Acer ẽ equocũ ad pla·Hñn.D arboꝛ acer

vir foꝛtis impꝛobꝰacer.· NHꝛo pᷣmo dat en

p reliqͥs tibi dat cris · Et cõparat᷑ acer

oꝛ.cerrimꝰ.q neouet᷑.̊ acer.H̊ acris h̊ acre

Pꝛ etiã acer ſubtil vel acut ingenio· In/

acrimonia ·i.ſubtilitas ſenſus:
Aceratus:a.ũ ·ab acer aceris· dã ſoꝛdidus
inſtar aceris · DWUGU
Acerbus a.i·.iimaturus wxl aſper.
Acernus · a ·i · i. e acere exñns ·
Aceronicus dã qͥ nulli cõicat.
Acerrę.arã · plis nu eri voce · ſinglan ſigni/⸗
ficatione · ſicut thebę athenęẽ nomẽ ciui/
tatis:⁊ d ab a quod eſt ſine·⁊ ceres ea
frugũ:qꝛ apud iſiam cinitatem nõ creſcũt
fruges · qꝛ tra ſterilis eſt ⁊ infeccũda-
Acerra.ſ.p. dẽ tumulus vel vas ad cererẽ
recipiẽdã · in quo thus recipit᷑ · wel qꝛ fert
ante cererem talem deã· xel qꝛ wonit ante
cererẽ ĩ ara· DNel vas ĩ quo thus reſeruat᷑
Vnde· Thuribuluʒ thura ↄſumit · buat
acerra · Et venit ab acer aceris pꝛo arboꝛe
eo ꝙ de acere fieri ſolet ·

Aceruuſ dã ſtrues moles. ↄgeries · cumul⸗

congeſtum ˖ Dñ ˖ Cõgeries. moles cumn/
luſq; ſtrues fit aceruus · Iñ gcemules i.
r g

puus aceruꝰ · In aceruoſus a · · · plenns
aceruis · Itẽ aceruus mercurij m qͥſda ẽ
us argenti viui · Dicit᷑ etiam ſᷣm ph̊os
Aceruus mercurij qͥ ꝓpter eloquentiam
7 diſcretionẽ peſſe me rcatoꝛibꝰ dicebat·
quibus iſta duo ſunt neceſſaria· Et dicit᷑
mercuriꝰ q̃i mercatoꝛũ kyrosi:dñs· Dñ
ambulantes in via vbiſepultus ẽ mercu/
rius: ↄſuetudine hẽbat. ſᷣm fablas lapi/
Tem lacere in aceruũ ipſius: vnuſqſq; in

tonoꝛẽ eiuſdẽ· Ol aceruus mercurij· ſunt

eius venarij· vbi ſi lap ꝓijcit᷑ diſꝑgunt ·
ſic qͥ ſtulto tribuit honoꝛẽ· ODlł dꝛ ędifici/
um vel altare factum in honoꝛẽ mercurij
qui laboꝛat in eo pdit opus luum· Dele
cumulus lapidũ vl fabaꝝ vl venanioꝛũ

ſiue aliaꝝ reꝝ ð qbus ſolet fieri nüeratio

vbi pꝛo vno ſolido vel libꝛa ponitur vna
faba vel lapillus ꝛc·

Acetabulũ ·n·s.eſt vas aceti plenũ:vel ad

accipiẽdũ acetũ paratũ·
Acetariũ idem · co ꝙ poſita in eo domꝰac/
cipit · vel dĩ vas i qͥ ſacerdoteſ huidebãt
quę bebãt offerni vtruʒ accepta eſſent
7ic onea deo vel non· Sumebant enim
ſacerdotes de his ꝗᷓ offerenda erãt poꝛti/
unculas · quas in his vaſis ponebant ad
pᷣguſtandum . q̃i plibanda ſingułquę
libamina dixit Wrntoyſes offerenda i· de
offerendis ſumenda. SM
Acetallũ.n·s eſt vas in quo aceta ꝓbant:·
l vas aceto plenũ· vbvvas ad acetum
recipiendum paratum vt acetarium· vel
vas ĩ quo oĩa liquida ꝓban t·
Kecoh e be quędam.
Acetoſus ·a·ũ·i·amarus:

Acetũ · n · s.· pe · coꝛ · dꝛ quaſi acutum; xel qji

aquatũ · Ninũ enĩ cũ aqua mixtuʒ cito in
huc ſapoꝛẽ redigit · S
Acetuli·Dimii:punʒ acetũ ·
Achab interpᷣtat mater patris· Rexiſrael
fuit ꝗqͥ deuicit Henadab regem ſyrię cum
trigita duobus regibus “
Achademia ·pe·coꝛ. eſt villa ĩ qua Plato
ſtuduit. Iñ achademicus ·i platonicus ·
vl philoſophicus. ”
Achadeon dꝛ velũ maximũ⁊ ĩ media na/
ue conſtituti. èêDMVMU
XAchaia · f· p · D ꝓitia greci
Xcham interpᷣtat coluber inſidiãäs.·
Achantus ẽ grboꝛ in ęggypto ſp frõdẽs vł
herba frõdibus ⁊ ſpinis pleng.
Achantis grece · auis ẽ ꝗᷓᷣ ſpinis ⁊ cardoni⸗-
brus veſcit· ꝗ latine carduellus di·

Achar interpᷣtat᷑ turbatus · vel vallis · xel
tumultus. vel nomẽ ciuitatis eſt.
Acharõ dẽ ciuitas paleſtinęꝗ ceęſarea po/
ſtea victa ꝛt.
Achates . tis genus eſt lapi

fuiſſe comes Ene , .
Achac interpᷣtat᷑ appꝛebẽdẽs dñm·

nomẽ viri · interpᷣtatur robuſtus · et dꝛ

Achea dꝛ mulier greca ·

Atcheus · i· grecus ·

Achei qͥ ⁊ achini

Acheldemacinterpᷣtat᷑ ager ſanguinii· ab
achel qð eſt ager.⁊ emacqð ẽ ſanguis· et
dꝛ ager cõpatus ſanguie chꝛiſti ꝓ nümii
qbus traditus erat

ſolis .
Acheron. ontis · eſt palus infernalis · et dꝛ

aAba qð ẽ ſine ⁊ chere qð ẽ ſalue vlgaude
¶qi nulla ſalus.nullũ gaudiuʒ iinferno eſt
⁊ habet acherõta ĩ actõ · xel ᷑m Hapiaʒ
acheronta in ntõet cõponit᷑ ab a quod ẽ
ſine· ⁊ cherõta qð ẽ gaudiũ:Pñ. Quod

ſine leticia nomẽ trahit h acherõta·

Achile · f. p. pe · coꝛ:qͥdã locus eſt · Onde · i·
Reg262 Ecce Dauid abſconditꝰ eſt in
colle achile. =
Achilles. ꝓpꝛiũ nomẽ eſt. et dꝛ ab a qð eſt
ſine ⁊ chille · qdð ẽ labiũ:p contrariũ :quis
roſſa habuit labia · ⸗
Achini vel achei ˖ qdaʒ gręci dicunt· Dñ
Nꝛatius· Quicqͥd deſirat reges plectũt
Achinus dẽ hoꝛtolanꝰ in villis reſidẽs nõ
habens manſooo
Achioꝛ eſt locus vel ꝓpꝛium nomen viri.
interpᷣtat᷑ tumultus „
Achiron.n.ind ecli: d locus inferni q etiã
Oi ꝗchirontt“
Achirologia eſt dictio impꝛope poſita · vt
timeo requiem ſpero labꝛem.
Achiſis · idis · t·i·auaricia· ⁊ ðꝛ ab a qd ẽ

Achis interpᷣtat᷑ fios ·

Ach itophel interpᷣtat pꝛis ruina: DW
Acholyti grece · dicũt᷑ ceroferarij vł accen/

Tentes latine:qa poꝛtãdis cereis quůdo

legendũ ẽ euangeliũ aut ſacrificium offe⸗
Acia · f.p.eſt defectus viſus:qñſ.homines
aptos oculos hñt ⁊ tñ nõ vident·

Ncidia ·f.p· di idurata mẽt triſticiaqᷓ dã

dis ques ſi s
poꝛtauent crit gratioſus: Del eſt pꝛium

achini dicti ſut · ab achcio filio
Jouis· a q̊ achaia dᷣ·

Acheon grece · dꝛ ſolẽdẽs latie·⁊ dꝛ equuſ

qs laboꝛat vertit in tedium dẽ ab a cis
gręce qð ſonat curavł anxietas vl tediũ

el moleſtia. In acidiola ·i.triſticia· In

cæ acidioſus:i: moleſtus · triſtis: anxius/

Acidus·a·i/pe· coꝛ.i:amarum vt acetum·
Dicũt᷑ etiã vetes acidi:i:ſtupefacti ·
Acies pla ſist· Nã acies eſt ferri ſũmitas:
Itẽ acies ocloꝝ acumẽ· Itẽ acies exercitꝰ
eo ꝙ armarꝰerat ad belluʒ acutis armis:
Vn·Eſt acies oculi ferri belliq; caterua:
Aciela · f. p · pe·coꝛi.pua acies·
Acilus antiqtus nigerſigt· vel qui habet
recuruũ naſũ ſicut auila-· HMMW
AVcinatis pe· coꝛ:lingua medoꝛuʒgladius
militaris eſt valde acutus: etiam di iſta
materies ferri.ſaciariiũü· ðJJ
Acinus · m · .· me · coꝛ i.botrus · ſ.. granelluʒ
qð eſtiĩ grano vuę · Dñ Gꝛeciſmus · C u
Dicas acinũ qð ĩ vna cernis acuti·
Acinũ vel aciatũ dĩ a qbuſdã q̃i aqͥdũ ·ſ
aqua qua lanant toꝛcularia expᷣſſo vino
ẽ vilis potus ſeruoꝝ vel paupeꝝ ·
Acinariũ · n· S.i· groſſę· vel coꝛtices vuarũ ·
ꝗ̊ poſt expᷣſſionẽ ꝓijceiunt·
Acitabula dicũtur muſica inſtra enea vel
argentea pcuſſa ſonũ faciũt grãdẽ·
Acclaſis dꝛ veſtis ad humeros nõ ↄſuta:
Acliuis uis · cõt· vl acliuus · a · i· in eodeʒ
ſenſu ·. i· inclinatꝰ vel ꝑcuruꝰ· vel ſitus loci
Difficulter aſcenſibilis· vt mons ẽ acliuis
Acolabꝰ.m. s· dDꝛ bꝛuchus cum modicum
incipit volare · .
Acoõmentarijs vna dictio ĩdecli· cõ· ge · dꝛ
q vices regis agebat · cuius iudicio legeſ
ſcribebantur ita dicit glo · 2 RKeg 8? n
hiſtoꝛijs vο dꝛ ſcriptoꝛ geſioꝝ tempoꝛis
Etiã ẽ idẽ qð cãcellarius qui in hiſtoꝛijs
ſcriba dẽ · Pĩ ant acõmẽtarijſa ↄmiĩſcoꝛ ·
eris. i :ad memoꝛiam reuocari: vł ↄmẽda/
ri xel cõmemoꝛari excogitare fin gere · cõ/
ponere · mentini · Onde bhm Hug ↄmẽtũ
fraus · mendacium·machinamẽtũ · iuẽtũ⸗
confictum idem ſunt Item cõmentuʒ eſt
pluriũ in mente habitoꝝ in vnũ collectio
Inde cõmentarius ·i· xpoſitoꝛiusa cuiꝰ

dtõ pli vel abltõ. ſ· cõmentarijs cõponit᷑

acõmentarijs · Multa eni illoꝝ noĩʒ ſũt
(teſte Piſciano ĩ maioꝛi) compoſita ⁊ in-/
dedlinabilia · ⁊ ſunt nomina officioꝛum et

magiſtroꝝ· vt Acõmentarijs ·i· magiſter

cõmentoꝛũ · Ecaliculis :i·cuſios vel mgĩ
calicũ. Aſecrei·i· mgr̃ vel cuſios ſecretoꝝ
Abatis · ⸗ batoꝝ vel frugũ· Areſponſis · ·
reſponſoꝝ· Et ſunt multa alia · et ſunt oĩia

eſt ⁊ quicquid eſt ĩ iudicio vebet includi

Aconita · . p. dꝛ berba venenata vłgenuſ

aſpidis venenoſi · Uñ. Quilibet hypo/

crita facietenꝰ ẽ heremita· Mente tamẽ
tacita latet anguis aconita
Acophilus.m·s.Dr pincerna⸗ H
Acoꝛ:n.t.dꝛ coꝛruptio vini vl amaritudo
PVñ · Mucoꝛ panis · acoꝛ vini: rancoꝛ qͥʒ
ednil. Nidot ab aſſata ſit carne ̊ a pede

Acredo dis.f:ti:amaritudo:⁊ ꝓpꝛie dĩ ð
pomis⁊ ſilibus rebus3
Acredula·f.p·ꝗdã parua auis ꝗᷓ alit᷑ dicit᷑
lucinia· De hac dic Cicero:· Et matutios
exercet acredula cantus· M
Acrimonia · f p ꝓpꝛie eſt auſteritas ĩ vultu
vel d viuacias · aloſitas · aſpitas · foꝛti/
tudo · Iñ acrimonioſus · a·ũ·l·foꝛi· ↄſtãs
aſper Ged ſm legiſias acrimonia ẽ pęna
infligit᷑ ſacrilegſic incarceratio vlł exilij
relegatio · C· de ſacroſan· ⁊· l.placet ·

AXcriſia · f. p·ẽ de fectus qñ aliqͥs aptis ocuł

nõ videt·⁊ dĩ ab a qð ẽ ſine ⁊ criſis iudi/⸗
ciñ qᷓi ſine iudicio:quod fit ꝑ viſũ: quod
magi faciũt incantationibus ſuis
Acroceraunia · oꝝ · n· s· plis numeri · dicũt᷑
picula marina naues mergẽtia · ab acros
qð eſt mons:⁊ ceron coꝛnu: et amnis aq̃ᷓ
quaſi mõtes aquaꝝ coꝛnuti ·
Achꝛonicus· a · i · i· ſine tꝑe·et d oꝛtus iſte

n aliq ſtella ꝑ diametruʒ ſoli oppoſita

oꝛt᷑ ſole occidẽte· Et d tal oꝛtꝰ achꝛoni/

cus reſpectu ſolis · quaſi ſine tꝑe ſol.i:non

in die ˖ ðM
Acta dicunt᷑ publicę ſcripturę negocioꝛuʒ

Q in indicio agunt᷑oꝛdinẽ eoꝝ modum ?

figurã cõtinẽtes · Acta etiã qnq; vicimuſ
locũ in quo index reſidetinſiructus cã
cognoſcẽs vbi acta vetegunt · vt quilibʒ

factũ ſuũ andiat vel videat ſuum con/

ſequat᷑ meritũ ·qͥ locus alit᷑ et ius appel/
lat · ff. de iuſti · ⁊ in · l· ge ·S· fe·

— ℳ—

Acten eſt nomẽ ciuitatis ĩ gręcia · ꝗᷓ poſtea

dicta eſt atbenis ·
Actio · onil · . t· dꝛ factio · ductio vłloꝑatio
Plactio ᷣm iuriſtas eſt ius ꝓſequendiĩ
iudicio quod ſibi debetur · Inſii · de acti ·
in pꝛin· Et addunt quidam · quod ſuũ eſt
vel alienum · ita vt iſta Diffinitio includat

oẽm actionẽ tam in rẽ q; in pſonam

illa diffinitio hᷣmiſſa ſolum compbendit
actionẽ ꝑſonalem· Illud autem qð tunʒ
eſt tibi debetur · Si vo quod non tuum

2 4

S
.

Diuſimoge qͥ getit᷑. Et includit᷑in actione

reali ⁊ ꝑſonali:qꝛ ĩ plonali peto mihi de/
bituʒ; In reali vo actione peto gliqd vt
meum·qre hoc verbũ actio ſumit᷑ aliter et

gliter vt pꝛemiſſum eſt ˖ Et nota ꝙ Hyybůͤ

Tebetur quandoq; large ſumitur· Et cuʒ

di · quicquid in indicio tibi debetur. id 7

res quam petis vt rem tnam ſine rei ven /
Dicatione actione cõmodati ·ſine depoſi⸗
ti pᷣm ⁊¶ coĩ ſũ:ti· de eden·circa pꝛin· Itẽ

actio olim dicebatur conceptio verboꝛũ

foꝛmata a magiſtratibus vnde dicebat

foꝛmula vulgaris:hodie autẽ fit ſine im/

petratione ⁊ conceptione verboꝛum ſolẽ/

niuʒ · Nec hodit eſt aliqua differẽtia int᷑

interdicta actiones. cũ interdictuʒ nihilł
aliud ſit ; actio Pꝛetoꝛig· Vicitur ergo
actio ius ciuile vel ptoꝛiũ quo de bituʒ a

te exigẽ poſſum . vel petẽ rem mihi reſtitui
bm xco · goff · de iudi· ilecti · Et ẽ actio
a iure ciuili Inſti · de iu · na · gen · ⁊ ci · S inc

autem ˖ Et m canones actio d cauſa· c⸗
foꝛus · de ver · ſigni · Et m leges actio de⸗
bet poni in cauſa·quia nemo ſine actione
experitur·f de nego· geſt · ſi pupilli. in fi·

PHꝛohibentur tamẽ attentius nimis ſb/
tiles actionũ intentationes: vtin c. dile/

cti · de indi· Actionum vo quędã ſuntĩ rẽ
⁊ quędã ĩ ꝑſonã· Ecctio in rem dꝛ vendi/
catio rei:qñ aliqs dicit rem de qᷓ agit᷑ ſuã

et adnerſariꝰ Dicit eã eſſemuã · Qñ ꝗ petis

rem aliquam vt tuam rei vendicatione⸗
tũc agis actione in rem · Actio vo in per/
onam d qñ petis ab aduerſario aliqᷣd
tibi dare vel fieri· Item actiones quędã

Dicunt bonęgfidei.ꝗdã ſtricti iun· Actio/
nes bonęfidei dicutur non ideo· qa ĩ eis
debet ſeruari bona fidesqꝛ etiã bona fi-

des buat᷑ ĩ actionibꝰ ſtricti iuris.ſᷣ dicũt᷑

bonęgfidei·qꝛ maxime exuberare debʒ bo⸗
na fides inter contrahbentes ĩ eis· vltra

id etiã yeniũt oĩa acceſſoꝛia· ⁊ ea de qbuſ

nihil eſt cogitatum vt ĩ actione emp. xlI

concractu vendi· Denit etiã id quod ex/

2

q alteni nõ reddit iſtud ad quod tenetur

t naturg contractus veniunt vHomna z
intereſſe ꝗ e bet reſtitui · ⁊ ſic in eis multiũ
exuberat officiũ iudicis pĩguiꝰ q; ĩ actio/

ne ſtricti iuris· Et actiones bonefidei ſũt

decẽ ⁊ ſeptẽ·quę enumerant᷑ Inſti·ð act·

S actionũ· Et cõtinentur in his verſibus
Empti.cõducti: mãdati depoſitiq;. Ni/

gnoꝛa · ciſcunde · cõi · ꝓ ſocioq; · Votis et

pꝛeſſe non eſt actum.videlicet a tpe moꝛe

beredib tutelę omoda- geſtoꝛ · Pꝛeſcri

ptis · vxerbᷣ. cũ eſtimat ate; pmntat Iſte
bongfidei ſunt ſtricti cęten iuris. li? xo
Dicũt᷑ actiões ſtricti iuris: vt actio ex mu⸗

tuo ex ſtipulatu.ex arbitrio ⁊ cõſiles: Etĩi

illis nõ venit acceſſoꝛiũ:nec ea de qbꝰnõ

eſt cogitatũ· vt nõ · Ber · in gloall·Nec

Ihis a tꝑe moꝛe q alteri nõ reddiditillud
ad qð tenet᷑ de natura contractul veniũt

Damna ⁊ intereſſe ꝗ̊ dicunt᷑ reſtitui · Iteʒ
actionũ realiũ · alig cõpetut ꝓ rebꝰcoꝛpo/
reis· ⁊ ſic habet locuʒ rei vendicatio· alię

ꝓ incoꝛpoꝛalibꝰ ꝓ ſeruitutibꝰ adqͥrẽdis
ſeruiendi ⁊ efendẽdi · et ſic ↄꝓpetunt duę

gctiones:quarũ vna vocatur cõfeſſoꝛia⸗

alia negatoꝛia · Item nota ꝙ actiones p/

ſonales vſq; in metas triginta annoꝛum

extẽdunt᷑·vt.C. dæ cõſti·pec.l.ij· et ibi nõ·
tex · ꝙ poſſibile eſt oẽs res ĩ pecuniã ↄuᷣti ·
C. de ſſcrip· triginta annoꝝ ·l:ſicuti rem.
Meales auteʒ vſq; ad metas quadragi⸗
ta r⸗C. vẽdi · pig · · i · ⁊ĩ glo · ð vtroq;
cauu.
Actio ad exhibendũ dat᷑ cõtra poſſeſſoꝛẽ
Vl aduerſus euʒ qui dolo malo woſſidet
vt rẽ exhibeat .iã publicũ dedncat · ut fiat
aduerſario copia vẽdicandi ſᷣm co · in

ſü .ti ad exhi.ĩ pin
Actio arboꝝ furti ceſan babet ↄdẽnatiõʒ
aduͤſus ei qͥ arboꝛes furtim cedit inſcio ⁊
inuito dño:⁊ cõpetit contra ipſũ dãnum

Dantem ad duplum damni datiĩ quo

caſu huic etiam competit actio leg aqᷣlię⸗
ita tamẽ vt deducere pꝑ ſſit a cõdẽnatiõe
ꝓꝙpactoꝛ cõſecutus ẽ altera actione· vt · ff⸗
arboꝛ · fur · ceſa · l· i·
Actio caluiſiana eſt ꝑ quam reuocãtur ea
QA in fraudẽ patroni libertꝰ alienanit: vbi
etiam locũ babet actio fauiana · ff. ð iure
pa · l.ſi libertus · pᷣm Pla · =
Actio fauiana ⁊ pauliana ſic dicta ſũt ab
gutoꝛibꝰa earũ inuentoꝛibus. Et habent
locum qñ debitoꝛ in fraudem creditoꝛis
alienauit ea ꝗᷓ alienata fuerunt creditoꝛi
vt reuocet᷑ ipſa alienatio

Actiones ciuiles ꝗ ſunt⁊ quot · videĩ ſpe·

ti · de act. excep ꝓponen . S. poſtremo · Et
qñ q; diſtiĩguitur actio ciuilis contra cri/

mialẽ tunc idem eſt qð actio intentata
pꝓ aliquo itereſſe · Qnqʒ diſtiguit᷑ cõtra

ſtoꝛiam · tũc idem eſt qdð actio ſatiſfacto/⸗
ria directai re · Nꝛetoꝛia auteʒ dĩ ꝗᷓ dat᷑

officio iudicis ·

Actio cõmodati directs competit eid rem

aliquã cõmodauit ↄ cõmodatariũ ad re/
petẽdũ ipſam rẽ: vt ei res ad eiꝰacceſſiõeſ
reſtituãt᷑.facto ⁊ expleto vſipt quẽ cõ/
modata ẽ ·ffcõmo ·l·i.pᷣm Pla.
Actio commodati cõtraria ↄpetit ei qͥ cõ/
modatũ accepit ĩ eñ ꝗq commodauit. etĩ/
peẽſas ĩ re acocommodata factas · veluti ſi
egrũ ſernũ curauit· qðᷣ nomie cibarioꝛuʒ
imꝑædit·nõ repetit · f· cõmo .l·in rebus· S·

—

wonc SÄ△cee.
Actio cõmodati vtilis cõpetit vbinon eſt

vere cõmodatũ ſ interpᷣtatiue· vt ſi ami /

cus ex confidẽtia rẽ amici ex ꝓpꝛia autoꝛi⸗
tate accepit · H H

Actio cõfeſſoꝛia eſt quę cõpetit ei q dicit ſe
ha bere ius vel ſeruitutẽ ꝑ fundu viã eũ/

di vel agedi vel altiꝰędes ſuas leuãdivł
quãcũ q; aliã ſeruitute ĩ re ipſius · etiam ĩ/
uito eo · Et H̊ actio dĩ in rem: qꝛrem tuaʒ

coꝛpoꝛalẽ · ſ.ius eundi ꝑ fundũ ꝑetis q;uii

ipſa ſeruitꝰſit incoꝛpoꝛal· vt · ff· ſi ſerui vẽ/
Di .l. ij ĩ pꝛin· Di etiam confeſſoꝛi· qͥa ex
verbaffirmatiuis cõſtituit᷑ ⁊ eꝰ vᷣria verbᷣ
negatiuis ꝓponitquę dẽ actio negatoꝛia
BVn actio negatoꝛia cõpetit ei qͥ Dic ali/
quẽ non habere ius vl ſeruitutẽ ad aliqͥd
qð facẽ volebat alt᷑⁊ ipſũ ꝑ hãc actionẽ
ꝓhibet · vt qñ dñs fudi itẽdat adũſuʒ te
ſolitũ ire ꝑ fundũ ſuũ dicens· Non ẽ tibi
inus ire ꝑ fundũ meũ · Et H actio ſilit᷑ ĩ rem
dD q; dñs fundi vendicat libertatem qñ
ipſam intendat verbis negatiuis dicens
calt᷑ nõ hʒ ius eundi vel agẽdi ꝑ fundũ
luũ nec altiꝰędificãdi ędes ne lumibꝰſuis
noceat · Et ſic ꝑ hanc dñs fũdi ad h̊ agit
vt fundus ſu dedaret᷑ liber alt᷑ deſiſtat
pꝓhibeat᷑ ne eũ de cetero inqetet · ff. ſerui
vẽdi ·l.ij · T· l.loci coꝛpꝰ.S·cõpetit Inſti·
ce act · S·ecõtra · Et h actio nõ cõpetit de
dominio ſ̊ de iure ſᷣdioꝝ · ſic et cõfeſſoꝛia
vt ĩpall.l· ij · ĩ pn · Et licet hm Pla · dicat᷑
iõ negatoꝛia qꝛ verb negatiuis intentat᷑.
tñ orium notat in.l· ij · .· S· econtra · S· all⸗
Nãã quęlibet eaꝝ.ſ· ↄfeſſoꝛia negatoꝛia
cõt dari pvba affirm Ztiua ⁊ etiã negati
ua · Nõ g ſumũt dꝛnaʒ ꝑ foꝛmã boꝝ ſᷣ
rõne materisg· qꝛ; ↄfeſſoꝛia dat ad tuẽdã
ſibi ſeruitutẽ debitã · negatoꝛia ad tuẽ/
dã luã libertat·
Actio coidiuidũdo dat᷑ int eos qͥ ſine ſo/
cietatenecex cã hęreditaria aliqd cõmũe
ñt vtid diuidat᷑ ſjm Vla· co ·
Actio cõducti cõpetit ei ꝗ cõduxita locãte
Vl locatoꝛe fundi/vel gdiũ:vel domum

et cõpetit ei ad hoe ꝙ liceat ſibi ibabitare
vwelĩ vſu habere rẽ cõductã · Etiã cõpetit
contra locatosem ſi aliqͥs expenſas vtiles
l neceſſarias ibi fecerit ·

Actio directa eſt qñ aliqͥd directe ponit in
ius vt excõmodato vel depoſito ⁊ hmõi

Actio vtilis eſt quę dat᷑ nõ ex iure aliquo
Directo ·p̊ vtilit ⁊ ex quitate competit· ut
publiciana ⁊ hmõi ᷣm Pla.⁊ co.
Actio deoſiti directa comꝑetit depoſitoꝛi

dqadg repetendũ depoſitũ et acceſſiões eiꝰ.et

cõpetit i ſimplũ.niſi foꝛte res ſint ĩcendio
ruina· naufra gio depoſitę. q̃ͥ caſu qͥ depo/
ſitũ ſic receperit ſi negauerit ⁊ inficiet᷑.⁊ ðᷣ
hoc conuicat.i duplo condemnabitur . ff
Tepo · i ·S· git Htoꝛ· M
Actio depoſiti ↄtraria cõpetit ei penes quẽ
res depoſita eſt · ad petendũ imꝑẽſas ſi q̃s
circa rem impenderit vt illas repetat vel
Dãnũ datũ pꝑ ſeruũ depoſitũ ſᷣm Pla·

Actio de dolo cõpetit mihi qñ dãnũ dolo

malo alicuiꝰ Datũ ẽ m. vel ſi qͥs adnerſus
me vᷣſet᷑ doloſe conſulendo vel malicioſe

negocia mea admiſtrãdonec ſuꝑeſt aliq̃

alia actio q̃ poſſuʒ exꝑiriff · ð dolo · l. i. S·
ꝓba · Sʒ nõ datur niſi lis duos aureos
excedat· Hęc actio qꝛ odioſa ẽ nõ datur
liberis pentes:qꝛĩ ea Damnatꝰinfamiſ
efficit · Nec liberi ↄ pꝛonos ſed loco eius
actio ĩ factü vbis ſic tẽperãdis ĩ cõditiõe
libelli q̃ nulls ẽ mẽtio doli faciẽda · ff· de
dolo · · ſi oleũ · S· fi · c · · ſe.
Actio de dolo ⁊ furto eoꝝ qͥ mĩſterio cau/
ponũ ſtabulariũ vel nauẽ exercent: datur
aduũuſus ſtablarios nautas. qͥ qñ officio
maloꝝ hoĩm vtunt᷑ duplo tenẽtur quo
TDolo vel furtum cõmiſſuʒ eſt ĩ his rebus
qᷓ̃s ſaluas foꝛe recepere · ff· furti adu: na
can Ra-lliiiii—
Actio de cõſtituta pecunia cõpꝑetit aduſuſ
eũ qͥ ſine ſtipulatione cõſtituit ꝓ ſe vel ꝓ
alio ſoluere · C· de cõſti · pecu ·l. j · Nã oia
ↄſtituere ẽ debitoꝛẽ ſe facere ſm PHla.

AVlctio ĩ rem verſo dat᷑ aduerſus oñm vel

pĩeʒ.·ſi ſernꝰ vel filius pecuniã i rẽ pꝛis vel
Dñni imꝑedit quã mutuo accepit·ff· ð ĩ rẽ
Vr · · i. ĩ pꝛin · 2

Actio de tigno iniücto dat ei cnius tignũ
glieno edificio iñctũ ẽ ab eo qͥ eſtimabat

ſuum tignũ eſſe . Si vo ſciens alienuʒ· id

doloſe fecenit · tenet᷑ ð tigno ĩmiſſo ⁊ furti
⁊actiõe ad exhibendũ nõ ꝙ tignũ cogat᷑
eximere ſed qð interſit pꝛeſtare· ff. de tig ·

iniũc.l.i· ·f· de rei vendi·l. e §. 5

Actio de rebꝰ ecdeſiaſtid vendid.cuſtodi/
bus eaꝝ dat᷑ aduerſus eoſ qui ſacras res
emerũt citra foꝛmã nulla eipactiõe relicta
contra ſacroſanctas eccleſiàs de pᷣcio qð
Ded erũt reꝑetẽdo· Hec aũt actio dat in
factũ cũ res ĩ aliaʒ rẽ ẽ mutata.vt ex phi/
ala factus eſt cyphus · Si voĩ ſui foꝛma
ſit · rei vendicatio habet locũ ·
Actio ð pauperie cõpetit aduerſus eũ cu/⸗
ius aĩial damnũ dedit cõtra naturam ſui
generis · Derbigra · vt ſi equꝰ nõ loci an/
Faliel non inſtigatꝰcalce ꝑcutiat· vel

os coꝛnupetat ex naturali feritate·.Se/⸗
cus tñ ſi inſtigatꝰ vl exloci ãguſtia daãnũ

⁊ederit ĩ hmõi actionis condemnatione
vnit dãni reſartio autiĩ ſolutione venit
ex lege duodecim tabularũ noxę deditio
Vñs enĩ noxali iudicio ſerui ſui noĩe cõ/

nentus pᷣnũ actoꝛi noxe dedẽdo liberat.

Inſtit · de not · act · S. i. Et ſi aimalia noxę
Aedãt᷑ ꝓficiũt reo ad liberationẽ. Inſtii
ſi qᷓ·pan · fe · Di: Et vtrũ malit vt ſoluẽdo

Dãanũ ſufferataut alias ꝓ noxa det aial ·

BP P eũ ſtat · ff· ſi qᷓ· paufe. Di · l.i ĩ. Ppͤn.

Actio de appoſito vel ſuſpẽſo qͥ iter ẽ vul /

go cuius caſus nocẽ poterit· dat᷑ aduſus

eũ qͥ ſgrũda ꝓ tecto ve bʒ id appoſitã

xel ſuſpenſũ q nocere potuit· Cuꝰ ↄdẽ/
natio ẽ decẽ ſolidoꝝ · ff· ð his q eie.⁊ effu·
l. ſi vo · S· ait Htoꝛ .

Actio de effulis eiectis Dar aduſus enz
ex cuiꝰ habitatione vel habitaculo aliqdd

effuſũ vl eiectũ ẽ j iter publicũ · vñ dãnũ
Datũ alicui trãſeuti reſtaurãdũ ẽi duplũ
et ſi liber hõ inde ꝑiſſe dicat᷑i qnquagita
aureos dat hec actio · Si vo nocuent li⸗

bero hoĩ dat᷑ quãtividet᷑ indici e bono
7 lauo. cõpenſatis impẽſis factis ⁊ oꝑibꝰ
qbus ẽ cariturus inutilit᷑· ff· de his ꝗ eie

Actio edilicia cõpetit miij modis· NHꝛimo
ſires vendita ſit redhibita ꝓot᷑ vitiũ ſiue
moꝛbũ:nec tña venditoꝛe reſtituit᷑ pᷣcinʒ
emptoꝛi cũ actiõibꝰ⁊ alijs ꝗᷓ çdiles iĩhibet
Et i hoc caſu eſt perpetua · fl. ce edi · edi.l
ediles ĩ pn.S·i · Secundo cõpetit quãdo
Vngditio fit: vt ſi res vendita nõ placet vt
reddatur⁊ tuncẽ tempoꝛalis vſq; adlx
Dies · ff eo · ti · . qd ſi nolit · S· ſi qͥd ita ve/⸗
nerit · Cercio cõpetit ſi venditoꝛ non vult
tradere ſeruũ vel mancipiũ vel iumentuʒ
cũ oꝛnamẽto cũ qͥ oſtẽderat tꝑe vẽditiõis
ꝓ ipſo oꝛnamẽto. vlut fiat redhibitio rei
pᷣncipal ꝓpt᷑ acccſſoꝛia·⁊ tũc cõpetit etiaʒ

vſq; adlx· dies fe ti.l ediles in pꝛin. S.

Actio de ſuꝑficie rẽ cõpeti

xendendi. Quarto vo ↄpetit qñ eo loco

quo iter ẽ vulgo · habet qs canẽ· lupum·
vꝛſum · apꝛũ· verrẽ. vel aliud animal qdG
nocẽ poſſʒ· ſiue ſit ligatũ · ſine lit ſolutü· f·

e.ti ·. · hi eni · S· deinde aulß
tit ei qͥ ſuꝑficiem
babetĩ alieno ſolo nomine conducti: ad

repetẽdũ ſuꝑficẽ ſi poſſederatff. ð ſuꝑfi

l · ·S· qͥ ſuꝑficiẽĩ fi·

Actio empti cõpetit emptoi adrẽ petẽdã
quã emerat qua venit cõmodũ qð ac⸗

ceſſit · Et ſi qd ĩ ſpãli pacto cõpꝛebendit᷑
hac actione attendit ꝓut quiſch ſibipa⸗
ciſcit · ff. de act· emp.l:exemptoꝛ·ĩ pn-·

Actio ex ſtipnlatu naſcit᷑ cum de recertaia
genẽ ſ᷑ ĩcerta ĩ ſpẽ fit ſtipulatio· vt Inſti ·
pobli.ĩ pᷣn· Nã ſi res eſſet ſimpliciter
incerta · ſtipulatio nõ valeret · ff. e · ti · l. ita

ſtipulatus.ĩ pᷣn· Et ſtipulatio eſt cõcepta

vt cũ te ſpondes dare ſeruũ vel ſwcõdes te

factuꝝ vemũ Et ptinet hęc actio ad acti⸗
ones i pſonã ꝗ oꝛiũt ex ↄᷣctu verboꝝ· Et
nõ ꝙ actio veſcẽdens ex ſtipulatiõe non
hʒ dilationẽ anni ſic actio de dote · . · S·
exactoꝛ · C· de rei vxo · act · · S cũ aũt ·

Actiões ex ↄtractu ſũt ꝗ̊ naſcunt expacto⸗

ſiue pactuʒ ſiue obligatio ſurgat cxte · vt
cõdi:certi:de nu:pecu·:ↄditio certitudia/

ria:conditio ob cauſam ·actio cõmodati
epoſiti · pignoꝛaticia · Siue etiã pſurgat
obligatio ex vᷣbis · ſic ĩ actiõe ex ſtipulatu

qñ res certa ĩ ſtivulationibꝰ deducta eſt·
Sine etiã oꝛiat᷑ obligatio ex lr̃is · de qbuſ
cõditio odio deſidię dat᷑ ĩ eũ qͥ cũ ſpe fu/
turę nuerationiſ ſcribit ſe debere qð einõ

eſt numeratũ · Qumeratiõe aũt nõ ſecuta
inkfra bienniũ nõ repetit chirographũ · Et

eſt ĩitroducta ⁊ excluſa exceptione nõ nu/
meratę pecunię · cũ mime cogat᷑ ſoluẽ qðᷣ
ſcripſitſe vebẽ Siue etiã oꝛiat᷑ obligatio
ex conſenſu.veluti · empti · venditi · locati⸗
conducti:ꝓ ſocio· mandatipſcriptis /
bis.⁊ actio de conſtituta pecunia necnon
actio ĩ factum ⁊ ee iureiuran· Et iſte ſunt
ſpecies actionuʒ in perſonam quę oꝛiunt
ex cõtractu · ſiue re · ybis · lis · aut cõſenſu·

obhgatio oꝛiatt

Actiones ex q̃i ↄtractu ſũt neq; ex pacto

nec; ex maleficio oꝛiũt᷑ſᷣ̊ tn maioꝛẽ habet
cõueniẽtiã et affinitatẽ cũ pact q; cũ ma/
leficijſ· Et ſunt iſte· ſcʒ conditio indebiti:
cðditio liberę actionis· Actio negocioꝛũ
geſtoꝝ · tutele· ſubſidiaria · coĩdiuidũdo·

/

—

—E—

—

finiũ regãdoꝝ · familięberciſcũde. petitio
hęreditatis directa · vtiliſ poſſeſſoꝛia · fi /

eicõmiſſoꝛia ⁊ actio ex teſtameꝝto·actio

ce peculio ·. p iuſſu·⁊ de in rẽ verſoactio
tributaria · inſtitoꝛia· exercitoꝛia: fũeraria
ad exhibẽdũ · ð tigno ĩiũcto· actio ĩ factũ
e rei vẽ · ð panperie · intdictũ qͥn bonoꝝ
vti poſſidetᷣ vtrobi intdictũ ſaluianũ·
Actiones vel obligatiões ex maleficio ſũt
qbus delicta hoĩm coercẽtur ꝗð publicę
vtilitatis intereſt ff· de fideiuſ:l. ſiaureo-
S· fi · · f. ad.l:aqᷣ·lita vulnerat· cũ ſilibꝰ
vt ẽ conditio rei furtiue actio arboꝝ furtt
ceſaꝝ · actio furti·actio vi bonoꝝ raptoꝝ
actio legis aquilię:actio iniuriarũ.quod
metus canlſa· de dolo· actio ſerni coꝛrupti
actio reꝝ amotaꝝ: conditio ob turpẽ cãʒ
interdictũ vnde vi· interdictum quod vi
aut clam· interdictum de libero homine
exhibendo· de vxoꝛe Ducenda ·. de liberis
exercẽdis · interdictũ quoꝝ legatoꝝ· iĩter/
Dictũ ꝓhibitoꝛinʒ neqd ĩ flumĩe ripa ve
publica fiat· necĩ via publica · interdictũ
de itinere actuq; puato ·
Actiones vel obligationes ex q̃i maleficio
ſũtꝗᷓ neq; ad pacta accedũt neq; ad ma/
eficia · ſunt tñ ſilioꝛes maleficijs qᷓᷓ; pactis
vt actio in factũ aduſus iudicè qͥ litẽ fecit

ſuã.⁊ actio ĩ factũ ð eiecᷣ et effuſis:actio

ĩfactus de appoſito vel ſuſpenſo quoꝛum

intereſt:⁊ actio ĩ factũ ð dolo ⁊ furto eoꝝ

q miſteriũ cauponũ aut ſtabulariuʒ aut
nauem exercent
Actio exercitoꝛia co ·ĩ ſů · eti · dat Zhẽti⸗
bus · c magiſtro nauis ꝓpter nauigandi
neceſſitatẽ ↄtra exercitoꝛẽ nauis qͥ mgrjm
naui hpoſuit· quem equum fuit teneri vt
tenetur qͥ inſtitoꝛem tabernę vł negocio
Hpoſuit · ff · de exer · act · . i · Eſt aũt mgr̃ cui

totius nauis ancoꝛa cura mãdatac᷑.l:e.

S.mgrm nauis· qͥ ĩ vulgari lombardoꝛũ
et ꝓuintialiũ comitus d· ⁊ in alemanico
ſiyermã · Nec diſtĩgnitur an iſte mgr ſit
liber vłſernꝰ·maioꝛ vłmĩoꝛ· ⁊ ſibi ĩputat

q eũ ppoſuit vt · . i· Halb.· cui at ↄditio/

nis. Sʒ exercitoꝛ dꝛ is ad quẽ obnẽtiões
q̃tidianę ſeu redditus qſtus. ⁊ vtilitates
nauis pneniunt ·ſiue verus ſit dñs nauiſ
ſiue a dño nauis cõductꝰ.· Heęc aũt actio
nõ da g mgrm nauis ſ̊ ↄtra eũ q mgrjm
nauis ppoſuit ĩ eã cauſam ĩ quã ſpoſitus
eſt expᷣſſe vel tacite ·
Actio eſtimatoꝛia · i · actio hᷣſcriptis verbis

ſic cognoĩata · ẽ actio ꝗᷓ ex eſtigto ponit

gra Dubitatiõis tollẽdę. qñ res eſtimats
vendenda dat᷑· Dubitatũ enim eſt an e
vendito ſit actio·an ex locato:an ex con/
Ducto · an mandati.vt ſi rem meã do tibi
⁊eſtimo vt eã vendas pꝛo decem: inde
decem reddas mihi aut rem · vt nõff· de
eſti ˖ ac.ĩ rub·

Actio et teſtamẽto nõ ſolũ ſcripto bęredi

competit ad petẽdũ hęreditatem · ſed etiẽõö
contra heredem ſcriptum legatarijs ⁊ fi/
Reicomiſlariſs. . coi dele · ⁊ fideicõmiſ·

Actio familię herciſcũde inter eos coòpetit

gcbe hapent baeqſfatẽ viaidenca f.
fa · herq ·l· j: . ij · Et dꝛ familię berciſcũde·
i hęreditatis diuidũde ᷣm ο Mome

cũ di· Illi ſũt de familia Pnami · Qnqʒ

ꝓ ſᷣnitute ⁊ ptãte·vt cũ di·pĩfamiliasſi/
liuſfamilias · H tñ ꝓ ſpᷣſtãtia ⁊ bęreditate
Itẽ berciſco eſt vbũ gręcũ· ⁊ idem eſt q;
Diuido·inde herciſcũde:i:.diuidunde Et
vtimur hoc verbo ſicut repimꝰapud an/
tiquos qui gerundia ſua ꝓnunciabantiẽ
vndo · vt legundo·audiũdo·herciſcõdo.
bm co ſů ·
Actio finiũᷣ regũdoꝛũ competit finibus ad
iſtiguẽdũ vłiudicãdũ int eos qͥ ↄfines
hñt agros vel pᷣdia· Inſti · · act. S· iteʒ
finium regundoꝝ. Et habet locũ ĩ ruſtid

Sdijs tĩ·⁊nõ ĩ vꝛbanis · qꝛ vbana ſᷣdia

non ſüt confini? ſed vicinia · qꝛ parietibꝰ
Diſtigui conſueuere · ſed confinia dicimꝰ
ꝗ adeo ſunt pꝛoxima vt nullus paries in
medio interponat᷑. Item vꝛbana pꝛedia
Dicũt᷑ oĩa ſᷣdia ꝗ hnt ędificia.· etiã ſi ſint
ĩ villa·qꝛ vꝛbanum pꝛędiũ nõ facit locuę
ſed materia habitandi cauſa facta · Dñſi
1 vꝛbe gdificiũ cã nõ habitãdiſed gratia
reponẽdoꝝ fructuũ fiat· dicet᷑ hdiũ ruſti/
cũ . Sʒ ⁊ Hitiĩ ędificijs cõſtituti niſi plu/
rimũ ſint redditꝰ vinearij foꝛte ⁊ ſic alito/
rij· cõtinẽt᷑ appellatiõe vꝛbanoꝝ hdioꝛũ.
ff. de x· ſig. l· vꝛbana · Auſtica aũt pꝛedia
Dicũt᷑ agri nõ hñtes ędificiaa·
Actio funeraria dat᷑ cõtra heredẽ bonoꝝ
vel poſſeſſoꝛẽ · ff · de re . ⁊ ſump · fu · l. ⁊ ſiqs
Sfi· Et dat ei quifuneranit vt nõ hęres
defunctũ · ſed cã pietatis: M
Actio furti manifeſti p᷑ᷣm êco · locuʒ habʒ
qñ fur rem tenẽs viſus vel depᷣheſus fne⸗
rit · ſiue in publico ſiue in pᷣuato vl a vno
vel alio añ q; pueniat ad locũ qͥ ꝑferre rẽ
eſtinauit· Et dat᷑actio furti in qdruplũ

Inſi ð obli angex mal naſ pena ma/
nifeſti. ́
Actio furti nõ manifeſti comꝑetit qñcũq;
pdic modis furtũ nõ manifeſtũ ꝓbatur

Et etiã ſi vidiſti furtũ fieri te tñ abſcõdi/⸗
ſti cũ furtũ faceret ne te occideret:non eſt

manifeſtũ · Et Datur hec actio in dupluʒ
Inſti de obli ·. ꝗᷓ ex mal:nalſ.S· pęgna-

Actiones hęreditarię dicunt᷑ quę tranſeũt

ad bęredes vel cõtra bęgredes ᷣm co·
Item quęab bhęredibꝰ incipiũt vel cõtra
beredes· Ut aũt plene ſciat᷑ ꝗ tranſeunt
ad heredes vel nõ· diſtingue · aut naſcit
actio ex maleficio vel qᷓi: vel et ↄtractn vł
qᷓi ꝓut ꝓſequit᷑ dñs Rgo·ĩ ſ · His acti/⸗/
onibꝰcõ ueniunt᷑ hi q ſuccedũtĩ ius:⁊ nõ
bi qui ſuccedunt in rem· vt donatanij vel
legatgrfjjj.
Actio ĩ factũ adũſus indicẽ qͥ litẽ fecit ſnã
Dat᷑ aduſus indiceʒ·q ꝑ impitiã male in/
Dicauit. tenet ad dãadũ reſtituẽduʒ qð

p eiꝰſmiam illatum eſt. Sixo dolo malo

indicauit: vere ẽ ex maleficio obligatꝰ· vl
6e factũ vel actione de dolo ad ome

—2

inteſſe ei quẽ leſit · et ĩfamis eſt· Itẽ tenet

crimie falſi q pęnã depoꝛtationis welvl/
timi ſupplicij ↄtinet᷑ p᷑m co Judex aũt
ecclaſticꝰma le ĩiductꝰp graʒ vel ꝑpſoꝛdes
ab executiõe officij ꝑ annũ ẽ ſuſpẽſus ad
eſtimationẽ ꝑti quã lęſit nihilominꝰ con/
demnandus:· Etſi durante ſuſpẽſione ſe
Dininis ingeſſerit · irregũlaris e.nec cũ eo
niſi ꝑ ſedẽ aplicã poterit diſpenſari· vt in
c.ci cterni · de re · iudi · l· 6?
Actio ĩ factum de eo qð certo loco dꝛ vbi
gliqd ẽ ꝓmiſſũ dari certo loco ſi iudicinʒ
Tillo loco conſtitui nõ poſſit· Introducta
tñ ẽ quędã actio arbitraria vt poſſit etiaʒ
ĩalio loco agi · Pꝛetoꝛ enĩ iniqnũ eẽ arbi/
trat᷑ nõ poſſe ↄuenire debitoꝛẽ ĩ alio loco
c̊ᷓ in loco deſtinato ſolutioni· Et h̊ actio
arbitraria ex ſui natura ẽ ſtrictiiuri qua

habita ↄſideratione aliaꝝ actionũ ſiricti

iun · qcqͥd eſſet omiſſũ deberet hꝛi omiſſũ
tf in illa etiã venit qͥcqͥd ęquũ ⁊ iuſtũ vi/
ſi fuerit religioni iudicãt· Et ꝓpt h̊ appel⸗
lat᷑ h̊ actio arbitraria irregular.qꝛ cõtra
naturã alia ꝝ actionũ ſtricti iun ·
Actio ĩ factuʒ ex edicto ſtoꝛis ð alienati/
one indicij mutãdi cꝗ facta.dat ei in cuiꝰ
fraudẽ ⁊ illuſioneʒ facta ẽ alienatio ⁊ ſuis
heredibꝰ· aduſus eũ ꝗAr E alienauit . queʒ
dd ĩtereſſe cõnenit qnti inteſt actorj coꝛã
oꝛdinario vel delegato · de qᷓ Goff · ĩ ſů·

ðalie · iudi·mu· can · fac ·c.i. eo tiĩ glo⸗.
Actio ĩ factũ ð dolo ⁊ furto eoꝝ qn miſte/

rio qs canponẽ aut naueʒ vxl ſtabulũ ex /

ercet ˖ Dat᷑ aduerſus eos qͥ ſunt caupponi

aut naui vel ſtabulo.qͥ qm officio maloꝝ
hoĩm vtunti duplũ tenent᷑ q dolo aut
furto eoꝝ cõmiſſu eſtĩ his rebꝰq̃s ſaluas
foꝛe receperũt · ff.nau·cau · ſtab.l· iĩ Pn· et
ctio ĩ ꝑſonam d conditio qñ contendiſ
aliquẽ dare aut facere tibi opoꝛtere · RNñ

Krmienbmn mt

vo agis vt reſtituatur tibi res tua ⁊ſpãle

nomẽ accipit⁊ in depoſito dĩ ſimpliciter
actio pꝑſonalis ⁊ non cõditio · Hoc auteʒ

nomen conditio inde deſcẽdebat qꝛ oli

iudicia erant oꝛdinaria · et certa verba.
quę opoꝛtnit cõdicii.ſimul dici · vt ſiquis

caderet a ſyllaba caderet a tota cã. Sed

poſtea ille ſolẽnitates ĩ diſſuetudinẽ abi/
erunt attamẽ nomẽ remanſit vt adhuc⁊
pſonales actiones quęſolennibus verbᷣ
interpꝛetabant᷑ ſeu interpꝛetant᷑ ↄditiõeſ
vocent᷑. Et haꝝ actionũ genera quędaʒ
naſcunt᷑ ex contractu· quędam ex q̃icon/
tractu:quędam ex maleficio· ⁊ quędaʒ ex
quaſi maleficio· Et nota ꝙ actio pſonaliſ
nõ ſequit funduʒ.·ff.de contrahẽ· emp ·
vndi:S·. Lucius Citi. Itẽ actio pꝑſonał
ita eſt aff xa oſſibꝰcreditoꝛis ꝙ i aliũ trãſ/
ferri nõ poteſt niſi fixiõe iuris·ff.de pecu·
l.ſi quis ergo

ℳ

Actio in rem dꝛ vendicatio rei ·ſ.qũ dicis

rẽ de qua agit᷑ tuã eſſe:⁊ aduerſariꝰ dicit
vel oſtendit ipſ eſſe ſuã·ff· ð act · et obli ·
l· actionũ genera · Et harũ actionũ alia ẽ
Directa ĩ rẽ actio · vt rei vendicatio:actio

confeſſoꝛia ⁊ negatoꝛia · -lia eſt actioĩ rẽ

vtilis · quę ſunt actiones de do minio nõ

Directe ß̈ vtiles · ꝗᷓ ex ęqtate dãt᷑. qñq; nõ
Tominijs · vt ſunt publicianę quęcx adũ⸗

ſis cauſis competunt:⁊ actio p quaʒ q̃rit

an actoꝛ iurauit · actio in rem ð ſuꝑficie
et actio fauiana ⁊ pauliana ⁊ caluiſiana
Iactio in rem quę competit ĩter Ddñm ta/

bule ⁊ pictoꝛemGunt ⁊ alig in rẽ actiões

I qbus non de dominio ſed de pignoꝛe
gagit᷑·ſicut actio ſeruiana : quaſi ſeruiana-

ð qbus vide loco ſuo·

ctio iniuriaru competit ei quiſiuriã paſ⸗
ſus eſt contra eum qui intulit iniuriã vel

inferri ꝓcurauit et pulſauit vel ꝓberauit

vel famoſũ carmẽ ad alteriꝰ contumeliaʒ

ſcripſit vl recitauit vłquocũq; iiuria ali/
quẽa ffecit.iĩ qua iudex reꝑ tãn ↄdenabit

—

gnuanti actoꝛ iurauerit ſe nolle illã iuriaʒ

ſuſtinuiſſe · pꝛemiſſa tñ iudicis taxatione
Quidã tñ dicũt ꝙ iurare debet potiꝰ de

ſuo ꝑdidiſſe tiñ wel tm̃ q; talem iniuriam

ſuſtinuiſſe · ¶lij dicũt ꝙ ſufficiat eñ inra

re ſic ꝙ nollet lucrari tin vłtĩ ꝓ eo ꝙta⸗

lẽ iiuriã ſuſtineret vel ſuſtinuiſſet ·

Actio inſtitoꝛia bᷣm Eco· datur ei qui cuʒ

aliquo cõtraxit in illa negociatione ĩ qua
hpoſitus eſt · cõtra eũ qͥ ppoſuit aliquam
ſtationẽ vel negociationẽ gerẽdo e con/⸗
trahentibꝰcũ pꝛecoſito · ſine pꝛepoſitus ſit
expꝛeſſus ſiue tacitus · vt · ff. de inſti · act· l·
i· 1·ij · · · ait · S· non tñ · cũ ibi nõ ·

„ Ag⸗ » 1

Actio legis aqlię duo continet capita Vvel

tria · licet vnũ nò ſit ĩ vſu · Pꝛimum capnut

eſt de ſeruis occiſis vel quadruꝑedibuſqͥᷓ

numero pecudũ cõtinent᷑· vt ĩ · l. lege aq

lia · ff · eo · ti · vbi dꝛ de gĩalibus ꝗᷓ gregati
habentur ⁊ paſcũtuxr ·ſicut oues·capꝛxg· et
bones · eqᷣ · muli · aſini · Et hm Labionẽ ſu⸗

es ſ̊ nõ canes.⁊ lõge minꝰ beſtię ferę vrſi

7 leones ⁊c· Sʒ elephantes et cameli qi
mixti ſunt · et iõ pᷣmo capite eos contineri

opoꝛtet · Quo caſu tanti fit cõdemnatio

Aentl plimi ipſa res valuit ãno hſterito
ecundum caput eſt quod non eſtĩvſu
hocnõ ponit · vt · ff· e·el· ſi ſeruus · · S huiul
