Eſcaria · rię · · p· i menſa eſcis plena⸗·

Eſcarius. rij · m. s· qͥdã piſcis ſic dictꝰ.quia

ſolus eſcã ruminare phibet · nã alij piſces
nõ ruminãät··
Eſchynes 1 Demoſibenes fuer̃t Duo oꝛa/
toꝛes· Eſchynes impugnanit caʒz Cthe/
ſifont· 1 Demoſthbenes d fẽdit et pualu/

it · coꝛ · pe · Pe his facit mẽtionẽ Hiero/

nym iĩ epla ad SPaulinũ.2?caplo ·

Eſculentꝰ.ta · ti · i· pĩ guis vel eſeis plenus

In eſculẽtia tie · i· piguedo:craſſitudo ·
Eiculẽtũ · ti · pe · · locus vbi multe creſcunt
eſculi · ⁊ dꝛ ab eſculus
Eſculus · li ·f· .· eſt arboꝛ · cuius fruct eſca ẽ
7 vt dieũt qͥdã ẽ ſoꝛbus vel neſperus ſᷣm
Hug.Et vᷣm Pap̃·ẽ arboꝛ glãdifera ·
Eſebon · interpᷣtat eingulũ tniſticię vl cogi/
tatio meroꝛis ·
Eſquilię liaꝝ:plis nũ eri qdam vicus romę
vbi erat vſtrina publica · DVñ JInuenal.
Elſqlias dictũ ꝗͥ petũt a vimĩe collẽ.Qui
locus dẽ hebꝛaice carnariũ· Et dꝛ ille lo/
cuſ eſqullig qialitũ eſcę:qꝛ aues ibi come/
debãt hoĩm cadauera: DHñ quidã mons
vicinus dictus eſt eſquilinns.
Eſſegũ · di · gen eſt vehiculi · VPñ Hꝛatius
crci fe manteeonre.
Eſſentia ˖tię:f· peiſubſtatia vel ꝓpꝛietas eſ/
ſendi. Iß bi 7 hec eſſeneialian B le. Iñ
eſſentiglit T eẽntialitas hm Hug. Pap̃·

gante S

vo dicit · Eſſentia ſuba· natura. vel eni ⸗

tas · eo ꝙ ſemper ẽ. Et differt eſſentia ab
eſſe · qꝛ eẽ eſt ack eſſentie· Eſſentia aũt dꝛ

cuiꝰactꝰẽ eſſe.Subſiſtetia cuiꝰactꝰ ẽ ſub

ſiſtere · Subſtantia cuiꝰ actus ẽ ſubſtare ·

Eſtas · aſj·f·t.ẽ q̃rta ꝑs ãni:⁊ẽ calida ⁊ ſic/

ca · Et ſunt q̃ttuoꝛ tpa anniſ.hyems· ver
eſtas:autũnꝰ.· VBñn· Vat C lemẽs hyemẽ
Dat Hetrus ver cathedratꝰ.Eſtuat Vꝛ
banꝰ autunat Hartholomeus ·
Eſtacula · le · Dimi · i· pua eſtas

Eſtiter · fera · fen · pe · coꝛ · i.· ferẽs eſtatem · vel

eſtũ·⁊ dẽ ab ęſtas:.vel eſtus ⁊ fero·

Eſtiuus ua.uu i:qad eſtateʒ ptinẽs· Onde

Eſtina · no · plalit᷑ dicũt᷑ loca ĩ nemoꝛibꝰ
vbi in eſtate beſtię ſub vmbꝛa moꝛãt᷑ vt
vitẽt caloꝛẽ · Itẽ ab eſtas vel eſtiuus dẽ h
1hęſtiual. ⁊ hoc le.· ad eſtatẽ vel ad ęſti/
uũ ptinẽs ·
Eſtoꝛ · oꝛis ·i:·voꝛatoꝛ:epulo·mãducꝰ.mã⸗
Dax· ardelio:⁊ d ab edo es·
Eſtrix · cis · f t· mulier gulo.
Eſtus · us · ui · d q̃i vſtꝰ ·i.caloꝛ:feruoꝛ. Iñ
eſtuoſus · ſa · ſů . i. plenus eſiu.
Eſus. la · ſů · i · comeſtus · coꝛroſus ·

Etacula le · dimi · i· Pua ętas·
Etas etatis · .t · dꝛ ab euo·q̃ſieuitas: Etas
plerũ q; ꝓ vno anno ⁊ ꝓꝑ ſeptẽ ⁊ ꝓ centuʒ
1,p quouis tꝑe ſic dicta · q̃ſi euitas ·.ſ· ſili⸗
tudo ęui. Nã ęuũ eſt ętas ꝑpetua· cuius
nec initiũ nec finis extremus noſci᷑:quod
gręeci vocãt eonasqð aliqñ apud eos ꝓ
ſeculo qñq; pꝛo terno ponit · Vñ apud
latios eſt deriuatiuũ ab cuũ vel ab ee p/
pter eiꝰ durabilitatẽ · Itẽ ętas ꝛ duobꝰ
modis · aut mũdi aut hoĩs · Mũdo autẽ

nõ aſſignant᷑ ętates q;tũ ad ſubaʒ· qꝛ ſioc

imppetuũ durabit · S̊ quantũ ad ſtatũ·ſic
eni trãſibit mũcꝰ. qꝛ ſterit figura mundi
ſm apim·Figura inqᷣt nõ eſt ſudᷣa·Et ſie
mũdus antiquat᷑ ⁊ ſeneſcit · ⁊ m h̊ diſti/
gunnt᷑ mũdi ętates methaphoꝛice ad ſili-
udineʒ ętatis vniꝰhoĩs · Dariant᷑ eni in
hoie ętates pᷣm diuſas notabileſ varieta/
tes in ſtatu ipſius. Oñ pma ętas hoĩs dĩ
infantia vſq; ad ſeptem annos. Exinde
vſq; ad quattuoꝛded qnoſ ẽ ętas ſecũda
ſcʒ pueritia:necdum ad generandũ apta
Pñ pner dꝛa puritate:q; purꝰẽ necduʒ
lannginẽ et floꝛem habet genarũ·Tertia
ętas eſt adoleſcentia ad gignendũ apta
7 adulta:quę pꝛoꝛogatur vſq; ad viginti

tust

Ah⸗

turnedt
meſinut
ſentatinz
abaiſh
msiſchin⸗
Mkalcurſo
hms
hobyeni
Chutpe
e⸗
6
Sdun
nsi⸗

Npcnis De

ainmod
mbunit
ckhs di

guiſ5

oniri
s
winw
ſ

cuns Ens
ütpan
initlſ
iaul n
mmi Pimi
aimabaß
tnriut,
ichatt
iſcbijaſ
nünliliſ
Gtiru
chſchn fli
Perfun iſl
. Punmn in n
Gtbieſnaneen,
uguos
nos⸗Epe
i sſchn
Fremmii D
b en
onnil
4 Sndi

⁊ renouatio· Cercia fuit ab

octoannos · ꝗtres ctates cõputãt qñ q
ꝓ vna: Quarta ẽ iunẽtꝰfirmiſſima oium

aliarũ ętatũ finiens in qnqᷓgeſimo anno
Quinta eſt ſenioꝛis.i.grauitas ·ꝗ eſt de/
clinatio a iuuentute ĩ ſenectutẽ nõdũ ſe/⸗

nectusſed iaʒ nõ iuuẽt · q; ſenioꝛis ętas

eſt · quã greci pbyten vocat. Nam ſenex

apud gręcõs nõ pᷣſbyter · ſed geron dꝛ.
eętas a qnquageſimo anno incipiẽs in ſe/
ptuageſimo anno terminat · Sertaſtze
eſt ſenectus ꝗᷓ nullo annoꝝ termino finit᷑
ſed poſt illas qͥn q; ętates qᷓntũcũ q; vitę
eſt ſenectuti deputat: Seniũ autẽ eſt vl/
tima pars ſenectutis durãs vſq; ad finẽ
Dicta ſic. qꝛ terminus ſextę ętatis· Etates
gquũtmundi ſic viſtinguunt᷑· Nam pꝛima
eętas mũdi fuit ab dam vſq; ad Noeĩ
q̃ fuit generis hũani inſtitutio et lapſus
Secũda a Noe vſq; ad tbꝛaaʒ in qua
fuit generis hũani wennchoſ Diluuiũ ·
bꝛaã vſcq;
ad Hauid: in qua fuit circũciſionis ⁊ legj

iſtitutio · Quarta a Dauid vſq; ad tral/

migrationẽ Gabylonis ſiue Judęĩ Ha/
byloniã · in qua lex floꝛuit ſub regibꝰ ⁊ p/⸗

pbetis. Quita a trãſmigratiõe Habylõiſ

vſq; ad chꝛiſtũ ã qua fuit ppli captiuatio

et liberatio· Sexta a chꝛiſto vſq; ad finẽ

mũdii qua eſt generis humani redẽptio

In ſeptima etate ⁊ vltia venit chꝛiſtus

UVngde dicit aplus ad Cor. Nos ſumus
in qs fines ſeculoꝛũ deueneruntEt nota

ꝙ a pacipio mũdi vſq; ad incarnationẽ

chꝛiſti fluxerunt anni qnq; milia Ducenti

vigintiocto · ſicut diẽ Poſper? Enſebi

celarieſis et Hieronymꝰĩ chꝛonicis ſuis.

ꝛoſiꝰ aũt pᷣſbyter ſcribeſad Tuguſtinũ

ODicit ſic · Sunt ab „dam pꝛimo homine

vſq; ad Ninũ magnũ vt dicũt regẽ qñ

natus eſt τ bꝛaam anni tria milia centuʒ
octogintaquattuoꝛ:qui ab oĩbꝰhiſtoꝛio/
Spbis velomiſſi vel ignoꝛati ſüt · ¶ Ni/
no autẽ vel ab Abꝛaam vſq; ad cęſarem
Auguſtü · i· vſq; ad natiuitateʒ chꝛiſti · ꝗ

fuit anno imperij cęſaris quadrageſimo/

ſecundo facta pace cum partis iam poꝛtę
non clauſę ſunt bella toto oꝛbe ceſſaue/

runt · colliguntur anni duo milia quĩdec
⁊ ſic colliguntur anni quinq; milia centũ
T nonagintanouẽ a pᷣncipio mundi vſq;
od chꝛimfſuaunm.
Etas legitima ſemꝑ intelligit᷑ de naturali
nõ ð ea ꝗ̃ ꝑ pᷣncipis bñficiũ implet · vt · C

te his ᷣ ye · cta impe.l· vli ·

Etas pupillaris ẽ mioꝛxiij annis ĩ maſcuł
ĩ femina xijff· de .·ſig . l pupillus.
Etas pubertatis diuᷣſimode accipit.Naʒ
in nuptijs cõtrabẽdis ętas pubertatisẽi
maſculo · xiiij · annis.⁊ in femina·xij. ãnis·
vt Anſti · de nup · in pn. cũ ibi no. Nõ aũt
idẽ tempus reqrit᷑.ſ̊ alimẽta reqͥrũt᷑ vſq⸗
ad pubertatẽ ꝗq vebent᷑ maſculo ad xviij
annũ:fęꝓminę aut vſq; ad/xiiij · ff · de ali · et
ciba .l. mela· ait in pbn· =
Etatis venia eſt puilegiuʒ quod impetrat
minoꝛ a pᷣncipe vt habeat᷑ ꝓ maioꝛe· Im/
petrat aũt eã maſculus maioꝛxx·annoꝛũ
fęmina aũt maioꝛ xviij · vt · · ij · C· ð his ꝗᷣ
ve· xta. ime

α

Eternus· na nũ · ꝛ ab etas · .. qd; caret pᷣn

cipio carebit fine · ſeỹ̈ quod non habuit
pncipiñ ſuę eſſentie nec habebit finẽ q̃lis
eſt ſolus deꝰ. Iñ eterne aduer.Et vt diẽ
Soetÿ̃in. S?ꝰ libꝛo de cõſolatiõe· Etnitas

eſt interminabilis vitę tota ſimłet pfecta
Poſſeſſio · Et nõ ꝙ ernũ ẽ qð caẽt pᷣncipio
jfine · Nerpetuum quod in tꝑe incipit eẽ

caret fine · Sempiternũ eſt qð cũ tẽpoꝛe

incipit eẽ ⁊ in tꝑe deſinit eẽ · Cempoꝛale ẽ
qðĩ tꝑe incipit eẽ ⁊ĩ pe⸗ deſinit eẽ · Solꝰ
ergo deus cternus ẽ ˖ ENngeli ⁊ aie Ebetus
ſũt · Mũdus ⁊ tpᷣus ſempiterna · C ꝑalia

ſũt hoĩes ⁊ hoĩm facta · Item ab gternus
hic ⁊ H ternalis ⁊ hocle · In et᷑nalitas at

7 ternaliter aduer ·

Etber · teris · m · t · eſt ſi nins elemẽtů . ignis

Teſt nomen grecũ · In ethereus. a. . ⁊ hec
ethꝛa · ethꝛe · · ſplẽdoꝛ eiberis · Vñ illud ĩ
bymno:. Quẽ terra pontus ęthꝛa colunt

adoꝛãt pᷣdicãt Quidã tñ legũt ibi ęthera

ita ꝙ ſit nti caſus· dicimeni etherem xel
ethera. Inde hᷣ cthera gtheręſed ethꝛa bm
Hug · debet dici · Cõis tñ ecclię vlus die

. tndefn we Piſfie ſupioꝛ ps geris:

teroclitũ dꝛ dictionũ irregulariũ contra
regulas artis grãmaticę variatio· Vel ẽ
ſiti vel cõſiẽti in vna? eadẽ ꝑte oꝛonis
vgriatio · ⁊ dꝛ ab eteron qð eſt varium ⁊
cliſis decliatio · Etiã eteroclitũ ẽ Diüſitas
viaꝝ · Itẽ eterocliſis eſt varia declinatio
̊ habet fieri quattuoꝛ modis.genere · vt
celũ.li · in ſingulari · In pli vo hi ceęliloꝝ
Compatione · vt bonus melioꝛ optimus
Peclinatione: vt vas qdʒ in ſingulari eſt

tercię declinatiõis et in pliſecundę· Seſu

ſiue ſigtione · vt ops opis · ĩ ſingularipꝛo
auxilio · In pli ·· opes ꝓ diuitijs·

Eierogeneus · nea · nei ſe coꝛ · viuer ſaru

naturaꝝ· 1 dẽ ab eteros vel eteron · qð ẽ
Diuerſů · ⁊ genꝰqð eſtmatura· vt patet in
hoĩe ꝗ eſt totꝰeterogenens· i. Diuſaꝝ na/⸗
turaru· Hoc etiaʒ pateti ꝑtibꝰoꝛganicis
vt in manu vel in ꝑede: quia manꝰ et pes
cõſtat ex rebus dinſaꝝ naturaꝝ. puta ex
pelle ˖ carne . neruis ˖ oſſibꝰ. 1 Neis · Sʒ alit᷑
eſt iĩ hbomogeneis: qꝛĩ homogeneis totũ
1ꝑs ſunt vnius naturę.ſic frumentũ · pip
vinũ · argentũ · caro·⁊ oſſa:qꝛ ꝗlibʒ pars
frumẽti frumẽtum eſt· ⁊ ſic de alijs· Et dꝛ
homogenüũ ab homos qᷣdð eſt vnu · T ge⸗
nus natura q̃ſi vnius natun·
Ethicus a · i· e· coꝛi:moꝛał⁊ dꝛ ab ethos
qð eſt mos · Iñ ethica · cęi.moꝛalitas vel
ſcia ꝗᷓ tractat e moꝛibꝰ· Et ethicus · a. ũ·
i. ꝓpꝛu bm Hug· Itẽ vt diẽ Pap̃· Ethi⸗
ca genꝰfebꝛis ẽ · cuius tres ſunt ſpẽs· pᷣma
ſecũda ⁊ tercia· et habet eẽ in mẽbꝛis · De
bᷣma leuiter liberat aliqs · ð ſecũda vix · ð
tertia nunc· “
Eltymologia eſt expoſitio vniꝰ vocabuli p
aliud vocabulũ ·ſiue vnũ ſiue pla magis
notũ vel magis nota in eadeʒ lingua vel
Diuerſis ſᷣm reꝝ ꝓpꝛietatẽ vel l̃arũ ſilłitu⸗
Dinẽ · vt lapis q̃ſi ledens pedeʒpiger ·q̃ſi
pedibꝰeger · et vz ab etymos vel etymon
grece qð eſt verum latine· ⁊ logos ſermo
Anñ etymologicus · a · i · · figuratiuꝰ vl qð
ptinet ad etymologiã · vel ꝗ etymologi/
cat · Itẽ ety mologia ẽ vna ſpẽs graãmati/
ceſde doces de ſigtis vel cõſigtis dictio/
nũ ·qrũ ſũt q̃tuoꝛ.ſcʒ oꝛthographia·ety/
mologia · dyaſinthactica 1 pſodia
Ethiopeia · peig f· p· i · cõfirmatio moꝝ in q̃ᷓ
hoĩs ꝑſonã fin gimꝰp expᷣmẽdis effectibꝰ
gtatis · ſtudij. foꝛtitudinis ·leticię: ſenſus.
meroꝛis audacię·⁊ dẽ ab ethos qð ẽ moſ
⁊ poio pois · i. ſingo · gis · vum Hug. Hap·
Dicit · Ethiopeia eſt cũ ſermoneʒ ex aliena
pſona ĩducimꝰvt ci fingimꝰ pſonã mu/
lieris vel vocẽ · =òMUM
Ethiops ꝑ ps.ſcribit᷑· ⁊ coꝛ · ꝑe · taʒ ĩ ntõ qᷓ;
in obliquis · Et ethiopes dicti ſunt a filio
Cham q vocatus ẽ Chus.a quo oꝛiginẽ
traxerut. Chus eni bebꝛaica lin gua ethi/
ops interptat᷑. Iñ ethiopia · pie·f. ge. qð
interpᷣtat tenebꝛę. Iñ ethiopicus· a· ñ · et
thiopius· a:ũ· am bo gentilia.
Ethos grece latine dꝛ mos.
Etna ne· eſt mons ſicelięexigne ⁊ ſuſphure
Dictus ,—
Ethnicus · ca · c · pe · coꝛ · i· gentilis ·
Ethnos grece .· latine dꝛ genss

Eucharis ris. vel chari

Eufoꝛtuniũ nij

Ethꝛonus. na · nũ · pe· coꝛ.qͥ nullũ hẽt thꝛo/

nũ.ſ.q nullã ptẽ regni habet · et dꝛ ab· e ·
thꝛonus·q̃i extra thꝛonũ ·

¶E agnte A

En grece.latine bonũ dz · Del ᷣm Hapiã
Eu vox rñdentis · Eus vo aduerbiuʒ eſt

vocantis

Eua interp̃tat᷑ vita ſiue calamitas · ſine vę

Vita.qꝛ oꝛigo fuit naſcẽdi:C ꝗalamitas ⁊
ve ·qꝛ ꝓpt᷑ huaricationẽ cãꝗ extitit moꝛiẽdi
AXcadendo enĩ nomẽ aſſũpſit calamitas
qᷓi cadamitas·

Euan . tis · m. t · i· bacchus · dictus ſica voce

ſacrificantiũ ꝓclamatiũ euoe · Del dz ab
eu qð eſt bonũ.q̃i bonus deuss:·
Euã geliũ · bona anũciatio interpᷣtat · Gꝛe/⸗
ci enĩ eu bonũ·latine angelꝰnuciꝰ interp/⸗
tat᷑ m Pap · Dugaut dicit ꝙ angelus
dr ab agios qð eſt ſanctꝰ inde H̊ euãge⸗/
liũ ·i. annũciatio ·qð cõponit᷑ ab eu · qo eſt
bonũ · v · vocali cõuerſa ĩ cõſonantẽ · ⁊ fit
euãgeliũ ·i · bonũ nũciũ· In ̊ euangeliſta
ſte · qͥ euãgeliũ cõpoſuit · “
dis:i. hõ bñ grati/
oſus:⁊ coꝛ:cha · Bñ Ecꝗ/Et ligug en/

charis in bono hoĩie abüdabit ·

Euchariſtia ſtię·i· bona gra vł gratiarum/

actio. Dꝛ ab eu g eſt bonũ chan gra.

Del euchariſtia dẽ ſacrẽ̃m panis ?⁊ calicis
ſcʒ ſacrificiũ coꝛpis⁊ ſanguis chꝛiſti ·

Euchius chij · . bacchus · et D ab en. 98 .
bonũ a chios fili ·qᷓi bonꝰfiliꝰ.qͥ noĩe eũ

Jupiter noĩanit · cũ gigantẽ int fecit·

Eudoxia · xie · f. p· i. bona gliaclaritas·

Eudulia lie · f· p · i.· bonũ ſeruitiũ · ⁊ dꝛ ab en
qð ẽ bonũ ⁊ dulia qð ẽ ſeruitus

Euentus us. ni . i. caſus · finis Pncipiũ .· Pñ
ODuidius· Exitꝰ acta ꝓbat careat ſucceſſi/

bus opto · Quiſꝗs ab euẽtu facta notã/
da putat·De pᷣdictj tribſigtionibꝰ dicit
qdã · Enẽtꝰ dic pᷣncipiũ · finẽ q̃ʒ caſũ·

Eueus filius Chanaan . a qͥ dicti ſunt euęi
Ipſi ſüt gabaonite de cinitate gabaon
ꝗ ſupplices venerũt qad Joſune
Efemiamied one foꝛtuna · ab en qð eſt

bonũ · Iñ ꝗdam virgo dicta eſt eufemia
qi bene foꝛtunata· „ .
iñ nij i˖ bonũ foꝛtuniũ · ⁊ ðꝛ ab en
quod ẽ bonũ ⁊ foꝛtuniũ · H
Enphꝛates huius euphꝛatis · vl euphꝛate

mal . ge. ⁊ B euphꝛate huius euphꝛates · ẽ
fluuius meſopotamię de paradiſo exiens

copioſiſſimus gemmis · qui per mediam

lab
acpi
teỹ
ſtnn

ſoyte
auob.
Cupb⸗
effr⸗
cupb⸗
nec
Pe⸗
vo
re

aoh
cog
igen
wo
cria
enei
hſt
Mm.
ſani/
euict
Ciiden
ide
n
im
Ei⸗
l
i
1.
ni
pt⸗
Culog
ltel
Dan
nte
nag
Cbene
hitn
Hfid
Glacd
Geg⸗
mei⸗
no
ned
Eunn
Ein
hhu

ethe
1
unbie

lnſey
(Cimins
genius

dinsſaade
Ps
thicinn
Mitganges
uctberͤe
itabenge
nuntieft
jöenangelit

böhigan⸗
Eilua⸗
Gatarurr
14 1
isilcs
ischiiſt .
micbengdi
ſl toieni
Neinkfear
udhnns⸗
Nni dibin
nuntcſſt
nlucadon
ioncd

ni ieſi .

zoiiſntau
cuitreghbm

⸗
zaod

D4ctalſent

mii dichs

isltutn
iustugban⸗
epanndi

babyloniã ĩfluit. H̊ ab vbertate nomẽ ac /

cepit · Nã bebꝛaice euphꝛata fertilitas ĩ/

terpᷣtat· Meſopotamiã in qͥbuſdã locis

13 n ſicut nilꝰalexandriã · ⁊ ꝓdu·pe

ucanꝰ· Cigris ⁊ euphꝛates vno ſe

fonte reſoluunt· Item Turoꝛa· Frugifer
euphꝛates natat hic ꝙ plurima ꝓfert ·
Euphꝛateus · teũ · dꝛ ab euphꝛates fluuio
ß̃ effrateus ꝑ duo · f· ab effrata venit ·
Euphania ẽ pulcra locutio:vt meridies ꝓ

medidies· Et ᷣm quoſdam fit dupliciter

VBel qñ lr̃a trãſpit᷑. vt Nobiſcũ.ꝓ cum
nob · Vlſcribit᷑ ⁊ nõ ꝓfertur · vt Circũeo
circũamicto ꝓpter malã ↄſonoꝛoſitatẽ et
d ab eu qð ẽ bonum.⁊ phonos ſon q̃i
bona ſonoꝛitas vel bonꝰ ſonꝰ. Inde eu⸗/
phonicꝰa·ñ· i bene ſonans:.Et excuſat ca⸗/
cephaton ſᷣm doctrinale · Oñ · Cum reti/
ces ꝗᷓ turꝑe ſonãt euphonia habet ·

Eugenes pe · coꝛ · greci dicũt · qd nos inge/⸗

nuos vl nobiles · i boni generis dicimꝰ.
Euictio bᷣm vlCo · in lů · ſic diffinit᷑ · Euictio
rei emptę vl ex alia iuſta cauſa accepta

p ſnĩaʒ iudicis adductio vł vt ꝑetat alio

euincente omiſſio. Nec eni ſemꝑ ẽ neceſ/
ſariũ rem a bduci vt videt᷑ euicta · vt · ff. ð
enict ˖S. i ———
Euidens · tis · oĩs ge · i· clarꝰ vl aptus · Iñ H
enuidẽtia · tię i · aptio vl caritas · Et ↄpõit
cũ in· ⁊ ðd ineuidẽs oĩs ge.i · obſcurus vel

inaptus. In inenidẽtia · tię·· obſcuritas.
Euilath filiꝰ Chuſ. a qͥ getuli ·i:mauri · Itẽ

euilath dẽ ꝓpꝛiũ terrę ·

uitatusa· u ·. i· valde vitatus vl euidẽter

vitatus · ⁊ dꝛ ab euito · tas · Del põt ↄpo/

ni ab e. vita · ⁊ tũc euitatꝰ·i· vita Puatꝰ.

Vñ dicit Pap̃ · Euitatꝰ · i· vita Pᷣuatus:
i pterritus · H
Eulogium·/gij ·n · .· i.·ſapĩa:vel bona fama
vel teſtimoniũ · xel cantus · Iteʒ eulogia
Dicunt᷑ laudes electę et ſũmatim collectę
vt ſi qs in imagine alicuiꝰlaud es ſcribat
enlogia dicunt · Itẽ eulogia gic.ef · ge · dꝛ
ab en quod ẽ bonũ ⁊ logus ⁊ ſũt eulogię
bñdictiões·ſalutatiões:⁊ bõe donatiõeſ

Vñ ĩ decrei·xvi · diſ· ð eulogijs ad ſacra

cõcilia cõſtitutis · Iñ eulogicꝰ · a · ů· ⁊ eulo
gius · gia · giũ · · bñdictus
Eumenis · Dis · · g. furia infernal·q̃ in bo/⸗
no deficiens · 1 Dꝛ ab eu qð ẽ bonũ ⁊ me/
ne de fectus . ⁊ coꝛ ·pe · Hnde Gꝛęciſmus·

Eumenides qꝛ deficiũt bõitate vocant᷑·

Eunuchus . chim . g · grecũ eſt · · ſpado · Et
cunuchia · chie · · facies · Sʒ ennuchig· aꝝ

ſunt delict .

Euocatio eſt dictionũ diuerſarũ intraſiti/
na adiũctio· ita ꝙ vna trabat᷑ ad impꝛo/
pꝛietatẽ alterius · vt ego Hetrus lego.
Euphemiſmos ẽ bona verbi ꝓ verbo mu /
tatio · vt Exultabit ligua mea iuſticiã tu
am i· exultãdo pnũciabit· ⁊ dꝛ ab eu qdð
ẽ bonũ·⁊ phemiſmos qð ẽ mutatio q̃i bo/⸗
na mutatio · VUñ · Euphemiſmos erit ꝓ
ꝓbo ponẽ verbũ · Exultat dni vocẽ lin /
gua mea ſun.
Eupolis ·ft· pe · coꝛ: latie eupoleos gręce·i ·
bona ciuitas · dꝛ ab eu quod ẽ bonũ · et
polis ciuitas ·
Eupꝛepia · pie· i· pulcritudo · decoꝛ ·
Euripus · pi · m· S:i:man ęſtuatio· vel locus
in mari periculoſus.⁊ ðꝛ ab enu qð eſt bo/
nũ:⁊ ripa quaſi bona ripap contrarium
Vn SBoetius: Eſtuãtis moꝛe fert᷑ euripi ·
vᷣm Hug. SHap· dicit· Euripꝰẽ reductio
maris vel aquaꝝ · qð fit m crementum
vel decrementum lung.

₰

Euroauſter . ſtri ˖ ẽ went' collateralis et dꝛ

ab euro ⁊ auſter · qꝛ eſt inter euꝝ ⁊ auſtꝝ·
Innenit etiã eurogquilo·

Europa fuit filia clgenoꝛis reg libye quã
Jupiter ab africa raptã· cretam aduexit

ab ea tciã ꝑtẽ mũdi europam vocauit.

Iñ europicus · ca cũ ·⁊ europiꝰ pia ·piuʒ·
Et nota ꝙ ſũt tres ꝑtes mundi:ſ‚europa
libya· T aſia · De quibus Lucanus in· 6?
Europã miſeri libyã aſiã q; timẽ ·
Eurus ri · m · S. eſt ventus flãs ab oꝛiente ·
dr ab eos eoi : quaſi ab eoo ruenss
Euſebia · bie i pietas . Iñ euſebius · i· pius
⁊ cõponit ab eu qð eſt bonũ.⁊ ſebes qð ẽ
pietas:quaſi bona pietas· Nic etiã gręce
ciconia dr euſebes · id ẽ bonę pietaſᷣ auis
Fert᷑ enĩ ꝙ ſic alit᷑a parẽtibꝰ dũ pua eſt ·
ita poſtmodũ ſenes parẽtes alat
Euſtochiũ · · · i· bene foꝛtũata· et dꝛ ab eu
qðẽ bonũ · tuchis qð interp̃tat᷑ foꝛtũa ·
Euticiani qͥdã hęretici dicti ab Eutice cõ⸗
ſtantinopolitano abbate . qͥ chꝛiſtuʒ poſi
hũanã aſſũptionẽ negauit exiſtẽ i duabꝰ
natun. ſed ſolã diuinaʒ aſſeruit in eo eſſe
naturam· ð
Euů · n. s · i· ſeculũ vel tempusvlł ſpaciũ qð
cũ mũdo cepit eſſe · ⁊ dꝛ ab hoc infinitiuo
eſſe · Euũ etia eſt hᷣſentarius ſtatus oluʒ
quę ſũt ⁊ fuerũt ⁊ futura ſũti:ĩ cuiꝰ Rñtia
ſunt oĩa pꝛęterita ⁊ futura tan ;ᷓ ſᷣſentia ·
Iñ euiternus · na · nñ. et cuitaneus · a · i · i·
pdurabilis in ęuo· i5

E ante £
Exactio · onis · ft· i iniuſta petitioo
Exactoꝛ· oꝛis· i:iniuſtus petitoꝛ:·
Exactꝰ.qiũ·i.pfectꝰ.ꝑqᷣntusdelectabilis·
Exallage ẽ mutatio qn ꝓ numero plurali
ſingularis pyni.
Examẽ. inis·ifilu mediũ quo trutina ⁊ ſta

tera regit᷑? lances ꝓquant᷑. Oñ ⁊ĩ lãceis
amẽtũ dẽ · Del ex amẽ dẽ lingula ꝗ̊ in fo/

ramine trutinę vertit᷑ hucꝛilluc m quã
cõſiderat᷑ qualitas ponderatoꝝ· Onde
examẽ dꝛ iudiciũ · diſcretio/pbatio· in/⸗
q̃ſitio· Examẽ etiã dꝛ apũ cõgregatio · et
p tranſia tionẽ hoim.

Exanguis ·cõ · t. 1 B̊ gue · i. extra ſanguinem

vel pallidus:⁊ d ab ex T ſanguis·
Exanimatꝰ a· i i· de bilitatus:pterrefactus
conſternatus.
Excedra: dꝛę:ab hydoꝛ vel bydro quodẽ
aqua di· hichydrus vel bydra ſerpens
aqticꝰ. De bydra legit᷑ ꝙ fuit dꝛaco mlł/
toꝛũ capituz/ qualis fuit in leerna palude
ꝓuintię arch adię· HNec latine excedra dẽ
qꝛ vno ceęſo tria capita xcreſcebãt · Sʒ H

fabuloſü eſt · Nam cõſtat hydras locum

fuiſſe vomẽtẽ aq̃s vaſtãtes cinitateʒ vi/
cinam·ĩ quo vno meatu clauſo miti erũ/
pebãt · Quod Hercules vidẽs loca illa
oↄbuſcit. ⁊ ſicaquę meatus clauſit vnde ⁊
bydrã di interfeciſſe:Et nõ ꝙ ĩ aliqbꝰli⸗
bꝛis ſcribit᷑ excedra ꝑ· D·⁊ tũcẽ etymolo ·
excedra quod excelſa hydra In aliqbus
P· t. excetra qᷓſi excelſa tria· Et iſta la coĩ/
oꝛ ẽ ⁊ bʒ mediã naturalit᷑ ꝓductã· Exce/
trę aũt ↄpat Hierony iuus ęmulũ ſuum
ꝓpter detractionis ſibilux xel foꝛte qꝛ qñ
aufertur vna via detrabẽdi:inuenit de/
tractoꝛ aliã viã vel plures· Dñ in ꝓlogo
Eſdrę dicit. Ita q; licet excetra ſibilet vi/
ctoꝛq; Sinõ incendia iactet · Sinon aũt
fuit quidam pꝛoditoꝛ · cuiꝰ inſidijs capta
fuit troia· Et ideo dẽ victoꝛ cui comꝑat
Pieronymꝰemulũ ſuũ dætractiõis incẽ/
Dia igciente .
Excelſus · a · i · · altꝰ vel ſublimis · Iñ excel⸗
ſitudo · inis·i· altitudo:ſublimitas.
Exceptio eſt rei defenſio · p quã ſe ðᷣfendit
Ttuet᷑ ab actoꝛe · Et ßᷣm ⁊ co · in ſũ . C. e · ti ·
qñq; ponit᷑ large ⁊ impꝛopꝛie ꝓ oĩ defen/
ſione ꝓnt reo competit: etiã ſi nulla actoꝛi

cõpetit actio· Et tũc quidam vocãt eam
exceptionẽ facti· vt qñ ſine actione quis
cglinioſe ponit ·

mecũ 8& nõ petedo

Exceptio rei

Exceptio Dilatoꝛia eſt qne cauſam differt

vt Inſti · e · S appellant· .

Exceptio pemptoꝛia ſᷣm ſpe · vocat ſic qr

actionẽ vel intentionẽ agentis perimit ·
Exceptio ppetua eſt quę ppetuũ hʒ effectũ

vt cum petis a me debitum · excipio tu

remiſiſti mihi · HNec exceptio ppetua dici

poteſt· ⁊ ppetuo cõpetit qñ cũ q; actoꝛ agit
6 ↄpetit niſi qs agat · ff· ð ex/

qꝛ exception

cep · · exceptio ·

Erceptio tpalis eſt quę ad tps vtilis eſtvt

cñ petis wehitperaio ꝙ feciſti pactum
Hec exceptio vſq; ad
annuz vtilis eſt · voſtea vo nõ· de qua de
reſcrip · c· plerũ q;·
Exceptio anoꝛmala ẽ ꝗnõ ſequit᷑ noꝛmaʒ
alian. qꝛ mõt opponi añ litis ↄteſta· ⁊ poſt
Zinfra litis conteſta: vt exceptio excõica/
tionis et alię· ſ· de quibus Ddubitatur an
ſint ppetug an tẽpoꝛales · vt exceptio ma/

trimonij ? exceptio nõ numerate pecuni-

7n5 nhrntk dotis · vt no · Inſti · ð excep·
S‚a pellant· S”
1o rei indicatę nõ poteſt opponi ·˖ qñ
fit ſup eadẽre ⁊ q ẽ ex eadẽ cauſa ⁊ eadẽ
terſoon.
Exceptoꝛius·a · i · dẽ ab excipio · pis · Exce⸗
ptoꝛia ſüt ꝗᷓ excipiunt᷑ vel de bẽt excipi ·
Excidiũ ·cidiji: de ſtructio vl euerſio vł ca/
ſus. Iñ excidioſus:a · i · i. excidio plenus·
Exciduus· Dua· Duũ · qð facile cadit·

Excipulũ li.i· vena bulu ·⁊ dĩ ab excipiois

eo ꝙ accipiat apꝛũ venientẽ ·

Excipuus·a· i · · Pcipuus ⁊ melioꝛ·⁊ dꝛ ab

excipio · pis · qꝛ melioꝛa ſolẽt exapi ⁊ eligi ·
Zi ex alia · 2Sò

Exclamatio ẽ cũ frequent᷑ clamatur · vt O

qntis · o qbus. o qᷓlibus es viduata

Ercluſoꝛ· oꝛis. q ⁊ excluſarius dã ·i· ianitoꝛ·

qui foꝛas excludit hoies

Excolẽs · enij·oĩs ge · ᷣ excolit · xel purus et
elicioſe diligeter patꝰ.⁊ tũc cõꝑat᷑ cx/
colẽs tioꝛ · tiſſimꝰ. Dn Joãnes caſſianus
dDiẽ.· Excolẽtioꝛes cibi aieę nõ adimũt pu/
ritatẽ.ſi cũ moderamĩe ſumũt᷑.

Ecolit .ta · tů · i· bñ cultꝰ diligẽter.
Ercõicatio · ft·ẽ extra cõionẽ ecclię ſeꝑatio

vel cenſura eccłaſtica excludens a cõione
fidelium · xi · q· iij · c.nihil · 7· S· euidẽt · Vel
eſt ęternę moꝛtj damnatio· i· q· iij. nemo
ep̃oꝝ.c.nullã · Et excoĩcationis duę ſũt
ſpecies quę frequent᷑ vſitant · de qbus .· iij
q.·iiij· Engeldrudã · Ona quę maioꝛ ẽ 7
di anathema:· 7 excludit ab ingreſſu ecclę

10
mnino:⸗
one⸗
arern
Eronin
Eonz
rhiab
ſeluer⸗
ſecond
netn,
Egene
Gpa
Etopb
Ercaſ⸗
in de⸗
cogit
fſich⸗
Ctulu
ic
ntſen
t
lcetp⸗

(uſis

ſenoff
ſonalt
Srat
lto we
diceſu
Keede
N
Apen
Ceene
ſtuti⸗

Eeon

Erq
ſigg
loctp
Man
Htono⸗
fnckre⸗a

(nttn⸗

ltortt

enpli

g

liifte

Gclione
lacter
ſpli

puicr
(lpen

pecen

Hocken
li

allandir

Revtſ

Memihzefir,
a Gn
Mgmoegt
nket

lerluc
Tiwnpumn
ndic
wrNer

ölntrong
eſr
nprocroct
6Dubtuunan
Nteropnona;/
mmernekon
Jnſnden⸗

rkopponi
Scubztend

;Ee⸗
betgahe
cſo R
doſinur
Clecadt .
ziibaapios
SS
—
giruchirthy

Ammm
NA

t dhnnst
aitoht⸗
inpaſin⸗
olget
iealeſehan⸗
densa 0

latio ⁊ eti ꝓ tbalamo.

q coĩone fidelium ⁊ a ſacramẽtis· Xlia

minoꝛ:ꝗ ſolũ ſeꝑat a ſacramẽtoꝝ pcepti/⸗

one · de qua in · · Si celebꝛat · de cele · miſ ⸗

ſa · ex noſtris. H
Exconſul ẽ qui deſijt eſſe cõſul

☛

Excoꝛs · coꝛdis · oĩs ge · i. iners · fatuꝰ. ĩſipiẽs

dr ab ex? coꝛ quaſi extra coꝛ. Eti eodẽ

ſenſu ex · e coꝛ d ecoꝛs· dis · ge·oĩs · qi ſi

ne coꝛde · Dñ Oꝛatius in epi · Sub dña
meretrice fuiſſet turpis ⁊ excoꝛs
Excremẽtũ ẽ qð ſuꝑexcreſcit: vt ĩ arboꝛibꝰ
qð putat᷑· ſeu qð expuimus
Excubiẽ · aru . i · vigilie · cuſtodięi
Excuſatio eſt alicuius iuſtę cauſę allegatio
in defenſionẽ vel ſupoꝛtationẽ alicuiꝰne
cogat᷑ cõparere in iudicio · de q; in lege ij ·
ff. ſi qͥs cautionibus ·

Excuſatoꝛ · jm ¶o · eſt qui venit ad ꝓpo/

nẽdũ cauſas abſentię alicuiꝰqui nõ pote/

rat ſimul ratione ſui vel cauſe ꝓcuratoꝛẽ-

conſtituere · vt ĩ cauſis crimialibꝰ.ĩ q bus
licet ꝓcuratoꝛ nõ interueniat tñ allegatiſ
cauſis abſentię · bene admittit᷑ · vt ĩ · l· ab/
ſens ff. de ꝓcura · vel vocatus erat vt ꝑ
ſonaliter cõpareret.·

Executoꝛ · ſm ſpe· ẽ officialis · p quẽ liᷣ exe/

cutio vel ipſius cauſę pᷣparatio iubente
indice ſuo exdit᷑ · Del ᷣm vlxo ꝓpꝛe eſt
ille q̊ diſcuſſã cauſam ⁊ ſententiaʒ cxecu/
tioni mandat · qui etiam in iure vocatur
afpariittoo
Execratio.onis fęt.i:maledictio vel dete/
ſtatio. Iñ execraͤbilis · · dete ſtabilis ·

Erecrat ·q· i · i. maledictꝰ vl excõicatus ·
Eredra.dꝛę·i· cathedra · thꝛonꝰ ſedes · ſella

ſuggeſtꝰ. VPkexedra ẽ camera ſecreta. vel
loctheſauri: vel locſubſellioꝝ ·.i · abſida ·
vel camera · vel locꝰqdã ſeꝑpatꝰ modicũ a
Stoꝛio vel pallatio. Del exedra genus E
fen eſtreę queę exterius dilatatſed interius
coartat᷑· Itẽ inuenit exedra ꝓ gagophy/

- —

Exemplũ.pli. dꝛ ab amplꝰ· pla. plũ.
illud qð fit· Iñ exẽplar· aris · ad cuiꝰ ſili/

tIigmnginẽ fit· On quidã · Etemplar genus ẽ
exẽplũ quod trahbis inde· DPel exemplar

liber eſt · exẽplũ qð trahis inde· Et ẽ exẽ/⸗
pluʒ alicuiꝰdicti vel facti teriti ꝓpoſitio
c(iñ certi autoꝛis noĩe· vt OHmes ꝓ ſuꝑna
patria laboꝛare debemꝰ ſic fecit aplus· q

tot vrbera paſſus eſt. Itẽ exemplum eſt
gquędam ſpecies argumentationis · et hm
hoc exemplũ eſt qn fit oceſſus ab vno ꝑ/
tichlari ad aliud: vt atbenienſes pugna/

Exemplari

re cõtra thebanos eſt malũ·gthebanos
pugnare cõtra focẽſss ẽ malalnn.·
is Dĩ illa ſbſtitutio ꝗᷓ fit filio fu/
rioſo ſeu mẽte capto in euẽtu moꝛtis ĩ fu/

roꝛe ſen nõ ſana mente

Exemptus tatũ .id ẽ ſubtractus· ſublatus

extractꝰ.⁊ Dꝛ ab eximo · mis q̃ſi ex aliquo
emptus ·i · tractus · r”Mẽ
Exemptus dicitur iſte qui a ſuo iudice ſiue
iuriſdictiõe oꝛdinarij ſubduct*'ẽ.
Exemptio ꝓpꝛie eſt vbi aliq̊ conuentualis
eccleſia canonicoꝝ ſeculariũ vł regulariũ
monachoꝝ vel monialiũ imediate ſubeſt
papeę . Et eſt Duplex · ſcilicet vniuerſalis ?
particularis· Dniuerſalis eſt quę cũ vni/
uerſitate iuris ſpectat ad papã · ita qme /
tropolitano aut dioceſano nibil iunj ma/
neat in eadem · Harticnlaris eſt quę pꝛo
parte in certis caſibꝰab eoꝝ iuriſdictione
eximit᷑· ⁊ alias ꝑtinet ad eoſdẽẽ
Exenium . nij.n.s.munus paruũ⁊ q̃dcũqʒ
munꝰmittit᷑ alicui:⁊ d ab exenos qð eſt
pegrinũ ſᷣm Hug· Pap dic. Exenia p/
mia · dona · mũera beneficia · Oñ Ecd. 227
Exenia ⁊ dona excęcãt oculos indicũ.
Exenſis · ſis · cõ · t· ⁊ hoc ſe i· extra ſenſüů · et dẽ
ab exa ſeniuiuiuiuiuis.
Exentera dicunt᷑ inteſtina ·quęſic dicunt᷑
quaſi exintera·
Exequięarũ ·plis nũeri.fg.i:officiuʒ moꝛ/
tuoꝝ obſeqͥa ꝗᷓ fiũt circa ſepulturã· Iñ
hic ⁊ hęc exequialis:·⁊ H̊ le:i ad exeqas p/⸗
tinẽs: vel res exequiaꝝ· HMMl
Exercitoꝛ dꝛ is ad quẽ quotidianꝰquęſtuſ
⁊ vtilitas nauis ptiet · Magiſter wvo na⸗
nis dr cni tota nauis ancoꝛa ↄmiſſa eſt·
Exercitus. us ·ui· id eſt collectio hominum
in expeditione·
Exermis · cõ · t. ⁊ hoc me. i· extra arma· ⁊ ex/
ermusma.mũ:idem· HM
Exeſus · a·ñ · i · coꝛroſus:extra vł valde eſus
conſumptus:enacuatus· H
Exbhanſtus · ſta ſtů · i · cõſũptus: euacuatus
extenuatus ; M
Exbebenus · ni··s.q̃dã gẽma pᷣcioſa ⁊ can/
dida.qua aurifices auꝝ poliũt·
Exbeęredatio eſt alicuius a ſua ſubſtantia
vl bereditate excluſio· ⁊ alteriꝰ ſen alieni
inſtitutio: weluti cum parẽtes exheredãt
filios · et ſcribũt alienos hęredes in teſta/
mẽto. Ita accipit᷑ Anſti· ð exhere · libe ·
Exitiũ · tij ·n · · i.· toꝛmentũ· vł moꝛsclades
calamitas caſus aduerſus:exitus malus:

Inge exitioſus · a· i· T hic et h exitialis/et

bocle · i periculoſũ · vel qd ĩfert exitiũ. Iñ
exitiolũ ·li · Dimi.i· paũ exitiiũ ·
Exiguus. guagnũ.i :pnus· et dꝛ ab exigo
quod eſt diuidoqð eni exiguũ ẽ alteriuſ
eget ſuffragio hm Hugꝗ. Papias dicit ·
Exiguus imbecillisinfirmus:multũ egẽſ
paruus⸗

Exilis · lis· cõ· t. ⁊ hoc le :i:tenuis ⁊ macer.et

dz ab ex⁊ hilus· vel exilis · q̃i ſine illbus

Nõ eni exilis videt᷑ haberiilia · vel exilis
dꝛ ab exeo · qꝛ poſſit q̃ſi x anguſtuʒ exire ·
Iñ hec exilita · tatis · · tenuitas · Et ꝓ· xe·
exilis/⁊ videt᷑ eſſe aſpirandnʒ qñ ↄponit
ab hilus alias nõ · Bnde Dꝛatius ĩ epi:
Eylis domꝰeſt vbi nõ multa ſupſunt ·
Exiliũ · lij · i pegrinatio:vel dãnatio·. quaſi
extra ſoliũ eiectio

Erxrimius· i· maximꝰ.clarus· nobil ſblimiſ

dĩ ab ex et imus· q̃ſi extra imũ poſitus.
Et hʒ vim ſuꝑlatiui: vnde conſtrnit᷑ cuʒ
gtõ pli· vt DPauid eximiꝰ ꝓphetaꝝ· Vel
d ab ex ꝗqð eſt valde:⁊ eminẽs q̃i valde
eminẽs · Añ eximietas·taſi: ſublimitas
magnitudo/nobilitas · claritas ·
Exitus · tus · tui pla ſigt · Nã exitus·i.finis.

Vñ Ouidius epi . Exitꝰ acta ꝓbat caret

ſucceſſibus opto · uiſqͥs ab euẽtu facta
notanda putat. Itẽ exitusi.moꝛs· Item
exitꝰ.i egreſſus · Dñ ꝓpheta · In exituiſrl
e egypto · ,.⸗
Exlex exleg oĩs ge · i· ſine lege · extra legem⸗
7 Di ab ex lex · —
Exodiũ Dij ·i pᷣmus cantꝰ.initiũ cantilen
7 dz ab ex ? oda qꝗð eſt cantus· Iñ h et
exodiarius · rij · i· Dcentoꝛ: q cantũ incipit
ante alios:⁊ exodiariꝰria:riũ .i:ad exodiũ
vel ad exodiariũ ptines.·
Exodusdi·pe · coꝛ m · s· i exitus.⁊ dꝛ ab ex
⁊oda qð eſt via:q̃i itus:viatio ex· Hinc
quidã liber dĩ exodus ·qͥ cõtinet exitã vł
egreſſum ppli iſrl de egypto-
Exoletus · a i · i· excretꝰ.nutritꝰ vładultus
Hñ Hlautus in empidico. Pomi reliq̃
ꝓginẽ exoletã ·i· grãdeʒ. ⁊ dꝛ ab ex ⁊ oleo
les· Itẽ exoletꝰ.ta · ti · i· valde fetidꝰ.⁊ tũc
d ab ex · oletꝰ.i· fetidꝰ·⁊ẽ nomẽ·
Exomnis · cõ.t.⁊ Gᷓ̊ ne.i. extra ſomnuʒ · De
ab ex ⁊ ſomnus. =
Exomologeſis.fg.gręce.latine dã cõfeſſio
vl pces ſiue ſit laudis· vt cũ dꝛ Matth·
xi?ꝰ Confiteoꝛ tibi pꝛ celi et terrę ⁊c· ſine ſit
peccatoꝝ · Et Differt a letanijs · ꝗ interp/
tant᷑ rogitatiões ·q;ꝛ exomologeſis ꝓ ſola
cõfeſſiõe peccatoꝝ agit᷑ · Letanię aut ꝓprt

miam eius fiñt ·
Exoꝛabilis · cõ · t· et H le· quod facile poteſt
exoꝛari ·ſ. cõcedere rogata. Iñ exoꝛabilit

adũ · Et componit inexoꝛabilis id eſi non

exoꝛabilis · .
Exoꝛciſmꝰ.mi · eſt increpatio vel cõiuratio

aduerſus diaboluʒ vt recedat·vt ẽ illud

TLacharie. 3? Increpet in te dñs ſathan
Iñ h̊ ⁊ B exoꝛciſta ·ſtę·i.· cõiuratoꝛ vel in⸗

crepatoꝛ · Inuocat en ſuꝑ catbecuminoſ

7 9 eos qꝗᷣ hñt ſpm̃ imũdũ nomẽ domĩ
nfi
atur ab eo.
Exoꝛdiũ · dij ·n · S· j inceptio· Itẽ exoꝛdium
Dẽ pma pars oꝛonis ĩ rbetoꝛica ·Naʒ ſᷣm

Iſidoꝝ in libꝛo etymo· Narteſoꝛonis in
rhetoꝛica arte ſũt quattuoꝛ: ſcʒ exoꝛdium

narratio:argumẽtatio ⁊ ↄcluſio · Haruʒ
pma auditon aĩm ꝓuocat· Secunda res
geſtas explicat. Cercia fidẽ aſſertoꝛibus
facit Quarta finẽ totius oꝛonis ↄplectit

Et vt dicit PHap · Exoꝛdiũ d pncipium
oĩonis:qð oꝛatoꝛ in ſua cauſa facit · in qͥ

reddit auditoꝛes beniuolos dociles ⁊ at
tentos· In exoꝛdiarius.ria·riũ·i:ad exoꝛ/
dDiũ ꝑptinẽs · Et hic exodiarius · rij · qͥ inci
pit vel exoꝛdiũ facit· . “
Exoꝛia · rię· · p· i · naſcẽtia · ⁊ dꝛ ab exoꝛioꝛ.
Exoꝛs · oꝛtis · cõ · · i· extra ſoꝛteʒ · ⁊ abijcit· s·
Hcedẽte · x · Oñ Gapie. 2?7 Nemo noſtrũ
ſit exoꝛs luxurię nre · · alienꝰ vl extra ſoꝛtẽ ·

Exoꝛſus · a · i · · locutꝰ iceptꝰ.⁊ dDẽ ab exoꝛ/

Exoſus ·a·i · i· valde vel ꝑfecte odiẽſ( dioꝛ

⁊cõſiruit᷑ cũ actõ.vt exoſus bella.i:odiẽs

valde · Et ᷣm Pap̃· Exoſusẽ qͥ aliquem
odit· Odioſus vo qͥ odit.
Exꝑeditus aiũ·i·exolutus·liber· pmptuſ.⸗
dẽ ab exxedio is.qð idẽẽ qdð liberareex/
plicare · exoluere · Itẽ expedire · i · ↄuenire·

l ꝓdeſſe vel vtilẽ eſſe · ⁊ hm hᷣ ſepe inue/
nit᷑ imperſonale · expedit · vt ibi. Expedit
vobis vt vnus bõ moꝛiat ꝓ pplo netota

gens pereat .
Expenſe ſunt ſumptus volũtarij ⁊ non ne/
ceſſarij·.⁊ dẽ expenſa q̃i extra penſas ⁊ de⸗
bitum facta · ”
Experectus · a · i · i · ꝑſe vigilans ·
xpers · pericõ · t. l imunis · ſine pte · Inde
experti · a. i . · expers vhm Hug· Papias
xo dicit · Expers · i· extra partẽ vel patriã

alienꝰ. extraneus. In exptiai extranea.

Expes oĩs · g· ⁊ deficit ĩ obliqͥs ·i· extra ſpem
XAl ſine ſpe · deſperatus · Vnde PBerſius

rogandũ deũ impetrandũ in aliqmalo

eſu chꝛiſti · adiurãs ꝑ eũ vt egredi /

Por
Epola
bus
1op
Ens
ſins⸗
Cputio
funde
(pigtu
Eppetu
Eplic⸗
or
fepti
iuna
fepli
plea
lemit
lipol⸗
Echolia
Ewole
au
obert
muta
Epun
don⸗
1it
coſt
Mehtis
nnbe
Wie
Eobe
dec
A
ſwe⸗
Ett
ſinj
lri.
wa
cohe
Ettles
Pi⸗
kesort.
niſeer
Pueßen
Gebnil
lbton
Nhata
leſe

inint

woiſcknt
u ianin
üsilain

do inn
Wdr iſlu
Ure dislatban
mun wlin⸗
athumnnof
dänndn
BNäegrd

io Ficttin
keran Muzn
Pumroionsi
r Ggun
Arin hang
1 Geandnnes
deſennhns
oionis plect
nüdipnapinn
Aulaſnalein
vwals:at
nitagaoy,
n giu⸗

zadcggien
eabits⸗
Oemonoſn
Pylermaſoni⸗
ARrben
Crdliil de
ſusdalnioli
sigalguen

1
Pbenpnyt:
gölbenmee
inbigene
wibt
ntopphrein

,erRe/
immisld/

ſnns
ſnette I
Peug Pan
gmmeln
natennn
esien,
Pnde

—

—

—
—

4

—

4

ò-ðMòẽMBG— SS ðDMU

Honec deceptꝰ expes · Etẽ qnte decli ·

Erpilatoꝛes · m co · in ſů · hi ſũt qui exre/

bus vacãtis hęreditatis aliqͥd ſurripiũt
⁊ expilant · de pe. Diſ· i· qaut facta.·
Expinis · cõ· t· ⁊ B ne · i· extra ſpinas · vel ſine
ſpinis· ⁊ d ab ex⁊ ſpina · H
Expiatio · onis · f. tid ẽ purgatio:pia actio
mundatio · Expiamen pe · p · idem ·
Expiatus · a · ũ.i mundatus·
Expletus ta · tũ · i · finitus ·
Explicatio · onis · fe. t. eſt allegatio. ꝗᷓ ſuppli/
cationẽ infirmat⁊ ẽ actoꝛis ð reũ · Vnde
replicatio ẽ allegatio g exceptionẽ et ad/

iuuat actoꝛẽ· Et ſupplicatio ẽ allegatio q

replicationẽ infirmat ⁊ reũ adinnat :
Explicitus · ta · tum . i· extenſus · finitus· vel
terminatus .

Erploſa · · excluſa. c· inqſitiõi · ſen · ercõ.
Epolia · e·f. p· Pda ſic dicta· ab exwliãdo

Expulſoꝛ:oꝛis eſt aliquis expellens. Inde
expultrix· tricis · mulier expellẽs· ⁊ foꝛmat᷑
ab expulſoꝛ ; et deberet dici expulſrix · ſed
mutat ·S· in .t ·
Expunctoꝛ d ab expungo:Et expũctoꝛes
dicimꝰeos qͥ expellũt alios ab hęreditate
7 delẽt noĩa eoꝝ ð tabula teſtamẽti· Del

eos ſic dicimꝰ· qꝛĩ ſignãdis herant teſta/

mentis · et eoꝝ inſerebant pũctos qͥ erant
in hereditate· vel eoꝝ quotiẽſexpediebat
auferebãt noĩa q erant exheredãdi ·

Exqueſtoꝛ ẽ uphblic⸗ pecunię cõgregã/

de cõſeruãdę ⁊ ꝗrendęofficiuʒ habebat
Del dꝛ ille qui eſene deponit admi/
