Haſta.·ſte · . p· ab aſtu dꝛ · qꝛ aſiutũ queęrit

Oñm in ea vtenda ·
Haſtifer · rarũ ·ꝗͥ fert haſtam ·
Haſtiger · ra · ru · i · haſtã gerens ·

Haſtile.lis · n·t · pe · x · Pit ꝓ ligno lãcer. et .
ꝓ pte cãdelabꝛi a ſtipite directe ꝓcedẽte

Haſtiludiũ · dij qͥdã lndꝰmilitũ cũ haſtis
ſcʒ qñ eqͥtes currũt ⁊ frãgũt haſtas:

Hauſtus tus · tui· attractio· euacuatio vl!

bibitio · Itẽ hanſtẽ ius hauniẽdiaquam
de puteo vicini cui eo inuito iure ſuitutiſ
aſcribitur ·

SHauritoꝛiũ vel hanſoꝛi ·n. s. dĩ locꝰ de qᷓ

el vbi haurit᷑· xel inſtĩm hauriendi.
Hauritoꝛiꝰ.ria·riũ · qd ꝑtiet ad hauriẽdũ
Hauſtra · ſtre·.. · qd ⁊ hauſtrũ inuenit᷑ i.

rota hauritoꝛia · ab hauriẽdo aqᷓs quod

etiam hᷣ girgillus dĩ · qꝛĩ girů vꝓtit ·

Inte

Sebdoas adis · pe coꝛ eſt ſpaciuʒ ſeptem

dien 1 Dz ab hepta ˖ qy ẽ ſeptem as
qðẽ dies · Et ſikr d h ogdoas adis ſpa⸗/
ciũ octo dieꝝ:⁊ dẽ ab octo· ⁊ doas ·

Hebdomas. dis · 1 B bhebdomada dę. di,

ab bepta grece · qð latie d ſeptem · qi be⸗/
ptomada · a nũero ſeptẽ dieꝝ qrũ reꝑeti/
tione .? menſes.⁊ anni · et ſecula ꝑpagũtur·
Pñ Paniel ig? Hebdomas vna. ? coꝛ·
do· Iñ bebdomodari ria· riũ· qð ꝑtinet
ad lebdomadã Et h hebdomadariꝰ rij
qͥ ꝑ bebdomadã curã gerit p ſocijs ſuper

cibarijs vli choꝛo officiũ facit · Et vt diẽ

PHaß · Hebdomada deberet ſcribi p p·.
nã deriuat᷑ ab bepta greco · i· ſeptẽ latine·
ſed qꝛ apud latinos p· ante · d· non repit
tranſit · p· in · b. Itẽ hebdomades etiã ſũt
cõceptiones ꝗᷓ fiũt in mente · quę partim
notefſůt oibus · vt Si ð cqualibus galis

Dechke

neangi⸗
Mbeticao
Womd
Rd

ſoee
che
n
ge
Peae
yy.
Duu
ſokus:
Hent
hüb
fede
Hocd
ſoini⸗
benn
ſoctel
unp
nüz
Cn
nniens
Nobh
Ulibe⸗

züͤizni
Olnarbr
Mn
humg
mubameen
benge

Nindends

ſdonti
nfann
Nopwo
moc znin
zlürüicort
*
no⸗

lwict
egepedae

tücdbiſis

baſtes
mmucntto
niſtagen
efuiun

iloo
iend⸗
Ademridi
nüinnenit⸗
täscpol
fide.

maziptn
numgms
sh
wi Di
c
c
ifünn

ugagi⸗
100
AsSMAEN

ipchonnt

4

mn
,bas be⸗

i

Gtſabip⸗
S
d onſt⸗
l
r gun

demas· quę relinquũe ſunt equaliaparti
nota ſapiẽtibꝰtm̃.vt incoꝛpoꝛea ĩ loconõ5
eſſe · Et decliat ̊ hebdomasadis: ⁊ plu

ralit· bebdomades:haꝝ bebdomadũ
Heber fuit ꝓnepos Sem. ⁊ intpᷣtat᷑ traſi/
tus · Et H intpᷣtatio ẽ myſtica · eo ꝙ ab eiꝰ

ſtirpe tranſiret deus · nec pſeueraĩet in eiſ

ſũt bebꝛei. Ab beber bebꝛebꝛea · bꝛeũ · qd

interptat trãſiẽs · vel tranſitꝰ. vel trãſitoꝛ
ꝓpter dictam cauſaʒ Onde hebꝛei dicti
ſut qͥda hęretici·q̃ſi trãſitoꝛes·q̃ noie a

monẽt · vt de peioꝛbꝰad melioꝛa trãſeãt
7 pꝛiſtinos erroꝛes relinquant ·
Hebenꝰ. ni · pe · p · fig arboꝛ ꝗ̃ ceſa dureſcit
i lapidẽ · cuiꝰlignũ nigꝝ eſt·⁊ dꝛ bebenuʒ
Inñ bebeninꝰ.na.nũ · de hebeno exñs·

Hebes · betis · i · pigertardꝰ.obtulſus·ſtupi

Dus amens · .
Hebeo · onis · vel hebeon · onis · · paup. JIñ
hebeongi. vel hebeonitę dicti ſunt q dam

heretic· qᷓi a pauꝑtate itelligẽtie· Chꝛiſtũ

eni ꝑ ꝓuentũ ſolũ viꝝ iuſtũ putãt effectũ
Hiſemiiudęi ſũt·et ita tenent enãgelium
vt legem carnalit᷑ ſeruent: In hbebeoneus
nea · neũ · ⁊ hebeonicus · ca · c ·
Hebetudo inis ·ft·i.pigricia· fatuitas:ob/
tuſio · tarditas· Et iuenit᷑ ſcptũ ꝑ bi · qͥdã
tñ dicũt ꝙ ſcribat᷑ p be ·
Hectbeca · cę· dꝛ ſolariũ · Dñ dicit glo · ſup
illð Ecech · 4i? Hecthecaſex vtra q; ꝑte
⁊c · Hectbecas quas romę vocãt ſolana
de cenaculoꝝ pietibꝰ eminẽtia · vel meni/
alia ab eo qͥ ea pᷣmo inuenit ·
Hectoꝛ ·toꝛis ·pe · gũ coꝛ · ſicut gręca ꝓpꝛiaĩ
oꝛ · vt AEctoꝛ· toris· Hectoꝛ · toꝛis· Dnde

DHuidiꝰ. Hectoꝛa donauit Piamo· pce &

motus Achilles ·
Hedera·rę · e · coꝛ · ẽ gen?ꝰberbeęqð arboꝛi/
bus adheret · ⁊ d ab hereo · res · qᷓi arbo/
ribꝰrepẽdo adhęreat · Iñ hederinꝰ na·nũ
Hedꝰ di · m· s·eſt fetus capellę · Iñ bedulꝰ
li · Dimi . i· puus hedus·

Helchana interptat dei gelus · vk dei poſ/
ſeſſio · et coꝛ. pe · DVñ Tluroꝛa · Helchana

qdñm poſſeſſio dẽ illos ·
Heleiſon · vel potius eleiſon· eſt quoddam
verbũ grecñ ⁊ idẽ eſt qð miſerere · Pñ dẽ
Chꝛiſte eleiſon · i· chꝛiſte miſerere ·

Helena · ne·pe · coꝛ: ꝓpꝛium nomẽ cuiuſdaʒ

mulieris ·
Heliades · dę·m · ge · filiꝰ vel nepos ſolis·
dꝛ ab belios quod ẽſol· Et ſubtracta de ·
ſyllaba ab beliades dꝛ H̊ belias beliadis

fulia vel neptis ſoliss
Helias ꝓpꝛiũ nomẽet interpᷣtat᷑ oñs deꝰ.
Helivel potius eli lama ęſebthan. idẽ qð
deꝰmeꝰ. deꝰ meꝰ vt qͥd dereliquiſti me
Heliodoꝝ ꝓpꝛiũ nomẽ cniuſdã viri: ⁊ iue/
nit᷑ pe · p · Dñ NHꝛatiꝰ. Hoſpitio modico
recto comes Heliodoꝛꝰ. Inuenit᷑ etiam
coꝛrepta · Oñ PHantheõ · Coꝛpꝰ Helio/⸗
doꝛi fodiũt abeuntq; latenter· Sicut eni
Theodoꝛus coꝛ:pe · m cõem vſum ita et
Heliodoꝛꝰ.licet aliqñ iueniat᷑ ꝑep · Pñ
Juuenalis· Lantoꝝ pneros artẽ dicens
Theodoꝛus·qð autoꝛitati aſcribimus
Helios gręce · latine dꝛ ſol ·
Heliotropia pię·ꝗqdã gẽma valde clara —-ͤ
pſpicua ꝗᷓ coloꝛes mutat ᷣm variatione,z
coloꝝ in ſole vñ rubea apparet in mane ⁊
veſpere · ⁊ dẽ ab helios · qð ẽ ſol ⁊ tropos.
qð eſt cõuerſio · VBl dĩ ſic · qꝛ poſitaĩ labrj
eneis · radios ſol mutat ſanguineo coloꝛe
reꝑcuſſos· ſed extra aquã ĩ modũ ſpeculi
ſolem accipit· Inuenit᷑ etiã heliotropius
pij· ꝓp eodem lapide.
Heliotropiũ ·pij ·ẽ qdã herba·⁊ d ab he/
lios . qð eſt ſol:⁊ tropos cõnerſio · qꝛ ſolis
motibus folia circumacta cõnertit · On ?
a latinis ſolſequiũ di · Nam et ſole oꝛiẽte
floꝛes ſuos aperit.ſero claudit cũ ſol occu
buerit · Ipſa ẽ quã latini incubũ ſiluaticũ
vocant · Nec ⁊ verrucaria dꝛ·qꝛ exũguit
verrucas

Peliſeus interp̃ᷣtat᷑ dñi ſalus: nie mitas

vᷣtutes fecit:⁊ famẽ pellens xp
liberauit ⁊ ſaluauit·
Hema grece · ſanguis interp̃tat᷑ latin e·
VHeęmathia · i· ſãguinolẽta pt᷑ milta bella.

in a moꝛte

Zemicyclus cycli.i. Dimidiꝰcirculus·? Dꝛ
ab bemis ⁊ cyclus · Hñ hemicyclus qñnq;
di ſedes dimidiũ circulũ habens· i· arcũ·
Hemma ·mę.ꝗq̃dã mẽſura mediũ ſextariũ
cõtinẽs:⁊ dꝛ ab hemis: qð ẽ dimidiũ⸗

P emioliꝰ.lia · liũ · i· ↄtinẽs totũ ⁊ dimidie//

tatẽ · Iñ bemiolicus ca · cũ.
Hemis dicũt greci dimidiũ · V
Hemiſpheęriũ · ſp herij · i. dimidiuʒ ſpherę
Et ſũt duo bem iſp heria ·.ſupiꝰ ⁊ inferiꝰ.
Suꝑius colimꝰnos ⁊ antei nj̃i · Inferius
colũt antipedes noſtri ⁊ eoꝝ antei ſi tame
vn eſt iſtos pplos eſſe · H
Hemiſtichiũ · chij · di dimidius verſus et
dẽ ab hemis · q ẽ dimidiũ · ⁊ ſtichos · qð
eſt verſus. rS
Hemitheos · thei. j dimidius deus · ſ. qui ex
Ete pꝛis vel mris eſt im̃ deus· Sm wetfs

Hemitogüũ · gij · n· .· i. Dimidia toga et dꝛ

ab hemis. 1 toga · q; At veſtis.

Hemitriceus.tricei:i:febꝛis acuta. Et ſunt

tres hemitricei: minoꝛ.medius.⁊ maioꝛ·
Henatim gigãtes·ſiue robuſti · ſiue poten/
tes aut humiles cõſurgentes·
Hãẽnõ · vall triſticię · vl vall interfectionis.
Heęnophoꝝri· vas vinariũ aptũ ad ferẽ/
dDũ vinü ·⁊ d ab hęnõ:quod ẽ vinumet
phoꝛos quod eſt ferre ·
Hegnon gfce vini di latine. H
Henomellũ · li ·· vini vel mulſi ⁊ mell cõfe/⸗
ctio · dꝛ ab hęnõ . qð ẽ vinũ ⁊ mel.
Hepta gręce. latine dĩ ſeptem.

Hepthemimeris · eſt quedã ſpes celure · qᷓ

ſeptia ſyllaba naturalit coꝛxepta ꝓducit᷑
Septima dico reſpectu triũ ſpondeicoꝛũ
pedũ · vt h̊· Cantalus ⁊ ſene perijt iniuria
menſe · Et fit in Pncipio quarti pedis ſiue
ſup ſeptimã ſyllabam. .
aruũ nõ longo tẽpe poſt ipſum pullulat ĩ
berbã.vel qꝛ terręfixis radicibꝰ adheęret⸗

Herba beei ab aruo · Jacto eni ſemineĩ

Iñ h̊ berbariũ.rij.i.locꝰ vbi berbe creſcũt
el abũdãt· Iñ herbeꝰ bea · beũ · ð herba

factus· vel ad hberbã pertinens vł viridis
Et herboſus ſa · ſñ · i. plenꝰ ⁊ abũdãs herbᷣ

Et berbidul · da · Dũ ·pe · coꝛ · berba plenꝰ

berboſus · vel qui habet berbam · In hec
berbiditas· tatios J

Herbil. 9· t. ⁊ B le.pꝑe· coꝛ · i. herba abůdãs

Herbiletiã vocat᷑ anſer berba paſtus ·
Herbnula · le. pe · coꝛ · · Pua berba⸗
Hercules di q̃ſi heris cleosi.lite glioſus

ab beris · qð eſt lis · 1 ceos glia · vel qi be/
ros glonioſus ab heros ⁊ cleos · vel qᷓi b/
r · Dñe · ſ. Junonis glia · ab hbera ⁊ ceos

Iñ herculeꝰ.lea.lenʒ⁊ herculinꝰ·na: nũ
Herebus ·bi · · infernus · ⁊ dꝛ ab hereo · qa

nimis adheret illi quẽ capit. Et ẽ herebꝰ

Fria canar .xfundiſin⸗ locꝰinferoꝛũ·

t coꝛ · pe · Dñ Lucanusi ; 27OQD vtinam
celiq; deis herebiq; liceret

4

Heredicapa·pęcõ ·p· qͥ hęreditatẽ alteriꝰ

capit. eee
Neredipeta. te ·9· p · qͥ alteriꝰ hgreditatem
petit vel cupit.

OPerediſcinda. de.cõ. p · qͥ alteriꝰheęredita⸗

tem ſcindit vel aufert.

Heęreditalis.lis · cõ · t·⁊ G̊ le:⁊ hęreditariui
ria.riñĩ eodẽ ſẽſu·i: ad hęreditatẽ ptinẽs
Vel q heęreditatẽ accipit. vel accipe debet
Hereditas eſi ſucceſſio ĩ vniuſũ ius qð

.

efunctus habuit · vt. ff. de · ſig· l nibil

aliud eſt hęreditas⁊.l.bonoꝝ·e·ti ·
Heęreditas addita eſt illa de qua heres ſe
intromiſit autoꝛitate ſtoꝛis imo autoꝛi/

tas ſtoꝛis nõ eſt neceſſaria·ᷣ ſola volun
tas ſufficit· vt Inſti ˖ de here · q ua·/ ? Diffe⸗

5· Itẽ extraneꝰ. Gecus ĩ petitiõe bonoꝛũ
poſſeſſionis · vt ibi no.

ereditatus·tus.tuii· bereditas:

Heęrediũ: dij ·i·Rdiũ hęreditatis·

HPeremicola. le· fep· · heremu colens ·
Heremipeta tę.· 9· p· q heremũ petit ·

ab aſpectu hoĩm remotus· Moꝛat᷑ enim

ĩ heremo ſolitarius· Idem T anachoꝛeta

Iñ heremiticus · ca · cũ · ¶ ꝓd ·mi :

Hoeremiũ·miji.heremuss:
Heremus · mi · f.· · Dꝛ ab hereo · res · p Zↄꝛiũ

qꝛ nũ qᷓ; vel raro fit ibi màſio · Olhẽmus
Dꝛ inuia ſolitudo· vbi nunq; habitatũ ẽ·
Sed dxſertũ · vbi aliquãdo habitatũ eſt
nunc derelictũ ẽ · Iñ heremiticus ca · cñ ·

Heres · dis · c · t.· D ꝓpꝛie filius heri · qꝛ he⸗
ro ſuccedẽ vebet ĩ hẽditate licʒ ⁊ heredeſ
Dicant alij. qui in hęreditatẽ ſuccedunt
Bel heres eſt ille· qͥ ſuccedit ĩ vniuerſum
ius defuncti · lL. cũ heres ff. ð diu· 1 temp ·

pſcrip. Del eſt dñs hęreditatis· qui fit a
Dicione in volũtarijs · S. fi· Inſti · ð here·

qual.⁊ diffe · Sed in neceſſarijs defertur

ipſo iure hęreditass “
Heredẽ inſtituere·ẽ aliquẽ coſt moꝛtẽ ſuã
loco ſniĩ oĩibꝰ bonis ſuis dñm oↄſtituere·
HPHeres abinteſtato·ẽ ille cui ſuccedit in iuſ

defuncti ſine oĩ teſtamẽto · vt Inſti · ð hę

re· quę abinteſta. deferunf··
HVeres fideicõmiſſariꝰ.ẽ cui ex fidricõmiſſo
relicta eſt hereditas Dãda illi cui teſtatoꝛ

diſpoſuit · Dicendo ſic· Fidei tuę cõmitto·

vt hoc des illl.
Vęres legatariꝰ· ẽ ille q legatũ accipit· xel

cui legatũ factũ ẽ.vt · l. qᷣtiens · C· ð here ·

Heres legitimꝰ ·ẽ qͥ ex lege· xij · tabu / (inſti⸗

larũ · aut ex iun conſti · etiã ſine teſtamẽto

ſuccedit defuncto · vt ſunt agnati· ꝓximi⸗
Inſti · de legit · ag · ſuc · in pꝛin · S

Beres neceſiariꝰ ẽ ſeruus beres inſtitutus

in teſtamento dñi ſui: ab eo qͥ facultates
ſuas habet ſuſpectas · ne poſſʒ ex ipſis ſa/
tiſfieri creditoꝛibꝰ:quibus eſt obligatus-
adeo ꝙ nõ credit alienũ hęreditatem ſuã
adire · ſi beredẽ eũ inſtituerit· q ſeruus hę
res factꝰ.ideo neceſſariꝰ d hęres · qa ſiue

Wllit ſiue nolit cogit᷑ſuã bęreditatẽ adire

het

ſſati
(1
Pger
ten
Ha
eo⸗
niſo
Coqqn
ſi.
Pest
ſtite
lleve
beres
cudo⸗
nſtit
dioi⸗
ſtſfe
Hocce
gin
moniet
orhep
ſeupt
Wlet
VHarde
neno⸗
Horter
Hincbe
Nſecti
Peand
An
meni
Pere
ga
Pln
ijth
gti
ſce N
lcsci⸗
ſo
opinion
Gutnal
ſiute
huantt⸗
ſieng
—
(his.
Alnie
lſo
Hannie⸗
egit⸗
ſitge

rſg
Tqmhent
inoenn
l
Nauſf⸗
Mebwroii

uns
u
dae
min
Nrn
*Naoaten

Nben.

Noi⸗

no tz9zi
n Phens
cdtni⸗
obebiüͤck
miastrcch⸗
ushenhe⸗

tbtdA

ſuelur⸗
ſiuin
i⸗rten⸗
tsrifta
Sdn⸗

Wis Niaur.

otmnore ſr
din Ernne.
niſoccratini
o ſidr
icönii⸗
Haitfawe
igcönte⸗

udtN
nsC D
gijbn iiſt
zinetchmin
un n⸗
. „
Nasiſttutus
vafnuis
KKoblgr

Heres ſuus dẽ

vt latiſfaciat creditoꝛibꝰ vt Inſti ·ð bere ·
gqua. 7 Diffe ˖ H· l·

☚

filius qui eſt in ptate pꝛis

tpe moꝛtis ipſius patris:

8

Heres domeſticus· dꝛ qẽ in ptãte moꝛiẽt
tpe moꝛtis: dũ eũ alius nõ pcedit: Filio

eni ſ⸗ 1 ſtite in ptãte pꝛis exiſtẽte· nepos
ex eo qᷣ in ptãte aui eſt.ſuus hęres nõ eſt:
Inſti · de here · q· ⁊ Diffe · S. ſu · .

HBeres ſubſtfitutꝰ. d

ille heres eſto · qᷣ ſi nõ velit · vl nõ woſſit eẽ
heres · iſte eſto ei ſubſtitutꝰ. Et hoc ſiue ſe
cũdo ·tercio· vel quarto loco alio in locuʒ
inſtituto deficiẽte ſubſtituat᷑. QNã ſecũdꝰ
Dẽ oĩs q poſt pᷣmũ ſequit᷑· etiã ſi ecimus
ſit · ff · de vul · ſubſti ·ĩ pꝛin·

Hęredes ſui et legitimi ſm co. de ſuis et B
legitimis hęredibuſ appellant᷑ qͥ in ptãte

moꝛiẽtj fuerũt · vt filiꝰfilia·nepos.neptis
ex nepote natus.ex filio ꝓnatus ꝓnata.
ſeu ꝓnepos ꝓneptis· legitimi⁊ naturaleſ
vel etiã legitimi tm̃ vt adoptiaii.
Hęredes teſtamentarij. dicunt᷑ qͥ ex teſta/

mento heredes ſcripti ſunt·
PHeredes tutoꝝ·licʒ nõ ſũt tntoꝛes· tenent

tñ in buſdã q̃i tutoꝛes inchoationis· ſcʒ

defectũ omiſſũ · vt · ff. de here inſti · . i.

PHer eſiarcha che · cõ · p· i · hereſis pnceps · ſ.
q falſam de fide opinonẽ gignit. v' pmo

inuenit· ſicut Arrianus ⁊ alij conſiles.

Pereſis ſis · vel ſeos · f· t· ab electione dẽ eo

ꝙ qcũ q; vnã opinionẽ hęreticã · vel diſci
plinã ſibi elegerit · putat eã eſſe melioꝛem
vt · xxiiij · q·inj· hereſis · Vel hereſis interpᷣ
tat᷑ diuiſio·⁊ eſt grecum ·

—

Pereticus dã errans in fide. DVñ qᷣcũq; in

fide dubitauerit friuola adheſione hęre⸗
ticus cẽſet · vt · c. · bere · Etiã p heretico
habet· ꝗq ſcient᷑ hęreticũ nõ reuocat ut eo·

ti · c· ij · Et hm Tug · Hereticꝰ dã qui certã

opinionẽ nouã ⁊ ꝑuerſã gignit vlſequit᷑
gratia alicuius temꝛalis commodi vel

glicuius gloꝛię vel pncipatus. Item qui
ꝑuertit ſacra eccleſięſicut ſymoniacus · i·

q.i· eos · Item ſacre ſcripturę puerſus in/
tellectoꝛ· xxiiij · q· iij. hereſis · Itẽ oĩs excõi/
catus· iiij · q;ii·qð aũt · Ateʒ romane ecclię
publicus iniuriatoꝛ:xxij.diſ.oĩs · Atẽ qui

aliter ſentit ð articuł fidei q; romana ec/

cleſia · xxiiij . q·. i· hec eſt fides ·

NHereticꝰ· ca· cñ.i Diniſus ab vnitate fidei

eligẽdo qð ſibimeliꝰvidet᷑. Sʒ ſciſmati/

ciſut · qͥ ab alijs ſunt ſegregati · Solo enĩ

Bi t D alij berediĩſtituto
ſpſtituit · ꝓbigr̃a· Siteſtatoꝛ ita dicat

Hoermeni

pgregationis gauqẽt diſcidio:q; edem
cultu⁊ eodẽ ritu incedũt vt ceęri:⁊ qi eade

opinãt᷑ hęretici vo penitꝰalia opinãt᷑·

Herillis· 9.t· ⁊ G̊ leres heri vel ptinẽs ad

hen. 1 ðꝛ ab herꝰ. Iñ H̊ herilitastatis·
Heritudo·dinisft.i· O ña tioo
Hermaphꝛoditꝰ·ti · m· s· ⁊ B hermaphꝛo/
dita. dẽ qui vel quę vtrũq; ſexũ habet· 2
dẽ ab herma · qð ẽ maſculꝰ.⁊ phꝛodi.qð
fęmia nũcupat᷑: Hicalio noĩe dĩ andro/
genꝰ.hi dextram mamillã virileʒ. ſiniſtrã
mliebꝛẽ habẽtes · viciſſim coeundo et gi/
gnũt ⁊ pariũt · Et quia talis hhomo necvir
nec mulier videt᷑· ⁊ vtrũq; videt᷑ideo q/
daʒ ſilitudie hermaphꝛoditꝰ dꝛ caſtratꝰ
quia nec vir nec mulier videt᷑ · Del her/
maphꝛoditus dicit᷑ab hermes quod eſt
mercuriꝰ.⁊ phꝛodita·qð eſt venꝰ·i · filius
Vneris ⁊ mercarij.qui commixtus ex illis
vtrũ q; ſexũ habnit · Ideo ab illo dicitur
hermaphꝛoditꝰ hermaphꝛodita in quo
vter q; ſexus agparet· S
Hermagedo · ↄſurrectio in boꝛa · ſiue mõs
globoſus interp̃tar · ““M
ia nie; Dicit interpꝛetatio ˖ Et hm
grecã declinationẽ hermenias facit gtin·
qð cõponit᷑ cũ peri ⁊ dꝛ peribermenias·
Hermeneuma.matis i intpᷣtatio · ⁊ dꝛ ab
hermenia . In hermeneumatigo · tigas·
i · interpᷣtari ·

»* ℳ

HPermeneuticus · ca cñ. i. interpᷣtatiuus · et

Dicitur ab hermenia· nię· quod ẽ interp/
tatio· Inde quoddam genus loquendi
dẽ hermeneuticum . i. interpᷣtatiunʒ· quo
ſcʒ aliquam rem interpᷣtamur .i:exponimꝰ
l enarramus ·vt in rhetoꝛica oꝛatione
l in vulgariſermone · Sunt auteʒ tria
pꝛincipalia genera loquendiſ. dꝛagma/
ticum·. didaſcalicum · hermeneuticum · ſi⸗
ue enarratiuum · Pꝛagmaticuʒ eſt· quod
inter interroganteʒ ⁊ reſpondentẽ fit ſiue
verſatur· quod ſ. deciſuʒ eſt frequentiin/
terrogatiõe ⁊ reſponſione· vtĩ dialectico
tumultu:Et dicitur dꝛagmaticum · quaſi
interrogatiuum. a dꝛagma · tis · quod eſſ
interrogatio · Didaſcalicum eſt quod cõ/
ſiſtit inter doctoꝛem ⁊ diſcipnlum Et di⸗
citur Didaſcalicuʒ quaſi doctrinale:a Di⸗/
Daſcalo · quod eſt doctoꝛ vel magiſter·
Hermeneuticuz vel enarratiuũ eſt:quod
conſiſtit inter cõtinnam oꝛationeʒ decur/⸗
rentem audientem vbi vnns continue

loquitur · alter vel alteri tacent ⁊ audiunt
Et differt a didaſcalico ĩ hoc· quia illud

fit cᷓ cocłna· illud ꝓo mime ẽ doctnale.
Hermes· mę maſ.g· velb̊ bermes. mis· vl

bermetis i: interpᷣtatiuus ⁊ dꝛ ab herme

nia· Iñ ⁊ mercuriꝰ dictꝰẽ hermes· quia eſt
interpꝛes dei ⁊ hoĩium. Iñ h̊ hermamꝑ·.?

H hermula.lę·dimi:dẽ imago mercurij ⁊
ſtatua. Hinc etiã tractũ ẽ vt quęlibʒ ſia/

tua ⁊ hcipue ſine manibꝰ dicat᷑ herma·ul
bermula lę.· Similiter dã capitellũ colũnę

ſuꝑius ⁊ iferiꝰ ſ.·qð ſuꝑponit᷑ ⁊ ſupponit᷑

colũnę dꝛ berma· Herma etiã apud gre⸗

cos maſculus dẽ·

Hermogenes.· nis · xe. coꝛ. ꝓpꝛiñ nomẽ vini

Hermon monis: mons elt ·
Herne lingua ſabina.ſaxa vocant᷑.

Hernia · nię.ẽ tũoꝛ vel defluxio inteſtinoꝝ

in mentula · Inde hernioſus ·ſa · ſum talẽ
tumoꝛẽ inteſtinoꝝ patiens:

Hernic. ca. cñ. pe.coꝛ.i· ſaroſus vlmoõtica
loſus· vel qui habitat in locis ſaxoſis· vel

monticuloſis. di ab berne · Dñn Virgi/
lius. Et roſidariꝰbernica ſaxa colunt ·

claruſ:⁊ eſt etymo/ Et nota ꝙ tres fuerũt

Herodes: Pꝛimꝰ fuit Herodes aſcalo-

regnauit iĩ iudea pꝰ Hircanũ: Iſte totu,ʒ
regnũ obtinuit dolo · Iſte Herodes pne/

ros intfecit bethleemitas a bimatu ⁊ifra

Fuit alius Herodes antipas· qͥ fuit filiuſ

ſtius. ſub quo paſſus eſt dns vt habet᷑

Aundq239 Qui etiã decapitauit Joannẽę

baptiſtam · vt habet Matthei ..4? Iſte
etiã idẽ MHerodes adiudicãte Ceſaręim/

patoꝛe ſucceſſit pꝛi in galilea:⁊ frater eiuſ

Archelaꝰiĩ iudęa: Fuit et tercꝰ HNerodes
qᷓ dicłꝰẽ Egriſpa nepos magni berodis
a q̊ Jacobꝰfrat᷑ Joãnis occiſus ẽ gladio
vt habet Rch.j2?9 Pꝛimus & Herodes
Dictꝰẽ Aſcalonita·Secundus Entipas
Tercius ?l grixpa:Dñ.l ſcalonita necat
bũ:claudens ĩ carcere Pet·
Herodias diadis·⁊ h̊ͥ herodiꝰ dijĩuenit᷑
ꝓ eodẽ:⁊·i:gt mutata in·a.⁊ aſſũpta deſ

fit hic herodiades herodiadenomẽ pio/

„ bd „ g e

nymicũ · · filius vel nepos Herodis:⁊ hic

ſubtracta de ſyllaba· fit ̊ͥ berodias.dis.
i· filia vel neptis Heroggis.

Herodi· ijidẽ ẽqd berodes.· Itẽbero⸗

Dius eſt rapaciſſima auis· oĩm volatiliũ
maioꝛ.⁊ qqlã vicit· Ita Diẽ glo.ſup illud

PS· Herodij domꝰ dux eſt eoꝛũ. Mlia lr=a

bʒ· Fulice domꝰ Itẽ Penut?i ?ſnpꝑ illð

pueros Antipas Joãnẽ.vlgrippa Jaco.

Hec añt ne comedaqᷣ. ATtccipitrẽ iuẽ genꝰ
ſuũ·herodiũ ⁊c· Pic glo/int᷑linean.· Dul-·

go grifalco dã·ꝗ aqlã rapit · Herodion
onis igẽ ẽ qð herodius· Pap̃ · vo dicit·

Herodigręce.fulicaã pſalmo ardea pu
Heroicus · ca · c · Dꝛ ab heros · Dñ dꝛ (tat᷑
Hoc ẽ heroicu carmen Heroica geſta ꝗᷓ

ſũt de magnis vir ⁊ heroid. Et heroicus
inuenit ꝓ dactylicus:qꝛ geſta heroũ da⸗

ctylico metro ſolent deſcribi

Perois · idis:f.g.i:baroniſſa.ſ.vxoꝛ hero/
is· In intitulatus ẽ liber Duidij eplarũ.
Incipit liber heroidũ q; fere oẽſ eplęi eo
cõtentęſũt miſſęab heroidibus ad viron
Et ſi aliq̃ ibi ẽ miſſa a viro ad mulierẽenö

fuit de ꝓpoſito autoꝛis·

Heronicus ·ca.cũ ·i.heroi

ſapiẽs ⁊ potens ·q̃i vir heruset q̃ſi dñs

kre · Dꝛ ab her vel heros · Bel ðꝛ heros

q̃i ęthereus.qꝛ ꝓ ſapia ⁊ foꝛtitudine cęlo

dignusẽ· Pꝛope qͥdẽ heroes dicũt᷑ qui
oli pꝰmoꝛte credebantur deificari ob ſus

merita. vt Mercules Eneas ? ↄſiles· Et ẽ
H nomẽ tractũ a Junone· Gꝛece eĩ Juno

dicta ẽ hera · On qͥd eiꝰfiliꝰheros dictꝰ

Herus ri · m · gi · Dns terreę · Iñ H hera (eſt

i· Dna· coꝛ· he · DVnde Eſopus· Dtiliter

ſeruit nemo duobus beris ·
Helſdras · dꝛę: interptat᷑ adiutoꝛ·

Heſperia · rig·.i· hiſpania · et dꝛ ab beſpero
ſtella · ꝗ ĩ ea parte lucet. Et h̊ heſperia re⸗

ſpectu italię· ꝗᷓ d ſimilit heſperia · Siqͥdẽ
heſperꝰfuit frat᷑ Alãt pulſus a germano
italiã tenuit:eãq; de ſuo noĩe vel noiep/

ſtinę regiõis quã reliqrat heſpenã appel/
lauit· Si g dicas heſperiaʒ ſine addita/

mẽto · italiã ſigt· Si addis aliqͥd ſᷣm diũ/
ſa addita põt ſiqre·nunc hiſpaniam · vt ſi
Dicaſ vltimã vł aliqd tale· nũc italiã · vt ſi
Dicas magnã vl olile · In heſperius ria ·

riũ.i· hiſpanꝰ vłitalicꝰ. Et H heſperes.ri/

Dis italiavl hiſpania · Iñ filie Ltlat di⸗
cte ſũt heſperides · vl ab hiſpaĩa· vla pa/
Heſpera · rę· Dicũt gręci·i· (truo beſperon.
hoꝛa ꝗᷓ eſt int᷑ die⁊ noctẽ· vl ecõuerſo int
noctẽ ⁊ dieʒ · Dñ h̊ heſperꝰri ·ſtella occi/
dẽtalis ꝗ ĩ veſpe poſt ſolẽ apparet · Hec
etiã dz eſperus ⁊ wſper.⁊ coꝛ · ſpe ·
Heſter indecli quędã mulier fuit ·
Heſternꝰ ·na.nu.dꝛ ab heri · ꝓ herinus cã
altnitatiſ vitãde · Heſternꝰ dies · i· heri.

heſternꝰcibꝰ.i:heri coctꝰ · ſ. gab heri bnat·

Hex dicunt greci ſex ·

”” Venpr⸗
cugece oicꝰ. vel antiquus.
Heros · herois · maſ · g · · baro · vel vir foꝛtl

Hiabtn

Binl
ertn
Aleme

Perunck

Herumet
Metnon
Piqn
ſrnobl
penpos

cad

ltüngn
Ctrüſ
uc
eos
Ptog
ſeman
Etpn
intenpt

anſe⸗
jfhonue

ſtebbe

Ppvanrt
inwet
byauna
daahy
rig
hpoartb⸗
dpwoth
⸗
Pyse
Abers
ſGs
d
n!
ulas
hy
Ce:
Halngn
lalig
nnhi⸗

epfi
visgoti
fuebe
fitaitd⸗

bcqti

lkten
rnn
Prten

Ve

itii.

Nt hecen
Dopzod

lpenine.

whinier
mugſt
e hewians
füberid⸗
R.

erohen
Aiczori⸗
riſghin
abeszd
wicnnltni

lw
meidis
Dadibaos
ſttmcnech⸗

„ *

Wsdiciti

Wanob
1MsEii
rai n
bevsoc?
öbenet
15 Puldet

or
wiabbeſrn
Abbcherune,
nn oͤ
sngeman⸗
noie es/
ifmigne/
,nendu

iindu ,

Penin
fücthin
annsſi
tbbcrteol⸗
fiie Ali
Plpintn
cwieften.
iun ht
,Gſelao0
A! .
iwnt
r⸗

Hexameron · i. liber ſex dien· et d ab be ·

qð eſt ſex · ⁊ emera · qð eſt dies ·

7

metris vel pedibꝰ· Et coꝛ pe · naturaliter ·

Vñ quidam· Fũgit᷑ hexametrũ pꝑedibus

ſex mobile metyꝝ· P —U
Hexaplois. dꝛ ab bex · qd ẽ ſex ·⁊ plois qd
ẽplica · q̃ſi ſex bñs plicasi:ſex colũnellas·

Et Onoſds wber plariperaplis chi

eſt triũ ſyllabaꝝ · Oy enĩ dyphthongus
gręca quęſonat.j·taʒ apud nos qᷓ;apud
grecos DVñ Hieronymꝰi ꝓlogo Joſue ·

PBt ꝓ gręcoꝝ bexaplois ꝗᷓ ⁊ ſũptu⁊ labo/

re maxio indigẽt · ęditionẽ nr̃aʒ habeant

Et ponit hex⸗ Plois h ſex exẽplaribꝰ xel

interpᷣtationibuuus
Herxaptotꝰ ·ta · ti · ẽ nomẽ ſer caſus habẽs·
⁊coꝛ/pe · Dñilla noĩa dicũt᷑ hexaptota.· ᷓ

i vno nũero ⁊ genẽ ſex diuerſas fmĩatio⸗
nes habẽtĩ diuerſis caſibus vt vnus ·

Hyacinthꝰ. ti.fnit qd puer væſusĩ floꝛem

ſm poetas · Dñ ⁊-ille flos ſimilit᷑ dictꝰ eſt
hyacinctꝰ.⁊ẽ purpureꝰ. Et hĩc qͥdã lapiſ

ẽ dictꝰhyacinctꝰ hñs purpureũ ⁊ ceruleũn

coloꝛẽ · ad modũ illius flor. Vñ · Tlos eſt
hyacinthꝰ · lapis ẽ hyacithꝰ homoq; · Iñ
byacinthus · tha · thů· ⁊1 hyacithinus na
nũ · qð eſt de coloꝛe hiacinthi ·

—

Alibet ſtella illius ſigni mõt dici byas ⁊ H

ſignũ ẽ in fronte thauri:Et dicũt᷑ hyadeſ

ab byados gręce qð eſt pluuia latine· qa

oꝛtu ſno efficiũt pluuias· ñn ⁊ latiniſuc⸗
culas illas appellant. Del dicũt byades
ab bydoꝛ·qð ẽ aq̃⁊ coꝛ·pe· Dñ FTuroꝛa

Giꝛece dicunt hyades guttępluuia·

Hialin gręce · latine dꝛ vitrũ · Iñ H̊ hialũ·
li·dadã genꝰ puriſſimi vitri· Iñ hialinus

na:nũ .i: vitreusꝰs

Hiat.tus · tuii.fiſſura. aptio tre pꝛuptio

terrę pfũda: qi intꝰ. Sʒ pꝛie hiatꝰẽ oꝛis
hoĩs aꝑtio · Itẽ hiatꝰẽ qddã vitiũ qð cõ/
tinet᷑ ſᷣ barbariſmo· Oñ dicit PHonatuſ

Ffuit aũt barbariſmi p hiatꝰ· Et dicũtur

hiat.q̃tiẽs duę vlples vocales ꝓnũciã/
tur ſil· vt muſa amabit · vel muſęaonides
Hibernꝰ. na · i· dꝛ ab hyems · Vñ hyber⸗

nũ tpsẽ int᷑ hyemẽ ⁊ ver ·q̃ſi hyeme vᷣnũ·

qð tps plerũq; aꝑte totam hyemẽ ſigt ·
VDñn :2? Heſdrę.io? Multitudo magna

Eẽ ⁊ tpᷣus hibernũ· Iñ h̊ hibernũ·ni·⁊ boc
hibemachlũ li p eodẽ·ſ. dom'ĩ q̃ hiemg/

Hexameter tra · trů · i. xerſus conſtãs ex ſer

Hygdrius dꝛii ·i. aquari H
Hydrophoba · bęii· aꝗᷓ meatꝰ.· Hüc moꝛ/

NHyas · adis · gẽ q̊ddam ſignũ eſe E H

.
.

mus ĩ expeditiõe · Et hec hibernia ni? p⸗/
nĩtig ꝗdã ·qꝛ ibi eſt pems hcipue dura
Iñ bibernus·na · nu ·⁊ hib ernicus · ca · c ·
⁊ hibernẽſis·⁊ G̊ ſe:gentilia·

Hiberus ri · maſ · ge · fluui hiſpanię · Iñ H̊

hiberia rię · Dicta eſt hiſpania· Et hiberꝰ

ra. rũ· gentile · Et nõ ꝙ hiberus gẽtile de /

ſiẽt gẽtẽ hiſpanię. ⁊ quẽlibet de illa gente
Et cã differẽtię ad nomẽ fluuij apocopat
ab autoꝛibus ntũs tm̃·⁊ d hiber rarũ·?⁊
hiber beri · Et hinc hiber · beris · nomẽ al⸗

teriꝰgẽtis ab hiberis pꝛofecteę · quęẽ vltra

armeniã · Dꝛ tñ ⁊ hiber · beri: p hiſpania“
et hiber · beris · qñ de illa gẽte laauiſſ,
vltra armenios.⁊ hiberus · ri · fluuꝰ. Vñ
Lucanꝰin· 42 Qui pꝛęſtat ternj tibi no/
men aufert hiberus ·

Hyydoꝛ· vel bydro grecelatine d? aqua:
Vygdra dꝛę · ul bydiꝰ dꝛi· vide· S·ĩ excedra
Hydria · dꝛię·ẽ qddã vas aq̃tile· et dꝛ ab

hydoꝛ: vel bydro gręce· qð ẽ aqua latie·
Et co peee
i:qquarius:⁊ dẽ ab hydro:

bũ latini ab aꝗᷓ meatu lymphaticũ vocãt
Et fit ex canis rabidi moꝛſu · vl ex eiꝰ ſpu/
ma quã ſi hõ vlbeſtia tetigerit:aut demẽ/
tia replet᷑ aut ĩ rabieʒ vertetur· Et dꝛ ab
hydro· ⁊ phobos:quod gręci timoꝛẽ· vel
meatum dicunt ·

Hydromalũ ·li ·pe ·/ pi · vnguentum qð fit

ex aqua ⁊ malis macianis ·

ℳ₰ℳ * — .

Hydromãtia ·tię·ẽ Diuinatio ꝗᷓ fit in aq̃ ⁊

dĩ ab hydro.⁊ mãtia · qð ẽ diuiatio · Eſt
em ꝓpꝛie hydromãtia ĩ aq iſpectiõe vm/
bꝛas dęmonũ euocare:⁊ imagĩes ⁊ ludi⸗/
ficatiões eoꝝ vidẽ·⁊ ab eis aliq̃ ibiaudi
revbi adhibito ſãguine etiã iĩfãs phibe
ſuſcitari · qd genꝰ Diuinatiõis a pſis fert᷑
illatũ · Inñ bydromãtiꝰ. tia · tii· vl hydro/⸗
mãticꝰ .·ca · cũ · qͥ talẽ artẽ exercet diuinãdi

Hygdromellũ ·li · n. · ẽ aq̃ mellita.ꝗᷓ cõſtat

ex aq̃ cocta ⁊ melle · et cõponit᷑ ab hydoꝛ.
liaqᷓ a mel. Idẽ ⁊ medo d · Sʒ mulſũ eſt
qð fit exaqua cruda ⁊ melle.

„

Hydropis · piſis.vł h drops·pis ·i aqſus

humoꝛ · Eſt enĩ humoꝛ ſuccutaneꝰcũ ifla/
tione et anhelitu fetido· Jñ hydropicus

ca . cñ · pe · coꝛ. qͥ taleʒ infirmitatẽ patit᷑· Et

H hydropiſis idẽ qð hydropis · ⁊ coꝛ·le.
Hyems · mis · dꝛ ab hemys. qð ẽ dimidiũ
qꝛ tũc bꝛeuioꝛi ⁊ diminuto vſq; ad medi/
etatẽ vl vltra ſol vꝓᷣtit circulo · vl potiꝰ ab
byein qð ẽ pluere · Et eſt hyems frigida

bũida· Iñ hic⁊ hęc byemal.⁊ B le·
Hiera gręce· latine ð aſacꝝ vel ſanctũ ·
Hierapigra· vel hierapitagra: d a hiera

qdð ẽ ſacꝝ·⁊ pigra:qdð ẽ medicia· q̃ſiſacra
vel ſancta medicina ꝓpr᷑ erꝰ vtilitatẽ· Eſt

em optima medicina: .
Hierarcha che· i· ſacer. Pnceps · ſicut ep̃us
7 Da a hiera⁊ archos · qð eſt pᷣncepſ: Iñ
bhierarchia · chie · ei ptãs· vł ſacer pnepa/
tus . Et lüt tres hierarchig. et i q̃libet ſunt
tres oꝛdies ãgeloꝝ· Iñn hierarchicꝰ . ca · cũ
i.ſacer vłſacratꝰ · vl ad hierarchiã ꝑtinẽſ
vt actꝰhierarchici. i ad hierarchiã ꝑptinẽ/
Hierapolis · pe coꝛ:quędã ciuitas· (tes
Hieremias: interpᷣtat᷑ excelſꝰ dni/qꝛ dictũ
eſt ei · Ecce cõſtitui te ſupgẽtes ⁊ regna ·
Hieroboã ·interpᷣtat᷑ ſuꝑius diiudicãs vł

cã ppli· aut Diuiſio ppli·ſiue diſcernẽs po/
puiũ ·:qꝛ in regno eius diuiſus fuit pplus

iſrael:⁊ pciſus a regno ſtirpis Danid

Hieronymꝰ. interpᷣtat᷑ ſacra lex · Fuit eniʒ

ſãctꝰ.i.firmꝰ.⁊ mũ dꝰ vel ſanguine tinctuſ

vl ſacro vſui deputatus:ſic vaſa templi
Dicebant᷑ ſacra:q; ſacro vſui deputata·

Et nõ ꝙ cũ olimĩ eccleſia vnuſqᷣſq; canẽt
qð volebat Cheodoſius ĩpatoꝛ DHama/
ſum papaʒ rogauit · vt alicui viro docto
eccleſia ſticũ officiũ cõmitteret oꝛdinandũ
Ipfſe igit ſciens Hieronymũ in ligna la⸗
tina· gręca.⁊ hebꝛaica pfectũ · et i om̃iſcia

ſummũ:eidẽ pᷣdictũ officiſũ ↄmiſit. Hiero

nymus ꝙ pſalterium per ferias diſtixit · et

vnicuiq; ferię nocturnũ ꝓpꝛiñ aſſiguit· ac

Gloꝛia pꝛi ⁊c· ĩ fine cuiuſſibet pſalmi di/
cendũ inſtituit· De inde eplas ⁊ enãgelia

pP ãni circulũ decãtãdas:cęta q; ad offici/

um ptinẽtia · Oter cãtũ rõnabilit᷑ oꝛcianit
Miiñtq; idẽ ð Gethleẽ ad ſũmũ põtificẽ
1tã a papa qᷓ;ᷓ a cardialibꝰ fuit valde ap
pꝛobatũ.⁊ ꝑpetuo autẽticatũ · Cãdẽ aũt
loꝛe ſpelũceę · vbi Dñs iacuit · monumẽtnuʒ

ſibi ↄſtruxit· vbi expletis nonagintaocto

annis ⁊ mẽſibꝰſex ſepultus fut ·
Hieroſolymipeta · te · pe · coꝛ · cõ · p · pegrinꝰ
q petit hieruſalem:. .
Hieruſalẽ grece. lafie pacifica vł viſio pad
interpᷣtat· ꝗtẽ Hiebꝰ pꝛiũ nomẽ fuit cu/
iuſdã viri. In hiebuſeus · ſea ſeum . Hie/
bulſei edificauerũt hiericho. Vñ et dicta
eſt hiericho quaſi hiebico . qꝛ hiebꝰ Hie/
ruſalem ampliauit ideo hieruſalẽ dicta ẽ
hbiebꝰ. S iqnide hieruſalẽ pmo dicta eſt
ſalẽ · a conditoꝛe·qͥ dicebat᷑ ſalẽ. Poſtea
Dicta ẽ hiebus · ab qampliatoꝛe · ꝗ vocat

? Hiebus · vel a biebuſeis habitatoꝛibꝰ.
Hoſtea illis duobꝰ noĩbus ↄiunctis per
cõpoſitionẽ.ſ. hiebus ⁊ ſalem dicta ẽ hie
rulſalẽ·qᷓi hiebuſalẽ· ⁊ videt pferendũ eẽ
p geminũ ·sſed dic ꝙ ĩ compoſitiõe vnũ
8· abijcitur · HNec poſtea a Galomõe di/⸗
cta eſt bieroſolyma· quaſi hieroſalomo/
nia · Et nota ꝙ inuenit hechieroſolyma
mę⁊ hę hieroſolymę·marũ·et hieroſoly/
mis indecdlinabile· in eodem ſenſu .ſ. p illa
ciuitate · Et hecetiam coꝛrupte a poet ſo/
lyma dicta ẽ · Et poſtea ab Helio hadri/

ano vocata eſt belia. In ipla eſt ſion que

hebꝛaice ſpeculatio interpᷣtat· qꝛin ſbᷣlimi
cõſtructa ⁊ de lõge veniẽtia contẽplatur
Et nota ꝙ hieruſalem hiſtoꝛice eſt nomẽ
eiuitatis cuiuſdam· Cropologice ẽ typuſ
animę fidelis. Tllegoꝛice figura ẽ eccleſię
militantis · A¶nagogice typum gerit ecclę

triumphantis. Item ſcias ꝙ Hieruſaleʒ

ciuitas euerſa ẽ a Nabuchodonoſoꝛ re/

ſtituta eſt a Neemia ⁊ Jeſu ſummo ſacer⸗
Tolte · Euerſa vo eſta romanis reſtituta ẽ

ab Helio hadriano.ſed non ĩ eodem lo/
co:.nec in pꝛiſtinum ſtatum · vt dicit glo:
ſuper illud Iſa: 25. Poſuiſti ciuitatem ĩ
tumultum · vꝛbem foꝛtem in ruinam ·
autem in alio loco ſit modo hieruſaleʒ qᷓ;
eſſet cuʒ fuit Dñs crucifixus:patet ex hoc
q; lociĩ qͥ crucifixus eſt dñs ⁊ hoꝛtꝰ ĩ quo
ſepultus eſt:· modo ſunt ĩ medio ciuitatis
et tũc erant extra · Oñ aplus ad HNebiʒ?ꝰ
Pꝛopter qð ⁊ Jeſus vt ſãctificaret pplm
Pſuũ ſanguinẽ· extra poꝛtam paſſus eſt.
Hien ꝓpꝛiu nomen viri:⁊ interpᷣtat᷑ patiẽs
vel faciẽs ·ſiue cõmotus:vel cõmotio.·
Hilaramen.minis ·n·t·i:lęticia vel gaudiũ
ðꝛ ab hila ro. gs.
Hilariꝰ.rij· qdã ſãctꝰ dictus ab hilaro as·
qꝛ ſp fuit hilanĩ dei ſeruitio · Et hinc Mi⸗
lario · onis· ꝓ alio ſancto ·
Hylas.·ẽ fluuiꝰ Aſię· Item hylas vl hyla
fuit qdã armiger· vel amaſius Herculis·
q fnit raptus a nymphis · cuʒ exhauriret
aquã ð qͥdã fõte · m fabulas poetaꝝ·
Hyle hyles · f. g ĩterpᷣtat ſilua · ⁊ dicta eſt
ſic pmoꝛdialis materia quã quidã voca/
uerunt ſiluã · q dam poſſibilitatem· quidã
int᷑ aliqͥd ⁊ nihil.qͥdã int᷑ aliquã nullam
ſubſtantiã · quidam receptaculũ omnium
foꝛmarũ quidam coꝛpus incoꝛpoꝛeum et
alijs adhucnoĩbus phi eum vocauerunt
Siquen vtrũ hyle ſit aliqͥd vłnihil.Nõ
loccõcedimꝰ p eſt inter aliqd ⁊ nibil:De

(por

hedict
ſbi wi
gvcieco
winttl
igſonnecd
loen
igon
vendene
Polin
Cheretß
tnneqe
Pymen⸗
poerinn
mninem
ſommak

ocon

conapie
Hynene
wnitor⸗
Ptnt d
Mio:
ten
gnibus
Hymnia

Hyynnh

Pynngn

ſor zuet
hyanond
Pynnlon
ſide⸗
Nloga.⸗
n
Pwon
Poop
d.
Giſtl
dau
Etntien
Dnrk
Olnnitust

Pinuh

liing
heng .
nig
5brnne
caſſidg
lcca 9

inne
ndie
pfema
Gonord

Pinon⸗.

bepöhn
icbewwſch,
nniobpila
mnrpatſo⸗
dhndadin
lutgnde
ncntihen
tmirllit
Dongrtecke
1sghei,
chodonſore
uſunnolaer
nmnöfeſtnnn,
nicogenb⸗
tg⸗
iciutztni⸗
unan .
bienilzch
RNdo⸗

1Dite

nediociiats
boad hebi
ſiuhaappn
mnſtsc
Inmmpantpon
RANRR.
u m li

ubblnoes
.Erbinchi⸗

4
4

byusrihſ
ius Henals
aytlhunt
Musſetin⸗
uu10lge
ignci voin,

ienenn gnici

iaräanohn
Ocvlnonm
nconrn

⸗

hoc dicit Calcidius ſup Slatonẽ · Sicit
nihil videndo videmus tenebꝛas ? nibil
audiẽdo audimꝰ ſilẽtiũ · ſic nihil ĩtelligẽ/
do intelligimꝰhylẽ · Dñ Aug· Cũ aliqᷣd

infoꝛme concipio · pꝛius nihil intelligo q;ᷓ

intelligam · Et ab hyle dictus eſt hyleus
qdã gigas ꝓpter cõfuſionẽ ⁊ magnitudi
nem elementoꝝn ·

Hilusli·m·s. ⁊ hili.li.granũ.putamẽ qdð

adheret fabe vel medulla pennę ſcʒ illud

tenue quod eſt in medio penne··

Hymen . nis · m. g·eſt mẽbꝛanula illa ĩ qua
puer inuoluit᷑ in vtero matris· ꝗᷓ alio no/
mine matrix d · In qua ſüt ſepteʒ cellulę
foꝛma humana impꝛeſſęnec plures:ñ

* . * *

nõ cõtingit plures ꝙ; ſeptẽ pueros ſimul

concipi a muliere ”Mẽc
Hymeneus. nei· deꝰnuptiaꝝ · Aliqñ autẽ
nitur ꝓ nuptijs:qñq;ʒ ꝓ coitu: ⁊ inter/
tat wimies⸗Cipeu de. Ba Dnidins
Maioꝛ hymeneꝰ.qdeſt nõ illi gr̃a lectoꝛ
Item Huidius:Ecce vocant hymeneo ⁊
ignibus atria fumant · H
Hymnicanus ni · qui canit hymnos.

Hymnidicus · ca · ců · q dicit hymnos
Hymnigraphꝰpha phũ · i. hymnoꝝ ſcri/

ptoꝛ Inde heęc hymnigraphia · phię. id ẽ
hymnonꝝ delcriptio · U
Hymniloquꝰ. q̃quũ·qͥ loquit᷑ de hbymno
Itẽ ꝓ eodẽ hymnilogꝰ ga · gñ · Iñ hym/
nilogia · gig.i ſermo vel laus de hymno.
SHymniſta · ſtę· · g· qͥ fac vł cãtat hymnoſ
ymnusnim · g i:laus dei cum cantico·

Pꝛopꝛie enĩ hymnus eſt continẽs laudẽ

dei · Si glit laus·⁊ nõ ſit dei·nõ ẽ hymnꝰ
Si ſit laus·⁊ ſit dłei:⁊ nõ cãtat᷑nõ hymnꝰ
eſt · Si g in laude dei d et cantat᷑.tunc ẽ
bhymnus. Cui contrarium eſt thꝛena· qð
eſt canticum lamenti ⁊ funeris.
Hin · quędam menſura eſt·ſ ſextarius
Hinnitus.tus tui ·p geminũ ·n.clamoꝛ eſt
equoꝝ · Et ꝓdu ·ni · DHnde Job. ʒ? Aut
circũdabis collo eius hinnitum:
Hinnulus ·li:dr filiꝰceruoꝝ· Iñ hĩnulinꝰ

na · nũ ·⁊ hinnuleus/lealeũ in eodẽ ſenſu

⁊ hic hinnuleus·lei.idẽ qð hinnulꝰ VPñ
Cantid· 2? Simil eſt dilectus meꝰcapꝛeę
binnuloq; ceruon.
Hypallage· m Jſid. fit quotiẽs ꝑ ↄꝛium
vba intelligut · vt Pate claſſibus vẽtos
cũ ecõtrario·claſſes ventis:⁊ non ventos
claſſibus demus. Item. PHerſflanit fiſtla
buccas · Del ẽ cõuerſio caſuũ. vł conſtru
ctionũ · xel qñ q; totiſmę· et dꝛ ab bypo⸗

oꝛꝛdinẽ turbãs.

qð eſt trans.⁊ allagi
inde hypallage:itranſmntatioo
Hypaton dicũt gręci iecur Inñ hypaticaus
ca·cum .qͥ patit᷑ in iecoꝛe: vei periinens ad
iecur · Et coꝛ · ti.· “
Hyper grece · i · ſup latine ·
Hy gaſbiles grece · ilẽ qdð ꝓtectoꝛ latie
Pñ Hieronymꝰin ꝓlogo Geñ. ARriſtes
eiuſdẽ Ptolomęi hyꝑpaſpiſtes ·
Hy batan eſt aneclamn rraſcrnſio vboꝝn
elẽ lõga ⁊ ſupgredienſ
conſtructionis vel ſiętranſcenſio·ſ. cum
ꝓbũ aut ſnĩa oꝛdine cõmnutat᷑. Cuiꝰqͥnq;ʒ
ſunt ſpecies ſ.hyſterologia vel hyſteron/
