tibꝰ ꝓferũt᷑i· eodẽ mõ:vel eadẽ rõne·
Ebꝛiolus · la · · Dimii:.aliqᷓntulux ebꝛius:
Pñ Plantnus. C riſtes ac ebꝛioſi incedũt
Et coꝛripit. o·
Ebꝛius · a · i .· i. extra mẽſurã biłes · et dꝛ ab
e. bꝛia·qð eſt mẽſura· Iñ ebꝛoſusa · i·.

¶ ſępe multũ bibit· ⁊ H̊ ebꝛietas· at · Itẽ

ebꝛius qnq;· ebꝛioſus.ſępe ⁊ multũ bibit
VBñ ebꝛietas aliqñ · Ebꝛoſitas frequens
vini temulentia · ð
Ebur . eboꝛis os elephãſj. Iñ eburneꝰ. ꝗ· ũ
illud quod eſt de eboꝛe · vel quod eſt can/
Didũ ſicut ebur· Dñ in Cani:Collũ tuu⸗
ſicut tur eburnea. Inuenit᷑ etiã eburnꝰ.
na· nũ · in eadẽ ſigtione · ODñ Dirgiliusĩ
Geenei · Pꝛoſequit᷑ dictis poꝛtaq; emit/
tit eburna⸗

Echaſis hoechaſis · eſt euaggatio pᷣter ma⸗
teriã·⁊ dẽ ab.e.qð eſt extra.⁊ baſisqð ẽ
fundamẽtũ·q̃i extra materiꝗ ꝗᷓ eſt funda/
mẽtũ · cũ ſᷣm materiã inqrẽdi ſint mões:
Pñ doctrinale. Extra materiã deſcribes
vana vagat᷑. Autoꝛ ⁊ hãc ples ecbaſim
Dixere figurã · Quidã dicũt eubaſis· per
eu dipthongon . Et eſt eubaſis bona di⸗

greſſio ſicut ſepe autoꝛes faciũt qñn relicta

materia digreſſionẽ facinnt .
Eccleſia · ſie· p · cõnocatio ĩterpᷣtatqꝛ oẽs
ad ſe cõuocat·⁊ eſt fideliũ · &ʒ ſinagoga
quod interpᷣta congregatio ꝓpꝛie eſt iu/
Deon · qᷓᷓuis etiã eccleſia dicta ſit · g̊ nr̃aʒ
apoſtoli nũq; ſynagogã dixerũt · ſ̊ ſemꝑ
eccleſiã · ſiue Diſcernẽdi cã · ſiue ideo · quia

int ↄgregatiõʒ ⁊ ſynagogã ⁊ ↄ-uocatiõʒ

“

vnde eccleſia nomen accepit diſtet aliqd

qꝛ ſcʒ cõgregari pecoꝛg ſolẽt qruʒ greges
ꝓpꝛie dicimus Conuctari aũt eſt magis
vtentiũ ratione ſicut ſũt hoꝛes · DNt auteʒ
notaret᷑ indeoꝝ infidelitas· dicta ẽ hoꝛũ
ſynogoga . i· cõgregatio·qᷓi pcoꝝ ⁊ indi/
ſcretoꝝ· Et vt fideſitas nr̃a ipſo vocablo

inneret · Dicta eſt noſtra eccleſia ·i· conno/

catio·q̃i rationabiliuʒ ⁊ diſcretoꝝ.· Quę
eccleſia dðꝛ catholica:i.vniuſalis.Nõ eni
ſicut cõuenticula hęreticoꝝ in aliqbꝰ re/⸗
gionũ partibꝰcoartat᷑·̊ ꝑ totũ oꝛłe fraꝝ
Dilatata diffundit · In eccleſiola · ole · di ·
Teccliaſticus:arꝛuum.
Eccleſiaſtes gręce · hebꝛaice coeleth·latine
cõcionatoꝛ· dici᷑ Salomõ· Vnge dicit
Hieronymus.CTribꝰnoĩbꝰ vocatũ fuiſſe
Salomonẽ .· ſepᷣturęe manifeſtiſſimę docẽt
Pacificũ ·i·. Salomonẽ· ⁊ ididã ·h̊ eſt di/
lectũ Dñi⁊ qð nũc dẽ coeleth· Eccleſia/
ſtes aũt greco bmõe appellatꝰ· eo ꝙ cxtuʒ

i: eccleſiam cõgregetquẽ nos nuncubare

poſſumꝰcõcionatoꝛẽ · eo ꝙ loq̃t ad ꝓplm.
7 ſermo eius nõ ſpãlit᷑ ad vnũ·ſᷣ̊ ad vni/
uerſos generalit᷑ dirigti·
Eccleſiaſticũ libꝝ Jeſus filius Sirach ne⸗
pos Jeſu lacerdotis magni Hieroſoly/⸗
mitani cõpoſuit · ꝗ liber apud latios ꝓpt

eloquij ſilitudinẽ titlo Salomonis pno/

tat᷑. DNictus aũt eccleſiaſticꝰ qꝛ de totius
eccleſię diſciplina religioſe cõuerſatiõis ·
magna ſit editꝰ.cura ⁊ ratiõe · Hic apud
Hobꝛgos reperit᷑ · Hinter apocrifos habet᷑
ab eis · 1.
Echinus · ni · i. puus piſciculus ſemipedaliſ
ſic dictusqꝛ bęrẽdo nanẽ retineat · Licet
enĩ ruãt venti:licʒ ſonant ꝓcellę nauii·tñ

quaſi radicata ĩ mari ſtare videt᷑ necmo/

ueri niſi retinẽdo·ſ̊ tmmodo adheęerendo
St en diẽ Rug· Nõ cõtingit H̊ exꝓppᷣa
foꝛtitudine· ſed ex natura eius· Huncla/
tini moꝛem appellant · eo ꝙ cogat moꝛari
nauigium · Et hic dẽ hic echinus vas ad
ſimilitudinẽ illius piſcis factũ· JIteʒ m/

bꝛoſius in. ʒ hexameron dicit · Echinus

aĩal exiguũ vile ac deſpicabile· mariũ lo/
quoꝛ:plerũq; index futurę tẽpeſtatis · ant

tranquillitatis. aut nücius ſolet eẽ naui/

gantibꝰ· Neniq; dũ ꝓcellã ventoꝝ pᷣſen/
ſerit · calculũ validũ arripit· eum q; velut
ſaburrã vehit ⁊ tanq; ancoꝛaʒ trahit· ne
excruciet᷑ fluctibus· Ita q; ſe nõ ſuis lihat
viribꝰ · ß alieno ſtabilit regit pondere q̃
viſo· naute velntſigno futę pturbatiõis

tabelcunt · ⁊ ſibiſcauẽt · ne eos impatos
turbo impꝛouiſus iueniat:Et ꝓdupᷣmã

Vñ Lucanus in. õ? In medijs echinus

aquis oculiſq; dꝛaconũ· Item inuenitur
echinus ꝓ iricio.Nñ dicit Embꝛoſius ĩ

6hxam eron ˖ Echinus iſte terreus quẽ

vulgo iriciũ vocãt· ſi qͥd inſidiaꝝ pᷣſenſe/
rit ſpinis ſuis claudit᷑ · atq; in ſua arma ſe

colligit · vt qcũ q; cũ eũ cõtingẽ putauerit

vulneret᷑ · IJdemq;: Hic echinꝰ futurip/

uidens geminas ſibi reſpirandi viaſl mu/

nit· ⁊ cũ boꝛeã flaturũ collegerit · ſeptẽtri/
onalẽ obſtruitqñ notho cognouerit de/

tegi aeris nubila.ad ſeptentrionalem ſe

cõfert · vt flatus declinet obuios ⁊e regi⸗
one noxios ·

Ecliplſis · ſis · .t· eſt de fectus ſolis vel lune ·
l alterius rei · In dictamine vo ſi fiat
fectus dictionis vel oꝛonis dẽ eclipſis

ß de fect'littere vel ſyllabe nõ dꝛ eclipſis

ß aufereſis · Nel ſyncopa · vl apocapa · Jñ

eclipticus · a· ũ · i. cefectiuus · Vnde linea
Laigei per quã ſol diſcurrit d ecliptica
Ad hoc enĩ ꝙ ſol vel luna patit᷑ eclipſim
opoꝛtet vt in illa linea ſit ſol vel luna;

Echo indecli · n· g· eſt ſonus aen vel valliũ

vel rupiũ · vel montiũ · ſcʒ ſonꝰ reditiuus.
qꝛ eſt imago⁊ repᷣſentatio vocis · Quidã
tñ dicũt ꝙ echo ſaxũ eſt · q hũanę vocii
ſonũ captans· verba loquentiũ imitatur

Et dẽ ſic· qꝛ ad voceʒ rñdens alieni · efficit

imago ſermonisſᷣ potius⁊ verius videt
hoc euenire a natura locoꝝ:ſicẽ conualliũ
⁊hmõi ᷣm Hug· Papias dicit ꝙ echo
eſt vox aeris · ſonus in ſilua vel ĩ cauerniſ
reſonãs · Vñ Sap.i7? Aut reſonans ð
altiſſimis montibus echo ·
Economus · pe · coꝛ · gree · latie dẽ diſpẽſa⸗
toꝛ domus/miſter:qͥ mõ aduocatus dã.
l diſpẽſatoꝛ ꝓbę familię· Iñ cconomia
i· Diſpẽſatio talis · et cconomicus · a · · pe ·

coꝛ·i· Diſpẽſatiuus · Inde cconomica ·idẽ

ſaa qua inſtruimur in diſſenſatione ꝓpᷣe
familie·
Ecoꝛs · dis · oĩs ge · qi ſine coꝛde· ⁊ dꝛ ab · e.
7 coꝛ· ⁊ eſt idẽ qð excoꝛs · Inuenit᷑ etiaʒ hᷣ
7 B ecoꝛdis ⁊ hoc ecoꝛde·
Ecquis · i· ecce qͥs · ⁊ dꝛ ab en adũbio ·et qͥs ·
mutata · n · in · c.· vt ecquis.
Eculeus eſt genus toꝛmẽti ad modũ crud
Diſpoſitum · C· de · male · matbe ·l· e· ſi ex⸗
cepta · in fi ·

CE ante B

(Cucrl
wont⸗
Edar⸗d
rcont
tutn
Hudt
innnz
ELenbe
tepptet
Pet⸗
frei
nodo
Eoent
caret

Eetn

Pije
bnut
ber cr
brekti
ELew
Ecesg

pn

gitd
e⸗
Ecn⸗
Via
nlag
fungen
Gäher
Ecſcr
ppeſe
lici
G
ſege
loſt
ee
ht
lenoo⸗
ncefr
ſheno⸗
Läi
Gßzon
hn⸗
cit

lition

Ptn
tine

e

ewahtn
n
Cnſhuen
rirtin
enmngni
nicte e⸗
Komuent
mdralnn,
W ſchini/
dmmongent

.

tobniogzen,

niero ſfit
nsdielipis
no Nelihſs
uwaar
m Drckine
mdiccpen
Vpuntelpinn
nluur
mli
N ltius⸗
Ns Qici
hüanedo
nnümitamn
zaüimicffii
naus niet
ſicnvali
Dne
uwiiauen
Uronmed

2
rbiniiii⸗
Couns/⸗
Jigononia
cisdi,
noniride
rnigtonep

nnitbe⸗
ſumitiins

icroti⸗

uunonin
untrieit

ten

Edaculus.·la lũ·pe· coꝛ ialiquãtulũ edax·
voꝛax· dʒ ab eqax.

er

Edax·cis · oĩs ge· qͥ młtũ ⁊ aſſidue comedit

comꝑat᷑· In edaciter adů·⁊ ̊ edacitas
tatis:⁊ coꝛ·pmã in ntõ:⁊ĩ obliquis:· On

Ouidius de reme· Aumpere liuoꝛ edax·

iam magnũ nomẽ habemus
Egen bebꝛaice dẽ padiſus terreſtris· ⁊ in
terpꝛetat᷑ delitię· Vel eden dẽ pꝛo eiden
qð eſt videre:⁊ ſᷣm hoc poteſt etiã cõue/
nire illi loco · Eſt eni ibiviſus diuinꝰ q̃dã/
modo ⁊ delitioſus ·
Egentatus ·a·ũ ·i· extra dentes · dẽtibus
caret ·
Edẽtulꝰ.la.lũ.i. extra dẽtes qͥ deubꝰ caret
VOñ Gꝛeciſmus:Vente carẽs edẽtulus ẽ

ſ natus bĩe · Qui dentes habuit necha⸗

bet dẽtes nec habebit · Eſt edentatus · P/
oꝛ eſt infans · xetus alter·
Edepol ·i. p ędẽ pollucis·adu·iurãdi

Edes · ędis·f.t.i. domus. dĩ ab edoes.ẽ
gqꝛ pᷣmo facta fuit ad edẽdũ. In euãgelio

agut dẽ de Lacharia · ꝙ perijt int altare
sde Dz hic edẽ ·i · templũ ·
Egdicula.lę·Dimi.i.parua edes· ⁊ coꝛricu·
Vñ XTug ĩ· 2? libꝛo ð ciui · dei · Ne ani⸗
malis ꝗᷓ Rcipue cauenda ſunt moꝛes coꝛ/⸗
rumpent᷑ humani nulla ſacra ędicula di/
gnu putauerunt.
Edictum . ti ·n · i · pceptũ ſiue mãdatuʒet
pꝓpe regũ intgiorn Di in Luca. Exijt
edictũ a ceſare luguſto .Qñq; idẽ ẽ qð
generale ſtatutũ pᷣncipiſ· Vnde· Educũt
reges · indicit feſta ſacerdos· Et differt a
cõſtitutiõe/qꝛ cõſtitntio põt eſſe generaliſ
vel ſpãlis · vt.l· i · f· ð conſti · pnci · Qñqʒ
idẽ eſt qd ſtatutum vel mãdatũ ſton ſic
oꝛa ptoꝛia edicta · vt edictum ð albo ſcri⸗
bendo.dæ in ius vocãdo:⁊ hmõi · de qᷣbꝰ
vide ſpe · de act · ſeu peti ꝓponẽdis · S· po/
ſtremo· vꝓ.nũc dicamus de edgick
Edictũ ꝓbhibitoꝛiũ · ẽ illud in q regulariter
oĩs pmittit᷑ ꝗq nõ ꝓhibet᷑ · vtin ꝓcurato/⸗
ribus ? teſtibus · ff. de teſti · l. ix de traãſla ·
Hla· c· inter coꝛpalia. .
Egdictũ pmiſſoꝛin eſt illud qð regulariterẽ
ꝓhibitoꝛiũ · ⁊ tamẽ in certis caſibꝰ ꝑmit/
tit · vt in · c xomana· r’
Edictũ ędiliciũ eſt idẽ quod actio ęꝗdilicia:
Nazʒ actio ędilicia ab ędicto ędilicio de/
ſcẽdit · vt · l. c aũt · S· hec actiones · iũcto · S
egilicie · in · l. fi · de edi · edic ·
dictũ ptoꝛiũ eſt quod pᷣtoꝛ edixit inłedo
mãdãdo: vł ↄſtituẽdo · vt fecit ĩ edicto ð

dam . infec · vt . f· de dã infec . l. ſtoꝛ ait
Edictũ ſucceſſoꝛiũ eſtquo ꝓuidet᷑ credito/
ribus.ne eis lõga moꝛa fiat.
Ediliciũ ·cjj.n· s· honoꝛ vel officiũ ędilis:et
Dĩ ab edila qͥ etiã ędilitas·ta.illud idẽ
7 ediliciꝰ.ꝗ.ũ· i.res Ptinẽs ad ędilẽ
Edlilis.lis· m.t· pe·coꝛ·i· cuſtos ędis·q cu/
ſtodiebat de dignitate ⁊ officio ęrarium
vl capitoliũ·vl curiã regis ſiue ĩpatoꝛis·
ne moꝛboſa aĩma lia · vt capꝛe vel poꝛci ⁊
hmòi intrarẽt:⁊ aerẽ ibi coꝛtupent ·
Edilis olim dicebat᷑ qͥ nõ ſolũ ↄſtituebat
a plebe ad ̊ vt ſeſſet ędibꝰ ſ̊ etiaʒ pᷣfuit
plebiſcitis·qͥ etia ędituꝰ dicebat᷑ a nomie
edes:⁊ verbo tueoꝛ· q; tuebat ędes ne in
ciuitate eſſent domus ruinoſę vel ĩoꝛdi/
nate poſite in piudiciũ reipublicę.

Egiles curules ſunt conſtituti po ſq; pla/

cuiſſet plebi.q etiã curant de ędibꝰ patrᷣ
negociatiõibꝰ. vel etiã ce edẽdis curaʒ
habebãt ˖ vt no ff. de offi . Pfec · vigi . l. i ·

Egilis cerealis dẽ a cerere:qꝛ Rfuit ãnonę⸗

i. fFrumẽto diſtribuẽdo·
Ediſſa.ſę vrbs meſoptamię: quã ↄdidit
NMNemroth ˖ q antea dicta ẽgreth ·
Egitioonis·ti:exꝑoſitio.⁊ dꝛ ab edo:is
Edgitꝰ · a ·ñ · pe · coꝛ. i· altꝰ. vl manifeſtus · vel
natus vel emiſſus · ↄpoſitꝰ.expoſitus ·
Edituus ·tui · tuo· idem eſt qð ędilis·ſcilicʒ
cuſtos ędis·⁊ dĩ ab ęde⁊ tueoꝛ·q̃i edem
tuens cuſtodiẽs Oñ boni woete dicunt
ęditui.qꝛ ꝑ carmia ſus foꝛtia facta viroꝝ
cuſtodiunt W
Edom filius Eſan a qͥ idumei:⁊ interpᷣtat
terrenus aut ſanguineus
Egulis · .· t· 1 B len habilad edendn-·
Ednuliñ lij · n· .· · cibus · ⁊ dꝛ ab edo · iſ. Dñ
Dicit Papᷣ · Eduliũ ab edẽdo dictũ · q̃ſi
pᷣguſtiua comeſtio vłeſca · edulia cibi ali/
menta apta ad mãducãdũ:
E vł voꝛatoꝛ qͥ młtũ cõedit⸗
Effabilis · lis· co · t· ⁊ B le · q; aptũ eſt vt qͥs
loquat᷑ illud/⁊ cõponit᷑ cũ in · ⁊ dꝛ hic et h
ineffabilis ˖ 1 hocle
Effectiuus · a · i· qui habet · vel poteſt habẽ
effectũ · vt medicia ẽ effectina ſanitatis
Effamen · inis · n · t. i· loquela·locutioo
Effeminati dicũt ſacerdotes Cibelis· ꝗ dꝛ
mater oĩum deoꝝ naturali actu · vt dicit
mgr in hiſtoꝛijs ſup.? Reg· Itez effemi⸗
nati dicuntur molles et eneruati ad fra/
gilitatẽ femig deducti · Itẽ dicũt caſtrati

1fems turpiterabutẽtes · vel in epbeboſ

turpiter peccantes ·* ..
Effeęminatoꝛiũ rij.domus meretricũ.
Efferatus a· u· Oꝛ mente ferina effectus ſi⸗
ne ratione.

Efferus· ra rum . i. valde ferus· crudeliset

imanſuetus:

Efffta · i adaptio vl adapꝑire· ſiẽc Marcus

euãgeliſta exponit. ⁊ coꝛ.pe. Dñ Turoꝛa
Effeta ſic audit ſic hõ ba ſonatt
E ffetus · a · i · · dehilis · quaſt i ſine fetu i . ſine

foꝛtitudiue viriũ · 7 Dz ab ex· 7 fetus. a.ñ.

Sʒ ꝓpe dꝛ de muliere effcta · quaſi extra
fetũ poſita:quęiam parere nõ põt · Et hic

facta ẽ trãſſatio vt ille dicat effctus q ia,ʒ

euacuatus ẽ a viribus· pd fę·

Efficax. cad/ oĩs gei· potens· qͥ nullã diffi/
cnltatẽ habet in qualibet re faciẽda:ſ̊ eʒ

ad effectũ ducit · Dñ ⁊ eaʒ medicinã di/
cimus efficacẽ · ꝗᷓ efficit illud ꝓpt᷑qð data
eſt · 1 cparat. Papias dic· Efficax effe⸗

ctus capax . qꝗ fa
Effigies · ei · · q; iima go.

Effractoꝛes dicunt q ſiue durni vel noc·

ni furãdi cauſa ſolẽt domos effringẽ· vt

ff. de effrac . expila ·l· i· et. ij. vel qͥ carcerẽ

ſeu aliqͥd frangut vt euadãut

Effraim filius Joſeph dictus eſt. qꝛ auxit
eum deus. Et ex eo vocabulo in linguaʒ

noſtrã trãſfert augmentü ·
Effrateus · tea teum / pe · p · dꝛ ab effraim . 7
ſcribitur pergeminũff·ſed ephratęus ab
ephꝛata ꝑ· ph ·
Effrenatus · a·ñ · Dꝛ qꝛ ceps ⁊ ꝓnus ſine
freno rationis ſit ·
Effrenis· o· t. ⁊ B ne.⁊ effrenus.a·ũ·ĩ eodeʒ
ſenſu · i· ſine freno.
Effrons ont· .· g. i · innerecũdꝰ.ſine fronte
7 ſine verecũdia: Dẽ ab ex ⁊ frõs·
Effugiũ · gij i · fuga · effectus fuge · vel locus
refugij · et dꝛ ab effugio· g· Dñ Job. xi?
Et effugiũ pibit ab eis ·
Effugus · a. · pe · coꝛ · i · fugitiuus · vel extra
fugiens· qͥ·ſ.ↄtinue ⁊ ſepe fugit.

Ega grece latine dꝛ capꝛa ·

Egens. ent. o's ge i·nõ bñs· vl opus bũs

7 dꝛ ab egeo · ges ½

Eger · gra · grů · i· triſtis vel infirmus. et dr
ab egeo .· ges eo yegeat vinibꝰ vl leticia ·

Iñ egritudo·inis ·i:triſticia: velĩfirmitas

1 bęc egrimonia.nię idem ⁊ egrotꝰ.tatũ

cile wõt implere qd vult ·

i gger. ſ ęger ꝓpꝛie animo. ęgrotꝰ coꝛpe.
Ten gger · i · triſtis ⁊ infirmus ad tẽpus·

ed ęgrotus tm infirmus et diu ⁊ lepꝑe·

Bnge quidam· Ingemit ęgrotus qĩ la/

guet coꝛpoꝛe totus · Eger laguelcit mẽtis
vitiũ qꝛ creſct. .
Egeſtas · ſtatis · . t. i· pauptas · vel jopia·

egeſtaſ peioꝛ q; pauꝑtas:paupꝑtasenĩ

honeſta ſot eſſe · H egeſtas ſemp eſt turpiſ
Iñ egeſtuoſus · a · i·l· egeſtate ⁊ miſerijs
plenus · S

Egeſtus · a. i ·. . eugcuatus vel foꝛas panũ
miſſus vel vomitus. Oñ qdã Poſt res

egeſtas multos a ffligit egeſtas ·

Egeus · egei Pater fuit Chelei poſtea deuſ

maris factus qnĩ illud ſe pcipitanit· Iñ
ęegeũ Dictũ eſt mare illud in qͥ ſe pꝛecipi/

tauit · Inde egeus a· i. ⁊ h ggeatoꝛ · oꝛis ·

hoꝛtatoꝛ nauis in mari.
Egilopiũ · pij ·n · · vh egilopa · pe · i. vlceꝰ vl

caaro ꝗ̊ᷓ naſcit᷑ in anguſ ocloꝝ · AUñ Ma/

cer de viribus herbaꝝ: Egilopaʒ curat ſi
qͥs ↄmaſticatillã · In egiſopicus · a · i · pe ·
coꝛ:q talẽ infirmitatẽ patit᷑ vel curat ·

Esgyhius li lg:? dda regio .· Jñ egypt
tia tiũ · T iterpᷣtãt᷑ egiptij lingua bebꝛaica

affligẽtes · quia afflixerut pplin ei · puſq;ᷓ
Diuio auxilio liberaret · Et egyptiac' a. ũ
pe · coꝛ · Vñ in quolibʒ menſe dicũt duo
mali dies ęgyptiaci · qꝛ ab egyptijs fuer̃t
Tephẽſi hm quoſdã · In ęgypto vo erãt
peritiſſimi aſtronomi: ⁊ inuenerũt q̃ſdam
conſtellatiões eſſe nociuas actibꝰhoium
in his diebus ·i.in aliqua hoꝛa hoꝝ dieꝝ
ideo notauerũt hos dies ſ̊ nondebent

obſeruari· qa ſancta mat᷑ eccleſia ꝓhbibet

fidem talibus adhiberi·

Egloga · ge. dꝛ quaſiegaloga. c ſermo ð

capꝛis· vl q̃ſi de ruſtiq vel vilioꝛibꝰrebꝰ
l dẽ ggloga · i: capꝛinus ſermo· vel ꝓpr

feditatẽ ⁊ turpitudinẽ materiei: vt apud

ſatyricos · vl qꝛ ibi ſermo habeat᷑ ð capn

necipue · vt apud Dirgiliũ ĩ buccol:⁊ coꝛ
pe · Vñ VPirgilius Egloga verbenaſqq

adole pingues ⁊ maſcula thura·
Ego · onis ⁊ egona · ne · i · ſeculũ · vel vt diẽ
Papias · Egones pe · ꝓd ·ſũt ſacerdotes
ruſtici · .
Egoceron·ontis:q̃ddaʒ aĩal:qð alio noĩe
dẽ capꝛicoꝛnus· Et põt diciꝓ eodẽ aĩali
oceron · vel ęgoceros.⁊ acuitur in fine
nqͥdã· Eſt tibi ſaturne domus ggoce/
rontis ⁊ vrne · .
Egomet · i ego ⁊ nõ alius · Vñ diẽ Pꝛiſd·

nnzeib
dico
ſolettn
xldi⸗
Noslu⸗
Ctnoti
giktöf
Uetites
lgegue
1Rab
ohete
ſond.
ſGno
Egimn

14

ilach
ſtab
Cillae

doon

Eillt
G
Ccor⸗
nintpt
Cſaite
Coiſecun

Cmnittee

Lain
leece
Gan
nore
Ci
nuq
ltes⸗
and
Piqu
ſuen
upſed
U
gleche
Nonekige
nulteon
cti re
Minnen
arck

1he

Alinit

lbigg
Mecſh

Aren
Musakae

RS
Mogliotigni

1

ktmlens

1 Porn
Naſed
Kantunt
Eopan

Nie
n ViNn
oppzantti
is id
awr⸗
Ficyn
ulrhenca
n dui pnſc,
pradwi
dicit di
piisfunn
ſptozoctit
meritiſcan

1GRen

weadordier
esSnondrten

edaſupbtt

tiim
nloubefch⸗
no⸗g
ieiNahnd
bentd ußt
bacol⸗10
1 wrbenaſ

bd
ulntd
1uerotes
1cano
ag itn
acnimini⸗
doNeg

Piviß

in ʒ? libꝛo de caſibus ꝓnoĩs · Dicẽdo ego
Dico vel poſſum ⁊ ſolꝰ⁊ cuʒ alio intelligi
ſolet tñ met addita plerũ q; ſignificantiã
xel diſcretionẽ oſtẽdẽ · Egomet · · ego · et
nõ alius· Necnõ egoipſe vl egometipſe ·
Et nota ꝙ ſyllabica adiectio imutatſpe/
ciẽ ſᷣ nõ figurã · Vñ egomet ẽ ſpeciei deri⸗
natiuę ab ego · figurę ſimplicis ·
Egregius · a ·u · i· nobilis·maximꝰ · hcipuus
dr ab e · 1 grex q̃i extra gregem alioꝝ·⁊
cõpat᷑ egregius mag egregius egregijſ
ſumꝰ. In egregietas ·tatis · talis ꝓpetas ·
ſc nobilitas · D H
Egrimonia. nig · f. p.i · triſticia vł infirmitaſ

1 dꝛ ab eger .
aante J

Eiulath ĩdię regio ſic dicta· eo ꝙ poſſeſſa
ſit ab Eiuloth filio Jectan poſt diluuiũ ·
Einlatus · tus · tui · i · ploꝛatus· vel clamoꝛ hᷣ
Doloꝛe confuſus ·

Eiulatio. onis· idẽ ẽ quod eiulatus·

CE

ante

El · eloi · ⁊ eloe noĩa deiſũt apud bebꝛęos·
Tinterpᷣtat᷑ el deꝰ vliſ kiros:qð eſt foꝛtis ·
Efſt aüt el apud hebꝛęos bmũ nomẽ dei;

ęloi ſecundũ · eloe terciũ ·

Elamite· pe · ꝓd · dicunt᷑ ꝑſę ab Elam filio

HGem

Elateſunt palmaꝝ folia ꝗᷓ ſurſum elenant

nec ꝑẽdẽt deoꝛſuʒ ſic aliaꝝ arboꝝ · Elateę
palmaꝝſunt ꝓductioꝛes rami⁊ excellẽ/
tioꝛes interdũ aurei color criſpantes vel
circũſtantes: ⁊ ſemꝑ ad excelſa tendentes
nũ qᷓ; viroꝛẽ amittũt: Quidã elatas abi/
etes dicũt:ita dicit Papias:⁊ ſᷣm hocdꝛ
elata q̃i eleuata ab effero· effers. 1 Pd la.
Pñ quidaʒ Cant S?ꝰ vbi dẽ · Comę eius
ſicut elatę palmaꝝ/ ꝓducũt ibi mediã de
elatę·ſed hoc nõ videtur.qꝛibi glo.dicit
XTlia tranſiatio · Cries eiꝰabietes. Abiel
gręce elates vocat᷑· On ibi elateęvł elates

non eſt latinuʒ·ſed gręcum videt᷑ et ideo

multi coꝛripiũt hanc ſyllabã la · ad diffe/
rentiã de elate ꝓ ramo palmę. et pꝛo ipſa

palma:⁊ adiectiue elatus·a·ſ.⁊ vt dicũt

Elate eſt nomen arbon ſimilis palmęal/
titudine vel folijs ·

Elatus·a· · i· extra latꝰ.qᷓſi eleuatꝰ. ſupbꝰ

dz abeffero effers Inde hec elatio · id

S⁊iactãtia.cõfidentia ·

Elbus · a. i· ſine elbidus · da · dũ. eſt coloꝛ
medius inter nign ⁊ albũ·⁊ dꝛ ab albus

D

Inde elboe quaſi alboe· dicunt᷑ vites vł

vuæę. neq; purpureeneq; nigre neq; albę

quas quidã varias appellant
Eleadaberim hebꝛaice- denteronomium
gręece: quidam liber eſt ·
Eleacar ·interpᷣtat᷑ dei adiutoꝛiũ.
Electros dẽ ab helos qð ẽ ſol · Inde hoc
electruʒ·tri ·ꝗdã ſpẽs metalli·eo ꝙ ad ra/

Diũ ſolis clarius auro argẽtoq; reluceat

Et ſůt tria genera electri. Dnũ genus eſt

gũmi:qð fluit ab arboꝛibns et dureſcitĩ

lapidẽ:qð ⁊ ſuccinũ dꝛ· Secũduʒ genus
electri eſt· q ex auro ⁊ argẽto fit · auri ſcʒ
tribus partibus ⁊ argẽti vna.· Cercuũ eſt
metallũ qð natalit᷑ inuenit᷑ ⁊ pcio habet
Vñ · Electꝝ ſuccus:electrũ gẽma vocat᷑ ·
Electꝝ cũctis ſᷣlucẽs dico metallũõ.
Electuariuʒ rij·n · s. dꝛ ab electione rerum
quibus conficitur ·
Electus · a·i · i · ſplendidusexcelſus:clarus
ex alijs lectus. Inde electio · onis:cũ quis
ex multis eligit ·
Electio · ẽ alicuiuſ ꝑſonę idoneę ad digni/
tatẽ vel fraternitatẽ ſiue ſocietatẽ ſeruata

foꝛma canonice facta vocatio ˖

Elefrons gręce · dꝛ mons ·
Elegans.· tis· oĩs ge · dꝛ valẽs · excellẽs · no⸗
bilis · egregius · decẽs · pulcer · bonus · In
elegãtia tię. Pſtãtia· excellẽtia pulcritudo
valitudo· Inde etiã eleganter.i vrbane ·
nobiliter ·
Elegus · ga · gů · i.· miſer · ⁊ dꝛ ab eleiſon · qd
eſt miſereri. Oñ viri ſancti de miſeria di⸗
cunt elegi · Inde h̊ elegia · gię· i. miſeria·
elegiacus· a·i.i.miſer: vł de miſeria ↄpo/
ſitus · ⁊ coꝛ· le · Vñ HGoetius · Et ven elegi
fletibus oꝛa rigant.Et vt Papias dicit·
Elegiacũ carmẽ dictũ ꝙ modulatio eiuſ-
dem carmis miſer cõueniat: qunod metꝝ
Zſtat pᷣvu heroico · ſecũdo Fẽthemimeri
pma heroica: ſecũda dactylica· vt Car/
mina qui quondã ſtudio floꝛente peregi;
Flebilis heu męſtos cogoꝛ inire modos·

Elementũ dꝛ quaſi ilimẽtũ · ab ile · qꝛ deus

pꝛimo de nihilo creauit ilem · Tex ile fecit
elemẽta. exelement oĩa alia· Del dicit
elementũ q̃ſielicimentũ· qꝛ oĩa ex elemẽti
elicita ſunt ⁊ extracta · Del dꝛ elemẽtũ q̃i
eleuamentũ ·qꝛ vnũ ſuꝑ aliud eſt elenatũ
ſcʒ aqua ſuꝑ trã·aer ſupaquã · ignis ſuꝑ
agerem. Pel elementũ quaſi alimentũ· qa
oia aialia alunt in elementis. Et nota ꝙ
elementũ qñq; d ipſum elementatuʒ· vt

terra quã videmus 2 calcamus⁊ aq̃ quã

videmus ⁊ potamus.⁊ ſic ð alijs.qñq; ẽ

etiã ibſum veꝝ elemefũ· cuius ꝗlibʒ parf

eſt eiuſdẽ genen cũ ipſo toto· vt elemẽtũ

terra d illud coꝛpus· cuius ꝗ̃libet pars
tra· ⁊ ſic de cęter ſ̊ hoc potius ad phiaʒ

ptinet· Inde hic⁊ hęc elemẽtaris ⁊ B re·i.

res elemẽti.vel quod pꝑtinet ad elementũ
Et qꝛ elemẽtũ eſt pᷣma pars coꝛpon in cõ/

poſitione · 1 vltima in reſolutiõe · inde eſt
ꝙ quodã modo loquendi:qᷣcqͥd eſt pars
pma alicuius rei in cõꝑoſitiõe⁊ vltima in
reſolutiõe dẽ elementũ · vt lr̃a eſt elemẽtũ

vocis litteratę·.⁊ dictio eſt elemẽtũ vociſ

ſignificatine · .
Elemon gręece · miſericoꝛs latie ·
Elemolyna · ne · f. ·i:· mãdatũ miſericoꝛdie
vel munus datũ ꝓpt᷑ deũ ·⁊ d ab elemo/⸗

nia quod eſt miſericoꝛdia·⁊ ſyna:quod ẽ

mãdatũ.vł dꝗ ab ely · qð eſt deus · ⁊ ſyna

mãdatũ.qᷓi mãdatũ dei: Ipſe enĩ mada//

uit fieri eã · Dnde in Luca: Date elemo/
ſynã:⁊ ecce oĩa mũda ſunt vobis· Ol dĩ
ab eli·⁊ moys aqua:quali diuina aqua.
Sicut enĩ aqua extinguit ignẽ· ſicelemo/⸗
ſyna extinguit peccatũ:. Et nõ ꝙ ſüt ſeptẽ
elemoſynę coꝛpoꝛales· ꝗᷓ continent᷑ in hoc
vᷣſu · Biſito oto · cibo · redimo·tego.col/
ligo· condo· Iteʒ ſeptem ſunt elemoſynę
ſpñales · queę cõtinent in hoc vᷣſu .· Cõſule ·
caſtiga · ſolare · remitte · fer · oꝛa · Inde bic
elemoſynarius · rij . ⁊ B elemoſynaria · rie ·
7 mobiliter elemoſynarius.a·i·
Elenchus · chi · m · s· . titulꝰ libꝛi · eo ꝙ totũ
opus illumĩet · Oñ euãgeliũ Auce ſicĩti/

tulat. Elenchus Luceę · i titulus. Hic etiã

elenchos vocamꝰpcioſos lapides ĩ ſup/
ficie oꝛnamẽti · eo ꝙ illuminẽt illð · Et qᷣ/
cunq; pᷣcioſi lapides in loco nota bili po/

nũt᷑ dicũt᷑ elenchi · Dñ Juuenał Kuribꝰ

extenſis magnos cõmiſit elenchos. Elen/
chos etiã ĩ dialectica:q̊ddã genus argu/
mentationnʒ· ſcʒ ſyllogiſmus odictionis
Et diffinit ſic · Elenchus eſt ſyllogiſmus
contradictiõis vnius ⁊ eiuſdẽ· nõ nomĩs
ſolũ. rei ⁊ noĩsnõ ſynonymi.ſ eiuſdeʒ
ger his que data une neceſſitate acci/
re ·nõ cõnumerato qð erat in pᷣncipio
hm idẽ ⁊ ad idẽ· ſir ⁊ ĩ de tpe .
Elephãtus ·ti · m · s. ⁊ elepꝑhas qð habet n
iobliquis elephantis.anti:ſed non ĩ ntõ
eſt aial q apud Indos vocat barrbus
vnde ⁊ eiꝰ vox barrhitus dꝛ:⁊ dꝛ abele/
phon quod eſt mons·q magnitudine ſui

coꝛpoꝛis · eo ꝙ foꝛmã mont ferat· Et vt

dẽ mire caſtitatis eſt. ita vt ſi pdat ↄiugẽ
nulli copulet᷑· inter ſiuas ſolus cõmoꝛat·

HBiennio autẽ poꝛtat fetũ. nec amplius qᷓ;

ſemel gignit · nec plureès ̊ vnũ tim· Piuit
gut trecentis annis·
Elephantia . tięf· g. eſt ꝗdã ſpecies lepꝛę·⁊
Dẽ ab elephasqꝛ ſicut elephas eſt maioꝛ
oĩbus alijs aialibus·ita paſſiõibꝰceteris
hec maioꝛ eſt ·
Eleſmoh. liber eſt qui dꝛ exodus.
Eliachim · interpᷣtat᷑ reſurrectio Dñi ·
Elicon · conis · m · t· eſt vnũ de duobꝰcacu/⸗

mibus parnaſſi ĩ quo ſolebat eſſe oli ſtu/
Diũ · ⁊ Drẽ ab elicio · q:qꝛ olſi eliciebat᷑ inde

ſapia. Inde eliconius · ij.
Eliconis eliconidis·ftDẽ muſa:quęĩpar/
naſſo habitabat · vel femina illius loci· ⁊
Dẽ ab elicon .
Elimas. interpᷣtat᷑ magus. Et ſic oẽ nomẽ
maleficoꝝ appꝛopꝛiatuʒ eſt elimę magoĩ
actibꝰaploꝝ· ⁊ coꝛ · xe · Dñ Auroꝛa · Db/⸗
ſtat eis· Elimas mago vtẽs arte recenti.
Elinguis · .· t. ⁊ H gue · i·ſine ligua.vl mutꝰ
7dꝛ ab.e. 1 ligua:
Elion quituʒ apud hebęęos nomẽ dei · Et
interptat᷑ excelſus
Eiypſis eſt quędã ſpecies methaplaſmi:2⸗
eſt quando ĩſcanſione a bijcit᷑ ↄſonãs cũ
Hcedẽti vocali:qñ ſequẽs dictio ĩcipita
vocali/⁊ hoc fit frequent᷑ ĩ hac littera· m·
vt apud Vꝛatiũ · Dibus hoc vitiũ ẽ can/
toꝛibus inter amicos. Qnq;ʒ fit ĩ haclr̃a
9. vt apud Catoneʒ· Succeſſus idignos
noli tu ferꝛe moleſte · Qñqßʒ abijcitur ſine
vocali · vt apud Dꝛatiũ · Regis opꝰſteri/
lis diu palus aptaq; remis ·
Eliquus:qua/quũ ·i.purusliqͥdus. xvel li/
quoꝛe plenus ·
Elyſabeth· ĩterpꝛetat᷑ dei mei ſaturitas. vł
dei mei iuramẽétir.
Elyſius · a.i.i· valde ſolutus. el extra ſo/
lutionẽ poſitus · Dñ ⁊ elyſij ĩinferno di/
cunt᷑ campi vbi reqeſcunt aĩębeatoꝝ ſᷣm
fabulas wetaꝝ · Et. dicut illi campi elyſij
quaſi ſolutoꝝ · vel quaſi extra ſolutioneʒ
poſitoꝝ · Sunt eni ibi cõmoꝛantes beati
⁊ita nũ qᷓ; patiunt᷑ diſſolutionẽ ·

Eliſus · ſa · ſum · pe · p· i· vald e. vel extra · vel

euidenter leſus·⁊ dẽ ab elido.
Elix · xi · n· . vocatur quod in aqua ſolum

Tecoquit᷑· Lixa enĩ aqᷓ dẽ eo ꝙ ſit ſoluta

Bñ membꝛa loco mota lixa dicunt ·
Elleboꝛus fluuius eſt· Itẽ hec elleboꝛus ·
hoc elleboꝝ ·eſt qdã berba · ꝗᷓ circa fluuiũ

li⸗
dicn
ded
lſcu
tehe
lot⸗
open
s
Niuin
i
nalo
dos
Eud
qui
glic
Elul
diſ
Elum
ſunb
Elup⸗
Cne
ſnin
lla

li

Emmat
Ennaul
Enune⸗
ho
der
Enmn
pi
un
n
Ene
1pt
u
Enund
tuci⸗
fſhen
PVed⸗
acere
ECnunn

ℳ

(tron

utuoh
dag
a
Cit⸗ P
ohan
ſedi

iſhoß

tſpate
Clnscinn
ner anpini
Wünne
fiſpuntn
dpefin
Pahäptan

cal
d
nreſtolſn
Aelaeberine
Gulliu o⸗

ctoinoni
kamemagoi
Aro
isaneemt⸗
uanus

orimCt

aplaſni
Anisi
cno den
Alittera⸗
cvitüecan

Pftibacla

uidco
8twüaurin
egsoyin

ſituis⸗ R

Wend
ſüikenod
tütbemfl
itlanpi
Icmilumi
dN
e
Inagraſon
gſ⸗
in dian.
beelchmn,
bog wthn

flũ plurimũ naſcit · Hãc romani veratz

Dicũt · qꝛ ſumptũ in potu· mentẽ ĩ inſaniã

deducit · Eſt aũt elleboꝛus pabulũ noccſ

eſca tñ coturnicũ · Lcräcztha⸗ ad ſalu/
tẽ homĩs· ⁊ coꝛ: ꝑe · Dñ Macer ð viribꝰ

berbaꝝ ·˖ Qualiter elleboꝛus ſit nobis ac/

cipiendus ·
Elogiũ · gij · n · · · eloquiũ · ꝓbiũ ⁊ reſmõſũ
iuinũ ⁊ ignominia ⁊ oꝛdo ⁊ textꝰcarmi/
nũ :⁊ ꝓpᷣe maloꝝ vel criminuʒ· vel textus
maloꝝ geſtoꝝ · vel deoꝝ myſterinʒ · Iñ hᷣ
elogius vᷣſiculus ·
Eludiani ·hęretici quidã ab Eludio dicti:
qui dicũt poſt natiuitatẽ chꝛiſti Mariã
alios filios de viro Joſeph peperiſſe ·
Elul non ebul vt quidã legunt·ſᷣm SBedã
Di ſeptember · vel ᷣm alios october-·
Elum bis bis · .· t. ⁊ B be · i· debilis · qi extra
lumbos.i·extra foꝛtitudinem.
Elutꝰ.q.iũ·pe· p·i:mũdꝰ madidꝰ.ĩſipidus:
Elunies · ei · ⁊ B elnuiũ · uij ·⁊ H̊ eluuio·onis·
i · nimia aquaꝝ inundãtia · vel deſtructio
ex aquaꝝ abundantia · ſcʒ diluuniũn.

CE ante M
Emacitas.tatis f·ti:emẽdi auiditas·
Emaculus · a · i · pe · coꝛ. i· aliqntulũ emax.
Emanceps .· pis · m.t · qͥ cũ pᷣmo fniſſet mã/
ceps · iam ab illa ſeruitute ⁊ poteſtate eſt
liberatus ;

Emancipatio ßᷣm ⁊lLco · eſt relaxatio patrię

ptãtis· coꝛã iudice facta·. ⁊ d quaſi extra

manũ · i· ptãtẽ pꝛis poſitio · qꝛ qn filiꝰextra

manũ patris ponit᷑ tũc emãcipat᷑· vtĩ ti ·
C·de emãci:libero-
Emancipatus dẽ fiilus vel nepos qͥ a iugo
⁊ ptãte vel manu patn vel auiẽ relaxatꝰ.
ſui iuris effectu⸗ Ggoe

2

Emanſoꝛ dꝛ qͥ diu vagus fuit extra caſtr

tandẽ rediẽs ad caſtra.vtff. de re mili·l.

iij. S· emãſoꝛ · Et wonit ð pe · dil · · S· pene.
Del dꝛ q ĩminẽte lite fugit extra caſtra· ⁊
pace refoꝛmata redit ·

Emanuel bhebꝛaice · quod ĩ latino ſermone

ſigt nobiſcum eus · ſcʒ qꝛꝑ vᷣͥginẽ deus
natus· hoĩbus in carne apparuit ·
copolis dictum ẽ ·
max · acis.i.emptoꝛ auidus:vel qð facile
emit᷑· Inde emaciter adu .
Emblema · manj·n· t· i· eminẽs ſculptura:.vł

oꝛnamẽtũ vaſoꝝ· vel varietas pauimẽti.

ſiue Diuerſitas coloꝝ in pauimento qͥ dꝛ
lithoſtratos· yel fruſtum auni vel argẽti

Emaus ꝓpꝛiũ nomẽ caſtelli· quod poſt ni )

PBñ Hꝛudentius in ſychomachia · Soꝛ⸗
dent argentiemblgmata· ⁊ ꝓducit ble · et
coꝛripit ma ·
Emboliſmus · mi · m · s · i. ſupaugmẽtũ .· Iñ
H B emboliſmalis.⁊ B le·i:ſupexcreſces ·
vt annꝰem boliſmalis dẽ q̃i ſupexcreſcẽs
qꝛ ſuꝑat duos ãnos ſcedẽetes vna luna/
tione ˖· Habet enim annus emboliſmalis
tredecim lunationes: ſcʒ Duodecim ſicut
T alij anni cões·⁊ illã tertiaãdecimã ſuper/
additã:ꝗᷓ nullo menſi tribuit·
Emẽbꝛis · ·t · ⁊ B bꝛe · i· ſine membꝛo · ab · e ·
membꝝ ·quaſi extra mẽbꝝ.i:extra foꝛti/
tudinem · MUDðð
Ememoꝛ . ↄ ·t. me · coꝛ · toblitus·

Emenſus ·ſa · ſum · quaſi extra menſus · vel

euidenter menſus · H
Emeras interptat dies ·

Emeritus · ta · ti · i.· iam extra meritũ poſitus

qͥ nõ põt iam mereri et exercere officiũ ſuũ
imo liberatꝰ⁊ ſolutꝰeſt a laboꝛe ſui officij
Sicut miles olim poſt ſexagita ãnos nõ
cogebat᷑ militare · ᷓ ſoluebat᷑ a laboꝛe ſo/
lito ⁊ dabat᷑ ei ager vł villa vl aliud vñ
viueret· ⁊ tuncerat emeritus: quaſi extra
meritũ poſitus · qꝛ? nihil poſtea laboꝛe ſoli/
to merebat · Iñ hec emeritio · onis · talis
ꝓpꝛetas vel talis liberatio · Item emeriti
milites veterani · qꝛ iã ſoluti a militia ſũt
Emerita cinitas quam poſtq; ceſar ędifi⸗
cauit · veteranos ibi conſtituit · Del eme/
ritus · i · valde meritus ·
Emigraneus · vermis capitis· Dñ dicimꝰ
doloꝛẽ capitis emigraneũ eſſe ·
Emina ne. f.p.ꝗdã mẽſura:mediũ ſextariũ
cõtinẽs ad emendũ vinũ vel annonã·
Eminẽs · oĩs ge · i excellẽs · apparens· Inde
eminulus i· aliqᷓntulũ eminẽs ·
Eminns · i./ ꝓcul . qᷓſi extra manũ ·⁊ d ab · e ·
minꝰ. Sʒ cõminus · i· ꝓpe · a cõ minus
Pñ̃ qͥdã · Eminus ad longe· ſed cominꝰ
ad ꝓe ſpectat · Et ſunt adubia loci
Emiſſariꝰ·a.i·i· valde ad mittẽdũ aptus:
ſicut ſunt curſoꝛes regũ vel alioꝝ diuitũ ·
ui frequent᷑ emittũt᷑ ad nuncia ferenda
At bircꝰapompeius dicebat᷑ emiſſariuſ
qꝛ emittebat᷑in deſertũ · ¶õpeius gręce
emiſſarius latine · Itẽ h̊ emiſſariuſrij· dꝛ
equus foꝛtis ⁊ welox.qꝗ extra alios eligi᷑
⁊ ad equaſ mittit᷑ ad coitũ.· Idẽ ⁊admiſ/
ſarius dẽ · Item emiſſarius dicit᷑ pcuſſoꝛ
gladiatoꝛ vel flagicion ⁊ luxurię ſatelles
Vñ. Emiſſarius eqnꝰ hircꝰ atq; ſatelles.
Emilſſicius a · · quod ſępe ⁊ cito in diuerſa

õ

loca emittit᷑ · vt oculus· dĩ ab emitto.
Emola · le . eſt vas coq nariũ · ſicut caldaria

el coculũ · Cocula aut dicũt᷑ vaſa cong
a coquẽdo dicta: omia nãq; vaſa cauſa

coquendi ꝑata cocula dicũt· Vñ Eſdre
29vbinos dicimus . Hoſtias coxerunt ĩ
emulis ⁊ollis · gręci habent · Hoſtias co/
xerunt in eneis ollis ·
Emolimẽtũ · ti · n· S pꝛie eſt lucꝝ molẽdini:
ſc quod habet᷑ ex molendino ꝓpter mo⸗
lituram.ſᷣ̊ ponit᷑ ꝓ quolibet lucro vel pꝛo
qualibet cõmoditate · Oñ Malachie · 5?
Et quod emolimentuʒ quia cuſtodimus
Hcepta eius: Bel emolimentũ capit᷑ pꝛo
ſuſtentamento in diſpoſitione contento ·
onere ſibi annexo · qꝛ ex emolimẽto regu/⸗
latur onꝰ.vt oneris vel quolibet alio me/
Dio diſponente cõcluſio videt᷑:⁊ materia
ſubiecta patitur ·
Emoꝛrois · roidis·m ·t/eſt queędã ĩfirmitas
qñ aliqs patit᷑ fluxuʒ ſanguĩs⁊ dicit᷑ ab
bemach qꝗqð eſt ſanguis. Iñ emoꝛroiſſus
ſa· ſum. qui talẽ infirmitatẽ patit᷑: Vndeĩ
euãgelio dã:qꝛ dñs mulierem emoꝛroiſ/
ſã ſananit · i· fluxũ ſanguĩs patiẽtẽ · quod

etiã emoꝛrogius ðꝛ · Itẽ dꝛ qͥ ſãguinem
migit ꝑ vꝛinã· Itẽ emoꝛrois dẽ qͥdã ſer/

pens·qi ſãguinolẽta:qꝛ eius quẽ moꝛdet
totũ ſanguinẽ effluere facit·a
Em phaſis · eſt expꝛeſſio loquendi·et fit cuʒ
volentes expmere aliqð accidẽs vtimur
noĩe ſubſtantiuo ꝓ adiectiuo ſignte ilð
accidẽs ad maioꝛẽ expᷣſſioneʒ· vt ſi ponat᷑
ſcelus ꝓ ſcelerato ꝓtus ꝓ vtuoſo
Emphyteoſis · oſis · .· t · i. melioꝛatio ſine cõ/
tractus melioꝛatiõis· DOñ cũ qͥs dat agꝝ
alicui · vt excolat ⁊ melioꝛet illuʒ·iſte dat
agrum in emphiteoſim · Et ille accipit in
emphiteoſim ˖ Et videt᷑ cõpoſitũ ab en;
quod eſt in⁊ phitos:qð eſt fides· ⁊ the/⸗
ſis poſitio · quaſi in fide poſitio · Iñ hic et
hec emphyteota vel emphyteotheca · q
rem accipit ĩ emphiteoſim· Et emphyte/
oticus · ca · c · qð ptinet ad emphyteoſim
Et emphyteothecarius ria · riũ idẽ quod
emphyteoteca vel emphyteoticus ·
Emphbyteomata vel emphyneumata · bm
Eo · ſut res e iongte. Vl melioꝛatiões
quibus ager laboꝛe ſic retinentis melioꝛ
l g. vi
mpicus m.·s. Dꝛ ſpuẽs ſanguinẽ:⁊ ꝓdu:
Pe ; Vnge · Macer 8 betoniea⸗Emtlcos

tuſſimq; iuuat ſuſpiria ſedat· Etiam pm

Paßp̃ · Empici dicũt illi quibus collectio

facta eſtĩ pulmone vłtoꝛace·⁊ crepuerit
ſanauerit. Idem ſunt ſanioſſ-·
Empyreuʒz · n· S· Dꝛ q̃ſi intus ardẽs· ab en ·
quod eſt in.⁊ pyr ignis · q̃i intus ignenʒ
nõ ardoꝛe · ̊ ſpledoꝛe· ⁊ ẽ cęli itellectuale
vel ſpüale ·

Empriici. pe · coꝛ. ſunt medici q; ſolã experi/

entiã ſiue pꝛacticã ſectant᷑ vłſequunt·
Emplaſtruʒ · ſtri · n · Dꝛ ab en · qð eſt in ·
plaſtes foꝛma. eo ꝙ ſuꝑ foꝛmã moꝛbiĩ/
Ducit᷑ · Põt etiã diciimplaſtn·

Empos h. .·t. · patiẽs emptoꝛ· Itẽ empos
poteſt eſſe cõpoſitũ ab en · q ẽ in · ⁊ potis

quaſi non potens:cui adimit᷑ ptãs ·quaſi

agdempta ptãte.i:iminutus

Empticius · a· . i. emptꝰ vł facilad emẽduʒ

Vnge ſerui empticij dicebant illi quiin
ſeruitutẽ emebant· =
Emptoꝛü rij · n · S.. i· locus vbi emit᷑·.qð ⁊ B

emptirium dꝛ· Eñn Joſephus in.9? Rd
poꝛtũ nauigare ad emptiria neq̃ q; pua/
luit · Et dꝛ emptoꝛiũ vbicũ q; negociatio/
nes exercent᷑ · Inuenit᷑ etiã hoc empoꝛium
quod deriuat ab emꝑo gręece · qð latie dꝛ

foꝝ vel mercatum. Et dꝛ emwoꝛiuz ꝓpꝛie
locus iuxta mare vbi negociationes vel
mercationes exercẽt᷑ · Inde empoꝛicꝰ. a·ũ

quod pꝑtinet ad empoꝛiũ· Inde em poꝛica
charta dẽ quoddã genus chartę· qꝛ in ea
merces inuoluũtur.cũ ſit ĩ ſcturis minus
idonea

Emulus · la · l · i Diligẽs vel inuidꝰ. vel ſe/

quax vel eiuſdem rei ſtudioſus·
Emunctoꝛiũ · rij · n · · i · purgatoꝛiñ · ſc ferꝝ
cũ qᷓ candelã emũgimus· ⁊ d ab emũgo
Iñ etiã emũctus· a. i· vel emunxusxa·
xũ · i · purgatus· Oñ Exo·25? Emüctoꝛia

△

q̃ʒ ⁊ vbi ea ꝗᷓ emũcta ſüt extinguũt ·

Emunitas bm Goffin ſũ:eſt libertas con/

ceſſa eccleſijs vł eccleſiaſtiq pſonis ⁊ rebꝰ
alijs a d eas ſpectantibꝰ. Vleſt pᷣuilegiũ
eccleſiaſticę libertatis vł pſonaꝝ vel rerũ
ad eam ptinentiũ · ⁊ dꝛ ab e · qð eſt extra ·
⁊ munia · i· officia vel onera.a qbeeccleſię

ſunt imunes “
CE ante
Encauſtux·ti · d ab en · qd eſtin· Icanſtos

quaſi muſtũ ·ſcʒ tinctura ſcribendi· ꝗdeʒ
incauſtum ;

Encenia nioꝝ · dicũt᷑ initiationes vłinitia

ſiue noua feſta · ſicut dedicationes eccleſi/
grũ · ⁊ dꝛʒ ab en · quod ẽ in ⁊ cenon · qd eſt

roui⸗
gnnicue
nerent
nonia
enecni
Crchmn
ol
chine
Cnann
ſmame
Eiceſs
R
binciin
llaq
ction
