repoterimꝰ nos. Et ita aliqñ in ſiccine.ci/
neiſt ſyllabica adiectio.Et tunc ſiccine.id.

*

ercule. aduer. iurãdi.i.p herculẽ iuro.qͥ̊ ẽ

. — 3
4
4. . 5

mediuſfidiꝰ.ſ.ſemideꝰ ⁊ ſemihomo.qꝛ ex ꝑ
te matris.ſ.Alcmene hõ.⁊ ex ꝑte patris ſcꝭ
Jouis ðꝛ deꝰ fidi.i.filiꝰ.Et ponit᷑ ibi d.pᷣ
l. Antiqͥ em ſepiꝰ poſuerũt d.ꝓ l.vt celda ꝓ

cella. Uel mediꝰ.i.meliꝰ.fideliſſimꝰint᷑ de/
um ⁊ hoĩem. Oz em̃ hercules poꝛtare re/

ſponſa ab his ad iloo
Heri aquerbiũ tꝑis.⁊ coꝛ.pmã. Unde Eſo

us. Fallere vult bodie ſiqua fefellit heri.
liter. aduer.i.dñanter

Nic ſepe ponit᷑ p tũc.⁊ ſic eſt aduerbiũ tpa/

le.quãdoq; h̊ eſt aduerbiũ locale.⁊ tũc eſt

ſenſus. Hic.i.hoc loco.⁊ tũc hic ꝓducitur

Sʒ qñ eſt pnomen coꝛꝛipit᷑ ⁊ ſignificat tm̃
quantũ ille. „

Rypo.ppoſitio greca.i.ſuunb.

HNodie.aduerbiũ tpis.i.̊ die.⁊ ꝓ ſemꝑ po/
nitur.⁊ cõponit᷑ ex hoc ⁊ die
Noneſte.ſtius.ſime.aduerbiũ.id eſt.diſcre/
te. decenter.
Nonoꝛatim.honoꝛate.⁊ honoꝛabilit᷑ idem
Noꝛno aduerbiũ tꝑis.i.hoc anno.⁊ dicitur
ab annus
Hoꝛribiliter.lius.liſſime.abominabiliter.
terribiliter
Hoꝛſum.aduerbiũ loci.i.in hãc ꝑtem.
Noſtiatim.aduerbiũ.i.ꝑ hoſtia.q̃ſi ð hoſtio
ad hoſtumm
HNoſtiliter. aduerbium.id eſt. crudeliter.ini
micabiliter
Humane vł humaniter.nius.niſſime.⁊ hu
manitꝰ aduer. Et differt humane ⁊ huma
nitꝰ. Siẽ diuine ⁊ diuinitꝰ. Nã diuinitꝰ et
humanit ſignt a deis ⁊ homib aliqͥd fieri
Dʒ dinuine ⁊ humane ad ſiłitudinẽ deoꝛũ
vel hoĩm. Si eĩ dicas. Gabꝛiel miſſus eſt

diuinit.idẽ eſt ac ſi dicat᷑. Gabꝛiel miſſus

eſt a deo.Et iſtud factũ eſt humanit.i.ab
hoibo. Di vo dicas. Gabꝛiel locut eſt di/
uine nec humane.i.ad ſiłlitudinẽ deoꝝ vel

hominum ſiue diuino moꝛe vel humano.

Ethumane.i.mãſuete.⁊ humanit᷑ ideʒ eſt
qð puman..
Numide.diuſ.diſſime.aduer.i.madent᷑.ma
dide. Humectatim idem. .
Numatim.aduerbiũ.i.ſepultim.vł viliter

actãter.ti. ſime. aduer i.ſuꝑbe. arrogant.
am aduerbiũ eſttwrlis.
bi. aduer.loci.⁊ cõponit᷑ cũ in.vt Inibi.i.ĩ

——

eodẽ loco. Et cũ idẽ.vt bidẽ i.ĩcodẽ loco

⁊ acuit penl.duo em̃ .oglutinant᷑ in ynaʒ

longã Itẽ cõponit᷑ cũ ali.⁊ ðꝛ alibi.i.ĩ alio

loco. Et cũ inter.⁊ ðꝛ interibi.i.interim.in
terea.in illo loco.⁊ coꝛ.pᷣmã ibi.

Idcirco.i.ideo ꝓpterea.⁊ videt᷑ eſſe ſimplex

gnaue vel ignauit.uiꝰ.ſime.aduer.i.pigre.
inſipiẽter.ſtulte
Ilicet.pe.coꝛ⁊.i.ire licet. Expleto em̃ officio
ſuo ſacerdos dicebat ilicet.q̃i diceret.ire li
cet Mag aũt coꝛruptũ eſt poſtmodũ ⁊ di
ctũ eſt ilico.i.ↄtinuo.aduerbᷣ.tꝑis.vt dicit
Alexãder neq;.Et ſcribit᷑ ꝑ vnũ lꝓduẽ tñ
bmã. UVñ in greciſmo ðꝛ.Cõcito.ↄfeſtim.
mox.ptinꝰ.ilico.ſtatim.
Ilico.aduer.tꝑis.Et ſᷣm Papᷣ.Ilico.i.oti/
nuo.ſubito.ſtatim.iterato

Illo.aduer.loci.⁊ acuit᷑ in fine. Qñ Mach.

ij. Limuit illo ire.i.ad illũ locũ
Immaniter.niꝰ.ſime.i.crudelit᷑ immãſuete
terribiliter
Immũde.dius.ſime.i.impure.

Imo.eſt aduer.eligẽdi.⁊ valet tm̃ q;tũ potiꝰ

Aliqñ eſt aduer.affirmãdi.⁊ valʒ tm̃ ſicut

certe. Aliqñ eſt ↄiũctio illatiua.⁊ valet tm̃
ſiẽ igit᷑. Et imo ſcribi ðʒ vnũ m.⁊ cã diffe
rẽtie ad ablatiuũ ð imꝰ.a.ũ.dʒ eẽ accẽtꝰ ĩ fi

ne. ⁊ dz m. aliq̃ntulũ cõpᷣſſe ſonare cũ j.licʒ
ſit de ſequẽti ſyllaba.ᷣm Hug. Quidã tñ
dicũt ꝙ nõ opoꝛtet ꝙ imo aduerbiũ accen
tuet᷑ in fine ad differẽtiã ablatiui imo.qꝛ ſa
tis patet differẽtia int᷑ ea.cũ ſint diuerſe ꝑ /
tes oꝛõis.⁊ ꝓðᷣ.pmã. Uñ. Spõſam nõ cu
pias quã duxit ꝓximꝰ imo. Floꝛeat illeſus

primitatis amo..
Impendio.aduer.i.ſedule.intẽte. Imnpẽdio
ſe. idem 8=ðMB
Imperegre.pe.coꝛ.aduer.⁊ eſt idẽ qdð inſta⸗/
biliter. vel ſine certa manſione.⁊ ðꝛ ab in ⁊
Imperite.tiꝰ.ſime.i.indocte.ignaunut
Impie.mag impie impijſſime.aduer.i.ſine
pietate.crudeliter =ðDDMU

„ —

Impſentiaꝝ.i.in pñti mõ.⁊ pᷣt eſſe ꝑs cõpo/
poſita. ⁊ erit aduer.cꝑiſ. Un Geñ.l. Dicut
impᷣſentiaꝝ cernitis. Põt etiã eſſe aduerb.

loci ᷣm quoſdã.⁊ tũc impᷣſentiaꝝ idem eſt
qð in pᷣſentia·
Impꝛobe.bius.ſime.i.impoꝛtune

Impꝛomptu.i.i manifeſto.ſed magis ſunt

duepſegs ſ
Impudice.ciꝰ.ſime.aduer.i.inuerecũde
Impune.i.ſine pena

Lußpoiti
ici
ptemaut
ablitvot
ſen wmiu
ſe Ou
looadloc
nbe vae
guoties in
Dacont
dico ia
terminoti
inphlno⸗N
ſiiinooem
Nſniticat
tum vtUil
Lticepbe

biteinli

ci adin⸗
ctodin.y
Plräctern
Etbbi
leseſtder
gMillijdie.
nt Oen
murciaa
regeinbücm

Oiſtoo.

n Oeynmno⸗
uitcinaon

roßencita

Duthei ifin
Poſmikinch

Amitchablar
ſgornotione

rinotſſn t

legocurroine

ſitpmanenti
ruikciabla
umminlecnöe

io Ternot

cioblonino

blintermul
. Ceticevos.
Wtmiinn
Domainſin

lioden
hkinng
Abiiiae

ſinpler
naigige

eñ offei⸗
dicertinrl
Knodin
bis vdia
il pdneti
o eſin
Nico i t/
Bß⸗
Limmänct
möwo
Um ar
emirm
rCiiff/
ecet ifi
rcifliq
Ouiditñ
diu accen
limo anſa
wineſes
Gam w
Nent Mcus

e nhin

Cidiginſt
ſone tdꝛabin⸗

ineaummiſn⸗

iech Ka
libãl
itnhunn
aang iin

tne

i Pumti 1

In poſitio aliqñ ↄſtruit᷑ cum actõ caſu ali

qñ cũ ablatiuo.aliqñ cũ vtroq; ſimul.Se
ptem aũt modis ↄſtruit᷑ cũ actõ tm̃.ſex cuʒ
ablatiuo tm̃.triba cũ vtroq; idifferẽter. Et

ſic in vniuerſo ſedecim modis ↄſtruit᷑ tum

caſib Quotiẽs aũt in.ſignificat motuʒ de
loco ad locũ ↄſtruit᷑ cũ actõ tm̃.vt vado in

vꝛhẽ.vado in eccłiam.ſi ſum extra.ñ Scdᷣo

quotiẽs in.ponit᷑p ; ↄſtruit᷑ cũ actõ tm.vt

Vado in hoſtẽ.i. hoſtẽ. Itẽ. In adulteꝝ
dico.i. adulteꝝ.Tertio qties in.ſiot inde
terminatã infinitatẽ.ↄſtruit᷑ cũ actõ tm̃.vt

in pſalmo. Oñs regnauit ineternũ.Et Ju
ſti imꝑpetuũ viuẽt. Quarto ätiẽſcunq; in
ↄſignificat diuturnitatẽ ↄſtruit᷑ cũ actõ tã

tum.vt Uiſio quã h̊ vides in lõgos dies ẽ
Et iſte ꝓphetiʒat in mag tꝑa. Etibi. Ut in
habitẽ in lõgitudinẽ dieꝝ. Quinto qtienſ/
cũq; ad in.ſubintelligit᷑ vſq;.cõſtruit᷑ cum
actõ tm̃.vt Qui odit aĩam ſuã in h̊ mũdo.i
vitã eternã cuſtodit eã.i.vſq; ad vitã etnã.
Et ibi. Scio cui credidi ⁊ cert ſũ.qꝛ po/
tẽs eſt depoſitũ meũ ſᷣuare ĩ illũ diẽ.i.vſqʒ
ad illũ diẽ.Et Vado in montem.i.vſq; ad

mõtẽ. Sexto qtiẽſcũq; in ponit᷑ p iuxta cõ

ſtruit᷑ cũ actõ tm̃.vt Iſti ↄtendebant iuxta
regẽ in hũc modũ.i.iuxta hũc modum.Et

ibi. Oiſit ad eʒechiã in h v̈ba.i. iuxta b v/
ba. Deptimo q̃tiẽſcũq; in.ponit᷑ p ſuꝑ.cõ/

ſtruit᷑ cũ actõ tm qð videt᷑ eſſe tmmodo.cũ
liber oſtendit᷑ab aliquo exponi.vt Beda ĩ

Hattheũ.i.ſup mattheũ.Et ſic ſeptẽ mo
dis ↄſtruit᷑ in cũ actõ tm̃. Sex aũt modis
ↄſtruit᷑cũ ablatiuo tm̃. Pꝛimo qͥtiẽſcũq; ĩ
ſignat motionẽ fieri ĩ eodẽ loco ↄſtruit᷑ cũ
ablatiuo tm̃.vt Milites currũt ĩ ciuitate.

⁊ ego curro in cãpo. Scðo qtieſcũq; in.cõ
ſigt ꝑmanentiã in eodẽ loco vel in re aliq̃.

ↄſtruit᷑ cũ ablatiuo tm̃.vt Sum in domo
ſum in lectiõe.ſum ĩ cogitatiõe.doꝛmio ĩ le
cto. Tertio q̃tiẽſcũq; in.ponit᷑ ꝓ intↄſtrui
tur cũ ablatiuo tm̃.vt Bñdicta tu ĩ mulie/
ribo.i.inter mulieres.Et ibi.Accepiſti bo/

na in hoĩbo.i.inter hoĩes.Et ibi. In qbus

vocati eſtꝭ vos.i.int᷑ qs. Quarto q̃tieſcũq;
in.ponit᷑ ꝓ intra ↄſtruit᷑ cũ ablatiuo tm.vt
Oꝛõ mea in ſinu meo ↄuertet᷑.i.intra ſinũ

meũ.Et ibi. NHec ↄcluſiſti me in manib in
imici.i.intra man? Quinto q̃tiẽſcũq; in.po
nit᷑ p cũ.ↄſtruit᷑ cũ ablatiuo tm.vt In ba⸗

culo meo trãſiui ioꝛdanẽ.i.cũ baculo meo

Serxto q̃tieſcũq; in.ponit᷑ ꝓ añ.ↄſtruit᷑ cei

ablatiuo tm̃.vt Dirigat᷑ dne oꝛõ mea ſicut

SSs

incẽeſum in ↄſpectu tuo.i.añ ↄſpectũ tuum
Et ibi. Hoc eſt mirabile in oculis noſtris

id eſt.añ oculos noſtros. Cuʒ vtroq; caſu
cõſtruit᷑ in indifferẽter. Pꝛimo q̃tienſcũq;
in ponit᷑ p ſuꝑ cõſtruitcũ actõ.vt Loquet
pacẽ in plebẽ ſuã.i.ſuꝑ plebẽ ſuã Cũ abla⸗/

tiuo.vt Milit de filiũ ſuũ in terris.i.ſuꝑ
terras.Et ibi. Jacta cogitatũ tuũ in dño.

id eſt.ſuꝑ dñm. Secũdo quotiẽſcũq; ĩ po

nitur ꝓ per.ↄſtruit᷑ qñq; cũ ablatiuo.qnq;

cũ actõ.Cũ actõ qñ ſigt localẽ trãſitionem

yt Aperite mihi poꝛtas iuſticie ⁊ ingreſſuſ
in eas.i.ꝑ eas. Cũ ablatiuo qñ notat admi

niſtrationẽ vt Multifarie multiſq; modiſ

olim deus loquẽs patribo in ꝓphetis.i.per
Aphetas.Tertio quotienſcũq; in ponit pio
ad. cõſtruit᷑ qq; cũ actõ qñq; cũ ablatino.

Cum actõ quãdo localem motionẽ deſigt
vt Impulit in latus tuũ.id eſt.ad lat tuũ.
⁊ Tlado in hoſtes.id eſt.ad hoſtes. Cũ ab
latiuo.vt Dominꝰ erit in latere tuo.id eſt.
ad latus tuuz. ita dicit Huguitio. Scoðm
aũt Ariſtotelẽ ſic diſtinguunt᷑ modi de in.
Nam pꝛimo modo dicit᷑ aliquid eſſe ĩ aliq̃
ſicut pars integralis in ſuo toto.vt digitui
in manu.paries in domo. Secundo mo/
do ſicut totũ integrale eſt in ſuis partibus
vt Domus eſt in pariete.tecto.⁊ ſundamẽ
to. Tertio autẽ modo ſicut ſpẽs in genere.
vt Homo in animali.⁊ vniuerſaliter q̊dli/
bet inferius in ſuo ſuꝑioꝛi. QOuartus mo⸗
dus eſſendi in. dicit᷑ ſicut genus in ſpecie.
vt animal in homine.⁊ vnũquodq; diffini
ens in ſuo diffinito. Quint/ modus eſſen/
di in aliquo eſt ſicut foꝛma in materia. Et
iſte qntus modus ſubdiuidit᷑.quia quedã
eſt foꝛma ſubſtãtialis.vt Anima eſt foꝛma
ſubſtãtialis hoĩs.Alia aũt eſt accidẽtalis.
vt Albedo eſt foꝛma accidetalis hominis.
⁊ pma eaꝝ ðꝛ ꝓpꝛie eſſe in hoĩe.ſicut foꝛma ĩ
materia.⁊ anima in coꝛꝑe.Alia ðꝛ eſſe in.ſi
cut accidens in ſubiecto.vt Albedo in pa/

riete. ⁊ coloꝛ in coꝛꝑe.Sextus modꝰ eſſen

di in e ienr ollann gema cauſg eficten
te. vt regnũ in regente. Septimus moduſ
eſſendi in.eſt ſicut aliquid in fine.ſicut vir/

tus in beatitudine Octauus modus eſſen
di in. eſt ſicut aliquid in vaſe.⁊ vniuerſali/

ter ſicut locatum in loco Hos autem octo

modos eſſendi in. diſtinguit Ariſtoteles ĩ
p̃dicamẽtis ſuis. Boetius aũt aſſignat no

uem.quia ſubdiuidit qntum modu in du/
os. vt dictum eſt. WK

Inca ſium.aduer.i.fruſtra.ſine cã.⁊ ðꝛ abĩ⁊
caſſis.qſi ſine caſſib.ſine qͥlb venatio ina/
nis eſt. Clel cõponit᷑ ab in ⁊ caſſum.aduer.
qualitatis ſᷣm Hug. Pap̃. etiã dicit. In/
caſſum irritũ.fruſtra. infructuoſe.ſine cã.
I cunctanter.aduerbium.i.inceſſanter ſm
Inde.aduerbiũ.⁊ deriuat᷑ ab in.Et cõponi
tur. Deinde.exinde.ꝑinde ꝓinde.ſubinde.
Et differt.qꝛ exinde ⁊ deinde ⁊ ſubindead
gerbia fũt loci vł oꝛdinis. Perinde aduer.
ſimilitudinis vel qlitat.i.taliter. Pꝛoinde
eſt ↄiunctio illatiua.i.igit᷑. Inuenit᷑ tamen
qũq; aduer.loci vł oꝛdis.Et iſta qñq; apo
copant᷑.exin.pꝛoin.ſubin.perin.den. ꝓ ex/
inde. deince.—
Induſtrie.aduer.i.ſtudioſe.ſolerter.aſſidue
vigilanter è
Infauſte.i.infeliciter
Infra.qduerbiũ loci.⁊ cõpat᷑ Infra inſeriꝰ.
infime. Et infra ſignat localẽ depᷣſſionẽ vł

ſuppoſitionẽ. cuiotrariũ eſt ſupꝛa. Item in
fra etiã eſt ppoſitieolo
Ingenioſe ſiꝰ.ſime.i.artificialiter.aſtute.cal
lide. pꝛudeter.ſubtiliter
Inibi.aduer.loci.i.in eodẽ loo
Inopinate.inſpirate.ſubito.impꝛouiſe
Inſolẽter.tiꝰ.ſime.i.ſuꝑbe.fatue
Inidipſum.i.in vnũ.aduerbium ↄgregãdi.
LV—lel in id ipſum tres ꝑtes ſunt.i.ĩ illð bo.
nũ qð eſt ipᷣm.i.in ſe manẽs.nulla viciſſi/
tudine cõmutaut ——
Inter.aduerbiũ loci.Semꝑ eĩ ſignitficat lo
cum. vlł quaſi locũ.ſʒ diſſimilit.qi ſex mõis
Signitficat em̃ qũq; localẽ poſitionẽ ĩ me

dio.vt interrũpo.qñq; tranſitionẽ vniꝰ ad

gliũ.vt internũci.qñq; localẽ diſtantiã.vt
intercapedo.qũq; diſtantiã tpalẽ. vt inter
uallũ.qñq; viciſſitudinẽ cum trãſitione.yt
cõuerſiq; oculos inter ſe atq; oꝛa tenebãt.
qñq; ſignificat ꝑmanentiã in medio. vt in
ter amicos.⁊ hoc cũ quadã ↄtinuatiõis ſi/
gnificatioon
Interdiu.cõponit᷑ ab inter ⁊ diu·.i.interim
dum dies eſt SS ðèðZMDU
Interdũ.i.nõnunẽ;. aliqũ.aliquoties
Interea.ab inter ⁊ ea cõponit᷑.aduerb.tꝑis.
Quidã vᷣo dicũt ꝙ ab int᷑ deriuat᷑ interim.
⁊ interea Et cõponit᷑ interealoci.aduer lo
ci.i.interim vel in eo looo
Intra ð ab in. ⁊ differt ab infra qꝛ infra ſigt
localẽ depᷣſſionẽ vł ſuppoſitionẽ cni ↄᷣrium

eſtſupꝛa.qð ſigt localẽ ſupꝛapoſitioneʒ.vt

Sol currit ſupꝛa Innã.vel luna infra ſolẽ
Intra vo ſit localẽ incluſionẽ.cui ↄᷣrium
eſt extra.qdð ſigt localem excluſionẽ.vt Ci/
nes habitãt intra muros ciuitatis. Ruſti/
ci extra. Nullłꝰ ergo dicat. Ego ſum inſra
muros ciuitatiſ.niſi eſſet defoſſus ſub ipiſ
muris. Et comꝑat᷑ Intra interius intime
Intro aducrbi loci.ſiãt ad locũ.⁊ acuit᷑ in
Intus ⁊ intro dicunt᷑ ab intra. Et differunt
qꝛ intro ſigt ad locũ. Intꝰ ſiãẽt in loco vł de
loco.vt Intro vado.int ſum. intus exeo.
Vnñ. Intro foꝛas ad ſigt.foꝛis int in et de
Et cõponit᷑ Deint.abintt·
Inuicẽ debet ꝓferri ſub vno accẽtu. vt deſi
gnetur poni ꝓ vna ꝑte vł ꝓ vno aduerbio
qualitatꝭ. Scdm em̃ veritatẽ inuicẽ ſunt
due ptes poſite ꝓ vnaſine cõpoſitõe.et põt
dici quedã irregularis vocũ cõgeries.Et
coꝛripit vi. ”è”c
Tronice.aduerbiũ.i.deriſoꝛie
Itaq; dictio cõpoſita.añnpenlł.acnit. Uñ cõ/
iunctio encletica h nõ inclinat accentũ pᷣce
Dentis ſyllabeadſe.

Item. eſt aduerbiũ ſilitudinis vel oꝛdinis.

Iteratim. aduer.oꝛdis vlł qlitatꝭ pqͥ ſepe po
nit iſte ablatiu iterato poſit aduer bialit
Iteꝝ.id eſt. altera vice.quaſi iter alteruʒ ſᷣm

Papiam
Itidem. componit᷑ ab item aduerbio ſimili/

tudinis vel oꝛdinis ꝑ geminationẽ. Et ðᷣꝛ
itidem vł identidẽ.i.item ⁊ itẽ.⁊ iteꝝ ⁊ iteꝝ
vel ſimilit᷑. Et ĩ vltimo interponit᷑t.⁊ debe
ret dici itentidẽ ꝑ t.ſʒ ca euphonie mutat᷑ t
in d.⁊ m.in n. añ t.⁊ ðꝛ identidẽ. Pñt etiaʒ
ibi identidẽ ⁊ itidẽ eſſe ꝓnoĩa neutri generꝭ
7 tiñ in ntõ ⁊ actõ.⁊ vtrũ q; eſt cõpoſitũ ab
idem geminato.⁊ in vltimo interponit᷑t.⁊·
tm̃ valet itidẽ vel identidẽ.qᷓntũ idẽ ⁊ ideʒ.
vel ſimile “
Iugiter.aduer.i.aſſidue.continue.perſeue/
ranter.

Iuſum. aduer.loci.i.deoꝛſum Etↄtrarium

eſt ei qð eſt ſuſum vel ſurſum
Iuxta aduerbiũ loci.⁊ ſignat localẽ pinqͥta

tẽ. vt Iſte ſedet iuxta eũ. Itẽ eſt aduerbiuzʒ

ſimilitudinis.⁊ tũc ſit accõmodationeʒ ⁊
ſilitudinẽ. vt Hoc ẽ dictũ iuxta illũ magi/

ſtrũ. Item iuxta eſt aduerbiũ qualitatis.et

tũc ſigt equalitatẽ.vt Juxta.id ẽ.equaliter

In qua ſignificatiõe videt᷑ eſſe aduerbinʒ

ſimilitudinis.

ð

Luchrp
Lanot
Luven.
iunt
Lurcifn
Laaue
Latenu⸗

emnitere

Lantenin

iuumlerute

Liedi

Lebi

Peuiterant
ner
lberauit.

Dumani

Uluctif

Lymcuue
ſe iaae
icunma
igpuedi
uoe.
Loaplarrt
Cunditer
Higegauer.
Noge coge⸗

aiſtͦg

Luaubrnet,.
Thatheimne
lchlentertir

yCicrei ioc⸗

Ugubriterge

Gnna

cgponik

n bopüäyn
Wsa
⸗ hert

tonanhabe
lgingom
guifenn
egloꝛoe

ghoperei

cerbii S

ommgnod
rcfian

nairfnſck
Reaizin
oreN
Uns. Ruft⸗

oſon inſn.

lusfudi
Eminsintie.

ci :maui⸗

Etdiſen
mlocontd
inmnsen
int netde

en. Rdei
10 Aduerdin
inwice ſant
oſite. a

icogene E

r. ici⸗
MN

ſenit⸗
Plepen
uerbialit
ralteruz fm.

chioſimili/
mone. i 8
K. nicen in

onit. dce

dorienni

i 1 a

n Kine,
e iide

mnve alen

Pachrmoſeadaerbifſi iebilien.
Lianiatim.i.diuiſim

argiflue. aduer.i.affluenter

Laſciue. uius. ſime. ⁊ laſciuioſe.ſiuſ. ſmei.

lururioſe.petulanter
ate.tius.ſime.i.ample.ſpacioſe
Lieniter. aduerbiũ.i.molliter

Lente.tius.ſime.i.tarde. paulatim. grada⸗

tim. leniter

Hepide. dius. diſſime. aduer.i. facete. oꝛna,⸗

te.ſacunde. curialiter.
Nete. th. tiſſime.i. hilariter. iocũde.
Heuiter.uiꝰ.uiſſime.i.faciliter.agiliter.
ibent᷑.aduer.i.cũ mag volũtate ⁊ aio.

Liberalit.l.liſſime.aduer.i.large benigne

humaniter

Li icet ⁊ licebit. qñch! ponũ utp ↄiũctõe aquer

ſatiua.ſ.q;uis.nõ tñ eſt dicendũ ꝙ licet vł
licebit ſit ↄiunctio. ſʒ tm̃ pbum
Lympide. dius. ſime. aduer.i.clare. manite
ſte. lucide.
ineatim.aduer.i.p lineas ptractim
Nidnide dins. diſſime.aduerbiũ.i.aperte.
nide.

Locupleter. tius.ſime.aduerbium.i plene.

abundäter
Lõge.aduer.⁊ ðꝛ alge. Et ↄpõit᷑ Alonge
deloge cloge. oĩa qſi in eodẽ ſenſu.⁊ acuũt
pe.cũ ſit lõga poſitõe
ucubꝛate.tiꝰ.ſime.aduer.i.vigilant᷑.
Encub:eliſane vłl vigilant.⁊ coꝛ.cu.

Luculenter tius.ſime.aduer.i.clare.

Liudicre.i.ioculariter
LHugubꝛiter aduer.i. febiliter funeſte riſte
rcoꝛ Gu. nacaliter

. age ponitpin magis. 6 5 poerica iccentia

ſm Papiã vtimur H
Magis.aduerbiũ compandi MUQURDU—
Magiſpluris.i.multopluris pᷣcij vł extima
tionis. vt habet Hath. v. Uel magiſplu⸗
ris.i.magis magni pᷣcij q; ila·
gnifice ⁊ magni icẽter. aduer.i genero/
ſe. gloꝛioſe

Wagnopere i. ßm magnũ opꝰ. vl valde. et ẽ

aduerbiũ. Sed qñ bʒ duo o.ſunt due par
tes. magno oxpe
Wane elt aduerbiũ mis:: noacuiinfine t

Large vel largiter. gius.ſ. ime aduerbiuzi i.
Abũudanter.afflueter

82 manũ.qð eſt bonũ.Et qͥd melb? êma/
ne qñ de tenebꝛis deuenit᷑ ad lucẽ. Uł ma

. ne ðꝛ a mano.as.qꝛ tũc dies manare iuci/

pit. 2 pdu. pmã. Poteſt etia eſſe nomen. vt
Bonum mane

Wanhn. aduerbiũ aanurats aps hebꝛeos
qſi qð ſignũ eſt h.vel qͥd eſt h Uñ Exo.xvi
Dixerũtad inuicẽ manbu qð ſignat. qd eſt
hoc.⁊ acuit᷑ in iie

Hature aduer ifeſtinanter cito.

Maxime.aduer.i.pᷣcibſne
Meapte.tuapte.ſi. unapte ſm qðᷣ exponit Pa/
piaſ.i.mea.tua.ſua.cauſa.vł meapte.i.meo
vſu vel moꝛe.vt Iſte loquit meapte.i. Fm
moꝛes vel vſum vel modũ mee patrie.
Meatim eſt aduer. ꝑſonale.nõ tñ ei accidit
ꝑſona. Aduerbijs em̃ nec accidit numerꝰ
nec ꝑpſona. liscr ds aduerbia ſint nũeralia
vt bis.ter. Et q̃dã ꝑſonalia vt meatim tua
tim qꝛ nõ hũt numeꝝ vł pſonã ꝓ accidẽte.
ſʒ ꝓ ſignificatõne. Uñ in greciſmo ðꝛ.Die
idioma meũ ↄſignare meatim. Uſum vel
moꝛes dic inſinuare meapte
Oediuſfidius.aduerbiũ iurãdi.i.ꝑ mercu/
riũ q mediatoꝛ eſt.⁊ fidiꝰ interpꝛes deoꝛuʒ
⁊ hoim. Clel ðꝛ a mediꝰ ⁊ fides.qſi mediã/
te fiide
ODedullitus aduerbiũ loci·a medulla ðꝛ. et
coꝛ. penul.
MDẽdoſe aduer.i maculoſe.turpit. medacit.
Oillies aduerbiũ numeri.i.mille viciby. et
Zðꝛz a mille
Oinime. aduer. qd qn ſiq; ponit p nõ.qñ q;†
paꝝ. Et ðᷣ a minimꝰ. Un. Hac vocẽ mini
me reperimꝰ ſepe negãdo. Dicaſ 7 minime
ſepe ſignare paꝝ
Modo.aduer.tꝑis.i n vel zu R vr pau/
loante vł tãtũmodo. Et ↄpõit᷑ Amodo.i.
deinceps. Tãtũmodo.ſolũmodo.Et poſt
modũ.i.poſtea.Et admodũ.i.valde·
Moꝛditꝰ.qduer.i.moꝛdent᷑ vel moꝛſi iliter.k
moꝛdaciter.⁊ coꝛ.di. ́́JMUÿ
Mox.i. ſtalim.
Oultifarie. aduer.i i. mult? modis. mltiplici

ßFmone.Et actũs młtifaria innenit aduer

bialiter poſit ꝓ multifarie
Oulto magis. ſunt due ꝑtes ⁊ duob⸗ accẽ/
tibo regeẽde.E tnota ꝙ multo ẽ nom̃ aduer
bialit᷑ poſitũ.⁊ nõ mutat accentũ
ODuſſim.aduerbiũ.i. muſſe ant. lateter. lente.
vel leniter

Mutuo.aduer. q̃litatis.i. innick alterutto.

Viciſſim alterno⸗ m Daß.

ca inueniunt᷑ aduerbia denominatiua. vt

ad locum

— (De — 2 — ctenocun. eIn “ npui
Nam ⁊ nãq; ponunt᷑ pqua· ·Non eſt aduerbium negandi. Et ſcias ꝙ ᷣ ſußun
NMaue ⁊ nauiter.uius.ſime.aduerbiũ.i.do⸗ tnegatio non pꝛepoſita nomini ꝑ compoſi/ oNt
ccc ſapieter tteonein pꝛiuat tmn. vt nullus. Sed quado ſuſc; n
NODe m qð dat rationem oꝛationis interro/ per compoſitionẽ adiũgit᷑ verbis.ſine diui/ an
J ⸗ gatiue.eſt ↄiunctio encletica.vt vtrum neę bio pꝛiuat ⁊ ponit.vt nolo.neſcio.nequeo. putuinn
AHam ſioꝛatio nõ eſt interrogatiua non eit Hec em̃ ſola verba componunt᷑ cum non ſutanten
ecvncletica. vt Clide ne feceris. Et h̊ innue/ vtoſtẽdatur pena inſticta homini ꝓpter oꝛi 6
re videt᷑ Pꝛiſtianꝰ qͥ dicit in.xvj.li. Ne poſt ginale peccatũ.quia punirtꝰ eſt in volũtate
poſita eſt ↄiunctio. Pꝛepoſita vero eſtad/ ſcientia potentia. Si autẽ veniat pꝑ infini/ Odiucrd
guerbium. Etſcias ꝙ ne non componit᷑ c tatem. tunc babet exilem negationẽ. quia enrlecnod
verbo.quia nulla cõiunctio componit᷑ cẽ pꝛiuat ⁊ ponit.vt nõ homo.i.aliqd qð non MYnnendi
verbo.nec etiam cũ noie niſi ſi.⁊ ne.vt ſiqs eſthomo Alerhi
nequis onagies aduer. neri.i. nonaginta vicib fſfreſen
Neceſſe ⁊ neceſſario ſepe ponunt a duerbia ⁊z a nonaginta 2èl Pfugter
liter ꝓ neceſfſarre Nondũ.i.nec adhuc ̃ᷣm Paß. Dbira
NDecdum.i.nõdum.nõ adhuc.vulgarit᷑ nõ onne.i.nũquid nõ.ſᷣm Paß. cberi
ſtatim ?S Nonnunq;.i.aliquotiẽs.vel aliin kt.o clan
LNempe.i.certe.nimiꝰ Nonies.i.nouem vicib.aduerbium.et ðꝛa Dignatl
Nequaq;.i.nullo modo nouem. “Dð’ Obppo
eutrobi.i.in neutra pꝑte.ſ.in neutro loco. Nouiſſime.i.vltim illagig
qð etiã ðꝛ neutrobiq;. Uñn Plautus. Neu dudiuſtertius.aduerbiũ temꝑis ẽ.vt vult vni.
trobiq; habeo ſtabile ſtabulã Pꝛiſtianus.Et eſt dictio cõpoſita a nunc mrbr
i.id eſt. nii. Ldies. tertius. quaſi nunc eſt dies terti. nabithn
Nihilominus quando eſt dictio compoſi / Et ſimiliter componit᷑ nudiuſquartus.id nneo Ou
ta debet regi vno acuto accẽtu ĩ antepenł. eſt.nũc eſt dies quartus. Et generalit cuʒ dicnoneimn
collocato.⁊ eſt ↄiunctio aduerſatiua.? va quolibet noĩe numerali.oꝛdinali.ſm hug. guitun LC
let tantũ qntuʒ tamen.vt Iſte me offendit inuenitur talis compoſitio.vt nudiuſcen/ rinilas
⁊ ego nihilomin bene feci ei. QOuando ᷣo teſimus.nudiuſmilleſimꝰ. Et ſunt omnia ☛R
eſt oꝛatio.ſcʒ ablatiuus nihilo.et minꝰ no/ aduerbia tꝑis.Uñ Actuũ.x.ðꝛ.A nudiuſ Ceisganet
men vel aduerbium debet ꝓferri duobus quarta die.i.q die que nunc eſt dies qᷓrta Gcisgguer
accentibus.⁊ minus comparatiue tenetu: vſq; ad hanc hoꝛam. Item.j. Reg.iiij. Ue Oftingauen
ſiue nominaliter ſiue aduerbialiter accipi nobiſ. nõ em fuit tanta exultatio heri ⁊ nu Gfigeiſeh
atur vt Iſte multum comedit.⁊ illi nihĩo piuſtertus “ licßi
minus ſidooo NUullatenꝰ. vel eſt dictio cõpoſita.vł potiuſ Aiialn
exim.aduerbiũ.i.ↄiunctm Inꝓedã irregularꝭ vocũogeries loco vnius i n
Limirũ.i.ſine dubio. pfecto.nec mirꝗũ’. dictiõis poſita. ⁊ grauat᷑ pe. WD nidend
Nimis vel nimium. aduer.quantitatis.id unc.i.modo.aduerbiũtteis. ntonn
eſt. plus iuſto.vltra voluntatẽ. multum vł Nuncubi.aduerbium loci.⁊ dicit a num. ⁊ c al
ſatis. m Papiam.⁊ coꝛr.ni. Unde Oui/ vbi. ⁊ interponitur c.cauſa euphonie.Et Picee n
dius de reme. Que nimis apparẽt retia vi m. mutatur in n. ſequente c. vt dicit Pꝛiſti W*
tat auis. Ponitur etiã nimis ꝓ valde vł ꝑ/ anus in.j.maio.ꝙ m. tranſit in n. vt num. Nake 1
fecte. Unde Pſalmiſta. Ego aũt humilia nuncubiiib.e N nenr
tus ſum nimis.i.ꝑfecte vel valde.vt expo / Lunq; i. in nullo tꝑe. aduerbium tꝑis. Et nn
nit Ber. componit᷑ exnõ ⁊ vnq;. ⁊ nõ remanet ð nõ Oee
diſi eſt cõiunctio.id eſtſi nõ.⁊ coꝛ.pmam. niſin. Ded nuſq; i.in nullo loco.cõponit N
Vnde quidam. Nõ ſunt qnq; niſi domi/ exnõ ⁊ vſq;. Unde Hebꝛe.j. Nuſq; ange/ inu⸗
no dare vulnera niſi.Nõ eſt tuta niſi ſine los appꝛebẽdit deus. Uñ nunq; ꝑtinet ad UAn daa
niſo filia niil. tremp. nuſq; vo ad locũ. Unde quida. Ad Mrrllut
Ldoctu.i.de nocte.vel in nocte.aduer.tꝑis. tempus nunq; ſed pertinet ad loca nuſqʒ. ſi flom
Et ðꝛa nocte.Vñ Pꝛiſ.ĩxv.li.In u.pau Similiter vnq; ꝑtinet ad tempuſ.vſq; vᷣo ront

miin aun

tſie
mocont

Sade n

onisſhedd
Ncndege
unicumne
pmninite
ſtinwwlieg
nitini
tione. qnn

Alice göm
Wgin ch

igi
nabinmade

npii v
NolmN
fawnn,
Guumsid
maaltan,
gißmpus.
nndinſcen⸗
ſunt omnig
Amdinl
dies d
egi De
cwoden

woſininrft

ine.
tdidimn.

us anpone

õ

munthi⸗5

.

. c,
. mnnni
Dndene
inet 4 lu ic

Crcs locon

. Poſch mO

D

OQpido aduer.i.valde
Opime.i.abundanter.affluenter

nouipꝑ

Nuſq;.vide in nunq;

Lutatim aduerbiũ.i.nutim.⁊ ſignãter.vł ð

nutu in nutũ.qñ qͥs ſꝑ loquit᷑ ꝑ nutꝰ
Nutanter.i.dubitanter

EAR —— D

O bdiuerſas pteſoꝛonis efficit. Nã interdũ i

teriectio dolẽtis. vt O deus in q̃nta mifia
Interdũ admirãtis.vt O rẽ admirabilem

Interdũ optãtis aduerbiũ.vt O mihi pᷣte

riti referant᷑ celit anni.Exhoꝛtantis q̊ʒ.vt
O fugite ⁊c̃. Uñ ĩ greciſmo ðꝛ.O ſtupet.o

dubitat. vocat indignat᷑adoptat. Clamat

cõquerit᷑ velut exẽplis reꝑit᷑. Ulel ſic.O do
let.o clamat.vocitat mirat᷑adoptat.O de/
dignat᷑ ſe noĩat vt ꝑhibet

Ob. ppoſitio his lr̃is ſequẽtibus mutat b.ĩ
illas.ſcʒ c.vt Occido.f.vt O ffero.g. vt Og

ganio.p.vt oppono.Quandoq; ſubtrahi/

tur b. vt Operio. Si autem ſequat᷑ m. ſub

trahit᷑ b.vt O mitto.vel mutat᷑ ĩ m. vt Om/
mitto. Quandoq; tamen intercipit s. cum

dictione incipiẽte a c.vt Obſcurus. Unde

quidam.Cur fert grex pomũ nũc ob muta
tur in illas D

Obnirxe.i. intẽte vel humiliter vel multũ

Octies aduer.i.octo vicibꝰ
Offatim aduer.i.ꝑticulatim
Officioſe.i.ſedule
Olim. aliqñ pᷣteritũ ſignat.i.quondã antea
Aliqñ olim ⁊ de pᷣterito⁊ꝛ de futuro ðꝛ ſicut
aliqũ.qñ.vnq;.ſᷣm Pap. SW
Ominoſe aduer.i.foꝛtunate

Ocius aduerbiũ.velociꝰ.celeriter.ſtatim

Omnino aduerbiũ intẽtiuũ.i.penitꝰ Et p/

Ducit penł.ſᷣm cõem vſum

Odptate aduerbiũ ꝓ q̊ inuenit optato.i. deſi⸗/
Deranter vel eleganter ee

Opitulanter.i.auriliant᷑ Opitulatim.ideʒ

Obpulæẽter vel opulẽte ti.ſime.i.abũdant
Oꝛſum aduer.loci.i.ĩ hãc ꝑtẽ Iñ deoꝛſuz
Oſi vna dictio aduerbiũ optandi.i.vtinam
vel vocandi Unñ Symeon. Oſi mehᷣ inue
niuret illa natiuitas

EOſſum vel oſſatim aduerbiũ ioſſa frãgedo
vel ꝑ oſſa.i.de oſſe in os

De „½M

Lup aduerbiũ tpis. ⁊ ðꝛ a nouꝰ ⁊ tꝑe quaſi OQſtenſim. i. apte
i.recenti temꝑe.modo paꝝ ante hoc OQOuanter ⁊ ouatim aduer.i.gaudenter
xempñnus..,„,
NDuſpiam aduerbiũ loci.i.in nullo loco.⁊ðꝛ·
a non ⁊ vſpiam.

.ẽ P

Palam aduerbium ãq̃lita tt i. apte. ma nifeſte

7 8 a palo las. Uñ Joh. xviij. Ego palã lo
cut ſum mũdo.Et cõponit᷑ cũ in. ⁊ ðꝛ ipa.
lam.i.in atꝑto Poreſt etiã palã eſſe pᷣpoſitio
qñ regit caſuʒ.vt Palã illo h̊ feci.i.coꝛã illo
Etcoꝛ.pmã. Sʒ palo las.eã ꝓducit Unõð
Aucanin.vij.Pꝛicipes fecere palã ciuilia
bella. Sʒ devltima ſyllaba querit᷑ an debe
at acui Et dicũt qͥdã ꝙ ſic ad dꝛam hꝰaccu

ſatiui palã. de pala.le.palã.Alij dicũt ꝙ; nõ

⁊ meliꝰ.qꝛ hmõi aduerbia ĩ am deſinẽtia de
bmunt᷑ in fine.vt multifariã.ppera

Nalaſiter. id eſt. manifeſte vel vaganter ¶Ik

palanter.i.incompoſite. vel diſperſe. aduer
bium qualitallias

PHape interiectio eſt admirantis. Undde Ce

dit papa pape.nõ cedũt munera pape. Ac/

7

cipe tolle cape.ſunt vᷣba placẽtia pape

alin.i.iterum
anegvrice.i.laudanter.laudabiliter
arenetice.i.interpoſitoꝛie
ariter aduerbium ſiłitudinis.i.ſimul
ara pᷣpoſitio greca.i.iuxta vel apud vel re
vel pᷣter vel trans
Partim aduer.i.diuiſim

„

Biicnlauin Diun im. vel ꝑ ꝑticuliis

aꝝ.i.modicũ.Et cõponit᷑ cũ ꝑ.vt Parũ/

per.i.valde paꝝ Inuenit᷑ etiã parũante.ſed

potius ſunt due ꝑtes

Pann aduer.i.vbiq; vel ãdatim. vel leuit

aulatim aduer.i.ſenſim.ꝑticulatim.pede
tentiz minutatim HM

PBamlupert Par üper vel modicũ

aulominus qnq; eſt vna dictio.id eſt. fe/
re.vt ibi Paulominꝰcõſummauerũt me in

terra. Oñq; eſt oꝛo ſiue due dictões. vt ibi

Minuiſti eũ paulo minꝰ ab angelis. id eſt

minus modico Unde in greciſmo ðꝛ. Si
paulo minꝰ eſt oꝛo comparat inde Eſto fe/
re ſi dictio ſit pꝛaulominus vna Item nota
ꝙ p aulo nõ debet acui in fine in paulo mi/

nus qñ ſunt due ꝑtes Iteʒz paulo pus due
partes ſunt. Item paulo componit᷑ paulo

poſt. pauloante. vł potiꝰ ſunt due ꝑtes poſi

tep vna. Itẽ paululũ ⁊ paulũ ⁊ paulo ſunt
nojĩa. licet aliqñ ponant᷑ anaduerbialiter
Bertazartze .H

eculiariter. aduer.i ꝓpꝛie familiariter
edetentim.i.ſenſim.ſubtiliter.gradatim.

.
2 .
*. ..
7 .

caute cũctãter.q̃ᷓi pede tentãs.ᷣm Papiam
Viñ Hieronvmꝰ in epła ad Paulinũ.viij.
Caute.i.pedetentim tuas poſſeſſiunculas
vendiderrri.

OPellaciter. aduerbiũ i. doloſe. fraudulẽter.
fallaciter.⁊ ð a pelars

4

Benendnont iu remiſſtuũ eſt. i. fere

MHenes ppoſitio.i.apud. iurta pe. Et coꝛf.
pe. Uñ oꝛatiꝰĩ poetria Quẽ penes arbitriũ
ius eſt ⁊ noꝛma loquẽdi Sʒ h̊ penes.nis.i.

virile mebꝝ. Et pdu.pe. Uñ.Te ſunt dam
na penes dam nat᷑ ſi ibipenes..
Oenit aduerbiũ intẽtiuũ.i.oĩno.ex toto.
Denſiliter. aduer.i.leuitter.

Der ppoſitio aliqñ pnat. vt Perfiduſ.i.qui
nõ habet fidẽ. Itẽ iurat vel adiurationẽ ſi/

bilis. i. cauſa ſtudij. cauſa vtutis. Item ſiot
locũ.vt Per italiam trãſiui.Et in Lucano
Bella ꝑ emachios pł q; ciuilia cãpos. Itẽ

ſigt tpᷣs. vt ꝑ diẽ lego. Item auget. vt Per/

pulcer.i.valde pulcer

*„

Et nõ debet acui in fie.

erempte pẽptoꝛie aduer.i.cito ſi ine moꝛa

cras.qð nõ credinꝰ.imo ꝑendie.i.poſt craſ
ſie eĩ pcedimꝰ hodie.cras ꝑendie.poſtridie

Etꝛ pendie q̃i pꝑempta vna die.qð nõ po/
teſt dici de hodierna die. cũ de ea nõ reſtat

ſpaciũ vniꝰ diei Siců de craſtina ĩtelligit

Eſt ergo perendieideʒ qð poſt cras. Unð

Plautus.Que cras veniet perendie foꝛas
efferet᷑ ſoꝛoꝛ Unde.j.Regũ.xx.Oñe de? iſra
elſi. i inueſtigauero ſnĩiam pꝛis mei craſtino
vel perenñ/nge
erennit᷑ aduer.i.iugit᷑. ꝑpetue.eternaliter

Nerfunctoꝛie aduerb.i.inanit᷑. imaginarie
tranſitoꝛie. leuiter.

ONeri.icircũ. vel de.⁊ acuit᷑ in ſie
erinde. i. taliter. aduerbiũ ſimilitudinis
qualitatis.⁊ ðꝛ a ꝑ ⁊ inde.

ite tiꝰ. ſime. aduer.i.docte pꝛudenter

erpere aduer. qllitatis.i.puerſe. male.pꝛa/
ue.ñ recte. Pꝛo qͥ ſepe ponit᷑ ꝑperã.qð ñ ʒ cuũctis laudo beatos. Ite H 4
pꝛecelſus. Itẽ p an.vt pꝛeſcio.pᷣdico.Item

„ „ „ .

acui in fine.ſicut nec multifariaʒ
TIn.j.Coꝝ.xiij/ Hõ agit perperꝗ.

vt Per ſtudiũ fit hõ ſapies.⁊ ꝑ vᷣtutẽ lauda

Peregre aduer.i.ad ꝑegrinandũ. Unde in
enãgelio. Hõ q̃dazʒ ꝑegre ꝓfect eſt. Et ſigt
de loco.ꝑ locũ.⁊ in loco. Uñ dicit Pꝛiſcia
nus in. xv. Peregre cõe aduer. vt Peregre

Nerendie aduer. tꝑis. ? a pempta ? vna
7 die.q̃ſi ꝑempta vna die.ſ.iſta.i.in ſero. vel

ʒ. nec pala. .

erpetue aduerbin.i eternalitter
erlepe.i. ſepiſſime ſepe. m pap̃. ⁊ ꝓdii.ſe.

Jerſpectim aduer.i. viſibilit vl clare. per.
SBunen perſpicabiliter aduer. idem
eſſum aduer.loci.i.ſub pedibo.⁊ ðꝛ apes

vel peſſum.i.deoꝛſum.⁊ pᷣceps
Dictin aduer.i.pingendo coloꝛatim
Olerũq;.i.aliqñ.frequẽter aſſidue

PHigre.i.deſidioſe.tarde.tedioſe

6 ompatice.i. ſupbe. laſciue. Põpoſe. idem.
Done. aduerbiũ loci.i.retro vl iuxta p? ter
gum. Uñ Stati achilleidos. Pone natãt

delẽtq; pedũ veſtigia cauda.Et acuit᷑ vltia

Poꝛro. aduerbiũ oꝛdinis.i.ↄſeanẽter oꝛ
ro etiã dicit certe.vł valde.vel longe.vł ſed

vel vticg.

PHoſt aduerbiusz locilicet qñq; ponat᷑ in vi

tpꝑis. Et ↄpat᷑ poſt. poſterioꝛ. poſtremꝰ. ſꝰ⸗
componit᷑.vt poſtq;. Iteʒ poſtheri.i. hodie
Itẽ poſtridie i.poſt tres dies. Poſtpꝛidie.

i. hodie. Itẽ ⁊ cũ qͥbuſdã alijs ᷣm Hug.et

ſignat tria poſt. ſ.ts.vt poſt annuʒ venias

ad me. Item locum. vt iſte latet poſt mon/
tem. Item oꝛdinẽ.vt poſt ſapientiam diui/

tie querende ſunt. Ham melius eſt philoſo

phari.qᷓ ditari. niſi foꝛte indigenti. Unde
Hic tria poſt poꝛtat.que ſunt tempus.loc
⁊ oꝛdo.Et eſt poſt pᷣpoſitio potius qñ regit
caſinm. —e-e/

Poſtea aduer. tpis vł oꝛdinis.·i.deinde. Et

ↄponit᷑ poſteaq;.i.poſtq;. Et poſtealoci.id

e poſt illũ locũ. vel poſt illud tpᷣs.
Ooſthac.q̃dã vocũ irregularis ↄgeries ſeu

aggregatio videt eſſe. funges loco vnius di

loqueret᷑ poſthac die Uel ſit ibi hac ſyllabi

ca adiectiio.

Poſt midie ateraviehotteni vie eon
pap̃. Ulel m Hug. poſtpꝛidie.i.hodie.? cõ

ponitur a poſt. ⁊ pꝛidie.

7 —

Hoſtremo i ad vltimũ aduer. tpis vel oꝛdi
dinis. 2 pð.ſtre. Poſtreme. ius.ſime.idem.
tres dieſ. a poſt ⁊ tris.⁊ die

Poſtridie.i.poſt
Et ꝓdu. .

Hiꝛe ppoſitio ponit pad. vt Illum otepſip
me.i.ad comꝑationẽ mei. Itẽ ꝓ ab vt Pꝛe
amoꝛe hũc excludit foꝛas. Itẽ ꝓ ſuꝑ.vt pꝛe

cũctis laudo beatos.i.ſuꝑp. Itẽ ꝓ valde.vt

pᷣ inuenit᷑ aduerbialiter.

.
.

Parbenmm ddnetiſte er deruc danue.

ad diam vbi pone. quod circumflectitpꝛi/

ſte latet poſt mon/

.“

4

ecdrie
Etproe
fentiust
trucgs.
upue
Gun
otorg!
ſetnenue
alpalns
cio cauſt
dicit Paf
nene.
oa0
uſtop
eeriat
ſpterens
Peterea⸗
1capnoi
pronoig
umaüte
1lum
aumßpt
Numnid.

pꝛoꝛom
Pugicao-
gpnus
nu nü Een
dallgtois
Nlepoſbod
mröpolta
Wünnar.
deeanid
nmcocheid
Pimnadn
gpio Etco⸗

gane Ete⸗
ſmn.
Priuarim g

lurin.
Maionn
ppoſtea

Calſni
inmyſe⸗
es e
doſinonen
vocula
Nonelpre
Nocyli
lenote

Kchenre
1

Dau
cunet)e
en
Ntdtae

unn
aue
.
6poiön⸗
kiumny
Ponengi
Lacuit rin

nfecnrpri

miter o:
ongeylſed

Nonakinri
cen
heriiboce
Poſprae⸗
n Dga
u
wkN;
mdiab⸗
ſopoſo
i. Unde
hns loc
sgaregtt

dan

NKeloc id
chs.

Sgeſicsſe

/

Mco Miuen
Ponzeli
ſtbipaeſttn

Geior:..

isiniden⸗

Nunm

iebnſt
Zehſgen

tfradas.

Mecarie aduerbium.i.pᷣcabilitervł ꝑ pᷣces ge.aliquando ꝓpe.Uñ ðꝛ pcul quaſi poꝛro
Et pꝛo eo ſepe inuenit᷑ pcario. VUnde Te/ ab oculis.vł quaſipꝛope oculos.⁊ ẽ etymo
rentius in Eunucho. Jam vel pcario fac.. logia ſᷣm Hug. Et vt dicit papias. Pꝛo/
sõ! cul eminꝰ.longe.interuallo. Pꝛocul⁊ lõge
ꝛecipue aduerbiũ.i.maximepᷣſertim. ⁊ ꝓpe dꝛ Pꝛocul nec nimiũ longe nec iuxia.
eſertim.i. p̃cipue. aduerbiũ teſte Pꝛiſcia pꝛoculdubio.i.longe a dubitatdte.
no. ⁊ ð: a pᷣſertu.ſicut tractim a tractu. Pꝛe Pꝛochdoloꝛ interiectio dolentis.cũ aliqͥs ĩ
ſertu etiã eſt ſupinũ hꝰ ybi pᷣſero.ri.qð ẽ añ doloꝛe loquit᷑.ſicut vnlt papᷣ. Alij dicũ tqp
vel pᷣ alijs ſerere. Itẽ pᷣſertim.i.pterea.ↄiun pꝛochdoloꝛ ſunt dnepartes ⁊ duoboaccen
ctio cauſalis. Itẽ pᷣſertim. maxie.pme.Clñ tibus regende.⁊ pꝛoch eſt interiectio.⁊ do⸗
dicit Pap̃. Pꝛeſertim.pᷣterea. pᷣcipue maxi loꝛ eſt nomen. Nam ſicut dicit priſcianus
me. domme. in qnto libꝛo.vbi agit de figura compoſita
Pꝛeſto aduerbiũ tꝑis vel loci.i.in pñtia ſũ. Figutra in omnib ꝑtibus oꝛatioõis inueni

uaſi ſto pꝛe. tur excepta interiectione que ſemꝑ eſt figu/
ꝛeter.i.abſq;.ponit᷑ etiã ꝓ iuxta vel trans. re ſimpiicis.
tp̃tereas.i.trãſegs. Daiofeœ to aduerbiuʒ affirmandi.i. pculdu/
Pereren aagerbill eſt. ⁊ ð: a pᷣter aduerbio bio.vtiq; pꝛo facto ſcʒ ꝙꝙ habeas aduerbiũ

⁊ ea pnoĩe.pᷣpoſitio em̃ pꝓnomini ſicut:p/ affirmanii. s
pꝛio noĩ ꝑ appoſitionẽ ſolũ iungit Aduerbi NHoinde coiunctio illatiua.i.igit᷑. Inueni/
um aũt potuit cũ pnoĩe cõponi.vt Eccum tur tamen qũq; p aduerbio loci veltemꝑis
⁊ ellum interea.pᷣterea. Et deſinit in a pdi Etapocopat᷑quãdoq; ⁊ ðꝛ pꝛoin.pꝛo pꝛo/
ctam pᷣterea. Etẽ pᷣterea aduerbiũ diſcreti inde.⁊ acuit᷑ antepenultima ſicut alia cõpo
num.idẽ qð pᷣter iſta q̃ dicta ſunt. ſita ab in de. Mẽũ
Hꝛidẽ aduerbiũ tꝑis.Et cõparatur pᷣdem Folgerage eire cumalarg capioſe ⸗
pꝛioꝛ mus. . ꝛompte.tius.tiſſime.aduer.id eſt.expedi/
HPꝛidie aduerbiũ tꝑis.i.pmo vel poꝛi die.? tę.velociter. l
Ra pmns vela poꝛ ⁊ die.Et inde pdianus Laoderdrerhin loci.i.iuxta.ſecꝰ.⁊ ðꝛ a p.
na.nũ.Et vt dicit Pꝛiſcianꝰ a noĩb quinte Et comꝑat᷑peꝓpius ꝓxime aduer.Et cõ/
declinatõis cõpoſita ꝓducũt e.vt pdie.ho/ ponit᷑ Depꝛope.Et coꝛ.pꝛo.
die. poſthodie.poſtridie. Et adiungit᷑ pᷣdie ꝛopenſiꝰ aduerbiũ.i.extẽſius.
moꝛe pᷣpoſitõis accuſatiuis.vt pdie Rkalen / Mopereaduer.i.veloe ter. celerit. ? coꝛ. pe.

