atio quaſi pecoꝝ ⁊ indiſcretoꝝ. Et vt fi

delitas noſtra ipſo vocabulo innueret᷑. di
cta eſt noſtra eccłia.i. uocatio.ãſi rõnabi

liũ ⁊ diſcretoꝝ.Que eccłia ðꝛ catholica.i.

vniuerſalis. Hõ em ſieut ↄuẽticula perett
coꝛũ in aliqbo regionũ partibo coartat᷑ ſed

caſibo me.coꝛ. Uñn. In reliqͥs eadem. facit

abltũs eadem.Et eſt ꝓnomen ↄpoſitũ ab
is. ? dem. ⁊? ponit᷑ in fe.ge.⁊ in neu.⁊ decli/
nat᷑ ſicut ſuũ ſimpler.—

Oa tenus.ſüt due ꝑtes.⁊ ſub duobs accen/

tibo ꝓferunt᷑.i.eodẽ mõ.vel eadem rõne.
Qbꝛiolus a.ũ.dimi.i.aliq̃ntulum ebꝛiꝰ.vñ
Plautus. Triſtes ac ebꝛioli incedunt.Et
coꝛripit o. “MU.
Obꝛius a.ũ.i.extra menſurã bibẽs.⁊ ðꝛ ab
e.⁊ bꝛia.qð eſt mẽſura. Iñ ebꝛioſus a.ũ.qͥ
ſepe ⁊ multũ bibit.⁊ h̊ͥ ebꝛietas tad. Item

ebꝛiꝰqnq;.ebꝛioſus ſepe ⁊ młtũ bibit. Uñ

ebꝛietas aliqñ.ebꝛioſuas frequẽs vini te/
mulentia.

„

illud qð eſt de eboꝛe.vel qð eſt candidum
ſicut ebur. Uñ in Cant᷑.Collũ ctuuʒ ſicut

bur eboꝛis.os elephãtꝭ. Iñ eburneꝰ a.ũ.

ꝑ totum oꝛbem terrarum dilatata diffun

ditur. Inde eccleſiola le.dimi.⁊ eccleſiaſti
cus. q. un.

Eccleſiaſtes grece.hebꝛaice coeleth. latine

ↄcionatoꝛ ðꝛ Salomon. Uñ dic. Hiero/
nymꝰtribo noibo vocatũ fuiſſe ſalomoneʒ.
ſcripture manifeſtiſſime docẽt. Pacificuz
id eſt ſalomonẽ.⁊ ididã h̊ eſt dilectũ dñi.?

qdð nunc ðꝛ coeleth. Eccłiaſtes aũt gretco

ſermone appellatꝰ.eo ꝙ cetũ.i.eccłiam con

greget.quẽ nos nũcupare poſſumus ↄcio
natoꝛẽ.eo ꝙ loquat᷑ ad pplłin.⁊ ſermo eius

nõ ſpeciałr ad vnũ.ſed ad vniuerſos gene
raliter dirigi. MMU

Occleſiaſticu libꝛũ Jeſus filiꝰ Sirach ne

pos Jeſu ſacerdot magni Hieroſolymi/
tani cõpoſuit.qͥ liber apud latinos ꝓpt elo/⸗
quij ſil itudinem titulo ſalomonis pnotat

Dictꝰ aũt eccleſiaſticꝰ. qꝛ de totiꝰ eccleſie

K §.

„

diſciplina religioſe ↄuerſatiõis magna ſit
edit? cura ⁊ rõne. Hic apud hebꝛeos reꝑit
ſed inter apocrifos habet᷑ ab eis.

EOchinꝰ ni.i.puꝰ piſciculus ſemipedalis ſic

dicx. qꝛ herẽdo nauẽ retineat.Licet enim

ruãt vẽti. 3ʒ ſonẽt pcelle. nauis tñ q̃ſi radi/

cata in mari ſtarevidet᷑ nec moueri.nõ reti

nẽdo. ſʒ timmõ adherẽdo. Ut eĩ di. Aug⸗.
MHõ ↄtingit h̊ ex pꝛia foꝛtitudie. ſʒ ex nata
ci. Hũc latini moꝛaʒ appellãt.eo ꝙ cogat

moꝛari nauigiũ. Et hĩc ðꝛ hic echinꝰ vas
ad ſil itudinẽ illi piſq factũ. Idẽ Amb.in
iij.hexameron dic̃. Echinꝰ aĩal exiguũ vi/

le ac deſpicabile.mariũ loqr. plerũq; ĩdex

fute tẽpeſtatꝭ.aut trãqllitatꝭ.aut nũci ſolʒ

eſſe nauigãtibo. Deniq; dũ ꝓcellã ventoꝛũ

pᷣſenſerit.calculũ validũ arripit.eũq; ve/

lut ſaburrã vehit.et tãq; ancoꝛã trahit.ne

excruciet᷑ fluctibo. Itaq; ſe nõ ſuis liberat

virib. ſʒ alieno ſtabilit ⁊ regit põdere.q̃ vi

ſo. naute velut ſigno fute ꝑturbatõis tabe

beſcũt ⁊ ſibipᷣcauẽt.ne eos imꝑatos turbo

ipꝛouiſus ĩueniat.? ꝓðᷣ.pmã.vñ Lucanꝰ
in.vj. In medijs echinꝰaqs ocłiſq; dꝛaco
num. Itẽ inuenit᷑ echin p iritio. Uñ dicit

Amb.i.vj. hexame. Echin“ iſte terre? queʒ
vulgo iriciũ vocãt.ſi qͥd inſidiaꝝ pᷣſenſerit
ſpinis ſuis claudit᷑.atq; ĩ ſua arma ſe colli

git. vt qcũq; cũ eũ ↄtingere putauerit vul

neret᷑ Idẽq;. Hic echinꝰfuturi ꝓpuidẽs ge

minas ſibi reſpirãdi vias munit.⁊ cũ bo/⸗

rream flatuꝝ collegerit ſeptẽtrionalem ob/

ſtruit. qñ notho ↄgnouerit detegi aer nu

bila. ad ſeptẽtrionalẽ ſe ↄfert. vt flatꝰ decli
net obuios ⁊ e regione noxios.

SEclipſis.ſis.f.t.ẽ defect/ ſolis ł lunevl alte
rrei. In dictamie ̈o ſi fiat defectꝰ dicti⸗/

onis k oꝛonis ðᷣꝛ eclipſis ſʒ defectꝰ lr̃e ł ſyl

labe nõ ðꝛ eclipſis.ſʒ aufereſis.vł ſyncopa

vñ linea ʒodiaci ꝑ quã ſol diſcurrit ðꝛ ecli

= opoꝛtet vt in illa linea ſit ſol velluna.
EScho indecli.n.g.eſt ſonꝰaerꝭ ł valliũ łru/

pium vel montiuũ.ſ.ſonꝰ reditiuꝰ.qꝛ ẽ ima/

go ⁊ repᷣſentatio vocꝭ. Quidam tñ dicũt ꝙ
cæccho ſaxũ eſt qd hũane voc ſonũ captans

vᷣba loquẽtiũ imitat᷑. Et ðꝛ ſic.qꝛ ad vocẽ

rñdens alieni efficit imago ſᷣmonis.ſʒ po/
tiꝰ ⁊ veriꝰ videt᷑ ̊ euenire a nata locoꝝ.ſi
2ↄnalliũ ⁊ hmõi ᷣm Hug. Pap̃.di. ꝙ echo
eſt vox aeris.ſonꝰ in ſilua vel in cauernis
reſonans.vñ Sap̃.xvij. Aut reſonans de

vetus alter.
depol.i.ꝑ edem pollucis aduer.iurandi.

Ad h̊ em ſol ł luna patiat᷑ eclipſiʒ

2

—

altiſſimis montibus echo.

conomꝰ pe.coꝛ.grece.latĩe ðꝛ diſ enſatoꝛ
domꝰ. miſter. qͥ mõ aduocatꝰ ðↄꝛ vlł diſpẽſa

toꝛ ꝓpꝛie familie. Iñ economia.i.diſpẽſatõ
talis.⁊ economicꝰ a.ũ.pe.coꝛ.i.diſpẽſatiuꝰ
V economica.i.ſcia q̃ inſtruimur ĩ diſpẽ/
atione ꝓpꝛie familie.

QOcoꝛs dis.o.g.q̃i ſine coꝛde.⁊ ðꝛ ab e ⁊ coꝛ

eſt idem qꝗð excoꝛs. Inuenit᷑ etiam h̊ ⁊
ecoꝛdis.⁊ h ecolleel.
Scquiſ.i.ecce qͥs.⁊ ðꝛ ab en aduerbio.⁊ qͥs
mutata n.in c.vt ecquis.

Eculeꝰ eſt genꝰ toꝛmenti ad modum cruc
diſpoſitum. C. de male. ⁊ mathe.l.⁊ ſi exce
pta. in fi.

(E ante D

.

Odaculꝰa.ũ.pe.coꝛ.i.aliq̃ntulũ edax.voꝛax
ct ab edarrt
Edax cis.o.g.qͥ multũ ⁊ aſſidue comedit.et
ↄpat᷑. In edaciter aduer.⁊ h̊ edacitas atꝭ.

⁊ coꝛ.pᷣmã in ntõ ⁊ in obliqͥs.vñ Ouidiꝰð

reme. Rumpere liuoꝛ edaxiam magnũ no
men habenn.
SOgden hebꝛaice ðꝛ paradiſus terreſtriſ.⁊ in

terpᷣtat᷑ delicie. Uñ eden ðꝛ ꝓ eiden qð eſt

videre.⁊ m h̊ põt et ↄuenireilli loco.Eſt
em̃ ibi viſus diuinꝰqdammõ ⁊ delicioſus

Sdentatus a.um.i.extra dentes.qui denti
bus caret.

Edentulꝰa. ũ.i extra dẽtes. dentiby caret.

vñ Bꝛeciſmꝰ. Dente carẽs edẽtulꝰeſt ſʒ na
tus hꝛe.Qui dentes habuit nec hʒ dentes
nec habebit.Eſt edentatus poꝛ eſt infans

. .

des edis.f.t.i.domꝰ.⁊ ðꝛ ab edo es.eſt.qꝛ
pmo facta fuit ad edendũ. In euaãgelio at

ð2 de Zacharia.qꝙ perijt inter altare ⁊ edẽ

et ðꝛ h edem.i.templtun.
Sgdicula le.dimi.i.ꝑua edes.⁊ coꝛ.cu.vnde

Augꝰ.in.ij.li.de ciui.dei. Neanimi malis

que pᷣcipue cauẽda ſunt moꝛes coꝛrũpent᷑

humani. nulla ſacra edicula dignum pu/

tauerunt. SJð
Eqdictũ ti.n.s.i.pᷣceptum ſiue mandatum⁊
Apꝛie regum ⁊ imꝑatoꝛum.vnde in Luca.
Exiit edictum a ceſare auguſto.Qñnq; idẽ
eſt qdð generale ſtatutũ pncipis. Vñ.Edi

cũt reges.indicit feſta ſacerdoſ.Et differt

a ↄſtitutione.qꝛ ↄſtitutio põt eſſe generał
vel ſpealis.vt.l.jff.de ↄſti.pn. Qñq; idem
eſt qð ſtatutũ vł mandatũ pᷣtoꝛis.ſicut oĩa

ſc
1der
ſed
vonn
ci⸗
0is⸗
ten
i⸗
pbi
inc
Gain
cho⸗
la
ſulſi
GCion
Gand
dan

G⸗

ſi⸗
itchi

Nlenig
gelnb
decbe
en.De
Mhinaſin
Wunſt
n
Eisn
elliſi

ndiheltn
nri
ialdidee.
idiſpeſni⸗
uumuridih

mdeaberte
kaunbeb

Anodidnis

nodunn
mheltſin

—

nmuläcden

ſſiueconthta
11dansr,
is m Oudh
rum nigi

stereſtniain
peidengöͤcſ
reiuliloco. E
tdcligoſis
tes. quidenti

dentiocgret
etuleſtizna
nechz dente
oneſintin

aducriurnnd
aoedocsci
Ineigtlen
iteralunetd⸗

sacNANEe

. Peaninmnii
moresconi
ala dignungt

Sgdictũ ediliciũ eſt i

pp·toꝛia edicta.vt edictũ de albo ſcribendo
⁊ de in ius vocando.⁊ hmõi.de quibo vide
ſpe. de act.ſeu peti.ꝓponẽdis.S.poſtremo.
v. nüc dicamꝰ. de edic.

dictũ ꝓhibitoꝛiuʒ eſt illud in q̊ regularit
oĩs ꝑmittit᷑ qͥ nõ phibet᷑ vt in ꝓcuratoꝛibꝰ
⁊ teſtibo.ff.ð teſti.l.j.⁊ de trãſla.pᷣla.c.inter

coꝛ gaile.
Sgdictũ ꝑmiſſoꝛiuʒ eſt illud qð regularit᷑ ẽ

ꝓhibitoꝛiũ.⁊ tñ in certis caſibo ꝑmittit᷑ vt

in.c.romana.
eſt idẽ qdᷣ actio edilicia.nã
actio edilicia ab edicto edilicio deſcendit.
vt.l.cũ aũt..hec actõeſ.iuncto.S.edilicie

Sgdictũ pᷣtoꝛiũ ẽ qð pᷣtoꝛ edixit iubẽdo mã/

dando vel ↄſtituendo.yvt fecit in edicto.de
Dam.infec.vt.ff.de dã.infec.l.pᷣtoꝛ ait.

Sgdictũ ſucceſſoꝛiũ eſt q̊ ꝓuidet᷑ creditoꝛibo

ne eis longa moꝛa fitt.
Odiliciũ cij.n.s.honoꝛ vel officiũ edilis.et

ꝛ ab edilis.a q̊ ciã edilitas tatꝭ.illud ideʒ

1 ediliciꝰa.ũ.i.res ꝑtinens ad edilem.

Edilis lis.m.t.pe.coꝛ.i.cuſtos ediſ.qͥ cuſto
diebat de dignitate ⁊ officio erariũ vł ca/

pitoliũ ł curiã reg ſiue imꝑatoꝛis ne moꝛ
boſa aĩalia.vt capꝛe vel poꝛci.⁊ hmõi.iĩtra
rent ⁊ aerem ibi coꝛrumꝑent.

2

Eadilis olim dicebat᷑qͥ nõ ſolũ ↄſtituebat᷑a

plebe ad h̊ vt peſſet edibo ſʒ et pᷣfuit plebi/
ſcit.q etiã edituꝰ dicebat᷑ a noĩe edes ⁊ /

bo tueoꝛ.qꝛ tuebat᷑ edes ne ĩ ciuitate eſſent

domꝰ ruinoſe.vl inoꝛdinate poſite in pᷣiu
iciumreipublic. .
Sdiles curules ſt᷑ ↄſtituti poſtq; placuiſſet
plebi.qͥ etiã curãt de edibo patꝝ ⁊ negocia
tnonibo. vel etiã de edendis curã habebãt.
vyt no.ff. de offi. pfec. vigil. l.ei..

Q.

Ogdilis cereał ðꝛ a cerere.qꝛ pᷣfuit aãnone.i.

frumento diſtribuendo. o
Ogdiſſa ſe.vꝛbs meſopotamie.quã cõdidit.

MHemroth queantea dicta eſt arehh.
ditio onis.f.t.i.expoſitio.⁊ ðꝛ ab edo dis.

ditꝰa.ũ.pe.coꝛ.i.altꝰ ł manitfeſtꝰ.vł natꝰ.
vel einiſſus.ↄpoſitꝰ.expoſitꝰ

Edituꝰ tui. tuo.idẽ eſt qd ediłſ. cuſtos ediſ

⁊ ðꝛ ab ede ⁊ tueoꝛ.q̃ſi edẽ tuens ⁊ cuſtodi

ens. Uñ boni poete dicũt᷑ editui.qꝛ ꝑ car/

mina ſua foꝛtia facta viroꝝ cuſtodiut.
Odom filius Eſau.a qͥ idqumei.⁊ interpᷣtat
terrenꝰ aut ſanguineꝰ“.

Eduliũ lij.n.s.icibo⁊ ðꝛ ab edo is.Uñ di.

OOdulꝰ li.i.eſtoꝛ ł voꝛatoꝛ

dulis..t.⁊ H le.i.habilis ad edendum S

SPaß. Edulium ab edẽdo dictũ qſip̃guſti

uaxcomeſtio vel eſca. edulia cibi alimenta
apta ad manducandaum.
qͥ młtũ comedit.

Effabilis lis.ↄ.t.⁊ le.qð aptũ eſt vt qͥs lo
quat᷑ illud.⁊ ↄponit᷑ cũ in.⁊ ðꝛ h ⁊ ineffa
bilis öle.
Effectiuꝰa.ũ.qͥ bʒ vł pᷣt hꝛe effectũ.vt medi
cina ẽ effectiua ſanitaattt.

Offamen inis.n.t.i.loquela.locutio.
Effeminati dicũt᷑ ſacerdotes Cibelis.q̃ ðꝛ
mater oĩm deoꝝ natali actu.vt dic mgr in
hiſtoꝛijs ſuꝑ.iij. Re. Itẽ effeminati dicũt
molles ⁊ eneruati ad fragilitatẽ feie dedu
cti. Itẽ dicunt᷑ caſtrati ⁊ feis turpit᷑abutẽ
tes vel in ephebos turpit᷑ peccantees.
Effeminatoꝛiũ rij. domꝰ meretricoum.

ESfferatꝰ.a.ũ.ðꝛ mente ferina effectus ſine

racionn.e
Efferus a.um.i.valde ferus.crudelis ⁊ im
manſuessss.eöz
Efffeta.i.adaꝑtio vel adaꝑire.ſicut marcus
euangeliſta exponit. ⁊ coꝛ.pe.vñ Auroꝛa.
Effeta ſic audit ſic homo ᷣba ſon1at.
Effet a.i.i.debilis.q̃ſi ſine fetu ⁊ ſine foꝛti

tudine viri.⁊ ðꝛ ab ex.⁊ fetꝰa.ũ. Sed ꝓpꝛie

ðꝛ de muliere effeta qi extra fetuʒ poſita.q̃ᷓ
iam parere nõ pᷣt.Et hic facta eſt trãſlatio
vt ille dicat᷑ effetꝰ qͥ iam euacuatꝰ eſt a viri
Eff.cax cꝭ.o.g.i.potens.qͥ nullã difficultatẽ
habet in q̃libet re faciẽda.ſed eã ad effectũ
ducit. Un⁊ eã medicinã dicimꝰ efficacem
que efficit illud ꝓpt᷑ qð data eſt.⁊ comꝑat᷑.
Pap̃.dic.Efficax effectꝰcapaxq facile põt
impiere qð vult.

ESffractoꝛes dicunt᷑ q ſine diurni vł noct᷑ni

furandi cã ſolent domos effringere. vt. ff.
de effrac. ⁊ expila.l.j.⁊.ij.vlł qͥ carcerem ſeu
aliqͥd frangũt vt euadalt.
ESffraim filiꝰ Joſeph dictꝰeſt.qꝛ auxit eum
de. Et ex eo vocabulo in linguã noſtram
tranſfert᷑ aungnenetlʒ.
Effrateꝰ a. um.pe.p.ðꝛ ab effraim. ⁊ ſcribir
per geminum ff. ſed ephꝛateus ab ephꝛata
ffrenat?a.ũ.ðᷣꝛ.qꝛ pᷣceps⁊ ꝓnus⁊ ſine fre
no rõnis ſit. ððJUVU
ffrenis..t.⁊ H̊ ne.⁊ effrenꝰ.a.um.in eodẽ
ſenſu.i.ſine freno. H

Effrons ontꝭ.. g i inuerecũdus ſine frõte

7 ſine verecũdia.⁊ ðꝛ ab ex⁊ frons.

Effugiũ gij.i. fuga. effect? fuge. vl loc⸗ refu

gij. ⁊ : ab effugio g. vñ Job. xj Et effugi
um peribit ab eis.

Effuga. ũ. pe.coꝛ.i.fugitiuꝰ.ł extra fugiẽs

qui.ſ.tinue ⁊ ſepe fugit.
(E gnute

ge⸗ grece latine ðꝛ capꝛa.

gens tj. o. g. i. nõ hñs. vel opus hñs.et ðꝛ

ab egeo geeesg.
gena. ů. pe. p.i.paup. egens. inops.
ger.a. um.i.triſtisvl infirmꝰ.⁊ ðꝛ ao egeo
gelſ. eo ꝙ egeat viriba b leticia. Iñ egritudo
dinis.i.triſticia ł infirmitas.⁊ h̊ egrimõia
nie.idẽ.⁊ egrotꝰ a.ũ.i.eger ꝓpe aĩo.⁊ egro/

tus coꝛꝑe. Itẽ eger.i.triſtꝭ ⁊ infirmꝰad tps

Sʒ egrottm ĩfirmꝰ⁊ diu ⁊ ſepe.Uñ adã
Ingemit egrotqꝛ lãguet coꝛꝑe tot Eger
langueſcit mentꝭ viciũ qꝛ creſcit.

Egeſtas at.f.t.i.pauꝑtas vł inopia.⁊ ẽ ege
ſtas peioꝛ q; pauꝑtas.pauꝑtas eĩ honeſta
põt eſſe. ſz egeſtas ſꝑ ẽ turpis. Iñ egeſtuo/

ſus a. i. i. egeſtate ⁊ miſerijs plen“.
Ggeſtꝰa.ũ.i.enacuatvel foꝛas ꝑ anũ emiſ/

multos affligit egeſtas.
EOgeꝰ egei. pꝛ fuit theſei.poſtea deꝰ marꝭ fa⸗
ct. q in illo ſe pᷣcipitauit Iñ egeũ dictũ ẽ
mare illud in q̃ ſe pcipitauit. In egeꝰa.ũ.⁊
h egeatoꝛ orꝭ.i.hoꝛtatoꝛ nauis in mari

Egilopiũ pij.n..ꝛ egilopa pe.i. vlcus vył
caro qᷓ naſcit᷑ in angul oculoꝝ.vñ Macer

de virib herbaꝝ. Egilopaʒ curat ſi qͥs cõ
maſticat illã. In egilopic a.ũ.pe.coꝛ.qͥ ta
lem infirmitatẽ patit᷑ vel cuart.
EOgyptti.f.s.eſt qdã regio. Iñ egyptia.ũ.
7 interpᷣtant᷑ egyptij lingua hebꝛaica affli

gentes. qꝛ afflixert płm dei puſq; diuino
auxilio liberaret᷑. Et egyptiacꝰ.a.ũ.pe.coꝛ.
Vlñ ĩ q̃libet mẽſe dicũt᷑ duo mali dies egy

ptiaci.qꝛ ab egyptijs fuer̃t depᷣhẽſi vᷣm qſ/

dã. In egypto vᷣo erãt ꝑitiſſimi aſtronomi
⁊ inuenerũt q̃ſdã ↄſtellatões eſſe nociuas
actibo hoĩm.in his diebo.i.ĩaliq̃ hoꝛa hoꝝ
dieꝝ.⁊ ideo notauerũt hos dies.ſʒ nõ dñt
obſeruari.qꝛ ſancta mat᷑eccłia ꝓhibet fidẽ

talibo adhiberi.

Egloga ge. ðꝛ q̃ſi egaloga.⁊ ẽ ſᷣmo de caprꝭ
vl q̃ſi de ruſticꝭ vł vilioꝛibo reb.l ðꝛ eglo⸗/
ga.i.capnꝰſᷣmo.lł pt feditatẽ ⁊ turpitudi/
nẽ materiei.vt apð ſatyricos.łᷣ qꝛ ibi ᷑ᷣmo

habeat᷑ de capꝛis pᷣcipne vt apð lirgiliũ

in buccol.⁊ coꝛ.pe.vñn Uirgit.Egloga vᷣ/

benaſq; adole pigues. ⁊ maſcula thura.
Ego onis.⁊ egona ne.i.ſeculuʒ.vel vt dicit

Pap̃.Egones penul/ꝓdu.ſũt ſacerdotes
ruſtici. elk, lear

ESgoceron ont.qddaz aĩal qðᷣ alio noĩe ö·
capcoꝛnꝰ Etpᷣt dicip eodẽ aĩali egeceron

vł egeceros.⁊ acuit᷑ in fine.lñ qͥdaʒ. Eſt
tibi ſaturne domꝰegocerontꝭ ⁊ vrnne.

Egomet.i. ego ⁊ nõ aliꝰ.vñ di· Pꝛiſcianꝰ in
inj.li.de caſibo ꝓnoĩs.Dicẽdo ego dico vel
poſſũ⁊ ſolꝰ⁊ cũ alio ĩtelligi.ſolet tũ metad

dita plerũq; ſigficantiã ł diſcretiõeʒ oñde

re. Egomet.i.ego ⁊ nõ aliꝰ. Necnõ egoipſe
vl egometipſe.Et nota q; ſyllaba adiectio

ĩimutat ſpẽm ſʒ ñ figurã. ¶ ñ egometẽ ſpe
ciei deriuatiue ab ego.ſʒ figure ſimplicis.
Ogregiꝰ a.ũ.i.nobił.maxiꝰ.pᷣcipuꝰ.⁊ ðꝛab

eæ⁊ grex.q̃ſi extra gregẽ alioꝝ.⁊ ↄꝑat᷑. Egre
gy mag egregiꝰegregijſſimꝰ. In egregie/

tas tatꝭ.talis ꝓpꝛietas.ſ.nobilitas.

Sgrimonia nie.f.p.i.triſticia vł infirmitas

et ðꝛ ab eger.

Giulatio onis.idem eſt qð eiulatus.

aüt el apud hebꝛeos pᷣmũ nomen dei.eloi

ſecũdum.eloe tertium. ”
lamite penł ꝓdu.dicunt᷑ Perſe ab Elam

Sin Sem.

Slate ſunſt palmanf. olia ſurſũ eleuãt nec

pendẽt deoꝛſũ ſic aliaꝝ arboꝝ Elate ⁊ pal
maꝝ ſũt ꝓductioꝛes rami ⁊ excellentioꝛes
interdũ aurei coloꝛis criſpãtes vlł circũſtã
tes.⁊ ſꝑ ad excelſa tendẽtes.nunq; viroꝛeʒ
amittũt. Quidaʒ elatas abietes dicũt. ita
di. Pap.⁊ ſᷣm h̊ ðꝛ elata qſi eleuata ab effe
ro effers.⁊ pðᷣ.la. Un qͥdã.Cant.v.vbi ðꝛ

Lome eiꝰ ſiẽ elate palmaꝝ.pducũt ibi me
diã de elate. ſʒ H̊ nõ viðꝛ qꝛ ibiglo.di.Alia
trãſlatio. Crines e abietes. Abies grece
elates vocat᷑. Uñ ibi elate vel elates nõ eſt
latinũ ſʒ grecũ videt᷑.⁊ ideo młti coꝛripiut
hanc ſyllabam la. ad differentiam de elate

(EE gnte )
ſus vl vomitꝰ. Uñ qͥdã. Poſt res egeſtas Siulath indie regio ſic dicta.eo ꝙ poſſeſſa
Qiulatꝰ us.ui.i.ploꝛatꝰvel clamoꝛ pᷣ doloꝛeꝛ
confuſuus. ⸗

(CC antc A4
El eloi ⁊ eloe.noĩa dei ſuntapud hebꝛeos.
7 interpᷣtat᷑ el deꝰvł kyros qð eſt foꝛtꝭ.Eſt

nen
El
Glen
ft
Gme
Aliole
multel
Cleevoe
ffate

(onie

one
Gone

föft

e

ſereri⸗

ſil
umler

Boen⸗

poß.

niri
nimng
Karni
blloben
leneni

ehilog

lerclenen
anigr⸗
e

B eNn
itſacengong

alionoie
bliegeren
liciz E
Kwne.
dicigbin
locgodicd
ſacman
cenöczefe
Hecöcpoe
ſllabaacnn
liegongife
Gureſimpton
Hcipi.
obilins.

u Kinrmas

7
qoſeſt

npol dlumi
Umnordolore⸗

tahtdhehn
dees ckſor,
itoncn dact

tdatn

EE

ramo palme.⁊ p ipſa palma.⁊ adiectiue
elatus a. ũ.⁊ vt dicũt. Elate eſt nomen ar /
boꝛis ſilis palme altitudine vel folis.

Olatꝰa.ũ.i.extra latꝰ.quaſi eleuat.ſuꝑbo.et

ðꝛ ab effero effers. Iñ hec elatio.i.iactãtia

Olbus a.ii.ſiue elbidus a.um.eſt coloꝛ me/

dius int᷑ nigrũꝛ albũ.⁊ ðꝛ ab albus. Inde
elboe qſi alboe.dicũt᷑ vites ł vue.neq; pur

puree.neq; nigre.neq; albe.q̃s qͥdãvarias

gappellant.

Sleadaberim hebꝛaice.deuteronomiũ gre

ce. qͥdam liber eſt.
lleazar interpᷣtat᷑ dei adiutoꝛium.
Alectros ð ab helios qð ẽ ſol. Iñ h̊ electꝝ
tri.qᷓdã ſpẽs metalli.eo ꝙ ad radiũ ſoł cla
riꝰauro argẽtoq; reluceat.⁊ ſt᷑tria genera

electri. Unũ genꝰ eſt gũmi.qð fluit ab ar /

boꝛibo ⁊ dureſcit ĩ lapidẽ qð ⁊ ſuccinũ ðꝛ.
Scõðm genꝰ electri ẽ qð ex auro ⁊ argẽto
fit auri.ſ.tribo ꝑtibo ⁊ argẽti vna. Tertiũ ẽ
metallũ qdᷣ naturałr inuenit ⁊ pᷣcio habet
Vnñ.Electꝝ ſuccus.electꝝ gemma vocat᷑
Electrũ cũci pᷣlucẽs dico metallũ.
GSlectuariũ rij.n.s.ðꝛ ab electõe rerum qͥb⸗
ↄꝓficitur.
Glectus a.ũ.i.ſplendicꝰ.excelſus.clarus ex
alijs lectus. Jñ electio onis.cum quis ex
mult eligii.
Glectio eſt alicꝰ pſone idonee ad dignitatẽ
yel fraternitatẽ ſiue ſocietatẽ ſᷣuata foꝛma
canonice facta vocatio.
Glefrons grece ðꝛ mons.
QSGlegans t. o. g. ð valẽs.excellẽs. nobilis.
egregiꝰ.decẽs.pulcer.bonꝰ. Jñ elegantia
tie.pᷣſtãtia.excellẽtia.pulcritudo.valitudo
Iñ et elegant.i.vꝛbane nobiliter.

legy a.iũ.i.miſer.⁊ ðꝛ ab eleiſon qñ eſt mi/

ſereri. VUñ viri ſancti de miſeria dicũt᷑ ele/
gi. Jñ hᷣ elegia gie.i. miſeria.⁊ elegiacꝰ a.ũ.
ii.miſer vl de miſeria ↄpoſitꝰ.⁊ coꝛ.le.UVñ
Boetð.Et verꝭ elegi fletiba oꝛa rigant.Et
vt Pap.di. Elegiacũ carmẽ dictũ ꝙ mo/
dulatio eiuſdẽ carmĩis miſerꝭ ↄueniat.qð
metrũ ↄſtat pᷣmo vᷣſu heroico.ſcdᷣo pente/
mimeri pma heroica.ſecũda dactylica. vt
CLCarmia qͥ ̊ndã ſtudio floꝛente ꝑegi. Fle
bilis heu meſtos cogoꝛ inire modos
Qlemẽtũ ðꝛ q̃ſi ilimentũ.ab ile.qꝛ deꝰ pᷣmo

de nihilo creauit ilem. ex ile fecit elemẽta
⁊ ex elemẽtꝭ oĩa alia.vł ðꝛ elemẽtũ qſi elici

mentũ.qꝛ oĩa ex element elicita ſũt ⁊ extra

cta. Cel ðꝛ elemẽtũ q̃ſi eleunamẽtũ.qꝛ vnũ

ſuꝑ aliud eſt eleuatum.ſ.aqua ſuꝑ terram
ger ſuꝑ aqua.ignis ſuꝑ aerẽ. Ułelemẽtuzʒ
q̃ſi alimẽtũ.qꝛ oĩa aialia alunt᷑ in elemẽtis
Et no.qꝙ elementũ qñq; ðꝛ ipᷣm elemtatũ
yt tra quã videmꝰ ⁊ calcamꝰ.⁊ aqua quaz
1

videm⸗

ceterꝭ.ſʒ poti ad ph̊iam ꝑtinet. Iñ h̊ ⁊

elemẽtarꝭ.⁊ Bᷓ re.i.res elemẽti.vł qð ꝑtinet
ad elementũ Et qꝛ elementũ eſt pᷣma pars
coꝛꝑis in ↄpoſitione ⁊ vltima in reſolutio
ne.inde eſt ꝙ quodã modo loquẽdi qͥcqͥd
eſt ꝑs öma alicꝰ rei in ↄpoſitõe ⁊ vltima in
reſolutione ðꝛ elementũ.vt lr̃a eſt elemen
tum vocis lr̃ate.⁊ dictio eſt elementũ voc

ſignificatione.

lemon grece.miſericoꝛs latine.

lemoſyna ne. F. p.i. mandatũ miſcdᷣie.vel

munꝰ datũ ꝓpt᷑ deũ.⁊ ðꝛ ab elemonia qð ẽ
miſcdia.⁊ ſyna qð eſt mandatũ.vel ðꝛ ab
ely qð eſt deus.⁊ ſyna mandatũ.q̃ſi man/
datũ dei. Ipſe em̃ mãdauit fieri eam. Uñ
in Luca.Date elemoſynam.⁊ ecce omnia
mũda ſunt vob. Uel ðꝛ ab ely ⁊ moys aq.
quaſi diuina aqua. Sicut em aqua extin
guit ignem. ſic elemoſyna extinguit pecca

tum.Et nota ꝙ ſunt ſeptẽ elemoſvne coꝛ/

poꝛales q̃ ↄtinẽt᷑ in h̊ ᷣſu. Uiſito.poto.ci/
bo.redimo.tego.colligo.condo. Itẽ ſeptt

ſũt elemoſyne ſpũales.que ↄtinent᷑ in hoc
vᷣſu Cõſule.caſtiga.ſolare remitte.fer.oꝛa

Inge h̊ elemoſynarius rij.⁊ hec elemoſy/
naria rie.⁊ mobiliter elemoſynarius.ria.

rium.

Elenchus chi.m.s.i.titulꝰ libꝛi.eo ꝙ; totuʒ

opus illuminet. Uñ euangeliuʒ Luce ſic
intitulat᷑. Elenchus Luce.id eſt.titulus.

Hinc etiã elenchos vocamus pᷣcioſos la

tabili ponũt᷑ dicũt᷑ elenchi.vn Juuenalis
Aurib extenſis magnos ↄmiſit elenchos

Elenchus etiã ð in dialetica qddaʒ genꝰ
argumentationum.ſcʒ ſylloſmus contra-
dictionis.Et diffinit᷑ ſic. Elenchus eſt ſol

logiſmꝰcontradictionis vniꝰ⁊ eiuſdeʒ.nõ
noĩs ſolum ſed rei ⁊ noĩs.nõ ſynonymi.ſʒ
eiuſdẽ.ſed ex his que data ſt᷑ de neceſſitate
accidere non connumerato qð erat in pn

cipio ſm idem ⁊ ad idem.ſiũlr et in eodem
tempoꝛe. ès

otamꝰ.⁊ ſic de alijs.qnq; ẽ etiã
ipᷣm veꝝ elementũ.cuiꝰq̃libet ꝑs eſt eiuſdẽz
generis cũ ipſo toto.vt elementuʒ terra ðꝛ
ilud M cuiꝰ q̃libet ꝑs eſt terra.⁊ ſic de

pides in ſuꝑficie oꝛnamẽti.eoq illuminẽt
illud. Et qͥcunq; pᷣcioſi lapides in loco no

Glephantꝰ ti. m.s.⁊ eleppas d bʒ n.ĩ obli
Is elephant tis. ſy nõ in ntõ eſt aial quod
apud Indos vocat᷑ barrbus. vñ et ei vox

barrhit? ðꝛ. et ab elephon qð eſt mõs.a

magnitudine ſui coꝛꝑis.eo ꝙ foꝛmã mõtꝭ
pᷣferat. Et vt ðꝛ mire caſtitatꝭ eſt. ita vt ſi ꝑ

dat ↄiugẽ nulli copulet᷑.int᷑ ſiluas ſolꝰ cõ/⸗
moꝛat᷑. Biẽnio aũt poꝛtat fetũ.nec ampliꝰ

qᷓ; ſemel gignit.nec płes ſʒ vnũ tm̃. Uiuit
aũt trecentis anniis.
Elephantia tie.f.g.eſt qdaʒ ſpẽs lepꝛe.et ðꝛ
ab elephas. qꝛ ſicut elephas eſt maioꝛ oĩb

alijs animalibo. ita paſſionibus ceterꝭ hec

maioꝛ eſt.
Eleſmoch liber eſt qͥ ðꝛ Exodus.
Eliachim interpᷣtat᷑ reſurrectio dñni.
Glicon onis.m.t.eſt vnũ de duob⸗ cacumi
nib parnaſſi in q̊ ſolebat eſſe olim ſtudiuʒ

9

et ðᷣ ab elicio cᷣ. qꝛ olim eliciebat᷑ inde ſa/

pientia. Iñ eliconius 2.auunm.
Gliconis eliconidis ·f.t.ðᷣꝛ muſa q̃ ĩ parnaſ

ſo habitabat. vel femina illius loci.⁊ dicit

Elimas interpᷣtat᷑ magꝰ.Et ſic om̃e nomẽ

maleficioꝝ appꝛopꝛiatũ eſt Elime mago ĩ

ſtat eis elimas mago vtens arte recenti.
Glinguis. ..t.⁊ B gue.i.ſinelingua.vl mur⸗
erdð ab e.⁊ lingag.
Glion qntum apud hebꝛeos nomen dei . et
interpᷣtat᷑ excelſus. MM
Glypſis eſt q̃da ſpẽs metaplaſmi.⁊ ẽ qñ in

ſicanſione abijcit᷑ ↄſonãs cũ pᷣcedẽti voca

li.qñ ſequẽs dictio incipit a vocali.⁊ h̊ fit
frequent᷑ in hac lr̃a m. vt apud Oꝛatium.
Oibo ß viciũ ẽ cantoꝛib int᷑ amicos.qũq;
fit ĩ hac lr̃a s.vt apð Catonẽ. Succeſſus
indignos noli tu ferre moleſte.qñq; abijci
tur ſine vocali.vt apð Oꝛatiũ. Reg opus
ſteril diu palꝰ aptaq; remis.

Gliquus a.um.i.purus liquidus vel liquo

re plenus.

—

liſabeth interpᷣtat dei mei ſaturitas. Clel

Dei mei iuramentum.
ESlyſius a. um.i.valde ſolutꝰ vel extra ſolu/

tionẽ poſitꝰ. Uñ ⁊ elyſij in inferno dicuntk
campi vbi reqͥeſcunt aĩe btõꝝ ſᷣm fabulas

poetaꝝ.Et dicũt᷑ illi campi elyſij qᷓ̃i ſoluto
rũ.vł q̃ſi extra ſolutõʒ poſitoꝝ.ſunt em ibi
cõmoꝛantes beati.⁊ ita nunq; patiunt᷑ diſ

ſolutionem.
Qliſus a.ũ.pe.p.i
ter leſus.⁊ ðꝛ ab elido.

valde vel extra vel euidẽ

lirñ xi n s. vocat qð inaqua ſoli decootf

ATLixa em̃ aqua ðꝛ.eo ſit ſoluta. Un mẽ/

bꝛa loco mota lixa dicunr.

lleboꝛ fluubeſt. Irẽ b elleboꝛꝰ T H ellebo

rũ eſt qdã herba ã circa fluuiũ illũ płlimũ
naſcit᷑. Hãc romani veratrũ dicũt.qꝛ ſum
ptum in potu mentẽ in inſaniam deducit.

Eſt aũt elleboꝛꝰpabulũ nocens eſca tũ co
turnicũ.⁊ plerũq; tꝑat᷑ ad ſalutẽ homiĩs.⁊
coꝛ.pe. vñ Macer de viribo herbaꝝ. Qua
liter elleboꝛꝰ ſit nob accipiendus.

Glogiũ gij.n.s.i.eloquiũ.puerbiũ.⁊ rñſuʒ

diuinum ⁊ ignominia ⁊ oꝛdo⁊ textcarmi
num.⁊? ꝓpꝛie maloꝝ vel criminũ.vl textus
maloꝝ geſtoꝝ vel deoꝝ myſteriũ. Iñ helo

gius vᷣſiculus.

Oludiani heretici qͥdã ab eludio dicti.qꝗ di

cunt poſt natiuitatẽ xpᷣi mariã alios filios
de viro Joſeph peꝑiſſe.

OSlul nõ ebul. vt qͥdam legut m Bedaz 2

ſeptember. vel m alios october.

Elumbis bis.P.t.⁊ h be.i. debilis. qſi extra

lũbos.i.extra foꝛtitudinẽꝗ.

Glutꝰa.ũ.pe. i. mũdꝰ. madidꝰ. inſipidus. .

Eluuies ei.⁊ h̊ eluuiũ uij.⁊ h̊ eluuio oniſ.i.
nimia aquaꝝ inundãatia. vel deſtructio ex
aquaꝝ abũdantia.ſ.diluuiũ.

(E ante

Zmacfres tatj.t. i emedi aniditas.
maculꝰa.ũ.pe. coꝛ.i. liqntulum emax.
Emãceps pis.m.t.qͥ cũ pᷣmo fuiſſʒ mãcepe

iam ab illa ᷣuitute ⁊ ptãte eſt liberatus
Emãcipatio ſᷣm Aʒo.ẽ relaxatio patrie po

teſtatꝭ coꝛã iudice facta.⁊ ꝛ qſi extra ma /
nũ.i.ptãtem patr poſitio. qꝛ qñ filiꝰ erxtra
manũ patris ponit᷑.tũc emãcipat᷑.vt in ti.

C. de emãci.liber.

Emãcipat ðꝛ filiꝰ vl nepos qͥa iugo ⁊ pote “

ſtate vel manu patrꝭ vel aui eſt relaxatus?
ſui iuris effectus. ”

Gmãſoꝛ ð qͥ diu vagꝰfuit extra caſtra tidẽ

rediẽs ad caſtra.vt.ff. ðᷣ re.mili.l.iij.S.emã

ſoꝛ.⁊ ponit de pe.di.j.S.pene.Uel ðꝛ q im

minẽte lite fugit extra caſtra.⁊ pace refoꝛ/
Emanuel hebꝛaice qð in latio fßmone ſit

nobiſcũ deꝰ. ſ. qꝛ ꝑ ᷣginẽ de? nat? homini

bus in carne apparuit.

Emaus ꝓpꝛium nomẽ caſtelli. qð poſt nico

polis dictũ eft.

max c:.i. emptoꝛ auidus.vł qdð facileemit᷑

—

Iñ emaciter aduerbiiu.

lrenid

gite
ornamm
dineri
ſtratos
thinſte
nata.
mbol
Henbo
nuocnt
fonton
Hrbete
kones..
tiumder
inebri⸗
ſncbp
Eweno⸗
Cnentu
iVr men

d
Owert
iben
mile
Mli
turai⸗
nten

folenl

ſolot

nullkon
Gnerinc

Ahnootn
mngane

Noncn⸗
Gninne
Nneda
Sinss
hulnsi⸗
Siminns
min
cymn.
ſeant.
Gniſſun⸗
luntcurſe
ntritgg⸗

Mchgkenn

bohebg⸗

liglttne
lrde
,
Eniſand

ſcihi

uſoüden
lunn Vini

dbl
ti Aüptii,
dicit gein
niamdeuct
enscſathc
lutehomis:
derden. Oue
ndns.
nerbiü amſ;
gorten carm
ninu teums
tenü. Jüheo

waiodicn
grü Mosfülis

ütfm Beir

ocobe.
ocbilis ſicnt

ig inſipion
b duniooni
rel deſtructo
ii.

2

niditas.
tulumenar.
foiltzwücede
ecklieranS
Pratio patneßn
mWmrͤſiennn
egiflbin
cmiahe un

os uilott
Adanickneltun

Eimblema matꝭ.n.t. i. eminẽs ſculptura. Emola le.·ẽ vas coqͥnariũ ſiẽ caldariavłeo.

Diuerſitas coloꝝ in panimẽto qͥ ðꝛ Citho
ſtratos.lł fruſtũ aurił argenti.Uñ Pꝛudẽ
tiꝰ in ſchomachia. Soꝛdet argẽti emble

mata. ⁊ pdu.ble.⁊? coꝛ- mama.
mboliſmꝰmi.m.s.i.ſuꝑaugmẽtũ. Iñ h̊ ⁊

hHͥ emboliſmalł.⁊ h̊ le.i.ſuꝑexcreſcẽs.vt an

nus emboliſmal ðᷣꝛ q̃ſi ſuꝑexcreſcẽs.qꝛ ſu

perat duos ãnos pᷣcedẽtes vna lunatione

Habet em̃ annꝰ emboliſmal tredeci luna

tiones.ſ.duodeci ſiẽ alij ãni cões.⁊ illã ter
tiamdecimã ſuꝑadditã q̃ nlło mẽeſi tribuit᷑

Omẽbꝛis.ↄ.t.⁊ h̊ bꝛe.i.ſine membꝛo ab e.⁊
nẽbꝝ.q̃ſi extra mẽbꝝ.i.extra foꝛtitudineʒ.
memoꝛ.ↄ.t.me.coꝛ.i.oblitꝰ.
Emenſus a.um.q̃ſi extra mẽſus.vł euiden
ter menſus. .

„

meras interpᷣtat dies.
Smeritꝰa.ũ.i.iam extra meritũ poſitꝰ.qͥ nõ

6t iam merer ⁊ exercere officiũ ſuũ.iĩmo
iberatꝰ⁊ ſolutꝰeſt a laboꝛe ſui officij. Sic

miles olim poſt ſexagita ãnos nõ cogebat᷑
militare ſʒ ſoluebat᷑ a laboꝛe ſolito.⁊ daba

tur ei ager ł villa łaliud vñ viueret.⁊ tunc
erat emeritꝰ.q̃i extra meritũ poſitꝰqꝛ nihil
poſtea laboꝛe ſolito merebat᷑. In h̊ emeri/
cio.is.tal ꝓpꝛietas ł tal libatio Itẽ emeriti
milites veterani.qꝛ iã ſoluti a militia ſunt.

EOſerita ciuitas quã pꝰq; ceſar edificauit

vetanos ibioſtituit.łemeritꝰ.i.valð meritꝰ

Smigraneꝰ? vermis capitis. Uñ dicimus
doloꝛẽ capitis emigraneũ eſſe.
Smina ne.t.p.q̃dã mẽſura mediũ ſextariũ

ↄtinẽs ad emẽdũ vinũ vel annonã.

Eminẽs.o.g.i.excellens.apparẽs. Iñ emi⸗

nulus.i.aliqntulũ eminens.

Qminus.i.pcul.q̃ſi extra manũ.⁊ ðꝛ ab e.

minꝰ. Szʒ cõminꝰ.i.ꝓpe.a cõ ⁊ minꝰ. Vnð

qqdam. Eminus ad longe.ſʒ cõmit ad ꝓpe

ſpectat. Et ſunt aduerbia loci.
Emiſſariꝰa.ũ.i.valde ad mittendũ aptꝰ.ſic̃
ſunt curſoꝛes regũ ł alioꝝ diuitũ qͥ freq̃nt᷑
mittũtad nũcia ferẽda. Itẽ hircꝰ apõpeiꝰ

dicebat᷑ emiſſariꝰ.qꝛ emittebat᷑ in deſertuʒ

Apõperꝰgrece.emiſſariꝰ latie. Itẽ h emiſ⸗/
ſaririj. ð equꝰ foꝛtꝭ ⁊ velox.qͥ extra alios
eligit᷑.⁊ ad eqs mittit᷑ adcoitũ. IJdem ⁊ ad
miſſariðꝛ. Itẽ emiſſariꝰ ðꝛ pᷣcurſoꝛ.gladi
qꝗtoꝛ.ł flagitioꝛuʒ ⁊ luxurie ſatelles. Vnde
Emiſſariꝰequꝰ hircꝰ atq; ſatelles.

oꝛnamæetũ vaſoꝝ.ł varietas pauimẽti ſiue

EOmiſſiciꝰa.ũ.qð ſepe ⁊ cito in diuerſa loca

emittit᷑ vt oculus.⁊ ðꝛ ab emitto.

Qmoꝛrois i

culũ.Cocula ãt dicũt᷑ vaſa coqͥne a coqu?ę
do dicta.oĩa nanq; vaſa cã coquendi ꝑata
cocula dicũt᷑.vñ Eſdre.ij.vbi nos dicimꝰ
Hoſtias coxerunt in emolis ⁊ ollis.greci
hñt. Hoſtias coxerunt in eneis ollis.

Emolimentũ ti.n.s. ꝓpꝛie eſt lucrũ moleẽdi

ni. ſ. qd haber̃ exr moledino ꝓpt᷑ molituram
ſz ponit᷑ ꝓ qlibet lucro.vł ꝓ qlibʒ cõmodi
tate. vñ Malach. iij. Et qð emolimentuʒ
qꝛ cuſtodimꝰpᷣcepta eiꝰ. Uel emolimentũ
capit᷑ p ſuſtẽétamẽto in diſpoſitõe ↄtento.?

onere ſibi annexo.qꝛ ex emolimẽto regula

tur onꝰ vel oner vel q̃libet alio medio di /
ponẽte concluſum videt᷑.⁊ materia ſubie/
cta pꝛit.
idis. eſt qᷓdam infirmitas qñ ali
quis patit᷑ fluxũ ſangnis.⁊ ðꝛ ab hemach

qð eſt ſanguis. In emoꝛroiſſus a.num.qui

talẽ infirmitatẽ patit᷑. Uñ in euangelio ð?ꝛ
qꝛ dñs młierẽ emoꝛroiſſazʒ ſanauit.i.ſluxũ
ſanguinis patiẽtẽ.qð etiã emoꝛrogius ðꝛ.
Itẽ ðꝛ qͥ ſanguinẽ mingit ꝑ vꝛinam. Itez
emoꝛrois ð qͥdã ſerpes.qſi ſanguinoleta.
qꝛ eius quẽ moꝛdet totum ſanguinem eft/⸗
fluere facit.

ESmphaſis eſt erſſio loqndi.⁊ fit cũ volen
i

tes expmere aliqð accidẽs vtimur nomĩe
ſubſtatiuo ꝓ adiectiuo ſignificãte illð acci
dens ad maioꝛẽ expᷣſſionẽ.vt ſi ponat᷑ ſcelꝰ

ꝓ ſcelerato.vᷣtus ꝓ virtuoſo. E
mphyteoſis.ſis.f.t.i.melioꝛatio.ſiue cõ/

tractꝰmelioꝛationis. UVñ cum qͥs dat agz
alicui vt excolat ⁊ melioꝛet illum. iſte dat

agrum in emphyteoſim. Et ille accipit in

emphyteoſim.⁊ videt᷑ cõpoſitum ab en qdʒ
eſt in. ⁊ phitos qð eſt fides ⁊ theſis poſitio
quaſi in fide poſitio. Inde h̊ ⁊ h emphit⸗eꝝ
ota ⁊ emphiteoteca.qͥ reʒ accipit in empphpi
teoſim. Et emphiteoticus a.um.qð perti/
net ad emphyteoſim. Et emphyteotecariꝰ
a. um.idẽ quod emphyteoteca vel emphy
teoticus. .

Emphyteomata.vel Emphyneumata bßm

Aʒo.ſunt res melioꝛate.vl melioꝛationes
quibus ager labore ſic retintens melioꝛ
efficit.

Smpicus. m. s. ð: ſpuens ſanguinẽ. ? pdu.

pe. vñ Macer de betonica. Empicos tuſ
ſimq; inuat ſuſpiria ſedat. Etiaʒ ſᷣm papᷣ.
Empici dicunt᷑ illi qb collectio facta ẽ in
pulmone vel toꝛace.⁊ crepuerit ⁊ ſanaue/

.

rit. Idem ſunt ſanioſi.

4
.
7

qð eſt manꝰ.⁊ en qð ẽ in. Itẽ enchiridion

mpyrei.·n. s. öꝛ qſi intꝰ ardẽs ab en qð ẽ
in. ⁊ pyr ignis.qſi intꝰ igneũ nõ ardoꝛe ſed

4

ſplẽdoꝛe.? eſt celuz intellectuale vł ſpũale.

Empirici pe.coꝛ.ſt᷑ medici qͥ ſolã exꝑientiã

ſiue pꝛacticã ſectant᷑ vel ſequunt᷑.

Emplaſtꝝ ſtri.n. s.ðꝛ ab en qð eſt in. ? pla⸗ 4
ſtes foꝛma:eo ꝙ ſuꝑ foꝛmã moꝛbi inducit᷑

S etiã dici implaſtrum. Itsempo⸗
mpos t.9.tc.i.patiẽs emptoꝛ. tẽ empos
põt eſſe ↄpoſitum ab en qð eſt in. ⁊ potꝭ.q̃i
non potens. cui adimit᷑ ptãs.q̃ſi adempta
ptãte.i.imminunn.è
Emptica.ũ.i.empt vel facilis ad emendũ

Vnñ ſerui empticij dicebant illi qͥ in ſerui/

tutem emebant᷑.

— 4

ðꝛ inſtr̃m medicoꝝ ſic dictũ qꝛ manu aſtri

gat᷑ dum plura ↄtineat ferramenta.

Encleſis.ſis.f.t.i.clinatio.⁊ ðꝛ ab en ⁊ cl
dʒð ẽ ĩclinare. Iñ encleticꝰ a.ũ.i.ĩclinatiuꝰ

*

o. 2 ð ab en ⁊ cleo

vl encletica ↄiunctio ðꝛ illa q̃ inclinat ſub

ſe accẽtu pᷣcedet dictõis.remittẽdo ſuum

accẽtũ in illa ⁊ inclinat accẽtũ illius ſupꝛa

ſe. vt q̃ſi ſub accentu illiꝰ ꝓferat᷑

Ondecas dis.fit.i.vndecim.⁊ ðꝛ ab ena qd

eſt vnitas ⁊ deca.

ndecaſyllabo a.ũ.i.vndecim ſyllabaꝛ.
ndelicia cie.f.p.fuit mat᷑ ſiches.i.aĩe ⁊ in

terp̃ᷣtat᷑ intima etas ł abſoluta ꝑfectio. Uł

ESmptoꝛiũ rij.n. s. locꝰ vbi emit᷑.qð ⁊ ̊ em/

ptiriũ ðꝛ. vñ Joſephꝰ ĩ.ix. Ad poꝛtũ naui/

gare ad emptiria neq̃q; pᷣualuit. Et ðᷣꝛ em
ptoꝛiũ vybicũq; negociatões exercẽt᷑. Inue
nit᷑ e᷑ ̊ empoꝛiũ.qð ðᷣriuat᷑ ab empo gre/
ce.q̃d latie ð foꝝ bh mercatũ. Et ðꝛ empo/
riũ ꝓpꝛie locꝰ iuxta mare vbi negociatiões
vł mercationes exercet᷑. Iñ empoꝛicꝰ.a.ũ.
qð ꝑtinetad empoꝛiũ. Iñ ẽpoꝛica char/
ta ðꝛ q̊ddã genꝰ charte.qꝛ ĩ ea merces ĩuol
uunt᷑ cũ ſit in ſcbturꝭ minꝰ idonan.
Omulus a.ũ.i.diligẽs vł inuidus.lł ſequax
vel eiuſdẽ rei ſtudioſus.
Emũctoꝛiũ rij.n.s.i.purgatoꝛiũ.i.ferrũ cũ
à candelã emũgimꝰ⁊ ðꝛ ab emũgo gʒ. Iñ
etiã emũctꝰa.ñ.vł emunxꝰ a.ũ.i.purgatus

vñ Exo.xxv. Emunctoꝛia qͥʒ ⁊ vbi ea que

emuncta ſunt extinguunt.

Emunitas bm Boff. iſum eſt libtas ceſſa
eccłijs vel eccłiaſticꝭ ꝑſonis⁊ reb alijs ad

eas ſpectantibo. UVel eſt puilegiũ eccliaſti

Endogenia.i.nat̃a. Iñn endogenicꝰ.a.ũ.i. MM

endelicia ſᷣm Calcidiũ ꝑfecta etas q̃ſi en/

dos lechia.i.intima etas ſᷣm Ariſtotelem
abſoluta perfectio.ſᷣm Platonem.anima
Endiadis eſt cũ duo adiũgunt᷑ ſubſtãtiua

T alteꝝ reſoluit᷑ in adiectiuũ.vt Arma vi/
rumq; cano.i.armatũ virum.

naturał.⁊ endogenice aduer.

„ .

8 ndoꝛ grece.aries latine.

ce libertatꝭ vel ꝑſonaꝝ vel reꝝ ad eã ꝑtinẽ⸗

tium. ⁊ ð ab e.qð eſt extra.⁊ munia.i.offi/

cia vel onera.a qbo eccłie ſunt immunes.

na aelk nie⸗

quaſi muſtum.ſ.tinctura ſcribendi. Ideʒ
incauſtum.

Encenia.oꝝ. dicunt᷑ iniciatões ł initia ſine
noua feſta.ſicut dedicatiões eccłiaꝝ.et ðꝛ

Incauſtum ti. 8 ab en qð eſt in.⁊ cauſtos

Snergi

ndromis vel endromides:
de arietinis pellibo facta.q̃ induebant᷑ rho
mani g frigꝰ.⁊ ðꝛ ab endoꝛ qð ẽaries. Uł

endromis ðꝛ duplexveſtᷣ. duplex pallium

foꝛte ⁊ villoſum ⁊ hyemale.

neades de.m.g.i.filꝰ vł nepos Enee.⁊ etr

ᷣcunq; deſcenderũt ab Enea dicunt ene
ades.vt romani.⁊ inde ſubtracta de ſylla/

ba ðꝛ h̊ eneas eneadis.filia vel neptꝭ enee.
Itẽ iuenit᷑ h eneꝰ enei.⁊ inde h̊ enides de.

⁊ ſubtracta de.ſ yllaba ab eo qð deberet di
ci eneides fit h̊ͥ eneis dis.i.filia vel neptis

enei. Sʒ iam h noĩe mag vtimur ꝓ hiſtoe

ria facta de enea.⁊ coꝛ.pe.eneades.Uñ li/
ber virgilij ſic intitulat᷑. Incipit eneis vir
gilij. ⁊ doꝛ. pe.eneidis.gtũs de eneis.huiꝰ
eneidis vel eneidos.

7 „ „

GOEneatoꝛ orꝭ.i.coꝛnicen.coꝛnicrepa.lyricen

lyricinatoꝛ.ſ.ere canẽs.vel in eneis inſtru
mentis canens. 2ðð
la eſt vis ⁊ efficacia effect?.vñ Hie/
ronimꝰ in epla ad paulinũ. Habet neſcio

qͥd latẽtis energie viue voc actꝰ ⁊c. Ener

ab en qð eſt in. ⁊ cenon qð ẽ nouũ. Uel di
cunt᷑ illa dona ł fercula q̃ amicꝰ infert alte

ri cã honoꝛis vel reuerẽetie vł amorꝭ.⁊ pᷣci

pue in pncipio noui anni.Uñn.Eſt nouuʒ

cenon ex hinc encenia dicas.

„

Enchiridion.iliber mannal.⁊ ðꝛ a chiros

gia etiam ðꝛ agilitas.⁊ rerũ geſtaꝝ.aut qſi
geſtaꝝ ſub oculis inductio. Dicit᷑ eti ani
mi anxietas. Un. Fulgentiꝰ.Demones ꝑ
energiã nõ credimꝰ illabi aĩe.Et no.qin
uenit᷑ inergumin?ꝰ⁊ inergia ſcptum ꝑ in.et

idem valet.qꝛ tantũ valet en apud grecos.

vel endromides.i veſt, villola

ve
ſn/
jn
it
uo:
ctorel
cnign⸗
l
honena
Gniri.
lbonan
Gynoin
miee
ſobin
ͤct⸗
finice
eno⸗
nnnr
ynoo
Ginoe
grore
ndic
eſiget
ſungie

ſlonnif

6pfünec
nng. D.

ſtm⸗

Kenchnlon
ichmang
rabannen
1iiiclinng
dqincintt
minteoſin
fülllinsſin
ak.
adradeng

dinſelabe
ſichesicſet
Nlutagfoonon
Kenensiſn
fm Aniknin
Platonenann

fügunkſntii
nuü. Nnrn
viuann
ndogeniei
uer.

.
lveſ nl
jincucbantthe
götanes U
uplerpallin

.
gos Ence
nerdicunſ ene
ractadeſſ
avdneptzene
ndehenicst⸗
co qodeban
i füla venge
Ninurheit
enendes
Incihitancpi
Gusdelleb 4

conian
Nclinenssü

quantũ in apo latinoſ. Uñ bmõi noĩa gre

ca ſiue nota q pᷣdictã pᷣpoſitõʒ hñt ĩ ſui cõ
