veſtis⁊ etiam baltheꝰ dẽ bulla·qꝛ bullis

oꝛnat᷑.Et vt generalit᷑ dicat/oĩa oꝛnam̃/

ta aurea vl argẽtea ꝗᷓ fiñt q̃i inflata·bul/
le dicũt᷑. Et bulla dꝛ etiã qnq; ſigillũ ·q d

cerę immit᷑. Inde bullo· as · are · · ſigillo.
Et a bulla ᷣm quãlibet ſignificationẽ dꝛ

bullatus · a· ũ · i plenus bullis vl oꝛnatus

vel ſigillatus. S
Bullio · onis · i· tumoꝛ aquę bulliẽt· et d a

bullio · is· ire. Iñ bulliculꝰ.i. puus bullio
Et bulliũculus · Ddimi ·i paruus bullio.

Bulloꝛ. oꝛis· tumoꝛ aquę bullientis.

Vel vua magna ĩ ſilitudinẽ mãmębonis

7a bos.
mäma.

Burgigallis e ꝗqdaʒ cinitas · a burdus x„
gallus· qꝛ hũc burdũ galli hbabuerũt pus

In h̊ ⁊ B burdigallenſis · ⁊ hoc ſe · aliquis
Te tali cinitate.

Purdo ·onis· eſt aĩial quod exequo naſcit

⁊aſina bᷣm Papiã ·ſicut mulus ex equa ⁊
aſino· ⁊ dicunt᷑ talia aialia bigena.

Burgundio · onis/ ꝓ noĩe cuiuſdã gentis ·
a burgus.gi: qͥa olim deuicti a romanis

hmies ilius getis · ab ipſis romanis per
burgos ſunt diuiſi · 1 ob H burgundioes
Dicti ſũt. In G̊ burgũdia. fp· dẽ tra illa.

Inñ mõ ſumit᷑ h̊ ⁊1 burgũdio · gẽtile qᷣ eſt

Te terra illa.

Burgus · gi · m · .·i· caſtrũ vel foꝛtiliciũ. Et
caſtra crebꝛa qdẽ per limites habitacula
cõſtituta burgos vulgo vocant. Iñ bur /
garius. a. i· ⁊ B ⁊ B burgẽſis ĩ eodẽ ſenſu⸗

1caſtrenſis.
Burgulio · onis · vel burguliũ · ĩ eodẽ ſenſu

Dã crinis genitaliu.DPn.Burgulium ꝓpe

teſticulos creſcens crinis extat.
Buns · ↄ.t. D longũ lignum et curuatũ in
aratro· vł potius curuatura illius ligni.⁊
dꝛ a bos · q̃ſi bouis vros:qꝛ curua eſt ad

ſimilitudinẽ cauda us. Pap̃· vo diẽ ·

Buris curuatura aratri.

Burſa · f. P· · marſupiũ .⁊ ð a byrſa ſe· qdð

eſt coꝛiũ bouisqꝛ de coꝛio fit.

Burſella.dimi.i:parua burſa.

1

Buſtarius. rij. dr ille qͥ coꝛpoꝛa cremat xl

ſepelit ˖ 1 dz a buſtůͦ.

— 1

Puſticeta · cõ· p. dꝛ qͥ vel ꝗᷓ ſepulcra ſtruit ·

7 dꝛ a buſtü ·ſti. (crum.

Buſtifrag pe · coꝛ · q frãgit buſtũ ſepu

In⁊ dẽ bumaſiha ·qi bouis

Golnp.

lugzbale
gornann,
ſatn buh
ſgli
iſolo.
catonedi
Nonnatns

en

edelis
uodulo.
linns.
roeyis
ninebons

bons

burdns?

nnithus
ediqos

Nro nuſeß
Mlu:
1,.
genns⸗
omanis
Anise
nndides
ittaila.
leqeſt

c.&

nehnn

mt Füb,
cweſenſ⸗

wceKN
lungpe

Cnmnatin

luslgn.d

uwacta

natöS

pulmſn

yt ſpoliat moꝛtuunnn.
PBuſtullũ dimi ·· paruũ buſũuür.
Buſtã ·n· . ꝛ ignis vel lignoꝝ ſtrues vbi
coꝛpoꝛa woꝛmoegemanc dz buſtũ qi
vſtũ ab vrẽdo.Et buſtüiĩ·ſepulcrn.
BGuſtura · f. p.i·ſepultura:et dꝛ a buſtũ ·qð
eſt ſepulcru. ”MƷMÿ
Buphithalmõ dꝛ aliqͥs hñs magnos ocn/
los vt bos.⁊ dꝛ a bus · i· bos et ophthal/
mon.oculus. Nel ſᷣm Iſidoꝝ ẽ qᷣdã flos
croci·ſitis oculo bouis.⁊ a greq nomẽ ac
PButanicũ ·n · .. eſt qdã libermedi/ (cepit.
cinę vel phiſicę ˖ qui 1 herbariũ Nꝛ.
Putyrũ · n· s me · ꝓ · dꝛ pinguedo lactis · et

ſic deriuat᷑ a buto qð eſt qdᷣdã alal lacte
multũ abũdãs. Inuenit᷑ tñ me:coꝛ. HPñn

PVirgilius. Lac nineũ butyrũq; nouũ cũ
melle comedi. Et ſic ↄpvvᷣit᷑ a bos ⁊ vteruſ

l tyrus qð ẽ caſeus.⁊ d butyrũ qͥddã

quo d fit ex lacte. ä
HButo. onis · m. t. eſt quoddã genus cĩalis
qð valde ĩ lacte abũdat · et dẽ a buo is·
Butro. onis · m · t· i iunnenis.
Butus.·a · i · i pfuſus·a buo is.

Buxus. m. s.eſt quędã arboꝛ/ dꝛa byxol
grece. Iñ h̊ buxũ · i·lignũ: vel fructus illi/

us arboꝛis. vtrũ q; tñ indifferẽter inuenit

tã ꝓ arboꝛe qᷓ;ᷓ ꝓ ligno. In etia buxeus·
ñ · de buxo exiſtẽs · et hoc buxetũ · locus ĩ q;
creſcunt buxi. ðJMN—ͤ

E ante

Aath penitẽtia vel patiẽtia dĩ
Ca ballus.m · S.· i· vil equꝰ· et dꝛ
a cabo. Iñ caballinꝰ . a · i · pe · ꝓ ·
Vkcaballus dꝛ q̃i cauallus qꝛ

. pede cauat frã· vel q; pedẽ habʒ cauũ · vt

Ca bo· onis · equus caſtratꝰ.( dextrarius.
Cabꝛo · m.·t. i· ſcabꝛeus · bꝛei · ſunt diuſa ge⸗
neꝝ aĩlalia· ⁊ dicunt᷑ ambo a cabo · i · equo
q; de putridis carnibus eq̃ꝝ ſepe naſcũt᷑.
Papias vo dicit. Cabꝛo vermis dictuſ
acabse · equo · eo ꝙ ex eqᷓ creet · ſic cabꝛo
ſcribit᷑ ſine· r· in pᷣma ſyllaba. Honit etiã
crabꝛo ita ꝙ. r.ẽ in hma ⁊ ſecũda ſyllabis
Vñ dicit. Cra mis dictus a caboe
ex qͥ naſcit᷑. Et h̊ littera inuenit᷑ ĩ multis bi
blus. Peut?· 7?2 Inſup 7 crabꝛões mit/
tet dñs deus tuus in eos. Quędã auteʒ
biblię hñt ibi · s. dĩ ſcrabꝛones · ita q· r·
eſt ĩ bᷣma ⁊ ſecũda ſyllabis. Sʒ Hapias
vult ꝙ ſcabꝛões ſcribat ſine · r. ĩ pᷣma ſyl⸗
laba. PBñ dicit. Scabꝛones i· veſpe lõ/
gioz crura babenrttes.

Cabuliin lingua phynicũ ſonat diſplicere·

Mñ · 5· Keg · 9? dicit ꝙ Hirã appellauit
oppida quę dedit i Salomõ tra cabul.
qꝛ diſplicuerũt ei.On.hico cabul terrã
Salomõ quã cõtulit Miram.
Cabus .˖ bi· dꝛ menſura. Dñ · 4. Keg 6?
Quarta pars cabi ſcʒ ſtercoꝛis colũbaꝝ

Et vt dicit Joſephus · h cõdiebãt cibos

pꝓ ſale. Itẽ in hiſtoꝛijs dꝛ. C radunt qͥdã
noĩe ſtercon dici veſiculã colũbe· in qua
recipiebãt᷑ grana defoꝛiſ allata. OPñ. Eſt
mẽſura cabꝰ.caro vmibꝰ apta cadauer.
Cacabus · m. g pe · coꝛ· i· lebes a ſono feruo/
ris dictus. Feruẽdo enĩ exbᷣmit hũc ſonũ
ca ca ca Im Hug. Dñ. In noſtro cacabo
pꝛopter pulmeta cacabo. Hapias dicit ·
Cacabus vas de terra ⁊ etiã de ęramẽto·

Vñ. Deſipis in cacabũ ſi fruſtra remoꝛ/

ſa retrndis.
Cacephatõ·i:turpis ſonꝰ.a cacos ⁊ phone
qð eſt ſonus vłturpis flatus. Inde cace/
phatus·i· turpis ſonꝰ vel turpis flatꝰ qð
T alio noĩe dꝛ cacophoniaii: cacephatõ.
Cacethes · this · m · t· ¶malus mos·⁊ dicit᷑ a
cacos · ⁊ ethis qd eſt mos. Dñ Juuenal
Inſanabile multos ſcribendi cacetbes.
Cacexia · xię · ul cacoſia · dꝛ gręce mala vexa/
tio · ꝗdaʒx paſſio ẽ· dĩ a cacos ⁊ oxi· qdẽ
acutu vel erbis g ẽ mos · qᷓi acutũ malũ
vel malus mos m Hug. Pap· vo diẽ
Cacexia nomen ſumpſit a coꝛon habitu
Nã grece malũ vyl vexatio di Fitenim
intemperantia ECorgtla wl medicantis.
Cachinnus · i· riſus inutilis T moderatus·
1 dã a cachinnoꝛ· nar · vel cõponit cũ cõ.
cygnus qͥᷣ eſt albuſ vt nix ꝓpter detes ꝗͥ
vident᷑ alb ere in riſu· èBG
Cachinnatoꝛ· et cachinno onis · idem · ſcʒ

Teriſo. O
Cacodemõ ·onis ·i · malus angelus · quaſi
malũ ſciẽs · a cacos ⁊ ðdęmon.
Cacos gręce interpᷣtat᷑ niaul.
Cacoſyntheon · eſt vitioſa cõpoſitio dicti /
onum vt. Perſaq; viuentium terga fati
gamusbaſſaa.
E.n.t. i. ſũmitas. Iñ cacumino · as i·

.

Cacumẽ.n· t·iñ
achere ſũmo ſublimare · et coꝛ· mi. DHui⸗/
dius. Sumaſq; cacuminat aures.
Cacus · ci:d a cacos malum · qꝛ fuit malus
Fnuit eni ſeruus Enãdqrni malus ⁊ fur.
Cadauer .n.t.d a cadẽdo:eo ꝙ moꝛte ce/⸗
ciderat aut qꝛ ſtare nõ põt. DHis moꝛtuuſ
aut funꝰ ẽ ant cadauer. Fun ſi ſegeliata
funibus accẽſis · i· cãdelis · ſic dictu eſt · qs

bant. Cadauer vo ſi inſepulti ia cet. tẽ
funus dꝛ in domo.Cadaner dñũ poꝛtatur

vel ſepelit᷑ vel cremat. Exeqas vl funus

dicimus crematũ.Reliqͥas ↄditũ igim ſe/
pultũ corpus ↄſuetudie dicimꝰ. aüt
di cqadauerq̃ti caro data mibus. etly/

mologa eſt. Inde cadaueroſus au id ẽ
plenus cadaneribus.
Cadax.· t.i:claudus qui ſepe cadit.
Cades.disft· vel H̊ cades indecli:i:locus

vel fons vbi erit iudiciũ. Et interptatur
ſanctũ vel ſanctificans vel ſanctir catio.

Cadeſa.f. ·i. ſcotievñ Geñ . S2 Juda
dꝛ. Quã cũ vidiſſet ſuſpicatus ẽ cadeſã

i· ſcoꝛtum.

Cadex. mti. trũcus. dꝛ a cado· qᷓi cafum

Caduceęũ ·cei · n· · vga Mercurij cũ qᷓ diſ/
coꝛdiaʒy facie b at cadere in pacẽ ſomnn.

Iñ vᷣ̊ caducęatoꝛ/or.q lites pacificat. Et
ꝓpbe caducęatoꝛes dicũt᷑ legati pacis·ſcʒ
qui gratia pad ferũt legationẽ int alqͥs.

Ca ducifer · a· i. i· ferens caduceum · talẽ ſcõI

virgam.

Caducus· aũ penł/p·. ⁊ cada bũdus · a· i. i·

cre bꝛo cadẽs. Caducus etiã dẽ id qð ca/
dẽ fac· vt caducus moꝛbus qͥ etiã comi/⸗/
cial dꝛ. Itẽ H̊ caducũ · ci:ẽ illa hęreditaſꝗ
cõtingit alicui ex moꝛte alicuius carentis
berede. In h̊ caducariusrij· Hͥ caduca/⸗
ria rię· ille vel illa cui Hotingit ſcz qꝗ acci/
it caducũ. Caduca etiã dicũt᷑ folia ma⸗

bᷣm NHug.. Papias vo dicit. Caducũ di/
citur quod ab vno ca dit in alteruʒ ꝑ bę/
reditatem.
Caducũ legatũ ſᷣm ¶co · in ſů · C. de cadu.

tollen · eſt q de ficit poſt moꝛtẽ teſtatonſ
q̃cũq; rõe.Et qͥa q buſdã modis ⁊ rõibuſ

iniqͥs · ⁊ olim legata fiebãt qñ q; caduca
ideo lex ſonit vnã rub de cadutollen ·
Cadula.oꝝ·i. gutteꝗᷓ cadũt expigui carne
cum aſſat · vel etiã ex cero.
Cad urcũ ·n· s.i.tentoꝛiũ·qꝛ facile cadit·qð

cadureus inuenit᷑.tẽ ca durcũ ẽ mẽebꝝ

virile vł potius fęmĩe. N qᷓ ꝓpꝛie cadurca
dicunt ſi mitates naturęſemiĩęſic viroꝝ
putia. &l ij ſmõdã lectulieſſe dicunt.
Cadus· di:ẽ vas quod vulgo dꝛ barrile·
vrnas·⁊ alio noĩe dr ſitula. Iñ cadulue-
li: cadiolus:li· dmiiiim.
Cap harnaũ interpᷣtatager ↄſolatiõis.vlł

oꝝ vel floꝛes· quos gręci qntinas vocãt

villa pin guedinis.⁊ ſeribit ꝑ ·.ĩ Pa pia⸗

PHoteſt etã ſcribiꝑ· ph.

Caiphas· phę m p pe · coꝛ terptat ineſ .
gatoꝛ vel ſe gax· vel vomẽs oꝛe. Inig eni

oꝛe ſuo iuſtuʒ dana uit · ;uis H̊ mynierio

ꝓp betali ãnũciaſſet. Auroꝛa. Ad caippbã

poerãt cõſiliũ q; tenẽt.

* à& — „

Cain ꝓpꝛiũ nomẽ viri:⁊ fuit pꝛimogenitus

AXAdg ⁊ interpᷣtat᷑ lamẽtatio vel poſſeſſio ·
vel augmentatio.

Cainiani heretici ꝓinde ſunt appellati · qm̃

Cain adoꝛant. ,
Cala bꝛia ·łp/puintia iuxta apuliam.

Caladrius · dꝛij· auis ꝗᷓdã ẽ·⁊ d etiã cara/

dꝛion. Leuit · x? Sʒ Heut?2 4 dꝛ. Ca/
ladriuzs ne comedatis. Auroꝛa. Oarrula

caradriõ auis è illoſq; figurat. Et vt di⸗/

cunt · ca ladrius ⁊ caladnion ꝓ eadem aue
dcCpié—itur. 2
Calamatus · m· s eſt quoddã genus ſtrictę

mitrę d colamatꝰ qᷓſi caloꝛe machinãs

eo ꝙ ſtncta ſit ⁊ capiti impᷣſſa. Dñ Joſe/⸗

phus. Supꝑ ce put geſtat pileũ in modũ

parui cala mati.

Calamariũ.n. S. Dẽ coꝛnuv bi tenet᷑icauſtũ

Calamiſtratus:a.ũ.i: calamiſi ro oꝛnatus.

Iñn calamiſtratulus.pe·coꝛ · Oñ Hicro/

nymus ĩ qᷓdã cpiſtola. *&ueros cincna/

culos ⁊ calamiſire tos:ct ꝑegrina vnguẽ/

ta olentia nita.

Calo miſiꝝ· n. s. eſt acus ferrea vel alteriuſ

metalli in ſilitudinẽ calami facta· q̃ cries
obtoꝛquent᷑ vt criſpi fiantquaʒ in enere
vel ĩ igne calefacẽ ſolẽt qͥ capillos cniſpãt
vt calamiſtrati ſint.
Calamitas · at·f · t· i miſcria· Dẽ a calamꝰ
ꝓ cãna.qꝛ eſt ianis ⁊ vacua ĩſtar calami.

Pꝛopꝛie qdẽ calamites eſt qñ aliqs nec

in re nec in ſpe nec exterius neciterius hʒ.
ſic cãna vacua ⁊ vana eſt extenius ⁊ inte/
rius. Del dẽ calamitas a calami ſtipulis
Ci em cala mi ſegetũ frãgũt᷑⁊ inde oꝛũt᷑
fames ? miſerię.tunc eſt calamitas.Pñ⁊
qdã dicũt ꝙ calamitas dẽ q̃i cadamitas
a cado.d ·in· l.mutgta.quãdo ita calami
cadunt frangunt᷑· b oᷣius videt᷑ etymo/
lo.qᷓ; compoſitio.

Calamites · m .t· eſt genns rane· ſic dictuſa

calamus:·qꝛ moꝛat᷑ in cala misg. ..
Cala mitoſus · a·ñ · i· miſer ⁊ ca laitate plenꝰ
Calamus· m. s· eſt cãna vel ſtipula ſegetis

quę ſuſtinet ſpicaʒ·⁊ dĩ a caleo·les·quia

im iſſo fla tu caleſcit. Itẽ hm Hapiã cala⸗

mus dẽ pẽna ſcriptoꝛis· a calamo as·q ð

n
m
uun
da
Heg
W 6
ſ
dil
ſer

it
lgen
eno
bi

mins
ſoo⸗
icm̃
zar
dn
darm
ytoi/
mape

inct
nis
We⸗
wocin

uli
lns.
lcro/
ana/
gne⸗

tmnn

Ms

nere

lan
flglini⸗
ics ne
ſsbz,
nte⸗
hprlis
cotiͦt
Bn
anmiti⸗
lam
nymo⸗

ictuda

tepien⸗
zſegen⸗
ſesain
i ℳ0
noe

eſt velũ ponere · qꝛ calat · . incauſtů ĩponit

ſup chartã. Iteʒ calamus eſt ꝓpꝛiũ nomę

arboꝛis · a cauẽdo · i·fũdẽdo voces dictũ.
Iteʒ calamus Ecech ˖ 4? eſt menſura ſex
cubitoꝝ ⁊ palmi. Itẽ calamus eſt fluuiuſ

amnis campanię. Itẽ calamus eſt ſpecieſl

aromatica. Itẽ calami ſunt haſtęcãdela/
bꝛoꝝ facte in modum calamoꝝ. Dñ.Eſt
arboꝛ calamus fit ſcripton q̃ʒ pẽna. Eſt
culmus ſegetis · ſpecies ⁊ gromatis extat.
Calaria · f· p·eſt nauis ꝗͥ ligna poꝛtat et dꝛ
a calon gręce:quod ẽ lignũ latne.
Calatus · in · S· i:caniſtꝝ·vł quo ddã genus
poculoꝝ m Hug- dẽ a calon · quod eſt
lignum · qꝛ fit ex ligno· vel dĩ a calo · as i ·
pono · qꝛ ibi ponut᷑ penſa vel alind. Pap·
vo dic.Calathi ſũt ciathi: caniſtri de v/⸗
gis · anguſti in fundo·lati in oꝛe.
Calcaneus· dꝛ a calx vel callus · ⁊ idẽ ẽ qð
calx. et eſt aliud q; talus. Nã talus ẽ ſub
cruribus idẽ ⁊ talonus:⁊ ſub talo eſt cal/
caneus vel cahx. „ ??Y?V
Calcar. n. t· dꝛ a calcanens· qͥa in calce xel
calcaneo religat᷑. Et dicũtur calcaria ſti/
muli aĩaliũ. ODn Ouidius. Nil nocet ad/

miſſo ſubdere calcar equo. Itẽ. &. calleo

callus: de quo calcar venit ⁊ calx.
Calcedonius · eſt lapis pᷣcioſus ſicut dicit
glo · ſup ?ο 22? caloꝛẽ naturalẽ hñs ·
ictu ſolis vel digitoꝛũ attritus excãdeſcit
1paleas ad ſe trahit.
Calcitroſus · equus eſt qͥ ſolet calce ferire · i·
pedibus retro ſe pcutere.
Calcula · le · i lixa· vlſeruus mi
us curſatilis. Onñ Plautus. VPideo cal/
culã militarẽ.

. Calculus pla ſigt. Dã pᷣmo idẽ ẽ quod ra/

tio. vt Ille habet bonũ calculũ.i.bonaʒ
rõnẽ·2 nüerus vel cõputatio. DPñ i le⸗
gibus. Si qͥs errauerit i calculo/i nõ bñ
Diuiſerit nüeꝝ · d errare in calculo.ʒ? eſt
ſnia diffinitiua · vñ ĩ decret. Nõ ꝓcedat
calculusi abſẽtẽ · 4?i · carbo. Pñ Iſa · 6?
Et volauit vnns ad me de ſeraphin ⁊ in
manu eius calculus. Sʒ ibi dicit glo ·
calculus ẽ lapꝰ gſſſtus· vł carbũculus qͥ
pter flãmeũ coloꝛem ignitus dicit· dẽ
mĩma pars ponderis ꝗ etiã calcus dĩ ſcʒ
quarta Garg oboli · 6? trãſumptiue dicit᷑
pmiũ Pñĩ od. Nincẽti dabo mãma
abſcõditũ ⁊ calculũ candidũ ·i·pᷣmiũ · 72
di lapis leuis puus rotũdꝰ⁊ duriſſimus
ſic dictꝰ·qꝛ bꝛeuitate ſui ſine moleſtia cal/
cat.Cui ↄꝛiusẽ ſcrupnus·lapillꝰ minutꝰ ⁊

litũ · vłnũci/

aſper · qͥᷣ ſi inciderit in calciamentũ nocʒ⁊?
eſt moleſtus aĩo· vñ aĩ moleſtiã ſcrupulũ
diamus · hinc ⁊ ſcrypea vlſcrupuloſa ſa/
xa· i· aſpaSR?eſt idem quod gladius.ꝗtẽ
calculus dẽ lapis qͥ eſt in veſica. Iñ cal/
culoſusa · i·qͥ talẽ patit᷑ infirmitatẽ. Itẽ
a calculus ꝓpter ſimilitudinẽ calcłi dicůt
ſcaqui·qꝛ leues ſunt ⁊ rotũdi·vel dicũt᷑ a
callis:qꝛ ꝑ vias oꝛdinales eant · i:p calles
ſ calculoꝛũ partim oꝛdine mouent᷑· vnde
7 oꝛdinarij dicunt᷑:partim vage· vnde ⁊
vagi dicunt᷑ac qͥ oio moueri nõ poſſunt
inciti dicunt. Dñn ⁊ egẽtes hoĩes ĩciti vo/
cãt᷑ qͥbus ſpes vltra ꝓcedẽdi nulla reſtat
Vñ. Calculus ẽ pᷣdns mimus lapis en/
ſis acutus. Calculus ẽ ratio · nuerus.ſen/
tentia· carbo. Moꝛbus.aĩ ludis ſcaquo/
rum calculus ibit.
Calcalatoꝛ·i: numeratoꝛ: computatoꝛ. ſm
Iſidoꝝ di a calcnlis · i· lapillis minud qs
antiqui in manibus tenẽtes ſolebãt nũe/
rum computare.
Calcus · m. S.i:quarta pars oboli.⁊ ẽ mima
pars ponderis. Itẽ chalcos gręci dicunt
7.o.mutataĩ· n· cõuertit᷑ in latinũ:⁊ dicit᷑
chalcus · ci · · fex vel ęs. —
Caldaria·f·p:cſt vas qdᷣdaʒ·qſi calidaria
a calidus dꝛ. Zs
Caldus · a·ũ·p ſyncopã dẽ calidus.
Caleptra · vide · . capullulũ.
Caierarius m.s· dꝛ miſter ferens ligna·
Calibs· libis · .·t· V qdã płs:⁊ d a caleo
les. eo ꝙ ſꝑ caleat fodiendo illud genus
ferri · qð multũ abundat circa eos. Iñ ca/
libs · bis · dꝛ illud genꝰ ferri.⁊ coꝛ · pe · Dñ
Aucanus in· 4 M⁄6 calibe getes penituſ
fugiente metallo. Eruerãt ⁊c · —
Calidus·a.ũ. Dꝛ a caleo · es et cõparat᷑. Iñ
caliditas-tat. Et vt dicit Pap. Calidus
i. caloꝛe affectꝰ. ſcribit᷑ ꝑ vnũ ·l· Coꝛripit
enĩ pᷣmã ſicut caleo· les.
Caliendrũ dꝛi·n·s · i·mitra· vel generaliter
qᷣcqà caput ĩuoluit· vt maioꝛẽ caloꝛẽ cõ/
trabat. Dñ Oꝛatius ĩſermõibus. Altuʒ
ſagane calien drrn.
Caliga · f· p· dꝛ calciamẽtũ cruriñ ſine ſit ð
panno · ſiue de coꝛio · ſiue de ferro · ⁊ dicit
a calcio · as · xel a colligo . gas · qꝛ calige li⸗
gant · vel dz a callo gedu. Inuenit᷑ etia
calicula ꝓ eodẽ. ODñ Ruroꝛa. Sume tibi
caligas ? veſtẽ ſtringe ſequendo.
Caligatus.a·ñ·i caliga indutus· vel hñs
caligas. Dñ ⁊ milites caligati dicũt᷑ a qà/
buſdam caligis ferreis quas ſolẽt habere

0
SVñß qdã Meronũ dictus eſt calignla · g. qterreinnitim̃. vel acalon. ⁊ pos i es. di⸗
apaeiltig int milkes edſatug. Caligula Salo⸗ lozs Dia aleorſce⸗ u
woteſt etiã dici parua cgcigg. aluaria.fp.i:locus patẽs ſuꝑ duo ſuꝑ/⸗ ne
Caligo · inis · . t.· ẽ obſcuritas ⁊ vmbꝛa ſpil⸗ alig. Dü vtienapelobarer Lomala
ſitudine aeris facta· vel caligo dĩ fuligo · xecapitabãt᷑ latròes· locus calnarie ap/ a
et di ſic:q; maxime caloꝛe geris vel ignis pellabat. ſcʒ ꝓpter caluiciem abſoſoꝝ ca/ Cune
gignit᷑. Pñ. Eſt veſtis caliga · nomẽ cali⸗ pitũ quę ibi iacebãt· vel ꝓpter oſſa calua ſi⸗
go tene bꝛę. Derbũ caligo notat obſcuro exiſtẽtia ibi·⁊ dĩ hebꝛaice golgotha. N
vel vmbꝛo. Inde caliginoſus·a i ·· ob ⸗ Caluaſterialiquãtulũ caluus. ahn
ſcurus· caligine plenunns. Caluiciũ · n. s. ⁊ q caluiciesei· locus patẽſ hlbe
Calimacus:penłʒcoꝛ ꝗꝓpꝛin nomẽ viri·e ꝗᷣ ſuꝑ duo ſuꝑcilia. . gig
DOuidius in remedio amor. Calimac Calũnia. f. p: eſt accuſatio falſa· crimẽ falſo ſand
numerus nõ ẽ vicendus Achilles. obiectũ · iurgiũ alienę litis. Vl eſt petitio g⸗
Calioxe · pes · ẽ vna de nouem muſis · quaſi ininſta ex certa ſda ĩ iudicio facta·et iuſtę
calophone. i bona ſonoꝛitas. Dꝛa calo · petitiõi iiuſta reſſõſio.vel eſt falſi crimis di
qð ẽ bonñ · poteſt ſcribi P: Kk. kaliope. impoſitio · ff. e P. ſig.l.i·in pꝛin. nĩ
Calix· m.tẽ quoddã genus poculoꝝ quod Caluũniator eſt falſus accuſatoꝛ · vel qͥſciẽ/ Cin
olim ex ligno fiebat . et vꝛ a calon . xel põt ter alicui falſa criming imponit vexãdioc/ ⸗
deriuari a caleo les. Solebãt eni calidã caſione · ſip⸗
I frigidã potionẽ miſcere in calice. Onde Calus.li eſt vas viminei · vel de ſalice per e
calix dictus ẽ a calida potiõe. Et miſcere quod muſta colans.
miſtrare ? pinare vinũ· vñ adhuc mi / Caluus. m.s. di carẽs crinibusĩ fronte ca/ n
ſcemus calida frigidis ⁊ ecõuerſo.· vinũ ? pitis. Inde caluulus·i paruus caluus. ni
aquã a ecoõuerſo. Et coꝛ li. Oñ Daatius. Calr. mt. dĩ ma pars plantę. vel potius en
Sechci calices quẽ nõ fecere ſertũ. Jte poſtrema. ꝗᷓ calcaneus dẽ·⁊ dẽ a callus il
cqlix traſũptiue pla alia ſigt. Onde. Haſ H calx calq-icemẽtũ et tũc dĩ a calidus· Mi⸗
ſacramẽti ſacra ſcripta voluptaſ. Haſtio qi calix·. qꝛ ex lapide calefacto ⁊ aduſto fit lanin
ſitq; calix ęterna q; pmia regni. Inde ca/ Calxetiã ponit᷑ ꝓ fine cuiuſubet rei · ſi dẽ un
liculus ·i· paruns calix. S In calce libꝛi·pꝛo in fine libꝛ. DPDñn. Nars Cni
Callidus·a·ũ ·i·.ſbᷣdolus.· vl hexecrationẽ pedis ẽ hic calx · cõbuſtus calculus h calx. n
artis iſtructus. Et ſiccallidus nõ ꝓ aſtu/ Sed Papias dic. Calxlapis coctus aq̃
to tj̃. ß̊ ꝓ aſtute etiã docto dꝛ. Nic etiaʒ accendit᷑· oleo extinguit. .
di Vrſutus. qꝛ animũ cito vertit et facile Cama·f.p.eſt quoddaʒ genus lecti bꝛeuis i
ad quãlibet fraudem. Inde calliditas.i· æorca terrã·qð ⁊ B cama ma. innenit᷑ in
fraudulentig. Ambꝛoſio de officijs. Etiam pᷣm Iſidoꝝ
Callis.lis: dẽ ſemita callo pedũ perdurata Cama eſt quędã particula ſentẽtie. Dn/ 9
ſtricta et anguſta int montes. Et ẽ callis de. Doꝛmit inops cama combuſſit ꝑga/
iſter pecudũ ꝓpꝛie · ſemita hoĩuʒ. vel callis ma cauma. n
eſt limes ca llide iacẽs.⁊ ſm h̊ d a calle· Cambyles · pe. p ꝓpꝛiuʒ nomẽ. OPñ Auro/ u
les. p callide ſcio. ra. Kex Nabuchodonoſoꝛ Cã byſes di⸗ ine
Callus· m. s·i· Onricies pedum q̃ trã calca⸗ ccus in anno. n
m. etia manuü duricies iterioꝛ dꝛ cal / Camelecon leoni·mt᷑.quoddã aĩal dictũ 4 N
lus :. et etiã cutis lardi. Iñ calloſus·a·ũ ·i · acamelus.⁊ dꝛ ſic· qꝛ licʒ ſit aſꝑſus albis en
piguis · carnulẽtus. call plenus. Iñ etiaz maculł vt pardus· collo eqͥ ſilis.pedibus n
calloſitas· i; Duritia · foꝛtitudo·pĩiguedo. bubalis:capite tamg camelo ẽ ſimilis bm iu
BVñ. Callus duricies dicat ſemita callis Hug. Pap· diẽ. Cameleon ſilis lacertę ue
Calo · m.·t. vꝛ ille qui poꝛtat ligna. Calõses drupes. ſcz ſub aſpectu mutat coloꝛeʒ·
etig Dicut galeę milituũ. VPñ. Ponẽ Dico vinit de gere· videS allec. H
(alo: refert wondera calo. Camelopardus dictus eſt eo ꝙ camelo et g
Calobalſamũ.n·S· dẽ lignuʒ balſami· vel pardo ſimilis ſit.
liqnoꝛ emanas ligno eius trito. Camelus . m.s · ẽ gial gibboſũ · dẽ g cami nih
Calon gręce. d lignũ latnine. qquogd eſt bꝛeue vel humile . qꝛ cum cameli r
cCalopodiũ.n· S.i· baculus ligneus.xeltes onerant᷑ vt bꝛeuioꝛes ; cun bune
.fgne vr geglo podin. a0e pbes onerant. vt bꝛeuioꝛes ⁊ hũiles fiãt· acean,· “l
ligne? calõ podiũ· qð ẽ baculus baãt . vxl dꝛ a camqð ẽ curuũ·q; curuusẽ n
●
ι

ifulio
Rtio
Gin

Ricnmnis

lgli
icoc

eper

McV
Ans.
Awtis
Clus
lichs:
ſſofit
ſedi
Pars
baalt⸗

nos
e.
Ror
.
ſiteg

/
ſes de⸗

Adi
salbis
pabys
nlon
gene
ez

maoet

igam⸗
it ,
Cs

doꝛſo · Itẽ camelus · me · p · ẽ funis nautic
Camena · ne ·fe · p· cantilena. vel muſa · qſi
canẽs amene · vel canẽs melos:⁊ ꝓd/pe·
VBñ Oꝛatius: Surge ⁊ inbumanęſeuiũ

depone camene ·

Camerusaũ.icuruus.⁊ dicitura camur

qð ẽ curuũ · Iñ camera ·f.p.i.curuatura:
Vñ ⁊ camera dicitur locus ſecretus vbi
cubamuseo ꝙ quandaʒ curnaturã ſolet
habere in ſuꝑioꝛi parte · quaſi ad moduʒ
ceęli ꝗ̊ teſtudo dꝛ ⁊ lacunar. Iñ camerariꝰ

icubiculariꝰ vel pediſſequꝰet cameraria
i·pediſſeq̃ · Iñ cameratus · a.ũ.i:curuatꝰ·

el cameris oꝛnatꝰ.⁊ ↄponit᷑ bicameratꝰ

a· i: tricameratꝰa.ũ.Dñ.Eſt camur cur ⸗

uũ cameram dic inde venire.·

Camillus · m· s.i.pueringenuus:qͥ camerã

ſolet frequẽtare · In etiam camilla·f· p· et
dẽ puella ĩgenua· Inuenit᷑ etiã hę duę
ptes ĩ alio ſenſu·ſcʒ ꝓ pueris ſacerdotũ ·
ñn Macrobiꝰð ſaturnalibꝰ· Camillos
inqt ⁊ camillas a ppellabant flaminũ · fla
minarũq; miſtros. Et hm h̊ tantuʒ valet

camillus:quãtũ mĩſter.⁊ camilla:quantũvnw

miĩſtra· On⁊ Mercurius inuenit᷑ appel/
lari camillus:qꝛ miſter eſt oꝛꝛum-
Caminꝰ.m·s.pe· ꝓ.i.ignis vel foꝛnax·⁊ dꝛ
a caumate vᷣm Papiã ·
Camilia · .· p· d a cama·qꝛĩ ea doꝛmimꝰ in
camis ·i lectis noſtris vlſtratis.· DNel dꝛ
ſic. qꝛ olim fiebat de canabe · Iñ camiſiatꝰ
a·u · i· q hʒ xel indutus eſt camiſiã· Iñ ca⸗
miſiola.i·pua camiſi.
Campana ·ſ·p·me/ꝓ· dã a cãpania puũtia
qa eiꝰ vſus pᷣmũ ibi reꝑtus eſt· In H̊ cam
anula abecgpanela ambo dimnk gi⸗

etiã cãpanariꝰ.iqͥ facit cipanas. Iñ bęc

campanaria· rię·eius vxoꝛ: vel quę cãpa/
nas facit·⁊ hoc campanile · lis · turris in q̃ᷓ
ſunt campanęg½
Campania · .p·eſt pꝛouintia cuius caputẽ
capua:.

Campeſter · 9.t· xel campeſir et caãpeſtre

adiectiuũ ·⁊ hoc campeſtre · hꝰſtr· öſtan/⸗
tiuũ · veſtis gladiatoꝛiqua tm̃ genitalia
tegunt᷑. dicta ſic q; iuneues dum nudiin
cãpo Martis gladiaturã exercebãt illa
Vſte pudẽda cooperiebãt · Nicunt᷑ etiaʒ
cãpeſiria ·libaria·ſucũctoꝛia:picomata:
bᷣm Hugꝗ.Et hoc eſt qð alij dicũt ꝙ cam
peſtria dicunt᷑ id quo vgines olim pudi/
bunda tegebant.vt ꝑicomata.

C ampiductoꝛ m. t· · pugil · ſen ductoꝛ vel

capitanens·

Campio ⸗· onis · m . t. i.· gladiatoꝛ.vł ĩ cmpo
duellũ exercẽs· ſe pugnatoꝛ.

Campus .· m. s. pꝛie et planicies terꝛarũ.

dĩ a cami · qð eſt bꝛene ⁊ humile·qꝛ ẽ hu /

milis ⁊ bꝛeuis pedibꝰnõ erectꝰ. vt mons:
t iacẽs · Vnde ⁊ gręce podion d: In cã/
pulus ⁊ cãpellus· ambo dimi ·

Camur grece· latie dĩ curnũ· Iñ camurus

a· i · i curuus⁊ hi camures camuꝝ· boues
alti et decuruati. vel deriuat᷑ a cami.q ð ẽ
bꝛeue . qꝛ habent coꝛnua bꝛeniaa
Cana. vicẽ galileg· Vñ Gimõ victꝰẽ ca⸗
naneꝰ. Joãnis · 2“ Nuptię factę ſũt ĩ ca/
na galileę· ⁊ interpᷣtat᷑ celus vł ęjmulatio
Canabũ · n.· s. Dꝛ a cãna ꝓpt ſilitudinẽ cane
la greco canabĩ· qð dicũtgręci · In H
canabis.bis:p eodẽ:⁊ ꝓ choꝛda inde fa /
cta · Et coꝛ · penl · Oñ Berlſius·Cuc mare
trãſiliẽs vt choꝛda cãnabe fultũü·
Canalis ·f. t. ⁊ hoc canale · lis · a cãna dꝛ · qᷣa
caua ẽ ad modũ cn.
Cãcellariꝰ.m·s· Dz ille ꝗ facit cãcellos · Et
cãcellariꝰ dꝛiĩ curia inpatoꝛis ab illa ſig/
tione ſm quam cãcellus dicit᷑ ala palati
qꝛ ſempꝑ hitat ĩ cãcelloi:ĩ ala palatij· Cu
en theſaurus imꝑatoꝛis eſſet in cuſtodia
ipᷣiꝰ.ipe iuxta ntan manebat qᷣ eratre /
poſitus in cancello· Del cancellarius no/
mẽ accepit a cãcellado:.Cãcellare eni ẽli/
neã ducẽ vel dãnare · Dñ littera vl ſcri/⸗
ptura ꝗᷓ dãnat᷑ cũ linea ꝑ mediuʒ ducta

dĩ cãcellata· Et inde vꝛ cãcellariꝰ cuiꝰof⸗/
ficiu ẽ reſcripta vel rñũſa imꝑatoꝛis ⁊ mã/

data inſpicere · ⁊ male ſcripta cãcellare ··
bene ſcripta cũ ſignaculo ſuo ſignare et ſi
gillũ eis impꝛimere: Inde cacellaria· taʒ
pꝓ illa ꝗᷓ bʒ illð officiũ · q;ᷓ ꝓ vxoꝛe cãcella⸗
rij ⁊ eius dignitatee MD—
Cãcellꝰ.m.s.ẽ ala palacij · puũ foꝛamẽ pa/
rietis · interſtitiũ inter ꝓpugnacula mura/
toꝝ parietes ſine tectura. ſicut ꝗ caudũt
choꝝ· Papias vo dicit. Cancellus cãto/
rũ excellẽs locꝰ. Iñ cãcellarius qui in cãa/
cellis pꝛimus eſt · Dicit etiã cancellus fe/
neſtra reticulata · Prou · 7? Be feneſtra
eni domꝰ meęꝑ cancellos ꝓſxexi· Et dꝛ a
cancer Wi.
Cãcer . cri · m · s · dꝛ achonca · qꝛ ẽtota chõca
Et nõ ꝙ cancri viuũt de carnibꝰ oſtreoꝛũ
miro ingenio · Nam qꝛ validã teſtã eoꝛũ
apire nõ poſſuntexploꝛãt quo ad oſtrea
clauſtra teſtan aperiãt et tũc cater latẽter
lapillũ inijcit:⁊ ipedit a ↄcluſiõe oſtreoꝛũ
carnes coꝛrodit· Itẽ Papias diẽ · Cãcer

cancri animal dictus · qꝛ in teſta in modũ
choncaꝝ habʒ · Cancer etiã ẽ q̃rtũ ſignuʒ
in celo dictus · qꝛ cum ad eum ſol venenit
retrogradit᷑ in modũ cancri · Dicit᷑ etiam
cãcer ꝓ moꝛbo· Et hm antiquos fuit ge·
neu. fecit gtũs canceris· Oñ. Eſt cancer
aĩal ſignũ vitiũ q; malignũ⸗ Canceris eſt
moꝛbus cancri ſtella q; piſcis:
PVñ Auroꝛa Cãdacis regina viꝝ direxe
rat iſtũ. Et vt dꝛ in hiſtoꝛijs · DPẽs reging
hiopũ dicebãt᷑ candaces · ſicut romani
impatoꝛes dicebant ceęſares· Nec habe/⸗
bat regimẽ regio illa niſi a femminis:
Candela:f.p.di a candeo· des quia acce/
ſa candet. ”
Candelabꝝ· n· s.pe/ p. dꝛ a candela · quaſi
candelafen. qꝛ fert candelã· vel d cande
labꝛum quaſi candelę latoꝛium ·

Candidariusi:pelliparius qui coꝛia facit

albaa candeo. Itẽ candidarius eti vo/-
cat᷑ qͥ lanat pannos · Inde cãdidaria ·fe·
p · i· lotrix · quęe lauat pannos ·
Candidatusa.ũ ·i· ealbatus ·

Candidulus ·aũ·i.pa ꝝ cãdidus. djr etiaʒ

candulus ꝑ ſyncopã idẽ · Dñ Juuenal·

ℳ₰

ꝛebẽda gladio pulcra ẽ ⁊ cadula ↄiũx·

Inuenit᷑ etiã candicnlꝰ.a:ũicCandidus·
vel candidulus.· Dñ Merbotus i libello

cæ lapidibus·Certia candiculis tribꝰ eſt

Candidus·a·i·. iſplendidus vel albus·
Candus·m·s.eſt veſtis regii
Canicies · ei ⁊ hec canitudo·f.t· in eodẽ ſen/
ſu: albedo crinium generata ex malis hu/
moribus ˖
Canicula · fe · p· ⁊ hic caniculus · a canis di/
minutiua .i· paruus canis Canicula etia ʒ
dicit᷑ quedam ſtella ĩ quã ſᷣm poetas fuit
mutata canicula hycari · Inde hic ⁊ H ca
nicularis ˖ 1 hoc re ˖ vt dies caniculares in
q̃bꝰcanicula regnat m Hug Hap· vo
Dicit· Canicula vel canis nomẽ ſtelle quę
eſt vicina tauro · que ⁊ ſyrus dicit · eſtiuis
menſibus in medio centro celi eſt · Et cuʒ
ſol ad eaʒ aſcenderit. duplicatur caloꝛ· ⁊
diſſoluũtur coꝛpoꝛa · vnde canis dicitur
quia coꝛpoꝛa moꝛbo afficit ·
Canis · ·t.eſt aĩal latrabile. et dicit a cano
nis· vel canoꝛ:noꝛis. Inde canicusa·iũ·⁊

caninꝰ · q.ñ·i· ð& cane exiſtens. vœl ad can-

ptinẽs · vel canis dã a cynos grece:quod
canis dĩ latine: Itẽ canis ẽ piſq marinꝰ.
Item eſt ſidus cęleſte · DHnde·Nat canis

2

Candaas · fi· quedã regina fuit. ⁊coꝛ· pe·

X

in ponto· latrat extra fulgetĩ alto. Etno
ꝙ hᷣm Iſidoꝝ ·iꝛetymo· Canibus nihil
eſt ſagacius · plus em ceteris alalibꝰ hñt ·
Nam ſoli ſua nomĩa recognoſcũt· dños
ſuos diligũt· dñon tecta defendunt ·pꝛo

Dñis ſuis ſe moꝛi ſubijciũt·voluntarie cũ

Oñno ad pᷣdã currunt · coꝛpus dñi ſui etiã
moꝛtui cuſtodiũt ⁊ nõ relinquũt · qrũ po/
ſtrema naturęẽ extra hoĩes eſſe nõ poſſe ·
Caniſtrũ · n·s · dꝛ ſpoꝛtula vel vas de folijs
palmaꝝ cõtextũ ad poꝛtandũ panes· qð
flexis cannis ↄtexit·⁊ dẽ a canna · qnia de
cannis fiſſis texit᷑ · xel dĩ a canus· a ·ũ · qa
cana. i· poma quęſunt cana.i: lanugioſa
ibi ponunt᷑· Inde caniſtrellũ/i.paruũ ca/
niſty ; Dñ · Spoꝛtula ferturò cannis cõ/
texta caniſtrum.

Cãna ·ſp· plura ſignat· QNã cãna ponit p

arũdine/ ꝓ cãna gulę et ꝓ quodã fluuio

Iñ cannellalę.f·p· Dimi:i.parua canna ·

Iñ cannetũ ·˖ n. s. ẽ locus vbi creſcũt cãnę·

Inde cannula·fp· Dimi.i·parna canna·
Inñ caãnoſus · locus vbi mltęcannęcreſcũt·

Iñ cannalis · .·t · B le .i· ad cãnã ꝑtinẽs·
Et cãnale · n· t· eſt fiſtula vel lignuʒ du/
cens aquam

Canon . nis · m ·t · gree · latine regula. ↄſue/

tudo appꝛobata ſiue ĩſtitutio ·iiij · Siſ. ca⸗
non· Et ĩ vna ſignatõe ẽ id quod ĩ ↄſilio
generali vel ꝓuitiali ſtatuit᷑· Et ſic capit
ð cõſti · c. canonũ ſtatuta · In alia ſigtiõe
vigdet eſſe id quod ab emphitheota de re
emphitheotica ſoluit᷑· et ſicvidet᷑ ſumi ab
Aco · in ſů · C. de in · emphi · ꝓ. ex hoc aũt
cõtractũ · Etiã dꝛ illud qð ſumit᷑ ꝓ peda/
gio vel vectigali.f· de publi.⁊ vecti ·

Canõ largitionaliũ tituloꝝ eſt ſumma tri/
buti · ⁊ ᷣſtat᷑ de regulari ſᷣſtatiõe a ꝓuin

tialibus fiſco · Et dicũt᷑ titul qͥ ex ſpãlibꝰ
titulis · i· litter bꝛeuibꝰcauta legũt · vt · C.
de ij · fic . · xe · · C· ð anno · 1 tribu ·l· iij ·
S acceptationes ·

4 *

Canon frumẽtarius vꝛbis Romę?ẽ certus

numerꝰmẽſuraꝝ frumẽti qͥ ſingulis annis
metebat᷑ Romę· laetij / eo·ti · li · x? quod
erat etiã de oleo· Et cõtra hocnõ licebat
alicui beneficiũ vel indulgẽtiã aut pꝛiuile/
giũ impetrare·⁊ impetratũ non valuit·vt
ibidem dicitur
Canonica eſt ius qð ꝓnenit ex electione et
receptiõeĩ fratrẽ · xel ẽ ius ꝑcipiẽdi fructũ
hbendęſiue redditus ·crelatũ· de pben ·
Canonica monitio eſt qñ ĩteruenit citatio
cũ tribꝰmonitionibꝰ.vel vna pemptoꝛia

Etns
enbbl
bi.
dios
intpo
mneci
ii
uſ⸗
ppoſſe⸗
kfolis
es⸗
nun
ad
nrdd
Müͤ,

mnsc

wpnSen

iſunio
unna⸗
iteng⸗
ndnnh
nti
iptiis
ydi

1 . ſe/
Nca/
oli⸗
api⸗
ſo
ndre
wind
MN
ppn⸗
H
mmaf
i puip⸗
Hälb
C
bbic⸗

kcertus
sonns
cvod
lcebat
piuie⸗/
lvit

cionet
dfin
Teßber
nitckun
enom

tres cõtinens · de qᷓ in · · conſtitutionẽ · de
ſen · exco· li. vj. E EN

Canonica poꝛtio de canone deputata ec/
cleſię parochiali de relictis parochiano
dfũcto illi eccleſię vbi eligit ſepultarã ciů
alibi q; in parochiali elegerit eã.Et ẽ hm

varias cõſuetudines alia ⁊ alia. Nã ali/
cui medietas · alicui tertia ·alicui q̃rta da/⸗
tur · de ſepul · c· certificreir. HK
Canonica eſt nomẽ tituli ⁊ iuris. Pębẽda
vo nomẽ facti ·et cadit ĩ extraneũ · vt not
Inno. in · c · c · m · de cõſti ·
Canonicus · a·i · i regularisqð ſubſtãtiue

dDẽ h̊ canõicus.⁊ h canonica· tã p femina

regulari:qᷓ; ꝓ eccleſia vbi regulares mo/
rant᷑. Queęlibet tñ eccleſia iuenir᷑ dici ca/
nõica. MNã ĩ q̃ ibet regularit᷑ vinuẽ debet.
Canopeũ · n. s· Dꝛ coꝛtina ſubtiliſſ ma iſtar
retiũ · plexa·texta.⁊ feneſtrata· vnde lecti
nobiliũ oꝛnãt᷑ ad arcẽdos culices ⁊1 mu/⸗
ſcas.⁊ d a canopus vel canopia · pię· ꝗẽ
quęã ciuitas ęgypti. qꝛ in ęgipto Bmõi

rete hcipne habet. Dñ Junenal. Dt te⸗/
ſtudineo tibi lectule canopeo. Delvt alij
dicũt· canoꝑeũ deriuat᷑ a canos qð ẽ ſũ/

tens qꝛ ad ſimilitudineʒ coni a lato tẽdit᷑

in acutũ ad modũ reticuloꝛũ ꝗᷓ cauſa ar/
cẽdi pulueres ſuꝑ altaria collocãt᷑· ⁊ tunc
ſcribit ꝑ · o · in pᷣma ſyllaba.
Canopus vel canopia quitas ęgypti eſt a

Canobo gubernatoꝛe Menelai mutata

b · in · p · .

Canoꝛ ·oꝛismti ſonꝰ.et ꝓd.noĩ obliqs.
Canoꝛus:a·ũ·i.Dulq/ſuauis cãtu.gratus.
Cãtaber · a · i · et hic cantaber ẽ ppls byſpa⸗

nię· a noĩe vꝛbis dictus:⁊ hiberi amnis:
cui inſidet.ſic dictuus. ẽ
Cãtabꝝ.·n· S·i· purgamẽtũ frumẽti vel fa⸗
rinę· vel cbus caninus qͥ canes paſcũt᷑.

Cantarida·fp· dꝛ wermis terrenus coꝛro/

Tens cadauera.
Cantarus ·m.s· eſt qnoddã vas vinariuʒ
ſ· crater.⁊ dĩ a cano·is.qꝛ cantando poꝛ/
tat᷑.Et ſũt plura idẽ ſntia. VPñ. Cãtarꝰ
7 patera calices ⁊ pocula crater. Cyphus
apud veteres tractãt᷑ coꝛnua cũchę. Cim/
bꝛia vl cyathus cacheſia iũgit᷑ iſiis
Canterius.m.s.dẽ equus caſtratus.
Cantes plis nueri dicũt᷑ fiſtulg oꝛganoꝝ·ĩ
ꝗbus cãtus tẽperat᷑. Del vt Martiano
placet. Cates dicũt᷑ deę oꝛnomẽtox.
Canticũ·n.s.vox cantantiũ in leticia laus
Itẽ canticũ pſalterij eſt cũ id qð oꝛganũ

modulat᷑.poſtea cãtãs loqͥ. Quidã etiãs
liber Galomonis intitulat canticacanti/
coꝝ ꝑ excellẽtiã · eo ꝙ oĩbus cãtid pferat᷑
7 dꝛ bebꝛaice ſyraſirim.
Cantilena · p p.dẽ a cantus et lenis. nõ enĩ
d eſſe cantilena niſi ſit cãtus dulcis et le/
nis · . ſuauis ⁊ nõ aſſer.
Cantus.us.uidi modulatio voqet dĩ a
cano.is· Sed cãtus.ti· dĩ curuatura vel
circũferẽtia rotę.ſ.lignũ qð terram calcat
cui radius infigit᷑. Dñn Perſius. Bertẽ/
tem ſeſe fruſtra ſectabere cani.
Canusa · i· qꝗ caneo.nes.⁊ canicꝰ.a·ũ· et hH
canus cani · tqꝗ p illo ꝗ canet·q; ꝓ capillo
q in capite canet. Pn· Miles parce cani
cu crines ſint tibi cani.
Capa ·f/p · Dĩ a caput·qꝛ ẽ oꝛnamẽtũ capi/
tis · vel dꝛ a capio · is· qꝛ capit totũ hoĩem
Iñ capatus · a · · i· capa ĩdutus · vel qͥ hẽt
capã. Iñ h̊ caputiũ:⁊ ẽ idem quod capa -
In capula.i:parua capa.
Capaculus ·li· Dimi.ialiqntulũ capax.
Cappadocia·f·p·ẽ qᷓdã ciuitas. VPñ regio
in ꝗ eſt illa ciuitas · Dicta eſt cappadocia·
Iñ cappadox · docis · .· p· tã ge ile q;ᷓ pa/
triũ · ⁊ coꝛ pe.Dñ Juuenal. qᷓ; ⁊ cap/
padoces faciãt eqteſq; bythyni· Et bm
Hap̃ · Capadoces oꝛti ſũt a Maſſoth fi⸗/
lio Japhet ·
Capana · fp·i· vilis caſa· xel domus palea
coopta · ⁊ ðꝛ a capjo· qꝛ capit tm̃ vnũ vt
ĩ vineis cuſtodiẽdis· licet alię dicãt᷑ capa/
nę · ſed impꝛobe ᷣm Hug · Pap̃ · etiã di⸗
cit. Capana a muſticis dicta quia vnũ tm̃
capiat .i. tu gurin.
Capapell· huius capapell ↄpõit᷑ ex ablati⸗
uo ⁊ ntõ · ſicut legei aeegl rhetoꝛcis ĩue/
nit ˖ qꝛ dz capapellis q̃i pellis cũ capa.
Capax ·o·t · qDaliq̃ ĩ ſe cape põt ⁊ ↄtinẽ.
Capedo · dinis · f.t · i in geniuʒ.· ſtudium · xel
ſpaciũ · ⁊ d a capio/pis. Pñ ꝑ cõpoſitio/
nẽ h̊ intercapedo · dinig/i.diſtantia loca/
lis int᷑ duos parietes · Itẽ capedo vel ca/
pica dᷣ quidã piſcis. .
Capella · f. p · dimia capꝛa: ⁊ dꝛ parua ca/
pꝛa. Etiã capit᷑ ꝓ parua eccleſia q̊ nec hʒ
baptiſmũ nec cgmiteriuʒ. ⁊ dẽ a capꝛa· qꝛ
olim tabernaculũ ð pellibus capꝛaꝝ erat
coopꝑtũ. Iñ hęccapellula.i parua capella
Inde hic capellanus tã pꝛo ſacerdote il/
ſius eccleſię· q; ꝓ parochiano. Iñ capel/
lana capellanę. Inuenit etiaʒ capellanuſ
a · i· adiectiue. Capella etiã ꝓ eccleſia Di⸗/
cta eſt q̃i capiẽs laos ·i· pplm vel landem
