Infenſus · ſa · ſi · . iratus offenſus cõmotꝰ.
moleſtus ·
Inferię riarũpluralis nũeri/ſunt ſacrificia
ffacta inferl ꝓ moꝛtuis·⁊ dẽ ab inferus·ri ·
Infernas · atis · cõis ge. i· de iferno exiſtẽs
velq infernum colit.ſicut ſuꝑnas.naijʒ dꝛ
q̃ eſt ſupernus· xel qͥ colitſunag.
Infernus ni · maſ. ge·ĩ ſingulari ·p ĩ plurali
neutri tm̃ · hec iferna· noꝛuũ. Et dꝛ ifernus
ab infra qᷣa ſub terra di eſſe · Sicut enim
coꝛ eſtĩ medio bomĩs · ita et jfernus ĩ me/

pna foꝛma ·

iftlicitas· miſeriaa
Infrenis 9· t· 1 bocne· I ĩfrenus · na · nuʒ · i

dio terre creditur eſſe · Bel ĩfernns dꝛ ab
infero · fers ˖ qꝛ aĩę reoꝛum illuc inferantur
Iñ hic ⁊ hęc ĩfernalis:⁊ hoc le·⁊ infernus

na · nux. i: infernalis vel imus vel inferno

ſuꝑppoſitus:··

— 2 „

Infertũ ti·n.s.vinũ qnod altari offert · vel

libat et dꝛ ab in. ⁊ fertum·qð eſt oblatio

qdã · vel deriuat᷑ tm̃ ab inferoinfers ·

Inferus · ri · mal · ge P inferno ˖ vl p oO in⸗

fernali:ſ‚/ ꝓ deo moꝛtuoꝝ velꝓ manibus
ſicut ſuperꝰp deo celeſti · vl pꝓ deo viuo
nfeſſus · ſa ſñ . · nõ faſſus negans ·
nfeſtus ſti · igem eſt q iratus infenſus
cõtrarius·moleſtus·in qetus:⁊ dẽ abĩet

feſtus·qᷓi non feſtus nõ feſtinus·
Inficigarũpluralis numeri:i:negatiões⸗
mendacas.—a
Infidus. Oi. ẽ qͥ caret fide. ſ infidelqͥ caret
firmitate. vide· S·ĩ fidluns
Intimas atis .:t· ; abiĩfimus. Et dicut

ifimates ifimi ⁊ mioꝛesĩ populo· aũt
iſimi vel infimates dicunt᷑ quaſi ĩ fine po⸗
ſiti · etymo·eſt · .

*⅓

Infimus ma· mu · i imus· ſed vifferũt· Dñ

iGꝛeciſmo dꝛ· Infimus oꝛdie ſit imus at

ille loco · Et ponit etiã infimus ꝓ deiecto

l infra poſito⸗

Infinitus · ta. to ·i · nõ finitus ·ſ· cuiꝰ mẽſura
non habet finem.
Infinitinus · na uũ · i.nõ finitiuꝰ. Et hicq/
Doã modus verbi dĩ h̊ infinitinꝰ: ni⸗⁊ hoe
iffinitiuũui:qꝛ pſonã vᷣbi nõ definit.

phoꝛmo i· caloꝛe · “M
Infoꝛnis · .· t· ⁊ hocme.i⸗turpis·⁊ d ab ĩ·
⁊foꝛma/quaſi ſine foꝛmitate·non qꝛoino
careat foꝛma ſed qꝛ careat pulcra ⁊ pꝛęci⸗

Infirmus · ma · mũ · · non firmus quaſi ſine

Infoꝛtuniũ nij .aduerſitas mala foꝛta⸗

ſine freno ĩdomitus. q frenis nõ regit ·
Infrequens·entis ·nõ frequẽs · rarus· nõ
aſſiduus· Iñ ĩfrequẽtia · tięi· raritas ·

Infrunitus · ta · tů · pe · pꝛo · idẽ eſt qð infro/

nitus · i· non frunitus i· ſtultus inſipiens

ingdiſcretus ſine freno rationis· et d abĩ⸗

1 frumen qð ẽ ꝑs gutturis vbi cibꝰſapit
Inde infrunitus· quaſi ſine frumie · i. ſine
ſapoꝛe lapientię · Pñ Ecq· 23 Wio ĩfruni
to ⁊ irreuerentine tradas me· Inuenitur
etiam ibidem ĩfronito· ð
Sntaine ef unerne one ſuo⸗ .
Infulalę. eſt faſciola ſacerdotalis capitis

5

buͤne
og⸗
vndern
fnni
botho⸗
Silnünn
Pneitue
Fime
ynani
ſcens
priinn
Girhocn
Gvaſtinn
fioͤl
genooſta

MNylir

enc
lbennte
gaing
Wigen
biitgs⸗
DPedeea
Fooxe
ſſtſinen
Tghonue
hore
Nequn
Goinse
Pcue⸗
Grote
Wiis⸗

gn

o
Umem
Hent
i
Nl⸗

Fignt
Zclcnin

Naed

Zlubit
bbion

aordi
Ntycoen
gohbekl
uann
⸗
n
Congd
hoibe
fnüxr
n, 60

lurinfinnn
Nlkeafrfnn
us iride

cicblcco
ninefz

wdd

Nombes
doran
Ne
nsirinſt

ts die

A2
Es⸗

Eidient

fmshdat
woco⸗E

uaſiinec
Goifni. DDH

Geſtinuser
Ns me
abwrn
b Eihrc⸗
fninw nia.
ſmnusqrtſſde

irrin
puut

gmuſotü

Enusnadte
nisnöngt,

inunlus,
Eckgpnf⸗
oinſpiens⸗
sa died⸗
zwbiob'lapt
fonie⸗ nr
i
me⸗ IMnn

No ſneſt⸗
olen

4

—

—

albaĩ modũ diadematis· a qua vittę ab

vtraq; parte dependent · ꝗᷓ infulã viciãt.
vnge ⁊ vittę dictę ſunt qꝛ vinciant· Sed

fſula plerũ qᷓ; lata erat·plerũq; toꝛtilis de

Infuſoꝛiũ·rij ·n· s.· vas ĩ quo eſt oleũ quod

ꝓijcitur ablutio calicis.

flectens. vel inclinans·
Ingeniñ · nij · eſt interioꝛ vis aĩ q̊ ſępe iĩne/
nimus que ab alijs nõ didicimus dictuʒ

quaſi intus genitũ ·ſ.qa natura: In hige

niolũ li· dimi:⁊ ingenioſus ſa·ſum· Et in /
genioſitas · tatis ·i· aſtutia · calliditas· pꝛu
Tentia.ſubtilitas.

Ingenuꝰ. ua· ui · i. nobilqͥ in genere babʒ

libertatẽ cum facto ſicut libertus· AUnde
greci ingennos eugenes vocãt quia ſunt
boni generis · Iñ h igenuitas .· tatis · i · no⸗
bilitas · Et coꝛ · ge · Onde Duidiꝰ de arte ·
Pedecet ĩgenuos tedia ferre ſui.
Ingloꝛioſus ſa·ſü.i.ĩimemoꝛ gloꝛię· vel qui
eſt ſine gloꝛia·itriumphis·
Ingloꝛius ria · rium. i.ſine gloꝛiaabſq; ho/
noꝛe · Jdẽ quod ĩgloꝛioſus. Dnde qdaʒ

ZHecqugras gloꝛiam et non dolebis cum

ĩgloꝛius eris

Ingluuies ·ei·.. ge · i voꝛacitas·⁊ dĩ ab in/
glutio · tis · Nel dꝛ ab in · gula·q̃ſiĩ gula,z

veniẽs · Iñ ĩgluuioſus · ſa. ſũ · · voꝛa ·
Ingratus ta · tũ · tria ſigt · Nam ĩgratusi:
nõ gratus nõ acceptabilis · Et ĩigratus · i.

ĩmemoꝛ beneficij · Et ingratus · .· irremu /
neratus. Et dꝛigratus. quaſi ſine gratia

VHñ · Pĩ ingrat acceptoꝛ ĩmemoꝛois be/
neficij · Et cnius mentita ſequit᷑ retribntio
nulla·. Et cui dicẽdi deeſt gra vel faciẽdi ·

Iñ igratitudo · dinis·

Inguen . inis · neu · ge · ps coꝛpis circa pudẽ
da · ſic dicta · ab vnguo · gis ·
Inhabilis · lis · .· t· ⁊ hoc le · i non habilis

Inhibitoꝛ · to mt · i pedellꝰ.qͥ ⁊ angariꝰ?⸗

exactoꝛ dꝛ·⁊ dẽ ab inhibeo bes qꝛ nimis

petendo et iiuſte ferẽdo ĩhibet hoĩes · vel
I inhibet lites inter eos ·

Inhumanus.na.nũ ·i.nõ hũanꝰ.ſ:effreniſ
efferus. crudelis: ĩmiſericoꝛs·
Iñ inhumanitas.tatis ·i:feritas:crudeli/
tas/lpietas Itẽ ihuman?ꝰpõt dici ſtudẽs
totus deditus ſtudio · qͥ raro cõuerſat᷑ cũ

ſeniü depone comen.
Initiũ tij · n · · eſt initin reig qᷓ aliqs ĩcipit

ponit᷑ ĩ lucernis · Item infuſoꝛiũ dꝛ p qd

nerc iple alij ·

hoĩbus · Vñ Pꝛatiꝰ. Surge ⁊ ihumane

vt fundamentum domus .·b pᷣncipiũ ver⸗
bon eſt exoꝛdium ·
Inimic.ci.quaſi non amicus: contrarius

infidel. In ᷣ ⁊ hęc inimicalł. boc le.

Ininterpᷣtabil.lis · co· t· ⁊ B le· qð int᷑ptari
nõ poteſt· vel nõ habile ad interpᷣtandũ

Vnde Heb · 5§? Ininterpꝛetabilis ad di/

cendum
Iniquus:qua ·quũ·inõ ęquus: Iñ ĩiqͥtas
tatis · Et coꝛ· pꝛimã · Onde Hamphilus:
Sempꝑ ĩiquoꝝ ſcelꝰipedit acta bonoꝝ
Initus · ta · t · pe · coꝛ· i inceptuss

Iniurius· ria· riũ.i.toꝛtuoſus. nõ puãs ius

7 d ab in · ius · quaſi ſine iure· In B iiu/
ria · rig · i. iniuſticia· quaſi ſine iure vłcõtra
ius · qn ·· fit aliqͥd contra oꝛdineʒ iun· Iñ
ĩiurioſus ·ſa · ſu. i. cõuiciatoꝛ:inſectatoꝛ.in/
iurius· vel cotiꝰille qͥ patit᷑ iuriã ab aliqͥ·
Iñ liurioſitas tatis
Iniunx · iugis.ↄ.t· Dẽ ab in ⁊ iugũ: Et ſunt
iiuges boues nondum iugo coniuncti·
Igdem dicũt᷑ ſeiuges·quaſi ſeoꝛſũ a ingo
Vñ in Gꝛeciſmo d· Bos non domitus
a multis d iniunnrx.·
Innocens ·tis · ols ge · i .nulli nocens·
Innocuꝰ. cua cnũ . i. inocẽs· ⁊ cui nõ nocet᷑
nnoxius xia·xiuʒ·quaſi ſine noxa. Inno⸗

— „ 1

xius ꝓpꝛie dẽ cui qᷣſq; non nocere nouit⸗

Innuba bęi.inupta quę adhuc nulli nu/
pſit ⁊ quęadhuc vultum ſuuʒz non velat
Et coꝛ · nu · ſicut ꝓnuba · licet nubo bis · p⸗
Ducat eem Yẽ
Inofficioſu teſtamentum dꝛ ·qð factuʒ eſt
contra officium pietatis · vt . ·. ij · ff· de off ·
teſta · quo . extraneus hereſinſcribit · ali⸗
as ĩſtituit᷑. Idẽ ſi nõ extraneꝰ· Filiꝰ po ꝓp/
pꝛiꝰant hterit aut inique exhęredat᷑ hoc
eſt qñ pꝛ vł mat᷑ fecit teſtamentũ. Idem ſi
filius ĩ teſtamẽto patrẽ ſine cã exhęredat:
Etiã ſi fratreʒ frater exhęredat tribus ꝑ/
ſonis inſtitutis in duobus caſibus · Iteʒ
officiũ inter patrẽ⁊ filium dꝛ pietas· In⸗
ter patronum ⁊ libertum dĩ obſequium
Inter deum ⁊ hominẽ religio · Inter ho⸗
minem ⁊ hominẽ ſtat in nole generali· vt
qð debet homo homini ex natura ff · de

ſer expoꝛ l.· ſeruus ;

Inofficioſa donatio dicitur quęcontra of
ficium pietatis facta eſt et fit ad ſimilitu/
dinem inofficioſite ſtamenti · vt · C· eo · ti⸗
l·i· 1 per totum titulũ ſequẽtem quia pene
liberi vel parentes excudunta bonoꝛum
ſubſidio: vel ex pꝛopoſito donantis· vel

fe ipſa ꝙ terſe ſufficit ad reuocationem
onationis · licet ꝓpoſitũ vel conſiliũ do/

nantis nõ interueniat · vt no · ĩ glo in · l· ſi

liqneat · C· e · ti ·

Inops.· pis · oĩs ge ·i· ſine opibus · pauper ·
7dꝛ ab in · 1 ops qð eſt diues fęcundus

opulentus. Sʒ differũt inops ⁊ pauper

Inops ꝓpꝛie dꝛqͥ nihil habet.qͥ nec ſibi

ſufficere põt· nec alijs largiri. Sed pauꝑ
Dr.· licet alijs largiri nõ poſſit · ſibuipſi iñn
ſufficit · vñ et copulationẽ recipiũt · vt ibi ·
Ego ſü paup ⁊ inops· Et alibi · Pauperi
et inopi tu eris adiutoꝛ· Del inops dꝛ ab
in ⁊ ops·pis · ꝓ tra·qᷓi ſine t᷑ra·i:iſepultus ·

46 caret ſepultura · Iñ h̊ iopia/pię· bᷣm

ug· Oñ ĩ Gꝛeciſmo dꝛ · Nulliꝰpoſſeſ /

ſoꝛ inops homo dꝛ eſe.
Inqlinꝰni ·i aduena·qᷓiĩcolẽs aliena·Qõ
eni ꝓpꝛiã ſedẽ ᷣ ĩ fra aliena ihabitat:⁊ dꝛ

ab incolo . lis · Sʒ differentia eſt inter in/
qlinũ aduenã: vel incolaʒ.·Nã inqlini

ſunt q emigrant⁊ nõ ꝑpetuo permanent
Aduenę vel incolę aduenticij ſunt ſed ꝑ/
manentes. Idem ? accolę · Peregrini vo

Dicũt᷑· qꝛ parentes eoꝛũ ignoꝛantur · Gũt

en ð lõgiqua regione · Indigene vo ſüt
inde geniti · et ĩ eodẽ loco nati vbi habi/
tant. Vel inqlinꝰ dz ab in · et culina · · vil
ciuis ⁊ aduenticius ſᷣm quoſdam-

Inqſitio·onis.· perſcrutatio. Nel eſt ali /

cuiꝰcrimis ꝑ ſuperioꝛem reſpectu ĩferioꝛũ
ſuoꝝ iueſtigatio · vtĩti · de · accu · ⁊ inqui ·
Tenuc ·

Inlana · ne · f. p· eſt genꝰberbequeſi edatur
inſaniam facit·
Inſanus nanũ · i.nõ ſanꝰ.amẽs vl furioſꝰ

Ingde inſania ·. i· furoꝛ amentia ·

Inſcitia · tig· fe· p · i ignoꝛãtia · OHñ Nꝛatiꝰĩ

epi ˖ Sed turpem putat inſcitię metuitq;
liturã · Item Baß.i⸗ ARliã aſſumpſerũt
ſibi cogitationẽ inſcitię · Jtem Sap. i 4.
Sʒ ⁊ ĩ magno viuentes inſcitie bello · Et
nota ꝙ iſcitia foꝛmat ab ĩſciti gtõ de ĩſci⸗
tus ta tñ · addita· a.qꝛ regula ẽ⸗J añ cia ·
bꝛeuiat᷑ ĩ denoĩatiuĩs ꝗᷓ foꝛmant᷑ addita
cia · vt iuſtus·tiiuſticia· Sed inſcitia non
foꝛmatur addita cia:ſed addita ·a. vt in/
ſcitus · ti· addita · afit inſcitia:⁊ iõ nõ ꝓdu

cit · añ tia · Vñ ſcribit ꝑ · t penułſylla⸗/
ba · Itẽ iſcitia ẽ ſine octnina. Inſ cientia

vxo ſine ſca ·

Inſcius ·a · i · quaſi ſine ſãa. ⁊ dꝛ abĩ · ſiꝰ

quoch eſt ſeeeeggggs.
Inſcriptio. ẽ qdam libellus quẽ accuſatoꝛ

offert iudici ſb hacfoꝛma. Ego. N. coꝛã
vel apud/N·pꝛętoꝛẽ· vel iudicem refero
talem reuʒ legs iulię· d adulterio quod
cõmiſit cum · H·
tali ·ĩ domo tali · conſule tali regnãte · Et

opꝑat᷑ ĩſcriptio ꝙ accuſatoꝛ ſi cimen non
phauerit qdð ipoſuit ad talionẽ obligat᷑.

Inſenſis · ſis · .·t · ⁊ B ſe · i· ſine lenſu ·

Irnſidię· arũ· pluralis nũerifſ g. dẽ ab ĩſſ/⸗/
deo · des · Et fiũt iſidig loco vl telo fraus
circa fidẽ mutuatã· dolusi gio· Inde in-

ſidioſus · ſa· ſum ·

Inſignis gnis · .·t· 1 Bne· i. clarꝰ. oꝛnatꝰ?*.

nobil · gloſus· magne famę quaſi habenſ
eminens ſignũ pᷣ alijs · In h inſigne gnis
ſubſtantiue i · oꝛnamentũů⸗·

Inſipidus · da · dũ pe coꝛ.i· nõ ſapidꝰ. Iñ

inſipiditas- tatis.

Inſibiens · entis · oꝛs ge . · nõ ſapiens · et dꝛ

abi. 1 ſapiens· qᷓi ſine ſapoꝛe ⁊ ſapientia ·

Iñ hec inſipiẽtia. tie.
Inſitio · onis · .t. idẽ eſt qʒ plantatio · Nel
inſitio dꝛ cũ fiſſo trũco ſurculus ĩducitur

Etiã inſitio eſt tempus ſerendi aliqͥd · vel

rat inſitio facramũ/ramos adaptet ·

Inſolens· enij·oĩs ge.i.ſuꝑpbus·fatuꝰ.mo/⸗

ribus nõ cõueniẽs · In iloletia · tig · . ſup/

bia fatuitas.
Inſomnis nis · co · · ⁊ loc ne · ſine ſomno ·

puigil · q doꝛmire nõ põt· Iñ h inſomnia
nię.i· vigilia vel vigilantia · Et hocinſom/

niũ · quod videt᷑ ꝑ ſomnũ·Et eſt quedaʒ

ſxẽs ſomnij · vide ifraĩ ſomniũ·

Inſons · ſontis. oĩs ge · i iĩnocens. innoxiuſ
VBñ Eſopꝰ. Inſoni aĩos floꝛidũ lingua

polit · Iñ h inſontia · tigi. inocentia⸗
Inſtans tis Oꝛ tp̃us ſimplex · Et ſic deſcri⸗
bit· qð cũ ſit finis pᷣteriti: ⁊ pncipiũ futu/

ri · vel cũ ĩcipit ſtati eſſe deſinit · Pkiſtãs

eſt bꝛeuiſſima pars tempoꝛis quęnon ex /

pectat ſucceſſionẽ Itẽ põt eẽ ꝑticipiuʒ dd

inſto ſtas ; S
Inſtantia · tix eſt tẽpus qͥ iudiciũ diſcutit᷑
7 finiri debet · c. venerabilis de iudi ·
Inſtar. neu · ge · indecli ·i· ſiltudo · vel poti

ad ſilitudinem.· Habet eni i ſe vim huiꝰ

Hbpoſitionis ad · VPñ non debet recipe h⸗
poſitioneʒ ad ·niſi in expoſitione · Vñ di⸗

cendũ eſt· Hoc eſt inſtar illiusiad ſilitu
Din eʒ illius· ¶liqñ tñ inuenit᷑ adinſtar ·

tuncpoſitio abundat ·

—

Inſtinctꝰ. cta ctü · i· inſtigatio · Pſualio · ſti⸗

mulatio · incitatio ·

Dum eſſet cum ea · menſe

tute
1ſtolg
gopucn
Nihr
ohunt
rtastt
Pftonton
Gilutmel
zlinſtt
ſercto
Gcomin
1ild
Iſito

l aglia

inſtito⸗
Inſituti
ſometia
iplon
Thecint
ſberink
penslee
ſigtun
git yt d
wluſt
Juſimo⸗
ni nto
ſentente
Utodecch
Gchäbed
e
Prane
Plrur
M
Ddere
Plenu
dluot
publae
Xfeimn⸗
Zicinen
Clſeci
fomon
Dorne
abin
Gii
oſti

%°

Uudrenten
Acmnenn
ni

Clofns

i,

libnigegs

*

*
iipi

WNRNr

ſplantttob
lnsicven
ndtaido
Ne⸗Pane-/
Wupter.
tgfits no⸗
zitpiſ/

ieiono⸗
Zübinonn
Erwenin⸗
Eickaucn,
ens ori
uili
i H.
PENN
ahüfitt
nt Piis
Banenihch
igicpred
dai dui
.
olp⸗

fendie

wane
Güme Pndl

Inſtita te· · .· eſt quedã veſtis talaris que

⁊ ſtola dẽ · Inſtita etiã latũ cĩgulũ di · c,n·
quo puer ligatur in cuna · Inſtitę etiãäã vt
diẽ Pap· ſunt paruęlinteolę qᷓ moꝛtuu,
inuoluunt NHDñ Joãnis xiꝰ Ligatꝰmanꝰ

⁊ ꝑedes inſtitis⁊ coꝛ·ſſtſſi·
Inſſtitoꝛ·tori.mercatoꝛ.⁊ dꝛ ab ĩſto· ſtas
qꝛĩſtat mercibꝰemẽdis· nde Job· 282

Filij inſtitoꝝ ⁊c · Vñ· Qui vẽdit merces

mercatoꝛ dꝛ ille. Inſtitoꝛ eſt inſtat qͥ pꝛo
pᷣcio minuendo· Mercatoꝛ vendit inſti/
toꝛ illud emitt·

In ſiitoꝛ eſt ille qͥ tabernis· vinis vendẽdis

Vel alicui alteri negocio eſt pꝛępoſitusl⸗
inſtitoꝛ pꝛima ·ff·e inſtiiacci · HZ
Inſtitutũ ti · n· s.⁊ hiſtitutio onis·i:moꝝĩ/⸗
foꝛmatio · Sʒ wit᷑ etiã ꝓ q̃dã libꝛo legali
tm̃ ĩ plurali·hę inſtitutiones· ĩſtitutionũ-
⁊ hec inſtituta·hoꝝ inſtitutoꝛũ dẽ· Et dẽ
liber inſtitutionũ ·q̃ſi inſtructionũ · qꝛ ĩ H
pmis legum pceptis inſtruimur · vel qꝛ in
ſtatum humani vel romaniiiuris nos eri/
git · vt dicit ccunĩ gloĩ pᷣn ĩſtitutionũ
Vl inſtitutoꝛum··

Inſtitutio·ẽ pꝛimus gradus oĩuʒĩiſtituto/

rũ . vt no · C· ð libe · pꝛete · l.i· Etiaʒ ſi mille
eſſent ßm leges · Seg vᷣm canones · Inſti
tutio · ẽ ecclię vel ecclaſtici bñficij collatio

quaſi ius habẽtẽ ad bñficiũ ꝑ pntationẽ

intus velĩ beneficiũ ſtatuens:
Inſtrumẽtũ arij dẽ ꝑ qð ipſa ars opa·

Inſtrumentũ ĩ iure dꝛ qᷣcqͥd cauſã iſtruit·

Vl iſtrumẽtũ ẽ ſcpᷣtura ad aſſertionẽ ſen
ꝓbationẽ alicuiꝰrei facttꝰ-
Inſtrumentũ publicũ · eſt ſolẽnis et rite oꝛ/
Dinata ſcpᷣtura ꝑ autẽticę ꝑſonę manum
publice facta cauſa memoꝛię. c· ſcriptura:
de n · inſtru.
Inſtrumentũ pᷣnatũ eſt qð ꝑ manũ pᷣnatã
confectũ eſt· vel a tabellionenon tamenĩ
foꝛma publica ſcpᷣtum · vt qꝛ nec nomẽ ĩ/
paton nec conſulł nec papę appoſuit ·
Inſubuluſ.li quoddã inſtrumẽt ĩ texẽdo
telã ·ſ·circa qd pãnus vel ſtamẽ inuoluit

d ab ĩiſubulo las . qꝛ iſubulat᷑ · · pꝑfoꝛat
vt poſſit iuolui⁊ retineri ꝓ volũtate texẽj

Inſulalę· dẽ terra vndiq; mari circũſepta
vñ iſula dẽ · qꝛ ĩ ſalo ſit ſita · i·.ĩ mari·
Inſularij ſerui ſunt qͥ inſula retinentur vt
lellege · ff. de ꝓᷣ· ſig·
Inlullſus · ſa· ſuʒ · i. nõ ſalſus · qᷓi ſine ſapoꝛe
ſal vl ſapientię · DVñ Job.b? Aut poterit
comedi inſulſũ qð nõ ẽ ſale conditũ:

Inſultꝰ tus· tui · m· ge · i inuaſio· qggreſſio⸗

quali ſaltus ĩ aliũ impetuoſe factus/

Integer. gra · gru · i· icoꝛruptus. incolumis
plenꝰ. In itegritas· i religioſitas· caſtitaſ
Intellectus. ĩtelligentia · et intelligibilitas

Differũt · Pꝛopꝛie qͥdem intellectus.ẽ vis
aĩg cõpꝛchenſiua icoꝛoꝛeaꝝ ſubſtãtiarũ

foꝛmis ſubtractaꝝ vel foꝛmarũ circa eas

Intelligentia vo eſt vis aię quę aſpirat

vt qliqͥ d circa diuinaʒy ſubſtantiã cõpꝛe/

Intemerata · incoꝛrupta · ĩ

bendat. Intelligibilitas vo ẽ quędã vis

gie omniũ foꝛmarũ ĩ quadaʒ ſunplicitate
ↄplicatiua abſq; oꝛdie naturalivłtẽpali

T tali modo deus ↄpꝛehendit res qꝛ eas
omms vno intuitu abſq; oĩ ſucceſſione dẽ

comp̃hendere ·

tacta·⁊ nulla te/

meritate violata⸗

Intem periesriei· ⁊ hoc intemperiũ · rij · vbi

nulla ſecuritas ⁊ nullü tpamentuʒ eſt ·

Intempeſtiuus· ua·uũ.i: incõgruus ⁊ ĩcõ/

ueniens · nõ in ſuo tẽpoꝛe veniẽs. ß̊ anñ vel
poſt Onde Boetius i pᷣ de conſolatione
Intempeſtiui fundunt᷑ vertice cani ·

Intempeltus · ta · tu . i. icõ gruus · lutilis · qſi

ſine tepoꝛe · i· actu · Bn nox dẽ intempeſta
quaſi incõgrua · qꝛ nõ ha bet idonen tpᷣs
gerendis rebus · Et nota ꝙ quedaʒ pars
noctis dẽ intẽpeſtũ · vide · S crepuſculus

Interaſile· Dꝛ iterpolatũ· celatura ⁊ plano⸗

Planuzʒ em inter celaturas quali raſũ vi
det · ⁊ vecliat᷑ h̊ ⁊ H intalilis ⁊ h le · xe · coꝛ·
VBel ſᷣm Hapiã. Intaſilis ẽ anaglypha
ſculptura · NRlexãd er vo dicit· Qð nunc
ſculpturis:nũc plancie variat᷑· Hoc⁊ nõ
aliud opus intaſile dicas ·

Intercalaris · ris · .· t· ⁊ hoc re · i.· intpoſitinũn

l interpoſitũ ·. qð iterponit᷑ vt Nerius

Intercapedo· dis i· diſtant

intercalaris dẽ qͥ lepe interponit᷑ Indehᷣ
intcalaritas · tatis·i int erpoſitio ·

—*+* „ *

alocal; vtĩter

Duos parietes ·

+*

Interceſſoꝛ.· dĩ qͥ p alio pces facit vl fidit·

——

Itẽ dicimꝰiterceſſoꝛẽ uluʒ·qͥ intercedit ⁊
interponit ſe inter de bitoꝛem ⁊ creditoꝛe,y
ad hoc ꝙ ei pecunia mutuetur · et ẽ quaſi
fideiuſſoꝛ ⁊ conſtitutoꝛ:

Interciliũ li · ſpaciũ qð eſt iter duo ſup⸗

cilia · quod ſine pilis eſt ·

Intercolumniuʒ· nij. dꝛ illud quod eſtĩter

duas colũnas· vel ſpaciũ diuidẽs eas· et

dꝛ ab inter ⁊ colũna.quaſi inter colũnas

exiſtens. DOñ· 5· Reg 7? Media ĩterco/

lumnia quadrata:non rotunda:

Interconfiniũ nij i terminꝰ. vl locus inter

Inos lines exiſtens·

. „ „

Intercus · cutis · ols ge. l. illa res quã pati /

mur inter carnẽ ⁊ cutẽſicut eſt infirmitas

xel malus bhumoꝛ xel aliud huiuſmodi ·

In intercutic · ca · c· Titercutaneus· nea

neũ. Et intercutan · na · nu · ola ꝓ eo qð ẽ

inter cutem ⁊ carnem ·

interim dictũ · ſcʒ qdð interim ãnunciat a
indice · nõ ꝙ herpetuo maneat · q̃ſi q;diu
Dictũ ⁊ ſtatutũ a iudice · Nota bic ꝙ in

generali interdicto de bent iſta ↄterri ab

ecclia · · baptiſmꝰ puuloꝝ· pgnitetigmoꝛi/
entium · Poteſi etiam epᷣus puulos ba/

pticatos confirmare . Iteſemel in menle

vl ſeptimana populi interdictũ etiam
excoicatum ad eccleſiã aliquã connocare
⁊ ei pꝛędicare· Item ſoteſt euchariſtia in
moꝛté vere penitẽtibꝰ vari· Pñ decretal
noua · Permittimus eccleſiarum miſtris
ſemel in hebdomada tempoꝛe interdicti ·
nõ pulſatis campanis:voce ſubmiſſa·ia/
nuis clanſis:excõmunicatis et interdictis
excluſis:miſſarũ ſolennia celebꝛarecauſa

cõficiẽdi coꝛpus dniquod decedẽtibusĩi

pgnitentia nõ denegat ˖ Itẽ permittit ꝙ
clerici decedentes q pene ſeruauerũtĩter⸗
Dictũ ĩ cꝓmiterio eccleſię·ſine campanaꝝ
pullatione · ceſſantibꝰſolẽnitatibꝰ oĩibus
cũ ſilentio tumulent᷑· AItem cõceditur ꝙĩ
cõnentualibꝰeccleſijs bini ⁊ binivłſimul
tres hoꝛas canonicasvalẽt legere· potinſ
ᷓ; cantareianuis clauſis interdictis⁊ ex/

coicat excluſis· voce ita dimiſſa ꝙ exterꝰ
nõ poſſunt audiri· Her qð patet ꝙ intdi/

cti · ⁊ multo foꝛtius excoicati non æbent
auſcultare boꝛas canonicas· Itẽ peregri/
nis accipiẽtibꝰſignũ crucisob reuerẽtiaʒ

crucifixi. nõ ẽ pęnitẽtia denegãdaquod

etiam alijs peregrinis poteſt miſericoꝛdit᷑

idulgeri. Itẽ nota ꝙ extrema vnctio non

debet dari alicui ꝑſonę laico vel clerico ·
Vl etiã religioſo ĩ loco generali ĩterdicto
ſuppoſito ·˖ niſi ſuper hoc habeant pᷣuile/

Fgilium ſpeciale ·;

Interdictũ olim erat quędaʒ foꝛmata ⁊ ſo

lennis conceptio verboꝛũ · quibus pꝛętoꝛ

aliqd fieri iubebat vel ꝓhibebat · qd tũc
maxime faciebat cũ de poſſeſſione vel q̃ſi
oſſeſſione inter aliquos cõtendebat · vt
Inſti · de interdic·circa pa· ⁊ ff. e · ti ·
Interdictũ de aq̃ quotidiana ⁊ eſtina dat᷑
habenti ius aquę quotidianęvłetiã eſti⸗
uę ducendęad pꝛędia ſua · cũ aliqs ducẽ

—w

Sbt i de pꝛin· S
nterdictũ de aq̃ de caſtello ducẽda· dat

habentiius Ducẽdi qquã de cãnali vłca
ſtello ad irrigandum ·
Interdictũ de arboꝛibꝰcędẽdis. dat᷑ ↄtra
hos ꝗ babent arboꝛes quoꝝ folia ꝑedẽt

ſuꝑ ędificia vicinoꝝ vlłagn ita q eis dãa⸗

nũ in ferant ⁊ cõſulit eis ꝙ hmõi arboꝛeſ

ſuccidant⁊ligna tollant·⁊ eas deglobẽt

a terra vſq; ad quidecim pedes. ꝗdeʒ ẽſi
Pradices minat ꝑiculũ · vt · ei · C· e ĩter/⸗
dic · Et hoc interdictũ ꝓhibitoꝛiũ eſt ·

Interdictũ de cloacis pꝛiuatis reficiendis

Si volens qs ſuã cloacã pꝛiuatã ·vł etiã

puyublicã ˖ vel fiſtulas. vel meatus reficere

vel purgare · vl ce nouo facere ab alio ꝓ
bhibet᷑tuc ꝓniſũ ẽ ei de interdicto cloacis
qð ẽ intfdictũ publice deputatũ · ⁊ pᷣuatũ
O pᷣuatis cloacis:⁊ ẽ ꝓhibitoꝛiũ · Et ẽ ali⸗
ud reſtitutoꝛiũ .ſ quod datur contra ini/
tientẽ ĩ coacam meã vel publicaʒ vl qð
imiſſu ĩ cloacã ĩpꝑedit : vlłquo iubet᷑ aufer/
ri qð ĩmiſſum eſt.vt.ff · de cloacis · l· i · · S·
i· · S· deind e · · S· cloacx.l·fi· eeti ·

Interdictũ de aq̃ pluuiali arcenda· vel de

aqua pluuia · Si faciſ opus aliquod ĩ fũ/
do tuo ꝓpter quod aqua pluuialis nocẽ
Põt fundo vicini tui: Datur contra te actio
pluuię arcendę ꝑ quã tuis expenſis opus
leneris deſtruere dãnũ ↄtigẽs emẽda/
re · Si vo poſſideas opus ab alio factum
teneris patiẽtiã ſſtare vt deſtrnat · ar.l.

i· · ij · H.lij · in fi · l· ſi terciꝰ colonꝰ.S.· celſul

ſcribit · vᷣ · ſiqͥ dẽ aliꝰ. ff ·e · ti · ⁊ ſpꝑe · ibidẽ ·
Interdictũ de fonte eſt · qũ dat᷑ ei qͥ duxit
gaquã de fonte h̊ ãno/nec vi necclam nec
pᷣcario de alterius fonte · vel lacu · puteo
piſcina · foſſa · ſtagno · vt . f · e. ti · . i ĩ pꝛin ·
Interdictũ fraudatoꝛiũ · eſt qͥ tuton credi/
toꝛ pupillo tenet· vt ſi euʒ cõſilio fraudis
participaſſe cõſtabit vt fraudaret · vt · ff ·
ſolu · l· pupilli:circa pꝛ · Hoc int᷑dicto

tenet ͥ fraudẽ ꝑticipãdo emit a creditoẽ?

qq ñ ſit ſolnẽdo meliꝰ foꝛte dicẽt᷑ a ðbito/⸗
Intdictũ ðᷣ glãde legẽda vł alios fru/ (re.
ctus dat ei cnius glans vel aliꝰ fructꝰi fũ
Dũ alienũ ceciderit · vt ſingulo tercio die

legere expoꝛtare liceat · Et glandis noĩie
oẽss fructꝰcõtinenkt · vt · · vnica · ff e · ti ·

Interdictuʒ de itinere actuq; puato reſti/
tuendo ꝓhibitoꝛiũ ad tuẽdas.tinmodo
ruſticas puitutes dat᷑ ↄ phibẽtes aliquẽ
vti buitute ſua vt · f · ti · . ·. S·· Et daiur
cõfeſſoꝛia Z negãtẽ ſeruitute · vt ·l ſi foꝛte ·

am

aͤgln
jmoeti
ſendn
ſtemdn
Grman
aäboeen
ſberbo⸗

eeliſe

7Ietici⸗
ndis de
eclſietes
lehffe
Citi
fuctune
lanwe
Itenie
ſpeelben
onemige
weone
ſienſo
Iuntercic
mri
etſelyr
vagl
gulr f
Uüncun

Pci
GGwr.
Goſce
Gtors
goor
dpoß
erch
ſaguen,

(Wochi⸗

ſefi⸗
ſibſiptt
füfurnt
lagdert
Akptorg⸗
Pinin⸗
ſhere ho
Pblgsr
hae Lo⸗
ſuden

4

Snür
Prlenp
nph
Netpen
iſi 6

1.

l. duiien

Näͤni

Ws ut
mbun
Kani⸗
Ybgäſrborf

iensgobet

i hiſ
NCer⸗
ddeüͤch⸗
msſtfceni
inö
Anennstſen
wirtbelor
ncochas
Wtiſönni
ibtoitigl⸗

Daturnngin⸗

looblanR
Poubekant⸗
as ic
5 1 1
nunde
lgii⸗
uuals noc
duwateadi⸗
Wdsddos
csedn
danoicu
AſEl
Ewor el
Nnaſ

(detdg n

m mudine
uaruto
Seu iiſni⸗
fitwor⸗
lnofruncis
udnet ſ
Poc intdicn
anitaordie
dcete doto/
alosf e⸗
Nalfuchiii
oterio die
gancisv⸗
icKee,
Sbunond
das⸗ finn
Pbibinsii
infende

5. ſcẽdũ f · ſi vuitꝰ vendi. Et etiã aduſus
eu qͥ alium ciuſte ꝓhibet ſua vti ſeruitute

ĩmo etiã tũc dat᷑ confeſſoꝛia · vt dicto · S·

ſciendum .· Paltl.
Interdictũ de libero hoĩe exhibendo com/
petit vnicuiq; de ꝓplo ad petenduʒ ĩ pu/
blicũ hoĩem liberũ contra ⁊ aduerſus euʒ
q̃ liben hoĩeʒ inuitũ captum dolo malo
Tetinet ĩ ſeruitut e ·

Interdictũ de liberis exhibẽdis ſen dedu⸗

cendis dat᷑ patribus ſeu parẽtibus ↄtra
eos ꝗ liberos vel nepotes in ptãte eoꝛuʒ
exiſtẽtes ſine eoꝛũ voluntate detinẽt · vñ
l· .· ff. e · ti · ait htoꝛ Qui q̊ vĩ ptãte Lucij

Titij ẽ ·ſi is ea ve apud te eſt. dolo w¶ tuo
factum eſt. quo minus apud eſſet ·ita eu

eam e exhibeas·
Interdictũð migrando dat᷑ inquilino vt
ipſe libere cũ rebꝰſuis poſſit ð habitati/
one migrare:ſi tñ locatoꝛi ſatiſfaciat.⁊ de
penſione totius tempoꝛis · vt ff·e · ti · · · S⸗
ſi penſio · W

Interdictũ de moꝛtuo inferendo babʒzlo/

cum . vt qs non ꝓhibeat moꝛtuum iferre
et ſepelire quo licet ei inferreet ſepelire · vt
ff · eo · ti · l. iñ pꝛin · vt ſi via ꝓhibeat. vl ſe⸗
pulcꝝ cdificare: vel lapides ad ędificãdũ
pfundum ducere vt · ffe · l. . S· Htoꝛ ait ·
S.ſi iter mihi · S· vim habere · · S· fi ·
Interdictũ momentaneę poſſeſſionis eſt q
agitur de poſſeſſione retinenda ·ſicut vti
poſſidetis · vt · ff · vti poſſi ·l· i · S·i · xel quo
agitur de poſſeſſione adipiſcenda · vt eſt

quoꝛũ bonoꝝquoꝛũ legatoꝛũ · vel qͥ agit

ð poſſeſſiõe recupãda · vt vñ vi · ffe · ti .· · i

Interdictum ne qͥd in loco ſacro fiat:⁊ oĩa

ſequentia hmõi dant cuilibet ex populo
ad exhibẽdũ ne fiat · quã phibitioneʒ ſi
q̃d factũ fuerit interdicto qð vi aut clam
ſuis ſũptibꝰ vel deſtruere coget oẽ quod
factũ fuerit · autĩ pſtinũ ſtatũ reducere· vł
reddere tenent᷑ vt · ff · ne qͥdĩ lo · pu.l· ij · S ·
ait htoꝛ ꝙ in vi ⸗
Interdictum ne qͥd fiat in loco pnblico vł
itinere · Hoc intdictũ ꝓhibitoꝛiũ ẽ · Et tã
publicis vtilitatibus q; pꝛiuatoꝛũ ꝑ hoc
ꝓſpicit · Loca enĩ publica vtiq; pᷣuatoꝝ

vſibus deſeruiunt iure ſcripto ciuitat vt

l · · S · i ·
Interdictuʒ ne qͥd fiat in mari vel flumine
publico ripa v eiꝰqͥ peiꝰ nauigaret᷑ autĩ
via publica qͥ peius eat᷑. Hoc interdictũ
dat ppetuo oibꝰ⁊ ĩ oẽs habʒ ↄdẽnatio/

nẽĩid qð actor interat · vt ·l· i fif · ð via

publi.⁊ itinere· pub.reficiendo

Interdictum ne qͥd fiati flumine publico.

vt aliter fluat quã pꝛioꝛi eſtate fluxit · i· vt
ꝗqua fiat altioꝛ: xepꝛeſſioꝛ: rapidioꝛ· cuʒ
icõmodo euellẽtiũ · ut · ff. ne qͥd ĩ flu ·pub.·
l.i.ĩ pꝛin· S:non autem omne. S

Interdictũ ð noui oꝑis nũciatiõe dat᷑ ei qᷓ

ꝓbibet᷑ edificare poſtꝙ;ᷓ ſatiſdederit· vt

ffe.ti. l. Ptoꝛ · ait · S· H aũt interdictů.
Interdictum de loco publico fruendo eſt

publicę vtilitatᷣ cã ppoſitũ· qꝛ tuet᷑ vecti/

galia publica qͥ ꝓphibet᷑ qs vim facere ei

ſocio ve eiꝰ q ↄduxit locũ publicũ frnẽdũ
ab eo q locandi ius habuit qͥ minus loco
publico ſibi frui liceat ex · l. locationis vel
cõductiõis · ⁊ hęc habent᷑ i. ·. i · S· i· ⁊ĩ pꝛ·
ff· de lo. pu · fru·

Interdictũ de pᷣcario:quod reſtitutoꝛiũ ẽ·

Dat ei qͥ pᷣcario rogauit et pᷣcario habet

imo etiã ſi nõ rogauit dũ tamen poſſidet

vt · ff e · ti · i. ĩ rebꝰ. S. ix ꝑ totã legẽ pᷣcariũ
videt᷑ rogare ⁊ habere ſi rogauit pꝛo ſe⁊
habet ꝓ ſuo · vel ſi rogauit ꝓcuratoꝛ ſuꝰ

Vl negocioꝝ geſtoꝛ ⁊ ipſe ratũ habet · vt

ffe.ti · . certe · Si· Dũ tamen accipiat ĩ per·

ſonã ſuã contractũ alit᷑ non vt · ff· e acqᷣ

poſſ . l. poſſeſſio · fi ·

Interdictũ qð vi ant clam dat᷑ aduerſus

eum qͥ ĩ loco alteriꝰaliq opus cõſtruxit
vl deſtruxit · dũ tamẽ ſit factũ ĩ ſolo · ffe·
ti · . i.· Shoc ĩterdictũ · Et etiã ſi vi ·i · P vio/⸗

lentiã aut clã · i. occulte ſine notificatione
glteri facta fecit cuz timeret ne ſi ſciret ſibi

ꝓhiberetur · vt · ff. e · ti · le i ·

Interdictũ quoꝛũ bonoꝝa pᷣtoꝛe inuentũ

eſt· 1 Dat filio emãcipato adſus hęredẽ

xel poſſeſſoꝛẽ· vł cõtra illũ qͥ ꝓ hęrede vlł

poſſeſſoꝛe poſſidet·ad vniula bona adi/
piſcẽda non ad ſingulas res. Et ẽ Duplex
ſcʒ directũ ⁊ vtile · Directũ dat ei gẽ bo⸗
noꝝ poſſeſſoꝛ · Otile dat᷑ ei:q ſuccedit in
re ciuili ex teſtamento vel ab inteſtato ·

Interdictuʒ quoꝝ legatoꝝ cõpetit heredi

ad rexetendũ legata ꝗᷓ ſine volũtate eius

legatarius occupauit repetet itaq; heres

vt deducat falcidiã · alioquin ſi repeteret
ſtatim repetiturus exceptione doli pote⸗

rit remoueri · — R
Interdictũ de riuis eſt vtiliſſimũ· qꝛ riuos

ſpecꝰ ſepta reficere ⁊ purgare ptoꝛaquę
Ducendę cauſa pmittit· dum tamen non
aliter aquã dncat q; prioꝛe ęſtate fluxit:
vt in . lĩ pꝛin · ff. de riuis ·

Interdictuʒ ſaluianũ competit vño fundi

RW R 4

.

adnuerſus colonũ ĩ ſua domo habitanteʒ
eius heredes de rebus coloni tacite pi/

gneratis ꝓ mercedibus quas colonus in

fundum intulit· vt.leiff. e. ti · .
Interdictũ de ſepnlcro ędificãdo locũ ha/
betvt qs nõ pꝛohibeat᷑ gdificare ſepulcꝝ
quo licet moꝛtuũ inferre
Interdictũ ð tabułexhibẽdis.dat᷑ oĩbus
qbus aliqͥd ẽ aſcriptuʒ ĩ tabulis vel pure
Vl in diẽ · vl ſub conditione · ſiue ſint hę/
redes.ſiue legatarij:ſine cõmiſſari /
Interdictũ de ripa muniẽda merito ꝓpoſi/
tum fuit · Nã ripas fluminũ publicoꝛum

reficere ⁊ munirevtiliſſimum eſt:ne ob id
omiſſum nauigatio deterioꝛ fiat · vt in·l·

vnica · §. i·ff. de ripa munienda⸗.·
Interdictũ vtiĩ flumine publico nauigare

liceat · E quo pꝛoſpicitur ne q́s in fiumine
publico nanigare· nauim ratem we agere

Vl in ripa onerare pꝛohibeat᷑ · Sʒ vt p

lacũ· foſſam· ſtagnũ publicũ nauigare li/

ceat. vt · · vnica · S·. i· ⁊ ĩ pꝛif e · ti· vbi ſb/
dit DHulpianuſ. Lacꝰẽ qͥ perpetuã habʒ
gquã · Stagnũ vꝓᷣo qð tempoꝛalẽ cõtinet

qquã ibidẽ ſtagnãtẽ ꝗᷓ qͥdem aqᷓ plerũq;

hyeme colligit · Foſſa ẽ receptaculũ aquę
manufactum
Ingerdienn vnde vi locuʒ habʒ cũ qͥs poſ
eſſionẽ ſoli ꝑ vim amiſit· Et dat directe
contra deiectoꝛeʒ illi qui vi de poſſeſſione
galicuiꝰ rei imobilis deiectus eſt ſine oĩ cã ·
vt reſtituat᷑ poſſeſſio de q̃ dciectꝰeſt:⁊ oĩa
ablata · imo Dato ꝙ ibidẽ eſſẽt aliq̃ ꝗ̊ pe/
nes violentũ fuerint moꝛtua · vel alig res
ſic⸗ ſu foꝛtuitu ꝑierũt· nõ ꝓpt᷑ h̊ liberabit᷑
ed totũ condemnabit᷑ ad eaꝝ extimati/
oneʒ · qꝛ nec moꝛtalis:nec foꝛtnitus caſus
liberat deiectoꝛzemn ½· .
Interdictũ de vi ⁊ vi armata cuʒ ĩterdicto
vnde vidat᷑ ⁊ ꝓponit᷑ ei qui deiectus eſt
Fnit enĩ ęquiſſimũ vi deiecto ſbᷣueniri · g
ad recuperãdã poſſeſſionẽ hoc int᷑dictum
ĩuẽtũ ẽ · Ne qͥd enĩ ꝑ vim amittat·legibꝰ
ꝓſpicitur publicoꝛum ⁊ pꝛiuatoꝛũ necnõ

ↄſtitutionibus pncipũ ·vt · l· · ff· ti · Shoc

interdictum · 7· . ſe .
Interdictum vti poſſidetis locũ babet in
rebꝰimmobilibus.ſ.ſi de fundi vel ędinʒ
poſſeſſione cõtendit · Inſti ·e · ti· S P inter⸗
Dictũ · Habet etiã locũ in coꝛpoꝛalibꝰ. vt
Iquaſi poſſeſſione· ⁊ datur poſſidẽti cini/
liter ⁊ naturalit᷑: vel etiaʒ quaſi poſſidenti
gratia retinendę poſſeſſiõis· Et ꝓponitur
quotieus inter litigatoꝛes contetio ẽ vtꝝ

õᷣſſideant·qa alterutermagſe poſſidere

ꝗffirmat.

„

Interdictũ vtrobiq; idẽ eſt cuʒ interdicto
vti poſſidetis · niſi ꝙĩ hoc differt· qꝛ illnacd
locũ habet cũ ꝗſtio ẽ de retinẽda poſſeſſi
one reꝝ mobilii · vt · ff. vtrobiq;·l· vnica

5· hoc interdictũ. Sʒ vti poſſidetis locuʒ
habet · cum queſtio ẽ de retinẽda poſſeſſi/
one rerum ĩmobilium.

Interdictum de vxoꝛe deducenda marito
datur marito aduerſus eum qͥ dolo eam
obtinet ſine volutate mariti.licet ipſavo·

lente · ff · e · ti · j ·

Interdin · cõponit᷑ ab inter et din . intenñ

duz dies . ñ interdiꝰ · dia · diñ · i · iugis
⁊cõtinuus: Inuenit᷑ etiã ꝑdius · dia:diũ

1 eodem ſenſu⸗

Interduca·cęi:· Juno/⁊ d abĩter ⁊ duco

cis· eo ꝙintererat qñ puellemaritaband
Yel qꝛ eas itroducebat: vlqꝛ interi dum

erãt ĩ itinẽ eas ducebat · Eſt em ꝓnuba

quę etiam domiduca dicebatur · qꝛ vſq
1 do mum pnellas maritatas introducere

credebat · ꝓ · pe ·

Inteſſe · S bũ cũ ꝓnoĩe neutrali wonit · et

qnq; ſigt dãnũ:qð euenit:qᷓndoq; lucꝝ
amiſſuʒ:Dãnũ qð accidit:vbigra· Per/
ſuaſiſti familię meę ꝙ & domo vlpoſſeſſi⸗/
one cedẽt qͥ facto danũ menenit tu tenen
ad inteſſe mpᷣſtãdũ .i· Dãnũ qð paſſꝰſuʒ
reſartiẽdũ· Item de lucro amiſſo ponitur
exẽplũ · Debuiſti mſoluere cẽtum aureos

MRomg. in ſoluere veſideras Baſilex exti

mãdũ ẽ quãtũ ĩterfuerit mea pecunia ſuo
loco mihi ſolutã fuiſſe · i. lucru qð ex mea
negociatiõe ex eo loco facẽ potuiſſeʒ · Et

hB actio ꝑ quã h̊ fit d arbitraria loc· Ołk

inteſſe ẽ dãnũ emergens· vel lucrũ ceſſãg
ſupꝑ eo qð dari vl fieri omiſſũ ẽ· ꝓꝓbigr̃a.
In papia dare mihi ꝑecuniã ꝓmiſiſti ta
li die ⁊ non feciſti·h̊ dãni lucri ratio eſt
habenda · Dãni:qꝛĩ moꝛa fuiſti ⁊ nõ ſol⸗
niſti die tali ſicut ꝓmiſiſti· non habui vt
ſoluerẽ: quare pęnã ĩcurri ⁊ dãnũ ·qð nõ
incurriſſem ſi mihi loco et termĩo pꝛęfixis

ſoluiſſes · i nec dãnũñ h paſſus eſſẽ. Lucri
etiã cõſideratio habenda eſt: qa ſimibii

loco ⁊ ᷑mino debiᷣ ſoluiſſes mercimonia

cõparaſſem · et multa lucratꝰfuiſſem. Eſt
ergo ĩtereſſe extimatio damni qð taliter

euenit · vellucri quod ceſſat ex eo ꝙ aliqᷣd
tibi nõ detur · xel non fiet vt debet ·
Intereſſe cõuentũ eſt ·. cum non faq quod
ꝓmiſiſti mibi: xel cnʒ nõ fecero qð ꝓmiſi

ſ d
is den
Auaſng
ſeinlon
Tfi
Iumnodel
iſena dicu
mnsa
tmntcno⸗
dt
entio
gutteos
Iteſline⸗
1diabi
lſterlinenn
neonͤt
Itenini
nrer efe
Itenminn
Pndeib
plaſubß
Pab .
atnrinſa
Iutemeno⸗
mnagnaonet
dileliſ
Itemicce⸗
cnthaͤl
1We

(cncns

Wrenack
ogz⸗
W
Erivdi
accuſar
Itemi
ntmul
Momogi
ldgoſ

ſodfͤin

Pirid
fuckirne
Müne
e dyropr
urnonune
Zeneg
aneee
ſöige
Gnennze
hngnn
Delicn

lbiter⸗
pe⸗
Nlhnt l

i) n
diſct
ntnüttnſe
enndig mne

urſittebog.

tunhnnt
emdban
mſaiſn

nibinndn
Duckenmibene
Fn uniden
⸗Eſtenpnh⸗
iebannnſ,
ntpudocur

ilpn/

onour
ibiginper
nontwleni⸗
nenümntcnen⸗
ic,
dWio rn
eaätumauos
ns Pailpnn
unnpeemnſe
ebngon

ntuipmnſe

YmmuY

imoiaſi⸗
lu rber⸗
mäpniſing
jrlomintock
niitinro
inonbebuin

11dini amG

ternioprfus
ſiutſo Mn
e uinnbil
ſsmereimonn
filſen i
mmie
tetogi
znnde
mnnorſt/
zſewe⸗

tibi. XRliud intereſſe eſt ce. ſcʒ extimatio

cõis damni vel lucri qð euenit vel ceſſat

XEliud ſingulare ſcʒ extimatio ꝗᷓ euenit ex
ſpeciali caſu vel vtilitate· vide ð hᷣ ſpe · ti.
de fruc .· intereſſe ·
Interia qð et enteria etiã dĩ.i:inteſtia. Iñ
interici dicuntur qͥ diſſolutionẽ patiune

Vntris:⁊ ꝓducit ri ·

H Interiectio queędã parſoꝛationis indedi·

apud latios:⁊ dẽ ab ĩteriaceo · ces·
Interitio · onis f.t·i :moꝛs · Oñ ꝓphᷣa. Eri/
puit eos de interitionibus eoꝝ·
Interlinearis 9· t· ⁊ B re.qd ẽ inter lineas:
d ab int᷑ ⁊ linean Vñ ꝗdã gloſę dicũt᷑
iterlineares ꝗᷓ ſunt int᷑lineas. Neliĩiterli/
near ꝓõt deriuari ab interliniũ · nij.

Interliniũ.nij.i.ſpacium tẽpoꝛis qð videt᷑

inter defectu lunę.⁊ crementũ eiuſdem·
Interminus ·na·nũ·i:ſine termĩo exiſtens
Bndeĩhymno ſãctętrinitaj dĩ· In ſim/
plici ſubſtantia virtus manẽs itermina.
PHap · vo diẽ· Intermĩa ĩternũcia medi/
atrixinſeparabili termino carens:

