ꝓteron · anaſtrophe· parentheſis. temeſis
ſinereſi’sss
Hypꝑbole · eſt dictio fidẽ excedẽs.augendi
minuendive cã· Augẽdi.vt Iſte eſt niue
candidioꝛ: aquilis velocioꝛ· leonibꝰfoꝛti/

oꝛ· Minuendive· vt Cerrebit te ſonitus

folij volantis:⁊ denigrata ẽ ſuꝑ carbões
facies eoꝛ
Hyperbolicus · ca · ců · i excedens veritatex
elatus: ⁊ dĩ ab hyperbole.

Hypꝑboꝛeus · rea · rei · i ſup qð boꝛeas flat

d ab hypꝑ·⁊ boꝛeas· Dñ ⁊ qͥdã mõtes
dDicũt hy hboꝛeiſuꝑ quos ⁊ a quibꝰ bo/
reas flat.q ⁊ by pbata·batę· dicunt ·
Hypꝑcatalecticꝰ.vide.S.ĩ Catalecticus·
Hyꝑdulia · vide · S· in dulia ·
Hypphanꝰ.na · nũ · i.ſupbꝰ.⁊ dꝛ ab hyp.
et phanus quod eſt apparitio. Iñ H̊ by/
perphania · nię. ſupbia · ſ. cum aliqͥs vult
apparere ſuꝑillud quod eſt.
Hyperion· onis·i·ſup oĩa.⁊ dꝛ ab hyp·et
on · qd ẽ totũ vel oẽ qð qñq;ʒ dꝛ ð Joue ·
q ſuꝑ oĩa eſt · qñqʒ de ſole.qͥ ſupꝛa faciem
totius terrę in circũitu fert.qñqʒ de q̃daʒ
gigante qui ſup omnes alios fuit ·
Hypꝑplydiꝰ dĩ ab hyꝑ ⁊ lydiꝰ.qð d acutꝰ
ſonin muſica· ⁊ ẽ hyꝑlydiꝰ.idẽ qdð lidiꝰ.
ſcʒ acutus ſonus in muſica.
Hypſintelicon · i pluſq;pfectũ.qð ſteritũ
apnd gręcos deſigt rẽ multo añ pᷣteritaʒ
7 dꝛ ab hyp·⁊ ſintelicon:qð ẽ ꝑfecti.
Hypſophia phię.i·ſuꝑgrediens ſapiẽtia·
E nen⸗ ĩterpᷣtat᷑ copulatio· Eſt enĩ by/
phen · modus pꝛonunciandi qui conſiſtit
in continna ꝓlatione dictionu ſine vlla
Diſtinctione · vt h · Populus gẽtiũ ⁊c· Et
d ſic qꝛ vna dictio ſub.i:poſt aliam ſine
Diſtinctione copula tim ꝓfert᷑
Hipocentaurusri:idẽ eſt qd centaurus
ſcʒ monſtrũ ex ꝑte homo·⁊ exꝑte equnus:

quod eſt mutatio.

ſient onocentaurus monſtrũ ex pte aſinꝰ dĩ bitpoman 8. pige
ger parte bomo Naſn onos aſm dĩ · Et Zypopirgin egess—e *
exerD giñ · gij · n· . Oz illud ferreum in/ laſcnn
36 bipos/ qð eſtequus. æcentaurus ſinnmentum dd retinet inntietnenain tl
2 ypocrita· te. 2. p · dꝛ fictoꝛ · ſimlatoꝛ ⁊ re/ igne . 1 ðꝛ ab hypos · ⁊ pyr · ⁊ gero · qi ſu Hirqvus
ſenz no⸗ glc. ꝑſong· Simulat ei ſe eẽ tus ignem gerens in⸗ coor
4 nse Et dꝛ ab hbypo. ⁊ criſis · qd Hypo · i. ſub · Sed hyppos · · equus · Ctan
keng eo babe cĩ oꝛma ·ſ.pmoꝛdial materia.⁊ dr tbiu⸗
Zne⸗ blnnegatAngtato an ftnln eenowiſtandelt nd
nde Pyon Nert. —“ ubſtans qꝛ babet ſubſtare oibꝰaccidẽti/ ſbidinen
HPyradiconuk dl ypodiacon grcce dꝛ bus· ⁊ ĩ ſe oĩa accidẽtia recipit · nalicg, ktorchne
Hippꝛodromus· mi m. s i ſtabuluͦ equoꝝ ſoꝛmat. Iñ byhoſtatic ca. c. Etnota imnin
eltoꝛmẽt factũ gamoci Ginee Fe vrunt codenn mod boc noĩ bypo/⸗ biinol
Erige oan. ſtaſis · ſicut nos vtimur hocnoĩe ꝑlona· Deungt
et areneng. VUñ põt dici ꝙ tres Ponsanet Diwm Hircui
11 4 bl ntas ylodromꝰ mi⸗ l hypoſtaſes · i· tres ſubſiſtentes · Piſutn
ate tatt. em wieleg dice . . SSioraeegnnn fluuialis · · qͥdaʒ bire3
oc in el rtar ilq ſic dictꝰ · q; ſit equo ſilis doꝛſu iuba t
eambulatoꝛij ſup qs boĩes ambulant· bi ſt no us i-n
Et m b bypodromus cõponit ab h innitu· roſtro reſupinato a pᷣmis detibꝰ Pebut
P. (ohonit a0 Hyo⸗ cauda toꝛtuoſa· vngulis binis ſe
Anbe S“ qð ẽ curuitas Pab cõmoꝛat. nocte nche⸗ te gaͤs Uter
llegenda beati Geba am o: Chclul oſi ione pigneris· pacto vel cautione QLutin
lit f i bypodromo palatij tamdin fuſti/ ſola interueniẽte · Et differt a pignere qa mnl
E pignus ẽ quod pꝛopter re aobli/ d
na Pp- ſpigitn⸗ exalaret· Et coꝛ Oꝛo. e. Zeemaſncnen dßen araeg. Eif iue
Bis vnd Annn 3 romiq; dec par ſit locus autẽ fiducia cum res aliqua ſumẽdemu, icinn
S”õ tuę pecunie gratia:vel mancipatur· vli.
Hyophoaa eſ ohiecho wõt fieri ab ad/ iure credit᷑ · ꝗAtem Pypotrea diei en Uni
ros:uod ſt ard. eſt iub wWtv. agorpecs I byp ec na riuz · ggd Mhn
“ eo Dic.c⸗Y ad bypothecaʒ ꝑtinet. Et h hypotheca/ Pdot
Hiwagal logLegi q eꝗ tra/ rius · l·a vorbeeciens de qui remnomine Ml
2 Sell.ie muctũ edificiuʒ Sypotbeſis dꝛ cauſa vbi cuʒ certa
reN eſt terra · Gʒ h hy· l di utatio · ⁊ conditio · vel ſuppoſiti s
lrc⸗ lpy o,⸗ d lai Wii no⸗/ xel ſenins⸗ If gekeer ag ſa
te.⸗. dẽ ab hyp · qð eſt ſuper. ditiõał: vel ſuppoſitiuus · 1 dz ab byt s
ge. quod eſt terra quia in die ſuꝑterrã 38 eaelitoinn ie ee uni
enat. n ARuroꝛa· DPulpibus bypogeis hypotbeſis · · ſutpoſſtio . Wr
2 dolicgt us abis:· . . Hypoſenſis · eſt vbi diuerſa verba ſingul gait
y. dg e Snn ſonus in mulica · qbuſq; clauſul ꝓpꝛie ſubigũt · vt Gic re / nch
Bit ublidius dã ab bypo · lidius · gẽ qdiſt et regiméoꝛat· nomẽq; genuſq · zond
denomnee ie toi Wlorac mode PBirviai interp̃tat. S bu⸗
HSõ uã velocitatẽ dẽ ſuperaſſe ircania.nie·Dꝛ ꝗᷓ iaret e
Klate enfn. Sʒ h babomadclakch. Pirgm an ne dfetregi Aun
Rent arere. fcha⸗ berba ꝗᷣ le comedẽtes illiſiluę adiacẽs· Inde byrcanus .na· nũ· tnnt
vereqnod ſtllla wtius hipomanes eſt pe · pd· Oñ Auroꝛa· Poſt annos plures Mlnt
rugts n at ab in gnie equeę ex nimig hyrcanus ſurripit vnum · is,
H SMorig rabie fertur · Et dia / Zincinus na · nu . pe. pd. ⁊ hircoſus ·ſa · ſi. hie
rqrobin grqnodecquus mano in eodem ſenſu qᷣ eſi fetidꝰinſtar hirci · qſi in
ne . gi I que diſtillat · Hoc no qᷓ ſudoꝛe coꝛpis fetido fetet· Hircinꝰetio rd
moni md inc ſ lẽt colligere · potioneʒ eſt poſſeſſiuũ de hircus · ar⸗
feraz inde facere · qd venenu ſimilit Hincus ·c· vide infraĩ birquus⸗ inng
ſa

Hirquulus·li .dimi · maſ.g· puer libidioſꝰ

ludin P quo a mari receſſerũt. hiſtri dicti ſũt · Jñ
nſtfine ⁊ loſciuus vt hircus·⁊ q oculos ſꝑ retoꝛ/ hec hiſtria · ſtrie · dicka eſt terra quã inco/
Nrag W quet ad angulos ex nimia laſcinia · luerunt· Inde hiſter ſtraſtrũ·gentile· Et
geſoqi⸗ Hirquus·qnimal.ge· ᷣm Suetoniuz eſt hbęc hiſtnix· cisq̃ddã aĩal quadrupes ſpi
. oculoꝝ angulus vbi putredo colligitur. noſum qꝛ in terra illa abundat.
kra Et qꝛ ex nimia laſciuia? luxuria ſolẽt qda Diſtoꝛia· dr ab hiſtoꝛin. qð interpꝛetatur
Multlanſie retoꝛquere oculos ad hirquos· Inde dẽ videre vel cognoſcere· Antiquitus enim
utibyiv H̊ hircus ci·caper · ſ. aĩal laſciuiũ ⁊ petulcũ nullus ſcribebat hiſtoꝛiaʒ niſi qꝛ interfu
anlins 7 feruens ſemꝑ ad coituʒ Cuius oculi ad iſſet. 1 ea quę ſcribenda eſſent vidiſſʒ · Vlł
moicit, libidinẽ in tranſuerſũ aſpiciũt.⁊ ad hirqͥſ ideo dẽ ab hiſtoꝛin · qꝛ din pᷣterita ad no
hb mlonii retoꝛquent · et inde dictus eſt hircus.Dr ſtram memoꝛiam ⁊ noticiam reducit. Eſt
dnng enim in naturali hiſtoꝛia hircos ita eſſe li/ qutẽ hiſtoꝛia res geſta a memoꝛia hoĩm-
ndarnaidn bidinoſos · vt indignent᷑ ſi videant aliqͥs WPter vetuſtateʒ remota: In noſtro tamẽ
Nbarniiegan coeuntes· vt in eos impetü faciant· Inde vſu ⁊ ſi nuper vel aliquantulum res retro
ſiriduns hirculus · li ·⁊ hirciolusli:dimi· geſta ſit tamen dẽ hiſtoꝛia· Inde hiſtoꝛi/
bicn Hirſutus · ta · tũ. i· aſperpilis. vł piloſusvt ola · le· dimi ·
sſuilis n hirc' · Iñ hirtꝰ.ta · tñ · p ſyncopã hirſu/ Hiſtoꝛicꝰ.ci:q hiſtoꝛiã deſcribit vłl narrat
lldi b tus ta · tum · Vnde de ſancto Jone dẽ · ⁊ coꝛ·ri:⁊ ſõt adiectiue declinari·
tondasditb⸗ Pꝛebuit hirtũ tegimen camelus · Pꝛopꝛie Hiſtoꝛiographus phi·i.eſcriptoꝛ hiſto /
sbus deis quidẽ eſt hirſutus · cuiꝰpili erecti extant · riaꝑ· Iñ hiſtoꝛiographia · phir· hiſtoꝛig
Aprit Hirudo dinis.i·ſãguiſuga·⁊ d ab hereo deſcriptio · H
lescönobttit eo ꝙ carni adhęreat· Et ꝓduẽ ru⸗Pnde Hiſterologia vel hyſteronpꝛoteron · ẽſen
Momlannor Dꝛatius · Non miſſura cutem niſi plena tentię cuʒ vꝓbis oꝛdo mutatꝰ.vt Coꝛrere
rapgnerq cruoꝛis hirudo · Iñ hirugineꝰ nea· neũ · parant flammis· frangere ſaxa· Quod
nrwuiobi⸗ hirudinꝰ na:nũin eodẽ ſenſu · Inuenit᷑ H̊ ſic intelligas . DHyſterologia. eſt mutatus
b; e hirundo dinis/p.n/p quadã aue. Inde oꝛdo ſentẽtię cũ ꝓbis · vt ĩ dicto exẽplo·
1ſanicemu, birũdininꝰna· nũ · ⁊ hirũdineꝰ.nea · neũ . Toꝛrere parãt ⁊c. pᷣ enim ſolent in mola
hnnn Nlin eodem ſenſu· Hirũdininꝰetiã d paruus fragi triticũ·⁊ po ſtea toꝛreri·ijflãmis coq
tc filius hirũdinis· Dñ· Aes hirũdo volat Ergo ⁊ ſenſus ⁊ ꝓᷣba cõfundũt᷑· Itẽ Nir⸗
enaeze nat hirudo·agitat᷑ arido. Del ſic· Cãtat giliꝰ. Moꝛiañ rĩ arma ruamꝰ. Itẽ Nu/
nöpppotru⸗ hirũdo·ſugit hirudo · creſcit arundo·. trit 1 peꝑit· Itẽ vomit ? potat.
aninnponin Hyſchiros grece · laſe Dꝛ foꝛtis Mẽ Hiſtrio onis.m ·t · i· geſticulatoꝛ·ioculatoꝛ
Hiſpanꝰ.ni.fuit qdã rex ↄditoꝛ biſpanię. q̃ͥ diuͦſos geſtus ⁊ habitꝰhoĩm ſcit repñ/
rmpn Iñ dicta ẽ hiſpania · nix. Et bic hiſpanꝰ tare.⁊ D ab hiſterion qð eſt geſticulari.
dn na· nu · gentile ⁊ poſſefſiuũ · ⁊ hic et hec hi⸗ quaſi hiſterio Onde hiſtriones dicebãt᷑
ptiz⸗ ſpaniẽſis · ⁊ hoc ſe · gentile · Et habet ſex ꝓ repſentatoꝛes comędiarũ · qͥ in recitatiõe
ninn inn uintias · . terraconenſem · cartaginenſem · laruas ſuę faciei apponentes repñtabant
tan / luſitaniam.galiciam·beticam⁊ trãſfretũ habitus ⁊ geſtus diuerſoꝝ ·
n tſi ĩregione afnice tingitaniam· Et ſunt dux Hiulcus · ca ci · · hians. fiſſus· rimoſus. et
igeiio M hiſpanię·ſcʒ citerioꝛ quę in ſeptentrionali dẽ ab hio as · In eſtate tra eſt hiulca. cũ
e plaga a pirenio vſq; ad cartaginem poꝛ/ eſt fiſſa ⁊ rimoſa caloꝛe ſoł. Et ↄpoit᷑ ſemi/
Grnduſo rigitur · Olterioꝛ quęin meridie a celtiber hiule· ca · c · i· gliqntulũ hiãs apteex ꝑte
PcitG vſq; ad gadicanum fretum extendit᷑. Ci/ te
vonigbemih terioꝛ autem ⁊ vlterioꝛ dicta eſt:quaſi ci/ 42 n
tra vel vltra. Sed citra · qnaſi citra ᷑fras Holigopomenon . eſt ſub paucis vbis mł⸗
uggobut ⁊ vltra xel qð vltra ſit · vel qꝛ non ſit poſt toꝝ cõpꝛehẽſio · vt H.· Bꝛit amoꝛ Paridẽ
Cumng hanc vlla ⁊ alia terra. . Bel hic· Moꝛs mala:moꝛs intusmalus
nugNcen Hiſpidus · da · Du · i· aſper. fetoſus · piloſus actus. moꝛs foꝛis vſus· Cumba· puella ·
aanosea Hirſutus·ſqualidus· coꝛ · xe· . pnuer. Lacarus iſta notant. .
J Hiſter · ſiri · mal · ge · fluuiꝰẽ q 7 Danubiuſ Holocarpaniũ · nij ·n· s. dꝛ ab bolon· q ẽ
birolve d. Vnge hiſtni dicti ſunt · Si quideʒ de totum·⁊ carpos qð ẽ fructus · quaſi totus
pinſigtbi⸗ colcho inſula quidam miſſi ad perſequẽ/ fructus: Et co⸗ꝛpa.
Pw Dos argonautas:.a ponto intrauerunt hi Holocauſtoma · matisn· t·idem eſt quod

blocauſtũ · ꝓd ·pe · nti pe · gti coꝛ·

ſtrum fluuium· inde a vocabulo amnis
igpr⸗

*

Holocauſtũ · ti. n·S· i· ſacrificiũ quod olimn Homeoſis eſt minꝰ note rei pſimilitudin?za dee
fiebat de mialibꝰbꝛuſs· dꝛ al holõ · qd eiꝰg te⸗ gnota oerean enge Pton
eſt totũ·⁊ cuuſtos · qð ẽ incenſũ. qᷓi totuʒ ſimilitudo Muius tres ſunt ſpecieſ. IJcon a
incẽſũ · qꝛ totũ incẽdebat et comburebgat · pabola.paradigma.i.imago:comꝑatio K
2nõ comedebat· emplü vide locis ſuis . honge
Holofſernes d ab lvlon · qd ẽtotũ· ⁊ feo Homxoptoton ẽ ci in ſimiles caſus exigüt i
fers· T necis· quaſi ferens omnibus necẽ ˖ ẍba diũſa · Sicut apud Enniuʒ inuenit kue
vñ bñ dia bolũ ſiktt. Mtrentes · flẽtes· lachꝛymãtes ⁊ miſerã/ Mte
Holographũ ꝓhi.iteſtamẽtũ mann au / tes/hm DVonatum. Bel ᷣm Bedã· Ho/⸗ Nken
toꝛis totu ſcptũ. ? d ab holon ·˖ qð ẽ totũ meoptoton · eſt cũ diüſis caſibꝰ variatur nud
2graphia ſcipturag doiio vt ait apls Abo. xe Qm exipſoꝛ p ſrda⸗
Holon grece · latine dꝛ toti iipſu · Iipſo ſunt oĩa · ipſi gloꝛia in ſecula. npſt
Holoſericus · ca· cum elotus ex ſerico. dꝛ Homgoteleuton eſt cu ſilimodo dictiões Hon
ab bolõ qð ẽ totũ et ſeric· In h holoſe⸗ plurumę finiũt.vt eos reduci q relinqui · Lar
rica · c qdã veſtis tota ex ſerico facta · deuebi. ;ᷓ deſeri malui· Et fit pꝛie ĩ ybiſ n
Homasgii/idẽ ẽ qð ſidelitas · tñ ſpee ·ti. in vt Abitt · abſceſſit · euaſit · erupit⸗ Pu
li· ve feu · ponitillã dꝛñam ꝙ homaginʒz Homerocétonas ? virgiliocẽtõnasexcer/ F⸗
de his quę ad tempoꝛali ptinẽt· Et ideo ptiones qdã ſũt ð libus Homeri ⁊ Dir⸗ Nam
ꝓ ſpnalibꝰ idignũ ẽ vt qͥ; homagiũ face gilijin duobꝰlibꝛis redactein qbus miti nuel
cõpellat · Fidelitas tñ ꝓ ſpualibus ſtat verſus pᷣter dictoꝛũ autoꝛum intentionẽ nt
qꝛ hlati bene pꝛeſtant ſidelitatem. xt iĩ. · adaptant chꝛiſto. Oñ DHieronymĩepla nc
antiqua:de pꝛiuił. Bel poteſt ſic deſcnibi· ad Paulini.6? Quaſinõ leg erimꝰ bo⸗ len
Homagiũ ·ẽ qdã aſtrictio puitutis libri merocentonas ?⁊ virgiliocẽtonas.i· opu/ niͤ1
hoĩs facta dñno ſuo ꝑ pactionẽ· vlpetiti/ ſcula ð vſibꝰ Homeri ⁊ Dirgilij ↄpoſita Bige
onẽ · ſiue ſtipulatione. pmittẽte libero ho/ Et ꝓ·to · Quidã ſane excerptoꝛes libꝛoꝝ Honn
mine dño ſuo fidelitateʒ. cõſtituente ſe Homeri Dirgilij traſcurrẽtes · vbicũq; nſul
hoĩeʒ vel vaſallũ ſuũ· Et iĩ aliqb ptibus inuenerũt aliquid qð ſuę mateniępoſſent heig
fit hoc modo ·.ille qͥ facit homa gium coꝛã agdaptare picto ſiguerũi · vt qñ cõpilarẽt ſhono⸗
Dño ſuo flectit genna tenens manꝰ ſuas ꝓmptiinuenirẽt et ab hmõi punctatiõe hondeg
cõiũctas ſimplicit intt manꝰ oniiuſiuran/ cẽtones dicunt᷑ ſcpta ex ꝓᷣſibus cõpilata Dannil
du de fidelitate pꝛeſtans· Etm utuo ſe in hicinde colleci· ⁊ m materiã ↄtinuatis: Niſh⸗
ſignu fidelitatis oſcalan Lento enĩ vt dicũt · eſt Yᷣbũ gręcuʒ idem goode
Homagiuʒ cæcretale tale eſt. Nam heres quod pũgo- Iñ dr cento onis: idẽ quod N
hoĩs mei q cũ ð ↄſuetudie poſſit ĩfeudari pũctꝰ. Et declinat h giliocento. tonis. n
cõſequens in homagin ſuccedẽ debet hͥ homerocẽto · tonis · VDñ vᷣgiliocẽtonaſ Vi
infra certuʒ tempme in vñm agnoſcere⸗e · Thomerocẽtonas ſũt acti plurales gręci ſins
1 7 fidelitatẽ mibi Pſtare·? ego teneoꝛ eum Homicida · dę pe ꝓdi hominẽ cedens · i· ſhe⸗
watione talis feuchin bomie recipe · etin dcaeng Mnog
recipiẽdo videoꝛ ſibi ius feudi ecernere : omicidiũ dij· dꝛ homĩs occiſio ab hoĩe nir⸗
eAn amne giũ aeigle 5 Aacta⸗ gi dn d honue o aſio b boie
Somggiü edictale line ereditarium ˖ bm Hominiũ nij·n. s i· hoĩs ſernitiũ.vl ẽidẽ hoedre
ſpe· eſt qð aliqs habet eoipſo ꝙ eſt hereſ quod Pomacginm. tuitin vteide Pin
a eoipſo qð; adit bęreditatẽ hoĩs mei· Homo inis · cõ· t· Dꝛ ab humꝰ. qᷓſi bumo. poheſte
Eond eius reßſentat. videtur bominis er humo ẽ effectus · Iñ q̃ttuoꝛ dimi ·ſ⸗ hoono
Sonns Smn ſehiiſ⸗ ”òòèò homũculus.homuncio· homullus·⁊ ho/ Mor
giü legiuz bm ſpe ·ẽ q ð fit imhatoꝛi mullulus· Nã vt dicit Pꝛiſcianꝰin· 5ꝰli/⸗ nscole
regi nullius alterius fidelitate ſalua:- bꝛo ꝗᷓ geminãt . añ us· vła· vl vm ĩ vluſ Ggfi⸗
Illn aata fit alis nõ dĩ legiũ · qꝛ fit vl vla. vſũ·faciũt iteꝝ dimi· vt bomullꝰho/ uhb
Pon alua im patoꝛia vel regig fidelitate · mullulus.pauxillus panxillulus · Et põt in
mn n legin eſt qñ aliqͥd excipitur Dici ꝙ homo quattuoꝛ dimi · habuit prt men
lent facioti D excepta fidelita/ eius quattuoꝛ traãſgreſſiões· Nꝛima fnit bnn
8 eanolte eSr teneot: el ſalno ½ in paradiſo · Secunda legis naturalis. noin
Wnr vouct n lGä liinee. Tercalecmnonnus Ruas egel Zmmn
L 4 tibi contra talẽ inrare⸗ cę·Diminutꝰẽ etiã hõĩ tꝑibꝰ q; ãtidſſimi onnne

tipſnig

Ngo cnt⸗

aipenei
Enignnant
Nngrmlerg⸗
inan
ignunſelt
Anododigi;
Mdrdchfenm
Ctügift

5DennD.

ciident
wanmtmien
Hewyyrie
nölegenno⸗
Ncäts,0
Nipi/wie
werzbwr
riiq;
aunewſent
tcicölaret
rdoncadde
rsan
tmiotinnets⸗
tdigeenicen
oo iicod
giocntotoi⸗
Birglocn
. unezgen
Vmninilnb⸗

ocſotbboie

cniti Kini

bund bend.

fihmmron/
Dbonnlvtto

. nivo

,oentl be
gluus Cif⸗

nehebtig
ies⸗ einutt

1 3
legonat,
bet

äyrt dicit Pꝛiſcianus inG?li declinabant

hõ homonis·ſᷣ̊ mutata ẽ·o· ꝓd/ĩ.i· coꝛ· et
Dicimꝰ hõ hoĩs· Oñ Ennius · Dulturis

iſiluis miſeꝝ mandebat homonẽ ·
Homophagia · gie · .· p· vna vl ſilis come/

ſtio · ⁊ ð? ab homos qð ẽ vnũ ·⁊ phagin
quod ẽ comedere ·

Homogeneuns nea . neü . i· vniꝰnature · vi⸗

. S. eterogeneus ⸗·
Homonymꝰ.ma·mũ ·i.ęꝓqͥ uocꝰ.ſᷣm diale/⸗
cticos.ſ.vvnũ nomẽ pãcipialiter ex diuᷣſis
impoſitionibus plura ſignificans: Inde
hH homonyma.męi:ęqͥuocatio·bm Hug-·
Vel vt Pꝛiſcianus dicit · Homonymuʒ
ẽ vnum nomen plura ſignificans:⁊ hocĩ

ꝓpꝛijs ⁊ appellatiuis· In pꝛijs · ut pirrbꝰ

filius lchillis· 1 Pirrhus rex epirotarũ

In appellatiuis · vt Nepos · filius filij · et

nepos · luxurioſus · Itẽ acies ferri · oculoꝝ

1 miltm..
Homopaſia· ẽ attributio ꝓpꝛietatis vniuſ

alteri:· vt Lingua mea meditabit᷑ iuſticiã

tuã. Liguę em ẽ loqui:⁊ coꝛdis meditari·

Vñ qð coꝛdis ẽattribuit᷑ liguę·
Homophoſis · ẽ exwſitio ignoti per eque
magis ignotũ · vt qd ẽ palmito as:ſtaxo

as. Del qñ ꝑ gręcũ exponit᷑ latinũ· vt qd

ẽhomo· Antropos:
Homos grece · latine dꝛ vnů ·
Homouſion · vl homonſios · i · vniꝰet einſ⸗
dẽ ſubę wel aſſimilatio· ⁊ dꝛ ab homos·

quod ẽ vnũ·⁊ vſia:qð ẽ eẽntia· vel ſuba -
Pñ Jeſus chꝛiſtꝰ sñs nr.dictꝰ ẽ homo/

uſins. i · vnideſſentię vel ſubſtãcie cuʒ pꝛe ·
Vñ ipſe dic Joãnis iõ? Ego et pꝛ vnuʒ
ſumꝰ. Itẽ hᷣm Pap · Homouſio · i· ſimilis
ſubę · qꝛ q̃lis deꝰtalis imago eius:

Homoeuſis · interpᷣtat᷑ ſiſitudo· ꝑ quam

minꝰnotę rei ꝑ ſilitudinẽ eius ꝗᷓ magis eſt
nota· pãdit᷑ demõſtratio· m Hug ·

Honeſtus.a · u· qͥ nihil habet turpitudĩs.

quaſi ſtatum honoꝛis conſernans · Inde

Honeſtas ſtatis · i. ppetuus honoꝛ · quaſi

honoꝛis ſtatus · . .
Honoꝛ vel honos · ßm Pap̃ ·ẽ gra digni⸗
tatis.collatio in rebus vel dictis· pᷣmium
ſacrificiũ.dignitas aliq̃ · Del ẽ reuerẽtia
alicui exhibita.⁊ ẽ ĩ honoꝛãte· Et attẽdit᷑

nsõ ſolũ ĩ reuerẽtia ſed etiã ĩ admĩiſtratiõe

eoꝝ quę ſunt coꝛpi neceſſaria · Et vt dicit
phᷣus in · Aæethicoꝝ · Dirtutis pᷣmiũ ho/⸗
noꝛẽ.⁊ attribuit᷑ bonis

Honoꝛcnlus li:pecoꝛi:parnus honoꝛ ·

HBaoꝛa·rę: ci· h· eſt dierã a eſt ſpacium in q́

medietas alicuius ſigni oꝛitur ĩ oꝛiente·et
medietas alterius occidit ĩ occidente. Itẽ
oꝛa re · ſine · h· ẽ regionũ vel finiũ vl veſtiũ
Cũ en regionẽ vel finẽ. vel extremitatem
veſtimentoꝝ deſignare volumus.p hoc

nomen ſcribendũ eſt ſine . h· Itẽ aliqñ eſt

plis nũeri ð osonoꝛa· Oñ.Dꝛas mũdꝰ
habʒ· nox hoꝛas chlamys oꝛas. Aſpiras
hoꝛam vbitempus ſigniſicabit .
Hoꝛdeaceus . cea.ceũ: vel hoꝛdeiceuscea
cei quod fit de hoꝛdeo vel eſt·
Hoꝛdeolũ li · dimi .iparuũ hoꝛdeũ. Inde

hic hoꝛdeolus·li.Dimi puiſſima coſlectio

in pilis palpebrarũ in medio lata hoꝛdei
granum ſimilans. V

Hoꝛdeũ dei·eſt quoddam genus frumẽti

1 eſt frigidum⁊ hbumiduff·
Hoꝛno .adũ ·tempis·i:hoc anno·et dꝛ ab

hoc ⁊ annus: In hoꝛnꝰ.na·nũ.⁊ hoꝛno/
tinus nanũ ·xæ coꝛ · in eodẽ ſenſu·i.huius
anni . deſigt tñ qñq; tpᷣs indetermĩate
Hoꝛologicus · ca · c · pe · coꝛ· qui in hoꝛolo/
gio colligit hoꝛas · vel qð pertinet ad ho/
rologium · H
Hoꝛologium ·gij.n·s.vbi hoꝛęleguntur.i
colligunt᷑ vel intelligunt · M
Hoꝛoſcopus·pim ·s·i:hoꝛaꝝ inſpectoꝛ·et
dz ab hoꝛa · cowos · qð eſt laboꝛ wel intẽ/
tioquaſiĩ cognitione hoꝛaꝝ intẽdẽs vel
laboꝛans. vel dꝛ ab hoꝛa ⁊ ſcopimquod
ẽ ſpeculari · qꝛ p hoꝛas natiuitates hoĩm
ſpeculat᷑ diſſimili ⁊ diuerſo fato· Inde h
hoꝛoſcopiũ/pij·i·hoꝛaꝝ ſpeculatio ·
Hoꝛreũ rei · eſt locus vbi reponit᷑ hoꝛdeuʒ
7 dẽ ab hoꝛdeũ ·ei ·q̃i hoꝛdeũ· Genera/
lit᷑tñ locus vbi revonit annona quęlibet
Dicitur hoꝛreũ · vel dicitur ab hoꝛreo · res
quia ſpicis hoꝛret.
Hoꝛriduluſ.la.lũ: diminutiuũ ·i·aliq̃ntulũ
hboꝛriduas
Hoꝛidus · da · dũ · i · terribilis aboĩabilis ·

frigoꝛoſus tremens.

7 * X;

hoꝛroꝛe erigunt·

Hoꝛtolanꝰ ni ·m · S.i:cultoꝛ hoꝛti · Et nõ 12

Hoꝛrripilatio· onis · eſt quãdo pili capitj ſ

aſtiqͥ dicebãt hoꝛtulanꝰ.ꝑ· u·ĩ ſecũda ſy

laba.· Sʒ moderni dicũt hoꝛtolanꝰp.o-
Hoꝛtꝰti · m · S.i:ager amenꝰoleribꝰabũdãſ
vłpadiſꝰ. Iñ hoꝛtułꝰli · dimi.i:puꝰhoꝛtꝰ
Hoꝛula · le· imi:i.pua tpis hoꝛa:
Hoꝛusri:O pᷣmus hoꝛas inuenit ·

Hoꝛuſpex cis · wel hoꝛiſpex · cis · ille qᷣ ĩſpicit

hoꝛas · Et h hoꝛuſpicus · pici · i· Poꝛaꝝ in/
ſpectoꝛ · qui etiã hoꝛoſcopus dꝛ ·

Hoſpes · pitis · cõ ·t · q recipit et qͥ recipit:et
Di b hoſtiũ · ⁊ peto · cuali holſtipes · . ho
ſtiũ petens qſi hoſtio pedẽ inferat· Anti/
qtus en hoſpites· qͥ recipiebãt et ꝗreci/
piebant᷑ veniebant ad hoſtiũ·⁊ ponebãt
pedeʒ in eo·a firmabãt ꝙ vnꝰnõ decipet
aliũ · AUñ qͥ recipit ⁊ qͥ recipit᷑·hoſpes dꝛ·
Vterq; enim ponendo pedem in hoſtio
amicitię pactũ firmabãt· Dñ qͥdã · Eſt ꝗ
ſuſcipit᷑· ⁊ q me ſuſcipit hoſres
Hoſpitiariꝰ.rij ·⁊ ͥ hoſpitiaria·rię· cuſtos
hoſpitij · ⁊ dꝛ ab hoſpitiũ·
Hoſpitiolũ · li · dimi · · pPuü hoſpitiũ .·
Hoſpitiũ · tij · n· · vbi qͥs ad tps hoſpitati
iure ĩibabitat· ⁊ inde trãſiẽs migrat· Ho/
ſpitiũ vᷣo ſcolariũ eſt· ſed domus eſt bur/⸗
genſis · qui eam locat · .
Hoſpita · te·f. p. in ſingulari:quę recipit vł
recipit᷑ ĩ hoſpitiũ:ſ/pegrina·aduena/ꝑᷣ in
plurali ẽ ge. uen · habens tmntm actm ·
vtm̃ · ⁊ ſic eſt eteroclituʒ · Oñ pluralit᷑ ntõ
hH hoſpita:·actõ h̊ hoſpita · vtõ o boſpita
Hoſpitabilis ·lis · ⁊ B le · cõ · t· qͥ libẽt hoſpi
tat᷑.vl qͥẽ dignꝰ vt recipiat᷑ ĩ hoſpitium·
Hoſpitalis·ↄ·.t·⁊ hoc le · pe · ꝓd:qͥ benignꝰ
1 ꝓnus eſt ad hoſpitandũ Itẽ boſpitale
lis.neu ˖ ge· eſt vbi pegrini recipiuntur in
hoſpitio· Inde h̊ hoſpitalariꝰ.rij· cuſtos
boſpitalis · vel qui eſt ð hoſpitali:· Et hec
hoſpitalaria · rię in eodem ſenſu·

Hoſtia · hoſtief· p· dicit ab hoſtil · Hoſtię

quͤt erãt ſacrificia · ꝗᷓ̃ fiebãt añ q; ꝑgerent
ad hoſtes·:quaſi pꝛo hoſtibus deuicẽdis
facta · Sʒ victimę erant ſacrificia. ꝗᷓ poſt
victoꝛiã victis hoſtibꝰimolabãt · Et erat
victię maioꝛa ſacrificia q;ᷓ hoſtię· Nnde

Victia ꝓ victis dat · hoſtia ꝓ ſuꝑpandis

Hoſtiatoꝛon·m · t·i.viatoꝛ·qͥ ⁊ hoſtiariuſ
dẽ · qꝛ cuſtodit hoſtiũ· Et inde hoſtiariꝰ
Dꝛ ĩ eccleſia ab officio · qꝛ Rſit hoſtijs tẽpli

Apſe en tenẽs clauẽ · oĩa intus ⁊ exterius

cuſtodit.⁊ inter bonos et malos habens
iudiciũ · fideles recipit · ⁊ infideles reſpuit
Et h̊ hoſtiaria rię · ꝗ cuſtodit hoſtinʒ · Et
hoſtiariꝰ.ria· ri· qð ꝑtinet ad hoſtium·
Hoſticapa ·pe · cõ · t· qͥ vel ꝗᷓ capit hoſtem·
Hoſticida · de. cõ · p· qͥ vxel ꝗᷓ cedit hoſtem ·
Hoſticinda ·cõ·p· qͥ vel ꝗ ſcindit hoſtem.
Hoſticus · ca · cũ · i. hoſtilis vel inimicus · vl
hoſtis · ⁊ coꝛ · ſti · ODñ in Auroꝛa.Hoſtica
Muſiti⸗ tall ſnbaet⸗ mananuun.
oſtilis · lis · cõ · t· B le .qð ptinet ad ho/
ſtem. 1 pd pe-Inde bofiliter adů · 1 hec
hoſtilitas · tatis ·i:inimicitia·

Hoſtimentũ ·ti.n. s. i quamentũ. eqlitas

Xel illud ð qð mõdus exequat᷑ in ubra

Hoſtiolũ ·li· dimi.i.puũ hoſtiũ ·

Hoſtis · tis · .· t· dꝛ ab hoſtio · is· qd ẽ kre

q; ęqua fronte eat ad belluʒ.· Hꝛope qdẽ
hoſtes dicunt qui ęquales ſũt et ęqualit᷑

ſibi inuicem debent · qᷓi qͥ nihil ſibi debẽt ·
nec vnus magętenet᷑ alteri q; econtrario:

Vñ hoſtes ꝓpꝛie nõ poſſũt eſſe chꝛiſtiani

inter ſe ·nec hoſtile pꝛęlium inter eoſ.quia
chꝛiſtiani ſemꝑ de bent ſibi inuicẽ aliquid
ſalteʒ cauſa chꝛiſtianitatis: ſed chꝛiſtiani
ſarraceni:ꝓpꝛie dicũtur hoſtes · q; nihil
ſibi inuicem debent ·˖ Si en viliſſim ſar/

racenus capet regeʒ frãcię tantũ e beret

illi qᷓntũ rex francię de beret illi ſi eũ caꝑet
DBel hoſtes dicunt ab hoſtiẽdo · i · equã/⸗
do menia victoꝝ · Solet ei hoſtes victo/
res męnia victoꝝ hoſtiũ adęqre · i· cñ tra
cqᷓ facere · i· deſtruere ⁊ deijcere ꝑ terram.
Hoſtiũ ſtij · n · · i · introitꝰ domꝰ · ſã ignua · et
dẽ ab hoſte · qꝛ hoſtes arcet . et ſic aſpirat
in pꝛincipio · Del potius dẽ ab obſtãdo
ſic non aſpiratur.⁊ ſimiliter oĩa ꝗᷓ xeni/

unt ab eo· non aſpirantur· Hinc etiã ho/

ſtia dicunturfluuioꝛum exitus in mare·l.
loca vbi intrãt mare · quia hoſtibus illuc
ſolemoccurrere et nos eis ibi opponere ·

Pel dicunt loca illa hoſtia · qꝛ ꝑx ila loca

tanqᷓ; ꝑ oſtia in domũ ĩtrãt flumia mare

Ael res expoꝛtant᷑ vel impoꝛtat᷑ ꝑ loca illa

tanq; ꝑ oſtia · Del qꝛ hoĩes ꝑloca illa tã/
qꝙᷓ; p oſtia egrediunt᷑ ⁊ ingrediunt᷑ fluuiũ
Velterram ſuam quaſi domũ
Hoſtoꝛiũ · rij · n · · dꝛ lignũ cũ quo modiuſ
vel ſextarius adequaturillud videlicet li/
gnum quod ducitur ſuꝑ menſuram.vt ſi
quid ibiẽ ſuꝑfluũ amoueat·⁊ ſi qd deeſt
H
Huiuſcemodi:eſi cõ · g⁊ indeclinabile ab
huius ⁊ modi:⁊ int᷑ponitce · ſyllabica ad/
iectio/ ⁊ deſignat iſte gtũs modi q̃litateʒ
vt Huiuſcemodi .i‚talis ·

Sumanus na . nü · qu habet hũanitatẽ y ½

qð ꝑtinet ad hoĩeʒ· Itẽ huanꝰbenignus
mãſuetꝰ micoꝛs· q circa hoĩes hʒ amoꝛeʒ
miſerationis affectũ · Et ꝓd · pᷣmaʒ · Vn
Dꝛatius · Humano capiti ceruice pictoꝛ
eqnã · Jügere ſi velit varijs iducere plu/
mas. In bñanitas atis· 1 ẽ ꝓpꝛietas q̃ qͥ ſ
dz ho· Et humanitas · maſuetudo · mia
ꝗdam affectio qua nos inuicem tuemnr.

unectr
Hunene
neros/
1o. dr.
ihe
onenlu
Poneren,
ſtaſet di
Adiüglian
Fübume
Uubens
Humid
Rd⸗
zübee
Pomle
lmn
lcput
Mun
Colti
fonnatt
nd. Etſi
15 Pi
Pumcro
hunove⸗
pmibun
buno
Chunor⸗
Ponnsen
ic
nontn
boe
ſegon
N

ſchkin

nſbie
cben
bnnir
0ucenti
boche
ple
Nene,
in
G
zie
uncti
Acobtg
guigi⸗
lr j

7

menti,ſ
menin
doſtiͤ.
n Popres
lracuat
Ngaonmno⸗
Uttſechiſtant
Nnmranſris
Anudnigu
ldciſdu
Ndaſtsn
Acnipiiſmni

rtunüdee

anililciag
hoſithihi
Kälofespe⸗
inilifir
wmangenn.
Wſanmt
neen eticthnn
sdiaboblicn
Utroinq m
,Pincctübe
wsinnan,
boltbosluc
biopponere⸗
1ANAl
upomana
wnit iocnin
iesgloalui⸗
igicunttunn
WNꝗA⸗
nicignonhtt
lgnitlati
gmmimn
d0.

V

ntäibien
trſhlabia⸗
is nod ,
thinintin
Pintenignes
sbzann
ohna;
ticeruce ſ⸗
heidnon,,
müſuent⸗
inniccn

=ͤâ-

Humectus cta ctu ·i. humidus.

Humeralis.lis · · t· ⁊ le:qð ptinet ad bu
meros.⁊ dꝛ ab humerus.Et h̊ humerale

lis· dꝛ qddam pallium:qð ⁊ ſuphũerale

vĩ⸗ Pn Ecq. 45? Et humerale poſuit ei
Humerillus.li:qͥ extremitati axis infigit᷑·
Humerꝰ.ri.m.s · dDꝛ ab armꝰ qſi armerus.
vt eſſet diſtinctio hoĩm qrũ ſunt bumeri
ad aĩalia quadrupedia:. quoꝛũ ſunt armi
Iñ humeroſus · ſa · ſů · · foꝛtis· et magnos
habens humeros· “YMVD
Humidꝰ.da · Du · qd ĩterihabet humoꝛẽ

Sed vnidũ qð exterius habet humoꝛ··
In bec humiditastatiis.
Humillis.lis·ↄ.t·⁊ hᷣ le·i:abiectꝰ.ignotus
vel mitis.⁊ dĩ ab humꝰ.qi humi accliuis

Et cõꝑat᷑ humilis ·lioꝛ:illimꝰ. Onñn hañ·
4* Bumillimũ hoĩem. Et ſcribit ꝑ duo
l·ſuꝑlatiuꝰ.licet humilis ſcribat᷑ ꝑ vnũ ·l·
Foꝛmar eni ab hũil: remota is:et addita
limꝰ. Et ſũt qͥnq; ſuꝑlatiua ꝗᷓ deſinũtĩ li/

mꝰ.Pñn⸗In limꝰqnq; dat fagꝰ ceęra linqᷓ
Humoꝛ · oꝛis · m·t· d ab humeo: mes. In
humoꝛoſus . ſa · ſ · i · humoꝛe plenꝰ. Et p.

bᷣmã humoꝛ nomẽ. ſ̊ humoꝛ.an paſſiuũ
ð humo as · coꝛ · eã · ODn qdã· Me terret
ꝙ humoꝛ nõ terret quod ſonat humoꝛ:
Humus · mi · f· s· i· terra · ¶ ꝓpꝛie humida et
inferioꝛ · Et nota ꝙ humus ẽ quaſi ꝓpꝛiũ
nomẽ trę · Dñ ⁊ caret pluralitate· Et coꝛ ·
bu · Dnde Dꝛatiꝰ epi · Luxuriat frigido
ſanguine pinguis humus S

Hus terra ẽ ĩ finibꝰidumer.· interpᷣtatur

feſtinans · vel conſiliatoꝛ·

aonte

ſibilis · ex quo et allelu· quod eſt
laus vel laudare componit alle/

inniſibilem ·
Jabel interpᷣtat aſcenſio ·

Jabin interpꝛetat ſapiens · vel ſenſus · ſine

pꝛudentia ·

Jach. chi. m · g· i. bachns .· Vñ Virgiliuſ
Populꝰ alcide gratiſſima vitis Jacho ·
Jacob interpᷣtat᷑ ſupplãtatoꝛ:qꝛ ĩ oꝛtu ſuo

plantã naſcentis fratis appᷣhendit· vel
¶ꝛ poſtea fratrẽ arte decepi t½n
Jacobipeta · te · .· p · qͥ xel quę petit eccliaʒ
ſancti YJacobi · ð
Jacobus cebedei.a patre cognoĩatus eſt.

quẽ cũ Joãne reliquẽs·verũ patrẽ ſecuti

ſut · Hi ſũt filij tonitrui qͥ etiã boanerges

occiſus ẽ.

eſt nomẽ dñi · m qð eſtiui /

luia · i ·laus ĩuiſihilis:vlł laudate

ex infirmitate magnitudine fidei noĩati

ſunt · Hic eſt Jacobᷣofilius cebedei frater
Joãnis · ſ aſcẽſionẽ dni ab Herode
t intp̃ᷣtat᷑ ſupplãtatoꝛ.qꝛ curã
carnis ſupplãtauit dño vocante · ⁊ ipſaʒ

carnẽ Herode cruciãte cõtempſit· Inde
iacobitanus· a·i·⁊ ̊ͥ ⁊ B iacobẽſis·⁊ H̊ ſe

Jactãtia ·tię · i · arrogãtia:ſuꝑbia: vanitas.

Danũ · ꝓpꝛie qð naute patiũt᷑ cũ iminẽte

Zingraueſcẽte tẽꝑeſtate · res ſuas in mare

iaciũtſ.panẽ.vinũ·pãnos.et generaliter
quicqd habẽt qñqʒ ne ipſa nauis nimio
pondere reꝝ ſubmergat · In hic iactariuſ
rij · ͥ frequent᷑ d amnũ patit᷑· ⁊ ꝓpꝛie qͥ ita
res ſuas iactat · Et iactuariꝰ.ria · riũ·i. Dã
noſus· patiens vel inferẽs dãnuʒ· Inter
Daãnũ aũt ⁊ iacturã ẽ differẽtia qꝛ iacturã
ſciẽtes ⁊ vltro patimur· Pãnũ vo iſolito
7 nobᷣ neſcientibus. Itẽ iactura aliqndo
capit᷑ ꝓ quocuq; dãno alicui ꝑviolẽtiaʒ
illato vndecũ q; ꝓueniat · Del dĩ lęſio fa/
cta cum lapide vel ligno-

Jaculuʒ li · n. · i· miſſile. ⁊ dẽ a iaciois. o

ꝙ iacit᷑ ⁊ mittit᷑ ĩpetuoſe· Itẽ iaculum dẽ
quoddã rete piſcatoꝛiũ · Iñ iaculatoꝛ on
q̃ iaculũ iacit vel facit · 9
Jaculus.li m.s·qͥ dã ſerxẽs volatil:a iaciẽ⸗
do dictus · qͥa de arboꝛibus ſe iacit Er
aĩalia ⁊ ea ꝑimit · Oñ Lucanus in· 9? Et
natrix violatoꝛ aquę iaculiq; volucres
Jair interpᷣtat᷑ vigilansſiue illuminss.
Jairus iairi ꝓpꝛiũ nomẽ cuiuſdã viri · cuiuſ
filiã dñs ſuſcitauit· vt habet᷑ Marci · S2

Et interp̃tat᷑ illuminãs·ſiue illuminatio:

ſen vigilie · aut vigilantius · et ꝓducit e.·
PBñ in Auroꝛa· Meſa leui ſplẽdet curar
nata Jairi ·
Jambus · bi eſt qͥ dam pes metricus cõſtãſ
ex bꝛeui ⁊ lõga · Et dꝛ a iãbuſim · qd ẽ re /
pꝛehẽdere vł detrahere venenũ · qꝛ iuẽtꝰ
fuit ad deſcribendũ venenũ irę⁊ rephẽ/
ſiões et detractiões · Dñ NPꝛatiꝰ.· Erchi⸗
locum ꝓpꝛio rabies armauit iambo· Iñ
iambens · bea · beũ · ⁊ iambicus ca · c · Et ẽE
biſſyllabuʒ iambus q;uis ĩ pꝛeędicto vꝓᷣſu
ſit triſſyllabũ ꝑ dięreſim iambo.
Jamin . i · dextra · ¶ componit᷑ cum ben · ⁊ dꝛ
beniamin ˖ „
Jamnes interpᷣtat᷑ marinꝰſiue vbiẽ ſignũᷣ
eius · Ceſſit enĩ ⁊ defecit ſignum ei coꝛaꝝ
ſignis Moyſi · Dñ dixerunt magi· Nic
digitus dei eet „
Janiculũ · li · templum Jani· 1 dꝛ a Janng⸗

niculũ etiã dĩ oppiqum quoddã italie
Et bic ianiculus moſᷣs apud Romã qa

ibi oli colebatur Janus:

Janitoꝛ oreqᷣ ⁊ianuatoꝛ dꝛ.i cuſtos ianuę

ſcʒ qͥ obſeruatiannã.⁊ vi a ianna ·

Janitrix tricis ·.· t· dꝛ illa ꝗ obſeruat ianuã

7 ianitrices dicũt᷑ vxoꝛes duoꝛũ fratrum

quaſi eandẽ ianuã terẽtes · vel per eande,

lilanunam iter habentes⸗ .
Jantaculum ·li·n· s· dẽ cibus quo ſoluitur
ieiunium ante pꝛandium ·
Janua nuę · vꝛ ꝓpꝛie pᷣmus ingreſſus.pᷣmꝰ
introit·ſ· poꝛta· ? dꝛ a Janus . qꝛ Janus
ẽ deus pᷣncipioꝛũ:cui antiqͥ omnẽ introi/
tum ⁊ exituʒ ſacrificabant.· Delianna dẽ

oſtiũ ꝑfoꝛatũ ·qᷓle videmus ĩ cellarijs er

qð videri pt intus ⁊ extra·ſicut Janus·
videt añ ⁊ retro· Itẽ a ianua poꝛta dicta
eſi Janua ꝗdã ciuitas inxta mare ſita·⁊ ẽ
quaſi introitus et poꝛta lombardisę· tuſcię
pꝓuicię · Iñ h̊ ⁊ H ianuẽſis.⁊ hoc ſe·patriũ
ianuinus · na·nũ ·poſſeſſiuun.·
Jannariꝰ.mẽſis qͥdã · et dꝛ a ianua · a ia⸗
nua ẽ ⁊ introitus ani· DPel d a Janoqꝛ
ianuarius ẽ pꝛicipiũ ãni ·ſic· Janus ẽpᷣn /

cipiũ oĩim operũ· Et inde ianuarꝰ.a· um.

hic alio noĩe iouoniꝰ dẽ qꝛ oĩʒ mẽſiũ ẽ pꝛ
Janus.ni· a paganis dictẽ deꝰ pᷣncipio ꝝ
Et di bifrõs . habere Duas frõtes.ſ· añ
⁊retro· Et ſm hoc dĩ Janus mũdus vel
celů . qð habʒ duas facies · · Dduas poꝛtaſ
ſcʒ oꝛientẽ ⁊ occidẽtẽ· vłcãcꝝa capᷣcoꝛnũ.
Sʒ cũ Janus dẽ q̃drifrõshoc refert᷑ ad
qtiuoꝛ mundi partesvład quattuoꝛ ele/
mẽta · vel ad qᷓttuoꝛ annitpa-
apbet interptat᷑ latitudo· Ex eo enĩ ꝓplłs
gentiũ natus ẽ· Et elata eſt exgentibus
Japhet dictus eſt ·
Jas viride di·
Jaſpis · dis · .t · quedã gẽma pᷣcioſa ẽ⁊ vi⸗
ridis. Jas enĩ viride· pinaſim gẽma dẽ⸗
Abex · cis · .· · genus eſt qdrupedalis aĩalis
ſcʒ capꝛea· ꝗᷓ alio noĩe dꝛ doꝛcas· Et di⸗
cür ibices · qi anices · qꝛ ĩſtar aui ardua ⁊
excelſa teneãt· ⁊ in ſublimi inhabitant ita
vt de lublimitate vix huanis obtutibus
cerni poſſunt· Hę ſiqñ adũſitatẽ aialium
el hoĩm ſᷣſenſerint · de culmibus ſaxoꝝ
altiſſimis ſeſe Pcipitãtes ſuiſq; ſe coꝛnibꝰ
illeſas ſuſcipiunt hm Papᷣ · Et declinatur

4 . * .

ibex hni ibicis · ⁊coꝛ biĩ obliquis · Dñ

multitudo eredentium · ab illa latitudine

“”äs

Job. 59? Quqͥd noſti ts partusibicuʒ

ĩpetris · Vñ · Coꝛnua fert ibex · Job teſtis .

Iibicis inde ·

AIbis bis · wel ibidis · ſe · · ẽ ciconia · ſ. auis ⸗

mũda ·qꝛ nũ q; pijcitſſe ad volanduʒ niſi
bᷣus bibat aquã·qꝛ roſtro poſterioꝛa pur

gat · Et q; auis eſt immũda ideo Ouidiꝰ
vocauit ibim aduerſariũ ſuũ a coꝛriualez

Qqcũ vxoꝛe ſua męchabat· ⁊ libꝝ quẽĩ eũ
ſcripſit ſic intitulauit· Duidius in ibim· i:

contra ibim · Dñ ſic dicit· Ibidiſint᷑ea tu

quoq; nomen habe ·

Ibit · cs· t· auis ẽ aq̃tica ſpeẽtibus ĩimica.

vt dicit glo · ſuꝑ illud ꝗlſa.ʒ 4 Poſſide⸗

büt eũonocrotalus.⁊ ericiꝰ et ibix· Item

Iſidetymo·i2? ꝗbices aues meridiana
plaga vocat · ꝗnili fluẽta inbabitat · Dñ
Ibi ibicis anis eſt niliq; fluentis· Et ꝓ⸗

penultimã gti ·

ante C

Icarus.ri· fuit filins Oędali. Jñ icarius· a

ñ · Et hinc mare dictũ ẽ iearuĩ q̃ ſubmer
ſus ẽ · Et hee icania· rię· inſula iuxta quam
ſubmerſus eſt. n 6 er

Ichthyophagus · ga · gů i piſces comedẽf

7 dꝛ ab ichtbyus · qd eſt pilq · et phagin·
qð ẽ comedere· Iñ ichthyophagi ſut ꝗ/
Dã pli: q venado ĩ mari valeãt/⁊ piſci⸗
bus tm alantur .

Ichthyus · thyi· qdam piſcis eſ½
Icon eſt perſonarũ int ſe vel eoꝝ ꝗ̊ dſonis

accidunt cõpꝑatio· vt Vidimus gloꝛiam
eius gloꝛiã quaſi vnigeniti a patree

Icon · conis·⁊ H iconia ·nię⁊ hęc icona:ng
i imago; vel ſignũ· m Hug·

Iconomus vl potius cconomus x · coꝛ eſt
tã pꝑecunię ꝙᷓ; frugu ⁊ oĩim ꝗᷓ poſſidẽt᷑ di/
ſpẽſatoꝛ· In cconomicus.ca · eñ· xenofon/
tis pulcer liber ẽ· ꝗq nõ gubernatiõʒ villę
g diſpenſationẽ vniuerſę domus Cullio
interpꝛetante deſignat ·

AIgaſiiũ.lij·quędã ſilua in cypꝛo inſula in qᷓ
colit venus. Dñ ⁊ ipſa venus ⁊ ꝗdã tra
eci adiacẽs dicta ẽ idalia · lię · vlidalis· lis
Vl idis · Inde idalius ·lia · liů ·

Idea · dex· pe · acuta exemplar vel foꝛma⁊
D ab idosqð ẽ foꝛma: Iñ h̊ ⁊ H idealis
K le. i. foꝛmalis:ima ginariuss
dẽ cõponit ex is · T e mũ ·q̃i is demũ.h ẽ·
iten is · ei femininũ ẽ eadẽ· neutricst
cꝛrepta ꝗᷓ in maſculino pꝛoducit᷑ DPnde

eut
ttge
cicet
t⸗
ubl
ſennintea
one
nudD
Pri
Ouot
Pruol
iop
io
noin
ios
dort
119
voc
Vnc
pimns
ath.
tano⸗
jdtice
Nohen
luri
oinn
N
nic
Poo
atl
Etl
ig
diag
e/
Vce
ſohet
nardn

Joliil

heci⸗

tloc
igici
teg
ge
ure

d

Sandekn
aet

nin i
4 Mnchzti
orhuc
finmu
tdrgiic⸗
Csnbini⸗

fähniinan
pe
Wab
Stuesenilen
nrdtbtin bi
gims tp⸗

4
i iemn
aniiqſobrn
hinatgon

itswnnl
aphbegn⸗

Pbagiſtnd

wndl

Moripen⸗
Näinnsgd
miapee
itbatlong,
ig
Gnus guſef
Gäüfmon,
s li⸗

.
„
grpiind
mmtiitis
Coliols

Nentu curtat idẽ. ſed mas ꝓducit᷑ idem

Et gemĩat compoſitio ĩ neu · ge · Dicimuſ

eni idẽtidẽ:i:idem ⁊ idem

Idida dępe·coꝛ:.nomẽ eſt Salomonis·

