ſunt mãcipia.quia ab hoſtibus manuca/

piütur. vt Inſti · de iure perſo. ꝛ· ff· de ſta.

ho · l. libertus. Sunt etiã ſerni verne. qͥ ſũt

ex ancillis manẽtibꝰ ĩ domo.l.ticię texto/
res.·ff. de le · i. Elij ſunt ierui lecticarij qͥ fa
ciunt lecticas e tttt.. —

.

Seruus oꝛdinarins dẽ q; alijs ſeruisẽppo

ſitus ſc qͥ habet alios ſeruos ſub ſe qbꝰ
Zeſt· ⁊ Rcipit eis q d vultt.
Seruus vicarius eſt· qui ſeruo oꝛdinario

aquęehauſtus eſt· vt aqua baurire poſſim

Seruus mediaſtinus vel medianus eſt· qᷣ
medium gerit actuʒ.ſcʒ qͥ necẽ oꝛdinari
nec vicarius ſed medius inter hos ⁊ illos

cõnumerädus.

Seruus libꝛariꝰ · a libꝛa dict⸗ eſt. ſc qͥ cj

eribus peſt· ⁊ libꝛę numoꝛũ et permuta/

toꝝ cuſtodiam hʒ in domo dñiſui:

Seruiinſulani/alias inſularij· ſũt qͥretinẽ

turi inſula·iiin domo nec mittũt᷑ iagros
nec in villam · Vomꝰ aũt dꝛ inſula· eo ꝙ
inſunt ei inhabitatoꝛes.lʒ inſula qñq; di
cat in ſalo · i· mari ſit.
GSerui villici ſunt · q ad villã mittunt᷑

parandi cauſa.
SGerui cubicularij
lum dni ſui pꝛocurãt ·q vulgo camerarij
vocant᷑· qa camer.
Gerui deditij dicũt᷑ quiĩ moꝛte liberi et in
vita ſua ſerui ſuntquoꝝ libertas ſublata
E· vt Inſti · de liberti · S· libertinoꝝ ·

Serui victoꝛes ſunt·quos quis victus bʒ

Serui latiniſunt.quia dñis erant manu
miſſi vt in vita eſſent liberi:· ⁊ ĩ moꝛte ſᷣui ·

⁊eoꝝ bona tanq; ſeruoꝛum ad dnos de/
uoluebãt · vtin · · Pall· Inſti · de liberti ·

* %

Serui atriarij vel atrienſes · ſunt illi q atrij

cuſtodiã factüttt.
Seruus coꝛruptus ðꝛ ſeruus qͥ per alicuiꝰ

inductionẽ factꝰ ẽ de bono malus· vel de

malo deterioꝛ · ſc in qia ⁊ coꝛwoꝛe ·

Sernus publicus· d tabellio· nõ qꝛ buus
ſed q; publicũ exercet offici · ff de adop.·

l· non aliter ·

Seſſibilis.· lis. · t. ⁊ B le. qd aptuz ad ſe

dẽdũ. vl vt qs ſedeat ſuꝑillud.⁊ per ſyn

copã ſeſſille:idẽ:⁊ coꝛ:penul.Oñn Perſiꝰ

Exhalet vapida lęſum pice ſeſſilis obba.
Et di ſeſſilis. qꝛ apta eſt ſedere· habet eni
fundũ amplũ ⁊ latũ⁊ ita meliꝰ ſedet ·
Geſſillusla.lũ.i:paruus ſtatura·qꝛnõ vi
cet ſtare · B ſedere:⁊ dã a ſed eo des ·
2 dꝛ a ſex · 1 gs aſſis ·
Seta · te · fe · ge · d a ſus · qꝛ a ſue pꝛoceditĩ
pte. vel a ſuo ſuis·eo ꝙ valeat ad ſuendũ
In ſetoſus · ſa. ſu · i ·plenꝰ.⁊ abundans ſe/
ta. Inde ſetoſitas· tatis.
Getarius · ria·riũ.⁊ hoc ſetariũ.rij · qd et ſe/
tatiũ dẽ inſtrumentũ purgãdi farinã·
Seth · filius E¶dęet interpᷣtat᷑ reſurrectio
co ꝙ poſt fratris reſurrectionẽ natꝰ ſit · q̃ſi
reſurrectionẽ fratris ex moꝛtuis ſuſcitaret
Igẽ ⁊ poſitio · qꝛ deus eũ ꝓ bel poſuit ·

Setbiniani quidaʒ heretici dictia Seth

dicunt · q lectũ ⁊ cubicu

Geſſis · i· ſex oboli · vel pꝛeciũ ſex oboloꝛum.

flo h
cbingma
buuftſpun
eum ⸗
Acencistiio
eii
tgans,,
utotis
glerunporn
Scrlaledn

Sederdee⸗

do Wn
quaſſans⸗
iuſtoi ot
leſeiulbn
ſiminae
Pckyin
ſehoſni
oqzote
Orautdiſe
heſen
Wlſtegita
Genenani⸗
vininobe
fechonomo

Sus i i⸗

Cucdclsintan
nct⸗
Gtung
Goncd⸗
Boc
Diotape
einden
nuneni
nin.
Gengeln

lxr ſge

elmiE
ungedii
Myrac
(tensocoh
betetſang
Sngie
Anubieca
ocdektrr
ſagmnnen
Cnglo⸗
tig
ngb
Selnttn
gſarinen
ſeranmon
tniit

inn
nmh

ſaünabin
Manmnn

pſchn
ennna
rinorefn⸗
1Moios,
BRN
1. NMj

ſerglnd
ls Ade
dnogs
N

valhu⸗
nhurtant
td.
nn
NH
gowlonm⸗

pwunti
Müendi

inoſe /

iad etſe
ifmmna⸗
ſcarrecio⸗
ubſtql
daſſi,
Tbelco
na

Sethin · genus ſpina ꝝ eſt in heremo:ex q/
bus fit lignum imputreſcibile · om Hug ·

accendũt᷑:tãto Durioꝛa efficiũt᷑. In hiſto

rijs aũt ſuꝑ Exo. dẽ · Sethin nomẽ ẽ möo⸗

tis regionis:⁊ arboꝛis ꝗᷓ ſimilis ẽ albęſpi/
nęin folijs · ⁊ eſt leuiſſimũ lignũ increma/
bile ⁊ imputribile.⁊ acuit᷑ ĩ fine · Z
Setula · le · Dimi.i:parua ſea.

—

Seuerus · ra · ru · auſterus · diſtrictus · rig /
Dus · vel purus ⁊ dicitur a ſatis ⁊ veris

quaſi ſatis verus· tenet enim ſine pietate
iuſticiã · Cõtra illud Eccleſiaſtes. ??9 No/
li eſſe iuſtꝰ multũ. vbi diẽ glo · Sumũ ius
ſũma uiuria eſt· Item ſuꝑ ilud Jſaię · ʒo·
Hec eſt via ãbulate ĩ ea·. neq; ad dextrã
neq; ad ſiniſtrã declinabitis. dic glo · In
vtraq; pte qcquid ſupꝑ modũ ẽ in vitio ẽ
e aunt dẽ ſeuerꝰ q̃ſi ſequẽs veraetymo·
ẽ· In hec ſeueritas:taij.i:auſteritas rigoꝛ
vel ĩtegritas iudicij uł vehemẽtia vltiõis
Seueriani · qͥdã hęretici a Seuero exoꝛti-
vinũ nõ bibũt:vetus teſtamẽtum ⁊ reſur
rectionem nõ recipiũt ·
Seuus.na· uñ · i crudelis.Sed ſeuus ĩ ira
Crudelis in ſanguine · In hec ſeuicia · ci ·
⁊ bęc ſeuicies. ciei.i. crudelitàs · Et ſeuus
cõponit · tamſeuus · ᷓſeuus · i· valde ſenꝰ
7 pducit ſe · “ð—ðð

SGex ab hex. ſpᷣtracta b. 7 pꝛo ea poſita. s.

dicit᷑ apud latinos · hi ⁊ hę et hęcſex· oĩis

ge· indeclinabile · Inde ſenus na.nũ·⁊ ſe
nariꝰ.riariũ:⁊ H ſenaritas:tad·.Et h̊ ſena

riꝰ.rij ꝓ illo nũero:⁊ ꝓd ſe ſeenes.
Sexageſimus · ma·mũ· di a ſexaginta · Et
hec ſexageſima mg do minica poſt ſeptu/
ageſimã · Et inchat᷑ a dñica q̃ cantatur
Exurge dne · et terminat᷑ in quarta feria
poſt paſca ſcʒ· DNenite benedicti ⁊c cõple/

ctens octo hebdomadas ⁊ q̃ttuoꝛ dies·

habet ſexaginta dies ·

ſexagenariꝰ·ria· rüin·
Sexangulus.la.·luũ.i:ſex angulos habens
Ingde ſexãgulatꝰ.ta.tũ: Et ſubſtãtiue dẽ
ſexangułꝰ.li.p tali figura·
Sexennis·9· t. ⁊ hoc ne.· ſex annoꝝ ⁊ dicit
a ſex ⁊ annus Iñ hᷣ ſexenniũ.nij · i · ſpaciũ
ſex annon· Sð

Sexqui ·i.totũ. Inde ꝑ compoſitionẽ · hic

ſexquipes: disi:totus pes· ſcilic mẽſura

Sexaginta/oĩs ·ge·pluralis numeri:inde/
clinabile. iſexies decem · dicit᷑ a ſex ⁊ gg
tos qð eſt cæcẽ: Iñ lexagenꝰ · na· num · et

vnius pedis· Inde hica hęc ſexqpedalis
⁊ hoc le· penlſpꝛod.i.qui còtinet mẽſura,
totius vniꝰpedis. On Oꝛatius Pꝛoijcit
ampullas. ⁊ ſexquipedalia verba.i.:totũ
pedẽ obtinẽtia · Iñ hęc ſexquipedalitas-
tatis · Item lexqui cõponit᷑ cum alter. fit
ſexquialter · raruũ.i:continens totũ ⁊ tottꝰ
medietatem · Onde ternarius eſt ſexqui/
alter binarij vel ad binariũ.quia cõtinet
ipſũ totũ ⁊ eiꝰ partẽ ſiue medietatẽ.ſcilicʒ
vnũ · Et cõpõit᷑ ſubſexquialt᷑.ra.rũ:qͥ ab
alio cõtinet᷑ totꝰ ⁊ eiꝰ altera ꝑs:vnde bi/
narius eſt ſubſexquialter ternarij. velad
ternariũ · Item ſexqui cõponit᷑ ſexquiter/
tius · tia · tii· ⁊ ſexquioctauus·ua·uũ ·i.cõ/⸗
tinens aliud totũ ⁊ eius tertiam partẽ· vt
quaternariꝰternariũ: vel continens aliud
totum ⁊ eius octauam partem. vt noue/
narius cõtinet octonarium· Et percom/
Poſitionẽ ſubſexquitertius ·tia·tiũ.⁊ ſub/⸗
ſexquioctauus·na·uũ·.i.qui ita cõtinetur
ab alio · Et ſimiliter poteſt dici ꝑ cõpoſi/
tionẽ · ſexq quartus · ta · tũ · ⁊ ſexquiquĩtus
ta · tů · T ſexquiſext · ta · tũ. ⁊ ſic de ſimilibꝰ.
Sextarius·rij · Duarum libꝛarũ eſt·qui bis
aſſumptus dẽ bilibꝛis · aſſũptꝰ quater fit
greco noie cerix · quinquies complicatus
quinarẽ ſiue gomoꝛ facit · XtQdijce ſextum
reddit congiu Nam congius ſex metitur
ſextarijs et hinc ſextarij nomen tractũ eſt
Et conſtruitur cuʒ genitiuo · vt ſextarius
vini; Et nota ꝙ ſextarius ſiue dicat᷑ men
ſuratũ ſiue menſura:ſiue quaãtitas illi men
ſurę adiacens.ſiue aliqͥd aliud ſemꝑer eſt
malculini ge· ⁊ nõ neutri··
Sextertiũ · tij · quoddã pondus duaruʒ li /
bꝛarũ ⁊ ſemis· quaſi ſemiſtertiũ Iñ ſexter/
tiarius · ria · riũ · ꝗq erogat ſextertiũ vel ad
ſextertiũ ptinens
Sertilis · vide · S. in quintilis:
Sextupes · dis · maſ · ge · i · pediculꝰ.⁊ dicit
a ſex · ⁊ pes eo ꝙ habeat ſex pedes · Inde
ſextupedoſus ˖ la · ſñ · i· ſextupedibꝰplenus.
Sextuplus·pla·plũ.dicitur quaſi ſexqui/⸗
plus · i· continẽs totũ ⁊ plicã totius·i.me/
Dietatẽ · dicit᷑ a ſex · ⁊ plica. Inde heęcſe/
xtupla.plę.i·totum ⁊ dimidiu · ſcilʒ ſůma
capitalis ⁊ Ddimidiũ.

Sextus .ta.tü:nomen numerale oꝛdina le.

Giban dicit᷑ tertius menſis a martio· ſcilʒ
maius · ⁊ acuit᷑ in fine. “
Sibylla · le. interpꝛetat mens ſiue conſiliũ

cii⁊ dicitur a ſios qð ęolico ſermone dꝛ
deus vel ſanctus ⁊ bulę conſiliũ ſiue ſnia
quaſi diuina ſententia vel deimens· Et
eſt nomen appellatiuũ ſibylla: quaſi pꝛo/
phetiſſa · Sicut eni omnes viros ꝓphetã/

tes ꝓphetas vel vates dicimꝰ. ita omnis

femina ꝓpbetãs ſibylla vocat. Necẽ aut

ſibyllas aꝑtiſſimis autoꝛitatibꝰ fuiſſe tra

dunt Quan pᷣma chaldea uł perſica fuit
cuiꝰ erat nomẽ ꝓpꝛiũ Gãbethe · Secuda
lbyca · Tertia delohica · ĩ teplo delphici
apollinis nata ꝗtꝛoiana bella vaticnata
.· Quarta italica. Quñta erythꝛea noĩe
Herophila in babylone oꝛta · quę grecis
ilion petentibꝰ vaticinata eſt perituram
troiã · HNHomenꝝ mendacia ſcriptun · Se
xta ſamia a ſamos iĩſula ꝗq dꝛ Phbeto Ge
ptima cumana ab vrbe cumarũ· quę 7 oꝛʒ
amalthea. taraxandra et deiphobe bm
Virgiliũ· cuiꝰ ſepulcrum adhucin ſicelia
monſtrat᷑ · Octana helleſpontiain agro
troiano nataꝗᷓ Solonis ⁊ Cyri tẽpoꝛibꝰ
fuiſſe memoꝛat/Nona phꝛygia · Decima
tiburtina ułpotiꝰ ꝓggybtia noie Abunga
Quarũ oinʒ carmina offerũr in quibꝰ e
eo ⁊ chꝛiſto ⁊ gentibꝰ ſcripſiſſe vaticinã/
do manifeſtiſſime cõpꝛobat᷑ · Celebꝛatioꝛ
gutẽ inter cęteras erythꝛęa phibet᷑ quam
eo tempoꝛe vaticinatã nonulli ferũt · quo
roma condita ẽ· i iudeęa rex erat chag
xel ſicut alij dicũt · q ei ſucceſſit Ecechias
ſane de chꝛiſto quędã manifeſta cõ/
ſcripſit· Cuius carmina in quodaʒ gręco
codice inueniunt᷑ ita in capite habentia;
ingοασ☛ εποοο 66εοντWο αρυςοσ.˙
Tuναπ τ⅝uι0ο6σ° quod eſt latine Jeſus
chhꝛſtus filius dei ſaluato:
Sica · ce fege · dicit᷑ gladiꝰ bꝛeuis vel cul/
tellus ex vira q;ᷓ parte ſcindens et acutus
quo maxime vtuntur qui apnditalos la/
trocinia exercent. Et vt dꝛ telum ẽ in ba⸗
culo abſconditũ · Inde ſicarius·rij· qͥ ſicã
defert· vl homicida· ⁊ ꝓducit pᷣmam· Vñ
Nꝛatiꝰ ĩ libꝛo ſᷣmo· e mechul foꝛet aut
ſicarius aut alioquin· Itẽ ctj. 2i? Edu/
xiſti in de ſertũ quattuoꝛ milia viroꝝ ſica/
rioꝝ ⁊ ſcribit᷑ ꝑ vnũc.· NHap· diẽ · Sicariꝰ
Dictꝰ qꝛ ad ppetrãdũ ſcel ſit teł armatꝰ.
Sicera. rę·fe·ge · eſt oĩis potio quę extra vi/⸗
nũ inebꝛiare poteſt · Cuins licʒ nomen be/
biꝛxũ ſit · tamẽ latinũ ſonat / ꝓ eo ꝙ ex ſuco
frumenti vel pomoꝝ efficiat᷑ aut palmaꝝ
fructus in liquoꝛẽ expꝛimant · coctiſq; fru
gibus aqua pinguioꝛ · quaſi ſucus colat᷑

Iipſa coctio ſicera nũcupat᷑. Onde Lu ·

pᷣ. DNinũ ⁊ ſicerã non bibet ·

Sicima · me · dicta eſt ſichen nunc neapo/
lis dicit᷑ · T coꝛ: ci · Ondein Auroꝛa Poſt

Eſau pacẽ Jacob ſicimis manet exit ·
edificauit quã ſuo noie appellauit ſichen ·
oc hebꝛaice latine dĩ ſicima m.· Et ẽ ci/
uitas ſamarię· Ipſa ẽ nunc neapolis ciui/
tas ſamaritanoꝝ

Sycophanta · te · i · falſus calumniatoꝛ vel

viliũ reꝝ app etitoꝛ· Fert᷑ tamẽ ſycophan
ta apud gręcos dici fie comedẽſ.a ſycos
qð ẽfic ⁊ phagin qð ẽ comedẽ · Sʒ bac
rõne di ſic falſus calũniatoꝛ. Cuidã vño
apud gręcos miſſę ſuntficus · quas latẽt
quidã ſuus famulus comedit. et cepit ca/⸗
lumniari aliũ ⁊ accuſare ꝙ ipſe eas come
Diſſet· Cũc dominus pꝛęcepit aquã cali/
Daã bibi ab eo qui comederat ficus.q̃ bi/
bita · ſtati euomuit ficus · vnde poſtea ſꝑp
Dictus ẽ ſycophãta ·i·ficus comedẽs.⁊ qꝛ

falſe fuit caluniatus ſociuʒ comediſſe eas

ideo inoleuit cõſuetudo.vt falſus calum/
niatoꝛ diceret ſycophanta ·

SGSycos grece· ficus dꝛ latie.
Siclus genus ẽ ponderis · De quo Iſido/

rus etymo.iõ? Sichel quilatino ſermo/

ne ſiclus coꝛrupte appellatur bebꝛeũ no/

men eſt· habens apud eos vncię pondus

Apud latinos ant ⁊ gręcos: quarta pars

vnci· ⁊ ſtaten medietas ⁊ dꝛachmas ap/
peẽdens duas · Dñ ci in Iris diuinis legit
ſiclus vncia ẽ · Cum vo apud gẽtiles · tũc
q̃rta ꝑs vncię efttt.·

Sycomoꝛus · ni arboꝛ quedam eſt in folijs

ſimilis moꝛo · in alijs ficui vnde? ficus fa/
tua dicit᷑ · Hanc arboꝛẽ latini celſam vo/
cant ab altitudine·quia non eſt bꝛeuis ut
moꝛus Inde hoc ſycomoꝝ·ri· ⁊ hoc celſuʒ
pꝛo fructu illius· Et pꝛoducit mo · Nnde
q̃ͥdam · Cum cõcauo moꝛus moꝛiq; ſoꝛoꝛ

fycomoxꝰ. Et facit gtũs pluralis ſycomo/

roꝛum. Inuenit᷑ tamẽ ſycomoꝝ per ſynco
pam ꝓ ſycomoꝛoꝛũ ſic virũ ꝓ viro ꝝ. Oñn

2 ½paralipo. 9?² Cantaãq; copiã pbuit ar/
geti ĩ hieruſalẽ q̃ſi lapidũ · ⁊ cedroꝝ tãtã
multitudinẽ velut ſycomoꝝ ꝗᷓ gignũtur
in campeſtriidb.
Giculus ·li · rex fuit ſicelię · vñ illa tra dicta
eſt ſicelia · Sicut eadem dicta eſt ſicanaa
Hicano rege ˖ Item a ſicelia dicitur ſicu⸗
lus·lalum penuł.coꝛrepta patnü DBnde

Dꝛatiꝰ. Inuidia ſiculi nõ iuenere tyrãni ·

Sichen filius fuit Emoꝛ qui quandã vꝛbe

ontün
geetei
deiiini⸗
Purbigin
gingunn
Giniifluu
⸗ Raifit
Ctinpbenid
blCon⸗Do
hcnaciac⸗
Semnin
gaapoena⸗
Geicn
ſtapmexn/
9 Htu
Ginchlnge⸗
Gus denonn
lcgoſtelan
Pldenco⸗
ſKiorapen
Gocec
GSorgon
Clchzſcen
Gviuca
pſbummn
Ucnals Eſtg
hlent Ded
Phrdon⸗
Mdarn
NN
W
Higdi
ſunvsr
ſolent⸗
us /
w.
ſaeus cen
Pniusnis
Mtbir
Sc
Grpnor
gn
geurhe
oli
Ulliail
Kani
Joint
Kd
dn
rp
Konie
Kinone
ongyt

Don

inmrlen
upt
luiſchn.

weguglui
gehte⸗
Meuscone
Mimnitl⸗
eiasii
MieRa
sconetisl
concdlee
lisclhn

tgro ico
no Kerno/
dedn do
watwodns
Gaaba
wehnus
ſodunele
Ptgälyt

nck ib
krus
alm vo/
beuset
AA
m M.
s nongſeh
ns oo
or
N V
adton til

lntnd
Cackſen
ladaan
pni,

nne.

—

Toꝛmentũ maius ⁊c. Et h A BHicelienſis.
ſe ·; Et hic ſicelides · dę · Inde h̊ ſicelis.

Dis · i. ſicelienſis · et clinat patronymice ·
Vngde Pirgilius Sicelides muſę paulo

maioꝛa canamus
Sidonfuit filius pᷣmogenitus Chanaan
XXquo dicti ſũt ſidones · Et hinc ciuitas

eoꝛũ in phęnicia ſidon dicta eſt · Inde H

⁊ ̊ ſidon:donis patriũ · Et ſidonia.nię ꝓ
uincia adiacens: Inde ſidonius:nianiũ ·
Sidonij interpᷣtant᷑ venũdãtes: Nel lin
gua phęnicũ. piſcis dẽſidon. vñ a copia
piſciũ.ſidon hdicta ciuitas eſt dicta · Et

iterpᷣtat᷑ Nen atoꝛ vl venatrix · Oñ Geñ ·

49*² Pertingẽs vſq; ad ſidonẽ· ꝓd · do
Sidrach lingua chaldęa · interpᷣtat᷑ decoꝛ

Sidus der is · n · g · i. ſtella · vel (meus

collectio ſtellaru ĩ aliquo ſigno.⁊ dẽ ſicꝗa
ſimul ſedendo · Iñ ſidereusrea · reũ · · res
ſideris · vel ptinens ad ſidus:
Syenes · cinitas quedã egypti·
Siphon · phonis · maſ· g·i· tuba· vel potius
concha ·ſiue vas in quo mingebant · in q;
cũ vꝛina cadit facit ſibilatuʒ⁊ ideo ponit
ꝓ ſibilatu vꝛinę· ve ꝓ bombo · Vnde Ju/

uenalis ˖ Effgiẽq; deg longis ſiphonibus

implent · Del wõt hᷣ teneri in ꝓpꝛio ſenſu·
Nã hmõi vaſa ſuppendebant mulieres

ad ſimulacꝝ pudicitię faciẽtes quęq; tur

pia in tẽplo eius · Siphon etiã vas dĩᷣ
vtunt᷑ in oꝛiẽte ad extinguendũ ignẽ.
Sigalũ · li · pe · coꝛ. quędã annona vñ fit peſ
ſimus panis. ꝓ qͥ̊ quidã minꝰ intelligẽteſ
ſolent ꝓferre ſiliginẽ; ⁊ dꝛ a ſige · qð eſt ſi⸗
lẽtiũ · xel ſilere · q; videt᷑ ſilere ⁊ tacere int᷑
alias ꝓpter ſui vilitatẽ · vel põt dici a ſili⸗
go ⸗. Inde ſigalinus na · nũ · pe · p. Et ſiga⸗
liceus · cea · ceñ · Et ſigaleus· lea · leũ · ⁊ ſiga⸗
lonius. nia:niũ · En terra illa ꝗᷓ tali ãno/
na abũdat . Dicta ſigalonia.lonie.·
Sige · dꝛ ſilentiũ vel ſilere · Inde h̊ ſigeum

gel ꝓmontoꝛiũ iuxta troia· Inde ſigeus

gea · geũ · qð qñ q; tiñ valet qntũ troianꝰ.
SGigena. neę· d genus piſcis ·

Silgillů · li · neu· ge · Dimi · a ſignũ · dĩ ſignũ

anuli ·⁊ illud qð fit in cera litterarũ ſignũ
eſt ſigillũ ·
Sigmnifer · ra · rũ · pe · coꝛ · i ferens ſignũ ·
Signũ.ni ·n·gi·nota·oſtentũ · vexillũ · Si⸗
gna dicunt᷑ minoꝛa:oſtenta vo maioꝛa:
Atẽ ᷣm Pap ſigna dicũt᷑ argumenta ra
tionis indicia· notę. cõiecturę · veſtigia · te
ſtimonia · Itẽ qdãa ſtellę dicunt᷑ſigna · qꝛ
gas nantę obſeruant in gubernãdis remi/

Gs tẽ ſignũ ponitur qñq; p cuſtodia.
ñ Ecq

ñ Ecd. 42² Bup muliere nequaʒ bo/
nũ eſt ſignũ · i· ſigta cuſtodia. Z

Syllepſis.eſt diſſimiliũ clanſularũ p vnũ

ꝓbũ cõglutinata cõceptio:⁊ dĩ a ſyn qd
eſt con· ⁊ lepſisqð eſt ſumptio vel captio

BGilentiũ · tij · n· g ut dicũt · nihil eſt. ſed vbi

vox nulla eſt dz eſſe ſilentiũ · Similit tene
bꝛe nihil ſũt.ſed vbilux non eſt tenebꝛę eẽ
Dicuntur.

Silentiarius.rij·qͥ in palatio vel alibi ſilẽ/
tiñ indicit. ⁊ eſt nomẽ dignitatis.
Gilentiarij · idẽ ſũt qð cõſiliarij vel ſecreta

rij pᷣncipis qui ſilere debet ⁊ occnltare pn⸗
cipis cõſilia · ut · ff· de mino · · verũ · glo · iij

l.illud· C. de coll.
Silex ·licis · incerti generis · dꝛ duriſſimus
lapis q ictu ferri ignẽ emittit · qͥ ⁊ focariuſ

dr · Et coꝛ · ſ · Vnde Hirgilius ĩ. 7? enei ·
Stabat acuta lilex pꝛeciſis vndiq; ſaxis:
Item coꝛ pe · gti · Inde ſilicinꝰ. na · nũ · pe ·
ꝓd.i:petroſus Et ſiliceus · cea · ceũ · i· res ſi⸗
licis · xel de ſilice exiſtens. OD—

Silicernus.ni:quod ⁊ hic ſilicerniꝰ.nij · di

i:moꝛibũdus.i:ſimilis moꝛtuo · q̃ſiſilices

cernẽs · i · ſepulcrũ · Del dẽ ſilicernꝰ. ſenex

vetus incuruus ꝓpter ſenectutẽ· vicinus

moꝛti · ⁊ Dꝛ a ſilex ⁊ cerno· eo ꝙ cõſideret ⁊
cernat terrã ⁊ ſilices · vel quia ꝓp ter curui/

tatem cernat terrã ⁊ ſilices · Itẽ ſilicernus

Pnit᷑ qñq; ꝓ firmo ⁊ Duro vt ſilex · vt in
Phyſiologo· Venuo ſi ꝑeccas ſilicernus
Biligo . ginis · · g. eſt qdᷣdã genus (extas·

tritici; 1 dẽ a ſeligo · gis eo ꝙ ſit ſelectũ ab
glio· Nã in pane eius ſpecies eſt ſᷣcipua·
Vñ qnq; tenuiſſimus ⁊ puriſſimns flos
farinę oꝛ ſiligo. vnde fit nobiliſſimus pa

nis ˖ Et ꝓducitli · Hnde Juuenalis· Sed
tener ⁊ niueus molliqʒ ſiligine factus Iñ

ſiligineus · nea · neũ · ad ſiliginẽ ꝑtinẽs · vel
e ſiligine factus · N.

SGiliqua · ſicut dicit Hug· genus eſt legn/

minis qð poꝛci in africa comedũt· Itẽ ſi⸗

liqua dꝛ folliculus cuiuſſibet leguminis ⁊

purgamenti eius. Et coꝛ . li. On Virgiliꝰ

in pᷣ geoꝛ· Oñ pꝛiꝰ lętũ ſiliq̃ quaſſante le/⸗
gumen . Eut tennis fetꝰ vicig triſtiſq; lu/

pini · Suſtuler ⁊c· Itẽ ſiliq̃ dꝛ q̃dã arboꝛ

Vñ dicit Iidoꝛꝰ etymo.i7? Silicõ quã
latini coꝛrupteſiliquã vocant · ideo a grę/

cis tale nomẽ accepit eo ꝙ ligni eius fru/
ctus ſit dulq X*nül,Psn quippe dicũt lignuʒ
licon dulce · Inde hęcſiliqua d fructus

eius qui colligit᷑ aid opus poꝛcoꝝ· Et ſiliqᷓ

eſt viceſimaquarta pars ſolidi.vel quar/
ta pars aſſis· In hiſtoꝛia ſuꝑ Lucam.is?
dr ſic · Siliquas cibũ poꝛcoꝝ dixit · Et eſt
ſm qͥſdã ſiliq̃ fructus arboꝛis ſonũ faciẽtj
Dũñ comedit᷑ eſt aũt genus leguminis ſo
noꝛis folliculis vacuis:qð magis ven/
trem onerat qᷓ; reficiat·

Syllaba · he·k· gi · compᷣbenſio litteraꝝ· et

Di a ſyllabin grece · qð dꝛ compᷣbendere:
Inge ſyllabicus · ca · c · Itẽ ſy llaba cõpo⸗
nit᷑ cu monoſ:⁊ d monoſyllabꝰ. ba · bũ · i
vnius ſyllabe · Item cum dis. bis · tris · et

Dicit᷑ diſſyllabꝰ. ba · bũ·⁊ biſſyllabus · ba

bũ · i· Duarũ ſyllabarũ · Triſſyllabus·ba⸗
bũ · i· triũ ſyllabagrũ · ⁊ ſcenbũt᷑ ꝑ geminũ · s·
Itẽ a ſyllaba cõpõit᷑ tetraſyllabꝰ.ba· bũ

liq̃ttuoꝛ ſyllabarũ. Pẽtaſyllabus · ba · bũ

i· qnq; ſyllabaꝝ · Herxaſyllabꝰ . ba · bů · i⸗
ſex ſyllabarũ · HNeptaſyllab. ba · bů · i. ſe⸗
ptem ſylla barũ· DVecaſyllabus · ba · bů · i·
Tecẽ ſyllabaꝝ Polyſyllabꝰ. ba · b · i · plu
rium ſyllabaꝝ. Et inde monoſyllabicus.
ca· ci·⁊c · Et hinc monoſyllabice· aduer.2
ſic de alijs hdictiss
Sylloguimus.mi ·dꝛ q ſyn· qdð eſt con⁊lo
gos · ſermo qſi collectio ⁊ coiũctio ſermo/

nũ · Iñ ſyllogiſticca · ci · Eſt ãt ſyllogiſmꝰ

oꝛatio · in q̃ quibuſdã poſitis · neceſſe ẽ ali/
ud accidere ꝑ ea ꝗ̊ polita ſunt ut Oẽ aĩal

eſt ſubſtatia oĩs hõ eſt aial · ꝙᷓ ois homo ẽ

ſub ſtãtia· Hoc totũ eſt oꝛo ꝗdam·ĩ qua
qbuſdaã poſitis:i:ſmiſſis Duabꝰppoſitio
nibus. neceſſe eſt ꝑ ea aliud ſeqͥ :i:conclu/
ſionẽ · Dis g ſyllogiſmꝰ cõſtat ex tribꝰter/
minis.⁊ Duabꝰ ꝓpoſitionibꝰ.q̃rum pma
vocat᷑ maioꝛ ſcda vo minoꝛ
Siloa vel ſiloe. fons eſt ad radicẽ montis
ſion .q nõ iugibus aquisſed in certis ho/
ris ebullit· ⁊ ꝑ terrã concauã:⁊ antra ſaxi
Duriſſimi cũ magno venit ſonitu.
Silua · uc.eſt ſpiſiũ nemus ⁊ bꝛeue.⁊ dꝛ a
ſilen qð eſt vaſtitas vel ſilentiũ · qꝛ ſilua ẽ
vbiloca vaſia ſunt ⁊ deſerta ⁊ ſilentio ple
na Silua etiã interdũ dicũt ⁊ fructuoſę
gArboꝛes · infructnoſę · Iñ ſiluoſus · ſa · ſu·
ſiluis plenꝰ. Silua pot ctiaʒ dici axylon.
qð eſt lignũ · qᷓi xylua· eo ꝙ ibi ligna cedã
tur .· ⁊ ſic bᷣm aliqs ſcribit᷑ ꝑ· y.gręcũ ·
Silua cedua·eſt ꝗᷓ ad ̊ vt cedat᷑ deputa/
ta ẽ · Dꝛ ꝗpta cedi:qꝛ facile ſuccreſcit
Bilua paſcua · dꝛ quę paſcuis pecuduʒ eſt
aſſignatn:· (ſumunt
Bilna palaris ·eſt ex q̃ pali ad podimenta

Silueltris · cot· 1 B ſire · i· res ſilueſtris vel

ad ſiluam ptinens
Syluius· uij · filius fnit Enee · 1 dꝛ a ſylna
q; nat fuit ĩ ſy luius·
Silurus ri · paruus ⁊ minnutus piſcis · Dñ
Junenalis · Fracta de merce ſiluros:
Giluula · le· dimi.i:parua ſuna

Sima · interpᷣtat᷑ curuũ Vnde h̊ figura.æ

vocatur apud grcos ſima .q̃ſi ſimũ:⁊ re/

ſſentat apnd nos h̊ elementũ.s. Iñ ſimꝰ
ma · mů · ii curuus · Et ꝓpꝛie ſimꝰ ẽ q naſum
habet recuruũ ſurſñ · Iñ h̊ ſimia · mię.qd/

Dã aĩal: qꝛ naſũ hʒ recuruũ · Inde ſimiꝰ.

mia · miũ · i · ad ſimiã ꝑtinẽs · vel ſilis ſimię·

Symmach. chi · pe · coꝛ. i.· (cõpugnãs.⁊ dĩ

aſyn · qð eſt con · ⁊ machia· qð eſt pugna

In h̊ ſymmachia · chie.i · cõpugnatio·

Symboluü ·li ·ẽ collectio ſermonum · utĩ cõöo/

ſilio · xel pecuniarũ · Dñ Pꝛou.23 DPa/
tes ſy mbola ↄſumẽt⁊ dẽ a ſyn qð ẽ con.
⁊ bolus moꝛſellus:qꝛ qͥlibet ponit ibi moꝛ/
ſellũ ſuũ · · pticulã · Pap · vo · dicit · Sym
lola ꝓpꝛie dicũt᷑ qn a diᷣſis pᷣciũ confcit
in vnũ· ut ⁊ ↄuiuiũ inde paret.Hic nota
ꝙ ᷣm theologos nomẽ ſymboli ſilitudinẽ
⁊ collectionẽ impoꝛtat· Vnde a quattuoꝛ
collectionibꝰ nomẽ ſymboli imponit᷑.pᷣ ꝗa
collectione multoꝝ hoĩuʒ in vnaʒ fidem
2 a collectione hdicãtiũ fidẽ · qꝛ oẽs apli
collecti hãc regulã fidei ediderunt.ita ꝙ
vnuſquiſq; qð ſuũ erat appoſuit · Dñ xt
tactũ eſt · ſymbolũ dꝛ a ſyn·⁊ bolus·qꝛ qli⸗

bet poſuit ibi bolũ ſuñi: pticulam · ʒꝰ qꝛ ex

Diuerſis locis ſacrę ſcripturę colligunt᷑ ea
quę credenda ſũt ut in ꝓmptu habeant᷑
4 qꝛoĩa beneficia nobis dininitꝰ colla/
ta ibi colliguntur. Scias etiam ꝙ q̃ttuoꝛ
ſunt ſymbola·ſcilicet aploꝝquod ſecreto
Dicitur in matutinis:in pᷣma ⁊ in cõpleto⸗/
rio · ſcilicet· Credo in den patrem ⁊c · Iteʒ
Nicenũ qð dicit᷑ dñid diebus alta voce
poſt euãgeliũ · q icipit· Credo ĩ vnũ deũ
Iteʒ Athanalſij.qð dẽ in pma in dñicis
Diebus alta voce ˖ qd incipit· Quicun q;
vult ſaluꝰ eẽ · Quartũ ſymbolũ ẽ iur·l. b/⸗
mus titulꝰ de ſũ · tri ·⁊ fi: catho· nt ait IJſid·
vij. li · etymol · c· vij . in quo id qð de fide
catholica ⁊ ſũma trinitate in pdictis ſym/⸗
bolis cõtinet cõfirmat᷑ ⁊ repeti ·
Simia · mię· vide · S. in ſima⸗
SHimila · le· eſt flos farinę tenuiſſima· quę⸗
ſimilago ðꝛ.⁊ pollen. vel pollis · T coꝛ·mi:
Bnge in Auroꝛa· Sed ſimilaʒ ſpargat
oleo ſartagine frixam. .
Similago ginis · .· gidẽ eſt qð ſimila · vel

mmagoebt

jemlumat
viͤrrok
Ginliudina
ens Nle
Gymmnne⸗
tukraalinr
guncenter
zaedrupt
Oynmnſtoſt
Püinvent
ſymmmiſtac⸗
ſa ſod⸗
Ziſpnmnltn
Sino onis,
hägen⸗
Wordug
Vmngais⸗
G
mads
Nipog
Binon
Tintpp⸗
adl
Olſtncho
Oinona
digequin
Gdtocunn
Mauipee
teolegnu
Tpynsni
ig Gi
nonco⸗
ctergz e⸗
erore
Mnicli
Bnmuf
tcniie
Ahin
1ding

teſtane

lhherege

hadiſn

d
ſ.
utͤine
dliminn,
ng ſiſ⸗
ibienſn
mi Shefre,
nönlſlsſni⸗
cchnigen
dechn
nmmi
RtrinPi⸗
umncdewr.
rptbinen
DndSn
isaichfl
pone hene
miliſlanii
nueagumne
tinwut
mnn fen⸗
degoisal
umt
D
NWosd
Woln
n lne

onptn baruo a

oin l,
goning
ngu in
nnciglio⸗
mmi c
drsN.
NRewadi
3bnenn dn
Gtchuand
vichdeſte

olsdN

ln dhG

Sitten/

ſinilago dĩ genus frugiſ./ pducitla. JIñ

ſimilagineus neaneũ· de ſimilagine exi /
ſtens· vel ad ſimilagineʒ ptinens. DHnde

Ecq.ʒ9? Panis ſimilagineus

Similis · cõ · t· ⁊ B lei:ęqualis:talis qualis

ille · qᷓſi ſimul ille · Et nota qñ vicitur ſimi/

lis illi refertur ad vultũ.ſ ſilis illiꝰ referę
ad moꝛes · Dñ ꝓpbeta · Quis ſimilis tui ĩ

Dijs dne · 2ͦ22?
Similitudo eſt cum ſᷣm aliquã ſxeciẽ viſaʒ
imago expmit · vlpingit · vel foꝛmat · Fi/

gura vo eſt cũ impꝛęſſione foꝛmę alicuiuſ

imago expᷣmit᷑ veluti ſi cera exanulo effi⸗/
giem ſumat Ita dicit Papᷣ · Ol ſimilitu

do ẽ reꝝ differẽtiũ cõpatio · ſm Boetiũ ·
Similitudinariꝰ. ria · riũ· p ſimilitudinẽ lo

quens · vel ad ſimilitudinẽ ꝑtinss.
Symma.mę ꝑ duo:m.i:camera:· Vndeĩ

vita heati ilueſtri · C arquinio in ſynma
pꝛandente · vltio diuina manitfeſta ẽ· vbi

qͥdaʒ coꝛrupte legũt ſima

Symmiſla ig camerara via ſymma.
Pñ inuenit᷑ · Dauid ſymmiſta Dni · Pel

ſymmiſta cõponit᷑ a ſyn · qð eſt con· ⁊ my/
ſta · ſte · qð ẽ ſecretariꝰ. vel myſterij actoꝛ.
Inñ ſymmiſta · i· ↄſecretariꝰ ·myſterij ↄſciꝰ
Simo.monisfuit ꝓpꝛium nonen cuiuſdã
ruſtici a Cerentio introducti: ⁊ interpꝛe/
tat᷑ compugnanſ.⁊ ꝓd · o:in obliquis· ad
Dꝛam noĩs apli:qð coꝛripit᷑ in obliquis:
Itẽ Simo vel Simon dictus eſt qdam

magus . quaſi cõpugnãs: quia cum aplis

dei pugnabat ·˖
Simon monis. pe. coꝛ· nomẽ ẽ Petri apli ·

⁊interpᷣtat᷑ audiẽs· vel obediẽs Et eadeʒ

cauſa alius apłs dictꝰ eſt Simon.ſed ad

Diſtinctionẽ SGimonis · Petri · Dictus eſt
Simon cananeꝰð vico galilee cana· vbi
Oñs aquã mutauit in vinũ. Ipſe em eſi

in alio euangeliſta dictus eſt gelotes Ca
na quippe gelus interpꝛetatur· Inde gelo⸗
tes. gmuiatoꝛ Interptatur etiã Simon
ponens triſticiã: Pꝛedicta bene cõuenint
vtriq;: Simoni petro/videlicʒ:⁊ Simo/
ni cananeo fratri Judę ⁊ Jacobiminor:
qꝛ vterq; eoꝝ habuit obedientiam pᷣce/
pton per execntionẽ · triſticiaʒ afflictoꝝ ꝑ
paſſionẽ gelũ aĩiaꝝ ꝑ cõſtãtẽ feruoꝛem:
Simonia eſt ſtudioſa cupiditas vel volũ/
tas emẽdi vel vendendi aliqd ſpirituale
Vl ſpirituali annexũ qð ſpũale cenſetur ·
7 a Gimone mago qͥ fuit mꝰ ĩ nouo
teſtamẽto huius ſceleris inẽtoꝛ · qͥ voluit
emere gratiaʒ ſpñſſancti a ſancto Petro

SGSicut ⁊ Giegi in veteri teſtamẽto voluit

vendẽ gram ſanitatisſ.ſanitatem gratis
dataʒ Naaman ſyro· Oñ ꝓpꝛic ve'ditoꝛ
ſpñũaliũ dꝛ giegita a Gieci Emptoꝛ vo ſi⸗
moniacus a Simone . vſu tñ vterqʒ dꝛ li /
moniacus · Cõmittit᷑ aũt ſimonia tribus
modis.ſ pmunus a manu· ab obſequio.
a lingua Pꝛimũ eſt pecunia · Scðʒ ſeru ·
tus indebita impꝑẽſa:Tertiũ ẽ fauoꝛ:
Simoniacus · ca · cũ · qͥ facit ſimoniã · ⁊ dꝛ a
ſimonia · Et ſimonicus ca.cũ.in eodeʒ ſen
ſu · qdð mag deriuat᷑ a gGimo:monis· Itẽ
a Simone dicti ſũt qͥdã hęretici ſimonici
Hi dicũt creaturã a deo nõ eẽſed a vir/
tute qᷓdam ſuperna creaatam
Simonides · dis · xe· coꝛ· poeta qͥdã fuit ly/
ricus: vñ ſimonida metra· Dauid etiã di
ctus ẽ ſimonides DPñ dic Hieronymꝰin
epla ad Paulinũ.7? Dauid ſimonides
noſter · qꝛ ſcʒ yrice ſcripſit apud hebꝛęos
ſicut ſimonides apud grecos ·
Symphonia· nię. i:cõſonãtia vel cõcoꝛdia
ſonoꝝ · vel vocu · Dz a ſyn · qð eſt con · ⁊
phonos · qd eſt ſonꝰ. Iteʒ ſymphonia dẽ
qðdaʒ inſtr̃m ꝓpt᷑ conſonantiã vocũ · Iñ
ſymphoniacus · ca cũ · Et hic ⁊ B ſympho
niſta · ſte · canẽs cũ ſymphonia · Bel vt di
ct Pap · Symphonia vulgo appellat li⸗
Inũ cõcanũ ex vtraqʒ parte pelle extenſa
quã virgulis hincinde muſici feriũt · fitqʒ
in ea grauis ⁊ acuti ex cõcoꝛdãtia ſuauiſ/

ſimus cantus ˖ Itẽ ſupillud Qud.is?ꝰ RNu /

Diuit ſymphoniã ⁊ choꝝ · diẽ glo · ⸗ym⸗
phonia· eſt Ddiuerſarũ ętatum ⁊ vᷣtutũ: ve/⸗
lut variarũ choꝛdaꝝ indiſcreta cõcoꝛdia·
Symphoniges · dis · pe· coꝛ · dictꝰ eſt Va⸗
uida muſico inſtrumẽto · qð eſt ſympho/
nia Dñ dicẽ Hieronymꝰ ĩ epla ad Sau/
linum. 7? Dauid ſymphonides nr̃ · Hic
etiã dictus eſt ſimonides·utS patuit·
Simplex ·plicis · oĩs ge · Dꝛ a ſine ⁊ plica:q̃i
ſine plica vłpartium varietate.⁊ coꝛ: pli.
In ſimplicitas. tatis · Item ſimplex aliqñ
ſumit᷑ in bona parte i· ſine plica malicię ſi/
ne Duplicitate purus · Dnde de Job di
citur· Erat vir ſimplex ⁊ rectus· Simplex
in effectu. Rectus in intellectu· Xliquan/
do in mala parte pꝛo idiota vel fatuo· Et

Differt ſimplex a ſimplo · quia ſimplex eſt

quod caret parte· Sed ſimplum ẽ quod

habet oẽs partes eiuſdẽ generis ⁊ eiuſdẽ
ſpeciei naturę ut elementũ ignis ſimplũ
elt·quia quęlibet pars eius ignis eſt · Et
gquicqͥd conſtat ex partibus eiuſdẽ genen

cũ toto ſimplũ dicitur · Item ſimplum qſi
tantũdeminõ Duplum vel triplũ c· vt
cũ ðꝛ oc eſt duplum illius vel triplũ · et
Eᷣ eſt ſinplun. =

Symplſalma. matis.· neu . ge⸗ vel hec ſym/

pſalma·męi:conſonantia pſalmi: vel vo
cis copulatio in cantando/a di a ſyn · qd

eſt con. 1 pſalmus.

Simulacrũ · cri ·pe · coꝛ · i imago⸗efligies. et

dĩa ſimulo · las. q̃ſi ſimulãs aliud q;ᷓ ſit ·
Simultas · tatis · fg · ge · i· Diſcoꝛdia · lisiimi/

clitię cõtẽtio· dolus· ꝓpꝛie latens odium
Vnde ZLeo Papa · Ceſſent odia · defici/
ant ſimultates.oia chꝛiſti mẽbꝛa ↄueniãt
Simultum · ti· qͥdaʒ ꝓmis ĩ coꝛnibꝰ arietũ
qͥ facit eos coꝛnupetare⸗e-½
Syn gręece · latine dz con. vlſimul ſigt · Itẽ
ſin cõiuctio cauſalis vł confirmatiua Itẽ
ſin quidã locus eſt ĩ deſerto·:qui⁊ ſina dꝛ
Et interpᷣtat᷑ ſina mandatũ·quia legẽ ibi
ſuſceperunt filij iſrael.
Synagoga interptat᷑ congregatio⸗⁊ ẽ p⸗/
pꝛie iudeoꝝ.⁊ daa ſyn:quod eſt con:⁊ go
ge · qd eſt ↄgregatio· Sed noſtra eccleſia
1· cõgregatio·: couocatio interpᷣtatur.
Synallęoba· eſt abiectio vocalis in ſcan ⸗/
ſione metri ð fine dictionis · cũ ſequẽs di
ctio incipit a vocali: vtapud Junenaleʒ
Semper ego auditoꝛ ti nũq; ve reponã
Den abijcit᷑ de ego · ⁊ B ꝓpter elegãtiam
vt tollat᷑ hiatus:⁊ ſic indncit oꝛnatũ · Itẽ

ſynallepha aliqñ in ꝓſa obſuatur· utſũ⸗

operemagnopere—
Sinapis · pis herba quędã ·⁊ dꝛ a ſimil et
napus . eo ꝙ folijs ſit napo ſimilis. Inde
ſinapi · indeclinabile ꝓ ſemine illiuſ hberbę
⁊confectiõe illius herbę · quę fit ex illo· Et
inde ſinapicꝰ· ca· cũ/pe· coꝛ· ꝓd/na.ſina/
pis· Dñ qdaʒ: Sinapis cerebꝛum ſ pur/
gat pect* ſopus.
Synaxis gręce ſolẽnitas · latine cõuentus

Dr a ſyn · qd eſt con · ⁊ axis· qdð eſt pſalmꝰ

qſſi pſalmoꝝ ↄcurſus· Jò”ÿUM
Syncategoꝛema ·matil· i: conſignificatiuũ
ꝓd-pe · nti · coꝛ · pe · gti · Vnde pꝑteſoꝛo/
nis alięg a noĩe ⁊ verbo dicunt ſyncatego/
remata.i:conſigtiua · m dialecticos·
Hincerus · ra· ru ·⁊ hic ⁊ hęc ſinceris · ⁊ Bre ·

in eodẽ ſenſu.i:ſine cęraſine mollicie · ſine

flexibilitate . ſ.· purus ↄſtãs· firmus· mun/
Dus . ſine vitijs · Et ꝓducit penuł · Vnde
Pꝛatius in fine ſecũdę epłę · Sincerũ niſi
vas qðcũ q; infũdis aceſcit · Itẽ Wirgiliꝰ
in moꝛeto · Subſedit ſincere foꝛzamibuſq;

liquat᷑ Emũdata ceres. Iñ ſinceritas tatf

i. puritas ·ſine fermẽto malicię ⁊ nequicię
Sinciput · pitis · anterioꝛ pars capitis VPn
Sinciput anterioꝛ ꝑs capitis dĩ eſſe.·

Syncopa·eſt ablatio de media dictiõe lr/
aut ſyllabe Zria epentheſiut Rudacter pꝓ

qudacit᷑:⁊ cõmoꝛit ꝓ cõmonerit/

Synchꝛylis · ẽ hypbaton exoĩ pte ↄfuſus

ut Cris notus arreptas ĩ ſaxa latetia toꝛ/

quet·Saxa vocant itali medijſq; ĩ flucti /

bus aras · Eſt enim oꝛdo · Cris ſcʒ naues
arreptas notus.i · Nentus in ſaxa toꝛquet
quę ſaxa in medijs fluctibus latẽtia · itali
vocant aras m Donatum.

SDirynchꝛonon · i⸗ vnius tempis · dꝛ a ſyn .
q53 eſt con ˖ vel ſimul · chꝛonon · qd ẽ ts
Pniu⸗ tpis · vel ſimul in eodem tẽpoꝛe
Bnge Hieronymus in ꝓplogo Oſeę· Et
Dlſeę ſynchꝛonon Jſaię. i. cõtempoꝛaneꝰ
q⁊ eildẽ tpibus ꝓpbetanuerũt ·
Syndereſis dꝛ ſupioꝛ ꝑs rationis
HSDyyndiaſmos.ẽ eadẽ ſigura cũ antitbeta -

Syndicus·ẽ ꝓcuratoꝛ vniũſitatis vel col/
legij certo ſalario ad iudicia cõſtitutus
ſcilicet ꝗͥ cauſam vniuerſitatis agit vł de/
fendit · ⁊ d q̃i ſinguloꝝ cauſa dicẽs· Eſt

enĩ ſyndicus gręce defenſoꝛ latine· Nam

officium eius eſt agere vl defendere noĩie
vVvniũſitatis cauſas pſentes vel emergẽteſ
vt · ff· q quiſq; iur.in rub·⁊ in glo ·
Syndõ · doniiſ·f.g· dꝛ lineñ amictoꝛiũ mu/
lierũ quo pumeniopiir 2 qñ q; ſimplicit
Dẽ ꝓ lineo panno· Oñ Matth. 27Et
accepto coꝛꝑe Joſeph·ĩuoluit illud ĩ ſyn
Tone mũda ⁊ coꝛ·pe · gti · Oñ in Ruroꝛa.

Qua xveſtitus erat ſyndone nudus abit ·

Sinedꝛa · eſt idem qdð ↄceſſus ut hatetur

in hiſtoꝛijs.

Syntbeſis iᷣm doctnale fit duplicit. Dno

modo eſt accidentis mutatio hcipue nu/

meri ĩ numerũ · ut Onica facta fuit mulier
ꝗ ſũt modo multę· Sed iſte modus nõẽ
multũ in vſu · ¶lio modo eſt mutatio de
ſecũda ꝑſona ad tertiam: vt Nobis pce
deus noſtros lauet ille reatus Oñ · Pꝛ ⁊
bine ſpecies h ſyntheſis eſſe ·

Syngraphus · phi · d cõſcriptio · · duoꝝ
inſimul ſcriptio · vide · S in chirograph⸗
Singultus · tus · tui · eſt ꝓtractio anhelituſ
ciũ difficultate· Olł ſᷣm medicos ſingult
eſt ſonus violentę cõmotionis oꝛis ſto/
machi ex fumoſa eius diſpoſitione pꝛoue/
niens · Inde ſingultoſus/ſa · ſum · i· ſingul

tibus plenus. Et lingultim aduerbium⸗

oliehuun
ſitin
ftuntfhan⸗
dmtoci
Agtalni⸗
miigeigit
nFingt

Ginſſrannt

git diſt
tit
ſeniighart
d Ercöpa
fegllntdeh
ſerdiſpi
Co Nlqſni
Glugto⸗
ſabcoceioge
Gynectoche⸗
lplvsmin
gteoſengt⸗
Enndymen
ir Main
Gradorop
edpar
W
WMig
ggos
„odict
göpts
ciiig
linosi
Hbenn
m
Gnobls:
Ranue
op
Sonſ
Gonm
ieße
Cockeſtno
dco
Mantez.
Enina d
Gltcn
Pfumme
chpnt⸗
anzen
ſiopocbn
Paypoce⸗
ſroyn
onſgn

=.,

nni
eni
nkui

chled
RR
ich

HH

ammnchiß⸗
Mnwtmti
Srece
ggannwenne
.
oerois
Gendännt
mmiüitts
iuticucöſtn
utsager
u ias⸗Ei
ehti Qun
Nſenderenoie
SWenergd
bango⸗
fümiac
i icnczinge
Wrb.
binolutiladi,
zi Diu n
Vlnr uu
as ien

uplor yo
Nogohunc;
ſurnanung
lienochsni
ochnutano
nhuhl
eziYi
itioe D
iwgſunt
ctoonbel⸗
is ſir
ionis oß⸗
vſnond
ſaſomdl,
mmu“

.

Ne⸗
lor

rũ pulſus.ploꝛatio· gemitꝰ. triſticia· plan

ctus· Et ſubdit · Singultus ex ſtomacho
fit · aut ex frigoꝛe · aut ex frigido bibendo·
aut ex multo cibo· vel potu · aut ex paruo

Gingulus la · lů. i · vnus vel vnicus · Sʒ in

plurali accipit᷑ diſtributiue · Vñ ſinguli

comedũt · i.ſeꝑatim qlibet ꝑ ſe · vnꝰ⁊ vnꝰ
Pſe. Itẽ a ſingulus: dꝛ h̊ ⁊ B ſingular⁊ B

re · In ſin gularit · Et Hſingularitas · tatis

Siniſtra · ſire · dꝛ a ſino · nis · qꝛ rẽ fieri ſinat
M aüt di ſiniſtra · qſi ſine dextra·etymo·
eſt · Inde ſiniſter · ſtra · ſtrũ · iniſter ſtera

ſtern. .a parte illa. vxel malus.cõtrarꝰno
ciuꝰ. Et cõpat · ſiniſterioꝛ · ſiniſtimus. q

regularit᷑ deberet eẽ ſiniſterrimꝰ. Itẽ a ſi

niſter dẽ ſiniſteriꝰ.ria · riũ ·i · ꝑ ſiniſtrã du/

ctus . vlqͥ ſiniſtra vtit ꝓ dextera: vlecon /
Syniugus · ga · g . · eiuſdẽ iugi · vel (uerſo
ſub eodẽ iugo poſitus · vide. S· in cdiugus
Synecdoche · ẽ ſigtio pleni ĩtellectꝰ capax

