macon quod eſt mama quaſi ſine mãma
ſcʒ dextra quã inurebãt ne impediret eaſ
in ſagittando ⁊ eã nudabãt·⁊ G ctiã faci/
ebãt ð ſiniſtra ne clypeus impediret · E⸗/
dem dicte ſunt vnimãme · Vę ſine viris
viuũt · Oñ Pirgilius Enei · x?ꝰ Pulſant
pictis bellãt amacones armis.Et ſcias
ꝙ vt dicit Iidoꝛus etymol/S? tria ſunt
genera cõſuetudinũ · Sic ſcythaꝝ vbi fe
minę viri ĩ pugnã eũt. Lma cones vbi
ſole feming · Aomanoꝛũ aliaruq; gentiũ
vbi ſoli mares ·
Ambactus· a· ũ & circũamictua ſent ſolet
eſſe quiſquis dubitans ·
Ambages · gis · Ddubia locutioo
Ambago . f· t. dꝛ Dubia locutio ſermonis ·
pꝛolixitas xerboꝛũ ⁊ circũitus vel circulo/
cutio · Et ſic hẽ vera · Canẽ comedere pa⸗
nem Iñ ambagioſus i. Dubitabilis vel
Dubitatio vel dubitatione plenus.
Ambaſiatoꝛ · m · t· ẽ legat pᷣncipis ĩ arduis
negocijs · et ambaſiata eſt hmõi legatio

1
4
1
t
rins
nt
146
ntiᷓ

ſolet

wis⸗
chl⸗
gep⸗
l
6
s
Gto

—

concilioꝝ vel pꝛincipũ in cauſis ſuis
Ambeſus vl abeſtꝰ· coꝛroſus vel comeſtꝰ.
AXmbi · i.pui · ab ãbiẽdo ·i · circũeũdo dicti
Ambigens · fit. · ouis habensln ſuperioꝛi
pte dentẽ vnũ ⁊ aliũ ĩ inferioꝛi ·

Ambidext.m.·s.dẽ qͥ vtraq; manu vti᷑p

xtera · ſiẽ fuit TRoch · vt hꝛ ĩ li? Judicũ:
Ambitarius · m·s· Dꝛ Duplicit loquẽs ·
Ambigna ·f p.dicebat᷑ ouis ꝗ̊ cĩ gemios
pareret cñ ipſis ſacrificabat᷑· vnde dẽ qſi
ex vtraq; ꝑte habens agnos
Ambigariu:iex ambabus partibus·
Ambiguus:a · i·· Dubius · ⁊ ð ab ambo
7 ago vleligo qꝛ Dubiuſẽ nec hoc agit

vk eligit · nec hoc plene dimittit · H aliquid

vtriuſq; partis ſectat᷑ · vel dꝛ enſis Indę
ambiguitas ⁊ ambiguoſusi· Dubitabil·
l plenus ambagibus;
Ambiguũ ẽ vbi oppiniones ſũt ⁊ iura va/
ria vident᷑· de ſen · excõ · int alia · Et ius a/

—— — *„ * —

biguñ eſt per ſũmũ põtificẽ declaraduʒ.c.
per venerabilẽ ˖ rationib? qͥ fi · ſüt legit ·

Ambiloquus.a· i ·i· bilinguis · ꝗ nunc hoc
nunc illud affirmat· Inde ambiloquiũ·i
talis locutio ·

Ambitio · onis · t·i· crcũdatio vel cupidi/

tas ⁊ maxime honoꝛis · Iñ ambitioſus · i·
cupidꝰ⁊ ꝓpꝛie honoꝛis· Iñ ambitioſitas
i cupiditas: ⁊ hęc ambities ei· ꝓ eodeʒ·
quia ambitioſoꝝ eſt blandiri et adulari-
ideo ambitio ponit᷑ qñ q; pꝛo adulatione
blanditijs·
Ambitus qñ eſt participiũ ideʒ eſt qð cir
cũdatus.⁊ ſic ẽ media lõga:· Pñ Ouidiꝰ
Juſſit ⁊ ãbite circũdare ſittoꝛa terrę· Sʒ
qñ ẽ nomẽ · tc ẽ me.coꝛ · ⁊ idẽ ẽ qð circũi/
tus. Oñ Lucanꝰ · Letalãbitus vꝛbis.i·
circũitus · Et Hug· expit etiã ꝓ ſuꝑbia·
vel dĩ tranſſumptiue affectus homĩs · ·
cupiditas · ab ãbio · is · qꝛ iſte qui vult ho /
noꝛes aãbit ⁊ circũit potentes ⁊ magnates
ſicut muri ciuitatem oꝛando tam ꝓꝑ ſe qᷓ; ꝑ
amicos vt valeat honoꝛes obtinere ⸗·
Ambo. onis · m ·t · i · pulpitum · vbi ex ãba⸗
b rtibus ſunt gradus · Etiam ſumit
pꝛo loͤdd ſermocinacl vl vbi legit euan /
gelium · vel pꝛo gradu ſimpliciter · Et idẽ
dẽ amo · onis · Sed ambo⸗oꝝ.n · .· plura
lis numeri tm̃ ab ampho gręco ·qð equi/
pollet amphi :quod ſit circu·id ẽ vterq;·
vl duo · Et nota ꝙ ambo diuidit ⁊ col/
ligit · Duo colligit ⁊ non diuidit· Dñ vere
Poſſũ dicere · Iſti duo ferunt hunc lapi/

dem · ſed non Iſti ambo ferüt hüc lapidẽ

niſi vtq; ferat · Vnde. HNulpita ðᷣſignat
ambo Duo colligit ambo..
Ambꝛa · f· p· Hba ꝗdã vlł ſxẽs valde chara
Ambꝛiſibera vkambꝛiſibila · fe· p· dꝛ aſpis
quę habet duo capita: vnuʒ in loco ſuo·
aliud in cauda.cuiꝰoculi lucẽt vt lucerna
Ambꝛo · onis · m · t· D ꝓpꝛij patrimonij cõ/
ſumptoꝛ · leccatoꝛ: guloſus·⁊ eſt idem qð
lurco·mãducus· ardelio·ganeo · b ĩtereſt ·
Ambꝛo dꝛ iſte qͥ ſcit bene indicare de ſa
poꝛe ciboꝝ · ⁊ libenter guſtat bñ ſapoꝛata
Aurco dꝛiſte qͥ guloſe immunde om̃ia
cuoꝛat · ſic dictus a lues:quod ẽ ſoꝛdes
vla lura quod eſt os vtris: Manducus
Dr iſte qui oꝛe hians turpiter manducat
AVrdelio ab ardeo:q; ardẽsẽ ĩ leccacitate
Ganeo ꝗ moꝛat᷑ in tabernis · qꝛ ganeũ ẽ
tabna vbi fit leccacitas: Iñ ganea lecca/
citas · In ganeo tal leccatoꝛ· Itẽ ãbꝛones
Dicunt homines deuoꝛantes ⁊ leccatoꝛeſ
Etab ambꝛo venit ambꝛoninꝰ. a · · Pñ
qdã cũ vellet aliũ redarguere ait· Tu hẽl
lurconinã buccã ⁊ ambꝛonina labia vo/
lens ſignificare ꝙ multuʒ ⁊ turpit᷑ come/
debat · ⁊ libenter de bñ ſapoꝛa tis ·
Ambꝛoſia vel am bꝛoſiana·p·:ꝗdã herba
pꝛędulcis ſapoꝛis · Diuĩa dicta· eo ꝙ inde
paſcantur equi deoꝛum· Bñ et ambꝛoſia
dẽ quandoq; nectar vel ebus deoꝝ· Iñ
gmbꝛoſius. a; um . id ẽ Duld vel guloſus ·
tunc ab ambꝛo dẽ ·
Ambꝛoſiusm· vn ð q̃ttuoꝛ doctoꝛibꝰ.
1 interpꝛetatur odoꝛ diuinus: vel nectar

Dyulcis Inde ambꝛoſianus aliqͥs ð oꝛdi/

ne ſancti Ambꝛoſij ·
Ambubaia ·f· p· ſymina frequẽs circa bal/
nea quaſi ambiens balnea · ODñ Dꝛatiꝰ.
Ambubaiarũ collegia farina coplę. Bel
ambubaia.i. tibicina vl ſymphoniſtica:·
Ambulacꝝ et ambulatoꝛium ꝓ eodem dẽ‚
locus ſpacioſus :ad ſpaciandũ aptus· vł
etiã ꝓ poꝛticu rexeritur · xel vm Papiam ·
ambulacꝝ eſt ſpaciũ ambulandi.
AXmbulꝰa · ů · pe · coꝛ · i· velox · qʒ ⁊ ſᷣſtãtiue
ponit᷑ pꝛo cur ſoꝛe · qui cauſa feſtinationis
legatur
Amburbale vel amburbiũ · i· ſacrificiũ qð
circũit ciuitatem·
Ambuſtus participium .i circumuſtus vel
vſtulatus .
Amella ·f. p. quędã arboꝛ quę iuxta mellã
fluuiũ creſcit cuiꝰ flos dꝛ hic amellꝰ. Hn
Pirgilius in geoꝛgi · Eſt etiã flos i pzꝛatis
ui nomen eſt amello. 5

gitur m quoſdam tmalech et male qà

di · Xpud Joas filium Xmelech ·
Amẽ ·i· vere vel fideliter ſite ternaliter·et
ſic ẽ aduerbiũ qualitaij. Itẽ idẽ ẽ qð fiat·
ſic eſt ꝓbũ defectiuũ ſingularis numeri

tercig perſonę vt patet per ęequipollentiõ
buiꝰ xerbi fiat · Itẽ ideʒ e Vritas vł

ceus qͥ ẽ writas:⁊ ſicẽ nome nenuge ide/

clinabile hbebꝛaicũ · Et hm Pap·iſta noia

bebꝛaica amen et alleluia ĩ alia lingua p/
nunciare fas nõ eſt· licet interpꝛetari pñt
Intantũ eni nomina ſancta ſunt vt etiaʒ
Joãnesĩ apocalypſi refert·ſe ſpñ reuelã/
te audiuiſſe vocè exercitꝰ Dicẽtẽ amẽ alla
⁊c · ac ꝓmiſit dici in terris ſicut vtraq; re/
ſonãti celis · Dñ · Deꝝ· ꝓe fiat amẽ tria

enotat᷑ iſta.Si verũ nomẽ:aduerbiũ ſit

tibi ve · ¶Xmẽ amẽ vᷣe· Duo ſũt aduerbia

vt dicit Iſidoꝛus· Vñ · Celſioꝛ in gẽmis
fulgentioꝛ eſt ametbiſtus. Inde amethi/
ſtina · ne· vyſtis einſdẽ coloꝛis.ñ.Cau/
ſidicũ vẽdijt:amethiſtina cõuenit illis·
AXmiaton ·lapis dictus a veteribꝰ · qꝛ ſi ex
ib o fuerit veſtis cõtexta · cõtra ignẽ reſi/
it: ⁊ igni impoſita nõ ardet ſᷣſplendoꝛe
accepto niteſcit ·

Amiciliũ · n · s· Dꝛ faſcia capitis ... peplum⸗

Amictus·a.iũ.i:cooꝑtus·ſᷣ amictus us:ui⸗
⁊ amictoꝛiũ ·i· veſtimentũ quodlibet Pñ
Cũů dęmõ aliquẽ ↄfüdere vnlt maledictũ
Nitit᷑ vt lõgũ ſibi circũponat amictũ.

Amiculũ ·n.s.ẽ mitra vꝓᷣginalis· Oñ Ma⸗

crobiuns· Dirgo vᷣginẽ texit amiculo ·˖ Dt
ẽ palliũ lineũ meretricũ · Hoc enim apud
Veteres · matronę ĩ adulteno depꝛebenſę
induebantur.vti tali amiculo potius q;

———UN

— f fê

in ſtola polluerẽt pudicitiã· Et erat olim

. pe · Amẽ ꝓ fiat · tibi ꝓᷣbũ deficiẽs ẽ · ſignũ meretricię veſtis · nũc ꝓo ĩ biſpanis
Nme ni · n· · i· locus pulcer ⁊ delectabilis · q glibi honeſtatis
⁊ etiã ꝓ amenitate wit· ⁊ dꝛ amenꝰ. a · ñ · Amicus m./s· Dicit᷑ quaſi amoꝛis vłlanimi
Amens ſᷣm Pap· dꝛ inops·turbatꝰ.furi/ cuſios · Et ᷣm IEmbꝛoſiũ ẽ alter ego · Dñ
oſus · iratus · ab a qðẽ ſine et mẽs ·˖ Et hoc Alter ego niſi ſis nõ es mihi verꝰamicus
idẽ dĩ aminẽs· entis· q̃i alienus a mẽte ⁊ Ni mihi ſis vt ego nõ eris alter ego· xel
ruboꝛe· Et dꝛ aminẽs ab a miniũ ·i.co/⸗ poteſt eſſe adiectiuũ: ⁊ cõparat᷑ ⁊ mouet.· ’
loꝛ rube?ꝰ. qiſine minio·i· ruboꝛe · qꝛ palli⸗/ Amygdalus ẽ nomẽ arboꝛis:Höůᷣamygdala
Dus eſt· ANmens etiã dẽ q non pot ſtare · eſt fructus iſtius arboꝛis · Et ̃m Iſidoꝛũ .
BPñ.Qui non põt ſtare amens h dꝛ eſſe· amygdala nomen gręcum ẽ ꝗlanne nux
Et eſt differentia inter amens demens longa dicitur· hanc alij nuculam vocant
VBñ Gꝛeciſta · Nil mentis retinẽs homo i.minoꝛẽ nuceʒ. Et inuenit amygdala leę⸗
ſeci dꝛ amens · Gartimmente furẽs nõ ⁊ hic amygdalus· ac hoc amygdalũ pꝛo S
pꝛoꝛſus ·ſit tibi mens. Iñ amẽtia · i. fu/ fructu amygdali· Cũctis enim arboꝛibuſ
roꝛ: vecoꝛdia· malę mẽtis alienatio · Et vt pꝛioꝛ eſt in floꝛe ⁊ vltimus in pꝛoferendo
Dicit Paß · Amentia perpetuũ · demẽtia fructus · Et ex his alig ſůt amarę· ali dut ð
vo tẽpoꝛale vitium . (cces ß agricolg hoc genere medicari ferunt
Amentũ ·n· s· dꝛ vinculũ p quod iaculum vt ex amaris dulces fructus fiant. Cerät . B
facilius fibꝛat᷑· ſcʒ ſona vel coꝛrigia bali/ eni illius arboꝛis radicẽ ⁊ ĩ mediũ inſerũt
ſte vel arceus i qua manus ponit᷑ quando ſurculum arboꝛis quę grece dici᷑ pinus:
telum mittit · vel dꝛ lignũ longũ vł funis quã nos piceã dicimꝰ. qͥ facto ſua amari .
cum quo nautę pꝛofunditatem aquaruʒ tudo deponitur Inde amygdalinusid ẽ .
ſcrutãtur· aba qð ẽ ſine mene defectu · cce amygdalo exns;
Vel dꝛ coꝛrigia ligata ĩ medio haſtę· Amiliarius m. s. lapis ẽ vocatus qͥ vbi eſt
Amẽtat us · a·uei· ꝓuiſus ⁊1 armatꝰamẽto· poſitus miliariũ oſtẽdit viantibus · .
Amenus a·ũ·ab amo dꝛ ſm Parronẽ et Aminadab interfuat᷑ ꝓplłs ſwontgauans· 4
idẽ ẽ q pulcer vł delectabilis ⁊ 2pat᷑ ⁊ Aminea · f. p· dꝛ genꝰ vuę quod reddit al/
. mouet. Et vꝛ amenũ q̃i amunium·i· ſie bum vinũ quod aminen d ab a ⁊ minio 1
. munio · i. ſine fr uctu · Delectationẽ em ſo/ i. ruboꝛe ˖ qꝛ vinũ eius nõ rubet ·
lu ↄfert. Et hm HNugj. amenũ ẽ qd ſolum Aminiculum.n· s.di ſubſidium · ſolatium
gmoꝛe Sſtat ad ſe amandũ allicit · Inde adiutoꝛiũ:auxiliũ · ⁊ Venit ab aminiculoꝛ
. . inenitas i puſet udo vl delectatio · Et Amis nomẽ indeclinabile · vel m aliquol
Pęc amenitudo-iiocunditas. amis itis · dẽ furcula retis vl hami · vlbᷣm
Amethiſtus ẽlapis pᷣcioſus indicus qͥ int Hug-ẽ lignũ bifurcatũ ꝑ qð venatoꝛes 5
gemmgs purpureas obtinet pꝛincipatũ· expãdũtz extẽdũt retia ad capiẽdas feraſ

vVel dꝛ furcnla ꝗ leuat rete q̊ copiũt᷑ aues
Amiſtides lapis eſt quẽ qͥ ſecũ geſtauerit
inebꝛiari non poterit · HH
1 Amita · p· eſt ſoꝛoꝛ patris· Sʒ amita ma/⸗
Agna ſoꝛoꝛ aui·
. AXA mitinꝰẽ amitę filo xxxv · ꝗ · v · c· vlt ·

FEmman ẽ ꝓpꝛium nomen loci.
Rmnẽſis · rt·ꝗlibet villa ꝓpe amnẽ ſita
Amnicola·ↄ·p· colẽs amnem
Amniculꝰ.m·s· dimi:puus amnis
Amnicus:a ·i ·i·fluuialis
Amnis · m. t· dDẽ qq̃ᷓ ſuauit᷑currẽs· et dꝛ ab
amenitate ˖ qꝛ i locꝰ delectabil inenit

Hap̃· vo dicit: Qmnis fluuiꝰab ameni/
8 tate dictꝰ frondibꝰ redimitꝰ · Vñ · Hinc
4 qamnẽ dicas qꝛripas reddit amenas:
2 Amnites ẽ gẽma ſilis vitro ̊ durioꝛ ·
5 AXmomü ·n·s·.me.ꝓ. eſt arboꝛ ꝗdã in ſyria
albo floꝛe vt fiole · Iñ amomitavlamo⸗
mata ſpẽs ꝗqdã ꝗᷓ gutta di.
AXmon filppli mei iterpᷣtat.vel Rc«mon fi⸗
delis ⁊ honeſtꝰ · Et fuerũt Moab mõö
5 filij Loth ˖a quibꝰmoabite amonite· et
4 dopnunli ſunt.
Fmona dĩ calamus menſurę.

Amonũ.n· s· dꝛ genꝰſemis qdð facit fluere
menſtruũ ⁊ vrinã⁊ alij dicit amomũ·
Xmoꝛoſus a.ii:plenꝰamoꝛe:

Rmoꝛreus Traceus Aſeneꝰ Xradiꝰ fu⸗/

erunt filij Chanaã Oñ qᷣdà ppſ dicti ſũt
.amoꝛ ęi ·alij aracei · alij alinęi: alij aradij:

ſus fuit ad płyiſri qͥ ã erat anulſꝰa deo
Amphi gręce dĩ latine circũ vel dubium·
Amphibolia · f· p· Dĩ dubioſa locutio di/
ctiõis vłſnĩę· ab amphi qð eſt dubium
bole ſententii ⸗
j Amphibalusm.si.ſclauina quęẽ veſtis
circumpiloſa vel villoſa ·
AEmphibꝛachus · m. s· pe ·coꝛ.ẽ pes cõſtans
extribꝰſyllab pᷣma ⁊ vltima bꝛeuibꝰ⁊ me
Dia longa· ⁊ ẽ Zꝛius amphimacro.
4 AERmphicoxꝰ.i.rex vtraq; ꝑte gloſus.⁊ dꝛ
ab aphiqð ẽcircũ:⁊ doxa qð ẽ glia.

— —
SSE
—

r———l

Amphent . m. s· pese ſtas exthoſylla⸗
„ bis. ex pᷣma ⁊ vltima lõga:⁊ media bꝛeui
1 dꝛ ab amphi qð eſt circũ 1 macros qdᷣ

. x lõgũ.qᷓi hñs hic inde lõgã ſyllabã.Vñ̃
Amphimacrꝰ pᷣmã mediã bꝛeui lõgat
d imã: Amphibꝛacrꝰ varia poſtulat ire via
Ampbion qͥdã citbaredꝰ pfectꝰ atq; the/
ho banus fuit · vel dꝛ fuiſſe filius Jouis.
q Amphitapa · .· p.vel H amphitapũ. vl bᷣm
alios iphitapꝛa di tapetũ circũ villoſuʒ

Rmos intpᷣtat᷑ ppls auulſus · qꝛ ꝓpha miſ/

Amphitheatꝝu.n· s.loc'rotundus ad ſxæ
ctaculũ factꝰ vl d ſpectaculũ qð ſuꝑ vnã
ſtatuã circulariteẽ ędificatũ. vel dꝛ Iocus
gladiatoꝛũ·i.cãpꝰ mar vbi gladiatoꝛes
antiqtus ſedebãt ⁊ artes ſuas exercebãt·
Et qn locꝰ iſte eſt circũdatꝰex toto muro·
dẽ amphitheatꝝ. ſ̊ ſi nõ extoto eſt muro
circũdatus dẽ tbeatz·
Amphitheariũ. D ꝓpꝛie locꝰgladiatoꝝnꝰ·
Amphitrites ·i· neptunꝰex amphi·i:circuʒ
⁊ tridẽte quem tenet· vel dꝛ mare vl fretũ
ab amphi .i· circũ ⁊ tero · en · qꝛ circumterit
litoꝛa vel terrã · Dñ. DVic amphitritẽ qui
terrã circũit omnẽ.·· R
Amphitrita: dea man matrona neptuni.
Ampho gręcũ ẽ ⁊ eqwollet ãphbi qð ẽ circũ.
ARmphoꝛa. fe ·p·i concha· vel vas ĩq̊ fertur
aq̃̊ vel aliꝰliquoꝛ: Et dẽ ab amphi grece
qð eſt circũ latine ⁊ foꝛos ferre· quia hinc
inde leuat᷑ vtpote ex vtraq; ꝑte manuta
hec a figura ſua gręce dꝛ diota a dia qd
eſt duo ⁊ ota qð eſt auris: Et põt ſcribiꝑp
f · xel ph· p · m· vel. n ·
Amphoꝛella · f p·ꝑpua amphoꝛa:
AVmpoꝛiſma dĩi foꝛamẽ ꝑ qð exit ſudoꝛ.
Emplus · a· ñ · ab am · i · circu ⁊ platoſ grece
i.latũ qᷓi circũquaq; latũ. In amplitudo
AXmpulla · f. p:eſtvas amplũ ſiue olla am/
pla · vel dz ꝓpꝛie vas ampluʒ qð datad
altare in quo ſernat᷑ vinũ vł aqua.Et dẽ
ab am . i· circũ ⁊ bylla:qꝛ ẽ magna ⁊ circũ/
quaq; inflata· vel ab amplũ ·eo ꝙ ſitam⸗
pla· vel d veſica quę fit ſupꝛa aquaʒ qñ
pluit · Inde ampulloſusa·ã.i· ſupbus·⁊
inflatus: vel plenus ampullis · HZ
Amula · · p· ſine · h· eſt quoddaʒ vasvlł vr⸗
ceolus vel phiala in quo offerebat᷑ vinũ
vl oblatio · de q̊ habet · ʒ· Reg. 7? Fecit
q̃ʒ Hiras lebetes ⁊ ſcuta ⁊ amulas· Sed
hamula cum h dẽ fuſcinula ad extraben/
das carnes ð olla ⁊ venit ab hamo.
Rmurca · cg· . p. Dẽ Pꝛie fex olei inferioꝛ · et
componitur ab a mergo quia ab oleo ſe
mergit inferius· Inde etiam venit amur⸗
coſꝰ.a·.⁊ amurcoſitas:Et ſcias ꝙ amur
ca ꝓpꝛie ẽ inferioꝛ fex olei · ᷣ qñ q; ponitur
ꝓ fece alterius liquor ·
AXmuſſis · f·t.eſt inſtrumẽtũ plumbatuʒ ce⸗
mentarioꝝ qð emittũt a ſurſũ vſq; deoꝛ⸗
ſum ad perꝑetrandã ęqualitatẽ parietis:
qð alio noĩe dꝛ perpendiculũ· ul dẽ regu
la quę habet lapides ĩ muro coęq̃re ⁊ dO
ſic q̃ſi ſine dubitatiõe· qꝛ cemẽtariũ red/
Dit certũ ·⁊ dꝛ aba quod eſt ſine Imuſſis

illa cũ qua examinat᷑ argentů-·

Amuteria Dicut plagamta ? internodia
Ar. ticuloꝝ· 4

5„ “B Inte E

ing grece di ſurſũ latine . Ang etiã di re .
Pꝛ etiam rectũ· Itẽ ana apud phyſicos
ſigt duos ſcrupulos

Anabatꝝ· n. S icoꝛtina· ab ana ſurſum· et

batin qð eſt gradus: qꝛſurſum graditur
extendit᷑: vel anabatra dicunt᷑ gradus
qꝛ ꝑ eos ſurſuʒ graditur et aſcendit.· Pñ
Juuenalis. Conducto pendẽt anabatra
cigillo. vl m Hapiã. Enabatra dicunt
pulpita vel gradus ſcale-··
Anabalodiũn· s· Dꝛ amictoꝛiñ lineũ ſemi/
narũ quo humeri cooꝑeriunt circa renes
alligatů ſtricte· latitucie diffuſũ· oẽ gen⸗
ↄtinens coloꝝ·qð gręci ⁊ latini ſyndonẽ
vocant .

Anabibacon gręce i. ſup ſcandens·

Anabolica · eſt expoſitio ſpñalis ſcripturę ·
7 dẽ quaſi ſurſum Ducens coꝛ·

Anacephaleoſis eſt ſuperioꝛis dicti reca/

pitulatio · S
Anachoꝛeta · 9· p · ꝑe · coꝛ· i heremita qᷓi coꝛ
angens ad deũ ieiunijs ⁊ afflictionibꝰ. et

xeriuat᷑ ab ango is m h ẽ nomen lati/
nũ. vel dẽ ab ana qð ᷑ ſurſũ.⁊ choꝛus· qi

cęleſtẽ choꝝ mẽte ihabitãs· vl hm Pap̃·

Anachoꝛeta ẽ heremitærecluſus · qͥ debta

petit ⁊ ſolus habitat· Iñ anachoꝛeſis · i·
beremꝰ vl vita anachoꝛetal· Iñ anacho /
reti.a · ũ· nomẽ poſſeſſiuũ ·
Anadiplaſis ẽ geminatio eiuſdẽ dictiõis
in fine clauſulę ⁊ in pᷣncipio.Sic quãdo
ſequens verſus incipit · ſicut hcedẽs t᷑mi/
nat᷑. Et d ab ana i re · 1 Dia Duo. 1 pla/
ſis plicatio:quaſi Duaruʒ dictionũ repli/
catio. vt· Sequitur pulcerrimus aſtur·
Aſtur equus fidens
Anaphoꝛa · pe · coꝛ · ẽ repetitio eiuſdẽ dicti/
omis ꝑ pᷣncipia pluriũ vᷣſuũ.⁊ dꝛ ab ana

i ſurſum . ⁊ foꝛos ferre q qð ſurſũ ẽ dictũ

iteꝝ fertur· ⁊ Dꝛ. vt Nate meę vires mea
magna potẽtia ſolus: Nate patris ſũmi
Enaglypba phoꝝ ·dicũt᷑ eminẽtes pictu/
rę ſicut ſunt in frontiſpicijs ecchian alijs
altis loq. vel dicũt᷑ vaſa ſurſũ ſculptaab
ana ſurſũ ⁊ glyphe · i· ſculpere vkſculpta ·

Picunt etiã celaturę ĩ ↄinctur tabularũ ·

Iñ anaglyph. a· um. i ſculptus. et ana/
glypharius · m· s. i· ſculptoꝛ · VUnde · Dic

celaturas ꝗᷓ grecanaglypha dicit ·
Anagoge. ges dꝛ excellens vel ſuꝑioꝛ in/
tellect? v rovl angelis? bmõi⸗Et
dꝛ ab ana qð ẽ ſurluũ ⁊ ge tra· vl ab ana

goge · · Ductio · quaſi ſurſuʒ duclio · Jñ
anagogeticus · a· i. qͥ tractat de celeſtibꝰ.
Põt eiiã declinari bęc ana gogia gię · Iñ
venit qͥdã modus ꝓcedẽdii theologia ꝗ
dã ana gogicus vel anagoꝛicus · ſc qndo
illud quod geſtum eſt reducit ad celeſteʒ
patriã · Oñ · Dauid vicit Goliã · i · ſacti in
(elo exiſtẽtes vicerũt tribulationes · vide
8· allegoꝛia ·

Alnalyſis. . · pe .· oꝛ reſolutio · ab ana · ·

re · lyſis ſolutio ·
Analytica · p·i·reſolutoꝛia vł ars reſolu⸗
tionis
Analogia · f. p· dĩ debita poꝛtio · vl ſilis
locutio.xel ſapientia · vel ratio ·

Analogicus di recte loquens vel qualis

locutoꝛ · ab ana.i· rectuʒ vłratio· ⁊ logus
ſermo ;
Analogiũ dẽ pulpitũ libꝛoꝝ vel locꝰ emi/
nens quo pdicat᷑
Ananias gra dei inptat᷑ Idẽ ⁊ Sidrach
ĩ ligna chaldea qð iterpᷣtat᷑ decoꝛ mens:

Ilnaniel gloꝛia dei interpᷣtat᷑⁊ eſt ꝓpꝛium

nomen · ð
Ananiſapta· mala moꝛs ĩterpᷣtat·⁊ ꝗlibet
Ira repſentat vnaʒ dictionẽè·ſ.· Antidotũ
nacareni . auferat: necem· intoxicationis·

ſãctificet· alimenta·pocula trinitas alma
Vnde. Eſt mala moꝛs capta Ddũ dẽ ana/

niſapta · Ananiſapta ferit moꝛtẽ ꝗledere
querit.

Ananti

f· ſg· p· capilli a frõte depeẽdẽtes qſi

ſupioꝛ eſt aure ·
napeſtus grece dicit repercuſſus · Gꝛeci
anapeſtim repercuſſioneʒ Dicunt. ⁊ iõ ſic
dẽ · quia repercutit᷑a dactylo · Eſt en illi
contrariuss D
Anapbus m · d cyphus deauratus ab
ana ſurſum ⁊ Rhos·ilux quaſa perioꝛi
parte vel ſupficie lucens·
AR nas atis · f· · Dꝛ ab aſſiduitate natãdi qꝛ
aſſidue natat- Inde anatinus a · ü. ⁊ hic
anatinus pꝛo pullo anatis · Dñ· Oflu/
uialis anas quãta dulcedie manas · Si
te nouiſſem fetidis cibis caruiſſem·
Anaſtaſis · . t· i. luictꝰul reſurrectio ab ana
i.ſurſum ⁊ ſtaſis ſtatus vel ſtãs ·q̃i ſurſuʒ
ſtatio vel eręctio·

antig ab ante · wlab ana i· ſurſũ ĩ ota vke
otis · i· qauris qꝛ ſuꝑ aurẽ de pendẽt a frõte

— .- —.—

2
S=S ð

Aua ſtaſius pꝛiũ nomẽ viri ·

1

Anaſtrophe. phes· qͥdã tropꝰ.⁊ fit qndo
Hbpoſitio poſtpvit᷑ ſuo caſuali ab ana ſurſũ
7 ſtrophos cõuerſio q̃ſi recti oꝛdis ↄuᷣſio

vt dicẽdo:mecũ ·tecu:ſecum ·

Anaſtropha· iſtomachi ſenſũ euertẽs cu,ʒ

quis qð accepit enomitab ana ſurſum·⁊
ſtrophos quod eſt cõuerſio · qꝛ conuertit
ſupꝛa quod immiſſum eſt·
Anatheca · f p· dꝛ herba quedam ꝰ
Anates · .. .· Dꝛ moꝛbꝰ qui ſolet ano ·i· culo
enenife licnt vontigit biliſteis S
Anathema qnq; eſt adiectiuum vtriuſq;
nũeri oĩs ge⁊ tuc eſt idẽ ꝙmaledictꝰ·ex/
coĩcatꝰ.⁊ Damnatꝰ. vt ille et iſte ſũt ana/⸗
thema · i. excoĩcati. Itẽ anathema qñq; ẽ
ſub ſtantiuũ · neu · ge · et tunc idem ẽ quod
ſuſpẽſio vel excoĩcatio· damnatio.perdi/
tio vel ſeparatio · Et dz ab ana ſurſum · et
theta figura quę olim impᷣmebat in fion/

dꝛ idẽ ſcutũ ab am ? cedo is·quaſi anciſũ
i· rotũdũ · Oñ Gꝛeciſta · m qʒ notat cir/
cum ꝓbat hoc ancile rotundum.

Ancilla.·f.p.dDẽ famnula vlł ſᷣna ab am. i. cir⸗

ci·⁊ cilleo.les.i:moueo:qꝛ circũcirca mo/
uetur ad ſeruitium: vel ab ana qð ẽ ſurſũ
cille.imonueo. vel ſuſtineo · eo ꝙ ancilla
ſit ſuſtẽtamẽtũ Oñę· vl ab ancon quod ẽ
curuũ · Onde ancon gręce d cubitus · qꝛ
curuat᷑. Iñn hec ãcilla · lę· qꝛ curnat᷑ ad ſer /
nitiñ · vel qꝛ eſt cubitus vel ſuſtentamẽ tůũ
Oñnęg · Inde ancillus licet non ſitĩ vſu.põt
tñ dici artificialit· Ideo qͥdã dicũt h̊ ſer/
nus hec ancilla·̊ hoc non ẽ artificialiter.
H dꝛ hic ſernus hęc ſerua · Sed ꝙ dicat
ſerua pʒ in methaphiſica vbi dꝛ;· Hoim
natura multipliciter eſt ſerna.
Ancillaris·ↄ t:⁊ hoc re.i· res ãcillę vel ꝑp/
tinens ad ancillam.·
Ancillula · f.p·i:parua ancilla·

83 tibus Damnatoꝝ vlab ana.i:rectũ ⁊ to/ Ancdla bꝛis · f. · Dicit menſa diuinis officij 38
mos diniſio quaſi recta diuiſio ab eclia aptata· cuiꝰ etiã vaſa anclabꝛia dicũtur.
i Iñ dẽ anathema q̃ ſuperna maledictio Ancdbilisi. hauſibilis · (adqs.
vl diuiſio:. que ſolet fieri per pꝛelatos ſᷣm Anclatoꝛ·i: miniſtratoꝛ · vłaliqnis hauriẽſ
b Hug Itẽ anathema ponit᷑ ꝓ ſeꝑatione Anclidia·f·p· Dẽ rota hauritoꝛia vł ſentia
5 i· Cor· i2 Nemo in ſpũ dei loquẽs dicit Anclia idem· H
n anathema Jeſu. i nemo ſpũ deiafflatus Ancon gręce latie curuuʒ· Dñ ancõ apud
Dic ipſi Jeſu tu es anathema · iſeꝑatus a gręcos d cubitꝰqꝛ curuat᷑· Et ꝗda ciui/
et Teo pꝛe ⁊ ſpũſcõ vl dĩnitas tua ſepata ẽ tas d ancõ· onis · ab ancõ grece qð latie
il ab hũanitate vl aliqð aliud falſũ· Item dã curuum q; concauitatem quandã ba/
4 gnathẽa r etiã cinitaſ denotata ad moꝛ bet in woꝛtu ·
tẽ · vt Joſne · 7 e pʒ de hiericho ˖ Itẽ ana/ Anconites anconitanꝰ.i.& ancona.
. thẽa maranathai:pditio ĩ aduẽtn dñi. Ancoꝛa · f· p· eſtiſtrumẽtũ ferreũ qͥ retinent
”Mß Anatheolis. f. t· recta diuinitas· vł dꝛ naues:⁊ dẽ ab am .i·circũ chiros manꝰ. rðYU—;
cultꝰ deæo debit qͥ alio noĩe dẽ latria · ab uaſi circũ manuta habʒ enĩ duo roſtra .
ana · i· rectũ tbeos deunss dqbꝰquaſi manibꝰ retinet. Itẽ ancoꝛa eſt
aK⸗ .Anatole eſt quędaʒ ſtella in oꝛiẽte · inter / Adã nota quę apponit᷑ in libꝛis·⁊ ẽ ſuꝑioꝛ
ͤe pꝛetat᷑ naſcenns· Tiferioꝛ· ¶Xncoꝛa ſupioꝛ mit᷑ vbi res ma/⸗/
Anatome · i. apertio ſupius inciſa ab ana gna oĩo eſt · Incoꝛa ĩferioꝛ vbi aliqͥd vi/
tome diuiſio vel ſectio · lſiſſime denunciatũ eſt · H
ſ Anax ·i· rerx.· Ancuba . i· concubina vl ſuccuba· ab am⁊
ci Anceps·.·t · pꝛie eſt res ꝗ̊ habet duo ca/ cubo · gs.· M
pita. Vñ anceps dꝛ homo cuʒ dubitat Ancus · m. s· dictꝰ eſt qdaʒ rex romanꝰ. qꝛ
pis vtuꝝ de duobꝰ vnü facere debeat · Et an, baꝛachia habuit crnn⸗ Fe anc?a· ũ · i· cur
ſoi ccepa ma à bzſe adano tm̃ · Dñ gladi nuſ· 1 Dꝛ ꝓbe ð his ꝗ hñt curua bꝛachia
us dẽ anceps · qꝛ ledit ex vtraq; pte · AIAlnda batęſunt hoĩes quidaʒ qui clauſis
ice Anceſa · .· p· vaſa circũpicta · vel celata · ab oculis pugnãatt· „
be am · i · circũ cedo · . S . Rngegauis·t· nomẽ ciuitat. 09 bada ⸗ .
en Anchllle.n· t· eſt ſcutũ rotundũ qdð cecidit i· ſtercet auis · qꝛ vbi iuẽta fuerũt ſterco
36 a celo Numa ſacrificante· qꝛ circũcirca la/ ra auiũ ibi fundauerũt cinitatẽ· Cum em
bꝛu ⁊ marginẽ habʒ· ab am · i· circũ ⁊ chil/⸗ wies illi terre vellent fundare cinitatem
4 le labꝛũ · DPñ Ouidiꝰ.Idq; anchillevo/ Aſierunt auguriũ ⁊ vbi ĩnenerũt multitu/ * *
8 cant quod ab oĩ parte rotundũ · Quaq; Dinẽ ſtercoꝝ auiũ credẽtes eẽ bonũ locux *

notus oculis angulꝰ oĩs abeſt · vel ancile ad habitandũ fundauerũt ciuitatẽ· ⁊ eã

—„

andeganis vocauerũt. Onde. Sicẽ an/
cegauis auiñ de ſtercoꝛe dicta⸗
AFndela vel andena:fſp·eſt fern ſupᷣ quod

atponunt ligna in igneꝰ d alio nomie
hyppyrgiũ ·ab hyp.i·ſupᷣ ⁊ pyr ignis qi

ſupꝛa ſe tenens ignem· .
Andepagus vnde DVirgilius fuit natus·
Andreas interpᷣtat᷑ decoꝛſine reſplẽdens

vel virilis:ab andros quod eſt virquia

viriliter chꝛiſto ad beſit.

—

Androa.f·p· gẽma argẽti nitoꝛẽ bñs· 7 Dz

nomẽ ei ĩpoſitũ eſſe · qꝛ aĩo ꝝ ĩpetꝰ vl iracũ/
Dias domare ⁊ refrenare ðꝛ ·

Androgenus.a·ũ.vir ⁊ mlier inſimul ſcʒ qͥ

pʒ vtrũ q; ſexũ· Idẽ ⁊ bermofrodita-
Androma · n·t· gẽma miri coloꝛis ⁊ odoꝛis
v1nge nomen habet ·

Andromoda·fpp· vel andromodesis:eſi

veſtis facta ex pellibus nobilibꝰ.⁊ dꝛ ab

andros gręce qð ẽ vir latine· qꝛ tal veſtis
ptinet ꝓpꝛie ad viros nobiles·licet etiam

mulieres poꝛtent .

Androna ẽ ſpaciũ inter duas domos.

Androneũ · n.·s.eſt locꝰ domicilij vbi multi
vini habitãt · ſicut gyneceum dꝛ loc' vbi

multę mulieres ↄueniunt·
Anellus m . s i puus anulus ·
Aneta · f. p·auis ꝗdã aquatica
Anetarius· maſculus iſtius auis·
Amfibulus · m · S.· i· wſtis eqͥ villoſa· ſicut

Eiſclauina ꝗᷓ circũcludit

Anfoꝛa.vide· S.ĩ amphaꝛa:
Anfractꝰ.us.ui ·i· circu fractio· ulanfractuſ
Dicũt᷑ vię ⁊ loca aſpera ⁊ diuerticuł plẽa
⁊circũfractionibꝰ⁊ ruinis· vl dicũt᷑ foueę
vl cõcauatiões vel ſpeluncęlatronũ:ab
am. i· circũ ⁊ frãgo. vl dꝛ ab anfringo · is ·
Iñ anfractuoſus:a·i.i:ãfractibꝰplenꝰ.

Angariatus · m·s·i· coactus vel cõpulſus:

Angarieęĩ pli ſunt ꝑſonalia ſᷣnitia ſen oꝑa

ꝗ qs in ꝑſona ſua implere cogitſiue ceim

qs ꝓpꝛijs ſumptibꝰſernit · vel angarieſũt
opa poſſeſſiõibꝰ ĩpoſita · ſiue cũ qͥs ſũptibꝰ
ſeruit alienis: vel ĩ re ſua:vel in equo velĩ
aſino ˖ xel hmõi · Sʒ angaria dẽ cõpul/
ſio vl ininſia exactio.vl m Hapiã· An/⸗
garia publica officia dicunt᷑: In angariꝰ
⁊ eſt pedellus vel compulſoꝛſen iniuſtus
exactoꝛ · Et ſic patet ꝙ angariuſ mouetur
voce ⁊ non ſignificationenam differunt
vt dictum eſt. Itẽ ãgaria etiã dẽ ieiuniũ
ꝗᷓttuoꝛ tempoꝛũ anni.· Dnde· DHult crux
ucia cineꝝ chariſmata die · PNt ſit in a⸗
garia q̃rta ſequens feria· 4

Angala · f. p.dẽ ↄpulſio facta ab angario:

Angariũ ẽ locꝰ vbi ſufferãt eqͥ ab angulo

vel anguſto vel ango is · Vnde · Faber

ĩangario annectit babata gumpho.·

Angelꝰ grece · hebꝛaice amal vl amolaoth
latine nuncius interpᷣtateo ꝙ dñivolũ//

tatẽ pplis qnũciat· Et ᷣm Iſidoꝝ ãgeloꝝ
vocabula officij nola ſunt? non naturę⸗
Semp en ſpus·ᷣ cũ mittunt᷑ angeli ſüt·

Et angeloꝝ choꝛi· vl oꝛdines ſunt nouẽ·

ſcʒ angeli archãgelipncipatꝰ.poteſtateſ
virtutes Dñationes:thꝛoni.cherubin· ⁊
ſeraphin · Itẽ angelus dꝛ ab ana · · ſurſũ
⁊ gelon miſſus q̃i nuncius miſſus a ſuꝑi/
oꝛbus ad ĩferioꝛa· Itẽ angelꝰ dꝛ ab agi⸗
os:.i.ſanctus:velaba qð ſine⁊ ge terra
qꝛ ceęleſtis eſt ⁊ ſine terrenoꝛuʒ amoꝛe:Iñ
hoc angeliũ .i: annũciatio ⁊ in ſimplici nõ
eſt in vſu ſ in cõpoſito vt euãgeliũ quod
patebit ·· Iñ etiã ãgelicꝰ.a · i.· ad ãgelũ

pPtinẽs vel angelica vitã ducens ·

Angelici hęretici qdã q angelos colunt ·
Angẽs.o · ti· cõſtringẽs · ſollicitãs · afficienſ

vel cruciansab ango ·

Anger · m.t· i ſpatanꝰ.ab ãgo /eo q ãgent
i· ſtricte ſpa tã teneat· vl ̊ anger .i:crucia/

toꝛ· vel anger genꝰ ſerpet · qꝛ anguloſe et
toꝛtuoſe incedit· Onde.Alnger ãgit gla /

Dios ſerpẽs eſt ⁊ cruciatoꝛ·
Angina.·f p· tumoꝛ fauciũ vl inflatio gut⸗
turis · ODn Macer · Snbuẽit agine melli

nitroq; iugate · Papias xvo dicit· Angi/

na glandula·moꝛbus fauciũtubera poꝛ/
coꝛum. “

. .

Angipoꝛtus · us · ui · vl angipoꝛtũ · ti · eſt via
ſtricta ſiue poꝛtus · ſiue litus ſtrictũ ·

Angiſtrum n · s· i· ventoſa · inſtrumentum

minuendi ſanguinẽ ·
Anglia · f· p · quedam regio

Anglicus · a. j. i· gqliqs de tali regione.

Angoꝛ.i:triſticia:ãxietas afflictio vl doloꝛ.

Anguis · .·t· ẽ nomen cõe ſerpetũ qͥ plicari
pñt · ab qgulo· as· eo ꝙ qguloſus ⁊ nũqᷓ;
rect ĩcedit · vel ab ãgo·isqꝛ ãgit ⁊ pꝛemit

moꝛdẽdo Et ẽ ꝓpꝛie anguiſaq ꝝ· ſerpens
terraꝝ · Dꝛaco tedloꝝ · Inde aeffffla et ẽ

q̃dã piſq· Et vt dicit Haſiliꝰ. ETnguillas

ns alit᷑ niſi de ceno naſci certiſſimum eſt

quarum genus neconuuʒz nec alit᷑ aliquis
partus inſtaurat ·Eᷣ̊ de limo gignendi ſoꝛ/
tiunt᷑ oꝛiginẽ · IFTinguilla etiã dꝛ ſcutica q̃
pueri verberantur· Inde etiã venit an/

guillaris · · t· et hoc re i; exiſtens vlperti/

nẽs ad anguillã · Iñ anguillariũ loc vbi

—— — —,— ——

— —

anguillę abũdt. Iñ etiã anguinus aũ.
4 AIlnguicomꝰ di ſerꝑẽs qͥ habet comas
Angnipes .·o.t. d vges ꝗͥ habet ydes · vñ
8 ꝑ trãſuptionẽ gigates dicũt᷑ anguipedeſ
à4— q; adinſtar ſerpetis aſtuti erãt ⁊ ſapiẽtes
l quia lerpebant in terrenis in quibus
d. confidebant
. Anguluſ·m·s· d latitudo int᷑ duo latera
2ↄpᷣbẽſa ab ango gis · Im Hug/. i· ↄſtrigo
. qꝛ a parietibꝰ vndiq; angit᷑· DBel ideo qꝛ
. parietes ĩ vnũ angiti ↄſtringit· Sed an/
guli.oꝝ. ſepe ponit᷑ in biblia ꝓ pᷣncipali/
. oꝛibꝰvl pncipibꝰpploꝝ· Et Aſaie. ig? po⸗
N nit᷑ ꝓ regno vłfoꝛtitudine· Iñ angulari½
BnSre re angulũ ptines.·
n Engularis · ft· dĩ etiã locus anguli ·
y Anguloſus· a.ũ·i·plenꝰangulis.
1 Anguſtus a · i. venit ab ãgo. Et differũt
anguſtũ ⁊ artũ· E¶Xnguſtũ enĩ ptiet ad t/⸗
i pus · artũ ad locũ · Eñ · EXnguſtü tempuſ
Dicatur ⁊ eſt locus artus· Ango ſit pᷣmi
capnut arceoq; ſecundi..
Anbelia · f· ·. i· pugna·⁊ dĩ ab anbelus
AInbelis.ↄ.tiinan1nnis
t Anbelitꝰ.us:ui: incitatoꝛ ſpũs vel flatus:
„ Anhbelus.· a· ñ. i· fatigatus ·
c Anbhetũ · n · S herba hoꝛtulana odoꝛifera· ĩ
cibo ſũpta calefac ⁊ ſtrĩgit· ⁊ ꝓhibet ſter/
nutamẽtũ naribꝰ appoſita · On Macer .
Xmedicis calidũ ſiccũ refert᷑ anhetũ ·
AIAIl nicius a · i·i iuictꝰ · Oñ Boeti dick' eſt
gnicius quaſi innictus·quia vitio vici nõ
Potuit·
Anicos · i · inuictꝰ · ab · a · nicos · i · victus ·
Anicula · f· p · pe · cor · i · Pua anus ·
Aniculoſus·a·iũ·i·anilis vł ridiculoſus ad
ilitudinẽ verboꝝn annũn. HD‧—
— Anilis · ·t· pe · coꝛ· ⁊ hoc le·res anus vłꝑ/⸗
tinẽs ad anuʒ· Inde anilitas ·i· ſenectus ·
antiquitas ·
n Anima · f ꝓ · i· ſpũs · Differũt tñ ſpũs ⁊ aĩa:
dſi qꝛ aĩa dꝛ incqtũ eſt in coꝛpꝛe ab aĩo as·
. q viuificat et foꝛtificat coꝛpꝰ. Spũs aũt
dꝛ aia exuta coꝛpoꝛe · Vel ſic differũt ßᷣm
ſanctag Toctoꝛes · qꝛ Ig eſtvita coꝛpoꝛis
2 pſtans ſenũ ⁊ motũ cõ?poꝛi · Spũs gutẽ
1 eſt quaſi vis ai ac potẽtia rationalis per
8 quã lege naturali videt᷑ diſtare a pecoꝛi
d bus. vnde flatꝰ vitęẽ ⁊ aialem hoĩeʒ fac·
4 Vl ſpũs eſt qͥ carnales cõcupiſcẽtias cal/
iic⸗ cat atq; moꝛtalitatẽ pimat vitę · Dis em
ng aiĩa ſpns eẽ põt.nõ aũt oĩs ſpũs aĩa· Nã
itn et ipſe deus ſpũs eſt nõ autẽ aĩa· Eodem
3 mogo angeli ⁊ ventiſpũs ſunt· aĩętñ nõ
£

ſunt · Itẽ nota aĩa ꝓpꝛie ẽ ſba incoꝛtoꝛea
⁊Trationalis· Et eſt ęquocũ ad pła.am
qñq; eſt ſoũs egetãs bruta aĩalia. n
Geñ · p.· Pꝛoduẽit aꝗ reptilia aĩę viuei

Nia viuens dꝛ ſpũs vegetabilis. 2°2

vita · Dñ Lucanꝰ Quid ſuꝑeſt aĩe trenę
Etiã ĩ euãgelio · Qui amat aĩaʒ ſuã per/
det eã · 3o d ſaͤguis · Vñ Alexãder· Vur/
puream inuenit ille aiaʒi ſanguineʒ· 4
Dẽ cõ poſituʒ ex coꝛpoꝛe ⁊ aia · Dñ legit᷑ ꝙ
octo aĩę erant in arca Noe.i· octo hoies ·
Soĩ diabolus. Oñ Aieicluſe erãt i ſta⸗
tuis · · demones · σ z intẽtio ˖ DPñ Job
Aiĩam meãĩ manibꝰ meis poꝛto · i· itẽtio⸗
nem meaʒ in operibꝰmeis ppendo:Et ſic
aĩam in manibꝰpoꝛtare eſt intẽtionẽ coꝛ/
dis in opere vel operatione oñdẽ·7 Dẽ
voꝛacitas· Oñ VHilatauit ifernꝰaiĩaʒ ſuã:.
i · voꝛacitatẽ ſuã abſq; vllo termio · dꝛ
voluüͤtas. Oñ Job · In ↄliliũ eoꝝ nõ ve /
niet ſic aĩa mea·i: volũtas mea nõ cõcoꝛ/
Dat cum ↄſilio eoꝝ · Dñ · Eſt ſimplex aia
vegetabil vitaq; ſanguis · Cõpoſitũ · Og/

mon intẽtio· gula· volũtas· Et m aliqͥs

aia deriuat ab alo is · eo ꝙ nos alat · Zelc
Dicũt ꝙ ↄponat᷑ ab a qð ẽſine mene ſãa/
guis · eo ꝙ ſit ſine ſanguĩe · Elij dicũt eſſe
pmitiuũ Sʒ Hug·Dic ꝙ aĩa deriuat ab
anemos grece qð dr ventus · qꝛ q dã pu/
tauerũt alaʒ eſſe vẽtũ qꝛ oꝛe trabẽtes aerẽ
viuẽ videam̃. Itẽ ab aĩa venit animula
i·parua aĩia.· Inde h̊ ⁊ hec aialis ⁊ H̊ le· i.
ad aĩal pertinẽs. DOñ apls Cor.2· TRMialiſ
hõ nõ ꝑcipit ea ꝗᷓ ſunt ſpũs dei· Iñ aia⸗
litas:⁊ ẽ ꝓpꝛietas q̃ aliqd dꝛ aĩal·
Animaduſio ·f.t.i.pęna punitio·⁊ ẽ genus
oĩm pęnaꝝ · Itẽ aĩaduerſio dꝛ cuiuſlibet
operis certa determinatio · m quã qͥs ꝓ
mercede ſua recipit certuʒ opꝰ determi/
natum ſuis impẽſis faciẽdũ · vt t᷑rã colen/
dDam vel domum conſtrunendam
Sial.n.· t. Dꝛ ab aĩa vł aimꝰ. ul ab anemos
grece qð eſt vegetare latine · qꝛ vegetat ⁊
nutrit ſe actiue · ⁊ eſt cõe nomen oĩm aiaʒ
habentiũ · dictum ꝙ animet᷑ ſpi moue⸗
atur · vel dꝛ ab anima vegetabili · qa tri/
plex eſt anima in animatis·ſintellectua
in rationalibus · ſenſibilis in aialibꝰbꝛu/
tis · Vgetabilis ĩ plantis. Sed aĩa ve/
getatiua ſenſitiua ⁊ intellectiuna ĩ homine
nõ dicunt aĩe ß potẽtie· Silr vegetatina
2⁊ ſenſitiua ĩ bꝛutᷣ dicũt᷑ potentię · Itẽ aĩal
eſt ſubſtantia aĩata ſenſibilis ·
Xnimatus:q·iũ.: i: hñs qiam vel coꝛdqtus

xxl volũtaxriꝰ. Et vt dicit Hap̃ · Niatum
eſt qᷣcqd aĩam.i· vita habet · ſicut hõ· boſ
arbos herba⸗ Et di HSõ achtus ·
Aioſus vo i·qio ⁊ viribus plenus. Iteʒ

aloſꝰ qñq;·i· foꝛt.audax·ſuꝑbꝰ. Inñ glio /

ſitas · i· foꝛtitudo vel audacia·
Animęquioꝛ.i· aio vel ai equioꝛ
Animęquiꝰ.i.patiẽs ſᷣm Papiã · DParuch
4 ięequioꝛ eſto hieruſalẽ· Itẽ aĩequus
a: ũ· me/ ꝓ · Dꝛ aliquis exñs ęqͥ ai vel eq̃lis
ꝗqgi · qᷣſ.nõ mutat ꝓpter ꝓſpera⁊ aduerſa·
B ſp eſt conſtans ⁊ firmuu,⸗ss··
Animꝰ. m. s.iingeniũ · ⁊ ẽ virtꝰaĩę ſupᷣma
mediãte qua aĩa recipit ⁊ intelligit · Et in

ſubſtãtia idẽ ẽ animꝰ.gqĩa:ſenſus:mẽs·rõ

1 ſpũs ſ differũt in effectu·qꝛ ſm Iſidoꝝ
animꝰeſt cõſilij ⁊ vigoꝛis · aia vite. ſenſus
Dum ſentit. mes Dum intelligit vł recolit

ratio Dum diſcernit:ſpũs Dum ſpirat V

contemplatur · Itẽ animꝰ cõponit᷑ multis
modis: vt ęquanimꝰmagnanimꝰ pnſil/
lanimꝰ.exanimus ⁊ lõganimꝰ.ꝗ ſũt ſecũ/
l tercię declinationis.
niſiũ· n· s herba ꝗdã vl ſemẽ iſtiberbe ·
Anitas · fe t·. i· Netuſta ſenectus · ab anus ꝓ
Anna · fp· int pᷣtat᷑ gra ci · qꝛ cũ pᷣus eſſet
ſteril po ſtea fecũdata eſt gra dei ·
Annalis · ) ·t· H le · i· ãnnꝰ· Et H annal. ⁊c
liber in qͥ facta anni ſcribe bat᷑ hm Hug.
Pap vo dic· Annal.i. liber ãnna conti/
nẽs acta annales eoꝝꝗ noſtra ętas non
nouit . hiſtoꝛia quę vidimus.
Annalis actio eſt quę certo tꝑe fienda eſt
uta ĩ anno· vt iniuriaꝝ· vel minoꝛi ·
nnaria . f.p· Dẽ lex de anno faca.
Anniculus · m·s· i:puus annꝰ. ſiceſt ãnus
lunan: vl adiectiue ãniculłꝰ.a·ũ:i:vnius
anni · Vñ Exo. i2? Erit agnſine macula
maſculus anniculus S
Anniuerſariũ · n · S eſt dies ꝓ moꝛtuis cele/⸗
bꝛata ſingulis annis:⁊ cõponit᷑ ab ãnꝰet
rto.põt etiã declinari adiectiue· vt an/
niuerſaria dies ;
Annõa · f· p· dꝛ ſeges vniꝰ ãni eo ꝙ ſingul
ãnis renonet᷑. Inde annonariꝰẽ aliquis
habẽs multas annonas· Inde etiã ãno/
nariũ ·i:granariũ vel locus vbi ponuntur
annonę ·
Annona bᷣm Aco · dz ſalariuʒ qð cuiq;ᷓ ꝓ
capite ſuo remunerationis cã dat·
Annonę militares dicũt q̃s milites ſingul
Den us conſeꝗbantur · vt· C. S ano:mili:

Annonẽ ciuiles ſũtꝗᷓ publicę dabant᷑ iu/
dicantibꝰciuibus vl oibꝰtpe neceſſitatis
