l partio · tis · hm ãtiquos· et facit ſupinũ
imꝑtitũ · Et pd·pe.
Impetro · tras · are · a· · j. exoꝛare · qð petit
obtinere in petitione effectũ habere. ⁊ dꝛ
ab in · ⁊ patro·tras: Et coꝛ: pe. ð
Impingo . gegi ·ĩpactũ ·a· t· ab in·⁊ pĩgo
gis ˖ qð eſt iungo · vel impello . Et ſcas
impingẽ iuẽit᷑ ꝓ ceſpitare Et ĩ hacſiẽtõe
eſt neutrũ · On Pꝛoũ.ʒ? Et pes tuus nõ⸗
impinget · Inuenit᷑ etiã ꝓ impellẽ·⁊ ſic eſt
actiuũ:Gn Ecq.iʒ?ꝰ Non impꝛobꝰſis ne
impingar Inuenit᷑ etã impiguo · guas
aui · ſcribit᷑ ꝑ · u.in vltima ſyllaba·
Impio as · aui · a · p · i impie agere ul impiũ
facere · Oñ Nꝛudẽtiusin libꝛso hbymnoꝝ

AIt qͥ in qnatũ vitijs coꝛ impiauit ·

Implano.·nas·nqui .a· p· i· de cipere · vel in
erroꝛẽ Ducere· Pnde Ecq.is? Nõ dicas
ille me implanauit: ⁊ dicit᷑ abĩ: planos

qð eſt erroꝛ · vel vagatio · H
Imploꝛo · ras · raui · a p. i rogare · qrere vel

ipetrare · 1 · Plo ˖ hm Hug Vap· vo diẽ

Imploꝛat ci fletu ĩuocat vł rogat inqᷣͥrit
Impono · nis ipoſui ·a · t· i iũgẽ· ul ĩculpãe
vl imputare vl ponere ⁊ tũc facit lupinũ
in ſitũ. Itẽ imponẽ:i· decipe · ⁊ tũc ↄſtrui
cũ dtõ · ut Impono tibi . · ecipio te DPñ
Geñ. 29? Quare impoſuiſti mihi · Cunc
facit ſupinũ in ſtũ · ſcʒ impono lui · ſtũ ·
Impoꝛto · tas · a. p · i · intro · vel valde· xel ʒ
poꝛtare · ðẽ ab in· ⁊ poꝛto ·
Impoꝛtuno nas · n· p· ieinfeſtare · in q etare·
Impotio · t· tiui · a.q:i.diueſtire· vt Impo/
tiatis eũ ſbeda ſua.i · Diueſtiatis:
Impꝛecoꝛ·aris·ari.d· p· i: execrari: maledi/
cere· ⁊ dꝛ ab in · ⁊ pcoꝛ· Honit᷑ etiã aliqñ ĩ
lonaſisgtione · vt Iſte impꝛecatilli bona
i· vqlde rogat uł adoptat · In ipꝛecãs · ãt

Impꝛimo · mis · RPꝛeſſi· ĩpꝛeſſũ ·a.t·i. valde
pmere · VDel impmere · . infigere · et dꝛ ab
in. T pꝛemo:mis·⁊ coꝛꝛi ·
Impꝛopero· ras raui.are · a· p· i. conuitiari
eridere:ĩiuriari.⁊ dicit᷑ ab in· ⁊ pꝛopero
ras. Inde hoc impꝛoperiũrij ·i. cõuitium.
. cdecus·iniuria· vel deriſio.· DPndeĩpᷣs;
Impꝛoperia ĩpꝛoperantiũ tibi ceciderũt
ſupꝑ me · Et Jacobi p̃ · Qui dat oĩbꝰabu/
Danter ⁊ nò impꝛoperat· ꝛ deus dat · ẽ
bonitatis · &Q oĩbus · coĩtatis · &ꝛ abun⸗

Dant᷑· largitatis · OQ non impꝛoperat · eſt

ſumme curialitatis ·
Impubeo · bes n · s · ie creſcere ·
Ampudico . as ·a· p· i. pudicũ facẽ ĩceſtare
Ampuroasq:p.i ĩpuꝝ facere ⁊ ꝓdpu·

Jonte 32
Inallo · as · aui · a· p · · in altũ extollcre·
Inalo · ꝗs·aui·a·p· i:valde aĩare
Inarro · ras raui·· p· i: in arraʒ pꝛo aliquo
Dare · ⁊ ðꝛ ab in·⁊ arra⸗·
Incarcero · as · aui · a · p· i· in carcerẽ ponere ·
17 dꝛ ab in· ⁊ carcer· ceris
Incarno nas· naui.a.pi:induere carnem:
In incarnatus· a· i· Et incarnatio · onis ·
Incedo · is · ceſſi · ĩceſſũ · n · t · i· ire · Et eſt nobi
liũ · ⁊ regit pꝰ ſe ntm̃ vt Incedo ſupᷣmus/
Incendo.dis · di · ſu · a· t· . valde accẽdere.
dĩ ab in · 1 candeo· des ·
Inceſſo · ſis · ſiui · ſitũ · a. q· i. Puocare· ⁊ dicit
ab icedo · dis · Dñ Poetius · Cn ſolebas
inceſſire Rſentẽ foꝛtunäã⸗
Inceſto · ſtas · ſtaui · a · p · i· luxuriari · vel per
inceſtũ impudicare· m Hug.
Inchoo · as · aui · a · p· i· in ꝑe · Iñ inchoat
ta · t · inceptus · Et inchoatio · onis · i· ince⸗/
ptio. Et inchoatiuus a· . i. inceptiuus ·
Incido · dis · cidi ·ſup̃ ·caret ·i·ĩ aliq̃ cadere:
PYñn QAuq.x? Incidit in latrones.⁊ dicit᷑
ab in · ⁊ cado · dis · ⁊ coꝛ:ci· Inuenit᷑ etiam
incido · Dis·ſi:ſũ.qð cõponit᷑ ab in⁊ cęedo
Dis et ꝓdu.ci· vbiq; · Dnde · Qui putat
ĩcidit · incidit·ille cadens
Inio · cies · ciui · citũ ·a · S· i· vocare. cõmo/⸗
uere. ꝓuocare · 1 Dz ab in .· ⁊ cieo · cies · Itẽ
dẽ Incio · cis · ciui · citũ · ab in · 1 cio· cis ·
Incipio · pis · incepi. inceptũa.· t. i· ichoare ·
7 dẽ ab ĩ · ⁊ capio· pis · ⁊ coꝛ·ci · Inuenitur
etiã Incipit vᷣbũ imꝑſonale.·
Incito · tas · taui · q· p· i cõmouere ꝓuocare
inſtigare .
Inclino naſ · naui · a · p· quaſi intus clinare
i·reffectere· ⁊ dĩ ab in · clino · as · In hic

Hinclinis · et h̊ ne. Et inclinus . q· i. Et in /
clinatoꝛiũ · toꝛij· Et ꝓd · cli · Oñĩ Turoꝛa
di · Cũc caput inclinat emiſſus ſpũs exit·
Includo ˖ dis ſi ·ſü · at · intus claudere.
Inclunioꝛ · arp incluniatũ · D· p·i. cõcubituʒ
pati:⁊ dꝛ ab in· ⁊ clunis. Inuẽit᷑ etiã ĩdu
nio · aſ. a· p.· p clunes ĩcuruare ul eleuare
Incolo · lis · lui·n ·t· i. habitare ·
Incomitio · as · aui · a · p·i· comitiũ celebꝛare
vel eligere · vel intronicare · in comitio · et
cõuentu loqui ·
Incõmodo · das:a·p·i·offendere.incõmo/
ditatẽ alicuius facere·⁊ cõſtruit᷑ cuʒ dtõ·
Increxo · pas · pui · n· p.i.redarguere · repꝛe

beẽdere· vituperare⁊ dẽ ab in·⁊ crepo· as ·

Et coꝛripit cre ·
Incubo · as. n· p · i. iminere. inſtare · vel rem
glienã inuadere.⁊ vi poſſidere.
Inculco · casqui .a.p·i:valde calcare· intꝰ
calcare · vꝓᷣba iterãdo mltiplicare · iactare ·
Incurſo as i· frequent᷑ incarrere ·
Incuſo · ſas · ſaui . a· p· i. acculart· vel valde
cuſare · ⁊ dꝛ ab ĩ· ⁊ cuſo ·

Ind ago as · am ·a.p.·i· inqrere.ĩueſtigare ·

Iñ h̊ indago:inis.i:ĩueſtigatio:inqᷣſitio:

Et ꝓdu .da·. DOñ C beodolus. Nec cuiq;
oiuzʒ dedit indagare ſepulcrũ · Et videt

hoc verſu ·h· vim habere littere ·

Indẽno/naſnauinatũ ·a·p·i:nõ dãnare⸗
indẽnẽ facere vel oſtendere dĩ ab in et

Dãno ·naſ. Iñ indẽnatus·ta · tũ · Et hicet
hec indenis · ⁊ B ne·i ſine dãno vł dãna/

nr:conen danetue⸗ Y indẽnit᷑.adũ
Et hec indẽnitastatis·

nde Pꝛoſper⸗
Indenis ꝓpꝛiũ ſeruat ſapiẽtia cenſum ·
Indico · cas · aui · a · p· oſtẽdere · ſigre · inſi⸗
nuare. vel inoteſcere · ⁊ dꝛ ab in· ⁊ dico ·
Indico · cis · x · ctu · a · t· i· Hcipe vel ãnũciare
Etẽ ſacerdotũ qͥ feſta indicũt pplis ⁊ieiu/
nia· Oñ · Edicũt reges indicit feſta ſacer/

Indigeo · ges · gui · n· s. i · valde egẽ · ( dos ·

vel itus egere · ⁊ d abĩ · egeo · Iñ indigẽſ

eni·⁊ B ĩdigẽtia ·i· pauptas:egeſtas:

Indigito · tas · a · p· i· digitos ĩquere · vl de⸗
monſtrare vel noĩare · .
Indipiſcoꝛſcenideptꝰ ſum · d · t· i· adqͥrere
Indo · dil · didi · ditũ · a ·t· i ĩponẽ · ĩmittere
inſerere · inferre · idicere inducẽ ſiue foꝛas
emittere · Et dꝛ indere · qi ĩtus dare ·
Indoꝛſo · as · aui · a· · ſup doꝛſũ ponẽ · qd
vulgo ſolet dici interſellares·
Indutio · as · aui ·a · p· i · Differre ꝑi
vel indutias fa ere ⁊ ↄſtituere ·
Induco ·cis ·xi · ctuq · t· introducere

ndutias

Pyige⸗
dülaſ,in
pgezl
ii,
NcN
r
ſminterz
Etmedinndn
ſencchnen
üha
Kodiono
ſſche⸗
opemoc⸗
d ſſtai
lcſots⸗
oZübinen
ebtios
Abinacbno⸗
Pneoiniginin
ghireön
gepoast
rni
etijineptd
utumogs,

7 iobin

Iwenehe⸗
Zübinkamig⸗
Roa
Waorſc
Fiendd
ſacgeirn
infenſus⸗
eſtplvse⸗
Etinſent
Slenot
gbinlj
Ctnkn

feweiſen

Unlttere.
KCwrä
pferrecke⸗
ac maliy
tt ſin ban
uſm. lia.
nlglcdco⸗
mmne wlop
ogeſtſgn
Moratua
toſtngſ
fegegti

Eepelerikn

2prmng⸗

lndgie

eniſig hin
nmaclgucen
dpitöabt
uiii
unrltan
nmitide
rirt

ſecauririn
Kacnteg
ernn n
Abon.

gülne nin
Müc
Nrclarr ind
inumm

irſn
oiicſin⸗
Ns Oerug
lgi⸗Evicet
i.
NeNe
ARARe
meibbit
ne dino dinn

1 Fincintin

Podeohe

pödnen.

inme ſt ii
mibutlo⸗
iniir
ätpisrienn
datenſn
vlaetͦ
ego jt
sehttr⸗
griunnd,

mmotildftt⸗
ipne ininen
ceeſiue ſon
ſnsde
Ne
Munan
uoN

Indulgeo·ges· Dulſi.ſum.vel indultũ . DP..

diũſas ſigtiones · Indulgere en accipi
ꝓ gratis cõcedere· vt Papa ĩdulſit mibi
hãcptãtẽ· Itẽindulgere·i. opaʒ dare. vt.
Indulgere gulę noliꝗᷓ vẽtris amica eſt.i.
noli oꝑpaʒ dare vl oſentire · Iteʒ indulgẽ
i remittere ut Indulge nobᷣ pctà nr̃a dne
Et tunc dꝛ indulgere · quaſi inde algere· i
ſtea ceſſare a noticia ⁊ mẽoꝛia foꝛe facti
Eri bᷣma ſigtiõe ẽ actiuũ · ĩ alijs vo nen.
Induo · il · ere · a. · D ab ĩ. ⁊ duo · is · qd idẽ
eſt qð ſoluo · Hoſtq;ᷓ eni indut eſt aliqs
q̃i ſolutus ⁊ expeditus eſt: vel ad aliquid
operandũ · vel vt ſr totũ videndũ ſᷣbeat·
qð nõ eſt cũ ſit nudus·
Induſio/as/a.p·i:induere:⁊ ðꝛ ab induo
is:· Iñ h̊ induſiamẽ· inis.iindumẽtũ⸗·
Inebꝛio · as · qui ·a· p·i· valde ebꝛiare. ⁊ dẽ
ab in · ebꝛio · as·⁊ Sõt eſſe intẽtiuũ ibi · in ·

Aneo · inis · iniui · initũ · a · q:i. intrare · incipe

luenire ·˖ cõcumbere · ⁊ d ab in eo·is.·
Inepto · as · taui ·a· p· i· infatuare· ineptum
facere vel fieri·⁊ tunc eſt neutrũ: Inuenit
etiã ineptið · p·ptiui:ptire· in eodẽ ſenſu⸗
Infamo · as · aui ·q.p·i:famã lonã eponẽ
d ab in· ⁊¶ famo:mas· Iñ h̊ ⁊ B ifamis.
⁊ hocme.i:ſine bono noĩe vel famę malę⸗
Iñ h̊ infamia.mię·⁊ ꝓdfa:

Infglico · cas · a· p· ie infligere · infelicẽ facere

Agquo infglicito · tas · frequẽtatiuũ ·
Infendo.· dis· diſũ·a·t· i· valde offendere
facere iraſci· ⁊ d ab in et fendo dis. Iñ

infenſus . ſa· ſum . i · offenſus · xel iratus et

eſt plus eſſe infenſum qᷓ; offenſũ vel iratũ
Et infenſo · as · frequentatiuũ ·
Infertio · tis · inferſi · in fert · i implere · ⁊ dꝛ
ab in · ⁊ fartio·tis· Inde infertusta:tum·

Et inferto · tas · frequentatiuũ ·

Infero · infers· intuli:illatũ.i:introferre · vl

imittere · ⁊ Dꝛ ab in· ⁊ fero· fers · Pñ dñs
ad T homã ait· Infer digitũ tuũ huc · Et
inferre eſt contra ferre:irrogare et ptinet
ad malũ · Mala eni inferũt· i· cõtra ferũt
Et bᷣm hancſigtionẽ ĩuenit᷑ in dialectica
inferre · i · cõcludere · Alatio · i· ↄcluſio · Cũ
em aliqͥd cõcludit᷑.infert᷑i.cõtra oppoſi/
tionẽ vel opinionẽ alicuiꝰ fert · Vñ piun/
ctio ꝗᷓ eſt ſignũ cõcluſionis dã illatiua · q̃i
tra poꝛtatiua· ð
nfeſto ſtas ſtani · a. p· i: moleſtare· aduer
lari · infeſtum eſſe alicui ·
Inficio · cis · eci · ctũ · a· t · i· deturpare · tingẽ ·
repellere · infoꝛmare · ⁊ Dꝛ ab in · et facio · q·
⁊Etinet ad ꝓpetqtes ſtrinſecas et coꝛ fi·

Inficioꝛ · an. atus. ſum. d. p·i qſi nõ facere.
nõ eſſe factu· contenderei: negare· ppᷣe
qð verũ eſt:quaſi nõ fateri factũ. gcõtra

vrxritatẽ mend acioniti:⁊ d ab in.⁊ facdio

Eſt etiq ꝓpꝛie inficiari rem debitam deneę/
gare cũ a creditoꝛe vepoſcit᷑. Ideʒ ⁊ abin/
ratio · irei creditę abnegatio:· Dñ Inficit
intingens.q denegat inficiat᷑· Et ab infi⸗

cioꝛ · bę inficię· aꝝꝑ·i negationes.

Infimo·mas.aui:a:p.il: depꝛimere:ſubtus

poncre·⁊ dꝛ ab infimus. In infimatꝰ.a .i .·
Inkio · infis · i· dicere:⁊ ð ex in:et fio.ꝭ̊ mõ

non eſt iĩ vſu · Vñ Eriſtoteles in p de ge⸗
neratione· Infimus triſtãtẽ aliqñ tangẽ
nos.ſᷣ nõ nos eũ · NPlato etiã ̊ ꝓᷣbo viit᷑.

vo dicit. Jnfit ceteris ceficit. Antiqui tñ

infit dicebant · i. incipit fari.
Infirmoꝛ aris· d· p. i:eſſe vel fieri infirmũ.
PBñn Paulus:2· Cor.xi? Quis infirmat᷑
ego nõ infirmoꝛ. Inuenit᷑ etiã infirmo.
as · aui · a · P · i· Debilitare · falſificare· ener /
uare/? Dꝛ ab in- firmomas

illud. Et res eius inſiſcẽtiin publicũ de/

ueniãt· Dꝛ ab in.⁊ fiſco:ſcas.

Infligo · gis · xi. ctum.a.t. ⁊ infligo·gas.in
eodẽ ſenſu · i iſerere · irrogare· introfligere
Et ꝓdu ·fli:infligo.·
Inflo · iflas · inflaui·a· pꝛi intus flare · flatũ
impellere.
Inkringo gis · gi · ctũ · a · · i· intꝰ frãgere · vel
infringendo illudere
Infurno·nasa ·p·ĩ furnũ mittere · velĩ eo
coqueer.
Infuſo .· ſas · ſani.a· p · i· fuſo ĩuoluere · et dꝛ
ab in · 1 fuſus · ſi· pd · fſtu·
Ingenioꝛ aris · O· p· i· ingenium exercere· et
ingenioſe ſe habere ; Et ponit ꝓ deckpe et
tũc eſt tranſitiuu.
Anger ſo · ſas · ſaui · a · · i· infuſcare facẽ.·
Ingredioꝛ ·eriſ· ingreſſus ſum · O·t · i. itrare
7 di ab in:⁊ gradioꝛ: deris.⁊ coꝛ· gre.·
Ingruo . is ingrui n · t i:maturare iminere
ipedere · iſtare· Et ꝓpꝛie dĩ de malo. malũ
ingruit q̃ſi cõtra cõgruũ· Et bonũ eſt qð
impẽdet .i· cõtra cõgruitatẽ venit ·
Inguacho · as · are · a · p· i· valde guadiare-
Inhereo es · heſi · inheſũ · n · .: i· inniti· intus

herere · ⁊ dꝛ ab in · ⁊ hereo es Inde bicet

hec et hoc inherens entis · Et inherenter
aduerbium · Et hec inherentia · tię · Et p/
Ducit he· ..êĩ
Inhibeg:es · bni itũ · aꝛs ·. phibẽ · cohibẽ ·

vitare remouere· ſepare⁊ eſt· in. pᷣnatm̃
Eſt en inhibere nõ habere · et dꝛ ab in · et
habeo · bes · Iñ h inhibitoꝛ· ton. ⁊ coꝛ · hi·
Initioꝛ · aris · ð · p · i. inchoare · ↄſecrare · ſan⸗
ctificareintroducẽ ſactificare. Dn ꝓphᷣa
Initiati ſunt beelphęgoꝛ.i:ſacrificauerũt
Vl cõſecrauerũt· Et nota ꝙ quidã vtunt᷑
B vꝓho in actiuo genere · Initio· as·
Jnigo g. inegi · inactũ ·a·t· i.pecus a paſtu
in tectum agere ·˖ Abigere vo .· eſt pecus a
tecto ĩ paſcua agere · Et coꝛ · pe · .

Inimico · cas · verbũ actiuũ·⁊ uimicoꝛ· aris.

depo:in diuerſis ſigtionibꝰ. vt Inimico
illũ tibi · i · facio illũ iimicũ tibi:⁊ Inimicoꝛ
tibi · · ſum iimicus tibi·
Iniungo gil xi · ctũ · a·t · i · Hcipe · ⁊ dicit᷑ ab
in · iungo · gis · ſicut vult Hug· Multuʒ
tamẽ ꝓbabilius videt᷑· ꝙ iniuctio minus
impoꝛtat q; Rceptũ ·qꝛ qn hlatus vult ali

quid inquirere vel iuenire · pus inigit· et

poſtmodũ facit ſceptũů.
Iniurioꝛ·aris · atꝰſum ·d·p.i:iniuriã facere
⁊ cõſtruit᷑ cũ dtõ · vt JIniurioꝛ tibi ·
Annuo · is· ui · ti · n · t· i· nutũ facere · vl lignũ
ODgre intelligendi:⁊ dẽ ab in·⁊ nuo·is
Inqno· nasnauia·p·i:maculo.deturo⸗
d ab in· ⁊ cunio · nis · xel ab in·⁊ coqna
Et coꝛ:qui · Pndeĩ Turoꝛa d · Petra qᷓ
gradit᷑ virus nõ inqͥnat anguis·
Inquio · quis · hm Hug·efectiuũ eſt · ⁊ eſt
tertię ↄiugationis· ⁊ eſtidẽ qð dico. Nñ
Tertia vult inqᷣt · quartaq; ſumit ait· Ex
H colligit᷑ ꝙ inquimꝰcoꝛ.penłſic legimus
BH aimus ꝓducit · i· ſicut audimus: ⁊ ſcribit᷑
inquit ꝑ · t · nõ ꝑ · O· qꝛ nullum vᷣbũ in·d.
Delinit in tertia ꝑſona ſſentis indicatini
modi . Scdᷣm aũt analogiã fere tota eius
eclinatio ĩueni · .
Inqͥᷣro · j in qſiui· inqſitũ ·a · t.i· inueſtigare
Vl intus ꝗrere · ⁊ dꝛ ab in. ⁊ quero·
Inſanio ·ſanis · ſaniui · n· q · i.· furẽ · Et ponit
gqñq; ꝓ ſcribere vᷣſus et facere vel cãtare.

q; olim wetęcredebant inſanire cũ ꝓſus

faciebãt ⁊ ſtudio vacabãt · Dñ Pirgiliꝰ
Inſlanine libet qñ q; tibi ·
Inſcribo · ſcribis · a · · · iniũgẽ · deputare · vl
imßpmere · vl intus ſcribere . Vel inſcribere
eſt ſe obligare ſinõ ꝓbauerit ad eã pęnaʒ
quã reus debet pati · vel quaʒ accuſando
en õ accuſatoꝛ ke.
ſup his ˖ de accu · ĩ glo. . c. ij · q· viij . qſqᷣs
Inſernio · uis · n · q· i· valde Sr nechtre
Seruimꝰ dñis · Inbuimꝰ cuiuſq; pcepij·
Inſeto · tas · ui ·e · · p.i· filo· ſetã qdaptare

,B Jnſdioan d äſciustdererßgar.

nſignio · nis · niui · nitum · a · p· i · nobilitare
oꝛnare. exaltare · inſignẽ facere ·
Inſilio · ſilis · lire · a· q· ſalire Z· vel inſilire ·
inſultũ facere · iuadere · impetẽ · aggredi
Inñ h inſultus · tus · tui ·
Inſimulo aſ· aui · · p·. · accuſare uel ĩcuſare
da accuſaton ẽ ſimulare ĩ aduſariũ qᷣcqͥd

Pt · Et ĩſimuloꝛ · an. iuenit in eodẽ ſenſu ĩ

gñe depo · hm Hug· Item inſimulo · i · nõ
ſimulo ·nõ. fingo: In inſimulatus · ta · tũ · i·

nõ fictus · Vñ Sap.iS? Inſimulatũ im/

riũ tuũ poꝛtans · i·nõ fictů·
nſinuo · as · gre · · p· i · denuciare · ſignare.
q̃i in ſinũ mittẽ · intimare · Itẽ ĩſinuare · i ·

latẽt᷑ pſuadere ⁊ diſſimulare · oꝛare · dicẽ=

Diſſimulatoꝛie· vt cũ repᷣhẽdimꝰet dãna/

mus ꝗ̊ maxie defendẽ intẽdimꝰ.Eſt giſi⸗/

nuare aliqd aliud intẽdẽ q; ꝓba videãt᷑
ſonare · In h̊ iſinuatio i. callida et latens
oꝛo.PVn qͥdã ſolẽt exoꝛdiri ꝑ pᷣncipiũ · vt
cũ cã eſt turpis ⁊ a auditoꝝ ſunt alicnati
Eſt enĩ inſinuatio oꝛo q̃dã diſſimulatiõc
⁊ circũitiõe obſcure ſᷣijciẽs autlitorj aiuʒ
pncipiũ ẽ oꝛo ꝑſpicua ⁊ ꝓtinus ꝑficiens
gauditoꝛẽ beniuolũ vel attentũ vel docilẽ

Inſiſto · ſtis · a· t · · vacare · inſtare · inigilare

opam dare ;

Inlero · ris · ſiui · ſitũ . n · t. idẽ eſt qð plãtare.

Et eſt ꝓpe iſerere · plãtare ꝑ ĩmiſiionẽ ra
moꝝ achuicẽ · Sʒ iſero · !· rui · a· t · i imiſcẽ ·
imittẽ ; 1 ppᷣe violẽt · Iñ iſerto · tas fre ·

Inſoleo · es. inſolitꝰſũ · ꝓbũ neutropaſſiuũ

i· valde ſolere vel alit᷑ cõtinere qᷓ alij · vel
ᷓ; ſit ſolitũ · ſuꝑbire· dementẽ eſſe uł fieri ·
ñ inſolens en: oĩs gei · ſupbꝰ.fatuus:
moꝛibus nõ cõueniens⁊ cõꝑat᷑· In inſo/

lenter · tius · ſime · adů · Et H inſolẽtia · ti·
ſupbia fatuitas. S

Inſoleſco · ſcs · i. incipio ſolere ab inſoleo ·
Inſpicio · cis · xi · ctü · a · t· i· qᷓi intꝰ cõſiderare

Inſtauro · ras· raui · a · p · i· facere ſimile pᷣoꝛi

reſtituere · reficere · ad pꝛioꝛẽ ſimilitudineʒ

aliqͥd facere · repare.⁊ dꝛ ab inſtarquod
cõponit cñ re · vt Reſtauro · ras · eſt ppᷣe
tertio reꝑare · Et dꝛ inſtaurare q̃i in ſtatũ
pſtinũ reducere:⁊ eſt etymologiaalñ
Inſtigo ·gal · aui · a· p · .· valde ſtigare· ⁊ dẽꝛ
ab in. ⁊ ſtigo · as· q; eſt ſtimnlare · ãt
dẽ inſtigare. qᷓi inſtinctũ agere. etymo · eſt
⁊ pdu · ſti · Dñ in Luroꝛa dã· Inſtigans
pꝓceres voce minante ſuos
Inſtingno guis 1i cti a:ter iſtigare pfua⸗
ere · vl moꝛtific re · ⁊ dꝛ ab in· T ſiinguo·

igin
toe
vqih
leſttnuna
Prini
ntun
dare“ d
otepih
ſuoptſin
ccellionen
ſubrlol⸗
Pltott⸗
Idnſoebr
lu li⸗
RErt
ciſtN
gläipane
Ctulurin
ylatuen
huere.
ſinonnd⸗
neted,
Podc
Nohnte
legrog
gfoſcoſſc
in iſtoine
bentſin
Pnitiun⸗
boo nety
ſoenieltin
rond
llemands⸗
Zutcligog
ſegeren di
s hoge
ltberinel
oͤtl. Eth
inelegmna
lltustas.
Mbiinint
nleſple⸗
tatshe
Gdineſgzi
Tlnteligdte

enod

unan dii
Wumnerding
m ei
tözinei⸗
luglunn
mhiN
uidi
Adimini
attm in
Aumngiuen⸗
mim, va
e iugin

e⸗
Micicna
TuNüni⸗
inoen
äneumnogaſi
tnnnechti
menieſellfin
ziſeobefmnns⸗
ipr iii⸗
Hanli⸗

ecbincle⸗
int Gidan
ariniaden
cehmniindn⸗
Ninbalrae
mvſ .
iunikin
3 ndi
KCenge,7
m eo:
i inen

9;
iiſigneg⸗

7

bonſ⸗

Inſtituo · is · a.c . i. ecernere oꝛdinare·⁊ dꝛʒ

ab in. ⁊ ſtatuo · Iñ H̊ ĩſtitutũ.ti.Et H̊ inſti/

tutio · onis.i:moꝝ infoꝛmatio Ponit᷑ etiꝰ

pꝛo quodaʒ libꝛo legalitm̃ in plurali·hę
inſtitutiones inſtitutionũ· ⁊ hęc inſtituta-
hoꝝ inſtitutoꝝ dꝛ·

Inſto · ſtas · inſtiti · ſtitũ · pe · coꝛ. n . p· ⁊ etiaʒ H
inſtatũ · xe · coꝛ · i ↄtra ſtare ĩuigilareſiſtẽ

inſudare:⁊ dẽ ab in.⁊ ſtoſtas:· Iñ inſtãs
participiũ ⁊ nomen·Et inſtant᷑ tius· ſime

aduerbiũ · Et hec inſtantia · tig· 1 H inſtãs
tis· Dꝛ tempus ſimplex · ⁊ ſic deſcribit᷑qð
cum ſit finis pᷣteriti ⁊ pᷣncipiũ futuri · vł cũ
incipit ſtatim eſſe deſinit·: vel inſtans · eſt

bꝛeuiſſima pars tẽoꝛis queęnon expectat

ſucceſſionem ·

Anſubulo.· las . . ·i· inſaere cñ ſubula.·
Anſulto · tas · tare · a. p· eſt qdã cauillatione

derſſiõe hoſtẽ rexellẽ · ⁊ Oꝛ ab inſilio · lis ·
lini · xel · lij · vel lui · Oñ ð beatò Laurẽtio
dẽ · Et ſubijciẽtibus pꝛunas ĩſultat leuita
chꝛiſti · vt cũ Dicebat · Girate et vꝓᷣſate ad
aliã partẽ· Quidã tamẽ idiotę legunt ibi
Exultat · ita dicit Hug· Hapias vo diẽ
Inſultare · i· inſilire· et de alterius iniuria
gaudere ·

Inſumo . mis · inſũpſi.a · ti:intꝰ vel valde
ſumere ˖ vel ↄtra ſumere ·
Integro · gras. graui · q.p·i: integrũ facere
nouare · Et cõponit cũ re · vt Keintegro ·

gras ⁊ ĩterpoſita· D· frequẽtius dẽ redin/

tegro · gras · Iñ integraſco. ſcis· redinte/
graſco · ſcis · inchoatina· Et ſcias ꝙ alit eſt

in iſto inchoatiuo · qᷓ; in alijs Alia eni ha/
bent ſigtionem eandeʒ quã habent ⁊ ſua

pᷣmitiua·vt ſi ſua pᷣmitiua ſignt actum· et
eoꝝ ichvatiua · Nã integro· as ſigt actũ·

ſ eius inchoatiuũ ſiãt paſſionẽ· Integra/⸗
ſco enĩ eſt incipio ĩtegrari · Et coꝛ te · Vñ
in Ruroꝛa di· Integrat imponẽs oibus
ille manus

Intelligo · gis. lexi · intellectũ · a · t · i· qi intus

legere · ⁊ dꝛ ab inter. ⁊ lego · gis. In itelli⸗
gens · tis · ge · oĩs · Et intelligent᷑ aduͤbinʒ⸗
Et bec intelligẽtia · tię· Et hic intellectus

tus · tui · Et hic ⁊ hęc intellectualis:⁊ B̊ le ·

Et intellectualit᷑ aduerbiũ: Et becintelle/
ctualitas · taſj · Et hic et hec intellectibilis

⁊ hocle · i· in intellectu cõpꝛehenſibilis · Et
intellectibilit᷑ adu · Et hec ĩtellectibilitas ·
tatis · Itẽ hic⁊ hęcintelligibilis· ⁊ bocle.
qð intelligi õt · Et H̊ intelligibilitas · tatj

intelligibiliter: aduerbiãꝗ7·
Intendo · dis · d · l· yebtentu · · t· qugere

vel adgiũgere· vt VPeus intendit albedinẽ
circa iſtũ.⁊ m h̊ bʒ intenſum · ſu:et dꝛ ab
in· ⁊ tendo· dis · Iñ h̊ inteſio· i.adauctio
Intedere etiã ẽ oꝑaꝰ dare · dirigẽ · intẽtũ
facere: intelligere·ↄſiderare·ut Aſte itẽdit
aĩuʒ ſuũ · Et m H̊ ppᷣe facit intẽtũ·tu · Iñ
H ĩitẽtio onis.i abſtractio:ↄſideratio Itẽ
iĩtẽtio qñꝙq; ꝓ volũtate. ĩterdũ ꝓ fine acciꝰ
pit · Iñ itẽtiuꝰ · a. ů . ⁊ H BᷓB intẽtional.ᷣ le

Intento · tas·q·p·. dꝛ ab in.⁊ tento:tas.Et

vt dicit papias· Intẽtat · i. itẽdit· multum
minat · obijcit· impugnatimponit infert
Itẽ intento · tas · õt eſſe frequentatiuũ/⁊⸗
tunc foꝛmat᷑ ab intẽdo:dis·

Intcalo ·as ·aui.a.p.i.int᷑ponẽ·⁊ dẽ ab int

⁊ calo · las · Iñ hic ⁊ hęc intcalaris·⁊ G re
i. interpoſitiuũ · vel interpoſiturũ·ſcilicʒ
intponit· vt ꝓᷣſus intcalar dꝛ·qͥ ſpe int
ponit.⁊ G intcalaritasatiintpoſicio

Intercedo · dis · ceſſi · n.t. i· p aliqᷓ ad gli⸗
4

pces facere · ⁊ dꝛ ab inter· ⁊ cedo·dis·
eſt ĩitercedere · i· int᷑ aliqͥs cedere ⁊ eſſe me/
dDiatoꝛẽ · ¶ ꝓꝛie inter minoꝛẽ ⁊ maioꝛẽ · vt
maioꝛ ↄdeſcẽdat minoꝛi pcibꝰmediatoꝛiſ
Vñnñ ſã dicunt᷑ nriiterceſſoꝛes apud veũ:
Sũt enĩ mediatoꝛes int᷑ nos ⁊ deũ ſingulł
diebꝰꝓ nobis ⁊eũ oꝛãtes· qͥrũ intceſſiõe
q̃ renes ſcrutat᷑ ⁊ coꝛda:nobis auxiliet᷑ vt
opus ĩceptũ ad finẽ laud abilẽ ꝑducamꝰ.
7, Pducit ꝑ. H

Intercido· Dis.cidi.n.tet ſupino careti.

int᷑ aliq̃ͥ cadere:⁊ dẽ ab inter·⁊ cado:dis.·
cecidi Itẽ inuenit᷑ intcido· Dis:cidi: ciſum
linterpolati ceędere: vel inter aliqᷓ cedere·
Pñ beatꝰ Jacobꝰ maioꝛ dictꝰ ẽ intciſus
qꝛ ꝑ ſingula mẽbꝛa fuit ceſus · Et ꝓdu.ci·
vbiq;⸗ Dẽ ab inter· ⁊ cędo.dis· cecidi ·
Intercipio · pis:⁊ intcapio·pis · a. t. ĩ eodeʒ
ſenſu · · inter aliqᷓ vel ĩ medio caꝑe. Et dẽ
ab in vel inter · 1 capio · pis ·
Intclino · aſ. aui · a · p· i· int aliq̃ clinare·⁊ dꝛ
ab int. 1 clino· nas · ꝓducli.· Inñ hic et H
interclinis: ̊ ne:⁊ ĩterclinus:na·nũůA·
Intercludo.dil ·ſi · ſũ · ai t· i.ĩter aliq̃ claudẽ
vlauferre· ⁊ dꝛ ab iter ⁊ caaudo· dis · Iñ
HBitercludo:.inis·idẽ qð ĩtercluſio:⁊ ꝑ · clu
Intercurſo · ſas · i· frequẽter ĩitercurrer ·
Intdico xi · ctũ · a· t· i. phibẽ. qᷓi interĩ dicẽ·
Interduco · cis · xi · ctũ · i· inter alis ducere
7 dẽ ab inter · Duco ·
Intereo interis interiui vel interij· vxerbuz
abſolutũ ·i· moꝛi:a ꝓpꝛie in itinere · ⁊ dicit
ab inter · ⁊ eo · is· Ande hiciteritus · tus · i·
moꝛzs· Et interitus· ta u e moꝛtuns·
—

Interficio · ficig interfeci· interfeckum · q· c I.·

occid ere/⁊ dã ab inter· ⁊ facio.⁊ coꝛ · f ·
Interiaceo · ces · n · ..i iter aliqᷓ iacere · et dꝛ
ab inter. iaceo · ces.ꝰ*·
Intermitto· tisa · t· i· inter aliqua mittere
vel interpolare . vel interim dimittere · vl
relinquere · m Hug· Papias vo dicit.
Intermittere ad tẽpus dimittere· ⁊iterũ
ad idem reuerti ·

Interneco . as · aui · a· p· i · int᷑ aliqua necare.
vel interpolati necare· vel inten dũ aliqͥs
eſt in itinere necare·⁊ da ab inter:⁊ neco.·
cas · Iñ h internecatio/onis·i:moꝛsqug
cõtingit alicui Dũ eſt in itinere · Itẽ inter ·
ponit᷑ lepe ꝓ· eut NHenimꝰ mare inttbibere

· ebibere · Et hm hoc dĩ interneco · cas ·i·
enecare. ⁊ coꝛ· ne · interneco.
Intero · teris · triui · tritũ · a· t· i : intus terere.

minutare · vel valde terere · Vñ Paniel ·
vltio dĩ de ¶bachuc.: qꝙĩtriuerat panes

ĩalueolo · Et d ab in · tero · ris · coꝛ · te ·
Interpello las · laui · a· p · i· interrogare · int

aliqua vacare:⁊ alloqui.⁊ pꝛo aiio pᷣces

fundere:· On ad Ro.S8* Qui etiaʒ inter/

tſcribit᷑ ꝑ Duo .l·.

Interpolo · las · aui . a· p · i obſcurare· inqui /
nare · impedire:vel interrũꝑe .coꝛrumpere
variare · nõ ↄtinuare:⁊ dꝛ ab int: ⁊ wvpius
Vñ in bymno· Qð nulla nox interpolet
fideq; ingi luceat · In interpolus.la·lũ.i.

interruptus· variatus.nõ cõtinuus Et H
interpola · le· qdã veſtis· ꝗꝗᷓ dum ſitvetus
ad nouã ſpeciem reducit᷑·⁊ fit quaſi noua
⁊ coꝛripiũt h oĩis ſo
Interpꝛetoꝛ:taristatꝰ.ſum · vꝓꝓbũ cõe ·i· ex⸗

Pponere vel exponi vnã linguã ꝑaliaʒ. Iñ
hic⁊ hec interhᷣtabilis · ⁊ hoc le. i · apiũ ad

interptandũ ·
Interſum · intes · i

negocio · Camen eius ipſonale ſcʒ inteſt
2lſtruit᷑ cuʒ gtõ · Iſta eni ĩpſonalia inteſt

refert·cõſtruũt᷑ cũ gtis oiuʒ dictionũ ca

ſualiũ · vt Inteſt ſocraij legere· et Refert

platonis diſputare · Pꝛeter iſtos quinq;ʒ

gtõs ꝓnoĩuʒ pꝛimitiuo ꝝ·ſcʒ mei · tui · ſul·

noſtri: veſtri loco quoꝝ conſtruunt᷑ cum

ablatiuis ꝓnoĩum poſſeſſiuoꝝ ĩ ſingulari
nüero ⁊ in femĩno ge· tm· ut meatuaſua
nra · et vꝛa · vt Mea inteſt legere. et C ua
refert diſputãe · Si ãt ſüt gů poſſeſſiuoꝛũ
tunc cõſtruũt᷑ cũ illis gũs · vt Mei fratriſ

inreſt legere · 1 C ni pꝛis refert diſputare·

lat ꝓ nobis.⁊ dẽ ab inter· ⁊ pelio· las

nteſt · intfui inteſſ e· inter
aliqua eſſe.⁊ ↄſtruit᷑ cũ dtõ · ut ĩterfui tali

Item conſtruunt dicta vᷣba cũ iſio gtõ5
cuius ut Cuius intereſt facere hoc·
Interuallo · las · a. p·i p int᷑nalla dicere ulł
facere aliqͥd vel interponere · ⁊ ſcribitur ꝑ

—

eminu · l. .V
nteruenio · nis · n· q.i. ſtercedẽinter alids

vnire· ⁊ mediatoꝛeʒ eſſe:p aliqͥ oꝛare. Iñ
h iternentꝰ.tus ·i.interceſſio·
Inthꝛonico nicas a · p· iĩ thꝛono ulĩ ſede
ponere ſeu collocare· dꝛ ab in. I thꝛonꝰ.
Intimo.mas:aui.a.p.i:demonſtrare· indi/
care· nũciare · notificare· ⁊ dꝛ ab intimus.
el dꝛ ab in · ⁊ timos · qð ẽ mẽs · q̃ſi ĩ mẽte
iculcare:⁊ ĩmittere · m Hug. Bel dꝛ ab
in. time · qð eſt aĩa · xel mens · ᷑m Pa¶p·
Antroeo · is · iui · n · q·i. itus intrare · ⁊ dꝛ ab
intro · eo · is · Iñ hᷣ itroitꝰtus.tui ·pe · coꝛ.
Intromuto · . miſi· miſſũ·a.t·i. ĩmittẽ dĩꝛ
ab intro · 1 mitto · Itẽ intromittere ẽ ideʒ
qð vulgo dðꝛ intra meare · q̃ᷓi in rem ſe mit
tere · vt de ea curet ⁊ tractet ·
Inuado.dis ·ſi · ſu· a.t i:impetere· aggredi:
arripe·⁊ dꝛ ab in·⁊ vado· dis.
Inualeo/les ·luin· s· i· valde valere.creſcẽ
abüdare· ⁊ ðꝛ ab in:et valeo ·les:· NVHnde
Geñ. 32 e Jacob dẽ· Inualuit contra
angelũ · Iñ innaleſco. ſcis· inchoatiuũ.

Inubero · as · n · p· i · valde vberare.⁊ d ab

vhero · as ꝓ abũdare· uleſt lactare:⁊ tunc
di ab vbero. as · vm ꝙ venit ab vber pꝛo
mãma. ⁊ ſic eſt actiuũ·

Inneho · his · ĩuexi · a. t· i· otra welitro vehẽ

dĩi ab in · veho · his · Dñ dẽꝛ · Iſte ĩue⸗
hit in illu.i· vituperat illum et repᷣhendit
Differũt tamẽ:qꝛ ꝓpꝛie vitupare eſt male
factuʒ alicuius iocoſe narrare·quod facit
Pꝛatius ĩ odis · Rep̃bẽdere vo eſt male/
facta alicuiꝰ ſ̊ ſpecie coꝛrectiõis enarrare
quod facit Oꝛatius in ſermonibuſ.· Sed
inuebere· eſt malefacta alicuius maligno
qĩo·⁊ lingua detractoꝛia repᷣntare· quod
Dꝛatius videt᷑ facẽ in epodo ſnon facit
In inuectinꝰ.a·ũ·i:detractoꝛꝰ malignus
⁊ iuectiuũ.⁊ hęcĩuectiua · ue · Et iuecto·
tas·frequentatiuũ: Inuenit᷑ iamẽ iuehoꝛ
in de ponenti genere.
Innenio · nis. a ·q:i: venireĩ id qð cupimꝰ
vel ꝗqrimus· Inuenimꝰ ꝗſita:· Reperimuſ
vltro occurrentia·⁊ dꝛ ab in · venio · Et
componit᷑ cũ ad.vt adiuenio · is · i · valde ·
vel iuxta · vel ad vtilitatẽ· vel ad damnũ
alicuius venire · coꝛ · ve · in pꝛeſenti · ſedĩ
Pterito pducitt
Inueſtigo · qs · q · P·i · inqᷣrere · ⁊ dꝛ ab in · et

gine
or
i
tbiihn
Ii
tiigol
Mmusd
ſoofth
GSergrack
tefcredd
Dodian
tbiamiat
ſGntenca
biſcpienti

Yuio. liol

1digbine
Seuular
Migo
glare⸗Gii
Dereifice
das Züin
n.2 Wr
Innolol⸗
la l
Mtter
nuswl o
lobigloſe

oddese

AV

Foccan
exereen
1hioa⸗
Toa
nsE
IMoxk
Nuaci⸗
ſuguneji
die1575
Bionen
ideed,
Inetons
eniinuol
lts i.
ldiab in.
rei,
Enteen
Ghartäati
Nünms
ſe W
Tiinde

dis nn

kibeäge,
angen
ntal Nnt
eenſnin

le uniiß
uifon
W

hngliſcl
Aheha
Anrſrini
nnni Unnms
Mni ini
tti
are⸗
Tesn⸗

Bottinitide

mntmilte
änemnkemt

Nmgni.

co⸗is
D
uuluicn
nevatud⸗
ueR
Waamdewe
ade

„mieN

Didi⸗Arin

tun Anpun
eningarknte
une
irwaful-
nnisanune
nnbo⸗ Sc
insnndig
nchnune grel
cpcoßforfll
mnom'nn
mrukiin⸗
mruntüeko⸗

iigdapin⸗
n Harimun
ndvenio⸗E
no igi Ni
wdad dinn

upgen

tergnit⸗

veſtigo · gas · Et pd · ſt · Vñ CTheodolus
HGꝛxcoꝝ pᷣmꝰ veſtigat gräãmata Cadmꝰ.

Inuideo deſ.n · S·. nõ videre · vt Inuideo

tibi . i·: nõ video tibi .i; nõ fero vidẽ te bñ

agentẽ. ⁊ d ab in · ⁊ video · deſ· Inuenit⸗
etiã ĩ paſſiuo ĩ pᷣma pſona · Et etiam ipſe
Pꝛiſcianus dicit illud eſſe actiuuʒ ·ſᷣ hoc
ideo fit:qꝛ quãdoq; exigit actĩ qꝛ verbũ

qð exigit acti in eo ĩtelligit᷑ vt Inuideo

te facere hᷣ · i· Pinuidiã ꝓhibeo te · Inni/
deo tibi amicitiã reg-i·ꝑ ĩuidiã ſubtraho
tibi amicitiã regis ·et qᷓndoq; exigit actin

ſigntem cauſam rei verbi ˖ vt Inuideo ti/

bi ſapientiã · i· ꝓpter ſapientiã ·
Inuilo.ſis · ſi · ſ · n· t · · intus viſere· viſitare
7 dz ab in · et viſo · ſis · Juxta illud Judidq
is? Inniſere volens vxoꝛem ſuam
Inũdo . as · Ddaui · n· p· iabũdare · replẽ · ſta
gnare · Si inuenit᷑ cũ actõ·ſenſus ẽ· Inũ/
Dare · · facere · abũdare:⁊ dĩabĩ.⁊ vndo

dDdas · Iñ inudatꝰ. a ·u · pe · pd · Vñn · 2· Pe

tri.2½ Mundaqua mundatus perijt ·
Inuolo.las· lani · lare · n · p· i· furari · vli vo⸗

la aliqͥd cõtinere: xel ponere· xel ĩ volam

imittere:⁊ dẽ a vola:qð ẽ media ꝑps ma⸗
nus vel pedis · Itẽ põt cõponi ex in ⁊ volo
las · ĩ alio ſenſu · i· intꝰ xel valde volare ·
Inuoluo · is· ui · iuolutũ · a.t · i · intꝰ voluere·

J ante vel

Jocoꝛaris· atus ſũ · D · p · i · ludere vel iocuʒ
exercere · Inde iocatoꝛ toꝛis · et ̊ iocatrix·
H iocatio/onis:⁊ iocatoꝛiꝰ a ·ũ· Et ↄpoit᷑
AXAXdiocoꝛ : caris · Coniocoꝛ : caris · Eiocoꝛ·
caris · Et coꝛ · io ·
Iraſcoꝛſceris ·iratus ſũ.d ·t·i: commoueri
Iñn iracũdus .a·i.facile iraſcẽs:qͥa accẽſo
ſanguine ĩ furoꝛẽ comꝑellit᷑·⁊ H iracũdia
Dise · ⁊ ⁊ H iraſcibil: ⁊ hoc le. Et vt dicit
Hieronymus · Iraſci hoĩs eſt · ſed irã nõ
pficere chꝛiſtiani ·
Irretio · tis · tiui · titũ · a · q · i· illaq are ·ĩpedire
reti inuoluere · et dꝛ ab in ⁊ retio · Iñ irre/⸗
titus · a · ů· pe pd ·

Irrigo · as · gaui · a · p· · intꝰ vl valde rigare

dꝛ ab in · rigo as · ⁊ coꝛ · pe ·
Irripere · i· latenter innaleſcere ·
Irrito · as · are · a · p · me / pdu · i· Puocare · q̃ſi
cõtra ritũ alicuius facere·et dꝛ a ritꝰ.ñ

PB· Irritat aduerſarius nomẽ tuũ in finẽ

Iteẽ irrito põt cõponi a ratus ⁊ tũc irrita/⸗
re eſt euacuare· vanum facere · debilitare
deſtruẽ · ⁊ coꝛ:mediã · Onde · Irritet hũc
ñs q noſ irritat ad vꝗ · Irritat euacuat

cdamare DBñ

2 ante

irritat ꝓuocat iram. Iñ hocirritamẽ mis
⁊ hᷣ irritamentũ ·ti· Et irritans · tis · ge · oĩs
Tirrituſ ·a·ũ·i·vanus·caſſus.nõ firmꝰ.Et
irritus ꝓ irritatꝰ p vyncopã· bm Hug ·

Irrigo · as. are · a · · · inferre · vt Irrogauit

m ↄtumelias.i· intulit·⁊ d ab in·⁊ rogo:
Irrugio · rugis·gui·n · q:i: ad modũ leõis
en. 27? Irrugijt clãoꝛ

S vel T
ſagogo · iſagogas · i· introducere · Et pꝛo
Ducit pe · ſ· go ·
Itero · ras · aui · a· p · · ire vel repetere · Inde
ꝓpbalia · iteratoꝛ·iteratrixiteratio:⁊ iterũ·
adũ ·oꝛdinis vel tpis · Et cõponit reitero⸗
gs ie iten repetẽ · Iñ reiterati · et reiterato
poſitum aduerbialiter.

J onte EI
Jubeo · bes · iuſſi · iuſſu · a· · i· impare · Sed
iubere eſt · vbi eſt volũtat obſequiũ · Im /
perare. eſt debitum . Idẽ eſt ⁊ Zcipere · Et
cõponit᷑ fideiubeo · bes · Et coꝛ · i · Dnde
Thobias. Hoc pᷣcoꝛ· iubeo · toto cona
mie tota Ex aĩa.toto dilige deũ coꝛde·
Jubilo las·laui ·n·p·i:cãtare· gaudẽq̃daʒ
voce ↄfuſa ſ̊ gaudio cãtare ⁊ exultari·
Judgico · cas · aui · n · p · i· iud eu facere · vel
iudęoꝛum mòꝛe ſe habere· 1 dĩ a inda vl
iudęa:Et hinc iudęiſmꝰ · mi:i:ↄſuetudo ⁊
ritus iudęoꝝ: vel gens iudęoꝝ· .
Judico · cas.caui ·a · p.i · iure diſceptare · iuſ
Dicere· detminare cãʒ · vl indicio dãnare
Iñ iudicatoꝛiusa·ũ/⁊ hoc iudicatoꝛiũ · rij
locus vbiiudicat᷑.⁊ H̊ ⁊ bęc iudicabilis·⁊
bocle ; Et coꝛ· ··
Jugo · gas · gaui · a · · i · copulare · iigere · ſb
iugo ponere · dĩ a iugum.
Jugulo · las · laui · .· p · i. inguluʒ incid eet
dꝛa iugulus · Iñ iugulatoꝛ · trix · tio · ⁊ iu/
gulatoꝛius · a · u · 1 B iugulamẽ mĩs. et hoc
iugulamentũ ·ti · Et coꝛ · gu · ODñ Dꝛatius
in epi · DLt iugulẽt hoĩes ſurgunt ð nocte
latrones · Et Lucanꝰ i. 4² Dincit᷑ haud
gratis iugulo qͥ puocat hoſtem·
ugo · ꝗxi · ctü· a· t· i. ↄponẽ vel annectere·

magno

Zurgo · as · are · · · i iure agere · vliure gar

rire· ⁊ dẽ a ius⁊ garrio vel ago.qꝛ hi qui
cauſam dicũt · iure diſceptant Et acapit
iurgarein duabꝰſigtionibꝰ Jurgare eni
eſt rixari · litigare · ꝓpꝛie ĩ cauſis agendis
Et iurgare · eſt repꝛehendere · caſtigare ·
coꝛripere · coꝛrigere · culpare ⁊ impugnare

₰
.●
£
—
—
£
₰
—
.
„
£

verbis vel litigando xerberare · Et m B

cõſtruit᷑ cũ actõ.Et cõponit᷑ cũ ob· vt ob
iurgo ·˖ gas · i· Z aliquẽ E foꝛtiter iurgare·
Et lunt neutra et abſoluta ꝓ litigare · In
alia ſigtiõe ſũt actiua · Et nota ꝙ in eodẽ
ſenſu inueniũt᷑ deponentia· Jurgoꝛ · aris ·

iurgat?ſũ. obiurgoꝛ:garisobiurgatus

i · Atẽ nota ꝙ iurgamꝰ· 1 obiurgamꝰ xp⸗
bis ſed caſtigamus dũ cedimus·

Juro · ras · raui · ratum ·n · p· i· iuramentum

facere ˖ ðꝛ a iure ·

Juſtifico cas · caui · a · p· i· iuſtum facio·
Juueneo. nes · inuenui · n· S· · eſſe vl fieri iu
uenẽ · vel virere. effloꝛere · ſiue ſplẽd ere · ꝗ

ſunt ꝓpꝛietates iunenum · ⁊ dꝛ a inuenis·
VPñ· Enſis dz iuuenere cũ purgatꝰreſplẽ
et · Et ↄwit᷑ cuʒ re · vt reinueneo nes · Et
hic iuueneſco .ſ· ⁊ reiuueneſco ſq ĩchoa ·

Juuenoꝛ · aris · atus · ſũ · D · P· i · moꝛe inne
7

ſe habere 1 d a iuuenis · Dnde ĩ dia

lectica argumẽtatione ille dĩ iuuenari q

bis velter · xel quater vel ſepiidẽ repetit
neſciens ꝓcedere ·

Juuo· nas· iuui · iutuʒ a · · · anxiliari · dele/

ctari: Iñ hoc iuuamẽinis h̊ iuuamentũ

ti · Et H exigũt vt ĩ p̃terito dicat᷑ reglarir
iuuaui:⁊ in ſupino iuuatũ · Itẽ Juuo cõo/
ponitur diuno as· Coadiuuo:uas· Et
orn ſent ſed ĩ pꝛęterito ⁊ ſupino eã
n

ꝓdu · Onde Pꝛoſper· Euid iuuat ĩ lon/
gum cauſas ꝓducere moꝛbi · Et facit ex ſe
verbũ eſone Annat. ⁊conſtruit᷑ cuʒ
actõ ; vt Me innat ·

Juxto · tas · taui · n · p· i· atppꝛoximare· adeſſe

iuxta eſſe· dz a iuxta aduerbio.

Lagonte

labi · Et ↄpõit᷑ a labare.vel labi
facio · Itẽ labefaco · cis · ilẽ eſt

q 8 maculare· Dꝛ a labes.⁊ facio
Labefacto · tas · ẽ frequẽ · illiꝰ pᷣbi labefacio
Etiã Pt eſſe fre · huiꝰ bi labefio ·
Laobefio · fis · i labivl labare · ⁊ vꝛ a labare
Vl labi ·⁊ fio· Itẽ labefio · is :idẽ ẽ qð ma

