iterum ſerare.recludere.quaſi retro ſeram
ſacere ⁊ remouere. B

Reſecro cras.craui.a.p.i.ſacrare vł execra

re vel exolueꝛe vl liberare.dimitterr
RBeſideo des.n.s.i.pigreꝛe.quaſi retro ſecũ

de remanere.retro moꝛari Inde reſideſco

cis.inchoatiuũ.⁊ ðᷣꝛa re ⁊ ſedeo des.

Beſigno nas.naui.a.p.i.iterum ſignare vel

ſignum auferre ⁊ aperire.vł retro ſignare
reddere.reſtiture
Belilio lis.liui.vel lij.n.q.i.iteruzʒ vel retro
ſalire. Unde ⁊ dicit᷑ ille reſilirea pacto qui
dimittit pactũ ⁊ ceſſat retro. Inde reſulto
tas frequẽtatiuum. M

Reſipio pis.n.t.id eſt iterum ſa pere. redire.

ad ſapeꝛe.pꝛopꝛie ille reſipit qui penitẽs fo
refacti redit ad ſatiſfſactionem et ad ſapere
qð dimiſerat foꝛefaciendo. Inde reſipiſco
ſcis.inchoatilum —
Reſiſto ſtis.id eſt reluctari.refragari.repu/⸗
Reſoluo reſoluis.a.t.id eſt iterum ſoluere.

vel retro ligamen deducendo ſolueꝛe er ſe⸗/

garaggss.—
Reſono nas.n.p.iterum vł retro ſonare.vł
ad ſonum alteriꝰ ſonarn .
Beſpicio cis.xi.ctũ.a.t.i.retro aſpicere. Iñ

reſpecto tas.verbum frequẽtatiuum.i.fre

uerere reheio. .”MB
Zeſpiro ras.n.p.i.retro vł iteruʒ ſpiraꝛe vł
eſpondeo des.di.n.s.i.retro petẽti voceʒ
mittere vl reddere vł cõſonare vl reſiſtere
contradicere. Inde reſponſo ſas.id eſt fre
quenter reſpondere.reſiſtere.contradicere
Inge hoc reſponſum ſi.Et hoc reſponſo/

rium rij. Sed reſponſum quod datur. Re

ſponſoꝛium vᷣbum vel verſus qui ſepe ite/
rat᷑. Et dicit᷑ ſic quia vno deſinẽte id alter
rñdeat. Inde reſponſiuꝰ a.um.⁊ reſponſo
rius a⸗sum. è

Keſpuo is.ſpui.reſputum.n.t.i. iterum vel

retro ſpuere vel recuſare.renuere vel vili/
Reſtauro as.aui.a.p.eſt ꝓpꝛie tertio reꝑare.
renouare.redintegrare .

Reſtinguo guis.xi.ctum.a.t.i.extinguere.

ibnen
niſelnnnen

mncodigz
ſucer a⸗
mumlcge.

ſtepno

eeſtimo⸗
oͤatet
ditionel
Baſto lus
Tnkat
ſſta motu

ett freq̃

eſtringo
ſtmningerey
here.

Beeſoltota

(lyrerelvcn
lio m ſoee
Mgina⸗

Beumo.s
6crgo.
.
6eſuſcto

Benardod
Rcego
openrre,
Narydo.
ſinn rema
Ronomn
lntafemi/
Raero to.
ſngereno⸗
penedeclo

Sanero cs.
Ilhre.

Reinroncsre

eMtdolinnre

Neogcna Un

1

Noggenln

cr ondo
ſppalirtpan

Gcotnsa⸗
orroniſſl
ſrbuobuist
anogredorar

otarero.
MNGns.,
Manancer

ginicget

dcnno

6öPeeſtong

tiitenn
ire We

tdiſüarfit

hummgred 4

Auuſoſenn

cnne ann
„dimigere
gnaſinmnſt
. reſicce⸗
ſeeodes,

umſigneret.

Nrnoſignor

itenzwane
Uren dacogt
nn Indeei

umſapere in.
rgnideniis
wnenctad ſen

6o. Jcerripin
Unefupariran

küemmnblnetr.

Wo olvereert⸗

mo vonore p-

Mice. ſi

ntnmätre

ſonzſhirrenl

renopetin ſocg
ſonare ſ fiſn
onioſtz iſff
ſtene connclnt
Eiboencho
nandun e
nmnugiſheſe⸗
0 ee Galter

1 umtreon

unntiimunt

wrietmin

impedire.⁊ pdu. re.

iteꝝ moꝛtificare delere.

Reeſtituo. is.a.t.i.retro vel iteruʒ ſtatuere.et
DSè re ⁊ ſtatuo. Item reſtituere ĩpoꝛtat red

Ditionẽ illiꝰ rei q̃ iniuſte ablata eet.

RKeſto. ſtas.ſtare.n.p.id ẽ.reſiſtere ⁊ obſtare.
Itẽ reſtare.i.ſuꝑeſſe ſuꝑfluere Itẽ reſtare

eſt a motu ſtare ⁊ ceſſare. Inde reſtito.tas.
id eſt.freqntare ſepe in diuerſis loc reſtare
Keſtringo. gis.a.t. id eſt. iterum vel retro
ſtringere vel ampliare.vel a ſtrictura remo
RBeſulto.tas.taui.a.p.id eſt.cõtradicere re/

ſilire reluctari reclamare. vnde ſplendoꝛ ſo

lis vel ſpeculum reſultat cuʒ in oppoſito re
periuntr. .
Zeſumo.is.ere.a.t.i.iterum ſumere.

Beſurgo.gis.n.t.id eſt.iterum vel retro ſur

Beſuſcito.tas.tare.a.p.i.iteꝝ ſuſcitare.
Betardo.das.a.p.i.moꝛari cohibere.
Retego.gis.a.t.id eſt.iterũ tegere vel diſco/
operire.

Betendo.dis.a.t.id eſt.iteꝝ tẽdere vel a ten/

ſura remonere

Retento.tas.taui.vᷣbũ freq̃ntatiuũ.i.iteruzʒ
tentare vel freqᷓnter retinter.
Netexo.xis.a.t.i.iteꝝ texere vel texturaʒ de/
ſtruere remouere.omiſſa de nouo referre.
aperire declarare.

Reticeo.ces.n.s.i.tacere ſuperſedere. diſſi/
mulare.

Retineo.nes.retinui.retentum.a.s.id eſt.te
nere conſeruare.Et componit᷑ a re.⁊ teneo

nes. 1 coꝛ.ti. Unde Facetus. Querit᷑ euen/⸗
twu ſocius tamẽ arte tenetur. Res bꝛeuis eſt

queri ſed retinere laboꝛ. .
Netio.tis.tiui.a.q.id eſt.reti capere.⁊ dicit
ꝗ rete.Et componit᷑ irretio tis.i.illaqueare
Retracto.tas.a.p.i:iteꝝ tractare tractata.re
petere omiſſa.q̃d ⁊ retrecto inuenit.
Retribuo.buis.buere.a.t.i.iteꝝ tribuere.
RNetrogradoꝛ aris.d.p.i.retro ire gradi re/
tro. ⁊ a retro.⁊ grado.as.⁊ coꝛ.gra. Inð
retrogradus.a.um.i.retroiens vł retro gra
diẽs. vt Cancer ðᷣꝛ retrogradus.Etplane/
ta quandoq; eſt retrogradus.⁊ qũq; ꝓceſſi

uus.qñq; ſtationariuſ. Et mulus vitioſus

ſimiliter quandoq; eſt retrogradus.quan/
doq; ꝓceſſiuus.qũq; ſtationar .

.—R H KRetrudo.dis.dere.a.t.id e. intro trudere vl
claudere. Cel retrudere.i.retro trudere vł
Cyvxtra trudreq

GKetundo. dis. retudi retuſum. a. t. ideſt. re/
tro tundere.vel tundendo retro opꝛimere

*
2

⁊acumen ferri deſttuer.
Reuelo.las.a.p.id ẽ.detegere aperire vłma
nifeſtare. s
Reuereoꝛ.reris.ueritus ſum.d.s.id eſt.val
de vereri verecundari timere.⁊ ꝓpꝛie cuʒ ex
hibitione reuerente.
Neuerſo.ſas.a.p.id eſt.retro verſare.⁊ dicit᷑
are⁊ verſo. ſags.
Reuertoꝛ.teris.reuerſus.ſum.d.t.id eſt.re⸗
tro vertere vl redire.quod antiqmi dicebãt
reuerto tis.⁊ dicit᷑a re.⁊ verto.tis.
RNeuiuo.uis.reuixi.n.t.i.iteꝝ viuere. Inde
reuiuiſco.ſcis.inchoatiuũ.i.reſurgere.

„

Neumatiʒo.as.ʒaui.n.p.i.reuma pati vel
emittere.⁊ dicit᷑t reum.
Neuoco.as.a.p.i.iteꝝ vocare Itẽ reuocare
domũ.eſt allegare ⁊ dicere ſe non poſſe cõ/
pelli eo loco quo conuenit᷑ ad liteʒ ſuſcipiẽ
dam.ſʒ remitti ad locũ in quo domicilium
habet Inde dicũt legatos qui romam mit
tunt᷑ non debere conueniri ipſis inuitis.ſʒ
habẽt ius reuocandi domũ.c.fi.ð fo.cõpe.
Reuoluo.uis.reuolui.reuolutum.a.t.id eſt
itex voluer.

NRNigdeo.des.ſi.ſum.n.s.i.gaudere letari.⁊ di
cit᷑a radio.as.Qui em̃ ridet dẽtibo videtur
quaſi radiare. Iñ h riſus.ſus.ſui. Et hic et
H riſibilis.⁊ hoc le.i. adrm natum ridere.
Inge riſibilit᷑ aduer.Et h̊ riſibilitas.tatis.
Et pdu.ri. Unde Oꝛatiꝰin epi. Nocturnoſ
lemures poꝛtenta theſala ride.

Kigeo. ges.rigui.n.s.idẽ.eẽ vł fieri rigidũ.

ſcz durere algere toꝛpere hoꝛrere. ſicut cuʒ
capilli erigunt᷑. Iñ rnigeſco.ſcis.inchoatm̃.
⁊ caret ſupi.⁊ coꝛrt.ri. Uñ Ouidꝰepi.Vlti
ma pᷣꝛupta coꝛnua molle riet.
Bigido.as.aui.a.p.i.rigidũ facerr.
Bigo.as.aui.a.p.i.madefacere humectare.
Etcomponit᷑ arrigo.gas.id ẽ.iuxta vł val/

de rigare.Coꝛrigo.gas.i.ſimul rigare. Ir⸗

rigo.gas.i.intus vel valde rigare. Iñ irri/
gans.tis.omnis ge.Et irriguꝰ.a.um.⁊ coꝛ.
ri. Unde Theodolus. Addictus moꝛti fa
ciẽ rigat imbꝛe ſalubil.
RBimoꝛ.aris.atus.ſum.d.p.i.ſcrutari.inue/⸗
ſtigare.inquirere.et eſttractum a poꝛcis.qͥ
ꝑ rimam terre ſiliquas ⁊ radices inquirũt.

Et componitur. Perrimoꝛ.aris.i.perfecte

Z 2

vel btiterrimmi pdie ri Uñ Pꝛoſper
enetralia dextra ſalutis.
crutoꝛ yt experiar vt ſa

Moꝛbida rimet᷑
Et in Bꝛeciſmo.
nem vulnera! rimoꝛ.

RBingo. gis. rinxi.rictũ.n.t.i. iraſci indiq gna/
ri murmurare vel rictum facere. Et ðꝛ a ri
deo. des. Et componit᷑ arringo.gis.coꝛrin

go. gis. obꝛingo. gis Inuenit ciam vepo.
vt ringoꝛ.

Rixoꝛ aris.atus ſum.d.p. i.rixaz facere. con
tendere. Iñ rixabund.a. i.i. rixantit ſ ilis vE

.

4 faclle ouetad rira m.

boꝛo. as. are.⁊ coꝛ.bo.

Bodo. roſi.roſi um. a.t.i. legere detrahere dẽ
tibo atterere. Et cõponit᷑ Arrodo.is.i.val/⸗
de vel iutta rodere. Coꝛꝛodo.is.id eſt.ſim
rodere.circũrodo.dis.derodo. dis. erodo. .
tur a rudis.
RKugdeſco.cis.i.incipio rudere. bum incho.
der rudeo.des. Inuenit etiam pꝛo mature/
ſcere. “
Rugdio. dis. diui. dituz. cocadclamarcom/
nium aialium.⁊? ðꝛ a rudo.dis.vel a rudis.
dis. Iñ h̊ ruditus.tus.tui.talis clamoꝛ.ſc-
aſini vel alterius animalis.et componitur
erudio.dis.i.in iſtruere. quaſi extra rudẽ velb

is.i.extra vel valde rodere.⁊ ꝓducũt ro.
RRogo.as. aui.a p.ipetercoꝛareimploꝛare.

Inð h̊ rogatoꝛ.toꝛis.⁊ hᷣ rogatio.onis. Et
rogito.qs.freq̃n. Et rogo hʒ pła cõpoſita ?
fſm diuerſas ↄpoſitões mutat ſignificatio

nem. Et eſt actiuũ cũ Komnilo ſnes compoſi
tis. Et coꝛ. hc ſyllabã ro. Et ↄpõit᷑ cũ e.p
ſub ⁊c̃. Uñ Si rogat addideris cõ. cõgre

gat e. dat in. infert. De minuit.ſub ſubſtitu/
it pꝛotr apitinter. Querit p ſuperatab de

ſtruit atq; ſuꝑbit.

Romanizo. zʒas are. n. p.i. romano moꝛe ſe
habere vl loqui.Et romaniʒo.ʒas.i.toꝛmẽ
tare cruciare affligere trucidare. ⁊ coꝛ. ro.
Roꝛo.ras.raui.n.p.i.roꝛem emitterevł hũo
re ſtillare.vel aſpergere ad modũ roꝛis. I

ꝑ compoſitionẽ Irroꝛo.ras.i.aſpergere.in

fundere. Item roꝛo ꝓp aſpergere actiunz eſt.
“ ſi.vt rudo.ruſi.q̃d nihil ẽ.ſʒ facit rudi. Per·
ſius tñ cauſa metrice neceſſitatis pducit p/

2,pdu. ro.

Roto.tas.taui.a.p.i. girare circũire circũ/
ducere.ſeu rotam voluere. Inde vᷣbalia. et .
coꝛ.ro. Vñ Uirgili enei.j. Perturbant in
ſtar non ſegnius ac rotat enſem. Item a ro
ta ðꝛ rotundus.a. um. Et rotundo. das. id

cſt. rotundũ facere.

Inte W

Inbeo oi n. s. i. eſſe vel fieri rubeũ. J J
leonũ. Iñ H ⁊ ̊ rugibilis. 7 B;̊ le.⁊ cõponi /
tur cũ in.vt Irrugio. gis. gire.i. ad moduz
leonis clamare Unde Geñ.x xxvij. Irugit
clamoꝛe magno.⁊ pdu. ru.

ruber. bꝛa.bꝛũ.i.rubeꝰ.Eta rubeo ðꝛ rube
ſco.ſcis.inchoatiuum. Rubeo cõponit ern

beo.es.i.valde rubere.vel verecũdari. Ind
Et nota rubere

erubeſco. ſcis ichoatiun.

X

iqro ponit᷑p verecũdari. qꝛ ruboꝛ ꝛſignũ yve
recũdie eſt. Un Boetꝰ de pſolatione dicit·
Et ↄtfeſſus verecũdiã ruboꝛe. Et rubeo u
pi. cꝗret. ⁊ coꝛ ru. Uñ in Auroꝛa öꝛ. Bos ẽ
rufa crucẽ paſſa cruoꝛe ruben..
Rubigino.nas.q.p.i. erugine vel rubigine
Et dia rubigo. nis. et
ponit᷑ de rubigino.nas.
Nubꝛico. cas. a. p. i. dirigere cũ rubꝛica 2 re .„
ctũ facere. vel c rubꝛicg deſignare. vel ru⸗
bꝛüũ facere. In rubꝛicat⸗ . l. . rubꝛefacł.

coꝛrũpe deuaſtare.

rubꝛica tinct . 2

Nucto.tas.n.p.i. ructum facere kemittere
cexpmere. Iñ ructuo.as.in eodem ſenſu.et
Boboꝛo⸗ as. are.2. p.i. aſor tare. . conſii nare Z
maioꝛes vires dare. Et componit᷑ Koꝛro/

vtrũq; componit᷑. Coꝛꝛucto.ctas.⁊ coꝛru/

ccuo.as.eructo.as.⁊ eructuo.as.⁊ ſunt nen·
tra ꝓ ructuʒ facere.in alia ſignificatõe ſunt

actiua Inuenit᷑ etiam in deponenti genere

Ructoꝛ.aris. Uñ Oꝛati. Hec dum ſubli/

mis verſus ructat᷑⁊ errat.·

Rudeo.des.n.s.i.eſſe vel fieri rudem. ꝛ dici “

ruditatem ponere. Quidã vero componũt

hocab e: rudi. Inde h̊ erudimentum. i.

id eſt.vocumentũ.⁊ eruditus.ta.tum.

Rudo.is.rudi ruſum deberet facere.ſʒ ca⸗/
ret ſupᷣ.ſᷣm vſum.⁊eſt rudere ꝓpꝛie clamare
agd modum aſinoꝝ ⁊ hʒ pmam bꝛeuẽ. Uñ
Ounidius. Ecce rudẽs rauco ſilem vectoꝛ
gſellus. Intempeſtiuos ediditoꝛe ſonos.

Di em̃ pᷣma eſſet longa.ſfaceret pᷣteritũ ĩ ru

mã dicẽs.Clamat vt achaide pecuaria ru/

dere credes. Uñ rudo.is.⁊ rudis nomen.?·
rudens ſiue nomẽ ſiue ꝑticipiũ.coꝛ pmam
Vnde qͥdam. Cltilis eſt rudibo pntis cuarra
libelli. A rudo.diſ.ð h̊ ⁊ B; rudibilis.⁊ HGle.
Ficaſinor. In rdibilitcr acner e mdi
6 .

ilitas. tatis.
RHugio.gis. giui. vel gij. gitum. n. . ppꝛie eſt

..

zumnino. ne
renoenet
gigrumint
atnunare.
Bumo.6 4
1Rarumo:.
masirumo⸗
kſumulrur
Uating Kun
rumions
Bumpoi⸗
nere Jub
aArumpo
Aufeu
ſRuncoca.
Nous. Na.
Ruo io rin

“ dere Jngen

umolncpt
Dmnii..
Puſpor anis a
Ctektgglina

dni len. Kt

Vinge

An
bbatt
man

celenitne.

kodem ſenſu. a
ocas tcorru⸗
0aas ſuntnen
Grificneſont

Chonentigenere

Derdumſubl⸗
fenmdem ꝛdii

Gerezbuminche

munone

tagcamzrcon
dis vela fudo⸗
lisclamoꝛ ſi
ctcmponitur
ſemmwere

gocompont

dimentum.d.
8tnm.
afacere c
ſepriecamane

gamdrene.

coſllon vean
iditoꝛe .
Atretötrrilin
factnncih
Nſitns lli /

haigeecumui,
SAnlbſilit

Kahün nn
rmapinscl
tbmariothr

imnuntbni

„

n .
.

uunnufe
. thiettc
.

leges ⁊ federa rugent.

Rumitico.as.a.p.pe.coꝛ.i.rumoꝛes facere.

gfferre vel dicere rumoꝛẽ.a rumoꝛe ⁊ facio

Rumigero.is.a.t.pe.coꝛ.i.rumoꝛes gerere.
Etðꝛ a rumoꝛ.⁊ gero.ris. Iñ rumigerulꝰ.

la.lũ.qͥ rumoꝛes gerit.

„ *

KRumino. nas. nauia. p. . cibum ad rumen O

reuocare.⁊ ðꝛ a rumen. Sed a ruma ðꝛ ru

mo. as. Inde rumito.tas.freq̃n. Et ponit᷑
qñq; ruminare vel rumareꝓ diligenter exr/

aminnnarer...

RKumo. as. a. p.i.rumoꝛes facere vel afferre.
d8ꝛa rumoꝛ.moꝛis.Et compõit᷑ Arrumo

mas.i.rumoꝛes afferre. Coꝛrumo.mas.id

eſt ſimul rumoꝛes dicere.⁊ ab his frequen /
tatiua. Rumito.tas. Arrumito. tas. Coꝛ⸗
xumito.tttas.
NRNumpo.pis.rupi ruptũ.a.t.i.frãgere vl ſol
uere. Iñ h ruptura.re.⁊ ruptim aduer. JItẽ
arumpo ðꝛ rupto.tas.fre.Aq̃ ruptito.tas.

aliud frequentatinun.

Runco.cas.a.p.i.herbasa terra euellere.et

8ꝛ a rus. Nam terra rus ðͤꝛ.

NRuo. is.rui. rutum vel ruitumi.n.t.id eſt. ca
dDere. Inde ruiturus.a. um. Unde Hiero/
nymus in epla ad Paulinum.vij.Ruiturã

Buſpoꝛ.aris.atus ſum. d.p.id eſt.inquire/

re.Et eſt gallinarũ quepedibus eſcam que

runt in terra.Et videtur componi a rus.⁊

peeg.
ARKutilo. as.n. p.i. id eſt. ſplendere fulgere. et
earciess.

7 „ .
. 4 . E. .
α☚

2

s.n.p.i.requieſcere vł

Abbatizo. zas. n.
ſabbatũ obſeruare. In h ſabbatiſ/

mus. mi.i.requies.

Sacco as.a.p.i.in ſaccũ mittere⁊ ꝑ ſaccũ co
lare ⁊ expmere.Et compõit᷑ inſacco.cas.i.
in ſaccũ mittere ł ↄſũmare.exacco.as.deſac
co as.i.extra ſaccũ ponnre.
Dacrifico.cas.a.p.pe.coꝛ.i.ſacrificiũ face/

re vel offerre. ⁊ ðꝛ a ſacer ⁊ facio. Iñ ſacrifi

cus.ca.cũ.i.ſacrificiũ faciẽs vel offerẽs.Et

hinc h̊ ſacrificiũ.q̃i ſacꝝ factũ.⁊ h ſacrificia
cie.locꝰ in q̊ ſacrificat᷑.
Dacro.cras.craui.a.p.i.ſacrificare.dedica
re vel ↄſecrare.⁊ coꝛ.ſa. H

HSHagino. as. aui..p.i.impinguare craſſum

lio.lig. ſalto.tas.fre.

.
. H
* 8 *

Rugo.gas. gaui a.p.i fugas vł rugoſum fa
cere.aliqͥd in vnũ colligere ⁊ plicare.⁊ pðᷣ.
ru. Uñ Uirgiliꝰenei.xij. Cõponẽt cũ iam

facere nutrire. Iſ h ſagimen. inis i pigue/

do. ⁊ ſagimentũ.ti.⁊ B aginamentum. ti⸗

õ B

Jagio. gis. gini. gitum. n. q. i. ingenioſeage

re vel diuinare. Et ↄpõit᷑ pᷣſagio.gj.i.dini/
nare vel diuinare. Deqin ſuo loco habes

Jagitto. tas. 9. p. i, ſagittas mitterevł ſagit/
tis ꝑcutere vel apeter.

facere ſaltũ.⁊ tunc eſt neutrũ ⁊ abſolutũ.et

ſalire d vulgare eſt amoꝛare. pꝑtinet ad aĩa

lia irrationabilia.⁊ tũc eſt actiuũ. Uñ Oui

dius. Lela ſalit ouis tauro qʒ leta inmenta

Iñ ſaltoꝛ.crix.⁊ h ſaltricula.le.dimi.eta ſa⸗
Sallo.lis.ſalli ſalſum.a.t.⁊ ſalio.lis.lini.li⸗
tum.a.q.in eodem ſenſu.i.imponere ſalem.
aſpergere ſale cõdire.X aũt ðꝛ ſallo vel ſal

lio.i.ſale aſpergo.etymo.eſt. Hic nota q; in

nenit ſa lio lis. liui vel lni. vel lij.⁊ facit ſu/
pinũ ſaltũ.⁊ coꝛ.hmam. UVñ ꝑ vnũ l.ſcribit
Item inuenit᷑ ſallio.lis.liui vel lij.ꝑ ſynco

pam. ⁊? facit ſupinũ ſallitũ.⁊ ſcribit᷑ ꝑ duo l.
Item inuenit᷑ ſallo.lis.lere.tertie ↄiugatio

nis.⁊ facit ſupinum ſalſuʒ.in eodẽ ſenſu cũ
ſallio. Et eſt ſallo ſale ↄdire.⁊ ſcribit᷑ ꝑ duo
l.cũ faciat ſupinũ ĩ ſum.ſicut vello vuůlſum
Nam ſi ſcriberet᷑ꝑ vnũ l.faceret ſupinũ in
tum.vt colo cultum. Inuenit᷑etiam pſallo
pſallis.pſalli.pſallere tertie coniugatõis.⁊
ſcribit᷑ ꝑ pſ.⁊ caret ſupino. Vñ ꝓpha Pfſal/
lite dño in cithara.De pᷣdict cõſueuit dici

Sallio ſallo cibũ.ſalio pede.cãtica pſallo.
Sallio ſallituzʒ. dat ſalſum ſallo ſupinum.

Dat ſaltñ ſalio.puat᷑ pſallo ſupino.Sallo
facit ſalli.ſalliui ſallio.pſallo. Dat pſalli.ſa
lio ſalui.ſalijq; ſaliui. Sallo facit ſalſũ.ſal
litũ.ſallio ſaltuʒ.Dat ſalio.pſallo tñ manet
abſeg ſupino Et nota ꝙ ſalis genitiuꝰ de ſal
vtrãq; ſyllabam coꝛripit. Sallisvᷣo ſcdᷣa ꝑ
ſona hꝰ v̈bi ſallo ꝓ ↄdire cibum ſale vtrãqʒ;
ſyllabã pdu. Salis aũt ſcdᷣa ꝑſona hꝰ vbi
ſalio ꝓ ſaltũ facere coꝛ.pᷣmaʒ.⁊ ꝓdu.vltimãa
Sed pſallis per p.ſecunda perſona huius
verbi pſallo pſallis pꝛoducit pᷣmam.⁊ coꝛ.

*

vltimam.

Daluo.as.a.p.i.eſſe vel fieri ſaluũ.⁊ ðꝛa ſa/⸗
lus.qꝛ ſalus ſaluat.vel qꝛ tali pbo vtimur i
ſalutatõe. Iñ ſaluꝰ.ua.uũ. In h̊ ſaluitas.ta

tis. Et ſalue ſaluete.ſalueto.ſaluetote.ver/

bu defectiuũ.Et ſaluatoꝛiũ. Et ſaluio ſal/

tis ſaluire.in eodẽ ſenſu.i.eſſe vł fieriſalu

en

Unde Oꝛatiꝰ. VUrbis amatoꝛẽ fuſcũ ſalni
re iubemꝰ. Aegit᷑ ibi tñ ⁊ ſalure.
Daluto.as.a.p.i.ſalutẽ nũciare vel optare.
Erto: a ſalaagg.
ancio ſancis ſanxi vel ſanxiui ſanctuʒ vel

ſancitũ.i.ſtatuere ↄſecrare ſanctũ facere cõ

firmare ⁊ irrogare.pene ab omni iniuria ðʒ
fendere.⁊ ðꝛ a ſanguis. Sic ⁊ leges ſancte
⁊ moꝛes ſancti dicunt᷑.⁊ homines confir/
mati in fide ſcti dicunt᷑. Et ðꝛ ſancire a ſan⸗
guine hoſtie. ⁊ ̊ de veteri ↄſuetudie. Nihil

pma. Sicut ꝑ ſapoꝛem cibos diſcernimuſ
⁊ ſic ꝑ ſapientiã res.Et ſic guſt apt?c ad di

ſcretionẽ ſapoꝛis ciboꝛum.ſic ⁊ ſapietia ad
diſcernẽdas cauſas reꝝ. Iñ ſapid'. da. duz
id eſt ſapoꝛẽ habens.ſapoꝛidatus.Et com
Parnen. Inde ſapiditas.tatis. Sapio cõ/
ponitur. D
a ſapoꝛe eſſe. vel facere nequitare. Inde de
ſipiſco.cis.inchoatiuũ.Reſipio.pis.i.redi/

re ad ſaꝑe.Etꝓpꝛie ille reſipit qͥ penitens fo

refacti redit ad ſatiſfactionẽ ⁊ ad ſapere q̃d

do ſanctũ apud veteres dicebat᷑ niſi ̊d ſan dimiſerat foꝛefaciendo Iñ reſipiſco.cis.in

guine hoſtie eſſet ↄſecratũ vl reſperſũ. Cnñn
hi qͥ purificari volebãt ſanguine hoſtie vn/
gebant. inde ſancti poſtea dicebant᷑ qᷓi ſan/
guine vncti. Sed modo ſctũs ðꝛ qͥ in fide
xp̃ᷣi eſt ↄfirmatꝰ.Et ſctm̃ qd violare? coꝛrũ
pere nephas eſt. Jũñ ſancit.ta.tũ. Undead
Heb.viij. Qð in melioꝛib repꝛomiſſiõib⸗

ſancitũ eſt ᷑ᷣm Hug. Nota tñ ꝙ ſᷣm moder
nos ſancio.ſancis.facit pᷣteritum ſanxi.le
tuſtiſſimi tũ etia ſancini vel ſancij pferebãt
Et ſupinũ facit ſanctũ xi.mutata in ctum.
vt ſanxi ſanctũ. Inueni?᷑ eti apnd vetuſtiſ
ſimos.ſanciui ſancituʒ. Uñn Lucretiꝰ.Qõð
poꝛro neq; ſancitũ qdem extaaart.
anctifico.cas.a.p.i.ↄſecrare ↄfirmare vł
mundare ł ſequeſtrare. ⁊ dicitur a ſanctus
Z faciio. ”M

Nangniminuo.nuis. nui.a. t.i. ſanguinem

minuere.⁊ ð a ſanguis ⁊ minuuo.
anguino.nas.a.p.i.ſanguinẽ emittere vł᷑
minuere vel ſanguine inqnare.
amno.nas.qa.p.i.deridere.⁊ dicita ſamna
ne.qd idẽ eſt qͥd deriſio.ſʒ nõ eſt in vſu ĩ ſim
plici.ſed in cõpoſito.ſ.ſubſamno.nas. vide
infra ſubſamdo.
ano nas.nare.a.p.i.mederi.Etoponit᷑ cũ
re.vt reſano.nas.i.iteꝝ ſanare.⁊ pð.ſa. Uñ
Duidiꝰde reme.Qui poterit ſanũ fingere
ſanus erit Diſcite ſanari ꝑ quem didiciſtis
amare. ”M
Gapio.pis.ſapui vel ſapiui vel ſapij.itum.
n.t.⁊ hʒ pᷣteritum atq; ſupinũ ad modũ qr/
te ↄingatõnis.Et ſigt duo. Sape.i.hẽe ſa⸗/
oꝛẽ̃.vt Iſte cibo bñ ſapit. ⁊ eſta bſolutũ ᷑ʒ
Inuenit᷑tñ ↄſtructũ cũ actõ.vel qꝛ tũc ꝑ

actm deſignatur cauſa.⁊ ponit᷑ ꝓ abltõ.yvt Gatio.as.aui.atũ.a.ſpi.ſaturare.vel cibo.
vel ſpectaculo implere.⁊ ðꝛ a ſatis.qꝛ q̃d ſa
tis eſt ſatiat. Iñ h ⁊ ſatiabilis.⁊ H̊ le.⁊ ſa⸗/

Iſte cib ſapit ſapoꝛem.i.ſapoꝛe.Uel qꝛ in
eo intelligit᷑ vᷣbum qͥd exigit actm̃.vt Iſte
cibus ſapit carnes aſininas.i.ſapoꝛẽ repꝛe/
ſentat vel imitat᷑ vel ſimilat illas. Item ſa/
pere.i.hꝛe ſapientiã.Et h ſigtio tracta eſt ex

choatiuum. ⁊ coꝛr. ſa. Unde Pꝛoſper. Hõ
pꝛodeſt quicq; recte ſapuiſſe malignis.

apoꝛo.ras.raui.a.p.i.ſapoꝛatũ facere.

Daraceniʒo.ʒas.n.p.i.moꝛe ſaracenoꝛuʒ ſe
Pꝛe.⁊ ðꝛ a ſaracen.

arcino. nas.a. p.i.onerare. ⁊ coꝛ.ci.

Dartio.tis.ſarſi.ſartũ.a.q.Et ſᷣm antiquoſ

inuenit᷑ſartiui ſartitũ.id eſt. ſuere Inde ſar

toꝛes dicunt᷑ ſutoꝛes.velveſtium reparato

res. & autem dicit᷑ ſartio.quaſi ſetis poꝛ/
coꝛum filo inſertis ſuo.etymolł.eſt. Sartio
componit᷑ Conſartio tis. Diſſartio ti. Re/
ſircio tis.i.diſſuere.vel iterũ ſartire vel re/
icere. “

SDario.ris.riui.ritũ.a.q.id eſt. purgare.cir/⸗

cũfodere.herbas nociuas euellere. Inde h̊
ſarculum. li.vel h̊ ſarculꝰ.li.inſtrumentum
ſariendi. Unde Eſaie.vij. Et omnes mon
tes qui in ſarculo ſarient᷑. Et hinc ſarculo.
las.laui.i.ſarculis aptare purgare.ſic mili/
um ⁊ hmöoi. rMU

Sardo.das.daui.a.p.i.intelligere.⁊ dici᷑a

ſardis ciuitate vel inſula.qꝛ homines illiꝰ
loci ſubtiles ſunt ad intelligenddunũn.

Garmento.tas.taui.n.p.i.ſarmẽta vitiũ col

ligere amputata vel amputare ca vł ſarmẽ
ta facere. ii de

Garpo.pis.pſi.ptuʒ.a.t.id aliquid ſarpis
euellere. vel herbas ſarire. vel extirpare. vel

eligere.

*

Datago.gis.ſaregi.n.t.ſupinis caret.ſʒ vſũ

id eſt. ſatis agere pꝛocurare feſtinare.om/

nia pagere.⁊ ðꝛ a ſat vel ſatis ⁊ ago.⁊ coꝛrt.

ta. Unde. Amplexus ſatagit. ingeminare
pater.

tiabiliter aduer.⁊ h̊ ſatiabilitas.tatis. Etꝑ

cõpoſitioneʒ inſatiabil. le. Inſatiabilit. ⁊2 5
iniatiabilitas tatiſ. Et ſatio cõponit᷑. Reſa

eſipio.pis.id eſt delirare.ſeoꝛſũ

noetce
meferculun
cſree
re fiſuice
Vlonutein
niſacioc
Sturoras.
ſoturatqs
tit qo mo
1ſaturobil
tatis Ctcon
rabilius uut
rodial ſanr
luriustatis:
ſtnrons R
Oridiusinn
omirificey
cüobliderho
ſatorärmefe
Sancoas
Jndeſanci
clus. cin cin
ſauaotſo
ruluert n.
uſtus,

lobiuſti

ſalbenbꝛa.bꝛnn

o de

holgs alun.
lconlcainpſen
Drdebecens⸗

eſcabit Etie
aapopisſ
Pueſcalpereci

GCarureneſtmn
indeſcalprotn
Mtiuum.
undilizoag
Acaſioneruin
nan
giind verſe
dun Unde 3
Onſnaſcanau

anmiroraſe

ldctag
iadſe

deo⸗ſumſa
husdeſeenſis⸗

Maſcandon
i lander.

gretn
. ſhii 4
ng Ern

Brioc
Klinre ſnfi

ne Inded .

Nopigirel,
penunsf
ſeri
ſolleo ci
Pooſper ci
mlgnis,
tüfacere.
mcchoruzſe

Kd.
ifmantigvor
ure Indeſn
tiumnpann
gmliſenspor
nolct Sand
Diſamiot N⸗
nihrmmerelw

purgere d ⸗

Alene Jneb
mmenmn
omnnv on
incſneulo.
eſi mili⸗

Greadicte
vomines il⸗
ndů6.
rmatavinicd

Nec N ſrne

i aliquigſins
c mnt

insanußi
reicknne⸗o/

mmme che

½
enansden

plisbten⸗
litastub

ODX

me fercula multa.
Datiſdare.eſt ſecuritatem ꝑ fideiuſſoꝛes da
re.ff.qͥ ſatiſda.co.l.j. Uel ſᷣm Aʒo.eſt alicuꝰ
voluntatẽ implere. M
Oatifſfacio.c.. cere.i.ſatagere vel ſoluere.
Daturo.ras.aui.ratum.a.p.ðꝛa ſatis. Unð

ſaturat᷑ qͥs cibo. Satiat᷑ ſpectaculo. Itẽ ſa

tio. as. - coꝛ. ſa. Uñ Uno meſ. atio. ſaturant

tiat᷑ qͥs vno cibo.ſaturat᷑ diuerſis. Indeh

⁊ h̊ ſaturabilis.⁊ h̊ le.Et hec ſaturabilitas.
tatis. Et componit᷑ Inſaturabilis.inſatu/
rabilitas.tatis.inſaturabiliter. Item a ſatu
ro dicit᷑ ſaturꝰ.ra.rum.i.ſaturatꝰ. Iñ hec ſa
turitas.tatis. Saturo componitur Con/
ſaturo.ras. Reſaturo.ras.⁊ coꝛr.tu. VUnde
Ouidius in.xj.epiſtola Ipſegeram ſatura
tas mirifice veſtes. Et Lucanꝰ. Saturuʒ
cũ obſidet hoſtẽ. Itẽ qͥdam. Uno me ſatio
ſaturãt me fercula muttlta.
Daucio.as.aui.a.p.i.vulnerare percutere.
Ingde ſauciat᷑.ta.tum.Etꝑ ſyncopam ſau
cius.cia.cium.i.ſauciatꝰ. Sed ſaucdꝰſemel
ſauciat? ſepius. Unde ſ̃m qſdam. Sauciꝰ
vulnerat vel etate conſumptꝰ.q̃ſi ſanguĩe
hanſtaaaaas.

8 . ”
„
£☛R .
. —R.
RAEsee. EE

Ocabo. bis.ſcabi.bitum.a.t.i.gratare. Inð
ſcaber.bꝛa.bꝛum.⁊ ſcabioſus.ſa.ſum.⁊ ſca
vidus.a.um.id eſt.aſper vitioſus. Iñ ſca⸗
bidulus.la.lum.id eſt.aliqᷓntulum ſcabidꝰ
⁊ coꝛ.ſca.in pᷣſenti.ſed in pꝛeterito eam pð.
UVnde.Pꝛeſens pone ſcabit non pᷣteritum
bene ſcabit. Et ſcabitum ſupᷣ.coꝛ.bi.ſic bi/

§

Ocalpo.pis.pſi.ptũ.a.t.i.gratare.⁊ eſt pꝛo/

pꝛie ſcalpere cũ vno digito vel duob caput
gratare.⁊ eſt ꝓpꝛie ſimiaꝝ vel luxurioſoꝝ.et
inde ſcalpto.tas.fre.⁊ ſcalpturio.ris.medi/
tatiuum. —

Ocanda lizo. as. a. p. i. offendere vel ledereł

occaſionẽ ruinedrer.
cando.dis.ſcandi.ſcanſuʒ.n.t.i.aſcẽdere.
Et etiã ad verſus ꝑtinetꝓpt ſcanſiones pe/

dum. Unde Aſcendens ſcandit.diſtigues

carmina ſcandit. Item ſcando componit

cum ad.⁊ ðᷣꝛ aſcendo.dis.aſcendi aſcenſuʒ

id eſt.ad aliqͥd ſcãdere. Iñ h̊ aſcenſus.ſus.
Item ↄſcendo.dis. Itẽ deſcendo dis.idẽ.
deoꝛſum ſcandere.ſubire. Iñ h̊ deſcenſus.
huiꝰ deſcenſus. Item tranſcendo.dis.id ẽ.
vyltra ſcandere.

Pcateo.tes.tui.n. s.i. ebullire feruere ema/

Scaturio.ris. riui
teo. Iñ ſcaturizo.ʒas. Uel ſcaturizo as.po

Sa ſcaturit.

nare erũpere. ſic facit aqua dũ decurrit int

anguſta. ⁊ dũ emanat in locj humidis⁊ bal
neis. Item ſcateſco.cis.incho.⁊ caret ſupi/
no. ⁊? coꝛ.ſca. OJG

*$

A

teſt deriuari a ſcateo. Et eſt ſcaturiʒo idez

q̃d ſcaturire.vel ſcaturientem imitari. Et

componit᷑ excaturiʒzo as.ꝑ aquam ſcaturi/

entem vel ebullientem plumaʒ aui auferre

vnde legitur in Sidonio.Alij excaturiʒa/

bant aues.alij exenterizabant piſces.⁊ pꝛo
ducit ſcaturiʒo.u.ante.r.ſicut ⁊ ſcaturio.riſ

Vnde Pꝛudentiꝰ Petra dei iuſſu potũ lar

celero as. aui. a.p. id eſt. peccare. Iñ ſcele/

roꝛ.aris. Inde ſceleratus.ta.tuzʒ.in quo fit
ſcelus. Sed ſceleſtus.ta.tum.per quem fit

Sceleroſus vᷣo qui facit. Eſt ⁊ ſceleroſus

plus q; ſceleratus Et ſceleroſus comparat᷑

Similiter ſceleratus comꝑat᷑. Inð ſcele/⸗

roſe.ſius.ſime.⁊ ſcelerate.tius.ſime.aduer.
Item ſcelero componitur.conſcelero.ras.
Ocenofacio cis.feci factum.i.facere funes.
7 ðꝛ a ſcenos q̊d eſt funis.⁊ facio. Iñ h̊ ſce/
nofactoꝛ oꝛis.funiũ factoꝛ.et h̊ ſcenofacto
rius.ria.rium.ad ſcenofactõeʒ vel ad ſceno
faciendũ ꝑtinens.vel ðꝛ ars ſcenofactoꝛia.
vñ Act.xviij.ðꝛ de paulo.Et erat ſcenofa/
ctoꝛie arts.. H
Scindo dis.di.ſum.a.t.i.ſeꝑare.frangere.⁊
componitur abſcindo dis.id eſt.ab vno ad
aliud ſcindere. Conſcindo.dis. Circũſcin
do.dis. Diſcindo.dis. Excindo dis.id eſt.
valde ſcindere deſtruere.Pꝛeſcĩdo is.Pꝛo
ſcindo dis. Reſcindo.is. Et ſunt oĩa acti/
ua.⁊ abijciunt n.in pᷣterito ⁊ ſupino.⁊ omia
coꝛripiũt pe.pᷣteriti.vt ↄſcidi.abſcidi.vnde
Lucanꝰ in.iij.Aut ſcidit ⁊ medias fecit ſibi
litoꝛa terras. Uetuſtiſſimi etiam ſcindi di/
cebãt.⁊ omnia geminant s.in ſupino.vt ab
ſciſſum. Sed a cedo cõpoſita ꝑ vnũ s.ſcri/
bunt᷑. vt ↄciſus ⁊ inciſus.
cintillo.las.n.p.i.fulgere ł ſcintillas emit
Dcio.cis.ciui.cituim.a.q/i.ſapere.ſcientiam
habere vl cognoſcere. Et eſt ꝓpꝛie ſcire.red
dere rationem eoꝝ q̃ noueris Hoſſe vᷣo tm̃
q̃ audieris A ſcio ð ſciſco.ſcis.inchoatiuũ
cio actiuũ eſt ᷣm ꝙ accipitur pꝛo cogno/

Recre. ſed ſm aliam ſignificationem neutrũ

Ocopo.pis.ſcopui.ſupᷣ.car
cere ſcopituʒ.i.mũdare purgare.⁊ ꝓpꝛie do/
mũ.⁊ ðꝛ a ſcobo biſ.Crãſſumit᷑ etia ad alia
Vũ ꝓpha. Scopebã ſpm̃ meũ.

DKE

ciſco.cis.vᷣbum inchoatiuũ eſta ſcio ſcis
Et aſcdᷣa eius ꝑſona ſubtractas.⁊ addita

toꝛ. fit ſciſcitoꝛ.aris.idem qᷣd ſcitari frequę.
irregulare eſt ſᷣm foꝛmationẽ.⁊ ſᷣm ſijtõem
vt dicit Pꝛiſtianꝰ in.viij.lib. Notandũ ſci/
toꝛ.aris. ⁊ ſciſcitoꝛ.arꝭ.nata a pᷣmatiuo acti
uo.deponẽtia ſunt.Et ſciſcitoꝛ coꝛ.pbo.
Ociſmatico.cas.n.p.i.ſciſmata facere vel

ſciſma.q̃d ⁊ ſciſmatiʒare ꝛ.
Ocitoꝛ.arꝭ.d.p.i inquirere inueſtigare ĩter

rogare querere ſcrutari.⁊eſt freq̃n.irregula

re ſᷣm foꝛmatõem ⁊ ſᷣm ſignificatõem.vide
3. in ſciſco. ôMẽ
CLCcere p̃ſtꝛuere. vel ab aliquo ſpacio tempoꝛꝭ
aliquid poſſidendo acquirere. Inde hecpᷣ

domũ.⁊ ðᷣꝛa ſcobs.

copo.pas.a.p.i.purgare vberare.

Ocoꝛtoꝛ.tarꝭ.d.p.i.meretricari. Iñ ſcoꝛt⸗
toꝛ. 2 ſcoꝛtatoꝛiꝰ.ria.riũ.⁊ h̊ ſcoꝛtatoꝛiũ.rij.

lupanar. domꝰ ſcoꝛtantuüü.

2

Ocreo.as.aui.n.p.i.ſcream pijcere. Vnde

qdã. Jactãs ſputa ſcreat.res deꝰ ipᷣe creat.

Et cõponit᷑ cũ ex.vt excreo.as.i.extra ſcrea

Toꝛ ſcream ejcer..
cribo bis.pſi.ptum. a t.i.componerelr̃a
rum figuras. Uel ſcribere eſt figurꝭ viſibili

bus ante inuentis ⁊ vſitatis aliquid repꝛe
ſentare. Item ſcribere idem eſt qd diſpone
re ſiue pᷣoꝛdinare. Unde Exoð.xxxij. Dele

mede libꝛo tuo quem ſcripſiſti.i.in quo ad

vitam eternã me diſpoſuiſti vel poꝛdinaſti
Et eſt ſenſus. Si nõ deles me dimitte eis.

Scribi autẽ vel deleri de libꝛo vite ðꝛ qͥs
dupliciter.vel fᷣm pᷣſcientiam.vel pᷣſentẽ iu

2

ſticiam. Itez ſcribere idem eſt g nande
coõmendare. Unde Apoc. xiiij. SE
ti moꝛtui qͥ in dño moꝛiunt᷑. Item ſcribere
idem eſt q̊d inferre. Unde Job.xiij. Scri

bis em̃ ↄtra me amaritudines. Item ſcri/
bere idem eſtq̊d lr̃as ꝓtrahe.vnde Hiere.
xxxvi. Et ego ſcribebaʒ in volumine attra/
mento. Item ſcribere idẽ eſt q̊d ſcripto repᷣ

ſentare.vnde Pꝛiſtianꝰ.in pᷣmo maio.Lfa

eſt vox indiuidua q̃ ſcribi poteſt.vñ. Scri/
bo diſpono memoꝛoq; łlinfero traho Scri
bo repᷣſentans ſcpto vł grãmata foꝛmans.
Et ꝓdu.ſcri. Et componit᷑ ſcribo cum ad.
vt aſcribo.is.abiecta d.id ẽ.aſſerere adijce/
re deputare deſtiare. Abſcribo.bis.i.a ſcri
ptura remouere delere. Cõſcribo.bis:id ẽ.

t deberet tũ fa/

cribe bea

ſcru.vñ Oꝛatiꝰ epi.

ſimul ſcribere. Unde patres conſcti dice
bant᷑ quoꝝ nomia ſimul in enen tabnla aun
reis ir̃is ſcpta erant ꝓpter maieſtatem ⁊ ꝑpe
tuitatem imperij inſinuandã.Nihil em̃ eſt

pennius ere Circũſcribo bis.i.circa ſcribe

re eingere circũire concludere includerepy

ſtringere vel remouere. Deſcribo.bis.id ẽ.

deoꝛſum vel valde ſcribere.vel a ſcriptura
remouere. vel ſcpturã delere Inſcribo bis.

id eſt iniungere deputare vel impmere. vel

intus ſcribere. Interſcribo.bis.id eſt. inter
aliqua ſcribere iterponere. vl de medio ſcri
pture aliqͥd auferre. Perſcribo bis.i.pfecte

ſcribere.Pꝛeſcribo.bis.i.ante ſcribere pᷣdi/

ſcriptio.onis. Reſcribo.bis.id eſt iteruʒ vł

retro circa ſcptuʒ ſcribere.Qui pmo mittit

ecevplam ſcribit. Qui remittit reſcribit. Sub
fſcribo bis.id eſt parum vel poſt vel ſubtus

ſcribere. Tranſcribo.bis.id eſt. vltra ſcri/

bere: vel pᷣſcribere Pꝛoſcribo.bis.vide ſup
loco ſuo. Uñ.Exulat apatria ſine ſpe redi/

tuſq; reiq;. Quiſq; relegatus ſua c remea
bit habebit. Amittit pꝛoſcriptus opes non

poſſe reuerti. Inſeript?manet in patria ſed
reſpoliatus Aſcribit iactans deſcribit rem

manifeſtans. Inſcribit ſignans pꝛoſcribit
crimina dammnas.
Scriptito.tas.pe.coꝛt.eſt freqᷓntatiuum a

DScripto. tas id eſt. frequenter ſcribo. a ſcri⸗

bo. bis. DRð
crupulo.las.a.p.i.i.ſollicitare moleſtare.
crutoꝛ.arꝭ.atus ſum.d.p.i.inqͥrere inue/
ſtigare ſubtiliter inſpicere. Iñ H̊ ⁊ B ſcruta

bilis.⁊ H̊ le.i.aptũ vel habile ad ſcrutandqduz

Et ſcrutabiliter aduer. Et ꝑ compoſitõem

inſcrutabilis. Item a ſcrutoꝛ ðꝛ ſcrutabun
Dus. da. du. i. ad ſcrutandũ habilis vł ſcru
tanti ſimilis. Scrutoꝛ componit᷑ Perſcru
õ ſcrutari. Jñ ꝑſcrutãs.tis

Unde.ſj. ach j. Rerſerntaseos zcoꝛf.
Arcanũ neq; tu ſcruta

berꝭ vlliꝰ vnq;.

culpo.pis.pſi.ptum.a.t.i.celare. Iñ ſcul/
ptim aduer. Ethᷣ ſculptura.⁊ H ⁊ B ſculpti /
lis.⁊ h le.pe.coꝛ.Et hic ⁊ hec ſculptibilis.⁊
HBle.penł.coꝛ. Inð ſculptibiliter aduerbiũ
Item a ſculpo ðꝛ hoc ſculptile.lis.ſimula2-u

crum in foꝛmam ⁊ ſimilitudinẽ alicui ſeul

aliud fre.pe.coꝛ.

ptũ.Et ſculpto.tas.fre. A qᷣ ſculptito.tas.

ſanin
hereto⸗

Gebbobi
bo 700
Soocdodi
dereſepar
Podn ce.
Tceno E
qindnos
Nigcori⸗
Gaocas⸗
ſoemere
lsrblean
(titſeine
neniketian
tonde
ſecauit.
deberet/
Cut ui.
ſthomed
Etcmpon
ſaaſegni
nau nei.

Ixntodzg

cigoloen
Keobecireob
anona
Pntcaſe

ng Etbet

ſce⸗ ſdes en

cnſchid
ne n
hihleß
itaſai
reincludene

aidobiside.

Inaadbods
lmömere i
isigekinn
demegloſet
obisipfeer
nbereygi⸗
gotenpox
Indeheeß
aekiengr
upmowint
rdir Sen
doſtvatſubns
cxlmtn
bobis dideſn

muſineſpen ⸗—

usſuacärend
s eo
neinpamal
sdeſcnbiermn
ans proſenbt

jnacuu
iboaſci⸗

wemoleſr.
inarcreinne⸗
ähehonn
nöſcruandn,
compoſtin
rörſanubun
jhabiis linn

Ji gentisd6
miscs eCNl .

n Jiſa
ahrſaln⸗

elhchl⸗

5
*
„
„*. *

Seurroꝛ aris. atus ſum. d. p. i. eſſe vel fieri
ſcurrã.vel tale officiũ exercere.diſſolute vi
uere ⁊ ðꝛ a ſcurra. D

gante E—
Hebibo. bis.n.t.i. ſeoꝛſum bibo. ⁊ ðꝛ a ſe. et
Dibo. 2coꝛ. bi.
Decedo dis.ſeceſſi. ſeceſſum.n.t.i.ſeoꝛſũ c
dere ſeꝑari. ⁊ : a ſe ppoſitiõe.⁊ cedo dis.?

*

pꝛodu.ce. JðMU
SDecerno.nis.a.t.i.ſeꝑo.⁊ ðꝛ a ſe pᷣpoſitione.

⁊ cerno.Et differt a diſcerno.niſ.Diſcernit

ꝗin duas ptes diuidit. Secernit qͥ ex młtiſ

aliqͥd ſeoꝛſum eligit.

—

Seco cas.ſecui.ſectũ.a.p.i.diuidere.ſeꝑare
ſecernere. Indeſectim aduer. Et h ⁊ B ſecti
lis.? Hᷓ le. ad ſecandũ habile. vel q̃d leuit᷑ſe/
cari ⁊ ſcindi pᷣt.⁊ coꝛr.pe. Etſᷣm antiq̃s in/
nenit᷑ etiam ſeco.cas.caui.catũ. Vñ in AůAun G
roꝛa ðꝛ. Qui chꝛiſti gladio dogmata falſa

ſecauit.
Dectoꝛ.tarꝭ.tatꝰ ſum. fre.a ſequoꝛ.queris.⁊
Deberet foꝛmari ſᷣm regulã ab ̊ ſupino ſe/
cutu.u.in oꝛ.ſed ad differentiaʒ ſecutoꝛ q̃d
eſt nomẽ.dicimꝰ ſectoꝛ ꝑ ſyncopam platuʒ

Et componit᷑ aſſectoꝛ.tar.i.ſeq̃ndo adipi⸗/

nea.neũ.

ſci aſſequi.Conſectoꝛ.tarꝭ. Iñ ↄſectaneus

ecundo das.a.p.i.pſpera ri. pfi peꝝ facere.

vl ſecũdo loco ſeqͥ.Et ↄpõit᷑ obſecũdo daſ

idẽ.obedire obtemꝑare.

ecuro.ras.a.p.i.ſecuꝝ faceeer.
Jedeo. ſedes ſedi ſeſſum. n. s. Inde hec ſeſ/
ſio.onis.Et hec ſedes.ſedis.⁊ ꝓdu.ſe.licet

ſedeo ſedes eam coꝛ. Uñ. Dum ſuꝑ alta ſe/
des caſum pᷣbet tibi ſedes. Un ꝓpha. Illic
ſederũt ſedes in iudicio. Item a ſedeo des.

ðꝛ ſido ſidis.idem quod ſedeo.⁊ caret pᷣteri

to ⁊ ſupio.ſed mutuat᷑ ea a ſedeo des.Et po

nitur aliqñ ſedere ꝓ placere.vt hoc nomen
Edet mihdh.
edo.das.daui.a.p.i.mulcere.trãquillare

lenire compeſcere.⁊ quaſi ſedentes⁊ pacifi
cos facere.⁊ ðꝛ a ſedeo.des.Et ꝓdu.ſe.Sʒ

ſedeo des.coꝛri.ſe. Unde.Que mea mente
ſedet mentis mihi vulnera ſedet. Itẽ ĩ Au/
roꝛa. HNon iram domini pꝛeſens bonis vl/
tio ſedat. Eta ſedo ſedas.dicit᷑ſedatus.ta.
tum. ⁊ habet eaſdem ſignificationes. quas

Deduco.cis.ſeduxi.ſeductũ.a.t.id eſt.deci/⸗

pere.q̃ſi ſeoꝛſum a bono ducere.⁊ dicitur a
pᷣpoſitione ſe.⁊ ducocis. Iteʒ ſeducere ðꝛ

ſeoꝛſu ducere ſeparare.ſicut fit qñ cauſa cõ

ſiliandi aliquis ducit᷑ extra congregationẽ
Et ponit᷑ ſeducere p decipere pꝛodere⁊ ſe/
parare. Item ſeducere poteſt poni in bona
ſignificatõe.id eſt.a malo ad bonum duce/
re. Et ſic pᷣt accipi illud Hiere.xx. Seduxi

ſti me dñe.⁊ ſeduct? ſum. Alia lr̃a habʒ. Ce

nuiſti me ⁊ pauiſti me.Et ſic ſeductoꝛẽ bo
nus ⁊ malus. Frequẽtiꝰtamẽ ponit᷑ in ma
ſuma grege ponere Et dicitur a ſe.⁊ grego
gas.quod eſt vnare. Inde ſegregatim ad/

VerbiDinmnmnmn.
Geiugo.gas.a.p.i.ſepare diuidere ſᷣm pad.
2382” ſe. ⁊ iugo.gas.? coꝛttiun.

Heiũgo. gj.a ti. ſeoꝛſu iũgere. vel ſeoꝛſuma

üctura facere.i. diſiũngeer.
eligo. gi.ſelegi. ctũ.a.tc.i. eligere.q̃i ſeoꝛſuʒ
ab alijs legere. ðꝛ aſe lego. g. Ju ſelect?
ug'. in. vyli.de
ciui. Deos iũctos ⁊ ſelectos diligent᷑ expli
cans. 2 coꝛ.lii. .

.

Sello. as a.p.i ſella reponere. Etoponif.

Diſſello.las.i.diuerſis modis ſellare vlł ſel
lam retinere. vel a ſella remouere. vla ſella
