miſter aſinoꝝ · Dñ Oꝛeęciſmꝰ. Eſt aſino

paſtoꝛ agaſo boumq; bubulcus:

Agates · m · t · D lapis pcioſus ·
Agaticia · f. p · eſt herba quedam ·

gea . p · dz locus vel via in naui ꝑ quã
citatoꝛ ad remiges accedit · Vñ Ennius
Multa foꝛo ponẽs ageaq; longa replet
Itẽ agea ageoꝛũ ·pluralit· dicũt᷑ victimę
queę ꝓ rebus agendis offere bant ·

——

.4-4- 215—

⸗

4

1

Aggens m · s. i

Agelaſter dꝛ aliqͥs qͥ nun q; ridet·
Agellariꝰ.m · .·i·ruſticꝰ ab ager dictus·
Agenei · oꝝ · plis nũeri dicũt᷑ vi᷑ſię ꝗᷓ ꝓ re/
bus agẽdis offerebant᷑
Agenaria · · p.dꝛ dea agẽdi cuiꝰfeſta age

nanria dicũt ĩ płi:ĩ ſingulari agenariũ ·

Agenatoꝛ dꝛ qͥ rẽ ſuã celerit᷑ a git ·
Agẽda di liber baptiſmaj vł bñdictiõis
Agenus .a· i · feſtinus vt lepus ·
Ager dã campus vel ſpaciũ terre ꝗᷓ colit᷑
arat᷑ · Et Diuidit᷑ ager a Nirgilio qdrifa/
rie · Eſt en ager ſational. q ẽ aptꝰſemibꝰ
7 cõſitiuus q eſt aptꝰ vitibꝰ⁊ arboꝛibꝰ.

ager paſcuus:qͥ eſt aptus paſcuis.⁊ eſt

ager floꝛidus vel floꝛẽs · qͥ ẽ aptꝰfloꝛibus
ꝓducẽdis· Oñ· Eſt bene tutus ager quẽ
circũſepit ager: Iñ agerculus ⁊ agellus· i

paruus ager ;

Agger ẽ cumulus terre ſurſuʒ eleuate· etiã
dr cuiuſlibet rei coaceruatio · Iñ aggero/
ſus · añ · i cumuloſus ·

Aggeſtus .· us · ui · i · cumulꝰ vlcoadunatio.
Vnge · Agger aggeſtus eſt cõgeries vel

aceruus · Monticulus cumulus aggero
parturit hec ·
interp̃tat feſtiuus T letus·
Ageromines · i· Dilectus ·
Agilis · .· t· Dĩ facilis ad agendũ.⁊ cõpat᷑
agilis· oꝛ·limuſ. Inde agilitas·.i·facilitas
agendi ·

ARgia · . p · D fragilitas ꝑ quã gignit᷑ inni/
Agina dꝛ foꝛamen in q ſe trutina (dia ·

vtit · xel dẽ feſtinãtia ·

Alginatoꝛ · m · t· i· actoꝛ vel mercatoꝛ qui reʒ

ſuã agiliter agit ·
Agiama dicũt᷑ ꝗdã loca ĩ manibꝰ ꝗ̃ ꝑ ar/⸗

tationẽ remoꝝ veniũt · vł Dicũt᷑ foꝛamia:

ꝑ ꝗ̊ hoꝛtatoꝛ remos accedit ·
Agiographia .i · ſcã ſcpᷣtura · ab agios qð
ſancta · 1 graphia qð ẽ ſcpᷣtura.
Agiographus · m ·s·i· ſancta ſcribẽs·
Agios grece · i· ſanctuſ latine ⁊ dꝛ ab a qð

Eſine · 1 ge qð ẽ terra ·
A gitatoꝛ dꝛ vectoꝛ qͥ cuxrũ agitat ·

Aginoſ arece ẽ vicus latine ·
Agmẽ dꝛ tur ba vl exercitꝰĩ aliqᷣ itinere · et
vm Aabanũ dẽ ab ago ⸗. is · qꝛ vbi agmẽ
Eibi frequẽſ actio exercet᷑ · Pl ſᷣm Iſidoꝝ
d ab agẽdo ⁊ eũdo · ſᷣm qð ĩlõgitudine
Directũ ẽ ſic exit a poꝛtᷣ alias abuſiue ·
Agnati dicunt᷑ cognati de patre · eo ꝙac/⸗
cedunt ꝓ natis dũ deſunt filij · vᷣ dicunt᷑
amici deſcendẽtes a pꝛe· ſ̊ cognati dicũt᷑
amici deſcẽdentes a matre · Vñ · Attinet

ggnatus ſexus a pte virilis. DKW
Agnellus· m.· s· i.paruus agnus·

Agnes ꝓpꝛiũ nenẽ virginis· ⁊ eclinatur

agnes agnetis vel agna · ne· vl grece bec
agne · huius agnes interpᷣtat᷑ caſta vel
mater vel martyr.
Agniculus · m .· s· i· qagnellus ·
Angnigloſſa herba ꝗdã ꝗᷓ dĩ agniligua.
Agnomen n. t.ẽ nomè qð alicui iĩponit᷑ ab
euẽtu · vt Scipio dictus ẽ africanus qa
africã ſubiugauit:⁊ Pilatus dꝛ pontius
ab inſula que dꝛ pontus ððM
Agnoĩiatio·ft·eſt qͥ dam coloꝛ rhetoꝛicus
vl dẽ qñq; fedus coniugale.
Agnus . m · s· eſt alal ab agnoſcẽdo dictũ:
da noſcit matrẽ perditaʒ in voce· Nnde
Agnus ab agnoſco cognoſcitq; parentẽ

BGalatu·materq; noſcit᷑ hincĩ eodẽ·

Agolus · m · s·ẽ baculꝰpaſtoꝛałab agẽdo
pecoꝛa dictus · H*
Agon . onis dꝛ pugna moꝛq. Dñ canitur
In agõe triũphali Et dẽ certamẽ vl pu/
gna ab ago is · vlaba qdð ẽ ſine ·?¶ gonoſ
angulꝰ. q̃ſi ſine angulo:qꝛ antiqtꝰagões
ĩ locis rotũdis fiebant· Oñ.2? Macha.

4² Quiquẽnalis agon dicebat᷑ certamẽ

quod fiebat ð quĩquẽnio ad quiquẽniũ
quattuoꝛ medijs ãnis vacãtibꝰ. Locꝰ ãt
iſtius certamis olimpias dicebat · qꝛ ſub
olimpo mõte agones hmõi ab berculeĩ/
ſtitute ſunt · Etia d cętus vel multitudo
hoĩm ad certamẽ oꝛdinata.qð nos cer-
tamẽ appellamꝰgręci agonẽ · ſepe tñ cętus
hoĩum ſignat ꝑ agoneʒ· Inde agonia · i·
agon · Agonia etiã dꝛ victima vl fiducia
vl hoſtia·⁊ ẽ pe · ꝓ· vel coꝛ · Apud gręcos
eni ĩ multis vocabuł vocal añ vocalem
ꝓducit᷑ᷣ q ad foꝛmã laſoꝝ reducit᷑ põt
coꝛripi:qꝛ vocalis añ vocalẽ non ꝓducit᷑
niſi in paucis· vt ĩ agonia ⁊ ſcenophegia

⁊c· Et vſũ eccleſięĩ qua es teneas:

Agoniſta · · p· eſt qͥ vlq ĩ agone ẽ · · pugil
l certatoꝛꝛ·· .
Agoniſticꝰ.a/ũ · · victoꝛioſus vl bellicoſꝰ.
Agonitheta· .· p· qᷣ vel que eſt in agone · i·
pugil m Huguitionẽ· Papias vvo diẽ
agonitheta hᷣlij actoꝛ ꝗ peſt certãtibus·
Agonigeta ·i· victoꝛ ·
AXgonomꝰ m · s.i· pᷣnceps·q̃i per actioneʒ
nominatus ⁊ diuulgatus

Agoniſma · dz pugna vel duellũ.

Agonalia dicunt quęad agonẽ ꝑtinẽt ·
Agrãmatus.a·ũ·i.illitteratus·

Agraria · f· p·i lex data de agro vel bum

quod ꝓ agro ſuſcipitur.

Agrarius · i· ruſticus qͥ colit agn· Oñ Eca ·

38² Cu opano agrario de oi oꝑe tracta.
Agredula·rp:dẽ parua rana quę in agriſ
inuenitur·
Agraſſum . i· violentia ·
Agreſtis·i · agricola:quaſi ſtans ĩ agro·vlł
Dꝛ inexecrabilis ⁊ implacabilis: el dicit᷑
terra inculta · . .
Agricola dꝛ quaſi agrũ vel agros colẽs·
ẽcõe nomẽ ad oẽs agricolas. ſ᷑ noĩa ſpe/
cialia agricolarũ ſunt illa · qa agricolarũ
q̃dã ſũt aſcripticij · qdã cenſiti·qͥ dam per/
petui · qdã coloni cõditionales · qdaʒ in/
quilini · alij oꝛiginarijalij ſimplicit᷑ coloni
nnncupanturr“
Agrimeſſoꝛ· m·t·ẽ ꝗq agros mẽſurat ⁊ me⸗/
tit᷑ ⁊ fines ꝑ de bitã mẽſurã diſtiguit ·

Al griculatoꝛ agricularius ⁊ agricolonꝰ

agricultoꝛ idẽ ſignt.ſ.qͥ colit agros·
Agrimonia · f· p· herba quedam ꝗqnᷣcipue
abüdati agris.
Agriofagite hoĩes qͥ ſolum ferarũ carnes
edunt ·ab agrion qð gręci vocãt feꝝ· vel
ab ager ri ⁊ fagin quod ẽ comedere:Hi
cyclopes dicunt᷑ vel monoculi :qꝛ vnum

babẽ oculũ ĩ media frõte ad modũ cycli

Dicunt᷑ hos India gignit.
Agrion grece · · fen wel agreſte latine ·
Agripenni ſunt agri illi qui non plene ſũt
ggri ; .
Agrippa eſt qͥ cnʒ laboꝛ? matris eęditurſic
per pedes non per caput · ab agroſ qdð eſt

tractus ⁊ pes·qꝛ in partu pᷣmo loco pꝑedeſ

remittit Dñ Pirgiliꝰenei ·8 Per te alia
vntis ⁊ dijs agrippa ſecundis⸗Ditctꝰeſt
etiã qdã Merodes agrippa · Dñ i Nuro/
ra.Terciꝰ herodes rexẽ agrippa vocatꝰ.
lgrixpĩia·f p·ciuitas colonia ab grixpa
condita. S
Agula · · p·e · coꝛ· i· lena · q̃i agẽs gulã.

Ain vel ai eſt dictio bebꝛaica · et interptat

fons vel oculus·
NVianea dẽ vltimus caloꝛ in coitu q̊ͥ omne
coꝛpus concutitur.
Aios latine · · agios grece ·

CA ante 2

Ala ale · pᷣmo ſigt agmẽ vel turbã eqͥtũ vl

aeg * „

militũ · ſic dicta eo ꝙ ptegat pediteſ alax

vice · Iñ alar·i.turma eqͥtalis.Dñ. Im/
pꝛouiſus adeſt ⁊ muris applicat alas· 2⁰
dr falſa religio · Pñ Job de hypocnitis ·
Cũ tps habnuerüt extẽderũt alas · i· falſaʒ

religionẽ excius. ſiẽt ptectionẽ · vñ ·
Sub vmbꝛa alarũ tuaruʒ· 4 gram dei.
Vñ Nꝛop· Qui caret alis ad cęli patriã
nõ habet vñ volet · dẽ vanꝰ actꝰ· Nñn
Zacharias; Ecce duę mlieres ꝓgrediẽ/
tes ⁊ ſpũs in alis eaꝝ· eſt ꝑs piloſa ſub
bꝛachijs ꝗᷓ etiã dẽ aſcella. Hñn Duidius
Quã ſepe amoui nec truxiret ĩ alisid eſt
fetoꝛ ſub aſcellis · ⸗ d pars auis · Vñ in
euãgelio · Queadmodũ gallia ↄgregat
pullos ſub alis: Itẽ ab ala venit alat · i.
aliqͥs habẽs alas. Inde etiã aliger quaſi
gerẽs alas· Atẽ alarica ẽ lãcea quadrata
Habẽs fern quaſi alas· NPnde Euolat 2
purgat humeris ſupponit᷑ ala
Alabaſtrites dꝛ lapis candidꝰ ⁊ inttictus
varijs coloꝛibus·
Alabaſteridem ·
Alabaſtrũ dẽ pixis vnguẽti de alabaſtro
Iqua incoꝛrupta buãt vnguẽta· Vñ ſᷣm
mgrm ĩ hiſtoꝛijs ẽ ſimiliſ modꝰ loquendi
glabaſtrũ vnguenti.ſic cũ dꝛ cyphꝰ vini
Pñ alabaſtꝝ vnguẽti nardi.i:pixis ala⸗/
baſtro plena vnguẽto nardi.ð qͥj.Dicet᷑
vbinardꝰ. Dñ· Marmoꝛei lapidis niti⸗
Duz genus eſt alabaſtrũ · Foꝛſan ob hoc
Dictů · qꝛ foꝛma ſplẽdet vt aſtꝝ · Marmo⸗/
ris eſt ſpecies alabaſtruʒ vaſcula de quo
pꝛo ↄſeruãdis vnguẽtis ſepe cauat
Alabanda dꝛ etiã lapis pᷣcioſus.
Alabꝝ dẽ ĩiſtrumẽtũ cũ qͥ fila vertũt᷑. Nñ ·
Vertit᷑ Hͥ alabꝛo qͥcqͥd net femia fuſo · Et

di ab ala·⁊ bꝛios mẽſura quaſi mẽſuratũ

alis · Et nota ꝙ filũ a colo ducit᷑ ĩ fuſũ · de
fuſo ĩ alabꝝ· hic ĩ girgillũ· deĩdeĩ glomi/
cellũ · hĩc ĩ panũ · poſtea ĩ telã ·
Alacer ſᷣm Hap̃ · dĩ foꝛtis · gaudẽs · expe⸗/

ditiuus hilaris· velox· In alacritudo et

glacrimonia .i:leticia · Onde. Eſt alacer
validꝰ.letus veloxq; notat.·
Alani dicunt᷑ ppli quidã habitãtes iuxta
lanũ fluniũ ·ſic alemani iuxta lemanũ.
Alapa ẽ faciei percuſſio ſiẽ colaphus colli
Iñ venit alapus pi · et dĩ ille qͥ patiendo
alapas victũ aelqͥrit · Vñ · Semibi das
alapã vere tibi do talioneʒ· Dic alapam
male colli dicas colaphũq;
Alauda ·f · p· nomen anis ·
Xla uſa · f. p · nomen piſcis.

Alba · bę · ꝗdaʒ ciuitas eo ꝙ alba ſccropha
fuit ibi iuẽta · Itẽ alba etiã dꝛ vſt ſacer/

dotal linea ⁊ ſtricta ꝗᷓ camiſia dꝛ ⁊ pode/
ris ⁊ talan ⁊ ſubucula ᷣm apiaʒ · Nñ.

Vicit᷑ vrbs alba veſtit᷑ pꝛeſbyteralba ·

— —

— — ——

— 2⸗ – E☛ — 2 — —

⸗

eè‚
b
15
R8
in
4t
l
ta
87

s

1
et
er

li
o
45

phe
ſ/
N/
i⸗
4

Albanę. ari. ſt nuces quę din ſeruate ſũt
albe· ab albus a · i ·
Albania ſię eſt puintia vel regio ·
albos crines·
Albaſpina nomen eſt arboꝛis

Albani dicũtur boĩes eiuſdẽ regionis ꝓpt

Albea eſt ꝓpꝛium nomen aquę;

AVFlbedo · inis · i · albitas ·
Albicies · f·q· i · albelooo
AVlbidus.a·i · ⁊ albinusañ.ẽ illud quod
nimis albũ ẽ· Iñ albiditasi.albedo ·
Albidolus ·a · i·ẽ qð aliq̃ntulũ albet ·
Vlbitũ eſt foꝛmula queda
Albo · indeclinabile · eſt liberĩ quo nomĩa
ſanctoꝝ ſcribunt ·
Alboꝛ dĩ pallida albedo:⁊ d ſignũ lepꝛę
Albugo ẽ ſpᷣtilis mẽbꝛana· tenuis pellicłã

viſũ impediens· ⁊ dẽ glaucitas ⁊ albedo

oculoꝝ · Oñ Turoꝛa · Cõturbãs oculos
albugo figurat hebꝛcos. “
Albnla qͥdã fluuiꝰꝓpł᷑ coloꝛẽ aꝗ̊ q mõ dẽ
tyberinꝰ a Cybeno regeĩ eo ſubmerſo ·
Albumẽ dꝛ albꝰ liqͥrĩ ouo · DPñ· Albugo
viſus. albumẽ dꝛ oui · Itẽ albumen teſta
centrũ mem bꝛana vitellus · Sunt parteſ
oui quas qͥuis diſcere debet
Alburnꝰẽ qͥdã mõs QLucanig eo ꝙ albeat
vl eſt idolum quoddam · M
Albus . a · · i · andidus · Et differunt · Dñ
Album natura facit ſed res cãdida cura
AXlbꝰetiã ponit᷑ ꝓ vẽtre q̃i aluꝰ. Vnde hᷣ
albiolus· l · VUn Juuenal.C uiꝰX albiolꝰ
lanã pignerat artus

Albñ ptoꝛis eſt ꝗdam tabula dealbata ꝗᷓ

ponebat in curta vel turri ptoꝛis · in loco
cõi:in qua ſcribebant᷑ ⁊ ppnebant᷑ nomia
vocatoꝛũ ad indiciũ ·⁊ ad cuiꝰinſtãtiã qͥ/
libet citatus eſſet · ⁊ ibi ponebãt᷑ ſtatuta

Zedicta ſtoꝛisĩ groſſa lra· ita ꝙ ab oĩbꝰ

legi poſſent ˖ Et erat certa pęna cõtra iſtũ
j delebat iſtud albũ · qdð mõ ſublatũ eſt
e hocin cle · · de iudi . in TNut · ð litig · S

omnẽ coll · viij ·

Albagaria ſũt pcurationes qᷓs certeę ville
dehel cOñis ſuis ad egs venientibus· ð
reſcrip qd audientiam ?·

Albergarie ſunt cenſus ſen pactiones quę

debentur pꝛo comeſtionibus· De hoc p
Jo in · c. Hterea · de iur · patroo
Alcal dꝛ acetũ valens ad alchimiam.
Alce gręce.virtus vel foꝛtitudo latine·
Dleeebekerena.
Alcedo.inis.dꝛ auis ꝗᷓ p cętis anibꝰ pul/
los ſuos ſedule alit · ĩ Nenit ab alo alis

Rlceus.·cei · e · pꝛo.fuit qͥdam pðeta foꝛtis·
qui inuectiuam ſcripſit.
Alchimꝰ·mi.ꝓpꝛiũ nomẽ viri ·Dñ Ruroꝛa
Alchimꝰex Mrõ deſcẽdens ſtirꝑe ſacer
Alchimia dẽ ſcia docẽs facẽ auꝑvł(dos
argentũ ex pulueribus metalli · vel qꝗᷣ ſcit
ſepare auꝝ a cupꝛo l
Alchimiſta · ↄ· p · qᷣ ſcit iſiã artẽ·
Rlcides · i·foꝛij ⁊ foꝛmoſꝰ.vł nomẽ ẽ hcul ·
Alcyone ẽ auis maria ꝗĩ hyeme ĩ ſtagnis
oceani nidos fac ·q̃ excubãte fert᷑ pela
flantibꝰ vẽtis ↄtinua ſeptẽ dieꝝ tranql/
litate putreſcere· et eiꝰfetibus educandis

obrſequiũ ipſa reꝝ natura pbere · Del dẽ

ab alcyone vxoꝛe Ceicis · ꝗ doloꝛe viri ſui

mutata ẽ ĩ auẽ iſtã· Oñ Huidiꝰ. Fllcyõeſ

ſole memoꝛes Ceicis amati.

Alea · f· · qdaʒ ludꝰ vel inſtrm qͥ ludit᷑ ab

Xlea q̃dã milite:q i troiano bello iſtum
luduʒ inuenit ᷑ᷣm Hug · Papiasvo di/
cit · ¶Rtlea tabula luſoꝛia dicta a quodam
qui hunc ludũ inuenit· Oñ· Qͤlea foꝛtũę
ſoꝛtes examinat auꝝ · W

Aleariũ · n. s. locus vbi alegęreponunt. vel

vbi luditur · .
Aleatoꝛ on·q ꝑfectus ẽ ĩ ludo aleaꝝ.

Aleatoꝛiũ · n.s· locꝰ ĩ qͥ ludit᷑ cũ alea· Inde
gleatoꝛius · a· i. qð pertinet ad aleas· vel

q cum eis ludit ·

Aleo onis · Dꝛ qui frequẽter ludit in alea:.⁊

xerdit · Vnde· Sum nudus vt paſſer h̊
fecit teſſer v aſfſarr..
Aleola · f. p· Dimi · i· parua alea⸗

Alemania .i· germania· ⁊ dꝛ ab alendo qꝛe

manat ĩ pĩguedie · vl dꝛ a lemão fluuio:

Alemanus aliquis de tali tera
Alers·i· doctꝰ·qi alienꝰab arte ꝑ ↄtrariũ.

Xles · tis · me · coꝛ · ĩ obliqs ·ↄ·g.cẽ auis·⁊ dẽ
ab alo · lis · qꝛ alit⁊ nutrit pullos ſuos:vel
ſᷣm Hug·qꝛ alit᷑ a nobᷣ· vel dꝛ ir̃ vłnu/⸗
trix · vtĩ hymno · Aſolis oꝛtus ⁊c · xel dẽ
turma milituʒ quę⁊ acies d · ⁊ Bᷓ in bello
qñ foꝛtioꝛes hponunt ad modũ alę⁊ tũc
dꝛ ab ala .· l· Dnde · Sivolat ẽ volucris
ales ſi geſſerit alasw.

8 Xlexãder pꝛiũ nomẽ viri ·

Xlexãdria nomẽ ꝓuintię vel regionis-

Alga · f.p · vm Hugleſt herba frigidiſſima
geſcens in mani ⁊ eſt quaſi fenũ diſpoſita

7 dꝛ a verbo algeo . es Etiaʒ alga ſumit
pꝓ quolibet quod mare eijcit · vñ mare dꝛ
algoſũ eo ꝙ algã de ſe ꝓpijcit · vel dꝛ alga
ab alligo as · qꝛ alligat Redes vłmanus.
Pñ Alga fit hba man vᷣ dꝛ vlna Pa naif

Rlgama . atis. d ſũmitas vel altitudo·
AVlgat·ft. dꝛ ſedes alta ĩ cęlo.q̃i alẽs aĩias
Algenia dã doloꝛ algidus:
Algiditas · atis·f·ti frigiditas·
Algidus.a · i· i.frigidus·
Algoꝛ · oꝛis · m.tx · i· frigus ·
Algoꝛithmus ẽ ars numerandi.
Xlgoſus· a· ñ · i· frigoꝛoſus.
Algus us · ni · i· algoꝛ vel frigus ·

XRlia. m.p. eſt nomen fluuij per vnũ.l· ſed

cauſa metri aliqñ ſcribit᷑ ꝑ Duo ·
Alibꝝ · i· alab ꝝ eo ꝙ ĩ eo libꝛat᷑.i. voluunt
fila · vel libꝛant᷑· i. ſoluũtur ·

⁊ dꝛ ab aulg· aꝝ· ꝓ fiſtulii,᷑ũso
Xlienigena · 9 p· dẽ q̃ſi alienę regiõis · vel
gliena gẽte natꝰ vl genitꝰ. Et dꝛ ab allo⸗
i; glienn · ⁊ geneſis natura vl gnatio· Sic
etiã trigea fracigẽa oĩia talia ſũt· 9· ge ·
Alienns a· h·i· extraneus ·
Xlietus.ti · i· merillus. ab alo · is· vl vt diẽ
Hap· ¶Xlietꝰẽ auis ſilis aquilę vel maioꝛ
Vñ· Exiguas iſe vires alietus habendo
Exiguas voncres epaſcit diripiendo-
Xliger· m· S· i· quis: et d ab ala gero qͥa
gerit ſe ſurſũ alis ſuis exercẽdo officiũ vo/⸗
landi·et ſumit᷑ pꝛo wloce trãſſũptiue.dẽ
etiã aliger quaſi aera legãs·id ẽ traſiens
qꝛ volando aera ꝑtranſit·
Alimen .i· alimentũ·.alibũ:i nutrimẽtũ·
Alimonia idem· vel etiaʒ dꝛ panis datus
ꝓ deo . elemoſyna. Etiz eſt locus ĩ quo
vᷣuãt᷑ nutrimẽta·⁊ dꝛ ab alo Dñ. Eſt alo
fons rectꝰalimonia noĩs huiꝰ. Nã panẽ
gquerens hinc alimenta trahitit.·
Alimones · m ·t · plis nũeri · i nutritoꝛes ·
AXliphanus dĩ cyphus ꝑuus hñs paruũ
foꝛamen ad modum vitri gutturati ⁊ dꝛ
quaſi alens infantes
AXlipopiarius·m·s· Dꝛ iaculatoꝛ pilę·
Xlipes · ↄ·t · i xlox · q̃i hñs alas ĩ pꝑede
Xliptes · i·plagarũ curatoꝛqꝛ eas fomẽtis
alit · i· curat · Vñ Juuenalis· Gꝛãmaticꝰ
rhetoꝛ.geometer pictoꝛ aliptes.·
Aliqͥd ẽ ↄpoſituʒ ex alius ⁊ qs· et mouetur
aliqs· aliqᷓ alie vl aliqͥd ⁊ ſcribit᷑ ꝑ ·D·
Aliqt ẽ ge·o· indecli.⁊ plis numeri ·
XVliſoꝛiũ ẽ cultellus ſutoꝛeis.
Alitaris di mẽtrix ꝗᷣ a ſcurris nutri·

Alitns auis n a gallice aſcia vocat ·

VPñ Ouidius· Eſt homo factꝰauis vlnit
alittus ĩ alis· vel foꝛte ẽ alietus·
ℳlitudo ·fit·i·pingned8do.
Alitus ns· ui m/ q.i nutrimẽtũ vel paſtus

ſg alitus ·a· i. nutritus. Hqñ aſpiratur

ſigt flatum · vt patet loco ſuoo.
Rlitutus:m..s.dẽ vermis volatilis

AXliuus vel alinus dꝛ ager vel agger iuxta

aquam.
Alius me coꝛ ĩ ntõ· habet alius ĩ gtõ me·
pꝛo.Et differũt alius ⁊ alter.qꝛ alius int᷑
multos· ̊ alt int duos· ODñ Gꝛeciſta · De
multis ꝓpꝛie pᷣmus dices alinſq; · Sʒ p/

oꝛac alter dic concoꝛdare duobus Iſt!

alternter vter aſſocies et vterq; · Itẽ alit
Dicat᷑·· ꝙ cõnueniũt in hoc qͥa impoꝛtant

dJs g. f. BBiiuerſitatẽ ambo. p differũt. q; alius im⸗
Nulidꝰ añ.i:ODulq ad modũ ſoni oꝛganici

poꝛtat diuerſitatẽ eſſentialẽ·ſẽ̊ alt᷑ accidẽ

talem. Viffert etiã alius a ceteris · nã alij
Dicunt alio ex numero .p ceteri ex eodeʒ.

Alectoꝛius dz lapis qni in ſtomacho gall

repitur ·

Allecto· onis · dẽ inſtabilis q nõ habet re/
quiem . vel eſt ꝗdã furia infernalis quaꝝ

ſüt tres · Vñ· Tres agitãt mentẽ furieęra/

tione carentẽ ; Cuʒ mẽs bacchat᷑ tũc alle/

cto vocitat᷑.Et cũ mente fera diſputat in

oiꝛe megera · Tũcẽ theſiphone cũ ꝓdunt

iurgia voce =
XAllectꝰa.ũ ·qͥ palã electꝰ.vł dẽ ↄfirmatꝰ

Allec piſciculus ad liquoꝛẽ ſalſamẽtoꝛum

idoneus · Et d ꝙ vinat ex ſola aq· nihil
aliud comedẽs: Pñ. Quattnuoꝛ ex puris

vitã ducunt elemẽtis· Allec vnda fouet
ignis paſcit ſalamandramTalpaʒ terra

nutrit · aer quoq; cameleontem.

Allegoꝛia· f p·ẽ my ſteriũ vł ſimilitudo qñ

in pfiguratione loq mur vbi aliud ẽ ivo⸗
ce· aliud in ſnia: Et dã ab allon quod eſt
aglienum · ⁊ goꝛus dictio vel locutio· quia
vnũ di ⁊ aliud intelligit᷑· Circa q notã/
Dum ꝙ oiĩs ſacra ſcriptura q̃drifoꝛmi rõe
Diſtinguit ſine exponit · Nut eni in biſto/
rico vel l̃ali intellectuaut allegoꝛico ant
anagogico. aut tropologicovł moꝛali ſo/
let accipi· Niſtoꝛia nãq; ẽ qñ res aliqua
quõ ſᷣm lraʒ dicta vel facta ſit· plano ſer/

mMone refert ˖ vt ců dĩ · Populus iſrael ex

egypto ſalnat?tabernaculuʒ dño fec· Et
dẽ ab hiſteron ẽᷣvid ere vel cogſt.

q vidiſſet· Et ſic qñ dictiones intelligunt᷑
ſimptr vt ſonãtẽ ſenſus lr̃alis vel hiſto/
ricus · Allegoꝛia añt eſt · cñ verbis ſiue re⸗
bus myſticis ſentia chꝛiſti:⁊ ecclię ſacr̃a
ſignant· Derbis videlicet vt ait Iſaias

Egredietga de radice ieſſe· qð apteeſt
dicẽ · Naſcet vygo Mariað ſtirpe danid

gda antiqͥtus nemo ſcribebat hiſtoꝛiã niſi

— — —– — — ——Mũ
—

Sr2

—
—

e

64

4

et d ea chꝛiſt naſcet· Rebꝰ miſtid. ẽ pp ls
iſrł ab ęgyptiaca pᷣuitute pſãguinẽ agni
liberatus. Allegoꝛce eccłaʒ ſigt ꝗ 8al
ſionẽ chꝛiſti a demoniaca bᷣuitute libata ẽ
Et nota ꝙ allegoꝛia miq modis exonit᷑·
ñq; a ꝑſona· ut Iſaacſigt xeᷣm Qñnqʒ
Are ⁊ nõ pſona · vt aries occiſus ſigẽt chꝛi/
ſti carnẽ paſſam. Qñq; a loco · vt chꝛiſtꝰ
pdicaturus aſcẽdit ĩ montẽ. vbi eminẽtia
loci ſiãt eiuſ ſapiẽtiã ⁊ excellẽtiã · Qnq; a
numero. vt appꝛehenderũt ſeptẽ mulieres
virũ vnũ . i. ſeptẽ dona gratiarũ chaſtũ ·
Qnq; a negocio vel facto · vt interfectio
Golię a Danid interfectioneʒ diaboli a
chꝛiſto ſigt· Enagogia autẽ ad ſuꝑioꝛa ẽ
Ducens locutio ꝗᷓ de pᷣmio futuro/⁊ ð ea
3 ĩ eglis ẽ vita futura· aptis ſiue myſticis
pmòibꝰ diſputat pertis· vt cũ dã · Btĩ
mũdo coꝛde · Myſticis · vt cũ dꝛ · Beati q;
lauãt ſtolas ſuas vt ſit illis ptãs in ligno
vitę ⁊ per poꝛtas intrẽt ciuitatem · ð ſic
exponit᷑ anagogice · Beati qͥ mũdãt cogi/
tationes ſuas ⁊ actus vt ſit illis ptãs vi/
Tndi dñm nr̃m Jeſũ chꝛiſtũ ·qͥ dic · Ego
ſuʒ via vita ⁊ veritas⁊ pꝑ doctrinã ⁊ exẽ/
pla pᷣcedẽtiũ patꝝ intrãt in regna celoꝝ:
Et ſicẽ differen tia inter allegoꝛiã ⁊ ana/
gogiaʒ · qꝛ allegoꝛia ẽ myſticus ſenſus p/⸗
tinẽes ad militantẽ ecckiam in qua ſumus
B; anagogia ẽ apertus ſenſus pertinẽs ad
eccliam triũphantẽ ꝗᷓ eſt coĩtas ſanctoꝝ·
iam triũphãs ⁊ regnãas:Cropologia vo
ẽ moꝛalis locutio ꝗᷓ ad ĩſtructionẽ ⁊ coꝛ/
rectionẽ qioꝛũ myſtice ſiue aperte reſpicit
Myſtice · vt ait Galomõ · Nĩ tẽpoꝛe ſint
Veſtiita tua cãdida· ⁊ oleũ ðᷣ capite tuo
nõ deficiat ˖ qð ẽ dicere · Di tempoꝛe ſint
opꝑa tua munda:⁊ charitas ð coꝛde tuo
nõ deficiat · ¶Rpte vt Joãnes dic. Filioli
nõ diligamꝰ verbo neqʒ lingua· ſ̊ opere

et veritate ˖ Et vt bꝛeuit habeas hiſtoꝛia

docʒ factũ.Cropologia faciẽdũ. ERllego/

ra credẽdũ . alnagogia appetendũ · Vnñ

Littera geſta docet · qͥd credas allegoꝛia
dagas· quo ndas anagogia
Hęcpatet ĩ hac dictione hieruſalè. Hi⸗/
ſtoꝛice enĩ eſtnomen ciuitatis · Cropolo/

gice ẽ typus aĩę fidelis Allegoꝛice figura

ecceſię militãtis· AXnagogice typuʒ gerit
ecclig trüüphantis· On. Sicut hieruſalẽ
polis eſt terrena fidelis · Conſtans ecclia
mons foꝛtis patria ſũma·

Alleluia eſt hebꝛaicũ ⁊ habet accẽtũ acutũ

ſup extremã · Et b m diuſos diuerſimode

extnit· 1 Diuſa bʒ ſignif cata öm Mugl.
Cum autem gauiſim in hiſtoꝛijs ponit᷑ ·

ſuꝑpabundantmec eius ſigtũ ꝓprt᷑ nimiaʒ

mẽtis iubilationẽ expᷣmi ſot tuc ẽ interie/

ctio ſignificationis gaudẽtis vł exultani
⁊ ſigt leticiã Onicę reſurrectionis· vt patʒ
ĩ qbuſdã officijs vbi cõtinue frequentat᷑
iſte terminus alleluia Sed exqͥ circa ex/

Pſitoꝛes variaturideo Huglſic exponit

lla.i:.laudate nomẽ dñi.· Hieronymuſ

ſic. Alle.i creata lui.landatiai. Oñmq;

vlug· ERlle · i · ſalua. lu · i· me · ia.· Oñe · A¶m/
bꝛoſius · Illle · lux · lu · virtꝰ· ia · vita · Gꝛe⸗
goꝛiꝰſic.Xlle pꝛ.lu:filius:ia:ſpũſſanctus:

Beda · AUllelu.i:laudateia: nʒ· Vl ſᷣm
aliquos · X.Il. altiſſimus:le.leuatꝰ in cruce

lu · lugebãt apli·ia:iã ſurrexit · Del alla· i⸗

laudate ĩuiſibilẽ. vel narrate deo laudes

Vl laus tibi chꝛiſte· Et alla iſta vox leticię
T iubili pꝛimo audita fuit a Joanne in in/

ſula pathmosvt patet in πà et vtim̃

ea tm̃ in diuinis laudibus· Et hm aliqͥs ẽ
nomen maſ. ge: eo ꝙ vtimur ea ꝓ deo ⁊c

PDñ Gꝛeg pꝛeʒ natũ ſignat qͥʒ pneuma

Senotat êmbꝛoſiꝰ ꝙ ſit lux vita ſaluſqʒ
Haluũ me dñe fac totũ denotat Rugꝰ.
Laus tibi ſit chꝛiſte Hieronymꝰ cõpꝛo/
bat eſſe · Et hm Kabanuz iſta duo noĩa

amen ⁊? alla nõ ſunt trãſſata retinent ꝓ/

pꝛiã ⁊ pᷣmã impoſitionẽ ꝓpter reuerentiã
qꝛ Joãnes in Rcà́ Dicit ſe ea ab angelo
audiniſſe. vel q? alla gaudiũ ⁊ laudẽ cele/
ſtem ſigẽt qð nemo nouit huius ſęculi.⁊ ꝑ
cõſequẽs exponi nõ õt:qꝛ ignota · ſ̊ ſub

notis vocabulis expᷣmit impꝛopꝛie.

Allibꝛati Dicũt᷑ qͥ deſcripti ſũt ĩ libꝛo ciuiũ

el cõitatis alicuius ciuitati“se

Alliſus · a· i · i · loſus.·
Vllitoꝛm.t.i:cementarius:

Alliũ oĩ qi olidũ ·i· fetẽs· vl m Hapiã eo

.

ꝙ oleat · cui? odoꝛẽ venenata fera nõ ſu/⸗
ſtinẽt·leo ⁊ pardꝰfugiunt · Hõ ꝓ cibo ſu/

mit . viſceribꝰ ifũdit ꝓ medicamẽtonon

ꝓ cibo:ſumat ab egrotãtibꝰ nõ ab epu/

ſãtibꝰ. Hoc aũt genꝰ pᷣm Hypocratẽ ca/

lidũ ẽ ⁊ deducit vᷣmes:Coꝛpibꝰ qͥdẽ bo/⸗

nũ ẽ· oculis vo ꝑernicioſũ · qꝛ ĩ cibo ſũptũ

oculis caliginẽ facit·
Allobꝛoges dicunt᷑ burgundinenſesno/⸗
men gentile eſt · .
Allodiũ·n·s.dꝛ hęreditas quã vẽdere vł
Tonare poſſum ita vt mea ꝓpꝛia· Et pꝛo/
pꝛievocat᷑ fundus ſiue curia ruſticalis ad
queʒ agri vel manſus pertinent · et R a

allos quod eſt alienum ⁊oda laus· quaſi
aliena laus. qꝛ alieni laudãt te ſi hẽs bo/
nam hęreditatem· vel qꝛ allodiũ tal hęre/

itas laudatſi bona fudtit· Et habʒ etiã

ſcribi per ſimplex.l.⁊ tũc dʒ ab alo· qꝛ alit

⁊ nutrit noſ· Etiã poteſt dici ab aleno· ·

alienat᷑ de vno ad alii.
Allo· m. t· ẽ inſtrumẽtũ acuẽ

f· p. idem·
Allophilus· pꝑe·coꝛi
ra· Cerne ꝙ allophilꝰ ho ſtibꝰ ille dat ·
Xllon interptat᷑ alienũ-

Yllopathia vl allopathe grece hm Hug-

i· aliena paſſio quę ab alio infert. Plſᷣm
Hapᷣ·paſſio ab alio ĩ aliũ tranſiens·
Allopeda eſt nomen piſcis·
Xllotha pilcis quidam·

Allotheta ẽ mr oim figuraꝝ dẽ ab allos

qð ẽ alienũ ⁊ theſis poſitio:q̃ſi aliena po/
ſitio accidẽtis ꝓ accidẽte.Cõfundit enim
genera · vt lis eſt de paupere regno.Nu/
merũ · vt turba rnũt· Caſuʒ · vt vꝛbẽ quã
ſtnatuo veſtra eſt.
Alliopaſis ẽ modus cõſtruendi recipꝛocꝰ.
vt fit ĩ conſtructione tranſitiua rec pꝛoca
Et d ab allion · i. glienũ ⁊ paſis paſſio·

Allutes · tiñ · allutia·oꝛũ·loca cgnoſa.i. cc
no plena · vbi flunius abluẽco dimituit

cęnum ? putredinem .

AMllunio · onis · alluuiewei · i· alluninʒ. vel
aquoſitas: qquaꝝ inundantia· Job.i4?2
Allnnione paulatim terra conſumitur ·

Alluuiũ ·n· .·ẽ latens incremẽtũ qð fit cuʒ
ſiuuius ex vng parte addit᷑ ripę· vł dicit
conſumptio ripaꝝ ab aqs·
Alluuius· m s. Dꝛ qager quẽ paulatim flu/
uius abluendo ĩ agꝝ redait.
AXllunioſus·a.i.i:cenoſus.plenꝰallunio.

Allux dĩ maxia pedica ab ad ⁊ luceoO ¶ 1
qi ad ꝗlias lucens in magnitudine · Dn.·

Eſt mannũ pollex ſᷣ dicat᷑ pedũ allux·
lmus a·ñ. i: ſanctuspulcer.nutriens· Et
Differüt almꝰ ſãctus. Dñ· Fd coꝛpꝰ ſã/
cdus ad metẽ pertinet almus- Iñ almitas
almitudo almidesi: ſãctitas oĩa idem.
Almilucerna·f/p·locus amenꝰ qͥ frequẽter
ülnſtralfll.
AVlnia mons eſt apud ſmirnam.

Ilnus. f. s. quędã arboꝛ eo ꝙ a niue alat·
Inde hoc alne lů ti·⁊ eſt lochs vbi creſcũt

alun.

m.t⸗⸗ netu acuẽdi cultellos. 7
lapis rotundus cũ quo vel in quo faber
purgat inſtrumẽta vt ſint acuta. Itẽ alla

alienus. Dñ ĩ Auro/

RlInum fructus alnii··?·
Aloa·f.p. dꝛ arboꝛ odoꝛis ſuauiſſimi ſᷣm
PHap· ꝗ in India naſcit᷑ ⁊ ignũ eius vice
thy miamatis altaribns adolet᷑ vnde et
nomen traxiſſe credit᷑· Itẽ pm Papiam ⁊

Iſidoꝛum eſt herba ſuauiſſimi ſucci ⁊ c/

ſiringit᷑ ſuccus iſte ad modũ piciſ: ⁊ẽ fere
eiuſdeʒ coloꝛis ⁊ valde medicinalis· Et
Pt declinari Hͥ aloe huiꝰ aloes· vl H aloa
huiꝰaloe vt dicit Bꝛito · m autẽ Hug ·
gloes is: ſumitur pꝛo quodaʒ vnguento
amariſſimo facto gloa;
Xlogia dẽ conuiuiũ ſine ſermone · qꝛ anti/
qui ſilenter pꝛandebeant
Alogij dicũt᷑ hęretici ſine verbo · qꝛ verbo
ei nõ credunireſpuẽtes Joannis euan/
gelium apocalypſim.
Alogus dẽ lra vel nota i libꝛis emẽdãdis·
Mloꝑex · i. vulpes: Iñ glopiciai:vulꝑecla:
Al alopicis ẽ alienatio capilloꝛũ.· Onde
Muſculꝰi tibia ſp manet alopicia ·
Xlopicioſus·a·ũ·i:caluus·
lopia ·f·p·lepꝛa qdam.
lopus ẽ qͥ ꝓpter mercedẽ patit᷑ aliqͥd·
Apha betũ:n·s.i:qabcdararium.
lphagꝰ vel alpagꝰ i. ſcalꝑes vl effodiẽs·
Alphanus·m.s.ẽ falſus mendicus·
Tlphita · f· p·ẽ pᷣmũ granũ matuꝝ⁊ altiſ/
ſimũ in ſpica· ⁊ vꝛ ab alpha · i· pꝛincipiuʒ
Vel di farina hoꝛdei vel polenta:.

Alpis raro inuenit᷑ in ſingulari· Et dicut

alpes alti mõtes ̊ alijs mõtibꝰeminẽtes
Et dicunt alpes qſi alta petentes · vel qſi
altipedes i· montes.⁊ nõ eſt cõpoſitio· Et
eſt tractuʒ a lingna galloꝝn q alpes altos
montes vocãt. Et ab alpes dĩ alpinꝰaiũ

i aliqs montibus habitãs. In tranſal/

õ
Alpinas· aſj·ↄ· t nomẽ gẽtile· aliqs natus
ĩ alpibus vel de alpibus exñs·

AVlſa fluuius qͥdã · In alſatia pꝛouintia. et

alſatius aliqͥs de tali ꝓuintia.

Altare·n t. i ara· Dĩ qi alta araqͥa alta/
ria ſolent fieri ĩ altis lociſ. Et iſta noĩa al/
tare altariũ altꝗr idem ſient .ſ.altũ locuʒ

Vl altũ echficii vel lapidẽ in to ſoſitũ ·

ſupꝑ queʒ offerunt᷑ ſacrificia· Et nõ ꝙ ara

fm quoſdaʒ differt ab his qꝛ ara dꝛ illa

eleuatio ſine lapide lato tegenteꝑᷣ altari/
um vlaltare ſigt lapidẽ ſupꝛapoſitũ.vnũ
tñ ſepe pꝛo reliquo ponit᷑ Olłſic differũt
q⁊ ꝗqra ſᷣm aliquos ẽ ſolius dei · altare ↄo

ſactoꝝ⁊ deoꝝ gẽtiliũ · SGcom vo Gꝛecic

ſtam ecõuerſo· ? meli altare dẽ dei· 1 gra

„*

— E

— —

—
—

— — NN — — —

—‚ꝰ,
—

—

ta
4a/
5

a
arin
wii
ei
enn

ſancton · Dñ pha · Tũc ĩwnẽt ſup alta/
re tuũ vitulos · ODñ · Eſt altare dei dino/
rum dicimus aras: Nota etiq ꝙ ara vel

altare ſigt coꝛpus chꝛiſti in cruce· calixtu /
mulũ vel ſepulcꝝ. patena lapidẽ ſepulcri

coꝛpale ſen byſſus ſyndonẽ ĩ qua chꝛiſtꝰ
erat inuolutus ĩ ſepulcro· VDñ· Kra cruq

tum nli calix. lapidiſq; patena· Syndõis

officiũ cãdida byſſus habet ·

AIlltariolũ.n · S.i. pnũ altariũ.
Alltea · f. p· malua ſiluatica:.Dnde: ARlteaʒ
Dio illam qꝛ creſcit in altũ ·
Altellꝰ dꝛ Abomulꝰ. eo ꝙa lupa ſit alitꝰ.
Alter ⁊ alius differunt ·vide.S.ĩ alius.· Iñn
glteruter i· alter de Duobus ·i · ille vel ille
Iel vterq; ambo ˖
Alteratusa· i · i· alter effectus.

lltercatio ·i: certatio vel litigatio·
Altercatoꝛ· diſputatoꝛ· certatoꝛ litigatoꝛ
Alteritas · f·t· i· viciſſitudo ·

Alterna . i mutua ·˖

Alternans:i.Oubitans vel errans:
Alternus a·u · i· viciſſitudinarius ·
Altiboans · i· alte clamans.
Alticula.fp· dꝛ ꝑpua altilis vel nutrix.

in alto gradu ·

Altilis · · t · B altile · e · coꝛ· dꝛ res ꝗᷓ ad Hᷣ

alit᷑ vt pinguioꝛ fiat ⁊ vt occidat᷑· vt poꝛci
⁊ volucres domeſticę ·⁊ d qñ q; ſubſtan/
tiue h altilis:qñq; hoc altile · Anienã/
gelio · Tauri mei ⁊ altilia occiſa ſũt· Pa/
pias dicit · Altilia · volatilia ſaginata
ſtudio · Et VPꝛiſcianus ditcit · Altilia dici/
mus ab eo qð eſt alere · AUltilia q̃i alitilia
vocamus · coꝛ · pe · Pñ Gꝛeciſta · Nꝛnix
ſiluaꝝ ſolet altilis eſſe domoꝝ ·
AVltiloquus·a ·iũ ·qͥ alta loquit᷑·
Altio · onis · i · alitio · ab alo ·

Altiſonus · i· alte ſonans.
Altithꝛonuʒ ·n · S· · ſedes regia · Inde alti/

thꝛonus qͥ ſedet ĩ iſta ſede-
Alltitonans · o · t. i· qͥ alte tonat· vel ſubſtã/

tine 2 deus altitonang ⁊trinitaſ ſancta
eſraer acelum.⸗ ’JMMD

Altoꝛ per ſyncopa p alitoꝛ · i· nutritoꝛ.· In
gltrix·i·alitrix vel nutrir·

Altrinſecus i alter · vl ecõtrario. vtrũqʒ ·

Altriplex o · tiqui vel ꝗ eſt aio duplex bᷣm
Hug ·b m Pap̃· i · duplex · doloſus.

Altus · a· i. per ſyncopã ab altoꝛ vel alo · i.
gAlitus ˖ Belaltus. a i · ab alto . as · ð quo
ctiã altiſonus ⁊ altitonãs ſigt plura· pᷣmo

eni idem qð ſublime. vt celũ ẽ altũ.2i:.
Difficile· vt iſta ꝗſtio ẽ alta:i.Difficil.Dñ

Deneians Rirtabe qdẽ ꝗſtiõibus

abſtinẽs ⁊c·ʒꝰ R ꝓfundũ:vt infernus vV
mare ẽ altũ· eo ꝙ ibiraro ꝑtingimꝰ fũdũ
Et nota ꝙ altum ⁊ ꝓfundũ ſũt recipꝛoca
eo modo.omne en qð eſt altuʒ deoꝛſum
conſiderãdo ẽ ꝓfundũ:⁊ oẽ ꝓfũdũ ſurſũ
conſiderando d altum· Dn· Vmne qð
altũ ſi retro numeres fit im.
Aluear alueare vel alueariũ idẽ.⁊ eſtvasĩ
quo apes deliteſcunt ·
Alueusm·s.dꝛ vẽter flunioꝛũ · vł dꝛ vas
factũ ad moduʒ aluei fluuij in quo pedeſ
lauãtur ⁊ olera et carnes In alueolus · li
Diminutiuñ tã aluei fluuij q; aluei vaſis
Paniel.i 4? Intriuerat paneſin alueolo
Ponit etiã alueꝰ p vaſe q̃drato capaciĩ
quo metallũ ardẽs immergit· vt per anti/
pariſtaſim/i.cõtra reſiſtẽtiã induret᷑· Itẽ
Alpbeus eſt nomẽ flunij·. interpꝛetatur
rectitudo: Vñ fingit᷑ ꝙ alpheus ſequitur
grethuſam vt rectitudo virtut·

Alumẽ · n.t · i· ſalſugo terrei · luti· Ddã a lu/

mẽ eo ꝙ cetis coloꝛibꝰ pbet lumẽ vel ali/
mẽtũ · vel ab alo·qꝛ coloꝛes qͥ bꝰ miſcetur
alit · Sʒ alij dicũt ꝙ alumẽ ſit ĩfernꝰ· ⁊ ſic
ꝓducit mediã·⁊ dꝛ ab a qð ẽ ſine ⁊ lumẽ
Xlüunatusa·ñ·i.nutritus. (qᷓiſine lumie:
Alünus .· m· s. Dz qui nutrit vel qͥ nutritur.
Alus· a· i · ixlargrv.
Aluta · f· p· Di pellis artificioſe ⁊ curioſe cã/
Didata·⁊ D ab alo · is: qꝛ alit ꝑedes a fri/
goꝛe · Vñ Juuenalil · Ilppoſita nigręlu⸗
nam ſubtraxit alute·
Allutarius dr pelliparius qͥ vel oꝑat᷑pel/
les cãdidatas vl tictos vłqͥ eas cãdidat
AXlutũ dꝛ calceus peregrini ⁊ dꝛ ab a qð ẽ
ſine ⁊ lutũ . ꝑ contrariũ · qꝛ ſeꝑe ẽ cuʒ luto
Vel dꝛ coꝛtex arboꝛis quercię q̃ cerdones
poarant coꝛiũ ·
Alntanin dẽ aliqͥd factũ ð luto · vt paries.
AXluus ⁊ vẽter ⁊ vterus idẽ ſient ſcʒ partẽ
coꝛpis aĩalis ·ſᷣ tñ ꝓpꝛie differũt · qꝛ veter
eſt generalius in ſigndo . qꝛ conuenit tam
aĩalibus bꝛutis ꝙ; ratiõalibꝰ.ſᷣ alia duo
ſolũ ↄueniũt hoibuſ· Sʒ adhuc differũt

Vñ · Eſt 1 q nutrit ⁊ qͥ nutrit᷑ alumnus

aYꝓꝙ aluꝰ D vꝓginis.ꝑů̊ vterꝰ mulier ſgnãd.

Vnde Gꝛeciſta · Eſt vẽter man 2c· Nttñ
etiã vẽter ait᷑ buit᷑ mlieribꝰ. Pñ· Bñdict
fructus ventris tui · JItem Beatus vẽter
q̃ te poꝛtauit · Et ꝑ boc patet ꝙ vnuz ſepe
ponit᷑ ꝓ reliquo · Iteʒ aliter põt oſſiaͤr

Oifferẽtia · qꝛ vẽter ẽ ps digerẽs ſumẽs

cibos acceptos· ⁊ ðꝛ vẽter qᷓi vẽtũ tenẽs
vłqꝛ ꝑ totũ coꝛpꝰ vitę alimẽta traſmittit

7 dr pars externioꝛ in qua apparet pigne/
o extrinſec·et pꝛotẽditur a pꝑectoꝛe vſq;

ad inguinem· vel d a venio. is· quia re/

cipit cibum venientẽ· Sed aluus ẽ pars

in qua ſũt ſoꝛdes ꝗᷓ purgari ſolent· Et dẽ
aluus. eo ꝙ abluat vel purget vẽtrẽ itni⸗/

ſecuſ· Etiã dz ab alo. qꝛ alit coꝛpꝰ nutrit
Itẽ aluus vᷣginis dꝛ q̃ſialbus·q; vt fre⸗

quẽter virgines habẽt albos vteros. vel
qꝛ debet eſſe albe· i · caſt Dterus xo dẽ
ab vtilitate · 1ẽK mnlienis ſgnãtis: vel dʒ
ab vtẽdo · qꝛ mulier vtitur mitiplici cibo
ad fonendum fetũ. vlł dẽ ſic eo ꝙꝙ Duplex
ſit. 1 ab vtraq; in Duas ſe diuidit partes
vel qꝛ interius ipleat᷑ fętu · Vnde · Nẽter
conſumit vterus parit: egerit aluus:
Aluulus · i · paruus aluus.

Xma .· f.p· anis nocturna ab amando par/

uulos dicta vñ ⁊ lac ſbere fert᷑ naſcẽtibꝰ
beęc dꝛ ſinxa ſtridoꝛe· Itẽ ama dẽ vas
ad fundendum vinum- Iñ venit amula
Dimi:parna ama.

Amadrias ĩ ſingulari:⁊ĩ pli amadriades·

Teę ſunt arboꝛn quaſi amantes dꝛiades

arboꝛes . Dꝛias eni eſt arbok

—

Amalech ꝓpꝛium nomẽ eſt. ⁊ inxerpᷣtat᷑ 2/

—

trarius vel terrã lin ges vel ppls labens · 1
fuit filius Elipha pmogeniti Eſau. po⸗/
nit᷑ etiã ꝓ pꝛaua gente ab eo deſcẽdente ·
Vnge. Rex amelech ſed gens amalech
cognoiſciteſe,
Amamen amamentũ amatus· us· ui · ola
idem · amatio ·
Aman interp tat᷑ iniquitas ·

Amanitis.tidis·f·ge· ſed amanites eſt ge⸗
maſ· Oñ.2· Regu . i 4? de bʒ dici · Naa/
man amanitis non amanites ;
Amantilla herba quędam-
Amaracus · m· s· quędam herba· vl m fa⸗
bulas quidaʒ puer qͥ dũñ ferret vnguẽta
T cecidiſſet moꝛtuus ẽ ⁊ mutatus in floꝛeʒ
ſui nominis · Et vnguentũ quod inde fit
Di hoc amaracum.
Tmarellus · m· s· anis quedam· Vel
Amarellus· a ·i· Dimi:ab amarus
XAmarillus arboꝛquędam
Xmarillum fructus eius
A maritilla herba quędam ·
Amartia · i · pecca tum · “

Amaſa ſe / pꝛi

A martigenia · f o. dẽ oꝛigo peccati ·

Xmartigenati ſũt libꝛi ð oꝛigiali pctjõ·
Amartius npeccatoꝛ ·
AMmartiolus idem·
Xmarina dẽ genus v̈gulti amari ·
Rmaroꝛ:mt.iĩ.qꝗmaritudoo.

Amaricoſusa· ũ· i plenns amaroꝛe ·

Amarus.· · i· aſper · crudelis· ſeuerus. ab
boc noĩe mare· vel ecõuerſo mare dꝛ ab
amaruſ· Et amaꝝ ? dulce opponuntur. ⁊
ſint extremas ſpẽs ſapor. Dulce en ſigt
ſapoꝛem delectabilem guſtui:ſed amarũ
ecõu erſo acetoſum ⁊ minus delectabileʒ
Iñ amaritudo qð qñq; ĩuenit᷑ ꝓ triſticia
Kmaruſta.i:.pomatiana
Amaruſcꝰ.f.s.qrboꝛ iſtius fructus· pomui
ſilueſtris ·
i nomẽ viri. 8 q́ᷓ dĩ·2. Aeg
i72 Amaſã vo ↄſtituit bſalõ ꝓ Joab ·
Amaſio.· onis · m · t· i· amaſius

Amaſiolus · m · s diminntiuum i· paruus

gmaſius ;
Xmaſiunculus dimi·idem ·
Amaſius m.s· i· qͥ intẽperate amat. vł qui
intemperate amat᷑ Et eſt amaſius luxurię
amicus honeſtatis inimiegaunrs·
Amaſia· mulier ꝗᷓ amat ſine lege· Iñ ama/
ſiuncnla ·. i · pua amaſia ·
Amathi interpᷣtat᷑ veritas·
Amatoꝛculus·m·s· paruus amatoʒ·
Amatricula· i· ꝑpua amatrix ·
Amacones dicunt᷑ ꝗdaʒ mulieres·ab a⁊
