gnis ⁊ paludibꝰmoꝛãs· Hęc habʒ nidũ

ĩmedio aquę velĩ petris q̃s aq̃ circũdat

maritimoq; ſꝑ delectat᷑ ꝓfũdo·quę duʒ

pſenſerit maris cõmotionẽ fugiẽs ĩ vado
ludit m Iſidoꝝ·⁊ coꝛ· li:. Dñ Klex⸗Cum
fulid puxpiſqʒ petũt excelſa volando.

Fuligo. ginis.· f· t·i· nigredo illa ꝗᷓ dexẽdet

de trabibꝰa fit ab igne · &ꝛ ant dẽ fuligo

quaſi fumo ligata etymo ?.· In fuligineꝰ

nea · neü · i niger · vel de fuligine exiſtens ·
vel ad fuliginem ptinens · Item a fuligie
fuliginatus· ta · tũ .· fuligine denigratus ·

quod võt eſſe participium· ⁊ fuliginoſus ·

ſa · ſum · i · plenus fuligine Et ꝓ · fuligo pe ·
ntĩ · ſed ꝑ · gũ coꝛ · Ond eJutenalis. Alle

ſupciliũ madida fuligie ſictũ · Obliquo

ꝓducit acu·c.
Fulina · ne f· p· · coquina · Iñ fulinariꝰ· rij ·
i.coquus·⁊ fulminarius · ria · riũ ·
Fullo · onis · m · t· qͥ pannos parat⁊ excan/
didat.⁊ eos fulgẽ facit ſm Hug· Pap̃ ·
Dicit · Fullo lauandarius: decoꝛatoꝛ ·

Fulmen . inis · n. t· ẽ ictus celeſtis iacli · ⁊ ðDꝛ

a fulgeo . ges · Iñ fulmineus · nea · neũ · Et
nota ꝙ ᷣm opinioneʒ Hug· qñ duo vł
tres vel plures venti in aere intercipiunt
nubẽ aliquã ea ʒ cõfringũt ⁊ collidũt ⁊ ex
illa colliſione fit ſonus in aere ꝓcreatur
ignis · ⁊ ſonus ille ꝓpꝛie dꝛ tonitruũ quaſi

tonus · i · ſonus terrẽs qꝛ terat · Splendoꝛ

illius ignis ꝓpꝛie dĩ fulgeęthꝛa wel fulgoꝛ.

Jsnis ille ſiue iaculi ex eo factũ vel ictus

illius iaculi ꝓpꝛie dꝛ fulgoꝛ vel fulgus vk

fulmen a fulgẽdo vel fulgus ferendo· vł

pcutiẽdo · Sʒ ꝓpꝛie d fulgur:qꝛ incendit
et vrit · Fulgus· qꝛ tãgit· ꝓulmẽ:qꝛ findit
Sunt eni tria genera fulmĩs· Onuʒ quod
afflat et tãgit · ita ꝙ nõ vrit · Secudũ qðᷣ
vrit · Terciũ quod findit:⁊ ideo cũ tribus

radijs depingit᷑ fulmẽ · Hic ⁊ trifidã flã/

mã d habere:quandoq; tñ ſdicta noĩa

confundunt et dicunt eſſe nomĩia vnius

eiuſdem rei -

Vn iĩ euangelio · Sicut lucerna vnigon

Fuluus na · n · · rubeus aliquãtulũ · vl cũ

nigro rubeus⁊ comꝑat· Iñ fulue adu/2

hec fuluedo · dinis ·
Fumariũ · rij ·i · caminꝰꝑ quẽ exit fumus
Fumidus da.dũ·⁊ fumoſus · ſa · ſu · idẽ · ſc
fumo plenus.

Fumus. mi. m · s· d qi phos meãs. Tc ety /
mologia · Iñ fumoſus · ſa · ſů · 1 fumoſitas

tatis. Inñ fumulus.li · Dimi

Funalis. lis.9· t· ⁊ hocle·ptinẽs ad funem

et dĩ a funis.· Et hoc fungle · lis · igẽ qd fu
nis · Et funale liciniꝰad candelaʒ faciẽdã:

VHñ ⁊ ſee ponit᷑ ꝓ candela· Et dicũt fu⸗/

nalia licinij a funibꝰ inter cerã quos ante

vſum papyri cęra circundatos habuere

maioꝛes;

Funambulus .li pe · coꝛ eſt ille qͥ ſuꝑ funeʒ

ambulat d a funis 1 ambulo:
Functoꝛiũ ·rij · · tranſitoꝛiũ vᷣm Papiã·
Functus.cta · ctũ · i · vſus · 1 Dꝛ a fgoꝛ. gen..
Hinc fũcti dicebat᷑ quoddã genꝰciuiũ qͥ
fungebant᷑ officio ⁊ honoꝛe aliquo -
Funda · dę d a fundendis lapidibus· qa
ex ea lapides fundanti: mittãt᷑· Itẽ iue/
nit hec fda · dę· genus piſcatoꝛigretil· qꝛ
I fundũ mittat᷑: ꝗdẽ⁊ iaculũ a iacio·⁊ tũc
Triuat᷑ funda a fundus di ·
Fũdamẽtũ ·ti· Dꝛ a fundo · as.dictũ ſic· qa
ſit fidus domui·⁊ ẽ etymo · Itẽ ⁊ cemẽtũ
q cęſo craſſo lapide ſurgat.
Fundanus·ni.iruſticꝰqͥ füdos colit·

Fundibalum . li n.s· machina bellica · Vñ

poſſunt dici füdibalarij qͥ talibꝰmachiniſ
Hſunt? videt᷑ ↄponia funda ⁊ bali quod
eſt iacere vel emittere · VPñ i · Machab·
6°b:*⅛¾ Et ſtatuit ülic baliſtas et machias
⁊ignis iacula ⁊ toꝛmenta ad lapides ia/
ctandos ⁊ ſpicula ⁊ ſcoꝛpios ad mittẽdaſ
ſagittas ⁊ fundibala:
Fundibalus·li.m/s·⁊ hic füdibalariusrij
het H̊ͥ füdibaliſta · ſtę · ĩ eodẽ ſenſu · i · cũ
funda iaciens ⁊ emittẽs⁊ coꝛ-·ba-

Fnab
Hunce⸗
ind
Ficuin
c,

Ficid
peehe
ſu
lltecht
füet
geſi
Pnd
gnc
Afi⸗
dus
füdit
ntent
⸗
1ſtubit
ficuse
ficns⸗
danne
fidus
högu
dicto⸗
Funch
ficng
Amtue
Koln
inel
JDuc
Tr
Ro
bid
Fict
xeh⸗
yun
licai
(af
ilide
Diuci
Funges
oee
Plonte,
gn
loon
ng
unict
eign
1hln

4

Wgr
sfanmhf
rcinn
negi
Dnyn
Sencii
ccibus
inoi
Vnunis

diins⸗
Nümiiſi
zilneni

iſ

. . 7
esteety/

rnoſens
nösaafmen
lsicign
Nelzaidi⸗
Ftocit ſy
ĩos
z babere

dne
.
Piͦ⸗
iuſigorgef
igencni
ennced.
lpicdop
nmnie Ne
mnimm
Iao M

Rüſee
Jenanen
sol.,

atelica⸗,
lbona i

Fundatoꝛtoꝛis·m · t·qͥ c funda iacit·
Fundula·lęf:p·i:parua funda.

Fũduluſlii.puus fũdus. Itẽ fadulus d‚

qͥdaʒ piſd parnus · qͥ füdo adhęret ·
Fudꝰ.di · m·s· dꝛ ⁊ a ꝓfũdo aꝗᷓ ⁊ p agro?
ꝓpꝛie pꝛo allodio·eo ꝙ fundat aquas vel

opes ſiue diuitias: Et dẽ füdus tã ĩ ciui /

tate ;ᷓ extra · Oñ fũdus di vrbanũ ędi/
ficiũ et ruſticanũ ſᷣm Hugꝗ· Multi dicũt

q- ꝙ fũdo aꝗ dꝛ ̊ füidũ.ſᷣ ꝓ agro h̊ fůdꝰ*.

Vñ dicit Pap· Fundi ſunt poſſeſſiones

agri.campi ·dia:vici :· Funduʒ: ima pHg

adꝗ fudũ man imi· Oñ gred: Xllodiũ fu/
Dus dicas fundũ maris imũ· Itẽ· Füdꝰ
fudit opes diffũdit fũda lapillos· Füdũ

cũ tenni murmure fuditaqᷣs· Et dic JIſi /

Toꝛus · Füdus dictus eſt qꝛ in eo fundat᷑
⁊ ſtabilit᷑ patrimoniũ · D
Fũdus ẽ mãſio alicuiꝰcũ acceſſiõibus ·
Fũdus dotalis eſt qͥ matrimonio ↄtracto
datus eſt ſponſo · ðG
Fũdus q̃i dotalis dꝛ qͥ traditus eſt ſponſo
nõdum ſecuto matrimonio/p qͥ ⁊ ſuꝑioꝛi
Dicto · facit · l i · f de füũdo dota ·
Fundus inſtructus eſt ędificatꝰ vel cultus
Fudꝰ vigẽs ẽ terra ꝗᷣ modo non arat licet
olim fuerit fertilis alias quę modo arat ·
licet olim fuerit ſterilis·
Fũdus limitatrophꝰalias militatrophus
dDi a trophus · i · deſcriptio · milite · quaſi
Teſcriptus ad vſũ militum qui imperium

cuſtodiunt · vt · C· de fů · limitato · . i. 7·· ſi
accipit · li · vi? Lliter d fũdꝰlimitoſus· ut

ibideʒ de fun . limi·? pal·

Fũdus ſaltuenſis ẽ füdus in qͥ eſt ſaltꝰ· C·

de fun · laltu · li · xxiꝰ?
Fundus leuatus dĩ qͥ olim erat paluſtris

nucaũt factus eſt ſerenus alias terrenus

C· de fů · pa · l· fi · li · xi?

Fũdũ diuidi in certas regiones· eſt iſum

Diuidi in determinatas partes ·
Fungus .· gi · i. boletus ˖ ⁊ dꝛ a phos ꝗð eſt
igmis · eo ꝙ fungi aridi ignẽ acceptũ cõci/
piant ⁊ retineãt. Nel dicũt᷑ fũgi a fügoꝛ
geris · jm vocẽ. a defügoꝛ ᷣm ſigtionẽ ·
ex eoꝛi genere quidã ſunt interemptoꝛij·
Vngde ⁊ defũcti moꝛtui dicũt᷑· Dñn qͥdaʒ
Boleti leti cauſa fuere tui · Inuenit᷑ etiaʒ

fungus ꝓ veteri panno- DWM

Funiculus·li.i.paruus funis
Funis.· nis · m. t· i· choꝛdaet dꝛ a phos qð
eſt ignis· qꝛ funes ante vſuʒ papyri olim
i vſu lumis fuerũt circũdati cęra·

Funus.neris.n·t.i:cadauer.et d funus a

funibꝰaccẽſis ·i.cãdelis:quos añ feretruʒ

ante papyri vſũ cęra circidatos ferebãt:

Inge funereus. rea · reũ:⁊ funeſiꝰ.ſta:ſtũ

⁊ hic ⁊ hęc funebꝛis.⁊ G̊ funebꝛeoĩaĩ eo/
dem ſeniu ·ſ.luctuoſus moꝛtalis.C nñ dit/
ferüt ſᷣm ꝓpꝛietateʒ:q; funebꝛe ẽ luctuoſũ

Et funereum eſt quod ex funere ↄſtat· vl
quod ad funus ꝑtinet. Funeſtuʒ vo q
funere eſt inquinatũ · Et funebꝛis coꝛ · pe·
naturalit᷑: Onde Oꝛatius i epi· Jra tru⸗

ces inimicitias ⁊ fanebꝛe bellum·
Funuſculũ ·li:i.paruum funus.

Fur furis · .·t · ꝓpꝛie eſt ille qui cã ⁊ plerũq;

de nocte rẽ alienã amouet iuito dño gra
lucrãdi:Et ſubaudi ſine armis: vt ĩ tuij·

ſegd nono iure ˖ C· de fur . ſer · coꝛ· Et Dꝛ a
furnusna·nuʒ:qð ẽ nigꝝ:qꝛ vt plurimũ

in obſcuro furat᷑· Sed latro dẽ qͥ latet in

ſiluis ⁊ expoliat trãſeũtes · Oñ·. Fur latʒĩi

furno · latro ſe fert obuiꝰ vltro. Et ꝓducit
fu · in gtõ · On NDꝛatiꝰ · in epi · Et dominũ
fallũt ⁊ ꝓſunt furibꝰergo· Iñ furunculus
li · Dimi i· paruus fur ·
Fur manifeſtus dꝛ qͥ ĩ ipſo maleficio ẽ de/
pꝛehenſus · vel in loco in quo cõmiſſumẽ
furtũ vel poſt furtũ factuʒ dũ tñ de furto

depᷣhendit᷑ anteq;ᷓ depoꝛtauerit ad locſõ
ad quẽ deſtiauenit · Inſtit · eo · ti · S mani⸗/

Furnõ manifeſtꝰ di qͥ c re furtiua in ipſo
actu furãdi nõ dephẽdit᷑ ſ᷑ᷣiã æo:taue

rat ad locũ i quẽ deſtinaueratnibilomi/⸗

nus poſtea cõuincit᷑ de furto ·

Furabula loꝝ · numeri plis.n · ge · · tene bꝛe
qꝛ furant᷑ nobis viſũ ⁊ diſcretionẽ reꝝ·
Furca · ce. f · p· D a fur ⁊ cilleo:qͥa ibifure⸗

cillẽt · mouẽt· ⁊ habet minꝰ penę ꝙ; crux
qꝛ ſtatim ſtrãgulat ⁊ ĩterficit: Itẽ furca ẽ
inſtrm quoddam ruſticoꝝ·⁊ ſᷣm hoc dꝛꝗʒ
frumẽtũ ⁊ cilleo · qꝛ cũ ea mouet᷑ frumẽtũ

ĩ area · Dlfurca di a fero fers ⁊ caput·
antiqͥ ſolebãt deferre capita occiſoꝝ hoĩʒ
in ea. Innẽit᷑ etiã furca trãſlatiue ꝓ q̃daʒ

violẽtia · Dñ Nꝛatiꝰ ĩ epi·Natura expel/
lens furca tñ vſq; recurret· Iñ furcatꝰ ta⸗

tũ · quod ↄponit᷑ bifurcatus ·ta · ti · trifur⸗

catus· ta· tum·
Furcella · le· Ddimi.i parua furca.

Furcelles · liũ · t. ſunt ꝓpꝛie illę furce vbi ſu

ſpẽdũt᷑ fures ⁊ latrones·qꝛ ibi cillent·
Furcifer ra · r ·pe · coꝛ i· feres furcam⁊ dĩ ꝗ
furca ⁊ fero· Furcifer etiã dicebat᷑ olim ꝗᷣ

ob leue delictuz cogebat a vñis igminię

magis ; ſupplicij cauſa furcã circa viam
ferre· Hdicãs peccatũ ſnũ ⁊ monẽ ceęteros
ne qͥd ſile peccarẽt · Furcifer etiã dicebat

homicida Damnatus ad furcam vel qui

dignus erat furca. qͥa cõſuetudo olĩ erat

ponatos ſua patibula poꝛtare ad locum

ſuſpeſionis · ſicut legit᷑ chꝛiſtũ Jeſuʒ dñũm
noſt ꝝ feciſſe·
Furcula . le · dimi · i · Pua furca ·

Furfar · furis · m · t· dꝛ a farina vel farre · qa

eoꝝ purgamentum eſt · Iñ furfureus rea
reũ.i.de furfure factꝰ· Et vide fur ſimplex

eſt latro · ſed fur gemiatũ · i· furfur · ẽ albbus

poꝛci · Oñ qͥdã· Fur ſimplex eſt latro· ge⸗/

minatũ fit cibus apꝛo · Et eſt ge · maſ · licet

jdã vixerũt eſſe ge· neu· contra quos vr
urfura qͥ dixit ſꝑ de furfure vixit · Iteʒ
furfur furis· eſt ꝗdã auis ꝗᷓ nõ paſcit niſi
curlurc het eadẽ dã furfurio onis
Furia · rig· p · i. inſania· Dz a ferio · ris. q
ferit coꝛda hoĩm ·: ⁊ ea reddit cõmota· Anñ
bic ⁊ hęc furialis · et H le · In furialit᷑ adũ.
T bęc furialitas·tatis· Et furioſus.· a· ů · q
ritu furiaꝝ fert᷑· ⁊ ab eo furoꝛnunq; rece/
Dit · Et furiatꝰ.ta · t. qͥ furit ex cauſa · Itẽ
furig · arũ · ſũt pęnę infernales · eo ꝙ furere
faciant ·
Furibũdus · da · Dñ. i · ſilis furenti ·
Furn ni · m. s. dz a furfure · qꝛ panis ex eo
factus ibi coqͥtur · Del dꝛ a phos quodẽ
ignis · inde furnus quaſi phos vrna· Iñ
furnarius· ria · riñ·i· ad furnũ ꝑtinẽs. et hᷣ
furnarius · rij ; et hec furnaria · qͥ vel ꝗᷣ cu/
ſtodit furnũ · Inde furnulus·li.·paruus
furnus; ZMU
Furo · onis mt qddam aĩal: ⁊ Dꝛ a furnuſ
Tenebꝛoſos enĩ⁊ occultos cuniculos et/
fodit⁊ eijcit hdã quam inuenit·
Furt · ti· n · s · E aliene reiinito dño cõtre/
ctatio · In furtĩ aduer· et furtiuus. ua: uũ·
furtuoſus · ſa · ſů · i · plenꝰfurto ꝗ ſepe cõ/
mittit furtũ. vel quod ꝑtinet ad furtum.
Furtuoſus etiã dꝛ q pugnat vbi merces
certa parat᷑. Iñ etiazʒ furtulũ/i· puũ furtũ.
Furtũ conceptũ ẽ cũ qͥs pſentibus teſtibuſ
apud aliquẽ rem furtiuã ꝗrit. ⁊ ĩuenit · vt

Inſtit · de obli · ꝗ ex delic · naſ · S· cõceptũ

furtum.
Furtũ oblatũ ẽ cũ qͥs rẽ furtiuaʒ alicuiob/
tulit vt poti penes eũ q; penes ſe ĩiueĩret᷑.
Furtũ ꝓhibitũ dĩ cũ qs volentẽ rẽ furtiuã
Arere ꝓhibuit · vt dit · ti ; de obli . ex delic ·
§. eſt etiã · vbi d ꝙ hę actiões furti cõce/

pti · oblati · phibiti nõ ꝓhibin ĩ diſſue/

tudinem abierunt.

+☛r

Fuſarius rijm.s. dꝛ q
ue · fuſarius · ria · riñ · qd ad fuſũ ꝑtinet ·
Fuſcina · nęẽ qͥddã inſtrjm ferreũ ⁊ tridens
q̊ vtunt᷑ gladiatoꝛes ad ſe capiendi· pi/

ſcatoꝛes ad piſces capiẽdos · coqͥ ad car/
nes extrabẽdas de caldaria vel de lebete
vel de olla · et coꝛ · pe · DPñ ĩ Nuroꝛa · Car
bones canes foꝛceps vel fuſcia tollit · Iñ

fuſcinula ·i·parua fuſcina./
Fuſilis · lis . · t· B le · q tm̃ fundit᷑ſic du
ctile qð tm̃ malleo ꝓduct᷑ ſm Paß̃·
Fuſoꝛiũ · rijn · · vas ĩ qͥaliqd infudit᷑.

Fuſtis. ſtis · m ·t · i palꝰ vl baculꝰad ꝓberã
dũ: Et dicũt᷑ pali fuſtes q̃ſi fixi ſtãtesqꝛ

fixiĩ foſſis ſtant · “
Fuſus · ſa · ſ · i fugatꝰ vel ꝓpſtratꝰ. ſparſus·
7 d a fũdo. dis· Inde fuſioonis ⁊ fuſim
adũ · Itẽa fundo dis · hic fulus ·ſi· i iſtrm
filadi eo ꝙ' ꝑ eũ fundat᷑ ꝙnetum eſt · IAñ
fuſellus · i · paruus fuſus:

Futilis · )· t· ⁊ Hle ·qð cito ⁊ facile decurrit·
vel decurrere põt · Vl futilis dꝛ qð nihil

Põt retinẽ quẽadmodũ nec illud vas qð
Dẽ futis · Eñ ꝓpe futilia dicũt᷑ vaſa illa
fictilia ꝗᷓ caſſa ⁊ rimoſa nõ tenẽt ea ꝗimit
tunt᷑. Et hic facta tranſſatione futulis dꝛ
homo vanus. ſuperfluus· loquax ꝗ nihil
ſcit velare· nec audita poteſt retinẽ nec ab

ſcondere:· Oñ. Futile vas illud qð nulla

receptio claudit· Sic hõ futil eſt diuul/
gans omne quod audit
Futis · tis · .· t· quod dã vas ĩ tẽplo vbi re⸗

ponebat qð de lacrificio reſtabat· Nõ eĩ

licebat cuiq; manu tangere vel effdere.

Bas aũt illud os habebat amplũ ⁊ latũ

fundũ vo acutiſſimuʒ: adeo q inſtare nõ

poſſet· Vñ ſtati inclia bat᷑ · ita eyillud ſa/
crificij quod intus erat effundebat᷑ q; nõ

licebat illud reſeruari

Futurus·rarũ · põt eſſe participiũ de ſũes

.7 de fio fis fit · Et ꝑ B̊ cognoſcit Jehn
cipiũ de ſuʒ · qñ expoit᷑ ꝑeiꝰ futun · vt Dů

futurꝰepᷣs·i· ero eps · qn autẽ exponiturp

futuꝝ de fio fis tunc eſt ꝑtiapium ei · vt
Sũ futurus miles · i ego fiã miles.

Apug latinos nullius ſyllabęẽ
termialis· niſi cuʒ loco · D· Nel · b
ponit · vt in ad velſub velobh/
oſitione · vtagger · aggredioꝛ ·
ſuggero ; .
Gabaon fuit quędã ciuitas. Inde h ⁊ pęc

faẽ faſos.⁊ adiecti

bno
nogal
Gebelt
ſige
Sthr⸗
ſowa
ſeing
Gaddir⸗
Oedes
lic
b afn
Rn
gins
Galae
Galar
plitbe
glotu
Ayro
ſtans
Glati
Cahnc
ſoch
ſen⸗
D
uge
nn
lcens.
ſclepar
Gse
Gbe
nuef
Gor
1de
ghl
lm.
buta
Pumn
lgeln
eb
ecdlca
Cale
Eſe
o⸗
ln
neli
lgolen

p⸗

onnit
igen
mümm
htnci

n
unrlee

lunn e
bll

nitin
innit⸗
wuzwi
inſtütze

notflin
lpliiffn
nck

fledomt
isdigubl
lrd msd
iit nmalln
niteſint
efiniodi
urqnhil
trewdd⸗
ndcdes
Mdi

ſihlorbie⸗,
Cudd
echten
umpi
gtn
igilc/
bato

Ghüdſics
goſatqepn,
ſtn N
iappni
hunchn
fünles.

unſſlli
ondn
Gkütt

gr
nusli

tas gabaa diꝛ···
Gabelus.li ꝓpꝛiũ nomẽ cuiuſdam viri:Et

pꝓ pe · Vñ Ruroꝛa· Angelꝰ implet opus

iãq; Gabelus adeſt

Gabꝛiel hebꝛaice · in nr̃a lingua interptat

foꝛtitudo dei · Obi eni potẽtia diuina vl
foꝛtitudo manifeſtat᷑ Gabꝛiel mittit ·

Gaddir.ris n·t· ciuitas ẽ ĩ hiſpania

Ga des.dis.f.t:ciuitas eſt.⁊ gades disin/
ſula eſt in fine hiſpanię ꝗᷓ dirimit europã
ab africa.ĩ qua HMerculis colünę inferũt·
G de noie inſule gades dicte ſunt ·
9

ius gai gaio ꝓpꝛiũ nomẽ cuiuſdã viri ·

Gala grece.latine di lac·

pſit beatꝰ Paulus:Et dꝛa gallus. Item
galata eſt nomen gentile · ⁊ coꝛ· ꝑe · VHnde
Auroꝛa· Inde petit galatas phꝛygiã lu/
ſtrans regionem ;
Galatia.tię· puintia galataꝝx ·

Galaticig · aru · f. · i·leticie · delicie · lautici ·
ſcʒ cibi delicati ꝓpꝛie ex lacteet inteſtinis

facti · Iñ galaticioſus ·ſa ·ſũ ·i· velicioſus ·
Galaxias vl galaxia· xię · i. lacteꝰcirculus qͥ
vulgo dꝛvia ſacti Jacobi · Et ſciaſ ꝙga⸗
laxia ꝗᷓ idẽ eſt qd via lacteaſiue alba· vel
lacteus circulus.nihil aliud eſt niſi multę
ſtelle parue q̃ſi cõtiguęĩ illo loco oꝛbis in
quibꝰ Diffudit᷑ lumẽ ſolis· et iõ videt᷑ cir/
culus albeſcẽs qᷓi fumus
Galbanũ ni · n· s.eſt genꝰpigmẽti vł ſuccꝰ
⁊lac ferulę. Inde hoc galbanum quidaʒ

coloꝛ inde factꝰ.⁊ hĩc galbaneꝰ.nea · neũ ·

H̊ galbanũ ni ·q̃dda genꝰ veſtiũ dictũ a
galbaneo coloꝛe . qͥ ẽ ſublucidꝰ⁊ ſubalbuſ
cum palloꝛe· Onde Lucanus in· 9? Hic
ebulũ ſtridet pegrinaq; galbana ſudant
Inuenitur tñ in maſ.ge.Ecq.2 4² Qua/
ſi galbanus non inciſusEt vt dicit Pa/
pias · Galbanum eſt ſpecies multis apta
medicamibus·

de ferro ⁊ militũ · Galea ex coꝛio etẽ pedi/
tum · Iñ hoc galear · ar· i· galea.⁊ galeatꝰ

ta · tũ· q́ galeã habet Inueit᷑ etiaʒ galea

lex· ꝑe · p· genus nanigij · Dñ. Armo ca/
put galea:pelagus pcurro galea
aleron gręce latine dẽ coꝛin·

Galerus.ri·⁊ hoc galerd ri·⁊ B galeriũᷣ· rij ·

in eodẽ ſenſu·ſcʒ pilleus ex coꝛio . ꝓpᷣe ex
pelle ceſe hoſtię factũ· Iñ galeratꝰ.t.· tu·
i galeꝝ habẽs:vel galero oꝛnatus · et ꝓp·

ꝑ· Bñ Statius thebaidos· Obnubitaz

Galea · lee ·f. . pe· coꝛ. i caſſis. Sed caſſis

comas ⁊ tẽperat aſtra galero·
Galicia. cie ·· P· dꝛ a gala qð eſt lac. eo ꝙ
gignat hoies cãdidloꝛes reliqs hiſpanięg
Pplis· Iñ galicianꝰ.na.nũ·gẽtile.Hi ga⸗
liciani gręcã oꝛiginẽ ſibi aſſerũt· Onde et
naturali ingenio callent·

Galilea lee. p. regio paleſti. Ju gallleꝰ
lea.· leũ · Et galileus interp̃ᷣtat᷑ volubilis

Dñ ſepe luenit· Galilei ſũt · i· volubiles ·

Et ẽ duplex galilea ·. ſ.ſuꝑioꝛ⁊ ĩferioꝛ cra

optima et ferax: ⁊coꝛ mã. Vn Ruroꝛa·
Hic tãtã terrã galileã pace beauit·
Galla. le· f.p·ẽ inſtrjm cerdonũ qͥ coꝛia pur⸗
gãt᷑ ⁊ dealbãt· Galla etiã dꝛ ꝗdã herba
7 fructus q̃rcinũ· Ande fit q̃i puluis ad
aptãda coꝛia:quiſili galla vocat᷑. Galla
etiã fuit nomẽ cuiuſdã mlierl. Iñ h̊ galla⸗

rꝰrij · gallicariꝰrij ·i. cerdo.q i gallo oꝑe

rat᷑· Etadiectiue vecliat᷑ gallarꝰ·a.i· vl
gallicariꝰ.riariñ: qð ptinet ad gallã.
Gallꝰ.li·fluuiꝰeſt phꝛygię de qͥ hoĩes po/
tates reddũt᷑ ĩſani ⁊ ebꝛij· Oñ ſacerdotes
Cibeles dicti ſunt galli:ab illo flunio vbi
colit Cibele ð qͥ potãtes ĩ ſacrificio nimi/
etate furoꝛis agitabãt᷑. qᷓi vini nimietate
Del dicti ſunt galli · q̃ſi gallinacij · qa ca/
ſtrati ſũt. Et ꝑ cõpoſitionẽ archigallꝰ.li⸗
i.archipſbyt᷑ ⁊ qi pnceps galloꝝn·
Galliac ca · c · xe · coꝛ · i· gallicus ⸗··
Gallliciniũ ·nij· ⁊ hic gallicãtꝰ tus·tuiĩ eo/
dem ſenſu . · cantus galli · Dñ et ꝗdaʒ ps
nocqᷣ dẽ galliciniũ vł gallicãtꝰ a cãtu galli
Gallina · ne · .· p· tã/ ꝓ vxoꝛe galli q; ꝓ q̃dã
ſigno cxgleſti · ð
Gallinaciꝰ.cia:ciũ:qð ad gallinaʒ ptinet.
Gallinaciꝰetiã dẽ gallus:q;ꝛ vocẽ ⁊ foꝛmã
gallinę exᷣmit Gallinacius etiã capꝰ xel
capo dr qꝛ quaſi gallina eſt· Dñ gallina/
cios dicimꝰimbecilles ⁊ molles ſiue vxo/⸗
rarios hoĩes· Et nõ ꝙ gallus gallinaciuſ
dẽ qͥᷣ q̃ſi gallina nutrit pullos· qꝛ mlieres
ſolent ei deplumare ventrem. ⁊ fricare cẽ
vrtica · qͥ taliter vrtitatꝰlibẽtiſſime cubat
ſuꝑ pullos.⁊ nutrit eos ſic mr ⁊ gracillat
ſic gallina. Itẽ gallus gallinacius reꝑto
cibo dat vocis ſignũ vt gallina·
Gallinella · le· fp·i· parua gallina
Gallinula · le· dimi idem·
Gallio · onis. ꝓpꝛiuʒ nomẽ viri.de q̊ͥ habet᷑
Aci.is?ꝰ⁊ ꝓdu:pꝑe · in obliquis ·
Gallogrecus.a.ũ. dẽ a gallo ⁊ gręcꝰ · Gal/
logręci idẽ ſunt qͥ ⁊ galatę Inde h̊ gallo/
grecila · cig eadeʒ regio ꝗ̊ͥ ⁊ gallatia· Siq
dem olim galli ĩ auxiliuʒ a rege bythinie

4 B

enocati:regum cũ co peracta victoꝛia di/
niſerũt · ſicq; de eiſdẽ gręq admixtipꝛimũ

gallogręci dictiſunt · et eoꝛũ regio gallo/⸗

gręcia· nüc ex antiquo noĩe galatę dicit ·
7 eoꝝ regio galatia ·

Gallulus li · dimi · · Pnus gallus·
Gallus.li.ẽ auis ꝗdã:⁊ dꝛ gallꝰq̃i caſtrus
vlcaſtratus· a caſtro· as· q; inter aues h

ſola caſtrat᷑. Itẽ a gala greco dẽ gallꝰla·
lũ.tã ꝓ gẽte ;ᷓ ꝓ hoĩe illigentis · et dicti
ſũt gallia candoꝛe coꝛꝑis· Scdm eni di/
uerſitatem ceęli· ⁊ facies hoĩm ⁊ coloꝛes
coꝛpoꝝ q̃litates ⁊ aioꝝ diuſitates exiſtũt

Et hinc romanos graues· gaios leues
gfros vſipelles · gallos natura feroces et
acrioꝛes ĩigenio videmꝰ:qð natura clima

tũ facit:in quaʒ nõ neceſſitate ſed quadã

inclinatione vel diſpoſitione.· Dñ luenit᷑

apud autoꝛes ꝙ ſdicta gentiũ noia deſi/

gnãt ꝓpꝛietates pdictas:vt Aſte ẽ afer· i

malignꝰet vſipellis ßm HNug. Eta gallꝰ
deriuat᷑ gallia. lię· regio eoꝝ · Et ſunt tres
e⸗ gallie · ſc comata· togata:bꝛachata
Gallia comata eſt lombardia. ſcʒ ab al/
pibus vſq; ad rubiconeʒ· allia togata
eſt ab alpibus vſq; ad mare bꝛitanicum ·
Gallia bꝛachata eſt ꝗrheno adiacet · vt
pars burgundię lotoꝛingia· flãdria: co/
lonia.⁊ terra ligonenſiũ· ⁊ etiã ꝗdam alię
regiones cõtinent᷑ in gallia bꝛachata· Et
hinc gallꝰ.la · lũ·gẽtile· ⁊ gallicanꝰna·nũ
Pꝛope tñ galluſq in gallia natus eſt dꝛ
gallicus ex gallia latꝰ· gallicanus qui ex
gallia aliqͥd affert ˖ Itẽ galli germani ſüt

teutonici · p galli ſenones ſüt frãci · Pap̃·
antẽ ſic dicit· Gallie ſunt tres · Cogata · i·
lõbardia ad moꝛẽ romanoꝛũ· Comata. i·
burgũdia·Bꝛachatai. tentonica:.a long
bꝛachis Dñ · Süt ppli galli tenebꝛiſ dãt
cantica galli · Gallus auis pls · fluuius ·

bacchiq; ſacerdos:

Gamaliel interptat retnibutio ei ·
Gãma ẽ tercia lr̃a apud gręcos:
Gamo gręece. nubo dꝛ latie · ⁊ inde gamoſ

inuptig. vel vxoꝛ vel mulier · Et cõponit
monogamꝰ.vnigamꝰ.bigamꝰ.trigamꝰ.
q̃drigamus.pentagamꝰ ſexa gamus· ſ. qͥ
vel ꝗvni vel duobus vel tribus vel q̃t/

tuoꝛ vel qnq; vel ſex nupſit. In hͥ mono/

gamia: vnigamia· bigamia. trigamia· qᷓ/

Diiga mia pentagamia.ſexagamia:. ꝓpꝛi/
etas qua qs dꝛ monogamus. vnigamꝰ.
ſic de ſin gulis·⁊ coꝛ· ga·
Genearia · ni f p· i·. tqbna.? dẽ q ganea/ q

eſt leccacitasqꝛ ibi multa inntilia ganiũt

Inde hic ganearius.i:tab ernariuſ.⁊ hec
ganearia·ltab ernaria.
Ganeo onis·i:leccatoꝛ ĩ ganeaa·
Ganeüũ nei · dꝛ a ganeo nis · ſ. locus ĩ terra
defoſſus:ad quẽ ad ludẽdũ et ſcoꝛtandũ
ↄfluebãt · Sed vbicũ q; eſi leccacitas ille
ſocuſ oteſt dici ganeũ·qꝛ ibimlta ĩutilia
ganiũt. Inde hęc ganea. neæę. leccacitas

quę in ganeo fit · Inuenit ganea qnq; ꝓ
putana. ſed hoc fit ꝓpter expſſione lecca

citatis. Inde hic ganeꝰ.neii: luxurioſus
leccatoꝛ:
Ganges .· gis m · t· qdꝗ fluuiꝰqui exiens de
padiuo ꝑgit ad regiões indię· Hic ⁊ phi/

ſon di.icatua:qꝛ decẽ magnis flumibuf

ſibi adiũctis implet᷑ et efficit᷑ vnus.Et dẽ

gages a Ga garins qͥ fnit rex Indię.
Garamas.maſnt· q dũ rex fuit apollinis

filiꝰ. Inde hęc garama męqͥddã oppidũ
qð üle ĩ africa condidit.et ex ſuo nomine
garamaʒ appellauit. Et hic 1 B garamas
mantis quida populus africę locum illuʒ
inhabitãs. On Lucanꝰ·⸗Nudi garamã/
tes qrant
Garganus.· ni. pe ꝓ. mõs in apulia · Sʒ
Nie coꝛ· pe · On.· Mons eſt garganus B
garganus incola montis =
59rrul. lalu Dz? q̃ſi graculus. et dꝛ ꝓpꝛie
garrulus qui vulgo verboſus aſpellat.
gaccedẽte lęticia nec volẽs nec vales tacẽ
Et eſt ſlumptũ nomen a graculis auibus ·
qꝛim poꝛtuna loquacitate ſemꝑ ſtrepunt

nec vnc; geſcut. In garrulitas ˖ tat/i· p/

boſitas vl talis lęticas
Gaſtallus eſt maio: dñs qui habet curaʒ
exterioꝝ reꝝ ebei. S
Ganata · tef. p· eſt vas eſcaniũ ·q̃ſi cauata:

gpoſita ꝓ.c· Et differt a concha · qꝛ H ca⸗
uata illa concananagz.·

5 * ℳ₰ℳ

Ga ula pe · pis · n · t · i· mãtile · Et uenit p q̊/

ODgz genere pallij ˖ Et cũ deberet regula⸗

rit᷑ facẽ ablatiuũ in.i.frequẽs vſus habet
vt faciat in · e· tm · Et ab iſto ablatiuo fit
plurale gauſapa nã a gauſapi gauſapia
beret eẽ ⁊ nõ gauſapa ſᷣm Hug. Pꝛi/
ſcianus aitĩ. 4? li · lic Dicit · Antiqſſimi et
hec ganſepes ⁊ B gauſapia ⁊ hoc gauſa/
pe· plurale nenG̊ gauſapa:quaſi antõ
gauſapũ ꝓtuliſſe inueniunt᷑. Idẽ in eodẽ
Gaulſa pe facit a blatiuũ ĩe · Dñ Pꝛatiꝰ.
2 ? ſermonũ · Gauſape purpureo menſaʒ
pterſit et alter · Onde Herſiꝰ q̃ſi in · e · tĩ
ſinẽte ſupᷣdictinoĩs ablatiuo gauſapa

Ntpl
woreg
Gag
tbeſm
ſtoſte
C
lun
ſtäb
gti
vr
lscen
Cliga
ſeerne
enage
ſapf⸗
Dienti
luni0
iuet
gopb
ſaun
Gagyt
nenien
tono
licep
phyl
gcoph⸗
aglt⸗

degge
insd
Mund
de
n
hta
ilint
dnch
Mg⸗
ſhne
ghei⸗
gor⸗0
tn
zeheg
ſpri
on⸗
hhin
G
Gtn
ſſte⸗
gbaſtn
ſclerei

bonen

nriuai⸗
Pneni

eg.
0 ſo e.
8 100
Nlckſatnt
agliürin
u anine
anegi 9
Wontſarn

mögnigiann
negnsflunde
farmsktd
Uumnuwlins
tetononne
ibonm
mibani
Qiciganmnd

Puli Gi
iNus

6 Re
norche
KNAs t
naaisuds
ſenobron
mnitnsi,

ihetnta

niſcuutr
ncbeh⸗

Fünentpĩ
batetſeghle
srlusbebet
vobletuo ft
eiguſin
n g Pn
Zntaſimiet
abocgauſt/
palant
eFeind

7

Vreo n/

dicit pluralit. nõ gauſapia:· Ja chlamy /

des regũ iam lutea gauſapa captis ·

BGaca · ce· f p. lingua perſaꝝ dicũt᷑ diuitię
theſaurus · Iñ h gacetü ·ti · pe · ꝓ· · gacaꝝ
repoſitoꝛiũ · q ⁊ ꝓ ipſa gaca woit᷑ · Et hecc
gaca · ce quędam ciuitas paleſtinę· qꝛ ibi
Cambiſes rex perſaꝝ theſauros ſuos p/
ſuit cũ bellũ egyptijs intuliſſet · Inde hoc

agetũ · ti. vinu inde latũ.

acophylaciũ · cij · n· arca xel locus vbi
cõis cenſus reonebat᷑· Del vbiĩ templo

colligunt᷑ ea ꝗ in vſus indigẽtiũ paupeꝝ
reſeruant᷑ ᷑m Hug· In hiſtoꝛijs aũt ſuꝑp

euãgeliũ dĩ ꝙ ga cophylaciñ erat arca ð

ſuꝑ foꝛamẽ habẽs· poſita ad dextrã igre/

Dientibꝰcõtra altare· ĩ qua mittebat᷑ pa/

cunia offerẽtiũ ad ſartatecta tẽpli inſtau
rãda et ſeruabatur:· In Egechiele autem
gacophilacia dicũtur cellulę paruę vbi
theſauri reconduntuur
Ga cophylax ·lacis · wel lag · vtrũq; enĩ in⸗
nenit᷑ maſ · ge · Vñ Joſephꝰ · Non pmiſit
vt qñ opus eſſet a ga cophilage peteret

eiſdẽ põtificẽ Hiſmaelẽ ⁊ Egechiam ga⸗
cophylaceʒ · Et d gacophylax qͥ pꝛęeſt

gacophylacio vlqͥ cuſtodit vłſuat illð

BGatula · le · dimi · parua gaca ·

Ge grece latine d terra · Iñ bic geon flu⸗
uius de paradiſo exiẽs · ⁊ vniuerſã ethio/

piam cingẽs · dictuſ ſic· qꝛ ineremento ſuę
inũdatiõis terrã ęgypti irriget · Hic apꝭ

fgybti os nilus vocat ꝓt limũ queʒ tra⸗/
it qͥ efficit fęcũditatẽ · Oñ ⁊ nilꝰ.q̃i nilõ:

i.limũ trahẽs · Nã antea nilꝰ latine melo
Dicebatur.⁊ ſcribit᷑ geon ꝑ·e · non ꝑ· i· pm

Hug·⁊ Papiam · ⁊ etiaʒ ſin Iſidoꝝ.iʒꝰ
li· etymo · vbi agit de flumibꝰ. Dñ patet
qꝙꝙ Geñ. 2⁷7 Ecq. 2 4? dicẽdũ ẽ geon ˖ nõ

gion · Gion eni ẽ qdã locusĩ quo ĩunctꝰ

eſt Salomon in regem de quo habetur

ʒe Keg · p· Et poſuerüt inqt Salomoneʒ
ſuꝑ mulã regis Pauid · et adduxerũt eũ ĩ

oonn.
edeõ ĩterp̃tat experimẽtũ iniqtatis eoꝝ

cñ Gedeone loquens

Gehennon · ẽ vallis ꝗᷓdã iuxta hiernſalẽ · ꝗᷓ
fuit filioꝝ Hẽnon·⁊ inde dicta ẽ gebẽnõ
quaſi terra Hennon vel filioꝛuʒ eius· Et
fuit hęc vallis olim conſecrata idolis · et
ſcelere idolatrię plena· repleta cadaneri/
bus moꝛtuoꝛũ· Ibi enĩ bebꝛeęi filios ſuos

1. pe · gti· Dñ Auroꝛa · Angelꝰ accedit

imolabãt vemonibꝰ. Iñ dictaẽ gebẽna ·
i locus ignis et ſulphuris· infernꝰ vel pgc⸗
na inferni · Futuri enĩ ſupplicij locus vbi
eccatoꝛes ſũt cruciãdi: Odicti loci voca/
ulo deſignat ˖ bm uggg.
Gela.· le · fluuius ſiceli:qꝛ frigidꝰeſt· Inde

lido paſis vrſa polo ·

ä

ſuper genu ·

„

Gello vel gillo · loni

ꝓpinquus7 dĩ a gelu.
Gelos grece · latine dẽ riſus ·

Gelu neu ge · indecli.iſingulan..ſed gelua
gelu ĩ plii·frig dꝛ a ge · quod ẽ tra et

ligo · as · eo ꝙ liget terrã · i·ſtringat · Inde

gelidus · da · Dũ:et cõparat᷑. Inde gelide
dius · ſime · aduer.et h̊ geliditas · tatis· Et
coꝛ · ge · ñ Ouidiꝰepi: Quęq; micat ge⸗

–☛

Gemebudus · da. du · i· ſilis gemẽti · vl qui

facile gemit · ⁊ dꝛ a gemo · mis ·

ℳ

Gemellipera · re · pe · coꝛ · ꝗ geminos parit · 2

dĩa gemellus · ⁊ pario vel pariens·
eminus · na · nũ . . duplex vel duo · ⁊ dꝛ a
gigno · gnis · Inde gemini dicunt᷑ duo ſi
mul nati·et nõ tm̃ duo ſimul nati dicunt᷑

gemini ſed etiaʒ plures· De geminis vno

aboꝛtino · alter quilegitime fuerit natus:
volpiſeꝰ dẽ · Gemini etiã quãdoq; dicũt
pares ·ſimilescquales. Inde gemellꝰ.la
lũ.dimi · Itẽ Geniamin qꝛ vtra q; manu

eꝗᷓ vtebat᷑ p dextrageminꝰ eſt dictus· et
ñ.2² Aeg 20‧ Dir

eius filij geminei. VUñ. 2? Keg B
gemineꝰ. videt᷑ ꝙ debẽt dici · vir gemi/

aachitn dicta gel. E gelaꝰ .ꝗ · u⸗
elicidiũ · Dij · i gelu cadẽs:⁊ dꝛ a gelu.·
Gelima · me · · p. · garba vel coma ſegeij· x
dia genu .· ligo · gas qꝛ cuʒ manu ligat

8. dĩ ruſtic ineptus. qᷓ
aliter bacalis vel bacalaris vel ſucał di ·
Gelonus.ni.q̃dã ſpluis · qꝛ ſit frigidę con

—

nius. ita cpei· eſſeti pe . ſyllaba. ſi vſus nõ

obſiſteret ˖ qꝛ cõiter dꝛ gemineus p·e ·

Gẽma. mę · d quaſi guma.qꝛ inſtar gumi

tranſſuc;. aſcribit᷑ PH duo· m./ pmam.
Vñ Ouidiepi: Nec pᷣciuʒ ſiupꝛigẽmas
aurũq;ʒ popoſci · Iñ gẽmat · ta · tũ · i · gẽmiſ

abundãs·⁊ gẽmoſus . ſa · ſů . i · plenꝰgẽmis

el pulcer.⁊ gẽmole · ſius · ſime· aduer ·
Gẽmula · le.f· p · i· parua geima.·
Gena · ne. eſt locus lachꝛymarũ vel ĩferioꝛ

pars oculoꝝiſta pars vultus ꝗᷓ eſt inter
malas⁊ auriclas vnde barba ichoat · ſic
Dicta · quia ibi barba gigni ĩcipit· Gena
etiaʒ dĩ palpebꝛa · Dnde Cerentiꝰ. Ho⸗

Die nõ compꝛeſſi genã: Et coꝛ. ge · DHnde

Ouidiepi.S?Et ſecuni madidas vngue

rigente genas. Item Auroꝛa. Et ſteriles
ha buit ⁊ ſine floꝛe geftta⸗s··
Genealogus · ga · gu. i· de geneſi loquẽs ſiẽ
beat? Mattheus· Inde hec genealogia:
giei · generatio · vel ſermo de genere · vel
liber generationis·

Genearcha · .· p· i · pnceps vl caput totiuſ

generis dꝛ a geneſis · archos.·

.

Gener · generi · i· maritus filię· et dꝛ a gyne

quod eſt mulier. q; pter mulierẽ habet ·

el a genꝰ q æpter augmẽtanduʒ genus

aſciſcit · DPñ · Sum ſocer eſq; gener tibi ſi
mea filia nupſit.
Generalis· 9·t · ⁊ hocle · i vniuerſalis · Dꝛ
a genus ˖ Iñ generaliter · lius · ſime · adu·
generalitas. i: vninerſitas· Nomen etiaʒ
generale dꝛ quod ĩ diuerſas ſpecies põt
Diuidi · vt gĩal ⁊ arboꝛ·
Generoſus · ſa. l · i· nobilis · boni genen et
dz a genus · Licʒ eni ruſtici genꝰ habeãt.
nõ tn dicunt᷑ generoſi· Soli en nobiles
ſolent deſcribẽ ſuas genealogiaſ . Dnde
ipſi ſoli dicunt habẽ genꝰ· nõ ruſtici · licʒ
genꝰhabeãt · Vñ ? aboꝛigines dicũt q̃ſi
ſine oꝛigine · Iñ generole · ſiꝰ ſime . ⁊ B ge/
ncroſitas · tatis:i-nobilitas:pulcritudo·
Geneſar · eſt ſtagnũ ſine lacus in indęa am

pliſſimꝰlõgitndĩe cẽtũ qᷓdraginta ſtladijs

extẽdit᷑ latitudie qᷓdraginta diffunditur
Lacꝰetiã iſte dĩ ſtagnũ genecareth·
Geneſis · fgit · i natura vel generatio · et dꝛ
a gigno nis · vm Hug · Plpotiꝰ ̃m aglioſ
a genos qð ẽ natura: Inuenit etiã h ge⸗
neſis gtõ huiꝰgeneſis vel ſeos · qͥdã liber

vetis teſtamẽti ·ſic dictꝰ·qꝛ exoꝛdiũ mũdi

Vl generatio ĩ eo continet ·
Geneſtra · ſtre· pua arboꝛ.⁊ vtil mlieribus
ꝓprt lanificin quod inde babet ſm Hug-
Del vt dicit Papias Geneſtra genus
virgulti amariſſimi · 4
Genetaliac ca · c · xe· coꝛ. i mathematicus
Genetaliaci qͥd magi dicti ſũt ꝓpt᷑ cõſi/
derationes naturaliuʒ dieꝝ · qꝛ geneſim
hoim ꝑ duodecim ſigna celi deſcribunt ·
ſideꝝ q; curſũ naſcẽtiũ moꝛes ⁊ actꝰ⁊ enẽ/
tus pᷣdicare conant · id ẽ quo ſigno fuerit
nat·aut quẽ effectü habeat vitę qͥ naſcit
Di ſũt qͥ vulgo mathematici vocantur ·
Iñ hoc genetaliacũ · ci·i· natiuitas·
eniatus·ta · t· i gratus· delectabilis:
Genichulũ · li · Dimi:i parunʒ genn. Inde vᷣ
1hec genicnlaris · et hocre. quod pertinet
ad genn. Et h geniculan qgdam herba ꝗᷓ
ob repellendã vim ſcorpionũ ſubſternit·

Genimẽ. inis · · generatio vel germen.¶ di·

a gigno gnis · Et coꝛ · pe · ta in ntõ ; ĩ ob/

liqs · On Mtthei. 2 4 Geninna vipaꝛ

q̃s oſtẽdit vobis fugẽ a ventura ira

Genioſus · ſa · ſ̃ ·. · plenus genio · ſcʒ genio

eo · vel genio · i · ingenio ·

—

Geniſta · ſte · 9· p· Dꝛ a gen· Et füt geniſtg

qdã hęretici ſic dicti·q; de genere vlbꝛae
ſe eẽ gloꝛiãt᷑. Nã ⁊ ĩ babyloniã cũ veniſſʒ

ꝓpls dei · pleriq; relinquẽtes vxoꝛesſuas

babylonijs mulieribꝰadbeſerũt · quidam
aũt ifraeliticis ↄiugijs tiñ contenti vel ex
eis geniti · vũ reuerſieſſent de babylonia
Diuiſerũt ſe ab oĩ pplo ⁊ aſſumpſerũt ſibi
hoc nomẽ geniſte iactantię cã ·
Genitale · lis · n · · dꝛ a genio deo vla gig /
nẽdo · Et geĩtalia dicut᷑ ꝗdã coꝛpis ꝑtes
ſcʒ ſexus virilis ⁊ feminei·Hæęc ⁊ pudẽda
7 verendaa verecundia dicunt᷑ vndeet
operiunt · Dicũt᷑ etiã inhõeſta· q; nõ hnt

ſpeciẽ decoꝛis ſicut mẽbꝛa quę in ꝓpmptu
ſüt idez qð veretꝝ· Inde bic? B genital

hoc le· quod ſpectat xel Zaine⸗ ad geni /
tale vład genituram ſm Hug. Papias
etiã dicit· Genitalia vñ vir generat aut
mulier parit ·

Genitiuus · ua· nũ · qð ꝑptinet ad geniturã·

ſcʒ naturalis· vt genitiua foꝛma· vlima/
go · i. in qua genitus eſt · Et hic genitiuns

genitiui ꝓ quodã caſu qꝛ alios caſus exſe

gignit ˖ vel qꝛ ꝑ ipſũ genꝰ ſignificamꝰ · vt
cñ dã:hoc genus PHꝛiamii·
Oeitoꝛ ·ton·m.t· dꝛ a gignonis:⁊ ẽ nomè
naturę vel oꝛiginis · Pater vo Dignitat
⁊ honoꝛis · Dn ſenes patres dicimus:
Genitura · rę i.gnatio vel ſęculi poſteritas
Genitus ta · tů· dꝛ a gigno · nis· Et H geni⸗
tus · ti. p filio· ⁊ hęc genita ꝓ filia· Et cõ/
ponit genitus · Ingenit · ta · t ·· nõ geni⸗
tus pmogenitus · ta · tũ · 1 vnigenitus ta·
tũ. Pꝛimogenitus ante quẽ nullꝰẽ geni/
tus· Dnigenitus ante quem ? poſt quem
nullus eſt genitus · =ð
Genins genij · m · s· deus qui peſt nuptijs
vel deus naturg et dꝛ a gigno· nis:quia
qualſi vim habeat oĩm reꝝ gignendarũ-
Del dz a gignẽdis liberis· In h̊ genial.
lis. Dꝛ lectus qni in nuptijs ſtermit · ſcʒ in
quo ſponſus ⁊ ſponſa cubãt· Ged cubile

eſt concubinalis lecius a cubando: non
gignẽdo dictus. Inde hic ⁊ bęc genialiſ
hocle · i naturalis vel nuptiaus vel vo/
luptnoſuset hinc genialiter aduerbiũi·

naturaliter vel nuptialit᷑ vel voluptnoſe

Nie
ſͤgen
fueniun
ſopo
Pug
digule⸗
Pvue
Crobes
lo i
grobae
Omnosg
Goog
multitn
Cllec
cagen
gonie
eſtpen
Goee
enu
ſgentil
n
wi
Gevrli
lad
Gennie
gentie⸗
ſecbapt
Nanea
kan
ſondn
Garh
Coge
W
G
Fn
Gen
n.
ſonen
cogin
Chere
dhre
Genin
Nii
diage
Mnnt
Gnuini
bubne
Pne
(hii
de
mmnt
de
☚

*

leſ

ggenang

nnö
enmrhe

Nne

noſhgnn

Ktügnif⸗
Dotädhne
miäännich
esſuas
Krutan
RN
Adhpori
unpſenitſd
rci⸗

noi

Hiagses
DPripocat.
danenctet
eſnanöhit
goeinpnpn
berbgennl
unet den
NgPrpis
enerutau

Cgenimni⸗
a Mina
Cceinds
osClnsde
Gifn

otis inoni
wzod
nes donds⸗
mipfſun
ne ikgi
otln eich⸗
liigogen/
iccins
uulbige/
nipgpen

Vñ Ouido.xiꝛmeta. Hoſpitis aduẽtu
feſtũ genialiter.gerit · Itẽ genius ⁊ geniũ

inueniunt in alijs ſiẽtionibꝰ. Geniuʒ bo /

noꝛ pᷣuatus.Genius honoꝛ publicus ſm

Hug · Hap̃· vᷣ dicit · Geniũ honoꝛ aut

dignitasvigoꝛoꝛdinatio · Genial Itus
ꝓpinquus. affinis ·

Genoꝛbadũ· din. s. qð vulgo di gerino/

uus Dñ qͥdaʒ· Murilegus bñ ſcit cuius
genoꝛbada lambit
Genos grece · latie dĩ barba · vel natura ·
Gens gentis · f· t· eſt ab vno pꝛincipio oꝛta
multitudo· vel ab alia natione hm ꝓpꝛiaʒ
collectionẽ diſticta · vt Grecie · Aſię · Di⸗

cta gens ꝓpter generationes familiarũ·a
gignẽdo ·ſicut naſci a naſcẽdo · GOẽs genꝰ

eſt nationis vel familie · vt claudie · iuli·
Gẽs ad qualitatẽ refert· vt pomi:pecoꝛis
Et nota ꝙ gens inuenit᷑ in eodẽ ſenſu · in

gentilitas . DVnde in actibus apłoꝛum.
Ecce ↄuertimur ad gẽtes · Et in euãgelio

In viã gentiũ ne abieritis ·
Gevtilicus · ca · ců · pe · coꝛ · i. de gentib exñs
l ad gentiles ꝑtinẽs·⁊ d a gentilis ·
Gentilis ·lis · c · · ⁊ H le · d a gens · Et ſunt
gentiles ꝓpꝛie · q nec circũcidunt᷑: vt iudęi
