paſſiuũ ĩ pꝛima pſona pᷣſentis indicatiui

ſcʒ doꝛ · nõ eſt in vſu · ſicut nec foꝛ.
Inde verbalia.
VSogmatico · cas a · p· i · docere vl inſtruere
Inde doloꝛ· oꝛis ·
Volo · as · are ·a· p·i leuigare:planare · pꝛe/
parare· ⁊ percuter e ·
Holoꝛo · as · n · p· i · do loꝛẽ habere vel pati ·
Vomikico · cas · pe · coꝛ · n · P · i · domũ facio

Voleo · es · ere · lui · litũ · n ·. · pati doloꝛem ·

conſtruit᷑ cũ gtõ vel dtõ ·
Vomo.mas mui ·mitũ ·a.p·i.vincẽ· ſhiu⸗
gare · mãſuefacere · frã gere· colere · Iñ ver⸗
balia · do mitoꝛ · trix · tio · domitꝰ. ꝗ· ů.
Vono .nas · nare · a ·p· i· dona tribnere vel

Dominoꝛ · aris · D· p· · Dominiũ exercere · et

remũerarevł honoꝛare · Et differt a daͤre

q dare ẽ cũ ſpe remunerationis. donare
vo ſine ſpe remunerationis ·

Doꝛmio . is ini. itũ · n · q: i· ab actuali ſenſa/

tiõe ceſſare⁊ qeſcere. Inde doꝛmito· tas.
freqntatiuũ.pe· ꝓ · Et ẽ doꝛmitare ſub pi
gritia doꝛmire · Doꝛmire vvo naturaliter
Voto . tas · taui · tare · · pi · do tẽ Dare.

QBragnte

Dubitare · quaſi diuitare.i · duaꝝ viaruʒ
eſſe incertũ · Iñ Ddubius · quaſi duuius ·i.
incertꝰquaſi duax via ꝝ. vel quaſi duas
tenens vias· ⁊ coꝛ · bi · Dñ Cato · Ne du⸗
bites cũ magna petis impendere pua ·
Vubo . as · aui · inuenit᷑ pꝑ dubito·tas·

DVuco·cas:cauia.p.i:guidare.vel nutrire·

dẽ a dux · ⁊ coꝛripit hanc ſyllabaʒ du · H
Duco qeã ꝓducit · Pñ · Cu niſi lacte du/
ces pueros ad funera duces · Et cõponit
Educo.casi.enutrire.
VPuco · cis · x· ctũ · plura ſiet· aliqñ idẽ ẽ qð
Deſponſare · vt IAlle Duxit vxoꝛẽ · qñ q; idẽ
eſt qð reputare·⁊ ſic ſcribit᷑ĩ lrñis · Dignũ
Duximus vobis intimandũ · qñ q; ẽ tra⸗
here vel accipere · vt Ille Dduxit oꝛiginem
De nobili pꝛoſapia · Im ductoꝛ · oꝛis · et H̊

Ductrix ·cis:⁊ h ductus tus · tni:⁊ ductim

Voceo · ces· docui · doctũ · a· S. i· infoꝛmare ·

adubiuʒi· tractim· 7 Oucto.tas. verbum
fre· a quo aliud verbi fre· Ouctico as·id ẽ
frequẽter Ducere. ẽ
Pumo as· are · a. p·i.ſpĩare. Inde dumeo
es · mui·i:eſſe vl fieri ſpinoſuũ.· N qͥ dume/
ſco ĩichoa · vt Alger dumelſcit · i· incipit eſſe
Dumoſus vel ſpinoſus ·
Duo duis · Dni · Duiſti · duere · a.t. i. tribuẽ
Dare.ſoluẽ · qͥ ↄponit᷑. Induo:induis
Vuplico · cas · caui:catũ.i:.duplare.
Duplo as· are· i · Duplũ facere
Vureo .es:n · S.i.eẽ vlł fieri duꝝ:.⁊ dꝛ a du
ro· as · Iñ Dureſco. ſcis. ꝓbũ inchoa.
Pnuxro. ras · rare · a · p · i· Durũ facere · Et vnu/⸗
rare · i· pmanere pſeuerare · ſufficẽ vt Iſte
Diu durauit · Et durare · · patient ferre ·
In hic⁊ hęc durabil⁊ hocle.

ante B vel C

SſDibo bis re · n.· t. valde bibere

yel int hibere vel emouere. vel

tradere oblinioni · Oñ Job. 6?
Sagitte dñi in me ſůt· quarum

indignatio ebibit ſpiritũ meum.

Ebꝛio · as · are · n· p ·qð nõ eſt in vſu ·i:vltra
menſurã bibere ·
Ebullio · lis. liui · lire · n · q; i:· valde bullire·
Eccleſio · as · are · aui · atũ · a· p · i· cõuocari vl
cõcionari:qð ⁊ eccleſiaricare ĩuenit᷑·
Ecliptico as·i:eclipſim facere · obſcurare·

CE ogante

Edecumo.masmaui ·marea.p·i. excerpe.
7 dꝛ ab e. ⁊ Decnmo · as · Oñ Macrobiꝰ
de ſaturnalibꝰ. Inuenit inqͥt locꝰ veterũ
viroꝝ decumatos ex multis libꝛis ·
Edẽto · as · i· dẽtẽ extrabere vel excludere·
Edlico · q·a · t· i· Hcipere · ⁊ ẽ regũ vłimꝑato/
rum · Dnde. Edicunt reges · indicit feſta
ſacerdos · L
Edifico · as · are · a · p· i· edem facdio.
Ediſſero./ris · ſerui · ſertũ · a · t. i · valde diſſe/
rere ˖ vel apire · narrare · exponere · Pndeĩ
euãgelio · Ediſſere nobis parabolã hanc
dꝛ ab e · 1 diſſero · ris.· In Ediſſerto · tas
verbũ frequentatiuum-·
Edo · esẽ.i:comedere:⁊ ẽ verbũ anoꝛmalũ
Et antiq dicebãt edo edis edit regularit
ſpoſtea differentie cauſa · coꝛrupta eſtſe ½
cũda ꝑſoa · ⁊ p edis dicũt · es · eſt· Et ſcias
ꝙ quecũq; voces huius verbi ſequũt᷑ ſe/
cũdã pſonã ꝑ foꝛmationẽ · coꝛruptę ſũt· H
ꝗ foꝛmãt᷑ a pꝛima pſona nõ ſũt coꝛruptę
Vñ dicit Pꝛiſcianꝰ in. 9? li? Edo es eſt ẽ

anoꝛmalũ tamen in plurali numero puat
regulã tcię cõiug edimꝰeditis edũt·
Edo.edis:edidi:eder. editũ·i:dicẽ· mani/
feſtare· emittẽ · ↄoponer e · exponere · parere ·
ꝓferre ꝓducẽ · dare · ⁊ Dꝛ ab · e · ⁊ o Das·
Oñ · Edo cõpono pario loq̃r ⁊ maifeſto ·
Anoꝛmalũ fit edo·tercia ſeruat edo· In/
uenit etiã edo dis reglare ꝓ comedo· ſed
tũc ẽ ſimplex⁊ facit Rteritũ edi.
Egdoꝛſo · as · a · p · i· oꝛſu ſadere ⁊ hcipue ab
antioꝛi ꝑte· Iñ edoꝛſatus.ti. dꝛ equꝰ ab

ãtioꝛi ꝑte ꝑ doꝛſũ ſciſſꝰ ⁊ dꝛ abe ⁊ doꝛſũ ſi

Educo · Ducas:cauia · p·i · enutrire · ⁊ Dicit

ab e · ⁊ Duco· ⁊ coꝛ · du · vl vm Papᷣ Edu

care · i· enutrire · inſtituere . eligẽ · Educere
xo ẽ ꝓtrahere · eruere · ſubuertere ·

¶ E ognte

Effamino · nas are · n· p · i · loq/⁊ dꝛ ab ex ⁊
famino/ x·in· T.mutata. Iñn Beffamen nis
i·loquela - . 1
Effemino . as · i· valde feminare · de bilitare
l denirginare ·
Effero rasraui.ratum rarea · p. i· crudelit᷑
agere vel ferü facere ˖ Et derinat ab efferꝰ
ra·rũ · hm Hug ·. Vicit etiã Pap· Efferoꝛ
efferaris ratꝰſũ·i.mente ferina effectꝰ ſine
ratione · Sed effero · ras ; magis eſt ĩ vſu
corripit fe · W
Effero · effers · extuli · elatũ · i · extra ferre· ꝓ/⸗
pꝛie eſt cadauerum· ⁊ dr ab ex·⁊ fero ferſ
Efferre etiã ſigt extollere eleuare · ſuꝑpbire
Inge hec elatio · onis ·
Efficio · cis · effeci · effectũ · a · t · i· pfecte facere
quaſi ꝑficere-leuiter adiplere ⁊ dã ab ex·
facio facis. Iñ effectꝰ.ius ·tui · i· finis rei :
aut qð a caula efficit᷑ · vt dies eſt effectuſ
ſolis · Inde effectiuusa· ũ· qð habet vel
poteſt habere effectum ·
Effingo · gis · xi · a·t · i· expꝛeſſe fingere · Inde
effigies · giei · i. imago · ⁊ binc effigio · gias ·
gigui a · P. i· effigiẽ facẽ vl effigiẽ repntare
Effon tio · tis · tiui · i· venenoſe loqͥ · vel foꝛaſ
emittere · T dꝛ ab ex · ⁊ fons·tis ·
Effoꝛ · fan · effatus ſů · d · p · i · loqͥ · ⁊ d ab ex
⁊ foꝛ fan · vel effoꝛ. i. extra vel apte loqr ·
Effreno · as · i· valde frenare · vl defrenare ·
Effringo · gis · egi · ctů · a · t. i· valde vel extra
frangere · dꝛ ab ex· ⁊ frango ·
Effugio · gis · a · t · i· extra fugere · vl ſepe ⁊ cõ/⸗
tinue fugere ·

CE ante G

Egeo eges egui egere · n· inõ habere vel

opus habere. caret ſupino·

—

Egero gen · geſſi. ⁊ geſtũ · i.· digerere · foꝛas .

emittere · ¶ ꝓpꝛie malã ſubſtantiã venti ꝑ
oſeceſſũ vel anũ · Et trãſlatiue ðꝛ ꝓ euacn/⸗

are · wit etiã ꝓ vomẽ·⁊ coꝛ·ge · Dñ Qui

bñ digerit egerit ingerit ẽ bene ſanus ·
Egelco · ſcis · inchoa · . incipio egere ·

Egredioꝛ·en. egreſſus ſuʒ · d · t. . exire· extra
gradi: dẽ ab e· gradioꝛ:· Dlegredieſt

Te vno loco ad aliũ locũ exire ·

Egreo ggres · egrui · grere · n · .· i · eſſe vlfieri

—

grü·⁊ dꝛ ab ęger ·
Egreſco · ſcis · inchoa · i· incipio egrere ·

Egroto · tas · taui · n · p · i. infirmari vl freqnt᷑
cgrere · licʒ ęgreo ęgres ęgrui ᷣm vſum ca

reat ſupino·fit tamẽ ab eo ęgroto . aſ fre·

qi ab egritu ſupio · p · o. vn OHꝛatiꝰ ĩ epi ·
Qð mihi das ggro dab ggrotare volẽti

⁊ Dĩ ab eijcño.
Eijcio cis · eieci eiectũ · ijcere · a · t· i· extra iacẽ
euellere:euident᷑ iacere:⁊ d ab e.:et iacio:

Eiecto · ctas · frequẽtatiuũ ·i · frequent eijcẽ ·

Eiuloꝛ ·laneiulatꝰſũ · d · p· i · flere · voce do /

loꝛẽ manifeſtare · voce ↄfuſa p̊ doloꝛe cla
mare ˖ Inuenit᷑ etiã eiulo eiulas· Dñ dic

Papias · Eiulare · ploꝛare alta voce · Jñ

hiceiulatul · tus · tui.i · ploꝛatus vl clamoꝛ
doloꝛe confulus ·

CE gnte Z

Ela boꝛ · beris · lapſus ſů · d · t· · valde vel ex

labi · enadere decurrere · effugere · ꝓdla

Electo · as · · frequẽt elicere · foꝛas emittere ·

Eliceo q · cuicitũ ·i extrahere · extra vocare ·
Elido · dis · ſ · ſum · pe · P · a· · i· ( deducere ·
valde vel extra ledere · et dꝛ ab e · et ledo ·
Inuenit etiaʒ ꝓ temptare ·
Eligo g.· elegi · electũ · a ·t · · excerpe · qᷓ
alia aliqd legere · ⁊ Dꝛ ab · e · ⁊ lego ·

i extra

Elimino · nas· minaui·a·p.i· extra liminare
Vl extra limen foꝛas ꝓijcere vel woꝛtare ·

publicare · ⁊ dꝛ ab e · T limino ·

Elimo · as · aui. a. p· i· purgare · ⁊ dꝛ abe ⁊ li

mo limas: Inde elimatusa/umi:clarus
vel purgatus · —⸗
Elinguo:guas ·guani .i:liguã extrahẽ vel
auferre · 1 Dz ab· e· I lingug·
Eliquo · quaſ a · p· i· valde vel extra liqre vl
purgare · Dñ ⁊ ponit᷑ ꝓ excolare· vl foꝛas
emittere· manifeſtare. vl cũ quodã vocis
lenocinio ꝓnũcisre · Iñ eliqtus · a · ·
Eloquoꝛ q̃ris · elocutus ſũ · D ·it · i· valde vl

Katide d
werde

Enunobsl
gozinolut⸗
perolbeſnt
ſemusafuitute
niſaslitſpe⸗
antehranß
r hog Pap
Un dat
Grtin
Eyanoase⸗
fecbolirepe
Enrcocs
lierdieb
Endſulousasn
ſeykcaſtrare⸗
egd⸗
Knee
Eveccrdde
Rrawhen
Enicoae
eltumen
Vi hien
7enG
Emineo co
for ſpina
NGupenin
Gdnco
Enonisen
feniden
Hentsin⸗
Tupi
ſalnnſs
folini40 je
nnen
öcbenne
Wiai
1gltige⸗
Anunee
od
tunc dion
lſfotane

ſpino⸗
idenie
ſinin
Etnedipern
mge Hi
nibenehams.
hocgre
Gdcnct
Nemick
äc
MnsEdz

Koimmnfftr
öpufnine
oggoeſfn
pennnſen
bggntewei

e 3

mititgntd

n /iii
didetin
wed
gwoec
ns Pid
ð

1

ſdtieſti
ocfige tl
ar zenind
mrN.
Pte 1e⸗
chitboglio
NW
ede
deaeg.
PPeuINNN.
ierpuue⸗
Hantnitbell
Gykuniclilns

„
nicnnür,
blat afn
S
„ 1.2
aiinen
ine

oꝛnate vel aperte exxedite loqͥ et mani/
feſte enunciare· ⁊ ẽ oꝛatoꝛis: Iñ eloquẽs·
tis · ge· os · diſertꝰ · facãũdus· expeditevl
euidenter loquens ·
Eluceo · ces eluxi· n · S· i· valde vlł ex· vel eui

denter · vlp alijs lucẽ· di ab · e · et luceo ·
Eluo:elniselui ·elutũ ·a·ti:lauare·purga

re · vllauãdo deſtruere· coꝛrodere · vl effuᷣ
Tere ⁊ diſſipare · T d ab · e· luo · is

CE gnte

Emano · as · are · a · p. · a buũrute liberare
iaʒ inoleuit ↄſuetudo:vt filius de ptãte
patris liberatus dicat᷑ emancipatuſſed
ſeruus a pᷣnitute liberatus dicatur mau/
miſſus · licet ꝓpꝛie ſdicta vocabula cõue/
niant captis in ſlio:⁊ in puitutẽ redactis
tm Hug · Papias vo dicit· Emãcipare
iun ꝓpꝛij vñm ſtatuere:quaſi extra manũ
i· poteſtatẽ ſuã facere ·
Emano as are · ani · gt · n· p· i· extra mana
re · ebullire ocedere⁊ dẽ ab/e/ mano· as
Emarceo · ces · cui · n · · i enidenter marcere
elãguẽ ⁊ dĩ ab · e ·¶ marceo es · ⁊ carʒ ſup·
Emaſculo · as · are · a· p· i enernare · debilita /
re vl caſtrare . ⁊ Dꝛ ab · e · 1 maſculꝰ.⁊ coꝛ
Emergo · g · ſi · ſ̃ · at · i extra mergẽ er / (pe·
tra venire · exurgere · dꝛ ab · e · 1 mergo·
Emetioꝛ · tir · titus · Nel emẽſus ſũ · d · q· i · q̃ſi
extra metioꝛ · vl euidẽter · vł aꝑte metioꝛ:
Emico cas·emicni · n · p·i.valde vł ſurſũ vel
extra micare · i· ſplendere· ſalire · aſcendere
Pñ Hieronymus in eplłla ad Paulinũ:
7ca? Scintillę in qt emicant
Emineo es · nni · n · . l· extra manere · atpa⸗
rere · ſupincumbere · ſupſtare · Dꝛ ab· e ·
maneo · es · a · ·. i. ⁊coꝛ· mi. Et ↄwõit᷑ cũ ſuꝑ
vt Supemineo es · ⁊ c p · vt Pꝛeemineo
qð ꝑ ſyncopã iuenit᷑ hemineones·
Emo · mis emi · emptũ ·a.t·i ex alieno meuʒ
facere · i. dare ſuũ ⁊ alienũ acciꝑe. ⁊ coꝛ.e ·ĩ
pᷣſenti .ſ in hterito ꝓducit· On Ouidius
ĩepi:Curpit᷑igennũ mũera coꝛpꝰemũt ·
Emolioꝛ · lirjs · tus · ſů · D · q. i· valde vl extra
moliri · adqrere·niti:⁊ d ab · e· et molioꝛ:
Emuloꝛ · laris · latul · ſů · D · p · i · diligere · VPñ
2· Cor.xiꝰ? Emuloꝛ enĩ vas dei emulatiõe
7 dẽ ab e · moles · lis · Del gmulari . i· jui/
dere · Vñ ad Ro.iʒꝰ Nõ in contentione
⁊ gmulatione· tunc dĩ a molo · lis · Item
ęmulari·i·ſequi ꝑ inuidiã· vł amoꝛẽ · Vñ

Pꝛouů.ʒ?ꝰ Nõ ęmuleris hoĩiem malum · · ·

tunc dꝛa molioꝛ.lij. NRñ qͥdam: Emuloꝛ
inflat᷑ amst innidet acimitat:

Etiã ponitur ꝓ indignatiõe· Dñ Ecech ·
8⁰. Erat ſtatutũ idolũ ad ꝓuocãd ęmu/
lationẽ· Iñ ęmulus.l.·lũ ·.· Diligens· vel
iuidus vel ſequaxvł eiuſdẽ rei ſiundioſus
Et in eodẽ ſenſu · ⁊ ex eiſdẽ ↄpoſitis inue-
nitur demuloꝛlaris · Iñ demulus · lalum
i·emulus
Emũgo . gis · a· t· i valde mungere.
CE ante N
Enarro · ras · raui ·rare · a·p· i· enidenter vel
aperte narrare.⁊ d abe. ⁊ narroas. Iñ
H h enarrabilis·⁊ hoc le· H
Encenio nias · are · aui · n · P · i· itiare · vl ali /
2 * . —
qId pmo exercere · vel induere · VPñ veſteʒ
nouã enceniat ·ꝗ pꝛimo eã induit: vł poꝛ/
tat · Similiter eps eccleſiã enceniat quan
do eam dedicat.· .
Eneruo ⸗ as · are · aui ·. p. i· diſſolnẽ · emo /⸗
lire · debüitare · q̃ſi extra nernuos ponere et
di ab · e · et neruo · uas · Dñ Ouidiꝰde re.
Eneruãt aĩos cithareq; · iociq; lyrecq; ·
Enigmatico as · are · aui ·⁊ ęnigmatico· as
i· p ęnigmata loqui ·
Eniteo . tes · tni · n · · i · valde niterefulgere:
ſplendere · micare · et d ab e. ⁊ niteo · tes⸗
caret ſupĩo· Iñ enitẽs pticipiũ · ⁊ coꝛ:ni/
Enitoꝛ · eris · enilus · vl enix ſũ · d · t · · valde
niti · vel foꝛas nitẽ · vel parere · ⁊ ðDꝛ ab · e ··
nitoꝛ · ter·⁊ pdni· Iñ enitẽs tis
Eno enas ni · natů · n · p· · euident᷑ nare · vel
extra natare. Dẽ abeet no nas· Et coꝛ.
natũ ſupinũ pe · ſift enato · tas eius fre ·
Enogdo.· das · Daui · dare · a· P· i· exoluẽ · d.
nodo tollere declarare planũ facere · ⁊ ðdz
ab .e. ⁊ nodo· ꝓducitnobbv “
Enucleo · as · are · a · P· i· extra teſtã nucis nun
cleũ deponẽ ˖ 1 dꝛ ab · e · ¶ nucleo · as · Etiã
Ponit ꝓ aperire · enodare · expedire · mani/
feſtare· declarare· Iñ enucleatul · ta · tũ · i·
apertus · manifeſtꝰ: enodatꝰ: expeditus ·
Enuncio · as · are · a. p · i· valde nunciare · vel
c aliquo nũciare vł euidẽt᷑ nuciare·⁊ dꝛ
ab · e· T nũcio · Iñ enunciatioonis·⁊ enũ⸗
ciatiuꝰ ·a.ũ· Oñn in dialectica dĩ · Oꝛatio
enũciatiua eſt vox ſi ignificatina eo qð
aliquid em vel non eſt.

E ante O vel £

Eo · is · ire iui · itum · n · q:i · vado vłl ambulo
Epilogo · logas · a· p · i epilogũ facẽ · bꝛeuit
dicta recapitulare· 00.
Epiſcopoꝛ · aris · D·p·i· epiſcopatũ habere:
Nl regere.⁊ coꝛ·ſco „

Epuloꝛ. aris · D p.i. epul vti · hĩc vbalia

E gnte

quipẽſo · ſas · ſaui · ſatũ · n · p · i. cq̃ cogitare ·

vel eq̃ᷓ indicare.⁊ d ab ꝓquꝰ adiectiuo ·

Eqͥ paroras:ani ·atũ·a.p·tria ſigt· pmo · i·
imitari · Oñ Nirgiliꝰin bucoł· Nec cala
mis ſolum eqͥparas ſᷣ voce magiſtꝝ · Itẽ
qparare · i cq̃re vel cõparare · vt eparo
e6 illi · Itẽ gparare · i · parẽ fieri · vt Iſte
in bꝛeui tẽpoꝛe doctoꝛes ſuos ęꝓqparauit ·
i· par factus eſt illis · .
Equipolleo · les · lere· ab ꝓquus adiectiuo ·
⁊ polleo polles · Et equaleo es ab equꝰ et

yaleo . les eodẽ ſenſu.i:parificari · ↄferri

aſſimilari · Iñ eq pollẽs. ęqualẽs ⁊ cpol/
lẽtia · equalẽtia ·.i.ſilium reꝝ eqlitas

Eqᷣto · tas · tare · ani · n· p· i· equũ facẽ· vt ej

to illi · i rectũ facio illi. Item cqͥto· tas · pt
eſſe frequentatiuum huius verbi eqͥ · as ·
Ttunc tantum valet quantuʒ frequẽter
equare· tunc eſt actm̃ · Itẽ eqto · as · wõt
eriuari ab equꝰequi ·et tũcidem ẽ quod
militare · Iñ eqͥtatꝰtus · tui ·i:actꝰeqtandi
vel multitudo equitum · Vn ĩ Canticis
Eqͥ tatuiĩ curribꝰ Pharaõis aſſimilaui te
Equo · as · aui · gre · a · P · i quũ facere. et dã
ab ęquꝰadiectiuo:⁊ ꝓdpmaʒ · Et ſcribit
age diphthõgů · h eques p· e · ſolã · ⁊ coꝛ ·
kn Bnde e ſi ſolus eques tibi me ꝑ

equũ Rcoꝛ eques ·
E Rante A

Era dico · cas · ani · a · p· i · euellere · de ſtruere

dẽ ab · e· ⁊ radico:cas: Iñ eradicãs ꝑti⸗

cipiũ VHñ Job. ʒi? Dĩa cradicãſ genimia
Erigo · gis · xi. ctü · i · eximo · ſurſů regere ·

Ero ras · raui · re · n · p· i· linire · Pparare · ⁊ dꝛ
ab es· eris · ⁊ cõponit᷑ degro · as · i · es aufer⸗
re vel valde ęrare · inero · ras obero · as · i.
Hcio vel ere conducere · ſubęero · as · i · latẽt᷑
odoin conducere·
rodo · is · ſi · ſi · a. te i· extra vel valde rodẽ ·

Erogo · gas · gani . gare · a· p · i· Dare diſtri⸗/

buere ꝓpꝛieĩ elemoſynas. ,
Erro as·are. aui · n· p · i · exoꝛbitare · q̃i exctra

rem ire ·˖ Et hic verbalia.⁊ Gᷓ̊ erratus: tus.

tui:⁊ Gᷓ erratũ ·ti · ambo ꝓ delicto:.⁊ ̊ erroꝛ
oꝛis· Inde erroneus.a·i.i.erroꝛe plenus
Terrabũdus · da · Dũ:⁊ erraticꝰ ꝗ.ũ.⁊ H̊ ⁊
H erratil:⁊ H̊ leoĩa ĩ eodem ſenſu ·
Eructo · as · aui · i· emittere · vel ꝓferre vlex/
pꝛimere· vel ructũ facere· Et eructuo as.ĩ
eodẽ ſenſu · Et ſũt ambo ge · neu · p rmctuʒ

facẽ · In alijs aũt ſigtionibꝰſũt ge · actini ·
Erudero · as · agre · ul · n· p· i.· purgare· rudera
eijcere · T Dꝛ ab· e · ⁊ rudusvlł ruderen..

extra rudere:vel ruditatẽ ponere:⁊ di ab

e rudo .dis ·⁊ coꝛripit ru·
Erugino as · are · pe · coꝛ · ⁊ ðꝛiuat᷑ ab erugo
ginis · ſicut rubigino asa rubigo·⁊ ẽ eru/

Lncn vel rubiginẽ coꝛrũpere denaſtare

t cõpõit᷑ erubigio· as· Derubigino· as

Ernugino as · Derugino as·i: rubiginem

vel eruginem auferre:⁊ ſunt actiua.
Eruo · ris · ui · tů ·a · t i· euertẽ · ab · e. ⁊ ruo · is·
Ernſco · cas · caui · n · p·i · era ĩ vnũ colligere·
ſicut numularij faciũt·⁊ dꝛ ab ęs. eris·

(E ogute S

Eſco eſcas · aui · n· p · i· eſcã tribuere. vleſcis
paſcere· Et cõponit᷑ adeſco·asi.ad eſcam
vocare · vel valde eſcare · Ineſco · cas · i · in
eſca impinguare · vel decipere eſcis ·
Eſtiuo · as · i ad vmbꝛã ĩ ęſtatetedere ·
Eſtuo / uas aui · n· p· i · feruere · bullire cale⸗
re · Et ↄponit ieſtuo · as exeſtuo · as ·

Eſurio · ris· riui · n· q:i.meditaniedere·et dꝛ

ab edo es ẽ · Et hʒ eſuriui ĩ htito · vt patʒ
Matthᷣ.25? Eſurini eĩ 1 nõ dediſt mihi
mãducare:qð tñ eſt contra naturã verbi
meditatiui Nerba en meditatina carent
hteritis · ponit᷑ enĩ eſuriui ꝓ fammiſiue fa/
mã habni · Inde hęc eſuriesei ·

E ante T vel E

Eteſticulo · las · aui · · p· i· teſticulos a
vel valde teſticulare ·

Etymologixo · as· gre · eſt vnũ vocabulũ p

aliud exponere ·
Euagio · al . are · ui · n. p· i· extra vaginã tra/
Euãgeli co al. are · i· euã geliũ ãnüciare (hẽ
Euiro · as · ani · a · p · i· debilitare · eneruare ·
dẽ ab e· ⁊ viroꝛ · Etiaʒ mõt cõponi ab· e. et
vir · æ tũc idẽ eſt qð caſtrare · debilitare.
Euito · tas · tare · taui · a · Pei: valde vitare · ul
euidenter vitare· Iñ h ⁊ h euitabilis:⁊ HG
le· Et enitatus · a· um . i · valde vitatus · vl
euidẽtervitatus qð etiã põᷣt cõponiab e.
et vita · i· vita pꝛiuatus· VPnde Papias.
Euitatus vita pꝛiuatus ·i· pterritus·
Eunuchigto · cas et eunucho · chas · · eunu⸗
chum facere ·
Euo · as · are · aui ·n · p · i· inſanire · etiã ĩuenit
ꝓ euacnare ⁊ fugere· ⁊ ðdꝛ ab euan . tis

¶ E gnte

Epntn

grcnt⸗
Nolmin
knuptin
Eunn unen
edfleemna.
Ecgbinn
a⸗oi
Kütinead

Eltotnstun

Enmnmno nuſt
iucimnenl
ſvueſtere .
Synco schl
Enneotoſlon
ani dſſoluen⸗
Euninocsdl⸗
Untcerg d⸗

Mlinatusgii⸗

Ccfewam D
cmtnck⸗
EinodNe

Eimtnocsan⸗

Cnſtdpani
Enſeonnonm
ſolenlfu
Gagadaren
NNNW
MOo
mands
toratse⸗
oſitus
gobins:
ſeguentie
Ecaugeſee
Eunmnw.
fmlebul
geintcon
icertene
Dndage
Digeb)
lnceco ds⸗
de⸗Eten
ltlolsien
uuli
geuaf
ſofetpin
RN
Eneftine
les len

ſne
gipupn

Gncutenp
rddſt
edahe
tramibenthe⸗
bem müolgr

e S

Cürduen iis

tidesilcn
n dasd

NNweſa-

Nij reich⸗
nralirat,
Smws
Wrmachrudj
nigid netz
INöNNRR
NWand
AndämNate
mupiummii

KeNser⸗

Npittſal wtudt

.

nckmimuui

am mgnita,
igiüintami
thitunſnan
Hitcöptitet
tirmm nbiin
rpyniinitll
Prbantlodh
GiIs,
iitinnibe
, Pice Papus
eeenius⸗
anse

tnieefiit
1Ribeunt

le /

kon

( Da4/

Exacerbo · aſ · are. a· p· i. vnas acerbas colli

gere· exaſperare · ⁊ ð ab ex · et acerbo · as ·
quod non eſt in vſu.

Exacero · as · aui · a · · · ab acere purgare · ⸗

Exaggero · ras · raui ·a · p· i. valde exaggera
re · attollere · maiꝰfacẽ: ſicẽ illud euãgelij:
Et tu capharnaũ ꝗᷓ vſq; ad ceęlũ exalta/
ta es · Nõ qͥdẽ vſq; ad cęlũ capharnauʒ
exaltata erat ̊D eiꝰnimiã ſuꝑbiã exaggẽat
Exalto· tas · taui · a · p· i altum tollere ·

Examino ·naſ.naui ·a · p·i/pbare·ęqualiter

iudicare · vel diſcutere·⁊ diligent᷑ inqͥrere
inueſtigare⸗e⸗
Exanclo · clas· clania.p·.i.haurire ·
Exancoꝛo · ras·rauia.p.i.ancoꝛã euellere·
nauẽ diſſoluere · ⁊ d ab ex · ⁊ ancoꝛo· as·
Exanimo · as · qui · mare . a · p· i · de bilitare · p/
terrefacere· ⁊ dẽ ab ex.⁊ animo:mas-
exanimatus·a·ũ · i · ehilitatꝰ· pterrefactꝰ.

conſternatuſ. DPnde Heſter·isꝰ· Et pene

exanimata eſtt
Exaro· al · ae · a· P·i· valde ararevl ðᷣſcribẽ
Exartuo · as · auia · p· i · Diuidere ·
Exoſcio · as · aui · a · p · i · dolare ·
Exaſpero · ras · raui · a · p· i exacerbare vlcõ⸗

moyuere . vel facere aſperum·
Exautoꝛo · as · qui · a. p· i · extra autoꝛitatem

facere vel ponere di ab ex. ⁊ autoꝛo · as.
Pñ Quintilianus ð cauſis: Exautoꝛatꝰ
manus aruis agreſti laboꝛe ſubegit· Exau

toꝛatus ponitur bic pꝛo extra autoꝛitatem

poſitus · ANccipit᷑ etiã ꝓ delere · ODñ Ma/

crobius æ ſaturnalibꝰ Exautoꝛata tamę

ſequenti ktate ˖
Excangeſco ſcis · incho · i · ĩcipio cãdere ·
Excaturico/as:ani ·a·p·i·p aquã ſcaturien
tẽ vel ebullientẽ plnmaʒ a ui auferre · Dñ

legit᷑ in ſidonio · Alij excaturicabãt aues

AVlq exentericabãt piſces:⁊ ꝓdu.u· añ · r·

Excauo.as·aui/a·p·pe · coꝛ. i:· valde cauare

VHñ Job · Lapides excanãt aquę ·
Excedo.dis · ceſſi · ceſſuʒ · a·t · i · exire · extra ce
cere · Et excedo · i: excello vel tranſcendo/

*

Vl ſupero · Et ꝓducit ce ·

Excello lis.lere·i: eminere: valde cellere.vt

Alle excellit illum in dignitate · DPel dicit᷑
ſuperare · quaſi extra alios cello ·i · leuo · et
habet excellui vel excnli in pꝛęterito:⁊ ex/
culſuʒ in ſupino vel excelſuʒ· ⁊ qñ q; regit
actm̃ · vt Ille excellit Platonẽ·qñq;ᷓ dtm̃
vt Plato excellit illi. Inde excellẽtia.Dñ

Excellit ſuꝑat excelſus dẽ altus· Excelleo

les idem ˖

Exrcẽdo- dis · dere · di · a· t · · valde accẽdo⸗

Excieo · es · ciui · cit · i puocare. cõmouere·

Excerpo· pis · pſi · ptuʒ · i· ex carpere · eligere ·
extrahere. 7 dĩ ab ex. ⁊ carpo· pis.
Excido · dis · Di · ſu. i · eftra vel valde cedere
vl deſtruere · xel euertere · ⁊ dꝛ ab ex ⁊ c
do · Dis · cccidi:⁊ ꝓducitci· vbiq;· Iteʒ ex/
cido: dis:cidi:poteſt cõponi ab ex ⁊ cado:
Dis · ⁊ tunc caret ſupino:⁊ coꝛ · ci · vbiq;ʒ· et
ſist ex cadere: vel ex aliquo cadere·

dẽ ab ex · cieo · cies · ⁊ coꝛ · xꝑe · hoc ſupinuʒ

erxcitũ · Inde verbũ fre. excito·. as xe · coꝛ·

Itẽ dꝛ excio · cis · cini · citũ · ⁊ tůc excitũ · tu⸗
pe · pdu · qꝛ cieo citũ nõ venit imo citũ⸗
⁊ iſc ab eo deriuat excito · tas · pe ꝓducta

Excillare · i · cum vxoꝛe eſſe·

Excido.dis.i: valde ſcindẽ vel deſtruere
Excio · cis · dꝛ ab ex · ⁊ cio q:vide:S.ĩ excieo⸗
Excipio · piſ · cepi · a · t · i · eligẽ · extra hẽ · extra
capere · ſup alia caꝑe recipe · latẽter caꝑe
ĩuadere·⁊ ꝑtinet ad inſidiatoꝛes·
Excito · tas · aui ·a · p· vide · S excieo:
Exclamo · qs· arei· eleuare vocẽ · vl valida
intentione pꝛeces effundere· et clamare.i⸗
voce inſonare: M
Excludo · dis · a · t · i· extra claudere vel extra
clauſuram emittere ·

Excodico · as · qui ·a·p.i:circa codicẽ ·i· trun

cum aꝑire terrã ⁊ velut lacum efficer e-·
Excolo · las · laui · a · p · i · purgare· emittere⸗
vl diſcutere · ⁊ dꝛ ab ex · ⁊ colo · las · Inde
excolans·tisoĩs ge:i·purgans vel emit/
tens · diſcutiens· Inuenit᷑ etiꝗ excolo · lis ·

ſere · tercię cõiugationis⁊ dẽ ab ex· ⁊ colo

lis · i· diligẽt colere · Et ꝓð. co · excolo · qñ
ẽ pᷣmę cõiugatiõis · ſᷣ qñ ẽ tcie cõiugj.coꝛ.
Excõico · cas · caui · care · a · P· i· extra colonẽ
facẽ:coĩone pᷣuare · ⁊ dĩ ab ex ⁊ cõmũico
cas· Inde excoĩcatus· aꝛum.
Excreo · as · ani · i · xpuere vel ꝓijcere · et dꝛ
ab ex · creo as · T abijcit · . Ncedẽte · x ·
Excreſco · ſcis · · extra vel valde creſcere ·
Excubo · bas · bare · cubui · vel im aliquos
excubaui · excubatũ vel excubitũ · i· vigila⸗
re.cuſtodire · q̃ſi extra cubare·qð faciũt qͥ
ciuitates vl caſtella vel caſtra cuſtodiunt
nocte · 1 dꝛ ab ex · et cubo · as· Põt etiã
Dici excũbo · bis · ab ex ⁊ cbo · bis ĩ eodẽ
ſeſu · coꝛ · cu · Excubare etiã ᷣm Pap̃· dꝛ
p foꝛibus inuigllare · (extra cudere-

Excudo · dis · di· ſuʒ · a.t· i. feriẽdo eijcere · i

Excurſo · ſas · are · i. frequẽter currer e
Excuſo as · are · aui . a · p · i. extra cnſõʒ ponẽ
qᷓſi nõ cudere· vel excudere dã·qᷓi frequẽt

cdẽ· vt ille qͥ excnſat ſit ex malamfamã⸗

Execro· cras · ſed frequẽtius ĩuenit᷑ execroꝛ:
aris deponenti.i:maledicere: excõicare ·
extra ſacꝝ facere: Et eoꝛ · pe . .
Exẽplo · as are · aui ·a· p· i· ad ſimilitudineʒ
alicuius aliqd ponere ·

Exentero ras · aui · are.a· p·quaſi exinterare

Dã · i· ꝗintra ſunt extrahere· Exentera enĩ
Dicunt᷑ inteſtina ꝗ̊ ſic dicunt᷑· quaſi exin/
tera/⁊ coꝛ·pe·exentero .
Exequo · as · qui.are. a· p · i · valde vel iuxta
cquũ facere·⁊ dã ab ex· ⁊ quo cq̃s.
Exequoꝛrisexecutꝰſũ · d · t· i· extra alia ſeqͥ
aliqͥd perficere · ad effectũ Ducere inſtare
ad aliqͥd faciendu. Iñ executio dẽ effeciꝰ
abijcit · . Pcedente · x· ⁊ coꝛ; · ·
Exerceo · ces · cui · citũ · a · S · oxerani · expeni

ri
extra arcere· ⁊ ðẽ ab ex·⁊ arceo · ces ·

Exercito · as · are · i· frequentexercere. Inde

exercitatꝰ.ꝗũ.Et nõ ꝙ exercituſ di ꝓpꝛie
defatigatus BGʒ exercitatꝰartibꝰ aſſuetuſ
inſtructus. Et ab exerceo ces . Dꝛ hᷣ exer
citus tulſ.tui · i: collectio hoĩm ĩ exꝑeditiõe
Iñ dꝛ H exercitiũ.citij· ⁊ adiectiue exerci/⸗
tus · ta · tů · ¶ Dꝛ ꝓpe defatigatus ·

Exero ·ris · rui · exertuʒ · · foꝛas emittere · xel
nudarevł manifeſtare· In exerto · tas · fre.·

Et exertus · a · u · Et coꝛ · pe·
Exhalo.las · lui ·re · n · P· i· foꝛas emitterere/⸗
dolere · vel de vita recedere⁊ dꝛ ab ex et
halo.las: ꝓdha.
Exbhaurio · ris · rire · exhauſi expauſtum ĩ ſu⸗
pino ·a · q· i · valde haurire · euacuare exte
nuare 1 dꝛ ab ex · haurio · ris ·

Exyberedo. das· a· p· i· extra bęreditatẽ po/

aee.

nere hereditatẽ auferre·

Exbibeo · bes · bui · n · . i oſtẽdẽ vłpñtare·

Vl dare · v ab ex. habeo ·
Exhoꝛtoꝛ taris · atus · ſũ · xerbũ cõe . i · valde

hoꝛtari · Inde exhoꝛtatoꝛ tio · ⁊ hic exhoꝛ⸗/

tatoꝛius · ria · riũ·

Exigo · is · ere · exegi · exactuʒ · a · · quiqʒ ſigt ·
Nã exiqgere · i exxellere · Et exigẽ · . pficere

Et exigẽ.i · iniuſte petere · Et exigere qñqʒ
ſimplicit᷑ ponit p reqᷣrere vlłpetere · Et ex⸗
igere . i extra vel vltra agere · Et exigere · i.
Diuidẽ · Iñ exactꝰ.a· i · Vñ · 2.· Machab
vltimo · Sicut enĩ vinũ ſempꝑ bibere aut
ſemꝑ aquã cõtrariũ eſt· alterius autẽ vti
delectabile · ita legentibꝰ ſi ſemꝑ exactus
ſit ſermo⸗non erit gratus

Exilio · lis · liui · vel lui · exultũ · n· q· i· extra v½

valde ſalire· Iñ exulto tas·i:frequẽt᷑ exi

lire · qd pꝛie fit cum lętamur:Et ponitur

cxubare P letari ·

Eumutuo a0· aui · are · i.· depaupare · pan / 4

perẽ facere · ⁊ dꝛ ab ex.⁊ imutuo as
Eximo · mismiemptũ ·a:t·i:auferre vel et/
trahere:⁊ dꝛ eximo q̃i extra emo.itraho·

Exinanio · ĩanis · niui·a ·.q:i:anihilare·deb/⸗
mere:enacuare: Diminuẽ.⁊ Dẽ ab ex· ⁊ i /
anio·nis. Oñ apls ad Shbił 2? Exinani /

uit ſemetipſũ · foꝛmã ſerui accipiẽs ·
Exiſtimo as · are · aui · a · p · .· putare · ⁊ dꝛ ab
ex · v eſtimo· Iñ exiſtimatio · i · putatio vel

illeſe dignitatis ſtatus fama et moꝛ bus

adquiſitus ·

Eriſto · ſtis · extiti ·n · t· .· pmanẽ. extra ſtare
Exoccupo pas i· expedire·⁊ dĩ ab ex:⁊ oc/

cupo·⁊ coꝛ· luu. .
Exoleo · les · leui · vel lui· exoletũ vl exolitũ.
n.·s · i· creſcere · ⁊ dꝛ ab ex. ⁊ oleo · es · Pap⸗
po dicit · Exoleuiti:in obliuioneʒ venit ·
eficit· coꝛruptus ẽ⁊ coꝛ·o·añ·l·
Exoꝛcigo/cas.ani ·a.p.adiurare:ĩcrepare.
Exoꝛdioꝛ· diris·exoꝛditus ſu:vł exoꝛſus ſũ⸗

D.· q i· incipe vł loqui: Inde exoꝛſus ·ſa ·ſũ

i· locutusinceptus
Exoſſo ſas· aui:a./p·.i:laniare.diſcidẽ·oſſa
extrahere.⁊ dẽ ab ex·⁊ oſſo.ſas: Ponitur

etiã ꝓ debilitare vł infirmare:Cum enim

oſſa ſint coꝛpoꝛis robur:qui ea aufert coꝛ⸗
pus debiltat .
Expãdo·dis· di·paſſũ/a·t·i:extẽdere.·Dñ

illud: Expaſſis in cruce manibꝰi·extenſis

Inuenit etiã expanſis:qð ſuſtinendũ eſt
Sʒ bᷣm Pꝛiſcia · Nãdo pateo patioꝛ fa/
ciũt ſupinũ paſſũ:⁊ d ab ex ⁊ pãdo:dis.
Expapillo · las · lauilare·i: exoluere: denu/⸗

Dare ⁊ ꝓpe papillas⁊ dĩ ab ex ⁊ pupilla

Expatuloꝛ · laris ·latus·lari d· pi:ſpatulã
guferre vł frãgẽ⁊ dẽ ab ex·⁊ ſpatuloꝛ:an
Expecto · ctas · ctaui.ctare.i: demoꝛani · ſuſti
nere ſtolari · Expectat᷑ qui venturus eſt
Spectar q videt᷑ vl appꝛopiat hm Pap̃⸗
Expectoꝛo · as ·raui ·a.p.i:exoluẽ firmaculũ
a pectoꝛe remouere · 1 dꝛ ab exet pectus ·
Expedio · dis · dire · Diui · Ditũ · a · p·. libera

re · explicare · exoluere· q̃ſi extra ꝑedicã po/

nere · ⁊ dĩ ab ex.⁊ pedica·. Iñ expeditus·ta
tũ · i· exolutus· liber. pmptus·
Expendo · dis · cere · pẽſů · a · k. i exꝑẽſas facẽ
7 dꝛ ab ex · 1⁊ Pẽdo · is · Iñ hexpeſa · ſe ·
Expergefacio · cis · feci · factũ · a · t· i · excitare·
vlfacere euigilare·⁊ dꝛ ab ex ⁊ pergiſcoꝛ:
ſceris · 1 facio · cis · T acuit᷑ fa ·
Expergiſcoꝛ ·ris · exꝑꝛectꝰſux ·i· a ſomno eui/
gilo · 1 Dz ab ex ⁊ pergo gis · qd cõponit a
per · ⁊ rego · gis · Vñ diẽ Pꝛiſcian ix:li?

(hohrc

Nonier
huin
Cpenterl
thnae⸗
nnman
Contitab
6Caite
oBilme
acwo
cerhrrdr
nsper
ta cuinsponi
Pilianus
onis Gj⸗
gnücckce⸗
feſonggeſen
Apacq
ſtdanlpe
nrd
Nade
Cplo lgsl
aſcepbiyix
tconpeo
MMne n
Cpingoo
Ngocapan
Wrdowe
Wrrrd

ogas⸗

Wpkece⸗
Perpiano
Etepind
1diabe
tipioes
ntera:
Eplionln
ure rlac
ploplesp
dctrcpi
natWünt
inventedee
plioes
llantcatt
ſouſnan⸗d
Mee ſoluen
chlto dis⸗
Cheratte
lole
Ciheanan
W
Vbisdne

J odetg
lllges.
mnenih
AuEnmn
unad
–W
dafmnnn

dnöchnf

! ibadoe⸗

aluükiniti⸗
batclpez pib
Nklmonezn⸗
ummie
Atslu Neosſ

1 ectieed

ninr itN.
is Puntr
niCuNair
eg aufencor,

edei
manid vennſs
lhnmais

idopanoin
dicbandicd

ri olcn d
grnitbertol⸗
lmn di
itatiuniyan
vanaunn i
aiwnmacſt

PNd..

niibretgens
nir n
Fommuiͤv⸗/
ſiandst

ticgilnsfd
gt
it gatnn
beſa
er
iaſon,
pgec ,
depran!

—
==

22—

Erdgiſcoꝛ qꝛa pergo eſt. expꝛectu facit · dg Leteſiari.1 dꝛ ab ex . omm · pas.
ſcuʒ cõponit᷑ ex per·⁊ rego · qð facitrectu,

Explodo · Dis · ſi · ſů · n · t · i

;uis· vetuſtiſſimi etiq expgitꝰ dicebãt ·

Experioꝛ · riris · ptꝰ ſũ· verbum cõe · · pbare.
vel ꝓbari · cognoſcere · tẽptare · cognoſci ·

vel temptari· ⁊ dꝛ ab ex.⁊ pario · In hoc
expimentũ ·ti ·⁊ hęc expientia · tię· ⁊ exꝑtꝰ·
a·u · e aũt experioꝛ còponat a pᷣario · pa/
tet ꝑ Pꝛiſcianũ ĩ.xꝰ liꝰ dicentẽ · Sũt etiã
glia ex hoc ipſo · i · pario cõpoſita deponen

tia · experioꝛ operioꝛ :quoꝛuʒ pticipia exp/⸗

tus · opertꝰ.a pario oſtendunt eſſe cõpoſi

ta · cuiuns participium partus eſt· Et vult

Nꝛiſcianus vt patet ·ꝙ experioꝛ ſit verbũ
ceponẽs Sʒ dic ꝙ oli experioꝛ fuit de po ·

ßͦ nüc eſt cõe · Item experiri qñ q; pni p
reſpondere ſeu defendere · vt de iudici.

2

de ꝓcur · c.· q generalit᷑.li:viqñ q; ꝓ agere

vt de cauſa poſ· ¶ ꝓpꝛie · c.pa ſtoꝛalis·

Expicoꝛ:car:·d · p:⁊ expico/cas:i‚ſpicare

dĩ ab ex · 1 ſpico · cas. T ꝓdu:pi ·

Expilo.las.lare·a· p.idẽ eſt qd depilo. ex
eiſdẽ bi?põt cõponi de qbꝰ depilo · vñ

Hᷣt coꝛriꝑe pi:⁊ ꝓducere ſᷣm diuerſas cõ/
oſuiones· vide · S in depilo ·

Expingo · gis · pegi · pactũ · a· t· i expellere · et

di gb ex · 1 pango. gis ·
Expino · nas · auj · gre · a. p · i· ſpinas auferre ·
l exbere · ⁊ Dꝛ ab ex ⁊ ſpino · as · 1 pd ·pꝑe ·
Expio · pias · are · a. p · i· expurgare · ex toto
el ꝑpfecte piare· In h expiamẽ· pe · pd· et

HG expiatio ·i.purgatio pia actio:mũdatio

Et expiabilis expiabile · qð expiari poteſt
7 di ab ex · pio ·

Expiro · as · raui. rare · n· p· i· moꝛi · ex ſpiritũ
mittere · dꝛ ab ex· ſpiro · ras · 1 d · ſpi ·
Expiſcoꝛ:ſcar.D·.p.i:extoto a piſcibꝰ eua⸗

cuare · vel adqrere·⁊ dĩ ab ex· ⁊ piſcoꝛ·
Expleo · ples · plere · a· s · i · finire·

——

Explicit ⁊ expliciũt · ꝓbũ defectiuũ · i. termi⸗/
nat᷑ vel finit᷑ · vel terminant᷑ ⁊ finiunt᷑ · nec

inuenit᷑ de eo plus ·

Explico · cas · cui plicitũ ·a. p· inuenit᷑ etiam

plicaui · catuʒ·ãtiqͥtus ab ex. ⁊ plico· cas ·
oꝛdinare · digerere · diſtendere · ex plicaʒ
wonere · ſoluere · apire ·

expire · excutere· vel extra plauſum facere
⁊ ponere · vel eijcere · vel explere.
Exploꝛo · ras raui · rare · a · p·i· exqrere inue
ſtigare . 1 ꝓd· plo.⁊ dẽ ab ex · ⁊ ploꝛo· ras
Vñn ĩ Auroꝛa · Ver q̊ͥs exploꝛet plebis · et
vrbis opus ·
Expompo · pas · paui · pdre· a · p· i:· vitupare

manus relaxare⸗

Expono · nis · ere · · t · i· contra ponere · expli/
care:exoluere· Expoxi aũt dicũt᷑ infantes
Fui · liberti ⁊ lãguidi ſi ſine cura dimittũt᷑
Vl eis alimẽta negant᷑ a parẽtibꝰa dñis

el a patronis · vt in. c· vnicode infan · et

lang · Exponi eni aliqͥ ſolent religato pie/
tatis officio infantes vel languidos ante

eccleſias ponẽ.vt eos alij miſeratõe moti

colligãt · lxvij · diſ · ſi expoſitus ·

Expꝛimo · mis · ſſi · ſſů · a. t. i · pꝛimere· effun /

dere · manifeſtare · renſentare · et dꝛ ab ex·

pᷣmo · mis·⁊ coꝛ · pai ·· .
Expꝛobꝛo · bꝛas · bꝛaui:a.p·i:Diffamare · in

crepare· ↄuiciari:htitã culpã oppꝛobꝛioſe

enarrare · dz ab ex · 1 pꝛobꝛo ˖ bꝛas ·

Expumo · mas · aui · are · n · · i.· valde vel eæ

ſpumare · vel ſpumas auferre ·
Expñgo · gis · a · t. i · extra pellere · ex punctuʒ
ſcriptionis ponere ⁊ delere ·
Expuo · is pui · putũ ·n · t · i · extra ſpuere ·
Exqro · nj · ſiui · ſitũ · a·t · i ĩueſtigare · cx ꝗrere ·

Extedo · dis · di · tentũ vel extenſũ · n · t · · ex/

plicare extra tendere

Extermino · nas · naui · nare · a· · i· terminuz
auferre · vel exulẽ facere· q̃ſi extra terminũ

wonere ⁊ eijcere · ¶ ꝛie dꝛ de exulibus · et
ponit ꝓp demoliri · Oñ Matth. 6? Exter⸗

minãt facies ſuaſ.i· demoliunt · diſſoluũt
deuenuſtãt · Diſſipant · q̃ſi extra terminos

humanęcõditionis abducũt · Iñ hic ⁊ H
exterminabilis · 1 P le ·
Externo · nas · a · p·i· alienare᷑· w7
Extimo · mas · mare · a · p· · appciari · vel pu⸗
tare · quaſi ex mẽte ſic habere· ⁊ dẽ ab ex. ⁊

timo · qð eſt mens · DBel extimare · eſt pcũ

alicuius rei certũ dare·⁊ ẽ ideʒ qð taxare
l certũ pᷣciũ diffinire ⁊ determinare ·
Extinguo · guis xi · ctũ · a · t· i· moꝛtificare · et

7 abijcit · s · ⸗ .
Extipo · pas · pani.are · a · p· i· emittere · eua/⸗
c0Guare ˖ dꝛ ab ex· ⁊ ſtipo · pas·1 ꝓd· ſti·
Extirpo · pas · paui · a p· i·a radice ſubũᷣtere
a ſtirpe extrahere: deſtruere. ex toto uleui⸗
Tenter · ſiue extra ſtirpare · DM
