cũ plus minuſve ꝓnũciat · aut enũ totũ a

pte oſtendit ut Perbũ caro factũ eſt · Et

Eramꝰin naui vniũſę aĩę · centü ſeptuagi
taſex · Hic eni minꝰ dicẽs plus ſigt · Lut

ecõtra · a toto partẽ · ut PHopter paraſce/

uẽ indęoꝝ.qꝛ iux eratĩ monumẽtũ poſue/⸗
rũt illu. Et tulerũt dDñm meũ ·⁊ neſcio vbi
poſuerũt eũ · dñm dicit · cũ ſolũ Dñi coꝛpꝰ
quęreret · NPlus enĩ dicẽſ minꝰ ſigt · Hugl

yo dicit · ꝙ ſynecdoche · ẽ ꝗqdã figura cnʒ

qð ptis ẽ attribuit᷑ toti:⁊ ecõuerſo.Et eſt
etiã qͥdã coloꝛ rhbetoꝛicꝰ · apellat apud
latinos intellectio · Eſt eni ĩitellectio totiꝰ
b partẽ · vel partis ꝑ totuʒ · vel vnius per
plura:vel pluriũ ꝑ vnũ cognitio ·

Synodus · difg·pe·coꝛi· cętus ↄuentus
comitatus · cõgregatio:⁊ ꝓpꝛie ſenũ vl p/⸗

ſbyteroꝝ ·qð ſolent facere epiſcopi ·

Sinon. fuit d pditoꝛ vide. . texceqra

1 dẽ a ſyn · qð eſt con · vel ſimul · onoma
quod eſt nomen · Synonymũ nomen eſt

illud quod idem cum alio noĩe ſignificat

Sunt auteʒ ſynonyma quę ⁊ multiuoca
⁊ vninoca dicũt᷑ noĩa ·i· diuerſa noĩa pᷣn/
cipalit᷑idem ſignificãtia ⁊ axpellãtia · Jñ

h ſynonymia · mięid eſt vniuocatio · S

qnq; ponit᷑ pꝑ ononymia hac ſimilitudie

Aꝛ ſicut ſynonymia ẽ· qñ idem ſub diuer/
ſis vocibus ſignat᷑· ita ononymia eſt qñ
vna voce diuerſa ſignt᷑ · Et deſcribitur ſic
ſynonymũ · Synonyma · ſunt plura noĩa
idem ſignificantia · tam in ꝓpꝛijs ᷓ in ap/

fricanus. Scipio . In appellatiuis lati

nis ut mucro·gladius.ſpata·enſis ·
Synopis ·pidis · coloꝛ qͥdã rubeꝰ· ⁊ poteſt
Dici ſynopis ·quaſi ſanguis nobilis:quia
ſanguineũ habet coloꝛẽ Et ut dic̃ Iſido⸗
rus in.io·etymo:vbi agit de coloꝛibus.

Synopis inuẽta eſt pᷣmũ in onto inſula

vñ a ſynope vꝛbe põti nomẽ accepit· Spe
cies eius ſut tres rubꝛa · ¶ minus rubens.⁊
int᷑ has media: nde Hieremię.22² Et
facit laquearia cedrina ·pingitq; ſynopi⸗
· 7 coꝛ · pi · .
Syntagma grecũ eſt · i. dogma ſtructura.
oꝛdinatio · Dn Hieronymus in pꝛologo
Geñ · Quę ꝓpꝛiũ ſyntagma deſiderant·
Syntaſis · talis · vel ſyntaſeos · i · cõſtructio
7 dꝛ a lyn ˖ qð eſt con · ⁊ ſtaſis · qð eſt ſtãs
el ſtatus: q̃ſi conſtans ꝓpꝛie illa cõſtru/

ctio vbi voces ſimul ſtãt ⁊ cõgruũt cũ in/

tellectibꝰ· xel ecõuerſo · om HNHug·. Hap·
vo dicit Syntaſin grci dicũt oꝛdinatio
nem ſiue cõſtructionẽ dictiomnn.
Syntheton. eſt queędã figura · qñ ſcilʒ duę
oꝛationes iungunt in vnã ·

Syntoma . pe · pd · Syntomata. i. acciden

tia febꝛibꝰ ſũt:ut doloꝛ capitis:fluoꝛ nari

um vomitus impetus ⁊ limilia ·

Syntonomia vel ſyntomia · i. ↄciſio · ⁊ Dꝛ
a ſyn q ẽ con ·⁊ tomos qð eſt diniſio ·
el ſectio · el ceſio
Syntonus.ni ·pe · coꝛ· dꝛ a ſyn · tonus q̃i
totus ſonus. vel Duplex ſonus ·
Ginꝰ.nus:nui ·mal/ge ·.i · gremiũ:collectio
Vſtis· Et linus · palpebꝛa · Et ſinus rece/⸗
ptaculũ mars ſes naturalis poꝛtus vel li/
tus exeſum fluctibꝰ.Hñ ⁊ᷣlcj. 27? Sinũ
vo quendã cõſiderabãt habentẽ litus· in
quẽ cogitabãt ſi poſſent eijcere nauẽ · Itẽ
maioꝛes receſſus maris dicunt᷑ ſinus ꝗItẽ
ſinus altaris dicebat᷑ in quo conſumebã/
tur igne quę ponebantur ſuꝑ altare· Etĩ
iſta ſigtiõe accipitur· Eech. 45? Et a ſi/
nus di ſinuoſus . ſa· ſ · i. ſinibus plenꝰ. vl
amplus · dilatatus· vel curuatus · Inde
ſinuoſitas · tatis · Itẽ a ſinus d boc ſinũ⸗
ni vas in quo mulget᷑ lac pᷣma ꝓducta ꝗᷓ
in ſinus coꝛripitur. Dnde Virgilius · Sy⸗
nü lactis ⁊ hcceliba pᷣape quot ãnis
SGinus Abꝛaę ſicut dicit magiſter in hiſto
rijs · locus eſt ĩ ſuperioꝛi margine inferni:
aliquantũ habens lucem ſine oĩ pęna ma
teriali · in q́ erãt aię hdeſtinatoꝝ vſq; ad
Teſcenſũ chꝛiſti ad inferoſ:ꝗ locus ꝓpt᷑ ſui

tranqlitatẽ ſinns A:ibꝛae dr. ut ſinũ mar

Dicimꝰ · Et dicebat Abꝛae· qꝛ ipſe fuit pʒ

via credẽdi · Jpſe eni pᷣmꝰ ꝓublicę ſᷣdica
uit vnũ deũ tm eſſe Hũc tn locũ vocauit
Job tenebꝛas ꝓ tedio expectandi dicẽs
Stra ui lectulũ men in tenebꝛiss .
Syneyg · ga · gu · i .· cõiũctꝰ vl ↄiugatꝰ.vñ
ꝓnoĩa dicũt ſynęyga vł ſyniuga latine
a ſyn · qd ẽ con . ⁊ ſygu·vel iugu· Iñ h ſyn
Cygia · gie· i· cõiugatio· vn ꝓoꝛtionalis
cõiũctio elementoꝝ vłnüeroꝝ dẽ ſyny/

gia · Et eſt quedã plana.ꝗq̃dã cubicai:ſo/

lida figura· E̊ h̊ ad aliã ſcientiam ſpectat.
Synexygia etiaʒ dꝛ ſi pes extendat᷑ vltra
nũeru qttuoꝛ ſyllabarum. Vñ ſyncygię
Dicñt᷑ ꝑẽtaſyllabi ⁊ hexaſyllabi pedes Hi
nõ ſũt pꝑedes·ᷣ appellat pentaſyllabi · ⁊ be
xaſyllabi · qꝛ vltra qnq; vel ſex ſyllabas
nõ ꝓcedũt· Sed apud gręcos dicũt᷑ ſyn⸗
cygię ·q̃ᷓi ꝗdã cõiũctiones vel declinatio

nes quia ex quo menſuratio dictionis ꝗᷓ

pes eſt · extendit᷑ vltra numerũ qᷓttuoꝛ ſyl/

labarũ. nõ dẽ pes · ᷣ ſyncygia · Pap·. vo

Dicit SGyneygia coniuga ſyllaba vt mei⸗
tui · ſui· vel ſapiẽs.ſapieter ſapiẽtia⸗⸗

Sion · mons eſt in hieruſalẽ· ⁊ ſepe ponit᷑ p
ivpſa ciuitate · Sion bebꝛaice latine inter/

ptat᷑ ſpecnlũ · vel ſpeculatio.qꝛ in ſublimi
cõſtructa eſt: ⁊ de longe venientia cõtem/
plat᷑ vel ſpeculat · Hec ſepe eccleſiaʒ mili/
tantẽ ſigt·ĩ qͥ deũ ꝑ ſpeculũ ⁊ in ęnigmate
ſpeculam̃· Hicit᷑ etiã aliqñ ſion.mater hie
ruſalem q; ſion tanqᷓ; mater ·: filiã hieruſa

lem pꝓtegebat? defendebat.
Siparũ · genus veli vni pꝑedẽ habes quo

iuuare nauigia ſolent quotiens vis veli

dictũ · m Pap̃·

ℳ

langueſcit · quod ex ſeparatione extimaz

SGSipariũ ·rij· dꝛ cibus vel pciũ cantoꝛis· et

Siquis ·ſiqua·ſiquod/vel ſiqdi:aliquis.2

qWuicqͥd ante cantantẽ ꝓ pcio ſuſpẽditur.

bʒ grauẽ accentũ:ſicut nequis.
Syracuſa ·ſę. ciuitas ſicilię Ande ſyracuſa

nus na nu. Vñ Alct. 28. Et cuz veniſſe⸗
mus ſyracuſam.⁊ ꝓp. cu·

1

SGSyraſirim · li ꝗͥ dꝛ cãticacãticoꝝ.vt dicit

Hieronymus i ꝓlogo ꝓuerbioꝝ· Syra
ſirim · qR ĩ lingua nr̃a vᷣtit᷑ cãticũcãticoꝝ
S yren · i· tractꝰ. acuit in fine · Itẽ ſyrẽ · nis
Tiũc acuit᷑ ſy · ꝓd/pe · gti · vide in ſyrena.
Syr ena · ng· ⁊ B ſyren · renis ·⁊ facit acti ſy
renẽ · vel ſyrenaẽ monſtrũ marinũ:quod
Dulcedine ſui cantꝰ.nautas ad ſe trahit.
⁊ſubmergi facit · Iñ ſyrenic · ca· cñ · i· dul

cis celectabilis affectin ſen attractiuꝰ

cantꝰ ⁊ periculoſus · Itẽ ſyrenę · dicũt ſer /

xentes cũ alis ·qui plus currunt q; equi ·ſ
etiã volare dicut:quaꝝ ti virusẽ · ut pꝰ
moꝛſũ ante moꝛs ſequat᷑ qᷓ; doloꝛ ſentiat᷑
bm Hug· In glo aut Iſa. iʒ? ſuper illud

Et ſyrenę in delubꝛis voluptat dicit ſic ·
HGSyfr enę ſut aĩialia vel ſerpentes criſtati et
alati Pel ut alij dicũt·piſces marinũ ſxe

cie muliebꝛi· Iſidoꝛus aũt.xiꝰetymo· vbi

agit de poꝛtẽt · ſic Dicit · Syrenes tres fin/

gunt fuiſſe · ex pꝑte vgines⁊ex ꝑte volu/
cres·habetes alas ⁊ vngulas:quaꝝvna

voce · altera tibijs · tertia lyra canebat · ꝗ̃
illectos nauigantes ſuo catu ĩ naufragia

trabebãt. Scdʒ ãt veritatẽ meretrices fu

erũt · ꝗᷓ qñ q; trãſeutes ducebãt ad egeſta
tem · NHas ficte ferunt inferre naufragia·

Alas aũt habniſſe ⁊ vngnlas dicũt ·˖ qꝛ

amoꝛ volat ⁊ vnlnerat · ꝗideo in flucti/

bus cõmoꝛaſſe dicũt᷑ · qꝛ fluctꝰ·.i.venereʒ

creauerũt:⁊ ꝓdhanc ſyllabã re.

SGSyria · rię·ꝗᷓdã ꝓuincia.· dicta a q̃dã indi/

.

gena . vlut dicut qͥdã. Syrim fuit nepos
Abꝛaę · ⁊ Cethurg· a cuiꝰ noie ſyria dicta

c.· Et antiqͥ aſſynios vocabãt.quos nunc
ſyros vocamus · In ſyrius · ria · riů · ⁊ ſyꝰ
ra · ri · Dñ ⁊ ſyrius lapis dici᷑ · q in ſyria
repit᷑. Et ſyriacus · ca · c· de ſyria exiſtens
VYBnde ⁊ ſyriaca dẽ vitis vel vna · vel qꝛ

Te ſy ria allata eſt · vel qꝛ nigra eſt· Inue

nitur etiã SGyrus ꝓ ꝓpꝛio noĩe.

SVyrina ·ſyrinatus.i:cauda veſtis ſęmĩaꝝ

Syrina · etiã di ſeries longa oꝛonis·teno/⸗

rem ſuũ vſq; ad vltimũ ſeruans.Syrina

etiã dr liber · vel reuolutio chartarũ ·quia
in libꝛo ſüt multę reuolutiões ⁊ plicaturę

ſicutĩ cauda veſtis mulierũ.

SGyromates · tis· maſ . ge · i· gladius

Hyromaſte · tes · i · foꝛtitudo ·

Syrophęeniſſa · dicta eſt mulier cananea

gentilis · Canangi eni quondã iudęã inco
luerũt · S̊ poſt diſperſi ſüt · Ex hac diſpſio/⸗

ne erat mulier iſta ex ſyrijs ⁊ phęnicibꝰ oꝛ

ta· Vñ Marci. 7? Erat ant mulier gen/

tilis. ſyr opheniſſa genere ˖ Item innenit

ſyrophenix . cis. Dnde Juuenalis· Ter/
ret idumeę ſyrophęnix incola poꝛte ·

Girpa · pęidem ẽ qð ſara⸗.·
SGyrtis · tis · .g · Dꝛ a ſyren qð ẽtractus· Et

ſũt ſyrtes loca ꝑiculoſaĩ mari dicta ab at

tractione areneĩ cumulos · Eſt vo ibiĩeqᷓ
litas maris ⁊ terrę·⁊ in vno loco eſt aq ꝓ-/
fundiſſima⸗in alio vadoſa·. vñ periculũ ẽ

rircn
lunn e
ſuinrbe
Duſtirtn.

iCetemn⸗
rripterp
fialnſon,
cäwü
gachan
ſtgros⸗
Wnl
ſuntine yel
volns⸗Etil
blisconecn
Ffmeosd
Noſtiaarea
herſſtenis⸗
neoqlutn
Porviet
Gyſololes
bebatunti
enuſapcu
ontlong
chaedian
Wocvid
WesPn
Nans
w
O
diſca
Gti
Lunin
Mori
Gtohok⸗
loini
AWeltit
Hnopa
lgänd
ſonig,
heeub
ezgafn
Uinbtbe
nſti
N
ſcozi
Snn
Wlentn
nſent
henz⸗

D Vrtes tractus aquarũ rapaces. ſcopu / poſitus. voluerũt qdã ꝙ in bac ſigtiec
n tr egurenon peads alee, ſitus deriuet a pono· nis.p aufereſim· qſi
i Duntreccdhnnntt. boſitus· H aufereſis non fit niſi in cõpoſua
gunnn Synnsta . t·iattractiuus ⁊ ſpinoſus · t dictione⸗m Hugsgs—
biiri Rienauode tractus · Et hoc ſyrtũ C S an t e I
Peül iram interlar futurũ iudiciũ · vel ga / Smaragc. vi. lapis pcioſus.· viridẽ hñs
Ann datſe⸗ Dij excluſio· vel eqͥ miſſio pꝛiũñ nomè cu// coloꝛẽ · cui nihil viridius cõꝑat᷑. Nã ber⸗/
Wnſinie iuidã viriĩ liꝰ Judiq/⁊ coꝛ ꝑe · Oñ ĩ Ru/ bas q̊ʒ virẽtes· frõdeſq; exuperat· Solo
Mönmniſe roꝛa· Currũ deſeruit Silara terga dedit. eni intuitu iplet oculos·necſaciat · Scul
nſf Siſtarcia · x. vas ẽ repoſitoꝛi ·ſicut ſacu/ Ptib q; gemas. nila tioꝛ ocloꝝ refectio
Sng, Vl pera · Et ſut ſiſtarcie nautarũ dicte ꝙ reficiẽs circa ſe viriditate reꝑcuſſum aerẽ
ae ſint ſut vel vaſcula in qbus poꝛtant cibi Iñ ſmaragdinꝰ.nanũnomẽe oſſeſſiuuʒ
nas un Vñ · i. Reg..9? Panis veffat in ſiſiarcſ,5 fv. pdu. Gñ in Auroꝛa. Gec ſmarag⸗
ümatl⸗ noſtris · Et ilta littera cõiter habetur ĩ bi Dinis miſcet vbiq; coloꝛ · Innenit etiam
Maninunfng blijs coꝛrectis · Quidã vo dicũt ciſtarca ſmaragdo dinilidẽ qð ſmaragdꝰ· coꝛ·
Wrnmrniczf vñ m eos debet dici in ciſtarcis noſtris: S. In ſmaragdineus:nea· neũ . Bñ
nmtitcgegtt a ciſta·⁊ arca · E¶Xlij dicũt ꝙ a ſuo ſuis· dẽ π%.. 4 bit quedã biblię. Et iris eratĩ
nmnufgi bec ſiſtarcia· cig:iſubſtãtia:.⁊ ꝓpꝛie nauta architu ledis ſimilis viſiomi ſmaragdinis
mlpdaͤt rui. eo ꝙ ſuta ſit · vel qꝛ lit ſita · collocata · Aiehalen: ſinaragcne · atunc enomen
r giͤnſn Hoc videt᷑ ſentire Huguitio. Sn ſeſiiQan. —
girimm SGyſtoltles ſyſtola· lęeit coꝛreptio · ſylla migmna mat. neu. ge . ẽ qddã vnguẽtuz
bir⸗ bę naturalit᷑ longe cõtraria extaſi·qꝛ ſicut l cõfectio vnguẽti vel ſawoꝛis vel aliq/
Minadiind extaſis ꝓducit bꝛeuẽ ſyllabamita ſyſtole rũ:aliaꝝ rerũ boni odoꝛis · Bñ Panielis
nininnn⸗ coꝛripit longã/ut Mquoſuſ oꝛion cũ onõö ? Afferte mihi oleum imigmata vt la/
irſnyie ꝓducte dici debeatĩ penl· Ecapud Cato uer Inuenit etiã migma.· b aliud ſigt · vi⸗
toonun nem Hoc vide ne rurſus lenitat crinine Smirna ng.f ge · aſig minoꝛis puin/ (de ·
t ſiü dãanes. Oltima em hui verbi vide coꝛrri cia · interptat canticn eo.
Dot⸗inffin lec̃ ſit ſecũdę cõingatiõis ⁊ pꝛoduci de C.S H gante 29
SNNe SGSiſirũ · ſtri · u · g i. tuba ·. 1 Dz a ſiſto · ſtis· veA Sobna ne. ꝓppꝛiũ nomẽ cuiuſdaʒ viri · de qͥ
nin Barbinernee⸗eleinng inpge babet JIia. 362 Et lobna ſeniba. rinterp⸗
c eꝓgybtiaca di tuba cũ qua Iſis deſcribił᷑.· tat ſedẽs. uel ſedesſen diuertens.·
d . Nam in hmòi ſacrificijs ea vtunt᷑ · Vn· i Soboles .·lis · i ꝓgenies · ſ· filius Vl filia· et
anfufnin Reg..i8. legit. In tympanis leticię ⁊ in ſ⸗ d ſuloleo · les. eo ꝙ ſboleat . i ſuccreſcat ·
W ſtris cinebãt mulieres.. Sobꝛinus· ni · maſ. ge. i. fllius ſoꝛoꝛis·⁊ dꝛ
nmu lli Sitis · tis · . g· deſideniũ bibendi · Iñ ſitic a ſoꝛoꝛ· qi ſoꝛoꝛinꝰ· In bęc ſobꝛina· ne fi/
mmz i la. le.· dimi. pua ſit . Et ſiticuloſus · ſa · ſů · lia ſoꝛoꝛis · qi ſoꝛoꝛina· Et p cõpoſitioneʒ
eem aſſidue ſitit vel aliqntulũ ſitiens 6B cõſobꝛinꝰ. nii, cognatus. Del ↄſobꝛini
Sytropodes.ſũt coquẽdi cauſa vaſa ficti dDicit filij duarũ ſoꝛoꝑ: vel fratris ⁊ ſoꝛlo /
nse lia cũ tribus pedibꝰ.ſᷣm Hap̃· ⁊ videtur ris.qᷓi cõſoꝛoꝛini · Iñ h̊ ↄſobꝛina· nę⁊ coꝛ·
er cõponia ſyn: qð ẽ con· ⁊tris ⁊ pꝑes · qi cum Sobꝛuus · bꝛia · bꝛin . abſtinẽs· ⁊1 d; (pe.·
nulieraun. tribꝰ pedibꝰ vas · Quidã aũt dicũt citro aſe bꝛia · q; ẽ mẽſura·qᷓiſebꝛius ·i·ſecum
nticin podesa citra et pes.q;ꝛ pedes habet citra habes bꝛiã Iñ H ſobꝛietas · al. Et differt
uunſſo Situla. le· pe · coꝛ· reſt ẽqᷓ (ſupioꝛẽ fadcj· a pudicus· Dñ quidã Sobꝛius a mẽſa.
pbmna'o qqᷓ trabit· vel potiꝰ ipſũ vas ⁊ dꝛ a ſitio⸗ de lecto ſurge pudicus· Iñ ſobꝛiolus· la·
Louleſan q; apta ẽ ſitiẽtibꝰad bibedũ.qð vas greę lu·i aliqᷓntulũ ſobꝛius ⸗
Jeeninnen acadũ vocãt Itẽ ſitula. le · eſt qdðdã genꝰ occus· ci· mal.ge.ẽ qdᷣdã calciamẽtuʒ co
genalis⸗C ſerpetis · Iñ ſitella · l· dimi · i · Pua ſitula · medoꝝ.7 dr a ſaccus · eo ꝙ ſaccũ habeati
aw Situs · tus · tni · · repauſatio. vel oꝛdinatio quo pars pla nteę imittit Pmetonomia
Vl repoſitio· vel modꝰ.vł natura⸗ vel ve⸗ dr qñq; comędus · Iñ ſoccellus · li · Dimi⸗
dimer tuſtas vl humoꝛ vł lõgitudo tpis · vłne⸗ i·paruus ſoccus · Et ſoccatꝰ.ta·tũ · i· ſoccis
nin gligetia · Ng negligẽtia ex vetuſtate ſeq;⸗ indutus· vl ſoccos habes · .
vlef⸗

Pn

tur.⁊ dẽ a ſino·nis. Et ſitus · ta · t · nomẽ

S 3
—
„*
*

Socerceri · maſ · ge · dꝛ pater vxoꝛis. vkma
riti · ⁊ Oꝛ a ſocio· as:qꝛ ſociat᷑genero nt
rui:⁊ ipſe ei· Inde ſocrinꝰna·nũ:Et h ſs
crus.huius ſocrus:mater vxoꝛis vel ma⸗/
riti · Et ꝑ cõpoſitionẽ hic ꝓſocer.ri ·pater
ſoceri vel ſocrus:q̃i ſecũdus ſocer · Et bec
ꝓſocrus·mater ſocrus vel ſoceri · Et coꝛ·
lo · Vnde in gręciſmo/ Eſt ſocer vxoꝛis ge

nitoꝛ · ſocrus genitrixq; ·

Socius ꝓpꝛie eſt in ꝑiculo · Collega ĩ offi⸗
cio⸗Comes in itinere · Conſoꝛs in pꝛęmio-
Sodalis in mẽſa · vel in ſede. q̃ſi ſedalis:
Iſidoꝛus etymo.x? dicit ꝙ ſocij dicũtur
ꝓpt᷑ periculi aut oꝑis ſocietatẽ · qᷓ̃ſi in vna
caliga vel ſocco · vel in vno veſtigio ma/
nentes · ⁊ tũc ſociꝰ dʒ a ſocc· qð eſt calcia⸗
mentũ comędoꝝ vel dꝛa ſeqͥrquer. Iñ
ſocia. cię· Inuenit᷑ etiã ſociꝰca · ciũ · Et coꝛ
npit bmã · ODñn Ouid · de arte · QNõ bñ cũ
ſocijs regna vennſq; manet · Iñ ſocietas
tatis: Dꝛ pax· fędus:⁊ ſocioꝝ vnitas
Sogalis · cõ · t · ⁊ H le · i· ſocius in menſa. vel
ſcutella · vel in ſymbolis · Iñ h̊ ſodalitas ·
tatis · i· ſocietas. amicicia· Et hoc ſodalici/
um · cij · p eodẽ · Vnde Ouidius Jure ſo/⸗
Dalicij · qui mihi iũctus erat· Et ſodalis ꝓ
amico dꝛ.⁊ cõꝑat᷑ vñ innenit᷑ ſodaliciꝰ.i.
amicabiliꝰ · Et ꝓd pe ·
Sol ſolis · maſ · ge · dꝛ a ſolus · eo ſolꝰ lu⸗
ceat obſcuritatis cũctis alijs ſideribꝰ ſuo
ſplendoꝛe · Iñ h̊ ⁊ H ſolaris· ⁊ Bre · i· res ſo
lis ; vel ad ſolem ꝑtinẽs: Et ſolanꝰna.nũ.
pe · pd · poſſeſſiuñ · Ex quo ſubſolanus· Et
Dr ſol.q̃i ſolus lucens·
Solaciüũ · cij · oblectamentũ · leuamen refri⸗/
geriũ · oſolamen · Solamen . inis idẽ ·
Solariñ · ij · dꝛ a ſol· qi ſolauriũ · quia ſoli⁊
geri · vel auris pateat·
Solax lacis · eſt pecus multü depaſcens ·
Solea · lee ·· · d a ſolũ · eo ꝙ ſoluũ pedeſ te
gat · vlqꝛ ſolo terrę ad hęret· Inde ſoleo/
la · le Dimi.i parua ſolea· “
Golenis · cõ · . 1 B ne· i celebꝛis feſtinꝰ · Iñ
ſolẽnitas tatis . Et H ſolene · nis· ꝓp eodem
Et cõponit᷑ a ſoleo ⁊ annꝰ · qꝛ ſolet eſſe ſin
gulis annis· vel a ſolido · das · i· firmo · qꝛ
ſolidũ ꝓpr᷑ religionẽ mutarinõ debeat Et
pᷣdicta voca bula ſcribenda ſũt ꝑ vnũ ·l· et
Golers · lertis; ois ge:i:ſapiens ĩgenioſus
ſagax · cautus· ⁊ d icit᷑ a ſolon·quod ẽ to⸗
tum vel multũ.⁊ ars quaſi totus vel mul/
tus in arte · Et bm hoc põt ſcribiper vnũ ·l.
Vel cõponit᷑ a ſollicit · ta · tů ars · quaſi

ſollicitus in arte vtilis. m boc ſcribit
p duplex · .· Inde h̊ᷣ ſollertia · tie · i· ſollicitu
do · vigilãtia · aſtutia. ſagacitas induſtria

1 pd-lo. Pnde quidaʒ. Exiguo pulcram
Ducit ſollertia vitã ·i· ſapiẽs ⁊ cautus h

GSollicitus ·ta · tũ.i:curioſus.anxius:⁊ com

motus · Inñ ſollicitudo · dinis · curioſitas

anxietas · .
Solidus · da · dũ · i. integer. firmus · 1 dꝛ a
ſolido · das · qd ẽ firmare · integre. ⁊ qñ q;
ſyncopat᷑⁊ dꝛ ſoldꝰ.da.dũ· Itẽ h ſolidꝰ

Di ·ẽ qdᷣdã pondus.⁊ dẽ ſolidꝰ.qꝛ nihil il

li deeſſe videt᷑ · Solidũ vvo integrũ ⁊ to/
tũ · veteres dicebãt · Ipſů · vel ipſe quoq;
numiſma a numa vocatur · vel nomiſma
qꝛ noĩbꝰ pᷣncipũ ⁊ effigie ſignet᷑ · Ab ĩitio
vo vnũ numiſma· vnꝰ argeteꝰ erat ſolidꝰ
Apud latinos alio noĩe ſextula dicit᷑· qꝛ
vncia cõpleat ſex ſolidis · Hũc vulgꝰau /
reũ ſolidũ vocat · cuiꝰ tertiã partẽ dixerũt
tremiſſem:qꝛ ſolidũ faciat tremiſſii· Et nõ

qppꝓ illo pondere dicẽdũ ẽ ſolidꝰ.⁊ nõ ſol⸗

Dus · niſi ſyncopet᷑ in ſyllaba · Iñ ſolida⸗/
rius · ria · riũ·ad ſolidũ ꝑtinẽs · vel ſcʒ ſoli/⸗
dDos accipiẽs: vel ꝓ ſolidis ſeruiens·
Solifuga · ge · pe ·coꝛ:quoddã aĩal ·eo ꝙ fu
giat diem : ut dicũt muſeraneꝰ· qui ẽ ara⸗
Rnigfoiigg.
Soliloquiũ ·quij ·n· gi: ſolitariũ eloquiuʒ
ſ.cũ noſipſi nobis ad int᷑rogata reſpõde/
mus · Dñ quidam liber L¶uguſtini dictꝰ
eſt ſolutoquiũ·
Solyma · hieroſolyma dicta ẽ coꝛruptea
poetſolyma. Iñ ſolymꝰ · ma.mũ · Vnde
Juuenalis · Interpꝛes legũ ſolymoꝛum ⁊
magnus ſacerdos
Soliſequiũ vl ſolſequiũ:quędã herba.ſcʒ
beliotropiũ qꝛ ſe cõuertẽdo ſeqt᷑ſolẽ· Nã
ſole oꝛiẽte ⁊ occidẽte floꝛes aꝑit ⁊ claudit
Solitariꝰ.ria ·riũi.cõſuetꝰ ·⁊ D a ſolitus
Et h̊ ſolitudo:i:cõſuetudo: Iteʒ ſolitarꝰ
pt deriuari a ſolus vide ĩ ſolus:··
GSolitudinari.ria ·riũi:cõſuetꝰ.⁊ d a ſoli
tus · Itẽ ſolitudinari·i/ſolitarius. velĩ ſo
litudine cõmoꝛans · vel ad ſolitudinẽ ꝑti/
nens. tũc dẽ a ſoluu,-Ss .
Solitudo · dinis ·i: ſingularitas· deſertũ·
ſolitaria manſio · ſiue locus carẽs frequẽ/
tia hoiuz· 7 Dꝛ a ſolus ·

SHolitus .ta · t · . frequens.aſſuetus aſſidu

us · vſitatꝰ · Et componit inſolitus · ta · tũ i
inconſuetus:·
Soliuagus · ga · g · pe · coꝛ . q ſolus vagat·
Soliũ · lij · nen · ge · regia ſedes · ⁊ dꝛ a ſedeo

uomimſin
ſi Cienboge
ilbineiteſen
nmiga⸗ .
lan Cueni i
gigmürb⸗
Cingälguni⸗
icrn nnole
NKöinione
räſrencoltt
ſa Artüde
cun dcton
anſnscktnni
ſbanmnngbe⸗
ebabmini
glne die⸗
Gedacad
Wochaydek
eNrd
ſgcnnncr
binlmmwdn
Vmegſo⸗
S inen
olitumt,
oblen
ltii Golfini
nocsinclt
Wmnina⸗
inſcürnrrh
ſüiſenei nn
ſingis
ggnliten
ſolilin⸗

11

ſigginoni

cheiſie
Ariuli
ngno Drlon
rcanst

Ninged
Reac,
NRzicd
imchgndil
Armingin
Mäntpene
a oni
Prht Pinn
ngatſic
bhüne
mimidurit
nNmi
miſchanot
Hlibe Jiſltr
is niſgli
slmuens⸗
iin togſi
meé

tri Coogz

odde⸗
Rden

ndicnic
mnni.
Glyiynamn

guiſttſß
inelN
Gigkichucit
A Dn
ckr⸗
iſ-⸗
ur it
ni niſl
Gbunainept̃

itns⸗ Urfi⸗
Panris ffeet

Ktetigii
ſclitmstnm?

oeſt⸗
ani

tirgen

quaſi ſedi a ſedendo· vel ſoliũ d q̃i ſoli
Dũ:qꝛ de ſolidis lignis fiat· ul dꝛ a ſolus
quaſi ſolius ſedes
Soloe · qdã cinitas int᷑ gre
Solgciſinus dꝛ a ſoloe ciuitate· vel g pplo
illi? cinitan.qͥ ex vꝛbe ſoloe ꝓfecti: cũ apᷣ

atheniẽſes cõmoꝛarẽt᷑ ut illoꝝ linguã diſ·

cere vellẽt. ſuã parit᷑ illoꝝ linguã coꝛrũ/
pebant · vñ ⁊ libuit athbemiẽſibꝰ ut illud vi/
tium ſolęciſmus vocaret᷑. Bel a ſoloe ciui
tate dĩ lolenſis · ſe· ⁊ H et h ſolenſis et hoe
ſe. ⁊ cõponit᷑ c mos moꝛis· 7 dã h̊ ſolcciſ/
musmiquaſi mos ⁊ cõſuetudo ſolęcen⸗
ſiũ · Cũ em ſolęcenſes in confinio grecie et
barbarisę ſiti eſſent: partim barbaroꝝ mo
re parti grecoꝝ loquẽtes·liguã bẽbat cõ/
fuſam·. Cu enĩ vtraqʒ vellet ſibi defendẽ
vtrã q; coꝛrũpebãt:Hi cũ romã venirent
ut lin guã latinã addiſcerẽteã maxie coꝛ/
rũpebãt vñ inoleuit ↄſuetudo ut qdlibet
vitiũ in oꝛone · diceret᷑ ſolgciſmꝰ· q̃ſimos
Icõſuetudo ſolęcenſiũ:.Et ẽ ſolęciſmꝰfigu
ra vel vitiũ qð conſiſtit in incõpetenti iũ/
ctura dictionũ:Et ut Donatus dic · So
lęciſmus eſt vitiũ ĩ cõtextu partiũ oꝛatio/
nis contra regulas artis grãmaticę factũ.
Inter barbariſmũ aũt⁊ ſolęciſmũ h̊ int᷑ẽ
qꝝ ſolęciſmꝰ diſcrepates aut incõſequẽteſ
int᷑ ſe dictiones habet ˖ Parbariſmꝰ autẽ
in ſingulis ꝓbis fit · aut ſcptis aut ꝓnũcia
tis · vnde barbariſm fit in dictione. So
Ięciſmus in oꝛatione DPñ qdam. Eſt bar⸗
bariſmus cũ dico dna dns Eſt ſolęciſmꝰ
vir mea ſponſa meus.
GSolon · interpᷣtat᷑ totũ vel multi.
Solgitignargtäao ſolis · Iñ H ⁊ B ſolſti
tialis · h le. res ſolſtitij· vel ꝑtinẽs ad ſol
ſtitiũ · Solſtitiũ eſt maxima diei artificialł
T noctis inęq̃litas ·ſiue ingreſſus ſolis ĩ ca
pꝛicoꝛnũ vel in cancrũ:Et ſũt duo ſolſti/
tia · .· eſtinale ⁊ hyemale. Eſtinale circa fe/
ſtũ ſancti Joãnis baptiſtę Hyemale cir/⸗
ca feſtũ natalis dni ·
Solum·li.i.terra:⁊ Dã a ſol · qꝛ ſoli pateat
In hᷣ ſolũ · li.inferioꝛ ps pediſ.quia eo t᷑r
veſtigia impᷣmimꝰ · Et qꝛ terra firma ẽ a
ſuſtinẽdũ .ideo dꝛ ſolum quicqͥd ſuſtinet
aliqd ut qua eſt ſolum nauis ⁊ piſcium
TRer eſt ſolu aniũ · Celü eſt ſolũ deoꝛum et
ſiellarũ· Et inde ſolũ ꝛ ꝑediſ: qꝛ totũ mo
lem coꝛpoꝛis poꝛtat · Et coꝛripit · ſo . PBnde
AXuiaw.A¶ſtu vincit hõ cũcta creata ſolo
Sʒ ſolus · la · l · pmã ꝓdu.Nñ.Fixũ po/

ne ſolũ bꝛenẽ longũ mobile ſolꝗ.

nt᷑ greciã ⁊ barbariã ·

Solus · la li ·. · ſine alio· ſingularis · JIñ ſo
litarius · ria· rin · i:ſingularis· Vñn hęremi
te dicũt ſolitarij. q; ſoli in heremitario cõ
moꝛant᷑ · Et ꝓdſo· Dñ qdaʒ·Nõ facias
ſolus qð fugit oĩs homo:

1

Solutoꝛ · toꝛis · eſt ille ꝗ ſoluit:⁊ dꝛ ꝗ ſoluo

—

Soma . i· coꝛpꝰ· In ſomatopgia ·

Sõniũ ·nij · neu · ge · id qð videt᷑ in ſomno.
Et nõ ꝙ ſomnin qnq; large accipit · ita ꝙ
ſit genꝰ oiuʒz ſomnioꝝ· ¶Aliqñ vo accipit᷑
ꝓ ſpecie ſomnij:Sũt enĩ qnq; ſłẽs vlmo
di ſommiãdi:quarũ Duęnihil ſignt · · fan
taſma ſiue viſũ:⁊ inſomniũ Sʒ treſ aliqd
ſient · ſ.oꝛaculũ:viſio.⁊ ſomnin:. Et eſt in⸗
ſomniũ quotiẽs ex aliqua cogitatiõe ⁊ cũ
cura pᷣ cedente naſcit᷑ aliq ſomniũ· ⁊ ðDꝛ
ab in ⁊ ſomnꝰ. qꝛ tm ẽ in ſomno ⁊ pariter
euolat ⁊ euanelſcit cũ ſomno Gʒ cetera ꝗᷓ
aliqͥd ſignãt etiã pꝰ ſomniũ ſpᷣſiſtutĩ ſua
ſigtione auta ſua ſigtione· Fataſma ſiue
viſũü ẽ cũ aliqͥs ĩ pᷣncipio ſomnij videt foꝛ/
mas diũſas ⁊ varias et alienas a natura
reꝝ. In h genere ↄtinet᷑ ephialtes·
Sõnolentus · ta · tu · i · piger vel ſomno ple⸗
nus In ſomnolent adů; Et HH ſomnolen/
tia · tig ĩ eodẽ ſenſu · Et ĩ eadẽ ligtione vel
cõpoſitiõe dꝛ ſomnolẽs· ent· ois generis ·
Sõnus · ni/mal · ge · ipſa quies ĩ doꝛmiẽdo
Et deſcribit᷑ſi · Somnusẽ quies aĩalinʒ
virtutũ cũ intentione naturaliũ · Niales
virtutes dicũt᷑ hic qn q; ſenſus ⁊ ratio· et
intellectus· Sed naturales vᷣtutes dicũ/
tur appetitiua · retẽtiua.digeſtiua. expul/
ſiua · Sʒ in ſomno qeſcũt alales ptutes.
Cũ enĩ doꝛmit homo:nec videtnec audit
nec diſcernitnecintelligit · Sed natura/
les vᷣtutes tũc intendũtur:nam in ſomno
melioꝛ fit digeſtio 1 meliꝰ mutat᷑ cibꝰ.⁊ ex
B ſeqͥtꝙ meliꝰ appetit ˖ Itẽ a ſomnus hic
ſomnulus.li.⁊ ſomnellus.li.⁊ ſomniculuſ
li.oĩia dimi. Iñ ſomnicnloſuſ · ſa· ſi . · ſom
no plenꝰ. Et H ſomniculoſitas.taſj· Et vt
diẽ Pap̃· Gonusẽ q doꝛmimꝰ. Som
mniñ vo qð doꝛmiẽtes videmꝰ.

HSomatopgia · eſt cuʒ res incoꝛpoꝛea intro/
ODucit᷑ ad loquẽdũ ut cuʒ dicimꝰ deos et

angelos loqui ·

Sonipes · pedis · mal · ge. dꝛ dextrarius · qꝛ

pede ſonat terrã ꝑcutiendo·

Sonoꝛus ra.ri.i:.qð ſonat · ſ pꝛie bñ vel

grauit ſonãs. In ſonoꝛe. adu· Et h ſono
ritas· tatis · i· ſonãtia· ꝓpꝛie bona vł gra/

uis · Et cõponit cõſonoꝛus · ra · r · i · conſo
nus· Et pducitno.

Sophꝛonicꝰ. ca · c · pe · coꝛ· i

Sons ſontis · oĩs ge· i · nocẽs vel culpabik

vitioſus; Et eſt metaphoꝛa tracta ab olla
Sic em olla nõ ſaſj cocta vel rimoſa ſi ꝑ/
cutiat᷑ mute ſonat·⁊ ꝑ ſonũ vitiũ eius ap
paret · ſic aliquis inſipiens non inſtructuſ
ſapia vitioſus · ſcʒ ſi introgat᷑ · ſuo ſono et
ſua reſpoſione vitiũ ſuũ mãifeſtat ⁊ ꝓdit
In ſonter ad.Et h̊ ſontia · tię· i· nocẽtia ·
Et ſonticꝰ· cꝗ· cũ.i:nocinꝰ.⁊ coꝛ · ti ·

Sonus .· ni · maſ:ge· eſt qͥcqͥd aure andit᷑ uł
guditu percipit᷑ · Inde ſonulusli· dimi · ·

pnus ſonuns.
Sophar ꝓpꝛiũ nomẽ cuiuſdã viri·Et ĩter/
ptat᷑ diſſipatio · vel ſpeculũ diſſipans

Sophia · phigf· gi. ſapia. ⁊ acuit penul ·
Sophiſma · matis·ſermo inuolutꝰ. vbiin

falſis ſentẽtijs cõnexionis veritas manet
⁊coꝛ· pe · gi · Iñ ſophiſmatic · ca · c · q lo
quit᷑ ꝑ ſophbiſma. vł ad ſophiſmata ꝑti/

Sophiſta · ſte· in loquẽdo deceptoꝛ( nens

vꝓboꝝ itricatoꝛ:aꝓparẽs ſapiẽs ⁊ nõ exns

In ſophiſtic · ca · c · pe. coꝛ i· frauduletus

eceptoꝛiꝰ· Iteʒ ſophiſta qñq; accipit᷑ ꝓ

ſapiente vel ſapienter loquente· ⁊ pcipue

apud antiquos ·

Sophos grece. latine ſapiẽs dẽ vl cautus

ſapient᷑ dictus.⁊ verſa os in vs · dicit h
ſophus phi.i:ſapiens·
„pꝛudens vel
temperatus: dẽ a ſophꝛone qð interp/
tat᷑ pꝛudẽtia· vel temꝑantia ·

u.

Sophꝛoniñ· nij· dicta eſt quedã mulier di
minutiue cã adulatiõis· qᷓſi pꝛudẽtiũcula

vel temperãtiũcula. ⁊ ẽ ge · fe· qꝛ qualitas
vocis eſſentiã rei nõ mutatt

Sopoꝛ · poꝛis · i · ſomnus · Sed ſopoꝛ leuis ·
ſomnꝰ ppetua qes. Itẽ ſopoꝛ · ipſa qͥes et

ſuauitas ⁊ quietudo ſomni . On ſepe con
tingit ꝙ i aliqͥ ẽ ſomnꝰ ĩ qͥ nõ ẽ ſopoꝛ:hi q̃̊
cũ q; ẽ ſopoꝛ:⁊ ſomnꝰ. In ſopoꝛusra· rui ·
dqdetꝰ Dulq ſuanis: vl ſopitꝰ.i· doꝛmiens ·
coꝛ· pmã ſopoꝛ. Dn DOuidius in.iꝛ? epi ·
MQuęq;ᷓ tibi ded erã vina ſopoꝛis erant
Sopoꝛifer · ra · ri · xe · coꝛ · i.· ſomnifer · ſopoꝛẽ
Soꝛbicies ·ei · i· ſoꝛbicio · Iñ ſoꝛ (ferens
bitiũcla · le· ⁊ ſoꝛbiciecula · le · di · om HNug
Quidam dicunt ꝙ ſoꝛbiciuncula eſt di/

mi . a ſoꝛbicio:ſed ſoꝛbiciecula ẽ dimi· De

ſoꝛbicies · Et dꝛ ſoꝛbiciũculaliquidus ci/

busqͥ cæ facili veglutit · ſicut ſolet fieri de

farina.Onde2· Reg..iz? Culit g Cha/
mar ſoꝛbiciũculas q̃s fecerat

Soꝛbus · bi· ꝗdã arboꝛ. ⁊ dẽ a ſoꝛbeo eo ꝙ

eius fructus habilis ſit ad ſoꝛbenduʒ· In

poc ſoꝛbũ ·bi · eiuſdẽ arboꝛis fructus Soꝛ
biũ etiã dꝛ cereuiſia vel potuſ qui fit exta
li fructu vel etiã offa.
Soꝛbetũ ·ti · locus vbi ſoꝛbi creſcũt · ¶ dꝛa
ſoꝛbus ˖ Et Hh ſoꝛbariũ · idẽ eſt · xel locꝰ vbi
ſoꝛba reſeruant᷑· vel etiã ipſa arboꝛ
Soꝛdes dis pg.i:putredo:metalloꝝ ſco/
ria · ⁊ aliarũ rerum Iñn ſoꝛdecula ·lę· dimi ·
i·parua ſoꝛdes · Et ſoꝛdidus · da· Dũ.i.im
mũdus .ſoꝛdidatꝰ.· ñ Duidiꝰ. DNeſtes
Is gerii:ſoꝛdida lana fuit · Jñ h ſoꝛdidi/
tas · tatis · Et ſoꝛdidulꝰ · la · lu · i. aliqntulũ
Soꝛeth. interp̃tat᷑ dilecta · genꝰ (ſoꝛdidꝰ
eſt vitis optimę·quę vberes fructus facit
Soꝛeth etiã eſt nomẽ cuiuſdã loci ·
GSoꝛex · cis i:mus·⁊ dẽ a ſerra ⁊ rodo:quia
rodit:⁊ in modũ ſerrę ſcidit · Iñ ſoꝛculꝰ
li.⁊ ſoꝛicillusli·ambo dimi:pua ſoꝛex · Et
Hh ſoꝛicetũ ·ti · locꝰ vbi ſoꝛices abũdant ·
Soꝛica · ce··g· quilibet tumulus arenaruʒ
VWl trãſiatiue cuiuſſibet rei ↄgeries ·
Soꝛiſcula · lę· vaſculũ aꝗ·⁊ dꝛ a ſoꝛos· qð
Soꝛitica · c ars vel argumẽtũ (ẽ aceruus ·
phoꝝ · dꝛ a ſoꝛos aceruo.

1 1—

Soꝛophagꝰ · gi · pe · coꝛ · qdã lapis ſic dictꝰ
a ſoꝛos · qð ẽ ſepulcrũ · ⁊ phagin comedẽ
qꝛ coꝛpa defũctoꝝ cõdita in eo infra qua/
dꝛaginta dies cõſumunt · Et ponit ꝓ ſe/
pulcro ſimplicit᷑· Et ꝓ eodẽ inuenit᷑ larco /
pbag. vide · Se in ſarcophagus

Soꝛops.pis · Dĩ a ſoꝛos· qð eſt aceruꝰ. Et

dicunt ſoꝛopes · ceſpites ·
Soꝛoꝛ · roꝛis · Dꝛ a ſemen · quaſi ab eodẽ ſe/

mine · NPꝛopꝛie quidem ſoꝛoꝛes ſunt· que-

habent eundeʒ patrem· ̊ diuerſas mĩes
Econtra germang. eandẽ matrẽ· ſed diu⸗

ſos patres. quaſi ab eadẽ matre manan/

tes· Del dꝛ ſoꝛoꝛa ſolꝰ·qꝛ ſola cũ fratribꝰ
in ſoꝛte cognationis habeat ·
Goꝛoꝛchla lę· Dimi.i:parua ſoꝛoꝛ ·
Soꝛoꝛius · ria · riũ · qad ſoꝛoꝛẽ ꝑtinẽs/et dĩ a
ſoꝛoꝛ · Et hinc · hic ſoꝛoꝛius · rij · filius ſoꝛo/
ris · Et ſoꝛoꝛiarię · filia ſoꝛoꝛis · Et ſoꝛoꝛiuſ
maritus ſoꝛoꝛis · vel frater vrosis
HSoꝛos vel ſoꝛon dz ſepulcꝝ vel arca in q̃
moꝛtuus fert᷑ wl recõdit᷑· ꝗtem ſoꝛos dꝛ
aceruus· ⁊ acuit penul ·
Soꝛs · ſoꝛtis · · g· qñq; dicit᷑ coniectura· ut

AIſta vetula ſat multa ð ſoꝛte · Qñ q; poſ
ſeſſio · ut Hieruſalẽ fuitĩ ſoꝛte Heniamin

Miñq; ſucceſſio tempoꝛis ex naturali con/

Ditione vel diuina dilpoſitiõe · ut ibi · Cũ

dDies abſceſſerit· noctẽq; ſoꝛſ reduxerit ⁊c
Muandoq; capitale · ut Quicqͥd accipit᷑

twiig
Gnngnie
ſCerniucccho
giosaut
fprſunerd
dubitpſort⸗
Gorrills
Gotaulole di
Gorllegvs .u
ſcolgtoſote⸗
ſonntniel
ſgigi telis d
Sanag wior
Cetägonsn
Gotknts de⸗
teg diller
Sſrvhlnoo⸗
oſplevd
haoſtmyrim
Wals epotti
Cunoncimnd⸗
Bdo
Pcdone⸗
Rdd
becohihe⸗
Hoſnnot
Jynennl⸗
(itnt Gof
Sobmrvni
Goln gmig
vitor ſr
Gotllno⸗lmns
Wohilun
Mſcrnei
ſtlrſoäns
tiiſinimng
ghetuurr
Nencicſtſub

49 4
Diidid
inbii
(Aaſſi⸗
Olldiz,⸗
ngitiit

ſihichng

Aoline

w Aufign vltra ſoꝛtẽ vſura ẽ. Qñc dĩ caſus. PDnñ ſicut palma · vl qͥ palmę figurã in cruribꝰ
hin⸗ DOuidius meta ·p· VHꝛimꝰamoꝛ phębi da Spado.donis.dꝛ eunuchꝰ caſtratꝰ (bñt
Rarſt gz, phne peneia · quã nõ Soꝛs ignara dedit 7 dĩ a ſpadix· Itẽ ſpadones dicũt᷑ ſur
Wl pibor Itẽ ſoꝛs dꝛ foꝛtuna vel euentꝰ rerũ · Vñ culi vitiũ fruge carẽtes · dicti ſic· eo ꝙ ſint
Nn Aucanꝰ in pᷣ ·O miſeri ſoꝛtis ꝙ nõ in pu/⸗ ſteriles · DNel ut qͥdã dicũt·:ſpado· dicit᷑ a
Henrllyſ, nica nati ⁊c · Iteʒ ſoꝛs qñ q; impoꝛtat ele/ ſpata · i·gladio cũ quo caſtrabant·
Kaliodin. ctionẽ · ſm qð di · Apli fecerũt ſoꝛtẽ · Et ce Spargena · ne · · g· infantieę initia · 8
de diiin diuiit ſoꝛs ſuꝑ Matthiã · Dñ· Soꝛs fatũ Sparſoꝛiũ · rij. Dꝛ id cũ qͥ aliqd ſpargiẽ.
Duc a ſoꝛs auguriũ·ſoꝛs ẽ capitale · Soꝛſq; mi/ Sparlſus ·ſa · ſñ · i · Diuſis locis poſitꝰ· variꝰ
FNn niſteriũ · ſucceſſio tꝑis eſt ſoꝛs. Hug· dic Diuiſus · Et pᷣt eſſe nomẽ ⁊ ꝑticipiiũ=‚-.
heliͤi ꝙſoꝛs d euent· vel pars · vl foꝛtuna ·uł Sparte · cinitas eſt lycanię · Et eſt eadẽ ciui
megn a reſponſum · vel oꝛaculũ · qꝛ in buſdã lod tas ſparta vel ſparte ⁊ lacedęmonia · Oñn
wanfunst Dabãt᷑ ꝑ ſoꝛtes reſonſa· lacedemonij dicũt᷑ ſpartani· Et dẽ ſpar/
anlile. Soꝛtialis ·lis · c · t· T B le·ad ſoꝛtẽ ꝑtinens: ta vel ſparte a ſparto filio PHhoꝛonei In⸗
enllnqti Soꝛticula · le · dimi · i.· Pua ſoꝛs · de ſpartanꝰ. na · n · Et H ſpartũ ·ti· genus
u fiſnn Soꝛtilegus · ga · gum · pe · coꝛ. q futura legit ſtl qdð ibi factũ pᷣmũ fuit· Et inde h̊ ⁊
nguſer i colligit p ſoꝛtes · et dꝛ a ſoꝛs ⁊ lego. Pel ſpartiata · te · patriũ · ab illa ciuitate· ul ab
Nshic q ꝑ ceaturã aliquã diuinat᷑ · Iñ h̊ ſoꝛti / alia ut dicit · Et videt᷑ ꝙ pꝛoducat a ſiue
—M legiũ · gij · talis diuinatio. Cenlcũ ſit deriuatiuũ · Itẽ ſpartũ innenit
*R Soꝛtilegi vel ſoꝛtilegiſte · ſũt qͥ ſub noĩe fi / Sparꝰ.ri · telũ ruſticũ miſſile ·⁊ (ꝓ frutice
AaNs⸗ „D; M. —2. 22%½ . .n,
Srdſd ctereligionis futura pdicunt dia ſpargo . gis · OoH ꝙ ſpargat. i· mittat ·
Mmäi inn Soꝛtiuidus.da · dũ ·pe· coꝛ ·qͥ videt ꝑ ſoꝛ/ Pñ ⁊ qdã piſꝗ dꝛ ſparꝰ· qꝛ eiuſdẽ figure
w tes· 1 Dẽ a ſoꝛs ⁊ video. Spaſm' grece. latine dꝛ ſubita Zctio (ſit ·
Gniſedi⸗ Soſpes · pitis · cõ·ge · · ſanꝰ. ſaluus · incolo/⸗ partiũ aut neruoꝝ cũ doloꝛe · quã paſſio
lunt nne mis ſupſtes. 1 Dꝛ a ſe · ⁊ ſpes · qſi ſecum ha nẽ a coꝛde dictã dixerũt.q; in nobis pnci
. bens ſpem · Et inuen it in nen · ge · Vñ Ju ⸗ patũ vigoꝛis hʒ · Iñ ſpaſmoſus · ſa · ſ · ta⸗/
meiſp uenalis · Depoſitũ tibi ſoſpes erit · Cñ de · lem infirmitatẽ patiens.
mn . clinatione ẽ tm̃ cõis · ge · tã in ſinglari ; n Spata · te. f.g· gladiꝰ eſt longus ex vtraq;
keuanttat plali · Gʒ h ſoſpita · te ĩ ſingulari eſt ge · fe · parte acutꝰ. ul ipſa eſt ⁊ rhphea a paſſio/
dag In pli vo neu · g· hñſtim̃ nim̃ actm̃ ⁊ vtm̃ ne dicta ˖ q pathin grece dĩ · Inñ ſpatari
Vakumb Tſic eſt eteroclitũ · ut pluralit᷑ ſoſpita · actõ us ria · riũ · Et H ſpatarius · rij. qͥ facit ſpa
„ pec ſoſpita · vocatiuo o ſoſpita teas Jel vẽdit Iteʒ a ſpata di ſpatatꝰ· ta·
annhbini Soſtratus ·ti · pe · coꝛ· ꝓpꝛiũ nomen · Vnde tũ · ſpatã habes · vel ſpata garmatꝰ.
nſoprzſn / Juuenalis · li · 4² Plaudẽte madidis q́ Spatula · lę·f· g:armus dꝛ· ꝓpꝛie in peco
n pdunſenie cãtat Soſtrat alis · Et · 2 Machab ˖ 4 ribus 1 dꝛ a ſpata · eo ꝙ lata ſit · Et ſpatu
ii i Soſtratꝰ aũt hlatus eſt cypꝛis leę rami vel folia vel fructꝰ' palmarũ añ c;
Eumn Soter · grecũ nomen dei eſt· T intertatr· engen ſimilitudinẽ ſpatę dicũt · Vnñ
Nchaffunb⸗ ſaluatoꝛ vel ſalutaris Qeuit.232 Gpatulas palma ꝝ. Iteʒ ſpa⸗
elt GSotularis · laris · Dꝛ a ſolea·; Et inde per tule grece · latine delicig dicut ˖ Et a ſpatu
ſe apocopõ ſotular · laris · neu · ge ·˖ ⁊ coꝛ · xe· la · dꝛ ſoatuloſus · ſa · ſu · Et ſpatulat . ta ·
Nsd det ni · ſicut ſpecular · Dñ in doctrinali · His tũ:qJ magnas ⁊ diffuſas hʒſpatulas. vel
golieflusſoo, ſotular ſocias ſpecular bꝛeuiabit oꝛigo· delitioſus ſiue delicatꝰ.
wuoktſnili Etẽ ſotular · genꝰ calciamẽtoꝝ · Picũt tñ SGSpeciel · ciei ·· pulcritudo vl foꝛma · m qð
rn alij ꝙ ſotular vel ſotularis nihil eſt · imo di · Species Pꝛiami digna ẽ imꝑio
emdn D dicendũ eſt ſubtelaris · “ ſpecies ꝓpꝛie foꝛma dã· ꝓpꝛia qualitas ꝗᷓ
ſm ſovs d C S ante 6 Dinoſcit ex ↄuentu accidẽtiũ ⁊ diſpoſitio
U . 8c ne partiũ . Itẽ di ſpecies rerum maneries
kconiecund Spaciũ · cij. dꝛ diſtantia · vel interuallũ ł bm qð dẽ Huiꝰ ſpeciei ·. huius maneriei
te Qh intercapedo · Iñ hocſpaciolũ ·li· dimi · Et berba ẽ in hoꝛto meo· Itẽ ſpẽs dĩ ſba vel
neenim ſpacioſus·ſa·ſu · Iñ hͥ ſpacioſitas·tatis· eſſentia Oñ in q̃dã collecta· Cõcede ꝗ̃ſu/
onatmmin Spadir · dicis ·.· ge. Et H ſpadica · ce. i· pal musnt qiꝗ te ex fide cognouimꝰ vſq; ad
ſtöenthi ma · Iñn h ⁊ H ſpadix·i ſubꝛubeus· fuluus cõtempladã ſpeciẽ tuę celſitudinis ꝑduca
ſnim, ſcilʒ coloꝛe palmę· Oñ ⁊ ſpadices dicunę mur Itẽ ſpecieſ dĩ qdᷣdã ſdicabile ĩ dia/
3 ctr equi palmati.i:eqͥ fului⁊ rubicũdi coloſ lectica · Et diffinit ſic · Species eſt Pod

FQicat cæ pluribus vifferentibꝰ numero tuditas mũdi: dĩ ſppęra mũdi.qꝛ ei ſcẽs greintone
in eo qð qͥd. Itẽ ſpecies di accidẽs ꝑtiũn⸗in rotũdũ foꝛmata e Erdedd norkclmn, 4 Bgmtz
oꝛonis · in glamatica · Et deſcribit ſic ma⸗ volubile ẽ d ſphera.a volubilitate ⁊ ro/ Sring ged⸗
xime ſᷣm qð noĩs ẽ accidẽs · Species ẽ oꝛi tuditate· ut pilęq; dus ludũt infantes· Iñ Rejniin
