⁊ cona ðꝛ lata poꝛtio terre calida vl frigi/
da vel temꝑata ex ꝓpinqtate vel remoti/
one vel media ꝓpximitate ſolis· Iñ cona/
rius· ria.riũ:ad conas ꝑtinẽs: vel conas
faciẽs · Et ꝓd · co · Oñ Eſopus · Arboꝛeaʒ
gonã ſtipulis ⁊ vimine trucat Iñ conella
lſe · ⁊ gonula.lę· ambo dimi.i.pua cona·
Sonifragiũ · gij · i ·fractio conę·
Zoꝛob abel . apud hebꝛęos ex tri
noĩbꝰ dẽ eſſe cõpoſitũ/co iſte·ro magiſter
babel ꝓpꝛie babyloniã ſonat · Et efficitur
nomẽ coꝛobabel .i· iſte magiſter de baby /
lone In babylonia enĩ oꝛtus ẽ · vbi ⁊ n
ceps gẽtis iudęę extitit· ⁊ acuit vltimam.
Toticus · ca · c ·ie vitalis · coꝛ.· pe ·
Zoſimus ·ma·mũ·i:viuax: vel viuidus

Finit bma pars buius vocabulari ·

Gn

bᷣ ĩtegris

Oſn⸗

re d⸗

Gnideneibovo
ckronedetenn

Ahibininiſ

D
Gngemerdi
igeynigto⸗
ſhincinn

N Men⸗
WN

Abaneoeser
Abceoggen
fnopebſen
Gnhealudr
Duda aui⸗
lisHiteni
ibsspet Tbc
ckadandäͤt
bibrendrt
ſt Gapuin
enoueo⸗ g
coeni 4
mmlntvafr
Unbrmne
jltucbrad
denimn
hoit,
Abgr oapen
gogeen

Ndn.
kighür H
nn ſe pellere · vel crimen abigeat exercere Et
le eun Differüt abigere ⁊ inigere · quia abigere
nn bakit pee atecto ĩ paſcua aͤgere · Inigere ẽ pe /
wtnam cus a paſtu itectüggeer..
ilennd d Abijcio · cis · eci· ctũ · a. t. ẽ lõge iacẽ · reijcere
nunidt vilipendere· Et vm Hapiam· Abijcere
nguin ꝓijcere ſic diſtiguunt · q qð ĩ deſpectiõe
4 ellie Zneglecto ẽ · H̊ abijcit · qd vᷣo fon e penitꝰ
i Snitd a ſalute ⁊ ab aptitudine alienũ.̊ pijci᷑

nsciln

–R Abiecto · as · are · a · p. frequẽtatiuũ ·i:incre/

— pare detrabere · maledicẽ · ↄtumelijs affi/
diſnze 8 cere · iuehere ſiue diffamare · In abiectꝰ. i ·
Ne9 — l ſupplex · hũilis · pauidus tremẽs · deſpectꝰ .
SWarediſanen, Oſt R— 11 α☚eene biugo ⸗ is ere · a. t· · Diſiungo · diſtribuo -
.☚ quòa in Pꝛuma Aalmekeegn. me 8. bab
mfat iheh Parre prznin / Abinro al are n. p. i. negare . ab ab. 1 iuro
eiſantzar⸗ tum ẽ e noibꝰquo ad eoꝝ ſigniſicatiões ſegregare · uel remonẽ . Dñ greciſmꝰ· Xl/
reſtat nunc determinare de verbis. In q̊ lactat pueꝝ · quẽ mr̃ ad vbera poꝛtat. DNt
Cinäsſn ꝓceſſn hũcoꝛdinẽ ſeruabo·ꝙ inx cniuſſibʒ lac ſugat ab his ablactat eũ remouẽdo·
Asrnhen ꝓ̈biſigtũ · duas lĩas depingaʒq̃rũ pᷣma Abligurio · iui · ituʒ · n. · i· de glutio · ſoꝛkeo ·
unut Mlündan eõiugationẽ verbi ſigt· altera genuſ· Aã lambo · cõſumo.· vel denaſto. ꝓpꝛie abli⸗/
tviz ſi⸗ cũ genꝰ ⁊ cõiungatio ꝓbi cognoſcit· faciliꝰ gurio · i· p luxuriã bona mea diſſio.
ſ ipſiꝰ ſigtũ ·⁊ etiã inflectio ꝑ tẽoꝛa reꝑit· Abluo · is · ere · a·t · · lanare · purgare · ſoꝛdeſ
aills anulis J S ante ⁊ lues remouere · vel cõſumere abluendo
DNpctäinſne EYx „ Rbnuo · is ere · a· t · i· nego · refuto · recuſo ·
upeWinuans ¶Balieno.s.· gre · a. p. dꝛ ab ab. ↄtradico· vel ꝓhibeoo W
Mäſdrt Nati 1alieno· Dñ Iſa · p· Abaliena/ Aboleo · les · leui · ullui · aboletũ · vlabolitũ ·
iii digine uiuililſuũt retroꝛſum · i· alieni facti ſũt · a. s.· i· delere · deponere . obliuiſci · Dnde ·
i uiftmi Abarceo · ui · itum · a · gi⸗ longe Delet ⁊ abſtergit· intẽdit· negligit·aufert
Aud Viſt iterũ remoneo, ab ab arceo Pęc abolere not · Papias ſit tibiteſtis ·
benſopo Abarceo · es · ere · a · .i · phibere· Abominoꝛ · ans · O · P · i· ab hoꝛrere · aliqd cũ
S Bi. Abdico · as · aui ·a · p· ẽ denegare · ſeparare execratiõe repellere · execrari.deteſtari:uel
Ey . remouẽ abſentare · Oñ Coꝝ.4? Abdi/ malũ omen impcari. Ro.2? Qui abomi/
rd camꝰocculta dedecoꝛis:⁊ coꝛripit di ·Dñ naris idola:ſacrilegiũ facis.
in n Duidiuſ. Quẽ fugit · ⁊ factis abdicat ile Aboꝛtio · is ·ire · iui · itu ·i· aboꝛtiuũ facẽ · Pñ
mal 1 6, ſuis Habet etiã piura alia ſigta · ꝗᷓ ↄtinẽt Job. 2i? Pos eoꝝ ↄcepit ⁊ nõ aboꝛtiuit·
cen n 1T his vᷣſibꝰ· ¶XQbdicat · expellit · remouetq Abꝛenücio . as · aui · atu. a· p · i· a ſe nũciado
nſs enn reſultat· ⁊ addit· DPenegat · abſẽtat·ac in/ remonere renuere ; poſtponẽ uel deſpicere
Ni; Ving hibere nõt · Et dĩ ab ab · 1 dico · as · ꝙ pla Abꝛogo . a · p·.i · deſtruere · uel ĩ toto delere.
tgusin ſigt · ſc copulare · cõſecrare· ↄfirmare eerxtoio legẽ ſubuertere et denegare · Dñ
Demmenignt ANbdo · didi .ti ·a · t· i:· abſcõdo·occulto .vł Di lex abꝛogata qñ ĩ toto eſt ſublata · vel
Nni gM. remoueo.· In abditus.i:abſcõditus. Teſtructa ·ſed derogat ei:qñ in parte tol/
Abducoxi:ctũ ·a · t· i · leduco · ſeparo · abſen lit᷑ nel ei de trahit · ff. ð v · ſig · l. derogare ·
wigihhritei to · diſtraho · aſpoꝛto · Vñ Heb.iʒꝰ PHo / Abſcedo · is · ere ·ſſi · ſſů · n · t· i; ab aliquo ce/
inmnnogſ ctrinis varijs ⁊ peregrinis nolite abduci· dDere ⁊ abſentariab abſ⁊ cecco
int Etfen AIn abduct ⁊ abductio. Abſcido · dis· abſcidi · abſciſum. pe ·. p· a·t.
mgſier bin Abgecet · i.nõ decet · implonale eſt · i ˖ incidere.diſcidere/cędendo ſeparare et
jotuse Win Abemo vlabimo. a· t· emi emptũ · i.aufero cõponit᷑ ab abſ. ⁊ cgdo · is · cecidi · cęſũ Iñ
tinnt in Abeo · ini ·itu · n · q· i · recedo · ab ab. ⁊ eo· Abrſciſus · a· i· p vni · 82S R
ℳtcorde. Abgrego. as · aui · a · p · i · Diſſociare · ſegre⸗ Pbſcindo · diſ· abſcidi abſcindere abſciſſũ
unt e nuß gare · Diuidere · ab ab· grego · Duplex . s· a · t. i· ab vno ĩ gliud ſcindere

Abigo · gis · ere · · · i vingare · ⁊ ſepare. vel a

n abſciſſus · a · um ·

Abſcondo . dis · di· xel didi.abſcondere-
abſconſum vel abſcõditũ/a.t.i: occultare
Abſentio · tis abſenſvabſentire · n .· q· etia
abſentioꝛ. ti· D· q:ĩ eodẽ ſenſui:iſſẽtire
Abſeto as · ani . a · p·.i abſũ nel abeſſe falo
Ebſiliolis·ſultũn·q/i:in diuerſas partes

ſalire · ab ab·⁊ ſalioo

Abſoleo · itus · ſ · i· viſſuẽ · ⁊ a ſolito ceſſare

bſoluo · is · ere · a· t. i . a vinculo vel impedi
mẽto liberare:qb ab ſoluo·
Abſono as · are n· p.i:diſcoꝛdare
Abſtergo · is · ere · a ·t · i · veponere.
Abſtineo · es · ere · a · .· i· lõge ab aliqͥ tenere

.

lacerare · abſcind ere·⁊ coꝛ·tra·

Abſtrudo · dis · ſi · ſñ · art· i icludere· uk ab⸗

condere· ab abſtrudo

Abſũ abes abfui · · lõge eſſe nõ eſſe ibi · vel
a ſeſu coꝛwꝛeo diſtare · Sʒ eeſſe · i. def
cere · Dñ Nug· dic· Abeſt qð alibiẽ· de /

eſt qdð deficit ⁊ nõ habet.Oꝛęciſmꝰ vo ſic

Dicit. Ede deeſt qſq; qͥ no ẽ vel fnit ante ·

At qs abeſt ęde:qꝛ nõ eſt ̊ fuit nte.

Abüdo · as·are.qui/atũn·p·cõpõit᷑ ab ab

vndo. qd nõ ẽ in vſn· al pꝛincipio non
ebet aſpirgri · vt dicit Hug..· Hoc etiaʒ
vult Hꝛiſcianꝰ qͥ dici· S.libꝛo· Ilb vnda

ꝛ vndoas.⁊ abundo:inundo.

Abutoꝛ· abutenis abuſus ſũ.O·ti.male vti

Vl ꝑuerſe vti ⁊ cõtra rationẽ· In abuſus

Accãto · as. are · n· · i· iterũ vliuxta cãtare
7 di ab ad:⁊ canto mutat᷑· D· in · ·

Accedo.is ·ere · acceſſi acceſſũ · nt · i· ad ali/

quẽ cedere· Et ex vᷣtute Hhpoſitionis exigit
accuſatiuũ · ut ccedo illii.i.cedo ad illũ⸗
Et male dꝛ Accedo ad illũ:qꝛ ibi ſine da
bio ẽ ſuꝑfſuitas ſpoſitiõis· vel in appoſi⸗/

tione · vel ĩ cõpolitione ·

XVccelero · as are · aui · n · p· i · feſtinare · Dñ

Geñ.i? Accelera.tria ſata ſimile ↄmiſce
lłccendo·isere:di:ſũ a·t·ab ad·⁊ cãdeo:
Accento · asare:frequẽtatiuũ ẽ· ab accino
nis . vel põt eſſe in eodẽ ſigto in qͥ accẽtuo
AEccentuo·as·are · i. accẽtua tim ꝓferre ·
Accepto ·as· are · ẽ frequẽtatiuũ ab accipio
accipis· ⁊ ſigt frequenter acciꝑe Itẽ acce⸗
pto ſoteſt etiã eſſe verbũ actiuũ · i· atpꝛe/
ciari. vl facere acceptũ. Itẽ accepto ẽ etiã
ablatinus de acceptus aduerbialiter po
ſitus/ Ro. 4? Cui des accepto fert iuſti/
ciꝗ ſine oprftibbbas.
AVccerſio · is · re · ſini · ſitũ ·i · voco ul cito · ⁊ xe⸗

quendaʒ qͥ cognominat᷑ Petrx-.
Accido · dis · accidi·n.t/caret ſupino · i.ene⸗
nire · ⁊ cõponitur ab ad:⁊ cado. Indeac/

(idens. tis pꝛo eo qð nõ eſt ſubſtatia· Et

ſcias ꝙ accidit malum ·enenit caſu· obtin
git ſoꝛte · cõtingit facto· Itẽ Accido cõco

nit᷑ etiã ex ad⁊ cędo. pducit c· vbiq; tᷣ

E valde vel iuxta ceędere ·

Accieo · cies · i · voco·

Accin go · xi · ct · · t· · valde cingere. Ppare
adoꝛnare·Et nõ ꝙ accingũt᷑ bellaturi. /⸗

cingunt᷑ ituri:ſuccingũt᷑ miniſtraturi. On
Ad pugnã cinctꝰ.pꝛęe ꝑpgit ſubq; miſttrat

Accino.is · ni · accentũ · n· ti.jux nei iterũ vł·

cõcoꝛditer canere · ⁊ coꝛripit ci.

Zlccio · cs · J ccieo · cies· coponũt ab ad · et

cio. cis · ⁊ cieo·cies· ⁊ ſignificant appellare·
aduocare. Sed antiquiĩ tali compoſitio/
ne ſoleb ant mutare · D.· pꝛepoſitionis in:r
Dicentes · aruolare · aruenire· arcire· Hᷣnos⸗
Dicimꝰ.aduolare adnenire· accire· muta/
tes ĩ compoſitione · O· in · c· ſequẽte · · Sic
ergo dẽ accio cis:bm modernos⁊ arcio
cis· ſin antiquos·? eodem ſenſu · Etab
vtroq; iſtoꝝ deſcẽdit bũ deſideratiun
in ſo.nt ab arcio antiquo deberet dici ar/
ceſſo · ſis· S qꝛ arceſſo ſis· deſcẽdit ab arceo
cesiõ cauſa differẽtię mutatuʒ ẽ pmum
ſ. inir · in eo q; deſcendit ab arcio antiqͥ ·
7 dꝛ arcerſoſis. Item ab accio moderno
Deſcendit acceſſo:ſis.ſ̊ qꝛ ab accedo.disg⸗
ſilr deſcẽdit acceſſo · ſis · ij cauſa Differetię

in eo qð venit ab accio · mutatũ ẽ pᷣmũ··

ab arcio· arceſſo ab arceo· accerſo ab ac/
cio acceſſo ab accedo Inuenit᷑ adhucali/
ud vbũ deſideratiuũ ab accerſo · ⁊ q̃rte
cõiugationis· in eadem ſigtione cũ eo·
habet . r. in antexenultima ſyllaba · ſcʒ ac/
cerſio ·ſis· Et vide ꝙ Pdicta deſideratiua
ſüt tertię cõiungatiomis et habent Hterita⸗
Lſupina ad modũ qrteę· vt dicit Hug ·
Accipio · is · ere · a · t· repit᷑ in plibꝰ ſigtiõibꝰ

Nam accipe· i.rec pe.⁊ acciꝑei.qaudire ·

in r. Dꝛ accerſoſis: Inuenitur g accerſo

accipe.i· paſcẽ· AUn Virgili?. IJllos poꝛti⸗

cibus rex accipiebat maniplis · id ẽ· paſce/
bat Itẽ accipe· i.rape On Paulus Con
2²“ Gnſtinetis ſiqs vos in ſeruitutẽ redi
git · ſi qs accipit . Itẽ ſigt aliqd per doluʒz
ul furtũ rape · ut · ff. ð acꝗ·re · do· l laquʒ.
in glo . i· . ij · ⁊. l.naturali:S/turbatio· vbi
d4 accipit· furtũ cõmittitt.
Acclino as · qui · atũ ·q· P·. i ad ſe ulad alind

nit ab accerſo. Fet.. x? Accerſi Simonem

ACta

dibtüntic
eacie
aamnon
Tanvus
Zuutiſen
aloosare⸗
fmneadiab⸗
eclitfhegue
hnbatbtdife
Geiincinine
ecnaren
PCcoe
Redackxvon
bligaern
geetift⸗
uwas hoc
enlab
Trnoesere
Teoweenn
Rder
Madodn
Tartdasen
freqpenta
ATcoaaie

61

lupve
hayroas⸗

hſlroco

ſoplanrlenon
—
Gnao
civen
delſeeel
ecis t⸗
lnngecon
bnoſin⸗
ſebezen
Paerdare
aci⸗
N

Atin

RAN
mstr
Mtbgnif
Dasiitimi

tigin elt.

nitinpſto⸗
RDrnsret
NAin
Mdenitgeni
Woied
nutn rin
mumn luh⸗En
ruideicemi
1entddid
Wced

NrNNeDNen

tid on
õ
nedete⸗n
önd
Nab nntrtiipni
nn m
Pantalh,
Suunhddſt

niGonecdi7

imaſabrſ⸗
ian dniin
Shebalßtnin
ntnn
Pri ib
l
nnisilibaſe
gaſeuimint
ian dlili
Stunaen
Hiadli

1

gectere Inde acclinis vel acclinusĩ eodẽ

ſiẽto. Inde etiã acclinatoꝛiũ locus reqei·
vel eſt aliqͥd ſuꝑ qð acclinat᷑ vt culcitra

vel puluinar⁊ ðꝛ ab ad/⁊ cſlino
Accolo · is · ere. ui · cultů · n.t · i· aſſiue vlval

de colere · habitare · ararr.
Zccõmodo aſ:are.a.p·ii:ad ↄmodũ ⁊ ſileʒ

vſũ dare pſtare ul aptãe· apte collocare

Accubo · as · are · aui · atũ · n · · et accũbo · is·
ui · bitũ · n · t· idẽ ſiẽnt · Et ẽ accubaretoto

coꝛpe·accũbere cubito . ppeĩ cõmeſtiõe ½

Acecumulo · as · are · a · p·i. ogregare ·
ccuro · asqui.a. p· i· Diligẽter curare
AEccurſo · i · frequẽter accurrere· .
Rccuſo · as · are · aui ·a · pei:inculpare · ꝓbis
ferire. ⁊ dꝛ ab ad/⁊ cudo:q enim aliqueʒ
accnſat frequẽt᷑ cudit vt ad malam famã
trabat᷑ Et differũt ĩcuſo ⁊ accuſo·qꝛ accu
ſare ẽ in crimine uel factoincuſare verbis
Itẽ incuſamꝰmaioꝛes·accuſamꝰminoꝛes
Vñ Cato· Incuſare deũ noll i·
Aceo acenon ẽ ĩ vlu· et deriuat ab acuo⸗
is; Et ẽ acere acetuʒ fieri · vt vinũ acet · id ẽ

acetũ fllt
Acero · as · nõ eſt in vſu · B cõponit᷑ cũ ex · vt
exacero · as · i· ab acere purgare
Acerno · as gre · a · p· · qaccumulare ·
Aceſco.inchoatĩ ·i· inciꝑe acere · ſiue acetũ
fieri · Oñ ODꝛatiin pᷣ·epi · Sincerũ eſt niſi
vgas quodcũq; infundis aceſcit ·
Actito · as · are · T acto · as · are · ilem ſignt · i·
frequenter agere⸗

. „ ℳ—

Acuo acuis acui acutũ ·a t· i· acutũ facere ·

Adaugeo · es xi · ctũ · a. . · valde augere.
Adaquoas · area· p·i ad aquam ducere.
Bñ ¶ beodolus · En adaquare gregem
ſimul ⁊ releuare caloꝛẽ·⁊ dẽ ab ad/⁊ aquo
Addico · cis · cere · a· t· i · deputare · deſtinare
aſcribere. 1 ↄſtringere· ab ad· ⁊ Dico.
Addiſco ·cisaddidici addiſcitũ·n ·t · i. val/
De dilcere · ab ad⁊ diſco -
Adedo.is it · vel adedo:ades adeſt · i:iux
vel valde coꝛrodere vel edere: ⁊ ꝓducite
Agdhereo · ſi ·n · · i· initi·.⁊ caret ſupino ·
Adbibeo · es · ere · a · · i· addere·adiungere:
awonere. dare · ab ad.⁊ habeoo
Agligo · egi. ct · a·t · · ad aliã ptẽ reducere·
Adijcio · ec · ctũ · ·adiũgere · ⁊ ſcribit ꝑ · i.· ge
minũ· Hñ Ouidiꝰ iĩ.?liꝰ de arte· Ndijcit
oꝛnatus ꝓxima quęq; dies ·
AVdimo · is · ere · ademi · ptũ· i· auferre·
Adipiſcoꝛ adeptꝰſũ adipiſci · d ·t · i · acqᷣrere

Adinto · as · pe. pdi.frequẽter iunare
Agdiuuo as:adiuui:utũ .i:auxiliũ Dar e Et

ſcias ꝙ reperit᷑ apid antiquos adiuuaui

Adminicnloꝛ·arisi: auxiliari.ul miſtrare ·
Admiroꝛ· aris · O · p·i:valdc mirari uł cupe

Et nõ ꝙ admiramur vᷣtutes: I̊ miramur

oꝑa · Inuenit᷑ etiã ãmiroꝛ ꝑ duo · m · tũc

cõponit ex an· Rpoſitione.⁊ miroꝛ
Agdmitto · is · ere · admiſi admiſſũ ·at · i· pec/⸗

care: Itẽ admittere· i:aſſumere . uel reepe

vt · f· ð ĩoffi · teſta · l· cõtra · S· ſi qs ĩpuberi

vt ſi dicat᷑ · Iſte ẽ admittẽdꝰ·irecipiẽdꝰ.
PHelẽ incitare ad currendũ cũ quadã ve/

locitate · Iñ admiſſarius ·i: velox · Vnde
Ouidius· Qil nocet admiſſo ſubdere cal
car equo/⁊ dʒ ab ad mitto:

Agdmoneo.nes·ere·a·s.i:aliqͥd ad memo

riã reducere : qð excidit ab ea ·
Adoleo ·es eui· vl adolui adultũ
litũ · cremare · cõburere incendere JItem
adolere · i · creſcẽ ·˖ Iñ adoleſco · ſcis inchoa
tinũ · i: incipio creſcere: ⁊ adoleſcẽes⸗:

Adopto as are · aui · atů · a· p· i. deſiderare

vl nutrire · vl eligere·⁊ acciꝑe loco filij ex/

neã ꝑſonã · Et ſcias ꝙg chꝛiſtꝰ nullo modo

Dicendus eſt filius adoptiuus dei ·qꝛ ſᷣm
naturã ſuã eſſentialit᷑ a pꝛe naſcit᷑· ⁊ oĩa ꝗᷓ

pater hʒ ſua ſũt ut Joãnis·iõ?haber ·

AXdoꝛdioꝛ · Diris ·iux vel valde oꝛdiri · Pa/

pias dic· Mdoꝛdioꝛ adoꝛſus facit·i· allo/⸗

qui vel incipe-·

Adoꝛioꝛ·reris· vłriris· adoꝛtus·i. valde ut
iux oꝛiri· uel innadere aggredi:bm Hugl

PHapias vo dic· Adoꝛioꝛ cõe fuit antiꝗ/
tus ; Dñ · ¶doꝛtꝰ ẽ.i:nouit᷑ vel ſubito na
tus ẽ · ab ad·⁊ oꝛioꝛ· Inuenit᷑ adoꝛio·
Adaquieſco·eui ·etũ · i· aſſentire ·
Adquiro ·ris ·i · ad ſe ꝗrere· vel lucrani:
Aduento · as·are · i· frequẽter aduenire:
Aduerſoꝛ · aris ·i · eſſe vel fieni aquerſum
Aduerto ·is · ere · i· xertere ad aliqᷣd· vłper/
pendere velĩtelligre.
Aduloꝛ.aris · O·p.i:aſſentiendo blandiri:
qð ſolent facere maximę aulici Pñ Rula
domꝰ regꝗverbũ cõponit aduloꝛ
Adultero · as · gre · n· p.⁊ adulteroꝛ:ar.De/⸗
ponẽtale · i· adulteriũ cõmittẽ vel coꝛrũꝑe
Zagd malũ vvtẽ· Iñ adulteraſco ĩchoatiuũ

¶ A onte

Afereſo. ſas · i afereſim facere ·

Afficio affeci affectu tria ſiẽt.· Dñ · Afficit
ifoꝛmat · punit · cupit · hec tria ſigt · Ol vᷣm
Hapiã · AKfficere ẽ iurijs guari:macerari

vel ado⸗/

Affido · as · are . n. p· i· fidem dare ·
Affigo · gis · gere · · t· i· ad aliqͥd figere ·
Afffligo · gis · xi · ctũ · a · t. i.· vPalde fligere ·

Affluo .· is · xi · ctũ · vel x · n. t· ẽ largiter abn/
dare · Dñ ꝓpheta · DVinitię ſi aftuãt noli-·

te coꝛ agponere⸗e·
Xffoꝛ affaris affatus ſũ d.p·ialloquoꝛ et

di ab ad ·⁊ ſoꝛ faris · ⁊ mutat᷑· d · in · · cau /

ſa euphonig ·

aliqͥd ſuſpẽdere vel cõcutere.

(N ante G.

Age verbũ defectiuũ · i · dic fac· incie·
Aggarrio · is · iuin · q·i · vade vel iuxta gar⸗
rire · vel cũ garriẽte garrie.
Aggero · as · aui · are · · accumulare · vel au /
mentare · Dꝛ ab ager ris ·

iggero · ris · ſſi ſtu ·i. adunareaccumulare 3

Aggredioꝛ·eris aggreſſus ſum · D·t.i · aſſi⸗
lire innad erearripere
Aggrego as aui · cõgregare vl cumulare ·
AFgino· as·i·feſtinare: vł fugare:negociari
Agito · tas · tare · · frequẽter agere ·
Agnomio as · are · · agnomine vocare · v
agnomen imponere.
Vgnoſco · i agnoni · agnitũ ·a· t· i · valde ul
iuxta noſcere⸗e·

Sgai ereiger vuecze vel facere · ⁊ coꝛ · pe ·½

n Dꝛatius in p̊ epi.Nã tua res agitur
paries cũ ꝓximus ardet:Et differt agere
gerere . qꝛ agere ẽ generale ad oĩa ꝗ fiũt
tam re q; verbis. tã inter viuos q; in vlti/
ma voluntate · Nã faciens teſtamẽtũ dẽ

agere . ſicut⁊ emẽs· vendenslocans · Gʒ

gerere cõpꝛehẽdit tm̃ illud qð fit re · ⁊I nõ
Wrbis · ⁊ ſic faciẽs teſtamentũ non dĩ ge/⸗
rere · f..· ð · obli.l.verba ↄtraxerüt·
Agonixo · aui · at · n· p · · cõtẽdo · certo · pu⸗/
gno vel agonicoꝛ et ẽ deponẽtale · Et eſt
agonico bm Hug imitatiuę foꝛmæ⸗ ſicut
pvatrico a patre· ſic agonio.i:quaſiago/

nem ſequoꝛ··

(A ante Yꝓ

Aio · is · it· ⁊ pluralit᷑ aiũt ·i · Ddico· ⁊ ẽ quartę
cõiugatiõis·qꝛ facit ĩpatiuũ ĩ·i: ut ai· In
q̊ ꝓbo.i·ſemp ẽ duplex cõſonãs: Vñ aio
aiũt duaꝝ ſyllabaꝝ ſũt PDñ VPꝛatiꝰĩ epi ·
Seruus habes pᷣciũ loꝛis non vteris aio
Sʒ lequẽte ↄſonãte vocalis ẽ. vt ais· git

Alapo· qs· q· p· i· qlapas Ogarre

Alapitco · as · are · · · i alapas dare·
Albeo · es · bui · n · album eſſe uel fieri · Iů

Albeſco · is · ere· ichoatm̃ ·i· incipio albere ·
Albico · as · i · parũ albere:⁊ dꝛ ab albeo · es

Segd Hꝛiſclanus dicit · ꝙ albico ſit ypu

apparitiuũ·⁊ idẽ ſit ꝙ aꝑpareo albere ·

Te · I vt dealbo ·

Albo · as ·a · p· i · albũ facere· ⁊ cõponitur cc

Algeo · ſi · lum · n · · i· frigere · Iñ algeſco cis
Allecto · as · are · i· frequẽter allicere ·

Allego · as are · aui . a· p ẽ remittere uł affir/⸗

mare . vel rationes ad fulcimentũ ſuę ꝑtis
inducere · vel argumẽtari ad ꝓbatioes u

cõcluſiões ad cõem iudicẽ ꝓ cõmodo ſuę
cauſę:⁊ ꝓpꝛie ꝑtinet ad aduocatos.
Ylleuio · as · are · a; p· i · leuẽ facere · exonera/
re · pondus auferre: vel diminuere·
Allicio · xi · vel cui · ctũ · a.t · i · Dulciter aduo/
care · vel cñ delectatione attrabere.
Allido · is · ere · ſi · ſũ · a. t · i· aliqd vehemẽter

ledere · pñire· ? ponit᷑ ꝓ ↄtẽdere vl ꝑcutẽ.·
Alienare ẽ ꝓpe rẽ aliquã ĩ dominjũ alteriꝰ

tranfferre: An alienatioet ẽ oĩs pactio ꝑ

quã tranſfer᷑ dominiũ de re· ecc · nõ alie ·

c.nulli·C· De fur · li· =
Alienare cauſa mutãdi iudiciũ: dẽ qñ me/
tuens cõtronerſiã:rem doloĩ aliũ trãſfert
vt iudiciũ mutet ⁊ euitet ·

Alligo · as · are · a· p· i· ad aliquid ligo. Oñ

Hirrhia · Quemlibet immodicus alligat
egris amoꝛ· Pꝛopheta Qui ſanat cõtritoſ
coꝛde: ⁊ alligat ↄtritiones eoꝝ ·
AXlloquoꝛ·eris· D·t· i· ad aliũ loqui·
Allubeſco · is · ere · · obedire · vel conſentire ·
Nota ꝙ antiq dicebãt lubet ⁊ lubeſco . ꝓ
libet⁊ libeſco· Dñ ⁊ nos vtimurcõpoſito
allubeo ⁊ allubeſco · i · obedire vl cõſentire
Et inde h̊ albuſcentia · tig vel allubentia.
tig i obedientia vel cõſenſus · Et in eodẽ
ſeſu ĩuẽit᷑ allibeo ˖ bes ul allibet ⁊ allibeſco
Allucino · as · gre · q· p·i · iuxta lucinare · dꝛ

allucino ˖ qas ſuadere:vel luci vicinare.

Alludo · is · ere · n·.t· i illud ere · vel cõſonare·
congruere coꝛdarre.
Alluo · is ere · a. t· i abluere· delauare · vl po

tius paulatiʒ abluẽdo augmẽtare · Inne/
nit etiã qñ q; alluere ꝓ ↄſuùptione anquaꝝ

XAlo · ui · itũ vel altũ · a · t· i nutrire· Et cõpo/
nitur alo cũ con. vt coalo coalis:quod et
ſecũdęcoiugatiõis inuenit᷑ coaleo coales
Inñ coaleſco · ſcis. ichoatiuũ · Et coꝛ. pmam
glo · ſed halo · as. eã ꝓducit· Oñ. Nutrio
curtat alo: ꝓducit ſpũs halo.

Alterco · as · gre · vel altercoꝛ· aris .i· certare

in
ſrℳK.
r
Twenei
icnole
Nus rod
ſcoſod

G
Amareo e
1diobonn
Zunioigs
ſgar dro
Anntunortn
cenere
Ppbigocgict
emodeſe
Abohein
1purlome
Uinybetoi
Trbulos
bonsdeſte
Wolod
Wanadͤ
Mnrder
WNa
mde⸗
Amendo
cooi
Amnico
wlgn
harai
Pulhnn.
Ms ananmn
nſctpaſto

Gntcdn

Ndinerſs
ſcoilie
hlaobi
bontgo
lme dir⸗
nuipliſi
gunuin
nman.

Aren

g Nriin
kiitmin
lgſonn⸗

e⸗
ncſtmi,
Nchbur,

diebeſg

—
—

gabioſt;
NWaler⸗

igtoes
umemnik
Ammtiſu
ninpors
cedrdc
ngͤnhin
i gonen
linuer⸗

S=ꝛ —
=☛ 0

Gnurd

m
dleni
Ndrg⸗

jj Wniiine

tiniago
Mar/Noe

iĩ digfne⸗
viglütriſert

mdonlig
Ait
Cterdconitt
Tlintlir⸗
Esmmmmnt⸗
air mMadnare
n Anta⸗
us Erincoli
Uwit
awonne
naanne

rrloft⸗
Pugin I
ano tlod⸗/
vals cot,
tled o

litigare· ⁊ dĩ ab alter. Et cõponit᷑ vt rũq;

vt coalterco· coaltercoꝛ ·

Altero · as are · a · · i· variare · facere alterũ
2 dꝛ ab alter · Iñ alteratus · a· i · i· variaꝰ
Allto as · are · nõ eſt in vſn · ⁊ venit ab altuſ

ta·ti · H cõponit cũ ex. ⁊ in· vt exalto as ··
in altũ extollere. ⁊ inalto · as p eodẽ · Pa/
pias vo dici · Alto · as · nutrio · vlaltum

facio·ſubleuo ·

Amareo · res · ere · n.· s. i:amarus ſum · uł fio.
7 dĩ ab amarus. Iñ amareſco ĩchoatiuũ
Amanico · as · gre · q· p· i · amaꝝ facere· ul fa⸗
tigare/ dẽ ab amarnes·
Amaſco · ciſ.· ꝓbũ ĩchoatiuũ ·i.ĩcipio amare
Amaturio · tun·: verbũ meditatiuũ i:medi
toꝛ amar⸗e· RK
Ambigo . egi · ctũ. n. t.i.Dubito:circũduco:

ab am · qð eſt circũ · ⁊ ago · mutata · · · i

„»

itterpoſita ˖ b ·

Ambio · his · iui · itũ · a · q · i· circũd are cuꝑe
gpꝛie honoꝛẽ· ⁊ dꝛ ab am.⁊ eo:⁊ int᷑po/
nitur · b · 1·0· in · i· mutat·
Ambulo · as · are · n· p ·põt deriuari ab ãbo
bonis qð eſt gradus:⁊ cõponit᷑ cũ de · vt

Teãbulo . ð loco ad locũ ſpaciando am

bulare· ⁊ cũ ob:vt obambulo.i:orcũam/
bnlare · vel melius ſpaciari · Oñ Duidiuſ
metha. 2?² In teneris foꝛmoſus obambu

lat berbis · Cõponit etiã cñ p·⁊ ꝑ ·¶ c· re
Amendo · as are · ⁊ amãdo·as· are · a · p· ꝓ

eodẽi· extra longe mandare ⁊ abſentare:
Amicio · cis · ire · a · q· i · cooperire· ułl adiũgẽ

vVlligare · ab amicus da:q; qͥ amicuʒ ſibi
ſociat.eũ cooꝑit· pꝛotegit ⁊ defendit · LPñ
Puidiꝰ in. v:metha . Ille ſibi ablatis ful

uis amicitur in alis: Et hiere.43? Sicut

anicit᷑ paſtoꝛ pallio ſuo · Et cõponit᷑ cum
CLircum ⁊ con · vt circnamicio:⁊ coamicio·
Amico · as · a ·p·.⁊ amicoꝛ ariſ· deponentale

in dinerſis ſigtionibꝰ. vt amico illũ tibi · i
facio illü amicũ tibi · Et amicoꝛ tibi · i· ſum
amicus tibi · dicũt ab amicus ·
Amictuo · as·are.frequẽtatiuũ ·i.cooperio
ab amicio cis· Et cõpo nit circũamictuo ·

gs tamẽ dẽ circãamicto.as·p ſyncopã·

Amitto · ſi · ſſñ · a · · i· pdere. Itẽ inuenit᷑ per
Duo m · ut qmitto ex am pᷣpoſitiõe ⁊ mitto
Ammiroꝛ·qris ·i· valde mirari ·

Amo · as · are · a · p· · diligere · differũt tamẽ
Nq diligoĩ bono·amo ſumit᷑ in malo · dif⸗/

ferũt etiã amo.ſine aſpiratõe ⁊ hamo/as
cũ qſpiratiõe · Hñ Hamãt piſces hͥ amãt

1 di ab ancoꝛa re ·
Anfrin go · is · egi · ctũ · i · ci
Zngo · is · ere · x· ctũ · a· t · i· conſtringere · ſol⸗

ſepe puelle · Onã ſẽperamo.cnius nõ ſol/
uoꝛ ab hamo· Iñ h̊ amatoꝛ · tor· amatrix
amatoꝛiꝰ · Et cõit᷑ amo cũ reut reda /
mo · as · i· rurſũ:amare⁊ cũ de · vt damo ·
mas .i· valde amo· Itẽ ab amo as venit
amoꝛ/oꝛis.nomẽ:⁊ ẽ amoꝛ piᷣſilioꝝ.iuſtꝰ
vxorcrudelis ̊ naturã: obſcenꝰ mẽtrcũ
Amplectoꝛ· cteris · ↄ.t.q̃i circũcirca flecten/
do bꝛachia cingere vel cingi: ⁊ dẽ ab am
7 plecto · is ere · ꝓ flecktere.

TXRmplifico · as · aui · a · p· i · amplu facio.· Am

lio · as · gre · igẽ ·
mpulloꝛ·aris:i:verbis ſuꝑerbis: inflatis
⁊ ſexquipedalibꝰ vti · ð
Amputo as·aui.a·p·iex toto vndiq; ſã/
cere vel remouere Pñ ĩpᷣs· ¶mputa op
pꝛobꝛiũ meũ qð ſuſpicat ſũ: Et vt dicit
Hug · Dites ſũt putãdę⁊ nõ amputãdę
niſi foꝛte velimus vineã ex toto eradicare

CA ante ☚

Anathemo . al · are · a · p· ⁊ anathematigo aſ·
i.maledicẽ · excõicare· abomĩariexecrari ·
Ancido · iſ· ere ·a· t·i· circũcirca coꝛrodere ab
am.⁊ cędo:mutata.m. in· n·

Ancillo· as · a · p·i· miniſtrare· vel ſernire ·

tunc eſt nen· ⁊ in eodem ſenſu reperit᷑ an/
cilloꝛ · ariſ· deponẽtale ⁊ cõponit᷑ coancillo
i·ſimul ancillo
Ando as · aui · a · p · i · furari · vel haurire · et
cõponitur ab an ⁊ cleo ꝓ abſoꝛbere · ulcle⸗
wis p fuaraiu
Ancoꝛo · as.iꝰ ancoꝛas ligare vel firmare⸗

i· circũquaq; frãgere

lictare · afficere · cruciare · Dñ · · Megũ ·p ·
Aſffligebat qʒ eã ęmula eius ⁊ vebemẽter
angebat l
Anguſtio · as · a · p· ab anguſtia · ſtie · xel per
ſubtractionẽ · i · ãguſto · as · are · i· ſtrictũ fa⸗
cere · Dñ Cori.õ? Nõ ãguſtiaminiĩ nobᷣ
ãguſtiamĩ aũt ĩ viſceribꝰ vꝛis Et per com
poſitionẽ coãguſtio·ſtias:⁊ coãguſto·as
Anbelo · as · are · a · p · i· feſtinare · de ſiderare
IApꝛie ſigt reſpirare. Ln greciſmus · Re/
ſpirat moꝛiẽs· Dlł dꝛ anbeloꝛ: aris depo/
nẽtale ˖ Itẽ dĩẽ ſeruire · vl adherere · Inde
anhbelitus · a·u· ⁊ anhelitꝰ· us · u ·
Animaduerto · is ere · n. t · i· in aĩo vertere ⁊

cCcoöſiderare · intelligere cogitare. ⁊ ponitur

qñq; pꝛo punireqꝛ antec; pęna irrogat
ßfm quãtitatẽ vel qlitatẽ peccati: vertitur
qualitas vel quãtitas pęnę in aio dei qꝛ
3

tũc vertit index animũ ad reũ pnniendã⸗

vt perpendat qua pęna ſit puniẽdus·
Anumo. as are . a · p.i anemaʒ Dare uel ex/
hoꝛtari aundacem faceer.
Annicito as · i· cũ palpebꝛis ãnuere·ſicut fa
cimus deſignãtes aliqͥd cũ palpebꝛis
Annuo is · ere. ni utum. n· t· · gqſſignare · vl
aſſentire· nutũ alicui facere:⁊ ẽ actiuũ pꝛo
cõcedere ·p̊ in alijs ſigtionibꝰ ẽ neu · ge ·
Annuto · as.are·taui·n.· p· i:annuere vlaſſi
gnare.nutũ alicui facere · Vñn Plautus.
AXlij ãnutat alij ãnutitataliũ timet · aliũ
amat. Et ẽ annutitare cũ oculo ãnuere · P
anuere ⁊ annutare cũ alio mẽbꝛo

Antegradioꝛ:eris: antegreſſus ſũi: añ ire

Tretinet ·a·in pꝛęſenti ſui ſimplicisſic ⁊ R·
gradioꝛ· D⁊ etiã gradioꝛ.i·angradioꝛ·
Anteluco · as · are · n· p·i.ĩ nocte vel an lucẽ
ſurgere vel vigilare· ab antelucanꝰ ułlux.
Anteſtoꝛ · aris i:contra teſtari:ſcʒ teſtimo/⸗

niũ perhibere · ⁊ ẽ ablolutũ · ab anti · qd eſlk

ↄtra·⁊ teſtoꝛ:aris: .
Snipedo-aun aic d. equa vnii pedẽ cuʒ al/
tero tangere gradiendo ·
Anticipo · pas are · ⁊ antecapio · is in eodẽ
ſenſu · ſcʒ hoccupare.puenire· p cape ·
Antiquo · as.i:antiquu aliqͥ d facere vel di
cere · Del ãtiquare.i:euacuare· aliqͥd ad
pꝛiſtinũ ſtatuʒ reuocare· HMebᷣ. ? Quod
gũt antiquat᷑ ⁊ ſeneſcit ꝓpe iteritũ eſi ·
Antiſto . as · are. i· excellere · Pſtare · Hcellere
ab antiſies dꝛꝛꝛꝛ
Anxioꝛ. aris · O · .· i · triſtari vel depaupari⸗

(A aAnte £
Apage . i· recede· vade: Apagite.i recedite
vadite.vel ſtate in pace: Et videntur eſſe
alguerbia potius q; verba· niſi qa vident᷑
Diſcretionẽ habere numeroꝛũ·
Aperio. ui apertũ · cõponit᷑ ab a vład: ⁊ pa
rio · Iñ adaperio · is ire · i. valde aperire·
Apicio · is · ere · a· t i. ligare· ab apex · cis ·
Apoclypſoꝛ · aris · i· reuelare ·
Apoꝛio · riasi:aperire enucleare·⁊ depau/
perare. ⁊ tücẽ actiuũ · Atẽ apoꝛiare · i · labo ⸗
rare· vel laboꝛãdo ſudare ⁊ anxiari · ⁊ tũc

eſt nen ˖ Innenit᷑ etiã in deponẽti genereĩ

codem ſenſu. Oñ ad Cor· Apoꝛiamur. E
non deſtituimur vbi poteſteſſe paſſiuũ·.
Appareo ⸗ es · ere . ui· itũ ·n · · i· mãifeſtũ fieri
vel ſplendere. In venit apparitoꝛ:
Apello · appellas · are · q.p· i: ad aliũ iudicẽ
vocare · vel alterius iudicis audientiã po/
ſtulare ˖ Et vt dicit Her · in libꝛo de conſi/

Deratiõe · Appellaſſe iniq̃ iniquũ è. Jniq .
Y impune iniquarũ apꝓpellationuʒ fames:

Iniqua aũt oĩs appellatio ad quã iuſticię
inopia nõ coegit · appellare nõ vt graues
Bᷣ ſi graueris licet ·

Apoello · lis · appuli ·a· t.· ad poꝛtũ venire.
Vlimpellere · appellere. i· applicare.Onñn
Terẽtiꝰ. Hoſtq;ᷓ woeta aiuʒ ſuũ ad ſcribe/

Dum appulit · i· applicuit · Põt etiã ſcribi
perſimplex.p·⁊ ſic cõponit᷑ ab a ⁊ pello · is
ere· ⁊ ẽ apellere ab aliqͥ pellere vel amoue

re.· PDñ · Apulſus ab vbere 1‚amotul · P
Jlaię.28⁰⁹. Ablactatos a lacte apulſos

ab vteribus amatos ·

Appendo · is ere ·· .i· ſnſpendere liberare.

vel ponderare · Inde h̊ appenſoꝛ ſoꝛis · et
apenſoꝛius a : um ·

Appeto · is · ere. tiui · titum · at· i· deſiderare

acqrere· requirere ·

Apodio · aſ.aui ·a.p·i.innitoꝛ:ab ad.⁊ po/

Apono is · lui. ſitũ ait · i · qadiũger . (dio.

addere · Iñ appoſitus · a· i · ꝑer vyncopã
Axppꝛecioꝛ · aris:appᷣciatus· (appoſtꝰa· ij.

ſu · D · p · i · eſtimare · Pciũ veterminare ⁊ dꝛ

ab ad ⁊ pcioꝛ:· Antiqᷣ tñ ſpcioas·⁊ qappꝛe/
cio · as · ĩ actiuo ge · xe clinabat·
Appꝛebẽdo · dis · Di · ſ · a · t· i.· garripio
Aꝑppꝛimo appᷣſſi ·ſũ·i:qd aliqͥd pᷣmẽuliux

Appꝛopio · as · are · n · . · i · agpximare · et dꝛ
ab ad ꝓpio. Oñ QLuce.xꝰ pꝛopians

alligauit vulnera eius ·½

Apto . as · are · a· P· · habilitare· adiungere ·
Et cõponit cũ ad ·con.⁊ pꝛę· In pcõpoſi/
tionẽ inepto· as infatuare:ineptũ facere ·
Aquoꝛ·aris · O·p·i:ad aquã ducere· vl po
tare aialia · Et cõponit᷑ cũ ad/vt adaquoꝛ

ĩveodẽ ſigto · Inuenit᷑tñ actiuũ/adaquo

as vide.S adaqu₰0.,

Aragapo · as · are · a · p· · effodere vl ſculpẽ
Arbitroꝛ · aris. Deponentale · i exiſtimare.·
xel eſtimare · ſed differũt · qꝛ exiſtimare vl

eſtimare ẽ apud animuʒ noſtrũarbitrari
vero iudiciũ animi ꝓferre
Arceo es · ere · arcui · arcitũ uel artum ꝑ ſyn

copã a·S.icõ ſtringere remouere · pꝛohi/

bere · cogere · Et cõponit cuʒ ex · vt exerceo
Itẽ cũ cõ · vt coerceo · ces ere · i· ↄſtringere
Arcerſo · arceſſo · vide · S· in accio
Architectoꝛ:aris itecta pᷣncipalit᷑ ↄſtruẽ⸗

Arcuo · as · are · a p · i· cur nare⸗ ab arcus dẽ
Iñ areugtus · i chrugtus⸗.

iwkt
Pchti
ſnighemt
Aretncoe
grereinfni
Trefofo
Trogrtsn
fciſcei⸗E

iſebſter

wn Geln
zwolgse⸗
Mlnsgreti
Td⸗
Argoog⸗
ſare oſtmn
ogu/
gſvienstc

(enco⸗ Ind

Gicitns In
GNd
Peowen
Negad
Tndaan
Diſforſt
Arnogs
boliam
Awapg
lotv/
unge i
ſlene nj⸗
aobero⸗
Mahunc
Whnt
thsperſon
Annn
maewnit
itfobit
nihnifre
tnigſan
iätpinr
W
Ank
cenn;

Mlmrmnor
RanodPi

llgnl

*
aleſons

MNſcnn

Mcigenäſtd
n
alignn do⸗
di⸗ fagi
5 oß lvi
mmmmeri
s1.
.
and⸗
WrmKN

a de

Dltregdinge
A Jipciv
miun n
iunumue
ui Mo⸗

Poenhe

ie eliimn
ir goimn

„
fer-

Ardeo.des arſi·arſũ· n. s. plura ſiẽt· Pnñ.

Ardet mens/ardet clypeus focus ardet ?

edes.Hęcamat · hęc ſplendet · hęc vrit ·

vꝛit᷑ illa · Et cõponit᷑ cũ ex · ut exardeo· des
⁊cũ in.ut inardeo · des · Itẽ ab ardeo ĩcho
atiuũ ardeſco · ſcis · qð cõponit cũ re · vt re
Dardeſco ĩterpoſita· d · Et ardeo cũ oĩbꝰ
ſuis cõpoſitis ẽ neutrũ et abſolutũ ·pterq;ᷓ
qñ ponit᷑ ꝑ cõburere · tũc eſt trãſitiuum⁊
eget obliqᷣͥ · Oñ Joãnis.is?ꝰ Colligẽt eũ
in ignẽ mittẽt ⁊ ardet.

Xrefacio.cisre · n· t· i ·aridũ facere:⁊ dĩ ab

arere in finitiuo de areo.⁊ facio ·
Xrefio · fis · arefactus ſũ ·i· eẽ vel fieri aridũ.
Areo ares arui · n· .. ⁊ caret ſupino ·i· eſſe ul
fieri ſiccũ · Et cõponit cũ in · vt inareo. res ·
⁊ cũ ex · vt exareo · res· ꝓduẽ ·a · LDñ Alu/
roꝛa· Sic ſine doct᷑na marcidꝰ aret amoꝛ.
B aro · ras eã coꝛripit · Vñ qͥdam ·C errã
nullus aret in q̃ vis ſeminis aret·
Argumẽtoꝛ·ar · D· p· i· diſputãe vl arguẽ ·
Arguo · gyjs · gui · gutü ·a · t· i· cõ nicere · accu
ſare · cõſtringere · Et cõponit᷑ cũ con · ut co

argno guiſ. ⁊ re ut redarguo guis: Inde

argutus·i:callidus:ſtrenuus: acutusĩ lo
quendo · Inde hęc argutia · i· verſutia vl
calliditas Inde arguto as.i· vꝓbis impu
gnare · vel diſerte ſe defendere · rephẽdere
Arieto · as · are · a· p · i · cum ariete tali inſtru/
mento peutere ·
Nrioloꝛ · aris · latus ſũ · D· p · i · Diuinare ·
XEriſtoꝛ · ſtaris · D · p ·· colligere ariſtas.
Armo as · are · a · p· i· arma induere · Iñ ver
balia armatoꝛ ·trix · tio ·
Vrro · as · are · n · p · i. terrã ſcindere vel ſulcos
cũ aratro facere: Iñ aratoꝛ·trix· ⁊ hęc ara
tura · rę· In per cõpoſitionẽ exaro· as · · de⸗
ſcribere vel valde arare · ⁊ paro ·i perfecte
aro ⁊ obaro · i· circũ uł vndiq; aro Et aro
ẽ neutrum cuũ compoſitisexcepto exaro ꝓ
deſcribere · Et aro eſt trãſitiuũ · ⁊ habet ter
tias perſonas paſſiui: vt aro terrã⁊ terra
arat a me · ,B .
XEromatigo · ticas · i· redolere:et dẽ ab aro⸗
ma·⁊ ponit᷑ qñq; tranſitiue · vt Ego aro/
matico hũc.i:aromate vngo vl aromate
redolentẽ facio H
Xreſtare ẽ aliquẽ vel bona ſua per manda
tũ iudicis impedire·ne remoueant᷑ a loco

dTonec cõquerẽti reſpõdeat ·vt · c· ij · de cri ·

fal· ⁊.llegatoꝝ·ff· de interdic. ⁊ rele ·
Xrrideo.des ·ſiſũ · n· s.i:ad aliqͥd ridere ulł
Iñ nidente ridere · Etiã idẽ eſt qdð faueo ·
Arrigo · gis · xi · ct · pe · coꝛ· ·t · i. ſurſũ ul val

de. vl ad aliqͥd regere·⁊ dẽ abad · ⁊ rego
mutata · D · in · .· Oñ Cerẽtius. Xrrige au
res Pamphile.
XErripio ·pis · pui ·ptũ · a.t· i. inadere:ad ali/
quid agẽdum rapere vel aggredi ·
Arrogo · gas · pe · coꝛ · a · p· i · ſuperbire · Item
arrogare ẽ per ſuperbiã ⁊ arrogãter acqͥrẽ
Iñ arrogãs.iſuꝑerbus :ſe extollens · Itẽ
arrogare ẽ aliquẽ qͥ ſui iuris ẽ ĩ fiuũ recꝑe
Iñ arrogatus filius · dr ille qͥ ſic aſſumit᷑
filiũ.⁊ arrogatoꝛ ẽ pater q accipit aliqueʒ
hoc modoi filiũ: Et differunt arrogare
odoptare.qꝛ ille adoptatur qͥ nõ ẽ ſui iu
ris · ſed altenius poteſtati ſubiectus· Sed
arrogat ille · qͥ pꝛimo ſui iuris ẽ·⁊ ꝑer arro
gationẽ tranſit in poteſtatẽ patris · ſcilicet
arrogatoꝛis · ODn Arrogo qͥ ſuus eſt· ſed
hʒ meus eſſe neceſſe · Patris adopto ſuũ
H patris pꝑmanet idẽ · De hoc de cog.le · c·
vnico · in glo · ð
Arſeuerſe vᷣbũ ẽ defectiuũ imꝑpatiui modi
ſecũdę ꝑſonę:i· auerte ignẽ·⁊ dꝛ ab ardeo
l arſeuerſe dꝛ ꝓuerbiũ·
Articulo · as · are · · p· i· ſubtiliter cõiungere
l copulare · . J
Arto · tas · tare · i · frequẽter arcere · vel copu
lare · Iñ H⁊ H̊ artabilis·⁊ h̊ le· Inde etiaʒ
P cõpoſitionẽ · coarto · as · Iñ ꝓ̈balia ·
Artuo · as · qð non ẽ in vſu·᷑̊D cõponitur ex⸗
artuo · tuas · i · Diuidẽ: ⁊ artuo ſimilit᷑ p
Diuidere · ⁊ ẽ pꝛie diuidere ⁊ ſeꝑpare artꝰ
a ſe inuicẽ · vt de gallinis ⁊ ſimilibꝰ. Inde
verbalia · Dñ Plautꝰ · In captiuis ego
erũnatus ⁊ deartuatus ſũ miſer:
Ti ante S B
Aſcendo · dis · di · ſ · n · t. i· ad aliquẽ altum
locum ſcandere: Iñ aſcenſus· a· i.
Aſcio · cias · aui · a · p·i acuere vel dolare ab
aſcio · ſcis ˖ vel aſcia ·
Aſcio · ſcis · ſciui · ſcitũ · n · q.i :adiũgo:adqͥro
ex ad·⁊ ſcio:⁊ ſubtrahit᷑ · D · Et cõponit᷑ cũ
