vbi dẽ · Huiꝰleg ſecundum qͥdem caput
I diſſuetudinem abijt · Terciuʒ caput eſt

tcec eis vulneratis feris beſtijs occiſis ceęte/

riſq; rebus rupi · vt veſte · vaſe et ſilibus
Quo caſu cõdemnabit᷑ qui dãnũ dedit

gquanti res fuit · triginta retro diebus · rei

pᷣciũ ⁊ valoꝛẽ eſtimando · vt dicta ·l· ſi ſer⸗
nus ſerunʒz ·˖ S tercio aũt capite· Et in bac
actiõe ſi qͥs dãnũ ſe dediſſe ĩficiat᷑i·negat
condẽnabit᷑ ĩ duplũ · ffe · . i · S ·
Actio mandati directa ↄpetit mandatoꝛi
⁊ eiheredi · cõtra mandatariũ vel ꝓcura/
toꝛem poſt mandatum ſuſceptuʒ ·ff· ea · l·
ſi remunerãdi ·S·i · Et iq;tũ intereſt id fa⸗
ctum eſſe qð mandanit·puta mãdaui vt
fundũ emeres·ſi mea intereat emi:tenebiſ
poſt mandatũ ſuſceptũ ꝛñ ſi eundẽ fundũ
egoipſe emo vel aliꝰmihineq; ĩtereſt ali/
ud · ceſſabit h̊ actio

Actio mãdati cõtraria cõpetit mãdatario

vel eius ꝓcuratoꝛi ad expenſas· aduerſus
mãdatoꝛẽ quatenꝰ fines nõ eſi egreſſus.
Si vo aliqͥd eroganit vtilit·ĩ eo nõ ha⸗
bet mãdati iudiciũ ᷣ̊ tm̃ negocion geſto/
rũ. Si vo mãdaueri tibi vt mihi fundũ

cmeres. ctiam ſinõdum pꝛecinm ſolneriiG

ages mecũ mãdati vt ſuſcipiã obligatio/
nem qᷓ̃ teneris vẽditoꝛi · Nã et ego agere
poſſũ vt cedas nahi actione empti ff e· ti ·
l· ſi mãda to meo· p rñſo ·
Actio negocioꝝ geſtoꝝ directa ẽ qua agit
Oñs rei geſtę cõtra eum qui negocia eius
geſſit vt admiſtrationis rõnẽ reddat· vt
f. de nego geſt · · i · L
Actio negocioꝝ geſtoꝛũ contraria cõpetit
illi qͥ ſine mãdato ſe miſcuit alienis nego/

.

cijs gerẽdis aduerſus dñm negocioꝛum

ad repetendum expenſas negocioꝛuʒ ge⸗
ſtatiõe factas · Et veniũt oĩa quę expẽdit
⁊æe ſuo neceſſario vel vtilit᷑·non tñ volu /
ptuoſe · ⁊ B colligũt · ff e · ti · l. ij ·

Actio de peculio vel peculietenꝰ cõpetit ei.

q cũ filiofamilias vel ſeruo peculiũ ha be/
tibus contraxit· quę poſt moꝛtẽ filij vl bui
eſt annalis ⁊ non poſt emancipationem:
manumiſſionem vel alienationẽ ff. quã/
do actio de pecu · ẽ annal·l· i· S.· Gᷓdiu·
Actio noxalſᷣm co · dĩ actio ꝗ naſcit vel
oꝛit᷑ ex delictis ſeruoꝝ·ff · eo · ti · lu · Inſti.
eo · ti ĩ pꝛin ·
Actio pignoꝛaticia directa ↄpetit debitoꝛi
contra creditoꝛem vel eius tutoꝛẽ vel cu⸗
ratoꝛẽ ſi pignoꝛa acceperũt · ff· eo · ti · · ſi ſo⸗

Actio pignoꝛatitia cõtraria dat᷑ creditoꝛi

cõtra debitoꝛẽ·⁊ dat᷑ ad multa:Si enim
ecipiat᷑ a debieoꝛe vel ipſa re vł eius /
poſito · quia obligauit rem alienã vel alij
pignoꝛatã ſiue obligat· niſi eadeʒ res ſit
ampla ⁊ ad modicũ etia fuerit alij pigno
rata q̃i ĩ nullo captus ſit qͥ pignoꝛa ſecũ/⸗
o loco accepit · Et ſi debitoꝛ maliciole v ⸗
ſatus ſit obligãdo ęs vel ſtannuʒ ꝓ auro
vel argento · vel ſiobligauit ſeruũ h que
Dãnũ datũ ẽ· puta furtũ vel aliud hmõi
hoc ſi ſciuerittenet᷑ ĩ ſolidux ·i.ĩ totũ · ſe⸗
cus ſi ignoꝛauit · qꝛ tunc liberabitur noxre
deditiõeſ.Dãdo ſeruũ ꝓ nor1r.
Actio pignoꝛatitia vtilis ſᷣm VHla· Dar ei
qͥ impignoꝛanit rem alienam ſine ↄſenſu
dñia poſtea dñs pignoꝛis eſt. vt · ff ·e · ti ·
rem alienam.et tam directa q; illa dãtur
vpncipali ⁊ ſuis bęredibꝰ·. ⁊ cõtra hęredes
creditoꝛis ·
Actio ꝑ quã querit᷑ an actoꝛ iurauerit. õm
quoſdã dat᷑ ei qͥ cum peteretrem ſuã de/
lato ſibi iureiurando ab aduerſario eam
ſuam eſſe inrauit ·

Actiones hindiciales in rem dicunt eſſe p

quas queritur an qs liber ſit an libertus⸗

in partu agnoſcẽdovti.· piudiciales

Inſti · de act· SGed illa per quam quęritur

an aliqs ſit iber.parti cenſa ciuiieʒ obti/
net · partim ſtonã· Ciuilẽ gũt m foꝛmaʒ
dominij qᷓ in ea directe agit᷑: Et ptonam
bᷣm foꝛma ⁊ modũ petẽdiqꝛ tuũ a teipſo·
nõ ab alio petit poſieſſoꝛe · Ccter vo duę
foꝛmã accipiũt ex ſtoꝛia iuridictione· Et
in rem dicunt eſſe ad inſtar actionum &

ſeruitute · qꝛ ĩ hac de iure pꝛonatusĩ re in
illa ꝓpꝛietatis iure agitur. Et Piudiciales
Dicut᷑ · qꝛ quẽadmodũ exceptiõcs actiõi/

bus opponũt᷑⁊ ante pꝛimaʒ quęſtionem
terminat᷑. Si aũt quis quęrat quarenon
exceptiões· ̊ acnões dicant᷑· hãc cauſaʒ
accipiat:qꝛ nõ eſt exceptio niſi ſit actiõis

excluſio:hę vo piudiciales nullã actionẽ
excludũtᷣ̊ nõ competere dicũutt·
Actio pſcrniptis verbis ex ↄctibus inoĩatis
Teſcẽdit vbi:ſ.ciuilis cauſa ſubeſt ſufficiẽſ
ad actionẽ introducendã·⁊ cũ negocium

nõ cadit in certũ ⁊ ſpale nomen cõtractuſ

nec canſa hmõi acnonis expꝛimit᷑· cęterę

huiuſmodi actiones expꝛimuntur ſic· do
vt des. faciovt facias do vt facias:fa cio

vt des · Ex qbꝰ naſcit᷑ actio pꝛeſcriptis v/
bis nominata alias ciuiliſ. Quãdo mibi
gliqd adeſt xel abeſt vel affutun eſt· nect
adeſt nec affutun ẽ aut mibi nõ abeſt nec
tibi adeſt· aut ſi nectibi aſſit nec m ablit ·

et ceſſes implere quod conuenit in᷑nos·

ego aũt fecii ſubſidiumintentatur actio

T dolo · naz vbi vnus ceſſat implere q

Habet hęc acttio.
Actiones ptoꝛie · que ſůt ⁊ quotrequire in
ſpe · ti · Z act · ſeu peti . Po · S· poſtremo· Vi/

cunt᷑ aũt ptoꝛię:qꝛ a pꝛętoꝛe ſunt inductę-

ĩ ſe eſt quod ꝓmiſit altero implẽte · locum

Actio ꝓ ſocio quę ex vtraq; parte directa
eſt · cõpetit ab vſufructu quẽ ſolꝰ alt᷑ ſoci/

oꝛũ peipit · vel ſi vol ↄmiſit ĩ rebꝰ cõibꝰ.

Et habet locũ qñ duo ineũt contractum
ſocietatiſ.ita ꝙ tam lucꝝ q;ᷓ Dam nũ inter
eos cõe eſt. Et ſi aliqͥs ſocioꝝ male et do/
loſe verſet · tunc alteri cõtra eũ datur hec
actio · Eſt añt ſocietas ßm Ico· duoꝛum
Vl plurium conuentio·contracta ob cõ/
modioꝛem vſum et vberioꝛem queſtum.
Naſcit᷑ aũt h actio demũ ſocietate finita
quę finit᷑ pluribus modis ꝓut ꝓſequitur
ipſe Hcoi ſũ · eo ·ttiii
Actio publiciana ex cquitate dat ei qͥ reʒ
bona fide emit a non domino: et rem ſibi

Actio publiciana reci

Actio ciuilis q̃nti minoꝛis competi

traditã bona fide cepit credẽs vendentẽ?
the vend tionis traditionis Dñnʒ eſſe · ff
ð publi.⁊ ſi res · S· vlt· Et lufficit emptoꝛi
habuiſſe bonã fidẽ·licet venditoꝛ mala,z
fidẽ ha buerit⁊ callido ↄſilio vendiderit
vt · e · l.· S· Ptoꝛ ait =

iſoꝛia dat ei cuiꝰ res
quã a nõ dno emit credens eum dnʒ:· vt
8· cũ abſens erat cauſa reipublicę vlłſtu/
Dij vel ꝑegrinatiõis vl legatiõis ciuitai
el cauſa appellationis ꝓlequendę vł te /
ſtimonij ferendi vel qꝛ in captinitate fuit
vł alia cauſa neceſſaria fuit abſens et tal
res ſua;:cum eſſet abſens vſucapta ẽ · licet
ei ꝓpter neceſſariam abſentiam infra ãänũ
poſt ꝙᷓ; reuerſus eſt reſddere vſucapion
vt dicat aduerſarium non vſucepiſie qui
vſucepit ꝑ auulium htoꝛis hoc remediũ
ſibi dantis.Giaũt vere vñs fuit rei · tũc
cõpetit ei vendicatio reciſoꝛia · Si vo tal
res fuit pignoꝛi obligata ·competit ei hy⸗
pothecania recſoꝛia·:⁊ hocĩ realibus acti/
onibus · In actiõe autẽ ꝑſonali competit
certi cõditio reciſoꝛꝛaa⸗

Actio quanti mino:is ſtoꝛia locum habʒ

cũ ꝗqs emit aial vel ſuu moꝛboſũ ſen viti/
oſum q ꝓter moꝛbũ vel vitiũ minꝰ valet
; emptꝰſit· et dat᷑ ad petendũ id qð mi/
nus valet puta ·. ſi res nõ eſſet vitioſa xel
moꝛboſa valeret vigiti:nunc auteʒ valet
ndecim· ꝓponit᷑ h̊ actio ad xetẽdũ q̃nti
minoꝛis interſit emptoꝛis · Hoc aũt ſcias
ꝙ de vitio nunqᷓ; tenet᷑ vẽditoꝛ niſi ĩ tri/
bus caſibꝰ. Pꝛimꝰẽ qñ nominati ꝓmiſit:
7 tũc aget᷑ exſtipulatu·Secundus eſt qñ
ſciebat ſeruũ habere vitiũ · et emptoꝛẽ nõ
ãmonuit .et tũc tenet᷑ ex empto: vl ꝙ red/
hibeat᷑ vel ꝙ admittere teneat᷑· Terciꝰſiĩ
vitio aĩ ſit admixtũ vitiũ coꝛꝑis · dat᷑ aut
infra annuʒ vtilenm ·
cii it ndo
libꝛum vel aliam rẽ vitioſà vel moꝛboſaʒ

emit ꝓpter quod res minus valet · et agit

quãti nũoꝛis eſſet emptuiꝰ. Ve hac acti/
one nihil dꝛ in arboꝛe actionum · ̊ de h/
toꝛia ſolum ·

Actio qð iuſſu perpetuo. dat᷑ contra pꝛem
vl dim · quoꝝ iuſſu cũ filio vel puo aliqͥſ
cõtraxit·ſiue videatiuſſus ad cõtrahentẽ
ſiue ad ſeruũ· Nec eſt ĩ ea opus vbis aut

ſcriptura Olvt diſtĩgnatur ſᷣm lco · an
videat᷑ iuſſus ſpãlit᷑i vno contractu: vel

generalit· vt ita ꝙ volẽs cum ſeruo meo
gerẽ· videoꝛ enĩ oia iuſſiſſe. niſi lex certa ·i·

cõditio vel pactũ cõtrariũ phibeat · Ha

bet g locũ h̊ actio quãdo dño viuẽte vel

patre · ſeruus vel filius narba d
minus vel pꝛ eo ꝙ iuſſit teneb·

Actio qð metus cauſa dat ei qͥ ꝓbabilivł

iuſto metu coactus · rem ſuam vendidit ·
tradidit vel ꝓmiſitaduerſus eũ q metuʒ
fecit · Sʒ infra ãnũ erit q̃drupli:ꝓpt᷑ con/⸗

tumaciã nolẽſ reſtituere iuſſu iudid ante

liiᷣ cõtj· poſt ãnũ vo ſimpli · vt in.l:ſi cum
emptoꝛe pᷣ rñſo:⁊.S· pꝰanũff.qð me cau⸗
Zlctio rei vendicationis eſt · q̃ndo dicis rẽ
coꝛpoꝛalẽ eſſe tuã · vt hũc ſeruũ·hãc veſtẽ
huncequum · SFlia dĩ vendicatio· quam
legiſtę nõ hñt·ꝗᷓ dat᷑ ꝓ re incoꝛpoꝛali · vt
nõ· p doc ·in · c· examinata · de indicijs ·
ctio redibitoꝛia · Dat᷑ emptoꝛi contra vẽ/

Ditoꝛẽ · vt ſeruũ vel aĩal moꝛboſũ recipiat
⁊pciũ reſtituat · ⁊ Dat᷑ infra ſex mẽſes vti/

les · qꝛ hec actio tm̃ ſex mẽſibus durat· vt
ff. de eduedic.l.i · Nerbigratia · Si vẽdiſ

mihi animal moꝛboſũ · latenteʒ moꝛbum
habes · vel aliam rem vitioſam tali vitio
qð viciũ ſi ſciniſſem nullo modo emiſſem

mihi dat᷑ actio contra te ad hoc ꝙ pꝛeciũ
receptũ reſtituas infra ſex mẽſes·⁊ rẽ tuã
moꝛbidã vel vitioſam reaſſumas
Actio reꝝ amotaꝝ ↄpetit marito aduerſus
vxoꝛẽ de rebꝰconſtate matrimonio cauſa
Diuoꝛtij ablatis · Vat᷑ aũt poſt diuoꝛtiuʒ
ↄtinet rei ꝑſecutionẽ · ᷣ ſi ꝑẽdẽte iudicio

reintegret᷑ matrimoniuʒ ·ſoluit᷑ iudicium

reꝝ amotaꝝ· Et ſi reintegrato mrimonio
iteꝝ fiat diuoꝛtiũ · remanebit actio reruʒ
amotaruʒ ob res amotas pᷣoꝛis diuoꝛtij
cauſa · Et in quo caſu actio furti dat᷑ con/
tra extraneů · in eodem actio rerum amo/

taꝝ locũ habet dũmodo illa concurrant

ſcʒ vt res mariti dolo malo amoueãtur·
7 econtra · Item eꝙ fiat amotio conſiante
matrimonio · vel aliquid qð ꝑ amotionẽ
habeat · Iteʒ ꝙ fiat cauſa diuoꝛtij · Dat᷑
etiam hec actio contra patrem filio vłfi/
lię quatenꝰex ea re locupletioꝛ eſt factus:
dolo malo eius factam eſt quo minus
Acctio rei vxoꝛię vel vxoꝛaticię ſublata eſt·
in cniꝰlocũ ſurrogata ẽ actio ex ſtipulatu:
dat marito vel eꝰ patri vt dos tradat᷑
ienim a datione dos inciperet h̊ actio
lociñ nõ haberet . licet qdaʒ dicãt ↄꝛium·
vt dicit co in ſů · eo · ti ·
Actio ſeruiana dño fundi vel domꝰↄpe/⸗
tit 90 ꝓſequendas res conductoꝛis pꝛo

mercede domꝰ.q̃ſi res pigneratas q;uis
nõ cõuentione pignerent᷑ tñ iuris conſti/
tutione obligantur tacite ꝓ locatiõe iure
pigneris ĩ vrbanis ᷣdijs infecta ⁊ illata
in ruſticis vo ſdijs fructus tm̃ ·
Actio q̃ſi ſeruiana quę etiaʒ hypothecaria
dDẽ · Htoꝛia eſt · per quam rem mobilem vel
immobilẽ tibi pigneri obligatam quam
poſſidet aliqs ſiue ſit de bitoꝛ ſiue aliꝰ po/
tẽs ab eo euocare ſeu petẽ · Et ẽ actio ĩ rẽ
vtil. ⁊ dat᷑ creditoꝛi ad ꝓſequẽdũ pignuſ
bypothecarięi· rem mobilem obligatam
Inſti · de act. S· ſeruiana ·

Actio ſerui coꝛrupti cõpetit non ſolũ adũ/

ſus eũ cuiꝰhoꝛtatu vel cõſilio ſeruus coꝛ⸗
ruptus vel deterioꝛatꝰẽ·ſ̊ etiã cõtra eum
noua lex dat᷑ · Qui ſollicitauit ſeruũ licet
bonos moꝛes eius coꝛrũpe non otuerit ·
PHec aũt actio in duplũ habet cõdemna/
tionẽ· ſ.q̃nti deterioꝛatus eſt ſeruus· q̃nti
ve res fuerit a ſeruo ſollicitato aſcoꝛtata.
Ttenet᷑ qui coꝛrupit ſiue ex bono malũ ſi/
ne ex malo eterioꝛẽ fecerit· De hoc in · · ſi
dqs ſeruo alieno pſualſerit:C. de furtis ·
Actio ſubſidiaria dẽ ·quia in ſubſidium et
aurxiliũ alterius quę inefficax facta eſt· da/
tur . vt ſi tutoꝛ res pupilli alienauerit · vel
male adminiſtrauerit· ⁊ ipſe tutoꝛ et eius
beęredes non ſunt ſoluendo .i:non ſuffici/
entes ad ſoluendũ pupillo datur actio ʒ
iſtů ĩ quẽ res eius alienatęſunt ·
Actio tutelę ſbᷣſidiaria cõpetit pupillo qñ
nec tutoꝛ nec heęres ſoluere habet· contra
eũ cui iura tradita ſũt a pupillo · vt cauti/
onẽ exigat a tutoꝛe ð indẽnitate pupilli:
quando vel nullam uel parum idoneam
admiſit cautionem ·
Actio tutelę directa · dat᷑ aduerſus tutoꝛẽ
ipſi pupillo inquantuʒ conuenit ſi tutoꝛi
rebus pupillaribus d amnuʒ dedit dolo
vel culpa ipſi pupillo ·
Actio tutelę contraria competit tutoꝛi ad/
uerſus pupillum ſiin rem eius aliquid de
ſuo impendit. vel pꝛo eo fideiuſſit· aut reʒ
Pꝛia; impignerauit vel obligauit ꝓ pu/
pillo ·
Actio vẽditi ↄpetit vẽditoꝛi ad petẽdũ pᷣ/
ciũ ⁊ vſuras ex tpe moꝛeę· Et ſi aliqd ſpãli
pacto ↄpꝛebẽdit᷑ put is ſibi paciſcit᷑ vl ĩ/
ter ptes cõuentum eſt: Et huius cõtraria
eſt actio empti:quã vide · 8. HK
Actio vi bonoꝝ raptoꝝ de rebus mobili/
bus vi ſurreptis dat᷑ ei cui res mobiles ꝑ
violẽtiã ſũt ablate; et competit reſtitutio

infra annũ ad qᷓdruplũita qdruplo

coõtinea tur rei reſlitutio· hec eſt vis ab/

latiua .
Actiuncula · f· p· pe · coꝛ. i· gua actio·

Actoꝛ ſine · n · cu · e · wenit ab ago· ⁊ dĩ fẽè/

ſoꝛ:patronꝰ.cauſidicus:aduocatꝰ·factoꝛ
Ductoꝛ vel curatoꝛ· Dnde. ITctoꝛ agit li⸗/
bꝛos paſtoꝛ pecudeſ puer ãnoſ· Hic agit
hic Ducit · tpa tranſit ⁊ hic· DBel actoꝛ dĩ

ille qͥ agit? pulſat aliũ/rẽ aliquaʒ ab ipſo

petẽs in indicio · ff· de iudi · li tribꝰ· Mctoꝛ
etiã eſt ꝓpꝛiũ nomen· ⁊ greęcum ẽ.⁊ coꝛ · pe ·

ſed qñ eſt latinũ tũc ꝓd. Vñ· vlctoꝛis in

ſpolijs vꝓᷣtꝰactoꝛis ha bet · Sʒ autoꝛ cñ · u
ſine c. wnit ab anten tim grece . i · qutoꝛ vl

Dignũ latine · qꝛ eiꝰ dictũ vl factum ẽ di/
gnũ imitatione. Iñ autenticus. Iñ etiaʒ

autoꝛitas·⁊ ẽ ſnia imitatione digna · Gʒ
auctoꝛ cũ · c.v.n· xenit ꝗ bo angeo. Dꝛ
aliqs q; rem aliquã auget. Vñ · Inuenit
gutoꝛ agit actoꝛ: res ampliat auctoꝛ · Et
ab actoꝛ venit actrix· Inde etiaʒ actinus
i· habilis agere ·
Actualis elt ille qui
in actu. 3

Actuariꝰ Or diuerſis actibus ſoccupatuſ

Etiã dĩ ſcpᷣtoꝛ publicus q facit acta.
Actnaria·f p·ẽ nauis ꝗᷓ vlo ⁊ remis ſimul
Acus· us · ui.i.oꝑatio Ductio· actio (agit·
vel fictio: vł pntialitas: vł pntia· Eſt etiã
idẽ qd; iter· Sʒ tñ diñt· q; actꝰẽ via apta
curribns ⁊ iumẽi·ab agv is . . Duco · is · ꝗꝛ

res ibi Oncũt᷑. ſ̊ iter eſt via apta hoĩibus

trã ſeuntibꝰ. VUn Gꝛeciſta · Eſt actus via
qꝛ currus iumẽta q; ducit · Sʒ piter ſine

inmentis ? curribus ibis ;

Aculegia · f p· di ꝗdã peſtis vel piſq qdãã.

Aculeus · m · s.. eſt ferrũ acutũ ⁊ recuruatuʒ

mediante quo piſces ſolẽt capi· Etiaʒ eſt

ſtimulus q̊ mediãte pũgũt᷑ boues· Põit᷑
etiã ꝓ ſtimulo apis vl ſerpẽt vel alterius
aialis pungẽtis · Eſt etiã expanſale ĩ quo
expãdit᷑ panuſ vl cuſj ad faciẽdũ ꝑgame/
nuũ . OHl dꝛ qͥddã genꝰtoꝛmẽti:ſpatibulũ
qð tñ ꝓpꝛie dꝛ eculeus:

-

Aculeatꝰ pticipiũ·i.aculeo monitꝰ ut apis

Il ab agculeo punitus ab api ;
Acumen ·. n · S.· · qcutio ab acno · Vnde Eſt
acies belli · ß acumen ſit tibi cultri ·
Ncumeos · i: victimag.·
cupedius vel ſᷣm aliqͥs acupediens·id ẽ
curſoꝛ · q̃i acutis pedibus currẽss·
Acupedineusi: velox· vel ad acupediũ ꝑ/⸗
tinens ·

Xcupedilius·· ñ. i· xxIox·
Acupicta · . p· dꝛ veſtis acu cõ

acta facit velres ꝗj eſt

Adagoniſta di indtatoꝛ certamis ·
Adam ꝓpꝛiũ nomen viri ꝓthoplaſtii.pmi
hoĩis. interp̃tat᷑ rõ terrenꝰ vel luctꝰ. Sʒ

.

nata vel picta · Eadẽ ⁊ phꝛygia dẽ: qꝛ in

phꝛigia inuenta eſt · On ⁊ artifices ilius

veſtis phꝛygioneſ dicunt ·

Acus · us · f· · eſt inſtrm̃ ſuendi. Etiam eſt

ſpinter quo moniales aptant vela ſuper
capita · vl alię mulieres ꝑepla· Itẽ acꝰ dꝛ
poꝛta in Hicruſalem· vt in euangelio vᷣm
Chub. ce diuite vbi dꝛ: Sic impoſſibile

eſt camelũ ꝑ foꝛamẽ acus trãſire/ita ĩpoſ/

ſibile eſt diuitẽ intrare regnũ cęloꝝ · Ged

acus aceris · n.t· i · pales frumẽti vl tritic·
Pñ.ücta pũgit acus · gallinis ſpargit᷑

geus. Et acus gceris ꝓ palea di ab aqð
eſt ſine ⁊ ceres dea frugu q̃i ſine frumẽtis

qꝛ purgat᷑ a frumẽtiſ.Sʒ acus · us · u · ꝛ
ab acuo · is· qꝛ acuta eſt. vel ab acumẽ· qꝛ

nihil pene ẽ mſi acumẽ · Et hẽt acubus in

Dtõ ⁊ qbltõ pli · Vn· Iñ bus u · Huat ·
Achtela.lę·f· p·pe·p·i:acumer·
Achtio · onis·ft · i· actio vel paſſio acuẽdi ·
Acutoꝛ oꝛis·homo qͥ acuit· Inde acutrix·

mulier ꝗᷓ acuit ·

Acutus · us · ui ·i. qcutio. vel acutus·a.um ·

gnte

pm Joſephũ dꝛ rubeꝰ vel rubꝛa terra qꝛ
terra facta ẽ caro illius: Et illud nomẽ
inuentũ eſt a qttuoꝛ ſtellis qᷓttuoꝛ partiñ
mũdi.ſ.oꝛientali:occidentali: ſeptẽtriõali
⁊ meridionali:Et qñ ᷣc dã fuit foꝛmatus

legit᷑ ꝙ creatoꝛ creaturarũ poſt creationẽ
cxli ⁊ terrę volens facere homines creauit
Adã· Cuo facto volens ei imponereno/
men · miſit quattuoꝛ angelos in quattuoꝛ
partes mũdi · Et bᷣmũ · · Michaeleʒz miſit
ioꝛientem vt afferret lIram.q qᷓndã vidit

ſtellã anatole · ꝗᷓ interpᷣtat᷑ naſcẽs vl oꝛiẽs

q rediens tnlit inde vc· Secundũ angelũ
ſcʒ Gabꝛielem miſit ĩ occidentem · qui vi⸗
Dit ſtellã noĩat dilis · ꝗᷓ interpᷣtat᷑ occi/

Tens· qͥ rediens inde tuut D· Cerciũ ſcʒ

Raphaelẽ miſit iĩ ſeptentrionẽ · qui vidit
ſtellam noĩie arctos· quę interp̃ᷣtat᷑ ſeptẽ/

trio ˖ qui rediens tulit inde τι Quartum

tum ſcilicet Oꝛielem miſit in parteʒ meri/

Dionalẽ · q vidit ſtella meſſembꝛis ·ꝗqᷓ int᷑/

tat᷑ meridies: q rediens tult inde M.

t redeũtes ad vñʒ. Dixit·legite lr̃as· le/

gert Ndã · Et ait dñs · H crit nomẽ e·Et

texta vkoꝛ,

–☛ — = =

b ſiãt ẽ pᷣmꝰhðõ cdaʒ vt pgenies ſua

quattuoꝛ ptes mundi poſſideret· Onde
ↄtnatole dedit ·q· viſis · D· a ↄtulit arctos
Meſſembꝛis · in · collige fit lda·
damiani ſunt hęretici qui nudioꝛant·?⸗

nudi int᷑ ſe mares ⁊ feminę ↄueniũt ⁊ coe/

unt. qᷓi T«de imitent᷑ nuditatt
tdama bebꝛaicelatie domꝰ vltra di·
Adamas antis· vt dic Iſið· i?etymol·

indicꝰlapis ẽ ⁊ puus ⁊ indecoꝰꝰ· ferreum

„

bñs coloꝛẽ ⁊ ſplendoꝛẽ cryſtallini·Nũ c;ᷓ

aüt vltra magnitudineʒ nuclei auellaneg
reꝑit ⁊c Duriſſimus: Hic nulli materiei

cedit:nec ferro qdẽ nec igni⁊ nũ ; cale⸗

ſcit · hircio tñ ſanguĩe recẽti rüpit.⁊ dꝛ ab
adimẽdo· In venit adamãtinꝰ.·q· u:. .
adamãũte exns· , e· Etiaʒ dz abad et

amo:qꝛ valde amat nã valde pᷣcioſusẽ ·
Pñ·Eſt adamas gẽma quã non ferrum
neq; flamma⸗Diſſoluit· ſanguis hircinuſ
Biuidit illum ·
Adamãtiꝰ ⁊ Oꝛigenes ſũt noĩa cuinſdam
Xdaptꝰ.·q.ã.i oꝛnatusvlpꝑatus·) hoĩs
Xdar bebꝛaice dẽ mẽſis martins⁊ ẽ gene⸗

ris nen-idecli · Et nõ ꝙ& Beda dic in ſuo

tractatu ð mẽſibꝰ Hebꝛęi qᷣbeſũt credita

eloquia cei · antiqͥ moꝛe mẽſes obſeruare

nõ ceſſãt· ᷣmũ menſẽ qͥᷣ paſce ceremonijs

ſacratus eſt niſan appellantes.qui pter
multinagũ lung diſcurſum.· nüc in martiũ
menſeʒnüc incidit in apꝛilẽ. nũc aliquot

.Dies menſis maij occupat ·. p̊ rectius apli

Sputat᷑· q; paſca ſꝑ in ipſo incipit᷑ · vl e/
ſinit æl totalit᷑ in eo includit᷑· Secundus
menſis ſcz maius dẽ iar · Terciꝰ · ſ. iunius
r ſiban· Quartus ſcʒ iulius dĩ tanu

Mnintus ſcʒ auguſtus d ab· Sextus· l·

ſeptember ðꝛ elul· Septimus ſcy october

dẽ theſere quẽ ꝓpter collectionẽ fruguʒ ⁊

eleberrimas in ipſo feſtiunitates nouum
annũ appellãt · Octauus · nouember dẽ
mariſan. Nonꝰ. ſ. Tecẽber dẽ caſlen · Be⸗
cimus.ſ.ianuarius dẽ thebeth· Ondeci
mus ·ſ. febꝛuarius dẽ labath · Duodeci/
mus· ſ:martiꝰ d adar· Noĩa aũt ⁊ oꝛdo
iſtoꝝ meſiũ põt haberi Phos vᷣſus · Mẽé/
ſibus hebꝛeus h̊ ponit noĩa niſan· ciar
⁊ſiban thanug ab elul theſeriq; · Mariſã
caſſeu thebeth ſabat ſimł adar· Inchoat
aplis ̊ martius eſt ibi finis ·
Adaſia eſt ouis maioꝛ naun.
Adaſtria ·· ſoꝛs · eo ꝙ dura ſemꝑ videat·
el dꝛ eẽ femina · .

Adaugma·nti·qugmẽtũ vkadditam̃ti ·

Aitus ˖ us ui

Adaugiũ · n· s·i:quctio vł augmẽtatio
Addictus:a·ũ·i: deputatꝰ. ↄſcptus.aſcri/
ptus deſtiatus· Onñ Dꝛatiul.Qulliad/
Dictus intrat in vba magiſtri.
Xaddituſa·ũ·i.iũctꝰ·appoſit · Vñ · i· Ma⸗
chab. 5? Et additi ſut ad eos exercitus ·
Adelphus dr ab ad ⁊ delphus gręce qðᷣ
E frat latie· Oñ Cerẽtius in adelphis· iĩ
comędia facta ve duobus fratribus
AXdemptusi ſublatus:ab adimois·
Adẽpta legata dicimꝰ illa ꝗᷓͥ teſtatoꝛ adi/
mit legatario cui pᷣmo legauerat mutata
ma ſna volärttte.
Adeodatuſ eſt nomẽ Dauid qͥ Datus fuit
a o ad liberationẽ irraal

Adeps dĩ pinguedo · et eſtinterioꝛ pꝛie ·

Pinguedo eni ſuꝑ carnẽ: aruina vel lar/
Ous dẽ: qui carni admixta dĩ pinguedo
Vñ. Intus adeps aruia for pĩguedoc;
mixta. Et ſic dꝛ ĩ hiſtoꝛijs triplex ẽ adeps
vitaliũ ſcʒ coꝛdis ⁊ ventris qadeps iecon
i. epatis quẽ reticuluʒ dicimꝰ·q;ꝛ innoluit᷑
ad modũ reᷣ:adeps renũ· Nos tres adi⸗
pes duoſch renes · i· ilia renũculoſgdo,
lebat ſacerdos ſuꝑ altare· Itẽ adeps dꝛ
medulla tritici quę eſt ipſius pinguioꝛ et
interioꝛ parss.
Agdepticus · a·ũ · pe · coꝛ · qd Ofaciſi adqᷣrit·
Adeptus·a· ñ·i aſſnetus vel adqſitus· ab
adipiſcoꝛ·
Adeęratio d q̃ſi gris punitio: veladęrata

pᷣdia dicebãt᷑ ex ꝗbꝰęs puniebat· vt ha⸗
bet ex .· l. i.C· de comi · re · mili ·
Adipatꝰ.i: adipe ↄditus ⁊ impinguatus.
Xdipatũ ẽ qdᷣlibʒ eduliũ adipe ĩpĩiguatũ ·
Adipex vermiculus quidã ·

Adipiculus dimii.paruus adeps·

i.hoc adytũ ti pecoꝛ Diffe/
rũt. Qã aditꝰẽ introitus: gdatio · oppoꝛ?/
tunitas· aggreſſio · Sʒ adytũ·ti.ẽ loc⸗ ſe /

—

cretꝰiuxta altare vnñ dabat reſpõſa · et de
ab adeundo·p cõtrariũ· qꝛ mime licebat
alicui adire locũ illux niſiſũmo põtifici ·
Adiumẽtũ auxiliũ ſubuentio. adinuamẽtũ
adiuuamẽ adiutoꝛiũᷣ· oĩa idẽ ſiãnt
Admĩculũ·li:ianxiliũ· Inde admĩculato/
rius . a · i. i· auxiliatoꝛius ·
Adminiſtratoꝛm·t· d curięado:natoꝛ vł
coadintoꝛ ;
Admiſſarius ·i· equus ſen emiſſarius· ſed
Differũt in hoc:qꝛ admiſſarius ẽ equus ꝗ
ad tps int equas admittit᷑ ad coituʒ· ſed

emiſſarius ẽ ꝗͥ ſp equabus intereſt.

——

Admiſſura dꝛ qndo aĩalis pꝛie iumẽta

ad coitũ ad mittũt᷑ vt ↄcipiãt. di ab add

mitto · i· ad coitũ mitto ꝓ vno ſigniſicato
Del admittere dĩ aſſumere ⁊ cñ agilitate
equũ vertere? Ducẽ · ñ Duidius. Nil
nocet admiſſo ſõdere calcarequo. Et ad

miſſusa.ũ·i: qptus ad mittẽdũ. Oñ fon

tes ⁊ bonos equos admiſſarios vocamꝰ
qꝛ admittũt᷑ int᷑ armẽta ad coitum vel ad
arandũ vel ad trabendũ.Dñ hbęc admiſ-
ſura·ręqñq; dicunt᷑ bꝛuta aialia: ꝓpꝛie
iumẽta ad coitũ admittũt᷑. Iſtas ſigni/
ficationes ponit Hugꝗ/ĩ ſuis de riuatioibꝰ

Serotina autẽ admiſſura ſicut tangituri

biſtoꝛijs · erat ea quę fiebat ĩ extremitate

verisin qua deterioꝛes erant fctus qꝛin

tarde appetẽtibꝰcoitũ:minꝰviget natura
Bel ſerotina admiſſura dicta eſt ĩ autu/
no. quia natura ouiñ Meſopotamie et
Atalię eadeʒ eſſe traditur vt bis in anno
pariant · . .
Admiſſũ eſt peccatũ iam ppꝑetratũ· DPnde

Amittit peccat aſſumit flectit equumq;·

Hic admiſſura ꝑmittere bꝛuta coire.
Admirabilis· cõ· timodeſtꝰ.honeſiꝰ.ſine
moꝛigeratꝰ·egregiꝰ.taciturnꝰ. facetꝰ· ve/

nuſtus. decẽs gratus:elegans ſtupiqdus

admiratione plenus

Adoleſcẽs · cõ· t· Dẽ ille qͥ eſt infra triginta

anoſ. POnde:Eſt adolens creſcẽs nomen
trabit hinc adoleſcens:

Adoleſcẽtia ·fp· dẽ tercia ętaſ hoĩs durãſ

a qntodecimo anno veq; ad viceſimum/
octauũ:⁊ dꝛ adolẽſcẽtia q̃i ad gignendũ
apta ⁊ adulta·

Adoleſcẽtulusa·:um.dimi:paruus ado

leſcens· .
Adonibegeh interpᷣtat᷑ oñs inſtus.
Idonai nomẽ dei hebꝛęũ⁊ int᷑ptat᷑ dñs·
Xadoneꝰ.i.Oñns vład dũm ptinẽs·
Xdon eſt nomen cuiuſdã ciuitatis

Adonis:adonis· vel adonidis·me.pꝛo·in

ntõ a me:coꝛ in obliqͥs· d fuiſſe inuenis
pulcerrimꝰ amaſiꝰ venen· Oñ Duidius:
Abſtinet a lummo celo pᷣfertur ldonis
Et m fablas dꝛ fuiſie venatoꝛ et mechꝰ
q vulnerans apꝛũ HNener occiſus eſt ab
eo · Et dr reuixiſſe poſt moꝛtẽ ĩ menle qui
apud bhebꝛeęos thanuꝑ dꝛ.i:in iulio quem

gẽtiles aniuſario ſolebat plagere ſic ipſa

plãxit · ðR qͥ ꝓp ha iſraelitas increpat Ece/

chi.8² Mlieres plãgẽtes adonidẽ · Onñ

quẽ traffixit ap Denen vir fert adonis-

Adoptio.·teſt gtuita qued electio q̃ qſ
ſibi eligit agliquẽ in filium · et qᷣ ſic recipi .

ſiliũ· dĩ adoptiuꝰ.a qui enm ſicrecipit di

adoptiuꝰ pater ·

AXdoptatjo ·ft· ⁊ p ſyncopã dꝛ adoptio · ·

Teſideriũ vel affiliatioĩ filiũ acceptio·

Adoptata·ã.· dẽ electĩ fllii vl deſideratꝰ

Adoꝛ· n· indecliẽ quoddã genꝰãnonę vel

frumẽti vñ fiebat panis imolaticiꝰ· que,

qimolabat deũ adoꝛabat
Adoꝛeusa·iũ ·itriticeus· Tdoꝛius idẽ·

Adoꝛea·fp· dea frumẽti:vel quędã veſiis

triumphalis; “
Vdoꝛia·x·p·i·glia· vel bona fama·
Adoꝛaſtusm·s fantaſma dꝛ ·
AXdoꝛſus · a:ii:inceptus vlł allocutus·
Xdoꝛtus ·m.s.i:nouit᷑ vłſubito natus

Agdramoloch idolũ aſſyrioꝝ qð ſamarite

colunt.
Agdremon dꝛ ciuitas vel vꝛbs iux Jegrael
in cãpo mageddõ · in qͥ Joſias rex victus
a Pharaõe nechao vulneratꝰ ẽ· Sup q̃̊ᷓ
lamẽtationes ſcpᷣſit Hieremias· De quo
planctu dẽ

adremõ dꝛ nomẽ regregnãd tũcĩ char/
camis:ĩ cuiꝰauxiliuʒ venit Joſias contra
nechao · Dñ. Adremon caſtri vel regis
nomen habetur
dria ſtia · f· p· Dꝛ ſoꝛs ·

Aldria ẽ mare pꝑetroſũ:⁊ dẽ ab adros grece

i petra eo ꝙ magẽ ꝑetroſũ q; alia maria
ñ Ouidiꝰ.Gerpẽteʒ medijs adria vi/

Dit aqᷣs · Dĩ etiã regio vel nomẽ loci · a q̊

Dzẽ mare adriaticũ. Etiã dẽ ſcopulus ve
rupes · DPñ. IRtdria ſũt ſcopuli ſ̊ ⁊ adria t᷑/
ra fretũ q;· Iñ adriaticus· a · ñ.i· petroſus
et de adria t᷑ra exnñs:vel ad eã ptinẽs·

Aduena·. p · dꝛ eo ꝙ aliũde veniatar· ff

Te iudi .l:heres abſens.
Aduertibilↄ·.t· i.ſolu bilꝰ intelligibil
AXaduẽtinusm.s.qdã mõs rhomee
Aduentitiusiaduena .ſ.qͥ aliũde venit ·
Agduerbiũ · n· .. i allocutio·⁊ ſumitp q̃daʒ

parteoronis ꝗᷓ detminat verbuʒ roͤne ſi /
gnificatiõii. Añ h̊ ⁊ B adubialł.⁊ Hᷣ le·i· ad

aduũbiũ ptinès. Itẽ nomẽ adubiale dicit
qð ab aduerblo deriuatur:vt ſeſternus
lodieruus. .
duncus.i:valde curuus ·

AIAlduocatus ·m· s.·ẽ qui alio noĩe qᷓ̃i legatuf/

vel patronus vocat᷑· quiĩ foꝛenſibus ſeu
exneis negocijs peminẽtlbꝰpbet litigãti/

bus ſuũ patrociniũ cuius pᷣciuʒ oneraria

vocat᷑ ſub antiquo nomine ·
Adula·fp·dꝛ caput lini

D Zacharie . i2? Erit planctus
magnꝰ ĩ hieruſalẽ ſic plãctadremõ· Płl

— ⸗· — —

N — —

— —

ſan

Adulatoꝛ:m.s.dDꝛ qͥ blãdit᷑ſ locutoꝛ oꝛe ⁊
nõ coꝛde· Iñ adulatrix ·
Xdulatoꝛculꝰ.m.s.dẽ puꝰadulatoꝛ:
Adulatio ·f·t· Dꝛ pua laudatio·
Xdult᷑m·s· Dẽ qi ad alt:⁊ ẽ ille quivxoꝛeꝰ
alteriꝰaccedit ipſã violando: In adulta:
Xdulteriũn·S. Oẽ q̃i ad alt᷑thoꝝ acceſſuſ
el ad alteꝝ· qꝛ ex adulterio ab vno ↄce/
toad heredita tẽ alter naſcit ·
dulteriũ etiã ßm mgrm quarto ſmaꝝ eſt
illicitꝰcoitꝰcuz maritata:Gtupꝝ ẽ deflo/

ratio vgis illicita· Inceſtꝰ cũ ↄſãguinea

el affini vel religioſa ꝑpſona Raptus eſt
cũ puella violẽter deducit᷑ de domo pa⸗
terna· Sʒ foꝛnicatio eſt cõis ad h̊ oĩafit
tñ ſpãliter cũ ſoluta:vidua vł mẽtrice ·
Adulterinꝰẽ de adulterio ↄceptꝰ vl genitꝰ

VBñ adulterina moneta· vel ſigillu dicit᷑

falſa moneta vel falſũ ſigillũ ad iſtar verę
vel veri facta vel factũ ·

Aldultenę plãtatiões dicũt meche plantę

vl nõ naturales. vt pʒ Sap. 4 Et illa
las innuit ug ĩ libꝛo ſecãẽdo 8ð doct᷑na
chꝛiſtiana · Sʒ Rabanꝰ⁊ antiqͥ dicũt ꝙ;
ſint ſpuria vitulamina: Et vitulamẽ dẽ
planta infructuoſa ꝗᷓ naſcit᷑ ex radice viqᷣ
l alteriꝰarboꝛis · H
Idultꝰ wint a vbo adoleo es·eui ·etũ · vl
itũ · p q̊ vtim̃ adultũ qð ſigt cremare vel
creſcẽ · DPñ adultꝰ · a.ũ.i:crematꝰ excretuſ
maturꝰ.vl annoſus· Et ꝓ excretus inue/
nit frequẽter ĩ ſacra ſctura

¶C N ante

Xer · m·t· m vſũ caret pli nũero:et eſt vnũ
quattuoꝛ elemẽtis:⁊ ꝓpꝛie ẽ illud quod
ꝓtendit᷑a nobis vſq; ad ſpheęrã lunę. Et
d ab a quod ẽ ſine · ⁊ er lis · qi ſin lite. per
ↄꝛiũ:qꝛibiẽ ventoꝝ rius cõflictꝰ.nã ibi
cauſant nebulę tonitrua coꝛuſcationes ⁊
fulgura · Ol iõ ſine lite:qꝛ facilit᷑⁊ ſine li/
te cedit ferienti vel impellenti· AItẽ aer eſt
coꝛpus elemẽtare hũidũ ⁊ calidũ p natu/
rã qð inſpirat᷑⁊ reſpirat᷑ a nobis · Itẽ aer
etiã haera in accuſatius moꝛe gręcoꝝ·et
etiã foꝛmat fęmininũ in a · Nã quinq; ſũt
noĩa habẽtia em· vła.ĩ accuſatiuo ſingu/
lari·a qbꝰfoꝛmãt᷑ noĩaf.p·ĩa · ꝗᷓ noĩa ſic
habẽtia em vel · a. ĩ accuſatiuo ſingulari:
hñt es vłas ĩ actõ płi ·Dñ. Etber et crat
aer lampas iungas quoq; panter· Exq;
fęminea qͥbus ẽ inflectio pꝛima · Sunt et
alia noia iſto mõ faciẽtia vt ſtix acheron
beros · vt patet in ſequentia vbi canitur ·
Sed quid nos iſtos recenſemus heroas
●

id eſt dominos;
AReriani hbeęretici ab aere dicti ·Hi etãt p
fũctis ſacrificiꝭ offerri ſm NHapiã ·
Xerinus·a· ſ· pe · · i ad aerẽ ꝑtinẽs·
erius:a·ã.idẽ· vl qnq; idẽ ẽ qð altus
Neripes ·i· gereos hñs ꝑedes:i: velocesita
ꝙ in aere videant᷑ ſuſtentari⁊ figi:et ideʒ
eſt qð ceruus ; .—
AReromãtia · pe · pd ·ẽ Ddininatio ꝗᷓ fit ĩ gere
Iñ aeromanticus · i ·pfectin tali aere · q/
Dã dicũt aerimãtia p·i· in tcia ſyllaba-

Afer fuit vnꝰex poſter ¶Nbꝛaę de Cethura
a quo africa dicta eſt· q geẽte illã deuicit ⁊
inhabitauit vlł dẽ aliqͥs ð tali regiõe·
Afereſis vel aufereſis eſt ſub tractio lr̃ę vel
ſyllabeĩ pncipio dictionis ·
Fffa idem eſt quod talpa·
Affabilis · cõ · t· i· de lectabilis ·
Affatus·a· i participiũ veniens ab affox
gris; Et affat?. us · ni · me . ꝓ · Dꝛ allocutio ·
vel oꝛnatſermo ·
Affectus· us · ui · m Papᷣ ·ẽ animi deuotio
gmicitia· fedus. ſocietas. Dilectio: chari/
tas ab affecto as . affectꝰparticipiuʒ dẽ
laceratus vel maceratus·
Affectio · f· t· ẽ alteratio coꝛpiſ. Oñ Coꝛꝑis
alteritas affectio dẽ eẽ · Ac ſpectat mentis
aditerioꝛa affectꝰ· Et dꝛñt affectio ⁊ pie/
tas· qꝛ pietas int᷑ cõictos ſanguine ẽ · af⸗
fectio inter extraheos exhibet·
Affblatꝰ· a· i· i · ↄnodatꝰ.vł fibła oꝛnat·
Affictus dꝛ cẽſus ꝗͥ dat᷑ rõne ſdioꝝ ·
Affidoxe ſũt ſnięquaꝝ pars eſt honeſta ⁊
pars inhoneſta ·
Vffiliatio ·i· adoptio vel imitatio naturę
Affinis · cõ · t· dꝛ cognatꝰ vel ꝓpiquusvxo/
ris. vel mariti · vel ecõuerſo: vel qͥ ẽ ð ge/
nere pꝛis aut mr̃is· Et differut aff nis et
ↄfinis. DHñ · Affinis gnẽ ↄfinis ꝓximita/
te · Itẽ cõfinis meus ẽ mihi mãſio ꝓxima
cnpᷣ. Affinis meꝰẽ m natio ꝓxima cuius ·
Affinis gnẽ mcõfinis ꝓximus vꝛbe ·
Affinitas ẽ ꝓximitas pſonaꝝn ex coitu ꝓue⸗/
niẽs oĩ carens parẽtela·⁊ H̊ de iure cano/
nico·⁊ ſic cõtrahit᷑ affinitas ta p coitum
legittimũ qᷓ; p foꝛnicariũ.· Sʒ bᷣm leges ẽ
reglaritas pſonaꝝ ex nuptiᷓs cõinnctarũ
oĩ carẽs parẽtela · vt · C. de nup.l.liberi ·

Affirmatio·ft· dꝛ cõfirmatio· aſſertio ·

Affla.f· p· eſt aial quoddã ·
AVflflatus· m· S· i· inſt pirat? gb ad et flo flgs
Afflictus.us.ui ab affligo·i.cruciamen ·

Affluus a· i · · qbudãs vl diues·

Aſlatices ẽ lacꝰ indeę vbi nihil mergi pöͤt

qð hʒ aĩam quaſi ſine flatu:
Xrodillũ ·n · s ẽ albedo exñs in on⸗e-·
Afoꝛiſmuſ.m · s·ẽ pᷣmo bꝛeuis integꝝ ſenſũ
rei poſitę ſcribens· Etiam afoꝛimi ſunt
foꝛamina in naui vnde remi emittũt᷑ · Itẽ
liber qdã in phyſica ſic dẽ· —
Afoꝛus · m · S· pe · coꝛ· ꝛ piſciculus · qͥ ter
exiguitatẽ hamo capinõ poteſt·
Afoſon.indecli:dꝛ miſter crudelitatis
fraſia vłafriſia·ſ‚p·herba qdam ·
Africa· f.p· dẽ regio quędã:⁊ di qi apꝛica
q; fuit aꝑpta ⁊ exoſita ceęlo velſoli · vel eſt
tercia pars mũdi a meridi e
Africanꝰ.m ·s·i:negociatoꝛ vł ĩcola africę.
Africus ·me.coꝛ: vent a meridie flans ver/

ſus africam· Oñ quattuoꝛ ſũt venti pnci/

ales. Pꝛimus ab oꝛiente dꝛ eurꝰꝗq ve⸗
p2 .

nit ab oꝛiẽte ęqnoxiali ·ab ila · ſ· pte mũdi

vbi ſol oꝛitur circa feſtum Gꝛegoꝛij et in
exaltatiõe ſãctę crucis · Hic habet duos
collaterales.ſ. vulturnũ qꝗ vit ab oꝛiẽte
eſtiuo vbi ſoloꝛit circa feſtũ ſacti Piti. et
alteꝝ ſbᷣſolanũ q venit ab oꝛiẽte hyemali
i. q loco vbi ſol oꝛit circa feſtu ſãctę Lucię
Heinde tres ſũt in occidẽte qͥꝝ pacipalis
en ccigere geſa
hnius collateralis veniens ab occidente
eſtiuo dã circius · ̊ ab occidente hyemali
dr fauonius· Deinde tres veniũt a parte
meridionali ·q̃rũ pᷣncipalis et mediꝰ dicit᷑
auſter huius collateratis declinãſ ad oc/
caſum vᷣſus cephyruʒ dẽ nothꝰ.ſed alter
collateralis vᷣgens ad oꝛientẽ di a fricus·
Veinde ab aqlone.i‚ſeptentrione etiam

veniüt tres.q̃ꝝ mediꝰ⁊ pᷣncipal dꝛ boꝛe/
as ille vo qͥ ab eo dechat vᷣꝰoccidẽtẽ dẽ

chov. eclinãs aũt ad oꝛitẽ dĩ aqᷣlo· Et
ſᷣſolanꝰ dꝛ qꝛ ſ̊ ſole oꝛtꝰẽ · Eurꝰ qꝛ ab eo
flat · ſ. ab oꝛiẽte · DPulturnꝰeo ꝙ alte tõat
Auſter dꝛ ab hauriẽdo aq̃s· h̊ gręce dʒ
nothꝰ. nã peſtilentiã gignit: Euroauſter ·
eo ꝙ ex vna ꝑte habet eurum.⁊ exaltera
auſtꝝ · Nuſtroafricus· eo ꝙ iũctus ẽ huic
Ruſtrofauoniꝰeo ꝙ foueat fruges? flo/⸗
res· ANfircus dictus ẽ choꝛꝰeo ꝙ ipſe cir/⸗
cũclaudat ⁊ quaſi choꝝ facit · Septẽtrio
eo ꝙ in circulo ſeptem ſtellarũ conſurgat
AMqᷣlo d circius · eo ꝙ ſit iunctus choꝛo ·
Hoꝛeas eo ꝙ ab bypboꝛeis ptiboflat ⁊c
frigidꝰa ſiccꝰ·Natura eni ſeptẽtrionaliũ
ẽ frigida ⁊ ſicca.auſtraliũ huida ⁊ calida:
oꝛientaliũ calida ⁊ ſicca · occidentaliũ fri/

gida ⁊ humida · Pnde· Flat ſubſolanus

enit ab occidẽte ęqnoxiali dꝛ cephirꝰ

vulturnꝰ eurꝰ ab oꝛtu · Atq; diei medię
nothꝰheret ⁊ africꝰauſtro: Cirtiꝰoccaſuʒ

cephyrꝛatq; fauoniꝰ afflãt. Sʒ veniunt

adqlo boꝛeas ⁊ choꝛus ab arcto ·

Afroditafp·dꝛ venꝰ.⁊ dꝛ ab afros qð ẽ

Afrodis gręce femina latine·

ſpuma · qꝛ nata dicit fuiſſe ̃m fabulas ex
ſpuma man ꝓueniẽte ex genitalibꝰſatni ·
A Martialis Deszs illecebꝛas circa
ſenſus cũctos appoſuit afrodita.

Afronitũ · n.s.eſt ſpuma nitri · Dñ qᷣdam.

AKuſticus hęc neſcit qͥd gręco noĩe dicar·

SGpuma vocoꝛ nitri greęcis ⁊ afronitũ ẽ ·
Afrus · m. s· ſᷣm Hapiã eſt ciuis africus·
Afumentũ · n· .· i · Dumetũ ·

FA ante G

Agabus pe. coꝛ. qdaʒ ꝓpheta de qͥ habet

Aci.2i?ꝰ VPñ ĩ Ruroꝛa· Agabus ecce fa⸗
mem pdixit in vꝛbe futuram·

Agagulo m ·. t· d vanꝰ foꝛnicatoꝛ·
Agalman · t· i·figura.⁊ Dꝛ q̃i agẽsimagi/

Pn· Intrat cũ palma plebs alma ſalutii-

AXgamꝰ.m.s·pe · coꝛ·i ·

nẽ alteriꝰ· vlẽ ſpeculũ pᷣclaꝝ· wonit etiam
ꝓ cęlo vbi eſt ven ſpeculũ.ił.facies chꝛiſti

agalma · i· regnü celoꝝ ·
ſine vxoꝛe · 1 ðDꝛ ab a

Wen ſine? gamos vxoꝛ ·
4

gapa .· pę vel agape · pesi· laboꝛ alienus
Dilectio: charitas:oꝛonũ coio:vel elemo/
ſyna rogata et ſm aliqͥs eſt mãducatio ꝗ̊ͥ.
fit ĩ charitate ob memoꝛiam defunctoꝛũ ·
nagapitus i⸗ Dilectus ·
Agapeta f p· pe ꝓp. ancilla dei ꝗᷓ ꝓ chꝛiſto
nubere noluit · vt dicit Hug· Pap̃ · autẽ
Ditcit agapeta vłagapetęs.i/lenocinatoꝛ.
Vvl qᷣ cũ feminis illicite conũſat᷑ ·

Agar interpꝛetat᷑ aduena conuerſa⁊ erat

ↄcubina ⁊Lbꝛag ·

gareni pe · pꝛo dicti ſũt pſeliti ⁊ aduenę
gbagar.

Agaritudo ·ft. dꝛ ſuſpiriũ vł anxietas·
Agarus · m.· s.dꝛ curſoꝛpedeſter.
Agaſo ꝓpꝛie dẽ qͥ curat iumenta q̃i agens

ſomaniũ· qñq;samẽ agaſo dꝛaomeſticꝰ
