b e ſ umit᷑ ꝓ quodã regnaturo añ diem
iudicij. H
Antidicomarite qdam heretici dicti ſũt ex
eo qꝛ marie ᷣginitati õdicũt aſſerẽtes eaʒ
poſt xpᷣm natũ viro ſuo cõmixtazʒ.
ntidona.n.s.dicunt᷑ dona pditionis.
Antidotũ ðᷣꝛ venenũ qͥd dat᷑ vitã vel iſt ᷣ
qͥd dat᷑õ venenũ.ab anti qð ẽõ ⁊ datũ q̃ſi
expꝛio datũ. Cõtraria ei ↄꝛijs curant᷑ vñ
ſumit᷑ p medicina.vñ.Eſt ancilla dei ſim
plex elemoſyna moꝛtꝭ. Antidotum venie
poꝛta ſalut iter. In antidotariꝰeſt liber qͥ
dam ; vicia cõpoſitus. S
Antifraſis.f.t.pe.coꝛ.ðꝛ ↄꝛia locutio.ſ.qñ
ſmo ꝑ ↄꝛiũ ĩtelligit᷑⁊ differt ab ironia.qꝛ
ironia ꝓpnũciatõe ſola etiã indicat q̊d vult
intelligi.vt cũ ðꝛ hoĩ male agenti. Oõð bo
nũ eſt fac. Sʒ antifraſis nõ voce pnũciã

iiis ſignat ↄtrariũ.ſed tm bis ſuis quoꝛũ

oꝛigo contraria eſt.

—

archigraphꝰ ðꝛ.qꝛ reſcribit lr̃is miſſis ad
dñm ſuü. U
id eſt eiꝰ dignitas.ſ.cancellaria.
Antilibanꝰ pe.coꝛ.ðꝛ ea ꝑs libani vel ſuꝑ
libanũ que occidentalẽ ꝑtem reſpicit q̃ſi
ↄtra libanum.
Antilogꝰeſt ſ̃ᷣmo de ſuꝑioꝛibo deſcendens
Antiloquꝰ a.ũ.ðꝛ qͥ pᷣmo loquit᷑. Iñ anti/
loquiũ ðꝛ pma locutio.

Antimetabola.f.p.pe.coꝛ.vel antimetabo

le les.grece eſt mutatio monis cũ ſnĩa vt
Nõ vt edaſ viuas ſʒ edas vt viuere poſſis

Antiochia.f.p.dicta ẽ ab Antiocho pꝛe ſe/
leuci qͥ eã edificauit.a q̊ etiaʒ ſeleucia alia
ciuitas dicta ẽ.vel ðꝛ ſic ab anti ⁊ ocis q̊d
eſt velox.qꝛ ᷣ velox.i.oceanum eſt poſira.

In antiochen.i.exnñs de antiochia.
Antiope.vna fuit mulierum quã coꝛrupit
iupiter. ”M
Antipagenta dicunt᷑ valuaꝝ oꝛnamenta.
Antipas interpᷣtat᷑ teſtis fidelis.

Hntipaſtꝰ ðꝛ pes q̃ fit exꝛijs ſyllab.ſcʒ ex

beꝛeui ⁊ lõga.⁊ ex lõga ⁊ bꝛeui.vt amauere

ntipar tri.pe.coꝛ. Uñn in Auroꝛa. Uir ꝓ
bus antipater idumeꝰ ↄſulit illi.
Antipentemimerꝭ pe.coꝛ.eſt qdã ſpẽs ceſu
re.ꝑ quã vocał natalit᷑ coꝛrepta pducit᷑ ĩ
pncipio ſecũdi pedis.vt in h vᷣſu. Moꝛs
ecce nõ tardat.⁊ ideo labithoꝛa.
Antiphona.f.p.i.ð pſalmũ ſonãs.vł qꝛ ꝑs
illiꝰ canit᷑ ab vna ꝑte choꝛi.alia ab alta.et
ðꝛ ab anti qʒ ẽ ꝗ̊ ⁊ phonos ſonꝰ.⁊ põt ſcri
bi per ph. vel f. Papᷣ.vᷣo dicit. Antiphona
grece.i.vox recipꝛoca duobo choꝛis alter
natim pſallentibe.
Antipoca ðꝛ cyrographꝰquẽ facit debitoꝛ
creditoꝛi ĩ qᷓͥ ↄfitet᷑ ſe ſoluiſſe tm̃.⁊ fit a de/
bitoꝛe in hũc modũ. Cõfiteoꝛ me tm̃ vſu/
raꝝ noĩe vel penſionis ſolniſſe.
ntipofoꝛa.f.p.eſt rñſio tacite obiectiõi fa
cta.vt. Nil mihi reſcribas attũ ipſe veni.
ntipos dis.ðꝛ ꝓpłs ſubterraneꝰ ↄtra nos
hñs pedes.vt putãt qͥdã. Papᷣ.vᷣo dic.An
tipodes.pe.coꝛ.dicti ꝙ ↄꝛij nr̃is veſtigijs
putant᷑. Itẽ antipodes genꝰ monſtri in lx

bia plãtas vᷣſas hñs poſt crura ⁊ octonos

digitos in plantis. SJ
Antiptoſis pe ꝓ.q̃dam figura allocheceet
fit qn caſus ponit ꝓ caſu.

14

Hntiquari.m.s.ð qͥ antiq̃ hʒ ĩ mẽoꝛia vł

Antigraphꝰ. m. s.ðꝛ ab anti qð eſtõ 2 gra⸗
phus.i.ſcptoꝛ.⁊ idẽ eſt qd cancellariꝰ.qͥ et

ñ antigraphia vl archisphia

70
e
ſieo
i

in
rij

ens
nana/

hetbo
niayt
poſſis
pieſe⸗
Caala
ds
poſin.

1

conpt

mcht,

bſac
mauare
Uro

btn
ucit i
Hoꝛs

kqrps
Altack
pötſen
ſppona
1salter

debin⸗
ſrnde
mmw/

wn..
nos
An
ſtigis
rink⸗
noros

hued

dur

„ .

☛D

*

ſcribit. Et differta libꝛario. qꝛ libꝛariꝰ ꝛ

q noua ⁊ veta ſcribit.antiq̃riꝰqͥ ſolũ veta.
Antiquarietiã ð ſenex vel antiqu.
Hntiquꝰa.ũ.i.res multoꝝ ãnoꝝ.⁊ ðꝛ ab añ
qꝛ illud qð eſt multoꝝ anoꝝ ẽ ab añ reſpe
ctu iſtiꝰ qð ẽ aliq̊ꝝ annoꝝ.⁊ ↄꝑat᷑ antiquꝰ
ioꝛ.iſſimꝰ. Jñ antiqͥtas.i.eui longitudo.
Antiſima ðꝛ ab anti q̊d ẽõ.⁊ ſima.i.curua
⁊ eſt nota ĩ his vᷣſib quoꝝ oꝛdo ꝑmutatꝰẽ
Eadẽ nota cũ pũcto ponit᷑ vbi in eodem
vᷣſu duplices ſenſus ſũt.⁊ dubitat᷑ qͥs ſen/
ſut potiꝰ eligendus ſit.
Antiſmicus a.um.i.vꝛbanꝰnõ amaruſ.nõ
iracundus. HS
Antiſma eſt locꝰvbi cenſus eſt mutuãdus
Antiſmos eſt tropꝰ floꝛide ⁊ vꝛbane vᷣtutꝭ
vel ſententie.

Antiſtes..t.. ſacerdos q̃i ſtans p pplło.qꝛ

añ ſtat ⁊ oꝛat ꝓ plebe.

ſr ſi ub regione ſcythie et ð ab anthꝛopos
boa faginas eſt comegere.
Anthꝛopomoꝛphue heretici dicti ſũt ꝓp eo

ꝙſimplicitate ruſtica deũ hꝛe hũana mẽ

bꝛa qᷓ in diuinis libꝛis ſchta ſt᷑ arbitrant᷑

Antiſticiũ.n.s.ðꝛ ſacerdotiũ vel dominin

Antiſticia.f.p.idem.
Antiſta.f.p.i.ſacerdotiſſa. r
Antiſtropha.f.p.ẽ qñ finito vᷣſu reincipit

ipſum rñſoꝛiũ vel emedieras.ſᷣm Hug.

Paõ. vo dicit. Antiſtropha eſt recipꝛoca
2uerſio qñ totũ reſponſoꝛiũ ↄuertii.
Antitas.i.antiquitas.
Anticheſis eſt lr̃e p lr̃a poſitio.vt olli p illi
Antitheta ẽ ↄꝛia poſitio vlł locutio.⁊ ðꝛ ab

anti qd ẽ õ ⁊ theſis qð ẽ poſitio.ſ.vbi ↄꝛia

Zↄꝛijs opponũt᷑ vtõ malũ bonũ. Per infa/⸗

miã ⁊ bonã famã owpoſitões ſt qſiõ thetã

lram. Dzʒ anthiteton vbi pꝛia pꝛijs oppo
nunt᷑.⁊ pulcritudinẽ ſnĩe reddũt.vt frigi/

da pugnabãt calidis. humentia ſiccis.
Antiton ðꝛ genꝰ ligni incõbuſtibil.vl lig/
ncum ꝑadiſi qð cõburendo fit mundd.
Aintonomaſia.f.p.ẽ qñ illð nomẽ q̃d ẽ cõe

plibo appꝛopꝛiat᷑ alicui ꝑ excellentiã ſicẽ da

uid ðꝛ ſpẽalrꝓphᷣa ꝓpr excelletiã. aulus

apls. Ariſtoteles phs.Et ðᷣꝛ ab anti qð ẽ

3 7 onoma qð ẽ nomẽ.⁊ theſis poſitio.q̃ſi
Sꝛia ⁊ impꝛopꝛia poſitio noĩs ꝓ noĩe.
Antonomia eſt noĩs ꝓ noĩe poſitio.

Antracidis.lapis pᷣcioſus ſic dictꝰ.qꝛ ipſe
eſt ignei coloꝛis vt carbũculłꝰ qͥ antrax ðꝛ
ſz calida vena pᷣcinct.Cuiꝰ ꝓpꝛiũ ẽ iacta/

tus in igne velut int᷑ moꝛtuos extinguit᷑ ⁊

ecõtrario aqͥs ꝑfuſus exardeſcit.

Aintrax.i.carbũculus. vel calculꝰ.i.lapis.

Antrillus.m.s.eſt inſtr̃m lapicidaꝝ.

Finchꝛopophagi vel anthꝛopophagite eſt

gens aſperrima qᷓ hũanis carnibveſcit᷑ ⁊

Anchꝛopos eiĩ grece.hõ latine interpᷣtat᷑.
coꝛpoꝛeꝰ. Nec em̃ mẽbꝛis diſtinguit᷑ nec
coꝛꝑis mole cenſet᷑. d e

Anthꝛopos ẽ hõ ſurſuʒ erectꝰ vel ↄuerſus

⁊8 ab ana qð ẽ ſurſuʒ ⁊ thꝛopos ↄuerſio
q̃ſi ſurſũ erectꝰ⁊ ↄuerſꝰ ad celũ.vt ſuũ cre
atoꝛẽ aſpiciat.Et no.qꝙ hõ ðꝛ ab humo q̊
ad materiã qꝛ de terra foꝛmatꝰ eſt ⁊ in trã
ↄuertit᷑ Sʒ ðꝛ anthꝛopos ꝓptouerſioneʒ
ſui capitꝭ in celũ.qð alie creature ↄuertũt
in trã.vt plãte q̃ ſic radices.i.capita earuʒ
hñt. Itẽ anthꝛopos in greco ðᷣꝛ arboꝛ cõ
uerſa q̃ ↄuertit radices ſurſum. VUñ.Os
homini ſublime deditq; celũ videre. Juſ/
ſit erectos ad ſidera vertere vultus.
Anthꝛopoſpatos eſt hũana paſſio attribu
ta deo.ſ.iraſci vel ri;dlere
Hntrũ.n.s.grecũ eſt.latine ſpecu ðꝛ.vł an
tra qſi atra.i.obſcura loca.⁊ differt a ſpe/

cCu. Uñ.Eſt ſpecꝰ inſciſũ nata penit' antꝝ

Anubis.m.t.ðꝛ mercuriꝰ q̃i ſine nube.ẽ eĩ
de fmõis.qꝛ oĩa reuelat.⁊ idẽ ðꝛ cynoce
phalꝰ a cynos.i.canis.⁊ cephas caput.qꝛ
cũ canino capite depingit᷑ apud egiptios
ꝓpt᷑ ſagacitatẽ. Uñ Uirgil.Omnigenũqʒ
deũ mõſtra ⁊ latratoꝛ anubis.
Anularis.2.t.⁊ h̊ re.qð pꝑtinet ad anulum

SDz anularꝭ.m.s.ſubſtãtiue ſcdᷣus digitꝰ

a mimo.qꝛ ibi freq̃nter ponit᷑ anulꝰ. Inð
anulariꝰ qͥ facit anulos. Iñ etiã h anula/
rium.i.locus vbi fiunt anuli.

Anulꝰ.m.s.pma bꝛeuis ẽ oꝛnamẽtũ q̃ddã

ſcʒ circulꝰ qdã.ſʒ pma longa eſt ꝑuꝰ anus
Iñ anulatꝰa.ũ.i.hñs anulũ.Et ðꝛ ab anꝰ

pꝓ culo a rotũditate.vł ðꝛ ab annꝰ ꝑ dimi

nutionẽ q̃ſi annulꝰ.i.circulꝰ.qꝛ ĩ ſeredeat
vt annꝰ.Quidã tñ dicũt ꝙ anulꝰnõ venit
ab anꝰ? ꝓpt᷑ pᷣdictã cãm ſu ob alia. Fuit em
ↄſuetudo olim ꝙ ſi aliqͥs eẽt homicida vł
adult᷑ deferret ſimeã in collo.os ſuũ ad ſi/
mie culũ tenẽs.ſed qꝛ h̊ erat nimis oppꝛo/
bꝛioſuʒ fecerũt toꝛquẽ rotũdũ.quẽ in de/
decdeferebãt ĩ digitꝭ.⁊ tũc nobiles fecer̃t

illũ facere aureũ vl argenteũ.qð mag vi

debat᷑ honoꝛi qᷓ; decoꝛi.ex eo tꝑe ↄſuetu
do inoleuit vt nobiles deferrẽt snulos.et
ideo qᷣdã dicũt ꝙ anulꝰ dictꝰeſt ab ano ſi ⸗
c

. . „
*

mie. Alij dicũt q; ptheus fert᷑ circũdediſſe
ferreũ circulũ digito.lapide incluſo.q̃ cõ/
ſuetudine hoĩes vſi anulos hꝛe ceperũt.?⁊
poſt gens cepit geſtare eos in q̃rto a polli
ce digito.qꝛ in eo vena ẽ que vſq; ad coꝛ ꝑ
tingit.quã notandã ⁊ oꝛnãdãaã aliquo inſi/
gni veteres putauerũt.
Anus us.ui.ðꝛ antiq̃ vetula.eo q; multos
habeat annos.vlł ð ab a qð eſt ſine ⁊ nus
id ẽ ſenſus.q̃ſi ſine ſenſu. Uñ qdaʒ. Pam/
phile tolle manꝰ iamq; redibit anꝰ. Sed
anꝰ ni.i.culus.ſiłr ðꝛ ab annꝰ ꝓpt᷑ circula/

cionẽ. Uñ. Foꝛma ſenilis anꝰ ꝑs q̃dã coꝛ

poꝛis anuſ. Itẽ. Dum ſe curuat anꝰ velut
anſer ſibilat anus.
Anutergiuʒ.n.s.ðꝛ illud vñ anus.i.culus
tergitur. .
Anxilla.f.p. ðꝛ olla ſuꝑius ſtricta.
Anxioma ſᷣm Hug.ðꝛ ↄcatenatio loq̃ndi
ſicut ſt ſophiſmata. Pap.vo dicit. Anxio/
mata ſt ploda.⁊ maxie ꝓpoſitões ĩ topicis.
Itẽ anxioma.i.obnoxiũ vᷣitati aut falſita
ti.vt Cicero diſputat. Cicero ñ diſputat.
Anxiꝰ a.n.i.triſtis.ſollicitꝰ. Iñ anxietas·i.
triſticia vel moleſtſia.
Nonia eſt regio q̃daʒ in q̃ Chatinꝰ rex edi
ficauit thebas ciuitatẽ. Inde aonides no
men patronvmicũ.i.thebanꝰ.
Hoꝛaſia.f.p.ðꝛ cecitaſ q̃ ſodomite circa do
mum loch fuerũt ꝑcuſſi. Geñ.xix.

Apathia thie. grece. latine impaſſibilitas.
Apella.i.iudeus äſrimepelle⸗ Annorn x
tinguit dni factꝰ? apella puer.
Apenniꝰ dictꝰ ẽ qſi alpes acute. Penniũ
em antiqͥ acutũ vocabãt. Uł apẽnium ðꝛ
qſi alpes penni.i.hannibalł.ꝑ q̃s hãnibal
dux viam fecit dum romã peteret.
per.m.S.eſt poꝛcꝰ ſilueſtrꝭ.⁊ ðꝛ ab apien
do eo ꝙ fodieẽdo aꝑiat. Uel ðꝛ aper quaſi
afer a ferocitate ↄuerſa f.in p. In h̊ aꝑcu/
lari.i.effractoꝛ domꝰ.Et eſt dꝛa intapꝛũ
verrein ⁊ nefrendũ. Naʒ aper ðꝛ poꝛcꝰ ſil
ueſtriſ. Uerres domeſticꝰ hñs teſticulos
MHetrendꝰ ðᷣꝛ domeſticꝰnõ hñs teſticulos
Vñ. Cultoꝛ aper nemoꝛũ ſit tibi ferreſq;
domoꝝ. Atq; nefrendus ⁊ h̊ caret vſu te/
ſticuloꝝ. Et aper coꝛ.pmã. Uñn Ouidius
Acaneñ magno ſepe tenet᷑ aper. In aper
culus.i.puus qaper. SJM
Aperus:m.s. eſt q dam piſcis

4

Apes pis.plura ſigt. Pꝛimo em̃ eſtddaz

£●
aĩal volatile mellificans qð naſcit᷑ excar/
nibo bouinis ſepult ⁊ certo tꝑe putrefactꝭ
⁊ ſũt pla talia alalia volatilia ex ſtercoꝛib⸗
⁊ carnibo aĩaliũ putrefactꝭ naſcẽtia vt bꝛu
ci ⁊ locuſte ex ſtercoꝛibꝰ ⁊ ſcabꝛo ð carnibꝰ
equoꝝ.fucus de mulis.veſpe ð aſinis.Et
ðꝛ ab a qð ẽ ſine ⁊ pes.qꝛ pᷣmo naſcit᷑ ſine
pedibo.⁊ poſtea accipit pedes. Itẽ apes ł
apis vt ait Pliniꝰdicebat᷑ q dam thaurus
q de Nilo ſolebat exire ⁊ geſticulatiõe ſui

coꝛpꝑis pᷣdicere futa hñs ĩ humero dextro

ſignũ candidũ ad inſtar lune coꝛniculatũ
ad quẽ cũ ſtatim ↄfluxerũt egvptij cuzʒ in/
ſtrument muſicis pſallentes leuabãt eũ ĩ
gere.⁊ ſuꝑ eos tanq; pſallens ferebat᷑.⁊ ad
motũ vel ſtationẽ ipſiꝰ illi in terra moue/
bant᷑ vel ſtabant. ⁊ eadeʒ die euaneſcebat.
Dicũt tũ quidã ꝙ in feſio ſerapis vl ſoꝛa/
pis annuatim thaurꝰ ille emugebat.i.bo/
abat. ⁊ vt ipſum ydolum ↄſecrari deberẽt

annunatim ipſos egyptios vocauit. Alij ꝑ
decenniũ ipſuʒ ſemel aparere dixer̃t. Alij

tm̃ tꝑe iuſti ſacerdotꝭ Heliopolis illud fa

ctcuz fuiſſe dicũt.⁊ tꝑe iniuſti ſacerdotcꝭ nõ

vt ꝙ iuſticia dei iudicijs idicaret᷑ ſacerdo
tum. Hoc habet᷑ ĩ hiſtoꝛia ð ſubmerſione

ꝑunloꝝ hebꝛeoꝝ in egypto.Etiã apes vel
apis erat ꝓpꝛiũ nomẽ cuiuſdaã reg grecoꝝ

q moꝛtuꝰ in egypto ponebat᷑ in ſarcofago

⁊ ibi cepit adoꝛariꝓ ðᷣo.Et dictꝰ ẽ poſtea
ſerapis.q̃ſi ſoꝛapis.a ſoꝛus qð eſt caro et

apis.qꝛ carnałr adoꝛabat᷑. Item apes eſt
de apum. Et ꝓ pmo ſigto eſt ge. fe. ſed ꝓp

alijs ge.m. Itẽ in pᷣma ſignificatõe ⁊ vlti/

ma coꝛripit pmã ſvllabaʒ.ſed in alijs ꝓdu

cit. Un. Mel fert ⁊ deus eſt apis bos rex

ſimul apis. In apecula vel apicula.id eſt
grua apis.
ex. m. t. i. ſũmitas
pedibo remotũ c. Et qũq; apex ðꝛ lr̃a.et /
pꝛie apices dicũt᷑ l̃e q̃ ĩ frõtiſpicjs muro

rũ vł eccłiaꝝ ſcribũt᷑.⁊ ĩ pncipijs libꝛoꝝ ?

in titulis legũ. Itẽ q̃libʒ lr̃a qnq; ðꝛ apex.
Vñ in Marco. Unus apex nõ pᷣteribit.
Et apex ðꝛ ligamẽ. Itẽ apex ðᷣꝛ pileꝰ ſub/
tilis qᷓ̊ gẽtiles ſacerdotes vtebant᷑. Itẽ ðꝛ

ſummitas galee.ſ.conꝰ ſuꝑ quẽ criſte po/

nunt᷑. In apiculꝰ q̊d ⁊ ꝓ lra ⁊ ꝓ ligamie q̊
philateria depẽdẽt.⁊ ꝓ filis accipit᷑. Papᷣ.

vo dicit. Apex apicꝭ dict? ꝙ longe ſit a pe⸗

diby.i.ſuma ꝑs verticꝭ vł coni vl galee vel
mont vel lr̃e. Itẽ apexẽ ſũmitas honoꝛis

vel diſtinctõis nota. Uñ. Apex lr̃a ſignuz

tas. O ð em̃ in ſũmo eſta

reg,
ori
Nonn
unh

nion

itſine
pesk
urns
beſui
derro
mlari
min/
iteüi
kaad
none/
tcbat.
ſoꝛn/
tibo/
Ncderet

e

et
Aluaſ
got ro
cerdo
rſone
o el
recon
ago⸗
oſten
groct
es eſt
ſedp
vin/
pdn
0et
gideſt

nocka
ſac/
uro
broy?
pet.
bit.
oſub/
e d⸗
ſtepo,
Umie
upe/
ley
goris
gn;

AP

galee. dignitas altiſſima mnitra.

Hpheduo ſm qð exponit glo. Danielis xj.
ↄpoſitũ eſt. ⁊ idẽ eſt qð ſolij ſui.Alij expo/
nuũt apheduo.i.emaus q̃ ẽ ciuitas ad radi
cem mõs oliueti. diſtãs a hierim fere tria

miliaria. Alexãder neq; dicit ꝙ apheduo

idẽ eſt qd appendix.ſ.mãſiuncula q̃ adhe/

ret magne domui.Et ðꝛ ꝓſpectum ſi deli
gnis menianũ ſi de lapidiboↄſtructuʒ eſt.
Un.Dicas apheduo ſolaria ſignificatq;.

Apendix ꝙ ſi lignũ ↄſtruxerit ipſum.Di

cas pꝓſpectum ſi ſaxum dic menianum.
Apia dicebat᷑ rome q̃daʒ publica via.Uñ
ĩ paſſionali ſepe legi. Rome via apia Itẽ
iuxta hãc viã venus habuit templum.vñ
ipſa ðꝛ apias. Un Ouidiꝰ. Nõ illas lites
apias ipſa ꝓbat. Apia etiam ð fuiſſe vxoꝛ
Philemonis.

Apiago.ſ.t.ðꝛ herba cuiꝰ floꝛes apes libẽt

colligũt ⁊ maximeappetunnt.
Apiane ſunt vue qᷓ oulce vinũ faciunt.

Hpiariũ.n.s.eſt locusvbi ſt vł mellificant
apes.ſicut auiariũ vbi ſũt aues.⁊ fiolariũ
Vbl fiole.roſarium vbi roſe. JUBDD

Apifoꝛium ⁊ apiſterium idem.

——

Apiaſter. m. s.ðꝛ mgr apum.et ðꝛ ab ape ſi

cut catulaſter a catulo. H

Apiſtra.f.p.ẽ auis q̃ libent᷑ comedit apes⁊
eſt viridis coloꝛis.que ⁊ mirops ðꝛ.
Apiatellũ.n.s.eſt herba quã qͥ ieiunꝰguſta
uerit ridendo exanimafk.
Apicioſus a.ũ.i.caluus capite.cuiꝰ frontꝭ
ſummitas apparet.
Apicitus a.um.i.ligatus ab apicio.
Apifera pe.coꝛ.ſũt funes qͥ coꝛnib antem
ne dextra ſiniſtraq; tendũt᷑ retro vᷣſa. ab a

⁊ pedis.⁊ fero.qꝛ lõge a pede mali vł veli

ferũt coꝛnua ⁊ extendũt coꝛnua veli.
Apifoꝝ.n.s.pe.coꝛ.eſt nomen oppidi.

piũ.n.s.ſᷣm Hug.ẽ herba qᷓ ſolepant co

ronari apices.i.capita hoĩm.ſʒ ſᷣm̃ Pap.
apiũ eſt gen? herbe dictu. eo ꝙ apicel.i. ca
pita antiq̃ꝝ triũphantiũ vel poetarũ ipſo

coꝛonabant q̊ nrernonuſeen doloꝛes /

uiſſimi ſopiunt᷑ hmõi herba ebꝛietateʒ ðꝛ

zincse. ðJMU N
AHplanos vel aplane aplanes.i.firmamẽtũ

ſi ſine erroꝛe.qꝛ ſy mouet᷑ in eodem loco
Mpluſtre ſtris.ðꝛ gubernaculũ nauis vel

armamẽtũ. Uñn. Juuenał. Uicteq; trire/

mis apluſtre. Inuenitur etiã apluſtre re.
Hpoca.f.p.ẽ ſcriptũ qð creditoꝛ dat debi/
toꝛi ſoluẽti.in qᷓ creditoꝛ ꝓfiteĩ ſe tantum

accepiſſe. ⁊ fit a creditoꝛe ſicut anticopa a
debitoꝛe. Un. Apoca ſoluenti datur anti

ſuſcipienti.

Hpocalypſis ſis.vł ſeos.ĩterpᷣtat Fuelatio

ſecretoꝝ.⁊ ðꝛ lib Johis euãgeliſte.qͥ nob

celeſtia ⁊ multa ſecreta reuelauit.⁊ ðꝛ ab

apo qð ẽ re.⁊ calypſis qd eſt velamẽtũ.qꝛ

ibi manifeſta ſt qᷓ erant abſcondita. Auro
ra·Eſt apocalypſis myſtica vᷣga gerens.
poceleſma ðꝛ ↄiectura defuturꝭ ↄſidera

ta iuxta modũ planetax.

—

pha /ꝓpꝛie dicũt᷑ illa ſcpta q́ oꝛigo ⁊ autoꝛ
ignoꝛat᷑.⁊ q;uiſibi ſint m
in autoꝛitate ꝓpt᷑ pła falſa q̃ ibi ↄtinẽt. Jñ
apocriphariꝰ q deſcribit apocripha. Itẽ
ſm qſdã apocriphꝰ ðꝛ ab apo q̊ͥd ẽ lõge.et

criſis.i.iudiciũ.q̃i longea iudicio.vł de q̊

nõ pᷣt hꝛi certũ iudiciũ.Et aliqͥs lib ðꝛ du
plicit᷑ apocriphꝰ.vł qꝛ autoꝛ ignoꝛat᷑.⁊ ve
ritas patet.⁊ talẽ recipit eccłia.nõ ad fidei

bationẽ.ſʒ ad erroꝝ deſtructiõʒ.qles ſũt

liber Judith ⁊ alij q̊s enumerat Hiero.ĩ

plogo Regũ. vl qꝛ de eiꝰ vitate dubitat᷑?
tales nõ recipit eccł ia.vt eſt liber de inrtan

tia ſaluatoꝛis. ”
Apocriphariꝰ vel apocriſariꝰ.i.ſecretariꝰ.

ↄſiliariꝰ.betiã ðꝛ cacellariꝰ.qꝛ ipſe ẽ ſecre

tariꝰ reg vł imꝑatorꝭ.⁊ eius ſecreta ſcit.⁊

ꝛ ab apo ⁊ criſis.i.ſecretũ.ł ðꝛ ab apo qð

eſtab vl de. ⁊ chꝛyſos aurũ.⁊ idem eſt qð
theſaurariꝰ eo ꝙ habeat auxꝝ reg vl impe
ratoꝛis in ſua cuſtodia. M

ta va.n tñ habet᷑

AHpocriphꝰ a. i. pe. coꝛ. : occultꝰz ſecretꝰ. et
ðꝛ ab apo.i.de.⁊ criſis ſecretũ. Itẽ apocri

7R

Apocriſarij ſũt nũcij dñi pape q̃ſi ſecreta.

rij.vt di.xvj.c.ſeptuaginta. Nam criſis ðꝛ
ſecretũ.aurũ vel iudiciũ.c.ſignificaſti.de

elec.in glo.j. Uñ.Auruʒ ſecretũ dat iudi

cium tibi criſis.
Apocopa.f.p.vel apocope pes.eſt ſubtra/⸗

ctio lr̃e vł ſyllabe ð fine dictõis.vt achilli
achillis. fac p faccce.
in balneo.
Apodixis grece ſᷣm Pap.i.oſtẽſio. Hug.

vo diẽ apodixis.i.oſtẽſio.fantaſia.pbatio

exꝑimentũ.vᷣtꝰ.ptãs. Uñn in vita de beata

Agnete legit. Ad filiũ meũ voluiſti apo/

gixin tue ar magice demõſtrare.
Apofoꝛetũ pe.p.eſt vas planũ ad ferendũ
poma vel aliqͥd aliud. Etiã eſt vas ad de/
ferendum reliquias. .

AHpofragiſma.ſ/p. eſt ſignaculit anuli e⸗

odiſteriũ.n.s.eſt locus vbi res ponunt

circumflernum.

-

pogeũ gei.eſt oſtructũ ſub terra edificiũ
qð nos antrũ vel ſpelũcã dicimꝰ.et ðꝛ ab
apo.i.de.⁊ ge terra. Idem ⁊ ðꝛhypogeuʒ

ab hypo eſt ſub ⁊ geterra.

Apoleſma ðꝛ diffinitio ⁊ ↄſũmatio diſpu/

Apolides dicũt᷑ qͥ ſũt ſine ciuitate.ab a qð
eſt ſine.⁊ polis ciuitas.

Apologꝰ.in.s.ẽ ßmo ruſtical de bꝛut aĩa/

lib inſtructioni hoĩm coaptatꝰ.exemplũ
viuendi ↄtingaean.
Apoluciũ.n.s.eſt veſtibulũ ſeu locus vbi
veſtes abluende eruunt.
Apollo linis.m.t.pma bꝛeuis ꝓpꝛiũ nomẽ
viri. Uñ Uirgił.Coõcutit ⁊ ſtimulos ſub
pectoꝛe vᷣtit apollo.Aliqñ ãt ẽ indecli.vñ.
j.Coꝛ.j.Ego qͥdẽ ſũ pauli.ego apollo.etiã
apollo 'm fabulas ðꝛ deꝰ ł ydolũ grecoꝝ
ſcʒ deꝰ zelotes vim ſuꝑ arcũ ⁊ pharetram
geſtãs.vł citharã ⁊ tibiã.q̃ſi donãs hoĩb⸗
mercedẽ gre vel vĩdicte.vel ðꝛ ſol a gẽtib
Apelloniꝰ.m.s.bma bꝛeuis ꝓpꝛiũ nomen

viri. Uñ in Auroꝛa. Miſſus apollonius

duxr nuꝑ factus ab illo.

Apollinariſte heretici ab apollinare voca
ti ſunt dicẽtes xpᷣm coꝛpꝰtantũmodo ſine

gia aſſumpſiſſe.

Apologia.f.p.i.excuſatio vel rñſio. ⁊ ab

apo qð eſt re.⁊ logos.i.ſᷣmo q̃i ᷣmonis re
latio.i.rñſio. Uñ in decretꝭ alexãdri pape
Clerici qͥ alioſaccuſãt iuſtã accipiãt apo
logiã.Et põit᷑ ibi apologia ꝓ defenſiõe vł
negatiõe ſola. Jñ apologeticꝰ a.ũ.i.excuſa
toꝛiꝰvlł rñſoꝛiꝰ pᷣm Hug. Pap̃ᷣ.dicit.Apo
logia.i.excuſatio. Jñ apologeticũ ðꝛ.i.ſa
tiſfactionis iudiciũ vel verũ teſtimoniuʒ.
Apompeius grece.ðꝛ emiſſarius latine.
Apoplexia.f.p.eſt ſubita ſangnis effuſio q̃
ſuffocati ĩtereũt ſic dicta.qꝛ ex letali ꝑcuſ/
ſione repẽtinꝰcaſus fiat.Gꝛeci igi ꝑcuſſi/
onem apoplexim dicunt. —
Apoꝛia.f.p.pe.coꝛ.pła ſigt.E ſt em̃ igez qð
aꝑtio.laboꝛ.angoꝛ.aculeꝰ.ſtimulꝰ.ictꝰvul
nꝰ.cura.tediũ.moleſtia.pauꝑtas.triſticia
vᷣtigo capitꝭ.⁊ ðꝛ ab a q̊ͥd ẽ ſine.⁊ poꝛꝰq̊d ẽ
mĩmuʒ foꝛamẽ ĩ coꝛꝑe ꝑ d ſudoꝛ emanat
ita dicit Hug.ſuꝑ illð.Ecc.xxvij.Apoꝛia

hoĩs ĩ cogitatu illiꝰ.dicit glo.i.influxio ſti

mulł moleſtia. Itẽ ſuꝑ illð Coꝛ.iiij. Apo
riamur ſʒ nõ ðᷣſtituimur ⁊c.dicit.i.paupe

res ſumꝰ.penos em grece pauꝑ ↄꝛ latine.
Itẽ ſuꝑ iltud Eſa.lix. Eſt apoꝛiatꝰ.i.ↄtri

ſtatus de infelicltate eoꝝ. Et ſm ̊ apoꝛia
idẽ eſt qð triſticia.ſed Papᷣ.dicit. Apoꝛia
grecũ nomenẽ.⁊ ẽ idẽ qð fluxio.diuĩatio
vl vnatio glie dei. Uel ſt᷑ feces ⁊ reliq̃ ſoꝛ⸗/
des elemẽtoꝝ q̃ in aere purgant᷑vñ gignũ
tur in tra diuerſa.ſ.arboꝛes ⁊ lapides ⁊c.

Item apoꝛus a.um.i.dininus.
Hoſiopen is.f.t. eſt validus defectꝰ oꝛonis

n Zheren. in ennucho. Ego ne illaʒz qᷓ

illum.que me.que me nõö.

retromiſſuſ. Et ꝓpꝛie ðꝛ ille pmo bñ agit

Volte⸗ ꝑuertit ſe ⁊ male agedo rtro abit.
Uelẽ aliqͥs recedẽs a fide vel religiõe.Et

ðꝛ ab apo qd ẽ retro.⁊ ſto ſtas. In apoſta

tic a.ũ.i.puerſus. Iñ apoſtaſia.i.renũcia

tio.retro ad malũ moꝛem itio.que in tribb
ↄſiſtit.pmo qdeʒ in dimiſſione fidei xpᷣia⸗ll»”²
ne.ſecundo ĩ dimiſſione habitꝰ religionis

tertio in dimiſſione tonſure clerical. Iteʒ

apoſtaticꝰeſt etiã idem qð ꝓſelitꝰ.ſ.qͥ ꝓcul

ſalit de vna ſecta in aliam.
Apoſtema.n.t.pe.p.ðꝛ dura humox colle/

ctio in coꝛꝑe ſic dictũ a collectõe hamoꝝ.
HNã greci apoſtemata collectiones vocãt.

Apoſtolus.m.s.grecũ eſt.⁊ ðꝛ miſſus lati/

ne. hebꝛaice lilan. ⁊ ðꝛ ab apo qdẽ de v
re⁊ ſtolos qð ẽ miſſus.qſi de celo ła deo

miſſus. Miſſi em ſt᷑ apłia xpᷣo in vniuer/
ſum mũdũ ad p̃ᷣdicãdũ euageliũ. In apo

ſtolatus us.ui.i.dignitas vel officiũ apłi.
Inñ apoſtolicꝰ a.ũ.⁊ h apoſtolicꝰ ppapa.

Iñ etiam apoſtolarꝭ..t.⁊ G̊ͥ re.

Apoſtoli in iure dicut᷑ lr̃e date appellãti.in

qbo ↄtinet᷑ allegatões.⁊ q̃liter in ca ꝓceſſũ

ſit. Item aploꝝ ſunt alij ↄuẽtionales.ſ.qñn

ꝑs admittit appellationẽ.ſiue in iudicio iu

dice refutante ſiue tacẽte.vł extra iudiciũ
vt extra ð appel.c.ſepe.⁊.c.oblate.Alij ſũt

teſtimgniales teſtificantes de apellatiõe
facta.Alij dimiſſoꝛij s aparet ꝙ iudex
detulit appellationi.

reuerendi ſiue reueretiales.ſ.qñ ob reue/

rentiã ſuꝑioꝛis appellationi defert᷑.vt.c.j.

de ap. li. vj. in glo.

Apoſtolici heretici qdã qͥ ſibi hR nomẽ ſum
pſerũt.qꝛ nihil poſſidẽtes ꝓpꝛiũ.nequaq;

recipiũt illos qͥ aliq̃ in ; mudo vtunt᷑.

Apoſtrophe phes. vel apoſtrapha phe. eſt
ↄuerſio locutionis ad aliquẽ ꝑ ſecundam
ꝑſonam. vt Dñni eſt ſalus ⁊ ſuꝑ pꝑʒlm tuuʒ

benedictio tua.

lij refutatoꝛij pꝑ s
gpparet ꝙ iudex nõ detulit appellatõi. Alij

—

.
iu
cöt⸗
ed⸗
aapt
Mhot
ig
nut.
cne
an
lin
grop
ſpeaul
P
oing

„

Fup

Ppen
ſaßp
ſeau
es
Con
Ap
hoa⸗
ne
4
hie
Goro
llom
finer
Roe
mmdie
benst
Gnd
eep
u
Pl
tio⸗y
Juu
ppot
Apur
Cipenn
Urin
Mien
Cusde
nat
or)
Oen

lon
lengt

on

dorin
ſino
dſor,
i
let.

vonis

ſyqj

fic
nagit
abit.
eEt
voſtg
ücia
ib⸗
ia/
tonis
Jʒ
N

rcole⸗
mor.
vocit.
glati/
dey
deo
ner/
pli.
gpa.

lin
ccſü
ſn
coin
cici
liſſüt
lanoe
rnde
jhs
A
fcne⸗
1,0.
ſum
o
.
heck
CN.
l;

Apoſtrophꝰ.m.s.vᷣgula.regula.q̃ſi ꝑs cir
culi dextra ad ſummã lr̃aʒ poſita ĩ his di/
ctiõib ĩ fine.tribunal ⁊ pirrin q̃ nota oſtẽ
dit᷑ deeſſe in mone vltima vocalł vttribu
nal ꝓ tribunale.pirrin p pirrine.
Apotheca.f.p.ðꝛ repoſitoꝛiũ vel recõdito/

riũ.qꝛ ĩ his hoĩes elaboꝛatas fruges repo
nũt. Iñ apothecariꝰrij.q cuſtodit apothe
cã. ?'mercatoꝛ. ⁊ apothecariꝰa.ũ.i.ad apo/
thecam ꝑtinẽs. Uel apotheca ðꝛ arca vel

locꝰ in qͥ aliqͥd ponit᷑ cuſtodiendi cã.vł in

quo publice et cõiter merces vendunt᷑. et
Pecalie⸗ medicinales.

Apoʒima pe.coꝛ.eſt vis herbaꝝ decoctaꝝ.

Uñ Macer. Uis potius ſeminũ vł apo/

zima ꝓderit huius.

Aparitoꝛes vel aparatoꝛes dicũt᷑ſᷣuiẽtes

qꝛ appareant ⁊ videant᷑ vt pᷣͤſto ſintad ob/

ſequiũ. Ulł apparitoꝛes dicũt᷑ illi qꝗͥ citant

ꝑtes ⁊ eas apparere faciũt in iudicio.vł di

cunt᷑ miniſtri crudelitatꝭ ad interficiendũ

malefactoꝛes. r
Appellatio ſᷣm Aʒo.eſt a mĩoꝛe iudice ꝑ in
uocationẽ maioꝛis iudic pᷣtextu iniqtatꝭ
pme late ſnie reſciſſio.ff. de mino.lł.pᷣfecti.
Ppallire heretici q dam autoꝛ appelles
Pnceps fuit.qͥ creatoꝛẽ angelũ neſcio quẽ
gloꝛioſuz ſuꝑioꝛis dei faciẽs deũ leg ürł.
illum igneũ affirmãs q dixit xpᷣm nõ in ve
ritate deuʒ ſʒ hoĩem in fantaſia aparuiſſe
Apendirx.o.t.ðᷣꝛ mãſiuncula q̃ magne do/
mui adheret.ſ.que appendit᷑ parieti.nõ ha
bens tectũ diuiſum in duo latera. In ap
endicium.n.s.idem.
Niplauca vel appluda.f.t.ðꝛ ſoꝛbitiuncula
ex paleis facta circa quã pueri ſolebãt ap
laudere.vel applauda ðꝛ furfur.
Hpplũbatio eſt diuerſaꝝ materiaꝝ ↄſolida

tio.vt auri.argenti.plũbi.ſtanni ⁊c̃.et eaꝝ

materiaꝝ ↄiunctio ðꝛ applũbatura.
Apoſtus a.ũ.i.ꝑuerſus ⁊ ↄtrarius.
Ayppulſus pecoꝛis ad aquã. eſt ius adducẽ
di pecus vel gregem ad aquã font alieni.
vel riuum ad aquandiu.

Apꝛicus a.ũ.pe.ꝓ.i.iocũdus.amenꝰ.cali/
dus.delectabił.et ðꝛ ab aplis.eo ꝙ in illo
menſc ſit pulcerrimũ tempꝰ ex pductione
Hoꝝ. Iñ apꝛicitas.i.caloꝛ.iocunditas.vñ
Dꝛatius.Quicqͥd ſub terra eſt in apꝛicuʒ

fert etas.in aꝑtum.

Aplis mẽſis q dã. et ðꝛ q̃ſi aperilis.qꝛ tunc
terra aperitur ⁊ floꝛes germinat.vel ðꝛ ab

potheoſis.f.t.i. diuinatio vel ↄtemplatio

aphꝛodite qð eſt venꝰ.vñ aplis.iaphꝛodi
lis.vł q̃ſi aphꝛilis.i.venereꝰ.qꝛ ille menſis
dedicatꝰ eſt veneri.vel qꝛ in eo hʒ feſtum
ſuum.vel qꝛ in eo nata fſui.
Aptitudo.ſ.t.i. uenientia. Iñ aptitudina
rius a.ũ.qð ſignat aptitudinẽ ꝓpꝛietatj.vt
riſibilis. ?
Aptotus a.um.i.ſine caſu.ab a qð eſt ſine ?v
ptoſis caſus q̃ſi ſine caſu. Jũ aptota noia
incaſualia. vt frauig.
Aptꝰ a.ũ.nomẽ ⁊ nõ pꝑticipiũ.qꝛ ꝰbuma dᷓ
deſcẽdit nõ eſt in vſu.ſ.apiſcoꝛ.⁊ ideʒ c qd
abilis vel diſpoſitus. Iñ ineptꝰ.i.indiſpo
ſitus.⁊ ambo compaeaennntt.
Apulia.f.p.eſt puĩcia vbi ↄditũ eſt Bꝛun/
duſium. Inde apulus a. um. de apulia ex

Ert antc G

Aqua ðꝛ qſi equa. eſt em̃ plana in ſuꝑficie
Et eſtqddaʒ elementũ coꝛpoꝛeũ ſunplex
humidũ⁊ frigidũ. IJñ aqueus a.ũ.i.humi
dus vel in aqua exns. In aquula dimi.i.
pua aqua.
Aquagium.n.s.ðꝛ aqueductꝰ.ſ.cannalis
in quo ducitaqua.
Aqualiciũ.n.s.ðꝛ locꝰvel guttatoꝛiũ ꝑ qd
aqua foꝛas mittit᷑ ⁊ elicit᷑ a ꝓpꝛio galueo.
Aqualiculus.m.s.i.ventriculuſ. Un Per
ſius. Pinguis aqualiculus penſo ſexqui
Hanalts lis.⁊ Gᷓ le.i.ad aquam ꝑtinẽs. Et
ſubſtãtiue h̊ aquale eſt vas aquatile groſ/
ſum ⁊ latum. In Plautus.Date illi ſellã
vbi ſedeat ⁊ aquale cũ aqua. Iteʒ aquale

7,

etiam accipit᷑ p ventre groſſo.
Haqualiũ.n.s.ðꝛ ſũma ꝑs capitꝭ eo ꝙ pus
ſuſcipit aquã defluentẽ qᷓ; totũ coꝛpus.
Aquamanile.n.t.ðꝛ vas ſuper qð caditaq
qua abluunt᷑ digiti ſacerdotũ pꝰ ſumptio
nem coꝛꝑis xpᷣi.
Aquarij heretici
offerunt in calice ſacramenti. .
Aquariolus.m.s.ðꝛ ſeruꝰ meretric qͥ cre⸗
bꝛo fert aquam.
Aquariꝰ.m.s.p q̊dã ſigno celi.eo ꝙ tũc cũ
ſol eſt in eo.eſt abũdantia aquaꝝ. Itẽ aq̊/
rius ðᷣꝛ ſeruiẽs ꝗ poꝛtat aquam. J aqua
ria.i.ancilla queaquã defert.
Aquaticꝰ a.ũ.⁊ aquatilis lis.⁊ hoc le.i.ad
aquã ꝑtinens vel in aqua exñs.
Hquebibo.m.s.ðꝛ qͥ ſepe bibit aquã.et põt
declinari adiectine. . 5

ſüt dicti. eo aquã ſolaz

c de pꝛio loo.
Hqueductꝰẽ ius ducẽdi aquã ꝑ fundũ vel

agrũ alienũ ad irrigadũ agrũ meũ vł alte

rius iure uitutis ↄſtitute.

Aquehauſtꝰẽ ius hauriẽdi aquã poꝛtãdi

p agꝝ fũdũ ſeu pᷣdiũ alteriꝰrõne ſᷣuitutis.
Et differt ab aq̃ductu.qꝛ aq̃duct fit in fi
ſtuł ⁊ meatibo traneis.ſʒ aq̃hauſtꝰfit ꝑ aĩa

lia poꝛtãdo.vt.l.ſi pꝰ.S.j.⁊.ij.ff.de aq plu.

ar. vbi ðꝛ ꝙ nõ dz ille cui debet fuit?aque
ductꝰ lapidibo ſʒ fiſtulis oꝛdinare.qꝛ vſus

Dñi plus incõmodat.ff.de cõtrahẽ.emp.l.

ſi aqueductus.

Hqueuomꝰ pe.coꝛ.ðꝛ qͥ aquã vomit.⁊ põt

declinari adiectiue.

Aqla.epiceni.g.ẽ nomẽ auis obtinẽs bnci

patũ int᷑ alias aues. Et ðꝛ aqͥla ab acumi

ne oculoꝝ.qꝛ irreuerberato viſu ſolem in
ſpicit. Uñ. Nobilitas aqͥle pᷣcellitoẽ vola
tile celi.Sũma volãdo petit.⁊ pendẽs ae

re ſũmo. In liqͥdis piſcẽ ſpeculat᷑acumĩe
viſus. Iñ aqlꝰ a.ũ.qͥ naſuzʒ hʒ curuũ in ſũ

mitate vt aqͥle roſtꝝ.itẽ aqla ẽ ſignũ ĩ celo.

Aquilegia.f.p.eſt nomen herbe.

—

Aqliana ſtipulatio ẽ ꝓmiſſio q̃

nouat oẽ

cunq; cã illa mihi ꝓmittes aio nouandi.⁊

dicat pmitto.tũc ꝑ acceptilatiõʒ tollet᷑ ob

ligatio.inſti.qͥba mo.tol.obli.

Halo.f.t.ẽ vẽtꝰ qͥdã ſerenꝰ⁊ aqs ſtringẽs et
nubes diſſipãs.vide.S.in africꝰ. Un.Dic

aqͥlam volucrẽ. ventũ dicas adlonem.
Halus a.ũ.dicebãt antiqͥ ꝓ niger a.ũ. IJñ
aqleus a.ũ.i.niger vel fuſcus.

Haquoſus a.ũ.i.plenꝰ aq.et ꝓpꝛie locꝰ ðꝛ aqdᷓ
ſus.⁊ potio aquata. In aquoſitas.i.inun

dantia aquarum.
Ara pma lõga ſine aſpiratõe.i.altare.ſʒ pꝛi

ma bꝛeuis ⁊ cũ aſpiratiõe ẽ ſtabulũ poꝛco

rũ. UVñ. Eſt hara poꝛcoꝝ bꝛeuis ⁊ nõ ara
Arabarchꝰ dꝛ pnceps are vel vᷣtꝰ. deoꝝ.

Arabia.f.p.ẽ regio qdã.⁊ iterpᷣtat᷑ ſacra.qꝛ

regio illa thure abũdat. Hac greci ende/

mon nr̃i btãaʒz noĩiauer̃t.Eadẽ eſt noĩata ⁊
DSaba a fuio Chus q dict eſt Saba.
Arabicꝰ a.ũ.i.qꝗliqͥs ð tali regione.ſ.de ara
bia. Arabs idem. ”M
Arabici qͥdã heretici in arabia exoꝛti.dicẽ

tes aĩam cum coꝛꝑe moꝛi.⁊ in nouiſſimo

vtrunq; feſurgere.

5 *

Muednctile? via p quã aqna agitat ⁊ du

ctũ.vt ſic dicẽdo.qᷓcũq; mihi debes exq̃ᷓ

Arabilis lis. - Fle. ð: as eſt aptũ ꝛbonuz

gad arandũ.vt terra eſt arabilis. B

Aradij qͥdã pplłi ſunt.vide.o.ammoꝛreꝰ-.

Aram indecli.interpᷣtat᷑ electus.

Hranea. f.p. ðꝛ vᷣmicułfaciẽs telã ad capie
dũ muſcas.ab aere dictꝰeo ꝙ ĩ aera fila ge
rat. Ubł ðꝛ aranea ab aragne regina q̃ fuit

mutata a Pallade in araneã ſᷣm fabulas.
In h araneola.i.pua aranea. Iñ et᷑ h̊ ara
nus inuenit᷑⁊ araneꝰ a.ũ.i.ad araneazʒ ꝑti
nens. In h̊ araneolus.
Arapagatꝰa.ũ.ab area effoſſuſ. Uñ Plau

tus. Aurũ mihi intarapagatũ eff.
Araphis.f.t.ðꝛ domꝰ luſoꝝ vel aratoꝛum.

Aratellum.n.s.ðꝛ puũ aratruʒ.

Aratiũcula.f.p.ðꝛ foſſa ꝑua que inſtar ſul

ci aratur.
Aratoꝛculus.m.s.ðᷣꝛ puꝰ qaratoꝛ.
Aratoꝛiꝰa.ũ.ðᷣꝛ locus qͥ poteſt arari.
Aratrũ.n.s.ẽ inſtrm arãdi.Uñ in Auroꝛa

Noſtre carnis humũ cruc h aratro qua

ſi ſulcant.

Arbit᷑.m.s.ðꝛ reuelatoꝛ ↄſilioꝝ.vt in Sa/
luſtio. Pꝛocul arbitr oĩbo amod. Etiã eſt
idẽ q̊d teſt. vñ ĩ Geñ.Accidit ãt vt ioſeph
itraret domũ⁊ oꝑis q piã faceret abſq; ar
bitrꝭ. Uel ẽ idẽ ꝙ ↄpꝛomiſſariꝰ ł iudex.⁊ ẽ
ille qͥ ex cõpꝛomiſſo.i.ex ↄſenſu ꝑtiũ ⁊ ex li

tigantiũ electõe de cã ↄgnoſcit qͥ nullã hʒ
iuriſditõʒ ꝓpꝛiã ſeu d elegatã.ff.de arbi.l.j.

Sʒ elect ẽ a ꝑtibo diſcoꝛdãtibo ad eaꝝ litẽ
ſua ſnia dirimẽdã. Et eſt dꝛa int᷑ arbitrũ

arbitratoꝛẽ ⁊ amicabilẽ ppoſitoꝛẽ. Nã ar
bit᷑ ⁊ arbitratoꝛ pñt eligi cũ pena.ſʒ diffe/

rent. Nam arbuer ðꝛ iudexꝑ ↄſenſuʒ liti
gantiũ electꝰ qͥ iudicis ꝑtes ſuſcipit ⁊ finẽ

2ↄtrouerſiss ſua ſnĩa ſe pollicet impoſt ituꝝ
ff. ð arbi.l. ſi ð meis.S.recepiſſe. Eta ſnĩa

talis nõ põt appellari.ff. de arbi.l.diẽ pfer
Sʒ arbitratoꝛ ẽ in
ꝗᷣ cõpꝛomittũt tali foꝛma vt poſſit
ognoſcere ⁊ etiã iudicare alte ⁊ baſſe.ʒ
amicabił cõpoſitoꝛ eſt qͥ ſine pena tẽptat?

quẽ ali

exꝑitan litigatoꝛes patiant᷑ cõtrouerſiam

ſuo ↄſilio vł autoꝛitate diſcuti.S.qð ſi qs.
in pᷣall.l.ſi de meis.
Arbitriũ.n.s.ðꝛ libera volũtas vel ptãs q̃ᷓ

—

q ſpõte bona vel mala appetere põt. Iteʒ
arbitriũ eſt actꝰ certaꝝ ꝑſonaꝝ exequẽtiũ
cõpꝛomiſſum ſᷣm Aʒo.

Arboꝛ vel arbos ſᷣm Iſido.ðꝛ ab aruis.qꝛ
terre fixis radiciba adheret.ł ðꝛ ab herba
eceo ꝙ ad modũ herbaꝝ pullulet naſcendo

du
ſon
bi
ge
.
fenn

us
cuimn
Rwo
Abe
bo

An

Pon
di
ni
N

lei
hot
n⸗
fan
lite
ſtino

„
2

Sꝛlus ei iacto ſemĩe herba oꝛit᷑ dehĩc cõ pus idẽ eſt ꝙ figura.⁊ archos pᷣncepſ.⁊ pᷣt
n. fota ſurgit in arboꝛẽ. dehic in puo tpeher poni adiectiue. Uñ archetypꝰ mudus. ðꝛ
ns bã quã videras arbuſtũ ſuſpicꝭ. Et arbos ncalis fian ſenſibilis mũdi.
Kahi ꝓpꝛie ðꝛ ð fructifera. arboꝛ vo de nõ fructi rchia chie. f. p.ðꝛ pncipatꝰ. HJ
nſg. ſera ⁊ ſterili.Et ẽ arbos.g.f.cũ ſit mr ꝓpꝛij Archiat.m.s. ðꝛ ab archos et ater. i. niger
naͤfin fetus.Et no.qꝙ noia arbon ſr. g. f. qꝛ nataz qſipnceps nigroꝝ.ſ.diabolus. S
bule matrx in ſuis fructibo imitant᷑vt pirꝰ⁊ vl/ Rrcpicancalatl me ſupᷣmꝰcãcellartꝰ
hon mus. Hec em̃ eſt q̃ſi obſtetrix puerpera?z rchicoquꝰ.m.s.ðꝛ pnceps coquo-.
chzpti bacchi. Uñ oleaſter eſt. g. m. qꝛ nõ ↄcipit. Archidiaconꝰ.m.s.ðꝛ pnceps diaconoꝛn.
. cum ſi ꝓpꝛium ſue gentꝭ ↄcipꝑe.i.oliuaruz. Iñn archidiaconat'us. ui.dignitas vł offt
n J Tro pomis vo ſunt ge. neau. cium archidiaconi. “
. Arboꝛetum ti. locus vbi arboꝛes creſcũt. chiepᷣs.m.S. ðꝛ pnceps epoꝝ. Jñß275
Norun. Arboꝛeus a.um.⁊ arboꝛinꝰ a.um.ſ.idẽ de archiepalis.⁊ h̊ le.⁊ archiepᷣatus us.ui.et
arboꝛe exiſtens. archiepiſcopium. J
Hſtarſul Arbuncula. f. p. dimi.i.pua arboꝛ. Archigallus.m.s.ðꝛ pnceps galloꝝ.ſ.ilo
Irbuſtula.f.p.dimi.idem.— rum ſacerdotum.
Arbuſtũ.n. S.ðꝛ locꝰ vbi creſcũt arboꝛes ? Archigenes pe. coꝛ. ðꝛ bncipalis medicꝰ qͥ
6 ꝓ ipſis qñq; ponit᷑et pᷣcipue nouellis. optime ſcit mederi geneſi.inaturc.
Aurong Arbnſtũ etiã ðꝛ qũq; arboꝛ nouella ⁊ tene Archigraphꝰ.vide.ð.antigraphꝰ.
noc ra in qᷓ inſertio qn q; fieri põt.⁊ ðꝛ arbuſtũ Archileuita te.ðꝛ pnceps leuitan.
„5fs‚⸗ qſi arboꝝ ſtatio vel haſlta. Archilogꝰ.m.s.ðꝛ pnceps vl pmnꝰ in mo
tinO Arca ð ab arceo es. qꝛ arcet ⁊ phibet viſũ ne. In archilogiũ ðꝛ hncipiũ ſmonis.
Etiͤck Itẽ arca teſtalñti ðꝛ teſtificatio. Exo.xxv Archimandrita.m. p. ðꝛ paſtoꝛ omg. Een
tiolenb id ẽ ſcriniũ in ꝗͥ poſita ẽ teſtificatio.i.tabu/ trãſlationẽ põt dici epᷣs vel archieps. qᷣ eſt .
bſcger le in qby ſcriptu eratteſtm̃.tũ queq; ibire paſtoꝛ ſpualin ouiũ.vl ſupᷣm paſtoꝛ.ſ.
gerre poſita pñt dici teſtamẽta Uñ in pᷣdicta ar xpᷣus q eſt ſũmꝰ paſto.
ircii ca poſita erat vꝛna aurea plena mana ĩte Archipirata.m.p.ð pnceps pirataꝝn·
lliß, ſtiticatõz ꝙ panẽ dedit eis de celo. Tabu Archipota te.pe. p.i. magnꝰ potatoꝛ. et ðꝛ
tbili. lejiĩ teſtificatõʒ ꝙ legẽ natalẽ ſopitã ĩ coꝛdi ab archos ⁊ poto.q̃ſi pnceps potatoꝝn.
arlit hetiã ſuſcitarẽt iſ⸗ cpto. TUlirga aaron ite Archipſt. byt. m. 8. 82 Pnceps pᷣſbvteroꝝ. vl
Pbüri ſtimoniũ qð dixert. Oĩa qᷓ dixit ds faci qꝗ ſuꝑ clericos aliq eccłia hʒ aliquã iuriſ-
fiar emꝰ. Uñ tres arce fuerüt in trib⸗ ttibo. vñ ditionẽ eccłiaſticam ᷣm ↄſuetudineʒ loci
dife⸗ Tepoꝛibo tres eſſe trib ↄgnouim arcas Inge archipꝛel byteratus us.ui.talis di /
ſile Pꝛima noe. Moyſi fuitaltera. tertia xi. Initngs. „ “l
fne Lignen pma. ſ. ecũda metallica.tertia neu rchiſynagog .m. s. bnceps ſynagoge.
giun truʒ.Octo poꝛ. tria poſterioꝛ tulit. altera Archiſteriii.n. 8.82 monaſteriũ.ab archos
taſtn ſolum. Aege carẽs.ſub lege manẽs.a lege ⁊ ſterion.qð ẽ ſtatio.qſi pncipal.i.ſpũalis
in ſoluta. Hac pelag'. pãc moyſes. hãc ſpus ſtatio. vel qꝛ regulis ⁊ diſciplinis arcetur
R almus. In H arcariꝰ ðꝛ ꝗͥ facit arcas vł à Architectoꝛ. m. t. qᷣ facit tecta.vl ðꝛ pnci
on cuſtodit. vł ð ille qͥ ſuſcipit auꝝ⁊ argẽtuz palis artifer q; pᷣeſt edificijs ↄſtruendis.qᷣ
npoln publicũ a poſſeſſionibo.ᷣm Accur.in glo. etiã ðꝛ architectꝰ. In h architectura.talii
eG. C. de pon.l. .li. x. Uel põt dici adiectiue pncipalis tectura. Un.Arxtificuʒ pnceps
ſcunt arcariya. i. q ptinet ad arcã bad arcariũ architectoꝛ dicet eſſe.
gun Arcanus a.um.i.ſecretus.a.um.a quo ce/ Architriclinus.m.s.ðꝛ pꝛinceps triclinij.
ſics. teri arcent. Aam tricliniũ eſt dom trina ſeſſione con
Arcas..t.eſt nomen gentile.⁊ ðꝛ aliqͥs v? niuantiũ oꝛdinata ſᷣm Hug. Papᷣ.vᷣo dic
ptish aliqua de arcadia. Architriclinus ð maioꝛ domus vel i do
,; Archãgelꝰ.m.s.ðꝛ pnceps ãgeloꝝ.vt Ga/ mo pᷣnceps triũ lectoꝝ.qꝛ in lectꝭ antiqui
qudn bꝛiel. ðꝛ ab archos qð ẽ pnceps ⁊ ãgelꝰ. ſolebant comedere. Nam clinos vel cline
2 eſt vnꝰ angelꝰ de oꝛdie ſupᷣmo.i.ſummꝰ grece lectus ðꝛ.
