mnus ſcelere. Iñ ſceleroſitas.tatis.Itẽ q

ſcelus ðᷣꝛ ſcelero.ras.⁊ inde ſceleroꝛ.ranj
Iſ ſceleratus.ta.tũ.jn quo eſt ſcelus.
Sʒ ſceleſtꝰ.ſta.ſtũ.p quẽ fit · Sceleroſus
So q̃ faẽ Et ẽ ſceleroſus pluſq; ſceleratꝰ
Schema.maſ.n.g.iimago vlł ſigura.vł
mModus loquẽdi ·ſcʒ ſolęciſmꝰ figura⸗Et
fit ſchema pꝛie ſolũ oꝛnatus cauſa Me
taplaſmꝰ vo cauſa neceſſitaſ̃ fit. vel or

natus ĩ metro.Tropꝰcaquſa vtriuſqʒ. tã

n metro qʒ in ipa pſa ſᷣm Nugj.
Schematiſmenos.i.deefectꝰmodi loquẽ

DDi.i. 732 a ſchema qð ẽ modus loquendi⸗
Aumene. qð eſt defectus: Item ſchema ðr

Scat tulu balbutit vl
q̃ habet talos extẽtos · vlł excecẽtes Vel
ſcaurus grece.latinc r calix Iñ ſcaurꝰ

oꝛnatfus vel figura. Vñ in donato ör

ctioms.⁊ ſnie.Sicut eĩ homo varijs ve⸗

ſtibus coꝛat᷑. ita oꝛatõ latinitatis ram
ſoluta q́; ligata ſchematibꝰ adoꝛnat᷑.Et

ſic ꝛ ſchematiſmenos.i.defectꝰ oꝛnatus

figure.qͥ fit ex carẽtia ðbite ĩtelligẽtie
yvlↄðꝛ ſnĩa figuratiua de fectius Sigtio

g̊ dictioms eſt q̃i oꝛnatus ⁊ figura ipᷣius

vſ qñ deficit a ꝓpꝛia ſigẽtione.eſt ibi defe⸗

ctus oꝛnatus ⁊ figure.i.foꝛme dictioms

ſẽ ſigtio.Et coꝛ.me.⁊ acuit᷑ ijn fine Pñ
Hierommus ĩ plogo Job. Et greci rhe

toꝛes vocant ſchematiſmenos.
Scena.ne.f.g.i.vmbꝛa⁊ðꝛ a ſcenos ꝙ ẽ
vmbꝛa. Et ſcena.i.vmibꝛaculũ loeus ob⸗
umbꝛatus in theatro⁊ cortmis ccoꝑtꝰ

ſi łis taberms mercẽnoꝛioꝝ ꝗᷓ ſunt aſſe

ribꝰ ⁊coꝛtiis cooꝑte. Et hᷣm h̊ ſcena pᷣt

mus erat ↄſtructa In illo vmbꝛaeulo la
tebãt ꝑſone laruate ꝗᷓ ad vocẽ.recitaton⸗

exibãt ad geſtus faciẽdos. Et hĩc ſcena

ð qñqʒ torũ theatꝝ.qũqʒ recitatõ ſcri

pture. qñqʒ; ipᷣa ſcripta.qñqʒ allocutio

diuerſaꝝ ꝑſonaꝝ vel diſtinctio ſcripte

ãibi recitabat᷑.vt ĩ Terẽtio. Iñ ſcemcꝰ

ca.cũ.pe.coꝛ.i.vmbꝛatilis vł theatralis
vel q̃ faciebat luvos ⁊ geſtus in theatro
vel q̃ recitabat ibi ſcripturas.
Scenobates.tis.i · funãbulꝰ q̃ ẽdit᷑ ſuꝑ

funem. Et coꝛ.ba.vñ Juuenalis Rugur

ſcenobates medicus magus oĩa nouit⸗

Scenobiũ.bij· vide..in cenobium.
Scenofactoꝛia ars de ꝗᷓ fit mẽtio.Rcd⸗
is/ SZ ars faciẽdi taberna cula ł! vmbꝛa⸗
cula ul funes.ſcenos em̃ gꝛcce.dðꝛ vmbꝛa

fum̃s. & ſcenos qò eſt vmbꝛa. 82 grece
domus ſcenos ab vmbꝛatone HMinc⁊ ſi
militer grece ðᷣꝛ tabernaculũ ſcenos Ta
bernaculũ em̃ ad ſiliruainẽ vomicilij fa
ctũ ẽ.ſcenosꝗᷣ ſiue ꝓ vmbꝛa ſiue ꝓ taber
naculo.ſiue ꝓ fune pᷣt ↄpom cũ facio.vt
dicat᷑ ſcenofacio.cis.i vmbꝛaculũ.vlta
bernaculũ ł funes facẽ Iñ hͥ ſcenofactoꝛ

ðꝛ artifex faciẽs tabernacula.vmbꝛas.ł

funes Et ſcenofactoꝛiꝰria.riũ..ad ſceno

factionẽ. vel ad ſcenofaciẽdũ ꝑtinens.
Scenophegia.gic.f.g.qðdã feſtũ iudeo⸗

rũ.ſcʒ fixio vel devicatio taberna euli.⁊

draſone
memwr⸗
imumd
aireg
ufoſen
occiot
conedede⸗
brat ai
cn weg
Geoot
ſenoß
ims ſac
düisoen
habital
hytoerc
tobernan
g ihie
unmmz,
urumui

Ndooen

SPwocpen
Wsc
do o
no oddo
ſinedub
Seenos
ce dr yn
Geenot.
il imamn
wam
Rumm
Mm ,
Gmin⸗
hiemvdr
Wtrptr
Anmnga
knnar
mo⸗
nagrrgin
ſültegin
idrſ

r tiarziin

Korcöitſ⸗

eiſomedane
Tacne nfinei

NebEtgunt

Winas.

ern

VDl
mr nt a
Etfmdlomnbt
us q: nnodide
lovnb arlol
wũ ratoto
s Erhie en
d
a. Gedoan

ruebs Nun

anibe
nuuik,
ranvbinn⸗
uodaNb
trir Anri’
mliſes .
mnedonicih
braſe ptin
oniairu
ſamirto⸗
endensl
rüed ſcan
hüptinens

än

imnal

ptrum. ⁊uͤr a ſceptrũ.⁊gero. F
Sceprrũ.tri.n.g.vᷣga ptãtis ⁊ dicit᷑ a cę
pi ſterito ð capio.ſᷣm H̊ugꝗ.Dapias.vo
dicit Sceptꝝ vel ſceptron ᷣr regimen
vel virga regalis.⁊eſt grecum.
Sceſioſonomaton bᷣm Bedã ẽ multitu⸗
do noĩm ↄiũctoꝝ. diuerſo ſono vnã rem

Zꝛ a ſeenos. qðc vmbꝛa. ⁊ phagin q eſt
comedere.qꝛ tũc ĩ vmbꝛaculis ſalicũ co⸗

medebãt. VBlẽ ↄpoſitũ a ſcęnos.quod eſt

rxabernaculũ ſic factum að ſilitusmẽ do

micilij.qð grece ſcęenon ðꝛ ab vmbꝛatio
ne. Iñ h ſcęnophegia.gię.feſtů ſdictũ ſcx

Ledicatio tabernaculi.m q̃ vt dictum eſt

comede bãt ſub vmbꝛis ſalicum.Et cele⸗

bꝛat᷑ a iudeis in memoꝛiã expeditioms

qñ ab egypto ꝓmoti in tabernaculis de
gebãt. vñ Joãms.7· Dies feſtus iudeoꝝ
ſcęnophegia.Qð ſcʒ feſtũ iudei ſingulis
ãms faciebãt ĩ memoꝛiã bñficioꝝ.ꝗᷓ eis

Dñs ↄtulerat ĩ cæſerto.qũ ĩ tabernaclis

ha bitabãt. De h̊ feſto habet᷑ QLuid. 23:
qntodecĩo die menſis ſeptimi erũt ferie
tabernacloꝝ ſeptẽ diebꝰdño.et ut vult
Hugj.ĩi h̊ noĩe ſcenophegia lʒ coꝛripe ⁊ ꝓ
Sucere pe:ꝓ volũtate legẽtis.Eſt vo no

men nothũ qꝛ g̊ a greco deſcẽdit põt pe-
ꝓð.Qpud grecos em̃ in multis.vocalis
oũñ vocalẽ ꝓqucit᷑.ſed qꝛ ad foꝛmã latini
tatis reductũ ẽ.põt etiã coꝛripi in legẽ⸗

do.pud latmos em̃ vocalis añ vocalẽ
nõ ꝓducit᷑ mſi in pauciſ. In ſcanſione tñ
ſine dubio illa pe.bꝛeuis eet.
Sceęnos.i.fums.Et ſceęnos vl ſcenon gre
ce.ðr vmbꝛa latie⸗
Scęnotaphiũ phij.n.g.i.vacijũ ſepulcꝝ

i.imaginaria ſepulea ꝗᷓ fir cũ coꝛpꝰdeeſt

82 a ſcęnos ⁊ raphos.qd eſt ſepulcrũ-

Sceptriger.ra.rũ.pe.coꝛ qui gerit ſce⸗

ſigmſicantiũ.vt ĩ Iſa. Vęe gẽti peccatci
ꝓplo qui miq̃tate.ſemĩ neqᷓ.filijs ſcelera
rtis. Et mn pſalmo.ſdecceauimꝰcũ pribus
nris.ĩiuſte egimꝰ.miq̃tatẽ fecimꝰ.vlł ſᷣm
glios. ſi dicã. Nebulanix. grãdo ꝓcella-
Sceuus. ua.uũ.i.ſimſter flumĩa venti⸗
malꝰ.puerſus inimicus:
Scibiis. lis.⸗.t.⁊ h le.ad ſciẽdũ habilis
Siens.enij eſt peritus ſcientia ⁊ rebus⸗

Sciolus vo ſimulatoꝛ ſciĩe ac per tię q̃

ꝗ̃ ſe ſcire ꝓfitet᷑ oĩa.aut eẽ futa pᷣdicere-

Sciẽtia.tię.pᷣm Rriſtotilẽ.eſt habitꝰ con

cluſioms ꝑ demõſtrationẽ adquiſitus

Scientificꝰ.ca.cũ.i.ſapiens.ſciens.

Scylla.le.nomẽ eſt herbe.⁊ſcylla grece

latie ↄꝛ herba ſiue pᷣda.Et ſeylla ꝓpriũ

nomẽ puellc.Et fuerũt due ſcylle pᷣm fa

bulas ſcʒ filia mſi.ꝗᷓ fuit mutata in alau
dã ⁊ filia phoꝛcyms.qꝗ̃ fuit mutata ĩ mõ⸗
ſtrũ marmũ. Vñ ſcylla ſepe ↄꝛ illud mõ

ſtrũ vł locꝰ ꝑiculoſus marĩ qͥ ẽ ilud mõ
ſtrũ Iñ ſeylleꝰ.lea.leũ.pᷣm Mug.. Iſidoꝛꝰ

vo diẽ m.iʒ ety.Scyllã a colle ſaxũ emi

nẽs appellãt ſimile celate foꝛme ꝓcul vi

dẽtibꝰ. vñ ⁊ mõſtruoſam faciẽ fabule illi
dederũt q̃ſi foꝛmã hoĩs ſuccinctã capiti
bus camms ⁊colliſi illic fluct A(atratꝰvi
dent᷑ expmere.carybdis dicta.qꝛ gurgi
tibus occulij naues abſoꝛbeat.ſapᷣ.vo
dicit Scylle ſaxa latentia in mari.

Scrjndula.le.latꝰ aſſer qͥ domꝰ operiunt᷑
Scymphes quisã ſcribunt ꝑ.s.i pᷣma
ſillaba vic.Sin cymphes. D
Scjnodenta.ðꝛ ab odenta qð eſt dẽs; Et
vocamꝰſcmodẽtas quibꝰvoces cũ gemi
tu ꝓcedũt ⁊ðuplices habẽt dentes.
Scrjntilla. le.f. g. ð a ſcindo.dis.eo q; ꝓ
ſilir ab igne Et eſt ſcmtilla dũ art.Fa
uilla dũ extincta eſt. Iñ h̊ ſcintillula.le.
dimi. Et ſemtilloſus.ſa.ſum.
Sciolus.la.lũ.i.aliãntulũ ſciens.
Sciopodas ſiẽ diẽ Ruguſtinꝰm.iõ ci
ui. dei · ferũt eſſe gentẽ vbi ſingula crura

m pedibꝰ hñt.nec poplicẽ flectũt.⁊ ſunt
mirabilis celeritaſ.quos ſciopodas vo

cant.eo ꝙ; ꝑ eſtũ in t᷑ra iacẽtes reſupim

pedũ vmbꝛa ſe ꝓtegat. Iſiooꝛꝰ ctiã ĩ.xi⸗
etymo.dicit. Sciopodũ gens fert᷑ eſſe ĩ
etiopia.a ſinglis cruribꝰ ⁊ celeritate mi
rabili quos inde ſciopodas greci vocãt
qᷓ; ꝑ eſtum in terꝛa reſupmi iacentes.pe

dum ſuorum magmitudine adumbꝛantc
Scyphus.phi.calix maioꝛ.poculũ qͥ bi

bimꝰ ßᷣm Hug..Vel ßm ſdapᷣ. Scyphus
calix regius q̃ patera vocat vł phialia

Et eſt. S. pᷣma lra pᷣm Hug.⁊ in ſdapia.
nec debet. . n ꝓnũciatõe oĩno taceri nec

2

oĩno ꝓferꝛi.ſeð qſi medio moðo.qꝛ.s.ibi
quãtũ ad ſonũ liqueſcit aliqliter Klij ãt
ſcribunt ſine.s.cyphus.
Scipio.om̃s.vᷣga ↄſulũ.vl baculus ad
capiendũ aptus.⁊dðr a cepi ſterito Pñ
æquidã romanus dictus eſt. Scipio qꝛ
baculꝰa ſuſtẽtamentũ reipublice fuit.vł
parentũ ſuoꝝ. Et fuerũt duo ſcipiones
Sciroma. ſaxa dicunt?ᷣ. Iñ hec ſciroſis
duritia m ſenſibus ſine doloꝛe-
Scirpus.pi.genꝰ iũci eſt.⁊eſt planꝰſine
nodo. Iñ ſcirpeus pea.peũ.i.de ſcirpo ex
iſtens. vñ Exo.a· Fiſcellã ſcirpeaam.x
Sciſma.ma.neu.g.or diſcoꝛdia diuiſio
vñ Iſidoꝛus etymo.S: ſciſma ðꝛ quaſi a
ſciſſura aĩoꝝ. Eodẽ em̃ cultu ⁊ eodẽ vero
ritu credit ſciſmaticꝰvt ceteri ſolo ↄgre
gatiom̃s delectat᷑ diſcidio Iñ ſciſmaticꝰ
ca.cum.i.diuiſuſ.Et viffumt᷑ ſic p᷑ᷣm Boff
Sciſma eſt illicita diſſenſſio diuiſio vel
diſceſſio eoꝝ inter quos vm̃tas eſſe de⸗
beret Blſic. Eſt illicitus ab vmtate ec⸗
cleſie.vł ab vmũſitate diſſenſus.Differt
aũt ſciſma ab hereſi.qꝛ hereſis ĩ pᷣncipio
ſui habet ꝓꝑuerſum dogma. ſed ſciſma in
fine fingit aliquã hereſim vt recte ab ec
cleſia videat᷑ receſſiſſe.vt dicit Hierom⸗
ſicurgenus⁊ ſpẽs quia oĩs hereticus eſt
ſciſmaticus.⁊nõ eↄuerſo mſi durauerit
Scciſſura re.i.diuiſio ſeꝑatio ⁊ ꝛa ſcin⸗
Scitalis.lis.q̃dã ſerpẽs q̃ ſolꝰ do.dis
cũ oẽs ſerpẽtes pellẽ ſuã deponũt ĩ eſta⸗
te ipᷣe depomt ſuã ĩ hyeme.vñ ⁊ ſic dicta
eſt qꝛ ſciẽtior eſt alijs deponẽdo pellẽ.cũ
eã depom̃t in hyeme ſine leſione. Vel dỹ
ſcitalis.a ſcile.vł a ſceleqð ẽ lux. Iñ ſci⸗
talis q̃ſi lucẽs.qꝛ lucẽs ⁊ noua efficit᷑ de
Poſita pelle.vł qꝛ tanta pᷣfulget varieta
te tergi ſui.vt notaꝝ gra aſpicientes re⸗
tardat. Et qꝛ reptado pigra ẽ.q̃s aſſeq̃
nõ valet.miraculo ſui ſtupentes capit

Pñ Lucanꝰ m. 9 Et ſcitalis ſparſis eti⸗

am nũc ſola pꝛunis. Et cor.pe·
Seythe. dicti ſunt a qdã milite ꝑſico · qᷓ
ſcvthas ab eis diuiſit.ſcytha cognoĩato
3 hec ſcytia.tie eoꝛũ regio Iñ hic⁊ h
ſcytha the · gẽtile Et ſcythicus. oa · cũ

Scythipolis.oxpidũ ẽ qðdaʒ ſeythie
Scitus.tus.tui.i ſciẽtia vel cognitio.⁊
r a ſcio ſcis Et h̊ ſcitũ.ti.i.decretũ ſtatu
tũ vel indictũ.⁊ↄponit᷑ q̊ plebiſcitũ.Et
ſcitus.ta.tũ.i.ſapiẽs. Iñ ſcite adn.i.ſapi

en ter. Et ꝑ ↄpoſitionẽ.ꝑſcitꝰ.ta.tcũ.ꝑfcẽ

ſcitꝰ Et inſcitꝰ.ta.tũ.i.mſipiẽs In h ĩſci
tia.tie.i.inſipientia.vel ignoꝛantia
Scius.ſcia.ſciũ.i.ſapiẽs.⁊ dꝛ a ſcio ſcis

ꝑ ↄpoſitionẽ inſcius.a.ũ.i.neſciens.

Scobs.bisf.g.ferrũ qͥ ligna planãt᷑ vel
purgamẽtũ domꝰ. Vñ q̃dam. Wilia ſco
ba leuat.ſcobs ſcodis aſpera tollit.
Schola.grece: latine ꝛ vᷣacatio.qꝛ ibi

ſtudio vacamꝰ.⁊ in ſingulari cũ dicimꝰ.

Magnã ſcholã habeo. de loco intelligit᷑.

Cũ vo ðꝛ in plali. Magnas ſcholas.de

ſcholarib ĩtelligit᷑ qſi multos ſcholares
babeo Iñ ſcholaſticꝰ.ca.cũ.i.ad ſcho as
vlad ſcholares ptinẽs.ul aſſidnus.ł fre

quẽs ĩ ſcbola Et hic⁊ h̊ ſcholaris⁊ hre.

að ſcholã uel að ſcholas ꝑtinẽs. Et ſub
ſtãtiue ſepe ponit᷑ tm̃ ĩ cõi genẽ ꝓſchola

Scholari.ẽ ꝑſona vacãs ab huůa ribꝰ.

nis negocijs.ſcholaſticis dedita diſcipli

nis.⁊ðꝛ a ſcholi grece.qð ẽ vacatõ latĩe
⁊arisqð ẽ vtus.q̃ſi vᷣtutibꝰ vacans.
Scopa.pe.f.g.ꝗ̃dã arbuſtula Et ſcopa
pe. etiã dᷣr illud cũ quo domꝰ purgat᷑.⁊
fit ſepe ex ſcopa arboꝛe Vñ in euãgelio
Inuenit eã ſcopis mũsatã ⁊oꝛnatã. Iññ
bec ſcopula le.di.i.pua ſcopa. Iñ ſcopu⸗
loſus.ſa.ſux.i.ſcopul plenꝰ.qð ẽ ſcopoſuſ

Scopetũ ·ri.pe. p · loc? vbi. ſa.ſum. ð

Scopeꝰ.a.ũ.i.ð ſcopl ex abũdãt ſcope
Scopin grece latie ðꝛ intẽdẽ.vel iſtẽ⸗
Scopulꝰ.li.p.coꝛ.i.arduũ ſax ſpeculari
i.aꝛdua ⁊ſ̃rupra rupesapta ad ſpecu
lãdũ.⁊ ðꝛ a ſcopin.vł qꝛ facile inde poſſu
mus ſpeculari.vłqꝛ a lõge videt᷑ łIlocus
Iñ ſcopuloſus.ſa.ſuʒi plenꝰ ⁊ abũdans
Scoꝛia.rie.f.g.purgamẽtũ ⁊ ſcopulis
ſoꝛoæs metalloꝛũᷣ. ⁊92 ſcoꝛia ab exeoquẽ
do.łexcutiẽdo.qꝛ qñ excoquũt᷑ metalla⸗

tũc ſoꝛdes cadũt ⁊ excutiũtur Vñ Iſa.pᷣ

Irgẽtũ tuũ vᷣſuʒ ẽ ĩ ſcoꝛiã Itẽ ſcoꝛia.rie

ẽ ſuffocatõ veſice.ita ut vꝛina ðneget᷑ ulł

vẽtris officiũ. ⁊ tumoꝛ ĩ pectoꝛe repiat
Scoꝛio.oms.m · g· vicit᷑ ſtaltus ſtolious

ſtens
Gcoo⸗
jend
ſamm
lyreñ.
Cor
ta vonen⸗
Pos N
Gedp
toꝛmei⸗
rus
duplii
ſcooe
ilu
lofin
wlruß
n imſyl
Arirtitnms⸗
nusacdte w
Nonbrse
WnroNiun
tnecends;
Genpinshn
ſopini te
Goregrer⸗
Wde
GWd⸗
Wſcyin

grliens

Keno,
Mwzautr.
ſlolryror⸗
Gonnirn
edaccid
Noigratoe
ſornickcnc
norf
der
, Giren
tm
Ahehia
N
nm
Apeige

Boſeſch
vel cognino
titerttiſtn

glbietie

w ſpi
Könag
nigis i
digomt
s naolis
aiiane.
gnaglniin
can Moſ
iondli.
ddd
ſnalnäden
lwireligt
s hu
nics Cwbyrs
ci i dſcho
Nkaſtionnokfr
ſcbrꝛln.
8 geinis Et ſub
Gd
os Winni
ririin
Frten
wte !
krlirain

.ẽ f

fatuus. 18r a ſcoꝛi.

Scoꝛpio.oms.m.ge.vl ſcoꝛpiꝰpij.quod

idem cſt. dr qðdã aĩal venenoſum ⁊dici?
ſcorpio.q̃ſi ſcoꝛte pęo.quia ab anterioꝛi
ꝑte fingit blãdicieſ.ſʒ a poſterioti pũgit
Capite em̃ blandit᷑.ſʒ cauda pũgit. vel

dꝛ ſcoꝛpiꝰab arcu.vl ab arpe.qð ẽ mcur

uatgladius eo ꝙ caudã figat.vł arcua
ta venena diffũdat. Itẽ ſcoꝛpio ðᷣr qᷓdaʒ

piſcis vl vmis q̃ ledit dũ manu tollitur
Scoꝛpio eẽ ðꝛ ſagitta venenata.arcu ł

toꝛmẽᷣ excuſſa.ꝗ̃ dũ ad hoĩeʒ puemt vi
rus qð hʒ infundit. Itẽ ſcoꝛpio ẽ genus
duplicis flagelli.vl magm fuſtes. Item
ſcoꝛpio eſt quoddã ſignũ in celo.ĩ qð pſᷣm
poetas ſcoꝛpio aĩal fuit trãſlatũ.uł quia

cũ ſol eſt ſcoꝛpione.pᷣmos ſentimꝰfrigo⸗

ris aculeos ſpᷣm Mugj. vñ Scoꝛpiꝰeſt ſi⸗
gnũ.vmiſq; ſagitta flagellũ. Mogiſter

aũt in hiſtorijs ſuꝑ illud ʒ. Regj.iꝛ· ar
meus cęcidit vos flagelliſꝛc̃.ſic diẽ.ſcoꝛ

pio eſt rubus aculeatus vl flagellũ vᷣga

rum nodoſum vłſcutica.hñs m ſummi

tate glandes plůbeas.

Scoꝛpitis.huiꝰſcorpiris · qꝗdam gẽma.
ſcoꝛpionẽ. ⁊ coloꝛe.⁊effigie referens.

4
4

Scoꝛte grece.latine ðr dulce.
Scoꝛtes.tis.ſ.g.pellis arietis.

Scorrũ.ti.n.ge.i.imeretrix.q̃ apud gre

cos ſcytha vocatur.⁊ r a ſcoꝛtes pelle
arietis qꝛ defricat᷑ pelles q̃b coꝛruptela
fit.vl ðꝛ a ſcoꝛte.qð eſt dulcc.qꝛ ſcoꝛtato
ribus dulce eſt. Dñ Job. ʒi? Scoꝛtũ alte
rius ſit vxoꝛ mea.
Scotomia · mie.ꝗdã ĩſirmitas.⁊accepit
nomẽ ab accidenti.co ꝙ repẽtinas tene⸗
bras igerat oculis cũ vᷣtigine capiij. Iñ
ſcotomicꝰ.ca.cũ.talẽ mmfirmitatẽ patiẽs
Screa.ſcreę.f·g.pituita.ſtercus ſpurci
cia qᷓ ꝑ os ꝓij cdittur.
Scriba.be.nomẽ eſt officij.i.cãcellariuſ
Iñ ſcribatꝰ.tus:i.ſcribe officiũ vł digm
tas. ſed ſcriptoꝛ dꝛ q̃ frequẽt᷑ vł aſſidue
ſcribit.vel q̃ perixiã habet ſcribendi.
Scribe tabulaꝛij ſᷣm qͥſoã olim creabãt᷑
ad tps trienij ad ſcribẽdũ publica ratio
cmia ꝓuĩmciaꝝ.ſeu ciuitarũ.ſᷣm tccurj
Ce.t.ĩ rub.li.x. Et ꝓpꝛie ſunt illi q̃ ſcri⸗
bunt noĩatos ad munera. 2 honoꝛces ·2

vᷣbuta ſoluta.⁊ſunt tabularij.qꝛ publid
inſtris pᷣſunt in ſingulis ciuitatibus.Et
hi appellant᷑ libellarij. vt.ff. de re.iudi.l-
lib ellariꝰ. Et tabelliocs.vt in NMud de ta
bell.coll.ij. Alias ſcribe dicũt᷑.q̃ circa pᷣn
cipes vł alios magnos iudices ſunt ðpu
tati ꝓ actis ⁊ geſtis ↄfitiẽdis.Hi q; vo⸗
cant᷑ ſcriptoꝛes notarij.libellẽſes.prag⸗
maticales.epiſtolares.exq̃ſtoꝛes.ut.C S
appel.l.ſᷣcipimus.⁊.l.in offerendis.
Scribe logographi ſᷣm ccur..dicunt᷑ q̃
publicis ratiombus ſcribẽdis deputati
ſunt. Mã logos grece.rõnes publicas di

cimꝰlatĩe graphos ſcriptura. Ni etiã
nũerarij aꝓpellant.ut.C.ð ſuſcepto.ſᷣpo
Larcha.l.duos.lix·
Scribe cenſuales ſunt qui ſcribunt ceñ

ſum.C.de tabu.i rub.ili.xij.
Scriniũ.n.g·ðꝛ q̃ſi ſecretoꝝvlſcriptoꝝ
publicorum renditio.ſ locus vbi ſecre⸗
ta reponuntur.
Sermiarij ⁊ ſcrfnion memoꝛiales idem
ſunt ⁊ mgr̃i ſcrimoꝝ · Etiã ſcrmiarij ap
pellãt᷑ tabelliõs.ut.c.ad audiẽtiã.ð pᷣſc
Scrobs.bis·f.g.i.foſſa maxie in glo⸗
illa quã ſcrophe faciunt “

ficticiũ.ſ.ð ꝓpꝛietate ſonu ſumptũ. Iñ h̊
ſcrophula.le.⁊ ſcrophella.le.ambo dimi
Scrophule.ctiam dicunt᷑ ꝗdam apoſte

mata.ꝗᷓ ſolent naſci pueris circa collum

Iñ ſcrophuloſus:ſa:ſum.⁊ſcrophulatꝰ.
ta.tũ.i.plẽꝰ ⁊ abũdãs ſcrophul ⁊coꝛ.phu
Scrophina.ne.f.g. qddã mnſtr̃m carpen
tarij.⁊ ðꝛ a ſcrobs.qꝛ herẽdo ſcrobẽ faẽ
Scrupus.pi.m.g.lapis ꝑuus ⁊ aſper q̃
ſepe ſub talo iacẽs in calciamẽto multũ
ledit ⁊offendit.⁊ðꝛ a ſcrutoꝛ.aris.qꝛ qũ

latet in calciamẽto.ledit nos ⁊ cogimuꝛ

ipᷣm ſcrutari. Cui ↄtrarius eſt całculus
p ſcrupꝰvel ſcrupulꝰ.ðꝛ qdðdq pondꝰ ſex
ſiliquaꝝ põdere ↄſtãs.Et ꝑ ſimilitudimẽ
ſcrupus vel ſerupulꝰ r moleſtia.ſollici⸗
tudo anxietas.⁊dubietas aĩ .remoꝛſus
ↄſcientie. Vñ.i.Regꝗ.⁊ꝛ5 Mon erit tibi B
m ſingultũ ⁊m ſcrupulũ coꝛdis Itẽ diffi

puus ẽ · ſic ſubtilis queſtio parua eſt ad

B. 4.

vicẽdũ. Et ſicut ille multũ ledit iraa ſub

tilis quęſtio multũ ledit eũ qᷣ nõ eſt vm⸗
ptus in diſcernẽdo. In qinſitio ema que⸗
ſtio ren ſubriliũ.multũ ſolẽt ledere. Itẽ
a ſerupꝰ dꝛ ſcrupeꝰ.pea.peũ. Et ſcrupo
ſus.ſa.ſuʒ.i.ſcrupis plenus.⁊ abũdãs. et
oaſper.anxius.durus.difficilis.no⁊oſus.
obſeurus Iñ hec ſcrupoſitas.tat. Vnde
ſcrupea vlſcrupoſa ſaxa dicũt᷑ aſpera.
Itẽ a ſcrupulis ᷣr ſcrupuloſus.ſa:ſum.
ei.ſerupulis plenus ⁊ abũcons.vel aſper
anxiꝰ. du biꝰ. difficilis. nodoſus. obſcurꝰ.

Iñ h̊ ſcrupuloſitaſ.ta.i.ãxietaſ.difficu

Scrutmũ.nij.i.ſcrutatio.vłqᷣeq̃d tas.
qs ſcrutat᷑ interius de aliq̃ re Vñ ꝓphe
ta Defecerunt ſcrutantes ſcrutinio.
Scrutũ.ti.n.g.dꝛ veſtimẽtũ paupeꝝ la⸗
cerata ⁊ tetrita. ⁊82 a ſerutoꝛ.tarj· Itẽ
ſcruta dicunt᷑ extra.ſcʒ tripe.qꝛ in extis
ſcrutabant᷑ futura: vel ſoꝛdes purgan:
Vnde Oratius cpi. Vilia vendente tu
incato ſcruta popello-
Scurra.re.m·g.i.leccatoꝛ.vamiloquus.
Pꝛopꝛice ſcurra dr. qui ſequit᷑ curiã gr̃a
cibi. Vñ.2. Reg.õ· Et nudatꝰ ẽ q̃ſi ſinu⸗
Tetur vnd de ſcurris · Iñ hic⁊ ̊ ſcurrilis
Ble.pe.pd.aꝑ gẽminũ. r. Iñ ſcurrilit
odũerbiũ.Et h̊ ſcurrilitas.tadᷣi.leccaci
tas.turpirudo.turpis ludus.ioculari⸗
tas ꝗ̃ a ſtultis oᷣr curialitasvñ ad Eph⸗
SScurrilitas ꝗᷓ ad rẽ nõ ꝑtinet.
Scus.ncu.ge.indeclinabile.i.rotundum
vel rotunditas. “?
Scuteclla.le.r a ſcus vel ſenta.qͥꝛ rotũ
ds eſt. Iñ ſcutellula.le.dimi.Et ſcutella⸗
riꝰ.ria.riũ.Et h̊ ſcutellariꝰ.rij.qui facit
vel vendit ſcutellas.Et h̊ ſcutellariũ.rij
locꝰ vel vas vbi reponũt᷑ ſeutelle.
Scutica.oc.pc.coꝛ.i.loꝝ cũ qͥ vᷣberan?:
pueri.ancille.ſerui.⁊8z a ſcuta qð eſt foꝛ
ma rotuda ꝓpter rotũditatẽ coꝛrigiaꝝ
Scutiger.ra.rũ.pe.coꝛ.i.gerẽs ſcutũ.⁊
mueme ſubſtãtiue in quolibet genere ·
Scutra.tre.vas.qddã ẽ. ⁊vᷣr a ſeus vel
ſcuta. Et enuerant ſcutre.s.Reã.⁊7: imt᷑
vtẽſilia tẽpli.altaris vaſa.ſ.eq̃lis ampli
tudinis.ĩ oꝛc⁊ ĩ pfundo ad calefaciẽdũ.
= Scutula le.f.g. momle rotundũ ex auro
vl argẽto.⁊⁊ a ſcuta:qð eſt foꝛma rotũ

da. Vñ. i. WMachabe. 4 .: zuerũr faci?

temopli coꝛoms aureis ⁊ ſcutulis Et coꝛ.

tu. Iñ ſcutulatrus. ra tũ.i.ſcutula oꝛnatꝰ

vel ſcutulã poſſidẽs. vl qd habet in ſe or

bes ĩ ſimilitudĩnẽ ſcutulan. ſicut qᷓdam

veſtes.a qᷓ̃dam aĩalia. Vñ ⁊ ſcutulatꝰdr
equus ꝓpter oꝛbes quos habet cãdidos
inter purpureos. Itẽ h̊ ſcutulata.te.vel
F ſcutulatũ.ti.dᷣr ſmndumẽtũ quoddam õ
cioſuʒ.⁊ẽ ꝓpꝛie veſtis qᷓ hʒ m ſe quoſoam
oꝛbes vel circulos.ſiẽ patet in quibuſ ã
panms ſericis.vñ Ecech.ꝛ7 Gemmam
puꝛpurã aſcut lata poſuer̃t ĩ mercatu
tuo Irem mnuemẽt᷑ h̊ ſcutulũ.pluꝛalit᷑ hec
ſcutula.dimi.i.paruũ ſcutũ. 3
Scutũ.ti.n.ge.ðꝛ a ſcuta:.te· qᷓ eſt foꝛma
rotũda.eo ꝙ antiq̃tus ſcuta ſiebãt rotũ
da. vel ðꝛ ab excutio.m̃s.co ꝙ a ſe exca⸗
tiat ⁊ cijciat icrum telon. Jũ R̊ ſcutulũ
li.dimi.Et ſcutatꝰta tũ.i.ſcutũ hñs. vel
ſcuto armatus.vel inſtructꝰ Et ſcutari
us.rij.ã facit vel vendit ſcuta.
ante G—
Sebaſtꝰ.ſti.i:auuſłꝰ menſis.Greco eſ

Fmone ſebaſtꝰ tm̃ valet q̃ntũ auguſtus

Iñ ſebaſtia.nunc r qdam ciuitas. que
olim dicebat᷑ auguſta ab RNuguſto.
Sebũ .bi.dꝛ a ſus.qð modo ðꝛ vulgo.ſc⸗
pũᷣ.pi.i.adeps pĩguedo axũgia.Et dᷣrſic
a ſue.q̃i ſuenũ.qꝛ plus pinguedmis ha⸗
het illud aĩal qᷓ; aliud.
Secen ti.te.ta.ðꝛ a ſex ⁊centũ.⁊ abijcit.
x.⁊8 ſecẽti.vł mutat᷑ m.s.ſᷣm qſdã ⁊ :
ſeſcẽti.te.ta. Sʒ vſus fere oĩm ſcribit ꝑ
X. Mec valer ratio ĩ ↄtrariñ cũ ðᷣꝛ tres
ↄſon antes nõ ſimul poſſe cõiũgi. qdð alij
dicũt fieri ſi ꝑ.x.ſcribat᷑.cũ.x.vim dupli⸗

cis ↄſonantis habeat. Datet erꝛoꝛ coꝝ.

qꝛ nõ intelligit᷑ regula ulla mſi cũ vna et
eadẽ ↄſonãs duplicat᷑ ĩmediate ad aliam
Scceſtꝰ. ſus.ſui.locꝰſecretꝰ. ⁊ ↄſonãtẽ
8: a ſecedo.dis.q̃ſi ſine acceſſi.
Secius.i.aliter a ſecꝰ ↄpatim ſᷣm ſdap.
Secmẽtũ.eſt faſcia quã matrona faſci⸗
at caput: vñ Jnuen lis ĩ ſatyra q̃ ĩicipit
qᷓdꝛingẽta ꝛc. Secmẽta ⁊ lõgos habitcꝰ
flammam ſumpfir.
a ſe. ⁊ coꝛ.quaſi ſcoꝛſum a coꝛde · JIñ hee

h

eſarqs.
oieſ
ſontortonl⸗
nlioco vde
utsun

RW

ſognoꝛ
Etſcci

Mzo.

Piaſer
nos cmui

Avnina.

num
igra deit
Woliaulns
matns ai
lſinegne⸗
W
Ode⸗
wodict
rencn
ſredit am
m
tine
nrſnt
ſan

üſan.
litii
agefen
br. Flſann
tiihihis
r ſan
en
2 OH
RNrededd
nde

/o iitI

wteinkerdan
väds
eaig e
Arrro,
A Fam
n1 M
eA

2

amor⸗ hbſei⸗

caieit
ſ Pabis
160s0

uall 4

*

ſecoꝛdia. Biei. icnauii..

Secretus.ta.tũ.&r a ſecerno.m̃s.Et hſe

cretũ.ti.i.arcanũ.occultũ.oꝑtũ.myſticũ
Iñ ſecrerariꝰrij.Et H̊ ſecretariũ.rij.locꝰ
vbi vant᷑ vel ↄſeruant᷑ ſecreta. B
Secta.ctef.g. ðr ꝓpoſitũ in malo circa
aliquã diſciplmã.⁊dᷣr a ſeco.cas. Vñ ſe⸗
cta hęreticoꝝqꝛ ſunt ſectia diuiſi ab vm
tate eccleſie vł fidei.ſecta etiã accipit᷑ in
bono.vt ſecta phᷣoꝝ.⁊tũc ðꝛ a ſeqᷣr.qꝛ

tũc ſequẽda.i.tenẽda ẽ.ut ſecta aploꝝ ſe

cta ꝓphᷣaꝝ.Quidã tñ dicũt ſectã etiã im
malo.a ſequẽdo.Et eſt ſecta habitꝰaĩoꝝ
⁊inſtitutũ vel ꝓpoſitũ in malo circa ali⸗

quã diſciplinã.quã tenẽdo ſequũt᷑ lõge

alia ĩ religioms cultu opmãtes q; cęteri
Seculũ..li.eſt ſpaciũ cẽtũ decẽ aunoꝝ.⁊

ðꝛ a ſcqͥr.q̃ris.qꝛ vnũ ſequit᷑ aliud. Inð
B ſeoũ.ſedi.ꝑ ſincopã Itẽ ſeculum qñqʒ

pomt᷑ ꝓ vita ul ꝓ qͥlibʒ ſpacio tꝑis aliq̃n

tulũ lõgo.vñ dicit apᷣ.Seculũ ðꝛ eras
euũ.tpis ſpacium.intuallũ.vite curſus.
Ind ha h;ſecularis.⁊ H re.i.res ſeculi u

ad ſeculũ ꝑtinẽs. Iñ hec ſecularitas.tad
æſeculariter. adu.

Secũdus.da.dũ.nomen oꝛdmale.⁊ vðr a

ſequoꝛ.q̃ris.qꝛ ſtatim ſequit᷑ poſt pᷣmũ⸗
Et ſecũdus da.dũ.i.ꝓſper.⁊ bonus a ſe
quẽdo.iquia.ꝗ ſecũda ſunt de ꝓpe ſequũt᷑
PBñ ⁊ ſecunda ðr foꝛruna ꝓſpera qꝛ ꝓpe

nos ſequit.⁊ iuxta nos eſt ſicut aduerſa

oppoſita eſt.⁊ recedens. Itẽ hoc nomen
ſcõm ponmit᷑ loco aduerbij loci vel q̃litai
vel potius ſimilidĩs cũ ðꝛ Scom Lucaʒ

vbi greci dicũt.cata Lucã Itẽ ſecunda

de. ðꝛ folliculus ĩ qͥ puer inuoluit᷑ jn ven⸗

tre matris.⁊ q̃ ſimul cũ infante naſcit᷑ ⁊

ſeq̃t eũ egredit᷑. Itẽ ſecũda.de.dr q̃dã
vicus ĩ hieruſalẽ.De quo habet᷑.ꝛ.Reg.
Qui habitat in hieruſalẽ ĩ ſecũda Dapᷣ·
So dicit.Secũda.ꝓſper.abundãs. felix
btã.Secũde dicunt᷑ folliculi q̃ ſimul ch ĩ
fante naſcunt.dicte ſic.quia cum infans
egredit᷑ eum ſequũt᷑. Macer etiã de viri
bus herbaꝝ dicit Iſtaſ pelliculas medi
ci dixere ſecundas Deutaũt.2s.: dicitur
Et illuuie ſecũdaꝝ Inuęme etiã ibi.ſecũ
dinaꝝ. melius dꝛ ſecũda e. ſoõt tũ deri
vari a ſecunda.de.ſecundinꝰ.na.nũ.i.per

nẽs ad ſcdam. del res ſecũde ⁊ do.di.vñ
Bernardꝰ Lumca tua fuit pellis ſecun
Seeuii.ris.f.g.ðꝛ a ſeco.caſ.qꝛ ſe⸗ djĩna
cat. Bel.ſecuri.dꝛ q̃ſi ſuccurj.qꝛ ea arbo⸗
res.ſuceindant᷑.vel ſecuris.q̃i ſemicuris
Ex vna em̃ ꝑte acuta ẽ.⁊exaltera foſſo
ria. Iñ h̊ ſecuricula.le.dimi. Et inde ſecu
riculariꝰq̃ſecurim defert.Et coꝛ.pᷣmã ſe
curis:ſʒ ſecurꝰeã ꝓd. Vñ q̃dã. Rebus ſe⸗
curis eſt ſepe mimata ſecurris.
Securus.ra.rũ.dr q̃i ſeoꝛſuʒ a cura.⁊ðꝛ
a ſᷣpoſitõe ſe ⁊ cura. Iñ ſecuritas.tatis.
ſᷣm Mug.ſdapᷣ.vo dicit.Securus.nõ du
bitans firmus.mumtus. Securꝰ ðꝛ q̃ſi
ſine cura.i.frigidus.ꝑ qð mutile accipit᷑
Et pom̃t᷑ drna inter ſecuꝝ ⁊ tutũ Vnde
in greciſmo dᷣr Eſt homo ſecurus a cura
qnaqʒ remotus.Sed vir ĩ agmĩbus cõ

ſidens eſt hõ tutus Et vi qꝛ quidã vo

luerunt dicere ſecuriter · ꝓ ſecure.ſed in
ꝓpꝛie.vñ eſſere ſecure ſecurit᷑ peĩtꝰvꝛe

Secutꝰ.ta.tũ ꝑticipiũ de ſequoꝛ.a ſcribi

dicit ſoꝛiſcianꝰ in. x Verba deſinẽtia in
quoꝛ mutãt eã ĩ cu.⁊ ſumẽtia.tnm faci⸗
unt ſupinũ.ut loquoꝛ locutũ.ſeq̃r ſecutũ

Sedatꝰ.ta.tũ.placidꝰ leuis.temperatꝰ

Se ds. dis f. g. ðr a ſexo.des. ⁊ ꝓd. ſe li⸗

ta ſedes. caſum p̃bet tibi ſedes Sedes nõ

eſt vmꝰ tm̃ ſed multoꝝ.ſʒ ſoliũ ⁊ thꝛonꝰ
vmꝰtm̃ Itẽ ſedes in ſingulari nũero pꝛo
pꝛie ẽ regm qð grece thꝛonos dr.Et idẽ

nos dicimꝰ ſoliũ. Subſellia vo ceteroꝝn

q̃ſi ſubſedia. Cathedꝛe doctoꝝn. Item a

ſedes ðʒ h ſedecula.le. di. ⁊ B ſedile. lis.
Setecim. ↄpomt a ſex ⁊ cẽ.⁊ ðꝛ ſedecĩ

vel ſeſecim.ut.x.abijcit᷑.vel mutet᷑ ĩ.s.
R ſedenarius.ria.rium.
Seditio.om̃s.f.g.i.diſſeuſnio ciuiũ.⁊ dr

a ſedeo. xes. Pↄtrariũ.ꝛ ſeoꝛſuz alij eunt

ab alijs.vl qꝛ ſeden do ſolẽt machmari
Alij dicũt ꝙ ſeditõ eſt diſcoꝛdia⁊ diſſen

ſio aĩoꝝ quã greci diaſtaſim vocant. Iſi

ſeditioſus.ſa.ſum.q̃ ſeditionẽ facit.⁊ di⸗
ſcoiã gigmt.Et coꝛ.i.Vñ in Rluroꝛa
Oc reditu ſpecies ſeditionis erat.

Sedile.lis.pe.ꝓd.ðꝛ a ſeo. des.⁊ ſunt

ſedilia loco ĩ qbus q̃s ſedere poſſit. Vñ.5

Regj' x Et due monũs hinc atq; inde t:

Sedul s. la. lũ i· aſſiduus intẽtus. bonꝰ

ſtudioſus.firmus.frequẽs Et ðꝛ ſedulꝰ

q̃ſi ſine dolo.qꝛ ex anĩo ⁊ tota voluntate

facit Indæ ſedule adubiũ Et h ſedulitas
tatis.iaſſiduitas.⁊ coꝛ.du.

Seges.getis.f.g.r a ſeco.cas.⁊ ſᷣm hoc

pꝛie ðꝛ ſeges.matura.ſ.meſſis.vl ſeges

ðↄꝛ a ſero.ris.⁊ pᷣm hoc ſeges ðr ſemẽ qꝛ

ſerit᷑.Et illud in qͥ ſerit.ſcʒ terra. Sed
tranſlatiuc ſemen ctiã dici᷑ vᷣbũ i.vñ

1ge ſyllabas ſeges.

gmentũ.ti.n.g.r veſtis muliebꝛis ⁊
langa cuius neccſie eſt ꝑtem ſecarc.⁊ ea
Polent vti nubẽtes Et ꝓpꝛie ẽ limbꝰ ſiue

faſciola.q̃ mulieribꝰn omentis ĩ extre⸗
ma pꝑtc cauſa oꝛnatꝰ aſſuit᷑.vñ Juuenał.
Segmenta ⁊ longos habitus ut flãmea
ſumpſit.aliqñ aũt mucme ꝓ priculis ve
ſtimentoꝝ. ⁊dicunt᷑ ſegmẽta.q̃ſ ſecamẽ
ta. Iñ ſegmentatꝰ.ta.tũ.tali ceſte mmdu
tus.vlł oꝛnatus ſegmẽtis.Vñ ⁊ ſegmen
tata dr veſtis.ꝗ̃ eſt quibuſoam oniſ.ul
q̃ſi ſciſis ſegmcntis oꝛnata.
Maã pticulas cuiuſqʒ materie obſciſas.
ſſegmenta vocamus pᷣm Hugꝗ Dapias
vo dicit. Segmẽta ſunt faſcie q̃bꝰfaſcia
rur caput. Itẽ ſegmẽtũ ðꝛ monile a colo
in pectus dependens. —= “
Segnis.2.t.⁊ ̊ nc.i.piger. ⁊dicit᷑ a ſe⁊ꝛ
ignis.q̃ſi ſine igne.ingenio carens.frigi⸗
vus. cioſus.ꝑ qð mutilẽ accipimus.vñ
Meb.6õ.· Vt no ſegnes cfficiammi. Inde
ſegnicia · cie.i.pigricia. ,
Segoꝛ.quidãꝗ locus c. ⁊ acuitur in fine.
interpᷣtact᷑ loquela mutilis.
Segrex.gis.oĩs.gc.i.nobilis.⁊8ꝛ a ſe.⁊
grex ·q̃i ſeorſuʒ a grece alioꝝ.⁊ coꝛ.gre.
Seir. dictus ẽ quidã qꝛ fuit hiſpidus ⁊

piloſus.qñ em natus cſt.totus ſiẽ pellis
piloſus erat.Et idẽ dictus eſt Eſau.i.ru

fus.ob coctionẽ.ſ.rufe lentis.cuiꝰedulio

vmogenita ꝑdidi I.a edom.obrubo⸗

rem coꝛꝑis dictus.qð latine ſanguineꝰ

ℳ₰R

Seiuga.ge.maxi currꝰ Jouis. dicic.

QZuce.s.Semen eſt vᷣbũ dei. Et coꝛ.qam⸗

ſegniter avu. Er hec ſegnicics.ciei.Et H̊

cti.q̃ſi ſeoꝛſum a iugo.ꝛõr a ſeꝛ iugu ·

Selectus.cra.ctũ.i.alijs clectus· .
Selenos.ðꝛ lux noctis.ſ.luna. ⁊ dicit᷑ ꝗ

ſele vl a ſile. qð eſt lux. ⁊ nox. Eadem aſile

nos dᷣr.⁊ acuitur m ſfine.
leucus.ci.ꝓpꝛiũ nomẽ viri. triũ ſilla⸗
baꝝ.Et ibi eſt diphthon ceu. vn. e. J. i
eiuſdẽ ſillabe ſunt. Dñ in RNuroꝛa Lune
a romana demetrius vꝛbe ſeleuci.
Selmũ or apiũ.ẽl quo ↄpomt petroſcli

nũ·hypoſelmũ.oleoſclmum.

Sella.le.dꝛ a ſexo.des.q̃ſiſeda.qꝛ ibi ſu⸗

ꝓſedemꝰ. Iñ h ſellarius.rij.q̃ facit ſellas

Et ſellarius.ria.riũ.ad ſellã ptmens Et
ſellarius.qui ſeſſurus poꝛtat ſellã. Item
inuemt h̊ ſella ꝓ qᷓoã muliere m p Regũ.
Sellio.oms.i.cabullus.⁊ jᷣr a ſclla.
Sellula.le.dimi i.pua ſelol.
Sellũ.fuit q̃dam vir q̃ fuit cuſtos veſti

um ſacerdotũ ⁊ acuit᷑ in ſinc. ,
Sem filius Moe dictus eſt.⁊expꝛęſagio

poſteritad nomẽ accepit.Ex ipᷣo em pa⸗

xriarchę.⁊ hetę.⁊ apli dei ꝓgreſſi ſüÖr.
Er cx eius q̊ʒ ſtirpe eſt xvpᷣus cuiꝰab oꝛru

ſolis vſq; ad occaſum magnũ eſt nomẽ

Semen. inis.n. g. eſt qð in aaro ſpargié⸗

ad gignendũ fructũ. Item ſemẽ ẽ aĩaliũ
qð ſpargit᷑ ad gignendũ ferum.
BGementis.tis.f. g.eſt ſem n frugũ. vel
tẽpus ſemmandi vl dea ſemenris.vl ipe
actas ſemmãdi. Iñ ſcemẽtinusna·nu.
Semeſus.ſa.ſum.i.ĩ media ꝑte coꝛroſus
æcomeſtus.ſemicomeſtꝰ ⁊8z a ſemis.qòʒ

eſt dimidiũ.⁊ eſus.Et pd.pe. Vnde Wir

„

gilius m.fnel. Semeſam ñdam ⁊ veſti⸗
gia feda relinquut.
Semiammus · ma.mum · ⁊ ha hec ſemia
mmisa h̊ me.i:ſemiuiuus.

—

Semibos.bouis.cõ.g.i.ĩ media ꝑte bos

vt monotaurus.Et coꝛ.pe.tã ntĩ q̃; gri
Vnde Ouidius. Semiuirũqʒ bouẽ.ſemi
bouemqʒ; vir’iq.
Semicccus.ca.cñ.qui in ꝑte eſt cecꝰ im
parte videt vel qui nõ eclare videt. ⁊8r
a ſemis ec is.
Semicĩinctiũ.ctij.eſt/ona mimus lata.

ſiẽ eingulus cmmcrura lata. ⁊ ; a ſemis

iteneiſe
ctidrc
eidie⸗
ſunmman
aminil
mcorsd
Sd)d
ſſiſera

OSewN

Gemmifer⸗
ferg vtc
Gemihin
gptusirt
ulur.
ulins⸗
Anilmnum
Cimmunai
gteus tus /en
nwgeorn.
Geningriü⸗
eddN
RNa
men Rwe
livirialis
Gemmmects
Ccaclls er
Gemöninb
Jübſemin
vidaiz?
ipilimum
ſen ſo bnin
ſmniſoöen
wopoba⸗
rmnii nij i
Ctchi c lucr
GWinamda.⸗
den
Gennenen
eſganr
ſengnecgt
eods.
Wicbic⸗
Winad
Wneris
teb

1raſenge,

1sckenus

Alun 1dict

Dinme
18 veeſcas
en
oſhes
swriiin
imink.
s d.
A
juratini
ziͤn⸗

ſo.

Ld
RW
ude
in ids

i mbiii
õ

Rdne

pr Drl
Mnin

mius

niuni miN

meltu
vmim’

1V

ernetus.q̃ſi dimidiꝰ cinctus.rde ſemicin
ctiũ ↄꝛ eo ꝙ dimidiũ cingat. In glo. ãr⸗
Acũ.iodicũt᷑ ſemicinctia veſtes ex vno
latere depẽdẽtes ·vel cone ſiue veſtes no
cturne lgenꝰ ſudarij qͥ hebꝛci vtũt᷑ in ca
Semicinctũ.cti.i.cona minꝰlata. pite.
Semicoꝛs.dis.õis.
g.i ·dimidiũ coꝛ hũs ⁊8 a ſemis ⁊ coꝛ.
Semideꝰ.dei.pe.coꝛ.i.dimidius deus vł
q̃ſi ſemꝰ.i.ĩꝑfectus ⁊nõ pleuꝰ deus
Semiermis.mis.ↄ.t ⁊ H̊ me.i.ex ꝑte ar⸗
Semifer.ra.rũ.i.in media ꝑte matus

fera.vt centaurus.⁊coꝛ.mi.

Semihiulcus.ca.cũ.i.aliq̃ntulũ hians
apꝑptus ex ꝑte.⁊8z a ſemis ⁊ hiulcus
Semilacer.ra.rũ.i.ex ꝑte.laceratus:
Semilõgus.a.ũ.q̃i medio mõ longus
Semilumũ.nij.iimcdia luna.
Semimaris.cõ.g.i.ſemimaſculus.vł im
pfectus mas.ſ.caſtratus q̃ſi mimus hñs
qß mas- coꝛmaaa..
Semjariũ·rij.n.g.i.ſemen.vł cuiuſlibʒ
rei exoꝛdiũ.vł vas in quo pomt᷑ ſemen⁊
ðꝛ a ſemen Et ſemmariꝰ.ria.riũ·i.ad ſe⸗
men.vl ſemmatũ ꝑtinens.vl exoꝛdialis
łmitialis.Et h̊ ⁊ P ſemĩalis.⁊ B ſemĩale.
Semjnecis.ↄ.t.⁊ h ce.i.ſemimoꝛtuꝰ.vel
necatus exammis mt᷑ moꝛtuos⁊ viuos
Seminiũ biꝰ.bij.m.g.i.ſemĩatoꝛ vboꝝ·
Iñ h̊ ſeminiũbia.bie.i.vboꝝ ſemĩatrix⸗
vñ IAcq.i7 Quid vult ſemmiuerbiꝰ hic
dicere Pugꝗj.aũt videt᷑ dicere Semiuer
bius ⁊ ſemiuerbia.⁊ tũc tenet naturã de
ſemen. ſeo ſeminiubiꝰ naturam tenet de
ſemmni.ſDapᷣ.dicit.ſemmiuerbius.i.ſemi
nans verba. =
Semiĩiniũ. nij.i.ſemen vel cuiuſlibet rei

exoꝛdiũ.vel lucrũ de ſemimnſſe·

—

Semjnudus.da.dñ·i.nõ totus oꝑtus.⁊
ðꝛ a ſemis.⁊nudus.⁊ ꝓdu.nu-

Semipaganꝰ.na.nũ ·i.non extoto vꝛba

nus.nec ex toto villanus.vel nec ex toto
ſacetus.nec ex toto ruſticus. .
Semipes.dis. m.ga.ðimidiꝰ pes.⁊ eoꝛ.X
pe.gtĩ. IJñ hic⁊ h̊ ſemipedalis.⁊ h dale.
pe. p:menſura dimidij pedis.Et hͥ ſemi⸗
pedalit as.tatis.

Semiplagiũ.gij.i.mĩnus rete.vel adiũ⸗

cte retibꝰ lineę reſtes plagę dicũt.

qꝛdimidiũ cĩgit.

Semiplenus na.nũ.pe. pd.i.dimidiꝰ.

Semiponoiꝰ.dij.i.dimidiũ pondus.
Semiputatus.ta.tũi.ex ꝑte putatꝰ⁊
in ꝑte nõ. Vñ Wirgiliꝰ m bucol.ſemipu
tata tibi frondoſa vitis in vlmo.
Semirutꝰ.a.ũ.pe.coꝛ.q̃ ex ꝑte coꝛruit⸗
Semis.oĩs.g.indeclmabile.i.vimidius.
dia. diũ. 182 ab hemis.qð eſt dimidium

ſubtracta aſpiratõe.⁊ ꝓ ea poſita.s.vñ
qdã Vas tribꝰ ſemis ſolidis ego ꝓdi⸗

gus emi. Item ſemis põt ↄpom. a ſemis
⁊as aſſis.⁊ðꝛ hic ſemis ſemiſſis.⁊ ſic eſt

decli. pomt q̃dã mẽſura · Domt etiazʒ
ꝓ qᷣdã põdere.qð ↄſtat ex ſex vncijs.q̃ſi
ſemis as.ls eĩ ↄſtat ex duodecĩ vncijs.

Semiſpatiũ. tij.gladius a media longi
tudine ſpate dictus.

Semita.te.i.dimidiũ iter.q̃ũ ſemis iter

Et eſt ſemita duoꝝ pedũ.ſ.via ado ſtri⸗
cta ut alt᷑ in traſitu tranſire nõ poſſit⁊
eſt ꝓpꝛie ſemita hoĩm callis feraꝝ ⁊ pecu
dum.a calcando.vel a callo.Et eſt callis
ꝓpꝛie ſemita ſtricta⁊ tenuiſ callo pecoꝝ
p durata Tramites vo trãſuerſa ſunt ĩ
Semitonꝰ.m.m.g.⁊ h̊ ſemi agi itinera

romũ.nij.i.nõ plenꝰſonus.⁊ coꝛ.toꝛ

Semiuir.uiri.i.imꝑfectus vir vł caſtra

tus r a ſemus.quod ẽ imꝑfectꝰ.⁊ vir

Põt etiã ſemiuir ↄpom.a ſemis quod eſt
dimidiũ.⁊vir.q̃ſi dimidius vir.ſicut᷑ fue
runt cẽtaurus.⁊ monotaurus ⁊coꝛ·pe⸗
Semiuius.ua.uũ.pe.ꝓd.i.ex ꝑte viuus
.i.non totus moꝛtuus. “
Semiuocalis.ↄ.t.⁊ G̊ le.vᷣra ſemis ⁊ vo

coalis. Et ſemiuocales dicũt᷑ ꝗqoã e.q̃ſi

imꝑfecte vocales.qꝛ nõ hñt ita bonã ſo⸗
noꝛitatẽ.ſicut ⁊ vocales. Iñ ſemiuoc alit
adũ. Et hec ſemiuocalitas.tat᷑ł. DOr exiaʒ
hec ſemiuocalis.lis:ſubſtantiue.lr̃a ꝗ̊ cũ
vocali facit vocem:quaſi ſema.⁊ imper
fecta vocallliiozz.
Semiuſtus.ſta.ſtũ. ⁊ ſemuſtus.ſta.ſtũ.i⸗
ex ꝑte vſtus.⁊ðꝛ a ſemis ⁊ vſtus ⁊ pome
ſemuſtus. ꝓ ſemiuſtus.

Scmo.mom̃s.ma.ge.ſemihomo.ſiue ex

ꝑte homo. ⁊dᷣr ſemis.⁊ homo.oms.qð
dixer̃t antiqui Et hoc fuit ad dram grĩ
ſeminis Vñ Martialis capella.qſqʒ; he⸗
micheos quoſq; latine ſemones dicuut

empiternus.na.nũ.i·ſemper cum t᷑ge

durans. vt mudus. q̃ſi ſemper eternus.
Inde hec ſempitermtas.tatis.
Scmũculus.li.vl ſemiũculus.li.dimi.de
ſemo.moms .ſed melius r ſemũculꝰ.qꝛ
foꝛmat᷑ a ſemo.o.m.um. ↄuerſa ⁊ addita.
culus.ſᷣm regulas ſoꝛiſciam.
Gemus.ma.mũ.i.iꝑfectus.nõ plenariꝰ

nõ plenꝰ.ꝓfccto illud ſemũ cſt.qd vltra

medietatẽ ⁊ circa ꝑfectõeʒ ẽ Jñ ſemitas

Senaculũ.li locus vbi ſenatus tatis

ↄgregat᷑ vel domus illa. ”JJ
Senatus.tustui.dꝛ a ſenex ⁊natus.q̃ſi
ſenex natus vcl natu.qꝛ ĩ illa digmtate
eligebane ſenes ſaltẽ pꝛuxtia. Vel ſcna
tus ðꝛ a ſinẽdo qꝛ ſenatoꝛes facultatem
agẽdi dabãt Mõ em̃ ſine eoꝝ licẽtia vlli
magiſtratui liccbat aliq̃o agcre. Et dr
ſenatus etiã ipᷣe locus m quo cõöuemunt
ſenatoꝛces. Iñ h ſenatoꝛ·toꝛis.qui habet
illã digmtatẽ. Iñ ſenatoꝛius.ria.riũ.Et
nõ ꝙ ſenatuſdecretũ quatũ ad imediatã
ↄpoſitõnẽ ↄpomt᷑ ex noibꝰ.ſex gtõ ſena
tus ⁊ noie qð ẽ cretũ.ti · ſed quantũ ad
mediatã ↄpoſitionẽ cõpom̃t᷑ a ꝑticipio.
qꝛ ſenatuſcecretũ eſt illud ius qð eſt a ſe
natu decretũ. Item in ſ̃dicta ↄpoſitiõe
pncipiũ dat ei qd ẽ digmꝰ.⁊ hac rõne di

cimus ſenatuſocretũ ⁊ magiſter militũ
ſenatus eſt digmoꝛ ſuo decreto cũ poſ

ſit illuo condere⁊ deſtruere.⁊ declmat᷑ de
cretũ.ſed ſenatus grũs remanet meecli
nabilis. vt hic ſenatuſoæcretũ ſenatuſe
creti ꝛc.Et idẽ dicas de ſenatuſconſultũ
Senatoꝛes dicunt᷑ magiſtrotꝰ populi q̃
ſemoꝛes Mã ſᷣm lco. leges pᷣus ſiebant
a pplo eiuſq; interuẽtu.ſco qꝛ aucto po⸗
pulo cepit difficile vuuemre m lege ↄden

do: ideo elegit ꝓpls centũ ſenatoꝛes.ut.C

de pe.heꝛę.l.vld.ut ipᷣi vice ꝓpli ↄſulerent?᷑⸗
⁊q̃cq̃d ſtatuerẽt lex eſſet. Senatores ãt
ſunt qͥ a pᷣncipibꝰ⁊ↄſulibꝰx ſq; ad viros
illuſtr s deſcẽderunt. Et hi ſoli ſolcbant
dicere ſnĩam in ſenatu ·q̃re exiam cõſulẽ
romanu vocamus ſenatoꝛẽ magiſtratꝰ.
ut. ff. de ſena. l. vlq. ⁊ Inſti. de iu · na. gen ·
ciui. lex eſt. Scnatoꝛes ctiam dici de

bent ſenatoꝝ filij nepotcs ex flus na-

ti.nõ aut nati ex Rliabus.vt.l.liberos.ſff

de ſens.

