boꝛe copia haberi põt · Iñ copioſus · a. ũ⸗
i· locuples abũdãs· plenus copia · Qui/
Dã tñ dicũt ꝙcopia deriuet᷑ a cops; pis ·
VHñ · Cops diues fert᷑ copia naſcit᷑ hinc:

Iñ copiola dimi.i. pua copia·
Copos grece dẽ laboꝛ latine ·

Cops .· pis · o ·t · i· Diues · opulẽtꝰ. qᷓi cũ opi/

bus. Dñ quidã: Fecũdus cops ẽ cea tᷣrę
fertilis opsẽ · ꝓFg domuũñſcops e mũda/
rũ · ſoſſa q; ſcrops ẽ· Inuenit et ã H̊ cops
indecli ·fge · ⁊ tũc deriuat᷑ a copia · pię· ⁊ ẽ
idẽ qð copia·
Copula · le·i · cõiũctio.vel id qð cõiũgit·vł
vinculũ in collo canis.⁊ in ſingulari etin
pli ẽ ge ·f · In plitñ inuenit᷑ neu · ge · copu/
la·. oꝝ · Et vt dicunt · in ſingulan ꝓ cõiũ/

ctione canũ · In pli copula neu · ge · ꝓ q̃li/

bet alia giũctiõe · ſiue hoim ſiue aliaꝝ rex⸗
Copulariꝰ·rij · m· s.i.vĩculũ ĩ collo canis ·
Copulatiuꝰaũ .qð copulare hy
Codna · nę.locus vbi cibus coqt

Cogquus · qui ·i · qͥ cibos coqᷣt · In coquilus

Dimi.i puus coquus.
Coꝛ coꝛdis · n · t· Dꝛ a cardian qð eſt coꝛ·qð
aũt dꝛ coꝛ q̃i cuſtodia oĩm reꝝ.etymolẽ·
nõ compoſitio · Et cõponit᷑ cũ multis · vt
ↄcoꝛs · Diſcoꝛs.excoꝛs· vęcoꝛſ.ſecoꝛs · vni/⸗
coꝛs·⁊ ſic de alijs ꝗᷓ patẽt locis ſuias
Choꝛagios gręce latine villa di.·
Choꝛagiũ · giji·ſuffragiũ. Choꝛagiũ etiã ẽ
pars ludi:ſ.qñ ꝓubia dicũt᷑· vł choꝛa giũ

vginale ſignũ · vel virginalis põpa quã

ſolẽt virgines facere in quibuſdam locis
circa moꝛtuũ ·ſ choꝛea · ⁊ ꝗlibet choꝛea ſic
põt dici:⁊ tũc componit᷑ a choꝛea et ago
agis · Sʒ coꝛragiũ ꝑ dDuo.r.aliud eſt ſcʒ
quod ex toto ⁊ intimo coꝛde pꝑetit᷑· ⁊1 ↄpo
nit᷑ a coꝛ ago.

Coꝛalius.lij · naturã b vimũs ſub aꝗᷓ. cæ⸗

tracta ſuꝑ aquã ſtati dureſcit et rubeſcit
⁊ lapideſcit· Ita occupariq; ⁊ euelli reti⸗
bus ſolet · aut acri ferramẽto pcidi:
Coꝛax. cis · · coꝛuꝰ·et tã illud q; iſtud nomẽ
hʒ a ſono pꝑectoꝛis ·qꝛ grunit pectoꝛe.

Coꝛban oblatio ſiue donũ vel votü ſonat

Matth. 7 Coꝛban qð ẽ donũ ·
Coꝛbio · onis · m·t · ille qͥ facit vel vendit vł
poꝛtat coꝛbes⸗

Coꝛbis · bis · vas vimineũ qͥ mẽſurat᷑ vinũ

Wl etiã anona · vel ꝑ qð etiã fluit muſtũ

7 dꝛ a curuo as· qꝛ ex curuatis vᷣgis texi /

tur. vel dẽ a colãädo. .
Coꝛbita · te · pe · ꝓ · f. p·:i ·nauis oneraria·

Coꝛbius . bij· ⁊ hic coꝛbinꝰ· biniꝓ eodẽ ſcʒ

ille qͥ Duplex hʒ coꝛ.⁊ dẽ a binũ ⁊ coꝛ· q̃ſi

binũ coꝛ hns · vll reuera qui eſt verſipell

Zinconſtans. . „.
Coꝛbonan · xel h coꝛbõa ·. i · ga copbilatinʒ

6

psedun
Poennit
ctäheop⸗

Cllan etin
ge copn/
n podii⸗
d
Menne⸗
locans
by⸗
v⸗⸗
Nconttlu⸗

deſtcor D
nehnoli⸗
GümuinsN
ſerors ni
dis in⸗
güctiji
cbougi
Pacri
amlocs
tawaſ.
oeacteg
ludeſtſ
vit 19⸗

Gbti n

itetmmen
frunliſt⸗
v.
ingromé
lvonüſont

üGH
rün nni
tlintnuſti

onenong,

=n
—

inieoce

binn 10e,
gri

—

ggtiß

vbi dinine oblationes repͤnunt. Paß.
xo dicit · Coꝛbonã gacophilatium vbi

pecunia ſacerdotũ erat poſita: etiterpᷣtat
oblatio · Etvt dꝛ ĩ hiſtoꝛijs ſup acapo⸗/
ſtoloꝝ · Coꝛbonan erat arca in qᷓ repone-/
bãt᷑ donaria ſacerdotũ · Muſach eratar /

caĩ q̃ reponebãt᷑ donaria regũ · xel pᷣnci/

pñ · Ga cophilatiñ erat arca in q̃ reppne-/

bant᷑ donaria tranſeuntiũ ·
Coꝛbulus · li · m·. s · pe· coꝛ · · Puus coꝛbis ·
Coꝛcula · i·ioculatri· D
Coꝛculũ · li · Dimi ·i · Puũ coꝛ·
Coꝛculꝰ· i·Tadeꝰa coꝛde di
deus · ipſeẽ⁊ Judas Jacobi quẽ eccleſia/
ſtica tradit hiſtoꝛia miſſum Ediſſam ad
Abagarũ regẽe·
Cboꝛda · Dę · f p· d a coꝛ.qꝛ ſic pulſuſ coꝛ/⸗

dis ẽ ĩ pectoꝛe· ita pulſus choꝛdę eſt in c ·
thara · Dñ ꝓpheta · Laudate eũ in choꝛ/

Dis 7 oꝛgano ⸗· H

Choꝛdatiſta ·tę·cõ· p· q vel ꝗᷓ cãit cuʒ choꝛ/ H

O. 7 D a choꝛda ·

C oꝛdatus.a.ñiſapiẽſ gnauꝰ· audax· oue/

niẽs · Dñ Job. ʒ 4 Biricoꝛdati.i·ſapie/

tes audite me · Iñ coꝛdate · i· ſapiẽter · cõè/

uenienter· honeſte ·

¶CWꝛdex · cs.m · t· q facit choꝛdaʒ·vel qͥ c/

nit cñ choꝛdis.
Coꝛdiacus·vide/S.cardiacus ·
Choꝛdula ·lę. Dimi ·i pua choꝛda:
Coꝛdꝰ.a ·i· i ſerotinꝰ.⁊ dẽ a coꝛ · Vñ ⁊ vnę
ꝗ tarde veniũt ad maturitatẽ. coꝛdę di/
cut m Hug · Et Paßp · dicit ˖ Codũ ſero/
tinũ qð tarde naſcit· MM

ℳ »

Coꝛedulus·li · qdã anis ꝗᷓ ſtan ⁊ citius q;

cętera mẽbꝛa coꝛ auis captęedit ·

lõga ⁊ Duabꝰmedijs bꝛeuibꝰ ⁊ vltĩa lõ/
ga · vt Ludierãt · ⁊ ðr ſic· eo ꝙ carmẽ hoc
pede cõpoſitũ · aptũ ſit choꝛo canẽtiũ ·

ſi ſu modũ dederis· amẽtiã facit: In ci/
bo ſuptũ calefacit ⁊ ſtringit et ſomnũ fac.
Coꝛiarius · rij · m· S.qͥ parat coꝛia vel q oꝑpa/
tur de coꝛijs · 1 dꝛ a coꝛio·

Coꝛimbus · m.s.fructꝰẽ be dere:⁊ dꝛ a coꝛo⸗

na:. qꝛ inde coꝛonabãt ãtiqͥ ⁊ pcipue poe/
te · Vñ Duid.A?metk · Et Juidꝰ diſtin

guit tela coꝛimbis · Coꝛim bi etiã dicunt·
anuli vit· q ꝓxima ꝗᷓ q; ligãt ⁊ ↄpᷣhẽdũt

ne lõgius laxati palmites vẽtoꝝ flatibus

ctꝰ. Jpſe ? ta⸗

fructu velligno.

Coꝛnicnlarij

iſſipen?.

Coñthꝰ. ti m. s· i tectura arcuũ. Dñ GtaG⸗
tius thebaidosĩ · 9? Quã ſup a tergo w⸗/

lox coꝛithos ⁊ arc⸗ Itẽ coꝛinthꝰ.thi·i:re⸗
politoꝛiũ ſagittar. . pharetra · DVñ Dui

Dius triſtiũ. In qbꝰẽ nemo qͥ nõ coꝛin/

thõ ⁊ arcũ. Conthõ actm̃ gręcũ ꝓtulit ꝓ
coꝛinthũ · Inuenit᷑ etiã H̊ coꝛithus nomẽ
ciuitatᷣ · In coꝛinthiuſ.thia · thiũ · Ed co/
rinthios ſcribit PHaulus duas eplas · Et

ſcribit᷑ ꝑ·bin vltima ſyllaba.

Coꝛiũ · n.· 3.· q· carne dꝛ· q̃ſi carniũeo ꝙ car/

nẽ tegat · vel qꝛ a carne extrabit᷑ · Iñ coꝛi/

dOſus · a · i· i. coꝛio veſtitꝰ· Iñ coꝛiolum di/

mi.i. paruũ coꝛiũ ·

— ⁶ .

Coꝛnetü ·ti · · · pe · p· locuſ vbi creſcũt coꝛ⸗

₰-

Coꝛneus · a· i· ptinẽs ad coꝛnu vl de coꝛnu
exiſtens l

.

Coꝛnicen. nis · m ·t· ͥ: canit cũ coꝛnu· qð dẽ

etiã h̊ ⁊ H coꝛnicẽs · tis.⁊ vtrũ q; cõponit᷑a
coꝛnu 7 canooooo
Coꝛnicena · ne · p· pe · coꝛ· femina ꝗᷓ canit cũ
coꝛnu· dꝛ a coꝛnicen ·

Coꝛniger · a· ñ · pe · coꝛ . i · gerens coꝛnu ·

Coꝛnipes · dis · oĩs ·t· i· coꝛneos hñs pedes
qð ꝓ equo inuenit᷑· ⁊ tũc ẽ ge · maſ .
Coꝛnix · cs ·tdã auis clãoſa.⁊ dã a coꝛ/
nu. qꝛ clamoſa eſt vt coꝛnu· vel qꝛ diu vi/
uit ˖ vt coꝛnu etiã durat · Iñ coꝛnicka · i· p/

ua coꝛnirx

Coꝛnu dr a carne qualſi carneũ· qꝛ ex cane

pꝓcedit · Etĩ ſingulari ẽ indecli. In pli vo
hec coꝛnna nuñ · Innenit etiã hic coꝛnus

us ·.iii · in eodẽ ſenſu· Et nõ ꝙ coꝛnua vo/
cant᷑ extremę ꝑtes antẽnaꝝ ꝑ tropum ab

giali · Itẽ coꝛnua vocãt extremitates· ex/
citus· qꝛ ĩtoꝛtęſũt ad modũ coꝛnuũ aialł

vyvyac ſigtiõe pꝛie inuenit᷑ ̊ coꝛnꝰ us ui
Coꝛiandrũ · Dꝛi·n · S· genus herbę a greco
qð illi coꝛõ dicũt · Et vt dicit Pap · Co/
riandrũ qð gręci coꝛion dicũt cuiꝰſemen
Dulci vino datũ ꝓnioꝛes reddit ĩ venerẽ

p coꝛnu militis ſimilit · Sʒ coꝛnu in ſin /
gulari ⁊ coꝛnua ĩ pli ꝓpꝛie ptinet ad aia /
ſia. IR coꝛnu deriunat᷑ coꝛnutꝰ · a· i· et coꝛ/⸗
no · as · i· coꝛnu reſonare · et hic coꝛnꝰ.ni.p
IJgdã arboꝛe dura in fructu vel ligno. In
coꝛnũ ·ni · i. fructꝰilliꝰ arboꝛiſ· Bñ· Coꝛè/
nu gerit coꝛnꝰpecudũ ſunt coꝛnua coꝛnu

Mllitis eſt qñ ꝓperat ſua bella gerendo

Itẽ coꝛnu cõponit᷑ hic ⁊ ͥ bicoꝛnis ⁊ B ne
⁊B ⁊ H̊ vnicoꝛnis ⁊ hocne · Iñ coꝛniculũ ·
n · S·i· puũ coꝛꝛnun.
arij dicũt illi qͥ gerebãt coꝛnua vl
aciẽ bello · vel qͥ in aures iudicũ votap/
tulerunt ſuu·

4

ſi bos coꝛnupeta fuerit .

Coꝛnuſtibij · ccia filia ꝓob· nomen accepit
qꝛ eni ꝑ coꝛnu ⁊ tibiã vnũ vbũ ex vtroq
cõpoſuit · vtrü q; vꝓᷣbu p vnã oꝛonis ꝑteʒ
in latina lingua traſfuſum ẽ.q̃ voluit ge/

nere licite demõſtrauit· m Gꝛeg ·
Coꝛnutus:a·ũ.i.ha bens coꝛnua.Et facies
Moyſi erat coꝛnuta ſicut dicit glo· Exo·
534 Pter quoſdã radios ſplen doꝛis qͥs
bua nus viſus cape nõ potuit .

Coꝛolla. lę· Dimii pna coꝛona-

nit hęc incoꝛpoꝛeitas· tatis. . coꝛpꝰ cõ/

Coꝛollaniũ ·rij ·n· s.eſi pᷣmiuʒ alicuiꝰ certa⸗
mĩs · · coꝛona vel glind.vel coꝛollariũ eſt
vñ aliqs meret᷑ adipiſci coꝛonã ·

Coꝛona · nę·f· p.d a choꝛus:q;ꝛ rotũda ad

modũ choꝛ ſolet fieri· ⁊ ci ſignũ victoꝛię
el regij honoꝛis ꝗᷓ ideo ĩ capite regũ po/
nit᷑ ad ſigndũ circufuſos ĩ oꝛbe pploſ qbꝰ
accinctus q̃i caput ſuũ coꝛonatur · Pap̃ᷣ.
xpo dicit ꝙ coꝛona generaliter dꝛ. Diade/

ma vvo ſpecialiter· Nam eſt geſtamen re/

gij capitis · Coꝛona vo quoꝛũcũqʒ;· Iteʒ
coꝛona dẽ circulus· Item coꝛona eſt etiã
raſura piloꝝ ĩ ſupioꝛi ꝑte capitis clerico/
ruũ·quę⁊ clerica dꝛ· Inde coꝛonula· id eſt
parua coꝛona· .
Coꝛꝑalis · cõ:t ⁊ hoc le·i:ad coꝛpꝰptinens-
Inde coꝛꝑalitas· tatis· Et ↄponit᷑ cnʒ in
vt incoꝛpalis: Et vt dicit Pꝛiſcianꝰ. Coꝛ/

pale nomẽ eſt iſtud qð coꝛpoꝛeã reʒ ſiãẽt·

7 B ĩ ꝓpꝛijs et appellatiuis noibus ˖ In p/
pꝛijs vt Soꝛtes In appellatiuis vt hõ.
Incoꝛpꝑale vvo eſt nomẽ illud: quod in/
coꝛpoꝛeã rem ſigt in ꝓpꝛijs ⁊ appellatiuis
In ꝓpꝛijsvt pudicitia penelopes. In ap/
pellatiuis vt virtus · Itẽ coꝛpoꝛale ſbᷣſtã/
tiuũ · nen · ge · eſt alba palla in altari ſuꝑ q̃
ponit᷑ ſacramentũ euchariſtie·
Coꝛpulentus a · i · i pingnis · craſſus · Inde
coꝛpulẽtia · tięi:craſſitudo/⁊ dẽ a coꝛpꝰet
lẽtos qð notat plenũ.
Coꝛpus oꝛis · n.t· a coꝛrumpopis dẽ:eo q;
ſit naturę coꝛruptibilis:⁊ cito coꝛrumpat᷑
Bel coꝛpuſ cõponit᷑ a coꝛ⁊ pus puris· Iñ
coꝛpus quaſi coꝛdis pus.i· cuſtodia ſᷣ po/⸗
tius videt᷑ etymologia qᷓ; cõpoſitio. Dł
Dꝛ coꝛpus quaſicoꝛã poſitus· Iñ coꝛpo/
reus · a· · Iñ ⁊ coꝛpoꝛeitastatis.⁊ cõpo/

Pit᷑ bicoꝛpoꝛ · tr icoꝛpoꝛ· quadricoꝛpoꝛ ⁊c·
Inge coꝛpuſculum ·li: diminutiuũ id eſt
puũ coꝛpus

Coꝛpus qnq; dicitur collegiü ſine vniner /

ſitas · enius caput ẽ pᷣlatus · c· nouit. ð his
qfi·a ñ· Et tale coꝛpꝰ põt habẽ vnü ſigil⸗
lũ · ve exceſſ.Ola·dilecta · Dĩ etã congre/
gatio cuiuſcunq; ciuitatis vel villę vl ca/
ſtri hahere coꝛpꝰ. Itẽ ꝗlibet cogregatio
ꝓ iuſticia faciẽda · vt cõgregatio ſcabioꝝ
Vl totius vniũſitatis · Itẽ ſocietaſ cauſa
religionis cui ꝓuiſũ ẽ vnũ coꝛpus habẽ.
Tebet iſtar reipublice · Et res cões · ſcilicet
actoꝛẽ ſiue ſyndicũ cõmunẽ ꝑ quẽ agere
t · ff· ꝙ cuiuſ · vniu · no. l. i. Itẽ epᷣus cuʒ
caplo ſuo facitvnũ coꝛpus · cuiꝰ ipſe ẽ ca⸗/
put ſed cũ clero ciuitatis vel dioceſis nõ
Dicitur facere vnuʒ coꝛpus·ſicnec abba/
tiſſa cum cericis ſuis · licet ſit caput· vnuʒ
coꝛpus facit.
Coꝛrectio ·onis.ft.i.emẽdatio caſtigatio:
a coꝛrigo · gis · Itẽ coꝛrectio ẽ quida coloꝛ
rhetoꝛicꝰ.· ⁊ fit qñ tollit᷑ quod pꝛius dictũ
eſt. ⁊ quod magis idoneũ videturappo/
nit. vt · Sũ minus oblitꝰ decoꝛs qnimo
dedecoꝛis ·ex qͥ dicoꝛamans:imo verati/⸗
us amens ½
Coꝛregionalis · · ex vna regione ½
Coꝛrigia · gie · f. · D a coꝛiu:vłla colligo · aſ
q̃ſi colligia. Iñ coꝛrigiola· le· i· pua coꝛri/
gia · Et coꝛrigiatꝰa· i.i·cũ coꝛrigijs ligatꝰ
Coꝛrigibilis·ↄ· t.⁊ hoc le· ad coꝛrigẽduʒ
habilis bm Paß·
Coꝛreptio frat᷑na ẽ admonitio fris ð emẽ/
dDatiõe delictoꝝ ex fratna charitate ꝓce⸗/

Coꝛriualis·cõ ·t·⁊ hoc le.i·cũ alio po (Dẽſ ·

tãs eundẽ riuuʒ : Oñ ⁊ ꝑ ſilitudinẽ coꝛri/
uales dicunt᷑ qui eandẽ amicã habẽt ·
Coꝛs coꝛtis · vide · Sã cohoꝛs ·
Coꝛtex incerti ge · eſt ſuhma ꝑs arboꝛiset
cõꝑat᷑ pelli alalis:⁊ videt᷑ cõponi a coꝛi·.
ſ̃ eſt etymol potius q;ᷓ cõpoſitio · Coꝛticẽ
etiã vocãt qͥdã coꝛncẽ · Liberẽ ꝑs interi/
oꝛ coꝛticis dictꝰ a liberato coꝛtice·i.abla/
to:eſt enĩ mediũ quoddã ĩter lignũ ⁊ coꝛ/
ticẽ · Võt etiã ibi poni terciũ ·ſ ſuber · DVñ
Pars prioꝛeſt coꝛtex liber alta tcia ſuber
Vnde heodolus Mutat flebiliter ri/
gidũ ꝓ coꝛpoꝛe ſuber · Inde coꝛticillus ·li ·
paruus coꝛtex

Coꝛtina . f· p · vt dẽ in hiſtoꝛijs· qñ q; dicit᷑

lũ · qñ q; tentoꝛiũ qñq; tabernaculum
Vñ coꝛtina eſt oꝛnamentũ eccleſiarũ vel
tabernaculoꝝ ſic̃ vela depicta.ꝗᷓ ĩ lateri/
bus altariũ ſuſpẽdũt᷑ne ſacerdos ĩ aſpe/
ctu circũſtãtiũ ↄfundat᷑ ⁊ dẽ a coꝛiũq; ᷣ
ex coꝛijs ⁊ pelli befuerũt facte · Itẽ coꝛtina
etiã dicebgt locus oli ĩ tẽplo vñ dabãt

ſeſ
ſap
719
ſte⸗
dat
geb
ſs⸗
ſiit
oti
tti⸗
Com
ran
Cos
ine
pre
Cun

lt zbi⸗
ewüſg,
titang,
Mrl

toſabior

iniſnd
Mobebo⸗

desſilict

Magere
ipuse;
eiag⸗
Wois
ſenerabor
apube

dalit⸗
ucicl⸗
Paus dicii

uunn.

Nsimo
md a

1,
oligo
uscmn/
slgn⸗
nigecuz

ſsd nd⸗

nitatepee⸗
ob (d⸗
ricon/
ded

psnbanst
nizconn⸗
ſmCone
fiosinten⸗
lati
ligünmn.
6be En
Atricnuhn
ufrblnn
nualu

4 ich dict
bemachon

„

acleiafi

10crb
ge i un
onio

reſpõſa · vel potiꝰmẽſa ĩ tẽplo ARpollinis

ſuꝑ quã ſtabat phębꝰ qͥ dicebat oꝛacla·
dicebat᷑ coꝛtina · qꝛ coꝛio feętõis erat te/
cta · Del dr coꝛtina qi certina:qꝛ ibi certa
Da bãt᷑ rnſa· vel coꝛtina quaſi coꝛdicina:.
qꝛ ibi hoim tenebant᷑ coꝛda· Iñ coꝛtina/⸗
tus · a· i· i: coꝛtina Hparatus · In et coꝛtia/
nu. ꝗcoꝛtinas extẽdit vel ſeruat vel
facit · Et h coꝛtinaria · rięĩ eodẽ ſenſu· Et

coꝛtinarius.aũ·qð ad coꝛtinã ꝑuet · IDS

etiã coꝛtinula·i·pna coꝛtina⸗ .
Coꝛusri / pꝛima ꝓducta ꝓ vento ſine aſpi⸗
ratione ·

Cos cotis · f· t· Dꝛ a cote greco qd latine dꝛ

inciſio· eo ꝙ fern ad ĩcidedũ acuat· Pꝛo/⸗
pꝛie vꝓo duri lapides appellant᷑ cotes q̃ſi
cautes:⁊ ꝓducit co · On Pirgilius· Su/
biguntq; in cote ſecures·
Coſmarcha. chę: Dñs vel pᷣnceps mũdi:.a
coſmos mũdus et archos pᷣnceps Inde
hec coſmarchia · chie· eius poteſtas ·
Coſmarius·rijm·s.ðꝛ dñs mũdi ·
Coſmicus · a · u · pꝑe · coꝛ: mundanus;
Coſmographꝰ·phi: dẽ qͥ mũdũ deſcribit ·
7 d a coſmos qð eſt midus:⁊ graphos
qð eſt ſcribere. ⁊ coꝛ · pe· VUñ ĩ ANuroꝛa dꝛ
Coſmographo moyſi mihi ſduce carmi/
ne huiꝰ. Inde coſmographia· phię mu/⸗
Di deſcriptio ·
Coſmopeia.i:mũdi factura·
Coſmos dicũt gręci · ⁊ cõuertit᷑ ĩ latinã foꝛ/
mã: ⁊ dẽ hic coſmusi:.mundus
Coſmꝰ mi.i:mũdus:·a coſmos · Itẽ coſmus
Dꝛ oꝛnamentũ pontilicis · WZ
Coſta · ſte · dꝛ a cuſtodio/is: q; coſtę cuſto/
Diũt interioꝛa· Iñ h coſtula· le·⁊ coſtella

lexę. Dimi:⁊ hoc coſtariũ rij·locus coſtaruʒ ·

Et coſtatus· a·ũ · qͥ habet coſtas: vel ha⸗
bens magnas coſtas
Coſte · decas · gentos · vnũ ⁊ idẽ ſint ·
Coſtus · ti ·f· .· ẽ radix herbęcuiuſdam ·
Cotana.i:mala cogogna.i: genus maloꝝ
⁊ declinat᷑ hoc cotanũ·ni · ⁊ ſcribit᷑ſine · cĩ
Papia · Dñ dicit· Cotana genꝰfructuuʒ
nucũ · Et coꝛ · pmã · vt pʒĩ h vᷣſu · Cuʒ co/⸗
tano moꝛus moꝛiq; ſoꝛoꝛ ſycomoꝛus·
Cote grece · inciſio latine.
Cotula · le·f· p· ꝗdã menſura vini continẽs
ciathos ſex · i· emina · ꝗᷓ ideo cotula dꝛ· eo
ᷓ inſciſio ⁊ diuiſio ſextarij ſit ĩ Duo ęq̃·
ita fit cotula.
Coturnix · cis · . t· a ſono vocis . d gre
ci oꝛtogon vocãt ·⁊ ẽ auis regia · HNec pa/
tit᷑ moꝛbũ caducuʒ vt hoĩes· Et ꝓdu. pe ·

Vñ ARuroꝛa · Mane coturnices veſpere
vulgus habet · .
Couterinus·a:ũ ·i· ex eodem vtero cuʒ alio
ꝓgenitus ·
Coxa · xę · f· p·⁊ coxę in plłi.dicte ſũt quaſi cõ
iũctę axes· In ipſis eni capita femoꝝ iũ/
gunt · Añ coxula dimi · .

CCE onte

Cra.vox eſt coꝛuoꝝ

Crapula.lę· f. p·i·ſupabũdãs edacitas·im/

moderata ⁊ noxia voꝛacitas: et d a cru/
Dus q̃i cruda epula· cuiꝰ cruditate guart
coꝛ.⁊ ſtomachꝰturbat᷑· Eſt at vini cibiqʒ
Vn DVina bibit mane cerebrũ refoꝛmat
inane· Que pfudit beri crapla mita meri
Et ponit᷑ qnq; crapula ꝓ exceſſu in potu:
VDñ ᷣ· Crapulatus a vino.
Craſſusa·ũ·i:pinguis:ſed abeſus plus q;
pinguis:⁊ ODr a creſco:cis: vel a creas· vl
a creãdo:q̃i aptus ad creandas carnes ?
ↄpat᷑· Iñ H̊ craſſitas·tatis· Et H̊ craſſitu/
do dinis · ⁊ B craſſicies · ciei:· Et p ↄpoſiti/
onem craſſilẽtus.a.um.i.plenus craſſicie
Paßp · Dicit· Craſſa fecũda pignis ſpiſſa:
Craſſari coꝛpis eſt⁊ languinis· Gꝛaſſari
animi ⁊ crudelitatis· .
Craſtinꝰ.a·ũ. D q cras· a qͥ etiã craſiio· as
qð ↄpoit᷑ ꝓcraſtino · as · vide loco ſuo.
Crater · eris · m · t· ẽ genus calicũ · i · poculoꝝ·
Duas hñs anſas· et fiebat bᷣmo de cõne/
xione virgultoꝝ·⁊ dẽ a cratim· eo ꝙ ſeĩ/
uicẽ teneat · Et vt dic Pap̃ · Crater ẽ vas
vinariũ· Itẽ crater facit duplicẽ actm̃ in
ſingulari ·ſ.craterẽ vel cratera· ⁊ cratera ẽ
actũs grecus· Et ſimilit᷑ in pli geminũ hẽt
actm̃ · vt crateres vel crateras:· On DBii/
gilius enei· 82 Indulgent vino et vertut
crateras aenos. Ideʒ in pᷣ enei. Crateras
magnos ſtatuũt ⁊ vma coꝛonãt· Iñ cra⸗/
terculus dimi.i.puus crater ·
Cratera·pe·ꝓd ·pot eſſe actũs gręcꝰ. ⁊ tunc

eſt maſ . ge · ſicut crater · Del põt eſſe ntũs

latinus · ⁊ ſic eſt · · g. bmę declinatidis ·
Crates.tis·f·t· ẽ inſttrĩm qð fit de vimibus
xel de ferro ad aſſãdas carnes vel piſces
deſuꝑ · Iñ ̊ craticula· di·i.parua crates·
Et nota ꝙ iſtud dimi· reqrit ꝙ dicatur
cratis in ntõ ꝑ·i. In multis tñ libꝛis iue/

nenit crates in ntõ p·e. DHndein TMuroꝛa

AKltaris medio crates pdicta reſedit. In
gręciſmo · Eſt crater patera ↄnexio vᷣgea

crates. . .
Creagra · gre· f. p· d creas quod eſt airo

aagros quod eſt tractuſ· Et ſunt creagreę
tridẽtes fulcinulę ad carnes de caldarijs
ꝓferendas vel extrabèndas· .

Creber · a · · i · Denſus vel ſpiſſus. ß differt

ab his qꝛ creber dꝛ ð multitudie · vt cre⸗
ber paries circũit hanc domũ. id ẽ multi
parietes. Denſũ ſiue dẽſatũ ẽ qð viſunõ
eſt penetrabile · vt ebur · licʒ tenue · Spiſ/
ſuz vo qð nõ eſt tenue · Et ꝓdu . cre · Vñ

qᷣqã· Lectio crebꝛa valet quã nõ oblinio

tollit·

Crebꝛifurus furi · m· s.· ẽ locus crebꝛo hñs

fures·ſ.q ſępe frequentat᷑ a furibus
Crebꝛo · onis · m·t·alio noĩe dꝛ poꝛca· ẽ aũt
poꝛca illa terra ꝗͥ ↄtinet᷑ int᷑ duos ſulcos:
7 dꝛ a cribꝛo· quia aqua crebꝛo p ipſam
Credibilis · cð ·t ⁊ hoc le :q ð ſot credi.
Creditarius:m · s. i:cõſiliariꝰ vel camerariꝰ
cui ſecreta cõmittunt᷑. Iñ ̊ creditaria i⸗
camerargg
Creditoꝛ ẽ ꝗq alienã fidẽ ſequit᷑ mutuatam
pecuniã numerãdo:.Generalit ꝓo credi/
toꝛ dẽ qᷣ ex cã q̃cunq; alienã fidẽ ſeqᷣt᷑ · Et
Di ideo creditoꝛ. q; credit de bitoꝛi.
Credulꝰ·a.ũ:q ſꝑ vel facile credit: Iñ hec
credulitasta:Et componit᷑ cũ in · vt In/
credulus. qͥ nũ q;ᷓ vel vix credit· Oñ Gꝛe⸗
ciſmꝰ· Rumo credibilis res credula quę

cito credit· Sic incredibilis res icredu/

la diſtat ·

Cremẽtũ ·ti · n· s. i·ſemẽ virile.⁊ d a creo aſl

q̃ſi creamẽtũ · Oñ Joſephus:Cremẽtum
ad libidinẽ ſuo potius nutriuit ex coꝛpoꝛe
Itẽ cremẽtũ dꝛa creſco · is. ⁊ tũc tm̃ valet
Intum incrementi·
Cremiũ · mij · n· S·i:ſiccamentũ lignoꝛuʒ vel
frixoꝝ ĩ patella· ⁊ etiã qð remãet ĩ patel/
la aridũ de carnibꝰpoſt pinguedinẽ liq/
factã dꝛ cremiuʒ · Oñ ꝓpheta· Oſſa mea
ſicut cremiũ aruerũt· Et dĩ a cremo ·
Cremiũ ·n· S.i.ſacrificiũ ·qð ⁊ holocauſtum
Dicebat᷑. 1 dĩ a cremo as·
Creas gręce. latine dðĩ caro
Creperon dubiũ dẽ · Inde creperus · a· ñ⸗
· Dubius ·
Crepido.inis· eſt riparũ obꝛuptio ·ſaxi · xel
rupilſ. vłmontis extremitas· altitudo· ſũ/
mitas · Ponit᷑ tñ qñq; ꝓ cauerna vbi vię
cõneniũt.in qua ſolent pauperes latitare
xel mendicare· Onde Juuenalis.Nulla
crepido vacat · Et wit h p ſummitate ri⸗/
paꝝ· Et dẽ a crepo · as· qꝛ ibi ẽ frequẽtiuſ
ſonitus ventoꝝ ?⁊ ruptio lapidũ. Quidã

tñ volũt derinari a crexerõ qð eſt Oubiũ
vel incertũ ·qꝛ vnhiũ eſt in tali loco ponẽ
pedẽ· Itẽ ſũmitas vel extremitas ĩ circui/
tu altaris dicebat᷑ crepido·⁊ ipſum ꝓpici/
atoꝛiũ · Vñ Ecech 4? De ſinn trę vſq;

ad crepidinẽi:ꝓpiciatoꝛiũ·

Crepitꝰ. us. ui · ⁊ PH crepitaculũ·i· ſonitus.

Crepoꝛ · oꝛis · m · t · i· ſonitꝰ vel eleuatio · ⁊ dẽ
aceo. 38 ½ —
Crepũdiũ · dij·n · s· i · cůabulũ ·⁊ dꝛ a crepo
as · qꝛ in ea puer crepat . i:·ſonat va giẽdo
Itẽ ᷣm Papᷣ · Crepudia puerilia oꝛnam̃/
ta indita· ꝗᷓ expoſitis infantibꝰ adhibent᷑
vt cunabuluz · Oñ Hieronymus. Inter
crepundia noui partus
Crepuſculũ ·n · s· i. Dubia lux· ſcʒ hoꝛa queę
inter noctẽ ⁊ diẽ eſt: vel int᷑ diẽ ⁊ noctem

Dubia · an ſit diei vel noctis · dꝛ a crexgõ
qð eſt dubiñũ · Et eſt duplex crepuſculum

ſcʒ diei ⁊ noctis · biaduertendum ſᷣm
Hug ꝙ nox habet ſeptẽ partes· VPꝛima
pars noctis d crepuſculn vel vſſperum
a ſtella occidentali · Secunda cõticiniuʒ

a ↄticẽdo· Tercia galliciniũ:a gallicantu-.
Muarta intempeſiũ.i:non oppoꝛtunũ et

aptũ tẽpus alicui rei faciẽdę qñ nihil agi
Pt · q̃ſi ſine tꝑe·i:actu ꝑ quẽ cognoſcitur

fepus· Quita iten galliciniũ ꝓpt᷑ gallos

lucis hnuncios· Sexta matutinum inter
abſceſſum tenebꝛarum ⁊ auroꝛe aduentũ
Septima diluculũ · nücia diei · quęĩcipit
qᷓi diei parua lux· Idẽ etiã auroꝛa dicit᷑ ·
poſtea iteꝝ ⁊ crepuſculũüũ·
Ergſus·ſi · maſ· s.rex lidoꝝ · Oñ Hierony/
mus in epla ad Paulinum. 8? capitulo⸗
Pꝛęefert᷑ vidua diniiijs Cręſi ·
Cretã · tef· p· ꝗdãĩſula eſtĩ q̃ fuit nutritus.
Jupiter · Inde cretus · a· um. ⁊ creſus · a · ũ
Et hic ⁊ B cretẽſis · ⁊ hoc ſe· in eodẽ ſenſu·
Et hec creta · te · gen terre albe·· argylla.
qꝛ ĩ illa inſula melioꝛ abundat creta · Iñ
cretoſusa umi:abundans creta ⁊ creteꝰ
a um. id qð eſt ð creta·

4

Creticꝰ.ci.i iudex vłmedicus · ⁊ dr a criſis

qð8 eſt iudicium . quia ſm criſim iudicat 8

infirmo an debeat euadẽ nec ne· vl dꝛ a
cerno · nis · Iñ creticusai · i· iudicialis vł
cerminatiuus. vt creticus dies · ĩ q̃ ſumit᷑
inudiciũ infirmitatis·
Cretio · onis ·.t· i.iudicatiovel certꝰ nũerꝰ
Dieꝝ · in quo ĩſtitutus eſt heres · vel adijt
hbereditateʒ· vel finito tempoꝛe cretionis
exclu dit᷑⁊ dꝛ cretio · q̃ſi decretio · quia ita
decernit᷑ vel conſtituiet··

ig
lauus
Un .
olisi
hoſe
G
se
gnoſt
Cnitrt
nel
e
a

Cini⸗

gene
en

eni D

Cinen

Kdi
loe
1 icſi
ſunmgi
ute

Cnins
gto⸗d

digge
tragedo
onaßn,
bee
s un

öhonge
Nerhoctin
1dincr
pudalum
maun fin
1 Prima
Awenn
önanin
Galinn⸗
vorwni
iubl g
Goſatur
t glos
zuminda
eaducnii
qugiat
lon dicl⸗

Dion
Bahptoh⸗

.
tmtins

aiis
ockſd⸗⸗
laghlr.
non
CemNe

15* 1di 4 is
min curd
Nen
uccs
Nepiſn

Acrb iͤ
ges⸗All⸗
nconeatlen
tctio in

4

1

=

4

—☛6

Cribꝛũ.·bꝛi· n. s· eſt inſir̃m aptũ ad purga/

Dum fruges ⁊ d a currẽdo ·qꝛ ibi curr/rit

frumẽtů · el dꝛa creber. a · · q eſt igeʒ
quod denſus · eo ꝙ ſit crebꝛo pfoꝛatũ. In
cribellũ diminutiuũ ·i:paruũ cribꝛũ · Vñ

quidam· Haurit aquam cribꝛo clericus

abſq; libꝛo-
Crimen · inis · n · t· Dꝛ a careo · vt furtũ · falſi/
tas ⁊ ſilia ꝗᷓ nõ occidũt ſed infamãt·
Criminũ capitales erãt carceris cuſtodes:

q etiã ſtratoꝛes dicunt᷑a ſternendo:quia

Damnatos puniebant
Crimen eccleſiaſticum eſt quod pꝑtinetad
iuriſdictionẽ ecclię· vt herelis · ſacrilegiuʒ
ſymonia · piuriũ · vſura · adulterium · xij ·
ij · in ſum · xxvij · Dii.
Crimen mere eccleſiaſticũ ẽ · qð pᷣncipaliter
oꝛtũ a canonibus lũpſit ·⁊ ſolũ co:ã iudi/
cibus eccliaſticis cogſci habeat · de cuius
cognitiõe iudices ſculares ſe nullatenuſ
intromittere poſſunt · vt eſt crimẽ herelis
Sed crimẽ mere ciuile ꝑ oppoſitũ · eſt de/
lictũ legibꝰ ciuilib phibuũ aliasi ſe non
peccatu: vt ĩ ciuitate ire ð nocte pꝰ ſonuʒ
campane vel conſile · Crimẽ vo mixtũ eſt
qð ſpectat ad foꝝ vtrũ q;· vt ẽ ſacrileginʒ
qð ſpectat ad foꝝ eccleſiaſticũ ·⁊ põt etiaʒ
iudex ſęcularis de p gna eius cognoſcẽ et
ſacrilegum punire bᷣm glo.in verbo adi⸗/

mimus · in · · fglicis · de pe · li · v. ⁊ de hocẽ

glo · ſu · xi · q·i ·

Crimẽ leſę maieſtatis ẽ vbicũqʒ qͥs contra

vꝛbẽ gliqͥd molit᷑· aut qͥ ꝓfugit ad hoſteſ
l iſtos iuuat qualicũ q; cauſa:ſ. armis

conſilio · xel pecunia · vl qui ſubiectas ꝓ/

aut bella mouet in ciuitate · xel qͥ hlatuʒ
magiſtratũ vel pᷣncipẽ occidit: vłqͥ ↄtra
latus eiꝰ militat · xel arma fert et occupat
ↄtra rẽpublicã· Et idẽ di crimẽ ꝑduelli/⸗
onis · · hoſtile · Nã ꝑpduelliones dicũtur
hoſtes · Secus ſi cõmittit᷑ hoc crimen nõ
cõtra rempublicã ·qꝛ tũc nõ dꝛ ꝑduellio/
nis · ſed ſimplicit᷑ leſe maieſtatis. Et nota
qꝙ; nõ ſubditus · crimẽ leſe maieſtatis non
cõmittit · vt in · S· rurſus · in cle · paſtoꝛalis
de re iudi · vbi rex cecilię A opertus nõ eo

modo ſubfuit Hẽrico imꝑatoꝛi · ꝙ crimẽ

leſe maieſtatis in eũñ cõmiſerit.
Crimẽ hęreſis in multis cõuenit cũ crimine

leſe maieſtat.⁊ hmõi ſᷣm canones ẽ ꝓpꝛie
leſe maieſtatis · qꝛ ledit rẽpublicã ĩpatoꝛẽ

etiã diuinũ ⁊ cgleſtem ·

Crimen ſacrilegij vm lLco · fit pꝛie quãdo

uintias nitit᷑ facere rebelles: vel ſeditiões

ſacrum de ſacro aufert · Ac etiaʒ bm eũ · ſi
quis nõ ſacꝝ de ſagro recipit· vel ſacx de
non ſacro· Sed ſᷣm leges tunc ſacrilegiũ
nõ eſt · qꝛ qñ res puatę auferunt᷑ de ſacro
tũc actio furti locũ habet · Hoſti · tñ dicit
ꝙ ſi accipit᷑ ſacꝝ de ſacro:vel ſacꝝ ð non
ſacro ſꝑ ſacrilegiũ ſit · vt · xvij .q iij · qſqͥs

x· ſinpliciter ·
Crimẽ peculiatus ſᷣm cco.·locũ habet ꝓ

pecunia publice recepta vel ĩtercepta · vl
quocũ q; mõ cõtaminata:vt ſi ĩ auꝝ vel
argentu vel es publicũ aliqͥs ferꝝ vl ſile
aliqd inducat.i:adijciat· Adẽ eſt in ſacra
re · vt ĩ vaſis eccleſie · JIdeʒ eſt ĩ religioſis:
vt in oꝛnamentis:ſepulcris:

Crimen ſtellionatꝰᷣm co. dã a quodaʒ

aĩali reptili ·qð dꝛ ſtellio · Et cõmittit hoc
crimen qui varietate aĩ rẽ aliquã alteri
pigneri obligatã ſiue pigneratã · alij oo/
ſtea obligat · Et dꝛ a ſtellione · qꝛ ſicut ille
vermis ẽ varius ĩ coloꝛibus· ſic ille ꝗͥ cõ/

mittit hoc crimẽ eſt varius in oꝛe · ⁊ incõ/

ſtans in mente ;

Crimen fraundati cenſus cõmittit᷑ cũ qs fun/

rat᷑ publicã pecuniã ſibi accõmodatam-

Crimẽ fraudatę annonę eſt cum poꝛtitoꝛes

furantur victualia· a republica ad exerc
tũ miſſ ·

Crimen piaculare eſt qd moꝛte expiat
Crimen concuſſionis committit q Rtextu

officij ſibi cõceſſi ertoꝛquet ↄminãdo ali/
qͥd ab inuito· Et tali crimie punit᷑ qs pę/
na qdrupli·i.q vijſanximus in fi·

Criminũ alia ſũt puata · vt illa q̊ꝝ executio

i. accuſatio vel denunciatio ꝑtinet tin ad
illos q bus inferũt᷑· vt furta. Dãna illata-
iniurię· ETlia ſũt publica quoꝝ executio

daft cnilibʒ ð pplło · Quoniã ad publicã

vtilitatẽ ſpectat· ne maleficia maneãt im/
punita. vt ſũt homicidia· pꝛicidia· adulte//
ria · pꝰqᷓdrageſimũ tñ diẽ · vt. le ure mari/
ti · C· Z adulte · Itẽ crimen leſę maieſtatis

Et nota ꝙ crimen d qnq; modis· pmo
ſumit᷑ ꝓ quolibet peccato ſiue moꝛtale ſit

ſiue veniale · 2 crimine irrogante infi/
miã. qð ẽ accuſatiõe ⁊ dãnatiõe digniſ/⸗

ſimũ · ʒꝰ ꝓ peccato qð euenit ex delibera/

tione · ſine moꝛtale ſiue veniale ſit · q nõ
delet niſi ꝑ penitentiã · qð ſemel com/
miſſũ ſufficit ad cõdemnationẽ · nõ tñ in/
famat · Soqð irrogat ꝑpetuã infamiã · vt
no· xxv · Dil · c. vnñ oꝛariũ · S:nũc autem et
lxxxi · diſ. apls · DBnde Si qlibet ẽ pecca/
toꝛ · nõ tñ qubet eſt criminoſus · 654

Crinalis · cõ · t ⁊ hoclei:ad crinẽ ꝑtinens
dia crinis · Sed crinalis· m.t.iqcus qua
crines aptant · 5 “”
Crinis · nis · m · t. a cerno dẽ · ⁊ ſũt crines ꝓ/
pꝛie mulierũ:ſic dicti · eo ꝙ crinibꝰ a viris
Diſcernãt᷑·et ita quãtũ ad vocẽ deſcendit
crinis a cerno. ſ̊ qntũ ad ſigtionẽ potius
a diſcerno· Etiã dẽ alio mõ hic cirrusri ·
qð ⁊ ꝓ plicata dẽ capilloꝝ· a cirrim qð ẽ
tõdẽ · Iñ criniculꝰ.i.puꝰcrinis · Et crinitꝰ
a ·i· xe · p·i:magnos hñs crines:

Crypta · ptę·iſpelũca cauna· vel turba bo /

minũ·7 dꝛr a crepo.
Criſta · ſte · p· dꝛ illud qð eminet ſup ga⸗
leã ⁊ ſuꝑ capita q̃rundã auiũ· Iñ criſta⸗/
tus · a· n. i. criſta oꝛnatꝰ.vel qͥ magnã ha/
bet criſtã· Inuenit᷑ criſtatꝰ.i.galeatus.

Cryſtallusli·f.s: genus eſt cãdidi lapidis

quaſi nix:⁊ fit glacie durata ꝑ ãnosvñ ⸗
gręci ei nomẽ dederũt. Et nora ꝙ atiqui
Dicebãt h cry ſtallũ.li·. Oñ Ruroꝛa· Cry/
ſtallina facit facta feneſtra decẽs· Et cry /
ſtallꝰappoſita radijs ſoliſ adeo rapit flã/
manm . vtaridis fungis vel folijs pꝛeębeat
ignem . fulgidũ aũt nibil aliud q; figidũ
Croceꝰ.a·i· ;̊ croceaceę.f. p· i. cuna infa/
tiu · Pnde ĩ Chꝛenis Hieremie di .· Qui
nutriebãt᷑ ĩ croceis ãplexati ſũt ſtercoꝛa⸗
Crocodilusli:quoddã aĩal q̃ rapeſ.⁊ dꝛ
a crocus eo ꝙ croceuʒ hẽat coloꝛẽ · Et eſt
plerũ q; in longitudine viginti cnbitoꝛũ·
dentiũ ⁊ vnguiũ ĩmanitate armatus.tãtę
Duricię ꝙ foꝛtiuʒ ictus lapidum tergo re⸗
Panſme nõ ſentiat. Nocte in aquis ⁊ die
umi requieſcit · Solꝰex aialibus ſupio/
rẽ mandibulã mouere di· Quidaʒ tamẽ
Dicũt ꝗ; 3nar⸗ a crocus ⁊ dilus qð eſt
metus · Dnde. Herba crocꝰ diluſq; me/
tuens venit hinc crocodilus.Nã croceis
maculis variat᷑ ⁊ eſt metuendus R· poſt
c..pmüũ ſihi dans·:·.ſcriptito ſolo⸗-⸗
Crocꝰ·ci· qdã puer vꝓᷣſus ĩ floꝛẽ ſᷣm poetas:

Inde hic crocus.ci · dictus eſt flos·Sed

ꝓWꝛie hoc crocũ ci. p floꝛe/ſed ꝓ puero hic
crocus. lic ꝓ floꝛe inneniat᷑ h̊ croc · ci· tñ
boc fit gratiapueri. Vel crocũ dꝛ a coꝛ/⸗
cio oppido cilitię· vbi melius ⁊ plus abũ/⸗
dat ꝙ;ᷓ alibi. In croceuſa·ñ.⁊ bęc crocca
ceg· ſubſtantiue.
Croma grece · Dꝛ latie coloꝛ. Iñ cromatic
a·ñ·qꝗ coloꝛe non confundit᷑.nec coloꝛem
mutat ᷣm Hug· Pap̃ᷣ.dic. Croma gre⸗
ce· dꝛ coloz yel humoꝛꝛ·

Cronia · nię. plixus coꝛpis moꝛbꝰ·qͥ multo
tpe moꝛat:vt podagra vel ptiſis·

Pꝛonicus a· n· i. tpalis terrenꝰ. Et pla⸗/

liter H̊ chꝛonica· oꝝ·i: tpa vel tꝑm ſeries·

vel oꝛdo· vel liber vbi deſcpᷣta tꝑa cõti⸗
nent᷑· vel facta diuerſoꝝn tom ·
Chꝛonographus ·pe · coꝛ. ꝗͥ deſcribit tẽpa.

1 dĩ a chꝛonõ quod eſt tᷣs graphꝰᷣqd
eſt ſcriptoꝛ· Iñ chꝛonographia phieę id ẽ

bꝛeuis ſcriptura vel tempoꝝ deſchtio ·
Chronon græce. latine dꝛ tempus ·

Cruciabilis · c · t· T hoc le · qd eſt dignũ vel

aptũ cruciari ·

Cruciamẽ.inis.⁊ hoc cruciamentũ ⁊ G̊ cru·
ciñ · cij. oĩa idẽſ.toꝛmentũ quodlibʒ: Vñ

Auclllius · vinũ cruciũ inſuaue dixit ·
Crucia rius · rij. qui eſt cruce dignus · xel ꝗͥ
fert crucẽ ad ſun diſpen diũ: vł ad officiũ

ſuſpendij:vł ad ſignũ ꝓfeſſiõis⁊ religio,

nis ſuę:⁊ Dꝛ a crux · Inde cruciarius · a · ũ·
adiectiuc ·

Cruciboluʒ.li:n·.i:lucerna.⁊ dẽ a crucio· 2

bold·qꝛ bolꝰ.i: moꝛſellus epe ibi cruciat
Ddiminuit᷑ Crucibolũ etiã ðꝛ moꝛtariũ:

Crucicula·lę·f.p· i pua crux ·

Crucifer· a·n.q fert crucẽ .
Crudelis.o·t·⁊ hocle.i:crudus: Et ẽ crudeł
in ſanguine . ſeuus in ira.

Crudus:a. ũ· Oꝛ qð nõ eſt coctũ ·quaſi non

ſine ſäguie · Et dꝛ a cruoꝛ. Et inde pꝑ trãſ/
lationẽ ðDꝛ homo crudus:q̃inõ coctꝰ nec
eſui habilis; Eſt eni aſper cruduſ. Inde
bęc cruditas:tatis· Oñn crudꝰnon coctus

eſt crudelis q́ crudus
Cruentus . a· i · i· ſanguine inqͥnatus.velqͥ
gamat effuſionẽ ſanguis: Inde cruẽtatus
gñ· Differt a cruẽtus:qꝛ cruẽtatꝰ dꝛ pꝛo/

pꝛie ſan guie inqnatus·ſ̊ crnẽtus q amat

.

effuſionem ſanguinis ·

Cmmena · ne · e . p · ſaccus · marſupiuʒ · qd

7 cruma mę · dꝭꝛ .
Cruoꝛ oꝛis·a curro dꝛ eo ꝙ cruoꝛcurrẽdo

coxrnat · ⁊ eſt quoꝛ effuſus· ſanguis vᷣ in
coꝛpoꝛe ˖ Dñ· Saguis alit coꝛpus · cruoꝛ ẽ

a coꝛpe fuſus· Del ſanguis ẽ hoĩm · cruoꝛ
victimaꝝ. Del cruoꝛ ẽ coꝛruptus ſanguis
qui emittit᷑· dĩ ſanguis qꝛ ſit ſuauis·
Crus cruris· n. t· d a currois.qꝛ cruribus
currimꝰ greſſum facimꝰ. Et ſũt crura ſᷣ
genibꝰ vſq; ad ſuras· Del crusẽ os tibię
anterius. Inde cruſculũ.li.i. parnũ crus-
Et cruſculus:a·ũ:qui parua habet crura
Et cruratusa.ũ. q magna habet crura ·

Cruſcumulus·li:m· s/ eſt tumoꝛ quriũ· dꝛ

Cn
nis

ene
uſ.
auco
Mar
ſec
lune

iti

Cd
ini
„Cyb
bia
ſcoe.
lbian
Mace
Ghe
npe
Cbign
Clien
1pne
ftenin
logn
N
Ad
buri
Peale
ſpe⸗

4 ¹
in
iſs
en, ak
lonſt⸗
a trdi
ignte
hu hytti
tingin

wodibzi
edirt
Gns l
nawoffai
orneigo,
unnns giͤ⸗

inannd
e bicnan
inormͤ⸗

ticl

Gnaddo
depnid⸗
öcoch nel
dnl⸗ Inde
onc

ums i⸗
ndechettn
mur iw⸗

inge

ſpin;ad

mmanido
mngnisron
pvo o
hoinnno⸗
lusſinguis
tiuanis⸗
geaurbis
ſütcune
nseostb⸗
ann W
zababetn
1babet,
ntni

aagus ·
Cruſtũ ·ſti ·n · . vel cruſtulũ ꝓ fragm̃to pa/
nis ⁊ ꝓ quolibet edulio. D

Cruſta · te· vel cruſtula · le · dimi e · coꝛ · ẽ la ⸗

mina quęlibet vel fragmentũ auri. vl ar/
genti · vel alterius metalli· vel ligni vłla/
pidis. Onde marmoꝛati lapideſcruſtati
Dicũt· Itẽ cruſta vł cruſtula ſuꝑficies vl
coꝛtex panis vel alteriꝰ rei ·
Cruſtaria · rix·i · taberna · a vaſis cruſtat ſic
dicta ·
Cruſtoſus·a.ũ.i/plenus cruſtis:⁊ dẽ a cru/
ſta. Iñ cruſtoſitas:tatis.
Cruſtuminʒmij:quoddã genꝰpiri ·qꝛ du/
ram hʒ coꝛticis cruſtã vel d a cruſtumia
regione· ⁊ in eadẽ ſigtione poteſt declina/
ri adiectiue ·
Crux crucis · dꝛ a crucio/as·qꝛ cruciat⁊ fac
gtũs plis crucũ · qꝛ foꝛmat᷑ ab ̊ ablatiuo
cruce · e · mutata in ũ· Et coꝛ. u · ante ˖ c. Dñ
NHꝛatius in eplis· Nõ hoĩem occidi:non
paſces ĩ cruce ceruos. Et Nuroꝛa · Extat
imago crucis quę domat omne malignũ
Et nota ꝙ crux chꝛiſti quattuoꝛ lignoꝛuʒ
genere fuiſſe ꝑhibetur · ſcilicet palmę· cy/⸗
pꝛeſſi · oliuę ⁊ cedri · Oñ quidam. Tigna
crud palma .cedrꝰ.cypᷣſſus/oliua· Hanc
dꝛñam lignoꝛum videt᷑ apoſtolus inue/
re cũ dicit · Ot poſſii cõpᷣhẽdẽ cuʒ oibus
ſanctis quęſit latitudo · lõgitudo · ſubli/
mitas ꝓfundũ · M.

C C onte AQU

Cubatoꝛiuʒ ·rij · tam ꝓ lecto qᷓ ꝓ alia re cui
initimur:⁊ dꝛ a cubo ·

.Cubicularius.rij · m ·S · i· lecti cuſtos vel fa⸗

bꝛicatoꝛ vel ᷣparatoꝛ · Iñ cubicularia rię
ĩ eodẽ ſenſu· DPõt etiã declinari adiectine
cubicularius·a · ũ· qð ꝑtinet ad cubiculũ·

vel ad cubiculariũ ·

ſui ꝓcurant ·
Cubiculü ·li · i· lectus · a cubo · as ·
Cubile.lis · n · · dꝛ a cũbo · bis xel cubo· as ·
⁊ẽ ꝓpꝛie cõcubĩarũ · ſicut genialis ſpõſaꝝ
Fit eni ad lectũ cõcubinaꝝ poti deſcen/
ſus inclinamentũ qᷓ; aſcenſus:
Cubio · onis · m · t · i · maſculus:
Cubitus⸗ti·.m.sS:eſt quędã pars bꝛachij·
Dĩa cubon eo ꝙ firmũ ⁊ ſolidũ mẽbꝝ ſit
vel dĩ acubo · as · qꝛ ſuꝑ cubitũ ſolẽt cu/⸗
bare ĩ comeſtiõe· ⁊ durat vſq; ad manũ:
Bel eſt mẽſura quędaʒ a medio bꝛachij ·
vſq; ad finẽ digitoꝝ ſe extẽdens · Iñ h ⁊

Cubicularij dicunt᷑ ſerui qͥ cubiculum dñi

bec cubital et ocle· Et ſũt cubitalia ſup

cubitũ vel ceruecẽ reclinamꝰ.vt aurelia

T puluinaria vel etiã alia· Iteʒ cubitalis
cõponit᷑ bicubitalis ·le · et tricubitalis.le.
SGimiliter cubitꝰcõponit᷑ bicubitꝰ.a um
tricubitꝰ.a · · Et vt dicit Pap · Cubitus
Duplicit ſumit᷑· vnꝰ qui naturalit᷑ ad di
gitoꝝ ſũmitateʒ a cubito vſq; ꝓtẽdit᷑q̃li
Moyſes arcã mẽſurauit. Alius cubitus
eſt ꝗᷓ T maioꝛ dr· qui bꝛachio extẽſo toto
cubito capiti pꝛęlato ſe eſſe demonſtrat
quo arca noe demetita ẽ. Dnde.Eſt pꝛo
menſura cubitus cubituſq; lacertus
Cubon · interpᷣtat firmũ ſiue ſolidũ·
Cubus bi. m · s · eſt figura ſolida quę longi-
tudine · altitudine· ſatitudine ↄtinet᷑.· VGñ
Cubitus dꝛ numer ſolidus · ſcʒ habens
in ſui enolatione qᷓttuoꝛ voces· vt bis
Duo · bis ter . ter tia: Iß, cubicus · a · i · ⁊ B
cubicus ꝓ illo ſolido nũero· ſcʒ idem qðᷣ
cubus Et vt Pap · dicit· Cybus grecuʒ
eſt · latinũ cubus ·
Cucullꝰ.m ·S.i: wſtis caputiata ⁊ lata hu/
meros tmn et caput tegens inſtar caputij;
Pñ Juuenalis. Sumere nocturnos me/
retrix anguſta cucullos· Itẽ cucullꝰẽ qͥd/
