diuerſis pᷣm reꝝ ꝓpꝛiet atẽ uel lraꝝſilitu
dinẽ. ut lapis q̃ſi ledẽs pedẽpiger.q̃ſi pe
dibus eger. ⁊82 ab ethymos uel etymo

gręce quoð ẽ m latme.a logos ſermo:.

Iñ erymologicꝰ.a. .i· figuratiuꝰ ul q
pettmet ad et ymologiã.uel qͥ exymolo

gicat. Itẽ et ymologia ẽ vna ſpẽs gram

matieę ſeie docẽsde ſiãtis łↄſiẽtis dicti
onũ.q̊n ſũt q̃tuoꝛ.ſoꝛthogphia.et ymo

logia dyaſinthactica ? ꝓpſodia.

Ethiopeia.peię.f.p.i.ofirmatio moꝝ in
qᷓ hoĩs perſonã fngimꝰ pexpᷣmẽdis effe
ctibus ętatisſtudij.foꝛtituꝰmis.letieię
ſenſus. meroꝛis.audacię.⁊ ðꝛ ab ethos
quod eſt mos ⁊ poio pois.i.fmgogiſ.ſᷣm
Hugj.pap̃ᷣ.dicit.Ethiopeia eſt cũ pᷣmõʒ

ex aliena perſona mducimus.ut cũ fin

gimus perſonam mulieris vel vocem.

Echiops per ps.ſcribit᷑ · et coꝛ.pe.tã imm

ntõ q̃; ĩ obliqᷓs. Et ęthiopes dicti ſunt a
filio Cham qui vocatꝰẽ Chus.a qͥ oꝛigi
nẽ traxer̃t. Chus em̃ hebꝛaiea lingua e⸗

thiops mep̃ᷣtat. IJñ ethiopia.pię.f. g.qð

interpᷣtat᷑ tenebꝛę Iñ ethiopicus.a.um
ethiopius.aũ.am bo gentilia.

Ethos gręce.latine dicit᷑ mos dictus

Etna nę.ẽ mõs ſicelię exigne⁊ ſulphuꝛe
Erhmcus.ca:·cũ.pe.coꝛ.i.gentilis·
Ethnos gręce.latine dicicur gens

Ethronus.na.nũ.pe.coꝛ.q̃ nullũ hʒ thꝛo

nũ.ſ.qui nullã partẽ regm habet. dici

tur ab e.⁊thꝛonus.quaſi extra thꝛonũ·
ante 2

ℳ

Eu grece. latinc bonũ dicit᷑ uel papEu

vox rũdẽtis.Eus vo adũbiũ ẽ vocãtis⸗

Eua int᷑ptetat᷑ vita.ſiue calamitas.ſiune
vę Vita.qꝛ oꝛigo fuit naſcẽdi Calaĩtaſ
Tvę·qꝛ ꝓpt᷑ puaricatõʒ cã extitit moꝛiẽ

di vᷣlI cadendo em̃ nomen aſſumpfit cala
mitas quaſi cadamitas.
Euantis.m.t.i.bacchus.ðictuſ ſica võ
ce facrificantiũ ꝓclamãtiũ cuoe Vel ðꝛ
ab eu quod cſt bonum.quaſi bonus deꝰ
Euãgeliũ.bona ãnũctiatio mtpᷣtat᷑· grę
ei em̃ euſbonũlatine sngelus nũcius imn

terpᷣtat᷑ m papᷣ. Hugꝗ.aũt diẽ angłs
ꝛ ab agios quod ẽ ſanctꝰ.iñ h̊ euãgeliũ

i. qꝗnunciatõ quod ↄpomt᷑ ab eu.quoð ẽ

bonũ.v. vocali ↄun‚ſa m ↄſonantẽ · ⁊ fit e⸗

uangeliũ.i.bonum nuncium.Inde hic e
uangeliſta ſtę.q̃ euangelium cõpoſuit
Eucharis.ris.vel charidis.i.hõ bñ gro
ſus.⁊ coꝛ.cha. Vñ.Ecc.õ.Et.lingua eu
charis in bono hoĩe abundabit.
Euchariſtia ſtię.i.bona gr̃a vel gr̃aruz·
actio.⁊ dꝛ ab eu qð ẽ bonũ ⁊ charis gr̃a
VYVel euchariſtia ðꝛ ſacr̃m pams ⁊ caliciſ
ſcs ſacrifitiũ coꝛpis⁊ ſanguims chꝛiſti.
Euchius.chij.i.bacchus.⁊ dꝛ ab eu.qð
ẽ bonũ.achios filiuſ.q̃ſi bonꝰfiliꝰqͥnoĩe
cũ Jupit᷑ noĩauit.cũ giganrẽ int᷑fecit
Eudoxia.xic.f.p.i.bona gla.clritas.
Eudulia.lię.f.p.i.honũ pᷣuitiũ.⁊ dicitur
ab eu quoð eſt bonũ ⁊ ↄulia qð ẽ puitus
Euentꝰ.us.ui.i.caſus.fims pᷣncipiũ.vñ
Ouioius.Exitus acta ꝓbat careat ſuc⸗
eeſſibꝰocto.Quiſq̃s ab euẽtu fctã notã⸗
da putat · De pᷣdieſ̃ tᷣbus ſigtiombꝰ diẽ
quidã.Euẽtuſ dic pᷣncipiũ.finẽ q̊ʒ caſuʒ
Euęus ſili?ꝰ Chanaan.a qͥ dicti ſunt euei
Ipſi ſunt ⁊T gabaomitę de ciuitate gaba⸗
on qui ſupplices venerunt ad Joſue.
Eufemia mię.ii.bona foꝛtuna.ab eu qð
ẽͤ bonũ· Jñ gdã vᷣga dicta eſt eufemia q̃i

bñ foꝛtunata.
Eufoꝛtumũ.nij.i.bonũ:foꝛtumũ.⁊ðꝛab

euquod eſt bonum ⁊ foꝛtumum.
Euphꝛates huius euphratis.ł euphra
te.m.g.⁊ h euphꝛate huiꝰ euphꝛates.eſt

nz.

ſluuius meſopotanię de padiſo exiẽs co
pioſiſſimus gemmis.qui ꝑ mediõ babi⸗
lomã mſluit.hic ab vbertate nomẽ acce
pit. Mã hebꝛaice euphꝛata fertilitas in
tp̃tat. Meſoporamiã inqᷓbuſoã lociſita
irrigat ſicut mluſ alexandꝛiã.⁊ ꝓd.pe⸗

Pũ Lucanus Cigris ⁊ euphꝛates vno

ſe fonte reſoluut. Itẽ Quroꝛa Frugifer
euphꝛates natat hic piarng Plerr
Euphꝛatęus.tęũ.ðꝛ ab eufrates fluuio
ſed effrateus duo.f.ab effrara vemnt
Euphama ẽ pulcra locutio.vt meridi⸗
es ꝓ medidies.Et pſᷣm quoſoã fit dupli
cit᷑. Vel qñ lr̃a trãſpomt᷑ vt Nobiſcuʒ

ꝓ cũ nobis.Wl ſcribit᷑ ⁊ nõ ꝓfert᷑ vt cir

cũeco · circũamicto.ꝓpter malã cõſono⸗
roſitatẽ.⁊ ab eij.qð ẽ bonũ ⁊ phonos
ſonꝰ qᷓi bona ſonoꝛitas vel bonꝰ ſonnus
Iñ euphomcꝰ.a.ũ.i.bene ſonãs: Et ex

cuſat cacephatõ pᷣm doctrinale.vñ Cũ
retices ꝗᷓ turpe ſonãt euphoma habet᷑
ugenes pe.coꝛ.greci dicũt.qð nos ĩge
nuos vl nobiles.i. bom̃ geneij dicimus.
Euictio pᷣm vlo.ĩ ſum.ſic diffimt᷑ Eui

ctio ẽ rei em prę vel ex alia iuſta cã acce
pta ꝑ ſnĩaʒ iudicis adðuctio vel vt pe⸗

tat alio eumcẽte omiſſio. Mec eĩ ſp eſt

neceſſariũ rẽ adduci vt videt᷑ euicta vt
ff. ZR euict. S. i.
Euidẽs.tis.o.gc.i.clarꝰvel apꝑtus JIñ h
euidẽtia.tię·i.aꝑtio ł claritas Et ↄpõit᷑
cũ m.⁊ðꝛ meuidẽs.oĩs.g.i.obſcurus.vł
maꝑrus. Iñ meuidẽtia.tie.i.obſcuritaſ
Euilathſiliuſ Chuſ.a qͥ getuli.i.mauri⸗
Item euilath ðꝛ ꝓpꝛium terrę.
Euitatꝰ.a.ũ.i.valde vitatuſ vł euident᷑
vitatus.⁊ð ab euito.tas.Vl põt ↄpõi
ab e. ⁊ vita.⁊ tũc euitatus.i.vita pᷣuatꝰ
Pñũ diẽ Dap̃.Euitatꝰ.i.vita pᷣuatꝰ.i.ꝝ
Eulogiũ.gij.n.s.i.ſapĩa vel ⸗rerritꝰ.
bona fama. vel teſtimomũ. vel cãtꝰ Itẽ
culogia dicunt᷑ laudes elecre⁊ ſumma⸗
ti collectę.vt ſi q̃s ĩ imagie alicuiꝰ lau⸗

des ſcribat eulogia dicunt᷑ Itẽ eulogia

gie. f. g. ðꝛ ab eu qð ẽ bonum ⁊logus.⁊

ſunt eulogię bñdictõs.ſalutatõs ⁊ bone

donatõs. Mñ ĩ tecret.xvi. diſ.ð eulogijſ
ad ſacra cõſilia ↄſtirutis. Iñ eulogicus
a.ũ. ⁊eulogius:.ũ.i.benepictus.
Eumems ois.f.g.furia infernalis q̃i in

4

bono deficiẽs. ⁊18 ab eu qð ẽ bonũ me
ne defectus.⁊coꝛ.pe.Vnð Gꝛeciſmus.
Eumemdes qꝛ deſiciũt bomtate vocãt
Eunuchus.chi.m.g.grecũ ⁊.i.ſpado.⁊
eunuchia.chie.i.facieſ.Sʒ eunuchię aꝝ
ſunt delicie.

Euocatio ẽ dictionũ diuerſaꝝ intran⸗

ſitiua adiunctio.ita ꝙ vna trahit᷑ ad ĩ
ꝓpꝛietatẽ alteriꝰ.vt ego ſetrus lego.
Euphemiſmos ẽ bona verbi ꝓ vᷣbo mu
tatio.vt Exultabit ligua mea iuſtitiaʒ
tuã.i.exultãdo ꝓnunciabit.⁊32 ab eu.
qð ẽ bonũ ⁊ phemiſmos mutatio q̃i bo
na mutatio. Vñ Euphemiſmos erit ꝓ
verbo ponere verbũ Exulrat dñi vocẽ
ligua mea ſupermi. =
Eupolis.f.t.pe coꝛ.latine eupoleos gre
⁊polis ciuitas
Eupꝛepia·pię.i.pulcritudo.decoꝛꝛ
Euripus.pi.m.s.i.maris ęſtuatio.vel

locꝰ ĩ mari periculoſus.⁊92 ab eu qð ẽ

bonum ⁊ripa quaſi bona ripa.ꝑ cõtra

rium. Vnde Boetius Eſtuantis moꝛe

fert᷑ euripi.ᷣm Mag. ſDap̃. dicit. Euri⸗

pus eſt reouctio maris vel aquaꝝ· qò
fit pᷣm cremẽtũ vel decremẽtũ lune.·

Euroauſter.ſtri ẽ vẽtus collateralis⁊

82 ab euro ⁊ auſter.qꝛ eſt inter eun ⁊au

ſtrũ. Inuemt᷑ etiã euroaquilo

Europa fuit ſilia genoꝛis regj libye⸗
quã Jupiter ab africa raptã.cretã ad
uexit ⁊ab ea tciã ꝑtẽ mdi europã vo⸗
cauit. Iñ curopicꝰ.ca.cũ.⁊ europius.a.
um. Et nota ꝙ ſunt tres ꝑtes mundi⸗
ſcʒ curopa.lib yaa aſia.Oe quibus Lu⸗

canus m. 6Europam miſeri lib yã aſi
amq; timere 4,
Eurus.ri.m.s.ẽ ventus flans ab oꝛien
te.⁊8 ab eos.eoi ·q̃ſi ab eoo ruens.
Euſebia.bię.i.pietas. Iñ euſcbius·i.pi⸗

us ↄponit᷑ ab eu qð ẽ bonũ.⁊ ſebeſqð
ẽ pietas q̃ bonapietas.Hinc etiã gre⸗
ce cicoma ðꝛ euſebes.i.bone pietatis a
uis. Fert᷑ eĩ ꝙ ſicut alit᷑ a parẽtibꝰ duʒ
pua ẽ.ita poſtmodũ ſenes pareteſ alat

Euſtochiũ · f.s i.bñ foꝛtũata.⁊ðꝛ ab eu

quod eſt bonum ⁊ tuchis quoð inrerp
tat foꝛtuna. òc
Euticiam q̃dã hẽtici dicti ab Euticeꝰ

5

ce.i.bona ciuitas.⁊ðꝛ ab eu.qð ẽ bonũ

ni ſunh
bſhü
Kiiſe

cnͤot

90 Cun
iſunt fn
ſentia inte
ſcnti Kan
utm

Stoo
MRN
Erho
Erillanee
pluralſin
Ermiim/,
ſunnei
netioe⸗ De
laniccratne
Srus
Trmed
ſevkunie
ruhaisd⸗
KNd
Eramm
ſurusc⸗
echt⸗
i

ci
morte
engle
igomo
Urd in
li 1 ſer

Pmins,

R .
ef Wð”
MWS

idigtein,
odhied

.

umynnn
tinwii,
mundemhen⸗
winmi
w
rarler s;

32 1 „ “
mdae .
„ „V

* 10801

mielen
rsttö
. 2*
6
4 4
vi nrar
idon 0
2 . 4 . .
Nimi anu
d

4 4
70N

vebuon,
Gmug

.

thil

Nr giltAd

ſtãatinopolitano abbate.q̃ xpᷣm poſt hu⸗
manã aſſumptõoʒ negauit exiſtẽ ĩ duabꝰ
natilſ.ſj ſolã ðmã aſſzuit in eo eſſe nataz
Euũ.n.s.i.ſeculũ vel tẽpus vel ſpaciũ.

qð eũ mðo cępit eẽ.⁊ðꝛ ab hoc mſimti
uo eſſe. Euũ etiã ẽ ſentariuſſtatꝰ oĩm
ã ſunt ⁊ fuerũt ⁊ futura ſunt.i.m cuiꝰ pᷣ⸗
ſentia ſunt oĩa ſterita⁊ futura tãq̃ᷓᷓ pſᷣ⸗
ſentia · Jñ euiternus.nanũ.⁊euitaneꝰ

a.ũ.i pdurabilis ſn euo DM

E onte
Exactio.om̃s.f.t·i.miuſta petitio.
Exactoꝛ.toꝛis.i.mmiuſtus petitoꝛ.
Exact.a.ũ · i.ꝑfectus.ꝑq̃ſitus.delecta⸗
Exallage ẽ mutatio qñ ꝓ nũero bilis⸗
plurali ſingularis pomt.

— „ — „ ——

Examẽ ims.i.filũ mediũ quo trutina⁊

ſtata regit᷑ ⁊ lãces ęquant Dñ ai lãceiſ

amentũu Zꝛz· Vel examẽ ðꝛ lingula q̊ in

foꝛamie trutme vertit᷑ huc villuc Im

quã ↄſirat᷑ qqualiras poderaton Dñ̃
Texam? dꝛ iudiciũ diſcretio.ꝓbatioĩ⸗
q̃ſitio.Examẽ etiã ðꝛ apuogregatio:⁊

p tranſlatõʒ hoĩm. .
Exanguis.9.t.⁊hoc gue.i.extra ſangui

nẽ vel pallidus 182 ab ey æſanguis.
Exammatus.a.iᷣ.i.debilixatus.ꝑterre⸗
factus.conſternatus.
Excedꝛa.dꝛe. ab hydoꝛ vel hydꝛo qð ẽ
aqua ðꝛ.hic hydꝛꝰ vel hyoꝛa ſerpẽs aq̃ᷓ
ticus.De hydꝛa legit᷑ ꝙ fuit dꝛaco mł
toꝝ capitũ:qualis fuit ĩ lierna palude
ꝓumtię archadięæ. Mec latine excedꝛa
8 vnn cęſo tria capita excreſcebãt
Sʒ ſ fabuloſuʒ ẽ. Nã ↄſtat hydꝛã locuʒ

fuiſſe vomẽtẽ aqs vaſtãtes ciuitatẽ vi⸗

cmã.ĩ quo vno meatu clauſo miti erũ⸗
pebant.Qð Mercules vidẽs loca illaꝰ
buſcit.aſic aq̃ meatuſ clauſit vnd ⁊ꝛby

dꝛã ðꝛ interfeciſſe. Et nota ꝙ ĩ aliqbus
libꝛis ſcribit excedꝛa ꝑ. d. ⁊ tũc eſt ety-
excesꝛa qð excelſa hyðꝛa: In aliquibꝰ

.t. excetra q̃ſ excelſa tria. Et iſta Ir̃a
coĩoꝛ ẽ.⁊ hʒ mediã naturalit᷑ pductam
Excetrę aũt ↄꝑat Nieronymꝰ ęmuluz
ſuũ ꝓpt᷑ detractõis ſibilũ. vel foꝛte qꝛ
qñ aufert᷑ vna via detrahẽvi.inuemit ð
tractoꝛ aliã viã vel plures. Vñ in ꝓlo⸗
go Eſdꝛę dicit. Itaq; licet excetra ſibi⸗
let victoꝛqʒ Sinõ incẽvia iactet· Sinõ

gut fuit qam pdito: cuius inſidijſ ca
pta fuit troia: Et iõ ðꝛ victoꝛ cui ↄpꝑat
Hieronymus ęmulũ ſuum detracxois
mcendia iacentem.

Excelſus.a.ñ.i.altus vel ſublimis. In5ö5
excelſitudo.im̃s.i.altitudo.ſublimitas
Exceptio ẽ rei defenſio.ꝑ quã ſe defen⸗
dit ⁊ tuet᷑ ab acroꝛe Et ᷣm Rco.ĩ ſum⸗
C.e.ti.qñs pom̃t large ⁊impꝛopꝛic ꝓ oĩ

cfenſione ꝓut reo ↄpetit.etiã ſi nulla

actoꝛi ↄpetit actio · Et tunc qdam vo⸗
cant eam exceptionẽ facti.vt qñ ſine a

ctione quis calũm̃oſe pomt.

Exceptio dilatoꝛia ẽ q̃ cauſam differt⸗

vt Inſti · e.S. appellant᷑.
Exceptio pemprtoꝛia ſᷣm ſpe.vocat ſic
qꝛ actõʒ vel intẽtõʒ agentis pRimit.
Exceptõ ꝑpetua ẽ ꝗᷓ ꝑpetuũ hʒ effectũ

vt cũ petis a me vebitũ.excipio ꝙtu re
miſiſti mihi. Hęc exceptio ꝑpetua dici

pᷣt.⁊ ꝑpetuo ↄpetit qncunqʒ actoꝛ agit

quia exceptõ non ↄpetit mſi quis agat

ff. de excep.l.exceptio⸗.

Exceptio tꝑaleſt quę ad tps vtilis ẽ ut

cuũ petis debitũ.excipioqfeciſti pactuʒ

mecũ de ñ petẽdo.Hec exceptio vſqʒad
Innum vrilis eſt. poſtea vo nõ de qua de
reſcrip.c.plerumqʒ.
Exceptio anoꝛmala ẽ q̃ñ ſequit᷑ noꝛmã

oliaꝝ.qꝛ pᷣt oppom añ litis cõteſta. poꝰ
Tinfra litis ↄteſta.ut excptio excõica⸗
tõis ⁊ alię.ſ.de quibus dubitatan ſint ꝑ
petuę an tꝑales.ut exceptio matrimo⸗
nij ⁊ exceptio ñ nũeratę pecumę ⁊vñnu⸗
merate dotis.ut.no.inſti ·de excep.S.ap

Exceptio rei iudicate ñ pt pellane
otpom̃.qñ fit ſuꝑ eadem re ⁊ qñ eſt ex ea

dem cauſa ⁊cadem perſona.

5

ptoꝛia ſunt ꝗ excipiũt uel dñt excipi.

Excidiũ.diji.deſtructio uel euerſio lca⸗
ſus. Iñ excidioſus ·a.ũ.i.excidio plenus

Exciduꝰ.dua.duũ.quod facile cadit.

Excipulũ.li.i.ꝰenabulũ.⁊ðꝛ ad excipio

is.eo ꝙ accipiat apꝛum vementem

Excipuus.a.ũ.i·pᷣcipuꝰ ⁊ melioꝛ.⁊ ðꝛ ab

excipio.pis.qꝛ meliora ſolent excipi et
eligi.quaſi extra alia⸗
Exclamatũ ẽ cũ frequent᷑ clamat᷑.ut O
ꝗqntis o quibus.o qualibus es viduata

Excluſoꝛ. ſoꝛis.qᷓ excluſarius Zꝛ.i.ia⸗

mtoꝛ.qꝛ foꝛas excludit hoĩcs.

Excolẽs.en/o./qᷓ excolit vel purꝰ ⸗z de
litioſe ⁊ili gent᷑ ꝑatus.⁊tũc ↄpa᷑ exco
lẽs.tioꝛ:tiſſimus. Vñ Joannel caſſianꝰ
dicit Excolentioꝛes cibi aĩe nõ adimũt
puritatẽſi cũ moderamĩe ſuman?ꝛk

Excolitus.ta.tũ.i.bñ cultus ⁊ diligent᷑

xcõicatio. f.t. ẽ e coioeʒ ecelie ſeꝑatõ
vel cẽſura ecclcſiaſtica excludẽs a coio
ne fideliũ. xi. q.iij. c. mhil. ⁊. S. euident. v

Serne moꝛtis damnatio.xi.q.iij. nemo

cpoꝝ.· ?. c.nullã. Et excõicationis duę
unt ſpẽs ꝗᷓ frequent᷑ vſitant᷑.de qbꝰ.iij

q·iiij. Engeloꝛudã.Vna ꝗᷓ maioꝛ ẽ ⁊132

anathema. ⁊excluoit ab imgreſſu ecclie

72 coĩone fixliũ ⁊a ſacramentis.llia
minoꝛ.ꝗᷓ ſolu ſeꝑat a ſacramẽtoꝝ pꝑce

7

pPrione.d qua in.c. Si celebꝛat.e cele.·
miſſa. cx noſtis.
Eexconſul ẽ q̃ deſijt eẽ conſul
Excoꝛs.coꝛdis.oĩs.g.i.mers.fatuus ĩſi
pienſ. 102 ab ex ⁊ coꝛ q̃ᷓi extra coꝛ Et in
cod ſenſu ex. e. ⁊ coꝛ.ꝛ ecoꝛs.dis.gc.o.

f

qi ſine coꝛde. Oñ Oꝛatiuſ in epla. Sub
dna mererrice fuiſſet t᷑ pis ⁊ excoꝛs.

Excremẽtũ ẽ qð ſuꝑexcreſcit.vt ĩ ar⸗

boꝛibus qð putot᷑ ſeu qð expuimꝰ.
Excubię.aꝝ.i.vigilię.cuſtodię.inſidię⸗
Excuſatio ẽ alicuius iuſte cauſę allega

tio m defenſionẽ vl ſuppoꝛtatõʒ alicuiꝰ
ne cogat᷑ ↄparere in iudicio.de quo ĩ le

ge.ij. ff. ſi qsᷓ cautiombus.

Erxcuſatoꝛ.ſᷣm lco.ẽ q̃ vemt að ꝓponẽ

du cauſas abſentie alicuius q̃ nõ pote
rat ſimul ratõc ſui vel cauſe pcuratoꝛẽ

oſtituere.vt ĩ cauſis crimialibus.ĩ q̃bꝰ

licet ꝓcuratoꝛ nõ inuemat tũñ allega

tis cauſis abſentię bñ aomittit. vt ĩ.l.

Erecratio.oms.ft.i. maledictõ vel de⸗

abſenſ.ff. pcura.vel vocatus erat vt

plſonaliter ↄparerort.
Exrxecutoꝛ ſm ſpe.ẽ officialis.pꝑ quẽ lii
exccutio vel ipſiꝰ cae pᷣparatio iubẽte

iudice ſuo expedic. Vel bm lco. ꝓpꝛie

ille qͥ diſcuſſam cãʒ ⁊ ſnĩiaʒ executiom
mMadat.q eti ĩ iure vocat᷑ apparitoꝛ.

teſtatio. In execrabilis.i. deteſtabilis.

Exeoꝛa.· dꝛe. · cathedꝛa. tbꝛonus ſedes,

ſella. ſuggoſt?. Wel exedꝛa ẽ camera ſe⸗

creta.vel locꝰ theſauri.vel locꝰ ſubſelli
oꝝ.i:abſiꝰa.vel camera vel locꝰ q̃dã ſe
Patus modicũ ſtoꝛio vel pallatio.vł
exedꝛa genus ẽ feneſtrę ꝗᷓ exterius dila

tat ſeo ĩterius coartat᷑. Itẽ inuemt᷑ exe

dꝛa ꝓ gacophylatio ⁊etiã ꝓ thalamo.

Exẽplũ.pli.ðꝛ ab amplus.a.ũ.⁊ 2 illꝰõ

qolſit. In exẽplar.arj.ad cuius ſilitudi

nẽ fit. Vñ qᷓdã Exẽplar genus ẽ exem⸗

plũ qð trahpis inde· Bel exẽplar liber
.exẽplũ qð trahis inde Et ẽ exẽplũ ali
cuius dicti vel facti ſ̃teriti ꝓpoſitio cũ
certi autoꝛis noĩe.vt Om̃s ꝓ ſuꝑna pa
tria laboꝛare debemꝰ ſicut fecit aplus.

ᷓ tot verbera paſſus ẽ. Itẽ exemplũ ẽ

ſã ſpẽs argumẽtatois.⁊ſᷣm hoc exẽ⸗
Plũ ẽ qñ ſit pceſſuſab vno ꝑticulari ad
oliud.vt arhemenſes pugnarc õ theba

nos ẽ malũ:ergo thebanos pugnare
tra focenſes eſt malum.

Exẽplaris ðꝛ illa ſubſtirutio ꝗᷓ fit filio
furioſo ſeu mẽte copto in cuentu moꝛij
in furoꝛe ſeu non ſana mentc.

Exemptus.a.ij.i:ſubtractusſublatuſ

extractus.⁊ Z ab eximo.is.q̃ſi ex aliq
emptus.i.tractus .
Exemptus ðꝛ iſte q̃a ſuo indice ſiue iu
riſoictõe oꝛdmarij ſubductus eſt.
Exemptio ꝓpꝛie ẽ vbi aliqᷓ conuentuał
eccleſia canomcoꝝ ſcculariu vel regula
riũ monachoꝝ vel momaliũ imediate
ſub eſt papę.Et ẽ duplex. ſcʒ vmuerſal
particularis. Vmuerſalis ẽ ꝗ̃ cu vm
uerſitate iuris ſpectat ad papaʒ.·itaq;
merropolitano aut dioccſano mhil iun
maneat ĩ eadẽ.articularis ẽ ꝗᷓ p ꝑte ĩ

certis caſibus ab coꝝ iuriſoictone exi⸗

mit᷑· ⁊ alias ꝑtmet ad eoſoæ/
Exemũ.nij.n.s:munus ꝑuũ.⁊qðcunqʒ
munus mitrit alicui. 282 ab exenoſ qð

E ꝑegrmũ ſᷣm Mug..ſdap·ↄicẽ. Exema pᷣ
mia· dona.mũera beneſicia. Vñ Ecc.·
2. Exema ⁊ dona excecat oclos iudicũ.
Exenſis.ſis.ↄ.t.⁊ hoc ſe.i.extra ſenſum
182 ab ex ⁊ ſenſus.

Exentera dicunt᷑ mteſtina ꝗᷓ ſic dicunt᷑
quaſi exmtera. —
Exeqe.aꝝ.plis nũeri.figi.officiũ moꝛ⸗
tuoꝝ· ⁊obſequia ꝗ fit circa ſepulturã⸗

i

ſheih
ciuot
Eerete

ſasrvtn
gsdrc

Creren

Ecporm

ma

ſsana

Sehalus
atuse

dor!
Ertbert
r

nm

Eoror ſl⸗

Witeſami

torlbe.

idie
Doclntt
lle i
W
Ws
pode
tuse⸗
citkr
tnq
Eilla⸗
rice⸗
teng
ihgeait⸗
Gianwidt
Paia
hismne
ſine
Sininn

cgeegenn
Wrlbcidii
d aus ii

e â

Aahlriber
en irnſeran
ſo nogralm
bühäruto itll
ro rarnm wi
wicha νυο.α

õ

ng⸗6 nefl
m dottoptl

aunhniuch

õ

ddN
4 15EV
nderi

. „ 4 4 19
4 nminiin

e

Iñ hic ⁊ hec exequialis.⁊hoc le.i.dd ex

æquias ꝑtinens.vel res exequiaꝝ
Exercitoꝛ ðꝛ is ad quẽ quotidianus
ſtus ⁊ vtilitas nauis ꝑtĩet. Ogr bona
Qis ðꝛ cui tota nauis ancoꝛa ↄmiſſa ẽ
Erercitus us.ui.i.collectõ hoĩm ĩ expe

Exermis.ↄ.t.⁊ G me.i.extra ar ditõe
maexermus.a.um.im-

Ervreſus.a.ũ.i.coꝛroſus.extra vel vald
eſus.conſumptus.euacuatus.
Exhauſtus.ſta.ſtũ.i.conſumptus.eua⸗
cuatus.extenuatus

Ecxhebenuſ.m.f.s.ꝗᷓðã gẽma pᷣeioſa⁊ cã

dida.qᷓ auriſices auꝝ poliunt.

Ecxhęredaiio ẽ alicuius a ſua ſubſtãtia
vehl herediditate cxcluſio.⁊ alterius ſeu
gliem inſtitutio.veluti cũ parẽtes ex⸗
heredãt filios.⁊ ſcribũt alienos here⸗
des ĩ teſtamẽto Ita aecipit᷑ Inſti.ð ex

Exitiũ.tij·n.s.i.toꝛmentũ vł moꝛs.cla⸗
As.calamitas.caſus apuerſus.exitus
malus. Iñ exitioſus.a.ũ.⁊ h ⁊ H exitia-

lis.⁊ hoc le.i.piculoſuʒ:vel qð ĩfert exi

rxiñ Iñ ⁊ exitiolũ.li.dimi.i.paruũ exitiũ
Exiguus.a. um.i.paruus. ⁊ðꝛ ab exigo

quod eſt diuido.qð em exiguũ eſt alte⸗
rius eget ſuffragio pᷣm Hug papias di

cit Exiguus imbecillis.inſirmus.mul⸗

tum egens paruuss
Exilis.lis...t.⁊hoc.leii:renuiſa macet
182 ab ex ⁊ hilus.vel exilis.q̃i ſine ilibꝰ

Mõ ei exilis videt᷑ habere ilia.vel exiliſ

ðꝛ ab exeo.qꝛ poſſit q̃ſi ꝑ anguſtũ exire

Iñ heęc exilitas.aʒ.i.tenuitas.Er p.pe.

exilis. ⁊ videt᷑ eẽ aſpirandũ qñ ↄpome
ab hilus.alias nõ. Vñ Oꝛatius in epi⸗

Exilis domus ẽ vbi non młta ſuꝑſunt

exrxra ſolium eiectio

Eximius.i maximus.ſ̃clarus.nobilis

ſublimis ⁊82 ab ex imuſ q̃i exrra imũ

poſitus.Et hʒ vĩ ſuꝑlatiui.vñ ↄſtruit

cüũ gtõ pli.vt Dauid eximius ꝓphaꝝ.

Velðꝛ ab ex qð ẽ valde. ⁊ emmẽi q̃i val
de emmẽs. JIñ eximietas · tatis·.i.ſubli⸗

mitas.magmitudo.nobilitas.claritas
Exitus.tus.tui.pla ſioẽt Nã exitus.i.fi⸗
ms. Oñ Ouidius epi. Exitus acta ꝓ⸗
bat caret ſuceeſſi ibꝰopto Quiſquis ab

enẽtu facta norada putat᷑. Iteʒ exitus
In exitu iſrael de egypto.

Exlex.exlegis.o.g.i.ſine lege.extrã le⸗
gem 12 ab ex ꝛler..
Exodiũ.dij.i.pᷣmus cãtus.im̃tiũ catile⸗

ne.⁊ðz ab ex ⁊oða qð ẽ cãtus. Iñ hic⁊

B exodiarius. rij.i.Rcentoꝛ.q̃ catũ inci⸗
pit añ alios.⁊exodiariꝰ.q.ũ.i.ad exodi
um vel ad exodiariũ ꝑtmmnens.
Exodus.di pe.coꝛ.m.S.i.exituſ.⁊ðꝛ ab
ex ⁊oda qð ẽ via.q̃i itus:viatio ex.Hic
qdã liber ðꝛ exodus:.q̃ cõtmet exitum
vel egreſſuʒ ꝓpli iſrael de eg ypto.

Exoletus.a.ũi.excretꝰ.nutrituſ.vład

uleus Vñ ſolautus ĩ empidico.Domi
reliq̃ vginẽ exoletã.i.grãdẽ ⁊ 2 ab ex⁊

oleo.es. Itẽ exoletus.ta.tũ.i.ualde feti
dꝰ. ⁊tunc ðꝛ ab ex ⁊oletꝰ.i.fetious.⁊ eſt
Exomms.ↄ.t.⁊ hoc ne.ii.eẽ? nomẽ.
ſomnũ.⁊ðꝛ ab ex ⁊ ſomnuus.
Exomologeſis.f.g.grece.latie ðꝛ confeſ
ſio vl pᷣces ſiue ſit laudiſvt cũ ðꝛ Mat
thei.xi:Cõſiteoꝛ tibi pr celi ⁊terre ꝛc/ſ

—

ue ſit peccatoꝝ.Et differt a letanijs.ꝗᷓ

interpꝛetant᷑ rogitatõs.qꝛ exomologe
ſis ꝓ ſola ↄfeſſione peccatoꝝ agit᷑. Te⸗
tamsę aũt ꝓpt᷑ rogandũ deũa impetran
vũ in aliquo malo miam eius fiunt

rari.ſ· cõcedere rogata. Iñ exoꝛabilit

asuer.Et compomt᷑ mexoꝛabiliſ. i.non

exoꝛabilis. YYMUMUƷ¶Ʒ
Exoꝛciſmus.mi.ẽ increpatio vel ↄiura
tio aduerſus diabolũ vt recedat.vt eſt
illð Zacharie.ʒ. Increpet in te dñs ſa⸗
than. Iñ hic ⁊ hęc exoꝛciſta.ſtę.i.niura⸗
toꝛ vel ĩcrepatoꝛ Inuocat eĩ ſuꝑ cathe
cummos ⁊ ſuꝑ eos q̃̊ hñt ſpũm ĩmom

eum vt egrediatur ab eo.

nomẽ dñi nr̃i Yeſu chꝛiſti adiurans ꝑ

Erxoꝛoiũ.dij.n.ſ.i.mceptio. Itẽ exoꝛdiũ

8ðꝛ pᷣma ꝑs oroms ĩ rhetoꝛica. Maʒ pſᷣm
Iſrwoꝝ ĩ libꝛo etymo.ſdarteſoroms in
rhetoꝛica arte ſunt q̃ttuoꝛ.ſcʒ exoꝛdiũ
narratio.argumẽtatio ⁊ↄcluſio. Haꝝ
pᷣma auditor aim puocat.Secũda reſ
geſtas epplicat.Tertia fidẽ aſſertoꝛibꝰ

facit · Quarta finẽ totius oroms ↄple⸗
ctit᷑.Et vt dicit ſpapiaſ.Exoꝛdium ðꝛ

principiũ oꝛõis.qð oratoꝛ in ſua cauſa
facit.m quo reddit auditoꝛes bemuoloſ
Docilcs ⁊attento. Iñ exoꝛdiariꝰ ria.riũ

i.ad exoꝛdiũ ꝑtmẽs.et hie exoꝛoiarius.

rij.qui mcipit uel exoꝛdium facit.
Exoꝛia· rię.f.p.i:naſcẽtia.⁊ðꝛ ab exoꝛiõ
Exoꝛs.tiſ.ↄ.t.i.extra ſoꝛtẽ.⁊ abijeit᷑ S.p
cedentc.x.vñ.Sapᷣ.t·Mẽco nim ſit exoꝛi
luxurię nrᷣę.i.alienus uel extra ſoꝛtem-
Exoꝛſul.a.ũ.i.locutꝰ ĩceptꝰ ⁊ꝛ ab exor
Epoſus.a.ũ.i.val uellꝑfecre dior
odiẽs ⁊oſtruit᷑ cũ actõ.ut exoſus bella.
iodiens valde. ⁊pᷣm.dapᷣ .Txoſus ẽ qui
aliquem odit. Odioſas vero qui odit
Ex peditus.a.ũ.i.exolutꝰ.liber. ꝓmptꝰ.
2 ab expedio is.qð ioẽ ẽ qð libᷣare.ex
plicare exoluẽ. Itẽ expedire.i. ueire vl
ꝓdeſſe łᷣ vtilẽ eſſe. ⁊ ᷣm h̊ ſępe iuemè im⸗
ꝓſonale expedit.ut ibi.Expedit vob ut
vnꝰhõmoꝛiat᷑ ꝓplo ne tota gens pereat
Expenſe ſunt ſumptꝰvolũtarij añ neceſ
ſarij ⁊8: expenſa qᷓſ extra penſas ⁊ debi

Experectꝰa· u.i.ꝑ ſc.vigilans tũ fẽta

Expers·per.ↄ.t.i. ĩimums.ſine ꝑte. Iñ
expertius.a.ũ..i.ex pers pᷣm Huꝗ·papᷣ·
vo diẽ. Expers.i.extxra:ꝑteʒ uel patriaʒ
alicnꝰ. excraneꝰ. In cxꝑtia.i.cxtranca.
Ex pes..o.g.⁊ deficit m obliq̃s.i.ex ſpem

vel ſine ſpe.deſperatus · Vnde. ſderſius

Doncc deceptꝰ ⁊ expes.Et ẽ q̃nte decli
Expilatoꝛes.ſᷣm ↄᷣlꝑo.i ſum.hij ſunt q̃
ex rebus vocãtis hęreditatis aliq̃o ſur⸗
ripiunt ⁊ expilant.depe.diſ.i.aut facta.
Expims..t.⁊ H̊ ne.i.extra ſomas uel ſi
ne ſpmis.⁊ dicit᷑ ab ex⁊ ſoma.
Expiatio:oms.f.t.i.purgatio.pia actio
mũdatio.Expiamen.pe.ꝓ idẽ
Expiatus.a.ũ.i.mũdatus.
Expletus:ta.tũ.i.fimtus.

Explicatio.ms.f.t.ẽ allegatio.ꝗ̃ ſuppli

catõʒ ĩfirmat.⁊ẽ̃ actoꝛis õ reũ.vñ repli
catõ eſt allegatioõ exceptõʒ ⁊ adiuuat a
ctoꝛẽ. Et ſupplicatio ẽ allegatio ꝗᷓ repli⸗
catõʒ infirmat reũ adiunat rᷣmmarꝰ

Expolicitus.ta.tũ.i.extenſus.fimtuſ.vel

Exploſa.i.excluſa.c.inq̃ſitõi.de ſen.excõ

Expolia. .f..ſoa ſic dẽa. ab expoliõo

Expulſoꝛ oꝛis.eſt ali quis expellens. Jñ

expultrix.tricis.mulier expellens.⁊ foꝛ
matur ab expulſoꝛ ⁊ deberet dici expuli

tix. ſed mutatur s. in.· “”ů!”lls
Expunctoꝛ ðꝛ ab expungo.Et expeto

qᷓ iſpicit exta

r
—.

—

res dicimꝰcos q̃ expellũt alios ab here:·

ditate⁊ dełẽt noia eoꝝ de tabula teſtamm
ti.vel eos ſic dicimꝰ.qꝛ ĩ ſignãdis pſerãůt
teſtam̃tis.⁊ eo ninſerebãt puᷣccos q̃ eꝛät
in hęreditate.uel eoꝝqᷣcienſexpedieba
auferebant noĩa qui erãt exheredandi⸗

Exqueſtoꝛ ẽ q̃ publieę pecumę ↄgregã/
c. ↄpuandę⁊ qrendę officiũ hẽbat Vel
ðꝛ ille qui quęſtoꝛis depoĩt admiſtratõʒ
vt no. Inſti. m ꝓheę. S. cq.·
Extra ſunt meðię pecoꝝ pꝑtes.inteſtina

fibꝛe ßm ſoapᷣ. Scom aũt Hug.dicitur

—

h cxtũ.ti.inteſtinũ.⁊ dꝛ exeo.exis.ul ab
exto.as.Vnde Excech.ꝛi Interroganie

idola exta conſuluit.

Ex caleg ⁊am idẽ ſunt · i. vię alui pur⸗
di. vñ.i. Reg·S. Cõputreſccbãt ꝓmmen

tes extales eoꝝn Qð diẽ Joſephꝰ faccũ

fuiſſe ex violenta paſſiõe diſinterię ut ?·
purtrefaeta inteſtina egcrerẽt.vñ mureſ
ebulliẽtes de agris cõmedebãt ex tles e
oꝝ Et declinat᷑ h̊ extalis.lis.⁊ ꝓpdu· ta.
Extaſis.ſis f·t.pe.coꝛ.i.exceſſus mẽtis
ſ.cũ hõ pomt᷑ cx ſtatus ſue mentis.ſiẽ m
articulo moꝛtis. 182 ab ex ⁊ ſtaſis qð eſt

ſtatus. vel pᷣm papᷣ. Extaſis eſt exceſſuſ
mentis q̃ ſit pauoꝛe mtis uel aliq̃ rcue⸗
lationæ. Itẽ extaſis eſt ꝗdam ſpẽſ mera
plaſmi. extenſio ſyllabę cõtra naturaʒ
vbi ut · Italiã vado ꝓfugus.cũ italiam
coꝛ.pᷣma ſyllaba dici dẽat.ꝗ diaſtolc a q̃
buſoã ðꝛ : Vel extaſis ẽ ꝓductio ſyllabe
natualit᷑ bꝛeuis ⁊ inttat᷑ extenſio.⁊dr
ab ex qð eſt cxtra.aſtaſis qð ẽ ſtatuſ.q̃ñſ

extra ꝓpꝛiũ ſtatũ poſitio Et ðꝛ exrenſio

ſyllabę.qꝛ bꝛeuitas extendit᷑i longitudi

nem ; poſitio.q̃ſi e ſuãpoſitõʒ.

Nuidã tñ dicunt extheſis ab exa theſis

Exter.ra.rũ.i.vltimꝰ vel extraneus cx

ternus. 182 ab extra gre. i. alienaꝛe

Externꝰ na.nũ.i.alienũ. Iñ externo.as.

Exterus.ra.rum.i:externus.·
Extipex oĩs.t.uel extiſpex:cis.i.augur-
Iñ extollẽtia.i.ſuꝑbia

Ex tollẽſ.xis.o.g·i.ſuꝑbꝰ elarus inſolẽs,.

Extoꝛris.t.i.expers.uel ex rraʒ poſitꝰ
exul.⁊ ꝓpꝛie expulſus de tra ſua vi ·⁊ ðr
ab ex⁊ tra.Vel pᷣt ↄpom ab ex⁊ torris

e . *

iwmn.
Ms⸗
Ftadace
votrador⸗
eedop⸗
Ertranen
ertmten
Extmon
uocubn
welcblentie
ebli adeg
Köcnd⸗
öorn
Ertroor
to mmc
crofwi⸗
Manunc
ñicn
Senemse
awdin
ſwchls:
nlsb
ue
Wec
Len
Pmr
mat
Krulli
vꝛcbe
m,
mul
Almnan
in teui
lruun
lntoiiſo
loſiisgiii⸗
upmi
Eeporntepn

eleniqn

cap
Lomſr ef
Eirhin
Eem mn
odire ing

Avin

—

Ar ie
i
e
rienie
em pe
i dr
ehriti
zi.

Nnn
i Dgden
õ

A umgA

ein
woa
i dedun
Möedintenen
erhäatss

4 *
W. Glrſd
5 7
4 A /

Z /
4

Edli
„ „„ ſcee
4 n&
H—
;, . 1 .
“
„ 72 , 4 . ₰
riwd
J „e

i

5 4
pen

“D rZ P

52 extoꝛris.i.exul pꝛie cui interdice⸗
bar igis patrię.
Ex traduce ſunt duę partes.⁊ ex ſpoſi
tio traduce nomẽ.qð ẽ calus ablatiui

de tradux. cis.

Extraneus.nea.neũ.q̃ſi exterraneus·i
extra terrã ſuã poſitꝰ.⁊8 ab extra.
Extraoꝛdinariũ remediũ eſt qð ob ali
quã cauſam extra vel vltra curſum ſo⸗
litũ alicui dat᷑.vt reſtitutio mioꝛi lęſo.
vel abſenti cauſa iuſta neceſſaria vel ꝓ
babili. ad ꝗᷓ remedia nunq̃ᷓʒ recurrẽdũ

eſt qᷓʒdiu remedio oꝛdmmario locus ẽ aꝰ

qð poteſt haberi recurſus.
Extraoꝛoiariũ iudiciũ ẽ coꝛã delega
to vel qñ nõ ꝓcedit᷑ in figura iudicij.ſj
ex officio iudicis.in modũ inquiſitõnis
vel denunciatõis.vide tex.iuncta glo.iĩ

c.qm̃ contra.de pbo.
Extremus vel extimus ab extra · exte⸗

rioꝛ aduerbio.i·ſclarꝰ·ſcellẽs.nouiſſi⸗
Extricabilis. .t.⁊ hoc le.i.expli mus

cabilis.ſolubilis.⁊ ꝓd.tri. Vñ Virgi⸗

lius.in.õ enei.Hic laboꝛ ille domus ⁊

extricabilis erroꝛ.

Exuberis.2.t· ⁊ B̊bere.ðꝛ ab ex ⁊ vber
ꝓ mõma.adicunt᷑ exubereſ infantes q̃ᷓ

extracti ſunt ab vbere.

Exul lis ag.i extra ſoliſpꝛiũ poſtug

82 ab exulo.is.remota.o. Iñ exiliũ.lij

qᷓ extra ſolũ ꝓpꝛiũ poſitio.extra t᷑minũ

Yexularius.ria.riũ.q;̃ exulat

Exultatio oms.f.t.i.gaudiũ.⁊ differt q

leticia.qꝛ exultatio ẽ verboꝝ atqʒ mẽ⸗
bꝛoꝝ.leticia vo mentis gaudiũ ẽ.
Exutꝰ.q.ũ.i.ſpoliatus.exactꝰexpulſus
Exuſtus.a.ũ.i. buſtus.ð qͥ mhil ſuꝑeſt.

Exuuię.aꝝ·i.ſpolia.veſtes.mndumenta
qꝛ exuunt᷑.exuuie ⁊ jnduuie dicunt᷑ tum
ce ſerpentũ.quia imnduunt᷑ ⁊ exuunt᷑ m
Hu g.apias vero dicit Exuuie ſpoli

a occiſoꝝ hoſtiũ vel tumce ſerpentũ.

Ecechias intpꝛetat᷑ foꝛtis dñs vel foꝛꝰ
Egechiel mterpᷣtat᷑ foꝛti titudo dñi.
tudo dei. vel imꝑium dei =

—ante 7
In latims dictõibus pommꝰ

dictionibus ph· vt oꝛpheus.
cire tũ ebes qꝙ nõ tã fixis la⸗

vt fama.filius. In grecis vo

bꝛis ẽ ꝓnũcianda.f.quõ.ph.atqʒ hoc ſo
lũ intereſt · ſicut dicit ſꝛiſcianuſ ĩ pᷣmo
libꝛo maioꝛis. “́VM
Faba fabeę.dicit᷑ q̃i faga a fagin quod ?
comedere. Iñ fabarius.a.ũ.qð fit de fa
bis · vel quod ptinet ad fabas.Et h fa-
barius.i.cãtoꝛ Er dicebant᷑ apuð gẽti⸗
les cãtoꝛes fabarij.qꝛ illo legumĩe ma-
xime vtebant᷑ ĩ cibo.⁊ ꝑ ↄpoſitõʒ hęc fa
bafreſa.ſe.qꝛ eã hoĩes frendẽt.i.fragũt

cũ molẽdo eã ↄminuũt. Vel ſunt due

ꝑteſ. ⁊82 freſus.a.ũ.i.fractuſ a frẽco.eſ
Fabclla.le.ðimi.i.parua fabula.
Faber.bꝛi.ðꝛ qi facer a faciẽdo ferrũ.?
dr a facio.is.q̃i faciẽs ferrũ.Hic etiã
poſtea hoc verbũ traductũ ẽ ad aliax
reꝝarrifices.ſ.cũ adiectõe.vt faber li
gnarius.faber carpẽtarius. Iñ hic fa⸗

berculꝰ. li. dimi. ⁊ hęc fabꝛiſa.ſe.vxoꝛ fa

bꝛi · Iñ hec fabꝛilla.le.⁊ fabercula.le.di
mi. Jñ ⁊ fabꝛica cę locus fabꝛicãdi. Itẽ
faber ↄpomt᷑ hic aurifaber·bꝛi. Iceʒ a
faber.bꝛi. Sꝛ faber.bꝛa.bꝛũ.i.ĩgemoſus
cautꝰ.pulcer.ↄpoſitꝰ JIñ fabꝛe. aduer.

qð ↄpomt fabꝛefactꝰ. a.ũ.i· artificioſe

⁊ĩgemoſe factꝰ Et ↄpõit᷑ faber affaber
bꝛa.bꝛũ.i.valde faber.⁊etiã infaber..
bꝛũ · i.nõ faber.nõ pulcer.nec ↄpoſitus
Faber lignarius ðꝛ nõ ſolũ q̃ ligna do-
lat.ſeo generaliter oĩs q ędificat.ff. de
v.ſig.l.fere.S.fabꝛos. ͦð
Fabꝛicenſes dicebant᷑ q̃̊ erãt dputati
armis faciendis.reparãdis.⁊ vẽdẽdis.
ſi iudex.li· vi.dicit ꝙ fabꝛicenſis ðꝛ quia
publica arma facit. ⁊ in publicis fabꝛi
cis ⁊ nõ alibi ⁊ at pᷣmicerioꝛi vt repo
nat in publicis armamẽtis.quoꝝbꝛa⸗
chia ſtigmate figurabant᷑.
Fabꝛateria.rię.i.oꝛnatus fabꝛoꝝ.vllo
cus vel domus vbi fabꝛice ſunt. Vl fa
bꝛateria.rię.ẽ ciuitas cãpamę.Inde fa⸗
bꝛaternus· na.nũ.Noĩa eĩ deſmẽtia ĩ te
ria faciũt poſſeſſiuũ ĩ nus.r.ſcedente.
Fabꝛilis.ↄ.t.⁊ hoc.le.pe.pð.i.adð fabꝛi⸗
cã ꝑtmnẽs.vel a fabꝛo ꝑfectum.
Fabula.lę.fę.p.i.reſꝗᷓ nec vera ẽ nec ve
riſimilis. Et fabula illa ẽ vera. ꝗ mhil
veritatis habet in ſe. Er illa falſa ꝗ ali
qᷓd veritatis mn ſe continet admixtum

Sicut eĩ eſt in amoꝛe modus nõ habu⸗
iſſe modũuũ.ſic ẽ m fabula vitatis ñ habu
iſſe vitatẽ. ⁊ dicit᷑ fabula a fando·qꝛ ĩ ſo
lo fatu ↄſñſtit. Itẽ fabula qñqʒ ðꝛ hiſto⸗
ria ſilꝛ la fando qꝛ eam famur.qnq; locu

a prietate ſonoꝝ inuentũ ẽ ꝑ imitato;
ut turt᷑.taratautara.tintmnabulum

Factio.ms.f.t.acxꝰ faciendi.uel paſſio fi

endi.Et factio ð ficta actio.Cũ em̃ ali

quis fingit fe aliqᷓo facẽ cauſa ↄmodi a⸗

tio. Iñ fabuloſus.ſa.ſum.⁊ hic⁊ hec fa

bularis.⁊ B.re.Et hęc fabulo.ms.reci⸗
tatoꝛ fabulaꝝ vl muentoꝛ.⁊ fabuloꝛ la⸗

ris.i. fabulas dicere vel falſa. 2
Facetia.cię.i.curialitas.vꝛbãitas.elegã

tia ſuauitas.⁊ ꝓpꝛie ĩ faci.. ⁊ ðꝛa facetus
Facetus.ta.tũ.i.curialis.vꝛbanꝰ ꝓpꝛie
de doct᷑na · Z ꝓpꝛie ĩ facij..ſ.q̃ ioeos⁊ luſus

geſtis.⁊ faci cõmodat.⁊ↄꝑpat᷑.aũt ðꝛ
facetꝰ q̃ſi fauẽs cętui et ymologia eſt.
Facies ci. ð a facio.cis.qꝛ facit no titiã
hoĩs ulł qꝛ facta ſit a nata.Eſt em̃ facieſ
nat᷑ alis certus ⁊ ĩmutabil oꝛis hitus.
Pulrꝰ ꝗ artificial ⁊ variꝰẽ.⁊pᷣm affcrõʒ

2 mõ triſtis mõ letus. Mũ ſolei dic i
facies fca eſt.vultus vo fit.vñ · Cõſiſtit
facies.ſj vultꝰ ſepe mutat᷑. Jũ faciccula

lę.ðimi.i.paruafacies.

Facif ↄ.t.⁊ h̊ leqð de facili pᷣt fieri Iſine
difficultate.Lt ut diẽ Greciſmꝰ. Dr id
facile qʒ ñ guat ad faciensð.Cui ſ pon
dus ineſt dicit᷑ eẽ leue. Oxppoſitum facili

grauc dici leui quoq; pondus

Facmꝰ facinor a facio cis. Et diffeꝛt

a flagitio Quicqᷓd eĩ agit ĩvomita cupi

ditas ad corrũpendũ aim flagitiũ voca

tur. Sʒ quicqᷓo agir ut alti noceat.faci⸗
nuſ . fEt. bęc ſunt duo genera oĩm pec

catoꝝ Sed flagitia peioꝛa ſunt.q̃ cũ cor

ruperit aim. ao facmora ꝓſilt᷑. Sut em̃
flagitia m dicꝗ ul cogitatõibꝰ.ſʒ facmo⸗
ra in factis Wñet illa ↄicunt᷑ flagitia a

flagitando facere qð ſibi noceat.vl a fla

gitado coꝛruptela libidĩs.Sʒ hec dicũt
facinora a factiↄmiſſioe.qꝛ facit qð al⸗

teri nocet Iñ facmoꝛoſus.ſa.ſuʒ. Et no

ta ꝙ facinꝰ aliqñ accipit᷑ m bona ſigtõe

ſcʒ ꝓ facto.qd fere ſo diſcermt᷑ ex adiun

cto:ut pulcꝝfacinus ̃daꝝfacinus
Facit ergiũ· gij.i.togilla.ſiue ꝑuulũ gau
ſape · adrergendum faciẽ.

Facticiꝰ. a. u. ꝛ a facrus. Er öꝛ nomẽ fa
cticiũ/qð factũ ẽad ſiłirudinẽ ſom illus
rei ꝗq noĩat Vel facticiũ nom ẽ illud qY

—

licuius.⁊ facit ut mcõmodet illi.factio
Apꝛie ðꝛ. Vñ ⁊ factio ðꝛ ꝓditio· Jñ facti
oſus ſa.ſuʒ.i.fictioſus.q̃ ſe fmgit facẽ ut

pꝛoſit. facit tũ ut noceat. Inde ⁊ factio 5

ſus dicitur pꝛodicio ·

Factus.tus.tui.ð: a facio ⁊ hic factum
cti Ipotiꝰ a fio.⁊ eſt actus faciendi Ipaſ
ſio fiendi.Factũ qð fit Declmat᷑ eẽ adie

tiue factus.cta.tũ. .

las.i.fmgere faces uel facere.
Faculentꝰ ta:tũ.i.lucidus.clarꝰ.apicit᷑
phos ⁊ lentos. Iñ faculentꝰ.i.plenꝰlu
ce.lucious ⁊ oꝛnatꝰ· Inde faculent᷑.adũ⸗
Et h faculẽta. tię. i. ſplendoꝛ.ecuſatio.
Facultas.tis.f.t.i.facilitas vel poſſibi⸗
litas.vñ facultas alicꝰ ſcia illius in
q̃ ̃ cet᷑is ẽ facilis ⁊ ppotens ad rũdenduʒ

⁊qð querit᷑ ſoluendũ.Facultas etiã ðꝛ ꝗᷓ

libet ſcia eoꝙreddat cũ facilẽ⁊ potentẽ

ad pocã faciẽda Item facltas ðꝛcopiao

Facũdus da.dũ.i diſſztꝰ.qᷓ facile pum
fari pᷣt qdð intelligit. Iñ hęc facũdia dię·
⁊ facũditas.taſj Et eſt facũdia.magnũ
dei donũ.dũ quis cõmode pᷣt eloq̃ q̃ com

moꝛe intelligit. Iñ facũdioſus.ſa.ſum ⁊

facũdatus. ta.tũ i· plenꝰ facũdia. ⁊ facũ
do.as.i.facundum faeere..

Fage uel fagin grece.i.comedere larine.

Faginus.na.nũ·pe cor. fagineꝰ.nea.ũᷣ

in eoẽ ſenſu.qð ẽ de fago uel qð perrinʒ
ad fagũ. ⁊32 a fagus Iñ h fagmerum ti

locus vbi abundant faa.

Fagolydoꝛos gręce maducantes· ⁊ ma
ledictũ latmme.Fage em̃ comedẽ lydoꝛoſ

maledictũ. ⁊ acuit᷑ vltima. Vñ Hieroĩ
pꝓlogo ſuper Egech.di. Sʒ vereoꝛ ne il
lud eis eueĩat. qð gręce ſigmficãtiꝰ ꝛ ut

vocent᷑ fagolydoꝛos.B ẽmanducãtes ſe
necias. q̃ſi diceret. vereoꝛ ne ipſis ſpõte
legentibus detrahentibus euemat qð
głyęce ſignantius picit᷑ in deteſtatõz ta⸗

liũ qᷓ; latic.qꝛ apud gręcos vbũ vſitatũ

ẽ maxiĩe detꝛactõis expᷣſſiuũ.ut vocen

zupmiteoſ

ſetrehdo.

eNedictoy

And vint
ctosvaldtt⸗
pud womi
M ⸗ wsel

cdiba⸗

sdad
Lrsr
usaruhn
donnunt
aukartin
Aopnesſenra
choutssſbi⸗
WNcaw
Pngirde
S
Wey
wornar
tyretup
Facarin
faleeſeat
Slaleni,
iic,
ninpriin
miwiimin
chadezrüch
Poaloki⸗
eontrda⸗
lefibeti
han nocn
Nöntkie
Mdhec
nir ater
inir H
ndanbe
⸗ en
eunn
War

Ntiignttt,
e d
moder ſen
pdtt Fin
Aekmngtrtrin

umsdn
Ad,

7 7
A—
N NeN.
410. 4 .
tNe

1 4
8

. „ N 4
ens o
„ 1 . S ſ.
FNSdg
E „ 4
1 a½ .
“ „
õ
ibnist
7
Lriaat uc

vinodalcoben
₰

*
Mtes A
condde d
õ

W„
?Mä .
. Kin,

fagolyoꝛ08.i. maledieta comedẽtes
imcoꝛpoꝛãtes ſibi eaxẽ ꝗ̊ pᷣus maledixe⸗

rũt detrahẽo.Quidã tñ exponũt fa⸗
golydoꝛos.i.comedẽtes maledictũ vel

maledictõʒ. Cales eĩ detractoꝛes mhil
aliud vident habere ĩ oꝛe mſi maleoi⸗
ctõs vel tractõs maledictas. hoc ẽ a

pud nos mãoucãtes ſenecias.Dꝛedicti
apud grecos emphatice vocant᷑ fago
lydoꝛos · Vel pᷣm alios ſenecia grecũ ẽ

ælatiĩe ðꝛ belua.imm aĩal.Hãc hiſi⸗
ologus diẽ aliqũ marẽ aliqũ femmnã.⁊

qꝛ aĩal imundũ pom̃e hic ꝓ ĩmũdicia
Et ẽ ſenſus mãducãtes ſeneciaſ.i.qð v
nus detrabendo euomit.alius audien-⸗
do deglutit. ⁊ita m hmõi delicijs dele⸗
ctent᷑ ſicut famelici im cibo. Vñ man
vucantes ſenecias.i.detractionũ ĩmun
dicias. ⁊ delectabilit᷑ manducantes.i. ĩ⸗

coꝛpoꝛantces ſibi.ſ.ĩ occulto ea de qᷓbuſ

in publico maledicunt.
Fagus.gi.ẽ arboꝛ ꝗdã gladifera.⁊ a
gin qð ẽ comedere.qꝛ eiꝰ fructꝰ olĩ ho⸗
miĩes comederũt ⁊eſcã habuerũt Pnoð
ſepe ꝓ agro pomt᷑.qꝛ olim pauit hoĩes
ſicut mo ager.⁊ ꝓ.fa.Dñ Virgiliꝰ Ti

tyre tu patule recubãs ſub tegmiĩe fa⸗

Falcarius.rij.q̃ falces facit.vel qᷓ ⸗gi.
falce ſecat.82 a falx.cis.

Falcaſtrũ.ſtri n.s.ðꝛ inſtrumẽtũ ferre
unm curuũ cũ lõgo mqnubꝛio ad denſi⸗
tatẽ vepꝛiũ ſuccidẽoũ.⁊ðꝛ a falx.qꝛ re⸗

curuũ ad ſimilitudmẽ falcis. Ideʒ ⁊ruᷣ

co. om̃s. ð a rũcando vepꝛes.

Falcicula.le.f.p.i.parua falx·.
Falcidia lex ðꝛ a Falcidio tribuno ple
bis q̃ ſub Octauiano ipſaʒ adðinueĩt að
Hᷣ ꝙ qs extrano em teſtamẽto ſuo lega
re nõ poſſet · qqͥ ad mĩꝰ quarta ꝑs re⸗
maneret heredibus ꝙ ſiõ faceret locũ
nõ haberet. Et nota ꝙ ſi heredes ſunt
filij. ⁊ ſunt qᷓttuoꝛ vel pautioꝛes.legiti
ma oĩm ẽ tertia ꝑs hereditatis Si ve
