ff· Z acqͥ · poſſeſ.l·pomponpꝰ.S.hterea ã fi·

Aedimiculũ ·li· nen· ge· monile vel coꝛlona

vel vitta · q̃ mitraĩ capite femĩarũ alliga
tur.⁊ d a redimio ·mis· Olł redimiculum
ſuccinctoꝛiũ vel bꝛachiale qð ꝑ ceruicẽ de
ſcẽdẽs·⁊ a lateribꝰcolli diuiſuʒ· vtrarũ q;
alarũ ſinꝰ qmbit ⁊ hincinde ſuccingit · ut
cõſtringẽs latitudinẽ veſij ad coꝛpꝰ con/
trahat ⁊ iungẽdo componat· Hocvnlgo
bꝛachile dꝛ · qſi bꝛachiale· q;uis non bꝛa/

Redimitꝰ.ta · tũ (chioꝝ · ſ renũ ſit cingulũ

NReditꝰ.tus tui ·pe· coꝛ· (i oꝛnatꝰ· coꝛonatꝰ
Diq redeo · diſ⸗ Et ſigt duo Reditꝰenim
Dẽ qð reditqꝛ ſinglis ãnis redeat Pnde
Duidiꝰ ð ſine titulo . Curpi thoꝛi reditu
cẽſus augẽ pat᷑nos · Itẽ reditꝰ .i· reuerſio
Dñ Duidiꝰ epi.DNela ꝗᷓ̃roꝛ reditu verbi
Redux · cis · oĩs ge · qͥ redit:⁊ dẽ (carere fide
are · T Dux cis· vel a rednco · cis · ⁊ coꝛ· du.
qꝛ tenet naturã huius pᷣteriti dnri.·
Refectoꝛiũ · rij· locus vbi reficiunt᷑ famelici
Itẽ refectoꝛiũ d locus vbi inſimul come
nunt fratres vel monachi .
Kefecx · cta · ctü · i· repletꝰ·recreatꝰ.releuat

Kiekert.ta ti repletns. Et dz arekertio.
ti· hm Hug. Pap· vo dicit eferta ple

na · bene ferta · obela · craſſa. c.
Kefrigeriũ.rij· nen · ge · i· ſubſidiũ⸗opitula⸗/
men · auxiliũ · ſolatiu· leuamen requies·
NRefugiũ · gij · i auxiliũ.tutela/ſecuritas:ad
iutoꝛiũ · ⁊ dꝛ a refugio·gis:
Nefugus · gi ·pe · coꝛ · qͥ fugit ꝓpꝛiã patriã·⁊
deie apoſtata · qᷓi refugiũ quęrens.
E

gillũ · li eſt wNeſtimẽtũ regin ꝓpꝛie dĩ re

ginę latũ veſtimẽtũ vel peplũ ſericũ·
NKegio · onis · fe· ge · patria regiſubiecta · et
dꝛ a rex reg. Inde regionariꝰ.ria · riũ ·ad
regionẽ ꝑtinęs · vel de regone exiſtens ·
Kegia · gie. dĩ domus regis · dicta a rege ·
Regiſtru.ſtri · neu · ge · qdã liber de regimie
eccleſix·ſcilicet ex cuius dictis eccleſia regi
tur bm HNug· Pap̃ · vo dicit · Regiſtruʒ

liber qͥ rerũ geſtarũ memoꝛiã cõtinet On

7 dẽ quaſi rei geſtę ſtatio.
Pegiũcula · le · Dimi · i· parua regio.
Aegius · gia · gin · i regalis ·
MRegula ·. le · f· ge · · noꝛma viuẽdi .⁊ dẽ a re⸗
gio · gis · qꝛ rectã viam vinẽdi ᷣbet · vel qꝛ

ad recte viuẽdũ regat⁊ declinare nõ per/

mittat· vel qꝛ qð prauũ eſt ⁊ diſtoꝛtũ coꝛ/

rigat:⁊ ad rectã viam ducat· Regula dꝛ

etiã inſtrumẽtũ ędificio ꝝ ·quaſi recula.qꝛ
ſit recta ⁊ impedimẽtũ nõ habeat· AUnde
BRegula ſceptũ dat noꝛmã regula lignũ
regular.ris · cõ · t· ⁊ B re·⁊ B reglaritas
Regula bm co · ẽ pluriũ rerũ narratione
facta cõpendioſa traditio DNel eſt cõpen/
Dioſa diffinitio rerũ vniũſitatẽ cõplectẽs
Itẽ regula qnq; dꝛ ſpãlis noꝛma.vl mo/⸗
Dus viuẽdi monachoꝝ·vl canonicoꝝ qꝛ
talis noꝛmã recte viuẽdi pᷣbet · de ſta · mo⸗
na · p to· Et inde dꝛ regularis · Iteʒ qñqʒ
regula di ↄſtitutio canonica · xi.dil · H we

ſtre idicimcharitati · Itẽ regla ßᷣm Goff.

Zjlegiſtas ẽ ꝗq̃ rẽ ꝗ̊ͥ ẽ bꝛeuit᷑ enarrat non ut
ex ea ius ſumat᷑·vᷣ ex iure qð ẽ regulare fi/
at · nã ex regula nõ fit ius· ſ ex iure qdð eſt
regulare. fit regula · alias enĩ dici deberet
ius regulariũ · ⁊ nõ regula iuris· Et dẽ re⸗/
gula ideo.qꝛ recte ducit · nec alioꝛſuʒ tra/⸗
bit q̃ſia rego · eo ꝙ recte regat · Et debet
regula fieri ſigno vniũᷣſali · vł indiffinito·
.V Ateri grãmatica regula eſt multoꝛũ ſi/
miliũ collectio vel cõiunctio
Aegulares hm Goff ſut ꝗqͥ ad viuẽdũ ſere
gulariter aſtringũt. ſiue ſint mõchi · qͥ de
bent vacare dinis· ſiue ſint canonici regu
lares · Nã idẽ ẽ iudiciũ de ãbobꝰ. vt in · c·

ex pte ˖ de po ſtu · ⁊· . nõ magno; ne cle · vel

— — .

t’ iſe
gitoooe
gigtono⸗
nicſni
Cetipdt
Rdltipgonm
Niictefre
Anenoni
NioHanest
Cgtaiſtb⸗
1beopute
fetiitgif
dpnonei

Plltltoti

Etntdiit:
Htürxelade

Relgirvon

fonleciaſe
rtoiogpr
ntttcbete
Nard
Wohnaſch
agteen
Relgocr
dininän
diarelg
ſenuitü
lgoli
oge
ſſiacope
ſinöig
Nt Haß/
diynen
nyjnelon
corin
gcolii r
ſcbmnus
pitſenng
llgr
torntiz
toperte

largedi⸗
cBN
ſelggeni

tnaſpeia⸗
olisſo⸗

N. .
lin
SD
ung
üſni⸗
ummmin

ienge
s Mueklſane
wrßegſ
inenminitpi
ano⸗
pmnung
u miidi ddin

rnui jn

rarliurhö
ioidilaxin
hner⸗ Regndi
1gal trenlg⸗
dan Vnd
omnantgalg
DnAbe
rüünanntn
uno Pickin
imuitnichti
ipinunnnn
r Mvniote
öer
nims ſtigii
onin d e
tinginf

meNRNN.

ungditgen
tuo⸗Samtg

osnioateet

uinstt At
urtionſt;
rzt Erde
akincifn
o. ,
tzuniͤ
geſntnoͤh
n ytononc

S

monach; Et hẽ verũ qad rẽ non quoaad

Begulus · li maſ· ge · i · paruꝰ rex· ętate vkre
gno vl dignitate · Et cõponit᷑ ſurregulus
lii.puꝰ regulꝰ. Itẽ regulꝰ di ꝗdã parua
auis · ſic dicta a pnitate ſui. Itẽ regulꝰd

qdã ſerꝑẽs·ſ. baſiliſc'.rex ſerxẽtũ· Jdeʒ ⁊
ſibilꝰ dꝛ qꝛ ſibilo occidit anteq; moꝛdeat

Zexurat · Dñ Regulꝰ ẽ ſerłẽs auis ⁊ rex
Nelatio · onis · fe · ge · rei pᷣꝰ co (Puulꝰoĩis
gniteę iterata cognitio. Okłrelatio:ẽ añ la /
Kelatio hm ſpe · (te rei ſecũda repſentatio ·
C.e · ti iudiq Dubitãtᷣ ð iure ad pᷣncipeʒ
Relatinꝰ. ua.nũ:qð ad (miſſa cõſultatio.
gliqd refert᷑. Del potiꝰ qdð iterũ fert aliqᷣd

ad memoꝛiã.q̃ſi iterũ poꝛtatiuũ. Cũ enim
dico Soꝛtes legit · p h̊ nomẽ ſoꝛtes · ſoꝛtẽ
cognitiõi ſubijcio Cũ aũt poſtea ſubiũgo
⁊ ipſe diſputat p illud ꝓnomẽ ipſe·ſoꝛteſ
refert᷑ · i. iterũ fert᷑ ad cognitionẽ·Eñ ⁊il/
lud ꝓ nomẽ ipſe dẽ relatiuũ: eo ꝙ ſic ali⸗

Relatuſta. tũ· Dꝛ a refero fers (qͥd referat

Et ut dicit Hap̃ · Relatũ · pe. pd-i repoꝛ/
tatũ · vel ad aliqͥd datũ vel dictũ.

Helegatio · onis · fe· ge · qddã genꝰ damna
tionis.cũ aliqͥs ꝓ aliqͥ cõmiſſo intdiceba/

tur a pꝛia.⁊ pᷣnatim videbat᷑ recedẽ ⁊ ſua

nõ amittebat. ⁊ ſem hẽbat reuertẽdi · Et

differt a depoꝛtatione · qꝛ relegatio fit ad
tempus.ſed depoꝛtatio imperpetunʒ· Iñ
relegat· ta · tũ · ſic amnatus.

Religio · onis . ẽ vtuſ qᷓ ſupioꝛi nature quã

Diuinã vocãt cultũ cerimoniãq; cõfertet
Dꝛa religo· gas· eo ꝙ nos religet ad dei
ſeruitiũ vl cultũ Pl dꝛa relego.giſ:qꝛ re/⸗
ligioſi relegũt ⁊ tractãt ꝗᷓ dei ſũt · Del dꝛ
a rigeo ges · eo ꝙrigida ſit· Iñ religioſus

ſa ·ſũ · ⁊ cõpat᷑· Et cõconit᷑ irreligioſus.ſa.

ſü ·. i. nõ religioſus:⁊ ſimilit᷑ cõparat᷑ Etut

dicit Pap· Religio ẽ appellata · qꝛ p ea,zʒ

religemꝰ vni deo aĩas nr̃as ad cultũ diui
nũ vinculo ſeruiẽdi· Cria ſũt aũt ſicut ait
Iſidoꝛꝰ in.Setymo.ꝗ in religionis cultu

ad colẽdũ deũ in hibus pqͥrũt᷑ · ſcʒ fides

ſpes:charitas· In fide qͥd credẽdum. In
ſꝑe qᷣd ſperandũ In charitate qͥd amãdũ

Et aſſigt Pap· dꝛam int religionẽ ⁊ ſup
ſtitionẽ dicẽs · religio ẽ in vᷣtute · ſupſti⸗

tio vᷣ in vitio · i· in cultu illicito ·

Heligioſi ſt qͥ vitã regularẽ ꝓfeſſi ſũt · Et
large dicũt religioſi ꝗ in ꝓpꝛijs domibus
religioſe viuũt q;uiſnõ ſint pfeſſi · DLnde

tria ſoalia vite regular ꝓfiteri debet reli/
gioſus · · obediẽtia · caſtitatis chſtodiã · et

ꝓpꝛietat abdicationẽ. nt.xij.q/i.nõ dica/
tis· xix.qiijqꝛ ingrediẽtibus: Necin his
Diſpẽſandũ ẽ· ut in· c cuʒ ad mõſteriũ.de
ſta.monach ã fi. Qã ꝓfeſſio ẽ ſolẽnis pꝛso
miſſio religionis· in qᷓ ſdicta tria ↄcurrũt
Et religioſi ſicut ⁊ alij Hlati phyſicã ⁊ le.
ges nõ legãt neq; audiat· Et ſi Z fecerint
ipſo iure ſũt excõicati nt·c.non magno.⁊⸗
c ſuꝑ ſpecula. ne cle· xel mona. S
Heliquię. qarũ. dicũt᷑ ptes reſiduę · Itẽ re/⸗
liqnie Dicũt oſſa ⁊ veſtimẽta ſcõꝝ ꝗᷓ noᷣ
relinquũt᷑ut eoꝝ merita recolẽtes:eos di
gne venerem̃⁊ eoꝝ vitã imitem̃ Et habʒ
pᷣmã bꝛenẽ· ſm VPonatũ.vñ ꝑ vnũ.jſcri
bi debetlicet aliqñ neceſſitate metri adda
tur vnũ.l.ut pᷣma ꝓducat᷑· VDñ PNirgiliꝰ
ĩpᷣ nei. Croas relliquias danaũ atq; im
mitis Achilli · Et eſt ibi epentheſis.
Neliquũ.qͥᷣ. qð reſtatuł ſuꝑat·bᷣm Hap̃.

Kelilſus.ſa · ſ · le pdi.retro. veliterũ ſeluſ

Helnctãs. tant. i. Z luctãs.· reſiſtẽs· repug
nãs icertꝰ hęſitas. pẽdẽs. ⁊ dẽ a reluctoꝛ.
Kematoptia · peię· fe· ge. i· ꝓbi cõfir (taris

matio nt in ꝓbis ficticijs ꝗᷓ ſũt ꝓlata ⁊ in/

uenta ꝑ rematopęiã · ut Cinnit· Jñ rema
topxius ·pęia·pęiũ·i:ad rematopgęiaʒ pti/
nens · xel ꝓlatũ · vel fictũ ꝑ rematopgiaʒ

MRemediũ · dij· neu · ge · medicina ꝗᷓ poſt la/

pſũ ſuccurrit·⁊ dꝛ a remedeoꝛ· den. Iñ H
remediolũ.li.dimi.i.paruũ remediũ

Memerx · remig· maſ. ge nauigatoꝛ qͥ remũ

ggit · 1 Dz a remigo· gas · ãt dꝛ remer
qſi remi actoꝛ etymologia eſt· Et foꝛmat
gtũs a ntõ·e·mutata ĩ.i:⁊ ablatax·⁊⸗ ad/
dita gis · Dñ dicit Hꝛiſcianꝰ ĩ. G0. In · x·
eſinẽtia ſi a ꝓᷣ ſint in go deſinẽtibꝰ.ab
lata · x· ad dita gis:faciut gtm̃ ut grex g·
NRemigiũ · gij actus vel offm remig · Qui⸗/
Da5 tñ dicũt ꝙ remigiũ ẽ remoꝝ collectio
vñ dẽ gręq;: Eſt remex Ducens eſt remex
Duckĩ amne · At vbiremoꝝ collectio re/
Ahemiſ.idecli · ꝗdã cinitaſ fracię (migiũ ſit
Iñ H̊ ⁊ B remẽeſis.⁊ G̊ ſe ·patrtii.
Remiſſio· ẽ cauſe cõmiſſę ad cõmittẽteʒ fa⸗/
cta miſſio · Itẽ qñq; ſigtidẽ qð indulgẽ/
tia ſm ſpe;· Et ſicſumit᷑ inti · pe · re.
Nemiſſus · ſa · ſ · qd retro mittit᷑ vl qð non
erx toto intendit᷑ ᷣ parũpꝑlenit· Pn ⁊ q/
dã adubiũ dꝛ remiſſiuũ·qð deſiẽt remiſ/

ſionẽ alicuiꝰrei ßm Hug. Papᷣ · vo diẽ.

Kemiſſus · keſſus · benignꝰ· ſimplex ĩqul⸗
gens · dimiſſus · diſſolutꝰ leuis · negligẽs
tractabilis. condonatꝰ.
Aemoꝛa·ręimoꝛa:ipedimẽtã.· Vñ Liuiꝰ

—

nã nox greſſui meo remoꝛã facit·
Remoꝛamen · inis · nen · ge · i· moꝛa vl impe
oimentũ · ⁊ ꝓpꝛie greſſuũ:.⁊ dẽ q remoꝛoꝛ:
Et ꝓducit ra · Dn Ouidiꝰ meta.4? Re
moꝛamina:quęipſam nocebant·
NKemultü · ti · neu · ge · funis qͥ nauis deliga/
ta trahit᷑ vice remi: Iñ remulto ·tas·i re/⸗
multo nauẽ trabere: vel nauẽ remulto ad

ARemꝰ. mi.maſ.ge· Dẽ a remoneo (litꝰ Ducẽ

nes. eo ꝙ remoueat ⁊ cõcutiat fluxus Jñ

H remulus.li· dimi. Et remillus.li idem.

Sʒ palmula eſt extrema latitudo remi:a
palma dicta · q̃ mare impellit. Itẽ remus
cõponit᷑ biremis.⁊ eſt nauis ꝗᷓͥ bʒ oꝛdineſ
Duoꝝ remoꝛũ · Et h triremis · qdriremis ·
qnqͥremis vl pẽtiremis· hexaremis · a pẽte
qð ẽ qnq; ⁊ hex qð ẽ ſex⁊ remꝰ.ſ nauis ꝗ
habet tres vłq̃ttuoꝛ:vłqͥnq;· vl ſex oꝛdi/

nes remoꝝ JInueniũt aũt ola h adiectiue

mobilit᷑ declinata . ſ.hic ⁊ H̊ biremis.⁊

Ken renismaſ.ge· bm Barronẽ dꝛ (me ·

a riuꝰqꝛ a renibꝰriui obſceni ⁊ cenoſi hũo

.

lirẽ deſudãt ĩ renibꝰ.ꝗliq̃r rurſus a reni
bus caloꝛe venereo reſolutus decurrit ad
genitalia· Et a ren dz rien rienil · idẽ qðᷣ
ren vł poꝛcellꝰ. Obłrien dꝛ qdᷣ daʒ inteſti/
nu· interp̃ᷣtat᷑ fluẽs·⁊ tũc deriuat᷑ a xbo
greco · ſ. reo·qð eſt flu.

Kenale. is neu · ge ·ẽ cong circa reneſ. 1 dz
aren. Et 1 5 renalis.⁊ B le·ad renes p/

Kenitẽs · tentis · vide · S in nitens (tinens
Renũchulꝰ.li: dimii .paruus ren. Dłrenũ/
chli dicũt᷑ inteſtina qꝗdã renibꝰadbęrẽtia
zſũt rotũda ad modũ teſticuloꝝ·⁊ſũt co/
meſtibilia. Dñ gred. Inteſtinoꝝ pars eſt
renũculus aut ſunt ˙ enes luxurieſedes

nec nõ alimenta ·

Renũciatio ꝓpꝛie ẽ rei vłiuris ſpõtanea re
futatio. Et poõt fieri ꝑ illũ ad quẽ ꝑtinet il/
ſud cui renũciat᷑alias gñalit᷑ renunciatio
5pt fieri ꝑ quẽlibet de re ſua xel iure ſuo p/
pꝛio · vt · vij · .i · qᷓ· piculoſũ · C· ð pac. · ſi
quis in ſcriedo. —,.
Repagulũ.li nen · ge . obex. qdð ad impedi
mentu opponit · 1 dꝛ a repãdo · dis · eo ꝙ
claudat ⁊ pandat iter ut ſera:⁊ coꝛ· gu ·

KRepandus da · Dũ · i. recuruꝰ · qð acutũ ẽ
ci illud retũdit repãdũ ẽ· pm Hug·Pa/

ias vo dic Repãdũrecuruũ/paratuʒ.
Aepeoentis nom i ſubite. Iñ re (repaſi
pPeẽte adũ· Oñ Ouidiꝰ ĩ libꝛo faſtoꝝ· Bi/
na repens oculis obtulit oꝛa meis · Et in/

de repentinna· nu · ſnbitus · impꝛoniſus

ris deriuant᷑ Nas venę medullętenuit᷑

Repertoꝛ ·toꝛis::autoꝛ innẽtoꝛ· ſm Pap̃·
KRepetitio · ẽ coloꝛ rhetoꝛicꝰ.⁊ fit ex eo ꝙ ea /

Tem dictio in pᷣncipio pluriũ clauſularũ

repetit ut Laudate dñʒ ð cel laudate eũ
Kepetitio capit᷑ in iure p reac/ (in excelſis
ceptiõeĩ teſtõ vl ſpſtitutione heredũ · vt
Dũ ꝗrit᷑ de repetitiõe emolimenti oneris
cõditionis:modi:vł alteriꝰ q̃litatiſ:⁊ſigt᷑
eodẽ modo qͥ ꝓbabilit᷑ ſigri cõcludit:ver/
bi gr̃a Ceſtatoꝛ hęredẽ inſtituit qͥ legata
ab eo reliqᷣt · ⁊ vulgarit eiſubſtituit · ibi re
petitio facta cenſet᷑ a ſubſtituto· ut ĩ· l· licʒ
ff. ð le. i· ⁊ rõ ſumit᷑ ex volũtate ĩ ſᷣſtituti/
Repetẽdus · da ˖ du · hm modernos (one·
ßm antiqͥs repetũdus· da · dũ · ꝛ a repe/
to · tis· Vn repetũgę· darũ · dicũt pecunię
repetitę · Siqͥdẽ mos erat romęꝙ ſi qs ð
poſuiſſet pecuniã alicui:nec poſſet eã reha
bere. veniebat ad ſtoꝛẽ·toꝛ vo manda
bat debitoꝛi· ⁊ cõſtituẽs terminũ quẽdaʒ
hcipiebat ut infra tminũ illũ pecuniã ꝓfi
teret᷑ ⁊ redderet⁊ tũc coterãt dici:petũdę.
Darũ · Si vᷣo de bitoꝛĩ termino nõ cõſite/⸗
retur·iterũ depoſitoꝛ veniẽs ad ptoꝛẽ pe/

cuniã repetebat · ⁊ tiũc dicebãt᷑ reꝑetũdę.

darũ · Cũc vꝓo ⁊ebitoꝛ clamãte ptoꝛe reꝰ
erat rexetũdarũ · Oñ Galuſtiꝰ· NPꝰ pau/
lo Catilina pecuniaꝝ rexedũdaꝝ reꝰ.Itẽ
cõſuetudo erat antiqtꝰ romę ꝙ legatrei

publicę accipet ꝓ ſe o ſuis victualia de

nito poſtea tmio illiꝰ cñ aliꝰ legatꝰ eadem

Teberet fũgi legatiõe · ſecũ Oncebat lega⸗
tũ pteriti ãni:⁊ licebat cuilibet infra q̃dra/
ginta dieſ ꝗrimoniã facẽ ð eo ꝙ pecuniã
Vltra qᷓ; deberet accepiſſet:⁊ pecuniã reꝑe/
tere ſupflue acceptã·⁊ tal ꝑecunia ſic repꝑe
tita dicebat repetũdę· Darũ · ⁊ tũc ſi ille ñ
poſſet ſe excuſare · reꝰerat regetũdarũ ·⁊ co/
K. epofociliũ ·lij·ẽ id q (gebateas reddẽ

tegit ignẽ ĩ nocte łqð retro ponit·q̃ſi ciũ0

foci ſup qð a poſterioꝛi ꝑte foci ligna po/

nüt᷑. q vulpo lar di d a reono. fo/⸗

Replicatio ſm Gpe ·e · ti· de ex (cus: ciliũ
cep· S. mltů ·ẽ exceptiõis factę excluſio · Et

ſicẽ ꝗdã exceptio cõpetẽs actoꝛi ð excepti

onẽ rei? iſtã ſpꝑ opponit actoꝛ· Et õ repli/
cationẽ acton dat᷑ Dduplicatio reo· Et ite/
rũ ↄ duplicationẽ rei dat᷑ actoꝛi triplica/
tio · ſic ifinitũ extẽdẽ licet · iſti ·e · ti · ĩ bn ·
KRepꝛeſſalia·ẽ ptãs pignerãdi ↄtra quem/
libet de terra de bitoꝛis data creditoꝛp
iniurijs 1 Damniſ· Ve his repꝛeſſalijs dꝛ
eliur · 1 Dã · Da · c.⁊ ſi pigneratiões·li· vi

. hè? -

coniſte
fon diſſe
Cchinch
tunn co⸗
ratapm

Zeptlo

tr
nrciht⸗
ſeigiel
ſcptſeg
ſblce
ſſac
Gurloſie
betſenf
den po⸗
ouckut
turfeptie⸗
llanrpin
Reptüinc⸗
ſun
Nlü
ſorac
Wedn
Clusſe
ybecie
teytam
i..
Vacon
di in⸗
iſemyro⸗
Nkaferl⸗
hocii

Pepelnofe

Pinpnie

Rcurt
ſchesinef

rareo⸗
nffettel
eſieze
Miap
2Aene

aliͤe
ſecofſi

Wafte
Nmüt
eklan
Loto ne
kunnſanit
ſmtlnmnann
tenunfni
ötuim
Eulitälegt
mrägie
Wwüurien
hfnnncnng ſe
Gddidenn
SMidätan
n mpſttinte
mmmilimi

7

icwenitdan

—

☛

4
1

—

4

—

=

8

=

Eimmnopoti
miiz adiin
rdirhit ai
Cnirtort
lut
lidni. F
oneglecnen
diisinn
mc Nef

lgan

ſti durbu
Ntaühtütnie

fiiridognen

izrunit

tiruniſ

nnn,iſilen
ungtitni 7c,

btesntli

„

nmpitiii
iMuſvälgen⸗
rianptpnn

6r crci

tiͦin C
n Eihſn
ſetoſtoft
Atoaoninft
atiied
iding

lnm

vbi ꝓbhiłt ertẽdi ꝑſonaſecdeſiaſticas
ſuꝑ pęna excõicatiõis vel intqicti DPnde
bꝛeuit᷑ reᷣſſalię dicunt᷑ qñ aliqͥs oꝛũdꝰ ð
vna fra ſpoliat᷑ vel dãnificat᷑ ab alio oꝛiũ/
do ab alia tra · vl etiã ſi debitũ nõ ſolue⸗
rit ei:tunc enim dat᷑ ptãs iſti ſpoliato ꝙei

ſatiſfaciat cõtra quẽlibet ĩ terra illa vnde

eſt ſooliatoꝛ vel debitoꝛ.

Repꝛomiſſio · ẽ pmiſſiõis iã facte cõfirma /

tio · T Differt a Pmiſſione · q; ꝓmittẽdo ne
gociũ inchpamꝰ ſ repꝛomittẽdo adimple
tum cõſolidamꝰ. Et ẽ repꝛomiſſio.q̃ſi ite/
rata ꝓmiſſio ut res magis ſit in ſecuro

Reptilis. lis· cõ·t· ⁊ hoc le. dẽ a repo · pis et

coꝛ· xe.· Onde in Ruroꝛa. Reptile ſubijci
tur cũ ſtas ei famulatũ Et nõ ꝙ reptiliũ
qdã gña ſũt treſtriaꝗqᷓdã aq̃tica.Dꝛ eniʒ
reptile qð ſe rapit · Hoc aũt cõtingit mul
tiplicit᷑ Quoddã em rapit ſe vꝓᷣtute coſta
rã · ut ſereẽtes· quoddã vi anuloꝝ vt qial
anuloſũ ·quoddã vi oꝛis · ut qͥdã vmes q̃
oꝛe t᷑re affixo totũ coꝛpꝰ pꝰ ſe trahũtqð⸗
dam vo ẽ qð in vi pinnularũ qrũdaʒ ſe

mouet.nt piſcis Et vniũſalit᷑ ẽaĩal vide
tur reptile dici cuiꝰcoꝛpꝰ a tra nõ multuzʒ

eleuat p inſtra motꝰ· Et ut dicunt qͥdam
Reptilia ꝓpꝛie ſũt aquarũ · Reptẽtia xo
na tn ꝓpꝛietas nõ ſemp obſeruat᷑.

ARepudiũ.ij· Dz repulſio vel ſcptũ repul/

ſionis qð ſub teſtimonio teſtiũ hſenti vel

abſenti mittit.⁊ d a re.⁊ podiũ:qð ẽ ba

culns ſuꝑ quẽ innitim̃ · Hodiũ etiaʒ dicit
vbicũq; innitim̃ Dir aũt ẽ podiũ ſine ſuſ⸗
tentam entñ mulieris · Iñ repudiũ dꝛ dil
cidiũ: Dinoꝛtiũ · vł repulſio mulierj a viro
PBel cõponit᷑ are·⁊ ꝑes pedis · inde repu/
Diñ · q̃ſi reꝑediũ · Cũ enĩ repudiat᷑ mulier
tũc repedat.i.renertit᷑ ad ſuos· Del cõpo
nit᷑ a regello.lis · ⁊ edes.q ð ẽ domus.inde
repudiũ dꝛ q̃ſi repelledium.i:repulſio ab

Repulſus.ſa · ſi · i. retro pulſus fuga (ede-

tus . eiectꝰ. ⁊ dꝛ a repello · lis. Et H repulſa
ſeæ.i.repulſio iniuria qᷓ repellunt᷑ hoĩes ab
NReyutatio ſᷣm Pla.ẽ (honoꝛis petitiõe·

Heqes·i· refrige (cõpẽſatio. ut ·i· f· ð ſolu.

Bes rei · a reoꝛ rer dꝛ (riũ·ſolatiũ:pauſa:
ſ̃m Hug·. Vꝛope qͥ dres ſüt q̃s ſola exti
matiõe ⁊ ĩtellectu cõſjhendimꝰ.ut ĩcoꝛpo/
reę · ANlia vo appellãt᷑ coꝛwꝛea · Dñ dicit
PNꝛiſcianꝰ.Coꝛpoꝛũ ſeu rerũ· Res etiã dꝛ
ꝗlibet ˖ Eſt en res vnñ ð trãſcẽdentibus.
Můã q̃ttnoꝛ ſũt trãſcẽdẽtia · Reſ. ens · vnũ
2 aliqᷣ · Et etiã m leges res ſũt ꝗᷓ i nro iu

re cõſiſtũta rete habedo· Dñ dic̃ Jſido

Hoſſidet ãt iuſte qͥ nõ irritat᷑ cupi

fnus ĩ. S?etymo. vbiagit 8 rebe. Res fũt

qĩ nio iure cõſiſiũt. Jura aũt ſũt:q a no/⸗
bis iure poſſidẽt᷑. nec aliena ſũt · Dicta au
tem res a recte hñdo. Jus aũta inſte poſ/
ſidendo· Hoceni iuſie oſſidet᷑qð bene·
NQNð at male poſſidet᷑ alienũ ẽ. Male aũt
poſſidet qͥ maleſuis vtit᷑ vel aliena be uit ·
itate ·
Qui ãt cupiditate tenet᷑ poſſeſſusẽ· ñ poſ
ſeſſoꝛ . Verba ſüt Iſidoꝛi · Itẽ a res dꝛ ̊
B real.⁊ G le. In realitadu/⁊ ̊ realitas
tatis· Et cõponit᷑ res cĩ publica.⁊ dẽ reſ/
publica · gtõ huireipublicę · Sʒ põt ꝗri:
an ſic fit iſta cõpoſitio reſpublica.poſſit fie
ri H cõpoſitio mulier alba· Rñdet᷑ ꝙ oĩs

coõpoſitio ĩmntat: ⁊ cõmoditatem hʒ.· alio/

qn ẽinutil:⁊ nõ tenẽda · Reſpublica ꝗᷓ qꝛ
aliqd ĩm ntat ẽ vna cõpoſitio · Nã qñ reſ
publica ſũt duę ptes: idẽ eſt res publica:
q res notoꝛia ⁊ mãifeſta:Cũ aũt eſtvna
Dictio cõpoſita idem ẽ reſpublica qdð cõe·
Heęc ãt mutatio ñ cõtingẽtĩ mulier alba.
qꝛ ſiue eſſet vna dictio . ſiue due · ſn fieret
ſuppoſitio ꝓ muliere alba!⁊ ſic nulla eſſet
vtilitas ĩ tali cõoſitiõe· vñ nõ ẽ faciẽda:

Mes indicata bm ⁊E¶co · e. ti · dꝛ ſmia ꝗj fineʒ

cõtrouerſiarũ ꝓnũciatione iudiqaccipit ·
nt · f e . ti · l.i· Bel ẽ qð cõdẽnatiõe vł ab/
ſolutiõe ↄtingit · Itẽ res iudicata ẽ a iudi
ce ⁊ ĩ indicio e qð deductũ ẽrõne ꝑ eum
adiudicatio ut dicta ·.li:cũ ibi nota · Nã
ibi notat᷑ ꝙ res iudicata ñ ẽ ſnia ſ᷑ id qd
eſt deciſũ ꝓnũciatiõe iudiq · Snia vo eſt
Diſpoſitio vel ꝓnũciatio iudicis legaliter
Ceclarata · Ex qͥ ſequit᷑ ꝙ interlocutoꝛia ñ
5p̃bht appellari res iudicata · qꝛ nõ capit finẽ
cõtrouerſiarũ : licet qñ q; ex interlocutoꝛia
cã diffiniat᷑· Nec ſnię arbitroꝝ dicũt᷑res
iudicatę·qꝛ nõ imponũt finẽ nã ꝑ ſolutio
nem pene poſſunt reſiliri. G
Aes cões naturali iure dicũt᷑ qᷓrum vſus
oĩbus aialibꝰeſt coĩs. ut ger· aqua ꝓfluẽs
mare · ⁊ eius litoꝛa · ᷑m Aco · Et inſti· de
rerũ diniS·flũia ãt.⁊.ff. de acqͥ re· o.l· i.

Heſpublice dicuntur · ꝗᷓ ſunt oĩnʒ pploꝝ ⁊

hoipʒ tm̃ · ut ſũt flumia ⁊ poꝛcꝰ.⁊ que ſunt
dedicata vſibus ppli· ut foꝛũ.ſtadiũ ·
Res ſancte dicũt · quę ab oĩ leſione muni/
tę ſunt · vt muri ⁊ poꝛię ciuitatis · quę ideo
ſancte dicũt᷑.qꝛpęna ſanguinis cõſtitnta
eſt Beis eos · ſeu aduſus eos qͥ aliqͥd ĩ his
celinquũt violãdo vł aliud cõmittendo
Vl ta es res tranſcẽdendo ſcalis admotj
Vl etiã qliqd in eoꝝ lęſionem auferendo

xel qualibetalia ratione occnpãdo: utin /

ſti · e re · diui· Sſi quis vo· Naʒ ciues ro
manos alias q; per poꝛtas egredinõ de/

cer cum iſtud hoſtile ⁊ abominandum ſit

Nam ⁊ Rbemꝰ frater A homuli occiſus

traditur ob id ꝙ murũ tranſcendere vo-

luit · Vnde Qucanꝰ.Fraterno pꝛimi ma/
Duerunt ſanguine muri

— *

Res ſacrę dicunt᷑ꝗrite deo ꝑ põtifices cõ
ſecrate ſüt· ut Edeiſacrę. qlia dona pia
ad diuina miſteria coſeruãda dedican ,/
la ſũt· ut Cruceſ ⁊ thuribula ꝗᷓ etiã aliena
ri ꝓhibent᷑· excepta cã red emptiõis capti

non · ut · C. Z poſtii · re · l. ab hoſtibꝰ . l· fi·
Res religioſę ſepulcra lũtin qͥ bus hoĩes ſe

peliunt ˖ vt Inſti · ce re. Diui . S· religioſũ /

es ſoli. eſt res ĩmobilis ut. ff· de diuer ·
tempo· Pſcrip · · qbuſdam ·
ARes empbyteotica. eſt res emphyteoticę
cõditioni ſubiectalilla quaʒ eccleſia vel
glids oñs dominio ⁊ ꝓpꝛietate retẽta cõ/
ceſſit empbyteotę qntu ad ſolã poſſeſſio/
nem . Vñn ſi hic emphyteota rem illãĩ ali/

am ꝑſonã tranſponere velit·nõ p̃t trade/
re ea:i dominiũ tranſſerre · eo ꝙ ipſe · nec

hʒ.nec habuit illud ⁊ ideo alteri dare nõ
p̃t· qꝛ nemo in aliũ plus iuris trãſferre pᷣt
; ipſe habeat.vt in regula· Nemo plus
2c· re.iur· li· vi...
Keſcriptũ pᷣm Goff. eſt mandatũ pᷣncipis

qð ad inſtantiaʒ alicuiꝰ vel aliquoꝝ ſiue

ꝓꝛio motu.vel ex relationibꝰabſentium
vlex ſuggeſtionibꝰ pſentiũ · vel ad alicu/
ius cõſultationẽ facit: vl cũ alicui vel ali/
quibꝰ.coꝛpoꝛi collegij. vmüſitati · vł ciui/
tati aliq̃d mandat᷑ vel indulget · talia enĩ
ius faciũt/nõ gñale ̊ ſpeciale in negocijs
int᷑ pſonas in quibꝰ.⁊ inter quas ꝓmul
gata ſůt · vt · C· de le · 1 conſti · l. i /
Keſes · ſigis · con · ge. i · piger · et quaſi retro
moꝛans 7 coꝛz li -

Kelina ng e · pd d lachꝛyma ſudoꝛe liq/

ris exaltata lignoꝝ ut ceraſi · lentiſci· bal/
ſami ⁊ aliaꝝ arboꝝ virgultoꝝ ꝗ̊ᷓ ſudoꝛe ꝓ
Keſolntoꝛiciniũ·niji:acus pectoꝛa (bant᷑
lis· ſ. firmaculũ qͥ camiſia ſuꝑ pect' firmart
vel qͥ pallinñ aſiringit᷑· ⁊ da a reſoluo· nis ·
Beleſiinſiſm q̃ crines diſernnt tunc
dĩig reſoluo·⁊ cincinnus. qð eſt capillus
Pñ Martial. Keſolutoneinioch Räma,
rũq; inſtar· Quidã tñ lẽgũt ꝓ duab di/
ctionibꝰ.ſ.reſoluto ⁊ ricinio· Et eſt ricinio
ideʒ qdð dicimus eſſe reſoluto ricinio·qd
q;uis verũ ſit · tñ ꝓ vna parte meliꝰ legit᷑

reſolutoꝛicinio ſi quis cõſideret copulati
onis vim ⁊ oꝛdinem.
Keſponſů ·ſi· nen · ge · dꝛ a reſponſo ſas · qd
eſt frequẽtatiuũ · de reſpondeo Et h̊ reſpõ

ſoꝛiñ · rij · Sʒ reſponſũ qð dat᷑ · Reſpõſo⸗

riũ vꝓbũ vel vᷣſus qᷣ ſepe iterat Et dicit ſic
qꝛ vno deſinẽte id alterreſcondeat ·

Keſticula · lg eſt dimi· a reſtis.i· parua re/
ſtis · In reiticulariꝰ.ria:nũ:.q facit reſticu/

las vel ad eas ꝑtinẽs· Reſticule etiã ſunt

qᷓs ſuccinctoꝛia:vlł redimicula·⁊ ꝓpꝛie bꝛa

chiatoꝛia axpellare poſſumus.

Heſiis. tis. fke ger kanis . vel qd fit erfuni /
bus ad aliqͥd trabẽdũ · Et dicut reſtes·

his retia tendũt᷑ vel qꝛrates ↄtineant
Nete · tis · neu · ge · dꝛ a retineo · nes eo ere /
tin eat piſces vel aues · Et habet · · tm̃ l ab⸗
latiuo · licet olim faciebat · e · Vñ VDuidiꝰ
in. Sfaſtoꝝ · Cur tibi ꝓ libitis claudunt᷑

rete leones · Rete dirxit ꝓ reti · Et dicunt

retia · qſi retinentia/⁊ nõ aſpirat·
Ketiaculũ · li · dꝛ a retineo · nes · Et dicunt
retiacula in modũ retis facta· Et eſt retia

culũ · ſicut ⁊ reticalũ dimi:a rete retis·ſcilʒ

parnũ rete · Et reticulũ etiã dĩ paruũ inte
ſtinũ tenue · vel quaſi reticulatũ qð operit

Retiarius · ria · rin · · ad rete ꝑtinẽs (vitalia

vel decipiẽs vel qͥ retia facit ·

Reticula. le Dimii· paruum rete . vel mitra

virginalis capitis ·

—„

Ketiolũ:li· nen ge; dꝛ illud qð colligit co/

mas D a rete · qꝛ quaſi paruũ rete ẽ· vl
qꝛ retinet crines ne effundant᷑
Ketinaculũ · li ·.i habena · Dictũ a retinẽdo
qꝛ eo retinet᷑ impetus equoꝝ · vl idem eſt
qð reticulum ·
Ketoꝛtus · ta · tů · vel retroꝛſus · ſa ſũ · qd eſt
idẽ i:iterũ cruciatꝰ. vłretro: vel iteꝝ flexꝰ
vel iterũ volutus:ſicut filum bis filatum.
Pelretoꝛtus · i· iteri miſſus · ſient iaculuʒ
qð iterũ mitttit᷑i hoſtes:⁊ dꝛ a retoꝛqueo
ques · qd ligt cruciare· flectere volnẽ mit/⸗
Aetrimentũ·ti: Dꝛ qᷓſi retini (tere iaculari
mentü. Et ſut retrimẽta ea loca in qbꝰ i⸗

gerunt ſtercoꝛa · vl ꝗᷓ retinẽt capita vena

rũ· qbꝰ laxant᷑ vicnia· qͥbꝰretrimẽta vſq;
ad digeſtionis opoꝛtunitatẽ contineban
tur.aiterũ muſculi quibus naſcebãt retri/
mentoꝛũ meatus · S
Ketrogradus.da · dũi retroiẽs · vl retro
gradiens ut Cancer dĩ retrogradus· Et
planeta eſt qñq; retrogradus:qnq; eſt ꝓ

ceſſiuus quandoq; ſtationariꝰ Et muluſ

vitioſus ſimiliter qñ q; eſt retrogradus:

eni,
eliften
nchte
iiſit
creriaru
Attizentis⸗
rotis1 d⸗

. MINr

1Gwnorce
Peonvmmans
fisinuncane
fenoregt
lſnorhn
wlabaloma
foiſfulneb
euoluelisc/
lblsableie
Randan
Cnsanckan
Pogtaman
leigcönsn
inctopttn
dianew
Jiſnonnie
ſhbleialh
lsconſendle
Nansiier
ſatiled⸗
Keic
NN
Rernegs
Pplialelu
lacton
raunme
loowin
Ngitra
ſcigongs
Epcee⸗
urngung

ſtibagin
bunnoeſoin
hanho

nttdi

v

dr., Reſi⸗
nut, tſ.
Prhenure,
cernſin,
mrünt
Wagr
„RL
Vcſtain
Eduͤſſe
Wirmn
ue hihuic⸗

Desdndane

S,
=—

Dm a e

nats fidint
nuctr Eickri
ame isc
ibiomniin
nrign
Nlnis l
-

ed wen

olcte

nüſeriei.

n

1 Dicianttnh.

1

vr Mind

GN
nemlienſt
nbisflutumn⸗
d
Ruaoae⸗
Cne wrin
Gi rugin

1

S

mmichnnen
pNrpniuvd
icuninke
Conn .
gnuctbtſi

nogngn⸗
ns gice
pun in

= =

ſnnts

qſiq; tceſſtuus qñc ſtationarius
Reu · vradix· Et cõponit᷑ cũ barbarũ vl õ/

tus ⁊ dꝛ reubarbarũ ·ſiue h̊ reuponticũ · il⸗
lud qð ẽ trãs danubiũ in ſolo barbaro.2⸗

H circa potũ colligit · ſic dictũ ·qᷓi radix bar
bara· vel q̃ſi radix pontic⸗·

Neuerẽ

⁊ eſt honoꝛ qui cũ pauoꝛe exhibet·
Keuma ·matis nen · ge. i· tempeſiuoſa ma/⸗

ris inundatio · vel ille feruoꝛ aquę qͥ fit ex
remoꝝ agitatione Reuma etiã ẽ eruptio

l feruoꝛ hbumoꝝ. qð ducit᷑ vela capite
vel ab alio mẽbꝛo· Iñ h̊ reumatiſma:ma
tis · i · Nuxus abũdãtis aquę: vel bumoꝛis
Keuolutilis · cõ · t · T B le ·pe· coꝛ.⁊ Gͥ ⁊ B reuo

lubilis · B le ·ĩ eodẽ ſenſu. a reuoluo uis ·
Dñn RKug ð ciui.dei · Miũdi reuolutilis

oꝛtus einſdẽ circũitibus inſerite

Neus · rea reü · Dꝛ a re quęexetit qꝗͥ q;uis ſce

leris cõſcius nõ ſitreus tñ dẽ q;diu iusĩ
iudicio ꝓ re aliq̃ ꝑetit᷑ · Et reus fideiuſſoꝛ

Di· a re de q̃ ẽ obnorxius· Inde bic reatus
Itẽ reus maieſtatis pᷣus dictꝰ.qꝛ aduſus

rẽpublicã aliqͥd egiſiet· Et quicũ q; hoſti/
bus conſenſiſſet · Dictꝰ ẽ reꝰ maieſtatis qꝛ
maius ẽ lęd ere patriã · q; ciuem vnũ. Po
ſtea etiꝗ ule qͥ aduſus maieſtateʒ pᷣncipis
foiſe videt᷑ · vel ꝗq leges reipublicę detu/⸗
lerat · vel vtiles abꝛogauerat· hm Pap̃·
Aex regis dictus · eo ꝙ regere debeat rem
li ⁊ ſalutẽ · Inter regẽ ⁊ tyrãnũ pꝛiꝰ nul
la erat differẽtia · nũc in vſu accidit reges
vocare modeſtos temperatos:Cyran/
nos vᷣo impios · Et rex. a recte regẽdo dẽ
Nõ aũt regit qui non coꝛrigit · Recte igit
faciẽdo regis nomẽ tenet᷑peccãdo amitti

tur · Et ꝓd re · k rego · gis · coꝛ · eã · Pñ · Si
bene regna regis es dignus noie regis ·

—

Rbãnus.ni·genus ẽ ſpinarũ.ut dicũt · ſpi
na alba · vel ram eius · Pap̃· etiaʒ dicit.

Rbhbãꝰ genꝰ ſpinarũ denſi in ber⸗

Abãnusẽ ſpina alba· llicnu Pinaſuz
imu.
ba ðẽ molliſ⁊pulcra· ibi ſũt tñ ſpinę poſtea

Dñin pᷣs. Vꝛiuſcq; ĩtelligerent ſpinę vꝛe
Rbea: ꝓpꝛiũ nomẽ mr̃is· Rho (rhãnũ ⁊c·

muli Abemi . ᷓ Ilia dꝛ · D Rhea dzꝛ

Dea terre quę ⁊ ops vłceres dẽ · Del ᷣm
aliquos fuit vxoꝛ SGaturnii

Rofae gen eſt riculi ad eunduʒ et

undu babilis ⁊c q̃ttuoꝛrotarũ⸗

sentis oĩs ge. valde verens xel
honoꝛãs.⁊ dꝛ a reuereoꝛreris · Et põt eſſe
nomẽ vel ꝑticipiũ · Inde hęcreuerẽtiatig

Abeno · nonis. veſtis eſt de pellibns · Gut

eni rtenones pᷣm aſidoꝝ. velamina huũe/
roꝝ ? ꝑectoꝛis ð pꝑellibus villoſis vſq; ad
vmbilicũ · ⁊ nõ Dãa renibusſed a rbeno
ermanię flunio vbi his maxime vtunt
benonel etiã vulgo dicũt repti:qꝛ; lon/
gitudine villoꝝ q̃ſi reptant J

Abenus · ni · eſt quidã fluuius diuidẽs ger

maniam ? galliam:

K belis · interptat locutio . Iñ b̊ rbetoꝛica

cę·q̃ſi a copia locutionis dicta· Pel rhe/
toꝛeſis dẽ copia dicẽdi:vł loquẽdia rhe/
ſis · Iñ rhetoꝛica:ars illa. Iñ rhetoꝛtoꝛis
rhetoꝛicꝰ· ca·cũ. ð arte illa tractãsvład
illã artẽ ꝑtinẽs · Et H̊ rhetoꝛica · cę· ⁊ płalit᷑
rhetoꝛica·coꝝ ·:⁊ rhetoꝛici· co ꝝ · liber i quo
Docet ars illa· Et coꝛ. pe · gti rhetoꝛ · toꝛis ·
Vñ Juuenalis · Cedut grãmatici vincũt᷑
rhetoꝛes omnes.

Rbinoceros· cerot:ideʒ aĩal:qð ⁊ egoce

ros ſᷣm qͥſdaʒ · vel ꝓ alio qiali ·⁊ d a rhi/
nosqð ẽ naris ⁊ ceros:qð ẽ coꝛnu NHicit᷑

q̃ᷓʒ rhinoceros ꝓ virili mebꝛo · eo ꝙrige⸗

gt · vlqꝛ ſit vnicoꝛne inſtar rhinocerontis

Vñ Juuenal· Et magno cũ rhinocerõte

lauari · Vꝛeędictũ etiã qĩal dꝛ monoceros:

i:vnicoꝛnis:eo ꝙ vnũ coꝛnu ĩ media fron/

te haheat ·; Et nõ ꝙ innenit᷑ · H rhinoceros

tũc facit gtũs rhinoceroiᷣ· interpoſita ·ti·

pe · pd · ut lacerdos · dotis · ⁊ actus ſinglar

eſinit in em· vel in a ut rhinocerotẽ ˖ vel
ta · Itẽ inuenit᷑ rhinoceron.⁊ tũc fac gtũs
rontis· ⁊ foꝛmat᷑ gtũs a ntõ:addita ·tis:et
Actũs deſinit in em· vel in:a: ntrhinoce/
rontẽ · vel ta· Voteſt etiaz dici h̊ rhinoce/
rus · ri · pe · coꝛ· ⁊ tüc ẽ ntüs latinꝰ. Itẽ Gꝛe
goꝛiꝰ exponẽs illud Job.39?9 Nuqͥd vo/

let rhinoceros huire t᷑ita dicit · Abinoce/
ros indomitę oio naturęẽ ita ut ſiqñ ca/
ptus fuerit · teneri nullatenꝰ poſſit · Impa
tiens quippe nt fertur ilico moꝛit᷑· Eiꝰ po

nonmẽ in latina lingua interptatũ · ſonatĩ
nare coꝛnu · Et qd aliud in nare · niſi fatui
tas · quid in coꝛnn niſi elatio deſigt. Rhi⸗
noceros iſte qͥ etiã monoceros greq exem
plaribꝰnoĩat· tantę foꝛtitudis dꝛ ut nul/

la venãtiũ vꝓᷣtute capiat᷑ · Sʒ ſicut hi aſſe⸗

runt q ĩ deſcribedis natun alaliũ laboꝛio
ſa ĩueſtigatione ſudauerüt vᷣgo ei puella

honit · ꝗ veniẽti ſinũ aperit in qͥ ille oĩ fe/

rotcitate poſtpoſita caput deponit · Sicq
ab eis a quibꝰ capi ꝗrit᷑ſopoꝛatꝰ velut in

ermis ĩuenit᷑ · Puxei coloꝛis qͥʒ eſſe deſcri/

bitur.qui etiam cum elephantis quando
i

certamẽ aggredit᷑ eo coꝛnu quod in nare
ſingularit geſtat. ventrẽ aduſantiũ ferire
phibet · ut ci ea ꝗ melioꝛa ſũt vulneratim
pugnantem ſe facile ſternat · hęc Oꝛeg ·½

Solinus aũt dicit · Ahinoceros eſt mõ/
ſtꝝ aðdã·rugitu hoꝛrido·coꝛpoꝛe equino

capite ceruino· ex eius frõte media coꝛnu
ꝓtẽdit᷑ſplẽdoꝛe mirifico· ad magnitudi/

nem q̃ttuoꝛ pedũ.ita acutũ· ut q cqd impe

tierit· facili ictu ꝑfoꝛet· naturę indomitęqͥ

ſi captus teneat· cito moꝛieti·
Khinos interptat᷑ auris vel naris:

Rbhodus · inſula eſt ꝗ an ophicus dicebat

Et coꝛripit bhmam ð
ARhodij · dicti ſũt qdam qui venerũt iuxta
rhodanũ.⁊ ędificauerũt quoddã oppidũ

qð rhodũ vocauefrtit

ſlvdam. vani: qdam flnuiꝰ gallie. d;

a rhodanido · gas · qd latinę dꝛ toꝛqueo
qꝛ toꝛquet᷑ lapides⁊ arboꝛes euellit imꝑe
tu ſuo coꝛ; d· LUMU

Rboma· mę di a Abemus· qꝛille fuit pꝛi/
mus fundatoꝛillius ciuitatis: Et nõ Dꝛ a

rhomnlus. Tc eni deberet dici rhomnla
lę. nõ rhoma· In rhomanus· na· nũ · Et
ut dic Pꝛiſcianꝰ · Süt quedã gentilia ſi⸗

milẽ poſſeſſiuis habẽtia foꝛmã ut rhoma

nus ciuis: ⁊ rhomanꝰ ager··
Ahomphea grece. latine dꝛ gladius Naʒ
vbi Gen. 32 Gladius flame? 7 pſati/

lis in greco rhomphea habet · Itẽ rhkom /

phea ẽ gladiꝰex vtra qʒ pte acutꝰquẽ vul
go ſpaiã dicũt· Ipſe eſt framea· pom Pa⸗/
Abomulus.li · fuit frat᷑ Abemi. Iñ (piam-
rhomuleꝰlea:leũ: Et rhomulides · Dę. fili⸗
us vlnepos rhomuli · Rhomolide etiam
Dicũt᷑ rhomani ꝗ fuerunt ð ꝓgenie illius
Inñ h̊rhomulis rhomulidis··:filia vel ne⸗
ptis illiꝰ: vel rhomana-

CA ante J

Kiciniũ · nij idem eſt qð reſolutoꝛicinium
äſpm Hugꝗ-· PHap· Dic Rieiniũ ẽ matrona
le operimẽtũ · latine dictũ ꝙ dimidia eiꝰ
ps retro abijcit᷑ q vulgo mauoꝛtẽ dicũt
MRiciniũ · ac ſiue ſpinula· qͥ virginei crines
Diſcriminãt · =
MKicinꝰ. ni· vermis caninus· dꝛ a rhinos
gnod eſt auris:⁊ cynoſ qð eſt canis:eo ꝙ
inhęret auribꝰ cani · “

Kictus ctus · i· ferarũ oꝛis aptio.⁊ Dẽ a rin/

go . gis · Pl qð di riſus ĩ wvie · dẽ rictꝰ ĩ be
Ridicułꝰ.lali qͥ pᷣt haberi ceniſio (ſtia ·
yvel qͥ aliũ deridet · vel ꝗ in rebꝰ turpibus

ridet. Dẽ a rideo.des· Et ridiculũli ·
Teriſio · Iñ ridiculoſus · ſa.ſũ.⁊ H̊ͥ ⁊ B ridi /

Rien · rienis · vide·S· in ren (cularis/⁊ H re.

Rigidus. da· Dũ·i· Durus·reſiſtẽs: validꝰ

ſe euerus imobilis · D rigeo ges Inde
B rigiditas:tatis

—„ 9

KRiguus · gua · guñ ·i. madidusvel fertilis.

vel feccundus/ dẽ a rigo· gas.·

Auma · męe. i· fiſſura · Iñ H rimula · lę. ⁊ H ri/

mella · le· ambo dimii pua rima· Et rino

ſus · ſa · ſũ · i· rimis plenus·

☛ℳ

Kinaren ſerpẽs aquã veneno inf /

ciens· De q Qucanus· Aingtrix violatoꝛ
aquę Legit ibi⁊ natrix vialotoꝛ.ut/5· di
ctũ eſt in natrix · Hapᷣ · vo dic̃· Rinatrix

ſerpẽs gquã veneno inficiẽs · in qcũ q; enin

fonte fueritſuũ ibi imiſcet venenũ ·

Hipa pęlocus ꝓximꝰ fimibnſ. a rapiendo
Dicta·. qꝛ ab aqᷓ quotidie diſſoluit·. Qam
ripę pꝛie ſũt fiuuioꝝ·ſic litoꝛa maris· In

H ripula.lęDimi.i:ꝑpua ripa:Et ripat· ta
tũ · i. nipaʒ hñs: Et P̊ ripatũ ·ti· tributũ qðᷣ

accipit᷑ in ripis · Et ripatimi ripas vel
ceæ ripa ĩ ripã:⁊ deſigt locum riparũ· ſicut

oſtiatim oſtioꝝ Et ꝓducit vpmã ripa LHñ

Aucanꝰ ĩ.3 Me nõ lecteęcõiũx oblinio

ripę Ripa etiã dẽ puus fluuiꝰ veniens a

KRipbe · interptat impet· Jñ ri/ (magno

pheꝰ phea pheũ·i impetnoſus . Pñ qdaʒ

mõteſ dicti ſũt riphei: ab ĩpetu grãdinũ 2
KRilcus · ſci · mal · ge ·i· fiſſura wel fe (ventoꝝ
neſtra patẽsĩ pariete.· Dñ Cerentiꝰ. In
riſco vel odioſa ſita eſt· m HNugl· Pap ·

iuncis ⁊ viminibuuuWs,z.ß
Rythmus · mi . xe · coꝛ· dz ꝓſa ↄſonãtias re
tinẽs in fine clauſularuz·⁊ di a rythmos
grece · qd dĩ nũerꝰ latine · qꝛ cõſtat ex cer/

to nũ ero ſyllabaꝝ;

yvo dicit · Kiſcus feneſtra parietis; vas ex

.

Kitus tus tui . · conſuetudo a moꝛibꝰ tra/

cta ⁊ ptinet ad iuſticiã · ⁊ ðꝛ a rat ta·tũ·

qðẽ firmꝰ. Vñ ritus d q̃ſi ratꝰ:q; ꝗ rata

ſũt ⁊ firma ritui debłet tradi· Del nius dẽ

Iſi rectus a rego · giſ . ex qᷣ equũ · piũ · ⁊ ſan

ctũ ꝓſpicimꝰ. Et ẽ ritꝰ in re mos in ſermo/
ne. Bel ritus eſt mos vetuſtioꝛ ⁊ firmioꝛ·
pm DLHug Et diẽ Pꝛiſcianꝰ. ritu etiaʒ
rite ꝓ recte d. qꝛ nihil tradit᷑ ritibus niſi
qð rectũ credit᷑ eſſe · Pap· vo dicit · Rite
recte · iuxta moꝛẽ · legitime ꝓbe · Ritꝰ mos
inſtitutũ · ſequela· exemplũ:⁊ ꝓducitri·

Kinalis · lis · cõ · t· B le · ad riuũ ꝑtinẽs:vel

cũ alio potãs eũdẽ riuũ ·⁊ dꝛq riuus· Vn

