roſe · gloꝛioſe ·
Magnopere . i. m magnũ opus· vl valde
⁊eſt aduer· Sed quando habet duo/o/
ſunt Dug partes magno opere ·

Mane . eſt aduer · tꝑis.⁊ nõ gcuit᷑ ĩ fine · et

dĩa manũ.qð ẽ bonũ· Et qͥd meliꝰẽ ma/
ne qñ ce tenebij deuenit᷑ ad lucẽ: Pł ma
ne da mano· as·qꝛ tũc dies manare in/
cipit · Et pꝛo· pᷣmã Noteſt etiã eſſe nomẽ·
vt Bonum mane

Manhu aduer:admirantis apud bebꝛeoſl

quaſi qð ſignũ ẽ h· vel qͥd eſt hoc.· Dnde
Exo.iõ?ꝰ Pixerunt adinuicem mãhu · qð
ſiat · qd ẽ hoc.⁊ acuit᷑ ĩ fine
Mature aduer · i.feſtinãter · cito ·
Maxime · aduer .i.hᷣcipue.·
Meapte tuapte. ſuapte · vm quod exponit

Paß · . mea tna · ſua cauſa · wel meapte i·

meo vſu vlmoꝛe · vt Iſte loqᷣt meapte · i·
hbm moꝛes vel vſũ vel modũ meg patnię ·

Meatim ·ẽ aduer/ꝑſonale· non tñ ei acci

Dit ꝑſona · ARduerbijs enĩ nec accidit nu/
merus nec ꝑſona · licet ꝗdam aduer. ſint
numeralia · vt bis· ter · Et quędam perſo/
nalia · vt meatim.tuatim.qꝛ nõ habẽt nu⸗
meꝝ· vel pſonã pꝛo accidẽte.ſ̊ ꝓ ſigtione
VBnde ĩ Gꝛęciſmo dꝛ · Dicidioma menʒ
conſigre meati · Hſum vel moꝛes dic inſi⸗
nuare meapte
Megdiuſfidius aduer ·iurandi·i p mercu/⸗
rium ·q mediatoꝛ ẽ · ⁊ fidꝰ interpꝛes deoꝝ
hoĩm. DNel d a mediuset fides·quaſi
mediante fide:
Medullitꝰadũ.loci a medulla dꝛ ⁊ coꝛ·pꝑẽ
Medoſeadu:i.macloſe.turpit᷑·mẽdacit᷑

Millies · aduernumeri ·i:mille vicibus · et

d q mille. — 2
Minime aduer · qnod qñq; ponit᷑ pꝛo nõ.
quãdoq; ꝓ parum Et dꝛ a mmus. Vñ
Hanc vocẽ mime reꝑimus ſępe negãdo
DVicas et minime ſepꝑe ſignificare panm.

Modo· aduer temporis ·nunc· vel ali

xel pauloante: vel tantummõ· Et cõpo/

nit᷑ modoi. Ceiceps. Cãtũmodo·SGSo⸗/
lũmodo:⁊ poſtmodũ i potea · Et adno

Zum.. valde-.· .
Moꝛditus:adueri:moꝛdenter: vel moꝛſi⸗

liter. vel moꝛdaciter · Et coꝛ · Di ·

Moßi ſtatim .

Multifarie · adueri:multis modis multi/
plici ſermone · Et actũs multifariã iuenit᷑
aduerbialiter poſitus ꝓ multifarie·
Multo mag · ſut due ptes.⁊ duobꝰaccen⸗/

tibus regendę. Et nota ꝙ multo ẽ nomẽ

aduerbialit᷑ poſitũ:⁊ nõ mutat accentũ·

Muſſim · aduer:i:muſſanterlatenter lẽte·

l leniter
Mutuo· aduer.q̃litatisi· innicẽalterutro
viciſſim· alterno. õm PHaß.

NHam ⁊ nãq; ponuntur pꝛo quia

ANaue · 1 naniter. niusſime· qaduer. i· docte·

—

ſapienter.

Ne.ſm qdð dat rationẽ oꝛationis interro

gatiue· eſt cõiunctio encletica:vt vtrũ ne

NVaã ſi oꝛo non eſt iterrogatiua non ẽ en⸗

cletica:. vt Dide ne feceris· Et hoc inuere
videt᷑ Nꝛiſcianus qͥ dicit ĩ.iõꝰ.libꝛo ·. Ne
poſtpoſita eſt cõiunctio · Pꝛępoſita vo ẽ
qduer. Et ſcias ꝙ ne nõ cõponit᷑ cũ verbo
q; nulla coniunctio cõponit᷑ cũ verbo · nec
etiã cũ noĩe · niſi li · ⁊ ne · vt ſiqs · neqs ·

Heceſſe et neceſſario ſepꝑe ponũt᷑ adubialit

pꝛo neceſſarie =ò”ÿMVM
Necdũ·inõdũnõ adhuc:vulgariter non
ſtatim dꝛ ·

Nempe certe · nimig/

Mequaq; i:nullo modo-
Meutrobi · i. in neutra parte · ſcʒ in neutro
loco qð etiã dꝛ neutrobiq; · Vñ Plautꝰ
Neutrobiq; habeo ſtabile ſtabulum·
Ni. i. niſi ·
Nihilominus qñ eſt dictio cõpoſita debʒ
regi vno acuto accẽtn in antepenſ collo/
cato · ⁊ eſt coniunctio aduerſatiua·et va/
let tãtũ quantũ tñ.vt Iſte me offendit et

ego nihilomin?bene feci ei · OQñ vo ẽ oꝛo
ſcʒ ablatiuus nihilo. ⁊ minus nomen vel
agdnerbiũ · debet pꝛoferri duobus accẽti/
bus. minus comparatiue tenet᷑ ſiue no⸗

minalit᷑ ſiue adubialiłer accipiat᷑ vt ſte

multu comedit· ⁊ ille nibilo minus iſto.
Nexim · aduer .i· coniũctim ·

Nimiꝑi ſine dbio / pfecto·nec mign ·

Qimis vel nimiũ aduer · qntitatis ·i· plus

iuſto. vltra volũtatẽ · multũ.vel ſatis · vm
PHaßp̃ · Et coꝛ ni · Dñ Ouidius de reme·
Quę nimis apparẽt retia vitat auiſ· Po⸗

nisur etiã nimis ꝓ valde. vel pfecte · Oñ

Pſalmiſta· Ego aũt bumiliatꝰ ſũ nimis·
i· pfecte vl valde vt exponit Pernardus
Milſi ẽ coniunctio ·i·ſi nõ · Et coꝛ.· pmã · Vñ
q̃ͥdã.Hõ ſũt qͥne; niſi dño dare vulne/
ra niſi · Nõ ẽ tuta niſi ſine niſo filia niſi.

Noctu · i. de nocte · vel in nocte · adu tpis ·
Et dꝛa nocte · Dñ Pꝛiſcianus in.is? ibꝰ

In · v· pauca inueniũtur aduerbia deno/

minatiua . vt diu · ⁊ ex eo compoſitum · vt

interdiu:⁊ a nocte noctu:
Non .ẽ aduernegandi: Et ſcias ꝙ bec ne/
gatio non · pꝛepoſita nomi ꝑ cõpoſitioneʒz
Puat tm̃· vt nullus· Sed qn per compoſi/

tionẽ adiũgitair verbis · ſine dubio puat

⁊ ponit · vt nolo · neſcio · nequeo · HNec eniʒ
ſola verba cõponunt᷑ cũ nonvt oſtendat᷑

pęna inflicta homipꝛopter oꝛiginale pec

catum · qꝛ punitus eſt ĩvoluntai· ſcientia
potentia · Si aũñt veniat per ĩfinitatẽ · tũc
habet exilem negationẽ: qꝛ pꝛiuat ⁊ ponit
vt nõ homo·i: aliqd qð nõ ẽ homo-·
Nonagies ˖ aduer:numerii nonagita vi/
cibus. dẽ a nonagintẽꝛ·
Nondum .i:.nec adhuc·ſᷣm PHap·
Monne.i:nunqd nõ m Pap;

Noõnunc; i· aliquotiẽs vel aliqñ ·

Nonies · · nouẽ vicibꝰ adũ·⁊ dꝛ a nouẽ·
Noniſſime · i· vltimo · . 4.
MNudiuſtercius· aduer· tꝑis ẽ · vt vult Pꝛi/

ſcianus. Et eſt dictio compoſita a nunc?

Dies · ⁊ tertius·qᷓi nuncẽ dies tertius· Et
ſiliter componit᷑ nudiuſquartus.i.· nuncẽ
Dies quartus ˖ Et generaliter cũ quolibʒ
noiĩie numerali oꝛdinali.pm MHug· iuenit᷑
talis cõpoſitio vt nudiuſcẽteſimꝰ.nudiuſ/
milleſimus. Et ſunt oĩa aduerbia tẽpor ·
PBñ Aci · x? dẽ· XX' nudiuſquarta die.i· ꝗ
Die queę nũc eſt dies quarta vſq; ad bãc
ꝛã · Item · i · RKeg· 4*. Vę nobis.nõ eĩ
fuit tanta exultatio heri ⁊ nudiuſtercius ·
Nullatenus · vel ẽ dictio cõpoſita · vel wo⸗
tius ꝗᷓ dã irregularis vocũ congeries loco
vnius dictionis poſita·⁊ grauat pe ·
Nunc.i.mõ:aduertpꝑis
MNuncubi/aduer.loci:⁊ dꝛ a num·⁊ vybiet
interponitc· cauſa euphonie· Et· m· muta
tur. in · n· ſequẽte · c.· vt dicit Pꝛiſcianꝰ ĩ pᷣ.
maio:ꝙm ·tranſit in n vt num. nuncubi

NPuũquã · i: in nullò tẽpoꝛe· qaduer: tempoꝛis

lle
of
Ane⸗
uie⸗
r
ihims.
naruns
ubi
N
inie
dia no⸗
lrun

gbene
wlton;
bopnt
Noſtenant
nginden
n ni
fntati i
attwut
.
gii

Nanote⸗

Ntwle⸗
ſtaanm
teſtust.
noele
geüenit
enrcit
dati⸗
Ata dien

Nobiolid

diaſta⸗
omnu
.

etninn
in,
menuna

8 * . — .

⁊cõponit᷑ ex nõ ⁊ vnq; ⁊ non remanet de
nõ niſi · n · Sed nuſc;·iĩ nullo loco·cõpo

nit exnõ ⁊ vſcᷓ · Vñ Heb. pᷣ· Nuſq;ᷓ an/
gelos appꝛebendit deus· Dñ nunch perti
net ad tepus· nuſqᷓ vo ad locũ · On qͥdã
Ad tẽpus nũqᷓ; ł̊ pertinet ad loca naſqᷓ;
Similiter vntd᷑p̊ pertinet ad tempꝰ · vſc;ᷓ
vo ad locũ·

Qupꝑ aduerbiũ tẽpoꝛis/⁊ dẽ a nouus⁊ t⸗
poꝛe · quaſi nouiꝑ ·· reẽti tempoꝛe ·modo

paꝝ ante ;̊ tempus:

Nuſpiam · adnerbiũ loci · in nullo loco · et

dDia non ? vſpiam ·
Nuſqᷓ;·vide in nunqᷓ;ᷓ·

Nutatim · adũ ·i:nutim.⁊ ſignanter· vel de
nutu in nutũ · qñ qͥs ſemꝑ loqͥtur ꝑ nutus

Nutanter · i · Oubitãter ·

CBe

O diuerſas ꝑteſoĩonis effæit · Nã int᷑duʒ
interiectio ẽ dolentis · vt O de in quãta
milſeria · Intdũ admirãtis: vt O rem ad/
mirabilẽ. Interdũ optantis aduerbiũ· vt
DO mihᷣ hteriti referãt᷑ celitus ãni.Exhoꝛ/
tãtis q̃ʒ · vt O fugite ⁊c · Vñn in gręcſmo
dẽ · Oſtuꝑet · o dubitat· vocat.indignat᷑
ꝗadoptat.Clamat conqrit᷑ velut exemplis
reperit · Dlſic· O dolet ·o clamat · vocitat
miratur·⁊ optat · Odedignat ſe noĩat vt

Ob ſpoſitio his litteris ſequẽ ( ꝓhiber

tibus mutat · b· in illas · ſcʒ · c. vt Occido · f
vt VBffero · g· vt Hgganio · p· vt Oppo/⸗
no · Qñq; ſiᷣtrahit᷑· b · vt Operio · Si ãt
ſequat᷑ · m · ſubtrahit · b ut Omitto · ul mu
tat᷑ in · m · vt Ommitto· ñnqʒ tamen int᷑⸗
cipit ·s · cũ dictione incipiente a.c· vt Ob/
ſcurus · Dñ qͥdã · Cur fert grex pomũ nũc
ob mutatur ĩillas · . .
Obnixre · i · intente · vel humilit᷑ · vel multũ ·
Hcius adũ .i· velocius · celeriter:ſtatim·
Dcties aduerbiũ·i:octo vicibus ·
Vffatim·aduerbiũ ·i:pticulatim·
Officioſe · i· ſedule
OVlim · aliquãdo ſteritũ ſigt ·i · quõdà ãtea
Aliqñ olim ⁊ de hterito ⁊ de futuro diot᷑
ſicut aliqñ · qñ vn q; m Paß.
Dminoſe · aduerbiũ ·i · foꝛtunate.
VHmnino · aduerbiũ intentiuum . i·penitus
Et ꝓducit penł ſᷣm cõem vſum ·
VHpido · aduerbiũ · i· valde ·
Opime.i · abũdanter·affluenter-·
VOptate adu/ꝓ quo inuenit᷑ optato · i · deſi
deranter vel eleganter · .
DOpitulãter · i· qauxilianter Opitulatim · idẽ

Dpulent᷑ ul opulẽte tius:ſime.i:abũdant᷑
Nꝛiũ · adũ ·locii:hãc ptẽ· In deoꝛſum·
Olſi · vna dictio:adũ:optandi.i:vtinã:vel
vocãdi · Oñ Symeon · Oſi me hic inue/
niret illa naftuittss
Oſſim vel oſſatimadũbiũ ·i: oſſa frãgedo
vel ꝑ oſſa. i; de oſſe in os ·
Oſtenſim · i· aperte ·

Duanter ⁊ ouatim· aduer.i:gaudenter.

Be

PHalã .adũ:qualitatis ·.i:aperte:manifeſte.

di a palolas· Oñ Joanis.isꝭ?ꝰ Ego pa
lam locutus ſum mũdo ·Et cõonit᷑ cũ in·
ð impalami.in aperto · Põt etiã palã
eſſe ᷣcoſitio quãdo regit caſum ut PHalã
illo hoc feci · i· coꝛã illo. Et coꝛ· pmaʒ· Sed
palo las eã pꝛoducit Oñ Lucan in. 7?
Pꝛincipeſ fecere palam ciuilia bella Sed
Z vltima ſyllaba ꝗrit᷑ an debeat acui Et
Dicũt qͥdam ꝙ ſic ad differẽtiã huiꝰ acti
palam · de pala·leę.palam. Elij dicunt ꝙ
non· ⁊ melius:qꝛ hmõi adũbia ĩ am deſi/
nẽtia: depᷣmunt᷑ ĩ fine· vt młtifariã. pꝑerã
Salanter i:maniteſte · nel vagater Vlpa
lanter . i· icõpoſite ; ul diſple · adu:q̃litatis·
Haps interiectio eſt admirantis · DVñ· Ce/
Dit papa papę nõ cedunt munera papę
Accipe tolle caꝑe·ſũt ꝓᷣba placẽtia papę·
Palin · i.iterum ·
PHanegyrice · i.laudanterlaudabiliter
NHaręnetice · interpoſitoꝛie ·
Hariter · aduer:ſimilitudinis·.i.ſimul·

Hara Ppoſitio gręca. i:iuxta · vel apud.vel

re· vel Pter · uel trans
PHartim.aduerbiũ ·i· diuiſim ·
Harticulatim.i:dDiuiſim.vel ꝑ particulas.
Harũ ·i · modicũ · Et cõpõit᷑ cu ꝑ · ut Parũ/⸗
per .i· valde parũ· Inuenit᷑ etiã paruante
B potius ſunt Dduę ptes ·
Paſſim · adi ·i: vbiq; ul gradatim uł lenit
Haulatimaduerbiu.i:ſenſim.particulatĩ·
pedetentim minuatim.
PHauliſper · i.parũper vel modicũ.
Haulominus :qñq; eſt vna dictio·.i.ſere.
vt ibi · Haulominus cõſümauerunt meĩ
terra · Qñq; eſt oꝛatio ſiue Duę dictiões
vt ibi · Minniſti eũ paulo minꝰ ab ãgelis
i:minus modico · On in greciimo dꝛ · Si
paulo minusẽ oꝛatio cõparat inde · Eſto
fere ſi dictio ſit ꝓaulominꝰ vna. Itẽ nota
ꝙ paulo non debet acui in fine in paulo
minus qñ ſũt duę partes· Itẽ paulo pus

Duę ꝑtes ſunt· Itẽ paulo Swnit hanla

—

poſt. pauloante vel potius ſũt duę pPptes
poſitę p vna · Itẽ paululũ ⁊ panlũ ⁊ pꝛau/

lo ſũt noĩa·lʒ aliqn ponãt᷑ aduerbialit ·

Hauxillatim · aduerbiũ.ipaꝝꝝ·
Heculiariter: aduerbiũ ·i.ꝓpꝛie vfamiliarit᷑·
Ped etentim ·i·ſenſim· ſubtiliter· gradatim

caute· cũctãter.q̃ſi 'de tentãs hm NHap ·

Vñ Hieronymin epla ad Haulinũ.2
Caute⁊·pedetentim tuas poſſeſſiunculas

v endideris -

Hellaciter · aduer · i · Doloſe · fraudulenter-

fallacit er. ⁊ dꝛ a pellax

A

Hene · aduerbiũ remiſſiuũ eſt · · fereꝛ·
PHenes ppoſitio·i· apud iuxta ꝓpe· Et coꝛ:

pe · Dn Dꝛatiusĩ poetria · Quẽ penes ar/
bitriũ iusẽ ⁊ noꝛma loquẽdi:Sʒ h Enes
nis · i· virile mẽbꝛũ · Et ꝓd· ꝑe · Vñ · Te ſut
Damna penes damnat ſi tibi penes ·

Henitus·adũu:intentiuũ ·ioĩno/ex toto

Henſiliter· aduerbiũ·i.leuiter.
DPer pᷣpoſitio aliquãdo puat ut Perfidus
˖ q nõ habet fidẽ· Item iurat vel adiura
tionẽ ſigt. vt Her ceũ iuro·: Itẽ per dicit᷑
cauſã · vt Per ſtudiũ fit hõ ſapiẽs:⁊ ꝑ vir/

tutẽ laudabilis.i:cauſa ſtudij: cã ꝓtutis

Itẽ ſigt locũ:vt Per italiã tranſinui:Et in

QLucano SBella ꝑ emachioſpluſq; ciuilia

campos. Itẽ ſigt tẽpus · vt Per diẽ lego

Heregre · adubiũ·iad peregrinandũ · Dnñ

ĩ euangelio Homo qͥdam peregre ꝓfectꝰ
eſt · Et ligt de loco · per locũ·⁊ in loco . DHñ
Dicit Pꝛiſcianꝰ i.is? Peregre cõe adũ ut

Peregre ſü · pegre abeo · pegre aduenio·

peregre tranſeo· Et non debet acuiĩ fine.
Perempte · pẽptoꝛie · adi.i:cito:ſine moꝛa
Herendieadu·tꝑis⁊ dꝛ a perẽpta ⁊ vna
7 dDie ˖ q̃ſi pẽpta vna die ſcʒ iſta · ie in ſero ·

vel crasqð nõ credimus imo perendie.i

poſt cras · ſic em pꝛocedimus.hodie.cras/
perendie·poſtridie · Et dꝛ perendie · q̃ſi ꝑ/
empta vna die qð nõ põt dici ð hodier/
na die cũ de ea nõ reſtat ſpaciũ vniꝰ diei
Sic g de craſtina intelligit · Eſt gᷓ pendie
ideʒ qð poſi cras· nde Plautus. Quę
cras veniet perendie foꝛas efferetur ſoꝛoꝛ·
Vñ · i · Regl 20 Dñe de iſrael ſi inueſti⸗
gaũo ſniam patn mei craſtino vl ꝑendie
Herennitadu/i:iugit᷑.ppetue · ętern aliter ·
HPHerfũctoꝛie · aduer .i:inaniter· imaginarie
tranſitoꝛie · leuiter·
PHerii · circũ · vel de · T acilit in fne.
Herinde·i:taliter· aduerbiũ ſimilitudinis:
vel qualitatis/⁊ dẽ ꝗq per:⁊ inde-

—

Perite · tius . ſime · adubiũ · i· docte · pꝛudent

Perpere · adi:q̃litatis·i· ꝑpuerſe male· pᷣue
non recte · NPꝛo quo ſeꝑe ponit᷑ ꝑperã ·qð
nõ debet acni in fine. ſic nec multifariam·
nec palã · Pñ · i· Cor..i? Nõ agit pperã·
Pertim · adũ ·i· plixe · ppetne · cotinue ·
PHerpetue · aduerbiũ·i· cternsliter.

Perlſepe · i· epiſſime leꝑ · om HPap Et ꝓp· ſe
Perſpectim · adu ·i· viſibilit. vl clare · Et ꝑ /

ſpicue·⁊ perſpicabieter · aduer· idꝗ.
Heſſum/aduerbiũ loci·i· ſub pedibꝰ. et dꝛ

a pes · vel peſſum . i · deoꝛſum. ⁊ pꝛeceps

Pictin·aduerbiũi:pingendo.coloꝛatim ·
Plerũ q;· i · aliqñ · frequẽter aſſidue
Pigre.ĩ· veſidioſe·tarde · tedioſe·
Põpatice . i.ſuꝑbe· laſciue · Pompoſe ideʒ

Hone adulocii.retro:vłiuxta:. poſt tergũ

PBñiñ Stacius Acchilleidos · VPone natãt
Cclẽtq; pedũ veſtigia cauda: Et acuitur

vltima · ad diſſrentiã verbi pone quod

circũſiectit pᷣmam.
Hoꝛro· aduerbiũ oꝛdinis.i:conſequenter.
Hoꝛxro etiã dẽ certe · vel valde · vel longe
uel ſed. vel vtic; ·

Poſt.adᷣ loci:licet qñq; ponat᷑ in vi tꝑis

Et cõpat᷑ poſt poſterioꝛ poſtremuſ.· Poſt
cõponit᷑ ut poſiq; · Itẽ poſtheri. i. hodie ·
Itẽ poſtridie · i· poſt tres dies· Hoſtpᷣdie
. hodie · Itẽ ⁊ c q buſdaʒ alijs ᷣm HNug
Et ſiẽt tria poſt · ſcʒ tẽpus · vt Poſt annu

venias ad me. Itẽ locũ· vt Iſte latet poſt

mõtẽ · Itẽ oꝛdinẽ: vt Poſt ſapiẽtiã Diui/

tig querẽdęſunt· Nam melius eſt philoſo

pꝓhari q; ditari ·niſi foꝛteindigenti .· DVñ.

Hic tria poſt poꝛtat quęſũttẽpus·locꝰ.

⁊oꝛdo·. Et ẽ poſt ſpoſitio potius quãdo
regit caſum

Poſtea adu· tpis uloꝛdinis·i. deinde Et
cõponit᷑ poſteacᷓ i poſtq;.· Et poſtea lo⸗

ciii· poſt illũ locũ. vel poſt illud ts·
PHoſthac.ꝗdã vocũ irregalaris congeries
ſen aggregatio videtur eſſe · fungẽs loco

vnius dictionis:id ẽ poſt · DPñ Heb. 42

Nunqᷓ; de alia loqret᷑ poſthac die· Bel
ſit ibi hac ſyllabica adiectio.

Ho ſipꝛidiei:altera Die poſt tertiam diẽ.

ſm Papᷣ · DVel ᷣm Hug-poſtpꝛidie·i· ho
Die. cõponit᷑ a poſt ⁊ pꝛidie.
Hoſtremo.i:ad vltimũaduũ · tpᷣis nl oꝛdi/⸗
nis ⁊ ꝓd · ſtre · Poſtreme . ius · ſime · idem.
Voſtridie·i:poſt tres dies /a poſt⁊ tris · et
die Et ꝓducit · e · 2ðèð
Pꝛe hᷣpoſitio ponit᷑ pꝛo ad·vt Illũ ↄtẽpſi
me.i· ad cõ ꝑationẽ mei. Itẽ pꝛoab · vt

ln
4 dre
nc,
Uim
P⸗

tpe
ip⸗
ban
Uepe
NAtn.

wſeict;
Mteri
Nengi
tucuier
Ne dod

ſeguente.
vellonge
6
in nitos
nue P
WBe
Poſtami
jeletcot
iini dun⸗
iſtphi⸗
ni⸗ P⸗

mnsqi⸗

ince.
lu,
2*.
nges⸗
ebe⸗

X die E
im 1
ipicietn
iipis

ſli ti
ſedn

—

. 5 2 .

—
—

Pꝛe amoꝛe bc excludit foꝛas· Itẽ p ſupʒ
vt VPꝛęcuncij laudo beatos ·i · ſuꝑ · Itẽ Pꝓp

valde· ut Pꝛecelſus · Itẽ ꝓ ante · vt Pꝛê/
ſcio pᷣdico · Itẽ ſ̊ inuenit᷑ aduůbialii·

Pꝛecarie. aduerbiũ ·i· pꝛecabiliter· vel ber
pꝛeces · Et pꝛo eo ſepe ĩuenit᷑ pᷣcario · Pñ̃
Terentius in eanucho · Jam vel hcario

fac:traaas.
Pꝛecipue · aduerbiũ·i.maxime · Hſertim ·

Pꝛeſerti.i ·pcipue adube teſte Pꝛiſciano -

7 dĩa pꝛeſertu · ſicut tracti a tractu · Pꝛe/
ſertu aũt ẽ ſupinũ huiꝰ ꝓèbi p̃ſero · ris · q

eſt ante vel pꝛę alijs ſerere· ꝗtem pᷣſertim
i· pꝛeterea · cõiunctio cauſalis· Item Rᷣſer /

tim· maxime · pꝛime · DHnde dic Papias ·
Pꝛeſertim·hterea:Rcipue· maxime pᷣme·
Pꝛeſto:aduerbiũ tꝑis ulł locii: in ſſentia
ſum · q̃ſi ſto. pꝛe·
Peꝛgter ·. · abſq; · Ponit᷑ etiam pꝛo iuxta · vl
tranſ· vt ſtereas.i:trãſeag ·
Pꝛęterea· aduerbiũ eſt· ⁊ dicit᷑ a ſter· adu/
bio.⁊ ea ꝓnoie:hᷣcoſitio em ꝓnoĩ ſicut et
ꝓpꝛio nomini ꝑ axpolitionẽ ſolum iũgit᷑.
dueroiũ autẽ potuit cuʒ ꝓnoĩe cõponi
vt Eccuʒ ⁊ ellũ·ĩterea·:Rterea · Et deſinit
in a ꝓductã ſterea:Et ẽ pꝛęterea adubiũ

Diſcretiuüũ/idẽ qð ter iſta ꝗ dicta ſunt ·

Hꝛidemadũbiũ tꝑis:Et comꝑat᷑ pꝛidem·
pꝛios-pmuss. „
Hꝛidie·aduerbiũ tẽpoꝛisi pmo vel pꝛioꝛi
Die · dicit᷑ a pꝛrimus vel a pꝛioꝛ⁊ die· Et
inde pꝛidianꝰ· na·nũ · Et vt dicit Pꝛiſcia
nus a noibus quitę declinationis cõpo/
ſita ꝓducũt.e:vt pᷣdie · hdie· poſthodie:

poſiridie · Et adiungit᷑pdie moꝛe hpoſi/
tionis accuſatiuis· vt pꝛidie kalendas ia /

nuarij·pꝛidie nonas pᷣdie idus.i:a pꝛima
die ante idus · Dnde2· Machab · vlc⸗
Pꝛidie mardochei die .
PHꝛimitus ·aduerbiũ oꝛdinisi ·pꝛimo uł in
pᷣncipio.Et coꝛmi ·
Pꝛincipaliter · i. pᷣmo:⁊ maxime aduer·
PHꝛincipanter · i.:imperioſe·adũ·a pᷣncipoꝛ·
Hꝛioꝛſum aduerbiũ loci:i:verſus pꝛioꝛem

partem · Et componit᷑ a pꝛioꝛ et oꝛſum uł

verſum ·

OYꝛiuatim · aduerbiũ dilcretiuũ · i · ꝓpꝛie ſi

gulatim · B
Puſce · i · antique . longeuę · vetuſte·
Hꝛo·Rpoſitio ſigt cauſam · vt te · i· ca tui
Itẽ pciũ vt ꝓ ſexſolidis · Item ꝓ iuxta · vt
Alle cantauit ꝓ viribꝰ · i.iuxta vires · Iteʒ
ꝓ hboſitio gręca.ſiẽt ante ppoſition ·
Hꝛocul· auerbiñ loci. lõge· vel pe · ⁊ dꝛ

ðððBẽ .êẽ rf
.êò-

a pꝛo vel pꝛe ⁊ oculus · Dicit᷑ em pcul qᷣſi

pꝛo vel ꝓpe oculis· Sed id qð pꝛęoculis
eſt · poteſt eſſe longe · vel põt eſſe pe · Et
ideo dicit᷑ aliquando pꝛocul longe.aliqn

pꝛope · Onx dicit᷑ pꝓcul:quaſi poꝛro ab
oculis · vel quaſi pe oculos· et eſt etymo⸗

logia ſᷣm Hug·.Et ut diẽ PHap · Hꝛocul
eminus · longe · interuallo · Pꝛocul ? lõge
⁊Pe dicit᷑ · Hꝛocul nec nimiuʒ longe nec

iuxta · Nꝛoculdubio.i·lõge a Dubitatiõe

PHꝛohdoloꝛ interiectio dolentis. cũ aliqͥs

ĩ do loꝛe loqᷣr · ſicut vult Pap · Xlij dicut

pꝛohdoloꝛ ſunt due DPtes7 duobꝰ ac/

centbus regendę· ⁊ pꝛoh eſt interiectio-
7 doloꝛ eſt nomen · Nam ſicut dic Pꝛiſci

anus in. §? libꝛo; ubi agit de fignra com⸗

pꝓoſita· JFigura in ommbus partibuſoꝛa/

tionis iuenitur excepta interiectione quę
lempꝑ eſt figure ſumplicis ·

Pꝛolecto· aduerbiñ affrmandi i. ꝓculdu/
bio vtiq; pꝛo facto ſcilʒ qð habeas:adu/

biũ affirmadi.

Yꝛoindecõiũctio illatiuai.igit᷑. Inuenit

tamen quãdocq; ꝓ aduerbio loci vel tem/
poꝛiſ· Et apocopatur quãdoq; ⁊ dꝛ ꝓin.
pꝛo ꝓinde.⁊ acnit᷑ anꝑenulſicut alia cõ/
poſita ab inde·
Pꝛolixe·i · longe · extẽſe · cumulate copioſe·
Hꝛompte · tins· tiſſime · aduerbiũi:expedi/
te · velociter
PHꝛope · aquerbiũ loci:i:iuxta:ſecus ⁊ dicit᷑

a pꝛo·Et cõparat ꝓpe ꝓpiꝰ ꝓxime aduer ·

Et cõponit᷑ PHepꝛoꝑe· Et coꝛ· pꝛo ·
Pꝛopẽſius · qaduerbiũ.i·extẽſius ·
Pꝛopere · adu·i· velociter:celerit᷑ ⁊ coꝛ:pen
Pꝛopt᷑qdũ·loci:iiuxta· cõminꝰ.⁊ dĩ q ꝓ·
Ponit᷑ etiam pꝛo cõiunctione cauſali: vt
Pꝛopter te factũ eſt hᷣ·
NPꝛopterea·ieidcirco:ideo·ↄiũctio cauſalł:
PHꝛohpudoꝛ.ẽ ĩteriectio vituꝑani vł do/
lentis· cũ aliqs pudoꝛẽi:cõfuſionẽ alicni
adijcit · vt videt᷑ dicere Pap. Alij dicũt
qꝓh pudoꝛſũt Dduę ꝑtes:⁊ Duobꝰ accẽ/
tibꝰ regẽdęa ꝓh iteriectio ⁊ pudoꝛ nomẽ
qꝛ iteccio cõpõi non põt · Ratio· qꝛ ꝓpꝛiũ
paſſiõis ẽ deſtruẽ ⁊ cũ intiectio deſignet
affectionẽ paſſionis· naturã habet cõpo⸗
ſitioni ↄtrariã ⁊ ꝓpt᷑ ̊ cõſueuit abſcõdita
voce ꝓferri · Cum g dꝛ pꝛohpudoꝛ pꝛoh
do loꝛ ſunt interiectiones·expone.i·locoĩ/
teriectionũ vident᷑ poni .
Pron us i penitꝰ*. oino· ꝓculdubio ꝓfecto
Pꝛoſeutice · i · humiliatice et depꝛecatoꝛie ⁊
depꝛecatine⸗

OℛT

PHꝛotenus· adũ.loci. ⁊ eſt cõpoſitũ a ꝓpe vl
ꝓcul⁊ tenus·⁊ ſigt lõge· ut dicat ꝓtenus
q̃ſi pꝛocul a tenꝰ.i.pꝛocul a ꝓpe · Vñ Nir
gilius in.7? enei · Cartareã intẽdit voceʒ
qꝓtenus omne Cõtremuit nemus.
Hꝛotinus· aduerbiũ tẽpoꝛis uel oꝛdinis·i.
ato · ſtati · cõtinuo· uł cõſequẽt᷑· Et coꝛ · pe·
VBnde Ouidius epi · Pꝛotinꝰ abductig
lonuunt pectoꝛa palmis·

Hube tenuſ · duę partes ſunt · i· vſq; ad pu

bertatis tẽpus ·
PHublicitus · adubiũ · i. publice · et dꝛ a pu⸗
blicus · Et coꝛ ci ·
SHulſum · aduerbiũ ·a pello.lis ·
Qua . eſt int᷑rogatiuũ ꝑ locũ · nt Qua trãſ/
iſti· Reſponſiua eius· Hac illac iſtac.
Qua de re · i ꝓpterquã rẽ·curquõ.q̃ rõne
Quadragiesadũ.nũeri:i:q̃draginta vici/
Qualiter · aduerbiũ introgatiuu. (bus
Quã ·eſt cõiunctio diſcretiua vel electiua:
ut Diues eſſe volo q; pauper · xel Bonũ
elt ſperare in Domino q; ſperare ĩ pꝛinci/
pibus · Etiã eſt aduᷣ · ſimilitudinis vt Cã
PHlato q; Soꝛtes legit · Etiã ẽ adu.cõpa

raãdi:ut ꝗlle ẽ maioꝛ q;ᷓ ille · Et ẽ adu· quã/

titatis· ut Iſte qᷓ; põt legit· Et ᷣm haãcſi/
guiticationẽ põt quantꝰ deriuaria q;· Et
ꝙᷓᷓ; cõponit᷑ ꝑ geminationeʒ · et dꝛ q;cᷓ · i
quãnis:cõiunctio aduerſatinun.·
ualibet · i. q;uis.⁊ acuit penł. Oñ Gꝛegꝰ
Multũ reliqᷣt ꝗͥ q;libet paꝝ tm̃ debuit ·
Zngobegnnd ĩterrogãdi pᷣm Ponatũ
t acuit᷑ penł/ſᷣm quoſdã ⁊ videt᷑ eẽ ꝗdã
irregularis aggregatio dictionũ ꝗᷓ ponit
loco vniꝰ dictionis potiꝰ qᷓ; va cõpoſitio
Quãuis · ·; ꝙᷓ; vel licet· tamen · cõiunctio
aduerſatiua·⁊ acuit᷑ en·½
Quanã · i q̃ ꝑte ſyllabice hʒ nã p᷑ᷣm Papᷣ
Quãdiu .qn e vna ꝑs acuit᷑ penłvide etiã
S. in diu:Et ẽ q;diu · vſq; ad quẽ finẽ:uel
vſq; ad qð tpᷣs ſᷣm Papiã
Quando· deriuat᷑ a q; ⁊ c adů·tẽpwoꝛis · Et
eſt iterrogatiuũ · infinitũ·relatiuũ · Et cõ/⸗
ponit᷑ vel ſyllabicat ⁊ dꝛ quãdoq;⁊ quã
docũq;/⁊ quãdoqͥdẽ ·i.qꝛ: Et coꝛ· ꝗ· Iteʒ
ſiquãdo:nequãdoaliq;do ·añpel:acuũt ·
Et nõ ꝙ quãdo habet ſex compoſitiones
tin ſᷣm aliquos · vt Siquãdo:nequando
mnauando qne auangocn gocah Eex
hoc patet ꝙ quandoqͥdẽ non ẽ cõpoſitio.

ra .· ſ̊ ponitur aliqn loco vnius partis.

Et eſt potius ꝗqdã vocũ cõgeries irregu/
☛

laris quã cõpoſitio·⁊ tũc accentuatur ac ſi
eſſet vna dictio ˖ vt Exẽplo · Defacili· de
cętero ex impꝛouiſo/⁊ cetera ↄſimilia ·
Quãc; · · ᷓuis · licet · Et nota ꝙ qᷓꝙᷓ; et ſi⸗
milia habentia ˖ m· ante · ꝗ· p. n · ſcribũt ·

Musntiſper · i · quãtũ · vt Quantiſper valʒ
o

res iſta· Cantiſper- *
Quantotius·adui:quãto ocius· velociꝰ.
citius · Et cõponit᷑ a quãto ⁊ ocꝰ adũbio

MQuãto minus · Dnęptes ſũt ſicut ⁊ quãto

magis:·⁊ita ſub duobꝰ accẽtibus ſũt ꝓfe
rẽdę · hm Hugin libꝛo de dubio accẽtu
Quappter · i· q;obꝛẽ ꝓpterea·quo pacto.
Quaſi.i:ſicuti tanq̃ʒ: velut · Et ponit q̃ſi
aliquãdo ꝓ ſimilitudine · aliquando pꝛo

veritate PHꝛo ſimilitudine·. DHnde PHaulꝰ

Muaſi triſtes ſp aũt gaudẽtes Pꝛo veri⸗
tate vt in euãgelio Joãnis Pidimꝰ glo/
riã eius gloꝛiã q̃ſi vnigeniti a patre · li/
quando nihil viffert vtrũ ꝓ ſimilitudine

an pꝛo veritate ponatur vt Job Quaſi

impios ꝑcuſſit eos ĩ loco videntium.Sʒ
ibi· Sicut impius ĩimicus meus ⁊ aduer/
ſarius meus quaſiliquus · Sicił ⁊ quaſi
vt vult · Gꝛeg? pꝛo affirmatiõe potiꝰ qᷓ;
ꝓ ſimilitudine dictũ videt
Quatinus·vide j.in quatinus·

Quater.adũü ·numeri:a quattuoꝛ deriuat

ſcribit᷑ ꝑ vnũ ·t· Et bꝛeuiat q̃ᷓ · ODñ PHꝛa/
tius in pma epla Me q̃ter vndenos ſciaſ
impleuiſſe decẽbꝛis Quattuoꝛ aũt nomẽ
Eneginimgne
uaternatim aduerbiũ ·i.· ꝑ quaternoset
d a quaternus.

Muatinus pꝛo vt eſt cõiunctio cauſalis p

i· ſcribit ⁊ deriuat᷑ a qua · Hõt etiã eſſe cõ/
iunctio adiũctiua · Sʒ qua tenus ꝑ · e · ſũt
Due ptes ⁊ acuit᷑ te · Dñ in gręciſmo dʒ ·
Pictio quatinus ẽ oꝛatio qua tenus eſto
Victio ſub media bꝛeuis ẽ · oꝛatio longa ·
Si fiat pꝛoſa bꝛeuiat tñ vtraq; metꝝ· Et
nota ꝙ vt.ꝙ; ⁊ quatinus· cõiũctiones ad
ĩuicem ĩ hoc differũt · qꝛ vt cauſam remo/
tioꝛẽ · Sʒ quatinus recipit cauſam ꝓpin/
quioꝛẽ è vo ꝑtinet ad vtrũq;· Ondeĩ/
cõgrue dĩ · Dolo quatinꝰ legas · ſ̊ bñ dꝛ.
PBolo vt legas:qꝛ volũtas lõgiſſima ẽ et
nimiũ infinita · Poſt quatinꝰ ergo vel ꝙ
recte ſequit hęc coniunctio· vt hoc modo
Kogo vos vt quatinus mihi veſtrum
auxiliuʒ impendatis · DPBel ſic · Hoſtulo ꝙ
mihi dignemini pꝛouidere vt poſſim in
ſtudio cõmoꝛari · Sed non adeo bene di
citur · Rogo vog vt bene mihi faciat ꝙ

— —

-- = – – — =

—
—

je
4
ſit

N!
d
W
Vyp;

on.
igin
sſügt
c
donieqi
mopoo
tepar⸗
Prowen⸗
n o⸗
me⸗ Ai
niitpche
b un
ntumS
nstader
tigii
porg

drint
RNy
cenosſal
ütnon.

memose

cauſtie⸗
ctüeſeih
ns Poſt
iſno
muudo
vN1.
meE
cionest
ſum feno⸗
Alm
Buc
1s bbn⸗
glinunit
ℳ
modo
vKronm

poſinn
o bene

biſndh

v

oſtlog

Muinimo.vide ĩ quin:

r”M l
8

vel quatinus poſſim ĩ ſtudio manere ·

Que cõiũctio copulatina ꝑ.e.ſolã ſcribit᷑

ideʒ ẽ qð ⁊· Qñ eſt pꝛonomen ſcribit᷑ p9

ae· diphthongon que.· ⁊ in ſingnlari ſęmi

nino.⁊ĩ plurali neutro:Etẽ iterrogasiuũin

rela tiuũ:⁊ infmitũ.

Quia ⁊ quoniã ĩ eodẽſenſu · Sʒ quoniaʒ

Wꝛie ſponit · ⁊ ſic ſequentẽ ſenſũ alligat
vt Quoniam diſq vſco · Quia quippe
poſtponit᷑ ⁊ ſupioꝛem ſenſũ cõfirmat· vt

Scio qͥa didici.⁊ q; ſyllabicat᷑.⁊ dĩ qͥa/
nã · i· quia vłcur.· Vnde VHirgiliuſ · Heu

quianam tanti tinxerunt ęthera nimbi

OMuidem cõiunctio affirmatiua coꝛ· pꝛi⸗

mam. Dñ Facetus/ Mente quideʒ lęta
Decoꝛat floꝛida vita · Et inde cõponit᷑ ſi⸗
qdem · Eqdẽ aũt ſimplex eſtvide· S ſuo
loco in · e · lra ·
Qui diu Oue partespꝛo vno affirmatiuo
aduerbio · i certe · Nerre

Quin.i.vt nõ · vel vt cõiunctio adiũctiua:

Qui ·i:ergo · cõiũctio ẽ collectina · Quin
i · potiæ aduerbiũ eligendi · Quin . i· cur

nõ · vxl cur · aduerbiu interrogandi : Quĩ

i· certe · aduer:affirmandi Quĩ. i.inſuper-

dQqguer-oꝛdinis. Et componit᷑. Quinetiã·

binſuper · aduer oꝛdinis · pm Hug· Iteʒ
inenit᷑ nimo · potius vel certe adubinz
affirmandi vel eligendi.el poſſunt eſſe
Dug partes · Et ſcas ꝙin Luce euagelio

vbi dĩ · Quiimo.beati qͥ audiunt xerb? Muoce; eſt cõiunctio copulatiua. Accipit᷑

dei ⁊ cuſtodiunt illud. Ita diſtinguẽduʒ

eſſe videt.· Quiimo beati ⁊ deinde beati

q audiunt vbũ dei cuſtodiuntillud. Et
pꝛo ·penul· qͥnimo· quia imo habet pᷣmã

longam.

*

Muindecies.aduer ·i·qndeci vicibus·
Quinetiã aduerbiũ oꝛdi
a quin Z etiam ·
Quinpotins · i· magis · võm PHabß
Quiquageſies adu·numeri.i:qnquagĩta

vicibus. 7 Dĩ a qnq̃ginta· m Pap.

—w—

Nuñquies · . quĩq; vicibus.

—

matiuũ aduer · Eſt ei ſicut ſcʒ videlicy· Et
pꝛo⸗pꝛimã poſitione · HM
Quo.· interrogatiuũ ad locũ ut Quova/
Dis · Reſponſiua eius·hucilluciſtuc

Quocircaẽ cõpoſituʒ a quo 7 circa. Et nõᷣ
wcirca ꝑ cõpoſitionẽ vel potiꝰ ꝑ quãdã

irregularitatẽ iungit᷑ cum iſtis · ſeqcirca p
coniũctione cauſali vl illatiua · Circũcix/⸗
ca vel crciquaq;:

nis · i· inſup· et d

Huippe i; nimirũ: ſine dubio.certe confir

Quodã modo dueę partes ſũt. vñ onobꝰ
accentibus regendę ſunt. Quidã tamen

grauãt mo.⁊ tũc vicemuſ ꝙ nõ eſt ibi cõ/

politio · ̊ ꝗqcã irregularis vocũ cõgeries

fungens loco vnius dictionis·

Ouo minuſ: duę dictiones ſunt· Papᷣ.ñ

dicit quominusialiter non/ꝓ vng dicti
one ſumens ·
Quo modo · Duę partes ſuntĩ euangelio
QZud.2? vt Quo mõ fiet iſtud qm̃ virnʒ

nõ cognoſco· liqñ q̊modo videt᷑ eẽ di/

ctio cõpoſita · ̊ potiꝰ ẽ ibi ꝗdã irregular
vocũ cõgeries:ꝗ ponit᷑ loco vniꝰ Dictiõiſ
vt quõ.i.q̃lit.⁊ tũc accẽtuat᷑ ac ſi eſſʒ vna
Dictio ·⁊ acuit᷑qno·g᷑̊ mo grauaẽ.·

Teriuatur a quando.

Quoniã cõiũctio cauſalis vl ſhᷣcõtinnati/

na · Cauſalis· vt Quoniã ꝓdeſt tibi lege
Subeõtinuatiua:· vt Quoniã ambulat
mouetur. Sic quoqʒ quia vel ergo vna

pars eſt ſim Pap̃.· Et differt qm a qa · ſiẽ

habes ĩ quia ·

HOuoniãqdem i:quia· vel ergo vna pars

ẽ cõpoſita a quoniã ⁊ qͥ lem:⁊ tũc grana/
tur qͥ/⁊ acuitur an. HPoſſunt etiã eſſe due
tes. 1 tũc duobꝰaccẽtibꝰregunt᷑ ⁊ acuit᷑
.ꝗ ſcribit᷑ tunc qm̃ ꝑp.m⁊ tunc quoniam
q̃dẽ.idẽ ẽ qð . qꝛ certe · Et ſic ſum t · · Cor·
is? Qm̃qdem ꝑ hoĩem moꝛs ⁊c·

eni pꝛo et ·. vel etiã· notat qñqʒ ſilitudi/
nẽ· vt Cn quoq; fac fimile tamẽ loco ad/
uerbij inuenit᷑ pꝛo certe ·

ℳ

Muoꝛſum ·i: verſus quã ptem Et cõponit᷑

dqdͥ wrſum· ſylla bicat᷑ quoꝛſuʒ· et dẽ

quoꝛſũcunq;i· verſus quamcũ q; parteʒ
bm Hug · 8

Muotidie. aduerbiũ tẽpoꝛis · 1 z a quot.
7 dies. quod vicioſe ſcribit᷑ per· c· vt vult

Hug· Nam pꝑ· q:ſcribi debet.· Hoc etiaʒ
vult Pap̃ · Et a qtidie O q̃tidianus· na.
nũ· ſicut a meridie·meridianꝰ.na.nũ · Nñ
q̃tidianũ debet ſcribiĩ pater noſter ꝑ·q·

Muotiens · aduer nnmeri:i.frequẽt᷑ mlto/

tiens · Quotiẽs.i.qt vicibꝰ.cui reſõdet᷑
ſemel bis ter ⁊ ſimilia:⁊ deriuat᷑ aquotꝰ·
ſyllabicat᷑ quotienſcun qʒ ·
Quonſcq;i.q;diun adner: tempoꝛiſ. Quo/
uſq; i:ad quẽ lacũ · adnerbiñ loci:· Dnde:
Tepus ſiue locũ dicſigmificare quonſq;.
Auur: qduerbiũ interrogãdi põt verinari
a qui:⁊ ſcribit᷑ ꝑq:⁊ geminũ:·u · vl poteſt
derinari a gtõ cuiꝰ de quig et tunc debet

WOUOGO .„

QMuondam aduer.tpis·ꝑ·q·ſcribitur· qa

ℳℛ

ℳ

Coidi peca vnum . v. ſicut cur . et ita cõiter
ſribitur hm modernos

Kecha ·eſt interiectio affecti indignantis
oſtend ens · ſicut cñ dolemus dicimꝰ henu

cum lętamur vah·⁊ ſiliter cum indigna

mur dicimus racha.Del rachai. ĩanis?
vacuꝰ. quẽ vulgata ĩiuria abſq; ſenſn vl
abſq;ʒ cerebꝛo dicere poſſumus.⁊ ẽ be bꝛeũ
acuit᷑ ĩ fine· Sʒ pᷣus dictũ meliꝰ valet ·
Kadicatus ·qduerbiũi: funditus vſq; ad
radicem. ..
Rancoꝛditer.aduer .iiiraſcibiliter·

NRapri · aduer.i: feſtinanter · violẽter: qua/

ſi ruptim ; —
Karo.aduer-i:interdũ · gliqn ·
Re · Ppoſitio inſepara bil aliqñ notat reite/
rationem · Unde · HNec tria re ſigt·ſurluʒ
retroq; conrrn.
Hepente . i · cito · ſubito ·

Neuera.i:certe.veracit᷑.aduer.⁊ ẽ ↄpoſitũ:

vl ſunt due partes poſite pꝛo vna·
Ketro aduer:loci Et componit᷑ cum de · vt
Veretro · Et coꝛ · re· naturaliter · Vnde in
Ruroꝛa dz· Veretro reſpiciat aio qcũq;
reliquit · S
AR etroꝛſum ·i.de ſummo vſq; ad infimum
ceoꝛſum· vel tergotenus: 4
Kite . i. recte· pm Paiſcianum. et dẽ aritu.

Pap· vo dicit · Kite. recte · iuxta moꝛem

legittime · pꝛobe ·
Mipatim · qduer.i:p ripas: vl ð ripa ĩ ripãẽ
et deſigt locũ ripaꝝ. ſic oſtiatim oſtioꝝ:
GBoſim:aduer.i:moꝛdacit᷑a rodo.dis.

AKurſus del rurſi · i· denuo iterum ·

GSagaciter · i pꝛudenter · ingenioſe ·
Saltẽ · cõiunctio aduerſatiua: cũ diminn/
tiõe ꝑ ſync pã fit ad ſalutẽ⁊ eſt tractum
a captiuis:qꝗ qñ capti erãt ex tioꝛe nõ va/
lẽtes loqͥ integre dicebant· Saltem · ſal/

tem · ſaltem · quaſi dicerent · vt vitaʒ 1 ſa⸗/
lutem non amitterent · Item luenit ſaltiʒ

p· i · ⁊ dĩ a ſaltu· VDñ dicit Pꝛiſcianus in

16 elib o · Saltu · ſaltuatim vel ſalti · i· ſal⸗/
tando⁊ ẽ aduer ·qualitatis · Oñn. Saltiz

ſaltandoſ̊ ſaltem Diminuendo:
Bane . i· certe · bene · recte ·
Sat · quer ·p apocopã ſit a ſatis· et ponit
loco noĩs · vt ſat ẽ · i. ſufficit · om Pap·
Satyrice · · repꝛe benſoꝛie · .
Satis · gduer · qualitatis · Sʒ ponit qñ q;

SGcilicʒ ·i.ſcire licʒ·n

pꝛo ſufficiens · Dñ Lucanus. Tu ſaſad
vires romana ĩ carmina dandas- Et ide

p apocopam ſat ·

Satius.i:meliuſ.aduer·comꝑandi:⁊ dꝛ a

ſatis. Oñ dicit Pꝛiſcianus ĩ tractatn ad/

uerbioꝛum Satius ꝓ melius · Dñ ng
Satius eſt moꝛi fame q; Nſci idolotito·
Et ſcribit᷑ ꝑ ·t · qd accipit ſonũ de · .· Qui
Dã legũt ibi uc ge male? coꝛrupte⸗
Iniꝝ aduer ẽ affirmã/
Di · vel coniunctio copulatiua vel expoſi/
tiua pᷣm quoſdam ·
Se · Hpoſitio ẽ · et inenit᷑ ſolũ ꝑ cõpoſitionẽ
Sex enĩ ſunt hpoſitiones 4 nõ ĩiueniunt᷑

mnuſi compoſinoe. ſcy vi · dis re ſe· an. cõ
Et ſigt ſe aliqn ſine· vt ſegnis· quaſi ſine

igne· Et ſedulus.ſine dolo. Aliqñ ſeoꝛſũ·

yt ſeduco quaſi ſeoꝛſũ Duco · Itẽ ſe etiam

eſt ꝓnomen· geminat ſeſe ·
Gecxreti · ſecreto xvel ſecrete · · occulte.
Secundũ illud nomẽ ponit᷑ loco aduerbij

loci · vel qualitatis: vel potiusſilitudinis

Cũ d · Scdm Lucam · vbi greci dicunt ·
Cata Lucam · *

Secus a ſe hpoſitione deriuat. et deſeruit

gctõ caſui · vt Secus Petꝝ · i. iuxta Pe/⸗
trũ. Nõt etiã eſſe adubiũ:⁊ eſt ſecꝰꝛidẽ qðᷣ
glit᷑ vel alias vel ꝓpe vliuxta · Et m qᷣſdã
idẽ dẽ ſecius · Iteĩ gręciſmo dẽ · Dic ſecus
eſſe aliter iuxtaq; localit᷑ vnnʒ · Dices aſt
aliud tu dices qualitatiue ·
Sed cõiunctio eſt aduerſatiua·⁊ debʒ ſcri
bi ꝑ · O · Antiqͥ eni dicebat ſedum ꝓ ſed.
Nos vo duas l̃as vltimas abſadimꝰ
Dicimus ſed ꝑ appcopam.
Sedecies·iſedec vicbuss
Sedenim· vna pars vl loco vnius partis

eſt· Dñ ĩ verſibus Siby ęlegitur. Sã/

ctoꝝ ſedeni cunctę lux libera carm. Pñ.2

Machab. 7? Gedeni mũdi creatoꝛ c.

Sedtamen.i:atcontra ·aliqñ ſũt duę ꝑtes
aliqñ eſt dictio compoſita· ⁊ tunc grauat᷑
ta · vel ẽ ꝗdã irregulan vocum cõgeries ·
q̊ conit᷑ ꝓ vna dictione ·
Sedulo/aduerbium.i.inceſſanter · iterato⸗
frequenter · aſſidue ·
Segniter · aduer .i:pigriter
SGegregatim · i· Diniſim · ſepatim ·
Semel · aduernumeri :i:vna vice⸗

BGSemp aduer . tpis · i. oĩ tpe ·

Senſim · i paulatiadũ:remiſſiuũ· ⁊ Dꝛ a ſẽ
ſus· Nã ꝗᷓ moꝛãt᷑ ⁊ paulat tẽdũt ſenſum
faciũt ⁊ cũ ſenſu fiũt· Iteʒ ſenſiʒ· i· ſenſibi⸗
liter · yel ad ſenſum conſtanter timide

wſtoni⸗
inenime
ſanei
Auſline
giſcſi
kſeetin

e⸗
acbeſdi
imdins
mdun

telen
n .
E
WoW
Dicestt

Abj
tunpe⸗
biäcirt

nuspeni
in G
,z
doeds
nc Gun
ogen⸗

er iente

n⸗
din
ütſernn
rto

Seoꝛſũ adũ · diſ cretiuũ · i· ſepati · ſegrega⸗
tim ſemoti · Et deriuat a ſe Hpolitione ĩ/

☛

ſepa bili ·ꝗᷓ ſepationẽ conſignat.

Sępe · adui.multotiẽsa · ſepio · pi

quos ·ſępioꝛ·pius·ſimus·ma·mũquaſia

ſepus · pa.· p̃ · poſitino · Et cõponit ſee

ſlepe · qᷓ;ſepe · ſexenũerg . i · multotiens·

Sepiuſcule. di a ſcpiꝰ. ddita cule vt ſebpi

uſcule · aliquãtulu ſepiꝰ Et ſepicule · i· ſepe
7 videtur eſſe dimi · Dñ Plautꝰ ĩ caſſia·

Gepicule pꝑeccasĩ quid · Et co;cu ·

Septies · aduer · numeri ·i· ſeptem vicibus
et d a ſeptem · Vnde ꝓpheta · Septies
Die laudem diri tibi · SS
Sero · aduer · hoꝛã ſignificat:⁊ tarditatem
Et ſero tꝑs noci ꝓfũdũ.vt Sero ad lu/
cubꝛandũ ſurrexi:licʒ aliquãdo noĩaliter
ĩueniat᷑ · vt obſcuꝝ ſero · buleꝝ mane ·
Gere · rius · ſime· aduer .i:tardeextreme·

Gerie aduerbiũ ·a·ſerius·i:vtiliter· intente

ſedulo ſudioſe · ex aio · Inuenitur etiã ſe ·
rio ablâtiuus poſitus ab illo aduerſerie
Sen cõiunctio diſiũctiua ·i · vel·
Sexageſies : qduerbiũ numeri.i:ſexaginta
vicibus ·

Sexies· aduer:numeri ·i· ſex vicibus · et dẽ

a ſex · Vnde · 4· Reg.iʒ? Si percuſſiſſes
qͥnqes · aut ſexies · aut ſepties ·

Si · cõiunctio ponit᷑ affirmatiue vel dubi/⸗
tatiue · vt Neſcio ſi faciã vel adiũctiue vt

