ſm qſdam amalech⁊ male.qꝛ dicit᷑ apud
Joas filium amelech.
Amen.i. vere vl fidelr ſine ernalit.⁊ ſic eſt
aduerbiũ qlitatꝭ. Itẽ idẽ eſt qdð fiat.⁊ ſic ẽ

7

vbũ defectiuũ ſingularꝭ nũeri tertie pſo/
ne. vtʒ ꝑ eqͥpollentiã hꝰvbi fiat. Itẽ idem
g qð vᷣitas vł deꝰq eſt veritas.⁊ ſic eſt no/⸗

men neu. ge. indecli.hebꝛaicũ.et 'm Paß̃
iſta noĩa hebꝛaica amen ⁊ alla in alia lin/
gucpnũciare fas nõ eſt.lʒ interpᷣtari pñt.

Intſn em noĩa ſancta ſunt.vt etiã Johes
in Apoc refert ſe ſpũ reuelante audiuiſſe
vocẽ exercitꝰ dicentẽ amen.alła ⁊c.ac p/
miſit dici in tris ſicut vtraq; reſonãt in ce

lis.vñ. Ulerũ.vere.fiat amen tria denotat
iſta. Si ven nomẽ.aduerbiũ ſit tibi vere.
Amen amen vere duo ſüt aduerbia vere.
Amen ꝓ fiat tibi ꝰbum deficiens eſt.
Ameniu.n.s.locꝰ pulcer ⁊ ðᷣlectabilł.⁊ etiã
4 amenitate ponit᷑.⁊ ðꝛ amenus a. um.
mens ſᷣm Papᷣ.ðꝛ inops.turbatꝰ.furio
ſus.irat.aba qð ẽ ſine ⁊ mẽs.Et h̊ idem
ðꝛ amẽs tis.q̃ſi alienꝰa mẽte ⁊ ruboꝛe.Et

ðᷣ amineꝰ ab a ⁊ miniũ.id eſt coloꝛ rubeꝰ.

line
hon
tnli⸗
giait
ni

Gonit
iſs
gieet

Hnigl

chiſ
ne Ge
cl vo
hle.
Gamn

erde
Nci
wnk
nond

ꝛbn
J
noſij
aqi
bubai
mbu/

locs
ppo:

et

ſiͤ
mado/

ftciüic

NPn

Aiſt⸗
Uns
ranis

legik
apud
ſicck
ꝛſice
epſo/
kidem

ohes

nauile.

acp/
itince
enotat
bivere⸗
ia vel⸗
t.,
blren
1,.,
funo
ien
ekt
vnve⸗

q̃i ſine minio.i.ruboꝛe.qꝛ pallidꝰ ẽ.Amẽſ

etiã ð qͥ nõ põt ſtare.vñ. Qui nõ pᷣt ſtare

gmẽs h̊ ðꝛ eẽ.Etẽ dẽa int᷑ amẽs ⁊ demẽs
Vnñ Bꝛeciſta. Nil ment retinẽs hõ ſecuʒ
8 amẽs. Partim mẽte furẽs nõ ꝓꝛſus ſit
tibi demẽs. Iñ amẽtia.i.furoꝛ.vecoꝛdia.
male mẽt alienatio.Et vt dicit Papias.
Amẽetia ꝑpetuũ.demẽtia vᷣo tꝑale viciuʒ.

Amẽtũ.n.s.ðꝛ vinculũ ꝑ qð iaculũ faciliꝰ
vibꝛat᷑.ſ.ʒona ł coꝛrigia baliſte l arcꝰ in q̃

manꝰponit᷑ q telũ mittit᷑ vł ðꝛ lignũ vel
funiſcũ q̊ naute pfunditatẽ aꝝ ſcrutant
ab a qð eſt ſine ⁊ mene defectꝰvel ðꝛ coꝛri
gia ligata in medio haſte.

Amentatꝰ a.um.i.puiſus ⁊ armatꝰ amẽto.
Amenꝰ a.ũ.ab amo ðꝛ ſᷣm Uarronẽ.⁊ idẽ

ẽ qð pulcer ł delectabil.⁊ ↄꝑat᷑ ⁊ mouet᷑.

Et ðꝛ amenũ qſi amuniũ.i.ſine munio.i.
ſine fructu. Delectatõʒ eĩ ſolũ ↄfert.⁊ ſᷣm

Hug.amenũ ẽ qdð ſolũ amoꝛẽ pᷣſtat⁊ ad ſe

gaqmãdũ allicit. In amenitaſ.i.pulcritudo
delectatio.⁊ h amenitudo.i.iocunditas
Ametiſtꝰẽ lapis pᷣcioſꝰ indicꝰq int᷑ gẽmas

purpureas obtinet pncipatũ.vt dic Iſið
vñ. Celſioꝛ in gẽmis fulgẽtioꝛ ẽ ametiſtꝰ.
Iñ amechiſtina ne.veſtꝭ eiuſdẽ colorꝭ.vñ
Cauſidicũ vẽdũt amethiſtina ↄuenit illiſ

Amiaton lapis dict a veterib.qꝛ ſi ex ipᷣo
fuerit veſtꝭ ↄtexta õᷣ ignẽ reſiſtit ⁊ igni ipo
ſita nõ ardet.ſʒ ſplẽdoꝛe accepto niteſcit.
Amiciliũ.n.s.ðꝛ faſcia capitꝭ.ſ.peplum
Amictꝰ a.ũ.i.cooꝑtꝰ.ſʒ amictꝰus.ui.⁊ ami
ctoꝛiũ.i.veſtimẽtũ q̊dlibet. Un. Cum de

mon aliquẽ cõfundere vult maledictum.
Mitit᷑ vt longũ ſibi circũponat amictum.

Amiculũ.n.s.ẽ mitra vginal. vn Macro
biꝰ. UVirgo vᷣginẽ texit amicło.vł ẽ palliũ
lineũ meretricũ. Hoc ei apð veteres ma/
trone ĩ adulterio depᷣhẽſe induebãt᷑.vt in

tali amiculo potiꝰ q; ĩ ſtola pollueret pu/
dicitiã.Et erat oliʒ ſignũmeretricee veſtꝭ.
nũc vᷣo in hiſpania ⁊ alibi honeſtat.

Amicꝰ.m.s.ðꝛ quaſiamoꝛis vł animi cu/

ſtos. Et ſᷣm Amb.eſt alt ego. Uñ. Alter
ego niſi ſis nõ es mihi verꝰamicuſ.Ni mi

hi ſis vt ego nõ eris alter ego. vel põt eſſe

adiectiuum ⁊ comꝑat᷑ ⁊ mouet᷑.

Amigdałꝰẽ nomẽ arbor.ſʒ amigdala ẽ fru

ct iſt?arborꝭ. Et ſ̃ᷣm Iſið. amigdala no/

mẽ grecũ ẽ q̃ latie nux lõga ðꝛ.haãc alij nu

cula vocãt.i.mioꝛẽ nucẽ.Et iuenit᷑ amvyg

dala le. ⁊ h amigdalꝰ.ac h̊ amigdalũ ꝓ fru
ctu amigdali.Cuciq eĩ arboꝛi poꝛ eſt in

floꝛe ⁊ vltimꝰ ĩ pferẽdo fructuſ.Et ex his
glie ſt᷑ amare.alie dulces.ſʒ agricole B̊ ge/
nere medicari ferunt᷑.vt ex amarꝭ dulces
fructꝰ fiant.Terũt eĩ illiꝰ arborꝭ radiceʒ ?
ĩ mediũ inſerũt ſurculũ arborꝭ que grece
ðꝛ pinuſ quã nos piceã dicimꝰ.quo facto
ſua amaritudo ðponit᷑. In amigdalinꝰ.i.

de amigdalo exiſtens.

Amiliariꝰ.m.s.lapis ẽ vocatꝰ qͥ vbi eſt po
po

ſitus miliariũ oſtendit viantilb.
Aminadab interpᷣtat᷑ plus ſpontaneus.

Aminea..p.ðꝛ genꝰ vue qð reddit album

vinũ qð ameniũ ðꝛ.ab a ⁊ minio.i.rubo/
re.qꝛ vinũ eius nõ rubet.

Aminiculũ.n.s.ðꝛ ſubſidiũ.ſolatiũ.adiu/⸗

toꝛium.auxiliũ.⁊ venit ab aminiculoꝛ.

Amis nomen indecli.vel ſᷣm aliq̊s amiſitꝭ
ðꝛ furcula ret vel hami.vel ſm Hug.eſt

lignũ bifurcatũ ꝑ qð venatoꝛes expãdũt

⁊ extendũt retia ad capiendũ feras.vel ðꝛ
furcula que leuat rete quo capiunt᷑ ques.
Amiſtides lapis eſt quẽ qui ſecũ geſtaue/

rit inebꝛiari nõ poterit.
Amita.f.p.eſt ſoꝛoꝛ patris. Sʒ ꝗmita ma
gna ſoꝛoꝛ aui.
Amitinꝰ eſt amite filiꝰ.xxxv.q.v.c.vl.
Amman eſt ꝓpꝛium nomen loci.
Amnenſis.f.t.quelibet villa ꝓpe amnẽ ſita.
Amnicola.cõ.p.colens amnem.
Amniculus.m.s.dimi.puus amnis.
Ainnicus a.um..i.fluuialis.

Amnis.m.t.ðꝛ aqua ſuauit᷑ currẽſ.⁊ ðꝛ ab

amenitate.qꝛ ibi ſꝑ locꝰ delectabił iuenit

Pap̃.vᷣo dicit Amnis fluuiꝰ ab amenita⸗
te dictꝰ frondibo redimitꝰ. Uñ. Hincam

nem dicas qꝛ ripas reddit amenas.
mnites eſt gẽma ſil.is vitro ſed durioꝛ.

Hmomũ.n.s.me.p.eſt arboꝛ q̃daʒ in ſyria
glbo floꝛe vt viole. Jñ amomita vł amo/

mata ſpẽs quedã que gutta ðꝛ.
Amon filiꝰpꝓpłi mei interpᷣtat᷑.ł amon fideł

loth a qbo moabite ⁊ amonite ⁊ ppli ſunt.

Amona ðᷣꝛ calamus menſure.

Mmonũ.n.s.ðꝛ genꝰ ſeminis qð facit fſue
re menſtruũ ⁊ vꝛinã.⁊ alij dicũt amonuz.

Mmoꝛoſus a.um.i.plenus amoꝛe.
Hmoꝛreꝰ. Araʒeꝰ Aſeneꝰ ⁊ Aradiꝰ fuerũt

filij Chanaan.Uñn.Quidã ppli dicti ſunt

amoꝛrei.alij aracei.alij aſenei.alij aradij.

AHmos interpᷣtat᷑ płs auulſꝰ.qꝛ ꝓpha miſ/

ſus fuit ad ꝓpłm uüirł qͥ iaʒ erat auueſꝰa do

Hmphi grece ðꝛ latine circũ vel dubium.

—

Amphibolia.f.p.ðᷣꝛ dubioſa locutio di
onis vel ſnie.ab amphi qð eſt dubium et
bole ſentenia.
Amphibalus.m.s.i.ſclauina que eſt veſtꝭ
circũpiloſa vel villo0ſa.
Amphibꝛachꝰ. m. s.pe.coꝛ.eſt pes ↄſtans
extrib ſyllabis pᷣma ⁊ vltia bꝛeuibo ⁊ me/
dia longa.⁊ eſt ↄtrarius amphimacro.
Amphidoxꝰ.i.exvtraq; ꝑte g oſus.⁊ ðꝛ ab
amphi qð ẽ circũ ⁊ doxa qͥd eſt gloꝛia.
Amphimacrꝰ.m.s.ẽ pes ↄſtãs ex tribo ſyl
labis ex pma ⁊ vltĩa lõga ⁊ media bꝛeui.⁊
ðꝛ ab amphi qͥd ẽ circũ? macros q̊d ẽ lon
gũ.q̃i hũs hicinde longã ſyllabã.vñ.Am
phimacrꝰpmã mediãa bꝛeui lõgat ⁊ imam
Amphibꝛacus varia poſtulat ire via.
Amphion qͥdã citharedus ꝑfectꝰ atq; the
banus fuit. vel ðꝛ fuiſſe filius Jouis.
Amphitapa.f.p.vel H̊ amphitapũ.vel ſᷣm
alios amphitapꝛa ðꝛ tapetũ circũ villoſũ
Amphitheatrũ.n.s.locꝰrotũqad ſpecta⸗/
culũ factꝰ.lðꝛ ſpectacłm qd ſr̃ vnã ſtatuã
circularit᷑ ẽ edificatũ.ł ðꝛ locꝰ gladiatoꝝ.
id ẽ.cãpꝰmar vbi gladiatoꝛes antiquitꝰ
ſedebãt artes ſuas exercebãt. Et qñ locꝰ
iſte ẽ circũdatꝰ ex toto muro ðꝛ ãphithea
ta.ſʒ ſiñ ex toto ẽ muro circũdat ðꝛ thea/

Amphbitheariũ ðꝛ ppe locgladiatoꝝ tri

Amphitrites.i.neptunꝰexamphi.i.circũꝛ
tridẽte quẽ tenet.ł ðꝛ mare ł fretũ ab ãphi

i. circũ⁊ tero terꝭ.q⁊ circũterit litoꝛa ł trã

vñ.Dic amphitritẽ qͥ terrã circuit omnẽ.
Amphitrita dea maris mr̃ona neptuni.
Ampho grecũ ẽ ⁊ eqpollet ãphi qd ẽ circũ
Amphoꝛa.f.p.i.concha ł vas ĩ qͥ fer aq̃ vł
aliꝰ liqͥꝛ.⁊ ðꝛ ab ãphi grecũ q̊d ẽ circũ lati
ne⁊ foꝛos ferre.qꝛ hicinde leuat᷑. vtputa
ex vtraq; ꝑte manuta.ᷣ a figura ſua grece

ð diota.a dia q̊d ẽ duo ⁊ ota qð eſt auris

⁊ põt ſcibi ꝑ f.vel ꝑ ph.ꝑ m.veln.
Amphoꝛella.f.p.pua amphoꝛꝛa.
mpoꝛiſma ðꝛ foꝛamẽ ꝑ qð exit ſudoꝛ.
Amplꝰ. a.ũ.ab am.i.circũ ⁊ platos grece.i.
latuʒz q̃ſi circũquaq; latũ. In amplitudo.
Ampulla.f.p.ẽ vas aplũ ſine olla apla.vel
ð ꝓpevas ãplũ qdð dat᷑ ad altare ĩ q̃fuat᷑
vinũ vel aqͥ. Et ðꝛ ab am.i.circũ ⁊ pulla.

qꝛ ẽ mag ⁊ circũquaq; inflata.vł ab aplũ

eo ꝙ ſit ampla.ł ðꝛ veſica q̃ fit ſupꝛa aquã

qñ pluit. In ampulloſus a.um.i.ſuꝑbus

⁊ inflatus.vel plenus ampullis.

Amula.].p.ſine h.ẽ qddã vas ł vꝛceolus ł
phiala in qᷓ offerebat᷑ vinũ hoblatio.Deq̊

an

cti het᷑ ii. Re. vij. Feẽ q; hiras lebetes⁊ ſcu/

ta ⁊ amulaſ. Sʒ hamula cũ h.ðꝛ fuſeinu/
la ad extrahẽdas carnes de olla.⁊ veĩt ab

Amurca ce.f.p.ðꝛ ꝓpe fex olei iſfe hamo.

rioꝛ.Et ↄpõit᷑ ab a ⁊ mergo.qꝛ ab oleo ſe
mergit ĩteriꝰ. Iñ etiã veit amurcoſꝰ a.ũ.
⁊2 qmurcoſitaſ.⁊ ſcias ꝙ amurca ꝓpe ẽ ĩfe
rioꝛ fex olei.ſʒ qũʒ põit᷑ ꝓ fece alteriꝰ liqrꝭ
Amuſſis.f.t.ẽ inſtrm plũbatũ cemẽtarioꝝ
qð emittũt a ſurſũ vſq; deoꝛſũ ad ꝑpendẽ
dam eqlitatẽ ꝑietis qð alio noĩe ðꝛ ꝑpen/
diculũ.vel ð regła q̃ hʒ lapides in muro
coeq̃re.⁊ ð ſic q̃ſi ſine dubitatõe.qꝛ cemẽ
tariũ reddit certuʒ.⁊ ðꝛ aba quod ẽ ſine ⁊
muſſis dubitatio qſi ſine dubitatõe.vl ðꝛ
vga illa cũ q̃ examĩat᷑ argentũ. (ticuloꝝ.
Amuteria dicũt᷑ plagamẽta ⁊ int nodia ar

Aonte
Ana grece ðꝛ ſurſum latĩe.Ana etiã ðʒ re.
Dicit᷑ etiã rectũ. Itẽ ana apud phiſicos ſi
Mucg n ſcrupulos.
nabatrũ.n.S.i.coꝛtina ab ana ſurſum ?⁊

batin qð ẽ ẽdus.qꝛ ſurſuʒ gdit᷑ ⁊ extendit

vłl anabatra dicũt᷑ gradꝰ.qꝛ ꝑ eos ſurſum
gradit᷑ ⁊ aſcẽdit᷑. Un iuuenal. Conducto

pẽdẽt anabatra tigillo.vel m Papᷣ.Ana

batra dicunt᷑ pulpita vel gradus ſcale.

Anabalodiũ.n.s.ðꝛ amictoꝛiũ lineũ feiaꝝ
q̊ hũeri cooꝑiunt᷑ circa renes alligatũ ſtri

cte.latitudine diffuſuʒ. omne genꝰ ↄtinẽs
coloꝝ.qð greci ⁊ latini ſyndoneʒ vocant.
Anabibaʒon grece.i.ſupꝛa ſcandens.
Anabolica eſt expoſitio ſpũalis ſepture.et
ðꝛ quaſi ſurſum ducens co..
Anacephaleaſis eſt ſuperioꝛiſdicti recapi
tulatio. ð”
Anachoꝛeta..p.pe.co.i.hᷣemita qi coꝛan
gẽs gd deũ ieiunijs? afffictõib). ⁊ deriuat
ab ago il. ⁊ fʒ h ẽ nomẽ latinũ.łðꝛ ab ana
q̃d ẽ ſurſũ⁊ choꝛꝰ q̃ſi celeſtẽ choꝝ mẽte in

hĩtãs.vl ſᷣm Papᷣ.Anachoꝛeta ẽ Hemita

recluſꝰ qͥ deſta petit ⁊ ſolꝰ hitat. Iñ ana⸗/
choꝛeſis.i.heremꝰ vlł vita anachoꝛetalis.
In anachoꝛeticꝰ a.ũ.nomen poſſeſſiunʒ.

nadiplaſis.ẽ gemĩatio eiuſdẽ dictiõis in

fine clauſule ⁊ ĩ pncipio. Sic qñ ſequẽs
vᷣſus ĩcipit. ſicut pᷣcedẽs tminat᷑.Et ðꝛ ab
ana.i.re.⁊ dia duo.⁊ plaſis plicatio quaſi

duaꝝ dictionũ replicatio.vt Sequit᷑ pul

cerrimꝰ aſtur. Aſtur equus fidens.
Anaphoꝛa pe.coꝛ.ẽ repetitio eiuſdẽ dictio
nis.ꝑ pncipia pluriũ ᷣſuum.⁊ ðꝛ ab ana

iſu
(unnt
nugn⸗
Age
ſcurſt
locis
ſurſun
cutan
nnugnn
oli
isan
ngog
Cno
Gbana
leiduc
dtien
Daclinar
nodus⸗
Geuoy
Cſren
„(tde
tridul
Mule
(rer
Huſt
tonis

D

Ano l

nogi⸗
atnabe
Aalogin
minisit
Aunone
ſglione
unig
Nonen.
Munin
faren⸗
Dreni
let glim
Etml
Aunig
Munnet,
Unenban
Csigun
ſuin
Uaheren
,inte
K da
ſophns.
rſin *
ſoen
egis

ſo⸗
inn⸗
ſtob
Wo.
hoſe
gĩ
lin
nox
endẽ
ppen/
muro
cemẽ
ſiner
Nkdꝛ
nlop.
giagr

—

1de.

fücosſt n

mum:
nencit
urſum
ucto
Ana
gle.
feiag
füſtri
tines
Ncant.
.
rect

tccapi

icoren
Deriugt
zubone
matein
Hemita
ana/
ctalis.
ſiunz.
bisin
ſecvis
tdrb
auſ
epol

jdicno
bors

idẽ ſurſus. ⁊ foꝛos ferre.qꝛ qð ſurſuzʒ ẽ di/

ctum iteꝝ fert᷑ ⁊ ðz.vt nate mee vires mea

magna potentia ſolus.nate pꝛis ſummi.

Anaglvpha.phoꝝ.dicũt᷑ eminẽteſpicture
ſicut ſt᷑ in frõtiſpitijs eccłiaꝝ.et ĩ alijs altꝭ
locis.vł dicũt᷑ vaſa ſurſuʒ ſculpta.ab ana
ſurſumꝛ⁊ glyphe.i.ſculꝑe vł ſculptura.Di
cunt᷑ etiã celature ĩ ↄiũcturꝭ tabulaꝝ. Iñtn ſius
Anaſtrophe phes.qͥdã tropꝰ.⁊ fit qñ pᷣpo/

anaglyphꝰa.ũ.i.ſculptꝰ.⁊ anaglypharius

m. S.i.ſculptoꝛ. Un.Dic celaturas q̃ gre/

cus anaglvpha dicit.

Anagoge ges.ðꝛ excellẽs vł ſuꝑioꝛ intelle
ctus.vt ð deo vel de angel ⁊ hmõi.Et ðꝛ

ab ana qð ẽ ſurſuʒ ⁊ ge tra.vł ab ana ⁊ go
ge.i.ductio.q̃ſi ſurſum ductio. In anago
geticꝰ a.ũ.qͥ tractat de celeſtibo.Põt etiaʒ
declinari hec anagogia gie. In venit qdã
modus pcedẽdi in theologia qͥ ðꝛ anago

gicus vl anagoꝛicus.ſ.qñ illud qð geſtuzʒ
eſt reducit᷑ ad celeſtẽpatriã. Uñ dauid vi
cit Goliã·i.ſancti in celo exiſtẽtes vicerũt

tribulationes.vide ſupꝛa allegoꝛia.

Analyſis.f.t.pe.coꝛ.i.reſolutio.ab ana.id

eſt re.⁊ lyſis ſolutio.

Analytica.f.p.i.reſolutoꝛia vel ars reſolu

tionis.

Analogia.ſ.p.ðꝛ debita ꝓpoꝛtio.vł ſilis lo

cutio vel ſapia vel ratio.

Analogicus ðᷣꝛ recte loquens vel eqlis lo

cutoꝛ.ab ana.i.rectũ vel ratio.⁊ logꝰ̃mo.

Analogium dðꝛ pulpitũ libꝛoꝛũ.vel locus

eminẽs in quo pᷣdicat᷑.

Ananias gr̃a dei interpᷣtat᷑. Idẽ ⁊ ſidrach

in ligua chaldea qð interpᷣtat᷑ decoꝛ meꝰ.

Ananiel gloꝛia dei interpᷣtat᷑. ⁊ eſt pꝛium

nomen.

Ananiſapta.mala moꝛs interpᷣtat᷑ ⁊ qlibet
lr̃a repntat vnã dictionẽ.ſ. Antidotũ na/⸗
ʒareni.auferat.necẽ.intoxicatõis.ſanctifi

cet.alimẽta.pocula.trinitas.alma.Unde
Eſt mala moꝛs capta dũ ðꝛ ananiʒapta.
Ananiʒapta ferit moꝛtẽ que ledere q̃rit.
nantie.f.p.capillia fronte depẽdẽtes q̃ſi
antie ab ante vi ab ana.i.ſurſum ⁊ ota vel

ue ſuꝑioꝛ eſtaure.

ſtim repcuſſionẽ dicunt.⁊ iõ ſic ðꝛ.qꝛ reꝑ
cutit᷑a dactylo.Eſt em̃ illi vtrariuus
Anaphus.m.s.ðᷣꝛ cyphꝰ deauratꝰ.ab ana

ſurſum ⁊ phos.i.lux.q̃ſi in ſuꝑioꝛi ꝑte vel

ſuꝑficie lucens. RWZZ
Anas atis.F.t.ðꝛ ab aſſiduitate natandi qꝛ

otis.i.quris.qꝛ ſuꝑ aurẽ depẽdent a frõte 4
3 Alnarx. id eſt rex.
napeſt?grece ðꝛ reꝑcuſſus. Gꝛeci anape

Hl

aſſidue natat. Jũ anatinꝰ a.ũ.⁊ anatinꝰ
ꝓ pullo anatis. Un.O ſluuial anas qui
ta dulcedine manas. Si te nouiſſem feti
dis cibis caruiſſeef.
Anaſtaſis.t.t.i.inuictus vel reſurrectio ab
ana.i.ſurſum. ⁊ ſtaſis ſtatꝰ vel ſtãs.qſi ſurx
ſum ſtatio vel erectio. H 4
Anaſtaſius ꝓpꝛium nomen viri.

ſitio poſtponit᷑ ſuo caſuali.ab ana ſurſuz z
ſtrophos ↄuerſio.q̃ſi recti oꝛdinis cöuere
ſio.vt dicẽdo.mecum.tecum.ſecum.
Anaſtropha.i.ſtõachi ſenſũ euertẽs cũ qͥs
qð accepit euomit.ab ana ſurſum ⁊ ſtro/
hoſqð ẽ ↄuerſio.qꝛ ↄuertit᷑õ.qð imiſſũ
natheca. f. p.ð herba quedam.,. eſt.

Ainates.f.t.ð⁊ moꝛboq ſolet ano.i.culo eue

nire.ſicut ↄtigit philiſteis.
Anathema qnʒ ẽ adiectiuũ vtriuſq; nume
ri oĩs ge.⁊ tẽ ẽ idẽ qdᷣ maledictꝰ.excõicatꝰ
⁊ dãnatꝰ. vt ille ⁊ iſte ſt anathema.i.excõoi
cati. Itẽ anathema qñʒ ẽ ſubſtãtiuũ neu.
ge. ⁊ tuc idẽ eſt qð ſuſpẽſio ł excõicatõ.dũõ
natio.ꝑditio vł ſeꝑatio. Et ðꝛ ab ana ſur
ſum⁊ theca figura q̃ olim impmebat᷑ ĩ frö
tibo dãnatoꝝ.vł ab ana.i.rectũ ⁊ thamos
diniſio.q̃ſi recta diuiſio ab eccłia. In ðꝛ
anathema q̃ſi ſuꝑna maledictio ł diuiſio
q̃ ſolet fieri ꝑ pᷣlatos ᷣm Hugui. Itẽ ana
thema ponit ꝓ Ebacione . o⸗ .i. NHe
mo in ſpũ dei loquẽs dien anaHeine ieſu
id ẽ.nemo ſpũ dei afflatꝰ dicit ipſi ieſu.tu
es anathema.i.ſeꝑatꝰ a deo pꝛe ⁊ ſpũſan /
cto vł diuinitas tua ſeꝑata eſt ab huůanita
te vel aliqð aliud falſum. Iteʒ anathema
ð⁊ etiã ciuitas deuotata ad moꝛtẽ.vt o
ſue. vij. patz de hiericho. Item anathema
maranacha.i.ꝑditio in aduentu dni
Anatheoſis.f.t.ðꝛ recta diuinitas vł dicit
cultus deo debitꝰ qͥ alio noĩe ðꝛ latria.ab
ana.i.rectum ⁊ theos deus.
Anatole eſt quedam ſtella in oꝛiẽte.⁊ inter
pᷣtatur naſcens. .
Anathome.i.apꝑtio ſuꝑius inciſa.ab ana ?
thome diuiſio vel ſectio.
Anceps.cõ.t ꝓpꝛie eſt res q̃hʒ duo capita.
Vnñ ⁊ anceps ðꝛ hõ cũ dubitatvtꝝ ð due
be vnuz facere debeat. Et anceps fauoꝛ qͥ
hʒ ſe ad duo tm. Uñ gladiꝰ ðꝛ anceps.qꝛ
ledit ex vtraq; ꝑte. W
Anceſa.f.p.vaſa circumpicta.vl celata.ab
am.i.circum ⁊ cedo. *

Anchille.n. t. eſt ſcutũ rotundũ q8 cecidit

a celo Numa ſacrificãte.qꝛ circũcirca la/
bꝛuʒz ⁊ marginẽ hʒ.ab am.i.circũ.⁊ chille
labꝛũ.Unñ Ouidiꝰ. Idq; anchille vocãt
qð ab omni ꝑte rotũdũ.Quaq; notꝰocuł
angulus oĩs abeſt. vel ancile ðꝛ idẽ ſcutũ
ab am ⁊ cedo is.qſi anciſum.i.rotunduʒ.
Vnñ Bꝛeciſta.Amq; notat circum ꝓbat hᷣ
ancile rotundn.
Ancilla.f.p.ðꝛ famula ł ſerua.ab am.i.cir/

cũ.⁊ cilleo les.i.moueo.qꝛ circũcirca mo

uet᷑ ad ᷣuitiũ.vł ab ana qð ẽ ſurſũ ⁊ cilleo

id ẽ moueo vel ſuſtineo eo ꝙ ancilla ſit ſu

ſtentamẽtũ dñe.vł ab ancon qð ẽ curuũ.
Vnñ ancon grece ðꝛ cubitꝰqꝛ curuat᷑. Iñ

hec ancilla le.qꝛ curuat᷑ ad ſeruitiũ.vł qꝛ
eſt cubit? vl ſuſtentamentũ dñe. In ancil
lus lʒ nõ ſit in vſu.põt tñ dici artificialit᷑
Igeo qͥdã dicũt h̊ ſeruꝰ.hec ancilla.ſed ̊
nõ eſt artificiałr.ſʒ ðꝛ h ſᷣiꝰ h̊ ſerua. Sed
ꝙ; dicat᷑ f ua.ptʒ in metaphyvſica vbi dicit
Hominũ natura multiplicit᷑ eſt ſerua.
Ancillaris.ↄ.t.⁊ G re.i.res ancille.vel per/
tinens ad ancillam. S
Ancillula. . n ancila.
Anclabꝛis.f.t.ðꝛ mẽſa diuinis officijs ap/

ta.cuiꝰetiam vaſa anclabꝛia dicunr.

Anclabilis.i.hauſibiies.
Anclatoꝛ.i.miniſtratoꝛ.vel aliquis hauri
ens aquas.

Anclidia.f.p.ðꝛ rota hauritoꝛia kſentina.

Anclia idem.
Ancon grece.latie curuũ. Vñ ancon apð
grecos ðꝛ cubitꝰqꝛ curuat᷑. Et q̃dam ciui
tas ðᷣꝛ ancon nis.ab ancon grece qð latiĩe
ðꝛ curuũ.qꝛ ↄcauitatẽ q̃nda hʒ in poꝛtu.
Anconites ⁊ anconitanꝰ.i.de ancona.

Ancoꝛa.f.p.eſt inſtr̃m ferreũ qͥ retinent᷑ na
ueſ.⁊ ðꝛ ab am.i.circũ⁊ chiroſ manꝰqi cir
cũ manuta.hʒ eĩ duo roſtra q boq̃ſi mani
bo retinet᷑. Itẽ ancoꝛa ẽ q̃dã nota q̃ apoit

in libꝛis.⁊ ẽ ſupioꝛ ⁊ inferioꝛ. Ancoꝛa ſu/
perioꝛ ponit᷑ vbi res mag oĩno ẽ. Ancoꝛa

inferioꝛ vbi aliqͥd viliſſime denũciatũ eſt

Ancuba.i.concubina vel ſuccuba.ab am
cubo as.
Ancꝰ.m.s.dictꝰeſt qͥdã rex romanꝰ.qꝛ bꝛa

chia habuit curua. Itẽ anca.ũ.i.curuꝰ.?

ðꝛ ꝓpꝛie de his q habent curua bꝛachia
Andabate ſunt hoĩes quidam qui clauſis
oculis pugnant.
Andegauis.f.t.nomen ciuitatꝭ.⁊ ðꝛ ab an

da.i.ſtercꝰ⁊ auis.qꝛ vbi inueta fuerũt ſter

coꝛa auiũ ibi fundauerũt ciuitatẽ. Cũ em̃
hoĩes illiꝰ tre vellent fundare ciuitateʒ qᷓ
ſierũt auguriũ.⁊ vbi ĩuenerũt multitudi/

nem ſtercoꝝ auiũ credẽtes eſſe bonũ locũ

ad habitandũ.fũdauerũt ciuitatẽ.⁊ eã an
degauis vocauerũt. Uñ.Sic eſt andega
uis auiũ de ſtercoꝛe dicta.
Andela vel andena.f.p.eſt ferrũ ſupꝛa qð
awonũt ligna ĩ igne.⁊ ðꝛ alio noĩe hyper
pvrgium.ab hyper.i.ſupꝛa ⁊ pyr ignis.q̃i
ſupꝛa ſetenẽs ignem.

Andepagus.vñ Clirgilius fuit natus.

ndreas interpᷣtat᷑ decoꝛꝰſiue reſplẽdens
vel virilis.ab andros qð eſt vir.qꝛ virilit
chꝛiſto agheſit. SèMW

Androa.f.p.gẽma argẽti nitoꝛẽ hñs.et ðꝛ

nomẽ ei ĩpoſitũ eſſe.qꝛ aĩoꝝ impet vł ira

cũdias domare ⁊ refrenare ðꝛ.

Androgen a. um. vir ⁊ mulier inſił.ſ.q bz

vtrũq; ſexum. Idem ⁊ hermofrodita.

Androma.n.t.gẽma miri coloꝛis ⁊ odoꝛii

vñ et nomen habet.

Andromoda.ſ.p.vel andromodes dis.eſt
veſtis facta ex pellibs nobilibo.et ðꝛ ab an
dros grece qð eſt vir latine.qꝛ talis veſt⸗
ꝑtinet ꝓpꝛie ad viros nobiles.licʒ etiã mu

lieres poꝛtent.
Androna eſt ſpacium inter duas domos.

Androneũ.n.s.eſt locꝰ domicilij vbi młti

viri habitant ſicut gynezeũ ðꝛ locus vbi
multe mulieres ↄueniunt.
Anellus.m.s.i.puus anulus.
Aneta.f.p.auis qdam aquatica.
Anetariꝰ maſculus iſtius auis.

Anphibulus.m.s.i.veſtis eqͥ villoſa.ſicut

eſt ſclauina que circũcludit᷑

Anphoꝛa.vide.s.in amphoꝛa.
Anfractꝰus.ni.i.circũfractio.vł anfractꝰ

dicũt᷑ vie ⁊ loca aſpera ⁊ diuerticulis ple
nac circũfractionibe⁊ ruinis.vl dicũt᷑ fo
uee vel ↄcauatões vel ſpelũce latronũ.ab
am.i.circũ ⁊ frango.vł ðꝛ ab anfringo is.

Inñ anfractuoſus a.ũ.i.anfractibo plenꝰ.

ngariatus.m.s.id eſt. coactus vel com/
ulſus.

„

Angarie in plurali ſunt ꝑſonalia ſeruitia

ſeu opa que qͥs ĩ ꝑſona ſua implere cogit.

ſiue cũ qs ꝓpꝛijs ſumptib ſeruit.vł anga/
rie ſunt oꝑa poſſeſſionibo ĩpoſita. ſiue cuʒ

qͥs ſumptib ſeruit alienis.vł in re ſua.vel

in eq̊ vel in aſino vel hmõi.Sed angaria

dicit᷑ cõpulſio vel iniuſta exactio. Ul ſᷣm
Papiam.Angaria publica officia dicũt᷑.

nge
Nug
Moue

tho⸗
Mre

tab

fep⸗

Mlene

ſpes

ekqp

nict⸗

„ ð ⁶
8 Zuũ angariꝰ ⁊ ẽ pedellꝰvel cõpulſoꝛ ſen in
tincn luſt exactoꝛ. Et ſic patet aganꝰ mouet᷑
fii voce ⁊ nõ ſignificatõe.nã dꝛũt vt dictũ eſt
ng Ilſsẽ angaria etiã ðꝛ ieiuniũ q̃ttuoꝛ tepoꝛũ
NAn ani. Cin Uult crux lucia cineꝝ cariſmata
Dia Ut ſit in angaria qᷓrta ſequẽs feria.
nnd Angala.f.p.ðꝛↄpulſio facta ab angario.
*Rr Angariũ eſt loc vbi ſufferrãt᷑ eqͥ.ab ãgulo
vel anguſto vł ango.is.Uñn. Faber ĩ ãga/
N rio annectit babata gumphpo.
no. Angelꝰgrece. hebꝛaice amal vel amolaoth
iien latine nũciꝰ interpᷣtat᷑eo ꝙ dñi voluntatẽ
nite ꝓpłis annũciat.Et ſᷣm Iſið.aãgeloꝝ voca
ꝛyinit bula officij noĩa ſũt ⁊ nõ nat᷑e. Semꝑ em̃
ſpũs. ſed cũ mittũt᷑ angeli ſũt Et angelo2ꝛ
iget choꝛi vel oꝛdines ſũt nouẽ.ſcʒ ãgeli.arch /
NNIn ãgeli.pncipatꝰ.ptãtes.vᷣtutes.dñationes
chꝛoni.cherubĩ.⁊ ſeraphin. Itẽ angelꝰ ðꝛ
lſ, ab ana.i.ſurſu. ? gelon miſſoqi nüci miſſ⸗
Gin. ſuꝑioꝛibo ad inferioꝛia. Iteʒ agelꝰ ðꝛ ab
A„ agios. i. ſanct?. vel ab a qd eſt ſine. 2 getra
quia celeſtis eſt ⁊ ſine terrenorum amoꝛe.
ſodack In hangeliü.i.annũciatioꝛ in ſiplici non
törgben eet in vſu ſed in cõpoſito.vt euangeliũ.q̊̃d
glionch patebit infra. In agelicꝰ. a.ũ.i.ad angelũ
Snänu tinẽs.vel angelica vitã ducens.
Angelici heretici qͥdam qͥ angelos colunt.
donos. Angens.o.t.i.ↄſtringẽs.ſolicitãs afficienſ
tbimlti vel cruciãs.ab ango.
cus i Hnger.m.tC.i.ſpatariꝰ.ab ango.eo q; angẽ/
ter.i.ſtricte ſpatam teneat.vł h̊ anger id ẽ
cruciatoꝛ.vl anger genꝰ ſerpentꝭ.qꝛ angu
loſe ⁊ toꝛtuoſe icedit. Unde.Anger angit
gladios. ſerpẽs eſt ⁊ cruciatoꝛ.
ſſddtt Hngina.f.p.tumoꝛ fauciũ vel inflatio gut/
turis. Un Macer. Subuenit ãgine mel
li nitroq; iugate. Pap. vo dic. Angina glã
AEfmea⸗ dula. moꝛbo fauciũ.tubera poꝛcoꝝ.
ſcnloe ngipoꝛt.us.ui.vel angipoꝛtũ.ti eſt via
co ¶Rſſſtricta ſiue poꝛtꝰ. ſiue litus ſtrictü.
gorOdh Angiſtrũ.n.s.i.vẽtoſa.iſtrumẽtü minuẽdi
fingon. ſanguinem. .
vgley. Aunglia.f.p.q̃dam regio. ..
c Anglicus.a.um.i.aliqͥs de tali regione.
Hingoꝛ.i.triſticia.anxietas.afflictõ ł doloꝛ
ſeuiin Ainguis.2.t.eſt nomẽ cõe ſerpẽtũ qͥ plicari
tecot ptt. ab angulo. as. eo anguloſꝰ nunq;
NtadH rectꝰ incedit.vł ab ango.is.qꝛ angit et pꝛe
ſucan mBit moꝛdẽdo.Et eſt ꝓpꝛie anguis aquarũ
iure ſeer pẽs terraꝝ. dꝛaco tẽploꝝ. In anguilla
Nnn ⁊e eit qdam piſcis.Et vt ðꝛ Baſiliꝰ. Ang/
Uen uillas non aliter niſi de ceno naſci certiſſi
ndicit⸗ mü eſt qꝝ genꝰ nec ouum nec aliter aliqᷣs

part inſtaurat.ſed de limo gignedi ſoꝛtiã

tur oꝛiginẽ. Anguilla etiã ðꝛ ſcutica q̃ pu
eri vᷣberant᷑. Iñ etiã venit anguillaris..t.
et h lare.i.exiſtes vel ptineus ad anguillaʒ
IJInñ ãguillariũ locꝰ vbi ãguille abudant.
ñ etiam anguinꝰ.a.-um.
nguicomꝰ ðꝛ ſerpẽs qͥ hʒ comas.
Anguipes.o.t.ðꝛ ſerpens qͥ hʒ pedes.vñ ꝑ
trãſumptionẽ gigãtes dicũt᷑ anguipedes
qꝛ ad inſtar ſerpent aſtuti erant ⁊ ſapien/
tes vl qꝛ ſerpebant in terrenis in quibus

Confidebaan.
Angulus.m.s. ðꝛ latitudo int᷑ ↄuo latera

ↄyp̃hẽla ab ango gis. ſᷣm Hug.i.ↄſtringo

qꝛ a parietibo vndiq; angit᷑. Clel iõ qꝛ pa/⸗
rietes in vnũ angit.i.ↄſtrigit. Sʒ anguli
oxꝝ. ſepe ponit᷑ in biblia p pᷣncipalioꝛibo vł
pncipib ꝓploꝝ. Et Eſaie.xix.ponit᷑ ꝓ re/
no uel foꝛtitudine. Iñ angularis. ↄ.t.et
Hre.i.ad angulũ ꝑtines.
Angularis.ðꝛ etiam lapis anguli.
Anguloſus a.um.i.plenꝰ angulis.
Anguſtꝰ a.ũ.venit ab ango.Et dꝛñt angu

ſtum ⁊ artũ.Anguſtũ em ptinet ad tempꝰ
Artũ ad locũ. Uñ. Anguſtũ tempꝰ dicat

⁊ eſt locus artus.Ango ſit pꝛimi caput ar
ceoq; ſecundi.

Anhelia.f.p.i.pugna.⁊ ðꝛ ab anhelus.

Anhelis.ↄ.t.i.inanis.
Anheliiꝰ us.ui.incitatoꝛ ſpũs vel flatꝰ.
Anhelus a. um.i.fatigatus.
Anhetuʒ.n.s.herba oꝛtulana odoꝛifera.in
cibo ſumpta calefacit ⁊ ſtrigit ⁊ pꝛohibet
ſternutamentũ naribo apoſita. vñ Mac.
A medicis calidũ ſiccũ refert᷑ anhetum

Anicius a.ũ.i.inuictus. Uñ Boetiꝰ dictꝰ

eſt anicius quaſi inuictus.qꝛ vicio vinci
non potuit. S
Anicos.i.inuictꝰ.ab a ⁊ nicos.i.victus.
Anicula.f.p.pe.coꝛ.i.pua anus.
Aniculoſus a.ũ.i.anilis vł ridiculoſus ad

HD ſilitudinem vboꝝ anuũ.

Anilis.ↄ.t.pe.coꝛ.⁊ h le.res anus vel per/

tinens ad anũ. Iñ anilitas.i.ſenectus an

fiquitass.
Hnima.f.p.i.ſpũs.Dꝛñt tñ ſpũs ⁊ anima.
qꝛ anima ðꝛ inqntum eſt in coꝛꝑe.ab ani

mo as.quia viuificat ⁊ foꝛtificat coꝛpus.

Spyüũs aũt ðꝛ anima exuta coꝛꝑe.Uel ſic
dꝛñt m ſanctos doctoꝛes.qꝛ aĩa eſt vita
coꝛꝑis pᷣſtans ſenſum⁊ motũ coꝛꝑi.Spi

rit? qt ẽ qſi vis aĩe.ac potẽtia rõnal ꝑ quã
lege nataliviðꝛ diſtare a pecoꝛib.vñ fiar⸗

Vite ẽ ⁊ aialem hoĩem facit.vel ſpũs eſt qͥ
carnales ↄcupias calcat atq; moꝛtalitatẽ
pimat vite.Ois eĩ aĩa ſpũs eẽ põt.nõ aũt
oĩs ſpũs aĩa. Nã ⁊ ipſe deꝰ ſpũs ẽ nõ aũt
aĩa. Eodẽ mõ angeli ⁊ vẽti ſpũs ſt.aĩe tũ
nõ ſt᷑. Itẽ nota aĩa ꝓpꝛie ẽ ſubſtãtia incoꝛ/
poꝛea ⁊ rõnalł.Et eſt eqͥuocũ ad pla. NHaʒ
qñʒ ẽ ſpũs vegetãs bꝛuta aĩalia.vñ Geñ.j

Pꝛoducãt a reptilia aĩe viuẽtꝭ. Aia vi /

uẽſðꝛ ſpũs vegetabilł.ſcðᷣo ðꝛ vita.vñ Au
canꝰ. Quid ſuꝑeſt aĩe trene. Etiã ĩ euãge

lio.Qui amat aĩiaʒ ſuã ꝑdet eã.t᷑tio ðꝛ ſan

guis. vñ Alexãder. Purpureã inuenit ille

aiaʒ. i.ſan gnẽ᷑. qᷣrto ðꝛ ↄpoſitũ ex coꝛꝑeet
⁊ ala. vñ legit᷑ ꝙ octo erãt aĩe ĩ arca noe.i.

octo hoĩes.qͥnto ðꝛ diabolꝰ. Uñ.Aie iclu
ſe erãt in ſtatuiſ.i.demones.ſexto ðꝛ inten
tio. Uñn Job. Aiam meã in manibo meis
poꝛto.i.intentiõʒ meã in oꝑibo meis ppen

do.Et ſic aiaʒ ĩ manib poꝛtare eſt intẽtio
nem coꝛdis ĩ oꝑe vel oꝑatione oñdere.ſe-/

ptimo ðᷣꝛ voꝛacitaſ.Uñn.Dilatanit ifernꝰ
aĩaʒ ſuã.i.voꝛacitatẽ ſuã abſq; vllo termi

no.octauo ðꝛ volutaſ.vñ Job. In ↄſiliñũn
coꝝ nõ veniet ſic aia mea.i.voluntas mea
nõ ↄcoꝛdet cũ ↄſilio eoꝝ.UñnEſt ſimplex

aĩla vegetabil vitaq; ſanguis. Cõpoſituz
demõ.intẽtio.gula.volũtas.Et ſᷣm aliq̊s
aĩa deriuat᷑ ab alo alis.eo ꝙ nos alat.Alij
dicũt ꝙ; ↄponat᷑ ab a qð ẽ ſine ⁊ neme ſan/
guiſ. eo ꝙ ſit ſine ſangne. Alij dicũt eſſe b/⸗
mitiuũ. Sʒ Hug. dicit ꝙ aĩa deriuat᷑ ab
anemos greceq̃d ðꝛ vent'.qꝛ q da putaue
rũt aĩaʒ eſſe ventũ.qꝛ oꝛe trahẽtes aerẽ vi
uere videamur. Itẽ ab ala venit animula
id ẽ ꝑua aia. In h̊ ⁊ B aĩal.⁊ B le.i.ad aial
ptinẽ Uñ apłs.j.Coꝝ.ij.Aialis hõ nõ ꝑ
cipit ea q̃ ſũt ſpũs dei. Iñ aĩalitas.⁊ eſt ꝓp
ian qua aliqͥd ðꝛ aiaal.

iaduerſio.f.t.i.pena punitio.⁊ eſt genus

oĩm penaꝝ. Item aladuerſio ðᷣꝛ cuiuſlibʒ
oꝑis certa det᷑miatio.ſᷣm quã qͥs ꝓ merce
de ſua recipit certũ opꝰ ⁊ determĩatũ ſuis
impẽſis faciendũ.vt terrã colendã vel do
mum ↄſtruendam. G

Nial.n.t.ðꝛ ab aĩa vel animꝰ.łᷣ ab anemos

grece qð eſtvegetare latie.qꝛ vegetat ⁊ nu
trit ſe actiue.⁊ ẽ cõe nomẽ oĩm aiaʒ haben
tiũ dictũ ꝙ animet᷑ ſpũ ⁊ moueat᷑.ł ðꝛ ab

aia vegetabili.qꝛ triplex ẽ aĩa ĩ aĩatis.ſ.in

tellectualis in rõnalib.ſenſibilis in aĩali/
bo bꝛut vegetabil in plantꝭ. Sʒ aia ve/
getatiua ſenſitiua ⁊ intellectiua ĩ hoĩe nõ

dicunkaĩe ſz potentie. Silr vegetatiua 2

ſenſitina in bꝛut dicunt᷑ potentie. Itẽ aia

eſt ſubſtantia animata ſenſibilis.
Hiatus a.ũ.i.hñs aĩam.vel coꝛdatꝰ vł vo/
lũtariꝰ.Et vt dicit Papᷣ.Aĩatuʒ ẽ quicqͥd

aĩam.i.vitã hʒ.ſicut hõ.bos.arbos.herba

Et ðꝛ aĩatus q̃ſi aio acutus.Aioſus vᷣo.i.
aĩo ⁊ viribo plenꝰ. Item aĩoſus qñq;.i.foꝛ

tis.audax.ſuꝑbo. Inde aĩoſitas.i.foꝛtitu/

do vel audacia.
Animequioꝛ.i.aĩo vel animi equioꝛ.

Aniĩequiꝰ.i.patiẽs ſjm Papᷣ. Baruth. iiX=.
Animeqᷣoꝛ eſto hierm. Item animequꝰ

a.ũ.me.p.ðꝛ aliqͥs exñs eqanimi vł equał
animi.qͥ ſcʒ nõ mutat ꝓpt᷑ pſpera ⁊ aduer/
ſa. ſed ſemꝑ eſt ↄſtans ⁊ firmꝰ.
Animꝰ.m.s.i.ingeniũ.⁊ eſt vᷣtꝰ aĩe ſupᷣma
mediãte ꝗᷓ aia recipit ⁊ intelligit. Et ĩ ſub
ſtãtia idẽ eſt animꝰ.ala.ſenſus.mens.rõ et
ſpũs.ſʒ dꝛũt in effectu.qꝛ ſᷣm Iſið animꝰ

eſt ↄſilij ⁊ vigorꝭ.aĩa vite.ſenſus dũ ſentit

mẽs dũ intelligit ł recolit.rõ dũ diſcernit

ſpus du ſpirat vel ↄtemplat᷑. Itẽ animus

ↄponit᷑ multꝭ modiſ.vt eᷓnimꝰ.magnani

mus. puſillanimꝰ. exanimꝰ? longanimus
que ſunt ſecunde vel tertie declinationis.
Aniſiũ.n.s.herba q̃dã vel ſemẽ iſtiꝰ herbe.

Anitas.f.t.i.vetuſta ſenectus.ab anus pꝛo

vetula.

Aunna. f.p.interpᷣtat᷑ gra dei.qꝛ cũ pꝛieſſet
ſteril poſtea fecũdata eſt gra dei.
Annalis..t.⁊ h̊ le.i.annuꝰ. Et h annalis.
⁊ eſt liber in q̊ facta anni ſcribebantur ᷣm

Hug. Pap̃.vo dicit Annal.i.liber annua
ↄtinens acta.annales eoꝝ q̃ nr̃a etas non

nouit. hiſtoꝛia que vidimꝰ.

Annalis actio eſt q̃ certo tꝑe fienda eſt pu

ta in anno. vt iniuriaꝝ vel minoꝛi.

Annaria.f.p.ðꝛ lex de anno facta.

Anniculus.m.s.i.puꝰ annꝰ.ſicut eſt annꝰ
lunaris.vel adiectiue aniculus a.ũ.i.vniꝰ
anni. Uñ. Exo.xxij.Erit agn ſine macu/
lgꝗa maſculus anniculus.
Ainniuerſarium.n.s.ẽ dies ꝓ moꝛtuis cele
bꝛata ſinguł anniſ.⁊ ↄponit᷑ ab annꝰ:ꝛ ver
to.põt etiã declinari adiectiue.vt anniuer

ſaria dies.

Annona.f.p.ðꝛ ſeges vniꝰ ãni eo q; ſinguk

ãanis renouet᷑. In ãnonariꝰẽ aliqs habẽs
młtas ãnonas. Iñ etiã annonariũ.i.gra/
nariũ vel locus vbi ponuntfKFannone.

Annona ſᷣm Aʒo. ðꝛ ſalariũ qð cuiq; p ca
pite ſuo remunerationis cauſa dat.

un

un

ſicdd
foi.
oꝛ
iu/

hii.
equ?
uge
lner,

Pma
ſſub
öct
winmd

ſentt

ſemtt
nimns
Goni
imns
onis.
ebe.
pro

cſet

glis.
rfm
jnua
non

ſpu

tann⸗
imd
nuau⸗

cele
1yer
giuer

nnk
bes
ice

Mα

*

de diuer. reſcp.l. fi. ⁊ ibi in
R Joſephꝰ in
vvſ. It:annaliũ. Arietẽ cũ agno annotino in
holocauſtũ offereban.

Annone militares dicũt᷑ q̊ʒ milites ſingu
lis diebo ↄſeqᷓbãt᷑.vt.C. de anno.mi.l.vl.
Ainnone ciuiles ſt que publice dabãt᷑ iudi
Ccätibo ciuib yl oĩby tꝑe neceſſitat ꝑ ſingu
los dies. vt. C. de anno. ⁊ tribu.l.ij.li. x.
Aiunnoſus a.ũ.i.antiquꝰvel plenꝰannis.
Annotatio eſt ↄſcptio bonoꝝ vel eoꝝↄno
tatio ſeu ↄſigtio.veluti cũ aliqͥ cuiuſcũqʒ

crimiĩs re ſi abſentat ſe vocat ad iudiciũ
patiet᷑ bonoꝝ annotatõʒ.vt ſi infra annuʒ

venerit ⁊ ſe purgauerit bona ſua recuꝑet.
ſie aũt nõ venerit tũc fiſco aplicent᷑.
Annotatio ſacra ðᷣꝛ reſcptũ illud qð imꝑa
toꝛ ꝓpꝛio motu mẽtꝭ indulget alicui.ↄſtitu
ens ſᷣm pᷣces eiꝰ aliqͥd fieri vel nõ fieri.C.

lo.

*

₰

Hnnualis: a.ẗ lei annip, ſiannuale.

lis.ſubſtantiue.i.anniuerſariũ.

Annuariꝰ a.ũ.ſicut annuaria officia.i.ſin

guloꝝ annoꝝ.

7

nnũciꝰ cij.⁊ h annũcia.idẽ qð nũciꝰ vel

nũcia.⁊ ̊ annüciũ.id qð annüciat᷑. Unð

Amb.ſuꝑ Egeſippũ. Irridebãt ꝓphaꝝ an

nuncia.fas ome calcabant.

Annꝰ.m.S.ðᷣꝛ tꝑs ↄtines ĩ ſe duodecĩ men

ſes. Itẽ annꝰ ſolarꝭ eſt ſpaciũ tpis q̊ ſol ab
vno pũcto zodiaci exiens ad idẽ reuertit᷑

Hoc aũt facit trecẽt ſexagitaqͥnq; dieb
⁊ ſex horꝭ. Et ð ab am.i.circuʒ.⁊ no nas.
qꝛ circũnat.i.circularit᷑ voluit᷑.vel ðꝛ ab

ana dea ãni. Iñ annuꝰ a.iũ.i.res anni vel

qad annũ ꝑtinẽs. Jũ etiaʒ biẽnis triennis

qᷓdriennis.⁊ ſiłia plura noĩa qntitateʒ an
noꝝ in numero ſignificãtia.

Ann iubileꝰ ðꝛ annꝰ remiſſionis.qꝛ eo an

no ðᷣbita remittebãt᷑. Serui hebꝛei dimit
tebant᷑ liberi.⁊ oĩa reuertebant᷑ in pᷣſtinuzʒ
ſtatũ. Et eſt annꝰ qnquageſimꝰ.vt łᷣc.ĩ iu
Anolegiũ.n.s.ðꝛ lectoꝛiũ vł ambo.⁊ ðꝛ ab
ana.i.ſurſum ⁊ legiũ pulpitũ.qꝛ ibi ſupꝛa
legit᷑. Idẽ ẽ anologiũ.a logos ſᷣmo.qꝛ ibi

ſupꝛa ſ mocionat ᷣm Hug. Pap̃.vo dicit

Anologiũ ðꝛ qꝛ ſᷣmo inde pᷣdicoack.
Anologia.f.p.pe.acuta.eſt eq̃lis locutio re
gularꝭ foꝛmatio vel ſiłium ↄpꝑatio ſiue p/
poꝛtio.Colligit᷑ aũt octo modis ↄꝑatio ſi
ue ꝓpoꝛtio anologie.ſ.q̃litate.ↄꝑatõne.ge
nere.nũero.figura.caſu.extremitatibo ſiłi
um ſyllabax.⁊ ſil itudine tẽpoꝝ. Iñ ana/

logic a.ũ.i.regulare ſjm Hug. Sap̃. etiã
dicit. Analogia grece ſimiliũ cõꝑatio ſiue

Ainomalꝰ a. ũ.i. ſine lege. vel extra regulaʒ.

Anomia grece latine iniqͥtaſ.i.ſine lege. ab
q dð eſt ſine ⁊ noma vł nomia qð eſt lex.

Hnoꝛma.f.p.i.iniqͥtas.irregularitas.ł ille

galitas. ab a qð eſt ſine ⁊ noꝛma regula
Anoꝛmalus.im.s.i.iniquꝰ.illegalis vel ir

regularis.

Anqna.f. p. eſt funis nauis q̊ͥ antemna ad

malũ religat᷑ vñ Cucanꝰ.Atq; anqͥna re/
gat ſtabilem foꝛtiſſima curſu.
Anqͥromagꝰ.genꝰ? nauigij eſt. ⁊ ꝛ ſic. qꝛ ce
leritate ſui ancoꝛis ⁊ reliqͥs inſtris nauiũ
vehendis ſit aptus.
Anſa.f.p.i.aur ꝑ quã vas ſuſtollit᷑.ab an/

go gis. Iñ anſat? a. ñ.i.hñs anſam. UVñ et

anſatũ ðꝛ vaſ qð tales hʒ anſas ſine aureſ
Itẽ anſa ðꝛ aur ꝑ quã coꝛtina vł veſt ſu

ſpendit᷑. Iñ anſula.i.pua anſa. Un anſu/

la coꝛtinã ſuſtẽtat vas leuat anna.
Anſariiũ.n.s.eſt cultellꝰ ſutoꝛis cum q̊ pur
athelles r/
Anſer ꝓmiſcui ge.q̃daz auis q̃ ðꝛ occa.ꝓpt᷑
ſ.łitudinẽ ana. In anſerinꝰ a.ũ.pe p.etẽ
calamꝰ anſerꝭ vtil ad ſcribẽdũ. Uñ.Anſer
ouem variat cui potũ vacca miſtrat.

Antogoniſta.9.p.i.certatoꝛ qͥ ante cõmiſit

aliquod bellum. ð H
Antarcticꝰ.m.s.ðꝛ circulꝰauſtral vel polꝰ
⁊ ðꝛ ab ãti.i.ð⁊ arcticꝰ q̃i ð arcticũ poſitꝰ.
Anteceniũ.n.s.vł antecenia.f.p.i.merẽda
ſcʒ cib qͥ añ cenã ſumit᷑. Merenda aũt q̃i
vulgare eſt.ſic tũ dicta q̃ſi poſt meridiem
edenda. —r
Antela.f.p.ðꝛ cingulũ illð q̃d añ pectꝰ a
tendit᷑.ſic poſtela ðꝛ illð qð poſteriꝰ tẽdit
ſub cauda eqͥ.łantela ðꝛ qſi añ ſellã.⁊ po/
ſtela q̃ſi poſt ſellã.⁊ ſic pᷣt dici q̃dlibʒ oꝛna
mẽtũ eqͥ añ vel retro. Ul mãtica q̃ añ poꝛ
tat᷑ vył retro. Et ðꝛ ab añ ⁊ telon.i.longuʒz.
vñ.Eſt antela qð ẽ ĩ pectoꝛe q̃drupedãtꝭ.
Dicat᷑ poſtela qd eſt a poſterioꝛi.
Hntelucanꝰ a.iũ.i.ante lucẽ vl diẽ ſurgens
vel exñs.vñ. Sap̃.xj.Et tãq;ᷓ gutta roꝛis
antelucani q̃ deſcẽdit in rã. Ul anteluca
nus ſubſtãtiue ðꝛ ſplẽdoꝛ matutinꝰ
Antẽna.f.p.ðꝛ coꝛda capital in naui q̃ ſur
ſuʒz dirigit velũ.ł partica ex q̃ velũ depen/
det qſi añ amnẽ poſita. Un Ouið.triſtiũ.
Hon tulit antẽnas aura ſcdᷣa meas. Papᷣ.
vo dicit. Antenaẽ lignũ ex traſuerſo mali

A

oſitum ꝑ quod dependet veluam.
Intemurale.n.t.eſt defenſio añ muꝝ. Uñ

Eſ ſa.xxvj. Ponet᷑ in ea murꝰ? antemurale

ntepenultimꝰ a.ũ.qͥ eſt in ſcdᷣo loco ante
penultimum.
ntepes.m.t.⁊ antepedes in płi ſunt obſe
quia amicoꝝ.vel ipſi amici obſequentes.
nteterminꝰ a.ũ.i.vicinus vel iuxta termi
nos poſitus.
Anteritas.f.t.i.antiqͥtas.
Anteriũ.n.s.ðᷣꝛ pᷣlium añ vꝛbem factũ.qð
gliter anteurbanũ dicim..
Antes antiũ.m.t.płis nu.ſũt lapides ⁊ ma

cerie qͥ claudũt vineas eo ꝙ añ ſtant.vł di

cunt᷑ extremi oꝛdines vineaꝝ vel lignuʒ in
quo oſtium ſeraf᷑.
Auntel ignan? a.ũ.i.pmipilus. vexillifer ab
añ ⁊ ſignũ vel ſigna. addita nus.
Antibachiꝰ.m.s.eſt pes ↄꝛiꝰ bachio. Con
ſtat em̃ ex duab pmis long?⁊ tertia bꝛeui
vt natura. Bachi?vo ↄſtat ex pma bꝛeui⁊

duabo ſeqntib lõg;. vt poete. Uñ. Abbꝛe

uiat pᷣmã.mediã ꝓducit ⁊ imam. Bachiꝰ
eſt antibachi? hoſtis ei.

Antibiblium.n.s.eſt pignus ꝓ codicemu/

tuato datum. .

Antica.f.p.vel anticũ.n.s.ẽ oſtiũ anterius

ſicut poſiica poſteriꝰ. Uñ.Eſt antica do/
mꝰ ingreſſus ab anterioꝛi.Poſtica latens
tibi ſit a poſterioꝛi. Itẽ alij verſus. Fallit᷑
anticã q; me ñ dixerit eſſe. Ac noua ſüt ve/
re ſolue qͥd eſſe põt. Itẽ antica ðꝛ ꝑs eccłe
que ðꝛ tremia.⁊ venit ab anti ⁊ ↄtra.
ntichꝛiſtꝰ.m.s.ð⁊ q̃ſi ̊ xpᷣm.ab anti.i.õ:
