ns: nũciꝰ. Uñ. Nuũciꝰ angelꝰ eſt. archãgel? eſt Arcobaliſta.eſt genꝰ baliſte.
het ſibi pnceps. In archangelicus a.um. Archoniũ.n.s.ðꝛ aceruns manipuloꝛum
o Archetypꝰ.f. p.ðꝛ pnceps figuraꝝ. Tlaz ty vel aliarum rerrunm. * H

Archontiani heretici. ab archontio appel/
lati.q vniuerſitatẽ quã deꝰ ↄdidit oꝑa an

geloꝝ defendunt.
Archos grece latine ðꝛ pnceps.
Arcicula.f.p.pe.coꝛ.ꝑua arx ſiue rupes.

rcipotẽs.o.t.oponit᷑ ab arcꝰ⁊ potẽs. Itẽ

arcꝰetiã ↄponit᷑ cũ tenẽs.vt arcitenẽs.vel
arquitenẽs ſᷣm antiq̊s qͥ dicebãt arquꝰ p
arcus.i.arcũ tenens.
Arcippus.m.s.eſt ꝓpꝛiũ nomen viri.

Arcites tis.ðᷣꝛ ſagittariꝰ cũ arcu eqͥta ns et

ſagittãs.ſicut thurci ⁊ thꝛaci. Uel pᷣt ſcri/
bipꝑ q.moꝛe antiqͥꝝ.qͥ dicebãt arquꝰ ꝓ ar/
cus.⁊ tũc ðꝛ arquitees.
Arciuũ.n.s.pe.coꝛ.ðꝛ libꝛariũ vł armariũ
Arcticꝰ.m.s.ðᷣꝛ polꝰ iuxta arctũ.⁊ etiã cir
culus includẽs illã qͥ ⁊ ſeptentrio ðꝛ.

Arctophilax ðʒꝛ ſtella ſituata vᷣſus ſeptẽtri

onẽ circa vꝛſam minoꝛc.⁊ ðꝛ ab arctos.i.

vꝛſa.⁊ philaxe fᷣuare.vl philos.i.amoꝛ.qi
ſeruãs vel amãs vꝛſam.qꝛ eã ſemꝑ ſequit

vel eſt minoꝛ vꝛſa.vel ẽ aliud ſignũ arctu
rus qð dicũt boetes.
Arcturꝰ.m.s.ð⁊ ↄſtellatio q̃dã in celo que

etiã plauſtrũ cũ ſeptẽ ſtellis ðꝛ.⁊ ðꝛ ab ar/

dẽdo.eo ꝙ ſꝑ ardeat iuxta polũ arcticũ et

nunq; occidit. vel ab arctos qð eſt maioꝛ

vꝛſa. Eſt em̃ circa maioꝛem vꝛſam.
Arctꝰ cti. vel arctos grece.i.vꝛſa.ſ.p illo ſi/

gno celeſti. vel eſt ſeptentrio.qꝛ ex ſeptem

ſtellis ↄſtat.
Arcubiꝰ.m.s.ð⁊ ille qͥ cubat in arce.
Arcula.f.p.i.pua arca. Jñ arculariꝰ qͥ fa/
cit vel cuſtodit arcos. M
Arculus.m.s.dimi.i.puus arcus.
Arcꝰ us.ui.hñs u.añ bo ĩ dtõ ⁊ abltõ płibs.

eſt inſtrm ſagittandi q̃tela iaciunt᷑. Juxta

illud. Tolle arma tua ſcutũ pharetram et
arcũ.Et trãſſumit᷑ ad ſignificãdũ teſtudi
nẽ ſeu ꝑtẽ pon ĩcuruata Juxta illð. Sa
xeꝰingẽti quã pons ↄplectit᷑ arcu.Tertio
trãſſumit᷑ ſignificare minas ł hoĩeʒ minã
tem. Juxta illð. Nõ ſꝑ pereat cuiq; mina/
bit᷑ arcu. Quarto ſigt circulũ iris.vt Po/
naã arcũ meũ ĩ nubibo celi. Quito ſigt cur
uã pꝑtẽ circuli.i.ſemicirculũ. Sexto ðꝛ pli
catura ſiẽ dicimꝰ qͥnternꝰ habʒ qͥnq; arcꝰ.
Deptio ðᷣꝛ iduſtria ſagittãdi.Uñ iplan/
ctu dauid ſuꝑ ſaul ⁊ ionathã dicit Beda.
Et pcepit dauid vt docerẽt filios iuda ar
rdea.f.p.ðꝛ q dam cũ.i.pitiã ſagittãdi.
auis volans ĩ ſublimibo.⁊ ðꝛ ab arduꝰ.qꝛ
volando petit ardua.ſ.aerem.

7
7

Ardelio.m.it.i.leccatoꝛ qͥ ardẽs ẽ ĩ leccaci/
tate.Et tal q ſic viuit ⁊ vagat᷑ ſoꝛtit᷑ diuer
ſa noĩia. Uñn.Hiſtrio ł palpo mimꝰ vel ge
ſticulatoꝛ.Et epulo vł ardelio ꝑaſitꝰ ſcur

. . . 8 „

ra leccato. .

Arduẽna ne.q̃dã ſilua.qꝛ eꝰ ligna ſt ardua
Arduꝰa.ũ.i.excelſuſ.ſtrenuꝰ.ab ardeo p cu

pio.qꝛ talis deſiderat cuʒ ardoꝛe ſublimi

dua ⁊ magna. Iñ hec arduitas.

tates honorꝭ. vel ðꝛ arduꝰ.qꝛ expedit ar/

Area.f.p.ẽ locꝰaptꝰ ad excutiendũ frum̃ta
vł ðꝛ tabulaꝝ eqlitas.łponit᷑ p domꝰ lati
tudie.vl/ ꝓ mari.qꝛ latũ ⁊ ſpacioſum ẽ. In

areola.i.pua area vł viridariũ vl hoꝛtulꝰ
vbi nutriũt᷑ arboꝛes bone ⁊ herbe vᷣtuoſe.

Areficiꝰ ðꝛ demoniacꝰ ła demõe poſſeſſꝰ.

Vnñ areficij dicunt᷑ a demone poſſeſſi.
Arelatũ pe.p.eſt vꝛbs gallie.

Arena.f.p.ẽ młtitudo lapidũ ſm planicie.

In arenula. In arenoſus a.ũ.i.plenꝰ are

na. In arenariꝰ a.ũ.idẽ.vel qð fit ð arena
In arenariũ.i.locꝰ plenꝰ arenis.et ðꝛ ab

greo es.vel ab aro aras.ꝑ ↄtrarium.

Hrenatoꝛes dicũt᷑qͥ ĩ arenis deiecta ⁊ col/
lapſa ſolẽt extrahere.⁊ dicũt᷑ humiles ꝑſo

ne. vt. C. de inceſtu. nup.l.humilem.

Arenga ẽapta ⁊ ↄcoꝛs vᷣboꝛũ ſnia q̃ ponit

ſalutatõz ĩ puilegijs arduoꝝ negocioꝝ
reologus.m.s.ðꝛ vᷣtuoſus ⁊ potẽs in ſer
mone.⁊ ðꝛ ab ares.i.vᷣtꝰ.⁊ logꝰ ſᷣmo.

Hreopag. ðꝛ ab arioth qð ẽ mars.⁊ pagꝰ
villa vel vic?.qᷓ̃ſi vicꝰ martʒj.qꝛ ille erat vi
cus athenis in q̊ erat templũ mart.vel vt

alij dicũt ðꝛ ab ares qð ẽ vᷣtꝰ.⁊ pagꝰ qð ẽ
villa.i.villa vᷣtutꝭ.ſ.vicꝰathenis vbi ſtude

bant phi. Vioreope ita.i.pnceps ł mgr

illiꝰ ville. Uñ dioniſiꝰ ðꝛ areopagita fm
Hug. Tel Nionagcuri erat atheniẽſiũ
vbi erat iudices.

gite athenienſium curiales vel pncipales
vt vult Papias.
Ares vel arete grece ðꝛ vᷣtus latine.

Areſponſis indecli.ð qͥ dat rñſa pncipis.

vide.S. acõmentariis.
Arfaxat interpᷣtat᷑ depopulatio.
Argẽtar.m.s.ðꝛ aurifaber vel qͥ de argẽ/

to oꝑat᷑. qͥ cuſtodit argẽtũ.Eſt aũt argẽ/

tũ metallũ qddam ſiłe ſtanno. Iñ argẽta
tus a.ũ.i.argẽto ſuꝑinductꝰ. In argenteꝰ
a. um.i.de argẽto exñs. Iñ argẽteolꝰ.a.ũ.
id eſt aliqᷓntulum argenteaues.
Argæetifodina.F.p.ðꝛ locꝰvbi foditargetũ.

bi erat in⸗ Hã ares vᷣtus pagꝰ villa
qꝛ ibitota vᷣtus ciuita erat. Un areopa/

ce

enle
aluo⸗
oſen⸗
gurif
lich
vef
loc

V

Gan
Hur
iinie
ſoiun
utn
Guta
cen
glint
bepr
haktr
ſge
d

t

mi

tin
A
hor
an
ſoer
gtes
cuitn
liwi
ſotth

die

kalv
tan
tose
diee
Ai
Mg
Pon
tnn.:
Men
Kiene
gupe
Fin
ie
Nn
locen
Neon
hoſee
gengf

cccnci⸗
dinen
Vl ſe
ſeſar

kenin
copa
nblin
ditar/

fuinta
molari
ne
oꝛrtul?
moſe.
dſeſſ.
ſi.

anici.
oae.

1deren
ör⸗

n.
ntcob
llespho
n.
ſponit
oco;
inſer

.
ꝛpag⸗
eratvi
velyt
vqe
iſtude⸗
lmgr
ufn
veneſiu
G'nla
reope⸗
cpnis

dennce,
itangi
ſunch
enr
0.

ngen.

AA*

Argetificina ðꝛ foꝛnaxargeri ł locꝰ vbiar

gẽtũ cudit᷑pᷣꝑat᷑.purgat᷑ ⁊ foꝛ mat᷑ ĩ vaſa

—

Alia oꝛnamẽta. Itẽ ola noia metalloꝝ pñt
ſe foꝛmare nola ðᷣſinẽtia ĩ cina ł! dina.vt
aurificina⁊ aurifodina.⁊ cũ minãt᷑ ĩ cina

tũc ſiãẽnt locũ vbi tale metallũ cudit᷑.fũdit᷑

vel foꝛmat᷑. Sʒ qñ tminãt᷑ in dina.ſignãt

locũ vbi tale metallũ fodit᷑ ⁊ pᷣmo inuenit
Vñ Cinasvl dinas dãt exſe q̃q; metalla
Sicut ferrifodinas vel q̊ʒ ferrificinas.

Argẽtina nomẽ ciuitatꝭ germanie. ab argẽ

tin.i. cãdoꝛ. qꝛ p ceterꝭ ciuitatibo ĩ ilt ꝑtiby
ĩ diuitijs ⁊ honoꝛibo cãdet.vel ðꝛ qſi argeẽ
tea tina. ſic ab argẽto appellata.qꝛ olim ibi

—

erat argẽtũ q̊d ducebat᷑ad romã.ł qꝛ olizʒ

argetũ ibi uabat᷑ romanis. Naʒ romani
oꝛbi pᷣdominãtes oꝛdiabãt ĩ q̃li/
bet puĩcia certũ locũ ĩ q colligebat᷑ ⁊ ᷣua/

4 7

olim toti

bat᷑ tributũ ⁊ cẽſꝰ eoꝝ.⁊ ſic tributũ qͥd col
ligebat᷑i illa puĩcia uabat᷑ĩ argẽtina. Uł

Zꝛ argẽtina ab argẽto qð ibidẽ in vicinis

mõtibo fodit᷑ ⁊ reꝑit᷑. Itẽ argẽtina tria no

mina bʒ ĩ alemanico.qꝛ añ natiuitatẽ dñi
⁊ poſtea pluriboãniſ vocabat᷑ argẽtina q̃ſi
tina argẽti. Deide circa ãnos dñi.cccc.lj.
Attcila rex hunoꝝ.i.vngaroꝝ paganꝰ ĩfa
uoꝛẽ ſuoꝝ vdoloꝝ.q̃ſi oẽs ciuitateſ xpᷣiani
tatꝭ depopulatꝰẽ ad renũ vſq; ꝑueniẽs cũ

ſuo exercitu coloniã obſedit.ibiq; vndeci

milia ?ginũ trucidauit. Ac int cetas ciui/
tates reni etiã argẽtinꝗ populãdo Pipſaã
ciuitatẽ cũ ĩcẽdio ⁊ ðſtructõe magnã ſtra

tã ⁊ viã fecẽ. Uñ argetina pᷣmũ nomẽ ꝑdẽs

ſoꝛtita ẽ nomẽ.vuł.ſtraſbꝛuch.ſicẽ hodier

na die ĩ clypeo ⁊ pãnerio ipſoꝝ rubea pla

tea ł via traſit ꝑ cãpũ albũ.Deide pꝰ aliq̃

tꝑa argẽtinẽſes viribo ciuitatẽ ſuã reꝑan/
tes. cã euphonie mutauer̃t bꝛuch ĩ burch

dicentes Dtrafburch. ſicut mõ appellat.
Argi.m.g.⁊ in płi nomen locieſt.

Argiletũ.pe.pꝓ.locus ĩ q̊ͥ occiſus eſtargus
Poſſunt etiã eſſe due dictões.⁊ tũc argile

tum.i.moꝛs argi.

Argilla. f. p.eſt terra tenax et hũida vñ fiũt
lateres.ab argos vel argis ciuitate grecie
qꝛ apud grecos pᷣmũ exea facta ſunt vaſa

Iñ argilloſus.i.plenꝰ argilla.Iñ argilla
toꝛ. .oꝑans in argilla.
Argyrꝰolim dicebat᷑ denariꝰ.et ðꝛ ab argẽ

to. qꝛ maxime moneta de argẽto ſolet fieri
Itẽ argyra eſt qꝗdam inſula i medio occea

no.fecuda argento.vt dicat᷑ habere ſuꝑfi/

ciem argenteam.

Argut a.ũ.qñn ẽ

Argyſteria dicunt᷑ ſtationes nundinaruʒ.
Argonauta ðꝛ ab argos qð ẽ ma nauis?

nauta. Et dicũt᷑ argonaute oes illi qͥ ĩ illa
naue ierũt p aureo vellere. Jñ argonauti
cus a.ũ.poſſeſ. Jñ h argonautica ce.⁊ eſt
liber ↄpoſitꝰab appollonio de argonaut.
Argos nomẽè ciuita in grecia vbi olim vi
guit ſtudiũ.Et in ſingulari ẽ ge.neu.inde

cli. ſed in płi ge.maſ.⁊ declinat᷑ argi.oꝛuʒ.

Vnñ dictiſunt argi ab argo r˙ge.
Argumentũ.n.s.ðꝛ trin modis. Nã ðꝛ ar
gumetũ res ficta q tũ fieri potuit.vt come
die Theretij.Dicit᷑ etiã ꝑuũ opꝰpᷣmiſſum
in q̊ tota materia ſubſeqni oꝑis pᷣlibat᷑.
Et ðꝛ argumẽtũ.i.callide iuentũ.D⁊ẽ etiã
argum̃tũ rei dubie pbamẽtũ. Iñ argumẽ
toſus a.ũ.i.plenꝰargumẽtcꝭ.⁊ qñq; ðꝛ expe
ditꝰ. Iñ argumẽtatoꝛ.trix.tio.Et ðꝛ argu
mẽtatio argute mẽtꝭ oꝛo m Hug. Papᷣ.
vo dicit. Argumẽtũ argute iuentũ d rei
dubie facit fideʒ. Argumentũ ꝓbatio.vel
bꝛeuis oꝛo.vel fabula veriſil is.vel inſtru
mentum mechanicum.
Argumẽtũ ðᷣꝛ eo ꝙ argnat mẽtẽ Arguit ãt
tanq; ignarã vt intra ſe de ignoꝛãtia ↄfun
dat᷑.⁊ derelicto mẽdacio vᷣitatẽ deuote ſeq̃
tur. Argumẽtũ eipſe a ſnia ꝗᷓ fidẽ pᷣſtat.Ar
gumẽtatio eſt ipſiꝰſnie ꝑ oꝛonẽ explicatio
cuiꝰ due ſt᷑ ſpẽs.ſyllogiſmꝰ ⁊ inductio.ſed
ſyllogiſmo enthymema ⁊ inductioni ſup/
oni᷑ exemplum.
Arge⸗ m. S.ðꝛ paſtoꝛ qdaʒ qͥ fabuloſe legit
habuiſſe centũ oculoſ. Itẽ argꝰ idẽ eſt qd
cautꝰ ⁊ trãſumptiue ðꝛ hõ ꝓuidus qͥ hinc
inde reſpicit ↄſiderãdo illud q̊d eueniat.⁊
illud qd ſeqͥt.vł argꝰ ðꝛ piger vł vagꝰ. Iñ
argia.i.pigricia.Argꝰetiã ðꝛ qdã mõs aqͥ
vel a factoꝛe dicta eſt ma nauus.

Argutia.f.p.i.calliditas.vᷣſutia. dißtitudo

7

Dʒ argutie vt dicit Papᷣ.ſunt documen
toꝝ expimenta.
noms tria ſignificat. Haʒ
argutũ.i.bꝛeue vt argutũ caput. Et argu
tum.i.ſonoꝝ.vt argutũ oꝛganũ. Et argu/
tũ.i.callidũ.vt argutũ aĩal.vñ.Eſt bꝛeuis
argutꝰ. callid'atq; ſonoꝛꝰ. Papᷣ. vo dicit
Argutꝰẽ qͥ cito argumẽtũ iuenit.vꝛbanꝰ ĩ
loquẽdo.i.aſtutꝰ. tẽ argut ꝑticipiũ.i.cõ
uict. accuſatꝰ.rephenſus.ↄſtrictus.
Aridus a.iũ.i.ſiccꝰ.⁊ ðꝛ ab areo. In aridi/
tas.i.ſiccitas. Itẽ tra ðꝛ arida.qꝛ eiꝰnatu
ralis ꝓpꝛietas ẽ ſiccitas.Geñ.j.Appellauit
qᷓ; aridam terram. M

—

riel hebꝛaicũ eſt.⁊ em Remigiũ ĩterpᷣtat
leo deꝰ. vel leo dei.⁊ ponit᷑ qñq; ꝓ viro foꝛ

ti.vt.j. Paral.xj. Ipſe ꝑcuſſit duos ariel

moab.i.duos viros foꝛtes ad modũ leõis
Dñq; ponit᷑ p hierlm.Eſa.xxix. Ue ariel

ariel. Et ðꝛ bis ariel ꝓpt᷑ templũ ⁊ altare.

Ponit᷑ etiã ꝓ altari.vn Eʒech.xliij. Ipſe

ariel qttuoꝛ cubitoꝝ. Uñ.Hierlm ſignifi
cat ariel ſignificatq; leonem.

Aries ðꝛ veruex nõ craſtatꝰ.⁊ ſᷣm Iſið.ðꝛ
ab ara.qꝛ pmo in ara ĩmolatꝰ eſt aries.vñ

Virgił. Aries mactat᷑ ad aras. vel ðꝛ ab
areos.i.a mare. Uñ etiã in grege maſculi
mares vocãt᷑.vl ðꝛ ab ares.i.vᷣtꝰ.eo q; ma
ioꝛis vᷣtutꝭ ſit ĩ grege. Eſt etiã inſtr̃m belli
cum qͥ muri q̃tiunt᷑.qꝛ ĩpugnat muꝝ ĩ mo
dũ arietũ ipugnãtiũ.vel qꝛ fit in ſũmo cũ
coꝛnib ad ſił itudinẽ arietꝭ. Itẽ aries etiã
ẽ ̊ddã ſignũ ĩ celo. Un.Eſt aries veruex
ſignũ ł machina belli. Credit᷑ex ares ari/
es natꝰvlł ab ara. Iñ arietulꝰ.i.puꝰ aries.
In ⁊ arietinꝰ a.ũ.i.de ariete exñs.

Arillum.n.s.ðꝛ granũ int᷑ folliculos vue.
Arillatoꝛ grecũ eſt ⁊ nõ hʒ deriuatõeʒ apð
nos.ſʒ expõit᷑ p mercatoꝛe.vtʒ in coꝛnuto
Arimaſpi.i.hoies vnũ oculũ hñtes.bellũ
gerũt cũ griphibo aĩalibo terribilib et ſibi

ſmaragdos lapides pᷣcioſiſſimos auferũt

Nã ſᷣʒ Remigiũ pᷣcioſiſſimi ſmaragdinei

lapides reꝑiut᷑ in ſcythia regiõe defti q̊s
tfñ cuſtodiunt griphes aialia q̃dã tribilia

⁊ foꝛtioꝛa q̃ coꝛpꝰ hñt leoninũ.pedes ãt ?

roſtꝝ ⁊ alas vt aqla. Ideoq; ꝑ trã currũt
vt leones.ꝑ aera volãt vt aueſ.Que beſtie
cuſtodiũt ipſaʒ deſ̃ti regionẽ. ⁊ fᷣuãt ipᷣos
lapides.nõ ꝙ ipſe ĩ ſuã eos ↄuertãtvtilita
tẽ ſʒ hoĩb ipſos auferũt.cũ qbo arimaſpi
hoĩes vnũ oculũ hũtes bellũ gerũt.ipſoſ/
q; lapides auferũt eis. Et dicũt᷑ arimaſpi

ab ares qð eſt vᷣtuſ.⁊ aſpicio qð eſt vᷣtuoſe

aſpiciẽtes.lʒ tĩ vnũ oculuʒ habeãt.vidẽt
tñ vᷣtuoſe ⁊ acute.
Ariobłꝰ. m. s. ð ab ara.⁊ eſt diuinatoꝛ qͥ cir
ca ꝗaras vdo loꝝ nepharias pᷣces emittit.⁊

funeſta ſacrificia offert. Un.Ariolus va/

tes vel diuinatoꝛ ab ara. .
Ariolatheſis eſt fictio ariolãdi vl ſacrificã

di.⁊ ðꝛ ab ara ⁊ theſis poſitio.vł ðꝛ fictio

uefir in i a aliziinmolandis. H
Ariſta.f.p.i.ſpica.vel ſpicula ſpice ⁊ piſciũ
In ariſtella.i.ꝑua ariſta. In ariſtatꝰ a.ũ.
id eſt plenꝰ ariſtꝭ.ſicut dicimꝰpiſces ariſta
tos qͥ hñsplures ariſas.

Ariſtoferũ.n. s:ðꝛ vas ad potꝰ? pꝛãdia de
ferẽda ruſtiq in agros aptũ.⁊ ðꝛ ab areo.
õↄꝛiũ.eo ꝙ nõ ſit aridũ.qꝛ oꝑarij ſp indi/

gent vt vinũ vel aq ſit in eo q̃ vtant᷑ vel ðꝛ
vas vbi reliquie ciboꝝ reponunt᷑.

Ariſtoteles.m.t.ſuit qdã ph̊s dict ab ares

vt. qꝛ ᷣtuoſus fuit vᷣtute acqͥſita.

Arithmetica ðꝛ ab ares.i.vᷣtus ⁊ rithmon
numerꝰ.q̃ſi ſcia tractãs ðᷣ vᷣtute numeroꝝ
Arma oꝝ.dicunt᷑ ab armꝰ.qꝛ eũ tegunt.vł

qꝛ armis.i.bꝛachijs exercent᷑ Et dicũt᷑ar

ma generalr oĩm geneꝝ tela. ſʒ tñ ꝓpꝛie ar/
ma qbo defendimur.⁊ tela quib opugna
mus ⁊ que mittimꝰ. Jñ armatiuncula.i.
Bua armatoτVvæu.,,.
rmabilis.9.t.⁊ h̊ le.quod facile eſtad arx

mandum.

Armamẽtaꝛiolũ.n.s.i.puũ armamẽtarin

Hrmamẽtariũ.n.s.ðꝛ locus vbi arma ⁊ te
la ponunf.

Armamæẽtũ locꝰ vbi arma ponũt᷑.vł arma

.

menta ſunt firmamẽta nauium.
Armariũ.n.s.eſt locus vbi arma reponũt᷑
Differt tñ ab armẽtario.qꝛ armentariũ eſt
locꝰvbi tela?⁊ arma ponũt᷑.armariũ vᷣo ðꝛ

generalr locus vbi inſtr̃a ⁊ arma cuiuſcũ

qʒ art reponunt᷑.qꝛ cuiuſlibet artꝭ ſũt ſua
arma.vt clericoꝝ arma ſunt libꝛi.nautaꝝ
vela.remi.funes.femĩaꝝ.fuſi.coli ⁊ hmõi.
Frequent᷑tũ nũc armariũ ſpecialiter di/
cimꝰ libꝛoꝝ.

Armatura.f.p.eſt pparatio oim armoꝛum

ad bellum.

Armelauſa.fe.p.eſt veſtꝭ añ et retro diuiſa

ꝗꝑta.in armis tñ clauſa.⁊ ðꝛ qſi armi clau
ſa. ablata c. ⁊ eſt ſclauina.

Armelꝰ.m.sS.ſᷣm Rabanũ eſt veſtꝭ hũeros

tm tegẽes.ſicut ſcapulare monachoꝝ.

Armelũ.n.s.ðꝛ vas ſanctoꝝ vel victimaꝝ
Armeluſtriꝰ ðꝛ locꝰmetuẽdꝰ q ab armatis

ſepe iltuſtrat᷑.vel ðꝛ ludus cũ armis factꝰ
ab armis ⁊ luſtro ꝓ circũdo.

Armenia.f.p.ðꝛ aſie puincia.

—

Hrmentũ ſᷣm Hug.ðꝛ ↄgregatio maioꝛũ

aĩialiũ q̃ ſt apta ad arandũ.vt eqͥ ⁊ boues.
Iñn armẽtariũ ⁊ idẽ eſt qð armẽtũ. Papᷣ.
vo dicit Armẽtariũ ẽ locꝰ vbi armẽta ſũt.
In armentariꝰ.⁊ eſt cuſtos armẽtoꝝ. Jñ
armęetariolũ.i.ꝑuũ armentũ. Et ðꝛ armẽ
tuʒ q̃ſi aramentũ.vel ðꝛ ab arma.eo coꝛ

nibo ſit armatum.Et differt a grege.qꝛ ar

1 7

mentum ꝓpꝛie eſt de maioꝛibo. grex de be⸗/
ſtijs minoꝛibo. —

ſclenn

erco
taror

Ct
noi⸗
Aullt
nit
Mnh⸗
disge⸗
Arno
wos
Brm
bied
e
ninä
len
or
ninor
ſauis,
dlcſc
ſüere

vrEo

mio.
Men
lee

umg
Amin
Arnig
Mnn⸗
Con.
goſt
ſogt
Nuag
teyng
cepar
fetpn
Dfn
gliälo
reth
Hisſ⸗
monm
Mhnet
d

NKuarma

reponit
mmnück
fod:
cuiuſci
ſütſua
nautax
hmöti.
terdi⸗

orum

diniſa
nichau

—

hüeros
o.
ctimer
rmans
ioſac⸗

mioꝛi
boucs.
Paß.
auſut.
J
anme
q
76
nele⸗

Armigata dicũtfoꝛgana adarmũ ligata vt
poſita. vel m q́̃ſdam ð genꝰoꝛgani qd ſo

nat cũ aqua ⁊ ſine aqua nihil ſonat.
Armiger a.ũ.pe.coꝛ.i.q arma gerit. Et re

perit᷑ ſubſtãtiue ĩ älibet genere. vt h armi/

ger p ſcutifero. hͥ armigera p ſcutifera.
Armillꝰmouet᷑ voce ⁊ nõ ſignificatõe. Nã
armillꝰeſt dimi.ab armꝰ.i.puꝰ humerus.
Armilla ðꝛ toꝛques.bꝛachiale.dextroche/
riũ.et ſt pꝛie viroꝝ ab armoꝝ vᷣtute colla
te victoꝛie cã.q̃ olim virile dicebãt᷑. Eedẽ
⁊ circuli.vł qꝛ in armis.i.in humerꝭ ferũt
ſed armilla pcipue mulieꝝ latiꝰ extendit᷑

—

Circulꝰ vo rotũdꝰfit. Itẽ qũʒ reꝑit᷑ p ha

mo. ⁊ i Job. Armilla ꝑfoꝛabit maxillã eiꝰ
Armillũ.n.s.ðꝛ vas vinariũ aptũ ad poꝛ/
tandã in humeris. H
Armipotẽs.m.t.pe.coꝛ.i.marſ.Eſt etiam
oĩs ge.⁊ idẽ eſt q̃d in armis potts.
Armomantia.f.p.ðꝛ diuinatio que fit ĩ ar
mis.i.in ſcapulis beſtiaꝝx.
Armon ſʒ Joſephũ ðꝛ fluuiꝰ a mõtibo ara
bie deſcẽdens ⁊ ꝑ deſertũ fluẽs.in ſtagnũ
aſpalti erũpit.diuidẽs moabitidẽ ⁊ amo/
nuticã.Quidã volũt eſſe ciuitatẽ in deſto
que ponit᷑ in finib⸗ ammoꝛrei.
rmonia.F.p.i.dulcoꝛatio ⁊ ↄſonãtia plu/⸗
rimoꝝ cantuũ. In armoniacꝰ a.ũ.i.dul
ſuauis. delectabił.cantꝰ.vt armonia.id ẽ

dulcꝭ cãtꝰceli.Et videt᷑ armonia eſſeↄpo

ſitũ ex ad.ſʒ ſᷣm antiq̊s mutat᷑ d ĩ r.⁊ ſic fit
ar. ⁊ monos qð eſt vnũ vbi.ſ.oẽs cantꝰ ad

vnã ↄſonantiã tendũt.vide infra ĩ pſaltes
Arm.m.s.i.ſcapula vł humerꝰ.ſʒ humerꝰ
ꝛie eſt hoĩm. arm p̈ beſtiaꝝ.
rna grece.agna latine.
Arninꝰ a.ũ.i.agniuus.
Arniſſa.f.p.ðꝛ agnꝰ recent᷑ natus.

Arnagloſſa.f.p.vł arnogloſſus ẽ herba q/
dam.ſ.angniligua.ab arna qð eſt agna.et

gloſſa.i.lĩigua.Eadẽ a romanis ðᷣꝛ planta
go.qꝛ plãta eiꝰ cito adheret terre.
Aroma.n.t.ðꝛ q̃ſi aer oma.⁊ ẽ bonꝰ odoꝛ.
⁊ẽ vnguẽtũ pᷣcioſuʒ qð ↄficit᷑ ex qnq; ſpe
ciebo aromatic ꝗᷓ ihis vᷣſibo ↄtinẽt᷑. Cõte/

re thꝰ. mirrã.nardũ.calamũ.cinnamomũ

His ſuꝑinfũdas oleũ ſictibi fit aroma.et
aliqͥ locũ nardũ hñt coſtũ.⁊ dic ſic.Cote/
re thꝰ mirrã.coſtũ.calamũ.cinnamomũ.

His ſuꝑinfũdas oleũ ſic fit aroma.vł ðꝛ
aeroma nomẽ trahes ab aere. et qqlibet
pigmẽtũ qð odoꝛe ſuo ĩficit aerẽ. Ul aro

mata dicũt qcũq; fragrantꝭ odorꝭ India

mittit h alie regiões dicta ſic ab ara.qꝛ ar⸗
impoſita diuis innocatõibo apta videan?
vel ab aere.qꝛſeſe aeri inſeri ⁊ miſceri ppi
tur. Nam qͥd eſt odoꝛ niſi aerꝭ ↄtactꝰ. Cn

Auroꝛa. Nectar aroma fauus chus mir/
ram balſamo cũctas.
Arpago.i.fuſcinula.ł qͥddã genꝰ veſtimẽti
Arpage grece.rapina ðꝛ latine.
Arparx eſt inſtrjm oꝛci.ferreꝰ vncinꝰ.dictꝰ
eo ꝙ rapiat qð in puteũ cadit ᷣm Pap̃.et
2 ab arpa grece.i.rapere.

mpen el ochno teli falcati. quo vtebatur

ercurius. ““““?́MDMUẽñ
Arpes pis.eſt qddam genꝰ gladij.

Arpia.f.p.eſt q̃dã auis marina vnltũ hoĩs
hns.⁊ ẽ talis nat᷑e ꝙ pᷣmũ hoĩeʒ quẽ videt
intficit.⁊ poſtea ſedet ſuꝑ aqs ⁊ cõſiderat
vultũ ſuũ ꝓpꝛiũ in aqua tac; in ſpeculo.et
vidẽs ꝙ ſibi ſilem interfecit.poſtea cuʒ vy
det hoĩem nimio doloꝛe cruciat᷑ ⁊ penitet
eũ interfeciſſe pmũ hoiem quem viderat.
Arquitenẽs ᷣm antiquosvl arcitenẽs m

modernos.pe.coꝛ.itenes arci.
Arra.f.p.eſt illud qð dat᷑ in certitudinẽ.vt

ↄtract firmꝰ habeat᷑. Ul ðꝛ pigiꝰqð dat
ſpõſe a ſpõſo.Etiã aliqñ eſt ꝑs pcij. et H̊ ſi
tenet᷑ p emptõe vel vẽditõe.vt rata teneat

Eth̊ eſt de iure ꝙ ſi iſte q dedit arrã peni/

teat de ↄtractu inito.amittit arram. ſi ꝰO
venditoꝛ peniteat duplicatam arrã debet
refundere.ſ.reſtituere qð recepit ⁊ tantuʒ

de ſuo.

»

Arrabo.m.t.i.vadimoniũ.vñ Therentiꝰ

in tertia comedia. Et relicta arroboni eſft
ꝓ illo argẽto. Et ꝓpꝛie arrabo ðꝛ bõa arra
ſicut qᷓ dat᷑ ꝓ bona re.vt ꝓ ↄiugio.que vᷣo
datr p mala re.vt p foꝛnicatõe nõ ẽ arrabo
vñ. Pars arrabo venit pᷣcij. duʒ res bona

venit.i.vendit᷑

7 7, —

Arrepticiꝰ a.ũ.

gemone multo. Eſt energuminqueʒ de/
mon poſſidet vnuꝰꝰ“..
Arriani heretici.ab arrio alexãdrino pᷣſvy

tero exoꝛti.q coeternũ pꝛis filin nõ agno⸗

ſcens diuerſas ĩ trinitate ſubas aſſeruitõ

illud qð ait dñs. Ego et pat vn ſumus.
Arrogãs.i.ſuꝑbo.elatꝰ.inflat vel iactatoꝛ.

Iñ arrogãtia.i.ſuꝑbia.differt tñ a ſuꝑbia
qꝛ? ſuꝑbia ẽ inanis gkia de eo qð qͥs hʒ.ſed

—

arrogãtia eſt inanis glła ð eo qð qs nõ bʒ

1

⁊ cum qͥs credit ea ſe ſcire vel habere.que

tñ nõ ſcit vel habet.

a. ſ.i. poſſeſſus a demone.vel q
agitat᷑ ab ipſo. Uñ Sũt arrepticij vexati

2ðM

Ars artꝭ.i. ſcia. et ðꝛ ab arceo ces.qꝛ arcet.
iid ẽ ↄſtringit nos regulis ⁊ doctrinis.vel
2 ab ares.i. vtꝰ.qꝛ intellectũ nrum diſpo
nit ad vᷣtutes.b ars ẽcollectio młtoꝝ pᷣce/
ptoꝝ ad vnũ finẽ tendentiũ.Et ſᷣm Iſiõ.

dꝛñt ars ⁊ diſciplina.qꝛ diſciplina eſt illo

rum neceſſarioꝝ que alit᷑ ſe habere nõ pũt

eſt illoꝛũ que aliter ſe habere pñt.ſicutſũt
opinabilia.

Ir ſates ſunt reges pſaꝝ. ſicut Auguſt ðꝛ

ceſar romanoꝝ ᷣm Pap̃̃.
Arſeda.f.p.i.ſella valde ſplendens.
Arſenicum.n.s.ðꝛ qauripigmentum.
Arſeuerſe ðꝛ puerbiũ.vel eſt bũ defecti/
uum imꝑatiui modi ſecũde ꝑſone. et ſiſt
guerte ignem.⁊ ð ab ardoeoo.
Arſeueum.n.s.dicit᷑veſtis mulieris rubei
coloꝛis. M
Arſis.eleuatio vocis.i.initium.

Artabatice pe.p.eſt genꝰ monſtri in ethio/
pia ꝓni vt pecoꝛa ambulare dicunt᷑ qdra
geſimũ annũ nullꝰ ſuꝑgreait᷑. Et dicunt

ſic ab artus a.um.⁊ batin. qð eſt gradus.
⁊2 artatim⁊ curue gradiunkt.
Arta be pe.coꝛ.q̃dam menſure ſunt. Unð
Pap̃.dicit. Artaba genꝰ? menſure ſyriace.
que tres modios facit.

rtauꝰ. m. s. me.coꝛ. eſt cultellus ſcriptoꝝ.

Artemeſia eſt qdam herba Diane a geẽtibo
ↄſecrata. Uñ ⁊ grece diana artemis dicit᷑

⁊ eſt illiꝰ nature ꝙ cũ vino decocta ⁊ ma⸗ Piſex vo exte n
uures. Inñ artificiũ qð eſt manufactũ. Inde
artificioſus a.ũ.i.plenꝰ artificio. Jñ etiã

ne bibita menſtrua educit. .
Artemo onis.me.p.ðꝛ ꝑpuuʒ velũ q̊ in dul
cibo potiꝰvtimur aqͥs. Eis in actib aplo/
rum. Et elenato artemone ſᷣm aure flatuʒ
tendebant ad litus. ”Mä
Artemum idem. Unñn. Eſtartemo vel arte
mum velum q̊ʒ ratis.

rteria.ſ.p.eſt vena ꝑ quã exii
⁊ ſpũs.Uel ᷣm Pap.Arterie ſunt fiſtule

vl vene dicte eo ꝙ art teneant itineribvi
talẽ ſpũm.vł qꝛ ꝑ eas aer.i.ſpũs a pulmo

ne fert᷑. Jñ arteriacꝰ a.ũ.⁊ eſt ille cuiꝰ fau

ces reumatiʒant. Iñ artericũ.n.s.⁊ ẽ me/

dicina que ꝓdeſt meatui gutturis.

Arteſis.f.t.ð⁊ artuũ moꝛbo Un Pꝛudæetiꝰ.

Nodoſe qͥs podagra diſtoꝛquet ⁊ arteſis.

Iñn arteticꝰ a. um.ðꝛ iſte qͥ hʒ infirmitateʒ

in artub exↄſuetudine.vel vt medici vo/
lũt ðᷣ illeq quãdã nodoſitatẽ in mẽbꝛoꝝ
patit᷑ iupcturꝭ. Et eodẽ in ſenſu ðꝛ articꝰ.

a. um. Inde artetica. et dicitur paſſio vel

ſcz n⸗ liqd certꝭ rõnibo diſcutit᷑.Sʒ ars

exit ⁊ intrat aer

infirmitas illa.
Articula dimi.i.pua ars.

Hrticularꝭ.9.t. ⁊ re.i ad artem ꝑtinens 2

ðꝛ ab ars artis.

Articulus.m.s.dimi.i.puꝰartꝰ vt digitus

⁊ ðꝛ ab artꝰ us.ui. Item articulus ðꝛ que
dam ꝑs oꝛonis apud grecos ſolã relatõʒ
ſignans. Iñ articularꝭi..t.⁊ ſ̊ re.qð habʒ
officiũ articuli.vt h̊ ⁊ h̊ ⁊ B. Articulus eſt
etiam qͥdam coloꝛ rethoꝛicꝰ.qͥ fit qñ młte
dictões ſimul ponunt᷑ pũctatim ſine con/
iunctione media.vt ibi. Solers.inermis
inops.ingloꝛiꝰ vnde rediſti. Itẽ articulꝰ
etiã ðꝛ finis. Itẽ articulus.i.momentum
vt ĩ articulo diei illł.i.ĩ initio.in fine.ĩ ho
ra.in momẽto. Itẽ articulus pᷣſſura.arti/
tudo. Iteʒ articulus eſt ſpẽs numeri. Itẽ
articulus eſt mima ꝑs ſymboli.i.fſidei ᷣm

dʒs dicimꝰ duodecim ſt᷑articuli fidei.etiã

articulus ſumit᷑ p ſigno.cuʒ qͥ mulieres ſi
gnãt panes ĩ foꝛnace.ne fiat cõfuſio inter
alios. Uñ BGꝛeciſta.Articulꝰ coloꝛ ẽ.bꝛe/
ue membx. dictio greca. Articulꝰnumerꝰ

ꝑ denos multiplicatus. Momentũ arti/

,

culus pᷣſſuraq; ðꝛ eſſe. Itẽ articulꝰ eſt ꝑs
intẽtionis ↄtinẽs illud qd actoꝛ intẽdit ꝓ
bare. vt in. c. veniẽs.ij.de teſti.⁊ glo.ĩ.c.p/
ſentiũ.S.teſtes.e.tci.li.vj.Et articuli dicũt

capitula ĩ iudicio ꝓbãda.eo.ti.p tuas. Et
õz aſſertiones.

—

7

rtifex ⁊ opifex dꝛñt. Nam artifex ðꝛ exar
te.opifex vᷣo ex ſola manu ⁊ iuſſione alteri

grtificialis.p.t.⁊ BG le.

Artificina.f.p.pe.pdu.eſt locus vbi artes

exercent.
Articꝰ a.ũ.i.bonis artiba inſtruct.ab ars.
Artocopus.m..i.piſtoꝛ.q̃ſi artifex panis
vñ Juuenal.Salua ſit artocopi reuerẽ/
tia.Etiã ðꝛ panis cũ laboꝛe factꝰab artos
q̃d ẽ panis ⁊ copos laboꝛ. Iñ artocopꝰ.i.

panis cũ laboꝛe factꝰ ad opꝰ dñi ſui. Cel

ðꝛ panis piſtus in oleo.
Artocrea.f.p.ðꝛ qͥlibet cib artificioſe ↄpo
ſitꝰ.vł ðꝛ cib ex pane ⁊ paſta ⁊ carne factꝰ
et ðꝛ ab artos.id ẽ panis.⁊ creos caro.ſᷣm

Hug. Pap̃.vᷣo dicit. Artos panis.creos

grece caro. Iñ artocrea panis carneʒ ↄti

nens. vulgo toꝛtella.

Artopta.f.p.i.vas artificialiter operatum

Uñ Plautus in aularia. Ego artoptam

hinc ꝓximo vtendam peto.

———

WA
Gten
aodi⸗
Huat
re⸗
Mun
birc
anben
cbite
ſns
wi
G
rue
inn
M
ln
ii
ſ
no
h.
Alure⸗
honſe
nngi
hones
ulla
ne⸗
ſſ
Arn
tſe
clto⸗
gon
aade
oy
Huni
cloꝛ
ſiciit
nwci⸗
lur
i
Ann
Nrar

Pgree
Uere

tdigtne
noet
inlii;
göhah
cllnseſt
cünlte
necon/
ihemmis
egrncu⸗
bmenmn
lfineiho
urmnort/
neri. JRe
ſigeiem

lieresſi.
fſointr

bloꝛibee⸗
lnume
ntüam/
uleſts
inteitp
lo.ic/
nlidicit

nas. Et

ftones.
dr crar

nealtei

Jc
Feni

bi artos

ferpons

pireng ,/

abans
nocyt
iſai⸗O

ſoſcnpo⸗
mefact
caro.
is. ceo⸗

grnes

penmm
wpen

AOS
(ANoante OG—

Artos grece eſt panis latine.
Artoterite heretici ab oblatõne vocati.pa
nem em̃ ⁊ caſeũ offerunt. dicẽtes a pᷣmis
hominibo oblatõʒ a fructibo t᷑re ⁊ a fructi
b ouiũ fuiſſe celebꝛatam.
Artotira.f.p.pe.coꝛ.eſt cibo qͥ fit ex pane vł
paſta ⁊ caſeo.⁊ ðꝛ ab artos panis ⁊ tirus
ðᷣ eſt caſeus.

rtuoſus a.ũ.i.mẽbꝛatus.⁊ ðꝛ ab artꝰ.

Artꝰa.um.i.ſtrictꝰ.ſʒ artus us.ui.i.mẽbꝛũ

qð neruis artat᷑⁊ facit dtm̃ ⁊ abltm̃ ĩ vb⸗
ad dꝛam de ars artis artib. Z

Arualis.ↄ.t.⁊ B le.pe.p.i.ꝑtinẽs ad aruuʒ

vel res arui. UD
Aruambale.n.t.ẽ hoſtia cũ q̃ arua ambie/
bãt.qð etiã ðꝛ amburbale.ſʒ amburbałvł
amburbale ⁊ B amburbiũ ẽ hoſtia cũ qua
ciuitatẽ ambiebãt.ab ambio ⁊ vꝛbs. Pa/
ias dicit aruambale ẽ ſacrificiũ aruoꝛũ.
Hrugo nis.eſt coloꝛ qͥdã ſicut pedes acci/

pitris.⁊ ſcribit᷑ ꝑ a ſolã fᷣm Papᷣ.ſʒ auru/

go ꝑ au.ᷣm Hug.eſt moꝛbo regiꝰ. Itẽ au
rugo ẽ coꝛruptio aure ꝑ quã ſegetes ᷣhũt
innaturalẽ coloꝛẽ ex aura coꝛrupta.
Aruina.f.p.i.piguedo.vñ Job.xv. Et de
lateribo eiꝰ aruina dependet. Iñ aruinatꝰ
a.ũ.i.ĩpinguatꝰ. Iñ aruinoſus a.ũ.i.craſ/
ſus. Iñ aruinula.f.p.dimi.i.pua aruina.
Aruiolũ li.ðᷣꝛ ꝑuum aruũ ſiue coꝛpꝰ ꝑuuʒ
frula. ſch de co⸗ en Hug.ẽ ꝑua ara ſiue
altare. Uel ſᷣm Pap̃.arula eſt patella car
bonũ.craticula.vel vas eneũ qdrangulũ
in q̊ ignis ardet vel in quo pꝛune vel car/
bones aſpoꝛtant᷑.

Alrulla.f.p. ðꝛ reſiduum pomi qð abijcit.

Vnde. Colle peripſima poſt ede pulpaʒ
ſed ſperne arullanm.
AHrundo ſᷣm Hug ꝓpꝛie ðᷣꝛ foliũ depẽdenſ

ſz ſepe ponit᷑ p canna.⁊ ðꝛ ab areo res.qꝛ

cito aret. Un.Cantat hyrũdo.fſoꝛet arũ/
do.natat hyrudo. Iñ arũdineus aũ.i.ali
qͥd de aruũdine exñs. Iñ arũdinetũ.⁊ ẽ lo/
cus vbi creſcũt arũdines.

Auruſpex.ꝰ.t.i.diuinatoꝛ.qſi ararũ inſpe

ctoꝛ.Hi etiã exta ſeu inteſtina pecuduʒ in
ſpiciũt vt futura pᷣdicẽt. l
ruſpicina.f.p.pe.p.i.domꝰ aruſpicũ.vel
locus vbi diuinant᷑.
Aruſpicium.n.s.i.diuinatio.
Aruum.n.s.i.campus.
Arx arcis.f.t.i.cochlea.ſ.turrꝭ.ab arceo es
qꝛ arcet hoſtes. Unð Ars docet.arx mu/

.

mnit. arcus tegit ⁊ ferit idem.

iterpᷣtat᷑ nouẽ.

As aſſis plura ſignificat.hmo idem eſt qd
obolꝰ. Uñn ĩ euãgelio Nõne duo paſſeres
aſſe veneũt. Et tñ dꝛũt as⁊ obolꝰ.qꝛ obo⸗
lus ẽ factꝰad ſil itudinẽ totiꝰdenarij valẽſ

denarij medietatẽ.ſʒ as ẽ dimidiꝰ ſiue di/

uiſus denariꝰ toti t obolo eualens. Et
nota qꝙ cõpoſita ab as aſſis ꝓ obolo ĩ eſſis
finiũt᷑ pᷣter tria q̃ in vſſis finiunt᷑.ſ.octuſ/⸗
ſis.ſeptuſſis.cẽtuſſis.⁊ pᷣter ſemiſſis qð in
ſſſis finit᷑.⁊ monoſſis q̊d ĩ oſſis finit᷑. ſcdðo

ðꝛ põdus duodecim vnciaꝝ.tertio ðꝛ pũ
ctꝰ vnꝰ ĩ decio vl teſſere.q̃rto ðꝛ poſſeſſio

oiĩm bonoxꝝ alicꝰ q̃ hʒ. vñ. As obołꝰ põdꝰ

pũctꝰpoſſeſſio tota. Iñ venit ſemis et pla
alia q̃ patẽt loco ſuo.Et as ꝓ obolo ðꝛ ab

aqᷣd ẽ ſine.⁊ ſphera rotũditas q̃i ſine rotũ

ditate. Itẽ ĩ aſſe qũ ſigt põdꝰ ↄtinent᷑ duo

decim ꝑtes.q̃ꝝ q̃libet hʒ ꝓpꝛiũ vocabuluʒ

Ad euidentiã hꝰ ſciẽdũ.ꝙ as aſſis ẽ põdꝰ
xij.vnciaꝝ.Et ſi exinde remouet᷑ vnũ.illð
vnũ qð remouet᷑ öꝛvncia.⁊ illa.xj.q̃ rema

nẽt dicũt᷑ deunſ.i.xj.vncie.q̃i vncia dẽpta

ð aſſe.⁊ ↄpõit᷑a ð.qꝛ ei ðᷣſit vncia ad libꝛã.
Pꝛeterea ſi remouẽt ab aſſe duo. illa duo
dẽpta dicũt᷑ ſecunſ.q̃i ſexta ꝑs aſſis.ſʒ illa

decẽ q̃ remanẽt dicũt᷑ decunſ.i.decẽvncie

Pꝛetea ſi remouẽt᷑ tria ab aſſe remanẽt.ix
⁊ illa tria dẽpta dicũt᷑ qdrans.qſi q̃rta ꝑs

aſſis.⁊ illa.ix.q remanẽt dicũt᷑ dodrãs.et
i remouẽt᷑ ab aſſe qttuoꝛ

Fmanẽt octo.⁊ illa ꝗttuoꝛ rmota dicũt᷑ tri
ens.q̃i tertia ꝑs aſſis.⁊ ðꝛ a tris q̊d ẽ tres.

vñ triens pᷣmo ſist tres.exↄſeq̃nti qttuoꝛ

qꝛ q̃ttuoꝛ ſt᷑ tertia ꝑs aſſis.Pꝛetea illa oc/
to qᷓ̃ rmanẽt dicũt᷑ biſſe.⁊ iterpᷣtat᷑ biſſe oc
to.⁊ ẽ grecũ.Pꝛetea ſi fmouẽt᷑ ab aſſe qͥn/
q; manẽt ſeptẽ.⁊ illa qͥnq; rᷣmota dicunt᷑
qͥncunſ.a qͥnqʒ.⁊ illa ſeptẽ q̃ rmanẽt dicũt
ſeptuns a ſeptẽ. Pꝛetea ſi remouẽt ab aſſe

ſex.illa ſex dicũt᷑ ſemiſ.⁊ illa ſexq̃ remanẽt

ſilr dicũt᷑ſemiſ.⁊ ðꝛ ſemis ð ſemis q̊d ẽ di

midiꝰ.⁊ as aſſis.q̃ſi dimidia ꝑs aſſis. Et
ita ptʒ que ſũt ꝑtes aſſis. Uñ.Aſſis biſſe/
na ꝑs ðᷣꝛ vncia plẽa.Aſſi tollat᷑ ꝑs vna de

unſq; vocat᷑.Colle duas.ſeuns erit.et ꝑs

alta decunſ.Excipe tres.q̃dras erit.⁊ tũc

alta dodrans. Quattuoꝛ ablat ꝑs ẽ bñ ſi
numera. Illa triens. biſſe qð reſtat cre/
do fuiſſe. Si tollas qnq; qncuns ꝑs illa
vocat᷑. Et ſeptẽ reliq̃ ſeptuncẽ tu vocitato

Aſſem dimidia.ꝑs vtraq; ſemis habetur.

.ð
. „

Ag

Aſahel interptat᷑ viſio del.

Aſaph interpᷣtat᷑ ſynagoga vel ↄgregans.

Aſ beſtus ẽ lapis ferrei coloꝛis ab igne no
men ſoꝛtitꝰ.qꝛ ſel aſcẽſus nunq; extiguit᷑
MNam aſoeſtus.i.inextinguibilis.
Aſcella.f.p.locꝰ ſub bꝛachijs.qꝛ ab eis aſ/
cellis bꝛachia cillent᷑ i.mouent᷑.
Aſcia.f.p.i.dolabꝛa q̃ſi acute ſcindenſ. Jñ
aſciola dimi.i.pua aſcia.
Aſcis.f.t.ðꝛ ſecurꝭ qua cemẽtarij vtũt᷑. Iñ
aſciculꝰ.i.pua aſcis.
Aſclepiꝰ interpᷣtat᷑ deꝰ dura faciẽs.⁊ ðꝛ fa
buloſe fuiſſe medicꝰ? potões ↄficiẽs ⁊ em
plaſtra ↄponẽs ꝓpt᷑ victꝰ.qꝛ indiges erat.
nouiſſime ĩ flumie iactꝰ a Joue ꝓpt᷑ Darij
filiũ quem interemit.
Aſcolon villa vel vallis interpᷣtat᷑
Aſcolonita ciuitas paleſtine que ⁊ ðꝛ aſco
lon de q̃ fuit herodes qͥ occidit infantes.
Aſcopa pe.pe.coꝛ.vas eſt aquaticũ vtri ꝑ
ſimile. Aſcopa em̃ grece latine ðꝛ vter. vñ
Judith.x. Impoſuit itaq; abꝛe ſue aſco/
pam vini.
Arenpe⸗ a.ũ.i.alicui rei deditꝰ⁊ deputatꝰ.
Aſcpticiꝰ glebe.ð ille qͥ eſt aſcptꝰ glebe fũ
do ſiue ſolo terre.⁊ aſtrictꝰ ꝑ ſcpturã in q̃
pmittit dño ſoli ſe nunq; a ſolo diſcedere.
ſecretis.vide.S. acõmentarjs.
Aſer eſt ꝓpꝛiũ nomẽ.⁊ interpᷣtat᷑ btũs.quia
Geñ.xxx.ðꝛ.cum peꝑiſſet eũ Zelpha dixit
Ava. Hoc ꝓ beatitudine mea beatã qpe
me dicẽt mulieres ꝓpterea appellauit eum
Aſer ⁊ ſcribit᷑ ꝑ vnũ ſ.vñ Auroꝛa. Nepta/
lim ⁊ Judas Beniamin ⁊ Bad Aſer.
Aſia q̃dam feia fuit que olim tenuit iperiũ
oꝛient.a q̃ dicta eſt aſia regio illa.ſ.tertia
ꝑs mundi vᷣſus oꝛientẽ. In aſianꝰ a.um.⁊
aſiaticꝰa.ũ. Ubł aſia ĩterpᷣtat᷑ elatio ł eleua
tio qꝛ illa ꝑs mdi ẽ elatioꝛ⁊ altioꝛ.inuenit
etiã aſia ꝓ q̃dã palude.pᷣma ꝓducta.queĩ
noie regionis bꝛeuiat᷑.vñ. Qucanꝰ.Euro
pam miſeri libiam aſiamq; tenere.
Aſilũ.n.s.ðꝛ domꝰ refugij qð Romulꝰ fe/
cit.ſʒ mõ eſt eccła.⁊ ðꝛ ab a qð eſt ſine.⁊ ſi
lon qͥd ẽ tactꝰ.qꝛ nõ eſt fas alicui ibi aliuʒ
tangere boffendere.⁊ ꝓdu.pe. vñ Uirgil.
vij. enei. Hinc lucũ ingentẽ quẽ Romuł⸗
acer aſiluʒ. Retulit ⁊ gelida monſtrat ſub
rupe lupercal. Papᷣ.vo dicit ꝙ aſilũ ẽ tem
plũ qð Remꝰ⁊ Romulꝰ ↄſtituerũt.ad q̃d
qcũq; ↄfugeret ab oĩ noxa liber eſſet. Itẽ

aſilus li.m.s.ẽ muſca q̃ boues ſtimulat.

⁊ſumismel apũ⁊ eas ↄturbat.quã greci

oeſtrum vocãt. xruſtici tabanũ. Et vide᷑
etiã dici ab a qð ẽ ſine.⁊ ſilon tactꝰ.ꝑ ↄꝛiui

qꝛ eiꝰ tactꝰnimis ſentit᷑ vñ Bꝛeciſta.Lur
bat aſilus apes miſerꝭ ſuccurrit aſiluz.

Aſymphonia.i. ſonãtia.ab a ⁊ ſvmphõia.
Aſyvntheton eſt q̃dã figura.⁊ fit ßm Papᷣ.

ñn vna oꝛo diuidit᷑ in duas.

AHſinꝰ.m.sS.ðꝛ q̃ſi aſidus.a ſedẽdo.qꝛ homi

nes anteq; haberent equos aſinis inſide

bant. vel ðꝛ ab a ⁊ ſenos ſenſ?ꝰ qſi ſine ſen/
ſu.qꝛ bꝛutũ ⁊ ſtolidũ aĩal eſt. Dicit᷑ etiam

aſinꝰ q̃ſi alta ſinens.ſʒ tũc eſt etymol.non
ↄpoſitio. Iñ aſellus.i.puꝰ aſinꝰ. Iñ aſina

⁊ aſella. In aſininꝰ a.ũ.ide aſino exiſtens
Iñn aſinariꝰ a.ũ.q̃d ꝑtinet ad aſinũ vt mo

la aſinaria qua trahit aſinꝰad molẽdinuzʒ
Et h aſinariꝰ qͥ ducit vł paſcit aſinos. Et

gſina facit dtm̃ et abltm płales in ab. ad

dꝛam ſui maſ.qð facit ĩ is. Tñ inueuit᷑ in

is. Uñ.j. Reg.ix.Et de aſinis qs ꝑdidiſti
nudiuſtertius ne ſollicitꝰ ſis.qꝛ inuete ſũt

Et ſcias ꝙ vt dicit Baſili in hexameron

omelia octaua. Intelligit aſinꝰ ⁊ hoĩs cõ

ſuetꝰ vocẽ.nouit iter qð ſepiꝰ ambulauit.
ad audiendũ ita vehement᷑ acutꝰ.vt niłs

ei de terreſtribo cõparari poſſit.

Aſmodeus pe./p.eſt nomen demonis. Uñ
Thobie.iij. Demon noĩe aſmodeus occi
derat eors.

Aſopus nomen eſt fluuij. Uñ.Aſopum re

trahas europam ſiue piropuʒ. Et piropꝰ
nomen eſt gemme.

Aſparagꝰ herba qdã. cui⸗ frutex eſt aſper
⁊ ſpinoſus.Eſt etiã quidã piſciculꝰ ꝑuus

ſed optimi ſapoꝛis.Et etiã boletus vocat

aſparagꝰ. Et vt Pap̃.dicit. Aſparagi ĩ ci/
bo ſumpti ſtomacho ꝓſunt.calidi ſunt.in

aqua cocti oẽs veſice cauſas curant ⁊ cal

culos frangunt.
Aſper a.um.i.durus.acerbus.truculentꝰ.
Aſpergo ginis.f.t.i.aſperſio.vel eſt nomen
cuiuſdã auis marine.vel eſt veſtis femina
ſirina dicit.
Aſpis dis.F.t.ðꝛ genꝰſerpentꝭ.Et eſt illius

nature.dum em̃ incantat᷑ a diuinatoꝛibi.

tũc vnã aurẽ ponit ⁊ trudit in terrã.⁊ aliã
obſtruit cũ cauda.ne audiat voces incan

tantiũ vt illeſa pmaneat. Et iõ incãtat᷑ qꝛ

veneno extracto aſpis eſt medicinalis ⁊ p
cioſi valoꝛis.De hac dicit ꝓpha.Siẽ aſpi
dis ſurde ⁊ obturan aures ſuas ne audi
at vocẽ incantatis.Et ſm Iſið. Aſpis eſt

rum vel veſtimentoꝝ ſuꝑfluitas.qð etiaʒ

oc
n
iſia

lgi

tidc .
Nrii vocata ꝙ; moꝛſuvenena ĩmittat? ſpargat ¶ſyllaba ſtri.ẽm Hug.Dicũt tñ qͥ dam H̊
W Hyos em̃ grece venenũ dicũt.⁊ ide aſpKis lxra coꝛrupta ſit.⁊ debet dici aſtitricẽ.⁊ nõ
ſin q̃ſi aſpergens hyos.i.venenũ.eo ꝙ moꝛſu aſſſiſtricem. Nam ſiſto qñ eſt tranſitiuum
npöi. venenato interimat ⁊ coꝛ.pe.in gtõ. Ite,z accipit pᷣteritũ mutuo a ſtatuo ⁊ facit ſta/
n dß⸗ aſpis ðꝛ etiã ſcutum militare. Iñ aſpidu // tui in ↄpoſitõue aſſiſto aſtitui aſtitutũ a q̃ᷓ
la.i.parua aſpis. deſcéderet aſtitutrix. qñ vo eſt neutrũ ac·
boni Aſpꝛiolus.eſt animal quoddam. cipit pᷣteritũ mutuoa ſto ſtas.⁊ facit ſteti.
inſie Alſſa aſſe.f. p.ðꝛ lignum dolatuʒ et latum. ⁊ in ↄpoſitõe aſſiſto aſtiti aſtitũ.⁊ ab h̊ re/
neſen/ Aſſecula vel aſſecla ꝑ ſincopam.ↄ.p.ðꝛ ab gularit deſcẽderet aſtitrix me.coꝛ.⁊ ñ aſſi
kenam aſſequẽdo.⁊ eſt humił pſona alteri ſubie/ ſtrix.qꝛ nihil eſt nec ab aliq̃ verbo põt foꝛ
oknon cta. vel idẽ eſt qd domeſticꝰ familiarꝭ. vel mari. Unde Siſto facit ſtatui ſi tranſeat
Paſina ð ab aſſideo qð in vna ſignificatõe valet atq; ſtatutum. Si fuerit neutrum dicito
miſtens intm̃ ſicut intendo.qꝛ ſeriꝰ debet eſſe aſſi ſiſto ſtei.
tno duus iuxta dñm ſuũ.⁊ ſic ðꝛ ſeruiens vel Aſſocius.m.S.i.conſocius.conſoꝛs.conſo
icinnz comes ꝗq ſequit᷑ aliũ. Uñ in Auroꝛa. Rur dalis.contribulis.cõfeduſtus.⁊ ðꝛ ab ad
os. Et ſus vt in pmis vir luc; ⁊ aſſecla fumi. Aſti et ſocusssss
addd terant dno ꝛvcc. lſolatus a. i. i. ad ſolũ deductꝰ vel ad ſo/
* Aſſer aſſerꝭ.m.t.ſiãẽt illas longas ꝑtes ⁊ te litudinẽ redactus.vel de ſolio depoſitus.
