Interiectio Uñ Uirgiliꝰ ĩ bucol.

A tibi ne teneras.glacies ſeceta VD pla/
tas Et nos poſſumꝰ addere illð Hieremie
vbi A eſt interiectio dolẽtis.videlicet Aa

a. dñe deus. ecce neſcio loqͥ. Itẽ nomen eſt
ipſius lfſe. ”́ͦͦZÿM
A. ab. abs.e. ex. eandem fere ſignificatiõeʒ

ha bẽt.nã diſpoſitões locales.temꝑales.et
oꝛdinales ſignãt. Sʒ in hoc differũt.qͥa a.
e.cõſonante ſequete.plerunq; pᷣponuntur.
b vero et er. vocali.⁊ alijs nõ aſperis cõ
ſonantibo. Abs qutem.c.q.t.ſequentibus.

pꝛeponitur tam in appoſitõe qᷓ; in compoſi

b pᷣpoſitio.omnib in compoſitione pᷣpo/
nitur litteris abſq; c.vel q.vel t. UL.Ab ſi

componis elemẽta queq; ſequunt.c.q.t.tã
tum ſimul he tres excipiun
Abgregatim.i.diſperſim

„

Abiecte.aduerbium.id eſt. viliter. ↄtempti

biliter

Ainteſtato. aduerbiũ.i.ſine teſtameto.vt

Iſte moꝛtuus eſt ab inteſtato.id eſt.ſine te
ſtamento

Abuſiue aduerbiũ qualitatis.i.impꝛopꝛie.

—

Aab vſu recedit fm Pap̃ᷣ.
centuatim. aduer.i.ꝑ accẽtus
Accelerãter.i.feſtinãter.velociter.cito
Accurate.aduerbiũ.id eſt.diligent᷑.ſtudio/
ſe. curialiter
NAcriter.aduer.i.foꝛtiter. crudeliter
Acidioſe.i.tedioſe.moleſte.triſte
Hc. atq;.⁊ etq;.idem ſurnt
Ficſi.i.tanq;. vt Ille eſt diſpoſit acſi vellet
moꝛi
Hctenus.aduerbiũ.id eſt. hucuſq;.vſq;nũc
Et cõponit᷑ ex ac aduerbio.⁊ tenꝰ.⁊ caret

„

mus. viſum eſt ꝑ q;utile fore

i cura expediremꝰ. Aduerbia videli
cet pᷣpoſitiões.ↄiunctiões.⁊ interiectiões.

Aduſq;.tribo modis exponi

aſpiratiõe.⁊ coꝛ.pe.Qñ aũt ſunt due ꝑtes
aſpirat᷑.⁊ acuirte. =
Acutim. aduerbiũ.i.acute
Hd. eſt pᷣpoſitio.⁊ ſignificat diuerſas circũ

ſtãtias. Quãdoq; notat circũſtantiã loca..

lem. vt Tlado ad ecclłiam. QOñq; temꝑalẽ.
vyt ad paſca.Qñq; ꝑſonalẽ.vt Venio ad te
Qñq; numeralẽ. vt Ille expẽdit denarios

vſq; ad vnũ.Oñq; ꝓximitatẽ.⁊ tunc ponit

pꝛo iuxta.Qñq; cauſalẽ.vt cũ ðꝛ. Ad quid
veniſti. Item notat ſimilitudinis circum/
ſtantiãa. vt Nos habet ad poꝛcos.i.ad ſimi

litudinẽ poꝛcoꝝ. Item ſignat circũſtantiã

cauſe finalis.⁊ tunc eſt idẽ qð ꝓpter.vt Ille
pugnat ad palma.id eſt ꝓpter palmã.id eſt
ꝓpter victoꝛiã. Item poni p contra. vt ibi
Ferit ad petrã coquus ollam.i.ↄtra petrã
Item ponitur ꝓ ſuꝑ.vt ad ripam ioꝛdaniſ
Item ponitur ꝓ ꝓe.vt Hic iacet ad poꝛ/
tam.i.pꝛope Et nota ꝙ ad pꝛepoſitio ſeq̃n
tibus his nouẽ litteris in compoſitiõe mu
tat d. in illas.ſcilicet.c.f.g.l.n.p.r.s.t. Vn/
de Coꝛ. fla. grans.le.nis.pir.ra.ſal.ta.ad ſi
bi neureat⸗Tollif indetamè ſi ſequit᷑ oſona
oſts.

deo. aduer. pe. coꝛ. VUnde Greciſmꝰ. Dic

adeo tm̃.dicas adeo quoq; certe. Affirma
tiuc quoq; dicas ⁊ quantitatiue. Papias
vero dicit. Adeo.i.valde.intantuʒ.pᷣterea.
certe M
Hdbuc.aduerbiuʒ.in locutiõe affirmatiua
notat cõtinuationẽ pꝛeteriti ſtatus.et pꝛi/
uat durationẽc.vt Petrus eſt alba adhuc.i.

ante hoc tempus fuit albus.⁊ nõ eſt in ai/

bedine duratiuꝰ Quãdoq; vero ponitur ĩ

locutione negatiua ⁊ notat remotionẽ pñ/

tis ſtatꝰ.⁊ ponit futuꝝ eſſe.vt Antichꝛiſtuſ
nõ eſt adhuc.ſʒ erit ĩ futuro.⁊ ſic ponit᷑ ex/
pectatiue
Hdmodũ.aduer.pe.coꝛ.i.valde.Et nota q;
pᷣpoſitio cũ caſuali loco aduerbij reꝑit᷑.vt
gdmodũ. amoso.
Hduerſus ⁊ aduerſum.ponũt᷑ p aduerbijs
qlitatis vł loci.vt aduerſus vel aduerſum
illũ. Et ponunt᷑ indifferter

2

*

„

feci hoc aduſq;.i.ſepe.ſecũdo eſt determia

tiuum temꝑis.⁊ tunc ideʒ eſt qdð donec.vt
Expectauit aduſqʒ feci.i.donec Tertio de
termiat locũ.vt Uolo currere aduſq;.i.ad

iſtum louum
Affa bꝛe.i.valde caute.ingenioſe

Affatin.i.abunde.largi.aduer. intẽtiuum.

Itani

ſepe. vt D

1cofſi
biten
affim⸗
eMnene
ſcide
nnubiſĩ
deſike
uſccie
fonoe
derantc.

lac
cagic
ſſeibuid

tepod

nerdiaſc
dns
Horraum
ſen
nh
cinenis
lirer.
Muao iin
Uclolius
. Uaali⸗
lnnte.
Albiiinant
Mabiaane

Vllkibals⸗

Naglubt E
ſpäingloole

Maicteadnen

Plialntiä
Nlonialite

N

ſtnits gin
nocdinncti⸗

dict a

moni. Quo

loquin.
rſumah

ſoeliigte,
Arſnne⸗
igin i
uanirdi
lgichet
tnnit
gninſcn
Uurdie Ai

intdee Ne

dnenſgge ciri
Rale
1Deioden
Nltdenni
te Canunchott
üs. 30 guil
cos. uäft
rorifmni
ern Te
Palni d eſ
ntra ibi
lNaperri
Damiorgani
i 6’ dpor,
col irlin

—

woſtinn

htet 4,
R
chuin

r Afima
e Papias
nz Ptere.

firmatina
ns R
in nchi .

ſcoponinri
romotioneſ/
Annchir,
gaſc porit

uekt e
Curtin

4 umis
⸗ Cunlum
nig Mo. ſchey
ock 4 Deternit
eted doneln
ren
eadihl

⁊ coꝛt᷑fa.Et ðꝛ ab afatos ſᷣm Paß¶.⁊ ſ. cri⸗
bit᷑ꝑ n.⁊ vnũ f.⁊ acuit᷑ in fine J nuenit etiã
affatim pe.acuta.⁊ ſcribit᷑ ꝑx m. ⁊ geminũ ff
⁊ nõ acuit᷑ vltima.⁊ ðꝛ ab affat.ta.tũ.licet
regulariꝰ eſſet affatuatim. ⁊ tĩ valet q̃ntũ
facũde. Uñ in greciſmo ðꝛ. Si dicas afa/
tin tibi ſigbit abũde. Dicas affatim facun
de ſignificabit.Eſt afatos pᷣmi caput. affa
tuſq; ſecuũdgi
Hffectuoſe ſius. ſime. aduer i cupide. deſt
deranter.

Affoꝛis adu er loci pe. coꝛ. it de loco ? i in

loco. Et cõponit᷑ ex ad ⁊ foꝛis
Age.aduerbiũ hoꝛtãtis ſᷣm Papᷣ. Uel põt
eſſe vᷣbũ.i.dic.fac. incipe.Et ſcias ꝙ age et
agite nõ diſcernũt numeꝝ quando ſũt ad/

uerbia. ſed indifferẽter ðꝛ agite vni vl plu/

ribus
Ageratim.i. cumulatim. augmẽtatim.
Hggehideri⸗ cumulatim.adunatim.

cinerio
Agiliter.i. velociter. cito. mobiliter.
Hlias.i.in alio tempoꝛe.aduerbiũ temꝑis.
Uel alias.id eſt.in alio loco. aduerbiuʒ lo
ci. Uel alias id eſt. aliter. a duerbium qna
litatis.
Alibi.i.in alio loco.aduer. loci
Alicubi.aduer.locale.⁊ ſiſt in loco. Et cõ/⸗
ponit᷑ ab aliꝰ ⁊ vbi.interpoſita c. deberet eĩ
dici aliubi. Et vt dicit Pap̃. Alicubi ·id eſt
vſpiã in alio loo
Alicũde.aduer.loci.i.de aliqua pte
Alio.aduerbiũ loci.ab aliꝰ.⁊ acuit᷑ in fine.
Alioqͥn.i.aliter.aduer.qualitatiuũ.⁊ ðꝛ ab
ali⁊ qͥn.ᷣm Hug. Pap.dicit Alioquin q;
ſi minꝰ.ꝙ ſi nõ.vel aliter.ſi alio modo fece/

ris cõiunctio rationalis vel collectiua. ita A

dicit Papᷣ.⁊ pdu.pe.UVñ Oꝛatiꝰ in.v. ſer/
monũ. Quod mechus feret aut ſi cariꝰaut
alioquin.

Alioꝛſum.aduerbiũ loci.ſit ad locum . .
ſus aliã ꝑteʒ. ⁊ : ab alio aduerbio. vſus

vel oꝛſum.

Aliquãdiu. i. aliquãtiſper. cõponit ab ali⸗

gquantũ ⁊ diu ᷣm Hug.

Hliqñ.aduer.tpꝑis.i.interdũ.⁊ ðꝛ ab alius?

A⸗ ⁊ acuit li.licet penł.ſit lõga

liquãtiſper.i.aliqntulũ ſm Hug. Papiaſ

aüt diẽ. Aliquãtiſper.ialiq; diu ꝑ aliqntu
lum tꝑis
Aliquo ſ̃m antiquos eſt aduerbium loci.
accentuatur in fine.Uel fᷣm alios iſte abla

AIn. ij MDach xiij. Aggeſtim vndiq; bñs

pud.i.circa.⁊ dʒ ſcribi ꝑd.

tiuns quo ponitur aduerbia liter. 7 2 ſiͤt ad

locum

Nliquotiens.aduerbiũ numeri.i. ſepe

Aliquoꝛſum.i.verſus aliquã etem
Aliunde.i.de alio loco
Hienet alternatimn. aduerb. i.viciſſi tudi⸗
arie.
lterutrü aduer i.mutuo. Clñ Jae. v. Eo/
fitemini alterutꝝ. Inuenit etiã alterutrim
in eodẽ ſenſu

Hltrinſec. pe. coꝛ.i.aliter ⁊ altrinſec.i.econ
trario.vtriq;. Uñ Pꝛudęetiꝰ ĩ hymno. Re/

ſpondet ille altrinſecꝰ. Uel ᷣm Papia.Al
trinſecus. dextra leuaq; alterutrũ. Unde

Beñ.xv.Et vtraſq; partes contra ſealtrin

ſecus poſuit J
Amaricoſe.amare. idem.
Am. ppoſitio ſemper inuenitur in compoil
tione.
Amatim. Lamanter. diligenter
Hmodo.i.deinceps

Amphi.greca pᷣpoſitio. larine 8e circum vr

dubium
Amplexim.aduer.i. iunctim.

Ana grece.ſurſũ latine.Eſt aüt ßm Kaß i in

teriectio depᷣcantis.⁊ accẽtuat᷑ in ſine
Ana etiã ðꝛ re Iñ onopeſtue. pes metricuſ
quaſi reꝑcuſſus
ingenter. i. ↄſtringenter
Aniculoſe.i.ridiculoſe.fabuloſe .
Annuatim.aduer.i.ſingulis annis
Ante.aduerbiũ eſt ⁊ ſignat locũ ⁊ tempus
Antea.aduerbiũ tꝑis.⁊ ſolũ tꝑs ſignat.
Anti.i.contra.

Anciqᷣtus.aduer.i.ab antiqᷣ.olim quondi.

Antonomaſice.i.excellẽter
Anxiatim ⁊ anxie.aduerbia.i.triſte

verba.niſi quia vident᷑ diſcretionẽ nume/
roꝝ bre. qꝛ apage.i.recede.vade.ad vnum

refertur. Apagite.id é. recedite. vadite. ad

plures refertur. ſed hoc foꝛte non cõtingit

ex vi aduerbij ſed ex vi verboꝛum quaã ba⸗

bent in ſe.

2 —2*2

Apageſis · id eſt. ſta in pace. vel habeas pa⸗

cem aduerbiũ comicũ. Unde Terentius.

Obſecro mi homo apageſis. Pap. vo diẽ.

Apageſis.i. recede. ſis ſanus.ſis pacificus
ig eſt. tace.
Aperte.tius. tiſſime.i. maniteſte

Apoſtatice. i. puerſe. puaricãter. pᷣnaricoſe

Awꝛime. aduerbiũ.id eſt. valde
X* 3

page ⁊ a agite. vigent aduerbia mag q; q̃; 5

De B

Arcuatim.aduer.i.circuatim.cameratim.
rgutim ⁊ argute.aduerbiu.i.diſerte.effi/
caciter 2=
Arreptim.i.raptim
Arrogãter.tius.ſime.aduer.i.ſuꝑbe
Artice.i.artificioſe.ingenioſe
Artuatim.aduer.i.mẽbꝛatim
Arte.tius.ſime.⁊ artim.aduer.i.ſtrictim
Aſciatim.aduer.i.dolatim.ceſim.carptim.
Diniſim. dotatun.ce⸗ ben⸗
Aſſidue.i.frequẽter èðð
Aſpere.rius aſperrime.aduerbium.i.dure
truculenter õä
Arcõtra due ptes ſunt.
Attrociter.i.crudeliter
Attamen coniunctio.i.ſed.⁊ coꝛr.ta. Unde
ODuidius. Nil mihi reſcribas attamen ipᷣe
Vel6. mmteci ramen ſpe
Attat.interiectio timẽtis vł expaueſcẽtis.
At vbi.due dictiões ſunt.⁊ duob accẽtib⸗
regẽde. Uñ ad Gal.uij.At vbi venit pleni
tudo tpis miſit deꝰ.⁊c.i.ſʒ poſtq;. Aliqñ tñ
atvbi ⁊ aſtubi.ẽ q̃dã irregularꝭ vocũ ↄgeri
es nõ ꝓpꝛie cõpoſitio.ſʒ fungit᷑ loco vniꝰ di
ctionis.⁊ tũc ſub vno accẽtu ꝓfert᷑.⁊ guat
penultiim
Itq;.idẽ eſt qð et.⁊ qñq; ponit᷑ p ;·
Atqui.i.certe.⁊ ẽ q̃da irregularꝭ congeries
vocũ. Vñ Boetiin.ij.de ↄſola.Atqui vi/
et incolumis. Atqui.i.cere.
Iuctim.i. creſcecer
Audaciter ⁊ qaudacter.aduer.i.foꝛtiter
Auide dius.diſſime.aduer.i.cupide.
Auſpicato.aduer.i.opoꝛtune.oino. Unde
Terentius ĩ andria. Haud auſpicato huc
meappiuiuiuii—
Auſtere vel auſteriter.i.aſpere. dure
Aut ꝑ t.ↄiunctio.i.vł. Sʒ haud ꝑ d.aduer
Autem. ↄlunctio.i.ſed. J
(De
Baſilice.i.inuicte.foꝛtiter
Bene aduerbiũ qualitatis
Benigne.aduerbiũ.i.gratuite
Bis.aduerbiũ numeri ſumptũ
lea duobng.
Bifarie.i.in duobus modis.vel in duabuiſ
artibus ò”M
Blange.i.adulatoꝛie.leniter.dulciter

(De X

eſt anoꝛma

=

et

OQOalculatim.aduer.i.numeratim
Qallide ꝑ duo l.aduerbiũ.i.aſtute
Nandide.aduerbiũ.i.ſplẽdlde
Qarptim.aduer.i.ſparſim.diſtinctĩ diniſiʒ
Qaſte.ſti.ſime.aduer.i.pure.incoꝛꝛupte
Oata.ppoſitio greca ẽ.⁊ qñq; tm̃ valetq;tũ
trans.vt Catagrapho.i.tranſcribo.Qñq;
tm q;tũ ꝑ.vt Cata antifraſim.i.ꝑ antifra/
ſim. Qñq; tm q;tũ ſupꝛa vel iuxta.vt Ca/

ta NHattpeñi iuma vl ſu Mattheu.Eèt

ponit᷑ ꝓ bꝛeui enã.vt in catalogꝰ
Uateruatim aduer.i.multipłr vł gregatim
vel ꝑ cateruas.vł de caterua in cateruäs
gat olice.i. vniuerſalit᷑ vel cõiter
auponatim.aduer.i.fraudatim.admixti
vel adulteratim. vel alternatim
aute vel cautim.aduer.i.callide.aſtute vł
ſecure. prudẽter =
Qelebꝛiter.aduerbiũ.i.ſolẽniter.
elitus.aduerbiũ loci.pe.coꝛ.i.de celo vel
deo. vel diuinit?. vt Gabꝛiel miſſus ẽ celit
id eſt.a celo vel deo.vel diuinitꝰ
Qelſe.i.ſublime vel ale =
Oenties.aduerbiũ.i.centũ vicib
Qenoſe aduer.i.fetide.lutulẽter.hircoſe
Qeruicoſe.i.arrogãter.ſuꝑbe
Oerte aduerbiũ affirmãdi.i.qnimo
eſim. aduerb.i.diuiſim. artuatim.⁊ ðꝛa
cedo dis.cecidi.ᷣm Hug. Pap̃.vo dic. Ce
ſim ꝑ cedes.quõ viciſſim.ꝑ vices.ſi lima
te vel dolate vel gradatin .
Qeſſim.aduer.i.cedendo vel gradatim
Oleterũ.ↄiunctio aduerſatiua.tin valet qn/
tum ſed. Uñ Pꝛoſper. Ceteꝝ iniqi igno
rat ſe puniri. Uel ceteꝝ.i.xnam. .—
len.aduerbiũ ſimilitudinis.ſic qſi.quẽad/
modũ. tannn
linctim.aduer.i.ſtrictim.ↄſertim
Qircũ ⁊ circa dicunt᷑ a circus.Circa refert᷑
ad locũ vel ad tꝑs. Uiñ temꝑalit᷑ inuenit᷑
vt circa viginti annos Et localit᷑ vt Circa
ecclłliam Circũ vᷣo tm̃ eſt locale.q̃ſi vndiq;
vt circũ montẽ.Circa ꝑ cõpoſitionẽ vł po
tius ꝑ quandã irregularitatẽ iũgit᷑ cũ iſtis

ODuo circa ꝓ ↄiunctiõe cauſali vlł illatiua.

Eircũcirca ꝓ aduerbio loci. Et ſimiliter
circumqued. =èU
Qirciter ðꝛ a circꝰ.⁊ refert᷑ ad numeꝝ et ad

tempꝰ. Et eſt tm̃ tꝑale reſpectu numeri.vt

circiter viginti annos. Circit᷑ nonas decẽ
bꝛis. Licet qñq; inueniat᷑ ⁊ locale.ſʒ ĩpꝛo/

pꝛie. vt ĩ Daluſtio Depᷣſſus humicirciter

viginti pedes.ſʒ h nõ fit niſi pter numeꝝ.

tcha
c
circik
chin
Lice
UiK
fopteri⸗
Ocign⸗
Clirciſch
reptiue⸗
Circiſch
Qirciſpe⸗

'saobe

ſiteuſd
Gmnn

nitütßs.

wötiüti
Gzoanan
Litraſo⸗
kapel
(itenioꝛ
aitere
Ieaat
lchacot
dar.
Cinen
lieragllir
lrniime
loeduer.i
lng guer.
(bondeſtne.
(lierſine

(nrinzon

Gocrchiim
Collatinesd

(geredeltg

lreoferkad
otnaticei.
Qommedicei
omiter co⸗
ofminsaqn
mn ſere ipf
ninKömi
ypotkere
Rnlpagl

„₰

dm
lute

.
Rnci diuit

dcote.

mmlezzi
ſado i
Lianef
tum NC.

lorznin
inaatewi
c
imadmiem;

1
ideaſtate

zu.
zidecco
miſtsect⸗
n⸗

.

rRte

no
Nim.184.
iodiiCt.
8 dſi lima
Adadn.
Nn
iiat ige
m.
8ſeiſti⸗

Danm

ns CIai

mnltnl
Slealtn
iariſi⸗
ninnſi

CrrM,
6 ekuir

Ulircũ.aduer.eſt.⁊ qñq; pᷣpoſitio f᷑ᷣm Dona
tũ.⁊ ſeruit actõ caſui.⁊ ẽ tm̃ locale.vide sʒ.ĩ
circa. Et nota ꝙ circũ qñ ↄpõit᷑cũ dictiõe ĩ
cipiente a vocali.m.dʒ ſcribi ſʒ nõ ꝓferri.vt
CLircũago.circũamict᷑.circũeo.circũitus
Unñ Circũ ↄpoſita vocał.ſi comitet᷑. M.
nõ ꝓfert᷑.ſʒ ſola figura tenek.
Ulircũquaq;.i.ex omni ꝑte vndic.

Ulircũſcptoꝛie aduer.i.callide.verſute.ſur/

reptuue0e.

Qircũſcpte aduer.i.argute.caute vel ſtricte

OQlis.aduer.loci.i.ex iſta ꝑte. Uũ cis.⁊ citra

ſũüt eiuſdẽ ſigtõis.niſi ꝙ cis ẽ tm̃ locale.ſed

citra qñq; tꝑale.qñq; locale.vt Citra defi/
nitũ tpᷣs. Itẽ cis ꝓpꝛie pᷣpõit᷑pꝛijs noĩbus
mõtiũ ⁊ fluuioꝝ.vt Cis rhenũ. Cis alpes.

Sʒ citra ppꝛie apellatiuis noĩbi locoꝝ.vt

Citra foꝝ Sʒ qnq; ꝑ ipꝛopꝛietatẽ cis pᷣpo
nit᷑ apellatiuis.citrapꝛijs. Et citra cõꝑat

citerioꝛ.terrimꝰ.vł citimꝰ Et ẽ citerioꝛ ideʒ
q̃d iterioꝛ ꝓpe ex iſta ꝑte. Sʒ citimꝰ.i.pxiꝰ.
Itẽa citra ðꝛ citer.tra.trũ.i.vicinꝰ pximus
exhac ꝑte ꝙp̃t eſſe poſitiuꝰ iſtoꝝ.ſ.citerioꝛ.
citerriꝰ Un.Cis ꝓpꝛiũ ſepe.citra cõereqͥrit

Uitate.tiꝰ.ſime.⁊ citatim aduer.i.cito. mobi

liter. agiliter.

* *

lite.tiꝰ.ſime.aduer.i.agiliter.velociter.vi/

ito aduer.i.ſtatim. auaciter.
Olam. aduer.q̃litatis.i.occulte.latenter.
Qlamdeſtine.i.ſecrete.latenter.tacite.

Qlare.ri.ſime.aduer.i.ſplendide.
Ooactim aduer.i.vrgẽt᷑. violẽt᷑ Coacte idẽ

Uoercibiliter.aduer.i. ſtrictim.

Oollatiue aduer. aferẽdi. Uñ ꝛiſtian d·

agere de lr̃a collatiue.vbi oſtendit᷑ q̃ lra cui
lr̃e ↄfert᷑ ad ↄſtitutõem ſyllabe.

Uomatice.i.compẽdioſe.bꝛeuiter.

Uomedice.i.delectabiliter.
omiter. ti. ſime.aduer.i.curialit᷑. facete.
ominꝰ aduer.i.iuxta.ſine ĩtermiſſione.ſta/

tim.fere.ĩ pñti.ſił ꝓpe de ꝓxĩo. Cui õriũ eſt

eminꝰ Cõmiꝰ cũ duabo m.ſcribit᷑ ſᷣm Pap̃ᷣ.
Etↄpõit᷑ ex cõ.⁊ minꝰ. Et ſic ðꝛ in Gꝛeciſ.
Eminꝰ ad lõge.ſʒ cõminꝰ ad ꝓpe ſpectat.

Uõmode.diꝰ.ſime.aduerb.i.pficue.vtiliter.
manſuecccc.—
Qoõiter.i.generalit᷑.pluralit᷑.oĩfarie.

Ooõpendioſe aduer.i.bꝛeuiter.vel vtiliter.vt

Iſte loqͥt cõpendioſe.i.breuiter.⁊ vtiliter.
¶ompetẽter.tius.ſime.i.ↄuenienter.ↄgrue
Qomplexim.i.coniunctinm.
Ulompte. tius.ſime ioꝛnate.polite.

.

on. ppoſitio ſeribitpo. n. ?nũᷓ inneni/

tur in appoſitiõe.ſʒ in cõpoſitõe tm.ſicut di.
dis.re.ſe.an. Et mutat qñq; n.in m. maxie
ſeqnte.b.vt cõburo.m.vt cõmitto.p.vt cõ/
pono. Itẽ cõ ĩ ↄpoſitõe qñq; ꝑdit.n.ſeq̃nte
vocali.vt coeo.cois.cauſa euppon„ie.
Qõcito.i.ↄfeſti.mox ptinꝰ.ilico.ſtalim.
Qõcoꝛditer aduer.i.vnanimit.vno coꝛde.
Qlõcretim.i.coagulatim.ↄglobatim.
Qlõditionalit᷑ aduer.i.ſub ↄditione.
QUonfeſtim aduer.q̃i cũ feſto.a cõ.⁊ feſtũ q̊d
eſt lignũ.ad qd tigna feſtinãt. Siẽ eĩ tigna
feſtinãt vt ſint cũ feſto.ita ⁊ nos feſtinaꝰ.vt
q̃d facere volum ſine ĩteruallo ſit confeſtiʒ
qi ſtati cũ pᷣſentia pᷣtereũtꝭ rei vel tꝑis. Vel
ↄfeſtimopõit᷑ a cõ.⁊ feſtino.nas.vel a con.⁊
ſtatim. ſz pus dictũ verid eft.
Oõfident.ti.ſime.i.audacter ul pᷣſumptiue
⁊ pᷣt accipiin bono ⁊ in mallol.
Oõgeſtim aduer.i.accumulatim.
Qoõglobatim aduer.i.ſpiſſiʒ vł accumulati.
õgrue ⁊ ↄgruent᷑ aduer.i.ↄuenient.
Ooõiecturalit᷑ aduer.i.opinatuue.
Nõſtant.tiꝰ.ſime.i.pſeueran--.
Qõſulte.i.ſapienter.vel cũ conſilio.
OUõtinuatim.i.ↄiũctim.iugiter.
Qlõtinue aduer. ꝓq̃ ſepe ponit᷑ cõtinuo.i.cõ/⸗
tinuatim. vel ſtatin.
Oontumacit᷑ tiꝰ.ſime.aduer.i.ſuꝑbe.repu/
gnanter.negligenter. cõtemptibiliter.
Qopulatim aduer.i.cõiunctim.
Qoꝛã.ppoſitio.ſeruit abltõ.vt Coꝛam deo
placet hũilitas. Itẽ eſt aduer.q̃litatꝭ.idem
q̃ͥd manifeſte.vel patent᷑ vel aꝑte.vt Nobis
in theatro moꝛãtib qͥdã coꝛã ſurrexit.⁊ lo/
cutꝰ eſt.i.patent.euidenter.aperte.Et dici
a coꝛ.⁊ am.ꝑ apoſtrophaʒ.q̃d em̃ fit coꝛam
ante coꝛ fit.⁊ ꝓdu.pmã. Viñ in Auroꝛa Co
rã lãguoꝛis ꝓpulit omne genꝰ..
Uloꝛdate.i.ſapiẽter.ↄuenient.honeſte.
Ooꝛdicit aduer.pe.coꝛ.i.coꝛdetenꝰ. Vnde
Sidoniꝰ.Pꝛudęætibo inqͥt coꝛdicitꝰ ĩſitũ ẽ.
Oloꝛdintime.i.ex toto coꝛlle.
ras aduer.tꝑis.⁊ ꝑtinet ad futuꝝ tõꝓↄæᷣĩᷣ-.
rebrerreben creberrime adutcr i.ſepe.
rebꝛo.i.freq̃nter.aduer. Põt ẽt eſſe nomẽ
7 tũc eſt abltũs hꝰ noĩs creber.ra.rYꝗ.

rudelit᷑ liꝰ.ſime. aduer.i.ſeuit malignant
Uũ.pᷣpoſitio.abltõ caſui ſeruit.⁊ ſcribi᷑ ꝑ u.
⁊ m.⁊ vẽit ſolũ ꝑ appoſitõʒ.Et lʒ in q cũq; ⁊
cuiuſcũq;. cũ veniat ꝑ ↄpoſitõeʒ.̊ tñ ẽ vir/

gruninale er ime.i.flagitioſe.

tute bꝰ ↄiũctõis. q. Itez c aliañ ẽ Aiuer⸗

. —
Een *

tpis.vt Cũ ꝓ qñ. Inuenit᷑ con.ꝑ o.⁊ n.⁊ ve
nit tm̃ ꝑ cõpoſitione..
Qumulatim.aduer.i.cõgeſtim.
Quntatim.aduer.i.dubitanter.vel moꝛant
vel oino.ſiue omni mocdco.
¶ uupide.diꝰ.diſſime.aduer.i.quare.
Qur.aduer.i.q;obꝛẽ.quare.⁊ eſt interrogati
uum ⁊ relgttuum.
¶ urialit᷑.li.ſime.aduer.i.facete.moꝛigerate
Quriatim.aduer.i.de curia in curiaʒ.vel cu
riatim.i.curialiter. èVMl
¶ Iurioſce.ſi.ſime.i.facete.
Qurſim.aduer.i.curſibiliter.cito.velociter.
feſtinanter repente.
De .
Dapatice.aduer.i.magnifice.vel large.da/
pſiliter. vel munificenter. ”MM
Daplſiliter. lb.ſime.aduer.i.large.
ODatim aduer.i.de dato in datꝗ.
ODe.ppoſitio.regit ſiue exigit abltm̃ caſum⁊
dicit qñq; naturã.vt Iſte panneſt delana
Aliqñ oꝛiginẽ.vt Johãnes de Janua.Ali
qñ oꝛdinem.vt de mane fit meridies.i.poſt

mane. Et creare eſt de nihilo.i.poſt nihilũ

gliod facere. S
Decenter aduer.i.honeſte. JU—B
Oecetero.i.denuo.deinde.iteꝝ. Et ſcias q;
nõ eſt h compoſitio.ſʒ q̃dã irregularꝭ vocũ
congeries.
Oecies aduer.nũ eri.i.decẽ vicib.
Decurſim aduer.i.fugaciter vl defluent᷑.
Oecuſatim aduer.i.adoꝛnate ⁊ venuſtatim.
Dedecoꝛoſe.ſi.ſime.aduer.i.inhoneſte.
ODefoꝛmiter aduer.i.turpiter.
ODefunctoꝛie.i.trãſitoꝛie leuiter.
ODeinceps.i.ab hodie in antea.aduer.tẽꝑis
vel oꝛdinis.⁊ deſinit in ps.Et vt dic Hug.
ↄpõit᷑ a de.⁊ incepto.⁊dic ꝙ penł.acuit᷑.ſic
delonge abintn.
ODeinde.i.decetero.iteꝝ denuo.
Deintegro.i.iteꝝ vel rurſus ſᷣm paBÿ.
Oelonge.i.remeor.
VDemumi.poſtmodũ.nouiſſime.maxĩe.vᷣo

S

Et ↄpõit᷑ ex denuo ⁊ . Et ſcias ꝙ q; ⁊iun
ccio encletica nõ inclinat h accentũ ſyllabe

pᷣcedẽet ad ſe.qꝛ pᷣcedẽs vocalis coꝛrupta ẽ

itaa ſili dicde vndig. .

Oeoꝛſum aduer.loci.⁊ acuit penł.⁊ ↄponi/

tura dez oꝛſum.
VDepoſt fetantes.i.de ouibo. In bac em̃ lo/

Diſertim. i,dem.
Diſiunctim.i.ſeꝑatim.

Oeniq;.i.poſtmodum.poſtremo.nouiſſime

———
.
. „

cutiõe poſterioꝛ ppoſitio regit caſuʒ. Sic
etiã dicendũ eſt de illis.de ſub pede.de pe
fontes.⁊ conſimilibo.

ODeretro.coꝛ.re. Unde Baruth.v. Uiſa ita

q; turba deretro ⁊ ab ante.⁊ componit᷑ a de

t retro.vide a ſimiliin deſuper. et etiam in

Oeſidioſe.i.pigriter. ”łMU
Oeſpecte.ti.ſime.aduer.i.ↄtemptibiliter.
ODeſuꝑ.ſi ſeqͥ᷑ caſus.vt Deſuꝑ terrã.due ꝑ/
tes ſunt. Poteſt tñ eſſe vna es.
Oeter.deterrime.aduer.i.peiꝰ.peſſime.

Derxtroꝛſum.i. dextrã ꝑtẽ.vel vᷣſus dextraʒ

pꝑtem. a dextra⁊ oꝛſum.vel vᷣſum cõponit᷑.⁊
eſt aduerbim.

*„

Oerxtrouerſum.i.in dextrã ꝑtem.vel verſus

Ddextrã ꝑtem. “ ”ðUMUVſ
Oiꝛ dis.ſunt pᷣpoſitiões qᷓ̃ non inueniunt᷑ꝑ
appoſitionẽ.ſz in compoſitione tim.
Dia apud grecos płes ſiõẽtiones hʒ Scoᷣm

eñm qͥd ſcribit ꝑ y. grecum nomẽ eſt eiuſdeʒ

ſigtiõis cuiꝰ eſt B nomẽ duo. ſʒ q ſcribit᷑ ꝑ
iotã pᷣt eſſe cauſalis ↄiunctio.vñ ſepe ponit
vbi nos ponimus cauſam. Et poteſt eſſe pᷣ
poſitio greca eiuſdeʒ ſigtionis cuius eſt de

gapud latinos. Naʒ ᷣm DHug. Oya grece.i.

duo.⁊ ſcribit᷑ etiã ꝑ y.grecũ.Ded dia.i.de.
⁊ ſcribit᷑ꝑ i.latinn. .
Dietim aduer.i.de die in diẽ.vł ꝑ ſingulos
dies.q̊d ⁊ diatim inuenit᷑.

Difficaciter.ti. ſime. aduer.i.difficulter.

Difficilit᷑ vel difficult.liꝰ.lime.aduer.i.gra/
uit᷑. Et ſcias ꝙ ꝓ facilit᷑ vtimur facile.Etꝓ
Difficiliter vtimur difficile vel difficulter.
ODigeſtim aduer.i.oꝛdinatim.
Diligenter.th.ſime.aduer.i.accurate.

Dilucide aduer.i.diſcrete.plano ̃ᷣmõe eui/

denter. aperte.clare.
Dire.i.aſpere.crudeliter.
Dis ⁊ di. pᷣpoſitiões ſemꝑ inueniunt᷑ in cõ/
poſitõe. Itẽ dis grece ðꝛ bis latine.
VDiſerte.i.lucide.ſapiet᷑.facũde.eloquenter.

Diſcurſim aduer.i.paſſim.vel ſparſim.

Diſpendioſe ſiſime.aduer.i.largiter. pꝛodi

Diſſenſim aduer.i.diſcoꝛdanter.
Oiſtillatim.i.guttatim.

VDiſtricte.ti.ſime.aduer.id eſt.ſeuere.auſte/

reaſpre. l
Diu. aduer tnis. ⁊ vꝛ a dies. ⁊ accipit de⸗
terminato ſpacio tꝑis ? ꝓ indetermiĩato ſic

Qpoſino
Meneruis.

dies⸗
Iinst
1diun
unol
diue.
Paßte
za
Tuane⸗
Diucrin
Diuiſb
niniſ
Diunni⸗
Doloe.
Donccaa
Dorureti
Dumpor
Oudumm.
Dobien
ſobdu
Dubita
Duciti
Duütuta
hottot
coſideni
tncatpon
pdicereꝗ
Nlcito⸗
ſccierc
qteitmſen
ſunodicen
uerbiodü

ODuodecis

Drplctt⸗
urenins.
qualitatis

G

tra ponit
Gatenus
ttopferun
Gonemach
Nontra

grgaer

Gaben
ghalleee .

polige
cllkinfin
feninmt⸗
fegeler

taſiz G
bmeleden

n Diin
onponiknd⸗
Ndenannin

mpebiliter

teni die

.
peſine
ſſusdem
ncoponitt

npel venus

etin.

mickteindd
Hciſnbl⸗
nirpwar
Pwwelal;
auusctde
ugaci.
lgide⸗

güngolos

fculter.
ucrG
iacde Ey
Adccnhe⸗

Acarme.
Nano foe

bosbuan.
ℳne⸗

iamri

mne.

inneniunk,

obDen

qWualitatis

quaſi ecce vbi

cta noĩa. Et ꝑ ↄpoſitõem interdiu. ⁊ aliq;/
diu.⁊ q;diu:Pñt etiã quã diu eſſe due voceſ
Pap̃.ſic dic. Diu. młto tꝑe tarde. Si aũtẽ
vna pꝑs q;diu dʒ ſcribiꝑ n.⁊ nõ ꝑm.

ODiutine.i.aliq;diu.

Diuerſimode.i.varie. multipliciter.

indiuiſibiliter. i. inſepabiliter.

Dinuiſibiliter aduer.i.ſeꝑabilit᷑.⁊ ꝑ ↄpoſitõʒ

Diuinitꝰ aduer.i.ex dijs vel a dijs factum.
Doloſe.i. frauduleéeter.
Donec aduer.i.q;diu.̊aduſcd.
Dotate.tius.ſime.⁊ dotatim aduer.i.abun/
NDum ponit᷑ p cum. vel donec.
ODudum.i.longeante.

Dubie. magis dubie. dubijſſime. aduer. id ẽ
ſub dubio.

Dubictant ti.ſime.aduer.i.dubitatiue idem

Ducæẽties.aduer.nũerale.i.ducẽtis vicibi.

Dũiũtaxat aduer.q̃ntitaᷣ.i.tm̃modo.Et cõ/

põit᷑ a tatxo ꝓ licitari.qꝛ licitatoꝛes rẽ ĩ foꝛo

coõſiderãtes.dicũt tantũ valet.Et inde dũ/
taxat ponit᷑ p tmmodo. Ułↄpõit᷑a taxare.

pꝓ dicere.qꝛ illud q̊d ðꝛ tũc tm̃ eſt dũ ðꝛ. Vł

vt dicũt ↄponit᷑ a taxo ꝓ arboꝛe amariſſimi

ſucci.ex c ſucco ſi qͥs ſemel guſtauerit.ſuffi
cit ei tm̃ ſemel guſtaſſe. Sʒ h̊ nõ placʒ Pꝛi
ſtiano dicente ꝙ dũtaxat.i.tiſ modo ab ad/
uerbio dũ.⁊ vᷣbo taxo.taxas.cõponit᷑.

NDuogecies aduer.i.duodecim viciby.
ODupꝑlicit᷑ t.ſime.aduer.i.duobo modis.

DOure rius.ſime.⁊ etiã duriter aduerbiaſũt

GS..ppoſitio eſt.⁊ in compolitione puatiuũ ẽ
vt eneruis.vel intentiuũ.vt enarro.vel ꝓ ex

tra ponit᷑.vt educo.

Sa tenus.ſunt due ꝑtes.⁊ ſub duob accen/

Econtra aduerb.oꝛdinandi.⁊ acuit penł.ſiẽ
decontra l

GOSycce aduer. demonſtranidSu

Ocubi componit᷑ ab en ⁊ vbi.mutata n.in c

dacit᷑ c;.ſime.aduer.i.voꝛaciter

GOgepol.i.p edem pollucis aduer.iurandi.⁊

acuit᷑ in fine.

Sſfeminate.i.fragilit᷑.muliebꝛit᷑ molliter
GSfficaciter ciꝰ.ſime.aduer.i.potentc᷑.foꝛtiter

dies. Jñ ⁊ ꝑ ↄꝑatõʒ h̊ ⁊ BZ diutioꝛ.⁊ h̊ diu/
tius.⁊ diutiſſimꝰ.ma.mũ. Et inde diutius
⁊ ·Ddiutiſſime aduer.q̃ mag ſũt in vſu qᷓ; pᷣdi

—

Sgre aduer i.difficu lter. acerbe moleſt ecʒ

apiam O?YèGJMGM
gregie. magiſegregie. egregiſſime. aduer.
i. excellent.pᷣcipue.nobiliter.eleganter
Si.interiectio dolent:.vniꝰ ſyllabe eſt Et ei
datii cuʒ deberet minui vna ſyllaba a gtõ
ſic oĩa ĩ ius faciẽtia gtm.ꝑ diereſim pfertur
ca differẽtie ei iteriectõis. Sic igit᷑ ei eideʒ
eiſdẽ.ꝑ diereſim pferunt᷑ fm Paaß
ia.i.age ꝓpꝛie aduer.hoꝛtädii·
leganter ti.ſime.aduer.i.egregie.nobilit
lunt tius.ſime.aduer.i.mũde.madide.in/
Glimatim aduer.i.clare.purgate.pure.pul/

Cre slecte euidenter

micatim aduer.i.ſplendenter

Sminenter ti.ſime.aduer.i.apparenter

minꝰ.i.ꝓcul Sʒ cõminꝰ.i ꝓpe.⁊ ſuntad/
uerbia loci Uñ Pꝛiſtianꝰ dicit Eminus ⁊
cõmin localia ſunt Uñ qͥdã Eminꝰ ad loõ/
ge.ſʒz cõminꝰ ad ꝓpe ſpectt
En grece.i.in.latine Item en eſt aduer. de
monſtrandi.i.ec/YcoesesYY
nim ↄiunctio.i.quis
muero pponit᷑ ex em̃ ⁊ vᷣo.⁊ acuit᷑in pen.
vt di. Papᷣ.? Hug. Eſt em̃ emueroiideʒ q̊d
certe.ↄiũctio affirmatuuaag.
Enucleatim aduer.vel enucleate.tius.ſime.

aduer.i.clare.yvl aꝑte.manifeſte.⁊ coꝛ.nu.
nixe.i.ſtudioſe.humilittcter.
o.i.illuc.illo. Itẽ eo.is.eſt vᷣbum.
ouſq;.i.intantũ.ſᷣm Paß.
quidẽ.i.certe.ↄiũctio appꝛobatiua vel ex⸗
pletiua.licet ⁊ alia poſſit eſſe.⁊ coꝛ.pe.Unðᷣ
in Auroꝛa ðꝛ. Non equideʒ ſanctos vt me

ſaluẽt pᷣcoꝛ illi.⁊ eſt figure ſimplicꝭ. Uñ diẽ

Pꝛiſtian in. xvj.li. Quidam equidem ↄiñn//
ctionem cõpoſitã eſſe extimãtab ego ⁊ qͥdẽ
ſed errant. ſimplexem̃ eſt. Uñ Hiere. xxx/
iij. Equidem ſemen Jacob ⁊ Dauid ſerui

mei. v6.

que.equiꝰ.eqſſime.adueri iuſte recte.
Sregiõe.i.ex oppoſito. ſiẽ vna regio alij op/

ponit᷑.et ↄ eam diſtinguit᷑.⁊ eſt qdã irregu/

lar vocũ ↄgeries poti qᷓ; cõpoſitio.

rga.i. õ.vel notat affectuʒ in bono. Unde

Affectũ ſemꝑ.⁊ nil aliud notaterga.

Ergo.iidcirco.
ſculente.tiꝰ.ſime.aduer.i.crapuloſe
Eſto.aduer.⁊ eſt ꝑſonaliter eſſe.ſʒ eſſentiali
ter. i. ſubſtantialiter eſſe. Hl
Eternaliter.aduer.i.eue ꝑpetue. “Z

. 1 27
5 2

Etiã ↄiũctio cauſalis eſt vł copulatina.vel
fm diuerſa adiũcta alterꝰ ſpeciei eſſe pt.
rrabagede

u. vox reſpõdẽtè aduer. efft.
us.vox vocãcꝭ.aduer. Inuenit᷑ etiam heu
aſpiratũ.⁊ eſt iteriectio dolentnt.
uax eſt ĩteriectio leticiã mẽtis ſisns.
QNueſtigio. i. cito. ⁊ ↄtinuo.ſtati.⁊ ↄponit᷑ ab
e.⁊ veſtigiũ fᷣm Hug.ſzʒ dic ꝙ i veritate hic
nõ ẽ ↄpoſitio.ſʒ irregularꝭ vocũ ↄgeries.et
Hiõ qꝛ caſuſcũ ſua pᷣpoſitõe fungit᷑loco ad
uerbij.vl aduerbial determinatõis. Unde
pñt caſualia cũ ſuis pᷣpoſitõibo ad iterroga
tiones aduerbioꝝ rñderi.vtQuovadis ad

1
* 5

tim. velmor. „
Suge aduer⁊ pᷣtẽt aliqũ eſſe interiectio.Et

eſt euge qñq; exultatoꝛiũ vel exultãt CInd

Match. xxv. Euge f̃ᷣue bone ⁊ fideł.qꝛ ſuꝑ
pauca fuiſti fidelł.ſup mita te ↄſtituã. ĩtra ĩ
gan. dñi tui. Euge.i.bñ tibi ſit fᷣm Chꝛyf.
el ̃ʒʒ rabanũ Euge ðꝛ q̃i ad bonũ genit
ab en. q̃d eſt bonũ.⁊ genit. Et videt᷑ eſſe cõ
poſitio.ſʒ potiꝰ eſt ety.⁊ ſic eſt exultatoꝛium
vl applauſoꝛiũ.Glo.aũt dic. Gaudẽs dñs ĩ
gaudiũ itrare iubʒ.⁊ſic ẽ cõgaudẽtꝭ. Itẽ eu

ge aliqñ ẽ irriſoꝛiũ. Uñ pᷣs.Dilatauert ſu-

me os ſuũ.⁊ dixer̃t mihi euge euge.viderũt
oculi tui.⁊c.Et ſicẽ euge irriſoꝛiũ vł expꝛo

bꝛatoꝛiũ.ſiue expꝛobꝛãtꝭ. Itẽ euge ẽ exhoꝛ/
tatoꝛiũ. Uñ ꝓpha. Nõ dicat in coꝛdiba ſuis

euge euge aĩe nr̃e.nec dicãt.⁊c̃. Itẽ euge ali
qñ ẽ adulatoꝛiũ. Uñ pᷣs. Ferãt ↄfeſtimↄfu
ſionẽ ſuã qͥ dicũt mihi euge euge. Inuenit᷑
etiã euge aduer.poſitũ noĩalit᷑.ꝓ adulatõe.
vel adulatoꝛia laude.vñ Perſi. Euge tuũ
2⁊ velle.nã velle h̊ excute tuũ.q̃i dicat excute
id eſt. remoue tnũ euge.i.tuã adulatõem et
tuü velell.
Seenee ꝑte. manifeſte.

xmodo ꝓ extra ponit vt ercludo. exlex mõ

pꝛiuatiuum eſt. vt explico.exero.modo intẽ

tiuũ vel ꝑfectiuũ ẽ.vt exoꝛo.expleo.efficio.
extẽdo. Itẽ ex pᷣpoſitio interdũ ꝓ valde ac/
cipit᷑ſic excelſus. Interduʒ ꝓ extra.vt exul.
ßm Paß.

Baggeritti. valde cumulati.augmẽtatim
Sxamuſſim.aduer.i.valde ſine dubitatõe.⁊
oino ſine dubitatõe.⁊ↄpõit᷑ ab ex.⁊ amuſſiſ

q̃d eſt plũbatũ cemẽtarioꝝ. Nã pᷣpoſitio in
hac ↄpoſitõe auget.vñ Pꝛiſtia. Uides ẽ̊ ꝑ

ſeipᷣam ſyllabã deficere pꝛedictoꝝ rõne nec

alit poſſe examuſſim tractari niſi poſtea ſit

in dictione.

Gximpꝛouiſo.nõ eſt dictio op oſita. ſʒ qdam

irregularꝭ vocũgeries fungens loco vniꝰ
xin.exide.exhĩc.deĩde.idẽ ſũt.ſ.poſtan.
xtẽplo dicendũ eſt nõ extimplo. Tractuzʒ
ẽem ab antiq̃̊ꝝ ↄſuetudie.qͥ audire ſolebãt
reſpõſa in tẽplis.cõpleto officio dicebat ſa
cerdoſclara voce.extẽplo.ac ſi diceret exite
de tẽplo.Qm̃ h̊ igit᷑ ſtati audito exibant.ita
ĩoleuit vſus vt poneret᷑ extemplo aduerbia
lit᷑ p ſtatim vel ↄfeſtim.ita dic Alex. Hug.
at in libello deaccẽtu dic.ꝙ extẽplo dicen/
dũ eſt ꝑ e.nõ extimplo ꝑi.Papᷣ.etiã dic.Ex
tẽplo repentine.extẽplo ſubito.i.extra tꝑis
amplitudinẽ. Alij ãt dicũt ꝙ extẽplo nõ eſt
vera cõpoſitio.ſʒ potiꝰq̃dã irregularꝭ vocũ
ↄgeries.ſic de cetero.de facili. Uñ pᷣpoſitõ
H nõ venit ꝑ ↄpoſitõeʒ.ſʒ ꝑ appoſitiõeʒ. Uñ
Pꝛouer.vj.dʒz dici. Huic extẽplo veniet ꝑ/
ditio ſua.lʒ ex vitio ſcptoꝝ inueniat᷑ extim/
plo ꝑ i.ſcriptũ ⁊ mal.
Erppedite.tiꝰ.ſime.i.pmpte.libere.exolute.
xplicite.i.oꝛdinate.diſtente.manifeſte.
xtra.aduer.loci ẽ.⁊ ðꝛ a pᷣpoſitiõe ex.vł eſt
ppoſitio. Uñ Extra ꝓ ꝓpt ⁊ ꝓſine dico fre/
frequent.Et qñq; locũ denotat exterioꝛem
Ertrinſecꝰ.i.defoꝛis.aduer.loci.Põt tñ eſſe
nomẽ extrinſecꝰ.ca.cumm.
Arultanter.i.ga

udenter.

2

Eabꝛe aduer.i.caute.ingenioſe pulcre.arti/

ficioſe.artificialiter.
Eabuloſe.aduer.i.p fabulas.
Eaciliter.lꝰ.lime.i.leuiter. ſine difficultate.
Etper compoſitioneʒ difficiliter vel diffi/
culter aduerbia.i.nõ leuit᷑. Et nota ꝙ ꝓfa⸗/
ciliter vtimur facile. Pꝛo difficilit᷑ vtimur
Difficile. vel difficultter.
Haculemter it .i ime.i.ſplendide.oꝛnate.lu/⸗

.

Eacũde.i.eloqᷓnter.diſerte.
Eaciliter ci ſime adueri deceptoꝛie. =
Ealſe.ſiꝰ.ſime.i.mẽdacit᷑vel fallaci.
Naꝛnillariter. nin. ſime.i. domeſtice. amica
Eaſtuoſe.ſiꝰ.ſime.ſuꝑbe.frandulentx.vᷣſute.
Eatim.aduer.i.multü uel abundanter.·
Eatue magꝭ fatue.fatuiſſime.aduer.i.ſtulte

Eauſte.aduer.i.pſpere.feliciter.pie. ⸗

Becũde.dius.ſime.i.fertiliter. abunde.fru⸗

kar
Fclen
Faocan
lo
ſoll
iunſn
mrce
Eerme.
Perclite
fruauo
Pemioe
Pckinit
Ecſiue?
Eiuima
Eucliter
fictt
Pidncin
Pigoroln
piceo
Pirwer
Blogqci
trpite
Fleubi!
Eluoe
Fonatſt
diflñt
niforoo.)
deloco t.
fo deloꝛe
loco y dele
lusdeloco⸗
Gnifcat ine
Pordn ſorſt
ultufors:
ſorsdubite
ſmeſtaduer
ſontaguert
Polſs ſorſ
bitanau
Porteſormun
aforer for
boroomine
ornt. ſin
tnltugan
hlfnnitog
niter l
falhlitere

tußin
locor

ſen
Tnang
irſachi
lodicchtan
Dchraene
denbantin
loadndan
Aer⸗ e
iplodicen⸗
aidiE
ematpis

ſloneſtt

lnn wi
poſed
indeg Vi

Noenia,

nectolur
il
a
offe⸗
mmoren
Nrnele

Eede.dius.diſſime.i.ſoꝛdide.turpiter
Eeliciter.cius.ciſſime.i.ꝓſpere.foꝛtunate
Eere.aduer.iꝓpe vł iuxta.⁊ ðꝛ a fera.Cũ eĩ
toto coꝛꝑe fere ferant᷑.ſunt magne celerita/
tis.q̃ttuoꝛ qͥpe pedibo vtunt᷑ ſʒ celerib oĩa
iuxta ſunt.⁊ iõ fere competẽter ponit᷑ p iu/
xta vel ꝓpe. Item fere.id eſt.pene.ferme.
Berme.i.quaſi pene.fere
Bertiliter lius.ſime.aduerbiũ.i.abũdãter.
fructuo/ſe r
Eeruide.dius.diſſime.i.calide.iracũde.
Belitinãter.i.accelerãter.cito.velociter.
Feſtiue ⁊ feſtiualiter.i.ſolenniter
Eictim.aduerbiũ.i.ficte
Eideliter liꝰ.ſime.i.ſᷣm fidẽ.⁊ ꝑ cõpoſitiões
Inſfigdelit᷑.lius.ſime.
iducialiter.i.ↄfidẽter.fidẽeòter
Eiguraliter.figurate.figuratim.figuratiue
tvpice.omnia idem
Eirme.mius.ſune.⁊ firmiter iſdem
Elagicioſe.cius.ſime.i.vicioſe.libidinoſe.
turpiter. criminoſe.
Flerxibiliter.i.mobiliter
Eluide.dius.ſime.i.madidde.
Eoꝛis ⁊ foꝛas.⁊ vtrũq; ẽ aduerbᷣ.loci Sed
differt. qꝛ foꝛas ſigt ad locũ.vt Laʒare ve
ni foꝛas. YFoꝛis vo ĩ loco ſigt.vt foꝰ ſum.⁊
de loco. vt Foꝝ venio. Fo?ꝝꝭ cõponit᷑ Affo
ris.defo. effoꝛꝭ?.pᷣfoꝛis.ꝓfoꝛis.⁊ oĩa ſignt ĩ
loco vł de loco. Siẽ ĩtro ſignat ad locũ.in
tus de loco ⁊ ĩ loco. Uñ. Intro foꝛas ad ſi
nificat.intꝰ foꝛis in ⁊ de.
Boꝛſan. foꝛſitan. foꝛtaſſiſ. foꝛtaſſe.foꝛſis.foꝛ
tuitu.a foꝛs dicũt᷑.⁊ dubitatiuepferũt᷑ ſiẽt
foꝛs dubitabilis eſt. Sʒ diſtingue. Foꝛtu
itu eſt aduerbiũ euẽtꝰ. Foꝛtaſſis ⁊ foꝛtaſſe
ſunt aduerbia temeritatis HZ
Eoꝛſis.foꝛſan.⁊ foꝛſitan.ſunt aduerbia du/
bitandii ·
Eoꝛtefoꝛtuna.eſt aduer.euẽtꝰ. Et cõponit
a foꝛte ⁊ foꝛtuna.⁊ deſit ꝓſperũ euentũ.i.
bono omine.bona foꝛtuna
Eoꝛtit.tiꝰ.ſime.aduer.i.firme.audacter.
oꝛtuitu aduerbiũ euẽtꝰ ꝓ q̃ etiã qñq; iue/
nit᷑ foꝛtuito ablatiuꝰ poſuꝰ aduerbialiter
PBragiliter.liꝰ.ſime.aduer.i.debiliter
Eraudulẽter.ti.ſime.aduer.i.doloſe.
Erequẽter.tius.ſime.i.ſepe.aſſidue
Bructuoſe.ſius.ſime.i.fecunde
Hrugaliter.i.vtiliter.ſobꝛie.moderate.tei
erate. tinẽter

ſa. ſine effectu

Sruſtra. aduer. qliitatiſ.i. incaſſum. ſine cau

Eruſtatim. aduer.i.diuiſim vł ꝑriculatimi

Eunditꝰ.i.ꝑ totum.pꝑ oia.
Generaliter.lius.ſime.i.vniuerſalit. cõiter
Generatim. aduer.diſcretiuũ.i.ꝑ ſingula

Eulgide.dius.ſime.aduer.i.ſplẽdide MU

eneroſe.ſius.ſime.i.nobiliter
eniculatim.i.flexibilitter
NBeſtuoſe. aduer.i. agiliter. flexibiliter
Globatim aduer.i.cumulati.ſpiſſim. Et ꝑ

dpoſitõʒ ↄglobatim.i.cumulatiĩ.ſpiſſim.

lomeratim.aduer.i.cumulati.adunatim
Aoꝛioſe.ſius. ſime.i.cũ glia·
lumnant᷑ ⁊ glutinati.aduer.i.ↄiunctim.

QCradatim adueꝛ.i.ꝑ qdꝰſucceſſiue paulati
ratis.aduer.qlitatꝭ.i.ſponte.ſine cã.ſine

ſ e remuneratõis.ſine pᷣcio

Gratuite. aduer.i. ñtis. ſpõte. ⁊ ſine cã. Pꝛ

q̃ inuenitqñq; tuito ablatiuꝰ.vł datiuus

oſitꝰ aduerbialiter.
Gracnlanrer kleranter
Srararl. ſmevgner t olacice gralaner,
rauit᷑i.põderoſe.vehemẽter.moleſte
regatim ⁊ aggregatim.i.adunatim.con/
iunctim H

Guttim. i guttatim. vel p ſtillas

Haud ꝓ nõ.eſt aduer.negãdi.⁊ ſcribit᷑ ꝑ d.⁊
aſpirat᷑. Itẽ fᷣm Papᷣ. Haud.ſecꝰ nõ aliter
Haud ꝓcul nõ lõge. Itẽ iuenit᷑ aut ↄiun/
ctio ꝑ t.⁊ ſine aſpiratde S
Eeccine.ſunt due ꝑtes.h̊ ⁊ ne.⁊ grauat᷑ pe.
Vñ h̊ nõ inclinat ↄiũctio encletica accẽtũ

pcedẽt ſyllabe ad ſe.i. iuxta ſe. q accidit p

pter coꝛruptõʒ pᷣcedẽtꝭ vocał.Dẽ ei hecci/
ne. cũ deberet dici heccene.coꝛꝛupta ẽ ibi
ſyllabica adiectio ce.vide s in tractatu de
accẽtu. Idẽ dicas ð ſiccine. Itẽ cine adiũ/
gitaliqn huic ꝓnoĩ h̊ ꝓ ſyllabica adiectiõe
7 tũc deberet legi nõ iterrogatiue ſʒ remiſ/

ſiue. Uñ Thꝛeñ.ij. Plauſert ſuꝑ te maib⸗
oẽs trãſeũtes ꝑ viã.ſibilauer̃t ⁊ mouerunt

capita ſua ſuꝑ filiã hierlm. heccine ẽ vꝛbs

dicẽtes ꝑfecti decoꝛꝭ. gaudiũ vniuerſe re⸗
Heccine.i.h. Itẽ Iſa.xx Heccine erat ſpeſ

noſtra ad q̊s ↄfugimꝰ in auxiliũ.vt libera/
ret nos a facie regis aſſirioꝝ.⁊ quõ effuge

