
Capellus· m . . q ⁊ BH capellux inuenis dꝛ

acapillꝰ.q; capillos tegit et caput Q at

dẽ capellꝰ q̃ſi capitis pell etymo· ẽnõ cõ/
poſitio. Iñ capellatꝰ·a · ie i· capello tectus.

Caper · m · S · i· hircus· ⁊ dĩ a carpo · is· eo

carpat ꝓgulta. vel a capio:quia capitar/
Dua vl al pa.vl dꝛ ſic ſm q̃ſdaʒ a crepitu
cruriũ ſuo ꝝ. Iñ h capꝛapꝛę.
Capi ·n· g indecli:eſt quędã menſura.

Capiciũ · n· s· ẽ os tunicę vel alterins veſtis
vñ caput ĩmittit · et dꝛ a caput. OVñ Job
ʒ3ʒ2 Quaſi capicio tunicę ſuccinxerunt me.

Capidula ·lę· Dimii:parua capis.

Capillicĩ · n:s. xenit a capillus et idẽ dʒ

capillatura. Dñ Martial. DHꝛaconibus
circũplexa crebꝛo⁊ capellicio fulſa.Hnde

capilliciũ · capillatura:capillam entũ· oĩa
idem · ſcʒ capilloꝝ oꝛnatus · vel ſpiſſitudo

capilloꝝ.Etiam capillamentuʒ dicit᷑ co/
ma arbon. .

Capillus· m.s· Dꝛ quaſi capitis pilus·⁊ dꝛ

a caput. Inde capillulusi·puꝰ capillus

capilloſus · a.i · i· plenus pilis:⁊ capilla/

tus:.a.ũ:q multos vł lõgos hẽt capillos.
Et ẽ capillus tã viri q; mulieris.VPñ.Eſt
coma quadrupedis · colubi iuba ſiue le/
onis. Cęgſaries hoĩs· crinis ꝓpꝛie mulierilſ⸗
Huins⁊ illius bñ dẽ eſſe capillas.

Capis · idis· f.teſt quoddã vas:qð vulgo
di caſa.⁊ Dĩ capis qſi capiens hydros ·i.
aquas.Et facit actm̃ ĩ es velĩ as vt capi /

des vl capidas·vñ mag gręcũ oſtẽdit᷑.

Capiſteriũ ·n· s. ẽ quoddã vas cũ quo fru

mẽta purgamus.⁊ dẽ a capio.
Capiſtrũ · n· s.in ſingulari: ſᷣ in pli maſ.vel

neu· ẽ quoddã ligamẽ cũ qͥ equus vłali/

ud aĩal ex ꝑte capitis tenet᷑· ⁊ dꝛ a caput·
qꝛ caput iumẽtoꝝ ſtringit.

Capital · lis · n · t · vel capitale · lis· tam ꝓ pe/

cunia vel pęna capitali · ; etiã ꝓ ſentẽtia
de capite puniendo.
Capitalis · 9· t ¶ le · i res capit. vel perti/
nẽs ad caput. Pap· vo dicit. Capitalis

aſtutus ꝓſutusſupbus. Capitale caput

pecunię vel ſoꝛs.

Capitatus· a· i· õt eſſe nomẽ a capite · qui
habet caput · ⁊ pt eſſe ꝑticipiũ huius v/
bi capito · tas · qd ẽ alicui caput facere.

Capitecẽſusus· ui.i. coꝛona ꝗᷓ in capite ge/

rit᷑ vel taxatio poſſeſſionuʒ. Et adiectiue

capitecenſus· a· i·qͥ de capite ſuo ãnnati
reddit cenſũi:tributũ · vel qͥ in capite ge/

rit coꝛonam.
Capitellũ ·li ·n · · ẽ Diminutiuũ ð capitulũ

in q̃libet ſui ſigtione. Vñ ⁊ capitella di⸗

cũt᷑ ꝗ̊ᷓ ſupponũt᷑ colũnis· qꝛ colũnan ſunt

capita.qi ſuꝑ collũ caput· ꝗᷓ gręce dicun/
tur epiſtilig.
Capit diminutio ẽ ſtatꝰcõmutatio· vt qñ
liber efficit᷑ ſeruuſ.Et ẽ triplex diminutio

capitis·ſ.maxia:media:⁊ mima. Mima

qñ qͥs nec ciuitatẽ in q̃ moꝛat᷑· neclibᷣtatẽ
amittit · tñ patit᷑ ↄ ſe ſtatꝰ cõmutationẽ

vel mioꝛationẽ circa familiã · vt qͥ iun ſui

eſt · alieno iuri incipit eẽ ſubiectus · veluti

ꝑ arrogationẽ · aut cũ ꝗͥs emacipat qͥ pꝛi
mo erat in aliena ptãte· Media ẽ cuʒ ſal /

ua libtate ciuitas amittit· vt cũ qͥs depoꝛ/
tat ſeu relegat᷑ ad exiliũ p nquenniu vl
bãnit. Maxima ẽ cũ cinitas qmittit᷑ nec

lihtas retinet᷑ vt cñ depoꝛtat qͥs in inſulã
Tſeruus efficit· aut ĩ metallũ dãnat᷑ etſic
etiã bãnit᷑ ĩ opus metalli· vel ſi maioꝛ vi /

ginti ãnis patit᷑ ſe venũdari ad pciũ par/
ticipandũ · vel ſi manumiſſus in ſeruitutẽ
ex ingratitudine reuocet᷑.

Capito · tonis · mit· quidã piſcis a Intitate

capitis ſic dictus.

Capitolinus · a. . pe / · · de capitolio exñns

el capitolio ſeruiens.

Capitoliũ ·n· .· D a capitulũ ·qꝛ ibi ↄueni/
ebãt ſenatoꝛes · ſicut ĩ capitulo clauſtra/

les · xel dꝛ a capnt · eo ꝙ ibi ſit caput ro/⸗
manę ciuitad· vel qꝛ ibi cõueniebãt capi/
ta ciuitatis· vel qꝛ C arqnus pᷣſcꝰ dũ ca/
pitolij fũda mẽta aꝑiret · in loco fũdamẽ/
ti caput hoĩs Ir̃is tuſcis notatũ inuenit· et
inde capitoliũ appellatũ· a caput ⁊ laos·
Capitulũ n · · paruũ caput. (qð ẽ ſpls.

Capitulũ etiã Od? qnq; ille paruus locusĩ

₰—

quẽ cõnueniũt clauſtrales:qñ q; ẽ illa con⸗/

gregatio clanſtraliux. qñ q; aliq̃ diſtictio
bꝛenis ĩ q̊libʒ libꝛo. Dn.Diſtinguit· ĩue/
nit · locat· ⁊ collectio fert᷑. Iñ capitular·
t. Bre · .· qd cõuenit capiti vel caplo. Iñ
capitulo · as. i· caplis aliqd diſtingnere.
Capo · onis · eſt gallus caſtratꝰ. DPñn. Cãtat
nocte capo· vinũ vult vendere caup..
Capparis ·.· t· eſt quedã herba vel virgul/
tũ ſile lentiſco · qꝛ h in ſũmitatibus rotũ/

da ſeminũ capitla ſient dicit Hugnitio.

Hiaſcoꝛdes vvo dicit ꝙ ẽ frutex ſpioſus
expaſſus ſup terrã vnctiõe plenus.Et dĩ
ꝙ duriciẽ ſplenis ſuꝑ oĩa medicamenta
iuuat:⁊ habet multas radices et magnas

Et coꝛ pe · Dñ Martial. Catpan vt pu

cepas allece natãtes.Et ſcribit᷑ ꝑ· c. vlek·

vm qð eiꝰoꝛigo ẽ gra. Vñ Eccleſiaſtes

mn
Gon
ſſi
dlu
P
eti
ho
M

„,

Coi

de
mhnt
dan

bptgi
W
Mina
clbtnt
tanoni
iunſui
uti

N

enmiän
nitt et

Zininſali.

lat etſie
morvl/
üar⸗
N

Acatitt
itoani⸗

bigueni
duuſa/
apuo
tbütane⸗
Goia/
ſiane/
eniet
WNe⸗
dip,
uns anst

giil

ſoiſtin⸗
urtius/
ſlan.
nplo. In
ngpen.
blint
aupo.

Anipel

brs fotu/
ugutio,
ioſe
sEtd⸗
Zicamen
e nig
an ,
it gef
ahits

n⸗

l2? Diſſipabit᷑ capparis.
Capꝛa·f p· aĩal qddã a caper dẽ. Capᷣ o

ſiluatica dicta.q̃ſi capiẽs ardua. Vnde

Pꝛiſcianꝰ ĩ 3ꝰ li. Capꝛeolus videt᷑ a ntõ

capꝛeus eẽ cuius fęemininũ ĩ vſuẽ capꝛea ·
nã capꝛa a capꝛo fit· ex quibus capellus ⁊
capella dimi·fiuunt.
Capꝛarius ·m · S:q cuſtodit capꝛas.
Capꝛea · f· p· i · capꝛa ſilueſtris: dicta q̃i ca/
piens ardua · Capꝛeę vt dicit Pap· ſunt
ibices qᷓi anices· eo ꝙ inſiar auiũ alta pe/⸗
tant. He ſi qñ aduſitatẽ feraꝝꝑ vl hoium
pſenſerint de altis cacuminibus ſeſe pᷣci/

pitãtes · ſuis ſe coꝛnibꝰ ĩ ramis arboꝛũ re/

cipiunt ileſas.

Capꝛeolus ·li · Ddimi.tã capꝛi qᷓ; capꝛei.Vñ

hec capꝛeola ſimiliter dimi· tam capꝛec;ᷓ

capꝛee.

Capꝛeus ·i· ſilueſtris caper. Et nõ ꝙ capꝛei

capꝛeę dicũt᷑ doꝛcades·⁊ etiã ibices.
Capꝛicoꝛnꝰ·m · s· Dz aĩal qdqdã. qð rhino/
ceros ⁊ ggoceros dã· ⁊ d capᷣcoꝛnus q̃ſi

capꝛina habens coꝛnua.Capcoꝛnus etiã

dr quod dã ſidus celeſte· cuiꝰ cauda ĩ ef/
figie piſcis foꝛmat᷑ · vt in extrema ſui par/
te pluuias deſignet.
Capꝛificus.lę·s·qdã herba eſt · ſic dicta · qꝛ
parietes ꝗbꝰ inaſcit᷑ carpit ⁊ fodit ⁊ erũ/
pit · ex e latebꝛis qbus ↄcepta ẽ. Pl dĩ a
fico· qꝛ ficus arboꝛ eius remedio fecũdat᷑
Bñ Perſius. Et ꝗᷓ ſemel intus inata eſt
rupto iecoꝛe · Exierit capᷣficus ·
Capgenus a · i · pe · coꝛ · qd melius dẽ cap/⸗
gena · cõ · p· ẽ pecus genitũ de capꝛa.
Capꝛinus· a · · 1 hic ⁊ hec caplis · et h le · in
eodẽ ſenſu .i · de capꝛa exiſtens: vel ad ca/
pꝛã pertinens. Iteʒ hoc capꝛile · n · S· E ſta⸗/
bulũ capꝛaꝝ. M
Capꝛiolus .li· ðd a capio.pis:⁊ ſũt capꝛioli

cincinni ſiue vncinuli qbus ſe innectẽ vel

ſuſpẽd ere arboꝛibꝰ ſolet vites ˖ vt ſine la⸗/
pꝓſu ſuſtineãt fructꝰſuos. Sʒ capꝛeoli ſᷣm
PHaßp̃ · ſũt filij capꝛę · qͥ acutũ viſũ hñt · her⸗
bas eligũt vt comedãt· ad alta nitũt᷑.
Capꝛona·fp·eſt anærioꝛ iuba equi ·q̃i ca/
piti pꝛona.
Capla ·f.p.i:ciſta vbi aliqͥd rexõit᷑.qð etiã
ꝓ qualibet parua domo ponit᷑· ⁊ Dꝛ a ca⸗

pio · is eo ꝙ capiat ĩ ſe ⁊ ſeruet aliqͥd. Jñ

capſella ⁊ capſula ãbo dimi.i.pua capſa
Caplſarij dicũt᷑ qͥ balneis veſtimẽta ſuſci/
piũt cuſtodiẽda· vel alit ſũt illi qͥ poꝛtant

alijs libꝛos ad ſcho0las.
Capſusm·s·i:carruca vndiq; ↄtexta:qua

.

ſi capſa: qꝛ multa capit.
Captẽcula · f· p·i· ꝓerboꝝ ſubtilis deceptio
ſic ſũt ſophiſmata · Oñ Martianꝰ. Ca/
ptenculus ludis illigantibus.
Captio · i · de ceptio. Iñ captioſũ.i.dðcepto/
riũ vel deceptioſũ aut doloſũ · vt no. Jo·
an ˖ de offi · dele · ſi Duo li · vj ·ĩ glo · i fl ·
Captio cauſa moꝛtis alias capio ᷣm co·
eſt qñ ꝑ moꝛtẽ alicuiꝰ occaſio capiẽdi ob/
uenit alicui · excepij his capiẽdi figuris et
cauſis · ꝗᷓ ceri ⁊ s noibus nucupant
vt hereditas:.legatũ ⁊ fideicõmiſſũ · quia
tal captio vel capio nõ ĩcidit ĩ naturã ac/
ceptionis hereditat legati vel fideicom/
miſſi · Et cã moꝛtis capio bᷣm ⁊ᷣlł co. in ſũ ·
C. de dona · cau · moꝛ · ẽ cũ poſt moꝛtẽ ali⸗/
cuius aliqd dat᷑ alicui cauſa ↄditiõis im
plendę· vel aliqd ꝓuenit ad aliquẽ moꝛi
occaſione· nec in aliqͥ certo trãſlatiõis vł
acceptionis noĩie nücupat᷑.
Captiuusa·ũ · Dẽ q̃ſi captus vlq̃ſi capite
Diminutus. VDnde? ſic d apud legiſtas
Ingenuitatenĩ foꝛtũa excidit ab eo · Iñ
hec captinitas·i · etentio.
Captura · f· p· i· captio · Oñ Luce · ?Stu/⸗
poꝛ circũdederat eũ·⁊ oẽs qͥ cũ eo erant in
captura piſciũ quã ceperãt.
Capua·f.p·.quędã cinitas ẽ.
Capullulũ ⁊ capedulũ.n.s.et caleptra ·f· p·
in eodẽ ſenſn · ſ.mitra tegens caput quę⁊
glio noĩe dĩ pilleus· galerꝰ.calamatꝰ. ca/
liendrũ · comatii: caticulũ. Caleptra tñp·
pꝛie dꝛ cuphia equi.
Capulꝰ.m·s· Dz a caput.qꝛ ẽ caput gladij
Bel dꝛ a capio·qꝛibi capit᷑ gladiꝰ vt te/
neat. Capublꝰetiã dẽ lect ĩ qͥ moꝛtui defe/
rut᷑ qꝛ ſuꝑ capita hoĩuʒ defert. DVñ · Eſt
gladij capulꝰcapuluſq; cadauera poꝛtat
Capus·pi ·i· falco auis:a capiẽdo dicta.
Capnut · n· t· dꝛ a capio · pis · qꝛ om̃s ſenſus
7 etiã nerui ab ipſo initiũ habent ⁊ ex eo
oĩs vigẽdi cã oꝛt᷑.Ibiem omnes ſenſus
apparẽt. VDñ ipſius aĩe ꝗᷓ coꝛꝑi ↄſulit p/
ſonã q̃dammodo gerit. Caput etiã men/
tẽ ſigt · ꝗ caput eſt aix m Hug..Et ponit
qñq; ꝓ pꝛicipio. Dn ꝓphůa. In capite li/
bꝛi ſcptũ ẽ ð me · qñq; etiã ponit᷑ pꝛo fine.
Ecqʒ2?9 Mabeat caput rñſuʒ ſuũ · ponit

etiã qñq; ꝓ dñatu. DPñ. Pãcipiũ caput

ẽpꝑs coꝛpis ? dñatus. Itẽ caput cõponit᷑
cñ bis ⁊ cũ tris·⁊ d biceps·cpi· triceps
cipitis g. oĩs· ꝗq habʒ duo v ltria capita.
Inuenit᷑ etiã h̊ bioput · hoc triciput· neu.
ge.i geminũ vel trinũ caput. Cõ fonieur

etiã caput cum occiduũ.⁊ dꝛ hoc occiput

pitis ·. occidua ? poſtrema ꝑs capiq· Nkl

occiput cõponit᷑ cĩ ob aput. ⁊ di ſic q̃i
cõtra caput .qꝛ ſit capiti retroꝛſũ ·et idẽ dꝛ

occipitiũ⸗ Itẽ cõponit᷑ cũ ſincerꝰ.⁊ dꝛ ſin⸗/

ciput · pitis·i·poꝛ et anterioꝛ ꝑs capi· q̃ſi
ſincera ⁊ pura ⁊ patẽs capilloꝝ abſentia·
Itẽ ↄponit᷑ c ̊ ⁊ dĩ ſceps: ⁊ cũ añ et dꝛ
Carabꝛio onis · ẽ genꝰ auis muſtele ( ãceps
Carabꝰpua ſcapha ex vimie facta.⁊ (ſilis·
crudo coꝛio cõtexta. vt ẽ nauicla currẽs ĩ
pado· Etiã dꝛ illud qð ẽĩ medio nauis·

Character · ris · gręce imago nouus vultuſ/

effigies· foꝛma · vel ſtilus figura.lr̃a·ferrõ

quo notę pecoꝛibus inurunt᷑· Vñ et ipſa

nota vel ſignũ character dꝛ·
Characteriſmus·m·s. eſt deſcriptio foꝛmę
alicuniuus.
Caradrion eſt auis ꝗqᷓdã alba tota·cuiusĩ/⸗
terioꝛa oculos caliginoſos curãt. Si vi/
uere de bet infirmus appꝛopinqbit ſibi · ſi
vo moꝛi fugit ab eo. Per medias nocteſ
ĩ ſublime ceęli d volare.
Chara gma·n.·t · i. impᷣſſio· imago· wel lra ·
PDñ ETuianus.Sic mimus habʒ chara⸗
gma cęſaris · ſic hõ charagma dei ·
Charaxisf·t.i:notatio:⁊ d a caracter.
Carbaſus·m· si ſingulari.ſᷣ in pli carbaſa
ſoꝝ · n · g.i· velũ · q̃ſi carẽs baſe. i· ſuſtenta/
mẽto ab inferioꝛi ꝑpte. Carbaſus etiaʒ dẽ
q́d dã genus veſtis ſubtiliſſime. Iñ car/
baſeus. a· ů · um Hug..Et vt di h̊ carba/
ſus ĩ ſinglłari veſtis linuoſa· q̃ tã viro qᷓ;
mulieri conueniri põt. Sed carbaſa · ſaꝝ·
ad vela nauiũ ptinet.⁊ coꝛ:pe · Dñ Oui/
Dius. DNidi papiti carbaſa tenta notho.

Carbo. onis dĩ a carpo qꝛ ab igne carpit

vel potius d a careo · res qꝛ flaãma caret
7 qn accenſus eſt dẽ pꝛuna · cũ pꝛuna exti/
cta fuerit carbo vocat᷑. In carbonarierij
q facit carbones. ODñ.Carbo ca renſ fla/
ma ſuccẽſus pꝛuna vocak.
Carbüchlus · m ·s. tam ꝓ paruo carbõe qᷓ
ꝓ lapide pcioſo ignito vt carbo· cuiꝰ ful/
goꝛ nec nocte vincit᷑. Et ꝓ moꝛbo qͥdã in/
uenit eo ꝙ ĩ oꝛtu luo rubeus ſit vt ignis·
poſtea niger vt carbo extictꝰ. DPñ.Eſt la⸗
pis ẽ moꝛbus carbo carbũculus extat.
Carcanus nomẽè cinitatis vel locci.
Carcan · calcamo · arphat · emath. cinitateſ
in oꝛiente ſunt.
Carcer·ĩ ſingulari ꝓpꝛie d vbi rei caudũt᷑
Sʒ ĩ pli vñ q̃drige emittũt᷑ vel repagu/

la antepoſita: ⁊ dꝛ carcer q̃ſi capiẽs rcos

eſt etymo · nõ cõpoſitio. Iñ carcerariuſ

rij· qui carcerẽ facit vel cuſtodit.
Iñ hic ⁊ heęccarceralis⁊ hoc le.
Carcheſia. pocula a loco charcheſi · vel ſpe⸗
lüca vel ſũmitas arboꝛis nauis Pñ Bꝛę/
ciſ.Aſt inſtrumẽtũ dicas carcheſia nauis
Hug · vo dicit. Carcheſia ſt ĩ cacumine

arboꝛis nauis trocheę qſi·f· lra ꝑ ꝗ̊ funes
trabhũt᷑. Dñ⁊ qdã vaſa ad ſilitudinẽ illo/

rũ facta carcheſia dicũt᷑. Trocheę etiã ſüt
Dictę · ꝗqꝛ rotulas hñt: Crochos em grece
rota dꝛ latie. Itẽ carcheſia ſůmitasma/

li · in qᷓ choꝛde cõcurrũt.Pn Lucanꝰ. xc

vtinã ſũmi curuet carcheſia mailt.
Caordiacus ·a ·ũ·pecoꝛ.i:coꝛdis pulſũ pati/

ens qᷓſi coꝛ ardẽs hñs ꝓpter ſitim·⁊ dꝛ ab

ardeo ⁊ coꝛ· p cõpoſitionem· Del a gręco
cardia qð eſi coꝛ. Dñn Juuenalis. Cardi/

aco ciathũ nũ q; miſſurus amico. Płẽ cõ⸗

ſitũ a coꝛ ⁊ hio·q̃ſi coꝛ; hiãs hñsꝓpt ſi/
tim· tũc dẽ coꝛdiacus.
Cardia gręce. latine coꝛ.
Cardinalis.cõ:t.⁊ hoc le.⁊ cardĩnariꝰ.a. uů·
eodẽ ſenſuſ.qð ad cardinẽ ptinet.Vn
cardinales venti dicunt᷑ a qᷓttuoꝛ ptibuſ

mũ di flãtes. Et quędã ꝓtutes dicut᷑ car
Dinales ad ſilitudinẽ cardinis qͥ motus

oſtij ſirmat᷑. Et h cardinalis ſubſtantine

ꝓ noie dignitatis qꝛ ꝑ cardinales mũ/

Dus debet regi et gubernani ? moueri ſicẽ
oſtiũ ꝑ cardinẽ. ere

Cardo.dinis.incerti ge· dĩ vna ps oſtij · ·

cuneus q in foꝛamine vertit· wl ponit ꝓ
ipſo foꝛamine aliqñ:. ⁊ dẽ a cardia qð eſt
coꝛ· qꝛ ſicut coꝛ hoieʒ regit⁊ mouet.itail/
le cuneꝰiannã regit ⁊ mouet. Cardo etiã
dDz extremitas rei · Oñ ⁊ cardines cęli di/
cũtur extremę ptes axis · ſic dicti:qꝛ ꝑ eos
Vrtit᷑ celũ. Cardo etiã ponit ꝓ oppoꝛtũi/
tate veſ articulo ·. Oñ ꝓuᷣbialit᷑ ſolet dici ·
Aes eſt in cardine.i· in articulo velĩ op/
poꝛtũitate. ODnñn Dirgilius. Tut tãto ceſ/
ſabit cardine reꝝ. Sʒ cardo donis · ẽ hber/
ba nociua colonis.Vnde. Cardo ſubeſt
foꝛibus ſi cardis eſt Stũs. Sʒ cardo car/
TDonis eſt herba nocina colonis.
Cardomomũ.n · s· herba quędam eſtgnũ
quoddã.ſpẽs aromatis.
Carduelis·f.tquędã auis dicta a carduuſ
qꝛ ſcirpis ⁊ carduis paſcit᷑
Cartularij udices dicebant᷑ olim illi qͥ ab
im patoꝛe habebãt ptãtẽ iudicãdi:⁊ illos
ſolũ qͥ coꝛã eis eligebãt litigare:⁊ poterãt
eligi ſine cõſenſu pꝛioꝝ iudicũ ſic tradit

ir
(

— =
—

Se

== =
S=
— —-

= = —
— = S—

— ☛ —

—
=S,SGü

— = —.e= —
=—

, e

=

=ꝛ

— =

===
= —Rü-
S=2

n

. 65
nuns
mmie
fnes
illo⸗
iſit
1.
Mr
11dicb
D
C
Nlico⸗
peſ/

Wai
nba/
tar
votus
ntine
ni,
eniſc

antiquis ⁊ nõ coꝛruptis biblijs inuenies
Tobie · S Pꝛotulit de caſſiduli ſuo ꝑteʒ
iecoꝛis. Quędã tñ biblię nouę habet de
caſſidili ſuo⁊ coꝛ ꝑe· et declinat᷑ caſſidilis

lis. Quidã etiaʒ legũt ibi caſſiduũi ſuo· de

clinantes caſſile lidis.
cc ferro · eſt ꝓpꝛie militũ. Galea po e
coꝛio eſt · Dicta a galeon quod eſt coꝛiũ ⁊
eſt ꝑeditũ. Et facit actm̃ caſſidẽ vł caſſida
Vñ ⁊ ſumit᷑ h̊ caſſida · dę: idem qð caſſis

Sʒ caſſis · ſis · m ·t · i · rete venatoꝛiũ · ⁊ dꝛ

a careo · qꝛ caret ſoliditate in foꝛamibus.
Dicit᷑ etiã hic caſſis:idis ꝓ belmo. VPnde
Fallit aues caſſis: munit caput ęnea caſ/

ſis:· Si caſſis caſſis dicas· ſigt tibi rete.

Sʒ galeꝗ ſigno cũ caſſis caſſidis aio.
Caſſus·a ·i·qn eſt participiũ idem ẽ quod

pᷣuatus quando vo eſt nomẽ idẽ eſt qd

vanus.

Caſtanea ·· · ta p arboꝛe q p fructn. Vnñ

Arboꝛ eſti ſiluis quęſcribitur octo figu/
ris. Fine tribus demptis vix vnam inter
mille videbis.

Ca ſtellanus·a·ũ·qui in habitat caſiꝑ·⁊ di
a caſtrũ. Inde hiccaſtellariusi· dñs ca /

ſtri vel qui heſt caſtris.
Caſtellũ dimi.i·paruũ caſtrũ/a quo caſtel/
lulũ ·i · paruũ caſtellũ.Caſtellum etiaʒ vel
caſtellus ſm I. di receptaculũ.quod
aquã publicaʒ ſuſcipit ꝗᷓ ducit᷑ ad aliqʒ
Rdiũ irrigandũ.vl dẽ vas ad aquã reci/
piendã·⁊ videt᷑ ſic dici:qꝛ ad moduʒ ca/
ſtri ſit diſpo ſitũ · JMM
Caſteriũ ·n· s. Dĩ locus vbi remi collocãt᷑.

caſtiget · a caſtus · fero fers.
Caſtimonia ·fp·i caſtitas:a caſtus dꝛ.

Caſtoꝛ:oꝛis·fuit vnꝰ filioꝝ Jouis ⁊ Pol/

„

lux fuit frater eiꝰ.q apud paganos ꝓ dijſ

habiti ſüt · quos etiã int ſidera fixerũt qð
ſignũ gemini d. Caſtoꝛ etiam ẽ aial qd/

Dam mirabile quod viuit in terra et aq̃·
cauda eius naturã piſcis habʒ ⁊ coꝛpus
carnen eſt. Dñ canda eius ĩ ieniunio co/
medit::⁊ coꝛpus nõ·⁊ habʒ quattuoꝛ pe/
des anterioꝛes duos quaſi anſerinos cũ

Pbns natat· poſterioꝛes quaſi caninos

n qntitate parui canis eſt· dentes habʒ
acutiſſimos · ⁊ pellẽ pᷣcioſam · teſticuli eiuſ
multũ valẽt medicis. Et dẽ a caſtro. as ·
q cũ ſentit venatoꝛẽ ſe ſequẽtẽ · ſeipſũ ca/
ſtrat vt euadere poſſit ſciẽs ſe fugari ꝓpt᷑
teſticulos. Idẽa ſiber · bꝛi · ⁊ beuer· ⁊ cqnis

Caſſis · idis · .t · i· galea · qꝛ caput tegit· ⁊ eſt B
Caſtra in pliſũt vbi mi eri
quaſi caſta· vel qꝛ ibicaſtret᷑ libido. Ca/

Caſtifer.a.ũ·pe · coꝛ:qui flagella poꝛtat vt

„

ponticus dz. Inde caſtoꝛeũ.n.s i.medi/
camentũ:qð fit ð teſticuł caſtoꝛis. Et ad/

iectiue declinat᷑ catoꝛeꝰ.ꝗ·ũ· vt caſtoꝛea
caro:i: caro caſtoꝛis. vel de caſtoꝛe exns.
Hñ quidaʒ dixit. Qneſtio ſolat᷑ cur can/
ſtoꝛ ab hoſte fugat᷑. Cur ablatiuos den /

tes gerit in genitino.
lites ſteterũt · Dicta

ſtrũ vo in ſingulariẽ oppidũ·⁊ dẽ ſic· qꝛ ĩ

alto loco ſitu eſt · qſi caſa alta. vel dicit a
caſtro.as·qꝛ ibi caſtrat licentia inbabitã/
tiũ ne paſſim vagari liceat. Iñ caſtrenſis
cõ · t. ⁊ B ſe·aliqs vel aliq in caſtris habi/⸗

tans vel exñs. Et hm HNap̃· Caſtrẽſis dꝛ
Dignitas vel honoꝛcaſtroꝝ.

Caſtratus · a· i· Dẽ ille qͥ eſt frigidę ↄplexi⸗
onis:⁊ ꝓpt᷑ frigiditatẽ naturę nequit exer/⸗

cere libidinẽ.⁊ dã q̃ſi caſte natusſed non
ſponte. Et differt a ſpadone? eunucho.
qꝛ; ſpado dẽ qͥ violẽt᷑ caſtrat᷑ ab hoibꝰet

dẽa ſpata · Spata ẽ en gladius ſpacio/
ſus ⁊ latus·⁊ foꝛte antiqtꝰ tales tali gla⸗

dio caſtrabant. Eunuchus dẽ qui necẽ
ſpado nec frigidę naturę vel cõplexionis
ſed ꝓ amoꝛe regni celeſtis ſe abſtinet ˖ et
dr ab enqð ẽ bonũ ⁊ nyche qd ẽ vᷣpꝰ vel
victoꝛia · qꝛ eſt bonus victoꝛ⁊ virtuoſus
Et de talibꝰait ¶ug·. Beati ſũt quos ca/
ſtrauit nõ neceſſitas ſed volũtas. Płen/
nuchi regis vel ing fuerũt mĩſtri eoꝛũ
q puuli caſtrabãt᷑.
gelidũ natura · facitq; virtus. Eunuchuʒ
genitalia ſecta ſpadonẽ. Et ð his ſpado/

nibus quidã coeũt ̊ tus ĩ ſemine nõ ẽ·

Caſtrimargia vel potius gaſtrimargia · fe·
p· i · cõcupiſcẽtia gule · ventris ĩgluuies · et
dꝛa caſtus ꝑ cõtrariũ · qꝛ nõ fac caſtos.
Caſtus·a · i· pmo a caſtratione dictus·po/

ſtea placuit veteribꝰ etiã eos ſic noĩariqᷓ

perpetuã libidinis abſtinẽtiam pollicẽt᷑.
Inde caſtitas·⁊ ꝓpꝛie eſt coꝛpoꝛis ĩcoꝛru/

ptio. Sed cõtinẽtia ẽ poſt coꝛruptioneʒ
luxui abꝛenunciatio.

Caſula · f. p · i · parua cala · Caſula etiã dicit

vulgo planeta pᷣ byteri · qꝛ inſtar parug
caſę totũ hoĩem tegit.

Dicimꝰhoc accidit a caſu:⁊ ſic accipit pphᷣſ

ſcdo phiſicoꝝ cũ dicit. Caſus eſt cauſa ꝑ

accidẽs ⁊c · 2° caſus dẽ lapſus · et ſic dꝛ a

cado.is. DHñ. Quanto gradus altioꝛ tã-

to calus decliuioꝛ. ʒoeſt accidẽs noĩs. DP?

etiã foꝛtũa vel omẽ vel ꝑiculũ. J ncaſt 2

n. Caſtratũ reddit

cö.t. 1 B le · Dñ. Lapſus ⁊ euentus infle⸗
ctio ſit tibi caſus. .

Cata hpoſitio gręca eſ ⁊ qñ q; tantũ va⸗

let qᷓntũ trans· vt cathagrapho · i. trãſcri⸗
bo · qnq;ʒ tm̃ q̃ntũ ꝑ· vt Cata antifraſim:
i:pꝑ antifraſim. qñ q; quantũ ſupꝛa vel iu/

xta · vt cata Mattheũ·i· iuxta Mattheũ

ponit᷑ ꝓ bꝛeui etiam. vt catalogus.
Catacariſia ·f·p·i· ancilla ſuꝑ alias doloſa
7 fallaxz dã a cata ⁊ cariſiiu.
Catacliſmꝰ · m.s· i. iluuinʒ. Dñ Ecq. ʒ9?
Et qm̃ catacliſmus aridã inebꝛianit.
Catachꝛeſis vl catachꝛiſis ẽ vſurpatio ali/
eni nois cũ ꝓpꝛiũ deeſt. Ot cũ patricidaʒ
Dicimus q occidit fratrẽ·⁊ piſcinaʒ dici/
mus biſteanon baber.
Cathafrigij dicũt präei qꝗ aduẽtũ ſpũſ/
ſancti nõ in aplos ſed ĩ ſe adueniſſe aſſe/
runtquoꝝ autoꝛes Mõtanꝰ⁊ Pꝛiſca et
Maximilla fuerunt. =
Catafronicꝰ ·iiↄtumaxↄtẽptoꝛ:ſuꝑbus.
Catalecticus/a.ũ/pe:coꝛ.cui nihil ſuꝑabũ/
Dat. ODñ ille ꝓſus dẽ catalecticus:ĩ quo
nihil de metro ſupereſt. Et ↄponit᷑ cuʒ · a
Al hyper quod ẽ ſuꝑ. Et dꝛ acatalecticꝰ
a· ñ· T hy pcatalecticus ·a· um· Ille autem
vꝓ̈ſus di acatalecticus ad cuiꝰ ꝑpfectionẽ
eeſt vna ſyllaba. Idẽ d a claudꝰ. Hy/⸗

percatalecticus vo ẽille ꝓᷣſus cui ſupeęra2=⸗

bundat vna ſyllaaba.
Catalogus m. s.di enũeratio · oꝛdo · ſerieſ

vl bꝛeuis interpᷣtatiò ſeu deſcriptio · vel

iuſtoꝝ numerus ⁊ dẽ q cata qð eſt bꝛeue

⁊ logos qð eſt ſermo vel ratio:q̃ſi ſermo
multa bꝛeuit᷑ compᷣhendẽs. vt Nẽs ſãcti
oꝛate ꝓ nobis. Catalogꝰ etiaʒ dicũt᷑ du/
odecd libꝛi veteris teſtamẽti. ODñ Hiero/⸗
nymus in ꝓlogo Tobię. Quẽ hebꝛei de
catalogo diuiaꝝ ſepturaꝝ ſectätes.
Catamane · i. iuxta mane · .· Diluculo vel in
ipſo mane. ñ quidaʒ. Quolibet a ma/
ne fleri dicas catamane.

Cataplaſma.n·.t.i.inductio·medicamẽ.q?

ſupꝛa foꝛmã moꝛbi in ducit᷑. Itẽ dẽ h̊ im/
plaſtꝝ vel emplaſtꝝ· ab en quod eſtin · et
plaſtes quod eſt foꝛmna. “
Cataplectatio interpᷣtat conuitiũ. Dñ bᷣm

vnã trãſiationẽ dꝛ obiurgatio: Ecq 2i?

Et põt dici cataplectatio: a cata quod ẽ
iuxta·⁊ plecto · is· quãdo ſcʒ ẽ tãta rixa q;
fere plectũt ſe· i. puniũt ꝓberãt · Moſtra
añt Ha dicit. Obiurgatio ⁊ iniurię ãnul/
labuut ſubſtãtiã · alia tranſſatio habet
cataplectatio · vt dicit glo.

Catapnera · i. Oocta puelaola.
Catapulta eſt vas vt dicũt.vel potius ſa⸗

gitta cũ ferro bipẽni. quã ſagittã barba⸗/

tam vocant.
Cataracta · te ẽ via ſubtranea · q̃ aqua ſub
terra diſcurrit. Oñ ꝑ trãſiationẽ in celo
dicunt cataractę nubes vel diſcurſus · et

meatus pluuiaꝝ vel tonitrna ᷑m Hug.
Paß · etia dicit. Cataracte celi feneſire · id ẽ
nubes vel tonitrua.⁊ coꝛ· pᷣmã·Nni pã/

theõ. Et cataractaꝝ fudit ĩ oꝛbe faron.
Catarnę vel catarij heretici ꝗᷓ ꝓpter mũdi/
ciam ſe ita noĩanerũt. gloꝛiates enĩ ðᷣ ſuiſ
meritis negãt pęnitẽtibꝰ veniã peccatoꝝ
viduas ſi nupſent tãq; adulteras dam/
nãt· mundioꝛes ſe cũctis auateſ nomen
ſuuz agnoſcere vellẽt nüdanos ſe potius
qᷓ; mũdos vocarent.
Catarrus .m.s. eſt fluoꝛ reumatis ſugis ex

naribꝰqͥ dũ a faucibꝰ venerit di bꝛaäcus.

du a toꝛace vel pulmone dꝛ tuſſis.

Cataſcopus ẽ qͥddã genus nauigij quod

latine dr ſpeculatoꝛin· q; mittit᷑ cauſa in/
Dagandi ⁊ ſꝑeculandi.⁊ d a cata·i.p.et

ſcopim qð eſt intendẽ vel ſpeculari. Pñ
ſępe cataſcopus dẽ exploꝛatoꝛ: ĩdagatoꝛ

circulatoꝛ: inneſtigatoꝛ.

Cataſta.lp.·eſt pene genus ſile eculeo · vel

lectus ferreus.
Catatppoſis fit qñ aliqͥd iuxta ſui foꝛmam
deſcribit᷑ vel figurat᷑ ſo̊ noĩe pꝛis vłmr̃is

l alterius rei· vt caluus·criſpus.vẽtro/⸗

ſus ſophꝛonicus · pheatonicus · Socratẽ
ſcribunt hęcoĩa ſoljꝗʒ.

Cate goꝛema · n· ti· dicamentũ vel ſigni/

ficatiuũ.

Categoꝛia · rię·p.eſt pdicamẽtũ vel pᷣdi/

catio vel ſignificatio. Oñ pdicamta ri/
ſtotelis dicunt᷑ categoꝛię. Categoꝛię etiã
dicunt accuſationes.
Cateia telũ dẽ lingua pſaꝝ vlgalloꝝ ⁊ vt
Dicunt · lacea vl haſta. Pł vt qdã dicũt
Cateia lingua pſarũ ẽ ſagitta barbulata

ſiue haſta qᷓ vtebat᷑ Hercules. Erat eni
ci ligulis catena ꝝ ⁊ qñ eã ꝓijciebat · ite⸗/
rũ cuʒ catenula retrahebat. Vñ Pirgiliꝰ
Soliti toꝛq̃re cateias. Quidã tñ libꝛi in

donato ĩ caplo de barbariſmo hñt catela
i· iaculũ lõgũ .qð cũ caterua ꝓijcit᷑.

Catella · f. p· Dimi.i:parna catẽa. Dñ ⁊ ca⸗

telle dicunt catenulę et circuli colli inuicẽ
ſe compꝛehendentes in modum catenę;
Item catella diminutiuũ ·i.parua catta·⁊
nit a catellꝰ. Inuenit᷑ etiã catela ꝑvnũ

ſi

4
Cb⸗

wüinsſr
ibatdi

uſß
Kinco⸗
uſtst
1heg.
ride
ipi,
ron.
mick,
üdſui
Meto
Nns dan

üronen

ſepots

ngs er
bis.
ſs.
i aros
canſa in
Iiie
n⸗ Pf
gatoꝛ

leo⸗el

enn
yfmis
veto/
NN

Wi⸗

timlh
zmzdni

Kueeni

on
Piddit
uvplan
jebat
pipl
libüin
ſtcd
t.
Pin
colli nuid
um CAn;
⸗ m
Itlupnm

l.i·iaculũ longũ vt patet · S. ĩ cateia.
CatellusDimi:a catulus.i· paruus catus

In catellulus ·i:paruus catellꝰ.⁊a catel/

lus ̊ catella:⁊ a catellulus Gᷓ catellula.

Catena dꝛ a capio · is· qꝛ capiẽdo tenet · vl
ꝙ capiẽdo ſe tenet᷑ pluribꝰnodis:a ẽ ety/
mologia non compoſitio · ſicut illud· Ca

tena qᷓſi captiuos tenens. Iñ catenulai·
parua catena. 17

Caterna · f. p. eſt multitudo boĩm · et videt᷑

deriuaria cata .i.iura.
Caternarius · a · i· qð ẽ cateruę· wl qð ſpe/
ctat ad cateruã. Cateruariꝰ etiã dꝛ qͥ ſꝑĩ

caterua ẽ i:in multitudine ꝓpli.

Cathecuminꝰ.pe· coꝛ interpᷣtat᷑ inſtructuſ

Vl audiẽs ·qꝛ doctrinã fidei audit:necdũ
tñ bhaptiſmũ pcepit.

Cathedra. Oꝛef· p· grę ſi. ẽ excelſa ſedeſ iu⸗/

Dicis vel pᷣſidetis · dẽ a cathos qð ẽ ſe/

Cs.⁊ edra ſponda·quaſi ſpõdata ſedes
Aq̊ ̊ B cathedralis Rle e etiaʒ

cathedraliter cathedralitas. Itẽ a cathe/

dꝛa cathedratꝰ.ꝗ.i.Cathedrate:cathe/

Dꝛatic' ·a· · Cathedratice. Et ponit eti/
am ꝓ ſede doctoꝛis. Ita dicit glo · in cle·

ODudi ð ſepul/Et allegat Gꝛeciſmũ · Dñ

Kerx ſoliũ · Doctoꝛ cathedrãiudexq; t᷑bu/
nal. VPoſſidet ac ſedẽ pᷣſul·toꝛq; curulẽ.
Catheriſtica · f· p · pe · coꝛ· i· determinata.

Catheſis vel catheteſis grece · doctrina v

locus doctrinę dẽ latine. Iñ cathetecico·
Ccas · vl cathecico · cas · i· cõfirmare ĩſtrue/⸗
ere · elocere · imbuere · redarguere· obiur/

gare · refutare. Iñ catheticeta · te· 1 catbe⸗

cigeta·i· doctoꝛ. Oceptoꝛ·inſtrucioꝛ· et hic
catheciſmus ·mi·i:iĩſtructio doctria ⁊ ma/
xime in fide.

Catbolicon interpᷣtat᷑ vniuſale vl cõe. IJñ
catholicus · a· i. i· vniſalis · vt Fides ca/

tholica. Catholicꝰetiã idẽ ẽ qð rectus.

Cathomus · me. coꝛ · ẽ flagellũ ex vgis fer ·
reis factũ · vel flagellũ ex virg in modum

ſcobę · quo vtunt religioſiĩ capitulis.
Catilio · onis · m.· t · i · gluto. deglutatoꝛ · qui

dã guloſitate ad modũ catuli p domof
Dilcurrit. Inde catilioſusaũ.i:quidus.

lcut catulus ẽ ad eſcam.
Catillũ /n · S· i· paruũ catinn.

Catinũ · n. s. pm Iſidoꝝ eſt vas vinariũ fi

ctile quod melius in neu:ge· d ᷓ ĩ maſ:

ſicut ? ſalinũ dꝛ vas aptũ lali. Pñ qͥdã.
NOð capiẽs vinũ teneat dicito catiuum.
AIictile vel luteũ faciẽs frigere lieũ. .
Cato · m·t· ꝓpꝛiũ nomẽ viri:⁊ dã a catus·qꝛ

aſtutus fuit ad modũ illius ſalis. Inde

catonicus· a·ñ· Et hic ⁊ hęc catoniſta. ſte ·
q vl ꝗ Catonẽ ſequit᷑ ⁊ ſectã illiuſ. VPno
autẽ Catones fnerũt ambo amatoꝛes v p/
tutis. Maioꝛ cẽſoꝛinus anũculus mino/
ris phoꝝ pitiſſimus. Minoꝛ nepos eius

riigidus dictus ẽ· ⁊ vticẽſis · qͥ vtice ſe in/

terfecit. xel Cato d a catusa·ũ.

Cattustim·s.quoddã aĩal ingenioſũ ſcʒ

murileg'.qdð alij dicũt gattus ꝑ.g.ſᷣ coꝛ/
rupte · In catta · te·⁊ Dꝛ cattus p ſyncopã
a cautꝰ.eo eꝙ ſit cautꝰ ĩ muribꝰ capiẽdis.

Catulaſter·m·s.i:paruus cattulus ⁊ catu/

laſtra:i·parua cattula.

Catullus ꝑ geminũ .l.fuit qͥdã poeta De/⸗

ronẽſis. de quo dicit Ouidius. Mãtua
Virgilio gaudet verona Catullo· Neli/
gnę gentis gloꝛia dicoꝛ ego.

Catulus m. s.me.coꝛ·dꝛ a caniiſ· Et ſũt ca⸗

tuli pꝛie filij canũ · Abuſiue tñ filij qrũli/

bet beſtiaꝝn dicunt catuli ·

C.eatus.a· i· i cautus.⁊ ẽ ſyncopatio huius

qð ẽ cautus. hm Hug. Pap· autẽ dicit ·
atꝰ. denoĩat᷑ ſiue denoĩiationẽ aſſumit

a cane i. doctꝰ· ſapiẽs · acutus · ingenioſuſ
Inñ Cato. tonis · vt. S.dictũ eſt.
Cancaſus eſt mons ſcithię ab India vſq;
dQg tauꝝ poꝛrectꝰ ꝓ gẽtiũ ⁊ varietate lin/

guaꝝ dictus. Naã cũ in oꝛiente ĩ excelſuʒ

cõſurgit · caucaſus dẽ · ſm qð ipſoꝛuʒ lin/

gua ꝓ niue candidũ dicit᷑.Et coꝛ · pe · Dñ

Carbaſus abbꝛehias ⁊ cancaſus e comeſ

illi.
Cauda·pp·ẽ extrẽa ꝑs aĩalis. Iñ caudatꝰ

a.· um · qͥ habet candu.
Caugdex · m .t· · truncus ·qꝛ ẽ q̃i cauda arbo

ris qð ⁊ cadex dẽ.

Caudicę.nauiculę dictę·qꝛ q̃ttuoꝛ vſq; ad

decẽ capiãt hoĩes m PHab.
Caudix · cis · fit· i· radix ꝗᷓ in hęret terrę.

Cauea ·F· p·ẽ locↄcanus · vi vbi aues aut

alia aĩalia indludunt᷑.Cauea etiã dĩ ihe/
atꝝ vel ſeſſio hoĩm ĩ circũitu cõſidentium
In caueola · i· parua cauea.
Eanerna ·f.p·i.ſpelũca.ñ cauernatꝰ.a·ũ·
cauernoſus·a·ũ.in eodẽ ſenſu·ſ.pfoꝛatꝰ
pfoſſus · pſcrobatus · Iñ cauernicula vi/
mi .i parua cauerna cauernula Ddiminu/
tiuũ ĩddem.
Cauilla · f· · d a caueo.⁊ eſt lignũ qð iſe/
rit᷑ foꝛamibus ad modũ clani. Iñ cauillo
las .i· clauis infigere. vel cõfirmare caulll⸗
Inuenit᷑ etiam cauilla ꝓrixa· canillatiõe
coõtentione · ſed tũc venit a caluo. e;

vocant aulas receptacula aĩaliuʒ· 1 inge
caulaadditac. Canla etiã dĩ cancellus

ante iudicẽ vbi ſüt aduocati · vel ĩgreſſus
Caule etiã dicũt᷑ muuimẽta oniin ·
Caulis · met: eſt generalit᷑ oĩium berbaruʒ ⁊
oleruʒ medius frutex·qͥ vulgo tirſus dẽ⸗

qꝛ a terra ſurſũ cõſcẽdit· Ex quo trac fũ ẽ
vt ſpãliter quoddã genꝰ olerũ caulis dꝛ

qꝛ tirſus ipſius amplius cęter oleribꝰco/

aleſcit · i creſcit · On· Dic caules olera di⸗/

cunt᷑ ouilia caulg ‧eeſ
Cauma.atis · n tincendiũ· caloꝛ ꝓſtus ·
Caupo. onis m . t· eſt venditoꝛ vini.⁊ dꝛ a

capio·is qꝛ capit vinũ vl aquã.· & aũt

Dꝛ caupo q̃ſi capiens potũ:etymologia ẽ

nõ ↄpoſitio · Qui ⁊ alio noie dꝛ taberna,/

rius:⁊ ta bernio ⁊ ganeo· X& canpo dicit
cauponariusrij in eodẽ ſenſu.ſ.taberna⸗
rius · Innenit᷑ etiã capo · vide · S· ca po ·
Caupona . f· p· pe · pd ·taʒ ꝓ muliere taber/

naria q; ꝓ taberna

Canlſa · ſe · · p· dĩ a caſu quo euenit. Eſt enẽ

oꝛigo ⁊ materia negocij nedũ diſcuſſiõis

examine patefacta:ꝗᷓ Dũ ꝓponit᷑ cauſa ẽ·

dDũ diſcutit᷑ iudiciũ:dũ finit᷑ iuſticia · c·fo
rus de vᷣ · ſig; vbi Ber · Dicit in glo. Item

cauſa ẽ res in dicẽdo poſita cum interpo/
ſitione certaꝝ pſonaꝝ.ſcʒ actoꝛis· rei:iu/

Dicis ⁊ teſtiũ. Et d a caſn qꝛ eaſualit᷑ oo
currit ſter hoĩnʒ voliũtatẽ. Et differunt
canſa ⁊ actio . Nam calſa eſt negoci vel
cõtractus ex quo quis mouet᷑ ad ꝑetẽdũ
el litigandũ · vt eſt venditio vel locatio
rei· ex qua oꝛit᷑ obligatio: ⁊ eſt eauſa ꝓxi/
ma obligatiõis quę obligatio parit acti/
onsèẽ cñ obligatio mater ſit actionis.Et ẽ
Duplex cauia . ſ. ꝓpxima ⁊ remotaquę dif⸗
ferũt in actione reali ⁊ ꝑpſonali · Nã in p/
ſonali remota eſt ipſũ factũ· ꝓxima ẽ ipſa
obligatio. Et in pfonali nõ ſufficit expꝛi/
mere cauſaʒ ꝓximã dicẽdo. goõ te · qꝛ

obligaris mihiin decẽ opoꝛiet cxpme/

re cauſaʒ remotã · vt dicẽdo. Cõnenio te ·
qꝛ mutnanui tibi decẽ. In reali ꝓxĩa cauſa
eſt do miniñ · ̊ remota eſt ex qua cõſeqtur
qͥs dominiũ. Et nonẽ neceſſe expmere re ⸗

motã· vt dicẽdo · Ago z te · q emi domũ

ſed ſufficit expꝛimere ꝓximã cauſam dicẽ
do · Ago cõtra te · qꝛ ſum dñs do mus il /
lius · T hec no· in glo· ⁊ p doc·c. Dilecti fi/

iiij. de iudi . De diuerſis ſpeciebus cauſaꝝ
vigde bonã Sorinilt. E en gur

fit de iurepatronatus. Q uędã ciuilis/ut᷑
cũ agit᷑ ſuꝑ rei vendicatione in cauſa pe/
cuniaria. Quędã crimialis · vt cũ agitur
directe de crimie· Quędã mixta:vt cum

agit᷑ de crimĩe ciuilit᷑.vt ð adulten ad ſe/

pationẽ thoꝛi· In his tribusvltimis caſi/

us iurat᷑ de calũnia:in pᷣmo nõ/ſᷣ ſolum

Te veritate dicẽda.

Cauſe criminales dicunt in qbus agit᷑ ad
vĩdictã ſine ad pęnã.Etiã qñq; agit᷑ cri /

minalit᷑ qñ agit᷑ ad vindietam publicaʒ

qñq; d agi criminalit qn a git᷑ ad aO

p modũ inqͥſitionis· denũcatiõis · vł a
intereſſe ptis ꝑ viã accuſationis.

Cauſa mima eſt duoꝝ aureoꝝ vl decẽ an

reoꝝ · vel qnquaginta ſolidoꝝ· vel illa ꝗ̃
nõ ſufficit ad ſũptos iudiciales.

Cauſa aut argumẽto · ſ.. naturalis rõis cõ/

ſtat · aut ꝓ batione teſtiũ· vel ta bularũ et
inſtrumètoꝝ ·· foꝛus · ve ver · ſig· farit enĩ
ꝓbationẽ cõſeſſio · vt ibidẽ no · in glo · i.

Canſe fauoꝛabiles ſũt q̃ttuoꝛ · ſcʒ de liber/

tate mrimonio. dote teſtamento.c. du.
obus.˖ de re iudi. Item cauſa ſᷣm logicũ

cẽ ad cuiꝰeẽ ſeqͥt᷑ aliud.Et diuidit᷑in c m

matcrialẽ: foꝛmalẽ · efficiẽtẽ ⁊ finalẽ.

Cauſarius ·m · S.i:amatoꝛ liii vel reus qui

ex aliq̃ crimie ad cauſã ducit᷑.

Cauſatinus ·a. i.· qd ex cã ſequit. Dñ can/ B

ſatina dicunt effectus cauſaꝝ.
Cauſidicus ·m·S.qͥ dic⁊ tractat cauſas ſjm
Hug · VPap̃ · vo dicit · Cauſidicuſoꝛatoꝛ

defenſoꝛ · patronꝰ.⁊ coꝛ.ꝑe · DPñ. Cauſidi
cus lites medicus pnoſtica vitę. Dulnut

amat medicus pᷣſbyter interitus.
Cauſtos gręce latine incenſum.
Cauſula:dimi.i:pua cauſa.

Cauteriatus· a· i · mõt eſſe participiũ a caunꝰ
terioas:⁊ tũc tm̃ valet:qntũ vſtus can/

terio vel diffamatus. Del põt ceſſe nomẽ

⁊tüctm̃ valet quantum dnurus malꝰ vxel

cozruptus. —⸗ r
Cauteriũ · n. s· eſt ferrũ quo vtunt infirmi.
q̃i cauturi q; caute vꝛit· Et etiã q iurũt
dDãnati p ſigno · vt dũ caro vꝛit · volũtal
refrenet᷑. In cauteriolũ.

Cautes · tis · fet · eſt petra duriſſima ⁊ aſper/

rima · Dicta a cautꝰ quaſi cantaqꝛcauet᷑.
Vñ Theodolus · Lambũt aĩalia cautẽ ·
bm Hugui · Pap · vYo dicit. Cautes ſaxa
aſpꝛma videlʒ maris· dictę a cauendoa
nauigãtibus ſcʒz q̃ſi caute. .

Cantichs·a· i.i.aſper Durꝰ.⁊ dã a cante

ri. Dnñ Macer ð vinbbꝰherbaꝝ. l me/

A
tcm
aͤſe/
ai
Dlun

tach
ai⸗
da;

wan
ilg

c,
i t

Goi⸗
Nber
0 du,
ſoiai
ncin
squi
za

sßn
uto:
Wo

5,

iaat
van/
ſome

jnßmmi
ginit/
roliul.

14 cer/
gaanct
la ute
esſead.
avennt

Nioe
eN

dicis rutbe vis cantica dꝛ eſe.
Cautio · onis f.t · i: cantela· iuratio · obſer⸗

natio · ⁊ ponit᷑ ꝓ ſcripto vel charta in quas

ſcribit computatio· vt Luce . iõ? Accipe

cantionẽ tuã.Et vt Da p· dicit. Cautio
bꝛeue chiroãẽphũ · Itẽ m iuriſtas:Cau/⸗

tio eſt generale nomẽ oĩuʒ ſecuritatũ qᷣti /
ens qͥs ſecurꝰreddit᷑ de eo qð ſibi pmittit᷑
Et dinidit᷑ in infraſcriptas ſpecies· quia
cautionũ alia eſt hypothecaria vel chiro/

graphica · ſ. qñ iter aliquos int᷑uenit by/

potheca vel chiro
tiſdationes

Cautio rati danda ẽ cũ de mãdato dubi/
tat:C· de ꝓcura.li.· Et dꝛ illa ſecuritas ꝗ
requirit᷑ a pcuratoꝛe actoꝛis ꝓ dño cuiuſ
noĩe agit· ꝙ ratũ habebit oẽ illud quodĩi
iudicio ꝑ ill factũ fuerit · Pnde canẽ d
rato vł ſatiſdare eſt ꝓcuratoꝛẽ actoꝛis p
mittẽ velle ꝑſeuerare vſq; ad finẽ litis.

Cautio fid eiuſſoꝛia eſt qñ int᷑uenit fideinſ⸗

ſoꝛ pncipali obligatiõi: Et dĩ ſatiſdatio

Et he multe ſunt · vt ð lite pſequẽda · iu⸗
Dicio ſiſti· iudieatũ ſolui ⁊ de rato.

Cantio fidei ꝓpꝛie internẽtu dẽ ꝗᷣfit ꝑ fidẽ

Oſtitã ſine ſolẽnitate iuramẽti.

Cautio iuratoꝛia eſt qũ cõpꝛomiſſio iura⸗

mẽto firmat᷑· vt qñ iuro ſolẽnit᷑me debe/⸗

re aliqͥd · vel impletuꝝ ꝓmitto.

Cautio nudo pacto eſt cñ aliqͥs fidẽ tantã

habet de me ꝙ cõtẽtus ſit nuda ꝓmiſſiõe

