Cleophas frater fuit Joſeph ſpõ ſivir

gis Marie. maritus ſancte anne Vñ
Anna mr vgis Morie habuit tres vi⸗
ros ſucceſſiue.⁊de quolibʒ eontm̃vnaʒ

filiã noie Mariã. Vnd Anna ſolet dici
tres ↄcepiſſe Marias. Has genere vi⸗
ri Joachiʒ Cleophas Salomeqʒ. Has

duxere viri Joſeph Alpheꝰ Zebedeus
ꝛima parit chꝛiſtũ. Jacobum ſecũda
minoꝛc.Et Joſeph iuſtũ peꝑit cum Si
mone Judam. Tertia maioꝛem Jaco⸗
bũ volucrẽqʒ Joannem.
Cleos.i.gloꝛia. Iñ incly to.i.glioſug.
Cleps · pis.ↄ.t.vel cleptes ·tis.i.fur.
lepſedꝛa.dꝛe· f.p.pe.coꝛ. i.docillus q̃
obdit foꝛamẽ dolij. qꝛ pꝑ illũ q̃s furat᷑ li

quoꝛẽ. ⁊ videt᷑ eẽ ↄpoſitũ a clepo.pis.⁊
hbydoꝛ qð ẽ aq̃ᷓ ſiue liqꝛ. Vñ q̃dã dicũt

Clepſydꝛa.pe.coꝛ.q̃i clepes hydoꝛ. ſed

potiꝰ videt et ymo.qᷓ; ↄpoſitio Itẽ cle⸗
pſydꝛa ᷣr qdᷣdã inſtr̃m qð immittit᷑ in

doliũ ꝑ foꝛamẽ ſupius cã furãdi vmnuʒz.
Itẽ clepſydꝛa ðꝛ illud mſtrum̃tũ ꝑqðᷣ

hoꝛe colligunt᷑.ſ.hoꝛologiũ. Iñ clepſ⸗ y⸗
vꝛarij dicunt illi q ꝑ illud mſtrumẽtuʒ
hoꝛas colligũt. Clepſ ydꝛe et iã dicunt᷑

vaſa ꝑfoꝛata.ꝗ habebãt p hiloſophiað

dimetiendũ qᷓntitatẽ. Pnde Martial ĩ
ſua aſtrologia. Monſtratũ ẽ oĩa ſig pa
ria ſpacia contmeri multiplici appoſi
tione clepſydꝛarũ
Cleptus.a.ũ.i.furatus paſſiue qð 7 p
Clericusci.m.s·ðꝛ a clerꝰ guloſo ðꝛ.
Vcleroſ. ⁊ dicunt᷑ clerici generalit᷑ oẽſ
q m eccleſia chꝛiſti deſeruiut dũ rñ oꝛdi
nẽ habeant. ab illo tꝑe ſic dicti ſunt.
ex qͥ Matthias ſoꝛte electꝰ ẽ.quẽ pmũ

ub apoſtolis legimus oꝛomnatũ. Jñ cle

ricatus.us.ui.⁊ hic ⁊ hec clericaliſa hoc

le.i.ad clerũ ꝑtinens. ⁊ hec clericalitas
ta.i.digmtas clericonſᷣm Hugj.ſDap.
dicit Qlericus dictꝰ ẽ qꝛ de ſoꝛte dñi eſt

vel qꝛ dñs ſoꝛs ẽ ⁊pars clerico .

Clericadr coꝛona clerico xraſa.vt no⸗

Jo.an.de vi.⁊ hone. cleri. c.clerici

Cleronomus.m.s.i.hcres.a cleros ðr.

IJñ cleronomia.i.hereditas. B
Cleros grece.latĩe ſoꝛs vel hereditas⸗
Clerus.ri.m.s.i.multitudo clericonq̃i
hereditariꝰ vl ſoꝛtitus.eo ꝙ ſix ſoꝛtitꝰ
deo . i.de ſoꝛte dñi.vel qꝛ partẽ dñi hʒvłl

Hm qͥſoã clerꝰ ðꝛ a clarꝰ.eo qſit clarus

Clibanus.m.s.pe.coꝛ.i.furnus vl foꝛ⸗
nax. 182 a cliuus q̃ eliuanus.qꝛ ĩ ere⸗
ctõe ẽ collectꝰ.Cliuꝰeĩ aſcenſus ðꝛ. Itẽ

⁊alio noĩe ðꝛ cliuacius.cij.ſiłit᷑ a cliuo

Iñ clibanarius rij qͥ cuſtodit clibanũ ł

faocit⁊ h clibanaria. rie. vxoꝛ clibanarij/
vl ꝗᷓ faẽ vel cuſtodit clibanũ.⁊ adiectie

clibonarius.q.ũ. Iñ etiã clibaniciꝰ m.
5. i.pams ĩ teſta vel in furno coctuſ.vñ
Eſt furnns clibanus aſcẽſus cliuꝰ hẽt᷑-

Cliens.ↄ.t.ðꝛ ſeruiẽs vſ famuluſ q̃cũqʒ

vel nobilis puus.⁊ðS⁊ q̃i colẽs.a colen⸗
dis patribus.vel a cluo.eoq cluat⁊ d·
fendat dñm ſuũ pᷣm Hug.ſ Dapᷣ.vero di
cit.Cliens a colẽoo patronũ dictus.i.ʒ
micus domeſticus. Itẽ cliẽtes diſcipu⸗
li qᷓi colẽtes magiſtrũ.q̃ pᷣus colẽtes di
cebant᷑. Vel cliens ðꝛ ille cuius cãʒ ad⸗

uocatus tuet᷑ ⁊ defendit. Iñ clientulus.

ĩ codẽ ſenſu.vel ꝑuus cliẽs vel ſeruiens

Clientcla.f.p.iſeruitiũ vel multituꝰdo
ſeruoꝝ ⁊82 a colo.is.vñ pſᷣm ſdapᷣ.Clien

tela officiũ domeſticũ.⁊ ꝓ.te.

Clima.aſ.n.t.ð⁊ tanta poꝛtio tᷣre pimm
quã mutat᷑ meridies.⁊82 a cleo.cs.ꝓĩ
clmnari.⁊ſᷣm h̊ imn aſtrologia aſſiqnt᷑ ſc⸗
ptẽ climara in nro hĩtabili regioõne ſᷣm
qſdã vl ſᷣm alioſocto Itẽ clima dꝛ pla⸗

ga vl ps moi ſiue celi ſicut 2ſueuit dici

Quattuoꝛ ſunt climata moi.i. ptes.ſ.

oꝛiẽtalis.occidẽtalis.ſeptẽtrionalis.⁊

auſtralis. Itẽ clima grece. Sꝛ larĩe ſ̃da

tio.Jñclimateriũ.rij.Et ſunt climate⸗
ria ꝗq gradati diſcurrunt.vel incerti rei
dium tiones vel incerta ꝓfugia.

Climar qdã coloꝛ rhetoꝛieus ẽ. ⁊ fit cuʒ
te vno verbo in verbis fit gradatio.vt
Mars videt hanc viſam q; cupit potit᷑
q; cupita Wel ut ſdapias diẽ. Climax
gradatio cũ a quo ſuꝑioꝛ ſenſus termi
nat.inferioꝛ mcipit · vt ẽ illuo.Ex imno
centia naſcit᷑ digmtasex digmtate ho
noꝛ.ex honoꝛe imperium⸗ .
Clme grece latine ðꝛ lectus ⁊ vertit᷑ in
latmũ 182 clmus. m·i. lecrꝰ.a qͥ clino.
Climcus.ci.m.S.pe.coꝛ.qui de lecto nõ
deſcendit.⁊ ſ̃cipue paralyticus.
Clypeus.pci.i.ſcutũ.Sed ſcutũ eſt mi
kitũ clypeꝰvero peditũ.⁊ ðꝛ a cluo.i.de

fendo.q̃i clupeꝰ qꝛ defendit nos ab icti

bus vel a clepo.pis.qð ẽ furari.qᷓi clepe
us.qꝛ furat᷑ coꝛꝑa nr̃a icribꝰ. Itẽ clype
um.n.S.i.pictura vel imago vl figura
rotũda vbi tm̃ caput ipingit᷑.vel ðꝛ ſic

locus vbi imagincs reponunc᷑. Jñ cly⸗

peoluſ.li.dimi. Iñ cly peola.le.pc.coꝛ.i.
gnulus.co qꝙ ſit rotůdus inſtar clypei
vcl ẽ momile rotundũ ad modũ clypei
Iñ clypeatus.a.ũ.i:clypeo ꝓtectꝰ vel
armatus · Vñ Quã mambꝰ clypcos⁊
acute cuſpidis haſtam
Clyſtere ris.n.t.⁊ hoc clyſteriũ mnuem̃t
ſcʒ mſtr̃m medicoꝝ:quo ſtercꝰ imfirmi
in vẽtre ꝑduratũ faciũt exire ſic dictũ
qᷓi clepes ſtercuſ.vel ðꝛ ſic q̃i colus ſter
coꝛis vel quaſi colatio ſtercorłqꝛ ꝑ ipᷣm
colat᷑ ſtercus extrinſecuſ.Et coꝛ.pe.cly
ſtere Vñ Macer de puluere anheti Rp
poſitis digitis aut intus clyſtere fuſo.
Inuert᷑ etiã clyſter in ntõ.
Clyto·tom̃s.m.t.i.filius regis vel im⸗
pator.vel qui multa reſplendet nobili⸗
tatc.a cluo.is.ꝓ ſplendeo/
Qlytus.a.ũ.i.gloꝛioſus.nobilis.ſed nõ ẽ
in vſu.⁊82 a cleoſ qð ẽ gloꝛia.Et ↄpõit᷑

cũ in.vt ĩclytꝰ·i.valde gloꝛioſus ⁊ nobil

Cliuus.m.s.i.collis pᷣm qð ↄſiverat᷑ m
deſcenſu.ſ.aſcenſus.vel potiꝰ qſcenſus
montis vel flexuoſitas. Iñ cliuoſus.a.
u.i.mõticuloſi Bwſer ſn tẽ cli⸗
visg apome hicꝛ Hee accliuis.⁊ Bue.vel
accliuus.a.ũ.decliuus.ꝓcliuuſ.⁊qðlibʒ
iſtoꝝ ↄꝑat᷑ ſ̃m HMugj.Dap̃ᷣ.vero dle⸗ Cl
uus aſcenſus mons non altꝰ · Inde cli⸗
noſus.a· um.i. mnclinatus.

Clo aca. f.p. ðꝛ llibet foſſa ad quam ſoꝛ
des defluũt.⁊ðᷣr a colo.as.eo ꝙ ibi colã
tur ꝗᷓ emittunt.ucl ðꝛ a cleo · cles.qð eſt

abſcondere vel ſoꝛbere.co ꝙ ſtercoꝛa ⁊

ummunda abſoꝛbeat uel abſcodat Bel

ſᷣm ſdapiã Cloace dicte ſunt qꝛ ꝑ eas
solant᷑ aꝗᷓ.vt quotiẽs pluuie mundatio

extiterit· ꝑ eas aꝗᷓ extra ciuitatẽ emit⸗

tant᷑. In cloacariꝰ.rij.qui cloacã facit

vel purgat.⁊ h̊ cloacaria.rie.m codem

ſenſt u. Et cloacarius.a.ũ.quod ꝑtĩct ad
cloacã.vel res cloacc.

Clotho vns d tribus parcis ꝗᷓ fingũt᷑

regere vitã hoĩs Vñ lotho colũ ba
iulat.lacheñs trahit.atropos occat.
Pꝛima dat eẽ ſecũda regit ſed tcia fimt
Clumculũ.li.n.s.pe.coꝛ.i:ſpata.ſplen⸗
dona.⁊dᷣr a clums.eoqreſplẽdeat a clu
ne.vel ðꝛ a cluo.is.co efen dat·Clu⸗

niculũ etiã ðꝛ foꝛamẽ qð fit in camiſig§
mulieꝝcirca imn guina.vel generalit᷑.q

fit in paonnis eaꝝ circa latus

Clums mcerti generis.i.nates Et ðꝛ a

culus.eo ꝙ ſit circa culũ.vel potius a
cluo.is.ꝓ defendo.qꝛ illa maſſa carnis

cefendit oſſa ſedentis.

C ante
Coactio ẽ duplex. abſoluta conditõna
lis. Coactio abſolura ẽ cui reſiſti nõ pᷣr
cũ qᷓs violent trahit᷑ ad aliq̃ᷓd faciendũ
quo caſu quis oĩo excuſat᷑.l.di·pᷣſ bytenj
i. q.i.conſtat. Coactio ⁊ditionalis eſt ꝗᷓ
metũ cruciatꝰ vel aliqo graue mmat
Gſi excuſat a tãto · nõ tñ a toto.clacris

de his ꝗᷓ. vi me.ve cau.fi·in glo.verbi at

tenuet ᷣm Boff. in ſum. eo. ti⸗ .
Coactoꝛ.oꝛis.qui cogit.Coactoꝛ etiaʒ
ðꝛ agitatoꝛ aſelli.p̃ᷣm ſ[apiam.
Coactrix · tricis.f.t.ðꝛ mulier ꝗ̊ cogx
Coactus.a.ũ.i.ↄſtrictꝰ.⁊ĩ vnũ collect
Coagulatꝰ.a.ũ ·i.ↄſtrictꝰ vlł ſil ſtrictus
Coagulũ.n.sS.i.illud qð ponit᷑ in lacte-
Coax. vox ranaꝝ. vt coagulet
Coccytꝰ.ti.fluuiꝰ ĩfernal⁊ ĩterpᷣtat᷑ lu⸗
etus.⁊ pꝓ.pe.⁊etiã pᷣmã.qꝛ.c.duplicat.
PVñ Job.· ꝛi: Dulcl fuit glarcis coccyti⸗
Et nota ꝙ Map.ponit quoccitꝰ ĩ.q.⁊
etiã ĩ.c. Vu m.c.dicit. Coccytꝰ inferni
palꝰ łfluuiꝰ vel oĩa flumia ignea.a coc
cytoſ.i.luctu ł gẽitu.⁊ſigt qcqd hoĩeſi

nctibe
ſlometa
ditñſe

Loccyt

glins
tea vin
Cocaus
iritn
osu
Kteiver
bus Pc⸗
AoN
ae
ta veſt
Ecoceue
iLan
laa
fopelturni
Kochlet
ſrcſcoq
rdod
Laralaa
Wrsdcl
Vode
doem.
chlen
nncnia
aoſi
luntin
vayn
ſoher,
tenme
oinn
Gcocii
lone

„

hijann
ſo
aani
Loelr⸗
Cii
rirza,
th⸗ ar
idenn
fanltan

umſor
dehicli
d
oGlordn
ſdud
r eep
ernoerp
rni hit⸗
chxi hxr
NN
wdctad

Nndszin
odoaör
eiui
orifuher
R
ſirmcunii;
lgencrolit 4

1

nnsEtdee

10 Ndn
RKZZ

„ 0
iurnamin
idlumi
Alauiſbſte
demmtsc
Gen
mmatwals
Pacens
. luna
mrien
rinicn
le
N ad
Kiuchn

„1
,
cel g

n
4. cnd c

tes poms m oꝛe. —
Cochleariꝰ.rij.m.s.ẽ lapis marinꝰ co⸗
chleis ⁊ arcms alapillis ↄcretꝰ⁊ aſper⸗
Coctilis..t.⁊hoc.le.pe.coꝛ. rimꝰ
dꝗs coctũ ẽ vel aptũ ad coquendum

temg ſm

luctũ lach:ymaſq; ↄpellit. Bũ Mõ m
ſi lamẽta tua dãt coccyte fluenta.Qui
oã tñ ſcribunt ꝑ vnũ.c· tant.
CLCoccyteus.a.ũ.ðꝛ a coccytus.vñ Vir
gilius ĩ. 7:enei.Hic ſubita rabiẽ coccy
tea virgo obijcit ꝛc.

Coccus.ci.m.s.ẽ genus tĩcture.ſ.medi

um int᷑ rubeũ ⁊ croceũ Coccũ dicũt gre

ci nos rubeũ ſcu vermiculatũ dicimuſ
Eſt eĩ vermiculus ex ſilueſtribꝰ frondi
bus. Iñ coccineus.a.ũ.⁊ coccimus.a.ij.
i.illo coloꝛe tinctus.i.rubeus. Jnuemt᷑

etiã h̊ coccimũ Jſa.pᷣ̊. Si fuerint pecca

ta veſtra vt coccinũ.vbi dicit glo.ideʒ

ẽ coccus ⁊ coccemũ ⁊ vermiculus.iſdapᷣ⸗

diẽ Coccmetũ.i.ſanguineũ a cocco ðꝛ.

Cochlea ðᷣꝛ circũflexus aſcenſus ĩ mu⸗

ro vel turri.Et ðꝛ a cõcha q̃i cõchula.

Itẽ cochlee dicunt᷑ alte ⁊ rotunde res
ſcʒ a cyclo.q̃i cyclee.qꝛ ꝑ circulũ ↄſcen

dunt ad oꝛbẽ. vñ ᷣm Dap̃. Cochlea dðꝛ

Pcirculũ aſcenſus. Vñ. Dic cochleam
turris ſcalã teſtamq; limacis.
Cochlear.n.t.vel cochleare huiꝰcochle
aris.ðꝛ inſtrᷣm quo cibi liqdi ſolẽt man
ducari.ꝗ cõcauitate.vel ab vſu pᷣus co⸗
chleariũ dictũ.Cochlear etiã ðꝛ ꝗdam
enſura.ſ.dimidia ꝑs dꝛachme axpen⸗
dens ſiliquas nouẽ.qd triplicatũ cõcu⸗
lam facit. Vñ Eſt cocblear ꝓpꝛie qͥ pul

Cocxus.a.ũ.a coquo.is.ðꝛ. Qe aũ t co⸗

ctũ qᷓi coactũ ab igne ⁊-aqua ðꝛ.etymo⸗

E.nõ ↄpoſitio.⁊ compomt᷑ ſemicoctus·
a.um.i.ꝓ vimidia ꝑte coctus.
Cocula.vaſa oĩa coquẽdi cã ꝑpata.
Codex idẽ ẽ qdð caudex.qð ẽ truncus.⁊
mutata.a.m.o.dꝛ codex. Item ꝑ trãſla

tionẽ a codex uel caudex dꝛ hic codex li⸗
ber qdaz in quo ↄtinent᷑ diuerſi libꝛi ꝑ
tiales. ſicut in codice trũco ↄtinent᷑ diũ
ſirami. Et appellatio iſta mõo ampliata

eſt vt etiã qlibet liber dicat᷑ codex. Dif
ferunt tñ codexaliber. Quia codex ẽ ꝓ
pꝛie multo ꝝlibꝛoꝝ · ſed liber ẽ vmꝰvo⸗
lumiĩs.· Itẽ codex Pꝛie ẽ liber qᷓ cõtmet

diuerſa ſᷣcepta impatoꝝ. Wũ añ tẽpꝰ

Juſtimam erant treſcodices.ſcʒ grego

rianus.hermogemanus: ⁊theodoſianꝰ
⁊multe conſtitutioneſ extra illos deua
gantes ſterea duo pene milia libꝛoꝛua
⁊ treties centena milia verſuũ. Videnſ
igit᷑ Juſtimanus legũ tantaꝝ multitu⸗
dinẽ voluit circa hoc aphibere remedi-
um ſalubꝛe. pᷣmo direxit ammũ ſuũ ao

impꝑpiales ↄſtirutõs.⁊ce iſtis tribus co⸗
dicibus extrauagãtibus fecit fieri vnũ

codicẽ·quẽ ſuo noĩe appellauit codice,
Juſtimam Deinde direxit ammũ ad im

menſa veteris iuris volumĩa⁊ d illis

duobus pene milibus libꝛoꝝ treties
cẽtems milibꝰ verſuuʒ fœit fieri libꝝ

digeſtoꝝ ſiue pandectaꝝ quẽ diuiſit in
qumq̃gita libꝛos ꝑtiales.⁊ im tres inte

grales.ſ.ff.vetus.mfoꝛtiatũ.⁊.ff.nouũ

oſtea ꝓ iuuembus ⁊ legũ tyrombus
fecit libꝛũ Inſtii.ſ.mediocrẽ eruditõeʒ

ꝑ quẽ quaſi ꝑ pontẽ iuuenes að legum

ſubtilioꝛa ⁊ altioꝛa puemrent
Codicillus.li.dimi.i.paruꝰ codex.Coðdi

cillus etiã dicebat᷑ illa charta in q̃ ſcri⸗

ptũ erat teſtamẽtũ alicuius moꝛtui er
ciuitatẽ vel mn ꝑegrinatõe ꝗᷓ poſtea mit

tebat᷑ ad rhomanos. Wel codicillꝰ ẽ ꝑ⸗
uus codex vel ſcriptura.nulla moigenſ

ſolenmtate.ſeo ſolũmoðdo teſtatoꝛiſ vo
luntatẽ ſiꝗẽns ⁊ loco teſtamenti habet᷑
Codiculus.li.i.paruus codx
Coepiſcopus.pi.i.vicarius epi.a con⁊

epᷣs.vel pᷣm ſdapiã Coepiſcopus coniũ

ctus ⁊ vicemus epiſcopus
Coeſus.a.ũ.i.coꝛroſus.a con ⁊ eſus.
Coeraneus.a.ũ.i.vmus ⁊ ciuſdeʒ eta.
Vñao Bal.pᷣ.Dꝛoficiebaʒ in iudaiſmo
ſupꝛa multos coetaneos meos
Coeternus.a.ũ.i.ſił eternus.⁊ ðꝛ a con
eternus. Inde coetermtas.
Cogitatiũcula.f.p.i.parua cogitatio.
Cognatꝰ.m.s.i.frater.q̃i ſił natus.⁊ q̊

cognata.i.ſoꝛoꝛ.q̃i ſil nata.i.filia. ⁊ tũc

int᷑põit᷑.g. ꝑ ꝓtheſiz. Itẽ natꝰ ↄpõit᷑ cũ
con⁊ ad.⁊ ðꝛ cognatꝰ.a.ũ.⁊ hic cogna⸗

t?². hec cognata. Et agnatꝰ. a. ũ. ⁊ B ag⸗

tus.hec agnata.q̃ vel ꝗj vel qð eſt de eo

dem genere natuſ vel nata vl natũ.Cũñ
ibi ẽ dꝛna:quia agnati dicunt᷑ qui pr

.5.

virilẽ ſexũ oeſcendũt Seo cognati qui
ꝑ femmeũ ſexũ.Et dicunt᷑ agnati quia
ſuccedunt ꝓ natis aſuccedũt loco na⸗
toꝛũ dũ veſunt filij.ſed cognati dicunt᷑
qꝛ ſunt de ecodẽ genere nati.jvel qꝛ ſunt
ꝓPprnquitate ↄgnatõis ↄiuncti: Qui iõ
poſt agnatos habent᷑· qꝛ ꝑ femmei ſe⸗
xus ꝑſonas vemuntt.
Cognatio legalis ſᷣm Hoſti.ẽ ꝗdã ꝓxi⸗
mitas ꝓueniens ex adoptione vel ar⸗
rogatione. UM
CLognatio ſpũalis ẽ ꝓgnquitas vel at⸗
tinentia:ꝗq ꝓpuemt ex ſacramenti datõe
vel ad ſacramentũ recipiendũ atteſta⸗
tione vel tentione. Vñ ex ↄgnatõe ſpi⸗
rituali ꝗᷓ in baptimo ↄtrahit᷑ nouẽ ꝓ⸗
pmquitates naſcunt᷑ ſoꝛima filiatio in
ter ſacerdotẽ baptiſanrẽ ⁊ baptiſatuʒ·
Secunda patintas inter ſacerdoteʒ ⁊
patrẽ baptiſati:Tertia ↄmatmtas int
cund ⁊ matrẽ baptiſati: Quarta int᷑
filios ſacerdotis ⁊ baptiſatũ.ſcʒ frater
mtas.xxx.q.i.hoĩes ⁊.qliij.ita diligere
NQuita filiatio int᷑ baptiſatũ ⁊ ſuſcipiẽ
tem d baptiſmo. Sexta filiatio int᷑ eũ⸗
dem ⁊ vxoꝛẽ ſuſcipientis.Septima frat᷑
mtas mter baptiſatũ⁊ filios ſuſcipiẽij.
Dctaua ↄpatnitas inter ſuſcipientem
ꝓpatrẽ ſuſcepti.Mona comaternitas
int᷑ eundẽ ⁊ meʒ pueri.vt.xxx.q.iij.ꝑ ro
Cognomẽ.n.t ẽ cõe nomẽ totiꝰ tũ
ↄgnationis Iñ hic⁊ hec ↄgnoĩs.⁊ H̊ ne.
qᷓ ſunt eiuſoẽ noĩs vel cognominis/
Loheres redis.ↄ.t.i.ſnmul cũ alio hereſ
Vñ Ro. S. Si at filij ⁊ heredes.heredes
q̃dẽ dei.coheredes aut chꝛiſti
Cohoꝛs.tis.m.t.ðꝛ a cohoꝛtoꝛ a freq̃n
tia cohoꝛtatõis ⁊eſt multitudo ruſtico
ri.ſeo caſtra młtirudo militũ.Cohoꝛs
maioꝛ ↄtmet quingentos.Cohoꝛs mi⸗
noꝛ trecentos. Itẽ coꝛs coꝛtis ðꝛ quoꝰ
da genus munitõis.a coartãdo vel co
ercendo.eo ꝙ cocrccat cũcta interioꝛa
i :concludat.vſ qꝛ coerceat obiectu ſuo

extrancos adire ꝓhibeat.⁊ſᷣm h̊ im ta

li ſenſu melius ſeribit᷑ ſine.h.⁊ꝑ vnũ.o
Cohum . hi.n.s.i.coꝛrigia.qua iugum
að temonem religat. .
Coitus.us.ui.i.coõcubitus.a coeo.is.

Colax.acis.fuit quidã leccotoꝛ.a quo⁊

4

quilibet paraſitus põt dici colaz.
Colema.a.n.t.ↄmixtio hbe olei.ex q̃ᷓ
luctatoꝛes in paleſtra vngebant᷑.
Cholera.re.f.p.pe.coꝛ.ðꝛ a colos vł co
lon. qᷓi follicula.ſ.fellis effuſio c vnus
d quattuoꝛ hũoꝛibus coꝛꝑis.Vr etiaʒ
cholera ipſe folliculus de quo fel effun⸗
dit. Et nota ꝙ ſunt quattuoꝛ hũoꝛes
coꝛpis humani-ſ.ſanguis.cholera.me⸗
lancholia ⁊flegma.Et vnuſquiſq; nᷣdi⸗
ctoꝝ humoꝛũ elementũ ſuuʒ imitatur

Sanguis nuqʒ imit at aereʒ. Cholera

ignẽ Melancholia terrã Flegma aquã
Inde cholericus.a.ũ.ille m quo magis
dominat᷑ cholera·
Coliciani heretici a quoꝰã Colicio no
miati.q̃ dicũt deũ nõ creaſſe mala.ↄtra
illuꝰ qð ſcriptũ ẽ. Ego dñs creãs mala
Coliphiũ.n.S.i.panis q̃ poſt pᷣmã ł me⸗

ridiẽ laboꝛantibꝰ pat᷑.vel pams acimꝰ
ĩ modũ virilis mẽbꝛi factus.qͥ ſolebaõt

vti agom̃ſte vt eẽnt foꝛtioꝛes Vñ Ju⸗
uenalis. Qomedãt coliphia paucc. Da⸗
pias dicit.Coliphia dicunt᷑ panes aci⸗
miagenus carmũᷣ.Carnes aſſca ſemi⸗
cocte.q̃ ẽ victus athletarum.
Colimbus.bi.m.s.ẽ herba creſcens ĩ a
qua vel tirſus virens.vel agouctuſ.ſcʒ

locus ꝑ quẽ viſcurrit aqua. In paſſiõe

beati Thome muemt᷑ Fecit colimbum
lacus aquarũ ifluenteſ.Dapᷣ.dicit Co
limbus vbi mundant veſtimenta. vel
aquarũ influens locus.
Collactaneus.a.ũ.i.eodem lacte nutri⸗
tus.vel eodm tempoꝛe lactatus.
Collacteꝰ.a.ũ.i.eiuſdẽ lactis.Collactei
ſunt q̃ id lac ſuxerunt vel in eodẽ tꝑe ꝗqᷓ
Colaphus.phi.m.s.ẽ colli ꝑcuſſio.
Collariũ.rij.n.s.id qð ẽ ĩ collo cams.

Collateralis.2.t.⁊ hoc le.qui eſt de late

re.vt ventus collateralis.q̃ ↄtiguus
⁊vicmus ⁊a latere exiſtens· .
Collatoꝛes dicunt᷑ a conferendo qꝛ co
ferunt m fiſcum.ſiue oꝛomaria ſit col⸗
latio ſiue extraoꝛdinari.
Collatio pᷣm Qco non ẽ aliud qᷓ; coica⸗
tio ã res quondã nõ ſua vel nõ heredi⸗
taria iã ẽ ſua vł hereditaria.vl ẽ ↄfuſio

ſuje coadunatio rerum conferẽtis ĩ res

aſnne⸗
ſortni
Calltiu
s⸗
Cohec⸗
Rivon⸗
mulcit
mwo⸗
Coly
Kona
Nentia
wdoftn
se
anonſ
g1se
mitesr
Mnr
alg.
nswl;
wonertesi⸗
gro⸗
cezii
Prpoſte
adn
W
conſen
Collib
Lolib
fſuer⸗
p⸗
füſechf
Poclti
WMär
rito
Calbi
Wper
lerde
niſſchen

iohi⸗
Nofeleffin⸗
mwr hi;
Whintatur
len s

wilalc
ſsisnald
NoRi⸗
g
ve Mi

1,„ — 4

”õ
—3R 9
. 4 .
il
* 7
ronlen
menta vd

vnbornm
Cun

oc
,
W
50

iſſe /7
W/⁵—H
„
,. N

imut .

——

—

ſ
erbiro

ginm

cõmunes.ſeu eũ rebus cõibus viuidẽn⸗
dis.vt nõ.in.l.ſi ſoꝛoꝛ.C de colla.

LCollatiuus.a.ũ.i.largus.amplus.ſiu

oſus.capax.vbi multa ↄferunt.·
Collectiuus.a.ũ.a colligo ðꝛ. Vũñ colle
ctiuũ nomẽ ðↄꝛ.qð in ſingulari numero

multitudinẽ ſigt.vt ꝓpls.ſołes eĩ hoĩes

in vno ꝓplo colligunrr:.
Collega.ge.m.p.nomẽ ẽ oſficij viroꝝ.
Et ðꝛ a collego.gas.ſdꝛopᷣe quidẽ colle
ge ſunt ĩ officio.ſ.qui inſimul legantad
aliqð officiũ agendũ.vt adð pacẽ int ali
quos ↄponendã. Vñ Cõſoꝛtes ↄiungit
amoꝛ.ſocios laboꝛ vnus. Miſſio colle⸗
gas ad eundẽ copular actũ. IAſt eadẽ co
mites vmit via mẽſa ſodales. Itẽ lego-

g..ↄponit᷑ cũ cõ.⁊ð⁊ colligo.gis. Iñ hie

⁊ hcollega.ge.ↄ.p.pecoꝛ.i.ſimulcolli⸗

gens vel leges. Sic eĩ zuene dicunt ſik
vementes.ſic college dicunt᷑ ſiml legen

Collegariꝰ.vnꝰ ex ralibꝰ ſocijs · tes
Collegiũ ẽ ſocietas collegaꝝin vno ho

noꝛe poſitoꝝn.
CLCollegiati dicunt᷑ aliqui qui ſunt de al

quo coꝛꝑe.l ↄgregatõe.vl artiſicio hoiĩ
Collibẽtia.tie.i.obediẽtia.vel inmnũ⸗
conſenſus.⁊idẽ ẽ collibeſcentia.
Collibertus:.m.s.i.cũ alio libertus.
Collibiũ.bij.n.s.ðꝛ ꝑuũ munuſculũ vel

fruerꝰ.vt poma·nuces.cicer.frixũ.vua
paſſa qð ⁊ bellariũ ꝛ ⁊antepometuʒ.?
8S2 a collibet qꝛ ſil cũ alijs placet.pꝰ car

mũ ferclła fructus ſolẽt diligi ꝑ ſeñ tm̃.
IJñ collibiſta.ſtę ·dr qui recipit collibia.
hmõi munuſcula ꝓ vſura vł aliquo ſᷣ
uitio.Or᷑̃ eẽ collibiſta q̃ vẽdit collibia:
Collibꝛũ.bꝛi pe.ꝓ.ẽ genus pecumę.vel
tota pecuma ſimul collibꝛzꝛta.
Collyrida.dę.f. p pe.coꝛ.ẽ pains tenuiſ
⁊q̃i ſubcmericius vel ẽ pams modicus
⁊triangulus coctꝰ a frictus detenſus.

Collyriũ.rij.n.s.i.qlibet ſupunctio.p⸗

Eeie tñ ad tergendas feces oculoꝝ pᷣm
Hugi.Oapias vero dicit Collyriũ me⸗
dicamentũ Collyria ſonant.qꝛ vitia o
culoꝝ tergãt Mpod..ʒ:Et collyrio iun⸗
ge oculos tuos vt vias

NLollis.lis. m. t.ꝗ collũ ðr. Et ſunt col 2
iuga montiũ. q̃i colla

les ſemjinentioꝛa

vel ipſi accenſus cirea ſummmitates mõ
tium. Iñ colliculus.i.paruus collis.
Colliſio.ois.f.t.ðꝛ q̃i ſimul leſio.⁊ 2
collido.is. Itẽ colliſio ẽ ꝗdã ſpecies me
thaplaſmi ·ꝗᷓ alio noĩe ðᷣr ſynallepha.
Itẽ colliſiones ſunt cũ aſpere ↄſonãtes
ĩ ↄſtructõe occurrũt ſibi.vt ẽ illud. Si
vires auriga ꝑ loꝛa.ꝑ flagella.ꝑ frena.
vt vult ſdapias. Et ſic colliſio ẽ vitiu
contentũ ſub barbariſmo.
Colliſus.a.ũ.quaſi ſimul leſus.
Colloquiũ.quij.i.conſiliũ vel cõtio.qð
vulgo ðꝛ parlamentum·
Collũ.li.n.s/ꝛ a colũna.eo ſit lõguʒ
⁊rotundũ.vt colũna baiulãs caput.cu
ius anterioꝛ ꝑs gula poſterioꝛ ceruix
Iñ collulũ.n.s.i.paruũ collum.
Colluſio ẽ inter actoꝛẽ ⁊ reũ latẽſa fraun
dulenta ↄuentio ꝑ quã alt᷑ in indicio ſe
ſuꝑari ꝑmittit. vt ðꝛ de collu.in glo · c⸗
audimus.

Colluuiũ. uij. n. s. ⁊ hec colluuies:ei.⁊ h

colluuio.oms.in eodẽ ſenſu.i.aquaꝝ inꝰ

undatio.vel ſoꝛdiũ collectio ⁊ↄgrega⸗

tio.ex młta fluxione ⁊ iundatõe aquaꝝ
Colobiũ.n.s.ðꝛ palliũ virgĩale vſq; ad
talos depenſuʒ ⁊ſine manicis. ⁊ ꝛ colo⸗
biñ q̃i collobiũ a collo depenſuʒ. vel qꝛ
ſit longũ.Et nota ꝙ non ſolũ virgines
ſeð etiam diacom vtebant᷑ colobio.lo⸗
co cuiuſ poſtea vſi ſunt dalmatica.quia
ſcilicʒ nuditas bꝛachioꝝ culpabatur-
Coloma.me.i.calamus cũ ſpica ſua.
Colon greci dicunt.⁊interpꝛetat᷑ mẽ⸗
bꝛum. Item chole vel cboli greci dicũt
fel vel aliud inteſtmnum. Irem a cholon
dicit᷑ per compoſitionem monocolos.
dicolos vel bicolos.tricolos.⁊tetraco
los.a monoſ quod eſt vnum vel dis ſiue
bis quod eſt duo.vel tris quod eſt tres
yel tria.vel tetras quod eſt quattuoꝛ-
⁊colon quod eſt membꝛum.ſcilicet qð
habet vnam vel duas vel tres vł quat
tuoꝛ metri varictates. Vnde mmuemit᷑ ĩ
odis Oꝛatij Hec oda eſt monocolos.G
dicolos.hec tricolos.id eſt habet in ſe

vnam vel duas vel tres metri varieta

tes.Papias dicit.Cholon culare int·⸗

1

Coloma.me.f.p.i.ciuitas vel caſtrũ vl
villa ꝗlibet a nouis mſtituta coloms.
Vnde Mieronymus ĩ plogo Hieremie
ꝗq terras eoꝝ co lome gẽtiũ poſſidebãt
oloma etiã dicebat᷑ oli ciuitas vel re⸗
gio capta a rhomams.in qua veteribꝰ
expulſis ſuꝑmducebant᷑ noni colom a
rhomũãis.oloma ctiã dicebat᷑ ciuitas
vel caſtrũ vel villa mn ↄfimo duaꝝ regi
onũ. coloms ibi frequent᷑ mutatis a
rhomams.ne liceret eis eẽ mfideles.
Lolonus.m· m.S.i.t᷑re cultoꝛ ⁊ ꝓpꝛie ad
uena.q̃ aliunde vemẽs agrũ locatũ ſibi

colit.vel qͥ habet pᷣcium agri colẽdi ca.

Duffert aũt colonꝰ ab mqlmo.qꝛ hic in
rure·iſte ãt ĩ ciuitate moꝛat᷑. Et habet
plures ſpẽs agricolaꝝſᷣm lco.vt pate
Colom ↄditionales dicũt᷑ q̃i ex bit.
ſua ↄditõe ſdiũ vł agrũ colere debẽtes
Colom dñici dicebant᷑ q colebar agroſ
ĩgator.vt.Cd p̊.⁊ oibꝰ re.li.xi?ꝰ
Colom illiricem alias ⁊ meliꝰilliriciam
de illirico.i.de ſclauoma dicunt᷑ ẽ haben
tur m.l.cũ ꝗrcbat᷑.C.vñ.vi·
Colonus inquilmnꝰ mĩiꝰ ẽ aſtrictꝰ qᷓ; co⸗

lonus ↄditionalis · Vñ mq̃lmꝰ bñ põti

glia ꝑte cunuſlibet ſuburbij domũ ↄdu
cerea inhabitare.Sʒ ↄditionalis colo⸗
nus nõ qudet cũ ſua familia recedere a
fundo quẽ colit nec alibi habitare.
olonus oꝛiginariꝰ ꝛ colom ↄditiona

lis filius.ex co ꝙ oꝛigmalit᷑ ↄditioni co

lonaric ſubicctus eſt: Nec refert ſiue in
ſolo fuerit natus ſiue extra ſolũ qꝛ tãq̃;
ꝛigmarius od terrã ill reducenous.
quã pat᷑ ſuus ſuſcepit colendam.

Colom partiarij pᷣm quoſoã dicunt᷑ illi

qui terꝛã colunt ꝓ ꝑte dimidia vel ter
tia m ſterilitatẽ ſeu fertilitatẽ terꝛaꝝ

Colom pale ſtim ſunt de paleſtina pyum
Colonus ſimplicit᷑ ðꝛ qui tia dicti.

ſub certa annua mercc ĩ pecuma nu⸗
merat a pᷣdia colenda accipit.
Lolonus ꝓpꝛie ðꝛ qui rem ruſticã ↄdu

cit numis ⁊99tit ↄtra cũ actio hſcri⸗

ptis verbis ſuc m factum.
Colonu; od numũ ↄductꝰ ẽ ille qui ſta
tim cũ fructus fuermt a ſolo ſeꝑati vt
ꝓſufructuarius inte ligit᷑ m Jo.ff. de
fur.l.ſi apes.

Colonus ſupſiciarius ẽ q̃ areã ↄucit.
ea ↄdit ione vt ſi liceat in ea edificare⁊
domũ tolleret cũ voluerir.·
Colom partionarij ſunt qui rotũ agrũ
ſuis expenſis colũt ⁊ ex fructibus pſtãt
dño fundi quantũ ↄuemt.
Coloqntida.de.vel h coloq̃ntis.tidis ẽ
cucur bita agreſtis ⁊ vehement᷑ amara
ꝗ ſimilit᷑ ꝑ terrã vt cucurbita flagella
extẽdit fructu rotũdo ⁊ folijſ ſimilibus
cucumeri vſuali· Vñ.4. Regꝗ.4 Et col
legit ex ea coloq̃ntidas agri. Wel vt in
hiſtoꝛijſ Sꝛ. Coloq̃ᷓntide ſunt agreſteſ cu
curbite amariſſime.mimoꝛeſ his ꝗᷓ ĩ hoꝛ
tis naſcunt. Vel vt qᷣdã dicũt.herbaẽ
q́i vid ſe diffundẽs ĩ ſepibus.fructu mo
dico purpureo⁊ rotũdo cũ maturus ẽ.
Piñ Mgreſil tibi ſit coloqntida cucur⸗
Coloꝛ.oꝛis.m.t.ðꝛ q́litas bita lectoꝛ

pceptibilis viſu ĩ luce.⁊8 a colo.las.
qꝛ olĩ coloꝛes colabant᷑ vt eſſent mmie

ſubtilitatis JIñ coloꝛo.as.lij dicũt q;

coloꝛo fit coloꝛ ꝑ apoconã Itẽ coloꝛꝰ

pomt ha hᷣ bicoloꝛ. or. qᷓi duoꝝ colon
Iñ bicoloꝛatus.a.ũ.Et hica h̊ tricoloꝛ
i.triũ coloꝝ. Iñ tricoloꝛatꝰ.a.ũ · Et hie

h̊ multicoloꝛ.i.multo ncoloꝛũ.⁊ ̊ᷣ ⁊ B

diuerſicoloꝛ.i.diuerſo ꝝcoloꝝ· ⁊ hic⁊ H
diſcoloꝛ.i.diuerſoꝝcoloꝝ vel alteriꝰ co

vmicoloꝛ.vmis coloꝛis.⁊ hic ⁊ ̊ rubico
loꝛ.i.rubei colorj..⁊ hic ⁊ H albicoloꝛ.io ẽ
gꝗlbi color. Et cũ oĩbus illis ↄpomt᷑ co
loꝛo.as. Itẽ oĩa ↄpoſita a coloꝛ vt bico
loꝛ.a decoꝛ.vt dcoꝛ.a coꝛpus vt bi⸗
coꝛpoꝛ ſunt cõis ge.licet irregularit᷑ ali

qñ repiant᷑ ĩ neu.g.qdð autoꝛitati attri

buimus. Egech. iõ Et aſſumpſiſti veſti
mẽta tua multicolaria. Et coꝛ pᷣmã co
loꝛ. Vn Ruianus. Ingenio moꝝ ſubſi⸗
ſtit foꝛma colo.
hole vel choli dicunt greci fel vela⸗
liud imteſtmum.

Loloſeũ.ſci.n.s.quidã locus rhome.v⸗

bi oli erant imagmes oim ꝓumriaꝝ. ⁊

ĩ medio erat imago rhome tenẽſ pomũ
aureũ ĩ manu vtpote dña⁊ regia oĩm.
Et erõt ita diſpoſite arte necromantie

qñ aliq pumtia volebat mſurgereõ
rhomanos.ſtati imago rhomce obuerte

vrti
hliti
dr zima
Proaor
lintiͤl
rhomait
Loloſis
alianust
gipae
looſng
Tmnornor
diet
ſokrd⸗
Wrzdr
nonulxr
gporwan
Lalld
uianng
ſioloͤnne

Untlorene

mnnscolche
ſcülhgst:
Uipror⸗
umfong
Nerded
ae
nerhhr
ctnſo⸗
tr iſ
LColigts,
ſang
aluma
igne
Urimnon

brücgede
Aufßnn
llinpaj⸗
gfiene
geiſlivan
insn
ue⸗ rln
Cmnin
nnt,

cinere
1

Pam
W H W
de

m
K⸗

ijriands:
mtamar,
rbien el
ſümlbys
Ctcol
Wvenn
vein MN 3
rmar⸗
5 Maor
Awaa me
vni intr⸗
rr
t
tlampt
s
mrr
iniünh

e

wuhont y⸗
in numbnt
wönrgii

bat᷑ Svoꝛſum illius puĩtie imagrni. Vel
vt dicũt imago illius pumtie mſurge⸗
bat imagiẽ rhome: ⁊ tũc rhomãi ex
ĩpꝛouiſo mittebant illuc exercitũ.⁊ ꝓp⸗
uimtiã illã ſibi ſubiugabãt.Et tali arte
rhomãi q̃i rorũ mom ſibi ſubiugauer̃t
Coloſus.ſi.m.s.i qliq̃ res im memoꝛiaʒ
alicuius moꝛtui facra.vt tumulia ima
gmes apuð antiquos.⁊8z a coloſus q̃ſi

colẽs oſſa · Ec ꝓð.pe. Vñ Juuenaliſ. Ex

& marmoꝛeo citharã ſuſpẽde coloſo.
Dap̃. dicit. Coloſus vocat᷑ ſtatua mar⸗
Koloſtrũ.ſtri.n.s.qð ⁊ co moꝛeaalta.
loſtra ðꝛ.lac 2cretũ ĩ mãmis.vel potiꝰ
nouũ lac qð ſtatĩ pᷣmo mulget᷑ pꝰ fętuʒ
qð cito coogulag
Coluber. bꝛi. m. s. pe coꝛ.⁊ hec colubꝛa
bꝛe.ẽ genus ſerpẽij eo ꝙ colat vmbꝛaʒ.

—

J colubꝛinus. a. ſ. Itẽ coluber ceruuʒ
ſugit.leonẽ intficit. Iñ coluberculus.i.

Paruus coluber.
Coli.li.n. s.ẽ inſt̃m ꝑ qð muſtuʒ fluit.
Vñ Virgiliꝰ. Cũc ſpiſſos vimie qios
colaq; ſloꝝ. Fumoſis de riſpe tectiſ Iñ
colari. ꝛc̃ id qð colũ Itẽ colũ accipit

„

ꝓ quodã coloꝛe rhetoꝛico.⁊c̃ pũctũ ſi⸗

ne vlla virgula qñ vicʒ ↄſtructio ẽ pfe
cta.ſed adhuc pẽdet intẽtio dictatoꝛis.

⁊tal diſtictio uocac᷑ media ſiue ↄſtans:
Colũbus.m.s.⁊ hec colũba.auis q̃dam
ſic dicta gt diuerſos quos hʒ coloꝛes
in collo.⁊3 colũba q̃i colẽs liũbos. Et
hʒ ſeptẽ ꝓprietates. Caret felle.nullum
ledit. alienos pulloſ nutrit.gemitũ pꝛo

cãtu emittit.iuxta fluuiũ moꝛat᷑ granũ

eligit q comedat.i foꝛamibus petre
mdificat · Sigt etiã ſomſanctum.
Colũbar.ari.n.t.ẽ latibulũ vel foꝛamẽ
vbi moificãt colũbę.Colũbar etiã dici⸗

tur qdᷣdã genus vmculi a collo.qꝛ eſt a

ptũ collo.Dicunt᷑ etiã colũbaria loca
caua in naui ꝑ ꝗ remi emittunt᷑.
Colũbmꝰ a.ũ.pe.p.poſſeſſiuũ de colum
bus. Itẽ hic colũbinus.ni.q̃dã lapis a
coloꝛe illius auis ſic dictus.
Columẽ.inis.n.t.i.alacritas. vel foꝛti⸗
tudo.Et coꝛ.lu. Vñ Homerus.Hic pa
tie columẽ puãt mauoꝛtius hectoꝛ-
Columis.ↄ.t.⁊ hoc me.i.ſanus.alacer.
⁊82 a colũna.co ꝙ erectꝰa firmiſſimus

ſit· ANquo pꝑ ↄpoſitõʒ hic ⁊ hec ĩcolumiſ
hoc.me.i.mſirmus. Ml
Colũna.nę.f.p.i.ſtatua.⁊dr a columen
co ꝙ in ſummo ſit lõga.vel qꝛ culmẽ ſu
ſtmeat. In hec coluũnula.le.⁊ hec colũ⸗
nella.Et a colũnella ꝑ mutationẽ.m.m
b.muemt᷑ ſ̊ colũbella.le.Et coꝛ.co.“Vñ
Dꝛatius.MNẽpe int᷑ varias nutrit ſilua
Colũnelli.oꝝ.m.s.płis nũeri colũnas
ſunt dẽtes q̃ camm dicunt᷑.a lõgitudĩe
ſic dicti.qꝛ ſunt lõgi ⁊ rotũdi ad moduʒ
colũne pᷣm Hug.. Dap.dicit colomelli.
Colurus dᷣr a colon ⁊ vꝛus.q̃i colon vꝛi
i.mẽbꝝ.ſ.cauda bouis ſilueſtris. Nam
vꝛus ẽ bos filueſtr Jñ colurꝰ cauda illi
us. Vñ ⁊ qᷓdã ſimilitudĩe coluri dicunt᷑
duo circuli imꝑfecti ĩ celo.q̃ qᷓdaʒ ixali
pꝛudẽtia fingunt᷑ i fuirmamẽto Sicut eĩ
cquda bouiſ facit circulũ inꝑfectũ.ita
qdaʒ circuli fingunt᷑ eẽ ĩ cclo imꝑfecti⸗
quantũ ad viſum noſtrum. .
Cholus.li.m.s.apud nos latmnos.idẽ ẽ
qð chole vel choli.apud grecos.i.fel.vlł
aliuð inteſtmmũ.Er m phyſica ðꝛ mteſti
nũ culare. Iñ cholicꝰa.ũ.vt cholica paſ
ſio ꝗᷓ fit in iſto mẽbꝛo.⁊cholicꝰ hõ.q̃ pa
ti᷑ mfirmitatẽ choli · Vñ Macer de vi
ribꝰ herbaꝝ.Illius ſemẽ cholicis cum
melle medet᷑. Itẽ muenit᷑ hec colus.us.
ui.vcl colus.li.ꝓ rota fęmĩaꝝ vl mſtro
vnde femĩe nent· ⁊ tũc ðꝛ a colo.lis. Et
coꝛ.pᷣma. Dñ Ouidius IHptioꝛ eſt digi
tis lana coluſqʒ meis.
Coma me.f.p. pꝛie capilli mulien.a co
mãdo.ſicut ceſaries virona cecdo.Vl
ðꝛ coma ꝓpꝛie nõ ceſi capilli.⁊c nomen
grecũ. Itẽ cuma.me.vel potius coma.
me.ðꝛ bꝛeuis dictio.⁊ðr a cumulo.las.
ꝑ ↄꝛiũ. Itẽ h̊ coma.ad.n.t.i.cẽſura.iudi⸗

ciũ Itẽ coma pomt᷑ ꝓ quodã coloꝛe rhe

toꝛico.⁊c pũctũ cũ vᷣgula ſurſuʒ ducta
qñ nec ſentẽtia.nec ↄſtructio ẽ ꝑfecta.
⁊talis diſtmetio dr ſuſpenſiua.
Comarchus.chi.i.pᷣnceps ſuꝑ comiteſ
dᷣr a comes ⁊ archos.
Comaticꝰ.m.S.i.verſiãcaroꝛ ⁊ r a co⸗
ma.come. Iñ aduerbiũ comatice.i.bꝛe
uiter.ↄpendioſe. Comaticꝰ etiã ðᷣr ab⸗
bꝛeuiatoꝛ.ↄpendioſus diuiſus.
Comatulus.a.ũ.dimi:a coma.me.Vñ

.
Hieronymus in q̃oã epla.Comatulus
cõptꝰ.laſciuus.domꝰ tuę tecta nõ vide
Comatusa.ũ.i.comas habens. ant.
Et hęc comata.te.ẽ ꝗqdã gallia.ſ.lõbar⸗
dia. eo ꝙcomas ſoleat nutrire.
Comedia . f.p.i.villanus cantꝰ.vel vil
lana laus. ⁊82 ab oda qð ẽ cãtꝰ vł laus
come qð ⁊ẽ villa.qꝛ tractat de rebꝰ ru⸗
ſticams.⁊eſt affims quottiviane locu⸗
tiom ·qꝛ circa villas fiebat ⁊ recitabat᷑.
vel or comędia a comeſtione.Solebãt
eĩ pꝰ cibũ hoĩes að audiẽdã eam ↄuem
re Iñ comeduſ.a.ũ.q̃ comediã deſcribit
Iñ comedicus.a.ũ.i.as comediã vel ad
comedendũ ꝑtinẽs vel delectabilis Jñ
comedice.i.delectabiliter.
CTComes.tis.m.t.ẽ nomẽ digm̃taij.⁊82 a

como.as. Iñ comitiſſa.ſe. Iteʒ inuemt

comes.ↄ.g.ꝓ ſocio.⁊tũc ðꝛ a cõmeo.aſ
Et ẽ comes ꝓpꝛie ĩitinere a cõmeando
im pᷣmio.ſodalis mmenſa.
Comes oꝛiẽij pᷣm eMlco.ĩ ſum. foꝛte erat
ꝓcuratoꝛ reꝝ ceſaris q̃s hẽbat ĩ oꝛiẽte
Comes palatmus ðꝛ qͥ curã gerebatp
cipuã.vt miſſoꝝ.notarioꝝ.⁊iudicium
negligentiã argueret.⁊a ꝓumtialibus
tributa exigeret ⁊ↄſueta depoſceret·
Comes reꝝ pᷣuataꝝ ſᷣm tco.erat foꝛ⸗
re ꝓcuratoꝛ ceſanj ĩ puatis rebus.⁊ pſᷣm
eũ etiã illuſtris fuit.Alij dicũt ꝙ pᷣua⸗
ti cõmodi fiſcaliũ reꝝ habuit aomim⸗
ſtratoʒ.vt eas ↄſeruaret ⁊ĩ eis ne goci⸗
Comes ſacraꝝlargitionũ pᷣm aoret᷑
co. erat ille ꝑ quẽ pᷣnceps ſua ſtipendi
a largiehat᷑.⁊ hic foꝛte erat ꝓcuratoꝛ
reipublicc.q̃ grece legiſta nücupat᷑.l⸗
lij dicũt ꝙ imꝑatoꝛ ꝑ hũc ſuã liberta⸗
vẽ ⁊ magmſicentiã exercebat ⁊largitu⸗
omẽ agebat⸗

ſocius ĩ piculo.collega m officio.ↄſoꝛs

Lomes ſacri patrimomj crat q̃ imꝑa⸗

toꝛis ꝓcurabat patrimomũ .q̃ ĩ hoc dif
fert a comite reꝝ pᷣuataꝝ.qꝛ hic tenet
cuſtodiã reꝝ pᷣuataꝝ ⁊exercet negocia
tionem circa mobilia.ſeo ille patrimo⸗
mũ ⁊imobilia pcurat.

Comites. ſiſtoꝛiam ſunt q̃ ↄſiſtoꝛij mi

lites dici meruerunt.qui etiã ſpectabi⸗

libus ꝓ ↄſulibus gquiꝑabant᷑.vel ↄſiſto
riam dicebant᷑.qui perãt caſtris pnci⸗

pis oꝛomnanobiiisSð
Comitarienſes milites alias comitatẽ
ſes dicunt᷑ milites ſtipẽiarij a comita
tu dicti.qꝛ militãt ñ ſoli.ſed ĩ comitatu

LComeſatio.oms.ð a comeſo.as.⁊ ſunt

Apꝛie comeſatõſ ſuꝑflua ⁊luxurioſa ↄui
uia.Et debet ſcribi ꝑ vnũ.s.ſicut ſuum

verbu. Bñ ad Ro. iʒ. In comeſarõibuſ

ebꝛietatibus.Comeſatiombus debet
ſcribi ꝑ vnũ.s.⁊ſimiliter ꝓferrii.
Comeioꝛ vel comeſtoꝛi.guloſus.

Cometa.te.f.p.Sr oꝛdinatrix comax⸗
⁊ derinat a coma.me. Juuenal tñ gra
metri mt᷑poſuit.s.ibi.Donũt coſmete

crimtas. Itẽ muemt᷑ hic cometa.te.vl
hic cometes.tis.vel comete.Et ẽ come

ta ꝗoã ſtella crimta ⁊ emittens de ſe ra⸗

dios flamaꝝ ad modũ crimũ.Et qñ ap
paret ſig̃t moꝛtẽ vel ĩimutatõʒ alicuius
⁊ſemꝑ dirigit rodios ſuos ad illã ꝑteʒ
cui mmat.Quioã tñ dicũt ꝙnõ ſit ſtel

lLa.ſed qdã nubes ignea claritate accẽſa
Papias dicit.Cometes ẽ ſtella dictus

qꝛ comas lumiĩs ex ſe fundat.qð genuſ
ſideris qñqʒ axparet.peſtilentiã:fameʒ.

gaut bellũ vel regm mut atõʒ ſigt. q la⸗

tim crimtẽ voct.eo ꝙ ĩ modũ crimuʒ
flãmas ſpargit lij dicunt. ꝙcometes
mhil aliud ſit qᷓ́; vapoꝛ terreꝰ groſſus.

cuius ꝑtes ſibi multũ ↄiacent paulati-
aſcendens ab mferioꝛi ꝑte cſtuſ.ad ſuꝑi

oꝛẽ eiuſdeʒ · vbi ↄcauitatẽ igms ↄtingit

⁊ibi diffuſus inflãmat᷑.⁊ io videt löguf

frequent ⁊ diſfuſus.
Comicus .a.ũ.i.comędus vel ad come⸗
diã ꝑtinẽs vel facetꝰ· ⁊coꝛ.pe.Dñ duo

ſunt genera comicoꝝ.ſ.comediã ſcribẽ

tiũ.ſ.veteres q̃ ioculatoꝛeſextiterũt.vt
Terentiꝰ.Noui q̃ ⁊ ſatyrici.q̃bus gene⸗
ralit᷑ vitia ca rpunt᷑.vt ſderſiꝰ ⁊ Juuẽa
lis.Et nudi pĩgunt᷑.eo ꝙ vitia denudẽt
Comis.mis.ↄ.t.⁊ h̊ me.i.ſuauisvel cu⸗
ralis.vel faeetꝰ.pᷣ facetꝰ & doctria.co⸗
mis de natura.vel facetus ĩ factis co⸗
mis ĩ dictis. Vel ſᷣm Papiã Comis.i⸗
ↄpoſitus.hilaris.bemgnus.Et nota ꝙ
como:iſ.⁊ h̊ hec comis ⁊ ;̊ me.⁊ coma
atis ꝓducũt pᷣmã.ſed comame.e coꝛ.
Vñ Come coloꝛe comis me fallit feĩia

pncipis vel alicuius patrie deſtructõeʒ

vftotſi
statis.
Lotmnitat
w terr
coſest
mt crii
vclwmn
imum
Nomimũi
ſuneveln
tiovdin
Wrntasg
doprnn
tiiſqj c
ntronr⸗
uum,
nmniis
ſusgeincnt
llegppode⸗
dant Pata
Conirsfi
em ren⸗
rrnn:
ſonids
Dodd
anamn
chrma
Lönt
Etg
nnr,
ſporte
Mnonn. w.
flibor⸗
ndimabt
olai o
rmnanf⸗
nmnüeicn

bchi
mhawnn
dicontn
rſur
Wrdar
sſenſunn
coneſaröth
mönsabe
N.
Nois
n omn⸗
1 1
NRriadne
rtonent,
mm Kion
mmsais
mmi Ecie,
m Nas
WeVi

. „2, 4

ram

Sunr n

4 2 ———
tign T
ot

õ
ſam N
lannüͤſfb.
Nerſerttertent
derörzu⸗
og rummn
vinusrl ⸗

xothis.i.ſuauis vel curialis. Jũ comi⸗

cas.tatis.i:curialixas.vel ſuauiras
Lomitatus· us.ui.i.comitis digmtas:
vel terra ſiue tantũ ſpaciũ quatũ vnꝰ
comes tenet: ⁊ deriuat᷑ a comes. Inue⸗

Int᷑ etiã hic comitatus.us.ui.i.ſocietas

vel comitatio.⁊ tũc dꝛ a comitoꝛ.tari.
Itẽ muemt᷑ adiectiue comitatus·a.ũ⸗
Comitiũ.tij.n.s.ẽ tempꝰ ĩ quo ↄſules e
ligunt᷑ vel mtromcant᷑vel etiã ipſa ele
ctio.vel intromcatio oᷣr comitiũ vl ſo
lenmtas ꝗᷓ tũc ibi fiebat ⁊2ↄuentꝰ totiuſ
populia locus min quo fiebat.⁊ꝛ comi⸗
tiũ q̃i coitiũ.qꝛ totus ꝓpls ad electõeʒ ⁊
mtromcationẽ ↄſulũ cõucmecbat.ßp eſt e

tymo.potius qᷓ; ↄpoſitio. IJñ comitius

vel ↄmitialis moꝛbus.i.caducus vl paſ
ſiuus.qꝛ in comitijs illi q̃ patieboant᷑ re
pulſaʒ ꝑ pudoꝛẽ moꝛbũ caducũ mcurre
bant. Bel ẽ comitiũ placitũ qð multi
comires faciũt. Vnde Plautus. Ibo in
quit vt de capite mco faciant comitia.
⁊ſic deriuat᷑ a comes.
Comitulus.a.um.a comitellus a.ũ.am
bo dimi.i.paruus comes
Cõmampularis.ↄ.t.⁊ hoc.re.i.cõſociꝰ·
a cõ mampular.q̃i cũ alio mampular.

Lõmater.tris.f.t.qᷓi ſiml'mt.a cõ ⁊ mj.

Et nota ꝙ due ſunt ſpẽs ↄpat᷑ntaj ſeu
cõmatermitaj· Wna dirccta.ſcʒ qñ ego

ſuſcipio de ſacro fontc filiũ Bertc. vel

ipſa meum.vel ad ↄſirmatõʒ coꝛaʒ epᷣo
