incin
(entu
Eudea
Gode
Eideci
Codet
interß
ien
enos
leabo⸗
Hunol⸗
Cicinda
1llern
ncze
Soce
mamr
Ercgeg
Eacor
To
fone
gnieg
ploro
Eneute
lckig
heuges⸗
ſlihe⸗
ne i
ucesd

Unanu
caneng

Penn

dnahmt
.
miis en
enmnsn

8
⸗

l

HRKZ
1eſtine
minovbä/
r

üng
Geaps
tiͤgen
Mlademiin
meiliqui

ienegdrb
ene
nnrichin,
Gnepoanto
Moliedi
miirr
Mopes il
pold'gij
tenrin
ſcnen
rommunds

nich velſe
ndi
mibenig
donunms⸗
eEninn
gnit

Pentsth

ſonis nch⸗
ctpulkgi
Wl
göckenm
atyuccſ⸗

C
n g
inunm,
Motonan

nouũ · DVel dicũt illa dona vel fercula · ꝗᷓ
amicus infert alteri canſa honoꝛis vel re/

nerentię vel amoꝛis· ⁊ Hcipue in pncipio

noni anni· Onde. Eſt nouũ cenõ ex hinc
encgnioa dicas:·
Enchiridioniliber manuał⁊ dẽ a chiros
quod eſt manus·⁊ en.quod eſt in· Item
enchiridion di inſir̃mn medicoꝝ:ſic dictũ

qꝛ manu aſtringat᷑ duʒ plura contineaet

ferramente SS
Encleſis · ſis · k.t · i. ĩcliatio· ⁊ dꝛ ab en · ⁊ cleo
quod eſt inclinare· Inde encdleticus: aũ⸗

i.inclinatiuus· vt encletica cõiũctio dicit

illa ꝗᷓ inclinat ſe ſub accentu pcedẽſj di/
ctionis· remittẽdo ſuũ accentũ in illam ⁊
inclinat accentũ illius ſup̃ᷣ ſe · vt q̃i ſub ac
centu illius ꝓferat᷑
Endecasadis·rt.i:vndecim:⁊ dꝛ ab ena
quod eſt vnitas.⁊ eca ·
Endecaſyllabus a·i·i: vndeci ſyllabaꝝ·
Enelicia · cig.· p· fuit mater ſiches i · aĩe· et
interpᷣtat᷑ itima etas vlł abſoluta pfectio
Plendelicia ſᷣm Calcidiũ ꝑfecta ętas·q̃i
endoslechia · i: intima eętas: bm riſtote/
lẽ· abſoluta ꝑfectiobm Platonẽanima
mundi: .
Endiadis·eſt cũ Duo adiũgũt᷑ ſubſtãtiua.
T alteꝝ reſoluit᷑ ĩ adiectiuũ · vt crma vi/⸗
rumq; cano·i:armatũ viꝝ·
Endogenia · i:natura · In endogenicꝰ.q· ũ
i:naturalis: ⁊ endogenice adũ:
Endoꝛ gręce· aries latine.
Endromis vel endromides.i: veſtj villoſa
de grietinis pellibꝰfacta·qua induebant᷑
romani o frigus Dꝛ ab endoꝛ:quod eſt
gries· Plendromis dẽ Duplex veſi.ou/
plex palliũ:foꝛte ⁊ villoſum ⁊ hyemale·

Eneages · vę · m · g i· filius vel nepos Eneę

et etiã qͥ cũq; deſcẽderũt ab Enea dicunt᷑
gneades:vt romani·⁊ inde ſubtracta de
ſyllaba ˖ Dꝛ H eneas· ęneadis filiavl nepi
enes · Itẽ innenit h eneus enei · ⁊ inde heęc
enides · Oꝓet ſubtracta de · ſyllaba · ab eo
qdð deberet dici gneides · fit h gneis · dis ·
i·filig vel neptis enei · Sʒ iã h̊ noĩe magiſ
vtim ꝓ hiſtoꝛia facta de ęnea· Et coꝛ. pe·
eneades · Dñ liber Nirgilij ſicintitulat᷑
Incipit eneis Nirgilij. ⁊ coꝛ · pe · eneidis·
gtůs de gneis · huiꝰ eneidis vł eneidos ·
Eneatoꝛ.toꝛis ·· coꝛnicẽ:coꝛnicrepa ·lyricẽ·
lyricinatoꝛ· ere canẽs · velĩ eneis inſtris
canens
Energia eſt vig ⁊ efficacia effectus · Vnde
Hieronymꝰ ĩ epla ad Haulinũ· Habet

neſcio qͥd latẽtis energie vine vod actus
⁊c · Energia etiã dig gilitas:⁊ reꝝ geſta⸗
rũ aut q̃i geſtaꝝ ſub oculis inductio.Dꝛ
etiã aĩ anxietas · On Fulgẽtius· Deęmo/⸗
nes ꝑ energiã nõ credimus illabi aię Et
nõ ꝙꝙ innenit᷑ inerguminꝰet inergia ſcptũ
Pin· ⁊ idẽ valet:qa tantũ valet en apbud
gręcos quãtũ in apud latios· Oñ hmõi
noĩia gręeca ſine nota ꝗ̊ ſdictã ppolitiõʒ
habent in ſui ↄpoſitione pnt ſcribi⁊ ſcri/
buntindifferenter modo pen.modo ꝑĩi;
vt encauſtum ⁊ incauſtuʒ:enthymema ⁊
inthymemaemplaſtrü ⁊ implaſtꝝ ener⸗
guminus ⁊ inerguminus · ⁊ lic ce ſiſibus
Del dĩ energia interioꝛ laboꝛ vł interioꝛ
operatio ab en · qð eſt in · et erge quod ẽ
operatio· vel laboꝛ:·
Energuminus. i· Oęmoniacusa demone

Ppſſeſſus ⁊ vexatus:⁊ dꝛ ab en · qð eſt in.
Zerge.· qð eſt opus vellaboꝛ mene·qdᷣ

eſt defectus vel luna quaſi inefficax:non
laboꝛãsnõ opans·ſᷣ in opꝑere deficieſ· vl
dr energuminꝰ ab en · i· in. ⁊ erge laboꝛ.⁊
mene defectus:noys·imens:qi laboꝛãs
in coꝛpoꝛe · veficiens ĩ mente ·
Eneruis · uis · .· t ⁊ H ueiſine neruis.ſolu
tus · de bil · eff emĩatus ab · e · qð eſt ſine ·
neruis · qi ſine neruo · i · ꝓᷣtute ·
Engaddi:indecli .ẽ locus vbi finit᷑ mare
moꝛtuũ· et interpᷣtat᷑ hebꝛaice fons·i·ba⸗/
ptiſmus · vel oculus cęli ant vituloꝝn.
Enigma · matis · n. t. E ſermo figuratiuꝰ wel
obſcyura locutio.ſiue ſimilitudo:xel ſtio
occulta vel obſcura.ꝗ difficile nicſligie
niſi apiat᷑· vt illud Judiq. Pe comedenti

exiuit cibus ⁊ de foꝛti egreſſa eſt dulcedo

ſignificãs ex oꝛe leonis fauũ eſſe extractũ:
Inge hic ⁊ beęc enigmatiſta · ſte· qui vel ̃
obſcure ⁊ figuralit᷑ loquit᷑· Et enigmaticꝰ
ca·cũ ·iobſcurus ad exponenduʒ vel qui
pęnigmata loqui ·¶‧i0Zt
Enixa · i. conata · ad efficiendũ aliquid væl
partu liberata·
Ennoian .i · in mẽte · i · accidẽs quod dẽ eſſe
ĩmenteqꝛ nullo coꝛpoꝛeo ſenſu cõpꝛebẽ/
Dit᷑ · ̊ ſolo intellectu mẽtis:· Iñ ennoima/
ticus·a·ũ·i:accidentalis. Eñ Iſidoꝛus:
accidentales diffinitiões vocat ennoian
vel ennoimaticas · qꝛ nõ ſubſtãtialia·ſed
accidentalia declarant .
Ennos interpᷣtat habitatoꝛ vel ꝓfundũ.
Ennoſigeus dẽ ab ennos. qð interpꝛetat
habitatoꝛ· ⁊ ſigeũ · qð eſt q dã mõs iuxta
troiã · vñ dictus ẽ Neptunꝰ ennoſigens

i. habitatoꝛ ſigei illius ꝓmõtoꝛij · in q̊ ha/
bebat tẽplũ iuxta troa · VNel ennoſigens
ĩterpᷣtat᷑ pfundũ ſilẽtiũ. Ennos enĩ ꝓfũ/
Du dẽ · ſige ſilẽtiũ vel latibulũ · ⁊ vocatur
Neptunꝰ ſic ꝗa ꝓfüditate mar/⁊ a ſilentio
qð eſt in ꝓfundo mar· Vel ennoſigeꝰ dꝛ
ab ennos ꝗqð ẽ habitatoꝛ.⁊ ſiche · quod ẽ
ꝓfundũ·qᷓ ennoſicheusi·hitatoꝛ ꝓfũdi
Enoch interpᷣtat ędificatio· Ipſiꝰeni nole
ciuitatẽ ędificauit Cam filius αda.
Enogis · dis · . · te et h de · pe. p · i· ſine nodo
extr⸗ nodũ⸗ „ ·ʒ
Enoꝛmis · mis · et· ⁊ B me · i · de foꝛmis · tur/
pis ˖ inanis ˖ grandis· irreglan· illitteratuſ
craſſus:ſine menſura vel foꝛma·
Enos leticię locus interpᷣtat ·
Ens entis oĩs ge · põt eſſe nomẽ vl ꝑticipiũ
de ſum · es eſt · .

Enſat⸗. ta · ti · i· enſe armatꝰ. et dꝛ ab enſis ·
Enſiciñ · cij · occiſio facta cum enſe · et dꝛ ab

enſis ˖
Enſiculus · li · m · s · i· puus enſis
Enſifer · ra · rũ · pe · coꝛ· qͥ fert enſem ·
Enſis ſis m· t· · ſpata·? dꝛ a ſecando ·
Enteria· rio x·i inteſtina.
Entheca · ce· i· repoſitę rei copioſa ſbᷣſtãtia
quaſi in theca repoſita · Del entheca.· cei⸗
peculiũ vel ꝓpꝛiũ · Iñ enthecariꝰ ria · riũ ·
7 h̊ enthecarius · rij · i negociatoꝛ· ⁊ pe/ p·
theca ſicut ⁊ apotheca.-
Enthymema . n.t · eſt ddã genꝰ argumen/
tationis · ſcʒ feſtinata concluſio· et dicit᷑ a
thymo qð eſt mens :⁊ en · qð eſt in · q̃ſi in

mente vnicũ.q; in enthymemate vnũ ex

vno infert᷑ · Del dẽ ab en et thymos · vel

thyme · qð eſt mens:⁊ monos vnũ · q̃ſi in

mente vnũ ·.qꝛvna poſitio tacet᷑ ĩ mente
vbkretinet᷑· Enthymema auüt eſt ſyllogiſ/

. ℳ —w„ ℳ- — .—

mus impfectus·i: oꝛoĩ q̃ nõ oĩbus ꝓpo/

ſitiõibꝰañpoſit · feſtinata S. uſi⸗

vt DHẽ aĩal currit · ̊ oĩs hõ currit · In hac
argümẽtatione ſubintelligit hec ꝓpoſitio
oĩs hõ eſt animal.⁊ nõ aꝑponit᷑ ibi:quia
ſi apponeret eſſet ſyllogiſmus ·
Enü · ni · n · . D ab es · Iñn h gnulũ · li · dimi ·
i. paruũ ęnũ ſcʒ caldariũ ·

ante O

Eos eoi ·grece · dꝛ ſol vel oꝛiẽs· vel pꝛimus

ſp lẽdoꝛ ger is clareſcentis. auroꝛa dẽ ·
Eous·eoi:pᷣmꝰequus ſolis declinat᷑ etiam
adiectiue · eous·a·ũ · i. oꝛiental.· Et nota ꝙ

ſol quattuoꝛ equos habere dĩ ꝓpr quat/

tuoꝛ ꝓpꝛietates q̃s ĩ ſe habet et oſtẽdit qͥ

tidie·.Nam de mane dꝛ eous id è oleus.
l rubeus qͥa tũc eſt auroꝛa · Circa tertiã
vo pallet · qꝛ tũc aſcẽdit aera · et tũc dicit
echous qꝛ; ticaxparet in aera ſiluis⁊ mõ/

iibus.· In menidie dꝛ pyrous.· tũcferuet

maxie circa hoꝛã nonã· Sʒ hoꝛa veſpe/

roꝝ in occidẽte:⁊ tũc dĩ philogeus:quia

gret ſubire terram ·

C ante P

Epacta eſt nũerus innariabilis datꝰanno
ad ſciẽdũ qͥta ſit luna ĩ kalẽdis cuiuſſibet
menſis⁊ dꝛ ab epi · qdð eſt ſupꝛa·et aucta
quod eſt augmẽtũ ·iexceſſus anni ſolaris
ſupꝛa lunarem
Epanalepſis wel epinalepſis eſt ſermonis
in pᷣncipio vᷣſus poſiti eiuſdẽ ĩ fine repe/
titio vel replicatio· vt Multa ſup Pꝛi/
amo rogitans ſuꝑ Hectoꝛe multa
Epar · n · t· eſt inteſtinuʒ aĩalis. ſcʒ iecoꝛ vel
ficatuʒ: ⁊ Oꝛ ab epi · qd eſt ſup · eo ſup/⸗
poſitũ ſit · Inde epaticꝰ.a.ũ ·pe· coꝛ· qͥ pa⸗
tit᷑ ĩ epate · Et facit gtũs epai p·t · pe · coꝛ.
bm vſum · tamẽ ſᷣm Hug· facit epan vel
epati⸗s··
Epatiarius a ·i · qð ptinet ad epar · Lnde
Plautꝰ · Cũ te moꝛbꝰ ꝗgitat epatiarius:
Epentheſis eſt appoſitio ad mediã dictiõʒ
littere vel ſyllabe · vt Reliqas danaũ/ p
reliquas/⁊ induꝑatoꝛ ꝓ imꝑatoꝛ ·
Ephebia · bie · ſe· p.ẽ pᷣma pars adoleſcẽtię
bſm Pap · Ephebia etiã d iuuenuʒ emi/
nens pulcritudo · vel collectio epyheboꝝ·
d ab ephebus · Plvt dicit Alexãder
Muo pꝓſtant pueri locꝰẽ ephebia dictus
⁊ ſic wonit᷑ ꝓꝑ ephebian ·
Ephebian . fe · ge · eſt locus ꝓſtitutiõis vbi
iuuenes meretricabt᷑ p ſtituebãt᷑· Oñ
2 Machab. 4?² Gup boc pmittebat et
glia centuʒz qnqgita ſi ptãti eiꝰ cõcederet
gymnaſiũ · ephebian ſibi cõſtituere ·
Epbebus.· m. s· i· valde lucidꝰ · ſcʒ iunenis
pulcer· imberbis: Iñ ephebiolus.li.di
l pparuus ephebus . Et poteſt mobilit de⸗
clinari ephebus . ba ˖ bum · ephebiolus ·
la· lum · pe · coꝛ · Gʒ ephebus · pe · Vnde
Qucanus in tercio· Grandeuoſq; ſenes
mixtis armauit ephebis·
Ephi · ꝗdã menſura eſt· ſcʒ triũ modioꝝ.
Ephimera · re · quidaʒ piſq· q vno die oꝛit
ĩ eodẽ moꝛit· Inde dã ephimera · re · xe ·
coꝛ· febꝛis ſimplex · ¶ non moleſta· quęin
vno die affligit hoiem · eodeʒ die perit
quaſi ſupꝛa diẽ nõ excedẽs·qꝛ vltra vnu

idd
Gih

diens
ſsid
digen
gtio
diuit
ſiockus
Grene
Cod
Ghine
iße
ioͤme
nui
gdp
uc
Dane

Eohor

Golet
Mipel
wtuls
Geera
esd
ſogen
ſneo
cocleſ
chami.
Daſts
nromu
Ebuen
Kohe
non
vone
Gig
e
od
pu
gein
n
Ghhyt
lians
betinn
n
Gngen
Chien
lge
Ptaau
lſoni⸗
le
Uihen
en
Goi⸗

4

a
Nh

nsitics
zCun,
eettücgt
dus tͤcfn
bivgnsg
sdabamn
snilbet
am
senniſong

ſckſemmn
Mäfnen
Nnut
isſr
ei
ugt e
tepe

par Mhu’
cpotunnits⸗
cii diio
8 Danni
8 deſdt
iunennzen
nochhebor
dat Me
hobun dins

plintiizt
cpminbote
götntt
öſttmee.
cſhimns
bicinsli
ſtnobilte⸗
voße . n
4 Poſch ſcnen

ninncl,
wroder

diẽ nõ ſolet durare. Et inde hephime/
ris· idis · genus eſt hiſtoꝛię · ſcʒ vnius diei

digeſtio · vel vni diei regulan abbꝛeui⸗
atio · ↄputatio · calculatio· Ephimer etiã

dĩ tabula manualis · vl liber ĩ q q̃tidia/
ni actus ſcribi ſolent · Et ſonat ephimeriſ
apud nos diurnum vel quotidianũ· Nã

quod latini dicunt diurnũgreci dicunt

ephimerida · Del ephimeris dꝛ ab ephi
˖ ſup · 1 mereo · es · qd ẽ dolẽ · Iñ ephime/
ris · meridis. dẽ tabla vel liber ĩ qbꝰ vſu⸗/
rarij ſcribũt denarios quos mutuo dãt
ad pignera ꝗᷓ recipiũt· ꝑ qð cognoſcũt ſi
lucrant᷑ vel nõ · Et ſi daͤnificãt · dolẽt ſupꝑ
dãno qð ipſis creſcit ·
Ephot indeclinabile.ẽ veſtis ſacerdotaliſ
qð latine interpᷣtat᷑ ſupindumentũ Erat
enĩ palliuʒ ſuꝑ humerale:quo tota ſacer/
dotalis am bitio tegebat᷑. Et erant duo

genera vnũ lineũ ⁊ ſimplex· qð ſacerdo/

tes hẽbãt · ANliud ex diůſis coloꝛibus au/⸗
ro gẽmiſq; ↄtextũ · habens in vtro q; hu/

mero lapides duos ſmaragdinos auro

cõcluſos · I quibꝰ ſculpta erãt noĩa pꝛiar/
charũ ·q̃ olim pontifices vtebant᷑ · Hnde

eſtis ephot pꝛie dicat᷑ pontificalis· Et

auro mũdo filo q texta quat᷑no.
Ephꝛata · te · pe · coꝛ · ciuitas ẽ · que dicta eſt
Bethleem. ⁊ nõ debetvltima accentuari
in ephꝛata · Inde ephꝛateus · tea · teů · pe ·

1.

ꝓducta ·

Epi tiee atine dẽ ſupꝛa ·

Ephialtes ·ẽ ꝗdaʒ ſpecies phãtaſmaquę
cõtingit in ſomnijs:⁊ d ab epiqð eſt ſu/
pꝛa · ⁊ altes qð ẽ pᷣmens·quaſi ſupᷣ pᷣmẽs
qꝛ ſuo pondere videt᷑ ſuffocare ⁊ grauare
doꝛmiente ·
Epibata · te · co t · pe · coꝛ · grece qð latine dꝛ
laicus vel ſuꝑpueniẽs · H̊ nihil negocij ha
bet in naui ſed naulo dato in alias tras
ire diſponit · ⁊ dꝛ ab epi · qd eſt ſup ·⁊ ba⸗
ton quod eſtnauis ·
Epicauſtoꝛiũ · rij n· s· ẽ inſtr̃m quod fit ſu/⸗
per ignẽ cauſa emittendi fumuʒ⁊ dꝛ ab
epi cauſtos quod eſt incenſuʒ · Itẽ epi/
cauſtoꝛiũ dꝛ loc vnguẽtoꝝ · vbiſe vnge⸗
bant ad ignem · vel vbi vnguenta fiebãt
ad ignem· Epicauſtoꝛiũ etiã dẽ locuſ di/
ſcernendi cauſas.Etĩ q̃libet iſtaꝝ ſignifi/
cationũ accipit᷑ cõpetẽter in paſſione ſan/
ctiChomęgꝝ
EnnckagnedPe bdn upꝛa cõe ˖ Pn/
de gdã noĩia dicũt᷑ epicgna· vt aqͥla ·
Epicyclus · di·pe· ꝓd ·i:paruꝰcirculꝰpoſitꝰ

vt linea maioꝛis cioculi .
Epictaſis · ſis · · · eſt adiectio lr̃e vłſyllabę
ſup ſtatũ dictionis· “

5 OD

Epicurus · ri · m · .· qᷣ

ſupꝑ maioꝛẽ circulũ:ita vt epicycli cẽtx ſiit

ddã genus phᷣoꝛũ qui

curã ſuꝑ cutem coꝛpis hẽbãt:⁊ dꝛ ab epi

cura vel cutis · Dicebãt enĩ voluptateyʒ
eẽ ſũmũ bonũignoꝛantes & aliã eẽ volu/
ptatẽ pter carnalem· Dimiſſa aĩa. tĩ coꝛ/
poꝛi curã impendebant Inde epicureus·
rea· reũ. Del epicurei dicti ſũt ab Epicu/
ro quodam philoſopho amatoꝛe volu/
ptatis ⁊ vanitatis:non ſapientig quẽ ipſi
płᷣi poꝛcũ noĩauerũt · quaſi voluptatẽ · q
vanitatis ⁊ voluptatis amatoꝛ:nõ ſapi/
eutię · ſũmũ bonũ voluptateʒ coꝛpis aſſe⸗
rebat cuiꝰ traditiones epicurei ſeq̃ᷓbãtur.
Vngde dicebant deum ex ꝓuidẽtia nibil
agere · In mũdo oĩia cõſtare ex coꝛpibus:
Animã nihil alind eſſe q; coꝛpus· Dnde
7 dixiſſe fertur · Non ero poſtq; moꝛtuꝰ
nero ·
Epicus · ea · cñ. i· laudabilis· ⁊ dꝛ ab ewl · i·
lans · ODñ Martialis· Epica vulgo lyri/
caq; pagina ↄſonaret · Didet᷑ tñ h epica
poni ꝓ dactylico · Dactylꝰeni inuẽtꝰẽ ad
Teſcribendũ geſta beroũ·ex quibus cõſe/
cuti ſunt laudem· Del epicus dicit᷑ ab · e·
pede.i· pſaicus · Põt ergo ibi legi epica
i . pſaica ·
Epidioceſis fit cũ ſupꝛadictum in melioꝛeʒ

partem coxnigit ˖ vt Iſte eſt certus amans

imo certioꝛ:imo certiſſimus

Epidromus ·mi ·pe · coꝛ · eſt quoddã genus

nauis:⁊ dẽ ab epi:⁊ dꝛomos qð ẽ nauis
Et dẽ epidromos vl epidromus velũ ſe/
cundeę amplitudinis.ſ.ad puppim.
Epiphoꝛa · re pe · coꝛ · lipitudo ocloꝝ · qn
ſcʒ pellicula ſupducit᷑ oculo · ⁊ dĩ ab epi ·
qðẽ ſupᷣ ⁊ phoꝛos qð ẽ fer⸗e·
Epigrãma · tis · n · t · i· ſupſcriptio · ſ· titulus
vel bꝛeuis annotatio eoꝝ ꝗᷓ diffuſiuſ di⸗/
cunt᷑ in ſequenti oꝑe.⁊ d ab epi:quod ẽ
ſupꝛa· ⁊ grãma qð eſt linea vel ſ̃a· Etiaʒ
epigrãma d ſupſcriptio ꝗᷓ ſuꝑpõit᷑ titu-
lo.ſ. epitaphiũ vel quę ſupponit᷑ imagini
alicuius· ad ſignandum cuius imago ſit
Vel ad ſignandam aliquam ꝓpꝛietatẽ illi/
us cnius imago eſt · pducit penl· Onde
Theodolłꝰ.Gꝛęcoꝝ pꝛimꝰ veſtigat gra/⸗
mata Cadmus “
Epigrus · gri· m. ge: i. danus quo ligno li/
gnu adheret · Et dicitur ab e i⸗quod eſt
ſupᷣ·.⁊ agros qð eſt tract ·q; npirabitur

Epilema. matis · i · emplaſiꝝ·⁊ dĩ ab epi.
lema vllemos qð ẽ wꝛago qꝛ ſup lema
i. vulnen vel vleen voꝛagine ponat·
Epilenſia · ſig eſt qdã paſſio ſic dicta:quia
mẽtẽ appᷣbẽdẽs parit᷑ ⁊ coꝛpus poſſideat
Gꝛeci en appꝛehẽſonẽ epilenſiã vocant.

Heęc paſſio dĩ caduca.⁊ alias lunatio· et

moꝛbus comitialis.q; apud gentiles cuʒ
comitioꝝ dies cuidaʒ accidiſet. comitia
dimittebãt᷑ Cuitãta vis eſt vt hõ valẽs
cõcidat ⁊ ſpumet.: Hos vulgus lunati/
cos vocat· eo ꝙ ſꝑ lunęcurſũ cõtigateis
Iñ epilẽſiacꝰ ca· cñ.q talẽ ĩfirmitatẽ patit᷑
Et epilẽticꝰ.ca:cũ:pe·coꝛ.ĩ eodẽ ſenſu ·
Epilogus ga · gů · ideʒ eſt quod reuolutio-
el ſuplocutio alicuius rei vel ſupᷣdictoꝝ
bꝛeuis recapitulatio⸗ S
Epimelas dꝛ cñ in cãdida gẽma ſuꝑnigre/
ſcit coloꝛ · Onde ⁊ nomẽ accepit ab epiet
melon quod eſt nigꝝ “
Epimenia nioꝝ· pluralis nũeri ·i· exxẽſe vel
exenia vel tributa quę dantur pꝑ ſinglos
mẽſes poſt de fectũ lunęvpꝰnouiluniũ·
Epimone eſt tropusĩ theologia qñ dictio
repetit᷑ ad maioꝛẽ certitudinẽ vel veſide/
rij expſſionẽ· vt Amẽ amẽ dico vob · Ali
Dicũt ꝙ epimõe fit qñ dictionõ tota re/
petit · ſed pᷣncipiuʒ ⁊ finis variat· vt Ex/
gaans expectaui dñm· Canẽs canebat·

audans laudabo:

Epinichia ou. Oꝛ ſeſtiuitas et grarũactio

pꝓ victoꝛia ſhabita · Dñ·2. Macha. 8

Dẽ . Et cũ epinichia agerent hieroſolymi⸗

17 dr ab epi qð eſt ſup· et nichos quod eſt
victoꝛia· .
Epinirion ſicut dicit gloſa interlinearisXj⸗
aralipo · is· In citharis ꝓ octaua cane/
bat epinirion ⁊c · et interpᷣtat᷑ victoꝛi deo
triũphꝰa palma·. Flia lr̃a dicit epinichi/
on qð vt dicũt iterpᷣtat᷑ victoꝛi deo pal/
ma· vel victon i triũphus · A
Epiphania nie.f · p· i. ſupna apparitio ⁊ dꝛ
ab epi qð ẽ ſupᷣ et phania quod ẽ appa⸗/
ritio ·. Del dicitur ab epi ⁊ phone ſonus:
Inde epiphania quaſi ſupꝑnꝰſonus: vel
Diuinus ſonus·qꝛ eo die vox pꝛis ſonuit
de celo · Hic eſt filiꝰ mens dilectus· Del
plenius ? clarius ſic põt dici· Epiphania
quadruplici vocabulo nuncupat᷑ ᷣm qð

Pacenmil miraculo iſta dies decoꝛat·

oc eni die magi chꝛiſtũ adoꝛant· Cum
eni chꝛiſtus eſſet tredecim dierum. magi

agd eum ſtella Duce venerũt. ⁊ inde pꝛie

Dicit epiphbania ab epi quo q eſt ſupꝛa et

phanos quod eſt apparitio· Eadẽ etiim

Die reuolutis vigintinouẽ annis? trede/
cim diebus in ioꝛdane baptiſatus ẽ· ob
hi̊ vocat᷑ theophania· a theos qð ẽ dens
phanos apparitio vel phanos ſonꝰ. qꝛ
Teus trinitas tũc aꝑparuit: pater in voce
filius in carne ſpũᷣſſanctus ĩ colũ beę ſpecie
Jpſo iteꝝ die ano reuoluto · cũ eſiʒ chꝛi/⸗
ſtus annoꝝ triginta ⁊ tredecim dierum·
aqna in vinũ mutauit ĩ nuptijs· ⁊ iõ vo/
cat᷑ beth phania a beth qð ẽ domꝰ⁊ pha/
nos a Pparitio · qꝛ miraculo facto ĩ domo
rꝰ deꝰ apparuit · Jpſa inſupꝑ die · reuo⸗
luto ãno cũ eſſet chꝛiſtãnoꝝ trigitauniꝰ.
Ttredecim dierum ſatiauit quinq; milia
hoĩm de qͥnq; panibꝰ.ſicut dicit Heda⸗
Et ob h̊ vocatur phagiphania a phage
vel phagin qð eſt bucca vel mãducare·
⁊ phanos apparitio ·
Epiphia · oꝝ · plis nůeri ge · neu · ſunt oꝛna /
menta equoꝝvt frena vł pectoꝛalia · Dñ
Hꝛatiꝰ Vptat epiphia bos piger·optat
grare caballus; Jaepipbis e⸗⸗ equũ to/
taliter oꝛnar⸗e · MMä
Epirbediũ · Dij · n· .. 7 epirhedia ĩ pli dicũt᷑
cpꝛie pua ⁊ minoꝛa vebicnla ·
Epiſcopus·pi.i.pſul· et d ab epi quod eſt
ſupᷣ ·⁊ ſcopim qð eſt intend ere vel ſpecu/⸗
lari· q̃i ſuꝑſpeculatoꝛ ⁊ ſuꝑintẽdẽs curaʒ
ſubditoꝝn gerens · Bel dz ab epi · ⁊ copos
qð eſt laboꝛ·qᷓi ſuplaboꝛãs ·ſ.ſuꝑ gregeʒ
ſuũ / eſt nomẽ operis ⁊ oneris vt PHapᷣ·
Dicit · m illad apłi · Qui epiſcopatũ de/
ſiderat.bonũ opꝰceſiderat.ſed nũc mag
videt᷑ honoꝛis q; oneris. Iñ b ⁊ B epᷣalis
hoc le.⁊ aduerbiũ epᷣaliter·⁊ hic epatus
us· ui.⁊ hoc epiſcopiũ ·pij:i: dignitas vel
officiů eßi · —
Epiſynallepha · f. p· i. cõcurſus duaꝝ vo/
caliñ in eadem ſyllaba ineadẽ dictione
poſitan cuz colliſione vtriuſq; · Vec alio
noĩe dĩ ſynereſis ᷣm quoſdã · NVñ dicit
Hap̃ · Epiſynallepha vel ſynereſis ẽ cõ/⸗
glutinatio duaꝝ ſyllabaruʒz in vnam · vt
Meri nerie.
Epiſtiliũ · n. . eſt capitellũ quod ſuꝑponit᷑
colũnę· dẽ ab epi:⁊ ſtiluſ:qꝛ ſuꝑponitur
ſtilo colune · Dñ epiſtilia dicũt quaſi ſuꝑ

ſtilos. ię ſup colũnas· Et nõ ꝙ tres ſũt ꝑ/

tes colune.ſ. baſis · fundamẽtũ · ſtilus · .
illud rectũ qð ſup baſim erigit᷑. Epiſtiliũ
vo dꝛ illud qð ſtilo ſupponi ·
Epiſtola · f· p· ẽ legati litteralis abſenti per/

ſong vlabſentibus mittentis pleue ſigns

clur

nmuiſſe
Mitte
liin:
M
ſoen
ſolue
ſolar⸗
Chthe
nnlao⸗
tapt
chith
lamn
lamt
Epit
den
1ſ
ſuudi
halan
fonyn
W
more
giee
cantt⸗
Cyibbe
ſoltus
ateto
de⸗
o
Ehhe
ie
lidi
(inu
die
lpit
Manr
o.

Mne

pitbeti
ce

Anniennce⸗
Dlnmrieh
woscdid
Nmsſſte
uwe
icſſdeſere
mdinn⸗
nsniͤro⸗
4 Webe⸗
oſnidno
ndend
rcr
utqnqzni
arditheh⸗
aninebeg
Aricn

item:
uorabi
sPigroptt
ritanit

hiot diit!t

.
pivogeſ
el een/
s
is
ſſopgeg⸗
nis N Pep⸗
Nhatn/
ſricnng
Pbrhens
rAbiegs
ioitul

iadunr t)
diiNe
ncvii
ii Nidi
nanistch
mhunm

otütapaſſi

ſonsſt
“
nit.
ienier
tentse

.

voluntatẽ · ⁊ dꝛ ab epi et ſtolon · quod eſt

miſſio · quaſi ſupᷣ miſſio · qꝛ ſupᷣ intẽtioneʒ
mittentis gerit officiũ nũcij · vel qꝛ epiſto
la in dignitate heminet ſimplici miſſioni
Inde epiſtolaris/ↄ.t.⁊ H̊ re · quod ẽ epi/
ſtolę· vel qð ptinet ad epiſtolã· Et hᷣ epi/
ſtolare · ris · ⁊ B epiſtolariuʒ id ẽ liber epi/
ſtolarum.
Epithauiũ · uij · n. s.· ẽ ſcriptura ſiue titulus
in lapidibꝰſepnulcroꝝ ſcriptꝰ.⁊ dꝛ ab epi

taphos qð ẽ tumulũ vel ſepulcꝝ·
Epithalamiũ. mij.· cantus qͥ fit ſupꝑ tha/

lamũ · i· ſup ſponſũ vel ſponſa. In epitha⸗
lamius.mia· miũ · m Hug· Pap̃· dicit·
Epithalamia ſũt carmina nuptiarũ · quę
ecantanta ſcholaſticis in honoꝛẽ ſponſi
ſponſę· Hoc bmũ Salomon edidit in
laudẽ chꝛiſti ⁊ eccleſię ex quo gẽtiles epi/
thalamiũ ſibi vendicauerũt. Onde Hie/
ronymus in epiſtola ad Paulinũ · c· 7?

Galomon pacificus ⁊ amabilis domini

moꝛes coꝛrigit· naturã docet · eccleſiaʒ iũ⸗
git ⁊ chꝛiſtuů ſanctarum nuptiarum dulce
canit epithalamiũ · M
Epithematicus · ca · c · i · ſuppoſitus vl ap/
politus · Dñ· Ipſe ipſa ipſum dẽ epithe/⸗
mateton ·i· appoſitiuũ · qꝛ apponit · i · iigit
cũ pᷣma ⁊ ſecũda ⁊ tercia ꝑpſonis · vt Ipſe
lego · ipſe legis · ipſe legit ·

Epithetũ · ti · ẽ adiectiuũ quodlibet.⁊ dꝛ ab

epi · ⁊ theſis · qꝛ ſupponit · Sʒ ꝓpꝛic epithe/
ti di illud adiectinũ q; ↄuenit oĩ rei ali/
cuius maneriei ſed nõ ſoli: vt cygni ẽ epi/

thetũñ albus ⁊ coꝛui niger· Item epitbetũ
dẽ accidẽs qð eſt ꝓpꝛium ·ſed differũtqꝛ
epitbetũ ẽ quod cõuenit omni rei alicuiuſ
maneriei ſed nõ ſoli · vt eſſe nigꝝ cõuenit

coꝛuo·ſed nõ ſoli · Pꝛopꝛiũ o omnibus
vniꝰmaneriei rebus ⁊ lolis conuenit. In
epithetõ dẽ ꝗdã figura cũ tale accidens.
l adiectiuũ addit᷑ tali rei ĩmediate ·
Epitoma · tis · n · t · vl epitome · meſ . i· abbꝛe/
uiatio ſermonis.⁊ dẽ ab epi:⁊ tomus vel
tomos diuiſio · Pciſio · q̃i hſectio ſermõis

Vñ Hieronymꝰ dicĩ epłla ad Haulinũ

Paralipomenon liber inſtrumẽti veteris
epitome tantus ac talis eſt zc· DPꝛ autem
epitomia abbꝛeuiatio veteris teſtamenti
qsð dĩ inſtrm · qꝛ inſtituit ĩ doctrina fidei
moꝝ · ⁊ Hit h̊ abſolute ꝓ abbꝛeuiatiõe
gꝗqꝛ bꝛeuit tã git hmiſſa· In epitomaticus

ca · c · · bꝛeuiter Dicẽs vel Dictus ·
Epithymuʒ·miiflos thymi· ⁊ eſt tymbꝛę
iilis· 2 D? ab epi thymuʒ quod eſt flos:

qꝛ ſolet ſupponia medid alijs adiutoꝛijs
Spcedentibꝰ. Indeepithy micus· ca. cũ i·
cõcupiſcibile· Et epithymũ etiã dꝛ thuri/
bulum qð alio noĩe dꝛ thymiamateriũ.
a ſuꝑpoſitione thymioꝝ:qð alio noĩe dẽ
thuricremulũ. Oñ dẽ · Pone thymiama
in thuricremulo.
Epilenſis eſt eiuſdeʒ verbi in eodem verſu
ſine aliqua dilatione congeminatio · vt
Me me · Itẽ · Cõſurge · coõſurge ·
Epitrophiũ · n· .· eſt do mus in qua alũtur
pauperes infante,.
Epos grece · latine dꝛ laus ·

Epto. onis · i· memoꝛia ·

Epudoꝛatꝰ..i.i:extra pudoꝛẽ poſitus.
Epudoꝛus ·a·i.i: extra pudoꝛẽi: verecun/
Diã impudẽs · ⁊ d ab · e ·⁊ pudo?ꝰ quodẽ
pudoꝛe plenuus. H
Epulu ·li.n · g· in ſingulari ·⁊ heepule · aruʒ
in plurali ẽ eteroclitũ genẽ ⁊ decliuatiõe·
dr quaſi opnlũ ab opulentia reꝝ· Et dẽ
ſim quoſdaʒ epulũ ꝓ coꝛpoꝛali:ſed epulę
arũ ꝓ ſpũalii refectiõe ſdę vl virtutis ·
Vñ Plato in C hi· Veniſtis ad epulas
beſternas ðJðð
Epulonus.ni · m · .· i·gluto · epulis deditus
q aliter dꝛ h̊ epulo·onis · Dñ Aug · ð ci/
uitate dei · Epulones etiam deos Jouis
Epulus.i · lux ·

E ante OQD½

Equabilis · lis · cõ. t· ⁊ B le ·⁊ ꝑ ſyncopã hic
hęc ęqualis·⁊ H le:i.ſimilis in qualitate
7 dẽ ab guo equas · Inde hec equalitas
tatis:⁊ ęqualiter.⁊ ꝑ compoſitionẽ inęq̃/
buͦs linequali in auale.in caualitaſ
inęqualiter inęquabilitas· in eq̃ bilit᷑
Equanimis · .· · ⁊ B me·⁊ ꝓquanimꝰ·a um
i· equi ⁊ patiẽtis animi: Inde ęq̃nimitas
tatis · i · animi ęquitas ⁊ patiẽtia·
Equarius · rij · i cuſtos eq̊n · ⁊ dꝛ ab equus
equi· Inde etiam equaria· ri.
Eques equitis ·cõis t ·i· miles · Iñ h eqᷣtiſſa
fęmina equitãs.⁊ coꝛ · e· ſicut equus ſub/
lantind. Vnde quidã · Et modo vadit
eques qui ſolet ire pedes·
Equeſter · cõ · t · vl equeſtris·⁊ hoc equeſtre
el potius ſᷣm modernos hic equeſter.H
tris ·⁊ hoctre · qui vadit in equo: et dici/
tur ab equus equi · Dnde·2· Machabe/⸗
oꝝ.xi? nparnit pꝛccedens eos equeſter
Equeſter etiam hm NHapiaʒ ſumitur pꝛo
illo qͥ certamibus medius intelnenit er

paraſitos eſſe dixerunt ·

quem vtraq; pars equam fidez ſectatur
tũc videt᷑ dici ab eqous ꝗqua equũ·
Equeſtris etiã dignitas erat iĩ his qͥ romã

cuſtodiebãt. Nam bi habent᷑ p abſen /

tibus reipublicę cauſa · Et dicit vl ccur.. ꝙ

aliq erãt pᷣſidentes· qꝛſimplex militis nõ

erat dignitas⸗

Eguidiũ · dijidem eſt ꝙ eqͥnoctiuʒ qi eq/

tas dieꝝ cu noctibꝰ. In b⁊ G eqdialis· 2
hocle. i· ęqnoctialis ·

Eqᷣfernl · n · m·s · pe · coꝛ · · fer? equꝰꝛſt ilueſti

7 dꝛ ab equus ⁊ ferns·
Equimanꝰ.na·nũ: q equalit᷑ vtraq; mãu
ad gladiũ vel ad alind tenẽdũ vtit᷑: dẽ
ab equus ⁊ manus

. „ „ „

Equinoctiuʒ tij·i gqualitas noctiũ cũ die-

bus· ⁊ fit bis ĩ anno.ſ.in feſto ſãcte cruq·

idibꝰmartij Oñ· Equa cruq feſtuʒ dat

tempoꝛa martis ⁊ idus. Itẽ quinoctimm
eſt mayia diei artificiał noctis adęq̃tio
Iñ h̊ ⁊ quinoctialis:⁊ hoc le.⁊ ̊ equi⸗
noctialis·lis· tam ꝓ paralello qᷓ; p colu/
roĩ quo fit ęꝗnoctiũ· .
Eqᷣricia· cię· vel eqria eſt armẽtũ equoꝛum
xel vaccaꝝn· 1 dꝛ ab equus
Eqᷣſta tũ · ſtatij ·n · S. i · ſtabulũ vbi eqᷣ ſtãt:·
7 ðꝛ ab equus ⁊ ſto · ſtaa s·
Egnitania nie · qdaʒ terra·⁊ dꝛ ab cᷣtate
ag cuiuſda fluuij · qꝛ fere eaʒ engit · vl per
cõtrariũ·qꝛ oblique eã cgitvł dꝛ ab aq̃⸗
Inge eaͤtanicus · ca · cum · pe · coꝛ · de illa t
ra exns⸗
Equitatus· us.ni.actus eqᷣtandi:vl mul⸗
titudo eqͥtũ· ODñ ĩ Cãſ. Eqtatui ĩ curribꝰ
PHharaonis aſſimilauite · S
Equocus ca· enʒ· quod vna voce plura ſi
gnificat· Et dſcribit ſic· Equoca ſũt qruʒ
ſolũ nomẽ eſt cõe et ſm illud nomẽ ratio
ſubſtãtig eſt diuerſa · vt cuʒ aĩal ſignificet
gial veꝝ ⁊ dial pietũ· nomẽ ẽ eis cõe ſolũ
et ratio ſubę vtriuſq; ſᷣm illud nomen eſt

Dinerſa. Dicimus enĩ de leone pictoĩ pi/

ete. Ecce terribile aial ⁊ ð animalivo ꝗqðᷣ
eſt leo ideʒ dicimns eqniuocando H̊ aial
ad vtrũq; · Item ęquiuocatio ſic deſcri/
bituxr · Eſt einſgẽ dictiõis dila intentio
ſiue ſigtio · Olm alios· Equiuocatio eſt
cum dinerſę rerum rationes in eodẽ noĩe
ſimpliciter vniuant
Equoꝛ.oꝛis · n.ti:mare tranquillũ.⁊ vĩ ab

eęqualitate · Oñ · Cñ fremit eẽ fretũ mare

Oicas cũ ſit amaꝝ: Pontus ponte caret⸗
ſegd ab quo dů ęquoꝛ·

cto ad moduʒ equi m Hugꝗ Papᷣ· vvo

diẽ · Equulꝰ vel equileus dimi · ab equus
i ·puus equus. vel genus toꝛmẽti ·
Equus · qui ·m · s i· caballꝰ· et dꝛab equus
gqua ęquũ ·eo ꝙ ęque currat· Vel di ab
quo:as ·qꝛ olim qn equi q̃drigis iunge/
bant᷑ quabant᷑· Inde equa eque fęmia
equie eqͥnus·na· nũ ·pe/pdi:res equi vł
9

equũ ptinẽs. Et ſcribit ꝑ e · ſolã · ⁊ coꝛ

ripit pᷣmã · Sed ęquus:a · um · ſcribitur ꝑp
ge dipthongum·. pducit bᷣmam. DBnde
Non eſt dignus equo cui carioꝛẽ equut
equo · Miles pungit equuʒſed iudex iu/
Dicat ęequũ · Et nota ꝙ noia equoꝝ ⁊ ge⸗

nera ſüt diuerſa:·⁊ diuerſis de cauſis im /

poſita · Equus nanq; eſi generale nomen
oĩum equoꝝ: Caballꝰ dꝛ quaſi cauallus:
qꝛ pede cauat terrã · vel qꝛ pꝑedẽ habet ca⸗
num vt dextrarius · Del cabo dẽ equꝰca/
ſtratus:q̃ſi cauo· inde caballus qᷓi dimi/
nutiuũ · i · vikequus · Dextrariꝰ d qꝛ ꝑ de/
xtrã ducit. Palefredꝰ di a paſſu ⁊ leni ⁊
freno ⁊ Ducẽdo ·qꝛleni paſſu ꝑ frenũ du/
cit᷑.⁊ idẽ dẽ gradarius a gra Enc dẽ ſic⸗
Gꝛadarius eſt equus molliſ inceſſus ſine
ſuccuſſura incedẽs· Itẽ õt dici mãnꝰ.qꝛ
manu nitat᷑ ⁊ ducat᷑. vel q mãſuetudine
manũ ſequit᷑. Deredꝰ dẽ equus q wehit
rhedã · Gadius dẽ equus quaſivadius a
vado is:qꝛ foꝛtius vadit int᷑ cetera aĩalia
Joſe eſt etiaʒ ſpadix quem frenaticũ vo/
cant. Et dẽ ſpadixa coloꝛe palmę quam
ſiculi ſpadicam vocant⁊ ẽ glaucus ꝗᷣ q̃ſi
pictos habet oculos· ⁊ quodaʒ ſplẽdoꝛe
pfuſos · Nam glaucon albũ gręd dicut.
Et ſcias ꝙ equinõ coeũt cũ matribꝰ·ſicut
nec cameli ·
Equus ęqua·ęquũ·irectus ·iuſtus· Et dif⸗
fert a iuſto: qꝛ iuſtus ex lege eſt quaſiius
cuſtodiẽs · Equus. ęꝓqua.ęquũ· ex natura
Iñ eqͥtas · tatis T ẽ cõueniẽtia reꝝ ꝗᷓ cun/
cta coęquiparat· ĩ panibꝰratiõibꝰ paria
iura· vłiudicia deſiderat · vt· C· ad·l.fal/
ci·l· fi · verbigratia Mutuaſti mii centũ

aureos mutuo· modo ęquũ ẽ vt iſti nüe/

rationi cõueniat ſolutio ᷣm eandeʒ qua/

litatey ⁊ q̃ntitatẽ · vt · ff .· ſi cer · pe ·· mutuũ

Item dedi tibi damnũ centum aureoꝛuʒ
dignu equũ ⁊ iunſtum eſtvt ſᷣm eãdẽ qᷓn/
titateni damnuʒ tibi reſartiam· Equitaſ
etiam dicitur ꝗdaʒ mitigatio temperans
iuris ſcripti nigoꝛem ·

E ante K

Eug
Cran
men
Enun
Non
16
i
Enge
wnt
mege
coinr
de
Erge
ft⸗

Nm
lin
dana
libie
Tr
nh
tenet⸗
dii
lnog
Peen
nacoſt
Pao⸗
Wd
oen
din
igi
kg⸗
Eie
ſt
Enc
59
ninie
ltie:
nctt
nniche
ſelum
ſuole
nie
llnt
ſollos
lhr⸗
ine
Ale
unie
d
s
Enum
nne

bu
. „
mid
Nmnct⸗

tdirb Ne

hedin
toinge
nageßni
egui
eſclitcon
Pihimre
e
ngnidt
ſditnin
cgnorig,
ranſsnn
ueronn
ulaunls
Mibahtea
odienrdr
Ansqdini⸗
bdin
1paſtarln
Vofenide
ber ſ
nſusſine
min
iercne
wsdbit
wdinss
atrmila
Genarid .
nalnechun
gemasd
inſhlu⸗
ügen da
iunniu

abhns Etof
gi⸗ wrs

aee

zome
Pnrotegn

Era erę· f· ·i. pecũia ſiue mõeta:⁊ dꝛ ab es

Eramentũ ti · n· s·eſt inſtrᷣm de gre ſic ferra/
mentũ te ferro·⁊ dꝛ ab ęs ·
Erariꝰ.rij · m·si:monetarius ·et h̊ eraria.i

monetaria· vel grariꝰ ſine eraria dꝛ qᷣcũ q
vel qcun q; oꝑat in ere· Itẽ grarius· ria

riũ · q ad ęs vel ad ęrã ꝑtinet ·
Eregiõe . i· ex oppoſito·ſicut vna regio op/

ponit᷑ alij· vt cõtra eã diſtĩguit᷑:⁊ c qꝗdaʒ
irregularis vocum congeries potius c

compoſitio

Erens · a u.· ⁊ neus · a ·i· in eodem ſenſu ſcJ

q8 cõſtat ex ere⸗e⸗·

Ergaſteriũ · rij · n· · c liq
fit.⁊ dꝛ ab erge qð eſt opus· et ſteriõ qð

eſt ſtatio.qᷓi oꝑaria ſtatio· Et ergaſteriuʒ

dr magiſteriũ qð fit ĩ tali loco·
Ergaſtulũ ·li · n · · i· carcer ruſticus· ⁊ locus

dãnatoꝝ · ſ· ad quẽ rei ligati mittebãtur ·
⁊ibi opabant᷑ ſibi iniuncta · Oñ Exo· 6?

de ergaſtulo gyptioꝝ dꝛ · Inuenit etiã

qñ q; p carcere coꝛpis ĩ qͥ aia in hac vita

tenet quaſi incarcerata· Atem ergaſtula
Dicũt᷑ vincula et cõpedes q bus illi ꝗ erãt

in ergaſtulis igabant᷑: On QLucanꝰ ĩ. 5?.

t pmũ foꝛtũa redit pᷣuilia ſoluit · ¶gmi⸗

na cõflato ſeuas ergaſtulo ferro exacuere

PHap· vo dic · Ergaſtulũ carcer vł locus
vbi dãnati marmoꝛa ſecant aut aliquid
operant· Item ergaſtulũ dnn opꝰ aliqð
Dicitur · — HMV
Ergata · te · cõ · p· i · opatoꝛ vel vicinus ·
Erga grece latine ðꝛ opunn⸗ss·
Erica · ce · .· p · dꝛ ab vꝛo · qſi vꝛica · qꝛ igneę
ſit virtutis ·

Ericanus a· ũ · xe.coꝛ· ꝗͥ canit cũ ęre·⁊ dꝛ ab

sgris. cano. Idẽ dẽ ęriſonus.
ricius vel iricius eſt aĩal ſpinis ſuis coo/
ptũ:⁊ dẽ ab erigo is ·qꝛ erigit ſe qñ ſpinis
claudit᷑qͥbus vndiq; ꝓtectus eſt contra
inſidias· Nã ſtan cũ aliqͥd pᷣſenſerit pᷣus

ſe ſurrigit· ⁊ in globũ conuerſus ſe in ſua
recolligit arma· Huius ꝗqdã pꝛudentia ẽ
qꝛ viteʒ aſcendit ⁊ vuã exaccinat vt acini
cadant ſuꝑ trã ·tũc ſpinis ſuis volutat ſe
ſupꝑ illos ita vt acini figãt᷑ in ſpinis ſuis

ſic poꝛtat eſcã filijs ſuis · Idẽ alal ẽ eriaciꝰ
et irinaciꝰ. Quidã tñ dicũt ꝙ ſũt diuerſa
alalia · Dicũt eni ꝙ erinacij ſunt aĩalia ð

cauernis petraꝝ aggregatim pꝛocedẽtia.
Erinacius figurã poꝛcelli lactãtis hʒ· ſed

efoꝛis ſpinoſus eſt·
Eridanus.i.padua⸗s:. .
Erinnys · nys · vel dis · furia infernal·⁊ dꝛ

locus vbi aliq ð opuſ

ab eris grece quod latine dĩ lis quaſiad
litem ⁊ diſcoꝛdiã ata.⁊ pdri· Lñ q di
Ergeq;ʒ notat liteʒ· ſignat erinnys idem:
Eripes dis · ge · oĩs· qͥ habet pedes ereos:2⸗
drab gs s;
Eris grece. latine dꝛ lis. Itẽ eris eſt verbůᷣ
futuꝝ indicatini de ſum es eſt: ⁊ coꝛ pmã
IAtẽ eris eſt gtũs huiꝰnois ęs.⁊ ꝓdpᷣmã
Hñ qdã · Nerbũ ſiet eris gtũs dĩ ęris
Eriſonus· na· nu · pe · coꝛ · qui ſonat cñ xre · et
di ab es· ⁊ ſono.nas: Idẽ ⁊ ęricanus
Erpica · cg· f· p.inſtrm ruſticoꝝ ad terendaſ
glebas·⁊ trahit᷑ a bobus. ⁊ dꝛ erpica q̃ſi
arpica· ab arpe quod ẽ rape.Nel q̃i ara⸗
peta · i arata łetẽs· pᷣus eni t᷑ra arat ſo⸗
ſtea erpicat᷑. Iñ erpicarius·qͥ erpicã facit
Wl trahit · et põt adiectiue declinari erpi/
carius:aũ· Inde ⁊ erpico as
Erro. onis · m · t· i· qͥlibet vagus ⁊ inſtabilis
7 Di ab erro as · Dñ Dꝛatiꝰĩ ßmonibus.
Teq; ipſuʒ vitas fugitiuus ⁊ erro · DNel
crro ẽ puſillus fugitiuus:q nõ qͥ dẽ fugit
ſed ex cõſuetudie quadã aberrare ſolet 7
freqnent᷑ ſinę cã vagat᷑ tꝑpibuſq; in rebuſ
nugatoꝛijs conſumptis· tandeʒ licet ſero
redit ad vomũ·vt ·l· ſi qͥs ſit fugitiuus · S·
crroꝛẽ · ff.· ZR edi· edxic.
Erroꝛ ẽ qñ aliquid aliter cõtingit vł aliud
eſt q; credi vel putat᷑. ðͦUÿß
Erroꝛ calculi eſt erroꝛ cõputatiõis:vetereſ
eni cõputabant ꝑ lapillos: q calculi vo/
cabantp eo ꝙ ꝑedibꝰaliqñ calcant
Erroꝛ intolerabiłẽ erroꝛ a iure repbatus
Eruca ce · fe · p· eſt modicus vmis frondiũ:
dr ab crodo·dis:q̃ierodia: Iteʒ eruca
eſt quedam bherba·⁊ tũc dẽ ab vꝛo · is· qſi
vꝛica eo ꝙ igneę ſit virtutis · ⁊ in cibo ſexe
ſũuũpta veneris incẽdiũ ſęxe moueat·⁊ coꝛ:
pe · Dñ OuidiusNõ te minꝰ erucas iu⸗
beo vitare ſolaces ·
Erngo · ginis · i· ſanguiſuga · Itẽ erugo vi⸗
tiũ rodẽs ferꝝ·⁊ ſegetes· et naſcit᷑ hęc coꝛ/
ruptio ex minutiſſima pluuia circa feſtuʒ
ſancti Joannis · Et ponitur ſepe ꝓ amoꝛe
pecunię ⁊ d ab erodo· eo ꝙ erodat. Nel
dẽ ab es eris · ⁊ ᷣm h̊ eſt ꝓpꝛie eris· Pñ dꝛ
erugo quaſi eris rubigo · ſic ferrugo ferri
rubigo · Iñ erugine nea neũ · i · de erugie
exñs:⁊ erugioſus ·ſa:.ſũ.i:erugine plenus
1 pdu.ru .· Dnde Mattpęi· 6² binec
erugo nec tinea demoli᷑· l
Erũna · ne · · · i: miſeria· inopia:calamitasg
7 dĩ ab e. 1 rumen. quaſi extra rumẽ id ẽ
cibũ· Inde erũnoſus · ſa ·ſ. Hermiſer. hanb

—

inops · ſic dictus· qꝛ ꝑ inopiã miſer factuſ

eſuriat ⁊ ſitiat · Et eruno/nasi:inopem et

miſerũ facere
Erutus ·ta · tů · xe · coꝛ · .· ex raptꝰ vel exeptus
aut euerſus · Vnde Bachori ge⸗ Dorni
E de igne ·
Es gris · n.t · d ab aer eo ꝙ ſit eiuſdẽ colon
cũ gere · Inde h̊ grariũ rij · loc' vbi pecu/
nia publica reponit᷑ qꝛ olim pᷣus ibi ęs rę
poncbat · Es enĩ pᷣus olim fuit ĩ vſn guro
⁊argento ⁊ ferro nondũ innẽtis· ex qͥbus
metallis q;uis poſtea facta fniſſʒ pecunia
nomẽ tñ grarij ꝑmanſit ab eo metallo.vn
pecunia initiũ ſumpſit qꝛęs vtpote pᷣus
inuẽtum habebat ĩ vſn cuiuſlibʒ metalli
inde eſt ꝙ inuenitur ꝓ quolibet metallo
generaliter. ſeribit᷑ ꝑ · ge ·

Elſca · ſce· f p· ab edo/es dĩet dꝛ eſca · eo ꝙ

eaʒ os capiat·⁊ ẽ etymo· Iñ eſcoſus · ſa · ũ
i· eſcis plenus· piguis:craſſuss
Eſcale · lis · n · · Dꝛ quodlibet vas ad eſcas
cferẽdas vel gccipiẽdas aptůõů
