geſta cõtinẽs. Continet eni in ſe vetus et

nouũ teſtamentũ: 1 d a biblusqꝛ antiq
libꝛos biblis ſcripſerũt. vel dẽ a bibo· is
quia bibit · i: claudit in ſe vetus etnouuʒ
teſtamenta.

Pibliopola · )· · e · coꝛ· i. venditoꝛ ⁊ oꝛna/

toꝛ libꝛoꝝ · qa polit et punicat vt charius
vendat. Et idẽ dẽ bibliatoꝛ· toꝛis.

PBibliotheca · f · p·eſt armariũ ſeu locus vbi

ponunkt libꝛi · ĩ Dꝛ a biblus · qð eſt liber · et

theca · qð eſt repoſitoꝛiũ · qᷓ libꝛoꝝ repoſi /

tio · xel recõditio. VPñ ꝑ ſiſitudinẽ quidã

liber in ecdleſia dꝛ bibliotheca:qꝛ ibi mul/

ti libꝛi tbeologię cõtinẽt᷑. Iñ bibliotheca/
rius .i cuſtos libꝛoꝝ ſiue rewoſitoꝛ.

Biblis · f. p·ẽ dea vel hũoꝛ afficiẽs coꝛpus.
Piblus m. S· i.iſcus.⁊ d a bibo· qꝛ aqruzʒ

eſt bibulus· ⁊ aliqñ dĩp libꝛo · qꝛ antiqui
de iñcis ſolebãt cõtexere ꝑgamenũ · et ibi
ſcribere antec; eſſet vſus chartę.

Pibo. onis. ..t· di qͥ multü bibit.

Hibula p· papynus dicta· eo ꝙᷓ bumoꝛẽ
bibat.

multũ attra hit humoꝛẽ: vt arena.

Bicell · n · qd et bicliniũ di · ẽ domus ſß5
ſe hñs duas cellas· ſic domus mercatoꝝn

in vrbe· ⁊ dĩ a bis: ? cella.

Biceps · m · t· D gladius ex vtraq; pte ſcä᷑/
dens l dẽ qͥ hʒ duas acies vl duo ca/

pita · xel etiã dꝛ Janus · i· deus anni · q̃ſi
Duo capita habens.
SPicoꝛnis.ↄ·t·⁊ Hne · i · hñs duo coꝛnua ·
Picoloꝛq̃i duoꝝ coloꝝn.

— °

Bicoꝛwꝛ· q̃i duoꝝ coꝛpon vl habẽs duo

* coꝛpoꝛa.

PBicubitus · eſt mẽſura bis cõtinẽs cubitũ.

Honit᷑ etiã ꝓ cubito ſᷣm aliquos.
PBidens.m.t. dẽ inſtr̃m quoddã ruſticoꝛũ
bifurcatũ · genus raſtri ꝓpter duos dẽteſ
Sed bidens ft:ouis a dnobus dẽtibuſ
B eminent dicta · cũ q bus fert᷑ naſci

cõm aũt Seruiũ dicũt᷑ oues bidẽtes

q́ᷓi biennesiRuaæ; annoꝝ· qꝛ talis ętati/

eligebant᷑ ad ſacrificiſ.
Bidental/n · t· eſt locus ĩ quo cadit fulmẽ (

Antiqtus enĩ dij fecerũt fulmia · vt ppls
pterritꝰad honoꝛẽ deoꝝ ſacrificaret oneſ

iumẽta ⁊ alia ſacrif cia.vt habet᷑ ĩ ſchola⸗
ſtica biſtoꝛia) ſic dictꝰ a bidẽtibꝰ ibi ſa/
crificatis.vel aliqᷣd fulmĩe ꝑcuſſũ. Perſi⸗
us. Criſte iacens lucis euitandũq; bidẽ/
tal. Del dů locus vbi oues mactant.

Biduũ·n· s· dĩ q̃i duoꝝ dien ſpaciũ.
Biennis.9·t· hoc ne.i:duoꝝ annoꝝ. JIſl

hoc biẽniũ · i. ſpaeũ Dnoꝝ annoꝝ.

Bikfarins · a · i · i· Duplicit᷑ loquẽs. vir bilin⸗/

guis ꝗ Duas nouit linguas. vel Ouplex 2
fallax·qͥ aliud habet in coꝛde q; fat᷑ ĩ oꝛe ·
l qͥ nunc dicit h̊ ⁊ nüc aliud.⁊ dꝛ a bis
foꝛ :a quo etiã trifariusa.ũ ·q̃drifarius
a.ũ. multifariusa·ũ. ⁊ ſimiliter ea exone
ſicut bifarius.

1*½

Bifax · acis · 9·t. qͥ duos habʒ obtuitus.

Sifidus.a.ũi.in Dduas partes fiſſũ· ⁊ Dꝛ a

bis ⁊ fidus:.a.ũ:quod nõ eſt in vſu et de
riuat᷑ a findo· dis. Et ſcribit ꝑ vnũ · f · bi/
fidus · trifidus· bifariꝰ.trifarius ⁊ huiuſ/
modi.qꝛ coꝛripiũt pꝛimã.

Bifiniũ · n· S·eſt locus vlł diuiſio int duos

fines ·ſicut trifiniũ dicimus⁊ q̃drifiniũ ·ct
Diůſifiniũ · i· Diuiſio int᷑ diũſas terras: vł
locusĩter diuerſos fines · ſcʒ vbi diůſi fi⸗
nes cõueniunt. .
Pifoꝛes. nũ ·· t· plis nũeri· dicunt᷑ ianuęꝗ̃
ſi'claudũt᷑· ⁊ in claudẽdo ſe mutuo tãgãt
vl dicũt᷑ duplices valuę. qͥa bina foꝛa /
mina faciũt. DPñ Nuidius. ETrgẽti bifo⸗/
res radiabãt lumũe valuę. Iñ h̊ ⁊ bifo/
ris: ⁊ hoc re:i· Duplex.
Pifoꝛmis · 9· t· ⁊ hoc re.i duaꝝ foꝛma “ · ſic
trifoꝛmis triũ foꝛman.
Bifrons · m . t. Oꝛ Janns.⁊ dã a bis ⁊ frös
qꝛ Dduas hʒ frõtes hoĩs · ſc añ ⁊ retro.
Piga · ge · · · ꝗ⁊ Fiiuga gę· dẽ · vlᷣm alioj/
biges. g e currus dnaꝝ rota; a duobuſ
equis tm̃ tractus. Et biga ꝓpꝛie eſt lun⸗·
ꝓPter duas ꝓpꝛetates · ſcʒ qꝛ creſcit et de/
creſcit. Criga Plutonis.qꝛ capit homies
de tribus ętatibus · ſcʒ pueritia · iuuetute
et ſenectute. Quadriga ſolis ꝓpt᷑ qᷓ̃ttuoꝛ
temoꝛa anni·ꝗᷓ facit vicinitate ⁊ remoti/
one ſua · ſc ver · eſtatem · autũnũ · hyemẽ ·
vel ꝓpter q̃ttuoꝛ ꝓpꝛietates q̃s hʒ in die.
Anbet em in mane ſplendet in tertia · ca⸗
letĩ meridie· tepeſcitĩ nona. Seiuga cur/
rus Jonis · a ſex ⁊ iugo · qꝛ a ſex is tra/
bit᷑. Et attribuit᷑ Joui · vtpute ſũmo deo
ſm wetas. Et ita biga triga q̃driga di/
cũt᷑ a numero equoꝝ ⁊ iugo.
Bigamuns bᷣm Hoſti · dꝛ qͥ dijſis tꝑibus
⁊ ſucceſſiue duas legitimas habuit vxo/
res . Sʒ large ⁊ interpᷣtatine dẽ qͥ ↄtraxit
cũ coꝛrupta vl vidna. vl q Dduas vxoꝛes
hbabnit ante baptiſmũ. vel vnã ante ba/

ptiſmũ ⁊ aliã poſt· vel qͥ caſtitatẽ ꝓmiſſiʒ

violauit:vt ſubdiaconus vl m hachis
D

qui cõtrahit de facto.cũ de iure nõ poſſit

el qui vnam de iure · alterã de facto · wl

q de facto duas vncit vxoꝛes· vl qͥ vxo/
rem adulteram poſtea ſcienter cognoſcit.
Naã non pt ꝓmouen ad ſacros oꝛdines

cuius vxoꝛ adulterata eſtetiã ſi eãẽ Yginẽ

Duxerit Dũ poſt adulteriũ eaʒ cognoſcit·

alias ſecꝰ·xxxiiij · diſ⸗ſi cuiꝰ vxoꝛẽ · Scom

tñ qͥſdã indiſticte bigamus cenſet᷑ etiã ſi
ignoꝛant᷑ cogſcat eã · ſicut qͥ publicã pęni/
tetiã egit. Et dꝛ bigamus ſᷣm Inno iux

vulgare ꝓuitialiũ · qi bis gamꝰi:ſtults
vlfatuus:qꝛ ibi ſtultꝰ di gamus· Dl dꝛ

a bis gamos vxoꝛ·q̃ſi ho binę vxorj vel
bini cõiugij· Et lʒ bigamꝰ ad ſacerdotiũ
pꝓmoueri non poſſit · tn ĩ neceſſitate oꝛdi/

nat᷑ in ſubdiaconũ · xxxiiij · di ſbdiaconus
Et nõ eſt bigamus ille qͥ ↄᷣhit eũ vidna ſi

eſt incognita · · ce bituʒ · de biga. Nec eſt
bigamus cõtrabens cum vnica ⁊ pgine.
cle · cõiuga · c · ſane.
Bigamia eſt triplex· vna vi

pꝓpmiſſam ꝑ votũ ſolẽne violat · vel qᷣ ſciẽt
cognoſcit vxoꝛẽ adulterã:⁊ cũ talibus nõ
Diſpẽſat᷑.Et qᷣ tales oꝛdinat pᷣuat᷑ officio

7 ptã te oꝛdinãdi.SGimiliter oꝛdiatus ta /

li oꝛdie pᷣuat · vt nõ · eo · ti · c. i /

ℳ

Bigens · tis · o . t. qui ex duabus gẽ

7 dĩ a bis gens .
Bigenus . a · i · xe · coꝛ· dĩ a bis.· ⁊ genus. Et
Dicũt᷑ bigena aĩalia ꝗ̊ ex diuſis generibuſ
naſcũt · vt mulus ex cq̃ et aſno· burdo ex
egquo et aſina ˖ mulino ex capꝛa et aniete · et
muſinus eſt dux gregis ßm Hug..
Bigermẽ . n · t. i· ſeges ul legumẽ ex duobuſ
germĩbus cõmixtũ. :
Hiünga. ge · . p · i. bigg. .
Püngus · a · i. vel buugis gil · ot · ⁊ B ge in
eodẽ ſenſu·⁊ ſpᷣſtãtiue declinata inueniũt
hic biiugus · gi hic ⁊ hęc biugis · giſ. Et

dicunt büngi vel biiuges equi qͥ trabũt

bigã · vel qui vuo ſunt ad iugũ · ⁊ ſᷣm hoc
ↄbonit᷑ biugus vel büugis · a bis · iugũ
coꝛripitte.
Bilanx · bilanq· f· p· i. libꝛa · ſtatera · a bis et
lanx· qᷓi bñs duas lãces. “
Bilibꝛis · )·t · ⁊ B re ·i · Duaꝝ libꝛaꝝ mõdus
Vl mẽſura ſᷣm Hugłet ꝓd.li.ſicut libꝛa.
Apocal·d? Bilibꝛis tritici denario vno.
PHapias vvo dicit ꝙ bilibꝛis eſt ſextarius

—

bis aſſumptus.

dnas vel ples babet vxoꝛes.lia cuʒ qss
cõtrahit cñ coꝛrupta. Certia qͥ caſtitateʒ

tibus ẽ
natus . ſicut ex patre tuſco ⁊ matre franca

Bilinguis · .· t· ⁊ B gue · dꝛa bis et ingua ⸗
ſic trilinguis a tris ⁊ lingna:et ðꝛ q duuns

vel tres lingnas nouit. vel qͥ duabus vl

tribus linguis loquit᷑.Et per ſimilitudinẽ

bilin gues trilingues dicunt fallaces et
Duplices : ꝗq aliud hñt in coꝛde· ⁊ aliud in

lingua. vl inſta biles qui nüc hoc habẽt

in ligua nũcillud. Oñ Gꝛeciſta. Duplid
ac coꝛdis hõ dẽ eſſe bilinguis.

Bilioſus·a · ů · qui frequent᷑ iraſcit· et ſp eſt

triſtis· ab humoꝛe qui bilis dẽ.

Bilis · maſ.t · i· fellis ⁊ irę ſedes· vel ex fellis .

cõmotõe ꝓcedẽs amaricatio ·⁊ poit᷑ qñq;
ꝓ ipſo felle. g qͥlibet nigro ⁊ malo bũo/

re:qñ q; pꝛo ira.Dnde Verſius.Turge/

ſcit vitrea bilis.

Pilix ·· t · i· loꝛica quę cõtexit᷑ dnobus licijſ
accumulatis · texit᷑ eni wonẽdo licũ ſuper
liciũ · 1 Dzẽ a bis ⁊ liciũ · cũ quo ↄponit᷑ etiã

tris· vt triliciũ ·⁊c loꝛica quętribus ↄtexit
licijs · Et hec bilix · cis · et hec trilix · as · id ẽ

gi hic 7 hec bilicis· ⁊ B ce· 75 7 hec trilidq

Bimartus · m · s· i .bigamus·qͥ bis fuit ma/

ritꝰ.⁊ dẽ a bis ⁊ maritus.qꝛ bis marcuit.

AZuxuria eni facit marcere hoiem. Inde

bima rtia · tię· talis ꝓpietas.

Bimaris· 9t·ꝛ hoc re · i· duo maria vel int

duo mana exiſtẽs.

Pimatus · tus · tuii · ſpaciuz duoꝝ annoꝝ
ſcʒ bienniũ · ⁊ ðdꝛ a bimusa · i·qð cõpõit᷑

a bis · 1 ãnus⁊ d ille quiẽ duoꝝ annoꝝ
ſic trimus qui eſt triũ annoꝝ·⁊ ſic de alijs
Inge bimulus a um· dimia bimus. Cũ

aüt dĩ in euangelio a bimatu⁊.j·hoc põt
exponi duplicit· vno mõ nt ĩfra dicat oꝛ⸗/

dinẽ tempor. Vrdo aũt tẽpor eſt ꝙ ſte⸗
ritũ tpᷣus pꝛius ẽ q; ſſens.⁊ pꝛeſens q; fu/

tuꝝ· et nõ ecõuerſo. Et tũca bimatu et.·

valet tãtũ · ſic ab ĩfatibꝰ duoꝝ anoꝝvſc;
ad pueros vniãni. clio expit᷑ a bima/
tu . i: a puer Dduoꝝ annoꝝ vſq; ad pueroſ
qn q; ãnoꝝita ꝙ ĩfra dicat oꝛdinẽ nũeri
ẽ ꝙ nũerus minæ tmaioꝛẽ ⁊ nõ
ecõuerſo · qre duoꝝ qnnoꝝ erãt pueriqs
Herodes occidit et iceps vſq; ad qn/
cq;· 1 q̃ttuoꝛ ãnos habebãt etiã numen
duoꝝ annon in ſe habebãt· 1 nõ ecõũͦſo.
Bimẽſis · .· t. ⁊ B ſe · i· Duoꝝ menſiũ · q;d ali⸗
ter bimeſtris ſiris dĩ.

Bimeter . a · i · pe · coꝛ· vbi ſunt duo metra.

a bis· 1 metru. .
Bimus · a· i.i· duoꝝ ãnoꝝꝗ bis ⁊ ãnꝰ. vñ

dicadis
abne
linct:
fllnerse
Talundir
webabir
Drpi

ltſoch

Aacli
witcf,
modi⸗
s Cag⸗

Vbrsſig
taiſer
ntdi
s tent
laide
nns
1bermnic

tne
nimmr.

„Fde

Nline

myor
ci
or
Vis
R
nſaßt
1ith
ſſtogte⸗/
git
nutuet ⸗
nopeſch
eabima
ahwo
ininun
norns

ni quoq; bimus.

Pinoctiũ ·n · . iſpaciũ uaꝝ noctiũ· et d
a bis⁊ noctiũ/qdᷣ antiq olim dicebanth
noctiũ·vel a gtõ plłi de nox:nocttis.
Binomen . nti· Duo noĩa. Iñn ha H̊ bino/
mis 6 me ꝗq bʒ Duo noĩa. JYMWDW
Pinus:aũ:nomẽ diſtributiuũ:qð in ſin

ulari tantũ valet quãtũ Duo. vt Bina

ectio⸗i. Duę lectiões. Sʒ in pli tenet di /

ſtributiue pꝛie:vt iſti comedunt bini.Et

e in Palet in pli quãtü ĩ ſingulari·
vt Didi binos hoĩes:i: duos:⁊ dꝛ a bis

vnus · Iñ binarius· a:ũ:adiectine.
Hios. i· vita.

Biotlvnatus· m· s. dẽ ille qͥẽ bis moꝛtuunſ
vt Lacarus.⁊ dꝛ a bis: thanatusqd
moꝛs vl moꝛtnus :⁊ põt eſſe adiectiuũ pm

Hug. Nap · dic. Biothonat·id eſt bis
moꝛtuꝰ.duplicit᷑ dãnatus. Oñ ĩ vita ſã/
cti Andreę legit᷑ ꝙ Andreas int᷑ biotho/
natos ſepultus fuit.i:int᷑ dãnatos coꝛꝑe

ma. Del biottonatusi:fatuus. Oñn le

git᷑ ĩ paſſiõe ſct̃ Pꝛothaſij. Dis biotho⸗
natus fieri ſicut fratertuus. i:fatuus.

Bipennis · .t. i·ſecuris ꝗᷓ duas ꝑẽnas bẽt.

Hec etiaʒ dolabꝛa dꝛ hm Pap.·⁊ coꝛripit
pᷣmã. Oñ Pirgilius.A?geoꝛg. Derſata
alias vrge ſata et validã in vites mollite

bipẽnẽ. Hug · aũt dicit ꝙ cõponat᷑ a bis

⁊pena.⁊ d ̊ ⁊ B biłẽnis· ⁊ H ne·q; duaſ
habet penas ſcʒ añ rero.
Pipes:ↄ.ti. Duos hñs pedes·cõſtructiõe
tñ poteſt eſſe ge · ols.

ℳ

Biplex · ols ·t· Dꝛ a bis · 7plica. cũ quo etiã

cõpoit alter· et dꝛ Hͥ ⁊ B ⁊ B aleplexĩ eodẽ
ſenſu . ſcʒ duplex aio franduletꝰ.⁊ vtrũ/

q; ↄꝑat᷑. Iñ h̊ biplictas⁊ altriplicitasi·
Duplicitas:fraudulẽtia.

₰☛

Piremis. ft · dĩ nauis bina remigatiõe · v½
nauigatione agitata: vel dꝛ nauis: ꝗ hẽt

.

Duos oꝛdines remoꝝ.
Birrhatus.· a· i· birrho indutus.

i. groſſü e birrho et virilit in

Dutus erat · vel birhia q̃ſi viria · b · in · v⸗
cõuerſa.q; virilit᷑ cõſulebat dño ſuo.
Birrhoſus ·ai · et birrhatus · a · i · · birroõ
PBirrhů · n. S· · groſſũ veſtim̃tũ. (indutus.

Da gręco. Nã birrhũ gręci dicũt lib?-

Byrla · p·icloaca· vel coꝛñ bouis. Pñ ⁊
Cartago olim dicta eſt byrſa·quia circu/

data fuit coꝛo bouis. In byrſus · a · ů · i ·

rufus vel niger.

*

Gꝛeciſta. Eſt geminns binus anni gemi /

Bilſamnis · m. t. qdaz flunius cnrrens circa

Jannam. a bis· ⁊ qnnis:qꝛ dno amni vł

anmnes intrant ilũ fluniũ.

Hiſiongus: a ñ.· qi tantũ bis longag.
HBiſpilus:li· vbi moꝛtuus poꝛtaear.
Bilſe ſunt ptes aſſis: ⁊ cõtinet octo vnciaſ

nec d ad reſpectũ totiꝰ cũ nec Ouplicatꝰ

reddit ſuum totã·⁊ dẽ a bes. i. octo vncię·

Et a byſſe dẽ biſextꝰ. qꝛ ex biſſe·i. minud
colligit᷑. vl dꝛ a bis ⁊ ſextus:qꝛ ſextus di /
es añ kalẽdas martij bis cõputat᷑ eo ãno
vt dicit Hug⁊ in ſequẽti die celebꝛatur
feſtũ Matthię.⁊ eius vigilia in die hce/
Tenti. Dñ. Biſſixtũ ſexte martis tennere
kalende. Doſterioꝛa die celebꝛatur feſta

Matthie. “M
HPByſſillabus · a· i · i.· Dictio ↄſtãs ex duabul

Byſſus·f·s· genus lini candidiſſimi mol/
liſſimi. v naſcit᷑ in gipto. In byſſinꝰ a eñ·
e byſſo exiſtens: vt veſtis byſſinai.cã/⸗
Dida facta ex byſloo.
Hiſtardus: eſt nomen anis.

Sithalaſſum · n. s. dꝛ veſtigiũ ĩ luto Pſſuʒ

xel cõcurſus duoꝝ mariuʒ:ſcz locus vbi
Duo maria ↄcurrũta bis:et thalaſſũ.q
eſt mare. VDñ ct·2 7 Et ch icidiſſemꝰĩ
locũ bithalaſſuʒ:impegerunt nauẽ. LDñ
Cõ curſũ mariũ binoꝝ dic bithalaſſũ.
PBitidꝰ.qꝗ.ũ.i bifoꝛmis · vel q;tũ ad coꝛpus
l qtũ ad alam. ⁊ dia bis.⁊ idea qð ẽ
Bithinia f. p· Tſi? minor ꝓutia:.( foꝛma.

BHituligo fe· t. dꝛ vimẽ minutũ · qð creſciti

bitumine.

Bitumen. net · eſt qddã genus tre vtile ad

cõpages nauiũ:qð ⁊ glutẽ dꝛ et abndat᷑
in aſphalto lacn indeę. Del vt dicit glo·
Geñ · 6̊? Bitumẽ eſt gluten fernẽtiſſimuzʒ
q̃lita ligna nullla violentia diſſolui pñt;
pd/tu · vel eſt viſcus qᷣ fit de ſepo cera et
reſina·qui valde eſt neceſſarius ad ↄp./
ges naniuz. Hnde Turoꝛa.Nrcã lininit

ponẽdo foꝛte bitumẽ. Iñ bitumineꝰ· a · ·

i· exiſtens de bitumie · bituminatus· 2· 5
i· litus de bituamie.
Binira. re · f. p.qᷓ Duos hʒ vl habuit viroſ
i. maritos · a bis· ?ẽ wvir.
PBiniũ · n. .. Oꝛ locus vbi dne vie ↄneniũt
vel cõcurrũt· Inde biuialis · cõ ·t · et H le · ·
ad biuiũ ptineaeas
PBykantiũ vel bycãte olĩ dicta ẽ cõſã tlo/
ol · Iñ bicãtius· a·ũ.⁊ bicãteꝰ.a· i ·i· con /·
ſtãtinopolitanꝰ. HMic etiã adhuc moneta
iſtiꝰ cuitatj dꝛ h bicateus · vel Hbifttius H

B ante Z

Blandus · a·ũñ.i. mitj vel lenis in ꝓᷣbis. Iñ

blandicia · cię:⁊ blandicies·ei:i:· adulatio

Iñ blãdulus · a· a i. aliqᷓntulũ blãdꝰ. qᷣ

⁊ blãdicellusa.ũ:. Iñ ⁊ blãdicella.dicũt᷑

ꝓba diminutiua:⁊ blãdicioſusa·ũ·
Vlas · blatis · i· ſtultus· vel inſipiens.
Plaſphemia.mię· ⁊ plalit blaſphemieę· arũ
i.etractio vel vituperatio. On Pꝛudè/
tius ĩ ſichomachia.Nõ tulit vlteri capti
blaſphemia mõſtri. DPirtutũ regna fides
Et eſt blaſphemia irreligioſa repᷣhenſio.
vel vetractio⸗ vituꝑatio · Plaſphemꝰ x
eſt maledicus/detractoꝛ vel vituꝑatoꝛ.2
eſt adiectiuũ:⁊ pd ·phe:et dã a blas qð ẽ

ſtultus.⁊ femĩa. Nã ſeęmĩaꝝn eſt remſtulte
blaſphemare. Et ppe blaſphemare eſt in

iuriã veo irrogare. ”
Blaſto · ſtonis · m · t· i cubicularius ſiue ho⸗
ſpitalarius.
Plata · f.p· eſt qdᷣdã aĩal tm̃ de nocte ãbu/

lãſ. PDñn⁊ lucifuga dẽ ꝗ cõpꝛehẽſa manu

tingit. Elij dicũt ꝙ ſii veſꝑtilio. Quidã
Dicũt ꝙ ſit genus mun ĩ ſubterraneis ha/
bitãs cauernis. In h̊ blata· tę.i purpura
eiuſdẽ aĩalis coloꝛeʒ imitans. Iñ blateus
a · i et hic ⁊ H blatealis.⁊ h le ·i purpurxcꝰ
Vl talis coloꝛ:ſcʒ blanius. Itẽ a blata ·tę

ꝓ aĩali dꝛ hͥ blatea · teę. i· illud qð de cal/

ciamentoꝝn ſoleis eradit· vel lutũ ex itinẽ
T caleiamẽtis collectũ.ꝰ
Blatera·rp·iſonns ranan.
Blatus · m. s· dẽ ſtultus ⁊ inſipiens.
Blennus · m · ..· ⁊ blẽno·onis · in eodẽ ſenſu
i.ſtultus · xel hircoſus ⁊ impudicus.

Bleſus· a.ũ.Dr q̃i freſusqꝛ verba frangit

ea ꝓferens.

B ante O

nõ bñ

PHoa vel boas dr qͥdã ſerpẽs qͥ valde pſe-

quit᷑ boues. Nã płimo lacte riguis: vbe/⸗
ribus ſe innectit· ⁊ ſugens interimit· et dĩ
boas a boũ depopulatiõe. Hoa etiam dꝛ

tumoꝛ cruriñ in vnũ collectus et mboꝛ et

etiã lutũ dẽ boas.
Boanerges interpᷣtat filius tonitrui. Sic
dictiſũt Joannes euãgeliſta ⁊ Jacobus
frat eius:qꝛ ma intonuerũt·ſcʒ Joãnes
In pᷣ̈ncipio erat ꝓᷣbũ c.
Hoariũ n.· s · D locus vbi vẽdũt᷑ bones ·
HBoatus · us · ui · · mugitꝰ boñ · v! voxplẽa.
HBobicinatoꝛ. ↄuiciatoꝛ· tricoſus.⁊ ĩcõſtãs
Hoema ·n· Si .boatus:ſonus/ſtrepitus.

PBoetes ·ifit · vk beote · eſt ſtella fra ĩ olo

arctico antecedẽs illas ſtellas ꝗᷓ apparẽt
facere figurã currus in cęlo:⁊ eſt circa te-
monẽ · ⁊ iſta etiã arctophilax dꝛ bᷣm Gꝛe/
ciſtã. Del potius ſumit᷑ ꝓ ſigno. Cõtinet
enĩ plures ſtellas · ſc dnodecim · ⁊ ſequit᷑
plauſtꝝ qᷓi bubulcas. 2 .
Poeti legiſtaꝝ· adiutoꝛes eoꝝ ſũt qͥ rõnes
publicas diſcutiũt. Boete eni grece · lati⸗
ne dẽ adiutoꝛ ſᷣm Accur· C· de ta · ſcri · et
poe · li · x?
Poetiani heretici a HGoetio ſunt vocati.

Idẽq; eunomiani ab Eunomio quodã

dialetico Etij diſcipulo· ex cuius nomie
magis innotuerũt · diſſimilẽ pꝛi aſſerẽtes

filiũ · ⁊ filio ſpiritũſanctũ.Dicũt etiaʒ nul/

li imputari peccatũ ĩ fide manẽtin.
Poetius ꝓpaũ nomẽ cuiuſdam theologi/⁊
phᷣi· ⁊ ð? a bbete..

Hogloſſa vide. ]. in bugloſſa.

Pola · boię · fe· p· Dꝛ toꝛqs dãnatoꝝ q̃ſi iu/
gũ in bone.
Gois gręce latie dĩ bos ßm PHaß.
Bole . i. ſentẽtia vel veritas.

SBoletus m s. ẽ genus fungi. Dñ· Boleti
leti cã fuere mei. Et ſüt pla noĩa idẽ ſign/

tia · ſc; ¶ſaragus· boletus· fungus · tub ·

Bolis · idis · m·t· eſt maſſa plũbi quã naut-

mittũt ĩ mare ad expiendũ ꝓfunditatem

mar: Dñ. Her bolidẽ plũbi dic maſſam

ſigri. DPer quam nautę ſolent marlexplo/
rare ꝓfunddi. ”M

Polus. m.· 8 ·i· moꝛſellus· vel bolus iactus ·

7důa bñ vel bonus.

Hombix · m. t· dꝛ a bombus. Sũt autẽ bõ/

bices vmes · ex qͥn egeſtiõe efficit᷑ ipſa la⸗
na ſerici · xel vt dicũt bõbacie ↄficit. Ge⸗
nerãt enĩ ex ſe lõgiſſima fila vn purpura
et hmõitexunf᷑. In bombicinũ qͥ nomine

ipſa lana vocat anteqᷓ; texit et textura ꝗᷓ
fit inde. . quo etiã bombicinus · a · ů· pe

coꝛ·i· aliqd factũ de ſerico. vt fila · 1 · pe ·
aũt Juuenalis coꝛripit eã ibi. Quaꝝ

elicias pannus bombicinus vrit · licẽtia

poetica fuit.
HSombicinatoꝛ · dꝛ al
nũ vel purpuram.
Sombus a boo as·

ml ſonus a quo bõbico
as i·bombos facere vel lamare . et ꝓpꝛie

eſt apũ qñ clamãt modo ſuo. Iñ h̊ bobi //

catioonis · ipſa voxapũ. Inuenit᷑ etiam
bom bus ꝓ ſono culi. “
Bonus · a· ũ · eſt pmitin vl põt deriuaria
vnus· 1 d bonus q̃i venꝰ· ꝗ venuſtate

qs faciens bombici/

cpt⸗

bon

ſni⸗
Nhpl

ri⸗
or
ſese
dun
ſ
go⸗
liſa
iii
ſ⸗
ſch⸗
84

1

ne

D

ieb
t
Kanann
mni⸗
d Cötner
eteane

ͦn
rulat⸗
iſcet

twet.
iacodi
unrie
alnins
tanznn
i.

twog⸗

möſti⸗
15.

,Bolen
iſcn⸗
tub⸗
inante
tatem
naſam
ſapo⸗

ce⸗

N
ctioſete
ſat Oe⸗
ipuputt
qomne
ung
d
anp.
bnn
4 iMt

coꝛpis. ⁊ poſtea traſlatũ ẽ ad aĩum · eũ en
bonũ dicimus · cui nõ pnalet malũ· eũ q;
optimũ q peccat mimũ. Iñ bonitas.tatj.
ona eoꝝ qͥ ſibipſis moꝛtẽ conſtituũt ſen
infligũt· ſi ̊ faciũt ex ipatiẽtia dolor· vel
ob pudoꝛẽ honon alieni· tunc nõ auferũt
bona heęredibns. Si autẽ faciũt ex ↄſda
licti · ſcʒ ſi aliqͥs infligit ſibi moꝛtẽ ideo
qꝛ erat delictũ vel crimẽ ob qð nõ erant
bõa publicãda ·puta furtũ· homicidiũ vl

hmõi ·tũc auferũt᷑ bona hęredibꝰ. Iteʒ ſi

erat crimẽ cuius accuſatio potat incwari
poſt moꝛtem. vt repetundaꝝ.peculiatus

⁊leſe maieſtaq·tũc etiã anferũt᷑ bona hę/

redibus. Si aũt accuſatio nõ poterit in/
choari poſt moꝛtẽ · nõ anferunt᷑ ſibi bona
niſi adiudicauerit ſibi poſt moꝛteʒ poſtqᷓ;
fuerit in ſcelere dephenſus ff · de bo· eoꝝ
qui ante ſen · moꝛ· ſibi cõſtti·
Bona libertoꝝ · Patronus ſucceditĩ bõis
liberti · in tertia parte· addita locupletate
heredita liberti · xel ab vno ex heredibꝰ
nõ relictis filijs a liberto· vl etiã relictis
ſ ingrat· vt nõ poſſint arguere teſtamẽta
ſuoꝝ parẽtũ ĩofficioſa. Locuples aũt hę/
reditas vocat᷑·ſi eſt maioꝛ cẽtũ aureis · vt
diẽ co · in ſů · C· de bo · liber · ⁊ iurpatro·
Hona materna et materni genen ſũt illa ꝗᷓ
ex matre vel auia debent filijſfamilias v
etiã emãcpatis deferunt᷑. Et qñ q; p ne⸗
potibus · puta res auię ioſoo.
Pona cinitatᷣ abuſiue publica dicta ſunt.
Sola enĩ publica ſunt ꝗᷓ ppli romani ſũt
vt · · bona. ff. de · ſig.
Bona . dicũt᷑ ſic a beando·eo ꝙ beãt. · be⸗/
atos faciũt vel ꝓſunt.Qã beare idẽ ẽ qðᷣ
ꝓdeſſe.⁊ q; ꝓdeſt beat · l.bonoꝝn· ff ð vᷣ·
ſig· Sumit᷑ autẽ hbęc dictio ꝓ omni bono

vtili · delectabili vel honeſto · ſpũali vlt⸗/

poꝛali. In iure aũt hęc dictio bona in pli
et neutralitſigt res nr̃as ꝗᷓ ſũt ĩ dominio
no vel qi · vt in victa · · bonoꝝ. Etipſas
res ex ſuo ꝓpꝛio ſigẽto coĩter accepto ſigt.
⁊educto ęre aliẽo· qñq; aũtnõ deducto
ſignificare coclndi

HGononꝝ poſſeſ? ule qui de iure ſtoꝛio

alti ſuccedit. q; bonoꝝ poſſeſſiões a ſto/
reſũt ĩuẽte. Et ẽ differẽtia int bonoꝝ poſ
ſeſſoꝛẽ ⁊ heredẽ · qꝛ bonoꝝ poſſeſſoꝛ ð in⸗
re ſtoꝛo ſuccedit ᷣ̊ hęres de iure ciuili

Sonoꝛumpoſſeſſio it᷑ ꝓ vna dictiõe ſᷣm

Aco· ſist ins recipiẽdi ꝓſequẽdiq; ⁊ re/

tinẽdi illud qð ĩ bonis illiꝰ erat cui ſucc/

Dit de iure ſtoꝛio· Et differt a petitione

hęgeditatis · ꝗᷓ eſt de iure ciuili. vt Inſti·.
ff. pall. Iteʒ ẽ iuſ qð ꝓſequimur. Et ĩ hoc
Viffert ab actione pęreditaſj vniũᷣſali.ſcʒ
poſſeſſoꝛę hęreditaſᷣ petitiõe. Et quãdo
ponit᷑ ꝓ vᷣna dictiõe ſigt hocius.Si autẽ
d poſſeſſio bonoꝝ et ſũt duę dictiones ·
tũc ſigt factũ. Diuidit᷑ ãt bonoꝝ poſſeſſio
q alia Loꝛdinaria ala evoꝛ dinaria. dli
diuidũt bonoꝝ poſſeſſionẽ ĩ has ſpẽs · ſ.
bonon poſſeſſionè m tabulas teſtamẽti
quã ptoꝛ dat liberis a patreĩ teſtamẽto
Unſte hteritis:⁊ bonoꝝ poſſeſſionẽ cõtra
tabulas teſtamẽti ·et eſt quã ptoꝛ liberis
pollicet. Gonoꝝ poſſeſſiones exoꝛdinarie
ſũt duę ex teſtamẽto · ſcʒ hᷣm tabulas ⁊23
tabulas.Et quattuoꝛ ab ĩteſtato ·ſcilicet
bonoꝝ poſſeſſio vnde liberi ⁊ datur filio
emãcipato:qñ pꝛ decedit ab iteſtato.Et
honoꝝ poſſeſſio vnde cognati.⁊ dat᷑ big
qͥ p femineũ ſexũ ſunt cõiũcti. Et bonoꝛũ
poſſeſſio vnde agnati.et Dat ꝓximis co/
gnatis cõiũctis ꝑ virilẽ ſexũ poſi liberos:
Et bonon poſſeſſio vñ vir ⁊ vxoꝛ: et dat
viro· mliere ab ĩteſtato decedẽte: agnad̃
xel cogna nõ exiſtentibus · vel ecõuerſo
mulieri · viro ab iteſtato decedẽte · agna⸗
tis ⁊ cognatis nõ exiſtẽtibus.
Bona vacare · a Ddñm nõ habere.
Bonęfidei poſſeſſoꝛ eſt qͥ credit ſe aliquam
rem iuſte retinere. Sʒ malęfidei poſſeſſoꝛ
eſt qᷣ iniuſte ſcit ſe aliquã reʒ poſſidere · vt
in reg · coſſeſſoꝛ · e re · iur· li · 6? et Inſtin·

tcc vſuca · p totũ.

Bonęfidei emptoꝛ dꝛ q ignoꝛauit rẽ alie/
nam eſſe. vł putauit venditoꝛẽ habẽ ius
vndendi ·ſcʒ eſſe ꝓcuratoꝛẽ vel tutoꝛem
ff· de vᷣ·ſig. l. bonefideei.
Bonoſiani bęretici a Honoſio dam epᷣo
exoꝛti ꝓdunt᷑ qͥ chꝛiſtũ dei filiũ adoptiuũ
nõ ꝓpꝛi eſſe aſſerunt. 2
Boos ĩterpᷣtat ĩ q̊ foꝛtitudo vłrobur eſt.
Horeas · reę·f· p·qdã vẽtusẽ. et coꝛ· pᷣmã.
Vñ Ouidius epi · Illic me teneas boꝛe/⸗
as vbi dulce moꝛan eſt. “
Boꝛith · herba fullonũ ẽ de q̃ panes faciũt
quos berbaticos vocant. et ſiccant illos.
hbabentq; p ſapone ſm Papiaʒ· Scðm
aũt Hieronymũ · ſup Hieremiã bebꝛai/
cũ ẽ·ẽ quędam berba quaʒ ſeptuaginta
interpᷣtes dicũt berbã fullonũ ·ꝗᷓ in palę/
ſtina in humidis ⁊iĩ virẽtibus lod ĩuenit᷑

⁊eandẽ vim bʒ quã ⁊ nitru ad lauandas

veſtes.
Boꝛago · f· quedam berba.

Bos. 9:t. ẽ aial qdrues domeſticuz ara ,/
tro aptũ.a dĩ bos· q̃i bonus oꝑatoꝛ ſoli·

et eſt etymologia nõ cõxoſitio. Et debeẽt
facere gtũs bois:ſᷣ̊ int᷑onit᷑ u ·⁊ẽ ðdꝛ bouis

cauſa euphonix· gtüs plis facit boũ · Otuũſ
et ablatiuus bobꝰ. Vn VBirgilius· eta
boũ paſſim campis armẽta videmus·Et

nõ ꝙ bobus · qð amilit ĩ ſyllabis · recupe⸗

rauit in tempoꝛibus. Dñ licʒ bouis ⁊ bo/
ue coꝛripiũt hmã:qꝛ Duidius.·Nõ boue

mactato cęleſtia numina ga udent.tmẽ?
bobus eã ꝓdu. DOñ idẽ.MHon ꝓpfecturus

nra lohnsrog. illnd nare tera
Hoſfoꝛus:m·sS. coꝛi: illud more per qð
tranſijt Hyo ĩ ſpecie bouis · xel ꝑqð Ju/

Pꝛachiale · lis. n. t· Dꝛ toꝛqs ĩ bꝛacbio ·ſiue
bꝛachij qᷣdã oꝛnamẽtũ:quod ⁊ dextro/

piter in ſpecie tauri tulit europã. Jdẽé?z

glio nomie ꝓpontides v a tranſitn ponti
Inuenit etiã boſfoꝛus ꝓõtides ꝓ noĩe
cuinſdã ſtellę· Gumit᷑ en ꝓ via quã va/
Ount wues ad campũ ꝓ nutrimeto.

boues · in cuſtodia.vl qͥuis alio mõ.
Poſtar · n. t· pe ꝓ· eſt locus vbiboues ſtãt
ſcʒ ſtabulũ. VPꝛ etiaʒ boſtar locꝰ vbi coꝛ⸗

poꝛa boñ cremãt. Et inuenit h boſtar. j.

pe coꝛ ꝓbuũ nomẽ viri ⁊ pmitiuũ.

qñ turgeſcit: ⁊ qd dependet de cingulo.

Botrus. tri f· s· eſt id qð eſtĩ acino· ſᷣ̊ cöit

qnq; ꝓ acino· qñq; ꝓ vna·qñq; ꝓ race/
mo · Inuenit iñ aliqn ĩ maſ. genẽ · Vnde
Beut?ʒ2 Botrus amgriſſimus.

HBouariũ vel boariũ · n s· locus vbi vẽdũ/⸗

tur boues.

. —

BGouicida. cõ p· pe / p. qͥ vel qᷓ cedit bones

i macellarius.

Bouilla · le. eſt locus vbi vendunt᷑ bones

VDñ Herſius.Accedo bouillas. Pel bo/
uille · laꝝ quidã locus iuxta Romam vbi

boues vendebant᷑· vel vbi boues tm̃ ſa/

crificabant᷑ iuxta ſceptũ Mineruc.

ouinus:a·ũres bouis:xel ad bonẽ ꝑti/

nens. Bouinus etiã vt dicit Pap̃· i· bo/
ni ſimilis. ve de: r.

„

Bꝛaba

ntia p gc pnintig.

Bouiſcida · cõ . p· i·qͥ ſãdit bouesſeʒ ma/

) .
„-
**
1

4 HBꝛactea · n. · plis numeri:tenniſſima auri
lamia. 7 dꝛ a bꝛacte gxecg að lamia auii
F. Inde h̊ bꝛacteola. Pparua bꝛactea:

B ante A

Bꝛachale · n · tei· li bare · ⁊ dꝛ a bꝛache arꝗũ.

1

Pꝛachatus · a· i· qdutusẽ bꝛachia. Pñ 2

ꝛachata dẽ qdã regio gallieg. ſcʒ q̃ adia/
cet rheno qꝛ ibi hoies Welcrobiach
Hꝛachęan · plis nũeri· ſũt ĩdumẽta qbus

rrẽda coꝛpis velãt tegunt᷑:⁊ Dd abꝛa2-

chos ; qð ẽ bꝛene · qꝛ bꝛeues ſolẽt eſſe. Nõ

—w—

china troia ccemaf.
HBꝛachis.f.t· Dẽ inferioꝛ ꝑs circuli.

chheriũ ſiue dextrocirhbiũ dꝛ.

Pꝛachii · n· s· Dẽ a bari:qð ẽ foꝛte vłgue.

qꝛ cęten mẽbi foꝛtius eſt. In bꝛachiolũ.i.

paruũ bꝛachiũ. Et bꝛachiatꝰ.ꝗ.ũi.hñs

beꝛachia · Et nõ ꝙ ſüt mlię ptes ĩ bꝛachio
Na ibi eſt toꝛus ſiue muſculus cubitus.·

vlna:⁊ ala:ſiue aſcella.ſiue ſubhircus ⁊

lacertus. Et lacertus eſt ſupioꝛ pars· vel

etiã ipſum totũ bꝛachiũ.⁊ dꝛ a lacero as:
qꝛ lacerti vidẽt᷑ eſſe lacerati a toto coꝛpe.

Iñ lacertoſus·a:i · i.foꝛtis: q magnos et
foꝛtes hʒͤ lacertos. Coꝛus ſiue muſculus
elſt illa pulpoſa caro ꝗqĩ lacerto ẽ. Cubituſ

E vſq; ad manũ:⁊ dꝛ a cubo· as·qꝛ hoĩes
ſolent cubare ſuꝑ cubituʒ in cna. vel dẽ
a cubon. qð eſt firmũ:q; fi mu mẽbꝝ eſt·

Plna ſᷣm quoſdã eſt cubitalis menſura

idẽ ſcʒ ꝙ cubitus. Scðm alios eſt extẽſio

vtriuſq; bꝛachij. ARla eſt iſta pars piloſa
ſub bꝛachijs · ⁊ dĩ ſic · qꝛ piloſa eſt vt ala·

l qꝛ inſtar alarũ inde bꝛachia emergãt
xel moueant᷑.Et eadẽ dẽ aſcella · qꝛ ab H
loco bꝛachia cillẽt᷑.i :mouẽt᷑.Et idẽ locus

d ſubhircus · quia eſt fetidus babet enñn

ſubtus hircũ · i·fetoꝛẽ hirci.

P ꝛachos grece . i· bꝛeue latirirnen.
Bꝛachmanę aꝝ· ppli ſũt Indię:⁊ declina,

tur etiã · Hbꝛachmana neę p· P· pe · coꝛ·

Pꝛactea etiã vel bꝛacteola dꝛ cãpanula
aurea. In bꝛacteatus.a.um .i· bꝛactea oꝛ/
natus ᷣm Hug. Pap· vo dic · Bꝛacteg
tenuis auri lamina vel alicuius metalli.

Bꝛancia:f.p·qͥd locus iuxta guttur. ⁊ vt

Dã bꝛacię ſũt fauces. LPñ legit᷑ in hiſtoꝛia

Tohie ꝙ Cobiã iunioꝛẽ piſcẽ metuentẽ

en ſolẽt habere tibialia· ̊ extendũt᷑ ſol=ò/
mogo vſc; ad genua. ð 4
PHꝛachei .i. vadu. dẽ a bꝛachos qð ẽ hꝛ2-
Pꝛachile· lis . i· libare · Bꝛachile etiã (ue·
dꝛ cingnilũ ren.
PBꝛachiologia· fp. eſt ꝗdã figura locutio
nis.⁊ fit cũ plura ſub paucis bis cõpꝛe/
hbyẽdunt· vt vrit amoꝛ Daridẽ:nuptã ra/
pitarmat atrideʒ vltro pugnat᷑ fit ma /

uncl
Hunc
Pranc
hrene
ſvent
hisſe
ſtcd
Punet
gia
Pnni
aſe⸗
ute
Peit
Pwn
be
Pee⸗
n
Fin
Neui
1
en
fone
ſen
i
hi
zunfe
Geh⸗
ſone
wnia
Pnſee
Mas
de⸗
it
Tn
Buit
Br⸗
ni
ibai
hnnsn
ön
ne
Plam,
iet
nnigf
ſſut
Pdi
R
Jun
bato
Bron

Brn

diten

achg
nditi⸗

chiin

alocnto⸗
elma/
doſe
Nrd

mchiolii.
in his
ibuchio
labimus⸗
dbirans
npao
aroos⸗
wlope,
Coostt
ſlus
nbtuſ
NN
brel⸗
enſura
eltiſio
No

KNrNN.

nenei
gtobb
ideloeus
aleten

M
nüsdmi
abuen⸗
ſchnie
eO
Bnaen
gumnt
tin biſon

Pꝛeuiloquu s · a · · pe · coꝛ · qui

bꝛancias eins.

Pꝛancus · m.· S.·i· guttur · a bꝛachos quod ẽ

bꝛeue ˖ qꝛ bꝛeue ẽ q;tũ ad alia mẽbꝛa. Itẽ

iuenit᷑ hᷣ bꝛancus · ci · dã Pad io ſiue moꝛ/
bus . ſcʒ ſfocatio fauciuʒ fr

18 ſcz fauciuʒ frigido humoꝛe
⁊ tũc d a bꝛancia· cii.
Pꝛaueta · te · . · p · ꝑe · Pdu · dĩ tam victoꝛ q;
qui accipit bꝛauiũ · q; qͥ dat.

—

Pꝛauiũ · n.· .·ilaurea·palma:.munꝰ.pᷣmiũ.

curſus · q̃i parauiũ · paratũ· adqᷣſitũ vi

vtute · vel q̃i habitauiũ ·i· habitũ vᷣtute.
Pꝛeſith · i · liber geneſeos ᷣm bebꝛeos·
Pꝛeuigerulus · xe · coꝛ. i· baiulus ⁊ oꝛtatoꝛ

Pꝛeuilogia · f· p · bꝛeuis dictio · ſc quando

aliquis bꝛeuiter dicit.

— *

euiloquu s · a · te · coꝛ · qui bꝛeuit loqt ·
Iñ bꝛeniloqnuiũ.i· bꝛeuis locutio.

* ℳ

Pꝛeuis · · t· Dꝛ a bꝛachos quod eſt bꝛeue ·
cõpat᷑. Iñ bꝛeuitas· tat. Iñ etiã bꝛene ·

bꝛeuis · n · t· p litter· qd ⁊ H̊ bꝛeuis· bꝛeuis
inuenit᷑. Inde h̊ bꝛeuiariũ · n·s· locus vbi
reponũt᷑ vel rewoꝛtãt᷑ bꝛeuia·.vl vbi aliqᷣd

ↄtinet᷑ abbꝛeuiatũ. VPñ qͥdã liber in qͥ eſt

totü officiũ diurnũ ⁊ nocturnũ d bꝛeui/
ariũ. Itẽ a bꝛeuis dẽ bꝛeuio·as.

Pꝛaa · .. p · i· menſura ꝗlibet· ⁊ dẽ a bꝛachos

qð ẽ bꝛeue.vbi enĩ nimietas ẽ ibi mẽſura
non eſt. Et bꝛia dꝛ terra quedã · vbi fiũt
boni caſei. M
Pꝛiſca · cx· i · fanꝰ vñ mel elicit· ⁊ dꝛ a bꝛiſin.
Pꝛleus ˖ m .· s · i · bacchus · ⁊ dẽ a bꝛiſin qð ẽ

expꝛimere vel elicere · quia ille pꝛimus do/

cuit expꝛimere ⁊T elicere vinuʒ de vua · lac
e mãma. mel de fauo. .

ðẽð

⸗ Pꝛiſin · i · expꝛimere vel elicere.

Bꝛito · onis · m. t · te · coꝛ · in obliqs · v..·g.

nomẽ cuiuſdã gẽtis:et d a bꝛutus. Sũt:

enĩ bꝛitoneſ q̃i bꝛutiqui qͥ dẽ SGꝛutus fuit
bmus rex bꝛitonũ · et qui pᷣmo vna cũ eis
habitanit illã inſulã.ꝗqᷓ modo vocat᷑ an/
glia. Idẽ dicũt᷑ bꝛitãni et eadẽ canſa · Iñ
H bꝛitãnia ⁊ bꝛitonia · a quo ſumit᷑ modo
gentile bꝛito luicauuns ni · Et nõ ꝙ bꝛ⸗
tanni qñ q; dicũt᷑ qnglici· ſ̊ cum adiũcto
vt flaui bꝛitãni·et raro ſine adiuncto. Et
qũñq; d ꝗdã ĩſula vltra bꝛitãnos. ⁊ ꝓpe
illi butanni qui eãdẽ inhabitãt. Sʒ qui
nobis ſunt contigui ꝓpꝛie ſunt bꝛitones.
Juuenalis. O nec terribiles cymbꝛi nec
bꝛitones vn;ᷓ. ⸗
PBꝛomin intpᷣtat comedẽ vel cõſumere.
Pꝛomins · m · · · bacchus.

Bucchus m ·s. q dã vermis a bꝛachos qð
eſt bꝛeue ·˖ qꝛ bꝛenis ẽ· vel qꝛ durat bꝛeait
bᷣm Hugl. Papᷣ· xo dic. Hꝛuchus locu /
ſte ſilis· vel ꝗq nõdũ volat tñ maioł..
PBꝛuma· f. p.i· gelu · tempus hyemis ⁊ d ꝛ
bꝛachos · qð ẽ bꝛeue · emeras · qð ẽ dies
quaſi bꝛachos emeras·i· bꝛeues dieſ ꝓPpr
bꝛeuitatẽ dieꝝ qui tũc ſunt.Et di bꝛuma
matutiale frigus ꝓpᷣe · qꝛ bꝛeuiter durat.
Et totũ hy emale tpᷣus dꝛ bꝛumaa bꝛeui/
tate dieꝝ. Vel bꝛomin ĩterpᷣtat comedẽ
l cõſumere. Iñ bꝛomius.i.hacchus · qꝛ
Dat appetitũ come dendi. Iñ bęc hꝛuma
mę. q̃i edacitas· qꝛ comedit ⁊ coꝛrodit fo/⸗
lid arboꝝ· vel qꝛ dat appetitũ comedẽdi
Iñ brumani dicũt᷑ qͥ hnt faſtidiũ ciboꝝ
⁊Zide bꝛumarij ĩ eodẽ ſenſu. Itẽ a bꝛuima
hic ⁊ H bꝛumalis.⁊ G̊ le · vt bꝛumale thöus
bꝛumoſus.a·ũ·i.ĩmũdus et frigoꝛoſus.
Pꝛunda gręce latie coꝛnu vel caput cerni
di. Iñ h bꝛũduſiũ · n· S· a ſitu loci ẽ locaſ

q́dã vbi eſt optimus poꝛtus. Nident᷑ enĩ

coꝛnua cerui ⁊ caput ⁊ figura ĩ diſpoſitio/
ne eiuſdem locd. “́ÿMU
Pꝛutus·a· um .i:ſtolidus.inſulſus.ſtultus
imũdus. DPñ dicimus ſtultũ eſſe bꝛutũ et
irrönaleʒ. Dẽ enĩ aial irrõnale dã bꝛutũ.
aũt dĩ bꝛutus q̃i obꝛutus · ſcʒ a ſenſu
cq caret ſenſn · eſt eni ſine rõne · etymo · eſt
non comwſitio. H
Bubalus.pe · coꝛ bos ſilueſtris ⁊ ferinus· ꝗ
bos · qꝛ ſimilis eſt boui. Iñ bubala · fe· · p
femia bubali. bubalinꝰ. a.ũ ·i . bubalus
q·ũ· in eadẽ ſiãtiõe.ſcʒ ad bubalũ ꝑtinẽs
xel de bubalo exñs. Innenit etiä bubu/
lus · a. ñ · 2· Reg· 6?
Bubaſthis · ſthis. · t · dea bubulcoꝝꝛ.
Pubo. onis certi ge · a ſono vod cõpoſitũ
nomẽ habet · eſt auis feda et feral: onuſta
qͥdẽ plumis·ſᷣ gui ſemꝑ detẽta pigritia·i
ſepulcris die noctuq; verſat⁊ ſp cõmo⸗/
rans ĩ cauernis. DPe qᷓ Ouidius. Fedaqʒ
fit volucn vẽeturi nũcia luctus. Ignauus
bubo · dirum moꝛtalibus omen. Peniqʒ
apud augures maſũ ꝓtendẽ fert· Nã cũ
T vꝛbe viſa fuerit · ſolicitudinẽ ſiẽre dicũt.
YBubulcus m.· s· dꝛ cuſtos boũ · ſicut ſubul⸗
cus cuſtos ſuum.
PBucca·fp·ios vłoꝛis folliculus vł ĩflatio
DPel bucca eſt nomẽ ficticiũ ſumptum ex
ꝓpꝛietate vod ipſiꝰ rei · & aũt dĩ bucca
qi bolos · i· cibos capiens · etymologia eſt

*
non comxoſitio.
Buccatus·a.ũ·. q habʒ buccas vltra mo/
du magnas. * 7

PBucco · conis · m. t. ꝓboſatoꝛ qͥ multũ loqᷣe
multũ comedit. Pꝛopꝛie quidẽ bucco
Dꝛ garrulus qͥ cunctos loq̃citate oꝛis nõ

ſenſu exuꝑperat. .
PBuccnla ⁊ buccella ·f·p· tã ꝓ moꝛſella qᷓ ꝓ

parua bucca. Huccula etiam dꝛ vmbo·?
dã pars galeę.ſcʒ criſta xel conus. Dñ
uuenal. Et fracta ð caſſide buccula pẽ/

dens. Itẽ bucula ꝑ vnũ · ci.iuuẽca · et tũc
deriuatur a bos.

ue diminutiuu.
PBuccella · fe p· dꝛ a bucca · tam ꝓ moꝛſello
panis q; p parua buca.

Vnccellarius ·m· s·i:gluto:⁊ dã

foꝝ· ⁊ Dꝛ a bos⁊ cio cis.

Buccina · f· · i. tuba · et dz a bucca · vel dꝛ

a boo · as · qꝛ ſonat · vel dꝛ bnccina quaſi

vocina a voce· et eſt ꝓbe qua ſignu dat᷑ i
hoſteſ. Sʒ olim pagani agreſtes ad oẽʒ

vſũ buccina ad cõpita vocabãt᷑. Hꝛope

igit᷑ agreſtibus hᷣ ſignũ fuit. Et differt a

tubaĩ vſu.qꝛ buccina inſonãs ſollicitudi/-
nem ad bellu denũciabat · ſed tuba pꝛęliũ

indicebat. Inde buccino . as·i. cũ buceana

ſonare. Iñ buccineus · ñ· et H buccinꝰ.i.

clamoꝛ buccinę. Et coꝛ. pe · Vñ Pirgiliuſ
in xi? · enei · Buccina cũ muros varia c/

gere cosonag. .
Vnccicen. m · t · xe · coꝛ. · cuʒ buccina canẽs·

Bucolicus · a · · pe · coꝛ · i. bouinus · liber de

bobus factus vel tractãs. Oñ et plaliter

bucolica · coꝝ· ille liber vbi tractat de bo /
Hug · Pap· vo dic̃. Bucolicuʒ

bus bᷣm
caxrmen . i paſtoꝛale.
Pufo · onis · m · t · i. rana terreſttis.
Bugloſſa · f· p· eſt qdaʒ berba q̃i bouis li/
gua · q; folia aſperrima ad moduʒ linguę
bouis hẽt. Et Papias · bogloſſa · per · o ·
pᷣma ſyllaba dicit ꝙ ſit herba lingua bo/
uina a grecis dicta · qꝛ folia aſperrima ad

modũ ſinguę bonis habet. Gʒ Macer

maeldici dicunt vſualiter bugloſſa.
BGulla · f. p· p duo ·l.ẽ tũoꝛ qͥ ſit ĩ aq̃ explu/⸗
nia cadẽte/⁊ dꝛa bullio· is. Inuenit᷑ etiã

bulla p ſtella aliqn inuenit p gema all /
qjñ dẽ bulla oꝛnamẽtũ eqͥꝝ ⁊ nobiliũ pu /
eroꝝ. Solebãt en pueri nobiles ĩſignu,zʒ

ñ Virgilius in pᷣmo
geoꝛg. Aeria fugẽ grues aut bucula ceęlũ
Papias vo dicit. Bucula vacula a bo/

7 Dz a buccella
Bucetuʒ · n. s Dꝛ locus vbi boues ciunt᷑· i.
vocant · ſicut eſt ſtabulum vel paſcua v

nobilitatis deferre q̃ſdã bullas aureasa

collo pẽdẽtes ꝑquaſdã coꝛrigiolas· vñ

tales pueri dicebant᷑ bullati. Pñ⁊ ꝗdaʒ

