cedil
Com
diat
uix
int.a
Qomt
utmi
gemnilit
(onchn
Pleconn
1l Etd⸗
Ciaaß
t Ce
ſirpie
Concee
Cone
hakaco
poſuits
mnuenir
nen, xe
cninita:
gdnoon
Nelünur⸗
amedem
ſwoggil
ncnoͤſt
lgtegeciſa
geconuns

ſcenga
lirt *

lenvocit
☚

Ding
alin

aifnein

boligkrh
ifingitgi
noſti
volgect
iakanö
alln
hſtiſſone
fimmnche
1.Nbſan
kinnenithc⸗

Epelinſfoe.

ls ꝛc.. ii
ilonacol⸗

mlia dcon
oDadn
nomengean
namcRban
5ii Jien
Ttcomdi
vüauͦci g
coKructoc
uſpenſiua.
n commutcsar

aRacon
cibreuit cope

hreuiatorco

ne Ui ie
conpe aid

cant
Scommatte
cConus⸗

bkyllamh

tlansCei

8 ☚
8
A „

Uomes oꝛientis ᷣm Aʒo.in ſum.foꝛte erat

„

Poyuratoꝛ reꝝ ceſaris.qͥs hẽbat in oꝛiente.
QUomes palatinꝰ ðꝛ qͥ curã gerebat pᷣcipuã

vt miſſoꝝ notarioꝝ.⁊ iudicũ negligẽtiam
argueret. ⁊ a puincialib tributa exigeret.
791ueta depoſcere.
lomes rerũ puatoꝝ ſm Aʒo.erat foꝛte p/⸗
curatoꝛ ceſar in pᷣnatꝭ rebo.⁊ m eũ etiam
illuſtris fuit. Alij dicũt ꝙ puati cõmodi ⁊
fiſcaliũ rerũ habuit admiſtrationẽ.vt eos
ↄſeruaret ⁊ in eis negociaret.
omes ſacraꝝ largitionũ bm Azo. erat ille
p quẽ pnceps ſua ſtipẽdia largiebat᷑.⁊ hic
foꝛte erat pcuratoꝛ rei publice qͥ grece le/
giſta nuncupatur. Alij dicunt ꝙ impera/

toꝛ ꝑ bũc ſuã libertatẽ ⁊ magnificentiã ex/

ercebat ⁊ largitudinẽ agebat.

Oomes ſacri patrimoni eratqͥ imꝑatoꝛis

pꝓcurabat patrimoniũ.qͥ ĩ h differt a Co/

miite rey puataꝝ. qꝛ h tenet cuſtodiã rerũ
puataꝝ⁊ exercet negociatõʒ circa mobilia
ſed ille patrimoniũ ⁊ ĩmobilia ꝓcurat.

Olomites ↄſiſtoꝛiani ſũt qͥ ↄſiſtoꝛij milites

7—

dici meruert. etiã ſpectabilib pcõſulib⸗
equiꝑabãt᷑.vel ↄſi iſtoꝛiani dicebant᷑qͥ pꝛe

erant caſtris pncipis oꝛdinandis.
Qomitarienſes milites als comitatẽſes di
cunt᷑ milites ſtipẽdiarij a comitatu dicti.
qꝛ militant nõ ſoli.ſed in comitatu.
Uomelſatio onis.ðꝛ a comeſo as. Et ſũt p/
pꝛie comeſatioes ſuꝑflua ⁊ luxurioſa cõui
nia. Et dʒ ſcribi ꝑ vnũ s.ſicut ſuũ verbuʒ
Vñ ad Ro. xiij. In comeſationibo ⁊ ebꝛie

omeſoꝛ vel comeſtoꝛ.i.guloſus.

7

tatib. Comeſationiba dz ſcribi ꝑ vnums

ometa te.f.p.ðꝛoꝛdinatrixcomaꝝ.⁊ deri

uata coma me. Juuenal tñ gra metri int
poſuit s.ibi. Ponũt coſmete crinitas.Itẽ
inuenit᷑ hic cometa comete.vel h cqnetes
meti. vel comete. Et eſt cometa qdã ſtella
crinita ⁊ emittẽs de ſe radios fliammaruʒ
ad modũ criniũ.Et qn awaret ſit moꝛtẽ
vel ĩm utationẽ alicui pncipis vel alicuiꝰ
patrie deſtructionẽ.⁊ ſem dirigit radios

— 7*

fuos ad illã ꝑtẽ cui minat᷑. Quidam tñ di

cũt ꝙ nõ ſit ſtella. ſʒ qdã nubeſ ignea clari
tate accẽſa. Pa.di. Cometes ẽ ſtella dict?
qꝛ comas luminis exſe fundat.qð genus
ſideris q apparet peſtilẽtiã.famẽ aut bel/
lũ vl regni imutatõeʒ ſi igt. q latini crini/
tem vocãt.eo ꝙ in modũ criniũ flammas

ſpargit. Alij dicüt ꝙ cometes nihil aliud

ſit q; vapoꝛ terreꝰgroſſus.c?ꝰ ꝑtes ſi ibi ml/

tum ↄiacẽt paulatim aſcẽdẽs ab inferioꝛi
pte eſt ad ſuꝑioꝛẽ eiuſdẽ.vbi ↄcauitatem
ignis ↄtingit. ⁊ ibi diffuſus inflãmat᷑.et iõ

vider long frequenc ? diffuſns.
Uomicꝰ.a.ũ.i.comedus vel ad comediam

nera comicoꝝ.ſ.comediã ſcribentiũ.ſ.vete

res qͥ ioculatoꝛes extiterũt.vt Cherentiꝰ.

HNoui qͥ et ſatyrici qb⸗ generalr vicia car⸗
punt᷑.vt Perſiꝰ⁊ Juuenał.Et nudi pigu
tur. eo ꝙ vicia denudent

Uomis mis.ↄ.t.⁊ H̊ me.i.ſi uanis vl curial.

vel facetꝰ. ſʒ facetꝰ de doctrina.comis de

nata. vl facet in factꝭ comis in dictꝭ. Uel
ſm Pap̃. Comiſ.i.opoſi itꝰ.hilarꝭ. benignꝰ
Et no.qꝙ como mis.⁊ h̊ ⁊ H comis.⁊ hͥ me.
⁊ coma maꝭ ꝓducunt pmã.ſed coma me.
eaz coꝛ. Uñ.Cane coloꝛe comis me fallit

feia comis.i.ſuauis ł curiał. Jũ comitas

tat.i.curialitas vel ſuauitas.
¶omitatꝰ.us.ui.i.comitꝭ dignitas.vel t᷑ra

ſiue tantũ ſpaciũ q;tũ vnꝰ comes tenet. et
deriuat᷑ a comeſ. Inuenit etiã h comitatꝰ*
us.ui.i.ſocietas vel comitatio.⁊ tunc ðꝛ a

comitoꝛ tarꝭ. Itẽ inuenit᷑ adiectiue comi/
tatus a. um.

Qoomtiũ tij.n. s. eſt tempꝰ in qͥ ↄſules eligũ

tur vel intronizant᷑.vel et ipſa electio.vel

introniʒzatio ðꝛ comitiũ.ł ſolẽnitas ꝗᷓ tũc
ibi fiebat ⁊ ↄuent? totiꝰ ppłi ⁊ locus in quo

fiebat.⁊ ðꝛ comitiũ q̃ſi coitiũ.qꝛ totꝰppłus

ad electionẽ ⁊ introniʒationẽ ↄſulũ ↄueni

ebat. ſz eſt etymol.potiꝰq; ↄpoſitio. Iñ co
miti vel comitialis moꝛbo.i.caducus. vel
paſſiuꝰ.qꝛ in comitijs illi qͥ patiebat᷑ repul
ſam ꝑ pudoꝛẽ moꝛbũ caducũ incurrebãt.
Vl eñ comitiũ placitũ qð multi comites
faciũt. Uñ Plautꝰ. Ibo inqͥt vt de capite

meo faciãt comitia.⁊ ſic deriuat᷑ a comes

Oomitulus a.ũ.⁊ comitellus a.ũ.ambo di

mi.i.puus comes.

Ooõmanipularꝭ .t. ⁊ H re. i. Oſ. ociꝰ. a con. et

manipularꝭ qſi cum alio manipularis.

Qõmater tris.F.tqſi ſił mater.a cõ ⁊ mater

Et no. ꝙ due ſunt ſpes cõpaternitatis ſeu
cõmaternitatis. VUna directa.ſ.qñ ego ſu

ſcipio de ſacro fonte filiuʒ Berte. vel ipſa

—

meũ lad ↄfirmatõʒ coꝛã epo teneo filium
Berte. ⁊ ſi eaz accepero ſemꝑ eit ſeꝑandũ
ↄnubiũ.Alia eſt indirecta.qn vnꝰ ↄiuguz
poſtẽ; ſt vna caro effecti. filiũ alteri ſulci
pit. in ̊ caſu ambo parentes infantis cß⸗
”8s b

patres efficiunt᷑etiã alteri ↄiugum qͥ non

ſuſcipit. ⁊ ambe impediũt matrimonium

trahendũ. dirimũt ↄtracum.
omeatꝰ us.ui.i.ſimul meatꝰ. Itẽ cõmea/

tus etiã ðꝛ expenſa q̃ eſt neceſſaria ĩ itinere

ſimul cõmeantibo.

QOQoõmeatꝰ ðꝛ licentiatꝰvel recõmẽdatio ſeu

remuneratio ſaa⸗ licetiatꝭ tꝑe licẽtiature
facta. vt in epła Alexãdri magni.⁊ Ariſto
telis legit᷑. Et eſt qð vulgo ðꝛ ↄduct liber
id eſt.trãſitꝰa cõmeando deſcẽdens.vt ibi
ðↄꝛ optimis nos ſuſceperũt cõmeatibo.
Qõmemoꝛatio onis.f.t.i.recoꝛdatio.
Oõmẽdaticiꝰa.ũ.aliqͥs qͥ de ſuo nobᷣ aliqͥd
dat. vt res eiꝰ in nrfa habeamꝰ tutela. Eſt
etiã cõmẽdaticia res q̃ nob ⁊ nr̃e tutele cõ

mendat᷑. Inuenit etiã cõmẽdaticiꝰ qq com O¶
mẽdat nosvl laudat. Uñ.ij. Coxꝝ.iij. Aut

indigem cõmendaticijs eprüis.
Qoõmendaticie lre ſunt dimiſſoꝛie qͥb cleri
cus dimittit᷑ ⁊ abſoluit a ptãte ſui epᷣi in 4

bus phibet᷑ de vita 2 oꝛdinib⸗ illius teſti/ .

monium.
Oloõmentarienſis ðꝛ cuſtos ĩ cacere poſito
rum.ff.de oꝛi.iuriſ.⁊.C.de cuſto.reo.l.ad
coõmentarienſem. vbi talis punit᷑tali pena
cum ſocio ſuo.q punitus fuiſſet aufugiẽs
ex negligetia eoꝛuʒ. niſi ex neceſſitate pcul

ab officio egerit. tuc adiutoꝛ eiꝰ pari pena

oſtringit. ”ůsü
Qomenda ẽ cuſtodia eccłie alicui cõmiſſa.
c.nemo deinceps.de elec.li.yvſ.
Qomæẽtariꝰa.ũ.i.expoſitoꝛiꝰa.ũ.a cõmentũ
Et h̊ cõmentariꝰ rij qͥ cõmẽtat᷑ Et cõme/

tatoꝛ ⁊ cõmẽtarius qͥ cõmentum cõponit

vel ſcribit. Et h cõmentarium.i.armariũ
vbi reponunt᷑ cõmenta. Et hic cõmenta/
riolus. ”è.ñsG
Ooõmenticiꝰ a.ũ.i.ofictꝰ.falſus vł expoſito
rius.vel ad cõmentũ ꝑtines.
oõmentꝰa.iũ.⁊ h̊ cõmentũ ti.i.fraus.men/⸗
daciũ.machinamentũ.inuentũ.ↄfictũ.cõ
poſitũ. Uel cõmentũ eſt pluriũ ſtudio vel
doctrins in mẽte habitoꝝ in vnũ collectio
Et fm h qlibet liber? qdlibʒ opꝰ de q̃libʒ
aArte ↄpoſitũ ðꝛ cõmentũ. Sed in nr̃o vſu
cõmentũ ðꝛ liber expoſitoꝛiꝰ.ſ.qͥ deſeruit
expoſitioni ſnie alicꝰ libꝛi.⁊ nõ ↄſtructiõi
Ire.Et ſᷣm h̊ ſic diffinli-..

Uoõmentũ eſt expoſitio boꝝ iuncturã non
pſiderãs.ſed ſenſum.
Ulõmertiũ.n.s.i.ex płib⸗ rebo vna venditio
vel dinerſaꝝ rex cõmutatio. vt ſi qͥs daret

Qoõpeditus a.ũ.i.cũ pede vł pedica aſtrioꝰ
incatenatus. H

vel cõmutaret mantellum p capa val ecõ/
uerſo. Uñ ðꝛ cõmertium qᷣſi commutatio
mertiũ. Illa vᷣo mirabilis ĩcarnatio Jeſu
chꝛiſti fuit cõmertiũ.q̃i cõmutatio mertiũ
ſcʒ diuinitatꝭ ⁊ hũa nitatꝭ. NHam hõ q̊dam
modo ↄceſſit deo humanitatẽ.d e homini
largit eſt diuinitatẽ.deſcendit diuinitas.
aſcendit hũanitas ⁊ exaltata ẽ ſuꝑ choꝛos

angeloꝝ. Unde canit᷑. O admira bile cõö/

mertium.
õmiſſura re.ſ.p.i.incaſtratura. ↄiũctura.
ligatura. a cõmitto is.
Oomiſſum ſi.i.in fide traditũ.creditũ.con
luunctu.peccatũ.foꝛefactũ.a cõmitto.
Uõmodatariꝰeſt ille cui res aliq dat᷑ vtẽda
vicʒz ipſum cõmendatũ.
õmodatũ eſt alicꝰvel certi rei ad alie ueʒ
ſpẽalem vſum gratuita ↄceſſi.
Qõmodus a.ũ.i.vtilis.bonꝰ. mãſuet.qua
ſicum modo. Uñ cõmodũ ðꝛ illud qd eſt
noſtri iur,? ad alium tꝑaliter tranſlatum
eſt cũ modo tꝑis.q;diu apud eũ ſit. vndez
cõmodũ dictũ eſt qſi cũ mõ datum. vel ad

datio.a cõmoꝛoꝛ a1r.
Obõpactꝰa.ũ.i.impulſus loiunctus.⁊ ↄfoꝛ

matus.ↄglutinatꝰ

Oõpages gj.f. t.i. oiuctio. Eth̊ cõpago nis
idem. Copagines etiã vel cõpages dicun
tur capita oſfſium.qꝛ cõpacta neruis velut

quodam glutino ſibi adhereant. Iñ cõpa

ginens a. uum.
Uompatiuꝰa.ũ.⁊ h̊ comꝑatiuꝰ ui.⸗. Hcom
pꝗaratiuũu ui.ꝑ qð fit cõpatio.i.collatio rei

ad rem.vel qð ꝑtinetad comꝑationem

Oõpaſcuꝰa.ũi.i.cõis ad paſcua.ład paſcen

duʒ. Uñ paſcuꝰager dict eſt. qꝛ cõiter ad
paſcendũ vicinis relictꝰ eſt.

Qoõpaer trꝭ.m.t.q̃i ſiy eiuſdẽ filij pater. qui

filii alicꝰ baptiſat. vl chꝛiſtianũ facit.ad
baptiſmũ velad ↄfirmationẽ eũ tenet. Iñ
cõpaternitagas.

Ooõpatriota te. ..p. pe. p.i.vnius ⁊ eiuſdem

patrie.

Qoõpendiuʒ.n.s.qͥcqͥd eſt bꝛeue ⁊ vtile. Iñ

coõpendioſus a.ũ.bꝛeuis ⁊ vtilis.

Oõpenſus a. um.i.redditꝰ vel equatus vel
remuneratus.

Qoõpes dis.t.t.i.catena circa pedes.

QCõpetens tꝭ.o.ge.i. ueniens

—

(bl

ſunsp
ctur
nmm
di
esm
ſca
lato!
niich
Cöpte
(s
bin
pitll
(pia
Neao
ios
um
Ebe
Gn
ANd
10
pe
acẽ
ſin
nle
0.
u⸗
Aml
oplen
lutt
Pthhap

(in

Cple⸗
doloſin
(öpkog
Coptn
lii

Plypita

Muolee
ohos⸗

(lioig/

1Nſhuct
ltemnübe

ponn

dari,

iconmint,

nunnonmi
Udeen
rdinints
eſtochen
mirbilech

un Nöcn

1. geditien
cömino.
lig datic
teiodaligug
ſſio. 3
mäüſuch
DRnscze⸗
Uiterdandunn
podeiſt me
nödatmm n
1damn.
tatio miſon

tunctus.290

tbcöpagoni⸗
Opagesdicyn
nneruisrelut
rant. Jücops

aub ibann
noicollanon
onmpatioren

ſcna kadpen

Sckt ecöuni

Gefünanen
eitunäerlt
nonicitntJ

musteilen
xladfnn
niaunn

n ei
s

—

Oõpilatoꝛ ſᷣm Iſido.eſt ille qͥ aliena dicta
ſuis ꝑmiſcet.Et ſic ſolẽt pigmẽetarij in pi/

ctura diuerſa mixta ↄfũdere.ClIñ Pictoꝛi

by atq; poetis qdlibet audẽdi ſꝑ fnitequ?
ptãs Hoc ſcelere ndã accuſabat᷑ Hercu

les motuan.cũ ᷣſus Homeri trãſferens

q̃ſdam voces ſuis ꝑmiſcuiſſet. Et cũ cõpi

latoꝛ ab emulis diceret᷑. rñdit magnaꝝ vi

riũ eſſe clauã a manu bherculis extoꝛquere

Uõpitũ ti.n.s.ẽ collectio pluriũ viaꝝ.ſ.lo

pital. qdᷣ eſt via. Iñ h ⁊ cõpitalis.⁊ h le.
Ulõplexꝰ.us.ui.i.bꝛachijs cinctꝰ.⁊ ðꝛ a cõ/

plectoꝛ ri.qð ẽ ſit vtriſq; manibo cingere.
Iñ cõplexio.i.actꝰcõplectẽdi.vł q̃dam ar

gumẽtatio q̃ᷓ vndiq; ↄplectit᷑ aduerſariuzʒ

Et bᷣa latinis ðꝛ cõplexio vł coꝛnutꝰ ſyllo

giſmꝰ.a grecꝭ dilema. Et cõplexio ðꝛ nata
vyl diſpoſitio. Iñ h̊ ⁊ B cõplexional.⁊ G̊ le.

2 cõplexionalitas.⁊ cõplexionata.ũ.i.cõ/⸗
plexione ꝑticipãs ł diſpoſitꝰ. Itẽ cõplexꝰ

accipit᷑ in paſſiua ſigtione.i.ↄlunct łIoↄpo
ſitus. vt Dermo oplex dꝛ ↄſtãs ex dictio
nibo. ſ. oꝛeo ⁊ cõpoſitio. Et ↄponit᷑ incom/

plexus a. um.

„ —

ſil ↄſentiẽs. Pꝛopꝛie qͥdẽ cõpler eſt qͥ aliq̃

peccato vel crimie ẽ alteri implicitꝰ. Etſꝑ

ad malũ ⁊ nunq; ad bonũ ðꝛ cõplex.
õplexio onis.eſt actꝰcõplectẽdi.vel qͥdaʒ
coloꝛ rhetoꝛicꝰ.qͥ fit ex eo ꝙ eadẽ dictio in
pꝛincipijs pluriũ clauſulaꝝ reꝑit᷑ ⁊ altera
circa finẽ earũdẽ. vt Bñdicite angeli dñi

Dño. bñdicite celi ꝛn-0.

Qõplicitas tatʒ.ft.i.ↄcoꝛs int᷑ dnos kpłes

Doloſitas.in malo ↄſenſus.

eplochs a.ũ.i.ↄcuſſus vel ↄiunctꝰ
QUoõplutꝰa.ũ.i.plunia irrigatus.vñ Amos
uij. Pars vna cõpluta eſt. v ps ſup guã nõ
pluit arnit. Iñ cõpluuiũ.⁊ eſt locꝰad quaà
multe pluuie ↄfluunt vel cõpluunt.
QUõpos po.i.competẽs aſſecutoꝛ ſui voti

cui oĩa ſuccedũt ad votũ.⁊ ẽ cõis ge.decli.
⁊ↄſtructiõe ge.oĩis. Uñ Boetiꝰ. Conſtat

eternũ bonũ eſſe ſui cõpos.
¶Uõpotoꝛ.oꝛis.⁊ ↄpotrix.i.ſił vel luxurioſe
potãs.Et cõpotatoꝛ ⁊ cõpotatrix idem.ſ.
ſidmul potãs.a cõpoto as.arre.
OUõpotꝰ.ti.m.s.i.nũeratio ł nũeri aſſigna/
tNo. vel doctrinalł ars.⁊ ðᷣꝛ a cõputo as.vel
cõputoꝛ arꝭ.Antiqͥ tñ dicebãt cõputus ſiẽ
cxigit deriuatio.q̊d nos abhoꝛrem pt vo

cis abſonantiã. Iñ h ⁊ cõpotiſta ſte.qui

Qoõpꝛomiſſariꝰ ðꝛ cui ſimpłr vel ad tempꝰ

cõmittit᷑ vt eligat vice eoꝝ qͥ cõpꝛomittũt

VXrdeelec. qe tper.
lomptꝰa.ũ.i.oꝛnatꝰ.planat.a como.mis
Unde Onið.Sint ꝓcula nob iuuenes?

„ .

femina compti.

„

Oõpunctio onis.ft.eſt pctõꝝ cum meroꝛe

. collectio pl recoꝛdatio.
cus vbi płes vie ſe ↄpetũt ⁊ ↄueniũt.ſicut
eſt biuiu.triuiũ.⁊ ðꝛ a cõpeto ᷣ.vel a con.

onamen nis.n.t.i.niſus temptatio.a co/
Qonatꝰ us.ui.⁊ conat᷑ a.um.adiectiue.id ẽ
niſus temptattuus.
Uloncha.f.p.ðꝛ a cauo.eo ꝙſit caua.vel qꝛ
deficiẽte luna cauat᷑.i.euacuat᷑. Et iuenit
concha ꝓ qdam terreo vaſe.⁊ p teſta cuiuſ
dam piſò. ⁊ ꝓ ipſo piſce qũq; inuenit᷑. Itẽ

nota mlta eſſe genera cõchaꝝ.int᷑ qs mar
garitifere habẽt᷑.q̃ ⁊ cochlee dicũt᷑.i quaꝝ
carne pcioſus calculus ſolidat᷑.⁊ dicũt q;

nocturno tꝑe litoꝛa apetũt ⁊ ex celeſti ro/
re margaritas ↄcipiũt. Itẽ coõcha genera
liter appellat᷑ oĩs piſcꝭ teſtãa hbßis.
Ooõcẽtꝰus.ui.i.ↄueniẽtia ⁊ ↄcoꝛdãtia.et p⸗
pꝛie ĩ cãtu. ⁊ ð a ↄcino nis.ſᷣm hug.Papᷣ.

di. Cõcẽtꝰcãt mixtꝰ.i.ſimphonia.a ↄcino
Coõcẽtꝰ et᷑ celi ðꝛ a q buſda eſſe.i.ↄſonãtia

planetaꝝ. Cõcentꝰet᷑ ꝛ cãtꝰ ↄtinuꝰ⁊ laus

qs doꝛmire facit.

Oõceptacłm li. locꝰↄceptõis.a ↄcepto tas.

Olõceptio ðꝛ q̃ſi ſi! captio.⁊ ẽ ↄceptio q̃daʒ

allothete.q̃ᷓ ⁊ alio noĩe ðꝛ ſilepſis.

õceſſio eſt apð rhetoꝛes cũ reꝰ non id qð
factũ eſt defendit.ſed vt ignoſcat᷑ poſtulat

QOõceſſio facta ẽ alicui de aliq̃ reſpicit ꝑſo/
nã cui fit.nõ aũt ipſaʒ rẽ.adeo ꝙ finit᷑ moꝛ

te ipſiꝰcui facta ẽ.nec ad heredes eiꝰ tranſ
mittit᷑.niſi in ipſa ↄceſſione fiat mentio.de
heredibo.l.cũ ſeruꝰ.S.ſi qs.ff.dele.

Gocidentia tie.qſi ſil! cadentia. vt ↄcidẽtia

genen eſt. cum diuerſa genera ſil cadũt in
eadem voce.

õchile lis.n.t.vł cõchiliũ.n.s.i.piſcꝭ qͥ la
titat in concha. de c? ſanguie tingit lana ⁊
fit purpura. Un qũq; ponit ꝓ tali tictu/
ra. qñq; ꝓ vicijs ꝗͥ coinqͥnãt ⁊ tingut ⁊ infi
ciũt ad modũ illiꝰtincture.qnʒ ꝓ inq nat

⁊ ſoꝛdidis ⁊ tictꝭ tincta vicioꝝ. vñ June⸗
nalis ꝓ vicijs vł vicioſis illud ponens ait

Hoꝛꝝ ego nõ fugiã conchilia.
Oonchilegꝰ.m.s.ðꝛ qͥ cõchilia legit icolli

git. et ðꝛ a concha ? lego

— *

Cõciliabulũ li.n.s.ðꝛ a ↄci

2

q̃ᷓ multi hoĩes ſunt ſui iurꝭ.

Oociliũ.n.s.ðꝛ a con ⁊ ciliũ q̃dã ſilitudine

cilioꝝ.qꝛ ſic cilij iũgunt᷑ cũ ocłi qeſcere cu
piũt.ita q̊ʒocoꝛdit᷑ iũgũt᷑ hoĩes ĩ ↄcilio.⁊ ẽ

tractũ a romano moꝛe.Tꝑe eĩ q̊ͥ cauſe age

bant᷑ ↄueniebãt oẽs ĩ vnũ ⁊ cõi intentõne
tractabãt.lũ⁊ ↄciliũ a cõi itentõe ⁊ a cõi
uentõe dictũ ẽ q̃ſi ↄſiliũ.vel q̃ſi ↄſidium.
Gocinn⸗ a.ũ.i.ꝰcoꝛs.affabilis.benignꝰ.in
q̃ moꝛes ↄcoꝛditc᷑ß ↄpoſiti ſt⁊ ↄmixti.et ðꝛ a
con⁊ cinnꝰ. In ↄcinne aduerbiũ.⁊ h̊ ↄcin
nitas a.i.ↄcoꝛdia ↄgruitas.
ocionabulũ li.n.s.ↄciliũ vel locꝰ ↄcilioꝝ
VUnñ in decret Inno. pape. Si ſtatim de
cederes de tuo peſſimo ↄcionabulo.
Olõcipio onis.ſ.t.ꝗ ↄcipio is.Et ſt᷑ ↄcipio/
nes q̃dam ſtelle q̃ ↄcipientibo aptantur et
fauent.

Oõciſio onis.F.t.pe.coꝛ.q̃ſi ſil ceſio.a ↄcido

dis. Un Phil.iij. Uidete ↄciſionem.

Uloncitariũ rij.n.s.i.donũ imꝑatoꝛis.a cõ

cito as.qꝛ ↄcitat animos militum ad obe/
diendumnil.
lõclanis uis.f.t.vel ↄclaue.n.t.a con ⁊ cla
ulis.i.cella vł thalamꝰ.camera ſecreta ſub
claue domꝰalteriꝰclauſa.vł q̃ ſub miłtꝭ cla
uib ↄtinet᷑.⁊ ad quã ꝑ młtas claues venit
Vñ.ij. Re.iiij. Ille doꝛmiebat ſuꝑ lectuʒ
ſuũ in ↄclail.

lõcoꝛdia die.f.p.i.ↄueniẽtia cũ aliq̊ paci /

ficatio.⁊ ðꝛ ꝗ ↄcoꝛs. Itẽ ↄcoꝛdia eſt coloꝛ

rhetoꝛicꝰ.⁊ fit qñ fines medietati ᷣſuũ cõ/

ueniũt ⁊ Ocoꝛdãt.vt patʒ in vᷣſibo leoninis
Fac tibi foꝛtunã feſtines frãgere lunã. et
3 fatũ faciet te cura btm Iñn ↄcoꝛdioſꝰ a.ũ
Uloncoꝛs dis.o.t.qſi vni⁊ eiuſdem coꝛdis
In ↄcoꝛditer aduerbiũ.
Ulõcretꝰa.iũ.pticipiũ a ↄcreſco cꝭ.i.coagula
tus vel cõmixt᷑ creſcẽdo vel ſil cretꝰ. Sed
ↄcretꝰ a ↄcerno.i.ↄiũctꝰ ↄglogatꝰ.
ocuba be..p.qͥ vel q̃ cũ alio cubit vel cu
bat.a ↄcubo as.vel a ↄcũbo is.
Qlõcubina ne.ſf.p.q ad vſuʒ venerꝭ ñ legiti/
me tenet᷑.⁊ ðꝛ a ↄ cubo as.vł a ↄcũbo bis.
In ↄcubinula le.i.pua ↄcubina.Et h̊⁊ H
Zcubinal.⁊ h le.⁊ ↄcubinariꝰa.ũ.in eodeʒ
ſenſu.qð ad ↄcubinã ꝑtinet.⁊ h ↄcubina⸗
tus us.ni.talis ꝓpꝛietas.
Uoõchula le.f.p.i.ꝑua cõcha.Et cõchulaðꝛ
q̃daʒ menſura.que dꝛachma ⁊ dimidia ẽ.

lum. vl loc in q̊ͥ accipimꝰoↄſilia.vel loc? in

Oõcurrẽs Fm qð ſumit᷑ a cõpotiſtiſ.eſt ſup

excreſcẽtia vniꝰ diei ł pluriũ ſuꝑ qͥnqgita

duas ſeptimanas l pluriũ.iõ ðꝛ qꝛ ĩ anno
biſexcili ſuꝑcreſcũt duo dieſ. In reliqͥsvᷣo
annis vnꝰ tm. VInð. Hebdomade decies
qne numerãt᷑ in ãno. Atq; due poſt quas
lux vna dueve ſuꝑſũt. Et ab illo incremẽ

to oꝛiginẽ hũt ↄcurrentes.alij poſtea foꝛ⸗/

mant᷑ vno addito.ſic tñ ꝙ ſeptenariũ nu/
meꝝ nõ excedant. =
Qonchus qͥdã lapis qͥ in concha reperitur
Ooõdicio onis.f.t.eſt lex vel pactũ.⁊ ðꝛ a cõ
⁊ dicio onis.qð eſt ptãs.⁊ tũc ↄditio ſcri/

bit ꝑ c.ſolũ ſiẽ dicio. Inuenit᷑ et ↄditio ꝑ
ſola.i.oſtitutio.⁊ tũc ẽ vᷣbale hꝰ vbi cõdo.

dis. Ułↄditio deriuat᷑a ↄdico cꝭ.xi.ctum

? ſubtrapit᷑t.: ſcribitp ſolũ c. Et it᷑ oditio

nes ꝓpꝛie teſtiũ a ↄdicẽdo.qſi cõditiões.qꝛ

ibi nõ tm̃ vnꝰ tm teſt iurat.ſʒ ples. Nã in

oꝛe duoꝝ ł triũ teſtiũ ſtat om̃e ᷣbũ.Vłcõ
ditiones.qꝛ int᷑ ſe cõueniat ſermo teſtiũ q̃i
ↄdictões ᷣm Hug. Pap̃ᷣ.di. Cõditio.ↄuẽ
tio.ptãs.foꝛtuna.caſus.exitus
Ooõditio ẽ diſpẽſatiõis ſuſpẽſio ex euetu in
certo futo ei apoſito.in quẽ euẽtũ eiꝰ diſ/
poſitõis facta ẽ collario.fr.ſi. cer. pe.l.itaq;

QUoõditio certi.eſt ꝗᷓ cõpetit ex omni cã.et oĩ

obligatoe.ex qͥ aliqͥd certũ petit᷑ ſiue ex cer
to ctu ſiue incerto. ſiue exlege aqᷣlia agat
ſiue ſuo noĩe.ſiue hereditario oblige.

Ooõditio ex lege ᷣm Azo.locũ hʒ qn ſeu ãti

ens cx noua lege ſurgit obligatõ nec ĩ eadẽ

cautũ eſtqͥ genere actionũ exꝑiat᷑.que pꝛo
varietate cauſaꝝ.nũc ex pᷣctu.nunc ex de

bito naſcik.

Qditio furtiua ↄpetit dño rei õ furẽ eiuſ/

q;; ſucceſſoꝛes ad ipſaʒ rẽ pſeqndã.vel eſti
mationẽ eiꝰ qᷓnti płimi fuerit poſtq; abla

ta fuit eo ꝙ fur ſp eſt ⁊ fuit in moꝛa.

Qondiꝛio indebiti ↄpetit ei qͥ ꝑ erroꝛẽ inde

bitã pecuniã ſoluit alicui credẽs ei ſe tene
ta eſſet ipſo ignoꝛante.
Ooõditio liberatõis cõpetit ei qͥ qðᷣ oĩno nõ
debuit ꝓpmiſit.

7

ri cũ nõ teneat᷑.vł cũ a ꝓcuratoꝛe ſuo ſolu

Olõditio ob cãm datoꝝ ſᷣm Aʒo.ↄpetit?⁊ lo
cũ hʒ vbicũq; duo ↄctꝰ inoiati intueniũt

ſcʒ do vt des.facio vt facis. .
Qoditio ob turpem cam eſt ꝑ quã repetimꝰ
ea qᷓ dedimꝰ alteri cã non ſecuta ob quam

data ſunt ſi turpitudo tm̃ exꝑte accipieei’

verſetk.

Qõditio ob cauſaʒ hãcↄditionẽ parit res

eſtöf.

gp
ſiuep⸗
int
Gitoꝛ⸗
Oond
ecrin
qee
aſtinn
ſizne
ltoꝛ

Ann
(ocie
il⸗
ſieol
Gfüa⸗
Corg
heno⸗
terc.
(n
d
cit
Ntf
10
inſtn
o
Cia
ſine

ſtvli
Guliu
Gukd
gpin
ifenele
ſolg

closdi

Cödinn
göien
deriuan

Te,

cl con

Condini
ſke
Nant,G
lletſac⸗
ſbſconcin

(dolum

Gcocone

(clplcn
ſaminono⸗
lngen
unzfiti
glia

atickn
degtinmn
Innicetn

madedeag

lepoſtqn
llo ineren:
ſpoſtegſor
tenanünn⸗

dareheine.

cti. 1dac
codlitioſcni
ketodinopt
byzbicoco⸗
1oinn
Etſtogitio
chditihcs
Bdles. Pän
ſeſdi. Vi
iſanoteſtüi
di Cödinoi
mms
ioct mitni
6uatiedi⸗
Cr. pelitig
omnici ctoi
mi ſueercer
geacliaagn
ooblig.
bzanſnti
mneciange

piatneg.

m. nuncerde⸗

cizſfureeinſ
ſeön N
citpoſthen
ein nor.
aqgenminme
ecis Lle
mnmre iohil

Zoopetltlo

Hininueni-

apud aliũ cõſtituta. ſiue ab initio ſiue iam
ſiue poſtea puenit ad eũ ex iuſta cã poſtea

ad inſtantia redijt vt cirographũ apð cre
ditoꝛẽ poſt debiti ſolutionẽ recipiat.
¶Uonditio ſine cauſa cõpetit qñ aliqͥd pᷣmo
ex inſta cã eſt apud alterũ.ſed poſtea ꝑ ali/
quẽ effectũ eſſe nõ dʒ. Uerbi gr̃a. Mutu
aſti mihi centũ feci tibi inſtrjm in q̊ͥ ↄfeſſus
ſuz me tibi teneri.ſoluo tibi mõ inſtrt̃m ob

ligatoꝛiũ.eſt apud te ſine cauſa ꝑ quam re
petam ipſum. .

7 5*

Uõditio triticaria generalis ẽ dealijs re
oĩbo ↄpetẽs.pᷣter q; de pecunia numerata
ſinue ſoli mobiles ſiue ĩmobiles ſint. Ideo

q; füdus ⁊ vſufructꝰ⁊ cetere ſeruitutes pᷣ/

dioꝝ ꝑ ipſam recte petunt᷑. Rem aũt ſuam

nemo petit hac actione niſi ex certꝭ cauſis

v́yt ex cã furti vel rabine. .J
QOoõditiones generales ſꝑ in pactiouib in /
cludunkt᷑ ⁊ intelligũt᷑. vtpote. Si deꝰ volu
erit. S

i res in eodẽ ſtatu ꝑmãſerit.⁊ ſilia
vt no.in glo.vᷣbi intelligẽda.de reſcpᷣ.c.ij.
⁊.c.quẽadmodũ.de iureiutr᷑.cum ſilibus.
Olõdilomata te.f.p.eſt q̃ddã genꝰ glandiuʒ
inſtar nodoꝝ minutoꝝ. ⁊ ðᷣꝛ a cõdilus.
Ulõdilomaticꝰa.ũ.i.nodoſus.puſtuloſus.
Vñ cõdilomatica paſſio ðꝛ manuũ nodo

ſitas.vel etiaʒ alioꝝ mẽbꝛoꝝ q̃ plena ſunt

Gogmen. ðꝛ a cõdilus.

Qõqilus. m. s.i.nodꝰ. ⁊ pcipue qͥ aparet in

articuł digitoꝝ pugno clauſo.q̃ ſolemꝰqñ
q; capita pueroꝝ ꝑcutere ludẽdo⁊ maxĩaʒ

inferre leſioneʒ. Un. Marcialis capella.

Ictib crebꝛis verticẽ cõplicatiſq; in con
dilos digitos vulnerabobot.
Ulõditoꝛ toꝛis.m.i.pe.p.deriuat᷑ a ↄdio is.
qð idem qð ſapoꝛare vlł dulcoꝛare.Ubłp̃t
deriuari a cõdo dis.dere.⁊ ſic coꝛ.pe.⁊ idẽ
eſt qð factoꝛ.actoꝛ.vel etiam abſconditoꝛ
Unde.Conditoꝛ abſcondit.condttoꝛ fer
cula condit.

¶-londitus a.ũ.me.p.venit a vᷣbo ↄdio dis.

dire.⁊ idem eſt qð ſalſus vel ↄdimentꝭ pꝛe
parat'. Sʒ ↄditus a.ũ.me.coꝛ.a ↄdo dis.
id eſt fact.edificatꝰ.ↄſtructꝰↄſtitutus vel
abſconditus.
¶Uõdolium lij.n.S.i.anulus.a condo is.

Qõdo donis.m.t.i.gladiatoꝛ.a ↄdo dis.

Oõduplicatio eſt qͥdã coloꝛ rhetoꝛicꝰ.⁊ eſt

geminatio dictõis vel dictionũ vel oꝛois
dQqdq laudẽ vł vituperiũ alicꝰ.⁊ nõ ſeruat lo/
cum qꝛ fit ĩ pncipio b medio ł fine.vt Tu
ne pꝛeʒ gladio crudel nate necaſti. Tu ne

j. Zhimo.

patrẽ nũquid moꝛs pꝛis moꝛs tua nũqͥd.

Qdus dim.s eſtqͥdã gen'cyphia codo

dis. Uel m Pap. Eondus cyphus pate

ra poculuum.

õſtabularirij. qð frequẽtius innenit᷑ co

meſtabulariꝰeſt qdã dignitas vel officiuʒ
In comeſtabularia rie.eiꝰ vxoꝛ ł dignitas
Uõfectꝰ.a.um.repit᷑ in ſex ſignificationibo.
ſicut ſuũ vᷣbũ.ſ.ↄficio.vide infra in ↄficio.
Pap̃.ſic dicit. Confecta debilitata.imu/⸗
nita. exanimag.
Olõfeduſtꝰa.ũ.in eodẽ federe cũ alio cõiun
ctus.ſ.ſociꝰ.ↄſoꝛs.cõmanipulariꝰ.ↄſodab.
collateralis.ꝰ comes.collega.ↄſocius.cõ
tubernio.ↄcubinariuſ.ↄuictuarius.colla
terenſis.a ↄfedero rras.
lõfertꝰ.a.ũ.i.ſpiſſus.ↄſtipatꝰ.replet.a cõ

fertio is. Pap.di. Cõferta in vnũ collecta

plena. ↄpata.ↄſociata. Luc̃.vj. Meſuraʒ
bonã ⁊ ↄfertã ⁊ coagitatã ⁊c̃. UßUM?
Oõfinis.ↄ.t.⁊ B ne.pe.p.i.vicinꝰeundẽ ha/
bens finem. Iñ ↄfiniter aduerbiuʒ. Et H̊
ↄfinitas tatꝭ.⁊ H ↄfinium.ambo ꝓ vicini/
tate.vel locus vbi fines duarum terraruʒ
cõneniun.
Oõfinia dicunt᷑ q̃ adeo ſunt pxima vt nullłꝰ
paries int ea ſit. Uñ pᷣdia vꝛbana que con
ſueuerũt parietibo diſtingui ꝓpꝛie nõ dicũ
tur ↄfinia ſed potiꝰ vicinia. Pꝛedia vᷣo ru
ſtica pñt dici ↄfinia.qꝛ ſolo partis finalis
ſunt diſtincoa. OJYMUWU
Qõfirmatio eſt iurꝭ pus habiti coꝛroboꝛa
tio.vt colligit᷑ de fi.inſtru.c.int᷑ dilectos.
Alio mõ eſt ſacroꝛuʒ miſtratio.ſ.in fronte
criſmat aſſignati.
Qlõflages.f.t.i.loca mõtuoſa ad q̃ młta cõ/
fluunt flãmina ſiue venti.⁊ facit gtũs.ium
ↄflagium.ſicut naues nauiũ.

¶Qlõflatoꝛium rij.n.s.locus vbi fit ↄflatio.a

cõflo as. Uel ↄflatoꝛium ðꝛ vbi ferrumvł
argentũ conflafk M
Qõſlictꝰ us.ui.i.bellũ pugna. Iñ ↄflicatio
onis.cũctatio.ↄtentio.pugna vᷣboꝝ. Uñn.
vj. Cõflictationes hoim mente
Ulonfoꝛmis.ↄ.t.⁊ hq̊ me.i.vnius ⁊ eiuſdem
foꝛme. IJñ confoꝛmiter aduerbium.⁊ hec
ofoꝛmiiiaas. .
lõfoſſus.a.ũ.p geminũ s.q̃ſi ſil foſſus.ia/⸗
culatus. vulneratꝰ.a ↄfodio dis.
Ulonfotus a.um.i.ſimul fotus.a confoueo
Vnñ.Eſa.lix.Et quod cõfotum eſterum/
pet in regulum. b;

Oonfrag' a i: i tenebꝛoſus. tumuloſus. vxł

potiꝰ aſper ⁊ ſpiſſus.ↄdẽſatꝰ ↄfractõne ra
moꝝ aridoꝝ. ⁊ ð a ↄfringo. Uł ſᷣm Pap̃.
Cõfraga dicũt᷑ loca vbi vndiq; venti cur
runt ac frangunt ſe. ”
Olonfrater tris.a cõ ⁊ frater ↄponit᷑.Et di/
cunt᷑ cõfratres.quaſi ſimul fratres.ſiue in
eccłia.ſiue in alio locovel ↄſoꝛtio.ſiue etiã
ſm carnem.
Ulõfratriſſa ſe.f.p.i.ↄſoꝛoꝛ vł ↄgregatio cõ
fratrum vel ↄſoꝛoꝝ.

Uonfreſus a.ũ.i.ofractꝰ.contritꝰ.ↄcuſſus

⁊ ðꝛ a ↄfrendeo des.
Oonfuga ge. .p.ſil cum alio fugies.

Uonfugiũ gij.vel ↄfugela le.ſecuritas ⁊ tu

tela.vel adiutoꝛiũ vel locus refugij.

Wonger vel cõgrus gri.qͥdam piſc ſiłis an

guille ſʒ grandis.⁊ moꝛat᷑ in cauernis pe/
trarum ſub aqqug.
ongeries riei.f.g.i.cumulus.

Oongeſt a.ũ.i.ſimul geſtus.ↄgregatꝰ.qc/

cumulatus. Sʒ ↄgeſtus us.ui.congeries
agecumulatio. .

Oõgiariũ rij.n.s.i.bñficiũ.donatio imꝑa/

toꝛis.qꝛ qͥlibʒ ĩpatoꝛ fauoꝛeʒ ꝓpplłi captans
adijciebat vt largioꝛ videret᷑ in donis.Et
etiã ↄgiariũ ðᷣꝛ fruſtũ carnis vndiq; equa
tum. Et h̊ ⁊ B ↄgialis.⁊ h le.i.rotundũ.
Uongiꝰ gij.m.s.genꝰeſt meſure.ſ.ſex ſexta⸗
rnoꝛuuiuam..
Olõgruꝰ.a.ũ.i.ↄueniẽs.⁊ ðꝛ a congruo is.
Uonhibẽtia tie.i.aſſenſus.idẽ ⁊ ↄniuẽtia ⁊

collibetia.vt ille ſine ↄhibẽtia ł cõniuẽtia

vel collibẽtia fratrũ receſſit.i.ſine aſſenſu.
Oõiectoꝛ oꝛis.m.t.pe.p.tã in ntõ qᷓ; in obli
qs. ðᷣ interpꝛes vel ↄiecturꝭ pitꝰ ſacrilegꝰ
diuinꝰ. ⁊ ðꝛ a conijcio is. Uñn Geñ.xl. Vt

. 4 .„

coniectoꝛis veritas pparek.
Ooniectura re.f.p.indiciũ.ſuſpicio.opinio
ſuſpicioſa cogitatio łeſtimatio. Iñ h̊ et H
cõiectural.⁊ B le.qð ↄiectura aliqᷓ ꝑpedit
vel habet᷑.ł q̊d ↄiectura ↄſumit᷑ Iñ ↄiecta
liter aduer.qſi opinatiue. Itẽ ↄiectura eſt
veriſil is rõ ſuſpitionẽ inducẽs.non dene
ceſſitate ꝑſonã vincens.
Qoniter.a.ũ.pe.coꝛ.i.ferens conos.
Ooniuentia tie.vide.s.conhibentia.
Uloõiugatio onis.f.t.i.vꝰᷣboꝝ ↄſeqns declina
tio.⁊ ðꝛ a ↄiugo gas.qꝛ ꝑ ↄſonãtes ↄiuga
tas.i.affines ⁊ ↄſiles apð grecos diſcernit
iugatio.⁊ hͥ oꝛo ad grecos ſpectat.Uł ðꝛ
Declinutio v̈bi ſic.qꝛ plurima vᷣba ↄiugan

tur in ea.i.ſub eadẽ decliatõe ponunt᷑.eth

oꝛatio ptinet ad latinoo.

——

oniugiũ.n. s. v legitimaꝝ pſonan intſe

coeũdi ⁊ copulãdi ↄctꝰ.vel legitima viri?
mulierꝭ ↄiũctio iudiuiduã ↄſuetudinẽ vi

te cõtinens.⁊ ðꝛa ↄiunx.
Ulõiug a.ũ.i.eiuſdẽ iugi vel ſub eodẽ iugo
poſit'.⁊ ðꝛ a cõ ⁊ iugũ. Idẽ ⁊ ſyniugꝰ a.ũ.
qð ſilr ↄpõit᷑ a ſyn ⁊ iugũ. UVñ q̃dã ꝓnoĩia

ab ariſtarco dicũt᷑ ↄiuga ł ſyniuga.i.eideʒ

iugo certitudinis ł diffinitõis ꝑſonaꝝ ſub
liacentia.Et ↄponit᷑ cũ in.vt incõiug;.a.ũ.
id ẽ diſſſiłis.nõ eiuſdem coniugij
Qlõiunctio.f.t.ẽ q̃dã ꝑſoꝛonis ĩdecli.iun⸗
ctiua aliaꝝ ꝑtiũ oꝛonis.qͥb ↄſigficat.Cõ
iũctio et᷑ ðꝛ qͥ dã coloꝛ rhetoꝛicꝰ.⁊ eſt cum
due clauſule claudũt᷑ ſub vno vᷣbo poſito

in medio.vt Aut etas foꝛme decus atterit

aut valitudo.i.infirmitas.

Ooniunx gi...t. jm qſd ↄpõita cõ ⁊ iugũ

⁊ dicũt᷑ ↄiuges q̃ſi eiuſdẽ iugi a iugo àd ĩ/
ponit᷑ mr̃imonio ↄiũgẽdis.⁊ q̊ͥ copulãt᷑ ne
ſepent᷑.vł dicũt᷑ ↄiuges pe.coꝛ.a ↄiũgo gᷣ.
qꝛ ſt ↄiũcti.Et hʒ.n.in ntõ ⁊ nõ in obliqs.

Uonopeum.n.s.rete qͥ culices vł muſce ex

cludunt᷑ in modũ tentoꝛij.qͥbo alexãdrini

magis vtunt᷑.qꝛ ibi ex nilo culices copioſi

Qoõſanguinitas ẽ vinculũ ꝑſonaꝝ ab eodeẽ
ſtipite deſcẽdentiũ.carnaliꝓpagatõe gctũ
Et ðꝛ ↄſangtas a con ⁊ ſanguis.q̃ſi cõem

ſanguinẽ hñtes.vel de vno ſanguine ꝓce/

dentes. Et ſcias ꝙ ſᷣm canones duo frẽs
ſt᷑ in pmo gdu.filij duoꝝ fratrũ in ſecũdo.

nepotes in tertio ꝓnepotes in q̃rto. Gꝛa/

dus aũt ẽ habitudo ꝑſonaꝝdiſtantiũ quo
cognoſcit᷑ quota generatiõis diſtãtia due
ꝑpſone int᷑ ſe differant. M
Oonſcientia.f.p.i.cognitio coꝛdis ſuiipſiꝰ
Oonſcyÿa.ũ.ðꝛ a ↄſcio c.qð eſt ſił ſcire.⁊ ꝓ
pꝛie in malo. Un qͥdã.Conſciꝰipſe ſibi de
ſe putat oĩa dici.

Uonſectaneꝰ a.ũ.qͥ ſił ſectat᷑⁊ ðꝛ a ↄſectoꝛ

arꝭ.vel ↄſectane eiuſdem ſecte. .
Uonſentaneꝰ a.ũ.qͥ facileↄſentit.vł ↄueni
ens congruus.

Qõſentes płis nu.ſunt dij ſibi yl bonis cõ

ſentientes. vł ↄſentes q̃ſi coeſſentes.qꝛ di

nina eſſentia cui ſꝑ aſſiſtũt.ſemꝑ reficiunt

Hi ⁊ cõſentanei dicunt᷑.
Qõſeptũ.n.s.i.ambitꝰ.locꝰcircũcirca clau
ſus.a conſepio pis. Un.iiij. Re.xj.Ducite
eã extra conſepta templi.i.extra ambitum

vel clauſuram templi.

Mom it
ginmmtt
D
ſubepgeie

ſinigel
Niicipnei

Umncieid

dspſonaſab
nmöngai⸗
iuge
1sierliinn
nalgfen
vrictcktan
nozbopoſin

edecusgtet

kaci tinc
iaingoi⸗

81zcohrläir
CANign
töinobes.

licos v muſcee

td alerinn
clicesol

onur abaci
pogalöe zci

is qſicem

ſanguinepee/
ones duoftis
müinſecido⸗
3 in ro. Bn
rdiſtantiüt⸗
bis diſtätadur
occdis ſtici
göͤcſktſttleen
onloeid
Gttoanien

e

ſbin donisi.

cſenge

itſemer

Ncircücii⸗ .
i ſenhe
eAb

a młtitudine lapidũꝛ lignoꝝ dicta ſtrue

Qoõſeruatoꝛ eſt iuder datꝰ ad defendenduzʒ

gine nõ vtens.de offi.dele.ſtatuimꝰ.li.vj.

Uõſiliũ lij.n.s.qð ex aĩ puidẽtia alicui tri/
buit᷑. Iñ hↄſiliolũ li.i.puũ ↄſiliũ.Et cõſi/
liariꝰ a.ſ.Et ↄſiliatoꝛiũ locꝰↄſilioꝝ. Iteʒ
coõſiliariꝰ qͥ cõſulit.vł ſecretariꝰ.ſic dei filiꝰ
ðꝛ conſiliariꝰpatris.i.ſecretariꝰ.qꝛ oĩa ſe/

creta eiꝰ ab eterno nouit.

¶Uõſiſtoꝛiũ.n.s.i.veſtibulũ.poꝛticꝰ.locꝰ ad

oſiſtendũ.vñ Heſter.v. At ille ſedebat ſuꝑ
ſoliũ ſuũ in ↄſiſtoꝛio palatij õ oſtiũ domꝰ

Lel ↄſiſtoꝛiũ idẽ eſt qð pᷣtoꝛiũ ł tribunal

ſcʒ locus in q̊ ius reddit᷑ ex moꝛe.

„ „

Ulonſobꝛini vocati ſũt qͥ aut ex ſoꝛoꝛe ⁊ fr̃e

aut ex duabo ſoꝛoꝛibo ſunt nati.q̃ſi ↄſoꝛini
ſʒ ſobꝛini ſt᷑ cõſobꝛinoꝝ filij. Uñ.Hi cõſo
bꝛini qs genuere ſoꝛoꝛes.
Ulonſoꝛs..t.i.ſociꝰ eiuſdẽ ſoꝛtꝭ. Jñ h̊ con/⸗
ſoꝛtium.n.sS.i.ſocietas.

„

Olõſperſio onis.f.t.ẽ farina ꝑ aquã ogluti/

nata ſine fermẽto. Idẽ eſtet aʒyma. Uñ.j.

CLCon.v. Ut ſit noua ↄſꝑſio ſic̃ eſt aʒymi.

OUlonſperſus.a.ũ.i.infuſus.repletus.
Oonſpicillũ.n.s.locꝰ ad cõſpiciendũ aptꝰ.
Oõſpicuꝰa.ũ.i.aptꝰ⁊ habilis ad ↄſpiciẽdũ
vbł ſpecioſus.pᷣclarꝰ.altꝰ.Et ↄſpicax.o.g.
in eodẽ ſenſu.ł ſubtꝰad cõſpiciẽdũ. Iñ cõ
ſpicacia cie.⁊ H̊ͥ ↄſpicacitas ta.ſpẽs l ſub

tilitas. vel aptitudo videni.
õſpiratio eit q̃daʒ fraudulẽta ↄfederatio
facta in pᷣiudiciũ alicꝰ ꝑſone vel dignitatꝭ

xxij.q.ij.ſi qͥ laicus.⁊ eſt palea.
onſtãtinopolis.ciuitas qͥdã imꝑialis eſt
in grecia. Iñ ↄſtantinopolitanus.a.iũ.d
illa ciuitate. KW
Oõſtellatio onis.ſepe põit᷑ ꝓ ipſo ſigno ſtel
laꝝ ſᷣm Hug. Pap̃. di. Loſtellatiões lati
ni vocãt ſuꝑſtitões mathematicoꝝ.i.nota
tiones ſideꝝ quõ habeat ſe vnuſqͥſqʒ.
õſternatꝰa.ũ.i.territꝰ.ꝰturbatꝰ.Cõſter/
natus ꝓpꝛie mente. ſtratus vᷣo coꝛꝑe.

Olõſtitutio vel edictũ ponit 3 eo ꝙ rex ↄſti

tuit vł edicit vel facit.⁊ ſᷣm h̊ ſic deſcribit᷑.
Eſt ius relatũ ĩ ſcht redactũ. Cõſtitutio
nes et pñjt dicit qð facit eccłia.vł ↄgrega
tio aliqua religioſoꝝ.

Qonſtitutoꝛ ðꝛ qͥ ꝓ alio ſe ſolutuꝝ ꝓmittit

vel aliq̃ factuꝝ.⁊ alteriꝰ ĩ ſe trãſfert vel ſu/
ſcipit obligationem.
Ulõſtructio.f.t.i.ediſicatio.oꝛdĩatio.pᷣpara
tio.a. ↄſtruo is. Iñ ↄſtructiuꝰ.a.ũ.⁊ h ⁊ H

ↄſtructibił.⁊ h le.mvᷣo Papᷣ.Cõſtructio

qð eſt ↄpoſitio. Ite ↄſtructio ẽ qdã dictio
nũ ↄgregatio.vt Doꝛtes legit virgilium.
qð etiã ðꝛ oꝛo.et et᷑ locutio.ſicut cõſueuit

dici. Soꝛtes legit virgiliuz. Hec eſt vna
oꝛo.vna ↄſtructio ⁊ vna locutio.
¶Qõſubſtãtiał..t.⁊ H le.i.eiuſdẽ ſubſtantie.

Iñ filiꝰ dei ðꝛ ↄſubſtãtialł pꝛi.qꝛ eſt vniꝰ
⁊ eiuſdẽ ſubſtãtie ⁊ nature ſecũ.i.cũ patre.

Oõſuetudo ẽ ius ddã moꝛibo ↄſtitutũ qͥd

ꝓ lege ſuſcipit᷑ cũ deficit lex. vt.j.diſ.cõſue
tudo. Que eĩ in ſcpᷣt redacta eſt. vocat᷑ lex
ſiue cõſtitutio.que aũt in ſcptꝭ nõ eſt.reti/
net nomen ſuũ cõſuetudo.diſ.j.S.cũ ergo.

Oonſul olim dicebat᷑ ſenatꝰ.magiſtratꝰ.vt
ff. de ſena.⁊ inſti.de iu.na.gen.⁊ ciui.Ho⸗

die aũt ðꝛ a ↄſulẽdo.qꝛ reipublice cõſulit.
Iñ ↄſulat.us.ui.⁊ h̊ ⁊ ̊ cõſolarꝭ.c h̊ re.i.
dignoſolatu.Et ꝑ ↄpoſitõʒ ꝓcõſul.lis.lo⸗
co ↄſuł poſitꝰ.Excõſul.lis.i.extra ↄſulatũ
poſitꝰ cum eũ pꝛius habuerit.ſic di. Hug.
Iſið.vo di. ꝙ ↄſules appellati ſt᷑ a cõſulen
do ciuib.vel a regẽdo cũcta cõſilio.Excõ
ſules aũt dicunt᷑ qͥ iam a cõſolatu exierint

ſiue diſceſſerint ꝑacto vicis ãno. Pꝛocon
ſul 8ꝛ ꝗ vices conſulis fungit᷑ ”
Oõſult a.ũ.qͥ cõſulit ł diſertꝰ ⁊ cũ conſilio

Pap̃.di. Conſultꝰ int᷑rogat.ↄſulturꝰ int
rogaturꝰ.Cõſultũ ꝓuidẽtia.cõſiliũ placi/
tum. Cõſultꝰet᷑ ðꝛ cauſidicꝰ. Itẽ cõſult?qͥ
cõſiliũ a conſulto accipit.qͥ ⁊ ðꝛ conſultoꝛ

Vñ.Coõſultoꝛ poſcit qð cõſultꝰ bñ noſcit

Cõſultoꝛ rogitat.ↄſultus conſilium dat.

onſultatio ðꝛ in qua alicui papa de iure

reſpondet.

„ *

Uonſummatio onis.ft.i. cõpletio.et ðꝛ p/

pꝛie in bono.ſʒ conſumptio.i.deuaſtatio.
2 ſumit᷑ ĩ malo. U]. Conſũmare mea vo
lo.ſed conſumere nolo.

Oonſummatus.a.ũ.i.ad finem ꝑductꝰ vel
completus. l
Uonſummatoꝛ.t.pficiens vel finiens.

7

QUonſumpr us.ui.⁊ conſumptio idẽ.i.de/

uaſtatio ⁊ expenſio inutilis.

Ulonſumptoꝛ oꝛis. m.t.i. expenditoꝛ inutil.
Oõſutilis lis.2.t.⁊ h le.ðꝛ a cõ⁊ ſuo.⁊ cõpo

nit᷑ cũ in. vt incõſutilis.vñ Johᷣ.xix. Erat
aũt tunica incõſutilis.

„

Ulontagiũ gij.n.s.⁊ h contagio onis.in eo/⸗
Aem ſenſu.i.labes.putredo.lues vł moꝛb⸗

pecoꝝ ſiue ouium. ⁊ ðꝛ a contingo gis.qꝛ
cõtactu vniꝰtotus grex coꝛrũpit᷑. Uñ con

tagiuz ðꝛ moꝛbo. qꝛ qcqͥd tetigerit bolun

—

Iñ otagioſus.a.um.i.ſoꝛdidus.
Gõtemplatiuꝰa.ũ.qͥ moꝛat᷑ in ↄteplatione.
vel ad ↄtemplationẽ ꝑtinens.
Uontepoꝛane a.ũ.i.cũ tꝑe venies. vel ſil ĩ
tꝑe exñs vel veniẽs.vel eiuſdẽ tꝑis.

Ooõtemptibilis lis.⁊ Hle.i. ↄtemptui habik

⁊2 venita ↄptemno.
Jõtemptꝰ a.ũ.i.ſpꝛetꝰ.repulſus.
õtẽtio onis.f.t.i.puꝗ.diſceptatio.Et de/

ſcribit ſic. Lõtentio eſt ipugnatio veritatꝭ

exↄfidentia clamorꝭ. Itẽ ↄtentio eſt qdaʒ
coloꝛ rhetoꝛicꝰ. ⁊ fit qñ ↄꝛijs rebo oꝛo ↄfi/
cit᷑.vt In luctu rides.int᷑ conuiuia luges.
Vrbẽ rure cupis.laudas bõa rurꝭ ĩ vꝛbe.
Oõtentioſus.a.um.qͥ nõ rõne aliqͥd ſʒ ſola
ptinacia ↄtendit.vel ðꝛ litigioſus.
Uõtentꝰa.ũ.i.patiẽs.ſufficiẽs pauco.⁊ ve/⸗
nit a ↄtineo es. Põt etiã deriuari a ↄtẽdo.

⁊ tũc idẽ eſt qd ſił tent ſiue teſus. Inuenit Ntridd. S
Uontritio onis.i.ſił tritio.łl ex toto tritio.?

etↄtemptꝰ.i.ſpꝛetꝰ. Uñ.Cõtempt ſpꝛet.
cõtent?ſufficiens eſt. Pꝛimũ cõtẽnoꝛ dat
contineoq; ſecundum.
Qõterminꝰa.ũ.i.vicinꝰ.cõiunctꝰ. JIñ h̊ ⁊
cõterminal.⁊ Bᷓ le.i.cõfinalis. Et cõtermi

nium.i.vicinitas.

Uoõternãs antꝭ.ðꝛ ille qͥẽ ĩ ↄpletõe tertij an

ni. Uñ ðꝛ ↄternãs q̃ſi ↄplẽs tertiũ anũ.q̃i
triẽnis ł q̃i triũ ãnoꝝ exñſ.vñ Eſa.xv. Ule
ctes eiꝰ vſq; ad ſegoꝛ vitulã cõternãtẽ.i.vi
tulã triũ ãnoꝝ.ł ſegoꝛ ciuitatẽ ꝑuã dic vi/
tulã cont᷑nãtẽ.i.robuſtã.qꝛ ſᷣm glo.aĩalia

