Hggdo dicunt gręci octo· Inde ̊ ogdoas
ogdoadisi octo vel octonariꝰ· et apud
nos bi⁊ hę⁊ h̊ octo ĩdecli ·ct · poſit ꝓ gd
Plax · acis· oĩs ge.i: olidus qͥ aſſidue olet.
cõpꝑat᷑ olax·cioꝛ:ſimus· Iñ olacitcius·
ſime · adu·⁊ Holacitas·tatis·

HVlada ·interpᷣtat᷑ diſtinctio:ſiue diũticulũ.

Vlea olee · D fructus olinę · vel ipſa arboꝛ

oliue. Bel m Iſidoꝛũ. DVlea ipſa arboꝛ

eſt · fructus olina · lnccus olcũ·

oleam ptinẽs⁊ coꝛ. gi·

„ *

Oleariũ · rij · vas vbi oleũ reponit᷑.

Dleaſter · ſtri · m/ g-i·ſilueſtris oliua ułolea
Et vt diẽ Iſidoꝛus NDleaſter dicit:quia
ſit folijs oliue ſilis · ſ latioꝛibus arboꝛ in-
culta ⁊ ſilueſtris: amara atq; infructuoſa
cui inſertus oliuęramꝰ. vim mutat radid
rtit in ꝓpꝛiam qualitatem; r

OPleomella. lę.ꝗdam arboꝛ.⁊ d ab olea ·

mel. eo ꝙ ex eius trunco oleum deſtlnuatin

craſſitudine mellis ſapoꝛe ſuaui.·

Dlerinꝰ.na.ni· pe. p·i olus· ul olẽ exrñns

Pletũ · ti. i· fetoꝛ uł locꝰ vbi frequẽt mingit

q; guit᷑ fetet.⁊ dꝛ ab oleo.les · Honit᷑ etiã⸗

ꝓ qlibʒ re fetida. Inuenit᷑ etiã oletus:ta.

tũ · i· felidus· Et cõonit exoletus · ta· t.
Oleũ vel olinũ ſᷣm Hugꝗ· p eodẽ accipit᷑
i ꝓ liqͥre oliuę Et vt dicut Oleñ ſi qͥs int

dqs merſus. ex oꝛe emiſerit· clarioꝛa facit

ea ꝗᷓ ꝓfundi tegunt᷑ occulto QNam eiꝰ nã
babetut cibos condiatlumini fomentux
hbeat · T laſſum lon go itinere coꝛpus dũ
eo vnctũ fuerit:pᷣſtine ſanitati reſtituat ·

Olfatoꝛiũ rij· dꝛ ab olfacio·cis· Inde hoe

olfatoꝛiolũ · li· dimi· vas vnguentarium
muliebꝛe · in quo odoꝛamenta geſtant·

OVYlltatusta.tũi:odoꝛatus·ta tũ· ⁊ dꝛ ab

Plidus .da · Dũ.i:fetidꝰ.⁊ dẽ ab oleo. les

Olibanus · pe · coꝛ· i· albũ incenſü · ⁊ coꝛ · pe ·
DOlympias· adis.⁊ B icgret. in eodẽ
ſenſu · feſtũ ul ſolẽnis ludꝰ qð uł qͥ fibat
ad honoꝛẽ Jouis ſemel ꝑ qnquẽniũ ne ſi

vVhlterius ꝓtenderet᷑ in negligentiã . ⁊ obli
nionẽ coꝛrueret.vel ſi citra ꝑ qnquẽnium

celebꝛaret᷑· exx'ſe nimietas eos grauaret
In ipſa celebꝛatiõe lex talis erat ꝙ q cunqʒ
victoꝛ exiſteret ibi ĩ aliquo ludo haberet
qðcũq; munus vellet reqͥrere · Bñ iuenit

in rhbetoꝛica · vt qcũ q; tyrãnũ interficeret

olympicaꝝ pᷣmiñ acciꝑet · Iñ olympicus
ca . cũ· 1 olympiacus ca.· cñ · pe · coꝛ·

Plympus.pi.q̃dã mons macedonisę.tãtę

gltitudis vt in eiꝰ cacumie· nec ventꝰ ſen⸗
tiat. nec nubes ſe colligãt · q;ꝛ excedit iſtuxʒ
gerẽ hũidũ in quo anes ceęli volitant· qdᷣ
ab eis ꝓditũ eſt qͥ ſolebant neſcio · quoꝛũ
ſacrificoꝝ cauſa memoꝛatũ mõtẽ aſcẽdẽ
aliqᷓs notas ĩ puluẽ ſcribebãt q̃s ꝓ alio
ano ĩtegras iueniebãt.qð fieri nõ poſſet
ſi loc? ille vẽtj aut pluuia pateret᷑ · Deĩde
tãta ẽ tenuitas illiꝰ geris · vt nõ ſuſpirare
Durarent · Illuc en ire non poterant · niſi
ſpõgias hũectatas naribꝰ applicaret · vñ

craſſioꝛẽ ⁊2 ſuetũ ſpm̃ ducerẽt Hi gᷓindi
cauerũt etiꝗ nullã anuẽ ĩ loco illo aliqñ vi⸗
qð ẽ lux · qi totꝰ lucẽſ.qꝛ ẽ q̃i cxlũ altitudie
ſua. vñ ſere wonit p celo. In olympius
pia · piñ ·⁊ olympicꝰ.ca:cũ:⁊ B̊ olympũ:pi

lmons.vel oppidũ. In h̊ olympica · ceę·

Oligopomenon ẽ ſub paucis ꝓbis młioꝝ
compᷣbenſio · vt hic · Drit amoꝛ Paridẽ·
nuptã rapit armat atridẽ· vltro pugnat

fit machina:troia cremat᷑.

Olitoꝛ·torli oꝛtolanus.ſcʒ cuſtos oleꝝ ·et
1 ab olus · Olitoꝛ etiaʒ dꝛ fimarius qui

Hmꝛtat fimũ.⁊ coxli.
Hliua · ug · dꝛ ab oleõ·qð gręci dicũt oliuã
Inñ h olea oleę· ⁊ ab iſi.̊ oliuũ vel olenũ-

DOlina arloꝛ.olea fructus olen vel oliuũ

Quidã dicunt olea uł oliua arboꝛ.
b oliua dꝛ h oliuetũ ·ti· ⁊ h oliuariũ⸗ rij

locus vbi oliuecreſcũt· Et h ⁊ Boliuar·⁊.

H̊ re·ad oliuã ꝑtinẽs·⁊ ꝓdli:oliu
Oliuifer.rarũ:pecoꝛ.i:ferens olingasg.
Plla. lęfg. vas ad coquẽdũ aptũ.⁊ d ꝗ
bullio · lis · qi bolla eo ꝙ bulliatĩ ea aqua
igne ſuppoſito . Bel dꝛ ab oleo . les · eo ꝙ
Din buet imiſſũ odoꝛẽ .· Iñ e̊ ollariꝰ rij. qᷓ

Dllifer· a· i. q fert ollas ul poꝛtat (facollas

VOllula.lę.Dimi.i.parna oloa.
Oloꝛ olon/auis ꝗqdã·ſcʒ cygnꝰ. Vñ Hui/⸗

dius epi · Ad vada menadri ↄcinit albꝰ
oloꝛ: Jñ oloꝛinꝰ.na.nũ. Itẽ iuenit᷑̊ oloꝛ

loꝛis·i·fetoꝛ.⁊ tũc deriuat ab oleo·les.
VOlus · len.ꝗdaʒ berba oꝛtolana· ⁊ dicit᷑ ab
alẽdo · qꝛ pᷣmũ hoĩes alebat᷑ olere añqᷓ;ᷓ
fruges vel carnes ederent · Dlus etiã dẽ
cibus inde factꝰ·⁊ ſummitas berbaꝝ.
Pluſculũ ·li:dimi:iparuũ olus.

DVDmaſus · ſi· m · g·i · tripa vel veẽtriculus · q
cõtinet alia viſcera· dꝛ ab omẽ. qꝛiĩ ipſo
reꝝ euẽtꝰ inſpiciebãt.⁊ pd:ma.Dn Dꝛa/
tiꝰ ĩ epi · Patinas cenabãt omaſi Itẽ aliꝰ
Noſcit᷑ ꝑ naſũ mulierꝗ vẽdit omaſum.
DOmega · Dz ab o· qd ẽ apud grecos nomẽ
iſtiꝰ elemẽti: o. 1 mega vel megalon · qd ẽ
masgni: quo noie vocãt h̊ elemẽtũ · o · cuʒ
ꝓducit᷑· Cũ vo bꝛeuiat᷑ vocant iſtud ele/
mentũ:⁊ illiꝰ reſentatiuã figurã omicrõ
qi bꝛeuis vel minoꝛ.o.q micros. quod eſt
bꝛeuis ſiue minoꝛ·
DHmelia · lig· grece · latine dꝛ ſermo. vel col/
loquiũ· Dꝛ ab omelein.i.colloqui. Nel
omelia dicit᷑ popularis ſermo.vel cantus

opularis. vel dulcis cantus.i tractus·
DOmen · inis · i.auguriũ ul anſpiciuũ:⁊ ðꝛ ab

oꝛe.·qᷓſi oꝛimẽ: qꝛ fit oꝛe auguriũ· In omi/
noſo.ſa · ſũ · i plenꝰaugurio· ul foꝛtunatus

VBñ Qrnitilianus de cauſis · Senex omi

noſus moꝛte filij mei viuo · Iñ ommoſe.
agu · i· foꝛtunate . ⁊ coꝛ· pe· gti omen. VHñ

5·Reg. 20· Q ð acceperũt viri p omine·
Hmentũ .tin·s. mapa vẽtr· ſcʒ mẽbꝛana

cõtinet maioꝛẽ partem inteſtinoꝝ.⁊ dꝛ
ab omẽ · Et qñqʒ dicũt᷑ omẽta inteſtina.

VHmnebonũ · lvni. ꝓpꝛiũ nomẽ·m · g. eſt · qꝛ
qualitas vocis eſſentiã reinõ mutat· Et
inde licʒ omnebonũ cõponat᷑ ex duobus
rectis nõ declinat᷑ tñ ex vtra q; ꝑterectis

tm̃ in fine. vt omnebonũ · omniboni ⁊c·

.

Hmnimoꝛbia · bix· ꝗdã berba ſic dicta · eo

ꝙ multis moꝛbis ſubueuiat ·

Bimnipotẽs · tis · mal · g. qͥ oĩa pot.ſcʒ deus
Pere eni deus oĩpotẽs eſt · qꝛ põt quicqͥd

vult fieri. vlqꝛ wõt qcqͥd poſſe eſt wotẽtie.
Ex q patet ꝙ deus nõ põt peccare.mẽtiri
vinci. vel moꝛi:qꝛ ſdicta ⁊ ↄſimilia poſſe

nõ eſt potẽtie · defectus impotẽtieę· Itẽ

olbotens poteſt clinari adiectiue hᷣ et h
7Boĩpotens · Iñ H oĩpotentia ·

acti plalẽ in es· xel ĩ is: vt oẽs uł oĩsEt

Differt a totũ · qꝛoẽ ꝑtinet ad młtitudieʒ·
Totũ ad magnitudinem · Dẽ ſingularia

contenta ſub noĩe cõpꝛebendit cui adiun
git᷑ diſtribuẽdo· Sʒ totũ ·partes ſingu/⸗
lares cõtẽtas ſub noie cui adiũgit᷑ cõpꝛe/

henditvt totꝰ hõ·i:totalit᷑ acceptus.ſcilʒ

cũ oibꝰ ſuis ptibꝰ. ſcʒ hõ ⁊ ꝗlibʒ ꝑs hoĩs ·

VHmnitenẽs · nentis · m · g· i· deus ꝗq omnia
tenet · Itẽ poteſt dedlinari adiectiue.G̊ ⁊ B

O oante ☚
On grece · dꝛ ens · Et hinc etiã deus dict
eſt on · qꝛ ſuꝑ oĩa eſt.⁊ in oẽbus eſt·
Vnager · gri. in . g · pe · coꝛ · i. ſilueſiris ⁊ ferus
aſinus· ⁊ ðꝛ ab onos qð eſt aſinꝰ.⁊ ager
l agrios · qð ẽ ferũ vel agreſte
Vneſimus ·mi.pe·coꝛ. ꝓpꝛiũ nomẽ viri eſt·
Oneſiphoꝛus·pe.coꝛ ꝓpꝛiũ nomẽ viri ·
Vnias· onię ꝓpꝛiũ nomẽ viri⁊ acuit penł.
Vnyca · herba aromatica ẽ ſm Paßp̃ · Vel
yvt di ĩ hiſtoꝛijs· Onyca dẽ oſireola pua
ſuaue redolens magnitudine hũani vn/

Homnitenẽs · entis· In H omnitenentia

guis. Inñ ⁊ onyca.c onyx gręce · vnguis
Htine di. Oſtreola ant ? q i piſcis Iteʒ
Alexãder necq; dicit · Vngula dat nob ;

quod⁊ onyca ſigt ⁊ onyx·

Ppaent⸗
rineti
Coſtman
ni mun
ſeſuit
ylgl
Hyronya
ſoto⸗
ſollitndir
glawg
nse⸗
Procent
naturae
etcentau
wiva
Doowul
uisdi⸗
len Een
bcucn⸗
oncroſr
orte
(llnogg
Dronag
Vuonawe
ſchonois⸗
rOctn

Plonctop

cläcön
Dponatoe
Pirisr
hndeg
bisſed
ſcäa⸗
Beda;
Thono⸗
nhar
ſoaſ⸗
lurnitn
fün
R tn
Wlbmno
gge
Dchone
bein
iinp

B

Mng 4
Ta
Dolln⸗
fuuften
Puerne
Daloe

NN Onihmn
ntſimn di
mäneniin⸗
mmingid

„ „ , 4
Umrönms

ik adrc

umgornt
Nremin:
nair
Skaitmnd
tpſchen⸗
pötcernenen
n nlu
Ginwtine ſ1
naiatirheß
.
linbutfi i
tois lis Et
tadnſümche⸗

Ringon
WNitden.

entesſn
i Mügttinr
iie
btip;en⸗
gesGoN
mamnhts
Gonntnani

2

absch
Curſtistimn
Ockiiah

iwnini
innito
in haß
dioſreolp⸗
Ainehünn,
nggeen,
iplie,
diglunn

I.

Vnycinus.m · g· te · coꝛ. genus eſt lapidis.

Wl metalli hm Papiã · Et eſt appoſitina
cõſtructio cũ di:lapis onycinus: Voteſt
etiã veclinari mobilit onycinus.na.nũ
Poſſeſſiuũ de onyx·⁊ tunc pd:en·

Bnyculus.li·æ · coꝛ idẽ lapis qͥ⁊ onit.

Dnyx · onycis · ꝗqdaʒ gema appellat· dicta

ſic · eo ꝙ habeat in ſe ꝑmixtu candoꝛem ĩ

ſimilitudinẽ vnguis humani Onyca enĩ
greci vnguẽ Dicũt; Iñ H onycus velony
culus ꝓ eodẽ lapide:⁊ coꝛpꝑe· gu onycis ·

Dnocentaurus ·ri·m.g. bomo mixtꝰ aſino

natura agreſtis· ⁊ dꝛ ab onos.qð ẽ aſinꝰ

et centaurus· eo ꝙ ſupioꝛ pars ſit ſimilis
vi·poſterioꝛ vᷣo aſino ut dicit HPapias.
Onocrocalus·li.uel onocrocalon:quedaʒ
auis.⁊ d abonos· qð eſt aſinus· eo ꝙ fa
ciem gerat aſini.Nã ſic d ſculpta facies

⁊obducta: Del onocrocalos gręce. laſie

longũ roſtrũ dꝛ.et eſt auis ſimilis cygno⸗
⁊coꝛ pe· Dñ in Turoꝛa di· Par onocro/
calus cygno ſonitũ dat in vndis.
noma gręcelatine dĩ nomen.
Hnomatopxia · pęię·i.cõfirmatio vel con/⸗
fictio noĩs · vtĩ noĩe ficticio:⁊ ðꝛ ab ono/
ma · qð eſt nomen . ⁊ pęo · quod eſt fingo-

Dnomatopxia tñ qnq; ita large ſumic ur

ꝓꝙ etiã cõpꝛebẽdit vᷣbi cõfirmatiões. Iñ

onomatopęius. a· ũ. ad onomatoptiam
ptinẽs· ul ꝓlatũ · ul fictũ p onomatopgiã
bm Vug- Vonatus aũt tractatu ð tro⸗
pis ſic dicit · Onomatoption eſt nomen
fictũ a ſono. ut tinit ęris. clãgoꝛq; tubaꝝ
Beda vo diẽ Onomatopgion ẽ nomen
ccx ſono factũ · ut cymbalũ tinniẽs ciãgoꝛ
tubaꝝ· Et ſilit ppꝛietas aĩaliũ· vt rugitus
lẽois·balatꝰouis· ruditus aſinoꝛũ ·ſibulꝰ
ſerpentũ·latratus canũ·ceteroꝛũq; voces
confuſę aĩantiũ · ꝗ ſcripturis ſanctis ſepe
reꝑiũt · vt in Jo 4Rugitus leonis et
vorx leenę · Et fernuẽs frendẽs ſoꝛbet krã ·
Onos gręece .· latine dĩ aſinus.
HBn.ens ·n· g· i· ſarcina· õdꝰ.et coꝛ · pe. gtĩ
Inñ h onuſculum . li · Et onuſtus . ſta · ſtu . i
ſarcinatꝰ· Et oneroſus · ſa · ſ .i· ᷣderoſus

O gante

Dpacus · ca · ci · pe · pd ·i.obſcurus:vłvi ri
Ditate ↄdenſus. Iñ h̊ opacitastatis.
Dpalia · ſt opis dee feſta · ꝗͥ ⁊ fantia dẽ. q
fauet frugibus· ⁊ faria etiã vocat᷑ · q; tũc
puer fanipᷣmũ ⁊ loqͥ incipit cũ eã attingit.
DOpella · le· g. dimi ·i. parua opa. vel do/
mũcula vbi opes vendunt᷑ uł vbi officia
agunt in foꝛz o⸗ DW

DOpera· ref· g. d inreb agehts ſedulitas
Al ſtudiũ. intentia· vel latvꝛ· vel auxiliũ

— „5

Dperepꝛeciũ.pcij · i· vtilitas. vel neceſſitas

ßm Bug.. Bel ßm Papiã · Operepꝛeciũ
eſt neceſſariũ. vtile· xel magne opere.
Pperimen · inis · n. g. itegimen. pd ri.·
DOperoſus·ſa.ſum.i:lalvꝛioſus. intẽtꝰ. ſtu/
Dioſus. d abopera · Del operoſus dẽ
ab opere · i· vtilis· xel operibus plenus
Opicus · ca· cũ ·i·coꝛrodens.⁊ dꝛ ab opico
cas · Vñ Juuenal. Et diuina opici rode/
Lat carmina mures. Et bincopici dicut
balbutiẽtes· ba q̃dãmõ diminnẽtes.
Bpicetiã d qͥ alteriꝰ liguę genꝰ coꝛrũpit
pifer. a.ñ·i . oẽ ferẽs · ⁊ dꝛ ab opis? fero
Opifex. fid·pe · coꝛ. cos ge · oẽ faciẽs . vel
ferẽs. Dẽ ab opis.⁊ facio wel fero Item
opifex · cis. i· artifex. ꝑitus · ſcʒ opꝰ faciẽs.
Pilio onis: cuſtos. vel paſtoꝛ ouiũ · Dẽ
aboue. qᷓi ouilio a eſt idẽ qd onilio. Qõ
vſus differentiales ð greciſmo ·. Mãgo
caballoꝝ ſit· pwoꝛcoꝝq; ſubnulcꝰ. FRſt aſini
paſtoꝛ agaſo· boũqʒ; bubulcus. Mulio
muloꝝ· Dur ennoic q; capꝛaꝝ:Nã caper
eſt ennos. oniñ q; ſit opilio dux. Et p.o.
opilio · DPñ Nirgilius in bucoł. DNenit⸗
opilio tarde venere bubulci. Xlexander
vPo dic· Dux eſt opilio cui nomè onile mi/
DOpimatus.ta·tũi:opulẽtus.fecũ (niſtrat
Dat. Dꝛ ab opimo.maſ. Et cõpat᷑ opi
matus.tioꝛ. tiſſimus Dñ Judith. 2? Cini
tatẽ opimatiſſimã · i. opnlẽtiſſimã .· quidã
tñ legũt ibi opinatiſſimã · i:famoſiſſimã.
Dpimus.ma.mũ ·i.opnlẽtus: diues·abũ/⸗
Dans .· pinguis · ꝓfluens · fertilis. capeſtris
et ꝓdu·pe · Dñ Vꝛatius in epi · Inuidus
alterius marceſcit rebus opimis
Ppinatus·ta. tũ ·i.opinione ꝑceptus· vel

manfeſtus· Et cõpat· opinatus. tioꝛ · tiſ/

ſimus· Iñ opinate. tius. ſime · adůͤ.
DOpinaxnad. coĩs gei.frequẽt᷑ opinatus.
Vl manifeſtus ſicut dicimus leccatoꝛem
opinacẽ eſſe·i.manifeſtũ omnibus:

Opinio · onis f.t· i putamen · vel ſuſpicio ·

Vel fama . et ꝓpᷣe dꝛ dubia· Et eſt opinio

Idã extranea poſitio· utvult Ariſtoteles.
in. 2?topicoꝝ · Papias vvo dic · Opinio
rumoꝛ.fama.nomen.aura.popularis.

DOpinoſus.ſa · ſum.i: opiniõe plenus pce/
es l pcipiens· ⸗ ⸗
Dbiparꝰ.a.ñ·i:elegãs.uł abũdãs. Iñ opi
Pare adu:i:elegãt.uł abũdant᷑.⁊ coꝛ· pa.
DPpiter opitij vel opiter·i· Jupit᷑ · qſi opis
pat · i· qauxilij · vel uliꝰ deelcʒ tre · vel opũ̃

pat᷑.⁊ tũc cõponit᷑ ab opis pat᷑.vel opit

124*

dẽ qᷓi obiter ·.i:puer:qͥ natusẽ poſt obitũ
patris· Idẽ ⁊ poſthumus. Del dĩ opiter
puer cui auo viuo pater eſt moꝛtuꝰ.an qᷓ;
ille puer naſceret᷑. Et d opiter · qi obpat
qꝛ auus in loco eſt patris
Opbalſamũ ·mi · i:inciſio· xel cauerna· vel
coꝛtex balſami:vel liquoꝛ manãs de cõci⸗/
ſione coꝛticis balſami ꝑ cauernas·: C oꝛtex
vo illius ligni pcuſſus vᷣgulis ferreis per
cauernas eximij odor diſiillat guttas
Opoꝛtunus na · nu · i· vtilis · conueniẽs vel
neceſſarius· Iñ opoꝛtunitas·tat·i: facul/
tas · copia · vtilitas · è
Opos · D inciſio: vel cauerna · vel coꝛtex.
PHppidanus· na · nũ · i· caſtellanꝰ . ĩ oxpido
manens ꝓducit da·
Vtpidulũ ·li · Dimi.i:paruũ oꝑpidũ.
Oppidũ · di · dꝛ ꝗlibʒ ciuitas pter Aomã
Et oppidũ dꝛ caſt ꝝ Z ꝓpꝛie magnũ caſtrũ
Et ꝓducit bmaʒ· DOnde QLucanus in 4?
Eruerent nulli vallarent oppida muri:
Oppꝛobꝛü · bꝛij ·n · s· i · vituperiũ · dedecus ·
riſio · Inde h̊ oꝑpꝛobꝛiolũ ·li· dimi·
DOps · pis·f· g· ⁊ plalit᷑ hę oxes·opũ ·̊ ntũs
ſingulan veficit 'm vſu. Et ẽ nomẽ diůſi
cliniũ · i· aliud ſigt iĩ ſin gulari ⁊ aliud ĩpli.
Opis · opi · opẽ · oꝑe· i· auxiliũ·. tutela· ſtu/⸗
Diñ · niſus · ·Oʒ opes ĩ pl·i· Diuitig:· Inue/
nit᷑ tñ qn q; in ſingulari ꝓ diuitijs:⁊ in plł
ꝓ auxilio · Et hic H̊ opis opis: ꝗdam dea
Aputabat᷑ opibus Reſſe · coꝛ o · Dnde
Pugt pauꝑ oxẽ·quęrit anarꝰopꝑes· Et
nõ q; opsꝓ terra hʒ nim̃ĩ vſn· ⁊ interpo/
ſita . · facit gtm̃ opis.⁊ eſt pmitiuũ· Et dẽ
ops terra· eo ꝙ opẽ ferat frug bus ꝗ alio
noĩe dĩ cybele · Itẽ ops antiqtꝰ dicebat᷑
in oĩ gne · i· Diues · fccudus opulẽtus· Et
inde põt cõponi inops:i:pauꝑ · .
Hptatius · tia · tiñ · T iterpoſita · v. cõſonãte
frequentius dẽ · optatiuus. ua· uij· i. deſi⸗
cCcratiuus. Iñ hicoptatiuus.tiui:quidã
modus vybi:q; deſigt optatiouẽ ·
Pptimas. maſ· coĩs ge· dꝛ ab optimꝰ. Et
ſunt optimates optimi ⁊ maioꝛes ⁊ hono
ra bilioꝛes in ꝓplo · Et etiam milites electi
Dicunt᷑ optimates· pd· ma
Vptatio · onis. · g. ⁊ ꝑ ſyncopã hęc optio
onis· i· deſideriũ· vel electio . Et optiones
etiã dicti ſunt qdã milites: qꝛ ſunt electi
Opulentus · ta · ti· ⁊ B; 1 B 1 B opulens· tis·
in eodem ſenſu.i: diues. vel opibus abũ/
Dans . i· plenus.⁊ vtrũ q; cõꝑat᷑.
PHpnus·per.n.t· d ab ops opis:qð ẽ fra.⁊
Eẽid qð fit· ſů opatio ipſa rei actio ẽ. Etab
opus dĩi hoc opuſchlũu.li · i. puũ opus. Et

2
“

operarius · ria· riũ· ad opus ꝑtinẽs. vel qͥ
facit opus· Et h̊ operar·rij· ꝓ eodem Et
operoſus ſa · ſum · · vtilis vloꝑibꝰ plenꝰ.

Pꝛa. reę· ſine aſpiratiõe ſigt finẽ vlł extremi

tatẽ reꝝ ·pᷣcipue region vł veſti· NDñ ·i·
Reg· 24² Dauid oꝛã pᷣſcidit chlamydiſ
SGaulis · Qñq; eſt plis nüeri de os on et
ſic etiã nõ aſpirat · ſ qñ ſigt tpᷣs aſpirat᷑·
NHꝛaculũ ·li·i · diuinũ reſpõſũ ⁊ dꝛ ab os or
qꝛ oꝛe petit᷑ ⁊ oꝛe dat· Et oꝛaculũ eſt locuſ
vbi dat reſpõſũ · ⁊ ſic accipit᷑ oꝛaculũ ſᷣm
Hug · Papias etiã dicẽ Oꝛaculũ celeſte
reſpõſum vel ipſum delubꝝ.Et ſᷣm qͥſdã

dĩ ab oꝛo · oꝛas · Vñ in hiſtoꝛijs dꝛ · Ae/

ſponſũ diuinũ oꝛaculũ dã:qꝛoꝛãtibꝰdat᷑
NHꝛariũ · rij · dꝛ limbꝰ q apponit᷑oꝛx · i· mar/⸗
gini extremitati alicuiꝰ veſtimenti cauſa
oꝛnatꝰ.⁊ Dzꝛ ab oꝛa oꝛę· p extremitate ve/

ſtiũ · Itẽ oꝛariũ põt dici ab os oꝛis:⁊ tunc

oꝛariũ dꝛ peplũ · ſcʒ infula illa ꝗᷓ inuoluit
7 operit oꝛal:vultꝰ. Hꝛariũ etiã dẽ ſtola
ſacerdotis· eo ꝙoꝛationes ⁊ ꝗlibʒ ſacra/
menta eccleſięſine eo fieni non debent ·
Dꝛatio · onis·fig. dẽ qi oꝛs ratio:nã oꝛare
eſt loqͥ ⁊ dicere · Eſt at oꝛo cõtextꝰ vᷣboꝛũ
ci ſenſu · Contextꝰ ãt ſine ſenſu non ẽ oꝛo
qꝛ nõ ẽ oꝛis ratio · Itẽ oꝛo petitio eſt · quia
oꝛare idẽ eſt qð ꝑetere · ita dicẽ Pap̃ · Itẽ
oꝛo copulata et ligata ẽ in metr abſoluta
in ꝓſa· allocutiua in eplis. diſputatiua in
Dialectid relatiua ĩ hiſtoꝛijs · Itẽ oꝛonũ.
alia pfecta: alia ĩpfecta · Perfecta eſt illa
A pfectũ ſenſũ gnãt ĩ aĩo auditoꝛis · vt hõ
currit · Ołoꝛo pfecta eſt oꝛdinatio dicti/
onũ ↄgruã pfectãq; ſniam mõſtrans
Impfecta oꝛo eſt illa ꝗᷓ impfectum ſenſũ
generat ĩ aĩo auditoꝛis· vt albus homo ·
Hꝛatiũcula · lę· Dimi:parua oꝛatio·
NPꝛatoꝛ oꝛisi:actoꝛ· defenſoꝛ· patronus
cauſidicus aduocatus pm Papiam ·
Oꝛatoꝛiũrij ·i·locus oꝛãdi:tm oꝛoni conſe
cratꝰ. in q̊ͥ nemo aliqͥd aliud agere de bet
niſi ad qð factũ eſt· vñ ⁊ nomẽ accepit.
Vꝛbis · oꝛbis · maſ· gi rotunditas circuli

ctiã cuiuſſibʒ rei:⁊ Dĩ a rota·qꝛ q̃ſi rota ẽ.

Itẽ oꝛbis dꝛ circulꝰ ſeptimane · Dñ Job
ð. Cu q; ĩ oꝛłe tñſiſſent dies cõuiuij · Iteʒ
oꝛ:bis di mũdꝰ vł circnlus tręꝓpr᷑ᷣrotudi⸗
tatẽ. Iñ h̊ oꝛbiculus·li· di. Et oꝛbiculus ·
dẽ etiaʒ glibet bꝛeuis rotella · Et cõponit
oꝛbis cu terrę vl traꝝ ⁊ Dĩ H oꝛbiſterrevl
oꝛbiſterraꝝ·m g. qð dinoſcit ex ſui pᷣnci/
pio. ſic qͥſq;· qꝛ ſcʒ oꝛbis eſt mal· ge·et qs

Prrintz
gbotrin
ſoetetnn
Obbiinin
7Mumnr
Grncite
Ckoonas
iͦavocn
obeuetus⸗
bitiſe⸗
Nientares
Oos de
ammiſtehe
wnitpn/
oculorti
henben
diftniti
nenta vit
olbus Di
Oracve
1Dicbo⸗
epee
Oris ad
e dẽl
oreechi⸗

Nge al

chcäno

Laggel
Maeg
Dchn
1Nabe
ebatE
annrb
nitpno
ſiporan
Dalile⸗
Pobamn⸗
ſecpeg
Nuchhin
dutaun
gtihn
Plinni
buͤli
ll Fene
nlile
NN
lgin
lgei
ſbentnſes
eugmn⸗
ain
lohcie
gimn

enpnn

e

S
hnunkfühi
atrhimt
ing
erined
Gnmicen
1heffng
ungtüht

gmtging
mninmiani
Vopommunr
Natbosdise
nalihgiman
Dmniemiditnn
nstilhyſn
nwr Nbent
utio Miur
citat ii
eſeninnondo
Drünoendi
de e Ji
amen adoo
e Wontanuui
ſiz Ndind
mn Pafcatfi
inancdinsl
taninnnnoi
in mniſmns
ingenntnſ
Nabuslono⸗
monto⸗
ne⸗Prronne
n Prpon.⸗
Grtnoimio
Nad grb
TMoniupl.
mirinu
ciibotne⸗
inng Pi d

tschuini

5
„exres

nor Peſont
d heda⸗
Urlar Etenn
dnotal /,

bo rioℳ

DOꝛbita · te · pe · coꝛ ·i · veſtigiñ carri vel rote⸗
ab oꝛbe · ⁊ rota dicta · ſc actus q̊ͥ pecꝰ agi
ſolet. Et d oꝛbita · qᷓi oꝛbis iter vel via
VOꝛbiũnei · ↄponit᷑ ex itegi diuſoꝝ generũ
⁊Znumeroꝝ· Et videt᷑ mirabilis cõpoſitio
Et decliat oꝛbiũuei · gtõ oꝛbijueoꝝ · dtõ
oꝛbioueis ⁊c · Ciuitas eni eſt ꝗᷓ vocat᷑ oꝛ/

biũ:⁊ vocat᷑ wi·ſ̊ coꝛrupto noĩe nunc dꝛ

oꝛbeuetus · inde ꝓpꝛie dicebantur cines
oꝛbiti · ſiue viẽtani · Vel cõiunctim oꝛbiti
nientani .: ͥ nunc dicũt᷑ oꝛbenetani.

Nꝛbus · ba · bũ · i. Pᷣuatꝰ. cecꝰ.ſ oꝛbꝰ qͥ filios

amiſit · ̊ cecus qͥ ocłlos ꝑdidit · ſ ſepe vnũ

Ponit᷑ p reliqͥ · Inñ h̊ oꝛbitas taiji:amiſſio

oculoꝝ ul etiã filioꝝ · Item oꝛbus dĩ ſine
pentibꝰ ſᷣm Hug. Itẽ grecifmꝰ wit talẽ
Differẽtiã · Dñ Ce inutilit᷑ gerit inſtru⸗
menta vidẽdi · Lumine puatꝰ violent᷑ dẽ
oꝛbus · Dicit᷑ oꝛbatus cecatꝰ vł viduatus

NPꝛca · cę· vas olei:ul ſxẽs amphoꝛę magne

dꝛ ab oꝛce ˖ qð ẽ recipe·⁊ ̊ oꝛceꝰ.cei · q̃ſi
vꝛceꝰ.ꝓ eodẽ vaſe: In h̊ oꝛceolꝰ.li.di.
Dꝛcas· cadis:qddã genꝰ oliuarũ.et dꝛ ab
oꝛce · qdð ẽ recipe · qꝛ młtũ liqͥr pcipit· Del
oꝛce etiã dĩ gręce rotundũ · In oꝛci apud
grecos dicũt᷑ teſticuliꝓpt᷑ rotunditatẽ Et
inde ꝗdã oliuę dicũt᷑ oꝛcades·q̃ſi teſticu/

lares.qꝛ ĩ modũ teſticuloꝛũ creſcũt · et coꝛ:

Nꝛce · grece · latine dẽ reciꝑe · (ꝑe·oꝛcades:
Del oꝛce gręce· dꝛ etiã rotundũ latine.
VPꝛceſtra · tre·· pulpitũ vłcathedra nobiliũ
dẽ ab oꝛce · qꝛ eos ſeꝑatim a pplo recipi
ebat ˖ Et oꝛceſtro dicebat locus ſepatꝰ in
cꝓna vbi nobiles ſedebãt · Dñ ⁊ ſexe po⸗
nit ꝓ nobilibus· Oñ Juuenalis· Quos
repoꝛtandis poſita eſt oꝛceſtra cathedris
PHꝛcula · lgpe · coꝛ· Dimi.i:parua oꝛca·

eſt reciꝑe : qꝛ ſpparatus eſt recipere vel qꝛ
młta recipiat · Oñ Dꝛatius in epi · Quid
vici ꝓſunt aut hoꝛrea ſi metit oꝛcꝰ Gran/
Dia cũ paruis nõ exoꝛabilis auro -
Dꝛdinarius eſtqͥ iure ſuo ułpᷣncipis bñfi/
cio vniũſalit iuriſdictionẽ exercẽ põt vbi/
libet · Item eſt is cui vniſitas cauſaꝝ cõ/
milſa eſt · Vñ ſm ſpe · officiales epoꝝ oꝛ/⸗
Dinarij vocãt · Itẽ m Goff oꝛdinarius
iudex ẽ qͥ a collegio eligit ⁊ a ſuꝑioꝛe ↄfir
mat · vt electꝰ ĩ rectoꝛẽ·qͥ ꝑ cõfirmationeʒ

ſoꝛtit iuriſdictionẽ. ſic ⁊ es ĩ oĩbus · ter

ea ꝗᷓ maioꝛẽ diſcutionẽ exignnt· Itẽ oꝛdi/⸗
nani miles eſt qͥ pintegrũ oꝛdinẽ militat
q alio noĩe dĩ gregariusi .humilis. .
Dꝛdinarij locoꝝ ſt᷑ nõ ti epi · ſᷣ etiã qcũ q;

Pꝛgia oꝛũ

ð.

s
. ́d

inferioꝛes q habent inſtitutionẽ deſtitn
tionẽ. c· ci a b eccleſiarũ · de offl· oꝛdi · et · e.
iij. S· in conferendis.ti.li.vi. ðð
Pꝛdinaria onera ſũt illa ꝗ̊ᷓ exoſtitutiõenł
ↄſuetudie pᷣſtant᷑: vt ꝙ qlibʒ talis fundꝰ
vel omus aͤlibʒ anno tm̃ debeat ᷣſtare
Dño ſuo ulł pᷣncipi · Sʒ exoꝛdiaria onera
ſũt ꝗ ex curſus ⁊ moꝛẽ ex inopinato euẽtu
vl caſu ſeu neceſſitate emergẽte inducunt᷑
ut ſi dũs velit maritare filia ſuã vl guerrę
Imineat⁊ ideo a ſuis ſbdit᷑ exigat᷑ aliqͥd
Hꝛdinatus·ta · tũ · i.· Diſpoſitus:electus.
NPꝛdo.inis·m.g.i.diſpoſitio vłãdus.⁊ dẽ
ab oꝛdioꝛ: dir. Iñ oꝛdinariꝰ.ria·riũ.i.oꝛ/
Dine ſtatutꝰ.factꝰ vł electꝰ.Et Gq̊ ⁊ B oꝛdi⸗/
nal. ⁊ B le· Itẽ oꝛdo ẽ vnũ ſacr̃jm de ſeptẽ.
NHꝛea· reęi:mons:⁊ dꝛ aboꝛos:qð ẽ viſio
Iñ hHoꝛegs· adiſ:i.nympha ulł dea mõtiũ
DPꝛexis · xis ·i. vomitus exiens ab oꝛe · et dẽ
ab os oꝛis · Iñ H̊ oꝛexia· xię: poliphagiai⸗
multa comeſtio· nimiũ deſiderium come/
dendi Et contigit ̊ infirmitas cum extra
naturam comedimus. äl
Hꝛganicꝰ ca.cũ ·pe · coꝛ·iad oꝛganũ ptinẽſ
DOꝛganũ ni/pe · coꝛ eſt gñale nomẽ oiunʒ in /
ſtrumẽtoꝝ vel vaſoꝝ muſicoꝝ · Dĩ etiam
ſpãlit᷑ ꝓ dã inſtrum̃to· Oꝛganũ etiã dẽ
modulatio ꝗᷓ fit ĩ cãtilena ppᷣe cũ talibꝰ
inſtrumẽtis uł vaſis. Iñ h⁊ B oꝛganiſta·
ſte ·qͥ vel ꝗᷓ in tali inſtrumẽto canitt
Dꝛge .· grece · Oꝛ ir
. plis nu eri tm̃ · ſacra bacchi mi/⸗
niſteria uł ſacrificia· Dicta a ſalta tionibuiſ
NPꝛia · rię ·i. frenũ qð oꝛi ĩponit᷑⁊ dꝛ ab os:
Nꝛicꝰca· ci · pe· coꝛ. i.loquax. ⁊ dẽ ab oson
Hꝛidicus ca.cũ · pe · coꝛ · oRꝛe dicens.
Pꝛidurusra·rũ ·i aſpere loquẽs · vel qͥ nõ
vult apire os⁊ ꝓducit duu.
Hꝛiẽs · ent· m. g. p oꝛiẽtali plaga mũdi Iñ
B ;̊ oꝛiẽtal ⁊ ̊ le· Põt etiã eſſe ge·oĩs ⁊

Dulfficiũ · cij n.s.i:foꝛamẽ in feriꝰ (Pticipiũ

7 dĩ ab osor·⁊ facio · Nõit᷑ etiã ꝓ qͥlibet
foꝛamĩe: Et ut dic Ambꝛoꝰ. Vetr duo
Pꝛiganũ·ni:ꝗdã herba calida (ſũt oꝛificia
Dꝛ genes · ꝓpꝛiũ nomẽ docton.de quo dẽ·
Pbicũq; Dꝛigenes bene poſuit nullꝰ eo
melius· ⁊ vbi male nullus eo pius:·
Vꝛigeniani heretici ab oꝛigene autoꝛe ex/
oꝛti ſunt · dicẽtes ꝙ nõ coſſit videre filius
pꝛem · necſpũs ſcũs filiũ· Nias qͥʒ ĩ pᷣnci/
pio mundi peccaſſe dicũt ⁊ ꝑ diuerſitate
pctõꝝ de cęł vſq; ad frã diuſa coꝛꝑa q̃ſi
vincula meruiſſe · eaq; cã factũ eẽ mũdũ·
Dꝛiginarius.riji:· vernaculus ·

l 4 JM 3 .
5 — .

Dꝛiginarij dicunt᷑ aſcripticij ſcʒ litões · ſic

Dicti · eo ꝙ ita glebeſüt aſtricti ꝙ trã ſi ine
volutate dñi ſui nõ poſſũt dimittẽ dicti

oꝛiginarij: qꝛ ad trã talẽ ipſa oꝛigine pꝛis

aui ꝓaui ad ſeruitatẽ tenẽt᷑.⁊ hi ᷣm leges
bui glebę vocantur· qui m vulgus ma/⸗
nentes a manendo dicunt·
DHꝛigo · ginis · · gi· genus · ſtirps · pncipiũ·
Iñ oꝛ gineꝰ· nea· neñ·⁊ B̊ B oꝛiginalł⁊ B
le. Iñ oꝛiginaltadũ · VDñ oꝛigiale pctm̃
dr qð ab oꝛigine natiuitatis ↄtra hit·

Dꝛon · onis m· g· dꝛ qdᷣdã aſtrũ an tauni
veſtigia fulgẽs · Et vꝛ oꝛon · qi vriõ· ab
vrina ·i· ab iundatiõe aquaꝝ C ẽpoꝛe enĩũ

byemis oꝛit᷑.⁊ mare⁊ tras qqs ac tẽpeſta/
tibꝰtur bat· m Papᷣ · ?/ p· pmã ſyllabã ⁊

mediã oꝛion · Dñ Ouidiꝰ Dbſtitit oꝛion

lacona nitẽtibus aſtr· Itẽ oꝛion iuenit᷑ p

Dirgiliꝰ.Oꝛpheꝰ in ſiluis int delphinas

oꝛion· G̊ ſumit p ctharedo· Et nõ ꝙ bᷣm

QAucanioꝛion/ ꝓd ·pe·in gtõ · VPñ dic in
pᷣg · Enſiferi nimium fulget latus oꝛionis

Icẽ in · 9f. Ceſte tulit celo decus ⁊ victi
oꝛonis Gʒ Ouidius ĩ metaiʒꝰ coꝛribit

dicens VHiuũſaſq; vrbes nitidũ q; oꝛonis
enſem · Plimuʒz vſus ſeqᷣt᷑ Ouidiũ q; Lu
canũ · Dñ in vocabulisi qͥbꝰautoꝛes ſibi
priant·ſp tenẽda ẽ ↄſuetudo locĩ qͥ legit
SBꝛiundus da· dDũ:nomẽ.i.natus:vel na/

ſcendus · regit gtim̃ · Dñ in Boetio · Si

reminiſcaris cuius patrięſis oꝛiundus

Dꝛix vt dicit glo · Iſaie · Si? aĩal eſt imudũ
nec ſacrificijs aptũ Et vt vicũt dã Dꝛix
eſt aĩal qdᷣdã ĩ beremo ſile capꝛę · cuiꝰ pili

ſunt reflexi vſus caput ð nãʒ oiuʒ aĩaliũ
AVlij dicũt ꝙ ſit mus qq̃ticus q cũ captꝰ ẽ
ꝓpijcit ĩ vijs ſine ĩ cõpitj · Alij dicũt qoꝛix

eſt aĩal ſie muri qð nos dicimꝰ glire · Et

eclinat᷑ h oꝛx oꝛig oꝛigi oꝛigẽ ⁊c· ð qͥ hĩ
Pent?i 4· Dꝛigẽ camelopardulũ.Noĩa
eni deſinẽtia ĩx:faciũt gemĩ cis · ul in gis
exceptis nix·nox · ſenex ⁊ ſupeller··
Hꝛica · gg maneries eſt pulmẽti:⁊ vt dicũt
Hꝛicon · gontis · m · g· media (de hoꝛdeo
ſphera aparẽs ſuꝑ tcrrã ᷣm Papiam.
Pꝛnia ĩterpᷣtat᷑ anathema.ulł anathemati
Oꝛnixẽ gallina ſilueſtris vł vt dic̃ (catio

Pap̃ · Vꝛnix ẽ gallia africa pinguiſſima ·

Bꝛnicomãtia · tię·i· Dĩinatio ꝗᷓ fit in pectoꝛe
vłl ĩoꝛtu·ul ĩ guſtu pulloꝝ·⁊ dꝛ ab oꝛnix
qð ĩterpᷣtat᷑ gallina ſilueſtr· ⁊ mãtia qdð ẽ
Hꝛoma . viſio iterpᷣtat hm Pap̃ (dinatio
Pꝛos oꝛontis: ꝓpꝛiũ nomẽ cuiuſdã mõtis·

VHinc videt᷑ dici·h̊ Nꝛontes:ontis.dux

licioꝝ · qꝛ magnus fuitt.
Dꝛphanotrophium .phij . i. hoſpitale. vel
alius locus venerabilig in qͥ oꝛphanicõ/
uerſant᷑ vel paſcunt · Iñ h 7 B oꝛphano/
trophita · te· quł quę eſt cuſtos oꝛphano/
tropij ·ſiue dns·ſiue Dña talis loci
DPꝛphanus ·na·nũ.idem eſt qð pupillus.
Sed illud gręcũ nomen eſt · ⁊ hoc latinũ.
Vñ in pſalmo vbi legit᷑ · PHupillo tu eris
adiutoꝛ:gręcus habet oꝛphano.

Nꝛſum .ſiipꝛincipiũ loquendi vel locutio

7 dẽ ab oꝛdioꝛoꝛdiris:

DOꝛſus · ſa · lů · i. inceptꝰ ·⁊ dꝛ ab oꝛdioꝛ dir

Et h̊ oꝛſus ·ſus.ſui ·i:actus oꝛdinãdi telã⸗
vel locutio · vel pncipiũ locutioniis
Dꝛticula.lępꝑe· coꝛ i oꝛtolanus:⁊ dꝛ ab oꝛ/
tus·⁊ colo· q̃i oꝛtum colens·
Dꝛtygaa · gig· qdã inſula ·ſcʒ delos.
Dꝛtigometra·tręꝗᷓdaʒ auis · ⁊ vt dicunt ẽ
coturnix.ꝗ grege ducit · terrę eã appꝛopi/
Panz accipiter videns rapit · om Hug·

aß · etiã diẽ Oꝛtigometra · genꝰ auim.

i coturnices:q̃s veteres veſci intdixerunt
Soluũ eni hoc aĩal ſicut hhmo moꝛbũ ca/
Ducũ habet · Et ꝓd penł ab lexandro
PBñ dic coturnices deſigre oꝛtigometra:
Dꝛnlio·onis.m·gidem qð oꝛtolonus:
DNꝛtix · oꝛtig · · g· grece · latine dꝛ coturnix.

Nꝛthodoxus/xi · m · ge · i.· vir rectę gloꝛig · ſcʒ

recte credẽs⁊ vt credit viuẽs · ⁊ dici᷑ ab
oꝛthos · q; eſt rectũ·⁊ doxa gloꝛia. Quo
noie non põt vocari qͥ alit᷑ viuit qᷓ; credit
Iñ hoꝛthodoxa · xi femina rectę gloꝛię.
Et h oꝛthodoxia· xię· i· recta gloꝛia · et põt
eclinari adiectiueoꝛthodoxusxa.xum.
bm Hug· Hapias vo dic̃. Oꝛthodoxꝰ
grece· rite catholicus hõ dẽ· fide rectus.2

+

vita ꝓbabilis · qͥ latine vir rectęgloꝛie dꝛ
ꝓducit penł poſitione· S
ꝛ hogomenus·na.nũ ·i.recte accẽtuatus
7 dẽ ab oꝛthos q eſt rectũ et gomenos-
quod eſt accentus:q̃i nõ encleticatus.
Hꝛthogonus na · n · i · recte angulatus et
dẽ ab oꝛitbos ⁊ gonos · qd eſt angulus:et
h oꝛthogoniũ ·nij.i.rectꝰ angulus·figura
plana · Eſt eni triangularis · ⁊ hʒ angulũ
rectum· coꝛ · go.
Vꝛthographia · phie · ge · acuta · i· recta ſcri⸗
ptura litteraꝝ ⁊ ſylls baꝝ ·⁊ dꝛ ab oꝛthos
qð eſt rectũ ⁊ graphia ſcripturra.·
Vꝛtolanus·ni:i:cultoꝛ oꝛti·⁊ dẽ ab oꝛtꝰ ti ·
Hꝛthoneumenꝰ a · · i.· recte modulatꝰ ⁊ dr
ab oꝛthos · qð ẽ rectũ:⁊ neuma · Vñ qdã

tugh

Pproinchu
otvnenmn
gccontuect
tvnon
Miie
atwrofe⸗
tcnpe⸗

Onsth ii
honsdoe
ſüde d
ſtüneffne
Otuott
Ouus ⸗
bita oN
lcrenenu
dſhs Hen
ſͤdonat⸗

Kapiace

Ponlcns

0

Oson
ipoliia
ani.
duntcbe⸗
note Pi
eſis
i
Gspan
N
Plurene
leantin
wr
nht
wno⸗
y0ſo
Gussnüce
feinit i⸗
Pnn b
dehhevn
lſſtewa
Cginſoptn
Neſgini

uahn
a thit
nophen
3 rhabn
Aatvappen
dulien
ckldi,
Wkerhini,
Ahnlnnns
tuün

Padibbanintg
nſlſgde
sntdan:
an cng⸗
menptinh

Wer Gee

5CiGtiren
kno mothidd
ib Zlunch
eongomnem
dorolonns.
neRicturi⸗
necedſ
rnisddot⸗
ngon n
ut vintſhann
ſnmnnnet gen
iſungouu gi
tnche
ai Outor;
Hnifnnns
mnangon d

i rearäans
ſon 4 Gonenos⸗
göcncdencans⸗
nrmmlnoe
dckugiott
Pngb fo
nsbjngll

1. Rabon
Ciptord⸗

pꝓnoiĩa apud gręcoſ.ſcʒ diſcretiua · dicũt

oꝛthoneumena qi recte modulata ·.i· recte
accentuata · ad differentiã illoꝝ quęſunt
inclinatiua ; O

——

Dꝛthonoycuſ · qͥ tin emittit quantũ recipit

7 dĩẽ ab oꝛthos qð eſtrectũ · ⁊ noycꝰ · Iñ

oꝛthonoyc ·qͥ quo modo recipit ⁊ emit /

tit · coꝛ · pe ·

Dꝛthos grece · latine dẽ rectũ · . D
VHꝛtus · ta · tu · participiũ ab oꝛioꝛ·oꝛiris Et

H oꝛtus tus tui ·i · natiuitas · Et h oꝛtꝰ· ti ·

ſecũdę decli · qꝛ ſꝑ ibi aliqͥd oꝛiat.⁊ nun

ſit ſine fructu vm HNug· Papias· vo dic
Vꝛtus · ta · tũ · natꝰ genitus · ſubito viſus ·
Pꝛtus vvo tus · tui · natiuitas genitura ſu⸗
bita axparitio· ꝓceſſꝰ. NVꝛtꝰ vo oꝛti oꝛto
ageramenus oleribꝰabundans uł para/

diſus· Oꝛtus oleꝝ inde dictꝰ qꝛ; ſemꝑ ibi

aliqͥd oꝛiat᷑ · Nã cu alia terra ſemel ĩ ãĩno
aliquid creet· oꝛtus nunqᷓ; ſine fructu eſt ·
Iñ oꝛtulus·li· di ·· paruus oꝛtus·

QCOonte S

Os·or.n·g · dr ab oſtiũ · q̃i oſtiũ · qꝛ ꝑ ipſũ

qi ꝑ oſtiũ cibos ĩtromittimꝰet ſpm̃ foꝛas
eijcimꝰ. vel qꝛ ꝑ os egrediant᷑ ba ⁊igre/
Diant cibi · Et ꝓducit os oꝛis · ſ̊os oſſis
coꝛripit: NHñ Os oꝛis loqͥt᷑ coꝛio veſtitur
os oſſis · Ab os oꝛis d h os oſſis· quod
Antiqui dicebãt h̊ oſſum:⁊ B̊ oſſu:⁊ inde
gtũs plurałoſſuũ · ̊ nic dicimꝰ · os oſſis.
olle · oſſium · ꝑ· i· in penultima ſyllaba gi
pluralis · Et dicunt oſſa ab oꝛe eo ꝙ pa⸗
teant in oꝛe aꝑtiꝰ q; alibi · imo in alia ꝑte
coꝛporj nõ patẽt · Nã vbiq; cute et viſce/⸗
ribꝰobtecta celant᷑ Del dicuntur oſſa ab
vro·ris · q̃ᷓi vſta·qꝛ olim cremabant·
Ola · leę · ·gqddã genꝰcalciamẽti · ⁊ d ab
os · ollis · q pᷣ de coꝛijs boũ oſe factg ſüt · et
q;uis nũc ex alio gñe fiãt · pᷣſtinũ tn nomẽ
retinẽt · Iñ oſatus ta.tũ.i· oſas habes ·

OHſanna bebꝛgũ eſt · accẽtuat᷑ in fine.⁊ vt

Diẽ Hieronymus in.i⁊ 7? pſalmo·qͥ ma
nifeſte de aduentu ſaluatoꝛis ſcriptꝰ ẽ · ꝓ
eo ꝙ in ſeptuaginta habet interpꝛetibus
O dñe ſaluũ me fac· In hebꝛeo legimus
Annaadonaioſannaquod maniteſtiꝰ
SGSPymmach' interptatꝰẽ dicẽs ˖ Obſecro
Dñne ſaluũ me fac obſeero · Nemo g pu/
tet ex duobꝰ vbis. greco videlʒy ⁊ bebꝛęo
ſermone oſanna eſſe cõpoſitũ · ̊ totũ he/
bꝛaicũ · ⁊ ſigre q aduẽtꝰchꝛiſti ſalꝰmundi
ſit · necnõ ꝑ h̊ ꝙ ſubiũgit᷑ · ODſanna · i· ſaluſ

in excelſis · pſpicue oſtendit᷑· ꝙᷓ aduentus

chꝛiſti nõ tm̃ hoĩuʒ ſalus. ſ totiꝰmundiſit
terrena iigens cęleſtibus.vt omne genu

ei flectat · cgleſtin · terreſtriũ · infernoꝛum
Eſt aut vt dicit Remigius Oſanna cõ/
poſitũ ex itegro ⁊ coꝛrupto· Oli eni latine

Dicit᷑ ſalua ſiue ſaluifica nna vo apud

illos intiectio obſecrãtis· Nã apud illos
Ab obſecrdte d anna.ſic apud nos lati/
nos a dolente dẽ heu ˖ Et m hoc deberet
Dici tegre oſianna ̊ coꝛrupte dẽ oſanna
Dẽpta· i.· vocali:⁊ interpᷣtat᷑ oſanna ſalua
Vl ſaluifica · obſecro ·: qꝛ ſicut dictũ eſt oſi
interpᷣtat ſalua vel ſaluifica anna ẽ inter/
iectio obſecrantis apud bebꝛęos · Et ſub⸗
audit᷑ · Hopulũ tuũ vłtotũ mũdũ .holes
⁊ angelos ipſoꝝ ruinã ex hĩbꝰreparãdo
Quidã dicũt ꝙ oſanna interpᷣtat ſalus

Qi dicat· Dnetibi debet᷑ ſalus mũdi. «u

guſtinus vᷣo dic ꝙ oſanna eſt vox obſe⸗
crdtis. magis affectũ indicãs ꝙ; rẽ aliqua
ſigns ſicut ſunt in lingua laſia inrieciiões

ECtideo oſanna in aliam linguã trãſferri

non potuit · ſicut nec racha ·
Vſaureũ rei:dictus eſt C hꝛyſoſtomus· et
declinat᷑ tmĩ fine licet cõponat᷑ ex duobꝰ
rectis · ſicut ⁊ omnebonu.··
Oſcen · oſcinis · m g·qͥ oꝛe canit · ul folijs u
alio mõ vt decipiat aues · et ðꝛ ab os et
cano· ZVicunt᷑ etiã oſcines ꝗlibʒ aues oꝛe
canentes ·i· cantu auguriũ raciẽtes ſcᷣm
Husg ·Et papias etia dicit · Dſcines oꝛe
canẽtes ques dicut᷑ qꝝ auguriũ voce ca/
pit᷑· vt coꝛui. coꝛ ·pe·olcines ·
Vſcillũ ·li :·quoddã genus ludi ſcʒ cũ funis
ſuſpendit᷑ de trabe · in quo puen et puelle
ſegętes ipellũt᷑ huc ⁊ illuc: ⁊ dã ab os or ·
cilleo eo ꝙ ibi oꝛa cilleãt᷑i·moueãt᷑ huc
T illuc · Itẽ oſcillũ ·li ·i· paruũ oſculũ· ⁊ tũc
eſt dimi· de oſculũ· ⁊ ẽ ſimpler·
Oſculũ ·li·foꝛmat᷑ ab osaddita culũ · ſica
mas maſcululſ:⁊a flos floſculus· ⁊ a mus
mulculus ˖ Et eſt oſculü dimi · de os oꝛis ·
qᷓ;tũ ad vocem· Et qꝛ aliã habuit ſigtiõʒ
a ſuo pꝛimitiuo·ideo os fecit aliud Dimi ·
ex ſe · ſcʒ oſcillü ·.i· paruũ os: vt dic Pꝛiſq ·
Et diſfert oſculũ a baſio · qꝛ oſculü eſt re⸗
ligionis · Vñn dẽ Recepit eũ ĩ oſculũ padq
Paſiũ vo eſt amoꝛis · Suauiũ luxurię et
libidinis Oñ Baſia cõiugibus · ſ oſcula
Dant᷑ amicis · Suania laſciuis miſcentur
grata puellis. Itẽ oſculũ filijs· pacẽ amiq
Paſium vxoꝛibus · Suauiũ ſcoꝛtis · Iteʒ
oſculum charitatis· Oaſium blandiciei
Suauiñũ voluptatis ·

PVſoꝛoꝛis ·mg.ioditoꝛ:⁊ dꝛ ab odi odiſti
Vñn Plautus iĩ amphitrione · Scito illũ
madidũ ⁊ incõtineteʒ atq; oſoꝛẽ vxon ſug
hym Hug· Pap· ant dicit.Dſoꝛ· oꝛis· ab
odlo · dis · Dictus · i. imicꝰ qͥ aliũ odio hʒ
Oſſeus · ſeg · leñ · xe · coꝛ. i · de oſſibus exiſtẽs
vlfactꝰ vł ad oſſa ꝑtinẽs. vłoſſibꝰ plenꝰ
Innenit etiã h oſen · ſei · ꝓ burſa ĩteſtinoꝝ
PBñn Tuicenna · Cum inteſtina deſcẽdũt
in oſeñ ⁊c· ⁊ tũc ꝓd/pe⁊ ſcribit᷑ ꝑ vnum.s
Vſſiculũ ·li: dimi:paruũ os.
Vſſifragiũ · gij·i·oſſiũ fractio ·ſicut dicimꝰ
aliquẽ feciſſe oſſifragiũ qꝛ oſſa alicꝰ fregit
GBſlifragus · ga . gũ · i· oſſa fragẽs · ⁊ eoꝛ fra.
VHſſillũ.li:dimi·i·paruũ os.
Vſſoſus ſa:ſum:ioſſibus plenus:
Oſſulũ.li.Dimi i·paruũ os.

Oſtentũ ·ti· dꝛ mõſtꝝ ſine res admiratõeʒ

faciẽs · qꝛ ꝓpoſita ad oculũ pt oſtendi.
Vſtentus · tus · tui · ꝛ irriſio.⁊ maxime ꝗᷓ fit
cũ aliqͥ ſigno notabili: qͥ irriſus oſtendit᷑

Vnde Heb.6? Crucifigentes filiũ dei

oſtentui habentess.·
Oſtentaculũ·li.i.demonſtratio.

Pſtia. ſtię eſt ꝗdam ciuitas· Iñ oſtienſis⸗

vt epᷣs oſtienſis :

Pſtra gręce. latie dẽ teſta. Iñ Hoſtra. ſtre⸗

teſta cuiuſdã piſq. Et hinc h̊ oſtreũ oſirei

1 B oſtrea oſtreę: qͥ dã piſq qͥ in oſtra lati/

