das ianuarij.pꝛidie nonas.pdie idus.i.a p/⸗/ ꝛopt.aduer.loci.i.iuxta.cõminꝰ.⁊ ðꝛa ꝓ.
ma die añ idus. Ulñ.ij. Hach.vlt. Pꝛidie Ponit etiã p ↄiunctione cauſali.vt ꝓpter te
mardochei die. fctum eſt hoc. c
Pꝛimitc aduerbiũ oꝛdinis.i.pmo vel in pn Mꝛopterea.i.idcirco.ideo.ↄiunctio cauſalł.
ꝛohpudoꝛ. eſt interiectio vituꝑantis vel

Benehanatke⸗ ⁊ maxime aduer. dolẽtis.cũ aliquis pudoꝛẽ.i.ↄfuſionem ali

Hꝛincipanter.i.iperioſe.aduer.a pncipoꝛ. cui adijcit.vt videt᷑ dicere papᷣ.Alij dicunt
Hꝛioꝛſum aduerbiũ loci.i.verſus pꝛioꝛꝛem ꝙ pꝛoh pudoꝛ ſunt due ꝑtes ⁊ duob accen
pa rtẽ. Et componit᷑ a pꝛioꝛ ⁊ oꝛſum vł ver tibs regẽde.⁊ pꝛoh interiectio ⁊ pudoꝛ nom̃
ſunn. a i1nreriectio coponi nõ poteſt. Ratio. qꝛ P/
Pꝛiuatim aduerbiũ diſcretiuũ.i. ꝓpꝛie ſin / pꝛiuʒ paſſionis eſt deſtruere.⁊ cũ iteriectio
gulatim. dDdeſignet affectionẽ paſſionis.naturã habet
ðUM H

cõpoſitioni cõtrariã ⁊ ꝓpter hoc ↄſueuit ab
Pꝛo pᷣpoſitio ſignat cauſam. vt pꝛo te.id eſt ſcõdita vocepferri Cũ ergo ðꝛ pꝛohpudoꝛ
cauſa tui. Itẽ pcium vtp ſex ſolidis. Itẽp pꝛohdoloꝛ ſunt interiectões.expone.i.loco
iuxta.vt ille cantauit ꝓ viribus.id eſt.iuxta interiectionũ vident᷑ poni. M
vires. Itẽ ꝓ pᷣpoſitio greca.ſignat ante pe NHꝛoꝛſi us.i.penitus.omnino.pꝛoculdubio.
poſitionem. RD dddꝛofectttoo.
Pcewlaallerbii loci.i.longe vł ꝓpe.⁊ ðdꝛ a Meoſeutice.i. humiliatice ⁊ depꝛecatoꝛie et
pꝛo vel pꝛe ⁊ ocuł. Dicit᷑ em ꝓculqip vyłp depꝛecatue.
pe oculis. Sʒ id qð pᷣ oculis eſt põt eſſe lõ/ HPꝛoten aduer.loci. ⁊ eſt cõpoſitũ a pe vel
ge. vel poteſt eſſe pe. Etiõ ðꝛ aliqũ ꝓcullõ ꝓcul ⁊ ten.⁊ ſignat longe ve dienk pre gi

pꝛocula tenns.i pcula ppe.vñ Tirgilius 1

vij. enei. Cartares intendit vocẽqᷓ paoten⸗
omne contremuit nemus.
ꝛotinus aduerbiũ tꝑis vloꝛdinis.i. cito.
iratim. ↄtinuo. vel ↄſequeter. Et coꝛ.pe.vñ
Bniaiin epi. Pꝛotin abductis ſonuerüt
pecto:g palmis.
Pube etenus. due ptes ſi unt i. vſe 4 ad puber
tagtis tẽépns.
2 Lubliclns. aduer pubiice: : a public⸗

8 interrogatiuũ loch. vt Qua traͤſͤ/
ſti. Reſpõſiua eiꝰ. hac.illac.iſtac.
Qna de re.i ꝓpter quã rẽ.cur.quõ.q̃ rõne.

Qualiter.aduerbiũ interrogatiuun.
Quã. eſt ↄiunctio diſcretiua vel electiua.vt
Dinues eſſe volo ; paupꝑ.vel bonũ eſt ſpera
ce in dño q; ſperare in pncipib.Etiã eſt ad

nuerbiũ ſil itudinis.vt tã Plato q; ſoꝛtes le⸗
git. Etia eſt aduerbin coparagi vt Ille eſt
1. maioꝛ iß ille. E Et eſt aduer. qᷓntitatꝭ. vt Iſte

; poteſt legit. Et ſᷣm hac ſignificationẽ pᷣt

tus deriuaria q;. Etqᷓ; cõponit᷑ ꝑ gemia
tionem. ⁊ Zꝛ q;ᷓ̊.i.q;uis co niunctio aduer

ſatiua.

Qualibet. i. Fuis. 9 acnitpenl Und Sꝛege.

Multüu reliqͥt qͥᷣ q;libet paꝝ tm deſeruit

C Qnãobꝛẽ aduer. interrogãdi ſᷣm Donatum 4
Et acnit᷑ penł.ſᷣm quoſdã.⁊ videt᷑eſſe qdaã

irregula raggregalio: dictionũ qᷓ ponit lo⸗
co vniꝰ dictòis potiꝰ qᷓ; ᷣa cõpoſitio.

— ——

Qnãuis. i. q;;. vel licet. tũ. ↄiunctio aduer,
Duyue ptes.⁊ acuit᷑ te.vñ in Bꝛeciſmo ðꝛ. Di
ctio quatinus eſt oꝛatio qua tenus eſto. Di

ſatiua.⁊ gcuit᷑ pn.
Quanaãa.i.in q̃ ꝑte ſyllabice bz nã m paß.

ad qð tpᷣs ſ̃ᷣm papᷣ̊.

Quãdo.deriuat᷑a qᷓ 2 eſt aduer tpis ete eſti/
terrogatinũ.inſinitũ. relatiuũ.⁊ componi

tur vel ſyllabicat᷑. 7 dicit qnq; ⁊ quãdocũq;
⁊æ quãdoqͥdẽ.i.qꝛ.⁊ coꝛ.qͥ.⁊ ſiquãdo.nequã/⸗/
do aliqn.añpenł.acuunt.Et nota ꝙ; quãdo

habet ſexcompoſitõnes tahtũ ſᷣm aliqͥs.vt
Siqñ.nequãdo.aliqn/qnq; quadoquãdo
quãdocũq;. Ex hoc patet ꝙ; quadoquideʒ
nõ eſt cõpoſitio vera.ſed ponit᷑ aliquãdo lo
co vnius ꝑtis.⁊ eſt potius quedam vocum
cõgeries irregularꝭ qᷓ; compoſitio. ⁊ tũcac

celituatur ac ſi i ſeſſet vna dictio, vt nterenplo

Quadragies.aduer.nũeri.i.q̃dragita viciby

Onadiu añ eſt vna ꝑs acuit᷑ pe.vide etiaʒ S.
in diu. Eteſt ;diu. vſq; ad quẽ finẽ. vk vſc;
vt ꝙ ?2 quatinꝰ. cõiunctões ad inuicẽ ĩ hoc
differunt. qꝛ vt cauſam remotioꝛẽ. Dʒ qti/

de facili de cetero. erimpꝛouiſo. tcctera cõ “

ſimilia.

.Qua ch.i. iuis. licet. Et nota rche. ſuni⸗

lia hntia m. añ q.pꝑ n ſcribunt.

Qnãtiſper.i.q;tum. vt Quitiſper valetres “

iſta. Lantiſper.

Quãtoti.aduer.i.q;to och velockecitius. et
⁊ cõponit᷑ a q;to ⁊ oci? aduerbio.
Quãto minꝰ.due ꝑtes ſunt ſicut ⁊ qnto ma/

gis. ⁊ ita ſub duoho accẽtibſie unt pꝛoferẽde

Sm Hug.in libꝛo de dubio accentu.
Quapꝛopter.i.qᷓ; obꝛẽ/ꝓpterea.qᷓ pacto.
Quaſi.i.ſicuti.tanq;.velut. ⁊ ponit᷑ quaſi ali
gquando ꝓ ſil itudine. aliqñ ꝓ veritate. Pꝛo
ſimilitudine. vñ Paulꝰ. OQuaſi triſtes ſem
per aũt gaudetes. Pꝛo veritate Syt in euan/
gelio Johis. TUidimꝰ głiam er gloꝛiã qua
ſi vnigeniti a patre Aliquando nihil differt
vrtriũ pꝛo ſimilitudine an pꝛo veritate pona
tur. vt Job. Quglſii impios ꝑcuſſit eos ĩ lo
co videntiũ Sed ibi. t⸗

icut impius inimi
cus meus ⁊ aduerſari meus quaſi iniquꝰ
Sicut ⁊ quaſi nt vult Hꝛegoꝛiuepꝛo⸗ affir

matione bpotius q; P20 ſmilitugine dicruʒ
videtur. .
Qua tenus. vide infra i in quatin?.
Quater. aduerbiũ numeri. a q̃ttuoꝛ deriuat
⁊ ſcribit᷑ ꝑ vnũ t.⁊ bꝛeuiat᷑ qᷓ. Uñ Dꝛati in

pma epła. Me quater vndenos ſcias iĩple/

uiſſe decẽbꝛis. Quattuoꝛ aut nomen ꝑ du⸗
. plext. ſcribit.
Quaternatim. aduer.l. Pquaternos. ꝛ dici
ꝗq quaternuus.
Quatinus. ꝓ vt eſt cõiunctio ca uſalis peri.

ſcribitur.⁊ öriuat᷑a qua.Poteſt etiã eſſe cõ
iunctio adiunctiua Sʒ qua tenus ꝑe.ſunt

ctio ſub media bꝛeuis eſt.oꝛatio longa. Si
fiat ꝓſa bꝛeuiat tñ vtraq; metrũ.Et nota q;

nus recipit ca uſam ꝓpinquioꝛẽ.ꝙ; vo perti/

net ad vtrũq;. vñ incõgrue ðꝛ. Uolo quati
Volo vt legas.qꝛ volũ

nus legas. ſz bñ ðꝛ.
tas longiſſima e ialam infinita. Poſt

quatinꝰ ergo vel ꝙ recte ſequit᷑ hec ↄiũctio

vt hoc modo. Rogo vosvt quatinus mihi

veſtrũ auxiliũ inpedatis. vel ſic Poſtulo
ꝙ mihi dignemini puidere vt poſſim ĩ ſtu/

dio cõmoꝛa ri. Sʒzn ñ adeo bñ ðꝛ. Rogo vos

vt bñ mihi faciatis ꝙ vel quatim po umin
Rnudio mancre. ”

Qidund

r Lindetan

Oryin⸗
rhonct
neni
notut
ſinun
ſeg
u

ssdi

mumnſe
qiaſt
nnde
14 bli
Qngen⸗
me. Fy
urftoric
Euiden
colneli⸗

bio. ce⸗
Quini⸗
QOuin.
eſt pon
chroch
nerbiu
ouuinis.
t⸗
nimo.
dintchg
ſchogin⸗
henqauch
Jndiſting
ſdeiſcebe⸗
düͤrllua⸗.
nanlonge
(endecies⸗
Gmngium

inimo⸗x
inpotb,
inqpag
apiab ?:
Pinanies
ſpeinn
higuer,
unuin
erre
(tiu
noch

odccne

„

rſn
haplann

lochaiis
do.
ttäton
unt ofente
ccenm.
Apaen.
onit quaſi
ine, Pe

ſimiſrsſen

eninenmn⸗
Pcoriägnn

onchüdiſart

Nentnepon
Nuſſrevsjt⸗
tinpiusinin
gnuſf nin
niran;

Vederinal
Onrin
ſcis iple⸗
mmeng du⸗

10s Ad

Goſcis ei.
Ncketüeſech

Nichvsgeſ
Rlinod
Dalchletſod
Nrmnolora
neni Cn

uinicinc

. Wocnan
müfſik⸗
guufmnenn
ſch
gentpſßlin
r zeſinin

AddasN²

VNH

ca ꝓ ↄiũctione cauſal

Que piunctio copulatiua ꝑ e.ſolam ſcribit᷑
⁊ idem eſt qͥd et.quando eſt ꝓnomen ſcribit᷑
ꝑpae.diphthongon que.⁊ ĩ ſingłari femini/

no ⁊ in plali neutro.Eteſt interrogatiuuʒ
relatiuum ⁊ infinitum.

Quia ⁊ qm in codem ſenſu. Sʒ qm pꝛiep/
ponit᷑.⁊ ſic ſeqᷓntem ſenſum alligat.vt Qm
diſcis diſco. Quia quippe poſtponit᷑ ⁊ ſupe

rioꝛem ſenſum ↄfirmat. vt Scio qꝛ didici
⁊ quia ſyllabicat᷑.⁊ ðꝛ quianam.i.qꝛ vł cur.

vnde Cirgiliꝰ. Heu qm tanti tinxertethe/
ra nimbi. U
Quidem ↄiunctio affirmatiua.⁊ coꝛ.dmam
vnde Facetus. Mente auideʒ leta decoꝛa
tur floꝛida vita. Et inde componit᷑ ſiqͥdem
Egquidem aũt ſimplex eſt. vide v.in ſuo lo/
co ine.lr̃a.

„

Oni din due ꝑtes p vno affirmatiuo aduer

bio.i. certe. veer. èl
Quin.i.vt nõ.vel vt coniunctio adiunctiua
QDuin. i. ↄiunctio eſt collectiua.Quin.id
eſt. potiꝰ.qduer.eligendi.Quin.i.cur nõ.vł
cur aduer.interrogandi.Quin.i.certe.ad/
unerbium affirmandi. Quin.i.ſuper.aduer.
oꝛdinis. Et componit᷑.Quinetiã.i.inſuper

aduer. oꝛdinis.ᷣm Hug. Item inuenitur
qnimo.i.potiꝰ vel certe.aduerbiuʒ affirmã

Di vel eligendi.vel poſſunt eſſe due ꝑtes. et

ſcias ꝙ in Luce euãgelio vbi ꝛ Quinimo

beati qͥ andiunt verbũ dei⁊ cuſtodiũt illud

Ita diſtinguendũ eſſe videt᷑. Quinimo bri Pet. xel otat qñq; ſimilitudine H
XTu quoq; fac ſimile.tñ loco aduerbij inuue

7 deinde beati qͥ audiunt verbũ dei⁊ cuſto
diũt illud.? pdu.pe.qͥnimo.qꝛ imo habʒ p/

mamlongam.

Quindecies aduer.i.qͥndecim vicib.
QOuinetiam.aduerb.oꝛdinis.i.inſuꝑ. ⁊ dicit

AQuinimo. vide in ſan.
Ouinpoti.i. mag;.ᷣm Paß.

*

Quinquageſies aduer.numeri.i.qnquagin

I vicibo.⁊ ðꝛ a qͥnquaginta m Pap.

Gainluiee ranc vicdbdbd
¶nippe.i.nimiꝝ.ſine dubio.certe.ↄfirmati/
nuʒ aduer. Eſt em̃ ſicut ſcʒ videlicet.⁊ ꝓð.

„ ⸗

uo interrogatiuũ ad locũ.vt Quo vadis

(na poltione.

Reſpoſina ey. huc.illuc. iſtuun.
OQnocirca.ẽ compoſitum aq ⁊ circa.⁊ nota

5 *

ꝓcirca ꝑ compoſitionẽ vel pot ꝑ qndam

rirregularitatem iungit᷑ cum iſtis.ſ.quocir/

ca p aiüctione cauſali vl illatiua. Circücir
ca vel circũqu3d.

epᷣ/

lege. Subcoõtinuatiua. vt Quoniaʒ ambu

Quoniã

cat᷑ quotiẽſcũcq.

Qnouſch. l. ;d b. tpis . Quou
ad quẽ locũ.aduer.loci.vñ Cempꝰ ſiue lo

.

Qnodã modo due ptes ſunt. vnde duobus

accentibp regende ſunt Quidã tñ grauant
mo. ⁊ tuc dicemꝰ ꝙ nõ eſt ibi compoſitio.ſʒ
co vniꝰ dictionis. l
Quo minus.due dictiones ſunt.Papias tñ
dicit. quo minus.i. vna d ictõe

Quo modo due ꝑtes ſnnt in euangelio Lu
ce.j. vt Quo modo fiet iſtud qm virum nõ⸗
cognoſco. Aliqũ q̊modo videt eẽ dictio cõö
poſita.ſʒ potiꝰ eſt ibi q̃dã irregularꝭ vocum
ↄgeries.q̃ ponit᷑ loco vn dictiõis.vt quꝰ?

id eſt. qualiter. ⁊ tũc accentuat᷑ ac ſi eſſz vna
dictio.⁊ acuit᷑q̊.ſʒ mo.grauat.

Quondã aduer.tꝑis. q. ſcribit᷑. qꝛ deriunk

aquando.

Quoriam. ↄiunci ſalis n
nuatiua. Cauſalis.vtQuoniam ꝓdeſt tibi

unctio cauſalis vel ſubconti/

quedã irregulan vocũ ↄgeries.fungenslo

lat mouet᷑ Sic quoq; quia vł ergo vna ꝑs

eſt fʒ Pap. ⁊ differt qm a quia.ſicut habes
in quia. eit hades

–—

poſita a quoniã⁊ qͥdẽ.⁊ tũc grauat᷑qͥ. ꝛacui

tur an. Poſſunt ẽt eſſe due ꝑtes.⁊ tũc duo/

bus accentibo regunt᷑: acuit qͥ.⁊ ſcribit᷑ tũc
quoniam ꝑ m.⁊ tũc quoniamquidẽ. idę eſt

quidẽ ꝑ hoĩem moꝛs.⁊c.

Quoq; eſt ↄiunctio copulatiuꝗ. Accipit᷑ em̃
pꝓ et.vel etia.⁊ notat qũq; ſimilitudinem.vt

nit ꝓ certe.

7

Quoꝛſum.i.verſus quã ꝑtem. Et cõponit᷑a

quo ⁊ verſum.⁊ ſyllabicatur quoꝛſum.⁊ ðꝛ

fpm Dug.

Quotidic aduer tempoꝛis. ⁊ vꝛ a t? dies.

q̃d vicioſe ſcribit᷑ ꝑ c.vt vult Hug. Namꝑ

q.ſcribi dʒ. Hoc etiã vult Papᷣ.Eta quoti
die ðᷣꝛ atidianꝰ.na.nũ.ſicut a meridie meri
Dianꝰ.na.nuʒ. Uñ quotidianũ in pater no

ſter debet ſcribi ꝑ .

Quotiẽs.aduer.nũ eri.i.freq̃ nt᷑ multotiens.

Duotiẽs.i.q̃t vicibo.Cui reſpondet᷑ ſemel.

*

quidem.i.quia.vel ̊ vna ps eſt cõè

qͥd.quia certe. ſic ſumitur.j.Coꝝ.xv.Om̃

quoꝛſumcũq;.id eſt.verſus quãcunq; ꝑteʒ

bis.ter. ⁊ ſimilia.⁊ deriuat᷑a quot ⁊ ſyllabi

.;diu. aduerb. tꝑis. Quouſq;. i.

ci dic ſignificare quouſch.
Quur.aduer.interrogandi. poteſt deriuari
adqͥ.⁊ ſcribit ꝑ q.⁊ geminũᷣ u. vel pᷣt deriuari

a gtõ cuius deqͥs. ⁊ tunc debet Git ꝑ c.et

ð

Gancoꝛditer. aduer i iraſcibiliter. M
Kaptim aduerb. Efeſtinanter violemucr. ſi

*7
———
.. 4

Snole vetelliſaffiirfn doß.

vnuz. u. ſicut cur. ita cömuniter rlenbitur

Racha eſtin interiectio aectnmn indignantitf
oſtendens.ſicut cũ dolemus dicimꝰ heu.et
cum letamur vah. ⁊ ſimiliter cum indigna
mur dicimus racha. Te
nis ⁊ vacuus.quem vulgat ata iniuria abſq;
ſenſu vel abſq; cerebꝛo dicer epoſſumꝰ. ⁊2 E
. hebꝛeum. acuit in fine Geat bus dictum

melius valet.

Daii aänerbiumi funditus vſq; adt ra

dicem.

ruptim.
RBaro. aduer.i.interdũ.aliqd.

Ee Ppoſitio inſepabilis aliqn notat reitera

tionem. Unde. Hec tria re ſi ignat. ſie unſt um
retroq; contta.
Repente cito. ſubito.

euera oee 7 eſt bpo/

ſitü. vel ſunt due ptes poſite p vVna.
RKetro.aduer.loci.Et ↄponit᷑ cũ de. vt De/

retro. 2 coꝛ. re. naturaliter. Unde ĩ Auroꝛa

Diri⸗ De retro reſpiciat: animo quicuq; re
iquit.
Betroꝛſum.i. deſummo vſq; ad infimuz de
oꝛſum.vel tergotenꝰ.

NRite.i. recte fim Pꝛiſtianũ. E. töꝛ a ritu. Pa

pias vᷣo dicit. Rite.recte.iuxta moꝛẽ Elegiti/

Ripatim aduer.i.p ripas. vel de ripa in rri⸗

pam. ? deſigt locum riparum ſcufoltiant;
oſtioꝛum.
Roſim. aduer.i.moꝛdaciter.a rodo. dis.
Kurſus vel rurſum. .denuo iterum.

agaelter. pꝛudenter ingenioſe. “
altem. ↄiũctio aduerſatiua. cu diminnti⸗
one ꝑ ſyncopã fit a ſalutem.æ eſttractum a
captiuis. q qñ capti erant extimoꝛe non va
lentes loqᷣ integre dicebat. S altem. ſaltem
ſaltem.q̃i dicerẽt.vt vitã ⁊ ſaluté nõ amitte
ret. Item inuenit᷑ ſaltim.x
dicit Pꝛiſtianꝰ in.xvj.li. Saltu.ſaltuatim
vel ſaltim. id eſt.ſaltando.⁊ eſt aduerbium
ualtearig. Oli. Saltimſaltanco ſed ſalte
Diminuendo. ,— ?òèMä.
S Dane. i. bene. certe recte.
Sat. acuer. abocopa fita hus font lo⸗

el racha. id eſt. ina/

i. 2 82 a ſaltu. vñ

haty ice.i. rephenſoꝛie.

atis. aduer.qᷓlitatꝭ. apantqficz ſum⸗
ciens. Unde Qucanus. Tu ſatis ad vires
romana in carmina daͤdas. Et inde .* apo/
Ccopam ſat.
ati.i.meliꝰ aduer compandi. ꝛ a ſatis

Unñ dicit Pꝛiſtianꝰ in tractatu aduerbioꝝ
Satip melius.vñ Augꝰ. Satiꝰ eſt moꝛi

fame q; veſci idolotico. Et ſcribit᷑ ꝑ t.q̃d ac
. cipit ſonũ dec. Quidã legũt ibi ſaucꝑ. u.

ſz male ⁊ coꝛrupte.
cilicet.i ſcire licet. nimirũ aduer.eſt affir⸗

mangdi. vel ↄiũctio copulatiua yl expoſiti/
na fm qſdam.
Ge.eſt pᷣpoſitio.⁊ inuenit᷑ſe olü p ↄpoſitionẽ

Dex em̃ ſunt pᷣpoſitiões q̃ nõ inueniunt᷑ ni

ſi in compoſitõne. ſcʒ. di. dis. re. ſe. an. cõ. et
ſigt ſe aliqñ ſine.vt ſegnis q̃i ſine igne Et ſe

Dulus ſine dolo. Aliqñ ſeoꝛſum.vt ſeduco.

qi ſeoꝛſum duco. Item ſe etiam eſt pnomẽ

2 geminat᷑ ſeſe.
3Serelim ſetteto. pel ſecrete. l. occulte.

ecunduʒ illud nomẽ ponit᷑ loco aduerbij

loci vel qualita G.vl poti ſimilitudinis.cũ
3Z Scoᷣm Qucam.vbi greci dicũt. Cata

Zucam.

SDecꝰa ſe ppoſitone deriuat : deſcruit actõ

caſui.vt ſe Petrũ.i.iuxta Petrum. Poteſt
etiã eſſe aduer.⁊ eſt idẽ q̊d aliter vel alias vł

ꝓpe vel iuxta.Et ſm q̊ſdam idem ðꝛ ſecius.

Itẽ in greciſmo ðꝛ. Dic ſec eſſe aliter iuxta

qʒ localiter vnũ. Dices eſt aliud tu dices qᷓ

litatiue.

ed.oↄiñctio eſt aduerſatina. dz ſcribi per

d. Antiqͥ em dicebãt ſedũ ꝓ ſed. Nos vero
duas lfas vltimas abſcidinus dicimus
ſed ꝑ apocopam.

Sedecies.i. ſedecim vicib.
Dedenim. vna ꝑs.vel loco vni ptis eſt. vñ

in vᷣſibo ſybille legiẽ. Sanctoꝝ ſedem̃ cun
cte luxlibera carni. vñ.ij. Hach. vij. Sed
em mũdi creatoꝛ.?c.
Oedtamen.i.atcontra. aliqñ ſunt due par/
tes. aliqn eſt dictio ↄpoſita.⁊ tũc grauat᷑ta.
vel eſt q̃dã irregular vocũ geries. poni
tur ꝓ vna dictõe.
e uio adueriinceſſunter ſemato ſeus

Segniten aduer ipigriter. .

Degregatim.i.diuiſim.ſeꝑatim.
Deiel aduer.nũeri.i.vna vicee.
Semper aduer isi omni tepoꝛt.

=

SSð

(collea

en

Sar
inſe
epe
N
ſepio
polt
cnii
Gpi⸗
culea
dekeſe
ſepecc
Septi
ſepte.
bi.

Seccro

temp
düſu
ſcuri
mne
ſtuchoſ⸗

u. aii
Hangei,
hus,
Zerios

ſecſes autt

Nlyiuncn

ſeyt ſe
nenenfae
mentlar.

urepo

tat coiun

ieqnig

Nanne

icaine ſt
Uglinath⸗

ſdentf
lsaccer

(ngige

Pals 6 P.

gigzfich
lngadig
ege

lahaſen⸗
nadneb †
peſe
bitdt le
iſance.

lverektef

poſttioni
eniunin
ſanc d
eige e
nNedtn
nck None

Mlr
Wt
unaci
i C

mitactö
nepoteſt
daligsyl
Rꝛſccius.
lüter ſara⸗
w daccs

Dſonibir.
-os ſeos
1DuNs

n⸗ witf ſi
D Geñaun
c iOel

unnhn,
tuͤnuuit
õ

ernofimi

nuin.
rict⸗
gii⸗

Senſi m.i. paulatim. aduer. remiſſiuũ.⁊ ð a
ſenſus. Ham q̃ moꝛant᷑⸗ paulatim tenduüt O
ſenſũ faciũt.⁊ cũ ſenſu fiũt Itẽ ſenſim.i.ſean
ſibiliter. vel ad ſenſum. ↄſtanter. timide. —R
eoꝛſũ.aduer.diſcretiuũ.i ſeꝑpatim. ſegre⸗
gatim. ſemotim.Et deriuat᷑ a ſe pᷣpoſ itione
anſepabili. q̃ ſegationẽ ↄſignggat.
epe.aduer.i.multotiẽs a ſepio. pis. Et cõ
pPat᷑.ſepe. Pie ſime. Inuenit᷑ etiaʒ ſᷣm antiq̊s

Eepiorp ſimꝰ.ma.muʒ. q̃i a ſepꝰ.pa.pum.

. poſicino.⸗ Etↄpõit Aſepe. ꝑſepe. pſepe. ſe/

enũ ero.t multotiẽes.

epiuſcule. ðꝛ a ſepiꝰ addita cule. ⁊ ſepiuſ/ „
ule aligh ntulũ ſepi. Et ſepicule.⸗ ſepe. 2 vi
det᷑ eſſe dimi. Uñ Plaut⸗ in caſſia Depicu

le peccas inqͥt.⁊ coꝛ.cu.

ſcurũ ſero.pulcrũ mane.

Deu.ↄiũctio diſiunctiua.i vel.

Dexageſies.aduer.numerii. ſeraginta vici D

bus.

Sexies aduer. numerl i r vicibo. 282 ſex
vñ.iiij. Re.xiij. Si xcuſſiſſes qnquies aut

ſexies.aut ſepties.

Si i.ↄiunctio ponit᷑ affirmatiue vel dubita
tiue. vt Neſcio ſi faciã. vel adiũctiue. vt Si
venerꝭ faciã. Itẽ negatiue ꝓ nõ. vt ſi dauid

mentiar. Itẽ optatiue. vt ſi ramꝰ iſte daret

aurea poma.i.vtinam. Uñ. Affirmat dubi

tat.cõiungit.ſi negat optat.

Dic.qñq; tener ſimilitudinarie. qñq; demo
ſtratiue.qñq; ammiratiie.
HDiccine. ſic ne.⁊ eſt ci ſyllabica adiectio. 2ñ
inclinat h̊ ne coniunctio encletica accentũ
pᷣcedentꝭ ſyllabe ad ſe.i.iuxta ſe. Unde pnci

palis accent eſt ſuꝑ pᷣma ſyllaba.⁊ media
grauat.ſicut heccine.quia accentus pnci/
Palis nõ poteſt poni ſuꝑ ſyllabica adiectio

ne. vide i in heccine. Unde.j. Regũ.xv.dicit᷑
Siccine ſeparat amara mote. if Auro

ra ðꝛ. Siccine rex Pharao paſcali vincit᷑
agno. Poſſet tñ in ſiccine ibi cine eſſe ſy lla/

bica adiectio. ⁊ legi deberet remiſſiue. icci/
ne. i. ſic ſeꝑatamara moꝛs. —. ..

Dere.riꝰ.ſime.aduer.i .tarde. ertreme.
Oerie. aduer.a ſeriꝰ.i.vtiliter. intẽte ſadulo.
ſtudioſe exaĩo. Inuenit᷑ et ſerio gblclis po/
ſit? p illo aduer.ſerie.

Sicubi in pbi vidc. l
S igillatim. i expꝛeſſe. a igilumdicktured
Ducit la.

Signanter aduerienidenteraperte ? öra

ſigno. hnas. —?

Simul. aduer. cõgregan ndi.i.vna pariter in

eodem loco.vel in eodẽt che. imul etiam

qñq; ponit᷑ p poſtq;. VInñ Ancanꝰ. Stat ſi /
D mul a bma deſcendit oꝛigine mi idi Can ſa
rum ſeries.

Simulat. i poſte. Uiñ Ouidi de faſtis li.
ij. Que ſimulat tenuit interne ſtagna ſono/
ris. Item Oꝛatiꝰ in libꝛo ſermo. Jupir ex⸗
clamat.ſimulat.audiuitt.
Din.oiunctio cauſalis ofirnacina. . 3 E

ſvngrece.latine con vel ſimul nic.
Depties aduer.nũeri.i. ſeptevicibo.ꝛ dicita
Epre. Tl pha. Septies i in die laudẽ dixi .
Sero aduer.hoꝛã ſigt † tarditatem,. Etſero
tempꝰ noct ꝓfundũ.vt Sero ad lucubꝛa⸗
Dũ ſurrexi.lʒ aliqũ noĩaliter inueniat᷑ ytob

in auũt ꝓ ſed.vel ſi nö.
incere vel ſinceriter.i.pbure.
Dine.pꝛepoſitio.i.abſq;.extra.⁊ diſtert ſine
qñ pᷣponit᷑ ⁊ poſtponit᷑ caſuali. Pꝛepoſita
el granat᷑ vtreq; ſyllabevt ſine timoꝛe. poſt
polſita vᷣo pe.acuit᷑.vt Te ſine nil altuʒ. Ex
H patet ꝙ oꝛeten'. pubeten?. Toſimilia acu/
untte.
ingilatit m. i. ingulariter. ſi ingulas vices
ꝑ vnũquẽq; ſeparatim. Et dicit᷑ ſingilatim

Qi ſingulatim a ſinguł.la.lũ.qͥd eſt vn.vel
aingul?.qͥd eſt vnicꝰ?. Hug. v̈o di. ꝙ a ſin⸗
gulꝰ ðꝛ ſingulatim aduer.diſcretiuũ.i.ꝑ ſin
gulos. pq quidã dicũt ſingillatim. ſʒz male
Fm eum. Pꝛiſtianꝰ etiã in tractatu ð̊ aduer

bijs dicit. a ſinguł ſingulatim. Ad h̊ dico
ꝙ ſ̃ᷣm foꝛmatõem videt᷑ eſſe dicendũ ſingu
lkrim. ſie ab oſtio. oſtiatim Põt nihilomin?

dici ſingillatim ꝓ ſingulatim.⁊ h̊ cõis vſus

appꝛobat. Unde ꝓpheta. Qui finxit ſingilla
tim coꝛda eoꝝ.id eſt. animas. Item in ſym/
dolo Acthanaſij. Quia ſicut ſingillati vnaz

Siniſtroꝛ uz. laduerſi us ſiniſtra ptẽ. 7824
ſiniſtra ⁊ verſum.

Diquidem.id eſt. certe. exſi? quidem com/

Ponit. ⁊ coꝛ.qui.Aliquando aũt ſunt due
partes. ⁊ tunc quiacuitur.⁊ ſic ſumitur.ij.
Machabeoꝝ. vlti. Et ſiquidem bene.⁊ vt
hiſtoꝛie cõpetit hec ⁊ ipſe velim. Itẽ Wat/
thei. x. Et ſiquideʒ fueritvomneiilaoigna
venierpar veſtra ſuper eam. Item Luce.
xiij.Et ſiquidem fecerit fructum.ſinautem
in futurum ſuccides cam. Iteʒ Hebꝛe. vj.
Ethec faciemus ſiguicem pmiſerit deus.

Item Aeuit. xiij. Et ſiquidem lepꝛa Vltra

non creuerit.c.
y 4

Di quo minꝰ ſᷣm Hug in roſario.ſunt tres
dictöes Joh. xiiij. Si quo min dirxiſſeʒ vo
bis.qꝛ vado paxe vobᷣ locuzʒ. Et ſub tribus
accentib pferende. Si eſt ↄiunctio minuſ
ponit᷑ aduer. negandi.ſcʒ nõ.quo eſt nomẽ
⁊ ibi ſuꝑfluit.vl ponitaduerbialit.qᷣi.aliꝗᷣ
modo. Et eſt ſenſus. Si non eſſent vl aliqᷣ
mõ nõ eſſent in domo patris mei mãſioneſ
multe dixiſſem vob.qꝛ vado parare vo Blo
cũ. Alij dicũt ꝙ ſunt due dictões.ſ.abltũs
ſiq̊. ⁊ minus aduer.i.ſi. in aliqͥ minꝰ.Et f̃ᷣm
vytrãq; opinionẽ minꝰ acuitpe.
Dodes aduer. blandient; vel obſecrantis.
TVnde Pꝛiſtianꝰ. Inueniunf aduerbia ter
minantia in es. pductaʒ. vt Sodes. Alibi
cñ ↄnumerat ſodes inter verba defectiua.ſʒ
ibi ſecutus eſt opinionem eoꝝ q dixerũt ꝙ
ſodes eſt verbũ comicũ.vt Sodes.i.ſi an/

ſecrantis.

olũmodo.aduer.qᷓntitatji.tantũmodo.?

Et grauat᷑ pe. ſinem.
Soꝛtito.aduerb.i.ꝑ ſoꝛtes.pe ꝓpduc.UVnde
Eʒzech.xlv. Cũq; ceperit terram diuidere
ſoꝛtito ſeparate pmitias a dño. ”

„ „ „ 5

Sꝛ a ſoł.⁊ mõ. ⁊ ſũt due ꝑtes poſiteꝓ vna.

oonte. aduer.qlitatis.i.vltro volũtarie.?
ͤa ſpondeo. des. Ponit᷑ etiam qñq; nomi
feci. Sed melius
eſt vt dicamꝰ nomẽ eſſe tm̃ ablatiui caſus

naliter. vt Mea ſpõte hᷣ

non aduer. licet qũq; ponat᷑aduerbialiter.
Sieſm eſſet aduerbiu cũ poneret᷑ noialiter
nõ adiungeret ſibi adiectiuũ niſi in neutro
genere. Benerale qdẽ eſt ꝙ qñ aliq dictioñ
noĩalis ponit᷑ noĩaliter in neu.ge. ponit᷑ tĩ
⁊ ſuſcipit adiectiuũ in neu.g.vt Luũ legere
Tuü euge. Tuum ero “
tatim.i.ilico.aduer.temꝑis.a ſtovela ſta/
Stirpit aquer.i.radicit.⁊ ðꝛ a ſtirbps
Sub. pppoſitio ẽ. ⁊ deſeruit vtriq; caſui. Et
nota qꝙ qtienſcunq; ſub ſigt ad locũ ↄſtruit
cuz actõ tm.vt Clirgily. Nitunt᷑ ſub ipſos
poſtes.i.ad ipᷣos poſtes. Iteʒ qñq; ponit᷑ p

ante. vt Tirgiliꝰ in geoꝛg. Sub lucem ex

poꝛtant calatũ.i.ante lucem. Itẽ qũq; po/
nit᷑ pꝛo ꝑ. vt Sub noctem curã recuſat.i.ꝑ
noctem Alibi videt᷑ ſigre in loco.vel q̃ſi ĩ lo
co.⁊ cõſtruit᷑tunc cũ ablatiuo tm̃.vt SGub
domo.Et ſcias ꝙ ſub his lr̃is ſequentibus

mutat b. in illas ſcʒ.c.f. g.m.p.r.vt Succũng Cha B B .
Temere aduer.i.pᷣſumptuoſe. fatue. ſtulte.

bo⸗ſit uffero. ſuggero. ſũmoueo.ſupono ſur/

8. 7 eſt ſine dubio vox blandientis ⁊ ob/

Dubito. aduerbium.i.cito.velociter.r

7

ſpem ⁊ non ex aparente ad manifeſtum ad

Subter ⁊ ſubtus aduerbia.⁊ deriuantura

ſub. Et differũt.quia ſubter eſt quod dere
aliqua ſuperioꝛi depꝛimitur⁊ conculcatur
Subtus qͥd demiſſionẽ alteriꝰ nõ ↄtingit.

git qñq; accuſatinũ qñq; ablatiuũ. Quoti

ens ſubter ſigt eſſe in loco.vel quaſi in loo

ↄſtruit᷑ cum abltõ tm̃.Alibi vero cum actõ

Et compꝑat᷑ ſubter.ſubterioꝛ.ſuperlatiuo

Caret.

Super aduer. loci. Unde ſupꝛa velſupera

dicebant antiqui. Iñ ſuꝑa ꝑ apocopã.⁊ ſu
pꝛa ꝑ ſyncopam. Sed differũt. quia ſup ẽ
q̃d imminet. Supꝛa qᷣd ſub ſe aliqͥd habet

ſtratum. Item ſupꝛa ↄſtruit᷑ cum ſolo actõö

Duper vero qũq; cum actõ qñq; cum ab/

latiuo.Quando em̃ ſuꝑ ponit᷑ pꝛo de.vł in

oↄſtruit᷑ cum abltõ tm̃.vt Snꝑ pamo.id eſt

de pꝛiamo.⁊ ſuper viridi fronde.i.in virii
fronde.aliter ↄſtruit cuʒ accuſatiuo. Jtem
ſupꝛa ponit᷑ pꝛo poſitio. Et comꝑat᷑ ſupꝛa.

ſuperioꝛ. ſupꝛemus vel ſummꝰ. IJñ ſuper

Deſuꝑ ⁊ inſuper. Et poſſunt eſſe due ꝑtes.

ſtola ad Gaium. Subito eſt quod eſt pter

Item ſubtus nõ exigit caſum.ſ(mſubter er

ſupᷣme vel ſumme aduer. Eth̊ ſnpꝛemitas
tatis. Et ſuperꝰ.ra. rum. Et h̊ ſuperꝰ.ri.de⸗
celeſtis.Et coꝛ.pmam ſuꝑ Et componitur

deſuper. ⁊ inſuper.⁊ tunc ſu.acuitur.vt De

urſum vel ſuſum.aduer.loci.ſᷣm Hugu.

. ..

loco. ſigt ſurſum ad locum.

dinis.
Tamen. eſt ↄiunctio aduerſatiuns.

Qamerſi ponit p q;uis. t eſtaiinctio aduer,

ſatiua.⁊ componit a tam. ⁊ etſi.Uel eſt que

dam irregularis congeries vocum que po
nitur ꝓ vna ꝑte. Uñ Heb. vj. ðꝛ. Tametſi

ita loquimur. Uel m aliam lr̃am. amen

etlſi ita loqnimun.
Vandem.i.aliqñ.in fine.

Tantiſper.i.tiñ vel interea. ⁊ videt eſſe com

poſitũ a tantis.⁊ per.

Cbau. ð? eſſe aduer. admirantis.

——

.

⁊ vt dicit Papᷣ. Suſum in ſuꝑioꝛi parteinn

Vam aduer qntitatꝭ vel cõpandi vel ſimili

Vynu

runs.
aumß
oneinc
ſe
Jnalt
dee
IVdes

Crgess.
gtrigint
Datim
Vmo:
gueme

Atim.

uſſin⸗
bi
dentis, yn

uſſoci

muorub.)
noepanon
tumempli
Ulteiſorn

Mm.

Vuctadin
Tuetüünor
hreos...
ertim.aa

⸗

interrogn

Piqn

S

uüptzngey

inm
iuginen
lckien
leſuma

glotdere

Whalcennr
Nn.

ſudtere .

ini. Oot
aſinloe
wamac
Uperianino

Nelſupera
Ncogi 1ſu
gauſupe
dadeda
umſooac
ſicang,
ipode Kin
Könik
ciinnnd
õ
vnngtier
1 inet
Bſpremns

Ger,niH

ponr
Lduegtes.
iur. KDe

m ug.
Nonperen
mäitini

igldle/

cilectan

umgbepe
t Vmnei

nin.—

cclchen

antis.
nole hn⸗ nu⸗

eens. ſot etia eſſe aduerbiuũ.? eſt ten idẽqdᷣ

ꝓpe vel iuta.

Cvypice.aduerbiũ.i.figuratue.
Votiẽs.aduerbiũ numeri.⁊ ðdꝛa tot.
¶Irans.i.vltra.Et vt dicit Pꝛiſcianꝰ intra
ctatu pᷣpoſitionũ qñ tranſ cõponit᷑ cũ dicti
one incipièetea d.vel n.vel i.cõſonãte.abijci

tur.n. S.vt Craduco.trado.trano.traijcio.

Inalügcom oſiiqibus remanct inteora
vnde.Si cõponat᷑ trans littera nulla mo/

uet᷑.Crano.traijcio.trado.traduco remotꝭ
TVricies.aduerbiũ numeri.i.triginta viciby

z ðꝛ a triginaa.
Tridieaduerbiũ.a tridui O..
Trigies.aduerbiũ numeri.i.triginta vicib⸗
atriginta 22ũ72.

uatim aduerbiũ ꝑſonale. id eſt.tuo moꝛe
vel moꝛe tue gentis vel patrie. Silr diſtin
gue meatim ⁊ ſuatim. Et ſcias ꝙ aduerbijſ
nõ accidit numerꝰ.neq; ꝑſona. vt dixi ĩ me/

Iunſim aduerbiũ.i.minutim.cõciſim vłꝑ

cuſſim.⁊ ðꝛ a tundo.dis.

Kahr ναν„ MHÜHn

Uab. qñq; ſignat gandiũ.⁊? eſt ĩteriectõ gau
dentis. vñ Iſa. xliiij. Uah calefactꝰſum vi

di focũ.?⁊ Aug. dicit. Cũ delectamur dici
mus vah. Itẽ qñq; denotat deriſioneʒz vel
increpationẽ. Uñn GBatth xxvij. Tlah qͥ ð

ſtruit templũ dei ?tc. H
Ualde.i.foꝛtiter.nimis vehemẽter.⁊ ðꝛ a va
lidus per ſyncopam pꝛo valide ſ̃ʒ Pꝛiſcia

num.

Uau. eſt aduerbiũ admirantis vł iurantis.
¶ au etiã nomẽ eſt cuiuſdã elemẽti apud he

bꝛeos. ſ.v. ↄſonantis.
Ubertim. aduerbiũ.i.abundanter.
Obi.eſt aduerbiũ loci vł interrogãdi.⁊ ſigẽt

interrogat ð loco. Breeſt aduerbiũ tepo

uerbiũ qualitatis.vt vbi id eſt.qualiter. et
q̃q—usztitatis. vt vbi.id eſt.quantũ. Et ſimili/
tudinis. vt vbi. id eſt.ſicut.Eſt etiã qñq; ad
uerbiũ increpãtis vel admirãtis. vñ Beñ.
iij. Adam vbi es.auaſi dicat.in quanta mi
ſeria es ⁊ in quanta anguſtia es. Miſer q d
feciſti in quantũ peccatum cecidiſti. Bene
enim ſciebat deus vbi eſſet.ſed quaſi admi

rando increpat eũ ꝙ in tantũ peccatũ dela
pſus erat.Et nota ꝙ vbi recipit vndecimĩ
ter cõpoſitiones ⁊ ſyllabicas adiectiões.vt

in quo locoꝝ. Similite

VUer ſute.i.callide.

De B

Cenua. cſt ppoſitio ablatiuo caſuideſerui / Sicubi. Necubi. Alicubi. Nuncubi. Ec/

ubi. exen ⁊ vbi compoſituʒ. Ubiq;. vbin bi

vbiuis. vbilibet. vbicũq;. vbinã. Jnucnit
etiꝗ queda alia qᷓ̃ videt᷑ eſſe copoſita ab vhi
yt Atubi. Aſtubi. Poſtubi.ſʒz poti? ſuncq/
dam irregulares vocũ cõgeries.⁊ fungunt᷑
loca vnius dictionis aliquando. Itemvbi
tam ſimplex q; cõpoſita eiꝰ poſſunt exigere
gem ex vi diſtributionis.vt Ubiq; locoꝛuʒ
id eſt.in quolibet locoꝝ ⁊ vbi locoꝝ.id eſt.
guo liter 2⁊ ybiuis locoꝛuzʒ
vbicunq; locoꝝ vel gentiũ. Ul dic ꝙ cũ di
cit. Clbiq; locoꝝ vel terraꝝ. id eſt. in quoli
bet locoꝝ. illigenitiui regunt exrnatura par
titionis.⁊ coꝛripit pmã vbi. Unde Ouidi/
us epi. Jura fides vbi ſunt cõmiſſaq; dexte
ra detxtre. Item nota ꝙ in pdictis quando
vbi poſtponit tunceſt compoſitio.vt. DSic
ubi. alicubi. vl qñ geminat. vt vbiubi. Sʒ

gßñ vbi pᷣponit᷑ tüc eſt ſyllabica adiectio. vt
vbiuiao.vbicũq; ꝛc. ..

Ue.interiectio dolentis vel execrãtis vłma

ledicẽtis. vt CUle illiꝑ quẽ ſcandalum venit

Item ve ſignat eterna damnatõeʒ in ſacra
ſcriptura.⁊ ſcribit ꝑ ae diphthongon. Itreʒ
ve.i.ſine. Jñ ꝑ compoſitionem veſanus.ſʒ
Huguicionem. Item ve eſt coniunciio en

Uebementer.tius.ſime.i.fſoꝛtiter.
Uel aliquando eſt cõiunctio diſiunctiua.vt
quãdo ponit᷑ inter duo que nõ poſſũt ſimł
eſſe vera. vt Homo eſt animal rationale yv-
irrationale Aliquaãdo eſt ſubdiſiũctiua. vt
quado ponit᷑ inter duo que ſunt ſimł vera.
vyt Amanuerũt vl amauere Aliqũ etiã poni
Iur vel p ſatten.
Uelociter.aduer.i.cito.reptette.
Ueluti.a vel ⁊ vti cõiunctionecõponitur.⁊
idem eſt qd queadmodũ. quomodo. ſic.ʒ
Pap̃ᷣ. Et coꝛripit penł. Un Clirgiliꝰ enei.
ix. At velutipleno lupus inſidiai᷑ ouili. Et
inde ꝑ apocopã fit velut aduerbiũ ſimilitu
dinis. id eſt.ſicut quaſi.⁊ eſt t.finalis littera
honooddddddddooodddoo.
Uerbo tenus.verbi gratia verbi cauſa.due
partes.⁊ ſub duobo accentibo regede..
enuſte.i.Ponete.

Uero ſepe ponitur p cõiuncnoone copulati/
pletiua. Item verum ſepe ponit᷑ pꝛo ſed vł

De

Uicatim aduer.penł.pdu. põt deriuari a vi
cus. quaſi ꝑ vicos. vel de vico in vicuʒ. Uł
otelt deriuari a vice.i.viciſſim per ſingu/
as vices.
Uiciſſim. aduerbium . id eſt alternatim.mu/
tuo ꝑ vices.
Uidelicet aduerbiũ affirmãdi.i.nimiꝝ.cer/
te. ſcʒ vero.videre licet.⁊ cõponit᷑a videre⁊
licet.Ulel eſt cõiunctio copulatiua vel expo
ſitiua ſm Hug.
Uigies vł vities aduer.numeri.i.viginti vi
cib.⁊ ðꝛ a viginti.vñ Apoc.ix. Uligies mil
lies. dena milia.
Uiritim aduer.i.ꝑ ſingulos viros vl de vi/
ro in viꝝ.⁊ ðꝛ a vir.
Ultra aduer.loci.⁊ cõparat᷑ vltra.vlterioꝛ.
vltimus.põt etiã eſſe pᷣpoſitio qñ regit caſũ
vt vltra rhenu.
Ultro.i.vltra vel ſponte.
Unciatim aduer.i.ꝑ vncias.vel de vna vn/
cia in aliã.⁊ ðꝛ ab vncia.
Unde aduer.loci.i.a quo vel ex quo loco vł
ex qua re vel cauſa ſᷣm paß.
Undecies.aduerbiũ numeri.i
cibo.⁊ ð ab vndecim.
gndia aduer.i.exoĩ ꝑte ⁊ grauat᷑ pe.
Undeq; ↄiunctio encletica non inclinat hic
accentũ pᷣcedẽtis ſyllabe ad ſe.i.iuxta ſe.qꝛ
pᷣcedẽs vocalis coꝛrupta ẽ in vndiq;. Nam
vndiq; cõponit᷑ exvnde ⁊ q;.Et ſur ↄtingit
in deniq;ʒ.qð cõponit᷑ ex denuo ?⁊ .
Inq;.i.aliqũ.qñq;.aduer.tꝑis.vide in nũqᷓ;
Uoluptuarie.aduer.ſᷣm voluptatt.
Uſpiam.i.in aliquo loco.alicubi.aduer.lo/
ci.⁊ ðꝛ ab vlł. ⁊ eſt ibi piam ſyllabica adie/
ctio.vñ nõ acuit᷑ in fine.qꝛ accent pncipat
nõ debet poni in ſyllabica adiectiõe.
¶Iſepᷣ.i.in aliq̊ loco aduer.loci.⁊ ðꝛ ab vllus
Uſquequaq;.i.ꝑ oĩa nimis.extoto omnino
⁊ acuit penl. IJJMWB
Uſq;quo.i.qdiu.quouſq; ad quem finẽ ſᷣm
papᷣ. Clel pleniꝰ pᷣt diciſic. Uſq;quo.i.aliq;

vndecim vi/

tulũ. aduerbiũ eſt qᷓntitatꝭ. Un in pᷣs. Con

uertere dñevſq;quo.i.aliquãtulũ. Itẽ vſq;
quo.i.vndiq; aduer.ẽ loci. Uñ Zach̊.viij.
VUſq;quo veniãt ppłi.i.vndiq; Itẽ vſq;quo
id eſt. quſq; vel q;diu. aduer.eſt tꝑis.vt ibi.
Vſq;quo dñe obliuiſcerꝭ me in finẽ. Item
qñq; ponit᷑ ꝓꝑdonec.⁊ eſtaduerbiũ tꝑis.vñ
ij. Mach.j. Sacerdoteſ pſallebãt hymnoſ
vſq;quoↄſumptũ eſſet ſacrificiũ.i.donec ⁊
acnit vltimã ſ̃ᷣm vſum vſ;dqu.
Utmulta ſignat. Hã vt.i.poſtq;. Ut.i.ſicut.

vt.i.q;;uis.vt.i.ſimul.yñ de buſdam pꝛcdi
ctoꝝ vt dicit qͥdã. Ut poſtq; dicas. vt q;uiſ
vt q́; ſimul.
Uti aduerbiũ ſimilitudinis ·i.ſicut.Et inde
cõponit᷑ SDed vti

vonit Sicuti veluti. Et coꝛ.v.
vᷣbũ ꝓdu.pmã.vñ Quiſq; docet᷑ vti.dʒ vir/⸗
tutibo vti. . S
Urinã aduer.optãdi.i.vt fiat opto. Et cõpo
nit᷑ ab vt vel vti.⁊ nã.⁊ coꝛ.ti.
Utiq;.qñ eſt dictio cõpoſita tunc acuit ante
penł.ſʒ qñ ſine cõpoſitõe accipit᷑vtiq;.tunc
accentũ habet ſuꝑ penł.ſᷣuata natura ipſi
encleſis.⁊ ſic cauſa differẽtie amittit vim ſu
am ↄiunctio encletica in vtiq; dictõe cõpo
ſita. ⁊ ſilr intelligendũ eſt de itaqʒ.
ote.i.tanq;. pe.coꝛ.Et cõponit᷑ ab vt. et
re ablarin de potis.vel pos potis.
. puta.i.vᷣbigratia.ſicut aduer. Et videtur
ibi puta eſſe ſyllabica adiectio.⁊ ſic eritſim
plic figure.⁊ deriuabitabvt.⁊ acuet pꝛima
qꝛ accentꝰ pncipalis nõ dʒ poni ſuꝑ ſyllabi
ca adiectione.vnde.j.Coꝝ.xv. Nõ coꝛpus
qð futux eſt ſeminas.ſed nudũ granũvtpu
ta triticWi. “”
Utrinq; aduer.i.exvtraq; ꝑte.vnde Ezech.
iiij. Finis vtrinq; f̃ᷣm vnã lr̃am.
Utrobiq; aduer.i.in vtraq; ꝑte.⁊ acuit᷑ pe.
Utrũ.dialetica interrogatio hũs ſead vtrũ
q;.i.ad affirmationẽꝛ negationẽ.vt cũ dico
vtrũ celũ ſit rotũdũ.põt rñderi.celũ eſt ro/
tundũ.celũ nõ eſt rotundũ. Itẽ vtrũ aliqñ
eſt nomẽ.⁊ ponit᷑p qͥs. Uñ qͥdã. Nomẽ dic
vtrũ ↄiunctio ðꝛ vtrũ. “
Utrũlibet.i.quaſi ex his placet.Et coꝛt᷑.li.et
eſt libet ſyllabica adiectio.
Utrũnam.interrogatiuũ eſt ⁊ hʒ nã ſyllabi
ce.⁊ acuit penł. ́JMD

Finit vocabularius Bꝛeuiloquus. tri/
plici alphabeto diuerſis ex autoꝛibo nec/
non coꝛꝑe vtriuſq; iuriſ collectus ad lati
num ſermonẽ capeſſendũ vtiliſſimꝰ. Im
pꝛeſſus Argentine Anno dñi. D. cccc.
lxxxix. Finitus in die ſancti Leonardi.

4 1.
.. .
“ £ * .

ndng
a öi

an Ltine
Bean
nizyi

Qccho

Aie
ynq une
mu
nimeymni
Noecoo
.
itabyr et
vons.
Stvidenr
Nckpin⸗
inſur
focpus
gnim

Ei
anitpe.
mi
tci dico
üeſtro/

Ecouli

dnüflui

mlognd 09

alum

= 1
mnm n —
– 2 . —
S 5
. H
ð „ 6 3
.
Sðð
B .
5* –
Dl .
*
*
.
ð
.
S
=ð
M
ð
R „
4
l
B
SZ
sU
H . . 5
S X
S
D . „*
*
D .
R .
.
* . * 8 . .R
— 1*
HS 2
—
5 . —
ðð
WD „
3
S
4
.
. 1 .
* OD .
=ðð
ð
.
.
. . .
. . .
l . . .
5 . .
. 3
6
H
S .
.
— .
☚
. e .

*

ð 8
. .
S *
*
. „ 8*
4 7„ .
.
2ðð H
S 5 4
*
”
. .
õ
7

„2 20.) W. ſ) Ppuneh 2eu iſſaar.

Bear

J Q△ MN98) 62 Aß S= 4 de 4 X Sr O 4 WD

„

4 2 ☚ R 3 . . 9 5 . . 5 2 2
5

—
RS Panm „

.
2
5

(27

8 v

PE 8* NRA
8 „* „ . 1 R + UR ☚ „* 2 2 V

5 4 . Z
= ð 5 — . =
.
.
1
.
.
–—
.
1
₰
S 7
„
4
1
.
4
4
—„
4
*
„
— X
d
. 1 „
.
. .
.
1
„
.
5 . — .êZẽò „ s
= mm — õ ⸗ RHr S r “ * . M
“ * e „ 5 . . . s „*
” ò ; B 6 ”õõ ☚ 4 .

198O elesolng -„PJepuels Toloeſ'esdqe-elA uIOO elSeCHANXAMMM HUO JelSeEMAXA 666 / MBLAdO
61 81 ZI 91 81

ooueſeg Snoo⸗

81 01 8

4. 9 8 £

.

ctandteta

.

*
*

pu

8