interpꝛetatur dilectus dñi ꝓpter deũ · vl
amabil Oni pter dnm
Idin interptatur videre
dioma · tis · neu · ge · ẽ ꝓpꝛi
qualibet lingua:et dꝛ abidios· quod eſt
ꝓꝛiũ·⁊ omũ ·qð ẽ ſermo·vel modulatio ·
Quot en ſunt liguętot ſunt ⁊ idiomata
VOnuſqͥ ſq; eni ſuo idiomate loquit᷑·

Idiopathe. thes · greca declinatione · ⁊ bec

idiopathia · thię.i. ꝓpꝛia paſſio ꝗ aliunde
nõ infert᷑ · ſed intriſecus naſcit ·
Idios gręce · latie dꝛ ꝓpꝛiũ · H
Idiotha:· 9· p · i· illitteratus · ĩdoctꝰ.⁊ ĩſipi/
ens. dẽ ab idus.quod ẽ diuiſio· ⁊ iota:
quod eſt ir̃a · q̃i diuiſus a lr̃is· Et ꝓd ·pe
Vnde. Vir bene veſtitusĩ veſtibus eſſe
pitus · Credit᷑ a mille q;uis idiota ſit ille ·
Adithum.interpᷣtat᷑ tranſiliens eos vłſal/
tans. Oñ·. Saltatoꝛ ẽ idithũ· ſed amabil
idida conſtat ·
Idolatra · tre · pe · coꝛi · cultoꝛ idoloꝛũ · ſcʒ qͥ
culturã quà debetiĩpendere deo ſuo crea/
toꝛi:imꝑẽdit idolo. Iñ bec idolatria · trigę·
i.cultura idoloꝛũ :ſ:quam idolatra idolo
impendgitt..
Idoliũ · lij · dꝛ locus vbi idolatrę venerãt᷑
⁊colunt idolũ · hm Pap · Dñ·j·Cor. 8?
In idolio recumbentem ⁊c ·

Jadolothitũ ·ti · n · · ↄpõit᷑ ab idolũ ⁊ theos

qðẽ deus ·quali idolo deificatũ · i·ſacrifi/

catũ.i· illud qð idolo cõſecrat᷑ ⁊ offertur ·
Et bᷣm cõpoſitionẽ penultia debẽt coꝛri

pi.quã qdam ↄſueuerãt ꝓducere· Et põt
Dici ꝙẽ ſimplex ⁊ deriuat᷑ ab idoluʒ⁊ ſic

ꝓ ·pe·ſicut hmõi noĩa a noĩbus deriuata
Vnde qͥdã. Eſt locus idoliũ qð ibi dat
idolothitũ.· Oñn.j· Cor. S? Idolothitum

manducant

Jdolũ ·li·. ſimulacruʒ. qð bumana effigie

factũ ⁊ ↄſecratũ ẽ⁊ dꝛ ab idoſ qð ẽ foꝛma
Idoneꝰ.nea.neũ·i.irrepᷣhenſibilis·aptus
vtilis · cõueniẽs ˖ q̃i cõfoꝛmis cuilibʒ ·⁊ dꝛ
ab idosquod ẽ foꝛma. Inde idoneitas:
tatis · i ·cõueniẽtia · aptitudo· vtilitas:
Ados gręcelatine dꝛ foꝛma· Iñ hęc idea
idee · .· foꝛmalis

Idumęa · meę · queędã regio indię:· Iñ idu/

meus mea. meuʒ. pe · acuta · Et iterpꝛetat

rufa:vel rubea . ſeu terrena · aut ſãguinea ·

Idus·iduiidibus:f·ge · quartę decli · plis

etas loquendiĩ

numeri.i· Diniſio · Oñ qͥdã dies mẽſis di
ctus ẽ iduſ q̃i diunſio · qꝛ tũc diuidebãt᷑ a
nũdinis · ꝗ Durabãt a nonis vſq; ad idꝰ·
Bel qꝛ tũc diuidit᷑ menſis.nõ qꝛi idibus
ſit medietas cuiuſſibet mẽſis · ſ̊ qꝛ ĩ idibui
eſt diuiſio mẽſis qᷓntũ ad appellationem
Dieru · Ab idibus eni menſis nõ ↄputat᷑
Kkalendas ſequentis menlis·

Jecur ·oꝛisi· epar · ſiue ficatũ.⁊ dꝛ iecur:q̃
iapyr.qꝛ ignis ibi iaceat· ⁊ ibi habeat ſe/
dem· q ĩ cerebꝛũ ſubuolat·⁊ inde ad ocloſ
7 ad alia membꝛa diffundit᷑: ⁊ caloꝛe ſuo
ſuccum ex cibo tractum vertit ĩ ſanguinẽ ·
Et nota ꝙ antiq dicebant hoc iecoꝛ:on ·
vl iecus·oꝛiſ ꝓ quo nos dicimus h iecur
oꝛis; Et conſiſtit in iecoꝛe concupiſcentia.
Gicut enĩ coꝛde ſapimꝰ.ita iecoꝛe amamꝰ
7 coꝛ · pe ·ĩ gtõ · Vnde. Splen ridere facit
cogit amare iecar·

Jeinniũ · nij· dꝛ quoddã inteſtinum tenne

ſemꝑ vacuũ. In di ieiuniũ · qa ſui inedia
viſcera vacua ⁊ exinanita exiſtunt· Et eff
ieiuniũ parſimonia· victus ⁊ abſtinentia
ciboꝝ · Qñ aũt ieiunia quattuoꝛ tẽpibuſ
anniagant his verſibꝰhaber. Dult crux
lucia · cinis chariſmata dia det vota
pia:quarta ſequens feri
Zentenerg⸗ apiens vel aptus.
eſſe. interptat᷑ ĩ ſole ſacrificiũ. vel incenſã
vkincendeẽes ſiue incẽdiũ:⁊ fuit pꝛDauid
Jeſus bebꝛaice gręce ſoter.latie aũt ſaluta/
ris ſiue ſaluatoꝛ interpᷣtat᷑.quia cuncii gẽè/
tibus ſalutifer venit ·
Jetro· cognitoꝛ veritatis interpᷣtat᷑.
Ignarus · ra· rã · i inſcius· rudis.⁊ dꝛ ab in
narus: vl ab in · ⁊ naris· Et qͥ ignoꝛat ⁊
q ignoꝛat᷑ ſic appellat᷑ Et dꝛ ꝓpꝛie ignarꝰ*
q eſt oblitus.⁊ perdidit memoꝛiã. qſi ſine
naribus ˖ Dlfeciſſe em veteres ſceiſſe dice /
bãt · Et nota ꝙ · g· apponit᷑ huic noĩ gna⸗.
rus ꝑ ꝓtheſiʒ ·⁊ oĩbꝰab eo deriua· Qui/
ã tñ dicũt ꝙ ſit ibi naturalit᷑:.⁊ ĩ cõſoſi/
tiõe · n· nõ tranlit ·i· g· ſed ſubtrahitur. Et
pꝓducit xꝑe · Vñ qͥdã · Vandit ⁊ ignan ꝗ/
ſtio certa frequenns. ·
Ignauus .· ua · ui · i. inefficax · piger ãſipiẽ s·
ſtultꝰ.· Iñ ignauia uie·i pigritia· tarditai
ſtulticia·⁊ eſt coꝛpꝛise- ,.᷑
Isgnearius · ria·riñ i.ignẽ continenſ: Inde
hoc ignearium · rij · · focariumn ꝰ· m

gneus. nea · neũ · i. ad ignẽ ptinẽs . vel de
igne exiſtẽs · wel reſplendẽs. vel ardens·2
ðꝛ ab ignis · Iñ igneolus .· la · luʒ · xe · coꝛ ·
Vñ Pꝛudentiꝰ ĩ libꝛo bymnoꝛũ · Bigoꝛ
igneolus non vꝛitur ·
Zcnbmn lii thuribulũ/⁊ dꝛ ab igne ·
gnicremus · ma · mũ · pe · coꝛ . igne crema⸗
tus vel igne cremans⸗
gniculus ·li · dimi · · paruus ignis ·

Sgnis nis ˖ m .t. Oẽ ab in · ?1 gigno · quaſi nõ

gignens · qꝛ nihil ab eo gigni põt · ſ cõſu⸗

mit cuncta ꝗᷓ rapit⁊ ẽ ꝓpe ignis ipſa flãͤ

ma· Quod aũt fouet ignẽ focusẽ; Et ſũt
tres ſpecies ignis · ſcʒ lux · flama· carbo · Et
nota ꝙ ignis ĩ ſua ſohera nõ lucet · qͥa ſic
tegeret coꝛwoꝛa celeſtia ·
Ignitiſerpẽtes 1 Qumeris dicebãtur. qa
mimi ⁊ veloces erãt ad modũ ſtillaruʒ
Vel quia tactu veneno inflãmabãtvſqʒ
ad tumoꝛem ⁊ ruboꝛem igneum . ita dẽ in
hiſtoꝛijs ·
Igninomus ma · mu · e · coꝛ . i. ignẽ vomẽl
7 dĩ ab ignis· ⁊ vomo·miss·
Ignobil. . t ⁊ ̊ le·i· non nobil obſcurus

cõtemptus·qͥ fere nõ cognoſcitur:cuiuſ æ

nomen ⁊ genus ignoꝛat·
Ignominia nięi. infamia· qᷓi cõtra nomen
Sʒ ignominia ĩponit ptãte alicuiuſ· Sʒ

infamia fit młtoꝛũ ↄſentiẽte ſermone· In

ignominioſns·ſa · ſu · . ifamis · vitupatus
t vt dicit Iſidoꝛusĩ ·S?etymoocto pę

narum genera ĩ legibus cõtineri. Cullius

ſcribit · ſcy Dãnũ. vincula · vbera. talionẽ
ignominiã · exiliũ· ſnitutẽ · ⁊ moꝛtẽ · Inue⸗

nitur etiã ignominiũ · nij · Vñ diẽ Paß·

Ignominiñ dictũ · eo ꝙꝙ deſinat habere
nomẽ is qͥ i aliquo crimĩe depꝛehenditur
quaſi ſine nomie ·
Ignoꝛans ani· oĩs · g· dꝛ neſciẽs · negligẽs
oblinioſus · Inde ignoꝛantia · i· obliuio·
negligentia · ignauia.
Isnotus . ta · tum i· obſcurus · nulli notus ·
ignobilis incertus ;

Ile. ilis · tercie decli · ꝛĩ ſingulari ⁊ ĩ plurali
Vl tm̃ pluralis numeri· Oñ Alexander.
IJlia declinat tibi tercia ſed nõ niſi plura

Et ſunt ilia inteſtina ꝑua et rotũda circa

renes aĩaliũ · Et dicunt ab ilios quod eſt
obuolnere · qꝛ ibi nos obuoluimꝰ. Vnde
QZucanus ĩ· 4? Alligat ⁊ mediũ ↄpꝛeſſis
ilibus artat. Et hm quoſdã ↄponit᷑ exilis
quaſi extra ilia S

Ilex · cis t· eſt quedã arboꝛ glandifera. 7

dẽ ilex · quaſielex· ab eligendo ſiue eligo.
gis · q huius arboꝛis fructũ pꝛimũ hoies
elegerũt. ſcribit᷑ ꝑ vnũ ·l.⁊ pdncit pᷣmã:

HVondeĩ Ruroꝛa di. Cres iunenes vidit

ſtantes inde ſub ilice mambꝛe. Iñ iliceꝰ.
cea · ceñ · i· ð ilice exñs vł ad ilicẽ ptinẽs·

Ileos grece. latine dꝛ obuoluere. Iñ ilios

Vl ilion obuolutio:⁊ d doloꝛ ĩteſtioꝛũ⸗

gꝛiĩteſtina ſeępe pꝛo doloꝛe obuoluuntur-

Iñ iliac. ca · cñ · ͥ talẽ ĩfirmitatẽ patit· bi
toꝛmĩioſi dicũt᷑ ob inteſtinoꝝ toꝛmenta

Ilus fuit qdã rex troianus· Vnde Troia

Dicta eſt iliũ · Et nota ꝙ troia dicta ẽre⸗
gio aſie · Iliũ vo eſt cinitas troię Qñq;
tamen troia accipit᷑ ꝓ illa ciuitate: ⁊ tunc

iliũ accipit᷑ p quadaʒy eminentiſſima turri

illius cuitatis. Et inde inenitur hocilion
ĩdecli:⁊ iliñ · ilij.⁊ h ilios ilioy · ⁊ hĩc põt
Dici kilius ilij · Iñ H̊ ⁊ B ilienſis:⁊ G ſe·Et

iliacus · ca· cñ· i.troianus:.⁊ B̊ iliades:Dis⸗

troianus·⁊ ſubtracta de ſyllaba dẽ ilias
Dis Imĩa troiana.

Allecebꝛa · bꝛe. le·p·i· carnal celectatio quę

hoĩem illicit · licet ⁊ alia velectatiõe ĩne/⸗
niat᷑ · Iñ illecebꝛoſus · ſa · ſ.i. de lecta bilis

illecebꝛis plenusfallax inſidioſus. Inde

illecebꝛoſitas tatis ·

Allectus · cta · ctũ · i. illaqueatus· ſeductus.ĩ

licio poſit.· Oñ Jacobi· p· dẽ · Abſtract⸗

—=-

illectus ⁊c ·

Allepidus da · Dũ · i: inſuanis · inſipidus·

Ilex · cis.oĩs ge·qͥ aliquẽ Ducit ĩ fraudem-
Mnod etiaʒ abſolute ꝓ fraudulento di⸗
7 deceptoꝛe · Vñ Plautus· Eſca ẽ meretx
7 pectus illex · “
llibatus · ta. tũ ·i. intactus ·
Illiberalislig. 9· t· B le · i nõ liberalis ·
Illicitus · ta · tů ·· nõ licitus †⁊ —
Illiria rieę·f. p·regio ẽ intta mare adriaticũ
ᷓ d ⁊ ſchlanonia· Iñ illiris dis · illiric⸗
ca:cñ · pe· co; Dñ Ro is? Dſqʒ ad illiricũ
⁊c · Et illiris dꝛ idẽ qð illiria. Et hᷣ illirica
Gſlerbe quędã quę ĩilliria abundat ·

Illitteratus · ta · tum · i· ſine lis· non lr̃atus

Patuez kaß i.nõ lotus:ĩimundus⸗

Illunis nis·9· t· 1 B ne · · ſine lũa vlobſcurꝰ

Illuſtris ris. 9· t. ? Hſtre i· Hclarꝰ· ꝑpſpicuꝰ·
nobilqᷓ valde illuſiaert.
Illuuies · illuuiei ·.· ge · ſqualoꝛ wl ĩmũ/
dicia · moꝛbꝰ.vel ſoꝛdes·⁊ d ab illuo·is.
qdẽ maculare. qꝛ de turpat ⁊ maculatrẽ

q eſt · Vñ NVirgilius enei .? Reſpi cimꝰ

dirall
2
ſcici
cunci

l.

gn⸗
r
bantel
autco
ſamar
gmi
n
nüere
exc
u
cis
age
diob
fence
diſo
nie
vnb⸗
Jube
icoge
ni
Inbelin
belis⸗
Wls
do
nobes
ſrebre
he
fun
10
npe
chi:
Sybaa
Iylnan
htenio
Zban
1ſce
loogg⸗
Pyi
Wlri
Snten
Rein
lnmee
Cnce
Gdid

mmühitbi
mronen
icln
dundinirr
anenegnr
nunnſumm
lnnarrkon
vi ſti
lentsi
15ladesd⸗
ſylaba dius

mletatoge⸗

rmmmorite id

erls
nolus ce

8 csi
V Wanc

is inſicl⸗
dtiffunden⸗

fndclenode

winunt

Slbani⸗

disnlind
cadlndd
1Ethilina⸗
1bunch
5 wor ims

uncs⸗
nlohan
gc⸗

or vlin
niin
DS

Dira illuuies imiſſa qʒ barba.Et VPeut?
28Guper filij 1 filię carnibus · et illunie

ſecũdinarũ ·i/ſuꝑ illuuioſis ⁊ putridis ſe⸗

cundinig· vt fiat Endiadis.

C J ante

Imaginatio · onis · f· t· vis aĩc· qᷓ ꝗ cõpꝛe/
hendit foꝛmas cũ materia re abſente · Sʒ
Hᷣ aut eſt recoꝛdationis· aut imitationis.
qut cõfictiõis· Recoꝛdatiõis cũ rẽ imagi/
namur ꝗᷓ pᷣus fuit ſubiecta noſtro ſenſui-
Imitatiõis cũ rẽ ſileʒ nõ eãdẽ· Cõfictiõiſ
qñ confoꝛmamus aliqd ĩ mente qð ĩ reꝝ
nũero nata nõ patit᷑ iueniri vt chimeraʒ
ex capite leonis:pectoꝛe hoĩs.vẽtre aſini:
cauda ſerpentiſ.· Pꝛima imaginatio novᷣ
coĩs ẽ cũ beluis · ſecũda ⁊ tcia ẽ ꝓpᷣa hoĩs
Imago . gis · fg· reſentatio alicuius rei:⁊

dz ab imitoꝛ:arqſi imitago:qa imitatur

rem cuius eſt in coꝛpoꝛalibus lineamẽt et
Diſpoſitione partiũ · Iñ imaginariusria
riũ:qð ꝑtinet ad imaginẽ. vl qð ꝑcipit
vmbꝛatiliter ⁊ quadã imaginatione.
Imbellllus · la· lu. ⁊ H ⁊ H imbecillis ⁊ H le.
ĩ eodeʒ ſenſu/i:ſine baculo.i:ſuſtẽtamẽto
viriũ · i · de bil· fra gilis ·
Im bellia · lie ·· debilitas · fragilitas ·

Imbellis lis · 9· t· B le ·i eneruis · fragilis ·

debilis ·
Imber . bꝛis · m.t · plunię vis repentina. ad
nubes vel pluuiã ꝑtinẽs · ſic dicte · qꝛ krã
inebꝛiet ad germinandũ ·
Imbꝛiciũ · cij ·n· p qð aq̃ elicitſlauariuʒ
fluariũ · xel cãnalis:qð alit᷑ dꝛ imbꝛex cis
⁊ coꝛ · pe · ge · Vñ Pꝛudẽtiꝰ. Imbꝛicibus
ruptis vndantis deſuper auxi· Imbꝛceſ
etiã dicunt tegule· qꝛ capiüt imbꝛes ·
Imbꝛiculꝰ.li:dimi.i:puus imber ·

Imbꝛicus · ca · c e · coꝛ· imbꝛicoſus · ſa · ſũ

·pluuioſus. dꝛ ab imber.
Imbulus buli ·maſ · g · pe · coꝛ · poꝛticus lata

⁊ ſpacioſa · Et dĩ imbulus·q̃ſiĩambulus

locꝰad ambulandũ ſpacioſus· m Hug·
Papias vo dic · Imbuli dicti · vel qal
volumie ſunt · vel q; ſub his ambulamꝰ
Sunt enĩ plateaꝝ poꝛticus ·
Jmeon · vel imon gręce. dẽ ceruix.
Imitatoꝛius.ria· riu.i· dignus imitatione·
vel qͥ aliquẽ imitat᷑ J

Immanis · nis . 9. t. Bne; 4 nõ bonꝰ.ſed

crudelis ·terribiłefferꝰ.⁊ d ab ĩ· ⁊ manũ
qð ẽ bonũ ·q̃i ſine manu·i:bono · Scm
Pap̃ · Immanis dꝛ ingens · ĩfoꝛmis · hi⸗
ſpidus⁊ hoꝛrẽdus · Ite imanes ſũt dq ele/

infimus ĩęqualis ·

ctis cogitationihoſe extollunt. Ita ertoſt

Hꝛiꝛeg in moꝛalibus illud Job·ʒ6? Im/

manibus abſcondit lucem· Idem qliter
exponit in manibus. vt ſint duę dictiõel

Otrãqʒ expoſitionẽ iuenies ĩ moꝛalibus
Immaturus ra.rũ.i:nõ maturus:acerbut

VOñ Ila .· i? AUlñn meſſẽ eni totꝰeffloꝛebit·
⁊imatura ꝑfectio germinabit: Iñ Gima/

turitas ·tati.nõ matura: acerba· Imma⸗

turitas etiã dẽ nocturnũ tẽpus qð nõ eſt

matuꝝi:opoꝛtunũ vt aliqͥd agat᷑vigilã⸗

do quod etiam vulgo dici ſolet hoꝛa im
poꝛtunag- ́Mẽ
Immemoꝛ.oꝛis · qͥ oblitus ẽ·⁊ coꝛ:me. NDñ
qdaʒ· Immẽoꝛ accepti nõ timet eẽ boni·
Immemoꝛatio · onis ·f· g.i.oblinio· ĩgrati
tudo. non recognitio · Vnde Sap̃ · i4?
Bonoꝝꝑ dñi ĩmemoꝛatio·
Ammitis. · t. hoc te · i. nõ mitis
mmotꝰ.ta tũ · Põt eẽ pticipiũ de ĩimoueoꝛ
Bel põt eſſe nomẽ cõpoſitũ ab in· motꝰ
quaſi non motus.
Immũdꝰ.da.dũ.i ĩpurꝰ. Inde ĩmũdicia
cię · i· impuritas. . H
Immnuniſ. nis · c · t· ⁊ B ne · · ſine munio · i·
tributo · · liberqͥ nulli ẽ tributarius · Onñ
ſepe ĩmunis dꝛ expers· alienus · ſine ꝑte ·
Itẽ ĩmunis · i· nõ munific· qᷓi ſine munio
imunẽ · Dñ ĩ ꝓpn̈bio veteri dĩ · Immũes

ciues odere ſui. Itẽ ĩmunis di qͥ nõ facit

munia.i:officio non fungit᷑ Eſt enĩ omni
puilegio vacuus et dono.ſvicioſus· pi⸗
ger · vẽtri indulgẽs· Iñ h̊ imunitas tatis
Impar imparisoĩs ge·i· ſine parenõ par
Impatiens tis · oĩs ge · i · nõ patiẽs · ſine fre⸗
no · Iñ ĩpatiẽter aduer.⁊ h̊ impatiẽtia · tię
Impꝑedatura· ręf. p· dꝛ pede menſura· vel
impſſio · vl inueſtigatio · Peda autem dꝛ
eſtigiũ hominis
Impendiũ · vij · n · . et H impenſa · ſe· ãbo ꝓ
expenſa · vel diſpẽſa · Inuenit etiã ĩxẽdiũ
ꝓ ſtudio ⁊ ſedulitate· Iñ ĩpendioſus:ſa:
ſũ · i· ſedulꝰ. intentꝰ.et impẽdioſitas.tatis
Impenetrablle · i· inacceſſibile · om Pap·
Impgnitẽs · tis · ols · ge · · nõ pęnitẽs ·
Impꝑatoꝛ ·to · m·t.qð dẽ aliqn ĩdupatoꝛ:
Du ſyllaba interpoſita cauſa metri · et tũc
opoꝛtʒ·m · mutariĩn · añ · O· Iñ imꝑatrix
tricis · ⁊ impatoꝛius:ria·riũ· Et H im inz
rij. ptãs.iuſſio · pꝑpetuum regnum· In .
⁊ HBĩperial⁊ H̊ le.iperioſus ·ſa · ſu ·i· altus

nobilis ⁊ autẽticus· impio ⁊ ptãte et di/

gnitate plenꝰ· Inde imperiol eſuusſine

adũa hęc imperioſitas · tanj·i. magieſtas·
Imperitus ta · ti · i. nõ peritus.nõ ĩſtructus
non doctus ˖ Inde imperitia · ti e⸗/
Impers · impertis · exgers · ſine parte · Vñ
Ambꝛoſinſ ſup Egeſippů · Deſtro pꝛęlio
oẽs implicabunt᷑ · nec erit noſtra vllare⸗/
io veſtri impers decoꝛis·

Impetigo . gis fe·t · · ſicca ſcabies pueniẽs

cuʒ aſperitate rotunditate ſoꝛme· Inde
ĩpetiginoſus · ſa· ſum. · ſcabioſus · Inde h̊
ipetiginoſitas · tat · i· ſcabioſitas ·
Impetus · tus · tui · ⁊ ĩxes · tis · ĩ eodẽ ſenſu
aĩ feruoꝛ ĩcurſus iĩpꝛeſſio · Iñ iĩꝑetuoſus · a

um .i furibundus: cũ impetu oĩa faciens

Impiger · gra · grů ·pe · coꝛ · · nõ piger ·
Impius.a· um:q ſine pietate ẽ· Et ponitur
ꝓ infideli:iniquo/qꝛ non eſt ęquus·ſed ĩ/
ęqualis ⁊ pꝛauis oꝑibus maculatꝰ. ⁊ oĩs
impius eſt iniquus· ſed non econuerſo ·
Implumis · 9· t ⁊ hoc me· · ſine pluma · ſine
barba · ⁊ p · plu · Vñ Duid · Implumes
calue puer cętuſq; fuerunt ·
Impluniiũ · uij· i: lauariũ · guttatoꝛiũ · pꝑ qð
ecidit pluuia ĩ domũ ·
Impolitus · ta · t · dꝛ joꝛnatꝰ. nõ ↄplanatꝰ
non ſculptus ;
Impomentũ ·ti· n· s eſt id quod extremiꝰĩ
cgna ponit · ſicut ſũt nuces ⁊1 poma·
Jmpoꝛcitoꝛ ·oꝛis · maſ· ge · qͥ poꝛcas facit ·i⸗·
ſulcos in agro· Nota poꝛca dẽ terra emi/
nens inter duos ſulcos.
Im poꝛtunus na · nũ · i· infeſtus · pꝛoternus·
in quietus· ⁊ dẽ ab in· et poꝛtunus·qa nõ
habet poꝛtũ · i· qetem ſine opoꝛtuno· Dñ
Impoꝛtuni dicunt᷑ qui i naufragiuʒ cito
feruntur· Inde hęc impoꝛtunitas · tatis · i·
infeſtatio · inqetudo·
Sge noin ddes onts., ee.
nde hec impoꝛtuoſitas · tatis ·
Impos · tis · cõis ge · i · impotẽs · qͥ votũ ſunʒ
ad effectũ deducere nõ pt·puſillanimis·
Impo ſioꝛ . oꝛis· mal .t · i· deceptoꝛ · qui male
agit · Iñ impoſtoꝛius · ria · riũ ·· dece ptoꝛiꝰ
ria · riũ · Et impoſtus ta · tů ĩ eodem ſenſu
ſcʒ deceptoꝛius · malus pernerſus · Vnde
Statius thebaidos· Mens cũct ĩpoſta
manet . Et Hĩpoſtura · re· · deceptio · dolꝰ·

Pñ ·Vecipit impoſtoꝛ dolus impoſtura

vocatur· .
Zudobus bo bianne optatio mali.

mpꝛobus · ba· bñ · i· nõ ꝓbꝰ. vel ĩſatiabil·

impoꝛtun· pſeuerans· Oñ· AQaboꝛipꝛo/
bu‚us oĩa vicit. Et dꝛ impꝛobus. q̃i iſians
pphibenti· eſt etymolo · Dnde ĩ Gꝛeciſ ·

Jnpbnoronilne factiſq; pꝛoteruꝰ
nde impꝛobulus la· lum · pe · coꝛ · i· aliq̃n
tulum impꝛobus:·· SS
Impꝛoperiũ · rij · n· S· i· ↄuitiũ dedecꝰ ĩiuria
deriſio · Pñ ĩ · Imppenia ĩpꝛoperatiuʒ
tibi ceciderũt ſupme⸗e
Impꝛoniſus · ſa · ſuyi · non ꝓuiſus · ⁊ d ab
in · 1 puiſus · Et ẽ ipꝛoniſũ qð nõ ꝓuidet·
ſed ſubito accidit quod fit.
Impꝛudenstis·oĩs ge. i·nõ pꝛudens· vel
valde pꝛudens quo ſenſu raro ĩnenitur
Vñ Virgiliusĩ geoꝛg· Qũ q; ĩipꝛudẽti/
bus imber offnitit t
Impubes velimpuber . vyl impubis · ber
i puer qͥ nõdum habet barbã vlqͥ nõdũ

generare poteſt ·
Impugens · centis · i nõ pude Wre/
cunduscui pudoꝛ⁊ pudicitia ꝓculẽ VPñ

Hanielis · 8 Coſurget rex ipndens facie

Et coꝛ · pu · Vñ Duid · ð arte · Si doctuſ/

videare rudi petulans ve pudenti·
Impudicus·ca · cum·i·adulterobſcenus.
libidioſus · coꝛruptoꝛ:⁊ dẽ ab ĩ· ⁊ pudicꝰ
Quidã tamen dicũt ꝙ componat abĩ2
podice · quia podicem .i:fetoꝛẽ dicit qͥ tur
pitudinem infert ·
Impulſus ſa:ſũivalde pulſus:vel intus
pulſus. 7 Dꝛ ab ĩpello · lis. 1 H ipulſus· ſus

Impunis · nis · · t· ⁊ hoc ne· ⁊ impunus na

nũ ·ĩ eodẽ ſenſu:i:non punitus.ſine pęna-
Et qñq; ipunis dĩ immunis· Iñ ipune ⁊
ipuniter adu. Et hęc impnnitas/tatiſ. Et
ẽ impune ſine pęna· liber·ſine vĩdicta· vt
Impune nõ cedit ·i nõ habet ſucceſſum
Vel non accidit ſine pęna.
Impnnitꝰ ·a·j· i nõ punitꝰ qͥ pęnã euaſit

Impurꝰ.rarũ ·i· nõ purus· coinquinatus

pollutus · turpis fedus ·
Imus · ma · mũ ·i · cepꝛeſſus·infimus.

Inacceſſus · ſus · ſui · locus quo nõ accedit᷑.
Inaffa bilis · lis · 9· t. hoc le · i ĩſuauis · au / .

ſterus ad loquendum ·

Inanis nis 9· t. ⁊ hoc. ne· dꝛ abĩ.⁊ vonns

quaſi ĩnanus · i· valde van?.et vim nullã
habẽs · Iñ inanitas · tatis· Et ĩanio · nis ·
ninui ·i inanẽ facere adnihilare. euacuare
depmere et pd·a· Oñ Cato · Hoc faciũt

ſtulti quos gloꝛia vexat inanis ·

Inauxris · ris·i anulus quiĩ aure perfoꝛata
geſtatur Itez inaures dicunt᷑ philateria
idoloꝝ · ſicut dicit glo · ſup Geñ · 259·

Incãtqtoꝛ or ·q arte incaiãdi vbis ꝑagit

nõ pndensnõ vere/

eih
gaba
oten
diine
loen
uſt
gnt
tibati
endi
Natij⸗
Nf
Uani
cn

nguin
Erice
Mcnc
Gand⸗
(ttu⸗
rioſt
an
ti⸗
fonr
Man
i
Flau
Warur
Ngn
lncſni
Ude⸗
Fraiant
fdi
Menn
n
ſhfcene
Nlrn
gCN
AUnie
ncht⸗

uin

ticnn,
ſcit⸗

idlrein
Mwrin

ltdipß
ögucet⸗

in
iit

ſanebsl
dadignd

pfön
Uiulnsſne
m Hnt
nlarobſens.
icbi rprc
nponuthbir
rdiitgr

serläts
pulſas us
mndunsNe
NenRe⸗
is Zümel
mitas tant
ſne idicr e
lbetſoncſon

vihnimni⸗

imus
.

„ .
1onoand⸗
iiſutnisel

in ula
Etionionis⸗
eenachare
⸗ Pocitan
anis⸗
aureptſt
cunkpp
diftlf

Jneaſrakar) Ne f.p.dD icauatura lignoꝝ
pquã mutuo ſi
extremitatibus aſſerum continuatoꝛũ· et
Dẽ incaſtratura ·qͥa ĩ ea q̃ſiĩ caſtro vniũt
ligna ⁊ muniuntur ·
Incauſtũ ·vide· S·encauſtum.
Incęnatꝰ.a.iinõ cęnatꝰ. Oñ Daniel· ?
et bijt rexi domũ ſuã ⁊ doꝛmiuit ĩicenatꝰ
Incendiarius ẽ qͥ ob inimicitiam aui ſter
gratiã · ędes · arboꝛes·ſiue ſegetes incedit
vt · f.· de penis · i· capitaliũ· S incẽdiarius

In eenis · nis · · t· ⁊ hoc ne · quaſi ſine cena ·
ieinnus7 d ab in · 1 cna.

Incenſum ſii.thus.væl dꝛ holocauſtũ · eo
ꝙ ab igne cõburat᷑ ⁊ cõſumat᷑ dũ offert ·
7 dr ab incendo:dis · JJM
Incentinꝰ nauũ:⁊ hoc incentiuũ ·ui:quod
incenditvt ęſtus libidis:deſidenuʒ car/
nis ˖ ſtimulꝰ. irritamẽtũ · 1 ꝓ· pe · .—
Incentoꝛ·oꝛis· ſm ꝗſidoꝝ dꝛ ab eo ꝙ in/
cendat atq; inflãmet· Et addit: Incẽtoꝛ
ẽqͥ pꝛaua ſuggeſtione coꝛ alioꝝ ſuccẽdit·

ꝑpſuadẽdo inflãmat ·
Incertꝰ.ta · tũ.i · Onbiꝰ· nõ certꝰ.obſcurus ·
Inceſſus.ſus.ſui.i:itio:⁊ dꝛ ab ĩcedo dis:

Inceſtꝰ.ta· tũ·q̃ᷓi ĩca ſtꝰ.qͥ cũ moniali con⸗

ſanguinea vl vᷣgine ↄcubit · Iñ h iceſtũ ·
ti · Et iĩceſtus · tus· tui ·talis coitꝰillicitus ·

Inceſtuoſus dẽ qͥ cognatã · vel affinẽ· vel

etiam ſanctimonialem nefario amoꝛe vel
coitu violat ſeu maculat · ſiue ĩ matrimo/

nio ſiue ſine matrimonio.

Incinctus ·ta · t · i· nõ cinctꝰ. Item ĩcincta
te·f · g · i· pꝛegnãs · q̃ſi ſine cinctu · q; Rcingi
foꝛtiter vterus non ꝑmittit ·
Incircũſcriptus·ta · tu · i· termino carens· qͥ
circũcludi neqt.
Inciſiuus· ua· uũ.i.nonĩ tẽpoꝛe ſectus · vel
imaturꝰ.vel ſuꝑfluus·On Dꝛatiꝰ ĩ odis
St gaudet inciſiua decerpens pira· Et H
inciſiuũ · ni · ſubſtãtiue · põt dici ſuꝑfluum
illud qð incidit᷑ de aliqua materiæa
Incitamẽtũ ·ti ·i:inflãmatio · ꝓuocamentũ
Inciti dicũt calculiqͥ ĩ ludo ſcaquoꝝ oĩo
moueri nõ poſſunt · Inde ⁊ hoĩes egenteſ
inciti vocant᷑ qbus ſpes vltra ꝓcedendi
/· ꝓficiendi nulla reſtat·
Inclemẽs · tis · oĩs ge · i· inexoꝛabil· crudeliſ
imiſericoꝛs.ipius· Inde ĩclementia · tig · et
ꝓ · ce · DHñ ĩ Auroꝛa · Donec honoꝛet eas
lſũ mi clementia regis ·

Inclytꝰ ·ta · ti · · gloꝛioſus · ĩuictꝰ. illuſtris ·

Incdluſoꝛ·oꝛis · m ·t.⁊ Hͥ incluſoꝛius·rij· Dꝛ il⸗
le q vicinoꝛũ claudit pectoꝛa ꝓ foꝛefacto

bi copulant·ſicut patet in

ſim Hug · Incluſoꝛ etiã õt dici. q aliqᷣd
includit. ſicut aurifaber. q includit gmã
i anulo · ⁊ ꝓ.pe · tã intõ qᷓ; ĩ gtãõö.
Incola le · .· · pe· coꝛ. dꝛ qͥ aliquã regiõʒ
Domiciliũ cõtulit vel cõtrahit. quaſi ſedẽ
ibi poſiturus vel manſionẽ ita ꝙ trãſactiſ
decem annis do miciliũ retinuit · licet etiã
cauſa ſtudq ibidẽ ſteterit: vt · ff. de v. ſig ·
l.pupillus·⁊.l:incola· vel qͥ ꝓpꝛiã terram
colit · Itẽ ĩcola· i.aduẽticiꝰ Incola enĩ nõ
indigenã ſed aduenã xſignat
Incolatus ·tus·tui ·i.inhabitatio vł mãſio
VDñ phᷣa· Heu mihi qꝛ incolatus mens
pꝛolongatꝰeſt · i.inha bitatio·pegrinatio
manſio ·

Ancolumis. mis.ↄ·t.⁊ G̊ me.idem ẽ qð co/

lumis · Et ẽ ibiĩ. nõ pᷣnatiuũ · B ĩtẽtiuũ · q̃ſi
valde erectus.foꝛtis.ſtabilis· alacer · In
H incolumitas· atis:.i·ſanitas:alacritudo
ncõmodũ.di:i:diſpendiũ· damnũ·
ncõmutabilis · lis ˖ co. t. ⁊ B lei ·nõ muta/
bit· vt deꝰqͥ ſpidẽ ꝑmanet:necmutat.
Incõpetens. entis ols ge ·i· ĩcõueniẽs · Iñ
bęc incõpetentia.i.incõuenientia.·
Incõplexus xa· xi · i. nõ cõplexus. Onde a
dialecticis termis complexus dĩ qͥ ↄſiat
ex pluribus dictionibus.vt homo albus
Terminus vo incõplexꝰ dꝛ ille qͥ vnica
Dictione contentus eſt· vt homo ·

Inconcinnus.na.nũ i ãcõgruus.nulli cõ/

coꝛs. in quo diſcoꝛdant moꝛes inter ſe · et
ab alijs. Inde incõcinitas· tatis ·
Incõditus·ta · tũ · i: incõpoſitus· ĩoꝛdĩiatus
unpolitus rudis· ð
Inconiuguſ.ga· gũ/i·diſſimilis·nõ eiuſdẽ
coniugij.⁊ dꝛ ab in·⁊ cõugus
Inconſultuſta.tũ· dꝛ ab eo ꝙ nõ accipiat
conſilium dꝛ ab in. ⁊ conſultus ·

⁊ coꝛ ꝑe.Dñ Joãnis·i? Erat aũt tunica
incõſutilłi:cũ paud ſutur. vt eſſet minon
ſumptꝰ. Haupes eni ſolent qᷓnto minus
poſſunt pãnos diuidere:et paucas ptes
facere · vt foꝛtioꝛa ſint indumẽta ⁊ minor
ſumptus. Quidã vvo exponũt. Inconſu⸗
tilis · id eſt ſine ſutura acusſed reticulato
opere facta · ⁊ ideo apte ſcindi nõ poterat

Sʒ nõ eſt weriſimile · qiſta tunica tantę

eſſet artis · cũ chꝛiſtus pauper eſſet ⁊ ſum/

me humilis. B .
Incõtaminatus · ta · tũ · i· impollutus · ĩcoꝛ/
Iuptus nõ deturpatꝰ.nõ cõtaminatus⸗

Incontinenstis · oĩs ge · · nõ cõtinens · Iñ
hec mncontinentia i. non contchen ij.

Incuba · be · cis ge · e · coꝛ · q vel queſp in tps ĩ quo conſina tributa pſoluebantr· eta
cumbit wel ineubat.· omanis.ſſpacdum quinq; annoꝛum. Et ma
JIncubi vel incubonesidẽ qð piloſiqda, nõ ꝙ ĩdictiões iuẽtę ſüt ad venotandu icei
oemones lũt qͥ aſſumunt coꝛpa ad opp/ quo tempoꝛe aliqͥd actum ſit Et inolenuitt i
medas mulieres. vel ſupponentes ſe vij talis cõſuetudo a romanis·⁊ talis appel/ ncen
Incudineꝰ nea:neũ.qð pꝑtinet ad incudẽ · mani enĩ debellato oꝛbe ⁊ ſibi tributaio e
Incunabula ſũt infãtis pᷣmoꝛdia facto · triplicem oꝛdinẽ tempoꝝ ad triplex et
Incuria · rig · fe. p. · negligetia · ab eo ꝙ cung genus tribntoꝝ pſoluendũ pſeripſerunt ſhnnim
non ſit hm Papiam. . Erat enĩ edictũ ĩ vninerſos dictioni eoꝝ Udaan
Incurioſus ·a· · qẽ line curaſollicitudie. ſubditos · vt ſꝑ ifra qͥndecim ãnos auro Pe⸗
ncus dis · dz inſtrumentũ ferre ſup qd largento. gre ferro. ſoluerent tributa⸗ eß
fabꝛicat: 1 D? ab ĩet cudo.is · qꝛ ĩ ea cudit Et boctali oꝛdine. vt pꝛimo quũquennio jdine
aliqᷣd · i. feriẽdo ꝓducit· Deteres em non ſoluerẽt anꝝ ⁊ argẽtũ · ad ſuſtẽtãdã rem/ dittn
ĩcudẽ·ſ᷑ itudẽ vocabantqꝛ ĩ ea metalluyʒ publicã · Et ita illi qn q; ãani dicebãt᷑ pᷣma ltfnd
tundat · i· tendat᷑· Oñ intudis dꝛ malle Idictio. Neinde ĩ alio quiquẽnio·iĩ alij5 dunti
atundendoiĩ tendendo. Inchz äanis ſolueret es 1 hmoimetallü ad re⸗
Indago · gis · .t · i inneſt. gatio · inqᷣſitio · facieẽdas imagines illuſtribꝰ viril q pme⸗ Pikn
Indecoꝛ.oꝛisi.inhonoꝛ· vige · 8· T C(0H ruerãt.⁊ ad depingẽda foꝛtia facta eoꝛũ⸗ Maigcc
ndefeſſus ·ſa · ſ̃ · i. ĩfatigabil vl ideficiẽs. vt eſſent ĩ memoꝛia· Vnde finitis pꝛimis Uoe
ndemnis nis · 3·t· 1 ne. ſine daͤno vel quqʒ annis · ĩ pꝛincipio ſexti annifiebat ſic
Dãͤnatione · · non dãͤnatus . Vñ Pꝛoſp edictũ vt deiceps ſolueret᷑ ęs Et iſti qnqʒ cig⸗
Indemnis ꝓpꝛi ſeruat ſapiẽtia cenſũů. anni dicebant᷑ ſecũda indictio· In tercia ae
Ingemutabil 9t· 1 B le · i. in cõmutabil · indictione ſoluebat᷑ ferrũ.ex quo fiebant Sdi
ndeptus · ta· tũ · i. acqſitus · garma ad debellandos hoſtes· VUñ finita honh
Indetonſus ·ſa ſü. ienon detonſus. ſecunda indictioneĩ pꝛincipio vndecimi chien
Index · cis ols ge · ꝗ indicat·. Iñ h̊ indiciũ: anni fiebat edictum vt ĩ ill quinq; annis Piar
cij· Index etiaz d penultimꝰ oigitus· ſcʒ ſolueret ferrũ. Bltra aut numen qnũdecẽ eicn
collateralis pollici · qꝛ eo ĩdicamus·et tũc annoꝛũ nõ ꝓcedebãt Et appellatu ẽ boc a
eſt tm̃ mal · ge · coꝛ· Di gtõ · tempus quindecim annoꝛũ indictio vnꝗ giä
India. ię:quedã regio. Iñ indꝰ· da· du vrlindictionũ vnus cyclus. in qplenarie Uniä
⁊indicns · ca.cũ · gẽtile · Pñ ⁊ qͥddã genuſ mundus expleuit: qð a romanis indicti Nan
coloꝛis dictũ ẽ indicũ:qa ĩ indid calamis erat. Sicut aũt romani actiones ſus no dis
ĩuenit᷑ ſpvuma adheęrente limo.⁊ eſt color tabiles per indictiones anotauerũt · ſicec/ zide
cianei mixturaʒ purpurei ceruleiq; mira- dleſia romana adbuc ſpũalia perſoluens gni
bilẽ reddẽs.· Ei idicus· c. qdã lapis alb?ꝰ tnibuta notabilia facta per indictiões cõ⸗ i
Vñ Job · 28 Non conferret᷑ ſictis indię ſnenit annotare · Iteʒz indictio re rituri l
colonbus . Et nota ꝙ indie tres ab hiſto alijs ſigtionibꝰa Hdictis · Dñ · ʒ· Reg· ? Q
riograpbis aſſerunt᷑. Pꝛima ẽ g ad ethi⸗ vbi dĩ · Et erat in dictio triginta milia vi/ Gen
opiã mittit · Secunda ad medos. Cer ropꝝ.iſũma eoꝛũ· qbus indicebatur. Nel ſent
cia ꝗᷓ finẽ facit· In hanc ingreſſus ẽ Har/ ſicut exponit in hiſtoꝛijs. Indictio eſt ibi tog
tholomeus apoſtolunn⸗s· determiata hoĩm collectio · ſicut ẽ cohoꝛs ehno⸗
Inditio·onisẽ numerus annoꝝcõſiſtens el legio · Itẽ indictio ꝓ exactione vel p⸗ ſinn
ex tribꝰluſtris · Eſt añt luſtrů quiquẽniũ cepto Fui intolerabili ponit· 2 DHeſre pnnt
Itẽ indictio · i· edictio· vel ãnũ ciatio· liue 8vbi dẽ · Nec vlla alia indictio irroget m
edictũ . Itẽ ĩdictio ſolet appellari ĩdictio/ Z· Inuenit᷑ etiaʒ indictio caſus ablatiui e
nũ cyclus · ; quidec annoꝝ tps· vt patet huius noĩs indiciũ cij·ᷣ tunc coꝛ antepe⸗ Nen
OMñq; etiã indictio appellat᷑ qlibet annꝰ PVñ Ouidius epi · Eminet indicio ꝓdita W⸗
illius tempoꝛis vt pꝛimns annuſ dicatu fläamaſſooo Ne
pꝛima indictio ſecundus ſecundatercinn Indictus · cta. ctů · i. Hcept vel annũciatũ .
tercia· ⁊ ita pꝑer ſingulos annos· Sic vſe; Vnde2. Heſdrę· 4? Sed nec ĩdicto ·i in
ad qntãdecimũ ãnũ indictiões xeniẽtes nondumimperato velannunciato⸗ . 4
rurſus ad pꝛimũ ãni pꝛincipiũ reuolunn?ꝭ Ingdifferẽs entis · ols ge · · nõ Differẽs · ſine i 7
Oñq; etiam dicebat olim indictio illnd oifferentia ·i/idẽ vel ſilis · Iñ Hidiffereis nn

Molubetr
Innonng
4 nni
lb tinin
Ahlspe
hinhtnnd
ptther
hopfmt
toni
mingtto
Wnd
cn
uiſttͤcätn
idibit
iuotit⸗
enlgone⸗
lefonsrins
niamhn
ptihic
Co⸗Jnta
1ro rbin
o maumni
ninghenns
en chi
Mamnid.
cio
ineplent
onunsidrti
wones unsn
onuntiitſi
SS
muuinughe⸗

Limmmm
Gtiriia
igum Cd
Indin Kbi
ſctilons
ctone
tr hl
ncien⸗ inget
Nosablutin
mrcoranleßt⸗

lamiet
eaneiti
Nnuncan
no dfin⸗
Pl

Indomitus ta · tuʒ · i· inicibi
umpugens.

tię.i.idẽtitas vel etpſſa ſititudo.
Indigena · nę... p · dꝛ qᷓi inde genitꝰ.vlq̃i
i eo loco nat ĩ q habitat ſᷣm ꝗſidoꝝ.
Indigẽs · gẽtis · ois ge· pauper egẽs· Inde
indigentia · tię i· pauꝑtas· egeſtas.
3 ndisce getio⸗i⸗in ans.
indigetes dicũt᷑ de hoibꝰfacti cei ⁊ imoꝛ
tales· Et dicunt indigetes ab indigeop
cõtrariũ·:qꝛ nulliꝰrei indigẽt · Vñ⁊ qlibʒ
Dij dicunt᷑ qnq;
abuſiue · Bel indigetes dicuntur q̃ inter
os agẽtes · · ↄuerſantes · vel qli de die
ĩ diem agentes·i · pꝛoficiẽtes vł q̃ſi nũerũ
Dien augentes · vel quaſi inde geniti id ẽ
ex tra· Ge eni terra dꝛ · Pl idiges pm qͥſ-
Dam dꝛ ab indigito·tas· Et dicebantur
idigetes· indigetei:apud antiquos quos
noiare nõ audebant·

Indigeſtus· ſta.ſtũ·i.inoꝛdĩatus· nõ cõſũ/
ptus. vel nõ cõfectꝰ. In ĩdigeſtio · onis ·

qñ cibꝰnõ digerit᷑i non confici ·
Indignꝰ.na·nũi.nõ dignus inhabil⸗
Indignus·a.ũ.i pauꝑ·egenꝰ eindigẽs.

Indiſcretus/ta ·ti ·i. iſipiens· nõ facuũdus·

non eloquens
Indilſertus.ta ·tũ.i:.ĩeloquensooss.·
ndlteg en wſneina lerlle
ndiuiduꝰ.dua · Duũ:qð non dinidit vel
nõ diuidit᷑ · In idiuiduitas ·tatᷣ.Et nota

qꝙ; ĩidiuiduũ dẽ tribus modis:vl carentia
partiũ· vt atomꝰ.vl duriciavt adamas
vel q; ꝑĩferioꝛa ſuę naturęphiloſophice

Diuidi nõ pt · vt Socraces ·

Indodlis ·lis · .·t · ⁊ B le · ꝑe · coꝛ · i.nõ doall.
q nihil diſcere poteſt · Sed indoctuscta
ctũ · Dꝛ q nõdũ diſcit ·ſed tñ diſcere pᷣt ·

Indoles·lis · kit · pe · coꝛ . qſi ſine dolo. i· etas
iuuemilgeniũ/oꝛigo/pgenies m Hug-

Scðm vo Pap· Indoles ẽ oꝛigo· veli ⸗

crementũ ſobolis · nobilitas genen· ꝓge/⸗
nies · ꝓpago · Scdðm autẽ Iſidoꝛum ĩ·xꝰ

etymo · Indoles ꝓpꝛie ẽ imago ꝗdam vł
ſignum vel initium futurę ꝓbitatis · ſicut

apparet ĩ multis pueris ·

„ — — . W e

Inducię· arũ · ſũt partes federis. ⁊ dĩ ab ĩ/
Duco · cis · quaſi inducta ocia:vel dꝛ abĩ⸗
⁊ dies·⁊ ociũ · vñ ĩiducię · quaſiĩ dies ocia
5 ñ ĩduciarius ·ria · ri·⁊ ̊ et h iducialet

ocle ˖ vt Hoc eſt tᷣs ĩducialei:ĩ q̊ ba///

bent᷑ vel debent ha beriĩducig·

Inductio· onis.ſteſt quedã ſpes argum̃/
tationis apud logicuʒ · Et ſᷣm hoc ſic de⸗

Inducla le· e · coꝛ i.

ꝛopᷣe qdem Indumen: inis:n.t. qcqͥd induimus. LVñ

ſiq; ĩdigetes.ſed impꝛope ⁊

lis effrenatus

ſobit. Inductio ẽoꝛo h qua fit Pgleſſio
a ꝑticularibꝰad vniuerſale:vt h̊ SGSoꝛtes

currit · Plato currit · et ſic de ſingul ergs ⸗

oĩs homo currit ·

idum̃tũ· dĩ abĩiduo
Joſephus:i7? Quãdo ciuitatẽ itrabat

pꝛiuatis indumĩbus vtebatur· Inde hoc

idumentumxiiii
Induperatoꝛaliqñ dꝛ iĩperatoꝛ. ĩterpoſita
Du · cauſa metri.qꝛ in heroico carmie ĩxe
ratoꝛ ſtare nõ wõt · ibi ẽ exẽtheſis.

Induſfrius.a i.· ⁊ h ⁊ Hĩduſtris ⁊ hoc ſtre

ꝓ eodeʒ dii/ſtudioſus: agilis.vigilans
efficax· perſeuerãs· impiger.ſollers. Inde
iduſtriaduer.⁊ H ĩduſtria · ſtrięiaſſidu-

itas.ſtudiumcupiditas:ardoꝛ: auiditasas

perſeuerantia: ſollertia: vigilantia:
Induuięaꝝpluralis numerii.idumenta
⁊ ꝓpꝛie tunicę ſerpentũ· Eedem exuuięqꝛ
ecxunnt · ſicut induuię induunk.
Inedia · Dix.fpi paupertas · quę eſtĩ ęde-
iĩ re familiari.⁊ D inędia:· quaſi ſine ęſu
Pñ Job. is?ꝰ Inędia iuadat coſtas illiuſ
Ineffabil· lis · ·t. T hocle · qð qͥs nõ poteſt
loqᷣ· vel qð qͥs poteſt loqͥ cũ difficultate:
Vn ⁊ deus eſt ieffabiłnon qꝛ dici nõ põt
B qꝛ finiri ſenſu ⁊ itellectu hũano nullate/
nus õt. Et qꝛ nihil de eo digne dici wõt
ideo ĩeffabil dẽ· Silr ⁊ eadẽ ratione qͥd/
daã nomen dei dĩ lieffabile.·

Inefficax cis ols ge. · no efficax · . q nõ mõt

Inefficax ignauꝰ iners· piger.
Inenarrabilis · cõ · t. ⁊ B le.pe. coꝛiqð enar/
rari nõ wot . vel qð cũ difficultate narrat⸗
Inenodabil:ↄ·t · ⁊ Ble ·pe · coꝛ · qð ſolui nõ
poteſt ·

æducẽ ad effecin qð ĩtẽdit Et ᷑m Hap·

Ineptiola. lę. pe. coꝛ· dimii· pua ineptia⸗

Ineptus · pta· ptũ ·i· apto cõtrarius·q̃i nõ
aptus i ſtultꝰ. bm PHapᷣ · Hug· vo dicit
Ineptus ·ta · tñ · i. indiſcretus . qͥ adqᷣrit·ſᷣ
nõ habet modũ ĩ expendendo0/
Inergia idẽ qð energia · vide · S· energia ·
Znergicncetc idẽ qð energuminus/

Inermis mis · t. 2me et Inermus. ma⸗

mũ ĩ eodẽ ſenſui.ſine armis ·ſine viribus
ZDñ Virgilius · Cüc ſtudio effuſe matres
7 vulgus inermi · MU
Iners · tis · oĩs ge · q̃i ſine arte · qͥ ad nihiluʒ
faciendũ vel patiendũ ẽ aptus· Inde hbęc
inertia · tie ·· bebetudo · qᷓ qs nelcit qd fa/
cere debeat ex nimia pigritia ·

Inerticnla · le ·f. p· · vitis nigra ngz grfe

amara non vocant boni vini ⁊ lenis· Dñ
⁊ ſic dĩ:q; ĩers intpellãdiſ neruis habeat
Inerticus · ca · c · i· grauis ignarꝰ· remiſſus
Anexoꝛabil. ↄ· t. ⁊ B lei·nõ exoꝛabilisĩfle
xibil.ĩplacabiła ĩmiſericoꝛs · qͥ nulliꝰpᷣci/
bus flectit᷑ · Hicetiã dꝛ Inexoꝛa bile odiũ
inter eos eſt · i · tale qdᷣ pacificari vel exo/
rari ad pacem non poteſt ·

Inexpiabil. 9· t· ⁊ B le qð non purgat · xel

qð expiari non poteſt·

Infaber . bꝛa; bꝛñ .i ĩartificioſus inoꝛnatꝰ.

Iñ ĩfabꝛe · adu · i· joꝛnate · Dñ Dꝛatius ĩ

ſi iſermo· Quid ſculptum infabꝛe qͥd fuſũ

Dyurius eſſet·
Infamis ·.· t. ⁊ Hoc me · i. ſine bono noĩe vl
malę famę. Iñ ifamia:qᷓi nõ bona fama:

Infandus. da · Dũ · i· execrandus:ſceleſtus

nec noiandus:quaſi q nõ debet noĩari
nec aliqs de eo fari.· Et ĩ eodem ſenſu dẽ
nefandus. da. Dum ; M
Infans · tis · oĩs ge · i· nõ loquẽs·⁊ comꝑat᷑
ĩifans· tioꝛ:tiſſimus: vñ Prudentius in li/
bꝛo bymnoꝝ· Larg te mibi carmẽ infan
tiſſimo.Dꝛ etiã infans ꝓ pnero⁊ tunc eſt
ge · cõis tm̃ · Etẽ infãs vſq; ad ſeptenniũ
7 d ifans· qꝛ neſciat fari ·.nõ expedite et
Diſt icte lodq:cuʒ nõ habeat adhuc bñ oꝛ/
Dinatos dentes ˖ Inde infantia ·tix gtas
infantis ·
Infantuł-lis. 9. t. ⁊ B le·i.res ĩfanij· vel pti/
nẽs ad ĩfantẽ· Iñ ifantilit᷑ aduer.
Jofãtioſus · ſa . ſu .i· plen ĩfantia · i· ĩfãtil ·
Infãtulusli.a ifanticulus li: æ ifantiolus

li ifantilſꝰ·li per geminũ ·· oĩa ꝓp paruo

Infanſtus. ſta · ſt · i.· infelix · cui foꝛtuna nõ

fauet ſed ſemꝑ ẽ aduerſa/a ei nõ contigit

niſimale
Infectus · ta · tů · i. nõ factꝰ · Dñ vꝛ Quod
eſt ꝓ infecto haberinon poteſt ˖ 1 dꝛ ab ĩ ·
et factus Dñ Pirgilius· Et parit facta
atcq; ifecta canebat · PNõt etiã eẽ ꝑticipiũ
de ĩficioꝛ · ceris.
