ttorl⸗
opa
bitean
Paatn
frache
Pelat
orſäl
DPelbo
Pia
Pebor
Alect·
ſeas
Mcg
Alen
ioni
Toff
Gfiwe
ſfcer/
lc̃n
ſedan

Ddens⸗

Deibet
Eßnb
to
Nide
tudin
e
Delb⸗
Dalhen
ſoͤton

E

Pitd
Wuoe

Delenns

ſtear⸗
Gtemſde
Nie
ſode
Dreleh
Alci⸗
ihi

ion
tde
Netioenie

wvtengen
ndito
Ghoſibus
niͤdeſe
gniſele
8iupüt
N
di nin
nſunpll.
ſkenint
Eſuploi
mmnorton

anntoen
efewlin⸗

ploile
1dt
ſenlonile.
r ⸗
ſidqod

dechn⸗

ſoc deo⸗
müvlt
maſibſe
1dectfom
ruit Nanme

ſuuͦly
i4 vefo
iaedeſt
amfich
mccded
gedemna⸗
firnkofi
NndN
Gibertal
Grncpone
ltneiind⸗
cannend
nch win
fanictucn
iut Pen
Gumdl⸗

Vegina grece · latine moꝛſus ·
Hegulatoꝛi·gulę dedituss .
Pehiſcens · o. t. i· aptã hiatũ ⁊ diffuſũ hñs
valde hiſcens ·
Veicida · cõ ·p·pe · coꝛ · ꝗ deũ occidit ·
Veicola · cõ · p· pe · coꝛ · q deũ colit ·
DHelatoꝛoꝛisid ẽ accuſatoꝛ:⁊ d a defero
fers .qð ẽ accuſare · Oñ·2 · Machab· 4?
Simõ aũt pᷣdictus pecuniaꝝ ⁊ patrięd/
latoꝛ· i· accuſatoꝛ· Et vt Pap̃ · dicit · De⸗
latoꝛ:accuſatoꝛ: eo ꝙ detegit quod late/
bat · aut facultates ꝓdit alienas:
Helatura · rę dẽ accuſatio vel ꝓditio · de⸗
tractio vel depoꝛtatio ·
VPelatus i:de vno loco ad aliũ latꝰ.vl de/
oꝛſũ latus accuſatus·

Belboꝛa inter ptat᷑ axe Xx7 loquarx · coꝛ · ꝑe

Vñ Auroꝛa · Hic ſubijt moꝛtẽ Rebeccę
Delboꝛa nutrix ·
Helectꝰ · us · ui · i; electio facta ex młtis· ⁊ de⸗
ſectus:.a.ã:adiectiuei:electus ex multis.

Delegatus ẽ cui cauſa cõmittit᷑ terminãda

vel exequẽda vices delegãtis repñtanſ.⸗
in iuriſdictione nihil ꝓpꝛũ habens vt · ff

ce offi · eiꝰ cui man · ẽluf · · i. in fi · · . iij · de

offi · dele · Del delegat is cui a ſũmo põ/
tifice vel oꝛdinario vel delegato pᷣncipis
canſa cõmittit᷑· Inde ſubdelegatqͥ dicit
reſpectu delegati ·
Veletus · a ·· pe · p· i · deſtructus ·

Pelibatio · onisfit.iguſtatioĩmolatio

Et bᷣm hãc ſiẽtionẽ d ad Ro.xiꝰ Si de⸗
libatio eſt facta ⁊ maſſa.Delibatio etiam
accipit᷑ ibi ꝓ ꝑticula vel poꝛtiõe ad ſimili/
tudinẽ eius qͥ paꝝ contingit vel deguſtat
Te re vt habeat expientiã totius ·
VHelibatusa·ũ.i.deguſtatus:·
Deliberatio ẽ ꝓuida cauſę circũſpectio cuʒ
q̃ rõ totũ agit·⁊ furoꝛ ſibi nõ vẽdicat · xi ·
q · iij · illa Rpoſitoꝝ· ⁊· c· ſe ·

DPelibutꝰ.ꝗ ũ q̃i oleo velliquoꝛe inũctus

Pl vt dicit Pap¶̃ · Delibutꝰ.ꝑfuſus · bñ
vnctus · cõtactꝰ. delicatus oleo vnctus
Pelicatus/a ·i · i· delitijs aſſuetus · inſolẽs

anguſtian? doloꝝ.
Delitię · aꝝ · f· o· dicũt᷑ a delecto·quia dele/

ctãt · vel dicũt᷑ delitig· quia inde delectãa/
tur hoĩes· Iñ delitioſus · a · i· id ẽ plenus

delitijs · Iñ delitioſitas
Pelictũ ·n · s· eſt qñ qͥs dimittit illud qð ab
ipſo debet fieri. ⁊ dĩ a delinquo· quis· q̃i
derelictũ · qꝛ derelinquit officiũ ſuũ · Et ẽ
delictũ in omiſſione · ſcʒ qũ non impletnur
dei mãdatũ · Peccatũ vᷣo ĩ cõmiſſione fit

₰

qñ ſcilicet ꝓhibitũ fitſed tñ vnũ ꝓ altero
gccipitur· ðð
Velinimẽtũ ·ti:i:plactio·dulcedo:blãdi/
mentũ · ⁊ ↄponit᷑· vt delinificusa · i i. cal ⸗
lidus:cõſultatoꝛ:vel blãdiloquus·
VPeliquiũ:quij.deliquatio·:i: æcurſio· di/
ſtillamen· defectus ·
Deliquus·qua·quũ ·i: defluus:purus· xel
liquiduuus.
Heliramẽtũ ·ti · n · .· · fatuitas demẽtia · Di⸗
ſcoꝛdia:vel deniatio a rectitudine.
Helirus · a · i. me · coꝛ · ilẽ ẽ qð diſcoꝛs · k in
alijs ſigtiõibꝰ ꝓducit li.⁊ idẽ ẽ qð fatuꝰ.
inſanus · inſipiens · inſulſus· ſtolidꝰ.et dꝛ
a de lira · Vnde · Reddũt deliꝝ femina
vina virum.
Helos interpᷣtat᷑ manifeſtatio · Oñ ꝗqdam
inſula dicta eſt delos · et· o · cõuerſa in· v.
dẽ h delus · li · qꝛ Apollinis reſpõſa ꝗᷓ ali/
bi dabant᷑ obſcura · ibi dabat mãifeſta ·
vel qꝛ pꝰ diluuiũ qð Egopęi the fuit añ
oẽs t᷑ras radijs ſolis illumiata ẽ·⁊ pꝛima
manifeſtata eſt viſibus. et inde dicta eſt

Delos: cuitas ⁊ iſula: Et hoc fuit reixe/

ritas·licet ᷣm fabulas alit᷑ dicat᷑. Iñ de⸗
lius · lia · liñ · Et hic delius delnj. i · Apol/
lo. bec delia · i · Niana · vel qꝛ ibi colunt
vel quia ibi nati ſunt ·
VHelphin inis · vel delphinos· etiaʒ del/
phinus.ni·qͥdã piſcis marinus qͥ voces
hoĩm ſequit᷑· Vel qꝛ ſymphoniã gregatĩ
faciũt.a phone qð ẽ ſonꝰ. Et ꝓ · phi · Dñ
Ouidius in eplis· Jaʒ nr̃as curui noꝛũt
Ddelphines amoꝛes · l
VHelubꝛüũ · bꝛi pe · coꝛ· ꝛ templum · ⁊ dicit᷑a
delẽdo·q̃i delẽs vmbꝛã:quia ĩ ſacris tẽ⸗
plis delẽt᷑ vmbꝛę peccatoꝝ· Itẽ ðlubra
Dicũt᷑ tẽpla ſacros fontes habetia ·ĩ qbꝰ
peccato:es diluunt᷑ ſiue abluunt᷑ ⁊ rege /
nerant᷑ ꝑ baptimmũ
Velũübis · cõ · t· ⁊ B be i·debilis · q̃i deoꝛſuʒ
a lůbo · i· foꝛtitudine ·
Hemarchus chi ·· pᷣnceps ſuꝑ decẽ.
Pemasionans.
PHemẽs · o ·t· · amẽsĩſanꝰ. q̃i deoꝛſũ a mẽ/
te · Iñ demẽtia . . amẽtia · Demens ẽ tꝑal
amens vo ppetuus.
Vemenſü · i· inciſũ · ſectũ · defectũ · xel mẽſu /
Peęmon.onis · interpꝛetat᷑ ſciens vel ꝑitus
ñ h̊ demoniũ:nij:illud idem ſcʒ malus
ſpũs · Et dęmonic?. a · ů · a demone poſ/
ſeſſus. Et a dęemoniũ dęmoniacꝰ a· um.

dẽ· Itẽ demon cõponit cũ cacos quodẽ

“

malũ ⁊ calo.qd ẽ bonũ et dꝛ cacodemon

calodęmon·Et ſunt cacodęmones mali

angeli · qᷓi mali ſciẽt&. vel malũ ſcientes·

Calodęmões boni angeli q̃ſi boni vel bo/
nũ ſcientes. “?””l
Demõſtratio eſt rei ſubiectę oculis vel q̃ſi
ſubiecte oculis vel intellectui repſentatio
Inde bic⁊ hęc demõſtrabilis. et hocle · et
demõſtratoꝛius·a·ũ· ⁊ demõſtratiuus·a
ſ. qð demõſtrat vel qd demõſtrat·
Demulus a · i · pe · coꝛ. i emulus:⁊ ðdẽ a deê/⸗

muloꝛ:· ⁊ ꝓpꝛie demulus eſt eiuſdem artis

emnlatottt.
Denari · a ·i· ⁊ hic denarius ·rij · ꝓ tali nn/
mero · 1 ꝓ nũmi quodam genere . qꝛ decẽ

nũ mis oli ĩputabat· et penſat ſiliqs decẽ/

octo· Iñ venarioluſ.lii.paruꝰ denarius ·
Denoĩatiuũ nomẽ ẽ illð qð a nomie xxri/

uat᷑. vt iuſticia ab hoc noĩe iuſtus

Denũciatio eſt crimis alicuiꝰapud iudiceʒ

ſine iĩſcriptiõe legitima facta delatioad

pęnitẽtiã agẽdã vel aliã legitimã pęnam

imponendã · vel etiã ad vtrũq;·

Dens · tis · m· t · dꝛ ga demo · mis eo caufe ⸗
rant oia dentes · vel dicunt q̃i decentes ·

qꝛ pulcri decent ſicut de foꝛmes dedecent
Vl dicunt q̃i dinidentes cibos · vel greci
Dicũt odẽtes ⁊ inde nos dicimꝰ dẽtes q/
ru pᷣmi inciſiui vel ſciſoꝛes dicunt · qꝛ oẽ
qð accipit᷑· ipſi pᷣus incidũt· Sequentes
canini vocãt᷑.qrũ Duo in dextera maxilla
duo in ſiniſtra ſũt ſic dicti:q; ſicut canii
ipſis oſſa cõfringit·ſic ⁊ homo·⁊ qð non
pñt pᷣoꝛes pᷣſcindere· illis tradũt.vt cõſri/
gat · Ni p lõgitudine et rotunditate co/
lũnelli vocãt᷑. Oltimi dicunt᷑ molares qꝗͥ

cõtrita ⁊ cõciſa a poꝛibus: ⁊ ↄfracta a ſe/

quẽtibꝰſuſcipiũt vt molãt⁊ maſticẽt · Et
ſuüt ples vẽtes ĩ viris q; mulieribus
VDenſetus.· a· i · i· eſus vel ſpiſſus · ſ. per ſe ·

licet· aliqñ inueniat ꝓ dẽſato · ſed dẽſatũ

ab aliquo . .
Dentana · ne ·f· p · ferrũ vnde medici dẽtes
tollunt · =S”U”M
Pentale.lis · n. t· Dꝛ illud in qð inducitur
vomer quaſi vdnnnnnns..
Dentatus · a · i · qàͥ vetes habet · vel qui ma/
gnos dẽtes haber.
Venticulus·li· dimi.i:paruns dens·
Benterẽ nanis ab anterioꝛi parte ad mo⸗/
du vetis gecrnrtg.
Ventoſus:a·i ·.i· tibus plenns.

Dentrix eſt genus piſciũ· magnitudie et

granditate detiũ ſic dictũ ·

BPetõſus a;ñ · i. nõ tonſus ·

Denus.a · um · in ſingnlari tm̃ valet qᷓntnʒ
ſuñ pmitinũ · In pli accipit᷑ diſtributiue
p pares nieros · vt ꝗ ſti incedũt deni id ẽ
ecem 7 vMM.
Depigis · cõ · t· B ge · ꝑe · p· i· ſine naribꝰ. et
dꝛ a de ⁊ piga qð ẽ fũmitas nariuũ·

Pepontanꝰ.nim · s qͥ ad tã grauẽ deuenit

etatẽ ⁊ vitam · vt magis ꝓſitei de põte ſe
Pijceẽ riuer⸗ qð etiã faciebãtĩ aliqbꝰ
ꝓuintigss. “
Depoꝛtatio dꝛ in iure exiliũ ꝑpetuũ.

Pepoſitũ ·ti ·n · .· eſt pignꝰ ad tpᷣs ↄmẽda/
tũ · Itẽ depoſitũ traditũ vel cõmendatũ

cauſa cuſtodię cõmiſſum.

₰ℳ

nit cuſtodiẽda· Et differt a ſequeſtro · qꝛ

Tepoſitariꝰ ad h̊ ſciſe tenet᷑ vt depoſito/
riũ reſtituat· T enet᷑ etiã maximã diligẽ/⸗

tiã ad hibere · Sʒ ſequeſter neutri litigã/
tiũ tenet᷑ pciſe rẽ reſtituere·ſed indetmia/⸗
te illi ꝗͥ vicerit ·

Sepubis · co· t· 1 hoc be · pe . p · · deoꝛſum a

pube i · g barba · Vñ ⁊ depubis dẽ woꝛcꝰ

ſugens q̃i Deoꝛſũ a ſetis· Et H ⁊ hec ĩpu/

bes ⁊ hoc be · i. imberbis ſine pube q non/
Duü habet pubẽ.

Derelictũ dẽ illud qð caret wſſeſſoꝛe· vel
qð ĩ nullius ẽ poſſeſſiõe · vt Inſti · de re·

Diui ·S· hoc amplius.· circa fin.n
Periſus a.umi· deluſus ⁊ hic deriſus · us
ui.· Deriſi o

Beſertoꝛes dicunt clerici qͥ ppꝛie ecclig mi/

ſtris deſtitutʒ ad aliã vitio fugę ſe tranſ/
ferunt · vt · xxi · q· ij . placuit· Sed ſᷣm legeſ

Deſertoꝛes dicũt᷑ milites vitio fugę ſuaʒ

militiã deſerẽtes · vt · C· e · ti · l. .v. ij · li xij?
Veſertũ · ti·n · .· i· derelictũ · dictũ ſic qꝛ non
ſerit ; vel wõt Dici delertuʒ qꝛ deſenit · · ab

homibus nõ habitat ·
Deſes · dis · c tei · piger · remiſſus · Iñ deli⸗

dia · i.· pigricia· ⁊ deſidioſus · a.i·

Veliderius·rij. vtõ o deſideri·pꝛiũ nomẽ

viri · ð q̊ dicit Hieronymns i ꝓlogo pẽ/

tatenci · Nũc te hcoꝛ Deſideri chariſſime.

Deſideriũrij.i:cupiditas:⁊ ꝓpꝛie celeſtiuʒ·
In deſiderioſus·a · ũ ·

Beſolatꝰ.i· ð ſolo eiectꝰ.inops: deiectus.

Deſpectio · onis · i · refutatio

Heſpectus. us · ui · idẽ ẽ qdð ðſpectio · de /

ſpectus a· . refutatus ·

Petractio vel detrectio ẽ alioꝝ bona oꝑa

mimalũ malicioſe verſio · vel detractio eſf
rreuelatio defectł' abſentis pꝛoximi· faca

ſeu
Petrim
niont.
Petnu
Peuert
hundi
Held
hen
ped⸗
lidi
Deud⸗
Ala
Pecun
vnt
ns⸗
Dens
Wenm
lo
vdẽ
diigo
ia
dot
ter⸗
ſcca
acop
lute
tnsd⸗
wonied
Ge
Neu
p
.
teny
duan
Nvt⸗
Hom,
ſonomt
Daueo
a
ſdie
fiſe
mdid
fonbe
thie
tſtei
ni
Vir
Demm
duatt

kdiiie

Z

igmndunt
Kanute
wiigic⸗

ipsict,
Wönmdndi

1lcpete
nmi dlig
Neutnilngi⸗
Windcdmia,

pideotun
Nbis die
Abtbeih
pubegnon.

ſſr i
nſtn defe⸗

deninss

becceni
gtſetiani⸗
Banlegt
nto fig:iij
lichli
diniſegnn
Poclniitb
ſis i d
A
igünan
nnsipoget
ncmſne
putcclſin⸗

—
—

Nſecoht

ziorbo
Womn⸗

iehrun

galicui vt ipſũĩ bono mioꝛẽ eſtimet·½
Petrimentum . ti ·n· i· Damnũ ·iactura · di⸗
minutio- ßMV
Vetruſus · a · i · pꝑe / ·i · incluſus · expulſus ·

DHeuexus:.a.i.iinclinatꝰ.incuruatus ro/

tundũ vᷣſus·q̃i deuſus· ⁊ dẽ a deũᷣto · tis·
Bel dia deueho⸗ qꝛ vndiq; deoꝛſũ ve/⸗
hit᷑. Inde deuexitas · tatis· Et nõ ꝙ celũ
ꝓpꝛie d conuexũ vel deuexuʒ · vel ſi quid
gliud ita ſit factũ ·
Seuiꝰ.q · ũ · i. ĩuius: vel auiꝰ.ſ.loca ſecreta
extra viã a via remota.vide· S.ĩ auia
Hecuns.i· decẽ vncię · vlqð meliꝰ ẽ vndeci
vncięe · q̃i vncia dẽpta de aſſe · Vñ Perli⸗
us · Pergãt auidos ſudare veũces.
Deus dꝛ a greco theos qð ſigt metũ ⁊ in/⸗/
Te mutata · o. ĩ · v. I. D· woſita ꝓ th· dꝛ de⸗
us · qꝛ tioꝛ ẽ oĩꝛbꝰ rebꝰ colẽtibꝰ eũ · vel dẽ a
do das qꝛ dat oĩa cõmoda oĩbus·vel a
Diligo qꝛ omnia diligit⁊ nihil odit eoꝝ
A fecit · vel dĩ a deſũ dees · ꝑ contrarium·
eo ꝙ nihil ei deſit · Itẽ deus ſumit tripli/
citer:pᷣ mõ eſſentialit᷑⁊ ſicẽ vnus deus et
ſic caret pli nũero · 2 modo vnitatiue vl

adoptiue ſic cõpetit hoĩbus · qͥ diuie bo

nitatis ſũt ꝑticipes · ꝑ graʒ vt ſãcti · de qͥ/
bus di. Eno Dixi eſt gpt H in Exo ;
pPonit᷑ dijs ꝓ ſacerdotibꝰ · ʒꝰ ponit᷑ nũcu/
patiue ; vt antiqͥ ⁊ gẽtiles arboꝛes ⁊ inlta
gialia appellabãt eos · et in his duobus
ſitis bʒ plem numeꝝn ·

Peuterogamia·.i· ſecũda gamos · · ſ⸗ ecũde

nuptię ⁊ d a euterõ ⁊ gamos qð ẽvxoꝛ
Exedem dicũtur diagamia ⁊ bigamia·
Veuterõ gręce dꝛ ſecũdũ latie · et nomon
xel nomos lex · Oñ qdã liber dictꝰẽ deu/
teronomiũ · mij i·ſecida lex· qꝛ replicat ꝗᷓ
Dicta ſũt · ita tñ ꝙ videt᷑ noua lex· ⁊ ẽ pᷣfi/
guratio euãgelij · Inuenit᷑ etiã Dutero⸗/

nomiꝰ. Pñ i Nuroꝛa di hocnoĩie dute/

ronomius . lex eſſe ſecũda ·
VHeuteroſis · ſis · f. t· i nouitaſ.⁊ dẽ a deute⸗
DPextera · ręqð ꝑ ſyncopã dẽ dextra (ron·
tre · dꝛ a do das · qꝛ ipſa pignꝰpaq⁊ teſtiſ
fidei ſolet dari:vel qꝛ ea damꝰ· Eta dex/
tera · dĩ dexter · tra · trũ · i· ex dextra pte exi/
ſiẽs vel bonꝰ ꝓpicius · pſper ·
Pextralia· oꝛnamẽta ꝗdã ꝗᷓ ſũt coĩa viris
femis larga ⁊ ampla:et añ mãicas poꝛ/
tãt᷑ ⁊ ijgũt᷑ vno clauo·⁊ dicũt᷑ a dexta
Verxtralis · cõ.t.⁊ ̊ le.i ad dexterã ptinẽs·
Dñ dextral d ſecur · i·vextrę habil ·
Hextrariꝰrij. equus a dextr·qꝛ ꝑ dextrã

ducit

Diabolus.li · m · S Dꝛ

Vertrocheriũ · rij oꝛnamẽtũ dextre· qſi de⸗

xtrochiriũ · a dextra ⁊ chiros qð cẽ manuſ
7*– toꝛquis aureus S

ante

Via. vel potius dyo apud gręcos płes hʒ

ſigtiones · Scðm eni ꝙ ſcribit᷑ ꝑ·y · grę⸗
cũ nomẽẽ ⁊ ſiẽt tm̃ q̊ntũ duo:Cuʒvo ꝑ
i.noſtꝝ ſcribit᷑ valet tĩ q̃ntũ de · DHnde
Scribe ꝑ·y · grecũ dyo et Duo ſignifica/
bit · Scribe p·i · ſimplex de tibi ſigbit ·

Hiabolar.risf.ti:mẽtrix ·a dia·i · Duo · et

obolus qð ẽ medalia q̃ſi duobꝰ obolis
empta· ⁊ mt ſepꝑe haberi ꝓ duobꝰ obol·

VHia bolatoꝛiusrij:qͥ ꝓ oꝑe ſuo duoſobo/⸗

los ꝓmere
a dia qð ẽ Duo ⁊ bo⸗
lus·qᷓi duplex moꝛſellus: moꝛdet em ani/
mã⁊ coꝛpus · Del diabolus dĩ hebꝛaice
coꝛſũ fluens · qꝛ ſuꝑbię põdere deoꝛſu,
coꝛruens cecidit ſ̊ gręce dẽ criminatoꝛqꝛ
crima in ꝗᷓ ipſe illicit ad deũ refert· velqꝛ
electoꝝ innocẽtiã crimibus fictis accuſat

In diabolicus · a · /
Hiacones gręce latine miſtri dicunt᷑ quia

ſicut in ſacerdote cõſecratio/ita in diaco/
no miſterij diſpẽſatio habet · Et decliat
hic diaconꝰ.ni:⁊ ̊ diacon vel diacones
nis · In diaconatꝰ us· ni ·. · officiñ vl oꝛdo
Diaconi · Et cõponit cũ ſub · vel hypo · vl
archos · ⁊ ðĩ ſubdiaconus:hy podiaconꝰ
arch diaconus
Piadema:tis·n · t · i. regia · coꝛõa ·a dia qðᷣ
eſt duo ⁊ demo · is · q duo demit · ſc Pn/⸗
cipiũ et finẽ · ⁊ differt a ſerto ⁊ coꝛona· qꝛ

ſertũ eſt quod fit de floꝛibꝰiſertis· Coꝛo/

na dꝛ qlibet circulꝰ capitis de quocũ q;
metallo · Pyadema vo tm̃ de auro et
lapidibꝰpᷣcioſis · Dł diadema dꝛ a dia
qð ẽ duo · 1 demas qð eſt oꝛnans quia
vtrã q; ꝑteʒ capitis oꝛnat· Nel dĩa dia
qðẽ de · ⁊ demos qð eſt cõiũgere vl liga⸗
re· qꝛ tale oꝛnamẽtũ in circũactis extremi:
tatibꝰretro aſtringit᷑ ⁊ poſtea ligat. Et eſt
regũ ⁊ matrona ꝝ oꝛnamẽtũ · Oñ Virgi/
nis eſt ſertũ cleriq; coꝛona woetę· Laurea

rex geſtat diadema vel induperatoꝛ ·

Hiafoꝛeſis ẽ Dubitatio· vt Eloquar an ſi/⸗
leã· d a dia quod eſt duo ⁊ foꝛeſis qð
eſt locutio ·

Hialectica ceę. · p· dꝛ a dia qdð ẽ dno ⁊lo/

gus ſermo·q̃ſi dualis ſermo · qꝛ dialecti/
ca diſputatio tota vꝓᷣſat᷑ ⁊ finit int duos:
ſcʒ opponẽtẽ ⁊ reſpondentẽ · vel dꝛ a dia

quod eſt deet lectos quod ẽ dictio · qꝛ in
ea diſputat᷑ de dictis·
Dialis · co·t· ⁊ hoc le · vꝛ a dies · vt dial ci/
bus .i quottidianus. Iñ dictus ẽ dialis
ſacerdos Jonnis.
Hyalyton fit ſm Donatũ qñ ſine piũctio/
nibꝰpũctati ꝓfert᷑ dictiões · vt Ite · fer⸗
te cito ferꝝ· Date telaimpellite remos
Pialogus · gi · pe · coꝛ · · Oualis ſermo · ſ.· qui
Wrſat᷑ inter duoaoxs
Diamas · mãtis · m ·t · lapis ẽ pcioſus illiuſ

naturę ꝙ reddit hoiĩem groſum · Etiã dꝛ

vir diligẽs vl hñs duas vxoꝛes · Vndge ·
Eſt diamas cõiũx geminus: diamas la/
pis extat · S
VPiametꝝ · tri·n· S. xel H Diametrus · tri · xel

Diametros/⁊ in maſ. ge· inuenit᷑ diamet᷑

tri ·· recta linea ꝑ cẽtꝝ ductaĩ Dduas gq̃leſ
Ptes circulũ diuidens:⁊ coꝛ. pe·
Pian gręce·lanie d lux vel claritas·

Hiamerõ grece n. g· eſt genꝰ liqͥris medi/

cinalis a ſucco moꝛi dictum ex quo confi/
cit ur ·
Diana eſt dea venationis · ⁊ ponit᷑ ꝓ luna
Hãc greęci ſᷣm fabulas ſoꝛoꝛẽ ᷣpolliniſ
venatriceʒ Dicũt:⁊ arcũ habuiſſe cũ pba/
retra·⁊ eã errareĩ mõtibꝰſolã cũ canibꝰ ut
capet ceruũ vel capꝛãet dꝛ q̃i duana · qꝛ
ipia eſt luna:ac luna die ⁊ nocte apparet
AIpſa eſt lucina · eo ꝙ luceat · vel qꝛ lucem
Pbet naſcẽtibꝰ. Eadẽ ⁊ triuia· qꝛ tres hʒ
vias · i · ptãtes · Dn⁊ tribus fingit᷑ figuris
eſt em diana in ſiluis · luna ĩ celo · et ꝓler/
pina ĩ inferno m poetas ·
Viapaſon · muſicę artis ſymphonia. ↄſtãſ
ex qnq; tonis ⁊ Duobꝰſemitonijs · habet
em octo voces ·
Piapẽte · ſymphonia ꝗᷓ conſtat ex tribꝰto/
nis ⁊ ſemitonio · habet aũt qͥnq;ʒ voces·
Siaphonia · i · diſſonãtia vocã7d.
Diapſalma · me·f· p· i· Diniſio pſalmi· vo/
lunt qͥdã h̊ eſſe bebꝛęũ⁊ſigt ꝙ illa qᷣbus
interponit᷑ ſempiterna eſſe cõfirmat. Xlij
volũt eſſe gręcũ ⁊ ſigt interuallũ pſallẽdi

vt pſalma ſit qð pſallit: Diapſalma ο

int᷑poſitũ in pſallendo ſilẽtiũ · Et ſiẽ ſym/

pſalma dã vocis copulatio in cãtãdo.ita

Diapſalma diſiũctio eius vbi qdaʒ reqͥ/
es diſtincte cõtinuatiõis oſtendit᷑ſpau/
ſatio· Onde dicit Caſſiodoꝛus· Eſt dia/
pſalma ſermonũ rupta cõtinnatio · do cẽſ
vbicũq; reꝑtũ fuerit ꝑſonaꝝ fieri muta/
tioneʒ· Hieronymꝰ tn cõfirmat diapſal/
ma cõtinuationem eſſe ſpũſſancti·

Piaptotꝰ·a· ſ. xel diptotꝰ. a . ſcy nomen

quod in vno numero et in vno genẽ ha⸗
bet tin duas terminationes in diuſis ca/
ſibus ˖ vt tabitabof
Piaria · rie. f· p·iug ventris curſus ſine vo/
mitu· dꝛ a dies · Itẽ a dies dꝛ diarium
rij · i. cibus vmꝰ diei vel pci · Oñ Oꝛaciꝰ
Cüũ ſeruis vꝛbana diaria rodere mauis:
Pias · Dis · · c. · binarius ·
Diaſcholi vel diaſcholes dicũt iaſij ·· di⸗
ctatoꝛes vel diſtictoꝛes leg· hocẽ publi/
cęratiõis:⁊ ſᷣm hoc accipit᷑ in glo· de ta⸗

bvu ſcrip· vel pic· C. lx·
Vyaſynthactica vel dyaſynthetica dẽ il⸗

la ꝑs gramaticevbi agit᷑ de conſtructiõe
In diaſynthacticus · a · i · · de cõſtructiõe
tractans:·
Piaſyrtos eſti figura locutionis in theolo/
gia fa miliaris: qñ ailqua vox vel dictio
ad duo trabit᷑.vt Nequando rapiat vt
leo animaʒ meã · ſcʒ ille qui eſt leo.vel leo
nõ rapiat.
DVia ſtaſis dẽ diſſenſio aĩoꝛũ :quod quidã
ſeditionẽ vocant ·
Viaſtole eſt cũ dictio bꝛenis vnũ tempus
habeat:mittit illã in duo tpa ꝓducẽdo·
1 di a dia quod eſt diuiſio vel diuidenſ
⁊ſtolos quod eſt miſſio
Diateſſeron· ſymphonia.ꝗᷓ ↄſtat ex duo/
bus tonis ⁊ ſemitonio:⁊ hʒ qᷓttuoꝛ tonos
PBiatoniũ d genus modoꝝĩ muſica -
Piatonius· i:media diuilio· velẽ luna cuʒ
eſt in ptes Ddiuiſa.·
Dibellũ ·li · i ſecundũ bellꝗũ.
Dica · ce · fp · i ta bula · vel cautio · vel char⸗
tha ꝓpꝛie vbi cõtinetſũma de biti T noĩa
cbitoꝝ · vel bentiũ · ⁊ ponit᷑ ꝓ quali/
bet pte charteę· .
DVicacitas· tatis · fe·t· bꝛeuis et acuta dictio
qd hominũ riſus: vel immoderata vlmł
ta locuntio.
Siaculus · la · li · i· gliqntulũ dicax · Vnde
Plautus · Diacula inqͥt eſt meretrix ·

Vicaxoĩs:t · i · facetꝰ. vꝛbanꝰ. vel q verbis

bñ loquit· vel q moderate vel multũ lo-
quit᷑.Iñ dicacitas·taſj· coꝛ i · añ · c· ſicut
veridicus:maledicus·

Viceriũ · rij. eſt iocoſe verbũ dictũ ·

Vicolos vide · S· in colon.
Victatoꝛoꝛis ·m · t·qͥ dictat· Dñ dictato/
res oli dicti fuerũt qͥ ſũmũ magiſteriũ ge/
rebãt:quoꝝ eratĩ mioꝛibus cauſis ſnias
ferꝛe ſeu dictarevt · ff. ð oꝛi · iu · ·ij · Et pplo

Dicũt quctoꝛes quoꝝ creati fnerunt tres

gfomm

geon

o⸗
006

faw
conet
gtisp
Niad
Plint
Daſe
d
nag

m

gros
0
Tcd

Pyydli

v
dube
Pin
ſoe
noe
non
Plien
gde⸗
Dama
Dlect
Cntrn
ate
fad
ſuce
Me
n
on
i
No⸗
pan
ſols
doin
Cenenin
ktnoe
nftia
naere⸗
gbonen
ſcii)
dtabo⸗
ne
Nop
c
Ppe
Deit

Mogihr
Enditn

ibſinny
Ndinin
ibig
öitiſiid
ſoipebi⸗
ngo ta

Nbeiade

Toorſrei
Kcöſnri⸗

nsintheon
mw dico
nconpintnt
icſtco Wie⸗

nigtodgrii

smitmpn⸗
pcli.
moudni

ſae doo⸗
Itmottonos
nnnſicr⸗
vrlelunaoß,

und Md
ndbi
pontpen/

caannvitd
entaNtnt

den Pn⸗
twereme.
relq b
erelnuliͦh⸗
mici ſaul

inci⸗
N „,
n Didit
nümagliin,
abuseilſenl
rnhin

=w⸗œn»
See
= =—

=☛rsz

4

a romanis pꝰ ceſarem· Inde dictatura ·
re eoꝝ dignitas vl bono-:

Hicio · onis. f.t· i ptãs · cõditio · im ꝑiũ·⁊ dĩ

a dico. q· ⁊de bet ſcribi ꝑ ſolã·c· ⁊ ntüs eiꝰ
raro eſt in vſn · Uñ in Judith dĩ· In di⸗
cione tua dñe ſũt cũcta poſita · Sʒ dictio
onis · p · ct· eſt pars qulibet oꝛationis. Et
dẽ a dico · q; eo ꝙ dicat aliqd ·i · ſignificʒ
vvelintelligi faciat·
Hidaſcalus gręce latine dẽĩ magiſter ſiue
Doctoꝛ· Inde hic didaſcalatus · tustuii
magiſtratus; Et didaſcalicus· ca · cum . ·

magiſtralis · ſiue octrinalis:· Dñ genus

D quoddã loquẽdi diſcipuli ad magiſtrnʒ

d didaſcalicũ: quo Hoetius vtit᷑ in liꝰ

de cõſolatione phię·
VBydimuspenłcoꝛ· gręce · Dubius latine ·
Thomas aplus dictus eſt dydimus· qͥa
Din helitauit in fide · .H
Pidrachma. me⸗i· duę dꝛachme vel men/
ſure. Dñ Matthei. i7? Magiſter veſter

nõ ſoluit didrachmã ·⁊ debet ſcribi ꝑ· ch

non P. „ . — .
Viemerõ grece · d biduũ latĩe·⁊ dꝛ a dyo
qð ẽ duo·.⁊ emeras· quod eſt dies·
Dienniũ.nij ·i. duoꝝ annoꝝnꝛꝛ·
Pierectus · cti·· malus dies · dictus ſic per
contrariũ·⁊ ðꝛ a dies· T rectus ·
Visreſis eſt diuiſio ſyllabę vniusĩ duas
facta. vt apud Dmidiũ · Tertia poſt aliũ
ſucceſſit enea ꝓles ·

Vies · ei · ꝗ dian dẽ qꝛ clarꝰſitvł dꝛ a dijs

qꝛ eoꝝ noĩbꝰ dies appellat· qꝛ nomibus
planetaꝝ q̊s qdã deoſ reputauerũt · Sp
eni dies ſumit nomẽ ab illo planeta· qͥ in
illo die habet pmaʒ hoꝛã · Dñ qꝛſol bẽt
pꝛimã hoꝛã in die dñico · Dictus eſt dieſ
ſolis vel dies dñicus qꝛ ſol maioꝛẽ·⁊ qi
Dñs int᷑ planetas·⁊ ſic alijs.⁊ ẽ incerti
Enen ĩſingulari dies · b in plalieſt· g. m.
tnota ꝙ; quidã dies dẽ naturalis·qdã
artificialis· Dies artificialis ẽ claritas ſoł

in aere· vel eſt ſpaciũ tpis in quo ſol vtit

ab oꝛiente in occidentẽ · DPies naturalis ẽ
ſpaciũ diei ⁊ noctis ·i· ſpaciũ in qͥ ſol ꝓce/
Dit ab oꝛiente in occidentẽ · ⁊ iteꝝ ab oc/
cidente reuertit᷑in oꝛientẽ · Huius auteʒ
Diei pᷣncipiũ diũſo mõ aſſigt᷑ · Chald ęi et
perſęa ſolis oꝛtu faciũt initiũ diei natał
Egliptij ab iitio noctis. Romani a media

nocte · Athenienſes a ſexta hoꝛa diei · Et
Dies habet · e · vel u· in ablatino · PHnde ·

Impetꝰatq; dies ritus nox ·e · vl· n · caſu ·

Vicit ĩ ſexto · quę quattuoꝛ eſſe memento

SPieticus · a · u

rhetoꝛici uis io rei!
oꝛationẽ facta · ꝓpꝛias rei amplectẽs pꝛi/

Iñ diecula · pe · coꝛ . · parna dies · ⁊ ponit
ꝓ qualibet parua moꝛa tempoꝛis:

Hieſpiter · tris · vel Nteris · pe · coꝛ i · Jnpit·

7 8 a dies. 7 pater:q̃i dieipater · Vnde

Macrobius de ſaturnalibꝰ. Ipſi quoq;

romani dieſpitrẽ Jouẽ appellabant .

Dieta · te · pe · p · i· Diei itineratio · Itẽ d
5

dꝛobſeruatio leg ⁊ vitę vl coꝛꝑis di
ſatio · vel cibus infirmoꝝ · Vieta etiaʒ dꝛ
cęnaculũ.quo die magis qᷓ; nocte ſolent
wies reſidere · vt · f. de dona · l· Lucius ·
Hel domücula cõſtructa in hoꝛt ꝓ colli/

gẽdis fructibꝰ. ſeu oblectatiõis gtia. Ita

accipit in · · ſenatꝰ· S· marcellus · ff· ð le · ·
Itẽ dieta dꝛ ſpaciũ vniꝰ diei vl lapſus.
Zetiã vnius diei oꝑatio · Põt etiã dici
vnius diei certa ⁊ determinata comeſtio
Cõtinet autẽ dięta legalis viginti milia/
ria italica· Dieta vo vulgaris dẽ illa que

habetur ſm cõſuetudinẽ regionis.
Vigtarij dicunt· qui in cnaculo alieno ſe

dirigũt animo furandi:a dięta ſᷣm illam
ſigtionẽ· qua dięta ſignificat cxnaculum
Sic exwnit᷑ in · ſaccularius in pꝛin · ff· ð
edi · edic · .
ii· regularis ˖ ſcʒ de die in diẽ
cuſtodiens ·ſicut faciunnt clauſtrales·

Hiecenſis · diſiũctio dꝛ ßm Pap̃ ·
Hifficax. cacis · oĩs · t· · difficilis · 1 (õparat
In difficacia · cig · 1 hec difficacitas · tatis

in eodem ſenſu ·

Hifficilis. lis · ·t. B le.cõponit᷑ a diſ.⁊ fa⸗

cilis· 1 compat· ? facit ſuplatiuꝰlimꝰ. Iñ
Difficultas tatisi grauitas· Atẽ difficile

qñq; ponit᷑ ꝓ nullo modo .vt ·ij · q: vi · bi⸗

Duũ · ꝓ· ſed aduerſus

ZHiffinitio· onis ·f·t.· terminus demõſtrãs
quid eſt eſſe rei · Vel diffinitio eſt oꝛatio

expꝛimens eſſe rei ꝑ ſubſtantialia · vt gĩal

rationale moꝛtale· expᷣmit eſſe homis per

genoet dꝛñas ꝗſũt ſibi ſubſtantialia · Et
argumẽtatur a Diffinitione affirmando

negãdo · Diffinitio eti eſt quidã coloꝛ

„

cus· 1 eſt bꝛeuis demõſtratio rei ꝑ

etates · vt Hꝛodigusẽ q̃ſi vitio retinẽda
pꝛofundens· Largus qui ſumptuʒ facit

ex ratione libenter ⁊c · Del diffinitio idẽ

eſt quod coꝛona· vt dicit glo.·ſuper illud

Egechielis. 43? Diffinitio eiꝰ vſq; ad la⸗

bium.

Diffugus . diffuga. diffugum · id eſt in di⸗

uerſa fugiens · vel vndiq; fugiens· Inde
Diffugium · gij · fuga · .

Vigãma figura ·f· dicta · eo ꝙ habeat duo
gamai g·
Bigamus · a. i · pe ·
ſcʒ viris vel vxoꝛbus·et dꝛa dyo quod
eſt duo:⁊ gamos· vxoꝛ. Inde digamia·
mig · i· Due · nuptię· vel ꝓpꝛietas qua aliqs

ℳ

dr digamus.

Vigeries.· riei·f· g· i · digeſtio. euacuatio. ⁊

cõponit indigeries. riei i· indigeſtio
Pigeſtibilis t B le:quod facile digeri
poteſt·
igeſdilarte⸗ p· qͥ · vl quę docet digeſtũ
vel qui docet ·
Vigeſtũ · n · . dĩ qͥ d liber legal:ſic dictus
ꝓpt legalia pᷣcepta ibi excellenter digeſta
qui alio noe dẽ pandecta ſeu liber pan/
dectaꝝ· Iñ h̊ ⁊ digeſtalis.⁊ le.quod
ptinet ad digeſtũ · .
Digeſtus· a· i · cõſũptꝰ.oꝛdiatꝰ.expoſitus
Iñn pꝑ. cõpoſitionẽ Indigeſtus·a.ũ.q̃i nõ
digeſtus˖ Et digeſtio onis : i· oſumptio⸗
oꝛdiatio · explicatio.⁊ G̊ digeſtꝰ.tus·tui·
Digitab ulũ · li· inſtrm in qð digitus ĩtro/
mittit ˖ qd digitale dꝛ.
Digitellus· li· vel digitulꝰ.li: Diminutiua
paruus digitus · S
Vigitus · ti · a decẽ dꝛ . qꝛ deceʒ ſũt digiti in
vtraq; manu:vel in vtroq; pede.Vłoi/
giti dicũt · qꝛ decẽter iũcti exiſtũt· nã hñt
in ſe numeꝝ pfectũ ⁊ oꝛdinẽ decentiſſimũ
Pꝛimus dẽ pollex · qꝛ inter ceteros pollet
vtute ⁊ ptãte ⁊ groſſitudine · Secunduſ
ſalutatoꝛiꝰ vel demõſtratoꝛiꝰ vł index dꝛ
qꝛ eo fere ſalutamꝰ vel aliquid indicamuſ
vel demonſtramus · Tercius dĩ medius
vlimpudicus: qꝛ ꝑ eũ plerũ q; ꝓbꝛi inſe/

ctatio expꝛimit᷑ · Quartus dꝛ anular. qꝛ

in eo ſolet ferri anulus:⁊ idẽ medicinalis
dẽ · qꝛ ĩ eo trita collyria a mediq colligũt᷑
Quitus auricularis · qꝛ eo aurẽ ſcalpimꝰ.
vel qꝛ eo ſolemus qurẽ purgaree
Pigna⸗ ⸗· Dignitas: vel nomẽ decus laus
gloꝛia ·
Pignitas ẽ alicuiꝰhõeſta autoꝛitas cultu.
honoꝛe ⁊ verecũdia digna:. Itẽ dignitaſ
ecus.laus· nomẽgloꝛa· ſũmus·honoꝛ·
Vignitoſus. a·ũ.i.dignꝰ. NVñ C hꝛyſoſto/
mus ſup Mattheũ · Ci ĩ illo ſeculo caro
infirma dignitoſe aĩę fuerit ſubiecta·
Vignus · na · nu · . quus.cõgruusↄpetẽs·
honeſtus ꝓbus.
DVilatio· eſt tẽpoꝛis in cauſa pꝛogatio. Ol
bᷣm Bal. eſt tẽpus quod babʒ certũ pᷣnci/
piũ ⁊ certũ finẽ · Vel ſic · eſt tepus datum

pe · coꝛed qᷣ duabꝰ nupſit

a lege vła indice partibus ad veniendũ
Et talis eſt Ouplex.ſ. pᷣma ꝗᷓ dat᷑ ab hoie
vel a iudiceſecũda ꝗᷓ dat᷑ a iure vla lege
vt patet in Rub. de kerijs· Et dilationuʒ
hbm Hoſti·ĩ ſů . ti · de dila · S. · Alix ſũt ci⸗
tatoꝛię ꝗᷓ Dant᷑ vocato ad cãm ad veniẽ/

Dũ ad iudicẽ an liiᷣ cõteſta· infra q̃s cita /
tus ſe hpabit vt veniat ĩ ᷑mioet nibilo/

minꝰpoſt tminũ̃ · vt de offi · dele · cõſuluit ·
XVlię reſtitutoꝛięꝗᷓ dãt᷑ his qͥ ſpoliati fue

rũt ſeu ſunt. vel ꝗ dant᷑ ad appellandũ.

ꝗᷓſunt xecẽ dieꝝ: vel ad reſtitutionẽ ĩ in/

tegn petendã.ꝗᷓ hodie infra annũ vtilem

lodie q̃ driẽniu ↄtinuũ dant᷑· vt· C. de in
inte · reſti ·l. fi. Tlię ſunt veliberatoꝛie que
Dant reis ad deliberãdũ: de qbus· C· de
lit. ↄtel. iis ſũt pemptoꝛię· ꝗ dant᷑ vo⸗
lẽti ꝓbare· Z qbꝰ ĩi·l.i. C. ð dila. Elię ſũt

executoꝛię ꝗᷓ dant᷑ ↄdẽnato ad h̊ ꝙ ſatiſ/

faciat · de his · l. i · C. de vſu . Alię ſunt re/
uocatoꝛię ꝗͥ dãt hñtibus ius reuocandi
domũ · Cẽ qbus habet · l. ij. S· legatis · ff · ð
iudi· ¶lięſut vocatoꝛię ſiue feriales· vt in
l. de ferijs · f eo · ti · et · xx v· q:iiij· ꝑ totum-
lię ꝑſecutoꝛię ꝗᷓ Dant᷑ ad appellationẽ
ꝓſequẽeẽdã.d qbꝰĩ Nuij·eiqͥ appellat.C.
ð temp · app · Tlię ſũt ſaluatoꝛię vt pęni
tetiales · Rlig hceptoꝛię · de app· c terea ·
Alię electoꝛię· vt ð cõuer. ↄiu · c· ex publi/
co· ff. de gdop · l:mãcipioꝝ· de elec.ne ꝓ
efectu · Alie exꝑtoꝛię vt de frige · ⁊ male ·
laudabilẽ. lie exemptoꝛię: vt ꝗq mat᷑.ac/
cu.·pol · · fi.· ¶Alię refutatoꝛię· vt de appel.
pſonas et · c. reqris · ij · ¶lię exceptoꝛię ſcʒ
ad ꝓponendas exceptiones ↄceſſas à iu⸗
re · de excep. paſtoꝛalis ·
Dilema ·ꝗᷓ dã argumẽtatio q̃ a qubuſdaʒ
vocat᷑ ↄplexio:⁊ dꝛ a dyo qð eſt vno·⁊
lema voꝛago:.qꝛ vndiq; cõplectit᷑ adũſa/
riũ · . q buſdã vᷣo coꝛnutꝰſyllogiſmꝰ ꝛ·
Dilucidus da· Dũ.i:clarus ⁊ aptus·
Diluculũ ·li.pe · coꝛ· tempus illud cũ incipit
pua lux eſſe · et a nocte diuidi ſm HNug·
Haßp · vpo dicit · Viluculũ.auroꝛa.
Viludiũ·dij.locus vbi diũſi ludiexercent᷑
Vel ludus diuiſus ⁊ diuſus ab alio · Dñ
NPꝛatius in epi · Diſplicet ille locuſ clamo
Diludia poſco ·

Vilutus··iũ·i: diſtẽperatꝰ.liqͥdꝰ.vł pter

liqͥ ditatẽ diuiſus. ꝓ·lu · ñ PHerſiꝰ· Vi⸗
lutas ꝗrit᷑ geminet qꝛ fiſtula guttas ·
Viluuin · uij·n· s.· catacliſmus: nimia aq̃rũ
inundantia vel veſtructio · Et pꝛopꝛie ex
nimia aquarum inundationeſic dictum

n
(Orm
Dinen
WII
dine
Penen
Pnun
Pinuſd
po⸗
fina
Pocel
vonf
Ec
ccce
Loe
ſicht
Voon
ne
gent
Colta
Gus
Lo
Alf
leal
losa
loen
Pone⸗

A

d
Re
D
l
Vio
e
ſybe
en
g
mäia
chiiet
icl
Mo
Gerin
n
hone
Bac
te
otrcs
n
Dyotn
Din

uwn,
tdnn
iſi
m
brntſrct,
üenb,
Möͤſlot
melmei⸗
Unnndriin⸗
Umüxſen
ndCN
tertmig
cbrsi
danern
beſi
Wtbntr;
Nsneni
Plegetsſ
fmiles nin
im'ptotun
clat.
Poei⸗
eteren⸗
Chrdii⸗
AeNR
igenalt
Amat
NRappe⸗
whneſ
3Nnsdi

fuanbuch
gocf a
lattadil,
giindr⸗
gn

eim s
mroꝛ
diaemen
,balo⸗ Vn
coalcamo

ſc Ne .
Pe

oneſin

ptinens.

äünint

qꝛaquaꝝ clade oĩa ꝗᷓ inundauerit diluat
i. cõmiſceat ⁊ deſtruat · Z

Vimenlſioonis d mẽſura vel mẽſuratio

vel nüerus vel nieratio · Inde hic et hec
dimenſionalis·⁊ H le · i ·ad Ddimenſionem
Vina · noꝗ eſt ꝓpꝛiũ nomẽ filię Jacob.
NPinaſcia vt ha bet᷑ in hiſtoꝛijs ſup Geñ.
caplo de oꝛtu regnoꝝ dinaſciam ęgiptij
ſũmã ptãtẽ vocant·
Pioceſis ſis · · t· interpᷣtat᷑ gubernatio·⁊ B

non pᷣm ꝓpꝛietatẽ verbi vel ptãtem · ̊ hᷣm

effectũ · Et eſt dioceſis ꝓpꝛie baptiſmalis
eccleſie territoꝛiũ ⁊ gubernatio-

Hiogenes · nis. ꝓpꝛin nomẽ viri·⁊ coꝛ penl

ſicut Hermogenes nis.·
Viomedes ·is · e · p · ꝓpꝛiũ nomẽ ẽ cuiuſdã
viri · Et vt narrat Pap · Piomedem pa/
gani deu aſſerũt · cuiꝰ ſocios ĩ aues ↄuer/
ſos ita ſe ludificare dicũt · vt ſuis·i· gręcis
colludãt alienos verberent ⁊ ad templũ
DPiomedis roſtro aquam poꝛtãt · ſed hoc
Vel fingunt · vel ſi aquam poꝛtant · l ta /
le aliqͥd ludificationihus fit demonuʒ· qͥ
eos a veri deicultu abſtrahũt · Hug.eti/
am dicit ˖· Diomedes aues dicti ſũt a ſo/
cijs DPiomedis· quos ferunt fabulę in il
las aues fuiſſe cõuerlos ;

Vione · i · Nnus · ⁊ ð a dian · qꝛ pulcra ſit ·

vel dicta eſt dione a matre ſua ꝗᷓ ſimilit
Dicta eſt dione · qᷓi duos nectẽs i amoꝛe·
Non en amoꝛ pot expleri ſine duobus
Del dꝛa dione. q̃i ex duobꝰnata. Inde
dione · nea · neu · i· Nenereꝰ. Vñ Virgi⸗
us. Ecce dionei ꝓceſſit cęſaris aſtꝑ·
VPionyſius · ſij · dictus eſt bacchus · Vnde
gleli⸗ hec dionyſia dicunt᷑ feſta bacchi.

tẽ Dyoniſius dẽ quidaʒ lapis fuſcus ?

rubentibꝰnotis ſparſus:lic dictus· qꝛ⁊ ſi
aꝗ admixtꝰſitcõtritus nimiũ fragrat ſᷣm
Hug · Pap · vo ſic dicit · Vionyſia gem/
ma nigra mixtis notis rubeis valẽs ↄtra
ebꝛietatẽ ˖ Jtẽ Pionyſius eſt ꝓpꝛiũ nomẽ
cuiuſdam ſancti doctoꝛis qͥ areopagita
a vico ciuitatis in quo habitabat dictus

eſt · et interptat vehementer fugiens vel

eleuatus.·
Vioſcoꝛus ri · m · ge · pe · coꝛ · . iunius ·
Pyota dẽ vas vinarium duas aures · id ẽ
Duas anſas habẽs a dyo ·˖ qð eſt Duo ·
ota.qð ẽ auris. Hoc alio noĩe amphoꝛa
Et ꝓd.o· Vnde. Ruris otis tibi ſit inde
Dyota venit · l
Diotrepes pis·pe· coꝛ · qdã heęreſiarcha · et

confuſione ſua

interpꝛetat᷑ ſpecioſus · inſulſus · vel decoꝛ
inſanienss
Viauolares ſunt viliſſt ime meretrices pui
ſtipendij · Del diauole ᷣm Hapiã · Bel
hę alio noĩe dicunt᷑ diuoltres: vt videt
Diplois · ploidis:f·t. Duplex veſtis:⁊ dĩ a

Diplo . as. eo ꝙ ſit duplex amictus · et eſt

veſtis militaris · Vñ · Sicut diploide
Viplonia · nie. f· p. i. Duplex locutio· ⁊ dꝛ ꝗ
Diplo ˖ as · Inde etiã diploniusa· um · i·
Duplicatus · Et hic diplonatarius· i· Du⸗
plicatoꝛ ·

SDipondius· dij·m·S.i· Duo pondera.ſ. ge/

nus ponderis ex dnobꝰaſſibus ↄpoſitũ·
Pñ in euangelio · Nonne duo paſſeres

veniunt dipondio ·

Vidpſa. pſęf.p·⁊ hec dipſas:ſadis: ⁊ h̊ di/
pſis· huius.ſis. vel ſidis. genus ẽ ſerpẽtis
interpᷣtat᷑ ſitibũda· Oñ ⁊ latine dꝛ ſitu/
la·qꝛ quẽ moꝛdet ſiti facit ꝑire · On Veu/
tro·8? In qua erat ſerpens flatu adurẽs
ſcoꝛpio ac dipſas·vbi dic glo · Vipſas
genus aſpidis · ꝗᷓ latie dꝛ ſitula· quẽcũq;
momoꝛderit · ſiti pimit vłxerit· adeo pꝑua
vt cum calcat᷑ non videat᷑ cuius venenũ
ante extiguit qᷓ; ſentiat · nec triſticiaʒ ſen/
tit moꝛiturus· ll
Viptica · ce·f· p· tabula manualis: ꝗ ⁊ pu/
gillarif dꝛ ⁊ ephimeris Dñ qdã·Clerice
Dipticas lateri ne depꝛeſſeris vnq;· Del
fpm Hapiã · Dipticę ſunt tabule quibus
coꝛruptoꝛes amoꝛẽ ſuũ inſcribũt puellis
ꝓd · pti · Dñ in decreᷣxxiiij .q· ij · canone
BGane pfertur . circa pncipiũ dicit᷑. Et in
ſacris dipticis ſcripſerũt· qð glo·ibidem
exponit dicẽs · Dipticę a dico· cis · Et Di/
cit eadẽ glo· poſtea ꝙ dipticę ſüt colũnę
in qbus imagines patꝝĩ ſuo cathalago
ponunt: è .
VPipthongus · fe ·s · eſt Sslueinario dDuarũ
vocaliũ in vna ⁊ eadẽ ſyllaba vim ſuam
retinentiũ⸗Et ſunt q̃ttuoꝛ·ſcʒ an · en · ge ·⁊
oe· quaꝝ dueſcribunt᷑ ꝓferunt · ſcllicet
au ? eu alię duę ſcribunt ⁊ nõ ꝓferunt·ſ·
de vde0e- H
Dira.·xrę · f. p·i· furia/l dʒ a durusqꝛ dura
ſit · Et dicunt ppꝛie eumenides vł erinny/
des in inferno · furiein terra · dire celo qᷣi
eonirę · quia ex ira deoꝛũ pueniũt et eſt
etymolõgia non compoſitio· hm HPHug
Papias dicit · Dire dex penarum dicũt
vltlices ·
b2

. .ãðs 4 õ 1 19

Dirus · a · · i. crudelis.reꝰ.ĩmiſericoꝛsaſp ·

atrox· deteſtabilis · : aũt dꝛ dirus · qſi

Dinĩia ira inundatusetymologia eſt· nõ

cõpoſitio · Pꝛopᷣe aũt dꝛ diꝝ qð diuina
infert ira · Dꝛ etiga Dirꝰmagnus ꝓd:

di · Vnde quidã.Plandiciępluſqᷓ; dira

venena nocent·
Dis · 9· · B dite· gtõ huinus ditis:i:diueſ
opulẽtus.ſ̊ neutꝝ ĩ ſingulari nõ eſt ĩ vſu⸗
Et cõpatdis·ditioꝛ· Ditiſſimꝰ. Iteʒ dis
Ditis · pluto:a ditãdo:q; noſtris moꝛti/
bus oꝛbẽ ſuů ditat ·
Dis gręce latine dꝛ bis
SViſcerniculũ·li·pe·coꝛ:oꝛnamẽtũ vᷣginale
vt acus · c qua virgo diſcernit ⁊ diuidit
capilloo00g.
Diſcidiũ · dij · n · .· i·ſepatio· diuoꝛtiũ ·a Di/
ſcido. dis · eo ꝙ qͥs a pacto diſcedat: Iñ
Diſcidioſus ·a·ij·qͥ frequẽs eſtĩ diſcidijs·
qui diſcidia amat. Põt etiã dici diſſi/
Diũ · a diſſido:dis
Diſcinctus· a·i.i:deligatus·remiſſus.ĩcõ/

