q quo ſupioꝛ ſenſus terminat᷑ inferioꝛ in/⸗
cipit · vt eſt illud. Ex innocẽtia naſcit᷑ di/
gnitaſ ex dignitate honoꝛ ex honoꝛe im/
perium · ⸗ MD
Qline gręce:latine d lęctns.⁊ vᷣtit᷑ ĩ latinũ
7 dã clinus ·ni · i· lectus· a qͥ clino.
Clinicus · c· m ·s ·pe · coꝛ · qui de lecto nõ de/
ſcẽdit.⁊ ſcipue paralyticus. .
Clypeus · pei · · ſcutũ · Sed ſcutũ eſt millenz

clypeus vo peditũ · dĩ a cluo · · efendo
quaſi clupeus.qꝛ defendit nos ab ictibus
el a clepo · pis · qd ẽ fufari · qᷓi clepeus · qꝛ

furat᷑ coꝛpa nr̃a ictibus. Itẽ cypeũ ·n · S·

i.pictura vł imago vel ſar⸗ rotũda vbi
tin caput impingitur · vl dẽ fic· locus vbi
imagies reponũt. Iñ c ypeolus.li · Dimi ·
Inge elypeola · le pe · coꝛ · i· anulꝰ eo ꝙ ſit
rotũdus inſtar clypei:- vel ẽ monile rotũ/
dũ ad modũ clypei · Iñ clyꝑeatꝰ a · i · id ẽ
clypeo ꝓtectꝰ vel armatꝰ. Pñ. Quã ma/
nibus clypeos ⁊ acutęcuſpidis haſtã.
Clyſtere·ris:n·t ⁊ hoc clyſteriũ inuenit᷑· ſcʒ
inſtrjm medicoꝝ. qͥ ſtercus ĩfirmi in vẽtre
duratũ faciũt exire· ſic dictũ quaſi clepeſ
erc. xel dẽ ſic quaſi colus ſtercoris· vel
quaſi colatio ſtercoꝛis:qꝛ ꝑ ipſuʒ colatur
ſtercus extrinſec. Et coꝛ · pe . clyſtere · Vñ

Macer de puluẽ anheti · ppoſitis di /

gitis aut intus clyſtere fuſo · Inuenit eti/
am clyſter in ntõ.
Clyto · onis · m ·t · i· filius regis vl imꝑator·
vel qui multa reſplẽdet nobilitate· a cluo
is ꝓ ſplendeo-
Clytusa.iũ·i gloꝛioſus· nobilis · ſed nõ eſt
ĩ vſu·⁊ d a cleos quod eſt gloꝛia.Et cõ/

ponit cũ in · vt inclytus · i · valde gloꝛioſus

nobilis· s
Cliuꝰ.m.s·i·collis ſᷣm qð ↄſiderat᷑ ĩ deſcẽ
ſu · · aſcẽſus: vel potius deſcẽſus mõſ vel
flexuoſitas. Iñ cliuoſus aũ ·i mõ ticloſus
Vl flexuoſus · Itẽ cliuis ↄponit᷑ hic⁊ hęc
accliuis. ⁊ hoc ne vel accliuusa·ũ· decſi/
uns · pclinꝰ. 7 qdᷣlibet iſton comꝑat᷑ ſᷣm

Hug · VDap̃ · vo dicit · Clinꝰaſcẽſus· mõſ

nõ altꝰ. Iñ cliuoſus.aũ·i:inclinatus.
Cloaca·fp· d ꝗqlibet foſſa ad quã ſoꝛdes
deflunnt · 1 Dꝛz a colo · as: eo ꝙ ibi colant
ꝗ emittũt᷑. vel dẽ a cleo.cles. qð ẽ abſcõ/
dere vl ſoꝛbere eo ꝙ ſtercoꝛa ⁊ immũda
abſoꝛbeat vłabſcõdat· DNel ᷣm Hapiã ·
Cloacę dicte ſunt. q; p eas colant aꝗ· vt
extra cuitatẽ emittãt᷑ · Iñ cloacaniꝰ.rij.q
cloacã fac vł purgat/⁊ G̊ cloacariarię· in
eodẽ ſenſu· Et doacariꝰ.a.ũ·quod ꝑtinct
ad cloacã vel res cloacę.
Clotho vna de tribꝰ pard ꝗᷓ fingũt᷑ regere
vitã hoĩs · Vñ · Clotho coluʒ baiulat · la ⸗
cheſis trahit· atropos occat. HPꝛima dat
eſſe · ſecũda regit ſed tercia finit.
Cluniculũli.n·s·pe·coꝛ.i.ſpata·ſplẽdona:
7 d a clunis eo ꝙ reſplẽdeat a clune. vel

dia (luo · is· eo ꝙ̈ dfedat · Cluniculũ etiã

Qlunis incerti generis:i

qͥtiens pluuię ĩundatio extiterit peas aꝗᷓ

vĩ foꝛamen qð fitĩ camiſijs mulierũ circa
inguina · vel generaliter quod fiti pãnis
eaꝝ circa latus.
g.i nates7 Oꝛ a culul
eo ꝙ lit circa culũ · vel potius a cluo · is· p
defendoqꝛilla maſſa carnis de fẽdit oſſa

ſedentis. .
CE ante O

Coactio eſt Dduplex·abſoluta ⁊ cõditional:
Coactio abſoluta ẽ cnireſiſtinõ õt cum
qs violent᷑ trahit᷑ ad aliquid faciendũ q̃
caſu qͥs oĩno excuſat᷑· l· Dnpſbyteris · i · q· i
conſtat · Coactio cõditionalis ẽ quę metũ
cruciatus vel aliquid graue minatur · ꝗᷓ ſi
excuſat a tanto· nõ tamen a toto · c· ſacris
de his que · vi me· ve cau ·fi · in glo · verbi
attenuet bᷣm Goff in ſů · eo · ti ·
Coactoꝛ· oꝛis ·qͥ cogit· Coactoꝛ etiã dꝛ agi/

tatoꝛ aſelli hm Paß·

Coactrix · tricis · f. t· Dꝛ mulier ꝗᷓ cogit ·
Coactłꝰ.q.ũ·i:cõſtrictꝰ⁊ ĩ vnũ collectus

Coagulatꝰ. q · i ·.i. cõ ſtrictus vel ſil ſtrictus ·

Coagulum . n · .· i· illud qð ponit᷑ in lacte vt

coaguletur.
Coax· vox ranaꝝ ·
Coccytus ·tifluuiꝰ ĩfernalł ⁊ ĩterpᷣta luctꝰ.

⁊ p· pe · ⁊ etiã bmã ·qꝛ c· Duplicat· Dnde

Job/ 21? Pulq fuit glareis coccyti · Et nõ
ꝙ PHapias ponit quoceitus in·q⁊ etiã ĩ·c
Dñ in · c· Dicit· Coccytus inferni palꝰ xel
flnuius vel olĩa flumina ignea· a coccytoſ
i· luctu vel gemitu.⁊ ſigt quicqͥd hoĩes in
luctũ lachꝛymaſq; ↄpellit.Nn·Non niſi
lamenta tua dãt coccyte fluẽta · Quidã
tñ ſcribunt ꝑ vnũ ·ctm ·
Coccy teus · a· i. dꝛ a coccyt · Vñ Virgi/
lius · 7? enei · Hic ſubitã rabiẽ coccytea
virgo obijcit ⁊c·
Coccus · ci · m· seſt genꝰticturęſ.mediũ in/
ter rubeũ ⁊ croceũ · Coccum dicunt gręci
nos rubeũ ſen vmiculatuʒ canue Eſt
em vᷣmicułꝰex ſilueſtribꝰfrõdibꝰ. Iñ coc/
cineꝰ.ꝗq:ũ.⁊ coccinus/a.i·i:illo coloꝛe tin/
ctus · i · rubeus · Inuenit᷑ etiã hoc cocciniũ ·
Iſa. pᷣ. Si fuerint peccata veſtra vt coc/
cinũ · vbi dicit glo· idem ẽ coccus ⁊ cocci/
nü ⁊ vꝓmiculus · Pap · dicit· Coccinetũ · i·
ſanguineũ · a cocco dĩ ·
Cochlea dẽ circũflexus aſcẽſus ĩ muro vel
turri· Et dꝛ a cõcha q̃ſicõchula· Itẽ co/

cyclo.quaſi cycleę.qꝛ ꝑ circulũ cõſcendũt
ad oꝛbẽ· Dñ ſᷣm Vapᷣ· Cochlea dieit p

chhleę dicũt᷑ alte ⁊ rotüdę turres· ſcilicet a

Peſnn

lno
ſal
Cocd
di
n
ſura⸗
ſr
ſict⸗
poni
ſochl
1re
Coch
an
Cocu
gie
lon
pe
Locnl.
Coder
mmen
kon
grie
tinle
ſimni
meni
ſmnt
ſis
Diben
Zuſt
füne
net
toc
ſin
(.
nod,
noz
gitb
ſoneg
cedn
Ppolrn
ſutfni
3 Mult
ſoltut
Ohei 1
ſeiftn
ctelie
4 los efĩ

tonal⸗
Gtanm
di
wsigi
gumei
immturai.
oe ſans
go rv⸗

idieg⸗

Gr.
lſinans
nhaen

ce.
Pnce
teEind
aetii
pab
coeytol
boitsin
Ouc

giniz
wv

nutüin/
ont⸗
onns
Jico,
coloren
NCCnhi⸗
ſn ntco

Gs100/

änhe

Ginmmo
Hla ü
Hco
en N .

S

ſcalam teſtam q; limacis.
Cochlear· n·:t·.vel cochleare huiꝰcochlear
Dẽ inſir̃m quo ubi liquidi ſolent mãdu/⸗
cari:a cõcauitate· wl ab vſu pꝛius coch/
leariũ dictũ. Cochlear etiã di qdã men/

circnlũ aſcenſus. ODñ · Vic cochleã turris

ſura ·ſ.· dimidia pars dꝛachmę appendẽſ
ſiliquas nouẽ: quod triplicatum cõculaʒ

wnis in oꝛe ·
Cochleariꝰ. rijm · s.ẽ lapis marinꝰcochleiſ
⁊ arenis ⁊ lapillis cõcretus ⁊ aſpꝛimus·
Coctilis cõ · t· ⁊ hoe le · pe · coꝛz · q coctũ ẽ vl
aptũ ad coquendciuyyy.
Coctus·a. ñ· a coquo · ig · d · aũt coctũ
q̃i coactũ ab igne et aq̃ dẽ·etymo· ẽ.non
compoſitio.⁊ componit᷑ ſemicoctus·a.um
i ꝓ dimidia pte coctus·
Cocula · vaſa oĩa coquẽdi cauſa ꝑata
Codexidem eſt quod caudex:quod ẽ trũcꝰ
⁊ mutata·a.in·o:.dẽ codex· Itẽ ꝑ tranſſla/
tionẽ a codex · vel caudex dꝛ h̊ codex liber
quidam in quo continẽtur diuᷣſi libꝛi p
tiales. ſicut codice trũco cõtinent᷑ diuer/
ſi rami: Et appellatio iſta mõ ampliata ẽ
vt etiã quilibet liber dicatur codex.Dif/
ferunt tñ coder⁊ liber.· Quia codex ẽ ꝓ/
pꝛie multoꝝ libꝛoꝝ·̊ liber ẽ vnius volu/
mis . Item codex ꝓpꝛie ẽ liber qͥ continet
Diuerſa ſᷣcepta impatoꝝ. Pñ ante tpᷣus
Juſtiniani erant tres codices· ſcʒ grego/
rianus:hermogenianus:⁊ theodoſianꝰ.
⁊ multe cõſtitutiones extra illos denagã/
tes· Pterea Duo pene milia libꝛoꝝ.⁊ treti/
es cẽtena milia verſuũ · Pidens igit᷑ Ju/
ſtinianꝰ legu tantaꝝ multitudinẽ voluit
* circa hoc adhibere remediũ ſalubꝛe. pꝛi/
mo direxit animũ ſuũ ad impiales cõſti/
tutiões·⁊ de iſtis tribus codicibus extra/
uagãtibus fecit fieri vnũ codicẽ· quẽ ſuo
nomie appellauit codicẽ Juſtiniani· DHe⸗/
inde direxit animũ ad ĩmenſa veteriſ iu/
ris volumina/⁊ de illis duobꝰpene mili/
bus libꝛoꝝ? treties cẽtenis milibus vᷣſuũ
feat fieri libꝛũ digeſtoꝝ ſiue pandectaꝝ
quẽ diuiſit ĩ quinquagiĩta libꝛos ptiales
Tltres integles ·ſ. ff · vetus · infoꝛtiatum ·
7 f-nouñ. Hoſtea ꝓ iuuenibꝰ ⁊ legũ ty/
ronibus fecit libꝝ Inſtit·ſ. mediocrẽ eru/
Ditionẽ ꝓ quẽ quaſi ꝑ pontẽ iuuenes ad
legũ ſubtilioꝛa ⁊ altioꝛa puenirent.

facit · Pñ.Eſt cochlear ꝓpꝛie quo pultes

Codicillus·li · dimi.i.paruus codex.Codi/

cillus etiã dicebatilla chartaĩ qua ſcri/
Ptũ erat teſtamẽetũ glicuiꝰmoꝛtui exira ci/

nitatẽ vel in pegrinatione q̃ ooſtea mit/
tebat ad rhomanos. Del codiollꝰẽ puuſ
codex vel ſcriptura: nulla indigẽs ſo eni/
tate · ſed ſolũmodo teſtatoꝛis voluntateʒ
ſigns ⁊ loco teſtamẽti hbabe
Codiculus ·li·i·puus coder··
Coepiſcopus.pi.i:vicarius epᷣi·a cõ ⁊ ep̃s
vel ᷣm Pap · Coepiſcopus coniũctus et
vicinus eßßuWYus.
Coeſus · a i·i.coꝛroſus:.a con ⁊ eſus ·
Coetaneus · a. i· i· vniꝰ eiuſdẽ xtatis. Lñ
ad Gal. ̊. Pꝛoficiebam in iudaiſmo ſu/
pꝛa multos coętaneos meos.

Costernus. a· i ·i·ſil eternus· et dꝛ a conet

„—

cternus:. Inde coęternitas·
Cogitatiũcula ·f.p·i:parua cogitatio.
Cognatus:m·S·ifrater:qᷓi ſimul natus ⁊
cognata · i:ſoꝛoꝛ.qᷓi ſił nata.i.filia:⁊ tũc in
terponit · g. p ꝓtheſim · Itẽ natus ↄponit᷑

cuũ con.⁊ qad:⁊ d cognatus .a.i:et hic co/

gnatꝰ·G̊ cognata:Et agnatus:a· ñ.·et hic
agnatus hec agnata · qui vel que vl qð
eſt eodẽ genere natꝰ ul nata xvel natũ
Tñ ibi ẽ dꝛna:·quia agnati dicunt᷑ q prr
virilẽ ſexũ deſcẽdũt · Gʒ cognati qͥ pꝑ fe/
mineũ ſexũ. Et dicunt᷑ agnati:qꝛ ſuccedũt
ꝓ natis·⁊ ſuccedũt loco natoꝝ dũ deſunt
filij · Sed cognati dicunt᷑ qꝛ ſunt de eodẽ
genere nati vel qꝛ ſunt ꝓpinquitate cog/
tionis coniuncti · Qui ideo poſt agnato
habẽtur · quia per fęminei ſexus perſonas

Cognatio legalis ſm Hoſti. eſt quędam
ꝓximitas ꝓueniens ex adoptione vel ar/
rogatione.
Cognatio ſpũalis eſt ꝓpinquitas vel atti /
nentia · queę ꝓuenit ex ſacramẽti datione·
elad ſacramentũ recipiendũ atteſtatio/
ne vel tentione ˖ Pnde ex cognatione ſpi/
rituali ꝗᷓ in baptiſmo contrahit᷑ nouẽ p/
pinq;tates naſcũt᷑· Pꝛima filiatio int ſa/
cerdotẽ baptiſantẽ ⁊ baptiſatũ. Secun/
Da cõpaternitas int᷑ ſacerdotẽ ⁊ pꝛeʒ ba/
ptiſati· Cercia cõmaternitas int eundeʒ
matrẽ baptiſati · Quarta inter filioſſa⸗

cerdotis ⁊ baptiſatũ · ſcʒ fraternitas.xxx ·

q · i · hoĩes · .q iij· ita diligere· Quita fi⸗/
liatio inter baptiſatũ ⁊ ſuſcipientẽ ð ba/
ptiſmo· Sexta filiatio inter eũdeʒ ⁊ vxo/
rem ſuſcipiẽtis · Septima fraternitas int

baptiſatũ ⁊ filios ſuſcipiẽtis · Octaua cõ/

paternitas int ſuſcipientẽ ⁊ pꝛem ſuſcepti
Nona cõmaternitas inter eundẽ ⁊ mreʒ
puen · vt x q· iij· ꝑtotů⸗/ 5

Cognomẽ .· n · t · cõe nomẽ totiꝰ cognatio⸗
nig. Iñ h̊ 1 H cognoĩs⁊ ne· qui ſũt eiuſ/
nomis vel cognom.
Coheres · redis · c t· i. ſimul cuʒ alio heres
Pn Ro. 8? Si aüt filij 1 bgredes· hęre/⸗
des qdẽ ci coheredes aũñt chꝛiſti ·
Cohoꝛs tis m.t· Dꝛ a cohoꝛtoꝛ a frequẽtia
cohoꝛta tiõis.⁊ eſt multitudo ruſticoꝛum
Sʒ caſtra multitudo militũ· Cohoꝛs ma/
ſioꝛ continet quingentos. Cohoꝛs minoꝛ
trecentos: Itẽ cozs coꝛtis dꝛ qnoddã ge/
nus munitionis a coartãdo vel coercen/
do eo ꝙ coerceat cũ cta interioꝛa·i· cõclu⸗
Dat vl· qꝛ coerceat obiectu ſuo extraneos
7 adire ꝓhibeat.⁊ m hoc tali ſenſu me/
lius ſcribit᷑ ſine ˖ h· et P vnũ · o·
Cobhum · hin · ..· i· coꝛrigia qua ingũ ad te/
monẽ religat · —— .
Coitus · us ui · i. cõcubitus a coeo· is·
Colax·adfuit qͥdã leccatoꝛ·a quo et qᷣlibet
paraſitus poteſt dici colax·
Colema · atis n · t · cõmixtio herbęet olei · ex
qua lucta toꝛes in paleſtra vngebant·
Cbolera. rę.f.p· pe ·coꝛ.· d a colos vłcolõ.
quaſi follicu la ·· fellis effuſio · ⁊ eſt vnꝰ de
quattuoꝛ hũoꝛibꝰcoꝛꝑis.V etiã cholera
ipſe ſolliculus de qͥ fel effundit᷑. Et nõ ꝙ;
ſũt qᷓttuoꝛ hũoꝛes coꝛꝑis hũani·ſ/ſãguis
cholera melãcholia ⁊ fegma Etvn⸗ qᷣſq
bpdictoꝝ bu mon elementuz ſuũ imitatur
Praguis nãq; imitat᷑ aerẽ· Cholera ignẽ
Melãcholia terrã· Flegma aquã· Inde

cho ericus a · um ille in quo magis dna /

tur cholera · .
Coliciani beęretici a qdaʒ Colicio noĩati ·ᷣ
dicũt deũ nõ creaſſe mala.cõtra illud a8
ſcriptũ ẽ · Ego dñs creãs mala·
Coliphiñ · n. S i. panis qͥ poſt pᷣmã vel me/
ridiẽ laboꝛãtibꝰ Dat: vel panis acimusĩ
modũ viril mẽbꝛi fact · q̊ ſolebãt vti ago/
niſte vt eſſent foꝛtioꝛes · Dñ Inuenalis⸗
Comedant coliphia pauce · Papias dicit
Colip bia dicunt᷑ panes acimi⁊ gencar/
nium · Carnes aſſe ? ſemicocte· qui eſt vi⸗/
ctus atbletan
Colim bus·bi ·m· s · ẽ herba creſcẽs ĩ aqᷓ vel
tirſus virẽs. vel aqueductus ſcʒ locus ꝑ
quẽ diſcurrit aq: In paſſiõe bii Thomę
innenir· Fecit colimbu ⁊ lacus aq̃rũ ĩflu/
entes · Paß · dicit · Colimbus vbi mudã /
tur veſtimẽta: vel aquaꝝ influens locus-
Collactaneusa·ũ · i · eodẽ lacte nutrip· vel
eodem tꝑe lactatus
Collacteꝰ·.iñ.i:eiuſdẽ lactis · Collactci ſũt

qui idẽ lac ſuxerũt · vel in eodem tꝑequa/
/ſi cocrane. F.

Colaphus phů m . s · colli pcuſſio .

Collariũrij· n· s. id qð ẽ in collo canis·

Collateral cõ.t· et hocle· q eſt de latere · vt
ventus collateralis · q̃i contiguus vici⸗/
nus a latere exns·
Collatoꝛes dicũt a conferendo · qꝛ cõferũt
in fiſcuʒ · ſiue oꝛdinaria ſit collatio ſiue ex/

traoꝛdinaria:

Collatio bm Aco· nõ ẽ aliud qᷓ; cõicatio qᷓ
res quõdã nõ ſua vel non bęreditaria ia
eſt ſua vel hereditaria. vel el confulio ſi /
ue coadunatio reꝝ cõferẽtis in res ↄmu/⸗/
nes. ſen cum rebus cõibus diuidẽdis · vt

nõ. in · . ſi ſoꝛoꝛ· C· Te colla⸗.

Collatiuns. a· i:i.largꝰ·amplusſinuoſus
capax vbi multa conferunt ;
Collectiuus · a. ñ· a colligo dẽ · Vñ collecti/
nũ nomẽ dᷣ: qð in ſingulari nũero mul/
titudinẽ ſiẽt· vt płs· NPles eni homĩes i
vno pplo colligunt ·
Collega· ge· m pnomen ? officij viroꝝ · Es
Dz a collego · gas . Pꝛobe qdẽ college ſũt
Iofficio:ſq inſimul legant᷑ ad aliqð offi/
ciũ agendũ: vt ad pacẽ inter aliqͥs cõpo/
nẽdã· Dñn· Cõſoꝛtes ↄiũgit amoꝛ:ſocios
laboꝛ vnus· Miſſio collegas ad eundeʒ
copulat actũ · Aſt eadẽ comites vnit via
menſa ſodales. Item lego/ gis ˖ componit
cũ con· dẽ co lligo· gis· Iñ hic ⁊ B colle/
ga ge· co· p. pe · coꝛ· ſimul colligẽs vel le/
gẽs · Siẽ eni cõuene dicunt᷑ ſim veniẽtes
ſic college dicunt ſimul legentes ·

Collegarius vnus er talibus ſocijs ·

Collegi eſt ſocietas collegarũ in vno lo/⸗
noꝛe poſitoꝝ · . .
Collegiati dicũt᷑ aliq qͥ ſũtde aliqͥ coꝛꝑe·i·
ↄgregatiõe · xel artificio hoĩm.
Collibetia · tie ·i · obediẽtia · vel cõſenſus · et
idẽ eſt collibeſcentia
Collibertus.m · s i· cũ alio libertus ·

Collibiũ · bij · n · . di puũ mununſculuz · vel

fructus · vt poma nuces · cicer · frixũ · vua/
paſſa qð ⁊ bellarniũ dĩ antepometuꝰ· et
di a collibet · qꝛ ſil cñ alijs placet · pꝰ car/
niñ fercula fructſolẽt Diligi ꝑ ſe non tm̃-
Iß collibiſta · ſte · dꝛ qui recipit collibia
bmõi munuſcuſa ꝓ vſura vel aliqͥ buitio
Pꝛ etiã collibiſta. qͥ vẽdit collibia·
Collibꝛũ · bꝛi pe · p · ẽ gen pecunię · vel tota
pecunia ſimul collibꝛata·

Collyrida ·dę·f p pe· coꝛ. ẽ panis tenuis et
qſi ſubcinericius vel eſt panis modicis

Rann

ů
cunig⸗
latere
s

ciſnit
bluecr⸗

noi
tang
ſioſi
li
icicen

ſiunotos

iclect
eonul⸗
vonmiesl

viop e
olegeſit
hdoff
vv/
ſoaos
undez
w
it
1hcole⸗
ewlle
kenietes
Os⸗
z woh

4
liyer
1
enicstt

we⸗
lalapyn
iii n
Ummmmt
ung'n,
. ſenon im⸗
teclidin
Agäft⸗
lidi.
Gnie N

anist
nuni

4

triangulus coctus T frictus detenſus

Collyriũ · rij n· s·i quęlibʒ ſuꝑunctio.pꝛo/⸗
pꝛie tñ ad tgẽdas feces oculoꝝ ſm Hug-
PHap̃.· vo dicit · Collyriũ medicamentuʒ
Collyria ſonant. quia vicia oculoꝛũ ter/⸗
gant· Xà 35? Et collyno inunge oclos
tuos vt videas·
Collis · lis · m ·t· a collũ dꝛ. Et ſũt colles he
minentioꝛa iuga montiñ · quaſi colla· vel
ipſi aſcenſus circa ſũmitates montiũ· Iñ
colliculus· i· paruus collis ·
Colliſio · onis · f. t· Dꝛ qſi ſimul leęſio· ⁊ dicit
a collido · is. Atẽ colliſio eſt ꝗqdam ſpecies
meth aplaſmi· quę alio nomie vr ſynallę
pba. Itẽ colliſiones ſunt cũ aſpe conſo/
nã es in cõſtructione occurrũt ſibi · vt ẽ il⸗
lud.Si vires auriga ꝑ loꝛa.per flagella.
Pfrena· vt vult Papias. Et ſic colliſio ẽ
vitiũ contentũ ſub barbariſno-
Colliſusa· ũ· qnaſi ſimul leſus·
Colloquiũ · quij·i· cõſiliũ vel contio · quod
vulgo dĩ parlamentũ.
Collũ·li.n.S.dẽ a colũna · eo ꝙ ſit longã et
rotundũ: vt colũna baiulãs caput· cuius
anterioꝛ pars gula poſterioꝛ ceruix · Inde
collulũ · n.s · i · paruũ collũ·
Colluſio eſt inter actoꝛẽ ⁊ reuʒ latẽs⁊ frau⸗
Dyulenta cõuentio ꝑ quã alter in iudicio

ſe ſupari ꝑmittit · vt dꝛ de collu· in glo · c·

audimus ; S
Colluniuʒ · uij · n.· · · hec colluuies ei·⁊ hęc
colluuio· onis · in eodẽ ſenſu · : aquaꝝ in/
undatio · vel ſoꝛdiũ collectio ⁊ ↄgregatio
ex multa fluxiõe inundatiõc aquaꝝ-
Colobiüũ · n · S. Dꝛ palliũ vgiale vſq; ad ta/
los depenſũ ⁊ ſine manicis:⁊ dꝛ colobin
qi collobiũ a collo depꝑẽſũ · vel qꝛ ſit lõgũ.
Et nota ꝙ nõ ſolũ virgines ſᷣ etiã diaco/
ni vtebant colobio · loco cnius poſtea vſi
ſunt dalmatica.quia ſcilicʒ nuditas bꝛa/
chion culpabat ·
Coloma ·mę· i · calamus cũ ſpica ſui=-
Colõ gręci dicũt · ⁊ interpᷣtat mẽbe . Item
chole vel choli greci dicunt fel vel aliud
inteſtinũ · Itẽ a colõ ð ꝑ compoſitioneʒ
monocolos dicolos vel bicolos · tricoloſ
Ttetracolosa monos qð ẽ vnũ vel dis ·
ſiue bis qð ẽ duo · vel tris qð eſt tres vel
tria · vel tetras: quod eſt quattnoꝛ:⁊ colõ
quod eſt mẽbꝝ ſcilicet quod habet vnaʒ
vel duas wel tres vel quattuoꝛ metri va/
rietates · Dñ ĩuenit᷑ in odis Dꝛatij· Hec
oda eſt monocolos.h̊ dicolos · G tricoloſ
i· habet in ſe vnã vel dugs vel tres metri

varietates · Papias dicit· Cholon cula/
re inteſtinu·
Colonia · nię·f· p· i ciuitas vel caſt wel vil/
la ꝗlibet a nouis tituta colonis. Pnde
Hieronymꝰĩ ꝓlogo Hieremię. Jã tras
eoꝝ colonię gentiũ poſſidebant.Colonia
etiã dicebat᷑ olim ciuitas vel regio capta
a rhomanis in qᷓ veteribus expulſis ſa/
pinducebãt᷑ noui colõia rhomanis.Co⸗
lonia etiã dicebat᷑ ciuitas vel caſtrũ vel
villa in cõfinio duaꝝ regionũ · a colonis
ibi frequẽter mutatis a rhomanis· ne li⸗
ceret eis eſſe infideles·
Colonꝰ.ni ·m·s·.i:t᷑rę cultoꝛ:⁊ ꝓpꝛie aduẽa.
q aliũde veniẽs agrũ locatũ ſibi colit. vl
q̃ h abet pᷣcium agti colẽdi cauſa · Differt
aũt colonus ab inqlino· q; hicĩ rure· iſte
autẽ ĩ ciuitate moꝛat᷑· Et habet ples ſpẽs
agricolan bᷣm co · vt patebit ·
Coloni ↄditionales dicũt᷑ q̃i ex ſua cõditi
one Rdiñ vel agn colere debetes ·
Coloni Dnici dicebãt᷑ qͥ colebãt agroſ im/
atoꝛis · vt · C· de pꝛe · ⁊ oĩbre.li · xi?ꝰ
Coloniilliriceni alias et meliꝰ illiriciani de

illirico.i. de ſclauonia dicunt᷑ · et haben/

tur in · cũ qrebat · C· vn · vi ·
Colonꝰinqͥ linus minꝰẽ aſtrictus q; colonꝰ
cõditionalis · Oñ inqlinus bñ põt ĩ alia
pte cuiuſlibet ſuburbij domũ conducere
inhabitare · Sʒ cõditionalis colonus
nõ audet cũ ſua familia recedere a fundo
quẽ colit nec alibi habitare
Colonus oꝛiginariꝰ dꝛ coloni ↄdititiona⸗
lis filius · ex eo ꝙ oꝛiginalit᷑ cõditioni co/
lonarię ſubiectus eſt· Nec refert ſine ĩ ſo/
lo fuerit natꝰſiue extra ſolũ ·qꝛ tãq; oꝛigi/

narius ad terrã illã reducendus quã pat᷑

ſuus ſuſcepit colenda
Coloni partiarij ſᷣm quoſdã dicũt᷑ illi qui
terraʒ colũt ꝓ ꝑte dimidia vel tertia ſᷣm
ſterilitatẽ ſeu fertilitatẽ terraꝝ.

Coloni paleſtini ſunt ð paleſtina pnintia

Dicti · .
Colonus ſimplicit᷑ dꝛ qũi ſub certa annua
mercede in pecunia numerata pꝛędia co/
lenda accipit ·
Colonus ꝓpꝛie dẽ qͥ rem ruſtica conducit
nũmis ⁊ cõpetit ↄtra eñ actio pſcbtis vᷣ/
bis ſiue in factum· .
Colonus ad nũmũ cõductus eſt ille qᷣ ſta/
tim cũ fructus fuerit a ſolo ſeꝑati vt vſn⸗
fructuarius intelligitur ſm Jo. ff· de fur·
l· ſi apes ·
Colonus ſuꝑficiarius ẽ qui areã conducit

ea cõditione vt ſibi liceat ĩ ea ędificare et
DTDomũ tollere cũ voluerit.
Coloni partionarij ſunt qͥ totũ agruʒ ſuis
expenlſis colunt ·⁊ ex fructibus pᷣſtãt dño
fundi quantũ conuenit ·

Coloqntida · dę· vel H̊ coloqntis · tidis· eſt

cucurbita agreſtis et w bhementer amara
ſimilit᷑ ꝑ terrã vt cucurbita flagella ex/
tedit:fructu rotũdo ⁊ folijs ſimilibꝰcucu/
meri vſuali.· Dñ. 4· Reg: 4? Et collegit
ex ea coloqͥntidas agri · Nel vt ĩ hiſtoꝛijſ
dzẽ · Coloquintidę ſut agreſtes cucurbitę
amariſſimę minoꝛes his ꝗ ĩ hoꝛtj naſcũt·
Del vt qdã diciũt · berba ẽ q̃i vit ſe dif/
fũdẽs ĩ ſepibus·ſructu modico purpureo
⁊ rotũdo cũ maturus ẽ·DOñn· Agreſtis ti/
bi ſit coloqntida cucurbita lectoꝛ.
Coloꝛ · oꝛis· m · xt· d qualitas pceptibił vi/⸗
ſu ĩ luce · ⁊ ðẽ a colo·as.q oli coloꝛes co/
labant vt eſſent nimię ſu btilitatis. Inde
coloꝛo · as· lij dicũt ꝙ a coloꝛo fit coloꝛ
ꝑ apocopã · Ite coloꝛ ↄpõt᷑ h ⁊ B bicoloꝛ·
ris qi duoꝝ coloꝝ · bicoloꝛatus. a · i·
Et hic ⁊ hęc tnicoloꝛ.i:triũ coloꝝ. Iñ tri⸗
coloꝛatus·a·ũ· Et hic ⁊ B multicoloꝛ.id ẽ
multoꝝ coloꝛũ · Et hic ⁊ ̊ diuerſicoloꝛi.
Diuerſoꝝ coloꝛũ · Et hic ⁊ hec diſcoloꝛ · i.
dinerſoꝝ coloꝝ vel alterius coloꝛis· Iñ
Diſcoloꝛatus · a · i. Et hic ⁊ hec vnicoloꝛ.
vnius coloꝛis · Et hic ⁊ hęc rubicoloꝛ:id ẽ
ru bei coloꝛis· Et hic et H albicoloꝛ· i.albi
coloꝛis · Et cũ oĩbꝰillis cõponit᷑ coloꝛo· as
Itẽ oĩa cõpoſita a coloꝛ vt bicoloꝛ:a de/
coꝛ:· vt dedecoꝛ · a coꝛpus vt bicoꝛpoꝛ ſũt
cõis ge · licet irregulariter aliqñ repiant᷑ ĩ

neu. ge· qð autoꝛitati attribuimꝰ. Ecech.·

i6? Et aſſũpſiſti veſtimẽta tua multicolo/
ria · Et coꝛ · pmã coloꝛ · ODñ Muianꝰ. In/
genio moꝝ ſubſiſtit foꝛma coloꝝ ·
Chole vel choli · dicunt greci fel · vel aliud
inteſtinj.
Coloſeũ · ſei · n · · quidã locꝰrhomę. vbi olĩ
erant imagines oĩm ꝓuintiaꝝ.aĩ medio

erat imago rhomę tenẽs pomũ aurenʒ in

manu· vtpote dna ⁊ regia oĩm. Et erãt
ita ſolitfarte necromantię ꝙ qñ aliq̃ᷓ
Puintia volebat inſurgere ↄ rhomanos.
ſtati imago ſhom obuͤtebat doꝛſi illius
uintię unagini. Del vt dicũt imago il/
lius ꝓuintię inſurgebat contra imagineʒ
rhomę. ⁊ tüc rhomani ex impꝛouiſo mit/
tebãt illuc exercitũ. ꝓuĩtiã illã ſibi ſiu/
gabãt. Et tali arte rhomani qᷓ totũ mi/
Dũ ſibi ſubiuganerũt ·

1

Coloſus ·ſi · m · .· i· aliqua res in mẽoꝛiã ali⸗
cuius moꝛ ui facta· vt tumuli ⁊ imagineſ
apud antiquos.⁊ dẽ coloſus quaſi colẽs
oſſa · Et pdpe · Onde Juuenalis. Et de

marmoꝛeo atharaʒ ſuſpẽde coloſo. Pa/

pias dicit· Coloſus vocatur ſtatua mar/
moꝛea alta.
Coloſtruʒ.ſtrin·s. quod ⁊ coloſtra dẽlac
concretu i mãmis. vel potiꝰ nonũ lacqð
ſtatim pꝛimo mulget᷑ poſt fętum· qð cito

coaàgulatur.

Coluber · bꝛi. m ·S pe · coꝛ. ⁊ H colubꝛa.bꝛęẽ
genus ſerpẽtis eo ꝙ colat vmbꝛã · Iñ co⸗/
lubꝛinus· a · i · Itẽ coluber ceruü fugit. le/
onẽ interficit · Iñ coluberculus.i:paruus
coluber ·
Coluũ ·li·. n· s eſt inſtr̃m ꝑ quod muſtũ fluit
Vñ Virgilius· Cuc ſpiſſos vimie q̃los
colaq; ſloꝝ: ꝓumoſis de riſpe tectis. In
colariũ:⁊ ẽ idem qð colum. Itẽ colũ acci/
pit ꝓ quodã coloꝛe rhetoꝛico:⁊ẽ punctũ
ſine vlla virgula qn videlicet cõſtructio
eſt pfecta · ſeu ad huc pendet intentio di/
ctatoꝛis·⁊ talis diſiinctio vocatur media
ſiue conſtans·

Colũ bus · m· s. ⁊ hęc colũ ba.auis ꝗ̃daʒ ſic

Dicta ꝓpter diuerſos quos habʒ coloꝛes
in collo.⁊ dẽ colba.q̃i colens lübos.Et
hʒ ſeptẽ ꝓpꝛietates· Caret felle.nulluʒ le/
Dit · alienos pullos nutrit· gemitũ ꝓ cãtu
emittit· iuxta fluuiũ moꝛat:granum eligit
ð comedat foꝛamibus petręnidificat
Sist etiã ſpm̃ſanctũ · =M
Colũbar · baris · n · t. ẽ latibulü xel foꝛamen
vbi nidificãt colũbę· Colũbar etiã dicit

quoddã genus viculi a collo:qꝛ ẽ aptum

collo · Vicunt᷑ etiã colibaria loca ↄcaua
in naui ꝑꝗ remi emittunt᷑

Colü binꝰ. a. ñ · pe ꝓ. poſſeſſiuũ de colũbus

Itẽ h colübinus ·ni:qͥ dã lapis a coloꝛeil/
lius auis ſic dictus.
Columẽ·mĩs · n · t. i· alacritas wel foꝛtitudo
Et coꝛ · lu · Dñ Homerus · Hic patrięco/
lumẽ pugnat mauoꝛtius hectoꝛ:

Columis · .· t· ⁊ hoc me·iſanꝰ.alacer.⁊ dDꝛ
a colũna · eo ꝙ erectus et firmiſſimꝰ ſit · R

quo ꝑ cõpoſitionẽ hic⁊ H incolumis · et h
me . i· infirmus .

Colüna. ne ·f· P· i· ſiatua· ⁊ dꝛ a columen · eo

ꝙ in ſũ mo ſit longa · vl qꝛ culmẽ ſuſtine/
at · Iñ hec colũnula lę:⁊ hęc columnella·

&Ect a colunella ꝑ mutationẽ · m. in · b. jne/

nit᷑ h colubella · le· Et coꝛ · co · Oñ Dꝛatiꝰ

Nemp int varias nutrit᷑ ſilua colĩnas

Cun
Cinin
ſntt
Vr
Coyn
nibt
wpfür
ſcu.
Cu
nnci
anie
gbici
Guoan
C
ndi
cula⸗/
lef
nutti
ſhrst
ſenes
cons
fonin
n/
olu⸗
ſonen
con⸗
dicon⸗
ggai
Rben
ſii
on
Cn
N
ſüne
Coma
diac
Conumt
one⸗⸗
Gnc⸗
Nocon
Connrub
fonpne
gons
Conune.
fehec⸗
wa
lnhe

Arg

fien⸗
Mqnn
die
lpe

inieß
mnghef
aſii
l⸗E
oo
Aamnar

indih
nülacgd
vdato

dabxp
motrie⸗
GelParens

Nuſti ui
mieqos
temns ii
coliaca/
epunci
Gruchd
Nentio di⸗
Uiurmecin

icizſi
zCoꝛes
bosEt
uliazle/
ti pcaͤn
umeligit
nicinant

e
cadt
geaptun
Nααα,

rclibus
clorel/

ſend.
patniec⸗
en di
plr
mnssreih

ſomen'
neſocine⸗
umnelr
Pãm
un coi

Colũnellilon.m. S płis nũeri ſũt dentes qᷓ

canini dicunt᷑ a longitudine ſic dicti · qꝛ

ſuntlõgi ⁊ rotũdi ad modum colũne m

Hug· Pap̃ · dicit colomelli ·

Colurus dẽ a colon ⁊ vꝛns:q̃i colon vꝛii.

mẽbꝝ .· ſ. cauda bouis ſilueſtr· Naã vꝛus ẽ

boſ ſilueſtrj. In colurus cauda illius. Dñ

quadã ſimilitudine coluri dicunt᷑ duo
circuli imꝑfecti in celo· qui quadã ideali
pꝛudẽtia fingunt᷑ ĩ firrmamẽto · Sicut
cauda bouis facit circulum imꝑfectũ ita
quidã circuli fingunt eſſe ĩ celo im ꝑfecti ·
quantũ ad viſum noſtrtum·
Cholus.li ·m· sapud nos latinos·idẽ ẽ qð
chole vel choli: apud gręcos . ſ.fel· vel ali⸗
ud inteſtinũ · Et in phyſica dẽ inteſtinuʒ
culare· Iñ cholicus a:ũ.vt cholica paſſio

quę fit in iſto mẽbꝛo.⁊ cholicꝰ homo:qui

patit᷑ infirmitatẽ choli. Oñ Macer ð vi/⸗
ribus berbaꝝ. Illius ſemẽ choliq cũ mel/

le medet᷑· Itẽ innenit᷑ hęc colus · us ui · vl

colus·li.ꝓ rota fcminarũ vel inſtro vnde
femine nent · ⁊ tic dʒ a colo · lis · Et coꝛ · P/⸗
mã· Oñn QOuidius · Eptioꝛ ẽ digitᷣ lana
coluſq; meis ·

»

Coma · me· f· · ꝓpꝛie capilli mulierux · a co/

mado ſicut cęſaries viroꝝ a cędẽdo· Olł
dẽ coma ꝓpꝛie nõ ceſi capilli· ⁊ eſt nomen
grecũ · Itẽ cuma · mx. vel potiꝰ coma · mę.

Dꝛ bꝛeuis dictio · 1 d a cumulo·las pↄ/

riũ · Itẽ H̊ coma ·. tis · n·t · i. cẽſura. iudiciũ·
Itẽ coma conit᷑ ꝓ quodã coloꝛe rhetoꝛi/
coẽ pũctũ cũ virgula ſurſum ductaqñ
nec ſnia nec conſtructio ẽ ꝑfecta ⁊ tał di/
ſtinctio d ſuſpenſiua ·
Comarchus · chi · i· pnceps ſuꝑ comiteset
* Dĩ a comes ⁊ archos ·
Comaticus.m·s·i: verſificatoꝛ⁊ dꝛ a coma
comę · Inde adubiũ comatice · i· bꝛeuiter.
cõpendioſe · Comaticus etiã dꝛ abbꝛeui/
atoꝛ compẽdioſus · diuiſus ·
Comatulꝰa·i · dimi· a coma · mę. Dñ Hie⸗/⸗
ronymꝰi q̃dã epla.Comatulꝰ.comptus:
laſciuus · domus tuę tecta nõ videũt·
Comatus.a·iũ ·i:comas hñs: Et H̊ comata
te · ẽ quedaʒ gallia ·· lombardia eo ꝙ co/
mas ſoleat nutrire ·
Comedia ·/· p· i· villanꝰ cantus·vł villana
laus. et dꝛ ab oda quod ẽ cãtus vel laus
come qð eſtvilla· qꝛ tractat de rebꝰ ru/⸗
ſticanis.⁊ eſt affinis quottidianęlocutio/
ni·quia circa villas fiebat ⁊ recitabatur.

el dẽ comedia a comeſtione · Solebant

enĩ pꝰ cibũ hoĩes ad audiẽdã eã cõueni/

re. Iñ comedus. a· · q comtgdis deſcribit
In comędic·a.·i·i ad comędiã vlład co/
medendũ ptinẽs l delectabilis. Iñ co⸗/

medice · i· delectabiliter.·
Comes .tis · m·tẽ nomẽ dignitatis · ⁊ dici/
tur a como · as· Iñ comitilſſa · ſe · Itẽ inne
nitur comes cõ · ge p ſocio:⁊ tunc dicitur

acommeo. as· Et eſt comes ꝓpꝛie in itine⸗
re a commeando .ſocius in periculo. col/

lega in officio · conſoꝛs in pꝛemioſodalis
in menſa ·
Comes oꝛiẽtis ſᷣim co ſũfoꝛte erat ꝓcu/
ratoꝛ reꝝ cęſaris qᷓs hẽbat ĩ oꝛiete.

Comes palatinꝰ dꝛ q curã gerebat pᷣcipu/
am· vt miſſoꝝ:notarioꝝ· ⁊ iudicuʒ negli/

gẽtiã argueret · ⁊ a ꝓuĩtialibꝰtributa exi/
geret ⁊ cõſueta depoſceret ·
Comes reꝑ pᷣuataꝝ bᷣm co. erat foꝛte p/⸗
curatoꝛ cęſar ĩ pᷣGuaſ rebus.a ſm eũ etiax
illuſtris fuit · Alij dicũt ꝙ pᷣnati cõmodi

fiſcaliũ reꝝ habuit adminiſtrationẽ vt

eas cõſeruaret ⁊ in eis negociareb.
Comes ſacraꝝ largitionũ bᷣm . co.erat il/
le ꝑ quẽ pᷣnceps ſua ſtipẽdia largiebat᷑.⁊
hic foꝛte erat ꝓcuratoꝛ reipublic·qͥ grece
legiſta nũcupat᷑· Sllij dicunt ꝙ impatoꝛ
p bũc ſuã libertatẽ ⁊ magnificentiã exer/
cebat ⁊ largitudinẽ agebat.
Comes ſacri patrimonij erat qui impaton.
ꝓcurabat patrimouiũ. q in hoc differt a
comite rerũ puataꝝ ·qꝛ hic tenet cuſtodi/
am ren puataꝝ ⁊ exercet negociationem
circa mobilia. ſed ille patrimoniũ ⁊æimo/
bilia ꝓcurat ·

Comites cõſiſtoꝛiani ſunt qui cõſiſtoꝛij mi ·

lites dici merueruntqui etiam ſpectabi/
libus ꝓcõſulibus ęquipabant᷑· vel cõſi⸗
ſtoꝛiani dicebant᷑qui perant caſtris pᷣn/
cipis oꝛdinandis.
Comitarienſes milites alias comitatenſes
dicũ t᷑ milites ſtipẽdiarij a comitatu dicti
qꝛ militãt nõ ſoli:ſed in comitatu ·
Comeſatio · onis · dꝛ a comeſo· as. Et ſunt
ꝓpꝛie comeſatiões ſuꝑflua ⁊ luxurioſa cõ/
uiuia ˖ Et debet ſcribi p vnũ.s.ſicut ſuuʒ
xerbuʒz· Pñ ad Ro.iʒ?ꝰ In comeſationi/
bus ⁊ ebꝛietatibꝰ. Comeſatiõibus debet
ſcribi ꝑ vnũ · s· ⁊ iſmiliter ꝓferri ·
Comelſoꝛ vel comeſtoꝛ.i· guloſus ·
Cometa · tęfp· dẽ oꝛdinatrix comav.⁊ de/
riuat᷑ a coma mę· Juuenalis tñ gr̃a metri
intpoſuit · · ibi :· Ponũt coſmetę crinitas
Item inuenitur hic cometa· cometę vel h̊
cometes metis · vl comete· Et eſt comets

—

ãdã ſtella crinita ⁊ emittens de ſe radios

fſfiamaꝝ ad modũ criniuʒ· Et qñ gwaret

ſigt moꝛtẽ velimutgtionẽ alicuiꝰpᷣncipis
vl alicuiꝰpatrię de ſtructionẽ · ⁊ ſp dinigit
radios ſuos ad illã ptẽ cui minat᷑. Qui/
Dã tñ dicunt ꝙ nõ ſit ſtella:ſed quędam
nubes ignea claritate accenſa. Papias
Dic · Cometes ẽ ſtella dictꝰqꝛ comas lu/
mis ex ſe fundat/qð genus ſideris q̃ndo
apparet · peſtilentiã· famẽ aut bellũ vl re⸗/
gni imutationẽ ſigt· qð latini crinitẽ vo/⸗
cãt·eo ꝙ ĩ modũ criniũ flammas ſpargit.
AVlij dicunt ꝙ cometes nihil aliud ſit qᷓ;
vapoꝛ terreꝰgroſſus:cuius pꝑtes ſibi mul/

tuʒ cõiacẽt paunlatim aſcendẽs a bĩferioꝛi

pte eſius · ad ſuꝑioꝛẽ eiuſdeʒ · vbi cõcaui/
tatẽ ignis ↄtigit:⁊ ibi diffuſus inſtãmat᷑
7iõ videt᷑ lõgus frequẽter ⁊ diffuſus.

Comicus a ũ.i· comędus vel ad comgdiã
ptin ens vel facetꝰ. coꝛ · pe · DBñ duo ſũt

gen era comicoꝝ . ſ.· comędiaʒ ſcribentiũ ·ſ·
vteres ꝗ ioculatoꝛes extiterũt· vt Cerẽ/
tius. Noui qͥ ⁊ ſatyrici.qbus generaliter
vitia carpunt · vt Perſiꝰ Junenaliſ· Et
nudi pin gũt᷑eo ꝙ vitia enudẽt ·
Comismiscõ·t⁊ H̊ me.i:ſuauis vł curial.
Vl facetus:ſed facetus de doctria:comiſ

ce natura· vl facetꝰ ĩ factis: comis ĩi di

ctis · Pel m Pap̃· Comil.i ↄpoſitus hi/
laris benignus. Et nota ꝙ como . is. et h
7 comis: et ̊ me·⁊ coma:matis ꝓducñt
bmã ·ſed comamę.eaʒ coꝛ. Dnde.Come
coloꝛe comis me fallit femĩa comis.i· ſua⸗
uis vel curialis: Iñ comitas· atis i· curia/
litas vel ſuauitas.
Comitatus · us · ui.i:comitᷣ dignitaſ.vlt᷑ra

ſiue tantũ ſpaciũ quãtũ vnꝰ comes tenet.

7 derinat᷑ a comes · Inuenit etiã h comi/
tatus · us· ui · · ſocietas vel comitatio.⁊ tũc
dẽ a comitoꝛ aris · Item inuenit᷑ adiecti/
ue comitatus·a · i ·
Comitiũ · tij · n · . ẽ is in qͥ cõſules eligunt᷑
vl intronicant · vel etiã ipſa electio: vlin/
tronięatio dã comitiuʒ· vel ſolẽnitas quę

tüc ibi fiebat cõuentus totius ꝓpli lo⸗

cus in quo fiebat⁊ d comitiuʒ q̃ſicoitiũ

qꝛ totus ꝓpls ad electionẽ et intronicati/

—

onẽ cõſulũ ↄueniebat · ſ ẽetymo · potiꝰ qᷓ;
compoſitio· Inde comitius vel comitialiſ

moꝛ:bus.i.caducus vel paſſiuus · qꝛ ĩ co/

mitijs · illi qui patiebant repulſam ppn/

doꝛem moꝛbum caducũ incurrebant. Pl

eſt comitium placitum quod multicomi/
tes faciunt. Dnde Plautus· IJbo iquit

».
. *

vt de capite meo faciant comitia.⁊ ſic de⸗
riuat᷑ a comes.

Comitulus· la· lũ.⁊ comitellus.lalũ.ambo

Oimi.i.puus comes.
Cõmanipularis .· t·⁊ h re ·i· ↄſociꝰ.q cõ.⁊⸗
manipnularis·qᷓi cũ alio manipularis.
Cõmater trisf·t.q̃i ſimſmr.a cõ.⁊ mr.Et

nõ ꝙ dusę ſüt ſpẽs cõpatnitatj ſen cõma/

ternitatis· Ona directa · ſcʒ qñ ego ſuſci/
pio de ſacro fõte filii Bertg wel ſpſa me/
um . vlad ↄfirmationẽ coꝛ epo teneo fi/
liũ Berte.· ⁊ ſieã accepero·ſp eſepandum
cõnubii· XTlia ẽ indirectaqñ vnꝰcõiugũ
poſt qᷓ; ſüt vna caro effecti. fliũ alteriꝰ ſu/

ſcipit ; in quo caſu ambo parẽtes infantii

cõpa tres efficiunt᷑· etiam alteri cõiugũ qͥ
nõ ſuſcipit:⁊ ambęimpediüt matrimoni/
um pᷣhendũ ⁊ dirimut contractũ.
Cõmeatus us·uii:ſil meatꝰ. Atẽ ↄmeatnſ
etiã dꝛ expenſa quęeſt neceſſana in itinẽ
ſil cõmeantibus.

Cõmeatus di licẽtiatus vel recõmẽdatio

ſen remũ ergtio ipſis licẽtiat᷑ tꝑe licẽtiatu/
re facta: vtĩ epiſtola lexandri magni
Ariſtotelis legit. Et ẽqdð vulgo dẽ ↄdu/

ctus liber-i:traſitꝰa ↄmeando deſcendẽs

vt ibi dicitur · optimis nos ſuſceperũt cõ/
meatibÿüͦus .
Cõmemoꝛatio ·onis··t.i.recoꝛdatio.

Cõmendaticius:a·ũ·aliqͥs ꝗͥ de ſuo nobiſ

gliqͥd Datvt res eius ĩ noſtra habeamꝰ
tutela. Eſt etiã cõmẽdaticia res ꝗᷓ nobis
noſtrętutelę cõmẽdat᷑· Inuenit᷑ etiã cõ/
mendaticius qͥ cõmẽdat nos vel laudat
Vnge · 2· Con. 3? TAut indigemus ↄmẽ /
Daticijs eplis.
Comendaticię littereſunt dimiſſoꝛięqͥbuſ
clericꝰ Dimittit᷑ et abſolu a poteſta e ſui
epi in qbus ꝑhibetur de vita ⁊ oꝛdinibꝰ
illius teſtimoniũ.
Cõmentarienſis d cuſtosĩ carcere poſito
ruʒff de oꝛi iuris⁊. C. de cuſto· reo.l.ad
cõmẽtarienſem· vbi talis punit᷑ tali pgna
cũ ſocio ſuo qua punitus fuiſſet aufugiẽs
ex negligentia eoꝝ· niſi ex neceſſitate pcul

ab officio egerit · tũc adiutoꝛ eius pari p⸗

na conſtringit. J
Comenda eſt cuſtodia eccleſię alicui ↄmiſ⸗
ſa· cnemo deinceps. d elec li. vj.

Comẽtariuſ.a·ũ· i. expoſitoꝛius· a·ũ.a com/

mentü· Et h cõmentariꝰ. rij · q cõmentat ·
Et cõmẽtatoꝛ⁊ cõmẽtarꝰqͥ cõmẽtũ cõpo/

nit ll ſcribit. Et Hh̊ cõmẽtariũ.i.armariũ

vbi renũt᷑ cõmẽta. Et h cõmẽtariolus

nuſe
Coͤnig
⸗
(one
91
Cne
N
G
i
D in
d.
j.
inr.
loͤne
Mtio
Cipre
(öfon
iug
hioiſi⸗
me an
u
N
i
Conhe
(li⸗
Porge
Lopon
Paley

Glhüen

npulns
anß
Aircine
epoſuſc/
Abane
Poteneof/
cpandun
wwöngi
ückeeſ

Hües nfn .

.
1*

lencnci
emammen
mati,
Ttionent,
ſanaininri

öniduti
welitan⸗
nennagn
wvdi

wlundi⸗
entco/

tſtonod
babem
ronobis
mitcnico/
Whca
Gose,

iniſageche
wttlein

tonnb

ecſto⸗
ſtoteohed
nittalpene
ſetaunges
ſirnepal

enspenO

ticnionnh
w.
aſ⸗alc⸗
ginn⸗
cömen 6
Nriid
cöniin

—

=

—

12

3

— —

Cõmenticiusa· um · i· cõfictꝰ· falſus vlex
coſitoꝛius: vel ad cõmentũ ptinẽs.
Cõmẽtus:a·i.⁊ ̊¶ cõmẽtũ ·ti:i.fraus:men/⸗
Daciũ.machinamẽtũ ·inuẽtũ · cõfictũ · cõ/
poſitũ. Nel cõmẽtũ:eſt plurinʒ ſtudio vł
doctria in mẽte habitoꝝ ĩ vnũ collectio·
Et ßm boc qlibet liber ? q̊dlibet opus de
qlibet arte cõpoſitũ dꝛ cõmẽtũ. SGʒ ĩnro
vſu cõmẽtũ dꝛ liber expoſitoꝛius ſcʒ qui
ceſeruit expoſitioni ſnĩę alicuiꝰlibꝛi:et nõ
conſtructioni lr̃ę· Et vm hoc ſic diffinit.
Cõ mentũ eſt expoſitio verboꝛũ iuncturam
non cõſiderãsſed ſenſum. H
