ros. herois. m. g. i. baro. vł vir foꝛt 2 ſa coꝛ. pe. Uñ illa noĩa dicũt᷑ hexaptota.q in Pronc
piens ⁊ potẽs.q̃ſi vir herꝰ.⁊ q̃ſi dñs terre. vno numero ⁊ genere ſex diuerſas termia Haͤndr

7 8 ab her vł heros. Uł ðꝛ heros q̃ſi ethe

reꝰ.qꝛ ꝓ ſapia ⁊ foꝛtitudie celo dignus eſt.

Pꝛope qͥde heroes dicũt᷑.qͥ olim poſt moꝛ
tẽ credebãt᷑ deiſicari ob ſua merita.vt her
cules. eneas ⁊ ↄſiles. Et ẽ h̊ nomẽ tractũ
nc lcect Iuhonlce eſt hera.

Un qda er filberos dictus eſf

Nerus.ri.m.G.i.Oñs terre. Iñ h̊ hera.i.do
mina. ⁊ coꝛ.he. Uñ Eſopꝰ. Utilit fuitne

mo duobʒ heis
Heſdras.dꝛe.interpᷣtat᷑ adiuttoꝛ:·
eſperia.ric.i.hiſpaniq ⁊ ðꝛ ab heſpero ſtel
la qꝗᷓ in ea ꝑte lucet.Et h heſperia reſpectu
italie.qᷓ ðꝛ ſiłr heſperia. Siqͥdẽ heſperꝰ fu

nuit. eãq; ð ſuo noĩe yl noĩe pſtinc regiõis
quã reliq̃rat heſperiã appellauit. Sig di /

gs beſperia ſine additaineto. icaliam ſigt.
Sigdgis aliqd ſᷣm diuerſa addita pᷣt ſig/
re nũc hiſpaniã.vt ſi dicaſ vltimã vł aliqͥd
tale.nũc italiã.vt ſi dicas magnã vel ↄſile
heſper.ria.riũ.i.hiſpanꝰvl italicꝰ Et
beſeres tidle l ien lia vl hiſpania. Iñ fi
lie atlãtis dicte ſunt heſperides.vł ab hi/
ſpania. vl a patruo heſperon
Neſpera re. dicũt greci.i.hoꝛa q eſtint dieʒ
⁊ noctẽ.vł ecõuerſo int᷑ noctẽ ⁊ diẽ. Uñ h̊
heſperꝰ.ri.ſtella occidentał q̃ in veſpere pꝰ

ſolẽ aparet. Hec etiã ðꝛ veſperꝰ⁊ veſper. ?

Neſternꝰ.na.ũ.ðꝛ ab heri,p herinꝰcã alter/

nus cibo.i.heri coctꝰ.ſi.ab heri ſᷣuatus
Herx dicũt greci er.

eſt ſex. ⁊ emera qð eſt dies

Rerameron. i liber ſer dieꝝ.ꝛ8: ab bexq

Eerameter a.ii icſus ſtas erſer met vkł
pedib.⁊ coꝛ.pe.naturalit. Uñ qda Fũgit

tiones hñt ĩ diuerſis caſib. vt vn⸗

E agnte

cinthꝰ.tha.thũ.⁊ hyacinthinꝰ.na.nũ.qð ẽ
de coloꝛe hyacintciit
Lyas. a dis fg. eqddã ſignü ccleſte. Et q̃li
bet ſtella illiꝰ ſigni pt?
in frõte tauri.Et dicũt᷑ hyades ab hyadoſ
grece qð eſt pluuia latine.qꝛ oꝛtu ſuo effici
unt pluuias. Uñ ⁊ latini ſucculas illaſap
pellät. Ul dicũt᷑ hyades ab hydoꝛ qð ẽaqᷓ
⁊ coꝛ.pe. Uñ Auroꝛa Grece dicũt hyadeſ

ſigni pᷣt dici hyas.⁊ G̊ ſignũ ẽ

gutte pluuiaꝝ.

Hialin grece latine ðꝛ vitꝝ. Iñ h̊ hialuʒ.li.
qddã genꝰ puriſſimi vitri. Iñ hialinꝰ.a.u.

id eſt.vitreus.

Hiatꝰ.ug.ui.i.fiſſura.aꝑtio terre.pᷣruptio
terre pfunda q̃ſi intꝰ. Sʒ ꝓpꝛie hiat ẽ oꝛis

hboiĩs ꝗꝑtio. Itẽ hiatꝰ ẽ qddã viciũqð ↄti/
net᷑ ſub barbariſmo UViñ diẽ Donat Fiũt

aũt barbariſmi ꝑ hyatꝰ. Et dicũt᷑ hyatꝰ.q

tiens due vł płes vocalespnũciãt᷑ ſimł.vt
muſa amabit. vl muſe aonides.

Pybernꝰ.na.nũ.ðꝛ ab hyems. Uñ hyber /

na tꝑs ẽ inremen ver i i peme E—
qð tꝑs plerũq; a ꝑte totã hyemẽ ſigt. TIñ.
ge hrenr.

4 .

gentilia

drNh

Nyacinthꝰ.thi.fuit qͥda puer vᷣſus ĩ floꝛem.
ſim poetas. Uñ ⁊ ille flos ſiłr dictꝰẽ hya⸗/
cinthꝰ. ⁊ ẽ purpureꝰ.Et bic qͥdã lapis ẽ di
ctus hyacinthꝰhñs purpureũ ⁊ ceruleum
coloꝛẽ ad modũ illiꝰ fooꝝ. Uñ.flos eſt ha
cinthꝰ. lapis ẽhyacinthꝰ.homoq;. Iñ hya

ultitudo mag ẽ ⁊ tꝑs by/
bernũ. Iñ h̊ hybernũ.ni.⁊ q̊ hybernaculul
li p eodẽ.ſ. domꝰ ĩ q̃ hyemamꝰ ĩ expeditvde ln
Etſ̊ä hybernia.nie.puintia quedãqꝛ ibi ẽ h
hyems pᷣcipue dura. Iñ hybernꝰ.na.nũ.?
hybernicꝰ. ca, cũ.⁊ h ⁊ Z hyberneſis.⁊ h ſe.

Derude

drörk
Dedroyo
lgriniad
fitercn
gaiſiha
den
bog 90/
Pycronui
tmoliona
Degronin.
Phechoen
Mieheron
Nenonücvo⸗
ſcgenride
Miaſoan
cepedan
Nwri
gronal
ergicocn
aemnel
göfttera⸗
Riprons,
humor E
ſoneranhe
hecngtll
it Bigegd
lhenong

tichielin

menuin⸗
nitn hr⸗

iber“ rim g fuuui hiſpanie. Juß hibe, Lrierarcha che ſacerpncepe ſie es
rcolnt ria. rie. dicta T hiſpania. Et hiberꝰ a. i. ge/ a hiera qð ẽ ſacer. ⁊ archos q ẽ pnceps.inñ
Nlschcn tile. Et nota ꝙ hiber?gẽtile deſit gentem hierarchia. chie.eiꝰ ptãs vł ſacer pncipat
Gomin hiſpanie ⁊ quelibet deilla gẽte. Et cã diffe Et ſũttres hierarchie.⁊ ĩ qlibʒ ſut tres oꝛ
s Din retie ad nomẽ ſluuij apocopat᷑ ab autoꝛib dines angloꝝ. In hierarchic.a. i. i. ſacer
Upgene ntũs tm. ⁊ dꝛ hiber. ra.rũ.⁊ hiber.beri. Et vl ſacrat.vł ad hierarchiã ꝑtinẽs.vt actꝰ
ne hinc hiber. beri‚nom altert get ab hiber? hierarchici.iad bierarchia ptinẽtes
4ein pfecre. q eſt yltra anneniz. Or tñ et biber Teierapolis. pe.coꝛ. quedã ciuimng
t beri p hiſpania. ? hiber. berj. qñ de illa ge Feieremias iterptat᷑ excelſus oñiqꝛ dictũ ẽ
Mlrrpße te loq mur qᷓ eſt vltra armenios.⁊ hiberus ei.Ecce ↄſtitui te ſuꝑ gẽtes ⁊ regna.
ſraſui ri.ifuui.· Clñ Qucan in.iij. Quipꝛeſtat eieroboaʒ iterpᷣtat inpiꝰ diiudicas. łcau
caismſ 4 terris tibinomẽ aufert hiberns ſa ppli aut diuiſio poli. ſine diſcernes pplm
benpronin Nydoꝛ vel hydro grece.latine ðꝛ aquas qꝛi regno eiꝰ diuiſus fuit ppls iſrł.⁊ pᷣciſui
Murtnn Hydra.dꝛe.vłhydrꝰ.dꝛi.vide ð ĩ excelra a regno ſtirpis danliildld
NN Pydria. dꝛie.ẽ qddã vas aq̃tile.⁊ ðꝛ ab hy/ Nieronym iterpᷣtat ſacra lex. Fuit eĩ ſcũs
oꝛ vl'hydro grece. qð ẽaq latie.⁊ coꝛ.pe. .ifirmꝰ ⁊ mũd vł ſanguie tinct. vr ſacro
aſi Rydriꝰ.ri· aquari ꝛd ab bydro. Vylſui deputar ſiẽ vaſa tepli dicebat ſacra.
cr iusikorn Nydrophoba.be.i.aq̃ meat Hũc moꝛbũ ꝗq ſacro vſui deputata. Et nota ꝙ cũ oliʒ
nai latini ab aq̃ meatu lymphaticũ vocãt. Et in eccia vnuſqͥᷣſq; caneret qð volebatthe
Miann fit exr canis rabidi moꝛſu. vel exeiꝰ ſyuma doſiꝰ imꝑatoꝛ damaſum papa rogauit.vt
uürcizcenien quã ſi hõ vł beſtia tetigerit.aut demẽtia re alicai viro docto eccłiaſticũ officiũ cõmit
Diiec plet. aut iĩ rabiẽ vtet Et ðe ab hydro ⁊ ppo teret oꝛdinãdũ. Ipe igit ſcies hieronymũ
honug i bos.·qd greci timoꝛẽ vi meatũ dicůt. in lingua latia greca ⁊ hebꝛaica pfectu eti
bit umd Nydromalũ. li. pe. p.i. vnguẽtũ q fit ex aã oiſcia ſũmũ.eidẽ pᷣdictũ officiũ commiſit.
⁊ malis macianiigs HhHiieronymus pſalteriũ ꝑ ferias diſtin/
nüccleſte A Pydromãtia.tie.ẽ diuinatõ q̃ fit in aq̃.⁊ ðꝭ xit.⁊ vnicuiq; ferieppꝛiũ nocturnũ aſſiguit
bmatinn· ab hydro ⁊ matia. qð ẽ diuinatio Eſt emp ac gla pri.xc ĩ fine cuiuſlibʒ pſalmi dicen
desabhiut pꝛie hydromãtia in aqᷓ inſpectiõe vmbꝛas du inſtituit. Deinde eplas ⁊ euãgelia pan
groruſhocffi demonũ euocare.⁊ imagies ⁊ ludificatio/ ni circulũ decãtãdas.ceraq; ad officiũ pꝑti
Ralulltx nes eoꝝ videre. ? ab eiſaliq audire. vbiad netia.pter cãtũ rnabilir oꝛdiauit. Miſit
bbſanadin bibito ſanguie etia infans phibet᷑ ſuſcitani qꝙ; idẽ ð bethleẽ ad ſümũ põtificẽ ⁊ ti a pv
qð genꝰ diuinatõis a pſis fert᷑ illatũ. Inð q; a cardinalibo fuit valð apꝛobatũ ⁊ ꝑpe

ccdicütd

n. Jühbialul

hvdromãti.tia.tiũ.vł hydromãticꝰ.ca.cũ

q̃ talẽ artẽ exercet diuinädi

NHaygdromellũ.li.n.s.eſt aq̃ mellita. q̃ cõſtat

tuo autẽticatũ. Tadẽ aũt ĩ oꝛe ſpelũce vbi

dñs iacuit monum̃tũ ſibi ↄſtruxit. vbi erx
pletꝭ.xcviij.ãnis ⁊ mẽſib ſex ſepultꝰfuit

n Fbiliti exaq̃ cocta ⁊ melle.⁊ cõponit᷑ ab hydoꝛ.i. Nieroſolymipeta.te.pe.coꝛ.ↄ.p.ꝑegrinꝰ q
tere Fnn qqᷓ ⁊ mel. Idẽ ⁊ medo ðꝛ. Sʒ mulſum eſt petit hieruſalem
n we in ð fit ex aq cruda ⁊ melle. FPiieruſalé grece. latie pacifica vł viſio pacx
Be radropia piſis bd os pis i nanoſus interp̃tat᷑. Itẽ hiebo ꝓpꝛiũ nom̃ fuit cuiꝰdãa
80 irni fi humoꝛ. E ei humoꝛ ſuccutane⸗ cũ infla ⸗ viri. Jñ hiebuſeꝰ. a. u. Hiebuſei edificaue
n gnonc ? anhelitu fetido. In hydropicat rut hiericho. vñ a dicra Ebiericho gi hiebi
pe. coꝛ. q talẽ infirmitatẽ patit. ⁊ h hydro/ co. qꝛ hiebo hierlʒ ãpliauit.iõ hierm dctã
cspricüiini piſis.idẽ qð hydropis.⁊ coꝛ.pPbe. ẽbieb. Siqͥdẽ hier'm pmo dicta ẽ ſalẽ a
eaonice⸗ pte Nyems.mis.ðꝛ ab hemys.qð ẽ dimidium. aditoꝛe qͥ dicebat᷑ ſale.poſtea dicta ẽ hiebꝰ
pfens. U 8 2 tũc bꝛeuioꝛi ⁊ diminuto vſq; ad medie/ ab ãpliatoꝛe qͥ vocatꝰ ẽ hiebo.ła hiebuſeis
. gäſinc tatẽ vł vltra ſol vtit᷑ circulo.vł potiꝰab hy babitatoꝛibi. Poſtea ill duob noib ↄiun
miiſini i 4 ein. qð eſt pluere.Etẽ hyems frigida ⁊ hu ctis ꝑ cõpoſitõʒ.. hiebo ⁊ ſalẽ dicta ẽ hieru
RD Mida. dn 2 5 byemal.⁊ öle. ſalem. qſi biebuſalẽ. æ videt᷑ pferẽdũ eſſe ꝑ
niabhan Teicna grece.latine ðꝛ ſacrũ vel ſanctũ. geminü g. ſʒ dic ꝙ in cõpoſuõe vnũ .. abyj
enmn d Tricrapigra vl hierapitagra. 8sa picra, q citur. Hec poſteàa ſalomone dicta? bie ⸗/
intsgl ac. ? bigra. qd medicina.qſi ſacra v roſolyma. uaſi hieroſalomonia. Et nota
fͤbſbn n, ancta medicina ꝓpr eiꝰ vtilitatẽ. Eſt enim inuenit h hieroſolima. me. ⁊ he hieroſo/

ſenſu. ſcʒ p illa ciuitate. Et hᷣ etiã coꝛꝛupte

a poetꝭ ſolyma dicta ẽ. Et poſtea ab helio

hadriano vocata eſt helya. In ipᷣa ẽ ſyon.

q̃ hebꝛaice ſpeculatio ĩterpᷣtat᷑qꝛ ĩ ſublimi
ↄſtructa ⁊ de lõge veniẽtia ↄtẽplat᷑. Et no

ta hierulale biſtoꝛice eſt nomẽ cinitatis

Allegoꝛice figura ẽ eccłie militãtis. Ana/

gogice typũ gerit eccłie triũphantis. Itez

ſcias ꝙ hieruſalẽ ciuitas euerſa ẽ a nabu/

ſummo ſacerdote. Euerſa o ẽa romanis

reſtituta eſt ab helio hadriano.ſʒ nõ in eo

dẽ loco.nec in pᷣſtinũ ſtatuzʒ.vt dic glo.ſuꝑ

illud Iſa.xxv. Poſuiſti ciuitatẽ ĩ tumultũ

vꝛbẽ foꝛtẽ ĩ ruinã. aũt ĩ alio loco ſit mo

do hieruſalẽ q; eſſet cũ fuit dñs crucifixꝰ.

Parerer h.qꝛ locꝰ in qͥ crucifuus eſt dñs.et

oꝛtꝰ in q̊ ſepultꝰẽ.mõ ſunt ĩ medio ciuita
tis.⁊ tũc erat extra. Vñn aplłs ad Heb.xiij.
Pꝛopt qð ⁊ ihs vt ſanctificaret ꝑpłm ꝑ ſu/
um ſanguinẽ extra poꝛtã paſſus eett
Hieu ꝓpꝛiũ nomẽ viri.⁊ interpᷣtat᷑ patiẽs vł
facies ſiue cõmot? vel cõmotio

ꝛilaramen. inis. n. t. i. leticia vł gaudiuʒ. et

2 ab bilaros.
PHilarſi.rij.qͥdã ſanctꝰdictꝰab hilaro.as.qꝛ

ſꝑ fuit hilarꝭ i dei fuitio.Et hinc hilario.

onis p alio ſancto.

plas eſt ſuut aſie. Its hrlas vl hyla fnit

qdã armiger. xyl qmaſi hercul.q fuit rapt⸗

.

a nymphis. cũ exhauriret
fonte 'm fabulas poetaz

Pyle. pyles.f.g. interpᷣtat ſilua.⁊ dictq ẽſic.

e⸗

ũ exhauriret aquã de quoda

pmoꝛdiał materia.quã qͥdã vocauer̃t ſil/

uaʒ. qdã poſſibilitatẽ. qdã inter aliqͥd ⁊ ni
hil.qdã inter aliquã ⁊ nullã ſubam.qͥdam

receptaculũ oĩm foꝛmaꝝ.qͥda coꝛpꝰ incoꝛ
poꝛeũ.⁊ alijs adhuc noĩbo phi eã vocaue/

rũt. Si qris vtꝝ hyle ſit aliqͥd vlł nihil.nõ
H ↄcedimꝰ.ſʒ eſt int aliqͥq ⁊ nihil.De h diẽ
up icut nihil viden
do videmꝰtenebꝛas.⁊ nihil audiẽdo audi

Ealcidiſuꝑ Platonẽ.

Hin q̃dã mẽſura eſt.ſ.ſextariꝰ
moꝛ eſt eãõꝝ.

Py

puer inuoluit in vtero matris.ꝗqᷓ alio noie

matrix ðꝛ. In qua ſunt ſeptẽ cellule foꝛma

humana impᷣſſe.nec plures. Undenõ con
tingit plures q; ſeptẽ pueros ſimul cõcipi

a muliere.

ꝓ nuptijs.qnq; ꝓ coitu.⁊ ĩterpᷣtat doꝛmieſ
7 pðᷣ. pe. Unñn Ouið. Maioꝛ hymene ad/

caãt hymeneo ⁊ igniba atria fumät.
vmnican.ni.q canit hymnos.
ymnidicꝰ. ca. cũ.q dic hymnos

vymnigraph'?. pha. phuͦ i.hymnoxꝝ ſcptoꝛ

In h hymnigraphia.phie.i.hymnoꝝ de

Itẽ p eodẽ hymnilogꝰ.a.uũ. Iñ hymmlo/

Sia.gie.i.Fᷣmo vlł laus de hymno
Hymniſta.ſte.ↄ.g.qͥ fac vł cãtat hymnos.
Hvymnꝰ.ni.m.ge.laus dei cũ cãtico.Pꝛope

eĩbymnꝰ ↄtinẽs laudẽ dei Si ; ſit laus

⁊ nõ ſit dei ñ eſt hymnꝰ. Di ſit laus ⁊ ſit di
7 nõ catet᷑ nõ hymnꝰ ẽ Sig in laude di dꝛ
⁊ cãtat᷑ tũc eſt hymnꝰ.Cui riũ eſt thꝛena.

qð eſt cãticũ lamẽti ⁊ ſuneris

innitꝰ. us.ui.p eminũ n. cla

Etp.ni.Uñ Job.xxxix. Aut circundabis

collo eius hinnitũ

Hinnuł.li. ꝛ filiꝰ ceruoꝝ. Iñ hinnulinus
na.nũ.⁊ hinnuleꝰ.lea.len.ĩ eodẽ ſenſu.⁊ B

hinnuleꝰ.lei.idẽ eſt qð hinnulꝰ. Vñ Can.

ij. Silis eſt dilect' me' capꝛee hinnulo;

ceruoꝝn

Nyppalage km Iſi. ſit aties ꝑ ↄtrariũ ᷣbai

telligũt.vt date claſſibꝰ vetoſ.cũ ecõtrario

claſſes vetꝭ.⁊ ñ vetos claſſibj demꝰ. Item
Perflauit ſiſtula buccas. Uel eſt ↄuerſio

caſuũ vlł ↄſtructionũ vlł qñ q; tori ſnie. et
82 ab rdo qð ẽtrãs.⁊ allage.qð eſt mutrta

tio. In hypallage.i.traſmutatio

vpaton dicüt greci iecur Iñ hypatic?g.
.q patit᷑ ĩ iecoꝛe.łꝑtines ad iecur.⁊ coꝛ.ti.

ſapoige
lerreich
ſupoes
tmpon
ſonsimnv,
ſqdaut 1
Hipſu⸗
gpograos
Robbfper
Pppopbüg
herbeninn
ochnicien
Nionüſtne
tizzi
Müfiunden
mern
Ontn
tuenm
ohoogſir⸗
Llchtaurn
oontn⸗
orgleen⸗
Proct E.
cediine

mus ſilentiũ. ſic nihil intelligedo intelligi Nyper grece.i.ſuꝑ latiie. VMV
mus hylẽ. Unñn Augꝰ. uʒ aliqͥd inftoꝛme Leypa igen grece idẽ eſt qð glectoꝛ latinẽ⸗ umh
cõcipio.pꝛius nihil intelligo q; intelligam VUVn Hiero. in ꝓlogo Geñn. Ariſtes eiuſdd Moſſoſii
Et ab hyle dictus eſt hyleus quidam gy/ ptolomei hyperaſpiſtes. MVMV⸗½ h
gas ꝓpter cõfuſionẽ ⁊ magnitudinem ele ypbaton eſt q̃dã trãſcẽſio boꝝ oꝛdinez mnoln
mento tturbas. Qll eſt lõga ⁊ ſupgredicsↄſtruct ᷣ
HNylus.li.m. s.⁊ hilũ li.gnũ.putamẽ qð ad nis vjl ſnie trãſcẽſio.ſ.cũ vᷣbũ aut inia oꝛdi
heret fabe vł medulla pẽne.ſillð tenue qd ne cõomutat᷑. Cuiqͥnq; ſũt ſpẽs.ſ.hyſtero⸗

rheeohab

eſt in medio vʒnngYg. ßogia vl hyſteron pteron. anaſtrophe. a dimnigs
NEymen.inis.m. g eſt mebꝛanula illa ĩ qua rentheſis. temeſisyncreſtis lah

tisi.
cln

res. Dnenie
crosſinlai

r. igfie
teröatden;
Mgior himner
Ond Eean
mafuni
brmnos
bemnos
übemmntr
dbiehemnen

i lockdehn
debemno
üAcäthe
daicicinco ⸗
gedei Oisſtln
Siſtlonstit
Sikinlaudedt
uönäckthen
nenis
9
nclamorcſt odr
Autcircundade

J binnulinns
icoceſenſ.dh
nnub. De ai
camcrbinmmoe

tisotnaniüfi
vol Ccco
daſſinden

ll

laßͦczn ſ

11lage ick un
wäſmutene
tcnr ſoie⸗

tines 1dlccurto

ci fb n
ch ſüͤt eb
cron. AMi

6

ſbe⸗

Eyperbole eſt dictio fidẽ excedes augendi

minuẽedi ve cauſa. Augẽdi. vt iſte eſt niue

1 .

cãdidioꝛ.aquilis velocioꝛ.leonibo foꝛtioꝛ.

Minuẽdi ve.vt Terrebit te ſonitꝰ folij vo

lãtꝭ.⁊ denita ẽ ſuꝑ carbones facies eoꝝ

tus. ⁊ ðꝛ ab hyperbole

EHyperbolic.ca.cũ.i.excedẽs veritatẽ.ela/

Pyperboꝛe.rea.reũ.i.ſuꝑ qð boꝛeas flat.⁊

Nypcatalectic.vide sᷣ

ðʒ ab hyꝑ.⁊ boꝛeas. Vñ ⁊ qͥdã mõtes di/
cunt᷑ bypboꝛei.ſuꝑ q̊s ⁊ a qba boꝛeas flat.

q̊ ⁊ hyꝑbata.te.dicunrt.
5 in catalecticꝰ

Pyꝑdulia.vide ſupᷣ in dulia

Pypꝑphanꝰ.na.nũ.i.ſuꝑbi.⁊ dꝛ ab byper. et

*

phanꝰ. qð eſt aparitio. Iñ hͥ hypphania.

nie.i.ſuꝑbia.ſ.cũ aliqͥs vult aparere ſuper

Ulud qò et.
Nypereon.onis.i.ſuꝑ oĩa.⁊ ðꝛ ab hyper.et
on. qð ẽ totũ vł ome.qð qnq; ðꝛ de ioue.
ſuꝑ oĩa eſt.qñq; de ſole.q ſupꝛa faciẽ toti
terre ĩ circuitu fert᷑.qũq; de qͥdã gigante qͥ

ſuꝑ oẽs alios fuit

eyperlydiꝰ.ðꝛ ab hyper ⁊ lydiꝰ.qð ẽacut⸗

PNypſintelicon.i.pluſqpfectũ.qdð pᷣterituzʒ

ſonꝰ ĩ muſica.⁊ eſt hyperlydiꝰ idẽ qð lydiꝰ
ſcʒ acut?ſonꝰ in muſica
apð grecos deſist rẽ multo añ pᷣteritã.Et
ðꝛ ab hyꝑ.⁊ ſintelicon.qð eſt ꝑfectu

Pyꝑſophia.phie.i.ſuꝑgrediẽs ſapia

Pyphen interpᷣtat copulatio.Eſt ei byphẽę

—

modꝰ ꝓnũciandi qͥ ↄſiſtit in ↄtinua platõe
dictionũ ſine vlla diſtinctõe.vt h Populꝰ

gentiũ·⁊c. Et ðꝛ ſic. qꝛ vna dictio ſub.i.pꝰ

aliã ſine diſtinctõe copulatim ꝓfert᷑

Nippocentaurꝰ.ri.idẽ eſt qdð centaurus.ſcʒ

monſty ex ꝑte hõ.⁊ ex ꝑte equꝰ.ſic onocen
taurꝰ monſtꝝ ex ꝑte aſinꝰ.⁊ ex ꝑte hõ. Naʒ
onos aſinꝰ ðꝛ.Et ðꝛ ab hippos qð xſt equꝰ
⁊Z centaurus „„»⸗

Nypocrita.ten.p.ðꝛ fictoꝛ.ſimłatoꝛ.repᷣſen
tatoꝛ alteꝛꝰ ꝑſone. Simulat em̃ ſe eſſe id
qð nõ eſt.Et ðꝛ ab hypo.⁊ criſis.qð ẽ iudi
ciũ.qꝛ dũ intꝰ malꝰ ſit bonũ ſe palã oſtẽdit

⁊ iõ de eo habet᷑ falſum iudicium dũ falſo
vultu incedit.⁊ ſimulat qð nõ eſt. Jñ by/

pocriſis.ſis.i.ſimulatio

ppodiaconꝰ vl hydodiacon grec d: ſub

Pypodromus.mi.m.s.i.ſtabu
toꝛmentũ factũ ad modũ vł ad ſilitudinz
eqͥ.⁊ ðꝛ ab hiwos qð eſt equus.⁊ dꝛomos
q eſt curuitas. Uel hypodromꝰ.mi.ðꝛ lo
cus obſcurꝰ.⁊ domus declinãdi ad nece

diaconus latine

ſitatẽ. vel locus ſup̃ vel citra q̃ ſit unt arcus

deambulgtoꝛij ſuꝑ quos boĩes ambulãt.

⁊ ſm hoc hypodromus cõponit᷑ ab hypo.
qdð eſt ſub.⁊ dꝛomos qð eſt curuitas. Uel
ab hyper.qð eſt ſupᷣ.⁊ dꝛomos qð ẽ curſui

qꝛ deſuꝑ boĩes currũt ⁊ ambulat. Unde ĩ
legeẽda beati Sebaſtiani ðꝛ. Tüũc iuſſit eũ
in Hypodromo palatij tamdiu fuſtigari.
q;diu ſpiritum exalaret.Et coꝛ.dꝛo. n.

Hypodromiq; decus par ſit locꝰ his duo
denus ́.Mẽẽ

Hypophoꝛa eſt obiectio q põt fieri ab ad/

ipogaby. bi. m. s. i

uerſario. ⁊ ðꝛ ab hypo qð eſt ſub.⁊ phoꝛos

gqð eſt fero.i. dico

„

⁊28ꝛ ab hippos qð eſtequus

LNypogeũ.gei.i.ſub terrisↄſtructũ edificiũ

qð nos antrũ vel ſpeluncã dicimꝰ.⁊ ðꝛ ab

hypo. ⁊ ge qð eſt terra. Sʒ hic hypogeus

ypolidi. dij. grauis ſonꝰ ĩ muſica.qͥ ⁊ ſub

Nipomanes.nis.m.t.q̃ſi veloxad modum

tres ſubſiſtettes

maſ.ge.ðꝛ ſol.qꝛ ſub terris vadit in nocte

Uei pypoge⸗ dꝛ ab byper. qd eſt ſup.⁊ ge.
qð eſt terra quia in die ſuper terrã feratur
Unde Auroꝛa. Ululpib- hypogeis aſſoci

andus abis.

lidius ðꝛ.ab hypo ⁊ lydius

nauis q̃ equi trahunt

eqͥ.vñ ꝓpter ſuã velocitatẽ ðꝛ ſuꝑaſſe atli

tem curſu. Sʒ h̊ hipomanes indeclinabi

le.neu.ge.eſt quedam herba q̃ ſe comeden
tes facit furere. Uelpotius hipomanes ẽ

virꝰ qð ſtillat ab inguine eque ex nimia lu
xuria dũ ꝗmoꝛis rabie fert᷑. Et ðꝛ ab hi-
pos.qð eſt equꝰ.⁊ mano.nas.qꝛ ab ingui/
ne eque diſtillat. Hoc nouerce ⁊ malefice
ſolẽt colligere.⁊ potionẽ moꝛtiferã ide fa/
cere.quod venenum ſimiliter dicit᷑ hipo⸗

manes

EPypopirgiũ gij.n. s. ðꝛ illud ferreũ inſtru/

mentũ qð retinet ⁊ ſuſtinet ligna in igne.?⁊

ðꝛ ab bypos ⁊ pyr ⁊ gero.quaſi ſubt ignẽ?

gerens

Eypo.i.ſub. Sʒ hyppos.i. equgs
PHypoſtaſis.ſis.f.t.i.ſuba intellecta ſine foꝛ

ma.ſ.pꝛimoꝛdialis materia.⁊ ðꝛ ab hypo.

qð eſt ſub.⁊ ſtaſis.qð ẽ ſtat vlł ſtãs.q̃ſi ſub
ſtans. qꝛ hʒ ſubſtare oib accidẽtib.⁊ in ſe

ojnia accidęætia recipit.nullo tñ infoꝛma
tur. In hypoſtaticꝰ. ca. cũ. Et nota ꝙ gre/
ci vtunt᷑ eodẽ modo h̊ noĩe hypoſtaſis ſic
nos vtimur b̊ noĩe ꝑſona. Vn poteſt dicc
ꝙ tres pſone ſunt ĩ diuis.vł hypoſtaſes.i.

NPyrcania.nie.ðꝛ qᷓ

5

ſic dictꝰ.qꝛ ſit eq̃ ſil is.doꝛſo.iuba.hinnitu
roſtro reſupinato a pᷣmiſdẽtibo.cauda toꝛ

tuoſa. vngulis binis.die ĩ aqͥs cõmoꝛatur

nocte ſegetes depaſcit
vpotheca. ce.f. p. eſt cũ res cõmodat᷑ ſine

diſpoſitõe pignoꝛ ꝭ pacto vel cautõe ſola ĩ

terueniẽte. Et differt a pignere.qꝛ pignꝰ ẽ

ð ꝓpter rẽ creditã obligat᷑ Itẽ fiducia diſ

ert ab vtroq;. Eſt aũt fiducia cũ res aliq

ſumẽde mutue pecunie gr̃a vel mancipat
vel ĩ iure credit᷑. Itẽ hypotheca ðꝛ idẽ qð
apotheca Iñ hypothecariꝰ.ria.riũ.d ad

hypothecam ꝑtinet.Et h hypothecarius

id eſt. apothecari vel qͥ rẽ noie hypothece

ꝛypotheſis ðꝛ caufa vbi cũ certa ꝑſona cõ

trouerſia ẽ. Et hypotheſis eſt ſubſtatia vl
diſputatio ⁊ ↄditio vł ſuppoſitio vł ↄſenſ⸗
Iñ hypotheticꝰ.ca.cũ.i. ditionał vł ſup⸗

poſitiuꝰ.⁊ ðꝛ ab hypo qð eſt ſub. et theſis.
qð eſt poſitio. Inde hypotheſis.id eſt.ſup

ypoſenſis. eſt vbi diuerſa v̈ba ſingulis qàᷣ

buſq; clauſul ꝓpꝛie ſubigũt᷑.vt Sic regem

adijt. ⁊ regi memoꝛat.nomẽq; genuſG

Hir vigil interptatur
.nie. ö: qda ſilua qꝗᷓ ſbiacz ſcythie
Inge h̊ hyrcania.nie.q̃dazʒ regio illi ſilue

adiacens Jũ hyrcan.na.nũ.pe ꝓdu.CIñn
Aluroꝛa. Poſt annos plures hyrcan ſur/

ripit ynuum òMBẽ
Nircinꝰ.na.nũ.pe.p.⁊ hircoſus.ſa.ſum.in
eodẽ ſenſu qͥ eſt feticỹꝰinſtar hirci.q̃ſi qͥ ſu/
Doꝛe coꝛꝑis fetido fetet Hircinꝰetiã ẽ poſ
ſeſſiuũ de hirtcus
Nircus.ci.vide infra in hirquus

7

Nirquuł.li.dimi.m.g.puer libidinoſus.?⁊

laſciuꝰvt hircus.⁊ qͥ oculos ſꝑ retoꝛq̃t ad

angulos ex nimia laſciuia

rũ angulꝰvbi putredo colligit᷑. Et qꝛ exni

mia laſciuia ⁊ luxuria ſolẽt qͥdã retoꝛque/

re oculos ad hirquos. Iñ ðꝛ h hirc.ci.ca

per.ſ.aĩal laſciuũ ⁊ petulcũ ⁊ feruẽs ſemꝑ

ad coitũ.Cuiꝰ oculi ad libidinẽ in trãſuer

ſum aſpiciũt.⁊ ad hirquos retoꝛquẽtur.⁊
inde dict eſt hircus.Dicit᷑ em̃ in naturali
hiſtoꝛia hircos ita libidinoſos eſſe vt indi
gnent᷑ ſi videãt aliq̊s coeũtes.vt ĩ eos im/

“ Perat iant. Inde hirculus.li.⁊ hirciolꝰ.

„

otam. mi. i. ſr⸗ fluuial .ſ. daz piſcis

hircus. Iñ hirt ta. tũ. p ſyncopã p birſn/
tus. ta. tũ. Uñ de ſctõ iohe ðꝛ Pꝛebuit hir
tũ tegimẽ camełꝰ. Pꝛope qͥdẽ eſt hirſutus

cuiꝰ pili erecti extãt.

*

Nirudo.dinis.i.ſanguiſuga.⁊ ðꝛ ab hereo
eo ꝙ carni adhereat.Et pð.ru. Uñ Oꝛa⸗
tiꝰ. Nõ miſſura cutẽ niſiplena cruoꝛe hi/
rudo. In hirudineꝰ.nea.neũ.⁊ hirudinuſ

na.nũ.in eodẽ ſenſu. Inuenit h̊ hirundo.
inis.ꝑ n.ꝓ q̃dã aue. Iñ hirundininꝰ.a.ũ.

⁊ hirundineꝰ.nca.neu.in eodẽ ſenſu Hirũ
dininꝰetiã ðꝛ ꝑuꝰ filꝰ hirũdiniſ. Uñ.Aleſ
hirundo volat nat hirudo.agitat᷑arundo
Vel ſic.Cantat hirũdo.ſugit hirudo.cre/⸗

ſcit arundo. . ,B
PHyſchiros grece.latine ðꝛ foꝛtis

PHiſpanꝰ.ni.fuit qdam rex ↄditoꝛ hiſpanie.
Iñn dicta eſt hiſpania.nie. Et hinc hiſpanꝰ
na.nũ. gẽtile ⁊ poſſeſſiuũ.⁊ h̊ ⁊ ; hiſpaniẽ/
ſis.⁊ H ſe.getile.Et hʒ ſex puintias.ſcʒ ter

raconẽſem.cartaginẽſem.luſitaniã.galici

am. beticã.⁊ trans fretũ in regione afric.e.
tingitaniã Et ſunt due hiſpanie.ſ.citerioꝛ

ꝗ̃ in ſeptetrionali plaga a pirenio vſq; ad

cartaginẽ poꝛrigit᷑. Ulterioꝛ q̃ ĩ meridiea
celtiberꝭ vſq; ad gadicanũ fretũ extendit᷑.
Citerioꝛ aũt ⁊ vlterioꝛ dicta ẽ q̃ſi citra vel
vltra. Sʒ citra q̃ſi citra terras.⁊ vltra.vł
qð vltra ſit.vel qꝛ non ſit poſt hanc vlla et

glia terra

iſpidꝰ.da.dũ.i.aſper.ſetoſus.piloſus.hir

ſutus.ſqualidus.⁊ coꝛ.po. —
Liſter.ſtri.m.g.fiuuiꝰ eſt qͥ ⁊ danubius ðꝛ.

vñ hiſtri dicti ſũt. Siqͥdẽ de colcho inſu⸗/
la qͥdã miſſi ad ꝑſequẽdos argonautas.a

ponto intrauerũt hiſtꝝ fluuio.⁊ ĩidea vo/

cabulo amnis qͥ a mari receſſerũt hiſtri di

cti ſunt Iñ p̊ hiſtria.ſtrie.dicta ẽtra quaʒ
incoluerũt. Iñ hiſter.ſtra.ſtrũ.gẽtile.et h

hiſtrix cꝭ. q̃dda aĩal qᷓdrupes ſpinoſum.qꝛ
in terra illa abüdat WD

Hiſtoꝛia ðꝛ ab hiſtoꝛin.qð ĩterpᷣtat᷑ videre
vł cognoſcere.Antiqtꝰ enĩ nulłꝰ ſcribebat
hiſtoꝛia.niſi qꝛ interſuiſſet.⁊ ea q̃ ſcribẽda

eſſent vidiſſet. Uel iõ ðꝛ ab hiſtoꝛin.quia
din pᷣterita ad noſtrã memoꝛiã ⁊ noticiaam
reducit.Eſt aũt hiſtoꝛia res geſta a memo

ria hoĩm ꝓpt᷑ vetuſtatẽ remota. In noſtro

tmñ vſu vl ſi nuꝑ vlł aliquãtulũ res retro ge

ſta ſit tñ ðꝛ hiſtoꝛia. In hiſtoꝛiola.le.dimi

Riſtoꝛicꝰ.ci.qͥ hiſtoꝛiã deſcribit vł narrat.

⁊ coꝛ.ri.⁊ põt adiectiue declinari

hitori
bil
Hſſen
cuſbi
misf
ſterol
nnp⸗
ſi.
efiifi
ſununt
aruonk
mitepot
Hifro⸗⸗
zdiuert
erd
ſenio.
cor
ciisn
diner
Piole
ahio.
ſgeni
hiulc⸗

hulgope
ficophen
ble Mo:
forsſoy
nnsiſano
Hhor
tunan
4n
dan
40
loen
botdee
lumec
cſima
comneue
loololem
ſbener
bolum ig
huannt
19 mir
NX
wlonger
Nud

nene
eöruchi

₰
„

ceeſtbi

G5eebbn
.mn. U
Nen (ore⸗
ncii birndn
nenikß binng
birundinie

codeſenſn hi.

iginn. Ui A
oagitatanmnt
gt bimncon

ſorts

Mibiante

. Chincpe
adebi
ſarprintias ior
ſmnluſtmnii
nüinrbonemm
cbißanie an
1 pirenio nig
orqj imeni
nü frei euanl
icnéſiaman
mG.? iNa.,
poſtbanc nloc

oſus loſusni

. 148
r danndinen.
Redecolchoin.

dosargonauß
„Kunioiget

ireccſenitbi

ſme dic r

ſna Mi

nolnt.
Amprsſpan:

incs eſn
c'eninnn

2 W
4
. 4
. .

Hiſtoꝛiograph“ phii deſcriptoꝛ hiſtoꝛiaꝝ dignũ eſt vtͥs homagiuz facerecõpellat᷑

Juñ hiſtoꝛiogphia.phie.hiſtoꝛie deſcriptõ

Hyſterologia vł hyſteronpꝛoteron.eſt ſnĩe
cũ vᷣbis oꝛdo mutatꝰ.vt Toꝛꝛere parãt flã
mis ⁊ frãgere ſaxa.Oð ſic intelligas. Hvy⸗/
ſterologia eſt mutatꝰ oꝛdo ſnie cũ vᷣbis.vt

in pᷣdicto exẽplo Toꝛere parãt ⁊c̃. Pꝛimo
em̃ ſolet in mola frãgi triticũ.⁊ poſtea toꝛ/

reri.i.fãmis coqͥ. Ergo ⁊ ſenſus ⁊ vba cõ/
k. irgili. Moꝛiamur ⁊ ĩiar
ma ruamus. Itẽ nutrit ⁊ pepit. Itẽ et vo/

fundunt᷑. Itẽ

mit ⁊ potat.

„

HNiſtrio.onis.m. t.i.geſticulatoꝛ.ioculatoꝛ

qͥ diuerſos geſtꝰ ⁊ habit hoĩm ſcit repñta

re.⁊ ðꝛ ab hiſterion. qd eſt geſticulari.qi bi
ſterio. Unñ hiſtriones diceba repſentato/

res comedia⁊ qͥ in recitatõe laruas ſue fa/

ciei aponẽtes repᷣſentabãat habit ⁊ geſtus

dinerſoꝛ M
Piulcus.ca.cũ.i.hiãs.fiſſus.rimoſus.⁊ ðꝛ
a hio.as. In eſtate terra ẽ hiulca.cũ eſt fiſ/
ſa ⁊ rimoſa caloꝛe ſoł.Et cõponit᷑. Semi⸗/
hiulcꝰ.ca.cũ.i.aliq̃ntulũ hiãs.aꝑtꝰ ex ꝑte.

3 gnte D
Holigopomenon.eſt ſub pauq vᷣbis młto
rũ cõpᷣhenſio.vt h. Urit amoꝛ paridẽ. Uł

hic. Moꝛs mala.moꝛs intus.malꝰ actus
moꝛs fo? vſus. Tumba. puella.puer. laza

rus iſta notant.

olocarpaniũ.nij.n. . ðꝛ ab holon qð ẽ to
tum.⁊ carpos qð eſt fructꝰ.q̃ſi totꝰ fructꝰ.

⁊ coꝛꝛipit pa.

Polocauſtoma. atꝭ. n.t. idẽ eſt qð holocauan / ibi 5tal teeR Ke
Pomeoſis eſt minꝰnote rei ꝑ ſilitudinẽ eiꝰ

ſtuũ.⁊ ꝓdu.pe.nti.ſʒ pe.gti coꝛ.

* —

Holocauſtũ.ſti.n. S.i.ſacrificiũ qð olim fie

bat de aĩalibo bꝛutꝭ.⁊ ðꝛ ab holon qð ẽ to/

tum. ⁊ cauſtos qð eſt incẽſum.q̃ſi totũ in/
cẽſum.qꝛ totũ incẽdebat᷑: cõburebat᷑ ⁊ nõ

comedehbkkt
Holofernes ðꝛ ab holon qð ẽ totum.⁊ fero

fers.⁊ necꝭ.q̃ſi ferẽs oĩbo necẽ.vñ bñ dia/

.

bolum ſignat

E

olon grece latine ðꝛ totũ.

— „

Holoſericꝰ.ca.cCũ.i.totꝰex ſerico.⁊ ðꝛ ab ho
lon qð eſt totũ.⁊ ſericꝰ Iñ h holoſerica. ce

qdã veſtis tota ex ſerico facta

—

nomaiüi idẽ eſtqd fidelita tñ ſpe.e trili.
de feu. ponit illã differetiã. ꝓ homagiu ẽ 65
his q̃ ad tꝑalia ꝑtinẽt. Et iõ ꝓ ſpũalibo in/

pt ſic deſcribi.

Homagiũ decretale tale eſt. Nã heres heiſ

Homagiũ nõ
vide locis ſſliiis
Pomeoptoton eſt cũ in ſiles caſus exeunt

criptũ.⁊ ðꝛ ab holon qð eſt totũ.
⁊ graphia ſcriptura.

Fidelitas tñ p ſpũaliba pᷣſtat᷑.qꝛ pᷣlati bñpᷣ
ſtãt fidelitate.vt in.c antiqͥ. de puileg. Clei
Homagiũ eſt q̃dà aſtri/
ctio fᷣuitut liberi hoĩs facta dno ſuo ꝑ pa
ctionẽ vł petitionẽ ſiue ſtipulatiõʒ. pmittẽ

te libero hoĩe dño ſuo fidelitatẽ.? ↄſtituè

te ſe holem vł vaſallũ ſuũ.Etĩ aliqͥbo ꝑti/

bus fit h̊ mõ.ille qͥ faẽ homagiũ coꝛã dño

ſuo flectit genua tenẽs manꝰſuas ↄiũctas

ſumpłr int man dñi.iuſiurãdũ ð ſidelitate

pᷣſtans.Et mutuo ſe in ſignum fidelitatis

mei q c de ↄſuetudine poſſit infeudari.⁊
certũ tꝑs me ĩ dnñm agnoſcere ⁊ fidelitatẽ

mihi pᷣſtare.⁊ ego teneoꝛ eũ rõe tal feudi ĩ

ÜU„42 „% „=

hoĩem recipꝑe.? ĩ recipiedo videoꝛ ſibi ius
feudi decernere ꝓpt qð dici põt homagiũ

Homagiũ edictale ſiue hereditariũ ᷣm ſpe

cu. eſt að aliqͥs hʒ eoipſo ꝙẽ heres. NHaã eo
ipſo ꝙ adit hereditateʒ hoĩs mei ꝑſonã ei

rrepñtat. ⁊ videt hoĩs homagiũ ſubijſſe·
Nomagiũ legiũ ſm ſpe.ẽ qʒ fit impatoꝛi v

regi nulliꝰ alterꝰ fidelitate ſalua. Illð aũt

qʒð fit alijs nõ ðꝛ legiũ.qꝛ fit vł iurat᷑ ſalua

nagiũ nõ legiu.ẽ qñ aliq excipit᷑.puta
facio tibi homagiũ excepta fidelitate quã

dñiñjo tali legio teneoꝛ.vł ſaluo ꝙ poſſuʒ cũ

7

voluero dñm legiũ mihi oſtituere. lſaluo
qꝛ nolò tibi g̊ talẽ iurar

qᷓ mag nota eſt demõſtratio.⁊ interpᷣtat ſi
militudo. Huiꝰtres ſũt ſpẽs. Icon.pabo

la.paradigma.i.imago.cõꝑatio.exẽplum.

vba diuerſa. Siẽ apud Enniũ inuenitur

WMWertes. fetes. lachꝛ ymãtes.⁊ miſerãteſ
m donatu. Ul fm Bedã. Homeoptotõ
Hologranpä bitzeſanng manu auto/
ris totũ

eſt cũ diuerf caſib variat᷑ oꝛõ.vt ait apłs.
ipi glłia in ſecula

Pomeoteleuton eſtcũ ſili mõ dictões plu/
rime finiũt᷑ vt eos reduci.q; relinq. deue/⸗

hi. q; deſeri malui.⁊x fit wꝛie ĩ bis.vt abijt

Nomerocẽtonas ⁊ vᷣgiliocẽtonas.excerpti

ones q̃dã ſunt de libꝛis Homeri ⁊ vᷣgilij ĩ

duob libꝛis redacte.in quib mulm Kſee⸗ .

1
pꝛeter dictoꝝ autoꝝ intẽtionẽ adaptãtur Homophoſis ẽ expoſitio ignoti p eqᷓ v?k ma inco
o. Uñ Hiero.in epla ad Paulinũ ſexto E orn. deſtpolmſtoas raroie dabt
Quaſi nõ legerimꝰ homerocẽtonas ⁊ vᷣgi lqñ ꝑ gꝛecũ exponit᷑ latinũ.vł qͥd eſt bõ Pors
liocẽtonas.i.opuſcula de vᷣſib Homeri? Antroppoos rdine
Tlir gilij cõpoſita.Et ꝓd.to. Quidã ſane Nomos grece latine ðꝛ vwun. ruß⸗
excerptoꝛes libꝛoꝝ Homeri ⁊ ᷣgilij tranſ omouſion vł homouſios.i.vniꝰ ⁊ eiuſdẽ ſionei
currẽtes. vbicũq; inuenerũt aliqd qð ſue ſube vł aſſimilatio.⁊ ðꝛ ab homos quodẽ ð
materie poſſent adaptare pũcto ſiguerũt. vnũ vl vſia.qð ẽ eſſentia vł ſuba Un Ihᷣs lrct
vt qnñ cõpilarẽt ꝓmptiꝰiuenirẽt.⁊ ab hmõi xps dñs nr̃ dict eſt homouſo.i.vniꝰeſſen/ et
pũctatione cẽtones dicũt᷑ ſcripta ex vᷣſibuſ tie vył ſube cũ pr̃e. Uñ ipᷣe dic Joh.x.Ego Panin
cõpilata hincinde collect ⁊ fm materiam ⁊ pr̃ vnũ ſumꝰ. Itẽſᷣm papᷣ. Homouſio.i. ſunin
ↄtinuatꝭ. Cẽto em̃ vt dicũt eſt ᷣbũ grecũ. ſilis ſube.qꝛ qlis deꝰ tał inago eiꝰ inn
idẽqð pũgo Iñ ðꝛ cẽto.onis.idẽ qð pũct᷑⸗ Homoʒeuſis ĩterpᷣtat᷑ ſiłlitudo ꝑ quã minꝰ ſer
Et declinat᷑ h̊ virgiliocẽto,onis.h Home note rei ꝑ ſil itudinẽ eiꝰ q̃ mag eſt nota. pbi humn
rocẽto.onis. Uñ virgiliocẽtonas ⁊ bome ditur demõſtratio.m Hug. rat
rocẽtonas ſũt acti ples grei· oneſt. ſta. i. nihil hʒ turpitudis. qſi ſta toln
Homicida. de.pe.p.i.holeʒ cedẽs.i.occidẽſ tũ honoꝛꝝ ↄfuãs. Iñ honeſtas.atꝭ.ꝑpetuꝰ guntc
HNomicidiũ.dij.ðꝛ hoĩs occiſio ab hoĩe ftcã honoꝛ.q̃ſi honoꝛ? ſtaaꝛꝛ. nd
Nominiũ.nij.n.s.i.hoĩs ſᷣuitiũ.vł eſt idem NHonoꝛ vł honos ſᷣm Pap̃.ẽ gra dignitatꝭ el
qð homagiun. collgtio i reb yl dictꝭ. pᷣmiũ.ſacrificiũ.di/ Nin
Nomo. iniji.9.t. ðꝛ ab humꝰ.q̃ſi humo.qꝛ ex gnitas aliq̃ Ulbłeſt reueretia alicui expibi/ ul
humo eſt effectꝰ. Iñ q̃ttuoꝛ dimi.ſ.homũ/ ta.⁊ eſt ĩ honoꝛãte.⁊ attẽdit᷑ nõ ſolũ ĩreue/ Den
cułꝰ.homũcio.homullꝰ.⁊ homullulꝰ Naʒ rætia ſʒ etiã in admiſtratõe eoꝝ q̃ ſũt coꝛꝑi c
vt dic Pꝛiſ.in.iij.li.q̃ geminãt l.añ us.vła neceſſaria.Et vt dic ph̊s ĩ.iiij.ethi.Uirtu ſonſe
vł um. vł uluſ.ula.ulu.faciũt iteꝝ dimi.vt tis pᷣmiũ honoꝛ eſt.⁊ attribuit᷑ bonis Poni
homullłꝰ. homulluł. pauxillꝰ. pauxilluluſ Honoꝛculꝰ. li. pe. coꝛ.i.puns hono: opon
Et põt dici ꝙ hõ qᷓttuoꝛ dimi.bhabuit ꝓpt᷑ Noꝛa.re.cũ h.eſt dieꝝ.⁊ ẽ ſpaciũ in qͥ medi güͤen
eiꝰ qttuoꝛ traſgreſſiões. Pꝛima fuit ĩ para etas alicui ſigni oꝛit᷑ in oꝛiẽte.⁊ medietas ſſoſo⸗
diſo. Secũda legꝭ naturalis. Tertia legg alteriꝰ occidit i occidẽte. Itẽ Oꝛa.re.ſie noge
moſayce. Quarta leg euãgelice. Diminu h.eſt regionũ vł finiũ vł veſtiũ.Cũ eĩ regi R ffitpon
tus ẽ etiã hõ in tꝑibo.qꝛ antiqͥſſimi vt dicit onẽ vel finẽ vł extremitatẽ veſtimẽtoꝝ de öden
Pꝛiſ.in.vj.li.declinabãt hõ homonis.ſed ſignare volumꝰ.p q̊ nomẽſcribẽdũ eſt fine Pfhoſpe
mutata eſt o ꝓð.in i.coꝛ.⁊ dicimꝰhõ hoĩis. h. Itẽ aliqñ eſt płalis nũeri de os oꝛꝭ oꝛꝛ. ioenie
Vn Enniꝰ. Uulturꝭ ĩ ſiluis miſeꝝʒ mäde UVIn.Oꝛas mũdus habʒ.noxhoꝛas.chla/ Rfun
bathomon. mys o238. Aſpiras hoꝛam vbi tempus ſi/ Hiin
Nomophagia.gie.f.p.vna ł ſilis comeſtio gnificabit MD hogen
⁊ ð ab homos.qð eſt vnũ ⁊ phagin.qð eſt Foꝛdeaceꝰ.cea.ceũ.vł hoꝛdeice.cea.ceum Phſie
comedere ” 5 fſa de ꝛdeo eleſ. M oinn
ꝛomogeneꝰ.nea.neũ.i.vniꝰnature.vide ̊ Noꝛdeolũ.li.duni.i.puũ hoꝛdeũ Iñ h̊ hoꝛ reinhn
eterogeness deob.li.dimi.puiſſima collectio ĩ pił pal/ nuno
Nomonym.ma.mũ.i.ęquocꝰ̃m dialecti/ pebraxꝝ ĩ medio lata hoꝛdei gnũ ſimilss. Wm
cos.ſ.vnũ nomẽ pncipalit᷑ ex diuerſis ipo Noꝛdeũ.dei.ẽqddã genꝰ frumẽti.⁊ eſt frigi hoſtin
ſitiõibo plła ſignificans. Iñ h homonyma. dum ⁊ humidumY uitmnhoe
me.i.equocatio ſm Hug. Uł vt Pꝛiſ.diẽ Hoꝛno.aduer.tꝑis.i.h̊ anno.⁊ ðe ab h̊ ⁊3ann oneng
Homonymũ eſt vnũ nom pla ſignificis. nus. Iñ hoꝛnꝰ.na.nũ.⁊ hoꝛnotinꝰ.na.nun. clti.
2B pꝛijs ⁊ appellatiuis. In ꝓpꝛijs vt pirr pe.coꝛ.ĩ eodẽ ſenſu.i.hꝰ anni.deſiqt tñ qui4 hoſpten
hus filiꝰ achillis.⁊ pirrhꝰrex epirotaꝝ In q; tꝑs indeterminate. “RDU Dopirot
apellatiuis vt nepos.filiꝰ filij.⁊ nepos lu Hoꝛologicꝰ.ca.cũ.pe.coꝛ.qͥ i hoꝛologio col hllgekdi
Lurioſus. Itẽ acies ferri.oculoꝝ ⁊ militũ. ligit hoꝛas.vł qð ꝑtinet ad hoꝛologiũ itabot
Nomopaſia. attributio ꝓpꝛietatꝭ vniꝰalte/ HNoꝛologiũ.gij.n.s.vbi hoꝛe legunt᷑.i.colli / bobin
ri. yt ingua mea meditabit᷑ iuſticiã tuaʒ. Sant r intelligun.ͤ 72
QLingue eniĩ loqͥ.⁊ coꝛdis meditari.Uñ qdð Poꝛoſcopꝰ.pi.m.s.i.hoꝛaꝝ inſpectoꝛ.et ðe lihmfian
coꝛdis eſt attribuit lingue. ab hoꝛa. ⁊ copos.qð ẽ laboꝛ vl intẽtiodſii bttrn

goä
K

ni i
ni.
dsintag
bomosen
Nlubai
wuſiicke
dedie hr e⸗

1. Donalnt
imagoc

mGo qui ie

mageſtnongt

g. „—
urpimndis ſn
ehas at odend

hign digin
3mii ſacniciid⸗
ginia dlinicchi⸗
Euitno ſolüine⸗
böetoriſitcni
giii abi Un
mbuit bonis
ns honoꝛ:
ſaciin nel
elate. ?mecdictss
Oute ſin
ctiü Lu eireg
e eſtimator de
ſordedücküine
aideds h
nordons i
mwitenpuef

deict cCAn

4
nibotiii
ucolanpl n

wuafi niin

i hor All

„. , aloce
ziborolehe
g
dorlehhniig
un⸗ e,
elbe

Hoſpitiariꝰ.rij.⁊ h̊ hoſpitiaria.rie.cuſtos

ito/

in cognitõe hoꝛaꝝ intẽdens vł laboꝛãſ. vł
v ab hoꝛa ⁊ ſcopim. qð eſt ſpeculari.qꝛ ꝑ
hoꝛas natiuitates hoĩim ſpeculat᷑ diſſimili

₰„

⁊ diuerſo fato. Iñ h̊ hoꝛoſcopiũ.pij.i.ho/

ℳ₰

locꝰ vbi reponit an
vel ðꝛ ab hoꝛreo.res.qꝛ ſpicis hoꝛret.
Hoꝛridulꝰ.la.lũ.dimi.i.aliqntulũ hoꝛꝛidꝰ.
Hoꝛridus.da.dũ.i.terribilis. abominabił

ab orgel deriſ ihoꝛdeũ.Generaliter tñ
annona qlibet ðꝛ hoꝛeũ.

„

frigoꝛoſus.tremẽs.

Noꝛripilatio. onis. eſt qñ pili capitꝭ p̃ hboꝛ/

roꝛe erigunk.

Noꝛtolanꝰ.ni.m.s.i.cultoꝛ hoꝛti.Et nota
antiqͥ dicebãt hoꝛtulanꝰ ꝑ u.in ſcdᷣa ſyl/
laba.ſʒ moderni dicũt hoꝛtolanꝰꝑo.
Noꝛt᷑.ti.m.s.i.ager amenꝰoleribo abũdãs.
vl ꝑadiſus. In hoꝛtuł.li.di.i.puus hoꝛtꝰ
oꝛula.le.dimi.i.ꝑua tꝑis hoꝛꝛ·
oꝛus.ri.qͥ pᷣmus hoꝛas inuenniit
ꝛuſpex.G.vł hoꝛiſpex.cis. ille qͥ inſpicit

hoꝛaſ.Et h hoꝛuſpicꝰ.ci.i.hoꝛaꝝ inſpectoꝛ

q̃ etiam hoꝛoſcopus ꝛ
Hoſpes.tis.ↄ.t.qͥ recipit ⁊ qͥ recipit᷑⁊ ðꝛ ab
hoſtiũ ⁊ peto.q̃ſi Loſſipes. boſmiuz petes,
q̃ſi hoſtio pedẽ inferat.Antiqͥ tꝰ eĩ hoſpiteſ
q recipiebãt ⁊ qͥ recipiebãtur veniebãt ad
oſtiũ ⁊ ponebãt pedẽ in eo.⁊ firmabant ꝙ
vnꝰ nõ deciꝑet aliũ. Un qͥ recipit ⁊ qͥ reci/
pit᷑ hoſpes ðꝛ. Uterq; pon coedem in
oſtio amicicie pactũ firmabãt. Uñ qͥdam.
Eſt qͥ ſuſcipit᷑.⁊ qͥ me ſuſcipit hoſpʒeezes

7

hoſpitij.⁊ ðꝛ ab hoſpituKſn.
Hoſpitiolũ.li.dimi.i.pꝑuũ hoſpitiũ
Noſpitiũ tij.n.s.vbi qͥs ad tꝑs hoſpitati iu
re inhabitat.⁊ inde trãſiẽs migra. Hoſpi
tium vᷣo ſcholariũ eſt.ſʒ domꝰ ẽ burgenſis
qui eam loct
Hoſpita.te.f.p.in ſinglłari q̃ recipit vł reci/
pit᷑ in hoſpitiũ.ſ.pegrina.aduena.ſʒ ĩ plali

„

eſt g. neu. hñs tm̃ ntm̃.actm̃ ⁊ vtm̃.⁊ ſic eſt

eteroclitũ. Uñ płr ntõ h̊ hoſpita.actõ hec

hoſpita.vtõ o hoſpita

Hoſpitabił.lis.⁊ h le.ↄ.t.qͥ libent᷑ hoſpitat᷑
vel q eſt dignꝰ yt recipiat᷑ in hoſpitii
Hoſpital..t. ⁊ B le.pe.p.qͥ benignꝰ ⁊ ꝓnꝰeſt
dad hoſpitandũ Itẽ hoſpitale.lis.n.g.ẽ vbi

Pegrini recipiũt᷑ in hoſpitio. Iñ h̊ hoſpi/

talariꝰ.rij. cuſtos hoſpital. vl q eſt ð hoſpi
tali. ⁊ H hoſpitalaria.rie.in eodẽ ſenſu.

Nottia.ſtie.ſ.p.ðꝛ ab hoſtis. Hoſtie ãt erãt

xoꝛꝛeũ rei:ẽ locꝰ vbi reponit᷑ hoꝛdeũ.⁊ ðʒ

cleſia ab officio. qꝛ

ſip hoſtib⸗ deuincẽdis facta. Sʒ victime
erãt ſacriſicia q poſt victoꝛiã victꝭ hoſtib⸗

cia ; hoſtic. Uñ. Clictima p vicii dar. ho

