ſculo.xiiij.annis.⁊ in femiĩa.xij.ãniſ.vt In

ſti. de nup.in pᷣn.cũ ibi no. Nõ aũt idẽ tꝑs

reqͥrit᷑.ſʒ alimẽta reqͥrunt᷑ vſq; adpuberta

tem qᷓ debent᷑ maſculo ad xviij.annũ.femi
ne aũt vſq; ad.xiiij.ff.de ali.⁊ ciba.l.mela.

„

tatꝭ venia ẽ puilegiũ qð ĩpetrat mino?ꝛ a

pncip evt habeat p maioꝛe. Impetrat aũt

eã maſculꝰmaioꝛxx.ãnoꝝ.femĩa ãt maioꝛ

xviij.vt.l.ij. C. de his qͥ veeta.impe.
Eſternꝰ.na.nũ.ðꝛ ab etaſ.ſ.qð carʒ pncipio

7 carebit fine.ſ.qd nõ habuit bncipiũ ſue
eſſentie.nec habebit finẽ q̃lis eſt ſol? deus

Iñ eterne aduer.Et vt dic̃ Boe.in.yv.li.ð

ↄſolatõe.Eternitas eſt intermiabilis vite
tota ſił ⁊ ꝑfecta poſſeſſio.Et nota ꝙ et᷑nuʒ

eſt qð caret pᷣncipio ⁊ fine.Perpetuuz qðᷣ
in tꝑe incipit eẽ ⁊ carʒ fine Sempiternũ ẽ
qð cũ tꝑe incipit eſſe ⁊ ĩ tꝑe deſinit eẽ. Cẽ/

poꝛale eſt qd ĩ tꝑe incipit eſſe ⁊ ĩ tꝑedeſinit

eſſe. Sol?g de; etern? eſt. Angeli ⁊ aie p/
petue ſunt. Oũdꝰ? tꝑs ſempiterna.Tpa
lia ſunt hoĩes ⁊ hoĩm facta. Itẽ ab eternꝰ

B h eternal.⁊ h le. Iñ eternalitas.tatꝭ. et

eternaliter aduer.

Ether.teri. m.t. eſt ſupiꝰ elemẽtũ.ſ.ignis.et

eſt nonẽ grecũ. In ethere.a. ũ. ⁊ H ethꝛa.
ethꝛe.i.ſplẽdoꝛ etherꝭ. Uñ illud ĩ hymno.

NDuẽ terra põdꝰ ethꝛa colũt adoꝛãt pᷣdicãt

Quidã tñ legũt ibi ethera.ita ꝙ ſit nti ca/
ſus. dicim?ꝰem etherẽ vl ethera. Iñ hethe

ra.ethere.ſʒ ethꝛa ſᷣm Hug.dz dici. Cõis

m eccie vſus dic etbera. Itẽ ether ðꝛ ſupe
rioꝛ ꝑs aeris “B

Gteroclitũ.ðꝛ dictionũ irregulariũ õ regu

las artꝭ grãmatice variatio. Ul eſt ſigna/
ti vł ↄſigti ĩ vna ⁊ eadẽ ꝑte oꝛõis variatio

7152 ab eteron qð eſt variũ.⁊ cliſis declĩa/

tio. Eria eteroclitũ ẽ dinerſitas vian. It
eterocliſis eſt varia declinatõ q̃ hʒ fieri qt

tuoꝛ modis.genere vt celũ.li.in ſingulan

abur
ciſine
ſies
inſnon
uitis.
Gtooge
turare
ſimthe
tr enn
giianh
Meck
Uuturap.

bnswer

ſhono⸗
ſüͤffumn
cdlit
Aiis.Et
Wag
chio.
Göck
ſcaq
priüß
nuofe
cicit
olaui
ſi huni
hm⸗
gliud we
ortüytin
ſotnfer
1ͤcbart
lenero
ückſen
Gang
ctyuß⸗
Goto

oor ſot

hche
Gnint
anf ſtaß,
ſuſsoncen

opoig,

topen
in
Eer
pope
in
ſcnrden 6
Deßibe

D

dalntene
ldnonhln
ncgnin
ncpomit

de anni
plek LCii

iiänioſtn
lpepi?
cacciotſi
nbennckin

1cijänN .

Hoaut iet

ſſodonben

deiz annü ſenn
lachal meh

Sipenntminett

Nt. Inperrti
r kminirmnn
ar ine.
cdaroan
buir oncppii fr
glsckſob den
Boein ld
miabllis mi
Etnongernn

denemmg, G

Gempitemüͤ
edefnit Te⸗
leninedeitt
4. Bngciraen
npnona
cn. Nrden
icanalinsth,

In plurali vo hi celi.oꝝ. Eõpatioe. vt bo

nus.melioꝛ.optimꝰ. Declinatõne.vt vas.

q5 i ſingulanieſttertie declinatiõis ⁊ ĩ pli

ſcöe. Denſu ſiue ſignificatõe.vt ops opiſ

in ſingulari p auxilio. In pli...opes p di/

uitij 8.

Gterogeneꝰ.nea.neũ.pe.coꝛ.i.diuerſaꝝ na

turaꝝ. ⁊ ab eteros vł eteron.qð ẽ diuer
ſum.? genꝰ q̊d ẽ natura.vt ptʒ in hoĩe qͥ ẽ
tot? eterogene.i.diuerſaꝝ naturaꝝ. Hoc

etiã patz ĩ ꝑtim oꝛganicꝭ.vt ĩ manu vel in
pebe.qꝛ manꝰ⁊ pes ↄſtat ex reb diuerſaz
naturaꝝ.puta expelle. carne. neruis. oſſi/

bus. ⁊ venis. Sʒ alit eſt ĩ homogeneis. qꝛ
in homogeneis totũ ⁊ ꝑs ſunt vniꝰnature
ſiẽ frumẽtũ.piper.vinũ.argẽtũ.caro ⁊ oſ/

ſa. qꝛ qᷓlibet ꝑs frumẽti frumẽtũ ẽ.⁊ ſic de

alijs. Et ðꝛ homogeniũ ab homos qð eſt
vnũ.⁊ genꝰnatura.qſi vniꝰ natunre

Othicꝰ.a.ũ.pe.coꝛt.i.moꝛalł.⁊ ð ab ethos.

qð eſt mos. Iñ ethica. ce.i.moꝛalitas vel
ſcia q̃ tractat de moꝛib.Et ethicꝰ.a.ũ.i.p
pꝛiũ ſᷣm Hug. Itẽ vt diẽ Pap̃. Ethica ge
nus febꝛis eſt. cuiꝰtres ſunt ſpẽs.bᷣma.ſe/
cũda ⁊ tertia.⁊ habet eſſe ĩ mẽbꝛis.De pꝛi
ma leuit᷑ liberat᷑ aliqs.de ſecũda vix.ð ter
tcia nunq. MD

„*

Ethymologia eſt erpoſitõ vniꝰ vocabuliꝑ

aliud vocabulũ.ſiue vnũ ſiue plura magꝭ
notũ vł mag nota ĩ eadẽ lingua vel diueꝛ
ſis ſ̃ᷣm reꝝ ꝓpꝛietatẽ vł lr̃aꝝ ſilitudineʒ.vt
lapis q̃ſi ledẽs pedẽ.piger q̃ſi pedibaeger.
⁊8 ab etymos vl etymon grece.qð ẽ veꝝ
latine.⁊ logos ſᷣmo. Iñ etymologicꝰ.a.ũ.
id eſt.figuratiuꝰ.vel qð ꝑtinet ad etymolo
giam. vl qͥ etymologizat. Itẽ etymologia

eſt vna ſpẽs grãmatice ſciẽtie docẽs de ſi /

gnatis vł cõſignatis dictionũ.q̃ꝝ ſunt q̃t/
tuoꝛ.ſ.oꝛtographia.etymologia.diaſinthe
ctica.?⁊ ꝓſodin.

EOthiopeia.peie.f.p.i.ↄfirmatio moꝝ.ĩ qua

hoĩs ꝑſona fingimꝰp expmẽdis effectibuſ
etat.ſtudij.foꝛtitudinis.leticie.ſenſus.me

roꝛis.audacie.⁊ ðᷣꝛ ab ethos qð eſt mos.⁊

poio.pois.i.fingo.g.ſᷣm Hug. Pap̃.dic.
Ethiopeia eſt cũ ſᷣmonẽ exaliena pꝑſona ĩ
ducimus.vt cũ fingimꝰ ꝑſonã mulierꝭ vł

vocem . H
thiops ꝑ ps.ſcribit᷑.⁊ coꝛ.pe.tã in ntõ q; ĩ

obliqͥs.Et ethiopes dicti ſũt a filio cham

q̊ vocatꝰ eſt Chus.a q̊ͥ oꝛigineʒ traxerunt.

Chus em̃ hebꝛaica lingua ethiops inter/
pᷣtat᷑ Jñ ethiopia.pie.f.p.q̃d ĩterpᷣtat᷑ tene⸗

ucharis.ris.vl charidis.i.
⁊ coꝛ.cha.Uñ Ecci.vj.Et lingua eucharꝭ
in bono hoĩe abũdabit

bꝛe. Iñ ethiopicꝰ.a.ũ.? ethiop.a.ũ.am

Sthos grece. latine ðꝛ mos
tna. ne. eſt mons ſicilie ex igne ⁊ ſulphu⸗/

re dictus

thnos grece.latine ðꝛ geenss
thꝛonꝰ.na.nũ.pe.coꝛ.qͥ nullũ hʒ thꝛonũ.

nos arhaezeenge

ſczʒ qͥ nullã ꝑtẽ regni hʒ.⁊ ðꝛ ab e.⁊ thꝛonꝰ.
ſſi extra thoun.

u grece latine bonũ ðꝛ. Ułſm Papᷣ.Eii

vox reſpõdentis. Eus vᷣo aduerbiũ ẽ vo/
cantis D

Sua interpᷣtat᷑ vita.ſiue calamitas.ſiue ve.

Vita.qꝛ oꝛigo fuit naſcẽdi. Calamitas et

2 Verer pᷣuaricatiõʒ cauſa extitit moꝛiẽ
di. Ac⸗
quaſi cadamitas
Ouan. tꝭ.m.t.i.bacchꝰ.dict? ſica voce ſacri
ficantiũ pclamãtiũ euoe. Ułðꝛ ab eu qðᷣ

cadẽdo em nomẽ ſumpſit calamitaſ

5⁶

eſt bonũ.q̃ſi bonꝰdeꝰ.

Guangeliũ.bona annũciatio interpᷣtatur.

Breci em̃ eu bonũ.latine angelꝰ nũciꝰ in/
terpᷣtat᷑ ſm Papᷣ. Hug.aũt di.ꝙ angelus
ðᷣ ab agios qð ẽ ſanct?.inde h̊ euãgeliũ.i.
annüciati onuũ
v. vocali ↄuerſa in ↄſonantẽ.⁊ fit euãgeli/⸗

um.i.bonũ nũciũ. Iñ h euãgeliſta.ſte.qui

euangeliũ cõpoſuit

„

dis.i.hõ bñ gᷓtioſus

Suchariſtia.ſtie.i.bona gr̃a.vl granactio.
Et ðꝛ ab eu qð eſt bonũ.⁊ charꝭ gra. Uel

euchariſtia ðꝛ ſacrm panis ⁊ calicꝭ.ſ. ſacri
ficiũ coꝛpis ⁊ ſanguis xpᷣi

Guchius chij i.bacchꝰ.⁊ ðꝛ ab eu. qd ẽ bo

num. ⁊ chios filiꝰ.quaſi bonꝰ filꝰ.quo no

mine eum iupiter nominauit cũ giganteʒ

interfecit

— 7

udoxia. rie.f. p.i. bona glła.clarirtts
udulia.lie.f.p.i.bonũ ſᷣuitium.⁊ ðꝛ ab eł

ð̊ eſt bonũ ⁊ dulia qð eſt fuitus
uẽtus.us.ui.i.caſus.finis.pncipiuʒ.Iñũ

Duið.Exit acta ꝓbat careat ſucceſſibus
opto.Quiſqͥs ab euẽtu facta notanda pu/
tat. De pᷣdictꝭ tribo ſignificatõibo dic qdã.

Euẽtus dic pncipiũ.finẽ q̊ʒ caſum

Eue filiꝰ Chanaan.a quo dicti ſunt euei.
hin ſunt ⁊ gabaonite de ciuitate gabaon

ſupplices venerũt ad Joſue

o. qᷣ cõponit᷑ ab eu.qð eſt bonũ

—

S “ ⸗

X

(udns.
mücoca
Euden
rüt fu
Ptenign
na nü

uremia.mie.i.bona foꝛtuna.ab eu qð eſt eulogicꝰ.ca.cũ.⁊ eulogiꝰ.a.um.id eſt.bene
bonũ Iñ q̃dã vᷣgo dicta eſt eufemia.qibũn dicusssss.
ſoꝛtunag. Supmenil. dis. F. . furia infernal. qſi bono
ufoꝛtuniũ.nij.i.bonũ foꝛtunium.⁊ ðʒ ab deficiẽs.⁊ ðꝛ ab eu qͥd ẽ bonũ.⁊ mene defe
eu qð eſt bonũ ⁊ foꝛtuniũ crtus. ? coꝛ?. e. Vñ Breciſmꝰ. Eumenide⸗
uphꝛates.hꝰ euphꝛa.vł euphꝛate maſ. qꝛ deficiũt bonitate voraent
ge. ? B euphꝛate. h? euphꝛates ẽ fluu me Gunuch'. chi. m. g. grecum eſt. i. ſpado. Et
ſopotamie ð padiſo exies.copioſiſſim ge eunuchia chie. ifacies. Dʒ eunuchie. ag
mis.qͥ ꝑ mediã babiloniã ĩfluit.hᷣ ab vver ſunt deliiel.
tate nom accepit. Naʒ hebꝛaice euphꝛata Quocatio ẽ dictionum diuerſaꝝ ĩtrãſitiua
fertilitas ĩterpᷣtat᷑. Oeſopotamia i qbuſ/ nsadiũctio.ita ꝙ vna trahat᷑ad ipꝛopetatezʒ
Vnñ Lucanꝰ. Tigris ⁊ euphꝛꝗtes vno ſe Euphemiſmos ẽ bona vᷣbiꝓ vᷣbo mutatio.
fonte reſoluũt. Item auroꝛa. Frugifer eu vt Exultabit lingua mea iuſticiã tuã.i.ex
phꝛates natat h̊ ꝙ plurima pfer uultãado ꝓnuũciabit. ⁊ 2 ab eu qð eſtbonuz

Gduaoa
GSuomto
Saaa
alugee
(hrsn
Gunenn
learegt
nd
theftir
inspoe
ſreto⸗
W
Songe
pablich
Gunit
ſtemat
Givace
debhu
dunlet
furileen
lueneoror
rcbirs
Dduibocifin

uphꝛateꝰ.tea.teu.ðꝛ ab euphꝛates flunio ⁊ phemiſmos qͥd ẽ mutatio.q̃i bõa muta ,/
ſz effrate?ꝰ ꝑ duo f. ab effrata venit. tio Uñ Euphemiſmos erit ꝓ vᷣbo ponere
vbũ. Exultat dñni vocẽ lingua mea ſuꝑyni.

uphonia.eſt pulcra locutio.vt meridies. rultat dni vocẽ
pꝓ medidies. Et ſᷣm qͥſdã fit dupłr. U qn upolis.ſ.t.pe.coꝛ.latie. eupoleos grece.
lra trãſponit᷑.vt nobiſcũ ꝓ cũ nob. Uł ſcri ·.i.bona ciuitas.⁊ ðꝛ ab eu qð eſt bonum. ?ꝓ

bit᷑ ⁊ nõ ꝓfert᷑. vt Circũeo. Circũamicto. polis ciuitas
ꝓpter malã ↄſonoꝛoſitatẽ.⁊ ðꝛ ab eu qð eſt Supꝛept a.pie.i.pulcritudo.deco.
bonũ.⁊ phonos ſonꝰ.q̃ſi bona ſonoꝛitas. Quripꝰ.pi.m.s.i.mar eſtuatio.vł locima
vl bonꝰ ſonꝰ. Iñ euphonicꝰ ca. cũ.i.bñ ſo ri piculoſus.⁊ ð ab eu qͥq ẽ bonũ. et rir.
nans. Et excuſat cacephaton ſᷣm doctria qſi bona ripa ꝑ priũ.vnñ Boe. Eſtuantis
le. Uñn. Cum retices qᷓ turpe ſonãt euppo moꝛe fert euripi.ſᷣm Hug. Pap̃.dic. Eu/
nia hbabert iipus ẽ redn tio maris vel aqꝝ.q̃d fit fm
Ougenes.pe.coꝛ.greci dicũt.q̊d nos inge / crementũ vel decrementũ lune
nuos vl nobiles.i.boni generꝭ dicimꝰ

1

biles. i. boni generꝭ dicim Suroauſter. ſtri.ẽ ventꝰ collaterał. ⁊ ðꝛ ab
Quictio ſᷣm Aʒo.i ſũ.ſic diffinit᷑. Euictio ẽ euro ⁊ auſter.qꝛ eſt int euꝝ ⁊ auſtꝝ. Inue
rei empte vłex alia iuſta cã accepta ꝑ ſniaʒ nitur etiã euroaalo.

iudic abductio.vel vt petat alio euincẽte
omiſſio.Nec em̃ ſꝑ eſt neceſſariũ rẽ abdu/
ci vt videteuicta.vt.ff. ð euic.S.j.

— 9

Guidẽs.cj.oĩs.g.i.clarꝰ vł aꝑtꝰ. Iñ h̊ eui/
dẽtia.tie.i.aꝑtio vł claritas.Et ↄponit᷑ cũ

in.⁊ ðꝛ ineuidẽs.o.g.i.obſcurꝰ vł inaꝑtus
Iñ ineuidẽtia.tie.i.obſcuritas
Ouilath filiꝰChus.a q̊ getuli.i.mauri Itẽ
euilath ð pꝛiũ terre .
Euitatꝰ.a.ũ.i.valde vitatꝰ.vł euidẽter vi/
tat?. ⁊ ð ab euito.tas. Uel pᷣt cõponi ab e

⁊ vita.⁊ tũc euitat᷑.i.vita puatus. Uñ dic
Pap̃ᷣ.Euitatus.id eſt.vita pᷣuatus.i.per/

territus

Qulogiũ.gij.n.S.i.ſapia.vel bona fama v? vũ
Guſtochium.f.a.i.bñ foꝛtunata.⁊ ðꝛ ab eau
qò eſt bonũ.⁊ tuchis qð ſterpᷣtat᷑ foꝛtuna.
uticiani.qͥdã heretici dicti ab Eutice cõ
ſtãtinopolitano abbate.qͥ xpᷣm poſthuma

teſtimoniũ.vel cantꝰ Itẽ eulogia dicũtur
laudes electe ⁊ ſummat collecte.yt ſi qͥs ĩ
imagine alicuiꝰ laudes ſcribat eulogia di

nũ.⁊ logus.⁊ ſunt eulogie bñdictões. ſalu
tatões. ? bone donatões Uñ ĩ decretꝭ.xxj
dil. de eulogijs ad ſacra ↄcilia ↄſtitutꝭ JIũn

uropa fuit filia Agenoꝝꝭ reg libye quã

eg tertiã ꝑtẽ mũdi europã vocauit. Iñ eu
ropicꝰ.ca. cũ.⁊ europiꝰ.pia.piũ Et nota q

GSurus ri.m. a.eſt ventꝰ flãs ab oꝛiete.⁊ ð

Quſebia.bie.i.pietas.

iupiter ab africa raptã.cretã aduexit.⁊ ab

ſunt tres ꝑtes mũdi ſ.europa.libya.⁊ aſia
De qͥb Lucanin.vj.Europã miſeri liby
am aſiamq; timere =
ab eos: eoi.q̃ſi ab eoo ruẽs.

In euſebi.i.piꝰ.⁊ cõ
ponit᷑ ab eu qð eſt bonũ.⁊ ſebes qð eſt pie
tas.q̃ſi bona pietas. Hinc etiã grece cico
nia ðᷣ euſebes.i.bone pietatꝭ auis.Fert᷑ei
ꝙ ſic alit᷑ a parẽtibo dũ ꝑua eſt.ita poſtmo/
dũ ſenes parẽtes alat.

nam aſſumptionẽ negauit exiſtere ĩ duabbꝰ
naturis.ſʒ ſolã diuinam aſſeruit in eo eſſe.·
naturam.

—

5 . =

ncini

nido⸗
Kcag men
cſektnot
Dodat
hring
a.Eſc⸗

mumunnllt

konympe
ning
leutdetn
lwei
ſang
enfitan
futto
fonftpene

Miene,

§.

Geliggi

. gapnden

tpaan
Migen

0 Et tũc ꝗᷣdã vocãt eã exceptõeʒ facti.vt qũ
hfmnkiiin Euũ etia ẽ pᷣſentiariꝰ ſtatꝰ oĩm q̃ ſũt ⁊ ſue· ſine actõe qͥs calũnioſe ponit.
mit N rũt ⁊ futura ſunt.i.in cuiꝰ pñtia ſunt oia Orxceptio dilatoꝛia eſt q̃ cãm differt.vt n
lm,Eunat pterita ⁊ futura tãq; pñtia. Iñ euiternus ſti.e.S.appellank s
nf na.nũ.⁊ euitaneꝰ.a.ũ.i.ꝑdurabił in euo. Erceptio peremptoꝛia fm ſpe. vocat ſic. a
unckiſene daiE Aacctioné vel intẽtionẽ agẽtis Punk H
Gamhe gute + Erceptio ꝑpetua ẽ qᷓ ꝑpetuũ hʒ effectuʒ.vt
HD rxactio. onis.f.t.i.iniuſta petitio cũ petꝭ a me debitũ. excipio ꝙ tu remiſiſti
diugſuiniin xactoꝛ. oꝛis.i.iniuſtꝰ petitor. mihi. Hec exceptio ꝑpetua dicipᷣt.⁊ ꝑpe/
atadinen ractꝰ. a. ũ. i. ꝑfectꝰ.pqᷣſitꝰ.delectabil. tuo ↄpetit qncũq; actoꝛ agit.qꝛ exceptio ñ
. xallage eſt mutatio qñ ꝓ numero płi ſin ¶coõpetit niſi qͥs agat. ff. ð excep. l. exceptio H
idipibonun⸗ gularis peinitt. S6Si⸗ͤſceptio tpal eſt qᷓ ad tꝑs vtilł eſt. vt cũ pe/
cniuſhciäntiie Sramen . inis.i.filũ mediũ q̊ trutina et ſta/ tis debitũ.excipio ꝙ feciſti pactũ mecũ 38
nad ctbong tera regit᷑ ⁊ lãces equãt᷑ Uñ ⁊ ilãceis amẽ nõ petẽdo.Hec exceptõ vſq; ad ãnũ vtilii
moiböamnt tũ ðꝛ. Ułl examẽ ðꝛ lingula qᷓ ĩ foꝛamĩe tru eſt. poſtea vo nõ.de q de reſch. c. plerüqʒ. HD
anpfbopone tine vᷣtit᷑ huc ⁊ illuc.ſᷣm quã ↄſiderat᷑ eqdi Efceptio aunoꝛmala ẽqᷓ nõ ſeqt noꝛma alia
inghaman ſagti tas põderatoꝝ. Uñ ⁊ examẽ ðꝛ iudiciũ.di rũ.qꝛ pᷣt opponi ante litꝭ ↄteſt.⁊ pꝰ.⁊ ine
1. poede ſcretio. pbatio.inqͥſitio.Examẽ etiã dicit lit vteſt. vt actlo excõicatõis.⁊ alie.ſ.ð
dcngekdonon: gapũ ↄgregatio.⁊ ꝑ trãſlationẽ hoim. q́bo dubitat an ſint ꝑpetuean tꝑales.vt ex
ESranguis.ↄ.t.⁊ H̊ͥ gue.i.extra ſanguinẽ.vel ceptio matrimonij.⁊ exceptio ñ numerate
nundo deco, pallidꝰ.⁊ ðꝛ ab ex ⁊ ſanguis „ pecunie.⁊ ñ numerate dotꝭ.vt no. Inſti. ð
Ickumno wit Eranimatꝰ.a.ij.i debilitatꝰ.ꝑterrefactꝰ.cõ cexcep.S.appellaeaeant. f.
ncheboni an ſternatus. H Erceptio rei iudicate nõ põt opponi.qñ fit
Bor, Eſfuun Ercedra.dꝛe.ab hydoꝛ vł hydro qꝗð eſtaq̃. ſuꝑ eadẽ re ⁊ qñ eſt ex eadẽ cauſa ⁊ eadem
g Sab die ðꝛ h hydrꝰ vł hydra ſerpẽs aq̃ticꝰ. De hy/ pſona. z ab ercipi HꝰM Exe tc
raiz ſo fuft dꝛa legit᷑ fuit dꝛaco multoꝝ capitũ.qᷓlis rceptoꝛiꝰ.q.ũ.ꝛ ab excipio pis.Excepto
ilun fuit ĩ leerna palude puicie archadie. Hec ria ſunt q excipiũt vel debẽt excibpi HW
Allateral.18: ab latine excedra ðꝛ.qꝛ vno ceſo tria capita ex rcidiũ.dij.i.deſtructio vl euerſio ve ca
huͤ ſr une creſcebãt Sʒ h̊ fabuloſum ẽ. Nã ↄſtat hy ſus. In excidioſus.a.ũ.i.excidio plen
Deannn. dꝛã locũ fuiſſe vomentẽ aqs vaſtãtes ciui Orciduꝰ. dua.duũ.q̃d facile cadit
ſecllibre ni tatẽ vicinã.ĩ q vno meatu clauſo młti erũ rcipulũ.li.i.venabulũ.⁊ v ab excipio. is.
Inclelen pebãt. Oð hercules vidẽs loca illaↄbuſſit eo ꝙ excipiat apꝛũ venientt·
näanete ⁊ ſicaq̃ meatꝰclauſit vñ ⁊ bydrã ðꝛ interre Orxcipuꝰ.a.ũ.i.pcipuꝰ ⁊ melioꝛ.⁊ ðꝛ ab exci
iocun ciſſe. Et nota ꝙ ĩ aliqbo libꝛis ſcribit᷑ exce pio.pis.qꝛ melioꝛa ſolent excipi ⁊ eligi.qſi
ian Rnd dꝛa ꝑ d.⁊ tũc eſt etymolł.excedra.qð excel/ extra ala. =D
uropalidſaſe ſa hydra. In aliqꝑ t. excetra. q̃ᷓſi excelſla Erclamatio ẽ cũ frequent᷑ clamat᷑vt O q̃n
nhimic⸗ tria. Et iſta lr̃a cõmunioꝛ eſt. ⁊ bʒ mediam tis.o qbo.o qᷓlibes vidqduaas
„,4* naturalit᷑ pductã. Excetre aũt cõꝑꝗt Hie Ercluſoꝛ. oʒ.q ⁊ excluſariꝰ ðꝛ.i.ianitoꝛ qui
ſis ihorlni ronym emulũ ſuũ ꝓpter detractõis ſibilůũfoꝛas excludit hoſes
nͤs. „, weltorlehquaufe⸗ vna via detrahẽdi. Excolẽs.entj.o. g.qᷣ excolit. vl pur zelin
culchl igin uenit detractoꝛ aliã viã vel plures. Uñ in oſe⁊ diligent parat. tũc cobaß cxcol⸗ es.
ziaſchescdct ꝓlogo Eſqre ðt. Itaq;ʒ licet excetra ſibilet tioꝛ.tiſſimꝰ. Uñ Johes caſſianꝰ dic. Ex/
Hincen gla a victoꝛq; Sinon incẽdia iactet. Sinõ au colẽtioꝛes cibi aĩe nõ adimũt puritateʒ.ſi

Guũ n. a iĩ ſeculũ vł tps vel ſpaciũ q̊d cuzʒ

mũdo cepit eſſe.⁊ ðꝛ ab h̊ infinitiuo eſſe.

tem fuit quidã ꝓditoꝛ cuius inſidijs capta

reo cõpetit. etiã ſi nulla actoꝛi cõpetit actõ

cũ moderamie ſumant᷑.

guutiunſt fuit troia. Etiõ ðᷣꝛ victoꝛ cui cõpat Hie/¶ Srcolit. ta. tũ.i. bñ cultꝰ ⁊ diliger.
. ronym emulũ ſuũ detractionis incendia S xcõmunicatio.ſf.t.eſt extra cõionem eccie
irmmntth ſacienté. epatio. vl cẽſura eccłiaſtica excludẽs a cõ
coneritn Srcelſus. a. i. i. alt? vel ſublimis. Iñ excel· munione fideliũ.qj.q.iij.c.nihil.⁊.S. euidẽ?
ei tönpute Sxceptio ẽ rei defenſi iegani defendit et mo epᷣoꝝ.⁊.c.nullam. Et cölcqtois due
utenin . uekab actoꝛe. Et jm Aʒo. iſũ. E.et. q ſut ſpes q; frequent vſitant deqᷣbul . iij. q.
mnuſenn êponit large ⁊ ipꝛopꝛie pomi defenſiõe put iiij. Engeldrudi. Ulna q maioꝛ eſt.x dicl

anathema.⁊? excludit ab ingreſſu eccłie.⁊
a cõione fideliũ ⁊ a ſacr̃is.Alia minoꝛ que
ſolũ ſeꝑat a ſacroꝝ ꝑceptõe.de ꝗ in ca. Di
celebꝛat. de cele.miſſa.exnoſtris.
Rec eele lecen —
xcoꝛs.coꝛdis.o.g.i.iners.fatu.inſipiẽs.
7 8 ab ex ⁊ coꝛ.q̃ſi extra coꝛ.Et ĩ eodẽ ſen
ſu ex e.⁊ coꝛ ðꝛ ecoꝛs.dis.ge.o.q̃ſi ſine coꝛ
de. Uñ Oꝛati in epi. Sub dña meretri/
ce fuiſſet turpis ⁊ excoꝛs.

Ercrementũ eſt qð ſuꝑexcreſcit.vt ĩ arboꝛi

bus qð putat᷑ſeu qd expuimus
Ercubie.aꝝ.i.vigilie.cuſtodie.inſidie
rcuſatio eſt alicuiꝰiuſte cauſe allegatio.ĩ

defenſionẽ vł ſupoꝛtatõʒ alicuiꝰ.ne coga
tur cõparere ĩ iudicio.de qͥ in.le.ij.ff.ſi qs

. .

cautionibb

Excuſatoꝛ ᷣm Aʒo. eſt ꝗͥ venit ad ponẽdũ
cauſas abſentie alicuiꝰ qͥ nõ poterat ſił ra

tione ſui vel cauſe ꝓcuratoꝛẽ ↄſtituere.vt

in cauſis crimialibo.in qb licʒ ꝓcuratoꝛ ñ

—

interueniat. tñ allegatis cauß abſentie bñ

admittit᷑.vt in.l.abſens.ff.de ꝓcu.vł voca
tus erat vt ꝑſonalit᷑ cõpareret
Grecutoꝛ ſm ſpe.eſtofficial ꝑ quẽ lit exe/
cutio vl ipſi cauſe ßnaro tio iubẽte iudice
ſuo expedit᷑. Ułſᷣm Aʒo / ꝓpꝛie eſt ille qͥ diſ
cuſſam cãm ⁊ ſniam executõi maãdat. q eti
am i iure vocat᷑ awaritoꝛ
Erecratio onis ſ.t.i.maledictio vł deteſta
tio. In execrabił.i.deteſtabil. 2.
Grecratꝰ.a.ũ.i.malcdict vel excõicat /
Sxedra.dꝛe.i.cathedra.thꝛonꝰ.ſedes.ſella
ſuggeſtꝰ Ubl exedra ẽ camera ſecreta. vł lo

cus theſauri.vł locꝰ ſubſellioꝝ.i.abſida.ł

camera vł loc'qdã ſeꝑatꝰ modicũ a pꝛeto

rio vł a pallatio. Uel exedra gen eſt fene/

ſtre q exteriꝰdilatat᷑.ſʒ interiꝰ coartat᷑. Itẽ
inuenit᷑ exedra ꝓ gazophilatio ⁊ etiaʒ pꝛo
thalamo. ””
Sxemplũ.pli.ðꝛ ab amplꝰ.pla.plũ.⁊ ðꝛ il/
lud qð fit. Iñ exeplar.arꝭ.ad cuiꝰ ſil itudi/
nẽ fit. Uñ q dã.Exemplar geneſt exẽpluʒ
qð trabis inde. Ul exeplar liber eſt. exem/
plũ qð trahis inde.Et ẽ exeplũ alicuiꝰdi/

cti vł facti pᷣteritiꝓpoſitio.cũ certi autoꝛis

noĩe. vt O ms ꝓ ſuꝑna patria laboꝛare de
bemꝰ ſiẽ fecit apłs.q tot ᷣbera paſſus eſt.
Itẽ exẽplũ eſt qdã ſpẽs argumẽtatiõis.et
ſm h̊ exeplũ eſt qñ fit pceſſus ab vno ꝑti/
culari ad aliud.vt atheniẽſes pugnare cõ

tra thebanos ẽ malũ.g̊ thebanos pugna⸗

reõ focẽſes eſt malũ

ſen nõ ſana mete

replaris ðʒ illa ſubſtitutio q fit filio furi
oſo ſeu mẽte capto ĩ euẽtu moꝛtꝭ in furoe

xemptꝰ ta.tũ.i.ſubtract. ſublat᷑.extract

dicit᷑ eximo.mis.q̃ſi ex aliq̃ empt.id eſt.
tracauaauas
Srempt? ðꝛ iſte qͥ a ſuo iudice ſiue iuriſdi/

ctione oꝛdinarij ſubdut eſt.

Eremptio pꝛie ẽ vbialiq̃ ↄuẽtual eccleſia
canonicoꝝ ſeculariũ vł regulariũ mona /
choꝝ vl monialiũ immediate ſubeſt pupe

Et ẽ duplex.ſ.vniuerſal⁊ ꝑticularꝭ. Uni/

uer ſal eſt q̃ cũ vniuerſitate iurꝭ ſpectat ad
papã.ita q; metropolitano aut dyoceſano
nihil iurꝭ maneat ĩ eadẽ. Particularꝭ eſtã

pꝓ ꝑte ĩ certꝭ caſibo ab eoꝝ iuriſdictõne exi/
mit᷑⁊ alias ꝑtinet ad eoſdẽ.

Exeniũ.nij.n.s.munꝰ ꝑuũ.⁊ qͥdcunq; mu/
nus mittit᷑ alicui.⁊ ðꝛ ab exenos qð eſt pe/

regrinũ ſm Hug. Pap̃.diẽ. Exenia pꝛe/
mia.dona.munera.bñficia. UIñ Ecci.xx.
Exenia ⁊ dona excecãt oculos iudiec

ab er ⁊ ſenſus.
Srentera dicunt᷑ inteſtina.q̃ ſic dicunt᷑ q̃ſi
exintera
Oxequie.aꝝ.płis nũeri.f.p.i.officiũ moꝛti
oꝝ. obſeqͥa qᷓ fiut circa ſepultura Iñ het
H exequialis.⁊ h le.i.ad exeqas ꝑtinẽs.vel
res exequiaꝝ.
Exercitoꝛ ðꝛ is ad quẽ q̃tidian q̃ſtꝰ ⁊ vtili
tas nauis ꝑtinet. Ogf vo nauis ðᷣꝛ cuito
ta nauis ⁊ ancoꝛa cõmiſſa eet
Sxercitꝰ.tus.tui.i.collectio hoĩm in expe/
Ditione. ⸗ UMUU
Exermis.2.t.⁊ h me.i.extra arma.⁊ exermꝰ
ma.mũ.idẽ
Efreſus.a.um.i.coꝛꝛoſus.extra l valde eſuſ

ↄſumptꝰ.euacuatꝰ

Srenſis.ſis. .t.⁊ G ſe.i.extra ſenſum. et ðꝛ

Erhauſt.ſta. ſtũ.i.ↄſumptꝰ.euacuatꝰ.exte/

nuatus èM
Orhebenꝰ.ni.f.s.q̃dã gẽma pᷣcioſa ⁊ candi
da.q̃ aurifices auꝝ poliũt SS
Orheredatio eſt alicuiꝰ a ſua ſuba vel here
ditate excluſio.⁊ alteriꝰſeu alieni inſtitutõ
veluti cũ ꝑẽtes exheredãt filios.⁊ ſcribũt
alienos heredes ĩ teſtamento. Ita accipit᷑
inſtitu. de here. liber. .
Eritiũ.tij.n.s.i.toꝛmentũ vł moꝛs.clades.
calamitas. caſus aduerſus. exitꝰ malꝰ Jñ
exitioſus.a.um.⁊ h ⁊ H̊ exitialis.⁊ h̊ le.id ẽ

2

lum.li.dimi.i.ꝑuũ exitiũ

piculoſum.vl qð infert exitiũ.Iñ ⁊ exitio

big⸗
diuigo.
gon
llis.
ne
ls nie⸗
fogſt l
tatitc
hlinna
Duomi
nſupſn
Geliäl
ſliüee
Gondi
tuͤaben
ſunſage
nidepi⸗
omind
nsta
o

imn
Vig

hoberee
duri ni
Terogiar
un penen
Spoctsd
nrde⸗
dalbe
ſumpe

imtidäfiſitt
Nenmnonim
aalcenti

dindicrſrini
ct.

Uizoninkart
Nnegllrinmn
meciue iüch
fültpgiainid
irureiun ſpenn
iunoautdfoctn
r iuniſdicön
colde.
näa dang
nadercnoscr
Ran die Cun
Nitocnlosinti

ciama nc

ſma qſicdiani

aſepulmri i
dardas ganis

zidu iſr vn
FtonamsRclit
4
Niſaſck.
Ucctiodolm ic

Hemammatcn

luscpnlni

ingd aut

arliflog /
tameno..

mntü Nlnnen

teritigl /,

4
1

fatenn
cun

Ex

diuido.qð eĩ exiguũ eſt alteriꝰ eget ſuffra/

gio. m Hug. Pap̃.dic. Exiguꝰ.imbecilł.

infirmꝰ.multũ egẽs.ꝑuus.
Srilis.liſ.ꝰ.t.⁊ H̊ le.tenuis ⁊ macer.⁊ ð ab
ex⁊ hilꝰ.vel exilis q̃ſi ſine ilib. Nõ em̃ exi
lis videt᷑ hre ilia.vl exilis ðꝛ ab exeo.quia
poſſit quaſi ꝑ anguſtũ aire. n exilitas
tatꝭ.i.tenuitas.Et pð.pe.exilis.⁊ videt᷑w᷑ eẽ
aſpirandũ qñ cõponit᷑ ab hil. als nõ. Vñ
Oꝛati in epi.Exilis domꝰ eſt vbi nõ mul
ta ſupſunt l
Oriliũ.lij.i.pegrinatio vl dãnatio.q̃i extra
ſoliã ciecclio

⁊ ðꝛ ab ex⁊ imus.q̃ſi ertra imũ poſit.⁊ hʒ

vim ſuꝑlatiui.vñ ↄſtruit᷑cũ gtõ płi.vt da/
uid eximi ꝓphaꝝ. Uł ðꝛ ab ex qð ẽ valde.
⁊ eminẽs.quaſi valde eminẽs. Iñ eximie/
tas.claritas.
ritus.tus.tui.pla ſignat.Nã exit.i.finis
Vn OQuið.epi.Exit acta ꝓbat carʒ ſucceſ
ſiba opto.Quiſqͥs ab euẽtu facta notanda
putat. Itẽ exit.i.moꝛs. Itẽ exitꝰ.i.egreſſꝰ
Uñ wpha. In exitu iſrael de egypto
Erlex.gis.o.g.i.ſine lege. extra legẽ.⁊ ðꝛ ab

tas. tatꝭ.i.ſublimitas.magnitudo. nobili /

Srodiñ.dij.i.pmꝰ cantꝰ.initiũ cãtilene Et
3ð2 ab ex ⁊ oda.qð eſt cãtus. Iñ h̊ ⁊ exo/

diariꝰ.rij.i.pᷣcẽtoꝛ.qqͥ cantũ incipit añ alioſ
⁊ exodiari ria.riũ.i.ad exodiũ vł exodiari
rodus.di.pe.coꝛ.m..i.exitꝰ.⁊ d ab exet
oda.qð eſt via.q̃ſi itus.viatio extra. Hinc
qdã liber ð: exodꝰ.qͥ ↄtinet exitũ vł egreſ/
ſum ppli iſrael de egopto
Erolet.a.ũ.i.excretꝰ.nutritvładultꝰ Vñ
Plaut in empidico.Domi reliqᷣ vginẽ ex
oletã.i.grandẽ.⁊ ðꝛ ab ex ⁊ oleo.es. Itẽ ex
oletus.ta.tũ.i.valde fetidꝰ.⁊ tũc ðꝛ ab ex⁊
oletꝰ.i.fetidꝰ.⁊ eſt nomẽ ä
romnis. .t.⁊ h ne.i.extra ſomnũ.⁊ d ab
ex⁊ ſomuus. M
xomologeſis.f.g.grece.latĩe ðꝛ ↄfeſſio vł
pces ſiue ſit laudis.vt cũ ðꝛ Math.xj.Cõ
fiteoꝛ tibi pr celi ⁊ tre ⁊c.ſiue ſit peccatoꝛũ
Et differt a letanijs.q̃ interpᷣtã rogatões
q exomologeſisp ſolaotłeſſiõe pctòꝝ agit
Letanie aũt ꝓpter rogandũ deũ ⁊ impetrã
am in aliquo malo miſericoꝛdiam eius
unt l
Erxoꝛabil. ⁊t. ⁊ Hle.qdð facile pᷣt exoꝛari.ſcʒ

7

ↄcedere rogata. Iñ exoꝛabili aduerb.Et᷑
cõponit᷑ inexoꝛabilis.i.nõ exoꝛabil.
toꝛciſmꝰ.mi eſt increpatio vłlↄiuratõ ad
uerſus diabolũ vt recedat.vtẽ illðꝰ Zach.
iij. Increpet ĩte dñs ſathan. In B̊ ⁊ B exoꝛ
ciſta.ſte.i.ꝰiuratoꝛ vł increpatoꝛ. Inuo/
cat em ſuꝑ cathecuminos.⁊ ſuꝑ eos qͥ ha/⸗
bẽt ſpũm immũdũ nomẽ dñi mi ieſu Xpᷣi
gdiurãs ꝑ eũ vt egrediat᷑ ab oo
roꝛdiũ.dij.n.S.iinceptio. Itẽ exoꝛdiũ ðꝛ
pma ꝑs oꝛõis ĩ rhetoꝛica.Nã ſᷣm Iſi.in li
bꝛo etymo. Parteſoꝛatõis ĩ rhetoꝛica arte
ſunt q̃ttuoꝛ.ſ.exoꝛdiũ.narratio.argumẽta
tio.⁊ ↄcluſio.Haꝝ pᷣma auditoꝝꝭ aim pꝛo
unocat. Secũda res geſtas explicat. Ter/
tia fidẽaſſertoꝛib fac. Quarta finẽ totius
oꝛõis cõplectit᷑. Et vt dic papᷣ. Exoꝛdium
ðꝛ pncipiũ oꝛõis.qdð oꝛatoꝛ ĩ ſua cã facit ĩ
q̊ reddit auditoꝛes beninolos dociles ⁊ at
tentos. Iñ exoꝛdiari.ria.riũ.i.ad exoꝛdi/
um ꝑtinẽs.Eth̊ exoꝛdiari.rij.qͥ incipit vł

Froꝛgin faeccct.
xoꝛia.rie.f.p.i.naſcẽtia.⁊ ðꝛ ab exoꝛioꝛ

xoꝛs. oꝛtꝭ...t.i.extra ſoꝛtẽ.⁊ abijcit᷑s.pᷣce
dẽtex. Uñ Saßp.ij. Nemo noſtꝝ ſit exoꝛs
luxurie nr̃e.i.alienꝰ.vlł extra ſoꝛte
Sxoꝛſus.a.ũ.i.locutꝰ.ĩceptꝰ.⁊ dicit᷑ ab ex et
Dꝛdio7okẽẽẽẽ
roſus.a.ũ.i.valde vł ꝑfecte odiẽs.⁊ↄſtri
itur cũ actõ.vt exoſus bella.i.odiẽs valde
Et ᷣm Papᷣᷣ.Exoſus ẽ qͥ aliquẽ odit.Odi
oſus o q odtirr
Srpeditꝰ.ta.tũ.i.exolutꝰ.liber.pmptꝰ.⁊ ðꝛ
ab expedio.is.qð idẽ eſt qð liberare.expli /
care.exoluere. Itẽ expedire.i.ↄuenire vel
ꝓdeſſe vł vtilẽ eſſe.⁊ ſᷣm hͥ ſepe inuenit᷑im/
ꝑſonale Expedit.vt ibi. Expedit vobis vt
vnꝰ hõ moꝛiat᷑ p pplo netota gẽs pereat.
Erpẽſe ſunt ſũptꝰ volũtarij ⁊ nõ neceſſarij.
⁊ ðꝛ expẽſa q̃ſi extra pẽſas ⁊ debitũ facta.
Srperrectꝰ.a.ũ.i.ꝑ ſe vigilas
Srpers.tꝭ.ↄ.t.i.imunis.ſine ꝑte. Iñ exptiꝰ
a. u. i. expers ſᷣm Hug. Pap̃. vo dicit. Ex/
pers.i.extra ꝑtẽ vł patriã alienꝰ.extraneuſ
Iñ expertia i. extranang
rpes.o.g.⁊ deticit in obliqͥs.i.extra ſpem
vb ſine ſpe deſperat?. Uñ perſiꝰ.Donec de
ceptꝰ⁊ expes. Et eſt qnte decli.
rxpilatoꝛes ſᷣm Aʒo ã ſũ hi ſunt qͥ ex rebꝰ
vacãtis hereditatꝭ aliqͥd ſurripiũt ⁊ expi/
lant. de pe. diſ. j. aut facta.

Erpinis.9.t.⁊ Gᷣ ne.i.extra ſpinas.ł ſine ſpi

nis.⁊ ðꝛ ab ex⁊ ſpina in

Exr

Orpiatio.onis.f.t.i.purga tõ.pia actio.mũ
Datio. Expiamen. pe. pᷣ.idem.
xpiatus.a.um.i.mũdatus
xpletus.ta.tũ.i.finitus ⸗
xplicatio.oniſ.f.t.ẽ allegatio q ſupplicatõ
nẽ infirmat.⁊ eſt acto; õ reũ. Uñn replica/
tio eſt allegatio ð exceptõʒ.⁊ adiuuat acto
rẽ. Et ſupplicatio eſt allegatio qꝗᷓ replicatio
nem infirmat ⁊ reũ adiuuat.
xplicitꝰ. ta.tũ.i.extẽſi us. finitꝰ ł termĩatꝰ*
xploſa.i.excluſa.c.inqᷣſt itõi. de ſen. excõ.
xpolia. lie.f. p.pᷣda ſic dicta .ab expoliãdo
Srxpulſoꝛ.oꝛ..ẽ aliqͥs expellẽſ. Iñ expultrix
cis. mulier expellẽs.⁊ foꝛmat–᷑ ab expulſoꝛ.
⁊ deberet dici expulſrix.ſʒ mutat᷑s.in t.
Erxpunctoꝛ.ðꝛ ab expũgo.Et expunctoꝛes
dicimꝰeos qͥ expellũt alios ab hereditate.
2 delẽt noĩna eoꝝ de tabula teſtamti. Uel
eos ſic dicim.qꝛ ĩ ſignãdis pᷣerãt teſtamẽ/

— 1

tis.⁊ eoꝝ inſerebãt pũctos q erãt ĩ heredi/

tate. vl eoꝝ qᷣtiẽs expediebat auferebãt no

mina qͥ erãt echereddii
Grqueſtoꝛ eſt qͥ publice pecunie ↄgregãde
ↄſeruãdeꝛ q̃rende officiũ habebat.vł ðꝛ il
le qͥ q̃ſtoꝛis deponit qdminiſtratõʒ.vt no.
Inſti. in phe. S. cůcd. r
ſunt medie pecoꝝptes. inteſtina fibꝛe
m Pap̃. ſim aut Hug. ð ̊ extũ.ti. inteſti
nũ.⁊ ð ab exeo.is.łlab exto.as.vñ Ezech.
xrj. Interrogauit idola exta ↄſuluit
xtales ⁊ ani idẽ ſunt.i.vie alui purgandi
. j. Re. v. Cõputreſcebãt pminẽtes ex/
cales eoꝝ. Qõð dic ioſephus factũ fuiſſe ex
violẽta paſſiõe diſinterie.vt ⁊ putrefacta ĩ
teſtina egererẽt Uñ mures ebullientes de
agris comedebãt extales eoꝝ .Et declina
tur. G̊ extalis.lis.⁊ ꝓdu.ta.

Ertaſis ſis.f.t.pe.coꝛ.i.exceſſus mẽtis.ſ. cũ

—

bõ ponit᷑ extra ſtatũ ſue mẽtis.ſicut ĩ arti/
culo moꝛti.⁊ ðꝛ ab ex⁊ ſtaſis.qð eſt ſtatus

Uel ſᷣm Pap. Extaſi igeſt exceſſus mentis
q̃ fit pauoꝛe mẽtis vel aliq̃ reuelatõe. Iteʒ

extaſis eſt qᷓdã ſpẽs metaplaſmi.⁊ ẽ extẽſio
ſyllabe naturã v̈bi. vt italiã vado ꝓfuguſ
cũ italiã coꝛ.pma ſyllaba dici debeat. que
diaſtole a qbuſdã ðꝛ. Ub extaſis ẽ pductio

ſyllabe naturalit᷑ bꝛeuis.⁊ ĩterpᷣtat᷑ extẽſio.

⁊8 ab ex qð ẽ extra.⁊ ſtaſis qð eſt ſtatꝰ.q̃ſi

extra ꝓpꝛiũ ſtatũ poſitio.Et ðꝛ extẽſio Wa
be. qꝛ bꝛeuitas extẽdit᷑ in longitudinẽ Qui

dã tñ dicũt excheſis.ab ex⁊ theſis poſitio.

ſi extra ſuã poſitionẽꝰ
Que r.ra.rũ.i.vltimꝰ.vł extraneꝰ.externus

2 dicit᷑ ab extra

Erternus.na.nũ.i.alienꝰ.Jñ extemo. nas.

nare.i.alienare
xterus.ra.rũ.i.externus
Axtiperx. oĩs. t. vl extiſt pex. c.i. augur à ĩſpi/
Ertollẽs. tis.o.g.i.ſuꝑbo.elat.inſolẽs. Jñ
extollẽtia.i. ſuꝑbia
Etoꝛꝛis..t.i.expers.vl extra terrã poſit.
exul. 2 ꝓpꝛie expulſode terra ſua vi.⁊ ðꝛ ab
ex ⁊ terra. Ul pᷣt cõponi ab ex⁊ toꝝis.⁊ ðᷣꝛ
extoꝛꝛis.i.exul pꝛie cui interdicebat᷑ ignis

r traduce ſũt due ptel.ꝛ expᷣpoſitõ ctradu

ce nomẽ.qð eſt caſus ablatiui ð tradux.G.
ESrtraneꝰ.nea.neũ.q̃i exterraneꝰ.i.extxa ter
ram ſuã poſitꝰ.⁊ ðꝛ ab extra “
Srtraoꝛdinariũ remediũ eſt qð ob aliquã

cã m extra vł vltra curſum ſe olitũ alicui da

tur. vt reſtitutõ minoꝛi leſo. vl abſenti cau
ſa iuſta neceſſaria vl ꝓbabili.ad que reme
dia nũq; recurrẽdũ ẽ q;diu remedio oꝛdi/
nario locꝰ? eſtad qðᷣ p̃t hr̃i recurſus.
Grtraoꝛdinariũ iudiciũ ẽcoꝛã delegatovł
qñ nõ ꝓcedit᷑ in figura iudicij.ſʒ ex officio

iudicis in modũ inquiſitiõis vel denücia

tionis. vide tex.iuncta glo.in.c.qm cõtra.

depbao.“ ,
Srxiremꝰ vł extimꝰ. ab extra exterioꝛ aduer
bio.i. pclarꝰ.pᷣcellẽs.nouiſſimus

rtricabilis. 9.t. ?: B le.i explicabit. ſolubi
2 ꝓpdu.tri. Uin lirgiliꝰ in. vj. enei. Hic la

boꝛ illa domꝰ ⁊ extricabił erroꝛ.

Gruberis.9.t.⁊ h bere.ðꝛ ab ex⁊ vber. pꝛo

maãma. Et dicunt᷑ exuberes infantes qᷣ ex
tracti ſunt ab apre..
Grul.lis.ↄ.g.i.extra ſolũꝓpꝛinʒ poſitꝰ. ⁊ ðꝛ

ab exulo. las. remota o. In exiliũ. li q̃ſi ex

tra ſoli pꝛiũ poſitio extra terminũ. ⁊ exu
lariꝰ ru.riũ.qͥ exulat

Grultatio.onis.f.t.i.gaudiũ.Et differta le

ticia. qꝛ exultatio eſt vboꝝ atq; mẽbꝛoꝝ. le

ticia vo mẽtis gaudiũ eſt

xuſtꝰ. a.ũ.i.cõbuſtꝰ.de qᷣ nihil ſupeſt

rutus. ta. ti. i.ſpoliat. extract. erpulſus.
xuuie. aꝝ:i. ſpolia. veſtes. indumẽéta. quia

exuunt᷑. Exuuie ⁊ induuie dicũt᷑ tuniceſ/

pentũ.qꝛ induunt᷑ exuunt ßm Hug. Pa
pias vᷣo dicit. Exuuie ſpolia occiſoꝝ hoſti

um vel tunice ſerpentu

Ezʒechias interpᷣtat foꝛtᷣ dñs vl foꝛtitudo

domini.

Szechiel interpᷣtatur foꝛtitudo dei. vel im/

ððèð

chofiti
dent iͤſ
DAa
(us.
Pabe

Baober

ſacio
bybea
cia
tan?
nnß⸗
dimn
ſto
bnoeſi
Mlerca
olk n
enoe 6
tnbui.
Wiroͤf
Phate
Cenene
lehte
bici
ſacige
li⸗
lſ
lypubtig
aimrtop⸗
tachute
Wutni

Jiatemg

giangriͤi

clat inſolig

mmtnioet ‚

nſuar dr
darttonis1
Merdicedatigno

1cppoſtödrte
danmönacine
tenne'ie
üͤckqd obii
fumſolitüidlann
nilcho.Kobane
öödintonetonn
Tbfirecunne
nicwrideleg
iucicißz er oſ⸗
ſniis vel danle
gorinc,RR

memcrio? adnn
niſſinus
aglabt bi.
n wener Vichi
PrrN
N.
ad wer

Pcresmianics,

güprinpoſt,

cniu i,

nai nn
tbor Abli
mantat
Pdrͤnbln⸗
wubie nn
n j un⸗

ſorh⸗

=

3

= —

.
3
4

=

citt⸗

orinan

„
C.

1

In latinis dictioibo ponim. vt fa
ma filiꝰ. In grec vᷣo dictiõibo ph.

atq; h ſoluũ intereſt. ſiẽ dicit · Pꝛiſcianꝰ in p

Mo libꝛo maios.
Eaba.be.ðꝛ qſi faga.a fagin qð ẽ comede

re. Iñ fabariꝰ.ria.riũ.qð fit de fabis.ł qð
ꝑtinet ad fabas.Et h̊ fabari.i.cantoꝛ.Et
dicebant᷑ apud gẽtiles cãtoꝛes fabarij.qͥa

illo legumĩe maxie vtebant᷑ in cibo. Etꝑ

cõpoſitionẽ h fabafreſa.ſe.q; eã hoĩes frẽ/
dent.i.frangũt cũ molẽdo eã cõminuunt.

Uel ſunt due ꝑtes.Et ðꝛ freſus.a.iũ.i.fra

ctus.a frendeo. des.
Eabella.le.dimi.i.pua fabua
Eaber bꝛi.ðe qᷓi facer a faciẽdo ferrũ.⁊ ðꝛa

facio.cis.q̃ſi ſaciẽs ferꝝ. Hinc etiã poſtea

hB bũ traductũ eſt ad aliaꝝreꝝ artifices.ſ.
cũ adiectõe.vt faber lignariꝰ.faber carpẽ/
tariꝰ. Iñ h fabercułꝰ.li.dimi.⁊ h̊ fabꝛiſa ſe

vxoꝛ fabꝛi. Iñ h fabꝛilla. le. ꝛ fabercula. le.

dimi. In ⁊ fabꝛica.ce.locꝰ fabꝛicãdi. teʒ
ſaber cõponit᷑ ̊ aurifaber.bꝛi. Itẽ a faber
bꝛi. ðꝛ faber.bꝛa.bꝛũ.i.ingenioſus.cautuſ
pulcer.cõpoſitꝰ. Iñ fabꝛe aduer.qð com/

ponit᷑ Fabꝛefactꝰ.cta.ctũ.i.artificioſe ⁊ in

genioſe factꝰ. Et cõponitur faber Affaber
bꝛa.bꝛiũ.i.valde faber.⁊ etiaʒ infaber.bꝛa.
bꝛũ.i.nõ faber.nõ pulcer.nõ cõpoſit

Eaber lignariꝰ ðꝛ nõ ſolũ qͥ ligna dolat.ſʒ

generalit᷑ oĩs qͥ edificat.vt.ff.de vᷣ.ſig.l. fe/

re.S.fabꝛos

Eabꝛicẽſes dicebãt᷑ qͥ erãt deputati armis
faciẽdis.reparãdis.⁊ vẽdẽdis.vt.l C.e.t.

li.j. Sʒ Jo.an. de ſen.excõ.ſi iudex.li.vj.

diẽ ꝙ fabꝛicẽſis ðꝛ qͥ publica arma facit.⁊

in publicꝭ fabꝛiq ⁊ nõ alibi.⁊ dat pᷣmiceri/
oꝛi vt reponat ĩ publiq armametis.quoꝝ
bꝛachia ſtigmate figuraban..

Eabꝛateria.rie.i.oꝛnatꝰ fabꝛoꝝ.vł locꝰ vel
dom vbi fabꝛice ſũt. Ulł fabꝛateria.rie.ẽ

ciuitas cãpanie. Iñ fabꝛaternus.na.num

Noia em deſinẽtia ĩteria faciunt poſſeſſi /

num in nus.r pᷣcedente.

tinẽs. vel a fabꝛo pfectu.

Eabula.le.f.p.i.res q̃ nec vᷣa eſt nec veriſi/

milis. Et fabula illa eſt va q nihil vᷣitatis
bʒz in ſe, Et illa falſa ẽ q̃ aliqͥd vᷣitatꝭ ĩ ſe cõ/

. .

yt oꝛphe phetõ. Scire tũ debes
nõ tã fixis labꝛis eſt ꝓnũciãda f. quõ pp

tinet admixtũ. Siẽ em̃ eſt in amoꝛe mod

nõ habuiſſe modũ.ſic eſtĩ fabula veritat

nõ habuiſſe veritateʒ.⁊ ðꝛ fabula a fando.
qꝛ in ſolo fatu ↄſiſtit. Itẽ fabula qnq; dici
tur hyſtoꝛia ſilr a fando.qꝛ eã famur.qñq;

locutio. In fabuloſus. ſa.ſuʒ. ? 2 fabun

laris.⁊ B re.Et h̊ fabulo.onis.recitatoꝛ ſa
bulaꝝ vl inuẽtoꝛ Et fabulor arꝭ.i.fabulafs
Eacetia.tie.i.curialitas.vꝛbanitas.elegin
tia. ſuauitas. ⁊ ꝓpꝛie ĩ factꝭ.⁊ ð a facet.

Eacet.ta.ũ.i.curial.vꝛbanꝰ ꝓpꝛie ð docti

ctis cmodat.? cõpat᷑.qð aũt ðꝛ facetꝰ qſi

fauẽs cetui. etymologia eſt

acies.ei.ðꝛa facio..qꝛ fac noticiã hois.

vel qꝛ facta ſita natura.Eſt eĩ facies natu
ralis ⁊ certꝰ⁊ iĩmutabil oꝛꝭ habitꝰ. Nultꝰ
gartificialis ⁊ vari⸗ eſt, ꝛ m affectioõz ani /
mi modo triſtis mõ letꝰ Uñ ſolet dici ꝙ fa

cies facta eſt. vult?ꝰ vo fit. Uñ. Coõſiſtit fa⸗/
cies.ſz vult ſepe mutat In faciecula. le. di
mi.i.pua ſaces
Eacilis...t.⁊ le.qdð de facili pᷣt fieri vel ſi ⸗

ne difficultate. Et vt dic Greciſmꝰ. Orf id
ſacile qð nõ grauat ad faciẽdũ Cui nõ bõ
dus ineſt ðꝛ eſſe leue. Oppoſitũ facili gue

Dico leui q̊z pöidus

PFacin. noꝛꝭ. vꝛa facio. qᷓ. Et differta ſfagi
tio. Quidqd emm agit indomita cupiditas
ad coꝛrũpendũ aĩm flagitiu vocat᷑ Sʒ d

q́d agit vt alteri noceat facinꝰðꝛ. Et h ſut
duo generg oĩm pctõꝝ. Sʒ flagitia peio/

ra ſunt ꝗᷓ cũ coꝛruperint aĩm. aq facinoꝛa
pꝓſilit᷑. Suũt em̃ flagitia in dictꝭ vł cogitati

onibo. ſʒ facinoꝛa ĩ factꝭ. Un ⁊ illa dicũtur

ffa gitia a flagitado facere. qd ſibi noceat.x
a flagitãdo coꝛruptelã libidinis. SGʒ h di

cunt᷑ facinoꝛa a facti cõmiſſione.qꝛ fac qd

alteri nocet. Jn facinoꝛoſus.a.um.Et no

ta ꝙ ſacin aliqñ accipit in bona ſignatie
ſcʒ ꝓ facto qð fere ſp diſcernit ex adiuncto
vt pulcrũ facinmꝰ.pᷣclaꝝ facinꝰ. H

Bacitergiũ. gij. .togilla. ſiue puulũ gauſa /
De d tergendũ faci DM

crica:i osa ſacre Et & nome factici ,/
um.qð factũ eſt ad ſil itudineʒ ſoni illiꝰ rei

etate ſonoꝝ inuentũ eſt ꝑ imitatõʒ. vt tur /
tur.taratantara.tintinabulu

