inuenes. Et ꝓd. pe. gti. vñ. Derſius Tor
tibi ĩ flãmis iumcũ omẽta liqueſcũt

Juno iunom̃s.fſ.g.ðꝛ a iuuo.as.q̃ſi iunãs
nouos. Eſt em̃ Juno diuĩa bomtas qᷓno
uos iuuat.qꝛ crcata gra ſua nutrit. Eſt

etiã aer q̃ ſiłr iuuat nouos.qꝛ infantes a
calido ⁊ humido vtero vemẽtes.⁊ſimili
um qualitatũ bñficia poſcentes recipit-
fouens humoꝛe ⁊ caloꝛe.qꝛ ipᷣe ſolus iter

elemẽta calius eſt ⁊ humidus.ęc etiã

eſſe ðꝛ Lucina.i.dea ꝑtus. Vel Juno dr
qſ iano a ianua.iianua ꝓpagatõis feiaꝝ

qꝛ q̃ſi poꝛtas matronaꝝ pãdit.⁊ nacas

nubentiũ marii. Eſt enĩ dea ꝑturienriũ
nubentiũ. Iñ iunomus.ma.mum.i.res
Ptmentes ad iunonẽ.vel res iunoms.ſiẽ
pauo q̃ ↄꝛ auis iuuoma. vñ Ouidius de
arte.Laudatas oñdit auis iunoĩa pẽnaſ

Jupiter.iouis.cſt vnus de ſeptẽ planetiſ

erraticl. in ſuis q̃litatibus tẽperatꝰ.cali

dus humidus. Maliciã qñqʒ Saturm̃
tẽperat.Curſũ fuũ ĩ duodecĩ ãms ↄplet
Item ſᷣm fabulas poctaꝝ fert alioꝝdeo
rũ pr̃. ⁊ð a iuuo vel iuuans.⁊ pater. Et

iſing⸗
muei
etpuſcn
bro Zo
aörbion
pen *
ſalpßß
ſtentüszo
lcsiſem
wet
Sinm,
Pbehrio
Prame
ſcrerch
n bof
rmmit
Iarene
ſbit i
ter mmn
Mfcniura
ſeſccob a
Udbarknon⸗
Surmmcnc
KWöe
cRs
NW
ficiet/
Rturyt
c1 iur
Ferutht
lur
p umi⸗
Nalm r.
Mrant
mügilt
linroges i
gnofn yg
Rchncummcat
Emopinis
Prcadle
tigr ede
Tica Rdund
Zuniciens⸗
uriſcöſiln
iſpieto⸗
Ucl heceſt
tne em!
hckhote

ndaeh
umge
i
e halrii
1eging

Snelopnrig

dingtrenn

NWN
1
e

reaid
miirn
5 imin i
inhiper
—

ivu
õ
rulnuſhit⸗

õ

m ezm
Sõ
n Wr
ScNdI
e *5
R in,
s,
tunibus⸗
iowori
gogili 7
imsin

ꝓðᷣueit pᷣmã poſitione Vnð Duiðius in
epi. Jupiter eſſe piũ ſtatuit qdᷣcũq; iuua
ret. Et mueit᷑ ĩ ntõ Jupiter vł Jouis vt
dicit ſpꝛiſcianus. Lamẽ moderm vtunt
tm̃ h̊ nrõ Jupiter. Hugꝗ..aut dic̃.l iuuo.
uas.S h iouis.hꝰiouis.⁊ h iupiter.teris

vel iupitr. Antiqͥtus em̃ ita declmabãt

oĩa iſta. ſj poſtea obliq iſtiꝰ noĩs iupit ⁊
iſte ntũs iouis aboliti ſt᷑ · Vñ poſtea ex

obliq̃s iſtius ntĩ iouis.⁊iſto noĩe iupiter
facta eſt ꝗdam cõmixtio.⁊ redacta ſunt

q̃ſi in vnũ nomẽ.ſcʒ h iupiter.huiꝰ iouis
Iñ h ⁊ hec iouialis:⁊ hle.
Juramẽtũ.ti.eſt affir matio vel negatio
lacreę rei aſſertiõe vel atteſtatõe fir mata
ßm Boff. vł adhibita religione ſᷣm Pla⸗
Juramẽtũ aſſertoꝛiũ.eſt cũ iurac ð pñti
vel de pterito ſic eſſe vel nõ eſſe.fuiſſe vel
nõ fuiſſe Sʒ iuramentũ ꝓmiſſoꝛiũ eſt qñ
iurat᷑ de futuro aliq̃d datuꝝ vel facturũ
Aliqñ etiã iurat᷑ ꝑ execratioem vt Sih
nõ fecero.h̊ accidat mihi vel filis meis
aut huiuſmodi.
Juramẽtũ calũmę.ẽ cũ q̃s iurat ſe bona
ſic.⁊nõ aĩo calumandi agere vel rñdere
nec egiſſe vel rnduſe.vñ iſtud iuret᷑ ꝙ ſi
bi lis iuſta videt᷑.Et ſi ꝗretur verũ nõ im

ficiet᷑. Mihil ꝓmittet᷑.nec falſa pꝛobatio

detur.vtiliſ tardet᷑. dilatio nulla petetur
c.i.d iura.calũ.ĩ glo.uij. H
Juratꝰ.ta.tũ.ðꝛ a iuro.as.⁊ poĩt᷑ actiue
vel paſſiue. Vñ Ouidius.Tu mihi iura⸗
tus ꝑ numĩa matris aquoſę.actiue dixit

Et alter. Jurata numia no reducunt te
pPaſſiue dixit-

Jurgiñ.gij.i.litigatio.vel ꝰberatio.⁊ðꝛ
qiurgo.gas. q̃ſi iurl garriũ.vel ãſi iuris
actioßm MHug. Vel ßm ſoapᷣ. Jurgium

B8: cõuicium:caſualis vtentio. Idem iur⸗
gamen. inis.
Juridicialis. lis. 9. . ⁊ B le.q̃ de iure tra⸗
ctat. MWñ a qdam ↄſtitutio m arte retho⸗
rica ð iuridicialis.qꝛ de iure tractat ·⸗

Juridicus.ca.cũ·i.rectus.q̃ dicit iuns⸗
uriſcõſultus.iiuriſpitus pᷣm Dap
Juriſoictio.eſt ptos de publico introdu

cta cũ neceſſitate iun dicẽdi vel ęꝗ̃tatis
ſtatuẽde ᷣm vco⸗· Et ðꝛ a ius ⁊ dicio.oms

quod eſt poteſtas

Juriſpꝛudentia.eſt diuinaꝝn ⁊ꝛ humana?æꝝ
rerũ noticia.iuſti atq; miuiti ſcia.iuſti.ſ.
od facienduũ.miuſti ad euitandũ.quia no
ſufficit ſcire qͥd ſit iuſtum aut uuſtu. mſi
⁊ipᷣaꝝ reꝝ ↄtrariaꝝ vlł coꝛꝑaliũ habeat
q̃s noticiã.ſᷣm quã pᷣm varias ↄditiones
varia iura ſunt ſtatuenda. Inſti.de iuſti
⁊æiure.in pᷣn. J
Jus.iur..Sꝛ a inbeo.bes.qꝛ iubet.et ẽ ius
lex diuia. Fas lex bũana.Lraſire aũt ꝑ

agrũ alicnũ.fas eſt Jus vo nõ eſt. Item

ius ðꝛ eſſe lex ſcripta. Itẽ leges humane
ſt. Jura diuma ſunt. Itẽ ius generale eſt
Zex eius ſpẽs. Et caret h̊ nomen ius gtõ
K al lotd pluralibꝰpᷣm vſum Et nota
ius reꝑit᷑ ĩ alijs ſigtoibꝰ. Vñ. Jus aqᷓ
ius rectũ.ius ðꝛ eẽ ptãs. Itẽ ius ꝓphanũ
ðꝛ bꝛodiũ vel aq̃ in qua coquunt᷑ carneſ

poꝛecmę.ꝗᷓ ꝓphane ſt᷑ iuteis. Et vt dicunt

qdã. Jus iur ꝓ lege. vel poteſtate. vel ra
tione ꝑ ris. Sʒ ius iutis.ꝑ.t.ꝓ aqua vel

bꝛodio. Vñ Jus iutis mando. ius iuris

in agmine pando.
Juſiurandu.di.n.g.i.iuriſiuratio-
Jus naturale ẽ qð eſt cõe oĩ natiõi.co ꝙ;
vbiqʒ iſtinctu naturc habet᷑.nõ aliq̃ ↄſti
tutione facta ab homie · ſ ab ipo nature
ↄditoꝛe.vt maris femĩe coiunctio.libe⸗
roꝝ ſucceſſio.⁊ puero educatio Itẽ ius
naturle ð equiſſimũ. veluti qõ tibi non
vis irrogari.alus nõ irroges Iñ dicuntc᷑
etiã ſ̃cepta naturalia.ꝗ̊ͥ m lege⁊ cuange
lio ↄrment᷑.vt Non mechaberis ꝛc.
Jus ciuile iueĩt᷑ occipi diũſimode.vt dil-
i.c.ius naturale. Vno mõ ẽ quod quiſqʒ
ꝓplus vel quęqʒ ciuitas ſibi ꝓpꝛiũ diuma

hüuanaqʒ cauſa ↄſtituit. pm Iſidoxꝝ. li.

2 82 ius ciuile.lI.xij. tabulaꝝn.82 qð ex le⸗

gibus. plebiſcit. ↄſtitutoibꝰ,ſenatuſcon⸗
ſultus.pᷣncipum decretis. vel autoꝛitate

pꝛudẽtiũ mueĩt᷑.Ar ius.qð nõ ẽ toꝛin
5§ Z: diſputatõ pꝛudtũ.ꝗᷓ fint facta ſub⸗
lege.xij.tablaꝝ· 'qᷓcq̃d habemꝰ ſceptum

xe iure.7. qcqᷓo iure naturali vel iure gẽ⸗

tiũ ſubtrahit. vel qð nõ eſt ius naturale
nec gentiũ. Et ſic accipiẽdo.ius conoĩcũ
8ðꝛ ius ciuile. Et ita ſumit᷑.j.diſ.ius.autẽ

Jus gentiũ eſt ſedin · i. hoſtili. occupatõ

mũirio.bella.captiuitates bᷣuituteſ.poſt
limmmia.fędera pac idutię legatoꝝ nõ ve
tandoꝝ vel violandoꝝ.religio.cõnubia
int aliemgenas ꝓhibita. Et ðꝛ ius gẽtiũ
qꝛ eo oẽſfere gẽtes vtũt᷑.c.iul.gẽtiũi.diſ.
Jus aureoꝝ anulon.ſᷣm q̊ſoaʒ ð ꝛ.qð oli
liberti anulos aureos ferre nõ poterant

Sʒ pᷣm Nco. eſt puilegiũ qð ↄcedebat᷑ li⸗

berq in ſignũ ſemiplenę ĩgenuitat. Viue
bãt em̃· vt ĩgenui.ſʒ moꝛiebãt᷑ vt liberti.
⸗ militare. eſt belli jnferẽdi ſolẽmtas

deris faciẽdi nexus.ſigno dato egreſſio

ĩ hoſtes ⁊ pugnę ↄmiſſio. Itẽ ſigno dato
receptio. Itẽ flagitij mitaris diſciplma

ſi locus ferat᷑.Et pᷣm canones.ſq̃ fugit

ĩ bello publico ĩfamis eſt.vi.q.i.infames
Et ſᷣm leges capite pumũt.ff.de re mili.
l.cauſę.S.quę in acie. J
Jus poſcendi ·eſt ex habitatione domici
lij ⁊ cõmumtatis.
Jus patronatus · ẽ outoꝛitas ſiue ptãs
uã patronus habet ĩ libertũ Aliter pᷣm
Boff. ẽ autoꝛitas ſiue ptãs puemens ex

bñficijs añ ↄſecratiõeʒ ecclie collatis.Er

ꝓueit ex tribꝰ.ſcʒ fundatõe potatione ⁊
ędificatiõc.aut ſola collatiõe vt.xvi.q.vi
filijs.⁊.c.qᷓcũ q;.xviij.q.ij.abbates. Vñ
Datronũ faciũt dos.ędificatio fundus-
Juſpublicũ ẽ qð generalit᷑.alias pᷣncipa
lit᷑ ad publicã depuit vl ſpectat vtilitatẽ
veluti.ne in poꝛtis vel muris ciuitatiſ.⁊
alijs ſacris indicibꝰ vel ſacerdotibꝰ vel
magiſtratibꝰ aliq̃d ↄmittat᷑ vel ĩiferat᷑
Jus pᷣuatũ. ꝛ qð ſpecialit᷑ ad ſingularẽ
vtilitatẽ ptmet.ſecũdario tamẽ ctiã ad
rẽpublicã.vt ĩ pacqͥ⁊ ↄuentiombus mu⸗
tuis pᷣuatoꝝ ſpecialiter mitis ↄſpicitur
Inſti. de iuſta. ⁊ iu.S.ij.

Jus quaſi naturale.ẽ qð dñs vel patro⸗

nus hʒ mn ſeruũ vel libertũ.

Jus qꝛitũ.Sðꝛ a q̃rino.i.Rhomulo Et eſt

Prie Senmann, a tenent h ius mſi
qrites.i.romam.pᷣm Iſidoꝝ.li.s et ymo⸗-
Jus ſibi facere vel dicere lic ſar⸗ q
maifeſte ſpectat ad iudicis officiũ. ſcʒ qðᷣ
a iudice faciẽdũ ſit.veluti.q̃s rẽ ſuã pꝓppᷣa
rapuit autoꝛitate.putãs ſibi h̊ licere ĩ iu
re ↄſitet ſe h̊ feciſſe. de qͥ qric᷑ vtroq; caſu
ipe facit · vñ bet ſuſtmere ↄtrariũ cal
culũ.i.ↄtrariã ſententiã. vt ꝓ debito quo

teneris alicui.his pignꝰtuũ capit te ſnni

to ius qð ſibi iure ↄpetebart amittit.

Jus ſtoꝛiũ.eſt qð ſtoꝛes induxerũt adi⸗
mendi.ſuxꝓplendi.vel coꝛrigẽdi iun ciuiliſ

gra.vt.ff.ð iuſti.⁊ iu.l.ius.aũt. Hoc etiã

ius ꝛ honoꝛariũ.qꝛ q̃ honoꝛes gerũt.ſcʒ

mgr̃atꝰ autoꝛitate huic iuri dederunt. ut
Inſti. ð iu.na.gc.⁊ ciui.S.pᷣtoꝛiſqʒ edicta
Jus ſuecedendi habet heres. Itẽ patro⸗
nus in boms liberti.

Jus vx ſutum. dicũt᷑ ſſtigia. veſtigia ſiue
captiones ſeruoꝝ.q̃bus obumbꝛãt᷑ deli⸗
cta.Et dicebant᷑ vſuta pᷣm co. qꝛ qs re
pellebat᷑ ab actionc ꝑ quaſdã vᷣſutias.i⸗

machinationes verbon

Juris auſpiciũ.i.exoꝛdiũ lit.vt ĩ.c.paſto
ralis.de cau.poſ.⁊.Cð excep.l.penul.⁊ ð

codicill.l.vltia.i.reſponſo⸗
Juñi pcepta tria ſt.ſcʒ honeſte viuẽ.alte⸗
rũ nõ ledere.⁊ ius ſuũ vmcuiq; trib uere
Jus canõicũ diuidit᷑ ĩ cretũ ⁊ decreta⸗
les q̃n volumẽ ðꝛ extrauagãs in qnqʒ li
bij maxie reſpectu iur ciuilł.Quoꝝ libꝛo
rũ mat᷑ia his habet᷑ vſibus.Dars poꝛ oſ⸗
ficia.creat ecclłieqʒ mĩſtros. Altera dat
teſtes.⁊ cętera iudicion· Zertia ð rebꝰ ⁊
vita pᷣſ bitero ꝝn Dãs thoꝝq̃rta mulienqᷓ
docet ea. Vltia ð vitijs ⁊ pęms tractat
eoꝝ. Vel ſic. Judex iudiciũ.clerus.ſpon
ſalia crimen.
Jus vo cinile diuidit᷑ ĩ qᷓttuoꝛ libꝛos pᷣn
cipales.ſ.ff. C Inſti · ⁊ AQud.Quibꝰaddic
collatio decia.ſeu liber feuvoꝝ ꝛ c·
Juſta.ſtoꝝ.plis nũeri.i.excq̃e moꝛtuoꝝ.
qꝛ iuſtũ eſt.vt hõ hoĩeʒ.cims cimnerẽ ſepe
liat. vñ Ouidiꝰ. Iniuſta.iuſta ꝑegi.
Juſticia.cię.f.p.eſt ↄſtãs ⁊ pꝑpetua volun
tas.reddẽs vmcuiqʒ qð ſuũ ẽ. Et differt
ius ⁊ iuſticia.qꝛ ius ẽ ars ẽ⁊ bom.ſʒ iuſti
cia ẽ ↄſtans ⁊ ꝑpetua volũtas.velẽ vᷣtus
tribuẽs vmcuiqʒ qð ſuũ eſt. Item omne
ius ẽ iuſticia.ſ̊ nõ ecõuerſo. Itẽ ius ðꝛ in

re.ſ iuſticia ĩ actu ⁊ exercitio vel oꝑatõe

VPñ 2182 inſticia. q̃ſi iun ſtatus vel ſtatio
qꝛ ꝑ iuſticiã ſtat ius.i.exercet᷑.

Juſtitiũ.tij.i.taciturmtas iunꝛceſſatio

15: 9 ius ⁊ taceo.vel dꝛ a ius ⁊ ſtatio. q̃ſt
iun ſtatio. 1. iur ceſſato . Tũc em ius ſtat
i.ceſſat cũ nõ exercet Vñ Lucanus in.ꝛ.

“

Peroeſrt /
lf
6 us
Suſer we
uscute
cra ted⸗
zuenabhs.
ivelloſenn
nenis Fn
licſenf

leneſestart

cäbic T⸗
iit Wa
Podolu
. ey
Tuimasc
bilant,
cclndo⸗/n
Picii
Urosrorran
ons tio
wecſeic
Wenatd
Kade
WMp
NMN
1cet-
Ghak
jarhus⸗
bus 7
Pumt
xamn
o inn⸗
peeſmwe.
m Kein
Popons
ſinonẽttye
Eendintas
Sctdote
dent
Wda
osdde
loba drl
ptis iriom
yyltune
e.
Khronz

Ment

. 8 *
Nrchanmin
. n
Wesmen⸗
dco —
Aconagen,
41 maor ul⸗
boni.
RW
* .
in Kne

„ .
0 be G Kg ⸗
1 2

*
ie
agin neiguine
Nne . 7
s cdunbr r⸗

NAWe .
.
„
— .

„
—ʒõ”õ
11 ELEHe
Re enede CA
W

ü

—
.

. . .
R“? .
EANNE
* WMNve.) e

.
EE.
ummnqtndue
eriz an
⸗R oorlelheg 7
.„ ½
Tie tlr
N 7 “ W
RZ 1NN . W
* 4
e
WRee
WHü ...RẽE „
–— .
Ner Lret
sl
* „ 4
„ Pe
₰ è
4
““
1 — N.

„ ℳe NW.
. W
e4 TA Sõ

.R

2 9 4

icrieto,

4

9) *
R 7

,
– *
„77„ ſſt
u 4 .* ,
. 4
4. /—
/WV.. WH

e.M.
. e
e. Ve
AN õ

, .
H „
1 M
r 2 s
„ G . Tl V
. .
. “ N
0
ter . 6

.
„ N K
N
Wos
„

Ferale per vꝛbem iuſtitium.
Juſtus.ſta.ſtũ.ðꝛ a ius q̃
nens. ſcʒ q̃ ius cuſtodit ⁊ ̃ᷣm legem viuit:
Et differt iuſtus ob ęquo.qꝛ iuſtꝰex lege
z. qſi ius cuſtodiẽs.ęquꝰ ex natura eſt.
Jutꝰta.tũ.i.adiut pticipiũ ð iuuoꝛ.arj.
Juuenal.lis.ↄ.x.⁊ H̊le.qð ꝑtinet að iuue⸗
nẽ vel laſciuꝰſiue ſtultus ⁊ fatuꝰad modũ
iuuems. Inuemt᷑ etiã hic ⁊ ̊ iuuemł⁊ B
le.ĩ eod ſenſu.vñ Oꝛatius ĩ epi. Alta iu⸗

uenales tardat arena pedes. Inuemtur
etiã hic Juuenalis.lis.ꝓpᷣuʒ nomen viri

deſim̃t ablatiuus in.e.tm̃·

Juuenculus.li.dimi.i.ꝑuus iuuencꝰ. JIñ

hec inuencula.lę.q̃ alio noĩe ðꝛ iumx·
Juuẽcus.ci.m.S.i.bos nouellꝰ cũ a vitu⸗
lo diſcedit.⁊iuuare ĩcipit hoĩs vſus trã
excolendo. Iñ h̊ iuuẽca.ce.Et coꝛ pᷣmam
VBñ Ouidiꝰ epi · Omale inęquales vem̃
unt ad aratra iuuenci. H
Juuems.ms.coĩs.ge.ðꝛ a iuuo.as.qꝛ iu⸗

uare poſſe ĩcipit. Et ẽ iuuems ĩ iſo ętad

ĩcrcmento poſitus ⁊ ad auxiliãdũ ꝑatꝰ
Et nota ꝙ antiq̃ dicebãt ha h̊ iuuems⁊
Hne.⁊ ↄpabat᷑ iuuems iuuemoꝛ. ſimus.
ſ̊ modo iuuem̃s cõpat᷑ tim ꝑ duo genera
acaret ſuꝑlatiuo.⁊ hʒ ↄpatm irregulorẽ

ſeʒ ha h iumoꝛ⁊ H̊iumus. Et hinc ðꝛ hic

iumusnij.q̃dã mẽſis.ſiẽ maius a maioꝛi
bus. Iñ iumꝰ.ma.mũ.vt Jumę lꝛalende⸗
Juuentꝰ.tutis.f.t.eſt collectio iuuenũ.⁊
ętas plimoꝝ iuuenũ. Sʒ iuuẽta. teęętas
vmus iuuems· Et eſt iuuẽtus vel iuuẽta
a viceſimooctauo onno vſqʒ ad qnqgeſi
mum. Itẽ iuuentꝰetiã ðꝛ dea iuuẽtutis⸗
Irxion.ixioms.m · g. pater fuit cẽtauroꝝ
q̃ iunonẽ de ↄcubitu ĩterpellauit.⁊ inter
pᷣtat digmitas. Vñ? or ixion qſi anxion
qð eſt digmtas vel q̃ſ anxion ab ango⸗
Ris. qꝛ digmtas reddit hoĩem anxiũ. Iñ
ixioneꝰ.nea.neũ.⁊ hĩc ixiomdes.ixiomde
mius vel nepos ixioms. ſubtracta ð ſil
laba.⁊ðꝛ hᷣ ixiomſ.hꝰixiomdis.filia vłne
ptis ixioms. Et ẽ ixion. oms.auis ð gene

re vultun alba mioꝛ qᷓʒ vult᷑.vñ Deur·

24Irion ꝓ aue ĩ qbuſoã libꝛis Sr-
Et.qq̃ʒuis figura noĩe videant
R. ) aliqu habere differẽtiam cũ. ce⸗

ſi ius tuẽs vel te

tñ eandẽ tã in ſono vocũ q; in metroↄti
nẽt ptãtem. Et.lꝛ.qdem pemtꝰſupuacua
eſt. Nulla em̃ videt᷑ rõ cur ſequente.a.de

beat ſcribi.l. Cartago em ⁊ caput ſiue ꝑ
c. ſiue pꝑ.la.ſcribãt᷑.nullã faciut nec ĩ ſono

nee ĩ ptãte eiuſdẽ ↄſonãtis differentiã ſiẽ
diẽ. Dꝛiſcianꝰ in pᷣ maior.Et vt die Doß.
Dia gręca qualicũ qʒ ſequẽte vocaliꝑ lz2
ſcribẽda ſunt.ſʒ ̊ᷣ a ſeptoꝛibus nõ ſeruat
Hug vo dic.ꝙ h̊ figura.lꝛ.ſuꝑfluit apud
nos.ſʒ nequaqʒ apuð grecos. Vbi emm
nos ſcribimꝰ. c. gręci.lꝛ.⁊ vocat᷑ apð cos
lꝛatpa. In nullisq̊ᷓ latinis dictionibus de
bet ſeribi. lꝛ.ſz tm ĩ grecis. In nothis vo
indifferẽt᷑ p̃t ſcribi tã.c.q̃ᷓʒ.lꝛ.qꝛ.em̃ redu
cte ſunt ad latinitatẽ poſſunt ſcribi ꝑ · c⸗
Sʒ qꝛ a gręcl hñt oꝛigmẽ pñt ſcribi.ł
Rala gręce.latie laxa or·
Ralendariũ.oarij. liber eſt vbi lꝛalẽd di⸗
ſtincte ſunt.⁊82 a lꝛalende.aꝝ.
Ralendę.ðaꝝi.pᷣmus dies mẽſis.⁊ r a
lꝛalo.qð eſt voco. qꝛ eo die ſolebat ponti
fex aſcẽdere turrim de ↄſuetudin e roma

nonꝝn. volẽs nũciare quota eſſet luna eo

die. vel pᷣncipiũ menſis.dicebat pluries.
lꝛalo.lꝛalo.q̃ſ voco vos.vemte ⁊ audite
etatẽ lunę· vel pᷣncipiũ menſis.⁊ideo mẽ
ſis ille dictus eſt halende.q̃ſi vocationes

Pel altier de ↄſuetudine romanoꝝ cerat

qyin pᷣncipio cuiuſſibet mẽſis celebꝛarẽt
nũdmas ⁊ eas ĩcipiebãt in noms qꝛ ergo
venturi neſcicbant pᷣncipiũ menſis ideo
ſemꝑ in pᷣma die ſ̃co turrim aſcẽdebat ⁊
totiẽs vocabat lꝛalo q̃ſi voco vos ad nũ⸗
omnas.quot dies reſtabant vſqʒ ad diem
in quo volebant inciꝑe foꝛũ.vt ſi quarto
die. quat᷑ dicebat lꝛalo.ſi in ſexto ſexies:
vnde ⁊ ille mẽſis habet qᷓttuoꝛ nonas iſte
So ſex nonas.qð ideo ſic diuiſerunt vt la
troneſ neſciret qũ deberet eſſe foꝝ.qꝛ ab
ſcondebãt᷑ in ſiluis.⁊ vemẽtes að foꝝ oc
cidebãt ⁊̃dabant᷑. Bel lꝛalendẽ dicunt
q̃ſi colẽde.qꝛ pᷣma dies cuiuſſibet menſis
colebat᷑ antiqtꝰ in honoꝛe Junonis Vñ
in li.fauſtoꝝn. ẽdicat auſonias iunonis
cura lꝛalẽdas. Vel dicũt lꝛalẽde a lꝛalon
qð eſt bonũ · qꝛ in o die mẽſis ſolebãt ſibi

jnuicẽ munuſcula mittere dare ex illo

bonã foꝛtunã ꝑ totũ mẽſem ſibi ſgabant

euenturã. None aũt dicebant᷑ a nüdĩniſ
qꝛ ꝑ tot dies durabat nudme qͥt ſt none

Wel dicebãt᷑ nonę· qꝛ ĩ iſtis diebꝰ nullus
Rus habuit feſtũ· qꝛ ꝑ tales dies dura⸗

bant ſola feſta nũüdmaꝝ ⁊anõ deooꝝn. Vñ

Duioꝛꝰ.Qonaꝝ tutela deo caret.i.nonę
carent tutelę dei vt fiat hypallagę. Joꝰ

vo dicunt᷑ q̃ſi diuiſiões.ab iduo quod eſt
diuido.qꝛ fere quemlibʒ mẽſem diuidũt
in duas ꝑtes ęquales.vel c uia tũc ꝓplus
Diuidebat᷑ a nũdims.Ab iſtis ergo tribꝰ
diebus axpoſitis dictiombꝰ numeralibꝰ

cęteri oẽs denoĩant᷑.vt·iõ.lꝛalẽdas.ʒ.idꝰ
4·nonas ꝛ⁊c̃.vt patet in lꝛalendario.Etim

oĩbus iſtis ſubitelligenda eſt h dictio añ
vr ſit ſenſus.4.nonas.i.ꝗ.die añ nonas.

16. lꝛal.i.iõ.die añ lꝛal.ꝛc. Et nota ꝙ vbi
poĩt᷑ nũerus bmariꝰcirca ſdicta.non de
bet ꝓferri ſic.ſecundo lꝛał ſecũdo nonas
vel ſecũdo idus.qꝛ hec dictio ſecũdꝰ.ðꝛ a
ſeqnoꝛ.leris: talis aũt dies nõ ſequit᷑ diẽ
lꝛalendaꝝ.nonaꝝ vel iduũ ſij ſᷣcedit Vñ
debet dici. pꝛidie lꝛal pᷣdie nonas.vl ious
i.poꝛi die ante lꝛalł.nonas vel idus. Itẽ
nora ꝙ feſta ꝗᷓ occurrũt in halendis.no⸗
ms ⁊ iibus.debent in ablatiuo ꝓpnũcia⸗
ri.ſcʒ lꝛalendis.noms.idibus.apꝛilis lu⸗
na tali.Et eſt ſenſus.Luna eſt in lꝛalẽdis

nom̃s vel idibus. Quando vo feſta ᷣce⸗
dunt debẽt pnũciari in actõ.Et ẽ ſenſus

Qunaðẽ ralis tali die añ lꝛalẽdas.nonas:
vel imus. Vñ. De. Ralo ſiue colo nos dici
mus eſſe lꝛzalendas.
Ralo.om̃s.m.t.i.ille q̃ fert ligna. ⁊ ðra
lꝛalon qð eſt lignũ.Ralones etiã dicunt᷑
galeę militum.
Haterina nę. ꝓpꝛiũ nomẽ cuiuſoã ſancte
vginis. 782 a cata. qdð ẽ vmuſum a ruina
q̃ſi vmuerſalis ruma.Oẽ em̃ edificiũ dia
boli in ea vmuerſalit᷑ coꝛruit Nam ĩin ea
Tuit ędificiũ ſuꝑbię ꝑ humilitatẽ quã ha
buit. Carnalis ↄcupiſcẽtię ꝑ vᷣgmitatẽ
quã ſeruauit. Cupiditatis mũdanę.quia
oia mundana deſpexit.
Ryrios pꝑ vnũ.r.i.dñs.lꝛyrrios ꝑ diio.r-
i.poꝛcus ſiue ſus.
Ryrie eleiſon.i.dñe miſerere.Et ſt due ꝑ
tes ⁊ nõ dictio ↄpoſita.Nam lꝛyric.i.oñe
Eleiſon.i:miſerere· ò

. .ð

aͤnte 2

auro fit ⁊ lapidibus pꝛecioſis m
illum ſancte crucis tranſfoꝛ

fieri iuſſit.

Labdaciſmꝰ eſt. vbi. l. plurimũ ſic ſonat

vt ſol Iluna luce lucẽt Labdaciſmꝰ etiaz
eſt vel ſip vno.l.duo ꝓnũciãt. vel qᷣtiẽs

vnũ.l. exiliꝰduo largius ſonant.NQã vnũ

largius.duo exiliꝰ pferri æbent.
Labecula.lę.dimi.i.pua labes.

Labellü.li. dimi · i. pun labꝛu. Jũ labellu⸗

lum. li.aliud dimi.

Zabeo.oms. m.t.i.tabernarius vel lecoea
toꝛ 182 a laboꝛ. beris. Er labeo fuit qᷣdã

legiſ⸗ bitus. etiã qdam vilis poete.
Labermtus.ti.i.ꝑplexũ edificiũ q̃le erat

Apud creatã faccũ a Dedalo. ⁊ or hic la⸗

berĩtus.qꝛ nemo poſſet inde labi. vcl q̃a

erratilis eſt. ⁊ ad labendũ facilis.⁊ dr ꝗ

laboꝛ· beris. Vl S laboꝛĩtꝰ.ꝑ.o.a laboꝛ.
oꝛis.⁊ intus.qꝛ babet intus laboꝛem.
Labes.bis.ſf.t.i.putredo:ꝑmcies.ruina.
miſeria. 182 a laboꝛ. ber.
Labilis.lis.ↄ.t.⁊ Bᷣ le.quoð cito labit᷑.vclł
in quo qͥs facile labic᷑· 2
Labiolũ.li.dimi.i.puũ labiũ.
Labma.nę.f.p.terra aquoſa ⁊ mobilis ⁊
labilis imn qua q̃s facile labit᷑.
ZLabioſus.ſa.ſum.q̃ groſſa habet labia
Laboꝛ.vel labos.ori.ſtudiũ cura.vigilię
miſeria.calamitas.conatꝰ.⁊8z a laboꝛo.

as. Jñ laboꝛoſus.a laboꝛioſus.ſa.ſum.i.

plenus laboꝛe.q̃ patit᷑ laboꝛẽ.⁊ q̃ exigit
laboꝛem vt figt
Labꝛoſus.ſa.ſum.i.groſſa labia habens⸗
Labꝛucetũ.ti.locus vbi labꝛuſtę abũdãt
Labꝛũ.bꝛi.⁊ hlabiũ.bij.ãb a olambo.bis
differũt.qꝛ labiũ ðꝛ ſuꝑiꝰ.labꝝ iferius.
Vel labiũ mlieꝝ.labꝛũ viroꝝ ꝓpt᷑ pilos
quã aſpꝑitatẽ ſigẽt h̊ lr̃a ·r.poſita m h̊ noĩe
labn. Vñ. Labꝛa ſunt viroꝝ.ſed labia ſt᷑

mulieꝝ. Vel labꝝ eſt vaſis.labiũ vo oꝛii

Vñn ꝛlab ꝝ muemt᷑ ꝓ ipᷣo vaſe in quo pe⸗
des lauãt᷑.⁊ tũc labꝝðꝛ a lauãdo q̃ſi lanũ

qꝛ lauatio ſiue lotio infantium in eo fieri

Abarũ. ri.i.ſignũ belucũ qð eſt

matum. inter alia bellica ſigna pcioſiuz
Eerat.qð imꝑatoꝛ ⁊ ↄſules adoꝛabãt HNHoc
ſignum ⁊ adoꝛationẽ eius Conſtantinus

Gt mnd
ſilatrf
Ntniamen
ſbeamerg
zfocto
twit vtſ⸗
bꝛnſteci.
Ubuſtoſin
lelctise
PhrLan
ntuntrſt
ſcecs
d
mas enn
Si
wiivx/
Ardic̃i
lounölri
ſrſusen

ensctüͤcte
Won
rr
n
Rra
EW
zitol
Pvenal
hoconte
iillopnn
larmurr
Lcomla
Polamm
Arrſacoro
mtſcgin
te
Lretbl
tertis NRe

Numl

Luerhtn
tida
det ect
Psbꝛuchi⸗
learyt

ſedictumn.

Wihoꝛte

.

üderien
Nneß,
eteceenf,
delie ſanis
Mls ⸗

4.] Haleet
lpiin
rr Ubheßſef,
S=S=S N.
nuci di
0. .
dſorme Nini
R Ne.
„ . 1. „„
Ebwirh
,
li giai var
—

4

Nherrhi⸗
4 „

D NNN N 4
N
„ 1†

4

N
* oene.N. . Ae,
,Hõðõ NNEH
⸗ ℳ
NNN ——
”ꝗƷMẽbW
* N rge ene,
SMTęTſ KSINN
„

—

„* 3

3.

è 3 WS
— 600⁰0⁰ WWNX⅓

eng.
*„ N *
äs WMN
„ » .

e WVe

iAN
du0landodi
labr nienus
viron t
ge Pecß-
1. Hoſitanin
. ror Al

1vas al

ſolet. Irtem dicitur alueus

LZabꝛuſta.tę.f. p.vitiſ ſilueſtiſic dicta.qꝛ

ĩ labi..i.exrremitatibus terre vel agroꝝ
ſimbꝰ margimbꝰnaſcitc.Et pom̃t᷑ qñqʒ

ꝓ fructu illiꝰvitis. Vñ Iſa.S. Et expe⸗

ctauit vt faceret vuas fecit labꝛuſtas-
ZLabꝛuſtetũ.ti.i.locꝰvbi labꝛuſte abũdãt
Zabꝛuſtoſus.ſa.ſum.i.plenus labꝛuſtis.

LZac lactis.n.t.a coloꝛe noĩat᷑.eo ꝙ ſit al⸗

bᷣliaͤᷣr. Leucos em̃ greci.albũ dicũr.Cꝰ
natura ex ſanguĩe ꝓcreat᷑. Mã poſt ꝑtũ
ſiq̃d ſanguĩs nõoum fuerit veteri nutri⸗

mẽto ↄſùptũ naturali meatu fluit mn mã

mas.ea nvᷣtute albeſcẽs.lactis accipit
ꝗqlitatẽ · Et a lac ðꝛ hlactis.tis.qdam ꝑs
inteſtmmoꝝ· Et lactis ẽ id qͥ lac coagulat
vt dicũt illud mteſtmũ eſt ꝗdam pel-⸗
licula in q̃ lac in qbuſdã locis coagulat⸗
1 ſderſius.ſdulmone ⁊ lactibus iũctis
LZactis etiã eſt gtũs de lgc/
Lacer.ra.rum.i.laceratus: Jũ laceroſus
ſa.ſum· mn eodem ſenſu.

Lacerua.uę.f.p.eſt palliũ.ĩmbꝛiaꝝ qͥ oli

ſoli milites vtebãt᷑.⁊ ðꝛ lacerua.qꝛ ſit la⸗

ceratis.i.amputaᷣ capitibꝰſfimbꝛianne

qʒ ita laxis vt ſt penulaꝝ.i.pallioꝝ · vñ
Juuenalis.Criſpinus tyrias humere re
uocante laceruas. JIũ laceruatus.ta.tũ⸗

i.illo pallio indutus Dñ Juuenalis Ipſe
laceruate tum ſe iactaret amicę.
Zacertoſus.i.foꝛ..q̃ mãgnoſ hʒ lacertos

232: a lacertus. Vñ Ouidius ĩ.ximeta.
Dura lacertoſi fodiebãt arua colom Itẽ
lacertoſus.i.plenus lacertis:⁊ðꝛ a lacer

tus vel a lacerta reptili.

Lacertułꝰ.li.⁊ h̊ lacertellus.li.dimi.a la⸗

certus. Itẽ lacertulꝰetiã ðꝛ auis ꝗqdã.

Zacertula.lę.⁊ lacertella.lę·di a lacerta
Lacertꝰ.ti.m.s.dðꝛ bꝛachiũ.⁊ ðꝛ a lacero
cꝛ ſit ad lacerãdũ habilis.vel qꝛ a coꝛꝑe

videt᷑ laccratꝰ.Et eſt ꝓpꝛie lacertꝰſuꝑioꝛ

ꝑs bꝛachij.vl muſculus:Et hinc deriuat
lacerta.tę.⁊ hic lacertus.ti:qͥddã reptile
ſie dictum.qꝛ bꝛachia habegt. Vel qꝛ la fiebãt teſtudines curuę⁊ↄcaue ĩ domibꝰ
certa ĩ hoꝛto ſolet moꝛari.adeo qñq; poiꝛ
tur ꝓ hoꝛtulo.Et lacertꝰ ſiue lacerta.eſt
ↄplexꝰ bꝛachio ꝝ.ſcʒ tm̃ ſpaciũ.quantũ
Aliqs bꝛachijs.pᷣt ↄplecti.Et coꝛ. pmam
lacertus.vñ Ouidius epi. Eſt aliud col⸗

„

*

lum ſolitis tetigiſſe lacertis.
Lacheſis. ſm poetas vna eſt de tribꝰpar
cis.ꝗᷓ trahit filũ.i.ꝓducit vitã.⁊ interp⸗
tat᷑ ſoꝛs vel alteratio quã recipimus in
hac vita.⁊ðꝛ lacheſis.q̃ſ lactis cheſis.i
ꝓðuctio vitę.

Lacinia.me.eſt veſtis lacerata vel oꝛa ſ·

ue extremitas veſtimenti. Iñ lacinioſus
ſa.ſum.i.laceratus vel panoſus.

Lachꝛyma.mc.f.p.i.gutta fluẽs de ocul

782 a lacero.as.qꝛ lacerat mentẽ. Vnde

MOste triſtamur.qũ ocułlachꝛymamur⸗

Iñ lachꝛymoſus.ſa.ſum.i.plenꝰ lachꝛy⸗
mis vel lachꝛymas ↄferenn.
Lachꝛymabilis..t.⁊le.i.flebil vl triſtis
Lachꝛ ymula.le.di.i.pua lachꝛyma.
Yactãs.ãtis.q̃ lac pᷣbet.ſʒ lactẽs cui ſᷣbe
Zactatũ.ti.cibus q̃ fit ex lacte. tur lac
vt ex lacte amygdaloꝛum.

Tacteolus.la.lu.pe.coꝛ.idẽ quod lacteus

Lacteus.tea.teũ.de lacte exũs.vel ad lac

ptinẽs. vel albũ vt lac. Jũ hic lacteus vł

h lactea.q̃dã circulus.ĩ cęlo.ſ.galax ias:
Lacruca.cę. f.p.herba q̃dã.⁊ ðꝛ a lac.eo
ꝙ ex abundãtia lactis exuberet. ł feĩas
lacte nutrientes impleat.Hec etiã ĩ vinj
veneris vſum coerecr In H lactucetũ.ti
̊ lactucaꝛiũ rij.locꝰvbi lactuce cꝛeſcũt

abũdant ⁊ lactucariꝰria.riũ.Et vt diẽ

Macer.Frigida lactuce vis conſtet ⁊ hu
mida vald·
Zacturnus.m.ðs q̃ ſeſt ſegeti lactenti:
Lacula.lę.f.p.q̃dã veſtis ꝗ quoſdã lacus
qᷓoꝛatos cum pictura habet intextos

Lacuna.nę.ꝗᷓ alio noĩe ðꝛ lacus.⁊ ẽ foſſa

vbi remanẽt aſ poſt effuſionẽ imbꝛiũ vl
ad quã ↄfluunt immundicic.Et eſt ꝓpꝛie

ĩtra foꝛes ſicut foꝛica cxtra.Et qᷓqã ſimi

tudĩne lacuna ðꝛ vẽter vel foſſa vẽtris.
Iñ h̊ lacunar. narj.quod qñqʒ idem ẽ qðᷣ
Zacunar nari.n.t.i.teſtudo q lacuna
ſolet eſſe in camer ⁊ in domibus arcuata
cõcaua ad modũ lqaeunę Antiq̃tus em̃

⁊iõ lacunar ðꝛa lacuna.ła lacu.qꝛ teſtu
do qͥſoam lacus rotundos. vel qᷓoꝛatos

gipſo. vl alijs colo:ibus habet depictos
cũ ſigms inmicantibus. Vñ etiq ipᷣa te
ſtudo ſep e ðꝛ lacus.vñ Luciliꝰ Reſultat

eteſqz lacuſq;. Et fñde B lacunarini. ſij. P

eodẽ. Item lacunar eſt ↄiũctio trabiũ.a

lacu.qꝛ ſicut plures riuuli ĩ vno lacuita
erabiũ capita ⁊lignoꝝ ĩ vna loco conue

mũt.Itẽ lacunar idẽ eſt qd lacuna.Et la

cunar ðꝛ ſuppellex domus vel locus vbi

tota ſuppellex domus repomt᷑.Itẽ lacu⸗

nar ðꝛ lampas ardens in aerc. ⁊ tũc ðr a

luec.⁊aer.qꝛ luccm ſ̃beat seri ·

Lacus.cus.cui.m.g aetiã hic lacꝰ.ci.ſe⸗

cũde decliatõis mmueĩt᷑.i.cuxpa in q̃ vmũ

xecurrit.⁊ foſſa ꝗᷓ alio noĩe ðr lacuna ⁊ ẽ
receptaculum aqꝝ Et differt aſtagno æ
piſcma. Stagnũ eni cſt aq̃ ſtãs artiſicio

⁊hñs piſces.ſiſcma eſt aq̃ ſtãs artifieio
carẽs piſcibus. Vñ ⁊ ðꝛ a piſce ꝑ õrium

Lacus eſt aqua ſtans naturalit᷑ vel paꝝ

ſluens. ſiue habeat piſces ſiuc non.
Laganũ.m.n.s.ẽ quoddã genꝰcibi.quod

Pus in aq̃ coquit᷑.poſtea ĩ oleo frigi᷑. Et

fiut lagana de paſta.quaſi ꝗoã mẽbꝛanu
le.qᷓ qñqʒ ſtatim in oleo frigitur⁊ poſtea
melle ↄdiune᷑.qñq; pꝛius ĩ aqua coquũt᷑

Poſtea in oleo frigunt᷑ Illa vo ĩ vulgo di
cunte cruſtella.iſta laſama. Et coꝛ.ga. vñ

in Auroꝛa.Lagana lata notant ⁊ fratris
⁊hoſtis amoꝛem.

Lagena.ne .f. p. eſt vas vinariũ ꝓpꝛic. licʒ
etiã aq̃tile iueme · Vñ in cuangelio Ite
ciuitatẽ ⁊occurret vobis homo lagenã
aꝗ baiulãs.⁊ ꝓd.pe. Vñ Auroꝛa ¶ oꝛꝑa

ſubdẽtes moꝛti fregere lagenas.

Kagois.ſ.g.qdã auis hñſ lepoꝛinã carnæ
1582 a lagos. qd eſt lepus. Et etiã lagois

dicit᷑ piſcis q̃dã eadem rõne

Aagos grece.dr̃ curſus vł velocitas.vñ

upus gꝛecos lepꝰvocat᷑ lagos vel lageos
æo ꝙ velocit᷑ curꝛat.Et ĩde qoã vitis ðᷣr

lageos gręce.lepoꝛma latme.qꝛ velociꝰ
currat að maturitatem vt lepus.vel qꝛ

vinũ eius venas hoĩm cito tranſit.
Laguncula.le.dimi.i.pua lagena. Vnde

Ila.S Decem enĩ iugera vmeaꝝ facient

lagunculam vnam.
Zaicus.ca.cũ.i.populan⁊ðꝛ a loos quoꝛ

eſt plus. quod ꝛ a laas. qd eſt lapis. Iñ

laicus.qꝛ durus ⁊ cxtraneus eſt aſ. ciẽtia
litteraꝝ. Iñ hic ⁊ h laicalis ⁊ h le. Iñ lai
caliter aduer. Et laicalitas.tatis. Pꝛie⸗

kates qua quis dicitur laicus. vel lalcoꝝ

congregatio.
Lama.me.f.p.eſt locuſ voꝛaginoſus.vel
lapis in via abꝛutus vel obꝛutus. 182
lema vel lemos. Lemos em̃ vel lema dẽ

voꝛago Iñ h lama. me.locꝰ vel via aſpa

vel voꝛaginoſa Iñ lamoſus.ſa.ſum.i.vo

raginoſus.plenus lamis · Item lama. i·
fruſtũ lartũ auri vel argẽti vel alteriꝰ me

ralli. ⁊ tũc ðꝛ a latus.ta.tũ.eo ꝙ lara ſit
⁊ ſpacioſa.pᷣm Hugi. Dap̃ᷣ. autem dicit⸗
Zame dicũt᷑ ↄfractiones vianꝝ ꝗ̃ fieri ſo
lent pluuia interuemente. Lamę facture
cuiuſliber metalli ſunt.

Lama eſebtham Matthei.27· Eli eli la⸗

ma ęſebtham . Hoc eſt deus meus.deus
meus.vt quid dereliquiſti me.

Lamech. interpᷣtat᷑ ꝑcutiens.qꝛ ꝑcuſſit
Tinterfecit Cayn.quod ⁊ipᷣe poſtea ꝑpe

traſſe vxoꝛibus ↄſᷣtetur.

Lamẽt atio.oms.i.achꝛyme.gemitꝰ. fle⸗
tus vlulatio. Itẽ lament abilis.i.flebilis
Lamia.mic.f.p.i.ſtria ðꝛ q̃ lama.a lamã

do pueros. qꝛ fabulãtur vetule lamias
ianuis clauſis domos intrare infan tes
coꝛrũꝑe ac lamare.⁊ poſtea viuos reſti⸗

tuere.⁊ hñt facies hominis ⁊ coꝛpus be-
ſtiaꝝ.Suꝑ illud aũt Thꝛcñ.4·Sed la⸗
mię nudauerunt mãmas diẽ glo.Lamia
crudelioꝛ ſuis fetibus q̃ᷓᷓ cetere beſtie ZZꝛ
Vnde lamia q̃ſi lama ðꝛ.qꝛ catulos ſuos

lamare fertur Item Jſa. dicit Glo.

Lamia pedes habet equmos. cetera mẽ

bꝛa vt femma.

Zamina.ne.ðꝛ ꝑua lama. Vnde Job. io

NQuis mihi det vt exarentur mn libꝛo ſti

lo ferreo ⁊ blumbi lammna.vel celte ſcul-⸗

pantur in ſilice.

Lampas.padis.fę.t.⁊ h̊ lampada.d.dr
vas quoddã quod eccleſiã illuminat.Ex
ꝓpꝛie lãpas. eſt vas vel flãma in vertice
lucens.⁊dꝛ a labo.bis.qꝛ labentiſ movdũ
oſtendere videt. Dñ far ⁊ candela ð:ꝛ lam
pas. Et facit actũs ſingularis läparrm.

vel lampada⸗

Lana.nę.i.vellus. 8ꝛ a lamo. a: lamac

cũ carpit᷑. Vel qꝛ oli lanę pᷣus lamaren?᷑

i. euellerent᷑.nõ tonderene. Vñ ⁊ vellus

dictũ eſt a vellenvo. JIn lanoſus.ſa. ſum⸗

Abihen
nc.
nri,10rd
ſometoßp
ſvccolole
ndlo le⸗
mporoſtn
tpor pigrid
nlamißlen
vtam in m
Lungutchs
ſopidns
Aanenn
Lmatoni)
tda⸗
niazcauß

Mionnnep.

mrifnn
fiamenacn
terſe„t.
agme
Pnton
Tdane
ſeNra
Wdodte
toresala
Lmnſcus
Lnocvl
betopini
Muczul
Mgai
mulcſnt
miain:
lrigco i⸗
Gsingitan
tle felnug
wonlmneEt
lußfingqn

lenhmceſc⸗

io lgg

anchn
lmſuig,
Nlrgnre
ds äga
nmfninh
AmiuyAdl
as,
uine
Ermelſt
Wue
wWs.
Mir s
mwinemint
n nfu
one
tninsie
iu pann nd
vganuis is
iws e

Artudt⸗
ummu.
nairt
gelähennſnn
ngllano h

LAaas grece latĩe ðꝛ lapis. Iñ

et lanutus.ta.tũ.i.lanam habẽſ.vel lana
abũdans. ⁊ laneꝰ.nca.neũ.d lana exñs·
Lancea.ceę.eſt ꝓpꝛie haſta hũs in medio

amentũ.⁊82 a lance. ꝓ libꝛa.qꝛ ẽ lance
i.eq̃li amẽto põderata vibꝛet᷑·

Lanceola.lę.di.i.pua lãcca.vel eſt herba
Landula.lę.i.alauda.genus auis eſt.
Langoꝛ.or.m.g.i.doloꝛ.ĩſirmitas.laboꝛ

ſtupoꝛ.pigricia. defectus In langoꝛoſus

ſa.ſum.i.plenꝰ langoꝛe Et ſcribitur ſine
v.tam in ntõ q́ in gtõ.
Languidus.da.dũ.i.infirmus vel excoꝛs
ſtupidus vel deficiens J
Lamariꝰ.rij·i.retiariꝰ.⁊ ðꝛ a lana.
Lamatoꝛiũ.rij.i.macellũ. vbi carnes la⸗

mant. 182 a lamo. as.

Zamcus.ca.cũ.pe.coꝛ.i.laneꝰ.⁊ðꝛ a lana
Lamena.nę.f.p.domꝰ medicoꝝ vbi lam
antur ĩfirmi · Vñ ꝛudxẽtiꝰ ĩ libꝛo hym⸗
ꝛũ Lamena qñ ſęuit hypocrita.
Aſer ſ 2· t.q̃ vel ꝗᷓ lanã facit.vel q̃
vel quę ex lana oꝑatur·.
Lamger.va.rũñ.i.gerẽs lãnã vt ouis·
Lamo.oms.m g.q̃ lamar.q̃ etiã lamſta:
ſte.ðꝛ ⁊ lamus.nij. Lamones ⁊ lamſte⁊ la
nij dicũt᷑ carmfices ⁊ homicide ⁊ macella
toꝛes.a lamando.ſcʒ carnes. Z
Lamſcus.ſci.faſciola ex lana facta.
Lanoculus.la.lum.q̃ frequent᷑ lanã aohi
bet᷑ as mfirmos oculos tergendos.
Lanugmoſus.ſa.ſum.i.plenus lanugĩne-
Lanugo.jfnis.f.t.i.lana ſuꝑ poma.vlł flos
tribuli.q̃ poſtq̃ʒ bñ ſiccatuſ eſt · leui flatu
effert᷑ ĩ aerẽ. 182 a lana.qꝛ coloꝛẽ lanę hʒ
Zeſt leuis ad ſiſitudmẽ lane · Vñ Sap.ð·
Spes impij tanqʒ lanugo eſt ꝗᷓ a vento
tollit᷑. Itẽ lanugo eſt ᷣma barba ad ſili
tudinem lanę· Et ꝓð·nuun.
Lanꝰ.m.m.g.q̃dã fluuiꝰẽ vltra danubiũ
Lenx.lancis.f.g.eſt latꝰ diſcus:⁊ 8: a la⸗
tus.ta.tum. Sʒ ꝓpꝛie laccs ſunt ſcutelle
de libꝛa pendentes. Et hic lanx pomtur
qñqʒ ꝓ libꝛa.vñ NHomerꝰ.Suſtinet au⸗

ratas ęquali pondere lances.Et ſjm hoc

ↄponitur. h bilanx. cis. libꝛa vel ſtatera

duas q̃ſi habens lanco.
Laodicia.ciuitas aſię.⁊ ĩtepᷣtat᷑ amabił
tribus

apð grecos laos ðꝛ plsqſi lapideus vel

laqueaſ. Septuaginta mterptesg dicut᷑

durns. qꝛ non ſeq̃tur rõnem
Lapa.pę.f.p.genꝰẽ tribuli.heꝛba ſpinoſa
ſic dicta eo ꝙ habeat ingẽtẽ caulẽ ꝑ trã
diſpoſitũ. HMeęc herba a grecl philãtropꝰ
ðꝛ.Et ꝓducit pᷣma. Quidã tũ dicunt ꝙ
gemmet ibi . p. ⁊ ſic eſt ibi poſittii.
Lapas.patis.ſᷣm magiſtꝝ in hiſtoꝛijs.ẽ
eibꝰex oꝛibꝰↄfectꝰ. Ita ðꝛ ĩ.li. Judith.
Lappeiea c; . mi herba ꝗᷓ ĩ cibo ſum
pta ſtomachũ cofoꝛtat.venerẽ repᷣmit⸗
vꝛimnã ꝓuocat.ructum excitat·
Lapenę · ſtelle fulgentes. .
Lapes grecc.ignoꝛantia vel turpituðo
Zapetũ.ti.pe.pd.locus vbi lape latĩe
abundaut.vel creſcunt.
Lapicędina.ne.pe.pd. locus vel domꝰ
vbi lapides.cędũt.qð ⁊lapicidma ðꝛ.
Lapicida.de.pe.ꝓd.i.lapidis cęſoꝛ.
Lapideꝰ.dea.deũ.i.de lapide exñs.
Lapidicędius.dij.i.cęſoꝛ lapidis.
Zapidoſus.ſa.ſum.i.plenus lapidibus⸗/
Lapillus.li.dimi.i.paruus lapis.
LZapis.idis.ðꝛ ſᷣm Hug..a laas quoð eſt

lapis. Pel a ledo. dis. qꝛ ledit pedẽ O ãt

8 lapis.q̃ſi les pedẽ.et ymolo.eſta eſt
lapis moll.ſetra vᷣo duraa aſꝑa.Saxa
qt bęrẽt.⁊ de mõtibꝰexcidũt᷑.Detra grę⸗
cũ ẽ.⁊ ðZ ꝓpꝛie ð durl.a petroſ qð eſt duꝝ
vlł firmũ Silex lapis durus q̃ᷓ ⁊ focar ðꝛ

Lapiſta.ſteę.fſ.p.eſt genus vaſis lapidei ⁊

aquarij.⁊82 a lapis.

Zaxpates.ſᷣm glo.Judith.x:ðꝛ cibus ex⸗

oleribus ↄfectibꝰ. Vñ q̃dam. Lapates
cibus eſt.⁊ olus ↄponit᷑ eũdem NHug vo
diẽ. Lappates caricę.ficus ſiccę.
Yoquear.ari.n.t.i.cõiũctio trabiũ ĩ ſum⸗
mitate domus.⁊8: a laqueꝰ Vl lagꝗaria
ſt q̃ ſuꝑ tigna ponunt᷑.⁊ipſis tigms illa⸗
queãt᷑ Itẽ laqaria ſt᷑ ꝗ camerã ſubtegũt
goꝛnãt.Sʒ laquear ipᷣa teſtudo camere
Sꝛ.inſtar laqi curuati facta.qð alio noĩe
8: teſtuvoalacunar. Iñ h̊ laqueariñ.rij⸗
icẽ qð laquear. Iñ laquearius.ria.rium.
Pñ Joſephus m.S“ De ligms celad oꝑa
laqueario auroqʒ veſtitis.
Laqueatꝰ.ta.tũ.ðꝛ laquearibꝰoꝛnatũ.vł
teſtudinatũ:ad modũ laquei curuatum:.
vñ IAggei p̃.vbi nos dicimꝰ. In domibꝰ

„

.
—

In domibusↄcauis. Itẽ laqueatus.vr

laqueis captus vel ligarus.
Laqueolus.li.dimi.i.ꝑuus laqucus

Laquetiſmus.mi.m.ge.i.tendicula.⁊ dr

laquetiſmus.q̃ſi laqucus tenſus.
Zaqueus quei.i.vinculũ.vel retiaculũ⁊
ðꝛ a liciũ.qꝛ d filo ſolet fieri.

Zar.larj.m.g.i.domus.⁊82 a largioꝛ.ginj

vel a largus. gi. qꝛ ide ꝓcedit largitas.⁊
h lar.lan ðꝛ ignis Vñ in antiquo ꝝ ꝓuer

bio ðꝛ. Wich larẽ in laribꝰ.i.ignẽ in domi

bus. Itẽ lar larj. ðꝛ qdã nympha ꝗᷓ pᷣmo
ꝓpter garrulitatẽ ſuã dicta eſt larlar.q̃i

latrãs. ſʒ ꝓpter turpẽ ſonũ abſciſa ẽ vna
ſyllaba. dicta eſt lar. Et pð.pᷣmã lares

Vnde Lucanus in. O vite tua facultas
paunpis anguſti lares Omunera nondũ
intellecta deũ. Itẽ lar fuit q̃dã rex.ſʒ tũc

facit gtm̃ lartis.ĩterpoſita.i.cauſa diffe⸗

rẽtie.Doĩt᷑ etiã lar ꝓ loco vbi fit igms
Lardariũ.rij.locꝰvbi lardũ pᷣuat᷑ ⁊ retĩiet᷑
Lardũ.di.n.ge.eſt pinguedo poꝛci adhe⸗
rẽs cuti.⁊8 a lar.qð ẽ igms vel domus
eo ꝙ ĩ igne ↄſumat᷑ vel qꝛ in lare.i.domo
repoſitũ.ↄſeruat᷑ Wel ðꝛ lardũ.q̃ſi large
Aridũ.vel potius eſt etymologia.Iñ lar
dulũ.li.dimi.Et lardoſus.ſa.ſuʒ.i.plenus
lardo. Et lardo.das.i.lardo ipinguare.
vel gutta ĩ lardo aſſare.vel lardatũ facẽ
Largifluus.flua.fluũ ·i.largꝰ. IJnde largi
flue aduᷣ.i.fluentcer.
Largitoꝛ.or.m.gi.donatoꝛ. Iñ largit᷑x
f.g.pc.ꝓd.tã in ntõ qᷓ;ᷓ in gtõ.i.donatrix
Largitio.om̃s.i.retutõ.donatõ.⁊ẽ ãbi
tõis.ſʒ largitudo ł largitas ẽ hůamtaſj.
Largiuſculꝰ.la.lũ.i.aliqᷓʒtulũ lorgioꝛ.
Largus.ga.gũ.i·abũdãs affluens.⁊ qui
libẽter dat. Et ↄpomt᷑ ſ̃largus.q̃ʒlargꝰ.
dilargus oĩa ꝓ valde largus ;
Larua.uę.ẽ ſimulacꝝqð terꝛet.qð vulgo
ſolet dici maſcara.qꝛ appomt᷑ facici aꝰ
terrendũ pueros. Itẽ larua ðꝛ maleficꝰ
incantatoꝛ.⁊ vmbꝛa demonũ.vel demon
Dicũt em̃ laruas eſſe demoneſ factos ex
holbus q̃ meriti mali fuert.quoꝝ nat᷑a
82 eſſe terrere puulos. ⁊ĩ angulos garri
re tenebꝛoſis. Vñ ĩ hymno aploꝝ ſdetri
Pauli. Laruas repellũt demonũ vltra
mũüdi limites· Et inde tractũ eſt illud qð

axpomt᷑ facici.ne quis cognoſcat. Dł ad
terꝛoꝛẽ ðꝛ larua.q̃ videtur eſſe imago de
moms.ſᷣm Mug.. Dapᷣ.etiam dic. Laruę
noxie vmbꝛe danatoꝝ aĩe. Larua imago

quã qͥs poꝛtat ante vultuᷣ: Jñ laruula.lę
dimi.i.ꝑua larua. H
Larus.ri.vt dicit glo.Leuii.xi:aĩalẽ tã
in terra q̃ᷓ; in aq̊s habitans.volat em̃ ex
natat. Joem Deut:iꝗ dicit glo. Vt auis
volat.aq̃tile narat.ꝑua auis eſt vt fert᷑
mgra⁊ pinguis.ſꝑ habitans iuxta aq̃s
nec pᷣt longe volare Vñ ⁊ agiles hoĩes
frequenter eam capiunt. ”
