ca. qꝛ regio illa thure abũdat Hac gręci

erngdemõnri beatã noĩauer̃t· Eadẽ ẽ noia
ta · Gaba a filio Chus qꝗͥ dict'ẽ Gaba
Alrabicus .· a · i ·. i· aliqs de tali regiõeſcʒ de

arabia. XRrabs idem

Alrabici qͥdã hereticiĩ arabia exoꝛti · Dic⸗
tes animam ci coꝛpe moꝛi:etĩ noniſſimo

vtrũ q; reſurgere.
arandũ · vt terra eſi ara bllis.
Aradij qͥdã ppli ſũt· vide·S· amoꝛreus ·
Xrã indeclinabile int᷑pᷣtat᷑ electnuns.

Arabiklis hle · di qd ẽ aptũ et bonũ ad

Aranea · pp· d vermiculus faciẽs telaʒ ad
capiẽduʒ muſcas ab gere dictus · eo ꝙ;tg in
gera fila gerat· Ol dẽ a anea ab aragge
regina quę fuit mutata a Pallade ĩ ara⸗
neã ſᷣm fabulas. Iñ h̊ araneolai. parus
aranea · Iñ etiã h̊ aranꝰ iuenit:⁊ araneuu

A · i·i·ad araneaʒ ptinẽs · Iñ H araneolꝰ·
Arapagatus · a · um · ab area effoſſus · Vñ
Plautꝰ. Tunꝝn mihi intus arapagatũ ·

raphis · t· dꝛ domꝰluſoꝝ vłaratoꝝ

Aratellũn· S. dẽ paruũ arat-·

Aratinncula · fg · p· dꝛ foſſa parua inſtar

ſulci ara?/ ”
Aratoꝛculꝰ.m ·s· Dꝛ pnꝰqratooꝛ·
Aratoꝛius a·i· Dꝛ locus ꝗ põt arari·

Aratrũ ·n· s·eſt inſtrumẽtu arandi·Hnde
in Auroꝛa· Noſtręcarnis bumuʒ crncis

hic aratro quaſiſulcant —
AVrbit · m · . Dꝛ reuelatoꝛ ↄſilioꝝ: vtĩ Sa⸗/

luſtio · Pꝛocul arbitris obꝰamotiſ. Etiã
eſt idẽ qð teſtis· Oñ ĩ Geñ . Accidit aüt

vt Joſeph intraret domũ ⁊ operis qtpiã
faceret abſq; arbitris · DPel eſt ideʒ quod
cõpꝛomiſſarius xel index · et eſt ille qui ex
cõpꝛomiſſo ·i· ex ↄſenſu partiũ ⁊ ex litiga/

Arbuſtü.n ˖ s. D

tiiñ electione de cauſa cognoſcit. q; nullaxz
hHabz iuriſdictionẽ ꝓpꝛia ſeu delegatã· ff.
cLc arbi.l.. Sʒ electꝰeſt a partibꝰ diſcoꝛ
Dantibus ad carum litem ſua ſententia
Dirimẽdaʒ· Et ẽ differẽtia int᷑ arbitꝝ· ar ·
bitratoꝛẽ ⁊ ꝗ micabilẽ cõpoſitoꝛẽ · Nã ar ·

biter?⁊ arbitratoꝛ poſſunt eligi cum pęna:

ſed differẽter: Nam arbiter dẽ index err
vſenſũ litigantiũ electus qͥ iudicis partei
ſuſcipit. et finẽ cõtrouerſijs ſua ſentẽtia ſe
pollicet᷑ ĩpoſituꝝ · ff· de arbi . l. ſi de meis · S
recepiſſe · Et a lentẽtia talis non poteſt ap
pellari. ff· de arbi . l· Diẽ ꝓferri · S· ſtare ·· ..
1· C·e· ti · SGed arbitratoꝛ ẽ in quem aliqni
pↄpꝛomittũt tali foꝛma vt poſſit cognoſcẽz?
Z xetiã iudicare alte ⁊ baſſe · Sed amicabi
compoſitoꝛ ẽ qui ſine pgna temptat ⁊ er
Peritur an litigatoꝛes patiant᷑ cõtroũſiiãs
ſuo conſilio vel autoꝛitate diſcuti · S. qd

ſi qs i Hall.l· ſi de meis ·

.

Arbitriũ · n· S. Dd libera volũtas vel ptãs.

0

. Jalent bona vel mala appetere Põt.

arbitriũ ẽ actus certarũ perſonarum
exequẽtiũ ↄpꝛomiſſũ ſm co·

Arboꝛ vel arbos ſᷣm Iſidoꝝ dẽ ab arnis
e terre fixis radicibus adheęretvl dꝛ ab
berba eo ꝙ ad modum herbaꝝ pullulet
naſcẽdo· Pꝛius eni iacto ſemie herba na/
ſcit · dehĩc cõfota ſurgit ĩ arboꝛẽ· dehincĩ

paruo tẽpoꝛe berbã quã videras arbuſtũ

ſuſpicis · Et arbos ꝓpꝛie dĩ de fructifera
arboꝛ vo,.de non fructifera ⁊ ſterili· Et eſffꝰ

arbos ge · · cuz ſit mĩ ꝓpꝛij fetus · Et nota
ꝙ nomina arbon ſunt ge · f· qꝛ naturam
matris ĩ ſuis fructibus imitant᷑· vt pirus

1 vlmus. Vec eni eſt quaſi obſtetrxpu /

erperaꝝ bacchi DOñ oleaſterẽ ge · m. quia

nõ cõcipit · cũ ſit ꝓpꝛiũ ſuę gentis cõcipere
ioliuaꝝ · Pꝛo pomis vvo ſunt ge neu ·

Arboꝛetũ.tilocꝰ vbi arboꝛes creſcunt ·

Xrboꝛeus. a.ñ.⁊ arboꝛinus a:ũ idemſ.de

arboꝛe exiſtens:·

Arbüchla · f. p· dimi · i· pua arboꝛ·

Arbuſtula ·f· p.dimiidem ·

.ℳ

tio vel haſta ·

Arca dꝛ ab arceo · es · q arcz ꝓhibʒ viſũ

tem arca teſtamenti dicitur teſtificatio
Exodi.25? id eſt ſcrinium in quo poſita ẽ

teſtificatio· id ẽ tabulę in quibus ſcptu,ʒ

EE nd

lasns vbi creſcũt arboꝛes
ꝓ ipſis qñq; ponit᷑⁊ pᷣcipue nouel·
Airbuſtum etiam dẽ quandoq; arboꝛ no/
nella et tenera in qua inſertio quandoq;
fieri mõt·⁊ dꝛ arbuſtum quaſi arboꝝ ſta

— —

–☛ —
= — —

Uißf.
d
htennn
ar
Var/
na.
Aaz
onte
nihaſe
neis5
teſta
8
nlini
dond
mmigbe
ter
wiſi
7

pis
n⸗
mann

ns⸗
biab
lulet
na/
inci
uſtü
n⸗
teſt
t a
Ns
npn
14
ere
l:
⸗
1R

ifhan
.

h

erat teſtamentuũ tñ quec ibi repoſita pñt

Dici teſtamẽta· VBñ in pdicta arca poſita
erat vꝛna aurea plena mãna ĩ teſtificati/
onẽ ꝙ panẽ dedit eis ð cęlo· Cabuleĩte⸗

ſtificationem ꝙ legem naturaleʒ ſopitaĩ
coꝛdibus etiã ſuſcitarẽt in ſepto· NPirgaʒ
Aarõ in teſtimoniũ quod vixerãt· NHia
dixit dñs faciemus. Vñ tres arceę fue⸗

runt in tribus tẽpoꝛibus· DHñ Cẽpoꝛbuſ
tres eſſe tribus cognouimꝰarcas: ꝛima

Noe Moyſi fuit altera tercia chꝛiſti· Li⸗

gnea pᷣma · ſecũda metallica tercia neutꝝ

Dcto pꝛioꝛ.tria poſterioꝛ tulit· altera ſolũ
LZege carẽs ſ̊ lege manẽs:a lege ſoluta

Hãc ꝑlagꝰ.hãc Moyſes hanc ſpus al/

mus. Iñ hic arcarius ꝛ qᷣ facit arcas: vł

qͥ cuſiodit· Ol dꝛ ille qͥ ſuſcipit auꝑ ⁊ ar /
gentũ publicũ a poſſeſſiõibus ſᷣm ccur ·

in glo · C. de pon ˖ l.i.li x?ꝰ DNel poteſt dici

adiectiue arcarius a · · qð ꝑtinet ad arcã

vel ad arcariũ·
Frea AEetrahn g qͥ ceteri arcent᷑
Arcas · 9·t·ẽ nomẽ getile · et dꝛ aliquis vel
aliqua de arcadia· .
Archangelus m. s. Dꝛ pꝛinceps angeloꝛũ
vt Gabꝛiel · ⁊ ðꝛ ab archos qð ẽ pꝛceps
7 angelus eſt vnus angelus de oꝛdine

ſupꝛemo ·i. ſũmus nũcius· DPñ.Nuncius

angelus eſt· archangelusẽ ſibi pꝛinceps·
Inde archangelicus a · um ·

.Archetypus ·f· p· dĩ pãceps figuraꝝ·Nã

typus ideʒ ẽ qdð figura·⁊ archos pᷣnceps
1 poteſt poni adiectiue.· Ende architypꝰ

bilis mundi:

Archia · chię · f· p. dꝛ pꝛincipatus.

q́ p̃nceps nigroꝝ·ſ. diabolus.

Archicãcellanꝰ m· s.dꝛ ſupmꝰcãcellarius

Vrchicoquꝰ.m·s:dẽ pᷣnceps coquoꝝ

lrchidiaconꝰm.s. oĩ oncepe diaconoꝝ;
Inge archidiaconatus us ui: dignitaas

l officiũ archidiaconi ·

Archieps · m · ..· Dꝛ pnceps epoꝛũ. In bic
⁊ bęcarchvpᷣalis ⁊ Mle.⁊ archiepatus

us · ui · ⁊ hoc archiepiſcopiũ ·

Archigallus · m· s· Dẽ pꝛi
illoꝛum ſacerdotum.

Archigenes pe · coꝛ· dꝛ pᷣncipalis medicus

q optime ſcit mederi genelſi ·i · natureę ·

Archigraphus· vide · S· antigraphus

Archileuita · te· dꝛ pnceps leuitaꝝ ·
Archilogus · m· s. dꝛ pnceps vel pᷣmus in

ſermone· Inde arcpilogii dĩ paincipin

nceps galloꝛũ · ·

ſermonis. H

Vrchimandritam.p. dꝛ paſtoꝛ onin 5. Et

per traſiationẽ ſoteſt dici eps vel archi ·
epiſcopus·qͥ eſt paſtoꝛ ſpũalium ouium ·
Vl dĩ ſupꝛemus paſtoꝛ ſcʒ chꝛiſtus qͥ eſft

ſupꝛemus paſtoꝛ ·

Archipirata· m· p· d pꝛinceps pirataꝝ

Archipota. te· e · pꝛo · i magnus potatoꝛ·
dDi ab archos ⁊ poto qᷓi pᷣnceps hpotatoꝝ·
Xrchipſbyter · m · .· dĩ pnceps pᷣſbyteron

Vel q ſuper clericos in aliqua eccleſia hẽt
aliquam iuriſdictionẽ eccleſiaſticã pᷣm cõo⸗/

ſuetudinẽ loci· Iñ archypᷣſbyteratꝰ·us ·

ui · talis dignitas:

Archiſynagogus · m. s · dicitur pꝛiĩceps ſy⸗

e⸗ K— S
Archiſteriũ · n· s· Dꝛ mõaſteriũ· ab archos

ſterion qð ẽ ſtatio· quaſi pꝛincipalis·i ·
ſpiritualis ſtatio vel q; regulł⁊ diſcipliniꝰ
arcetur · ꝗl
AVrchitectoꝛ · m. t.dDẽ qui facit tecta. vel dꝛ
bᷣncipalis artifex qͥ heſt ędificijs cõſtruẽ/
Dis · q etiã dꝛ architectus· In hęc archi /
tectura talis pꝛincipalis tectura · Dnde:
Vrtificũ nceps architectoꝛ dicet᷑ eſſe.
Architriclinus · m·S· Dẽ pꝛinceps triclinij
Nã tricliniũ ẽ domus trina ſeſſione ↄui/
uantiuʒ oꝛdinata ᷑m Hug· Papias o

Dicit· Architriclinus dꝛ maioꝛ domꝰ vel

in domo pᷣnceps triuʒ lectoꝝ· qꝛ in lectis
antiqui ſolebant comedere· Naʒ clinos
l cline gręce lectus dĩ · VMB

Arxrcobaliſta eſt genus baliſt ⸗ ·

mundus. dicitur pꝛincipalis figura ſenſi· Archoniũ·n. s. dꝛ aceruus manipulon vel

aliarum rerun.
rchontiani heretici· ab archötio appel/

lati · qͥ vniuerſitatem quam deus cõdidit
opera angeloꝛum defendunt
Xrchos gręce latine dꝛ pꝛinceps

Ftrcicula · f. p·pe · coꝛ · pua arx·ſiue rupes ·

Arcipotens.· o · t· ↄponit᷑ ab arcus⁊ pptens

Item arcus etiaʒ cõponit᷑ cum tenens · ut
arcitenẽs · vel arquitenens ſᷣm antiquos
qᷣ dicebãt arquus ꝓ arcus ·i·arcũ tenens.
Arcippus · m · ..· ¶ ꝓpꝛiũ nomen viri ·
Arcites· tis· dĩ ſagittarius cũ arcu eqtans
T ſagittãs ·ſicut turci ⁊ thꝛaci · Del poteſt
ſcribi per ·q:moꝛe antiquoꝝ · qui dicebãt
arquus ꝓ arcus:⁊ tũc dꝛ arquites
Xrauũ.n · · pe · ꝓ· dꝛ libꝛariũ vł armariũ·
Vrcticusm.s.dẽ polus iuxta arctũ⁊ etiaʒ
circulꝰincludẽs illã ·qͥ ſeptẽtrio dĩ·
Arctophilax dĩ ſtella ſituata ſus ſepten/
trionem circa vꝛſam minoꝛem · 2 dicit ab

c 53

arctos · i. vrſa · philaxe ſuare · vlphilos
i :amoꝛ·q̃ſi ſeruans vel amans vꝛſã:quia

eã ſꝑ ſequit᷑:vel ẽ minoꝛvꝛſa· Plẽ aliud

ſignu arcturus qð dicunt boetes.
Arctums·m.s· Dꝛ cõſtellatio quędã ĩ celo
quę etiaʒ plauſtꝝ cñ ſeptem ſiellis dꝛ et
Dꝗ ab ardendo·. eo ꝙ lemꝑ ardeat iuxta

polũ arcticũ·⁊ nũq; occidit· vel ab arctoſ
q uod eſt maio: vꝛſa · Eſt enĩ circa maioꝛẽ

vꝛſam-·

Alrctus · cti · vel arctos grece · · vꝛſa · ſc pꝛo

illo ſigno celeſti · vel eſt ſeptẽtrio · quia cx
ſeptem ſtellis conſtat
Arcubius · m. s· dꝛ ille ꝗ cubatĩ arce ·

Arcula · p·i/parua arca- Inde arculariꝰ

q̃ facit vel cnſiodit arcos·
Arculus.m·s· Dimii:puus arcuss:·
Arcns: usni:habẽs· u· añ busĩ dtõ ⁊ ab
latiuo pluralibus·ẽ inſtrumẽtũ ſagittdi
quo tela iaciunt᷑· Juxta ill. Colle arma
tna ſcutũ pharetrã ⁊ arcũ· Et tranſſumit
ad ſigndum teſtudinẽ ſeu partẽ põtis in/
curuatã · Juxta illud. Saxeus ĩgẽti quã
pons cõplectit᷑ aren·ʒvꝰtranſſumit᷑ ſignifi/
care minas vł hoĩem minãtẽ· Juxta illð.
Mon ſꝑ xereat cuicũq; ma bit᷑ arcen · 4°
ſiẽt circulũ iris: vt HLonã arcũ men ĩ nu/⸗
bibꝰceli · Soſiet curnã partẽ circuli.i.ſemi⸗
circulũ.coꝛ plicatura·ſic dicimꝰqͥnter/
nus habet nch arcꝰ. 7 ö induſtria ſa/
ſttãdi·Onĩ plãctu Dauid ſup Saul⁊
Jonathan dic Beda Et cepit Dauid
vt do cerèt filios iuda arcũ:i:pitiaʒ ſagit/
Argdea · f. p· d ꝗdã auis volitans i (tãdi:
ſublimibꝰ· et vꝛ ab arduusqꝛ volando
petit arduaſaerem

*

rdelio·m ·t· i·leccatoꝛ ꝗ ardens ẽ in lecca/

citate · Et talis qͥ ſic viunit ⁊ vagat᷑ſoꝛtitur

Diuſa noĩa · Dñ: Hiſtrio vłpalpo mimꝰ
l geſticulatoꝛ· Eſt epulo vł ardelio pa/
raſitus ſcurra leccatoꝛ·
Arduenna · nę: quędam ſilua·qͥa eiꝰligna
ſunt ardua: ðèð

Alrduus · a· .i· excelſus. ſtrenuꝰ.ab ardeo

ꝓ cupio ·qꝛ talis deſiderat cũ ardoꝛe ſbᷣli/

mitates honoꝛis. vel dꝛ arduus: qꝛ exp/

dit ardua magna. Iñ hęc arduitas:

Nrea · f. p·ẽlocꝰqptꝰad excutiẽdũ frnmẽta

Vel dẽ tabula eęqualitas. vel ponit᷑ pꝛo
Tomus latitudine· vel ꝓ mari. qa latum
T ſpacioſuʒz eſt · Inde areola · i.· pua area
el viridariũ vel hoꝛtulus: vbinutrinnt
ar boꝛes bone? berbe virtuoſe ·

Areficius d vgmoniacus xel q demone

pſſeſſus. Vñ areficij dicũtura demone

poſſeſſi ·
Arelatum xe · p· eſt vꝛbs gallie· .
Arena · f· p·ẽ młtitudo lapidũ pᷣm planiciẽ
Inde arenula.Inde arenoſus a · ñ· id eſt
plenus arena · In arenarius. a· i · ideʒ · vl

quod fit de arena: Inde arenariũilocꝰ

plenus arenis· ⁊ dꝛ ab areo · es · vlab aro
aras ꝑ contrarium.

Arenatoꝛes dicunt᷑ qui ĩ arenis deiecta ⁊

collapſa ſolẽt extrahere · et dicunt hůiles
pſongę. vt . C. de inceſtn · nup · . humilẽ ·

Trenga eſt apta ⁊ cõcoꝛs verboꝝ ſentẽtia

arduoꝛum negocioꝛum:

— *

queę ponit poſt ſalntationeʒ in pꝛiuilegijs

Xreologus. m =. dẽ virtuoſus ⁊ potens in

ſermõe. Dꝛẽ ab ares. i· vtus⁊ logꝰ ᷣmo⸗

Areopagus diab arioth quod eſt mars

pagus villa vel vicus:quaſi vicꝰmarij
qꝛille erat vicus athenis ĩ quo erat tẽplũ
martis · vel vt alij dicut dẽ ab ares qð ẽ
virtus pagus qð ẽ villa ·.i: villa vtuſ⸗

ſcʒ vicus athenis vbi ſtudebant phi. Iñ
areopagita:i: bᷣnceps vel magiſter illius
ville · ODñ Dionyſius di areopagita vᷣm

Hug · VDlareopagus curia erat atheni/
enſium vbi erant iudices· Nã ares vtus

pagus villa. qꝛ ibi tota vtus ciuitaᷣ erat

Vnge areopagitęathenienſiuʒ curiales
l pꝛincipales vt vult Papias·

AXres vel arete gręce dẽ virtus latine⸗

Areſponſis indeclinabile d qͥ dat reſpõſa
pᷣncipis· vide· S· acõmentarijs ·
Vrfaxat interpᷣtat᷑ epopnlatio
Argentariusm.·s· dꝛ aurifaber vl ꝗ dar⸗
gento opat᷑· vel q euſtodit argentũ · Eſt

guüt argentũ metallũ qddã ſimie ſtanno
Inñ argẽtatꝰ. a. i.i.argeto ſupinductus:

Inge argẽtens · a · · i·. de argeto exiſtens ·
Inñ argẽteolꝰ a. a. i. aliqntulũ argẽteus:
Vrgęẽtifoda · · p.dꝛ locꝰ vbi fodit᷑ argẽtũ
Argentificina d foꝛnax argenti vel locus
vbi argentũ cudit᷑pꝛęparat purgatur.⁊

foꝛmat in vaſa vl alià oꝛnamẽta· Itẽ oĩa
noĩa metalloꝝ pſſunt ð ſe zmare noiĩia

Leſinentia in cina vel dina. vt aurificina
aurifodina.⁊ cum terminãtur ĩ eina tũe
ſint locũ vbi tale metallũ cudit᷑ · fundit᷑
vlfoꝛmat᷑· Sed qñ terminãtur in dina:
ſignificãt locũ vbi tale metallũ fodit᷑ etpᷣ
iuenit᷑ vñ. Cinas vl dinas dãt ex ſe qᷣq;
metalla. Gicut ferrifodinas vel qͥʒ ferri/
ficinas ·

Argentina nomen cinitatis germanig ab

— —

— — — —

— — ü—v———— — — —

i„ ——

9
Argos nomen ciuitatis in gręcia vbi olim
viguit ſtudium. Et in ſingulari ẽ generis
neu. indecinabile · b in plurali eſt generis

e argentin i. candoꝛ qꝛ p̃ cęteris ciuitatibꝰĩ
e illis partibꝰiĩ diuitijs et honoꝛibꝰcandet;
Vl dẽ quaſi argentea tina · ſic ab argẽto

unid
iigeſ

E ibi ſuabat᷑ romanis· Nam romaniolim Argumentũ·n.s.di tribꝰmodis.Naʒ dĩ
toti oꝛbi ſdominũtes oꝛdinabãt ĩ qlibet argumentũ res ficta quę tamẽ fieri potuit
h pꝛouintia certũ locũ in quo colligebatur vt comedię Terentij · Dẽ etiã puũ opus
Poao ⁊ ſeruabat tributũ ⁊ cenſus eoꝝ· et ſictri/ hmiſſũ in quo tota materia ſubſe quentiſ
butum quod colligebatur in illa puintia operis plibat᷑ Et d argumẽtuʒ · i· callide
enet ſeruabat in argentina. DPeldꝛ argenuna inuentũ · Dĩ etiam argumẽtum rei dubi
iies ab argẽto qð ibidem ĩ vicinis montibuſ pꝛobamentũ · Inde argumẽtoſus·a.ũ.i:
l. foditur ⁊ reꝑeritur · Item argentina tria plenus argumentis:.⁊ qn q; dꝛ exxeditus
nen noĩa habet ĩ alemanico.q; an natinitatt Inde argumẽtatoꝛ. trir tio. Et dĩ argu/
es Dñi · ⁊ poſtea pluribus annis vocabatur mentatio argutę mẽtis oꝛatio pᷣm Hug
W argẽlia q̃i tina argẽti: DPeĩde circa annoſ Hap̃ · vo dicit · Argumẽtũ argute ĩuẽtũ
tmsi Dni: 45i?ꝰ Accila rex hunoꝝ.i: vngaroꝛũ quod rei dubię facit fidem · Argumentũ
fno. paganus in fauoꝛẽ ſuoꝝidoloꝛum quaſi ꝓbatio vel bꝛeuis oꝛatio · vel fabula ve/
mn. oẽs ciuitates chꝛiſtianitatis ðpopulatꝰẽ riſimilis· vel inſtrumentü męchanicũ.
nn ad rbenũ vſq; ꝑemeniens cũ ſuo exercitu Argumentum dĩ eo ꝙ arguat mẽtẽ · Ar/
tiplü coloniã obſedit. ibiq; vndecĩ milia ꝓᷣgi/ guit autem tanqᷓ; ignaraʒ vt intra ſe dłe
de nuʒ trucidanuit. Atcinter ceteras ciuitaten ignoꝛãũtia cõfũdat᷑.⁊ derelicto mendacio
ut. rbeni etiã argentinã depopulãdo ꝑipſaʒ Vritatẽ deuote ſequatur · Argumẽtum ẽ
biz auitatẽ cũ incedio ⁊ deſtructiõe magnaʒx ipſa ſnĩa quęfideʒ pꝛeſtat· Argumẽtatio
jiluus⸗ ſtratã ? viã fecit · nde argentina pꝛimũ ẽ ipſius ſententię peroꝛationẽ explicatio.
ziſn nomẽ ꝑerdens.ſoꝛtita ẽ nomẽ · vnl.ſtraſ/⸗ cuiꝰ Duę ſũt ſꝑẽs · ſyllogiſmus ⁊ inductio:
eni⸗ bꝛuch ſic hodierna die ĩ cypeo⁊ bãnerio ſed ſyllogiſmo enthymema ⁊ inductioni
us ipſoꝛum rubea platea vel via tranſit per ſupponit exemplum M
ennt campũ albũ· Heinde poſt aliqua tempa Argus m.s. vr paſtoꝛ quidaʒ qͥ fabuloſe
es argentinẽſes viribus ciuitatẽ ſuã reꝑan/ legit᷑ habuiſſe centũ oculos. Iteʒ argus
tes · cauſa euphonie mutauerunt bꝛuchĩ idẽ ẽ qð cautus·⁊ tranſſũptiue ðꝛ homo
burch ˖ dicẽtes Straſburch · ſicut modo pꝛouidus · qͥ hin inde reſpicit ↄſiderãdo
6 appellatur. . illud quod eueniat· ⁊ ill quod ſequitur
rgi:m. g. in plurali:nomen loci eſt · vel argus vẽ piger vel vagus · Iñ argia
rgiletů'e p locus ĩ quo occiſus ẽ argꝰ. i·pigricia: Argus etiã d quidam mons
er PHoſſunt etiam eſſe duę dictiones et tũc a quo vel a factoꝛe dicta ẽ pᷣma nauis·
i aargi lętum.i:moꝛs arg· Argntia · k· p · i· calliditas · verſutia· diſerti⸗
lane⸗ ., Argllla. f.p.eſt terra tenax 1 humida vnde tudo · Sed argutię vt dicit Papias ſũt
Uens fiunt lateres ab argos Vl argis ciuitate documentoꝝ expimenaa.
d. grecię· q; apud grecos pꝛimuʒ ex ea facta Argutus · a ·i · q eſt nomen tria ſignificat
lino. ſunt vaſa · Inde argilloſus i· plenus ar/ Nãůã argutü · i· bꝛeue · vt argutũ caput. Et
nens, gilla · In argillatoꝛ·i: opans in argilla. Argutũ . i· ſonoꝝ · vt argutu oꝛganũ · Et ar
nccn Argyrus olim dicebat᷑ denarius · d ab gutũ ·i· callidũ vt argutũ aĩal· Onde Eſt
oas argeto .· qꝛ maxime moneta ð argẽto ſolet bꝛeuis argutus.ẽ callidus atq; ſonoꝛus:
Gum fieri Itẽ argyra ẽ quędam inſula ĩ medio Papias vvo dicit · Argutus eſt qui cito
kion oceano. feunda argeto · vt dicaturha argumentü inuenit . vꝛbanus in loquẽdo
enois bere ſuꝑficiem argentam i · aſtutus · Itẽ argutus participiů · i· ↄui/
ſens Argyſtenia dicũt᷑ ſtationes nundinaꝝ· ctus accuſatꝰ rephenſus conſtrictus ·
un Argonauta di ab argos quod eſt pꝛima XVridus ·a·i · i · ſiccus⁊ dꝛ ab areo. Iñ ari⸗
l nauis. nauta· Et dicunt argonaute oẽſ ditas · ·ſiccitas · Itẽ tra dꝛ arida· qꝛ eius
ding⸗ illi qilla naue ierũt ꝓ aureo vellere · JIñ naturalis ꝓpꝛietas ẽ ſiccitas · Geñ · p.· Ap
it a⸗ argonauticus · a · i· poſſeſſiuuʒ · Inde hęc pellauit aridã terrã ·
elſei⸗ gonautica · ce · eſt liber compoſituſ ab Arniel bebꝛaicũ ẽ. ⁊ pᷣm Kemigiü interpᷣtat
öfn Apollonio de argonautis⸗ leo deus · xel leo dei · et ponit qnacoch
nttb
—

gappellata · qꝛ olim ibi erat argẽtm̃ qð du/

cebatur ad romam · vel quia olim argẽtũ

maſ.et eclinatur argi · oꝛũ · Vñ dicti ſũt
argi ab Argo rege.

viro foꝛti · vt ·i. paralipo. xi? Jyſe Peuſſit
dDuos ariel moab·i· duos viroſ foꝛtes ad
modũ leonis · Qñq; ponit᷑ ꝑꝛo hieruſalẽ
Zſaik a9: Pe ariel ariel? Et dꝛ bis ariel
pꝛopter tem eti⸗
altari · Dñ Ecech. 43? Jpſe ariel qᷓttuoꝛ
cubitoꝛum · DHnde· Hierulalem ſigt ariel
ſigtq; leonem.··
MAries dicitur vernex non caſtratus. ⁊ hm
Zidon Dicitur ab ara quia pꝛimo in ara
mmolatus eſt aries.· Oñ DHirgilius· ECrieſ

mactat ad aras· Dlł di ab areos·i'a ma/

re. vñ etiã ĩ grege maſculi mares vocant᷑
el dẽ ab ares · i· virtus · eo ꝙ maioꝛis v/⸗
tutis ſit in grege · Eſt etiam inſtrumentuʒ
bellicũ quo muri quatiunt᷑qꝛ impugnat
murũ ĩ modũ arietu impugnãtiũ vl qꝛ fit
in ſũmo cũ coꝛnibus ad ſilitudinẽ arietis

Iteʒ aries etiã eſt quoddã ſignũ in clo

Sñ · Eſt anes veruex ſignů vel machina
belli · Credit᷑ ex ares aries natꝰ xel ab ara

Iñ arietulus ·· puus aries · Iñ ⁊ arietinꝰ·

a· ñ. i. de ariete exrss·
Arillũ · n· s· dꝛ granũ int folliculos vue⸗

patet in coꝛnuto

–—

Vrimaſpii.hoĩes vnũ ocnlũ hñtes.bellũ

gerũt cůᷣ griobibus gialibꝰterribilibus ⁊
ſibi ſmaragdos lapides pᷣcioſiſſimos au/
ferũt · Nam bᷣm Kemigium pꝛecioſiſſimi
ſmaragdinei lapides veperiunt ĩ ſcythia

regiõe debti. quos tñ cuſtodiũt grippes

animalia ꝗqdam terribilia et foꝛtioꝛa· quę
coꝛpus bñnt leoninũpedes aũt ⁊ roſtrum

T alas vt aquila. Ideoq; ꝑ terrã currunt

vt leones · per aera volant vt aues · Quęg

beſtie cuſtodiunt ipſam deſerti regione,

⁊ſeruãt ipſos lapides · nõ q ipſe in ſuam

eos cõuertant vtilitatẽ · ß̊ homĩbus ipſol

auferũt · cꝗ quibus arimaſpi hoĩes vnuʒ
oculũ habentes bellü gerüt; ipſoſq; lapi/
Tes aukerunt eis· Et dicunt arimaſpiab
gares quod eſt virtus · et aſpicio quod eſt

virtuoſe aſpicientes · licet tm̃ vnũ oculu,ʒ

habeant · vident tñ virtuoſe ⁊ acute ·
Ariolus · m·S· d ab ara.⁊ ẽ diuinatoꝛ qui
circa aras idoloꝛũ nefarias pces emittit-
funeſta ſacrificia offert. Vnde. Triolꝰ
vates vel diuinatoꝛ ab arr—
NMriolatheſis ẽ fictio ariolãdi vł ſacrificãdi
dr ab ara ·et theſis poſitio· vel dẽ fictio
ꝗᷓ fit in ipſis aĩalibus imolandis.
Kriſta · · · i ſpica; xel ſpicula ſpice ? piſciũ

ſ ⁊ altare. Sonit᷑ etiã pꝛso

Iß ariſtella · i. parna oriſta Inde ariſtat
a· ñ . i plenus ariſtis · ſicut dicimus piſces
ariſtatos qͥ habẽt plures ariſtas
Xriſtofoꝝ h·s· dꝛ vas ad potus et pꝛãdia
Teferenda ruſticis in agros aptum· et dꝛ
ab areo p contrarium · eo ꝙ nõ ſit aridũ
quia operarij ſp indigent · vt vinũ vlaqᷓ
ſit in eo qua vtant᷑· vel dꝛ vas vbi reliqᷣe
ciboꝝ reponun ·
Ariſtoteles · m ·t · fuit quidam philoſophꝰ
Dictus ab ares virtus · qa virtuoſus fuit
virtute adquiſit.

XYlrithmetrica dicit᷑ ab ares i · virtꝰ T ritb/

mon numerus . quaſiſcientia tractans de
virtute numeroꝛum ·˖

Arma armoꝝ dicuntur ab armus · qꝛ enz

tegãt. vel quia armis ·i·bꝛachijs exercent᷑

Et dicut᷑ arma generaliter oĩm generuʒ

tela · ſed tñ ꝓprie arma quibꝰ defendimur
tela q bus opugnamus ⁊ ꝗ̊ᷓ mittimus.

IAInge armatiũcula· i· pua armatio.

Armabilis · .t· ⁊ hocle:quod facile eſt ad
armandum.

ri r vue ½ Armamẽtariolũ ·n · s·i· puũ armamẽtariũ⸗
AVrillatoꝛ gręcũ ẽ·et non babet derinatiõo,3
apud nos · ſed exponit pꝛo mercatoꝛe· vt

Armamentariũ · n· s· dꝛ locus vbi arma ⁊
tela ponuůtur.
Armamentũ locus vbi arma wonunt · vel
armamẽta ſũt firmamenta nauium ·
Armariũ· n.S. ẽ locus vbi arma reponunt
Differt tamẽ ab armẽtario qꝛ armentariũ
eſt loc vbitela ⁊ arma ponunt. armariũ
vo dicit᷑ generaliter locus vbi inſtrumẽ/
ta et arma cuiuſcunq; artis reponuntur.
quia cuiuſſibet artis ſũt ſua arma· vt cle/

ricoꝛũ arma .ſũt libꝛi:nautarũ:xela· remi⸗

funes · femiarůͤ · fuſi · coli · 1 hmõi . Frequẽ-
ter tamẽ nũc armariũ ſpecialiter dicimus
libꝛoꝛum ½

Armatura · fp · eſt hparatio oĩm armoꝛuʒ

ad bellun. “
Armelauſa ·f· P· ẽ veſtis ante ⁊ retro diuiſa
7 apta.ĩ armis tamẽ clauſa⁊ dꝛ q̃i armi/

clauſaablata·cẽ ſclauina -
Armelꝰ m. S. m Rabanũ ẽ veſilhumeroſ

tm̃ tegẽs ·ſic ſcapulare monachoꝝ ·
Armelum . n ·; s v? vas ſanetoꝛum vel vi/⸗
ctimarum·
Armeluſtrius dẽ locus metuenduſqui ab
armat ſepe illuſtrat · vel dꝛ ludꝰ cũ armis
factus · ab armis⁊ luſtro ꝓ circũdo
Armenia · f· p. dꝛ aſię Puintia ·
Armẽtũ hᷣm Hug· dꝛ cõgregatio maioꝝ
aĩaliũ quę ſunt apta ad arãdũ · vt equiet
boues · JInde armentariũ ⁊ ideʒ eſt quod

2—, —

ſir⸗
s

in
etd
n
Nka
mie

ſnb⸗
Bfut

titb/
e

ce,
tenent
nen;
inur
Mus⸗

4

ami⸗
1¹

l

unt
ni
mni
mé 7,
tur⸗
H
W
rag⸗
ünms

mor;

diniſ⸗

Amd

nere
AV/

giad
aws
0⸗

ommi
teonit
Ctucd

aormenta. Pap̃· vo. dicit. Armentarium

eſt locusvbi armẽta ſũt· In armẽtarius
et eſt cuſtos armentoꝛum. Indeæe armẽta/
riolum .i:paruũ armentũ.Et dꝛ armentũ
quaſi aramentum· vel dꝛ ab arma eo ꝙ;
coꝛnibꝰ ſit armatũ · Et differt a grege · qꝛ
armentum ꝓpꝛie ẽ de maioꝛibus grex de
beſtijs minoꝛibus M
Armigata dicũt᷑ oꝛgana ad armũ ligata
vel poſita · xel ᷑m quoſdam dẽ genus oꝛ/

gani quod ſonat cum aqua · et ſine aqua

nihil lonat · ⸗
Armiger a · i · e · coꝛ · i. qͥ arma gerit · Et re/
perit᷑ ſubſtãtiue ĩ quolibet genere · vt hic
limger pꝛo ſcutifero · hęc armigera ꝓ ſcu
Armillus mouet᷑ voce⁊ nõ ſignificatione·
Nam armiulis ẽ diminutiuũ ab armus:
i paruus humerus.
Armilla dꝛ toꝛques · bꝛachiale · dextroche/
riũ/⁊ ſunt ꝓpꝛie viroꝝ:ab armoꝝ virtute

collatę victoꝛię cauſa · quę olim virile di/

cebantur · Eędem ⁊ circuli vel qꝛĩ armis
i humeris ferunt· ſed armilla hcipue mu/
lieꝝ latius extẽdit᷑· Circulus vo rotũdus

ſfit. Iteʒ quandoq; reperit᷑ pꝛo hamo· vt

Job · Armilla ꝑfoꝛabit maxillã eius·
Armillum· n· s· ðdꝛ vas vinariũ aptum ad
poꝛtandum in humeris:· —.
Armipotens · m · t. xe · coꝛ. · mars · Eſt etiam
ois ge · idem eſt quod in armis potens·
Armomantia · f.p.dẽ diuinatio quę fit in
armis . i· ſcapulis beſtiaꝝ ·
Armon ſᷣm Joſephũ dĩ fluuiꝰ a mõtibus
arabieę deſcendẽs · ⁊ per deſertũ fluens. in

ſtagnũ aſphalti erũpit· Diuidẽs moabi/⸗
tidem ⁊ ammoniticaʒ · Quidã volũt eſſe
ciuitatem in deſerto quę ponit᷑ in finibus

gmoꝛrei · MUw

Armonia·/f.p· i· vnlcoꝛatio ⁊ conſonantis
plurimoꝝ cãtnũ. Iñ armoniacꝰ· a· i· id ·

Dulꝗ·ſuauis · delecta bil cãtꝰ· vt armonia
i⸗ Dulcis cãtus ceęli · Et videt᷑ armonia eſſe

compoſitũ ex ad ſ̊ ̃m antiquos mutatur

.in· r. ſigit ar ⁊ manos · qð ẽ vnũ·vbi
ſcʒ oẽs:cãt᷑us ad vnã cõſonantiã tẽdunt
vige infra in pſaltes ·

Armul. m. s· i· ſcapula. vl humer⸗ ſed hu⸗½

mer ꝓpꝛie ẽ hoĩm · armus vvo beſtiaꝝ ·
Arna grece. agna latine ·
Arninus. a · i . · agninus ·
XArniſſa·f p. dꝛ qagnus recẽter natus

quxdam · ſcy agnilingna· ab arna quod ẽ

Arpage grece · rapina dẽ latine ·

hoiem queʒz vi

agna. 1gloſſa. i. linguna· Eadez a romais

Dicitur plantago · qe planta eius cito ad/
heret terreę · „. “

Aroma · n· · dĩ quaſi aeris oma:⁊c bonus

odoꝛ· ⁊ ẽ vnguentũ pꝛecioſũ qð cõficit᷑ ex

qͥnq; ſpeciebꝰaromaticis · ꝗᷓ ĩ his verſibꝰ
cõtinent: Contere thus mirrhã: nardum
calamũ·cinamomũ. His ſupifüdas oleũ
ſic tibi fit aroma·. Et aliq loco nardũ ha/
bent coſtum . et dicunt ſic · Contere ihus
mirrhã coſtum calamũ cqnamomũ · Hig

ſupꝑpinfundens oleũ ſic fit aroma Bel dẽ

areoma nomẽ trabens ab aere · et e qdli/
bet pigmentum. qð odoꝛe ſuo inficit aerẽ
Hel aromata dicuntur quęcũ q; fragrã/
tis odoꝛis India mittit vel alię regiones
Dicta ſic ab ara·qꝛ aris impoſita: Diuini⸗
inuocationibus apta videãtur · Ael ab
agere · qꝛ ſeſe aeri inſeri:⁊ miſceri ꝓbantur·
Naã qd eſt odoꝛ niſi aeris cõtractus· Dñ
Auroꝛa Nectar aroma fauuſthus mit/
rham balſamo cunctas·
Arpago . i· fuſcinula:vel quoddam genus
eſtimenti ·

Arpax ẽ inſtrumentũ oꝛci.ferreus vncinu

dictus · eo ꝙ rapiat qð ĩ puteũ cadit ſᷣm
PHap̃ · ⁊ d ab arpe gręce. i· rapere⸗es·
Arxpen eſt genus teli falcati · quo vtebatur
Mercurius
Arpes · pis · ẽ quoddam genus gladj·
Arpyia · f· p·ẽ quodam auis marina vultũ
homiĩs habens· ⁊ eſt talis naturęꝙ pᷣmuʒ
1 idet interficit· ⁊ poſtea ſedit
ſuper aquas.⁊ conſiderat vultũ ſuũ ꝓpꝛiũ
in aqua tanqᷓ; in ſꝑeculo · et videns ꝙ ſibi
ſilem interfecit · poſtea cũ videt hminem.
nimio doloꝛe cruciat᷑ · ⁊ pgnitet eũ interfe⸗
ciſſe ᷣmũ hoĩem quẽ videratt·
Arquitenens ſᷣm antiquos· vel arcitenẽs
ßm modernospe · coꝛ. i· tenẽs arcũ ·

Arra.· f p· eſt ilud quod dat᷑ ĩ certitudinẽ

vt cõtractus firmus habeat · Pl dicitur
pignus quod dat᷑ ſponſę a ſponſo. Etiaʒ
aliquando eſt pars pꝛecij·⁊ hoc ſi tenet ꝓ
emptione vel venditione · vt rata teneat
Et hocẽ de iure ꝙ ſi iſte qui dedit arram
pgniteat de contractu inito amittit arrã⸗
ſi vo venditoꝛ pęniteat · Duplicatã arraʒ
debet refundereſcʒ reſtituere qð recepit
tm̃ de ſuo ·

Arrabo · m.· t · i. vadimoniũ · Vñ Cerẽtius
Arnagloſſa · . p· vl arnagloſſus eſt berba

in tercia comędia· Ea relicta arraboni eſt
ꝓ illo argento· Et pꝛie arrabo dꝛ bon⸗

ama ·ſicut que dat pꝛo bona re · vt p con⸗
iugio · que vo dat᷑ p mala re· vt ꝓ foꝛni/

catione non ẽ arrabo· DPi· Pars arrabo
vnit pᷣcij · dñ res bona venit i· xendit.·

Arrepticius·a·ũ. i·poſſeſſus a demõe · vlqͥ
agitatur ab ipſo · Vñ· Sũt arrepticij ve⸗
xati deęmone milto · Eſt energumin queʒ
demon poſſidet vnugs: 2ẽð
Arriani hęretici · ab Errio alexandrino p/
ſbytero exoꝛti· qui coęternũ pais filiũ nõ
agnoſcẽs. Diuᷣſas ĩ trinitate ſbᷣas aſſeruit
ʒ illud qdð ait dñs· Ego ⁊ pꝛ vnũ ſumus
Arrogãsi:ſuperbus:elatus: inflatus.vel
iactatoꝛ · JIñ arrogãtiai·ſuperbia. differt
tñ a ſuꝑerbia · q; ſupbia ẽ inanis gloꝛia ð
eo qð qͥs habet . ſ̊ arrogãtia ẽ ĩanis glia
e eo qð qͥs nõ habet⁊ cuʒ qͥs credit ea
ſe ſcre vel habere ˖ ꝗᷓ tñ nõ ſcit vel habet ·
Ars artis · i· ſcia · ⁊ Dꝛ ab arceo· ces · qꝛ arcet
i. cõſtrigit nos regulis ⁊ doctrinis · vel dꝛ
ab ares · i · virtus · qꝛ intellectů nrm diſpo/
nit ad virtutes · vel ars ẽ collectio multo/
rũ pᷣceptoꝝ ad vnum fineʒ tendentiũ⸗/Et
ᷣm Iſidoꝝ differunt ars ⁊ diſciplina · qꝛ

Diſciplina eſt illoꝛũ neceſſarioꝝ ꝗ aliter ſe

habere nõ pñt/ſqñ aliqͥd cerᷣ ratiõibuſ

Diſcutit᷑. Sed ars eſt illoꝝ aliter ſe bie

pñ̃t· ſicut ſunt opinabilia.

Arſates ſunt reges perſarũ · ſicut auguſtul

dz ceſar romanoꝝ ſᷣm PHapiam.
Arſeda · f · · i· ſella valde ſplendens.
Vrſenicũ · n· .. dꝛ auripignentũ /

Arſeuerſe dĩ puerbiũ · elẽ pbu dekectinũ

ignem. 1 dĩ ab ardeo ½
Arſeueũ n· s. dꝛ veſtmulier rubei colon.
Arſis· elenatio vocis.i:initiũ.·
Artabatice · xe · p · ẽ genꝰ mõſtriĩ ęthiopia
ꝓni vt pecoꝛa ambulare dicũt᷑.q̃drage/⸗
ſimũ annũ nullus ſupgredit᷑ Et dicũtur

impatiui modi ſecũdę ꝑſonę et ſigt · aute

artatim ⁊ curue gradiun᷑.

Artabe · pe · coꝛ quedã mẽſure ſunt Vnde

*

ſic ab artus · a ·· batin q ẽ gradus: qa

PHap̃· dicit · ATrtaba genꝰ mẽſure ſyriace

ꝗᷓ tres modios facit ·

rtauꝰ.m·s.me/coꝛ.ẽ cultellꝰſcriptoꝝ ·

ℳπ

Artemeſia eſt gdã herba Hianga getib⸗

cõſecrata · On⁊ grece Diana artemis dẽ
⁊ẽ illius naturę ꝙ cũ vino decocta ⁊ ma⸗/
ne bibita menſtrua educit.·
Artemo/onis·pe · pꝛo· d parnũ velũ quo
in Ddulcibus potius vtimur aqͥs · Pndeĩ
actibus aploꝝ· Et eleuato artemone Fm
quręflatũ tendebant ad litus

Arteſis.ft· Dꝛ art Pꝛuden⸗
arteſis. In arteticus · a. u· 1 D iſte q habz

Artemũ idem. DOñ.· Eſt artemo vlartemu

velũ quoq; ratis.
Vrteria · f· ẽ vena per quã exit ⁊itrat aer

ſpũs · Plbᷣm Pap· Arterięſunt fiſtul·

vel vene dicte eo ꝙ artis teneãt itineribꝰ
vitalem ſpiritũ · vel qa per eas aer ·i· ſpũs
a pulmone fertur · Inde arteriacusa · i· ⁊
eſt ille cuius fauces reumatigant. Iñ ar/

tericum · n · S. et eſt medicia quępdeſt me/

atui gutturis
artuũ moꝛbꝰ· VDñ Pꝛuden/

infirmitatẽ in artubus ex conſuetudie · vł
vt medici volunt · dr ille qͥ quandã nodo
ſitatem in membꝛoꝛũ patit᷑ iuncturis · Et
in eodem ſenſu dẽ articus· a· . Iñ arte/
tica· ⁊ dẽ paſſio vel infirmitas ilia:

Articula·f.p· Dimii:parua ars·
Articularis 9·t· ⁊ hoc le ·.· ad artẽ ꝑtinens

dĩ ab ars artis. S
Articulꝰ · m · s.dimi ·i.paruus artus vt di/
gitus · ⁊ Oꝛ ab artus · us· ui · Itẽ articulus
dẽ queędã pars oꝛonis apud gręcos ſolã
relationẽ ſigns. Iñ articulanↄ·t·et hre⸗
quod habet officiu articuli vt hic H⁊ hoe

Xrticulus eſt etiam quidã coloꝛ rbetoꝛicꝰ

q fit qñ multę dictiones ſimul ponuntur
punctatim ſine coniunctiõe media vt ibi
Solers · inermis · inops · ingloꝛius · vnde
rediſti. Itẽ articulus etiam dĩ finis· Iteʒ
articulusi:momentuʒvt ĩ articulo diei
illius · i·ĩ initio · in fine ĩ hoꝛa· ĩ momento·
Itẽ articulus· pᷣſſura artitudo · Itẽ arti/
culus ẽ ſpecies numeri Itẽ articulꝰeſt mi⸗
ma pars ſymboli·i·fidei: ſᷣm qð dicimꝰ.
Duodecim ſunt articuli fidei· Etiam arti/
culus ſumit ꝓ ſigno· cũ qͥ mulieres ſignãt
panes ĩ foꝛnace.ne fiat ↄfuſio inter alios ·
VDñ Gꝛeciſta. Articulus coloꝛ eſt · bꝛeue
mẽbꝛũ · Dictio gręca: Articulus numerus

per denos muſtiplicatus · Momẽtũ arti

culus pᷣſſuraq; dꝛ eſſe · Itẽ articulꝰeſt ps
intentionis cõtinẽs illud qð actoꝛ intẽdit
pꝓbare · vt in · c. xeniens · ij · teſti · ⁊ glo .
c.pſentium ·S· teſtes · eo · ti · l! 6? Et articli
dicunt᷑ capiiulaĩ iudicio ꝓbanda ·eo ·ti ·
p tnas· Et qñq;ʒ dicunt intentiones·q̃n/
do qʒ aſſertioꝛes ·
Artifex et opifex differũt · Nam artifex dẽ
ex arte · opifex vo exſola manu ⁊ iuſſione
alterius. Iñ artificiũ qð eſt manufactnʒ.
Aß artificioſus · a.i · i· plenꝰ artificio · Iñ
etiã artificialis 9 t hocle·

(f

AVrtifficina · te p· xe · p· eſt locꝰ vbiantes ex/

ercentur.
Articꝰ.a·ãi: bonis artibꝰ ĩſtructꝰ ab ars·
Vrtocopus m· S.i:piſtoꝛ·q̃i artifex panis:
Vñ Juuenal:Salua ſit artocopi reuerẽ/
tia · Etiã dẽ panis cũ laboꝛe factꝰ.ab ar/
tos qð ẽ panis⁊ copos laboꝛ. Iñ artoco
pus.i:panis cũ laboꝛe factꝰad opus dñi
ſui ·; Del dẽ panis piſtus in olo.
NArocrea · f. p· d qlibet cibꝰ artificioſe cõ/

poſitꝰ· Pl dꝛ cibꝰex pane ⁊ paſta ⁊ carne

factꝰ.⁊ d ab artos·i panis.⁊ creos caro
Sm Hug· Pap · vo dicit· Artos panis⸗
cręos gręce caro: Iñ artocrea panis car/
nẽ cõtinens:vulgo toꝛtella-
AVrtopta · f· p · i· vas artificialiter operatuʒ
BDñ Plautus in aularia · Ego artoptaʒ
hinc ꝓximo vtendã to.
Artos grece · ẽ panis latine ·
Artoteritę hęretici ab oblatiõe vocati pa⸗
nem enĩ ⁊ caſeũ offerũt· dicẽtes a pꝛimis
hoĩbꝰoblationẽ a fructibus terręa fru/
ctibus ouiũ fuiſſe celebꝛa täa
Artotira · f· p · pe · coꝛeſt cibus qͥ fit ex pane
vel paſta ⁊ caſeo · et d ab artos panis·et
tirus quod eſt caſeus· .
Artuoſus · a · · i . mẽbꝛatꝰ.⁊ dꝛ ab artus
Artus · a ·i · i· ſtrictus · H artꝰ.us · ui.i.· mẽbꝛũ
qð neruis artat᷑· ⁊ facit Ddtm̃ et ablatm̃ in
vbus ad dꝛnñam de ars artis· artibus
Arualis · . · · ⁊ hoc le · xe · p · i · ptinẽs ad ar/
nũů vl res arui ·
Rruambale·n.t· ẽ hoſtia cũ qua arua am/
biebant · quod etiã d amburbale · H am/
burbalis vł amburbale ⁊ hoc amburbiũ
eſt hoſtia cum qua ciuitatẽ ambiebãtab

. ambio ⁊ vrbs· Papias dicit aruambale

eſt ſacrificiũ aruoꝝ:
Xrugoginis.ẽ coloꝛ quidã ſicut pꝑedes ac
cipitris:⁊ ſcribit᷑ ꝑ a ſolã hm Papiaʒ·ſed
aurugo ꝑ au ᷣm Hugeſt moꝛbꝰregius:
Iteʒ aurugo eſt coꝛruptio aurę · pquam
ſegetes hunt innaturalẽ coloꝛẽ ex aura
coꝛrupta ·

Amuina t o. ingnego. Vñ Joh is: Et

Te lateribꝰ

rib A?aruina dependet ·. Iñ arni/
natꝰ.qũ.i:ĩpinguatus: Inde aruinoſus
a· i· i craſſus · Inde aruinula.f·.p.dimi ·i:
parua agruina ·

AXrniolũ ·li.dicit᷑ paruũ arnum ſiue coꝛpus

paruum-

Arula.f·p· pe · coꝛ· ßm NHug· ẽ parua ara.
ſine altare · Pl ̃m Pap̃ · NRrula ẽ patella
arbonũ · craticula · vl vas gneü quadrã/

l carbones aſpoꝛtan· S

Arulla. f.p· dẽ reſiduũ pomi qð abijcitur.

Vñ · Colle peripſima poſt ede pulpã ſecd
ſerne arullllm.
Rrundo ſᷣm Hug-xpꝛie di foliũ deꝑẽdẽs
Hſ ſepe ponit᷑ ꝓ cãna·et dicit᷑ ab areo ares.

quia cito aret · Onde. Cantat hyrundo.

floꝛet arundo:natat hyrudo. Inde arũõ/⸗

dineus.a u · i· aliquid de arũdine exiſtẽs:

Inde arundinetũ ⁊ eſt locus vbi creſcũt
grundines.
XFruſpex ·.:t·i · diuinatoꝛ·qi araꝝ ĩiſpectoꝛ

Hi etiã exta ſeu inteſtia pecudu inſoiciut

vt futura ſdicent. ł
ARruſpicina · fe p· pe · p · i· Ddomꝰ araſpiců vel
locus vbi diuinan f
Aruſpiciü ·n · .· i · Diuinatio ·
Xruũ · n· s · i · ampus ·

Vrx arcis.f·t. · cochlea · ſ.· turn ab arceo es

qꝛ arcet hoſtes · Vñ · Arx docet · ars mu/
(F1 tegit ⁊ ferit idem. §
As aſſis plura ſignificat pꝛimo idẽ eſt qð
obolus Dñ ĩ euangelio · Nõne dugpal/
ſeres aſſę weniunt· Et tamen Differut as

obolus · qꝛ obolus ẽ factꝰad ſilitudineʒ
totius denarij valens denarij medietatẽ
ſed as eſt dimidius ſiue diuiſus denariꝰ

toti tamen obolo ęequiualenſ.Et nota
cõpoſita ab as aſſis ꝓ obolo in eſſis fini/
