iudicio ſolet tal actuſ denoĩari.vt Plato
Dicit celu eſſe volubile · S ita eſt. q;quod
videt᷑ alicui ſapienti ⁊ exꝑto in ſua ſciẽtia
credendum eſt ſic eſſe · iuxta illud· Expto
crede mgro· Inde autoꝛicabil· 9· t. ⁊ hoc
le. in eodem ſenſu cũ autenticus · i· factuʒ
autenticum. xxl autoucabile dẽ quod fit
autoꝛitate ſapiẽt vlſapiẽtũ · vt hõ auto /
ricabili· autoꝛitat cui credi debet ·
Autũnꝰ.m · s· eſt quarta pars anni frigida
et ſicca· 1 ðDz; a tempeſtate · quoniam folia

caduũt ⁊ oĩia matureſcũt · vł d ab autũno

28 antiquo verbo · i· colligo. qꝛ ĩ autũno
vvus colligunt· ẽ hoc vᷣm Iſidoꝝ · SGʒ hᷣm
Huguitionẽ dĩ ab augeo es · ꝛ tũc oẽs
fructꝰaugent᷑ ⁊1 matureſcũt· Sʒ m Pa/

Atis eſt celi ſeptentri

piam dẽ a tempeſtate. qꝛ in autumno ſut
magne tempeſtates. Et ſunt quattuoꝛ ꝑ/
tes anni · Dñ· Der Betro cet eſtas exin/

ce ſequet᷑ · Hãc dadit Pꝛbanꝰ antummũ

ſymphoꝛianꝰ. Feſtum Clementis caput
pyemis eſi venientis · M
Auüculus· m.s. d frater matr· ſic patruꝰ
frater patris· Onde:Hatru a pie pẽdet
guunnculus a genitrice ; Sed auũculꝰma/
gums eſt frater auni ⸗
Auus · m.· s. dꝛ pater pꝛis vł matris· Inde
auia · p·matris vlł patris mr· vide ſupꝛa
gbauus · U .r
Aux augis · vel anges in eodem ſenſu · veĩt
ab augeo/ eſt iſte punctus in quo ſol eſt
dDum maxime appꝛopinquatur nobis ut
Ecirca feſtũ ſancti Niti ·
Auxeſis ·i· augmẽtũ ·et ẽ ꝓpꝛie dictionis
Tuyxiliũ · i· ſubſidiũ velßſidiũ · ſed differũt
q; auxiliũ eſt qdð ab extraneis dat᷑· ſubſi/⸗

Diũ quod poſtea ſupuenit·ſidiũ autem

loco vtili poſitũ · Inde auxiliaris · .· t· ⁊ H
re.⁊ auxiliarius:aũ ·qͥ vel quę vel qð põt
Hbere auxiliũ· Itẽ auxiliatoꝛius idem·
Auxilla ·f· p.olla · vel mẽſura paꝝ maioꝛ ᷓ
iuſta · Inde auxillula dimi parua olla vl

parua talis menſura·

Inte

Axa filia Caleph fuit ·q
Axioma · n.t· i· Ddignitas· Iñ axiomaticus ·
a· i.i. Dignitatẽ habens ·
ionalis linea recta per
mediam plagam ph re.
Axunga vel axungia·łp · i· vẽter poꝛci vel
alterius rei · Oñ Macer ð viribꝰherba⸗
ruʒ· Si poꝛcina vetus axungia iũgit illi

Inde axungarius·a·ũ·i :ad axungiã pti-/

nens vel axnngiã vendẽs· Dl axũga vel
axungia i vnguentũ poꝛci· Oñ dic Pa⸗
pias. Axungia/i· pinguedo ab vnctione
Dicta

gnte 2

Acabel interp̃tat᷑ fluens ſãguinẽ · vlſter/⸗
quiliniũ dẽ ·
Acaria interpᷣtat᷑ auxiliũ oñi.
Aeymus · a· i · . ſyncerus ſine fermẽto . 1 dꝛ
aba qðẽ line · T cymos qð ẽ fermẽtů ·
Acon· a·i · pe · x · d ab a qð ẽ ſine ⁊ cona
qiſine cona ułextra conã · Oñ aconi di⸗
cũt᷑ dij extra conã codiaci manẽtel. Sili
ſigna dicut agona ꝗ non cõtinent᷑ intra
conum codiaci ·

Mal nomẽ idoli cuiuſda·et int᷑/⸗
pꝛetat᷑ ſingure pᷣm Iſidoꝛum
bide infra i G,eluſs
SBaalberith dr idolũ ↄiuratõiſ
Baalim dicunt᷑ idola aſſyrioꝝꝝ
HBaqalpharaſim interpᷣtat᷑ diuiſio viroꝛũ ·
HBaalphaſis interpᷣtat᷑ diuiſio inimicoꝛũ ·
PBabatũ dꝛ ferꝝ quod ãnectit faber equo
cum gumpho .
Babel iterpᷣtat᷑ ↄfuſio. Inde HBabylõ vl
Habylonia cinitas vbi olim hoĩes turrĩ
gdificantes diſperſi ſunt iĩmiſſa diuinituſ
cõ fuſione linguaꝝ inter eos · Iñ babylo/
nia regio babyloniꝰ..ũ nomẽ patriũ.
l gentile ·

tabiger · baboſns · ba burtns idem .ſ· ſiul

Bus · ineptus · hebes · inops ·
HBaburra . i· ineptia vel ſiulticia
Bacca · ce f· p · p Duo c ẽ fruct oliuę.⁊ etiã
lauri · Honit᷑ tñ qñq; ꝓ quolibet fructu.
⁊hcipue arboꝝ ſilueſtrium· Inuenit etiã
bacca ꝓ gẽma pꝛecioſa· Vn in Auiano.
Quid nitido pꝛeciũ coꝛtice bacca daret·
Inde baccatus.a·i.i: bacq lapidibꝰ ad/
oꝛnatꝰ · DVel ſm pᷣmã ſigniticatiõʒ· ð fru/
ctu baccaꝝ abundans velpaſtus. Inue/
nit᷑ etiã ꝓ catena. vt Colla bacd attrita:i
catenis· Iñ baccatꝰ.a.i.i:catenatus·
PBaccar · aris · f.t· Dz herba faſcinũ pellẽs
⁊2 dꝛ a bacca · Vnde Yirgilius in bucol⸗
Baccare cinge caput ·
HBaccanlũ · n· s. Dẽ feretꝝ ĩ quo moꝛtui de/
feruntur
Baccha . cheę ſacerdotiſſa bacchi.·
PBacchanalia bacchanalium vłlioꝝ· feſta
bacchi · Juuenal. Qui charios ſimulant
⁊ bacchanalia viuunt ·
Pacchania · f · p· i. furoꝛ·
Bacchariũ·n· s. quoddã vas vinariũ
HBachanna . ne· f. p· igem ·
PBaccheus. a· i· ⁊ bacchicꝰ· a.i.ĩ eodẽ ſeſu.
Pachides ꝓpꝛiũ nomẽ viri · de quo habet
in libꝛo Machab.
Hacchinal · n.t · i toꝛcular. pſſoꝛiũ·
Pacchis bacchidis.fit·i.ſemĩa colẽs feſtũ
bacchi.ſ· ſacerdotiſſa eius.

Bacchius m. s. quidã elmetnic f feſtis

bacchi vtebant · vide· S. antibacchus.
PBacchü · n · · · feſtů bacchi · Bacchiũ etiã
dD paruus vnceus quo vtebant in feſtis
bacchi ad vinũ tenẽdũ · ß poſtea in vſus

qaquarios tranſijt

Bacchula · dimi.i.pnua baccha.
Pacchꝰ pacchi dꝛ deꝰ vini. ⁊ ponit᷑ qñq;
pꝛo ipſo vino · DHñ Cato· Cum venere . et
baccho lis ẽ ſ iſcta voluptas. Et ᷣm fa/
bulas dã egiſſe nocturnas feſtiuitates.
fuiſſe mgr ebꝛietatis ꝓpꝛia ꝝ vxoꝛuʒ vio
latoꝛ:⁊ ꝓximoꝝ vxoꝛes euellẽs ⁊ furiens
ac furioſusnouiſſime xo a titanis occiſꝰ
eſt · Etig bacchꝰẽ quoddã genus carmis
quod ĩ feſto bacchi canit᷑. Iteʒ fabuloſe
dr ꝙ Jupiter generanit filiuʒ qͥ dicebat᷑
bacchus · cuiꝰmater anteqᷓ; pareretinto/
xicata fuit ⁊ moꝛiebat ⁊ filiꝰ de mr̃e moꝛ⸗
tua fuit exciſus qͥ dẽ inueniſſe vinũ. Dñ
Eſt menſura batus pꝛopꝛium q̃ʒ dicitur
bacchus.
Baculus.·m·s.dẽ a baccho ſᷣm Iſidoꝛuʒ.
qꝛ ab ipſo baccho dẽ reꝑtus: quia hoĩes
vino moti. baculo innitebant᷑· Nel dꝛa
baiulo ˖ gs.
Padius·m·s.dʒ equus quẽ antiqͥ vadiuʒ
Dicebãt · a baiuloas:q;ꝛ nos baiulat·. vel
dẽ badius quaſi vadius: a vado ·is. q̃a
foꝛtius vadit inter cetera aĩalia.
Pafer . a· i. i· groſſus vel agreſtis.
PBaben ẽ oꝛnamentñ colli ex anulis aureis
ofectũ · Bahen enĩ grece · coꝛona latine.

Paia · f ·p. d poꝛtus · Itẽ baie · aꝝ · ẽ ciui⸗

tas in italia iuxta mare.qꝛibi eſt locpoꝛ
tuoſus ⁊ delectabilis. Inde baianꝰ·q.ũ.
nomen patrium··
Baiulum. n.s·i.frenũ equi.
Painnola · f· p· Dꝛ lectꝰqͥ ĩitinẽ baiula.
Pala · le· iterptat᷑ iueterata · Fuit eni ãcilla
Kachelis ˖
Halaam interp̃tat vanus ppls. .
Balach ĩterptat᷑ p̃cipitans ſiue denoꝛãs.
Palanite· aꝑ · i · vng vl vites ĩſtar glandiũ
vuas faciẽtes grades · Inde hęc balani⸗
tides itidis · gẽma pᷣcioſa ·
Balanon grece . dz glans ·
Palans · antisparticipiũo · ge · a balo.as
Et balans · antis. t· ꝓ onue ·
PBalanꝰ. pe · coꝛ · quegã arhaꝛ · Et vt dicũt
genus eſt quercini· Ii ſoe balanũ bala/
niꝓ fructu·⁊ pꝑ vnguẽto ĩde facto · Inde
balanatus. a. ñ. i · balano vnctꝰ. pm HMu/
guitionẽ · Quidã dicũt ꝙ balanus ẽ ca/
ſtanea cocta .ſbaloſa:⁊.coꝛ:la.
Palatro· onis · i. clamoꝛoſꝰ ioculatoꝛ. VPñ
Pꝛatiꝰ. Mẽdicimane balatrones. PBel
balatrones ſᷣm quoſdã dicũt᷑ pꝛodigi et
leccatoꝛes ꝗa Seruilio balatrone ⁊c · Sʒ

fbe
woni
lecc⸗
vent

Hbu

pohit⸗
nd

nzvio⸗
81funins
Inisoccſs
ngcarmis
iboſe
ebat
Wrtinto⸗
Tnürnncn
eviiͦ
nczdia

cn,

uboſes
Peldia
Mai
Nirlat⸗N

oig

,
Gaureis
agtine.
vicii/
looon
gi⸗

ae
Nwl
mmtßs
hndi
cbani⸗

baloc

ntit
nübala⸗

Jnde

latork
ſones
oget

oreni

ſoco in quo laaluedtiu:

Sjm bãc ſignificationẽ melius dꝛ baratro

tronis · a baratrũ:⁊ apte baratro · onis·i·
leccatoꝛ d a baratꝝ·quia oĩa baratroi·
ventri committit.
Balatus · tus · tui · dicit᷑ clamoꝛ ouium.
Balbus dicitur balbutiens · vel titubans
q vba nõ expmitſed frangit · a balbãdo
Dictꝰ. Sed bleſus dẽ qui litteras imper/
fecte pꝛofert · HM
PBalducta · tęfp· dꝛ lac pꝛeſſum a ſero · ſc
mutata.et dꝛ balducta:quaſi valde du/
cta· qꝛ valde pꝛeſſa eſt et ductas·
Balea · f ꝓ·· funda vel inſtrumentũ quod
vulgo vocat᷑ baleſtꝝ· Inde balearius et
hic baleatoꝛi.funditoꝛ vel baliſtratoꝛ· et
Dialtur a balin ·
Palearis · ..t. et hocre · i· cũ balea iactabile
Inuenit etiã balean ꝓ funda· et deriuat
tunc a noie ĩſulę · Haleros enĩ vel baleri/
ca vel balearis inſula eſt hiſpanie· Et ſůt
Dug · ſcʒ aphroſiades ⁊ gemaſiades.ma/
ioꝛ et minoꝛ · Dnde vulgꝰeas maioꝛicã et
minoꝛicã vocat · En his inſul pmũ repta
eſt funda · vñ balearis dicta eſt funda et
balearis dicta ẽ talis inſula · Et in vtꝛaq;
ſignificatione a balin· a qͥ balea · Eta ba/
lea baleos vł balerica vel baleara quo
etiam hic et hec balearis et hoc re · nomẽ
gentile ·
Palena · f. p· quidã magnus piſcis · ⁊ dici/
tur a balin· qð eſt funderevl iacere · eo ꝙ
effundat vel iaciat aquã huc et illuc altiꝰ

cunctis beſtijs manis.
Paleſtrũ · ſtri ·n · . a balin dꝛ. Iñ baleſtro
ſtras ſtrare ·· cuʒ baleſtro aliqͥd pijcẽ vel

peutere ·

Palin grece· latine dꝛ iacere ſiue emittere .·

Palinon grece · balneũ latini dicũt · qꝛ an /

xietatẽ al tõllit· a balin⁊ noys.qð ẽ mẽs

quia iacit anxietateʒ de mente · Hinc hoc
balneñ balnei · a leuatione męroꝛis dicit᷑ ·
Inuenit etlam in fe . ge · balnerę · an. Inde
halneniũ · rij. ⁊ balneatoꝛiũ · rij· ambo pꝛo

al⸗ eſt toꝛmenti . vel dicit
oẽ illud quod aptũ eſt ad mittẽdũ iacula
ettela· et dicit᷑ a balin:⁊ haſta.Coꝛquet᷑
emn verbere neruoꝝn et iacit haſtas ⁊ ſaxa
Del dicit᷑ a baleros inſula quadam vbi

Paliſta · fe · p· genus eſt

vſus baliſtarũ pᷣmitus eſt inuẽtus. Inde

baliſtan· qui fact baliſias · vel iacit ci
ei-s.· Aigc
Pallinus eſt officialis domini tẽpoꝛal vt

de ſen excö. c· dilecto · et in de · de pe ·
alneolü ·n · . .· paruũ balneum ·
Balneũ: vide · S bolinon ·

Ballſamus · f. .. Dicit᷑ arboſ balſamiſimilis

viti ĩ ſuipite · folijs ſimiliſ rutę·ſ̊ albioꝛibꝰ

ſempq; manãtibꝰ. in q̃ qnq; conſideräa

ſcʒ folia · lignũ · coꝛtex· fructꝰ ſauccus. VDñ
Palſamü · n· s· eſt lignũ vel fructꝰ vel liqͥr
eius · Et nota ꝙ multiplex vnguẽtũ bal/
ſamus affert · Pꝛimuz eſt pꝛecioſius alijs
qð ſponte manat ⁊æ folqs: ⁊ illud vocat᷑
balſamũ· Secundũ eſt carpobalſamũ vł
xirobalſamuʒ. Cerciuʒ eſt opobalſamũ:
Quartũ eſt foliobalſamũ · Quintũ ẽ ca/
lobalſamũ vel xilobalſamuʒ · Et ꝓbat ſic
an ſit coꝛruptũ balſamũ vel nõ· Si fera⸗
tur in manu contra ſolem pꝑerurit carnem

ſi nõ ẽ coꝛruptũ · Inde balſamatus· a.ũ·
i:balſamo inunctus quod ctiab eſſe

participiũ · Nam balſamo · as. i. balſamo
inungẽ quod cõponit᷑ cũ · ⁊ fit ibalſamo
as · i. valde balſamo inungere
Balteum . eſt eteroclitum ĩ geuere · quia in

ſingulari eſt ge · maſ in plurali ge· maſ ul

neutri · ⁊ ſemꝑ ſecũdę declinatiõis· Et eſt
balteus cingulũ militare ſic dictus· quaſi
pendens· qꝛ ex eo dependent ſigna ad de/

monſtrandũ legionis militaris ſũmãid ẽ

ſex miliũ ſexcentoꝝ · ex qᷓ numero ⁊ ipᷣi cõ/

ſiſtüt ˖ Dñ balteus dꝛ non tĩ qð cigit ·

etiaʒ id a quo arma dependent· Vnde
Job · i2? Balteũ fegũ diſſoluit · et pãgit

fune renes eoꝝ · Inde balteolus· i· paruꝰ

balteus·⁊ balteatus.a ·ũ · i· balteo oꝛnatꝰ
Auroꝛa. Balteus eſt carnis macies can⸗
oꝛq; pudius. .
PBaluſtriũ · n · · eſt locꝰ vbi ſunt multa bal⸗
nea .quaſi luſtratus balneiss
Palluta · f· p · eſt publica vtilitas.vł ẽ vas
luti · C· de metal ·li xi? m ccun.
Bamoth interpᷣtat᷑ euentus moꝛtis·

Bãnũ vᷣm vulgare gallicoꝝ ⁊ lombardoꝝ

videt᷑ eẽ edictũ publicũ.iuxta illud quod
Dicit Ray · c. ꝙ clericis de fo · cõpe · ꝙ pᷣco
pariſienſis nũciat bãnum nomie epiſco⸗
pia rege: H”
Pannitoꝛi · rij n · S eſt locus cauſaꝝ· aligs
panditoꝛium · JUM⸗

a baptes quod eſt flumẽ vel aq vel etiaʒ
ſacrũ · Vnde h̊ baptiſma:matis·ideʒ· Et

Differut baptiſmus · baptiſma ˖ baptiſmũ

qꝛ baptiſmũ.n · S· Im IAidoꝝ valet tantũ

ſicut vnctio · q; baptiſmũ gręcũ nacknz

Baptiſmus · m. S. interpᷣtat᷑ tinctio· dictus

1
in latinũ · ⁊ ðꝛ mẽtis purgatio p ↄfeſſionẽ
Vnge in euangelio· Erat Joanes in de/
ſerto Haicans baptiſmũ pęnitentię. Ged
iſma.matis eſt aqua ſiue ſacxamẽtũ

baptiſt
ſub certa foꝛma verboꝛũ peractũ.p quod
mũdatio aĩię et coꝛpoꝛis deſignat᷑ · Sʒ ba

ptiſimns ↄpꝛchẽdit iſta duo.⁊ tamẽ ſepe

vnũ pꝛo reliquo ſumit᷑· VPñ · Baptiſmuʒ
Pꝛe ſit tibi mũdatio mẽtis: Exterioꝛ quę

fit p aquã baptiſma vocat᷑ · Haptiſmus

vox hęc nectit vtrũ q; ſimni ·
Baptiſta · m · p. dicitur qui bapticat ·

Baptiſteriuʒ·rij · n·t.ii:ſtatio baptiſmatis

d a ſterion · qð eſt ſtatio ⁊ baptiſma.⁊

ſumit taz ꝓ baptiſmate qᷓ; ꝓ loco · qð et h

baptiſatoꝛium dicitnrr.
Bar ·lingua ſyria filius interpᷣ

ua ſyria filt tatur ·
HPBarach· interpᷣtatur fulgurans.

——

benedictus dñs:
HBaratro.· vide · S. balatro ·

Barachias· interpᷣtatur benedictꝰ oñi· v

PBarathꝛũ · n · s. nomẽ eſt nimię altitudis et
ꝓfunditatis:⁊ dĩ barathꝛũ quaſi voꝛatꝝʒ

i· voꝛago atra ex ꝓfunditateqͥa omia de
uoꝛat· Et dꝛ bharathꝝ qnq; infernꝰ.qñ qʒ;
ꝓfundiſſimus locus inferni:ĩ qͥ nulla eſt
redẽptio·qũ q; foſſa· qñq; gurges verti/
ginoſus · qnq; vẽter · qñq; etiã ꝓfundus
puteus in quem execratoꝛes ſcipitantur
Vñ · Hoc etiam barathꝛuʒ qm̃ deuoꝛat
omnia dico·
Barba fp · Dicunt᷑ crines qui creſcũt circa
mentũ viroꝝ/⁊ d barba quaſi virana a
viro · qꝛ viroꝝ eſt ⁊ non mulierũ⸗Et ꝓpꝛie
barba eſt hoĩm · ſed barbę alioꝝ aialinʒ·
Iñ barbula . i . parua barba·. In etiã bar

batus · a ·i · i. habens barbã longam qd

⁊ pꝛo ſapiente dꝛ· Nã ⁊ olim phᷣi in ſignũ

ſapiẽtię ſolebant paſcere barbas· Inde

barbatulus · a · · · parum barbatus ·
Barbanus pe· p. i · patruus ·

Harbarappꝛiũ nomẽ vginis · Eſt etiã qdã
modus ſyllogicãdi in pᷣma figura. ↄſtãs

ex tribus vlibus affirmatiuis· ſic etiã ba/⸗
roco ⁊ baralipton ſũt modiſyllogicandi
Barbaria · f· p· dicta eſt dã t᷑ra iuxta grę
Liã ꝓPter excellentiam crudelitatis.
Harbaries · riei· regio barbaron.

PBarbariſmus:m.s. dꝛ a barbarus.⁊ mos
quaſi cõſuetudo ⁊ mos barbaroꝝ · ſe cilicz

vitiũ quod cõſiſtitĩ cõiũctiõe litterarũ in
ſyllaba. vel ſyllabaꝝ in dictiõe · velĩ ea
accẽtibus.quo vitio maxime barbariſo/
lent vti ideo ab eoꝝ cõſuetudine nomen

babuit · vel dꝛ a barba:⁊ rure · ⁊ moꝛe. q̃i
mos ⁊ cõſuetudo barbę mdis durioꝛis
ruris · qꝛ en ruricolę vtpute ĩculti ⁊ duri
rudes et incultas ſolẽt hie barbas· iõ ad

eius moꝛis ſilitudinẽ. barbariſmus dicit

vitiũ in dictione ꝗᷓ nõ eſt culta ſua ꝓpꝛie/

tate· Itẽ barbarimus ſi eſt in coĩ ſermöoe

ſiue ratiõe vitiũ eſt ⁊ euitandus· Si autẽ
ĩpemate fiat vel ĩ aliquo ꝓſaico dicta/⸗
mine aliq̃ᷓ rõnabili de cauſa· figura erit⁊
Dicetur methaplaſmus.
PBarbarolexis eſt alienę liguę coꝛruptio.⁊
dr a barbarus ⁊ lexis quod eſt ſermo:Et
Differt a barbariſmo· qꝛ barbariſmus eſt
coꝛruptio ꝓpꝛię linguę· vt ſi grecus coꝛrũ/
pat linguã gręcãlatinus latinã. HBarba/
rolexis vᷣo eſt coꝛruptio alienę lingue · vt
ſi grecus coꝛrũpet latinã linguã c.
Barbaroſtomus m .· s· dꝛ qui verba plena
barbariſmis ꝓfert
HParbarus. a·ũ · i. crudelisincultꝰ.anſterꝰ
ſtolidus · Oñ olim gentes oẽs dicte ſunt
barbaręe pᷣter grecos ⁊ latios· Iñ barba/
ricũ · a.ũ·⁊ barbaratinꝰ · a·ũ.ĩ eodẽ ſenſu ·

PHapias vo dicit · Barbarus incultus.

vulgaris:imperitus:extraneus
Barbitiſta · ↄ· piqͥ vel ꝗᷓ cantat cũ barbito
4 dĩ a barbitus
SBarbitondiũ ·n· s · i.tõſura barbę/vel locꝰ
vbitondet᷑.⁊ ðꝛ a barba.⁊ tõdeo

Har bitõſoꝛ · m.· Dꝛ qͥ barbã tõdʒ·vt bar/⸗

barius a barba ⁊ tonſoꝛ·
Barbitus · n. s·qð ⁊ h barbitũ inuenit · eſt
quoddã inſtrumentũ muſicũ ·q̃ſi barritꝰ
q de oſſibus barroꝛum fit·
Barca· f. p· dꝛ parna nauis merces ad litꝰ
poꝛtãs. Iñ barcula ⁊ barcella.i pua bar/
ca· In barcarius:et dieitur qui facit bar/
cas
PBardus maſ·s· dꝛ ſtultus hebes ineptus
tardus:qͥ alio nole dꝛ blẽnus· Bardus
etiã ſumit᷑ pꝛo cantoꝛe laudis vel populo
PVñ Lucanꝰ. Vlunia ſecuri fndiſtis car/
mina bardi · In dicti ſunt longobardivł
ꝑ ſyncopã lom barli gnali lõgibardi · vl
a longis barbis quas ſoſebant nutrire ⁊
nõ tondere· In lombardia vel lõgobar/
Dia· ꝓuintia quã poſſederunt · a cuiꝰ no/
mie mõ ſumit᷑ gentile longobardusa ·ũ.
vel lombardus afff.
HGargin. a· i · 1 hic ⁊ bęc barginis· ⁊ H̊ne-
i: alienigena· i peregrinus ⁊ barbarus. vl
gẽs vel genitus· OPl bargines dicũt᷑ foꝛ/

es in bello · a baro / 1 ago · vel genitus · qꝛ

d
ih
Hant
Pon
a
ns
Pmnor
ſgu
(iͤb
Gung
ung
Pann
6
Por
ſone
Pl
⸗
Moe
gans
e

1

£
nnei . .
dune, ad modũ baronũ ſe agũt · vel ſunt foꝛtes palatium ſummirxegis.
lide q́i eſſent genitia baronibus. Baſilicanus nanu:i palatinus. vel etiaʒ
Niͤn Bari grece. latine dꝛ graue vel foꝛte. eccleſiaſtiens.
modint PBaria· fp·iigrauis linea a ſummo ſiniſire Saſilidiani heretici a HGaſilide appellati
ſut⸗ Tepoſite in dexterq·⁊ eſt vna de cecem fl/ qui inter reliquas blaſphemias chꝛiſtum
wiſens. guris accentuũ · ꝗ ꝓ vboꝝ diſtinctiõibꝰ paſſum negant.
Giti a gręcis aponnununt. Paſiliſca · f. p· eſt herba queę ? gentiana dꝛ
dicn, PBariona · filius colũbe ĩterpᷣtat a bar· qd cuius radix dat foꝛtitudinẽ et ſanitatem
mente lingua ſyra filius. iona lingua hebꝛaica oiĩbus vtentibuses..
colũba interpᷣtat᷑. Delbet dici bario/⸗ Paſiliſcus gręce latine interpᷣtat᷑ regulus
W anna ·i· filius Ioãnis · a bar ·ifilius. io⸗ eo ꝙrex ſerpentũ ſit· adeo vt eũ videntes
mnot anna a. Joanniis. fugiãtquia olfactu ſuo eos necat· Naʒ
ninnsck Bariptes · Dicitur geẽma nigra c ſãguine/ ſi hoĩem aſpiciat · in erimit. Siqdẽ eiuſ
WIsconiͤ 1s albis notis ; „= aſpectu nulla auis volãs illeſa tranſit · ſed
i Banbe Barnabas leuites · cypꝛius genere . vnꝰ ð qᷓ;uis ꝓcul ſit ab eius oꝛe cõbuſta deno/⸗
M—½ ſeptuagitaduobꝰ Oñni diſcipulis. DHauli rat a muſtellis tñ vincit · quas illis ies
. apli in dicatione ſocius fnit. ⁊ interpᷣtat inferũt cauernis quibꝰ deliteſcũt·ſtacq ea
Vplnu filius ꝓphetę· wel filius cõſolationis. muſtella viſa fugit quem illa pꝛoſeqnit
9 Baro · onis · m · t. nobilis dñs vel foꝛq vel occidit· Nihil enĩ parẽs ipſe c atoꝛ rerũ
s granis in moꝛibus.⁊ d a barrh qꝛ ſicut ſine remedio ↄſtituit· Eſt aut lõgituchne
ud elephas cetera aĩialia magnitudie ſupat· ſemipedalis albis maculis lineatus. ⁊ in
nat ita baro alios hoĩes pꝛęcellit · Pel qued ethiopia inuenit. Et dĩ naſciex onis gal/
8 melius ẽ. dr a ban· quia grauis et foꝛtis loꝝ.Nã dẽ ꝙ gallus nonuẽ ãnoꝝ generat
le ſeng. bomo dicitur baro. Et denotat nobilita ouũ ex quo ouo naſcit᷑ baſiliſcus·
nals tẽ ⁊ foꝛtitudinẽ.qᷓndoq; foꝛtitudinẽ ſolã · Paſis · f. t. D fu tura quę ſupponit᷑ colũne
Z Vñ Gꝛęciſta · Eſt ban i foꝛtj baro q; mon Etiã ẽ nomẽ foꝛtiſſimę petrę ligua ſyroꝛũ·
nbi ſtrat igem · Eſt etiam ertremitas plante ſᷣm Hugui ;
HBaruncu lus · i· paruus baro · H Papias vvo dicit · Baſis ſeſſio colũnaꝝ·
le Baroniſſa. p· mulier baronis · vel virago confirmatio fundamẽti · nomẽ petrę du/
ſcʒ baronis babens animůüf Iiliſſimę·
1ban BGarꝛabas int ptat filimgri eon:a bar qd Baſiuʒ.n. g. i· oſculij · et differt ab oſculo
eſt filius.⁊ rabi qð ẽ magiſter.⁊ ab is p/ ſuanio. Dñ. Baſid ↄiugibꝰ. pᷣ oſcula dãt
tc noĩe. vel a greco ei equipollenti. amicis. Suauia lalciuis miſcentur grata
PBarrhidus·i.ſuꝑbus.⁊ dĩ a barrhus · punellis.
.R HBarritus · tus. tui . pe.·. ꝓ vox elephatis. Baſſan interp̃tat᷑ pingnedo · .
tendſ ,Harthus m. 8.i⸗elephas. dia bari qðẽ Baſſaris. dis · ·t·a baſſa dĩ quod ẽ ouis
. 7. grane · vel foꝛte · qꝛ grauis eſt ⁊ foꝛlis · piguis· Et ſunt baſſarides vaccę mulſa/
ſatbar BGarſa bas · intpꝛetat᷑ filius quietis rię vberes. Baſſarides etiaʒ ſunt ſacer·
Bartholomeus interp̃tat filius ſuſpẽdẽtiſ dotiſſe bacchi · a baccho dicte ·
oehns qaquas · i· ci· q mẽtes doctoꝝ ſurſum el e / Baſſus· a·ii· nõ altus. qꝛ pinguedo non
hans nat . inferius aquas diſtillat. ſinit multũ in altũ creſcere · In baſſa · ſe· f·
wio Haruth· interptatur fulgurans · M pꝓ · Dicitur ouis pingnigs
cifisn, BGalan ·:⁊ eſt· n · lra finalisĩter pᷣtat᷑ ſiceiitts Saſtangarij ſᷣm quoſdã dicunt᷑ q̃ſi beſtię
Cohat Vel confuſio · “ angarie eo ꝙruſticos anganiabat. an/
mtn Baſileos a baſiaavos · quod ẽ populus. gebant ad quintã beſti pſtandã · vt. C.
ume quod verſum eſt in latinũ/⁊ dĩ baſileus Te muri·l.quod ad pꝛeſens·li:xi?ꝰ Et ſᷣm
ſcpbar/ i rex· vel impatoꝛ. quia eſt ſuſtentamẽtu, Accun· Baſtangarij ſunt de do mo pꝛin/
ab o⸗/ populi · Inde baſilea · i. eccleſia· et baſilla cpis · qi beſtigarij pᷣmo modo · vel quaſi 4
us Palilcg iregi⸗ 1 baliliſcus rex ſerpen/ ſeſotones animaliũ ſecundo modoaliaſ
rJ . . eſtatoꝛzes· MBZ
isabt⸗ Haſilea·pp.ẽ quedã ciuitas cis rhenũ · Baſterna · f. p· eſt theca mannalis vl wehi / .
banon Baſilica · pe. coꝛ· dꝛ do mus regiaſcʒ pala⸗ culũ itiner-q̃i veſterna· q; mollibus veſti⸗
dicet tii regis vel imperatoꝛis· Sed modo per bus ſternit. a duobus aialibus trahir
ir ra nſiationẽ dicit᷑ baſilica ecdeſia · qa efft vbi nobiles feming defermntur⸗

5èðä äl ð
.

Batha bathe · ſine betb apud bebꝛeos dẽ
mola olearia.
Patera· ręf· p·genus patłere · a batus ·
PBath bebꝛaice. linũ dr latine.
PBathin dicũt᷑ veſtes lineeſcʒ bꝛache lineę
vſq; ad genua pgentes quibus verenda
ſacerdotis velabanr. .
Patillũ · p geminũ ·l.i:thuribuluʒ ·pala · in /
ſtrumentu qͥ colligunt᷑ carbones· et coꝛri·

pmã.· Oñ Dꝛatius. Pꝛetextũ et latũ cla/

uũ pꝛunęq; batillũ. Inuenit᷑ etiã h̊ batil/
lus · dimi· a batus. .
Batus.ti · m · S.· ꝗdã mẽſura capiẽsqͥnqua/
inta ſextarios: ꝗ mẽſura molę vna vice
upducit᷑. Oel ſm Hieronymũ. Batus

qui hebꝛaice dĩ beth· eadeʒ mẽſura eſt

Tephiiſcʒ triũ modioꝛũ:⁊ deputat᷑ tm̃ li⸗
quidis ꝓpꝛie· Iʒ in alijs rebus tal mẽſura
habeat. Egech · 45? dicit. Ephi 1 batul
eęqualia ⁊ vnius menſurę erunt.

B ante Bvel E

Pdelliũ · lij eſt arboꝛ aromatica.⁊ etiã pꝛo
gumi accipit · Itẽ bm Pliniũ. Bdelliuʒ ẽ

arboꝛ aromatica magnitudine oleagina ·
cuiꝰ lachꝛyma lucida: guſin amara: boni

odoꝛis · ſed odoꝛatioꝛ infuſione boni vini
Pdelliũ etiã ẽ genus lapidis.
Heatitas · tatis · . t. bea titudo. VPñ FELug
in · x? de ciui dei. Alternate ſepe beatitate
7miſeria.
PBeatulus a.ũ.i:aliqutulũ beatus.

Peatus:.i felix· vel cni oĩa ſuppetũt ad vo/

tũ ille ſcʒ qui habet ꝗᷓ vult·nõ ea ꝗq non
vult ; nibil mali vnt. B
Peemoth bebꝛaice · lañe aĩal ſonat· beſtia
ignota ẽ. Ideo autẽ beemoth·i:aĩal · Dia⸗
lbolus dẽ qꝛ de excelſis ad terrena cadẽs·

ꝓpꝛio merito aĩal bꝛutũ eſt factus. Ipſeẽ

leuiathã · i· ſerfẽs de aqᷣs · q in huiꝰ ſeculi
mari volubili verſat aſtutia.
Peel dẽ moꝛs·⁊ fuit idolũ aſſyrioꝝ:vide:j
Peghardus ⁊ beguina vel begutta · ſũt vi/
ri mlieres tertij oꝛduns· Et dic Jo · an ·
ꝙ beguinaꝝ genus pnicioſum eſt · nec de
facili alios q; religioſos admittũt a qui/
bus omnibns modis canendum ẽ xviij ·
q ij · Diffinimus.
Hele ˖ dz mens.

dẽ · ſq lothoꝛingia.
Helial · vide · · in belus.
Bellariũ ·n · s· dꝛ oẽ genꝰ cibi ſecũdę mẽſe ·

ſicut ſunt poma ⁊ nuces· ꝗᷓ extremius ap/
nunt. Oꝛima quidẽ meſa eſt carnium·
ſecũda fructuũ/ᷣ carnes ſualẽt fructibuſ
idoq; bellariũ ſumit᷑ a duninutiõe vt no
tet᷑ diminutio bonitat. Pñ Macrobius
e ſaturnalibus.ldhuc dicẽt eſurio · ſe⸗
cũdę mẽlę allata ſunt bellarig.
Belliger ·a· · penl· coꝛ· dꝛ qui gerit bellũ.
Pellipotẽs · .·t · dicit᷑ deus vel dea belli · et
bellipotens · 0 · t· gccipitur pꝛo potenti vel
foꝛti in bello.
Bellona ·rp · dea belli. a bellũ dẽ.
Pellulũ · n· · · paruũ belliůõ.
Pellũ · n · t· dĩ a bonum · p antifraſim· quia
mĩme bonũ. In bellicusa· ũ· ⁊ bellaticus
a · .· 1 hic ⁊ bęc⁊ hoc bellax· acis · in eodeʒ
ſenſu. Et differt bellũ a pugna et pꝛxlio.
Nam pugna eſt ꝗᷓ fit cum pugnis · Plinʒ
pᷣmus conflictusbellum totus cõſflictus.
Itẽ bellum dꝛ vniuerſuʒ ⁊ punicũ · quaſi
totũ tempus guerre di bellũ·huius ꝑtes
ſunt pugnę· vt canenſis· cremenſis. Item
vna pugna ſunt multa plia· aliud in coꝛ/
nibus·aliud in medio: aliud ĩ extrẽa acie
gerit. Bellũ igit᷑ totũ ẽ pugna vmꝰ diei
pꝛęliũ pars pugnęeſt. Et ſũt plura noĩa
idem ſignificantia. OPñ.Cõſflictus· bellũ.
congreſſus:ala: Ouellum.Obſidiũ mars
atq; rebellio hliũ pugꝗ. Sũt acies guerra
pᷣdictis aſſocianda. Et ſunt qnq; noĩa ꝗᷓ
Dicunt᷑ per antifraſim. ñ. Iſta peran/
tifraſim dicunt᷑ noĩa qnq;. Lucus ⁊ offi /
cium bellũ libitinaq;8 mundus.

Pellũ iuſtũ eſt illud qðᷣ fit cepto pncpis

de rebus repetendis· vel ꝓpter iniurià re/
pellendã. Sunt aũt ſeptẽ genera belloꝛũ
Pꝛimũ eſt bellum romanoꝝ contra inſi/
deles · de here · excoĩcamus. ij. Et dicitur
romanuʒ·quia romang eccleſia eſt caput
fidei · xxiiij · q·j· hęc eſt fides. Secũdũ eſt
iudiciale: quod ſt autoꝛitate indicis ha/
lKetis meꝝ imperiũ · de ſen · exco.c· Dilecto·
lui. vj · ff· de rei ven · l· qui reſtituere. Cerciũ
eſt pꝛęſumptuoſum· quod faciunt inobe/
Diẽtes iudici· ð ꝑe · Riauiu d finẽ. Quar/
tum eſt licitum · quod fit autoꝛitate iuriq́
ad illũ cui cõcedit᷑· de reſti · ſpo · olĩ · de ſen ·
exco · ſi vo · C. vñ · vj · . · Quĩtũ temerari/
um Z illos qͥ ſe iuſte de fédũt. Sextũ vo/
lũtariũ:q̃ͥ moderni pᷣncpes vtunt · c. noli
xxiiij ·q· j. Septimñ eſt iuſtum et neceſſa/⸗
rium · quod fit ſe ſua defendendo.Et in
inſto bello moꝛiẽtes ſalui fiunt · ceten pa/

ribus iij · ꝗ · v· olnz reꝝ rex homicidium

ſeh
nno
ſed
ool.
Nun
nug
fin
Pelre

i
heoe
ng
Di⸗
ſio
hee⸗
.
pb.
beel
Pon
NWo
d
Hd

N
Men⸗
ſiefr
Gcd
N

os 1, J
nn
tfnan
nöentrd
oncbin
deſrioce⸗

mulrliet
Nnil
nitwen
Telancs
v hiotg
ns u;
acns.
ri⸗guaſi
ninspies
—
ludincon
mia cce
mia.
moia
z bellü.
ümars
gucha
noini
ron/
c,

Mcs
Wenan,
cabehoi
vntraini
Etdiatmr
geſtapnt
Stcidüͤeſt
dics
Rco,

ea·q; viij oĩ timoꝛe. Sed qui ſine iuſſu
pncipis bellũ Ducit tenet᷑.l· ꝗulia maie ·
ff.ad.leiulmaieſ.liij:⁊ in Mu. de armis
coll.vj. Et in STut· de man· pꝛinci/co li

Neceſſitate tamẽ iminẽte ſufficit licentia

magiſtri officioꝝ m Hoſti · C· de fab · ·

fi. li · xꝰ

Bellus.· a.· i . pulcer. vel aliqᷓntulũ bonus
Inm bellulus. i· aliqᷓntulũ bellus. Inuenit

etiã hic belus·li/p quodã idolo.ut habe/
tur ĩ Daniele · tũc ſen bit ꝑ vnũ .·
Beloculus · m. s.ẽ gẽma albicãs:⁊ pupillã

cingit nigram ĩ medio: aureo fulgoꝛe lu/

centeʒ· ⁊ ꝓpter ſpeciem · aſſyrioꝝ regi belo
Dicata eſt. Vnde ⁊ dicit᷑ beloculus qua/
ſi oculus biil.
Beelphoegoꝛ ſcribit᷑ p oeĩ PHapia.Nũeri
25?inuenit᷑ beelphegoꝛ · T cõwoiit cuʒ bel
phegoꝛ:et poteſt dici beelpboegoꝛ · vel
beelphegoꝛ.

Belua f. p· dꝛ ĩmanis beſtia maris. Inde
beluinus a.ü. et belutus · a· u· i· turpis et

beluei beſtie ſimilis.
PBelues ei·f· g. di ggeſtas ꝗᷓ ſolet ↄtingere
p vaſtationẽ belug.
Belus.li · m· s· fuit pꝛ Nini pᷣmus rex aſſy/
rioꝝ·⁊ cępit pꝰea haberi ꝓ deo et coli ibi
⁊ĩ afnca · ⁊ factũ eſt ei idolũ ĩ babylonia·
quod vocatũ eſt bel· qð ĩterpᷣtat᷑ ventus
Pñ ⁊ ligna punica baal dĩ deus· ̊ apð
aſſyrios bel · quod eſt deus vel vir· a q̃ et
cebub i · muſca · dictů ẽ idolũ belcebub·
ũdeus vel vir muſcaꝝ · ꝓ imũ dicia ⁊ ſoꝛ/
dibus idolatrięſãguis ibi imolati· ad
quẽ młtitudo muſcaꝝ ↄueniebat · vł ꝓ i/
mũdicia belial:i: diaboli quiibi colebat᷑
Etidẽ idolũ dictũ eſt acharon belial. et
a bel pbęgoꝛ qͥ fuit qdã mõs di belpbę
goꝛ:qð interpꝛetat᷑ ſinulacrũ ignoꝛantię
Idolũ enĩ fuit moab cognomento baal
ſuꝑ montem phęgoꝛ . quem latini pꝛiapũ
vocant . ſcʒ deuʒ oꝛtoꝝ. Sic igitur baal.
belial beelcebub · beelpbegoꝛ · belbꝛith·
berith belbn idẽ ſũt. ſcʒ diabolꝰ.vt dic
Hug.Beda ait diqt. Ninus conditoꝛ
Ninine Bel ſtatuã · eiq; diuios
honoꝛes ↄſtituit: cuius ſimulacri conſue/
tudinẽ haldei ſuſcipientes· bel vocabãt
paleſtini baal: moabitę beelphbęgoꝛ. Ju/
dgi añt vnins dei cultoꝛes· ꝓpt᷑ ceriſionẽ
gentiñ, beel gebub appellabant · aſſerẽtes
ſn hoc ſimulacro pꝛincipeʒ dꝓmonioꝛum
habitare. Et nota ꝙ dicit belphegoꝛ vl

beepbegoꝛ vt videt᷑ dicere Hugui. Pl

2

belohbegoꝛ vel beelpbegoꝛ per oe · vt die
Pap̃. Similit belcebub vel beelcebub
Ben bebꝛaice · i· klius. Vñ Joſue bennun ·
i· Joſue filius nun.

„*

Benefactoꝛius: m.s. Oꝛ ille qui ꝓ munere

ſibiimpeſo benefacit in beneficjss.
Peneficus · a· i.· pe · coꝛꝛi· benefactoꝛ·larguſ

enaſyne Gditus
Beneficiũ ſumit᷑ latiſſime ꝓ oi liberalitate
Minus late ꝓ liberalitate pᷣnepiſ. Et ſic
ſumptum ſignificat large ſtricte. Large
vt cõtineat beneficiũ ſtricte ſumptũ · ⁊ ci
hoc reſcriptuʒ ⁊ pᷣuilegiũ. Stricte Dicitn
bniiciũ pᷣncipis ↄceſſio.facta a pᷣncipe de
aliqua re vel iure qð eſt pᷣncipibus cõce/
cendis. Et per hoc differt a reſcripto vel
prinileggo.
Peneficiũ iuris eſt illud qdð cõcedit᷑ vel in/
Dulget a iure. Et hoꝝ bnficioꝝ iuris ꝗdã
ſunt oꝛdinaria ·ſic ea quę a iure omnibus
concedũt᷑quędã extraoꝛdinaria· ſicut ea
que ex ſpec ali pᷣuilegio quibuſdã ſpecia/
liter indulgent᷑.ſicut bñfici reſt tut onis
ĩ integrũ · eccleſię· vel minoꝛi: vigitiqn q;
annoꝝ conceſſuun. D
Beneficiũ nouę cõſtitut onis de duobus
reis ſtivulãdi vel ꝓmittẽdi eſt ꝑqð ſub/
uenit᷑ duobꝰreis de bẽdi vł pmittèdi: vt
p ipſũ poſtulare poſſint ſe nõ in ſolidũ ſᷣ̊ ꝓ
Parte poſſe cõueniri: niſi ſe obligauerit et
huic bñficio renũset᷑ ⁊ hoc adiecta noua
conſtitutione in actione de duobus reis

ꝓmittendi vel ſtipnlanddd.
Beneficiũ eccleſia ſticũ ðat᷑ ratione officij·
Et ergo nõ dat excoĩcato·.qꝛ nõ põt offi/
ciare:nec fructus pcipit m Goff · de cle ·
excõ · miſ.S· ſi tñ queris..
Hñulingnatuea i.ieloquẽs kudus.
HBeniamin interpꝛetat᷑ filius dexterę quęe
virtutis..
Henignus· a.ũ·i· bonns vel mitis.⁊ dꝛ q̃ſi
bene dignus vel dẽ ꝗ ſpõteẽ diſcoſitus
vel expoſitus ad beneficiẽdũ: ⁊c blãdus
Dulcis in alloquio·⁊ ſic dꝛ benignus q̃i
bene ignitus igne· uamoꝛe et ardoꝛe. In
benignitas · eſt vtus ſponte ad bñfaciẽ/
Dñ expoſita · lenis: blãda. Dulcis alloqͥo/
1 ſua cũctos inuitãs dulcedgine.
HBeninolus· a· i · dꝛ a bene ⁊ volo. Iñ be/⸗
niuolens beniuolenia.
HBennun.i filius nun· nomẽ ẽ Yoſne · a ben
i. filius. 1 nun ꝓpꝛũ nomẽpatris Joſue·
Hepho grece latine puer vl iunenis dicit

„
Beplvtrophiũ · n· s. dĩ locus venerabilis
vbi pneriet infantes alunt᷑. Iñ hic⁊ heęc

a

bephotrophiũ;

bephotrophitg · te· quevel que cuſtodit

HBerbex berbeꝗ · m . t· ⁊ H berbicus · ci·ẽ arieſ

caſtratus:⁊ h berbica · i·ouis · ⁊ dꝛ a ver⸗
uex · mutata ·˖ v· in · b.

HGerillus p geminũ ·l. eſt gemma in India

bñs nomen ſuę gent pm Hug ſ̃m alios
vo berillus ẽ lapis pᷣcioſus viridis apud
indos candidus
Berith · interpᷣtat᷑ coniuratiio.
Ber ſabee eſt ꝓpꝛiũ nomẽ mulieris ⁊ iterp/
tat᷑ filia iuramenti · xel dꝛ domus vel pu/
teus ſatietatis· ⁊ fuit mater Salomonis ·
vxoꝛ Dri*':'0 “
Bes · iiocto vncię· ⁊ beſſus q daʒ populus:
Beſeleel interpᷣtat᷑ vbũ dei · ⁊ fuit polymi/
tarius · vt dꝛ in libꝛo Exo⸗

—₰

Beſtia et fera differũt. qꝛ oĩs beſtia ẽ fera ·

Jnõ ecõuerſo · Beſtię enĩ ſunt ꝗ̊ᷓ moꝛſibuſ
vel vnguibus ſeuũt · exceptis ſerpẽtibus
vt pardi leões ⁊ ſimiles a vaſtãdo dictę
ler vaſtis · vel a vi qua ſeuiüüt · q̃i viſtię

Ferg aũt ſunt ille que? ſi nõ ſeęuiat moꝛſi⸗
us vel vnguibus tamẽ ſilueſtres ſũt ſic
dDictę· qꝛ naturali vtãt᷑ libertate·⁊ deſide/⸗
rio ſuo ferũt· Quãdoq; oĩs fera dicitur
beſtia · Quãdo q; etiã beſtia nõ dẽ niſi
manſiõe holuʒ vtit· 1 tũc d a beth· qd e
domus? ſto· qas· Inde beſtiolai.parua
beſtia. Inde beſtiarius· a.ũ .i· crudelis et
viuẽs ad modũ beſtiaꝝ. Et hic beſtiariuſ
7 d 4q ſeruat beſtias vel venat eas. Et H
beſtiariũ · eſt liber de beſtijs loquens vl

locus vbi beſtię moꝛant᷑. In beſtial. cõ · ·

1 hoc le · i· faciẽs ad modũ beſtiarũ.Inde
beſtialitas:i. crudelitas. Iñ etiam beſtius
a · i · i· crudelis inſtar beſtie.
PHeth apud bebꝛeos di mola olearia · vel
etiã betha · et beth eſt ſecũda littera eoꝛũ·
Et a beth dicũt greci bethã ſecũdã lr̃aʒ
Et a betha dicimus nos B· Sic gᷓ betha
apud bebꝛeos eſt mola olearia · apð gre
cos ſecũda littera:et tũceſt neu·ge ĩdecli·
Et inde apud nos betha ·ſf· p· ẽ gen ole/⸗
ris· ſcʒ ſecũdus caulis: qͥ poſt abſciſioneʒ
naſcit᷑ in maguderi. Iñ bethaceus· a · um
poſſeſſ· i· ad bethã pertinẽs vel ð betha
exiſtens· vt cibus bethaceus.i. de bethis
exiſtens. Item beth interpᷣtatur domus.
Bethania · interpᷣtat᷑ domus obediens.
Bethel eſt vrbs ſamarieꝗᷣ p dicta ẽ luca ſ
oſtcß woemicnolb.

Jacob vidit ſcalam

3 .

inmnitẽtẽ celo; et dixit. Bere H̊ domus dei
eſt ⁊ poꝛtà cęli.Ex hac cauſa locus ille di/
ctus eſt bethel i · domus dei ˖ a beth. qð ẽ
domus⁊ el eus. Gʒ qñ ibi a Hieroboã
vituli aurei fabꝛicati ſũt: dicta ẽ bethauẽ
idomus idoi.

Bethfage domus muſce vk maxillan int/

pꝛetat᷑ vel domus vallis.
Peth leem ciuitas in iudęa quę pᷣmũ dicta
eſt ephꝛata·ſed quando Jacob ibi pauit
pecoꝛa ſua · eidem loco betbleẽ qͥdã vati/⸗
cinio futuri impoſuitquod domus paniſ
interpᷣtat᷑ ꝓpter illũ panẽ q de cęlo deſcẽ/
Dit · que et dicta eſt ciuitas DHauid. Inde
bethleemita · ↄ.p·nomẽ patriũ. Inde hic
bethleemites tis· 2. Reg 2i. Polimita/
rius bethleemites. èl
HBethſaida.ſp.bebꝛaice.latine domus pe/
cudũ.Eadẽ ꝓbatica piſda dꝛ Joãnil · S?
Hethlura · f·p.quidam locus eſt · de qͥ ha/
bet in librj Machab.
PBethis · fluuius hiſpanię · eo ꝙ hũilis de⸗/

currat. Iñ bethica · i. hupania· ⁊ bethicuſ

i de hiſpania ꝓuintia enſtens.
Pethonica · p· quędam berba.

Bia grece · violentia latine.
Piangulus· a.i:i:habens duos angulos
Iñ biangulatus.· a· i. ⁊ põt poni ſbᷣſtti⸗
ne hic biangnlus ꝓ tali nigura.
Biarcha vel biarchas dẽ pꝛinceps q̃dra/
ginta militũ · a bis viginti:⁊ archos pꝛin⸗
ceps · vt colligit᷑ ð offi· quęſto.vbi appa/

ret “ biarcha ẽ mĩoꝛ dignitate cẽtrarcha

cui eſt poteſtas cẽtenarij. qꝛ Dux cẽtũ mi/
litũ. l eſt nomẽ phᷣi qͥ foꝛte habuit au/
reã cathedrã: vel qꝛ docebat ſciaʒ que p⸗
cioſioꝛ eſt auro.
PBibax ·o · t· Dꝛ qui multũ bibit.
Biblio onis.m.s.i:muſciones ſuꝑnatãtes
in vino. Et bibliões dicũt vmes qui ge/
nerant ex coꝛruptione vini.
Pibirx · .· t. i. pugna·a bis dicta:qꝛ ſemꝑ in/

ter Duas partes itt.
Bibleus a ũ. 1 bibli alo poſſeſſiua

⁊ ſignãt aliqͥd factũ ex iũſco vl biblo.Bi/

blei biblij dicunt in ſtabiles · et etiã qui
reparãt libꝛos. Nel biblij dicuntur libꝛi
ſcripti cũ iñco· ⁊ dĩ a biblo inſula phęnidq

i qua inuenit᷑ papyrus mire magnitudis

Abbine oj.el oien latomi peritiſſimi

ꝗpoliũt lapides·et faciũt imagines. Del

Dicunt inhabitatoꝛes in biblos ciuitate⸗

ſbi⸗
ieb

bi⸗
1
gou
ſebr⸗
gi
eſun
pble
wlt
d
Pbic
pon
e
ſo⸗
iil

c
fn
Gf
60

Mne

dand
chs ledi⸗

hini

Mnne

nidit
lbipaut
imn/
nuspan
o ,
mid de
i gee
Polintr

nsſe⸗
binſ
xqba/

☚
Abetbian

glos
bäͤin

clen
Edun
NNN
rarcht
rceünd
abnital
iznep

mniͤtes
nnsafug

vna
i
aetüͤcßt
untorlb
lapby
agniic⸗
iſeimm⸗

zanle

Biblia · f. p· eſt quidã liber diſoꝝ annoꝛũ

