* . Latomꝰ.mi.i:cęſoꝛ lapidũ.⁊ dꝛa laas.qd tulus.ſpacioſus·a lato.tas.Nñn.Eſt ãplꝰ
msn, eſt lapis·⁊ tomos.quod eſt diuiſio ſectio latusetiã latus eſt hoĩs pars.Eſtq; pon
sſſchie l inciſio · qꝛ incidit lapides ⁊ diuidit · in · i · gtũs · in eriſq; ſecundi
1Wrnm Zatibulũ ·li· pe · coꝛ · · lgtebꝛa vl obſcuritas Latulcalũli.dimi.i.paruũ latus
bpen Laticoſus · ſa · ſum . i · qq̃ticus vel aqͥſus.vel Lauacrũ ·cri.n·s·i·lotio· ablutio· et coꝛ.pe⸗
Wrhen Latinus.na.nũ.pep· Et ꝓpe (liqͥroſus· naturalit᷑.licx in verſu poſitiõe poſſit eam
Rmin latini dictiſũt italici:a latio vła latio pꝛe ꝓducere.· Oñ Kuroꝛa·. Illud ð lauacro
meihns lauinig · SGʒ ſo ſtea etiã latini dicti ſunt ⁊ allica lingua tenet. UMU
nolb biud alij ex italiã · ſᷣ̊ nõ niſi litterati ꝓpe·qͥ F̃as auatio · onis · baptiſmus · ablutio ·. Pñ
ſeimcpd habẽt latinas· Iñ H̊ latinitas· ta·i: mul/ Ecq.ʒ · Qui bapticat᷑ a moꝛtno·⁊ ite .
ide n titudo latinoꝝ· ⁊ ꝓpꝛietas qua quis dicit rũ tãgit moꝛtuũ .qͥ d ꝓficit lauatio eiuss
Mmuimnig, latinus: vellingua latina Aaudabił 9· t. ⁊ le · qͥ dignꝰ ẽ vt laudet᷑

inun ⸗ QZatini dicebant᷑ oñ qͥdã qͥ ta erãta dmſis audũ ·ẽ ſententia arbitri·
manumiſſi vt erant iĩvita liberi:⁊ gaude-· Lauerna.nę·ẽ dea latronũ ⁊ furũ

oliteni & moꝛte ſerui erãt·q̃re poſt obitũ eoꝝ nõ po rea. reę. ꝗdã arboꝛ ꝗᷓ nun q;ᷓ viriditatẽ de/
g N terant ſuccedere hęredes eoꝝ · ̊ bõa eoꝝ ponit · qi laudus vt laudea· vñ a laus dꝛ
mlgin tanq; ſernonad vñnos deuoluebant. qꝛ olim cũ laudibꝰea victoꝝ capita coꝛo/
maumm⸗ Zatii · tij. ponit p Aoma. Et vt vicũt hi⸗ nabãt. Dñ laude dicebat᷑. ß poſtea mu
tuglu⸗ ſtoꝛie · Gatnus e grecia Jouẽ filiũ fugiẽs tata eſt· O ·r. di laurea.⁊ ĩde lanreꝰrea
circa fines vbi nuc R oma eſt latuit.T ab reñ.i· de lauro exiſtẽs· vład lanꝝ ptnẽs ·
Nugrſtim eius latebꝛa latium eſt appellata. Nnde Et h laurea· rex·.i· victoꝛia: vel coꝛona de
Ans. QAucanusĩpᷣ. Gẽtibus ĩuiſio latiũ Pbere lauro. Iñ laureatꝰaã i· laurea coꝛonatꝰ
miibir⸗ cruoꝛẽ · Et latiũ põt ibi poni adiectiue · vt Itẽ a laurea dĩ hoclaureũ ·rei· In H̊ lan⸗
lunſeuii latiũ cruoꝛẽi romanũ cruoꝛẽ.· Iñ latie łꝓ reoli.li· Laureũ etiã d remũeratio ꝗͥ cõ/
t· 1 B le · Pñ idẽ in eogẽ · Percuſſit latiale ſeqᷣ bat ex ludo · p 6 laurea coꝛona victo/
1sNenelt⸗ Zatratus eſt vor canu. (caput. res remũerabãt᷑. Laureolũ vo dĩ ludus
Latria · trie . ſantef ſoli deo debet exhi⸗ ille. Et dicut qdã ꝙ ludus ille eſt diſcus
filnhd beri ⁊ exhiber· Et eſt latria qdã vᷣtus car⸗ vel vᷣga ꝗᷓ ſupponit᷑ virge⁊ ibi voluitur.
hand dinalis · et reducit᷑ ad iuſticiã.Cõſiſtit em Vñ Snnena lis · Laureolum velox etiaʒ
iche latria in eo ꝙ reddit᷑ deo qð ſibi debet᷑.⁊ bene lentulus exit ·
ꝓpter h̊ ad iuſticiã reducit᷑ nõ q̃ſi ſẽzs ad Laus.dis ·f.t.eſt ipſa virtus innitens quę
n. s genus · ß ſicut ꝓtus annexa ad pᷣncipale etiã ſine celebꝛatione conſtat· Item laus
in ãꝑticipat modũñ pᷣncipalis · claritas oꝛnamentũ.decus·gloꝛia· nomẽ
inn⸗ Latrienſis · .·t· ⁊ BG ſe ·qͥ latriã impẽdit. Itẽ laudatio eſt ipſa laudantis oꝛatio
umn Zatrina · ne pe· p · eſt pꝛiuatus ſeceſſus · ſ Lauſãs i laudãs. Lauſantesilaudãtes.
Psanſt, cloaca · ꝗᷓ ſatet in domo in loco pᷣnato · vñ̃ Aauticia· ticię⁊ H lauciacięi. epulaꝝ ma/
woen 5 buata di · Oe aũt d latrina qᷓi latratuſ gnificẽtia · Pꝛopꝛie lancię vel lauticię di⸗
gnüchen ani:quia ibi anus latrat·etymologia eſt · cunt delitioſi ⁊ delicati cibi vel mundicię
nnmnof⸗ Super illud autẽ.A· Reg xo. Veſtruxe/⸗ Iñ lauticioſus·ſa·ſũ· ⁊ laucioſus:ſa·ſum
itdit runt edem Haal.a fecerunt p ea latrinas l. delitioſus· Iñ lauticioſitas · tatis · et hec
ſatun⸗ Dieit magiſter in hiſtoꝛijs ·i⸗:ſubt᷑raneos laucioſitas tatisi: litioſitas

Lautus.tatũ · i · lauatus·ta. tũ. ſiue lotus.
7 di a lauoas vel lauoꝛ an·. Itez lautus
accipit᷑ actiue m ꝙ eſt nomen· ⁊ tüctatũ
valet lautꝰquãtũ ſe bñ ꝓcurãs q̃imũde
J delitioſe ſe ꝓcurãs:· Vnde Gꝛegoꝛius·

Aautioꝛes ciboſ qñq; ſine culpa ſumimꝰ

i. pcioſioꝛes vel delicatioꝛes ·

Aacarꝰ. interpᷣtat adiutꝰ· eo ꝙ a moꝛte a

omio fuerit reſuſcitatus;

CA onte

Lea ·leę· xel leena · ne · dꝛ vxoꝛ leonis · Vñ
Job · 4 DBox leeng 1 dẽtes catuloꝝ leo/
nũ contriti ſunt ·
Lebes betʒ · m · g ꝓuus cacabus coquinaliſ

⁊facit actũs ſingularis lebetẽ vel lebeta ·

Inde ſumit᷑ h̊ lebeta · t· p eodeʒ · Bnde

ſebetas:iĩuenit᷑ in plurali nũero. in veteri

teſtamento vt patet Exo.27? Et ꝓducit
pe gei · Vnde Turoꝛa· Dignos pſbytol
credo ſignare lebetas Et nota ꝙ ppe ca
cabus appellatur vas gneum · Lebes vo
vas lapid eum·

Lebenus · dictus eſt JIudas Jacobi.

Lecca · ce · eſt ꝓpꝛietas lingendi: ⁊ dĩa ligo
gis · Inde bęc leccacitas· tatis · et hic lec/

catoꝛ· toꝛis i hęc leccatrix· cis· Noʒ taliũ

eſt lingere · ..
ALechi · ‚ maxilla:.ſicut habet᷑ Judidq/ise
Lechitus · ti · mal · g vas eſt · ſcʒ ampulla ̊
aurichalco · vom Hug· Dapias vo dicit
Lechitus in regn libꝛo:ampulla olearia
Et ꝓdpꝑe · DPñi doctnali dẽ · Et ꝓducũt᷑
lechitus ⁊ hermophꝛoditus;
Aectica cę· i curruſi q̃ defert᷑ lectus:⁊ dĩ a
lectus · Hel eſt coꝛtina circa lectũ · vel etiã
ipſe lectus· et dꝛ tũclectica · ̃m quoſdã·a
lectis herbis · ⁊ eſtidẽ qð thoꝛꝰ.pm HNug

Papias vo dicit· LZectica vꝛ lec imꝑa/

toꝝ · Et ꝓ · pe · Dñ Ouidi · Lecticaʒ dñę
Diſſimulant᷑ abi· Itẽ Iſaię· 60? In lecti⸗/
cis ⁊ in mulis et in carrucis · In lecticariꝰ
rij · qͥ Ducit currũ · vel qͥ facit lectulos· vel
q̃ in lectulo iacẽs poꝛtat᷑:Et lecticarꝰ·ria:.
riũ · mobilitin eodẽ ſenſu· vł q ꝑtinet ad
lecticã · ⁊ H̊ ⁊ h lectical:et hᷣ le ·ĩ eodẽ ſenſu ·
Lectio · onis · .t· id qð legit ·
AZectiſterniũ.niji:lectus ſtratꝰ.⁊ hꝑatus·
Del locus ĩ quo lectuli ſternũt.i.ppant·
Vel panni⁊ ſtramẽta lectoꝝ· Vel locus
iquo hoĩes ſedere vel iacere cõſueuerũt ·
Lectiũcula · le · Dimi · i· pua lectio ·
Zectoꝛ·oꝛis·m· t· Oꝛ a legẽdo.i: ꝑcurrendo
BVPñ̃ et nauis di legere quicquid ꝑtrãſit

Zectus ti · dꝛ ꝗ legendo:qꝛ anti

Bela legendo·i.colligẽdo oĩa quęlegit
quaſi collectoꝛ:· HNel a legendoi:figuraꝝ
ſonos ꝓnũciãdo·Et differt a partieipio·
quia non cõneniũt alicni ex eadem cauſa
Participium enim cõuenit alicni exactu
vlpaſſiõe · H̊ nomẽ vᷣbale ↄuẽit alicui nõ
ex actu vł paſſiõe.ſ̊ ex frequẽtia vl aſſidu
itate vł induſtria· DV⁊ eni aliqs lectoꝛ vel
q; ſcientiam. vel etiã peritiã habet legẽdi
vel quia aſſidue· vel quia frequent᷑ legit ·
VVñ ⁊ ab officio dicũt᷑ in eccleſia lectoꝛes
a legẽdo frequent·ſicut pſalmiſtę· a pſal/
mis canendis·

Lectoꝛius ·ria·rnũ/quod ꝑtinet ad legẽdũ

vel ad lectoꝛem ·

Qectrũ ·tri ·⁊ legiuʒ gij·pꝛo eodemſ pꝛo

pulpito/⁊ dicunt a lego gis ·
legereĩ lectis. ꝗ ⁊ circa lectulos habebãt
pietes illitos cęra· vt ſi aliqd dignuʒ me/
moꝛia occurreret animis·eoꝛũ ſtatim gra/
phioĩ illa cera illud deſignarẽt · ne poſſẽt
tradẽ obliuioni. Inde lectulus.li: Dimi ·
Et nota ꝙ exterioꝛ pars lecti dã ſpõda in

terioꝛ pluteum. Item lectus ta ·tũ:mobi

liter declinat᷑· ⁊ tic ẽ ꝑticipiũ de legoꝛ · en

Aędo onis·f·g.i:man exũdatioſic malma

eſt einſdẽ retractio ·

Legatio · onis · kt · i· miſſio · et dĩa legatus ·
Aegatũ ·ti· eſt donatio quedã ĩ teſtamẽto.

a teſiatoꝛe relicta · Anſti · de lega · · i· T ff.
Te lega · ij · . legatuʒ. Et differt a caduco.
qð ſcʒ cũ filius deeſt cadit ſuꝑ nepotẽ vel

aliuz de cognatione legatum extraneo
dimimne Bi ugenat fegeni oẽ capis

necnõ ⁊ Dulce caducũ. In legatarꝰ. et Hh
legataria · cui aliᷣd legatũ eſt · vel q vel ꝗ
legatũ accipit·

Legatus:ti m.·s·⁊ hęc legata ·tęi:miſſus·

ſine miſſa· vel nücius. vel nuncia et ꝛ a
lego · gas · ꝓ mittere · VDñ · Legat miſſus
legatu moꝛte relictũ ·

Aegatus · eſt ule cui certa patria vl ꝓuicia

committit᷑ gubernanda.vt in · c· nonit · ð
appel · Võt etiã dici legatus quicũ q; ab
aliqͥ ad aliquos eſt miſius· Tliterlegatoſ
Dicimꝰeoſdẽ q̊s aduocatos vlł patronos
cauſaꝝ q ĩ foꝛẽſibꝰnegocijs ſeminẽtibus
litigantibꝰſuũ hᷣbẽt patrociniũ· Et nõ ꝙ
ſunt tria gña legatoꝝ· Quidaʒ de latere
Oñi papę mittuntur· vt cardinales · quoſ
axpellat fratreſ· Et tales poſſunt abſoluẽ
hoies ſuę ?⁊ alterius ꝓuincię.in ꝓnincia
extra · et quiꝑant᷑ ꝓcõſulibꝰ. R lij ſũtnõ

4 ſolebant

Tltars
Chemiten
Pninone⸗
Etcgup⸗
ſountwatu
tonetn
Alvole
Cutmat
nenſs⸗
Aci
gltnsp
naug
Neina
mnonape
gliqni⸗
Legugr
goeo gl/
ſenblot
gfernat

Pgooi

Cigeban
Rglare
egein
cenli⸗
pbalong
Etlurn
gtcxhe
unorlo⸗
Parra
Wlich
nhe
n
N
Pock
TLont
fi
Ne⸗ 1.

lIlumni

Sknann
dincke
ſelgend
bnntſh
ſſgebe
nneE

Pununa

angae
Kee
ſert
nte
Dabec
emnietn
e

ociduig
napamch⸗
Aladenct
dianen
rtialdi
Manal
aglworel
iolntlgidi
nenkgt⸗
teidces
ickpee

mnautgi

miſbent
unodhbit
iceoe⸗
coüſungr
Ganit ecſi
nlus) d
lan diſiicnn
tutin⸗
ilre
oſenaln

dy⸗
GWanido⸗
Nlegrheni
uemtald
Utſtonpin
konmmemna
gn lich⸗
Fipemta;
eyzng

Enttinſi .
mcrN

enantpiin

rpc Ml
lh
Dntgto

sheniniri

e latere · b datini. Illi ſimplicit in legati

onẽ mittunt᷑ · vt pꝛęlati qui tm̃ abſoluunt

ꝓuinciales ⁊ ꝓuĩicia · nõ extra ↄſtitutos.

Et equipant᷑ ſidibus ꝓuinciaꝝ· Cercij
ſunt natiui q ſuaꝝ eccleſiarũ ptextu lega /

tione fungunt · vt archiepũs cantuariẽſiſ

quo ĩ · c.j· ð offi · cele · no · li · vi. Et ſunt
quattuoꝛ ſcʒ archiepᷣs Eboꝛacẽſis· Can /
tuarienſis· A emenſis:⁊ Piſanus· vt no-

in al · c.i· eo · ti · l · vv.

Legatus ꝓconſulis eſt cui ꝓconſul poſtc;

ꝓnciã eſt ingreſſus mãdat iuriſdictionẽ
detminatã ⁊ aſſignatã ·aut qn q; litinere

moꝛã paſſus eſt neceſſariã trahes· vt · i · ·

aliquãdo · de offi · ꝓpconſul·⁊ lega·

Legia gigf· p·eſt parua nauis·⁊ diĩ a lego

gis· eo ꝙ; legat . i· pcurrat ⁊ ꝑptrãſeat aqs ·

Legibil.9.t⁊ H̊ le·aptus ad legendui ꝰ

ALeglffer · ra. ru . i· legẽ dans vel ferens ·

Aegionarius· ria ri

Legio · onis · g· Dꝛ a lego · g · qꝛ legebãtur

ieligebant q; deberent eſſe de legiõe · Ol

Dẽ a lex legis: qꝛ lege ĩ caſtris ſe habebãt ·

vllege in ſegione diſpoſiti erant · Pꝛope
qdem lingua macedonũ dẽ phalanx vel
phalanga.Galloꝝ caterua. noſtra legio

Et ſunt in legione ſex milia ſexcenti ſexa/

gintaſex hoĩes · In cohoꝛte quĩgenti · In
manipulooucenti: In centuria centum.
In turma wl ala triginta · Sed turma ẽ

peditũ · Tla militum· In decania decem

pᷣm Hugg

ad legionẽ ꝑptinens·

egiſta ſte · cõis ge · q docet legem. vel qui

uidius 8

vacat legibus ·
LZegitimꝰ· ma · mũ
l factus:⁊ coꝛ:añpenł· VDñ
arte.· Legitimũ finẽ flãma virił habet ·

Legumẽ inis · ꝛꝛ a lego · g · qꝛ legit · i · colli⸗

git᷑ mann · Vñ et legumẽ · qi lectu manu
dD · eſt etymolo· Del legumẽ a legẽdo:
i· eligendo · DNeteres enim quęq; melioꝛa
erant · ſcʒ fabã · piſam⁊ lenticulã legebãt

i·eligebant · Olqꝛ melioꝛa eliguntur pꝛo

ſemine ˖ Et ꝓd · pe ·
Zeguminarius.rij et ̊ͥ leguminaria · rię. q;
l quę cuſtodit vel vendit legumina · Et
adiectiue leguminarius ·riariũ · qð fit de
legumine. vel qð ꝑtinet ad legumen.
Lelex. lelegis 9t· qdam pplłs eſt qui pᷣmo

Dicebat lex legᷣ poſtea cauſa differẽtig ·

emlot ſyllaba · Iñ lelegiꝰ. gia · gin ·
Lema vel lengagrete latine dz voꝛago⸗
Lemanusni: qda fiuuius ĩ galemania ·

i de legione exñs vel

Lembus .bi m · ge · i · parna nanicula et dꝛ
a lego· ꝗ· Inde lembulus·li: dimi: IRlio
noĩe dꝛ linter ·i:carabus:qua naue in flu
uijs ⁊ paludibus vtunt·

—

Leminas · in lybia tradunt trũcos ſine caꝰ

pite naſci· ⁊ os ⁊ oculos habere ĩ pectoꝛe·

Ita dicit Iſidoꝛus.xiꝰetymol·

Temur lemuris. m · g. fuit frater Khomuli

Vñ lemuxr · qᷓi remur· Lemures dictę ſũt
ꝓpꝛie fantaſticę apparitiones et nocenę:
apparebãt Abomulo poſt moꝛtẽ Abem
quẽ interfecerat · vłinterfici fecerat · Et iõ
Dicti ſunt lemures· q̃i remures· Quęlibʒ
tñ fantaſtice apparitiões et noct᷑nę diců
lemures · ODñ Oꝛatiꝰepi · Nocturnos le/
mures poꝛtenta q; theſalaride -
Zena · nęi.leccatrix vel conſiliatrix ſtupꝛi:
Zena etiã iuenit ꝓ quodã genere palli ·
Vñ Herſius· Cui circa humeros byaci/
thina lena- .el
Lengerx · cis · f. gi·tarmus· vmis ĩ lardo
Lendiculus.li:Dimi ·i:paruus lens·
Lendoſusſaſumlendibus plenus:et dꝛ
a lens lendis
Leneus. nei m· g.i ·bacchus · et dĩ a lenio·
nis. qꝛ leniat curas· vel qꝛ ſit lenis ad poꝛ’/
tandũ · Del leneus a lenoy·qð eſt lacus
vel cuppa in quẽ vel in quã vinũ decurrit
expꝛeſſum · Et etiaʒ bacchus dꝛ ꝓducere
lacũ.inde leneus:nea·neũ ·i· bacchicus
Lenimen inis · i · lenimentũ · J
LZenipes · pedis· oĩs ge.i· lenes hñs pedes·
7 coꝛ· ꝑe tam nti q gti-· DBM
Zeno · onis · maſ . g· eſt qͥ pᷣciuʒ ꝓ comꝑato
ſtupꝛo accipit:vel dãnatam ð adulterio
Duxit · vel qui eam adulterio ſubijcit · vel
adulterũ ſe facit · vel queſtũ de adulterio
vxoꝛis accipit · vel qͥ mancipia queęſtiaria
habet · ſ. qͥ tabernę vel alicui negociatiõi
pponit meretrices vt plus lucret · Et h eſt
infamis.vel qͥ vxoꝛem depᷣhenſam in ad/
ulterio ĩ matrimonio retinuit · vt · C· ad · l·
iuliã · de adul ·l· crimen lenocinij.
Zens · dis ·ů · ge · eſt fetus ſextupedis · Sed
lens·tis eſt quoddã genus legumis· Dñ
qdam. Lens lendis capitilens lent con/
uenit oꝛi· Item ligs Tene moꝛdet ꝑ · O ·
moꝛdet᷑ ſi capiat · t· Itẽ · Lens aĩal lendiſ
lens ꝓ legumine lentis. .
LZenticula lę.di:quoddã legumẽideʒ qðᷣ
lens lentis· Itẽ lẽt culaparua? rotunda
macula in carne ad ſimilitudinẽ lent. Iñ
lenticuloſus · ſa ſi ux . i. plenꝰlẽticulis. Et in
his ſigtionibus lenticula dã a lens lentis

Fian kentialg vi as oliariun er anto
Targento ꝓpꝛie⁊ tũc dẽ a liniendo quia

reges ⁊ ſacerdotes inde liniebant᷑ ⁊ iun/
gebankt

ALetigo · gis f· t· i · xeſtigiũ puulaꝝ mackaꝝ

ĩ coꝛpoꝛe· ſęlenticula.⁊ ꝓd:ti.· Oñ qͥdam
Eſt bona lens comedinõ lentigo faciei:
In lẽtigioſus a · n· i plenꝰlentigine ·

Tentiſc.ſci·f·g· ꝗdã arboꝛ dicta a lẽtꝰ.qͥa
cuſpis eiꝰlenta ſit:i:mollis⁊ flexibił᷑·
Tentos gręce· dꝛ plenus velplenitudo la
tine · Et hinc cõponũt᷑ eſinentia i lentus

vt vinolentus:ſomnolentus:

Lentus · ta · t ·i· flexibilis · vt lenta ſalix · Et

lẽtus·.iocioſus:Et lẽtus·i:piger ⁊ tardꝰ.

Et lẽtus · · moll· nõ foꝛt· vt arcus lentus ·
Et lentꝰ.i.nõ bene ſiccus · vt Frumẽtuʒz ẽ

lentũ cũ nõ ſit bene ſiccũ. O aũt quidam
Dicũt lentus · i ·plenus · ꝓpter hęc cõpoſita
vinolẽtusſomnolẽtus:⁊ ſimilia:.friuoluʒ
eſt. Nũ qᷓ; en lẽtus iuenit᷑ in tali ſigtione:

nec pſdicta noia cõponũt᷑ a lentus ſů a len

tos greco qð ſi

leo · onis· Et vt dic Iſidoꝛꝰ.i⁊ etymolo
QAeo grece · interpꝛetat᷑ rex latine · eo ꝙ ſit

pnceps oĩm beſtiaꝝ· Dirtꝰeoꝛũ ĩ pectoꝛe
· Firmitas ĩ capite · Cuʒ doꝛmiũt vigilãt
oculi · Cuʒ ambulant cauda ſua cooꝑiũt
vſtigia ſua ne eos venatoꝛ inueniat.Cũ

genuerint catulos tribus diebꝰ ⁊ tribus

noctibꝰcatulus doꝛmire fert᷑.tunc deinde

patris rugitu vel fremitu veluti tremefa/

ctus cubilis locus ſuſcitare dã catulũ doꝛ

miẽtẽ · Circa hoĩes enĩ eoꝝ natura eſt · vt

niſi leſi nequeãt iraſci· Vatet eni eoꝝ mi⸗/
ſericoꝛdia exẽplis aſſiduis· Pꝛoſtraſj enĩ
pcunt · captiuos obuios repatriare pꝑmit
tut hoĩeʒ nõ niſiiĩ mag fame interimũt ·
Zeuchꝛyſiſ· m · · gẽma ẽ coloꝛe aureo vena
candida interueniente · dꝛ a leucosqðᷣ

eſt albñ · 1 chꝛyſos · qð eſt auꝝ·

Aeoninus · na · nũ . pe · Pð · i· res leonis· vel

ad leonẽ ꝑtinens ·

Aeontophonus phon · fe. ge. eſt quedam

beſtia modica.⁊ dĩ aleon qð eſt leo · qꝛ ſi
capiat᷑ et exurat. ⁊ eiꝰcinere carnes aſpſe
ponãt᷑ ꝑ viasleões necãt ſi qnãtulũcuq;
ex illis ſumpſerint·

Leopardus·leopardi·m·g· qð regulariuſ

St plenitudinẽ· ſm HNHug ·
Hapias dicit· Lentus·id ẽ tardꝰ.ſegnis
inefficax· languidus ocioſus · .
Tenulusli · Dimi · i · paruus leno.
Aenüculus·li· Dimi.i:paruus leno:
NLeo . a leon abiecta· n. dicimꝰnos latini h̊

Diceretleonil pdi · vt ex vtraq; pte decli /

naret · Et naſcit leopdꝰex aduiterio leenę

pardi:vel pardę et leonis· Et hincleo⸗/
arda. Dę· bm Bug.

Teos abud gręcos ęquocũ ẽ. Leos · i. ppls

Et leos . i · pᷣnceps xel rex · Vñ greci dicũt
leõ q̃ddã aĩal/qꝛ pᷣnceps ſit oim beſtiarũ

Lepidus · da.dũ·i·ſale ſapiẽtię conditus.
ſuauis:curialis· mollis dulcis. In lepidi/
tas.tatis·⁊ lepidulus·la · lii· aliq;tulum
lepidus· Et hec lepida.dęi:antiquoꝛuʒ

patruʒ imago· Et greciſmus facit dꝛnam
inter lepidus ⁊ facetus· Dnde· Sʒ vꝓbil
lepidus aliqͥs factiſq; facetus

epos. oꝛis m · ge eſt dulcedo ⁊ ſuauitas
in verbis.⁊ dicit᷑ a lepus qꝛ lepoꝛina caro

ſuauis eſt.⁊ ꝓducit ꝑe ·gti·ſed lepus·oꝛis

eam coꝛ· Oñ · Gilua tenet lepoꝛẽ· ſapiẽtis

ligua lepoꝛẽ. Lepos etiã interpᷣtat᷑ vrba⸗
mitas fit qñ vnus vlad vnũ fit locutio
H Noſtis bonęß̃ſul .
epꝛa · pꝛę: ẽ aſperitas cutis ſquamoſa cũ

pꝛuritu·⁊ dĩ a lepida berba cui eſt ſimilis

Laſꝑitate ⁊ ĩ ſquamoſitate· In lepꝛoſus ·
Zepus · oꝛis · m· geſt aial timidũ·et dicit᷑a
leuis ⁊ pes:qᷓi leuis pes:qꝛ leues hʒ pedeſ

1 Vlocitercumit: Inde lepoꝛinus:na.nũ

ꝑe/ ꝓdu·⁊ lepoꝛius.riariũ·penl·coꝛ· JIteʒ
H lepoꝛia · rię· dꝛ ꝗdã vitis quęcito tendit
qad maturitatem.
Aehun us cdampernpelehue Ta
Pꝛoũn.ʒo· Lepuſculus plebs inualida:

Aeſibilis · .· t· B le· idẽ qð ledibil

Aſio · onis · i· leſura ·

A eſus · ſa · ſu · i. afflictus. offenſus ·

Aktalis · · t bocle·. moꝛtalis ·
Letamen. inis · n c. i · fimus · ſic dictuſ ! eo q;

ſuo nutrimẽto leta reddat grammna:
Qetania·nię.i:rogatio vel iuocatio.⁊ ꝓpᷣe

ꝓ moꝛtuis facta·.⁊ dr a lętũ ·ti · m Hug·

Papias vo dicit . Letanie grece latine
Dicunt᷑ rogatiões ꝗ iducũt ꝓpt᷑ rogãduzʒ

deũ impetrandu ·

Lethargus · gi· maſ.g. moꝛbus obliuionẽ

gfferens 1 ſomnü. ? dꝛ a letbe · qd interp⸗
tat oblinio · Vñ in Boetio philoſophia
inquit · Lethargũ patitſcʒ cõem moꝛbũ

illuſan mentiũ · In lei hargicus · ca · cum .
pe · coꝛ · · obliuioſus· vel ꝗq lethargũ patit᷑

Et h letargia · git· pe · acuta· ipſa obliuio/
nis infirmitas.·oꝑppꝛeſſio cerebꝛi cuʒ obli/
uione ⁊ ſomno iugi·
Agtatꝰ ta · ti.i:moꝛtuus vel moꝛtificatus ·
17 dz a etuʒ· gti · Vn Ouidimeta· Quo

ine

6galintr
ſibiep⸗
Uiterält
cbinp
lyrt
ntgiſan
Ptetst
etme
TE,
oblinione⸗
nmp
linfernal
oblinio
za obin
geitpe
lttkeec⸗
etbest⸗
ſutuscol
lebes co⸗
1düblet
gyvaleta
Tfene⸗
in antro⸗
phogoop
ſinehan
pbegenm/
ldit i
Cneser
Aiade
Gama R
ghmti
R
resſpl⸗
metüg
tunit
1djah
Golimn
ſeconng
ftigren⸗
Gancüine
hwr tz
ntvo⸗⸗
naſg
rcknn
Wenivr
fmman
iu
.Chc
me
heken

ngnen
m

s Etdire

nDigna

uünrfini
egna⸗
Aranchlon

NVrmnnenng

nnsfurdn
Ra t
Nltotſunurs
Dlgreen
intrpalnbe
Cmiſthand
ei
ſtunngti
baickſinis
i wis
nCietiot
Mnug nni
CN
PRarard

moehns

Nebsinnicn

Drub⸗

ſenis
is
iα
. mmm
wanotobe
Ge m
iitgtngin,

bwollunnt
urcoitoß/
Gn notbi
s n
D
1 gſablun

clebꝛce!

l ncnſen

ſimul intrauit lętata qͥ coꝛpoꝛa vidit· Et
ſcribit᷑ ꝑ oe diphthõgũ.ſicut lętũ. Inue/
nit᷑ etia lętatus.ta.tũ·a lętoꝛleętar parti/
cipiuʒ· Vñ in o. Letatus ſum in bis que
Dicta ſunt mihi Et tũcſcribit᷑ ꝑ ae diph/
thongã ·ſicut lętoꝛ·aris ·

Lethe · thes · i · palus infernał⁊ dẽ a leo·les

qꝛ delet memoꝛiã · DVñ ⁊ ĩiterpᷣtat obliuio
qꝛ ex quo aę bibũt de aqua illiꝰ patiunt᷑
obliuionẽ peccatoꝝ · m poetas: vel futu/
roꝝ · ᷣm phos. Inde letheus thea tbeum
i:infernalis. vel pertinens ad lethem· vel
obliuioſꝰ.Dñ ⁊ lethea papauera dicimꝰ
qa obliuionem mandentibꝰconferũt · Et
acuit penuł. Oñ Aucanꝰĩ · ʒ meta·Non
lethee cõiunx oblinio ripe ·
Lethes g · quędã arboꝛ cuius ſuccus gu/
ſtatus confert obliuionẽ · ⁊ dꝛ a lethe · Itẽ
lethes cõponit᷑ cũ phagin· qð ẽ comedẽ ·
dẽ h lethophagus · gi · fructꝰilliꝰarborj.
q̃ valet ad irritandũ amoꝛẽ· Dñ Ouidiꝰ
reme· Illo lethophagos · illo ſerenos

in antro.Eſſe puta ⁊c· Del legit᷑ ibi lęxto/

phagos pꝑ oe diphthõgũ ĩ pᷣma ſyllaàba.
ſine · h· in ſecunda ſyllaba · Eſt añt lto/⸗
phagꝰ vermis coꝛꝑa moꝛtuoꝝ comedẽs:
dẽ a letũ ·ti · qdð ẽ moꝛs · ⁊ phagin · qð eſt
comedere ·

1iler re h. carifere moꝛtẽ · ⁊ Dicit

a lctũ · ⁊ fero · Del letifer · ra · rũ · · ferẽs leti⸗
ciam · ⁊ dꝛa letus · vel leticia · et fero fers ·
Lgtum · ti: i· moꝛs. ⁊ ſcribit᷑ ꝑ oe·⁊ dꝛa leo·
les ˖ q ĩ ſimplici non eſt in vſu · Iñ letuʒ
res ipſa ꝗᷓ delet vitã · Dñ qͥdaʒ · Zinque
metũ lęti:nam ſtultũ eſt tpe omni.
Letus · la · tů · p ae ſcribit᷑ · i · hilan· gaudẽs.
7 dã a latus: qꝛ latam ⁊ extenſam hʒ facẽ
Solẽt eni leti faciẽ diſtendere.ecõtra tri/

ſtes coꝛrugare· Itẽ a letus:ti· addita cia.

fit leticia · cig⸗·q̃i laticia · Et ẽ leticia vultus
gaudiñ mẽt exultatio vo boꝝ ⁊ mem/
bꝛoꝝ · Iteʒ letus cõponit᷑ pletus · qletus ·
tamleętus.i: valde lętus .r
QAena · ux · f· ge · i ſiniſtra · et dꝛ a leuo · as. qꝛ
aptioꝛ eſt ad leuandũ⁊ poꝛtãdum aliqd:
pſa enĩ poꝛtat clypeum ⁊ enſem ⁊ cętera
vt dextra expeditioꝛ ſit ad agendũ: Inde
leuus · na · uñ · · ſiniſter· v! malꝰ. vl puᷣſus.
Leuatoꝛi·rij ·locꝰin quo leuat᷑ vl planat
aliquid ·
Leucos gręci dicunt album.
Leucothoe · leucothoes · g. i · alba dea · ſc
auroꝛa: l ino mat᷑ pꝛtuũ.⁊ d a leucos

quod eſt album ⁊theos deus· jm HMug

Papiaſ etiã dicit· Leucothoe vel leuco⸗
thea. i alba eaquę eſt auroꝛa.

LZeuca · cefp· finit paſſibꝰ mille qngentis.
Leucas gallivocãt Gręciſtadia·nos mi

liaria ˖ om Pap·

Zeniiinterpᷣtat᷑ additus vel aſſumptus.

Leuia·leux·ꝗdã mẽſura terrę ꝗᷓ̃ quigentiſ
aſſibus finit.⁊ dĩ a leuo· as

Leuiathan eſt ſerpens toꝛtuoſus in aquis

ſcʒ diabolus ĩ mundo quiĩ huius ſeculi
mari volubili verſat᷑ aſtutia· et interpᷣtat
additamentũ eoꝝ quoꝝ ſcʒ niſi bminũ·
qbusĩ paradiſo ſemel culpã ſuaricatio
nis intulit ⁊ hãcvſq; ad ęternaʒ moꝛtem

q̃tidie ꝑeſſimis ſuggeſtionibꝰextẽdit qbꝰ

Dum reatuʒ fenoꝛe pcti mitiplicat:pęnaſ
pꝓculdubio ſine ceſſatione coaceruat·
Leuidenſis:malg·quędã veſtis dictaqꝛ
charo filo ⁊ leuiter denſata ſit· et videtur
cõponi a leuis ꝓ nõ ponderoſo ⁊ denſus:
Leuiga · ge· inſtrumẽtũ leuigandi · qð etiã
cõplanatoꝛiũ dẽ · HMDM

Lenipes · dis · oĩs ge · pe · coꝛ. i· leues habẽs

pedes · ſ· planos ⁊ agiles ·
euir leuiri · maſ · g. i· cognatus · ſcʒ mariti

el vxoꝛis ·qᷓi leuus vir ·

Leuis · ↄ.t h̊ ue · hʒ Duo ſiẽta · Leue enĩ

i· agile ⁊ nõ põderoſum · Et lene · i· planũ.
ſcʒ quod pilł⁊ aſperitate caret. Et ſᷣm hoc
etiã eſt differentia ĩ tempoꝛe · VDñ qdam
Pꝛo plano leuis: p leuitate leuis:

Leuita te· pe · p· i· Diaconus · et dꝛa Leui
filio Jacob · Ve leui enĩ leuitę exoꝛti ſunt

a quibus in templo dei myſtici ſacramẽti
miſteria explebãtur · Hi gręce diacones
latine mĩſtri dicũtur · qꝛ ſicut in ſacerdote
cõſecratio ·ita in diacono miſterij diſpẽ/
ſatio habet · Inde leuiticnſ · ca · c · pe · coꝛ ·
res leuitę:· vel ptinẽs ad leuitã · Oñ qͥdaʒ

liber appellat · Leuiticus · ci · eo ꝙleuitaꝝ

mĩſteria ⁊ Diuerſitates victimaꝝ totuſq;
ĩ eo oꝛdo leuiticus annote.
Leuitiſſa · ſe · vxoꝛ leuite vel ꝗ̊ habʒ illud
officium
Zeuitonariũ · narij·i· collobiũ lineum ſine
manid ·i.dalmatica·q̃li ęgyptij monachi
vtunt · Hoc leuitę olim vtebant ·
Leunculus.li.dimi.i.paruns leo.
Lex leg ·f.· t. eſt ius ſcptũ:aſciſcẽs honeſtuʒ
pꝓhibẽs Zↄꝛiũ · Ollexẽ ſcriptũ ·pplo pꝓmul/

atũ · magiſtrato q̃rẽte ⁊ pplo reſvõdente

olebat enĩ mgr̃ciuitaij cũ aliquã legex

vellet ↄſtituẽ · alcẽdere pulpituʒ ĩ media

contiõe ⁊ quęrere a populo ſi vellet illud

ratum eſſe·⁊ accepta reſpõſione a pppulo
cLeinceps ꝓ lege habebat · Itẽ lex eſt cõ/
ſtitutio ꝓpłi qua maioꝛes natuſimul cum
plebibꝰaliqͥd ſanxerũt· ſᷣm IJſidoꝝli· v·
Diſ · .·ꝛlex eſt · Et dicit glo· ꝙolim populus

ſtatuit leges Sed hodie tranſtulit hanc

poteſtatẽ in imꝑatoꝛẽ · Inſti · ð iu · na · gẽ ·
⁊ ciui:S·ſed quod pᷣncipi ·
Lex aqͥlia·loqͥ᷑ eo caſu cum qͥs culpa ſua
alicui damnũ dederit · veluti equũ:punʒ
vł aliud aĩal occideritvł vulnerauẽit ſeu
veſtẽ ſuã ſciderit · aut ĩ il rebꝰ damnum
dederit· taltenet ad dãnũ reſtituendum
ſiue pecus tradere i extimationẽ ·
Aex cõmiſſaria:ꝓpᷣe nõ ẽ lex neq; ſenatuſ/
conſultũ ·ſed potius pactũ · Et habʒ locũ
cñ ita venditoꝛ cõuenit cũ emptoꝛe · vt ſi
nõ fuerit ſolutũ pᷣciũ totũ vl ꝑs cũ qꝗ dam
poꝛtio ſtatim ſoluta eſt· vt ĩ tali die vłtẽ/
poꝛe ſit res ĩempta vel iuendita ſi dictuʒ
ſit vt redeat poſſeſſio vł dominiũ ad ven/

Ditoꝛẽ · Tale aũt pactũ nõ habet locumia

pigneribus ̊ ĩ emptionibus ·yvt · ff · de le ·
cõmil · l· vlt· 2·l. ſi fundus
ex coꝛnelia de falſis pęnaʒ irrogat his q
falſum teſtimoniũ dixerunt· vel falſũ te

ſtamẽt ũ vl aliud qͥdlibet ĩſtm ſcripſert

qut ſigilauerũtaut alias falſũ cõmiſerũt
Puia monct⸗ vel menſura· Et dẽ coꝛne/
ia a Coꝛnelio inuentoꝛe · Pꝛ etiam teſta
mentarigq .,,
Lex coꝛnelia de ſiccarijsloqtur ð his qui
hoĩem dolo malo ĩterficiunt .ſ telo vel ia
ctu furtiuo:⁊ hmõi · Del etiam dẽ lexcoꝛ
nelia de veneficijs a veneno puta qñ qͥs
glium ĩterficit vxeneno aut magiq ſuſurriſ
vel ĩcantationibus:vel qꝛ mala medica/
menta publice vendidit·
Lex duodeci tabularũ ·fuit oꝛigo totiꝰiun
ciuil· bm glo · Inſtl · de in · na · gẽ · 1 ciui · S·
ex nõ ſcpto · ĩ P. oꝛigo . ff · de oꝛigi . iu · l· ij ·
S. i · Et dꝛ lex ſcðta xij · tabul. qrũ decem
a cinitatibꝰathenieſiuʒ ⁊ lacedeęmonioꝝ a
decẽ vin fuerunt allatę · Et dug ad illarũ
declarationẽ ꝑ eoſdẽ decem viros poſtea
additę. vt dicit glo pp. decẽ viros· S· de/
inde · ( Moyſes · dil . vij ·
Lerx falcidia · diſ· ij· quedax ĩſi · phibet ne
quis in teſtamento plus extraneiſlegare
Poſſit q;ᷓ vt quarta parſſit heredibꝰ data
Pz aũt falcidia a Falcidio huno autoꝛe
Plvm vco · dicia eſta fabꝛi falce · id eſt ·
Diminutione · qꝛ iam ĩ pᷣmo ſingularibus
relictis reſecat legatis· vt falſe reſecantur

ſegetes. “
Aex fania ð plagiarijs. eos perſeqͥtur qui

liberos aut ᷣuos vłfilios alienos ab vr/

be vł ð vna ꝓnicia ad aliã ſᷣducũt ⁊ eoſ
vẽdũt fraudulẽt inſcijs dñis ⁊ patribus
ſuis · vt · f ad · l. fa. de pla. l..· ⁊.le lege ·
Lex fuſia alias ſuſia vel ſuffa canina:non
permittebat ĩ teſtamento manumiſſioneſ
ſieri · niſi vſq; ad certů modum vel nüerũ
ſeruoꝝ · licz iter vinos ſit · Sed hodie iſta
ſublata ẽ·/⁊ mliomagis hoc liceret ĩ vltia

voluntate Et dẽ canina foꝛte a quodam

ĩducta qͥ canis vocabat᷑·
Lex beliaſcentia deditioꝝ.eſt de lata liber/
tate:ð qua Inſti .qͥ ⁊ qͥ·mo:mãumitnon
poſ.S· eadẽ lege beliaſcentia qua domino
mĩoꝛivigiti annis non aliter manumittẽ
ꝑmittit᷑ · q;ᷓ ſi vidicta.i:vga pꝛeton apud
conſiliũ ·i ·apud locuʒ conſilij ſuꝑ h̊ iuſta
cauſa mãumiſſiõis aꝑpꝛobata fueritma/
numiſſi · vt ibidẽ tex · inqͥt.

Zex iulia de adulterijs⁊ ſtupꝛo· perſeqᷣtur
adulteros ⁊ eos qꝗ ſine vi ꝓgies ⁊ viduaſ

aut hõeſtas: aut honeſte viuẽtes coꝛrũ/
pũt · aut violãt: Et non ſolũ temeratoꝛes
gliaꝝ nuptiaꝝ gladio punit . ſ᷑ etiam eos
q̃ cũ maſcuł nefandã libidinẽ exercere au

Tentſiue non verent᷑· Inſt · SD pub · iudi ·

§Sitem lex iulia de adulterijs ·

Texiulia ð ambitu:punit eos qͥ ꝑ ambitũ

ſen ambitionẽ muneribꝰ datis ad hono/
res ad officia publica accedunt ſeu ſucce/
Dunt · de quo Inſti ˖ ð publi·indi · · S· ſũt

Prrskdſec

ex iulia leſę maieſtatis eos punit q pᷣn/
cipẽ· aut ĩ rempublicã aliqͥd cõmittunt ⁊
machinantur. Et eſt contra taleſ ſtatuta
pena capital· Itẽ ꝙ vſq; ad q̃rtã ꝓgeniẽ
non ſuccedunt nati ab eis niſi pꝑer pnciꝑẽ
Diſpenſet᷑ cuʒ eis
Lexiulia repetundaꝝ loqᷣt᷑ de his plecten
Dis qͥ tpe admiſtratiõis aliqͥd acceperint
vt iudicarẽt vel nõ iudicarẽt vel aliqueʒ
ĩ vincula deijcerent velnon ·
Lex iulia de reſiduis:punit eos qͥ officium
publicum aut admiſtrationeʒ habuerũt
tempoꝛe admiſtratiõis ſuę publicaʒ pe/

cuniã quã acceperũt ĩ qᷣdcunq; negociuʒ

erogandã retinuerũt ⁊ nõ erogauerũt. uſ
qͥ rempublicã quaʒ accepert tradendaĩ
coĩ grario nõ repoſuerũt ibideʒ ·ſed ꝑenes
ſe furtiue ⁊ doloſe retinuerunt.vt · f adl
inl · pec .l· ij · et · l. iij · S· lege ·

Lerx iulia ð vi publica punit eosqͥ vim cñ

msfet
Tpptu
temletn
ctinud
sſtnit
Giitnn/
latil
Nieser
wbiudl
Aipliam⸗
S
erwia
Vlpcar
reſpobl
Terinlie
nä
fumnt.
Zenvla
Gümann
gldſe
Peite
berest
Lrorte
tinct
pleben
Mirm,
MNi⸗

lahapip

dooldens
Rhan⸗
Wec-
tune
un
Rohe
gno⸗
renti⸗
lop
Lrouut
rau
luntden
nſacin
lotinan
Chocot
Heyces ſn
locoata
ifiutpſn
Gſcace
lrui
m⸗
Wnen

Aan⸗
Lrnth
ghenns

s edzen
ds lerosen
Mͦſcnin
Nstenb
lpalte⸗
ftaniun
onmmniſon
n pftüi
1Gtboleſ
Slantirii⸗
Miezco
d
dwonämne
r
Nirmnmunti
znencel
lonin baſt
Pobanſwtng
i⸗
1p nii
nirwitsrni
ſeruinsconi
Niementos
ni Fenancns
Mmienerean

löpeb ne

Wedund
dtsadbor
undun ſuſen
rchwaii

e

tutweui iſ4

cintümmnt
Pumruicſſtut
ſavtigon
noce

vPerpehect
isalit
cnir N
tnon.

tonzolblei

zoepoe

nchneche
möddn
chinlle
4 „
in ij

ntavgeftn

armis fecerunt vel itulerunt · Et eſt peęna

Jn lex iulia ·

exiulia de vi pᷣnata punit eos qͥ ſine ar/
mis iferũt ĩ publicatiõe tcię ꝑtis bonoꝝ·
Siaũt vi raptꝰ virgis:viduę vłſãctimo/
nial:aut alias fiat · faciẽtes et oꝑ flagitio

dãtes · pęna capitis puniunt᷑· Inſtit· de

pub · iudi · S· itẽ lex iulia· de vi puata ·

Lex iulia noꝛbana· loqͥ ᷑ de latia libertate

vt Inſtl de liber ˖ libertinoꝝ aũt ·

Lex iulia de ãnona.cõpetit ↄtra illũ qͥ fac

vł pcurat ãnonaʒ fieni carioꝛẽ · q; ĩ ledit᷑
reſpublica · vt · ff ad.l. iul · de ãno · l. i ·

TZex inlia peculiatus cõpetit ↄillos qͥ pecu/

niã vel rẽpublicã vel ſacrã vel religioſaʒ
furant᷑vt Inſt·ð publi.iudi ·Slex iulia·

Lex iulia miſtellia alias viſtellia· hʒ locu,ʒ

qñ maritus relinquit vxoꝛi in teſtamento
aliqͥd ſub certa conditiõe ſi alteri nõ nu/
pſerit:⁊ conditiõe nõ ſeruata ·nõ tenetur
beres dare relictũ ꝑiſtam legem·

Ler oꝛtenſia latai· facta ⁊ a rege nomẽ ſoꝛ

tita eſt qͥ eã ſtatuit⁊ fecit · ꝗ ↄcoꝛdanit int
plebẽ ⁊ ꝓplin et pᷣnciꝑẽ q̃ conſtituit᷑vt nõ
minꝰ ant plꝰ valeãt plebilcita qᷓᷓ lex ppli
dq Inſti · ð iu · na · gẽ · ⁊ c · S· ̊ ⁊ plebiſcita

TZex papia patn cõtinet ᷣmia ꝓ ſuſcipien

Dis liberis · Et dꝛ a Papio autoꝛe · alias
papiniana a PHapiniano autoꝛe. vide ð
hoc Inſt · ꝑ quas ꝑſono · ius acqᷣĩ·· ſa⸗/
citum eteni ·
Lex põpeia de patricidijs· alias paricidijs
punit eos qͥ patri · aut matri · aut auo · ꝓ/
auo · aut alteri de conſangnineis aut pa⸗
rentibus ſuis moꝛtem infligunt ·
Aex ppli antomaſtici· d lex ꝑ excellẽtiã·
Zex publiciana · dicta eſt a publiciano ̊/
toꝛe autoꝛe·· r
Texrhodia de iactu ſbuenit his q̃̊n merceſ

cauſa coĩs ꝑiculi euitaudi eiectę ſũt·. prt

iactu nauis ſalua facta eſt· Quibus dar᷑
actio cõtra magiſtꝝ nauis· vel eos quoꝝ
merces ſunt ſaluę Et dẽ rhodia ab inſula

rhodoalias rhodiſis qua antiqᷣtꝰ pluri/

mũ fuit vſus mercatoꝝ
Zex ſatyra · ẽ ꝗᷓ de plibus ſimul loqͥt rebꝰ.
Dicta ſic a copia reꝝ· ⁊ q̃i a ſaturitate·
Zex attilia·loqͥtur de cõmiſſione tuteleĩ p/⸗
nitijs · 1 p pᷣſidibus earũ Romeę pꝛecario
vrbani ⁊ maioꝛi parte tribunoꝛũ plebis
ce quo Inſti · de attilia tu ·
Zerx vitellia· loqᷣtur e liberto appetẽte ea
Aigenuis tin competunt puta honoꝛes ⁊

dDignitates. aſſerendo ſe ĩgenuũ eſſe.·

Lia interp̃ᷣtat laboꝛioſa· Vticq;

Libamen · i cil
1 di a libo as. ꝓdu ba· Et ſcias ꝙ ſicut
Di in hiſtoꝛijs in pꝛincipio Leuit..triplex

ex viaꝝ· d ſolitaria excellentia ·

Lex municipal dꝛ quam aliq̃ᷓ ciuitas con/
ſtituit ſibi et eſt ius ciuile· Inſti:de in · na -

gen · ciui . S. ã tex. ĩ glo ·

Lexcanonica appellat᷑ diuina· c:nimis de

iureiur · et · · de iura· calũ· Et lex ciuilis dẽ
lex humana · c· ij · de ſcrip · li · v · Hõt tñ
ius canonicũ dici lex humana ·qꝛ lũt ĩ eo
multa ab hoĩbꝰſtatuta. Iʒ reſpectu alioꝝ
iuriũ ciuiliuʒ dicat᷑ lex diuina:Similiter
lexcinilis poteſt dici dinina aliqͥ reſpectu
imo ſacra di: ⁊ per ipſam quis religioſus
efficit· vt · C· ð legi:⁊ conſti:l.leges

Zexis interpᷣtat᷑ pauſatio vel hmo· Etide

barbarolexis · vm Hug · Pap̃ · vo dicit ·
Lexis gręce · latie locunio . i· ꝗlibʒ ſyllaba
xi vor ſcribi vebet vel poteſt.

ante

fuit labo⸗
rioſa ĩ generãdo. Hlures eni do loꝛes qᷓ
Rachel fecunditate pariendi ꝑpeſſa vel
expta eſt·· H

nis · nen · ge . ſacrificiũ vlcibus

eoꝝ ꝗ̊ᷓ offerebant᷑ occurrit diſcretio· vᷣlut
enĩ erat oblatio de aĩalibus ⁊ ſacrificium
Dicebat᷑· nec ante octauũ diẽ natiuitatis
poterat offerri · nec eadẽ die ⁊ mat᷑ ⁊ fetuſ
eiꝰ· Nut de ſicca matia · vt ſimila pane
thure · 1 ppᷣe dicebat᷑ oblatio · Aut de li⸗
q́̃dis· vt de vino ⁊ oleo·qð ꝛie libamẽ
l libatio dicebat · lʒ his noibꝰ ſcptura
qñ q; idifferenter vtat᷑. Itẽ alibi dꝛ liba /
mẽ ⁊ libamẽtũ erat ſimila oleo glutinata⸗
⁊ vinũ ꝗᷓ cũ hoſtia adolebant · vt q̃ivinũ
7 panis ⁊ caro dño offerant ·

. Libanus bani · m · g· mons phenicũ altiſſi

muſ· dictus ſic ꝓpt᷑ thus qð ibi colligitur
vnge fſit libatio · vom Hug · Vel vt PHap⸗
Dicit · Libanus eſt phenicũ mons.ĩ quo
cedri ſunt altiſſimę· Elterlibanꝰ eſt mõs
arabię. vbi colligit᷑ thus · Sed h̊ libanuſ
arboꝛẽ arabię imenſa atqʒ ramoſa·ſuccũ
aromaticũ fundẽs: Et dꝛ ꝓbe h̊libanꝰ ꝓ
mðöte . H libanꝰ ꝓ arboꝛe ˖ H libanũ ꝓ thu⸗
re · & aũt dẽ Ecq/2 4 Quaſi libanꝰnõ
inciſus/in maſ/ge· autoꝛitati aſcribimus:
Itẽ libanꝰponit᷑ ꝓ tẽplo Jſaię· 33? Con⸗
fuſus eſt libanꝰ obſurduit· vbi dic glo·
Cöõſfuſus eſt libanꝰ. i· tẽplũ · ⁊ obſurduit ·

ne ibi audiant᷑ pces a dño ſicut ante·

Aibaſi⸗ · ſij · m · g. · bacchꝰ. ⁊ dꝛ g libo · qag · ei attuliſſe vinũ ꝓptere xcitandã luxuria,ʒ faltbenn
Aibatoꝛiũ · rij ſocus vbi ſacrificat·· el libidinẽ vnde ⁊ frons eiꝰpãpino cin/ ttlbenn
Libatꝰ ta · tu · i · ſacrificatꝰ· vl parũꝑ degu/⸗ git · iõ coꝛonã vitreã ⁊ coꝛnu hʒqꝛ cuim ſbettuo
ſtatꝰ. Et ↄponit illibatꝰ · ta · tũ · i · nõ tactꝰ· grate ⁊ moderate vinũ bibit᷑ leticiã hſtat lza⸗
Libella. le·i. pua libae·· cũ vltra modũexcitat lites ⁊ quaſi conn Sogofit
Qibellulus.li· Dimi.i:puus libellus addit. Pñ illud:Cũ venere ⁊ baccho.lig olbir
Libellus · li :·pluribus modis accipit᷑· pᷣ eſt eſt · R iſcta voluptas.·Dnñ Ouidiꝰ. VPina ſeniflin
puus liber vel codicillus vł cedula ĩ qua parant animũ veneri ſi pluria ſumas. pben
actoꝛ cauſã ⁊ actionẽ expᷣmit · Et ẽ Dduplex Aider be eſt iiceno⸗ tunica vł pars coꝛtid Cannse
q̃dã accuſatiõis⁊ ille ĩ cimialibus locuʒ ꝗ ligno adheret·⁊ dãa libero as:qꝛ libat husnütt
habet · Et qdã cõuentiõis· ⁊ ille ĩ ciuilibꝰ 7 de fendit ĩterius lignũ:vel qꝛiſte iterioꝛ ſperina
