Seminudus · da.dũ ·i.nõ totus oꝑtus· ⁊
dia ſemis· ⁊ nudus· ꝓdu·nu··
Semipaganus na.nũ · i· nõ extoto vꝛba/
nus . nec ex toto villanꝰ.vel nec ex toto fa/
cetus. nec ex toto ruſtieius.
Semipes · dis · mal . ge · i· dimidius pes · et
coꝛ ·pe. gti· In h ⁊ H ſemipedalis.⁊ ̊ dale
pe· ꝓd.menſura dimidij pedis · Et H ſemi
pedalitas ·tatis·

Semiplagiũ.gij.i.minus rete.vel adiũcteę

retibus lineęreſtes plage dicũut·
Semiplenus.nanũ/pe ꝓd.i.dimidius
Semipondius · dij·i.dimidiũ pondus.

Hemiputatus·ta· tũ ·i· ex parte putatꝰ. Et

in parte nõ· Oñ Virgiliꝰ.ĩ bnucoł.Semi
putata tibi frondoſa vitis in vlmo-.
Seminrutus · ta · tũ · pe · coꝛ . ꝗ ex ꝑte coꝛruit·
Semis · oĩs ge indeclinabile.i. Ddimidius:

Dia ˖ Dii · Dz ab hemis qð ẽ dimidium.

ſubtracta aſpiratiõe·⁊ p ea poſita·s· Vñ
qdã· as tribꝰ ⁊ ſemis ſolidis ego ꝓdi⸗
gus emi · Item ſemis põt cõponi.a ſemis

⁊ as aſſis: ⁊ dẽ h̊ ſemis ſemiſſis · et ſic ẽ de⸗

cli. wonit p q̃dã mẽſura. Nonit etiam ꝓ
quodã pondere. qð conſtat exſex vncijs.

quaſi ſemisas · As enĩ cõſtat ex duode’ũ

vncijs · H
Semiſpatiũ ·tij · gladius a media longitu/
Dine ſpate dictus⸗ ́UNW⁰²ſ
Semita · tęi· Dimidiũ iter:quaſi ſemis iter
Et eſt ſemita duoꝝ pedũ ·ſ.via adeo ſtri/

cca nt alt᷑ in tranſitu tranſire nõ oſſit · Et

eſt ꝓpꝛie ſemita hoiuʒ callis ferarũ ⁊ pecu/
Du · a calcando· vela callo · Et ẽ callis p/⸗
pꝛię ſemita ſtricta ⁊ tenuis callo pecoꝝ ꝑ/
Durata · Cramites vo tranſuerſa ſunt in

agris itinera .

Semitonus ni:mal.ge:⁊ HG̊ ſemitoniũ ·nij
i.nõ plenus ſonus co⸗ꝛto.
Semiuir · uiri:i:impꝑfectus vir:vel caſtratꝰ

dicitur a ſemus · qð eſt imꝑfectus · ⁊ vir

Põt etiã ſemiuir cõponi.a ſemis:quod ẽ
Dimidiũ ·⁊ virq̃ſi dimidiꝰ vir.ſicut fue/
runt cẽtaurus:⁊ monotaurꝰ.⁊ coꝛ · pe ·
Gemiuiuus · na : ui · pꝑe · pd/i:ex parte viuꝰ
i· nõ totus moꝛtuus·
Semiuocalis · cõ·t· ⁊ B le:d a ſemis.⁊ vo/
calis · Et ſeminocales dicũt᷑ quedã lrę· q̃i
impfectę vocales · qꝛ nõ habent ita bonã
ſonoꝛitatẽ ſicut ⁊ vocales · Iñ ſemiuocali
ter adũ: Et h̊ͥ ſemiuocalitastatis.D eti⸗

am hb̊ ſemiuocalis · lis · ſubſtatiue. littera

ciñ vocali facit vocem · quaſi ſema:⁊imp/
fecta vocalis
Seminſiꝰ · ſta · ſt · ⁊ ſemuſtus.ſta · ſtũ · i ex
parte vſtus·⁊ dẽ a ſemis·⁊ vſtus⁊ ponit

ſemuſtus ꝓ ſemiuſtus.

SGSemo. monis · maſ. ge · ſemihomo. ſiueer
parte homo dẽ a ſemis et homo homo/

nis qð dixerũt antiqui Et h̊ fuit ad dꝛaʒ

gti ſeminis · Onde Martialis capella.

Muoſq; bemicheos quoſq; latine ſemo/
nes dicunt .
2

Sempiternus na.· ni ·i ſemper cumtempe
Ourans. ut mũdus· quaſi ſemꝑ ęternus·
Inde h̊ ſempiternitas/tatis

Semũculus.li · vel ſe emiuculusli. dimi . de
ſemo: monisſed melius di ſemũculus qꝛ

foꝛmat᷑ a ſemo/o.in umconuerſa:⁊ addi/

ta:culus:ſᷣm regulas Pꝛiſciani-
Semusma.mũi:imꝑfectus.nõ plenariꝰ
nõ plenus Hꝛofecto illud ſemũ eſt·quod
vltra medietatẽ ⁊ ciira ꝑfectionẽ eſt· In/⸗
⁊Te ſemitas· tatiis
Senaculũ.lilocus vbi ſenatus cõgregat
vel domusilll ę-²se?-- “

Senatus . tus tui · dꝛ a ſenex· natus qua/⸗/

5

ſi ſenex natus vel natu qꝛĩ illa dignitate

eligebantur ſenesſaltẽ pꝛudẽtia · DNel ſe /-

natus di a ſinẽdo· qꝛ ſenatoꝛes facultatẽ
agẽdi dabãt· Nõ eni ſine eoꝝ licẽtia vlli
magiſtra tui licebat aliqd agere Et dicit
ſenatus etiã ipſe locus in quo cõueniunt
ſenatoꝛes: In h̊ ſenatoꝛ· toꝛis · qui ha bet
illã dignitatẽ. Iñ ſenatoꝛius· ria· riũ · Et
nõ ꝙ ſenatuſdecretũ quãtuʒ ad ĩmediatã
cõpoſitionẽ cõponit ex noibus · ex gtõ ſe⸗
natus⁊ noie qð eſt decretũ ·ti:ſed quãtuʒ
ad mediatã cõpoſitionẽ cõponit᷑ a partici
pio ˖ ꝗꝛ ſenatuſdecretũ eſt illud ius qð eſt
a ſenatu deceretã · Itẽ ĩ hdicta cõpoſitiõe
Sncipiũ dat ei qð eſt digniꝰ ⁊ hac ratio/⸗
ne dicimus ſenatuſdecretum magiſter
militũ · qꝛ ſenatus eſt dignioꝛ ſuo decreto
ciũ poſſit illud cõd ere et deſtruere · decli/
natur decretũ · ſed ſenatus gtũs remanet
indeclinabilis.ut h̊ ſenatuſdecretuʒ ſena/
tuſdecreti zc· Et idẽ dicas de ſenatuſcon
Senatoꝛes dicũt᷑ magiſtrat ppli (ſultũ
i ſenioꝛes · Naʒ bm Eco. leges Ppus fie/
bãt a pplo eiuſq; interuetu· ᷣ qꝛ aucto po/

pulo cepit difficile cõnenire in lege cõdẽ/

do ideo elegit pplłs centũ ſenatoꝛes· ut·C
e pe · here. le vlt · ut ipſi vice ppli cõſulerẽt
I quicqᷣͥd ſtatuerẽt lex eſſet Genatoꝛes ãt
ſunt quia pᷣncipibꝰ ⁊ cõſulibꝰ vſq; ad vi
ros illuſires deſcenderũt · Et hi ſoli ſole/
bant dicere ſniam in ſenatu · quare etiam
cõſulẽ romanũ vocamus ſenatoꝛẽ magi/
ſtratus · ut · ff· de ſena . · vl· Inſti · de iu ·
na · gen. 1 ciui · Slex eſt · Senatoꝛes etiam
Dici ebet ſenatoꝝ filij et nepotes ex filijs

nati · nõ aũt nati ex filiabus· ut · l. liberos ·

ff.ce ſen.
Sen atꝰ · eſt cctus iſte honeſtiſſimꝰ ſenatoꝝ
q centũ erant nũero: nt dicit o · C· de

ſena · con· ⁊1 nomẽ ↄſulis parificat᷑ ſenatu

pncipis. vtputa cũ habeat vice tpli. ⁊ añ

impatoꝛeʒ ꝑp plm.⁊ poſt impatoꝛem per

Pncipem conſtitutus fuit ſenatus ut · ff · de
oꝛi · iur · l. ij ·

Senatuſcõſultũ:ẽ qð tmmodo ſenatoꝛes

habito ↄſilio ꝓpłis cõſulendo decreuerũt
bm Iſidoꝝ li..?·
Senatuſcõſultũ romanũalias ſepꝛinianũ
oĩbus ciuitatibus fid eicõmiſſariã hęredi
tatẽ iubet reſtitui ·et in eam et ad eam oẽs
action es tranſferri ·
Senatuſcõſultũ artificianũ/alias artificu/
lianũ·quo cauet᷑ ut ſᷣſides ꝓuinciarũ co/
gnoſcant in ꝓuincujs de libertate · licet he
res nõ ſit illius puinci.
Senatuſcõſultũ claudianũ tollẽdũ ſtatue/
rat ꝙ mulier libera ſeruili amoꝛe capta ſi
ei denũciata eſſet a dño ne cõmiſceret᷑ ſer

no ſuo iudex ſuꝑ ea cauſa ammonuiſſet

nec ipſa acqeſceret·ſubſtantiã ſuam ⁊lib/
tatem amittcbat⁊ fiebat ſerua vel ancilla
Oñi denũciantis· qð quia viſum eſt miſe
rabile ⁊ indignũ · ſublatũ eſt·

Senatuſcõſultũ leboneanũ eũ coercetqui

ob inſtruendã actionẽ vel teſtamẽtũ · pu
blicã pecuniã acceperit· pactus ve fuerit.
Item q ꝑfecto teſtamẽto legatũ ſibi aſcri
Dit Itẽ bęredẽ qͥ in experedatione aut in
alicuiꝰ ↄdemnationẽ legatũ aſcribit ·
Senatuſcõſultũ macedonianũ habet locũ

qñ aliquis filio amilias in poteſtate pa/

tris exiſtenti mutuo pecuniaʒ tradidit · qꝛ
c ſenatuſconſultum ꝓhibuit mutuam
pecuniam dan i filijſfamilias ne onere de/
Hitoꝛuʒ pꝛęgrauatieſſent occaſio machi⸗
nandi moꝛtem patri: Si añt contra ſena/

tuſcõſultũ iſtud quis filiofamiliaſ numoſ

tradiderit· traditos amittat nili ipſe filiuſ

familias habeat caſtrenſe peculiũ · vel q̃ſi

caſtrenſe· Eo em vtit ut paterfamilias ·
Senatuſcõſultũ oꝛphitianũ ad ſucceſſio/
nem matris inteſtate filias vel filios legi/
timos ſiue vulgo ꝗſitoſ vocat · niſi mater
ſit illuſtris· cuius filiũ noĩare ſpuriũ ſatis
acerbũ eſt · vocatq; ex teſtamẽto nepotes

neptes ·qui oio pᷣferunt᷑ conſanguineis

cognatis ſiue agnatis.
Genatuſconſultũ pagacianũ ſtatuit ut qn
ſcriptus bęres rogatus eſt totam hęredi/
tatem vel pluſq; dotantẽ reſtituere alicui
liceat ſcripto hęredi totius hereditat qr/
tam partem retinere quo caſn onera bere
ditaria ſuſtineat int᷑ ſe ⁊ illum cui hęredi/
tas reſtituit int᷑ quẽ ⁊ ipſũ cui bęreditatẽ

R
Rommie
einoͤeſ
ſceretanc
untmu
Genttco⸗
ſbiſenuae
ſtotatesa
utoeſe⸗
Goumoot
Phtſano⸗
toinot
Ptweitri
pönaas
Genmmn
Ritönnen⸗
Ntnaterng
Wraae
War
W
ncoe
ſenat
wen
ſulete
Genatn
futvit/

Minör

geron
waßtin
duüni
wotone

Banta
tieſt.
ten deber⸗
Meie⸗

Mt
demſon
ſüͤfe

nn

men

e
Puht⸗

rreſiituit ſtionlationes ſolebat intoni "y

weſpie cõicent ꝓ rata ꝑte lucꝝ ⁊ damnũ· ſtipulationes.
Dutnendr Senatuſconſultũ piſanianũ · ut ſi pęne ob Senatuſconſultũ turpilianũ · quo ſtatuit
sntff norius ſiue ſeruus vniſſet quando aiad ne quis publici iudicij crimẽ intentãs ab
nerſum ſit in euʒ pᷣcium venditoꝛ pꝛeęſitiet accuſ. atione publici ccniminis cauſa oꝛdia/
elnn, einptooi:: a io inſenpconẽ 1 fideiuſſionẽ datã
unmut Senatuſconſultũ plautianũ ð liber agno⸗ erſiſtat abolitionenõ impetratt.
ſcendis loquit᷑ qui poſt diuoꝛtiũ educant. Senatuſconſultũ velleianũ inductũ eſt in
eini ꝑ R̊ ꝑmittit᷑ mulieni ſi putet ſe pꝛegnantẽ fauoꝛem mulierũ·ſcilicet illarũ quę leuita
Kiräd denüciare manito ſuo infra.xxv· dies vel te ſua· ſexus fra gilitate ſe ⁊ ſua obligant
Memd xxx·poſt diuoꝛtiũ · ita ꝙ niſi mantꝰcuſio/ p alijs fideiubendo vel obligationẽ in ſe
Os miſerit · ant contrariũ nicianent exſe recipiendo ꝑ hocin ſenatuſconſultum eis
nitisnfin eã nõ eſſe pꝛęgnatã:cogatur partũ agno ſubuenit · concedit᷑ ut ipſeę indẽnes ſeruẽ
gnni, ſcere tan q;ᷓ ſuñ · Si vero vi ipſa oppꝛeſſa tur ⁊ ſi cõueniant᷑ ꝓ tali obligatione poſ-
rinriad fuerit · nullũ H̊ partni generat Riudicium · ſunt opponere exceptionẽ ſenatuſconſulti
ägä Senatuſconſultũ iulianũ dẽ quo directaʒ lleiani · Ceſſat ant hoc ſenatuſconſultũ
inliüftanr ſibi ſerui accipiũt libertatẽ cum illia qᷣbuſ cum mulier renũciauit vellei · et omni au/
⸗ 1 libertates erãt r elict ea pꝛetoꝛe vocati no/ ilio · ff e · ti ·l. vlt· Z
Kachul lunt adeſſe Senatuſconſultũ volnſianũ ſtatuit ꝙ qui
hniniltkſt Senatuſconſultũ ſylleianũ ⁊ caudianum impꝛobe in litem coeũt.aut quicqͥd ex cõ/⸗
Ammmnſe punit ſeruos capite qui vñis ſuiſ cũ voca demnatione in rem ipſius redditũ ſiue re
nämih rent oĩmodã opem vel auulium in qᷓntũ latũ ſit · . iulia de Puata vitenet
temumnl potuerũt nõ tulernut vel impenderũt· cu, Senatnſconſultũ fauianũ in diſſuetudinẽ
nimdhu ipſi h̊ viderẽt ⁊ audirent. abijt · introducẽs adoptionẽ fieri per tres
N. BGSenatuſcõſultũ terculianũ:quo cauet᷑ma mares adoptantes. ⁊ tres intercedentes
nnttqn tri nõ auię cæ teſta · ſucceſſione deferda emancipatione,-· .
Manemh vt mater ingenua triũ liberoꝝ ius habes Senatuſconſultũ largitia nũ merito abꝛo⸗
monrfeſt. ſi libertina quarto filio ſuccedit defuncto gatũ eſt · latinã inducẽs liᷣtatem· qua qͥs
Hüüſban nõ exiſtentibus vltimis liberis vel eman / moꝛte ſna recipiebat᷑ extra libertatem.
KoeN cipatis neca patre:neca matre defucti ſᷣ Seneca · cę pe . coꝛ. ꝓpꝛiũ nomẽ virai ·
fidn nono iure. ⁊ ſi ſoluʒ vnũ pepeniſſet · ſiue ſit Senecia · cię · f· g· dꝛ pilatura labioꝝ vel la
unidihhi in genua ſiue libertina idẽ ius verſat. Bel biñ vel verbu ſenis. ? dꝛa ſenecio qð eſt
neſatedt ſenatuſconſultũ ferculianũ d ci matres aliqntulũ ſenex · Del ſenecia eſtillud ru/
mintcicte vocant᷑ ad hęreditates filioꝝ ſenatuſcon bꝛum qð eſt ſub aure piſcis · hanod dil⸗
gobni nnn ſul.· tercul ut Inſti · de teſta· pto. cernitur an ſit recens an non· A¶lij dicunt
rrIn Sena tuſconſultũ traianũ.alias carnianũ wꝓꝙ ſenecie dicunt ſaliug defluentes perge
ramlenu ſtatuit ſi inter plures hęred es infans ſit qͥ nas ſenis · quas pꝛę ſenectute retinere nõ
S“ fari nõ poſſit· ipſirogent ſeruũ mãumit /· pteſt. eas emittit per molares dentes q́
min nof tere · non ideo libertas intercidat᷑· qꝛ faii canini:i: dtractoꝛes dicunt᷑qð congruit
tnüigeſtik non pbt infans · nec ſerunʒ pᷣt vendere · ſed inuidis· de quoꝝ molaribus frequẽs im/
Tliü Naſ extimai ptibus ſeruũ manumittãt ſalua müũdicia dtractionis emittit᷑. Oñ Hiero/
W poꝛtione infantis · nymus in plogo Ecech · Ged vereoꝛ ne
ͦnhanſ⸗ HGenatuſconſultuʒ damaſianũ dicit᷑ quo illud eis eueniat · qo grece ſigntiꝰ dicitur
mn äwslh⸗ (auti eſt ſi abeſtilliinſta cauſa qui liberta/ vt vocent fagolidoꝛos·hoc eſi.·manducã
unimntr tem debet. hoc ꝓnunciatũ ſit ꝙꝑ inde li⸗ tes ſenecias · Itẽ bhm VPap̃· Genecie her⸗
uiſi⸗ bertas ei cõpetit · ut ſi ab ipſo directa da/ be ſũt cito areſcẽtes·ꝗᷓ ꝑ macerias naſcũt᷑.
4 hots ta eſſet —ðDUMN Senecio · onis · i· aliqntulũ ſenex
mingincs HGenatuſconſultũ trebell a nouo iure inre Senecta cteę · ⁊ G ſenectus.tutis:in eodem
mentũ ⁊ foꝛmam hanc accepit · vt excluſo ſenſu · Et eſt ſenectus ſexta etas. quę nullo
mitnti ſenatuſconſulto pagaciano liceat heredi/ Annoꝝ nüero finit· ſed poſt quin q; ętates
nn bot tatem reſtituenti qrtam partem retinere quantuciq; vitęẽ ſenectuti deputat.
twun 1 inter ipſum ⁊ fideicõmiſſariũ ꝓ rata poꝛ/ HGeniũ vo eſt vliima pars ſenectutis⁊ dꝛ
ſinn ttiieone. dimiſſis actionibus cõtra cõem ſti a ſenuſ.na·nũ·eo ꝙ ſit terminns ſext cta/
Gli pulationẽ· ⁊ ſi totaʒ hęreditatem volens tis vel dicitura ſenex.· Vnde Plſalmiſia
v 5
iunt

quia videlicet in moꝛibus ſenectus ꝗdaz

Vſcq; in ſenectã ⁊ ſeniũ eusne vereliqs
me. Item ſenectũ eſt ſupinũ de ſeneo 'm

enim venerabilis eſt non diuturna neq;
ãanoꝝ nuero cõputata · Cani autẽ ſũt ſen/
ſus hoĩs· ⁊ ętas ſenectutis vita ĩmaculata

boneſtas eſt.

Senex · ſeniſ. mal · ge · dꝛ a ſenſus qꝛ in ſeni/
bus ſolent ſenſus abũdare · q; ĩantiquis

eſt ſapientia: ⁊ĩ multo tempoꝛe pꝛudẽtia
nt dicit in Job · Del per contrariũ · q; in
eis ſenſus diminuũt᷑ vnde di ſenex · qſi ſe
neſciens · delirat eni ꝓpter nimiam ętatem
⁊ eſt etymo· Iñ h ſenioꝛ mal · ge · ſicut ⁊ ſe
nex eius poſitiuꝰ· q;uis antiqui dixerunt
hic ⁊ hęc ſenex· ⁊ hic ⁊ hęc ſemoꝛ:et hoc ſe /
nius. in ſuꝑplatiuo ſenuũſimꝰ mamũ ſed

nũc caret ſuꝑlatiuo· Et coꝛ· pmã ſenex· ſed

ſenꝰ.na·nũ eã ꝓd: On qͥdam· Facta no/⸗
tanda ſenis volo verſibus edere ſenis Et
a ſenex dẽ hic ⁊ hec ſenilil·⁊ hoc le · xe/ pd·
i. res ſenis: vel ad ſenẽ ꝑtinens· ⁊ hec ſeni/
litas. tatis· ⁊ hęc ſenitudo. dinis · Et cõpo
nit · Gᷓſenex · i. valde ſenex·

Sennaar · vallis latiſſima· in qua turris a

ſupbientibus ędificari ceperat· 'm Mug

Et Hap · Ddicit · Sennaar · locus eſt baby

lonis:ĩ qͥ fuit campꝰ Duran.⁊ turris quã⸗

vſq; i celu leuari conati ſũt· ⁊ acuit in fine
Senonẽs galloꝝ qdã ꝗͥ romaʒ inuaſerũt

⁊coꝛ.no · Et nõ ꝗ galli ſenones ſüt franci
Galli germaniſüt teutunici·

Senos· vel votiꝰ ſynos · interptat ſenſus.
Senſibilis · co.t· 1 hocle · i· ſenlu pceptibile

ſcllicet a ptũ ſentire· vel aptũ ſentin Inde

hic ⁊ hbęc ſenſilis · T hoc le · xe · coꝛ. ꝑ ſynco/
pam in codem ſenſu · Item ſenſibilis etiã
pm aliã ſignificationẽ ſui verbi dẽ intelli/

gibilis· Quidã ponũt diam inter ſenſibi

us ⁊ ſenſilis· Onde:Qõ ſentire p̃t? ſenti/

ri tibi ſit res Senſibilis · ſentire potens ẽ

ſenſile tin.

Senſus · ſus · ſui⸗eſt quedã vis aĩe que pci/

pit foꝛmas in pſenti materia · vel ꝗᷓ hõ au

Dit vel videt · vel tangit ˖ vlguſtat· vel ol

intellectus. bm aliã ſigtionẽ ſui verbi · Et

facit ⁊ dꝛ a ſentio.tis· Nel ſenſus dicitur

lic ſumit. i. Joãnis vlij. vbi dẽ · Et ſcimuſ
quoniã filius dei venit ⁊ dedit nobis ſen
ſum ˖ vt cognoſcamus deũ verũ ⁊c · In q̃

ſignificatione inuenit᷑. ⁊ hoc ſenſũ · ſenſu

ꝓpꝛie attribuit᷑ vocibꝰ · Genſus vo alijs
rebus Et hinc ſenſuoſul · ſa · ſ · i. ſenſu ple

.
—RM

*

nus Itẽ a ſenſus dꝛ ̊ a6 ſenſualis hoc
le.i:ad ſenſũ ꝑtinẽs · vel ſenſui: vel coꝛpoꝛi

editus · vel ſenſu ꝑcipiẽs · Inde hęc ſen /

ſualitas · tatis· Itẽ a ſenſus. dr ſenſatus.
ta. tũ · Et nõ ꝙ ſüt qͥn q; ſenſus· ſcʒ auditꝰ
viſus · guſtus · odoꝛat · ⁊ tactꝰ · Cres ape

riunt᷑ claudũt᷑· duo ſemꝑ patentes ſunt

Itẽ ſenſus dꝛ qñqʒ aĩa ·qꝛ lentit · qñq; cu
iuſtibet rei adinuẽtio· Sʒ memoꝛia rei in/
uentę recoꝛdauo.

Sentẽtia · tig · om Hug· eſt indiciũ vl litis

deciſio· xelłfirma⁊ indubitata reſponſio.
xel ſaduerſio · vel ſenſus· ſiue intellectuſ
7 dz a ſentio. is · Item lententia quidam
coloꝛ rhetoꝛic' dꝛ · ſcʒ bꝛeuis oꝛo aliquid

moꝛalitatis generalit compꝛebendens ut
DOPbſequiũ amicos vitas odiũ parit · Iñn

ſententioſus · ſa · ſ̃ ·i · ſententijs plenꝰ. Itẽ
ſm Iſidoꝛũ·ſententia eſt determinata ac

ceptio alteriꝰ ꝑtis cõtradictionis
Sententia hᷣm Co · in ſů · C· quõ et qñ iu⸗

Der ſen · pfer · debet · qñ q; põt dici cuiuſ/
cunq; oꝛationis ſingnificatio · qñ q; ponit᷑
pꝓ opiniõe magiſtroꝝ · qñq; dꝛ quicquid
alicui de re aliqua placet· qnq; ẽ depoꝛta

tio · qñ q; excõicatio vel interdictũ · ſᷣ im/

ꝓpꝛie · q; excõicatio vel interdictuʒ potius
punit quã finem cauſę imponit· ideo potiꝰ
põt pęna dici qᷓ ſma vl diffinitio Qñq;
ſnia ðĩ qðᷣcũ q; indicãij ſceptũ · nõ natu/
rę.nõ iuri nõ bonis moꝛibus cõtrariũ· Et
ſm hãcſignificationẽ diſtinguit᷑ · Quia
ſnĩarũ alia eſt diffinitiua alia interlocu/
toꝛia: alia ↄuentionalis· alia ꝗᷓ dicit᷑ hce/
ptũ · alia mulcta: alia diſpẽſationis·
Sententia diffinitiua · ẽ diffinitio iudicia/
lis cõtrouerſię finẽ imponẽs ex ꝓnũciatio
ne iudicis dãnationẽ vel abſolutionẽ cõ
tinensEt hec pᷣncipalẽ diffinit ꝗſtionem
ut qnñ auditis vtriuſq; partis allegationi

bus cauſa terminat᷑.⁊ finis pᷣncipali nego

cio imponit᷑ · quam ſemel latã index reuo/
care nõ poteſtt · ð
Sententia interlocutoꝛia · eſt ſentẽtia ſemi
plena ˖ ꝗᷓ ꝓfert᷑ inter pncipiũ ⁊ fineʒ cauſę
nõ ſup pncipali· ſed emergentibꝰ et inci⸗
dentibus ꝗſtionibꝰ · puta ſuꝑ libello offe
rendo· vel concipiendo. vel danda dila/
tione ant denegãda . ⁊ ſiſbꝰ· pᷣncipali cã

Durãte ut qñ iudex nõ reſidẽs ꝓ tribuna
liĩiterloquẽdo int᷑ ꝑtes·ſine ſolẽnitate ſei

pturę aliqͥd ꝓnũciat ð plano· vl ſuꝑ aliq;

incidẽti· vel emergẽti· extra bmü intentuʒ
pꝛincipale · Et hanc poteſt renocare iudex

ſhektoun⸗
hinctin
atitc

fn
udi
ſvqn
otetenene⸗
ſupenon
udeſe
Ntintren
Sehüdl⸗
Genttoche
ſentrtic⸗
ttapug
incukann.
ob oE
Ubat ül⸗
nneogeſenl
globſpine
Pideoſen
ſaſentan
ſ ſetes⸗
Hentnon
vnciqen
usffu
Sepmpens
glis bic
hssf
N
Präd⸗
W
PR
Treſe
Ed
ee
e⸗M
llo
vupe⸗
buſcäſcpt
Danſtrun
ſrune
Papincn

Gppoine⸗

ngupsſen

lnenene

Pigtata
int

i

lic

ofnane
P Ehnnen

lobfins⸗
Stannn

ilsr
Plconn,
Neberſnn
Dſenians
Gaucdt
Crar
ntrsſnt.
lcichan
Wdin⸗

muni⸗
iunnthen
Nmnmquden
mechtigni
npne Si

K
O

(cünci
ööt dülu
togicgnnt
diuge
igew
i⸗Fin/
tonz wous
ticeopotb
nind Qics
ünönad⸗
BG
git⸗ Ci
Aainnſo
uadaͤthe
furd ili
otmnel
Effinen
dlignn.
Nain
indeien

iniſn
iinzai⸗
mbeetnd
glrlooffe
ndn din
pnchalih
5ptin
ſiniunſ

Pniin

ſaoanre⸗

ſiue ſit oꝛdinariusſiue delegatus· ſiue ar

biter · debet tñ cñ cauſe cognitione ferri ·
iudice cõcedente nõ ꝓcedente.iij ·q· iij · S
ſpaciũ · m Goff ·
Sententia cõuẽtionalis· eſt amicabilis cõ/
poſitio · ut qn iudex cõuenit aliquẽ ⁊ com/
monet eñ · ne faciat cõtra ↄuentionẽ·
Snia ꝑ erroꝛem lata:· a q̃ nõ ẽappellatum
reuocat᷑ ſi erroꝛ ꝓbabilis poſtea detegat ·
vt in · c· fraternita· de fri · T male.
Sentiũcula · lę ·i · Pua ſentẽtia.
Sentes · tis · · ſpina · vel arboꝛ ſpinoſa · ꝗᷓ et
ſentix · ticis · Dꝛ · ⁊ dꝛ a ſentio·qꝛ grauit ien
tit᷑ cũ pũgit · Del ſentes dꝛ a ſitu:qð ẽ fra
inculta in qᷓ ſentes ⁊ ſpinę naſcũt᷑.· Vnde
Job · ʒo · Elſe ſub ſentibus· delitias cõpu⸗
tabãt · Iñ ſentꝰ.ta · ti · Et ſenticoſus · ſa. ſũ
in eodẽ ſenſu·ſ.hoꝛridus · aſper· ⁊ ſentibus
plenꝰ.ſpinoſus· Oñ CTerentiꝰin eunucho
Digdeo ſentũ ⁊ ſqualidũ.Et ſentoſus·ſa.
ſũ· ⁊ ſentariꝰ.ria · riũ · Et deſinit gtũs plis ĩ
iñ · ð ſẽtes · 1ẽ magl vſuĩ pli q; i ſinglani:
Sentina·nę/ꝑ ꝓd·ẽ locꝰ in naui ad quem
vndiq; ↄfluũt aquę· ⁊ dꝛ a ſentio · tis·qꝛ
grauis fetoꝛ ibi ſentit᷑.
Separ .paris · oĩs ge · i· ſeoꝛſũ a pari · i· Diſſi
milis · In h ſeparitas· tatis·⁊ coꝛ· pa.·
Sepes · pis ·f.g·i:munitio de ſpinis velli/
gnis · fit circa ſegetes ad arcẽda pecoꝛa
Fiu etiã ſepes ĩ obſidionibꝰvbi muri nõ
ſufficit· ad arcendos hoſtes· Et ꝓdu· ſe.
Dñ Nirgilp · Religio vetuit · ſegeti Htẽ⸗
dere ſepem · Iñ Hſepecula · le · ⁊ ſepicula · lę
ambo dimi . leparua ſees.·
Sephoꝛa · rę ꝓpꝛiũ nomẽ mulieris· Et coꝛ.
e ˖ Vnde in Rturoꝛa · Matribꝰ aſtantes
Fuidis phua ſephoꝛa moꝛti ·
Sepia/pię·q̃dã piſcis dicta a ſeꝑes.qꝛ qͥ‚

buſqdã ſepibus e intcluſa·⁊ habet in ſe q̃n/

Dam ſtrumã nigerrimi⁊ amariſſimi ſucci
plenã · de q fit optimũ incauſtũ. Nnde ſe/
pia ꝓ incauſio vel atramento ponit᷑
Sepiola · le· Dimi.i.parua ſepes:
Seps · indeclinahile· vel ſeps ſepis·qͥdam

erxiguus ſerꝑẽs.q nõ ſolũ coꝛpꝰ· verũ etiã

olſſa veneno cõſumit · Iſte ſiqdem ſerpẽs

gñ̃ pũgit aliquẽ:facit carnẽ⁊ oſſa eius ef/

fluere ita qad minimũ puluerẽ redigũt᷑
vñ dictus eſt ſeps a ſepio · pis · qð ẽ dan/

do vll ligo · ꝑ cõtrariũ qꝛ apit ⁊ diſſoluit

oſſa? carnes vulneratas ab eo.Dñ Zu/

canus in. 9? Oſſaq; diſſoluẽs · cum coꝛpe

tabificus ſeps ·

SGeptenarius · ria riũ · dꝛ a ſeptẽ Et ſigt ſe⸗

ptenarius ſũmam vniuſitatis· qꝛoẽ tem/
bus ſeptẽ diebꝰ cõſũmat·
Septẽnil · c.· t· ⁊ B ne.i:ſeptẽ annoꝝ· Jñ H̊
ſeptẽniũ · i· ſpaciũ ſeptẽ annoꝝ

Septẽtrio · trionis· di qddã ſignũ.a ſeptẽ

ſtellis notabilioꝛibus qᷓ; alię· batet enim
plures qᷓ ſeptẽ · dꝛ ergo ſeptẽtnio · a ſeptẽ
ſtellis · quas vocant triones·qꝛ quaſi bo/
nes aratoꝛij ſemꝑ terũt aream noſtriceęli.
Et cõponit a ſeptem · ⁊ trio· trionis · qð ẽ
bos · qſi terio·qꝛ tenã tenit· Del qꝛ in qui/
buſdã regionibꝰ cũ bobus ſolẽt triturare
frumẽtũ: vñ ⁊ quędã ſtellę dicũt᷑ triones:
qᷓſi teriones· qꝛ ſemꝑ nobis apparẽt et te/
runt areã noſtri celi Nel trio gręce latine

dDi ſtella qd cõpoit᷑ cũ ſeptẽ.⁊ ðꝛ ſepten/

trio a nuero ſeptẽ ſtellaꝝ· qſi ſeptẽ ſtellę.
q; illud ſignũ ſeptẽ ſtellisẽ depictum · Et
no ꝙ duo ſüt ſeptẽtriones ·ſ.maioꝛ ⁊ mi/
noꝛ · Maioꝛut dicit Etriſtoteles· viginti
qttuoꝛ ſtellas habet Minoꝛ vo non niſi
ſeptẽ · ⁊ gratia illius:alteꝝ ſignũ dꝛ ſeptẽ/
trio; vel a ſeptẽ ſtellis notabilioꝛibꝰ. Iteʒ
vtq; dĩplauſtrũ ſiue currus ſiue carrum
ꝓpt᷑ diſpoſitionẽ ſtellarũ · ſᷣ H̊ͥ maius illud
minus ˖ Itẽ vtq; hm fabulas dꝛ vꝛſa vel
arctos · qð gręce dꝛ vꝛſa · ſ hęc maioꝛ illa
minoꝛ · Itẽ maioꝛ dẽ belice et caſma.· Mi⸗
noꝛ dicit᷑ cynoſura ⁊ arctophylax· Et hĩc
tota iſta plaga mundi dicitur ſeptentrio
Et etiaʒ ventus pncipalis ab illa plaga
mũdi veniens.ſimiliter dꝛ ſeptentrio In
hic ⁊ bęc ſeptentrionalis · ⁊ hoc le · ptinẽs
ad ſeptẽtrionẽ · vel de ſeptẽtrione exiſtenſ
Et hic ſeptẽtrionalis ꝓ quodam paralel
lo· quia illud ſignũ:ſcilicet ſeptẽtrionẽ in/
clndit· Eadẽ caula dẽ arcticus. Itẽ nota
ꝙ trio · idẽ eſt ꝙ ternio ·

Septẽ · nomẽ numerale · indecli · oĩs · g. Iñ

ſeptimus mamũ· Et ſeptenuſna· nu. Et
ſeptenarius · ria· ni · Et ſeptenariꝰ. rij.
Septenꝰ. na · n · dꝛ a ſepte · Dñ Gen. 7?

Ex oĩbus aĩantibus mudis tolle ſeptena

Geptem nolũüt luce quiete frui

Septimana · nę· m quoſdam· dẽ a nume/
ro dierũ · videlicet a ſeptẽ· 1 mane. qð eſt
lux qꝛ ſeptẽ luces vel dies in ſe cõtinet · ſiẽ

ſm eos bebdomada dꝛa bepta:quod eſt

ſeptẽ ˖ 1 doas · qdð eſt dies · qꝛ cõtinet in ſe

ſeptẽ dies. In ſeptimanari·i· Rebdoma
Darius· Et ſeptimanariꝰ.ria.riũ·

Septingenti. te· ta · i · ſepties centuʒ · dẽ a

ſeptẽ · ⁊ centũ · ⁊ mutat · c · in · g·
„ 4

Septuageſimus · ma · mů · dꝛ a ſeptu agin/

ta⸗Et bec ſeptuageſima · me. p illa vnica

in qua alleluia ltermittit᷑:⁊ complectit᷑ ſe /

ptuaginta dies· vnde merito ſeptuageſi/
ma Diclt òM YGòMU
Septuagenus na· nu · dꝛ gſeptuaginta ·
In ſeptuagenarius · ria· ri ·
Septuaginta · numeriplis· ols ge · inde/
cli ·· ſepties veceʒ· ⁊ componit᷑ a leptem et
gentos. qð eſt decẽ ·
Septã · ti · nen · ge · dꝛ locus circũcluſus· vt
ſtabulũ pecudũ· xel ambitus · Dꝛ a ſepio
pis · Dñ · Intra ſeptũ templiiitra ambi/
tum vel dauſuraiam
Septuns · vncis· i· ſeptẽ vncie
Septuſſis ··f· g · i· ſeptem aſſes · vel pꝛecium
ſeptem aſſium · =
Sepulcrum . cri · eſt loe vel tumulin qͥ de/
functus vel moꝛtunus cõtinet᷑· ⁊ d a ſepe/
lio · lis.· Sʒ monumentũ · dꝛ ideʒ locus ſi/
ne coꝛpoꝛe · Iñ h ⁊ H̊ ſepulcralis·⁊ Ble.pe·

ꝓd · Etut dic Npuleius Ditiũ facit· qpꝰ
c.ponit aſpirationẽ in latinis dictionibuſ
Vñ vitioſe aſpirat · ſepulcxũ:⁊ pulcrũ ·
Gepulcruluũ.li · dimi · . paruũ ſepulcrů.·
Sepultura m Goff. qn q; dꝛ officiuʒ qð
impendit᷑ ſe epeliendis · qn q; ipſa terra ad
vlſum ſepulturę öputata .qñ q; ti ba mar
moꝛea vel lapidea vl locus concauus in
eccleſiaſtico cgmiterio factꝰ· in quo coꝛpꝰ
catholici requieſcit · Itẽ ſepultura eſt ius
funerandi in eccleſię cęmiterio· pꝛoueniẽs
eccleſijs ex cõceſſione pontiſicis · Etnõ ꝙ

in tredecim caſibus phibetur eccleſiaſtica

*

ſepultura · pᷣ in pctõ moꝛtali publice dece
entixiij· qij; non eſtimemus · 2 latroni
æ fari · fures· de fur· ʒ in adulterio occi/
ſo · xxiij ·ꝗ· v·placuit· 4 vin toꝛneamẽto oc
ciſo ˖ de toꝛnea · c. . raptoꝛi occiſo · c· ſuꝑ
eo. 6“ heretico · xxiiij · q. i· ſane ꝓfert · et · c
ſacris . ve ſepul · 7 ſeipſũ ĩterficiẽti · c. pla⸗
cuit · all.Soexcõicato· etiã minoꝛi:. ð ſen
excõ ·ꝗ nobis.⁊·c. ſacris· Dhall9 intdicto
c pe · ⁊re · q in re · xꝰR publico vſurario· ð
vſur · qꝛ in oibus/xiꝰ cõtẽnenti ↄfiteri ⁊ cõ
municare · oẽs · de pe . re · i t ĩ taberna
occiſo · xxiij · ꝗ· v· placuit · iʒꝰ ꝓpꝛietario mo
nacho vlregulari:c.mona:de ſta: mona
c· cũ ad monaſteriũ ·cũ ſimilibꝰ· e. t·
Sequax · cis · oĩs ge · i. diligẽs ſecutoꝛ· q et
ſecutarius dicitur · Inde ſequaculusla⸗
lu · i· aliqᷓntulũ ſequax · .
Sequela · l· pe / ꝓd.imos · cõſuetudo·exẽ/⸗
plum ritus. 1 z ſequoz· eris “

Seqneſter ſtri · qd tertię edinationisĩ/
uenit᷑ ſed regulariterẽ ſecũdę· Et dicitur
ſequeſter recõciliatoꝛ·qͥ diſcoꝛdes pacifi/
cat/⁊ qͥᷣ certantibus medius interuenit·q

apud gręcos ameſos dĩ:apud quẽ pigra

deponi ſolent · 1 dꝛ a ſequendo vel ſequoꝛ
eo ꝙ eius qͥ electus eſt vtraq; pars ſequa

tur fidẽ· Oñ Deut?5? Ego ſeqſter ?⁊ me/

Dius fui int deũ ⁊ vos · Iñ h ſeqſtra · ſtre
i.recõciliatrix·⁊ ꝓpꝛie certantes pacificãs.
Iteʒ ſequeſter eſt is apud quẽ res litigio/

ſa deſonit᷑ a pluribui ⁊ ſequeſtrat᷑ ut ei

in cauſa vicerit reddat:
Sequeſirũ · dicitur illud ſcriptũ:qð deſe/
queſtratione ↄficit·⁊ ſi ſit er cauſa volun/
taria · trãſfert poſſeſſionẽ in ſequeſtrů·
Sequeſtratio ·eſt rei ðR qua agit᷑ſeꝑatio vlł
Diſpoſitio vel poſſeſſionis interinio. Inte⸗
rim em ꝙ res apud ſequeſtꝝẽ· nec actoꝛ
nec reus poſſidet · ut · ff · de ſta · homi . · liber
Sera · re· f· ge · dꝛ firmatura oſtij · ꝓpꝛie li/
gnũ qð ex tranſuerſo obijcit᷑ ⁊ apponitur
oſtio · Iñ h ſero indeclina. vel potiꝰ.aduů:
licet qn q; ponat᷑ noĩalit᷑ ·ſicut⁊ mane· vt
cũ dicit᷑· Obſcurũ ſero pulcrũ mane · Bel
Dĩa ſero · ras · Claudit᷑ eni ſero celũ · ſicut
mane aperit · vñ ⁊ nocte dꝛ celũ clauſũ · et
Die aptum · ita ſero eſt· quaũ ſera cęli · Et
hincſerus ra ru i·tardusextremus· Iñ
B ſeritas· tatis·i· tarditas · Itẽ a ſera dꝛ H
ſerũ · ri liquoꝛ ꝗͥ fluit de recenti caſeo duʒ
pꝛemit. Et nõ ꝙ ſeres ꝓpꝛi nomẽ Plicu
iuſdã eſt· Et ſerus · ra · ru·⁊ ſero adu ꝓdu-
ſe.ß ſero ˖ ris futuro ſerã res · ⁊ B ſera · re·et
B ſerũri·ꝓ liquoꝛe caſei:⁊ ſero·ras coꝛ.ſe
Vñ Ouidius ð reme.· Hꝛincipijs obſta
ero medicina parat᷑. Cũ mala ꝑ longas
cõualere moꝛas · Itẽ alij xerſus · Si far
Vere ſero creſcũt mea ſemia ſero· Fur ob /

ſtante ſera nõ furta facit niſi ſera· Sper/

nere pingue ſerũ nõ me facies niſiſeruũ Il⸗
lis ſiqua ſeres dabit byſſum tibi ſeres·
Seraph.· phis · dr qlibet de oꝛdine angelo
rrum illoꝝ qᷣ dicunt᷑ ſeraphin· Et nota ep
ſeraphim p· m· ⁊ ſeraphin ꝑ· n ita diſtin/
guũtur · ſicut 1 cgerubim ⁊ cherubin · vide
8 in cherub ;
Serenus . na nu · i· letꝰ· hilaris· lucidus:cla
rus. tranquillus. Sʒ ſerenũ ad cęlũ refer
tur · Crãquillũ ad mare · DVñ qᷣdam · Dic
mare tranquillũ · celũ dic eſſe ſerenũ · Iñ
b ſerenitas tatis.
Geria · rig· ·olla· d a ſyria · quia ĩ ſyria p

Tnchnan.,
onge
ceuco⸗
Ernesde⸗

duobflnc

D
Wlintert
Senies nie

Senuona

Cocoi⸗
ſuloco⸗
cſunanv
Abeeivt
Triozun
Ploodn
Gemoon
Plunnon
cunt e⸗

pltihii

coa
rmüalus⸗
Grcrn
Gded
de
Gor
ſen
Ge⸗
Uub
ten
hyee.
oi
Genrca⸗

(ltanti“

wonea
Genens
inutis
Mait
1lalio
Nrene
Wwren
Theruto

hocwot

E
dn
Dn
ſenecn

, ane 1
nannl

* neceſſaria · vel a ſerie · qꝛ oꝛdine fit · Dnde Tertia vo eſt ſividerit hoꝛem nudum ti/
menent Keleui ola dolia mea ⁊ oẽs ſerigs meas met · ſi viderit veſtitũ inſilit ĩ e · Quarta
tin;, Inge bec ſeriola.le · di. · parua ſeria. Oñ L qñ aliqs voluerit eũ ocadere totũ coꝛpuſ
brliun Perſius · Geriolę veterum metuens er tradit ad pęnã· caput aut ſuum cuſtodit.
Pmſn derelimum · M Vnde Hlinius dicit · ꝙ ſi ſerpẽtis caput
. Seres · ris qdam pls · a quo dĩ Bſericũ· cũ duobus eug erit digitis · mhilominuſ .
Rnfe ciqð vulgo dĩ ſera: qꝛ apud eos abũdat vinit. vnde totũ coꝛpul obijcit pꝛo capite
nii vermes ꝗ ſericũ egerũt · ſcʒ bombices a q/ defendendo · Et eſt ſerpens ge incerti · vl
inſn bus hᷣ fila circñ artoꝛes ducũt · Et hinc ſe/ vt qᷣdã volunt cõis · ſicut bid ense··
WJSZL ricus · ca ci · Et hec ſerica · ce. qdã veſtis 8 SBerpetigena ng· ge · cois · e · coꝛ· i. g ſerpen
fid ſerico · Et lericatus · ta · tů · i· lerico oꝛnatus te genitiuus..au—
nia⸗ rlmntexns. , „. BSerEtuns R oini--ppuoſerkngoe.
nurl Series ·riei ·· oꝛdo·tenoꝛ.⁊ ꝛaſero.ris. SGerpillu.li. qd berba g utnifoliü et plio⸗/
AM, Senius ria · riũ · i. vtilis et neceſſarius· Dñ liũ dꝛ · VDñn Dirgiliꝰ in buccol · Allia ſer/
Theodolus. DOt tua iam nro poſtwonas pillũ ↄtundit olenteſq; berbas.
mo ſeria ludo · Et dz a ſerus . qꝛ ſerij ſeries n⸗e ⸗· Gerra· 1g · le · ge· eſt pꝛetenuis ferni lamina.
nd ceſſaria ? vtilia tractare ſolent· Inde ſerie entiñ moꝛdacitate reſecãs ꝗᷓ attingit ſᷣm
iee aduer · i · vtilit · vel intẽte · ſedulo · ſtudiole · Pap· Et ſicut dicit Iſidoꝛꝰ i4? etymo·
therill ex aio Innenit᷑ etiã ſerio ablatiuus poſitꝰ Serrę nomẽ ð ſono factũ eſt.i:a ſtridoꝛe
. ꝓ illo aduerbio ſerie · ́YDVDMUD q̃ſi diceret · Ficticin nomẽ eſt a ſono · Bel
norapen Sermo.onis ·ſicut dicit Papᷣ·ẽ duoꝝn ve dꝛa ſeco.cas · In ſerrat· a · i · i · ſerra ſectꝰ
eraponht plurimoꝝ collatio.quẽ gręci dialogũ di/ Serrula · lę· dimi.i:parua ſerra·
N wadd cunt· Delſermo eſt oꝛatio humili ſtilo cõ Sertũ ·ti · neu · ge · i · coꝛona ð floꝛibus inſer
urrmune, ſpſita· hũanę locutioni finitiua: DPel ſer ·. tis 7 coniunctis facta · Iñ ſertatus · ta · tů ·
inme V mo ẽ collocutio vniꝰ ꝑpſonęad aliã· Inde ſerto oꝛnatus vel coꝛonatus:Et ſertulum
wagli· lout ſermuculus .li · Di · i · paruus ſermo · li · Dimi · · paruũ ſertũ·
Lidſan. Seron · ſepulcrũ · uel idolũ d· SGBGeruuitus · tus · tin · eſt conditio ſeruiendi2
nniEr Seros grece. oppidũ ẽ· ⁊ dĩ latine ſerũ Am Dĩ a ſeruꝰ · Sernitiũ vᷣo ius vł actus bᷣui/
mmenns I H ſeresris q dam populus entiũ · vłmunꝰ. Et m Iſidoꝛũ.Setymo-
ürienden Serotinus· na· nũ · i tardus·vel tarde ve/ Seruitꝰ ẽ maloꝝ hoĩiuʒ poſtrema pęna ꝗ
i ſto e niens vel veſpertinus. 7 Di a ſerus · Dñ liberis oĩ ſupplicio grauioꝛẽ · Nam vbi li
nünonepi Geñ . ʒo. Facta q; ſũt ea erant ſerotina bertas penit vna· ibi ereũt ⁊ omnia · Vñ
nſwnadig Laban · et qᷓ pꝛimi tẽoꝛis Jacob. Etrnõ qdãa:Non bene pao toto libertas vendit
lbinti q tempoꝛaneus imber di in autũůno veli auro . Hoc celeſte bonum pꝛeterit oꝛbis
iv val pyeme iactis ſemĩbus nutriẽdis· Seroti / opes · Et accipit᷑ duobꝰ modlis ſeruitꝰ ſcʒ
gihhft nus ad icremẽtũ ĩ vere vł ĩ eſtate ⁊ coꝛ· pe. ꝓ latria· ⁊ pꝛo dulia gręce · H eſt qð deo
pinti Serpedo · dinis · i. ruboꝛ cutis cũ mẽbꝛowiũiu ibus cõpetit· 1 co ..
i Hn erxtantia · dick' a ſerpendo · eo ꝙ ſerpat Seruitus. bm leges cõſtitutio iuris gẽtiũ
ſenfuch mẽbꝛa · 7 pꝓducit penul · . J qua qs cõtra ius naturale alieno ſubijcit
ſin Serxens · tis · dꝛ a ſerpo· pis · eo ꝙ multis domini oo “èẽẽ
sniſin minutis ſquamarũ niſibus ſerpat ⁊ roat Sernitus pꝛędialis · eſt quędã conſtitutio
ininln IAtlla aut ꝗ q̃ttuoꝛ pedibꝰnitũt·ſic lacerte qua ſdiu pꝛedio ſubiugat· Et ſeruitutes
W T ſtelliones· nõ ſerpẽtes· ſ̊ reptilia dicunt᷑ pꝛędiales· lex reales appellat · ꝗ ſequũtur
ion Herpentes auüt illa reptilia ſunt ꝗᷓ vente Hadia. 7 earũ ↄſtitutio eatentenet · qtenꝰ
nditi⸗ Tcoꝛpoꝛe reptant ·quoꝛũ tot venena quoet expedit pdijs·iad fructꝰ eoꝛũ ꝑapiẽdos:
ibn cic genera · tot pernicies quot ſpecies · tot do⸗/ HGSeruitutes ruſticę ſũt ꝗᷓ̊ ſdijs ruſtiq de/
Mn loꝛes quot coloꝛes habet · Iñ ſerpentinus bet · veluti iter · actꝰ. viaaꝗductꝰiagqhau/
igcdhns nanũ· Et nõ ꝙ ſerpens hʒ qᷓttuoꝛ natas ſtꝰ pecoꝛis applauſus ad aquã ius paſcẽ/
plun i Pꝛima ẽ· ꝙ cũ ſenuerit: caligãt oculi eius Di · calcis coquẽdi:arenę fodiendę· ꝗ tria
iadcn ⁊ili voluent fieri nouus · abſtinet ſe a ccto xltima poſſut dicinoĩatęſᷣuitutes ruſticę
Gen⸗ CTonec pellis relaxetur.⁊ inde coartat ſe nt ſ ſuꝑioꝛa ꝓpꝛijs noĩbus carẽt· Nam iter
ſeſckenn⸗) ſenectutem ſuam deponat · Gecunda eſt · ẽ ius quo ex ęde mea ꝑ agros tuos oſſũ
gis cum venerit aquã bibere · in cubiculo ſuo in vicos publicos exire velintlart. Bich

facta eſt · xel Dicit᷑ a ſerijs · quia vtilis ẽ et

vnenã deponit. ⁊ ſic aquã inſitiẽter bibit

“

eputeo tuo ·

Seruitutes vꝛbangſůũt · que pꝛedijs vrba
Nã ędificijs inherẽt. veluti altius tollẽdi

aut nõ tollendi·ne deficiat luminibus vł
ſectu do mus vicini · Itẽ ſtillicidiũ adů
tẽdi vel nõ qadutendi tectũ vel ĩ areã vici/

ni · vt ſtillicidiũ tecti mei cadat in areã vł

fundum eius· Itẽ vt liceat immittere vel

pꝛoij cere tignu in parietẽ vicini

Serula.lę · dimi.i:parua ſera·

Seruus.ui:maſ . ge · dicitur a ſ. eruando qe·
olim in beilo capti:cum iure poſſent occidi

ſeruabãtur.⁊ fiebãt ſerui· Et ideo ſeruus
Dicitur a ſeruando pꝛopter antiquã con/

ſuetudinem. QLicet etiã quidã dicant mo

do ſerai · qni ſic ſeruati non fuerunt Ser/
uus ergo ex conditiõe ſeruitutis dicitur:
Item ſeruus in bello captus et ſeruatus⸗
Famulus ex ꝓpa familia ſuo:ũ oꝛtꝰ. Mã

cipiũ ex hoſtibꝰ.q̃ſi mãcipatũ:vel q̃ſi ma
nu captũ · Idem ẽ ſeruus empticiꝰ qͥ pcio
emit᷑ · Itẽ verna ſinue vernaculus ĩ domo
nutritus:qꝛ vernat.Xi:clarat in dmo Et a
pᷣuus dẽ hec ſcrua· uę. Et ſeruus na · uum

Et hic ⁊ H lernilis ⁊ B le· pe· pꝛo · Inde hec

ſeruilitas· tatis. Et ſeruiliter aduer · Et
Anreoſnoſs un eſeraſti

plenꝰ· Ite ſeruus cõponit᷑ · Cõſeruꝰ.i. cuʒ
alio ſimul ſeruuus.
Seruus eſt . qui de iure gentium vel ciuili
dominio alieno ſubijcit᷑ · In hac parte et
ius gentium ? ius ciuile. detraxerunt iuri

naturali Et dicunt᷑ ſerui non a ſeruiendo

ſed a ſeruãdo. Imperatoꝛ eni vl pnceps

captus ab hoſtibus qͥ pui ſunt capientii.·
vendere iubet·⁊ per hoc ſaluare non occi/
dere · Hoſtibus eni captis ſic in ſeruitu
tem redactishoc ſeruadnm ẽ: quod vtile
eſt. ⁊ benignius viſum · ſcʒ eos omnes ſer
uari ⁊ nõ occidi:· Hoc eni benignitatiſ eſft
ſed occidi crudelitatis. Ideo etiam dicta
