tat Sʒ oſtrea · oꝝ · ꝓ ipſis piſcbus dã in

neu ge . Bz oſtrer. a g in. · g. ſunt carnes
coꝛũ · Iñ h̊ oſtreariꝰ.rij:q piſcẽ illũ vendit

l capit · Et hoc oſtꝝ. oſtri. i· purpura. qꝛ
oſtroꝝ ſangnie tigit᷑ Iñ oſtreꝰ.trea.treũ.

i purpureꝰ· Et oſtreatus. ta · tů . i. purpu/

ratus Et h oſtreanus rij· qui in purpura
opat · vel qͥ eã fecat vel tingit · vm Hug.
Hapias dic.Oſirea aialia mania.dicta
a teſta · qꝛ mollicies carnis interioꝛmutat
el minuit · Grgce eni teſta· oſtra Oꝛ·
ODſtratites · tis · m·g qdã lapis q ſilitudinẽ
teſte habet · vſus eſt ꝓ punice ·

DPſtratus · ti· m· g·i· panimẽtum teſtaceum
Dictuʒ ab oſtra:qꝛ qͥ buſdã minuij⁊ fracd

teſtis vel lapidibꝰcalce admixto fiat. Iñ
H oſtratariꝰ tarij·qͥ oſtratũ facit · et oſtra⸗
tarius. ria·niũ· ad oſtratariũ ptinẽs
Oſus·ſa· ſum ·i:odiens:⁊ dẽ ab odi:odiſti ·

1 habet vim participij · vnde cõſtruit᷑ cũ

accuſatiuo ad eE ve

O ante E vel El

Pta grece · latine dicit᷑ auris · Iñ h ota gia

otagis · doloꝛ auriculaꝝ ·

DNuale.lis · n· t· coꝛona ꝗ ꝓpter pugnã dat

victoꝛibus·⁊ dĩ ab ouo ·ugas.
Ouatio.· onis · i·leticia · ul exultatio victoꝝ
ſcy ꝗ exhibet᷑ q̃i triumphus victoꝛibus.
Duicula·lę· dimi.i:parua ouuis.
Duile · lis · n.t · i caula ouiũ ·⁊ pdu.pe. HNñ
qdã Duxẽ opilio cui nomẽ ouile miſtrat
Duilio · onis · i opilio · ⁊ dꝛ ab one.·
Vuilla.lę·dimi .i·parua ouis.
Duinꝰ.na· nũ ·ꝑe · ꝓd/i:res ouis:vel ð oue
exiſtens · vt carnes ouin⸗.
Duis · ouil · .· g · d qi oblauis· ab oblatiõe
eo ꝙ antiqtus in initio non tauri · ſ̊ ones
ſacrificarent᷑·ſeu in ſacrificio mactarentur
Pꝛiſcianus vᷣo dicit ꝙ deſcendit a greco
Greci enĩ dicũt oyos.⁊ nos cauſa vitadi
hiatũ· ouis dicimꝰ. Ex his ſcʒ ouibꝰ ꝗdã

Dicyũt᷑ bidẽtes · qꝛ int᷑ dẽtes ſuos duos al

tioꝛes hñt · cũ qbꝰ dicũt᷑ naſci · qᷓs gẽtiles
maxie in ſacriſficijs offerebãt.⁊ coꝛ:pmam
ouis · H̊ ouũ ·ui:pdu: Oñ Qunuse male fetet
ouis · nõ eſt melioꝛ tribus ouis· Iteʒ Nõ
eſt vilis ouis centũ mihi charioꝛ ouis·
Duiſpex ·ſpicis · coĩs genen · ꝗͥ vel ꝗᷓ viſcera
ouiũ inſpicit·⁊ coꝛ·ſpſil.
Duũ ·oui · dicunt gręci:oum ·⁊ interſita
v.· ↄſonanteinde nos dicimꝰ.h̊ onn oni
Bel dĩ ouũ ·q̃i vuũ ab vua · eo ꝙ ſit hu⸗
midũ ſicut vua.qꝛ ſic vua exteriꝰ ſicca eſt
J interiꝰ vuida ⁊ humida.ſic ouũ exterius
ſiccũ eſt interiꝰ hũidũ . Iñ h̊ ouulum ·li.
dDimi. ⁊ H ouiculiũ · li ·ſiliter di · pm Hug
Et ꝓdupᷣmaʒ ſ̊ oua.uas· eq coꝛ. Vnde
Pꝛudẽs frater oua · cũ dãt tibi ſpiꝰoua
Papias vpo dicit · Oua dicta · quia ſunt
vuida . ab eo ꝓĩtrinſecꝰ hũoꝛe ſint plena
Nam humidu eſt· quod exteri?humoꝛeʒ
habet.vuidũ qð interius.

Vrea · oxeę· vel oxia· eſt acutus moꝛbus vł
xelox · Dĩ ab oxi ˖ qð eſt acutũ · vel velox
qꝛ cito tranſit vel necat · vt freneſis · Et H.
oxea vel oxia · acutus accentus· Sũt enĩ
decẽ figurę accẽtuũ · ꝗa gręcis puerbioꝝ
Diſtinctionibus apponüt.

Pri apud gręcos⁊ acutũ ⁊ wlocẽ ſigt Iñ

oxus · xa· xñ · i· qcutus vel velox · Vnde et
q́̃ddã genꝰ teli acuti dꝛ h̊ oxꝰ x· Et moꝛ/
boꝝ quidã dicunt᷑ oxi.qͥdã chꝛonici .Oxi
ſunt qui cito interficũt vel trãſeũt Chꝛo /
nici ant ſunt qui din languere faciũt Itẽ
ab oxi:qð ẽ acutñ· Da apud gręcos acetũ
oxi · eo ꝙ ſit acutũ· Itẽ ab oxi · qd ẽ acutũ

Maßed

wa

Orobenon
ßr
Eppt
hinſtr
ros⸗
Pkspniuen
Ricbod
ngelus
tresangel
Orinelne
Pnnitton
Ttertinel
Ceciremnren

Pyne,i li

gocguͤn
ſtreſe
ſoneornh⸗
allepon
Cfiinfnen
ſobonlnt
Pgvofne
Peiodicn
N
Re
Cnnns
daN
Onünn
ſobur
tnpeg
Penus
gainnn

H
Ula zi⸗
Nong
Unents
Kine
Paantez
cgoqe
Pacansee
tipacacf

uisih
nuomie
cipen
tnim
etkuifi
nr itzisdr,
Mütiizfit
oſrdirtnn
„Bilumni
s ns n
nhichmnnan⸗
mGnin

um intmvſi
Nin ,boni
vun eo gſtho⸗
mene ſcack
datoräcen
FPborm
Kumdi⸗n i⸗
Ns ei N
ädirtihen⸗
Omdin gulin
nir hiarinhen
mMuNor,

.

amanohie
ewt Ner
1 Nimisf

Gnnddil

gigemm

nte N

jdibeenen
irn niil
ipr. =

. , 130— 6
enbo

el xelox. dꝛ oxi· ꝗqdam medicina:.
Drippalno-li gen⸗ eſt menſure· ſcʒ acita
bulũ · vel ocitabulũ.⁊ ꝓpꝛie ad acetũ ferẽ/
dDum · vnde ⁊ dẽ oxiphalus.q̃ſi oxiphoꝛ

vl dĩ a phalon qʒ eſt lignũ· eo ꝙ ligneꝰ

ſit · Tcoꝛ · pha⸗ Z
Oxigaros · maſg· vel hic oxigarus · garii·
acetum cũ liquamine ·
Drxigoniũ · nij· in qͥ tres anguli ſunt acuti⁊
dr ab ox ·qð eſt acutum· gonosqð eſt
angulus ˖ Et oxiganus. na · nũ · i· habens
tres angulos acutos.
Vximel ·n· g. vl oximellü · li· eſt aceti? mell
ꝑmixtio · id eſt duas partes habens aceti
Ttertiã mellis vnde talis confectio dul/
cedinem retinet ⁊ acoꝛem·
Oximẽtũ ·ti · acetũ cum vino mixtũ ·

COante Z

Oca · cę pꝛiũ nomẽ cuiuſdã viri · De quo
abet.2. Rege Frarn⸗ eſt dñs indig/
tione ↄtra Ogã · Et .··. Et vocatũ ẽ nomẽ
loci illiꝰ pcuſſio Oxę· Et nõ debet accẽtu⸗
ari in fine cuʒ ſit decli · Et interptat᷑ Oca
robur · vel viſio · ſiue vidẽs · vel robuſtus
ODlgias · oca · vloci· interpᷣtat᷑ robur. NHnde
NDeias ietna e gelntert uur feneledo
Oñni · Jpſe eſt ꝗqͥ ⁊ arias. Duplici noĩe.
AIſte eſt qᷣ illicitũ ſibi ſacerdotin vẽdicare
conatus eſt · lepꝛa in frõte ꝑcuſſus eſt · vt
dẽ 2· Paralipo. 26? JItẽ. 4· Reg.. i
Dꝑcimũ · mi · dĩ ab oca vel oci· qð iterpᷣtat
robur ˖ Et ocima inteſtina boñ vicũt · ſcʒ
tripę· quia ĩ eis conſiſtit foꝛtitudo· Pnde
Herſius· Cum bene diſtincto cantauerit

oxima neruo ·
ante N

Littera apud bebꝛeos non hba⸗
betur . nec vllü nomen eſt apud
eos qð hoc elemẽtũ ſonet · Ab/⸗
uſine igitur accipiẽda ſunt noĩa
hebꝛea qñ ꝑ· p iueniũt᷑ apud nos ſcripta:.
Pabulũ.li:a paſcendo dꝛſcilʒ paſtus vel
paſcua Iñ pabuloſus · ſa · ſum. i· pabulis
plenus· ,
Pacalis · lis · . t. ⁊ H le·i pacẽ deſignãs vl
ad pacẽ ꝑtinẽs · Dñ Ouidiꝰ in.õ? meta.
Lircũit extremas oleis pacabilibꝰ hoꝛas
Pacatus·ta · t̃ · i · pacificatus.⁊ dʒ a paco:
cas:qi pacẽ tenẽs.Et cõꝑat᷑ ſᷣm ꝙẽ nom
pacatus.tioꝛ.ſimꝰ· Oñ ad Heb.i2? Fru
ctũ pacatiſſimũ exercitatis ꝑ eã reddet in/

Pacifica · dicebat oblatio ꝗ fiebat (ſticig⸗

pio pacead tenʒ. vl ad boĩes. vel q: ad
boni pad fiebat ſicut ſalutaria ſacrificia
ꝓ ſalute data· vel danda vel reſeruãda

offerebant. ſicut dĩ in hiſtoꝛijs ·

Hactio·nisfg.uꝛ Cõuẽtio·ↄditio:pmiſſio.

Pactoꝛius.riariũiiad pactũ ʒtinẽs.⁊ dẽ
a pactũ · Et hoc pactoꝛium. rij· ideʒ quod
pactũ: vel locus vbi fit pactũ·
Pactũ ·cti· ẽ inter partes expace cõueniẽs
ſcriptura: legibus acmoꝛibꝰ cõpꝛobata.
de ꝓᷣ·ſigec · pactũ · Del pactũ:eſt ↄſenſus
duo ꝝꝑ vlpluriũ in idem placitũ· ſcilʒ ad
Dandũ vel faciendũ aliqd alteri ab alto
eonff · de pac.l.· S.. 1 Dꝛ a paciſcoꝛ ſcen
qi de pace factũ. vel pacis actũ · Iteʒ ᷣm
quoſdã pactũ eſt cõtractus:qꝛ paciſcẽdo
Diuerſas in idem cõtrahimus volũtates
Et capit᷑ qñq; late ꝓ eo qð nõ tranſit in
cõtractũ noiatn.vt venditio ⁊c· Et ſic oẽ
pactũ põt dici cõtract inoĩatus · vt trãſ⸗
actio · do vt des c.· Qñ q; ſtricte p ſim/
plici pacto gratis facto · vt pꝛomitto tibi
decẽ ⁊c · Et ſic a trãſactione ⁊ pollicitatiõe
Differt · qꝛ pollicitatio eſt ſolius offerentis
Et aſſignat᷑ differẽtia int᷑ pactũ ⁊ tranſa/
ctionẽ:qꝛ pactũ eſt de re certa ⁊ nõ litigi⸗
oſa ⁊ gratuita · C rãſactio vo de re ĩcerta
⁊ litigioſa ⁊ non gratuita
Pactũ ↄuentũ dꝛ qdð ſ certis ꝓbis ⁊ ſub
certa foꝛma factũ expᷣſſum ⁊ redactũ eſt.
PHactũ tacitũ dꝛ · qð ĩ vitate nõ eſt expᷣſſe
factũ·ſ̊ ex aliqᷓ lege ſpeciali ac ſi fieret ſta⸗

tutũ ex caſu hatvre iubet᷑ ꝓbi gra: Con/

uxi domũ a Seio:⁊ res meas intuli.ĩ Hᷣ

cãu res mee illate p mercede domꝰ delet

Seio iure h ſtatuẽte vel iubente lege pi⸗/
gner ita eſſe obligate · ac ſiſpecialit et ex/
pꝛeſſe int᷑ nos cõcoꝛdatũ eſſet ⁊ conuentũ
Dato tñ ꝙ; ñ ↄueniemꝰ ⁊ ſuꝑ d̊ dixerimꝰ.
Pactũ adiectiõis in diẽ talẽ eſt:·vt vendo
tibi domũ ·aſi potero habere maius pᷣciũ
vſq; ad mẽſem ·ego rexeto ipſam domũ.

PHaciuʒ legis cõmiſſarię eſt· vt vendo tibi

domũ·⁊ ſinõ ſoluerſinfra meſeʒ · volo q;
ſit inempta · vt; C. de pac. int᷑ emp.⁊ ve
PHactũ pſonale eſt·qð non gnalit᷑ fit.ꝑᷣ tm̃
ꝓ vna ꝑſona vł duabus:.Et d ꝓ tanto
pſonale:qꝛ fit pſonę ſoli·ſic ꝙ talia nõ al
teri ꝓdeſſe poſſit· vt ſi paciſcoꝛ pecuniã a
te mihi debitã nõ petiturũ a te ̊ a tuo bę
rede · tũc illud pactũ tm ꝑſonã tuam tuet
T non hęredem tuũ ·
Pactũ reale vel in rẽ eſt gñale · ⁊ nõ ↄZtinet
ſpecialit᷑ vnã duas vel plures ꝑſonas ·
r

gñalit᷑ cõplectit᷑ oẽs ad q̃s illa res ptinek

Vel ptinere põt · vt cum debitũ meũ oĩno
remitto tam tibi q; hęredibus tuisita vt
oẽs liberemini tu ⁊ bęredes ⁊ fideiuſſoꝛes
Tnullus mihi reſeruet᷑regreſſus ad pꝑecu/
niam vel ad rem petendam.
Hactũ nudũ dici põt qð ab omnibꝰ iuris
ſolẽnitatibus eſt veſtitutũ ·i:iuris ſolẽni/
tatibꝰ eget · ſcʒ qñ nec chirographũ · nec

cias · facio vt des ⁊c. Cuiuſmodi conuen/
tiones dicũt cõtractus ĩnoĩati· Item dꝛ

nudũ a foꝛo negocij·vt qñ negociumnö
incidit in certũ nomẽ cõtractus. vtĩ noie
emptionis· venditionis · locatiõis ⁊ ſilů·
Ite nudũ d a reiĩteruẽtu vt tali nõ ĩter/

cedat res ꝗᷓ poſſet ſuo interuentu pfectaʒ

reddere cauſam obligationis/ſic ĩ mutui

datione . Item dꝛ nudum ꝗ continentia
m ſi in cõtinẽti poſt cõtractũ adijciat᷑ pa

ctum:ex ſcedẽti obligatione vires Zhit ·

vt videat᷑ ineſſe ↄtractui:⁊ canſaʒ veſtire

vt pactũ qñ ſemel factũ eſt.⁊ poſt traditi /

onem ĩtercedit res ſi veſtit᷑ interuẽtu rei:

HPactũ veſtitũ dẽ ſex modis ſᷣm ꝙ ſex mo/
dis veſtit · ſc re · ꝓbis · litteris · conſenſu ·
contractu. coherentia. rei ĩteruentu· pm

HGoff · Inſti · de peobli.

Padus · di.flunius lombardię· ſic dictus

ab vno triũ fontiũ ex qbus hʒ oꝛiginem
q padus dĩ · Itẽ fluuius padus dictusẽ

eridanus a phętõte in eũ ſubmerſo q; eri/
Danꝰ dicebat᷑· Iñ padanꝰ.na·nũ.pe ꝓ·
Paganiſmus.mi-iritus ⁊ mos paganoꝝ
Haganus:nanũ.i:villanuſ.el incultus
dꝛ a pagus qð eſt villa Et qcũ q; hitat

1

in villa di paganꝰ. Pꝛera qcũ q; ẽ extra

ciuitatẽ dei.i eccleſiã dĩ paganus·q̃i vil/

lanus · ⁊ nõ habitãs ĩ cuitate dei · i· eccle/⸗
ſia · b longe eſt in pago m Hug·. Scðm

Iſidoꝝ aũt pagani dicunta pagis atbe
nienſiũ vbi oꝛti ſunt. ꝗbi en ĩ locis agre/

ſtibꝰ pag/ gentiles lucos idola ſtatue/

rũt. va tali itio pagani vocabulũ ſoꝛtiti

ſut. Iñ paganicus· ca.cũ.⁊ H̊ paganitas.-
tatj.iimultitudo ⁊ collectio paganoꝝ· vl

ꝓpꝛietas qᷓ pagani dicũt᷑. vłterra eoꝝ

Paganicũ aduẽticiũ · eſt peculiuʒ quod ex
ꝓſꝑa foꝛtuna aduenit veluti ex teſtamẽto
cognatoꝝ vel etiã agnatoꝝ

Pagella · le · Ol · i· parna pagina. DOñ HMie
remię.36² Cüq; legiſet tres pagellas vl

S

quattuoꝛ ſcidit illud ſcabello ſcribę.·

Pagina.· nef g'·pars folioꝝ libꝛoꝝ et dꝛ

a pango· gis ꝓ ügere vel ĩpellere · qꝛ pa
ginęſibi inuicẽ compingũt· vl qꝛ folia ibi
iigut᷑. Vagina etia dꝛ qñq; charta qnʒ

liber · qnq; lcriptura · Vn conſueuit dic ·
Hoc inuenit᷑ iĩ diuina pagina· Inde hęꝑc

paginula.lę.imii⸗parua pagina

Bagulus li.i paruus pagus
inſtrumentũ interuenit· q̃ͥ pactũ cõfirmef
vel roboꝛet᷑ · Et dĩ nudũ a cauſa ꝗᷣ ſufficẽ
põt ad ꝑfectã obligationemvt do utfa

Hagus · gi·i· villa.⁊ dꝛ q pige quod apud
gręcos ſonat fons· qꝛ iuxta fõtes villęſo/
lent ędificari·. Et ꝓducit pmam.

Pala:lęẽ inſirumẽetũ qͥ ventilat frumẽtu,ʒ

vt a palea purget᷑· vide:jin pale.·

Palefrędus · di/pe ꝓ· eſt genus eqͥ qͥ alio

noĩe dꝛ mãnus⁊ gradanius:⁊ dꝛa paſſu

⁊ leni:⁊ freno:⁊ ducendo :qꝛ leni paſſu ꝑ

frenũ duci᷑. .

Halans.ant.oĩs ge. qͥ nunᷓ; in aliqͥ loco

habet certã mãſionẽ:⁊ dĩ a palolas· Iñ

palant᷑.i:.manifeſte vel vagant· Et pala/
budus. Oa. Dũ.i errabũdus: vagabũdꝰ
bm Hug· Oñn Judiq. ? VPuęaut turmę
palãtes ꝑ campũ aduſarios pſequebãũt ·
PHap/ vo diẽ Palãtes gaudetes:palam

vagantes diſpſi· Halant · i cõoſite · v
PHalanteũ ·tei·ng qddã oppidũ (diſpſe

in palatino monte· vbi modo ẽ Roma ·
Et ꝗqꝛ palanteũ altũ erat:ideo palanteuʒ
dẽ murus altus: vel faſtigium.

palatę ſunt maſſęꝗ de recentibꝰ ficuabus

compingi ſolẽt · quas inter palas ad ſolẽ
ſiccant · Et ſic ſumit · 2 Aeg. is?

Palatinus · na · n.pe ꝓ·i· de palatio erñns

Et tüc dꝛ a palatiũ· Olpalatinꝰ. na ·nũ·
i.ptinẽs ad palatũ⁊ tũc dẽ a palatum·
Palatinus comes dꝛ:q curã gerebat ſci/

puã vt miſſis notoꝛijs ſuis negligentiam

iudicũ argueret . C· de offi · recto · · nullaã·
PHalatiũ · ti· ampla domꝰ in qᷓ miti vagani
poſſunt · In palatinus · na · nů .· pe · p · · de
palatio exiſtens· Del hic Halãas · tis · rex
*fuit archadię:ĩ cuius honoꝛe regina aulã
ipſius noĩe conditam palatiũ vocauerat
Sic ergo appellauerũt a Palante H̊ pa/
latiũ · Et coꝛ · pa · DVñ Lucanꝰ in. iʒ?ꝰ Bix
odiſſe vacat phębea palatia complet ·

Palatũ ·ti · dꝛ a palatiũ:eo ꝙ; magnũ ſitet

amplũ · ułqꝛ ſit q̃i palatiũ oꝛis · uel linguę
l dĩ a palo·las. qꝛ ibi lingua vagatur
Del palatũ di ·q̃ſi poletũ a polo · qꝛ ibip
ſui concauitate celi habet ſimilitudinem·
Pñ ⁊ gręci palatũ vranon vocãt· Inde

Pantr
Peeluf
laungn
gocknen
Oninege
hätpeln
Noſenſu⸗
ſtrumen
ti dille
voniklap
Paende⸗
Digpal
pungit⸗
gerlsl
Cecjn.
umus⸗
Miclzci
otoncra
Ntobust
Cicawne
Necy
dnmn
ſtaee;
Palnens
Pteenepn
loi
cnocip⸗
Paawle

s
gn
dit⸗
ligant
Colit
Pals
hubußo⸗
lopth⸗
is
hallaſn
agfeſe
Pllctmn⸗
gdctzel
Pallinc
lunitone
ſotugegeb
edg
fcichen
Uhngß⸗
Geat
talet
ſctonn
bz
ng ne

kloſche
orſen
an.
Aſrl 8
nänmltemi
Nchganhaſin
.
4

.

eANNol

goe
Ampm Etnn
mbicus nugbi⸗
nds gedti
SCuoeton

nten

oppii oe
odo Konma⸗
ideogahamen,
agirdehlot
Tnontb'fa
Bitnpelstt
2O
to Apunptn
Dpdunnonni
ſnigttuſn
snglgennn
0 emncli⸗
Pninäwn
8uni ed

bi Plists

wmor yatl
Nlni munt
ihunm
lurbnib
riuonhiet
.oq nugſiſt
i nis
biingunt
tino/
minmn,

M “

palatinus·na.nũ·i:ad palatiũ ptinens.
Palę·laꝝ ·f geplurał nũeri·i. doꝛſi dextra
leuaq; eminẽtia mẽbꝛa: ⁊ dicunta palin
qð eſt motus· vel lucta:.qꝛ in luctãdo eas

—

mimꝰ. quod ſcʒ luctari vel luctam gręci
Diciũt palin · Inuenit᷑ etiã in ſingulari· ſĩ.

alio ſenſu · qeſcz pala dĩ Ntila bꝛũ ⁊ latũ
inſtrumentu ferreñ ad opus ignis · Pala
etiã di ille concauus locus in anulo · in j

ponit lapis pcioſus.
Palea · lex·ſicut dicit Iſidoꝛus in.i⸗7 ?ety·

dDia pala:eo ꝙ pala vẽtilet · vt frumenta
purget · Del a pale frugũ iuentrice: quaʒ
getiles cererẽ eſſe volũt · De qᷓ Dirgilius

●

Te q̃̊ʒ magna pales.⁊ te memoꝛanda ca

nemus. Pl dꝛa pabulo eo ꝙ paleg ſola
paſcẽdis aĩalibus pꝛimũ hᷣbeba. C uius

natura ex contrario frigida eſt intantum
vt obꝛutas niues fluere non ſinat. deo

calida vt matureſcẽ poma compellat. vt
Diẽ Augꝰ de cinitate dei. Et coꝛ· pa. Vñ
ĩ Ruroꝛa· Nõ vnlt nudari paleis donec
ſit aduſta · Iñ h paleola · l·. dimi.

Paleareris · n. t. ⁊ B palea riũ · rij. loc vbi

paleę rexonũt᷑ ⁊ dĩ a palea · Et etiã ſic d
pellis. ꝗᷓ ſub collo louis fluitat huca illuc
ad modũ paleę· Iñ H̊ et h palear· ⁊ re-

Bela pelle xriuat h̊ paleare· ris· xel pa⸗
leariñ· rij pellicula quę pẽdet ante pectus

bouis · qᷓi pelleariũ Del ſic. d a palo.las

q; vagar huc Tilluc ⁊ fluitat Iñ palearia
Dicũt᷑ ꝗqdaʒ pꝑtes ingi ꝗ̊ ſub illa pelle col/

ligant coꝛ pa · VUn Ouidius· meta. xi?
Colli toꝛi extant aruis palearia pẽdẽt.·

PHales.fę·ge.indecli:vel pales.lis.eſt dea

pabuloꝝ· Iñ bᷣ palatualis · eiꝰ ſacerdos
Etplir h palilia.·hoꝝ paliliũ vel palilioꝝ
illius dex feſta · Vnde Perſius · Fumoſa
palilia ſeno · Et palilioſus · ſa. ſũ. i· fumo/⸗
ſus a feſto palis. in quo fenũ cõburebat᷑
Paleſtina·a philiſtim vrbẽ oĩs regio circa
eã dicta eſt paleſtina· Iñ paleſtinus· a·ñ
Paleſtra · ſtre · dꝛ lucta· vel locus (gentile
luctationis:⁊ dẽ a palin/qð eſt lucta.vel

motus · qꝛ ibi frequent᷑ ſe moueãt · DPł dĩ

a pale dea paſtoꝝ · in cuius hnoꝛẽ pᷣmo
fuit celebꝛata · Bel a palude qᷓ vngebãt᷑
luctaturiañq; haberẽt oleũ · Iñ paleſtri/
cus · ca· cũ · Et H paleſtrica. cę: q ĩ palęſtra
luctat᷑. Et qꝛ ad palęſtrã foꝛtes vocabãt
ideo palęſtrica qñ q; pꝛo foꝛti ponitur ſᷣm
Hug· Hapias vo dicit Haleſtra gręce
lucta·ubi athletę exercẽt ſe· Auctatio ꝗᷓ fit
in gymnaſio·⁊ coꝛ:· pmã VPn Ouidius in

io?epi. Aut fera nos retinent ant vncta.

dona paleſtre.

Palimbachius bachij . idẽ eſt qð antiba/
chins · ſc pes contrarius bachio. Cõſtat

enĩ ex pᷣmis di 3l
vide:S. in antibachius.

Halin · i·iterũ . Itẽ palin i.motus.vel mo/

bilitas · Item pagin·i· luctu ·

PHalinodiũ.dij:dꝛ a palin. qð eſt iterũ· et

ex pᷣmis Ouabus lõgis· tertia bꝛeui

4
*

dicunt᷑ laudes iteratę: vel cantus iterati ·

In palinodius.dia· dii·i· iterũ caãtatus.
vel laudatus.Et h̊ palinodicus·ci· qͥ pa/

linodia facit· vel dBiit.
Paliſcus· ci. ꝛ a palin·i iteꝝ. quaſi iteruʒ
veniẽs · vl qi iteꝝ natus · Oñ paliſci dicti
ſũt Duo filij Jouis et etnę. qi bis editi:qꝛ
ſemel de matre. 1 poſtea iterũ de terra · bm
wetas· OPñ Duidiꝰ i. S meta · Stagna

. . .

paliſcoꝛũ rupta feruentia tera.·
Paliſma·matlocus luctę: ⁊ dꝛ a paleſtra
Paliurusri:carduus eſt ſpinoſus:⁊ aſpri⸗/
mus. De qͥ habet Jla. ʒ 4² Hapias ctiã
Dicit Paliurus herba aſprima ⁊ ſpinoſa
Et ꝓd·pꝑe · Pñ Nirgilius in bucoł. Car/
Duus ⁊ ſpinis ſurgit paliurus acutis
Palla·le·f· g. q̃drũ palliñ mulien veductũ
vſq; ad veſtigia:affixis in oꝛdine gẽmis:
Dicta ſic a palin.i:a mobilitate quę circa
finem eſt huius indumenti ·. DNel qꝛ vꝓgis

vibꝛantibus ſinuata criſpet· Nel vicitur

pãnus quadrus quo tegit᷑ ⁊ oꝛnat᷑ altare

iq motn et excuſſiõe baſtę · VDl dꝛ pallas

apallone inſula thꝛacię vbi nutrita fuit
Bel qꝛ pallantẽ giganteʒ occidit·ꝗq ⁊ mi/
nerua di·qᷓ moꝛtalis· vel q̃ſi minus va/
riarũ artiũ.qꝛ fuit ĩuẽtrix mitoꝝ ingenioꝝ
vt dicunt · Et a pallas hoc palladiũ· dij·
imago vel ſimulacrũ palladis · Et palla/
dius · Dia · Diñ · ad palladẽ ꝑtinensss
PHallex · icis · coĩs ge. .· adulter vel iuuenis ·
Hallidus.da·Dũqͥ habet palloꝛẽ· defoꝛ/

matus. abiectus vultu. diuſi color. et dẽꝛ
a palleo . les. In H̊ palliditas.tatis. Et eſt

ſignuñ amoꝛis palliditas : Pnde quidam
Pallida furtiuũ facies mafeſtat amoꝛẽ
Palliũ ·lij · ꝛ a palla · qd eſt palliũ. Et eſt
palliũ q̃ miſtratiũ ſcapule tegunt᷑⁊ vt dũ
miſtrat expedite diſcurrat. Vn Plautuſ
Si dqd facturꝰ es appẽde ĩ humen palliũ

⁊ ꝑgas q;tũ valet tuoꝛũ pedũ ꝓmptitas

Bel dꝛ palliũ a pellibus vñ fiebat pᷣmũ.
Sãʒ mõ dẽ palliũ quoddã genus panni

r,

e ſerico. Et aͤlibet mãtellus. Iñ palliolũ

li · Di· i.paruũ palliũ.Et palliatus ·ta · tũ· i

palliũ hñs · vel pallio indutus · Võt etiã
palliatus deriuaria pallio· as· Et tüc pal

liatns.·i· pallio tectus: vel occultꝰ. cooꝑtꝰ
vt iſte hʒ vÿba palliata.i occulta:cooꝑta

Et ꝓdpmaʒ pallium · Dnde cuianus

Exiguo paruus circũdans pallia collo ·
Hailoꝛ·lorm·g. foꝛmitas timoꝛ·

Palma· mę. dꝛ a pãdo· dis · quaſi pãſa et
extenſa. Eſt eni palma manus extenſa · ſcʒ

erxtenſis ſiue expaſſis digitis ⁊ explicatis:

Cui cõtrarius eſt pugnꝰ ſcʒ manꝰ digiiʒ

contr ctis ⁊ clauſis. Eſt & palma extenſa

Hugnus vo clanſus Ite a palma manu

dDi h palma. mę. qdam arloꝛ qꝛad manꝰ
victon oꝛnata eſi · vel qꝛ oppaſſis ẽ ramis
modũ palmę hoĩs · Eſt eni arboꝛ iſignis

victoꝛig ꝓcero ecoꝛoq; galto· Diutur/

nis etiã vſtita frondibus ⁊ ſo lia ſag ſine
vlla ſacceſſõe ↄſernãs: Hãc greci phęni/

cem ppellant· q: diu durat ex noĩe auis
illius arabięꝗᷓ multis annis vinẽ phihet

OQOMae dũ in multis locis naſcat᷑.nõ iñ in
oibus fructus pficit maturitatẽ. Frequẽrt᷑
autem in egypto ⁊ ſyria · Sola hec arboꝛ
vulgo ful mari mime credit᷑. Fructus t
einus dactyli dicũt᷑ ad digitoꝝ ſilitudinẽ

Itẽ palma di victoꝛia .q; palma arboꝛe

victoꝛes coꝛonabant᷑· In h̊ ⁊ B; palm alis
1 hoc le et palmoſus · ſa · ſ . i:. victoꝛioſus-
triñphalis:aiĩoſus· Et hoc palmariũ · rij
palme pᷣmm/ Dẽ a palma q̃ſi pad alma
B3 victoꝛibus ferebat᷑· eſt etymologia

un Palma manus palma eſt arboꝛ vi/

crfoꝛia palma. Palma notat laudeʒ· belli
Palmes · mid·m· g. dĩ ramꝰ (victoꝛ a finẽ
vitis vbi vua naſcit᷑ ⁊ dꝛ a palmaꝓpter

fecunditatẽ. ⁊ coꝛ· mi in obliquis:

Palmetũ.ti· locus vbi palmę abundãt · et

creſcunt · .
Palmnla.le.dimi/ẽ a palma Et palmula

etiã eſt extrema latitudo remi qꝛ extẽſa eſt

ad moduʒ palmę:Et palmuia eſt inſirm̃
ruſticoꝝ in area cum tribus vel q̃ttuoꝛ uł
etiꝗ pluribus ramis· co ꝙ habeat ramos
extenſos· ſicut palma digitos ſm Hug·
7 PHap· dic · Palmula extrema lattudo

remi:qua mare ĩpellit᷑· Salmula guber⸗
naculi pars ima. 5 Or

Palmus·mim·g·ꝗdã mẽſura. ſcʒ palmę
7 di a palma pꝛio mann. Et eſtpalmus a
pollice vſq; ad minimũ digitum extenta
manus. Vugillus vo eſt còtraci digitis

pugnus · ſicut dicit gdã glo. IJſa. 4 Zu
palmulus.li:m· g· dimi.i.puus palmus.

Palpebꝛa · bꝛef g· i· ſinus oculoꝛu · ⁊ dicit
apalpo.· pas. qꝛ; palpebꝛę ſꝑ mouẽt pilis
in oꝛdine aſtãtibus od eoꝛn munitionem

Et cõcurrũt ideo inuicẽ · vt aſſiduo motu

reficiant intuitũ · In palpebꝛoſus · ſa . ſũ⸗
i.magnas habes palpebꝛas. coꝛ. pe.
Pal· wonis· ꝗpalpat vt cecꝰ. Vel palo
d adulatoꝛ:· Dñ. Palpo manu tractãs.

7 palpo vocat᷑ adulans.

Haludamẽtũ:ti:n·s· ꝗdaʒ veſtis regam ?

imperatoꝛũ · qᷓ vtebat᷑ rex vel impatoꝛ ad

oſtẽdẽdũ bellũ n ꝓximo eſſe futurã ·7 dẽ
a palã ·qꝛ tũc oĩbꝰ fiebat etiã palãctma⸗/

nifeſtů bellũ in ꝓximo eſſe futurũ. Iñ pa/
ludatusta.tũ:⁊ paludamẽtatꝰ.ta.tux.i.

palndamẽto indutꝰ vł paludamẽtũ hñs

Halũbes. bis. m. g-i· ſilueſtris colãba. ꝗ in
. arboꝛbus nidificat · Sʒ columba qugin

Domibus Et dicut palubes a pabulũ qꝛ
ſunt foꝛtes pabulo at dicũt᷑ palübes

q̃ parcentes lũ bis · ſicut colũbe colentes

lũ bos· etymologaa eſt· Inueni etiam hic
palũ bus.· bi p pullo palũbis.· Oñ Per/

ſius. Aut cur nõ potius teneroqʒ palũbo
Imn palubinas na n· m Hug ·

Halꝰ.paludisf.g. dẽ a pales dea pabuli
ꝗq paleami pabulũ nutriat iumentoꝛuʒ.
Iñ paludoſus·ſa·ſum. ⁊ H̊ ⁊ paluſtris:

hoc tre·ſmil paludi. l in palude exñs

vel creſcẽs: Et paludanusna.nũ.paludi
jmixtus · vel in palude moꝛansEt ꝓdlu
Vnñ Lucanꝰ ·Cuta fruge triconos addit
ni leſa palude. .

Palus ·1i. dĩ ſudes ut lignũ qd terreĩfigit

in vineis· 7 ð; a palam q; in aptõ figt᷑.
Iñ paxillns·li · di .i · puus palus vinearũ

PHamphilus.li:interpᷣtatur totus amoꝛet

coꝛr e. Dñ. Pãphile tollemanus· male
nunc offendis amicam · Jãq; redit anus

pamphlle . tolle manus

PHampinus.ni ·foliũ vitis · ⁊ dẽ a palmes
eo ꝙa palmite dependeat. Iñ pãpineus
nea:neũ · qð totũ eſt e pampinis: Et pã⸗/
pinoſus · ſa . ſum . qd eſt plenũ pampinis:
. Et cor pi. On Ouicius. on hic pam/

.

pineis amittit᷑ vitibus vlmus;

PHan gręcęlatine di oẽ · In h pan panos
dDiceſi qdã deꝰpaſtoꝛũ · quẽ ĩ ſilitudinẽ
naturę foꝛmauer̃t qꝛ volũt eũ reꝝ ⁊ totiꝰ
naturę deü eſſe · vn pan:. q̃i oĩa dicunt ·

cher
nge
Oſl
foni
ſmnhit
ſſins
⸗
zund
eilons
Enund⸗
by⸗

(too

videnb
ncoluea
Penans
lonbn
Pncacr
ſattoti
leſlament
epance
Parcioi
nporolt
Pancont

„

lenpp⸗
Pandyrc⸗
tag hpor
NNnco⸗ s
WeWebe
Ouncdoae
Mined
Ban
igfenen
ncun
ſeſpect
tlian
Penemn
Hunayn
Zipune
bpanegr
Bed
1coſti
Pareee
1e pan.
ſcer
ie⸗ tb⸗
Rlpot
mmge
ienze
giun
deims
Cſegen

* *
ich Rg
Aamnin
Guntn

hn

86
res

MpNNNige.
4 it⸗

Ci daͤthiin
ſarcſibeot⸗
„Puunmtenunhe
itis Hi pen

n GSi

Pag
is Apebdi
matſamanton
brbds
Wnlaceti
mNs Nrnill
igrnorortt

Uinipptniit
Vslu ſenn
Iursmoret
Olenmmg ni
Zicrtnn

8
15,fninpin⸗
Gir Fininnis
, nhnsid
Anbichan⸗
nnd⸗
Fibpanpn,
aneiſlinh
oliteüſer
1dndn,
vufuitpl

Pancelenos· dĩ a pan:qð ẽ oẽ. ⁊ celenos

qð eſt lucens:⁊ dꝛ pancelenos:quo noĩe
dẽ luna ĩ plenitudine·qᷓi tota lucens.
SHancrariũrij.n.s.genus eſt ſpectaculi · ut
fieri ſolet ab his qͥ cum beſtijs ↄgrediunt᷑
ferociſſimis:⁊ dẽ a pancracioꝛ aris
Hancra · crę.i rꝗpina: ðBð
Hancrqcin ·cij.i toꝛmentũ vel flagellũ vel
qdã ludus qꝗᷣ fit ſᷣtrabẽdo aliqͥd de mãu
in manũ · Hlłpancraciñ eſt colluctatio cũ
fuſtibus vl locus lignis circũdatus·in q̊
certo oꝛdine ſtãt pugnãtes· vtiĩ pugilibꝰ
videmꝰ. Glo · eſt in · qua actione · · ſi qs
in colluctatione · f qd·l acquil
Hancrus cri.lapis varius · pene ex oĩibus
coloꝛibus cõſiãs.⁊ dẽ a pan ·qð eſt oẽ·
PHandecta· tę·ſg.liber oĩa ferens ⁊ ↄtinẽs
ſicut totũ coꝛpus legis:vel vetus ⁊ nonũ

teſtamentũ ſm Hug· Hapias videt᷑ di

cere pandecter.
Pandiculariusrij.m.ge· hõ hians ⁊ toto
coꝛpoꝛe oſcitans.⁊? dĩ a pando: Oig.
SPandonanę.qdam poꝛta apud Komã:
ꝗſemꝑ pandebat. dẽ a pando: dis.
Sandox · cisiebꝛioſus· ul guloſus·lecca⸗
toꝛ ꝗͥ ſꝑ pandit oꝛa ꝓpter eſcas:⁊ dicit᷑ a
pandodis: Iñ pandocium .cij · i. leccaci/
tas · vel ebꝛioſitas/taberna: vel caupona.
Handuca ·cę · · g genus eſt oꝛgani.
SHãdus· da· dũ.icuruꝰ et dꝛ a pãdo·dis
Sʒ pandũ ꝓpꝛie eſt qð dirigit capita in
inferioꝛẽ partẽ · Curun qð ĩ ſupioꝛeʒ · Dẽ
tñ curuũ põt eẽ pandũ: et ecõuerſo diuᷣſis
reſpectibus. In pandulus.la·lũ·i:aliq;/
tulũ curuꝰ.Et cõponit᷑ repãdulus.lalũ.
Hanegyriſta · coĩs ge.i.laudis decãtatoꝛ:

PHanegyricus·ca. cii: laudãdo decãtatꝰ.

Inñn panegyrice · i· laudant· lauda bilit᷑. et
hH panegyricũ · ci· ſcʒ licẽcioſũ et laſciuioſũ
genꝰ Dicẽdiĩ laudibꝰ alicꝰ. In cuiꝰ ſpecie
⁊cõpoſitiõe hoies mult mẽdacijs adulãt᷑
Panets · te ·ↄ· p·:qͥ vel ꝗ̊ facit panẽ·
PHãphagiusgia·giũ · dĩ qᷓi oĩa comedẽs.
1 dꝛ à pan ˖ qð eſt oẽ· ⁊ phagin ˖ qð eſt co/
medere · Oñ ⁊ panphagi dicti ſunt qͥdaʒ
Hies in ethiopia · qbꝰ eſt cibus oẽ quod
mandi põt·⁊ oĩa foꝛtuitu gignentia:
HPangitoꝛiũ·rij ·n · s· locus vbi multi ſimul
canunt · ſc choꝛus · MMMU
Haniceus · cei · m· g· ⁊ B panicea · ceę · qͥ vel
ꝗ facit panẽ.⁊ dꝛa panis: paniceus cea·
ceũ ad panẽ ꝑtinẽs · vel de pane etñs · ſic
Dicimus paniceas mẽſas:quę ad panem
comedendũ parant᷑· vel ꝗ fiunt de pane

Paniciũ · ci. qpda genus ãnonęet dicit a

panis:q; in qbnſdã locis eo wies ſuſten/
tant᷑ vice panis.vñ ⁊ di panicici.q̃i pa⸗/
nis viciũ · qꝛ vice panis fũgit᷑ m ·qͥſdam.
Pamaris noſseſ bani⸗⸗
Danifex. cis cols ge: q vel que facit panẽ
Idem ⁊ panificus· ca.cũ. Dñ· i· Aeg.S?
Filias qͥʒ veſtras faciet ſibi vnguẽtarias
⁊focarias ⁊ panificas·

PHanificiũ · ci· locus ubi panis fit:ułfactio

panis:vł artificiũ piſtor.·⁊ ðꝛ a panifico
PHanificina · nę·ſilit᷑ dꝛ locus vbi fit panis
Panis· panis·m· g· dꝛ a pan · qð eſt oẽ · qꝛ;
cũ oĩ cibo appõit᷑ vłqꝛ oẽ aial eũ appetit ·
Itẽ yt dꝛ in hiſtoꝛijs ſuꝑ Exodũ Paneſ
woſitiõis vocant᷑ duodec panes acimi
ce ſimila mũdi valde:qͥ wnebãt᷑ ſuꝑ mẽ/
ſam ſeni altrinſecus.⁊ cõſtabãt ſinguli ðᷣ
Duabus decimis ephi:.a ſinguł ſuppone/
bat᷑ patena aurea· ⁊ ſup patenã pugillꝰ
thuris · Joſephꝰ dicit · Pbialas aureas
ſuperpoſitas plenas thure. In diluculo
ſabbati recẽtes ⁊ calidi panes ĩonebant
menſe·⁊ erãt ibi imoti vſq; ad ſabbatum
ſequẽs · Tũc illis ſublatis ⁊ thure incenſo
ſupꝑ altare noui cũ alio thure ſſtituebãt᷑
Sublatos vero ſoli ſacerdotes comede/
bant · vñ ſacerdotales dicebãt᷑. Pel etiã
ideo · qꝛ vt ait Joſephꝰ Dñs pꝛęceꝑat ꝙ;
ſoliſacerdotes panes illos foꝛmarent· et
coquerèt ⁊ ponerẽt ĩ mẽſa· ⁊ tollerẽt Nice
bãr etiã panes ꝓpoſitiõis · qꝛ ꝓpoſiti erãt
coꝛã dño ĩ memoꝛiã ſempit᷑nã duodeciʒ
tribuũ filioꝝ iſrael· vel poꝛro poſiti · i. a lõ/
go tpe poſiti:.qꝛ ꝑ tot bebdomadaʒ · xel
in cternũ ꝑ ſucceſſionẽ ponendſi·
Hãnoſus · ſa · ſ· i cinnoſus · vilibꝰ pãnis
indutus. Itẽ pãnoſus põt dici plenus⸗
abuüdans pãnis.Iñ h̊ pãnoſitas.tat·
HPHaãnucius · cia · cĩ · · pãnoſus vilibꝰpãnis
indutus. Dꝛ a pãnus.Et ̊ pãnucia · cie
dꝛ qdã veſt qꝛ ſit ð diuᷣſis pãnis abſciſſa
Sannus · nimalſ. g. dꝛ q pan· qdð eſt oẽ . qꝛ
ab oĩ hĩappetit᷑ Iñ pãniculus·li.dimi-
Panocius · cia · ci · ꝛ ꝗ pan. (i puꝰpãnꝰ
qð eſt oẽ · et ota nłoti · qd eſtauris. Et ſũt
panocij ſm q̃ſdãapud ſchytas quidam
hoĩes monſtruoſi cũ diffuſa magnitudie
auriũ · vt oẽ coꝛpus ex eis contegãt·
Panſelenos · i·tota lux noci.ſcʒ luna plẽa
l pleniluniũ .⁊ Dꝛ a Pan-q eſt totũ · et
ſelenos qð dẽ lux noclis.
Hanſus ·ſa.ſũ.i· qꝑtusextenſus · Diffuſus
ſcʒ qui ambulat nudis pedibus

r 5

3ä

Hantapoles grece dĩ ne gociatoꝛ qͥ multa

vendit:quilatine ſeplaſſarius dẽ

Hancther. theris actõ pantherẽ vel ra · 1 B

patherarępe: ꝓp· genus lupi: ⁊ dẽ a pan-

qð eſt oẽ: eo ꝙ oĩuʒ aĩaliũ ſit amicus niſi

ꝛaconiſ.ulł qꝛ in ſui genen ſocietate gau

ceat.⁊ ad eandẽ ſilitudineʒ qͥcqͥd accipit
Panthens . thei⸗· deus in ſe ola rep (reddit

ſentãs:⁊ Dẽ a pan:qð eſt oẽ · ⁊ theos deꝰ

qᷓi oinʒ deus ꝗdẽ qͥ ⁊ pan· Et h pantbeũ

vel pantheon· tẽpli illius dei vel templũ
olbus dijs ↄſecratũ ·ſic ẽ tẽplũ oĩnʒ ſcõꝝ
Et vt fert · romani cũ vniuſo oꝛbi dnarẽt᷑

qdᷣdã tẽplũ maximũ cõſtruxerũt in cuius

medio ſuũ idolũ collocãtes:oiuʒ ꝓuiciaꝝ
ſimnlacra ꝑ circũitũ ſtatuerũt reſpiciẽtia
reciᷓᷣ vultibꝰ idolũ romanoꝛũ· Si qñ aũt
aliqᷓ ꝓuicia rebellaret ↄtinuo arte diabo

lica illiꝰ puicię ſimulacrũ idolo romano2ꝛ

oſterioꝛa voluebat.tãq; inuẽs ꝙ ab eiꝰ

dDo minio receſſiſſet · Cõcitati gromãi ad

ipſam ꝓuinciã · copioſũ exercitũ deſtina/
bãt ⁊ ipſã ſuo dominio ſbᷣiugabãt · Peꝝ
nõ ſuffecit romanis ꝙ oĩuz ꝓuiciaꝝ ſimu

lacra in vrbe ſua baberẽt · qn potiꝰ fere ſin

gulis dijs tẽpla ſingula ↄſtruxerũt · tãcqᷓ;
qꝗ eos oĩiuʒ ꝓuiciaꝝ victoꝛes ⁊ Dnos effe⸗
ciſſentſed qꝛ oĩa idola tẽplum ibi habere
nõ poterãt· ad maioꝛẽ ſuę veſamię oſtẽta/
tionẽ. vnũ tẽplũ cęteris mirabilius ⁊ ſbli/
mius ĩ honoꝛẽ deoꝝ oiuʒ erexerũt:⁊ pan/
theon q ſonat oĩ dei nucupauerũt· Põ/
tifices enĩ idoloꝝ ad maioꝛẽ populi dece⸗

ptionẽ finxerũt· ꝙ ſibi a Cybele quã oĩuʒ

eoꝝ matrẽ appellabãt fuit impatũ · ut ſi
e olbus getibus vellẽt victoꝛã obtinẽ ·
filijs ſuis tẽplũ magnificũ fabꝛicarẽt ·

SHantomimꝰ·i·poĩa iaculatoꝛ et dꝛ a pan

l panton·ioẽ ⁊ mimus·
Hanus ·ni · m·g· virgula illa circa quã tra/
ma iuoluit᷑⁊ dĩ a pannus:qꝛ eo pannus
texitur. Idẽ ⁊ cannellus dãqꝛ ⁊ de cãnis
fit in q buſdã loq· Oñ Lucilius Intẽtus
monſtret rectus ſub tegmine panus· Iñ
HB panucula.lę· Dimi: nauicula textricũ q;
eius diſcurſu panni texunt·
Papa·papęi:admirabilis:maioꝛ pater ⁊
cuſtos· dꝛ a pape· qð ẽ interiectio admi/
rantisqꝛ vices dei gerit in terris· Et vica

rius illius eſt· cuius eſt terra et plenitudo

eius . tua · de Leci. et · ix · q.iij· cuncta per
mundũ. O aũt d papa· q̃ paterpatrũ
etymo eſt · Iñ h et h papalis· ⁊ h le· ⁊ hoc
papalelis· Et hic papatꝰ tus· tni

SHapas .· pantis · i. gnartio · qꝛ circa culinas
papãdo incedit · Del papas d pedago/

us cni infantis diſciplina cõmittit· Dñ
Fuuenal Cimidus pſguſtat pocula pa/
pas · Sʒ hicpapas:· atis dẽ gręce qdᷣdaʒ
genus lini candidiſſimi ⁊ molliſſimi:

Papaner . uer. n · g. berba eſt ſomnifera · &

q̃ dic̃ Pirgiliꝰ. Letheo pfuſa papauera
ſomno · Sopoꝛem eni languẽtibus facit
Et alia eſt vſualis · alia agreſtis · ex q̃ flnit
ſuccus · qͥ apion appellat᷑ · Et Pap·addit
PHapauer ſiluaticuʒ·i qgreſte cum aceto
tritũ ⁊ frõtiĩpoſitũ ſedat doloꝛẽ · Succus
vo eius ſi frontẽ ex eo pungas ei qͥ vigi/
lias patit᷑.ſomnũ cũ ſopoꝛe adducit·
Haphus.·f. g. inſula eſi veneri conſecrata.

Iñ paphius · phia· phiũ ·qð ſeꝑe inuenit᷑

ꝓ Vnereus · rea · reü · Et inde gdaz oliueę
dicuut᷑ paphi /s
Hapia ·fg:admirabilis ciuitas.et dicit᷑ a

pape In het h papienſis· 1 B ſe Et dici
papia · q̃ſi pauꝑibꝰ pia.· Hec olĩ dicebat
Hapias · pię·nomẽ cuiuſdã autor (ticinũ

7 cõſequẽter libꝛi ſui:ſiue volumĩs ·

Papilio·onis·fg.auicula qdam ꝗᷓ in ſuo

aduẽtu meret᷑ admiratione. De qua dicẽ
Iſidoꝛus.i⁊ ?etymo · Hapiliões auiculę
ſunt ꝗ̊ maxime abũdãt floꝛẽtibus maluis
7 faciũt naſci vermiculos de ſtercoꝛe ſuo·
SHęauiculęlumie accẽſo cõueniũt ⁊ circũ/
uolitantes · ab igne ꝓximo interire cogũt᷑

In papiliones dicũt᷑ tentoꝛia ad ſimilitu

dinem illius auis volãtis ·
PHapilla · le · ·ge · eſt caput mãmillę.⁊ dicit

a papo· pas:qꝛ pueni eam q̃i papãt dum
lactent · Mãmila enim eſt oĩs eminentia

vberis · Sʒ papilla eſt illud bꝛeue vnde
lac trahitur · Et coꝛ · pa · Onde VPirgilius
Haſta ſubexertã donet plata papillã

Papyrio · onis · eſt locꝰ in q̊ creſcũt papyri
PHapyrus · ri· ·g · pe · ꝓd. ꝗdam herba vel

genns iũci· ut dicunt ˖ Et d papyrus · qſi
parãs pyr · i ignẽ · eo ꝙ in cereis ⁊ lampa/
Ddibus ponit᷑ ad ardendũ · DVicit᷑ etiã hęc
papyrus charta bombicinata · ſiue böbi⸗/
cina· Iñ papyrꝰ ra.rũ:ad papyꝝ ptinẽs
el de papyro exiſtẽs · Dꝛ etiã papyrius.
ria · riñ ·/ p eodeʒ: vñ Iſa.i8? Que mittitĩ
mare legatos· T vaſis papyrijs · vel pa/
pyri ſup aquas · In vaſis papyrijs · i· in

nauibus de papyris. iund· quępapyn

tantę ſunt magnitudis ſᷣm hiſtoꝛiã Alle/
xandri vt naues fiãt exeis · DVel in vaſis

mi noĩe nũcupãt᷑.Et addit Hapias

ſpllale
Une
dicae⸗
eonr
na ce
affenüt
geor.
ſucor N.
ſiiipe
noiple
Etpupole
Plenti
Pa
ncied
güparte
Ne
6parg⸗
dills⸗
Shyyt
Unftidßb⸗
sſpnt
Wosg⸗
Ruii⸗
dpr⸗
GN
Parß
Ulren
Pormer
diſiki
7tnlege
ltdſſcl⸗
lonktpen
Widel
Fioenr
onntv
Gecel
Pſoſobeo
Prüm

ſinman
nchlie
hefe
Pannice⸗
luie

Panncen

dg ack⸗
hasdi
ncönii
Wnpa
WNige
Nmnah
dickonnfn
P MAopeun
hühtit
ſizgifnt
vepin
Wdhdnn
rdd n
büainn

1

kiinſczei

=
☛rn=

V
4

= eH

—

— —,d
=

tgdit
nſoeblekto
hral doh
ſtimnmn tan
ewinis
1ungirin
. Dequil
Plioesiniane
ütbuanaluss
Alenonſad⸗
1ddir a
Nadnittani
mointrir
mnn Wini
hrnini Ni
mni mi
7lfasaninn
kenen
Piebiglus
Amngl
Anbebn
innnen
Gistn 4
. Ntnihe
R bi/
CN hinen
itüpapflin,
Crenin

ris NAe

1

ishapiis⸗
dni
is Niin

papyrijs·i in chartis de papyn factis. qᷓs
gyptij ꝑ legatos mittebãt duobꝰtribu⸗
us eutes ſup aqᷓs· Delĩ vaſis papyrijs
i pyxidibus de papyro factis · in quibus
continebant᷑ vel deferebantur eple miſſe
ab egyptijs ꝑ legatos ad exhoꝛtandum ⁊
animãdũ duaꝝ tribuũ iudeos.

Papula · le · ſic diẽ Iſidoꝛus eſt puiſſima

cutjerectio circũdata ruboꝛe· ⁊ iõ papula
Dicta ẽ · qi papilla.Hug·ãt dic· Papu/
la eſt carbuculꝰ. ſũt eni papulę minutiſſi⸗
ma vlcera ꝗᷓ naſcũt᷑ alicuiĩ cute 7 To loꝛẽ
afferũt ſcabiẽ ⁊ ardoꝛẽ. Oñ Hirgiliꝰ in
geoꝛ· Ardẽtes papulę atq; ĩmũ dis olẽtia
ſudoꝛ. Meẽbꝛa ſeq̃tur ⁊c· Iñ papuloſus
ſaſ.i.papulis plenus· In papuloſitas
tatisi plenitudo ⁊ abũdãtia papularũ
Et papulentus ·ta· ti.ĩ eodeʒ ſenſu. Iñ Hᷣ
papulentia · tię:idem qð papuloſitas.

Par ·. ar. erinat᷑ a paro· as· qtũ ad vocẽ

tz Gᷓtü ad ſigtionẽ a cõparo:as. NHꝛopꝛic

eni partes ſut qͥ int ſe cõparari poſſũt. In

ℳ

