poſitiõe pñt ſcribi ⁊ ſcribũt᷑ indifferẽt᷑ mõ
en.mõ ꝑ in. vt encauſtũ⁊ incauſtũ.enthy

mema ⁊ inthymema.emplaſtꝝ ⁊ iplaſtruzʒ
energumin? ⁊ innerguminꝰ.et ſic de ſilibo

VUelðꝛ energia interioꝛ laboꝛ vel interioꝛ

oꝑatio.ab en.qð eſt in.⁊ erge qð eſt opera

tio vel laboꝛ.

Snerguminꝰ.i.demoniacꝰ.a demone poſ-
ſeſſus ⁊ vexatꝰ.⁊ ðꝛ ab en.qð eſt in.et erge

qð eſt oꝑpꝰ vł laboꝛ.⁊ mene qð eſt defectuſ
vł luna qſi inefficax.nõ laboꝛãs.non ope/

rãs.ſʒ in oꝑe deficiẽs.vł ðꝛ energuminus
ab en.i. in. ⁊ erge laboꝛ.⁊ mene defectus.

noys.i.mẽs.q̃ſi laboꝛãs in coꝛꝑe.deficiẽs
Eneruis.uis.cõ.t.⁊ G̊ ue.i.ſine neruis ſolu
tuſ.debil.effeminat. ab e.qð eſt ſine.⁊ ner
uis.q̃ſi ſine neruo.i.vᷣtute.
Engaddi indecli.ẽ locꝰ vbi finit᷑ mare moꝛ
tuũ.⁊ interpᷣtat᷑ hebꝛaice fons.i.baptiſmꝰ.
vel ocułꝰ celi aut vitulo
Enigma mat.n.t.eſt ſᷣmo fig
ſcura locutio.ſiue ſilitudo vel q̃ſtio occul
ta vel obſcura q̃ difficile itelligit᷑ niſi ape/
riat᷑.vt illud Judic.De comedẽéti exiuit ci
bus. ⁊ ð foꝛti egreſſa ẽ dulcedo.ſignificãs

exoꝛe leonis fanũ eẽ extractũ. Iñn h̊ ⁊ hec

enigmatiſta.ſte.qͥ vł q̃ obſcure ⁊ figuralit᷑
loqᷣt᷑. Et enigmaticꝰ.ca.cũ.i.obſcurꝰ ad ex
ponendũ.vlł qͥ ꝑ enigmata loquit᷑
Gnixa.i.conata ad efficiẽdũ aliqͥd.vel ꝑtu
liberata H
Ennoian.i.in mẽete.i.accidens qͥd ðꝛ eſſe in
mẽte.qꝛ nullo corpoꝛeo ſenſu cõpᷣhẽdit᷑.ſʒ
ſolo intellectu mẽtꝭ. In ennoimaticꝰ.a.ũ.
id eſt. accidẽtał. Uñ Iſið.accidẽetales dif
finitiões vocat ennoian vl ennoimaticas
qꝛ non ſubſtãtialia.ſed accidẽtalia decla/
rantur.
Onnos interpᷣtat᷑ habitatoꝛ vł pfundu
Ennoſigeꝰ.ðꝛ ab ennos qͥd interpᷣtat᷑ habi
tatoꝛ ⁊ ſigeũ.qð eſt qͥdã mons iuxta troiã.
vñ dict eſt neptunꝰ ennoſigeus.i.habita/
toꝛ.ſigei illiꝰ pmontoꝛij in qͥ habebat tem
plũ iuxta troiã. Uel ennoſige interpᷣtat᷑ p
fundũ ſilentiũ Ennos em̃ ꝓfundũ ðꝛ ſige

ſilentiũ vel latibulũ.⁊ vocat᷑ Neptunꝰ ſic

a ꝓfunditate marꝭ.⁊ a ſilẽtio qð ẽ ĩ ꝓfũdo
mar.. Ulennoſigeꝰ ðꝛ ab ennos qð eſt ha
bitatoꝛ. ⁊ ſiche qð eſt ꝓfundũ.q̃ſi ennoſi/
heꝰ.i.habitatoꝛ pfund

uratiuꝰ vl ob

ESnoch interpᷣtat᷑ edificatio. Ipſiꝰem noĩe
ciuitatẽ edificauit cayn filaaa.

Snodis.diſ.ↄ.t.⁊ h de.pe./p.i.ſine nodo.ex

fra nodun.. H
Enoꝛmis.mis..t.⁊ H me.i.defoꝛmis.tur ⸗
pis. inanis. graãdis. irregularꝭ. illiteratus.
craſſus.ſine mẽſura vel foꝛma .

se leticie locꝰ interpᷣtat

ns.entis.o.g.põt eſſe nomẽ vl ꝑticipiũ ðᷣ
ſum. es. eſft.
Inſatꝰ. ta. tũ.i.enſe armat.⁊ ðꝛ ab enſis
E iciũ.cij.occiſio facta cũ enſe.⁊ dicit᷑ ab
enſis.
nſicuł.li.m.s.i.puus enſis
Sunſiter.ra.rũ.pe.coꝛ.qͥ fert enſem
Snſis ſis.m.t.i.ſpata.⁊ ðꝛ a ſecindo
Enteria.rioꝝ.i.inteſtia·
Entheca.ce.i.repoſite rei copioſa ſuba.qſi
in theca repoſita Uł entheca.ce.i.peculiũ
vllꝓpꝛiũ. In enthecari.ria.riũ.⁊ h enthe/
cariꝰ.rij.i.negociatoꝛ.pe.p.eſt theca ſicut
Encthymema.n.t.eſt q̊ddã genꝰ argumẽta/
tionis.ſ.feſtinata ↄcluſio.⁊ ðꝛ a thymo q̊d
eſt mẽs.⁊ en qð eſt in.q̃ſi in mẽte vnicũ.qꝛ
in enthymemate vnũ ex vno infert᷑. Ul ðꝛ
ab en ⁊ thymos.łthyme qð eſt mẽs.⁊ mo
nos vnũ.qſi in mẽte vnũ.qꝛ vna ꝓpoſitio
tacet᷑ in mẽte vł retinet᷑. Enthymema aũt
eſt ſyllogiſmꝰimꝑfectꝰ.i.oꝛõ in q̃ nõ oĩboꝓ
poſitõibo antepoſitꝭ feſtinata infert᷑ inclu
ſio.vt Om̃e alal currit.̊ oĩs hõ currit In
hac argumẽtatõe ſubintelligit᷑ H̊ ꝓpoſitio.
oĩs hõ eſt aĩal.⁊ nõ apponit᷑ ibi.qꝛ ſi appo/
neret eſſet ſyllogiſmꝰ. èBB
nũ eni.n.s.ðꝛ ab es. Iñ ̊ enulũ.li.dimi.
id eſt.ꝑuũ enũ.ſ.caldarin. .

Qos.eoi.grece ðꝛ ſol vlł oꝛiẽs.vel bm ſplẽ⸗

doꝛ geris clareſcẽtis.q́ͥ auroꝛa dðö9.ũ.ͤ
Gous.eoi.pᷣmꝰ equ ſol.declinat᷑ etiã adie/
ctiue.eous.a.ũ.i.oꝛiẽtalis. Et nota ꝙ ſol
qttuoꝛ eq̊s hr̃e ðꝛ ꝓpter q̃ttuoꝛ ꝓpꝛietates

Is in ſe hʒ ⁊ oſtẽdit tidie. Nã de mane ðꝛ

eous.i.oleos vlł rubeus.qꝛ tũc eſt auroꝛa.

Lirca tertia vᷣo pallet.qꝛ tũc aſcẽdit aera.

⁊ tũc ðꝛ euchous.qꝛ tũc axꝓparet ĩ aera ſil/
uis ⁊ montib. In meridie ðꝛ pyroꝰ.⁊ tũc
feruet ⁊ maxime circa hoꝛã nonam Sed
hoꝛa veſperoꝛũ in occidente.⁊ tunc dicit᷑
phylogeus.quia tunc apparet ſubire ter/

tabula vlliberĩ qbo vſnrarij ſcribũt denz at

eEe rios às mutuo dat ad pignoꝛa ꝗᷓ recipiut. Ei
QEpacta eſt numerꝰ iuariabił dat ãno ad ꝑqð cognoſcũt ſi luerat ln Arſinani⸗ n
ſciendũ qta ſit luna in kalẽdis cuiuſlibet ficant᷑ dolẽt ſuꝑ dãno qð ipᷣis creſcit iic
mẽſis.⁊ ðꝛ ab ciaseſtp aucta göen phot.indecli.ẽ veſtꝭ ſacerdotal.qð latĩe ĩ nn
augmentũ.i. exceſſus anni ſolaris ſupᷣ lu/ terpᷣtat᷑ ſuꝑindumẽtũ.Erateĩ palliũ ſuꝑ/ 6G
narennnm hbumerale.qͥ tota ſacerdotal ambitio tege .
Epanalepſis vl epinalepſis eſt ̃monis in bat᷑. Et erãt duo genera.vnũ lineũ ⁊ ſim/ Y?ZGäü
pncipio vᷣſus poſiti eiuſdẽ ĩ fine repetitio plex qð ſacerdotes habebãt. Aliud exdi „
vl replicatio.vt Multa ſuꝑ pamo rogi/ uerſis coloꝛiba auro gẽmiſq; ↄtextũ hñnoi G
tans ſuꝑ Hectoꝛe multa vrtroq; hüero lapides duos ſmaragdinod
Gpar. n. t. eſt inteſtinũ aĩał.ſ.iecoꝛ vł ficatrũ auro ↄcluſos.ĩ qbo ſculpta erãt noĩia patri e⸗
Etoꝛ ab epi. qð eſt ſup.eo ꝙ ſup poſitũ ſit ch Aolim porifices vtebãt᷑. VUn. Ue ll
epatic. a. ũ. pe. coꝛ. qͥ patit᷑ in epate. Et ſtis ephot ꝓpꝛie dicat᷑ põtificalis. Exaur .
acit gtũs epatj.ꝑt. pe.coꝛ. ̃m vſuʒ. tñ ſm mũdo filo qʒ texta q̃terno
MHugẽ.fac epar vel epatis. GSfpbhꝛata.te. pe. coꝛ. ciuitas eſt que dicta elt gll
Epatiari.a.ũ. qʒ ꝑtinet ad epar. vñ Plau bethleẽ᷑.⁊ nõ dʒ vltima accẽtuari in eyhꝛ i
tus. Cũ te moꝛbo agitat epatiariꝰ. ta. Jñ ephꝛateꝰ.tea. teũ.pe. pdu. ne
Gpecheſis eſt apooſitio ad mediã dictionę Gpigrece.latine ð ſupꝛa. Nd
Iilre vl ſyllabe.vt Reliqas danaũ / p relids. Sphialtes eſt qda ſpẽs phantaſmatꝭ qᷓ c Aü
⁊ induꝑatoꝛꝓ impatttoꝛ tingit ĩ ſomnis.⁊ ðꝛ ab epi.qð eſt ſup.⁊ al .
Ephebia. bie.f.p.eſt oma pars adoleſcẽtie tes.qð eſt pᷣmẽs.qſi ſup pᷣmẽs.q; ſuo pᷣle
m Papᷣ. Ephebia etiã ðꝛ iunenũ eminẽſ re videt᷑ ſuffocare ⁊ guare doꝛmiẽtẽ
pulcritudo. vl collectio epheboꝝ. ⁊ ab Spibatg. te. 9.t. pe. coꝛ. gꝛece qð latine ð la
epheby. Et vt dic̃ Alexãder. Quo pꝛoſtãt icus vl ſuꝑueniẽs.h̊ nihil negocij hʒ ĩ na/ N
puerni locus eſt ephebia dictꝰ.⁊ ſic poni p ui.ſʒ naulo dato ĩ alias terras ire diſpoit. ⸗
ephebian. 2 57: ab epi qöſupᷣ.⁊ baton qð ẽ nanis H
Ophebian. f. g. eſt locꝰ ꝓſtitutõis vbi iuuęè/ Eſpicauſtoꝛii.rij.n.s.eſt inſtr̃in qð fit ſuꝑ i
nes meretricabant᷑ ⁊ pſtituebat᷑. Unde.ij. ignẽ cã emittendi fumũ.⁊ ðꝛ ab epi⁊ cau/ n
Mach. ilij. Sup b pmittebat etalia cen ſtos qð eſt incẽſum Itẽ epicauſtorii dꝛ loOo
tũ qnquaginta ſi poteſtati eiᷣẽ ↄcederetur cus vnguetoꝝ. ybiſe vngebãtad ignẽ. valIl ue
gymnaſiũ ⁊ ephebian ſibi ↄſtituer. vbi vnguéta fiebãt ad ignẽ. Epicauſtoꝛiũ bne
Gphebi.m.s.i.valde lucidꝰ.ſ.iuuenis pul/ etiã ðꝛ ocꝰ diſcernẽdi cauſas. Etĩ qlibet hn
cer ⁊ imberbis. Iñ ephebiolꝰ.li.di.i.ꝑuꝰ iſtaꝝ ſignificationũ accipit᷑ cõpetẽt᷑ in paſ han⸗
epheby. Etpᷣt mobilit declinari. ephebus ſione ſancti Thome g
ba. bũ. ⁊ ephebiolꝰ. la. lũ.pe.coꝛ. Oʒ ephe SOpicenꝰ.na.nũ.pe. ꝓ.i.ſupᷣ cõe. Uñ q̃dam Gllen
bus pꝓd.pe.Uñ Lucanꝰin tertio. Grade/ noiĩa dicunt᷑ epicena. vt aqddla. u
uoſq; ſenes mixtis armauit eyhebis Spicvcl?. cli. pe p. i. pu? circulꝰ poſitꝰ ſup un
Zobiachi mẽſura eſt.ſ.triũ modioꝝ; maioꝛẽ circulũ.ita vt epicycli cẽtꝝ ſit in li Gpi⸗
phimera. re.qdã piſcis qͥ vno die oꝛit᷑ ⁊ꝛ i nea mat? circduul legp
eodẽ moꝛit᷑. Jñ ðꝛ Ephimera.re.pe.coꝛr. Gpictaſis.ſis.f.t.eſt adiectio lr̃e vł ſyllabe Loyh
febꝛis ſimplex ⁊ non moleſta.q in vno die ſuꝑ ſtatũ dictõöis ſood/l
altligit hoiem. ⁊ eodẽ die perit.qſi ſu die picurri. m. s. qddã genꝰ phoꝝ qͥ curam lieg
nõ excedẽs.qꝛ vltra vnũ diẽ nõ ſolet dura ſuꝑ cutẽ coꝛpis habebãt.⁊ ðꝛ ab epi?⁊ cu/ ANcci
re. Et indeh̊ ephimerꝭ idis. genꝰ eſt hiſto ra vlł cutꝭ. Dicebãt em̃ voluptatẽ eẽ ſum/ iſise
rie.ſ.vniꝰ diei digeſtio. vł vni diei regu/ m bonũ. ignoꝛãtes & aliã eſſe voluptatẽ ulcln
laris abbꝛeuiatio.cõputatio.calculatio. pᷣter carnalẽ.dimiſſa aĩa.tm̃ coꝛpi curã - iame
Ephimerꝭ etiã ðꝛ tabula manual.vł liber pendebãt. In epicureꝰ.rea.reũ. Uł epicu hunltne
Iq qtidiani actꝰ ſcribi ſolẽt. Et ſonat epphi rei dicti ſũt ab epicuro qdã pho amatoꝛe oen
merꝭ apud nos diurnũ vlł q̊tidianũ. NHaʒ voluptat ⁊ vanitat.nõ ſapietie quem ipᷣi hpioge
qð latini dicũt diurnũ.greci dicunt epypi phpi poꝛcũ noĩauerũt.q̃ſi voluptatẽ.q va/ banno
merida UVl ephimerꝭ ðꝛ ab epi.i.ſupᷣ.⁊ me nitatis ⁊ voluptatꝭ amatoꝛ.non ſa ientie llla
reo. es qd eſt volere. Jñ ephimerh idis v ſummũ bonũ voluptate; coꝛpis allerebat dn

lon⸗

EPpP

i cui traditões epicurei ſebant᷑. Uñ dice lon qð eſt nigg
knoſtin bãt deũ ex puidetia nihil agere In mũdo Spimenia. nioꝝ.plis nũeri.i.expẽſe vł exe
Heam oia oſtare et coꝛpibo. Niam nihil alið eſſe nia vel mibuta q dant n ſinglos meſes p⸗
raitt Opic ca.cũ.i.lqaudabil.⁊ dꝛ ab epoſ.i.lauſ petit᷑ad maioꝛẽ certitudinẽ vł deſiderij er
ni initſr Un Marcial. Cpica vulgo lyricaq; pa/ pꝛeſſionẽ vt Amẽ amẽ oico vob. Alij di /
: An ng gina nſonarʒ. Clidet tñ hepica ponip da cũtq; opimone fit qñ dictio nõ tota repe-
nii crlico. Racryle cĩ inuent Ead deſcriben/ tit ſz pncipiũ ⁊ finis variat vt Expectanſ
voſtunghhr di geſta heroũ.ex qb ↄſecuti ſũtlaundem expectaui dñm. Canẽs canebat. Landãs
nctigtdinmn. Ul epic d ab e. ⁊ pede.i pſaic. Põt ibi laudaobdk
nwdit Id Esiepica. l.pſaiag SEſpinichia. on. d2 feſtiuitas ? granactio Pꝓ
Kaals Ernn Spidioceſis fit cũ ſupᷣdictũ in melioꝛẽ ꝑtẽ vxictoꝛia pᷣhabita.Uñ.ij.Hach.viij.ðꝛ. ?x

coꝛrigit᷑. vt Iſte ẽcertꝰ amãs.imo certioꝛ. cũ epinichia ageret hieroſolimiſ.Et ðꝛ ab
ckanedicnc imo certiſſiſuus .eevpigqs eſt ſup. ⁊ nichos qð eſt victoꝛia
mediench pidromꝰ.mi.pe.coꝛ.eſt qͥddã genꝰ nauis Gpinirion ſic dicit glo.interli.j. Parał.xv.

thmaninehhn ⁊ ab epi⁊ dꝛomos.qð ẽ nauis.et ðꝛ ep In citharis ꝓ octaua canebãat epinirion.
dan. dꝛomos vl epidromꝰ velũ ſcdᷣe amplitu / ⁊c.⁊ interpᷣtat᷑ victoꝛi deo triumphꝰ ⁊ pua
„ dinis.ſ.ad pupum ma. Alia lr̃a dic epinichion. qd vt dicunt
dannſman ii Spiphoꝛa.re.pe.coꝛ.i.lippitudo ocłoꝝ.qñ interppᷣtat᷑ victoꝛi deo palma.vł victoꝛꝭ ði
gigöckſihen ſcʒ pellicula ſuꝑducit᷑ ocło.⁊ ðꝛ ab epi qd triumpbus ⸗ “
nsſici eſt ſup.⁊ phoꝛos qð eſt fere. Spiphania. nie. f. p. i. ſupna apparitio. et ðꝛ
medormiti pigrãma.dj.n.t.i.ſuꝑſcptio.ſi.titulꝰ.ł bꝛe/ ab epi qʒð eſt ſup.⁊ phania qd eſt aparitio
urgolonnet uis annotatio eoꝝ ã diffuſi dicũt in ſejn Ulb dðꝛ ab epi ⁊ phone ſonꝰ Iñ epiphania
Uncgocihin⸗ ti oꝑe.⁊ ðᷣꝛ ab epi q̊d ẽ ſup.⁊ grãma qͥd ẽli / q̃ſi ſuꝑnꝰ ſonꝰ.vł diuin? ſonꝰ.qꝛ eo die vox
msirediſot nea vł lr̃a.Etia epigrãma ðʒ illa ſuꝑſcptõ patris ſonuit de celo. Hic ẽ filiꝰ meꝰ dile/
vnqöcus q ſupponit᷑ titulo.ſ.epithauiũ.vłꝗᷓ ſuꝑpo ctus Wł pleniꝰ⁊ clariꝰ ſic pᷣt dici.Epippa
ſtrmqs ſſn nit᷑ imagini alic. ad ſignandũ cui imago nia qdruplici vocabulo nuncupat᷑ m qd
dꝛabepitcan ſit.vł ad ſignãdũ a õ ill cui? q̃druplici miracło iſta dies decoꝛat᷑. Hoc
cauſtoriid: imago eſt. ⁊ pðᷣ.pe. Uñn Theodołꝰ. Greco ein die magi xpᷣm adoꝛãt.Eũ em̃ xpᷣs eſſet
bitnd igo⸗rel rũ pm veſtigat grãmata Cadinus tredecim dieꝝ. magiad eü ſtella duce ve/
Eypicautoni Qpigrus.gri.m.g.i.clau q lignũ ligno ad nerũt.⁊ indeꝓpꝛie ðꝛ epiphania.ab epi qð
6s. Cticſide heret. ? ab epi q̃d ẽ ſup.⁊ agros qd ẽtra eſt ſup.⁊. hanos qͥd ẽapparitio Eadẽ etii
NNitinn ctus qꝛ ſuꝑtrahit Dddie reuolutꝭ.xcix. annis ⁊ tredecim diebo ĩ
Epilema.mat.i.emplaſtꝝ.⁊ ðꝛ ab epi⁊ le/ ioꝛdane baptizat eſt. ⁊ ob ̊ vocatur theoo
6 Viiin ma. vl lemoſ qð eſt voꝛago.qꝛ ſup lema.i. phania:a theos qð eſt deꝰ.⁊ phanos atpa
nu.. Julnen vl ylcen voꝛagine ponalt. nitio. vl phonos ſom. q; de trinitas tunc
cbcnb doſti Spileſia. lie eſt qda paſſio ſicdicta.qꝛ mẽè apparnit. pf in vece fili ĩ carne.ſpũſſctüũs
cickp i tẽ appꝛehẽedes parit ⁊ coꝛpꝰ poſſideat. Ore in colube ſpecie. Ipo iteꝝ die anno reuo/
d ci em appꝛeheſionẽ epilẽſiã vocãt Hec paſ luto.cũ eſſet xpᷣs annoꝝ.xxx.⁊ tredecim di
olerfi ſio ðe caduca. als lunatio.⁊ moꝛbo comi erũ.aquã in vinũ mutauit ĩ nuptijs.⁊ ivᷣo
õ tialiſ.qꝛ apð geẽtiles cũ comitioꝝ dies cui vocat᷑ bethphania.a beth qð eſt domus.⁊
ophorqanm dã accidiſſet comitia dimittebat᷑. Cui ti⸗ phanos apparitio.q; miraculo facto ĩ do/
ſee⸗ n ta vis ẽ vt hõ valẽs ↄcitat ⁊ ſvumet. Hos mo verꝰ deꝰ qaparuit. Ißa inſuꝑ die reuo
it10 di vulgꝰ lunaticos vocat.eo ꝙ ꝑ lune curſũ luto anno cũ eſſʒ xpᷣs annoꝝ trigintauniꝰ
wolnptnn nt ↄtingat eis. Iñ epilenſiacꝰ.ca.cũ.qͥ talẽ in ⁊ tredeci dieꝝ.ſatiauit qͥnq; milia hoĩm ðᷣ
lick Nua firmitatẽ patit᷑.Et epilẽticꝰ.ca.cũ.pe.coꝛ. qͥnq; panibo.ſic diẽ GBeda.Et ob ſ̊ vocatm᷑
icaiſ in eodẽ ſenrſru· MM pbagiphania. a phage vl phaginq ebuc
S pilog.ga.gũ.idẽ eſt qdð reuolutio.vł ſup ca vł mãducare.⁊ phanos axparitio.
ipßo locutio alicuirei vel ſupᷣdictoꝝ bꝛeuis re Opiphia. oꝝ.płis nũeri.g.n. ſũt oꝛnamera
pienegee capitulatio Aeiäjn. vt frena vl pectoꝛalia. Uñ Oꝛatius
rolngtn Spimelas ðꝛ cũ in cãdida gẽma ſuꝑnigre / Optat epiphia bos piger.optat arare ca⸗
nn n ſcit coloꝛ.Uñ ⁊ nomẽ accepit ab epi ⁊ meè ball. In epiphiare.i.equũ totalit᷑oꝛnare
ge 14 .
⸗ .

–—

Apirhediũ.dij
Pꝛie pua ⁊ minoꝛg vePucung,.
piſc bpy. pi i.pſul. ab epi qð eſt ſup.
ſcopim qð eſt intẽdere vl ſi peculari.q̃i ſup

noꝛa vehicula

ſpeculatoꝛ ⁊ ſuꝑintẽdẽs curã ſubditoꝝ ge
res. Ul ð ab epi ⁊ copos qð eſt laboꝛ.qſi
ſuꝑlaboꝛãs.ſ.ſuꝑ gregẽ ſuũ.⁊ ẽ nom opꝑis

⁊ onerꝭ.vt Pap̃.dic. ſm illoð apli. Qui epi/
ſcopatũ deſiderat bonũ opꝰ deſ iderat.ſed

nüc mag videt᷑ honoꝛꝭ qᷓ; onerꝭ. Iñ het 5

4

epᷣalis.⁊ le.? aduerbiũ epᷣalit.⁊ ̊ epatꝰ.
tus. tui.⁊ Bᷓ epiſcopiũ.pij·i· dignitas vl of/
ficiũ epiſcopi

Spiſ⸗ ynallepha.f.p. i. curſe us duay voca/

liũ in eadẽ ſyllaba ⁊ in eadẽ dictõe poſita/
rũ cũ colliſione vtriuſq;. Hec alio noie ðꝛ
ſynereſis ſᷣm q̊ſdã. Uñ dic Pap¶p̃. Epiſynal

lepha vl ſynereſis ẽ ↄglutinatio duaꝝ ſyl/

labaꝝ ĩ vnã.vt HNeriꝓ nerei

GEpiſtilii.· n. s. eſt capitellũ qð ſupponit᷑ co/

lune. ⁊ ðꝛ ab epi ⁊ ſtilꝰ.qꝛ ſuꝑponit᷑ ſtilo co tomatic .ca.cił icẽs 29
EOpithymũ.mi.i.flos thymi.⁊ ẽ tymbꝛe ſiliſ

lũne. Uñ epiſtilia dicũt᷑ q̃ſi ſuꝑ ſtilos.i.ſu

per colũnas. Et nota ꝙ tres ſunt ꝑtes co/
luinne.ſ.baſis.i.fundamẽtũ.ſtilꝰ.j.illud re
ctũ qd ſuꝑ baſim erigit. Epiſtiliũ vodꝛ il/

lud qð ſtůo ſuꝑponit

Epintola. t p. eit legatio lralis abſenti po/
ne vl abſentibo mittẽt plene ſignãs volũ⸗

tatẽ. ⁊ ðꝛ ab epi ⁊ ſtolon qð ẽ miſſio.qi ſuꝰ

„.—

miſſio.qꝛ ſupᷣ intẽtionẽ mittẽtis gerit offl⸗ G

cium nucij. vł q;ꝛ epla ĩ dignitate pᷣeminet
ſimplici miſſioni. Iñ epiſtolarꝭ 2.t.⁊ re.

. „

s en epic xet Pemne ad epłam. Et hoc

epiſtolare ri.⁊ ̊ epiſtolariũ.i.liber epłaꝝ

pitaphiñ. un. n. s. eſt ſcptura ſiue titulꝰ in

lapidibo ſepulcroꝝ ſcriptꝰ.⁊ ðꝛ ab epi.⁊ ta
phos qð eſt tumulũ vel ſepulcz

Qpithalamiũ.mij.i. cãt? fitſi uꝑ thalamũ.
.i.ſuꝑ ſpõſum vl ſpõſam. In epithalamiꝰ.

mia. miũ. ſm hug. Pap̃. diẽ. Epithalamia

ſunt carmĩa nuptiaꝝ q decãtant᷑ a ſcolaſti

lomon edidit ĩ laudẽ xpᷣi⁊ eccĩe.exq
les epithalamiũ ſibi vendicauerũt. Unde

cis ĩ honoꝛẽ ſpõſi ⁊ ſpõſe. Hoc pmũ Da/
enti

Hiero.in epła ad paulinũ.ca.vij. Salo/

mon pacificꝰ: amabił dñi moꝛes coꝛrigit

naturã docet.eccłiam iũgit ⁊ xpᷣm.ſctãrũ

nuptiaꝝ dulce canit epithalamiũ.

OSonbenalle gn in upꝑpoſit? vl appoſt it.

Uñ. Jpe ipᷣa ip̃m ↄꝛ epithematheton.i. ap
poſitiuũ.qꝛ apponit᷑i.iũgit᷑ cũ pᷣma ⁊ ſcdᷣa
⁊ tertia ꝑſoms.vt IJpᷣe lego.ipᷣe leg. ipe le

„ .

eſt ſup. et

pitheti ti aditiunz adlibet. 18: ab

epi ⁊ thef.qꝛ ſuꝑponit᷑. Sʒ ꝓpꝛie epithetũ

ↄꝛ illð adiectiuũ qð ↄuenit oĩ rei alicꝰ ma

neriei. ſz nõ ſoli. vt cygni eſt epithetũ alboꝛ
coꝛui niger Itẽ epithetũ ðꝛ accidẽs qð eſt

ꝓpꝛiũ.ſʒ differũt. qꝛ epithetũ eſt qð cõuenit

oi rei alicuiꝰ maneriei ſʒ nõ ſoli.vt eẽ nigꝝ
ↄuenit coꝛuo.ſj ñ ſoli. Pꝛopꝛiũ vᷣo oĩbus
vniꝰ maneriei reb ⁊ ſol ↄuenit. Iñ epiche
ton ðᷣ qdã figura cũ tale accidẽs ł adiecti

uũ addit᷑ tali rei unmedite
Opitoma.dj.n.t.vl epitome.mes.i.abbꝛeui
gatio ſᷣmonis.⁊ ðꝛ ab epi ⁊ tomꝰ vł tomos

diuiſio.pᷣciſio.q̃ſi pᷣſectio ſᷣmonis. Unde
Hiero.diẽ in epla ad paulinũ. Paralipo
menon liber inſtrumti veterꝭ epitome tatꝰ
ac tał eſt.⁊c̃.Dr aũt epitoma abbꝛeuiatio
veterꝭ teſtam̃ti q̊d ðꝛ inſtr̃m.qꝛ inſtituit in
doctrĩa fidei ⁊ moꝛũ.⁊ ponit᷑ h abſolute p

abbꝛeuiatõe. qꝛ bꝛeuit᷑ tãgit pᷣmiſſa Iñ epi

tomatic'.ca.cũ.i.bꝛeuit᷑ dicẽs vel dictꝰ

⁊82 ab epi ⁊ thymũ qð eſt ſtos.qꝛ ſolet ſuꝑ
poni a medic alijs adiutoꝛijs pᷣcedẽtibus

Iñ epithymic.ca.cũ.i.cõcupiſcibile.Et
epithymũ etiã ð thuribulũ.qð alio noĩne

ð thymiamateriũ.a ſuꝑpoſitõe thymioꝝ.
qd alio noĩe ðꝛ thuricremulũ. Uñ ðꝛ.o
nethvmiama ĩ thuricremnulo
piſeſis eſt eiuſdẽ vᷣbi ĩ eodeʒ vᷣſu ſine aliq̃ᷓ
dilatõe ↄgeminatio. vt OMe me. Itẽ Cõ/
ſurge cõſurge MU

Gpitrophiũ.n. s. eſt domꝰ in q̊ alũt pauꝑeſ

infantes

pos grece.latine ðꝛlaus
pto. onis. i memoꝛia

Spudo⸗ge re netn poſitꝰ

pudoꝛꝰ.a.ũ.i.extra pudoꝛẽ.i.vᷣecũdiã im/

Guder ðᷣ ab e. ⁊ pudo⸗ꝰ qð ẽ pudoꝛe pleꝰ
P

ulũ.li.n. g.ĩ ſingłari.⁊ he epule.aꝝ.iĩ płi
eſt heteroclitũ genere ⁊ declinatõe. ⁊ ꝛ q̃i
opulũ ab opulẽtia reꝝ. Et ð fm qͥſdã epu
lũ ꝓ coꝛꝑali.ſʒ epule.aꝝ. ꝓ ſpũali.i.p refe/
ctoe ſcie vł vᷣtutꝭ. Vñ plato in Thi. Ueni
ſtis ad epulas heſternas HM

Sulon ni. m. s.i. gluto epulis dedit.qui
ali

cðᷣꝛ h epulo.onis.Unñ Augꝰ. de ciui. ði

Epulones etiam deos iouis paraſitos eẽ
Dixerrnrnrrrrt.

Qpulus.id eſt. lurx ”MU

quabilis.lio.t,ch le. E ſyncopã h et

—

Nlos.
K⸗

Chuinea
Couie
fioe
Ganun⸗
dlipe
Getoen
hini⸗
Di.

ns⸗
glis
e
coluro
uin⸗
ar.
Gannſtnn
ben
Gaurin
chiuſci⸗
obli⸗
honc̃

Ghnrin

nii

bete

egigei
oilen
epicheit
acigenet
ieſtgöcinnt
loliteing
Miü foob
mnt. Fenite
R
Amiehn
nd Nwons
ofmonis Dee
nlini Pani⸗
racncniwnet
omng Drraund
Ermn crinkmrn
nt Dong
igtöm inn

rdicis ed

mitilnnhrfl
ſooe:ſolaſ
wijsplcitd
Nuptſable?
i.gdalionont
ſtethrmor
lli. Uior

lo.
g dſuſine gli

Nene ahhn

iniütpungt

15

S
Zotiſclidin
o geppan ,
thechlk /
Declnnie

equalis ⁊ h̊ le.i.ſilis in q̃litate.⁊ ðꝛ ab eq̊.
eqs. Iñ h̊ eq̃litas.tat.⁊ eq̃liter.⁊ ꝑ cõpoſi
tionẽ ineq̃bilis vel inequalis.inequale.in
equalitas.inequaliter.inequabilitas. ine
quabiliter s
OQquanunis.9.t.⁊ ̊ me.⁊ equanim.a.um
i.eqͥ ⁊ patieẽtis aĩ. Iñ eqᷓnimitas.tatꝭ.i.ani

mi eqͥtas ⁊ patia.

Equarp.rij.i.cuſtos eqᷓꝝ.⁊ ðꝛ ab equꝰequi
ques.eqͥtis..t.i.miles. In h̊ eqͥtiſſa feia

eqtans.⁊ coꝛ.eę.ſic equꝰ ſubſtãtiuũ.Unñ q/
dam. Et modo vadit eques qui ſolet ire
pedes. HW

Saucſter 2.t vle ſtris ⁊ B eqſtre. vł poti

m modernos hequeſter.̊ tris.̊ tre.qui

vagit ĩ eq̊.⁊ ðꝛ ab equꝰeqͥ. Un.ij. Mach.

xj.Apparuit pᷣcedẽs eos eq̃ſter. Eq̃ſter eti
am ſim Pap̃. ſumit᷑ p illo qᷣ in certaminib⸗
mediꝰ ĩteruenit.p quẽ vtraq; ꝑs equã fi/
dẽ ſectat᷑⁊ tũc videt᷑ dici ab equꝰ eqͥ equũ

GOSgueſtris etiã dignitas erat ĩ his qͥ romaz

cuſtodiebãt. Nã ⁊ hi habẽt᷑ p abſentibo rei

publice cã. Et dic̃ Accur.qꝙ aliqͥ erãt pᷣſi/

dẽtes.qꝛ ſimplex militia ñ erat dignitas
Oquidiu.dij.idẽ eſt q; eqͥnoctiuʒ.q̃ſi eqͥtas
dieꝝ cũ noctibꝰ Iñ h̊ͥ ⁊ h eqͥdialis.⁊ h̊ le.i.
equinoctiäilsssss.
quiferꝰ.ri.m.s.pe.coꝛ.i.ferꝰ equꝰ et ſilue

ſtris.⁊ ðꝛ ab eqnꝰ ⁊ feũ
qmanꝰ.a.nũ.qͥ eq̃lit᷑ ytraq; manu ad gla/
diũ vel ad alið tenẽdũ vtit᷑.⁊ ðꝛ ab equꝰ et
TIanagse
Gqͥ noctiũ.tij.i.eq̃litas noctiũ cũ diebo ⁊ fit
bis in ano.i.in feſto ſctẽ cruc.⁊ idibꝰ mar
tij. Un. Equa cru feſtũ dat tꝑa martꝭ et
idus. Itẽ eqͥ noctiũ eſt maxia diei artifici
alis ⁊ noctꝭ adeq̃tio. Iñ h̊ ⁊ eqͥnoctialł.⁊
B le.⁊ h eqͥnoctiał.lis.tã p paralelo qᷓ; pꝛo

coluro in q̊ fit eq noctin

vaccaꝝ. Sε eaiu.
Eſquiſtatiũ.tij.n.s.i.ſtabulũ vbi eqͥ ſtant.et
2 ab equꝰ ⁊ ſto. ſtas.

Gquiricia.cie.vł equiria eſtarmẽtũ eq̊a vł

Eqͥtania.nie.qdã terra ⁊ ðꝛ ab eqͥtate aque
cuiuſdã fluuij.qꝛ fere eã cingit.vł ꝑ oriuʒ
qꝛ obliq̃ eã cingit.vł ðꝛ ab aqͥ. Jñ eqͥtani/
cus.ca.cũ.pe.coꝛ.de illa terra exñs.

Ogtatꝰ.us.ui.i.actꝰ eqͥtãdi.vł młtitudo eqᷣ;

tũ. Un in Cant᷑.Eqtatui ĩ currib phara
onis aſſimilanuiteet
gauog ca cu ad vna voce pla ſiet. Etde
ſeribit᷑ ſic. Equoca ſũt q̊ꝝ ſolũ nom̃ ẽ cõe.

2 fm illud nomẽ rõ ſube eſt diuerſa. vteñ

aial ſignificet aial ven ⁊ aĩal pictũ. nomen
eſt eis cõe ſolũ ⁊ rõ ſube vtriuſq; ſᷣm illud
nomẽ eſt diuerſa. Dicin ei de leone picto
in pariete. Ecce terribile aial.⁊ ð aĩgli vᷣo
qð eſt leo idẽ dicimus equocando h̊ nom
aial ad vtrũq;. Itẽ equocatio ſic deſcribit᷑
Eſt eiuſdẽ dictiõis diuerſa intetio ſiue ſi/

gnatio. Uel ſ̃ᷣm alios. Eqͥuocatio eſt cum

diuerſe ren ratioes in eodẽ noĩe ſimplicit
Equoꝛ.o⸗j.n.ti.mare traqͥᷣllũ.⁊ ðꝛ ab eqli/
tate. Uñ. Eiũi fremit eſſe fretũ mare dicas
cũ ſit amaꝝ. Pontus ponte caret.ſʒ ab eq̊

quules.lei. m. s p qdã toꝛmento facto ad

modũ eqͥ ſᷣm Hug. Pap̃.vᷣo dic. Equuluſ
vb equuleꝰ.dimi.ab equꝰ.i.ꝑuꝰ equꝰ.vł ge
nus toꝛmenti l

7

equũ. co ꝙ eq̃ currat. Uel ðꝛ ab eq̊. as.q?

olim qn eqͥ qdrigis iũgebãt᷑eqbãt᷑ Iñ eq.

eqᷓ.feia eqͥ. ⁊ eͥnꝰ.na.nũ.pe.p.i.res eqͥ. vel
ade uũ ꝑtinẽs.Et ſcribit᷑ ꝑ e.ſolã.⁊ coꝛ.pᷣ
mã. Sʒ equꝰ.a.ũ.ſcribit ꝑ ae.diphtongu.
† p. pmã. Uj. õ eſt digneqͥ.cui carioꝛ ẽ
equꝰ equo. Miles pũ git equũ.ſʒ iudex iu

dicat equũ.Et nota ꝙ noĩa eq̊ꝝ et genera

ſunt diuerſa.⁊ diuerſ de cauſis impoſita.

Equꝰ naq; eſt generale nomẽ oĩm eq̃ꝛum
Cabalłbꝰoꝛ q̃ſi caualł.qꝛ pede cauat terrã

vel qꝛ pedẽ hʒ cauũ vt dextrar. Uł cabo
ð: equꝰ caſtratꝰ.q̃ſi cauo. Iñ caballus q̃ſi

dimi.i.vilis equꝰ Dextrariꝰ ðꝛ qꝛ ꝑ dextrã

ducit᷑ Palefredꝰ ðꝛ a paſſu ⁊ leni ⁊ freno⁊
ducẽdo.qꝛ leni paſſu ꝑ frenũ ducit᷑.⁊ ide⸗

ðꝛ gradar a qdu.⁊ ðʒ ſic.Oradariẽ equꝰ
mollis inceſſus ſine ſuccuſſura in cedens.
Itẽpᷣt dici manꝰ.qꝛ manu nitat᷑ ⁊ ducat᷑.ł

mãſuetudie manũ ſeqͥ Ueredꝰdꝛ equꝰ

vehit rhedã. Gadiꝰðꝛ equus q̃ſi vadiꝰ.ꝗ
vado.is.qꝛ foꝛtꝰvadit int cetera aimalia.
Ißc eſt etiã ſpadix.quẽ frenaticũ vocãt.et
82 ſpadix a coloꝛe palme.qua ſiculi ſpadi/
cam vocãt.⁊ ẽ glauc? qͥ q̃ſi pictos hʒ ocu/⸗
los.⁊ q̃dã ſplẽdoꝛe ꝑfuſos.Nãa glaucon al
bũ greci dicũt.Et ſcias ꝙ eqͥ nõ coeũt cuʒ
matribo.ſiẽ nec cameil
Gquꝰ.equa.equij.i.rectꝰ.iuſtꝰ.Et differt a
iuſto.qꝛ iuſtꝰ ex lege eſtqſi ius cuſtodiens
Eqi.equa.equũ.ex nata. Iñ eqͥtas.tatꝭ.
2 eſt ↄueniẽtia reꝝ q̃ cũcta coeqparat.⁊ in
paribo rõibo paria iura vł iudicia ide/

op gliqð dicit

rat. vt. C. ad.l.falẽ.l.fi.ᷣbi gra. Outuaſti
mihi centũ aureos mutuo.mõ equũ eſt vt

iſti numeratõi ↄueniat ſolutio ſᷣm eãdẽ qͥ‚

litatẽ ⁊ qntitatẽ.vt.ff.ſi cer.pe.l.mutuum.

Itẽ dedi tibi dãnũ cẽtũ aurcoꝝ.dignum

equũ ꝛ inſtũ eſt yt im eade qntitate danuʒ
tibi reſartiã.Eqͥtas etiã ðꝛ qdã mitigatio

tẽperãs iurꝭ ſcpti rigoꝛ
Gra.ere.f.p.i.pecuia ſiue mõeta.⁊ ðꝛ ab es

Erametũ.ti.n.s.eſt inſtr̃m de ere.ſic ferra/
mentũ de ferro.⁊ ð ab es.

Grar.rij.m.s.i.monetari.⁊ h̊ eraria.id ẽ.
monetaria. vł erariꝰſiue eraria ᷣ qcũq; ł
quecũq; opat᷑ in gere. Item erariꝰ.a.ũ.qð
ad es vł ad erã ꝑtinet

Gregione.i.ex oppoſito.ſiẽ vna regio oppo/

nit᷑ alij. vt )ᷣ eã diſtinguit᷑. ⁊ eſt qdã irreglła
ris vocũ ↄgeries potiꝰ qᷓ; cõpoſitio

Sreꝰ.a.ũ.⁊ eneꝰ.a.ũ.in eodẽ ſenſu.ſ.qð con

ſtat ex ere.

Ergaſtcriũ.ri n.s.ẽ locꝰ vbi aliqd opꝰ fit.
⁊ ðꝛ ab erge qð eſt opꝰ.⁊ ſterion qd ẽ ſtatio

Iſi oꝑaria ſtatio Et ergaſterin ðꝛ magiſte

riũ qð fit ĩ tali loo “—
Grgaſtulũ.li.n.s.i.carcer ruſticꝰ ⁊ locꝰ dã/

natoꝝ.ſ.ad quem rei ligati mittebãt᷑.⁊ ibi

operabãt᷑ ſibi iniũcta. Uñ Exo.vj.ð erga/
ſtulo egyptioꝝ ðꝛ. Inuenit᷑ etiã qũ q; p car

cere coꝛpis.in qͥ aĩa in hac vita tenet᷑ qſi in
carcerata. Itẽ ergaſtula dicũt᷑ vincula et
cõpedes qͥbo illi qͥ erãt ĩ ergaſtul ligabant᷑.
Uñ Lucanꝰ in.v. Vt pᷣmũ foꝛtuna redit
fuilia ſoluit. Agmina cõflato ſeuas erga-
ſtulo ferro exacuere Papias vᷣo dic. Erga
ſtulũ carcer vel locꝰ vbi danati marmoꝛa

ſecãt aut aliqͥd oꝑant᷑. Itẽ ergaſtulũ durũ

R .

Ergata. te. 9.p.i.opatoꝛ vel vicinꝰ Srre cõputatõnis.
cejm̃ cõputabãt ꝑ lapillos q calculi vocaba

rica. ce. fe.p.ðꝛ ab vꝛo.q̃ſi vꝛica. qa ignee

S grece. latine ð opꝰ.
ſit tutis

Grican.a.ũ.pe.coꝛr̃.qͥ canit cũ ere.⁊ ðꝛ ab

es. eris.⁊ cano. Idẽ ðꝛ eriſonꝰ

Griciꝰ vł iriciꝰ eſt aĩial ſpinis ſuis cooꝑtuj.

Et ðꝛ ab erigo.gis.quia erigit ſe qũ ſpini/½

claudit᷑.qͥ b vndiq; ptectꝰeſt ↄtra inſidiaſ
Nã ſtatim cũ aliqͥd pᷣſenſerit pᷣus ſe ſurri -
git. ⁊ in globũ cõuerſus ſe in ſua recolligit
arma. Huiꝰ quedã pꝛudẽtia eſt.quia vitẽ
aſcẽdit ⁊ vnã exacinat vt acini cadãt ſuper
terra.tüc ſpinis ſuis volutat ſe ſuper illos

S

ita vtacini figant᷑ in ſpinis ſuis.⁊ ſicpoꝛ/

tat eſcã filijs ſuis Idẽ aĩal eſt erinaciꝰ ⁊ iri
acine. Qumari diciſ o, üt viuerſa aia⸗
lia. Dicũt em̃ ꝙ' erinacij ſunt aĩalia deca/
uernis petraꝝ aggregatim ꝓcedẽtia. Eri⸗/
nacius figurã poꝛcelli lactãtis hʒ.ſʒ ð foꝛꝭ
ſpinoſus eeſft
ridanus.i.padus

rinnys. nys. vl dis.i.furia infernał.et vðᷣꝛ

ab eris grece.qð latine ðꝛ lis.q̃ſiad litemꝰ
diſcoꝛdiã nata.⁊ p.ri. Uñ qͥdã.Ergeq; no
tat litẽ.ſignat erinnus idem

Gripes.dis.g.o.qͥ habet pedes ereos.et v

gꝗb es prs.
Eris grece.latine ðᷣꝛ lis. Itẽ eris eſt ꝰõbum
futuꝝ indicatiui de ſum es eſt.⁊ coꝛ.pmaʒ
Item eris eſt gtũs huiꝰ noĩs es.et ꝓð.pꝛi

mam. Unde quidq. Clerbũ fiet eris. grĩs

4

riſon.na.nũ. pe.coꝛ.qͥ ſonat cum ere.⁊ ðꝛ

ab es.⁊ ſono.as. Idẽ ⁊ ericanꝰ

—

Erpica.ce.f.p.inſtrm ruſticoꝛũ ad teredas
glebas.⁊ trahit᷑a bob.⁊ꝛ erpica q̃ſi arpi

ca. ab arpe qð eſtraꝑe.Uł q̃ſi arapeta.id ẽ

garata petẽs.pus em̃ terra arat᷑ ⁊ poſtea er

7 erpico.cas.

Grro.onis.m.t.i.qͥlibet vagꝰ ⁊ inſtabił.Et

8& ab erro. as. Unde Oꝛatiꝰ ĩ monibus.

Tecq; ipᷣm vitas fugitiuꝰ⁊ erro. Ułerro ẽ
puſillꝰ fugitiuꝰ.qͥ nõ quidẽ fugit.ſʒ excon
ſuetudine qͥdã aberrare ſolet ⁊ frequenter

ſine cauſa vagat᷑.tẽpoꝛibuſq; in reb nuga

mũ.vt.l.ſi qͥs ſit fugitiuꝰ.S.erroꝛẽ.ff.ð edi.

Erroꝛ eſt qñ ali dalit ↄtingit. vł aliud ẽq;ᷓ

credit vo put.
Grroꝛ calculiẽ erroꝛ cõputatõnis. veteres

tur.ꝓ eo ꝙ pedibo aliqñ calcant

2

Grroꝛ intolerabilł eſt erroꝛ a iure reppatꝰ
ESruca.ce.f.p.eſt modicꝰ vᷣmis frondium.?

ðꝛ ab erodo.is.qſi eroda. Itẽ eruca ẽ q̃dã
herba.⁊ tũc ðꝛ ab vꝛo.is.qſi vꝛica.eo ꝙ ig/⸗
nee ſit vᷣtutꝭ.⁊ ĩ cibo ſepe ſumpta venerꝭ in

cendiũ ſepe moueat.⁊ coꝛ.pe.Iñ Ouidiꝰ

Nõ te minꝰ erucas iubeo vitare ſolaces.

picat᷑. Iñ erpicariꝰ.qͥ erpicã facit vł trabit
⁊ pᷣt adiectiue declinari erpicarꝰ.a.ũ. Jũ

toꝛijs ↄſumptiſ.tãdẽ licet ſero redit ad do

—

Grugo.ginis.i.ſanguiſuga. Itẽ erugo viti
um rodẽs ferrũ ⁊ ſegetes.⁊ naſcit᷑ h̊ coꝛꝛu
ptio ex minutiſſima pluuia circa feſtũ ſan /
cti Johis.Et ponit᷑ ſepe ꝓ amoꝛe pecunie

1Mob
Etfm
ndig
nens:
s0
DN
Grum
hp
Fant
po ict
fureſt
ſcere
Crutt⸗
nene
deigte

Gser
Cge
pubt
nebe
gyhe
zui⸗
mi
ſumt
ubehn
uentt
biurp⸗
blalet.
gohpiat
Gasplert
Geele
eve
cnar
ſarb⸗
luocſei
runmina
ſchfne
reo E
o? den
chepe d
Atanlin

isn ſev⸗
Kainctr
ſrdinti⸗
ntaiglin den
insbzgöſ

nem a⸗
ͤſiaglime
6i. Srgeo

lescreos, gͤ

igiseſtßbon
trcrö
es apöhin
üfacns s

nanmgend
mon
ſicoüsd taids
neapicdiſin
Mätianpanti
Nunttpoſtuc
citnatytni
picnari. J

Prinſtabil E
ifmonbue.
mo. Uenoc

fugnt etcon

atfreagenter
ſcinrennug
ſcroreditadd,

gt Kiuti,

28 ab erodo.eo ꝙ erodat Uł dꝛ ab es erꝭ
Et ſᷣm ̊ eſt ꝓpꝛie erꝭ. Uñ ðꝛ erugo.q̃ſi eris
rubigo.ſicẽ ferrugo ferri rubigo. Iñ erugi
neus.nea.neũ.i.de erugine exñs.⁊ eruglo
ſus.ſa.ſum.i.erugine plenꝰ.⁊ ꝓdu.ru. Vñ
Both. n Ubi nec erugo nec tinea demo
Erumna.ne.f.p.i.miſeria.ĩopia.calamitas

⁊ ðꝛ ab e.⁊ rumen.q̃ſiextra rumẽ.i.cibum.

Iñ erumnoſus.ſa.ſum.i.miſer.pauper.in

ops.ſic dictꝰ.quia ꝑ inopiã miſer factꝰ eſu

riat ⁊ ſitiat. Et erũno nas.i.inopẽ ⁊ miſeꝝ
facere

rutꝰ.ca.tũ.pe.coꝛ.i.extra raptꝰ vł ereptuſ
aut euerſus. Uñ Zach.iij. Loꝛꝛis erutus

de inge

Qs.eris.n.t.ðꝛ ab aer.eo ꝙ ſit eiuſdẽ coloꝛ

cuũ aere. Iñ h̊ erariũ.rij.locꝰ vbi pecunia
publica reponit᷑qꝛ olim pus ibi es repo/
nebat᷑. Es em̃ bus olim fuit in vſu auro ⁊

argẽto ⁊ ferro nõdũ inuẽtis.ex qͥbo metall

q;uis poſtea facta fuiſſet pecunia nomẽtñũ
erarij ꝑmanſit ab eo metallo.vñ pecunia ĩ

itium ſumpſit.⁊ qꝛ es vtpote pus inuẽtuʒ

habebat᷑ in vſu cuiuſlibet metalli.inde ẽ ꝙ;
inuenit᷑ p quolibʒ metallo generalit᷑.⁊ ſcri
biturp aa. M

EOſca.ſce.f.p.ab edo es eſt. d: eſca. eo qpeã

os capiat.⁊ eſt etymo. Iñ eſcoſus ſa.ſuʒ.i.
eſcis plenꝰ.pinguis.craſſus.

Eſcale lis n t. : adiibet vas ad eſcas defe

rẽdas vł accipiẽdas aptu.
ſcaria. rie.f.p.i.mẽſa eſcis pleaa
ſſcariꝰ.rij.m.s.quidã piſcis ſic dictꝰ.qꝛ ſo
lus eſcã ruminare ꝑhibet᷑.nã alij piſces ñ

Eſchynes ⁊ demoſthenes fuertduœoꝛato

res. Eſchynes ĩpugnauit cãm Etheſifon

tis.⁊ demoſthenes defendit ⁊ pᷣualuit. Et

coꝛ.pe.De his fac mentionẽ Hiero.ĩ eplła

97/

ad paulinũ.ij.c.

₰

Eſculentus.ta.tũ.i.pinguis.vł eſcis plenꝰ

Iñ eſculetia tie.i.pinguedo.craſſitudo

Sſculentũ.ti.pe.p.locꝰ vbi multe creſcunt
eſculi.⁊ ðꝛ ab eſculuuus
ESſculus li.f.s.eſt arboꝛ cuius fruetus eſca
eſt. ⁊ vt dicunt quidã eſt ſoꝛbo vel neſperu
im Dug. Et ſᷣm Papiam eſt arboꝛ glan⸗

difera.

tatio merox.

Eſebon interpᷣtat cingulñ triſticie vył cogi rabit.ſed quantũ ad ſtatui ſic ei traſibit mũ
diuis. quia pᷣterit figura mdi ſᷣm apoſtolũ

Eſquilie.aꝝ.plłis nũeri.qͥdã vicꝰ rome vbi
erat vſtrina publica. Un Juuenalł.Eſqͥli
as dictũ q̃ petũt a vimine collẽ. Qui lotꝰ
ðꝛ hebꝛaice carnariũ.Et ðꝛ ille locꝰ eſqͥlie
q̃ſi alitũ eſce.qꝛ aues ibi comedebãt hoĩm
cadauera. Uñn qͥdã mons vicinꝰ dict' eſt
eſquilinus .ẽ
Oſiedũ.di.geneſt vehiculi.Uñ Oꝛatius.
E ſſeda feſtinãt.⁊ coꝛ.be. D
Oſſentia.tie.fe.p.i.ſuba vl ꝓpꝛietas eſſendi.
Iñ h ⁊ h eſſentiał.⁊ h̊ le. In eſſentialiter?

eſſentialitas ſm Hug. Pap̃. vo dic. Eſſen
tia.ſuba.nata.vł eternitas.eo ꝙ ſꝑ eſt. Et

differt eſſentia ab eſſe.qꝛ eſſeẽ act eſſentie
Eſſentia aũt ðꝛ cuiꝰact eſt eſſe. Subſiſtẽ
tia cuiꝰ aciꝰ eſt ſubſiſtere. Suba cui actꝰ
eſt ſubſtare

Eſtas.atj.fit. eſtrta qs anni. ꝛ eſt calida et

ſicca. Et ſũt q̃ttuoꝛ tꝑa anni.ſ.hyems.ver
eſtas.autũnꝰ Uñ.Dat clemẽs hyemẽ.dat
petrꝰ ver cathedratꝰ.Eſtuat vꝛbanꝰ autũ
nat Bartholome?. MMM
ſtacula. le. dimi.i.pua eſtas.
ſtifer. fera. feꝝ. pe. coꝛ.i.feres eſtatẽe łeſtũ.
2382 ab eſtas. vl eſtꝰ? 2 fers
Eſtiuꝰ.ua.uũ.i.ad eſtatẽ ꝑtinẽs.vñ.Eſtiua
uoꝝ.płaliter. dicunt᷑ loca ĩ nemoꝛib vbi ĩ
eſtate beſtie ſub vmbꝛa moꝛant᷑ vt vitẽt ca
loꝛem. Item ab eſtas vel eſtiuꝰ ðꝛ h̊ et hec
eſtiualis. ⁊ hoc le.i.ad eſtatẽ vel ad eſtiuuzʒ
Btinengs. a eare pet ad einnuz

Sſtoꝛ. oꝛis i. voꝛatoꝛ. epulo.mãduc. man/

dax.ardelio.⁊ ð ab edo. es.
Gſtrix cis.f.t.i.mulier gulog
ſtus.us.ui.ðꝛ q̃ſi vſtꝰ.i.caloꝛ.feruoꝛ. Jſi
eſtuoſus.ſa.ſum.i.plenꝰ eſtu.
Oſus.ſa.ſum.i.comeſus.coꝛoſus

Etacula.le. dimi.i.pua etas.
Etas.etatis.f.t.ðꝛ ab euo.qſi euitas. Etas
plerũq; ꝓ vno anno.⁊ ꝓ ſeptẽ.⁊ ꝓꝑ centũ.?-
ꝓ quonis tꝑe ſic dicta.qi euitas.ſ.ſilitudo
eui. Nam euũ eſt etas ꝑpetua.cuiꝰnec ini /
tium nec finis extremꝰ noſcit᷑.qð greci vo
cant eonas.qð aliqñ apud eos ꝓ ſeclo.qñ/
qʒ ꝓ eterno ponit᷑. Uñ apud latinos eſt de
riuatiuũ ab euũ vl ab eſſe pter eiꝰ durabi
litatẽ. Itẽ etas ðꝛ duobo modis.aut mũdi

aut hoĩs. Mũdo aũt nõ aſſignatur etatei

quantũ ad ſubam.quia ſic in ꝑpetunʒ du /
rabit.ſed quantũ ad ſtatũ.ſic eĩ trãſibit mi

I 4

gigura inqͥtnõ eſt ſuba. Et ſic mũc; anti
tur ⁊ ſeneſcit.⁊ ſᷣm h̊ diſtinguunt᷑ mũdi eta
tes metaphoꝛice ad ſimilitudinẽ etatꝭ vni
hois.lariant᷑ em̃ in hoĩe etates ſᷣm diner
ſas notabiles varietates ĩ ſtatu ipſiꝰ. Uñ p
ma etas hoĩs ðᷣ infantia vſq; ad ſeptẽ an/
nos.Exinde vſq; ad qttuoꝛdecim anos eſt

apta. Uñ puer ðᷣꝛa pritareg⸗pumknec
dũ lanuginẽ ⁊ floꝛẽ hʒ genaꝝ. CTertia etas
eſt adoleicẽtia ad gignendũ apta ⁊ adulta.
q̃ ꝓꝛogat᷑ vſq; ad vigintiocto annos.q̃ tres
etates cõputant᷑ qq; ꝓ vna. Quarta eſt iu
uent firmiſſima oĩm aliaꝝ etatũ finiens in
qͥnquageſimo anno. Quinta eſt ſenioꝛis.i.
grauitas.q̃ eſt declinatio a iuuẽtute ĩ ſene/

ctutẽ nõdũ ſenect.ſʒ iã nõ iuuent.qꝛ ſenio

ris etas eſt.quã greci pᷣſbyter vocãt.Nã ſe/
nex apud grecos nõ pᷣſbyter ſʒ geron ðꝛ. q̃
etas a qͥnquageſimo anno incipies ĩ ſeptua
geſimo anno terminat᷑ Sexta etas ẽ ſene⸗
ctus q̃ nullo annoꝝ termio finit᷑ſʒ pꝰ illas
qinq; etates qᷣntũcũq; vite eſt ſenectuti de/
putat᷑. Seniũ aũt eſt vltima ꝑs ſenectutis

durãs vſq; ad finẽ dicta ſic.qꝛ terminſext
etatꝭ. Etates ãt mũdi ſic diſtinguũt᷑. Nã p/

ma etas mũdi fuit ab adã vſq; ad noe.in q̃ᷓ
fuit generis humani inſtitutio ⁊ lapꝰ. Se
cũda a noe vſq; ad abꝛaã.in qᷓ fuit generis
humani deſtructio ꝑ diluuiũ.⁊ renouatio.
Tertia fuit ab abꝛaã vſq; ad dauid.in q̃ fu

it circũciſionis ⁊ legis inſtitutio. Quarta

a dauid vſq; ad traſmigrationẽ babilonis
ſiue Jude in babilonia.in q̃ lex floꝛuit ſub

regibo ꝓhetis.Quinta a tranſmigratiõe

babilonis vſq; ad ꝓpᷣm.in qᷓ irigti capti⸗/
uatio ⁊ liberatio. Sexta a xpᷣo vſq; ad finẽ
mũdi.in qua eſt generꝭ humani redemptio

In ſeptima & etate ⁊ vltima venit xpᷣs ¶Uñ
dicapłs ad Coꝛin. Nos ſumin qͥs fines ſe

culoꝝ deuenerũt. Et nota ꝙ' a pᷣncipio mũ
di vſq; ad incarnationẽ xpᷣi fluxer̃t anni qͥn

qʒ milia duceti vigintiocto.ſic dicũt ꝓſper

⁊ euſebiꝰ ceſarieſis.⁊¶ Hieronym i chꝛoni/

s ſuis. O ꝛoſi gũt pᷣſbyter ſcribes ad Au
guſtinũ die ſic. Sunt ab adã pᷣmo homineæ

vſq; ad ninũ magnũ vt dicũt regẽ qñ natꝰ

eſt Abꝛaã anni tria milia centũ octoginta ,/

quattuox.qͥ ab omnibyhiſtoꝛiographis vel
omiſſi vel ignoꝛati ſunt. A Nino aũt vł ab

Abꝛaã vſq; ad ceſarẽ Auguſtum.i.vſq; ad

dꝛageſunoſecũdo facta pace cum parthis.

iam poꝛte nõ clauſe ſunt? bella toto oꝛbe

ceſſauerũt.colligunt᷑ anni duo milia quin
decim.⁊ ſic colligunt᷑ anni qnq; milia cen
tum ⁊ nonagintanouẽ a pncipio mði vſq;
ad xm èM
Stas legitima ſp intelligit᷑ de naturali.nõ

₰ „

de ea q ꝑ pncipis bñficiũ iplet᷑.vt.C.ð hif/

tas pupillarj eſt minoꝛ xiiij. ĩnis ĩ maſcu
lis. in femĩa. xij.ff. de v.ſig.l.pupillꝰ

Etas pubertatꝭ diuerſimode accipit᷑ Naĩ

nuptijs ↄtrahẽdis etas pubertatꝭ eſtĩ ma

