Si veneris faciã · Itẽ negatine pꝛo non ·
vt ſi DPauid mentiar. Item optatiue · vt
Si ramiſte daret aurea poma·i · vtinaʒ
VYVnde. Affirmat:Dubitat:ↄiungit ſi ne/
gatoptat · “”
Sic quandoq; tenetur ſilitudinarie·qñq;
cmonſtratiue · qñq; ãmiratiue·

Giccine · i· ſicne · et ẽ ci ſyllabica adiectio · et
non inclinat hic ne cõiunctio encletica ꝗc
centũ pꝛęcedentis ſyllabęad ſe·i:iuxta le ·

Vnde pncipalis accentus eſt ſuperpᷣma
ſyllaba· T media grauatur ·ſic heccine · qa
accentus pꝛincipalis nõ põt poni ſupꝑ ſyl/
labica adiectione·vide in hęccine · Dñ · i.
RKeg.is?ꝰ dꝛ · Siccine ſepat amara moꝛs:
Et ĩ uroꝛa dicit᷑ · Siccine rex Pharao
paſcali vicitur agno · Poſſet tñ in ſiccine
ibi ceine eẽ ſyllabica adiectio:et legi debẽt
remiſſine·ſiccine · i· ſic ſepat amara moꝛs·
Gicubi · ĩ vbi vide · .
Sigillati · i· expſſe · a ſigillũ dã · ⁊ pꝛo·la·

Signanter aduer.i:euidlenter. aperte · ⁊ dẽ

a ſigno nas:

is. Et cöõ⸗
Pat᷑ſexe· pius · me · Inuenit etiã ßm e/

Simul aduer.congregandi.ivna.pariter
eodem loco.veli eodeʒ tempoꝛe· Simł:
etiam quanqoq; ponit᷑ ꝓ poſtq;· VPVnde
Zucanus· Stat ſimul a pꝛima ceſcendit
oꝛigie mundi:Cauſaꝝ ſeries · .
Simulat · i · poſtq;· DVnde Duidius de fa
ſtis · li · 2 DQue ſimulat tenuit itne ſtagna
ſoꝛoꝛis· Itẽ Oꝛatiꝰ ĩ libꝛo bᷣmo· Jupiter

exclamat ſimulat audiuit .

„

Sin cõiũctio cauſalis vłcõfirmatiua· Iteʒ

ſyn gręce latine con vel ſimul ſigt ·
Sinautem pꝛo ſed: vel ſinon ·
Sincere vel ſinceriter·i· pure⸗e·
Sine ppoſitio · · abſqʒ· extra. ⁊ differt ſine
qñ hᷣpoitur ⁊ poſtpõitur caſuali · Pꝛepo
ſita enĩ grauant᷑ vtreq; ſyllabe · vt SGine
timoꝛe · Poſtpoſita vo pe· acnitur · vt Ce
ſine nil altum · Ex ̊ patet ꝙoꝛetenus pu
betenus. conſilia acuunt te·
Singilatim · i· ſingulariter· ꝑ ſingulas vi/
ces ꝑ vnũquẽq; ſepatim Et di ſingilati
quaſi ſingulatim a ſingulusla.lum/qð ẽ
vnꝰ. vel a ſingulꝰ· quod eſt vnicꝰ · Hug.
vo dicit. ꝙ a ſingulus d ſingulati adu/
bium diſcretiuum · i· per ſingulos ꝓ quo
quidam dicunt ſingillatim ſed male pᷣm
eum Hꝛiſcianus etiam ĩ tractatu de aduᷣ/
bijs dicit · a ſingulꝰ ſingulatim · d hoc
Dico ꝙ ᷣm foꝛmationem videtur eſſe di/
cendũ ſingulatim · ſicut ab oſtio oſtiatim
Hoteſt nihilominus dici ſingillatim pꝛo
ſingulatiz· ⁊ hoc coĩs vſus appꝛobat · Dñ
obeta. Qui finxit ſingillatim coꝛda eoꝝ

j.aĩas · Itẽ in ſymbolo Athanaſij· Quia

ſicut ſingillatim vnã ⁊c ·

Giniſtroꝛſum · i· aduerſus ſiniſtrã parteʒ·

dẽa ſiniſtra ⁊ verſum ·

BGzidem ·. i. certe· ex ſi ⁊ qdem cõponitur.⁊

coꝛ· qᷣ· Aliqñ autem ſũt Ouę partes · ⁊ tũc
q acuitur·⁊ ſic ſumit᷑2 Machab. vlt Et
ſidem bene et vt hiſtoꝛię cõpetit h̊ ⁊ ipſe
elim · Item Matthei. x? Et ſiqdem fue /
rit domꝰilla digna veĩet pax veſtra ſuper
eam. Jtẽ Lud.iʒ?ꝰEt ſiqdeʒ fecerit fructũ
ſinautẽ ĩ futurum ſuccides eaʒ· Itẽ HNeb·
6? Et hecfaciemus ſiq dẽ ꝑmiſerit dens.
Item Leuit..iʒ? Et ſiqdẽ lepꝛa vltra nõ
creuerit ⁊c ·

SGSiquominus ſᷣm Hug in roſario ſũt tres

dictiones JoannisiA. Si quo minus
Dixiſſeʒ vobis:quia vado parare vobis
locuʒ · Et ſub tribus accentibus ꝓferẽde·
Siẽ cõiunctio· minꝰ ponit adũ.negandi
ſcilicet non · quo eſt nomẽ ⁊ ibi ſuperſluit

.
4

xel ponit᷑ adubialit.q.i.ali modo⸗Et eſt
ſenſus. Si non eſſent vel aliquo mõ non
eſſent ĩ omo pꝛis mei manſiones multę
Dixiſſem vobis qꝛ vado ꝑaxe vob locuʒ
Alij dicunt ꝙ ſunt due dickiones. ſ· ab /
latiuus ſiqͥ ⁊ minꝰ adubiũ ·i: ſiĩ aliqͥ minꝰ
Et bᷣm vtrãq; opinionẽ minꝰ acuit ꝑę ½

Sodeg aduer.blandientis vl obſecrãtis

VBnde Vꝛſſcianuſ. Inueniunt᷑ aduerbia

terminãtia ĩ es ꝓductaʒ· vt ſodes· Alibi
tamẽ cõnumerat ſodes inter verba defe./
ctiua · ſ ibi ſecutꝰẽ opinionẽ eoꝝ ꝗ dixert
ꝙ ſodes eſt verbum comicum vt Godeſ
i.ſi audeset ẽ ſine dubio vox blãdientis

7 obſecrantis. .
Solũmodo/adũquãtitatisi
et dꝛ a ſolus/⁊ modo:et ſunt duępartes
poſitę pꝛo vna.⁊ grauat᷑ penłſiue mo
oꝛtito:adũu/i/p ſoꝛtespenłpꝛod.Pnde
Ecech. 459 Cu q; ceperitis trã diuidere
ſoꝛtito ſeparate pᷣmitias dno ·

Stpte · adi · qualitatis ·i· vltro · volütarie ·

et dĩ a ſpondeo: des· Honit᷑ etiam qnq;
noĩalit᷑. vt Mea ſpõte hoc feci · Sʒ meliꝰ
eſt vt dicamus nomẽ eſſe tm̃ ablii caſus
nõ aduerbiũ licʒ qñ q; ponat adũbialit

Si enĩ eſſet adũ:cũ poneret᷑ nomialit nõ

adiungeret ſibi adiectiuũ niſiĩ neu · gñe·
Generale qͥdem eſt ꝙ quãdo aliq̃ dictio

nõ noĩalis ponit noĩaliter ĩ neu · ge· ponit
tm̃· ⁊ ſuſcipit adiectiuũ ĩ neu · ge:vt Cuuʒ

legere · Tuũ enge· Tuuʒ ergo;

Stati · llico aduũ.tꝑis a ſto vł a ſiatn dĩ

GStirpitꝰadũ.i:radicitꝰa di a ſtirps ·

Sub hwſitio ẽ ⁊ deſeruit vtriq; caſui · Et

nota ꝙ quotienſcun q; ſub ſigt ad locum

conſtruit᷑ cũ accuſatiuo tm̃ · vt DPirgilius

Nitunt᷑ ſub ipſos poſtes · i· ad ipſos po/
ſtes · Itẽ qñ q; ponit᷑ pꝛo añ · vt Nirgiliuſ
ĩ geoꝛꝗ· Sub lucem expoꝛtant calatũ ·i·
ante lucẽ . Itẽ qñ q; ponit᷑ pꝛo ꝑ · vt Gub
noctẽ curã recuſat ·i.p noctẽ · ¶libi videt
ſigreĩ locovel quaſii loco: ⁊ conſtruitur
tunccuʒ ablatiuo tm̃:vt Sub domo. Et
ſcias ꝙ ſub his lr̃is ſequẽtibꝰmutat · b· il
las · ſcʒ ·c.· g· m.p·r· vt Guccũ bo · ſuffero·
ſuggero · ſimoueo ſuppono · ſurripio

Gubito aduerbium.cito · velociter · rexẽte

inſperate . Et vt dicit Dionyſius in epi/
ſtola ad Gaium ·˖ Gubito eſt quod ẽ ſter
ſpem · et non ex apparense ad manifeſtum
adductum .
Gubter ? ſubtus aduerbiaet deriuãtur a
ſub · Et differũt · qꝛ ſubter ẽ qð realiqua

tãtũmodo.·

ſuperioꝛi depmitur æconculcat. Subtus

uod demiſſionem alterius non contigit

tem ſubtus nõ exigit caſuʒ· ſ̊ ſubter ex/

igit qñq; accuſatiuũ:quãdoq; ablatiuu.

Quotiens ſubter ſignat eſſe in loco· vel
quaſi ĩ loco cõſtruit᷑ cũ a blatiuo tm·alibi
xo cuʒ accuſatiuo · Et cõput᷑ ſubter. ſub/⸗
terioꝛ · ſuꝑplatiuo caret ·

Super · aduer ·loci.Nnde ſupꝛa vel ſupꝑe/
ra dicebant antiq Inde ſuperꝑ apoco/
pam . ⁊ ſupꝛa ꝑ ſyncopaʒ. Sed differunt
qꝛ ſuper eſt qð iminet · Supꝛa qð ſubſe

aliqͥd habet ſiratum · Item ſupꝛa ↄſtruit
cũ ſolo actõ/ſuꝑ vo qnq; cum actõ qnq;
cũ abltõ · Qñ eni ſuꝑ ponit᷑ pꝛo de · xel ĩ

conſtruit᷑ cũ abltõ tim· vt Suꝑ VPꝛiamo.
i· de Pꝛiamo et Super viridi frondei.i

viridi frõde · aliter cõſtruit᷑ cũ accuſatiuo

3 Iteʒ ſupꝛa ponit᷑ pꝛo poſitiuo⁊ compat᷑

ſupꝑꝛa ſuꝑioꝛ ſapꝛemus vel ſũmus· Inde
ſuperius ſupꝛeme vel ſũme · aduer: Et heęc
ſupꝛemitas ·tatis · Et ſuperus · ra · rů · Et h
ſuperus·ri · de ?cęleſtis · Et coꝛ· pᷣmam ſuꝑ
Et cõponit᷑ Peiuper ⁊ inſuper · Et poſſut
eſſe duępartes · de ſuper ⁊ĩ ſuꝑ · ⁊ tuncſu
acnit . vt NDe ſuꝑ terram ⁊c.·

Surſum vel ſuſum · aduer ·loci · ſm Hug·
Et vt dicit Pap̃ · Suſum ĩ ſuperioꝛi ꝑte

ĩloco ſigt · ſurſu ad locum·

Tam · aduer.quantitatis vel comparandi

el ſilitudinis:
Tamen .eſt cõiunctio aduerſatiua ·
Cametſi · ponit᷑ pꝛo q;uis · ⁊ eſt coniunctio
aduerlatiua · Et ↄponit᷑ a tam·⁊ etſi.Nel

eſt quędã irregulanis cõgeries vocũ · quę

ponit᷑ pꝛovna parte · Hnde Heb. 6?ẽe

Een etſi ita loq mur· Del ſᷣm aliam lr̃am

Camen etſi ita loqmur·
Tandem.i:aliquando · in fine ·
CTantiſper · i· tm · vel interea · vi
ſitum a tantis ⁊ per ·
Thau dꝛ eſſe aduer · admirantis/
Temere · adueri ſumptuoſe fatue · ſtulte
ſine cauſa·ſine conſilio/
Tenus eſt ppoſitio ablatõ caſui deſeruiẽs
Hoteſt etiam eſſe aduer/⁊ eſt tenus idem
quod ꝓpe veliuxta · L
Typice · aduer . i· figuratiue.
otiens aduer:numeri:⁊ dĩatot·
Crãs ·i· vltra · Et vt dic Pꝛiſcianꝰ ĩ tracta/
tu pᷣpoſitionũ · qñ trãs ↄponit᷑ cũ dictio/
ne incipiente a· exel · n· vel · i· conſonãte

det᷑ cõpo/

— —

24

Sb,
rigt
diene⸗
bigii⸗
malbi
erſb⸗

hoer
diftnme
gdibe⸗
Monnie
ogi
NNj
Puano⸗
fondrii
Cllatuo
lonpel
ns⸗ Zee
mkibe
haen
bmanſ
Etoſen
MMtunc

N

.

„ „1
mor

⸗
CoNiund
icſ
poci
eb
RR

ietco

N.
1 muct
taidiao

rie

abijeitur· n · S. vt Traducotrado· trano·
traijcio · In alijs aũt cõpoſitionibꝰ rema/

net itegra · Vnde· Si cõponat᷑ trãs litte/

ra nila mouet· Crano · traijcio· tradotra/
Duco remotisss .
Tricies. aduerbiũ.nũeri · · triginta vicibid
dů a triginttta.
CTridie aduerbiũ·q triduũ di·

Trigies · aduerbiũ nũeri · riginta vicibꝰ

a triginta dOꝛꝛ·
CTuatim · adu·pſonale.i:tuo moꝛe ul moꝛe
tuę gentis · vel patrie· Gimiliter diſtin /
gue· meatim ⁊ ſuatim Et ſcias ꝙ adubijs
nõ accidit numerus neq; pſona: vt dixi
in meatimm.
Tunſim · adũ:i:minuũ · ↄciſim · ulł ꝑcuſſim ·
2 důa tundo . dis ·

¶eil Be

Vab quandoq; ſgt gaudiumn veſtitene/

ctio gaudentis· Vnde Jlſaię. 44² Dah

calefactus ſum:vdi vocu·Et Auguſtinꝰ

Dicit · Cñ celectamur dicimus vah · Iteʒ
quãdoq; denotat denſionẽ vel increpa/
tionẽ · Vnde Matthei. 27? Bab qᷣ de⸗
ſtruit templũ Dei zc ·

Halde.ifoꝛtit᷑ nimis· vebemẽt.⁊ dĩ a va⸗
lidus ꝑ ſyncopã ꝓ valide bᷣm Pꝛiſcianũ⸗

Hau · eſt aduerbiũ admirãtis:vel iurãtis⸗

Van etiã nomen ẽ cuiuſdã elemẽti apud
bebꝛeos · ſcʒ· v · olonantis
Vbertim · aduerbiũi:abundan ·
Obi eſt aduerbiũ loci ⁊ interrogandi.⁊ ſi
gnificat ⁊ iterrogat in loco · Item eſt ad/
nerbiũ tẽpoꝛis · vt Obi · i. poſt; vel qñ ·

Iteʒ eſt aduerbium qualitatis· vt vbl· i ·

qualiter. Et quãtitatis ut vbi ·i: quantũ⸗
Et ſimilitudinis · vt vbi · · ſicut · Eſt etiam
quãdoq; aduerbiũ increpãtis vel admi‚
rantis.· Dñ Gen.3? Adam vbi es · quaſi

Dicat · in quãta miſeria es ⁊ in quanta an /

guſtia es · Miſer quid feciſti in quantum
ccatuz cecidiſti · Gene eni ſcebat deus
vbi eſſet · qſi admirãdo increpat eũ ꝙ in

tãtũ peccatũ delapſus erat · Et nõ ꝙ vbi
recipit vndecim intercompoſitiones ⁊ ſyl/

labicas adiectiones· vt Sicuti · Necubi⸗
Xlicubi · Nuncubi.Ecubi ex en⁊ vbi cõ⸗
poſituʒ · Pbiq;· vbiubi · vbiuis ; vbilibet ·
vbicãqʒ. vbinã: Inueniũt etiã ꝗqdã alia
quę vidẽt᷑ eſſe cõpoſita ab vbi‚ ut ¶tubi
Aſtubi · VPoſtubi ᷣ potiꝰ ſũt ꝗdã irregn
lares vocũ cõgeries · et fügunt᷑ loco vniꝰ
Dictionis aliquando vᷣtem vbi tam ſim/

plex q; compoſita eiunſ poſſunt exigere ge
nitiuũ ex vi diſtributionis· vt Obiq; lo -
coꝝ.iin quolibet locoꝝ· et vbi locoꝝ · i.lin
õ vbiuis locoꝝ · vbi e
cũ q; loco ꝝ vl gentiũ · Bel dic ꝙ cũ dicit
Vbiqʒ locoꝝ vel terrarũ ·i:ĩ quolibet lo⸗
coꝛũ · illi genitiui regunt᷑ ex natura ptitio/
nis · Et coꝛ pᷣmã vbi · Vnde DHuidrapi·
Jura fides vbi ſunt commiſſaq; dextera
Dextrę· Item nota ꝙ ĩ pꝛędictis quando
vbi poſtpõit· tũcẽ cõpoſitio · vt Sicubi ·
alicui ; vel quãdo gemĩat᷑. vt vbiubi · Sʒ
qñ vbi Rronit᷑ · tũc eſt ſyllabica adiectio·
vt vbinuis · vbicũq; ꝛ·

Pe interiectio dolentis· vel execrantis vel

maledicentis · ut Dęilli ꝑ quem ſcãdalũ
venit ˖ Itẽ ve ſigt eternam dãnationeʒ ĩ
lacra ſcriptura:⁊ ſcribit᷑ ꝑ ·ae · diphthon/
gon · Itẽ ve · i· ſine · Inde pcompoſitionẽ
veſanus 'm Hug . Item ve eſt cõiũctio
encletica· ꝓ vel ponit᷑· tũc ſcribitur ꝑpe
Vebemẽter · tius · lime · i· foꝛtit (limplex
Bel. ꝗaliquando eſt cõiunctio diſiunctiua
vt quando ponit᷑ int᷑ duo quęnõ poſſũt
ſimul eſſe vera ˖ vt Homo eſtrationale uł
irrationale · iqn eſt ſubdiſiunctiua · vt
qñ conitur inter duo quę ſunt ſimul vera
vt Imauerunt vel amauere · liqn etiã
ponit vel ꝓ ſaltem .
HBelociter · aduerbiũ·lcito · rexte ·
HYeluti · a vel ⁊ vti cõiunctione componi
⁊idem eſt quod quẽadmodũ · quomodo
ſicut · hom Hap · Et coꝛ·penuł· Bnde PBir

gilius ęnei.9? Et veluti pleno lupus in/

ſidiat᷑ ouili: Et inde ꝑ apocopãũ fit · veluti
aduerbiũ ſimilitudinis:i:ſicut quaſi ⁊ eſt
t. finalis littera · ⁊ non ·
VHerbo tenus verbi gratia ve bi cauſa duęg
ꝑtes ⁊ ſub Duobus accentibus regendę·
Benuſte · i· honeſte ·
Perſute · i · callide ·
Paro gt poniturꝓ cõiunctione copula/
tiua · ⁊ ſęxe pꝛo affirmatina ·i· certe ·⁊ ſepe
pꝛo expletiua · Iteʒ verũ ſepe ponit᷑ pꝛo ł·
vel ꝓ certee
DNicatim · aduůbiuʒpenłpdu:poteſt deri/⸗
nari a vicus · quaſi ꝑ vicos vl de vico in
vicum ˖ Del poteſt deriuari a vice · i; viciſ⸗
ſim ꝑ ſingulas vices
Diciſſim·adũ·i:alternati ·mutuo:pꝑ vices.
Pidelicʒ:aduerbiũ affirmandi ·i:nimirum
certe · ſcilʒ:vero · videre licet· ⁊ cõponit᷑ a
vigere · licet · Del eſi coniunctio copula/
tiua vel expoſitiug · hom Hug·

Vigies el vicies · aduer · numeri · i· vigiti
vicibus 1 dz a viginti · DHnde Apod.9?

Vigies millies · dena milia.

Vinitim · adu. · pſingulos viros vl de vi⸗

ro in virum.⁊ d a vir ·

Vltra· adu.loci·⁊ comꝑat᷑.vltra · vlterioꝛ·
vVltimus · Põt etiaʒ eſſe poſitio qñ regit

caſum vt vltra rhenum.
Oltro · i · vltra · vel ſponte⸗e ⸗· .
Vnciat · aduᷣi:ꝑ vncias:uel de vna vncia
Taliam · ⁊ dꝛ ab vncia ·
Vnde.adũbiũ lociia quo vłex quo loco
Vl ex q̃ re vel caula hm Papiã ·

Vndecies/adubiũ numeri.i:vndecim vi/

cibus· ⁊ dꝛ ab vndecim.

Sndiq; adu.:eroĩ parte. grauat penul.

BSBnde q; cõiũctio encletica nõ inclinat H̊

accentũ ſcedentis ſyllabęad ſe· i. iuxta ſe
quia cedẽs vocalis cozrupta eſt in vn/

Diq;· Nã vndiq; cõponit᷑ ex vnde · et q;
Et ſimlliter contingit in deniq;qð cõpo/
nitur ex dvenuo · q;·

Pnc;· ialiquãdo:quãdoq; · aduerbiũ te/

poꝛis vide in nunq;;·
Holuptuarie.aduer.i:ſm voluptatẽ ·
Hſpiam.iĩ aliquo loco·alicubi · aduerbiũ
loci:⁊ D ab vllus · et ẽ ibi piam ſyllabica
adiectio.vñ non acuit᷑ ĩ fine · quia accẽtꝰ
pꝛincipalis non debet poni in ſyllabica
adiectione-·
ſq;i aliqͥ loco·aduerloci ⁊ dꝛ ab vllꝰ.
ſqueq̃ q;·iꝑ oĩa:nimisex toto omnino
⁊ acuit penul

VHſq;quo·i quãdiuquouſq;ad quẽ fineʒ

bm Pap̃ · Bel plenius põt dici ſic · Pſq;
quo.i·aliquãtulũ: aduerbiũ ẽ quãtitatis
VBñ in pſalmo· Cõuertere dñne vſq; quo
ialiquãtulũ Itẽ vſq;quo.i:vndiq; adũᷣ:

eſt loci · Vn Zach. 82 Dſq;quo veniãt

popull · i· vndiq; · IAtem vſq;auo · i· quo/⸗
uſq;. xel quãdiu · aduerbiũ eſt tẽpoꝛis· vt

ibi · Pſq;qᷣͥ dne obliuiſcen meĩ finẽ· Iteʒ

qñq; põit᷑ ꝓꝑ donec ⁊ ẽ aduerbiũ tpis DPñ
2 Mach⸗ 5·p· Gacerdotes pſallebant
hymnos vſq;quo cõſumptü eſſet ſacrifi/
ciñ · · onec. acuit vltimã bᷣm vſũ vſq;qᷣ⸗
Ht multa ſigt Nã yt · i · woſtc; · N · i · ſicut
PSt . i· Gᷓuis · Nt. vſimul · Vn ð qᷣbuſdaʒ
hdictoꝝ · dicit qͥdã · DNDt poſtqᷓ; dicas· vt
quãuis: vt quoq; ſimlaul k··—⸗
SHtr· aduerbiũ ſimilituginis·i·ſiẽ. Et inde

cõponit · Sicuti · veluti · Et coꝛ · v · Sʒ vti
verbũ ꝓdupmam VBñ· Quſſq; docetur

vti · debet v̈tutibus vti ·
☛½

Vtinam · aduerbiũ optãdi·i· vt fiat opto.

Et cõponit᷑ ab vt vel vti·⁊ naʒ· Et coꝛ ·ti⸗
Ptiq;·quãdo ẽ dictio cõpoſita · tunc acuit
antepenl. ̊ quãdo ſine ↄpoſitiõe accipit
vtiq; tũc accentũ habet ſuꝑ penl ſeruata
ncka ipſius encleſis.⁊ſic caula differentię

amittit vim ſuã cõiũctio encleticaĩ vtiqq
Dictione compoſita · et ſimiliter intelligẽ⸗

dum ẽ de itadgũ··· .
Vtpote · i tanq;· Renulcoꝛ· Et cõponit ab
vt ⁊ pote ablatiuo de cot/vel pos potis.
Vtputa ·i: verbigratia ·ſicutaduer. Et vi⸗

Det ibi puta eſſe ſylla bica adiectio · et ſic

erit ſimpliq figurę⁊ driuabit abvt⁊ acu/
et᷑ pᷣma·.qꝛ accentus pãcipalis non debet

poni ſuꝑ ſyllabica adiectiõe. Hñ · i· Con.

is? Non coꝛpus qð futuꝝ eſt ſeminasſᷣ
nudũ granum · vtputa tritici ·
PBtrinq; aduũ.i.ex vtraq; pte · Vñ Egech.
4 Finis vtſinq;· bm vnq Iam.
Htrobiq;adu.i.ĩ vtraq; ꝑte⁊ acuit᷑ penł.
Vtrũ · Dialectica ĩterrogatio habens ſe ad
vtrũq; ·i ad affirmationẽ ⁊ necationẽ vt
cũ Dico · vtrũ ceęlũ ſit rotundũ · põt reſpõ/
deri · celu eſt rotundũ/celũ non ẽ rotundũ

Item vtrü aliquãdo eſt nomen · et ponit᷑

pꝛo quis · Dnde qͥdam · Nomen dic vtꝝ

cõiunctio dꝛ vtꝝ·

Ptrũlibet · i· qſi ex his placet · Et coꝛ · li · Et

libet ſyllabica adiectio·

Ptrũnam · interrogatiuũ eſt et habet nam
ſyllabice · T acuit penul ·

Finit vocabularius bꝛeuiloquus·tri/
plici alphabeto diuerſis ex autoꝛibui
necnon coꝛpoꝛe vtriuſq; iuris collectꝰ
ad latinũ ſermonẽ capꝑeſſendũ vtiliſſi/
mus .· Impꝛeſſus Paſilee· Anno dñi
M. cccc lxxxi ·

Aaus deo ·

Ntace
Lbitabyttagt
Mls on d
“
neſtſeninmge
mwa⸗
dr DiEed
nälin.
Sgenacut w
tobibensſen
nin necgtorin
nndiottſ.
Günoniwnſ
onen aunt
Non den

A⸗ Scl
icſtct halenn

Ebeenlogu⸗
mſscaur.
iſcgiunsol
rſendirtl
i; TN

*

Guarinus Neronẽſis Floꝛo ſuo ſalutem
plurimam dicit ·
D
On ſine cauſa factum eſſe certo
ſcio.ꝙ diphthõgãda vocabula
ſcire te velle intelligo quoniam
eam rem et ad oꝛthographiam

recte ſcribẽdi foꝛmulã pꝑtinere.et nõ paruũ

legendi documentũ pᷣſtare poſſe cognoꝛis
Qua quideʒ in re quid agam ſubdubito
Nam niſi tuę moꝛem voluntati·qui de me
optime meritus es:geſſero:ingratitudinis
me reũ eſſe confitear·erit neceſſe· Quo cri/
mine nihil grauius aut acerbius vel apud
perſas puniri teſtis eſt Fenophon· SGub⸗
inde cum negligentia ⁊ vitio literarioꝛum
omnẽ ferme diphthongoꝝ cõſuetudineʒ

Abolitam aut depꝛauatam aſpiciamita vt

breuis ſepenumero ſyllabas vetuſtiſſimis
codicibus diphthongis notatas cõxꝑeriã ·

Vnge ipſarũ rationem aut vſum aucuper .

vix ſatis ſcio· Et eo magis ꝙ quę poſtulas
Dicto citius fieri feſtinantiſſimꝰ vꝛgeſ.Pe/
rum eniuero ne laboꝛem potiꝰ fugiſſe me
arguas:.decreui:q;tũ vna tumultuania lu/

cubꝛatione potuero· ad te de diphthõgis

colligere · quęlatinę locutionis mẽoꝛia ſup⸗
peditarit:aut ſiqd paululũ gręce ex doctilſ⸗/
ſimo ac impꝛimis humamſſimo hceptoꝛe
meo Mannele chryſoloꝛa deguſtaui · Et
vt Ciceronis pꝛęcepto facilius de quo di/
ſputat᷑ coſſit intelligi ſermonẽ a definitiõe

ꝓficilci · ſatius eſſe arbitroꝛ ·

Piphthongus. eſt duarũ vocaliñ cnʒ ſin/
gulę vocem ſuam ſeruent · in eade llaba
ↄplexio vt aes · Nec ius · vas · qᷓ· diphthõ/
gos putandum erit· cũ nec · i· nec . u· ſuũ ſer/
uare ſonũ conſtet · Viffert aut a monoph/

thõgo diphthongus ꝙ hec duas habẽ

vocales·illa vnicã dũtaxat cernit: vt Eoa

vYbitris monophthongos eſſe dep̃bendis
Picta idcirco diphthonʒus · ꝙ binis cõ
ſtare vocalibus videatur· DVis enim gręci

bis · ⁊ phthongon.ſonũ appellant.

Noſtri quattuoꝛ fecere diphthongos au

en · ae · oe · Quidã ei· diphthongũ adijciũt
Berũ gręcoꝛũ eam eſſe diphthõgũ mani/
feſtũ ẽ qui cũ plures habeãt diphthõgos
ceęterisomiſſis ꝗͥ nihil pꝛopoſito cõducunt

aliquas attigãex quibus deriuari noſtraſ

liquet:& li cum in latinum vertitur aut per

diereſim · Hoc eſt· per ſyllabarum diuiſionẽ
vtraq; manente littera · in. ai · ſoluitur· vt
Aαιαπia ν aax. SRut ſine diereſii
ge · Diphthõgon tranſit.· vt ααρpean

α„αι⅞ιαπ τιπ aleſtra aα εααο„εςa
EVin eu dippthongon latia ↄuᷣ⸗tit oꝛo· vt
c VvOꝙ& eurus:On&σ ο tbeſeus Aut i eſ

vt 1X ει —N achilles oRρααπ⅜.α
vlyſſes. gραενρπ7rles. Tut ĩ. u· ſolã vt

qE& οgiomtigeut ☚ αι KRi

oe vertimus vt o Pu·pęnaet qοα
phbęnix. vłĩ. u. vt qo ι —ρειο 6οσ Punicen
Düſoluitur interdum vt v troia. Av
quoq;ʒ aut per dięreſim in:.a.⁊ ĩ· u.cõſonã/
tem ſoluimus.vt vé nauis · Nut in au
Diphthõgon. vt V VO naufragiũ-
VA Naula⸗ A πωτ τπιποο½6 quſterns Etvt
ad noſtras redeamus: ae diphthõgon q/
dam paſſim pꝛotulerunt. vt Syllę · galbe.
amynte. muſeę · Nonnulli pꝛo ſecunda eius
littera · id eſt· e · moꝛe grecoꝝ · i · ꝓpnũciauer̃t
Quaꝓpt᷑ maro nr̃ antiqtatj amãtiſſimus
aulai ꝓ aulę· ⁊ pictaiꝓ pictę veſtis ſuo in/
ſeruit carmini· vt Rulai in medio libabãt
ocula bacchi · VPiues equuʒ· diues pictai

comgdia. v & νπ⅞aειεμεαπtαορda σ*α

Vſtis ⁊ auri ·

Singulares generãdi ⁊ dãdi caſus ⁊ plu/
rales noĩandi⁊ vocãdiĩ pma decliatione⸗
Diphthongo finali in ae notari certiſſimũ
eſt. vt Lyrg ·
Plurima quoq;ʒ deriuatoꝛũ noĩum in eus
exeuntiũ diphthongant᷑ vt ea potiſſime ꝗᷓ
aꝗ vocabulis in ·a·aut ine:pꝛoductã exeũt·
auti ge ·˖ vt Derona · veroneus · Mytilenę
mytileneuſ· Athenęgathenę· Nüũc cũ nulla

Te au . et eu · extet ambiguitas · de ae · et oe·

Dicendum eſt· Et pꝛimo de ae · ſeruato al/
phabeti oꝛdine · C niqnkennch memoꝛiam
fugerint· tute addere ꝗlegendo ↄpereris
poteris · .
De diphthongo. ae ·ĩ pᷣmis ſyllabis ·

Seng. ab eo deriuata vt gacides·

ccã cõpoſitis · vt heccine ·
Edes:⁊ ab eo nata · vt ędifico·ędepol· ędi/
tuus· edilitas. Edus.
Ege · capꝛa.⁊ ab eo ędita · vt Egis clypeus
Poiladis cgloga goccos. Capcoꝛnus
Eger · ęgritudo · egrotus · .
Egeus· T ab eo dicta vt ggides:eęgeũ mare

eggina · vꝛbs ⁊ mulier · gybtus ;
olus Ellia mulier.
lianus. ꝓpꝛium nomen viri:
AX
M
Dl 4

BR

0

N

1

K

Balance Q

Focus

Euroskala Offset

VierFarbSelector Standard“

Copyright 4/1999 VxyVMaster GmbH www. yymaster. com

9