Internecio · onis/f.g.quaſi quedaʒ homũs

magna nectio·moꝛs vlłpxna· Interneciũ

Di bellũ ĩ qͥ oẽs pierũt nullo remanẽte.

Internicida · de·idẽ qð homicida · q̃ſi eni/
cida · ſcʒ q falſu teſtimoniũ fecit ⁊ cõmiſit·
7 ob id hoĩem occidit· Inde h̊ internicies
ciei · moꝛs ab illo facta ·
Internicidiũ dij· vel interniciũ.i.moꝛs·oc/

ciſio quã internicida cõmittit· Et interni /

cidiũ vel ĩterniciũ q̃i quędã hoĩs enecatio
Et iudiciu int᷑nicidij dabat᷑ĩ ĩternicidã ⁊
accuſa toꝛeʒ eiꝰ⁊ poſſeſſio bonoꝝ ſeꝗbat᷑.
Internicium etiã dꝛ bellũ ĩ quo oẽs pie/
runt nullo remanente. S
Internodiũ ·dij·ſpaciũ inter nodos. vlłil/
lud groſſũ os·qð eſt ĩ genu· Et dꝛ inter/
nodiũ.q; inodat ſimul crus ⁊ coxã int᷑ſe.

VPñ Duidiꝰ ĩ. S meta· Mollia nodoſus

facit iternodia popler·· ⸗
Internũcius · cij.?⁊ H internũcia · cię. qͥ vel ꝗᷓ
iter Duas partes aliqd nũciat.vl nũcium

„

poꝛtat · Iñ h ĩternunciũ · cij· id quod ĩter⸗

nuncius nunciat vel wꝛtat
Internus· na.nũ.i.in terioꝛ· ⁊ d ab intus

Interpola · le eſt qdã veſtis qᷓ dũ ſit wtus

ad nouã ſpeciẽ reducit᷑⁊ fit q̃i noua.

Interpꝛes · pꝛetis. 9. t· dꝛ qͥ diuerſa genera

lingnaꝝ nouit · q vnã linguam exponit
Paliã · vel vnã lĩguã tranſfert ĩ aliã· et dꝛ
ab ĩter. ⁊ pꝛes · qð eſt Diues qꝛ iterpꝛetes
Ditant loquelaʒ.traſferẽtes vocqbula ð

ad aliũ cauſa ſigni⁊ notici

vn loquelaĩ aliã. Vel dẽ a pars partis
qꝛ iterpꝛes eſt medins duarum liguarũ.
cũ tranſfert vel exoonit vnam per aliã:

Interlſcalare ris· eſt lignum ex tranſuerſoĩ

ſcala poſitũ. Iñ ĩterſcalaris.ↄ.t⁊ H̊ re. dꝛ
int᷑poſitiuuſ. Oñ· ꝓᷣſus int᷑ſcalar ꝛ qͥ nõ
ↄtinue int᷑onit᷑ ad modũ ſcalariũ ĩ ſcala.
Interſcapulũ·li·n· s.· eſt ſpaciũ quod ẽ ĩter
ſcapulas.⁊ coꝛ·pu ·

IAnterſignũ · gni· vel interſigniũ gnij quod

eſt int duo ſigna · vlſignnʒ quod eſt ĩter

aliqᷣs · ſicut aliqd ſolet mitti de vno loco

„. &

Interſtitiũ · tij i· interuallũ· ſpaciũ int aliqᷓ.

7 di ab inter· ⁊ ſto· ſtas · J
Intuallũ li.n ·i:ſpaciũ int᷑ capita valloꝝ
i· ſtipitũ qbus vallũ fit· Oñ ⁊ cętera ſpa⸗/
cia qñqʒ dicũt᷑ interualla · Sʒ mag ꝓpꝛie

interuallũ dů ſpaciũ tẽoꝝ: Intercapedo

vo localis diſtantia pꝛie appellat· Iñ H
interuallulũ ·li⸗ dimi.

Interuentus . tus tui ·i· interceſſio.

Interula · lę· fp:i:camiſia.⁊ dꝛ ab intus · qꝛ

intꝰ iux carnẽ induit· Iñ ĩterulatꝰ tatũ·
i interula ſiue camiſia idutus · Itẽ ab ite⸗/

rula di interulus.la· lum ·iĩterioꝛ· Et coꝛ·
pe · Dñ Martialis capel · Quin etiã ĩte/⸗

rnulos gaudens diſſoluere nexus
Inteſtata hęreditas·ẽ ꝗᷓ teſtimonio ſepta
nõ ðẽ aut ſi ſepta ſit iure tñ nõ ẽ edita.
Inte ſtabilis lis ↄ.t: ⁊ H le:q no ẽ dignꝰvt

ĩ teſtẽ recipiat᷑.vł vt teſtamentũ faciat.

Inteſtatꝰ dĩ qͥ oĩo nõ fecit teſtamẽtũ · vl ſi

fecit ⁊ nõ rite ⁊ po ſtea rupit ex cerij cauſis
vl ſi ex iſto teſtam̃to nemo ſit heres. In⸗
ſtl. ð here · ꝗᷓ abĩteſta· xeferũt᷑.ĩ pꝛin·
Inteſtinꝰ.na.nũ.i:intrinſecus·ca· cuʒ·⁊ Oꝛ
ab intus · Iñ H̊ iteſtinũ · ni · Et dicunt ĩte/
ſtina ĩterioꝛa: qꝛĩ interioꝛi parte coꝛpoꝛis
cohibent ·˖ ꝗᷓ ideo longis nexibꝰad modũ
circuloꝛũ oꝛdiata ſunt·vt iuſceptas eſcaſ
paulatim egerãt· ⁊ ſuꝑadditis cibis non
impediant᷑. Del inteſtinꝰ dẽ ab in· teſta
Iñ bellũ d iteſtinũ qð ẽ inter teſtas·id ẽ
muros cinitatiſ· Et inteſtina · interioꝛa · qꝛ

quaſi ĩteſta recondita ſunt.
Inthꝛoniſatio onis·ẽ alicuiꝰĩ ſuã dignita⸗/
tẽ vl ſuũ thꝛonũ ĩtroductio· vl iueſtitura
Intimas. atis · .· t i ſterius habitans: vel
ſecretarius· vel cõſiliarius:creditarius:q́
ſcit ſecreta ⁊ intima coꝛdis vel domus-

Intolerabilis · lis t· 1 hoc le. qd nõ valet

nec debet toleran · ⁊ ſcribit ꝑ vnũ·l⸗
Intonſus ·ſa · ſum · i non tonſus⸗

Introneus nea · neũ · i intenioꝛ. ꝓpꝛie qui
quadaʒ im poꝛtunitate le ingenit intro vt
comedat

Introꝛſus ·ſa · ſ · i· intrinſecꝰ. Gʒ frequẽtiꝰ

introꝛſũ inuenit᷑ ĩ vi aduerbij ·
Innalitudinariꝰi·lãguens·ſine valituce
bᷣm Pap;
Inualitudo · Ddinis·rg.i· de bilitas ĩbecilli/
tas infirmitass·

Innectiuus· ua· uũ i· detractoꝛiꝰ.malignꝰ

7 dẽ ab innebo his · Et Biuectiuũ · ui ·⁊ B
ĩuectiua nę·ipſa inuectio· detractio· vitu/
patio· DPñ ⁊ qͥdam liber Cicerõis dictẽ
Juuectiuę · aꝝ Pter iuectiuas factas ibi
ĩ cantilenaa,⸗ —„
Inneſtitura·ẽ alicuiꝰ ĩ ſuum ius ĩtrodnctio
7 ẽ ꝓpꝛie poſſeſſio · vel poſſeſſiõis traditio:
Inuentarius. rig· riũ · i· facllis ad iueniẽdũ
Itẽ iuentariũ ĩ iure dꝛ libellus qdamĩ qͥ
oĩa bona beęreditaria quę apud aliqueʒ
iueniunt᷑ conſcribunt᷑. Et oĩa ĩ illo likello
continent · vt ſciat᷑ quãtũ eo tẽpoꝛe vl die
quo ſcribebat᷑ ĩ bonis ſuis continebat ·
Innidentia ·tigi:inuidia·⁊ Dꝛ ab iuidens
Vnde Rug· Nõ eſſet innidentia · ſi eſſʒ
concoꝛs differenti

Inuiduſ.da · Dũ ·q/ inuidet · In hbęcĩuidia
Dis · Et ẽ luicha odiñ alieneę felicitat .·. DHel

ĩuidia ẽ ex aliena fęlicitate i aio cuiuſcũq;
ĩInata triſticia · Iñ iuidioſus ·ſa.ſũ ·cui ĩui/
det ⁊ raro qͥ iuidet Oñ· Inuidioſus ego
nõ ĩuidus eẽ laboꝛo · Et vt dicit NPꝛatiꝰ.
Innidia ſiculi nõ iuenẽ tyrani.Coꝛmẽtũ
maiꝰzc · Pꝛiſcianꝰ dicit · Inuidꝰꝗq habet
innidiam-
Inuiolatus · a· i·i· ĩtactꝰ.teger · hm Pap̃·

Inuitus · ta · tů · i nõ volens · qſi cõtra vuã

· voluntatem· ⁊ dẽ ab in· ⁊ vitaꝰ⸗BPÄſB
Inuius · a· · i · nõ patẽs vig · vbi nõ eſt via
extra viã · Dꝛ ab in ·⁊ vio.

Innolutrũ · tri · n · · i inolutio cuiuſſibet rei

qð fit cuʒ ĩ noſtris dictis aliud iuoluitur
5 dici videat᷑ ˖ m Hug. Pap̃ · vo dic ·
Inuolutrũ abſcõſũ · occultũ · Dictuʒ ſic ꝙ
ĩiſe habeat aliud iuolutũ vñ Ecech · 27?
In volutris hiacinthinis ·
Innolnulus li ·maſ · ge · pe · coꝛ · ꝗdaʒ beſtia

quę vt hoĩes facilius decipiat inuoluit ſe

aliqua re.

„*

Zoab · interptat ſpirans· vel dñi robur.
Joas · in pᷣtat᷑ vbiẽ ĩcẽſũ dñi · Pꝛoßa ety⸗
mologia ẽ noĩs · Aſie ẽ qᷣ ſilacra cõbuſſit ·

Joathanĩterptat᷑ pfectꝰ pulcer. Etymo⸗/

logia noĩs? · Fecit em rationẽ ĩ cõſpectu
Dni·⁊ poꝛtã Dñi ędificauit excelſꝗã·
Job interßtatur dolens . ꝓpter ꝑcuſſioneʒ
carnis:⁊ paſſionem doloꝛum

——

quaſi ĩ iocis ſtans·

Jociſta te· co ge · qui vel ꝗᷓ iocis ſp intẽdit ·

ocoſus · ſa · ſů · i· vſus iocis · vl plenꝰiocis:

oculus li. Dimi ·i· paruũ iocus ·

ocũdꝰ. da · Dũ ·i· letꝰ. hilan· 1 Dꝛ a ioc · qꝛ

ſemp iocis ſit aptꝰ hilanitati frequẽtioꝛ
Inde iocunditas·tatis M
Jocꝰ· ci .mal · ge ·ĩ ſingulari
nen · hi ioci ⁊ H ioca·i:lexos:vrbanitas:
feſtiuitas:ridiculꝰ.Et ẽ ioc ppᷣe ĩ verbis ·
Jonas · vel iona· ĩterptat᷑ colüba vl dolẽs
Colũ ba pᷣ gemitu·qñ ĩ ventre ceti triduo
fuit· Voles ꝓpt triſticiã quã de ſalute ha/
buit nininitaꝝ. vł ꝓpt᷑ hederã ſubito are/
ſcentẽ cuiꝰ vmbꝛa tegebat᷑ ð ſol ardoꝛẽ ·

Jonathan ĩterpᷣtat columba dñi ·

Jonicꝰ.dẽ qͥdã pes metricꝰab iuẽtoꝛe · vel
ꝓpt᷑ nüeroꝝ · vl ſyllabaꝝ ĩęq̃lẽ ſonũ· Jo/⸗
noſ eni gręceĩęqie dꝛ · Habet eni q̃ttuoꝛ
ſyllabas · Duas bꝛeues ⁊ Duas lõgas· Et

eſt ionicus Duplexſ:maioꝛ ⁊ minoꝛ: vla

maioꝛivła mioꝛi· Jonicmaioꝛ vla maio/
ri cõſtat ex duabꝰlõg pcedẽtibꝰ.⁊ Dua/⸗

bus bꝛeuibſequẽtibꝰ · vt vlcerrimꝰ. Jo⸗

nicmĩoꝛ vła mioꝛi ↄſtat ex duabꝰ pᷣmis

bꝛeuibꝰ. Dua heſequẽtibꝰlõg vt Per/
amabas· ODñ· Longat pᷣmoꝛes.⁊ curtat

poſterioꝛes. Hes ionicmaioꝛ· obuiꝰhu/⸗
icq; mĩioꝛ · Itẽ ionica ẽ vna ex liguis grę/

Joppe . ioppes · ioppen. ioppe · oppidũ (coꝝ

paleſting maritimũ · Iñ ioppita · tę ·
Joꝛdanis nis ·m/g· iudęę fluuiꝰ.a duobꝰ

fontibꝰnoĩat᷑ quoꝝ vnuſioꝛalt᷑ dan dꝛ

Hi copulati ioꝛdanẽ faciũt· Naſciturqʒ
ſ̊ libano mõte⁊ diuidit iudęã ⁊ arabiã

q pꝰmitos circũit iuxta hiericho in mare .

moꝛtuũ fluit· Et iterptat riuus iudicij ·
Josunns.
JYoſaphat · interpᷣtat᷑ iudiciũ dñi ·

Joſeph qꝛ mater aliũ ſibiaddi optauerat

vocauit augmẽtũ. Hüuc Pharao ſapha⸗

net appellauit · qð hebꝛaice abſconditoꝝ
reꝑtoꝛ ſonat qꝛ obſcura ſõnia reuelauit ⁊
pdirxit ſterilitateʒ· Intpᷣtat᷑ eni ſaphanet
egyptio ſermone · ſaluatoꝛ mũdi · qꝛ; oꝛbẽ

terrę ab iminẽte famis liberauit excidio-
Joſue. interpꝛetatur ſaluatoꝛ· Ipſe enim
ĩ figura chꝛiſti vopulũ a deſerto liberanit
⁊iterram ꝓmiſſionis induvit · Et dictus

p ĩ plurali mal.

zott
AuneS
Hiero
ſ
Uund
ewrer
mnslire
Selgncs
Hii
Pteri
Pnchnn
ſdicgs⸗
facilmnu⸗
Eeaſi
pitetc.
fmon

ylen

int duo
Noſolſi
Doogin
ZPente
dponnn
1diaz
Golsca⸗
Valfma
Puinunit
ocij no
beräic
he
Poonis

nen
1Dill
goea⸗
um
Nuit9
tobuni
ſenolo
Dt ⸗
Meonis
ergan

pg⸗

Engzp
geG

llre ſan

H
Ue
ſfrin

muigniii
nrtli
Palſe

D,l.s. ,
Wrenors
nmnitpe
ummnſrhitn
*

migmüne
lepondan⸗
tineppeinte
Iiratne
nigirſlurbe
rdriſchere
mbudi
me dbireen
riibni

Hyubeteniatmnn.

ous ighol

minos

mornmuv/
ebe1 dua/
Tenind
A Ds
woe
prorstan
nucroNNb
ennalig,
opeeplüe
Finpin,
Grimu ,
raNN
i⸗ Adiung
tnciad
bienchonmmn
erunsidi

cii dil
–
Ponlbi
netblondt
nunenduut
ut gilaphn
nnidh,
züberaut n,
lutcr⸗ Ne
an, 4
zndpo⸗

eã Joſue bennun vel bentheleon.i· filnus

AQAun · Itẽ dictus eſt Jeſus filiꝰnaue · Dñ
Hieronymusĩ ꝓlogo Reg · Et incipiũt

a Jeſu filio naue · q apud eos Joſue ben /

nun didꝛ

Jota ſpie dĩ B a.i ap gręcos· 1mor
ceęteris litteris·qꝛ vno Ouctu fit ᷑m ug2/·
Sed qnq; ponit᷑ ſimplicit p qualibet ira

VBñĩ Mattheo · Jota vnñ aut vn apex

—

,no nteribit a lege.
Jotaciſmus mi·ẽ vbii· plurimuʒ ſonat· vt
ſi dicas· Juno· Jouis iure iraſct᷑. Plio/

taciſmus ẽ cũ boꝝ cõiunctio in huius·i
lre aſſiduitate collidit᷑· vti ſdicto exeplo
patet · Płſᷣim Hugꝗ· Jotaciimꝰẽ vocaliũ
lr̃aꝝ exilis ꝓnüciatio· DPł qñ ĩ iota lr̃a eſt

Duplicatus ſonus:ſ·qñ ꝓ vno iota ꝓnũè/

ciont᷑ duo · vel ecõuerlo · vł qñ vnũ euliꝰ
duo ſpiſſius ſonant · Nam vnũ ſpiſſius
Duo exilius ꝓferri debent ·

Jouenſiles cõis · g. i· Dij ad nücia pferẽda

deputati :quaſi Joui.i:creatoꝛi ſaltatoꝛeſ
dĩ a Joue ⁊ ſalio · Et coꝛ . ſi · Oñ Mar⸗
cialis capella · Lymphe dijq; iouenſiles ·
VBel ſm aliam lram nouenſiles

Joninianiſte· qͥdam hęreticia Jouiuiano

quodã monacho dicti · aſſerẽtes nullam
nubẽtiũ et virginũ eſſe viſtãtiꝗ· nulliuſq;
int᷑ abſtinẽtes et ſilr epulãtes eẽ diſcrimẽ

Joynonins . i· ignuariꝰ· qꝛ oim menſiũ ẽ pꝛ/

ante

Ipapanti indecili ·iobuiatio · vł occurſus ·
d ab ipa grece ˖ qð latine dã ire · ⁊ anti·
qð ẽ cõtra · VUñ repſentatio dñi ĩ tẽplo · i
feſtum purificationis beatę vᷣgis dꝛ ipa/
panti · qa tunc Symeon chꝛiſto occurrit
obuiauit⁊ in vlnis ſuis accepit euʒ.et ĩ
templo repſẽtauit · ſm HNug· Pap̃.· etiaʒ
dicit · Jpapanti grece · obuiatio dꝛ · Sy⸗
meonis . ſ. Anne ⁊ egteroꝛum ⁊ ſcribitur
per . a· antepenułſyllaba. D
Ipſe·ipſa.ipſũ: põt iungi cũ pᷣma ⁊ ſecũda
et tercia pſona · vt ipſe lego · ipſe leg · ipſe
legit ˖ Sʒ cũ pᷣma et ſecũda fignratiue · cũñ
tcia ſine figura · Et ẽ · p. ðð ſecũda ſyllaba.
Et vt dicit NPꝛiſcianꝰ · xjj? li· de ꝓnoĩbꝰ.
Illud attẽdẽdũ ꝙꝙ cũ ille ilud iſte iſtud iſ
idfaciũt neutra · ipſe ſolũ qð ⁊ ipſus ĩue/
nit᷑ a vetuſtiſſimis ꝓlatũ·neutrũ in · i· de/
ſinẽs fecit DPDñ Cerẽtius ĩ andria· Ipſus
mihi Pauns.ꝗ intimus ẽ eoꝛum còſilijs.
Apſa eni ꝗᷓ buſdax viſa ẽratio nõ adeo
firma videt iõ ĩ ũ· facit neutꝝ: quia ĩ us

Leſinit maſculinũ. Qam alius cum in us
terminet aliud tamen neutꝝ facit.

QCJ ante àa

Ir · neu · ge . indecli:i:palma manꝰ NVñ.Si

vvis mnã vir na dabit᷑ tibi nauſĩir mma.

Ira. re.f· p· eſt furoꝛ recens cito tranſiẽs. ꝗᷓ
ſic Diffinit · Ira eſt repentina al motio ex
qua nõ ꝓuenit odiũ · Delira ẽ ſãguis ac

cenſio circa coꝛ· m ph̊ᷣm. Et eſt ira bꝛeuis

furoꝛ ·̊ iracũdia vel odiũ qð idem ẽ inue

terata ira de vltiõe ſꝑ cogitãs · Iteʒ ira ẽ
Sõ al· ⁊ ex cauſa naſcii.
r

acũdia · eſt vitiũ naturale ⁊ ppetunʒ · Et
ſic iratus eſt ꝓ tẽpe ↄcitatus: ꝗracundus
frequenter iratus z leunititlter.
Iris · iris · vl iridis · m· ge·ẽ arcus cęleſtis·et
dꝛ ab aere · qi geris · eo ꝙ ab aere deſcen /
Dat ad terrã· Sʒ arcus ꝓpꝛie ẽ via ipſius
eg · Iris ipſa dea · Et dꝛ iris. qᷓi erisqᷣ
latine dẽ lis:qꝛ raro mittit᷑ niſi ad litem et
Diſcoꝛdiã ↄcitãdã:Et ẽ nuncia ⁊ pediſſeq̃ᷓ
Junonis· Et nota iris nihil aliud ẽ c
nubel ſoli oppoſita· radijs ſolłl multiplici
infoꝛmata· Ea enim eſt natura luminoſi
coꝛpoꝛis· vt ſemper in oppoſitam partem
radios dirigat · Sol enĩ cũ ſit luminoſuʒ
coꝛpꝰ.radios ſuos mittit in partẽ oppoſi/
taʒ in q̃ qñ q; nubẽ iuenit ꝗ̊ in vna parte
ſui eſt denſa · in alia dẽſioꝛ:ĩ alia denſiſſi⸗
ma · Itẽ in alia ſui parte eſt rara:⁊ in alia
rarioꝛ· ⁊ ĩ alia rariſſima· In illa ꝗẽ denſa
ſolares radij quaſi in vitro induſi rubeũ
coloꝛẽ facũt/in dẽſioꝛi· ceruleñ·ĩ denſiſſi⸗
ma nigrũ· Itẽ ĩ rara parte faciunt viridẽ
ĩrarioꝛi croceum.ĩ rariſſima albaʒ. Et ita
fpm maioꝛẽ dẽſitatẽ illius nubis magac
cedit ad coloꝛes nigredini affines· Scðʒ
maioꝛẽ raritateʒ mag accedit ad coloꝛes
albedini affines. Pꝛerea nubeſilla qddã
coꝛpus eſt cõwſitũ ex quattuoꝛ elementiſ
7 agnoſnz ſi ſolis radio accenſa a qᷓttuoꝛ

*

elemẽtis qᷓdripꝑtitũ cõtrahit coloꝛẽ· Con/
trahit ab igne rubeũ · ab aere ceruleũ ſiue
lucidũ vel purpureũab aqua viridem.a
terra nigruʒ· Hinc eſt·ꝙ ſi videat᷑ iris in

mane . videt᷑ in occidente · ̊ in vſſpere vi⸗/

xeturi oꝛiente · Siĩ meridie:videturĩ ſe/
ptentrione · In meridie videri nũ qᷓ ſõt.
cum ſolĩ oppoſita parte nun qᷓ; poſſit eſſe.
Et hinc ꝓpt᷑ varietatẽ coloꝝ iris dꝛ ꝗdaʒ
gẽma · ⁊ etiã ꝗdam berba·qꝛ eius flos co/

loꝝ varietate ceęleſtẽ arcũ imitet. Dñ Cir⸗

eulus eſt iris. lapis eſi herba q; dicit iris

grinos- eſt ſeries oꝛationis xel cõſtructio
tenoꝛẽ ſuũ vſq; ad vltimũ puãs· vt apud

Dirgiliuʒ · Pꝛincipio cęlũ ac terras cam/
poſcq; liquẽteſ.· Lucẽtẽq; globũ lunętita/
nia q; aſtra · Spus int alit · om Ponatũ·
Heda v dit Irinos.i: ↄueniẽtia d qñ
ſeries oꝛatiõis tenoꝛẽ ſuuũ vſq; ad vltimũ

puat nulla videlicʒ alia cã vl ꝑſons mu/

tata vt in ps· Deusin noie tuo ſaluũ me
kac ⁊c · vſq; dũ ait · Et nõ ꝓpoſuerũt ⁊c ·
Jronia. eſt tropus ꝑ cõtranũ.qð conatur

oſtendẽs.i:tropus oſtẽdẽs id ꝑcõtrariũ

qð conat · id ẽ · qd vult. vt ĩ libꝛo Regũ·

Clamate voce maioꝛi · Deꝰ em Baal foꝛ

ſitan loquit᷑· v ĩ diuerſoꝛio ẽ· aut vormit
vt excitet. Haneniſi guitas ꝓnũcatiõis
in nerit ↄfiteri vid ebit᷑. qð negare ↄtẽdit

bm Donatü · Hugetiã dicit· Jronia eſt

ſnĩa ꝓnũciationi ↄtrariũ habes ĩtellectũ
ſcʒ ſic. Laudãs vt vituperare intelligat᷑

Irrefragabilis · lis .· .· t· 1 hocle i. inincibil·

cui reſiſii vel inſtan non ſoteſt⸗
Irreglaritas ẽ ꝗdã nota·ſiue impedimẽtũ
canomcũ ex facto ſiue ð facto ꝓueniens:
quo qͥs ad cccliaſticos oꝛdines ꝓmoueri ·
⁊iaʒ ꝓmotus in eis miſtrare ꝓhibetur· ⁊
degradari ſiue deponi qñq; meret ·
Arreuerẽs·entis·i·nõ reueres· inuerecũdꝰ
Inde irrenerentia · tie
Irriguus guaguũ.i:madidus.vl fertilis
Vl fecũdꝰ.vel ſtercoꝛatus:⁊ dẽ ab irrigo
gas. Dñ Dꝛatius ĩ ſermõibus · Irriguo

nihil ẽ elucius hoꝛto · Et hoc irriguũ · gui

Vnñ Judiq·pᷣ· Irriguũ ſuꝑius ⁊c·

oInte S

As ·ea id. ſcribit ſine · h· Oñ in plurali· ij. et

ee. ⁊ ijs ſine · h · de bẽt ſcribi et pgeminů · i ·
Sʒ hi he · his · de bẽt aſpirari·⁊ P vnũ· l. ⁊
ꝑ vnũ · e· ſcribi · Et nota ꝗ id eſt . ⁊ B ẽ · ſůt
dueees ref di.· Marc. id ẽ Tullius
vl Marcus· hocẽ · Cullius. Id ẽ vl hoc
E· nõ wõt eſſe vna dictio cõpoſita · qꝛ ↄſtat
ex ntõ ⁊ verbo · Etiã nõ ſunt cõiunctiões
expoſitiue vt qͥdam putauerũt·qꝛ nec etiã
talis ſpecies cõiunctionũ inuẽta ẽ· Sunt
ergo oꝛoneſexpoſitiue ; Et illucd ꝓnomen
hoc venit demõſtratiue et hoc ꝓnomẽ id

relatiue · ⁊ reſpicit intellectuʒ pꝛecedentis

termini·⁊ nõ ſuppoſituʒ: ⁊ ideo ſumiturĩ
neutro genere· ĩ ſingulari numero
IAſaac interp̃tat᷑ riſus·bm HNapiã.·
Aſachar interpᷣtat᷑ merceſ. Et coꝛ. pe · HPñ ĩ
Muroꝛa · Eſt aſinꝰ foꝛt Iſachar recubãs

pꝛope metas·

Iſa goga · gei · inſtructio. vel introductio.

Vn apud dialecticos introductiões ad

aArtẽ dialecticã iſagogę dicũt᷑ Et etiaʒz lib

Poꝛphirij dꝛ Iſagoga·qꝛ introductoꝛꝰ

ad libꝛũ Pdicamẽtoꝛũ · Iñ hic Iagogꝰ*

gi · introductoꝛ lr̃arum-
Ilboſcth · vir cõfuſionis interp̃tat ·
Aſcalidꝰ.da · Dũ. dz ab excolo · lis/ vt ager
iſcalidus:quaſi excolidus: qꝛ iã a cultura

exierit · ſic excõſul·qꝛ a ↄſulaiu diſceſſerit ·
Iſis · idis · fet· ẽ dea lanificum · ̃m fabulas

ggyptioꝝ· ꝗᷓ ha buit duos fratres·ſ· oſirĩ
⁊tiphonẽ· Et ipſa ea Iſis nupſit oſirim
marito.qð alter frater dolẽs/eũ occidit
Eprer oſirim cuʒ filio ſuo oꝛo fugit ĩ bi/
blu ſyrię ꝗqrẽdo ocuſuʒ oſirim amaniſſime
lamentando donec oꝛus creuit · qͥ intfecit

nuphonẽ patruũ ſuũ · ſui patris occiſoꝛem

⁊ fratrem ac ſuũ auunculum-.
Iſopꝰ.pi·ẽ berba apta pulmõibꝰpurgan/
Ddis · IAopus etiã d ſparſoꝛiũ aquę·quia

Iqᷣbuiſdaʒ locis fit ex üla berba · xel dĩ ſic

Pe ſihitudineʒ purgationis · Etẽ · ig · im
ug. Inuenit᷑ tñ t nen ge · hoc iſopum⸗
VBñ Macer de viribꝰberbarũ· Et iſopũ

ſiccũ:calidũ quoq; terciꝰ illi · Eſti vtroqʒ
gradus ⁊c· Et m aliqͥs coꝛ penl· Ondeĩ

Auroꝛa · Hector huoꝛes iſopi decoctio

mũdat · Itẽ aliuſ dicit · Iſopus eſt berba
purgãs ð pectoꝛe phlegma· Klij dicunt

qꝓpiſopꝰſit grecũ · ⁊ · · Oñ Bernardus
ait · Pector h̊ba cauas rupes ĩſedit iſopo
Itẽ alius · Ad pulmonis opꝰↄfert medi/
camẽ iſopus · Itẽ ˖ Ius ſinapis cerebꝛum
ſed purgat pꝑectus iſopus·

Aſpalis · Equędam ciuitas biſpanię· Inde
iſpalienſis ſis: ⁊ hocſe-e···
Iſrael · m· g indecli:⁊ etiã decliabile ĩuenit

H iſrael · huius iſraeliſ· Jacob dictus fuit
Ilrael. ⁊ interpᷣtat᷑ vir vidẽs deũ · Is enĩ
Dĩ vir · ra · vidẽs · el · deꝰ Cunc eni nomen
E accepit · qñ tota nocte luctatꝰ vicit ãge/
lũ in certamĩe:⁊ oꝛiente lucifero bñdictus
= inde ꝓpt᷑ viſionẽ vei:iſrael appellatꝰẽ ·
Giẽ ⁊ ipſe ait · Pidi dñm facie ad facieʒ

Et ex hic duodeci tnibꝰſilio ꝝ iſrael voca⸗/

bulũ ſoꝛtite ſũt · Pñ Exo ·i 4 Fugiamus
iſraelẽ · Iñ h ⁊ Hiſraelita · te e · p· iſrae/
liticꝰ. a· u pe · coꝛ. Et ſolẽt qdaĩ h̊ noĩeilr:
ta cere · . qꝛ.s añ.rin eadẽ ſyllaba ſonare

nõ põt latinis dictionibꝰ.ſᷣ errãt· Non

eni iſraelẽ latia dictio vl greca · H barba/
ra et in barbans dictionibꝰi multis licet

p

ubagen
xebꝛe altl

tnlolpd
nuii
Nitek F
gibgs⸗
fittlanch
1ttalup
Zertensen
Nisnhi
Gitnsey
Bylter
Lereme
wpelon
pentt
ſip Naul
iinbe
nerefec
ſai
Teniſie
lwlcde
ſyeri⸗
cenet min
Tunamrhe
oralvee
opr
Nncens
(Ca

Allwnn
Juba
pero⸗
Fun.
bo
Manben
Wol
lcosq
Mn
ſn
Ubinoß⸗
lhtcerne
Une rbi⸗
ntſen
h
nop a
Ainet
N daata

Nlinnoceg⸗
unocuctin

Kdüüͤtkteie

ma
Nſtz,
i
oisſtigr
n ieſett
mnanenihl
eſnd
l enſtgn
zi
onmenſit
upansaen
narlun⸗
puinöcehnen⸗
ſoni rin
tybe dii
ns. Etiſgfn
boc opur
bani Enlpi
lEſimog
end Dndei
SNeNN
Hohns d
Gnr Andan

PiDemadn

Enpsicklen
GisoKnnd
nsdtpsanh

e⸗H
rain.

ntitbirinnit
ſopdoefut
is Ni Jon
Cuncenironn
lucnt'Niti/
Patnobitans
ifuelaptlaki
inturantut
orinevoc,
AeFGon
nuzpn
dCöbten
ltſlinid
MNg

cionditv⸗

barbaricare · Nõ en barb aries ve ligua
bebꝛea artat᷑ regulis artis grãmaticoe

C(J onte

Italia. ſig· dicta eſt ab Italo rege · Et nota
qitalia oli a gręq occupata· mag gręcia

Dicta eſt · In italicus·ca·cũ.⁊ italuslalũ

Sʒ h̊ magis dꝛ ab Italo rege · Et coꝛ · pꝛi⸗/

mã italia · lʒ aliqñ iueniat᷑ lõga ꝑ extaſiʒ

vt Italiã ꝓfugus ⁊c· vt dicit Honatus ·
Iter iteris · neu · ge · 1 B itiner · ner. et hitio ·

onis · 1 H itus · tus · olĩa ab eo is · k differüt
qꝛ itus ẽ via q̃ iri ab hoie qua qᷓ; vᷣſ põt·
Sʒ iter ⁊ itiner diuerſaʒ habẽt ſigtionẽ ·

Iter em eſt locus tranſitu facił.Eñ et en
appellamꝰaditũ· Itiner aũt eſt iter longe
vię · ⁊ ipſe laboꝛ ambulãdi ·vt qͥ vel ꝓne/⸗
õ ſi grione ·

Et ſm H̊ ex iſtis duobus noĩbꝰ· ſcʒ iter⁊
itiner effectũ eſt vnuʒ h̊ modo· Iſte ntũs

iter eſt ĩ vſu· ſed eius obliqͥ non ſunt ĩ vſu

Item iſti obliq itiner· itineri·itinereſunt
ĩ vſu ˖ ſed eoꝛum ntũs aboleuit · et ſic factũ

eſt vt ex iſtis obliqs ⁊ exillo ntõ iter effi/

ceret᷑ vnũ nomẽ:⁊ declat᷑ hociter nen ·

Itinerarche dicunt itinen cuſtodes ab eo

is ⁊ archos gręce. · pnceps h nomẽ trabẽ
tes · qꝛ ad ꝓuĩtiarũ tutelã ꝑ ſingula loca
padq ⁊ qetis faciunt ſtare cuſtodiã · vt ĩ ·l·
· C. de cuſto· reoę·

ante eNl1

Juba · be·k · p· eſt crinis equoꝝ⁊ etiã alioꝛ
aĩalium irrationabiliũ·⁊ dã a iubeo· bes ·
Juba etiã dꝛ criſta ꝗ̊ galeęſuꝑponit· vel
ꝓpf noticiã · vel ꝓpter fruſtrationẽ ictuũiſ·

Iñ iubatus ta· tu. iicrinitus: vl criſtatus

Tiuboſus ·ſa· ſũ.i·.iubis abundans.·
Jubar .bar.i·ſplendoꝛ vł initiũ oꝛtus ſol

xel ſol · wel lucifer · ⁊ dꝛ a iuba be· qꝛ ꝓpter
radios q̃dlibʒ iſtoꝝ vid et᷑ iubatũ qꝛ diri
git radios ad modũ iubariſ:Et coꝛ pmã
Vñ · Exẽplũ q̃i ſol collaterale iubar·

Jubileus · lei · m. S. i· ãꝗnus reqetiõis · gaudij

⁊lęticię ⁊ remiſſiõis ·qͥ ſerui liberati dona/

bant . de bita relaxa bãt᷑ · captiui abſolue/
bankt. poſſeſſiões gratis reſtituebãt᷑· Ita

diẽ Hug · In hiſtoꝛijs aũt ſuꝑ Geñ · iʒ?
di · Ab hac victoꝛia Mbꝛaę tradũt iubi/
leů habuiſſe initiũ ꝓ hac remiſſiõe capti⸗
uoꝝ. Jobel enĩ remiſſio vł iitiũ dꝛ · Iñ iu

bileꝰi. remiſſiuus vel iitiãs.· Ob hoc aſt
ↄſtituteſt qnqᷓgeſimꝰ· qa tũcerat Loth
vt dicũt qdã qnquagita annoꝛũ · vel tũc

erat nquageſimus annꝰ exqͥ dñs deus
locutus erat Abꝛaęĩ via· vlex qͥ egreſſuſ
eſt de taram· Et nõ ꝙ ſi inbileus deriuat
a iubilo · las · tũc dicendũ ẽ inbilęus ꝑ·j· ĩ
antepenul ſyllaba · Si añt a Jobel· tunc

Dicendũ eſt iubeleus ꝑ·e· ĩ anpenul⸗ſylla
ba · In pᷣma aũt ſyllaba cauſa euphonig

Jubilus.li·i:argutus.ſonoꝛus ⁊ letabũdꝰ
cantus · Pꝛope qͥdem iubilus ẽ vox ↄfu/
ſa ſ̊ gaudio · DNel m qͥſdam Jubilus eſt
gaudiũ quod verbis explicarinõ poteſt ·
nec tn penitus reticeri · Del iubilus eſt cua,ʒ

tanta lęticia coꝛde cõcipit᷑ · quãta bᷣmonis

efficacia nõ explet· vt diẽ Hap · NPndeĩ
Gꝛeciſmo dẽ · Fert᷑ inexpleta iubilꝰleticia

mentis

Juda filius Jacob.cõfeſſioĩterpᷣtat Oñ B
eni eũ peꝑit Lia.laudẽ dño retulit dicẽſ

Nuc ſuꝑ h̊ dño confiteboꝛ Et nota ꝙ

filio Jacob ĩuenit᷑ ꝗudasvł ꝗuda iudę:.2
Judaiĩdecli· In iuda.dę vel iuda ĩdecli
nabile · tam ꝓ pplo qᷓ; ꝓ terra iudeoꝝ·Et
qñ eſt ideclinabile de bet accentuariĩ fine

inda cã differentię m Hugl. Oñ lex ·
Cum declinat᷑ demittit᷑ vltima iuda·Cũ

manetĩmota ipſius poſtrema leuat᷑· Et a

iuda vel iudęa dẽ iudaicus:ca cũ·

Judas Jacobi qͥ appellat᷑ alibi lebeus · fi/

guratu nomen habet a coꝛde: quod nos
Diminutiue coꝛculũ poſſumus appellare ·

pſe ĩ alio enangelio Caddeus di quẽ?
eccleſiaſtica hiſtoꝛia tradit miſſũ Ediſſax

ad bagan regen.

Judas ſcarioth· vel ſcariothis · vl a vico ĩ
quo natꝰẽ· vel a tribu Iſacharvocabulũ

ſumpſit · q̃dã pᷣſagio futuri ĩ cõdẽnatiõʒ
ſui · IAachar enĩ iterpꝛetat᷑ merces · vt ſi⸗/

gnaretur pꝛeciũ ꝑditionis:quo vendidit

dñm · Scarioth · interpᷣtat᷑ mẽoꝛia moꝛij
qꝛ nõ repente ꝑſuaſus ·ſᷣ̊ diutiꝰmeditatꝰ
pegit ſcelus

Judhi dicunt᷑ qͥ moſaicam legem ad lr̃aʒ

imitantes tenẽt circũcidendo ⁊ alia lega/
lia faciendo ·

Judeus· Oxa. Deũ · dꝛ a Juda filio Jacob

qð nomẽ ſciſſura decẽ tribuũ bebꝛyis ĩpo
ſuit · Nã ante bebꝛei · vel iſrael dicti ſunt.
ſ exquo ĩ duo regna pꝓpls dei diuiſus eſt

tũc Duę tribus ꝗᷓ de ſtirpe iuda reges ha/
bebant iudęoꝝ nomẽ ſoꝛtitę ſunteliq
pars decẽ tribuũ · quęĩ ſamaria regẽ ſibi
cõſtituit · ob pplwi magnitudines pᷣſtinum

nomẽ obtinuit iſrael · Et iterptat iudeus
U

ð

confeſſoꝛ ſiue confitẽs· Qomẽ vo modo
nõdũ eis cõuenitinterpᷣtatio aũt eius ab
eis lõge abſentat᷑. Nõ eni vero noĩie nũc
dicũt᷑ cõfeſſoꝛes · ̊ diffeſſoꝛes potius·
Judex · didq: dꝛ quaſi ius dicens pplo· vel
iure diſceptãs.⁊ eſt etymolo Jure auteʒ
Diſceptare · eſt iuſte indicare.Non eni eſt
iudex·ſi non eſti eo iuſticia: vtĩ · c· foꝛus ·

Sũ oĩ q̊ʒ negocio· de vᷣ·ſig. Et iudex eſt ·

q ex iuriſdictiõe ꝓpᷣa · aut ſibi delegata et

cõmiſſa ius habet ſuper cauſas litigioꝛũ

vel litigato ꝝn cognoſcendi.
Judex oꝛdiarius eſt ille qͥ habʒ poteſtateʒ
iudicandi a ſe inre ſuo hocipſo ꝙ ẽtal · vt
eps · baliuus · Pſes ꝓrĩtie · cõſiles ·

Jugex delegatus eſt ille qͥ habet ptateʒ de

cauſa aliqᷓ cognoſcẽdi ab aliqͥ ſibi cõmilſ/
ſam · q etiã d iudex extraoꝛdinarius
Judex cõpetẽs dĩ ꝗ cauſeę iuriſdictionẽ hʒ
cũ exercitio dato qð ꝑ exceptioneʒ poſſit
elidi · ſiue exceptio cõtigat ꝑſonam.vt qꝛ
ſuſpect · ſiue iuriſdictionẽ vt qꝛ reſchtum

ſurrepticiũ · vtĩ glo. cle · c lite · vt lite pẽ⸗

udex incõpetens· eſt ĩ quẽ licet ↄſẽſerimꝰ
qꝛ.ipſe nullam iuriſdictionẽ habebat

clqꝛ iteruenit erroꝛĩ adducẽdo vel ad/

eundo ipſuʒ ·vel qꝛ vi compulſus ſum in
eum conſentire·
Judex cõpꝛomiſſarius · eſt ille qͥ ex cõpꝛo/⸗
miſſo · i · ex conſenſu partiũ ⁊ ex litigantiuʒ
electiõe de cauſa cognoſcit · q nullã hʒ iu/
riſdictiõʒ ꝓpᷣã ſeu delegatã ff· ð arbi · l·i·

Jugdices pedanei · Dicũt illi qrũ officiũ ẽ de
minutis cauſis ⁊ infimis cognoſcere:⁊ in/

utilibus vel vilibus. licet ſint oꝛdinarij·
Judices cartularij erãt olim qͥ ab ĩpatoꝛe
Puile giati ert· vt qͥ vellent coꝛam eis liti/
gare poſſent · ipſi nõ poterãt cogere ali/
quẽ ad litigandũ coꝛã eis. Et dicunt᷑ etiã
hodie iudices oꝛdiarij creati a comite pa/
latio· qͥ non habent admĩſtrationem niſi
habitu · vt no · i · l. .· f· ð iudi · ⁊· l· fi · C· vbi
T apud quos reſti:agen.ſit ·
udices domeſtici · vide · · omeſtici ·
Judicẽ delegare · ẽ vice ſua alium de canſa
cognituꝝ conſtituere
Judiciũ · Heęc dictio multiplicitſiãt · pᷣmo
modo idem eſt qð caſus foꝛtuitus vt dẽ
Hoc de meo iudicio venit.2⁰ diſcretio
vt dicẽdo In pueris nõ eſt indiciũ · facit
Inſti · q no eſt pmiſ. fa · teſta · S· pꝛ terea ;
zoeſt actio ·˖ vt cũ dã. Judiciũ aniſts ber/
ciſcundęff. Z iudil.ĩ familię. 40 eſt vltia
volüutas teſtatozis S eſt indiciũ vel ſnia

X

ſare · Qñnq; iudiciũ public
ciũ quod ĩtendit᷑a crimie· de hoc Inſt ·

indiq·l.j.ff· ce re iudi · copnit p examĩa/
tione vel deliberatione · 7 % autoꝛitate⸗
lxij .· dil · . ij · qñ qʒ p pęna·l· dii · c· expur
gabat:capit᷑ ꝓ iſtãtia vel oꝛdinatione

cauſe diſcutiendę in iure coꝛam iudiceſic

ſumit ĩtide iudi:⁊ ĩ.l ꝓperanduʒ·S·i· C.
de iudl ·et · ff.e· ti · lponebat· Etĩ hac ſiẽ/

tione diffinit᷑ ſic· ꝗJudiciũ ẽ actꝰ legitimus

triũ ꝑſonaꝝ.ſ.iudiqacton ⁊ rei ·ſuꝑ eadẽ
quęſtione · aut ſuꝑ eodẽ iudicio ↄtractus

de vᷣ. ſig. c· foꝛus.i glo· Et dĩ iudiciuʒ· q̃ſi
iuriſdictio ⁊ oſtẽſio·Et eſt iudicium dum

Diſcernit · Cauſa cũ ꝓponit᷑· Juſticia cũ fi/
nit᷑. Et a iudiciũ dꝛ h̊ iudiciolũli:Dimi:⁊
iudiciariꝰ.ria.riũ:qð ptinet ad iudiciũ ·et
h 1 iudicial ⁊ B; le ĩ eodẽ ſenſu ·
Judiciù contradictoꝛiũ dẽ· ſi dicerem hoc
eſſe conſuetudinẽ· ⁊ tu aduerſarius meus
diceres non eſſe conſuetudinẽ· vtĩ · c ab
bate · I. glo · fi · de vᷣ· ſig.

7

Judicia capitalia ſunt qbus caput eximit

a ciuitate moꝛte vłexilio · de bis vide In⸗
ſtit· de pub· iudi.i · S. publicon.“
Judicia publica ſunt ð publiq cauſis⁊ di
cuntur q̃i populica:/qꝛ cuilibʒ de populo

cõmiſſa eſt executio vt contra crimen le‚ſę

maieſtatis ĩ quo oẽs de Popnl⸗ pñt gece
Dz eſſe iudi⸗

publiiudiĩ pᷣn · ôòMDU
Judicia pᷣuata · ſunt quę ciuiliter tractãtur

ſiueiĩtentantur ˖
Juditb vidua landanda ꝗᷓ intfecit HMolo/
fernẽ⁊ liberauit iſrael de manu hoſtis.

iterp̃tat᷑ laudãs · vel iudęa:.vel cõfitẽs

Jugabil · lis · · t· ⁊ B le · qð etiã h̊ ⁊ H iugalł:

I boclenenit᷑ ꝑ ſyncopami:iungibiłvł
iugo babiill.
Jugal · lis. · t· ⁊ hocle.i:iugo aſſuetusſub
inugo poſitus qi domitus · Item inenitur
iugali.iungibil⁊tũc d a iugabilꝑ ſyn/
copaʒ· Onde2· Aeg · 8² BGubneruauit
oẽs iugales curruũ·
Jugerũ·ri· ſᷣm ꝙ cõit accipit᷑ eſt ſpaciũ tᷣrę
qð vnũu aratrũ põt arare ĩ die · Et iuenit
h iuger · gen ĩ eadẽ ſigtione · Iſidoꝛꝰ dic
vlibꝛo etymoł. Jugerum conſtat longitu
dDie pedũ ducentoꝛũ quadragita · latitu/

Dine centum vigttii
Jug · gis · .·t · ⁊ B ge ·i. aſſiduus · continnug
pſeuerãs.⁊ ꝓd.pᷣmã: ſ̊ iungũ eã coꝛ. Nñ·

Expers eſſe iugi vener nequeo p̃ce iugi ·

Ingitas · tat ·f t· i aſſiduitas · ꝑſeuerantia⸗
Juglans vis oꝛz a Jone ⁊ glaãs· Et dicut

gbundes
ſitcöſen
golugl
Tuamei
fnugmmt
Zglitid
igens
Eahil
iugaln
noſns
Gnqzod
ſürncien
gllusẼ
Nonlen
Zolianns⸗
Julvse

omen

giggcime
Crdicve
peeſtt Vi
ſunmponi
oſſeſiria
laivoſünt
oſatonss
lo⸗Jond
liuslic
elſeds
Nnde
Odehat
Plosp
Zuniruci
Ocon
bmöic
onusſ⸗
iluent.
ſcnustx
kultus
bortir
gnnd
ument
Mtigbin
fioaſtogi
Uultute
Idigianan
angci⸗
nnngoe
dngibe
idin
Dantem
diner⸗

Certhtni
npiun,
Nwd dre
orimn
mnanmin
Crimſperti
Auunemn
Krnintih,

N

Puicgüldn⸗
DNnegii
cciſeni⸗
idlianmh
achnimsnens
nenduiftiett

cbas plm
lo Nbizni
wlo
vbi,uſsd
mb; w wpr
mmainn

ngiti
dieſeindi⸗
Rwi.
coögumin

.

Niechahar

Knmnoi

idgnlfi⸗

gainſen

mtülgiit

iwnſunſi
5 Tuninentn
irigdtdin
3 Gubbenunt

l

ie Niondi
de end
nanit ongn⸗
Penchuun

tmmalti
i ig in⸗
int Nlcr,

lat

ſũt cõſecratęei · vl qꝛ ſũt abꝰ Youe dignꝰ

Jugulus.li.guttur vel guttuniciſio:· DLñ

Aucanus·· 2? Dis da bit h pacẽ iugulꝰ

finẽq; maloꝝ:

Jugulũ.li · dimi.i:paruũ iugũ

—.—

Jugũ ·gi·n·seſt cacumẽ mõtj·⁊ Dĩ aiũgo
gis · qꝛ ꝓpiquitate iugoꝛum colles iũgat ·

Iñ iugoſus . ſa · ſů · i · cacumĩoſus vl mon/
tuoſus · Dꝛ etiã iugũ illud ligneum iſir̃Dm
cum quo boues iungunt᷑· Onde quadã
ſilitudie iungum dꝛ ſeruitus. et inde h̊ iu⸗

gulus · Et coꝛ · pmã iugũ · Vnde Pꝛoſp ·

Non ſeruile grauat libere coꝛda iugũ.
Julianus · na · nũ · eſt nomen poſſeſſiuuʒ de

Julius ceſar. Inde Julianꝰ.ni: dꝛ ꝓpꝛiũ

nomen cuiuſdam viri-

Julus li · fuit filiꝰ Enee · ⁊ eſt biſſyllabũ. licʒ

qñq; cã metri ponat triſſyllabum⸗Et hĩc
ceſar dictꝰeſt Julius · qꝛ de eiuſdẽ ꝓgenie
ꝓceſſit· Dñ illud.Juliꝰ a magno dimiſ⸗
ſum nomẽ Inlo· In iulius · lia · liũ · nomen
Poſſeſſiuũ:⁊ Hᷣ iulia.lię qdaʒ colũna romę
i cnius ſũmitate eſt vꝛna q̃ poſita fuerũt
oſſa ⁊ cinis coꝛpon cęſaret hic dicta ẽ iu⸗
lia. Item a Julio ĩperatoꝛe dictus eſt hic
iulius.lij ·q dam menſis·q pᷣmo vocabat
qntil:ſed poſtea ĩ honoꝛe Julij ceſar qͥ eo
mẽſe nateſt: vel qꝛĩ eo aliquã victoꝛiam
obtinnit dictꝰẽ Juliꝰ. Iñ iuliꝰ.lia.liũ.
Julos ꝓpꝛie dĩ pᷣma barba.ſ.lanugo:

Jumẽtü · ti· dꝛ a iuno · nas: vel g iunamẽtũ

pſyncopã ·bos·vł equꝰ.vłalinꝰ.⁊ dicũt᷑
bhmõi aĩalia iumenta ·qꝛ noſtrũ laboꝛẽ vł
onus ſuo adiutoꝛio ſubuectãdo ⁊ arãdo
iuuent · Nã carpenta trahit bos·⁊ uriſ/
ſimas terrę glebas vomẽ euertit · Equus
aſinus poꝛtãt onera ⁊ hoĩm ĩ gradiẽdo
laboꝛẽ tẽperant· vñ ⁊ iumenta aꝑpellant

Rinuant hoĩes Eadẽ qͥʒ dicunt᷑ armẽta
Iñ iumentarius · ria · ri · qð ꝑtinet ad iu
mẽtũ ·⁊ hͥ iumẽtariꝰ.rij ·et hęc iumentaria

rię cuſtos iument.
Juncata · te· eſt lac cõcretũ · ⁊ ĩ ijdiuolutuʒ
7 dz a iuncus · c · M
Juncus · ci· i· ſcirpus vel papyrus et dꝛ a
iungo · gis · qꝛ eo aliqͥd iũgit᷑ ⁊ ligat᷑· vl qꝛ
iunci radicibus hęreat · Iñ b̊ inculus.li ·
Dimi.⁊ hoc iuncetũ ·tilocus vbi iũci abũ
Dant · iunceus · a · i · i· de iuncis exñs · vel
ad iuncos pꝑtinens· vel macer · vel ſubtiliſ
ad modum iunci.
Jũgibil. lis · ..t· et hle · aptus ad iũgẽdũ.
Junipyrꝰ.ri ꝗqdã arboꝛ cuiꝰ cineres pleno

inglandes caſtanec:qſiiouis glãdes· qa

anno ſeruãt ignẽ·⁊ dẽ q̃i gignipyruſid ẽ
gignens pyr .i:ignẽ:qꝛ ↄtectũ diu teneat
ignem.adeo vt ſi pꝛunę eius cinere fuenit
coopꝑtę vſq; ad annũ pueniũt. vel q:ꝛ ab
amplo vſq; ĩ acutũ finit vt ignis.
Junius nij.menſis qͥdaʒ: vide ifra maius

Junix · cis · .t· ideʒ eſt qð iuuẽcula.i:parua

bos · m Hug· VPap· vo dicit· Junces
boues iunenes · Et · xe · gti · Vñ Perſiꝰ
Tottibiĩ flãmis iunicũ omẽta liqueſcũt ·

Juno Junonisfg d a iuuo.as.q̃i iunãſ

nouos · Eſt en Juno dimia bonitas quę
nouos iuuat. qʒ creata gratia ſua nutrit·
Eſt etiã aer qͥ ſiliter iuuat nouos.qꝛĩfan //

tes a calido 1 humido vtero venientes?

ſimiliũ qualitatũ bñficia poſcẽtes recipit:
fouens humoꝛe ⁊ caloꝛe·qꝛipſe ſolus ĩiter
elemẽta calidus eſt ⁊ bumiduſ. Heęc etiã
eſſe dẽ Lucina.i.dea ptuſ.Oł Juno dẽ
qᷓi iano a ianua·i:ianua ꝓpagatiõis ſcaꝝ
qꝛ qi poꝛtas matronaꝝ pãdit:et naturas
nubentiũ maritj. Eſt eni dea pturientiuʒ

nubentiũ · Inde iunoniusnia:nium ·i ·

res ꝑtinẽtes ad iunonẽ ·: vl res iunõis·ſiẽ
pauo qͥ dẽ auis iunonia · Dñ Ouidiꝰ de
arte · Laudatas oñdit auis iunõia pẽnaſ
Jupiter · iouis eſtvnus de ſepteʒ planetis
erratid:ĩ ſuis qualitatibus tẽperatꝰ· cali/⸗
Dus ⁊ humidꝰ. Maliciaʒ qñq; Saturni
tẽperat:Curſũ ſuũ ĩ duoded ãnis cõplet ·
Item ſᷣm fabulas poetaꝝ fertur alioꝛum
cæoꝝ pꝛ et dẽ a iuuo vel iuuãs ·et pꝛ · Et
ꝓducit pᷣmã poſitione · DPHnde DHuidiusĩ
epi · Jupiter eſſe piũ ſtatuit qͥdcũq; iunua/
ret· Et iuenit᷑ ĩ ntõ Jupiter vel Jouis vt
Dicit Pꝛiſcianus. Camẽ modernivtunt
tm h̊ ntõ Jupit᷑. Hugaũt dic· A=. inuo:
nas· Dẽ h̊ͥ iouishꝰiouis:⁊ h̊ iupiter · ter·
vl iupitr.· Antiqtus eni ita declinabant
oĩa iſta · H poſtea obliqͥ iſtiꝰnoĩs iupiter ⁊
iſte ntũs iouis aboliti ſũt. Dñ poſtea ex
obliqͥs iſtius nti iouis:⁊ iſto noĩe iupiter
facta eſt quędã cõmixtio · ⁊ redacta ſũt q̃i
vnum nomen ſcʒ h̊ iupiter · huius iouis
Iñ h̊ ⁊ HB iouialł:⁊ hocle
Juramẽtũ ·ti:eſt affirmatio vel negatio ſa/
crę rei aſſertione vel atteſtatione firmata
ſm Goff · vl adhibita religione ᷣm Pla·
Juramentũ aſſertoꝛiũ · eſt cũ iurat᷑ de pñti
el de pterito ſic eſſe vel nõ eſſe · fuiſſe vel
nõ fuiſſe · Sʒ iuramẽtuʒ ꝓmiſſoꝛiũ eſt qñ
ſurat᷑ de futuro aliqͥd datuꝝ vel factuꝝ.
Aliquãdo etiã iurat᷑ ꝑ execratiõʒ· vt Si
loc non fecero · hoc accidat mihi vel nla⸗

meis aut hmndꝰd..—
Juramentũ calunię · eſt cũ qͥs iurat ſe bona
fide:⁊ nõ aio calũniadi agẽ vel reſcodẽ·
nec egiſſe vel reſpõdiſſe. vn iſtud iuretur
qꝙ ſibi lis iuſta videt᷑ · Et ſi queret verum
non inficiet · Nihil ꝓmittet · nec falſa p/
batio det᷑ · vtilis tardet᷑ dilatio nulla pꝑe/
tet · . · e iura · calũ ã glo · iiij ·
Juratus.ta · tũ . Oꝛ a iuro· as:et mit᷑ actiue
el paſſiue · Onde Ouidius· Tu mihi in
ratus ꝑ numĩia matris aquoſęactiue di/
xit· Et alter · Jurata numĩa nõ reducunt
te · paſſiue dixit ·

Jurgi · gi · i litigatio · v! verberatio · et dꝛ

4

aiurgo gas quaſi iurn garriũvł q̃ iuris
actio · om Hug· Vlvᷣm Pap̃ · Jurgium
dĩ conuicium · caſualis contentio: em
iurgamen · inis
Juridicialis · lis · · t. ⁊ Hle. qͥ ð iure tractat
Pñ et quędã conſtitutio ĩ arte rhetorica
Dẽ iuridicialis:qꝛ de iure tractat ·
