per . ingulos dies · vt · C· anno · tribu ·
l·ij · li· x? .
Annon us· a· i. i· antiquus vl plenus anis.
Annotatio eſt cõſcriptio bonoꝝ vel eoꝛũ
cõuocatio ſen cõſignatio· veluticũ aliqs
cuiuſcũq; criminis reus ſi abſentatſe vo/
catꝰad indiciũ patiet bonoꝝ anotationẽ
vt ſiinfra annum venerit?⁊ ſe purgauerit
bona ſua recuperet · ſi autem nõ venenit ·
tũc fiſco applicenttr.
Annotatio ſacra dꝛ reſcriptũ illð qð ĩpꝑe/
ratoꝛ ꝓpꝛio motu mẽtis ĩdulget alicui:ↄ/
ſtituẽs ᷣm pᷣces erꝰaliqͥd fieri vl non fieri
C.· de Diuer · reſcrip· l.fi.⁊ ibi ĩ glo.
Annotinus a.ũ · i. vniꝰ ani .· Vñ Joſephus
1 ſexto libꝛo ãnaliũ. trietẽ cũ agno ãno/⸗
tino ĩ holocauſtũ offerebant ·
Annualis .· cõ · t· B le .i.ãnnus vK̊ H̊ ãnuale
lis ſubſtatiue . i · anniuerſari’., /·
Annuanius a·i · ſic annnaria officiai· ſin⸗
gulon annoꝝn;
Annũcius:cij.⁊ H̊ͥ annũcia idẽ qð nuncius

el nuncia ⁊ hoc annüci id q annũciat

PBñ Am bꝛo·ſuꝑ Egeſippum· Irridebãt

ppbetan annücia· fas oe calcabãt·
Ann'. m. s. Dẽ tẽpus ↄtinẽs in ſe duoded
mẽſes· Itẽ ann ſolaris ẽ ſpaciũ tempoꝛis

quo ſol ab vno pnᷣcto codiaci exiens · ad

idẽ reutit᷑· Hoc aũt facit ĩ trecentis ſexa/
gintaquiq; diebus⁊ ſex hoꝛis· Et d ab

am.i· circũ · et no· nas· qꝛ circũnat · ie circla/
ritervoluit᷑. vel dꝛ ab Anna dea ani. Iñ
annuns. a · i. · res ãni vł ad annũ ptinẽs

Inge etiam biennis triennis quadriẽniſ

Tcõſilia plura noĩa quãtitatẽ ãnoꝝĩ nu/
mero ſignificãtia ·

Annus iubileus dẽ anus remiſſiõis: quia

eo ãno debita remittebant᷑ · Serui hebꝛei

dDimittebant᷑ liberi:.⁊ oĩa reuertebãtur in

pſtinũ ſtatũ: Et ẽ annus qͥnquageſimus

vyt i· c ĩ iubileo · . de pe · Di · ·
Anolegiũ · n. S. Dz lectoꝛiũ vel ambo. et dẽ

ab ana · i· ſurſũ · egiũ pulpitũ · ibi ſup̃
legit· Jdẽ ẽ e lo gopie qꝛ ibi

ſupꝛa ſermocinat᷑ ſm Hug. Hapias xo

Dicit · Anologiũ dꝛ qꝛ ſmo inde ſdicat᷑
Anologia · fe ·p · pe · acuta.ẽ ęqualis locutio
regular foꝛmatio vel ſiliũ cõparatio ſiue

ꝓpoꝛtio· Colligit᷑ añt octo modis ↄꝑatio

ſiue ꝓpoꝛtio anologię · ſcʒ qualitate com/
paratione · genere· nũ ero· figura.caſu. ex/

tremitatibꝰſiliũ ſyllabarũ:⁊ ſimilitudine

☚.☛ =

e

—w

e
t
ht
i⸗
S

ſee

. ſ

tn
s
fri
Nu

i/
ns

nis
is
o⸗
vope
nent
ent⸗
ie⸗
/
Nden

nh
io/

gle

as
bit

is

,

i

ris ante

tẽpoꝛũ · Iñ analogic·a a . i· regulare · vm
Hug· Pap̃· etiã dicit · ANnologia grece ·

ſiliũ ↄpatio ſiue ꝓpoꝛtio di·

Anomalus · a· · i· ſine lege vl ex regulã ·

Anomia grece · latie iqᷣtas · i. ſine lege · ab

a qð ẽ ſine I noma vlł nomia qðẽ lex.

Anoꝛma · f.p.i.iniqtas·irreglaritas · vel il/
legalitas ab a qð ẽ ſine⁊ noꝛma regula

Anoꝛmalꝰ.m·a· i iniquꝰ illegal ul irreglar
AXnquina · fęp.ẽ funis nauis Aantens ad
malũ religat᷑.· Onñ Lucanꝰ. A¶tq; anqͥna
regat ſtabilẽ foꝛtiſſima curſſu·
Anaromagns genꝰnauigij eſt · ⁊ vꝛ lic · qꝛ
celeritate ſni ancoꝛis ⁊ reliqͥs inſtrumẽtis
nauiũ vehendis ſit aptus·
Anſa · . p.i anris ꝑ quam vas ſuſtolit᷑: ab
ango .is. Iñ anſatꝰ· ꝗ.i:i.hñs anſã · Lñ

et anſatũ dẽ vas qð tales hʒ anſas ſiue

aures · Itẽ anſa dĩ aun ꝑ quã coꝛtina vl
ſt ſuſpẽdit᷑ · Iñ anſula·i:ꝑua anſa· Dñ
Anſula coꝛtinã ſuſtẽtat vas leuat anſa·
Anſariũ · n. Seſt cultellꝰſutoꝛis cum qͥ pur/
at pelles. sLlU
Anſer ꝓmiſcui ge· ꝗᷓdã auis quę dẽ occa:
ꝓpt ſilitudinẽ anat: Iñ ãſerinꝰ·a·ũ· pe · p·.
⁊ẽ calamꝰanſen jvtilis ad ſeribendũ· Pñ
Anſer ouũ variat cui potũ vacca miĩſtrat·
Antagoniſta · cõ · p · i: certatoꝛ qui ante cõ/
miſit aliquod bellum ·
Antarcticꝰ.m.s. dẽ circulꝰauſtrał vł polui
⁊ dẽ ab ãti · i· Z ⁊ arcticꝰ q̃i p arcticũ poſitꝰ
Anteceęniũ ·n· s· wel añcenia.f/p·i: merẽda
ſcʒ cibꝰqͥ añ cgnã ſumit᷑· Merẽda autẽ q̃i

vulgare eſt · ſic tamẽ dicta quaſi pꝰ meri/

Diẽ edenda:

Antela.f· p. dĩ cingulũ ill q8 añ pectus
.egqui tẽdit·ſiẽ poſtela dꝛ illud qð poſteriꝰ

tẽdit᷑ ſub cauda eqͥ · vlłlãtela dꝛ q̃i añ ſel/
lã · ⁊ poſtela q̃ſi pꝰſellã · ⁊ ſic xõt dici q̃dli/
bet oꝛnam̃tũ eqͥ añ vł retro.· Ol mãtica ꝗᷓ
añ poꝛtat᷑ vł retro. Et dẽ ab añ ⁊telon. i ·

lõgũ · Dñ Eſt antela qð ẽ ĩ pectoꝛe q̃dru

Aacſanne, poſtela qð ẽa poſterioꝛi ·
Antelucanꝰ.a·i.i·añ lucem vł diẽ ſurgẽs.
vel rne Sap̃ xxiꝰ Ettãqᷓ gutta ro/
uci ꝗᷓ deſcẽdit i terrã · Del an/
lucanꝰ ſubſtãtiue dã ſolẽdoꝛ matutinus.
Antẽna · fe p· dĩ choꝛda capitalisĩ naui ꝗᷓ
ſurſũ dirigit velu· vel partica ex qᷓ veluʒ
epẽdet q̃ſi añ amnẽ poſita · Oñ Ouidiꝰ
triſtiũ Nõ tulit antẽnas aura ſecũda me/

as · Papᷣ: vo: dic· Antemna ẽlignum ex

trãſuſo mali woſitũ p qð depẽdet vlũ.
Antemurgle · n· t· ẽ defenſio añ murũ .· VPñ

Jſaie.26 Ponet ĩ ea murꝰ ⁊ añmurale
Antepenultimus:·a·i·qui eſtĩ ſecũdo loco
ante penultimũ ·

amicoꝝ · vel ipſi amici obſequẽtes ·

Anteterminus a· um . id ẽvicinus vł iuxta

terminos poſitus
Anteritas·f·t.i antiquitas.·
Vnteriũ·n · S. dꝛ Dliũ ante vꝛbẽ factuʒ · qd
alit anteurbanũ dꝛ·

Auntes antiũ · m · t· plis numeri ſũt lapides

macerięqͥ claudũt vineas eo ꝙ añ ſtãt ·
Vel dicunt᷑ extremi oꝛdines vinearũ · xel
lignuʒ in quo oſtiũ ſerat ·
Anteſignanus·a·iũ·i:pᷣmipulus.vexillifer·
ab añ ⁊ ſignũ vel ſigna· addita nus·
Antibachius ·˖ m · s.· ẽ pes · cõtrariꝰ bachio.

Conſtat eni ex dnabꝰpᷣmis lõgis·⁊ tercia

bꝛeui · vt natura· Bachiꝰ po ↄſtat ex pꝛi/
ma bꝛeui ⁊ duabſequẽtibꝰlog· vt wetę
Vñ Abbꝛeuiat pᷣmãmediã ꝓduc ⁊ imã
Bachius · ẽ antibachius hoſtis ei ·
Antibibliũ · n · · ẽ pignꝰp codice mutuato
Datum MM
Antica · f.p·vlł anticũ ·n.s.ẽ oſtiũ anterius
ſic poſtica poſteriꝰ.Nñ · Eſt antica domꝰ

ingreſſus ab anterioꝛi · Poſtica latẽſtibi

ſit a poſterioꝛi · Itẽ alij vſus· Fallit᷑ anti/
cã qͥ me nõ dixenit eſſe · ¶c noua ſũt vere
ſolue qd eẽ põt · Itẽ antica dã ꝑs ecclięqᷓ
dĩ tremia · ⁊ venit ab anti ⁊ contra·

Antichꝛiſtꝰ · m · .. Dꝰ q̃i ↄtra chꝛiſtũ ab an /

ti · i ↄtra · ⁊ chꝛiſtꝰ.⁊ ſumit᷑ p q̃dã regna/
turo ante diem indicij ·

2

Antidicomaritę qͥdã bęretici dicti ſunt ex

eo qꝛ; Marię vginitati õdicunt aſſerẽtes
eã poſt chꝛiſtũ natũ viro ſuo cõmixtã.
Antidona· n· s· dicunt᷑ dona pditionis
Antidotũ dẽ venenũ qð dat᷑ cõtra vitã-

veliünd qð vatz venenñ ab ai qd ẽ 5

1 datü · q̃i ex cõtrario datũ · Cõtraria em

ↄtrarijs curãt· vñ ſumit᷑ p medicia· Hñ.
Eſt ancilla dei ſimplexelemoſyna moꝛtis
Antidotũ venię poꝛta ſaluſj it. Iñ ãtido/
tariꝰ.⁊ ẽ liber qͥ dã ↄtra vitia ↄpoſitus

Antifraſis · fit· pe · coꝛ · dꝛ ↄtraria locutio·
qIf ſermo ꝑ ↄtrariũ intelligit· ⁊ differt ab

ironia · qꝛ ironia ꝓnũciatione ſola etiã in/

dDicat qð vult intelligi· vtcũ dĩ hoĩ male

agenti · Quod bonuʒ eſt facis· Sed an/
tifraſis nõ voce ꝓnũciant᷑ ſiẽt cõtrariũ·ſᷣ

tj̃ verbᷣ ſuis quoꝝ oꝛigo ↄtraria eſt·

Antigraph.m. s.dẽ ab anti qd ẽ cõtra et
graphy· i·ſcriptoꝛ· idẽ ẽ qð ccellarius:

Zet archigraphus d7. qꝛ reſcribit litteris
miſſis ad dñm ſuũ · VUn antigraphia vl
archigphia · · e? digni as · ſ.· cancellaria ·

Antilibanꝰ. pe · coꝛ· dꝛ ea ps libani · vłſup

libanũ quę occidentalem partem reſpicit
quaſi cõtra libanuüſn.·
Antilogꝰẽ ſᷣmo ð ſuꝑioꝛibꝰ deſcẽdens ·
Antiloquꝰa· ñ· dꝛ qͥ pꝛimo loquit᷑· Iñ an/
tiloquiũ dꝛ pᷣma locutio ·
Antim etabola · f. p · pe · coꝛ· vel ãtimetabo /
le.les · gręce· ẽ mutatio hmonis cũ ſnia · ut
Nõ vt edas viuas ſ edas vt viuẽ poſſis
Antiochia · p · dicta ẽ ab Alntiocho patre
ſelenci qͥ eam ędificauit · a qͥ etiaʒ ſeleucia

alia cinitas dicta eſt: vel dꝛ ſic ab anti et

otcis qð ẽ vlox · q; cõtra velox · i· oceanũ

eſt poſita · Inde antiochenꝰ·i· exiſtens de

antiochia ˖

Antio e · vna fuit mulierum quã coꝛrnpit
Jupiter.··
Antipagẽta di

cunt valuaꝑ oꝛnamẽta.
Antipas · interpᷣtat᷑ teſtis fidelis·

Antipaſtus dr pes q fit ex ↄtrarijs ſyllab.·

ſcʒ ex bꝛeui ⁊ longa·⁊ exlonga ⁊ bꝛeui · ut

agmauere ;

Antipater · tris · pe · coꝛ · Vñ ĩ Auroꝛa · Dir

ꝓbus antipater idumeꝰↄſulit illi ·
Antipentemimeriſpe · coꝛ · ẽ qdã ſpẽs ceſu/⸗
rę p quã vocałnaturalit᷑ coꝛrepta ꝓdu/
cit᷑ in ncipio ſecũdi pedis · vt i hoc verſu
Moꝛs ecce nõ tardat et ideo labit᷑ hoꝛa:
Antiphona · f· p· i · cõtropſalmũ ſonãs· vel
q pars illius canitab vna ꝑte choꝛi · alia
ab altera · 1 Oꝛ ab anti qð ẽ et phonos
ſonꝰ. ⁊ Ht ſcribi ꝑ ph vłf· Pap· vo diẽ
Antiphona gręce · i· vox recipꝛoca duo/
bus choꝛis alternatim pſallẽtibus
Alntipoca dĩ chiroãphꝰ quẽ facit debitoꝛ
creditoꝛi · in q̊ cõfitet᷑ ſe ſoluiſſe tantũ ·⁊ fit
a debitoꝛe ĩ hũc modũ · Cõfiteoꝛ me tãtũ
yluraꝝ noĩe vel ꝑẽſionis ſoluiſſe ·

Antipo foꝛa.fg p· eſt rñſio tacitę obiectioni

facta. vt Nil mreſcribas· atiñ ipſe veni ·
Antipos podis dẽ ppls ſubterraneꝰõ nos
hñs pedes· vt putãt qdã · Pap· vo diẽ
Antipo des ꝑe. coꝛ· dicti ꝙ ↄꝛij nris veſti/
gijs putãt᷑· Itẽ antipodes genꝰmõſtri in
libya plãtas ſas hñt pꝰcrura ⁊ octonoſ
Digitos in plantis ·
Antiptoſis pe · pꝛo · ꝗdam figura allothetę
fit qñ caſus ponit ꝓ caſu· .
Antiquariꝰ.m·s· d q antiq̃ hʒ ĩ memoꝛia
Vl ſcribit · Et differt a libꝛario qꝛ libꝛari⸗

Dẽqͥ nona ⁊ Yetera ſcnibit/qntiquarins qͥ

Xrntiſta · f· p· i · ſacerdotiſſa ·

ſolũ vetera. Antiquarius etiam dẽ ſenerx

el antiquus · ⸗ . „
Antiquꝰ:a.i.iires multoꝝ ãnoꝛũ.⁊ dĩ ab

gnte. qꝛ illud qð eſt multoꝛum annon eſf

ab ante reſpectu iſt qð ẽ aliqͥrũ annoꝛũ
cõpat᷑· antiquꝰ·ioꝛiſſimꝰ. In antiqtas
gui longitudo ·
Ylntiſima d ab anti qð eſt cõtra · ⁊ ſima· i
curua·:⁊ eſt nota in his vꝓᷣſibꝰquoꝝoꝛdo
pmutatus eſt· Eadẽ nota cuʒ pncto pit᷑
vbiin eodẽ verſu duplices ſenſus ſunt.⁊
Dubitat qͥs ſenſus potius eligendus ſit ·

Antiſmicus. a ũ.i:· vrbanꝰnõ amarus nõ

iracundus ·
AIntiſma.eſt locus vbi cẽſus ẽ mutuãdus:

Antiſmos ẽ tropus floꝛidę vꝛbanę vtud

vel ſniee.
Antiſtes · .·t · i· ſacerdos q̃i ſtãs ꝓ pplo · qꝛ
añ ſtat ⁊ oꝛat ꝓ plebe.

Antiſtitiũ ·n · s Dꝛ ſacerdotiũ vel dominiũ

Antiſtitia · · p.idem ·

Antiſtropha · f· p · ẽ qñ finito vᷣſu reincipit᷑
ipſũ rñſoꝛiũ vel eius medietas ſm Hug
Pap · vo dic· antiſtropha ẽ recpꝛoca ↄ/
uerſio qñ totũ reſſõſoꝛiũ cõuertit ·
Antitas · i· antiqͥtas ·

Auntitbeſis ẽ lre lra poſitio · vt olli p illi ·

Antitheta ẽ còtraria poſitio vel locutio · et
dꝛ ab ati qð ẽ cõtra ⁊ tbeſis qð ẽ poſitio ·
ſcʒ vbi ↄtraria ↄtrarijs oxponũt᷑ vt ↄtra
malũ bonũ · Per infamiã ⁊ bonã famamꝰ*
oppoſitiões ſũt q̃i ð thetã lr̃aʒ· Sʒ anti/

ibeton vbi ↄtraria cõtrarijs opponunt

pulcritudineʒ ſmę reddũt. vt frigida pu⸗/
gna bãt calidis·humẽtia ſiccis ·

Antiton dĩ genus ligni incõbuſtibilis· vl.
lignũ ꝑadiſi qð cõburẽdo fit mũdius:
Antonomaſia.f· p· ẽ qñ illud nomẽ quod

eſt cõe plunbꝰa ppꝛopꝛiat᷑ alicui ꝑ excellẽ/
tiã · ſicut Hauid dꝛ ſpãliter pheta ꝓpter
excellentiã · Oaulꝰapłs. AXriſtoteles phᷣs
Et dꝛ ab anti quod ẽ cõtra ⁊ꝓonoma qð
eſt nomẽ ⁊ theſis poſitio ·quaſi cõtraria ⁊

impꝛopa poſitig poĩs ꝓ noĩe.
Antonomia eſt noĩs ꝓ noĩe Bſid.
Antracidis·lapis pcioſus ſic dictꝰ· qꝛ ipſe
Signei color vt carbuculꝰ qͥ antrax dĩ· S

calida wena hcinctꝰ. Cuiꝰ ꝓpꝛiũ ẽ iactatꝰ ĩ
igne velut int᷑ moꝛtuos extiguit᷑ et econ/

trario aqͥs pfuſus exardeſat.

Antrax ·i :carbũculꝰ vel calculus · i· lapis ·

Antrillꝰ.n.s·eſt inſtrumẽtũ lapicidaꝝ·
Anthꝛopofagi vel anthꝛopofogitęẽ gens

dib
oncſt
moi
s
mi
rco
ſbis
nt⸗
ſt⸗
h

cns⸗
ezu

b

iniü

ni

49

l⸗
pek
tio⸗
19

ll/
Ne

lon.
uot
lelle⸗
wter
nds
nacs
mna

ipſe

cavi
c

lpe⸗
n

aſpꝛima ꝗ̊ hanis carnibꝰ veſcit et fũt ſᷣ
regiõe ſcithię ⁊ dꝛ ab anthꝛopos qð eſt
hõ ⁊ fagin qð ẽ comedere: .
Anthꝛopomoꝛphitę hęretici dicti ſũt ꝓ eo

ꝙ ſimplicitate ruſtica deũ habere hůana
mẽbꝛa · ꝗᷓi diuinis librj ſcpᷣta ſũt arbitrat

Anthꝛopos enĩ grece hõ latie · interßtat
ignoꝛãtes voceʒ dni ꝗᷣ ait · Spũsẽ ceus
incoꝛoꝛeus· Nec eni mẽbꝛis diſtiguitur
nec coꝛpis mole cenſet ·
Anthꝛopos ? hõ ſurſũ erectꝰ vel cõuerſus:

dĩ ab ana qð ẽ ſurſũ ⁊ thꝛopos ↄuerſio

q̃i ſurſũ erectꝰ cõuerſus ad cęli vt ſuum
creatoꝛeʒ aſpiciat· Et nõ ꝙ hõ dẽ ab bůo
q̃ ad materiã qꝛ dæ tra foꝛmatẽ etĩ terra
cõuertit᷑. Sʒ d anthꝛopos ꝓpt᷑ ↄnjůſionẽ

ſui capiq ĩ celũ.qð alię creaturę ↄuertũtĩ

terrã. vt plateꝗᷓ ſicradices ·i: copita earũ
hñt. Itẽ anthiopos gręco d arboꝛ cõ/
uerſa quę ↄuertit radices ſurſũ. Nñ.Os
hoĩm ſublimeq; vedit cęlũ vidẽ· Juſſit ⁊
erectos ad ſidera vertẽ vultus
Anthꝛopoſpathos ẽ hũana paſſio atbu
ta wro · ſ.q iraſci vel ridere·
Antꝝ·n. s· grecñ ẽ. latie ſpecu dĩ:vłantia
q́i atra:i:obſcura loca: Et differt a ſpecu
n·Eſt ſpecꝰ inſciſũ natura ꝑenitꝰantꝝ.
Anubis · m.t· d mercuriꝰq̃ſi ſine nube · eſt
enĩ deꝰſermonis ˖ qꝛ oĩa reuelat.Et idẽ dẽ
cynocephalꝰ a cynos · i· canis · et cephas
.caput qꝛ c canino capite depingt᷑ apð
egy ptios ꝓpter ſagacitatẽ· Oñ Dirgiliꝰ
Pigenũq; deũ mõſtra ⁊ latratoꝛ anubis
Nnnlar. ..t. ⁊ hoc re qð ptinet ad anulũ.
Sʒ annlaris m· s. ſubſtantiue·ſecundus
Pigituſa mimo.qꝛ ibi frequẽt᷑ õit᷑ anulꝰ

In anulariꝰ.i:q facit anulos· Inde etiaʒ

loc anulariũ:i:locus vbi fiũt anuli.
Annł“. m.s.pma bꝛeuis ẽ oꝛnamẽtũ qddã
ſcʒ circulus quidam:ſed pꝛima longa eſt
paruus anus. Inde anulatus. a. um.id ẽ
habens anulum.Et dz ab anus ꝓ culo a
rotũditate· vł d ab annꝰꝑ diminutionẽ
quaſiannulus·i:circulus:qꝛ ĩ ſe redeatvt
annus Moidam tũ vxit ꝙ anulus non
nit ab anꝰ ꝓpt᷑ ſᷣdictã cauſã ſed ob aliã
Fuit eni ↄſnetudo olim ꝙ ſi aliquis eſſet
homicida vł adulter deferret ſimiã ĩ collo
os ſuũ ad ſimie culũ tenens·ſ̊ qꝛ hoc erat
nimis oppꝛobꝛioſũ·fecerũt toꝛquẽ rotun/⸗
Du · quẽ in dedecus deferebãt ĩ digitis⁊
tunc nobiles fecerũt illũ facere aureuʒ vl
argẽeteũ:quod magis videbat᷑ honoꝛi qᷓ;
dedecoꝛi: ex eo tempoꝛe ↄſu etudo ĩolenit

₰D

vt nobiles deferrẽt annlos· et iõ qͥdã di/
cũt ꝙ anulꝰ dictꝰẽ ab ano ſimię· ERlij di /
cũt ꝙ Pꝛotheꝰ fert circũdediſſe ferreum
circuliũ digito· lapide ĩcluſo· q̃ᷓ ↄſuetudie
homines vſi anulos habere ceperũt.⁊ pꝰ
gens cepit geſtare eos in quarto a pollice
pigito·quia ĩ eo vena eſt quę vſq;ʒ ad coꝛ
Dtingit: quã notandã ⁊ oꝛnadam aliquo
inſigni veteres putauerunt ·
Anꝰ. us· ui· Dꝛ antiq̃ vetula · eo ꝙ multos
habeat annos. vel dꝛ ab a quod eſt ſine.
⁊nus.i ſenſus· quaſiſine ſenſu.Vñ qͥdã
PHaãphile tolle manus iãqʒ redibit anus
Sʒ anus ani:i.culꝰ.ſimilit᷑ ꝛ ab annus
ꝓpier circulationem · DVPñ. Foꝛma ſenilis
anus ꝑs quędã coꝛꝑis anus· Itẽ · Dũ ſe
curuat anus velut anſer ſibilat anus:
Anutergiũ · n· s· dẽ illud vnde anꝰ.i.culus
tergit᷑ ·

Anyllla·fe.p. O? olla ſupius ſtricta.

Anxioma ſᷣm Hug· dꝛ concatenatio lo/
quẽdi ſicut ſũt ſophiſmata · NHapᷣ· vᷣo di⸗/
at. Anxiomata ſũt ꝓloquia:⁊ maxime ꝓ/
poſitiões ĩ topicis. Itẽ anxioma·i.obno/⸗
xiũ veritati aut falſitati vt Cicero diſpu/
tat · Cicero nõ diſputat ·
Anxius·q.i.i ·triſtis:ſollicitꝰ. Iñ anxietas
i triſticia vł moleſtia·
Aonia eſt regio ꝗdam ĩ qua Cadmuſrex
ędificauit thebas ciuitatẽ· Inde aonides
nomẽ patronymigũ · i thebanus ·
TRoꝛaſia.f·p· d ceęcitaſ qua ſodomitę circa
domũ Loth fnerũt pcuſſi · Geñ. i. ¶?

Apathia · thieę· gręcelatie ĩpaſſibilitas
Apella · . iudqſi ſine pelle· ¶uroꝛa · Exti⸗
guit dni factus apella puer ·
pennius dictus eſt q̃ſi alpes acutę · Nẽ
niũ enĩ antiqͥ acutũ vocabãt · DPel axpẽniũ
dẽ q̃i alpes ꝑẽni ·i.hãnibał p q̃s hanni/
bal dux viã fecit dũ Romã peteret ·
Aper · m· s ·ẽ poꝛcꝰſilueſtr⁊ dĩ ab apiendo
eo ꝙ fodiẽdo aperiat · Del dẽ aper quaſi
gfer a ferocitate ↄũᷣſa.f·ĩ.p· Iñ h̊ apcłariꝰ
i.effractoꝛ domus · Et eſt differẽtia inter
apꝛũ· verrem ⁊ nefrendum · Naʒ aper dẽ
poꝛc ſilueſtris· Derres domeſticꝰhabent
teſticulos · Nefrendus dã domeſticꝰ nõ
habes teſticulos · Vnde · Cultoꝛ aper ne /
moꝝ ſit tibi verreſq; domoꝛũ · At nefrẽ/
Dus ⁊ hic caret vſu teſticuloꝛuʒ · Et aper

coꝛri:.pᷣmã · Pñ Ouidiꝰ. t cane nõ ma/⸗

gno ſepe tenetur aper. Inde⸗ perculꝰ.idẽ

6 *
„

paruus aprer
Aperus m · s. eſt quidã piſcis ·
Apes apis pla ſigt· Pꝛano eni eſt qddam
gial volatile mellificãs:qð naſcit᷑ ex car/
nibꝰboninis ſepult ⁊ certo tẽpoꝛe putre/
factis: Et ſũt pla talia aĩalia volatilia ex
ſtercoꝛibus ⁊ carnibꝰqĩalium putrefactis
naſcætia. vt bruci ⁊ locuſtę ex ſtercoꝛibꝰ
ſcabꝛo de carnibus equoꝝ fucꝰ de mulis
veſpę de aſinis. Et dꝛ ab a qð eſt ſine · et
pes q p̊ naſcit᷑ ſine pedibꝰ poſtea accipit
pedes· Itẽ apes vł apis vt ait Plimꝰ Di/
cebatur qdam taurus qͥ de Nilo ſolebat
exire ⁊ geſticulatiõe ſui coꝛꝑis ſᷣdicẽ futa
habensĩ humero dextro ſignu candiduʒ
adinſtar lunę coꝛniculatum ad quem cũ
ſtati cõfluerunt egyptij cũ inſtris muſicis
plſallentes leuabant eum in aere · et ſuper
eos tan ꝙᷓ; pſallens ferebat᷑:⁊ ad motũ vł
ſtationeʒ ipſius illi ĩ terra mouebant vel
ſtabant⁊ eadẽ die euaneſcebat· DPicunt
tñ q dam ꝙ feſto ſerapis vł ſoꝛapis an/
nuatim taurus ille emugebat · i · boabat ·
et vt ipſum idolum conſecrari deberent ·
annuati ipſos ęgyptios vocauit · Xlij p
Tecennium ipſuʒ ſemel apparere dixerũt
Alij tm tẽpoꝛe iuſti ſacerdotis beliopolis
illud factum fuiſſe dicunt⁊ tẽpoꝛe iniuſti
ſacerdotis nõ vt ꝙ iuſticia dei iudicijſin/
Dicaret᷑ ſacerdotũ · Hoc habet᷑ ĩ hiſtoꝛia
ðZ ſubmerſione parunloꝝn bebꝛeon iegy/
pto · Etiã apes vlapis erat ꝓpꝛiũ nomen
cuiuſdã reg gręcoꝝ qͥ moꝛtuus ĩ ęgypto
ponebat in ſarcofago/⁊ ibi cepit adoꝛari
ꝓ deo · Et dictꝰ ẽ poſtea ſerapis q̃ſi ſoꝛa/⸗
pis · a ſoꝛus qð eſt caro ⁊ apis ·:qꝛ carnalit
adoꝛabat · Item apes eſt deus apum · Et
ꝓ pᷣmo ſisto ẽ ge · · ſed pꝛo alijs ge· maſ
Item in pꝛima ſignificatione ⁊ vltia coꝛ/
ripit pꝛimam ſyllabam.ſed in alijs ꝓduc.
Vñ · Mel fert ⁊ deus eſt apis bos rex ſil
apis · Inde apecula vel apicula · i parua
apiss· J S
Apex ·m · t· .· ſimitas.· Qð eĩi ĩ ſũmo ẽa pe/
Dibꝰremotũ eſt · Et qn q; apex dã littera
Et pꝛie apices dicunt᷑ lręꝗq ĩ frõtiſpicijs
muroꝝ vel eccliarũ ſcribunt᷑· ⁊i pꝛicipijs
libꝛoꝝ ⁊ ĩ titulis legũ · Itẽ q̃libetlr̃a qnq;
dẽ apex · Dñn ĩ Marco· Pnus apex non
Steribit; Etapex dẽ ligamẽ. Itẽ apex dꝛ

pileus ſubtilis q̊ͥ gẽtiles ſacerdotes vte/

bant · Itẽ dꝛ ſũmitas galee · ſ. conus ſup
quẽ criſtę ponuntur· Inde apiculus qð ⁊
ꝙ la ⁊ p ligamle quo philateria depẽdẽt

⁊ filis accipit᷑ · Papias vo dicit· Aper
apicis dictus ꝙ longe ſit a pedibus.i· ſũ/
ma pafs vᷣticis velconi vel galeg vlmõ/⸗
tis vel litterę · Iteʒ apex eſt ſummitas ho/
noꝛis vel diſtinctionis nota. AUñ. Apex
littera ſignum galeę · dignitas altiſſima
mitra

Apheduo ſ̃m qð exponit glo· Daniel xi?

compoſitum eſt· ⁊ idem eſt quod ſolij ſui ·
Xlij exponunt apheduo.i. emaus quęeſt
ciuitas ad radice mõtis oliueti diſtans a
hieruſalẽ fere tria miliaria· Tlexãder ne/
q; dicit ꝙ apheduo ideʒ ẽ quod appẽdix
ſcʒ maſiuncula ꝗᷓ ad hęret magnę domui
Et dꝛ ꝓſpectũ ſi de lignis· menianũ ſi de

lapidibꝰ cõſtructũ eſt.Pñ.PVicas aphe/⸗

Duo ſolaria ſigtq;· Appendix ꝙ ſi lignũ
ↄſtruxerit ipſũ · Picas ꝓſpectũ ſi ſaxũ dic
menanum.
Apia dicebat᷑ RKomg quędã publica via
Hñ in paſſionali ſepꝑe legitur·. Aomęvia
apia · Itẽ iu hãc viã venꝰ habuit tẽpluʒ
vñ ipſa dꝛ apias · Vñ Duidiꝰ.Nõ illaſ
lites apias ipſa ꝓbat · Npia etiã d fuiſſe
vxoꝛ Philemonis.
Apiago · f. t. dꝛ berba cuiꝰfloꝛes apeſlibẽ/
ter colligũt ⁊ maxime appetũt.
Apiane ſunt vuę quę dulce vinũ faciunt.
Apiariũ.n·s. eſt locus vbiſũt vel mellifli/
cant apes ſic auiariũ vbi ſunt aueſ.a fio⸗
lariũ vbi fiolę· roſariũ vbi rolę·
Apifoꝛiũ ⁊ apiſteriũ idem.
Apiaſter/m.s d mgr apũ:⁊ dẽ ab ape ſiẽ
catulaſter a catula·
Apiaſtra · . p· eſt auis quęlibeter comedit
apes · et ẽ viridis coloꝛis · ꝗᷓ merops di

Apiatellũ.n·s.ẽ herba quã q ieiunꝰ gu/

ſtauerit ridendo exanimat ·
Apicioſusa·um.i.caluꝰ capite:cuiꝰfrõtis
ſũmitas aparet ·
Apicitus · a· .· i · ligatus ab apicio.
Apiferape · coꝛ.ſunt funes qui coꝛnibꝰan/
temnę dextra ſiniſtra q; tẽdunt᷑ retro ꝓſa
ab a ⁊ pes pꝑedis ⁊ fero qꝛ lõge a pede ma/
li Vli ferũt dꝛnua ⁊ exændit coꝛnua
Vli ·
Apifoꝝ · n · s· pꝑe.coꝛ·ẽ nomẽ oppidi
Apiũ · n.· s· hm Huguitionẽ eſt herba qua
ſolebãt coꝛonari apices.i:capita hoĩm ·
bm Papiã apiũ eſt genus herbę dictum
eo ꝙ apices.i:capita antiquoꝝ triũphã/

tiũ vel wetaꝝ ipſo coꝛonabant · quo in/

ternoꝝ viſcerũ doloꝛes grauiſſimi ſopiũt
huiuſmodi berba ebꝛietatẽ dꝛ ꝓhibere ·

we

Nnd⸗
lus w⸗,
tpe
lung

nehr⸗
gueeſt
lans
tenne,
idi
Won
nüßde
vapbe/
lmmi
nidie

avia
Nevin
th
Nölllr
iiule

Ee/

nt
i⸗
ſo/

NW

Cnedt
ſosdi,

föts

niboan⸗
no
gena’
n

baon
voi⸗
dicht
mmüpi
/
bt⸗

Aplanos vlaplane aplanes.i· firmamẽtã

q́Bi ſine erroꝛe· qꝛ ſp mouet᷑ ĩ eodẽ loco:
Apluſtre · ſtris. dꝛ gubernaculũ nauis vel
armamẽtũ · Oñ Juuenalis. DNicteq; tri/
remis apluſtre · Innẽit etia apluſtra · tre·
Apoca · f· o·ẽ ſcriptum quod creditoꝛ dat
debitoꝛi ſoluenti ·ĩ quo creditoꝛ ꝓfitet᷑ ſe
tantũ accepiſſe·⁊ fit a creditoꝛe ſicut anti/

poca a debitoꝛe · VPñ · Apoca ſoluẽti dat᷑

anti ſuſcipienti · .B
AMpocalypſis · ſis.vl eosĩterpᷣtat᷑ reuelatio
ſecretoꝝ· Dĩ liber Joannis euãgeliſtę qͥ
nobis cęleſtia ⁊ multa ſecreta reuelauit ?
dr ab apo quod eſt re· etcalypſis quod ẽ
lamentũ · qꝛ ibi manifeſta ſũt quę erãt

abſcõdita · ¶uroꝛa· Eſt apocalypſis my/

ſtica verba gerenaæez.·
Apceleſma dzẽ cõiectura de futuris conſi/
Terata iuxta motũ planetaꝝ.·
Apocriphꝰ · a · · pe · coꝛ i· occultꝰ ſecretus
dĩ ab apo · i · de· I criſis ſecretũ · Itẽ apo⸗
cripha ꝓpꝛie dicunt᷑ illa ſcripta qͥrũ oꝛigo
qutoꝛignoꝛat᷑⁊ q;uis ibi ſint multa ve/
ra· non tñn habent᷑ in autoꝛitate ꝓpter pla
falſa quęibi cõtinent: Iñ apocripharius
qͥ deſcribit apocripha· Itẽ ſ̃m quoſdam
apocriphus dẽ ab apo quod eſt longe ·
criſis · i:iudiciuʒ: quaſi longe a iudicio· vł
de quo non õt haberi certũ iudiciuʒ · Et
aliqͥs liber dꝛ duplicit᷑ apocriphus· vłqꝛ
.autoꝛ ignoꝛat᷑ ⁊ veritas patet⁊ talẽ reci/

pit ecclia.nõ ad fidei pꝛobationẽſ̊ ad er-

roꝝ deſtructionẽ · q̃les ſunt liber Judith
alij quos enũerat Hieronymꝰin ꝓlogo
AReg · velqꝛ de eius veritate dubitatur.
et tales non recipit eccdleſia · vt eſt liber de
infantia ſaluatoꝛis
Apwcripharius vel apocriſarius.i:ſecreta
rius· cõſiliarius· vel etiã dẽ cancellarius:
q; ipſe ẽ ſecretarius regis vł imperatoꝛis
eiꝰ ſecreta ſcit· ⁊ d ab apo· criſis · i · ſe⸗

cretũ · vl d ab apo qð ẽ ab vl de · 1 chꝛyp

ſos aurũ:idem ẽ quod theſaurariꝰeo qꝙ;
habeat auꝝ regis vel imperatoꝛis in ſua
cuſtode. — KM
Apocriſarij ſũt nũcij dñi papęq̃i ſecretarij
vt dil. xvi ·c ſeptuaginta·Mam criſis dꝛ
ſecretũ ·aurũ vel iudiciũ · c· ſignificaſti · de
elec. in glo. j. VPñ · Auꝝ ſecretũ dat iudi/
ciũ tibicriſis.
Apocopa ·r.p.vel qpocope · pes · ẽ ſbtractio
lre vel ſyllabe ð fine dictionis · vt Achil/⸗
li achillis · fac ꝓ face ·
Apodiſteriũ · n s· eſt locus vbi res ppynunt

in balneo·

Apodiris gręce ̃ᷣm Hapiã:ioſtẽſio.Mn/

guitio vo dicit· apodixis.i/oſtẽſio/fanta/
ſia · ꝓbatio · experimentũ. virtus:.poteſtas
Vñ in vita de beata Agnete legit᷑. d
filiuʒ meũ voluiſti apodixin tuę artis ma/
dice demonſtrare ˖
pofoꝛetũ ·pe · pꝛo.ẽ vas planuʒ ad feren/
Dum poma vel aliquid aliud · Etiã ẽ vas
ad deferendum reliquias.

Apofragiſma · f. p.ẽ ſignaculum anuli fere

circumflexum. . r
Apogęũ ·gei·ẽ cõſtructũ ſub terra edificiũ·
quod nos antrũ vel ſpelũcã dicimꝰ.⁊ dẽ
ab apo· i· de · 1 ge terra · Idem ⁊ d bypo/
geum · ab hypo qð eſt ſub ⁊ geterra·
Apoleſma dꝛ diffinitio et conſumatio di⸗/
ſputationis· ́RRR
Apolides dicũtur qͥ ſunt ſine ciuitate: ab
a quod eſt ſine ⁊ polis ciuitas ·
Apologus · m ·s·ẽ ſermo ruſticalis de bꝛuijᷣ
aĩalibus inſtructioni holum coaptatus
exemplum viuendi continens. .
polutiũ · n · s· ẽ veſtibulum ſen locus vbi
veſtes abluendę exuunturr.
Apollo. linis · m · t· pᷣma bꝛeuis ꝓpꝛiũ nomẽ
viri · Vñ Virgilius· Concutit ⁊ ſtimlos
ſub pectoꝛe vertit apollo· Aliqñ autem ẽ
indecli · Oñ · i · Corl. ̊. Ego qͥdẽ ſũ NHauli
ego ENpollo · Etiã Rpollo ſᷣm fablas dẽ
deꝰ vl idolũ gręcoꝝ · ſcʒ deus celoteſ vim
ſup arcũ ⁊ pharetrã geſtãs· vel citharã ⁊
tibiã · qi donans holbus mercedẽ gratię
vel vindictę· vel vꝛ ſol a gentibus
Npollonius · m · s pᷣma bꝛeuis. ꝓpꝛiũ nomẽ
viri · Vñ in Nuroꝛa· Miſſus apolloniuſ
Dux nuꝑ factus abillo-
Apollinariſtę hęretici ab apollinare voca/
ti ſunt · dicentes chꝛiſtũ coꝛpꝰtinmodo ſi/
ne anima aſſũpſiſſ eee .
Apologia ·f· p · i· excuſatio vel reſpõſio · ⁊ dꝛ
ab apo qð ẽ re · I logos · i · hmo.q̃i hmonis

relatio · i· reſpõſio · DVnde in decretis &lle/

xandripapę· Clerici ꝗq alios accuſãt iuſtã
accipiãt apologiam.Et ponit᷑ ibi apolo/
gia ꝓ defenſione vel negatione ſola. Iñ
apologeticus a· i . i excuſatoꝛiꝰ vel reſpõ/⸗
ſoꝛius hm Hug· Pap̃ · dicit · Apologia
· excuſatio · In apologeticũ dĩ · i· ſatiſfa⸗
ctionis iudiciũ vel ven teſtimoniũñ ·
Apompeius gręce dẽ emiſſarius latine
Apoplexia · f· p· ẽ ſubita ſangninis effuſio·
qua ſuffocatiintereũt ſicdicta:qꝛ ex letali
percuſſione repentinus caſus fiat · Hecci

igitur fercuſſionem apoplexim dicunk⸗ 3

Apoꝛia · p · pe · coꝛ · plura ſigt Eſt en idem
qð apertiolaboꝛ angoꝛ aculeꝰ.ſtimuluſ
ictus · vulnus. cura· tediũ: moleſtia: pau⸗

rtas· triſticia vertigo capitis/ dĩ ab a

quod eſt ſine poꝛus quod eſt minimuʒ
foꝛamen in coꝛpoꝛe per quod ſudoꝛ ema/
nat ita Dicit H ug ſupꝑ illud Egech· 272
Apoꝛia hoĩs ĩ cogitatu illiꝰ. Dicit glo i. i⸗

fluxio ſtimulus vł moleſiia.Itẽ ſup illud

Con. 4 Kponaſhs nõ deſtituim̃ c · di⸗/
cit · i. panpes ſanmꝰ. penos eni gręce pauꝑ
OD kiine Item arillud Itge. 59 Eſt
apoꝛiatus i· cõtriſtat e infglicitate eoꝝ
Et bin hoc apoꝛia idem eſt quod triſticia
Sed NHap̃· Dicit· Wpoꝛia grecũ nomenẽ
7 eſt idẽ qð fluxio· vininatio⸗ vel vnatio
gloꝛie dei⸗ Vel ſunt feces ⁊ reliquę ſoꝛdes
elemetoꝛu ꝗᷓ in aere purgant᷑ vñ gignüt
in terra diuerſaſc arboꝛes lapides c·
Item apoꝛuę·a.· um · i. Oininus.

Ahoſafeſtalidnche. Ego ne lis

„*„

Bñ Cerentius in eunucho · Ego ne illã

Alillum que me · que menon. .
Apoſtata 9 O peruerſus· renunciatus

refuga retromiſſus· Et ꝓpꝛie vꝛ ille zbpͤH

mo bñ agit et poſtea peruertit ſe · et male
agendo. retro abit. l eſt aliqs recedẽs
a fide vel regione. Et dĩ ab apo quod eſt
retro ⁊ ſio ſias · Iñ apoſtatic·a · · .· perů/
ſus · Iñ apoſtaſia · · reminciatio· retro ad
maluz moꝛẽ itio· quę in tribus conſiſtit · p
q̃dẽ in dimiſſiõe fidei chꝛiſtiane· 2 ² di/
miſſiõe habitus religionis · 3 ĩ dimiſſiõe
tonſurę clericali · Itẽ apoſtaticꝰ?c etiã ideʒ
quod pꝛoſelitus·ſc qui ꝓcul ſalit ð vna
ſede in aliam ·
Adpoſtema · n · t. pe · · dꝛ dura bumoꝝcol /
lectio in coꝛpoꝛe · ſic dictum a collectione
humoꝝ Qam gręci apoſtemata collecti
ones vocant SOðWJ—MU
Apoſtolus m. s· grecũ ẽ· ⁊ dĩ miſſus latine
bebꝛaice lilan dẽ ab apo qð eſt de vel

re ſtolos quod eſt miſſus · q̃ᷓi de celo vł

a deo miſſus . Miſſi enim ſunt apoſtoli a
chꝛiſto in vninerſũ mũdũ ad pꝛedicãduʒ

euangeliũ· Iñ apłatus·us.nii:dignital

Vl officiũ apoſtoli · Inde apoſtolic. a · i·
TThic apoſtolicus ꝓ papa · Iñ etiã aplaris
2·t · 1 hoc re ·
Apoſtoli in iure dicũt ſñe date appellanti ·
in qᷣbus cõtinẽt᷑ allegationes.⁊ qualit᷑ in
cauſa ꝓceſſum ſit· Itẽ apoſtoloꝝ alij ſunt
ↄnentionales ſc quando pars admittit

atppellationẽ · ſine ĩiudicio indice refutãte
ſiue tacente . vel ex indiciũ· vt extra ð ap/⸗
pel . · ſeper · oblate · Alij ſũt teſtionialel
feſtificaãtes de appellatione facta ·
XYlij dimiſſoꝛij ꝑ q̊ͥs a pparet ꝙ iudex de/
tulit appellationi. A¶lij refutatoꝛij· p qͥs
aaret ꝙ index nõ detulit appellationi
Zlij reuerẽdi ſiue reuerentialesſ.quãdo
ob reu erentiã ſuꝑioꝛis appellatiõi defer/
tur · vt· ci ap·li · &in glo⸗

Z po ſtolici hęretici quidã q ſibi bocnomẽ

ſumpſeruntquia nihil poſſidẽtes pꝛiuz

nequaꝙ recipiunt illos qui aliqua ĩ hoc

mundo vtuntur-

Apoſtropbe · phes vel apo ſiropha· phe. ẽ

cõuerſio locutionis ad aliquẽ per ſecũdã
perſonam · vt Vñi eſt ſalus et ſuꝑ pplum
tuum benedictio tua ·

Apoſtrophus. m ·s virgula. regula · quaſi

pars circuli dextra ad ſũmã lIram poſita
in his dictionibusĩ fine · tribunal⁊ pirrin
qua nota oſtẽdit᷑ deeſſe in ſermõe vltima
vocalis · vt tribunal pꝛo tribunale · pirñi
ꝓ pirrine “
Abotheca · .. p· d repoſitoꝛiũ vel recõdi/⸗
toꝛiũ quia ĩ his hoĩes elaboꝛatas fruges
reponũt. Iñ apothecarp.rij· q cuſtodit
apothecã· vel mercatoꝛ: ⁊ apothecariᷣ.a
i ii ad apothecaʒ ptinẽs.· Del apotheca
ꝛ arca vłlocusi qͥ aliqͥd ponit᷑ cuſtodi/
endi cã· velĩ quo publice ⁊ cõiter merces.
vndunt. ſpãliter medicinales·
Apotheoſis · .t.i. dĩnatio vel ↄtẽplatio·
Apo cima · pe · coꝛ ẽ vis berbaꝝ decoctarũ⸗
Vñn Macer. Dis potiꝰſeminũ velapo/
Juva Packiebun⸗
Apparitoꝛites vel appari
nientes qͥa appareant ⁊ videant᷑ vt pſto
ſint ad obſequiũ · Nel apparitoꝛes dicũt᷑
illi qui citant partes · eas apparẽ faciũt
in iudicio. vel dicunt᷑ mĩſtri crudelitatis
ad interficiendum malefactoꝛes·

Alppellatio bᷣm co · ẽa minoꝛe iudice per

inuocationẽ maioꝛis iudicis ptextu iniqͥ/
tatis hᷣmę latę ſeſtentięreſeſſiff · de mi⸗
no . l. Pfecti ·
Apellitę hęretici qͥdã q̃n autoꝛ Appelles
pnceps fuit ·qͥ creatoꝛẽ ãgelũ neſcio que,
gloꝛioſum ſupioꝛis dei faciẽs deum legis
iſfrael · illã igneũ affirmans ꝗ dixit chꝛiſtũ
non in venttate deñ ſed hoĩeʒ in fantaſia
apparniſſe ·
Appendixo:· d mãſiuncnla· qug magne
domui adheret · ſcʒ ꝗͥ appẽdit᷑ parieti·nõ

toꝛes dicunt ſer

— —

— —

liie
idc

8 X.
as
noni⸗
nädo
r⸗

one
h;
Uboc

npbe
ſeidi
plun

glaſi
oſita
dinin
NWa
lepin

rrödi/
nges
hſocit
otbeen
wd⸗
es⸗

i.
C
a

ss
Z lü

habens tectũ diuiſum in Duo latera· Iñ
appendiciũ n· sidem.
Applauda vel appluda ·f·p· dꝛ ſoebitiũcla
ex paleis facta circa quaʒ pueri ſolebant
axplandere: vel applauda dĩ furfur·

Apylübatio eſt diuᷣſaꝝ materiaꝝ ↄſolida/

tio · vt auri · argẽti · plũbi · ſtãni ⁊c · earuʒ
materiaꝝ ↄiuctio dꝛ aꝑplumbatura
Appoſtus. a· · i· puerſus ⁊ cõtrarius ·
Appulſus pecoꝛis ad aquãẽ iuſ adducẽdi
pecus vel gregẽ ad aquã fontis alieni vł
riuum ad aquandunm.
Apꝛicus ·a.ũ·pe·pꝛo.i:iocundus: amenus
calidꝰ. delectabilis ⁊ dꝛ ab apꝛilis · eo ꝙ
in illo menſe ſit pulcerrimũ tẽpus ex pꝛo/
Ductione floꝝ · Iñ apꝛicitas·i:caloꝛiocñ/⸗
Ditas · Dñ Oꝛatiuſ. Quicqͥd ſub terra ẽ
in apꝛicũ ꝓfert ętas.i:in aꝑtũ · —
Apꝛilis menſis quidã.⁊ d quaſi aperilis ·
quia tunc terra aperitur ⁊ floꝛes germiat
vel dꝛ ab aphꝛodite qd eſt venus vnde
apꝛilis · · aphꝛodilis · xel quaſi aphꝛiiii· i·
venereus · qꝛ ille menſis dedicatꝰẽ veneri
el qꝛ in eo habet feſtum ſuum· vel quia
ĩ eo nata fuit ·
Aptitudo ·fp · i:cõuenientia · Iñ aptitudi/
nariꝰ.ꝗ.ũ: qð ſigt aptitudinẽ ꝓpꝛietatis·
vt riſibilis · JMMUW
Aptotusa·ñ.i.ſine caſu:ab a quod ẽ ſine
ptoſis caſus ·quaſi ſine caſu· Iñ aptota
.nomina · incaſualia · vt fruali.
Aptus.· a.ũ · nomen ⁊ non participium · qͥa
verbũ a quo deſcendit nõ eſt in vſu · ſcʒ
apiſcoꝛ:⁊ idẽ ẽ qð habil· vl diſpoſitꝰ· Iñ
ineptus· i indiſpoſitus:⁊ ambo ↄꝑant·
ANpulia ·f· p·ẽ ꝓuitia vbi ↄditũ ẽ Hꝛũdu/

ſinñ. Iñ apulus · a·i ·· de apulia exñs.

ante
Aqua dĩ q̃i ꝓqua· Eſt enĩ planaĩ ſuꝑficie
Et eſt qd dã elementũ coꝛpoꝛenʒ·ſimplex
humidum ⁊ frigidum· Inde aqueꝰa · i ·
i humidꝰ vel in aqua exns. Inde aquula
dimi .· parua aquoi·
ATquagiũ/xs· di aqualuctus · ſcʒ cãnaliſ
i quo Ducit᷑ aqua: JMM
Agqualiciũ/n·· d locus vel guttatoꝛiũ p
Aaana foꝛas mittitur et elicitur a ꝓpꝛio
glueo ;

Aqualiculus · m · ·i· vẽtriculꝰ. Pñ Herſiꝰ
Pin guis aqualiculus penſo ſexquipede

extat ;
ANgqualis. is · ⁊ hocle · · ad aquam pertinẽs·
Et ſubſtãtine hoc qquale ẽ vas aquatile

groſſum? latuʒ· Dñ Plautus. Date illi
ſellam vbiſedeat ⁊ aquale cuʒ aqua· Itẽ
gqduale etiã acciꝑit᷑ ꝓ vẽtre groſſo

Aqualiũ · n. s.Oꝛ ſuma ꝑs capit. eo ꝙ pᷣns

ſuſcipit aquã vefluentẽ q; totuʒ coꝛpus:.
Aquamanile · n· t· Ddꝛ vaſ ſuper quod cadit
aqua qua abluunt᷑ digiti ſacerdotũ poſt
ſumptionẽ coꝛpoꝛis chꝛiſti ·
Aquarij heretici ſũt dicti eo ꝙ aquã ſolaʒ
offerunt ĩ calice ſacramenti.
Aquarioluſ·m·s·:Di ſeruus meretricis qui
crebꝛo fert aquum.
Aquarius ·m.s.pꝛo quodã ſigno cęlieo ꝙ
tunc cũ ſol ẽ in eo· ẽ abũdantia aquaruʒ
Itẽ aquarius dꝛ ſeruiẽs qͥ poꝛtat aquam
In aquaria · i:ancilla ꝗᷓ aquã defert·
Aquaticus·a.ũ/et aquatilis·lis:⁊ hocle:ĩ
ad aquã ꝑtinẽs vel in aqua exñs·
ARquebibus · m.· s· Dꝛ qui ſęꝑe bibit aquã·
põt declinari adiectiue ·
AXquęductile ẽ via per quã aqua agitatur
ducit᷑ de ꝓpꝛio loco ·
ATqueęductus ẽ ius ducendi aquã per fun/
Dum el agrũ alienũ ad irrigandũ agrũ
meũ vel alterius iure ſeruitutis cõſtitutę·
Aquehauſtus eſt ius hauriẽdi aquã ⁊ poꝛ
tandi peragrũ fundũ ſen pꝛędiũ alterius
ratione ſeruitutiſ⸗.Et differt ab agductu
qꝛ aquęductus fit in fiſtulis⁊ meatibꝰ ter
raneis· ſ aqbauſtꝰfit ꝑ ialia poꝛtando.
vt . lſi pꝛius· S· i ⁊· ij· f. de aqᷓ plu· ar · vbi
dẽ ꝙ non debetille cui debet buitus ag/
Ductus lapidibus ſ fiſtulis oꝛdinare qꝛ
vſus dñni plus incõmodatff· de contra ·
emp l· ſi aquęductus
Aqueuomus .· pe · coꝛ; dĩ q aquaʒ vomit?
otal clinari adiectiune-· ·
Aquila epicęni · ge· eſt nomẽ auis obtinẽs
pꝛincipatum inter alias aues· Et dicitur
aquila ab acumine oculoꝝ·qꝛ irreuerbe/⸗
rato viſu ſolem inſpicit. VPñ · Nobilitas
aquilę pꝛecellit om̃e volatile cęli· Guũma
volando petit ⁊ pẽdens aere ſũmo · In li⸗
quidis piſceʒ ſpeculat᷑ acumine viſus · Iñ
adquilus a ·i·qͥ naſũ habet curnũ in ſũmi/
gier aquilęroſtrum · Itẽ aaͤla eſt ſignũ
in celo · sä
Aqwalegia . p.· nomen berbe ·
Aquiliana ſtipulatio ẽ pꝛomiſſio ꝗ̊ nouat
oẽm cõtractuʒ vt ſic dicẽdo · enen mihi
ebes ex quacũq; cauſa illa mibi pꝛomit/
tis qo nouãdi.⁊ dicat ꝓmitto ·tũc ꝑ ac/⸗
ceptilationẽ tollet᷑ obligatio · Inſty qbus
mo tol obliga · 2

.

ſtiringẽs nubes diſſipãs.vide.Si africꝰ
Vnge· Nic aquilam volucrẽ ventü di⸗
cas aquilonem·

Agquilus · a. i. dicebãt antiqᷣ p niger. a.
Ingde aquilens · a ·i · i· niger vel fuſcus.
AIR quoſus a. ñ. i plenus aqua.a ꝓpꝛie loluuu·

OW

Dr aqſus.⁊ potio aq̃ta: Inde aquoſitas

i:inundantia aquaꝝ·

ete 3

A

Ara pᷣma longa ſine aſpiratione . . altare⸗ “
ſegd pᷣma bꝛenis ⁊ cũ aſpiratiõe ẽ ſtabulũ

poꝛcoꝛum · Vñn· Eſt hara poꝛcoꝛũ bꝛeuis·
non ara deoꝛum:

Arabarchus di pãceps arę· vel virtus
Arabia · f· p· ẽ regio quędã·⁊ interpᷣtat᷑ ſa-

