tione.ſ.dando ſeruum ꝓ noxa.

Actio pignoꝛaticia vtil ̃ᷣm Pla.dat ei qͥ ĩ

pignoꝛauit rẽ alienã ſine ↄſenſu dñi.⁊ po
ſtea dñs pignoꝛis c̃.vt.ff.e.ti.l.reʒ alienã.
⁊ tam directa q; illa dant᷑ pncipali ⁊ ſuis
heredibo.⁊ ↄtra heredes creditoꝛis.

Actio ꝑ quã q̃rit᷑ an actoꝛ iurauerit fᷣm q̃r

dã dat᷑ ei qͥ cũ peteret rẽ ſuã delato ſibi in/
reiurãdo ab aduerſario eã ſuã eẽ iurauit.
Actiões pᷣiudiciales ĩ rẽ dicunt᷑ eſſe ꝑ q̊s q̃
rit᷑ an qͥs liber ſit.an libert.⁊ ĩ ꝑtu agno/⸗
ſcẽdo.vt ĩ.S.pᷣiudiciales.inſti.ð act. Sed
illa ꝑ quã q̃rit᷑ an aliqͥs ſit liber. ꝑtim cãʒ
ciuilẽ obtinet ꝑtim pᷣtoꝛiã.Ciuilẽ aũt m

foꝛmã dominij qua in ea directe agit. Et

pᷣtoꝛiã ſᷣm foꝛmã ⁊ modũ petẽdi qꝛ tuum
a teipᷣo.nõ ab alio petit poſſeſſoꝛe.Cetere
vo due foꝛmã accipiũt ex pᷣtoꝛia iuriſditi/
one.Et in rem dicunt᷑ eſſead inſtar actio
num de ſeruitute.qꝛ in hac de iure patro/
nat in re.in illaꝓpꝛietatis iure agit᷑. Etp
iudiciales dicũt᷑.qꝛ quẽadmodũ excepti/
ones actionibo oponunt᷑.⁊ añ pmaʒ que
ſtionẽ terminant᷑. Si aũt qͥs querat qua/

re nõ exceptões ſʒ actões dicant᷑.hãc cam
accipiat.qꝛ nõ eſt exceptio niſi ſit actõnis
eercluſio.hee vᷣo pᷣiudiciales nullã actiõöe,z
excludunt.ſed nõ competere dicunt.

erio Pſcriptj pbis er ↄtractibe innoĩatis
V

deſcẽdit.vbi.ſ.ciuilis cã ſubeſt ſufficiens
ad actõʒ introducẽdã.⁊ cũ negociũ nõ ca
dit ĩ certũ⁊ ſpẽale nomẽ ↄctꝰ nec cã hmõi
actõis expmit᷑.cet᷑e hmõi actões expmunt
ſic.do vt des.facio vt facias.do vt facias
facio vt des. Ex qb naſcit᷑ actio pᷣſcptis
vbis noĩata als ciuilis.Oñ mihi aliquid
adeſt vlł abeſt vł affutuꝝ eſt.nec tibi adeſt
nec affutuꝝ c.aut mihi ñ abeſt nec tibi ad

eſt.aut ſi nec tibi aſſit nec mihi abſit ⁊ cel

ſes iplere qð cõuenit int᷑ nos.ego aũt feci
in ſubſidiun.intentat᷑ actio de dolo.nã vbi
vnus ceſſat implere qð in ſe eſt qðᷣ pmiſit

altero implente locum habet hec actio.

Actiones pᷣtoꝛie que ſunt ⁊ q̃t. reqͥre ĩ ſpe.
ti.de act. ſeu peti ꝓpo.S.poſtremo. Dicun
tur aut pᷣtoꝛie.qꝛ a pᷣtoꝛe ſunt inducte.vt

inſti. d 6 9 cti.

Actio ꝓ ſocio q̃ ex vtraq; ꝑte directa eſt cõ

petit ab vſufructu quẽ ſolus alt᷑ ſocioꝛu⸗
beibie ſi dolũ cõmiſit in reb cõibo. Et
H

3locũ qñ duo ineunt ↄctũ ſocietatis.ita

ꝙp tam lucrũ q; damnũ int᷑ eos cõmunecẽ̃.
Et ſi aliqͥs ſocioꝝ male ⁊ doloſe verſetur.
tũc alteri eũ dat᷑ hec actio.Eſt aũt ſocie
tas ſᷣm Aʒo.duoꝝ vel pluriũ ↄuentio.cõ/
tracta ob comodioꝛẽ vſuʒ ⁊ vberioꝛẽ que
ſtum. Naſcit᷑aũt hec actio demũ ſocietate
finita.que finit᷑ plurib modis ꝓut pſeqͥt᷑
a Azʒo in ſum. eo.ti.

ctio publiciana ex eqtate dat᷑ ei qͥ rẽ bõa

fide emit a nõ dño.⁊ rẽ ſibi traditaʒ bona

fide cepit credẽs vendentẽ tꝑe venditõis

⁊ traditõis dñm eſſe.ff. de pub.⁊ ſi res.S.

vlti. Et ſufficit emptoꝛi habuiſſe bonã fi/

dem.lʒ vẽditoꝛ malã fidẽ habuerit.⁊ calli
do ↄſilio vendiderit. vt ea.l.S.pᷣtoꝛ ait.

Actio publiciana reciſoꝛia dat᷑ ei cuꝰ res
quã nõ dño emit credẽs eũ dñm.vt.õ.cũ
abñs erat cã reipublice ł ſtudij ł ꝑegrina⸗
tõis ł legatõis ciuitatꝭ vł cã appellatõis ꝓ

ſequẽde ł teſtimonij ferẽde.ł qꝛ ĩ captiui/

tate fuit.vel alia cã neceſſaria fuit abſens

⁊ talis res ſua cũ eẽt abſens vſucapta ẽ.lʒ

eiꝓpt᷑ neceſſariã abſentiã infra ãnũ poſtq;

reuerſus ẽ reſcidere vſucapionẽ vt dicat
aduerſariũ nõ vſucepiſſe q vſucepit ꝑ au/
xiliũ pᷣtoꝛis h̊ remediũ ſibi dantis. Si ãt

vere dñs fuit rei.tũc cõpetit ei vẽdicatio

reciſoꝛia. Si vᷣo talis res fuit pignoꝛi ob

ligata.competit ei hypothecaria reciſoꝛia

et hoc in realibus actionibuſ. In actione

auũt pſonali cõpetit certi cõditio reciſoꝛia.

Nctio qᷓnti minoꝛis pᷣtoꝛia locũ hʒ cuʒ qͥs
emit aial vł ſeruũ moꝛboſuʒ ſeu vicioſuʒ

q ꝓpt moꝛbũvł viciũ minꝰ valet q; emptꝰ
ſit ⁊ dat ad petẽdũ id qð minꝰ valet.puta
ſi res nõ eẽt vicioſa vel moꝛboſa valerʒ vi
ginti. nũc aũtvalet àndeciz ꝓponit᷑ H actõ

ad petendũ qᷓnti mioꝛis interſit emptoꝛiſ
Hoc aũt ſcias ꝙ ð vicio nũqᷓ; tenet᷑ vẽdi/
toꝛ niſi ĩ trib caſib. Pꝛim eſt qñ noĩatiʒ
ꝓmiſit ⁊ tũc aget᷑ ex ſtipulatu. Scõðs ẽ qñ
ſciebat ſeruũ hr̃e vicium ⁊ emptoꝛem nõ
ammonuit.⁊ tũc tenet᷑ exempto vel ꝙ re/
dibeat᷑.vl ꝙ admittere teneat᷑. Tertius ſi
in vicio animi ſit admixtũ vicium coꝛꝑis
dat᷑ aũt infra annum vtilem.
Actio ciuilis qnti mioꝛis cõpetit qñ libꝛũ
vel aliã rẽ vicioſaʒ vel moꝛboſaʒ emit ꝓpt

qð res minꝰ valet.⁊ agit᷑ quãti mioꝛis eẽt
empturꝰ. De hac actione nihil ðꝛ in arbo

re actionum.ſed de pᷣtoꝛia ſolum.

Actio 5 iuſſu ꝑpetuo dat᷑ Z pfeʒ vl dñm
u cũ filio vł ſᷣuo aliqͥs õxit.ſiue vi/
deat᷑ iuſſus ad pöhentẽ ſiue ad ſeruũ.nec ẽ=?
in ea opꝰ ꝓbis aut ſcriptura. vel vt diſtin

qꝝ iu

guat᷑ i'm Aʒo.anvideat᷑ iuſſꝰ ſpeẽalłr ĩ vno
Ictu vel generabr. vt ita ꝙ vita volens cũ
puo meo gerere.videoꝛ eĩ oĩa iuſſiſſe.niſi

lex certa.i.cõditio vel pactũ ↄtrariũ phi/

beat. Habet ů locuʒ hec actio qñ dño vi/

uente vel patre.ſeruꝰ vel filius ↄtraxit.qꝛ

hac dñs vel pater eo ꝙꝙ iuſſit tenebit.

Actio qð metꝰ cã dat᷑ ei qͥ pbabili vł iuſto

metu coactꝰ.rem ſuaʒ vẽdidit tradidit vł
ꝓmiſit.aduerſus eũ qͥ metũ fecit. Sʒ in/
fra annũ erit q̃drupli.ꝓpter ↄtumaciã no
lentis rem reſtituere iuſſu iudicis añ litis
ↄteſta.poſt annũ vᷣo ſimpli. vt in.l.ſi cum
emptoꝛe.j.rñſo.⁊.S.pꝰ annũ.ff.qð me.cã.

Actio rei vẽdicatõis eſt.qñ dicis rẽ coꝛpa

lem eẽ tuã.vt hũc ſeruum.hãc veſtẽ.hunc
equũ.Alia ðꝛ vendicatio quã legiſte non
habẽt que dat᷑ ꝓ re ĩcoꝛꝑali.vt no.ꝑ doc.
in.c.examinata.de iudicijs.

*

Nctio redibitoꝛia dat᷑ ẽptoꝛi ↄ̊ vẽditoꝛem

vt ſᷣuũ vlł aial moꝛboſũ recipiat ⁊ pᷣciũ re
ſtituat.⁊ dat᷑ infra ſex mẽſes vtiles.qꝛ hec
actio tm̃ ſex meſibo durat.vt.ff.ð edi.edic.
lI.j. VUerbi gra. Si vẽdiſ mihi aial moꝛbo
ſum latẽtẽ moꝛbũ hñs.ł aliã rẽ vicioſam.
tali vicio qð viciũ ſi ſciuiſſẽ nlło mõ emiſ
ſẽ mihi dat᷑ actio õ te ad h ꝙ pᷣciũ receptũ
reſtituas infra ſex menſes.⁊ rem tuã moꝛ

⁹

bidam vl vicioſam reaſſumas

Actio reꝝ amotaꝝ cõpetit marito aduertſꝰ
vxoꝛẽ ð rebo ↄſtãte mrimonio cã diuoꝛti,
ablatꝭ. Dat᷑ aũt pꝰ diuoꝛtiũ ⁊ ↄtinet reiꝰ
ſecutiõʒz. ſz ſi pẽdẽte iudicio reitegret᷑ mrſi
moniũ.ſoluit᷑iudiciũ reꝝ amotarũ. Etſi
reintegrato mr̃imonio iteꝝ fiat diuoꝛtii

remanebit actio reꝝ amotaꝝ ob res amo
tas pꝛioꝛis diuoꝛtij cã.Et in q̊ caſu actio
furti dat᷑õ extraneũ.ĩ eodẽ actio re amo
taꝝ locũ hʒ dummõ illa ↄcurrat.ſ.vt res
mariti dolo malo amoueãt᷑.⁊ ecõtra. Itẽ
qꝙ fiat amotio ↄſtãte mr̃imonio.vł aliqᷣd

qð ꝑ amotionem habeat᷑. Item ꝙ fiat cI
diuoꝛtij.Dat᷑ etiam hec actio ↄtra patrez

filio vel filie quatenꝰ ex ea re locupletioꝛ
eſt factus ⁊ dolo malo eius factũ eſt quo
minus fieret.
Actio rei vxoꝛie vel vxoꝛiaticie ſublata eſt
in cꝰ locũ ſurrogata ẽ actio ex ſtipulatu.q̃

dat᷑ marito vel eiꝰ patri vt dos tradatur.

SDi eĩa datiõe dos inciꝑet hec actio locũ

non haberet.licet q dam dicantↄtrariuʒj.

vt dicit Aʒo.in ſum.eo.ti..

Actio ſeruiana dño fũdi vel domꝰ cõpetit

ad ꝓſequẽdas res cõductoꝛis ꝓ mercede
domꝰ.quaſi res pignoꝛatas.qᷓ;uis nõ cõ/
uentione pignoꝛent᷑.tñ iur ↄſtitutiõe ob/
ligant᷑ tacite ꝓ locatione iure pignoꝛis in
vꝛbanis pꝛedijs infecta ⁊ illata. in ruſti/
cis vero pꝛedijs fructus tm̃.

Actio q̃ſi ſeruiana que etiã hypothecaria

dicit᷑ pꝛetoꝛia eſt.ꝑ quam rem mobilẽ vel

imobilem tibi pignoꝛe obligatã quã poſ/

ſidet aliqͥs ſiue ſit debitoꝛ ſiue aliꝰpoteris
ab eo euocare ſeu petere.Et eſt actõ in rẽ
vtilis.⁊ dat᷑ creditoꝛi ad ꝓpſequẽdũ pignꝰ
hypothecarie.i.rem mobilem obligatam
inti.de act.S.ſeruianag.

Actio ſᷣui coꝛrupti ↄpetit nõ ſolũ aduerſꝰ

eũ cuiꝰ hoꝛtatu vłↄſilio ſᷣuꝰ coꝛruptꝰ vel
deterioꝛatꝰ ẽ.ſʒ etiã ̊ eũ nona lex dat᷑.qui

ſollicitauit ſᷣuũ lʒ bonos moꝛes eiꝰ coꝛrũ
pere ñ potuerit. Hec aũt actio ĩ duplũ hʒ

ↄdẽnationẽ.ſ.q̃nti deterioꝛat ẽ ſeruꝰ.q̃n/

tiue res fuerita fuo ſollicitato aſpoꝛtata.
⁊ tenet᷑ qͥ coꝛrupit ſiue ex bono maluʒ ſiue
ex malo deterioꝛẽ fecerit.De h̊ in.lł.ſi quis

ſeruo alieno ꝑſuaſerit. C. de furtis.

Actio ſubſidiaria ðꝛ.qꝛ ĩ ſubſidiũ ⁊ auxili

uʒz alteriꝰq̃ ĩefficax fcã ẽ dat᷑.vt ſi tutoꝛ res

pupilli alienauerit.ł male admiſtrauerit
2 ipſe tutoꝛ ⁊ eiꝰ heredes nõ ſunt ſoluedo

A

id eſt nõ ſufficiẽtes ad ſoluenduʒ pupillo iter ſine iumentis ⁊ curribus ibis.

naGH datr actio õ iſtũ in quẽ res eiꝰalienate ſũt. Aculegia.ſ.p.ðꝛ q̃d peſtis vlł piſcis qͥdaʒ.
oln Actio tutele ſubſidiaria ↄpetit pupillo qñ Aculeꝰm.s.ẽ ferꝝ acutũ⁊ ̃curuatũ mediã
fed nec tutoꝛ nec heres ſoluere hʒ ã eü cui iu/ teqͥ piſces ſolẽt capi.etiã ẽ ſtimulꝰ q̃ medi
m ra tradita ſunt a pupillo. vt caùtionẽ exi/ ante pãgũt᷑ oueſ.ponit᷑ etiã ꝓ ſtimło apis
Ktſi gat a tutoꝛe de indenitate pupilli. qñ vel vel ſerpent; vel alteri aĩalis pũgent. Eſt
orti nullam vel paꝝ idoneã admiſit cautionẽ. etiã expaſale in q̃ expadit᷑ pãnꝰ vl cutꝭ ad
amo Actio tutele directa dat᷑ aduerſus tutoꝛe,ʒ faciendũ ꝑgamenũ. Tel ðꝛ qdᷣdã genus
cNo. ipſi pupillo inqntũ ↄuẽit ſitutoꝛ ĩ reo pu toꝛmẽti..patibulũ.qð tñ ꝓpꝛie ðꝛ eculeꝰ.
ano illaribo dãnũ dedit dolo ł culpa ipi pu/ Aculeatꝰ ꝑticipiũ.i.aculeo munit᷑ vt apis
ntres Actio tutele ↄꝛia cõpetit tutoꝛi pillo. vel ab aculeo punitus ab aaJai.
aduerſus pupillũ ſi in rem eiꝰ alidd ð ſuo Acumen.n.t.i.acutio ab acuo. Unde. Eſt
glläd impẽdet vel p eo fideiuſſit.aut rem ꝓpꝛiazʒ acies belli.ſed acumen ſit tibi cultri.
tccd impignoꝛauit vel obligauit ꝓ pupillo Acumeos.i.victiinm.
l Actio vẽditi ↄpetit vẽditoꝛi ad petendum Acupedius vel fᷣm aliq̊s acupediẽs.i.cur
etio⸗ L pᷣciũ ⁊ vſuras ex ꝑte moꝛe.Et ſialiqͥ ſpe ſoꝛ quaſi acutis pedibus currens
quo ciali pacto cõpꝛehẽdit᷑ put is ſibi paciſcit̃ Acupedineꝰ.i.velox bhad acupediũ ꝑtinẽs
vel inter ꝑtes ↄuentũ eſt. Et huiꝰ ↄtraria Hcup edilius.a.um.i.velox.
nett eſt actio empti.quã videſupaa. Acupicta.f.p.ðꝛ veſtis acu ↄtexta vł oꝛna
ni Actio vi bonoꝝ raptoꝝ ð reb mobilib vi ta vel picta. Eadem ⁊ phꝛigia dicit᷑ qꝛ in
im fſurreptis dar ei cui res mobiles ꝑ violen phꝛigia inuenta eſt. Un ⁊ artifices iſtius
oei tiaʒ ſunt ablate. ⁊ cõpetit reſtitutio infra veſtis phꝛigiones Dicuant.
is annũ ad quadruplũ.ita ꝙ in qdruplo cõ Heus us.f.q·ẽ inſtr m ſuendi. etiã eſt ſpint .
. tineat᷑ rei reſtitutio.⁊ hec eſt vis ablatiua q̊ moniales aptãt vela ſuꝑ capita vel alie

Actiuncula.F.p.pe.coꝛ.i.parua actio. mulieres pepla. Item acus ðꝛ poꝛta ĩ hie

ln Actoꝛ ſi ine. u. cu. c. veĩt ab ago.? ðꝛ deféſoꝛ ruſalẽ. vt in enã elio 'm Chꝛiſ.ð diuite
zc⸗ pronꝰ.cauſi iqic. aduocat?.factoꝛ. ductoꝛ vbi ð. Diẽ ipoſſibile ẽ camelũ ꝑ foꝛamẽ
dobe⸗ vł curatoꝛ.vñ Actoꝛ agit libꝛoſpaſtoꝛ pe acꝰ trãſire.ita iĩpoſſibile ẽ dinitẽ itrare in
bin cudes puer annos. Hic agit h̊ ducit.tpa regnũ celoꝝ. Dʒ ac aceris.n.t. palen fru
trãſit ⁊ B. Uel actoꝛ dicit᷑ ille qagit? pu mẽtivt tritici.vñ. Pũcta pũ git acꝰ. galli/
ſat aliũ.rẽ aliquã ab ipᷣo petẽs ĩ iudicio.ff nis ſpargit᷑acꝰ.Etacꝰ cerꝭ.ꝓ palea ðᷣꝛ ab
de iudi.l.ĩ tribo.Actoꝛ etiã ẽ pꝛii nomen a qðẽ ſine⁊ ceres dea frugu qiſine frumẽ
n ⁊ grecũ eſt. ⁊ c.e. qñ ẽ latinũ tũc ꝓð. tis.qꝛ purgat᷑ a frumẽtis.Sed ac? us ui.
de yñ Actoꝛis ĩ ſpolijſ ᷣtꝰ actoꝛis habet᷑.ſeld ðꝛ ab acuo is.q⁊ acuta ẽ.vel ab acumẽ.qꝛ
ha autoꝛ cũ.u.ſine.c.veĩt ab autẽtin grece.i. nihil peneẽ niſiacumẽ. Ethʒ acub ĩ dtõ
ens autoꝛ vl dignũ latie.qꝛ eiꝰ dictũ vł facti ¶⁊ ablatiuo plłali. Uñ.Ante bus.u.ſeruat.
un ẽ dignũ imitatõe. Iñ autẽticꝰ. Iñ etiãẽ au Acutela le.ſ.p. pe.ꝓpdu.i.acumen. ,B
bign toꝛitas.⁊ ẽ ſnĩa imitatiõe diã̃. Sʒ auctoꝛ Acutio.onis.f.t.i.actio vel paſſio acuendi
nmn cuz c. ⁊ u.venit a bo augeo.et ðꝛ aliqs q Acutoꝛ oꝛis.homo qͥ acuit. Inde acutrix
„ rẽ aliquã auget. Un Inuenit autoꝛagit mulier que acuit.
actoꝛ. res ampliat auctoꝛ. Et ab actoꝛ ve Acutus us.ui.i.acutio.vel acutus.a.um.
Pyel nit actrix. Inð etiã actiuꝰ.i.habilis agere (20 ante D☚
aui Actuab eſt ille qͥ acta facit vł res q̃ ẽ ĩ actu. nt
ani Actuariꝰ ðꝛ diuerſis actib poccupatus. Adagoniſta ðꝛ incitatoꝛ certaminis.
ſ, Etiam ðᷣꝛ ſcriptoꝛ publicus qͥ facit acra. AHdam ꝗꝓpꝛiũ nomen viri ꝓthoplaſti.i. pmi
q Actuaria.f.p.ẽ nauis qvelo ⁊ remis ſimnul hois.⁊ interpᷣtat᷑ hõ terrenꝰ vel luctꝰ. Sʒ
tatt Actꝰ us.ui.i.oꝑatio.ductio.actio. agit᷑. bvᷣm Joſephũ ðꝛ rubeꝰ vel rubꝛa terra.qꝛ
zſue vel fictio.vel pũtialitas.vł pñtia.Eſt eti de terra facta eſt caro illius.Et illud no/
us idem qð iter. Sʒ tñ dꝛũt.qꝛ actus eſt ia men inuẽtũ ẽ a q̃ttuoꝛ ſtellis qᷣttuoꝛ ꝑtiũ
. apta curriby ⁊ iumẽtis.ab ago is.i.duco. mundi.ſ.oꝛiẽtali.occidẽtali.ſeptetrionali
unl cis. qꝛ res ibi ducunt᷑ſed iter eſt via apta ⁊ meridionali.Et qn adaʒ fuit foꝛmatꝰ le
is hominiby tranſeutib. Uñ HGꝛeciſta. Eſt git᷑ ꝙ creatoꝛ creaturaꝝ pꝰ creatoe; celi?
enit actus via qꝛ currꝰ iumẽtaq; ducit. Sʒ ꝑ terre volens facere hoĩes creauit Adam.

e

A

Ittuoꝛ ãgelos ĩ qttuoꝛ ꝑtes moi Et pmũ
ſcz Michaelẽ miſit ĩ oꝛiẽtẽ vt afferrʒ lr̃aʒ
q̃ qndã vidit ſtellã anatole q̃ ĩterpᷣtat᷑ na/

ſcẽs vł oꝛiẽs qͥ rediẽs tulit ĩide.A. Scoðm

Sgelũ.ſ.Gabꝛielẽ miſit ĩ occidetẽ. q vidit
ſtellã noĩatã diſis.q̃ iterpᷣtat᷑ occidẽs.qͥ re
dies tulit ĩde.D.Tertiũ.ſ.raphaelẽ miſit
ĩ ſeptentrionẽ.qͥ vidit ſtellã noĩe arctos.q̃
interpᷣtat᷑ ſeptẽtrio.qͥ redies tulit inde.A.
NQuartũ.ſ.Urielẽ miſit in ꝑtẽ meridiona

lem.qᷣ vidit ſtellã meſſembꝛis.q interpᷣtat
meridies.qͥ rediẽs tulit ide. M. Et rede

untes ad dũm dixit.legite lr̃as ⁊ legerũt.

Adam. Et ait dñs.ſ̊ erit nomẽ e.Etꝑ h̊

ſignat eſt pᷣmꝰ hõ gdãa vt ꝓgenies ſua qt/
tuoꝛ ꝑtes mũdi poſſideret. Uñ. Anatole

dedit a.diſis d.a.ↄtulit arctos. Meſſem

bꝛis.m. collige fit Addam.
Adamiani ſũt heretici qͥ nudi oꝛãt.⁊ nudi
inter ſe mares ⁊ femie ↄueniunt ⁊ coeunt
naſi ade imitent᷑ nuditatem.

Adama hebꝛaice. latine domꝰ vel tra ðᷣꝛ.

Adamas antʒ.vt dicit Iſið.xvi.etymo.in
dicꝰ lapis eſt ⁊ ꝑuꝰ⁊ indecoꝛꝰ ferreũ hñs

coloꝛẽ ⁊ ſplẽdoꝛẽ criſtallini.nũq; ãt vltra

magnitudinẽ nuclei auellãe reꝑit᷑. ⁊ ẽ du

riſſimꝰ.hic niłi matiei cedit nec ferro q de

nec igni ⁊ nũqᷓ; caleſcit.hircino tñ ſangui
ne recenti rũpit᷑.⁊ ðꝛ ab adimendo. Inde
venit adamãaãtinꝰa.ũ.i.de adamãte exñs.⁊
ꝓdu.pe. Etiam ðᷣꝛ ab ad ⁊ amo. qꝛ valde
amat᷑.nã valð pcioſꝰ ẽ. Uñ.Eſt adamas
gẽma quã nõ ferrũ neq; flãma.Diſſoluit.
ſanguis hircinus diuidit illum.
Adamãtiꝰ⁊ oꝛigenes ſt᷑ noĩa cuiuſdã hoĩſ
Adaptus a.um.i.oꝛnatus vel pᷣparatus.

Hdar hebꝛaice ðꝛ mẽſis marti.⁊ eſt gene.
neu. indecli. Et nota ꝙ Beda dicit ĩ ſuo
tractatu ð menſibo. Hebꝛei qͥbo ſt᷑ credita

eloqͥa dei.antiq̊ moꝛe menſes obſuare nõ
ceſſant.pmũ mẽſeʒ qͥ paſce cerimonijs ſa
cratꝰeſt niſan appellates.q ꝓpt᷑ młtiuaguʒ
lune diſcurſũ. nũc ĩ martiũ mẽſez.nũc ĩci
dit ĩ aplłẽ.nũc aliq̃t dies mẽſis maij occu
pat.ſʒ rectiꝰ apli ðputat᷑.qꝛ paſca ſꝑ ĩ ipᷣo
incipit᷑. vel deſinit vel totałr ĩ eo ĩcludit᷑
Scs mẽſis.ſ.maiꝰ ðꝛ iar. Tertiꝰ.ſ.iuni
us ðᷣꝛ ſiban. Quartꝰ.ſ.iuliꝰᷣꝛ tannc.Qui
tus.ſ.auguſtꝰ ðꝛ ab. Sextꝰ.ſ.ſeptember
ðꝛ elul. Septimus.ſ.october ðᷣꝛ theſere.
qquẽ ꝓpt dollectõʒ frugũ⁊ celeberrimas in
ipſo feſtiuitates nouũ ãnũ appellãt.Octa

Quo facto volẽs ei ſponere nomen.miſit

⅓
uꝰ.ſ.nouẽber ðꝛ mariſan.Nonꝰ.ſ.ðcẽber
8ᷣꝛ caſleu. Decimꝰ.ſ.ianuariꝰ ðᷣꝛ thebeth.

Vndecimꝰ.ſ.febꝛuariꝰ ðꝛ ſabath. Duod̊

cimꝰ.ſ.martius ðᷣꝛ adar. Noĩa aũt ⁊ oꝛdo
iſtoꝝ menſiuʒ poteſt haberi ꝑ hos verſus
Menſibo hebꝛeus hic ponit noĩa niſan.
Ac iar ⁊ ſiban thanuc ab elul theſeriq;.
Mariſan caſleu thebeth ſabath ſil adar.
Inchoat apꝛilis ſed martius eſt ibi finis
Adaſia eſt ouis maioꝛ natu.
daſtria.i.ſoꝛs eo ꝙ dura ſemꝑ videat᷑.vł
dicitur eſſe femina.
Adaugma.n.t.i.augmẽtũ vł additamẽtũ.
Adaugium. n. s.i.auctio vel augmẽtatio.
Hddictꝰ a.ũ.i.deputatus.ↄſcriptus.aſcri
ptus deſtinatus. Uñ Oꝛatiꝰ. Nulliꝰ ad/
dictus intrat in verba magiſtri.
dditus a.ũ.i.iunctus.appoſitꝰ. Unde.j.
Mach.iij. Et additi ſũt ad eos exercitꝰ.

delphus ðᷣꝛ ab ad ⁊ delphꝰ grece qð eſt

frater latine. Unð Therenthi ĩ adelphis
id eſt in comedia facta de duobꝰ fratribo.
Ademptus.i.ſublatus.ab adimo.is.

dempta legata dicimus illa que teſtatoꝛ

adimit legatario cui pᷣmo legauerat mu/
tata pꝛima ſua voluntate.
Adeodatus eſt nomen Dauid qͥ datꝰ fuit
a deo ad liberationem iſrael.
Adeps ðꝛ pĩguedo.⁊ ẽ interioꝛ/ꝓpꝛie.Pin
guedo enĩ ſuꝑ carnẽ.aruina vel lardꝰ ðꝛ.
que carni admixta ðꝛ pinguedo. Un. In
tus adeps aruina foꝛis.piguedoq; mixta
Et ſicut ðꝛ ĩ hiſtoꝛijs triplex ẽ adeps vita
liũ.ſ.coꝛdis ⁊ ventris.adeps iecoꝛiſ.i.epa
tis quẽ reticulũ dicimꝰ.qꝛ iuoluit᷑ad mo
duʒ rhetis.adeps renũ. Hos tres adipes
duoſq; renes.i.ilia ⁊ renũculos.adolebat
ſacerdos ſuꝑ altare. Itẽ adeps ðᷣꝛ medul
la tritici que ẽ ipſiꝰpinguioꝛ ⁊ interioꝛ ꝑs
Hdepticus.a.um.penul.coꝛ.quod de faci
li acquirit᷑.

Adeptus.a.um.i.aſſuetus vel acquiſitus.

ab adipiſco.... .
Hderatio ðᷣꝛ quaſi eris punitio.vel adera/

ta pᷣdia dicebant᷑ ex quib es puniebat᷑.vt

habet᷑ ex.l.. C. de comi.re.mili.
Adipatus.i.adipeↄditus ⁊ impinguatus
Adipatũ ẽ qlibet eduliũ adipe ipinguatũ.
Adipex vermiculus quidam.
Adipiculus dimi.i.paruus adeps.

Aditꝰ us.ni.⁊ H̊ aditũ ti.pe.coꝛ.dꝛũt. Nazʒ

aditꝰ eſt itroitꝰ.gradatio.opoꝛtunitas.vłł

aggreſſio. Sed aditũ ti.eſt locus ſecret

gtio.
aſcri
ach,

dej.
rits.
Pect

1.
ſato:
mu/

ſpit

in
5.
In
iua
pita
e
mno⸗
pes
cbat
nle
faal

tus.

era/
.t

inxta altare vñ dabant ruſa.et ðꝛ ab ade/
undo.ꝑ ↄtrarium.qꝛ mĩme licebat alicui
adire locũ illum niſi ſummo pontifici.
Adiumẽtũ auxiliũ ſubuetio.adiuuamẽtũ
adiuuamen.adiutoꝛiũ.oĩa idem ſignant.
dminiculũ li.i.auxiliũ. Iñ adminicula/
toꝛiꝰa.um.i.auxiliatoꝛius.
Adminiſtratoꝛ.m.t.ðꝛ curie adoꝛnatoꝛvł
coadiutoꝛ. Md1s
Admiſſariꝰ.i.equꝰſeu emiſſariꝰ.ſʒ differũt

in B.qꝛ admiſſariꝰ eſt equꝰ qͥ ad tempꝰ int

equas admittit᷑ ad coitũ.ſed emiſſariꝰ eſt
q ſemꝑ equabo interett.
Admiſſura ðꝛ qñ aĩalia ⁊ ꝓpꝛie iumenta
ad coitum admittunt᷑vt ↄcipiãt. Et ðꝛ ab
admitto.i.ad coitum mitto ꝓ vno ſignitfi
cato.vel admittere ðꝛ aſſumere ⁊ cuʒ agi
litate equũ vertere ⁊ ducere. Unde Oui

diꝰ.NHil nocet admiſſo ſubdere calcar eq̊.

Etadmiſſus.a.um.i.aptus ad mittendũ.

VUnõ foꝛtes ⁊ bonos equos admiſſarios
vocamus.qꝛ admittunt᷑ inter armẽta ad
coitum vel ad arandũ vel ad rrahendum

Unde hec admiſſura re.qñq; dicunt᷑ bꝛu
ta aĩalia.⁊? ꝓpꝛie iumẽta que ad coitum ad
mittũt᷑. Iſtas ſignificatiões ponit. Hug.
in ſuis deriuationib. Serotina aũt ad/
miſſura ſicut tangit᷑in hiſtoꝛijs. erat ea q̃
fiebat in extremitate verꝭ.in q̃ deterioꝛes
erãt fetꝰ.qꝛ in tarde appetentibo coituʒ mi

nus viget natura. Ulł ſerotina admiſſura

dicta ẽ in autũno.qꝛ natura ouiũ Meſo/
potamie ⁊ Italie eadẽ eſſe tradit᷑ vt bis ĩ
anno pariant.

Admiſſum ẽ peccatum iam ꝑpetratũ. Uñ
Admittit peccat aſſumit flectit equumq;

Hinc admiſſura ꝑmittere bꝛuta coire.

Hdmirabilis.ↄ.t.imodeſtus.honeſtꝰ ſiue

moꝛigeratꝰ.egregiꝰ.taciturnꝰ.facetus.ve

nuſtł.decens.gratꝰ.elegans.ſtupidus.et

gadmiratione plenꝰ.
Hdoleſcens.cõ.t.ð ille qͥ eſt infra triginta
annos. Uñ.Eſt adoleſcens creſcens no/

men trahit hinc adoleſceeas.
Hdoleſcẽtia.f.p.ðꝛ tertia etas hoĩs durãs
a qntodecimo ãno vſq; ad viceſimũocta/

uum.Et ðᷣꝛ adoleſcẽtia qſi ad gignenduʒ
apta⁊ adulta.

Adoleſcentulus.a.ũ.dimi.i.puꝰadoleſcẽs

Adomuſedech interpᷣtat᷑ dñs iuſtus.
AHdonai nomẽ dei hebꝛeũ.⁊ interpᷣtat᷑dũs
Hadoneꝰ.i.dñs vel ad dñm ꝑtinens.
Hdon eſt nomen cuiuſdam ciuitatis.

AHdonis adonis.veladonidis.me.p.ĩ ntio
⁊ me.coꝛ.in obliqͥs ðꝛ fuiſſe iuuenis pul/⸗
cerrimꝰamaſius venerꝭ. Unde Ouidius
Abſtinet a ſummo celo pᷣfert᷑ adonis. Et
ſm fabulas ðꝛ fuiſſe venatoꝛ ⁊ mechns qͥ
vulnerãs apꝛum venerꝭ.occiſus eſt ab ea
Etðꝛ reuixiſſe poſt moꝛtẽ in meſe qͥ apud
hebꝛeos thanuc ðꝛ.i.ĩ Julio quẽ getiles
anniuerſario ſolebãt plãgere ſicut ipᷣa plã
xit.de ᷓ p ha iſraelitas increpat. Eʒech̊.
viij. Mulieres plangẽtes adonidẽ. Unñ
NDuẽ trãſfixit aper venerꝭ vir fer᷑ adonis.
Hdoptio.ł.t.ẽ gratuita q̃dam electio q̃ qͥs
ſibi eligit aliquẽ in filiuʒ.⁊ qͥ ſic recipit᷑in
filium.ðꝛ adoptiuꝰ.⁊ qͥ eum ſic recipit ðꝛ

gadoptiuus Hater.
.t.

Hdoptatio.iſ.t.⁊ ꝑ ſyncopã ðꝛ adoptio.i.ð
ſideriũ vel affiliatio in filium acceptio.
Adoptatus.a.um.ðꝛ electus in filium vel
deſideratosq.e
Adoꝛ.n.indecli.eſt q̃ddã genꝰ annone vel
frumẽti vñ fiebat panis immolaticiꝰ.quẽ
qui immolabat deum adoꝛabat.
doꝛeus.a.um.i.triticius. Adoꝛiꝰ idem.
Adoꝛea.f.p.dea frumenti vel q̃dam veſtis
triumphallss. D
Adoꝛia.f.p.i.gloꝛia vel bona fama.
Adoꝛaſtus.m.s.fantaſma ðꝛ.
Adoꝛſus.a.um.i.inceptꝰvel allocutus.
Adoꝛtus.m.s.i.nouiter vel ſubito natus.
Adramoloch ydolum Aſſirioꝝ qð ſamari
te colunt.
Hdremon ðꝛ ciuitas vel vꝛbs iuxta ieſrael
in campo mageddõ.in q̊ Joſias rex victꝰ
a Pharaone nechao vulnerat?eſt. Suꝑ
q̊ lamẽtatões ſcbſit Hieremias.Deq̊ pla
ctu ðꝛ zach.xij. Erit planctus magnꝰ in
hierłm ſicut planctꝰadremon. Uel adre/
mon ðꝛ nomen reg regnantꝭ tũc in char
camis in cuiꝰ auxiliũ venit Joſias cõtra
nechao. Uñ. Adremon caſtri vel reg no
Adriaſtia.f.p.ðꝛ ſoꝛs.
Adria eſt mare petroſum.Et ðꝛ ab adros
grece.i.petra.eo ꝙ mag ẽ petroſuʒ q; alia
maria. ¶ñ Ouidius. Serpentẽ medijs
adria vidit aquis. Dicit᷑etiaʒ regio vł no
men loci.a quo ðꝛ mare adriaticũ.Etiaʒ
ðꝛ ſcopulus vel rupes. Unð.Adria ſunt
ſcopuli ſʒ et adria terre fretũq;. Iñ adria
ticus.a.um.i.petroſus.⁊ de adria terra ex
iſtens.vel ad eam ꝑtinens.

HAduena. 9.p. ðꝛ eo ꝙ aliunde vẽniat. ar F

— 5

de iudi.. heres abltees..
Aduertibił. .t.i.ſolubilis ⁊ intelligibilis

*

Aduentinꝰ.m. s. qdam mons rome.
Aduenticius.i.aduena.ſ.qͥ aliunde venit.

Aduerbiũ.n.s.i.allocutio.⁊ ſumitp q̃da,ʒ

ꝑte oꝛõnis q̃ detminat vᷣbum rõne ſigniti
cationiſ. Iñ hic ⁊ hec aduerbialis.⁊ Bad
uerbiale.i.ad aduerbiũ ꝑtinens. Itez no
men aduerbiale ðᷣꝛ qð ab aduerbio deri/
uat᷑.vt heſternꝰ.hodiernrnuus.
Aduncus.i.valde curuus.

Aduocatꝰ.m.S.eſt qͥ alio noĩe qſilegatꝰ vl

patronꝰ vocat᷑.qͥ in foꝛẽſibo ſeu extraneis

negocijs peminentibo p̈bet litigatibo ſuũ

patrocinium cuiꝰ pᷣcium oneraria vocat᷑

ſub antiquo noĩe.

Aldula.f.p.ðᷣꝛ caput lini. MU
Adulatoꝛ.m.s.ðꝛ qͥ blandit᷑.ſ.locutoꝛ oꝛe
⁊ nõ coꝛde. Inde adulatrix. SJèMU
Adulatoꝛculus.m.s.ðꝛ paruus adulatoꝛ. .
Hlerinus.a. um.pe. ꝓdu.i.ad aerem ꝑtinẽs
Herius. um.idem. vel qñq; idem qð altus

Adulatio.f.t.ðꝛ falſa laudatio.
Adulter.m.s.ðꝛ quaſi ad alter.et eſt ille qͥᷣ

vxoꝛem alterius accedit ipſam violando

ndeadultear.

dulteriũ.n. s.ðꝛ q̃ſi ad alteriꝰ thoꝝ acceſ
ſus vel ad alteꝝ.qꝛ ex adulterio ab vno cõ
ceptus ad hereditatem alterius naſcii.
Adulteriũ etiã fᷣm mgr̃m.iiij.ſniaꝝ eſt illi
citꝰcoit cũ maritata. Stupꝛũ eſt defloꝛa
tio vᷣginis illicita. Inceſtꝰcũ ↄſanguinea
vel affini vel religioſa ꝑpſona. Raptꝰeſt cũ
uella violent᷑ deducit᷑ de domo paterna
⸗ Bea foꝛnicatio eſt cõis ad hec oĩa.fit ſrn
ſpecialiter cum ſoluta. vidua ł meretrice.
Zautreninns eſt de adulterio ↄceptus vel

genitꝰ. Un adulterina moneta vel ſigillũ
8ꝛ falſa moneta vel falſum ſigillum ad in
ſtar vere vel veri facta vel factum.
dulterine plantatões dicũt᷑ meche plãte
vel nõ naturales.vt ptʒ Sap̃.iiij. Et illã

lxram innuit Aug'. in li.ij.de doctrina xpᷣi

ana. Sed Rabanus ⁊ antiqͥ dicũt ꝙ ſint

ſpuria vitulamĩa.Et vitulamen ðꝛ plan/
ta infructuoſa que naſcit᷑ ex radice vitis ł

alterius arboꝛis.

Adultꝰ veit a vᷣbo adoleo es.eui.etuz.łitũ.

p ã̊ vtimur adultũ qð ſist cremare vlł cre
ſcere. Uñ adultus a. um.i.crematꝰ.excre/
tus.maturus vel annoſus.Etꝓ excretus
inuenit᷑ frequenter in ſacra ſcriptura.

ante E

Aer.m.t. fm vſũ caret płi nũero.⁊ ẽvnũ 5

2
.

q̃ttuoꝛ elementꝭ ⁊ pꝛie ẽ illud qd ptẽdit᷑a
nobᷣ vſq; ad ſphera lune.Et ↄꝛ ab a qð eſt

ſine. ⁊ er. lis.qi ſine lite.ꝑ ↄꝛiũ.qꝛ ibiẽ ven
toꝝ ↄꝛiꝰ ↄflictꝰ.nã ibi cauſant᷑ nebule.to/⸗
nitrua.coꝛuſtcatões ⁊ fulgura. Uel iõſine
lite.qꝛ faciłr ⁊ ſine lite cedit feriẽti b impel

leti. Itẽ aer ẽ coꝛpꝰelemẽetare hũidũ⁊ cali

dũ ꝑ naturã qð inſpirat᷑ ⁊ reſpirat᷑ a nob.

Itẽ aer etiã hʒ aera ĩ actio moꝛe grecoꝝ ⁊

etiã foꝛmat femininũ ĩa. Nã qnq; ſt noia

hñtia em ł a.in accuſatiuo ſingłari.a qb⸗
foꝛmãt᷑ noĩa.f.p.ĩ a.q̃ noĩa ſic hũtia em vł

a. in actõ ſingłari. hñtes es l as.ĩ actõ płi.
vñ Ether⁊ crater aer lãpas iũgas z pan

ter. Exà femiea qbo ẽ inflectio pᷣma.Sũt
⁊ alia noĩa iſto mõ faciẽtia.vt ſtix.acherõ.
heros. vt ptzʒ in ſequentia vbi canit᷑.Sed
Od nos iſtos recenſemus heroas.i.dños.
Aeriani heretici ab aere dicti. Hi vetãt ꝓp
defunctis ſacrificium offerri Fm Papia.

Heripes.i.aereos hñs pedes.i.veloces ita

ꝙ in aere videant᷑ ſuſtentari ⁊ figi.et idem
eſt quod ceruus.

* „

Heromantia pe. p. eſt diuinatio qᷓ fit ĩ aere

Inde aeromãticꝰ.i.ꝑfect in tali arte.qͥdã
dicunt aerimantia ꝑ i.in tertia ſyllaba.
AM ante P
Aſfer fuit vnꝰex poſterꝭ Abꝛae ð Cethura
a qͥ affrica dicta ẽ.q gentẽ illã deuicit.⁊ in
habitauit vel ðꝛ aliqsde tali regione

Atereſis vlł aufereſis eſt ſubtractio lr̃e vel

ſyllabe in pncipio dictionis.
Affa idem eſt qð talpa.
Affabilis.cõ.t.i.delectabilis.

Affatꝰ a.um.ꝑticipiũ venies ab affoꝛ.anꝭ.

oꝛnatus ſermo. . ð
ffectꝰ us.ui.ſm Pap̃ᷣ. eſt animi deuotio
amicitia.fedus ſocietaſ.dilectio.charitas

Et affatꝰ us.ui.me ꝓdu.ðꝛ allocutio.vel

ab affecto as.ſed affectꝰꝑticipium ðꝛ lace

ratus vel maceratꝰ.

Affectio.f.t.ẽ alteratio coꝛꝑis.vñ Coꝛꝑis

alteritas affectio ð eſſe. Ac ſpectat mentꝭ
ad interioꝛa affectꝰ. Et dꝛñt affectio ⁊ pie

tas.qꝛ pietas int᷑ ↄiſctos ſanguine ẽ affe

ctio int exrtraneos exhibet.

Affibulatus a.um.i.cõnodatus.vel fibula

oꝛnatus.

Affictus ðᷣꝛ cenſus qͥ dat᷑rõne pᷣdioꝛum.

Affidoxe ſunt ſententie quaꝝ pars eſt ho/

Pfl
nur
aut

fin
Mon
e
Fin
giis
co⸗
ge
to⸗
wr⸗

F

⸗
e

4

0/
nne
pc
Nli
.
7
i

li.
mn.
üit
.
ed
.
tp
.
nis
lrns
ginn

ere
i

neſta ? pars inboneſt. WB
Affiliatio.i.adoptio vł imitatio nature.
Affinis.9.t.ðᷣꝛ cognatꝰ ł ꝓpinquꝰ vxoꝛis

mariti.vł ecõuerſo.vel qͥ ẽ de genere pꝛis

gut matris. Et dꝛñt affinis ⁊ ↄfinis. Uñ.

Affinis genereↄfinis ꝓximitate. Itẽ Cõ
finis meꝰeſt mihi mãſio ꝓxia cuiꝰ.Affiniſ
meus eſt mihi natio ꝓxima cuius.Affinis
genere mihi ↄfinis pximꝰ vꝛbe.

lffinitas ẽ pximitas ꝑſonaꝝ ex coitu ꝓue

niẽes oĩ carẽs parẽtela.⁊ ̊ ð iure canoni/
co.⁊ ſic ᷣhit᷑affinitas tã ꝑ coitũ legitimũ
qᷓ; ꝑ foꝛnicariũ.Sed ſᷣ̃m leges ẽ regulari
tas pſonaꝝ ex nuptijs ↄiũctaꝝ oĩ carens
parẽtela.vt. C. de nup.l.liberi.

Hffirmatio. f.t. ð ↄfirmatio aſſertio.

Affla.f.p.eſt animal qddam.
Atlatus.m.S.i.inſpiratuſ.ab ad ⁊ ſio flas.
Afflictus us.ui.ab affligo.i.cruciamen.
Affluus a. um.i.abundans vel diues.

Afſlatices eſt lacꝰ iudee vbi nihil mergi põt

ðᷣ habet aiam quaſi ſine filatu.
fodillum.n.S.eſt albedo exiſtens in ouo.

Aijoꝛiſmꝰ.m.s.ẽ ſermo bꝛeuis itegꝝ ſenſũ
rei ꝓpoſite ſcribẽs.Etiã afoꝛiſmi ſt᷑ foꝛami
na in uaui vñ remi emittũt᷑. Itẽ liber qͥ dã

in phiſica ſic ðꝛ.

Afoꝛus.m.s.pe.coꝛ.ðꝛ piſciculꝰ qͥ ppter exi

guitatẽ hamo capi nõ potet.
foſon indecli.ðꝛ miniſter crudelitatis.

MVfraſia vel afriſia.f.p.herba quedam.

Africa.f.p.ðꝛ regio qᷓdam. ⁊ ðꝛ qſi apꝛica
qꝛ fuit aꝑta ⁊ expoſita celo vel ſoli.vel eſt
tertia ꝑs mũdia meridie.

AHfricanꝰ.m.s.negociatoꝛ vł incola africe
Africꝰme.coꝛ.vẽtꝰa meridie flãs ſafricã
Unñ ãq̃ttuoꝛ ſt᷑ venti pncipales.Pꝛimꝰ ab

oꝛiente ðꝛ eurꝰ qͥ venit ab oꝛiẽte eqͥ noxiali
ab illa.ſ.pꝑte mði vbi ſol oꝛit᷑ circa feſtum
gꝛegoꝛij⁊ ĩ exaltatõe ſctẽ cruci.h̊ hduos
collaterales.ſ.vulturnũ qͥ veit ab oꝛiente

eſtiuo vbi ſol oꝛit᷑ circa feſtũ ſcti Uliti.⁊ al
teꝝ ſubſolanũ qͥ veĩt ab oꝛiẽte hyemali.i.
Aloco vbi ſol oꝛit᷑ circa feſtũ ſancte lucie.
Deide tres ſt᷑ ĩK occidẽte ̊ꝝ pᷣncipałqͥ veit

ab occidẽte eqͥnoxiali ðꝛ ʒephirꝰ hꝰcolla/

terablł veniẽſ ab occidẽte eſtiuo ðᷣꝛ circiꝰ.ſʒ

ab occidẽte hiemali ðꝛ fauoniꝰ.Deĩð treſ
veniũt a ꝑte meridiõali.q̊ꝝ pncipal ⁊ me
diꝰ ðꝛ auſter.hꝰcollateral declinãs ad oc
caſuʒ vᷣſus ʒephirũ ðꝛ notꝰ.ſʒ alt collate/

ral vᷣges ad oꝛiẽtẽ ðꝛ africꝰ.Deide ab aq;/
lone.i.ſ. eptentrione etiã veniüt tres qꝝ me

Aga

dius⁊ pᷣncipał ðꝛ boꝛeaſ.ille vᷣo qͥ ab eo ꝭ
clinat vᷣſꝰ occidẽtẽ ðᷣꝛ choꝛꝰ.declinãs aũt
ad oꝛiẽtẽ ðꝛ aqͥlo.et ſubſolanꝰðꝛ qꝛ ſub ſo
le oꝛtꝰẽ.Eurꝰqꝛ ab eo flat.ſ.ab oꝛieẽte CUul
turꝰ eo ꝙ alte tonat.Auſter ðꝛ ab haurie/
do aq̊s h̊ grece ↄꝛ nothꝰ.nã peſtilẽtiaʒ gi/
gnit. Euroauſter eo ꝙ exvna ꝑte hʒ eurũ
⁊ ex alta auſtꝝ. Auſtroafricꝰ.eo ꝙ iũctꝰ ẽ
huic.Auſtrofauoniꝰeo ꝙ foueat fruges⁊
floꝛes.Africꝰ dictꝰ ẽ choꝛꝰ eo ꝙ ipᷣe circũ
claudat ⁊ q̃ſi choꝝ facit. Septẽtrio eo q;
ĩ circło ſeptẽ ſtellaꝝ ↄſurgat. Aqͥlo ðꝛ cir
ciꝰeo ꝙ ſit iũctꝰchoꝛo. Boꝛeaſ eo ꝙ ab hy

ꝑpboꝛeis ꝑtibo flat ⁊ frigidꝰ ⁊ ſiccꝰ. Nata
ei ſeptẽtrionaliũ ẽ frigida ⁊ ſicca.auſtrali
um hũida ⁊ calida.oꝛiẽtaliũ calida⁊ ſicca

occidẽtaliũ frigida ⁊ huida. vñ. Flat ſub

ſolanꝰ vulturnꝰ ⁊ eurꝰ ab oꝛtu. Atqʒ diei
medie nothꝰ heret ⁊ africꝰauſtro.Circiuſ

occaſuʒ ʒephirꝰ atq; fauoni aſſlant. Sʒ

venumt aquilo boꝛeas ⁊ choꝛꝰ ab arcto.

ſpuma.qꝛ nata ðᷣꝛ fuiſſe ſᷣm fabulaſex ſpu

ma marꝭ ꝓueniẽte ex genitalib ſat᷑ni. Un

Marcialis.Oẽs vo illecebꝛas circa ſen/
ſus cũctos appoſuit afrodita.
Afrodis grece femina latie.
Afronitũ.n.s.eſt ſpuma nitri. Uñ quidaʒ

Ruſticus hec neſcit qͥd greco noĩe dicar.

Spuma vocoꝛ nitri grecis ⁊ afronitũ eſt
Arus.m.s.ſᷣm Pap̃.eſt ciuis africus.
Afumentũ.n.s.i.dumetum.

bape. coꝛ. qdam ꝓpha de q̊ habet Act.
xj. Un in Auroꝛa.Agabo ecce famem pꝛe

.

dixit in vꝛbe futuram.

Agagulo.m.t.i.ðꝛ vanus foꝛnicatoꝛ.
Agalma.n.t.i.figura.et ðꝛ qſi agẽs imagi⸗/
nem alteriꝰ.vł ẽ ſpeculũ pᷣclaꝝ.ponit᷑ etiã
ꝓ celo vbi ẽ veꝝ ſpeculũ.ſ.facies xpᷣi. Uñ
Intrat cũ palma plebs alma ſalutꝭ agal/
ma.i.regnum celoꝝ.

Agamꝰ. m. s. pe. coꝛ.i.ſine vxoꝛe.et ðꝛ ab a

ð eſt ſine ⁊ gamos vxoꝛ.
gapa pe.vel agape pes.i.laboꝛ alienꝰ.di
lectio.charitas.oꝛationũ cõmunio.vl ele
moſyna rogata. ⁊ ſm aliq̊s ẽ mãducatio
que fit ĩ charitate ob memoꝛiã defũctoꝝ.
Inde agapitus.i.dilectus.
AHgapeta.tf.p.pe.ꝓ.ancilla dei q̃ ꝓ xpᷣo nu/
bere noluit. vt diẽ Hugui. Pap· aut dicit
agapeta k agapeteſ.i.lenocinat᷑oꝛ.vł qͥᷣ n

7

A(G

feminis illicite duerſatur..
Agar interpᷣtat᷑ aduena ↄuerſa.⁊ erat ↄcu
bina Abꝛae.
Agareni pe.ꝓdu.dicti ſunt ꝓſeliti ⁊ adue/
ne ab agar.
Agaritudo.f.t.ðꝛ ſuſpiriũ vel anxietas.
Agarus.m.s.ðꝛ curſoꝛ pedeſter
Hgaſo ꝓpꝛie ðꝛ qͥ curat iumẽta q̃ſi agẽs ſo/
mariũ.qnq; tñ agaſo ðꝛ domeſticꝰ mini/
ſter aſinoꝝ. vñ Bꝛeciſmꝰ. Eſt aſinoꝛũ pa/
ſtoꝛ agaſo boumq; bubulcus.
Agates.m.t.ð⁊ lapis pᷣcioſus.
Agaticia.f.p.eſt herba quedam.
Agea.f.p.ð loc vel via in naui ꝑ quã cia/
toꝛ ad remiges accedit.vnñ Enniꝰ. Mul/
ta foꝛo ponẽs ageaq; longa replet᷑. Item
agea oꝝ.pl iter dicunt᷑ victime queꝓ reb
agendis offerebant᷑.
Agelaſter ð aliqͥs qͥ nunq; ridet. W
Agellarius.m.s.i.ruſticus ab ager dictꝰ.
Agenei oꝝ. plłlis numeri dicunt᷑ victime q̃
Arcr⸗ agendis offerebanf.

genaria.f.p.ðꝛ dea agẽdi cꝰ feſta agena/

ria dicunt᷑ in płi.in ſingulari agenarium.
Agenatoꝛ ðꝛ ò rem ſuã celerit᷑ agit.

Agenda ðꝛ liber baptiſma vł bnñdictiõis

Agenus a. um.i.feſtinus vt lepus.

Ager ðꝛ cãpꝰ ł ſpaciũ tre qͥ colit᷑ ⁊ arat᷑ Et

dinigdit᷑ ager a ᷣgilio qdrifarie. Et eĩ ager
ſationalł.qͥ eſt aptꝰ ſeminibo.⁊ eſt ↄſitiuus
q̃ eſt aptꝰvitibꝛ arboꝛibo.⁊ qager paſcuus
q eſt aptꝰpaſcuis.⁊ eſt ager floꝛidus vł flo
rens 4 eſt aptꝰ floꝛibe pducẽdis. Uñ.E ſt
bñ tutꝰ ager queʒ circũſepit agger. Inde
agerculus ⁊ agellus.i.puus ager.
Agger eſt cumulus t re ſurſuʒ eleuate.etiã
ðꝛ cuiuſlibet rei coaceruatio. In aggero
ſus a. um.i.cumuloſus.
Aggeſtus us.ui.i.cumulus ł coadunatio
vñn. Agger aggeſt? eſt ↄgeries vł aceruus

Monticulus cumulꝰ aggero parturit h.

Aggeus.m.s.interpᷣtat᷑ feſtiuus ⁊ letus
Ageromines.i.dilectus.

Agilis.cõ.t.ðꝛ facil ad agẽdũ.et ↄꝑat᷑agi

ioꝛ.limuſ. Iñ agilitas.i.facilitas agendi.
Agia.tf.p.ðꝛ fragilitas ꝑ quã gignit᷑ iuidia
Agina ðᷣꝛ foꝛamen in qͥ ſe trutina vertit.vł
Dicit᷑ feſtinantig.
ginatoꝛ.m.tC.i.actoꝛ vel mercatoꝛ qͥ rem
ſuam agiliter agit.
giama dicũt᷑ quedã loca in nauibo que
ꝑ artatiopẽ remoꝝ veniũt.vł dicunt᷑ foꝛa
mina ꝑ que hoꝛtatoꝛ remos accedit.

Agiographia.i ſcta ſeptura. ab agios qdð

eſt ſancta.⁊ graphia qð eſt ſcriptura.

Agiographus.m.s.i.ſancta ſcribens.
Agios grece.i.ſanct? latine.et ðꝛ ab a qð ẽ
ſine. ⁊ ge qð eſt terra.
Agitatoꝛ ðꝛ vectoꝛ qͥ currum agitat.
Aginon grece eſt vicus latine.

Agmen ðꝛ turba vl exercitꝰ in aliq̃ itinere
⁊ Fim Rabanũ ðꝛ ab ago is.qꝛ vbi agmen

ẽ ibi frequẽs actio exercet᷑.vł ſᷣm Iſið.ðꝛ
ꝗAb agẽdo.i.eũdo ſᷣm qð in lõgitudine di/
rectum ẽ ſicut exit a poꝛtis als abuſiue
Agnati dicũt᷑ ↄgnati de pꝛe.eo ꝙ accedũt
ꝓ natiſ dũ deſunt filij.vł dicunt᷑ amicide

ſcendẽtes a pꝛe.ſed cognati dicunt᷑ amici

deſcendẽtes a matre.Iñ.Attinet agnat
ſexus a pte virilis.
Agnellus.m.sS.i.puus agnus.

Agnes ꝓpꝛiũ nomen vᷣginis.⁊ declinatur

agnes etis. vel agna ne. vel grece h agne.
huiꝰ agnes.⁊ interpᷣtat᷑ caſta vel mater vł
matrix.

5*

Agniculus.m.S.i.agnellus.

Agnigloſſa herba qdã que ðꝛ agnilingua

Agnomen.n.t.eſt nomẽ qð alicui imponit
ab euẽtu. vt ſcipio dictꝰ eſt africanꝰ.quia
africam ſubiugauit.⁊ Pilatus ðꝛ pontiꝰ
ab inſula que ðꝛ pontus.
Agnominatio.F.t.eſt qͥ dam coloꝛ rethoꝛi/
cus.vel ðꝛ qũ q; fedus ↄiugale.
gnꝰ.m.s.eſt aial ab agnoſcẽdo dictũ.qꝛ
noſcit matrẽ ꝑditã in voce.vñ.Agnus ab
agnoſcẽdo cognoſcitq; parentẽ. Balatu.
materq; noſcit᷑ hinc in eodem.
Agolus.m.s.eſt baculus paſtoꝛal.ab agẽ
do pecoꝛa dictus. =
Agon nis.ðꝛ pugna moꝛtꝭ. Uñ canit᷑. In
agonetriũphali.Et ðꝛ certamen ł pugna
ab ago is.vl ab a qð ẽ ſine.⁊ gonos angu
lus qsi ſine angulo.qꝛ antiqt agones ĩ lo
cis rotũdis fiebãt.vñn.ij. Hach.üij.Qui
quẽnalis agon dicebat᷑ certamẽ qð fiebat
de qͥnquẽnio ad qnquẽniũ.qttuoꝛ medijſ
annis vacantib. Locꝰ qũt iſtiꝰ certamis
olympiaſdicebat᷑.qꝛ ſ olympo mõte ago
nes hmõi ab hercule iſtitute ſt᷑. Etiã ðꝛ ce
tus vl multitudo hoim ad certamẽ oꝛdĩa
