hinc qᷓoã lapis ẽ dictꝰ hyacmctꝰ hñs

purpureũ ⁊ceruleũ coloꝛẽ.ad modũ il⸗

lius floꝛis. Dñ Flos ẽ hyacinthꝰ.lapiſ

ẽ hyacithuſ hõqʒ. Iñ hyacinthus.a.ũ
hiacithinꝰ.a.ũ.qð ẽ ð coloꝛe hiacĩthi
HMyas.adis. f. g.ẽ qdᷣdã ſignũ celeſte. ⁊
IZlibet ſtella illius ſigm põt dici hyas.

B ſignũ ẽ in fronte thauri · Et dicunt᷑
hyadeſ ab hyadoſ grece qð ẽ pluuia la

tie.qꝛ oꝛtu ſuo efficiũt pluuias.vñ ⁊ la

tim ſucclaſ illaſ aꝓpellãt.vł oñr hyadeſ
g.. 5.

gb bydoꝛ. qò ẽ aqua. ⁊ coꝛ.pe. vñ Rluro
ra. Gꝛccee dicun?᷑ hyades gutte pluuia

Hiali grece latme ðꝛ vitrũ Jůh rũ
hialali qdᷣdã genuſ puriſſimi vitri. JIñ
hialmus.na.nũ.i. vitreus.
Hiatus.tus.tui.i.ſſura.aꝑtio tre.pᷣꝛu
ptio terre ꝓfunda.q̃i mrus . Sʒ ꝗꝓpꝛie hi
atꝰ ẽ oꝛis hoĩs aꝑtio. Itẽ hiatus ẽ qð⸗
dã vitiũ qð ↄtinet᷑ ſub barbariſmo.vñ
dicit Donatus.Fiunt aũt barbariſmi
p hiatus.Et dicunt᷑ hiatꝰ quotiẽs due
vel plures vocales ꝓnũciant᷑ ſil vt mu
ſa amabit.vel muſe omecs.
HMybernus.na.nũ.ðꝛ ab hyems. Vnð
hybernũ tps ẽ it᷑ hyemẽ ⁊ ver · q̃i hye
me vnũ · qð tpᷣs plerũq; a ꝑte totã hye
mẽ ſigẽt Vnde.ꝛ·Meſoꝛe.io Multitudo
magna ẽatpᷣs hibernũ· Jñ b hibernũ.
m. ⁊ hoc hibernaculũ.li.ꝓ eodẽ · . domꝰ
i q̃ hiemamꝰ ĩ expeditoe.Et hec hiber⸗
m ame. ꝓuitia qã. qꝛ ibi ẽ hyẽs pᷣcipi
e dara. Jñ hibernus.a.ũ· ⁊ hibermcus
ca.cũ.⁊ hic ⁊ h̊ͥ hibernẽſis⁊ h̊ſe gẽtilia
Miberul.ri.maſ.ge.fluuiꝰ hiſpame. Iñ
hec hiberiarie.dicta ẽ hiſpama · Et hi
berꝰ. a.ũ. gẽtile. Et nota ꝙ biberus gẽ
tile deſizt gentẽ hiſpamę. ⁊ quẽlibʒ de il
la gẽtc Et cã differẽtie ad nomẽ fluuij
apocopat᷑ ab autoꝛibꝰ ntũs tm̃.⁊2 hi
ber.ra.rũj.⁊ hiber.beri Et hic hiber.erj
nomẽ alteriꝰ gẽtis ab hiberis ꝓfecte
ꝗẽ vltra armemã. Or tñ a hiber. beri.
pꝓ biſpama. ⁊ hiber.ben qũ de illa gẽte
loqᷓmur.ꝗᷓ ẽ vltra armemos.⁊ hiberꝰ ri

fluuiꝰ Vn Aucanꝰ m. 4 Qui ſſtat triſ

tibi nomẽ aufert hiberus.
Hydoꝛ. vl hydꝛo grece latĩe ðꝛ aqua:
Hyoꝛa. dꝛe.hidꝛ. dꝛi. vi.S.ĩ excedꝛa
Mydꝛia·dꝛie.ẽ qdᷣdã vaſ aq̃tile.⁊ ðꝛ ab
bydoꝛ. vel hydꝛo grece qð ẽ aqua lati⸗
nec. Et coꝛ· pe.
Hyoꝛius.dꝛij.i.aquariꝰ 182 ab bydꝛo
Myoꝛophoba. be.i. ag meatꝰ.hũc moꝛ
bu latim ab aꝗ meatu lymphaticũ vo
cãt. Et fit ex camſ rabidi moꝛſu vl ex eꝰ
ſpuma quã ſi hõ łbeſtia retigerit. aut
dementia replet᷑.aut in rabiẽ vertet ·
Et ðꝛ ab hydꝛo.⁊ phobos qð grexi ti⸗
moꝛẽ vel mearum dicunt.

Myoꝛomalũ.li.pe.p.i.vnguẽtũ qͥð fit
ex aquaa malis macia—m.
Hydꝛomatia.ticẽ diuĩatio ꝗᷓ fit in aᷣ
152 ab hydꝛo ⁊ mãtia.qð ẽ diuĩatõ.Eſt
eĩ ꝓpꝛie hydꝛomãtia ĩ aꝗ inſpectõe vm
bꝛas demonũ cuocare.⁊ imagies ⁊ ludi
ficatõs eoꝝ videre.⁊ab eis aliqᷓibi au
dire vbi adhibito ſanguine etiam in⸗
fans ꝑhibet᷑ ſuſcitari.qdð genꝰ dĩnatõil
a pſis fert᷑ illatũ. Iñ hydꝛomãtiꝰ.a:uʒ⸗
vl hydꝛomãticꝰ.a.ũ.q̃ talẽ artẽ exercet
Hyoꝛomellũ.li.n.s.ẽ aq̃ mel diuinãdi.-
lita.ꝗᷓ ↄſtat ex aq̃ cocta⁊ meile.⁊ ↄpom
tur ab hydoꝛ.⁊ aq̃ mel. Itcẽ⁊ medo ðꝛ
Sʒ mulſuz ẽ qð fit ex aq̃ cruda ⁊ melle
Hydꝛopis.piſis.vłhydꝛops.pis.i.aq⸗
ſus humoꝛ.Eſt eĩ huoꝛ ſuccutaneꝰ cuʒ
iflatõc ⁊ anhelitt fetivo.Iñ hydꝛopicꝰ
ca.cũ.pe.coꝛ.q̃ talẽ infirmitatem patit᷑
7 b hydꝛopip.idẽ qð hydꝛopiſ ⁊ coꝛ.pe
Myems.mis.dꝛ ab hemis qð ẽ dimidi
um. qꝛ tũe bꝛeuioꝛi ⁊ dimmuto vſq; ad
medietatẽ vel vltra ſol vertit᷑ circulo-
vel potius ab hyem qð ẽ pluere. Et ẽ
hyẽſ frigida? huida JIñ h⁊ h̊ hyemal
iera grece latĩc ðꝛ ſacuvł ſem ⁊ Ble
Hierapigra. vl hierapitaga. ð: ab hie
ra qð ẽ ſacꝝ ⁊ pigra qð ẽ mediciĩa.q̃i ſa
cra vcl ſancta medicia ꝓpter eius vti⸗
litatẽ. Eſt cĩ optima mepicma.
Mierarcha.chę. i. ſacer. pnceps.ſiẽ epᷣs
dr̃ ab hiera ⁊ archos.qð ẽ pᷣnccpſ. Iñ
hierarchia.chięeiꝰ ptãs vlł ſacer pᷣnci
patꝰ.Et ſunt tres hierarchie.⁊ in q̃li
bet ſunt t᷑s oꝛdĩeſ ãglon JIñ hierarchi
cꝰ.ꝗ.ũ.i.ſacer vl ſactꝰ.vł ad hierarchiã
pꝓtmẽs.vt᷑ actꝰhierarchici.i.ad hierar
Hierapol.pe.coꝛ:qdã ci chiã ꝑtinẽteſ
Hicremias iĩterpᷣtat᷑ excelſus =uitas-
oñi qꝛ dem̃ ẽ ei Ecceoſtitui te ſuꝑ gẽteſ
HMieroboã mmt᷑pꝛetat᷑ ſuꝑiꝰ diiu ⁊reꝗ.
dicãs.vel cã ppłi.aut diuiſio ppłi.ſiuc
diſcernẽſ pplm.qꝛ ĩ regno eiꝰdiuiſuſ fu

it ppls iſrl.⁊ pciſus a reꝗ ſtirpiſ dauio
Mieronymꝰ int᷑pꝛetat᷑ ſac lex. Fuit eĩ
ſanctꝰ.i.firmꝰ ⁊ mũdus vel ſanguie tin
ctus.vl ſacro vſui deputatꝰ.ſiẽ vaſa tẽ
pli dicebant᷑ ſac. qꝛ ſacro vſui deputa⸗
ta Et nõ q cũ oli ĩ ecchiavnꝰq̃ſqʒ canẽr

qð volebat Theodoſiuſ ĩꝑatoꝛ DOama

S
ahitth⸗
ltigrer⸗
ſciſoummd⸗
Wieronym
ſirtt Wcon
mitae
ſalmdicen⸗
ncigelaß
nucßadoffn
bitordin
enodummi
aralids
wNd i
ſce hid⸗
uritmie
onllmi
Hh
Menlalgr
nosftprtn
ſeſtiecuuidi
Wäcic
Wce
Polkn
NNS
Ra
Dctaede
Dicbrt
Poſtenül
ſto;ſhecn
itulhn
Mn,
ſtonln,
Mune herhiev⸗
luep ntini
fonhtoi⸗ ain
lnhresoet ſo

un D

llninäheb
hotanibiin
ltirian
itſen
ſenlimirni
lirtalcen
Polſtiant⸗
wardeſin

ungiai
Ws,
Mhiitffii
innKi
e
aimgiti
1nbas hii
moume tun,
ric dimni
ibdeoninda,
taEanigat
Ki nd aunii
i hranpbif

eH

r uu p
nerrchet ini
ſich: Fibiennchi
W ridi
Aaroſoh
rim ubhi
rrlelrtar
ids dingitin
r K.
nrn n
rſago eſu n,
iaſinn ien
luR

ſum pap rogauit. vt alicui viro doeto

eccleſiaſticũ officiũ ↄmirteret oꝛdinan
dũ Ipſe igit᷑ ſciẽs Hieron ymũ in lin⸗
gua latĩa· greca.⁊ hebꝛaica ꝑfectũ · ⁊ in

oĩ ſcia ſummũ.eidẽ ſᷣdictũ officiũl cõmi

ſit. Hieronymus ̊ pſalteriũ ꝑ feriaſ di

ſtixit ⁊ vm̃cuiq; ferie noc nũ ꝓpꝛiũ aſſi

gnauit.ac Gloꝛia pr̃i ⁊c.ĩ fine cuiuſlibʒ

pſalmi dicendũ inſtituit. Demnde eplas

⁊euãgelia ꝑ ãm circulũ decãtãdaſ.cete
raqʒ ad officiũ ꝑtinẽtia.ſᷣter catuʒ rõ⸗
nabilit᷑ oꝛdĩauit. Miſitqʒ idẽ de Bethle
em ad ſummũ põtificẽ.⁊tã a papa q̃ᷓ; a
cardĩalibus fuit vald appꝛobatũ.⁊ ꝑ

petuo autẽticatũ · Lãdẽ aũt in oꝛc ſpe⸗

lũce.vbi dñs iacuit.monumẽtũ ſibi cõ⸗
ſtruxit. vbi expleſ nõgĩtaocto ãmſa mẽ
Mieroſolimipeta.te. ſibꝰſex ſepltꝰfuit
pe.coꝛↄ.p.pegrinꝰ q̃ petit hicru ſalem
Hieruſalẽ grece.latĩe paciſica vel viſio

pacis int᷑pꝛetat᷑. Itẽ Hiebus pꝛiũ no⸗
mẽ fuit cinuſdã viri. JIñ hiebuſeꝰ.a.uʒ·

HMiebuſei edificauerũt hiericho · Vñ ⁊

Dicta ẽ hiericho qᷓi hiebico.qꝛ hiebus

Hieruſalẽ ampliauit ideo hieruſalẽ di⸗
cta ẽ hiebꝰ.Siq̃ hieruſalẽ pᷣmo dicta
ẽ ſalẽ.a cõditoꝛe.q̃ dicebat᷑ ſalẽ ſdoſtea
Sicta ẽ hiebus · ab ãpliatoꝛe: q̃ vocatꝰ
7 Miebuſ.vel a hiebuſeis habitatoꝛibꝰ
Poſtea illis duobꝰ noibꝰ ↄiũctis pꝑ ↄpo
ſitõʒ.ſ.hiebus⁊ ſalẽ dicta ẽ hieruſalẽ.q̃i
hiebuſalẽ.⁊ videt᷑ pferẽdũ eẽ ꝑ gemmũ
sS· ſed dic ꝙ m ↄpoſitõe vnũ.s.abijcit᷑
Mec poſtea a Salomone dicta ẽ hiero
ſolima.q̃i hieroſalomoma ·Et nota ꝙ;
muem̃ẽe hec hieroſolima.me.⁊he hiero
ſolime.aꝝ.⁊ hieroſolimis imdecli · in eo⸗
dẽ ſenſu. . ꝓ illa ciuitate. Et hec etiam
coꝛrupte a poeꝶ᷑ ſolima dicta ẽ.Et po⸗

ſtea ab Helio hadꝛiano vocata ẽ helia-

In ipſa ẽ ſion q̃ hebꝛaice ſpeculatio in⸗
rpꝛetat᷑.qꝛ in ſublimi ↄſtructa⁊ de lõge
vemẽtia ↄtẽplat. Et nota ꝙ hieruſalẽ
hiſtoꝛice ẽ nom ciuita cuiuſdã.Tropo
logice ẽ tipus amme fidelis.Alllegoꝛice
ſigura ẽ eccleſie militãtis. nagogice

tipũ gerit eccleſie triũphãtis.Itẽ ſciaſ

ꝙ Hieruſalẽ ciuitas euerſa ẽ a Nabu⸗

chodonoſoꝛ. reſtituta ẽ a Neemia⁊ Je⸗

ſu ſummo ſacerdote. Euerſa vo ẽ a ro⸗
mams.reſtituta ẽ ab Helio hadꝛiano.
ſed nõ in eodẽ loco.nee ĩ pᷣſtinũ ſtatũ vt
dicit glo. ſuꝑ illud Iſaie.25. Doſuiſti ci⸗
uitatẽ ĩ tumultũ.vꝛbẽ foꝛtẽ ĩ ruina.l
aũr in alio loco ſit mõ hieruſalẽ qᷓᷓ eſſet
cũ fuit dñs cruciſxus.patet ex hoc qꝛ
locꝰ.ĩ qͥ cruciſxꝰcẽ dñs ⁊ hoꝛtꝰ ĩ quo ſepl
tꝰ ẽ.mõ ſunt ĩ imedio ciuitad ⁊ tũc erat
extra. Vñ apls ad HMebᷣ.iʒ ꝛopt᷑ qð ⁊
Jeſus vt ſanctifſicaret populũ ꝑ ſuum
ſanguinẽ.extra poꝛtã paſſus ettt·
Hieu ꝓpꝛiũ nomẽ viri ⁊ jnt᷑pꝛetat᷑ pati
ens vel faciẽs.ſiue ↄmotꝰ.vel ↄmotio.
Hilaramẽ.imſ.n.t.i.leticia vel gaudiũ
8ꝛ ab hilaro⸗fras.
Hilartꝰ.rij.qdã ſanetus dictus ab hi⸗
laro.ras.qꝛ ſemꝑ fuit hilan ĩ dei buitio⸗
Et hĩc Milario.oms.ꝓ alio ſancto.
Milas.ẽ fluuiꝰ ſię. Itẽ hilas vel hila:
fuix qᷓdã armiger.vel amaſiꝰ MHerculis
q̃ fuit raptus a nimphis cũ exhauriret
aquã de qͥdã fonte.ſᷣm fabulas poetaꝝ
Mile hilel.f.g.ĩterpꝛetat᷑ ſilua.⁊ dicta ẽ
ſic moꝛdialis mat᷑ia.quã q̃dã vocaue
rũt ſiluã.q̃dã poſſibilitatẽ.q̃dã int᷑ ali⸗

q̃d ⁊ mhil.q̃oã int᷑ aliquã⁊ nullã ſubſtan

tiã.q̃o ã receptaculũ oĩim foꝛmanꝝn ·q̃dã
coꝛpus incoꝛpoꝛeũ⁊ alijs adhuc noĩbꝰ
phi eũ vocauerũt.Si quer vt n hile ſit
aliqᷓd vel mhil. Mõ hoc ↄccoimꝰ.ſcd eſt
int᷑ aliq̃ᷓd ⁊ mhil. De hoc dicit Calcidiuſ

ſuꝑ ſolatonẽ. Sicur mhil vidẽdo vide⸗

mus tenebꝛas ⁊ mhil audiẽdo audimꝰ
ſilentiũ ſic mhil intelligẽdo intelligimꝰ
hilẽ.vñ Rlug. Cũ oliqᷓd infoꝛme ↄcipio
pus mhil intelligo q̃ʒ intelligã. Et ab
hile dictꝰ ẽ hileꝰ qᷓdã gigas ꝓpt᷑ ↄfuſio⸗
nẽ magmtudinẽ elementoꝝę?.
HMilus.li.m.s.⁊ hilũ.li.granũ.putamen
qð adheret fabe vel medulla pẽne. ſ.il⸗
lud tenue qð ẽ in medio pẽnc.
MHimen · ms.m.g.ẽ mẽbꝛanula illa in q̃
puer inuoluit᷑ in vtero mr̃is.ꝗ̃ alio no⸗
mine matrix dicitur In qua ſunt ſeptẽ
cellule foꝛma humana impꝛeſſe nec plu
res. Vnde non contingit plures ãz
ſeprem pueros ſimul concipi a mulic⸗

Q.⸗4.

re·

Mymeneus,nci. vs nuptian alliqũ aũt
pomt᷑ ꝓ nuptijs.qũqʒ ꝓ coitu.⁊ intpꝛe
rat᷑ doꝛmiẽs.Et ꝓo.pe.· Bñ Ouidius.

maioꝛ hymeneꝰ.adeſt nõ illi gr̃a lectoꝛ

igmbꝰ atria fumant,

—

Itẽ Ouidius.Ecce vocãt hymeneo 1

–

Hymmcanus.m.q̃ camt hymnos·

Hymmdicꝰ. ca.cũ.q dicit hymnos

Hymmgraphꝰ. pha,/phũu. i. hymnoꝝ

ſcriptoꝛ. Iñ hec hymmgraphia. phie ·

id ẽ hymnon deſcriptio.

Hymmloquus.qua.quũ:qui loqui᷑ d

hino Itẽ ꝓ eodẽ hymnologꝰ.a. ũ. Iñ hi

mmlogia.gic.i.ſermo vel laus de hbino

MHymmſta.ſte.9.g.q̃ facit vel catat hi

Hymnꝰ.m.m. g. i·laus dei ceq mnos.

cãtico· pꝛopꝛie eĩ hinus ẽ ↄtmnẽs laudẽ

dei. Si ergo ſit laus ⁊ nõ ſit dei · nõ ẽ hy⸗

mnus:Si ſit laus ⁊ ſit dei.⁊ nõ cantat᷑

nõ hinus ẽ· Si ergo ĩ laude dei dicit᷑
cantat᷑ · tũc ẽ hinus Cui riũ ẽ thꝛena -

qð ẽ cãticũ lamẽtia funeris.
Hin ꝗdã menſura ẽ.ſ.ſextarius.

Hinmtus.tus.tui ꝑ geminũ.n.clamoꝛ

ẽ equoꝝ.Er ꝓð.m. Nnde Job. ʒ vlut
circũdabis collo eius hinmmtũ. .
Hinnulus.li.dꝛ filius ceruoꝝ. Jñ hin⸗
nulmꝰ.na.nũ.⁊ hinnuleus.a:ũ.m codeʒ
ſenſu. ⁊ hic hinnuleus.lei.idẽ qð hĩnulꝰ
Jñ Cant2. Similis ẽ vilectus meus

capꝛeę himnuloqʒ ceruoꝝ

Hypallage.ſᷣm Yſið.fit quotiẽs ꝑ õꝛũ

verba mtelligunt᷑.vt Date claſſibꝰ vẽ⸗
ros cũ ecõtrario claſſes vẽtis.⁊nõ vẽ⸗
tos claſſibus demꝰ Itẽ Derflauit fiſtu
la buccas. Vel ẽ ↄuerſio caſuũ vel con
ſtructionũ.vel qñʒ totius ſnĩe.⁊ ðꝛ ab
hbypo qð ẽ trãs,⁊ allage qð ẽ mutatio.

Iñn hypallage. ij. traſmutatio·

Hypatõ dicũt greci iecur. Iñ hypati⸗

.

iecur Et coꝛ.ti.
Hyper grece.i:ſuꝑ latine

cus.a.ũ./q patit᷑ in iecoꝛe.vel ꝑtinẽs ad

ygaſpiſtes grece ic qd ꝓtectoꝛ lati
ne. Vñ Hieron ymuſĩ plogo Beñ. Kri
ſtes eiuſo otolomei hypaſpiſtes.

Hypꝑbaton ·ẽ qoãꝗ trãſcenſio ↄbo ꝝnoꝛdi

nẽ ebas. Wel ẽ loga ⁊ ſupgrediẽs oſtru⸗

grois vel ſnĩe traſcenſio.ſ.cũ verbũ aut

“
è üsl

ſnia oꝛdĩſie cõmutat᷑. Cuius qnq; ſunk
ſpecies · ſ.hyſterologia.vlł hyſterõ ꝓte⸗
ro.anaſtrophe.ꝑntheſis.temebſ.ſinereß

Hypꝑbole.ẽ dictio fidẽ exceds.augẽdi

mmuẽdi ve cã.ugẽdi vt iſte ẽ mue eã
didioꝛ. aq̃ͥlis velocioꝛ.leombus foꝛtioꝛ.
minuẽdi ve.vt Terrebit te ſomtꝰ folij
volatis.⁊ demgta ẽ ſuꝑ carbões facies
Hypꝑbolicꝰ.ca.cũ.i.excedẽs veri cone⸗

tatẽ.elatus.⁊ ab hypbole.

HMyphoꝛeus .rea.reũ.i.ſuꝑ 98 boꝛeas
flat.⁊ðꝛ ab hyꝑ⁊boꝛeas. Vn ⁊ qdã moõo

tes dicunt᷑ hypboꝛei.ſuꝑ quos ⁊ a q̃bꝰ

boꝛeas flat.q̃aꝛ hyꝑbatabate.dicunge
Hyꝑcatalecticꝰ. vide·. ĩ Catalecticꝰ.

Hypdulia.vide.S.in dulia.

ypphanus.na.nũ·i ſuꝑbꝰ. ⁊: ab hy
aphanus qð ẽ apporitio. Iñ hechy⸗

phama.me.i.ſuꝑbia.ſ.cũ aliq̃ſ vult ap

parere ſuꝑ ulud qð eſt

on. qð ẽ totũ vel oẽ.qð qñʒ ðꝛ ð Joue q̃ᷓ
ſuꝑ oĩa ẽ.qñq; de ſole.q̃ ſupꝛa faciẽ to⸗

tius tre in circũitu fert᷑. qnq; de quooã

gigãte q̃ ſuꝑ oẽs alios fuit.

Hyplydiꝰ 8ꝛ ab byꝑ ꝛlydius. qd dꝛ a⸗

cutus ſonus ĩ muſica.⁊ẽ hiꝑlidius ideʒ
qð lidius.ſ.acutꝰ ſonus ĩi muſica

Hypꝑſintelicon.i.pluſ q̃ʒ ꝑfectũ.qð ſᷣte
ritũ apð grecos deſiãt rẽ mł to an ſᷣte-
ritꝗ. ⁊ : ab hyꝑ ⁊ ſintelicõ.qð ẽ ꝑfectũ
Hypſophia.phie.i.ſuꝑgrediẽs ſapia
Hyphen mtpꝛetat᷑ copulatio Eſt ei hi
phen.modus ꝓnunciandi qꝗᷓ ↄſiſtit in ꝰ

tmua pꝓlatoe dictionũ ſine vlla diſtin⸗

ctõe vt hic.PDopulus gẽtiũ ꝛc Et ðꝛ ſic
qꝛ vna dictio ſub.i.poſt aliã ſine diſim

ctõe copulatim ꝓfere
Hippocẽtaurus.ri.idẽ ẽ qð cẽtaurus:

ſcʒ mõſtrũ ex ꝑre hõ ⁊ cx parte equus.
ſicut onocẽtaurus mõſtrũ ex ꝑte aſinu

⁊ex ꝑte hõ. Mã onos aſinus ðꝛ. Et ðꝛ
ab hippos qð ẽequus:.⁊ centaurus.·

Hypocrita.te..p.ðꝛ fictoꝛ.ſimlatoꝛ ⁊
repſentatoꝛ alteriuſꝑſone Simulat ei
ſe eẽ io qð nõ ẽ. Et ðꝛ ab hypo ⁊ criſis

qð ẽ iudiciũ.qꝛ dũ intuſ maluſ ſir bonũ
ſe palã oñoit.⁊iõ de eo habet᷑ falſuʒ iu⸗

diciũ dũ falſo vultu incedit. ⁊ ſimular

Hyperiõ.oms i.ſuꝑ oĩa.⁊ ðꝛ ab hyꝑ 2

cboln
nhuuna
er olxonn
npomf
cmcti
ilirnonec⸗

Ans 1dronn

vodꝛomns
ſus delnidi⸗
ſyu wlatra⸗
t ſunsbai⸗
bypodronn/p
dronos gdt o
lwede⸗
dWesdr
dabenn eh⸗
bivw/
buinmierun
Pooncyan
Pyptonibie
ſtſencbednam

ſbaghovsc

MWsdon
RRde

NNr

7 RRNN
wwete
ſnages
islnm
Mlus:
cNalblois.
Hhumman
iß ni grhi
Aimni
Ann ricdi⸗
etfmngr. .
wlnmndi
Rtpngd
mnin
Anlſcetre
ſtimim, 4
ſihrang
Wſetie
Noteh d

SZ

—
Ri 6
nedn in d
elnpcrdoaſ
Cerdisyn
nſlo go donns
us VMrcdin
Aqs 19005
airrebh⸗
Wn ihy
uliclita

Lein mab byo?
iiniwa d⸗

t

.„R *

„ 64

Nbgaſie
„,

SS=ðſS
aem⸗
/ jiun⸗
„ * . 1
oe .
ls: uoſe
„ W
WeN N W.

e

qð nõẽ. Iñ hypocriſis.ſis.i.ſimulatio.
Hypodiaconus vel hypodiacon gre⸗
ce ↄꝛ ſubdiaconus latine.

Hippodꝛomuſ.mi.m.s.i.ſtabulũ equo

rũ vel toꝛmẽtũ factũ ad modũ vel ad
ſimilirudinẽ eq̃̊. ⁊ ðꝛ ab hyppos qꝗð eſt
equus.⁊ðꝛomoſ. ecntas Ver by
podꝛomus.mi.ðꝛ locus obſcurus.⁊ do
mus declmãdi ad neceſſitatẽ.vel locus

ſupꝛa vel citra.q̃ ſunt arcus dambula
toꝛij.ſuꝑ qͥs hoĩes ambulãt· Et pᷣm hoc
hypodꝛomuſ ↄpomtab hypo qð ẽ ſub
⁊dꝛomos qð ẽ curuitas. Vel ab byꝑ⸗
qð ẽ ſupꝛa.⁊ dꝛomos qð ẽ curſus.qꝛ de
ſuꝑ boĩes currũt ⁊ ambulãt · Vñ ĩ legẽ

da beati Sebaſtiam ðꝛ. Tũc iuſſit eũ ĩ
bipoðꝛomo palatij tãdiu fuſtigari qᷓ;
diu ſpiritũ exalaret.Et coꝛ.dꝛo.Vnde
Hypodꝛomiq; decus par ſit locuſ his
Hypophoꝛa ẽ obiectio ꝗᷓ duodenus:
põt fieri ab adũſario.⁊ðꝛ ab hypo qð
ẽ ſub.⁊ phoꝛos qð ẽ fero.i.dico.
Hippogabus.bi.m.g.i.nauis q̃ eq̃ tra
hunt᷑.⁊ðꝛ ab hippos qð ẽ equus.
Hypogeũ.gei.i·ſub t᷑ris ↄſtructũ ediſi
ciũ.qð nos antrũ vel ſpelũcã dicimus.

8ꝛ ab hypo.⁊ge qð ẽ tra.Sʒ hic hy⸗/

pogeus m.g.ðꝛ ſol qꝛ ſub tris vadit m

nocte. Vel hypogeus ðꝛ ab hyꝑ ꝗð eſt
ſuꝑ.⁊ ge qð ẽ tra.qꝛ i die ſuꝑ trã fera
rur. Vñ Muroꝛa. Vulpibus hypoge⸗

is aſſociandus abis. .— .
Hypolidius.dij.grauis ſonus ĩ muſi⸗
ca q̃ ⁊ ſublidius ðꝛ ·ab hypo⁊ lidius.

Hippomanes.nis.m.t.q̃ſi velox admo

dũ eqͥ. vñ ꝓpt᷑ ſuã veloeitatẽ ðꝛ ſuꝑaſſe

Atlantẽ curſu. Sʒ hoc hippomanes in
decli · neu.ge.ẽ ꝗqdã herba ꝗᷓ ſe comeden-

tes facit furere· Vel potius hippoma
nes ẽ virus qð ſtillat ab ingumne eꝗ ex
mmiga luxuria dũ amoꝛis rabie fert.⁊

dẽ ab hippos quod ẽ equuſ.⁊ mano.aſ

qꝛ ab inguie eꝗ diſtillat .Moc nouercę
⁊ malefice ſolẽt colligere.⁊ potõʒ moꝛ⸗
tiferã mde facere.quod venenũ ſimuit᷑
ðr hippomanes.
ypopir giũ.gij.n. S.dr illud ferreũ ĩ⸗
ſtrumẽtũ quoð retĩet ⁊ ſuſtiet ligna in

ℳ

igne. ⁊dicit᷑ ab hypos.⁊pyr.⁊ gero.qᷓ

ſi ſubtus ignem geres
Hyppo.i.ſub.Sed hyppos.i.cquus/
Hypoſtaſis.is.f.t.i.ſubſtatia ĩrellect ꝭ
ſine foꝛma.ſ.pᷣmoꝛdialis mat᷑ia.⁊r᷑ ab
hypo quod ẽ ſub ⁊ſtaſis quod ẽ ſtatus
vel ſtãs.q̃i ſubſtãs qꝛ hʒ ſubſtare oibuſ
ꝗcecidẽtibus:⁊ĩi ſe oia acciẽtia recibit
nullo tñ infoꝛmat᷑. Iñ hypoſtaticus:ca
cũ Et nortaqgreci vtunt᷑ eoẽ mõ hoc
noĩe hvpoſtaſis.ſicut nos vtimur hoc
noĩe ꝑſona. Vñ põt dici ꝙ tres ꝑſone
ſt ĩ dinĩiſ.vl hypoſtaſeſ.i.treſ ſubſitẽteſ
Hipotamꝰ mi.i:equus fluuial.ſqᷓdam
piſcis ſic dictus.qꝛ ſir equo ſilis.doꝛſu
iuba himmitu.roſtro reſupinato a pᷣmis
dẽtibus cauda toꝛtuoſa.vngulis bims.
die ĩ aqᷓs ↄmoꝛat᷑.nocte ſegeteſopaſcit.
Hypotheca.cę.f.p.ẽ cũ res cõmodat᷑ſi
ne diſpoſitõe pigneij.pacto vł cautõne
ſola mmtuemẽte.Et differt a pignere· qꝛ
pignus ẽ quod ꝓpt᷑ rẽ creditã obligat᷑–
Itẽ fiducia differt ab vtroq; · Eſt autẽ
fidueia cũ res aliq̃ ſumẽde mutue pecu
me gratia.vel mãcipat᷑·vel ĩ iure cre⸗
dit Itẽ hypotheca ðꝛ idẽ qdð apotheca
IJũñ hipothecarius.ria.riũ:qð ad hipo⸗
thecã ꝑtiet.Et hic hipothecariꝰi.apo
thecariꝰ vł q̃ rẽ noĩie hipothece accipi
Hipotheſis ðꝛ cã vbi cũ recta ꝑſona⸗

rrouerſia ẽ.Et hipotheſis ẽ ſubſtãtia ł

duſputatio.⁊ cõditio.vel ſuppoſitio. vel
ↄſenſus. Iñ hipotheticꝰ.ca.cũ.i.ↄditio
nalis.vel ſuppoſitiuus.⁊ðꝛ ab hipo qd
ẽ ſub. ⁊ theſiſ qð ẽ poſitõ. Iñ hyppothe
ſis.i.ſupoſitio. MUM
Hypoſenſis ẽ vbi diuerſa verba ſingu
lis q̃buſqʒ clauſuł ꝓpꝛie ſubigunt᷑.vt
Sic regẽ adijt.⁊regi mẽoꝛat.nomẽqʒ
Hir vigil interpꝛetat· genuſqʒ⸗
Hircama.me.ðꝛ qdã ſilua ꝗᷓ ſubiacʒ ſci
thie. Iñ hec hyrcama.me.ꝗoã regio i
li ſilue adiacẽs. Iñ hircanuſ.na.nũ.pe.
ꝓð. Vnde Muroꝛa.Doſt annos plures
hyrcanus ſurripit vnum.
Hircmus.na.nũ.pe.ꝓ.⁊ hircoſus.a.ũ
m codẽ ſenſu q̃ ẽ fetidus inſtar hirci · q̃i
q̃ ſudoꝛe coꝛꝑis fetido fetet.Hircinus
etiã ẽ poſſeſſiuũ de hireus.
Hircꝰ.ci:vide infra in hirquus-

Mirquulus.li.himi.maſ.g.puer libidĩo
ſus laſciuus vt hircus⁊ q̃ oculos ſꝑ
retoꝛquet ad anguloſcx mmia laſciuia
Mirquus.qui.maſ.ge.pſᷣim Suetomũ eſt
oculoꝝ angulus vbi purredo colligit᷑.
Et qꝛ ex nimia laſciuia ⁊ luxuria ſolent
qᷓpã retoꝛquere oculos ad hirquos Iñ
ðꝛ hic hircci.caꝑ.ſ.aĩal laſciuiũ ⁊ petul
cũ⁊ feruẽs ſemꝑ ad coitũ Cuius oculi
ad libivinẽ in traſuerſuz aſpiciũt.⁊ ad
hirqͥs retoꝛquent᷑.⁊ mde dictꝰ ẽ hircus
Or cĩ i nat ali hiſtoꝛia hircos ita eẽ li⸗
biomoſos. vt indignent ſi videãt aliqᷣs
coeuntes.vt in eos impetũ faciãt. Inð
hirculus.li.⁊ hirciolus.li.dim.
Hirſutus.ta.tũ.i.aſper pilis.vel pilo⸗
ſus vt hireꝰ Iñ hirtꝰ.ta.tũ.ꝑ ſyncopã

ꝓ hirſutus.ta tũ. Vñ de ſancto Joaãne
ðꝛ. Pꝛebuit hirtũ tegimẽ cameluſ.Dꝛo

pꝛie q̃ ẽ hirſutus.cuiꝰpili erecti extãt
Mirudo ims.i.ſanguiſuga.⁊ðꝛ ob here
o. eo ꝙ carm adhercat.Et ꝓ.ru PVñ O
ratiꝰ Mõ miſſura cutẽ mſi plena cruor
hirudo. Iñ hirudmeꝰ.q.ũ.⁊ hirudinꝰ.a
u.in eodẽ ſenſu Inuemt hec hirũdo· mſ
p.n. ꝓ qᷓdã aue. Iñ hirũdimnꝰ.a.ũ.⁊ hi⸗
rũdineꝰ.a ũ.in codẽ ſenſu. MHirũdininus
etiã ðꝛ ꝑuus filiꝰ hirudĩs. Vñ Rles hi⸗
rũdo volat.nat hirudo·agitat aorũdo.
Pel ſic. Cõtat hirũdo·ſugit hirupo er
ſcit arundo.
Miſchiros grece latĩe ðꝛ foꝛtis .
NHiſpanus.m.fuit q̃dã rex ↄditoꝛ hiſpa
me: Iñ dicta ẽ hiſpama.me.Et hĩc hi⸗
ſpanꝰ.a.ũ.gẽtile.⁊ poſſeſſiuũ Et hic⁊ h
hiſpamenſis ⁊ ᷓᷣ ſe. gẽtile.⁊ hʒ ſex ꝓuĩci⸗
aſ.ſcʒ terraconenſeʒ cartagmnẽſeʒ luſita
mã.galiciã.beticã.⁊ trõſfrẽtũ ĩ regiõe
africe tingitaniã Et ſunt due hiſpame
ſcʒ citerioꝛ ꝗᷓ ĩ ſeptẽtrionali plaga alpi⸗
remo vſqʒ ad cartaginẽ poꝛrigit᷑. Vl⸗
teriꝛo qᷓi meridie a celtiben vſqʒ ad ga
dicanũ fretũ extẽdit᷑.Citxerioꝛ aũt⁊ vl⸗
terioꝛ dicta ẽ qi citra vel vltra. Sʒ ci⸗
tra q̃i citra fras ⁊ vltra vl qð vltra ſit
vl qꝛ nõ ſit pꝰ hõc vlla ⁊ alia terra
Miſpidꝰ.da.dũ.i.aſper.fetoſus.piloſuſ
hirſutꝰ ſqualidus.⁊ coꝛ.pe.
Niſtet. ſtri.mal.ge.fluuius ẽ q̃ ⁊ Danu

in tra illa abũdat.

bius ðꝛ. Vñ hiſtri dicti ſunt Si q̃ẽ de

coleho inſula qᷣoaʒ miſſi ad ꝑſequẽdos
argonautaſ.a ponto intranerũt hiſtæ·

fluuiũ.⁊ind a vocabulo amms qͥ a ma
ri receſſerũt hiſtri.dicti ſunt inð hec hi
ſtria ·ſtrie dicta ẽ ᷑ra quã mcoluerunt
Inde hiſter.ſtra.ſtrn.gẽtile.Et hec hi⸗
ſtrix. cis.qdᷣdã aĩal q̃ᷓoꝛupes ſpioſuʒ q̃a

Hiſtoꝛia dꝛ ab hiſtoꝛĩn q intpꝛetat vi

dere vel ↄgnoſcere. Antiq̃tꝰ eĩ nullus

ſeribebat hiſtoꝛiã mſi qꝛ inffuiſſet.⁊ ea
ſcribẽda eſſent vidiſſz. Vliõ ðꝛ ab hi
ſtoꝛm.qꝛ diu pſ̃terita ad nr̃aʒ memoꝛiaʒ
⁊notitiã reduẽ.Eſt ãt hiſtoꝛia res ge⸗

ſta a memoꝛia hoĩm. ꝛopt᷑ vetuſtateʒ

remota ·. In nr̃o tñ vſu ⁊ ſi nuꝑ vel ali
quãtulũ res retro geſtat ſit tñ dꝛ hiſto
ria. Iñ hiſtoꝛiola.le.dimi.
Miſtoꝛieꝰ ci.q̃ hiſtoꝛia deſcribit vel nat
rat.⁊ coꝛ.ri.⁊ põt adiectiue declmari.

MNiſtoꝛiographꝰ.phi.i.deſcriptoꝛ hiſto

riaꝝ Jñ hiſtoriographia.phię.hiſtoꝛie
Ddeſcriptio.
Miſtoꝛiologia.vel hiſteron ꝓtherõ eſt
ſentẽtie cũ verbiſ oꝛdo mutatꝰ vt Toꝛ
rere parãr flãmis ⁊ frãgere ſaxa.qð ſie
intelligaſ.Hyſteꝛologia ẽ mutatꝰ oꝛdo
ſnĩe cũ verbis.vt ĩ ſdicto exẽplo.CToꝛ⸗

rere parãt ꝛcẽ ſdꝛimo cĩ ſolẽt ĩ mola frã

gi triticũ ⁊poſtea toꝛrere.i.flãmas coq̃
Ergo ⁊ſenſus ⁊ verba ↄfundunt᷑. Item
Vingiliꝰ· moꝛiamur ⁊ in arma ruamus
P Rut peperit. Itẽ ⁊ vomit ⁊ po
iſtrio.oms.m.t.i.geſticularoꝛ tat.
ioculatoꝛ.q̃ diuerſos geſtus ⁊ hitus ho
minũ ſcit reſſentare.⁊82 ab hiſterion
qð ẽ geſticulari · qᷓ hiſterio. Vñ hiſte⸗
riones dicebant᷑ reſſentatoꝛes come⸗
diaꝝ·q̃ m recitatõe laruaſ ſuę faciei.ap
ponẽtes reſſentabãt hitꝰ ageſtus di⸗
ucrſon

Miulcus.ca.cũ.i.hiãs.fiſſus.rimoſus.⁊

ðꝛ ab hio.as. In eſtate t᷑ra ẽ hiulca.cuzʒ
E fiſſa ⁊ rimoſa caloꝛe ſolis.Et ↄpõit᷑ ſe⸗
mihiulcus.ca.cum.i:aliquantulũ hiãs
oꝑtus ex partc.
S5 ante O
Moligopomenon.eſt ſub paucis vᷣbis

Nnigiinit

ure/
9,mno
len
r lan
ſcrann
ſtircaro⸗
usfractus⸗
Hplocuutton
ſi⸗ 190en
ocauſtit⸗
Gt einb
Stotremd
tinnrenncn
Wo
New
Agoſos⸗
vitacaun
orri
anmtriln
migrau
ſprgewla
hnanac
encen
WGerand
Wonugucs
WRW
*Wd
ldddi⸗
Plat.
ſlaribi⸗
bꝛiule
Eiam
ico l⸗
nulmi,
ilofinita
mili
henmmteq
Pploltrurge
Matzfnplici
emicint

—

Miſiir in

3,prde
yanriti,

rlerim
hrtcſsſa
ichpidn
ncdord

— — =—
—

Wrnrenen
.Amnii ulis
inigentiiſa n
iß Noͤnycbh
hnüipewve;
veüri mon;
worſrtiad
Kni
i alnhiti
enue arinan⸗
dri ſonptoꝛ hiſto
nbir ddd

1 „
AWdaei⸗
deren
Rrage

. .

veniie
muru
mrinmuu

i —
MPe
S

multo uophenſio. vt h. Vꝛit amoꝛ ſda

ridẽ. Ocl hic. Moꝛs mala.moꝛs mtus.
malus actꝰ.moꝛs foſl vſus Cũba pu⸗
ella.puer Laçarus iſta notant.

MHolocarpamũ.nij.n· ſ.ðꝛ ab holon.qᷣ

ẽ totũ.⁊carpos qð ẽ fructus.quaſi to⸗
tus fructus.Et coꝛ.pa.
Holocauſtoma aſjn.t.idẽẽ qð holocau
ſtu. ⁊ ꝓp.pe.ntiĩ · ſeo pe/gtĩ coꝛ·

Holocauitũ.ti.n.S.i:ſacriſciũ:qð olĩ ſi

ebat de aĩalibꝰ bꝛutiſ. ⁊8: ab holon qð
ẽtotñ.⁊cauſtos quoð ẽ imcenſuʒ.q̃i to

tũ incenſuʒ.qꝛ totũ ĩcendebat᷑ ⁊2bure⸗

bat᷑.non comedebat᷑.
HMolofernes dr ab holon.quoð ẽ totũ⸗
fero.fers.⁊necis.q̃i ferens oĩbꝰ necẽ
vñ benc diabolũ ſist.
Molographũ.phi.i.teſtamentũ manu

gaurtor rotũ ſcriptũ.⁊ðꝛ ab holon qð ẽ
totũ⁊ graphia ſcriptura. ð
HMolon grecc.latine ðꝛ totũ.
HMoloſericuſ.ca.cũ.i.totꝰ ex ſerico:⁊ :
aob holon qð ẽ totũ.⁊ſcricꝰ. Iñ hec ho
loſerica.cę.ꝗdã veſt tõ ex ſcrico facta⸗
HMomagiũ iu ẽ qð fidelitaſ.tñ ſpe.e.ti-

in li.d feu.pomt illã dꝛnaʒ q; homagiũ
ẽ de his ꝗ̊ᷓ ad tꝑalia ꝑtmẽt.Et iõ ꝓ ſoũ
alibꝰ ĩidignũ ẽ vt qs homagiũ facere
pellat᷑. Filitas tñ ꝓ ſpualib p̃ſtatc qꝛ
Hlati bñ pſtãt fidelitatẽ.vt ĩ.c.antiqᷓ.de
pꝛiuil. Vel põt ſic deſcribi · Homagiũ

ẽ ꝗdã aſtrictio pᷣuitutis liberi hoĩs fa⸗

cta dño ſuo ꝑ pactionẽ.vel petitõʒ. ſi⸗

ue ſtipulatõe. ꝓmittẽte libero hoĩc do

mĩo ſuo fidelitatẽ.⁊ↄſtituẽte ſe hoĩem
vel vaſallũ ſuũ.Et in aliq̃bꝰ ꝑtibus fit
hoc modo.ille q̃ facit homagiũ coꝛam
dño ſuo flectit genua tenẽs manꝰ ſuas

diunctas ſimplicit᷑ int᷑ manus di. iuſ⸗
iuranvũ de fidelit ate ſſtans·. Et mutu

o ſe in ſignũ ſilitatis oſculant·.

Momagiñ decretale ẽ. Mã beęres hoĩs
mei q̃ cũ de ↄ ſuetusine poſſit ĩfeudari
Ip ↄſeq uens in homagiũ ſuccedere dʒ
infra certũ tẽpus me in dũm agnoſcẽę
fidelitatẽ mihi pſtare.⁊ ego teneoꝛ eu

ratõe talis feudi m hoĩem reciꝑe. ⁊ in
reccpiẽdo videoꝛ ſibi ius feudi decerne

Apr qð dici pot pomagium decretale:

Homagiũ edictale ſiue hereditarium̃
bm ſpe.ẽ qð aliq̃s bʒ coꝛpſo eſt heres.
Mã eoipſo qð adit hereditatẽ hoĩſ mei
ꝑſonã eius reſſentat.⁊ videt᷑ homiſ ho
magium ſubiſſe⸗

Homagiũ legiũ ſm ſpeẽ qd fit imꝑa⸗
toꝛi vel regi nulliꝰ alteriꝰ fidelitatc ſal

ua. Illð aut qð fit alijſũñ ðꝛ legiuũ.qꝛ fit
vl iuraèc ſalua ĩꝑatoꝛia hregia fiolitate

Homagiũ nõ lcgiũ.ẽ qñ aliqᷓd excipit᷑-
puta facio tibi homagiũ excepta fideli

tate quã dño tali legio teneoꝛ.vł ſaluo
ꝙ poſſuʒ cũ voluero dũm legiũ mibi
ſtituere.vel ſaluo.qꝛ nolo tibi õ talẽ iu⸗
Homęoſis ẽ miꝰ note rei ꝑ ſii⸗ rare⸗

tuomẽ eiuſ ꝗᷓ mag nõ ẽdemõſtratio. ⁊?

int᷑oꝛetat᷑ ſinilitudo.Huius tres ſunt
ſpẽs. Icõꝑabola.paradigma.i.imago
comꝑatio.exemplũ.vid locis ſuis:·

Homęoptoton ẽ cũ ĩ ſimiles caſus exi᷑
gut verba diuerſa. Sicut apud Enm⸗

um iuemt᷑. Merẽtes.flẽtes· lachꝛymã⸗
tes ⁊ miſerãteſ.pᷣm Donatũ vel ᷣm Be

dã· Momeoptotõ ẽ cũ diuerſis caſibuſ
variatoꝛatio. vt ait apl's Rho.xi· Qm̃

ex ipſo⁊ ꝑ ipᷣmaiĩ ipſo ſt᷑ oĩa.ipũ glia ĩ
Homęoteleuton ẽ cũ ſili mõ di ſecła.
ctõs plłime fimunt᷑.vt cos reduci qᷓ; re
lmq̃ deuehi.qᷓ;ᷓ deſeri malui Et ſit ꝓpꝛie

ĩ vbil. vt ᷣlbijt. abſceſſit.euaſi.erupit
Homerocẽtonas ⁊ virgiliocẽtonas ex

cerptioneſ gqdam ſunt ð libꝛiſ Homeri
⁊ Wirgilij m duobꝰ libꝛis redacte ĩ q̃⸗
bꝰ multi verſus ſ̃ter dictoꝝautoꝝ im

tentionẽ adaptant᷑ chꝛiſto. Vñ Hiero
nymuſ m epi.ao ſalmũ.õ·Quaſi non
legerimꝰ homerocentonas ⁊ virgilio⸗

centonas.i.opuſcula ð verſibꝰ Home

ri⁊ Virgilij ↄpoſita Et ꝓd.to.Quidã
ſane excerptoꝛeſ libꝛoꝝ Homeri vir
gilij trãſcurrẽtes. vbicũq; inuenerũt

aliqd qð ſuę matie poſſent adaptare.
pũcto ſiquerũt.vt qũ ↄpilarẽt ꝓmpti

us inuemrẽt.⁊ ab hmõi pũctatoe cen

tones dicunt ſcripta ex verſibꝰ ↄpila⸗
ta hmemde collectis. ⁊ ᷣm mareriã ↄti

nuatis. Cento eĩ vt dicũt ẽ vbũ grecũ
ixẽ qð pũgo. Iñ ðꝛ cẽto oms.idẽ qð pu
ctꝰ. Et declinat hic virgiliocẽto:omiſ.

—

=W

pic hoinerocẽto.om̃ſ.vñ virgiliocẽto⸗
nas homerocẽtonas ſ t actĩ plurales
Homicida.de.pe.ꝓ.i.hoĩeʒ ce greci.
Cens.i.occidens. H
Momicidiũ.dij.ðꝛ hoĩs occiſio ab hoĩe

vel ẽ iẽ quod homagium.
Momo.ims..t.Sd ab humꝰ. q̃ſi humo
qꝛ ex humo eſt effectus. Iñ q̃ttuoꝛ di⸗
mi.iſ.homũculus.homũcio homullus-
homullulus.Qã vt dicit ſoꝛiſcianus
in.·ʒ.ligᷓ gemmãt.l.añ.us.vel.a.vel um
Tvlus.vla.vlũ.faciũt iteꝝ dimi.vt ho⸗
mullus.homullulus.pauxillus.pauxil
lulus.Et põt diciq hõ q̃ttuoꝛ dimi.ha
buit ꝓpt᷑ eius q̃ttuoꝛ tranſgreſſiones.
Pꝛima fuit ĩ ꝑadiſo. Scda legis nata⸗
iſ.Tertia leg moſaieę.Quarta leg eu
ongelice. Diminut? ẽ etiã hõ ĩ tꝑibus.
ꝗqꝛ antiq̃ſſimi vr dicitſoꝛiſcianꝰĩ.õ·li:ð
clmabãt hõ hõms.ſᷣ mutata ẽ.o.ꝓd.ĩ
i.coꝛ:⁊ dicimꝰ hõ.hoĩs.vñ Enmꝰ Wul
tur ĩ ſiuis miſen mãdebat homonem
Momophagia.gie.f.p.vna vłſil iſ ↄme
ſtio. ⁊2 ab homoſ qð ẽ vnũ· phagin
qð ẽ comederc.
Moõgeneꝰ.a.ũ.i.vm̃ꝰ nate.vide.S.ete⸗
Momonymꝰ.a ·ũ.i.eq̃uocꝰ rogeneꝰ
̃m dialecticos.ſ.vnũ nomẽ pᷣncipalit᷑
ex diuerſis ĩpoſitõibꝰ plura ſigmſicãs
ic hec homonyma mę.i. ęq̃uocatõ pᷣm
Hugl.Vcl vt ſoꝛiſcianus dicit · Hõny
mũ ẽ vnũ nomẽ plura ſigm̃ſicãs.⁊ hoc
ꝓpꝛijs ⁊ appellatĩs. In ꝓpꝛijs.vt pir
rhns filiꝰ Achillis ⁊ Ppirrhus rex epiro
taꝝ. In appcllatiuis vt Nepos.filius
filij nepos.luxurioſuſ. Itẽ acies ferri
oculoꝝ ⁊ militum. .
Homopaſia.ẽ attributõ ꝓpꝛietaſᷣ vm̃
uſ alteri.vt Limgua mea meditabit iu
ſtitiã tuã.Ligue eĩ ẽ loq̃ ⁊coꝛdis medi
tari Vñ qð coꝛdis ẽ attribuit lmgue
NMomophoſis.eſt expoſitio ignot᷑i per

Eque magis ignotũ vt q̃o ẽ palmito.aſ

htaxo. as. Wel qñ ꝑ grecũ expomt᷑ la
Homos grece larine ðꝛ vnum ··
Homouſion.vel homouſios.i.vm̃us ⁊
eiuſcẽ ſubſtãtie vel aſſimilatio. ⁊82 ab

Moꝛologiũ

homos qðc vnũ.⁊vſia qð ẽ eẽntia.dł
ſubſtãtia. Vñ Jeſus chꝛiſtꝰ dñs nr̃ di⸗
ctꝰ ẽ hõuſius.i.vmꝰ eẽntie vel ſubſtan⸗
tie cũ patre. Vũñ ipſe dicit Joãms.6· E
go vpr vnũ ſumꝰ Itẽ ſᷣm pap·Hoõuſio

i.ſiłis ſubſtãtię.qꝛ q̃l deꝰ tal imago ei⸗
Momoteuſis mterpᷣtat᷑ ſilitudo.ꝑ quã
minꝰ note rei ꝑ ſimilituomẽ eiꝰ ꝗᷣ ma⸗
gis ẽ nota.pãdit᷑ demõſtratõ.ſᷣm Hug
Honeſtꝰ.a.ũ.q̃ mhil habet ᷑pitudis q̃i

ſtatũ honoꝛis ↄſeruans. Inde honeſtaſ
aſ.i .ꝑpetuꝰ honoꝛ.q̃i honon ſtatus

Honoꝛ.vcl honos.pᷣm MDap.eſt gra di
gmta.collatio ĩ rebꝰ vel dictis .pᷣmiũ
ſacrificiũ.digmtas aliq̃. Vel ẽ reuerẽ⸗
tia alicui exhibita.⁊ẽ in honoꝛãte.Et
attendit᷑ nõ ſolũ ĩ reuerẽtia ſed etiã imn
admiſtratõe eoꝝ ꝗᷓ ſunt coꝛꝑi neceſſa⸗
ria Et vt dicit phuſm.ꝗ:ethico ꝝ Wir
tutis pᷣmiũ honoꝛ ẽ.⁊attribuit᷑ boms
Honoꝛculus.li.pe.coꝛ:.i paruus honoꝛ
HMoꝛa.rę.cũ.h.ẽ dien ⁊cẽ̃ ſpaciũ in q̊ me
dietas alicuiꝰ ſigm oꝛièe ĩ oꝛiente.⁊ me

dictas alteriuſ occidit in occidẽte. IJtẽ
oꝛa.oꝛe:ſine.h.ẽ regionũ vel fimũ.vl ve

ſtiũ. Cũ eĩ regionẽ vel finẽ vel extremi
tatẽ veſtimentoꝝ deſigre volum? ꝑ H
nomẽ ſcribendũ ẽ ſine. h. Item aliqñ ẽ

plis nũeri de os.oꝛiſ.oꝛa. Vñ Oꝛaſ mãũ
dus hʒ. nox hoꝛas chlam ys oꝛaſ. lſpi

ras hoꝛã vbi tempus ſigmſicabit
HMoꝛde aceuſ a.ũ.vel hoꝛdeiceꝰ.a. uz qð
ſit de hoꝛdeo vel eeff.
Hoꝛcolũ.li.dimii:paruũ hoꝛdeũ. IJn
hic oꝛdeoluſ.li.di.ꝑuiſſima collectio m
pilis palpebꝛaꝝ ĩ medio lata hoꝛdei .
nuũ ſimilans
Hoꝛdeũ. dei.ẽ qdᷣddã genus frumẽti.⁊
ẽ frigidũ ⁊ hũidũ ð
Hoꝛno.aduer.tpiſ .i. hoc anno. 282 ab
hoc⁊ annus.⁊ Jñ hoꝛnus.a.ũ.⁊hoꝛno
tmus.na.nũ.pe.coꝛ.in eodẽ ſenſu.i.hu⸗
ius anni.deſigt tñ qñʒ tẽpus mdet᷑mĩa

HMoꝛolo gicꝰ.ca.cũ.pe.coꝛ.qᷓ hoꝛolo te
gio colligit hoꝛas. vel qð ꝑtinet ad ho

„

rologiũ.

—

N . ——

HMoꝛzꝛe .gij. n. S. vbi hoꝛe legunt᷑ i⸗
colligunt᷑ vel intelligung..
NHoꝛoſcopus.pi.m.iſ.i.hoꝛaꝝ ĩſpectoꝛ

ͤizen
tatufhenß
lnigne
Fißeaſnt
ſlbowſco
Prrotd
mahch⸗
itertiloc
berot borreh
Pyreddhsl
rmtunn
Prrido
Pwreſc
ende
Horolann
hotigoyti
ſcihi lu
Mmupe,
Hurain44
zakoedics!
Glalediig
Psnäͤz
Vrlges
a
krNN
B
10robh
umpete
itus iih
piebaytr
bntort⸗
Nvrali
ſſi An,
cnerenat
iiltot ri
Pfiriſri
ahrbpßim⸗
prpioi
Mäütins
Meenhht

Nheti

t huene
D

bchbdioi,
iantdeſibſt
eerhinsg
Vümgidi
Piſwn
erdekflnnugg
ſimirnic
miriſnh
hibebatnsi
rums Imndni
i vonon eungs
Ma aA
mi umdur bonn

Nemeyrusbono:

. „. „
3 * „ V
WN
.„r*
—— S
R WNN
. D
rotocde
1 2 ne 4
õõ v
DKE.
4 ℳ
eCe ed .
„.— W

””
o 1

4 „ . *
èůłM
dewol Me.è y,

— AG 5

9
.

„EV
2

2 * .
HS * 6

( 4
eh.
, e,

Et vꝛ ab hoꝛi ⁊ copos qʒ eſe laboꝛ vłinj

tentio.q̃i in cognitione hoꝛaꝝ inrẽdenſ
vel laboꝛãſ.vel ðꝛ ab hoꝛa ⁊ſcopim.qdð
ẽ ſpeculari.qꝛ ꝑ hoꝛas natiuixates ho⸗
inmũ ſpeculant᷑ diſſimili ⁊ diuerſo fato
Jñ h̊hoꝛoſcopiũ pij.i.hoꝛaꝝſpeculatõ
Hoꝛreũ.rei.eſt locuſ vbi repome hoꝛde
um.⁊8ꝛ ab hoꝛdeũ.dei.q̃i hoꝛdeũ.Gene
raliter tñ locꝰ vbi repomt᷑ annona gli
bet ðꝛ hoꝛreũ · vl dꝛ ab hoꝛrco.res.q̃a
Hoꝛridulus.la.lũ.dimi.i. ſpicl hoꝛret
aliquantulum hoꝛridus.

Hoꝛridꝰ.a.ũ.i.t᷑ribilaboĩabil.frigoꝛo⸗

Horꝛripilatio.omiſ.ẽ qũ pi ſus.tremẽs/
li capitis ſ̊ hoꝛroꝛe erigung.
Moꝛtolanus.m.m.s.i.cultoꝛ hoꝛti.Et
nota ꝙ antiq̃ dicebãt hoꝛtulanꝰ.pꝑ.u.ĩ
ſecũda ſyllaba · S moderm dicũt hoꝛ
tolanus.p.o. H
Hoꝛtꝰ ti.m.iſ.i.ager amenꝰoleribꝰ abũ
dãs.vł ꝑadiſus Jñ hoꝛtulꝰ.li·di.i.ꝑuꝰ
Moꝛula.le. i.i:ꝑua tꝑis hoꝛa· hoꝛtꝰ.
Hoꝛus.ri.q̃ pᷣmas hoꝛas inuemit.

Hoꝛuſpex.cis.vel hoꝛiſpex.cis.ille q̃ in

ſpicit hoꝛas.Et hic hoꝛuſpicus.ci.i.ho
raꝝ inſpectoꝛ.q̃ etiã hoꝛoſcopus dꝛ.
Hoſpes.pitis. .t.q̃ recipit ⁊q̃ recipit᷑
82 ab hoſtiũ ⁊ peto q̃i hoſtipes.i.hoſti

unm petẽs q̃ hoſtio pedẽ inferat. Ilnti⸗
Itus eĩ hoſpitcs q̃ recipicbant ⁊q̃ reci⸗

piebant᷑ vemebant ad hoſtium ⁊ pone
bant pedẽ ĩ eo.⁊ firmabant ꝙ vnus nõ
deciꝑet aliũ PVñ q̃ recipit ⁊ q̃recipit ho
ſpeſoꝛ. Vterqʒ eĩ ponẽdo pedẽ ĩ hoſtio
amicitię pactũ firmabãt.Vñ q̃dã.Eſt
qᷓ ſuſcipit.⁊ q̃ me ſuſcipit hoſpes.
Hoſpitiariul.rij.⁊ hec hoſpitiaria.rie
cuſtos hoſpitij· ⁊2 ab hoſpitii.
Hoſpitiolũ.li.dimi.i.paruũ hoſpitiuʒ.

tati iure mhabitat.⁊imde trãſiens mi

grat.Hoſpitiũ vᷣo ſcolariũ ẽ.ſed domꝰ
eſt burgenſis.qui eam locat.
Hoſpita.te.f.p.i ſingulari.ꝗᷓ recipit ł
recipit᷑ ĩ hoſpiciũ.ſ.ꝑegrina.aduena.ſ
in pli ẽ ge.n.hñs tm̃ ntm̃.actm̃⁊ vtm̃.
aſicẽ exeroclitũ. Vñ pluralit᷑ ntõ hec
hoſpira.actõ h̊ hoſpita·vtõ o hoſpita
NHoſpitabilis.lis.2.t.⁊ hocle.q̃ libent᷑

hoſpitat᷑.vł q̃ͥ ẽ dignuſ vt recipiat ĩ bo
Hoſpitalis..t.⁊ h̊ le.pe.ꝓ.qui ſpitiũ
bemgnus ⁊ ꝓnus ẽ ad hoſpitandũ Itẽ
hoſpitale.lis. neu. ge.? vbi ꝑegrim reci
piunt᷑ ĩ hoſpitio. Iñ hic hoſpitalarius

rij.cuſtos hoſpitalis.vł qͥ ẽ de hoſpitali

Et hec hoſpitalaria.rie.m eodẽ ſenſu.

Hoſtia. hoſtię. f. p.ðꝛ ab hoſpis · Moſtie

cqũt erãt ſacriſicia.q;̃ fiebãt anteqᷓʒ ꝑge

rẽt ad hoſtes:q̃i ꝓ hoſtibꝰ deuĩcẽdis fa
cta. Sʒ victĩe erant ſacriſicia · qᷓ pꝰ vi⸗
ctoꝛiã vici hoſtibꝰ imolabant᷑ Et erat
victie maioꝛa ſacriſicia qᷓ; hoſtic. Vnð

Pictia ꝓ vieiſoat.poſtia p ſuꝑandis.
HMoſtiatoꝛ.torn.m.t.i.viatoꝛ.q ⁊ hoſtia⸗

rius dꝛ.qꝛ cuſtodit hoſtiũ.Et inde ho⸗

ſtiariꝰ ðꝛ ĩ eccleſia ab officio.qꝛ ſſit ho
ſtijs tẽpli. Ipſe eĩ tenẽs clauẽ.oĩa intꝰ

exteriꝰ cuſtodit.⁊int᷑ bonos ⁊ malos

hũñs iudiciũ.ᷣfideles recipit.⁊ĩſideles re
ſpuit. Er bhoſtiaria rie· ꝗᷓ cuſtodit ho

ſtiu. 1 hoſtiariꝰ.a.ũ.qd ꝑtiet ad ſtoſtiũ
Hoſticapa.pę.2.t·q̃ vel qᷓ capit ho ſtem
Hoſticida.de. 2. p.q̃ vel ꝗᷓ cedit hoſtem
Moſticinda.9. p. ꝗᷓ vel ꝗᷓ ſcindit hoſtem

ſtuc?. ca. cũ.i.hoſtilis vel immicus-

vel hoſtis. ⁊coꝛ.ſti. Hñ im Rluroꝛa.l⸗o

ſtica ſunt eius colla ſubacta manu-

Hoſtilis. lis. 2.t. ⁊ hoc le.qdð ptinet ad
oſtẽ.⁊ ꝓ.pe. Iñn hoſtilit᷑ adu.⁊ hec ho⸗

ſtilitas.tatis.i.immicitia.
Hoſtimentũ.ti.n.s.i.gquamentũ.ęqua
liras.vel illud õ qð podus exequat᷑ in
Hoſtiolũ.li.di.i.paruũ hoſtiũ. libꝛa.
Hoſtis · ſtis.ↄ.t᷑.ðꝛ ab hoſtio.is.qð ẽ ęq̃

re.qꝛ ęq̃ fronte eat ad bellũ ſpꝛopᷣe qᷣdẽ

hoſtes dicunt᷑ q̃ ęquales ſunt ⁊equalit
ſibi muicẽ debẽt.q̃i q̃ mhil ſibi debent
nec vnꝰ mag tenet᷑ alteri q̃ᷓ ecõtrario
VBũ hoſtes ꝓpꝛie nõ pñt eẽ chꝛiſtiam in

rer ſe. nec hoſtile = int᷑ eos.qꝛ chꝛiſti
am̃ ſemꝑ debent ſi

debent ſibi mnuicẽ aliq̃d ſalteʒ
cauſa chꝛiſtiamtat..ſed chꝛiſtiam ⁊ ſar⸗

racem ꝓpꝛie dicunt᷑ hoſtes qꝛ mhil ſibi

muicẽ debent Si ei viliſſimꝰ ſarracenꝰ
caꝑet regẽ frãcię tantũ deberet illi q̃n⸗
tũ rex francię deberet illi ſi eũ caperer
vl hoſtel dicunt᷑ ab hoſtiẽdo.i. ęquãdo

meæma victoꝝ Solẽt eĩ hoſteſ victoꝛcs

menia victoꝝ boſtuũ adequare.i.cũ t⸗
ra eq̃ facerei:deſtruere deicereꝑtra-
Hoſtiũ ſtu. n. S.i.ĩtroitꝰ domꝰ.ſ.ianua
æ8τε ab hoſte q hoſtes arcet. ⁊ſic aſpi⸗‚
rat᷑ ĩ pᷣncipio. Bel potius ðꝛ ab obſtã
vo.⁊ſic non aſpirat᷑.⁊ſimilit᷑ oĩa q̊̃ veni
unt ab eo. nõ aſpirantł. Mic etiã hoſtia
dicunt᷑ fluuio ꝝ exitꝰĩ mare.iſ.loca vbi
intrãt mare qꝛ hoſtibus illuc ſolemꝰoc
