Coꝛdicitus·adũ ·pꝑe ·coꝛicoꝛdetenus· Oñ

Sidonius Pꝛudentibus inqᷣt coꝛdicitꝰ

inſitü eſt ·
Coꝛdintime.i:ex toto coꝛde.
Cras.adũi‚tꝑis:⁊ ꝑtinet ad futuꝝ tps:
Crebꝛe · crebꝛius creberrime · adů.· i· ſepe ·

Crebꝛo ·i. frequet adu. Põt etiã eſſe nomẽ

⁊tũc eſi ablatiuns huiꝰ noĩs creberrarũ
Criminoſe·ſius.ſime.i:flagicioſe.
Crudelitł·lius·ſimeadũi:ſeuit: malignant
Cũ ·Ppoſitio · ablatiuo caſni ſeruit·⁊ ſcribit
P· u·⁊· m·⁊ venit ſolũ ꝑ appoſitionẽ Et lʒ
in quicũ q; et cniuſcũq;: cum veniat ꝑ cõ/⸗
oſitionẽ · ̊ tñ eſt ꝓᷣtute hꝰ cõiũctiõis·q;.
Iteʒ cum · aliqñ eſt aduerbiũ tꝑis ut Cũ
ꝓ qn · Inuenit con ·ꝑ · o· . u· ⁊ venit tm̃ ꝑp
cõpoſitionem ·
Cumulatim aduerbiũi congeſtim ·
Cuntatim adubiũ i: Dubitãt᷑: vel moꝛant᷑:
vel omninoſiue omni modo.
Cupide·dius: diſſime:adũ:i.anare.
Cur ·aduerbiũ.i:q;obꝛem:quare· ⁊ eſt int/⸗
rogatiuũ ⁊ relatiuũ.
Cunalit᷑.liꝰ.ſime · adi/i:facete·moꝛigerate⸗
Curiatim aduerbiũ.i.de curia in curiã · xel
curiatim · i: curialiter ·
Curiole · ſius · lime · i· facete⸗
Curſim · adubiũ.i:curſibilit᷑:cito· velociter.
feſtinanter · repete · D

W⅔E Be

DPapatice aduerbiũ·i:magnifice · vel large
Dapliliter· vel munificenter
Dapfſiliter · lius liſſime · adůͤ · i· large.
Datim aduerbiũi. dato ĩ datũ:
Pe oſitio · regit ſiue exigit abltĩ caſum
dicit qñq; naturã ut ⸗Iſte pãnus eſt de
lana · Aiquãdo oꝛiginem· vt Joãnes de
Janua. ARliqñ oꝛdinẽ· vt DPe mãe fit me⸗
ridies ·i:poſt mane.Et creareẽ ð& nibilo· i·

poſt nihilũ aliqͥd facere·
BPecenter aduerbiũ .i· honeſte.
Pecętero.i.denuo· veindeiterũ· Et ſcias
ꝙnõ eſt hic cõpoſitio · ̊ quędã irregularn

vocum congeries ½·

Coꝛam. ſoſitio. ſeruit ablatiuo. vt Coꝛaʒ

Pecies adu:numeri:i.cœcẽ vicibus⸗
Hecurſim adũ.i:fugaciter.vel defluenter.
Decuſatim adu:.i.oꝛnate.⁊ venuſtatim
Pedecoꝛoſe· ſiusſime:adu:i:inboneſte.
Defoꝛmiter aduũi:turpiter.
Pefunctoꝛie · i tranſitoꝛie.leuiter.

Heinceps·i·ab hodie inanteaaduer. tpis
veloꝛdinis · Et delinit in· ps. Et vt dicit

Hug · componit᷑ a de· incepto.⁊ dicit ÿ
penlacuit· ſicut.elonge· abintus.
Beinde.i· de ceteroiteꝝ· denno.
Beintegro.iiteꝝ· vel rurſus· pᷣm Papiaʒ
VBelonge . i · remote.

Demũ·i:poſtmodum nouiſſine· maxime.

vo iten.

Deniq; ·i· poſtmodũ:poſtremo.nouiſſime.

Et compõit᷑ ex denuo·⁊ q;· Et ſcias ꝙ qʒ
cõiũctio encletica nõ inclinat hic accentũ
ſyllabe Hcedenij ad ſe · qꝛ cedẽs vocalis
coꝛrupta ẽ·ita a ſimili dic de vndiq;

Deoꝛſum acdloci· ⁊ acuit penł· et cõponit

a de· 1 oꝛſum ·
De poſt fetantes · · de ouibus . In hac eni
locutione · oſterioꝛ hpoſitio regit caſum·
Hic etiã dicendũ eſt de illis.de ſub pede
egpe ones⸗ a imiibue.
Deretro coꝛre · E

de · retro · vide a ſimili in deſuꝑer⁊ etiaʒ
in feto.:· :
Deſidioſe · i · pigriter ·
Deſpecte · tius · lime · adũ:i⸗cõtẽptibilit᷑.

Peſupꝑ · ſi ſeqͥt᷑ caſus. ut Neſuꝑ terraʒ duę .

ptes ſunt · Poteſt tñ eſſe vna ps;
Beterius · deterrime · adů · i· peius · peſſime⸗
Pextroſum.i:in dextram partẽ: vel verſus
extrã partẽ · a dextra· ⁊ oꝛſum · vel verſã
componit eſt aduerbiũ.
Pextrouerſumi:in dextrã partẽ· vel vᷣſu
dextram ptem
Di dis ſunt hpoſitiões · ꝗᷓ nõ inueniũt᷑ ꝑ
a ppoſitionẽ · ̊ in compoſinone tĩ ·
Pia apud gręcos plures ſigtiones habet .
Scdm eni qð ſcribit᷑ ꝑ·y· grecũ nomẽ eſt
eiuſdẽ ſigtionis cuius eſt hB nomẽ duo.ſᷣ
qñ ſcribit᷑p iotã põt eſſe cauſalis cõiũctio
vnde ſepe ponit᷑ vbi nos ponimꝰ cauſam

Et pPõt eſſe Poſitio greca eiuſdẽ ſigtionis

cudeſt de·apud latmnos· QNã m Hug
Pya grece · · Ouo · ⁊ ſcribit etiã ꝑ y · grecũ
Sʒ dia · i · e · ſcribit ꝑ · i· latinũ.
Pietim adũ·i⸗de dieĩ diem vl ꝑ ſingulos
dies qð ⁊ diatim ĩiuenit.·
Difficaciter · tius· ſime adũ·i: diſticulter
☛G

n SGaruth. 5? Diſa ita⸗,
q; turba deretro ⁊ abante:⁊ omponita

èð SS

h e e e e

PN e .e e.. . . . à . eee

=,oa N

——

Vifficiliter vl oifficulter.lius.lime: aduer:
i· grauit᷑ · Et ſcias ꝙ; ꝓ facilit᷑ vtimur facile
Et ꝓ difficilit᷑ vtim̃ difficile vel difficult᷑
Digeſtim · aduer.i:oꝛdinatim·
Piligenter · tius · lime · aduer .· · accurate ·
Dilucide· adueri · diſcrete plano ſermone
euidenter aperte . clare ·
Dire · i · aſpere · crudeliter ·
Vis · et di · Hpoſitionesſemꝑ inueniunt᷑ in
cõpoſitione. Itẽ dis grece · dꝛ bis latine·

Diſerte · i· lucide · ſapiẽter · facũde· eloquẽt .

Viſertim · idem ·
Diſiunctim · i.· ſeparatim ·
Viſcurſim.adueri.paſſim vel ſparſim·
Viſpẽdioſe · ſiꝰ.ſime ·adũ:i:largit᷑ ꝓdigalit᷑

Diſlſenſim · aduer .i: diſcoꝛdanter ·

Diſtillatim · i · guttatim ·
Viſtricte tius · ſime · aduer . i· ſeuere · auſtere
aſterrrrerr
Din · adũtpis:⁊ dẽ a dies.⁊ accipit᷑ ꝓ de/

terminato ſpacio tempoꝛis · ⁊ ꝓ indetmi/

nato ſicut dies · Iñ ⁊ ꝑ cõꝑationẽ hic⁊ h
Diutioꝛvhoc diutius: ⁊ diutiſſimus: ma

mũ. Et inde diutius:⁊ diutiſſime aduer ·

quę magis ſunt in vſu qᷓ; pꝛędicta nomĩa
Et ꝑ cõpoſitionẽ intdiu: ⁊ aliq;diu:⁊ q;/
Diu · VPoſſũt etiã quã diu eẽ duę voces·
PHaßp̃ · ſic dicit · Viu multo tꝑe · tarde · Si
gut ẽ vna ꝑs q;diu debet ſcribi ꝑ:n ⁊ nõ
Viutine · i· ali q;diu.· (pm.
VPiuerſimode .i:varie· multipliciter·
Diuiſibilit᷑ adu.i.ſeꝑabilit:⁊ ꝑ ↄpoſitiõeʒ
indiuiſibiliter.i· inſe pa biliter·
VDiuinitꝰ.adũ.i:ex dijs vel a deis factũ ·
Voloſe · i · fraudulenter ·
Vonec adũ.i:qᷓ;diu:quoaduſq;
Votate · tiꝰ · ſime· ⁊ dotati adũ·i: qbũdant᷑
Dum ponit ꝓ cum vel donec ·
VDudum .i·longe ante⸗

Vubie · magis dubie dubiſſſime aduer· i·

ſub dubio ·
VDubitant.tiꝰ.ſime:qdũ:⁊ Dubitatiue idẽ:
Vucẽties ·aduer ·nũerale·i: Ducẽtis vicibꝰ.
Sũtaxat aduer.quãtitatis ·i:tm̃modo · Et
cõponit᷑ a taxo ꝓ licitari · qꝛ licitatoꝛes reʒ
ĩ foꝛo conſid erantes: Dicunt tm̃ valet· Et
inde Dumtaxat ponitur ꝓ tmmodo. Del
cõponit᷑ a taxare· ꝓ dicere· qꝛ illud qð dꝛ
tunc tm̃ eſt dum dꝛ:· DVel vt dicunt com/

ponit᷑ a taxo ꝓ arboꝛe amariſſimi ſucci· ex

cuius ſucco ſiqͥs ſemel guſtauerit · ſufficit
ei tin ſemel guſtaſſe. Sʒ H̊ nõ placet Pꝛi
ſciano dicenti ꝙ dũtaxat · i · tmmmodo ab

gduerbio diũ:⁊ ꝓᷣbo tatxo·taxascõponit·

Duogecies adueri: duodecim vicibus ·

Duplicit · tius · ſime · adũi· duobꝰ modis:
Dure · rius . ſime · etiaʒ duriter· aduerbia

ſunt qualitatis·

C( Be E

Eßpoſitio eſt · ⁊ ĩ compoſitione pᷣuatiuũ eſt
vt eneruis · Del intẽtiuũ vt Enarro? Nl
ꝓ extra ponit᷑ · vt Educo·
Ea tenus ſũt due partes:⁊ ſub duobꝰ ac/
centibus pꝛoferunt ·
Econtra · adueroꝛdinandi/et acuit penulł:
ſicut decontra ·
Ecce · aduer · demonſtrandi J
Ecubi · cõponit᷑ ab en·⁊ vbi:mutatan ĩ · c·
quaſi eccevbi ·
Edaciter · cius ·ciſſime aduer.i:voꝛaciter.

Eęgepol . i. ꝑ ęedem pollucis adueriurandi

T acuit᷑ ĩ fine⸗e· . . .
Effemiate · i · fragiliter:muliebꝛit:molliter·

Efficaciter · tius · ſime · aduer · potent · foꝛtit ·
Egre · aduer .i· Difficulter· acerbe· moleſte

bm Pap· .Y D
Egregie maglegregie egregijſſime aduer.

i· excellent · Pcipue · nobiliter eleganter ·

Ei · interiectio dolẽtis · vnius ſyllabe eſt · Et
ei dtũs cum deberet minui vna ſyllaba a
gtõ ſicut oĩa ĩ ius facientia gtm̃ ꝑ dięre/
ſim ꝓfertur cã dꝛñę ei interiectionis· Sic
D igi Pe gem el dem ꝑ dięreſim ꝓferunt᷑
m Pap̃;
Eia iegge gpꝛie aduerhoꝛtandi:
Eleganter · tius · ſime · aduer · i· egregie · no⸗/
biliter · vꝛbane ·
Elute · tiꝰ.ſime · aduer.imũde:madide.ĩſi⸗
Elimatim · aduer ·i:clare· purgate· (pide:.
pure · pulcre · electe · euidenter ·
Emicatim · aduer.i·ſplendenter ·
Eminẽter · tiꝰ· tiſſime · adᷣaꝑparenter.
Eminꝰ.i.ꝓcul · Sʒ cõminꝰ·i.ꝓpe⁊ ſũt ad/
bia loci · Oñ Pꝛiſcianꝰ Dicit· Eminus et
cõminꝰ.localia ſunt· Oñ qͥdam. Eminuſ
ad longe · ̊ cõminus ad ꝓpe ſpectat·
En grece . i· in · latine · Item en eſt aduerbiũ
cemonſtrandi .i·ecce·
Enĩ coniunctio · i· quia ·
Enĩuero cõponit ex enĩ ⁊ veroet acuiturĩ
penuł· vt dic Pap̃ᷣ et HugꝗEſt eni enĩ/
uero idẽ qð certe·cõiũctio affirmatiua
Enucleati · aduer:vel enucleate · tius· ſime ·
adũ.i.clare· vł apte·manifeſte·⁊ coꝛ. nuj
Enixe · i ſtudioſe. humiliter ·
Eo · i· illuc · illo · Item eo · is· ẽ verbũ⸗
Eonuſq; · i· intantů · vm Hap· . .
— .

Equid i·certe · cõiunctio atpꝛobatiua. v!
expletiua · licet ⁊ alia Coſſil eſſe · Et coꝛ · pe ·
ZDñ in ⁊Luroꝛa di: Non eqdem ſanctos
vt me ſaluẽt pꝛecoꝛilli:⁊ iguręſimpliq
VHñ diẽ Huſcianus ĩ.iõ?libꝛo· Quidã
eqdẽ cõiũctionẽ cõpoſitam eſſe extimant
ab go qdẽꝑᷣ errãt. ſimplex eni eſt · Oñ
Hieremig. 735? Equidem ſemen Jacob·
Hauid ſerui mei ⁊c· .
Eque · equius · eſſime · aduer · i· iuſte recte ·
E regione · · exoppoſito · ſicut vna regio alij
opponit vt õ eã diſtiguit · ⁊ẽ qdã irregu
lan vocũ cõgeries potiꝰ q; compoſitio
Erga · i·cõtra· vel notat affectum in bono·
Pñ · Affectũ ſꝑ.⁊ nil aliud notat erga·
Ergo. i· idcirco ·
Eſculẽte · tius . lime · aduer · i· crapulole ·
Eſto aduer·⁊ẽ pſonaliter eẽ ·ſᷣ eſſentialiter
i· ſubſtantialiter eſſe ·
Eternaliter · aduer . i · eue · ppetue ·
Etiã .cõiunctio cauſalis eſt · vel copulatiua
Ethice · · moꝛaliter ·
Eu · vox reſpondentis ·aduer· eſt·

Eus vox vocãtis aduer Inuenit᷑ etiã beu

aſpiratũ·⁊ eſt interiectio dolentis·
Euax · ẽ interiectio lęticiã mẽtis ſigns
Eueſtigio.i · cito · ⁊ ↄtinuo.ſtati.Et compo/
nit ab e · ⁊ veſtigium · om Hug/ vᷣ dic ꝙ in

vVrritate nõ eſt ̊ compoſitioſ̊ irregularid

vocũ cõgeries⁊ h iõ:qꝛ caſus cñ ſua pꝛę/

poſitiõe fingit᷑ loco aduerbij vl adubial

Teterminationiſ.· Oñ pñtcaſualia cũ ſuis
Hpoſitionibꝰ ad interrogationes aduer/
bioꝝ reſponderi vt Quo vadis: ad vꝛ/
bem . qñ facies hoc: Eueſtigio · i· cito · vel
ſtatim. vel mor.
Euge · auer · e· pot etiã aliqñ eẽ interiectio
Ert eſt euge aliqñ exultatoꝛiũ vl exultãtis
Pñ Matth. 257 Euge ſerne bone ? fide
lis· qꝛ ſuꝑ pauca fuiſti fidelſupꝛa mlta te
conſtituam intra ĩ gandiũ dni tui.Euge
i. bene tibi ſit vm Chꝛyſoſtomũ · Del m
Aabanum. Euge dꝛ quaſi ad bonnz ge⸗
nitus · ab en qð ẽ bonu ⁊ genitꝰ. Et videt
eſſe compoſitio potiꝰeſt etymolo ·⁊ lic eſt
exulta toꝛiũ vel applanſoꝛium. Glo · auteʒ
Dicit · Gandens dñs ĩ gaudiũ intrare iu⸗
bet · et ſiceſt cõgaudẽtis. Item euge aliqñ
eſt irriſoꝛiũ · Oñ pſaliſta Dilatauerunt
ſupꝑ me os ſuũ.⁊ dixerũt mibi euge euge
viderũt oculi tui ⁊c · Et ſic ẽ euge irriſoꝛiũ
el expꝛobꝛatoꝛiũ ſiue expꝛobꝛatis · Item

enge eſt exhoꝛtatoꝛiũ · Vñn ꝓpheta· Non

Exaggerat · · valde cumulat etatl
Examuſſim aduer .i.valdeſine dubitati/

Vl bᷣm diuerſa adiũcta alteriꝰ ſi eẽ vt ·

dicãt in coꝛdibus ſuis euge enge aient e·

nec dicãt c · Item euge aliqñn ẽ adulato⸗
rium. VUñ pſalmiſta· Ferãt cõfeſtim cõ⸗

fuſionẽ ſuã qͥ dicunt m euge euge· Inne⸗/

nit etiã euge aduer · poſitũ noĩalit ꝓ adu/
latiõe:vel adulatoꝛia laude · Oñ NHerſiꝰ.
Euge tuü ⁊ velle · nam velle h excute tuũ⸗
quaſi dicat excute·i·remone· tunʒ euge i ·
tuam adulation tuũ velle · DWD

Euidenter · i· aperte manifeſte.
Ex modo ꝓ extra ponitur · vt excludo exlex

modo pᷣuatiuũ ẽ · vt explico ·exero· modo

—

intentiuũ vel pfectiuñ ẽ vt exoꝛo· expleo·

efficio extendo. Itẽ ex hpoſitio interduʒ

ꝓ valde accipit᷑ ſicut excelſus. Interdum

pꝛo extra · vt exul· bõm Pap

——

one ⁊ oĩo ſinę dubitatione:⁊ componitur

ab ex. ⁊ amuſſis· qð ẽ plũ batũ cemẽtario/

rũ.NQã ppoſitioĩ hac compoſitiõe auget
Pñ Pꝛiſcianꝰ. NVides g ꝑ ſeipſã ſyllabã
deficere pꝛedictoꝛux rõnenec ahter poſſe
examiſſim tractari niſi poſita ſit ĩ dictiõe:

Eximpꝛoniſo nõ ẽ dictio cõpoſita:̊ qdaʒ

irregulan vocũ ↄgeries fũgẽs loco vnius

Exin · exinde:exhinc· deinde · idẽ (dictiõis

ſunt ˖ .· poſtea ·

Extẽplo. dicẽdũ ẽ nõ extiplo· Cractũ ẽ eñ
ab aãtiquoꝝ cõſuetudie · qͥ audire ſolebãt

reſponia ĩ tẽplis · cõpleto officio· Ddicebat

ſacerdos clara voce· extẽplo · ac ſi diceret ·

exite ð tẽplo · Qm̃ h̊ igit᷑ ſtati audito ex/
ibãt · ita loleuit vſus vt poneret exteplo
adubialit ꝑ ſiati· vł cõfeſti ita dic Rtlex·
Hug·aũt ĩ libello ð accẽtu diẽ· ꝙ extem/
plo dicẽdũ ẽ ꝑ ·e· nõ extimplo ꝑ ii.· NHap⸗
etiã dicit · Exteplo repẽtine · exteplo ſubi/
to · i· extra tpis amplitudinẽ · Alij aũt di⸗
cũt ꝙ extẽplo nõ ẽ vera ↄpoſitio· p̊ poti
qdam irregular vocũ congeries · ſicut de/
cetero · defacili · Dñ ppoſitio h̊ nõ venit

P compoſitionẽ·ᷣ ꝑ appoſitiõʒ · Dñ ꝓuᷣ·

6*. debet dici ; Hinc extẽplo veniet ꝑdi/
tio ſua · licet ex vitio ſcriptoꝛũ inueniatur
extimplo ꝑ·.i:ſcriptũ:⁊ male.
Expedite · te·ſime · i. pmpte · libere · exolute ·
Explicite · i · oꝛqinate: diſtente maniktfeſte ·
Extra aduer.loci ẽ.⁊ dĩ a hpoſitiõe ex. vel
ẽhpoſitio · VPñ · Extra ꝓpter et pꝛo ſine
dico frequẽt · Et qñ q; locuũ ðnotat ext᷑io/
Extrinſecꝰ.i· defor · aduer · loci · Hõt (rem·
tñ eſſe nomen extrinſecus · ca · c ·
Exultanter.i:gauũdenter.·

· augmẽtati ·

ð

Lr —r —— A8C. — SLrrer

dulno⸗

End

Jnn
Pen.

Ageri⸗

ſnig

doei
foemod—
deploo⸗
nneet,
erdun

ngnenni⸗
Dubiaty/
nwndr
mid⸗
ſörugt
täßglii
ceraſ⸗
ſtidice⸗
ſr cu;
wlus
(dicht⸗

Tnciid
adibeſoled
nco dihet
acſ Dicdet
mancto⸗
mentenho

u die

1

doegemn

poo⸗

bi/

yh

iiirdl/
ſdo N

esſod
d0 Pno mm

t; Piſi
gonnni
ünucnun

t,

dnotn

arerhoſne
Nſel 8

berct
töetrn

ficile. vel Difficulter ⸗ . D
Faculenter · tius · tiſſime · i· ſplẽdide/oꝛnate

De F

Fabꝛe adũ · i. cante · ingeniole · pulcre · arti⸗/

ficioſe · artificialiter·
Fa buloſe aduerbiũ.i·p fabulas·
Faciliter.lius· leme · i · leuiter · ſine Difficulta

te · Et ꝑ cõpoſitionẽ · Difficilit᷑ vel difficult

aduerbia ·i:nõ leuit᷑ Et nota ꝙ p fadiliter

Facunge · i· eloquẽter · Diſerte (lucide
Fallaciter · cius · ſime · aduer · i· deceptoꝛie ·
Fallſe. ſius · ſime · i mendaciter vł fallaciter
Janain riter · rius · ſime · · do meſtice · amica
iliter.
Faſtuole · ſin · ſime · ſupbe · fraudulẽt ꝓſute
Fatim adueri multũ vel abundanter:
Fatue magſfatue fatuiſſimę:adũ/i · ſtulte ·
Fauſte · adu · · pꝛoſpe · felicit · pie· (tuole.
Fgcũdę · dius ˖ ſime . i· fertiliter · abũde · fruc/⸗
ede · Ddius diſſime . i· ſoꝛdide · turpiter ·

Fęgliciteræius · ciſſime · i/ pſpere · foꝛtunate ·

Fere · adů · i ꝓpe vel iuxta· dꝛ a fera · Cum
enĩ toto coꝛpoꝛe · fere ferant · ſũt magne ce/⸗
leritatis:q̃ttuoꝛ quixpe pedibus vtunt.ſᷣ

celeribus oĩa iuxta ſunt· ⁊ ideo fere cõpe/

tenter ponit᷑ pꝛo iuxta vel pꝛope · Itẽ fere
i· pene· fernme.
Ferme · · qſi · pene · fere ·
Fertilit᷑ tius/ſimeadũ:abũdant᷑.fructuoſe
Feruide · dius · diſſime ·i· calide:iracunde
Feſtinanter.i· acceleranter · cito· velociter·
Feſtiue ⁊ feſtiualiteri· ſolẽniter.
Fictim · aduerbiũ · i· ficte · H
Fideliter.lius ·ſime ·i.pᷣm fidem. Et ꝑ cõpo⸗
ſitionẽ · Infideliter.lius·ſime

Fiducialiter.i:cõfidenter.fidenter·

Figuraliter · figurate · figuratim· figuratiue
typice · ola idem ·
Firmemius.ſume.⁊ firmiter idem·
Flagicioſe · cius · ſime · i· vitioſe · libidinoſe·
turpiter: criminoſe ·
Flexibiliter · imohiliter ·
Fluide · Ddius · ſime. i· madide·

Foꝛis ⁊ foꝛas.et vtrũ q; eſt adu · loci · Sed

Differũt · qꝛ foꝛas ſigt ad locũ: vt Lacare
Vrni foꝛas · Foꝛis vo in loco ſigt · ut Fon
ſum· ⁊ de loco. vt Foꝛis venio · Foꝛis cõ/
ponit᷑· NRffoꝛis · Pefoꝛis · Effoꝛis · Pꝛefon
Pꝛofoꝛis⁊ oĩa ſignt in loco vel de loco.
Gicnut intro ſigtad locũ:intus de loco ⁊ ĩ
loco· Dñ. Intro foꝛas ad fignificat · intꝰ
foꝛisin ? de

vtimur facile · Pꝛo daofficiliter vtimur dik

Foꝛſan · foꝛſitan · foꝛtaſſis foꝛtaſſe·foꝛſiſ.foꝛ
tuitu · a foꝛs dicũt᷑·⁊ Dubitatiue ꝓferun
ſicut ⁊ foꝛs Ddubitabilis eſt · Sed diſtin /
gue · Foꝛtuim eſt aduerbiũ euentus: Foꝛ
taſſis ⁊ foꝛtaſſe ſunt aduerbia temeritatiſ

Foꝛiis · foꝛſan· ⁊ foꝛſitan · ſũt aduerbia du⸗

bitandi -

Foꝛtefoꝛtuna. eſt aduerbiũ enuẽtus· Et cõ/

onit᷑ a foꝛte · ⁊ foꝛtuna·⁊ deſigt ꝓſperum

euentũibono omnine.bona foꝛtuna:

Foꝛtitertius.tiſſimeadũ:firmeaudacter:
Foꝛtuitu·adu ·euẽtus· pꝛo qͥ etiã qn q; iue/
nit᷑ foꝛtuito ablatiuꝰ poſitus aduerbialit:
ragiliter · lius · liſſime· adueri: de biliter·
Fraudulenter tius.tiſſime aduer.i: doloſe
Frequẽter · tius · tiſſime · i· ſepe aſſidue ·
Fructuole · ſius · ſiſſime · i fecunde.
Frugaliter · i· vtiliter· ſobꝛie · moderate · tẽ/
perate · continttter
Fruſtra· aduerbiũ qualitatisi:incaſſũ·ſine
cauſa · ſine effetun
Fruſtatim · adu:i:Diuiſim ulł particulatim·
Fulgide dius Diſſime · adu.· ſplendide

*

Funditus·i:ꝑ totũꝑ omnia·

= „
BSe „
Generaliter.lius·liſſime · i.vniũſalit᷑ coĩter
Generaũ · adu.diſcretiuũ.i.ꝑ ſingula gña
Generole · ſius ſime · nobiliter.·
Geniculatim · i· fl exibiliter.
Geſtuoſe · aduer:agiliter· fexibiliter.·
Globatim · qdu·i cumulatim · ſpiſſim Et
cõpoſitionẽ · cõglobati · i· cumulati · ſpiſſiʒ

Glomeratim aduũi: cumulatim adunati:

Gloꝛioſe · ſius · ſime · i · cũ gloꝛia ·

Glutinãter ⁊ glutinatim · adũi:cõiunctim

Gradatim · adueriper gradus · ſucceſſiue
paulatim⸗ .
Gratis · aduer ·qualitatis·ſcilʒ ſponte · ſine
canſa·ſine ſpe remunerationis· ſine pꝛecio
Gratuite · adů · i· gratis · ſponte · et ſine cau /
ſa · Pꝛo quo iuenit᷑ qnq; gratu to ablati/
uus vel Datiuꝰ poſitꝰ gdauerbialiter.
Gratulanter · i· etãter.
Grate · tius· ſime· adui:placite·gratanter:

Grauiter · i · põderoſe· wehemeter . moleſte ·

Gregati ⁊ aggregatii.adunati · cõiũctim.
Guttim . i· guttatum. vel per ſtillas ·

Haud pꝛo nõ eſt àdinegandi ⁊ ſcribit᷑ ꝑ
d. ⁊ aſpirat᷑. Itẽ hm Pap̃ · Haud .ſecus.
non aliter Hand pꝛocul.nõ longe ˖ Itez
iuenit᷑ aut cõiũctio ꝑ·t · 2 ſine atpnaiſone
* 2

penulł· Oñ hic nõ inclinat cõiũctio encle/
tica accentũ pcedẽtis ſyllabę ad ſe·i: iuxta
ſe · qð accidit ꝓpt᷑ coꝛruptionspcedentis
vocalis VDicit᷑ enĩ hęccine · cũ deberet dici
beccene · coꝛrupta ẽ iviſyllabica adiectio ·
ce · vide.S.in tractatu de accentu· Idẽ di⸗/
cas de ſiccine Itẽ cine adiũgit᷑ aliqñ huic
ꝓnoĩ hic pꝛo ſyllabica adiectione· ⁊ tunc
Teberet legi:nõ interrogatiue. ſ̊ remiſſiue

Sñnñ Chren.2? Plauſerũt ſuꝑ te manibꝰ

oẽs tranſeũtes ꝑ viã·ſibilauerũt TI moue/
runt capita ſua ſuper filiã hieruſalẽ· hęcci/
neẽ vꝛbs dicẽtes pfecti decoꝛis · gaudiũ
vniuerle terre· Neccine · · hic · Iteʒ JIſaig

20 · NHeccine erat ſpes noſtra ad quos co/

fugimus ĩ auxiliũ· vt liberaret nos a facie

regis aſſyrioꝛũ · ⁊ quõ effugere poterius

nos · Et ita aliquãdo ĩ ſiccine· cine ẽ ſylla⸗
bica adiectio · Et tüc ſiccine · i· ſic⸗·

Hercule· aduerbiũ iurãdi.iꝑ berculẽ iuro

qui eſt mediuſſidius.ſcʒ ſemideus·⁊ ſemi/
homo·q; exparte matris.ſcʒ Alcmenę ho
mo:⁊ ex parte patris·ſcʒ Jouis dꝛ deus
fidius ·i·filius· Et ponit ibi · v · pꝛo · · An/
tiqui enĩ ſępius · O· poſuerũt pꝛo ·l· vt cel/
Da pꝛo cella: Del medius.i:melius fide/

liſſimus ĩter deũ ⁊ hoꝛem · Di eni bercules
poꝛtare reſponſa ab his ad ulos .
Heri aduerbiũ tẽpoꝛis. Et coꝛ pᷣmaʒ · Dñ

Eſopus · allere vult hodie ſiqua fefellit

Veri ;

NHVeriliter· aduerbiũ ·i· ñanter .

Hic · ſepe ponitur pꝛo tũc⁊ ſic ẽ aduerbium
tem poꝛale · qñ q; hic eſt aduerbiũ locale
tuncẽ ſenſus· Hic.i:in hocloco · ⁊ tunc h̊
pꝛoducit᷑ · Sed qñ ẽ pꝛonomẽ coꝛripitur
⁊ ſignificat tantũ quantũ ille ·
Hypo · Ppoſitio greca.i· ſub
Hodie ·aduer· tempoꝛisi.hoc die · Et pꝛo
ſemp ponit 1 cõponit᷑ ex H· ⁊ Ddie ·
Honeſte · ſt.ſime · aduer · i· Dilcrete · decẽt ·
Honoꝛatim·honoꝛate· ⁊ honoꝛabiliter idẽ

Hoꝛno ⸗ adũ · tpis· i·B ãno·⁊ d ab ãnus:

Hoꝛribilit᷑ · liꝰ.liſſime·aboĩnabilit᷑ tribilit᷑ ·
Hoꝛſum aduerbiũ loci·ii banc ꝑtem·
Hoſtiatim · adu·per hoſtia·quaſi ð hoſtio
ad hoſtii·
Hoſtiliter·adũi:crudeliter:iimicabiliter·
Humane vel humanit᷑nius.niſſime:⁊ hu⸗
manitus adu- Et diffefunt humane ⁊ hu
manitus · Sicut diuine ⁊ diumitus · Nã
Dininitꝰ ⁊ humanit ſient a deis ⁊ hibꝰ

gliqd fieri: Sʒ dinine 1 bumane ad ſimi/

litudinẽ eoꝛuʒ vel wĩum · Si em dicas
Gabꝛiel miſſus eſt diuinitus idem eſt ac

ſi dicat᷑ Gabꝛiel miſſusẽ a deo· Et iſtud
factũ eſt humanitus.i ab hoibus · Sivo

Dicas · Gabꝛiel locutus eſt diuine uel hu
mane . i· ad ſimilitudinẽ deoũ vel hoium
ſiue diuino moꝛe vel hiano· Et humane
i .mãſuete · Et bũaniter idẽ ẽ qð humane

Humide · Dius diſſime:aduermadenter

madide:Humectatim idem.

Humatim · adi·i·ſepulti · ul vilit ⁊ abiecte

¶CBe

Zcate EGod ſupix arrogaãter.

Ham ˖ aduerbiũ eſt tpis
Ibi · aduer ·loci:Et cõponit᷑ cñ in. vt Inibi

i.in eodẽ loco:Et cũ idẽ · vtibidẽi:ĩ eodẽ

loco· ⁊ acuit ꝑenul: Duo eni · j· cõglutinãt
ĩ vnã longã· Iteʒ cõponit cumalius · 1 dʒ

alibi · i.ĩ alio loco · Et cum ĩter · ⁊ dꝛ iteribi

iũterim interea:ĩ illo loco/⁊ coꝛ.pᷣmã ibi ·

Jaraeo ihren Plee 2 videt eſſe ſimplex

gnaue vel ignauiter uius · ſſime · adubiñ⸗
iepigre · inſipienter · ſtulte ·

IJlccet · pe · coꝛ.i · ire · licet · Expleto enĩ officio

ſuo ſacerdos dicebatilicet · quaſi diceret
ure lʒ · Magis autẽ coꝛruptuʒ eſt poſtmo/
Du ⁊ dictũ ẽ ilicoi. continuo· aduerbiuʒ
tẽpoꝛis · vt dicit ¶lexander neq;· Et ſcri⸗/
bit᷑ per vnũ ·l.pꝛoducit tamẽ pᷣmaʒ · Vñĩ

Vręciſmo dz: Concito confeſtim mox pꝛo/

tinus ilico ſtatim ·
Ilico · aduerbiu tem poꝛis· Et hm Papiam
Ilico · · cõtinno · ſubito. iterato.
Illo · aduerbiũ loci:⁊ acuiturĩfine · DPnde
Matth. 2 Timuit illo ire ad illũ locuʒ
Immaniter · nius · ſime · i· crudeliter:immã/
ſuete · terribiliter
Immunge · dius ſime·impure·
Imo ·ẽ aduerbiũ eligẽdi:⁊ valet tãtũ q̃ntũ
potius · liquãdo ẽ aduerbiũ affirmandi
valet tãtum ſicut certe · Nliqn ẽ cõiũctio
illatiua ⁊ valet tantum ſicut.igit᷑. Et imo
ſcribi debet per vnũm· ⁊ cauſa differẽtię
ad ablatiun ð imꝰ · aũ· debet eſſe accẽtus

ĩ fine· ⁊ debet · maliqᷓntulum compꝛeſſeſo

nare cum . i· licet ſit de ſequẽti ſyllaba· ſᷣm

Hug· Quidã tamẽ dicut ꝙ non opoꝛtet
qꝙ imo aduerbiũ accentuat in fine ad dif/

ferẽtiã ablatiui imo · quia ſatis patet dit/
ferentia inter ea· cum ſint diuerſę parteſ/

oꝛationis · Et pꝛoducit pmã· DHn Spon //

ſam non cupias quã uxit ꝓximus imo⸗·
Floꝛeatilleſus imitatis qmo?ꝛ·

dis
lſtr

Si
dbe
vinn
nane
mne

N
ir

S.
D

ne⸗
Clli loo
terinmnd,

ſüit

GKrnnnd

iciin

Gt Etiu

teſſeacans

h
SAurin
Mte
ead de/
gnerdf
e bant
n S
einusind

.

or

Impendio · aduerbiũ ·iſedule · intẽte · Im/
pendioſeidem · “

mperegre. pe · coꝛ aduer · ⁊ eſt idem quod L
inſta biliter· vel ſine certa manſione· ⁊ dꝛ

ab in · ⁊ peregre · . H
Imperite · tius · ſjme · id ẽ· indocte·ignautter
Impie · magis impie · impijſſime·aduerid
eſt ſine pietate crudeliter ·

Impꝛeęſentiarum · i·ĩ ſenti modo. a poteſt

eſſe pars cõpoſita:⁊ erit aduerbiũ tẽpoꝛs
VDñ Geñ · Fo · Sicut impſentia ꝝ cernitis
Poteſt etiã eſſe aduerloci: ſpᷣm quoſdam
et tũc impſentiarũ idẽ eſt qð ĩ ſſentia ·
Impꝛobe · bius .· ſſime · i· impoꝛtune
Impꝛomptu . i manifeſto:ſed magis ſunt
Duepartes ·
Impudice · cius.ſſime/adiiiĩuerecunde.
Impnune . i. ſine pena·
In hſitio aliqñ conſtruit᷑ cũ accuſatiuo
caſu · Lliquando cũ ablattuo liquãdo

cũ vtroq; ſimul· Septẽ autem modiscõ/

ſtruit᷑ cũ actõ tm̃ · Sex cũ ablatõ tm̃ · Cri/
bus cũ vtroq; idifferenter:⁊ ſicĩ vniuerſo
xvimodis ↄſtrnit᷑ cũ caſibus · Quotienſ
aũtĩ · ſignificat motum de loco ad locum
ↄſtruit᷑ cũ actõ tm̃ · vt Hadoĩ vꝛbẽ:vado

ĩeccleſiam · ſi ſum extra:2 quotiens ĩ.po/⸗

nit᷑ ꝓ cõtra ↄſtruit᷑ cũ actõ tm̃ · vt Hado

ĩ hoſtẽ ·i: contra hoſtẽ· Itẽ In adulterum

Dico · contra adulteruʒ ·ʒquotiẽs ĩ ·ſiẽt
ĩdeterminatã ĩfinitateʒ · conſtruit᷑ cũ actõ
tm̃· vt ĩ pſalmo · Dñs regnauit ĩ eternum
Et Juſtiĩ ꝓpetuũ viuent · ¶ quotiẽſcũq;
i· conſignificat diuturnitatẽ cõſtruit᷑ cum
actõ tin· vt Diſio quam h̊ vides ĩ lõgos

Dies eſt · Et iſte ꝓphetigat ĩ magna tẽèo
ra· Et ibi · Vt ihabitẽ ĩ longitudĩe dien

So quotienſcunq; ad ĩ · ſubintelligit᷑ vſq;·
cõſtruit᷑ cũ actõ tm̃ · vt Qui odit aĩaʒ ſu/
am ĩ hoc mundo · ĩ vitam gternã cuſtodit
eam i· vſq; ad vitã eternaʒ · Et ibi · Scio
cui credidi ⁊ certus ſũ:qꝛ potẽs ẽ depoſitũ

meũ ſeruare ĩ illum diem.i: vſqʒ ad illum

diẽ · Et Dadoĩ montẽ.i:vſq; ad montẽ.
quotienſcũ q; iponit᷑ p iuxta ↄſtruitur
cum actõ tm̃· vt Iſti contendebant iuxta

regẽ ĩ hunc modum .i:iuxta hunc moduʒ

Et ibi · Miſit ad Egechiã in hęc verba.i.
iuxta hęc verba · 7 quotienſcũ q; ĩ . ponit
pꝛo ſuꝑ· cõſtruit᷑ cũ actõ tĩ qð videt᷑ eſſe
tinmodo · cũ liber oſtendit᷑ ab aliqͥ exponi
vt BGeda ĩ Matthęũ ·· ſup Mattheum
Et ſicſcptẽ modis conſtruit᷑ · cũ actõ tm̃ ·
Sex autẽ modis conſernit᷑ cum ablatiuo

zoquotie

Ilatt
i ad hoſtes ; Cum ablatiuo vt DPñs eriti

im̃ · Pꝛimo · qnotienſcũq; ĩ· ſiẽt motion?

fieri ĩ eodẽ loco· cõſtruit᷑ cũ ablatiuo tĩ·

vt Milites currũt ĩ ciuitate:⁊ ego curro ĩ
cãpo· 2 quoẽſcun q; in conſigt pmanẽ/
tiã ĩi eodẽ loco vel ĩ re aliquacõſtruit᷑ cuʒ
ablatiuo tm̃ · vt Sũ ĩ domo· Sũ ĩ lectiõe

Sũ ĩ cogitatiõe · Doꝛmio lecto· ꝰquoti
enſcũ q; i:ponit᷑ ꝓ inter· cõſtruit᷑ cũ abla⸗/

tiuo tm· vt Benedicta tu ĩ mulieribus·i·
inter mulieres · Et ibi · Accepiſti bonain
homibus · i iter homines · Et ibi · In qᷣbꝰ
vocati eſtis vos·i:inter quos4.ꝰ quoti/
enſcũq; i ·ponit᷑ ꝓ intra·cõſtruit᷑ cůabla/⸗
tiuo tm̃.vt Dꝛatio mea ĩ ſinn meo ↄuᷣtet᷑.
i·intra ſinum men·Et ibi · Nec concluſiſti
me ĩ manibus inimici:i.intra manꝰ· S? qͥ/
tienſcun q; i:ponitur ꝓ cum:conſtruit᷑ cuʒ
ablatiuo tm̃: vt In baculo meo tranſiui
ioꝛdanẽ·i:cũ baculo meo·o quotiẽſcũq;

in · onit᷑ pꝛo añ· cõſtruit᷑ cũ ablatiuo ti ·

vt Dirigat᷑ dñe oꝛo mea .ſicut incenſum

ĩconſpectu tuo.iañ conſpectum tunʒ· Et

ibi · Hoc eſt mira bile in ocułnoſtrisi:añ

oculos noſtroſ.Cũ vtroq; caſu conſtruit᷑
in ĩdifferenter · Pꝛimo/quotienſcunq; in
conit᷑ ꝓ ſuper · ↄſtruit᷑ cũ actõ·vt Loquet᷑᷑

pacem ĩ plebem ſuam.iſuper plebem ſuã

Cũ ablatiuo · vt Miſit de filiũ ſuñ ĩ kris ·
i· ſuꝑ terras · Et ibi · Jacta cogitatũ tuũĩ

Dño · ſuꝑ dñm ·2 quotienſcũ qʒ ĩ · ponit᷑
pꝛo per.conſtruit᷑ qũq; cũ ablatiuo · qñ q;
cũ accuſatiuo· Cũ accuſatiuo ·quãdo ſigt
localẽ tranſitionẽ · vt ¶perite mihi poꝛtaſ

iuſticię · ⁊ ingreſſusĩ eas i·per eas· Cũ ab/⸗

latiuo quãdo notat admiſtrationem: vt
Multifarie multiſq; modis oliʒ deus lo
quẽs patribus ĩ ꝓphetis · i· ꝑ pꝛophetas.
cun q; i· ponitur ꝓ ad.cõſtruit
qñq; cũ actõ qñq; cũ ablatõ · Cũ actõ qñ
ralen nononen deſignat · vt Impulit
1 i:ad latꝰtuũ.⁊ Nado in hoſtes.

latere tuo .iad latus tuũ·ita dicit Hug.

Scm aũt ðriſtotelem ſicdiſtiguuntur

modi deĩ · Nam pꝛimo modo dꝛ aliquid
eſſe in aliquo · ſicut pars integralis in ſuo
toto · vt Digitus in manu/paries ĩ domo
Secundo modo ſicut totumĩtegrale eſt
ĩ ſuis partibus· vt Domus eſt ĩ pariete·
tecto fundamento · Tercio auteʒ modo
ſicut ſpecies ĩ genere · vt Momo ĩ anima/⸗
li . vniuerſaliter quodlibetĩferius in ſuo
ſuperioꝛi. Quartus modus eſſendi in · dꝛ
ſic genꝰĩ ſpecie· vt Nialĩ hoĩe ⁊ pnuͦic;

Diffiniens in ſuo diffinito· Quintus mo/

Dus eſſendiĩ aliquo eſtſicut foꝛma ĩ ma/
teria· Et iſte quintus modus ſubdiuidit᷑
qꝛ quędã ẽ foꝛma ſubſtantialis vt anima
eſt foꝛma ſubſtãtialis homis: Elia auteʒ
eſtaccidentalis· vt albedo eſt foꝛma acci/
æe ntslis homĩs·⁊ pꝛima earum dꝛ ꝓpꝛie
eſſe ĩ hbomie · ſicut foꝛma ĩ materia· I aia ĩ
coꝛpoꝛe· Xlia dẽ eſſe in · ſicut accidens in
ſubiecto · vt albedo ĩ pariete⁊ coloꝛĩ coꝛ⸗/
poꝛe · Sextus modus eſſendi in · eſt ſicut

aliqͥd in pma cauſa efficiente· vt regnumĩ

regente · Septimus modus eſſendiĩeſt ſi
cut aliquid ĩ fine · ſicut tus ĩ beatituche ·
Octauus modus eſſendiĩ: eſt ſicut aliqͥd
vaſe·⁊ vniuerſaliter ſicut locatum ĩ loco
Hos aũt octo modosin · diſtinguit Eri
ſtoteles ĩ quarto phyſicoꝝ· Boetius aũt
aſſignat nouem . qꝛ ſubdiuidit quitũ mo/
dumĩ duos vt dictuʒz eſt ·

Incaſſum · aduerbiũ ·i · fruſtra · ſine cauſa . 7

dꝛ ab in · caſſis · quaſi ſine caſſibus. ſine
quibus venatio inanis eſt · Del cõwonit
ab ĩ· caſſus aduer·qualitatis· ᷣm Hug

Paßp̃ · etiã Dicit · Incaſſum · irritü · fruſtra

infructuoſe ſine cauſa.

2

Incunctanteradũ·i· dubitãter bßm Pap.·

3 Inde aduerbiuʒ· ⁊ deriuat᷑ ab in· Et com/

ponitur. Deinde. Exinde . Peride · Pꝛo/
inde:SubindeEt differũt: quia exinde

et deinde:et ſubinde aduer:ſunt loci vel

oꝛdinis · Derideaduer.ſimilitudis vel q̃/

ſitatis ·i· taliter · Oꝛoinde eſt coniunctio il

latiua · i igitur· Inuenit᷑ tamẽ quandoq;
aduer.loci vel oꝛdinis · Et iſta quandoq;
apocopant · exin · pꝛoin · ſubin · perin · dein ·
ꝓp ende deinde · Sèð

Induſtrie · ad ·i· ſtudioſe · ſolerter · aſſidue

vigilanter ·
Inkauſte · i· infgliciter· .
Infra·aduerlõci.Et cõpat · Infra · iferiꝰ.
infime. Et infra ſignificat localẽ depᷣſſiõʒ
vbl ſuppoſitionẽ · cui contrariũ eſt ſup · Itẽ
infra etiam eſt Hpoſitio ·
Ingenioſe · ſius · ſime · i· artificialiter · aſtute ·
callide:pꝛudenterſubtiliter.
Inibi · aduer · loci·iĩ eodem loco ·
Inopinate · inſperate · ſubito impꝛouiſo ·
Inſolenter · tius · ſime · · ſupbe · fatue ·
Inidipſum · i.ĩ vnuʒ aduercongregandi
Bel iid ipſum tres partes ſunt ·i· in illud
bonum qð eſt ipſum . i.ĩ ſe manens · nulla
viciſſitudine cõmutatum· M
Inter · qduer · loci · Sempꝑ eĩ ſignificat locũ

„.

xel qilocum · g diſſimiliter · qi ſexmodis.
Significat enĩ qñ q; localem poſitioneʒi

medio · vt interrumpo · qñq; tranſitioneʒ
vnius ad aliũ:vt internũcius:quandoq;

locqlem diſtantiaʒ vt intexcapedo· qñ cq
Diſtantiã tempoꝛaleʒ · vt interuallũ · qn q

viciſſitudinẽ cũ tranſitione · vt conuerſiq;

oculos inter ſe atqꝛa tenebãt quãdoqʒ

ſignificat pęrmanentiam ĩ medio · vtĩiter

amicos: ⁊ hoc cũ quadaʒ continuationis

ſignificatione ·

Interdiu· cõponit᷑ ab inter · din · · interim

Dum dies eſt ·

Interdũ ·i · nõnũqᷓ · aliqñ aliquotiẽs ·
Interea. ab inter ⁊ ea cõponit᷑ aduerbium

tꝑis · Quidaʒ vo dicũt ꝙ ab int᷑ deriuat᷑
interim T interea · Et cõponit interea loci ·
aduer /loci·iinteri · velĩ eo loco ·

Intra d ab ĩ· Differt ab infra · quia infra

ſiẽt localem depᷣſſionem vel ſuppoſitionẽ
cui contrariũ eſt ſupꝛa · qð ſignificat loca
lem ſupꝛapoſitioneʒ · vt Sol curgt ſupꝛa

lIunã · vel luna infra ſolem · Intra vo ſigt

localem incluſionẽ · cui contrariũ eſt extra
qð ſiẽt localeʒ excluſionẽ· vt Ciues habi
tant intra muros ciuitatis · ruſtici extra·
MNullus ergo dicat · Ego ſũ infra muros
ciuitatis·niſi eſſet defoſſus ſub ipſis mur·
Et compat · Intra interius · intime · adů ·

Intro · adũ·loci/ſigt ad locũ · ⁊ acuit᷑ ĩ fine⸗

Intus ⁊ intro dicunt᷑ ab ĩtra. Et Differũt.
qꝛ intro ſigt ad loci · Intus ſigtĩ loco vel
de loco· vt Intro vado · intus ſumintus
exeo · Dñ. Intro foꝛas ad ſigt · for intus
in. ⁊ de · Et ↄpwõit᷑ Deintus ⁊ Abintus ·
Innicem · debet ꝓferri ſub vno accentu· vt
eſignet᷑ poni pꝛo vna parte vel pꝛo vno
aduerbio q̃litatis · Scõm enĩ veritatem
inuicẽ ſunt duę partes poſitępꝛo vna in
cõpoſitione · ⁊ poteſt dici ꝗdã irregularis
vocũ congeries · ⁊ coꝛ · vi·
Fronice · aduer · i · deriſoꝛie ·
Itaq;ʒ dictio cõpoſita · añpe · acuit · Unde

cõiunctio encletica hic nõ inclinat accẽtũ

pꝛecedentis ſyllabe ad ſe ·

Ite. ẽ aduer ·ſilitucis · vel oꝛdinis.

Iterati adu ·oꝛdinis · vel q̃litatis · ꝓ qͥ ſeꝑe
ponit᷑ iſte abltũs iterato · poſit aduᷣbialit·
Iteꝝ · i · altera vice · q̃i iter altex · hm Pap̃·
IYtidem cõponit᷑ ab iteʒ aduerbio ſimilitu/
Dinis vel oꝛdinis per gemiationẽ · Et dĩ
itidem vel id ẽtidẽ · iitem et item⁊ iterum
Ziterũ · vel ſilit. Et ĩ vltimo intronit · t· et
Teberet dici itẽtidẽ ꝑ·t· H cauſa euphonię

⸗
tong
ſion
ndo
ig
igi
i⸗
an
W
Udtons

fintein

is⸗
lnebiun
enn
nen o⸗
Ouininfn
oſto
nſcatloe
tſunn
mixoſi
ickem
sbobi
enm.
wd
Dsw
ntine,dc⸗
cuitiſine⸗
Etdifei
Giloon
ſumi⸗
fonins
Tbintus
ncventy
movno
nntaten
wan
egdans

— ===== ’’====-—

ni e

nat did

in
übialt

/

Fm Pa

oneEin
malt
epnitti
apt

.

muta:t in · O· ;· m · ĩ. n· ante · t· ⁊ Dꝛ itẽtidẽ

Poſſunt etiam ibi identidem et itidẽ eſſe

pꝛonoĩa neutrige·⁊ tm̃ ĩ ntõ ⁊ accuſatiuo

⁊ vtrunq; eſt cõpoſitũ ab idem geminato
⁊ĩ vltimo interponit ·t.⁊ tãtũ valet itideʒ
el identidẽ:quãtũ idẽ ⁊ idẽ vel ſile ·
Jugiter · aduerbdium . id eſt aſſidue·ↄtinue
xerſeueranter ˖
Juſum.adũ.loci.i: deoꝛſũ·Et contrariũ eſt
ei quod eſt ſuſum velſurſum.-

Juxta.aduerbiũ loci · et ſignificat localem

ꝓpinqͥ tatem vt Iſte ſedet iuxta eum. Itẽ
eſt aduerbiũ ſilitudinis:⁊ tůc ſigẽt accom/
modationẽ ⁊ ſimilitudinẽ. vt Hoc eſt di
ctũ iuxta illũ magiſtrũ · Itẽ iuxta ẽ aduer ·
qualitatis · ⁊ tunc ſigt ęqualitatẽ vt iuxta

i· qualiter· In qua ſignificatiõe videtur

elie aduerſilitudinis

C De 2

Lachꝛymoſe · aduer · i flebiliter ·
Aaniatim · i· Diuilim ·
Large vellargiter · gius. ſſime · aduer · id ẽ ·
abundMhter· affluenter ·
Largiſlue · aduer ·iaffluenter.
Lalciue · uius · ſſime · ⁊ laſcinioſe · ſius · ſſime
i· luxurioſe · petulanter ·
Late · tius · ſſime · ample · ſpacioſe ·
Leniter adueri molliter · (leniter.
LZente tius:ſſime.i:tarde:paulati gradati
AZepide · dius · viſſimeaduer·id eſt facete·
ꝛmate · facunde. curialiter · õ
Lete · to. ſſime · aduer · i · hilariter· iocunde·
Zeuiter · uiuſ. uiſſime · i · faciliter · agiliter ·
Libenteradueri:cum magna voluntate
animo⸗
Liberaliter.lius ·liſſime · aduerbiũ · i· large ·
benigne · humaniter . HW
Licet ⁊licebit:qñ q; ponũt᷑ pꝛo cõiunctiõe
aduerſatina ſcʒ q;uis nõ tamen eſt dicẽ/
Dum elicet vel licebit ſit coniunctio· ſed
timñ verbum-· .
ympide · dius · ſſime · aduerbium . i· clare ·
manileſte · lucide ·
AZineatim · aduer · i·p lineas ꝓtractim ·
ziqde. ins· viſſimc: aduerbiuim i apeſte
luide.

JZocupleter · tius · ſſime · aduerbiũ · i· plene ·

abundanter ·
onge aduer · et dꝛ a longus ·˖ Et cõponit

Alonge · delonge · elonge · oĩa qiĩ eodem

fenſu · ⁊ acuuũt pe ·cũ ſit lõga poſitione ·
Aucubꝛate · tius · tiſſime · aduer · i · vigilãter
QLucubꝛe · i mane vl vigilanter · Et coꝛ · cu·

Auculenter · tius · tiſſime · aduer i· clare ·

LAudicre · i:ioculariter:

Lugubꝛiter aduer.i.flebilit · funeſte · triſte

Et coꝛ · gu · na nraliter · KW
C Be
Mage ponit p magis ·ſᷣ Hoc poetica licen/
tia ſᷣm Pap· vtimur

Magis. aduer· compandi:
Magiſpluris·i:multoplun pᷣcij.vł ettima
tiõis · vt habet᷑ Matthei. õ. Pl magiſ⸗
pluris · i · magis ma gni pcij qᷓ illa ·
Magnifice:⁊ magniſiceter · aduer igene/
