Flexuoſus · la · ſũ · i· plenꝰ flexu · nõ rectus · vl
qͥ nõ cedit recta via · Iñ flexuoſitas· tat·
Flocc · ci · m ·s· i · parua maſſa lanę vł niuis
dẽ a flo · as · q leuit᷑ flatu impellit᷑ huc et
illuc· Iñ flocculus li· diminutiuũ ·i: puuiſ
floccus -VW
Floꝛa.· rę · f. p· eſt dea floꝛum
Floꝛalis · lis · .·t · ⁊ hoc le ·qð ptinet ad flo
ram deam· dẽ a floꝛa. rę· Etplit᷑ floꝛalia
liũ · vel floꝛalioꝛũ/feſta floꝛę·ꝗᷓ ab antiqs
celebꝛabant · Itẽ iuenit᷑ h̊ ⁊ floꝛalis ⁊ B
le · qd pertinet ad floꝛes: Et tunc di a floſ
Vn ⁊ floꝛalia dicũt᷑ tꝑa floꝝ·

e. 5H

Floꝛariumrij locus vbi floꝛes creſcunt · vl

vbireponunkt ·

Floꝛetũ · ti locus vbi floꝛes abundant ·
Floꝛulẽtus ta · tũ ·i plenus floꝛibus:⁊ dr a

flos ⁊ lentos qð ſigt plenitudinẽ· Floꝛu/
lenti ſunt cãpi et pꝛata · Sed floꝛidęſunt
arboꝛes ⁊ berb e·-e H
Flos· oꝛism·t· Dꝛ a fluo is·q̃ſi fluos·⁊ flo⸗/
res q̃i fluoꝛes ·: qꝛ cito fluãt· Inde floꝛeus
rea · reũ · de floꝛibꝰtot exñs vel floꝛibꝰple
nus · vel ꝓcreãdis floribus aptus ·
Floſculusli ·i.paruus flos:⁊ coꝛ · pe ·
Flucticulus/li:i:paruus fluctus et coꝛ· pe ·
Fuctiuag·a · · xe · coꝛ i· vagãs ꝑ fluctus.

Fluidus da · dũ ·i:madidus vel currẽſ· Iñ

fluiditas .i madiditas: decurſio.
Flumẽ inis · n·t· ẽ aqua decurrẽs· Sʒ flu⸗
unius · ipſe ag decurſus dĩ · Eta flumẽ flu/
mineus nea neũ ·

Fluoꝛ · oꝛis· m · t· i· decurſio vel madiditas

Fluſtrũ · ſtri · i · nqua vel vnda criſpãs· ⁊ dꝛ
a fluo · is · Pꝛopꝛie fluſtra ſũt maris motꝰ
ſine tempeſtate fluctuantis. Unde qͥdã:
Daſtabãt ĩ fluſtris · acſi diceret · In ſalo
T in criſpantibus aquiss

Flunidus · Da.dũ · idẽ eſt qð fluidus. Hñ

Aucanus.Craxit iners telũ fluidum con

ta gia peſtis ½

Fluniolus ·li · dimi. i· paruus fluuius ·

Flunius · uij · m. s.· eſt ipſe aꝗᷓ decurſus · Iñ
fluuioſus · ſa · ſi · ⁊ P ⁊ hęc flunialis · ⁊ H le

Foca pꝛiũ nomẽ cęſaris · vel foca d poꝛ
l piſcis marinus

⸗

ocacius cia · ci · a focus dꝛ·⁊ dꝛ panis fo

cacius ĩ cinẽ coctꝰ. Idẽ et ſubcinericꝰ di
Focaria dẽ coqͥnaria·a foco · Dñ.i· Regũ

8Filias qʒ vias faciet ſibi vnguẽtariafa

T focarias · Itẽ focaria dĩ concubin⸗ -
Focaris·9·t⁊ H̊ re·ẽ aliqͥd habẽs in ſe ignẽ

virtualiter: ⁊ dꝛ a focus. NVñ focareʒ pe/
traʒ vulgus vocat · quę ferro percuſſa ſci/

tillam emitiiit.
Focariũ ·rij · locus in quo fit ignis.·
Focus· ci · dꝛ a phos qð eſt ignis:⁊ colo·is

vela foneo · ues · qꝛ fonet ignẽ · JIgnis etiã
eſt ipſa flãma · ⁊ qcquid ignẽ fouet focus
vocat · ſiue ſit ara· ſiue ſit illudĩ quo ignii
fouet · ſic locus in quo ignis ſit ĩ domibꝰ.
ponit tñ qñ q; p igne · Inde foculus ·li ·i ·
paruus focus;

Fodinę dicunt᷑ loca vel foueeę vbi aliquid

fodit᷑ Diſ.xxi:cleros:

Foliobalſamũ ·mi ·n.s· D folium balſami⸗

velliqͥr manãs de certis folijs illius:⁊ dꝛ
a foliũ ⁊ balſamus· Vnde ĩ Gꝛęciſmo dꝛ
Palſamꝰẽ arboꝛ foliuʒ folibalſama red/
Dit · Et ᷣm hoc dicẽdũ ẽ folibalſamũ · ita
ꝙ nõ eſt · o· tercia ſyllaba ˖ ſed bal · ſed wõt
Dici ꝙ ibi eſt ſyncopa ·

Foliñ lij · n.· .. dꝛ a foueo. ues · q; fouet floꝛẽ

qñ pᷣus ꝓꝛumpit · vl d a fluo is· q; facile
fluit· Et ide foliñ dꝛ qdã berba· qꝛ ſine ra
Dice vlla inatat huc ⁊ illuc. Et dicunt ꝙ
pcedat de fontibꝰ paradiſi · et colligiturĩ
itoꝛibus ndię· inde cõficit᷑ pcioſũ vn/
guentũ qð vocat᷑ foliatũ. Itẽ folia dicũt᷑
ſibꝛoꝝ ꝓpter ſilitudinẽ folioꝝ arboꝛũ · vel
qꝛ ex follibꝰ.i.ex pellibꝰfiũtquoꝛũ partes
paginę dicunt᷑· qꝛ ſibi inuicẽ cõpingãt · i ·
cõiungant᷑. Itẽ a foliũ dẽ foliatus ·ta · tũ ·
· habẽs folia · xel abũdãs folijs· vel cur⸗
uatus · Itẽ foliũ 2 it᷑ trifoliũ · qnqʒfoliũ

— 2

Icoꝛ fo · Dñ Xlexãder· Pampinꝰ ẽ foliũ

vitis ramuſculus huius

Follicia · cie · xel follẽtia · tie; id eſt vanitas·
ſupbia ˖ ſtulticeia.?
Foſliculus li ·i· paruus follis · Folliculꝰetiã

eſt theca frumẽtiĩ qua granũ ſeruat᷑ inte/

nius · Nic ſuꝑ ſpicã vallo ĩſtructa muni/
mẽ ſtendit.ne auiũ minoꝝ moꝛſibꝰ ſpica
ſuis fructibꝰeruat᷑ · xel wſtigijs ꝓteratur.

Et vbicũq; aliqͥd ita ↄtinet · ſõt etiã dici

folliculus .

Follis · lis m · t· mantibꝛũ fabꝛi. et dꝛ follis
qᷓi fouis a fouẽdo· qꝛ fosetignẽ flãdo·Et
qꝛ folles inflant᷑ q̃ſi quadã re inani.inde

ẽꝙ foll d ſtultusſuꝑpbus.vanꝰ inflatꝰ

Fomen · inis · n·t· i nutrimẽtů · eſca g fouet ·
7 Dꝛ a foneo . ues ·
Fomentü ·ti ·n · .· i· nutrimentũ · eſca ·
Fomes · itis · m · t· idẽ eſt qð fomẽ vel fomẽ/
tum . ſ. nutrimentũ eſca ꝗᷣ fouet · Fomites

etiã dicunt ſcintillę q ſiliũt ex ferro can

Dente · ſicut aſtulę ꝗcadũt ex aſſeribus cũ

dolant᷑ · Itẽ fomes dẽ radix hm PHapiaʒ

Vngde peccatũ oꝛiginale dꝛ fomes·
Fonaſgù vel fonaſgo ĩdecli· dĩ ꝗdã potio-

d a phonos qð eſt ſonus. ⁊ ge quod ẽ

terra · ⁊ dꝛ ſic qꝛ creat vocẽ.· Nã tra creat
oĩa · qua potione vtebant᷑ woetę cũñ recita/
re habeban t
Fons fontis · m · t· dꝛ quaſi aquã fundẽs.et
dꝛ a fundo eo ꝙ aquã ex ſe effundat· Eſt
en oꝛigo naſcẽtis aquę ·
Fontana · ne· idem eſt quod fons·
Fontanus · na · ni · . inxta fontẽ habitans ·
el ad fontem pertinens· dꝛ a fons ·
Fonticnulus ·li.Oimii:paruus fons ·
Fontoſus ſa · ſů · i· plenꝰ⁊ abũdas fõtibꝰ.
Foꝛago · ginis· Dꝛ illud filũ alterius colorj
qð mulier ponit in capite vel in fine · veli
latere telę · ad diſtinctionem vel oꝛnatum
faciendum ...
Foꝛamen acus ð quo Matthei · ig? Faci/
lius ẽ camelũ per foꝛamen acus trãſire ⁊c ·
ſicexponit᷑ iĩ biſtoꝛijs· Quidã dicũt ĩ hie/
ruſalẽ fuiſſe poꝛtã ꝗͥ dicebat᷑ aculſ ad quã
cũ veniebãt cameli ꝓ ↄpẽdio vię · cñ one /
ribꝰſuis nõ poterãt ptrãſire vł ſubire eã⸗
exonerati ergo tranſibant · ⁊ ite n receptis
oneribus minabant· Scom H̊ & ſilitudo
vocat᷑.nõ ĩpoſſibilitas. Opoꝛtet ei auaꝝ
amoꝛẽ opũ dimittere · ſi vult ad vitaʒ in/
gredi eternã · Itẽ alia expoſitio · Facilius
ſiãt hicminus poſitiuo ſui contrarij i· mi⸗
nus difficile · qa minus impoſſibile · Pot
em deus facere vt camelꝰꝑ foꝛamen acus
tranſeat nullo obſtãte piculo· Nuaꝝ vo
q hic noĩe dinitis intelligit᷑ ponere in gla
ſi põt de potẽtia nõ ſõt de iuſticia · Foꝛa/
men etiã dz perſpicnitas alicuiꝰ rei groſſe
ſcʒz ligni ·
Foꝛaneus dẽ qͥ fon tenet vel de foꝛo venit
iij ·q · vij · peregrina ·
Foꝛceps picis · m ·t · eſt inſtrumentũ fabꝛile
cũ quo tenet᷑ ferꝝ ad fabꝛicãdũ. licet ãtiqᷣ
poſuerũt hoc nomẽ in fe· ge · Dñ Nenius

Signare opoꝛtet frontem calida foꝛcip-
Et dꝛ a ferrum ⁊ capio · q̃i ferriceps · eo
ferꝝ candẽs capiat et teneat· Vel dꝛ foꝛ/
ceps· qᷓi foꝛmiceps:qꝛ cũ eo aliqͥd foꝛmuʒ

capimꝰ tenemꝰ. Nã foꝛmũ eſt calidum ·

Itẽ ferrũ cõponitcũ filo.⁊ dꝛ h̊ foꝛfex cis:

qua incidit᷑ filum·quaſi ferꝝ filoꝛum·id ẽ·

aptatuʒz ad fila inceidenda. Bel ↄponit a
foꝛis ⁊ capio ·: q; capiat qdð foꝛis in veſte
Vl in panno· Et ſᷣm hoc ꝓpꝛie ẽ fullonũ ·

Itẽ cõponitᷣfervcũ pilo· ⁊ dꝛ hęc foꝛpex ·

cis ·qua incidit᷑ pilns·ſferrum pilorum·..

aptatuʒ ad pilos incidendos · Et ab iſtil

tribus noĩbus deſcẽdũt tria diminutiua
ſcʒ hec foꝛcicula · hec foꝛficula · ⁊ bęc foꝛpi/
cula. Vñ. Foꝛfice fila·pilum cape foꝛpice
foꝛcipe fern · Itẽ · Fex eſt filoꝛũ· ceps ferri ·
pexq; piloꝛũ · F. cedit filũ·c ferꝝ· p·q; ca⸗
pilluũ. Del ſic· F· reſecat filũ ·p· pilnʒ · ceps
quoqʒ ferrum·

Foꝛculus li pe· coꝛ de heſt foꝛib vt eas

cuſtodiat:⁊ dã a foꝛesriũ ·

Foꝛenſis ·ſis · ·t· hoc ſe · iun foꝛo vl ĩ foꝛil
manẽs et habitãs · ODñ Dꝛatiꝰ. Ac velut

innati triuijs peneq; foꝛenſes ·

Foꝛe g· riũ · f. g.· pluraliteri · poꝛte· dza fo⸗

ris vlł foꝛas.q; foꝛis ponũt᷑ ⁊ foꝛis apiũt
voluunt · In ſingulari tñ inuenit ˖ gtũs
foꝛis actũs foꝛem ablatiuus foꝛe ·

Foncaetekpi clonc⸗ ad quã publica ci/

nitatis ſiercoꝛa ↄfluũt? ꝓijciunt · Nã la⸗

—

trine dicunt a latẽdo · ſ. cloace buate · qi

domibꝰlatẽt · Foꝛica xtiã dicunt folia ex
poꝛtã · ad äciennidlatte d ſic qꝛ
foꝛis eſt · Si vᷣo ẽ intra poꝛtã · dꝛ latrina·
Itẽ foꝛica dꝛ qcqͥd ĩmũdũ foꝛas iacit᷑.

Foꝛeſta ẽlocus vbi fere inbabitant vlin⸗

duduntet vbi qͥs habet vſũ venãdi ſᷣm
Ber · de vona · cũ dilectus in glo · i·
Foꝛinſecus · ca · ci. i· extraneus de foꝛis ve⸗/
niẽs vel exiſtẽs · Et ponit foꝛinſecus qñq;
adũ ·ſicut ⁊ intriſecꝰ⁊ extrinſecꝰ· coꝛ. pe ·

Foꝛma · mef · i pulcritudo · pulcra viſpo/

ſſitio· dꝛ a foꝛmon qð eſt caloꝛ:· ꝓpꝛie en

caloꝛ ſanguinẽ mouet ⁊ ſanguis pulcritu
dinẽ · Inde foꝛmoſus · ſa · ſuʒ · i· pulcer. cui
caloꝛ ſãgus ex ruboꝛe pulcritudinẽ creat
Inge foꝛmoſe · ſius · ſime . ⁊ hec foꝛmoſitaſ.
tatis · Itẽ a foꝛma cõpoſitionẽ bifoꝛmil
trifoꝛmis cõfoꝛmis: defoꝛmis· Diffoꝛmis·
infoꝛmis vnifoꝛmis multifoꝛmis·a qᷣbuſ
aduerbia qualitatis ⁊ noĩa ꝓpꝛietati tas
vt bifoꝛmiter · tas · confoꝛmiter · tas · Zfoꝛ/
miter tas vnifoꝛmiter · tas · c ·

i

ic

W

kor

ſon

Jonm

hrine
kmnepeeg
Hadi
aic

iilſo.

eſtalänn.
1Nebikras⸗
ntomnii⸗
Dipnt
wenuſte
riſlon⸗
miahrfaht

unpenne

ninserhfi
mdimnmrrn

õ
Amaſoge.

pan
ipbizcns

Kininen

Aſo niin
nNer
6%
npr dinß/
tuspit⸗
nnenit us
e
puicad
eunt⸗äl,
netpuate

õ

darſeg
pti Ranmg,
Giſinnsint
altitmr i
31904
wleſtis N
nnienseſ
nnſee
80 tindi⸗
Kcdor n
inguunin
4 iamn

Foꝛmella. le· dꝛ paruus caſeus. Dñ mgri

hiſtoꝛijs ſic expõit illð qð ſcribit ·i. AReg

17 Pecẽ foꝛmellas caſei ·i · decẽ caſeos p/

uos ⁊ recẽtes· DPñ vlex · ne ;· Caſeus exi

hoc foꝛmũ.·i. calida materia ferri. ſicut er⸗

trahit᷑ ab igne·

Foꝛnax · cis· dĩ a phos qð eſt ignis. quaſi

guus dat quod foꝛmella figurat. Itẽ foꝛ

mella lę.⁊ foꝛmla Diminutiua ſũt a foꝛma

T ſunt ꝓpꝛie inſtrumẽta alutarioꝛũ· qbus

foꝛmant ſubtalares:

Foꝛm ica dẽ a fero qð ẽ poꝛto 7 mica. eo ꝙ

ferat micas ãnonę· Dñ Ouidius. Gꝛa/
ce opus exiguo foꝛmicas oꝛe gerẽtes· Iñ

fopoꝛmicinus na.nũ.⁊ foꝛmiceuscea. cen ·⁊

H foꝛmicariũ:rij.locus foꝛmicarũ ·quod et
foꝛmicetũ dã· Et dicit qͥdã ſapiẽſ.Exẽplũ
Rbet nobis foꝛmica laboꝛis· Dc qua dic
Aſidoꝛus etymologia ꝝ·i2?· Foꝛmicę ſo⸗
lertia multa: Pꝛouidet em in futurum.⁊

phos vꝛna· vel quaſi phos vꝛgẽs. Item
foꝛnax.ciſ· dicebat᷑ ꝗdã dea apð gẽtiles
Inge hec foꝛnacula·lę· dimi:⁊ H̊ foꝛnaca
lium.lij· vel foꝛnicale· lis· Et dicũtur foꝛ/
nacalia feſta illius deę ap antiqͥs. oꝛ/
nacalia etiaʒ dicunt᷑ quędã inſtrumenta
ad opus foꝛnacis aptata.

Foꝛnicatio · onis.f·t.ẽ cuiuſſibʒ illiciti coitꝰ

genus qui fit extra vxoꝛem legitimã · ſpe/
cialiter in vſu viduarum · meretricum· vl
concubinarum. MD

Foꝛnix · cis· m· t. Dꝛ arcus triũphalis iurta

parat eſtate qð comedat in byeme In

meſſe aũt colligit triticũ. Oꝛdeũ nõ tãgit

Vũ pluit ei ſuꝑ frumentũ totũ eijcit ·

FJoꝛmicales · liũ · m· g· pluralit᷑ifoꝛcixeſ fa⸗/

bꝛoꝝ qꝛ phoꝛmai:calida ð foꝛnace extra⸗

Foꝛmicoleõ · ontis · m· t. ẽ gĩal puũ foꝛ (hũt

miq ſatis infeſtũ · qð ſeĩ puluẽ abſcõdit ·

foꝛmicas frumentuʒ geſtantes intficit ·
1 dĩů a foꝛmica ·⁊ leõ qð ẽ leoq̃i foꝛmica/

Luʒz leo·/vlcerte foꝛmica piter ⁊ leo pinde

ſuperbiã gentiliũ· ĩ ſignũ victoꝛię erectus
Et ſi d hiſtoꝛijs ſuper · i. Regis · Fie/
bat de mixtis vlpalmis vl oliuis· Et ſiẽ
Dicũt ibi· depĩgebat ſeries belli:⁊ gloꝛia
triũphi:et dicebat᷑ foꝛnix q̃i foꝛis nitẽs· i·
apparẽs· qꝛ in loco eminenti fiebat: vt ab
oibus poſſet eerl cor Pe obliqs;
Pñ Virgilius enei . S. Menia cõ picio
atq; aduſo foꝛnice poꝛtas: DNel foꝛnix dꝛ

arc lapideus ⁊ dẽ a foꝛnax· qꝛ de coctura

gũt foꝛmica ⁊ leo vocat᷑qꝛ alijs aĩialibus

vt foꝛmica eſt· foꝛmicis autem vt leo eſt·

Foꝛmicula lę · Dimi·i· pua foꝛmica.
Joꝛmido· dinis.· ſp.i. pauoꝛ vel metus vl
timoꝛ·ſ̊ᷣ differũt. qꝛ foꝛmido obijcit᷑ oclis

Vl aio ſine habita rõne· 1 maxime pun

Seld pauoꝛ cum timiditate aĩ ſubita eſt ·

conturbans oculos · qñ tñ ſoluit᷑ ratione ·
xel tẽpoꝛe nõ conſtat · Metus eſt interioꝛ
motus aĩ ſubitus ſiue coꝛdis· factꝰex aliq̃
triſti recoꝛdatione· Sed timoꝛ ẽ accidens

xoloꝛ mẽtis extrinſecus ex aliq̃ occaſione

accidẽti · Itẽ foꝛmid ines etiã dicũt᷑ pẽnę

ſagittg alligatę · quibꝰ venatoꝛes ceruoeos

caopiunt. .
FJFoꝛmidolus·lalũ ·pe · coꝛ · q hʒ foꝛmidinẽ
Iñn foꝛmidoloſus·ſa · ſuʒ· in eodem ſenſu.
iiqͥ patit᷑ foꝛmidinẽ · NPonit᷑ tñ impꝛopꝛie

p eo q ĩfert foꝛmidinẽ · Dnde Saluſtius:

Põ aliena virtus ſemp eſt foꝛmidoloſa
his id ẽ inferens foꝛmidinem·. Iñ foꝛmi/
dolo ſe · ſius · ſime · aduerbiũ· Et foꝛmido/
loſitas · tatis.

Foꝛmidus da · dũ · pe · coꝛ · · calidus:⁊ dã a

foꝛmus·
Foꝛmon .i· caloꝛ vel ignis. Iñ foꝛmus·ma

mü · dixcrũt antiquicalidus⁊ feruenſ· Et

foꝛnaq extruit᷑. vel qꝛ curuatꝰ vł arcuatuſ
ſit vt foꝛnax ·. Et qr meretrices ſolẽt mere/
tricariĩ hmõi foꝛnicibus:ideo etiã foꝛnix

Dicitur lupanar · ſcy domus meretricum.

Auwena ia enonn pueri qcun q; ĩ
foꝛnice nati · Atẽ Gꝛęciſmꝰ. Foꝛnix lenõiſ
locus eſt pariter meretriciſ. A ſt arcꝰ muri
Dꝛ exterioꝛ · Iẽ· Eſt arcus foꝛnix ̊ foꝛnax
ſaxa perurit ·

—

Foꝛs·f·g·i· euẽtꝰreꝝ.⁊ d a foꝛos. Vñ ſepe

inuenit᷑ poſitũ adubialit᷑ ꝓp adubio euẽtꝰ
nec habet h̊ nomẽ niſi iſtas duas voces
ntõ h̊ foꝛs· ablatiuo ab hacfoꝛte ·

Foꝛtis · tis · · t· et hoc te · om Rabanum dẽ

afero · fers · eo ꝙ foꝛtiter ferat aduerſa · et
Acũ q; accidũt· Scõm vo Iſidoꝝa ferro

¶A IJv·DA2u;urus ſit ad flectendũ nec molliat᷑˖ Et

ẽfoꝛtis ad ꝑicla · Inuictꝰad laboꝛes · e
autem di e Jſainntmo phoꝛmõ

tenenl · etymo ·ẽ · In foꝛtit · tius · ſime · adu⸗
t hec foꝛtitudo dinis· vna de quattuoꝛ

cardinalibus virtutibuſ. Et eſt foꝛtitudo

mentis quę aduerſa ęquanimitertolerat
licet qñq; dicat᷑ coꝛpoꝛis· Et deſcnbit ſic ·
Foꝛtitudo ẽ picloꝝ cõſiderata ſuſceptio ·
⁊laboꝛũ diurna ppeſſio · vt ſicnõ timea⸗/

mus · et ſicẽ foꝛtitudo cõtra timoꝛem· Itẽ
foꝛtis ↄponit᷑ q;foꝛtis. tamfoꝛtis·i: valde
foꝛtis · .
K §

Foꝛtuitus · ta· tũ id quod foꝛte cõtingit. vt

bõa foꝛtun?ę ⁊ tẽoꝛalia· Iñ foꝛtuituaduů.·

◻

euẽtus · ꝓ qͥ etiã qñq; iuenit᷑ foꝛtuito ab/

latiuus poſitus aguerbialiter ·
Foꝛnuna · ne · f· p· quaſi foꝛte vna · qꝛ vix

aut raro ꝑmanet eadẽ · Dñ depĩgit᷑ eius

imago quaſi voluẽs rotã ꝓpter ſuivolu/
bilitateʒ · Et ſcribũtur ibi verſus · Gloꝛioꝛ

elatus: deſcẽdo mĩoꝛificatus: Infimꝰ axe

teroꝛ rurſus ad aſtra feroꝛ:· De qua dicit

Iſidoꝛ etymo ·S? vbi loqᷣr᷑ de dijs gẽtiũ

Foꝛtunã a foꝛtuitis nomẽ habere dicũt·
quaſi deaʒ quandã res humanas varijs
caſibꝰ⁊ foꝛtuitis illudentẽ · On ⁊ eã cęcaʒ

appellãt ˖ eo ꝙ i quolibet paſſim incurrẽs

ſine vllo examine meritoꝝ ⁊ ad bonos et

ad malos venit· Sʒ h̊ dea aut nihil ẽ aut

ẽ tempoꝛalis enẽtus reꝝ a deo pꝛouiſarũ:
Scdm Hapiã · Foꝛtũa dꝛ felicitas euẽtꝰ
exitꝰ. Et licet foꝛtuna ſe habeat ad ꝓſpe⸗
ritatẽ ⁊ ad aduerſitateʒ tñ ſine adiuncto

ſp accipit᷑ in bono Inde foꝛtunatusta.·

tũ · i cui foꝛtuna fauet:⁊ ſemꝑ ẽ ꝓſpera · Et
cõponit Infoꝛtunatus/ta·tũcui foꝛtuna
ſemp eſt adnerſa·⁊ vtrũq; compat
oꝛtuniũ nij n · S. pꝛoſper:euẽtus:
Formſus il Ercoi⸗ burſa vel ſcriptoꝛiũ·et
dꝛ a foꝛus ꝓ foꝛamĩe:qꝛ crebꝛo ſit pfoꝛa/
tum ad pennas/ coꝛnna imponẽda· Del

theca vł ciſta libꝛoꝝ. Oñ Juuenalis· Hic

libꝛos Dabit ſ̊ ⁊ foꝛlos mediãq; mineruã

Foꝛũ ·ri · n· . Dꝛ locꝰ deputatꝰ ad emenduʒ
vel vendendũ·⁊ d a ſoꝛis · qꝛ ſꝑ fit foꝛis
Foꝛũ etiã dẽ locus vbi tractãtur cauſ- ?

tũc dẽ a fando · Inde hoc foꝛulũli: dimi⸗
i · paruũ foꝛum · ”D
Foꝛũapij qð Apius ſenatoꝛ condidit ·

Foꝛus ſoꝛi m.s· ad multa ęquocat᷑. Foꝛus

en ẽ exercẽdarũ litiũ loc a fando dictus
Pela Phoꝛonio rege q pᷣ grecis litteris
legẽ dedit · vt de x · ſig · .· foꝛus · · vij · diſ ·
Moyſes · Et cõſtat extribꝰ · · canſa · lege ·
⁊iudicio· Foꝛus etiam eſt locus vbi vua
calcat · ſic dictus· qꝛ pede calcantis feriat᷑
quod ⁊ calcatoꝛiũ di: Item foꝛꝰetiam dꝛ
vbi res vendunta fando: vel qꝛ foꝛis eſt
Et foꝛus eſt tablariũ nanis · a ferẽdo· qa
ferat inceſſũ hoĩm. Foꝛꝰetiã dẽ foꝛamẽil/
lud ĩ naui per qð remusĩmittit᷑ · a foꝛãdo
Vñ quidã dicũt.Cauſat᷑ venditq; foꝛũ-
ſignatq; foꝛamẽ · Inueieſq; foꝛos datq;
carina foꝛos.
Foſſa ſe · . P· · fonea · Iñ foſſatů dictũ eo ꝙ

—

multas foſſas habeat ·

Foſſoꝛſoꝛis ille qui fodit terram·
Foſſoꝛiũ · rij ·i· ligo cũ quo foditurr·
Fotilis · lis .· t. ⁊ H le.i:nutribil. vel aptus
ꝗqd vouendũ:⁊ coꝛ· e·

1 *

Fotiniani ꝑe ꝓ · qqdã heęreti

Fono · onis· ·p·i:nutritio· ⁊ dĩ a foueo ·

Fotus ·tus · tui · 1 fotus · ta · tum · i· nutritus ·
refocillatus refectus:⁊ dĩ a foueo.

X ante A

Fractitius · tia · tiñ · q facile frangi wõt ·

Fractillus·li.m·s. cauda vel fragmẽ pãni

fiſſi:cauſa oꝛnatꝰ pendens ex inferioꝛi ꝑte

Fractillus etiã dꝛ villus in tapeto vl alia
hle villoſa⸗·

Fraciꝰ.cta · ctũ ·i. debilitatꝰ.laceratus· diſ/⸗
ſolutꝰ.⁊ dẽ a frãgo · Iñ h̊ fractio/onis · et
h fractura·rę:⁊ G̊ fragmẽet fragmẽtũ · ti ·
Fraga · poma ſilneſtria · vel genꝰ rubicũde
berbe ꝗᷣ terreadheret. ⁊ dꝛ camelia · vllo ⸗/

ca motoſa · Iñ fragoſus · ſa · ſi ·
Fragidica · cę· i:ſtilus: ⁊ dĩ a frango

Fraglilis · lis· .· t· ⁊ hocle.i· e bilis· ⁊ opat·

Inñ fragilitas·tatis:⁊ fragiliteraduer·

Fragoꝛ: oꝛis· mtẽ tonitruũ vel aliꝰ ſonus

7 Dꝛ a frãgo. gis· qꝛ qq; ſicca ? arida faci/

le fragit · Iñ fragoſus · ſa · ſ · · plenus fra⸗/

goꝛe · vel aſper · vel ſpiſſus denſitate rerũ
fractaꝝ· vt ſunt loca in ſilnis vbi frequẽt
fiunt fragozes fractione ramoꝝ aridoꝝ-

Fragus · gm · ..· curuatio genuũ · vl ipſũ

genu · ⁊ ðꝛ a frãgo · qꝛ videt᷑ ibios fractũ

Framea eę · Hp·ẽ gladiꝰex vtra q; pte acutꝰ

dẽ a ferrũ quaſi ferrea· Ideʒ eſt ⁊ ſpata

zrhomphea. Sed machera ẽ gladius lö/
guus ex vtraq; parte acutus· Dl ſm alioſ

framea dꝛ quaſi fremea· a fremo· mis· qͥa
menticuloſos fremere faat · DVñ ꝓpheta ·
Erue a framea dens animaʒ meã Vnde

Xlex neq;;· Id qð dat gladius frameaz
ſignare memento. Item framea multas

alias ſiẽtiones habet ꝗᷓ poſſunt haberiꝑp
os verſus. Framea vindicta rog enſis
lancea dicta · Framea moꝛs aĩę dens bie
efendat abba.
Francigena · ne · 9· p· aliqͥs vł aliqᷓ genitus
vel genita a franco · velĩ francia· ⁊ dicit a
francus 1 genero vel genituns
Franciſta · ſte· dꝛ a francꝰ. Et ſüt fraciſteĩ/
ſignia ꝗᷓ ante cõſules ferebant᷑ vt ſecures
ſic Dicte a conſuetudine francosum·

mi pe / p · qdã hęretici a Fotinio gal
lo gręcię ſmirnę epo dicti qͥ hebionitaru,
hereſim ſuſcitas · aſſernit chꝛiſtũ a Maria
p Joſeph nuptiali coitn fuiſſe cõceptuʒ

mas
fanca
cntst
tenge
ftli

11

⸗

s

alte
ſesſon
ſonan
Reod
ſonte⸗
iy
ſiabe
dicit
gi⸗
nene⸗
Neeti
cteſt⸗
uxffi
Hiy
Dicun
Egn
ſcnotu
Eun⸗
oneu
lyſoec
Pihe
oche
r
No
A
n
G
A
G
ſai
fun⸗
nco
woff
bich
Gbon
ni.
ſiane
Goſont
hinls

Moſi

ſiſt
ltlie⸗
urn
ſan⸗
Ail

flor

Fne

ſocinr.
udlne

wätfeünen
Däſchonem

chilen
iͤͤcpr
1Rb⸗
entaunts⸗
Nſr⸗

salincnine
unwan

Pleras di
Zfncdns
afitit
Agen nbii
dineleRo
fngo⸗
llscöt
rruduen
clalb ſonus
Ada
zonsſn
Nſtite ien
nsrbiftati
tmmon,⸗
erni h
ſCetbbiosftmch
mgortr
Tick lu
mhigutiſ,
1 Elfnuinl
fmonmi
Pighen⸗
mmei
diusfanti,

fumennds

wſont Mbene

dnes
õ

maurd
inuutii
Lpef Nom

9
1
„

=n

Francus·ci fuit qdã dux francon· Iñ bęc

francia. cię·⁊ francꝰ.ca.cũ· Vel franci di /
cunt᷑ a fentate moꝝ· Iñ dicta ẽ frãcia· cig
terra eoꝝ.⁊ hinc francus:ca · cũ· gentile ·

Fratellũ·li·n · .i· ſtillicidiũ ſtercon vl ſterqᷣ
linij. 4

Frattris·m.t.a fructu dꝛ · aũt d frat

quaſi fere alter · etymologia eſt· ꝓpꝛie aũt

frẽs ſunt qui ſunt nati ex eodẽ pꝛe · R̊ diũů/
ſis matribꝰ.vñ et dicũt᷑ fratres · eo ꝙſint
Te eodẽ fructu ·i.ſemĩe nati · Sʒ germani
ſunt qui ſũt ex eadẽ matre · F̊ diuerſis pa/

tribꝰpcreati · ODñ ⁊ germani dicunt᷑qu
ſi ab eadẽ genitrice manãtes non vt aliq
Dicũt ex eodẽ germine·ꝗ tm̃ frẽs dicũtur

Itẽ germani dicunt vterini:qꝛ ſũt ex di/

uerſis partibꝰ⁊ vno vtero editi: Germa/
ne etiã ĩtelligũt᷑ vt germãi:⁊ ſoꝛoꝛvt frat
Et eſt ſoꝛoꝛ ex eodẽ ſemine dicta ·qͥa ſola
cuʒ fratribꝰin ſoꝛte cognationis habetur

Si vo habeãt eũdẽ pꝛem ⁊ eãdẽ matrẽ·
Dicunt᷑ fratres germani · Et ſilit᷑ intellige

de femineo ſexu· Quattuoꝛ ant modis in
ſcripturis ſacris frẽs dicunt᷑.· Natura· vt
Eſan⁊ Jacob · Petrꝰ⁊ e¶lndreas· Cogti/
one qui ſunt de eadẽ familia ſiue parete/
la.ſiue cõſãguinitate· vt Abꝛaã ⁊ Loth
Vñ Geñ · iʒ? dixit · Abꝛaã ad neꝑotẽ ſuũ

Loth · Nõ ſit nixa inter me ⁊ te et int pa/

ſtoꝛes meos⁊ tuosfrẽs em ſumꝰ. Gente ·
vt oẽs iudęiinter ſe frẽs dicũt᷑ · Pñ apls
ad AKo ˖ 9² Optabam enim egoipſe ana/

thema eſſe a chꝛiſto ꝓ fratribꝰ meis qͥ ſůÜůt

cognati mei ſᷣm carnem qui ſunt iſraelitę
Affectu etiã fratres dicũt᷑· ⁊ B Dupliciter
ſcʒ cõiter ⁊ ſpãlit᷑ · Cõiter .ſ. ↄmuni affectu
ſicut oẽs hoies qui de eodẽ patre nati ſũt
fratres vocãt ⁊ pari germanitate acini/
cem cõiũgunt᷑· Pñ· Vicite his qoderunt
vos · frẽs noſtri vos eſtis.· Spali affectu
oðs chꝛiſtiani frẽs vocant vnde xᷣ · Ecce

qᷓ; bonũ ⁊ qᷓ; iocundũ habitare fratresin
vnũ. Et nota ꝙ ſm iura ĩuenit᷑ frat᷑nitas

ſpũalis ꝗᷓ attẽdit᷑ int᷑ illũ qͥ ſuſcipit᷑ de ſa/
cro fonte ⁊ filios⁊ filias carnales pꝛis ſui
ſpũalis ſiue patrini · De dictoꝛũ matri/
monio ſine aliqᷓ Dubitatiõe ita teneas ꝙ
oẽs filij duoꝝ cõpatꝝ · ſiue ante cõpater/
nitatẽ geniti ſint ſiue poſtea· pñt legitime
matrimonialit᷑ copulari · excepta illa per/
ſona ꝗᷓ mediãte ↄpaternitas ẽ contracta·.
Nã illa ꝑpſona nunq; põt copulari alicui
filioꝝ patris ſui ſpũalis .

Fratres conſangninei ſũt frẽs ex eodẽ pꝛe

et eodẽ ſanguine geniti ita exponit tex· in

Sſüt aũt cognati · Inſtit · de legi ag ſac ·

· l. itaq; · Cee · ti ·

Fratres patrueles ſũt duoꝝ fratꝝ filij
Fratres vterini ſunt filij eiuſdẽ matris. vt
exponit glo · Inſtit · ce legit · ag · ſuc · S·hoc

babendum.
Fraterculus.li: Dimi:i:paruus frater:

Fraternusna· nũ · i: res fris vel ad frẽs ꝑ/
tinẽs· Iñ frat᷑nitas tat:⁊ H̊ ⁊ fraternal·
hoc le:⁊ fraternalitas·tatixs·½
Fratriſſa · ſe· p· eſt vxoꝛ fratris·
Fratria · riꝑ.i:filia vl vxoꝛ fris· vel congre/

gatio· ⁊ d a frater.

.

Fratruꝰ· trui · m. S· i· fili . 5 H fratrna·
truę · i· filia wel vxoꝛ fratris· Inde h̊ ⁊ hęxc

fratruęlis et hoc le·quod ꝑtinet ad frẽm:
el res fratris· Del fratrueł-i ·filiꝰfratris·

Vel filia fratris vl fratrui· Et dĩ fratruelii
Vel fratruꝰq̃ſi frat alius: ſ̊ ẽ etymologia

Fratrueles etiã dicũt᷑ duoꝝ fratꝝ filij·
Fraus · Dis· f.t·i· dolꝰſed differũt·qꝛ fraus

cẽcirca fidẽ mutuataʒ·Dolꝰĩ aĩo· Inſidię

vo loco vel telo· Inde frandulẽt.ta·tũ·
i.plenus fraude· Et h̊ ⁊ bęc ⁊ hoc fraudu/
lens · tis in eodẽ ſenſu· Inde fraudulẽter
aduerbiun.
Ffarileen ti · pe · ꝓ· loc vbi fraxini creſcunt
Fraxinꝰ· ni⸗pe · coꝛ· ꝗqdã arboꝛ ⁊ dĩ a fragꝰ
qꝛ magis in aſperis ⁊ montanis lodq ſolet

naſci· ſicut ⁊ fragus · Vel dꝛ a frango · q
qꝛ facile frãgit᷑. Inde fraxineus:nea· neũ·
Frea freę. ptãs vel mũdia et a parẽte ſuo
relicta.⁊ dꝛ a fremo mis. LHnde h̊ müdiũ

Dij ˖ dꝛ dominiũ ·

Fremebũdus · da · dũ · i· ſimilis fremẽti · Nel

qui cito fremit ·

Fre n neu . ge idecli:ꝗdã exagitatio furoꝛil

a cerebꝛo deſcendes · ⁊ d a frendeo·

Freneſis · ſis · m. t· ipſa rabies· et dꝛ a fren.

—

Inñ freneticus · ca · c · q freneſim habet · qꝛ
dentes ↄcutiat · Del freneſis dꝛ ab ipedi/
mẽto metis · qꝛ gręci frenas mẽtẽ dicũt ·
Frenũ · ni. n .· ge · ĩ ſingnlari · ſed in pli iuenit

mal · ge · ⁊ neu · · hi freni ·⁊ hęcfrena et dꝛ

a frẽdeo · des ˖ qꝛ dentibꝰequi ſemꝑ cõcu⸗
tit᷑ ⁊ impᷣmit᷑ · Nam equi hoc ſemꝑ frẽdẽt
i. impmũt dentibꝰ? ↄcutiũt et moꝛdẽt. vl
dꝛ a fremo·qꝛ facit equũ fremere: ꝓduc
fre · Dñ Ouidius. Pꝛepoſitis frenis ſex
repugnat equus · Inde frenulũ li·gꝑecoꝛ
i:paruũ frenum:
Frenuſculꝰ.li ·pe· coꝛ · dꝛ a frenũ · Et ſũt fre⸗
nuſculi vlcera circa rictum oꝛis ſilia his A

—

fit inmẽtis aſperitate · freno ·
Frequens oĩs gei.multus vel aſſiduꝰ. vel
creber· qꝛ ſeꝑe frnat᷑ chria · Pꝛopᷣe qdem

frequẽs di qͥ aſſiduus eſt in curia · et ſege

fruit᷑ ea· et coꝛ· fre · Oñ Vuidiꝰ. VBt redit
atq; frequẽs longũ foꝛmica pagmen ·
Frequẽtidicus · ca · cu· qͥ frequẽter dicit · vl
frequẽs eſt in dicẽdo·ſicut eſt incãtatoꝛ ⁊
d a frequens ⁊ dico·

Freſus · ſa · ſu. i· fract'· cõtritus · cõcuſſꝰ Pñ

1 fabã freſã dicimꝰ qꝛ habʒ thecã molitã
i. fractã · cõcuſſã ⁊ contritam.

Fretũ ·ti ;n · · Dꝛ a ferneo ues · eo ꝙ ferueat

vel a fremẽdo · Et ẽ ꝓpꝛie fretũ ipſe feruoꝛ
maris · ̊ wpit ꝓ mani: Itẽ fretu ẽ anguſtũ·

quaſi fluens mare· ab vndaruʒ feruoꝛe

Dictum · vt gaditanũ ⁊ ſiculũ.Et noĩatur
mare diuerſis nomibus. Dñ · Cü fremit

eſſe fretũ· mare dicas cũ ſit amaꝝ· SVHõtuſ

ponte caret · ab ęquo dr quoꝛ·
Fretus · ta · ti · i· fultꝰ tutus.impauidꝰ.⁊ dĩ
a fretũ · p cõtrariũ · qꝛ fretü facit hoĩeʒ pa/

uidum. Del di a feruoꝛe· dqa feruoi?⁊ ira
reddit hoĩeʒ ipauidũ Olłpotiꝰ dĩa fruoꝛ
eris. Fruitio eni natura ſolet rerũ cõferre

tutelã · Ille emi eſt fretus ꝗͥ auxilio alicuiꝰ
fruit᷑ · Nõ aũt fretus ẽ ꝑticipiũ ſed nomẽ ·
pꝛoducit fre:ſed fretum ti:coꝛripit eam·

Vñ · Poſcit nauta fretuʒ/tu debil atpete

fretum· Itẽ · Intrat nauta fretũ· ventoꝛũ
turbine fretus · 8
Frigdoꝛ· doꝛis· m.t·i. frigus ½
Frigidariũrij ·locꝰ vbi aliqͥd põit᷑ ne calo/
re coꝛrumpat
Frigidus· da.Dũ · dẽ a frigeo· ges · 1 pat᷑
In frigide frigidius:ſime· ⁊ B frigiditas:

tatis ·

Frigilla · le ·. ·ẽ auis ꝗᷓ frigoꝛe cãtat · et di

a frigeo ˖ ges ·

Frigoꝛes · goꝝ· pluralis numeri ·mal · ge ·i ·
febꝛes ˖ ꝗᷓ facit hoĩem frigere ·

Frigoꝛoſus ſa · ſuʒ. i· plenus frigoꝛe ·

Frigus· gon m.· t· i gelu. ⁊ Dꝛ a frigeo ·
Fritillũ · li · n · . i· molinellũ ĩ quo piper terit᷑

7 di a frango . gis qꝛ grana piper vłalia

frangit. ⁊ eſt ꝑpfoꝛatum ab inferioꝛi ꝑte · ⁊
inde piper trituʒ recolligit᷑· Ponit᷑ etiam
ꝓ qͥdaʒ vaſe ꝑfoꝛatop qð ſolẽt pijci ta/
xilli ne fiat ibi fraus· Dnde Juuenalis.
Paruoq; cadere monet arma fritillo-

Friuolus·la·lũ·pe· coꝛ. vanꝰ.inutił. mẽdax

caduc incertus dubins:ſimulatꝰ.parui
Sem friuolũ quaſi fere valẽs obolum
Inuenit qñq; ſcriptũ ꝑ · b· fribolus la. lũ

ß antiqͥtas eſt. ꝓpꝛie aũt friuola dicuntur

fictilia vaſa ⁊ inutilia:
Frirxa · xę·f· p· i · carbonella.ſ.paruʒ carnis.
quę ſuꝑer carbones cito ſolet decoqui ·et
d a frigo gis · Et hoc ffixũ xi · genus cibi
dictũ a ſono quẽ facit qñ ardet in oleovł
ſagimine ·
Frixatura · re· fe· p· ⁊ hec frixura· re.ĩ eodem
ſenſu · ſ. coctura illa · talactio· vl qð frigit᷑
Frixura dẽ a frigo ·gis. ſ̊ frxatura a frixo-
as · frequentatiuo · .

α * — *„

Frixoꝛiũ · rij · n · . patella vlfern ſup̃ quod

coquit᷑ · DHñ ꝓpheta Cõfrixa ſũt oſſa mea
tan c; in frixoꝛio. Itẽ frixoꝛiũ cõponit᷑ cuʒ
con · vt cõfrixoꝛiũ · ⁊ Dꝛ patella ſartago·
Frondatoꝛon·m ·. t·qui frõdes colligit ad
paſtũ aialiũ · Del qͥ euellit frõdes a viti/

bus vt citiꝰmatureſcãt· Bel qͥ cait frõde

BDel auis ꝗdã·ꝗᷓ ex frondibus nidũ facit

Vñ Pirgiliꝰ· Hic alta ſb rupe canet frõ/

datoꝛ ad aurgs .
Frondatꝰ.ta· tũ.⁊ frõdeꝰ.dea. deũ⁊ fron/

doſus ſa · fů · Differũt · qꝛ frondeũ ẽ qð de

frondibꝰtotũ eſt· Frondatũ vel frõdoſũ
ẽ qð frõdes habet · ⁊ eis abũdat·vt locui
arboꝝ. ſicut gramineũ ⁊ graminoſũ.
Jrõdicula ·lę.dDimi·pe· coꝛ.i:·pua frons

Fronit · ta · i · i· pꝛudẽs. vel ſapiẽs· ⁊ dꝛ a

phꝛonos vl phꝛonus: Et ↄponit᷑ ĩfronitꝰ
ta · tum · i. inſipiẽs · inſulſus · Vñ Ecd/2?
Aio irreuerẽeti ⁊ infronito ne tradas me:
Sed ibi cõiter legit᷑ infrunito ·
Frons frondis ·fit· D a foꝛos quaſi foꝛõs.
quia ferat virgulta vel vmbꝛam · Del dꝛ
a fluo fluis · qꝛ cito fluat. In frõdoſus·ſa
ſu.i:plenus frondibus: Inde frõdoſitas
tatis · abundãtia frondiũ.Et frõs frõdis
eſt arboꝛis· ſed frons frontis ẽ ꝑs capitis
Vnde:.Frons folium frondis·frons eſt ĩ
Vrtice frontis·
rontiſpiciũ · cij · n · ..i. inſpectio front · Vñ
J anterioꝛ pars eccleſię frontiſpiciũ dẽ

Fructuari·ria · rĩ . i· vtilis vlfructu abun⸗

dans vl ad fructũ ꝑtinẽs· Itẽ fructuariꝰ
eſt · qui rei dñs non eſt · vt in.l. vti · fru · ff ·

ſi vſufruc. peta · tñ in quibuſdã caſibus ꝓ

do mio habet ·ſeĩ pcipiendis fructibus· ff
de vſufruc. · ſi Titij · S·.i ·
Fructus ctus · tui· D a fruoꝛ · Iñ fructuoſ⸗
ſa · ſů· 1 fructuoſe · ſius · ſime. et h̊ fructuoſi/

tas · Itẽ fructus · cta · ctü·eſt participiũ de

fruoꝛ frueris · ðdM
Fructus dicunt᷑qͥ ſupſunt deductis expẽ/
ſis ꝗ fiͤt grña fructuu ꝗrẽdoꝝ colligẽdoꝝ

öͤſern
Ginnal
NffS
cniai
iniol
ſnuboi
rlen
e0 I
boiuen

ans

loloſe

wans

wrns
fugel
Trat
bfua
noge
ſobue
guuni
fugn
fugio
Nlis⸗
fmn P
fuges
dicnir
Niee
ſhbilea
fugker
W
de
rn⸗
s
N

Myea
Fumm
ſpui
lipe
Fnn
luin⸗
nſi/
lchhan
Nufin
urcs

ldenr

hunn
ungnzt
1inclor

mpicen
oöfge

tpannd
nniitoſtnen
mcirke,
Nrluſang⸗
fidtscglare
lrfüctant
iaitfote
buenciſtet

Bnenaf

Ne⸗ Nüafn
foncaiigo
i rlocoi
iatytloan
mimnoii.
uſne⸗
ies,1i
wnitihroni
NN
neadasne⸗
o⸗
guuſſtĩs,
nben Dad
Fiſdeſtt
varfcſcß
fifizfutß
siNs
sfozcki

tofort Bi
tlgn dr
Jtifncun
elv ſufß
ſciaſbus
sfuenbus

gifueno⸗
abfmueng

l
or N

qcõſeruandoꝛũ:qð locũ habet tã ĩ bon

q;; ĩ malę fidei poſſeſſoꝛibus ⁊ĩ ᷣdonibꝰ·
vt · ff. ð peti · here . · ſia te · S· fructus: Fru/
ctuũ aut alij ſut iduſtriales· vt frumẽtum
vinũ · oleũ ⁊ ſilia ·ſ.lac ⁊ lana:ꝗ ſine indu/
ſiria boĩs nõ ꝓueniũt · Elij ſut fructꝰ na/
turales: qui ex ipſa natura ꝓueniũt · ſine
magna induſtria hoĩs vt poma·pira · ficꝰ
huiuſmodi ·
Fructus ꝑcepti:
a ſolo ſeparati:⁊ in hoꝛreis reconditi ·
Fructus ꝑcipiẽdi dicunt᷑ qͥ imaturi ſũt q̊s
verus dñs poſſidet · Z

Frugalis lis · o. · le. .· vtilis ſobꝛꝰ mo⸗/

deratus · continens. Iñ frugalit᷑ adu · Et

H̊ frugalitas·tatis·i· vtilitas parſimonia

modeſtia · cõtinẽtia · tẽperantia ·parcitas
ſobꝛietas · Eſt aüt frugalitas virtus inter
auariciam ꝓdigalitate.
Frugeria · rig · dea frugũ · et dꝛ a fruge ·
Frugi · oiĩs ge · indecli ·ꝑ oẽs caſus:.i:bonus
vtilis · valens tẽperatus· modeſtus· Del

bᷣm Pꝛiſcianũ frugi eſt dtũs huius nois

fruges ⁊ figurate ⁊ intrãſitiue ↄiũgit᷑ cum
oĩ caſu · cũ vtro q; nũero · cũ q̃libet genere
Pñ Ecqi?ꝰ Homo frugi · Idẽ dicas de
nihili.coꝛdi mãcipi · nemãcipi ·
Frugffer ra · r · i· ferens frugẽ · i.· vtilitatem
velfructũ · Et hec frugifera · rg·i · terra · ⁊ H
frugifer · i· ager · H
Frumẽ · inis · n. t· · ſũma ⁊ eminẽs pars gu⸗
le vel gutturis · pxima ꝑs gurguliõi:q̃ ci

bus ⁊ potio deuoꝛat᷑ qua ſapoꝛ cibi⁊ potꝰ

Diſcernit᷑:⁊ qua fruimur cibis ⁊ veſcimur
Et eadẽ ructa ⁊ rumẽ · Sʒ rumeni beſtia

Aucta vel rumen in homie · Sedi Gꝛe

ciſmo dicitur: Gutturis ẽ imũ rumẽ· fru/
men qͥʒ ſummũü/·
Frumentũ.ti·n.s · vꝛ a frumen vłfruoꝛ. qꝛ
pᷣcipuũ eſt ad fruẽdũ · Iñ frumẽtoſus · ſa·
u . i · plenus ⁊ abundans frumento
Fruſtratꝰ ta·tũ.dẽ labon fructu euacuatꝰ
illuſus. et dĩ a fruſtoꝛ: aris ·
Fruſtũ ·ſti ·n · · ſine · .· ĩ vltima ſyllaba ẽ ꝑp/
ticha carnis vel panis · ⁊ d a frumẽq; ca/
pit᷑ a frumine ·
Fruterx · cis · m.t · i · ẽ

ſitas virgulaꝝ vl par /
uarum arboꝛũ vl ſpinaꝝ dẽ a fruoꝛ · en

vtla fruge · Oe aũt dã frutex qᷓi frõde ter
rã tegẽs etymolẽ·⁊ coꝛ.fru · Vñ VDuidiꝰ

de arte · l.· Turpe pecꝰ mutilũ turpis ſi/⸗
ne gramine campus· Et ſine frõde frutex
et ſine crine caput. Itẽ in epi · Mons fuit
apparẽs frutices in vertice rari · Iñ frute/

icũt᷑ qͥ aliquo modo ſũt

tum .ti · locꝰ vbi frutices creſeũt · Vñ Hie/

remię xi? Et cõbuſta ſüt frutet a eius ·

Frux vel fruges. gis⁊᷑. g. ſed ntũs deficitin

vſa · hm Papiã dẽ anni vtilitas alimo/
nia · copia. cibaria:annona · Et ſüt frugel

liquidę frumẽta vo arida ⁊ ſicca. Et ſunt

frumẽta oĩa ꝗᷓ habent ariſtas · fruges vo

reliqua. Et nota ꝙ ſegetes dicunt᷑ dũ ſe -

runt᷑a ſerendo.i ſeminãdo· Meſſes duʒ

colligunt᷑a meto· tis· fruges dũ fruunt·

a fruendo:.i:eſcendo·

Fucatus ta· ti · i· coloꝛatus vł fuco ſupꝑpoſi

tus· Et vt diẽ Papias· Fucata· cepicta
ſicta: adulterio ↄtammata ficta nõ vera

i.Oiuerſi coloꝛis ·

Fucoſus · ſa · ſů · i · ſuptictꝰ fuco. et dꝛ a fucꝰ.

Fucus·ci· eſt maioꝛ ape · minoꝛſcabꝛone · ⁊
dz a fagin qð eſt comedere.q̃ſi fagus·co
qꝙ alienos laboꝛes edit· Nõ eĩ mellificat

ſed aliaꝝ mel comedit · Onde Dirgilius.
Ignanũ fucus · pecus a ſepibꝰ arcet · Et

binc hic fucꝰ. c genꝰberbę vnde fit gdaʒ
tinctura · ꝗ ſilit᷑ dꝛ fucus:⁊ ꝓꝑ quolibet co/⸗
loꝛe naturali ſuꝑpoſito di fucꝰ. q; alienũ
mentit᷑ coloꝛẽ · Dñ Sapiʒ?ꝰ Rubicũduʒ
faciens fuco coloꝛem· Iteʒ fucus ponitur

q̃dã ſilitudine ꝓ deceptione ꝗᷓ ſupponit᷑
veritati celandę. Oñ Hoetius ce cõſola/

tione · Intelligo inquit multiplices fucos
illius ꝓdigi··

Fuga. ugs toteſt ptinere ad lũ qfagit .

tüuc deſcẽdit a fugio· vel ptinẽ ad illum ꝗ
inſequit fugientẽ tũc dꝛ a fugo as· Pn
Afugio fuga cũ venerit ſit tibi fugientis
Segd fugo ſi caput illiꝰſolet eſſe fugãtis·
Fugax · gacis · oĩs ge· i· aſſiduus: frequens
in fſuga comꝑat᷑· Inde fugacit᷑ ⁊ pęc fu/
gacitas tatis
Fugillus · li · m. s. ferruʒ quo extrahit ignis
e petra· ⁊ videt᷑ dici a phos qð eſt igniſ
T gero · q̃i phos gerẽs· Iñ fugillo·as· id ẽ

d» ₰ℳ

ignẽ de petra fugillo extrabere · Inde hic

fugillatoꝛ · or a hinc ꝑ figurã fugillatoꝛeſ

dicunt᷑ vmbꝛe deęmonũ · qͥ ignẽ ferunt ·
Fugitiuꝰ. ua.uũ.dꝛ a fuga:Et fugitinre/
cte nemo di niſi qͥ fugit dñm.Naʒ ſi par
uulus puer a nutrice aut aſchola dilceſ/
ſerit fugitiuus non eſſftt·—
Fulcimẽ inis·nit · i· ſuſtẽtamẽtũ · firmamen⸗
tum · auxiliũ · Fulcimentũ ·ti:idem ·
Fulcrũ · cri · n.· S ꝓpꝛie d ſwonda ſiuepesle⸗
cti· 7 dẽ a fulcio cis · qꝛ fulcit lectů · Inucit

„

qñqʒ t oꝛnamẽto lecti· Iñ fnlcratus ta ·
tu · i fulcrum bhabens · .

Fulgetha thag lur atparet añ tonitruß

dẽ a fulgeo vel fulgens ⁊ xthꝛa · q̃ſi ful⸗

gens eihꝛa · vl quaſi fulgoꝛ ethꝛe · H grece
8 poꝛticus · Et Hppe

Dĩ caſma vulgo geri⸗
etiã dĩ ſplendoꝛ ignis:
Fulgetũ ti · i· fulgoꝛ ⁊ ðꝛ a fulgeo ·
Fulgidus · da· Dũ · i· ſplendidus: ⁊ ↄponit᷑

falgidus qfulgidus ambo pꝛò valde

fulgidus: .
Fulgoꝛ · or · m · t · i· ſplendoꝛ · et dꝛ a fulgeo.

illuminabit te
Fulgoꝛ · ra · r ·i · ſplẽdidꝰ.et dꝛ a fulgoꝛo
Fulgur · guris · eſt ictꝰ celeſtis iaculi · et dĩ a
fulgeo . Fulgus idem.
Fulica · c· p·vl fulex·cis ꝗdã anis.⁊ d a

fauligo ginis · Ol fulica dꝛ quaſi fuliga qꝛ·

caro eius quaſi lepoꝛina ſapit · Lagoſenĩ
grece lepꝰ dꝛ latine · Oñ ⁊ apud gręcos:
lagos vocat · et ẽ auis ſtagnẽſis.i· in ſta-

