coſitus · et dꝛ a diſclgo · g · qdð ẽ deligare ½

HBñ· 5· Reg 22? Mon gioꝛiet᷑ accinctus;
gque vt Diſciceĩs.
Bilciplina · nę⸗ Dꝛ a diſco vl diſcipulus · qꝛ
Dilcit plena · Et eſt diſciplina ĩ diſcipulo
Voctrina ĩ magiſtro· Facultas vel pꝛo/
feſſio vel ſcientia ĩ vtroB·

Viſcipulus.li:m.s. qui addiſcit · In diſci/

pula · lę· ⁊ hic⁊ H diſcipularis ⁊ hoc re· Et
diſcipulatus. tus· tuiii·
Viſcofoꝛus · a· i · e· coꝛ · i. Diſcũ ferens · Dñ
Hieronymus i ꝓlogo VPaniel· Cum vo
ad bachuc venerat ⁊ ð iudea ad chal/
Dęeã raptũ diſcofoꝝ lectitabat ·
DPiſcoloꝛ · lor. .· tei· Diuſoꝝ coloꝝ · xl alte/
rius colon. Dñ Hieremie· 22? Nundqd
anis Diſcoloꝛ.hęreditas mea mibbi?
VHiſcholus · la · l · pe · coꝛ . i · Diſcoꝛs a ſchola.
indoctusidiotha. illitteratꝰ.a ſchola di/

uiſus ⁊ diuerſus · Dnde.j. PVetri.27 %α

tm̃ bonis ⁊ modeſtis·ſᷣ etiã diſcholis ·
Viſcoꝛs·ↄ.t·q̃i diũſi coꝛdis vel q̃i deoꝛſuʒ
a coꝛde alterius. Iñ hec diſcoꝛdia · dis · et
Diſcoꝛdioſus:a·u.
Vilſcretio· onis·f.t· i. Diniſio · ſca · diſcuſſio
quarũlibet reꝝ cõſideratio ad qͥd tẽdãt.
Et vt dicit qdã poeta·DNibꝰin rebus res
eſt diſcretio ſũma · Itẽ diſcretio eſt attri⸗
butio actus vel paſſiõis aliqͥbus cuʒ ex/
cluſione alicuius vel aliquoꝝ·
VPiſcrimen · inis· i· piculum vi aliquãdo
Diſcrimen dĩ linea vel diſtatia ꝗᷓ diuidit

capillos capitis alicuius· qñq; dĩ diffe/

rentia:ſeparatio in duo· Nl ſᷣm Papiã·

Diſcrimen eſt periculũ.diſtãtia:laboꝛ· a

Diſcernendo:.qꝛ aliqñ duaꝝ reꝝ ſepatio

oſtendit quęconiunctęeſſe poſſunt· vt in
oꝛnament mulierũ. Dnde diſcriminalia

Dicunt᷑ quę diuidunt capillos per medi/
am frontem ·

Diſcriminalis.9· t. ⁊ hoc le· quod diuidit.

7 dꝛ a diſcrimẽ. Et h diſcriminale · lis · Et
ſunt ꝓpꝛie diſcriminalia mulieꝝ capit oꝛ/
namẽta dicta ꝙ caput mulierla viro di/
ſcernũt.vel crines diuidunt ·

Diſcumbens · tis · oĩs · t · ad diſcũ ſedens

Tfercula ſumens:a diſcũbo .bis ·
Diſcus · ſci · m · .· i. ſcutella· et dꝛ a ſcus · qd ẽ
rotundũ:quę olim ⁊ ſcus dicebatur ·ſic et
Diſcus a rotunditateſ᷑̊ nüc diſcus dꝛ · qꝛ
⁊ eſca ⁊ fercula apponit.vl potius eſt ety/
mologia ˖ Diſcus. qᷓi dãs eſcas. Inde hic
Diſculus·li:diminutm̃i.:paruus diſcus
Et diſcũ bẽs · · ad diſcũ ſedẽs:Et nota ꝙ
Diſcus ꝓpꝛie eſt ſcutella ⁊ non mẽſa ·licʒ ꝓ
ea ponat᷑ qñq; ꝑ metonomiã · Et a dilcuſ
Dictus eſt diſcus ludus plumbeę ſcutel/

en bſa plũ bea ſcutella. qꝛ facta erat ad

militudinẽ ſcutellę:⁊ in aerem ꝓijciebat᷑
gn udus nũc dꝛ ludus ꝓijcẽdi lapideʒ
ñn Hꝛatius in poetria.· Indoctuſq; pi/
le diſci ve trochi we quigſcit · Diſcꝰ etiã dẽ
mapa vel menſale · Dnde ⁊ alalia dicũt᷑
aparuiſſe Petro in diſco · qð alibi liber
Actuũ aploꝝ lintheũ vocat· Dñ·DNiſcul
ſcutellã menſam notat atq; mapellã · vel
ſic· Eſt Diſcus luc' Diſcus qͥʒ regia mẽſa
Viſcus ſcutella tibi ſit diſcus q̊ʒ mapa:
Diſertus ·a.ũ.nomẽ.i:ſapiens:eloquens⁊
facũdꝰ.⁊ dẽ a diſſero.i.⁊ pm HNug ſbᷣ/
trahit᷑ vnñ.s· q;uis ſint duo ĩ ꝓbo· par/
ticipio·⁊ ꝓꝓbali · vt diſſero · Diſſertoꝛ · diſ/
ſertus· On et pꝛima coꝛripit᷑ in diſertus:
Vñ NHꝛatius · XFęcundi calicęes queʒ non
fecere diſertuz· Et compat diſertus · tioꝛ⸗
tiſſimus · IRtlij dicunt ꝙ diſertus cõponit᷑
a di · ⁊ ars · interpoſita · s. ⁊ ſic eſt nomen ·
Cũ vo eſt participiũ ſcribit᷑ pꝑ geminũ · s
Inde diſertatio:⁊ eſt cinilis ſapiẽtia · vt
C. de oꝛ · cog. l. qualis ·

Diſinteria · rię · . p· pe · acuta · i · Diuiſio cõti⸗

nuationis velvlceratio inteſtinoꝝ · Et fit
añcedẽte fluoꝛe: quem gręcidiariã vocãt
⁊ dicit᷑ ab interia vel enteria:quod eſt in/
teſtina. Et ᷣm hoc poteſt dici diſinteria·
Wl dilenteria· ſm Hugui· Papias vᷣo

rſick
lis

V
don
Dina
ui

Afinei

no
Nt
E
din
1 ſce
lnkro
lynls
gts

inppi
liaidr
nrihen
ſunt nn
mnninela
srmeci,⸗

dinct.
meis Et
mapk,
RWNd
1
däͤſthen⸗
odo⸗
dialasi
htnrſt
dlns dig
Nuseſtet⸗
15 Pebic
mnsdians⸗

Emenn

on miſrliog
Eadia
nbepſautt/
mntad
piehat
Cilwpide,
Cſci
NoiN
inin diͤt
Dalbilter
P Dial
nagtli
rganiſ⸗
nsjnar
1s Moens
Pg,
bifto/
Pſinordi⸗
atus⸗
S
Oleſtus tin
nscöpvn
ccknonen⸗
ogeninß
6 gpietic⸗ N

nſioci⸗
Minon/
diani
ingcdt
did dinn

gi P

dicit ꝙꝙ diſlinteria eſt ſanguinens fluxus

Vntris cũ excoꝛiatione inteſtinoꝝ:
Diſnoicus · i· ſuſpicioſus· qͥ plus recipit qᷓ;
emittit.⁊ videt᷑ eẽ cõpoſitũ a dis: quod ẽ
Diuiſio · vel diuerſũ · ⁊ noicus· quodẽin/
recipit ⁊ emittit ·
Diſpectus.a· · i. cõtemptus· Et diſpectio
faſtidiũ:ſupbia⸗··
Viſpendiũ. Dij
largitasvłnimia diſpẽſa· ⁊ dĩ a diſpẽdo
Dis ˖ Et diſpendinʒ ðꝛ quod eſt cõtrariũ

cõpendio ·i·longũ ⁊ inutile· Iñ diſpẽdio/

ſus · a. i· i:· longus ⁊ inutilis.· Et ↄpat᷑ di⸗

ſpẽdioſus·ſioꝛſiſſimus: Iñ hec diſpẽdio/

ſitas · tatis· om Hug· Pap· vo dic· Di⸗
ſpendiũ damnũ vel detrimentum·
Viſpenſatoꝛ ſm Pap̃· Dꝛ· cui credit᷑ ad/
miſtratio pecuniaꝝ · qꝛ pus qͥ dabãt pe/

cuniã nõ nũera bãt ·ů̊ appẽdebãt eã.

Viſpenſatio · eſt iuris cõis ꝓuida relaxatio
vtilitate ſen neceſſitate pẽſata · vm Guil · ĩ
ſpe · ti. de diſpen · Pel ſic· Eſt rigoꝛis iunis

peũ ad quẽ ſꝑectat canõice facta relaxa/

tio · . · vi · niſi rigoꝛ ·· · ſe · En q; tamen
diſpẽſatio capit᷑ impꝛie · ſ p iun eclara/
tiõe · vt in: c quintauallis: de iureiur̃.
Viſploſus · a·i · i· Ddiſſutꝰ· aꝑptꝰ.Diruptus
Viſſyllabus· a · · · Dua “ ſyllabaꝝ· ⁊ dicit
a dis 1 ſyllaba ·
Diſſitus · a · · pe· coꝛ · i ſehatus ·
Diſſuria eſt arida vrinę digeſtio vel diffi/
cultas mingendi · ðU

Viſſutus · a · i · pe · P · i· diſiũctus · ⁊ in ſutura

fractus· rMM
Diſtichon · n · .· ⁊ B diſtichiũ ĩuẽit· i. carmẽ
vlopus duoꝝ verſuũ · ⁊ ðꝛ a di · · Duo ·
ſtichon · quod ẽ verſus· Uñ Cheodo/
lus · Quos in diſtichij carmẽ cõplecteris
emi: Item diſtichon dĩ quoddaʒ genus
dicendi · cũ ſcʒ autoꝛ totũ loquit᷑ ꝑ ſe ſine
pſona introduta.
Piſtinctus ·a·ũ · i · diuiſus · ſepatus · deſig/
tus pũctatus:determinatus
Viſtinctio· onis · i· diuiſio · pũctatio· ſepa⸗

tio Et diſtinctiõis tres ſut ſpẽs · · colum ·
coma· piodus: æ qͥbus vide locis ſuis ·

Diſtrictus · a · · i· ſeuerus · aſper · auſterus ·
7 compatur ä

Diſtrophos. d oda illa · ꝗᷓ ſę in ſecũẽdox/

ſu repetit varietatem verſus · vide infra
in ſtrophos. V

Zinualis· 9 t· P le. pe ꝓ.· i. diuinus · Vnde

diualis dẽ pᷣnceps vel imꝑatoꝛ · q quaſi

firmus: Inde diſnoicus qͥ non quo mõ

n.· S. ⁊ ᷓ Diſpẽla · ſe · i. nimia

terra ꝝ poſitũ ·

Dnsbabebalt
DPiuerſicliniũ · nij · n;..i. locꝰ vbi diuſe vi ę⸗
coniũgũt⁊ d a diuſus:a.iũ.⁊a clino nas
q; illic diuerſe vię acclinãt᷑.vl qꝛ illic via
inclinat᷑ ad diuerſa·qð alit᷑ grece ðꝛ hoc
eteroclitũ · Iteʒ eteroclita ſiue diuᷣſiclinia
dDicunt᷑ quędã nomia in arte grãmatica
quaſi ad diuerſa ſe inclinantia·ſ. ꝗᷓ incli/
nãt ſe ad dinerſas dictiones in diuerſis
caſibus· vt Jupiter Jouis. vel ad diuer/
ſas ſignificationes vł ad diuerſas decli/
nationes· vel ad diuerſa genera ĩ diuer/
ſis numeris · vt veſpera · re · vas · vaſa · cę/⸗
lum · celi.
Vinuerſoꝛiũ · rij · n · s. i· Diuᷣſitas vian· ſcilicet
vbi viatoꝛ ad callem diuertit᷑· vel locus
remotus ab alio vel receptaculum . ſcilicʒ
hoſpitiũ vel hoſpitale. ⁊ dꝛ a diuerto · ·
qꝛ illuc dintimus · vel qꝛ ex diuerſis vijs
ibi conuenit᷑ · Onde in Luca· Non erat
ei locꝰin diuerſoꝛio · Et vt dicit glo · Di/⸗
uerſoꝛium eſt domus inter Ouos muros
duas habens ianuas · vt ſcilicʒ ex diuer/⸗
ſis vijs recipiat aduenientes:⁊ ſigt eccle/
ſiã inter padiſũ⁊ mundũ ·

Diuerſus:ſa·ſum · i: Diuiſusſepatus.non

concoꝛs· malus et cõpat᷑. Iñ H̊ Diuᷣſitas
tatis · i · varietas ·
Viuerticulũ·li · n· · i·ſexus viaꝝ. vbi vna
via diuertit ab alia. vel ipſe callis ꝑ quẽ
Diütimus ab alia via · qᷓi Diuſa vii·
Diuescõis ge: declinatione· Boĩs cõſtru/⸗
ctione dꝛ quaſi diu habensid ẽ cupienſ
Dinitias.i: opulẽtus · vel pecunioſus · ſiue
vtat᷑ ſine non · W
Viuitioſus · a · i. i copioſus · plenꝰ diuitijs ·
Iñ diuitioſitas ·tatis·i· copioſitas ·
Hinidẽs · entii·m · t· i · ouis vel agnꝰ duos
habẽs tĩ cẽtes· ⁊ dꝛ a duo · dens · Itẽ
diuidenstis · oĩs ge· poteſt eſſe pticipiuʒ
e diuido · is ·
Ziuidia · Dię·f· p·i· Diſcoꝛdia vel bellona.
Inge diuidioſus · ſa · ſu · · Diſcoꝛdioſus ·
Pſuã diſcoꝛdiã alios diuidit ⁊ diſcoꝛda/
re facit· qͥ ⁊ diuiſioſus oꝛ.
DHiuidiculũ.li·n · s· dẽ ca ſtellũ in diuiſione
Viuiduus·a·i· q diuidit væl dinidit᷑. Iñ
diuiduitas ·taſj.⁊ ꝑ ↄpoſitionẽ idiuiduꝰ
ꝗ·ũ ·⁊ BᷓB indiuiduitas · tatis ·
Dininus · a.ũ. qð eſt deoꝛũ · vel pertinens
ad deos et dꝛ a diuusa· um · Et diuini
Dicunt᷑ celeſtes deificati· Itẽ Dini q tra⸗/
ctant de deo qͥ mag ꝓpbe dicũt tteglogi
5

Et diuini qui diuinãt et aſtutia quadaxʒ
fraudulenta hoĩbꝰfueura ↄiecturãt · In
Diuinitas.ta·
Diuinatoꝛ futura cõtemplãs dꝛct ſemꝑĩ
malo accipit
Piuinatio accipit᷑ tripliciter · pᷣ ꝓ ſãa the/⸗
ologię a qua theologi dicuntur Diuini:
Secundo ꝓ ſda infuſa a deo et ſic acci/
pit᷑ Hꝛouerbᷣ· 42? Diuinatio ĩ labijs re/
gis· Naʒ ĩ iudicio nõ errauit os eiꝰ Cer/
cio: ꝓ ſca magica vel fallaci ꝓphanatiõe
vel ꝓpheticatione · qua falſiꝓpheteę ⁊ ma⸗
gi fingũt ſe huidere vel pſcire futura. ita
capit᷑ in · · nemo · C· de male · mathe · Et
vt dicit DHarro/quattuoꝛ eſſe genera di/
nina tionis · i· terrã · aquã:ignẽ:aerẽ:hinc

geomãtiã · hydromãtiã: aeromantiã.py/

romantiã dicimus
Viniſoꝛiũ dr cella ab alijs diuiſa ·
Viuoltres · viliſſime meretrices · ꝗᷓ ſe ſuaqʒ

gratia nümoꝝ p̃bet ˖ Et dicut diuoltres

quaſi deſiderio volantes· vl quaſi ꝓ nũ/
mo volute.

OVinuoꝛtiũ · n. s. Dꝛ quaſi dinuerſuʒ · i · via vel

ſemita in diuerſum tendẽs ⁊ ponit᷑ gene/
raliter ꝓ ſeꝑpatione ⁊ diuiſione· ⁊ ſubt᷑tu/
gitiõe . ODn diuoꝛtiũ m Goff . ¶ Hoſti ·
eſt inter virum ⁊ mulierem legitime facta
ſeparatio/ d a diuerſitate mentiumqꝛ
bi qui matrimonium diſtrabunt· ĩ Diu/
ſas partes eunt

Diurnꝰ.a.ij.i.vnius diei· vel durans per

vnũ diẽ · ⁊ D a diu ſᷣm quod accipit᷑ pꝛo
determinato ſpacio tempoꝛis.
Dius a ·i · i· Diuinꝰ ſaãctus·⁊ dĩ a deus.
Diuturnus · a· i · dꝛ a diu hᷣm qð accipit᷑ ꝓ
indetermiato ſpacio tempon·.⁊ eſt qð hʒ
indeterminatã ſignificationẽ tẽpor · ſicut
Diurnus determinatã. Et diutinus a. ·
in eodẽ ſenſu.i:longus:ꝓlixus: diu du/⸗
rans cõtinuans⁊ dẽ diutinusna:num:.
a din ſicut diurnus · hm Hug. Papias
vo dicit · Diutia dicta ab eo ꝙ diu du/

rauerit · diuturna a ꝑpetuitate dicta· q̃ſi

Sterng.
DBiuus a· i · i. deificatus. ⁊ dꝛ a deus · Sed
deus ẽ ſemꝑ · diuus vo fit q̃i qͥ ex moꝛtali
fit imoꝛtalis · Oñ pᷣm Hapiã· DHiuus dẽ
eus vel imꝑatoꝛ. qui poſt moꝛteʒ velut
deus habet·

(B gnte

Vocibilis · 9· t· ⁊ hoc le hic ⁊ hęc docilis·
Hle·ꝑ ſyncopã differũt. Nam docilis eſt

pe .· coꝛ i· o cumentü ·

diſcipulus qᷣ facile docet᷑. QNõ em dẽ do⸗
cilis qꝛ ſit doctꝰ.ſed qꝛ doceri põt: Eſt enĩ
ingenioſus ⁊ ad diſcendũ patꝰ. Nocilis
vo eſt liber qͥ facile diſcit᷑ vel diſci poteſt.
ponit᷑ tñ vnũ ꝓ altero · On Joannis 6?
Erunt oẽs docibiles dei . i · Dociles ·
Vocillus li:m · s· i:clepſydra:
Bocimẽ inis qð ⁊ hoc documen inuenit ·
SHoctiloquus·qua:quũ· qͥ docte loqͥ· Iñ
octiloquiũ · quij/i:· doctum eloquiuʒvel
octa ⁊ ſapiens locutio.
Vogona nę·f· p· i· dea glãdiũ· Et dodona
etiã dicta eſt quędã ſilua epiri a dando

dona.i·glandes hoĩbus: In dodoneus·

nea neũ · poſſeſſiunũu
SHodrans· antis·eſt ꝗdã pars aſſis quęex
nouem vncijs pficit. nec di ad totum · ut
Inſtit · de here inſti · S bęreditas ·
Sogma:tis· n.ti · doctrina vłiteratio do/
ctrinę vel decretũ placitũ · cõſenſio· cõſo/
latio · Iñ dogmaticus · a · ů · · Doctꝰ.ſagax
pꝛudens:ſophiſticus:inſtruẽs:vl inſtru/
ctus vel conſolatus ·
VPolabꝛa · bꝛe fp·.⁊ H̊ dolabꝝbꝛi p eodeʒ
ſcʒ inſtrumento dolandi.ſ. ꝓ bipẽni.· In
do la bella · l· ⁊ hoc dolabellum li:.ambo
Diminutiua.

Holatura re · f. p·. i. dolatio vłid qdð dolã⸗
do aufert᷑ ð ligno: vel id cum quo dolat᷑

7 di a dolo ⸗. as. a quo etiã dolatilis · 9· t·
1B lei.aptũ ad dolandũ:⁊ G̊ dolatoꝛiũ
rij· locus in quo dolat·
Doliũ · lij · n· s. dꝛ vas terręrotundũ

Volo vel dolon . onis. a dolus dẽ· Etſũt
Dolones tela abſcõdita ĩ ligneis vaginis

ꝓt dolũ · ⁊ etiã ipſe ligneę vaginęe dicũt

Dolones. inter quas latet pugio ſub ſpe/

cie baculi · Dicunt᷑ ſic· eo ꝙ fallãt ⁊ deci/
piãt ferro cũ pferãt ſpeciẽ ligni · Hoſ eti/

Im vulgꝰgręco noĩe oxos vocant . i· acu ⸗

tos. On⁊ apud medicos acutus moꝛbꝰ
oxea dã ab oxi · qð ẽ acutũ.

oloꝛ · oꝛis · m·t· ẽ coꝛpis inqetudo: Et nõ

q; doloꝛ nõ ẽ leſio ̊ leſionis ſenſus:

Holoꝛoſus·a · i. · plenus doloꝛe·

Voloſus · a i · i· inſidioſus· vel malignus.
eo ꝙ deludat. Bt enĩ decipiat occultam
maliciã blandis ſermõibus adoꝛnat

Bolamen inis n· t· ilẽ ẽ qð dolabꝛa ·

Volus.li:m ·s.i:fraus:malicia occulta blã/
Dis ſermonibus adoꝛnata·calliditaſ mẽ/
tis. Et dicitura doloꝛe eo ꝙ doloꝛez in⸗/
ferat. Pel componitur dolus a deludo:

ei
nddi
Nr Docs⸗
Adüüde
1uns
deiz

Wmnnit⸗

Nrbt
acuin
iftdien
ginndun
Jidc

nilſſocet

iadtwiunt

Citn.
lterauo.⸗
enſio iſo⸗
docb gr
nis kinſtn

apenc
bgen.
lanbo

80 dd
nd d
Cladlig ).
15 dolnni

norunci⸗
alus i ft
nine in
goſbſe⸗
jftlitia/
OCNNde
Ans nac

tnc No
ilnis
ſe
ntiene
Patocrütn
doladn
S
n licti .
dosn

quaſi delus· eo ꝙ deludat? decipiat· Et

fit dolus aĩo· inſidię loco vel telo.fraus
circa fidẽ mutuatã · Et eſt dolus cũ aliud

agit᷑aliud ſimulat᷑. Et inde pcompoſitio/

nem ſubdolusa· i Et ſubdolus ·li· ſub/
ſtantinũ ·

Voli capax eſt ꝓximus pubertate ſcʒ quãẽ/

do mas habetvndeci annos ⁊ dimidiũ
CTunc eni poteſt delinquere · Hterq; iad/
nlterio · m IWccur· Fmina vo qn habʒ
nouẽ ⁊ dimidiũ ãnos ·vt no ff· de re · iun
in · · pupillis· Rug. vo dicitĩ epla adre/
natum ꝙ puer dꝛ doli capax · cum eſt ſe/⸗

ptẽ annoꝝ.qꝛ tũc mẽtiri⁊ veꝝ loq põt· nut

no · in · c ols vtriuſq; ſexus · de pe ·⁊ re ·
VPoma · matis · n· t· gręci tectuʒ dicũtpoteſt
etiam dici doma tectũ vł etiã atriũ quod
non tegitur · Vnde Phiſiologus· Veq;
pilis eius fiat ſub domate fumus· Et· 2·
AReg.S?ꝰ Homatũ fiſtulaſ zc· Et appellãt
domatũ fiſtulę cãnales · qͥbus ſtillicidia
Tefluebant · U
VPomeſticus · a i.i:notus ⁊ familian·q̃ſi in
domo eadem ſtanss
DVomeſtici ſunt libertus :colonusaſcripti/
tiusmercẽnariꝰ.om̃s de familia alicuius
ſiue ſint liberti ſiue nõ·⁊ oẽs familiares qꝗ
habitãt cũ aliquo ⁊ vxoꝛ · ⁊ ſi ſunt in eius
poteſtate ꝓpinqui

Homeſtici iudices dicunt eſſe ex qbuſ pꝛo

magna parte ius pẽdet ⁊ cõſiliũ · Hi etiã

Dicunt aſſeſſoꝛeseo ꝙ aſſidẽt iudici:⁊ in

cauſę cognitione ſuũ pᷣbent conſiliũ · vel
officiũ · vt pʒ ex rub · C· de aſſe
Somicellus/li:⁊ dominellus.li · dicũtur a

dñs ꝑ diminutionem:⁊ domicella·lę· et

Dominella. lę ambo diminutiua a dna;
Pomicellus etiã ⁊ domicella dicũt᷑ qñq;
pulcri iuuenes magnatũ ſeu liberoꝝ · ſiue
ſint ſeruientes ſiue non· H
Vomiciliũ · lij · n · .· i. Domus faſtigiũ ⁊ alti/

tudo.⁊ dẽ ſic quaſi cilium domus · Dicit᷑

tamẽ qñq; domiciliũ domus ipſavł ha/

bitatio. vel manſio · vel ius et ptas ſcðm
Hug · In pſalmo aũt vbi ſic dꝛ · Sicut
nycticoꝛax in domicilio · DPicit glo· vel in

parietinis · ꝗᷓ vulgo dicũt᷑ ruin vbi pa/
rietes ſtant ſine tecto· Nꝛ aũt parietia qi
parietũ ruin o ꝛw8w᷑

Homiciliũ alicuius eſt ibi vbi maioꝛẽ par⸗/

tem foꝛtune ſuę conſtituit.vel magnã ptẽ
bonoꝝ ſuoꝝ · vel ſi ibi habet larem.i. fa/
miliã · vt · C· de inco . cẽſi · · ſi ciues · libꝛo
eciino

Pomus ſecũde vel auante declinationis

Vomicnla · ſe· f· p·i. pua domus··n
Homiued⸗g con Jund di grviiz
in domũ puellas maritatas introducere
credebatur. 212

Dominatio onisidem ẽ qd dominatus.

DVominationes etiã dicũt᷑ q dam angeli
vt Gꝛeg dicit · Ea angelo nagmina ꝗ
mira potetia Peminet pꝛo eo ꝙ eis cetera
ad obediendum ſubiecta ſunt: domina/

tiones vocant·

—„

Domicus. a· i.qa Dñs vel dña dꝛ. In do/
miĩca · c·· ſubſtantinunʒ pꝛo pꝛima feria· Et
hic ⁊ hęc domicalis ⁊ hoc le:quod ſumi/

tur tam a domica pꝛo illa die q;ᷓ a dñic

a· · Et vt Pap̃ · dicit · Homĩicus dies ꝓ/
inde dꝛ: qꝛ ĩ eo reſurrectionis domĩ no/
ſtri a chꝛiſtianis gaudium celebꝛat᷑· Ite,ʒ
hic PHomicus ci· Dictus eſt quidaʒ egre/
gius confeſſoꝛ pater ⁊ inſtitutoꝛ oꝛdinis
fratꝝ dicato.

Dominiü nij n. s. i. ius tutela ptãs. Inde

dominoſus · ſa · ſ . i impioſus · dñs· ⁊ hõ
qui habet ardua pciꝑeſcʒ homo magnę
gutoꝛitatis · KW
Sominiũ directuʒ bᷣm co · in .· ſů · de iure
emphi· d habere ille qui poſſidet ciuili/
ter tan q; Dñs.⁊ iõ dꝛ hꝛe dominiũ dire/
ctũ· qꝛ ſine oĩ alia obligatiõe liberã ptãtẽ
habet rei:qualiter nõ eſt in illo qui habʒ

dDominiñ vtile vel mixtů⸗·
HVominiuʒ vtile ᷣm co · dꝛ habere ille q;

ſolũ naturalit᷑ poſſidet ⁊ nõ ciuilit᷑ · vt em/
phyteota ⁊ vſufructuariet feudatarius
Pominus .· m.· ..i. heros et dꝛ a dom · eo
domni ßſit · & autẽ dominus dẽ qſi
Dans minas· vel q̃i dans munus· ſcilicet
ſeruitiũ . vel dans minꝰ. ſcʒ penę etymo/
logia eſt · nõ cõpoſitio · Et cõſonit᷑ cũ hoc
gtõ legũ·⁊ dꝛ dominuſiegũ· iuriſꝑitus:
ß qñ ſunt vuę ptes · tũc dꝛ Oñs legũ ſolꝰ
impatoꝛ · qꝛ ipſe habet ptãtẽ condendi⁊
deſtituendi iura·
Homini recti:erãt qͥdã officiales defenſo/⸗
res ciuitatũ ⁊ municipion. .
Vomini minoꝛis magiſtratus ſic dicti · qa
Dñi recti:qꝛ ſuffragio duoꝝ eligebantur
vnus cõſtituebat᷑ a plebe · alt᷑ a maioꝛibꝰ
vt · C· de iudi. . vlt ·
Pomnus. ni · ⁊ hec domna ·nę. p ſyncopã/
dicunt᷑ a dominus dña · qð ꝓbe ↄuenit

clauſtralibus ſ dominus dna mudaniſ

Vñ in eccleſia cantat᷑· Jube vomne bn/
dicẽ.⁊ domnus abbas domnus pᷣoꝛ.·

4

ꝗ cõſiat ex ꝑietibus· tectoet fũdamento ·

ꝓtegens nos a caumalbus ⁊ imbꝛibus·

PBel eſt vnius familię hitaculuʒ· ſic vrbe

vnius populi · et ſient oꝛbis domiciliũ eſt
totius humani generis· Iteʒ domus dẽ

cõmixtio vixri ⁊ vxoꝛis: ⁊ etiã familia:ſed

incipit a duobus Naʒ ꝓpe familia ẽ li/
beri ex liberis legibꝰſuſcepti a femoꝛe di/
cta· Itẽ aliqñ ſumit᷑ ꝓ agnatiõe · vt · l· cuy
vnus . in pn ff. de ali· ⁊ ciba · le ad ſylle·

in pᷣn· Recipit᷑ etiam ꝓ oibus geretibus

eadem ſigna vel arma· Inde domucula
le·i parua Domus ·
Bomuſiuramenti·i·domus fęderis·ſcilicʒ
tabernaculiul.
Vomuſſaltus libani: e q̃ habet᷑ · Regl·
7 dicebat · quia erat edificata de lignis
libani-·
Ponariũ.rij ·n·s·idẽ eſt quod donũ. Iteʒ
donariũ eſt locus vbi dona ꝗ offerunt᷑
ĩ tẽplo reponũt᷑· Et donarius·a·ũ· quod
donat᷑ vel qð facile donari poteſt ·
Vonaticg · ce· f· p·i · coꝛona qᷓ autoꝛ donat

Et donaticus · ca· cum quod donat᷑ vel

accipir.
Vonatio bᷣm co in ſu. C. de dona · rei

licitę nullo iure cogente mera liberalitate

facta collatio · vt · ff. e · ti. . onaria·
Honatio ante nuptias vel ꝓpter nuptias
ſm vᷣl co eſt illa quã facit ſponſus vł aliq
ſuo noie ſponſe vel alteri noĩe ſpõſ⸗/
Donatio cauſa moꝛt pᷣm Hoſtieſt timoꝛe
moꝛtis imminẽtis: vel futurg alicuius rei
ꝓuide ⁊ liberaliter facta collatio.Et huiꝰ
tres ſunt ſpecies· Pꝛima cuʒ quis donat
metu moꝛtalitatis futurę? non inſtantis
Secũda cũ quis donat metu moꝛtalitatᷣ
in ſtantj deſperans de cõnaleſcẽtia · et hec
Tonatio comꝑat᷑ ei quęeſt inter viuos:
Tercia quando magis vult ſe habere qᷓ;ᷓ
eũ cni donat.⁊ magis donatariũ qᷓ; ſuuʒ
heredem · S
Honatio inter viꝝ ⁊ muliereʒ ſᷣm ¶co. in
ſü · eſt quę fit cõſtãte matrimonio quęſᷣm
leges eſt ꝓhibita ideo ne mutuo amoꝛeĩ
innicẽ ſpoliarent᷑. donationẽ nõ ſperãtes
ß ꝓfuga erga ſe facilitate abutẽtes · Nec
eſſet eis ſtudiũ liberos potius educandi-
Vonatio inter vinos ſßᷣm ¶co. in ſũ. eſt qũ
rem quã dono/malo habẽ illũ cui dono
qme.
Ponatio mera · eſt eadem cuʒ ſimplici.ſcʒ
qñ inter viuos do natio fit · Qñq; etiam

Dr pura liberalitate nõ ob cãʒ ſecutã · Si

vo fit ex cauſa ſcedente tãc dĩ remnne/

ratio potius q; Donatio. vt · C· Z bo lib·

l. cum opoꝛtet·S· cum aut ·

Vonatio facta ob caunſam interpoſitaʒ ſᷣm

Hoſti · in ſũ·eſt ꝗdaʒ donatio int᷑ viuos
fit ob cauſã interpoſitam.⁊ denotat vt
aliqͥd fiat vel non fiat. vel ꝓpter quid fiat
Donatio ſecuti ꝓpter finẽ· iuxta ea ꝗͥ ba/
bent · l· i. S· i· f. xe Dona··

SHonatio pfecta ⁊ pura eſt ſ's donatiõii

ſimplicis · et eſt qn ſtat pura liberalitate
tranſfert dominiũ rei dDte.
Honatio impfecta ſiue cõditionał vel ſub
modo·eſt etã ſpẽs donationis ſimplicis
Et eſt qñ ſtatim trãſfert᷑ dominiũ rei da/
teę ⁊ nõ niſi ſub ↄditiõe vel mõ·vl in diẽ ·
vt do no tibi ſi rex intrauerit italiã· vel do /
no nõ ꝙ tuũ ſit hinc ad annũ:vlł aliquid
huiuſmodi.

Ponatio ſimplex eſt ꝗᷓ cauſam nõ habet.
cñ donãs nullo caſu xelit ad ſe redire qd
dTedit vel daturum ſe pꝛomilit · vt · ff de

TDong . l· i· . .
Ponatio ſponſalitia ſᷣm H co. dꝛ illa qug
a ſponſo ſponſę fit vel econuerſo· licet ra⸗
ro accidat· è

Vonatus ·ti · E qdã gutoꝛ ; Hic liber ab eo

cõpoſit' d donatꝰ. Iñ h et H donatiſta
ſte · q ſeqͥt᷑ donatũ· vlqͥ ſiudet ĩ eplibꝛo·

Ponatiſtę dicũt᷑ q daʒ hęretici a Ponato

quodaʒ afro dicti qui aſſerebant filium
Tei eſſe minoꝛem patre:⁊ minoꝛẽ filio ſpi/
ritũſanctum-·
Vonifer · a i · xel doniferus . ri · xe · coꝛ · qui
defert don ⸗s⸗
Vonũ.ni · n· s· eſt do natio irreddibilis.Et
Differt a müere ˖ q donũ deo debet· mu⸗/
nus vo hoĩ. ꝗ tẽ donũ honoꝛariũ ẽmunꝰ
vo debitũ · vt patrono · Nã ꝓpᷣe mũcra
Dicit᷑ obſequia/ꝗᷓ paupꝑes diuitibꝰloco

munen ſoluũt ˖ ſic Dicta· qꝛ maibus acci/

piunt᷑ vel dant Item donũ dantis eſt a
Dando vel donãdo:munus accipienij a
manibus. vel muniendo. vel monẽdo·⁊?
pꝓqd · do · Dñ Ouidius de arte · VPlacatur
Donis Jupiter ipſe dattis.
Voꝛcas· cadis.fti:capꝛea:⁊ dꝛ a Doꝛcas⸗
vl doꝛco · qð eſt vidẽ · eo ꝙ acute videat
7 de longinquo. Heetiã ibices dicũt q̃ſi
auices eo ꝙ inſtar auiuʒ ardua ⁊ excella
teneãt · ⁊ in ſublimis habitẽt · ita vt ð ſb/
limitate vix humanis obtutibus pateũt
Itẽ Voꝛcas ꝓpꝛiũ nomẽ ẽ mulieris·

Voꝛciũ cij.ꝗdã mlier ſic dca cã adulatõis

Rinnne,
Cöbeid.

wtzin
toinenno⸗
Wontyt
eridfut
mg

ni
nabehitue

Wi

Wnsſnlce

Nmmnämnd
=
tläinid
ziNaig

nnöbbet
dienanad
nibß.

vdilte
otn;

berabeo
wnatſſte⸗
cb⸗
1Donadd
bantflum
giflio hp/

ean

nicbilst
NbetN
mmüunm⸗
ithenict
iſen
mäbns
gi durs
satent
nlonitot
r

1ndods⸗
ur niet
ices dichtg
roͤna talt
it na t
vubrepti
mpleens

eſine,
uns

blandimẽti ·qᷓ iunẽcula· ⁊ dꝛ a odꝛcas ·
Tinterpᷣtat᷑ pulcra viſu ·
Hoꝛco· onis·m ·t.i:quidꝰ. voꝛatoꝛ· dictus
ſic a doꝛcas:qð eſt videre · quia ſolo viſu
accendit᷑ ad leccacitat .
Hoꝛus fuit filius Neptuni· Onde doꝛivl
doꝛes quidã gręci dicti ſunt · quia ab eo
oꝛiginẽ duxerũt· In doꝛicus · · ·
Voꝛica · ce · pe · coꝛ · ẽ vna ex linguis grecoꝝ

—

quã hñt ęgyptij ſyri ·

Hoꝛſuʒ ·n · S.· eſt illa pars a ceruice vſq; ad

renes· dẽ a durus · q̃i durſum.eo ꝙ illa

pars coꝛpoꝛis ſit durioꝛ ad modum ſaxi·

foꝛtis ad poꝛtandũ ⁊ ꝑpetiendiui -
Vos · tis · .· t· Dꝛ qð dat᷑ vxoꝛi a marito qn
nubit · Donatio qð dat᷑ eidẽ ab eodẽ p/
pter deuirginationẽ · Parafernũ qð da/
tur ei ab amicis poſt nuptias ꝑ aliqͥt di/
es· pᷣm conſuetudinem diuerſarũ terraꝝ
Dẽ parafernũ:a para ·quod eſt iuxta:et
fernos quod eſt dos:qꝛ iuxta ⁊ poſt dotẽ
Dat ·˖ Et nota ꝙ antiquitus ritus erat vt

maritꝰ⁊ vxoꝛ inuicẽ ſe emerẽt ⁊ dotarent

ne vxoꝛ videret᷑ ancilla: iõ dicũt doteʒ
qᷓi doitẽ · qꝛ ſcedente in nuptijs viri do/
natiõe ſeqt᷑ dos vxoꝛis· Et nota ꝙ dos
ñq; dẽ ꝓpꝛietas⁊ virtus alicuius· Dñ
oetius in pꝛimo de conſolatione dicit ·
Vt bꝛeuit᷑ oẽs eius dotes includã ·patri
ſimilis eſt · Et ꝓd · o · ante · t · VPñ Duidius
de reme · Quã potes in peius dotes de /
flectere puelle ·
Vos bᷣm ¶co · in ſů · C· de iur · Dotiũ · eſt qd

Dat a mnuliere marito· xel ab eius patre

el ab extraneo ꝓpteronera matrimonij
ſuppoꝛtanda- .
Vos aduẽticia ſᷣm Aco · eſt ꝗͥ nõ ꝓficiſcit᷑
a parente vel tanq; a parente⸗vt ſi extra/
neus dederit patri vt daret in dotem .l·
ꝓfecticia · S. ſi qͥ certã ·ff· ð iur.do · Vl ſi

pater nõ tanq; pater · ſ̊ vt extraneꝰ dedit

puta quia debebat filięa eius voluntate
edit in doteʒ viro · vt dicta · · pfecticia ·
S·fi · ꝓ· ceterꝝn· MD
Pos ꝓfecticia eſt· quęnõ a patre vel tãcq;
a patre vel ab auo vel ꝓauo ꝓfecta ẽ · ſcʒ
R bonis eius vel facto eius pꝛo filio vel
nepote eius · vl quã aliꝰde mãdato eoꝛuʒ
conſtituit · vt pꝛeęſes aut curatoꝛ dedit de
bonis alicuius eoꝝ ſi erat parẽs ꝓdigus
Vl furioſus ·
Sotalis · .·t· ⁊ J lei·doti aſcriptus · xel in
Dote habit.et dꝛ a dos· Iñ dotalicius
q ſ· idem qð dotalis: Inde h̊ dotaliciũ·

cij · · Dos vel dotis pꝛecdun.
Potatus · a · i· qui Zotẽ habet· Iñ dotat
Ddotate adùi:abundãter.
Vora gręce latine dꝛ gloꝛia· In doxula.i ·
parua doxa ſiue gloii⸗eee::

CB gnte

NPꝛacena · ne ·· p · vxoꝛ vel filia dꝛaconis · et
Dz ꝗ dꝛaco · ́́MU
Pꝛachma · mę · quoddã põdus· ſcʒ octaun
pars vncię⁊ denarij pondus. tribus cõ/
ſtans argenti ſcrupulis ·i: decẽocto ſiliqs
bm Hug · Vapias vo dicit · Pꝛachma
octaua ꝑs vncię.ↄſtat a tribꝰſcrupul:
Pꝛachma denarij genus: vel certũ pdus
argẽti · Vñ Luce.is? Rut ꝗ̊ mulier hñs
dꝛachmas decẽ ⁊c ·

Pꝛaco · onis · dꝛ a greco dꝛacon · Gꝛeci em

dDꝛaconẽ dꝛacontẽ vocãt.⁊ dĩ ſerpẽs · ⁊
Dꝛaco tẽploꝝ:anguis aq̃ꝝ· ſerpens terre
Vü en eſt in templo ꝓpe dẽ dꝛaco · Dũ
in aquis anguis · Dũ in tra ſerpłẽs. Glo ·
aũt Iſa. 27? Dicit · ꝙ Dꝛaco vt ferũt ĩ fra
ſerpit· natat in aquis;: volat in aere · Et vt
Dic Iſidoꝛus etymo.i2⁊?ꝰ NPꝛaco maioꝛ eſt
cũctoꝝ ſerpentiũ · ſiue oꝛẽ um aĩantiũ ſuper
terrã ·qͥ ſępe a ſpeęluncis abſtractus fertur
in aerẽ · concitat᷑q; ꝓpt᷑ ipſum aer · Eſt aüt
criſtatus oꝛe paruo et ar fiſtulis per qᷓs
gttrahit ſpiritũ ⁊ linguã exurit · Dim aut
nõ in dẽtibꝰß in cauda habet · et verbere
potius q; ictu nocet:inoxius ẽ a venenis
B̊ ideo huic ad moꝛtem faciendã: venena
nõ erũt neceſſaria:quia ſi quem ligauerit
occidit:a q̃ nec elephas tutꝰẽ ſui coꝛoꝛis
magnitudie · Nã circa ſemitas deliteſcẽs
p quas elephantes ſoliti gradiunt᷑:crura
eoꝝ nodis illigat· ac ſuffocatos perimit·
Gignitur aũt in ęthiopia·⁊ in india · et in
ipſo incendio iugis ęſtu.s.
Pꝛaconarius:narij ·i: vexillifer· vexillarius
ſignifer. qui fert vexillũ vbi eſt dꝛaco de⸗
pictus ·
Pꝛacontea · teg· ꝗ̃dã herba ·ꝗᷓ̃ vulgo dicit
herba dꝛaconis/qꝛ haſta eius varia ſit in
modũ colubꝛi:⁊ ſilitudinẽ dꝛaconis imi/
tet· vel qꝛ eã herbã vipera timeat · Pap·
vo dicit · Pꝛacontea herba dicta ſic:qꝛ a
ſanguine dꝛaconis fert᷑ nata:⁊ eẽ dꝛaco/
nis color.⁊ flos eius vt lingua dꝛaconis
Si qͥs radiceʒ buius herbęſanis confricet
manibus ſerpẽtes ſine piculo pꝛẽdet.
Pꝛaconia · nię· vel dꝛaconita · te· p· qdaʒ
gẽma ex capite dꝛaconis eruta h 5

Pꝛaculus.li· Dimi.i:puus dꝛaco·

ꝛagma · tis n · t · eſt ꝗſtio ſiue ĩterrogatio

Inde dꝛagmaticus·a M.·i.introgatiuus-
Vñ qͥddã genꝰ loquẽdi dꝛ dꝛagmaticũ
ſcʒ qð fit inter interrogantẽ ⁊ reſcondẽtẽ
ꝓPꝛie Pſonas introductas. vtĩ Cerẽ/
tio bm Hug · Hap̃ · diẽ ꝙ dꝛagmaticon

ẽ genus dicẽdi:ĩ qͥ poeta nuſq; loquit · H̊

pſonę intro ducte tm· .—
Pꝛiades: ceęgarboꝝ.a dãdolſ.qð ẽ arboꝛ

DHaiꝛindides · didis mt. Dẽ quidam lapisa

dꝛindos:qð eſt arboꝛ·
Pꝛindos gręce · i:arboꝛ latii e
Hꝛindus.di:arboꝛ:⁊ dĩ a dꝛindos.
Pꝛomedarius rij · m. s.camelarius·qui ſcʒ
Ducit dꝛomedos· Oñ IJſaię.dᷣ? Dꝛome/
Darij madian ⁊ eoba
Pꝛomedus dimaſ.s·⁊ hęc dꝛomeda:dę
quoddã penus cameloꝝ:minoꝛis quidẽ
ſtaturę·ſed velocioꝛis. vnde a velocitate
currẽdi nomẽ habuerũtCentũ eni Z am/
pli vno die miliaria pgere ſolent· ⁊ dꝛ a
dꝛomos gręce . qdð dẽ curſus vel veloci/
tas latin e
Pꝛomo.onis:m:t·longa nauis ⁊ velox in
curſu.? dꝛ a dꝛomos qð eſt curſus: velo/
citas· vel curuitas
SHꝛomones dicunt qͥ herãt nauibꝰad ſer/

nandũ traiectuzs maris in hoc reipublicę

militantes et maris tranſitũ tenentes vel
tuẽtes · C· de offi · Pfec · Ptor· afni · l. i.· Dñ
adhuc eoꝝ naues noĩe vulgari dꝛomo/

nes appellant;
gnte

E

Pualis· .· t· ⁊ Ble · geminus· diniſt us ˖ Iñ
H̊ dualitasi: Duplicitas:altriplicitas ·
PHuhitatio eſt qͥdã coloꝛrbetoꝛcus ⁊ fit cñ
aliqs oſtẽdit Dubioſũ ſe eẽ ⁊ ignoꝛat qͥd
ſit wotius eligẽdũ· vt Cu qͥs es ignoꝛo · q̊
te qᷓʒ noĩe dicãä·
VDubius . qᷓi duuius i · incertus · q̃ſi duarũ

viaꝝ· vel qᷓi duas vias tenẽs

Dubiꝰ ĩ fide ẽ infidelł:de here · .c-·
Pubiũ ſiue obſcuꝝ verbũ interpᷣtandũ eſt

ꝓ reo·niſi ĩ q̃ttuoꝛ caſibꝰ.ſ.qñ agit᷑ de cẽ

liberali⸗ de ĩoffi teſta· de mrimonio· 1 de
Tote · vt de fi:inſtru:c.int᷑ dilectosã glo·
vli.. de re iudi · c. vli.· Itẽ Dubia ſũt ĩ me/
lioꝛẽ ptem interp̃ᷣtanda.æ re.Xiur eſtote

In qbus ad cõem intelligentiã vbopro/

currẽdũ ẽ·c ex lr̃is· ð ſoonſa.Et tutioꝛvia
in dubijs eſt eligenda· ̊ homi · ad audi/
entiã · 1 de ſpon · innenis·

terra. Et Oucatus. i. Ductus vel guida
D a Dux. coꝛ pmlã.
Pucenti ·te· ta · dz a duo. et cẽtũ · Iñ dncẽ/⸗
ties adu:nũerale:⁊ Dducenteſimus· a · · et
Ducentenus a um ·
Oucẽtarij dicũt᷑ duces vel mgr̃i ducẽtoꝝ
militũ·q̃ꝝ dignitatẽ dicimus ducenã·
Pucentuplus . a · i · i;· Ducenties ti ·
Oucilla · le· Dimi·i:parua duxx··
Vucillus·li· Dimi.i/puus dux.

. HBuctil. 9.· t· Ble Dz qᷣcd· ferẽdo.feriẽdo

Vel extendẽdo ꝓdndt· ſcʒ res vł metallũ
gu; Ouci poteſt in longũ vel lati · Bnde
Nalleus ars ignis argẽtũ Ductile cudit
Irs follis foꝛma foꝛnax vas fuſile füdit.
Qusglibʒ ĩfuſa cribꝝ vaſ fictilę futit· IE¶lrſ
orgylla rota foꝛnax vas fictile fingit.Tri
nata laboꝛ tibi lignũ fiſſile findit· Iñ Du⸗/
ctiliter ad:⁊ ductileus .a· ũ· ⁊ Ducillꝰ.la.

lum · quod et docillusla·lum dicitur id ẽ
clepſydra

Vuctoꝛ · tor· m · . d a Ducoq. Iñ ductrix
cis Ductustus.tui:⁊ ductim adũbiũ ·i.
tractim. SS
Puellũ dẽ ſingularis pugna · quę fit ꝓpter
ꝓbationeʒ alicuiꝰ.ita vt qͥ vicerit ꝓbaſſe
credat᷑: ⁊ victꝰ in ꝓbatione defeciſſe.⁊ dꝛ
i duebellũ vel Oubelliũ · i. duon bellum
factũ ad ꝓbationẽ veritatis · ac ſi ꝑ teſtes
Is intẽtionẽ ſuã fundaſſʒ· vt · c· ij· ð pur.
vul. Iñ Duellatoꝛ · or ille q Duellũ pegit
duellio · onis · i · pugil . q etiã duellꝰ dꝛ
Et inde ꝑ cõpoſitioneʒ ꝑduellis · i· pugil
qui pſeuerãter durat i duello.Dñ Mi⸗/
litis ẽ bellũ foꝛ pugiliſqʒ Duellũ.
Vulcis.9· t.⁊ G̊ ce.i:ſuauis:iocũdus:ama/

bilis · mitis miſericoꝛs· Iñ Dulciculusla

lũ·i:aliqᷓntulũ Dulcis·
Dulcoꝛatꝰ.a.ũ.i.Dulcedie repletuts
Dulenſis · ſis ·t· i· charitatiua ſeruitꝰ. ꝗ fit
int᷑ duos⁊ dĩ qꝗ Duo:vl deriuat᷑ a dulia
qð eſt ſernitus .
Hulia lię · f· p·i· ſeruitus ꝗᷓ exhibẽda eſt hoĩ
ſicut latria eſt ſeruitꝰ ꝗᷓ debet᷑ veo· et dꝛ a
Dulos · Et cõponit cñ hyper qð eſt ſupꝛa
7 dr hypdulia.lię:quaſi ſupꝛa duliam·et
hec chꝛiſti hũanitati deber ·
Bulos grece · dꝛ ſeruitus latine ·
Dumetã · ti · pe · p · . locus dumo plenꝰ. qð
Dumicetuͤ · ti · Dꝛ. i· ſpinetů ·

SDumus . mi · m · S· eſt ſpina· vel potius ſpi /

naruz collectio · Inde dumoſus.· a ·· id ẽ
ſpinoſus. vel ſpinis plenus· Iñ dumoſe

Ducatus tus tui.i. dignitas dudqᷣ: vłeius

Pu

4e
151
Poo
du
du
hn⸗
td⸗
niü⸗
oo
hier
No⸗
59
71

(
ale
Poc
Peo
ot
du
Duhl
Dup
fan
Den
ſl
gnibi
Cltre
W
den
fng
dit
Ne
d
4
L.
Dun
Duna
Duns
de
Gci⸗
raj

Dlle⸗
n

Nodi
os
Wf
A
Nnd
nt
bils

(in

d ins
Nah

i Zid⸗
pzgit

dnior
idofti,
GNnali
idutleac
Efuſleficf⸗
lefütt d
leingr 1
nor Fid⸗
1dclbhh.
ndümmide

in cibiii

efi ppter
ntobaſe
taſende
onWlom
cſptches

nelipegt
ii ducld
ſsigt
do⸗Po W
pucli⸗
Nichsn
Nulials

ſen⸗
ſen gft
niontrdei

btini
betnod
maogie
actiame
6

adũ· ⁊ bec dumoſitas ⁊ hic ⁊ B; Dumalis
Rle · i · ſpinoſuss.
Puo a dyo dĩ · plalit᷑ hi duo · bhę due · 1 B
duo gtöõ hoꝝn duon baꝝ duaꝝn hoꝛum
dDuoꝝ vel duũ · dtõ his duobus ⁊ꝛc ·
Duodecẽnis:ↄ.t.⁊ ̊ ne·i· Duodeci ãnoꝝ:
et d a duoded · ⁊ ãnus· Inñ H̊ duodecẽ/
niũ ·nij ·i ſpaciũ duodecim annoꝝ.
Vuodecim · dꝛ a Duo . et decẽ · ⁊ eſt oĩs ge·
nũeri plis ⁊ indeclinabile·
Duodenarius:a.ũ·dDẽ a Duoded · a qͥ etiãẽ
H Duodenarius · rij · ¶ Duodecimus:a· ñ·
⁊ Duodeciesadũi Duodecim vicibus·
SOnodẽnisi.duodecim annoꝝ⁊ videtur
cõponia duoded⁊ ãnus · ſicut ſeptẽnis
a ſeptẽ Tannns M
HDuodenusa.ũ.a duodecim dẽʒ ·
Vuodeuiginti.i: duo minus de viginti ·

SHuonus.·i·bonus qui libẽter tribuit· ⁊ dꝛ

a Dduo is ·
Vuplerx · ols ge · i · Duplus . a · ·
SDuhlicarius.rij · m· S .qui duabꝰpartibus
fanetſ·fraudulentus.
Vuplicatio eſt allegatio ꝗᷓ Dat᷑ reo ad in/
firmãdũ replicationẽ actor· vt Inſti· de
repli · S rurſum· DNel ſᷣm alios eſt eliſio vł
anihilatio replicationis · Et hʒ fieri a reo
contra replicationẽ actoꝛis·
Duplonia · vt dĩ · f · de ꝓ· obli · l. cõtinuus
S.cum ita eſt iter Duplicatũ vel ſterilitas
Sm glo · ibideʒ. wel dꝛille qͥ duplata vtit᷑
Dieta. vel ille qͥ foꝛtuito tempon euẽtu de
Duabus diebus facit vnã · H
Purã indecli:eſt qͥdã fluuius inxta quem
gigãtes ędificauerũt turrim · Itẽ ſicut dẽ
Hanielis.3ꝰ DPuraʒ eſt campus ĩ quo rex
Nabuchodonoſoꝛ poſuit ſtatuã aureã:
DZuribuccus d ille qͥ nũqᷓ vult apire os·
Vuricies · ei· · g. i· Duricia.⁊ d a Ddurus.
Vurus·a· i . i· aſp · fimꝰ· vel nõ mollis · Iñ
Dure · Duriter aduer.⁊ Duritas.tatis· Et

coõtit᷑ durus ꝓpdurus:a.ũſdurus.añ.

q;durꝰ.a·ũ.edurus/a.ũ·i. valde Durꝰ
Vuſius ſij·m·s:Dęmon qui hoĩes educit a
ſenſu vłqꝛ ducit eos vſq; ad moꝛtẽ · NPa/
pias dicit · Duſios galli demões noĩant
quos romani faunos ficarios dicunt ·
Vuſſis · .·t · i · Duo aſſes ·
Duſtria · pe · coꝛ in ſimplici non eſt in vſu ·
in compoſitis ·˖ ſcʒ induſtria · i: nobilitas·

Vernit a noĩe adiectiuo dnſtrius a ·ũi.no/

bilis · quod in fę:genẽ ſubſtantiuat · ſicut

2

curiusiunſius.

Huyx · q· ↄ·t· dꝛ q duco · q· ⁊ deſist dignita/⸗

E gante A

tem ⁊ officiũ. Dꝛ em dux · qꝛ ſit Ductoꝛ ex/

ercitus.ſ̊ nõ ſtatis qcũ qʒ pᷣncixes vł Du/
ces ſunt etiã regedici pñt. In bello vo
melius ẽ ducẽ nominare q; regẽ · Naʒ h̊
nomẽ expᷣmit in liũ dnucẽtẽ. Iñ duciſſa
Itẽ dux cõponit᷑ hic ⁊ hec redux · cis · et h

⁊h̊ tradux · cis —
vel B

Acides·penlł:coꝛ·i.Eaci nepos:i

cida romanos vincere poſſe ·
Eagem me. ꝓ · qñ eſt ablatiuns
caſus · In reliqͥs caſibus me· coꝛ· Dñ· In
reliqs eadẽ facit ablatiuus eadeʒy· Et eſ

pPꝓnomẽ cõſoſitũ ab is:⁊ demũ : et ponit᷑ ĩ

fe ge · 1 nen · 1 declinat ſicnt ſuũ ſimplex ·

Ea tennus .· ſunt due ptes ⁊ ſo̊ Dnobꝰaccẽ/

