊S: ab emit
Emola.le.ẽ vas coq̃nariũ.ſiẽ cal ⸗=to.
oaria vl coculũ.Cocula aũt dicunt᷑ va
ſa coq̃nę.a coquẽdo dicta· oĩa naqʒ va
ſa cã coquẽdi ꝑata cocula dicunt᷑. Dñ
Eſoꝛe.:ꝰ vbi nos dicimꝰ Moſtias coxe⸗
runt ĩ emulis ⁊ollis.greci hñt NHoſtiaſ
coxerũt m eneis ollis. .
Emolimẽtũ.ti.n.s. pꝛie ẽ luen molen⸗
dim. ſcʒ qð habet᷑ ex molẽomo ꝓpt᷑ mo⸗
liturã.ſed pomt᷑ p quolibet lucro vl ꝓ
qlibʒ cõmoditate. Vñ Malachie. ʒ Et
qð emolimẽtũ qꝛ cuſtodimꝰ ſcepta eꝰ.
Vel emolimentũ capit᷑ ꝓ ſuſtentamẽ⸗
to in diſpoſitione cõtẽto.onere ſibi an⸗
nexo · qꝛ ex emolimento regulat᷑ onus.
vt oneris vel ̊libet alio medio diſpo⸗
nẽte ↄclo videt᷑.⁊ mareria ſubieeta pa
Emoꝛrois.roidis.m.t.ẽ goaʒz in tit.
firmitas qñ aliqͥs patit᷑ fluxũ ſanguis
782 ab bemach. q ẽ ſan guis Jñ emoꝛ
roiſſuſ.a.ũ.qᷓ ralẽ ĩſirmitatẽ patit᷑ Vñ
in euãgelio dꝛ.qꝛ dñs mulierẽ emoꝛro⸗
iſſam ſanauit.i.fluxũ ſanguĩs patientẽ?
ꝗð etiã emoꝛroginſ dꝛ. Itẽ 82 qᷓ ſangui

—.— .

nem migit ꝑ vꝛinã: Itẽ emoꝛrois Sꝛ q̃
vã ſerpens.q̃ ſanguinolenta qꝛ eius q̃ʒ
moꝛdet totũ ſangumẽ effluere facit.
Emphaſis ẽ expᷣſſio loquendi ⁊ fit cum

volentes expᷣmere aliqð accidens vti⸗

mur nomie ſubſtantiuo ꝓ adiectiuo ſi⸗
Inte illud accidẽs ad maioꝛẽ expᷣſſionẽ
vt ſi ponat᷑ ſcelꝰ ꝓ ſcelerato.vtꝰ p vir
Emphytheoſis. oſis.f.t.i.meli tuoſo⸗
oꝛatio ſiue ↄtractꝰ melioꝛatoõis. Vñ cũ

Iss dat agn alicui. vt excolat ⁊ melio⸗

ret illu. iſte dat agn in emphiteoſim· T
ille accipit in emphiteoſim. Et᷑ videt᷑ ↄ
poſitũ ab en qd ẽ m. ⁊ phitos qð ẽ ſrdeſ
⁊theſis poſitio.q̃i m fide poſitio Jñ hic
2 B emphytheota vel emphyteotheca
re accipit ĩ emphyteoſim Et emphy
teoticꝰ.a.ũ.qð ptinet ad em phyteoſiʒ
Et emphiteothecariꝰ. a.um. idẽ qð em
phyteoteca vel em phyteoticus.
Emphyteomata vel emohyneumata
hSm ?co. ſunt tres melioꝛateę.vel melio
ratõs quibꝰ ager laboꝛe ſic retmẽq me
Empicꝰ.m.s.ðꝛ ſpuẽs ſan lioꝛ efficit

guinẽ ⁊ pd.pe. Vñ Macer ð betomca

Emyicos tuſſiʒqʒ iuuat ſi uſpiria ſedat
Etiã pᷣm DDapᷣ. Empici dicunt illi qbꝰ
collectio facta ẽ ĩ pulmone vłtoꝛace.⁊
crepucrit⁊ ſanauerit Icẽ ſunt ſamoſi⸗
Emoyreũ n.s.ðꝛ quaſi intꝰ ardens.ab
en.9ð ẽ jn pyr igms.q̃ᷓi intꝰ igneũ.nõ
oardoꝛe. ſed ſolendoꝛe. eſt celuᷣ mtelle⸗
ctuale vel ſpuale.
Empirici.pe.coꝛ.ſunt medici qᷓ ſolã ex
pPientiã ſiue pꝛacticã ſectãt vł ſequunc᷑
Em olaſtrũ.ſtri.n.s.ðꝛ ab en qd ẽ mn.⁊
plaſtes foꝛma. eoqſuꝑ foꝛmã moꝛbi in
ducit᷑ ſdõt etiã dici implaſtrũ. .
Empos.i.t.i.patiẽs emptoꝛ. Itẽ em
pos põt eẽ ↄpoſitũ ab en qð ẽ in. ⁊ podᷣ
quaſi nõ potẽs.cui avimit᷑ prãs.q̃i adẽ
pꝓta ptãtc.i.ĩmmutus YMU!b
Empticius.a.ũ.i.emptꝰ vel facilis aꝰ
emẽdum. Wñ ſerui empticij dicebant᷑

illi q m ſeruitutẽ emebanè.

Emptoꝛii.rij.n. s.i.locꝰ vbi emit᷑ od⁊
hemptiriũ dðꝛ. Vñ Joſephus m o ARo
poꝛtũ nauigare ad emptiria neqq; ſ⸗
naluit· Et ðꝛ emptoꝛiũ vbicũqʒ negoci

eimert/
i han
hbr e
eeboeulin
Nmen
s a0
tegmnen
ſeriptunsn
Emuluoo’
ſcuur mal
Einnctorin
cice
acdce
Psrari
üctonin
Emuntis
Mor
glinstnt
Pns Voepun
zmodelgſonar
ahecdet
Nhodaese

mwis
odd
ochrrod
Eyonme
rionesv
dicgros
cony
hug
vym
nenonag
limmnerbi
Gſbirdooni⸗
nocemunn
Cydordrin
Glftunn eſtr
Rhferannt
dastst⸗
ungſini
hiftmm
llffrn⸗
Nrigen
nnſefnra⸗
centu
Nenedi
Gayftes
Keiſihe

— —
= =
S—

1
ytawlrr meto⸗
denhhoſ
Wdſ Wes
. . R „ 1

4
·ð1 N
ecen bee
Rℳ WEW

renpnntnt,n

*
rd,
. enInmn e
enumiäen
.
yr lornchs.
e

——RKrðůMʒ

*

v
Ne Hwet eeee
ME

. .
1
eReE 4
.K. We.

„* „ .
e e ,, WH .
1XEWe,

„ ₰

5E
“

mnabinlo
4
Neogintmimi
amebaßf.
gibe bin
itinni

ationes exeſcent. Inueme etiã h̊ em⸗
poꝛiũ.qð deriuat᷑ ab empo grece qð la
tie ðꝛ foꝝ:vel mercatũ.Et ðꝛ empoꝛiũ

pꝛie locuſ iuxta mare vbi negociatõ⸗

nes vel mercatõs exercent᷑ Iũ empoꝛi
cus.a.ũ.qð ꝑtinet ad empoꝛiũ. Iñ em
poꝛica charta ðꝛ quodda genus char⸗
te qꝛ in ea merces muoluunt.cum ſit ĩ
ſcripturis minus idonea
Emulus.a.ũ.i diligens vel inuious.vł
ſequax.vel ciuſdem rei ſtudioſus
Emunctoꝛiũ.rij.n.s.i.purgatoꝛiũ ſcʒ

ferrũ cũ quo cadelã emugimꝰ.⁊82 ab e

mũgo gꝗ. Jñ etiã emũctus.a.ũ.vel emũ
xus.xa.xiu.i.purgatus. Vñ Exo.25· E⸗
mũctoꝛia qͥ̊ʒ ⁊ vbi ea ꝗᷓ emũcta ſunt ex
Emumtas pſᷣm Soffi ſum. ⸗tĩguunt᷑.
libertas ↄceſſa eccleſijs vel eccleſiaſti

cis ꝑſomis ⁊ rebus alijs ad eas ſpectan
tibus. Vel ẽ puilegiũ eccleſiaſtice liber
ratis vel ꝑſonaꝝ vel reꝝad eã ꝑtmẽtiũ

132 ab e qð ẽ extra ⁊ muma.i.officia vł
onera.q qᷣbus eccleſie ſunt ĩimunes.
E Ante 100
Ena. i. vmtas.
Encauſtũ.ſti.ðꝛ ab en.qð ẽ in.⁊cauſtoſ
quaſi muſtũ ſcʒ tinctura ſcribendi cæ

Encema.moꝝ.dicunt᷑ imtia imcauſtũ

tiones vel imtia ſiue noua feſta ſicut de
dicatõs eccleſiaꝝ. ⁊82 ab en. qð ẽ m.⁊
cenon qð ẽ nouũ: Vel dicunt᷑ illa dona
vel fercula.ꝗᷓ amicus infert alteri cau⸗
ſa honori.vel reuerentie vel amoꝛis ⁊pᷣ
cipue in pncipio noui anm Vñ Eſt no
uũ cenon ex hinc encemoa dicoas.
Enchiridion.i.liber manual.⁊82 a chi
ros qð ẽ manus.⁊en.qð eſt in Item en

chiridion ðꝛ inſtẽm medicoꝝ.ſic dictů.

quia inanu aſtringac dum plura conti
neat ferramenta.
Encleſis.ſis.f.t.i.mclrnatio.⁊ ðꝛ ab en.
cleo qð ẽ inclinare Jñ encleticus.a-
n.i.mnclmatiuusvt encletica ↄiunctio
Ir illa ꝗᷓ inclinat ſe ſub accentu p̃cedẽ⸗
tis dictois.remittẽdo ſuũ accentũ in il

lã ⁊ inclimat accentũ illius ſupꝛa ſe. vt

ꝗᷓi ſub accentu illius ꝓferat.–
Endecas. adis.f.t.i.vndeeim.⁊ ðꝛ ab e
na qð ẽ vmtas ⁊ deca.
Endecaſyllabus.a.ũi.vndecĩ ſyllabaꝝ

Endelicia.cie.f.p.fuit mat᷑ ſiches.i.aĩe.
ainterpꝛetat᷑ intima etas.vl abſoluta
pfectio Vel endelicia pᷣm Qalcidiũ ꝑfe
cta exas.q̃i endos lechia.i.mtima etas

ßFm &̈ riſtotelẽ abſoluta ꝑfectio m pla

tonem. amma mundi.

Endiadis ẽ cũ duo adiungunt᷑ ſubſtan

tiua. ⁊ alten reſolu it᷑ ſn adiectiuum. vr
Irma virũqʒ cano.i.armatum virũ·

Endogema · i.natura: Jñ endogemcus
a.ũ.i.naturalis.⁊endo gemce aduer.
Endoꝛ grece aries latine .
Endꝛomis vel endꝛomides.i.veſtis vil

loſa de arietimis pellibus facta.q̃ indu

ebant᷑ romam õ frigus.⁊8 ab endoꝛ·
quod eſt aries Ołendꝛomis ðꝛ duplex
veſtis.duplex palliũ.foꝛte⁊ villoſum.⁊
Eneades.de.m.g.i.filius vel hycmale⸗
nepos Enee.⁊etiã q̃cũqʒ deſcender̃t ab

Enea dicunt᷑ eneades vt romam.⁊ inð

ſubtracta.d.ſyllaba ðꝛ hec eneas:adiſ
filia vel neptis enee. Itẽ muemt h ene
us.enei.⁊ĩde hec emdes.de.⁊ ſubtracta
& ſyllaba ab eo qð deberet ðdici eneideſ
fit heneis.dis.i.filia vł neptiſ enei.Sʒ
iã h̊ noĩe magis vtimur ꝓ hiſtoꝛia fa⸗
cta de enea. Et coꝛ.pe:eneades. Vñ li⸗
ber Virgilij ſic nititulat᷑. Incipit eneꝰ
is Wirgilij.⁊ coꝛ.pe.eneidiſ.gtũſ de ene
is.huius encidis vel encidos.
Eneatoꝛ.toꝛis.i.coꝛmcẽ.coꝛmicrepa.ly

ricen. lyricmatoꝛ.ſgre canens.vel ĩ ene

is inſtr̃is canens·
Energia · ẽ vis ⁊ efficacia effectus. Nũ
Hieronymꝰ ĩ epla ado paulmũ. Habʒ

neſcio q;d latẽtis enenergie viue vocis

actus ꝛc.Energia etiã ðꝛ agilitas ⁊ reæx
geſtaꝝ aut q̃i geſta ꝝ ſub oculiſ mductõ
Dr etiã aĩ anxietas. Vnð Fulgentius.
Demones ꝑ energiã nõ credimus illa⸗
bi aĩe. Et nota ꝙ muemt᷑ merguminuſ
æmergia ſcriptũ ꝑ in⁊idẽ valet.qꝛ tã⸗
tũ valet en apud grecos q̃ntũ in apud
latĩoſ. Vñ hmõi noĩa greca ſiue nota ꝗ̊
ſoic tã ſᷣpoſitionẽ hñt in ſui ↄpoſitõne
pñt ſcribiſeribunt᷑ indifferent᷑ modo

ꝑ en. modo ꝑ in. vt encauſtũ⁊ meauſtũ

enthym ema vmthymema. emplaſtꝝ⸗
implaſtalenergummuſa merguminuſ
⁊ſic de ſiibus. Vel ðꝛ energia interioꝛ

opꝑatioab en.quod ẽ ĩ. Terge quod eſt᷑

operatio vel laboꝛ . 2ððð
Energummus.i.æmomacus.a demõe
poſſeſſus ⁊ vexatus:⁊ aob en qð ẽ in.
erge qð ẽ opus vel laboꝛ.⁊ mene.qð

ẽ defectꝰ.vel luna quaſi inefficax.nõ la.

boꝛãs.nõ oꝑans.ſeo m ope de ficiẽs.vel
ðꝛ energummuſ ab en.i.m.⁊erge laboꝛ
⁊mene defectꝰ⸗noys.i.mens.q̃ſi labo⸗
rTans in coꝛꝑe.deſiciens in mente.
Eneruis.uiſ.ↄ.t.⁊ h ue.i:ſine neruis.ſo
lurus debilis.effęmĩatus.ab e.qð ẽ ſine
neruis.q̃ſi ſine nerue.i.virtute.
Engadoi midecli.ẽ locuſ vbi fimt᷑ mare
moꝛtuũ · ⁊ jn pꝛetat hebꝛaice fonſ.i.ba
ptiſmus.vel oculus ceęli aut vitulon
Emgma matis.n.t.ẽ ſermo figuratiuꝰ
vel obſcura locutio .ſiue multitudo.vlł
ſſtio occulta vel obſcura.ꝗᷓ difficile m⸗
telligit᷑ mſi apiat᷑.vt illud Judic. De
comevæti exiuit cibus ⁊ de foꝛti egreſſa
ẽ dulcedo ſigmſicanſ ex oꝛe leoms fauũ
eẽ extractũ. Iñ hic ⁊ h emgmatiſta.ſte-
q̃ vel ꝗ obſcure⁊ ſiguralit᷑ loquit᷑.Etr e
mgmaticus.ca:cũ.i.obſcurus ad expo
nendũ vel qui ꝑ emgmata loquit᷑.

Emxa.i.conata.ad efficiendũ aliq̃d.vł

partu liberata.
Ennoian . i.m mẽte.i.accidẽs qð ðꝛ eſſe
in mẽte.qꝛ nullo coꝛpoꝛeo ſenſu ↄpᷣhen
dit᷑.ſed ſolo mtellectu mẽtis. Iñ ennoi
maticus.a·ũ.i.accidentalis. Vñ JIſio
rus accidẽtales diffimtõs vocat enno⸗
ianvel ennoimaticas.qꝛ nõ ſubſtãtia⸗
lia.ſed accidentalia declaran-.·
Ennos ĩterpᷣtat᷑ habitatoꝛ vel pꝓfundũ
Ennoſigeus ↄ ab ennos · qð interpꝛe⸗
tat᷑ habitatoꝛ ⁊ ſigeũ.qð ẽ q̃dã mons
iuxta troiã.vñ dictꝰ ẽ Neprunꝰ enno⸗
ſigeus.i.habitatoꝛ ſigei illius ꝓmonto
rij.in quo habebar rẽplũ iuxta troiam
Bel ennoſigeus mterpᷣtat᷑ pfundũ ſi⸗
lenti. Ennos eĩ ꝓfunoũ ↄꝛ.ſige ſilẽtiũ
vel latibulũ.⁊ vocat᷑ NMeptunꝰ ſic a p⸗
funditate maris.aa ſilenrio qo ẽm ꝓ⸗
fundo maij. Vel ennoſigeꝰ Zꝛ ab ennoſ
qð ẽ habitatoꝛ. ⁊ ſiche. q; ẽ pfundũq̃ſ
ennoſicheus. i. habitato 2 pfundi⸗
Enoch interpᷣtat᷑ ediñcatio.
noĩe ciuitatẽ eviſicauit Cam filiꝰ Noã

Ipſiuſ em̃

Enodis. dis 2 t. ⁊ B 8t pe. pp.iſine no⸗

do extra nodumm.

Enoꝛmis mis.ↄ.t.⁊ hoc.me.i.defoꝛmis

c pis.mams.grãdis.irregularis. illitxte
ratus.craſſus.ſine mẽſura vel foꝛma⸗

Enos leticie locus mterpꝛetat᷑.

Ens.entis.o.g.põt eẽ nomẽ vel parti⸗
cipium de ſum.es.eſt.
Enſatus:ta.tũ.i.enſe armatus.⁊8ö ab
Enſiciũ.cij.i.occaſio facta cũ en enſis.
ſe . 252 ab enſis

Enſiculus.li.m.s.i.paruus enſis⸗

Enſifer·ra.rũ.pe.coꝛ.qui fert eũjſemꝰ

Enſis.ſis.m.t.i.ſpata.⁊ ðꝛ a ſecando⸗
Entheca.ce.i.repoſite rei copioſa ſub⸗
ſtãtia.q̃m m theca repoſita. Wel enthe⸗
ca.ce.i.peculiũ vel ꝓpꝛiũ. Iñ entheca⸗
rius.a.ũ.⁊hic enthearius.rij.i.negoci⸗
atoꝛ. ⁊ pe.ꝓ.ẽ theca ſicut Tapotheca.
Enthymema.· n · t. ẽ qdðdã genus argu

mentatõnisſcʒ feſtinata ↄcluſio.⁊ ðꝛ ꝗ

thymo qð ẽ mens.⁊en qð ẽ in.q̃i ĩ mẽ⸗
te vmcũ qꝛ in enthymemate vnũ ex v⸗
no mfert᷑. Vel ↄꝛ ab en.⁊ thymos. vel
thyme qo ẽ mens.⁊ monos vnũ.q̃ſi in
mẽte vnũ.qꝛ vna poſitio tacet᷑ in mẽ⸗
te vel retinet. Enthymema gt ẽ ſyllo⸗
giſmus impꝑfectꝰ.i.oro ĩ q̃ nõ oĩbꝰ ꝓpo
fitõibꝰ añpoſii.feſtmata infert᷑ ↄcluſio
ut oẽ aĩal currit ergo oĩiſ hõ eurrit In
hac argumentatoe ſubintelligit᷑ ; ꝓ⸗

poſitione oĩs homo ẽ aĩal ænõ appomt᷑

ibi:qꝛ ſi apponeret᷑ eẽt ſyllogiſmus.
Enũ.m.n.sS.ðꝛ ab es. Iñn h̊ enulum li⸗
ðimi.i.paruũ enũ.ſcʒ calꝰari.n..
ante
Eos eoi.grece.ðꝛ ſol vel oꝛiẽs.vel pᷣmꝰ

ſplẽdoꝛ geris clareſcẽtis.q auroꝛa ðdꝛ.
Eous.eoi.pᷣmꝰ equus ſolis.decliat᷑ etiã

apdiectiue.eous.a.ũ.i.oꝛientalis. Et no
ta ꝙ ſol q̃ttuoꝛ equos habere ðꝛ ꝓpter

qttuoꝛ ꝓpꝛietat᷑es qᷓs ĩ ſe hʒ⁊oſtenditqͥ

tidie · NMã de manu ðꝛ eous.iioleus: vel
rubeus:qꝛ tũc ẽ auroꝛa.Circa tertiaʒ
vero pallet.qꝛ tũc aſcendit aera ⁊ tunc
r echous.qꝛ tũc apparet m aera filuiſ
⁊mõtibꝰ. In meridie ðꝛ pyrous ⁊ tũc
feruet.⁊ maxime circa hoꝛã nonã Sed
hoꝛa veſperoꝝ ĩ occidẽte.⁊ tunc dicit᷑

fenei⸗

dſ
Pet menſs
Auctace
lurisſipn
Epanalpi
nnhcn
mwm
uno octta
ſorr Ntei
S
ni mere
wrfmnlin
Eummibat
ſatien
Ryaß
n
chetue⸗
eN
d
Indr
bladict
Epbebi
iuuenes
anm.
Vrommasi
ſrhons
olleraint
lporuusepb
nmnzrhn⸗
en Geyd
Cnntertio
fſnauitepder
Lhdiidi mn
E imafe⸗
nnmwrmn
ſtemtird
kroge
DeMerdorar⸗
