dã genꝰ poculoꝝ · Dñ Hꝛatius· Aeges
Dicunt᷑ multis vrgere cucullis
Cuculus·auis quędã a ſono vocis dictus
Vñ · In ſilnis cuculũ ·in clauſtris ꝗq̃re cu⸗
cullũ . Itẽ. Licet permultos cuculus can/
tauerat ãnos· Pſallere neſcit adhuc ali/

unm cantũ niſi guck guck·

Cucuma · me · fe · p · a ſono feruorj dꝛ. ſic ca/
cabus . i · vas eneũ deſup coopꝑptũ in qͥ ca/
leſcit aqua vlł coquit᷑ cibus· Itẽ cucuma
Vel cucurma dĩ qͥddã genus claugj·½

Cucumer vel cucumis huius cucumeris. ẽ

herba cuius fructus humidę naturęeſt⁊
Dẽ ab amarus.eo ꝙ interdũu ſit amarꝰ.qͥ
Dulcis naſci phibet · ſi lacte mellico eoꝛũ
ſemen infundaz—¹r
Cucumerariũ.rij ·n · s. locꝰ vbi cucumeres
abundant ⁊ ſeruant᷑· Iñ cucumerariꝰ.rij
m s· hęc cucumeraria·qꝗ vl ꝗᷓ eos cuſto/
Dit vel vẽdit · Dñ Iſa · p· Sicut tuguriũ
in cucumerario ·
Cucyurbita · te · fp· xe · coꝛ · dꝛ quia ſit fructu
rotundo ⁊ folijs vt cncumer vſualis· ſed
cipue agreſi cucurbita: ꝗ ⁊ coloòͥ ntida

d ᷣm Hug· VPap̃ · vo dicit Cucurbita
· cucara q̃ſ ſpeciẽ cucumeris habet · Eſt
aüt frigida humida. Cucurbita etiaʒ ẽ

Ventoſa vnde trahit᷑ ſangnis ·

Cugis · f· · i malleus ·

„ —

Euias ·cniatis · co t· eſt interrogatiuũ. poſ⸗
ſeſſiuũ ·infinitũ relatiuũ.gentile:.⁊ patrin·

deriuat᷑ a cuius. a· ñ. Et bhabet ꝗrere de

gente vel patria· tñ ſimul et ſemel nõ pö t
grere de vtroq;· Ad qð pñ̃t reſronderi

iſta Duo ꝓnoĩa noſtras vias vt Cmal

E iſte·rndet᷑ nr̃asi· nr̃a gẽte vel patrii
vel pñt rñderi nomĩa gẽtilia ſen patria⸗

vt romanusitalicꝰ· vel ſpecificãtia gẽtẽ ·
vel patriã poſita in ablatiuo caſu cũ hac
Hpoſitione de · vt Cuias eſt iſte · reſpõderxi
vt tuſcia:de bononia:Et circũ flectit᷑

ĩfine cuias. q; olim dicebat᷑ G̊⁊ h cuiatis

7 Hte· q penulł:circuflectebat ·
Cuius·a.ũ·:cæ riuat᷑ ab hoc gtõ cnius.⁊ eſt
infinitũ:int᷑rogatiuũ:poſſeſſiuũ· relatiuũ.
Et differt a cuius gtõ· qꝛ cuiꝰ.ꝗ.i poſſeſ⸗
ſinũ ẽ·⁊ acuit᷑ ĩ fine· et tenet᷑ cõcoꝛdare cũ
ſubſtãtiuo ĩ tribꝰ. Vñ Dirgiliꝰ ĩ buccoł:

Pic mihi DHamtta cuiũ pec?an Melibci
Sed gtũs cuiusnõ acuit:⁊ ẽ pᷣmitinũ et

nõ reqrit dictã cõuenientiã accidentiũ:

Itẽ ad interrogationẽ factã p cuius:q·iũi

Cebẽt rñderi noia vł ꝓnoĩa poſſeſſiua· vl
gtũs ſpecificãs poſſeſſoꝛẽ. vt cuiũ eſt iſtud
mãcipiũ:rñdet᷑ pet᷑nũ meũ:mei:martini:
Culcitra · xe·f· p · pe · coꝛ· Dꝛ q calco q̃ſi calci/

tra:qꝛ calcat᷑i.farcit᷑ plumis: vel dꝛ a co⸗/

lo.-lis: qꝛ colit᷑ Diligenti cultura·

Culex · cis · m · t· ẽ aial puuz volatile· dictus

ab aculeo ; quo ſãguinẽ ſugit · Culices nõ

tan gũt hoĩeʒ ſi abſinthio cũ oleo coctoſe
pungat et coꝛ · l · Oñ Turoꝛa· Diſcurrũt

(lices hoĩem turbãdo quietůũ
Culina· nę.fp.pe ꝓd. d a coqna p dimi/
nutionẽ · Vl vt dicẽ̃ Pꝛiſcianꝰ ĩ · 4 libꝛo⸗

de denoĩatiuisa coquus di hęc coquĩia

culina:⁊ ꝓdli:.Hñ Juuenalis:Centuʒ
cõuiuę ſequit᷑ ſua quęq; culina · Napias
Dicit · Culina vel coqna locꝰ coquendi:a
coquo dicta. q eſt artifex coquendi.

Culla· lę ·f·p·eſt genus veſtis monachoꝛũ

Angde cullula.f.p.i.parua culla.Et culla⸗
tus·a· ñ · i· culla indutꝰ.Et hec cuculla idẽ
dꝗò culla· Iñ cucullatꝰ. a i· Alij Dicũt ꝗ;
cuculla ſit dimi: a cella:quaſi minoꝛ cella

Velcaſa · alij vo a culla dicunt quaſi mi/

noꝛ culla.
Culleus· lei· m· s. eſt qͥ dam ſaccus ð coꝛio:
in q Danati inſuebant · ſcʒ 4 patrem xel
matrẽ vel fratrẽ occiderãt: xel patriaʒ p/
Diderãt· vel aliud magnũ ſcelꝰ cõmiſerãt

⁊cũ dãnato includebont ſimiaſerpẽs· et

Aab incoloꝛ. leris
Culus · li · m · S· i ·anus ani/⁊ dẽ culus quaſi

gallus gallinacins. canis · Tſicĩ marevk
etiã in flumen vicinũ:ſᷣm qualitatẽ illiug

regionis ꝓijciebat᷑· at tũc canis ſimiaʒ·/⸗

nec ſerpens ꝑ os vlꝑ podicẽ dãnatiĩtra/

re cogebat: ⁊ ſicmagnis p gniſaffligebat᷑

cæ buit vna parari· Simia nec ſerpẽs ca/

nis nec culleus vnꝰ. Et vꝛ a clando· dis

l dꝛ ab occulo.lis:quaſi occuleus. De
pdicta pęna dã i.l vnica· C. de his qͥ pa:
vel li ·occi· OVl culleꝰ ẽ ſacc in qͥ poꝛtatur
triticũ.⁊ maxime de coꝛio ꝗᷓ ſupꝛaponitur
equo · Iñ culleatus.a.iũi:ĩ culleũ miſſus⸗
Et hic culleolus li.i.paruus culleus
Culmẽ.minis· n·t.i:.ſũmitas tecti:qꝛ tecta
dTomoꝝ apud quoſdam culmo coopiũt᷑.
Inde culmineusqũ.
Culmites · cõ·g· plis nũ eri /pecoꝛ · i· Diuiteſ
qᷣ ſibi diuitias accumulant.
Culmus· mi:m·. seſt ipſe calamꝰſpicę quia
radicibꝰnaſcit. licet ⁊ culmꝰ qnq; inueniat᷑
ꝓ ipſo folliculo vñ ſpica exit vel qñq; ꝓ
ipſa ſpica:. ⁊ d a calamo quaſi calamus:

Dñ h̊ coloma:męi calamꝰcnʒ ſpica ſua.·

Culpa.peę.i:noxa:crimẽmala famarep̃hẽ
ſio. Et videt᷑ deriuari a cello-lisqð non
eſt in vſu · eo eÿ pcellat ⁊ pcutiat hominẽ
Inñ b 7 hec culpabilis. ⁊ hocle: ⁊ hbęc cul/
pa bilitas/tatis: Inde etiaʒ culpnlula.lę⸗
Dimi · i ·parna culpa ·

Culponeus· nei· m·s. calciamẽtũ ruſticoꝛũ

amplü ⁊ latũ:qdð alio noĩe dẽ pero· onis:

Culter · tri · m · .· Dꝛ a colo·isqꝛ añ q; falcegz

eſſent reꝑtę· vites T arboꝛes cuʒ cultellis

putabãt et colebãt· Iñ cultellus:i· puus
culter ⸗ areie e,

Cultꝝ · tri ·n · · i. patella.Pñ.Culter cultel,
lus ſit tibi cultrũ q; patella-
Cultus · a ·· m Pap·i ornatus: aptatus
ſed cultus us .uiireligio:quam credẽtes
exhib emꝰ · Et cõponit cñ in · vt incult?ꝰ · et
qñ incultus idẽ eſt qð nõ cultus ẽ nomẽ
ſed incultus·i:in habitatus:participiuʒ ẽ

currus:eo ꝙ peũ interioꝛa diſcurrant .
Cumba . be · .. p · cymba · be. id ẽ ima pars
nauis ⁊ vicinioꝛaquis·ſic dicta·qꝛ aquis
incũbat · Vñ ⁊ ipſa nauis et ſcipue ꝑua
qñnq; dẽ cumba ſiue cymba..
Cuminũnin. s pe· ꝓdu.latine d ciminũ̃·

IFrece herba qdã ẽ· vide · S· cimini ·
Cumnulus · li·i ſimita s? gliqꝝ coaceruatio

Onde Juuenalis; Cuius ſupplicio non

wi
nust
Cune
ſce
ep
n
v1
ta⸗
ett
ſde
Cunc⸗
CN
ſo⸗
79
erg
ſen
loh

(0

eſer
Cund
G
Cict
Vni
ligi
i
hoiea
gentt⸗
Tein
boa
Cune
dn
G
inp
M
ſini
ela
rrt.
hter
Cuna
Mo⸗
ſrg
lenns
tiau⸗
att
Ao
bn
Mre
Pl⸗⸗
4
Aloſe

ſeinmne
lnin
õl
ſiſpeba⸗
Dlronon
Alnisc,
Uen. Pe
ghonadur
Pupnh
ünſis⸗
Clens
unatan
ncpiit⸗

widinitel

gſoczanin
ſighinenigt
l gi
Ncalamus
Paſur.
nm lr
,gonon
thonine
1bo
pnlrlak

uſtioi
wo.Onis⸗
mihiles
altls
glusi

nieralt,

nCrdies

Neinoct4
Nlms ehon
Pmno⸗

lus anaſ
ſcunant⸗
leimapans
hopvehe⸗

ne dicni
jrcon

%.

dẽa culmus· Iñ cumuloſus.· a· ñ · i· ple /

nus cumulo.⁊ cumuloſitas· tatis

Cuna ne· f. p·q̃ſi cyna·i:lectulus vbi pueri

iacere conſueuerũt· Idẽ ⁊ alio nomie diꝛ
crepũdiũ·⁊ dẽ ſic.qꝛ ptui ſolet adhiberi:

vel qꝛ puer iacet in ea cinctus. Cuna etiã
dẽ dea paganoꝝ. ꝗ cunã di ifatigdmi/
ſtrare · In ̊ cunabulũ dꝛ tẽpus ĩqͥ puer

idẽ quod cunabulũ.

iacet in cunabulo:⁊ cõponit᷑ incunabulã

Cuncta ·tei.moꝛa· et dꝛ a cũctus · a· ü. Pñ
Cato · Vꝛoſpicito cũcta tacitus · qð qͥſq;

loquat᷑. Non põt hic cũcta eſſe plis nueri
⁊act caſus:q; ↄſtructio eẽt ĩcõgrua· Eſt
ergo cũcta ablatiuꝰſingularis· et eſt talis
ſenſus Cu tacitus ꝓſpicito id qð quiſqʒ
lo quat᷑ pſpicito dico cunctai:p cunctã
i.moꝛãanqꝙ; ðs reſponſũ · vt intelligas

gqð di q; qꝗͥ pus rñdet q;ᷓ audiat. ſtultũ ſe

eſſe demõſtrat ⁊ cõfuſione dignũ·

Cunctipotẽs·pe · coꝛ · · deus cücta potẽs ·

Cũctitenens · tis · pe · coꝛ · · cĩcta tenẽs DK

Cũctus · a · · i· vniũſus· vel collecta in vnũ
vniuerſa multitudo:quaſi cunneus eo ꝓ
oẽs in vnũ coeant:Cucti enĩ dicũt᷑ oẽs cũ
cũcti ſunt ⁊ ſimul faciũt.alit᷑ dicunt᷑ oẽs ꝰ
nõ cũcti⁊ ſcribit᷑ ꝑ:u ĩ pᷣma ſyllaba:· In/

uenit etiã cõtus ꝑ o· vide. S. cõtus · Iteʒ
declinat h cuncta · t· Dñ qdã · Pꝛoſpici⸗
to cñcta ſi vis bñ dicere cuncta·

Cuneus. nei m.· S.i collecta in vnñ milituz

l peditũ multitudo· Dñ qͥ ĩ vnũ coeũt
Dicunt᷑ cuneus · quaſi couneꝰeo ꝙ ĩ vnũ
coeãt ⁊ cogant᷑ oẽs· Cune etiã dꝛ qͥddã
inſtrjm ligneũ ad findẽdũ ligna ⁊ ad fir/⸗

mandũ ſtilũ in ferramẽto aliqͥ: vel alia re

ſimilita coeo· eo ꝙ coeat in ſůmitate · vel
qꝛn iinterboltione dDiuſa faciat coire vl
coartari · R
in expeditione dici ·

Cuniculus li m.s.idẽ eſt quod cuneus:ſcʒ

via occulta ⁊ ſubtranea · In h cuniculus
li/pe ˖ coꝛ.· quoddã aĩal in ſubtraneis ha/

bitans cauernis· vel d cuniculus quaſi
caniculꝰ.eo ꝙ canũ indagie capiat᷑· HNic
cuniculinus· a · i· poſſeſſiuũ · vt cuniculię
pelles Itẽ cuniculus eſt quoddaʒ genuſ
machingrum caute ad vrbes capiendas
innentũ. Nel eſt caſtrum ſub terra factuʒ

inſtar cunoꝝ. Dñ vmbꝛoſiꝰ ſuꝑ Egiſip/

puʒ· Joãnes pᷣnceps ſeditionuũ cuniculũ

ſuffodit. Et põt intelligi cuniculus· tã via

illa ſubterranea q; machiaĩ ea factanaʒ

hbyqmõi foneg ſubterraneę ſepe fit ad capi ·

Cupido · dinis. ꝓ cupi

d cuiꝰ ſilitudinẽ dicũ t cune’ã

enda oppida òĩ
Cunnꝰ ni · m· S. d a cnnio:nis:qð idem eſ᷑
qð putreſcere vel ftercus facereet ẽ vas
mulierũ. Inde cunnulus idem.
Cunus .· ni. m · S. i·foꝛamẽ· occulta via ⁊ ſbõ/
cerranag.
Cupedia · dię fę·p·i cupiditas edẽdi et bi/
bedi:et dꝛ a cůpidꝰ. Oñ Tug/ĩ libꝛo de
doc · chꝛiſtiana· Fieri poteſt vt ſine aliquo
vitio cupedięvel voꝛacitatis pᷣcioſiſſino
cibo ſapiens vtat᷑ · Iñ cupedioſus · a· ñ · i ·
ſupbus velcupidus ·

Cupescupiũ · plis nueriid ẽ cibi lautioꝛes

vñ põt oꝛiri cupido m Hugꝗ Hapᷣ· di’c
Cupes faſtidioſus ſupbus:cupidus
Cupidenarius·rij · m· s .i: denarioꝝ cupidꝰ
ſicut mercatoꝛ: vel adiectiue põt deriuari
cupidenarius:a· um·i: cupiens denarios
Vnge Cerentius in eunucho · Cõcurrüt
leti obuiã mihi cupidenarij·
Cupidineus/a·ũ ·i:· voluptariuns·
ni iditate vel auaricia ẽ
ge · . S filio veneris · ſc deo amoꝛis · · g·
maſ.Et ꝓ ambobꝰ ſigtis illis ꝓducit pi:
Vñ ꝓ cupiditateĩ NHuidio ð arte · Qð
latet ignotũ ẽ. ignoti nulla cupido:· Pꝛo
filio veneris in DHuidio d reme· Darce
tuũ vatẽ ſceleris dãnate cupido:· Inue⸗/
nit᷑ etiã cupido dtũs vel ablatiuꝰð cupi
Dus. · i et ſic coꝛ pi · Oñ Onidiꝰ in epi:
X iuuene ⁊ cupido credat᷑ reddita virgo
Et ſic repit᷑i tribꝰ ſigẽtis. Dñ · Apſe cupi/
do nocet multis cupido q; cupido·
Cupidus:a ·ũ.i:auarꝰ.ſed cupidꝰ ĩ acqui/
rendo:auarus ĩ retinẽdo·: Iñ cupi
i⸗aliquãtulũ cupidus
Cupla plę.f.p.dꝛ a coplo· as· Et ſũt cuple
partes ędificion ſic dictę qꝛ copulant int

dulus

ſe luctantes. Luctantes ſimilit᷑ ſunt ptes

edificioꝝ ſic dicti eo ꝙ erectiinuiceʒ ſe te/
neant moꝛe luctantii
Cuppa pę·idẽ ẽ qð doliũ · PHñ Lucanus
in· 4² Man qʒ; rateʒ vacuę ſuſtentãt vn/
diq;ʒ cupp–ę˖»mi... .
Cura rę ·f· D· i ſollicitudo·anxietaſ. aũt
dꝛ cura q̃ſi coꝛ edẽs: vel coꝛ vrẽs vel q̃ſi
aꝗ coꝛde ruens:vel coꝛ agitãs etymologia
eſt nõ cõpoſitio · Differt tñ cura a ſollici/
tudie· qꝛ ſollicitudo moderata ẽa tẽoꝛa/
lis· ſed cura ſine moderamine ẽ· Itẽ cura
eſt medicina· Dñ· Cura fugat moꝛbos ⁊

anan pectus aduit.
Curatoꝛ toꝛis · m·t. dꝛ qui curã fert ꝭ puen
q eiꝰętatjſunt vt ſua negocia admiſtrare

nõ poſſint. Nel q̃ curã alicuiꝰgerit de fen/

endo ipſũ ·a ſtoꝛe ᷣm leges legitie da/

tus· Del qͥ res adoleſcetis admiſtrat· Et
Differt a tutoꝛe· qꝛ curatoꝛ Dat᷑ pncipalit᷑
rebus⁊ ſecidario pſonę· Tutoꝛ vvo pᷣ et

bᷣncipalit᷑ dat᷑ pſonę.⁊ ſecũdario rebꝰ vel

patrimoniooo
Curculia · li · .· · Et curculias vocãt nautę
funes qͥbus in tẽpeſtate vtũt hm Hug·
Paßp̃ · diẽ · Curculiaſ nautę ſuo moꝛe vo/
cant funes qbusĩtẽpeſtatibus vtunt᷑·
Curculio·onis.ft: qdã vermis qͥ comedit

leguma.? dꝛ a gutture · qꝛ pene nihil ali/

ud ẽ qᷓ; guttur ·q̃ſi em totꝰ ↄſtatĩ gutture

Et hoc nomẽ vitioſe inuenit᷑ ſcriptũ ꝑ · g.

cũ certũ ſit eſſe ſeribendũ ꝑ · c.ſcʒ curculio
ſed hic erroꝛ ꝓceſſit a deriuatione facta a
gutture · DVPꝛ eni curcnlio · q̃ſi gurgulio a
gutture·⁊ hinc facta tranſſatiõe curculio
dz papus· Cũ enĩ papusẽ inflatꝰ eſt ſilis
illi vermi Totus em videt᷑ cõſtareĩ gut/
ture.⁊ fere nihil aliud eſſe videt᷑ niſi gut/
tur ᷣm Hug · Pap̃ · dicit · Curculio ver/
mis frumenti vel fabe · Inde curculiũcu/
lus.li:.Dimii:puus curculio.
Cuxria· rię· fe p· eſt locus vbi reddit᷑ ius vel
habitatio pncipis · ⁊ ð a cura·qꝛ ibi fre/
quẽs cura eſt ⁊ ſollicitudo e rebꝰ adm/
ſtrãdis.De curia dicit qdã: Curia curaꝝ
genitrix · nutrixq; maloꝝ: Inuicij victos
inhoneſtis equat honeſtos · Et ẽ ibi qͥdã
coloꝛ rhetoꝛicꝰ ·qͥ dꝛ agnoĩatio· Itẽ cnria
i· meretrix · Oñ· Curia ius curat meretrix
eſt curia dictcoa.
Curialis · cõ · t· ⁊ hocle · qui eſt ð curia · vl p⸗
tinẽs ad curiã.vel res curię· Iteʒ curialis
dille q eſt officio curię vel indiciſ obno/
xius · i· obligatꝰ·⁊ adulatpᷣncipibus. di.
xxx vij · none. Dñ curiales dicimꝰom̃es qͥ
quacũ q; cõditione obligati ſũt curię ali/
cuius publice ptãtis ·ſiue milites.ſiue ad/
nocati ſint·ſiue iudices· ſiue officialeſ ſiue
hiſtriones· bꝛeuiter qcũ q;: ſiue habetes
officiũ honeſtũ ſiue inboneſti.
Curio · onis · m t.qͥ eſt de curia · et cõponit
cn de. vt decurio: Curiones etiaʒ dicunt᷑
ꝗ accipiut curꝗ ð plebe ⁊ ciuilia officia p/

curant ? exequũtur. Ideʒ ⁊ decuriones et

curiales dicti ſunt ·
Curioſus·a· i · i· facetꝰ. dicax.vꝛbanꝰ. Itẽ
ꝓPꝛie cnrioſus dẽ qͥ vitqᷓ alion inueſtigat
⁊ſua intioꝛa igrat Iñ curioſitas.⁊ ſumit
p ſubilitate nimia cura exqᷣſita· de renũ
c·i· li · v · =

Currax ·o · t· i· xelox ⁊ curſu potẽſ. Iñ curra⸗
culus · la · li · i· aliqntulũ currax vel velox.
Curriculũ ·li·n· S:i.paruus curſus· vel tꝑis
curſus · ſiue ſpaciu · vel etiã ipſũ tẽpus · qꝛ
nõ ſtat ſed currit. vel locus ſiue ſpaciũ in
quo fit curſus vlłofficiũ currẽdi · Et abla/
tiuus ſingularis huius noĩs ſcʒ curriculo
ponit᷑ adubialit᷑ ꝓ cito vel celerit᷑. Vnde

Plautus. Licet nos abire curriculo · Et

Terẽtius · Vercurrere curriculo · Sʒ bᷣm
Hug · melius eſt vt hic·⁊ ibiteneat᷑ in vi

ablatiui et pynatur ꝓ curſu.vt ſit ſenſus

Curriculo · i· cito curſu ·
Curritis · tis · i · Juno·⁊ dẽ a cura · qꝛ crede/⸗
bat curã gerere pplo · vel wonꝰ dꝛ a currꝰ.
qꝛ Juno vtit᷑ curru et armis. Eſt eni dea
belli ꝓtegẽdo pplin · Et ꝓ· pe · Dñ Mar/
tialis · Curriti de bẽt mẽoꝛare bellãtes
Currus · rusrui·qͥddã genus w hiculi · Iñ
curriculꝰ.i:paruus currus
Curſilis · · t hoc le · pe · coꝛ .· i · ad currẽdũ
facilis ·
Curſio · onis · f· t· eſt ipſe actus currendi ·

Curſoꝛ oꝛis.m · t.dẽ a curro: vt curſoꝛ dñni

pa¹ggges. —
Curſus · us·ui:ẽ velocitaſ ꝑedũ.⁊ di a crure

Curruca · cę·F·p.ẽ ꝗdã auis:ꝗ aliẽos pulloſ

educat vel nutrit· ⁊ dꝛ a cuculꝰ. eo ꝙ dũ
cuculus eius oua ſoꝛbeat ſua relinquens
curruca tamdiu ea fouet: pullos natos

educat · do nec filij inde nati ⁊ excreti eam

currucã comedant. Oñ ⁊ curruca dꝛ ille
q cũ credat nutrire filios ſuos · nutrit ali/
enos· Heęc eadẽ auis linoſa dẽ·

Curulis · m·t. eſt ſedes conſulũ vel htoꝝ et

ędiliũ/et dr curulis qᷓi currulis. qꝛ i curru
ferebat᷑. In hic ⁊ hęc curulis· ⁊ le· adie/

ctiuũ · Et hic ⁊ hęc curulis. qͥ ex dignitate

ſedet in tali ſede · Et coꝛ pꝛima.· ſed ꝓ · pe ·
Vnde · SHoſſidet hanc ſedẽ pᷣſul ſtoꝛq;
curulem ˖; ò
Cuſpis · dis f t · ꝓpꝛie poſterioꝛ ꝑs haſtę

7 dz a ceſpite q̃ſi a virgulto·D⁊ tñ qñq;

cuſpis ipſa haſta· qñq; ſummitas haſtę·
qñq; haſtile amentatũ·
Cuſtos dis · cõ · . i iſeruatoꝛ.paſtoꝛ:pcura
toꝛ. Iñ h̊ cuſtodia die·⁊ cuſtodela ·lę· pe·
ꝓd-in eodẽ ſenſu · Et hic cuſtodiari·et h
cuſtodiariaidẽ q cuſioos.
Cuſtodia eſt hibitio reoꝝ · vt dicit Aco·
Scm legiſtas ẽ cnſtodia ꝗᷓ fit ĩ carceri/
bus publicis. ⁊ etiax ꝓ hibet carcẽs pᷣua/
tos · vt pʒ ff · C· 8ð pua · carce · mibi ·
Cutis tis · fp· i·pell·.⁊ dẽ a cote gręce quod

Pam
.
dich
nlltua

Dalhi
lnr.
Plnane
We
nn
cher
Ponn
Dumn
dc⸗
e;

Jieng
XWor.

1 NSne

ll tcpns
eſpaciin
Etabla
zaumcnlo
nt Pace
mallo⸗Et
l Syßn
megkinvi
ſenlas⸗

WNCeen

Rigan
6Eſteni
ebelirs⸗
Rbiani Ji

Acidi

Sannd⸗
yamrdi

1diu’e
ippulol
9,q dar
Cingbens
Uos naros
crtiean
ma dille
PRunnitdli
R

üwißtort

Uis giann
Ahladf⸗
aoie
nllp
ilghonc

mapepſ

1o Drticng

nmnshuſß

irpaum
ſocelrle e⸗
locharb,

t dicti/
git n⸗
ei ACeifß
neennb⸗
rgerß⸗

ſonat inciſio. Sed pellis d q extraneas

iniurias coꝛpoꝛis tegẽdo pellit · Pell vo

Cctracta iam dẽ: Coꝛiũ a carne quã tegit

ſed hoc bꝛutis aĩalibꝰeſt ꝓpꝛiũ · Cutis vo
di: qꝛ pᷣmã inciſionẽ patit᷑ ⁊ coꝛ·cu.· Vñ
Birrhia · Pena tenet ſtimulos ĩnouat il/
la cutẽ · In cuitcula·lę. i· pua cutis:
Cuticus · a· i · i· ſtupꝛatus coꝛruptuſ.⁊ dꝛ a
cutis · ⁊ cõponit cũ re · vt recuticus · a · i. in
eodẽ ſenſu· vl ꝗq retrouerſam habet pellẽ
mẽbꝛi virilis · Oñ reꝑpcutici ꝓpꝛie dicunt
iudęi:q̃ſi retro habentes cutem.i:circũciſi

Carent em anterioꝛi pelle virilis membꝛi·

HPBñ Martialis ad ſuam vxoꝛẽ git· Nec
recuticoꝝ fug inguĩa iudęoꝝ: Et Perſiꝰ·
NRecuticaqʒ ſabbata pellis. Et vocauit
ſabbata recutica ꝓpter recuticos: qa ad

eos ptinent. ⁊ ea celebꝛant.

Bante A

Rbir ſiue dauir oꝛaculũ diei · ſᷣ
libꝛo Reg. interp̃tat᷑ loq̃la:.
Da bꝛeiamin . liber qͥ dꝛ ſermo
Dieꝝn. i paraligomenon-
Dactylos gręcelatine digitus dẽ
Pactylusli.m.gi:fructus palmaꝝ:·⁊ dĩ a
dactyloy quod ẽ digitus:qꝛ digitoꝝ ſi/

——

militudinẽ imitari videt᷑. Jtem dactyluſi

eſt qdã pes metricus:qͥ ad moduʒ digiti
a lõgioꝛi modo inchoans · in duas ⁊eſi/
nit bꝛeues · vt carmia: menalus. Iñ da/⸗
ctylicus · a· i· vt Dactylicũ metꝝ ·qð con/
ſtat ex Dactylis · vel in quo dactylus ma/
gis dñat᷑· Dactylus etiã inuenit p digi/
to vel anulo apud nos m Pug-·

BPacus ci·:quidã pls.⁊ d dacq̃i dagus
qꝛ de gethoꝝ genere dicunt fuiſſe creati

Daci · Et declinat᷑ h̊ dacus ci:p pplo illiꝰ

terrę. ⁊ B Daca · cæ fęmina· ⁊ dacꝰ.ca.cũ

Inñ h̊ dacia · cię· terra oon.
Pagon . indecli maſ.ge·idolũ fuitĩ agoto
vbi arca dei capta fuit · H
Dalila. interpᷣtat᷑ pauꝑcula vlłſitulacon/
iunx Samſonis fuit ·

Palmanuta · locus qͥdã eſt de quo babet

Marci. 98

Halmatia regio ẽ. Iñ dalmaticꝰ· q· üj. Itẽ

dalmatica · ce · ge · coꝛ eſt qꝗdam veſtis ſa/⸗
cerdotał pᷣmũ ĩ dalmatia regiõe ↄtexta:

Valum . li · n. s.· minimum velum ad nauis

pꝛoꝛam defixum.

Hama · me · . p. eſt quoddã aĩal qdrupes.

vt dicũt capꝛea.⁊ videt᷑ dicia de mãu.
Inde dama q̃i dema· eo ꝙ de manu fu⸗

gieat .· Papias vo dicit· Dama incerti ge ·

gaialium genus timidum et imbelle canes
nimium fugiens ͥ́dU
Pamaris:.pe·coꝛ:· nomẽ eſt cuiuſdã młeris
Pñ in Turoꝛa· Credis ⁊ o Hamar quã
monꝝn gratia ditat. ð?ð
Damaſcus vꝛbs eſt ſyrię ↄdita ⁊ venoĩa/
ta a damaſco vłab Eleagcaro viſpẽſato/
re Abꝛaę· NHecantea ĩ oĩ ſyria tenuit pᷣn/
cipatũ· Samalſcus interpᷣtat᷑ ſanguinem
bibes · qꝛ interfectus ibi fnit Abel a Cain
abſcõſuſq;ʒi ſabulo flumis· Inde dama/
ſcenus · a· u·pe / ꝓp·nomẽ gentile.Oñ.i:pa/
ralipo.isꝰ Supnenit autẽ ⁊ ſyriꝰ dama/
ſcenus· Itẽ damaſcena·nę. ꝗqdã arboꝛſ-
quoddã genus pꝛunoꝝ. qꝛ multũ abun/
dat ⁊ melioꝛ:vel qꝛ ᷣmo inde aduecta eſt
Inde hoc damaſcenũ fructus eius
Hamnũ eſt diminutio vłlademptio patri/
monij.⁊ dĩ a demo vł diminuo pᷣm Ho/⸗
ſti · ff. ð Dã · infec . · iij · Etiã qñn q;ʒ dãnũ eſt
lucrũ ceſſans· Itẽ Dãnũ ſubito ⁊ nobᷣ ne/
ſciẽtibꝰ fit · S iacturã ſciẽtes et vltro pati/
mur · detrimẽtü vo leue danũ ẽ· Iñ dã/
noſus· a.ũ ·qq fert dãnũ · ⁊ cõꝑat᷑· Iñ dã/
noſe aduũ:⁊ dãnoſitas· tatis·
Hamula · le· f. · pe · coꝛ i parua dama · ̃m
Hug. Haßp · dicit · Pamula genfere ca⸗
pꝛioli ſiłis· vel vt qdã dicũt muſtela ·

Pan interp̃tat iudiciuʒ aut iudicãs. Fuit

eniĩ filius Jacob ex ancilla Rachel · Hala
enĩ dũ eñ pepiſſet dixit Rachel vña eiꝰ·
Judicauit me dñs:⁊ exaudiens edit m
filiũ · ⁊ ita cãʒ noĩs expᷣſſit· vt qꝛ iudicaſſs
Dññs filio ancillę iudiciũ nomen imponẽt
De cuius genere vel tribn naſciturus eſt

antichꝛiſtus · Et in bnins figurã Dan nõ
cõnumerat᷑ int᷑ cẽtũ qᷓ dragitaqttuoꝛ mi/

lia ſignatos · ¶pod.⁊ꝰ
Vanai dicunt greci a Pano rege:·
Vaniel interpᷣtat᷑ iundiciuʒ dei:a dan qð ẽ
iudiciũ:⁊ el quod eſt deus:

Panubins .·bij · m. s· germanię flnuiꝰ Dĩ a
vi ⁊ copia niuiũ qͥbꝰmaglauget · Aſte eſt
ͥ in europa plus om̃ibus habet famã:
Igẽ hiſter · qꝛ dũ ꝑĩnũeras vadit gẽtes·
mutat nomẽ ⁊ maioꝛes vires ad qrit.· Dꝛi/
tur aũt germanicis iugis in occidentali/
bus ptibus barbaroꝝ pgẽs cõtra oꝛien/
tem · ſexaginta fluuios in ſe recipit·ſepteʒ
oſtijs in ponticum mare intrat
VPanuns· ni · m· s·i:feneratoꝛ:a do dag
Papax ·o · t· i loquax ⁊ facundus ex cibo et

dĩa dapes· Inde dapatic·a · i. pe · c·

qð ⁊ dapticus inuen· i· manifeſt? ap/⸗
tus ⁊ largꝰ· Dapſil mũiſicus· magniſicus

Iñ dapatice aduerbiuʒi:magnifice vel

ſarge dapſiliter vel munificenter

Vaps el dapes dapis i · epulũ · Dapes

nobiliũ ſüt · epulę puatoꝝ· vl vapes eo/

rum epulę homini·⁊ coꝛ· da· On qdam ·
Nobilitat viles frons generoſa dapes ·

Papifer · a· i. pe · coꝛ qͥ fert daxẽ· ··
Sapfſilis · cõ·t· ⁊ hocle · i. largus:⁊ Pcipuei
cibis· comꝑpat᷑. Iñ dapſilitas·ilargitas
⁊ coꝛ· pſi · Eñn · Dapſilis eſt dapibus aliſſ
rebus q́ʒ largus . 3
Vardanuspe· coꝛ. filius Jouis et Electre ·
q ꝓpt᷑ fratricidiũ receſſit e italia tenuit
illa loca vbi poſtea troia fuit:qͥ cõgrega
binc inde ruſticis illoꝝ locoꝝ inſił pmus
actoꝛ troię extitit· vñ troia ðꝛ Dardania.
troiani dardanij: ⁊ dardanides· a cuiꝰ
ntõ ſingulari ſubtracta de ſyllaba fit hec
ardanis:nidis.i· femina troiana
Parius rex chaldeoꝝ
Hata vel datũ eſt chꝛactericatio ĩ fine cõ/
ſtitutionũ vel litteraꝝ inſcpta ex q̃ cogſci
Põt qͥ mẽſe vl die inſtrm vel ꝗqlibet littera
em anauit.⁊ g quo tpe obliget cõſtitutio
el ꝓᷣſit gra in ſepᷣtis facta· vide de H Jo·
an · in fi · li · vi · ſup Data ·
Daticiꝰ.q:um.i.faclł ad dãdũ· Et daticij
Dicũt᷑ diticij · ſcʒ quia victi vel vincendi
tradunt ſe hoſtibus victoꝛibus·

Datio in ſolutum eſt datio ꝓ ſolutione et
ſatiſfactione· ⁊ eſt vna ſpecies contractus
innoĩati ſcʒ do vt facias: Derbigratia

Cum PHetrus d beret Joãni centũ · agit
inter ipſos vt Petrus det ei in ſolutum.

id eſt pꝛo ſolutione ⁊ ſatiffactione eiuſdẽ

vnã domü·
Datiuꝰ.ni · p tercio caſu·a do. das dẽ.
Hauid interpᷣtat᷑ manu foꝛtis · vel deſide/⸗
rabilis. D etiã a deo datus· ſcʒ in regeʒ
Pꝛ etiã filiꝰſaltus vel ſaltans·:qꝛ de ſaltu

vbi oues paſcebat aſſumptus eſt ĩ regẽ ·

Etiã dẽ polymitarius ex genere · qꝛ mater
er' fuit ex genere Beſeleel . q erat polymi/
tarius. vt patet in Exo· Põt etiã decliari

Vnge. Vic Vauid danidis declinabi/

le ſi vis
Pauus.· ui · m. s. fuit ſeruus Simonis· ſed
malus ⁊ fraudulẽtuset interp̃tat deuiꝰ.
q; faciebat Simonẽ deuiare· vel q̃i dãs

viã · Nã eius ↄſilio oĩa agebat · Paphi /

lus · Vel q̃i dans vana ·ſic faciebat HGi/

moni. Modo aũt p qͥlibet ſeruo fraudu,·

lento ⁊ callido ponit·

Bante E

Heambulacp· cri n · pe · coꝛ · vbi Zambu/
lari bene poteſt

fit iuxta domos ad ſpaciandũ:

Debilis cõta h le quod fadle debellatur

7 a debello las. xel dꝛ a de ⁊ bilis q

hũoꝛ coꝛpus afficiens:quaſi ꝑ bilem fa/
ctus fragilis ⁊ deoꝛſum a vinibus· Inde
e bilitas · tatis ·
Debitũ eſt qð aliquis alteri ex naturali vł
ciuili obligatione tenet ·
Debitoꝛ ẽ q accipit pecuniã a creditoꝛe ·

Pebitoꝛes ciuitatũ ſũt qͥ tenẽt᷑ ciuitatibus

ſed in actione debiti fiſcus hcedit vt·C·
e · tiet · ij · li xi ·
Deca · decẽ · ̊ deca dicũt gręci: nos decẽ·
Pecas · coſte · gentos vnũ ⁊ idẽ ſignt · R
Deca decas· cadisi:decẽ · Lnde quidã ·
Her decades cẽtũ ·ꝑ cẽtũ mille recũdãt
Pecachoꝛdus.a·ũ.i.decẽ coꝛdaꝝ ·

Pecalog'.gim. s. pe. coꝛ · decẽ hcepta le/

Vecania f p· i ſocietas decẽ viroꝛum (gis
vel dignitas decani ·
Decanilla · ſe · .· p · eſt vxoꝛ decani · vel quę
Decẽ viros habet ſub ſe ·
SBecanꝰ ni · m· s · ꝑe · ꝓdqͥ decẽ viros habʒ
ſub ſe · ſiue in eccleſia ſine extra hm Hug·
Paßp · dicit· Decani dicti ꝙ deceʒ militi/
bus pᷣferunt᷑ vel clericds.
DVecapolis · lis · i · ciuitas vel regio ꝗᷓ deceʒ
habʒ ciuitates ſub ſe·⁊ dꝛ a deca quod ẽ
Decẽ:⁊ połquod ẽ ciuitas · Et facit gtũs
Ddecapolis vel decapoleos · Dñ MWarci
7 Inter medios fines decapoleos· Iñ
decapolitanꝰ Dñs illiꝰciuitatis · vel epus
vl archiepus illius ciuitatis ·

Pecem a deca di:⁊c᷑ nomẽ nũerale ĩdecli ·

oĩs ge. ,2
Vecember · bꝛs · eſt decimus mẽſis a pᷣmo
meſe · i. a martio·/ Dza deceʒ ⁊ imber qa
plunuioſus eſt Zimbꝛibus abundare ſolet

Poõt etiã declinari adiectiue · hic 5 Dde-

cember⁊ boc bꝛe:⁊ facit ablatiuꝰ ſinglłan
i actũs plis es vel is .N
Hecẽocto cõponit᷑ a decẽ ⁊ octo:⁊ ẽ oĩs ·g·
⁊ĩdecli:⁊ plis nũeri:a quo decimuſocta/
uus· ꝗ· um · .
HPecẽpeda · dę·pe · coꝛ · · poꝛtica decẽ pedu⸗
Vnñn Oꝛatius in odis·Nulla decẽpedat
metata poꝛticus·

Poen
Tamun
Decina
etĩ de⸗
zhocl.
Pecins⸗
enn
Pevnon
Tainu
Peens⸗
wone⸗
eck
1ite
Pi
lc
Derit
Peah⸗
Viubit
Göt e
Prdrn
Decien
Peom
Etno
mnus

Pane

oteoct
diuinge
gencin
ſochian
Gno
Peine
n
ſonan
gtoͤe
dis
lnid⸗
jſiti
ent
ocoß⸗
buomi
eſtn
hüprt

pöhonea

lbluene

Wnomt

Wurte
Mlurt
er
admnune

t

mpänce

widanr

ihhi
cn.
Cedielian
1nlcd
iMnt
ade te

anmin

norcin⸗
taunbus
it .

dtos dece⸗

2

Nncquci
niencici
lr
nijnonl⸗
nummn /95

ni Nqs

vosbed
fm Pog

deceznnil .

ncgodec⸗
1deuce⸗
Cthugi⸗
BiRn
wev S
tonleus

„ „
iüctd

sninloi
vhenhe⸗
uusſng

oneies
iadeint

undan

ecimuſſeptimus a· ·
Peceẽnalis · i bellũ decẽ annis geſtů · poteſt
etiã declinari adiectiue · hic ⁊ B decẽnalis
hocle.i decẽ annon:·

Hecemſeptẽ · oĩs ge · nũeri plis indecli· JIñ

DHecẽnis · cõ t· 1 hocne · i· deceʒ annop · Iñ

decenniũ · nijſpacũ decẽ annoꝝꝛ
Hecẽnouẽ · oĩs:g· indecli ·płis nũeri:· Inde
decimuſnonus.· a· i · MM
Vecens · tis · o ·t· participiũ · ⁊ decens aliqñ

nomẽ· Et dꝛ deces motu coꝛpis ſpecioſuſ
ſpecię· foꝛmoſus natura vel foꝛma· Item

decẽs · i· cõpoſitus · pfectus · egregię foꝛmę
pfectę:⁊ 9pat᷑ decẽs · tioꝛtiſſimus ·
DHecẽtarius · rij · i· ingenioſus ꝓmptꝰpatuſ
vel copioſus ⁊ dꝛ a decẽ· —
DVecẽtrixf·t:nauis compta·a decẽ dĩ ·
Veceſſususui i.moꝛs·
Pecibilis · cõ · t· ⁊ hoc le · quẽ
õt decere · xel qð decet ·

—fn „ν

Heciduusa· ñ · i ad cadendũ facilis

Decimula · le· f· · i. pua decima ·
Hecimus a· i· 7 HB decima me· a deceʒ dẽ ·
Et nota antiqͥ dicebãt decumꝰ p deci/
mus⁊ ᷑ecuma ꝓ decima
DPecima ſᷣm NHoſti· ẽ oim bonoꝝ mobiliũ
licite adquiſitoꝝ pars decima· deo data
iuina cõſtitutione debita · hũgnaq; cõ/⸗
ſuetudine appꝛobata · ð deci · ce i · . . pax⸗
rochianus · c. nõ eſt · tua nobis · · verũ
c.cũ non ſit ab hoĩe · èMU
Pecimaꝝ tres ſunt ſpẽs ſᷣm VDoſti·ĩ ſum·
Suſe⸗ pſonales quę debent ex oꝑe ꝑ/
ſonali · vt ex artificio ˖ ſcia · militia· negoci/
atiõe · Quedã ſdiales q̊ ꝓueniũt ex pꝛeę/
Dijs · vt vinũ · blada·fructꝰ arboꝝ· Taleſ

em dãde ſũt illi ecclię ĩcuiꝰ parrochia ſi/
ta ſũt pᷣdia · de deci·ad aplice. Etiã iudęi

tenent ſoluere decimas hdialesc. ð ter/

ris · eo /ti . Itẽ debẽt ſolui ð diuerſis ſemĩ/⸗

bus vnius agri·non tm̃ de vno ſi fuerint
ſucceſſiue ſeminati · c· ex parte canonicoꝝ
e·ti · Etiã ciſterciẽſes ⁊ alij qͥ ſi nullo gau/

Dẽt pᷣuilegio dare tenent᷑ decimas ð ter /

ris ð nouo adquiſitis · lie eas pꝛijs ma/
nibus excolãt · .· nup·e · t · QAuedam ſunt
cecimę mixteę· ⁊ pñt dici bę ð qbus dubi/
tat᷑ vtu ſint hdiales vel perſonales · vt ð
agnis et fetibus alioꝛũ cĩalium · ꝗ ſunt in
paſcuis gregatim paſcunt.
Pecipla le·fep·pe· coꝛ. d inſtr̃m quod ad

aliqͥd decipienduʒ efſicit᷑ ſicut muſcipula

ad mures capiẽdos · Vñ decipula õt eẽ
deceptio · muſcipula laqus · pedicꝗ· et dꝛ

decet aliqd vk

a decipio. Vñ Job. 9? Abſcond ita ẽ in
terra pedica eiꝰ·⁊ cecipula erꝰſuꝑ ſemtů ·
Iñ ecipuloſus:i:fſnudulentun,) ß
Veclinis · nis · cõ·t· ⁊ B ne ·⁊ eclinꝰ·a· ũ · xe ·
p · in eodẽ ſenſu.i.coꝛſũ ĩclinatꝰ vel pla /
nus q̃i veoꝛſũ a clino· Iñ ceclinitas ·
Declinatio.fp· i inclinatio · inflexio ·
Veclinabilis · cõ· t· ⁊ B le · ⁊ declinatus·a · ũ
qð wõt declinari: vel qð declinat᷑·
VBecoloꝛloꝛis · cõ ·t· i· ſine coloꝛe·
Pecoꝛ · oꝛis · m. t· id ẽ honoꝛ.⁊ di a decet·
TLcoꝛ oiĩ gtõ · ODñ. Daniel.xi? Et ſtabit i
loco eius viliſſimꝰ indignꝰ decoꝛe regio
Inuenit᷑ tñ ſᷣm quoſdã ãtiquos ꝓ hono/
rusra·rũ· adiectiue poſitũ · Et cõponitur
cũ in · vel de· ⁊ dẽ hic ⁊ ̊ indecoꝛ:coꝛis ⁊
hᷣͥ ⁊ B dedecoꝛ coꝛis· coꝛrepta .o· in gtõ in
eodeʒ ſenſu.ſcʒ inbonoꝛus: dedecoꝛoſus
VPñ ODirgilius· Nõ tñ idecoꝛẽ tua te re/
gina reliqt· Inde decoꝛus.a · ũ· me · coꝛ · i·
honoꝛus. Olł decoꝰ i honoꝛus põt de/
riuari a decusoꝛis · Oñ Statius theba⸗
Terraꝝ decoꝛa alta viri decoꝛiq; inga/
les · Itẽ decoꝛ · oꝛis ꝓducta ·o gtõi· xe⸗
nuſtas ⁊ pulcritudo· et dĩ a decoꝛo·ras:
Iñ decoꝛ · a · i · pe · p · i · pulcer· egregiꝰ el
pfectę foꝛmę venuſtus· Dñ qͥdã: Ta cei
Decoꝛe nos erige virgo decoꝛa-·
Hecrepitus · a · um · i· valde ſenex· quaſiiaʒ
Deoꝛſũ a crepoꝛe · qꝛ iaʒ deſierit crepare · ·
ſonare · ſcilicet aperte loqui vel ꝓlationeʒ
exbpmer⸗De⸗
Pecretiſta · ſte · cõ. t· qàͥ ſtudetĩ decretis·
Pecretus·a· i·⁊ G decretũ ·ti · ſtatutũ pꝛm
Definitũ iudiciũ· Inde bic ⁊ hęc decretał
1 hocle · vt iſta dicta ſunt decretaliai· ᷓ
in decxretis cõtinent᷑· Et plaliter hec de⸗
creta ꝓ libꝛo qͥ cõtinẽt᷑ decreta· Inuenit᷑
etiã decretalis ſubſtãtiue:vt In tali de⸗
cretali dã · Itẽ decretꝰ·a.ũ· inuenit᷑ a de/
creſco is · decreui.⁊ põt ibi eẽ augmẽtati/
uũ vel puatiuũ · Et decretũ ẽ ſupinũ Du/
oꝝ verboꝝ· ſ. decreſco ⁊ decerno·⁊ ðcre/
ui ẽ eoꝝ ſteritũ ·
Hecretũ bm Spe · dz multis modis · qñ q;
dẽ ſnĩa diffinitiua · vt · ff. ð re iudi.l.Oe/
creta· vel interlocutoꝛia · ff. de aſſeſſ. l fi·
Qñq; id qð papa cõſtituit ſeu ſtatuit
conſilio cardinaliũ nulla facta ↄſultatiõe
Et tũc in ſcriptis redigit᷑ · vt de reſch· pñ/
ti · Qñqʒ dicit᷑ conſenſus eligentiũ ĩ ſcri/
ptis redactus · vt · ij· ꝗ· i· legu. ð elec ĩino/⸗
tuit · Qñq; ẽ illud quod caplm vl oꝛdo
ſiue vniuſitas vel maioꝛ pars oꝛdinanit

vt · ff. ꝙ cuiuſ. vni · no. l. plane · Qñ q; eſt
iudicis autoꝛitas in glienationibus rerũ
Hcipue minoꝝ intpoſita·. vt · C· de pꝛedi ·
minoꝝ · l.interpoſita:. Qñq; d autoꝛtas

pncipis ĩ reſcriptis bñficialibꝰ int᷑poſita:

vt de reſcht · gra · li · vi · Et hm Co. illud
decretũ eſt cõfirmatoꝛiuʒ gręquia ex hoc
pᷣnceps ĩſinuat ſuã volũtatè ꝗᷓ ſeruãda ẽ

etiã bᷣm eũ ligat ignoꝛãtes: Eſt etiã qͥddã

cretũ decurionũ· quod ĩ innitos ſuper
mun eribus rerũ tribui poteſt· excepij qui

liberaliũ ſtudioꝝ laboꝛibus inſunt ⁊ qui
medẽdi cauſa fungũt · C· ð Tecre · decuri
l. exceptis ·li · x Qnq; decretuʒ eſt iuſſus

indics quo mãdat bona alicuiꝰ ꝓpt᷑ eius

cõtumaciã poſſideri ·
Hecretalis ſᷣm Hoſti · in ſũ·eſt epła in qua
papa ad conſultationẽ alicuius reſpõdet
reſch · c· · ſiue ſolus · ſiue de conſilio frm
vt de elec · bonę memoꝛig oᷣ̊. VDñ Vecretũ
ſtatuit cretaliſq; reſpondet.Sʒ canon
eſt conſtitutio eccleſiaſtica. vel ſtatutũ in
concilio generali editũ. ”
VHecubie · an. i· vigilie · vl qð vnulgo dẽ pa⸗
leg mlieris · Oñ dẽ · Vec iacetĩ decubijs ·
Hecumanus.nim·s·i:maximꝰ limes inter
agros· ꝗqᷣ ab oꝛiente in occidẽtẽ ꝑ trãſuſũ
Dirigit᷑ · q qꝛ foꝛmã decẽ efficit· decumanꝰ
eſt appellatus . Ager enim bene diuiſus
figuraʒ denarij numeri efficit· Nã cardo
Dꝛ alius limes in agris:qui a ſeptẽtrione
Directus eſt·⁊ dẽ a cardine cęli · q; ibi celũ
valuit · „

Hecurio·onis·i· de curia eiectꝰ. vel potius

de curia exiſtens· In eodẽ ſenſu iuenit᷑ H̊
ecures ris: ⁊ h decndesdis: Inuemũt᷑
etiã h̊ noĩa in alia ſigtione · ſcʒ pꝛo eo qui
Tecimã ꝑteʒ ð bonis ducit · vei qui ẽ ſuꝑ
decẽ milites cõſtitutus ĩ curia dnoꝛũ vel
pꝛincipũ · ſicut centurio ſuꝑ centum · Vñn
Centurio centũ · bis quiq; decurio Ducit ·
Alij dicunt ꝙ decuriones appellati ſunt
ex eo. ꝙ cñ ciuitates⁊ mãcipia ↄſtruebãt᷑
cniuſq; loci · gra cõſilij· decima ꝑs hoĩuʒ
pia colligebãt · vt · ff· de v .· ſig · ſi pupillus
Del dicut dcuriones ex eo ꝙcũ colonię
Ducerent᷑· Decima ꝑps eoꝝ qͥ ducebantur
conſiliũ publicũ conſtituebant ·

Pecus · habens coꝛreptã ori gtõ ·i .honoꝛ

Vl Vneratio · Et hm Paßp̃ · ẽ gloꝛieę· ſed
dDecoꝛ· oꝛisẽ foꝛmę. Et a decꝰ p ↄpoſitio/
nẽ dĩ dedecꝰ.oꝛis · i.vituꝑatio ꝗᷓ fit ↄtra
decus · Dñ Aug· Qũq; ẽ dedec culpę
ſine decoꝛe inſlicię · Iñ dedecoꝛoſus · q ũ

i vitio plenus impudibundus:
Peędalus.li·pe.coꝛ:dicit᷑ q ð ędalon quod
intp̃tat octꝰ. dẽ qͥ dã qͥ fuit valde doctꝰ
Tingenioſus artifex· Iñ qlibet ĩgenioſus
artifex pwõt dici Ogdalus ·
Vedicatio · onis · ft·i:cõſecratio templi · vl
cõſũmatio ·a dedicoas.i:ſacro.

Veditio ·onis·ft.dẽ traditio aut redditio

qᷓ qͥs ſe reddit victũ vł vicẽduʒ hoſtibus

victoꝛibus · et dꝛ ꝗ ꝓbo dedo is · qð ẽ ſe

victuʒ reddẽ · Iñ deditiuſ.a ·i · qui ſic ſe
tradit. Itẽ deditiꝰ dẽ etiã qͥ ð ſua ꝓuĩtia
ad aliã ſe tradidit· DNapᷣ· vo dic· Veditij
a deditione dicti:· quõdã dũ aduerſum
populũ romanũ ſerui arma ſumpſiſſent .
compꝛehenſi ſtigmatibus affecti ſunt ex
his poſt manumiſſionẽ · ꝓpter ſupplicioꝛũ

notas ad dignitatẽ ciuiũ romanoꝝ non

puenerunt.
Peductio eſt defalcatio vel ſeparatio · qꝛ
Deducere ſepare dẽ.

Defecatus · a· u · pe· pdu.i: ſine fece vel ſine

ſoꝛdibus. vel purus · .
Defenſoꝛ.ſoꝛis·iactoꝛ.patronꝰ. vel dẽ ille
q ſine mãdato cautiõe ᷣſtita iudicato

ſolui aliũ defendit· vel eius defenſioniſe

offert ·˖ vt · ff· De ꝓcur · lſi ꝓcuratoꝛ·S· fi ·
Vefenſaculũ ·li·n· si: fenſio vel id quod
Defendit ·
Vefluus· a · u · qð cito diſcurrit·a defluo·
Vefluũ flui · n · S · i. Diſcurſio ·
VSefoꝛmis · cõ · t hoc me · i. turpis · q̃i deoꝛ/
ſüũ a foꝛma .ſ.pulcra· Itẽ defoꝛmil· i· vltra
modũ magnꝰ.q̃i Ocoꝛſũ a foꝛma .ſ.iuſta
Et bᷣm Pap̃ · Defoꝛmis · cui deeſt foꝛma
7 ſpectat ad coꝛpus· Curꝑe aut vł crimẽ
ad animũ referr ·tu
Vefreſus a · · i· Detritꝰ· Decuſſus a frẽdeo ·
PVefunctus a·ũ.i:moꝛtuus:⁊ dĩ a defũgoꝛ
geris . i · Deoꝛſů a functione eſſe · ꝛ deoꝛſũ
eſt a functione vitę⸗ Jtem quõdam fũcti
Ddicebat ddã genꝰciuiũ q fungebantur
officio ⁊ honoꝛe aliquo · Inde defunctos
moꝛtuos dicimꝰ· q ↄpleuerũt vitęofficia
Nihil enĩ iam faciñt · Iñ defãctio · onis ·
i.moꝛs· Itẽ defũctio etiã ideʒ eſt quoda
debito liberatio · ⁊ Defũctus ·i:liberatul·
Vegener · cõ · g· decli · ſed oĩs cõſtructione ·
g q deoꝛſũ ẽ a genere ⁊ nobhilitate · i· inde⸗/
coꝛ· Et coꝛ · pe · gñ · DVnde Lucanus in· õ?
Vegeneres trepidãt aĩ peioꝛaq; verſant
Papias vo dictt · Degener qui ex nobili
genere naſcit᷑ ihoneſte viuit · Pegener
igbilis impari genere · ſuo generi diſſimil

Pegina
Pegna
Pehſe⸗
alde
Peioc
Deich
Pchton
Ino⸗
