unt᷑·pꝛeter tria quę in vſſis finiuntur · ſcʒ
octuſſis · ſeptuſſis · centuſſis · et Rter ſemiſ/
ſis quod in iſſis finit et monoſſis quodĩ
oſſis finit· 2* dĩ pondꝰ duoded vnciaꝝ.
30 pũctus vnus in decio vlteſſere · 4
di poſſeſſio omnium bonoꝛum alicuiꝰ qᷓ
habet · Vñ · As obolus pondus pũctus
poſſeſſio tota · Iñ venit ſemis ⁊ plura alia
quę patent loco ſuo· Et as pꝛo obolo dꝛ
aba quod ẽ ſine ⁊ ſphęra rotunditas q̃ſi
ſine rotũditate · Iteʒ ĩ aſſe qñ ſiẽt pondus
ↄtinẽt᷑ duoded ꝑtes:quarũ ꝗqibʒ habet
ꝓpꝛium vocabulum · Vnde · Aſſis biſſe/
na pars dicitur vncia plena. Aſſi tolla/
tur pars vna ſemiſq; vocat · Collit duaſ
ſecuns ⁊ erit pars altera decuns · Excipit
ſex quadrans· erit pars altera dodrans
Quattuoꝛ ablatis parsẽ ſi bene nume/

ratis. Illa triens biſſe quod reſtat credo

fuiſſe · Si tollis quq; qͥncunſq; relinque
Heptuncem dicas 7 ſuberit ꝑs altera ſe⸗
mis ˖ Septem li demis et erit pars altera

Alabel interpᷣtat᷑ viſio Nᷣeii
AXlſaph int᷑ᷣtat ſynagog vlł cõgregãs
Aibeſtꝰẽ lapis ferrei colon ab igne nomè
ſoꝛtitꝰ.q; ſemel accenſus nun qᷓ; extinguit
Naã aſbeſtus · i. inextin guibili s
Aſcella.fę·p· locꝰſub bꝛachijs · quia ab eis
aſcellis bꝛachia cillent᷑·i· mouent·
Aſcia · . p.i · dola bꝛa · qſi acute ſcindẽs · Iñ
aſciola dimi . i⸗pua aſcia⸗ .
Aſcis· fet · Dꝛ ſecur qua cementarij vtunt
Inge aſciculus·i pua aſcis ·
Rſclepius interpᷣtat᷑ deus dura faciens.2

ꝛ fabuloſe fuiſſe medicꝰ⁊ potiões ↄficiẽſ

et emplaſira cõponẽs ꝓpter victus · quia
indiges erat: nouiſſime in flumine iactus

a Jone pꝛopter Darij filium quem inte/

remit. .
Alſcolon villa vel vallis interpᷣtat ·
Aſcolonita ciuitas paleſtinę ꝗ⁊ dz aſcolõ
tcee qᷓ fuit Merodes q occidit infates·
Aſcopa ·pe · coꝛ· vas ẽ aq̃ticuʒ vtri ꝑpſimile ·
Aſcopa enim grece · latie dꝛ vter · Vnde

Judith.x? Impoſuit ita q; abꝛe ſug aſco/

Alſcript·a·i·.iialicui rei deditꝰ deputatꝰ.
Alſcripticius glebę dꝛ ille qui eſt aſcriptus
glebe .· fundo ſiue ſolo terrg. et aſtrictus ꝑ
ſfſccripturã in qua ꝓmittit Ono ſoli ſe nũq;
gaſolo diſcedere⸗e-·½ ..
Alecrxetis. vide · S acõmentarijs ·
A ſer eſt ꝓpꝛiũ nomen. ⁊ int pᷣtat᷑ beatus · qꝛ

Geñn · ʒo · Di· cũ peꝑiſſet eñ. Zelpha dixrit
Aya Hoc ꝓ b eatitudie mea beatã qpe
me dicẽt mulieres ꝓpterea appellanit ee
Aſer.⁊ ſcribit᷑ꝑ vnn·s. vñ Auroꝛa.Ne2⸗/
ptalim Judas Oeniam et Gad ſer ·

AXſia quędam fęmina fnit· quęolim tenuit

imperiu oꝛiẽtis · a qua dicta eſt aſia regio
illa.ſ.tercia pars mundi verſus oꝛienten

Inge aſianus · a· i· T aſiaticus· a um. DVl

alia iterptat elatio vel eleuatio· quia illa

pars mundi ẽ elatioꝛ⁊ altioꝛ· Inuenitur

etiã aſia ꝓ qᷓdã palude·pᷣma ꝓducta· qi

noie regoonis bꝛeniat᷑· Dnde Lucanus
Europã miſeri · libyã aſiam qʒtimere.
fecitſed modo ẽ eccleſia· ⁊ Dꝛ aba quod
eſt ſine· ⁊ ſilon quod eſt tactus:qꝛ non eſt

fas alicui ibi aliũ tangere vel offendere ·⸗

ꝓgducit pe · Dñ Pirgiliꝰ. 7? Enei · Hinc

lucũ ingentem quez ⁄ omulus acer aſilũ
Actulit · et gelida mõſtrat ſb lupe luper /

caql· Papiqs ꝓo dicit ꝙ aſilum ẽ templũ

cLigerat eos ·

A ſilũ·n·s. Oꝛ domꝰrefugijqð AQomulus

quod Remus ? Romulus conſtituerut

ad quod quicun q; confugeret· ab omni

noxa liber eſſet · Item hic aſilus li:mal · s·
eſt muſca quę boues ſtimulat⁊ conſumit
mel apũ ⁊ eas cõturbat ·quã gręci oeſtrũ
vocant · ⁊ ruſtici tabanum· Et videt etiã
Dici ab a quod eſt ſine · ⁊ ſilon tactuſ. per
contrariuʒ· qꝛ eius tactus nimis ſentitur-
PBñ Gꝛeciſta · TCurbat aſilus apes mileris
ſuccurrit aſuuiununnn.

Aſymphonia · i ↄſonãtia ab a I ſymphoĩa
A ſyntheton eſt ꝗdã figura:⁊ fit ᷣm Pap

qn vna oꝛo diuidit᷑ in duas;

Aſinns · m · S. Dẽ uaſi aſidus·a ſedẽdo · ꝗꝛ
holes anteq; haberent equos/aſinis inſi/

debant · vel d ab a ⁊ ſenos ſenſus · quaſi

ſine ſenſu:quia bꝛutũ et ſiolidũ gĩale· Dꝛ

etiam aſinus quaſi alta ſinens:ſed tuncẽ

etymo ·non ↄpoſitio: Inde aſellꝰ.i.puns

aſinus· Inde aſina⁊ aſella· Iñ aſininus
a · um . i. ðD aſino exiſtens · Inde aſinarius
a·iñ ·qð ꝑtinet ad aſinũ:vt mola aſinaria

quam trahit aſinus ad molenduʒ· Et hic
aſinarius qui Ducit vel paſcit aſinos·Et

aſina facit dtĩ ⁊ abltm̃ plurales ĩ abus

ad differentiam ſui maſ:quod facit in is

Camẽ inuenit᷑ ĩis· Dñ.i.Regꝗ9? Et de

aſinis q́s perdidiſti nudiuſtercius neſol⸗
liccitus ſis qꝛ inuẽtę ſũt · Et ſciaſ ꝙ vt dicit

Baſiloin hexameron omelia octaua:In⸗
telligit aſinus ⁊ homĩs conſuetus vocẽ;·

nonit iterqð ſępiꝰamblauit ad audien /

Dũ ita vehemeter acutus· ut nullus ei de
terreſtribus comparari poſſit ·
Aſmodeus · pe · p · eſt nomẽ demonis · Vñ
Tobie · ʒ? Pemon nomine aſmodeus oc⸗

Aſopus nomen eſt fluuij · Pnde· Rſopuʒ

nomen eſt gẽme·
Aſparagus berba quędam · cuiꝰ frutex eſt
aſper ⁊ ſpinoſus · Eſt etiã qdaʒ piſciculus
paruꝰ · ſed optimi ſapoꝛis · Et etiã boletus

vocatur aſparagus · Et vt Papias dicit

Aſparagi i cibo ſunpti ſtomacho ꝓſunt
calidi ſuntĩ aqua cocti oẽs veſicę cauſas
curant ⁊ calculos frangunt·

Aſper · a · i·.i. Durus:acerbus: truculẽtus.

Aſpergo · ginis · ·t· · alperſio · vel eſt nomẽ
cniuſdam auis marinę· vl eſt veſtis fęmi/
naꝝ vel veſtimentoꝝ ſuꝑfluitas/qð etiã
ſirina dĩ · .. .
Aſpis · dis · · t· dicitur genus ſerpentis· Et
eſt illius naturę· Dum enim incantatura

retrahas europã ſiue piropũ· Et piropꝰ

= wu ☛. ☛ πMWG . =

— —=— —

.
d
n

t
ſi⸗

„£D .
unie dĩnatoꝛibꝰ.tunc vnã aurẽ onit · Itrudit Aſſimetra · f. · oꝛ nomen generale omniñ
dene in terram· ⁊ aliam obſtruit cum cauda ne manſoꝝ adiacentiuʒ villę vel ciuitati · ab
nis⸗ audiat voces incantantiũ vt illeſa pꝑma/ aſſideo· es. 1 metros menſura
nſant neat · Et ideo ĩcãtat· qa veneno extracto Aſſiſtriũ ·n · s. locus vel omus monialiũ
ceſhi aſpis eſt medicinalis et pꝛecioſi valoꝛis · ſicut monaſteriũ monachoꝝ ·
leenz De hac dicit ꝓpheta · Sicaſpidis ſurde Aſſiſtria·f p.monialis ibi aſſiſtens ·
ui et obturantis aures ſuas ne audiat voc Aſſiſtrix wel aſtitrix ab aſſiſtendo videtur
tiu⸗ incantantis · Et m Iſidoꝛum. Aſpis elk dici. 7 Dꝛ ſiſtit iuxta ſuitiũ vl circũſiſtit
nlens vocata ꝙ moꝛſu venenaĩmittat · et ſpar Vnde Sapß. 9? Da mihi vñne ſediũ tu/
gat · Hyos em gręce venenũ dicũt·⁊ ĩde arũ aſſiſtrice ſapiẽtiã· Et eſt pꝛoducenda
Uwi aſpis · quaſi aſpergens byos · i · venenum · hec ſyllaba ſtri ßm Hug· Dicunt tamen
di⸗ eo ꝙ moꝛſu venenato interimat·⁊ coꝛ· pe⸗ quidã ꝙ hęclr̃a coꝛrupta ſit · et debet di⸗
h in gtõ · Item aſpis dꝛ etiã ſcutu militare · ci aſtitricem ⁊ non aſſiſtricem · Nam ſiſto
oe⸗ Inñn aſpidula ·i:pua aſpis.· quando eſt tranſitiuum accipit ſteritum
aid Aſpꝛiolus eſt animal quoddam. mutuo a ſtatuo.⁊ facit ſtatui:⁊ ĩ compo/
G Aſſa aſſef· p.ꝛ lignu dolatũ ⁊ lati· ſitioneaſſiſto aſtitui aſtitutuʒa quo de/
lidi Aſſecula vel aſſecla ꝑ ſyncopam · cõ · p. d ſcenderet aſtitutrix· quãdo vo eſt neutrũ
6 ab aſſequẽdo · et eſt humilis ꝑpſona alteri accipit pᷣteritum mutuoa ſto ſtas·⁊ facit
n⸗ ſubiecta. vel idẽ ẽqð domeſticꝰ familian ſteti; 1 in compoſitione aſſiſto aſtiti aſtitũ
lrs vel d ab aſſid eo qdð in vna ſignificatiõe Tab hoc regulariter deſcenderet aſtitrix·
nns⸗ valet intantuʒ ſicut intẽdo qꝛ ſernꝰ debet me . coꝛ· et non aſſiſtrix · quia nihil eſt · nec
nns eſſe aſſiduꝰiuxta Ddñm ſuũ · ⁊ ſic d ſeruiẽs ab aliquo verbo poteſt foꝛmari. Vñ · Si⸗
nnia Vl comes qui ſequit᷑ aliũ. Oñĩ Turoꝛa⸗ ſto facit ſtatui ſi tranſeat atq; ſtatutum
Eibe AKurſus vt ĩ pᷣmis vir lud et aſſecla fumi Si fuerit neutꝝ dicito ſiſto ſteti ·
o Aſtiterant dño c. Xſſocius ·m.s.i:conſociꝰ.cõſoꝛs:ↄſodalis
vs Aſſer aſſeris· m ·t· ſiẽt illas lõgas partes ꝰ contribulis· confeduſtus.⁊ dicit ab ad et
ls⸗ tenues ꝗᷓ diuidũt᷑ ⁊ abſcindut᷑ a trũq. Et ſocius
t Dicit᷑ ab aſſe · qꝛ aſſeres ſoliĩ tec ponunt᷑ Aſſolatus·a·ũ.i:ad ſolum deductus vlłlad
eſol ⁊non coniũctim · Aſſem enĩ vnũ dicimꝰA. ſolitudinẽ redactꝰ. vl de ſolio depoſitꝰ·
dict Bel dicũt aſſeres · qꝛ aſſideãt parietibuſ Aſſula· fp·pe · coꝛ· dꝛ id qð cadit de ligno
N. et trabibus · xel qꝛ vnus alteri in pariete qñ colat · et d ab aſſa aſſ ⸗e⸗
lb⸗ inſeritur · Dñ Ecq 29? Melioꝛẽ victtus Aſſultus. us· ui:impetus aſſũptus ſaltu⸗·
n⸗ pauperis ſub tegmine aſſen qᷓ epule ſplꝗ? Aſſumẽtũ·n· s. eſtalla pars quę de aliquo
Didę Zc . . qccipit᷑ vel aſſumitur ad aliquid faciedũ
Aſſeſſoꝛ dĩ q̃i aſſidẽs iudici in cognitione vel reparandum. ñ Marci.2? Nemo
P cauſarum · ſuum pꝛębens conſiliuz indici aſſumentũ panni rudis aſſuit veſtimẽto
oe qui alio nomine dẽ officialis indicis ⁊ c/ veteri · quaſi diceret · Nemo ſapiẽs cõiũ/
L ſiliarius · . git panno veteri partem noui pãni quaʒ
pn, Aſſidela · f· p · e · pꝛo · eſt menſa iuxta quaʒ aſſumpſit de aliquo nouo pannoo
ſedemms. Allſſur aſſuris fuit filiꝰ Sem· a quo dictae
Aſſidei ſunt iudei qui diuino cultui ſem aſſuria· Inde aſſurius a· i · i. aſſur · Vnde
tck inſidebonolrnrt in Auroꝛa· Sicut rex aſſur malus extitit
uins Aſſiduus·a ·i · iſtudioſus·ſollicitus·cõti tamen idem. HW
Plaus nuns. alicni rei intentus·⁊ dꝛ ab aſſideo · Alſſus · a ·i· d q̃i arſꝰ.ab ardeo· Iñ aſſatꝰ
zdicl Itẽ aſſiduꝰ.i. diues ⁊ õderoſꝰĩpecunia a.um ·⁊ hęc aſſatura.xx. PDñ·2· Reg 6?
gunt ſic dꝛ ab aſſis eto.· qꝛ diues plures Aſſaturã bubulęcarnis vnam · i· fruſtum
nlas habet aſſes . · obolos· Oñ Qaamã ĩ bi· bouis aſſatum·
ſtoꝛia legit᷑ fuiſſe vir diues ⁊ aſſiduꝰ DPñ Aſtartbhen eſt idolũ ſidonioꝝ ·
ſtus⸗ Zinues ⁊ intent'notat aſſiduꝰ ſub eodem Aſtericus vl aſteriſcus. m . s· i foꝛma aſtri⸗
nom’ As facit aſſiduũ aſſidet aſſiduuſq; · Etiã Jc quędã nota quęiĩ libꝛis apponit.qᷓ de
. in aſſiduus dꝛ qui expenſis grarij pꝛeerat · et his omiſſa ſunt vt eluceſcant ꝑ eam notã.
ſic di ab aſſe. ⁊ dãdo·nõ qꝛ multũ gratiſ quę deeſſe videntur · et dicitur ab aſter
det diues ſed coactus plus dat q; paup quod eſt ſtella · qua vſus eſt Hꝛigenes in
m in collectis faciendis tranſiatione biblig· Circa qð notãdũ ꝙ
ut
—

£
trãſlatoꝛes ⁊ interpᷣtes biblięmiti fuerũt ·
ſicut dicit magiſter in hiſtoꝛijs· quia an /
te incarnationẽ dñi annis ˖ 3 4i? tẽpibus

NHtolomei philadelphi regis ęgypti ſe/
ptuaginta interpꝛetes Hoꝛuerunt qui le/
ges ꝓ betas hoc modo tranſtulerunt ·
SPtolomeus ſtudioſus ⁊ libꝛoꝛũ cupidus

Pceipiens apud iundęos legem eſſe oꝛe dei

editam · et digito illiꝰſcriptã·miſſis eplis
⁊ munenibꝰrogauit Eleacarũ pontificem
inudeoꝝ vt ſibi viros ſenioꝛes bebꝛaicę et
gręcę linguę peritos qui interpᷣtari ⁊ trãſ/
ferre valerẽt dirigẽt· Eteni ſlua deſideria
eſſent eam in gręco tranſſatam habere et
arcinis regalibꝰintereſſe· Elea carus aũt

annuẽs eiꝰ ꝑetitioni de vnaqua q; tribtu

ſex legiferos vel legiferentes deſtinauit:

Hi ſunt ſeptuaginta duo interpꝛetes. q

licet ſeptuagita vuo fuerunt moꝛe ſacre
ſcripture tamen cõiter dẽ ſeptuaginta · qꝛ
ſi duo ſuperſunt hoc eſt modicuʒ reſpectu

ſeptuaginta. Qui venientes ad regẽ péͤ//
tatencũ ꝓhetas tranfferentes coꝛã re/

ge diſputauerunt de vno deo colendo
ꝙ nulla creatura eſſet deus · Iñ ẽ ꝙ vbi/

cunq; occurrebat eis in tranfferendo de

fnitat e vlſub ſilẽtio htenbãt vłenigma/

te tranſtulerüt ne tres deos colẽdos tra/

Dijlidiſſe viderent᷑. Similit᷑ ð incarnatiõe
verbi faciẽtes· Vñ trãſſatio ſeptuagita
Duũ qñq; ẽ ſuꝑflua: q̃ndoq; diminuta.
Poſt incarnationem aũt dni ⁊ paſſionẽ
annis centũ · 2 4· Aqyila quida indęus
ad fidem cõuerſus · ſed poſtea in hęreſim
lapſus· pᷣmꝰ interpꝛes fecit aliã trãſiatiõʒ
de hebꝛaico in grecum tẽpoꝛe Hadriani
iperatoꝛis· Deinde poſt annos· Sʒ· Tbe/
odotion fecit terciam tranſiationem ſub
Comodo · Peinde pꝰãnos trigita gSGym/
machiterpꝛes claruit ſub Seuero· De/
inde poſt annos octo inuenta eſt quędaʒ
tranſiatio hieroſolymis · cuiꝰgutoꝛ igno/
ratur.quę dicta eſt vulgata tranſiatiovł
quinta ęditio. Deinde poſt annos i8.tẽ/⸗
poꝛe lexandri·ſuperuenit VPꝛigenes vi⸗/

Tens iſtas tranſſationes imperfectas·in/

cepit coꝛrigẽ traãſſationẽ. 72 · interpꝛetuʒ
per oſterioꝛes iam dictas tranſlationes

vel ᷣm aliquos ſolũ tranſlationẽ C heo/

Totionis coꝛrexit· et miſcuit.ſcʒ ſupplens
Diminuta.⁊ reſecãs ſuꝑflua· NDbicunqʒ
igit ad traſſatiõʒ·72 intptũ aliquid icß
Didit ex tranſlationibꝰ ſequẽtibꝰ xel vbi
addidit quę deerant ibi ponebat aſtericũ

l aſteriſcu · i· ſtellam vel foꝛmã aſtri per

quod ĩnuit ꝙ ꝑ additionẽ illam eluceſce/
bãt quępꝛius deerant.Et dicit᷑ aſtericuſ
aob aſtera icon quod ẽ imago vel ſignum
pducit ꝑe · qꝛ apud gręcos icõ ſcribitur

ꝑ ei diphihongon.⁊ d aſtencui ſm mo/⸗
dernos vl aſteriſcus ᷣm antiquos:⁊ tũc

dꝛ ab aſtris · i. ſtella · icon · VBbi xo erat

ſuꝑfluũ ponebat obeluʒ Obelos eĩ grece

d ſagitta laſe vl vern · ſignãs ꝑ h̊ ꝙ ir̃a

ibi ſuꝑflua erat · DPeinde ipſe oꝛigines fe/

cit aliam tranſilationeʒ per ſe plenam ſine

his ſignii· Hi oẽs trãſtulerũt ðᷣ hebꝛaico

in gręcum. Deinde quidam volẽtes ha/
bere om̃s iſtas tranſſationes ſil ſeribebãt

libꝛos · ſic eos oꝛdinãtesq; ĩ medio cuiuſ/

libet folij ponebãt ſex coluůnas a ſimo de/

oꝛſum deſcẽdentes ponentes ĩ pᷣma· wer/
ba tranſſationis pᷣmęin ſecunda ſecũdę·
ſic de alijs. Et iſtilibꝛi dicti ſũt bexapla

Ab bexa gręce qð ẽ ſex latine· quaſi ſexcu/
pla. vel dicit᷑ hexapla quaſi liber habens

ſex tranſlationes rectas vel rectificatag⸗

Quidam tñ bexapla exponũt ſimpliciter

pꝛo exemplania. Et his tempoꝛibus mliti
vtriuſq; linguęſcioli fecerũt alias trãſla/

tiones de pdictis gręcis tranſſationibus

in latinũ· Nouiſſime ſuperneniẽs beatus
Hieronymus. peritus i tribꝰ linguis be/
bꝛaica· gręca ⁊ latina pᷣmo coꝛrexit trãſſa/
tionẽ · 72· interpꝛetũ in latino cum aſte/
ricis T obelis.poſtea vo trãſtulit ĩmedi/

gte bibliã de bebꝛco latinũ ſine aſtericis
⁊ obelis · Et hactranſlationenunc vbiq;
vtit᷑ tota romana ecclia · licet nõ in oibus

libꝛis · Et ipſius tranſlatio merito cęteris

antefert ˖ quia ẽ verboꝝ tenatioꝛ et pſpi/
cuitate ſnię clarioꝛ· Et traſſatio pꝛima· .·
72interpꝛetum facta eſt in Alexandria

ciuitate quę metropoliſẽ ęgypti· A¶lięau/
tem tranflatiões in diuerſis partibꝰmũ/
Di vbi tunc magiſtn polluerũt · Nota ꝙ
vbicun q; i libꝛis veteris teſtamenti me/
dDoſitas reperitur recurrendum ẽ ad vo/
lumina hebꝛęoꝛum.quia vet teſtamentũ

pꝛimo in lingua bepꝛęa ſcrigtũ eſt Sixo

in libꝛis nom teſtamenti recirrenduʒ eſt
ad voluĩa gręcoꝝ:quia nouũ teſtamẽtuʒ
pꝛimo in lingua gręca ſcriptum eſt pꝛeęter
euãgeliũ Matthęi epiſtolas Panli ad
hebꝛeos ·
Aſtenites eſt gẽma candida incluſam lucẽ
cõtinẽs ſicut ſtellã intus ambulãtẽ vnde

Dicta eſt ·

4
T

V

KN

tti

N
N—
4

u

w/
Nn

fi
leſe⸗
Par
inn
nbien
mwo/⸗
gati
votat
i
boii
neske,
nſne
bnnio
oba⸗
rci
locnuc
finod
MWY,
ſuice⸗
l
ſrn/
Abens
ng
pücter
vomtt,
Mila⸗
nbus
atus
5be/
illa⸗
aſte/
eci⸗/
nias
bich
Ws
agh
pindſ⸗
Vndna
Tien/
iyn/
ong
NN.
ead
ameni
Gro
jeſt
ne
neter
nba

ſamll
te

Al ſtronomus ˖m · s dꝛ ꝗ

Aſiy grece dĩ vꝛbs vel ciuitas·
Xſtiſmos.iantiſmos ·vide· S85·

Aſtrea · fp·pe ·/ p· i. iuſticia ab aſtꝝ quia de

cglo deſcendit. Oñ Ouidiuſ in pᷣmetha:
Bltima celeſtũ terras aſtrea relinqt·
AKſtereus · a · um · pe · pꝛo · dꝛ res que ptinet

ad aſtiuiim,.
Aſtiriõ gẽma eſt cryſtallo ꝓpinquaĩ cuiuſ
centro lucet ſtella ſulgoꝛe lunęplenę·⁊ dꝛ
ſic· quia aſtris poſipoſita fulgoꝛem rapit
⁊ gerit · H

Aſtrolabiũ · n.s quoddam inſtrumentum

*

ipſiꝰartis aſtronomig·

Arologus dicit᷑ inſpectoꝛ et menſuratoꝛ

aſtroꝝ.⁊ dꝛ ab aſtrũ ⁊ logus· q̃i loquens

deæ aſtris ⁊ augurãs. Inde aſtrologia.q

Daʒ ars aſtronomię· Inde aſtrologicꝰa.
ñ· Et ſcias ꝙ aſtrologia partim ẽ naturał

partim ſuperſtitioſa · Naturalis dũ exe/

quit᷑ ſolis ⁊ lunę curſus vl ſtellarũ certas
tempoꝛuʒ ſtationes · Guperſtitioſa vo eſt
illa quã mathematici ſequũt· qui ſtellis
augurant᷑· quibus etiã duodec ſigna
ſingula aĩę vel coꝛvoꝛis mẽbꝛa diſponũt
ſiderũq;ʒ curſu natiuitates hoĩm ⁊ moꝛes
dicare noſtunt.
docet legẽ vel re⸗/
gulaʒ de aſtris · xel qui noĩat ea.⁊ d ab
aſtrũ nomos qð eſtlex:vel noꝛma · i· re⸗/
gla · vel onoma. i: nomẽ· Jñ aſtronomia

ipſa ars· Iñ aſtronomicꝰ.a.i.p̃ᷣm Hugl·

SHapias dicit· Aſironomia ·i.aſtroꝝ lex·
A curſus ſideꝝ docet· ⁊ eſt vna de ſeptem

artibus liberalibus·

A ſtroſia vł atrophia ·f · p·. tennitas coꝛpiſ

ex cauſis latẽtibꝰ⁊ paulati cõualeſcẽtibꝰ.

dDicta ſic ab ĩmutatione coꝛpis.Nã gręci

nutrim enti ceſſationẽ aſtroſiam vel atro/
phiam vocannnt
Aſtroſus a·ũ · i lunaticꝰ:quaſi malo ſidere
el aſtro naturus
Aſturco.onis·i· dextrariꝰ.ab aſtur p gẽte
qʒ apud illã gentẽ hmõi eqͥ abũdãt· Eſt
etiã idẽ quod accipiter·

AEſtrũ ·n · S· i· ſella · dꝛab ARſtro po. qui

bᷣmus tractauit de aſtris. vel ab aſter qd
grece d ſtella · Iñ hic et hęc aſtralis et H
le · ad aſtꝝ pertinẽs · Et ſcias ꝙ ſtella dꝛ
quelibet ſingularis · Sidus plurium ſtel
laꝝ collectio· Eſtrũ grandis ſtella vt ſol
luna ⁊ alij planetę:· Heęc tamẽ noĩa apud
autores funcunt Itsaſtus quadoch
ponit ꝓ celo.non ꝙ ideʒ ſignificet· ſed qꝛ
aſtra ſignt partem cęli · K

Aſiula.·f.p· di illud qð cadit dẽ ligno qi
dolat᷑. dĩ a tollendo · Pñ quidã volũt
Dici aſciã ab aſtub qꝛ eas a ligno eximit.
Aſtur · m. t· eſt quidaʒ populus hiſpanię qͥ
iuxta fluuiũ qͥ dĩ ſtura habitat.· Iñ aſtu⸗/
ria · f p· regio vł ciuitas eoꝝ· Inde aſturi/
enſis⁊ aſturienſe· Itẽ aſtur · m· t· dꝛ ꝗqdaʒ
auis quę apud illam gentem abundat-
7 di ab aſtur ꝓ gẽte vl dẽ ab aue ⁊ ſter⸗/
no · qꝛ ſternit aues· quęetiã d aſturco vl
accipiter · Papᷣ · vo dic · ¶ſturco accipit᷑
maioꝛ· Oñn · ¶XRſturco quadrupes aſturco
Dicitales · D

Aſp.ns · ni. calliditas. doloſitas.fraus fal⸗

lacia · ⁊ ſumit in malo. Inde aſtutia.f.p·i
calliditas: ꝓpꝛie dꝛ ð malo· Inuẽit etiẽ

aſtu indechabile neu ˖ ge · p eodẽ · DBnde

Aſtu vincit hõ cuncta creata ſoloo

Aſtutus· a· i·icallidus: dẽ ab aſtti-·

Atacus.pe.coꝛ.maioꝛ eſt bꝛnco· Et vt diẽ

glo ˖ Joel. p· Eruca ꝓmis ẽ quiĩ oleribuſ

maxime inuenit᷑ · Bꝛucꝰ vpo fetus locuſtę
anteq; habeat alas Deindè cuʒ parum

incipit volare dĩ atelabꝰ· Cñ vo pleniter

volat dz locuſta · Et ẽ bꝛucus multo gra/
uioꝛ ; locuſta vel atelabꝰqꝛ iacẽsĩ vno
loco radicitus comedit fructus· Atacns
autẽ dicit᷑ quaſi ategus · i· ſine tega · eo ꝙ
nihil habeat quo lnuolutus tegat· Pa⸗/

pias aũt dicit· Atacus auis ignota

Atauns pater ani· vide · · abauus ·
Atelabus · vide · S· in atacus ·
Ater · a · · i · niger ·

.

Atalanta eſt quędã virgo ꝓpt᷑ velocitateʒ

2 dẽ ab atas · i· leuitas · 1 lentos plenũ · q̃ſi

plena leuitate -

Altlas lani ·fuit frat Pꝛomothei rex africe

optimus aſtrologus · vnde dictꝰẽ ce-lum
ſuſtinuiſſe · Et a noĩe eius dictus ẽ mons
africę atlas.q pter ſuã altitudinẽ dictus
ẽ celum ſuſtinuiſſe· Inde atlãteus·a·ñ· 2
atlanticus · a · ůi ·

—

Athalia interptat tempꝰ dñi · 1 fuit regĩa

thanaſia · i.imoꝛtalitas·

Althanatosiimoꝛtalis·ab a qð eſt ſine 2

thanatos moꝛtale · Inde athanatꝰ. 4· ĩ⸗
iimmoꝛtallis.
Athenę aꝝ· ꝗdã ciuitas ĩ gręcia· ab atha⸗

natos ·i moꝛtalis ꝓpter ſtudiũ ſapientię

Aimmoꝛtalis eſt · qug olim ibi vignit ·

Atbenienſis. · t· ⁊ hoc ſe · nomen ẽ patrniů ·

à hm foꝛmationis anaſogiã de beret dici
enultimam
theſis nomen fluuij
Athleta · pe ; pꝛo · 2 · i· luctatoꝛ· pugnatoꝛ·
miles foꝛtis:⁊ Dꝛ ſic quaſi ad lętum foꝛiis
i ad moꝛtem· =
Atomia gręce · e bilitas ſtomachi latine ·

Atomꝰ.f.s· Dẽ coꝛpus indiuiſibile pꝛopter

ſui parnitateʒ q;uis foꝛte nullum coꝛpus

ſit quod diuiſionem recipere non poſſit · 2

dẽ ab a quod eſt ſine· T tomns quod eſt

Diuiſio vel ſectio · qꝛ non recipit ſectioneʒ

ſenſui ſabiacentem ·

Atnepos fili? abnepotj· vide · 5. ĩ abauus.

Atoꝛnati dicũt᷑ ꝓcuratoꝛes apud acta cõ/

ſtituti in · vnico· de ſta mona · li · 6? in ·

æaoO*

9

Atramen ·n.t· i. nigredo· Iñ Hᷣatramẽtum
ti · incauſtum. qꝛ nigrum facit liquoꝛem

in quo wonit;

Atramẽtaniũ· n·s·i·ſcpᷣtoꝛiuʒ· pluteũ· pul/

maciũ · ODñ Egech · 9? Et atramentariuʒ
ſcriptoꝛes ad renes eius Inde atramẽta/
riolũ li: diminutiuauf
Atrienſis · m ·t · i· ianitoꝛoſtiariꝰ.excluſanꝰ
patiginariusianuarius·
Atriolũ · n · S· i· puũ atriiũ.
AVtriplices· herbę humidã ⁊ frigidã vᷣtutẽ
hñt ĩ cibo ſůpte ventrẽ diſſoluũt ·
Atriũ.n · s. dĩ magna mꝰ ampla et ſpa⸗
cioſa· ⁊ eſt ipſoꝝ nobiliũ·⁊ Dẽ atriũ:quia
ei addũtur tres forticne rinſec⸗ teb
ater dDẽ ꝓpter caligineʒ ignis ꝗᷓ olim ſole/
bat lelamo. Bngde in paſſione chꝛiſti·
Et Petrꝰ ſtansĩ atrio calefaciebat ſe ad
ignem · Iteʒ atria dicunt aulę cgmiteria
l loca ſancta.ab attero· is· quia pedibꝰ

ambulãtiũ atterũt · Dñ· Atria dic aulgs
eadẽ cemiteria dicas Et loca ſactoꝑ tibi

ſit caput ⁊ atrũ ·

u. *

Xtriarij ſũt bui ſiue cuſtodes atrij.

Atrox·o·ti efferus · crudelis· In atrocitas

i aſpitas: crudelitas: .

leccatoꝛ qͥ valde frequẽtat tabernä

Attamẽè inis · n.t.i.ſetaciũ.

Atteſtatiões ſũt dicta teſtiũ.velteſtionia

oꝛdine iur ſepᷣtis redacta.·
Attritus · ẽ afflictus · jſumptꝰ.exhauſtus.
imbecillis vel feſſus · .
Attolitus media breuis·ẽ eleuatus xel q̃i

quodam pquoꝛeconcuſſus ·

atbenenſis ̊ cauſa eupvonię habet · i· añ

Attonitus· a.ñ.· æ. coꝛ.i. tonitruo ſtupefa⸗

ctus:territus· cõfuſus.pturbatus·

A ante

Auarus dẽ qui inoꝛdinate cupit res tẽpo/
rales:et dꝛ quarus qnaſi auensi.cupiẽs
guꝝl q̃ſi varas hns manus.i:curuas.
Et auarus ꝓpꝛie dẽ qui non ſatiatur.ſed

cupidns qui aliena deſiderat · Iñ auari/
cia.i.cupiditas.⁊ dẽ ab aueo aues · id eſt
cupio .qꝛ auari ſꝑ ſũt cupidi.Etiã auari/

cia eſt reꝝ tꝑaliũ inſatiabilis cupiditas ?

vnũ de ſeptẽ peccatis moꝛtalibus.

Auceps·9· t· dẽ aues capiẽs · ab auis ⁊ c⸗

pio vel capienss
Aucipium dẽ locusaptus ad capiendum

aues · wl rete vel ꝓga viſcata · vltuguri

um ad hoc pꝛeparatum-
Auctio.ft.i.gugmentatiodẽ etiaʒ auctio

mercatio. Inde auctionariusa.ũi:mer⸗/

catoꝛ qui res ſuas auget · ꝓpꝛie dꝛ ille qͥ

hic vlillic res paruas ⁊ veteres et tritas
2 ruptas emit vt poſtea charius vendat·
Item anctionatoꝛquandoq; accipit᷑ pꝛo

imperatoꝛze-· ⸗
Nuctoꝛ oꝛismti:augmẽtatoꝛ:dux · ⁊ ve⸗

nit a verbo gugeo . ges . 1 de bet ſenibiper

n ⁊ ct · vide · S. in actoꝛ·

AXuctoꝛiũ ·n·S· dꝛ illud quod addit᷑ reimẽ/
ſuratęcũ vendit· Et eſtetiã cibꝰ q menſe

vacuatęſuꝑadditur
Ructrix · =· t qaugmentatrix·

ARucnpa bilis · t· ⁊ hocle · · res queẽ apta

ad capiendum.

Aucupiũ ·n· ·i· foꝛtuniũ et boneuẽtꝰ· VD

etiam officium capiendi aues.

Audax ·o.t.· dꝛ qui aggredit᷑ aggredienda

Tfugit non aggredienda: Inde audacia

Et differũt audax ⁊ temerarꝰ.audacia ⁊
temeritas:qꝛ andax nõ timet temerariuſ
non cogitat periculũ· Item andacia poſt
cõſiliũ· temeritas ſine cõſilio· Iteʒ audaꝝx

ponit᷑ qñ q; ꝓ arrogante.

Audientia licʒ etiã alit᷑ capiat᷑ tamẽ mag

ꝓꝛie dr eẽ facultas ⁊ wotetas loquendi
coꝛã ſupꝑerioꝛe alicui ↄceſſa:· ꝓut dicimus
Data eſt illi audientia· vel denegata ẽ ei
cõis audienti -ã⁷ wèF²(in

Auditoꝛiũ ·n· S.dz locus vbi cõſilia ⁊rãſa

audiunt᷑ · vel foꝛus canſaꝝ: vel loc ĩ quo
Diuerſę cauſe audiunt᷑ ⁊ tractant·
Ruditoꝛ in cunia papę vocat᷑ qͥ vice iudid
alicuius canſam vłcquſas audit ĩ cle au⸗
Ditoꝛ · de reſcrtio =èZVMW

nie

i

ſon

.

6

gtid/
cpies
nmns.⸗

Nunſcd

ſinm/
ileſt
janan/
cltns:
sn.

indn
agen
aucno
ſaner⸗
ileq
uinmas
nda
ſpet⸗

biper⸗

eime⸗
nnſ⸗

N

chende
aci
Cucn
cnariut
caſoſt
zandan

nömag
Nveno
Aunns
taeci
aaft
ie

·
—K
tich

Auditoꝛ camere papę d qui audit ne go⸗
cia ſuꝑ theſauro papę ⁊ ſuꝑ bis ꝗ ad ca

merã papę pertinent .
Auditoꝛ cõtradictoꝛiarũ dꝛ in curia papeę

aliter ad ius cõe ptinẽtes gras ·

dDant auellanrg.
Auena · f· p. genꝰ herbe · eo ꝙ auide ſurgat

Auernus · m. S· dꝛ loc vbi eſt deſcẽſus ad
inferos:⁊ ponit᷑ ſe ꝓ inferno et dꝛ ab a
qð eſt ſine · ernos qð eſt delectatio ·˖ qꝛ

Iinferno nulla ẽ delectati
Xugmentũ.n.s.i.amplificamẽtum ·

Augur · 9.t· qv:ꝗᷓ in garritu auiũ diuinat
7 d ab auis et garrio qꝛ antiqtus dina-
toꝛes ꝑ garritũ auiũ futura ſdicebãt In

auguriũ talis diuinatto.
Ruguſtea · fe·p· i · charta ꝗ̃ ab Ruguſto · i ·

ĩpatoꝛe muttebat᷑· vł q̊ddã genus chartę
ſic dictũ in honoꝛe illiuſ· Sicut auguſteũn
dẽ genuſ marmoꝛisĩ ęgypto tꝑe tugu⸗·
ſti pᷣ inuentũ · Sicut etiã tiberium genus

marmoꝛis tꝑe tiberij inuentũ ·
ARuguſt · m.· s·ẽ ꝓpꝛiũ nomẽ ceęſar · Quili/
bet etiam romanus imperatoꝛ poteſt dici
auguſtꝰ. ab augẽdo ĩperiuʒ · Oñ ĩ natiui/

tate dñi legit · Exijt edictuʒ a ceſare TLu⸗·
guſto · Etiaʒz antonomaſice Octauianus
Dictus eſt auguſtꝰ.qꝛ ſuꝑ oẽs alios auxit

romanũ imperiũ · Et ab illo dict?eſt qᷣdã

menſis auguſtus qꝛĩ eo mẽſe natꝰeſt· xel
q; obtinuit victoꝛiã de Antonio ⁊ Cleo/
patra · vel iõ ab augeo .· ges · gꝛĩ iſto meſe
res augẽt᷑· ⁊ creſcũt · Qnq; vᷣo adiectiue

eclinat᷑ auguſtꝰ.a·i.i.nobilis ·illuſtris·

inſignis.pclarꝰ.exgrex·ſegregariꝰ.celtii
beroicꝰ · Et eſt cõwoſitũ ab aue guſtoas
q; ſolis nobilibꝰ licebat ofi guſtare aues
⁊tunc comꝑpat᷑. Cuʒ vᷣo declinat᷑ ꝑ q̃rtã

declinationẽ hic auguſtus · us · ui. ẽ q̃da

ſpẽs diuinatiõis quę fiebatĩ guſtu aunm

⁊ eſt cõpoſituxab aue s guſtu · Solebant

.
2

ARuiaria· i·ſecreta loca·⁊ a via remota· aut
tm auibꝰadibiliaa.
Auicula · f.p.dimi·i.pua auis ·

Xuiculani.m.s.q capit aues· Itẽ auicn/⸗
laria plis numerin· s. Dicũt᷑ loca ſecreta

ſiluaꝝ ſolis auibꝰadibilia:

q̃ audit impetrãtes reſcripta ad lites xel xelꝗ J.
Aluinu · n· s· pe · p· quaſi extra vinũi: aqua
Auellana · nę · ta ꝓ arboꝛe q; ꝓ fructu pöit HZ
in fe· ge · ⁊ Di ab auellano mõte vbi abů⸗

eni auẽ ſpargere gallinis etĩ guſtu et c⸗
e illiꝰ eſceſape auguriũ ꝙ dĩ augu /
uia ·. p.ẽ mater patnis vel matris. (ſins

Anidus.a ũ.i.multũ cupidus. ſm q̃ſdazʒ

di ab habendo/ qꝛ; ſp habere deſiderat·

In auidulus·a.ũ saliq ntulũ anidus.·

Ruigerulus · m. s· vel auigerula · te· p· dĩ q

xel ꝗᷓ gerit aues ad vendendũ·

mixtum.·

Xuis ·f.cẽ nomẽ generale ad oĩa volatilia
Penata.⁊ D ab a ⁊ via:quaſi ſine via· qꝛ
cerlã viã nõ habei· ſed ꝑ auia quęq; di/
ſcccurrit · Hotiꝰtñ videt᷑ eiymologia c; ↄ/
poſitio ·˖ Etiaʒ dꝛ ab aueo · ues · · cupio ·

..

auis cupide ſumit ceiihbßiu-

Auius.a·i·i:a via remotꝰ. Inuiꝰ⁊ deuiuſ
idẽ Sʒ tñ ꝓpꝛie differut· qꝛ deuiuz ꝓbe ẽ
i Iſiluis Auiũ i ꝑuis gul: Inuiunz ipa/
ludibus et aquis· Dnde. Heuia ſuũt tilug

v?õgultiq; auia lymphę· Inuia· lpe tame
Hᷓ legis impꝛopꝛiie.—
Kula · f. p · i · Ddomregia ſiue ſpacioſũ habi⸗
taculũ poꝛticibꝰquattuoꝛ cõclulũ: In hęc

gulula dimi.ꝑpua aula. teʒ aula dicit
qñq; ſcriniũ ĩ quo res ponunt᷑: Etiaʒ aulę
pluralit᷑ dicũt fiſtulę oꝛganoꝝ ꝑ q̃s elicit᷑

melodia · Inde aulidus·a · ũ.i· Dulcis in⸗
ſtar ſoni oꝛgani ·

Aulanis · 9 t hocre · auletꝰ.a· i p eodẽ ·

ſcʒ ad aulam ptinens..
Aula gręce.cãnula dã veltibia latine·
XAules· lis/⁊ auledus dẽ qui cũ cãnis cãtat.
ſcʒ tibicẽ · Et cõponit᷑ choꝛaules · lis · et ẽqͥ
ci canulis cantat bchoꝛo·

Auleum · n· . Dꝛ coꝛtina · qꝛ in aula Attali
reg ꝑgamoꝝ pᷣmo fuit innentũ. vel qꝛ in

aulis extendi ſolet· Item anleus:a.um·i·
regalis · vel res aulę·⁊ Dꝛ ab aula-

Aulicus· a· · aulanus·a · i ·i· palatinꝰ q̃i
aulęcuſtos. qꝛ aſſidue ẽiĩ qula ci pncixe-
ARuoth · i. villa vl ville· Vñn Numeri·322

Quoſ appellauit auoth iair·f villas iair

Aura ·.· P· qñq; idem eſt qð ſplendoꝛ. Dñ
Per ramos aura refulſit · i.ſplẽdoꝛ·2 0
ventusvt aura flati· vẽtꝰ ·ʒꝰ dD ger DHDñ

T beodolꝰ. Comit eqͥ Eẽnas ⁊ ſe dimittit
in auras i. in aera· 4 * Dĩ fauoꝛ.vt iſte hẽt

bonam auram ſuępꝛomotionis.· VBnde.

Mera ſplendoꝛem ventũ ſimul ac fauoꝛẽ·
Quattuoꝛ h aura ſignificare ſolet ·
Nurata:·f·p· di piſcis quidã qͥ ĩ capite hẽt
coloꝛẽ ſimilẽ auro
Aurea · fp· dĩ frenũ eo ꝙ circa aues pona

tur . ⁊ Dẽ ab aun. D⁊ etiã aureꝰ.ꝗ.ũadie/

ctiue · i· ð auro· ⁊ tũc dĩ ab auꝑ · LVñ u/

rea frenat equos · eſt aurea mobile nome

Aureola f. p· Dꝛ ꝓpᷣe illud pᷣmiũ ꝓuenienſ
ex opibꝰpcelletibꝰ qð dat ſaci in patria
Ena· Et tale Pmiũ ẽ triplex pmũ dꝛ cria/
k q̃ cõiugati caſte viuẽtes coꝛonant᷑:qð
ſm theologos fructꝰ tceſimꝰ di · Secũdũ

dẽ ſertũ qͥ homĩes exiſtentes in viduitate

continentes in ęterna patria coꝛonant⁊

illud dẽ fructꝰſexageſimꝰ. CTerciũ dꝛ an/

reola·qᷓ do ctoꝛes:martyres· et homines

exñtes virgies coꝛonabunt⁊ d fructus

centeſimus· et virginibꝰcaſtis ſpaliter in
terna patria attrib unendꝰ. Dñ Dirgini⸗
cecidit cẽteſimꝰ ĩtegrita· Sʒ ſexagita

ſeruant qͥ ſunt viduati· Cniginta ſeruant
cõiugati caſte viuentes · Et dꝛ ab auꝑ · ·

olon.i ·totũ:quaſi tota auraean·
Auricalchũ.n·s.quoddã genuſ metalli ex
Diuerſis metalłcõflatũ ·ſic Dictũ qꝛ habʒ
ſilitudinẽ auri et eris · auri ĩ ſplẽdoꝛe · eris
I Duricia et dꝛ ab anꝝ ⁊ calchos ·i · es · vel
ab auꝝ calchos:.i.fex · q̃i fexauri ·
Auricomꝰ a · · dꝛ q bʒ aureos capillos.
Auricularis:ↄ·t:vłauriculare · n· t. Dẽ mi/
nimus digitus· qꝛ eo aurẽ purgamuſ. Et
adiectiue iuenit᷑ vt hic⁊ hęc auricularis·
I Hc re.i:ſecretus · vt auricularis amicus

Al auricularis · i· res ad aurem pertinens

ꝓ eodẽ auriculariꝰ.a·ũ · vt auricularius

anulus· vel auricularius qui in aure fert
vl auricularius · i · ſecretus ↄſiliatoꝛ ⁊ hec

auricularia ·iſecreta ↄlſiliatrix · qꝛ ſecreta ĩ
aure ſolent Dic ·

Auriculariũaſecreto vna ps indeclinabil:

i·ſecretariꝰ vel 2ſiliariꝰ.· Pñ · 2· Aeg.·25²
Fecitq; eũ ſibiDauid auriculaniũaſecre/
to · i · ſecretariũ · conſiliarium ·

Zluriculatusa.ũi:magnas aures habes

ab auricula dĩ ·

Auricus·a·i · i· res pertinens ad aures· ſic

Dicimꝰauricos pilos qͥ creſcũti aure ·
Anurifaber. m· S.dẽ qui opat᷑ in auro·
XTurifex. .· t· Dꝛ ꝗͥ vel ꝗᷓ facit auꝝ ·
ĩ quo faber excoquitauꝝn·
Aurifodina ·fp· d locꝰ vbifodit᷑ auꝝ ·
Nuriga · m · p · pe · pꝛo.dẽ rectoꝛ currꝰ· et dꝛ

ab aure ⁊ rego. quia regit equos freno qᷓ̃ᷓ

aur anditũ · vl dz ab ago et rego · qꝛ agit
regit curruʒ· vel dꝛ ab aurio· qꝛ aunit · i·
pcutit equos iũctos· Nnde·.Aurio ꝑcu/⸗
tio auriga dẽ inde ·
Aurigraphia · fe·p· dꝛ anrea ſcriptura. Iñ
aurigraphus qͥ aureã ſcpturã facit ·
Aurilegiũ · n·s· Dꝛ locꝰ vbi reponit qurũ·

Aurificina ·f·p· dĩ fabꝛica aurificũ vłlocuſ

qnq; vnguentũ hñs coloꝛẽ auri:
Auris.f. i ſim Iſidoꝝ d ab hauriẽdovo/
ces · Oñ Dirgilius · Nocẽq; bis auribꝰ
hauſit · Del di q̃ſi auide rapiẽs ſonũ · vel
ab audiendo.⁊ nõ eſt cõpoſitio ᷣ̊ etymo/
logia · Iñ auricula·i.pna auriis“⸗
Auriſcidus · m·s· artifex qͥ ſcindit auꝝ·
Anniſia f.p· d ccitas qua ſodomitęcirca
domũ Loth fuerũt ꝑcuſſii·
Ruritus.· a · i · Dꝛ ꝗ hẽ

1q bẽt magnas aures.
Auroꝛa ·f·p· dDz litiũ diei clareſcẽt vel pᷣmꝰ
ſplẽdoꝛ aeris qͥ gręce eoꝰ dz· nos ꝑ deri/
uationẽ ab aura auroꝛã q̃i eroꝛã dicimꝰ
ARurugo · ginis · .· t· ẽ moꝛbus regius · vide
Sgrugo.
Xurulentusa.ũ·i:plennus auro-
Auꝝ . n. s.ẽ q̃ddã metallum. ⁊ dꝛ ab aura
ꝓ ſplendoꝛe · qꝛ p ceteris metallis fulget.
Vl dẽ ab arion quod eſtſeruare· quis p
cęteris metallis ſeruat᷑· Iñ aureꝰ· a·ũ·id ẽ
de auro exñs· Inde aureolus·a/um id ẽ
gliquantulum aureus
NRun coꝛonantiũ dicebat᷑ quod ↄferebat᷑
ad coꝛonatiões pꝛincipũ.vłqð coꝛonaꝝ

faciẽdaꝝ noĩe pᷣſtabat᷑quęin tẽplo ꝑꝑn/
entes a Tito ⁊ Deſpaſiano ſublatę ſũt
Alij dicunt aurũ coꝛonatoꝝ qð dabat᷑

athletis ·
Aun publicũ eſt qdð ꝑtinet ad ęraniũ fiſci
C.· de au · pu · perle · · de tectoꝛbꝰ. li ·xꝰ

Auruſpex·9.t·i· diuinatoꝛ vel dĩnatrix ab

anſpiciendis auibꝰ dictꝰ vel dicta · et vi⸗/

det dic ab aue et ſpecio ˖ Iñ auſpicatoꝛ

i. Diuinatoꝛ· Iñ auſpicatrix · · Diuinatrix.

Anuenit etiã auſpicato aduerbialit᷑. Dñ

Terentiꝰ ĩ andria · Haud auſpicato huc
me appuli · Auſpex icdem.
Auſpiciũ ·i.dĩnatio:auiũ ĩiſpectꝰ.ulbonus
euentus· Sed auſpiciũ iun eſt exoꝛdiũ lid
bᷣm Ber . · paſtoꝛalis ·
Auſter auſtri dr ventus pflans a meridie
Dictus ſicab haunẽdo aquas.Naʒ nu/
bila nutrit et aquas dat· Inde auſiralis
9.t· ⁊ hoc le · anarinei eodem ·
Anſtralis plaga eſt quęel
meridie· Oñ auſtralisi:meridianꝰ. Iteʒ

auſtral inuenit᷑ ꝓ quodam paralello qͥ æ

bꝛumalis dẽ· Et ẽ auſter ita calidꝰ ꝙ etiã

piſces dẽ coꝛrũpere ĩ mari. Itẽ ab auſter
vel auſtrinꝰ.quſtrino:as·i:coꝛrũpo·vitio
vel macruʒ facio Inde auſtrinatusq ·
auſtrinata animalia id ẽ macra q̃i auſtro

coꝛrupta ·

ab auſtro ſiue

lt
s
d⸗
en
ſed
dig
Ko

nt
oſit

niüü
and
ni
chn/

.
Ueanes

es⸗
lpn⸗
dn,
WN
Gob v

8

Gaben

gfuhet.
qß
iͤide
widi

Forbrr
nmir
oln/
telit
Ndbet

ffi⸗
ir
tnab
KVi;
am
bialt i
Doh⸗

Aborus
ogiüliq

Er
nn
Auls
loden ·
ſo ſue
r. Ie
lclo
ꝗen
adabſ

nalnbnn
näin

Auſterus· a· ſ · 15 7 H auſteris ⁊ H re · in eo/
Lem ſenſu · i aſp· ſeuerꝰ· ſirenunus. dꝛ ab

auſter · qꝛ ille ventus ĩ Pncipio eſt gſper

inſuauis. Iñ auſteritasiaſpitas ·

Xuſiroafricus ẽ quidã ventꝰ collateralis

auſtro · ſic dictꝰ: qꝛ int auſtꝝ ⁊ africũ ẽ·

Auſus us · ui · · audacia · ſed auſus a i· dẽꝛ
audax. ðM

Autenticus. a um i. autoꝛitate plenus vl

fidedignus ·ſcʒ cui pᷣmo credebatur exſui

dignitate · vt autenticus ſermo · autẽtica

ppoſitio · ⁊ dicit᷑ ab autentim grece quod
eſt dignü latine Item autenticus eilã dꝛ
nNobilis ðð
Autenticũ. n. S.ẽ liber iur cimilis excerptuſ
qnaſi ꝗdã ſũmula ex alijs legalib⸗ libꝛis
cõtinẽs nouẽ collationes vt nouẽ partes
vncipales · Gʒ autẽtica · . P eſt lex · vel · S·
incoꝛpatꝰĩ li· C. Et g ſp allegat autentica
C.ti · tali vel tali · vt · C. de epi . cle · autẽ/
tica generaliter· Et ſicadditur tiſed non
adcditnumerus colkkk
Zutoꝛ.mti:fidedignꝰſ pᷣmoꝛdial ĩnẽtoꝛ
alicuivartis. Et dꝛ ab autetim grece . qð
eſt famoſum vel fidedignũ latine. Etiam
autoꝛ idẽ eſt quod ligatoꝛ · ⁊ ſic dꝛa q̃dã
verbo defectino · . auieo auies · i· ligo · Et
ſm pᷣmã ſignificationẽphᷣi et inuentoꝛes
artiuz. vt Plato · LRriſtoteles et quelibet
excellentes perſone debent dici autoꝛes .
Scdm vo ſecundaʒ ſignificationẽ Dir/⸗
gilius . Lucanus Ouidius ? ceteni poetę
ebent dici autoꝛes qͥ ligauerüt carmmina
ſna pedibus ⁊ metriſ· Inde autrix mulier
gutentica · rUD
Autoꝛitas · f. p· eſt ſententia imitatione di
. gna⸗ vel autoꝛitas ꝓut ſumit᷑ in topid eſt
iudiciũ ſapientis in ſcientia ſua · Dñ a rei
