ligten
urzint
lo 7
phonetu
dice
nurilu
nz
nluswd
wont
larsen!
Uenge
Fucde
Kanol⸗
N
N
woy⸗
vln
anr.
liutg
nus
ſon
bithr
wn
nunmn
ſtn⸗
izzi
ſli

SN
ſtruè
chite
ür⸗
ſe.
ſonech
vo
vonnsl
nlcn’
nosyl

or

nndn
5 0

nerupel
Nhoteſ
nens N
ngot
nicne
ni
Naci⸗
WWNN
Rchir
öond
ic
moo:
ſs ſe⸗
1Rr abe
Ablos
1,⸗Vck
boclcs.
incgo
1dr b
t o
raos
aſ
noe⸗

Hime
munr.

ASE

Arcus.us.ui.hñs.u.aũ bus m dtõ ⁊ ab
latiuo plalibus.ẽ imſtrumẽtũ ſagittan
di quo tela iaciũt᷑.Juxta illuð Tolle ar
ma rua ſcutũ pharetrã ⁊ arcũ.Et tranſ
ſumit᷑ ad ſignoñ teſtudmem ſeu partem
põtis ſmmcuruatã. Juxta illuo. Saxeus
ĩgenti quã pons ↄplectit arcu.ʒ tranſ
ſumit᷑ ſigmñcare minas vł hoĩeʒ minã
tẽ.Juxta illud.Non ſꝑ pereat cuicũq;
miĩiabit᷑ arcu.:ſiẽt circulũ irisvt ſo
nã arcũ meũ in nubibus celi.s: ſigt cur
uã ꝑtẽ circuli·i.ſemicirculũ..dꝛ plica⸗
tura.ſicut᷑ dicimus qͥnternꝰhʒ quiqʒ ar
eus · 7.ðz imduſtria ſagittandi:. Vñ in
planctu Dauid ſuper Saul⁊ Jonathã
dicit Beda Et ſ̃cepit Dauid vt doce⸗
rent filios iuda arcũ.i.ꝑitiã ſagittãdi.
Ardea.f.p.ðꝛ q̃dã auis volitans ĩ ſubli
mibus: 182 ob arduꝰ.qꝛ volãdo petit
AVrdelio.m.t.i.leccatoꝛ. ardua.ſ. erẽ.
q̃ ars ẽ in leccacitate Et talis q̃ ſic vi
uit ⁊ vagat᷑.ſoꝛtit᷑ diuerſa noĩa. Vñn Ni
ſtrio vel palpo minus vel geſticulatoꝛ
Eſt epulo łl ardelio paraſitus ſcurra lec

Vrduenna.nę.ãdã ſilua.qꝛ cius catoꝛ.

ligna ſunt ardua.
Arduus:a.ũ.i.cxcelſus.ſtrenuus.ab ar
deo ꝓ cupio.qꝛ talis deſiderat cũ ardo⸗
ꝛe ſublimitates honon.vel ðꝛ arouꝰ.qꝛ
expedit ardua ⁊ mag. Jñ h̊ arduitas
Area.f.p.ẽ locꝰ aptꝰ ad excutiẽdũ fru⸗
mẽta.vel ðꝛ tabulaꝝ ęqualitas.vel po
me ꝓ domus latitudie.vel ꝓ mari.qꝛ
latũ ⁊ ſpacioſuʒ ẽ. Iñ areola.i.parua a⸗
rea.vel viridariũ.vel hoꝛtulusvbi nu
triunt᷑ arboꝛes bonę ⁊ herbę virtuoſę.
Areſicius ðꝛ demomacꝰ vła demõe poſ
ſeſſus.vñ areficij dicunt᷑ a demone poſ⸗
Arelatũ.pe.ꝓ.ẽ vꝛbs gallig. ſeſſi⸗
Arena.f.p.ẽ multitudo lapidũ ſᷣm pla
mciẽ Jñ arenula. Iñ arenoſus.a.ũ.ið ẽ
plenus arena. In arenariꝰ.a.ũ.ide.ł qð
fit ð arena. In arenariũ.i.locꝰ plenꝰare
ms.⁊82 ab areo.es.vel ab aro.aſ ꝑ ꝛiũ
Arenatoꝛeſ dicunt᷑ qͥ mn arems deiccta
⁊collapſa ſolẽt extrahere. ⁊ dicunt᷑ hũi
les ꝑſone.vt. C.de mceſtu.nup.l.hũileʒ.
renga.ẽ apta⁊ ↄcoꝛs vboꝝ ſnĩa q̃̊ po
mt᷑ pꝰſalutatõeʒ ĩ pᷣuilegijſ arduoꝝ ne⸗
reologꝰ.m.s.d? vᷣtuoſus ? gocioꝝ

potẽs ĩ mõe.⁊82 ab areſ.i.vtꝰ ⁊ logꝰ ſᷣ
Xre opagꝰ ðꝛ ab arioth.qð ẽmarſ mo
⁊pagus villa vel vicus quaſi vicꝰmarij
qꝛ ille cerat vicꝰ athems i quo crat tem
plũ martcis.vel vt alij dicut ↄꝛ ab ares
qð ẽ virtus.⁊ pagꝰqð ẽ villa.i.villa vᷣ⸗
tutis.ſcʒ vicꝰ athems ubi ſtudebaut phi
Iñ areopa gica.i.pᷣnceps vel magiſter
illius villę. MWñ Dion yſius ð areopagi
ta pᷣm Hug. Vel arcopaguſ curia erat
athemen ſiu.vbi erant iudices.MNã areſ
virtꝰ.pagus villaqꝛ ibi tota virtꝰ ciui
ratis erat · Vñ areopagitę athemẽſiuʒ
curiales vel pᷣncipales vt dicit apiaſ
Ares vel arete gręce dꝛ virtus latme·
Areſpõſis mmdecimabile ðꝛ q̃ dat reſpõ
ſa pᷣnci pis.vide.S.acõmentarijs.
Arfaxat mterpꝛetat᷑ depopulatio.
Argentarius.m.s ðꝛ aurifaber. vel q̃ᷓ
de argento oꝑat᷑.vel q̃ cuſtodit argẽtũᷣ.
Eſt ãt argentũ metallũ qðdã ſimile ſtã
no. Jũ argentatꝰ.a.ũ.i.argento ſuꝑin
ductꝰ. Jñ argẽteꝰ.a.ũ.i de argẽto cxns
IJñ argẽteolꝰ.a.ũ.i.aliq̃ntulũ argẽteus
Vrgẽt ifodĩa f.p.ðꝛ locꝰ v fodit᷑ argerũ
AVrgẽtiãcina ðꝛ foꝛnax argẽti vł locus
vbi argẽtũ cudit᷑· ſ̃parat᷑.purgac᷑ ⁊ foꝛ
mat ĩ vaſa vl alia oꝛnamẽta. Itẽ omĩa
noĩa metallo Foñr ð ſe ſoꝛmare noiĩa de
ſinẽtia ĩ cina ł dma.vt auriſicma⁊ auri
fodĩa.⁊cũ t᷑mĩant᷑ ĩ cĩa tũc ſignt locũ v
tale metallũ cudit᷑ fundit᷑ l foꝛmat᷑.Sʒ
qñ tmĩant᷑ ĩ ðma.ſigent locũ vbi tłle me
tallũ fodit᷑ ⁊0 ĩuẽit᷑. vñ Cimaſ ſdiaſ dãt
ex ſe ꝗ̊q; metalla.Siẽ ferrifodĩas vlł qͥʒ
Argetma nomẽ ciuitaſ ferrificinas.
germamę.ab argẽtin.i.cqdoꝛ.qꝛ ñᷣ cętiſ
ciuitatibꝰ ĩ ilł ꝑtibꝰ ĩ diuitijs ⁊ honoꝛi⸗
bꝰ cãdet. ł r q̃i argẽtea tina. ſic ab ar⸗
gẽto axpellata qꝛ oli ibi erat argẽtũ qð
ducebat᷑ ad romã.ł qꝛ oli argẽtũ ibi ſᷣ⸗
uabat᷑ romãiſ.Nã romãi oli toti oꝛbi ſᷣ
dñanteſoꝛdĩabãt ĩ q̃libʒ puĩcia certũ lo
cũ ĩ q̊ colligebat᷑ ⁊ ᷣabat᷑ tbutũ ⁊cẽſus
eoꝝ · ⁊ ſic tributũ qð colligebat᷑ ĩ illa ꝓ
uĩcia ſeruabat᷑ ĩ argẽtina. Vel ðꝛ argẽ
tmna ab argẽto qð ibi ĩ vicims mõtibꝰ
fodit᷑ ⁊reperit᷑. Itẽ argẽtma tria noĩa
habet in alemamco.qꝛ añ natiuitatem
dñi. ⁊ poſtea pluribus anms vocabat
Cel⸗

ca annos dni.4Si: Qccila rex hunoꝝ. i.
vngaron paganus mn fauoꝛẽ ſuoꝝ ido⸗

loꝝ q̃i oẽs ciuitateſ chꝛiſtiamtatiſ ðpo
pulatus ẽ ad rhenũ vſq; ꝑuemẽscũ ſuo
exercitu colomã obſedit.ibiq; vndeeim
milia virginũ trucidanit.lc int cęte⸗
ras ciuitates rhem etiã argentmã de⸗
populando ꝑ ipſaʒ cunitatẽ cũ incedio
⁊vᷣſtructõe magnã ſtratã ⁊ viã fecit.vñ

argentma pᷣmũ nomẽ perẽs.ſoꝛtita ẽ
nomẽ vul· ſtraſ bꝛuch ſicut hodierna di
e ĩ clypeco ⁊ bãncrio ipſoꝝrubea platea

vel via tranſit per campũ album.Dei⸗
de poſt aliqua tempoꝛa argentinenſes

viribus ciuitatẽ ſuã reꝑantes.cauſa ecu

phome mutauerũt bꝛuch in burch. di⸗
centes Straſ burch.ſicut mõ appellat
Arsm aain pli · nomen loci eſt.
rgiletũ.pe.ꝓ.locuſ ĩ quo occiſus ẽ ar
gus.Doſſunt ctiã eẽ duę dictos.⁊ tunc
argi letũ.i.moꝛs argi. “
Argillaf.p.ẽ terra tenax ⁊ hũida vnde
fiunt lateres. ab argos vel argis ciui⸗
tate gręcię.qꝛ apud grecos pᷣmũ ex ea
facta ſunt vaſa. Iñ argilloſus.i.plenus
orgilla. Iñ argillatoꝛ.i.oꝑans ĩ argilla
Argyrus oli dicebat᷑ denarius.⁊ or ab
argento · qꝛ maxime moneta de argẽco
ſolet neri. Itẽ argyra ẽ ꝗoã mſula i me
dio oceano.fęcunda argento. vt dicat
habere ſuperſiciem argenteam.
Irgyſteria dicunt᷑ ſtatõs nundmaꝝ.
vlrgonauta r ab argos qð ẽ pᷣmana⸗
uis anauta.Et. dicunt᷑ argonautę oẽs
illi q̃ ĩ ula naue ierũt ꝓ aureo vellere.
Juñ argonauticus ·a.ũ.poſſeſſiuũ.ñ h̊
argonautica.cę.⁊eſt liber ↄpoſitus ab
Appollomo de argonautis.
Argos nomẽ ciuita in gręcia vbi oliʒ
viguit ſtudiũ.Et in ſingulari ẽ genenn.
mdeclmabile.ſco ĩ plurali ẽ g. maſ.⁊ de⸗
elmat᷑ argi.oꝝvñ dicti ſunt argi ab ar
Argumentů.n · s.ðꝛ tribꝰ go rege.
modis. Mã ðꝛ argumẽtũ res ficta ꝗᷓ tñ
ficri potuit vt comedię Terẽtij Dr etiã
ꝑuũ opus ſmiſſuʒ ĩ quo tota mata ſub
ſequentis oꝑis pᷣlibat᷑.Et ðꝛ argumeu
tu ·. i · callide muẽtũ.Dr etiã argumentũ
rei dubieę ꝓbamentũ. Iñ argumtoſus.

a. um.i.plenus argumẽris.q̃ñq; ðꝛ ex

peditus. Iñ atgumẽtatoꝛ.trix.tio' Et
ðꝛ argumtatio.argutę meſoꝛatio m
Hug.Dapias.vero dicit rgumentũ
argute muentũ ·qð rei dubię facix fideʒ

Argum̃tũ ꝓbatio vel bꝛeuis oꝛatio.vł

fabula veriſilis.vel mſtrumtũ męcha⸗
Argumentũ ðꝛ eo ꝙ arguat mẽ mcũ.
tẽ. IWrguit ãt tanqᷓ; i gnarã vt ĩtra ſe ðᷣ
ignoꝛãtia ↄſundat᷑.⁊ derelicto mẽdacio
veritatẽ deuote ſequat᷑. vIrgumentũ ẽ
ipſa ſnĩa ꝗ n pſtar rgum̃tatio ẽ ipſi
us ſnie ꝑ oꝛatõʒ explicatio.cꝰ duę ſunt
ſpẽs.ſyllogiſmus ⁊ inductio.ſᷣ ſyllogiſ⸗
mo enthymema.⁊ ĩductõi ſuppomtur
v̈lrgꝰ. m.sS.ðꝛ paſtoꝛ qͥdã q̃ fa exẽplũ⸗
buloſe legit᷑ habuiſſe cẽtũ oculos. Iteʒ

argus ixc ẽ qð cautꝰ.⁊ trãſumptiue ðꝛ

hõ ꝓuidus.q hic inde reſpicit ↄſierãdo
illud qð euemat. ⁊illuð qð ſequit᷑.vł ar
gus ↄꝛ piger vel vagꝰ. Iñ argia. i · pi⸗

gricia.ᷣlrgus etiã ðꝛ q̃dã mõs a quo vl

a factoꝛe dicta ẽ pᷣma naus.
Argutia.f.p.i.calliditas.verſutia.diſ⸗

titudo.Sed argutię vt dicit Pap.ſunt

documentonꝝn reperimenta.

Vrgutꝰ.a.u.qũ ẽ nomẽ tria ſigm̃ficat

Nã argutũ.i.bꝛeuc.vt argutũ caput.
Et argutũ·i.ſonoꝝ.vt argutũ oꝛganũ
Et argutũ.i.callidũ vt argutũ aĩal.vñ
Eſt bꝛeuis argutꝰ.ẽ callidus atqʒ ſono
rus. DPapias vero dicit. Ilrgutui ẽ qui
cito argumẽtũ muemt.vꝛbanꝰin loquẽ
do. i. aſtutus· Itẽ argutus ꝑticipiũ ·i.
uictus.accuſatꝰ.repᷣhenſus.ↄſtrictus.
Aridus.·a.ũ.i.ſiccus.⁊ðꝛ ab areo. Jñ a
riditas.i.ſiccitaſ. Atẽ terra ðꝛ arida.qꝛ
eius naturalis pꝛopꝛietas eſt ſiccitas.
GBeñ.pᷣ.ꝓpellauit aridam tcrram.
Iriel hebꝛaicũ ẽ.⁊ ᷣm Remigiũ inter⸗
ptat᷑ leo deus.vel leo dei.⁊ pomt᷑ qñʒ ꝓ
viro foꝛti.vt.i.paralipo.xi Ipᷣe ꝑcuſſit

duos ariel moab.i.duoſ viros foꝛteſad

modũ leõis. Qñʒ põit᷑ ꝓ hieruſalẽ Iſa.
29 Ve oriel ariel.⁊8 bis ariel ꝓpt᷑ tem
plũ ⁊ altare.põit᷑ eẽ ꝓ altari.vñ Ecech
45. Ipe ariel q̃ttuoꝛ cubitaꝝ.vñ Hrlin
ͤlrieſ ðꝛ vᷣuex ⸗ſigt ariel.ſiẽtqʒ leonẽ
ñ caſtratꝰ.⁊pᷣm IJſidoꝝðꝛ ab ara qꝛ pᷣi
ara ĩmolarꝰẽ arieſ.vñ Virgilius. lrieſ

—

uttn
gnore,
went
ns
tfbcl
gnatt
tüi ve
ſliem
ſniiqᷣ
noch
oel
es
P
tione
inß⸗
ſinirci
ſifnern
ſiſi⸗
l
ore
ilnddi
ſi
WNN
Pd
ſye
unr,
wn
hnmn
lihi

„

Pite
ſwctr
ſchenn
Mepoe
luuen
ſams
ttrim
ludte
lrihs⸗

*

ſihird⸗

—

—

1r
Et
m
entü
N
io R
ntdr
hci.
wEo
docio
ntüe⸗
veipii
gſant
Ged
gipii
s⸗ e,
riue d
ſcravo
nie Kar
goihi⸗
S

tin diß⸗
Nu

Miner
micn,
Miage
miinhri
r ſo
nei
nlor⸗
Kanii⸗
iens⸗
rn
td
ſccitas⸗
e
14d
Ni⸗
.
N
Mrm
yloone
rageb

—KZ

—w

—

mactat᷑ að aras. Vel dicie ab areos i.
amare. vñ etiã ĩ grege maſculi mares
vocant᷑ vel ↄꝛ ab ares.i.virtꝰ.eoꝙ ma
ioꝛis vᷣtujſit ĩ grege.Eſt etiã inſtrum̃
tũ bellicũ quo muri quariunt.qꝛ ĩpu⸗
gnat murũ ĩ modũ arietũ impugnan⸗

tiũ.vel qꝛ fit in ſummo cũ coꝛm̃bus að

ſilituomẽ? arietis. Itẽ aries etiã ẽ qddãꝗ

ſignũ ĩ cęlo. Vã Eſt arieſ veruex. ſignũ
vel machma belli. Credit᷑ ex ares aries
narꝰ vel ab ara. Iñ arietulus.i.paruuſ
aries. Jñ arietinꝰ.a.ũ·i.de ariete exñſ
XRrillũ.n. s. granũ int᷑ folliculos vuę

Arillatoꝛ gręcũ cẽ.⁊ non habet deriua⸗
tionẽ apð nos.ſed expom̃t᷑ ꝓ mercato⸗
re.vt patet in coꝛnuto⸗/
Arim aſpi.i.hoĩeſ vnũ oculũ hũtes.bel

lũ gerũt cũ griphibꝰ aĩalibꝰ t᷑ribilibꝰ⁊
ſibi ſmaragdoſ lapideſ p̃cioſiſſimos au

ferũt.Nã pᷣm Remigiũ pᷣcioſiſſimi ſma
ragojnei lapides reperiunt᷑ ſmn ſcythia
regione depti.q̃s tũ cuſtodiũt griphes
aĩalia qᷓdã terribilia⁊ foꝛtioꝛa.ꝗᷓ coꝛpꝰ
hñt l:omnũ pedes aũt ⁊roſtrũ ⁊ alas vt

aquila. Ideoq; ꝑ terrã currũt. vt leo⸗
nes.per aera volant vt aues.Quę be⸗

ſtię cuſtodiunt ipſaʒ deſerti regionẽ ⁊ ſer
uant ipſos lapides.nõ ꝙ ipſe m ſuã eoſ
conuertant vtilitatẽ.ſeo homĩbꝰ ipſos
auferunt.cũ q̃bus arimaſpi hoĩes vnũ
oculũ hũñtes bellũ gerũt.ipſoſq; lapideſ

auferũt eis. Et dicũt᷑ arimaſpi ab areſ

quod eſt virtus. ⁊ aſpicio qð eſt virtuo
ſe aſpicientes.licet tm̃ vnũ oculũ habe
ant. vident tñ virtuoſe Tacute.
Rriolus.m. S.ðꝛ ab gra.⁊c diumatoꝛ q̃
circa aras idoloꝝ nefarias pᷣces emit⸗
tit.⁊ funeſta ſacrificia offert. Vñ Rrio
lus vates vel diumatoꝛ ab ara-
NRriolatheſis ẽ fictio ariolãsi vel ſacti
ficãdi.⁊8 ab ara.⁊ theſis poſitio.vlðꝛ
fictio ꝗᷓ fit in ipĩs aĩalibus imolandis.
Ariſta.f.p.i.ſpica vel ſpicula ſpicę⁊ pi⸗

ſciũ Iñ ariſtella.i.parua ariſta. Iñ ari⸗

ſtatus a.ũ.i.plenus ariſtis.ſicut dicimꝰ

piſces ariſtatos q̃ hñt plures ariſtas.

Ariſtofoꝝ.n.s.ðꝛ vas ad potꝰ⁊ pꝛãdia
deferenda ruſticis ĩ agroſ aptũ:⁊ dꝛ ab
areo.ꝑ ↄtrariũ.eo ꝙ ñ ſit aridũ.qꝛ oꝑa
rij ſemꝑ ĩdigẽt.vt vmũ vel aã ſit ĩ eo q̃

vtant᷑.ł dicit᷑ vaſ vbi reliq̃e ciboꝝ repo
Ariſtoteles.m.s.fuitq̃dã phs ⸗nunt᷑.
dictus ab ares virtus.qꝛ virtuoſus fu
it virtute adquiſita. ßU
Rrichmcetrica ðꝛ ab areſ.i.virtꝰ.⁊ rithᷣ
mon numerus q̃ſi ſcientia tractans de
virtute numeron .
Arma.armoꝝ dicunt?᷑ ab armus qꝛ cũ
tegũt.vel qꝛ armis.i.bꝛachijs exercen?᷑

Et dicunt᷑ arma generalit᷑ oim generũ

tela.ſed tñ ꝓpꝛie arma quibus defendi⸗
mur.⁊tela qᷓbus oppugnamusaꝗ̃ mit⸗
timꝰ. Iñ armatiũcula:i.pua armatio.
Armiabilis..t.⁊ h̊ le.qð facile ẽ ad ar⸗
mandum.
Rrmam̃t ariolũ ·n.ſ.i.puũ armam̃tariũ
Armamẽt ariũ ðꝛ locꝰ vbi arma⁊ tela
Armamẽtũ locꝰvbi arma po ponunè?᷑
nunt᷑.vcl armam̃ta ſunt firmamẽta na
Armariũ.n.s.ẽ locus vbi arma uiũ.
reponunt?᷑.differt tñ ab armentario.qꝛ
arm̃tariũ ẽ locꝰ vbi tela⁊ arma ponũt᷑
armariũ vero ðꝛ generaliter locꝰ vbi ĩ
ſtrumẽt a arma cuiuſcũqʒ artis repo⸗
nunt᷑.qꝛ cuiuſlibet arq ſunt ſua arma.
vt clericoꝝ arma.ſunt libꝛi·nautoruʒ⸗
vela.re mi.funes.fęmmaruʒ.fuſi.coli.⁊
hmõi.Fr equenter tũ nunc armarium
ſpecialiter dicimuſ libꝛsoꝝ ad bellũ
Armatura.f.p.ẽ ſ̃paratio oĩm armoꝝ
Armelauſa.f.p.ẽ veſtis añ vel retro di
uiſa ⁊ aptam arimiſ tũñ clauſa.⁊82 q̃i ar
miclauſa ablata.c.⁊eſt ſclauma.
AUrmelus.m.s· ſᷣm Rabanum eſt veſtiſ
hum cros tantum tegens ſicut ſcapu⸗
lare monachoꝛum.
Armelum.n.sS.ðꝛ vas ſanctoꝝ vel vi⸗
ctimarum.
Armeluſtrius ðꝛ locus metuen dus qui
ab armatis ſepe illuſtrat᷑.vel ðꝛ ludus
cũ armis factꝰ.ab armis ⁊ luſtro ꝓ cir
cundo⸗ .MM
Armema.f.p.ðꝛ aſie ꝓpuintia.
Armentũ.ſᷣm Hugi.ðꝛ ↄgregatio ma⸗
ioꝝ aĩaliũ ꝗᷓ ſunt apta ad arandũñ ut eqͥ
boues.Iñ aormentariũ ⁊idẽ eſt qð ar
mentũ .Papias vero dicit Armentari
um ẽ locꝰ vbi armenta ſunt. IJñarm̃ta⸗
riꝰ ⁊ẽ̃ cuſtos armentoꝝ. Iñ armẽtari⸗
olũ.i.paruũ armentũ.Et dꝛ armentuʒ

quaſi aramentum vel ↄꝛ ab arma.eo q;
coꝛmbus ſit armatũ Et differt a grege
qꝛ armentũ ꝓpꝛie ẽ de maioꝛibus. grex
de beſtis mmoꝛibus.
Armigata dicunt᷑ oꝛgana ad armũ li⸗
gata vel poſita.vel ᷣm quoſdam ðꝛ ge
nus oꝛgam qð ſonat cũ aqua⁊ ſine aqua
vlrmiger.a.ũ.pe.coꝛ.i.qui arma gerit
Et reperit᷑ ſubſtantiuc ĩ quolibet gene
re.vt hic armiger ꝓ ſcutifero.h̊ armi⸗
gera ꝓ ſcutifera.
rmillus mouet᷑ voce⁊nõ ſigmſicatõe
Mã ar millus ẽ dimi.ab armus.i.ꝑuus
huũerus. rmilla ð toꝛques. bꝛachiale
dextrocheriũ.⁊ ſunt ꝓpꝛie viroꝝ ab ar
moꝝ virtute collatę victoꝛię cauſa. ꝗᷓ
oli virile diccbant᷑.Eędẽ a circuli.vel qꝛ
in armis.i.humeris ferunt᷑ ſed armilla
ſcipue mulien latius extendit᷑.Circu⸗
lus vero rotund? ſit. Itẽ qñq; reperit᷑
ꝓ hamo.ut in ꝗob Alrmilla perfoꝛabit
maxillam ceius.
Armillũ·n. S.2 vas vmnariũ aptuz ad
poꝛtandum m humeris
rmpotens.m.t. pe.coꝛ.i: mars. Eſt
etiã.o.g. ⁊ide ẽ qð ĩ armis pots.
Armomãtia.f.p.ðꝛ diumatio ꝗ fit ĩ ar
mis i.ſcapulis beſtiarum.
vlrmon ᷣm Joſephũ ðꝛ fluuius a mon
tibus arabię deſcendens.⁊ꝑ deſertũ ſlu
ens:m ſtagnũu alphalti erũpit.diuidens
moabitiæ ammomticã.Quidã volũt
eẽ ciuitatẽ ĩ deſto ꝗᷓ poit᷑ i finbꝰ ꝗamoꝛ⸗

vIlrmoma.f.p.i.dulcoꝛatio ⁊ coſo⸗: rei.

nantia plurimoꝝ cantuũ. Iñ armoma
cus.a·i.ldulcisſuauis/delectabilis cã
tus.vt armoma:i.dulcis cantꝰ ccli.Ct

videt᷑ armoma cẽ ↄpoſitũ ex ad.ſed pm

antiquos mutat᷑ d.m r.⁊ ſic fir ar.⁊ mo
nos.qð ẽ vnũ.vbi ſcʒ oẽs cãtꝰ ad vnaʒ
conſonantiã tenoũt.vide ĩfra ĩ pſalres
Ermus. m.s.i.ſcapula vel humerus. ſʒ

Arna gręce agna latinc.
Armnus.a.ũ.i.qagmnus.
Armſſa/f.p.ꝛ agnus recenter natus.
lrnagloſſa.f.p.vel arnagloſſus.ẽ her⸗
ba ꝗdꝗ.ſcʒ agmilingua, ab arna qs cſt a

gna.agloſſai.lingua.Eadẽ a romams

8: plantago.qꝛ plãta eius ciro adhᷣęret
roma.n.tr quaſi aei oma.⁊ terrę-
ẽ bonus odoꝛ.⁊cẽ vnguentũ pᷣcioſuʒ qð
conſicit᷑ ex qumq; ſpebus aromaticil. ꝗᷓ
in his verſibus ↄtinent᷑ Cõtere thꝰ mir
rha:naroũ.calamũ.cinamomũ.His ſu

pĩfundaſ oleũ ſic tibi fir aroma.Et aliq

loco naroũ hũt coſtũ.⁊ dicũt ſic.Conte
re thus mirrhã coſtũ calamũ cinamo⸗
mũu.His ſuꝑmfunæs oleũ ſic fit aroma
Vel ðꝛ areoma.nomẽ trahẽs ab aere⸗

⁊cẽ̃ qolibet pigmtũ.qð odoꝛe ſuo mſicit

gere Maromata dicunt᷑ ꝗcũq; fragrã
tis odoꝛis India mittit vel alię regio⸗
nes dicta ſic ab ara.qꝛ ariſ impoſira.di
uims muocatiombꝰ apra videant᷑. Vel
ab aere.qꝛ ſeſe aeri inſcri⁊ miceri ꝓbã⸗
tur. Mã qᷣo ẽ odoꝛ mſi aeↄtractꝰ Vñ
uroꝛa Mectar aroma fauꝰ thus mir⸗
rhã balſamo cuncaas.
Arpago.i.fuſcimula.vel qðdã genꝰ vc⸗
Arpage gręce rapma ðꝛ larie ſtimẽti⸗
rpax ẽ mitrumẽrũ oꝛci. ferrcus vnci⸗
nus dictꝰ.eo ꝙ rapiat qð m puteum ca
dit pᷣm Dapᷣ ⁊8 ob arpe gręce.i.rapꝑe-

Arpen ẽ genus teli falcati.quo vtebac᷑

Mercurius. ʒ
Ilrpes.pis.cſt quoddã genus glaðij.
AQrpyia. f.p.ẽ qoam auis marina vul⸗
tu homis habens.⁊c talis natute q; p
mu hoicʒ quẽ videt mntficit. ⁊ poſtea ſe⸗
dt ſuper aquas ⁊ conſiderat vultũ ſuuʒ
ꝓpꝛiũ in aqqua tanqᷓ in ſpeculo.⁊ videni
aꝙ ſibi ſimilẽ mtertecit poſtea cuʒ videt
hoĩiem mmo doloꝛe cruciat᷑.⁊ pęmtet
cũ mterfeciſſe pᷣmũ hoĩcʒ quẽ viderat-
Ilrquitenens pᷣm entiquos. vel arcite
nens ſᷣm modernos.pe.coꝛ.i.tenẽſ arcũ
Arra.f.p.ẽ illud qð dat᷑ ſn certitudmeʒ
vt contractus ſirmus habeat᷑. Vel dðꝛ
pignꝰ qð dat᷑ ſpõſę a ſponſo.Etiã aliqñ
ẽ ꝑs pᷣcij.⁊ hoc ſi tenet᷑ pꝑ emptõe vł vẽ⸗
vitoe. vt rata teneat᷑.Et h̊ẽ de iure ꝙ ſi
iſte q̃ dedit arrã pęmteat de ↄtractu in⸗
ito.amittit arra.ii vero venditoꝛ pęm
teat.duplicatã arrã debet refundere.ſ.
reſtituerc qð recepit ⁊ tm̃ de ſuo.
Arrabo.m.t.i.vadimomũ. Vñn Teren
tiꝰ i cia comędia. Eq relicta arrabom
Eꝓ illo argeto. Et pc arrabo ðꝛ bona

—

l⸗
o;
ſoyen
ſſtöce
eren
velq⸗
cj ver
us
SMim
ſbter⸗
ſoag
ſanti
d
Arroz
ctato⸗
forti⸗
vowe
oroc
ſhepabe
Wwens
ntigimn
Aätcbe
pidl
comu
wſ
N
g⸗
ns⸗
wcal
ylin
sor⸗
ſ ſo
Pencin
ſante
tüfer
ſn
M
nhe⸗
yy⸗
ugn
eſen
N
nben
Ppdr
itre

un

8

Kg

.
.

Nket
n
W .
t
Lilg
Lont⸗
Mmo⸗
Proma
Are:
mier
Krai
N
Poſnnd
ne, V
mipbi⸗
Pä
wowit⸗
düge
1 Rniti⸗
mus me
tamnc
l tipe⸗
—ðZ

H
nu
S
giezſe
lrͤſu
agen
inara⸗
a raiti
r
GndN
Müalj
eylve
iure ſ
natum⸗

wrpem

—

rfe⸗.

N.
Leren
rravon
öbon

arra. ſicut ꝗᷓ dat᷑ ꝓ bona re.vt᷑ p coniu⸗
gio.ꝗᷓ vero dat᷑ ꝓ mala re.vt ꝓ foꝛmca

tione nõ ẽ arrabo: Wñ ſdarſ arrabo ve

mt pᷣcij.dũ res bona vemt.i.vendit᷑.

Arrepticius.a.ũ.i.poſſeſſus a demone/

vel q̃ agitat᷑ ab ipſo. Vñ Sunt arrepti
cij vexati demone multo Eſt energumi
nus quẽ demon poſſidet vnus.
Arriam heretici. ab Arrio alexandꝛĩo
ſſ bitero exoꝛti.q̃ coęternũ pr̃is filium
nõ agnoſcens.diuerſas in trimtate ſub

ſtantxias aſſeruit ↄ illus quod ait dñs.

Ego ⁊ pater vnum ſumus
Arrogans.i.ſuꝑbus.elatꝰ.imflatꝰ vłia⸗
ctatoꝛ. Inde arrogantia.i.ſuperbia.dif
fert tñ ã ſuꝑbia.qꝛ ſuꝑbia ẽ mam̃s glo

ria de eo qð q̃s hʒ.ſed arrogãtia ẽ ĩams

glia de eo qð q̊s ñ hʒcũ q̃s credit ea ſe
ſcire vel habere.q̃ tñ non ſcit vel habet
Ars.artis.i.ſcia.⁊ ðꝛ ab arceo.es.qꝛ ar
cet.i ↄſtringit nos regulis ⁊ doctrims.

vel ðꝛ ab ares.i.virtus.qꝛ ĩtellectũ no

ſtrũ diſpom̃t ad virtutes.vel ars ẽ col⸗

lectio multoꝝ ſceptoꝝ ad vnũ finẽ tẽ⸗

dentiũ Et pᷣm Iſwoꝝ differũt ars 1 di⸗
ſciplma.qꝛ diſcplima ẽ illoꝝ neceſſario⸗

rũ ꝗᷓ aliter ſe habere nõ pñt.ſ.qñ aliqᷣd

certis ratõmbus piſcutit᷑ · Sʒ ars ẽ illo
rũ ꝗ aliter ſe hr̃e pñt.ſicut ſunt opĩabi
Arliates ſunt reges perſaꝝ.ſiẽ au lia.

guſtus ↄ cęſar romanoꝝ.ſᷣm ſapiam
Arſeda f. p.·i.ſella valde ſplendens
Arſemcũ.n.s.ðꝛ auripigmentũ.
Arſeuerſe ðꝛ puerbiũ.vel ẽ verbũ defe

etiuũ imꝑatiui modi ſecundę pſone.

⁊ſiãt.aute ignem. ⁊ᷣr ab ardo.
Arſeueũ.n.s.dꝛ veſt mlienj rubei color

Arſis.eleuatio vocisi.imtiũ.

Artabatice pe· ꝓ.ẽ genus mõſtri ĩ ęthi
opia ꝓm vt pecoꝛa ambulare dicunt᷑.
q̃dꝛageſumũ annũ nullus ſuꝑgredit᷑ Et
dicunt᷑ ſic ab artuſ.a.ũ.⁊ batin qð ẽ gra
dus.qꝛ artatim curue gradiunt.
Artabe pe. coꝛ.ꝗdã menſure ſunt Vnð
ſDap̃· dicit Artaba genus menſureſy⸗
riace ꝗᷓ tres modios faeit.

Artauꝰ m.s.me.coꝛ.ẽ cultellus ſcpᷣton

Artemeſia ẽ ꝗdã berba Dianę a gẽtibꝰ
conſecrata.Vñ ⁊ grece DHiana artemiſ

„
„

S:.c̃ illius nature ꝙ cũ vmo decocta

Zmane bibita menſtrua eoucit.
Artemo.oms.pe.ꝓ.ðꝛ paruũ velũ quo
in dulcibus potius vtimur aquis. Vñ
m actibus aploꝝ.Et eleuatio artemo
ne ſᷣm ourę flat tenebant ad litus.
Artemũ idem. Vnde Eſt artemo vlar
temũ velum quoq; ratis. ðBͤèÿ
Vrteria.f.p.ẽ vena ꝑ quã exit ⁊ intrat
aer ſpũs Vel pᷣm Pap. Alrterię ſunt ſi
ſtule vel venę dictę eo ꝙ arq teneãt iti⸗
neribus vitalẽ ſpum.vel qꝛ ꝑ eaſ aer.i.
ſpũs a pulmone fert᷑. Iñ arteriacus a⸗
um.⁊ẽ̃ ille cuius fauces reumatiant.
Iñ artericũ.n.s.⁊ ẽ medicma ꝗᷓ ꝓdeſt

meæatui gutturis.

Arteſis.f.t.ðr artuũ moꝛbus Vñ ſdꝛu
dentius Nodoſa.quos podagra ðiſtoꝛ
quet ⁊ arteſis Iñ arteticuſ.a.ũ.⁊ðꝛ iſte
q̃ hʒ infirmit atẽ in artubus ex ↄſueta⸗
dme. vel ut medici volũt dr ille q̃ quan
dam nodoſitatẽ ſn membꝛoꝝ patit᷑ iũ⸗
cturis. Et m̃ eodẽ ſenſu ðꝛ articus.a.uʒ..
Iñ artetica.⁊ðꝛ paſſio ul ĩfirmitaſ illa

IArticula.f.p.dimi.i.parua ars.

Articularis:2.t.⁊ h̊ re.i.ad arrem ꝑti⸗
nens.⁊8 ab ars.artis.
Articulus.m.s.dimi.i.paruus artꝰ vt
digitus.⁊ Sε ab artus. tus. tui. Itẽ arti
culus ðꝛ qdã pars oꝛatõis apð grecos
ſolã relationẽ ſignſ. Iñ articulan.ↄ.t.⁊
h re.qð habct officiũ articuli.vt hic.⁊

hec.⁊ h̊.AWUrticulus ẽ etiã q̃ᷓdã coloꝛ rhe

toꝛicꝰ.q̃ ſit qũ multę dictõs ſimul ponũ
tur punctatĩ ſine ↄictõe media.vt ibi
Solers.mermismops.in gloꝛius.vnde
rediſti. Itẽ articulus etiã ðꝛ fims. Iteʒ
articulus.i.momentũ.vt in articulo di
ei illius.i ·in imtio.m fine.m hoꝛa.imn mo
mento.Itẽ articulus.pᷣſſura.artitudo.
Itẽ articulus ẽ ſpẽſ numeri. Itẽ articu
lus ẽ mima pars ſymboli i.fidei. pᷣm qð
dicimꝰ duodeci ſunt articuli fidei · Etiã
articulus ſumit᷑ ꝓ ſigno.cũ quo młiereſ
ſignt panes ĩ foꝛnace.ne ſi a t ↄfuſio int᷑
alios. Vñ Bꝛeciſta rticulus coloꝛ eſt
bꝛeue mẽbꝛũ. dict io greca Articłꝰ nũe
ruſꝑ denoſ młtiplicatꝰ Mom̃tũ articu
lus pᷣſſuraq; ðꝛ eẽ. Itẽ articuluſ ẽ ꝑs in

rẽtõis ↄtinens illud qð actoꝛ mtendit

ꝓbare.vt m.c.vemẽs.ij. 2 teſti. 7 glo. ĩ
e. y3.

c. ſſentiũ.ff. teſtes. eo. ti. li. Et articuli
capitalia vñr ĩ iudico ꝓbãda eo.ti.ꝑ tu

—

as.Et qñq; dicunt᷑ intentionesquan⸗

. ☚ =2

doqʒ aſlertioꝛcs·. “

Artifex ⁊opifex differunt.Naʒ artifex
ðꝛ ex arte.opifex vo ex ſola manu iuſ⸗
ſione alteriꝰ Jñ ortinciũ qð ẽ manufa⸗
ctum. Iñ artiñcioſus.a.ũ.i.plenuſ arti
ficio. Iñ ctiã artiſicialis.2.t·⁊ h le.
Artimicma.f.p.pe.ꝓ.eſt locus vbi ar⸗/
tes cxercentur.
Artic⸗ .a. ũ.i.bõis artibꝰĩſtructꝰ ab arſ
Artocopus.ms.i.piſtoꝛ.q̃ꝛ artifex pa⸗

ms. Vnñ Juuenalis. Salua ſit artocopi
reuerẽtia:Eciã ðꝛ pamſ cũ laboꝛc factꝰ*

ab artos qð ẽ pams.⁊copos laboꝛ.Jñ

artocopus.i.pams cũ laboꝛe factus aod
opus dñi ſui. Vel ðↄꝛ pams piſtꝰ ĩ olco.

Ilrtocrea.f.p.ðꝛ q̃libet cibꝰ artiſicioſe

ↄpoſitus.vl ↄꝛ cibꝰex pane⁊ paſta⁊ car
ne factꝰ. 102 ab artos.i.pams. crcos
garo pᷣm Hu .. WPapᷣ.vero diẽ· Ilrtoſ pa
ms.cręos gręce caro. JIñ artocrea pais

carnẽ continens.vulgo toꝛtella
Artopta.f.p.i.vas artiñcialit᷑ operatũ

Vñ ſolautus in aularia.Ego artoptã

binc ꝓximo vtendã peto.
AUrtos gręce ẽ pams latine.

rroteritę heretici ab oblatõe vocati
panẽ eĩ ⁊ caſeum offerũt.dicẽtęs a pꝛi⸗

mis hoĩbus oblationẽ a fructibuſ terrę
⁊a fructibus ouiũ fuiſſe cclebꝛatam
Artotira.f.p.pe.coꝛ.ẽ cibus q̃ ſt ex pa⸗
ne vcl paſta⁊ caſco.⁊ðꝛ ab artos pãis.
Itirus quod eſt caſeus.
Artuoſus.a.ũ.i.mẽbꝛatꝰ.⁊ðdꝛ ab artus
Artus.a.ũ.i.ſtrictus.ſed artus.us.ui.i.
membꝝqð neruis artat᷑: facit dtm̃ ⁊
abltm̃ ĩ vbus.ad draʒ deors.i.artibꝰ.
Arualis.o.t.⁊ hle.pe.pd.i.pertinẽs ad
aruum.vel res arui. ʒ
Rruambale.n.t.ẽ hoſtia cũ q̃ arua am⸗
biebant.qdð ctiã ðꝛ amburbale.ſed am⸗
burbalis vel amburbale.⁊ hoc ambur⸗
biũ ẽ hoſtia cũ qua ciuitatẽ ambiebant

ab ambio ⁊ vꝛbs.Dapias dicit aruam

bale eſt ſacriſicium aruoꝝ.

Arugo.gims.ẽ coloꝛ q̃dã ſicut pedeſ ae

cipitris ⁊ſcribit᷑ ꝑ a ſolã.pᷣm ſdapᷣ.Sed

aurugo.ꝑ au ſᷣm Mugj.ẽ moꝛbus regiꝰ

Icẽ aurugo ? coꝛruptio aurę.ꝑ quã ſe⸗

getes ↄtrahũt inn atur alẽ coloꝛẽ ex au/

ra coꝛrupta.

Aruina.f.p.ẽ pĩiguedo. Vñ Job. is· Et
de lateribus eius aruma dpendet · In⸗
arumatus.a· u.i.ĩpinguatus. Indæ arui
noſus.a. um.i.craſſus. Inde aruinula.f⸗
dimi.i.parua aruma. =
Lruiolu.li.dicitur paruũ aruum. ſiue
coꝛpus paruum:

Arula.f.p.pe.coꝛ.ſᷣm Hug ẽ parua ara

ſiue altare. Vel ᷣm Dap. trula ẽ patel
la carbonũ.craticula.vł vas eneũ q̃doꝛã
gulũ in quo igms arcetvcl m quo pꝛu⸗
nęe vel earbones aſpoꝛtante.

Arulla.f.p.ꝛ reſmnuũ pomi qdð abijcit
PBñ Tolle peripſima poſt ed pulpa ſed

ſperne arullam.
Arundo ſᷣm Hug..apꝛie ðꝛ foliũ depen
dens. ſeo ſepe pome᷑ ꝓ cãna.⁊ ð ab arco
ares.qꝛ cito aret. Vnde Cantat hyrũ⸗
do floꝛet arundo.natat hyrudo· Jñ a⸗
rũdmmeus.a.ũ.i.aliquid de arundine exi
ſtens. Inde arundinctu. ⁊eſt locus vbi
crcſcunt arunomes.
Aruſpex.ↄ.t.i.dium atoꝛ.qᷓ araꝝ inſpe
ctoꝛ Hi ctiã cxta ſeu inteſtma pecuduʒ
inſpiciunt.vt futura ̃dicernrt
Aruſpicma.f.p.pe.ꝓð.i.domus aruſpi

cui.vel locus vbi diumant.

AMAruſpiciũ.n.s.i.diuinatio.
Araũu.n.S.i.campus· M
AIUrx.arcis.f.t.i.cochlea.ſ.turris ab ar⸗
cco.ces.qꝛ arcet hoſtes Vñ Ars docet
arx mumt.arcus tegit ⁊ ferit iem.
ante S

As. aſſis.plura ſigincat. pᷣmo idẽ ẽ qʒ
obolus. Vñ i euãgelio.Mõne due paſ
ſeres aſſę vemũt.Et tñ differt as ⁊ʒ obo

P. qꝛ obolꝰẽ factꝰad ſilituomẽ totiꝰ de
narij valens denarij incoictatẽ.ſed as ẽ
dimidius ſiue diuiſus denarius.tori tũ
obolo equalens. Et nota ꝙ ↄpoſita ab
as aſſis ꝓ obolo in eſſis ſimunt᷑.pꝛęeter
tria quę m uſſis fimunt.ſcʒ ocruſſis.ſe
ptuſſis.cen tuſſis.⁊ ſter ſemiſſis. quod

in iſſis fimt᷑. ⁊ monoſſis quod in oſſis fi

me᷑ · Scdo ðↄꝛ põdus duodeci vncian·
ðꝛ pũctꝰ vnus in dcio vel teſſere. ꝗ ðꝛ

poſſeſſio ommum bonoꝝ alicuius quę

——.

—

tet⸗
ſſoto
Ntent
gi
cown
immm
⸗
dioyn
ſani⸗
zmoolte
tone
btispe
dad
günc⸗
dicas:
ſana
tun
Uwpir
ſchs
Wd
rr
s
oe⸗
Kade
mme⸗
ſchy
15
qnſohn
tns:
mirie
Mpteren
nr
.
ami
Phe
Pnyn.
ſoyn
ſeir

habet · Vñ IJs obolus põdꝰ pũctꝰ poj

ſeſſio tota Jn vemt ſcmis ⁊ plura alia ꝗᷓ
patent loco ſuo.Et as ꝓ obulo ðꝛ ab a.
qð ẽ ſine.⁊ſphera rotunditas q̃i ſine ro
tunditate Itẽ m aſſc qñ ſiꝗẽr ponduso⸗
tinent᷑ duocĩ partes q̃n ꝗ̃libet habet᷑
ꝓPuʒz vocabulũ. Vñ Aſſis biſſena pars
dicit᷑ vncia plẽa.Alſſit tollat pars vna
ſemiſqʒ vocat᷑.Tollit dũas ſecũs ⁊ erit
pars altera decũs.Excipit ſexquadꝛãs
erit pars altera dodꝛãs· Quattuoꝛ ab
latis pars ẽ ſi bene numeratiſ. Illa tri
ens biſſo qð reſtat eredo ſuiſſe. Si toll

quinq; qumcũsq; relmque. Septuncẽ

dicas ⁊ ſuberit ꝑs altera ſemis.Septeʒ
ñi demis ⁊ erit pars altera ſemis.
Aſahel mmterpꝛetat᷑ viſio dei⸗-
Aſaph ĩterpᷣtat᷑ ſynagoga vł ↄgregãs

alſbeſtus ẽ lapis ferrei coloꝛis.ab igne

nomẽ ſoꝛtitus.qꝛ ſemel accenſus nunq̃;
extinguit᷑ Nã aſ beſtus.i.imnextĩguibil.
Aſcella.f.p.locus ſub bꝛachijs.qꝛ ab
eis aſcellis bꝛachia cillent᷑.i.mouent
aſcia.f. p.i.dolabꝛa.q̃ᷓ acute ſcĩdẽs. Jñ

ſciola dimi.i.parua aſcia ”
Alcis.f.t.ðꝛ ſecuris qua cementarij v⸗

tunt᷑.Iñ aſciculus.i.parua aſcis
Aſclepius mterpꝛetat᷑ deꝰ dura faciẽs
78ꝛ fabuloſe fuiſſe medicus ⁊ potiões
conſiciens omplaſtra ↄponens ꝓpter
victus.qꝛ indigens erat.nouiſſime m
flumie iactus a Joue ꝓpter Darij filiũ
quẽ mteremit·
Aſcolon villa uel vallis interpᷣtat᷑
aſcolomta ciuitas paluſtinę ꝗᷓa ðꝛ a
ſcolõ. de qᷓ fuit herꝑdeſ q̃ occidit ifantes
Iſcopa.pe.coꝛ.vas ẽ aq̃ticũ vtri ꝑſuni
le.aſcopa eĩ gręce.latme ðꝛ vter. Vnde
Judich.x· Impoſuit itaq; abꝛę ſuę aſco
pam vim.
aſcriptus.a.ũ.i.alicui rci deditus ⁊ de
Aſcripticius glebę ðꝛ ille q̃ ẽ ⸗putatꝰ.
aſeriptus glebę.fundo ſiue ſolo terꝛę.⁊
aſtrictus ꝑ ſcripturã in q̃ ꝓmittit dño

ſoli ſe nunq; a ſolo diſcedere-

Aſecretis.vide.ẽ:acõmentarijs.
Aſer ẽ ꝓpꝛiũ nomẽ.⁊ interpᷣtat᷑ beatuſ
qꝛ Scñ.o.ð⁊· cũ peꝑiſſet eũ gelpha di⸗
xit Lya.Hoc ꝓ beatitudime mea beatꝗᷓ
qᷓppe me dicẽt mlieres ꝓpta axpellauit

eũ Aſer.⁊ſcribit᷑ ꝑ vnũ.s. Vñ Auroꝛa.-
NMeptalĩia Judaſ Bemamĩ ⁊ Oad aͤlſer.
Aſia goã feia fuit qᷓ̃ olim tenuit imperi
um oꝛientis.a qua dicta eſt aſia regio il

la.ſ.tertia pars mundi verſus oꝛientezʒ

Iñ aſianus.a.ũ.⁊ aſiat icus.a.ũ. Mlł aſia
iterpꝛetat᷑ elatio vel eleuatio.qꝛ illa ꝑs
mundi ẽ elatioꝛ ⁊ altioꝛ Inucmt᷑ ctiã a⸗
ſia ꝓ quadã palude pᷣma ꝓducta.ꝗ̃ ĩ no
miĩe regioms bꝛeuiat᷑.Vnñ Lucanꝰ Eu⸗
ropã miſeri.libyã aſiamq; timerc.
AMſilũ.n. s. ꝛ2 domus refugij.qð Romu
lus fecit.ſed mõ ẽ ccelcſia.⁊8 ab a qð ẽ
ſine ⁊ ſilon qð ẽ tactuſ.qꝛ nõ ẽ fas alicui
ibi aliũ tan gere vel offendere.⁊ ꝓð.pe-
VPBñ Virgilius.7.· Enci.Hinc locũ m⸗
gentem quem Romulus acer aſilũ Re-⸗
tulit.⁊ gelida monſtrat ſub lupe luper⸗

cal.Dapiaſ vero dicit ꝙ aſilũ ẽ templũ

qð Remus ⁊ Romulus conſtituerũr að
qd quicũq; cõfugeret.ab oĩ noxa liber
eſſet. Item hic aalus.li.maſ.s.ẽ muſca
ꝗ boues ſtimulat.⁊conſumit mel apuʒ
Teas cõturbat.quã greci oeſtrũ vocãt·
⁊ruſtici tabanũ.Et videt᷑ etiã dici ab a
qð ẽ ſine.a ſilon tactus·per ↄtrariũ qꝛ
eius tactus mmis ſentit᷑. Vñ Gꝛęciſta
Turbat aſilus apes miſeris ſuccurrit
Aſymphoma.i.conſonantia.ab a⁊ſym
Aſynchetõ ẽ gdã figura.⁊ fit ⸗ phõia.
ſim Dapᷣ.qñ vna or̃o diuidit᷑ in duas-
ſinus.m.s.ðꝛ q̃i aſmus a ſecdo.quia
hoĩes anteqᷓ; haberent equos aſums in

ſibant. vel ðꝛ ab. a. ⁊ ſenos ſenſus.qua
ſi ſine ſenſu.quia bꝛutum eſt ⁊ ſiolidam

ammal.Dicitur etiam aſinus quaſi al⸗
ta ſinens.ſed tunc eſt etymologia.non
compoſitio. Inde aſellus.i.paruus aſi⸗
nus. Inde aſina ⁊ aſella. Inde aſumnns
a.ũ.i.de aſino exiſtens. Iñ aſinarius a.ũ
qð pertmet ad aſinũ.vt mola aſinaria
quã trahit aſinus ad molendũ. Et hic
aſinarius qui ducit vel paſcit aſinos.
Et aſina facit drm̃ ⁊ ablatm̃ plurales ĩ
abus ad differentiã ſui maſ.qd facit in.
is.Lñ muemt᷑ mn.is. Vñ.i.Reg.o?Et de
aſuns quas ꝑdidiſti nudiuſtertiꝰ ne ſol

licitus ſis qꝛ inuẽtę ſunt.Et ſcias ꝙ vt

diẽ Baſiliꝰ ĩ hexamerõ omelia octaua
e4:

£ — ,„ „ „
Intelligit aſinus ⁊ homĩs ↄſuetꝰ vocẽ

nouit iter qo ſepius ambulauit.ad au⸗
diendũ ita vehementer acutꝰ vt nullꝰ
ei terreſtribus ↄparari poſſitt
Aſmodeus.pe. ꝓ.ẽ nomẽ demoms. Vñ
Tobic.ʒ Demon nomie eſmodeus oc⸗
ciderat eos.

Aſopus nomẽ eſt fluuij. Vñ Wſopũ re⸗

trahas curopã ſiue piropu. Et piropꝰ
nomen eſt gemmę.
Aſparagus herba ꝗoã.cuius frutex ẽ
aſpcraſpmoſus.Eſt ctiã ꝗdã piſciculꝰ
paruus.ſed optimi ſapoꝛis.Et etiã bo⸗
letus vocat᷑ aſparagus.Et vt Dap̃.di.
Aſparagi in cibo fſumpti ſtomacho ꝓ⸗
ſunt.calidi ſunt.ĩ aqua cocti oẽs veſicę
cauſas curãt ⁊ calculos frangunt ·
AWſper.a.ũ.i.durꝰ.accrbꝰ.truculentus.
lſpergo.ims.f.t.i aſperſio.vel ẽ nomẽ
cuiuſoã auis marinę.vel ẽ veſtis femĩa
ruʒ· vel veſtimentoꝝ ſuꝑfluitas. quod
etiam ſirina vdicitur· =ð
vſpis.idis.f.t.dicit᷑ genus pᷣpentis.Et
illius natę dũ cĩ incantat᷑ a diuinato⸗
ribꝰ.tunc vnã aurẽ pomt.⁊ trudit in t᷑
ram.a aliã obſtruit cũ cauda ne audiat
voces mcantantiũ.vt illeſa ꝑmaneat.
Et iõ mmcãtat᷑ qꝛ veneno extracto aſpiſ

eſt medicmalis ⁊pᷣcioſi valoꝛis. De hac
dicit ꝓpha.Sicut aſpidiſ ſurdę⁊ obtu

rontis aures ſuas ne nudiat vocẽ meã
tantis. Et m Iſivoꝛũ.lſpis ẽ vocata

ꝙ. moꝛſu venena immittat.⁊ ſpargat.

Hyos eĩ gręce venenũ dicũt.⁊ in a⸗

ſpis.qᷓ aſpergens hyos.i.vencnũ.coqy
moꝛſu venenato mterimat.⁊ coꝛ.pe · in

gtõ. Itẽ aſpis ðꝛ et iã ſcutũ militare.
Jn aſpioula i.parua aſpis.
pꝛiolus ẽ ammal quoddam.
Aſſa. aſſę.f.p.ðꝛ lignũ dolatũ latumꝰ

Alſſccula vel aſſccla ꝑ ſyncopã.cõ.p.ðꝛ
ab aſſequendo.⁊ e huilis ꝑſona alteri

ſubiccta.vel idẽ ẽ q domeſticꝰ famili⸗
aris vel ðꝛ ab aſſixo qð in vna ſigtõne
valet tm̃ ſicut mtendoqꝛ ſeruus dʒ cẽ
oaſſiduus iuxta vñm ſuũ.⁊ ſic ðꝛ ſeruiẽſ

vel comes q ſequit᷑ aliũ Vñ in Auroꝛa
Rurſus vt ĩ pᷣmis vir lucis ⁊ aſſccla fu⸗

mi. Aſtiteront dño ꝛc̃ ·
, 4 . - 7 — —
μIer. aſferis. m.t.ſigt illas lõgas ꝑtcs

tenues ꝗqᷓ diuiount᷑ ⁊ abſcindunt᷑ a trũ

cis.Et ðↄꝛ ab aſſc.qꝛ aſſeres ſoli ĩ tectis

ponunt᷑ ⁊nõ coiuncti.lſſem cĩ vnũ di

cimus. Vel dicunt᷑ aſſeres.qꝛ afſideãt

parictibus ⁊ traobibuſ.vel qꝛ vnus alte
ri imn pariete inſerit. Vñ Eccl..ꝛ0· Meli
oꝛ ẽ victus pauꝑis ſub tegmime aſſeꝝ·

qᷓ; epulę ſplendic ꝛc

Aſſeſſoꝛ ðꝛ quaſi aſſixs iudici mm cogm

tõe cauſaꝝ.ſuum ſbens cõſiliũ iudici qᷓ
alio nomme dicit officialis iudicis ⁊ co
ſiuarius.

Aſſidela.f.p.pe.ꝓ.eſt menſa iuxta qua,ʒ

ſedemus·

Aſſidei ſunt iudei qui diuino cultui ſem

per mſiebant.·
lſſiouꝰ.a.ũ.i.ſtudioſus·ſollicitꝰ ↄtinu⸗

us. alicui rei mntentꝰ.⁊ꝛ ab aſſideo I9tẽ

oſſiduus.i.diucs ⁊ põœroſus ĩ pecuma
ſic ꝛ ab as.aſſis.⁊ do.qꝛ diueſ plureſ
habet aſſes.i.obolos.Vn Maamã ĩ hi⸗
ſtoꝛia legit᷑ fuiſſe vir diues ⁊ aſſiduꝰ.vñ
Diues ⁊ intentuſnotat aſſiduus ſub co
dem. &ls facit oſſiduũ aſſidet aſſiduuſqʒ
Etiã aſſiduus ðꝛ q expenſis ęgrarij ſe⸗
rat.⁊ſic ðꝛ ab aſſe.⁊ vado.nõ qꝛ multuʒ

gratis ot diues.ſed coactus plꝰ dat qᷓ;

pauꝑ in collectis faciendis.
ꝓlſſimctra f· p. ðꝛ nomẽ generalc omm

uz manſoꝝ adiacentiũ villę vel ciuita⸗

ti.ab aſſio.cs. ⁊ mctros menſura.
Aſriſtriũ.n.s.ẽ locus vel domus momi⸗
gliũ.ſcut monaſteriũ monachoꝝ.
Ilſſiſtria.fſ.p.momalis ibi laſſutens.

Ilſriſtrix vel aſtitrix ab aſſiſtẽvo videt

Dici. ⁊ ðꝛ ꝗᷓ ſiſtit iuxta ſeruitiũ vel cir⸗

tuaꝝ affiſtricẽ ſapientiã Et eſt poucen
da hec ſyllaba ſtri · ᷣm Hug. Dicunt tñ
q̃dã ꝙ h̊ litero coꝛrupta ſit.⁊ðʒ dici a⸗
ſtitricẽ⁊ nõ aſſiſtricẽ.Nã ſiſto qũ ẽ trã
ſitiuũ accipit ſtetituʒ mutuo a ſtatuo.
⁊ facit ſtatui.⁊ ĩ ↄpoſitõe aſſiſto aſtitui

aſtirutũ.a quo deſcenderet aſtitutrix ·

qñ vero ẽ neutꝝ accipit ſ̃teritũ mutu

o ꝗq ſto.ſtas.⁊ facit ſteti.⁊ in ↄpoſitione

aſſiſto · aſtiti aſtiru. ⁊ ab hoc regularit᷑
deſcẽderet aſtitrix.me coꝛ.⁊ nõ aſſiſtrix
quia mhil eſt.nec ab aliquo verbo põt

foꝛmari.vñ Siſto facit ſtatui ſi traſcat

tr

ühmnn

gtin
ſoaus.
Niscon
1d ſocn
Moo
ſolirud⸗
Alaf
4 vhr⸗
ltua

urmi⸗

ignen
G. Hin
mi⸗
raſn
inſen
inion
nrat
ſsai⸗
ſhin⸗
(Aleril
fundous
Rrd
W
ſnint
xrhiso
lelan⸗
thebbt
lwrzrm
ſenditn
ime
fapder
Undgdn
Nopy
ed
mlnen
iler
N
nonſfen

1tri
di
dt
Re
Mi
aſer

coom
eciq
1co

aqne;

chruſen

i-⸗
w tẽ
unz
plurch⸗
nibi⸗
yi
ſuvco
Duuſq
rn ie⸗
wr
Rdnch

mconm
auit
znoni

„

o videt
vel ar⸗
cſcoui
poucen
cunt en
Hdicic
ghen⸗
ſruo⸗
aſitui
tucrir
ti n
Mm/
Minr.
hot
riſcot

*

R
M õ N WW 2ðòð =
Dl .
Wü

ntq; ſtatutum. Si fuerit neutrum dici

to ſiſto ſteti. H
Aſſocius.m.S.i.conſociꝰ.conſoꝛs.conſo
dalis.contribulis.confęduſtus.⁊ ðꝛ ab
99 ſocius-
&ſſolatus.a.ũ.i.ad ſolũ deductus.vlł as
ſolirudmẽ redactꝰ.vel ð ſolio depoſitꝰ.
lſſula.f.p.pe.coꝛ.ðꝛ id qð cadit de liã
qñ dolat᷑.⁊82 ab aſſa.oſſę.
Aſſultus.us.ui.ĩpetus aſſumptꝰ ſaltu.
Aſſumẽtũ.n.s.ẽ illa ꝑs ꝗᷓ dẽ aliquo acci
pit᷑ vel aſſumit᷑ ad aliq̃o faciendũ.vłre

parandů Vñ Marci. 2. Memo aſſumen
tũ panm rudis aſſuit veſtimento vete⸗-

ri · quaſi diceret Nemo ſapiens coniuu
git pãno veteri partẽ noui panm quaʒ
aſſumpſit d aliquo nouo panno.
Iſſur.aſſuris.fuit filius Sem a quo di
cta ẽ aſſuria. Iñ aſſurius.a.ũ..i.aſſur.
Pñ in RNuroꝛa Sicut rex aſſur malus
extitit.⁊ tamen idem.
lſus.a.ũ.ðꝛ quaſi arſus ab ardeo. Jñ
aſſatꝰ.a.ũ.⁊ hęc aſſatura.rę. Nñ.ꝛ? Reg
6 ſſaturã bubulę carms vnã.i. fru⸗
ſtum bouis aſſatum.
Aſtarthen ẽ idolũ ſidvomoꝝ.
Aſtericus vel aſteriſcus.m.S.i.foꝛma a
