ſtrationẽ ˖ vt no · Inſti ˖ in phe· S· cůq;.

Exta ſunt medię pecoꝛum partes inteſtia

fibꝛe bm Paß· Scðm aut Hug d hoc
extũ ti:inteſtinũ:⁊ dẽ ab exeo exis vel ab

exto. as Dnde Ecech. 2ꝛi? · Introganit

idola exta conſuluit ·

Extales ⁊ ani idem ſũt.i·vię aluipurgãdi
Bñ.j. Keg.S? Cõputreſcebãt ꝓminen⸗

tes extales eoꝝ· Qð dic̃ Joſephꝰfactuʒ
fuiſſe ex violẽta paſſione diſinterię · vt et
putrefacta inteſtina egererẽt · Onde mu/
res ebullientes de agris comedebant ex/
tales eoꝝ · Et declinatur hic extalis · lis · et
pꝓducit ta ”MMVß
Extaſis· ſis · · t· pe · coꝛ · · exceſſus mentis · ſcʒ
cũ homo ponit᷑ extra ſtatũ ſuę mẽtis · ſicut
in articulo moꝛtis⁊ dꝛ ab ex et ſtaſis qð
eſt ſtatus . Del 'm Pap̃ · Extaſis eſt ex⸗
ceſſus mẽtis qͥ; fit pauoꝛe mentis vel aliq̃ᷓ
reuelatiõe ˖ Itẽ extaſis eſt ꝗdã ſpẽs meta·
plaſmi·⁊ extenſio ſyllabę contra naturã

vbi. vt Italiã vado pfugꝰ. cũ ita liã coꝛ·

pma ſyllaba dici dbeat. ꝗ diaſtolea qͥ/
buſdã di · Bel extaſis ẽ ꝓductio ſyllabę
naturalit᷑ bꝛeuis ⁊ interpᷣtat᷑ extẽſio et Oꝛ
ab ex qð ẽ extra · et ſtaſis qð ẽ ſtatus · q̃ſi
extra ꝓpꝛiũ ſtatũ poſitio· Et dꝛ extẽſio ſyl/
labę qꝛ bꝛeuitas extẽdit᷑ ĩ longitudinem.

Muidã tñ dicunt extheſis ab ex et theſis

poſitio · qi extra ſuã poſitionẽ·

Exter · ra· rũ · i: vltimus vel extraneus: exter/

nus 1 Dĩ ab extra. R
Externus· na· nuͤ. i· qalienus. Iñ externo · qas
gre · ; alienare ·
Exterus · ra·ru · etcternus
Extiperx · ols ·t · vel extiſpex · cis · i. angur. q i/
ſpicit extar *
Extollẽs · tis · oĩs ge · i · ſupbꝰ. elatꝰ. inſolẽs ·
Iñ extollẽtia · i· ſup bia ·

Exrtoꝛris · cõ·t· i expers. vl extra trã woſitus

exul · ꝓpꝛie expuiſus de terra ſua vi:⁊ dẽ
ab ex? terra · Del õt ↄponi ab ex ⁊ toꝛriſ
dĩ extoꝛris· i· exul ꝓpꝛie cui interdicebat᷑
ignis patrie· ðDDUẽÿer
Ex traduce ſunt due partes.⁊ ex ſoſitio.
traduce nomẽ: quod eſt caſus ablatiui ð

tradux css

Extranens· nea· neñ. qſi exterraneꝰ·i· extra

terxrram ſuam poſitus·1 Dẽ ab extra.

Extraoꝛdinariuʒ remedium eſt qð ob ali/
quam cauſam extra vel vltra curiũ ſolitũ
alicui Ddat · vt reſtitutio mioꝛi lęo·. vl ab⸗
ſenti cauſa iuſta neceſſaria vl ꝓbabeli:ad
quę remedia nũcq; recurrenduʒ eſt q; diu
remedio oꝛdinario locus eſt ad qð poteſt
haberi recurſus .
Extraoꝛdinariũ iudiciuʒ eſt coꝛam ⁊elega ⸗/
to· vlqn nõ ꝓcedit᷑ in figura indicij. ᷣ ex
officio indicis: in modũ inquiſitionis vel
cenunciationis: vide texiuncta glo in· c
qm contra de ꝓba ·

Exrtremus vlextimus ab extra exterioꝛ:ad/

nerbio . i. pclarus pcellens nouiſſimꝰ.

Extricabilis · .·t· ⁊ hoc lei· explicabilis· ſo/
lubilis · et ꝓducit tri: Dnde Birgilius in
G6s?enei · Hic laboꝛ ile domus ⁊ extricabi/
lis erroꝛ ·

Exuberis · cõ. t· B bere · dꝛ ab ex ⁊ vber ꝓ

mãma. Et dicunt exuberes infates dq ex/
tracti ſũt ab vbere ·
Exul · lis · c · ge · i · extra ſolñ pꝛiũ poſitus.⁊⸗
dã ab exulo · lis · remota · o · Iñ exilium . ij.·
q́ᷓi ex ſolũ ꝓpꝛiũ poſitio·extra t᷑minũ· et ex/
ularius.ria.riũ:qͥ exulat·

Exultatio · onis · t. · gaudiů· Et diffent

leticia.qꝛ exultatio ẽ ꝓboꝝ atq; mẽbꝛoꝝ
leticia vo mentis gaſtdiũ eſt ·
Exutꝰ.ꝗ·i· i:ſpoliatus: exactus:expulſus
Exuſtꝰ.q·i.i ↄbuſtꝰ.de qͥ nihil ſuꝑeſt·
Exunisę · arn · i ſoolia· veſtes indumenta · qꝛ

exuunt᷑:Exunuięget induuig dicunt᷑ tunicę

ſerpentũ · qꝛ inquunt᷑ exuunt᷑ ſjm Hug
PHapias vo dicit · Exuuie ſpolia occiſoꝝ
boſtiũ vel tunice ſerpentũů·

Egechias iterpᷣtat᷑ foꝛij dñs vel foꝛtitudo

1

Tei ⸗

In latinis dictiõibus ponimus

ctionib ph ˖ vt oꝛobeꝰ. pheton.
Scire tñ debes ꝙ non tam fixis

labꝛis eſt ꝓnücianda·f.quõ:ph. atq; hoc

ſolũ intereſt· ſicut dicit Pꝛiſcianꝰin pᷣmo

J rtabi w: ji aga. g fagiq ccomed
aba fabe dꝛ q̃i faga:a fagi qð ẽ comedẽ
Inde fabariusria·riũ · qʒ fit de fab vel
qð ptinet ad fabas: Et hic fabarius · id ẽ
cantoꝛ· Et Dicebãt apud gęetiles cãtoꝛes

fabarij. qꝛ illo legumine maxime vtebant

in cibo ˖ Et p compoſitionẽ hec faba freſa

ſe· qꝛ eã hoĩes frendẽt· ·frangunt cĩ mo⸗

ledo eã cõminuũt· Del ſũt Duę partes.⁊
dẽ freſus · a· i · i. fract?a frendeo des ·
Fabella.lę:Oimi.i:pua fabnla ·
Faber. bꝛi ẽ qi facer a faciẽdo ferrũ. ⁊ dẽ
a facio· is/qᷓi faciẽs fer ꝝ Hinc etiã poſtea

hoc verbũ traductũu ẽ ad aliaꝝ reꝝ artifi/

ces.ſ.cũ adiectione· vt faber lignariꝰ. fa/

ber carpẽtariꝰ. Iñ h̊ faberculꝰ·li:· Dimi:et

hec fabꝛiſa · ſe · vxoꝛ fabꝛi . Iñ hec fabꝛilla
lę.⁊ fabercula · le· Dimi· Inde ? fabꝛica · ceę
locus fabꝛicandi: Iteʒ faber compomitur
hic aurifaber · bꝛi · Itez a faber · bꝛi · dꝛ fa/

ber · bꝛa · bꝛñ · i ingenioſus · autus pulcer.
cõpoſitus· Iñ fabꝛe adu:quod componi᷑

fabꝛefactꝰ·cta.ctũ.i.artificioſe ⁊ ĩigenioſe
factus· Et ↄponit faber · affaber · bꝛa. bꝛũ
i. valde faber.a etiã infaber · bꝛa · by ·· nõ
faber. nõ pulcer· nec cõpoſitus · 3
Faherin fiedind ſog auilig Plat.
l. fere . S· fabꝛos · ae cat fk. de ⸗ 5⁵
Fabꝛicẽſes dicebãt᷑ qͥ erãt deputati armis
faciẽdis: reparãdis:⁊ vendendis · vt.l.C
e ·ti ·li · x · Gʒ Jo. an · de ſen · excõ · ſi iudex·
li· vi · Dicit ꝙ fabꝛicenſis dꝛ qui publica

Oñi · . „ =
Eechiel interpᷣtat᷑ foꝛtitudo dei:vlimꝑiũ

y aoante N

vt fama filiꝰ. In gręcis vo di/

arma facit.⁊ĩ publicis fabꝛicis? nõ alibi

dat pꝛimicerioꝛi vt reponat in publicis
armamentis:quoꝛũ bꝛachia ſtigmate fi⸗

gurabant ·

Fabꝛatcria · rig· i · oꝛn
vel domꝰ vbi fabꝛicę ſunt · Dl fabꝛateria

rię·ẽ ciuitas cãpanię· Iñ fabꝛaternꝰ.na·

nũ · Nomina eni deſinetia in teria faciunt
poſſeſſiuũ in nus ·r· ſcedente.
Fa bꝛllis · cõ · t· ⁊ hoc le· pe· ꝓd .i: ad fabꝛicã
ptinens· vel a fabꝛo pfectũ · S

Fabula. le · fe · p· i res ꝗ nec vera ẽ·nec veri
ſimil · Et fa bula illa ẽ xera. ꝗᷓ nibil vᷣitat
habet in ſe. Et illa falſa ẽ ꝗ aliqd vitatiſ
in ſe cõtinet admixtũ.Sic eni ẽ in amoꝛe

modus nõ habuiſſe moduʒ·ſic eſtĩ fabła

veritatis nõ habuiſſe veritatem et dicit᷑
fabula a fando.qꝛ ĩ ſolo fatu ↄſiſtit. Itẽ
fabula qñq; dꝛ hiſtoꝛia ſiliter a fando qꝛ
eam famurquandoqʒ locutio Inde fa/
buloſus:ſa·ſum.⁊ hic ⁊ hęc fabularis:⁊ B

re. Et heęc fabulo· onis/recitatoꝛ fabulaꝝ

Vel inuẽtoꝛ:⁊ fabuloꝛ:laris.i:fabulas di/
cere vel falſa-
Facetia ·tięi: curialitas:vꝛbãitas:elegãtia
ſuauitas: ꝓpꝛie ĩ faci:⁊ dðꝛ a facetus.

Facetus · ta · tu. i· curialis:vꝛbanꝰ. ꝓpꝛie de

doctrina· ꝓpꝛie in factis ·qͥ iocos ⁊ luſuſ
geſtis factis cõmodat.⁊ ↄpat᷑. oũt
facetus quaſi fauẽs cctui: etymologia
Facies:ei· Dꝛ a facio · facis. qꝛ facit noticiã

hoĩs vłqꝛ facta ſit a natura· Eſt enĩ faci/

es natural⁊ certꝰ imuta bil oꝛis habitꝰ.
Vultꝰgartificial ⁊ variꝰẽ.⁊ ſᷣm affectiõʒ
gnimi mõ triſtis mõ letꝰ Vnde ſolet dici
ꝙ facies facta eſt· vultus vo fit· Dñ. Cõ/
ſiſtit facies ſed vultꝰſepe mutat· Iñ facie/
cula.le.imi:i:pua facie·
Facikcõ · t· ⁊ Ble ·qð ð facili põt fierivłſine
Difficultate · Et vt dicit Gꝛeciſmꝰ. Vꝛ id
facile q nõ grauat ad faciedum. Cui nõ
pondus ineſt dr eſſe leue · Oppoſitũ faci/⸗
li graue dico leui q pondus·
Facinꝰfacinoꝛis dẽ a facio faciſ.Et differt
a flagitio· Quicqͥd eni agit ĩidomita cu/
piditas ad coꝛrũpendũ aiuʒ flagitiũ vo/

cat·. Sed qcqᷣd agit vt alteri noceat · faci/

nus d. Et bec ſüt duo genera oĩuʒ pec/
catoꝛũ · Sʒ flagitia peioꝛa nt es coꝛ/
ruperint aiuʒ· ad facinoꝛa ꝓſilit. Sũt eniĩ
flagicia in dictis vel cogitatiõibꝰ.ſed fa/

inoꝛa factis. Vñ et illa dicunt flagicia
a flagitando facere qð ſibi noceat: vla

gei · oꝛnatꝰ fabꝛoꝛũ. vel locus

ſugtn.
antft
glterin
nota
ſqptu
ort
fuetea
odte
ucche
dici
no
nien
vttr
Facio

fiengg

alihni
diala
pued⸗
cioſus
dſn

Icpa

Facus
Atr
fendi.

(uefi

Panl⸗
ſoefin⸗
Fitene
19e⸗
Cna⸗
Eiht⸗
Faaln
in
10
Urt
lo
lpun.
ice
wet
Rrin
Mid
gcono
ſcie⸗
heg⸗

farn
umnuen

hee
Nhiz⸗
loab
Faghe
cunle

ſe

ope

biogti
tbuſinns

L.. ⸗
Doni loas
eblbutn
übrumpene⸗
ülenifnainnt
Ndialibii
i
Win
gubipi
iidicedir
Aiiend
Cticſifi
murmerdict
ſun Kr
Utmafmncoe
uno Aeſt⸗
Kfebulmndn
datatorfibuin
viſibolusd

ſtslpiti
1fulltus.
n wprie de
oei
S
mwawoge

Cfuatnwtei
n Ekaniſe
nbkonse
Pwwelladi
wtr HiC
nnr Nitu⸗

ötfanin
lne⸗ Vii
nedun Cund
Pppoſtifoi

60,
itofft

4
nnm,
1
.

RKZ WS l
N
R

flagitando coꝛruptelã libidis · Sʒ h̊ di/
cunt᷑ facinoꝛa a facti cõmiſſiõe· qꝛ fac qð
alteri nocet · Inde facinoꝛoſus · ſa · ſt 3s.E
nota ꝙ facinꝰ aliqñ accipit᷑ ĩ bona ſigtiõe
ſcʒ ꝓ facto · qð fere ſemꝑ diſcernit᷑ exad/
iũcto · vt pulcꝝ facinꝰ.hdlaꝝ facinꝰ.

Facitergiñ · gij · · togilla · ſiue puuliũ gaula/

pe · ad tergendũ faciẽ.

„ —— ☛

Facticiꝰa·ñ. d a factꝰ.Et d nomẽ facti/

ciũ · q factũ ẽ ad ſimilitudinẽ ſoniilliꝰrei
noiĩat᷑ · Del facticiũ no nẽ eſt illud qð a
ꝓpꝛietate ſonoꝝ inuentũ eſt ꝑ imitationẽ
vt turt᷑· taratantara· tintinnabulũ

Factio· onis ·f.ti· actus faciẽdi · vel paſſio

fiendi. Et factio dĩ ficta actio: Cum enim
aliquis fingit ſe aliquid facẽ cauſa ↄmo/
Di alicuiꝰ.⁊ facit vt incõmodet illi:factio

ꝓpꝛie dẽ.· Oñ ⁊ factio dꝛ pditio. Inde fa.

ctioſus · la · ſũ i· fictioſus · ͥ ſe fingit facẽ vt

ꝓlit.facit tñ vt noceat · Inde et factioſus

Di ꝓditoꝛ;

Factus · ctus · ctni · Dꝛ a facio· ⁊ factuʒcti

vel potius a fio.· ⁊c actꝰfaciẽdi vel paſſio
fiendi.Factũ qdð fit· Declinat᷑ etiaʒ adie
ctiue factus · cta· ctů ·

Faculale dimi:parua fax. Inde faculo.

las.i·fingere faces vel facere ·

Faculentus:ta tuʒ.i.lucidus. darus·⁊ Oẽ

a phos ⁊lentos· Iñ faculentꝰ.i·plenꝰlu/
ce-lucidus oꝛnatuſ- Iñ faculent᷑ aduer.
Et H̊ faculẽtia tię · i· ſplẽdoꝛ: decuſatio ·

Facultas· tatis ·.t· i· facilitas vel poſſibili/

tas· ODñ ⁊ facultas alicuius dꝛ ſcia illius
in qᷓ ceteris ẽ facilis⁊ potẽs ad rñdẽdũ
7qð quęrit᷑ ſoluẽdũ · Facultas etiã dꝛ ꝗ/
libet ſd eo ꝙ reddat eũ facilẽ ⁊ potenteʒ
ad pdicta facẽda · Itẽ facultas d copia
opum ; UUN

Facñdus da· dũ i. diſertus. qui ficile fari
poteſt quod intelligit· Inde hęc facũdia

dig. ⁊ facũditas·tat· Et eſt facũdia. ma/

gnũ dei donũ · dũ qͥ cõmode põt eloqui

cõmode intelligit: Iñ facũdioſus ·ſa· ſũ
Ifacũdatus ·ta ·tũ·i:plenus facũdia·⁊ fa/
cũdo·as·i:facundũ facere ·
Fage vel fagin grece · i · comedere latie ·

Fa⸗aginus · na.nũ ·pe · coꝛ· ⁊ fagineꝰ · nea · neũ

in eodẽ ſenſu · qd eſt de fago vel qð ꝑtĩet
ad fagñ· dĩ a fagus· In h̊ faginetũ · ti ·
locus vbi abũdant fagi·
Fagolydoꝛos gręce maducantes.maledi
ctum latine· Fage enĩ comedere.lydoꝛos

maledictũ:⁊ acuit᷑ vltima · Oñ Hiero . in

pꝓlogo ſuꝑ Ecech· diẽ · Sʒ vereoꝛ ne illð

.—

eis eueĩat· qd; gręce ſignificãtiꝰ dꝛ· vtvo/
cent fagolydoꝛoshᷣcẽ:mãducantes ſe/

necias:quaſi viceret· vereoꝛ ne ipſis ſcõ
te legentibꝰ detrahentibꝰeueniat quocd
grece ſignantius dẽ in deteſtationẽ taliũ
; latine:qꝛ apud gręcos verbũ vſitatũ ẽ
7 maxime cetractionis expᷣſſiuũ · vt vocẽt᷑
fagolydoꝛosi:maledicta comedentes et
incoꝛpoꝛãtes ſ bi eadẽ ꝗ̊ᷓ pᷣuſ maledixer=t
detrabendo· Quidã vo exponũt fagoly⸗
doꝛos·i: comedẽtes maledictũ vel male/

Dictionẽ Cales eni vetractoꝛes nihil ali/

ud vident᷑ habere ĩ oꝛe niſi maledictiõeſ
vel detractiones maledictas· hoc ẽ apud

nos mãducãtes ſenecias: Oꝛędicti apud

gręcos emphatice vocant fagolydoꝛos:
Vlbvm alios· ſenecig grecũ ẽ. ⁊ latine dẽ
belua·imũdũ aĩal.Hãac Hhiſiolog dic
aliqñ marem · aliqñ fęminã.et qꝛ ẽ aĩalĩ/
mundũ ponit᷑ hicꝓ imũdicia· Et ẽ ſenſus
manducantes ſenecias.i: qd vnꝰ detra/
bẽdo euomit·alius andiendo deglutitet
ita ĩ hmõi ĩmũdicijs delectẽr ſicut fame/
lici in cibo · Oñ mãducãtes ſenecias·i: e/
tractionũ ĩmũdicias·et delectabilit᷑ man/
Oncates · i incoꝛpantes ſibi.ſ.ĩ occulto ea
de ꝗbus in publico maledicũt·

Fagus.gi·ẽ arboꝛ quędã glãdifera:⁊ dꝛ a

fagin quod ẽ comedere·qꝛ eiꝰfructꝰ olim
hoies comederũt ⁊ eſcã habuerunt. Dñ
ſepe ꝓ agro ponit᷑· q olim pauit hoĩes ſic
modo ager Et ꝓdfa. Dñ Pirgil.Ti/
tyre tu patule recubãs ſbᷣ tegmie fagi ·

cat. Dẽ a falx falcis.

Falcarius rij · qui falces facit · vel qͥ falce ſe/

Falcaſtꝝ ·ſtri· n · · Dꝛ inſtr̃jm ferreũ curuuʒ

cũ longo manubꝛio ad denſitatẽ vpꝛiũ
ſuccidendũ .⁊ d a falx:qꝛ recurnuʒ ad ſi⸗
militudinẽ falcis· Idem ⁊ runcoonis· dꝛ
a runcando vepꝛes-

Falcicula · le ·f. ·i. pua falx·
Falcidia lex dꝛ a ꝓalcidio tribuno plebis

qui ſub Octauiano ipſam adinuenit ad
H ꝙ qͥs extraneo in teſtamento ſuo legare
non poſſetquin ad minꝰquarta pars re-
maneret beredibus ꝙ ſiↄtra faceretlocũ

non haberet ˖ Et nota ꝙ ſi heredes ſũt fi/
Iij·⁊ ſũt quattuoꝛ vel paucioꝛes:legitima

oĩm eſt tercia pars hęreditaij· Si vo ſũt
q̃nq; vel plures·legitima oĩm erit medie/

tas hęreditatis · Si aũt ſunt extranei·ſine

pauci ſiue multi: quarta pars bęreditatiſ
erit legitima· Et in quolibet iſtoꝝ caſuuʒ

iſta legitima eſt inter ipſos beredes vbi

plures ſunt cqliter diuidẽda.·Dñ qͥdam
Quattuoꝛ aut infrædãt naſ iura triẽtẽ·
Semiſſem vo ãt natis qnq; vel vltra

Arbitriũ ſequit᷑ ſuba cetera pꝛis·

Falco. onis auis qdã eſt:⁊ dã a falx cis eo

q vngues habeat recutuos ad ſilitudinẽ
falcis ·

Falera. repe·coꝛ eſt oꝛnamẽtũ equoꝝſed

gallax lacis. oĩs gei: deceptoꝛ.⁊ dẽ a fallo

it᷑ qñ q; ꝓ oꝛnatiõe aliaꝝ ren: vt vboꝝ
Iteʒ falera inuenit᷑ etiã ꝓ ſuꝑbia ⁊ inani
lactatione⸗ Et coꝛ fa⸗ Dn Muroꝛa· Plu/
me ſũt falerę Cicerõis picta woetę. Innẽit
etiã fallere infinitiuꝰ de fallo lis:⁊ ꝓducit
bmã poſitiõe · VUñ Ouidius epi: Fallere

tredentẽ nõ ẽ operoſa puellã.

Falernus· nimõs ẽ ĩ cũpania vbi optimũ
abuũdat vinũ · Jdo falernũ dꝛ bonũ vinũ

Iñfalernꝰ.q.iũ⁊ falernicꝰ.ca.cñ·pe·coꝛ·⁊
pma · qꝛ oĩa illa ſcribũt᷑ ꝑ vnũ.

lis· qꝛ fando æcipit. Iñ fallacia · cix· id ẽ
eceptio:Et nõ ꝙ fallax differt ab eo qui

mentit᷑ qꝛ oĩs hõ fallaxid agit vl dic vñ

quis fallat᷑ſed nõ oĩs hõ vult fallẽ qͥ mẽ/

tit᷑. vt ioculatoꝛes q ſepe mentiunt᷑ magiſ

ſtudio velectandi q; voluntate fallendi⸗-
Pñ ⁊ fallacia ðꝛ apud dialecticos in ar/
gumẽtatione· Del voce aliqua· vt cũ qͥs

videtur aliud farii· dicere · vl ſigre q; ſi ·

gnificat vñ ⁊ bõ decipit·

Falſarijſunt qui crimine falſt i. tenent. vlqᷣ

crimẽ falſarioꝝ admittũt · vt ð cri · fal· ad
falſarioꝝ·

Falſidicus ·ca · cũ · · falſa dicẽs· coꝛ. di.

Fallſus · ſa ſũ · hm quoſdam eſt participiũ · ⁊

idẽ ẽ qð deceptus·

ceptus Scodmvο qð ẽ nomẽ
falſus· eſt qͥ fallit: vel qͥ negat qð veꝝ eſt⸗
Inde hᷣ falſũ·ſi ⁊ falſus·ſa·ſũ· dꝛ qð ven

nõ qꝛ fallat . Zu falſe adu· Et H falſitas

tatis· ? Differt a mẽdacio· q; falſitasẽ ne/
gare qð vey eſt. Mendaciũ ẽ fingere qð
verum non eſt· Unde quidam · Si vera
ſuppꝛimas falſus agnoſceris eẽ·

Differt a ficto · qꝛ falſũ ad oꝛones pertinet

vbi veritas ita ſepe videt᷑· vt ꝗᷓ facta ſint
negent · Sed fictuʒ ad woetas ptinet vbi

vn non eſt · Fictum quod veriſimile eſt⸗
Itẽ falſus · a· i . i. liuſtꝰ. vt falſo qrit ð ſua
natura humanũ gen. i. inin ſte · ſic 2 xeꝝ

hʒ iuſticiã ſuã · Deeſt eni ei vel in ponde/

re vel in foꝛma vl in ſuꝑſcriptione ·DHñn

Famen . inis · n· t · · locutio ·
Fames mis fe· g qð antiqui

is eẽ · Si falſla
cõfingas.ſic mendax eſſe viden. Itẽ falſũ

ꝗ facta nõ ſũt facta dicunt᷑: Falſũ geq ᷣ

moneta dĩ . qꝛ monet ne qua fraus ⁊ iu/

ſticia ſubſit ·

Falrx · cis · eſt inſĩm aptũ ſegetibꝰ vineis et

pꝛatis ⁊ dz a filice · qꝛ hac pꝛimuʒ milites
herbã filicẽ abſcindẽ ſolebãt · Dñ · Falce
puto vineã meto ſata tõdeo pꝛata. Iteʒ

Falx metit et ſcindit · fax vꝛit · faux quoq;

mandit

Fama me·f· p· eſt ſine certo autoꝛe innẽtulſ
rumoꝛ· cui malignitas vedit initiũ · fides

gũt incrementũ. DNel eſt vebemẽs vulgi ·

vel maioꝛis ptis opinio rei ðᷣ q̃ ꝗᷣri con/

ſentiẽs vel cõſonãs:⁊ d a famuloꝛ·aris:

qi famula:. qꝛ famulat᷑ nobis dũ ad mo/
Dü famule diſcurrẽdo rumoꝛes de nobii
poꝛtat ꝑ diuerſas terras:etiã nob igno/

rãtibꝰ· vł dĩ a fado q; fando puagat · Et
ẽnomẽ bonaꝝ⁊ malaꝝ rerũſed ſine ad/
iuncto ſepius accipit᷑ ĩ bono. VPñ· Fama

volat tranſitq; modũ quocũ q; ferat. Iñn

famoſus ·la · ſũ. de qͥ fama loquit᷑ · ſiue be/

ne ſiue male · Vñ qnq; accipit᷑ in bono · H̊

ſepius ĩ malo.ſ. ꝓ infami ·

Famoſũ carmẽ bin co .· in ſů · C. de iniuf ·

eſt dictamẽ · vel hiſtoꝛia cõpoſita ad ali/
cuius infamiã:

Famoſus libellus ſõt dici liber cõſcriptus
ob alicuiꝰinfamiã. vt· ff· iniur.l:lex toꝛ/

mẽtoꝝ · S· ſi qs libeꝝ · Et imponit ei pena
capitis qui edidit libellũ vel qui innentũ
nõ coꝛrupit ſed alij mamfeſtauit:⁊ q euʒ

Dictauerit ſi non ꝓbauerit de calumnia

capitaliter puniet᷑ m êco. in ſů ·

Famelicus · ca · ci . i· eſuriẽs · ieiunus· ⁊ dꝛ a
fames.⁊ coꝛ·pe · Pñ.j.Regꝗ..2? Et fame /

lici ſaturati ſunt·

fames famei
dixerunt· vnde adhuc ablatiuꝰ deſinit in

e · pꝓductaʒ ·q̃ſi qͥntę declinationis. Et eſt
fames appetitꝰedendi.ↄtuſio faud:quaſi
phos meãs·⁊ ẽ etymologia· In famelicꝰ.
ca· ci · fameticꝰ · ca · cũ · ⁊ fameteꝰ. tea · teũ ·

in eodẽ ſenſui:eſuriẽs· Fameteꝰetiã di/
cit᷑ moꝛtifer. Et coꝛ· mẽ fames ſed fama
eam ꝓd. Onde Nil mage triſte fame nil
clare cõparo famę ·

Famic.·ci m.· S·pe· coꝛ· loctabernarĩ vꝛbe

quẽ frequẽtãt ꝓpter famẽ ꝑellendã.

Familia · lig· fe · p· a femur dẽ· Et eſt familia

liberi ex liberis legibꝰſuſcepti.Nã familia
ꝓ ſeruis abuſiue · nõ ꝓpꝛie dꝛ · Et cõponit
cũ pater.mater.filiꝰ· vt patfamilias·ma/
terfamilias.filiꝰ familiaſ· Et ẽ failiaſgtüs

s⸗
trttane
lonev
morefi

nilen

gmmlun
tianſil
ſunlian
antlan
Uts7
Fumnlan
garat.
twi
amul
un
prati
Fonulus
ſamal
1difm
ſcrvose
nnlale
Pluran
famulul
Nilnit⸗
oy
hotbſe
dnsde
acö
Tms
Woar
Fnnia

i
laſan
it
nhn
o
/
noogde⸗
Gpbafn
ma ltn
Cognits
ehingn⸗
opunit
lucqj t⸗
Partel
ſicinef
Göbenn
nong

Fufn
digfn

etbepit
ehinmzni
dtopui

*

N furg⸗

Puutriniti
Nurnti ſces

Mmiszuig⸗

nöagten
Wimnont
tbsdinn
mors Tno
ſnckugr⸗
Eleni elned
Mo bi m

Rocicfn

nlogut ſck⸗
pient⸗

uſCini
pizada

rcöſcnpts
niufllatten⸗
witähd
Wonareni
ſcuntacen⸗
t ecdlumn⸗
ini
Ganted

Gihunrzfine
tiintin
nnons Eic
Conscui
1 Pſmneie
met ttti⸗
metechid/
. ifehmeni

ubemnni
he Min
ii,
atfamien,
lcii

grecus · Eticipit familia a pꝛe/ terminat

1tritauo p̊ ſtirps ex lõga genen ſignifica⸗

tione vocat᷑· Itez familia/familias: gręco

——

moꝛe fac ꝓ familię· Onde hęc familia fa/

milie vel familias ·
Familiaris · cõ.t· ⁊ B re i· domeſticꝰ.qamicuſ
æ pꝛia familia· aſſuetꝰ vſitatꝰ. Inuenit
etiam ſubſtantiue poſitum.vt iſte ẽ nimii
familiaris ·
Famulamẽ.inis ·i:famulatꝰ.ſeruitiũ vłſer/⸗
uitus. dẽ a famuloꝛ:aris·
Famularis · cõ· xt· ⁊ B re·dẽ a famulꝰ.et cõ⸗
parat᷑· JIñ famularit᷑adũ· et ̊ famulari⸗
tas ·i:famuloꝝ ſeruitiũ vel ſeruitus ·
Famulitiũ · litij ·i:ſeruitiũ vel obediẽtia:.

Famulułꝰ.li.i.puꝰfamulꝰ. Iñ famululai ·

pua famula

Famulus.li:.dDẽ a famuloꝛ ariſ:Et ſi ũt ꝓpꝛie

famuli qui ex ꝓpꝛia ſuon familia ſunt oꝛti

Dĩ famulus quaſi vnus de familia. Sʒ
ſeruus ex cõditione ſeruitutis Iñ hec fa/
mula.lę⁊ famnlus la:lũ adiectiue.Et ſũt
plura noĩa idẽ ſientia · Lñn. Mancipiuʒz
famuluſq; cliẽs ⁊ verna miſter. ITtq; mi⸗/
niſtratoꝛ puer aſſecla vernula ſeruꝰ. Sa/
trapa pᷣdictis ↄiũgit᷑ atq; ſatelles· Nec/
nõ athleta hęc vnũ ſigniſicabunt .
Fandus da.ũ/qð quis debʒ fari:⁊ dĩ a
foꝛ:⁊ cõponit᷑ infandus ⁊ nefandus·
Fans tis oĩs ge · i . loquẽs· ⁊ pt eſſe nomẽ
el participiũ·
Fantaſia · ſig · vm Haßp· eſt imago alicuius
coꝛꝑis viſa·⁊ cogitãdoĩ aĩo poſtea figu⸗
rata vtputa pꝛis ſẽs quã vidimꝰ.Fan/
taſia woetica ẽ rei inaĩatę ſenſum dare ut
mirãt arboꝛes Fantaſma vo ẽquã nũqᷓ;
vidimꝰ ſpecies aĩo figurata · vtputa ſpẽs

guis quã nũcq; vidimus fantaſma viſio

vana⸗Gʒ bm Hug faãtaſma dꝛ a phaſ/
mos qð ẽ apparitio.⁊ h fantaſia ·ſie·ideʒ
qð phaſma·̊ phaſma ſꝑẽ dubia · fataſ/
ma del fantaſia qñq;· Itẽ fantaſia eſt de
cognitis ſpes ĩ aĩo figurata· Sʒ fãtaſma

ẽ ð ĩcognit · Et hinc tractũ eſt vt fallacia

in argumẽtatiõibꝰ dẽ faãtaſia cuʒ apparet
aliud qᷓ; ſit· Iñ fantaſticus:· ca· cuʒ · qd ſic
apparet vel qð ptinet ad fãtaſma:vłqð
in ſe cõtinet fantaſiã. Oñ et cellula ꝗᷓ eſt ĩ
ãaterioꝛi ꝑpte capitisĩ q̊ͥ ẽ vis ĩtelligedi dĩ
fũta ſtica qꝛ ea hõ fãtaſtice ⁊ imagiatoꝛie
ↄpᷣbenſa ꝑintellectũ pcipit· Et pꝛędicta
noĩa potiꝰſcribẽda ſũt ꝑ·ph· cũ ſint gręca
Far farris·n· t· dĩ quoddã genus ãnonę
1 dig frango . gis. Genergliter tñ omnis

ſemina frugũ farra dicunt᷑ a frãgendoqꝛ
oli frãgebant᷑ ĩ pilaanteq; vſus molarũ
eſſet · Iñ farreus· rea· reuʒ i· ð farre exns
vel factus.
Farcimẽ· inis · n· t· ⁊ hoc farcimentũ .ti.id ẽ
repletio extoꝝ vel ventris.i· caro conciſa
T minutata.eo ꝙ ea inteſtia fartiãt᷑:i.re/⸗
pleãt᷑ cũ aliaꝝ reꝝ ↄmixtiõe:⁊ dẽ a fartio
tis · Jdẽ fartũ.ti · qð ⁊ fertũ ·ti:inuenit·
Farina · ne · fe· P· dꝛ a far· farris · eo ꝙ ex eo
fiat: In h̊ farinula·lęDimi.i:parua faria
⁊farinaceus ceaceũ ·i:dæ farina factus·⁊
farinoſus.ſa:ſũ.i.plenus farina: .
Farracuʒ·ci.n · s eſt puls ex farre facta· vel
pĩguis cibꝰ generalit᷑.⁊ d a farfarris·
Farrago · ginis · f· t . · ſtramẽ vl quelibʒ vil
annona · vel quęlibet mixtura pabuloꝛũi.·
Vñ Perſius· In tenui farragie mendax
Et hinc facta tranſlatione farrago dicit᷑
multitudo ſcholariuʒ q̃ſi deſpectiue qꝛ ex
Diuſis⁊ varijs gẽtibꝰſit collecta · Pꝛopᷣe
tñ farrago ẽ herba hoꝛdeacea adhuc vi/
ridis et grauis ad maturitatẽ adhucnon
turgeſcentidhus.
Fartum ti · vide.S.in farcimẽ · Itẽ fartũ eſt
ſupinũ de fartio · tis ·
Fas ·i· licitũ .· ⁊ dꝛ a facio is· Et differt a iu⸗
re:qꝛ fas eſt lex diuina· Jusẽ lex hũana:
Fas ẽꝑ alienũ agn trãſire · Nõ aũt ẽ ius
Faſcenia · nig· pi cauſibił vallatio circa
caſtra ⁊ ciuitates · ꝗᷓ ſolet fieri quibuſdaʒ
faſcibꝰ ſtibulaꝝ ⁊ ugnoꝝ· ⁊ vꝛ a faſcis ·
Faſcia · ſcie· i· ligatura · ſ. pannus qͥ ſtringit
pectus vel mamille mulier Dã a faſcis.
en tegit᷑ pectus:⁊ papillę compꝛimunt-
Melligatura qua puer inuoluitur qꝛ in
modũ faſciculi coꝛpus ligat · .
Faſciale · lis · n.t· · faſcia · Et ꝓpꝛie faſciale ẽ
latũ cigulũ · q̃ puer circũligat᷑ in faſcijs ·
Faſcinus· ni · n· s· vel hoc faſcinũ · ni · i· incã/
tatio · Dꝛ a faſcis vel faſcia · qꝛ in q buſdã
faſciculis vel faſcijs herbaruʒ ſoleat fieri·
Faſcinꝰetiã dꝛ pᷣapꝰ·qꝛ qͥ buſdam faſcijs
ſolebat oli ĩuoluicũ carerẽt bꝛachis. Iteʒ
faſcinus ſiue faſcinatio dꝛ etiaʒ vulgo ꝗᷓ
nocet infantibus· dicunt᷑ enĩ quoꝛunda
oculi viſu vꝛẽtes. ꝙ ſi hmo aliqͥs vel ali/
ud aĩal ab eis inſpectuʒ fueritex tali viſu
emarceſcit· ⁊ hinc eoꝛũ actꝰfaſcinatio dã·
Faſciola · le · dimi.i· Pua faſcia· qua vulne/
ra ligankt · S
Faſcis . ſcis · m · t· i onus· Et hlalit hi faſces
ciũ · i.inſignia honoꝝ.⁊ qñ q; ipſi bonoꝛeſ

dichnt faſces· quaſia faſcibns lignop·

graues ſũt põdere dignitatis⁊ autoꝛitaij
Hm Hug· Pap̃ etið dicit · Faſces · ſciuʒ
dignitates conſulares· Faſcis colligatio
lignoꝛũ ad vepoꝛtandum colligatoꝛum-
VBñ · Hongdera ſunt faſcesfaſces dicũt᷑
honoꝛes · =ðè
Faſianꝰ.ni · m. spe · ꝓ.ꝗqdã auis· ⁊ dꝛa fa/
ſis · ſis · vel faſidis q da inſula gręcię· qꝛ in/
de pᷣmũ aſpoꝛtat? eſt · xel dꝛ a fagin · qd ẽ
comedere:quaſi fagianus.qꝛ eiꝰ caro ſua/
uis eſt ad comedendui·
Faſſio onis.ft·i· ↄfeſſio.⁊ dẽ a fateoꝛ.
Faſſus · ſa · ſũ · i. ofeſſus· locutꝰ.⁊ dã a fate/⸗
oꝛ · Vñ Ouidius in epi:· Da veniaʒ faſſi
mihi nõ tua munera tanti ·
Faſtigium ·gij.i· ſũmitas · altitndo · honoꝛ ·
In faſtigiolũ li:·dimi·····
Fa ſtuoſus · ſa · ſů · i. ſupbus. ⁊ dꝛ a faſtꝰ qð
idẽ eſt quod ſuꝑbia: Inde faſtuoſe adu/
biũ · Et faſtuoſitas · tatis · i · ſuꝑbia · elegã/
tia. elatio · =
Faſtus. a · i · · licitus · Dꝛ a fas vt faſtus
dies · i· licitus in quo licebat romanis ne/
gocia agere · cauſas exercere vlaliqͥd tale

Mefaſtuso dies dĩ q̃i illicitꝰ qꝛ illicitũ
aut qᷓi nefas erat in illo die pꝛedicta age/

re: qꝛ in illo die male cõtigerat romanis:

7 Di nefaſtus a nefas. Et hinc quidaʒ li /

ber Ouidij in quo tractat᷑ de faſtis ⁊ ne/
faſtis diebus a Dignioꝛi intitulatur liber

faſtoꝛũ· Hinc etiã annales libꝛi· in qbus

ſcribebant᷑ facta romanoꝝ totius ãni · ſili
a dignioꝛi pte dicti ſũt faſti · Inuenit eti/

am bic faſtus. tus. quarte decligtionis ꝓ
annalilibꝛo · ODñ Lucanꝰin. x? In nimis

andoxi vicet᷑ faſtibus annis· Sed magiſ
ꝓpꝛie ꝓ libꝛo annali eſt ſecundędechatio/
nis. Nam faſtus ꝓ ſuꝑbia eſt quartę de⸗
cliationis · Dñ· Feſta dies faſtꝰ faſtuſqʒ
ſupbia fert Faſtus · i· lcitus · faſtoſ qʒ di /
cito libꝛos· Dat terrã faſtus oꝑi faſtuſq;
nefaſins. “èZ
Fatatus·q·ñ · i·fato deſtinatuſ· ⁊ dꝛ a fato
gs gre .
Featidicus ·ca · cñ · pe · coꝛ i. fata Dicẽs ·
Fatũ ti:n·s· D a foꝛ faris⁊ dicũt fatũ eſſe
quicqd deus fat᷑· Pel fatũ eſt tpalis ſuc/
ceſſio vel euẽtus rerũ a deo ꝓuiſaruʒ· Et
fingũt tria fata ĩ colo ⁊ fuſo ⁊ digitis fila
ex lana trahentib ꝓpter trinã variationẽ
rerũ · Quędã vo deſinũt eſſe· quędã ĩci/
piunt eſſe quedã ꝑſeuerãt. vel ꝓpter tria
tempoꝛa · ſc Zteritũ quod ĩ fuſo iaʒ netũ
2 inuolutũ eſt· VPꝛeęſens qð inter digitos

mentis trahit · Futun qð eſt in lana· quę
ĩ colo implicita ẽ.⁊ quod adhuc pꝑ digi⸗
tos mẽtis ad fuſuʒ tanq; pᷣſens ad pſteri/
tũ traijciendum eſt. Et ẽ idẽ fatũ ⁊ foꝛtũa

Ged in hoc differũt qꝛ foꝛtuna eſt in bis

quę foꝛtuitu veniunt.nulla palam cauſa

Fatũ vo eſt appoſitũ ſingulis ⁊ ſtatutuʒ

ſed hoc alterius cõſideratiõis ẽ · Scdᷣm
vo Quintilianũ de cauſis· fatuʒ dꝛa fa/
cio vel fio· Dñ ait. Quid eſt fatũ niſi qð
fit ⁊ nõ habet cauſas:Hoetius vo in.4?

libꝛo ð cõſolatione dic · VPꝛonidęntia eſt

ipſa diuina ratio ĩ ſũmo oĩm pᷣncipe con/
ſtituta · ꝗᷓ cũcta diſponit. Itẽ fatů ẽ inhe/⸗
rens rebus mobilibꝰ diſpoſitio · p quã p/
uidentia ſuis quęq; nectit oꝛdinibus·
Fatus·a · i · i · locutus·⁊ dẽ a foꝛ faris ·
Fatalis dies m co. ĩ ſ · C. de tẽ · T repa.
appel · Dꝛ ſpaciũ tpis infra quod appellãſ
debet appellationẽ ꝓſequi ·
Fatuus ·tua· tuũ ·i·ſtultus.⁊ dẽ a foꝛ. faris
qꝛ imperitiã ſuã oſtendit fando quicquid
latet i aio· vel reſpſondẽdo adĩterrogata

Vl ideo dẽ fatuus a fando.qꝛ quod nec

ipſe fat᷑· nec qð alij dicũt ĩtelligitEt dif᷑/
fert a ſtulto qꝛ ſtultus eſt qͥ ꝑſtupoꝛẽ non
mouet · iniuriã⁊ ſeuiciã ꝑfert·nec vltus ẽ
nec vllo ignominię ↄmouet᷑ doloꝛe · quia
ſtultꝰeſt hebetioꝛ coꝛde · Pnde qͥdã · Ego
ſtultũ me eſtimo fatuũ eſſe nõ opinoꝛ
Faudicus·ca · cñ · pe · coꝛ · eſt ille q̊ͥ vera diẽ
cni cũcti fauent/⁊ videt᷑ cõponi a faueo 2
Dico qꝛ eius dictis faue.

Fauilla. le.f· p · · ſatilla· ⁊ dꝛ a phos qð eſt

ignis · Sed ſcitilla ꝓpꝛie dẽ accẽſa.fauilla
vo exticta ⁊ igne deſerta·qꝛ fauilla eſt ex/
tictus ſcitille ignis vel cinis ·
Fauillus ·li · Dimi ·.i· puus fauus. Idẽ etiaʒ
fauulus.li · d · .
Fauiſſoꝛ · ſoꝛis· eſt piſcatoꝛ qͥ ſemp rogat⁊
fauet deo vt libi bñ eueniat · ⁊ ðꝛ a faueo
Fanius a · i · i· leuis TZimpõderoſus· et dꝛ a
fauoniusnij · ꝗq dꝛ ventus lenis ·

Fauni dicti ſunt:qdaʒ dij ſiluaꝝ:a fando

l phonos · qꝛvoce nõ ſignis oſtẽdebãt
futura ĩ lucis cõſulti a paganis · Hi vul/
go incubi vel incubones · a romanis xo
faunikficarij dicunt ·
Fanuoniꝰ.nij·lenis ventus qui⁊ cephyrus
dẽ · Et vocat ſic.qꝛ eius fauoꝛe floꝛes p/
Ducunt ⁊ terra germiat:Dnde Duidiꝰ.
Vſq; ſub aduentu ſpirantis leue fauoni
Inde fanonius·nia· niũ· Et hoc fauoniũ
nij leue odiũ quod cito tranſit ⁊ caditad

noi
bn
mit
li
“
ſan
Tin
woubt.
fponn
funſtu⸗
lner⸗
NS
fauſt
ſſoe
fante
104
laus
ſcni⸗
vros
loſus
en
gng

n
ur

fſyyces

‚war
aotee
awe
Gofan
e
ſaen
Cone
Gon
inn
ſen
GH
fau
f
9 ſin
nen
ſahle
Furſ
et

6
ſthenn⸗

ftde

Wpnmaau
Abtkunmn
nosi God
frndinfy
lchfninic
dcnepid 4
Ppulamei
deindranren
Fiſmmiie⸗
ſtogqni
morinbis⸗
iCR,
nqwdapeli,
N
Aditſfm
fancoqrigea
Cirnpgt
Hvodne
laeErof
liummrinon
mec vinse
loedin
edcE
donde
leqvern di⸗
6vonigfuen
4
waphose
diacätui

ahulelki

5
us Micni

aeennt
u Wninmn
Pngſsc
nmsleni⸗
njinp in
ſptahi it

modũ illꝰ venti: Fauonij etiam dicebãt᷑
ſpurij · qͥ ex pꝛe incerto ⁊ matre vidua ſut
geniti·. hoc ideo:qꝛ qꝗdã aĩalia fauonio
ſpñ hauſto cõcipe extimant᷑
Fanoꝛ oꝛis·mt·quxilium.laus· aſſenſus
Iñ fauoꝛoſus · ſa · ſ · i· fauoꝛe plenꝰ. Ideʒ
7 fautoꝛiusria.·riũ · a fantoꝛe:⁊ h et H̊ fa/
noꝛabil.⁊ hᷓ le · Iñ fauoꝛabilit᷑ adu:et hec

fauoꝛabilitas atis.

Fauſtus · a· · i · fglix · cui foꝛtuna fauet· Iñ
aduer · fauſte · feglicit᷑ ꝓſpe · Et H̊ fauſtitu⸗
do · Dinis · i. lglicitas · Et fauſtꝰ cõponit᷑ in⸗
fauſtꝰ.a.i.i:infęlix.cui foꝛtuna nõ fanet/
B ſpẽ aduſa·⁊ ei nõ cõtingit niſ male·
Fautoꝛ· oꝛis · m.ti.landatoꝛ:ↄſenſoꝛĩ ma⸗
lo.⁊ dẽ a faueo· ues. Inde fautio:onisi
laus vel cõſenſus ĩ malo · ſiẽ amicitia cõ/⸗
ſenſus in bono · Qð eni eſt amicitia inter
bonos h̊ idẽ eſt fantio int᷑ malos Iñ fau/⸗
tioſus·ſa · ſũ ·iĩ malo cõſentiẽes ·
Fauꝰ.ni · mel eſt in cgra ſcʒ bꝛiſca.⁊ dã a fa
gin gręce qð ẽ comedere latine·quaſi fa/⸗
Sct magis comedit᷑ q; bibi.

aux cis ˖ m. t· ꝛ a phos qð eſt vox· Et ſũt
fauces anguſtę fiſtule guttur quaſi ppos

i · voces ꝑ quas vocalis ſpiritᷣab intimo
pectoꝛe exiliens·ſonũ vocis emittit. Et dẽ
ſic vel a fundendis vocibus: vel quia p
eas famur voces· Del fauces dicuntura
phos quod eſt ger ·quaſi phs capientes-
i· aerẽ · Dlł dicunt᷑ fauces a fagin quodẽ
comedere/ ſm hoc fauces dicũt᷑ maxille
quibus comedimus:.Et ad ſimilitudines
fauciũ dicũt᷑ fances loca ſtricta ⁊ anguſta
ſicnt eſt aditus viarũ inter altos montes
Similiter ad ſimilitudinẽ fauciũ dicunt
faunces oſtia fluuioꝝ ⁊ exituſĩ mare · qꝛ lo/
cus iſte ſolet eſſe ſtrictꝰ ⁊ anguſtꝰ ad mo/
Dũ fauciũ · vel qꝛ ꝑ illi locũ aquę⁊ naues
exeüt ſicut ꝑ fauces voces · Pñ· Faux eſt
faſqʒ licet reſecat falx fax q̃ʒ lucet.
Fax· facis·f.t.i.teda:⁊ dꝛ a phos qð ẽlux
qꝛ facit lucẽ· Iñ facnla ·lę.i. pua fax·

Caonte

Febꝛis moꝛbus quidã · ⁊ dꝛ a ferueo ues
q; facit hoꝛem feruere · Pl dꝛ a frigeo· es
q a facit hoĩem frigẽ · Et deſinit actũs ſin/
gularis in em · vel in im · vt febꝛẽ vel febꝛĩ
⁊ abltũs in · e· vel in · i. ⁊ actũs plis ĩ es vel

in is · vt febꝛes vel febꝛis ·

Febꝛua · oꝝ · n. s· plis numeri.i· ſacrificia et

purgatiões · ꝗ oli ſolebãt fieri ꝓ aiabus
xefũctoꝝ · Iñ febꝛuat . ta · t · · purgatus

ta.tuʒ .· Et hic febꝛuꝰ bꝛni . i plato · Febꝛui

etiã dicũt᷑ manes:qꝛxis fiebãt hmõi pur/
gationes. Et a febꝛuus vl febꝛius dꝛ hic
febꝛuarius rij:quidã menſis dictꝰ ſic· q̃ſi
ſacrificatoꝛius vel purgatoꝛius ſiue pur/
gatiuꝰ. qꝛ in illo mẽſe olim hcipue fiebãt
ebꝛua ꝓ aiabꝰ defuctoꝝ ipſi Plutoni.
Fecialis·lis · m.·t.q̃i fedialiſ:i:ſacerdosper
queʒ fędera fiebãt.vel qͥ bella ãnũciabat
qui potius dicebat᷑ ſecularis· Oñ oli fe/
ciales dicebant᷑ fędiales:qꝛ ꝑ eos feędera
ficbant · ſicut p ſcculares bella. Fecialis E
ꝓꝛie dicebat᷑ ille qͥ legatiõe vtebat p f
ere ⁊ pace ᷑m Hug· Hap̃· Dicit· Feci/
ales dicunt᷑ ꝑ quos ſędera ⁊ bella ĩdice/
bant᷑· i.ſacerdotes:
Fęciniuʒ nij · n· s· Dꝛ a fex · Et dicũt᷑ fecinia
minuti acini ⁊ duręcuᷣ qꝛ plus feq faciãt
; alij acini ·
Fęcula · lę· Dimi.i.parua fex· Feęcla etiã dẽ
vua decocta vel pinguis·
Feculentus.ta· tũ · i.fetidus· ⁊ dꝛ a fece vel
fecka. vl dẽ a fece · ⁊ leẽtos qð ẽ plennʒ· Iñ
feculẽtus · ta ·tů · i. fece plenꝰ vel feticꝰ. Iñ
hec feculetia · tie· . fetiditas ·
Fęeũdus· da · Din · i· fertilis vel abũdãs · qſi
fętũdusi.feętu vndans vel q̃i fctũ dans
Inñ fccũditas·tatis· Itẽ cõponit᷑ fccñdus
infecndus Da. Dũ i,nõ fęcũdus.ſterilis
Fedoſus ·ſa · ſu · i· fedus · aũ·
Fegus · deris.i pactuʒ vel paxquę fit inter
Dimicãtes· ⁊ dꝛ a fedus da· Dũ: Fuit enĩ
olim cõſnetudo ꝙ cũ aliqͥs vellet ĩire fę/
Ous quędã poꝛca ſacriricaret᷑ in hũc mo/
Dũ · maioꝛ ex iſta parte.⁊ minoꝛ ex alia.ſi⸗
ue eſſet imꝑatoꝛ.ſiue rexſiue aliꝰpnceps
tenebãt illã woꝛcã ⁊ ipſã pcutiebãt et tar/
piter occid ebãtquaſi dicerẽt·ſic occidat᷑
ille qͥ a pace reſilierit· ⁊ inde dictũ ẽ feduſ
ꝗ poꝛca feda:.⁊ turpiter occiſa:cuius moꝛs
optabar ei qui a pace reſilieret· Vlł dicit᷑
fedꝰa fide · Pel dĩ ab hirco et hedo:· flrr̃a
dddita · vel potius poſita ꝓ · h. ꝗᷓ h ĩ hoc
noie hircus⁊ dẽ Edus ſic qꝛ hircꝰ hedꝰ
cũ poꝛca ĩmolabant in feꝗdere faciẽdo. Et
fedus puenit pacẽ ſed federis partes ſũt
indutię dicię q̃ſi in dies ocij: vel inducta
ocia· ⁊ ſcribit᷑ ꝑ · oe · diphthõguʒ · Inue/
nit᷑ fedus · Da·Dũ·adiectiuũ.i.turpis:de/
foꝛmis·ſoꝛdidꝰ.⁊ dẽ a fedo·as. Iñ fede-
dDinus. ſime/aduer.⁊ ̊ feditas·tatis ⁊ ſcri/
bit᷑ ꝑ· e · ſolã· ꝓducit tñ pᷣmaʒ.· Dñ. Soꝛ⸗

Digqdus ẽ fedus ꝓ pacto dicito fedus.
Fel ·lis · di a follis · eo ꝙ ſit folliculꝰ geſtãs

humo:? qui vocat᷑ hilis. Et dꝛ fel tã fol /
liculꝰ q; ille hbumoꝛ. Acribit᷑ ꝑ geminũ·. · i

gtõ · Inde felleus · lea · lei. i· de felle exñs ·
vel amaꝝ ; .

Felena nęf·g· ꝗdã beſtia valde timida·.ſ.

cerua. Et ꝓ eodẽ inuenit᷑ hec feles ĩdecli·
Vñ Ouidiꝰin.Sꝰmeta · Feles ſoꝛoꝛ phę
bi niuea ſaturina iacta.

Felirx cis oĩs gei· beat. foꝛtunatus. diunes
E Dĩ kelix · 1 Dat felicitatẽ·⁊ q accipit

ꝑ qð dat felicitas · vt fęlix tẽpꝰ. fglix locꝰ·
In feliciter aduer.⁊ fęlicitas·tatis.Et ꝓ/

Ducit fę· Vnde Lucànus in. 4? Fęlix q

potuit mũdivitare ruinã · Quo iaceat iã
ſcire loco· ·
Fęmella.lę· Dimi:.i:.pua ſemina.

Femellariuslariji mulieraniꝰ.femineis vł

ſeęmineo opi deditus.vl femintos babes
mores. el volũtati femię deditus ⁊ ob/
noxiꝰ:qͥ alio nole d vxoꝛarius

—

Femen iis·n.· t. dꝛ a femur. ⁊ ſunt illę ꝑtes

femoꝝ.qͥbus in eqtando tergis equoꝛuʒ
adhęremus. Oñ ? pliatoꝛes olim ſub fe/
minibus amiſiſſe equos dicebãt᷑· Del fe/
men. inis eſt coxa feminę · Vñ Cant. 7?

Et iücture feminũ tuoꝝ ſicut monilia: Iñ
H feminale . lis bꝛache fęminarüũ · eo ꝙ te/

gant femina· Et hinc femen dẽ qñ q; pi⸗/

guedo illa quę eſt in pube mulieris· Et fe⸗

mur ꝗᷓ eſt in pube viroꝝ · Heęctñ ꝓpꝛ etaſ
ciis vocabulis indifferenter.
Fęgmina · nę·f p· dr a phos qð eſtignis · qi
ignita. qꝛ vehemẽtius viro ardet ⁊ cõcu/

ſepe coꝛrũpit᷑ apud autoꝛesvtentes pdi/

piſcit · Bel dꝛ a fętiditate.quaſi fętida:qꝛ

generat fetů · Inde hic ⁊ hec ſemella · le·

feminellalę ⁊ fgminulalę oĩa dimi. ⁊ f
mineus neanen femininus na· nũ.i.res

fen inę· vel pertinens ad feminam· Item
5

mia poteſt eſſe pluralis numeni ꝓ coxiſ

mulieꝝ a femen· inis
Femur · oꝛis · n · t· pe · coꝛ · Et ſunt femoꝛa ab
