Cõmerciüũ · n· S· i · ex plibꝰrebꝰ vna vẽditio·
vel diüſaꝝ reꝝ cõmutatio · vt ſi qs daret
vel cõmutaret mãtellũ ꝓ capa:vel econ/
nerſo. Oñ dẽ cõmercium q̃ſi cõmutatio

merciũ. Illa vo mirabilis incarnatio Je/

ſu chꝛiſti fnit cõmerciũ:q̃i cõmutatio mer⸗
ciũ·ſcʒ diuinitat᷑ ⁊ hũanitatis.·Nã homo
quodammodo conceſſit deo humanita/
tẽ · deꝰ homĩ largitꝰẽ diuinitatẽ · deſcẽdit
Dininitas · aſcẽdit hũanitas ⁊ exaltata eſt

ſuꝑ choꝛos angeloꝛũ · Onde canitur. O

admirabile cõmerciũ.

Cõmiſſura· rę.f p·i: incaſtratura.coniũctu/

ra-ligatura a cõmitto tis.
Cõmiſſuʒ ·ſi·i:in fide traditũ ·creditũ·cõiũ/⸗
ctũ peccatũ foꝛefactũꝗ cõmitto.
Cõmodatarius ẽ ille cui res aliq̃ dat᷑ vtẽ/
Da.videlicet ipſũ cõmodatun.
Cõmodatum eſt alicuiꝰ vl certę rei ad ali/
quem ſpecialẽ vſũ gratuita cõceſſio.
Cõmodus a·ũ · i.vtilis·bonꝰ.mãſuetꝰ. q̃ſi

cũ modo. DPDñ cõmodũ di illud qð ẽ nr̃i

inris⁊ ad aliũ tꝑalit᷑ tranſlatũ eſt cũ mo/⸗
do tpis· q;diu apud eũ ſit:· vnde⁊ cõmo/⸗
Dũ dictũ ẽ·qᷓi cĩ modo datũ · vel ad vti/
litatẽ nõ ad ꝓpꝛietatẽ datũ.

Cõmoꝛatio.onis · f·t·i· Hitatio · mãſio· tar /·

Oatio:a cõmoꝛoꝛ:aris.

Cõpactus · a· iiimpulſus.vel cõiũctus et

cõfoꝛmatusconglutinatus.
Cõpages · gis · .t.· cõiũ ctio. Et H cõpago ·

gis idẽ. Cõpagies etiã vel cõpages di⸗/
cunt᷑ capita oſſiũ.qꝛ cõpacta neruis veê/

lut quodam glutino ſibi adhęreant.In/

de compagineus. a.· um.

Cõparatiuus·a · i · ⁊ hic cõpatiuus· ui. 6
comꝑatiuũ · ui p quod fit compatio · id ẽ·

.

collatio rei ad rem

parationem.

Compaſeuns.a· ũ.i cõis ad paſcua· vxelad
paſcendũ: Oñ paſenus ager dictus · qꝛ

xel quod ꝑtiet ad cõ/

coĩter ad paſcendũ vicinis relictus ẽ
Cõpater tris:m ·t·qᷓ ſimul eiuſdẽ filij pꝛ·qͥ
filiũ alicuius baptidat vł chꝛiſtianũ facit
l ad baptiſmũ vel ad cõfirmationẽ euʒ
tenet ˖ Iñ compaternitas.

Compatriota ·te · co · p · pe · p· · vnius ⁊ eiuſ⸗

Tem patrię.
Cõpeditus·a·ũ·i: cũ pede vel pedica aſtri/
ctus incatenatus.
Compendiũ · n· s.qcqͥd ẽ bꝛeue ⁊ vtile· In/
Te cõpendioſus.ai.bꝛeuis ⁊ vtilis.
Compenſus · a · i· i. redditus: vel ęq̃tus vel
remuneratus.
Compes:·pedis·ft.i catena circa pedes.

Competẽs · tis · oĩs ge · · cõneniẽs.
Combilatoꝛ ſᷣm Iſidoꝝẽ ille qͥ aliẽa dicta

ſuis ꝑmiſcet· Et ſic ſolẽt pigmẽtarij in pi/
ctura diuerſa mixta cõfundere. Vñ · Pi⸗
ctoꝛibus atq; poetis quodlibet audendi
ſp fuit eq̃ ptãs · Hoc ſcelẽ quõdã accuſa/
bat᷑ Hercules mutuanus cũ ꝓᷣſus Ho/
meri trãſferẽsqᷓſdã voces ſuis pꝑmiſcuil/⸗
ſet ˖ Et cñ compilatoꝛ ab emulis diceret ·
rñdit. Magnaꝝ viriũ eſſe clauã a manu
Herculis extoꝛquere.
Compitũ·ti ·n· s·ẽ collectio pluriũ viaꝝ ſcʒ
locus vbi plures vię ſe cõpetũt ⁊ connue/
niũt · ſic ẽ biuiũ · triniũ · et dꝛ a cõpeto·tis ·
vl a cõ.⁊ pital quodẽ via. Iñ hic ⁊ hęc
cõpitalis:⁊ hoc le.

Complexus. us · ui i· bꝛachijs cinctꝰ.⁊ dꝛ a

cõplectoꝛ.ris:qð è ſimul vtriſq; manibuſ
cingere. Iñ cõplexio i· actus ↄplectendi.
VDel gaͤa argumentatio ꝗᷓ vndiqʒ ↄple/
ctit᷑ aduerſariũ. Et heca latinis dꝛ cõple/
xio vel coꝛnutꝰſyllogiſmꝰ.ꝗ gręq dilema.
Et cõplexio dã natura vel diſpoſitio. Iñ
4G cõplexionalis: 1 B le:⁊ cõplexionali/
tas ⁊ cõplexionatꝰ.a·ũ.i:cõplexione pti /
cipãs vel diſpoſitus · Itẽ complexus acci /
pit᷑ in paſſiua ſiãtione · i. cõiunctus vłcõ/
poſitus ˖ vt Germo cõplexus dĩ conſtanſ
ex dictionibus . ſcʒ oio ⁊ cõpoſitio. Et cõ/

pponit᷑ incomplexus· a · i.
Complex · o.t. in malo cõſentiẽs. alterius
dDdolo ſimłcõſentiens. Pꝛopꝛie qdẽ com/

plexẽ q aliquo peccato vel crimie ẽ alteri
implicitus. Etſemꝑ ad malũ nuncq; ad
bonũ dẽ complex.
Cõplexio·onis·ẽ actus cõplectẽdi:vel q dã

coloꝛ rhetoꝛicus. ꝗᷣ fit ex eo ꝙ eadẽ dictio

in bᷣncipijs pluriũ clauſulaꝝ repetit᷑? al/

tera circa finẽ earũdẽ vt Pſidicite ange /

li dñi dño · bñdicite cęli dño.

Complicitas· tatisrti· concoꝛs int duos

vel plures doloſitasĩ malo conſenſus.

Cõploſus·a.ii:cõcuſmis vel cõiũctus.
Cõplutus/a·ũ ·i: pluuia irrigatus. Pnde
AXmos.4? Hars vna compluta eſt.⁊ ps
ſuꝑ quã nõ pluit aruit · Iñ cõpluuiũ · et ẽ
locus ad quã multę pluuię confluunt vel
complunnt. . .
Composotis ·i.cõpetẽs · aſſecutoꝛ ſui voti
cuioĩa ſuccedũt ad votũ: ẽ cõis · ge · de⸗

cli.⁊ cõſtructiòe ge oĩs · Oñ Boetiꝰ. Cõö/

ſtat eternũ bonũ eſſe ſuicomꝑos.

Comppotoꝛ · oꝛis · ⁊ cõpotrix· i·ſil vł luxurio/

ſe potãs· Et cõpotatoꝛ ⁊ cõpotatrix idẽ ·ſ
ſimul potãs a cõpoto · as · are ·
Cõpotus · ti ·m · .· i nueratio · vel nũeri aſſi⸗
gnatio · vel doctrinalis ars:et Dꝛ a cõpu/
to· as. vel computoꝛ · aris · AUlntiqͥ tñ dice/
bãt cõputus ſicut exgit deriuatio: quod
nos abhoꝛremus ꝓpt vod abſonãtiã.Iñ
H 1 HB cõpotiſta · ſte · q docet cõpotũ· xel qꝗͥ
vacat compto. .
Cõpꝛomiſſarius dẽ cui ſimplicit᷑ vel ad tẽ/
pus cõmittit᷑ vt eligat vice eoꝝ qͥ cõpꝛo/
mittüt · vt de elec qꝛ pter.
Comptus a·iũ i oꝛnatus:planatꝰ.a como

comis. Dñ Duidiꝰ. Sint ꝓcul a nobis

iunuenes⁊? femina compti
Compüctio onis · f·t· eſt peccatoꝝ cũ mero/
re recoꝛdatio
Conamẽ ·nisnt.i: niſus:temptatio · a co/
noꝛ conanis. ⸗
Conatus · us:ui: ⁊ conatus·a · i· adiectiue ·
i.niſus temptatus.
Concha . f·p· dꝛ a cauo.eo ꝙ ſit caua · vl qꝛ
Teficiẽte luna cauat᷑i:euacuat᷑.Et ĩueni/
tur cõcha ꝓ q̊dã terreo vaſe·⁊ p teſta cu/
iuſdã piſcis· et ꝓ ipſo piſce qñq; inuenit᷑

Itẽ nota multa eſſe genera conchaꝝ. int᷑

quas margaritifere habent · ꝗᷓ et cochleg
Dicunt · in q̃rũ carne pᷣcioſus calculus ſo⸗
lidat᷑. ⁊ dicunt ꝙ noct᷑no tꝑe litoꝛa aꝑpe/
tüt. 7 ex cflek, roꝛe margaritas cõcipiũt:
Itẽ concha generalit᷑ appellat oĩs piſcis
teſtam habens.
Concẽtus · us · ui · i. oneniẽtia ⁊ cõcoꝛdãtia
ꝓpꝛie ĩ cãtu · ⁊ da a cõcino · is· m Hug·

Paßp̃ · dicit · Concentus cantus mixtus· i.

ſymp honia· a cõcino. Cõcẽtus etiam celi
dDz a qbuſdã eſſe·i cõſonantia planetaꝝ

Cõcẽtus etiã d cantus ↄtinuꝰ⁊ laus bo-

noꝝ · Vñ Job· 38 Coõcentũ cęli qͥs doꝛ/
mire facit.
Lõceptaculũ ·li· loccatιſH₰+1lu--à ocepto⸗ al

Cõceptio dẽ q̃iſil captio.⁊ ẽ ↄceptio ꝗdaʒ

ſçẽs allothete.ꝗᷓ alio noĩe dẽ ſilepſis.
Cõceſſio ẽ apud rbetoꝛes cũ reus nõ idqð
factũ ẽ defedit ſ̊ vt ignoſcat᷑ poſtulat.
Cõceſſio facta alicui de aliq̃ re reſpicit pſo/
nã cui fit nõ aut ipſam rem adeo ꝙ finit
moꝛte ipſius cui facta eſt:nec ad hęredes
eius trãſmittit᷑·niſi ĩ ipſa ↄceſſiõe fiat mẽ/
to · de hgredibꝰ.l. c ſeruꝰ. S. ſi qsff · ð le·
Cõcidentia · tie · qi ſimul cadentia · vt cõci/
ventia genen eſt · cu diuſa genera ſimł ca⸗
Düt in eadẽ voce.
Conchile · lis · net · Nl cõchiliũ·n· gi · piſcis
q latitat in cõcha · ð cup ſanguine tingit
lana ⁊ fit purpura · ODn ⁊ qñq; ponit᷑ pꝛo
tali tictura:qnq; ꝓ vitijs ꝗ coinqnant⁊
tigũt ⁊ ĩfict ad moduʒ illiꝰticture· qnq;
manage ſoꝛdidis ⁊ tictis tictura vitio/
rũ. VPñ Juuenal ꝓ vitijs vlł vitioſis illð
ponẽs ait · Hoꝝ ego nõ fugiã cõchilia.
Cõchileg m · S. D⁊ q cõchilia legit · i· colli⸗
git 1 D a cõcha ⁊ lego.
Cõciliabulũ ·li ·n · S· Dꝛ a cõciliũ · q̃i cõſilia/
bulũ.xel locus in quo accipimus cõſilia·
l locus in qͥ multi viĩes ſũt ſui iuris.
Cõciliũ · n · S· Dẽ ꝗ con.⁊ ciliũ q̃dã ſimilitu⸗
Dine cilioꝝ · qꝛ ſicut cilij iñgunt cum oculi
qeſcere cupiũt · Ita qͥʒ cõcoꝛditer iũgunt
ies in cõcilio· ⁊ ẽ tractũ a romano mo/
re · Tꝑe eni qͥ cauſę agebãt᷑ cõueniebant
om̃s in vnũ ⁊ cõi intentione tractabant-
VDñ ⁊ cõciliũ a cõi intẽtiõe ⁊ a cõi conuẽ/
tione dictũ ẽ·ꝗqᷓicõſiliũ .velꝗᷓſi cõſidium.

Conainus · na · nu · i· cõcoꝛs · aflabilis · beni⸗

gnus · in quo moꝛes cõcoꝛditer compoſiti
ſunt ⁊ cõmixti:⁊ dꝛ a cõ ⁊ cinnus. In cõ/
cinne adubiũ:.⁊ G̊ concinnitas:tat·i· cõ/⸗
Ccoꝛdia· congruitas.
Concionabulũ ·lien:.s.i:ↄciliũ vel locꝰcõci/
lioꝝ. OPñ ĩ decretj Innoc papę. Si ſtati
Tecederes de tuo ꝓeſſimo cõcionabulo.
Concipio · onis · .t · a cõcipio · is · Et ſũt oci⸗
piones quędam ſtellę:quę cõcipientibus
aptant᷑⁊ fauent.
Cõciſio onis ·f· t xe · coꝛ · q̃i ſi'ceſio· a ↄcido
is Phil? Didete cõciſione.
Cõcitariũ · rij ·n · · i· do nũ impatoꝛis · q cõ/
cito · tas · qꝛ ↄcitat animos militũ ad obe/

Diendũ ei.

.

Conclauis uisft vl cõclaue·n · t· a con et
clauis i· ceella vel tbalamꝰ camera ſecreta
ſub claue domꝰalteri clauſa . vel que ſub
multis clauibꝰcontinet᷑: ⁊ ad quã ꝑ mul/
tas claues venitur. Pn/2· Reg 4? Ille

wemi
cn
gnet
(olo:
ſi
ſbusl
funge
.aben
(oncon⸗
is
ete
conge
gerus
cona
(ocu
cube
Loͤa
bI
Ethi⸗
.

we
Coche
diſe
ſomn
orſe
ägern
Rcpi⸗
dies⸗
Hebd
Anno,
Kun
G
dis
ce/
Concl
oi
1oo
nbetg
Gtio⸗
pan
Diton
ube
Pleteſ
bino
ae duo
Nt⸗
tfüi
Puod
tumg
Loncn
tminen
o

is
lusſii⸗
wu
epectp⸗
cgfne
tbences
be fatni⸗
gof do⸗
yteo/
mnſimkcr⸗

Rhlas
Ginenngt
ncnt
oinqnantt
niumei;
AV
toſsils
Gcbila.
Grii,

i icli
mnscoſll⸗
ſuituna,
iſimltu,
umocuſs
crügunt
nanome⸗
geniedant
ctabant⸗
iconne/
Gſciom.
dlis den
umconſt
nnus c⸗
nli⸗

Alhoeli/
. Giſgii
ontdd.
dapentbs
coi
e , „
mnsa
üad

coꝛmiebat ſuꝑ lectũ ſuũ ĩ cõclaui.
Cõcoꝛdia· dixfp.i:cõueniẽtia. cuʒ aliquo
paciſcato·⁊ dꝛ a cõcoꝛs. Itẽ concoꝛdia ẽ
coloꝛ rhetoꝛicus · et fit qñ fines medietati
verſuũ cõueniũt ⁊ cõcoꝛdãt·vt patet ĩ v/
ſibus leoninis. Fac tibi foꝛtunaʒ feſtines
frangerelunã. Et cõtra fatũ faciet te cu/
ra beatũ. Iñ cõcoꝛdioſus·a.ũ
Concoꝛs · coꝛdis ·o·.tquaſi vnius et eiuſdẽ
coꝛdis. In cõcoꝛditer adũ ·
Cõcretus a.ũ.participiũ a cõcreſco · ſcis · i.
coagulatꝰ vel cõmixt creſcendo · vel ſimul
cretus · Sʒ cõcretus a ↄcerno i:cõiũctus
conglobatus.
Cõcuba · be · cõ · p · qͥ xel ꝗᷓ cũ alio cũbit vel
cubat · a cõcubo · as · wel a cõcũbo · bis.

Coõcubina · nę.f p. q ad vſũ vener nõ legi⸗

time tenet᷑ ĩ dꝛ a cõcubo . as · vel a ↄcũbo
is · Iñ cõcubinula · lc.i· parua concubina
Et hic⁊ H̊ cõcubinalis:⁊ hoc le·⁊ cõcubi/

nariꝰ.a·ũ:in eodẽ ſenſu· quod ad ↄcubi/
nã ꝑtinet · et hic cõcubinatus · us· ui talis

Cõchula · le. fp·i · pna cõcha · Et conchula
Dĩ ꝗ̃dã mẽſura:.ꝗ dꝛachma ⁊ dimidia ẽ
Cõcurrẽs ſᷣm qð ſumit᷑ a cõpotiſtis· ẽ ſup/
excreſcẽtia vnius diei · vel pluriũ ſupᷣ qͥn/
q̃gintaduas ſeptimanas · vel pluriũ·idðo
Dꝛ · quia ĩ anno biſextili ſupercreſcũt duo
Dies. In reliqͥs vo annis vnꝰtm̃. VPnde
Hebdomadę decies quinęnumerant᷑ in
anno. Atq; duę poſt quas lux vna duę
ve ſunt. Et ab l incremẽto oꝛiginẽ hñt
cõcurrẽtes:alij poſtea foꝛmant᷑ vno ad/
Dito ſic tñ ꝙ ſeptenariũ numerũ non ex
cedant.
Conchus qͥdã lapis q cõcha reꝑik.
Cõditio ·onis · F.t· ẽ lex vel pactũ·⁊ d a cõ
dicio· onis · quod eſt ptãs· ⁊ tũc ↄdicio
ſcribit᷑ ꝑ · c· ſolũ ſicut dicio· JInuenit᷑ etiaʒ

cõditio ꝑ ·t· ſolam · i· conſtitutio·⁊ tunc eſt

verbale huius verbi cõdo· dis. Del cõ⸗

Ditio deriuat᷑ a condico.cis xi:ctũ · ⁊ ſub

trahit᷑ · t. ⁊ ſcribit᷑ ꝑ ſolũ ·c. Et ſũt ↄdiciõeſ
ꝓpꝛie teſtiũ a cõdicẽdo: quaſi cõdiciões ·
qꝛ ibi nõ tm̃ vnꝰteſtis iurat ſ̊ ples. Naʒ
in oꝛe duoꝝ vel triũ teſtiũ ſtat oẽ verbũ·
Vel cõdiciones·qꝛ inter ſe cõueniat ſᷣmo

teſtiũ quaſi condictiões pᷣm Hug. Pa⸗C:

pias dicit· Conditio · cõuentio · ptãs · foꝛ/
tuna caſus· exitus.
Conditio eſt diſpoſitionis ſuſxẽſio ex enẽ/
tu incerto futuro ei appoſito·ĩ quẽ euẽtũ

eius diſpoſitionis facta eſt collatio ff· ſi

cer . pe . l. ita q;.
Cõditio certi ẽ ꝗ̊ competit ex oĩ cauſa · et oĩ
obligatione · ex q qaliquid certũ petit᷑ · ſiue
ex certo contractu ſiue incerto· ſiue exlege
aquilia agatur ſiue ſuo noĩe· ſiue hęredi/
tario obligen. RN
Cõditio ex lege ſ᷑ᷣm ¶co· locũ habʒ qñ ſeu
quotiẽs ex noua lege ſurgit obligatio nec
ĩeadẽ lege cautũ eſt quo genere actionũ
exꝑiat᷑· ꝓ varietate cauſarũ· nũc ex Zctu
nũc ex ⁊e bito naſcit᷑.
Cõditio furtiua cõpetit dño rei cõtra furẽ
eiuſq; ſucceſſoꝛes ad ipſam rem ꝓſequẽéè/
dDam · vel eſtimationeʒ eius qᷓnti plurimi
fuerit poſtq; ablata fuit eo ꝙ fur ſemꝑẽ
7 fuit ĩ moꝛa. .
Cõditio indebiti cõpetit ei ꝗ ꝑ erroꝛẽ inde/
bitã ecuniã ſoluit alicui credẽs ei ſe tene/
ri cũ nõ teneat᷑· vel cũ a ꝓcuratoꝛe ſuo ſo
luta eſſet ipſo ignoꝛante.
Cõditio liberatiõis cõpetit ei qui qd oĩno
nõ debuit ꝓmilſit.
Cõditio ob caulã datoꝝ vᷣm co · cõpetit
locũ hʒ vbicũ q; duo ↄᷣctus inoĩatiin/
terueniũt · ſ. do vt des facio vt facias.
Cõditio obturpẽ cauſã ẽ ꝑ quã repetimus
ea ꝗᷓ dedimus alteri cauſa non ſecuta ob
quã data ſunt turpitudo tin ex ꝑte acci/
pientis verſet.
Cõditio ob cauſã hãc cõditionẽ parit res
apud aliũ cõſtituta · ſiue ab initio ſiue iaʒ
ſiue poſtea ꝓuenit ad eũ ex iuſta cã poſtea
ad inſtãtiã redijt vt chirographũ apud
creditorẽ pꝰ debiti ſolutionẽ recipit.
Conditio ſine caula cõpetit qñ aliqd pᷣmo
ex iuſta cauſa eſt apud alteꝝſed poſtea ꝑ
aliquẽ effectũ eſſe nõ de bet. Derbigratiꝗ
Mutuaſti mihicentũ feci tibi inſtt̃mĩ dqᷓ
cõfeſſus ſum me tibiteneri·ſoluo tibi mo/
do inſtrjm obligatoꝛiũ · eſt apud te line cã
p quã repetam ipſun.
Conditio triticaria generalis ẽ de alijs re/
bus oĩbuſcompetens.Pterq; ð pecunia
numerata · ſiue ſoli mobiles ſine ĩmobileſ
ſint. Ideoq; fundus ⁊ vſufructus ⁊ ceęterę
ſernuutes hdioꝝ pipſã recte petunf. Aè
aũt ſã nemo petit hac actiõe niſi ex certis
cauſis · vt ex cauſa furti vel rapinę.
Cõditiones generales ſemp ĩ pactionibuſ
includunt᷑ ⁊ intelligũt᷑: vtpote. Si deus
voluerit. Si res in eodẽ ſtatn ꝑmanſerit
⁊ ſimilia· vt no.in glo. verbi intelligenda
Tc reſcrip · c· ij· ⁊·c. quẽadmodũ ð iureius
cñ ſimilibus,

.

Condilomata ·tęfp/ẽ quoddã genꝰglan/
Diñ inſtar nodoꝝ minutoꝝ:⁊ Oꝛ a ↄdilꝰ.
Cõdilomaticꝰꝗ:i.i.nòdoſus.puſtuloſus·
HBñ cõdilomatica paſſio dĩ manuũ no/
Toſitas · vel etiã alioꝝ mẽbꝛoꝝ ꝗ plẽa ſũt
puſtulis.⁊ dẽ a condilus.

Cõdilus·m · S.i nodus ⁊ pcipue qͥ apparet

in articulis digitoꝝ:pnugno cla uſo·q̃ ſo⸗
lemus qñn q; capita pueroꝝ ꝑcutere ludẽ/
do· 1 maximã ĩferre leſione. DHDn Marti/
alis capella · Ictibꝰcrebꝛis vᷣticẽ cõplica/
tiſq; ĩ codilos digitos vulnerabat.
Cõditoꝛ toꝛis · m·tpe/ ꝓd:derinat᷑ a cõdio
disquod idẽ eſt qð ſapoꝛare vel dulco/
rare. Dl põt deriuari a cõdo· Dis dere ·

ſic cor · pe·⁊ idẽ ẽqð factoꝛ:acto? vel etiaz
abſcõditoꝛ. Oñ Conditoꝛ abſcõdit cõ/

Ditoꝛ fercula cõodir.
Cõditꝰ.a·.ũ·me.ꝓ. enit a bo cõdio·dis
Dire · ⁊ idẽ eſt qð ſallus vl ↄdimet pꝑa/
tus · Sʒ cõditus · a · · me · coꝛ· a cõdo. is·
i factus: gdificatus: cõſtructus:ↄſtitutus
el abſconditus.
Cõdoliũ · lij · n· S· i · qanulus · a cõdo · is ·
Cõdo · donis · m.t· · gladiatoꝛ: a cõdo·is
Cõduplicatio eſt qdã coloꝛ nhetoꝛicus:⁊ẽ
geminatio dictionis vł dictionũ vl oꝛo/
nis ad laudẽ vel vituperiũ alicmus. ⁊ nõ
ſeruat loci · qꝛ fit in pncipio· vł medio vxl

fine:vi Cu ne patrẽ gladio crudeliſ nate

necaſti: Cu ne patrẽ nunquid moꝛs pꝛis
moꝛs tua nüquid.
Cõdus dim·s.eſt qnoddã genus cyphi
a cõdo is · Vel hm Pap. Coõdus cyphꝰ
patera poculũ. . . .
Cõſtabularius·rij · qð frequẽtius inuenit᷑
coneſtabula re t g Dignitas vl offi/
ciũ.Inde coneſtabularia.rię· eiꝰ vxoꝛ vel
Dignitas.
Cõfectus · a· i · repit᷑ in ſex ſigtiõibus· ſicut
ſuũ werbũ ſcʒ còficio · vide ifra in cõficio ·

Hap · ſic dicit · Confecta d bilitata/ imu/

nita exanimata. .
oõfeduſtus·a.ũ in codẽ fędere cũ alio cõ/
incius. ſcʒ ſociusↄſoꝛs· cõmanipularius
cõſodalis. collateral.concomes collega ·
cõſcius cõtubernio. cõcu binarius· cõni/
ctuarius· collaterẽſis · cõſędero.ras.

Cõtertus · a ·i · i. ſpiſſus. cõſiipatꝰ· repletꝰ

a cõfertio· is. Papᷣ · dic. Cõferta in vnuʒ
collecta plena.ↄpata: ↄſociata. Luc· 6?
Mẽſurã bonã ⁊ cõfertã coagitatã ⁊c·
Cõfinis · cõ · t· et hoc ne · pe p· i. vicinꝰ. eũdẽ
habens ſinẽ̃. In ↄfiniter qdübiũ. Et bec

confinitas. tatis· hoc confiniũ. ambo ꝓ

vicinitate · vel locus vbi fines duan tra⸗
rũ cõueniũt. .

Cõfinia dicũt᷑ ꝗ adeo ſũt ꝓxima vtnullus
paries int ea ſit. Vñ ſdia vꝛbana ꝗᷓ cõ⸗/

ſueuerũt panietibꝰ diſingui ꝓpꝛie nõ di/
cuntↄfinia ſ̊ potius vicinia. VPꝛedia vo

ruſtica pnt dici cõfinia· qꝛ ſolo partis fi

nalis ſut diſtincta.
Cõfirmatio ẽ iuris pus habiti coꝛroboꝛa/

tio · vt colligit ð fi:inſtru·cinter dilectoſ

AXlio modo ẽ ſacramẽtoꝝ miſtratio ſcʒ in
fronte criſmatis aſſignatio.
Cõflages·F.t.i.loca montuoſa ad ꝗᷓ multa

cõſluũt flãmina ſiue venti.⁊ facit gtũs iũ

cõfla giũ.ſicut naues nauiũ.

Cõflatoꝛiũ·rijn · s·locus vbi fit cõflatio·a

cõflo·as · DVel cõflatoꝛiũ dẽ vbi ſerrü vel
argẽtü cõflat᷑.
Cõflictus · us · ni · i· bellũ · pugna. Iñ cõfli/
ctatio·onis.cũctatio · ↄtẽtio · pugnavbo/
rũ. DPũ j·. Chimoth 6? Confuctationes
hoim mẽte coꝛruptoꝝ

Confoꝛmis· ↄ·t· ⁊ hoc me.i. vnius ⁊ eiuſdẽ

foꝛmę. Iñ cõfoꝛmiter aduerbiũ· B ↄfoꝛ⸗/

mitas.
Cõfoſſus·a·ũ.p geminũ ·s.q̃ſi ſimul foſſus
iaculatꝰ⸗ vulneratꝰ .q cõfodio· dis.
Cõfotꝰ ·a · i · i· ſil fotꝰ . a confoueo. DPñ Iſa ·
59 Et qð cõfotũ ẽ erũpeti regulũ.
Cõfra gus·q ·i . i· tenebꝛoſus tumuloſus vł
potius aſpꝑ? ſpiſſus · cõdenſat cõ fra ctiõe
ramoꝝ aridoꝝ? dů a cõfringo. Nel ſᷣm

PHap̃ · Cõfraga dicunt᷑ loca vbi vndiqʒ

venti currũt ac frangũt ſe.
Confrater · tris a con et frater cõponit᷑. Et
dicunt᷑ confratres· q̃i ſimul fratresſiuer
ecclia · ſiue ĩ alio loco vxxl cõſoꝛtio · ſine etiã
ßm carnẽ. ”
Cõ frat riſſa · ſe ·f· · .· cõſoꝛoꝛ vel cõgregatio
cõfratꝝ vel cõloꝛoꝝ.

Coöõfreſus· a· · i cõfractus cõtritus · cõcuſ/

ſus. ðꝛ a cõfrẽdeo. des.
Cofn ga · ge · cõ· p· ſimul cñ alio fugis.
Cõ fugiũ · gij · vl cõfugela. le·ſecuritas ⁊ tu/
tela· vel a diutoꝛiũ · vel locus refugij.
Conger.vel cõgrus:gri:qͥ dã piſcis ſimilis
anguille ſ̊ gradis:⁊ moꝛat᷑ ĩ cauernis pe/
traꝝ ſub aqua.
Congeries · riei ·fgi:cumulus.
Cõgeſtus · ſta · ſtů·i. ſimul geſtus · cõgrega⸗
tus accumulatꝰ. Sʒ cõgeſiꝰ. us · i. ↄgeri
es qecumulatio.
Cõgiariũ ·rijn·s.·bñſiciũ· donatioĩpaton

iinge

Hcoi⸗
nun
Canad
ſopen
nnto
tey⸗
Coute
Coun
ouget
nato⸗
Gugt
Deen
ſeeen
Ohntn
Wimn
loit
loei
vn:
tuci
laͤnmn
cow/
ingnoe.
Pia⸗
KNi
dffinis
ltai
bͤguſcten
lcno/

üit⸗

Rac
ſchrnn
ſb
ſtnsſon
tyſmmi

mitnnle

den ii
Wero de⸗
Pda do
oparisſe

Crobon,
n dleco
rmoſ

nadöm
naigisi

pbienin

Nnonrdo,
ncundones

nistanſti
i,

nulboſus
dis,
Ri
Pbli,
mnuloſusyt
(öfractöe
.Palßm
dW

rcrni tt
fmtsſut
moreti

gegnto
Girno d

lofgi?
aunusil
Eeli,.
slinilis
nernise⸗

6. „
us ⸗oe⸗
ſ vo

vnmmuhn.

qꝛ quilibet impatoꝛ fanoꝛes pli captani
adijciebat vt largioꝛ videret in Toniſ. Et
etiã congiariũ d fruſtum carnis vndiq;
equatũ. Et hic⁊ hęc congialis · et hocle · i·
rotundin.
Congius · gij · m ·s· genus eſt menlure · · ſex
ſextario. „ .
Cõgruus · a · · i· ↄueniẽs·⁊ dꝛ a cõgruo is
Cõhibentia · tie · i aſſenſus · idẽ ẽ ⁊ cõniuen/
tia ⁊ collibẽtia · vt ille ſine cõhibentia vel
cõniuẽtia vel collibetia fratꝝ receſſit · i · ſi⸗/
ne aſſenſu.
Coniectoꝛ:oꝛis · m · t · pe · pd taʒ in ntõ qᷓ; in
obliquis · dꝛ interpꝛes vel cõiectur pituſ
ſacrilegꝰ. Diuinꝰ.⁊ dꝛ a cõijcio is. Pnde
Geñ · x? NDt cõiectur veritas pbaret.
Cõiectura · rę fp·iudiciũ · ſuſpicio· opinio-
ſuſpicioſa cogitatio· vel eſtimatio. Iñ H
B cõiecturalis.⁊ G̊ le ·:qð coniectura aliq̃
perpenditur vel habetur· vel quod cõie/
ctura cõſumit᷑. Iñ cõiecturalit᷑ adu:qua/
ſi opinatiue · Itẽ cõiectura eſt veriſimilis
ratio ſuſpicionẽ inducẽs · nõ de neceſſita/
te pſonã vincẽs.
Comifer · ra · r · pe · coꝛ · .· ferẽs conos.
Coniuentia · tie · vide · S· cõhibentia.
Cõiugatio · onis · .t· · verboꝝ ↄſequẽs de/⸗
clinatio · T d a cõiugo · as· qꝛ pↄſonãtes

cõiugatas ·i·affines ⁊ ↄſiles apud gręcos

Diſcernit᷑ cõingatio. ⁊ hęc oꝛo ad gręcos

ſpectat · Del dꝛ declinatio verbi ſic· quia

plurima verba cõiugant in ea.iſ eadeʒ
declinatione ponunt· et hęc oꝛo ꝑfiet ad
latinos ·

Cõiugiũ ·n.· s· dĩ legitimaꝝ pſonarũ int᷑ſe

coeũdi ⁊ copulãdicõtractus· vł legitima
.viri ⁊ mulieris cõiũctio indiuiduã cõſue/⸗
tudinẽ vitę cõtinẽs · ⁊ dĩ a coniũx.
Cõiugus·a·ũ ·i:eiuſdem iugi vel ſub eodeʒ
iugo poſitus· 1 dĩ a con ⁊ iugũ. Idẽ⁊ ſin/
iugus · a.u · qð ſimilit᷑ cõponit᷑ a ſin ⁊ iugũ
VBñ ꝗdã ꝓnoĩa ab Rriſtarco dicũt᷑ ↄiu/
ga vel finiuga · i eidẽ ingo certitudinis vl
Diffinitiõis pſonaꝝ ſubiacẽtia · Et com/
ponit cũ in · vt incõiugus · a · · · Diſſimilis
nõ eiuſdem coniugij.

Coniũctio · · . eſt ꝗdã parſoꝛonis indecli:

coniũctiua aliaꝝ partiũoꝛonis · qbꝰ cõſi/

gnificat· Cõiunctio etiam di qdam coloꝛ

rbetoꝛicus · ⁊ eſt cĩ Duęclauſulę claudunt᷑
ſub vno verbo poſito in medio · vt · Aut

etas foꝛm? decus atterit · aut valitudo i ·

infirmitas.

Cõiũr · gis cõ.t m quoſdã cõponita cõ ꝛ

iugã· dicunt cõinges quali eiuſdẽ iugi

a iugo qð imponit᷑ matrimonio cõiũgẽ/

dis quo copulanne ſeparent. VPł di/

cunt᷑ cõiuges ·pe · coꝛ · a cõiũ go·is qꝛ ſunt

coniũcti. Et hy'n in ntõ nõ ĩ obliqͥs.

Conopeũ · n· s· rete quo culices vłl muſceęer
cludunt᷑ in modũ tẽtoꝛij · q bus alexãdri/
ni magis vtũt · q; ibi ex nilo culices copi/
oſi naſeune.

Coöõſanguinitas eſt vinculũ pſonaꝝ ab eo/

dem ſtipite deſcendentiũ:carnali paga/
tione cõtractũ. Et d cõſanguinitas a cõ
ſanguis:quaſi cõem ſanguinẽ habetes
vl de vno ſanguine pcedentes.Et ſciaſ
7 ßim canones duo fratres ſũtĩ pgradu.
filij dnoꝝ fratꝝ in ſecãdo· nepotes in ter/
cio· pnepotes in q̃rto. Gꝛadus aũt ẽ ha⸗
bitudo ꝑſonaꝝ diſtantiũ quo cognoſcit᷑
quota generationis diſtantia duę ꝑſonę
inter ſe differant.

Cõſcientia · f. p· i. cognitio coꝛdis ſuipſius:

Cõſcius · q · D a Cõſcio · cis · qð ẽ ſiłſcire ⁊
ꝓpꝛie in malo. Lñ qͥdã. Cõſcius ipſe ſibi
Te ſe putat ois dic.
Conſectaneus· a· ũ· q ſimłſectat:⁊ dꝛ a cõ⸗
ſectoꝛ aris · vel cõſectaneꝰ eiuſdẽ ſecte.
Conſentaneus · a · · facile cõſentit · vlcõ /
ueniens congruus.
Conſentes plis numeri ſũt dij ſibi vel bo/
nis conſentiẽtes · vel cõſentes ꝗᷓi coeſſen⸗
tes · qꝛ diuia eêntia cui ſempꝑ aſſiſtũt· ſem/
per reficiunt᷑· Hi ⁊ cõſentanei dicunt᷑.
Cõſeptũ·n · s · i · ambitꝰ.locꝰ circũcirca clau/
lus · a cõſepio · is.Pñ.4? Regxi?ꝰ Puci/
te eã extra conſeptatẽpli:i. extra ambituʒ
velclauſnra tẽpli.
Cõſerna toꝛẽ index datꝰad defendẽdũ ali
q́s manifeſtas iniurias iudiciali inda⸗
gie nõ vtẽs · de offi · dele · ſtatuimꝰ · li · vi⸗
Cõſiliũ · lij · n· S.qð ex aĩ ꝓuidẽtia alicui tri/
buit᷑. In hoc cõſiliolũ · li·i· paruũ conſili/
um · Et oliliarius· a· i· Et ↄſiliatoꝛiũ locꝰ
cõſilioꝝ · Itẽ conſiliarius qui cõſulit · vel
ſecretarius ſicut dei filius dꝛ conſiliariuſ
patris·i ſecretarius:qꝛ oĩa ſecreta eiuſ ab
eterno nouuuit..
onſiſtoꝛi ·n· S. i· veſtibulnʒ.· poꝛticꝰ· locus
ad conſiſtendũ. ODñ Heſter. 5? At ille ſe /
cebat ſup ſoliũ ſuſ in conſiſtoꝛio palatij
cõtra oſtiñ domꝰ. Pel cõſiſtoꝛi idem e
qð pᷣtoꝛiũ vel tribunal·ſlocus in quo ius
reddit᷑ ex moꝛee.·
Cõſobꝛini vocati ſũt ꝗͥ aut ex ſoꝛoꝛe ⁊ fra⸗
tre · aut ex dnabus ſoꝛoꝛibſũt nali · quaſi

,

conſoꝛini. ̊ ſobꝛini ſũt conſobꝛinoꝛũ filij ·
Vñ · Hi cõſobꝛini q̊s genuere ſoꝛoꝛes.
Conſoꝛs · cõ.t · · ſocius beiuſdeʒ ſoꝛtis. Iñ H

cõſoꝛtiũ:n ·s·i:ſocietas.

Conſpſio · onis · t· ẽ farina p aquã cõglu⸗

tinata ſine fermẽto. Ideʒ ẽ agima.VPñ
Cor.s? Vt ſitis noua conſꝑſio ſicut eſtiſ
ggeimi.
Coniſpfus. . ni-in uſus repletus.
Cõſpicillũ · n· · locꝰad ↄſpiciẽdũ aptus.
Conſpicuus·a·ũ · i· aptus et habilis ad cõ/⸗
ſpiciendũ · vel ſpecioſus:pclarus. altꝰ.Et
cõſpicax ·o· g in eodeʒ ſenſu· vel ſubtꝰ ad
conſpiciendũ. Iñ ↄſpicacia.cię · ⁊ B cõſpi/
cacitas.tatis · ſpẽs vel ſubtilitas: vlapti/
tudo videdil.
Conſpiratio · eſt quędã fraudulẽta ↄfede/⸗
ratio · facta ĩ piudiciũ alicui pſone vl di/
gnitat · xxij · · ij · ſi qs laicꝰ· ⁊ palan.
Conſtantinopolis/ciuitas quędã imꝑialis
eſt in grecia. Inde cõſtãtinopolitanus a
ũ · xe illa ciuiitte.
Conſtellatio · onis · ſepe nit p ipſo ſigno
ſtellan hm Hug. Pap· dicit. Cõſtella/
tiones latini vocãt ſuꝑſtitiões mathema/
ticoꝝ.i: notationes ſiderũ · quõ habeat ſe
vnuſquiſq;. “
Conſternat ·a · · i · territꝰ· ↄturbatꝰ. Con/
ſternatus ꝓpꝛie mẽte · ſtratus po coꝛpe.

Conſtitutio vel edictũ ponit᷑ ꝓ eo ꝙ rex cõ‚/

ſtituit vel edicit vel facit· ⁊ ſᷣm h̊ ſic deſcri/

vel ↄgregatio aliqᷓ igloſr⸗ ..
Conſtitutoꝛ dꝛ qͥ ꝓ alio ſe ſolutuꝝ ꝓmittit
vel aliqua factuꝝ·. ⁊ alterius ĩ ſe tranffert

vel ſuſcipit obligationr. .

Conſtrnctio · t·i· ędificatio· oꝛdiatio· pꝛę/
paratio · a cõſtruo· is. Inde cõſtructiuus

a· . B cõſtructibilis · ⁊ hoc le · Sco 73
vpo Hapᷣ· Conſtructio a multitudine la /

pidũ ⁊ lignoꝛũ dicta·⁊ ſtrue quod eſt cõ/
poſitio.Atẽ cõſtructio eſt quędã dictionũ
congregatio: vt Soꝛtes legit Dirgiliũ.

qð etiã d oꝛo⁊ etiã locutio ·ſicut cõſue/

uit dici. Soꝛtes legit Hirgiliuz. Hec eſt
vna oꝛo: vng cõſtructio.a vna locutio.

Cõſubſtãtialis · cõ t· ⁊ hoc le.i · eiuſdẽ ſub/
ſtantie · ODñ filius dei dẽ cõſubſtãtialpꝛi
qꝛ eſt vnius ? eiuſdem ſubſtãtię nature

*

ſecum i cũ patre. 2
Cõſuetudo eſt iusquoddã moꝛibꝰ ↄſtitu/

tũ · quod ꝓ lege ſuſcipit᷑ cuʒ deficit lex. vt
· diſ. cõſuetudo. Quę eniin ſcripijreda/

—

cta ẽ · vocat᷑ lex ſiue ↄſtitutio:ꝗ̃ aũtĩ ſcri/
ptis nõ eſt· retinet nomẽ ſuũ conſuetudo
Diſ . ·S· cñ ergo. 3
Conſulolim dicebat᷑ ſenatꝰ.magiſtratus
vt · ff· de ſeng · et Inſti · Z iu · na · gen · ⁊ ciui ·
Hogdie qũt dẽ a cõſulendo.qꝛ reipublicę
cõſulit. Inde ↄſulatꝰus.ui· ⁊ hic⁊ hͥ cõ⸗
ſularis ⁊ hoc re.i:dignus cõſulatu. Et ꝑp
cõ poſitionẽ ꝓcõſul·lis·loco conſulis poſi⸗
tus. Exconſul.lis ·i· extra cõſulatũ poſitus

cũ eũ pᷣus habuerit · ſicut dicit Hug. Iſi/

doꝛus vo dicit · ꝙ cõſules appellati ſut a
cõſulẽdo ciuibus ·vel a regẽdo cũcta con/
ſilia. Excõſules aũt dicũt᷑ qͥ iam a ↄſula⸗
tu exierint ſiue diſceſſerint pacto vicis ã/
no · Pꝛocõſul d q vices cõſulis fũgit᷑.
Conſultus · a·i ·q conſulit:vel diſertꝰ et cñ

cõſilio. PHapias dicit.Cõſultus introga/

tus: cõſulturus int᷑rogaturꝰ. Conſultum
ꝓuidentia · cõſiliũ placitũ · Cõſultꝰetiã dꝛ
cauſidicus: Itẽ ↄſultus qͥ ↄliliũ a cõſulto
accipit·q ⁊ dẽ cõſultoꝛ.VPñ· Cõſulioꝛ po/

ſcit· qð cõſultus bñ noſcit · Cõſultoꝛ rogi/

tat · coſultus cõſiliũ dat.

ſpondet.

bono .·̊ conſũptio.i·deuaſtatio· ⁊ ſumit᷑
malo. Vnde· Conſũmare mea volo ſed
conſumere nolo.

lele t. bm H ‚êConſũmatus:a/ij.iiad finẽ ꝑductus vł cõ/
bitur. Eſt ins relatum in ſcriptis redactũ
Cõſtitutiões etiã pñt dici qð facit ecclia ·

plenns.
Cõſũmatoꝛ ·i .pficiẽs vel finiẽs.

Coõſãptus · us · ui. dſuptio idẽ·ſ· denaſta/

tio ⁊ expenſio inutilis.

Coõſũptoꝛ oꝛis · m.ti:expẽditoꝛ inutilis.
Conſutilis.lis·cõ·t.⁊ hoc le.dẽ a con⁊ ſuo*

⁊ cõponit᷑ cñ in. vt ĩcõſutilis. DHñ Joan/
ois · ig? Erat aũt tunica incõſutiliis.

Contagiũ · gij · n· s· ⁊ B contagio·onis eo/
dem ſenſu · i· labes · putredo· lues· vmoꝛ⸗s
hrus pecoꝝ ſiue onin · ⁊ d a cõtingo · is. q
cõtactu vniꝰ totꝰgrex coꝛrupit᷑ · Dñ con /

tagiũ d moꝛbꝰ.qꝛ qcqͥd tetigerit polluit
In contagioſus · a.ij.i:ſoꝛdidus.
Cõtẽplatiuus 1
vel ad cõtẽplationẽ ꝑtinẽs.

Contẽpoꝛaneus · a· ·· ci tpe veniẽs · vel ſi½
mul in tpe exns vel veniens· vel eiuſdem

tempoꝛis.

„

Conteptibilis lis · :le · · cõtemptni babik

7 Vnit a contẽno.

Contẽptus a· i · i. ſpꝛetus· repulſus.
Contentio · onis · .· ti· pugna· diſceptatio

. „
. .

Hit⸗
lonan
ſit
Litig⸗
etg
em
in
G
G
Ve
ſte
loe
lotin
pbrin
mſitt
1pe⸗
loti
toyell
lſſnin
lcbug
ſinro⸗
enin
te
Gln

Gcs
Cofte
Eitn
1C

tüi,
idco

magfint
ger ri⸗
Pſoppbtg
berboo/
lllatn, E
onlls wſ/
Unüſtns
thes zi,
Pamnſat3
üch
gunz,ir
Paco vies
ſulsfigt,
loeperi

twoirgy

Conſatum
iltenidi
üacilto
Gor
Coſuloꝛſog

Podiure,e

tdipriei

lio⸗Tunid

aooſd

bcus vlco

.
R

tormotls,
nidN7⁵⁰
Pi o,
ti.
nioe,/
rr NeNN
Go
igt Nion
cg,
in

,wleinicen

enptibt

olſns
Pdime

Et deſcn bit ſic· Cõtẽtio ẽ ĩpugnatio xê/
ritatis ex ↄfidẽtia clamor. Itẽ ↄtẽtio ẽ ꝗ/
Dã coloꝛ rhetoꝛicꝰ. ⁊ fit qñ ↄꝛijs rebꝰ oꝛo
ↄticit᷑. vt In luctu rides · int᷑ ↄuiuia lugeſ
ꝛbẽ rure cupis.laudas bõa rur ĩ vꝛbe

Cõtẽtioſus:ſa:ſũ :qui nõ rõne aliqͥd ſᷣ̊ ſola

ptinatia cõtẽdit · vel dĩ litigioſus ·
Cõtẽtꝰ ·ꝗ · · i ·patiẽs. ſufficiẽs pauco ⁊ veit
a cõtineo:nes Põt etiã deriuari a cotẽ/
do · et tũc idẽ ẽ qð ſiłtentꝰ ſiue tẽſus· In
uenit᷑ etiã cõtemptꝰ.i·ſpꝛetꝰ. Vñ·. Cõtẽ/

ptꝰ · ſpꝛet · cõtẽtꝰſufficiẽs eſt · Pꝛimũ cõ/
temnoꝛ dat cõtineo q; ſecundũn
Conterminꝰ. a·ũ. i. vicinꝰ.cõiũctꝰ. Iñ h̊ ⁊ B

cõtermĩalis:⁊ h le.i:cõfinalis: Et conter/
miniũ · i: vicinitas ·
Cõternãs:antisdꝛ ille qͥ ẽĩ cõpletiõe ter/⸗
tij ãni. Dn dã cõternãs q̃i cõplẽs tcium
annũ ·qᷓi triẽnis vł q̃i triüi ãnoꝝ exñſ. Dn
Iſa.isꝰ Pectes eiꝰ vſq; ad ſegoꝛ vitulã
cõternãtẽ : i: vitulã triũ annoꝝ· vel ſegoꝛ
ciuitatẽ ꝑuã dicit vitulã cõternãtẽ ·i· ro/

buſtaʒ.q; ſm glo · aĩalia ſũt robuſta ſcio
uano . ſic hõ ĩ tcceſimo ãno· Hieremie.ʒ82

dẽ · ER ſegoꝛ vſq; ad ogonã vitulã cõter/⸗
nãtẽ· vbi qdã falſi libꝛi hñt ↄſternãtẽ
Cõticiniũ · nij · n · · tpᷣs noctis dẽ · qñ cũcta
ſilẽt · Dꝛ a cõticeo · ces.
Cõtignatio:onis.ſt.i·tignoꝝ cõiũctio· vl
coaptatio ĩ ędificio·⁊ dꝛ a ↄtigno as:qð
ẽtigna cõponẽ ⁊ cõiũgẽ coaptareĩ ſtru/
ctura ędificij· Oñ·Tectũ tigna ferũtꝗ ↄ/
tignatio iũgit ·
Cõtiguꝰ a · i · i · vicinꝰ · ꝓximꝰ· g cõtĩgo · gis
q cõtingit domũ alteriꝰ. Iñ ↄtiguitaſi/
vicinitas · Sʒ cotinuꝰ ẽ vicinꝰ ſine intpo/
ſitiõe · eo ꝙ ſil teneat · deriuat a cõtineo
es ˖ Dñ aq ĩ vaſe ẽ vaſicõtigua· ſed nõ ẽ

cõtinua ei · qq̃ aꝗᷓ · qꝛ tminꝰidẽnam bᷣm

phᷣm in.sꝰphiſicoꝝ · Cõtigua ſũt qͥꝝ vlti/
ma ſũt ſil.Cõtinua aũt quoꝝ terminꝰidẽ
⁊ vnẽ vtriuſq; ꝗᷓ̃ tangunt᷑.
Cõtinẽs · o· t· i· caſtus:abſtinẽs· Iñ cõtinẽ/
tia · i. abſtinẽtia · caſtitas ·
Cõtiqa ·iim bꝛiũ collectio · qᷓi cõtinẽs aquã
ex qbus videt᷑ cõponi ·
Cðotractio · onis · f· t· eſt collectio · cõſtrictio·
abbꝛeuiatio · vel decurtatio · Vñ Egech·
7 Ecce venit cõtractioo
Cõtractus.venditio ·locatio· ⁊ ceterę ſpẽs
cõductiõis m PHaß·
Cõtractꝰẽ duoꝝ vel pluriũ ĩ idẽ cõſenſus
Et ponit᷑ qñq; pꝓ oĩ pacto · cõuentione vl
qi cõtractu · vt ſi qs geſſit alteriꝰnegocia

l tutelã · Ideoqʒ dicimꝰꝙ paciſcendo
diüſas ĩ vnũ trahimꝰ volutates· DVnde
emptiões·cõducllões ⁊ ſilia ↄctꝰ dicimꝰ
ꝗ alio obligatiõis ex ↄtractu naſcunt·
Cõtrariꝰ.ꝗ·i·i qadũſariꝰ.Cõtrariũ etiã eſt
q dã coloꝛ rhetoꝛicꝰ·⁊ fit ex qͥ animꝰ ex di/
uerſis rebꝰefficit᷑ certꝰ· vt Qui ſibi nõ ꝑ/
cit quõ mihi vel tibi parcet
Cõtribulis · cõ · t· ⁊ hocle.ieinſdẽ tribus:⁊
Di a con?⁊ tribus

Cõtritio · onis·i· ſił tritio vel ex toto tritio

7 Teriuat᷑ a cõtero:is: Et ſic deſcribit᷑· Eſi

dDoloꝛ de peccatis aſſũptus cũ ꝓpoſito cõ/

fitendi ⁊ ſatiſfaciendi

RK — „»

Cõtroũſia · ſig· dꝛ qi ↄꝛia vᷣſio⁊ ẽcontroũ/

ſia · negoci· certamen. ſtio · cõtẽtio · Di⸗/
ſceptatio · collatio compatio.

Cõtuberniũ · n. S· D tabnaculũ vlł ſocietaſ

l ad tpᷣs coeũdi cõuentꝰ.Et dꝛ a con ⁊
tabͤna . qꝛ ſic illi in tabna cõueniũt ad tẽ/
pus cõmanent? cito diſſoluũt᷑· ita cõtu/
berniũ ꝓpꝛie ſumẽdo cito diſſoluit᷑ pacto
ſcʒ negocio ꝓ qͥ ad cõtuberniũ conuenit᷑
In cõtubernio:. onis.i:ſocius cõmilito qͥ
eſt ĩ eodẽ ↄtubernio cũ alio · Et hic ⁊ heęc
cõtubernalis:⁊ h̊ le.·

Cõtumax·o·t. i · ſuꝑbꝰ.ĩiurioſus.vłrepug⸗

tiuꝰ. vł inobediẽs· vł oꝛ cõtumax.qꝛ; ↄtẽ/
nit ⁊ negligit:⁊ Dꝛ a cõtumeo es· Et ↄpo /
nit᷑ cũ ꝑ.vt ꝑcõtumax·i: valde contumax
Inñ cõtũacia · cix· et ẽ erga iudicẽ vel Pla/
tũ ↄmiſſa inobediẽtia: Iñ ⁊ cõtumacitas
tat ·i· ſuꝑbia·ĩiuria· repugnatia.ↄtẽptus
Coõtumelia · lie·f· p· i iuria·vitupiũ· graue
cõuitiũ·⁊ dꝛ a cõtumeo·es · Jdẽ ⁊ contu/
mia mie. Iñ cõtumelioſus · a· i · q audaxẽ
⁊ tumet vbis iniurię⁊ ſuꝑbię· vel qͥ cõtu/
melias⁊ conuitia injcit
Contus ti · m· s.q̃ddam genus teli:⁊ ꝓpꝛie
qð ferꝝ nõ habet · H eſt acuta cuſpide lõ/
gũ ſic partica hacuta quã poꝛtant ruſtici
loco baſtę · Contus dẽ etiã inſtrm cũ quo
piſcatoꝛ piſcat᷑ vel ſciſcitat᷑ aquã inqren/
do piſces ·
Cõuallis · f·t· i · magna vallis · vel loca tra⸗
rum dep̃ᷣſſa inter montes ·
Cõnubiũ · bij · n · S.i· cõingiũ · nuptię vel cõO//
iũctio viri Seinf. In h̊ ⁊ H cõnubialet
hocle ·DPñ Birgiliꝰ · Cõnubio iũgã · ſta⸗/
bili ꝓpꝛiãq; dicabo⸗
Cõuena · cõ · p· i. ſi cũ alio veniẽs · vl ꝗ cum
alio cõuenit · VPl cõuenę dicunt᷑ aduenę
de diuerſis locio
Conuentus · us · ui · i· turba · cxtus ·

Cõuerſio· onis · q̃i ſi vᷣſio· Itẽ conůſio eſt
qdã coloꝛ rheto:icus:⁊ ẽqn eadeʒ dicto
in fine clauſulaꝝ repeut᷑ · vt Qui vitium
ſpernis · te ſpernis· friuola ſpernis.
Cõuexus·a·i·i.vndiq; inclinatꝰ ⁊ curuatꝰ
qi cõuerſus:⁊ dã a cõneho.is. qꝛ vndiq;
ve hit in circũitu ad vilũ .· Iñ q̊ cõuexitas
tatis·i. curuitas:rotũditas·ſic et cęli.· DNel
bm Papᷣ· Cõuexa dicũt᷑ extrẽa cęli flexa⸗
Cõuicaneus a·i.icõuicinus·
Cõuicanus · a· i · idẽ · Cõuicinus·
Cõuictoꝛ ·toꝛis ·m ·t.q ſil cũ alio viuit· ⁊ tũc
dz a cõuino · is · vel cõuictoꝛ q̃i ci alio vi/
ctoꝛ·⁊ tũc deriuat᷑ a cõuinco· cis
Cõuitiũ · tij · n · . i · cõtumelia:vituꝑiuʒ· vel
oppꝛobꝛiũ· ĩiuria.⁊ videt᷑ ꝙ de beat ſcribi
c ſicut viciũ:qð de riuat᷑ a vico · cis. vᷣm
Hug. MWlij dicũt ꝙ vitiũ deriuat᷑ a veto
as. ⁊ cõuitiũ a con ⁊ vita ⁊ ſic de bẽt ſcribi
p.r.t.ſicut veto ⁊ vita · et h veriꝰ videt᷑· Jñ
cõuitiolũ ·pe · coꝛ. i. paruũ cõnitiũ·
Cõniua · cõ · p· d ꝗ cũ alio viuit ⁊ comedit
ꝓducit vi· DHñ Dꝛaciꝰ ĩ epi.CTres mihi
cõuiue pe diſſentire vident · .
Conuiuariũ·n·s·eſt locus in qͥ qͥs cõuiuat᷑
quod ⁊ cõuiuatoꝛiũ dꝛ.··

. .

Cõòuiuiũ.n· s.i.lata comeſtio ⁊ magna· Jm

ↄuiuiolũ dimi.i:puũ ↄuiuiũ ·

Cõuotus·a·. i: eodẽ voto aſtrictus et dꝛ

ꝗq con· T vpoll..
Conus · ni · m · .· · ſũmitas galeęvl curnata
q̊ ſuꝑ galeam ponit · ſuꝑ qua ſũt criſte · a

cono gręce qð di latine acuta vl alta ro/

tüditas. On conõ dꝛ figura ꝗ̊ ab aplo

mapi Tĩ acutũ finit᷑ ſic oꝛtogoniũ.
Copf
vẽdit vel poꝛtat· ð
Cophinus.· ni ·pe · coꝛ· Dẽ a cauo · as · qſi ca⸗
uus eo ꝙ ſit cauꝰ. Et vt dicit Pap· Co⸗
phinos gręce · coꝛbis latie · Cophinꝰ vas
ex vꝓᷣgulij aptũ aliqd mũdare · Dł cophi⸗/
ni ſũt vaſa ad fimũ poꝛtandũ · vxel cophi/
nus ẽ geſtatoꝛiũ fimi vel ceni · qð q̃ſiidẽ
· Del cophini ſũt vaſa viminea ad opa
ſeruilia depnutata. Juxta illð · Manꝰ eiꝰ
in cophino ſeruierũt· Inde cophinulus
i paruus cophinus
Copia · pit·f· p · i multitudo.abũdãtia· di/

inarius · rij·m · S· ꝗ cophinos facit vł

cta qi cũ opibus:⁊ dẽ a copos i· laboꝛ · q·

oĩs ſbᷣa ex laboꝛe cõſtat. Non en ſine la⸗
