üti nues qᷓ diuidunt᷑ abſcindunt᷑ a truncis. Hſſula.fp.pe.coꝛ. d id qð cadit de ligno
minſit Et ðᷣꝛ ab aſſe.q; aſſeres ſoli ĩ tectꝭ ponũt ñ dolat.et ðꝛ ab aſſa aſle.
cnndon ⁊ nõ ↄiunctim.Aſſem eĩ vnũ dicimꝰ. I Aſſultus us.ui.impetus.aſſumptus ſaltu.
1 boisc⸗ dicuntk aſſeres. qꝛ aſſideat parietibo ? tra/ iſſumentuz. n. s. illa ꝑs qᷓ de aliq accipit
ubi. bib. vel qꝛ vnꝰalteri ĩ pariete inſerit. Uñ vel aſſumit᷑ ad aliqͥq faciendũ vel reparã
nrnl⸗ Ecc.xxix. Melioꝛ eſt vicꝰ paupis ſub te dum.Cñ Marci.ij. Nemo aſſumentum
mine aſſerum q; epule ſplendide ⁊c. panni rudis aſſuit veſtimeto veteri.quaſi
is i ſſeſſoꝛ ð quaſi aſſidens iudici in cogni diceret. Hemo ſapiens ↄiungit panno ve
* tione cauſaꝝ ſuũ pᷣbens ↄſiliũ iudici.qui teri ꝑtem noui panni quã aſſumpſit de ali
alio noĩe ðꝛ officialis iudicis ⁊ ↄſiliarius quo nouo pꝛoannꝝnno.
nnre, Aſſidela.f.p.pe.pdu.eſt menſa iuxta quaʒ Aur. aſſuris fuit filiuſ Sem. a quo dicta
hate ſedemae2s. eeellt aſſuria. In aſſurius a. um.i.aſſur. Uñ
Prrop Hſſidei ſunt inudei qui diuino cultui ſenmꝭ in Auroꝛa.Sicut rexaſſur malus extitit.
uber inſidebant. IIfiddm.
tao Aſſiduꝰ a.ũ.i.ſtudioſus.ſollicitꝰ.ꝰtinnus. Aſſusa.um.ðꝛ quaſiarſus ab ardeo. Inð
Hdns alic rei intẽtꝰ.⁊ ðᷣꝛ ab aſſideo. Itẽ aſſiduꝰ aſſatꝰ a.um.⁊ h aſſatura re. Uñ.ij. Re.vj.
oc⸗ id ẽ.diues ⁊ ponderoſus in pecunia.⁊ ſie Aſſaturam bubule carnis vnam.i.fruſtũ
Gi/ ðꝛ ab as aſſis ⁊ do.qꝛ diues płes hʒ aſſes bouis aſſatum. DWK
iſant in id ẽobolos. Uñ. Naaman ĩ hiſtoꝛia legit Aſtarthen eſt ydolum ſidonioꝝ.
mtrcal fuiſſe vir diues⁊ aſſiduꝰ.vñ.Diues⁊ iten Aſtericꝰ vl aſteriſcus.m.s.i.foꝛma aſtri.et
tus notat aſſiduus ſub eodẽ. As facit aſſi eſt qdam nota ꝗᷓ in libꝛis apponit᷑qᷓ de his
nalant. duũ aſſidet aſſiduuſq; Etiã aſſidquas ðᷣ q omiſſa ſunt vt eluceſcant ꝑ eam notã que
ſronn expẽſis erarij perat.⁊ ſic ꝛ ab eſſe⁊ djdo deeſſe vident᷑ et ðꝛ ab aſter qð eſt ſtella.qᷓ
Bfenmn nõ qꝛ multũ gratꝭ det diues.ſʒ coactꝰ plꝰ vſus eſt Oꝛigenes in tranſlatione biblie.
goaaz Dat qᷓ; pauꝑ in collectis faciendis. Cinrca qð notandũ ꝙ trãſlatoꝛes ⁊ interpᷣ
L Aſſimetra.ſ.p.ꝛ nomen generale oim mã tes biblie multi fuerũt.ſiẽ dicit mgt̃ in hi
kilius ſoꝝ adiacentiũ ville vł ciuitati.ab aſſideo ſtoꝛijs.qꝛ añ incarnationẽ dñiãnis.ccclj.
gtor. es.⁊ metros menſuuuannaa. Ioibo Ptrolomei philadelphi regis egypti
iaalii Fſſiſteriũ.n.s.locꝰ vel domꝰ monialium. ſeptuaginta interpᷣtes floꝛuerunt.qͥ leges
S ſicut monaſtenũ monacho. phas B mõ tranſtulerũt. Ptolome? ſtu
cantt⸗ Aſſiſtria.f.p.monialis ibiaſſiſtens. dioſus ⁊ libꝛoꝝ cupidus pcipiẽs apud iu
nolist? Aſſiſtrix yl aſtitrixab aſſiſtẽdo videt᷑ dici. deos legem eſſe oꝛe dei editã ⁊ digito illiꝰ
Gicht et dʒ q ſiſtit iuxta ſeruitium vel circũſiſtit. ſcriptam.miſſis epł is? munerib rogauit
leni Uñ Sap.ix. Da mihi dñe ſedium tugri Eleaʒaruʒ pontificẽ iudeoꝝ vt ſbi viros
yock aſſiſtricem ſapiam. Et eſt ꝓducenda hec ſenioꝛes hebꝛaiceꝛ grecelingue perllos 4

interptari? traſferre valerẽt dirigeret. Et
eñm ſua deſideria eſſent eam in greco trãſila/
tam hꝛe.⁊ arciuis regaliba ĩtereſſe.Eleaʒa⸗

rus aũt annuẽs ei petitiõi.de vnaquaq; tri
bu ſex legiferos vel legiferentes deſtinauit
Hi ſunt ſeptuagintaduo interpᷣtes.q licet
ſeptuagintaduo fuerũt. moꝛe ſacre ſcpture
tñ cõiter ðᷣꝛ ſeptuaginta.qꝛ ſi duo ſuꝑſunt
ß eſt modicũ reſpectu ſeptuaginta. Qui ve
nientes ad regem.pentateucuũ ⁊ ꝓphas traſ
ferentes coꝛam rege diſputauerunt de vno

Deo colendo.⁊ ꝙ nulla creata eſſet deꝰ. IJin
eſt ꝙ vbicũq; occurrebat eis in trãſferẽédo

Dde trinitate vel ſub ſilentio pᷣteribãt vl eni/

gmate trãſtulerũt ne tres deoſcolẽdos tra
didiſſe viderent᷑. Siłr de incarnatõne vᷣbi

faciẽtes. Uñ tranſilatio ſeptuagintaduum

ꝙ in medio cuiuſlibet folij ponebãt ſer co

lumnas a ſummo deoꝛſuʒ deſcẽdẽtes.po

nẽetes in pma vᷣ̈ba trãſlatiõis pᷣme.in ſcða
ſecũde.⁊ ſic de alijs.Et iſti libꝛi dicti ſunt

hexapla.ab hexa grece qd eſt ſex latine.q̃ſi
ſexcupla. vel ðꝛ hexapla.q̃ſi liber hũs ſex
trãſlatões rectas vel rectificatas. Quidã
tñ hexapla exponũt ſimplirꝓ exemplaria.
Et his temꝑiba młti vtriuſq; ligue ſcioli
fecerũt alias trãſlatões de pᷣdictis grecis
trãſlatõibo ĩ latinũ. Nouiſſime ſuꝑueniẽs
btũs Hieronimꝰ perit in trib liguis.he
bꝛaica.greca ⁊ latina.bpᷣmo coꝛrexit traſla
tionẽ.lxxij.interpᷣtuʒ in latino cũ aſtericꝭ
obelis.poſtea vᷣo trãſtulit ĩmediate bibliã
de hebꝛaico in latinũ ſine aſtericis ⁊ obelł

Et hac traſlatione nũc vbiq; vtit᷑ tota ro/

qnq; eſt ſuꝑflua.qñq; diminuta.Poſt icar mana ecclłia licet nõ in oĩba libꝛiſ.Et ipſiꝰ

nationẽ aũt dñi ⁊ paſſionem annis.cxxiiij.
Aqͥla qͥ dam iudeꝰ ad fidẽ ↄuerſus.ſed po/
ſtea in hereſim lapſus.bmꝰ interpꝛes fecit
aliã trãſlationẽ de hebꝛaico in grecum tpꝑe
Hadriani impatoꝛis. Deinde poſt annos
liij. Theodotion fecit tertiã tranſlatõʒ ſub
Comodo. Deinde poſt annos.xxx. Sym/
mach' interpꝛes claruit ſub Seuero. De
inde poſt annos octo inuẽta eſt q̃dã traſla

tio hieroſolymis.cuius autoꝛ ignoꝛat᷑.que

dicta eſt vulgata tranſlatio vel qnta editio
Deinde poſt annoſ.xviij.tꝑe Alexandri ſu
peruenit Oꝛigenes vidẽs iſtas trãſlatiões
impfectas.incepit coꝛrigere tranſlationeʒ.
lxxij.interpᷣtum per poſterioꝛes iaʒ dictas
trãſſationes. Ul f̃m aliq̊s ſolũ traſlationẽ
Theodotionis coꝛrexit ⁊ miſcuit.ſcʒ ſup⸗
plens diminuta ⁊ reſecãs ſuꝑflua. Ubicũ
q; igit᷑ ad trãſlationẽ.lxxij.interpᷣtum aliqͥd
addidit ex trãſlatiõibo ſeq̃ntibo.vel vbi ad/
didit qᷓ deerãt ibi ponebat aſtericũ vl aſte/
riſcum.i.ſtellã vł ſoꝛmã aſtri.ꝑ qd inuit q;
ꝑ additionẽ illam eluceſcebat q̃ pꝛiꝰdeerat
Et ðꝛ aſtericꝰ ab aſter ⁊ icon qð eſt ymago
vłl ſignũ.⁊ ꝓdu.pe.qꝛ apð grecos icon ſcri
bit᷑ ꝑ ei dipthõgon. ⁊ ðꝛ aſtericꝰ ſᷣm moder
nos vel aſteriſcus ſ̃ᷣm antiqs.⁊ tunc ðᷣꝛ ab
aſtris.i.ſtella ⁊ icon. Ubi vᷣo erat ſuꝑfluuʒ
ponebat obelũ.O belos eĩ grece ðᷣ ſagitta
latine vel veru.ſignans ꝑ h̊ que lr̃a ibi ſuꝑ
flua erat.ODeinde ipſe Oꝛigenes fecit aliaʒ
traſlationẽ ꝑ ſe plenam ſine his ſignis. Hi
om̃s tranſtulerũt de hebꝛaico ĩ grecũ. De
inde q dam volẽtes hze oẽs iſtas trãſlatões

ſumul ſcribebant libꝛos.ſic eos oꝛdinanteſ

traãſlatio merito ceterꝭ antefert᷑.qꝛ ẽ ꝰboꝝ
tenacioꝛ ⁊ ꝑſpicuitate ſnĩe clarioꝛ.Et traſ
latio pma.ſ.lxxij.interpᷣtuʒ facta ẽ in Alex
andria ciuitate q̃ metropoł ẽ egypti. Alie
aũt trãſlatiões in diuerſis ꝑtibꝛ mũdi vbi
tũc mgr̃i polluerũt. Nota ꝙ vbicũq; in li
bꝛis veterꝭ teſtamẽti mẽdoſitas repit᷑.cur
rẽdũ ẽ ad volumia hebꝛeoꝝ.qꝛ vet teſtĩ
Hino ĩ lingua hebꝛea ſcriptũ eſt. Si vᷣo in
libꝛis noui teſtamẽti recurrẽdũ eſt ad vo
lumina grecoꝝ.qꝛ nouũ teſtm̃ pmo in lin
gua greca ſcriptũu eſt pᷣter euãgelii Mat
thei ⁊ eplas Pauli ad Hebꝛeos.

Aſterites eſt gẽma candida.incluſam lucẽ
ↄtinens ſicut ſtellam intus ambulantem

vnde dicta eſt.
Aſty grece ðꝛ vꝛbs vel ciuitas.
Aſtiſmos.i.antiſmos.vide.S.
Aſtrea.f.p.pe.pdu.i.iuſticia.ab aſtrum.qꝛ
de celo deſcẽdit. Uñ Ouidiꝰ.in.j.metha.
Ulctima celeſtum terras aſtrea relinquit.

Aſterens.a.um. pe.pdu.ðꝛ res que ꝑtinet

ad aſtrum.

AHſtirion gema ẽ criſtallo ꝓpinqua.in cꝰcen
tro lucet ſtella fulgoꝛe lune plene.et ðꝛ ſic
aſtris poſtpoſita fulgoꝛẽ rapit ⁊ gerit.

ſtrolabium.n.s.quoddaʒ inſtr̃m ipſius
artis aſtronomie.

ſtrologꝰðꝛ inſpectoꝛ mẽſuratoꝛ aſtroꝝ

7 ðꝛ ab aſtrũ ⁊ logos.qſi loquẽs de aſtris

et augurãs. Iñ aſtrologia qdã ars aſtro/
nomie. Inð aſtrologicus a.ũ.Et ſcias ꝙ;

aſtrologia ꝑtim eſt naturalis.ꝑtim ſuꝑſti

tioſa. Hatural dũ exequit᷑ ſolis ⁊ lune cur
ſus vel ſtellarũ certas tempoꝛũ ſtationes

Ou
ſeabn
gean
dihe
mint
An
denl
Mos
Cron
Atro
docet
Nrol
ons
cen
ſon
Udan
Mol
a
Mr
d

en
BI
ſ
ful
Vet
ge⸗
Aprie
lErs
amnab
Nhr.
id
(la
ſe
cent
ahe:
Gre
(le
(00:.
Atuo
lcin:
Cenoſ
(ligt
ſdn⸗
(thon
Ann

Man

Lſeres
ino
inc⸗
Nciſunt
Annei
hüsſer
Quidi
eſcoli
gecis
uenies
glis he
triſea
ſtencer
ebiblii
obek
tota ro/
Etipſe⸗
nebon
Smi
iin Der
gpie
nüciwi
ciginli
pircur
Sifoin
ſtag wo
oinlin

Det

mlocè
lantem.

rum.
,methe
rclincut⸗
vegcha

incln
aoſi
1gnt.

AC

Sudſtitioſa vo eſt illa quã mathematici

„

ſequut᷑.qͥ in ſtel augurant᷑.qbo etiã duo/
decim ſigna ꝑ ſingla aĩe vel coꝛꝑis mẽbꝛa
diſponũt.ſiderũq; curſu natiuitates ho/
minũ ⁊ moꝛes pᷣdicare noſcunt.
Hſtronomꝰ.m.S.ð qͥ docet legẽ vł reglaʒ
de aſtris.vł qͥ noĩat ea.⁊ ðꝛ ab aſtrũ ⁊ no/

mos qð eſt lex.vl noꝛma.i.regula.vł ono

ma.i.nomẽ. Iñ aſtronomia ipſa ars. Jñ

„
„.

ꝗqꝛ apud illã genteʒ hmõi eqͥ abũdant.Eſt

AKHſtrũ.n.S.i.ſtella.⁊ ðꝛ ab aſtro pho.qͥ pᷣmꝰ28

aſtronomic? a. um. ſᷣm Hug. Pap̃. dicit.
Aſtronomia.i aſtroꝝ lex q̃ curſus ſideruzʒ

Docet. ⁊ eſt vna de ſeptẽ artib liberalibus
MHroſia vel atrophia.f.p.eſt tenuitas coꝛ
poꝛis excauſis latentibo ⁊ paulatim cõua

leſcentibo dicta ſic ab immutatiõe coꝛꝑis.
Nam greci nutrimẽæeti ceſſationẽ aſtroſiã
vel atrophiam vocant.
Aſtroſus a.um.i.lunaticus q̃ſi malo ſidere
vel aſtro natꝰ.
Aſtruco onis.dextrariuſ.ab aſtur ꝓ gente

etiam idem qd accipiter.

tractauit de aſtris.vł ab aſter q grece ðꝛ

ſtella. In h̊ ⁊ B aſtralis.⁊ H̊ le.i.ad aſtrum

ptinæes. Et ſcias ꝙ ſtella ðꝛ q̃libet ſingula

ris. Sidus pluriũ ſtellaꝝ collectio. Aſtꝝ
grandis ſtella.vt ſol ⁊ luna ⁊ alij planete

Hoectñ noĩa apud autoꝛes ↄfundũt᷑. Itẽ

aſtrũ qñʒ ponit᷑ ꝓ celo.nõ ꝙ idẽ ſignificet

led qꝛ aſtra ſignat ptem celi.

Aſtula.f.p.ðꝛ illð qð cadit de ligno qũ do

laf. ⁊ a tollẽdo. Uñ qͥdã volut dici aſci

.
1

am ab aſtulis. qꝛ eas a ligno eximit.
Aſtur.m.t.eſt qdã pplłs hiſpanie qͥ iuxta flu
uiũ qͥ ðꝛ ſtura habitat. In aſturia.f.p.re/

gio l ciuitas eoꝝ. Iñ aſturiẽſis ⁊ aſturien
ſe. Itẽ aſtur.m.t.ð⁊ q̃dã auis q̃ apud illaʒ

gentẽ abũdat. ⁊ ðꝛ ab aſtur ꝓ gete. H ðꝛ ab
aueꝛ ſterno.qꝛ ſternit aueſ.q etiã ð aſtur
co vel accipit᷑. Pa¶pᷣ.vᷣo dicit.Aſtuco ac/

cipuer maioꝛ. vñ. Aſtruco qdrupes aſtur

cCo ðꝛ ales.

ſtus us.ui.Ca lliditaſ.doloſitas.fraus.fal
lacia.⁊ ſumit᷑ in malo. Iñ aſtutia.f.p.i.in/

genioſitas. doloſitas. cautela. induſtria.
calliditas.⁊ ꝓpꝛie ðꝛ ð malo. Inuenit᷑ etiã

aſtu indecli.neu.ge.ꝓ eodẽ. Uñ.Aſtu vin
cit homo cũcta creata ſolo.
Aſtutus a.um.i.callidus.⁊ ðꝛ ab aſtu.

din
W RE U

Hitacus pe. coꝛ.maioꝛ ẽ bꝛuco. Et vt dicit Htrienſis, mut ijianitoꝛ oſtiar cxcluſeni

glo. Johel.j. Eruca vᷣmis eſt qͥ in oleriba

maxie inuenit. Bꝛucꝰvᷣo vetꝰ locuſte ante

qᷓ; habeat alas.Deide cũ paꝝ icipit vola /
re ðꝛ atelabo. Cũ vᷣo plenit᷑ volat ðꝛ locu⸗
ſta. Et ẽ bꝛuchꝰ młto guioꝛ qᷓ; locuſta vel

arelaa g lacẽs in vno loco radicitꝰcome
it fruct.

Atacus aũt ðꝛ q̃ſi ategus.i.ſine
tega eo ꝙ nihil habeat qᷣ inuolutꝰ tegatur
NPaß.aũt dicit. Atacus auis ignora.
Atauꝰpater aui.vide.õ.abauus.
Atelabo.vide.S.in atacus.
Atera. um.i. niger..
Atalania ẽ quedã vᷣgo ꝓpt᷑ velocitatẽ.et ðꝛ
ab atas.i.leuitaſ.⁊ lentos plenũ.qſi plena
leuitate. =ðð

Hltias antꝭ.fuit frat Pꝛomothei rer alrice

optimꝰ aſtrologꝰ.vñ dictꝰ ẽ celũ ſuſtinuiſ
ſe. Eta noie eiꝰ dictꝰ ẽ mons africeatlas.
q ꝓpter ſuã alcitudinẽ dictꝰ ẽ celũ ſuſtinu/
iſſe. In atlanteꝰa.um.⁊ atlanticus a.um.
Achalia interpᷣtat᷑ñ tmp dñni.⁊ fuit regina
ſn iſrʒal.
Acthanaſia.i.immoꝛtalitas.
Acthanathos.i.ĩmoꝛtalis.ab a qð eſt ſine ⁊

thanatos moꝛtale. Iñn athanatus a. um.i.

₰

immoꝛtattlis.
Acthene aꝝ.q̃dã ciuitas in grecia.ab atha/
natos.i.ĩmoꝛtalis ꝓpter ſtudiuʒ ſapie que
imoꝛtalis ẽ.que olim ibi viguit.
Actheniẽſis. .t.⁊ h ſe.nomen ẽ patriũ⁊ ſᷣm
foꝛmatõis analogiã deberet dici athenẽ/
Actheſis.nomen fluuij.
Athleta pe.p..p.i.luctatoꝛ.pugnatoꝛ.mi
les foꝛtis. ⁊ ðꝛ ſic q̃ſi ad letum foꝛtis.i.ad
moꝛtem. H
Atomia grece.debilitas ſtomachi latine
Atomꝰ.f.s.ðᷣꝛ coꝛpꝰindiuiſibile ꝓpt᷑ ſui par
uitatẽ q́;uis foꝛte nullũ coꝛpꝰ ſit qð diui/
ſionem reciꝑe nõ poſſit.⁊ ðꝛ ab a qð ẽ ſine
⁊ tomꝰq̃d ẽ diuiſio vel ſectio.qꝛ nõ recipit
ſectionem ſenſui ſubiacentem.
Atnepos.filiꝰ abnepotꝭ.vide.sð.in abauꝰ.
Atoꝛnati dicũt᷑ pcuratoꝛes apð acta ↄſti/
tuti.i.c.vnico.de ſta.mo.li.vj.in.S.poꝛro.

ſis. ſed cã euphonie hʒ i.ante penultimaʒ.

Htramen.n.t.i.nigredo. In hoc atramen/

tum ti.i.incauſtum.qꝛ nigrũ facit liquoꝛẽ
in quo ponit᷑.
Atramentariũ.n.s.i.ſcriptoꝛiũ.pluteum.
pulmatiũ. Un. Eʒech.ix. Et atramenta
rium ſcriptoꝛis ad renes eius. Inð atra/
mentariolum li.dimi.

AW

4 Metigingrins ia unline.
MHiriolum.n.s.i.puum atrium.
MHiriplices herbe hũidã ⁊ frigidã vᷣtutẽ ha
hernt. in cibo ſumpte ventrẽ diſſoluũt.
Atriũ.n.s.ðᷣꝛ magna domꝰampla ⁊ ſpacio
ſa.⁊ ẽ ipſoꝝ nobiliũ.⁊ ðᷣꝛ atriũ.qꝛ ei addũ
tur tres poꝛtic extrinſec.vl ab ater ðꝛꝓpt

caliginẽè ignis ꝗᷓ olim ſolebat eſſe in atrio.

Vñ in paſſione xpᷣi. Et petrꝰ ſtans ĩ atrio
calefaciebat ſe ad ignez. Itẽ atria dicunt
aule cimiteria vel loca ſcã.ab attero is.qꝛ
pedibo ambulantiũ atterunt᷑. Uñ. Atria

dic aulas eadeʒ cemiteria dicas. Et loca

ſanctoꝝ tibi ſit caput ⁊ atrum.
Airiarij ſũt ſerui ſiue cuſtodes atri.
Atrox.o.t.i.efferꝰ.crudeł. Jũ atrocitas.i.
gaſperitas.crudelitas.
Attabernalis.ↄ.t.i.ſociꝰ ⁊ ꝓpꝛie in taberna
leccatoꝛ qͥ valde frequẽtat tabernam.
Attamen inis.n.s.i.ſetatuum.
Atteſtationes ſt᷑ dicta teſtiũ.vl teſtimonia
oꝛdine iurꝭ in ſcript redacta.
Attrit? eſt afflictꝰ. ↄſumptꝰ.exhauſtꝰ.imbe
cillis vel feſlus. “
ttollitus media bꝛeuis.eſt eleuatꝰvel q̃ſi
uodã pauoꝛe ↄcuſſus.
Aittonitus a.ũ.pe.coꝛ.i.tonitruo ſtupefa/
ctus.territ.ofuſus.ꝑturbatus.

(N ante B
Auarꝰ ðꝛ qͥ inoꝛdinate cupit res tꝑales.et
ↄꝛ auarꝰ qſi auens.i.cupiẽs auꝝ.vł q̃ſi va
ras hñis manꝰ.i.curuaſ.Et auarꝰ ꝓpꝛie ðꝛ
q ñ ſatiat᷑.ſʒ cupidꝰ qͥ aliena deſiderat. Iñ
auaricia.i.cupiditas.⁊ ðꝛ ab aueo aues.i.

cupio.qꝛ auari ſꝑ ſt cupidi.Etiã auaricia

eſt rerum tꝑalium inſatiabilis cupiditas.
⁊ eſt vnũ de ſeptẽ peccatis moꝛtalibo.
Huceps.ↄ.t.ðꝛ aues capiens.ab auis ⁊ ca
io vel capiens. .
Aucipin ðꝛ locꝰ aptꝰ ad capiendũ auesvł
rete vel virga fiſcata.vel tuguriuʒ ad hoc
Bparatuum.
uctio.f.t.i.qaugmentatio.ðꝛ etiam anctio
mercatio. In auctionariꝰ a.ũ.i.mercatoꝛ
q̃ res ſuas auget.⁊ ꝓpꝛie ðꝛ ille qͥ h vel illic
res puas ⁊ veteres ⁊ tritas ⁊ ruptas emit
vt poſtea cariꝰvendat. Item auctionatoꝛ
Inq; accipi ꝓ impatoꝛe. MVMDW
uctoꝛ oꝛis.m.t.i.augmẽtatoꝛ.dux.⁊ veĩt
a vᷣbo augeo ges.⁊ debet ſcribi ꝑ u.⁊ ct.vi
ge.S. in actoꝛ.
Huctoꝛtum.n.s.ðꝛ illud qð addit᷑ rei men

ſurate cũ vedit᷑ Et eſt etiã cib qͥ mẽſe va/
cuate ſupaddit᷑.
Auctrix.f.t.i.augmentatrix.

O

Aucupabilis..t.⁊ ̊ le.i.res que ẽ apta ad

capiendum.

£

Hucupium.n.s.i.foꝛtuniũ ⁊ bonꝰeuentus
Dicit᷑ officiũ capiendi aues.

udax.o.t.ðꝛ qͥ aggredit᷑ aggrediẽda ⁊ fu/
git nõ aggredienda. In audacia. Et dꝛñt
audax ⁊ temerariꝰ.audacia ⁊ temeritaſ.qꝛ
audax nõ timet.temerariꝰnõ cogitat ꝑicu

lum. Itẽ audacia fit poſt ↄſilium. temeri/
tas ſine ↄſilio. Item audax ponit᷑ qñq; ꝓ

grrogane.
Audientia licet etiam aliter capiat᷑tñ ma/
gis ꝓpꝛie ðꝛ eſſe facultas ⁊ poteſtas loquẽ
di coꝛaʒ ſuꝑioꝛe alicui ↄccſſa.put dicimꝰ

data eſt illi audiẽtia.vel denegata eſt ei cõ

munis audientia.
Auditoꝛiũ.n.s.ðꝛ locꝰ vbioſilia ⁊ rũſa au
diunt᷑.vel foꝛus cauſaꝝ.vel locus in qͥ di/
uerſe cauſe audiunt᷑ ⁊ tractan.
Auditoꝛ in curia pape vocat᷑ qͥ vice iudicꝭ
alicuiꝰ cãm vel cauſas audit. in cle.audi/
toꝛ.de reſcrip.
Audito: camere pape ðꝛ qͥ audit negocia
ſuꝑ theſauro pape. ⁊ ſuꝑ his q̃ ad camerã
pape ꝑtinent. OðSèð
Auditoꝛ oᷣdictoꝛiaꝝ ðᷣꝛ in curia pape qͥ an
dit imperates reſcripta ad lites vł alit ad
ius cõmune ꝑtinẽtes gras.
Auellana ne.tam ꝓ arboꝛe qᷓ; ꝓ fructu po/
nit᷑ in fe. ge. ⁊ ðꝛ ab auellano mõtevbi abũ
dant auellane.
Auena.f.p.genꝰ herbe eo ꝙ auide ſurgat.
Iñ auenula.i.pua auena.
Auernꝰ.m.S.ðꝛ locꝰ vbi eſt deſcẽſus ad in
feros.⁊ ponit᷑ ſepe ꝓ inferno.⁊ ðꝛ aba qð
eſt ſine.⁊ vernos qð eſt delectatio.qꝛ in in
ferno nulla eſt delectatio. .“
Augmentum.n.s.i.amplificamentum.

Augur.ↄ.t.qͥvel q̃ in garritu auiũ diuinat

⁊ ð ab auis ⁊ garrio.qꝛ antiqͥtꝰ diuinato
res ꝑ garritũ auiũ futura pᷣdicebat. Inde
gqugurium talis diuinatio.

MHuguſtea.f.p.i.carta q̃ ab auguſto.i.imꝑa

toꝛe mittebat᷑.vel q̃ddam genꝰ carte ſic di
ctum in honoꝛeilliꝰ. Sicut auguſteũ ðꝛ
gen?ꝰ marmoꝛis ĩ egypto tꝑe auguſti pᷣmo
inuentũ. Sicut etia tyberiũ genꝰ marmo
ris tꝑe tiberi innentum. .
Auguſtꝰ.m.s.eſt ꝓpꝛiũ nomẽ ceſarꝭ.Quili
bet etiã romanꝰ imꝑatoꝛ põt dici auguſtꝰ

hrhen

gbeug
legt.
anton
geſup
Eat
ineo!
denn
eg
luil
G
guctg
Giſan
bäfti
hidl
ppoſiti

cceſar
Huun
Auur
W
Pvic
Aui
fun
lurf
AMun
decbt
lao.i
Mige

lr⸗
hinii
uisft
hänan.
üroh
wei
chaee
üch
Nuins
oie
prieel
Inui
rr
lihec.
Mat⸗
nalüͤt
bdin
ihin
tei
ulige

Hhe 4

gulemn

Nulgan

1ſae

jnrends
nceand,

i negven
deri

vopeqen
kaliezd

mnanpo,
ebigbi

Kehuret

Cönsadin
nurthacs
nnogenn

menmn
mnüdinint
ouunonv
tir NMe

foimps
neſich
Guſteic⸗
guſtipno
mumo

ngindi

ab augẽdo imperiũ. Uñ in natiuitate dũi
legit᷑. Exijt edictũ a ceſare Auguſto.Etiã
antonomaſice Octauianꝰ dictẽ auguſtꝰ

. Aſup om̃s alios auxit romanũ imperiũ
Et ab illo dictꝰeſt qͥdã menſis auguſtꝰ qꝛ
in eo mẽſe natꝰeſt.vł qꝛ obtinuit victoꝛiã
de antonio ⁊ cleopatra.vel ideo ab augeo
ges.qꝛ ĩ iſto mẽſe res augẽt᷑ ⁊ creſcũt.Oñ
q; vo adiectiue declinat᷑ auguſtꝰ a.ũ.i.no/⸗
bilis.illuſtrꝭ.inſignis.pᷣclarꝰ.exgrex.ſegre
gariꝰ.celticꝰ.heroicus. Et eſt ↄpoſitũ ab
aue ⁊ guſto as.qꝛ ſolis nobilib licebat olĩ
guſtare aues.⁊ tũc ↄꝑat᷑. Cũ vᷣo declinat
Pꝓ qrtã declinatõʒ h̊ auguſtꝰ us.ui.eſt q̃dã
ſpẽs diuinatõis q̃ fiebat ĩ guſtu auiũ.⁊ eſt
ↄpoſitũ ab aue ⁊ guſtu. Solebãt em̃ auẽ
ſpargere gallinis⁊ ĩ guſtu ⁊ captione illiꝰ
eſce ſaꝑe auguriũ qð dicit᷑ auguſtus.
Auia.ſ.p.eſt mater pꝛis vel matris.
Auiaria.i.ſecreta loca et a via remota.aut

ti auib adibilia.

Auicula.f.p.dimi.i.ꝑua auis.
uiculariꝰ.m.S.qͥ capit aues. Itẽ auicula
ria plł is nũeri.n.s.dicunt᷑ loca ſecreta ſil/
uaꝝ ſolis auib adibilia.
Huidus a.ũ.i.multũ cupidus.⁊ ſᷣm q̊ſdaʒ
ðꝛ ab hñdo.qꝛ ſꝑ hẽe deſiderat. Iñ auidu
lus a.ũ.i.aliqntulum auidus. M
Auigerulus.m.s.vl auigerula.f.p.ðꝛ qͥ vł

que gerit aues ad vendendum.

uinũ.n.s.pe.p.q ſi extra vinũ.i.aq̃ mixtũ

Huis.f.t.ẽ nomẽ generale ad oĩa volatilia

pẽnata.⁊ ðꝛ ab a ⁊ via.q̃ſi ſinevia.qꝛ certã

viã nõ hʒ.ſʒ ꝑ auia queq; diſcurrit. Potiꝰ

tñ videt᷑ etymologia qᷓ;ↄpoſitio.Etiaʒ ðꝛ
ab aueo aues.i.cupio.qꝛ auis cupideſu/⸗/

mit cibum. S —ð
Nuius a.um.i.a via remot. Inuiꝰ⁊ deui/
us idem. Sed tũ ꝓpꝛie dꝛũt.qꝛ deuium p

pꝛie eſt in ſiluis.Auium in ꝑuis virgultiſ.

Inuiũ in paludiba ⁊ aqͥs. Un. Denia ſũt
ſilue virgultiq; auia lymphe Inuia. ſepe

tñ hec legis impꝛopꝛie.
Aula.f.p.i.domꝰ regia ſiue ſpacioſuʒ habi
taculũ poꝛticibo qᷓttuoꝛ ↄcluſuʒ. Iñ h̊ au/
lula dimi.i.ꝑua aula. Itẽ aula ðꝛ qnʒ ſcri
niũ in q̊ res ponũt᷑. Etiã aule plłalit᷑ dicũt

fiſtule oꝛganoꝝ per q̃̊s elicit᷑ melodia. Iñ

gaulidus a.u. i. dulc inſtar ſoni oꝛgani.
Hularꝭ..t.⁊ h re.⁊ auletꝰ a.ũ.ꝓ eodẽ.ſ.aq

gulam ptinens. ”Mc
NHula grece.cannula ðꝛ vel tibia latine
Aules lis.⁊ auledus ðꝛ qͥ cũ canniſ cantat

ſcʒ tibicen. Et ↄponit᷑choꝛaules lis.⁊ eſt
q cum cannulis cantat in cho.
Auleũ.n.s.ðꝛ coꝛtina.qꝛ ĩ aula attali reg⸗
ꝑgamoꝝ pᷣmo fuit inuentũ.vel qꝛ in aulis
extendi ſolet. Itẽ auleus a.ũ.i.regalis vel
res aule.⁊ ð ab auaulea. HKZ
Aulicꝰ a.ũ.⁊ aulanꝰ a.ũ.i.palatinꝰ q̃ſi aule
cuſtos.qꝛ aſſidue eſt in aula cuʒ pꝛincipe.
Auoth.i.villa vel ville.Uñ. Numeri.xxxij
Quos appellauit auoth iair.i.villas iair.
Aura.f.p.qñq; idem eſt qð ſplendoꝛ. Uñn
ꝑ ramos aura refulſit.i.ſplendoꝛ. Secun
do ðᷣ ventꝰ.vt qaura flat.i.ventus.Tertio
ðꝛ ger. Uñ Theodolus.Comit equi pen
nas ⁊ ſe dimittit in auras.i.in aera.Quar
to ðꝛ fauoꝛ.vt iſte habet bonam auraʒ ſue
ꝓmotionis.Uñ.Aera ſplendoꝛem ventũ
ſimul ac fauoꝛcẽ.Quattuoꝛ hec aura ſigni
ficare ſolet.
Aurata.f.p.ð⁊ piſcis qͥdam qͥ in capite ha/
bet coloꝛem ſilem auro. H
Aurea.f.p.ðꝛ frenũ eo ꝙ circa aures pona
tur.⁊ ðꝛ ab aurꝭ.Dicit᷑ etiã aureꝰ a.ũ.adie
ctiue.i.de auro.⁊ tũc ðꝛ ab auꝝ.Uñ.Au/
rea frenat equos.eſt aurea mobile nomẽ.
Aureola.f.p.ðꝛꝓpꝛie illud pᷣmiũ ꝓueniens
ex oꝑib pᷣcellentibo qð dat᷑ ſancc ĩ patria
eterna.Et tale pᷣmiũ eſt triplex. Pꝛimum
de crinale q̊ ↄiugate caſte viuẽtes coꝛonã

tur.qð ſᷣm theologos fruct᷑ triceſimus ðꝛ

Scõm vꝛ ſertũ q̊ͥ hoĩes exñtes in vidui/

tate ↄtinẽtes in eterna patria coꝛonant᷑ et

illud ðꝛ fructꝰ ſexageſimus.Tertiũ ðꝛ au
reola.qua doctoꝛes. martyres ⁊ hoĩes ex
iſtentes gines coꝛonabunt᷑.⁊ ðꝛ fructus
centeſimꝰ.⁊ vᷣginibo caſtis ſpẽaliter ĩ eter/
na patria attribuendus. Un. Cirginib
cecidit centeſimꝰ integritatis. Sed ſexa/
ginta ſeruat qͥ ſunt viduati. Triginta ſer/
uant ↄiugati caſte viuentes.Et ðꝛ ab au/
rum ⁊ olon.i.totum q̃ſi tota aureag.
Auricalchũ.n.s.qddam genꝰmetalli ex di
uerſis metallis ↄflatum.ſic dictum.qꝛ hʒ
ſił.itudinẽ auri ⁊ eris.auri in ſplẽdoꝛe.eriſ
in duricia.et ðᷣꝛ ab aurũ calchos.i.es.vł
ab auꝝ ⁊ calchos.i.fex.quaſi fex auri.
Huricomus a.um.ðꝛ qui habet aureos ca

Huricularis.m.t.vel auriculare.n.t.ðꝛ mi

nimus digitꝰ.q; eo aurẽ purgamꝰ. Et ad

iectiue inuenit᷑.vt h et h auricularꝭ.⁊ G̊ re.

id eſt ſecretꝰ vt auricularꝭ amicus.vł au/

ricularꝭ.i.res adaurem ꝑtiuenꝰæ ⁊ ꝓ eodẽ
9 ℳ

auriculariꝰ a.ũ.vt auriculariꝰanuł.vł au

riculariꝰ qͥ in aure fert᷑.vel auriculariꝰ.i.ſe

cretꝰ ↄſiliatoꝛ.⁊ H̊ͥ auricularia.i.ſecreta cõ

ſiliatrix.qꝛ ſecreta in aure ſolent dici

NHuriculariũaſecreto vna ꝑs indeclinabił

idẽ.ſecretariꝰvł ↄſiliariꝰ. Uñ.ij. Re.xxiij.
Fecitq; eũ ſibi dauid auriculariũaſecre/
to.i.ſecretariũ ↄſiliarium. “M
Auriculatus a.ũ.i.magnas aures hñs.ab
auricula d. .
Auricꝰ a.ũ.i.res ꝑtinẽs ad aures.ſicut di/
cimꝰ auricos pilos qͥ creſcũt in aure.
Aurifaber.m.S.ðꝛ qͥ oꝑat᷑ in auro.
Aurifex..t.qͥ vel qᷓ facit auuum.
Aurificina.f.p.ðꝛ fabꝛica aurificũ.vł locꝰ
in q̊ faber excoquit aurum.
Aurifodina.f.p.ðꝛ locꝰvbi fodit᷑D urũ.
uriga.m.p.pe.p. ðꝛ rectoꝛ currꝰ.⁊ ðꝛ ab
aure ⁊ rego.qꝛ regit eq̊s freno q̃ſi aurꝭ au/
ditu.vel dicit᷑ ab ago ⁊ rego.qꝛ agit ⁊ regit
currum. vel ðꝛ ab aurio.qꝛ aurit.i.ꝑcutit

equos iunctoſ.Uñ.Aurio ꝑcutio auriga

dicit᷑ iundge.

Aurigraphia.f p.ðꝛ aurea ſcriptura. Ino

gurigraphus.ꝗ aureã ſcripturã facit.
Aurilegiũ.n.s.ðꝛ locꝰ vbi reponit᷑ aurum.
Auripigmẽtũ.n.s.eſt genꝰterre ex q̊ fit qũ/
q; vnguentũ hñs coloꝛem aurr.

Vn. Uirgił. Cocemq; his auribb hauſit
Uel ðꝛ quaſi auide rapiẽs ſonũ.vl ab au
diẽdo.⁊ nõ eſt ↄpoſitio ſʒ etymologia. Iñ
guricula.i.pua auÄris.
Auriſcidus.m.s.artifex qͥ ſcindit aurũ.
Auriſia.f.p.ðꝛ cecitas q̃ ſodomite circa do

mum Loth fuerũt pcuſſi.

Auritus a.ũ.ðꝛ qͥ habet magnas aures

Auroꝛa.f.p.ðꝛ initiũ diei clareſcẽtꝭ.vł pꝛi/
mus ſplendoꝛ geris qͥ grece eos ðᷣꝛ.⁊ nos
deriuatõʒ ab aura auroꝛã q̃i eroꝛã diciꝰ
Hurugo ginis.f.t.eſt moꝛbo regiꝰ.vide ſu/
pꝛa arugcg. Mß
Aurulentus a.um.i.plenꝰ auro.
Aurum.n.s.eſt qͥddam metallum. et ðꝛ ab
aura ꝓ ſplendoꝛe.qꝛ pᷣ ceterꝭ metallis ful/
get. vel ðꝛ ab arion qð eſt ſeruare.qꝛ p ce/
teris metallis ſeruat᷑. Iñ qaureꝰ a.um.i.de
auro exiſtens. Jñ aureolus a.um.i.aliq̃n
rulum aureess.
urũ coꝛonantiũ dicebat᷑ qdð ↄferebat᷑ad

coꝛonatões pᷣncipũ.vel qð coꝛonaꝝ faciẽ

daꝝ noie pᷣſtabat᷑ que in teplo pendẽtesa
Tyto ?* Ueſpaſiano ſublate ſr. Alij dicüt

aurum coꝛonatoꝝ qð dabatathletis.

Aurũ publicũ eſt qð ꝑtinet ad erariũ fiſci.

L. de au. pu. pſe.l.detectoꝛibo lixx.

Auruſpex.O.t.i.diuinatoꝛvł diuinatrix ab

auſpiciendis auibo dictꝰ vel dicta.⁊ videt
dici ab aue⁊ ſpecio. Iñ auſpicatoꝛ.i.diui
natoꝛ. In auſpicatrix.i.diuinatrix. Inue

nit᷑ etia auſpicato aduerbiałr. Uñn. The/

rentiꝰ in andria. Haud auſpicato huc me
appuli. Auſper idem. S
Auſpiciũ.i.diuinatio.auiũ inſpectꝰ.vł bo
nus euentꝰ. Sʒ auſpiciũ iun eſt exoꝛdiuʒ
litis.ſᷣm Ber.in.c.paſtoꝛalł.
Auſter ſtri.ðꝛ ventꝰ ꝑflans a meridie.dictꝰ
ſic ab hauriendo aqs. Naʒ nubila nutrit
⁊ aquas dat Iñ auſtrał..t.⁊ H le.⁊ auſtri
nus a. num ꝓ eodem. Sêèl
Auſtrab plaga ẽ q̃ ẽ ab auſtro ſiue meridie

Vñ auſtralis.i.meridianꝰ. Itẽ auſtralis
inuenit p quodã paralello qͥ ⁊ bꝛumal ðꝛ

Et eſt auſter ita calidus ꝙ etiaʒ piſces ðꝛ

coꝛrumpꝑe in mari. Itẽ ab auſter vlł gquſtri

nus auſtrino as.i.coꝛrũpo.vicio.vel ma/

crum facio. Iñ auſtrinatꝰ a. um. vt qauſtri

nata aialia.i.macra q̃ſi anſtro coꝛrupta.
Auſter a.ũ.⁊ hͥ ⁊ h auſteris.⁊ h re.in eodẽ
ſenſu.i. aſper. ſeuerꝰ.ſtrenuꝰ.⁊ ðᷣꝛ ab auſter

none . dꝗqꝛ ille vent in oncipio eſt aſper ⁊ iſuauis
uris.f.t.Fm Iſið.ðꝛ ab hauriẽdo voces.

In auſteritas.i.aſperitas.

Huſtroafricc qda ventꝰ collateral auſtro
ſic dictꝰ.qꝛ int᷑ auſtꝝ ⁊ africum ef.

Auſus us.ui.i.audacia.ſed auſus a.um.di

citur audax.

—

Autenticꝰa.ũ.i.autoꝛitate plenꝰvel fide di

4

gnus.ſ.cui pᷣmo credebat᷑ ex ſui dignitate
vt autenticꝰſermo.autenticaꝓpoſitio.⁊ ðꝛ
ab autentin grece qð eſt dignũ latie. Iteʒ

gutenticꝰ etiã ðꝛ nobilis.

Autenticũ.n.s.eſt liber iuris ciuilis excer

ptus qᷓſi quedã ſummula ex alijs legalibꝰ

libꝛis ↄtinens nouẽ collationes vt noueʒ
ꝑtes bncipales. Sʒ autentica. f. p.eſt lex.

vel.S.incoꝛꝑatus in li.C.Et&̊ ſemꝑ alle-

gat᷑ autentica. C. ti.tali vel tali.vt.C. de
epi.⁊ cle.autentica generałr. Et ſic addit
ti.ſed nõ additmumerus cololl.
Autoꝛ.m.t.fidedignꝰ.ſ.pmoꝛdialis.inuen
toꝛ alicuiꝰartiſ.Et ðꝛ ab autẽtin grece qðᷣ
eſt famoſum vl fidedignũ latine. Etiã au

toꝛ idem eſt qð ligatoꝛ.⁊ ſic ðꝛ a qdaʒ xᷣbo

defectiuo.ſ.auieo auies.i.ligo.Et ſᷣm pꝛi/
maz ſignificatõʒ ph̊i ⁊ inuẽtoꝛes artiũ.vt
Plato Ariſtoteles ⁊ quelibet excellentes

guücat
ſtfrate
Aunsm
Aiafp
uns
un
uceo⸗
mr
ſunſ
NHurei
Hnli
gucilii
Göpott
Molni.
Numn.9
ligro
Uuht
Gluſt⸗
buutas
4
9

lufta .

müficch
menieeb
Maric⸗
oridini
i. Inne
i. R
obyc Me⸗

Kbo
tgordin,

ciedie⸗
la nutrit
dguſtri

emeridie
Uuſtralis
wumal dꝛ
gpcesd:
r Kauf,
co. palme⸗
n Nanſi
cornptn
re in code
gbauſter
iſauis

Nauſtro
aumm. di

afigedi
ignitate
ſnode
tie. Je;

gilisetie
slegn
Nnod
ſo⸗ tle.
npal.
A.de
ſcaudit

is. inuen
Cecel
Enddl
gaſt
tfnpn,
Ellanſes

Ara filia Caleph fuit.

MW

ꝑſone dñt dici autoꝛeſ. Scðᷣm vᷣo ſcdᷣam
ſigficationẽ. Ulirgiliꝰ. Lucanꝰ. Ouidiꝰ.
⁊ ceteri poete dñt dici autoꝛes.ligauerũt

carmina ſua pediba ⁊ metris. Inð autrix

mulier autentig.
utoꝛitas.ft.eſt ſnĩa imitatõne digna vel
autoꝛitas ꝓut ſumit᷑ in topicis.eſt iudiciũ

ſapieni in ſcia ſua. Uñ a rei iudicio ſolet

talis actus denoĩari.vt Plato dicit celuz
eſſe volubile. ergo ita ẽ.qꝛ qð videt᷑ alicui
ſapienti ⁊ exꝑto in ſua ſcia credendum eſt

ſic eſſe.iuxta illud. Exꝑto crede magiſtro.
Inñ autoꝛizabilis. P.t.⁊ H le.in eodẽ ſenſu

cũ autenticus.i.factũ autenticũ.vł auto/
rizabile ðꝛ qð fit autoꝛitate ſapientis vel
ſapientũ.vt hõ autoꝛiʒabilis.i.autoꝛitatꝭ.
cui credi debet.
Autumnuſ.m.s.eſt q̃rta ps anni frigida ⁊
ſicca.⁊ ðꝛ a tempeſtate.qm̃ folia cadunt ⁊
oĩa matureſcũt.vł ðꝛ ab autũno as.antiq̃
vᷣbo.i.colligo.qꝛ in autũno vue colligũt᷑
Eth̊ ſᷣm Iſið. Sʒ ſᷣm Hug.ðꝛ ab augeo
es.qꝛ tũc oẽs fructꝰaugent᷑ ⁊ matureſcũt.
Dʒz ᷣm Pap̃.ðꝛa tempeſtate.qꝛ in autũ/
no ſt magne tempeſtates. Et ſunt q̃ttuoꝛ
ꝑtes anni. Uñ. Uer petro det᷑ eſtas exin/
de ſequet᷑. Hanc dabit vꝛbanꝰ.autũnum
ſymphoꝛianꝰ. YFeſtũ clement caput hye/
mis eſt venientis.
Auunculus.m.S.ðꝛ frater matris.ſicut pa
truus frater pꝛis. Uñ. Patruꝰ a pꝛe pdet
auũculus a genitrice Sʒ auũculmagnꝰ
eſt frater auite.
Auus.m.s.ðꝛ pater pꝛis vel matriſ. Inde
guia.f.p.matris vel patris mater. vide.õ.
gbauus. .
Aurx augꝭ vel auges in eodẽ ſenſu venit ab
augeo. ⁊ eſt iſte punctus in quo ſol eſt duʒ
maxime appꝛopiquat᷑ nobis.vt eſt circa fe
ſtum ſancti viti. H H
Aurxeſis.i.augmentuʒ.⁊ eſt ꝓpꝛie dietionis
Au xiliũ.i.ſubſidiuzʒ vel pᷣſidiũ.ſed dꝛũt.qꝛ
auriliũ eſt qdð ab extraneis dat᷑. ſubſidiuzʒ
qð poſtea ſuꝑuenit.pᷣſidiuʒ aũt loco vtili
poſitũ. Inñ auxiliarꝭ.ↄ.t.⁊ hᷣ re.⁊ auxiliariꝰ
a. um. vel q vel q̊d põt pᷣbere auxiliũ. Itẽ
guxiliatoꝛius idem.
Huxilla.f.p.i.olla vel menſura parũ maioꝛ
q; iuſta. Inð auxillula dimi.ꝑua olla.vel
Eua talis menſua.

(Wante †

Arioma.n.t.i.dignitas. IJñ axiomaticus
a· um.i.dignitatemhpuus.
Axis eſt celi ſeptẽtrionalł linea recta ꝑ me/
diam plagam ſphere. ́MVMUD
Arunga vel axungia.f.p.i.vent᷑ poꝛcivł al
terius rei. Un. Macer de viribe herbaꝝ.
Si poꝛcina vetꝰ axungia iungit᷑ illi. In
axungariꝰ a.ũ.adaxungiã ꝑtinẽs vł axun
giam vendẽs. vel axunga vel axungia.idẽ?
vnguẽtũ poꝛci. Uñ dicit Papᷣ.Axungia
id eſt pinguedo ab vnctione dica.

((A ante 7%
Aʒahel interpᷣtat᷑ fluens ſanguine.vl ſter/
zaria interpᷣtat᷑ auxilium dñi. HW
MHymus a. um.i.ſyncerus ſine fermento.⁊
ðꝛ ab a qð eſt ſine et ʒymos quod eſt fer/
mentum.
ʒonꝰ a.ũ.pe.pdu.ðꝛ ab a qð eſt ſine.⁊ ʒo
na q̃ſi ſine zona vel extra ʒonã. Uñ aʒoni
Ddicunt᷑ dij extra ʒonã zodiaci manentes.
Sikr ſigna dicunt᷑ azʒona que nõ ↄtinent᷑

Aal nomen ydoli cuiuſdã ⁊ int᷑/
pᷣtat᷑ ſingulare ſᷣm Iſidoꝛum.vi
ge infra in Belus. èðMWUã
Baalberith ðꝛ vydolum ↄiurationis.
Baalim dicunt᷑ ydola aſſyrioꝝ.
Baalpharaſim interpᷣtat᷑ diuiſio viroꝝ.
Baalphaſis interpᷣtat᷑ diuiſio inimicoꝛuʒ.
Babatum ðꝛ ferrum qð annectit faber eqᷓ
cum gumpho. MM J
Babel interpᷣtatↄfuſio. Jñ babilon vl ba
bilonia ciuitas vbi olim hoĩes turrim edi
ficãtes diſꝑſi ſunt ĩmiſſa diuinitꝰ ↄfuſiõe
linguaꝝ int᷑ eos. In babilonia regio.⁊ ba
biloniꝰ a.ũ.nomen patriũ vel gentile.
Babiger. baboſus. baburtꝰ. idem.ſ.ſtultꝰ.
ineptus.hebes.inops. ”Y”UNMBw
Baburra.i.ineptia vel ſtulticia. HH
Bacca ce.f.p.pꝑ duo c.eſt fructꝰ oliue.⁊ etiãẽ
la url. Poni tũ qũq; ꝓqᷣlibet fructu.⁊ pᷣci
pue arboꝝ ſuueſtriũ. Inuenit᷑ etiã bacca
ꝓ gema pcioſa.Uñ in Auiano.Quid niti
do pᷣciuʒ coꝛtice bacca daret. Iñ baccatꝰ
a.um.i.baccis lapidib adoꝛnatꝰ.Uł Eöm
pmã ſignificationẽ de fructu baccaꝝ abũ
dans vel paſtus. Inuenit᷑ etiã p cathena.
vt Colla baccis attrita.i.cathenis. Inde
baccatꝰ a.um.i.catenatus.

–

Baccar artft. ðꝛ herba faſcinũ pellens.et

a bacca. Un. Uirgił.in bucoł. Bacca
re cinge caput. 2W
Baccaulũ.n.s.ðꝛ feretꝝ ĩ q̊ moꝛtui ðᷣferũt
Baccha che.ſacerdotiſſa bacchi.
Bacchanalia bacchanaliumvel lioꝝ.feſta
bacchi. Juuenal. Quichairos ſimulant
⁊ bachanalia viuunt.
Bacchania.f.p.i.furoꝛ.
Bacchariũ.n.s.qddam vas vinari

Bacchanna ne.ſf.p.idem.

Baccheꝰ a.ũ.⁊ bacchicus a.ũ.in eodẽ ſen⸗

ſu.i.de baccho exiſtens. ”
Bacchides ꝓpꝛiũ nomẽ viri.de q̊ habet᷑ in
libꝛo Mach.
Bacchinal.n.t.i.toꝛcular pᷣſſoꝛium.
Bacchis dis.F.t.i.feĩia colens feſtũ bacchi.
ſcʒ ſacerdotiſſa eiꝰ.
Bacchiꝰ.m.s.qͥdã pes metricus q̃ in feſtis
bachi vtebant᷑.vide.S.antibacchius.
Bacchiũ.n.s.i.feſtuũ bacchi.GBacchiũ etia
He puus vꝛceus q̃ vtebant᷑ in feſtꝭ bacchi
ad vinũ tenendũ.ſed poſtea in vſus aqua
rios tranſijt. S
Bacchula dimi.i.pꝑua baccha.

Bacchus chi.ðꝛ deꝰ vini.⁊ ponit᷑ qñq; pꝛo

ipſo vino.vñ. Cato.Cũ venere ⁊ baccho
lis ẽ ſʒ iũcta voluptas.Et ſᷣm fabulas ðꝛ
egiſſe nocturnas feſtiuitates.⁊ fuiſſe mgr
ebꝛietat ꝓpꝛiaꝝ vxoꝝ violatoꝛ ⁊ ꝓximoꝛũ
vxoꝛes euellens ⁊ furiens ac furioſus.no
uiſſime vo a titanis occiſꝰ ẽ. Etiã bacchꝰ
eſt q̊ddã genꝰcarminis qð in feſto bacchi
canit᷑. Itẽ fabule ðꝛ ꝙ Jupit generauit fi
lium q dicebat᷑ bacchus.cuiꝰ mater anq;
pareret intoxicata fuit? moꝛiebat᷑.⁊ filius
de mfe moꝛtua fuit exciſus qͥ ðᷣꝛ inueniſſe
vinũ. Uñ.Eſt menſura batus ꝓpꝛium qͥʒ
8 bacchus..
Baculꝰ.m.s.ðꝛ a baccho ſᷣm Iſido.qꝛ ab
ipſo baccho ðꝛ reꝑtus.qꝛ hoĩies vino mo
ti baculo innitebant᷑. Uel ðꝛ a baiulo as.
Badiꝰ.m.s.ðꝛ equꝰ quẽ antiqͥ vadiũ dice/
bãt.a baiulo as.qꝛ nos baiulat.vel ðꝛ ba/

dius q̃ſi vadiuſ.a vado dis.qꝛ foꝛtiꝰ vadit

int cetera aĩalia. SððM
Bafer a.um.i.groſſus vel agreſtis.
Gahen eſt oꝛnamẽtũ colli ex anulis aureiſ
ↄfectũ. Bahen em̃ grece coꝛona latine.
Baia.f.p.ðꝛ poꝛtꝰ. Iteʒ baie aꝝ.eſt ciuitas
in italia iuxta mare.qꝛ ibi eſt locꝰ poꝛtuo/
ſus ⁊ delectabilis. Iñ baianus a.um.no/⸗

men pat ium.

Baiulum.n.s.i.ferrum equnn.
Baiunola.ſ.p.ðꝛ lect qͥ in itinere baiulalk.
Bala le.interpᷣtat᷑ inueterata. Fuit em̃ an
cilla Racheisq.
Balaam interpᷣtat᷑ vanus plus.
Balach interpᷣtat᷑ pᷣcipitãs ſiue deuoꝛans.
Balanite aꝝ.i.vue vel vites inſtar glãdiuʒ
vuas faciẽtes grãdeſ. IJñ hec balanitides
dis. gemma pcioſa. .
Balanon grece ðꝛ glans. .
Balans ant.pticipium.o.g.a balo as.Et
balans antis.f.t. ꝓH ouł.
Galanꝰ pe.coꝛ.qᷓdã arboꝛ.Et vt dicũt ge/
nꝰ eſt qrcinũ. Iñ h̊ balanũ ni.ꝓ fructu.et
ꝓ vnguento ine facto. Iñ balanat᷑ a.ũ.i.
balano vnctꝰm Hug. Quidam dicũt ꝙ
balanꝰ ẽ caſtanea cocta.ſ.baloſa.⁊ coꝛ.la.
Balatro onis.i.clamoꝛoſus.ioculatoꝛ.vñ
Oꝛatiꝰ. Medici mane balatrões.vł bala
trones ſᷣm q̊ſdã dicũt᷑ ꝓpdigiꝛ leccatoꝛes a
5ſᷣuilio balatrone ⁊c̃. Sʒ ſm hãc ſignifica
tionẽ meliꝰ ðꝛ baratro nis.a baratrũ.⁊ ap
te baratro onis.i.leccatoꝛ ðꝛ a baratrũ.qꝛ
oĩa baratro.i.ventri mittit.
Balatꝰ us.ui.ðꝛ clamoꝛ ouuum.
Balb Zꝛ balbutiens vel titubãs qͥ vᷣba nõ
expmit.ſed frangit.a balbando dictꝰ. Sʒ
bleſus ðꝛ qͥ lr̃as imꝑfecte ꝓfert.
Balducta te.f.p.ðꝛ lac pᷣſſuʒ a ſero.ſ.muta
ta. ⁊ ꝛ balducta qſi valde ducta.qꝛ valde
Saal eſt 7 vuca.
alea. f. p.i. funda vel inſtr̃m qð vulgo vo
cat᷑ baleſtrũ. Iñ baleariꝰ⁊ h baleatoꝛ.i.fũ
ditoꝛ vel baliſtratoꝛ.⁊ ð a balin.
Balearꝭ.ↄ.t.⁊ h̊ re.i.cũ balea iactabile.In
uenit᷑ etiã balearꝭ ꝓ funda.⁊ deriuat᷑tũc a
noĩe inſule. Baleros em̃ vel balerica łb ba
learꝭ inſula ẽ hiſpanie.Et ſũt due.ſaphꝛo

ſiades ⁊ gemaſiades.maioꝛ ⁊ minoꝛ. Uñ.

Uulgns eas maioꝛicã ⁊ minoꝛicaʒ vocat
In his inſulis pᷣmum repꝑta eſt funda.vñ
Balnear dicta eſt fũda.⁊ balearis dicta
eſt talis inſula. Et in vtraq; ſignificatiõe
a balin a qͥ balea. Eta balea baleos vl ba
lerica vel balear. a q̊ etiam h̊ ⁊ B baleanꝭ.
et h re.nomen gentile.
Balena.f.p.qͥdaʒ magnus piſcis.⁊ ðꝛ a ba
lin qð eſt fundere vel iacere. eo ꝙ effũdat
vel iaciat aquã huc ⁊ illuc altius cunctis
beſtüs maris. ð
Baleſtrum ſtri.n.s.a balin ðꝛ. Inde bale/
ſtro ſtras.i.cum baleſtro aliqͥd pijcere vel
percutere. 11

—

iing
Ckundt
Blno
ane

qinc

nia
