ci.q̊d vulgo ðꝛ ſera.qꝛ apud eos abundant
yermes q; ſericũ egerunt.ſ.bombices.a qͥb⸗
h fila circũ arboꝛes ducunt᷑. Et hinc ſeric⸗
ca.cũ.⁊ hec ſerica.ce.q̃dam veſtis de ſerico
Et ſericatus.ta.tum.i.ſerico oꝛnatus vł in
eries.riei.i.oꝛdo.tenoꝛ.⁊ ðꝛ a ſero.rꝭ.
eriꝰ.ria.riũ.i.vtilis ⁊ neceſſari.vñ Theo
dolus. Ut tua iam noſtro poſtponas ſeria
ludo.Etðꝛ a ſerus.qꝛ ſerij ſeries neceſſaria
⁊ vtilia tractare ſolent. Iñ ſerie aduer.idẽ.
vtiliter. vel intente.ſedulo.ſtudioſe.ex aĩo.
Inuenit᷑ etiam ſerio abltũs poſit p illo ad
nerbio ſerie. M
ermo.onis.ſiẽ dicit Papᷣ.eſt duoꝝvł plu
Cimox collatio.quẽ greci dialogum dicũt.

UVel fmo eſt oꝛo humili ſtiloↄpoſita.hũa/

ne locutioni finitiua,. Uel ᷣmo eſt collocu/

tio vni pꝑſone ad aliã Iñ ſermũculꝰ.li. di. i.

paruus ſerno.
eron.ſepulcrũ vel idolũ ðꝛ.
eros grece opidũ eſt. ⁊ ðꝛ latine ſerũ. Iñ

Hp ſeres.ris.dam ppłus.

Serotinꝰ.na.nũ.i.tardꝰ vel tarde veniens.

vel veſpertinꝰ.⁊ ðꝛ a ſerus. VInde Geñ.iij.

Factaq; ſunt ea q̃ erant ſerotina Laban.⁊

q̃ pmiteꝑis Jacob. Et nota ꝙ tẽpoꝛaneuſ

imber ðꝛ in autũno vel in hieme iaci ſemi/
nibo nutriẽdis. Serotinꝰ ad incrementuʒ
in vere vel in eſtate.⁊ coꝛ.be.
erpedo. dinis.i.ruboꝛ cutꝭ cũ mẽbꝛoꝝ ex

tantia. dictꝰ a ſerpẽdo.eo ꝙ ſerpat ꝑ mẽbꝛa.

2,P. pe. . WKM
Derpẽs.d.ðꝛ a ſerpo.pis.eo ꝙ multis ⁊ mi

nutꝭ ſquamaꝝ niſibo ſerpat ⁊ repat. Illa ãt

q̃ q̃ttuoꝛ pedibo nitunt᷑.ſic lacerte⁊ ſtelliões
nõ ſerpẽtes.ſʒ reptilia dicunt᷑. MM

Oerpẽtes aũt illa reptilia ſunt q̃ vẽtre ⁊ coꝛ

poꝛe reptaãt.q̊ꝝ tot venena qᷣt genera.tot ꝑ/
nicies q̊t ſpecies.tot doloꝛes qt coloꝛes ha
bent. In ſerpẽtinꝰ.na.nũ. Et nota ꝙ ſerpeſ
habet quattuoꝛ naturas.Pꝛima ẽ.qꝙ cũ ſe⸗
nuerit.caligant oculi eiuſ.⁊ ſi voluerit fieri
nouꝰ.abſtinet ſe a cibo donec pellis relaxek
⁊ inde coartat ſe vt ſenectutẽ ſuã deponat.

Sca eſt.cũ venerit aquã bibere.in cubi/

culo ſuo venenũ deponit. ⁊ ſic aquã inſitiẽ

ter bibit. Tertia v̈o eſt.ſi viderit hoĩem nu/

dũ timet. ſi viderit veſtitũ inſilit ĩ ej.Quar
ta qñ aliqͥs voluerit eũ occidere.totũ coꝛpꝰ
tradit ad penã.caput ãt ſuũ cuſtodit. Vndðᷣ

Pliniꝰ dic ꝙ ſi ſerpẽtꝭ caput cũ duobꝰeuaſe

rit digitis.nihilominꝰ viuit. vñ totũ coꝛpꝰ
obicit ꝓ capite defendẽdo.Et eſt ſerpẽs ge

neris incerti.vel vt q dam volũt coĩs. ſicut

Serpentigena.ne. ge.9.pe.coꝛ.i.a ſerpente

genitus.
erpentułb. li. dimi.i.puus ſerpens.
Derpillũ.li. a perba nifolii 1 ploliuz

ðꝛ. vñ Tlirgiliꝰ in buco

Alia ſerpillũ cõ/
tundit olenteſq; herbas.

Derra.re.f.g.eſt pᷣtenuis ferri lamina.den/

tiũ moꝛdacitate reſecãs q̃ attigit ſm Papᷣ.
Et ſiẽ dicit Iſið.xiiij.ety. Serre nomẽ de
ſono factũ eſt.i.a ſtridoꝛe.q̃i diceret. Ficti/
ciũ nomen eſta ſono. Uel ðꝛ a ſeco.cas.Iñ
ſerrat.a. um.i.ſerra ſect. H

Gerrula.le.dimi.i.pua ſera.
ertũ.ti.n.g.i.coꝛona de floꝛibo inſertis et

ↄiunctis facta. Jñ ſe crtatus ta cumn ſetto

oꝛnat? vel coꝛonat.· Et ſertulum.li.dimi.i.

aruum ſertum.

*„ *

eruitus.tutis.tuti.

Et coꝛ.vi.

eruit? m leges eſt conſtitutio iuris gen
tiũ qua qͥs ↄtra ins naturale alieno ſubijci

„

tur dominio.

BSeruitus pꝛedialis eſt quedam conſtitutio
qua pꝛediũñ pꝛedio ſi ubiugat᷑. Et ſeruitutes
pꝛediales.lex reales appellat. qꝗᷓ ſequunt᷑ pꝛe
dia. ⁊ eaꝝ ↄſtitutio eatenꝰ tenet.quatenex/
pedit pꝛedijs.i.ad fructꝰ eoꝝ ꝑcipiendos.

4

Seruitutes ruſtice ſunt q̃ pᷣdijs ruſtic de

bent᷑veluti.iter.act.via.aqueductꝰ.aque/⸗
hauſt.pecoꝛis appulſus adaquã. ius pa/
ſcendi.calcis coquendi.arene fodiẽde.que
tria vltima poſſunt dici noĩate ſᷣuitutes ru
ſtice.ſʒ ſuꝑioꝛa ꝓpꝛijs nomibo carent. Nam

iter ẽ ius quo ex ede mea ꝑ agros tuos poſ/

ſum in vicos publicos exire vel ĩtrare. Sʒ
aquehauſt? eſt. vt aquaʒ haurirepoſſim de

Seruitutes vrbane ſunt quepꝛedij s vꝛba⸗/
nis debent. ſcʒ intuitu alicuiꝰ edificij. Naʒ
ecditficijs inherent. veluti altiuſ tollendi aut
nõ tollẽdi.ne deficiat luminibo vel ꝓſpectu
domvicini. Item ſtillicidiũ aduertẽdi vel

nõ aduertendi in tectũ vel in aream vicini.
vt ſtillicidiũ tecti mei cadat in areã vel fun
dũ er Item vt liceat ĩmittere vel pijcere ti /

gnum in parietem vicini.
erula. le. dimi.i.pua ſera.

Beruus.ui.m.ge.ðꝛ a ſeruando.quia olim

in bello capti. cuʒ iure poſſent occidi ſerua
bantur.⁊ fiebant ſerui.Et ideo ſeruus dici

tur a ſeruando pꝛopter antiquaʒ conſuetu

dinem. Licetetiam quidam dicant᷑t modo
ſerui qui ſic ſeruati nõ fuerũt. Seruus er /
go exconditione ſeruitutis ðꝛ. Item ſeruꝰ
in bello captus et ſeruatus. Famulus exp
pꝛia familia ſuoꝝ oꝛtus. Mancipiũ exho/
ſtibus.quaſi mancipatum.vel quaſi manu
captum. Idem eſt ſeruus empticiꝰ quipꝛe
cio emitur. Iteʒ verna ſiue vernaculus.in

ẽↄditio ſeruicẽdi.⁊ ðOʒ
a ſeruꝰ. Seruitiũ vo ius vel act ſeruientii
vel munꝰ. Et ſᷣm Iſido.v.etymo.Seruitꝰ
eſt maloꝝ hoĩm poſtrema pena q liberꝭ oĩ
ſupplicio grauioꝛ eſt. Ham vbi libertas pe/
rit vna. ibi pereunt ⁊ omĩa. Uñ q dam. Hõ
pene ꝓ toto libertas venditauro. Hoc cele
ſte bonũ pᷣterit oꝛbis opes.Et accipiduo
bus modis fᷣuit.ſ ꝓ latria.⁊ pꝛo dulia gre/
ce. hoc eſt quod deo ⁊ hominib competit.

Derui latini ſnnt.

domo nutritus.quia vernat.id eſt claret n
domo. Eta ſeruus dicitur hec ſerua. ue.et
ſeruus.ua.uum. ⁊ hᷓ̊ ⁊ hec ſeruilis.⁊ hoc le.
penul.pꝛoducta. Inde hec ſeruilitas.tatis.
Et ſeruiliter aduerbium. Et hoc ſeruitium
Inge ſeruitioſus.ſa.ſum.i.ſeruitio plenus
Item ſeruꝰ componit. Conſeru.i cuʒ alio
ſimul ſeruus. e
Geruus eſt. q

do. Imperatoꝛ em̃ vel pꝛinceps captos ab

hoſtibo qͥ ſerui ſunt capientium. vendere iu
bet. ⁊ ꝑ hoc ſaluare nõ occidere. Hoſtibus
em̃ captis ⁊ ſic in ſeruitutem redactis h̊ ſer
uandũ eſt quod vtile eſt ⁊ benignius viu,z

ſcʒ eos omnes ſeruari⁊ non occidi. Hoccĩ
benignitatis eſt.ſʒ occidi crudelitatꝭ.Ideo

etiam dicta ſunt mancipia.quia ab hoſtibꝰ
manucapiuntur.vt Inſtitu. de iure perſo.
.ff. de ſta. homi.l.libertus. Sunt etiaʒ ſer
ui verne.qui ſunt ex ancillis nanentibusi
domo. l. ticie textoꝛes.ff. de le.]. Alij ſunt ſer
ui lecticarij qui faciunt lecticas.eodem ti/

Deruꝰ oꝛdinariꝰ e q alis uis eſt ppoſt it.
ſcʒ qͥ h alios ſeruos ſub ſeqͥbpᷣeſt.⁊ pᷣcipit

eis qd vult.

Geruus vicariꝰ eſt. qͥ ſeruo oꝛdinario ſu

miniſtrat.

Geruus mediaſtinꝰ vel medianus eſt.qͥ me
dium gerit actum.ſcʒ qui nec eſt oꝛdinariꝰ
nec vicarb.ſʒ mediꝰinter hos ⁊ illos cõnu/

merandus.

SDeru libꝛariꝰ a libꝛa dicke eſt. l. q poõderib
p̃eſt. libꝛe numoꝝ ⁊ ꝑmutatoꝝ cuſtodiam

hʒz in domo dñi ſuul.

erui inſulani.alias inſularij ſunt.qͥ retin?
tur in inſula.i.in domo.nec mittũt᷑ ĩ agros
nec in villã.Dnmꝰ aũt ðꝛ inſula.eo ꝙ inſũt
ei habitatoꝛes.licet inſula qñq; dicat᷑ in ſa /-

Serui villici ſunt qͥ ad villã mittunk.

erui victoꝛes ſunt. qͥs qͥs victos hʒ ppa/

randi cauſa.

.

Gerui cubicularij dicuntk᷑. qͥ lectum ⁊ cubi
culũ dñi ſui pcurant.qͥ vulgo camerariypo

Lonktacameaer. ”
Derui dedititij dicũt᷑ qͥ in moꝛte liberi.?⁊ in

vita ſua ſerui ſunt. q libtas ſublata eſt. v.·

Inſti. de liberti. S. libertinox.

eſt. ͥ de iure gentium vel cinilido
minio alieno ſubijcit᷑. In hac ꝑte ⁊ ius gen
tium ⁊ ius ciuile.detraxerunt iuri naturali
Et dicunt᷑ ſerui nõa ſeruiendo ſʒa ſeruan /

in nndl
bopalich /
Ebal J
Grui M
ſguntiau
Den/ omm
ſcbctdebo
ginanime
Senenrbl⸗
ſaceblen
onolie.
Sbissls⸗
Nira west

ſcſlleige⸗
npicleiunt
loqrapet
Alnidiame
Sadblali
6ſederen
Beksilerd
ſertasan
Dentetge
4ſuo ſis e
ſlonſm.
notuno.
Deoumhrun.
Irinkrumari
Den ſlius A.
gholfeumora
tenonefſsan
Wioardei
Sebinmnirn
Ndcmci⸗
Pchiugßlin
filgünpm
nnke
durioracfcin
i Oebinno
foqſimiise⸗
mülignüicen
lurin fine.
Joulnledin
Gerem rül.
ntchaſins

iſteplengreiut

Enflleſ
Olmmiiius
arin

ldenerine
Etgo ng
AUnnnoef,
mnni

E

Wonen wlin

anmigekcen

crurherſnu

derſentlathe

thecſenlingen

2=

n. Ethocſnm
miſeninn

EE

Conſanbicht
Sntiumvalcil
n hacpretiue
Neruntiunun
lrincepsane
Penaum vensen

occidere. DAhn

itutemredsanst
krbenignus
iRnonoccid.
dindettan
napid quuabhofn

Iſtimn deiutehen.

mns Junteng⸗
malhs mancnabue
foele! Apſunt
Rc8. cCeN

s fuisclpoſt.

ſeiſtpick:ihi

nooiunoſabe⸗

Ndinnsckine
inccck dnadd
pos Woscöl

cbck Apoen
nummmnalſoin

inſclari ſutifen

4
9

no.nocmninitiſgne

it tenſtnoii
ninln gncpdienni⸗

äminmnt .
4 nicohzſn

rug⸗

mũ lignũ icremabi

oI

5 H . . .
vt in vita eſſent liberi.⁊ ĩ moꝛte ſerui.⁊ eo ꝝ
bona tãq; fnoꝝ ad dños deuoluebant᷑. vti

Gerui atriarij vel atriẽſes. ſũt illiqͥ atrij cu
ſtodiam faciunt. Js

Deru coꝛrupt ðꝛ ſᷣꝰ qͥ ꝑa licuiꝰ inductõʒ
facx eſt de bono małꝰ. vel de malo deterioꝛ

ſcʒ in anima ⁊ cꝛoe.
Deruꝰ publicꝰ ðꝛ tabellio.nõ quia ſeruus.

non aliter.
eſſibilis.lis. .t.⁊ H le.q̃d aptũ eſt ad ſedẽ/⸗
dũ.vel vt qͥs ſedeat ſuꝑ illud.⁊ ꝑ ſyncopam
ſeſſilis.le.idẽ.⁊ coꝛ.pe.Uñ Perſiꝰ Exhalet

vapida leſum pice ſeſſilis obba.Et ðꝛ ſeſſi⸗/
lis.qꝛ apta eſt ſedere.hʒ em̃ funduʒ amplüũ

⁊litũ.⁊ ita meliꝰ ſedet.
Deſſił.la.lũ.i.pu ſtatura.qꝛ nõ videt᷑ ſtare

ſʒ ſedere.⁊ ðꝛ a ſedeo.des.
eſſis.i.ſexoboli.vel pᷣciũ ſex oboloꝝ.⁊ ðꝛ

a ſex. ⁊ as aſſis.

Deta.te.f. g. ð a ſus.qꝛ a ſue pcedit ĩ ꝑte vel
a ſuo.ſuis.eo ꝙ valeat ad ſuenduʒ. Iñ ſeto
ſus.ſa.ſum.i.plenꝰ ⁊ abũdãs ſeta. In ſetoſi

tas.tatis.

SDetar.ria. riũ.⁊ d̊ ſetariũ.rij.q̊d et ſetatiũ

82. inſtrumẽtũ purgãdi farinam.

Seth filius Ade.⁊ interpᷣtat reſi urrectio. eco
ꝙ poſt fratris reſurrectionẽ nat ſit. qi reſur
rectionẽ fris ex moꝛtuis ſuſcitaret. IJdem?

poſitio.qꝛ de eũ ꝓ Abel poſuit.

Dethiniani qͥdam heretici dicti a ſeth filio

Age.dicẽtes eũ eſſe xpᷣm.

Sethin gen ſpinaꝝ eſt in heremo.ex qͥbus

fit lignũ imputreſcibile.ſᷣm Hug. Et vt ðꝛ

in Papᷣ. Sethin ligna qnto accẽdũt᷑tanto

Durioꝛa efficiũt᷑. In hiſtoꝛijs ãt ſuꝑ Exoð.

ðꝛ. Dechin nomẽ eſt mõt regionis ⁊ arbo

ris qꝗᷓ ſimilis ẽ albe ſpine ĩ folijs.⁊ eſt leuiſſi
curin ſie.
Detula.le.dimii.ꝑua ſeta.

Deuev.ra.rũ.i.auſterꝰ.diſtrictꝰ. rigidꝰ vel
purꝰ. ⁊ a ſatis ⁊ verꝰ.qᷓi ſatis verus.tenet

eĩ ſine pietate iuſticiã. Cõtra illð Eccleſia

ſtes. vij. Noli eſſe iuſt? multũ.vbi dicitglo.
4

Summũ ius ſumma iniuria eſt. Iteʒz ſuꝑ

illud Eſa. xxx. Hec eſt via ambulate ĩen.ne
qʒ ad dexterã neq; ad ſiniſtrã ðᷣclinabit.di/

cit glo. In vtraq; parte qcquid ſuꝑ modũ

eſt in vitio eſt. O, aũt ðꝛ ſeuerꝰ.qᷓi ſequens
vera.etymo.ẽc. Iñ h ſeneritas.tatis.i.auſte
ritas rigoꝛ. vel integritas iudicij yet vehc⸗

le ⁊ imputribile.⁊ acui

ſexquioctau. ua. uũ.i. q iia cõtinet᷑

mentia vltionuns.
Seueriani.qdaz heretici a Seuero exoꝛti.

onẽ nõ recipiũt.

euus.ua.uũj.i. crudelis. Sʒ ſeuus in ira
CXrudelis in ſanguine. Iñ hᷣ ſeuicia.cie.⁊ DH

ſeuicies. ciei.i.crudelitas.Et ſeuus compo

ginne tamſeuus. q;ſeuus.i.valde ſeuus.et
ſed qꝛ publicũ exercet officiũ.ff. de adop. l.

ex ab hex. ſubtracta. h. ⁊ p ea poſita . öO?·
apud latinos hi ⁊ he ⁊ ſex.oĩs ge.indecli.
Iñ ſer.na.nũ.⁊ ſenariꝰ.ria.riũ.⁊ hͥ ſenari -/
tas.tatꝭ.Et h ſenari.rij. p illo nũero.⁊ pio

D u.ſe.ſenꝰ. .

Derageſimꝰ.ma.mum.ðᷣꝛa ſexaginta. Eth̊

ferageſima. me. dñica poſt ſeptuageſimam.

Et inchoat᷑ a dñica qua cãtat Exurgequa
re. ⁊ terminatur in quarta feria poſt paica.
ſcʒ Uenite benedicti.⁊c complectens octo

hebdomadas ⁊ quattuoꝛ dies.⁊ hʒ ſexagin

Seraginta. o. g. pluralis numeri. indeclina
bile.i. ſexies decem.⁊ ðᷣꝛ a ſex ⁊ gẽtos:qd efft

decem. Inde ſexagenꝰ.na.num. 2 ſexagena

. 5 .

rius.ria.rüuf.

Derangulꝰ.la.lũ.i.ſexangulos hñs. Inde
ſerxangulatꝰ.ta.tũ. Et ſubſtãtiue ðꝛ h ſexan
gulꝰ.li.p tali figura. OßJ́MVMBN/
Dexennis.ↄ.t.⁊ hoc ne.i.ſexannoruʒ.⁊ ðꝛa
ſex ⁊ annus. Iñ h̊ ſexenniũ.nij.i.ſpaciuʒ ſex
annoꝛum. rMUME

Dexqui.i.totũ. Iñ ꝑ compoſitõm. h ſexqui

pes.dis.i.totꝰ pes.ſ.nẽſura vniꝰ pedis. Iñ
h ⁊ B ſexqͥpedalis.⁊ h le.pe.pdu.i.q cõtinet
mẽſuram totiꝰ vniꝰ pedis. Unde Oꝛatius
Pꝛoijcit ampullas ⁊ ſerquipedalia verba.

id eſt. totũ pedẽ obtinentia. Jũ b ſexquipe-/

alter. ⁊ fit ſexquialter. ra.rum.id eſt. conti -
nens totum ⁊ totius medietatem. Uñn ter/

narb' eſt ſerquialter binarij vel ad binariũ
quia continet ipᷣm totum ⁊ eius parteʒ ſiue
medietatem. ſcʒ vnum. Etcomponit᷑ ſub

ſexquialter ra.rum.qui ab alio ↄtinet᷑ totuſ

⁊ eius altera pars. vnde binari eſt ſubſexr

quialter ternarij vel ad fernariũ. Item ſex
qui componit᷑ ſextertł.tia.tiũ.⁊ ſexqocta/
uus.na.uũ.i.ↄtinẽs aliud totũ ⁊ et tertiam
partem. vt quaternarternarium. vel con /

tinens alind totum ⁊ eius octauam parteʒ

vt nouenarius continet octonariũ.Etper

4

compoſitionẽ ſubſexquiterti.tia.tiu.⁊ ſub

vinũ nõ bibũt.vet teſtamentũ ⁊ reſurrecit

alio.

Et ſimiliter poteſt dici ꝑ cõpoſitõem.ſexqͥ/

.

1a. tũ.⁊ ſic de ſimilidd.
extar.rij.duaꝝ libꝛaꝝ eſt. qͥ bis aſſũptuſ
ðᷣʒ bilibꝛis.aſſumpt q̃ter fit greco noĩe ce/
rix qnquies cõplicat quinarẽ ſine gomoꝛ
facit.Adijce ſextũ reddit congiũ.Nà ↄgiuſ
ſex metit᷑ ſextarijs.⁊ hinc ſextarij nomẽ tra/
ctũ eſt. Et ↄſtruit᷑cum gtõ. vt ſextariꝰ vini.
Et nota ꝙ ſextariꝰ ſiue dicat᷑ menſuratũ ſi/
ue mẽſura.ſiue q̃ntitas illi mẽſure adiacẽs
ſiue aliqͥd aliud ſemꝑ eſt maſ.ge.⁊ nõ neu.
Jextertiũ. cij. qddã pondus duaꝝ libꝛarũ
⁊ ſemis q̃ſi ſemiſtertiũ. Inde ſextertiarius.
ria. rium.qͥ erogat ſextertiũ.vel ad ſextertiũ
extilis.vide.S.in qͥntilis. .

Gextupes.dis.m.ge.i.pediculꝰ.⁊ di

q uart.ta. tũ.⁊ ſexqͥquintꝰ.ta.tũ. ⁊ ſexqͥſextꝰ.

ſus.ſa.ſum.i.ſextupedib plenn.
Oextuplus.pla.plum.ðꝛ q̃i ſexquipłꝰ.i.con
tinens totuʒ ⁊ plicam totiꝰ.i.medietatem.⁊
dicitur a ſex ⁊ plica. Iñ hec ſextupla.ple.id
eſt.totum⁊ dimidium.ſcʒ ſumma capitalis
⁊ dimidium. èů
Bextus.ta.tum.nomen numerale oꝛdina/

ie. ”
Diban dðꝛ tertiꝰ menſis a martio.ſ.maius.⁊
ibylla. le.interpᷣtat᷑ mens ſiue ↄſiliũ dei.⁊
ðꝛa ſios quod eolico ſᷣmone ðꝛ deꝰ vel ſan
ctus.⁊ bule ↄſiliũ ſiue ſnia q̃i diuĩa ſnia.vł
dei mens. Et eſt nomẽ appellatiuũ.ſibylla.
qiaphetiſſa. Sicut em omẽs viros ꝓphetã
tes ꝓphetas vel vates dicimꝰ. ita omis feia
ꝓphetans ſibylla vocat᷑.Decem aũt ſibyllaſ
apertiſſimis autoꝛitatib fuiſſe traduntur.
Quaꝝ pma chaldea vel perſica fuit. cuius
erat nomẽ pꝛium Sambethe. Decunda
libyca. Certia delphica.in templo delphi/
ci appollinis nata.q troiana bella vaticina/
ta eſt.Quarta italica.Quinta erythꝛea no/
mine Herophila in babylone oꝛta. q̃ greq
ilion petentibo vaticinata eſt ꝑiturã troiam
⁊ Homerũ mendacia ſcriptuꝝ. Sexta ſa/
mia a ſamos inſula.q̃ ꝛ Pheto. Septima
cumana ab vrbe cumaꝝ. q̃ ⁊ ðꝛ amalthea
⁊ taraxandra ⁊ deiphobe ſᷣm Llirgiliũ.cu⸗/
ius ſepulcꝝ adhuc in ſicelia mõſtrat᷑. Octa
ug belleſpontia. in agro troiano nata. que
Solonis et Cyri tẽporib fuiſſe memoꝛa

cika ſex
7 pes.eo ꝙ habeat ſex pedes. Iñ ſextupedo

tur. Nona phꝛygia. Decima tiburtina. vel
potiꝰ egyptia.noie Abunea. Quaꝝ omniũ
carmia offer unt᷑.in qͥb de deo ⁊ rᷣo ⁊ gen/
tibo ſcripſiſſe vaticinãdo manifeſtiſſine cõ
pꝛobatur. Celebꝛatioꝛ autem inter cereras
erythꝛea phibetur. quam eo tempoꝛe vati/
cinatam nõnulli ferunt.quo roma condita
eſt et in indea rex erat Achaʒ. vel ſicutalij
dicunt.qui ei ſucceſſit Eʒechiaſ.Hec ſane
de chꝛiſto qdam maniteſta cõſcripſit. Cuiꝰ

caurmina in quodam greco codice inneniũt᷑
ita in capite habẽtia. Jeſus chꝛiſtus filius

Dei ſaluato.

Sica.ce.f.g. ðꝛ gladiꝰbꝛeuis vk cultel lns ex

vtraq; parte ſcindẽs ⁊ acut.q̃ maxie vtun/
tur qͥ apud italos latrocinia exercẽt. Et vt
ðꝛ. telum eſt in baculo abſconditũ. Iñ ſica
rius.rij.qͥ ſicam defert.vel homicida.2 pðᷣ.
pmam. Tln Oꝛatiꝰ in libꝛo ſermo. me/

chus foꝛet aut ſicarius aut alioquin. Itez

Act.xij.Eduxiſti in deſerto q̃ttuoꝛ miliavi
roꝝ ſicarioꝝ.⁊ ſcribit᷑ꝑ vnnʒ c. Pap.dicit.
Sicariꝰ dict.qꝛ ad ꝑpetrãdũ ſcelꝰſit telis
grmatt.. ”M
Dicera.re.ſ.g. eſt omis potio q̃ extra vinuʒ
inebꝛiare poteſt. Cuiꝰlicernomẽ hebꝛeũ ſit
tñ latinũ ſonat.p eo ꝙ ex ſuco frumenti vel
pomoꝝ efficiatiut palmaꝝ fructꝰ in liquo
reʒ expbᷣmant᷑coctiſq; frugib.aqua pingui/
oꝛ.quaſi ſucus colatur. ⁊ ipſa coctio ſicera
nuncupat᷑. Unde Luce pᷣmo. Uinũ ⁊ ſice

lvam non bibet.

„ 7

icima.me.dicta eſt ſichen.ſʒ nũc neapolii

ð. ⁊ coꝛ.ci. Uñ in Auroꝛa. Poſteſau pacẽ
Jacob ſicimis manet exit.
Dichen filiꝰ ſuit Emoꝛ qͥ qndam vꝛbẽ edi/
ficauit quã ſuo noĩe appellauit ſichen. G̊ he
bꝛaice latie ðꝛ ſicima.me.Et eſt ciuitas ſa⸗/
marie. Ipᷣa eſt nũc neapolis ciuitas ſama/
ritanoꝛum.

Dycophanta te.i.falſus calumniatoꝛ.vel vi

lium rerum appetitoꝛ. Fertur tamen ſyco/
phanta ꝗpud grecos dici ficus comedens.
a ſycos quod eſt ficus.et phagin quod eſt
comedere. Sed hac ratione dicitur ſic fal
ſus calumniatoꝛ. Cuidam domino apud
grecos miſſe ſunt ficus.quas latenter qui/
dam ſuus famulug comedit.⁊ cepit calum
niari alium ⁊ accuſare qꝙ ipᷣe eas comediſſʒ
Zunc domin pꝛecepit aquam calidam bi
biab eo qui comederat fic.qua bibita ſta/
tim euomuit ſicus. vnde poſtea ſemp dict⸗
eſt ſyxcophanta.ificcomedẽs.⁊ qꝛ falſe fuit

——

ſaet

glamninſ⸗
nircöſnennd⸗
Niſtacpbmi
ſwogec!
tulne
n Sh
Apelathehre
geponc n
Denenoonus
ſchomuck⸗
pomeret.
Orunot nan
noninaligfia
gborlannicch
ſöeſtbꝛenis vt
caſumptrucen
Qocauomo
Etfacitggüs
ſcomornn
ſcnwiüͤpr
tig copiam
dii tcedror
noxqgignn
iculus.lin
chneſt ſicelin·
cano rege .
cor patrium.
noͤinheneret
Ethꝛhſeceli
Fhſicelis d
trongmice. l
momaion
igonfuitfül
diciſunrſdo⸗
phenicij ſcon
is patnum.
co. Jiſont
wononteg.

iſcon. pyz

H

ahitnoeſtdiann,

unt (idh
ene

nniiſggiorg,

D en rej;

Bechiathert

leſt⸗ ⸗
Locodickinmni

Neſnschriteig

brenis Nalltln.

Acuc marenn

vaimia exerit n

adſconarti Fir
1ydbomiacten
Aniroſermmo. An

18 Antalioqin.

deſenoqmormia
lemnc heni
pcmidiiſeckiteis

poto em ving

lcnnonehehriſt
1iucoffumenn

calumniat ſociũ comediſſe eas ideo inole/

vcos grece.ficus ðꝛ latie.

iclus gen eſt põderis Deq Iſid. etymo.
xvj. Sichel qͥ latio ᷣmone ſiclus coꝛrupte
appellat᷑ hebꝛeũ nomẽ eſt.hñs apud eos vn

„ .

vrine. vl p bombo. Uñ Juuenal. Effigiö⸗

g dee logis ſiphonibo implent. Uel potett
Siteneriin pꝛio ſenſu. Nam hmõi vaſa ſui
pendebat mulieres ad ſimulacrũ pudicicie

facientes queq; turpia in templo eius. Di

2 2„2 —

. 3 8 guendũ igne.
cie pondꝰ. Apud latinos aũt ⁊ grecos q̃rta Sigala ii pe coꝛ. jdam annona vñ fit peſſi
ps vncic.⁊ ſtaterſ medietas dꝛachmas ap mus panis. pqͥ qdã min inrelligetes ſolẽt
pendens duas. Clñ cũ in ir̃is diuinis legi᷑ pferre ſiliginẽ.⁊ ðꝛ a ſige qͥd eſt ſilẽtium vł
ſiclus vncia eſt. Cũ vᷣo apud gẽtiles.tũc q̃r ſilere.qꝛ videt᷑ ſilere ⁊ tacere int alias ꝓpter
ta ꝑs vncie eet. ſſiin vilitate. vel pt dicia ſiligo. Iñ ſigalin.
Dycomo-.ri.arboꝛ q̃dãeſt in folijs ſimilis na.nũ.pe.pð.⁊ ſigaliceꝰ.cea.ceu.⁊ ſigaleus
moꝛo. in alijs ficui. vñ ⁊ ficꝰ fatua ðꝛ. Hãc lea.leũ.⁊ſigaloniꝰ.nia.niũ. lInde terra illa⸗

„

arboꝛẽ latini celſam vocãt ab altitudine.qꝛ q̃ tali annona abundat.dicta eſt ſigalonia.

nõ eſt bꝛeuis vt moꝛꝰ. Iñ h̊ͥ ſycomoꝝ.ri.⁊ ̊ r”́òVMẽNbNNB
celſum ꝓ fructu illi.⁊ pð.mo.Uñ quidam Sige.ðꝛ ſilentiũ vel ſilere. Iñ h̊ ſigeuz. gei.
Eũ ↄcauo moꝛus moꝛiq; ſoꝛoꝛ ſycomor?.· ꝓmontoꝛiũ iuxta troiã. Iñ ſigeꝰ.gea.geum
Et facit gtũs płis ſy comoꝛoꝝ. IJInuenitur qͥd qnq; tm̃ valet qnrũ troianꝰ.
tñ ſycomoꝛum ꝑ ſyncopam ꝓ ſycomoꝛoꝛũ Digena.ne.ðꝛ genꝰ piſceis..
ſicut virũ ꝓ viroꝝ. Uñ.ij. Paralip.ix. Can Diglllum.li.n..dimi a ſignũ.dicit᷑ſignuz
tãq; copiam pᷣbuit argẽti in hieriin q̃ſi labi anuli.⁊ illud q̃d fit in cera litterarum ſignũ
du. ⁊ cedroꝝ tantã multitudinẽ velut ſyco/ eſt ſigillunmn.
moꝝ q gignunt in campeſtribo. Signifer. ra. rũ. pe. coꝛ. i.ferẽs ſignn.
iculus.li.rex fuit ſicelie.vnde illa terrg di Qignũ.ni.n.ge.i.nota.oſtentum. vexillum.
cta eſt ſicelia.ſic eadẽ dicta eſt ſicana a Si/ Signa dicũt᷑ minoꝛa.oſtenta vero maioꝛan
cano rege. Item a ſicelia ðꝛ ſicuł.la.lũ.pe. Iteʒ fᷣm Pap̃ᷣ.ſigna dicũt᷑argumęeta ratio

ur fuan inligo
lra, pingi/
cNRoien
mo. Uinüt ſi

coꝛ.patrium. Unde Qꝛati. Inuidia ſiculi nis indicia.nocte ↄiecture.veſtigia teſtimo
nõ inuenere tyranni. Coꝛmentũ maius.⁊c. nia. Item qdam ſtelle dicuntſigna.qꝛ eas
Et h ⁊ h ſicelienſis.⁊ h̊ ſe.⁊ h̊ ſicelides.de. naute obſeruant in gubernandis remigis
Iñh ſicelis. dis i ſicelienſis. ⁊ declinat pa Item ſignũ ponit qũq; p cuſtodia. ClInde
tronymice. Uñ Tlirgiliꝰ. Sicelides muſe Ecẽ.xlij. Suꝑ mlierẽ nequã.bonũ ẽ ſignũ
aulo maioꝛa canafm. [ſigta cuſtoddi.
idon fuit filiꝰ pmogenitꝰ Chanaan.Aq̃ uyllepſis.eſt diſſimiliũ clauſulaꝝ ꝑ vnum
dicti ſunt ſiqones. Et hincciuitas eoꝛũ in. vᷣbum ↄglutinata ↄceptio.⁊ ðꝛ a ſyn q̊d ẽ cõ
phenicia ſidon dicta eſt. Iñ h ⁊ ̊ͥ ſidon.do ⁊ lepſis qð eſt ſũptio vel captio.
nis.patrium. Et ſidonia.nie.puincia adia iũ. tij

nhnöchenpdil
eoſteſaupace

endam vwbeci
Aunitſichen dhe
.Eteſtauineſ
poliscininlun⸗

is. patrium. Et ſidonia:. nie. puincia adia Oilentin. tij.n. g. vt dicunt nihil eſt. ſed vbi
cẽs. Iñ ſit idonꝰnia. niũ. Sidonij interpᷣtãt vor nulla eſt ðꝛ eſſe ſilentiuz. Similiterte
venundantes. Uellingua phenicũ.piſcis nebꝛe nihil ſunt. ſed vbi lux non eſt tenebꝛe .

8dlumninmdfif

ðꝛ ſidon. vnò a copia piſciũ ſidon pꝛedicta

ciuitas eſt dicta.Et interpᷣtaturvenatoꝛ v?è½ Dilentiariꝰ.rij.qͥ in

Didrach lingua chaldea interpꝛetatur de/
coꝛmedd. “MW

venatrix. Uñ Geñ.xlix. Pertingẽs vſq; ad

.

Didus · deris.n. Giſtella. vel collectio ſtel /
laꝝ in aliqᷣ ſigno.⁊ ðꝛ ſica ſimul ſedẽdo. Jñn

gere, ren reu.i.res ſideris.vel ꝑtinens ad
iauaaas.

Dyenes.ciuitas q̃dam egypti.

pis ↄſilia.vt.ff. de

ZuEi n palatio vel alibi ſiletinʒ
indicit.⁊ eſt nomẽ dignitaltlis.

Silentiarij. idem ſunt qd ↄſiliarij vel feere-

tarij pncipis qͥ ſilere debẽt⁊ occultare pnci
mino.l.veꝝ.glo. iij.l.illö
Z decooll.
ilex. licis. incerti gener:. ðꝛ duriſſimus la
pis.qͥ ictu ferri ignem emittit.qͥ ⁊ focarius
ð2. coꝛ.ſi. Uñ Uirgilius in.vij.enei. Sta
bat acuta ſilex pᷣciſis vndiq; ſaxis. Itẽ coꝛ.

unt iphon. phonis. m. g.i. tuba. vel poti con/ pe.gti. JIñ ſilicinꝰ.na.num.pe pdu.i.petro
ſ⸗ qgu 7 cha.ſiue vas in q̃̊ mingebãt. in q̃ cum vꝛina ſus.⁊ ſuliceꝰ.cea Cceum.i.res ſilicis. vel deli

16 cadit facit ſibilatũ.⁊ ideo ponit᷑ pꝛo ſibilatu liceexiſtens.

2
3 . 3
.
.
* .
—

SDilicernꝰ. ni.qd ⁊ ſilicerniꝰ.nij.ðꝛ.i. moꝛi

bundꝰ.i.ſilis moꝛtuo.qi ſil L
pulcrũ. Ulel ðꝛ ſilicernꝰ.ſenex vet?.incuruꝰ

₰—

ꝓpc ſenectutẽ vicinꝰ moꝛti.⁊ ðꝛ a ſilex ⁊ cer/
no.eo ꝙ; ↄſideret ⁊ cernat terrã ⁊ ſilices.vel
ꝛ? ꝓpr curuitatẽ cernat terrã ⁊ ſilices. Item

ſilicernꝰ ponit᷑ qñq; ꝓ firmo ⁊ duro vt ſilex
vt in Phyſiologo. Denuo ſi peccas ſilicer

nus extas.

Hiligo. ginis.f.g.eſt qddã gen tritici.⁊ ðꝛ a
ſeligo.gis.eo ꝙ ſit ſelectũ ab alio. Nã in pa
necz ſpag eſt pᷣcipua. Uñ qñq; tenuiſſimꝰ⁊

2 niue molliq; ſiligie

puriſſimꝰ flos farine ðꝛ ſiligo.vñ fit nobiliſ

lim penis rp uc. Junenal Dz tener
act?. Inde ſiligineꝰ.

nea. neũ. ad ſiliginem ꝑtinens. vl de ſiligie

factus.

iliq ſic dicit Hug. geneſt legumis quod
poꝛci ĩ africa comedũt Itẽ ſiliqᷓ ðꝛ folliculꝰ

cuiuſlibʒ legumĩs ⁊ purgamẽti er.⁊ coꝛ.li.

Lñ Uirgili in pmo geoꝛ.

ſiliqᷓ quaſſante legumẽ. Aut tenuis fetꝰ vi/

dQe triſtiſq; lupint. Sultulert c. Itez ſiliqj
ðꝛ q̃dã arboꝛ. Uñ dicit Iſið.ety. xvij. Bili

con quã latini coꝛrupte ſiliquã vocant.iõ a

„

“ grec⸗ tale nomè accepit.eo ꝙ ligni ei? fructꝰ

ſit dulcis ctilon qͥppe dicũt lignũ licon dul

ce. Inñ h ſiliqᷓ ðꝛ fruct? eꝰqͥ colligit᷑ad opus
poꝛcoꝝ. Et ſiliq eſt viceſimaqrta ꝑs ſolidi.
vel q̃rta ꝑs aſſis. In hiſtoꝛia ſuꝑ Cucã.xv.

83 2 ſic. Siliq̃̊s cibũ poꝛcoꝝ dixit. Eteſt ſ̃ᷣm
qäheſdã ſiliq̃ fruct arboꝛis ſonũ facietꝭ dũ co
medit᷑ eſt aũt genꝰ legumis ſonoꝛis follicu

lis ⁊ vacuis q̊d magꝭ ventrem oneratq; re

GSyllaba. be f g i. opheſio l̃aꝝ. ? öꝛ a ſylla⸗
bin grece q̊d eſt ↄvpᷣhẽdere Iñ ſyllabicꝰ.ca.

cũ Itẽ ſyllabaↄpõit᷑ cũ monoſ.⁊ ðꝛ a mono
Fyllabo. ba. bu. i.vniꝰ ſyllabe Itẽ cũ dis. bis.
rtris.⁊ ðꝛ diſſyllabo.ba.bum⁊ biſſyllabꝰ.ba.

bum.i.duaꝝ ſyllabaꝝ.Triſſyllabo.ba.bũ.i.
triũ ſyllabaꝝ.⁊ ſcribunt᷑ ꝑ geminũ s. Item
a ſyllaba componit᷑ tetraſyllabus.ba.bum
gquattuoꝛ ſyllabaꝝ. Pentaſyllabo.ba.bum.
ideſt. qnq; ſyllabaꝝ. Hexaſyllabs. ba. bñ.i.
id eſt. ſex ſyllabaꝝ. Heptaſyllabi.ba. buʒz.i.
ſeptẽ ſyllabaꝝ. Decaſyllab.ba. bũ. decẽ ſyl

labaꝝ. Polyſyllaba. ba. bũ.i. plurium ſylla⸗

banꝝ. Et inde monoſyllabicus.ca.cum.⁊c̃.

Et hinc monoſyllabice.aduerbᷣ.⁊ ſic de ali

.

is pꝛedictis.

ſermo.qi collectio ⁊ ↄiũctio ſmonũ.In ſyl

i ſilices cernẽs.i.ſe/⸗

logiſtic. ca. cũ. Eſtãt ſyllogiſimꝰ oꝛo

buſdã poſi neceſſe eſt alið accidere ꝑ .
oſita ſunt.vt Omne aĩal eſt ſubſtãtia. oĩs
homo eſt aĩal.g̊ oĩs homo eſt ſuba. Hocto

tum eſt oꝛo q̃dam. in q̃ quibuſdã poſitis.i.
p̃miſſis duab ꝓpoſitioniba. neceſſe eſt ꝑ ea

aliud ſeqͥ.i.ↄcluſionẽ. Omiĩs & ſyllogiſmus
cõſtat ex tribʒ terminis ⁊ duab ꝓpoſitiõib

quarum pꝛima vocatur maioꝛ.ſecunda ve

To minno.
iloa vel ſiloe fons eſtad radicẽ mõs ſion
q nõ iugibaqs ſʒ in cert hoꝛis ebullit.⁊ ꝑ

terrã ↄcauã ⁊ antra ſaxi duriſſimi cum ma

gno venit ſonitu.

Dilua.ue.eſt ſpiſſum nen ⁊ bꝛeue ⁊ ðꝛa ſi/

len qd eſt vaſtitas vł ſilentiũ.qꝛ ſilua eſtybi
loca vaſta ſũt ⁊ deſerta.⁊ ſilẽtio plena. Sil

ua etiã interdũ ðᷣꝛ ⁊ fructuoſe arboꝛes ⁊ in
fructuoſe. Iñ ſiluoſus.ſa.ſum.i.ſiluis ple/
i. nus. Silua pᷣt etiã dici ab xylon q̊d ẽ lignũ
Vnge pus letũ

gi xylua.eo ꝙ ibi ligna cedant᷑ ⁊ ſic ſᷣm ali/
is ſcribit᷑ ꝑ y. greciꝗõ. “

Nilua cedua. eſt q̃ ad h̊ vt cedat᷑ deputataẽ

⁊ ðꝛ apta cedi.qꝛ facile ſuccreſcit.

Dilua paſcua.ðꝛ que paſcuis pecudum eſt
Aſſignaggg.
Dilua palaris. eſt ex qua pali ad podimen/

ta ſumunk.
ſiluã ptines. 3
Diluiꝰ.uij.fuit filiꝰ Enee.⁊ ðꝛ a ſilua.qꝛ na
tus fuit in ſfiius..
Gilurꝰ.ri.ꝑuꝰ ⁊ minut piſcis. Unð Juue
nalis. Yacta de merce ſiluros.
iluula.le.dimi.i.ꝑua ſilua.

*„ ——

ima interpᷣtat᷑ curuũ Uñ pᷣ figura.S. vo

cat᷑ apud grecos ſima.q̃i ſimuʒ.⁊ repᷣſentat
apud nos ̊ elementũ s. Iñ ſimꝰ.ma.mum

i. curuꝰ. Et ꝓpꝛie ſimꝰ eſt qͥ naſum hʒ recur/

uũ ſurſum. JIñ h̊ ſimia. mie.qddam aial.qꝛ
naſum hʒ recuruũ. IJñ ſimiꝰ.mia.miũ.i.ad

ſimiã ꝑtinẽs.vel ſiłlis ſimie.

2. —

ymmachꝰ. chi. pe.coꝛ.i. cõpugnãs. 2 ö: 4
ſyn qd eſt con.⁊ machia q̊d eſt pugna. Jñ Hhᷣ

ſymmachia.chie.i.cõpugnatio.

——

Dymbolũ.li.eſt collectio ſᷣmoni

lio.łᷣ pecuniarũ. Unñn Pꝛouer.xxiij.Dãtes
ſymbolapſument᷑.⁊ ðꝛa ſyn qͥd ẽ con.⁊bolꝰ

moꝛſelłꝰ.qꝛ qͥlibet ponit ibi moꝛſellũ ſuũ.i.

ꝑticulã. Papᷣ.vᷣo di. Symbola ꝓpꝛie dicũk

qñ a diuerſis pᷣciũ ↄficit᷑i vnũ.vt ⁊ ↄuiuiũ
inde paret᷑. Hic nota ꝙ; fʒ cheologos nom

ſymboli ſimilitudinẽ ⁊ collectõeʒ impoꝛtat

Silueſtris..t.⁊ B ſtre.i.res ſilueſtri „kad

Iylergon
zolipann
hoininnnn
dicnmnufe

(cgilgftti

ſuicntapo
cPaſintbol⸗
iickoronun
ſackeſchtunea

ionprubebe

bisdinint,

anrpifnorſ

oörinmutunn
Lcoindel
diſcodichvalt

Kibnidue
Oncſchrunr
Kionsſchn
Neit Jidor
quoc deſie
Recicrio ſn
epentvr.
inmmen
Olnialeckt
nnlodeepy
dan
ne ntmm.
iniugo gins.
ſmnlagodrger
gie nennri den
nlagmneotinis
Wune.
Pmnlagtabe
nnlile Sron
Mlügſsi⸗
Arue
Rnlinh
mgoethenin
ſafoctci ini

Jen di nj

Aſtüconeno

Dinliemdingn⸗

ewulini

AInmn ne po

ubenn len

Klirftöiun
8 nnuptelegi

Ofmre 1

iuunlkdeni

4 Mkaſmniͤ

mmm

lgir tinti
liatice

iickidſin

nockſthnhn
n ne bchne
Dnisſiige,
dnd oti⸗
Nrmio ſcontn

tad nadicini 1
borschllt
adoniſſimian

ene belett⸗
lenciü grſiuc

11flätoen e.

moſe ardanmtn
8ſ. ſumi ſlunn⸗
aadtfion cilgi
cdant 1ſcfnti

Snadtdepnm
eſucaci
lispeandunet
paliad podinen
wſcueſtna lad

braſlun gee

ſcs. Und June

mos.

s.
Bbficnnn. d
ſſimuz4rehſenn
iim mumm
Tnaſumbznmn,
meizdmmül
ſind munnnüin
ſni.
dr. öpugus

niletngn

Undea quattuoꝛ collectionihnomẽ ſym

boli unponit᷑. Pꝛimo a collectione młtoꝛũ
hoim in vnã fidem. Scdo a collectiõe pꝛe
dicantiũ fidez. qꝛ oẽs apoſtoli collecti hãc
regulaz fidei ediderũt.ita ꝙ vnuſqᷣſq; quod

ðꝛ a ſyn ⁊ bolꝰ.qꝛ qͥlibet poſuit ibi bolũ ſuũ

id eſt. ꝑticulam. Tertio qꝛ ex diuerſis locis
ſacre ſcp ture colligũt᷑ ea q̃ credeẽda ſunt.vt
I ꝓmptu habeãt᷑ Quarto qꝛ oĩa bñficia no

bis diuinitꝰ collata ibi colligũt᷑. Scias eti
am qꝙ q̃ttuoꝛ ſũt ſymbola.ſ.apłoꝝ.qͥd ſecre

dñicis diehalta voce poſt euangeliũ.q̃d ĩ/

cpit. Credo invnũ deũ. Itẽ Athanaſij.qd

ðꝛ ĩ pma ĩ dñicꝭ dieb alta voce.qͥd incipit.

Ouicũq; vult ſaliſ eſſe. Quartũ ſymboluz
eſt iuris.ſ.hmꝰ titulꝰ de ſum.tri.⁊ fi. catho.
vt ait Iſidoꝛꝰ.vij.li.etymo.c.vij.in quo id

quod de fide catholica ⁊ ſumma trinitate ĩ

imia. mie.vide ð in ſin1n.

Dimila.le.eſt flos farine tenuiſſima.q̃⁊ ſi/
milago ðꝛ.⁊ pollen.vel polł.⁊ coꝛ.mi.Unð
in Auroꝛa. Sed ſimilam ſpargat oleo ſar/
tagine frixam. l

Dimilago. ginis.f. g idem eſtqd ſimila. vel
ſimilago ðꝛ genꝰ frugis.⁊ ꝓð.la. Iñ ſimila

gineꝰ.nea.neũ.de ſimilagine exñs. vel ad ſi
milaginẽ ꝑtinẽs.Uñ Ecẽ.xxxix.Panis ſi/
milagineꝰ“. “è

„ P

imilis..t.⁊ hle.i eãlis.talis q̃lis ille. q̃ſi

ſimul ille. Et nota qñ ðꝛ ſil is illi refert᷑ ad
vultũ.ſʒ ſilłis illiꝰ refert ad moꝛes. Uñ pꝛo
pheta.Quis ſilłis tui in dijs mꝛſſe.
Gimilitndo eſt cũ f̃ᷣm aliquam ſpẽm viſam

imago expmit᷑ vel pingit᷑ vel foꝛmat᷑. YFigu

ra vo eſt cũ impᷣſſione foꝛme alic imago ex
pmikt᷑. veluti ſi cera exanulo effigiem ſumat

Item diẽ papᷣ. Uel ſimilitudo eſt reꝝ diffe

rentiũ comꝑatio ᷣm Boetiil.
Dimilitudinariꝰ.ria.riũ.ꝑ ſimilitudinẽ lo/
uẽs.vel ad ſimilitudinẽ ꝑtinees.
ymma. me. ꝑ duo m.i. camera. Unde in

vita beati Silueſtri. Tarquinio ĩ ſymma

pꝛãdẽte. vltio diuina manikteſtata eſt. vbi q;/
dam coꝛrupte legũt ſima. HH

*

Dymmyſta.ſte.i.camerarius.⁊ ðꝛ a ſmma

Un iuenit᷑ Dauid ſymmiſta dñi. UVł ſym/

miſta ↄpõit a ſyn qd eſt con. ⁊ myſta.ſte.d
eſt ſecretariꝰ. vel myſterij actoꝛ. Jñ ſymmi/

pugnabat.

pꝛedictis ſymbolis continet᷑ confirmat᷑ et

Pymphonia.ni

4 .

ſta.i. ſecretari. myſterij ↄſcdõ.

Oimo. monis.fuit ꝓpꝛiũ nomẽ cuiuſdã ru/

ſtici a Terentio introducti.⁊ interpꝛetatur
compugnans.⁊ ꝓdu.o.in obliqͥs ad differẽ

tigm nois apꝑlłi.qͥd coꝛripit᷑ in obliqs. JIteʒ

Simo vel Simon dicx eſt dam magus
quaſi compugnãs.quia cum apoſtolis dei

„ *

Dimon.monis.pe.coꝛ.nomẽè eſt petri apo/

ſtoli. ⁊ interpᷣtat᷑ audiens vel obediens.Et
cadem cauſa aliꝰ apłus dictus eſt Simon
d ſed ad diſtinctiõem ſimonis petri dictus ẽ
to ðdðꝛ in matutis.i pma. ⁊ in cõpletoꝛio.ſcz.
Credo in deũ pꝛeʒ⁊c̃. Item Nicenũ.q̊d ðꝛ

Simon canane de vico galilee cana. vbi

duñs aquam mutauit in vinũ. Ipᷣe em̃ eſt qͥ

in alio euãgeliſta dictus eſt ʒelotes. Cana
quippe zelus interpᷣtat᷑. Iñ ʒelotes.i.emula
toꝛ. Interpᷣtat᷑ etis Simon ponens triſti⸗/
ciam. Pꝛedicta bñ ↄueniũt vtriq;. Simo/
ni petro vicʒ?⁊ Dimoni cananeo fratri Ju

de⁊ Jacobi minoꝛis.qꝛ vterq; eoꝝ habuit
obedientiã pᷣceptoꝝ ꝑ executõem.triſticiaʒ
afflictoꝝ ꝑ paſſionẽ. ʒelũ aĩaꝝ ꝑ ↄſtantẽfer
nunoꝛennmm.

. „*

ODimonia eſt ſtudioſa cupiditas vel volun
tas emendi vel vendendi aliquid ſpũale vł
riual annexũ qͥd ſpũale cenſet᷑.⁊ dicita
Sidone mago qͥ fuit bmin nono teſtamẽ
to huiꝰ ſceleris inuentoꝛ.qͥ voluit emere g/

tiam ſpũſſanctia ſancto Petro. ſiẽ ⁊ Gieʒi

in veteri teſtamẽto voluit vendere gratiam

ſanitatis.ſcʒ ſanitatem gratis datam Naa/
man ſyro. Unde pꝛopꝛie venditoꝛ ſpũaliũ
dicitur gieʒzita a gieʒi. Emptoꝛ vero ſimo/
niacus a ſimone.vſu tamen vterq; dicit᷑ ſi/

moniac“. Cõmittit᷑ autem ſymonia tribus

modis.ſ.ꝑ munꝰa manu.ab obſequio.a lin

gua.Pꝛimũ eſt pecunia. com ſeruituſin
debita impẽſa. Tertium eſt fauoꝛ.

Dimoniacꝰ.ca.cũ.qͥ facit ſimoniã.⁊ ðꝛ a ſi/

monia. Et ſimonicꝰ. ca.cũ.in eodem ſenſu

mone dieti ſunt qdaʒ heretici ſimonici. Hi
dicũt creaturã a deo nõ eſſe.ſʒ a vᷣtute q̃dazx
ſuperna creatt.

„

Oimonides.dis.pe.coꝛ.poeta qͥdã fuit lyri
cus. Uñ ſimonida metra. Danuidẽt dictus
eſt ſimonides. Unde dic̃ Hiero.in epła ad
Paulinũ.vij. Dauid ſimonides nr̃.qꝛ.ſ.lp/
rice ſcripſit apud hebꝛeos ſicut ſimonides

apud grecos.

„ „„

nie. i. 9ſ. onantia vel cõcoꝛdia
ſonoꝝ vel vocũ.⁊ ðꝛ a ſyn qͥd eſt con.⁊ pho/
nos qd eſt ſonꝰ. Iteʒ ſymphonia ðꝛ q̃ddaʒ

EEEEEE

X

inſtrumentũ ꝓpteroſonantiã vocũ. Iñ ſym pit a vocali.vtapð Juuenalẽ. Semp ego
phoniacuſ.ca.cum. Et h̊ ⁊ H̊ ſymphoniſta. auditoꝛ tm̃ nũ Rye ſnonma el obien E Seinn
ſte.canens cũ ſymphonia Ulel vt dic Papᷣ. ego.̊ꝓpt elegantiã vt tollathiatus.⁊ ſic in fiſbn
Bypmphonia vulgo appellat᷑ lignũ cõcauũ ducitoꝛnatũ. Itẽ ſynallepha aliqñ ĩ pꝛoſa nion n
erx vtraq; pte pelle extenſa quã virgulis hic obſeruat᷑.vt ſumoꝑe magnope.: cone 5
ingde muſici feriũt.fitq; in ea grauis ⁊ acuti Ginapis.pis.herba qdã. ⁊ ꝛa ſilis ⁊ napꝰ. arurſe
cxↄcoꝛdantia ſuauiſſimꝰ cantus Itẽ ſuper eo ꝙ folijs ſit napo ſiłis. Iñ ſinapi.indecli. gbent ni
illud AQuce.xyv. Audiuit ſymphoniã ⁊ cho ꝓ ſemie illiꝰ herbe ⁊ ↄfectõe illꝰ herbe. q̃ fit Gnnate⸗
rũ.dicit glo. Symphonia eſt diuerſaꝝ eta exillo. Et inde ſinapic ca. cũ.pe.coꝛ. 2 pð. glnte n
tũ ⁊ virtutũ velut variaꝝ choꝛdaꝝ ĩdiſcre/ na.ſinapis.Uñ qͥdã. Sinapis cerebꝛũ ſed Onh i
I coꝛdagg. ppur gat pectus ſopuus. Micleh
Bymphonides. dis. pe. coꝛ. dict? eſt dauid Pengrioanece olenitas. latine cõuen ?· . Pnuſen
a muſico inſtrumẽto.q̊q ẽ ſymphonia. CIñ ꝗ ſyn qͥd eſt cõ.⁊ axis q̊ͥd eſt pſalmꝰ. q̃ſi pſal/ Iſtenod
dicit Hieronym' in epla ad Paulinũ. vij. moꝝ concurſfus. (mnanode
Dauigd ſymphonides nr. DHic etiã dict?ꝰ eſt Gyncategoꝛema.mat.i.cõſignificatiuũ. et üſneenh
ſimonides.vt . patuait. padu. pe. nti. ſ coꝛ. pe. gti. Unde ꝑteſoronis Urſihſß
implex plicꝭ.o.g. ðꝛ a ſine ⁊ plica.q̃ſiſine aliea noĩe ⁊ vbo dicũt᷑ ſyncategoꝛemata.i. Gjngn
plica vel partiũ varietate.⁊ coꝛ.pli. Iñ ſim coõſignificatiua ſᷣm dialeticos. ut⸗
plicitas.ta. Itẽ ſimplex aliqñ ſumit᷑ in bo Sincerꝰ.ra.rũ/⁊ h ⁊ h ſincerꝭ.⁊ G re.ĩ eodem ingolbte
na ꝑpre.i.ſine plica malitie ſine duplicitate. ſenſu.i.ſine cera.ſine mollicie. ſine flexibili/ Difutne
purꝰ. Uñ de Job ðꝛ. Erat vir ſimplex⁊ re tate.ſ.purꝰ.cõſtans.firmꝰ.mũdꝰ.ſine vitijs. iolb vidlete
