mea. Et hee ꝓpꝛie dr pollicitatio vł pol/
licita conuẽtio. ODñ vere ⁊ ꝓpꝛie dĩ ſatiſ

datio · ⁊ ſatiſfactio dici t · Sʒ ſatiſda⸗/
tio ꝓpꝛie eſt cũ duo paciſcẽtes · duas ſcri/

pturas ſub eadẽ foꝛma verboniter ſe cò/
ficiſt 1 mutuo tradũt.Et pollicitatio⁊ ſa

tiſdatio cautelę dici pnt ꝓpꝛie loquendo.
Cautio pignoꝛaticia ſiue hypothecaria eſt
cũ pignus tradit᷑ aut hypotheca ſuppoꝛ/
tat᷑ ⁊ dẽ etiã ſatiſdatio.
Cautio de euictione dẽ qñ ſecuritas hᷣſtã/

da eſt vel pſtita emptoꝛi a vẽditoꝛe ſit ea

cõditione · vt ſiab eo euincat᷑ vẽditoꝛre/
ſtituat eſtimationẽ reiĩ duplũ · velĩſim/
plũ ꝓut inter eos pᷣus cõuentũ eſt.

Cautionũ aũt alię multę pñt eſſe ſꝑẽs· vut
ad diuerſas materias applicãt. Pñ ſie.

in tractatu libelli ti· ð pigneribꝰ. S· ſeqt ·
vbi q̃ſdã alias ſpẽs cautionũ ꝓſequit᷑.
Cautio de dãno infecto eſt ꝗ̊ ſſtat᷑ cũ tna

domus ruinoſa minat᷑ do mui meęg ruinã

Vl etiã pſtat᷑ m quoſdã cũ timeo ꝙ ali/

qs mihi inſidiet poſſuʒ agẽ vt mn pꝛeſtet

graphuz.· pñnt Ddici ſa⸗

cautionẽ ne me offendat.

Cautio de oꝑe molięndo quam pſtat üle

qñq; cui nüciat᷑ opꝰ nonũ ·ſ.qꝙ ipſũ opus
emoliat᷑ ſi cõſtiterit eũ ĩiuſte ędificaſſe
Cautio de vſufructu in q̃ de duobꝰcauet᷑
ſcʒ ꝙ vſufructuarius re nõ male vtat · et
qꝙ etiã vſufructu finito reſtituat qð ex re
ipſa ſuꝑpextat.

Cautio qua heres canetipſilegatario cui,ʒ

heres dat fideiuſſoꝛes legatario de lega⸗/
topſtando¹ßlb
Cantio qua legatariuſ cauet hęredi eſt illa
qua legatarius ſatiſdat hęredi ·vt ſi falci/
dia locũ habʒ ꝙ amplius noie legati re/
cepit qᷓ ratio legis falcidię patit· id hęre/
Di reſtituat·

Cauntio arrogatoꝝ qua arrogatoꝛ ſtipula/

tur ſeruo publico qð reſtituat arrogato
ã̃ ab eo habuit vel eis ad quos puẽtura
int ⁊ ꝙ dabit ſibi q̃rtam parteʒ ð boniſ
ſuis ſi eũ ſine cauſa emancipauerit ſeu ex/
hęredauerit.

Cautio qua cauet᷑ ei cnireſtitutio fieri de/

bet ꝑ quã rogatreſtiiuere bona alicuinſ

ſi ſine liberis deceſſerit · quicͥd pꝰ moꝛtẽ

de hęreditate extabit · cogit᷑ cauere illi cui

cebet fieri reſtitutio ꝙ ſuat ei q̃rtã ptẽ.

Cautio mutiana a Mutio iuriſcõſulto di/
cta eſt· ⁊ habet fieri ĩ vltimis volũtatibuſ
I coĩter pᷣm doc·nõ in cõtractibuſ.Et fitĩ
cõditionibus negatiuis: pnta ſic dicẽdo
Si Citius capitollã nõ aſcẽdentt · ſi ſeruũ
nõ manumiſerit lego eidecem · mutiang
cautionis · ff. ve cõdi:⁊ mon.

Cautus · a · i · i· q ſibi cauetaſtutꝰ. callidus

gnarus. dẽ a caueo · ⁊ pot eſſe nomẽ vel

participiũ. In gręciſmo ſic di · Cautũ ꝓ/

nuiſũ · cautũ ſignat q̃ʒ firmũ. Item cautela

dimi eſt · ettñ qñ q; ſupabundantiaʒ im/
poꝛtat · vt cũ dꝛ. Qnbũdãs cautela nõ no⸗
cet . l. teſtamẽto in fi· C· ð teſta. Iñ cante/
loſus · i · puidꝰ.circũſpectꝰ vłplenꝰcautel.
Cauꝰ.·a.i· Dẽ a cauo · as· Et ẽ cauũ natura
cauatũ manu. Et cauus ui · ſſtãtiue pꝛo
cauna vlł foꝛa mĩe. Iñ cauitas· Et ꝑ ↄpo/
ſitionẽ ↄcauus · a ·ũ · in eodẽſenſu.

ce

cula · fe p· ẽ genus ſerpẽtis · ſic dicta · aꝛẽ
parua? nõ habet oculoo.
Cecuma · fp.i:noctua · a cecus dꝛ.

Cecus ·a· i·qͥ neutro oculo videt·⁊ dicia

ccco · as. vel dĩ a careo · qꝛ caret viſu. Iñ
cxęcitas · atis · Itẽ cccus ↄponit᷑ cũ ſemi· vt

ſemicecus · a· i · i. p Dimidia pte cecus ·
Ceci · · n· Seſt quoddam inteſtinũ/ dꝛ a
cecus · q eſt ſine foꝛamine ⁊ exitu ·qð gręci
tiloneutron dienant.
Cecuta ·f· p· ẽ genus fiſttule.
Cecuticen · cõ :t᷑·q canit ĩ tali fiſtula.
Ceda·pp·i:charta: In cedula.i:pua char/
Cedar ẽ nomẽ locividelʒ regio ſarace/ (ta
noꝝ trans arabiã ſita Dn ꝓpheta. Ma/
bitaui cũ ha bitaͤibecedar. t cedar fuit
filius Hiſmael: interpꝛetat᷑ tenebꝛę vel
Cedes · dis · ſ.t· · ꝓberatio vel in/ (meroꝛ
ciſio velocciſio· ⁊ dẽ a cedo · is· In cede/⸗

cula · i · pua cedes.

Cedria·fp·ẽ vngnẽtũ factũ qͥ aſſeres lini /

ti nõ putreſcũt. vel tꝑe vel vermibus .
Cedron·nomẽ flunuij vel loci:⁊ interpᷣtatur
tenebꝛęg. Et nota ꝙ cedron Joãnis.282
eſt gtus plis gręcus.Et eſt ſenſus.· Crãs

toꝛrentẽ ꝗᷓ dꝛ cedron.i:cedroꝝ:a noĩatur
ſic ꝓpter multitudinẽ cedroꝝet eſt ſus

oꝛientẽ ꝓpe hieruſalẽ · Vel hm Joſephů
Cedron eſt vallis vel toꝛrẽs iuxta Hieru/
ſalẽ ad oꝛientalẽ plagi.

Cedrꝰ. Dꝛi· f.s·i grboꝛ quã gręci vocãt ce/
Dꝛon.qð eſt arboꝛ ardẽtis huoꝛis:⁊ im

putribilis. Itẽ ſm Iſidoꝝ. Cedrus eſt li/
gnũ iocũdi odoꝛis ⁊ diu durãs ⁊ nu qᷓ;a
tines aut teredine ·. i· lignoꝝ verme exter/
minat. Dñ ꝓpter eius dura bilẽ ꝑpettui/
tatẽ ex cedris fiũt lacunaria in regum pa/
latijs ⁊ in tẽplis. Huſus arboꝛis gumivl
lachꝛyma dẽ cedria: ꝗᷓ ad cõſeruationeʒ
libꝛoꝛũ ſũme ẽ neceſſaria. Nã libꝛi ex hac

lachꝛyma liniti:nec a tineis coꝛrodũt᷑:nec

tempe ſeneſcũt.Naſcit᷑ in terris africa et
ſyria: ⁊ maxime monte libani. Et vt diẽ
Kabanus ſupꝑ plſalteriũ· Cedrus ẽ arboꝛ
altiſſima· oĩum arboꝝ dña ⁊ regina · Eſt
etiã aſpectu pulcra · ſemꝑ retinẽs viroꝛeʒ
ſuũ:⁊ iſuꝑ odoꝛifera· cuiꝰodoꝛ fugat ſer/⸗
pentes ⁊ oĩa venenoſa · Iñ cedrinus· a · ü
l. de cedro exiſtens ·
Cęduus·a ·ũ⸗venit a cedo qð ẽ incedere.et
dꝛ ſilua cedua:·ꝗᷓ eſt apta ad ſuccidendũ ·
⁊ cuiꝰ arbuſta recreſcuũt. Et ita ſumit᷑ ĩ iu/
Ceila · le · pe · coꝛ qdã locus ẽ ſic dictus.
Cęlamen .n·t.⁊ cęlatura.ꝓ eodẽ·i:ſculptu/
ra vel pictura.Et dicũta celo· 4s.
Celeber · m. t· H celebꝛis · ⁊ hoc bꝛei.feſtiuuſ
ſolenis. ſãctus · deuotus .· frequẽs · frequẽ/
tatus. Et ꝓpꝛie ille locus dꝛ celeber quia

mltis ẽ frequẽtatꝰ. vel vbi celebꝛia agut

es. ſ. Dij · Dꝛ a celũ ·

vyt foꝝ · eccleſia. Et coꝛ le. Vñ Ouid · in 5ͤ

e arte amandi. Dt redit atq; frequens

longã foꝛmica ꝑ agmẽ. Sicruit ad cele/

bꝛes cultiſſima ſęmina ludos. Iñ celebꝛi/

tas · tatis · · ſolẽnitas. frequẽtia cõnẽtus.
Celebs · bis · cõ.t· i· celeſtẽ vitã ducẽs · ſcilicʒ
virgo vl caſtus ſine ſollicitudie ſeculari

vel vir caſtus ſine vxoꝛe · Dñ quidã · Si
mẽs ſigua manus tibi ſit celeſtis anus ·
VHiuas ſecure clauſtꝝ nõ ſit tibi cure·

Celer · hic. ⁊ hec ris⁊ hocre ·i· velox·⁊ ↄpa/

rat · celer · ioꝛ· rimus · coꝛ · ce · Gſʒ celer ſb/

ſtantiuũ ꝓ ſeruo Rhomuli ꝓd. ce· Et cõ/
ponit᷑ cũ ꝑ · vt pceler:⁊ cũ pᷣ: vt pceler.

Celeriuſculusa.i/i·aliqntulũ celer.
Celeſtis · cõ·t· ⁊ B ſte · i · celicꝰ. q̃i ſtãs ĩ celo·

Celeuma ·matis·ntẽ clamoꝛ nauticus· qꝛ

ad cęluz efert · Vꝛ q̊ generalit ꝓ qlibet
clamoꝛe Mieremie· 48½Qequa ꝙ calca⸗

toꝛ vug ſolitũ celeuma cãtabit. In celeu/
maticusa ñ · qð cõponit᷑ꝓceleumaticus

ei·.ſ. pes metricus cõſtans ex q̃ttuoꝛ bꝛeui/
bus ſyllabis ˖ qꝛ ad talẽ clamoꝛẽ deſcribẽ
Dũ fuit iuẽtus· Pñ· Quattuoꝛ ipſe bꝛe/
ues ꝓceleumatice ſerues· autẽ dꝛ ce/

leuma qᷓi calcantiũ omai:cantus etymo/

logia ẽ ᷣm Hug· Pap· vo dicit. Celen/
ma clamoꝛ nautaꝝſiue carmen ſup moꝛ/
tuos vel ſuꝑ lacum · On.Dicas celeuma
quã dat vindemia cantũ:Editus a nau/
tis clamoꝛ celeumavocart ·

Celibatus · us · ui · · vYginitas· caſtitas.·
CLldlicola . cõ · p· pe · coꝛ · à colit deos vel celů

vel qͥ in habitat cglũ · vt deus · Itẽ celicolę
licolaꝝ facit ꝑ cõciſionẽ cęlicolũ:qð ma/⸗
xime fit in compoſitis ⁊ patronomicis· vt
graiugenũ.capꝛigenũ oĩgenũ:euandrũ:
dDardauidũ. M

Ectg elicus · a i ck. coꝛ iecgleſtis · a celum.
Cbelidon ·i·hirũdo . qꝛ in cęlo ⁊ in aere cibũ

Chelidonia ·f· p· eſt ꝗdã herba ·ꝗq̃ erũpit in

aduentu hirudinũ· vel q; pulli hirudinũ
ſi patient᷑ ĩ oculis:mat᷑ ex hac herba me/
Teri d ⁊ ſtatim viſum recipiũt· Itẽ che/
lid onia ẽ quędã gẽma ex hirüdinũ colo/
re vocata · ꝗ ⁊ chelonites dẽ · Iñ h̊ cheli⸗/
do niacus · ci· gladius lati ferri· cuius mu/
cro Duplex ⁊ bifurcatus in moduʒ caudę
hirũdinis foꝛmaff··
Celigena cõ· p· Re vorigenifuse Dijs ·
Celites · celitũ·· ge · plalit· vitã celeſtẽ agẽ/

—

Celiũ · n. s· idẽ ẽ qð celteſ qð vulgo celionẽ

n
heng
Nd ⸗
elebei
nans,

ſclcg

allne
iS
tanns.
ur.
19 a/
E⸗
.
le.
igicch⸗
nangg
Pqlbet
calca,
nccken/
umnmggicns
nordui
ſbe⸗
ſpſebee⸗
ni dice⸗
eymo⸗/
Allen/
omo/
cleuma
ann⸗

Aci
gnn
oncg,
cuunani⸗

½
gecba

aipen
birücinn
Fide/
ni colo⸗
ibcheli/
giusmn/
R

dis
geſt 5

ocht

el ſcapellũ vocat.

Calon an eo go e ar in ea abi⸗

tãtes. In cellula ·i.pua cella. t cella eti/
am dẽ cellita te · i· ſtudẽs vel ſtãs in cella.
Cellariũ · n.s· Dꝛ a colligo · gis · qꝛ in eo col/
ligunt᷑ miſteria mẽſaꝝ vł neceſſaria ꝗᷓ vi/
ctui ſuꝑſũt.Et ẽ cellariũ paucoꝝ dieꝝ · H
ꝓmptuariũ longi tꝑis· Iñ hic cellarius
⁊ hic cellerarius.i·cuſtos cellarij.
Celoxocis · f. vel hec celonis huius celõis
i.velox nauis a ad miſteriuʒ claſſisapta.
Vñ Enniꝰ. Labit vncta carina ꝑ equo/

ra alta celõis. Iñ ̊ ⁊ B T celox·i.velox.

Celſus · a·i · i. altus · qſi celeſtis· et dꝛ a cello
lis · vel a celo · quia ſublimis ſit⁊ altꝰ.⁊ cõ

nit᷑ cum ex· ⁊ dꝛ excelſus. Iñ celſitudo·

i· altitudcdco.
Celtes·tis· m·t· eſt inſtrm ferreũ aptum ad
ſculpendũ:et dĩ a celo· as · p pingere vel
ſculpere. Dn Job · ig? Bel celte culpan/
tur ĩ ſilice. Quidã tñn legũt ibi certe. Del
dDẽ a celleo vel ceciil.
Celtiber nomẽ gẽtile eſt vel ppli. Vñ celti⸗
beri ſũt ppli mixti exgallis⁊ hiſpaniſ.Cel/

te enĩ dicũtur galli:⁊ hiberi hiſpani:inde

Dicunt᷑ celtiberi mixti ex vtra q; gẽte ppli
Et foꝛmat de ſe femininũ ĩ ·a · vt celtibera
Celticus · a · i · i· nobilis · ⁊ Dꝛ a celſus.
Celum n. Ss. Dʒ acelo· as· qꝛ celat nos· vla
cęlo las ꝓ ſculpere · qꝛ ſculptũ ẽ ⁊ inſigni/
tũ varijs ſtellis· vel cõponit᷑ a caſa⁊ elioſ
qð eſt ſol · qꝛ ẽ caſa ſol. Et ẽ celũ eterocli⸗
tũ genẽ · qi ſingulariẽ ge · neu · ĩ plimaſ·
Et ſüt pla nomia idẽ ſignificãtia. Onde.

Ether ⁊ aſtra polus celũ dicat᷑ olympus

. Et celü ẽ ſuba coꝛpoꝛea ſᷣm ſuinaturã ęæt᷑/
na varijs ſtellis ſculpta ⁊ oꝛnata.
Cementũ ·n · s· i. calx ⁊ minutoꝝ lapidũ cõ/

gregatio· ⁊ ceſura lapidũ:⁊ fũdam̃tũ do/
mus . 7 dẽ a cedẽdo · eo ꝙ ceſo lhice ſur⸗

gat · vel qꝛ fit de ceęſis lapidibꝰ. Iñ cemẽ/

tariꝰ.rij · ꝗͥ diſrõit lapides ĩ muro.Cemẽ/

tũ etiã mẽdaciũ ſigt. In cemẽtinus.a · i.i·
ad cemẽtũ ptinẽs vel ce cemẽto exñs.
Cena · fp. dꝛ comeſtio ſerotina.⁊ dꝛ ab a⸗
Lcenon qð ccõe·quaſi a coone veſcẽdi.
Antiqᷣ eni publice ⁊ ĩ patulo comedebãt
nõ ſolitarij ⁊ pᷣuati:ſicut modo:neſingu/⸗
laritas ĩ delitijs luxuriã generaret · vl dꝛ
cꝗna q̃ſi ſcgna· a ſcenon quod eſt vmbꝛa.

Et di Wer ĩſero · ſicut iantaculũ in

mane. Pꝛãdiũ ĩ tercia. Merenda vł an/
tec
Dꝛe

mnia nõa. Abſoniũ pꝰcenã. & na
cccenula · i parna cena. Et cenaticul

aꝛñ ·i ad cenã ꝑtinẽs. Et cõponit᷑ cena Hᷣ

⁊ hec incenis · i ieisnꝰ .qᷓi ſine cxna. Iñ c⸗
naculü · n.s. cgnatoꝛiũ: locus cęnãdi ßim

Hug · Pap̃· vo dicit. Cęnaculũ domus
ſupioꝛ pꝓs dictũ a coione veſcentiũ. Iñ ⁊

cꝓnobin · bij· cõgregatio mitoꝝ. Iñ cęna /

tariꝰ.m.sS.⁊ Dꝛ ille qͥ victũ mãibꝰ ꝗritat.

Cenith ẽ pnctus ĩ firmamẽto directe ſuxò/

poſitus capitibus noſtris.

Cęenobates · tis · m · t· q pter cęnã ſup funẽ
ambulat. Sʒ potius p·s· debz ſcnbi · vi

Ccæ loco ſuo.

₰

Cxenobiũ dĩ a cgnon qð ẽ cõe.⁊ habito · et

idẽ eſtqd monaſterium ·ſ.cõis habitatio
plimoꝝ vbi ſũt płes cõgregati ĩſimul ad
cõiter habitãdũ ⁊ comedẽdũ. Iñ h̊ ⁊ hęc
cgnobita · te · qui vel qug illũ locũ inhabi/
tat. Quidãa tñ ſolẽt ſcribere H̊ nomẽ ꝑ·ſc.

vt dicat᷑ ſcenobiũ:a ſenon qð ẽ vmbꝛa

qꝛ tałlocus ſolet fieri ij vmbꝛoſis locis ⁊

nemoꝛoſis. In ſcenobita · c· p· ꝑ· ſc. In

Papia ſcribit᷑ ꝑ.c cenobium ⁊ cęnobita
Vñ dicit. Cenobitę genꝰ monachoꝝ qͥs
nosĩ cõi vinẽtes poſſumus appellare.
Cęnodociũ ·n· s.i· domus ĩ qua cęnãdi re/
ugiũ ẽ pauperibus ſcilicet hoſpitale. Iñ
hͥ cnodociariꝰ.i:elemoſynariꝰ.⁊ H̊ ccno/
dociaria eius vxoꝛ vel elemoſynaria. Sʒ
H melius ſcribũt ꝑ · x · vt dicant᷑ axenos.
vt infra dicet᷑ in · x· Ia.

Cenodorus· m·s. cenodoxa · xe · qͥ xel

eſt cupidus vel cupida cenoſę vel vang
glie ·. mũdanę. In hęc cenodoxia:i:vana

gloꝛia · ſicut ẽ mundana gloꝛia ᷣm Hugꝗ⸗

Pap̃ · vᷣ dicit. Cenodoxia ·i: iactantia
ſeu vana gloꝛia.
Cenodoxus · inanis golꝛię cupidus.

Cenofactoꝛia · fp· ars eſt illon q opant᷑

ceno · i· luto · Aci.i? dꝛ · Scenofactoꝛia
ꝑ · ſc.⁊ melius vide infra ſcenofactoꝛia.
Cgnomia · mic · .. · · cõis muſca · a cenõ qð
Eſt cõe · Iſcribit᷑ ꝑ · oe · vom Pap· qui dicit.
Cęnomia canina muſca ſed oĩo moꝛdax.
Scribit᷑ etiã Cynomia ꝑ·y· ſed in alia ſi/⸗
gnificatione.

Cxgnon vel cgnos gree · latine nouũ vk cõe

vel mixti·
Cenoſus.a·i.i.fetidꝰ:ſpurcꝰ.lutulẽtꝰ.hir/⸗
coſꝰ.· Iñ h cenoſitas · i· fetoꝛ vel lutulẽtia ·
Cenotaphiũ · n·S·ẽ inane ſepulcꝝ·i.monu/
mentũ ſine coꝛpoꝛe:qð còſtat ad mẽoꝛiã
defuncti · Hũc aũt locũ placet eẽ religio/
ſum · ſicut in ea re teſtis ẽ DPirgilius.· Sʒ
Duo fratres Antoniꝰ ⁊ Seuerus contra

ſaiſernnt anon ſentẽtia Hualet · vt · ff D
re. Oini · tatů · S· fi ·

Conouectoꝛiũ·n·s·i: inſtrm cũ qͥ depoꝛtar quoꝝ ptãs dĩ centean.
Centenarius a ·i. cõtinẽs centũ vel habẽs

cenũ. In cenonehum biidem.
Cenſitę dicunt qͥ cenſent · i· cẽſum bẽt ·

„ .

Cenſitoꝛ ẽ ꝗrecipit ſſentatiões collectoꝛũ

coloni a pigneris iure venditis ſdium ſi

cenſus nõ ſoluit᷑· vt · ff. de cẽſi·l·ſoꝛma· S·

illa. ⁊·l. cũ poſſeſſoꝛ·S· cũ ꝓ pecunia.
Cenſoꝛ oꝛis· mit · i· incex· et ꝓpꝛie qͥ iudicat
moꝛibus:⁊ eos coꝛrigit.

Cẽſoꝛinus ⁊ cenſoꝛiusm·s· ꝓ eodeʒ · ſcilicʒ

cenſoꝛ. Dñ Cato dictus eſt cenſoꝛinꝰ. qꝛ

moꝝ erat coꝛrectoꝛ. Et pñt eſſe adiectiua
7 poſſeſſiua· vt Cẽſoꝛis res ires cenſoꝛis
gtẽ pñt eſſe deriuatiua a cẽſus · vt h cen/
oꝛius 7 cẽſoꝛinus·i:ille qui cenſum ſer/
nat vel pecuniim.
Cenſualis · cõ · · et S le · i officia lis qui cenſũ
exigit ꝓuintialẽ· ⁊ qui Oatillu.
Cenſura · fp· pe · ꝓ· i· iudiciuʒ· vigoꝛſeueri/
tas mẽſura vidicta:ptãs ſnia vecus.

Cenſus. us ni· pecunia facultas deſcripta

publice eſtimata· DPicit etiã h̊ cenſus
ſi:qnoꝝ pꝛimonia publice annotata ſunt
xeſcripta vel eſtimata · Inuenit etiam et
cenſus·a· i· participiũ a cẽſeo.ꝗtẽ cenſus
tributũ ⁊ penſio publica idẽ ſũt · vt. C. qui
cau · pig· cõtra ·lei· 7. C. ſi ꝓpter penſionem

pub licã · . ſi accipit. Vel cenſus ẽ penſio

ꝗ ſoluit de ꝓpuentibug,

Centaurus· m.s. dꝛ a gigno vel genitus —
aura. quaſi gẽtaurꝰ.i:genitꝰ ex aura Bi/

qͥdem ᷣm fabulas poetaꝝ xion ſecretan⸗

Junonis eã ĩterpellanit de concubitu ·
cũ filio Jouis foꝛmauit quãdꝗ nubeʒ n

ſui ſpeclẽ ⁊ eã obtulit xioni. quã putãs il/
le Junonẽ ee · effudit ſemẽ in nubẽ·⁊ inde
nata ſunt quędaʒ mõſtra· in media parte

hĩes · et ĩ media pꝑte ſcʒ inferioꝛi equi.Et
Dicti ſunt centauri · quaſi gẽtauri · i· geniti

ex aura. Inde cẽtaureus· añ·? hec cctau/
rea· reę Idam berba m Hug Hap · o
Dicit. Centauri a latinis dicti bꝛeuitate ·
Nam bypocentauri dicẽ debemꝰab by /
po· i · ſu btus.⁊ cẽtaurus equꝰ.qꝛ cuʒ ſupe/

rius eſſent hoĩes inferiꝰerãt eqͥ · Dꝛ ant H
nomẽ ſine mõſtꝝ ↄfictũ fuiſſe· ad expᷣmẽ/⸗
dã huane vite velocitatẽ · qꝛ equꝰẽ velox
Scðm autẽ hiſtoꝛiã xion pᷣmusĩ grecia

cẽtũ milites armatos adunauit.qͥ eqtes

cũ ab indoctis pᷣmũ viderent᷑ſuꝑpequos
vnũ aĩal reputati ex homĩe et equo dicti
ſuůt cẽtauri q̃i cẽtũ armati · velq; cẽtũ erãt

qi aura cito volãtes terrã ↄſumebant.
Centenarij dicunt᷑ Duces vel magiſtri c/

tũ militũ:quoꝝ ptãs d centena.

cẽtum aãnos a dẽ a cctũ vl cẽtenus. Et H

centenarius rij ꝓ tali numero. Et h cẽte /

nariũ ·nij · ꝓ quodã põdere cẽtumlibꝛaꝝ
qð põdus rhomani iſtituerũt ꝓ ꝑfectio/
ne centenarij numeri.

Centenus: a. centũ dẽ et ĩ ſingulari tm̃ va⸗

let qᷓntũ ſuũ pᷣmitinũ . Ged in pli tenetur
diſtributiue· ⁊ diſtribnit ꝑ parẽ numerũ
ſicut bini ⁊ trini vt Iſti incedunt centeni

Itẽ h̊ centenũ·ni ·q̃ddã genꝰ anonæx.ſcilic,ʒ
miliũ co ꝙ in pleriſq; locis ſemẽ erincre/

mentũ frugis cẽteſimũ renaſcat᷑. Onde⁊
miliũ a multitudine fructus dẽ.

—

Cẽteſimusa·ũ·nomẽ ẽ oꝛdiale:⁊ dĩ a cen
Centimanus us ui: dzꝛ a centũ ma (tũ.
nus ᷣm VPꝛiſcianũ in.· G?li · Võt tñ decli /
nari h̊ cẽtimanus.ni.vel adiectiue· centi ⸗

man. a. i . ꝗqᷓ cẽti habet manus· ⁊ coꝛ: pe⸗

Pap · autẽ ſequẽs Vꝛiſcianũ dicit · Cen /

timanꝰa manu copoſitũ eius ſeruabit de⸗
ciationẽ· ̊ cẽtimanꝰ huiꝰcẽtimanꝰ· No/
ta igit᷑ nullũ aliud ꝓpꝛiũ pticipiũ vel ad/
iectiuũ vel mobile qrtę cliatõis eẽ.

Cento· tonis· m. t; Dꝛ a centũ.Et Dicebant
olim cẽtones ꝗ de carmibus Homeri vl

Virgelij ad ꝓpꝛia opera moꝛe centenano
ex multis hincinde compoſitis vnũ ſarti/

ebãt coꝛpꝰad facultatẽ cuiuſcunq; mate/

rię. Sed de cuiuſcũ q; carmibue qcũq; ̊
modo faciũt cẽtones dicũt.Et ccto· onis
dz ſartoꝛ puluinaris · vel velũ de multis

pãnis. vel qͥ facit filtra· vel ipſum filtruum

Vñ Juuenal. Intranit callide veteri cẽ/

tone lupanar· Quidã tñ dicũt ꝙ hic cCé/

to dꝛ feteꝛ veniẽs ex libidinis aſſiduitate
Et etiã cẽto ſit pãnus ille imũdus cũ quo
meretrices tergunt imundicias.
Centra dꝛ poꝛtus egypti.

Centris · is · ·t: eſt qͥda ſerpens infectuoſus

rectus incedens. =
Centrix · f. t· a cẽtũ dẽ vel a cẽto· Et dicunt᷑
cẽtrices meretrices ·i. lupę: multiuirę· Dia/
uolares. nonarię. dicunt᷑ a cẽtũ ꝓprml/

titudinẽ. NVel a cẽtonibꝰ ·i· filtris · qꝛ ex eis
Teſiccabankt · vel qꝛ ſtemant in lupanani

vt locus reddat calidiox.
Centꝝ·tri ·i· pnctũ in medio circuli velalte/
rius rei:a quo ęqualit᷑ diſtat ꝗlibet pars

paritferię vel arcũ ferẽtię quod et h cent?ꝝ

inuenit᷑ indecdi ·⁊ hic cẽiro· tronis.iĩuenit·

(oN
l

—

(art
trd

(Con
pob

ſan
ague
in
me
S
ß

4

cn
Ei
i

tenetur
nanen
d
N
icbina

Pode⸗

in
n (ti.
di
oNe
one⸗
jat Cin
vobit /
/No/
yelac/
dne
eie
tenano
nöſH
zunne,
ichd
N
ANNHns
uf.
teNA
he
ſutate
ilne

3
Pirnott

Snt
tun dia⸗
ippnk⸗
60
awwpan⸗

aln
gibete
A
oviin

=

ſolea. Cernuns etiã dꝛ magnꝰ. infinitus.

Ceroferarius·rij ·q cęreũ poꝛtat· vt acholy⸗
tus · vel qui fert ad vendendũ.
Ceroma.matisnt.quoddã vnguentũ vł
quedã ↄfectio ex melle · herbis cera · qua
paleſtritę capillos ſuos inũgebãt vt eẽnt
labilioꝛes. Iñ ceromaticꝰ. a· i · i· ceroma⸗
te vnctus.
Ceros grece dĩ coꝛnu latine.

Cerotũ.tin·S idẽ eſt qd ceroma vel cõmi/

xtio herbaꝝn ⁊ vnguentoꝝ.

Cerritusa· i· me· pd · a ceres cereris d ꝛ-⸗

terpoſita · r· ne ſi diceret᷑ cerit p vnũ ·r· pu/
taret᷑ a cera dici· qui habet frumẽtũ vlĩ/
ſanus a nimia potatiõe vel comeſtiõe · de
qua qui plus recipit q; natura reqrit· in/
ſanus efficit᷑ſic̃ antiqtꝰ qñ ſacerdotes ce/
reris ei ſacrificabãt ſolehãt inſanire. DVel
dDẽa cerebꝝ. ſ· furioſus ꝗ cerebꝛum habʒ
cõmotũ. Oñ Gꝛeciſmus. Cerritus dicet᷑
quẽ veſania toꝛquet.

Cherſidrus:m.s.qͥdã ſerpens qui alxnatim

modo in qquamodoĩ terra moꝛat᷑.⁊ dꝛ

a cherſon quod eſtterra ⁊ bydoꝛ quod ?

aqua.Etidẽ dẽ chelydrus.Et ab eiſdem
cõponit· ſc a chelon quod ẽ curnũ · quaſi
cherſydrus. Lucanꝰtñ videt᷑ velle ꝙ ali⸗
ud genꝰſerpẽd ſit chelydrus qᷓ; cherſydtꝰ
Icõponit᷑ ſᷣm h̊ achelon quod eſt curuuʒ⸗
by doꝛ aqua· qꝛ ſemꝑcuruat᷑ ⁊ moꝛat᷑
aq̃ᷓ. Iñ chelydrũ dẽ ſignũ vel lapis teres
⁊ longus ⁊ volubilis ad modũ ſerpentis
illiꝰ.quo arca adequat᷑. Pide quod qui/
Dã ſolent ꝓferre has dictiones coꝛrupte
Dicẽtes celſydrus·ᷣ̊ barbariſmꝰẽ ĩ oĩibus
Chelindrus tñ innenit᷑ ſed in alia ſigtiõe
ſquedã figura q̃drata ·ſicut dꝛ ĩ geome/
tria habens ſuꝑius ſemicirculũ.⁊ dẽ ſic a
hᷣdicto lapide vel ſerpẽte. pter eq̃litateʒ

Iñ hic chelindroidos · dꝛ vmbꝛa eq̃liter

creſcens in longum.
Cherſon dicunt greci terram. H
Certamẽ · nt.venit a certo· as.⁊ eſt idẽ qð
pugna vllitigiũ.Et ſũt noĩa pla idẽ ſign/

tia. Dñ:Certamè liteſrixas ⁊ iurgia viteſ

Etcõtentio vel diſſenſio litigiũ qʒ. Aſſit
agonia ꝗᷓ iũgit qgonicãti · Cõtrouᷣſia nec
nõ diſceptatio ciſma.
Certns.·a·ũ· dꝛ a cerno· is. Et ꝓpꝛie cert dẽ
ille ꝗ cernit rem ⁊e qᷓ certificat᷑ licet qñ qʒ
ad alam referat᷑. Et certus cõponit cñ q;ᷓ
vt ꝛcertus · i. valde certus.⁊ cum in. vt
Incertus·a·ũ.i.nõ certus ßᷣm Hug. Pa⸗/⸗

pias yo dict. Certa clara manifeſta. JIñn

certitudo: ⁊ nihil aliud eſt q; determina/⸗
tio intellectus ad mum. .—
Certũ dꝛ a nõ dubiũ. NHPñ ꝓcuratoꝛ debet
eſſe certus:ff· de ꝓcur.·l.ij. Itẽ arbiter cer⸗
tus debet eẽff.· arbi:liitẽ ſi vnus · .ſiĩ·
Duas. Gilr tutoꝛ debet eẽ certus · ff. ð te/
ſa · tute · l tutoꝛ incertus.
Certicõditio cõpetit ex oĩ obligatione ⁊ ex
oiĩ cauſa ex q̃̊ atiqͥd certũ? determinatuʒ
petit᷑.ſiue ex contractuſiue ex cauſa legati
ſiue ſuo noie · ſiue obliget hereditario. Et
ſũt duę certicõditiones: vna generalis in
oĩ cõtractu vbi certũ pꝑetit. tlia ſpãlisĩ
cõtractu mutui . Et licet nulla lex hoc ma/
nifeſte dicat . Põttñ elici ex tex · Inſtit· qͥ/
bus more· cõtraobli · S· i.ĩ fieibi ex eo cõ/
tractu ·ſmutui naſcit᷑ certicõditio·q̃ſi ꝓ/
nomen eo; demõſtret ſpãlitatẽ ĩ mutuo.
Ceruica:cę·f pi:qlapa vel potꝰ colaphuſ
Ceruical·lis.n ·t·i: puluinar anreale:quod
v ceruicariũ dꝛ a ceruix.
Ceruicatus:qꝛñ ·i ſupbꝰ.furioſus: tumax
Ceruicoſus:q ũi:ſupbus:arrogans·
Cerninus · a ·ũ · x ꝓd/iires cerui: vł ð cer⸗
uo:a ceruus: ui.

Cerniſia · ſie · . p. gen potiõis· a cerere di.

Ceruix · cis · f. t· eſt poſterioꝛ ꝑs colliſic gula
ãterioꝛ· ⁊ D a cedo.is· qꝛibi cedũt᷑ capil⸗
li. Ceruix etiã accipit p ſupbia et moxime
ipli.⁊ qnq; etiã in ſingulari. Pnde Job
isꝰ Cucurrit adſuseũ erecto collo et pĩ/
gui ceruice armatus.
Lerułꝰ.la.lũ.pe·coꝛ:i· fluidꝰ inſtar cere · viri.
dis · niger · glancus. Pꝛope qdẽ cerulũ ẽ
viride cũ nigro:vtẽ mare. In ceruleus. a
i · pe · coꝛ. Et vt diẽ Pap· Cerulus dꝛ ipe
coloꝛ. Cęrulens vo qð ex cerulo conſtat:
Itẽ cernlus naturę· ceruleus figmẽtii.
Cernſa quedã materies apta ad pingedũ
quę ex plũbo ſtãnoq; cõficit᷑ m Papiã.
Hug · vo dicit. C ceroma dẽ hęcceruſa
ſe · quoddã genus coloꝛis.

Ceruus eſt aial quoddã.⁊ dẽ a ceros.qð ẽ

coꝛnu. Iñ hęc cerua. Iñ ceruulꝰ.li.dimi/
nutiuñ · · paruꝰceruus. Iñ h cerunla· lę·
Celar dꝛ a cedo ·iscecidi · vłqꝛ abſtractus
ſuit de ceſo vtero mris · vel qꝛ foꝛtit᷑ cecde-
bat alios in hlio· vel qꝛ ᷣmo ſecuit ceſari/
em ſibi · vel qe c ceſarie ſit natus · vel a ceę⸗
ſus di qð ẽ elephas.qꝛi ſingulari certa/
miĩe de uicit elephãatẽ · Et fuit ceſar Juliuſ
pmus impatoꝛrhomanꝰ. a quo quilibet
imꝑatoꝛ rhomanꝰ dictus ẽ ceſar · ſicut et
auguſiꝰ ab Auguſto; Et a celar ceſareus

a ·. 1 5 1 5H ccſariẽſis · 1 6B ſe. Inuenit etia
cęſar aliqñ in pli nüero. Oñ Ouidiꝰ. Cx/
faribus ꝓᷣtus cõtigit añ diem.

ℳ

Celſarauguſta· ſte f· ·.i terraconẽſis hiſpa/

nięoppidũ · a cęſare auguſto factumꝰ no/
mingtuuuam.
Ceſarea · reę· vel ceſaria · rię· ꝗdã ciuitas· ⁊
ut ples cęſareg vel ceſarię noĩatę.

Ceſanies · rlei·f g eſt coma capitis · pꝛie ẽ

Ceſia · ſi · fp · · lenticula. Inde ceſius · a· i·
i.lenticuloſus. Qui enĩ lenticuloſus ẽ co/
loꝛẽ nõ integꝝ interciſu habdet.
Cglo · ſonis · m · t· q ð vẽtre mris cęſo ſcidit᷑.
Cęſonia.nię·ꝗdã carũcula in fronte equini
pPulli · cũ pimu ꝓdit ex aluo vn faciũt muli/
eres qᷓndã potionẽ moꝛtiferã. Itẽ cęſonia
fuit ꝓpꝛiũ nomẽ cuinſdam mulieris.

C gſoꝛ. oꝛisinciſoꝛ. Oñ.·2. Paralipo/2 4
At illi cõduce bãt ex ea cęſoꝛes lapidu.
Ceſpes · itis · m ·t · terra cñ herbis euulſa· vel
frutex · vel vꝓgultũ·⁊ dĩ ſic q̃i circa pedes.

Ceſſabundus·a · i ·i· ſimilis ceſſanti· vel ille
qui ſexe ceſſat.

Ceſſio ẽ iuris ⁊ actionis trãſſatio. Nam ꝑ

ceſſionẽ iura ⁊ actiones ĩ eũ cui ceſſi trãſ/
ferut · qꝛ ſicĩ venditione vel qᷣlibet titulo
alienationis rei coꝛpalis neceſſaria ẽ tra/
Ditio qᷓntũ ad dominij trãſia tioneʒ· Ita
ad trãſiationẽ rei incoꝛpalis·ſiun ⁊ acti/⸗/
onis vtim̃ ceſſiõe· ꝗ ꝓeputatꝙ traditiõe.
Ceſtus · ſti · m · ..· a caſtus: vel ceſto·⁊ hoc ce/

ſton. indecli i. cingulũ veneriſ q̊ accingũ/

tur ⁊ vtunt᷑ in legtimis nuptijs et dꝛ ce⸗
ſton qᷓi caſton · eo ꝙ in ſeminis maritatis
caſtitatis ſignuʒ ſit · Dñn ponit᷑ qñ q; ꝓ le/
gitima copula? maritali cõcoꝛdia vel ca/

Ceſtus · us · ui · a cędo ·cęcidii· coꝛiũ cũ plũ/

bo infuſo · qͥ manus ſugs pugiles muniũt
⁊ ſe inuicẽ cędũt. Ceſtꝰetiq dꝛ baculꝰpu/
gilũ · qͥ coꝛio ⁊ coꝛrigijs ſolet eſſe circũda/⸗

tus. Etiã generalit᷑ arma pugilũ dicũtur

ceſtus · In videt᷑ dici ceſticulusli· circu/
lus ĩ capite cũ aliqd poꝛtat᷑.

Ceſura eſt finalitas dictiõis ĩ pꝛincipio pe/

Dis · it a ꝙ ſequẽs dictio a lõga poſſit ici/
pere vel a bꝛeui · Nõ aũt fuit i pmo pede
q;uis poſſit incĩpe a monoſyllaba dictio/
ne · qꝛ monoſylla ba dictio nõ hʒ aliquid
ante ſe · a quo cedar· licʒ illa cedat · i· ſepe/
tur a ſequẽti · vt ſi dicas. Nò mioꝛẽ vir/

tus ; querere parta ttuuuen.
Ceſus·· i·· ꝑcuſſus· inaſus · maculatus⸗

—

Cetaria · i · vinariaĩ quibuſ cete ⁊ alij piſceſ
ſunt · vel officina in qᷓ liquamẽ ex piſeibus
cõ ficit· ⁊ ðꝛ a ceto.
Cetarius.rij · m.s. dẽ q cetũ piſcẽ capit vel
vYndit · Et inde hoc ceta riũ · rij · locus vbi
vendũt cete· vel vbi capiunt᷑ ⁊ abundãt
Quod ⁊ ipſis ⁊ ꝓ quibuſtibet piſabus
ponitur. . S
Ceteri ·reliqui· ex eodẽ nũero.
Cetheus ꝑ· ꝓditerpᷣtat᷑ abſciſus.
Cetei.qͥ dã ſapietes inuẽtoꝛes boꝝ.
Cethura interpᷣtatur thymiama. vxoꝛ fu/
it bꝛaę poſt Saram. ⸗
Cetus · us · ni . i· ↄgregatio hoĩuʒ·⁊ d q ce/
do ceſſi · pcõtrari qꝛ nõ cedit: vlł melius
dẽ a coeudo:q̃i coetus. Dñ ꝑoe· diph⸗
thongũ de bet ſcribi. Iñ deriuat᷑ h cetus
ꝑ ſolã·e.maſ.gein ſingulari.In plali xo
neu · ge · in decli· Plalit cete hoꝝ cete ꝓ pi/
ſce magno marino. qꝛ copioſus eſt inſtar
ceętus. Dñ · Eſt hoiuz cetus bᷣ viuitĩ eqᷣre

CCE ante %

Chalcos gręce. latine ęs vel fex dĩð.
Chaldęi:interpᷣtat᷑ feroces vel captinãtes
vel quaſi demẽtes ⁊ dicũta Caleph filio
Nachoꝛ fratris Abꝛaę. Dnde dicti ſũt
chaldei qui nũc chaldęi dicũt· s· mutata
Caleph interptat canis · vl q̃i viride · ſiue
coꝛ:qut q̃i oẽ coꝛ.
Cham interpᷣtat᷑ calidus vel callidus·ſiue
caloꝛ aut calliditas. Sð
Chami gręci dicunt bꝛeue ⁊ humile.
Chamos idolũ moabitan.
Chamul interpᷣtat᷑ ſurgẽs doloꝛvel neceſ⸗
ſarnie parturiẽs:ſeu calẽs doloꝛe · qut cali⸗
Ditas parturientis. =J
Chamus .· m.· s· eſt quoddã genus freni vł
pars. 1 dĩ a chami qð eſt bꝛeue⁊ humile
vel chamus capiſtruiẽ6.
Chanaan ĩterpᷣtat᷑ poſſidẽs dñm vel ęmu/
latoꝛ gratię. Sè
Chananeus interpᷣtat᷑ emulatoꝛ vel celo/
tes ſiue paratus aut negociatoꝛ.
Chaos · n· indecli: vel chaon. ⁊ etiã ᷣcha/
us · chai ˖ vl H̊ chaos chaoii: ꝓfunditas:
foſſa · vel cõſuſio · caligo · vlofuſio rerum
vel initiũ reꝝ ·ſ. hileĩ qͥ oĩa fuerũt ↄfuſa ⁊
ↄmixta.⁊ a qͥ oĩa · um Hugl· NPe p· vo di/
cit. Chaos gręci dicut materiã cgli et ter/
ręconfuſam. .
Charrom inte pᷣtatur ira veliracũdia ſiue

o:
ſcher
r
(hoc
(xves
ſa⸗
ſe
eic
(es
chon
Oo
gee
ita
Cer
pon
hoi
Crm
Etinc
ſttn
ta
hen
fub⸗
au
w
bict
ſeatn,
ce⸗
W
herc
ſcnb
Te
n
nit
n
infn
Clemn
l
oree,
inone⸗
onaf
fnof
kmn⸗
gutin
hnin
uc⸗
lri
loohi
prij⸗

lipſe
Ibes

cdpit
ſaus pbi
wunt
N

ſor.
Mafe,

adre⸗
1 lncde⸗
pobdob⸗
ebcens
bixo
acteppi
ckwdtar

aiitit

ptiuites
lepbfilo
dachſüͤt
Sewa

jnge⸗ ſue
irsſe
umil.

enlnnn
rautl/

sffni
abowle

nvlgn⸗

aave lo/

la⸗

gioncc⸗

ghoren

nmmthe,

dinmi

furoꝛ aut foꝛamina. VDñ Tobie · xi? Per.
uenerũt ad charrã quę eſt in medio itinẽ
circa Niniuen.
Cbaſleu ĩterpᷣtat᷑ ſpes eiꝰ. vel ſperãs in eũ.
Cbele dicũt᷑ bꝛachia ſcoꝛpionis ꝓpt᷑ curui⸗/

tatẽ. Itẽ chele · lan · inuenit᷑ p ſigno libꝛ·
qꝛ ex pedibus vᷣginis·⁊ bꝛachijs ſcoꝛpio/

nis efficit. ⁊ Oꝛ a chelon.

Cbelidrꝰſerpẽs qͥdã · vide · Sĩ cherſydrus.

Cbelis · lis · m·t · i · cithara · qꝛ in moduʒ bꝛa/
chioꝝ curuata eſt.

Chelon gręece latine dĩ curuũ .· Vl chelon

grece latine Dẽ bꝛachiũ · ſiue crus ꝓpt cur⸗/
uitatem.
Cberę interpᷣtat᷑ ſalue xel aue vel gaude·
ꝓdncit che. ODñ Verſiꝰ. Quis docuit pſi⸗/
tacũ ſuũ chere i · ſuã ſalutationẽ.
Cbermel.hebꝛaice di: qui ⁊ carmelus mõs
eſt in cõfinio paleſtinę⁊ phęnicis: ⁊ inter/
ptat᷑ molle vel teneruʒ.· ſine agnus tener.
aut agnitio. ſen ſaa circũciſionis.
Cherub.· cherubis · cherubim · cherube · che/⸗
rub:cherube. et płalit᷑ cerubim p omnes
caſus mal . ge · et p · m · ſcriptů · Itẽ cherub
indecli ſingulari ⁊ in pli ꝓ eodem. Iteʒ
hic cherubim indecli · maſ·ge · ⁊ ſcriptuʒ p

m. tm̃ ſingularis nũeri:⁊ ſigẽt vnũquẽq;

angelon de illo oꝛdine · 1 tunc debet dici

Sancte chernbin oꝛap nobis.Itẽ ꝑlłalit

hbec cherubin ⁊ indecli.⁊ nen · ge · ⁊ tmĩ pli
ſcribit᷑ ꝑ·n.⁊ ſigt illũ oꝛdinẽ ageloꝝ:⁊ tũc
debet dici · Sãcta cherubin oꝛatep nobᷣ

Iſm pᷣmã declinationẽ põt dici. Sancte
cherubin oꝛate ꝓ nobis. Et iterptat ple/
nitudo ſen multitudo ſcę· qꝛ illi ãgeli vi⸗
cinius poſiti deo · Diuina ſca ampliꝰceris

* inferioꝝ oꝛdinũ pleni ſunt.

Cherucus ·ci·ſũmitas mali · ſcilicet illud qd8
inſtar vexilli malo ſupponit᷑ et ſm ventũ

mouet. VDñ Lucanus. Inſtabit ſummis

minoꝛ vꝛſa cherucis · Quidã tñ dicunt

cheruci ſũt capita ⁊ coꝛnua antẽnarũ. vel
funes in malo.
Cheruni · ſicti · vel metuẽtes· ſen foꝛmidã/
tes aut inſaniẽtes interp̃tat.
Chidon.interpᷣtat᷑ ſcutũ vel clipeus.

Chilindrios· dĩ vmbꝛa ęqualiter creſcens

in longum.
Chile cñ aſpiratione ẽ labꝝ.

Chilones cñ aſpiratiõe · hoꝛes bꝛeuioꝛibuſ

labijs vocank.
Chimęra.ręeſt quoddã mõſtꝝ vᷣm fabu/⸗
las · habes caput leoninũ · pectus et vẽtrẽ
capꝛinũ ⁊ caudaʒ anguinã. Et p ſilitudi/

cuſſio Dñi.

nez metrix dꝛ chimera. Vñ. Dis reuera
mẽtric ẽ dicta hunzra. Harte leo pꝛima
media caperanguis in ima. Dñ Birgil⸗
in 6? enei: Hoꝛrendũ ſtridens flãmata
chimera· Chimeęra etiã ẽ nauis eneę. HDñ
Nirgilius in §?. enei· Ingẽtẽq; gigasi -
gentiq; molęchimerã.

— T *

—

gignit. Syri eni maſticẽ chion vocant. 2
inde chius. a:i . pe .· ꝓd. ꝗ i pꝛimitiuo coꝛ:
Itẽ chios dꝛ filiꝰ.Itẽ chius · chij.q da lo⸗
cus · de dr Ich· 20· Sequẽti die veni/

Chios· inſula dꝛ lingua ſyra qꝛ ibi maſtix

mus circa chin. Scdm o HPaß· Chiuns

inſula · in ꝗᷓ bonũ vinũ naſcit᷑ qð chiũ oꝛ
in q̊ fons ẽ hebetes faciens.

Choa · eccleſia· vlłↄgregatio interptaBß.

C hobal · ↄdẽnatus: vł ↄdẽnatio ĩterpᷣtat.
Clodoꝛlaomoꝛ.ĩterp̃ᷣtat᷑ q̃i generatio ma/
nipuli: vel q̃i bñs decoꝛẽ manipuli.
Choeleth bebꝛaice · gręce eccleſiaſtes · latie
concionatoꝛ.

Chomoꝛ interptat᷑ laceſſens vł puocãsſi /

ue laceſſiones aut ꝓpuocationes.
Chonenias · interpᷣtat ꝑcuſſus dño · xel p/
Choꝛaula · ./ P. dẽ ꝗq choꝛũ ducit· vel quiꝛ
choꝛo cũ canulis cãtat: q alit᷑ dꝛ choꝛau/
les· ⁊ ex eiſdẽ cõpouit᷑. DHel choꝛaules co.
Ponit a choꝛea ⁊ ago · gis · . q agit choꝛe/⸗
am vᷣm Hug. Hap̃· dic. Choꝛaules · pn⸗
ceps choꝛi· vl qꝗͥ cũ cãnułi· fiſtulis canitiᷣ
Choꝛe· interpᷣtat᷑ cauaria: vł cal/ (choꝛo
niciũ · vel caluus. OWUMM
Choꝛea · rex·f· p·i· ludicrisg cãtilena vl ſalta⸗/
tio · 1 dꝛ qchoꝛus · Pap· vo dicit. Cho/⸗
rea ſonus ludoꝝ·cãtus vłcarmia.
Choꝛeb · interptat mẽſa · vel maſſa · ſiue tẽ/

ptans vel teptatio.

Choꝛeus. interpᷣtat᷑ iracũdus·vłliber: aut

t foꝛamine · „ H
Chboꝛcanus nim· s. Di qui caniti choꝛo·

el cñ choꝛo:⁊ di a choꝛus ⁊ cano.
Choꝛiciſta· idem.
Choꝛulus· dimi:i.paruus choꝛus.
Choꝛusrim.s:eſt multitudo in ſacris col

lecta· Di tñ choꝛus locus vbi canũtqui
in choꝛo ſunt · ⁊ dꝛ a cõcoꝛdia · ¶lij dicrk

q choꝛus deriuat a coꝛona·; eo ꝙ olim in

modũ coꝛonęcirca aras ſtarẽt ? canerenr
ſed melius videt᷑ ꝙ coꝛõa a choꝛus deri/

uetur . Del choꝛus di a coeung. qſi coę/
uoꝝ cãtus.vłſocietas vel locꝰ. Il choꝛuſ

deriuat᷑ hic coꝛusri: quidã ventus colla⸗

teral cephyro · q; ventoꝝ circulũ caudit

quaſi coꝝ fa cit. Itẽ choꝛus eſt que iaʒ

menſura decẽ modiox· ſed hoc ex hebꝛeo
Telſcenditqui vocat᷑ Cors ad ſimilitudi
nem collis · Choꝛia eni hebꝛaice colles ap/
pellant. Coaceruati eni trigita modij in/
ſtar collis vidẽt᷑. et onꝰcameli eff ciũt ſm
Hug. Itẽ cwꝛus ẽ genꝰ muſici iſtrumẽ/
ti cũ duabus cãnis.i.fiſtuł ꝑ vnã recipit

vẽtũ . p alterã reddit ſonũ · Et coꝛus ꝓ vẽ/
to nõ aſpirat᷑· ̊ alijs ſigtis aſpirat.⁊ pp

maʒ coꝛ · ſed ꝓ vẽto ꝓducit. Dñ.Cõſona
turba choꝛus quatiẽs ẽ aera coꝛus.

Chous · cwi . m · g· eſt ps celi · · qua celũ pti /

net· vel ipſũ celu. Ite inuenit chous choi

ꝓ quodã loco· qͥ;

—

curſu venimus chon.

Chꝛemes · etis· ꝓpꝛiũ nomẽ cuiuſdã ꝑſõei/

troducte ĩ comędia quadam Terentij.
Chꝛiſeus· a · i. i · qaureus et dꝛ a chꝛyſos qð
Fauꝝ. In chꝛyſatus. a· i. i. eauratus.
Criſis gręce· laile dẽ ſecretũ vel iudicium
Sed chꝛyſos idẽ ẽ qdq au.
Chꝛiſma ẽ grecũ ⁊ ſcribit᷑ ꝑ·ch·⁊ dꝛ vnctio

.

latĩe . ⁊ ðꝛ a chꝛyſos qð ẽ anꝝ.

Chꝛyſolitus · m. s ·ẽ lapis pcioſus ſimił an/
ro cũ marini coloꝛis ſilitudie·⁊ d a chiy/

ſos quod eſftaenr.
Cbꝛyſopaſſus qͥdaʒ lapis pᷣcioſus viridis
aureeq; mixturę· a chꝛyſos quod ẽauꝝ ct
paſſos qð ẽ wt ꝓpter coloꝛẽ viridẽ·
Chꝛyſopothaſiꝰ lapis pᷣcioſus ęthiopicus

quẽ lux celat/ pdit oblcuritas. Nocte eni

igneus. Die aureus.

Cbꝛyſoſtomꝰ a chꝛyſos qð ẽ auꝑ·⁊ omos

quod ẽ os · dictus ẽ Joannes chꝛyſoſto/

mus. i. qaureũ oo. SS
Chꝛiſteeleiſon· ab eli qd ẽ deus · d qdᷣdaʒ
verbũ grecũ · eleiſon · i· miſerere. Iñ chꝛi/
ſteeleiſon · i chꝛiſte miſerere.

Chꝛiſtianiſmus.micultus ⁊ ritus chꝛiſtia /

noꝝ. dĩ a chꝛiſtianus I mos.

Chꝛiſtianus·ni:Nñ chꝛiſtiãi a chꝛiſto di /

cti ſũt· ſicut a Juda iudęi.Geu ab vncti/

one deductũ ẽ q nomẽ· quod nomẽ pᷣmů
in antiochia 1 PHetri pᷣdicationẽ exoꝛtuʒ

eſt ; vt habet lci · ?x
Chꝛiſticola · · p · pe · coꝛ i. chꝛiſtũ colẽs.
Chꝛiſtus a chꝛiſmate dictus ẽ ·q̃ chꝛiſma/

te vnctꝰ. Chꝛiſma ani grece. latie dĩ vn

ctio· qd nomẽ chꝛiſtus oſim erat cõe ⁊ ſa⸗
cerdotibus ⁊ regibus·qꝛ et hi qͥ vocabãt
ad regnũ ⁊ qui ad ſacerdotiũ inũgebant

Pe regibus habet᷑ Iſaia.Hicite chꝛiſto

meo Cyro. De ſacerdotibꝰ dꝛĩi p. No/

dz Aci· 2i? A recto

HR

lite tangere chꝛiſtos meos. Pñ dñs no)

ſter antonomaſice ꝓpꝛio noĩe dicꝰẽ chꝛi⸗
ſtus · qꝛ verꝰrex ⁊ ſacerdos fuit ⁊ chꝛimma/

te vnctus . i· ſepteʒ donis ſpũſſãcti plena/

rie delibutus.

Chus · interptat ethiops· vel tenebꝛoſus.
Chuſan. interpᷣtat tenebꝛãs donũ · vel ni /

gredo gratificationis.

Chuſaufaſathaim tenebꝛoſa iniquitas vl

nigredo impietatis interpᷣtat᷑.

Chuſi. interpᷣtat ſecretũ · el ſilentiũ· vkar/

canũ ant ꝓfunditas.

CC onte

Ciathus · thi · m · · ẽ quoddã vas ad bibe
pi.Et Duodecim ciathi vnũ ſextariũñ fa/

ciũt. Itẽ ciathus paruus ciphꝰ cratercu/
lus poꝛrectoꝛiꝰ.⁊ coꝛx · DPñ.Exmagnis
ciathis multi periere ſciatis.

