Ceros gręce:dꝛ coꝛnu latine.
Cerotu.ti.n.s.ideʒ eſt qð ceroma vel cõmi/
xtio herbaꝑ⁊ vnguentoꝝ.

.*

Cernitus.a.u.me/p.a ceres cereris dĩinter/

poſita. r. ne ſi viceret ceritus ꝑ vnũ.r.pu/
taret᷑ a cęra vici:qui habet frumẽtũ. vl in/
ſanus a nimia potatiõe vel comeſtiõe de
qua qui plus recipit q; natura reqᷣritĩſa/
nus efficitſicut antiqtus qnñ ſacerdotes
cereris ei ſacriſicabãt ſolebat iſanire. DNel
doꝛ a cerebꝝ·ſcilʒ furioſus ·qͥ cerebꝛũ habet
cõmotũ.Hñ Greciſmus.Cerrit dicetur
quẽ veſania toꝛquet
Cherſydrus.m.s.qͥdã ſerpẽs qͥ alternatim-
modo in aqua/modo in terra moꝛat᷑ dẽ
acherſon quod eſtterra ⁊ hydoꝛ quod ẽ
aqua.Et idẽ vꝛ chelydrus.Et ab eiſdẽ cõ/
ponit · ſcilʒ a chelon quod eſt curuũ· quaſi

cherſydiꝰ. Aucanꝰ tñ videt᷑ velle ꝙ aliud

genus ſerpentis ſit chelydtꝰ q;ᷓ cherſydiꝰ.

cõponit᷑ ᷣm hoca chelon quod ẽ curuũ

⁊ bydoꝛ aqua.qꝛ ſemꝑ curuat᷑⁊ moꝛatur ĩ
aqua. Inde chelydrũ dĩ lignũ vellapis
teres et longus ⁊ volubilis ad modũ ſer/
pentis illius:quo arca adęquat.Dide qð
quidã ſolẽt pferre has dictiões coꝛrupte
Dicẽtes celſydrus᷑̊ barbariſmꝰ eſtĩ oĩibo.
Chelindrus tñ ĩuenit᷑ ſed in alia ſigtione.
ſcilʒ quędã figura q̃drata ſic dꝛ ĩ geome/
tria habens ſuperiꝰ ſemicirculũ.et dꝛ ſica
dicto lapide vel ſerpẽte ꝓpter ęq̃litatem
Inde hic chelindroidos· dꝛ vmbꝛa eq̃lit
creſcẽs in longu.
Cherſon dicũt gręci terram
Certamẽ.n.t.veit a certo.as.⁊ ẽ idẽqð pu/
gna uł litigiũ. Et ſũt noĩa pła idẽ ſiꝗntia
Vñ. Certamen lites rixas⁊ iurgia vites.
Et cõtentio vel diſſenſio litigiuqʒ. Aſſit
agonia ꝗᷓ iũgit᷑ agonixãti. Cõtrounſia nec/
non viſceptatio ciſma.
Certus,.a.ũ.dã a cerno.is.Et ꝓpꝛie cert dĩ
ille qͥ cernit rem de qua certiſicat᷑ lic; quã/
doq; ad aiam referat᷑. Et certus cõponit
cũ q; vt ecertus.i.valde certus.⁊ cũ in
vt Incert᷑ a.i.i.nõ certus ᷑m Hug. Pa⸗

pias vyo dicit: Certa clara manifeſta. Iñ

certitudo. nihil aliud eſt q; determĩatio
intellectus ad vinnnn. .
Certũ dꝛ nõ dubiũ. Hñ /ꝓcuratoꝛ debʒ eẽ
certus.ff. de pcur.l. ij. Ite arbiter cert de⸗
bet eſſe. ff. de arbi. l. itey ſi vn. S.ſi in duas
Silr tutoꝛ debet eſſe certus.ff.ð teſta.tu/
te. l. tutoꝛ incertus.
Certicõditio cõpetit ex oĩ obligatione? ex
oĩ cauſa ex q̃ aliqͥd certũ determiatũ pe/
tit · ſiue ex cõtractu · ſiue ex cauſa legati·ſi⸗
ue ſuo noie · ſiue obliget hęreditario. Et
ſunt vuę erticõditiones· vna generalis
in oĩ cõtractu nbi certü ꝑetit᷑.Rlia ſpãlis
in cõtractu mutui. Et licʒ nulla lex H̊ mani
feſte dicat.põt tñ elici ex tex. Inſtitqͥbuſ
mo. re. cõtra. obli. S.i.in fi.ibi ex eo cõtrac/
tu ſcilʒ mutui naſat᷑ certicõditio · q̃i ꝓno⸗/
men eo⸗demõſtret ſpalitatẽ in mutuo.
Ceruica.cę.f.p.i.alapa vel potiꝰ colaphus.

Ceruical. lis.n.t. i. puluinar aureale quod

ceruicarui vꝛ a ceruix.

Ceruicatus.a.ũ.i.ſuꝑbo/furioſus: ↄtumax.

Ceruicoſus.a.ũ.i.ſupbusarrogans.
Cer umus.a.u.ꝑ/ ꝓ.l.res cerui· vel ceruo⸗

aceruus cerui.

Ceruiſia.ſię.fſp.genus potionis/a cerere dẽ.
Ceruix.cis.i.t.eſt poſterioꝛ pars colli · ſicut
gula anterioꝛ? dꝛ a cędo.is:qꝛ ibi cędunt
capilli. Ceruix etiã accipit᷑ p ſuꝑbia ma
xime in pli, qñq; etiã ĩ ſingulari.Dnde

ZJob. is: Cucurnit aduerſus eũ erecto col/

lo ⁊ pingui ceruice armatus.

Cęrulus.la.lu.pe. coꝛi.fluidus iſtar cerę· vi⸗

ridisniger.glaucus.Hꝛope qͥ dẽ cęrulum
eſt viride cũ nigro · vt ẽ mare. Iñ cerule
a. i. pe. coꝛ. Et vt dicit Papias:Cerulꝰ vꝛ
ipſe coloꝛ. Cęruleus vo qð ex cęrulo con⸗
ſtat. Itẽ cęrulus naturę· cgrule fignẽti ẽ.
Ceruſa quędã materies apta ad pingẽdũ

Peerplſte ſtãnoq; cõficit hm Papiã.

ug vo vicit cl ceroma v bec cerula ſe
quoddã genus coloꝛis. D
Ceruus eſt aĩal quoddã.⁊ dãa cerosqð ẽ
coꝛnu. Iñ hęc cerua Iñ ceruulus.li.dimi/
tiuũ.i.paruus ceruꝰ. Iñ H̊ cernula..
Ceęſar oꝛ a cędo.is.cęcidi.uł q; abſtract᷑ ſuit
de ceſo vtero mris · vel qꝛ foꝛtiter cędebat

alios in lio· vel qꝛ pᷣmo ſecuit ceſariẽ ſibi

vel qꝛ cũ cęſarie ſit natus.vel a cęſus dicit᷑
quod eſt elephas: qꝛ ĩ ſingulani certamie
deuicit elephantẽ. Et fuit ceſar ſcilʒ Juliꝰ
Pmus imꝑatoꝛ romanus· a quo quilibet
imꝑatoꝛ romanus victus eſt cęſar ſicit
auguſtꝰ ab RNuguſto. Eta celar celareus

₰

aiñ. 157 5 cęſariẽſis ? hoc ſe. Inuenit etiã
ceſar aliqñ in pli nuero. Oñ Ouidiꝰ. Ce⸗
ſaribo virtus cõtigit ante diem.

Cęſarauguſta.ſtę.f.p.i.terraconẽſis biſpa⸗

nię oppidũ a cęſare Tuguſto factũ⁊ noĩa/
tum.

Cęſarea.reę.vel cęſaria.rię.quędã ciuitas.2

ſunt ples ceſare?ę vel ceſanię noĩatę.

Ceęſanies.riei.f.ge.eſt coma capitis.et ꝓpꝛie

eſt vuon.

lenticuloſus. Qui enĩ lenticuloſus Ecolo⸗
rem nõ integn ß interciſů habet.
Ceſo.ſonis.m.t.qͥ de vetre mr̃is cęſo ſcidit᷑.

Ceſonia.nię.ꝗqdam carũcula in fronte eqͥni

Punlluc bpmũ ꝓdit ex aluo vñ faciũt mu/
i

leres quãdã potionẽ moꝛtiferã. Itẽ Ce⸗

ſonia fuit ꝓpꝛin nomẽ cuiuſdã mulieris.

Cęſoꝛ.oꝛis.iiciſoꝛ Hñ.2. paralypo.24? t
illi cõducebãt ex ea cęſoꝛes lapids[inu
Ceſpes · itis.m.t.terra cuʒ herbis euulſa.vel
frutex uł virgultũ dꝛ ſic.qſi crca pedes.
Ceſſabundusa.i.i.ſimilis ceſſanti · vel ille

qui ſepe ceſſat.

0

Ceſſio eſt iuris actionis trãſlatio:Maʒ h
ceſſionẽ iura actiones in eũ cui ceſſi tral /
ferunt᷑qꝛ ſicut in veditione vel qlibet titu

lo alienationis rei coꝛpoꝛalis neceſſaria ẽ

traditio q;tũ ad dommij traſſationc: Ita
ad trãſlationẽ rei incoꝛpoꝛalis ſelʒ iuris
actõis vtim̃ ceſſiõe·ꝗ reputat p traditõe.

Ceſtus.ſti.m.sS.a caſtus:vel ceſtos: hoc ce/

ſton. indecli.i.cangulũ veneris quo accin/
gunt᷑ ⁊ vtunt᷑ ĩ legitimis nuptijs.⁊ dꝛ ce

ſton q̃ſi caſton· eo ꝙ in feminis maritatis
caſtitatis ſignũ ſit. Oñ ponit᷑ qñq; ꝓ le/
gitima copula et maritali concoꝛdia vel
caſtirtaat.

Ceſtus.us.ui.a cędo cęcidi.i.coꝛiũ cũ plũbo

infuſo·quo manus ſuas pugiles muniũt

ſe inicẽ cędũt. Ceſtus etia dꝛ baculꝰ pu/

giluʒ · qui coꝛio ⁊ coꝛrigijs ſolet eſſe circũ/

datus. Etiã generalit arma pugilũ dicũt᷑
ceſꝰ. Inde videt᷑ dici ceſticulus.li.circulꝰ

in capite cũ aliqͥd poꝛtat

Ceſura eſt finalitas dictiõis in pncipio pe
dis· ita ꝙ ſequẽs dictio a lõga poſſit ĩici,.⸗

pere vel a bꝛeui. Non aũt ſit in pᷣmo pede
q;uis poſſit inciꝑe a monaſyllaba dictio/

ne · q; monaſyllaba victio nõ habet aliqd
ante ſe a quo cędat᷑· licq illa cędat᷑.i.ſepet᷑
a ſequẽti·vt ſi dicas: Mõ minoꝛ eſt virt

q;ᷓ quęrere parca tie.
Cęſus.a.iji.ꝑcuſſusinciſus.maculatus.

Chamul interßtat
ſarie parturiẽs · ſeu calens doloꝛeaut cali /

Cetaria.i.vinaria in qbus cete⁊ alij piſces
ſunt · vel officina ĩ qua liquamẽ ex piſcibo
ↄficit᷑.⁊ dꝛ a ceto.

,„

Cetarius.rij.m.s.dꝛ qͥ cetũ pilce; capit vel
vendit.Et inde hoc cetari.rij.locus vbi
vedunt cete vel vbi capiunt ⁊ abundant

Quod ꝓ ipſis⁊ pꝛo quibuſlibet piſcib⸗

Cxgteri.i.reliqui ex eodẽnumer·

Cetheus. pe p. interpᷣtat abſciſus. ·
Cethei qͥdã ſapiẽtes iuentoꝛes verboꝝ.

Cethura interptatur th ymiama· vxoꝛ fuit

Abꝛaę poſt Saram
Cgtus. us.ui.i.Ogregatio hoiuʒ dẽ a cedo

ceſſi·ꝑ cõtrariũ q; nõ ceditvel melius dꝛ

a coeũdo:/quaſi coetus.Dñ per oe diph/
thongũ debet ſcribi. Inde deriuat᷑ h cet

per ſolã. e.maſ.ge.in ſingulari. In pli xo

neu. ge.indecdli. OPaliter cete hoꝝ cete pꝛo
piſce magno marino:qꝛ copioſus c inſtar

cętus. Oñi Eſt homuz cetus k viuit in cqre

cetus.

Chalcos gręce.latine ęs vel fex vicitur.

Chaldęi:interptat feroces vel captiuãtes

vl quaſi demẽtes.⁊ dicunt᷑ a Caleph fi/

lio Qachoꝛ fratris Ilbꝛaę. ODñ dicti ſunt
chelckigui nũc chaldęi dicunt.s.mutata
Caleph· interpᷣtat canis · vel q̃ſi viride ·ſiue

coꝛ:aut quaſi oẽ co.
Cham interpᷣtat calidus vel callidus · ſiue
caloꝛ aut calliditas.
Chami · gręci dicũt bꝛeue ⁊ humile.
Chamos idolũ moabita·

₰ —

ſurgẽs doloꝛ vel necel⸗

vitas parturientis.

Chamus.m.s.eſt quoddã genus freni vel
pars.⁊ di a chami qð eſt bꝛeue⁊ hũile· vł

chamus capiſtrũ eſt.

Cbanaan interptat poſſidẽs of ul emula⸗

toꝛ gratię.

Chananeus interßtat emulatoꝛ vel geloteſ

ſiue paratus aut negociatoꝛ

Chaos.n.indedli.vel chaon/⁊ etiã h chaus

chai · vl hic chaos chaoi.i ꝓpfũditasſoſſa
vel ↄfuſio· caligo · vel cõfuſio ren vel ütiũ
repꝑ· ſcilʒ ile in quo oĩa fuerũt cõfuſa ⁊ cõ/
mixtaq a quo oĩa·pm Mug. Papias xo

dicit: Chaos gręci vicũt materiam cęli et

terre ofuoahhfm.
Charram interpᷣtatur ira vel iracũdia ſiue

ſaecd
(haſen
(ed
hti

ijpig
erpiiay

ſapit
tus wbi
Waune
antch

65 4
win
Vrorſu

dineſo
Nins d
dedipd
autbe
Pn
wrcrep
Nscint
ingj

in.
puii
Apbt⸗

ſunt

us ſue
.

Wer
ratal

fi
büley!

Acntu
agorl

iibchus
—K
Win
i⸗
ro
ntiet

aſu

furoꝛ:aut foꝛamina. Oñ Tobię xi? Per⸗
uenerunt ad charraʒ quę eſt in medio iti/
nere circa QNiniuen.
Chalſleu · interptat ſpes ei. vel ſperãs in eũ.
Chele vicũt᷑ bꝛachia ſcoꝛpionis ꝓpt curui/
tatẽ. Itẽ chele. lan· iuenit p ſigno libꝛ· qꝛ
ex pedibo virginis.⁊ bꝛachijs ſcoꝛpionis
efficit᷑. dꝛ a chelon.
Chelydrus ſerpes qͥdãvide·S.ĩcherſydrus

Chelis. is.mt.i.cithara· q; in modum bꝛa/

chioꝝ curuata eſt.
Chelon grece latine vꝛ curnuʒ. DHel chelon
grece latine dꝛ bꝛachiũſiue crus pꝛopter
curuitatem.
Chere interptat᷑ ſalue vel aue vel gaude.et

paͤncitche Bñ Perſi Quis docuit pſi⸗

tacũ ſuũ chere.i.ſuã ſalutationẽ.
Chermel · hebꝛaice dꝛ:qui curmelusmons
eſt in cõfinio paleſtinę ⁊ pheniq ⁊ interp/
tat᷑ molle vel teneꝝſiue agnus tener · aut
agnitio ·ſeu ſciẽtia circũciſionis.

Chberub.cherubis cherubim cheruben che

rub cherube. ⁊ pluralit᷑ cherubim per oẽs
caſus maſ.ge. ⁊ per. m. ſciptu. Jem che/
rub indedli.in ſingulani? in plłip eodem.
Itẽ hic cherubiʒ indecli.maſ.ge· ⁊ ſcriptũ
m. v tm̃ ſingularlnũeri.⁊ ſigt vnũqueq;
aungeloꝝ de illo oꝛdine: tunc debet did:
Sancte cherubim oꝛa p nob. Iteʒ pkalit
bec cherubin 1ĩdecli: neu.ge.⁊ tmi płali
ſcribit ꝑ.na ſit illũ oꝛdinẽ angeloꝝ: tũc
debet oici: Sancta cherubin oꝛatep nob.
⁊ bᷣm pᷣmã dedinationẽ põt dici:Sancte
cherubin oꝛate ꝓ nobis. Et interßtat ple⸗
nitudo ſeu multitudo ſaę qn illi ãꝗgeli vi⸗

cinius poſiti deo · dĩna ſcia amplius ceęter

inferioꝝ oꝛdinũ pleni ſun.
Cherucus.ci.i.ſũmitas mali · ſcilicz illud qð
inſtar vexilli malo ſuꝑponit᷑. ⁊ ̃m ventũ

mouet. ñ Lucanus. Inſtabit ſummis

minoꝛ vrſa cherucis. Quidã tñ dicunt ꝗꝙ
cheruci ſũt capita ⁊ coꝛna ontẽnaruʒ. vel
funes in malo⸗
Cheruni ſigti:ułl metuẽtes·ſeu foꝛmidantes
aut inſaniẽtes interßtat.
Chidon ·interptat᷑ ſcutũ vel cypeus.
Chilindroidos: dꝛ vmbꝛa ęqualit᷑ creſcens
in longum.
Chile cu aſpiratione eſt labꝛũ.
Chiliones eũ aſpiratiõe· hoĩes bꝛeuioꝛibo
labijs vocontt.
Chimera.rę.ẽ quoddã monſtꝑ ſᷣm fabulas
habens caput leoninũ pectus et ventrem

capꝛinũ caudã anguinã. Et ꝑ ſilitudinẽ

gentiq; mole chimęrã.

meretrix oĩ chümera. Dñ. Dis reuera me/

retrix eſt victa chimęra. Parte leo pᷣma
media caper. anguis in ima Oñ Virgiliꝰ
in. 6̊e Enei. Hoꝛrendũ ſtridens flãmata

chimera. Chimera etiã ẽ nauis Cnex. Dñ

Dirgilius in. Fe Cnei. Ingẽtẽc; gias in⸗
Chios · inſula dꝛ lingua ſyra:q; ibi maſtix
gignit. Syri enĩ maſticẽ chion vocãt. et
inde chius.a.ũ.pe p.ꝗ in pᷣmitiuo coꝛ. Itẽ
chios vꝛ filiꝰ. Itẽ chius chij q dam locus
de quo dꝛ vect. 20. Sequẽeti die venimꝰ
circa chin. Scom ꝓo Hapiã: Chius ĩſu⸗
la· in qua bonũ vinũ naſcit᷑ qð chiũ vꝛ · in

qua fons eſt hebetes faciens.
Choa · ecdleſia vel cõgregatio interpᷣtat᷑.

Chobal.ↄdẽnat.vel ↄdenatiointerpᷣtat᷑.
Chodoꝛlaomoꝛinterpᷣtat᷑ quaſi generatio
manipuli· vel quaſi bñsdecoꝝ manipulũ
Choeleth hebꝛaice · grece ecdleſiaſtes.latine
concionatoꝛ.
Chomoꝛ· interſtat᷑ laceſcẽs uł puocãs ſiue
laceſſiones aut ꝓuocationes.
Choneniasinterpᷣtat᷑ ꝑcuſſus oño·vel per/

Choꝛaula. ↄ.p.dẽ qͥ choꝛũ ducit · ulqͥ ĩ choꝛo

cum cãnulis cãtatqͥ alit oꝛ choꝛaules ex
eiſdẽ ↄpõit᷑ Ołchoꝛaules ↄpõit᷑ a choꝛea
Tago · gis · ſclʒ qui agit choꝛeã ßm Mug.
Papias dicit: Choꝛaules pnceps choꝛi ·
vel qui cũ cannulis.i.fiſtulis canit ĩ choꝛo.
Choꝛe · interptat caluaria · vel caluiciuʒ · vel
caluus ðd
Choꝛea.reę.ſ.p.i.ludicris cãtilena vel ſalta⸗
tio.⁊ dĩ a choꝛus. Papias vo vicẽ: Cho⸗
rea ſonus ludoꝝcantus vel carmina.
Choꝛeb · interßtat menſa · vel maſſa · ſiue tẽ/
ptans aut temptatio. HMUM
Choꝛeus · interptat᷑ iracũdus ·vel liber· aut
de foꝛamine.
Choꝛicanus.ni.m.s.dẽ qͥ canit in choꝛo · vel
cũ choꝛo.⁊ dẽ a choꝛus⸗ cano.
Choꝛulus diminutiuũ.i.paruus choꝛus.
Choꝛus.ri.m.s.eſt multitudo in ſacris col/
lecta. P tñ choꝛus locus vbi canũt qui
in choꝛo ſunt.⁊ dẽ a cõcoꝛdia. Alij oicũt
qꝙ choꝛus deriuat᷑ a coꝛona· eo ꝙ olim in
modũ coꝛonęcirca aras ſtarẽt ⁊ canerẽt:
ſed melius videt᷑ ꝙ coꝛona a choꝛus deri⸗
uetur. Del choꝛus dꝛ a coeuusq̃i coeuo/
rum cantus- vel ſocietas velloc. chon
deriuat hic coꝛus ri.qͥdam ventus colla⸗
teralis gephiro/q; ventoꝝ circulũ cdlaudit

Iquaſi chop fact. Itecho:us eſt qnedaz
nanlutg e. modioꝛũ · ſed hoc ex hebꝛeo

deſcenditqui vocat᷑ choꝛa ad ſilitudineʒ

collis. Choꝛia eni hebꝛaice colles appelliüd
Coaceruati enĩ trigita modij inſtar collis
videntur. onꝰ cameli effiaut ßm Mugj.
Item choꝛus eſt genus muſici inſtrumeti

cũ duabo cãnis.i.fiſtulꝑ vnã recipit ven/
tumꝑ alterã reddit ſonũ. Et coꝛus ꝓ ven
to non aſpirat ſed p alijs ſigtis aſpirat

pᷣma coꝛnpitᷣ p vento ꝓducit Hñ. Cõ/

ſona turba choꝛ quatiens eꝑ aera coꝛus.
Chous choi.maſ. ge.ẽ pars celi · ſcilʒ qᷓ celuʒ
cõtinet · vel ipſũ celu. Itẽ inenit᷑ cho' choi
ꝓ quodã locode quo ꝛ ct.2iꝰ I recto

.

curſu venimus choũ.

Chꝛemes.etis ꝓpꝛiũ nomẽ cuiuſdã perſonę

introductę in comedia quadã Cerentij.
Chꝛyſeus.a.ũ.i.aureus.⁊ dꝛa chꝛyſos qd ẽ
aurũ. Inde chꝛyſatus.a.ũ.i.deauratus
Criſis gręce latine oꝛ ſecretũ uł iudicũ.Sʒ

. 2
.

chꝛyſos idem eſt quod auru.
Chꝛiſma ẽ gręci.⁊ ſcribit᷑ ꝑ ch.⁊ dꝛ vnctio
latinea oꝛ a chꝛyſos quod eſt auu.

Chꝛyſolithus. m. s. eſt lapiſpcioſus ſimilis
auro cũ marini coloꝛis ſilitudine dicit᷑a

chhꝛyſos quod eſt auu.
Cryſopaſſus qͥdam lapis ſcioſus viridis
aurexq; mixturę a chꝛyſos qð eſt aurũ ⸗

paſſos qð eſt poꝛꝑ ꝓpter coloꝛẽ viridem.

Chꝛyſopataſius lapis ſcioſus ęthiopicis
quẽ lux celat ꝓdit obſcuritas. Mocte enĩ
igneus: die aur—es.
Chꝛyſoſtomus a chꝛyſos quod eſt aurũet
omos qð eſtos· dictus eſt Joãnes chꝛy⸗
ſoſtomus.i.auremun ooos.
Chꝛiſteeleiſon. ab eli qð ẽ deꝰ.dꝛ quoddã
vVerbũu gręci ·ſalʒ eleiſon.i. miſerere. Inde
chꝛiſteeleiſon.i.chꝛiſte miſereer.
Chꝛiſtianiſmus.mi.cultꝰ a niꝰ chꝛiſtiand/
rum dĩa chꝛiſtianus- etmog.
Chꝛiſtianus.ni. Oñ chꝛiſtiani a chꝛiſto di⸗
cti ſut · ſicut a Juda iudęi.Seu ab vnctöe
deductũ eſt hoc nomẽ qð nomẽ bmuz in

. 4

guntiochia per Petri dicationẽ exoꝛtũ ẽ
vt habet᷑ cct.xxcvcieeeses
Cbhiiſticola. ↄ.p.pe.coꝛ.i chꝛiſtũ colens.
Chꝛiſtus a chꝛiſmate oictus eſt. quaſi chꝛiſ⸗
mate vnctus. Chꝛiſma enĩ grece · latie d
Vnctio.quod nomẽ chꝛiſtus oliʒ erat cõe
T ſacerdotibo⁊ regibo.qꝛ⸗ hiq vocabant᷑
A9 regnũ ⁊ qui ad ſacerdotiũ iungebant

PBeſegibo Vtrruri ſaia Dicite chꝛiſto

meo Cyro. PBe ſacer oti

lite tangere chꝛiſtos meos. DPñ oñs no/

ſter antonomaſice ppꝛio noie dictẽ chꝛi⸗
ſtus:q; verꝰ rex ſacerdos fuit ⁊ chꝛimma,.

te vnctus.i.ſepteʒ donis ſpũs ſancti Ple⸗

„ 4„

narie delibutus.

D Chus · interptat ethiops vel tenebꝛoſus.

Chuſan · interptat tenebꝛãs · donũ· ul nigre
do gratificationis
Chuſauraſathaim· tenebꝛoſa iniquitas vel

nigredo impietatis intertart.
Chuſi · iterpᷣtat ſecetũ · vel ſilẽtiũ · vel arca⸗

num: aut ꝓpfunditas.
Pante JJ

Ciathus thi.m.s.eſt quoddã vas ad bibe/

dDum. Et ouodecim ciathi vnñn ſextariuʒ

faciut. Itẽ ciathꝰ pani cyphꝰ.cratereulꝰ
Pꝛrectoꝛiꝰ et coꝛ.pe. Oñ. Ex magnis cia/
this multi periere ſciatis

Cibarii.n.s.i.ibo. Et adiectiue cibariꝰa.

u.qᷣ vel ꝗ wel quod ꝑtinet ad abũi.
Cibatus.us.ui.i.comeſtio · declinat᷑etiam
adiectiue cbatus.a.ũ

Cybeẽ. bap. plis nuen.i. teſſere qdratęſcllʒ

taxilli.

Cibeles. lis. vel hec abele lis i mater deoꝛũ

ſcilʒ terra quę cbaria cõfert dꝛ a cibo.as
Vl potius a cubon quod interp̃tat᷑ ſolidũ
vel fumũ ·quaſi cubele·eo ꝙ inter elemeta
nulluʒ fit fimius ⁊ ſolidius illo. vel dĩ ſie
a cubelo mõte in quo colitur. Et a abele
vel abelo dꝛ cibelus.la. l. poſſeſſiuun.⁊ ci⸗
beleus. a. . idem.
Ciboꝛiũ.rij.n.s.quoddã vas ad cibos defe
rendos-
Ciboſus.a.ũ.i.cbo plenus.ñ hec ciboſitaſ
tatis· plenitudo ciboꝑ ⁊ d; a chbus.
Cibus.bi.m.s.dꝛ a capio.pis. O autẽ di
cibus quaſi captus oꝛe:q; capit᷑oꝛe· ety/

mologia eſt · non cõpoſitio. Iteʒ bm Ba⸗/

piam: Cybus grecũ eſt. Eſt aute figura in
geometria quę longitudinelatitudine

altitudine cõtinet᷑ ſitq; coꝛpꝰ ſolidu. Mec
etiã texera vꝛ bis bini bislatie cubo YHu

guitio etiã dicit ꝙa cubon qð interp̃tat
ſolidũ ſiue firmũ vꝛ hic cubo.bi.ſigura ſo
lida·vide.j.in cubus.

Cibutu. ti.n. i. arca cibiarna.
Cicada.oę.⁊ a cuculusq; ex ciculoꝛũ na⸗

ſcunt᷑ ſputo.ulł oicũt᷑ ſica ſono quẽ faciũt.
& autẽ dꝛ ccada quaſi canẽdo cadens
vel cito cadẽsetymologia eſt nõ cõpoſi⸗
tio.Et ꝓducit pꝑe· Oñ Duidius in pꝛimo

de arte. Here pꝛiꝰ taceãt volucres ęſtate

“
lustilt
itolt
maas
talu
vocenmt
(iamel.
cobe
utnc
nno./
cattnal
eraa
nabas.
(endeal
Jans
(icendrln
fonn⸗
Cicernis
Cyclice/
Gonhil
Menos
llcic
chcese
Grain
halein
Cnend
(ſdes
ncſcd⸗
gennsw
ſnan wo
tene Agr
Cuotextn,
dödug
urns B
rchd
emedis
tamnoal
maba
Sllpgt⸗
nſali
ltpaner
tirz
l
Ufötegd
lasſen
Atiſuntel
Weingi⸗
ſpeug.
i Fen
Et.
ui
ſiqco

edictic
i chuſn

1

isſanct ple
Amenſ

4

ſunigi
tutl 5

5

snab,
wüſKmng
Waum
Canugist,

mecbe
uahii
Wnutenim

zännſch

mater wori
rdizaas
whutſoldi
fnmdenin
llo⸗ diſt
r. Etudlre
ſeſuiz0

Aahs dee

achirl
achns
Qaut
ctech
ine
niſgnen
Numane
lai Hee
arat Du
nnrit
pbiügnn

1 vcpſv
uuan

unſiite

acadeę. Femina q; iuueni blande tẽptata

repugnet. Et hᷣm Seruiuʒ nõ vurat vita
illius niſi ꝑ diẽ. Dicit enĩ ꝙ eodẽ die quo
oꝛit᷑ moꝛit. Oñ quidã. Moꝛs ⁊ vita dies
vna cicada tibi.· Sed aut falſũ dic aperte
aut alia animalia vocauit cicadas q; nos

Cicatrix.i.veſtigiũobductio vulnerł dꝛa

cęco.as:quia cęcat ⁊ obducit vulnera· q̃ſi
cęcatrix. aut vꝛ cicatrix·q̃ᷓi cęſe carnis
tritio · etymologia eſt nõ cõpoſitio. Inde
acatricula viminutiuũ.i.parua cicatrix.
Inde ⁊ cicatricoſus.a.um.i.plenus cica/
tricibus.

Licendela.f.p.i.luſula·genus ſcabꝛonũeo

volans candeat. MU
Cicendulũ.li.n.s.i.thuribuliũ·vel licinus.⁊
ponitur ꝓ candela.
Cicer.ris.n.t.eſt genus leguminis.
Cycla. clę.f.p.⁊ hęc cydas cladis·quoddaʒ
genꝰ pallij circũtextũ.⁊ cõtinens multos
intertextos cycdos.Et h cyclasdis.dꝛ in/
ſula:ꝗᷓ cũ qbuſdã alijs in cydo viſpoſita ẽ
Cyclades enĩ fuerũt ſexagintatres inſulę
circa delũ in oꝛbe ſtę⸗ iõ ſic dictęſũtnon

qn in oꝛbe ſunt vigeſte.b ꝓpter ſcopulos qͥ
contra eaſdẽ ſunt 'm Hug. Papias dic

Cyclades inſulę ſunt in ęgeo marioicto

ꝙ in cydo.i.in oꝛbe ſũt poſitę. Cyclas.dis.

genus veſtis a rotunditate dicta·ſurſum

ſtricta.deoꝛſuʒ apla.PHñ iuenit᷑ in legẽda

beate Agnetis: Induit me oñs cyclade

auro texta. Et coꝛ. pe. gti. Staciꝰ achillei ⸗
oe ugier in mari mutabãt cycdlades
Oñ in greciſmo. Eſt cydas pãnuſ

auras.
circũdat cyclada pontus. Et ita teneas q;
a media ante..coꝛripiat Foꝛtunatus tñ

eam ꝓducit dicẽs. Bꝛactes gẽmata cyda⸗

dem filo catenant.

Cyclopęa· ſaxa ĩ ͥbo cyclopes habitauerüt

in ſicilia.

Cyclops.m.t.dia cyclus cycli.Et cydopes
naſcut᷑ in India ⁊ in ſcythia/olim ſic victi

erãt.qꝛ vnũ oꝛbe.i.vnũ oculũ habere ĩ me

dia frõte ꝑhibent. Hi ariofagitę diciůrt
q; ſolas ferarũ carnes edũt. Cyclopes iſti
dDickti ſunt eſſe fabꝛi Jonisa fabꝛicare ful-
mina eius in ęthna monte ſicilię. Iñ cyo⸗/
clopęus.a. i. Et p. pe. ODñ Hirgiliꝰ in 7
Cnei. Ferrũ exercebãt vaſto cyclopes in
antro. Et Cheodolus. Fulmina cydope/

des JYouis imperio fabꝛicãtes. Et qͥda di
cut ꝙſi cyclopes ẽ nomẽ cõe gentile p.pe.

Si vo ꝓpꝛiũ · eaʒ ·coꝛ. Itẽ inenit᷑ cyccops

pis pr. ⁊tũcconpe in obli;s ñ Chro/
dolus. Egregio cicopi debetur cauſa li⸗

tandi.

Cyclus.li.dꝛ a crculusꝑſi yncopã uła gre⸗
co cydon ·quod gręci rotũdũ vel oꝛbe vo

cant. Cyclus cõponit᷑ epicyclus ſemicych.

hemicyclusab hemis:⁊ cydus.i.mediꝰcir/

culus. Dñ hemicydꝰqñq; oꝛ ſedes dimi/

viũ circuluʒ hñs.i. arcũ. Et ſcom compo/
tiſtas. cyclus eſt ſpaciũ aliquoꝝ annoꝛüi

ſe rediens hm aliquos numeros.

. ☛ — 12 - 2 2“Y
Ciconia.fF.p. qdã auis: dꝛa ſono qͥ cepi

tat.qᷓi cicania qꝛ ſonus potiꝰẽ oꝛis qᷓ; voq

q; eu q̃tiẽte roſtro faciut. Iſ cconiã qd
⁊ aconi dꝛ. vocãt hiſpani lignũ lõgũ q̃i.
oꝛtis hauriũt aquã:.q; imitat᷑ naturaſilliꝰ

auis leuãtis⁊ deponetis roſtra oũ dãgit.

Eandẽ oꝛtolani telonã vocãt.Calelignu
iuenit᷑ modo ſuꝑ quoſdã puteoscũ cate/

na ferrag. .
Cicur.iplacidus:maſuet pꝛudẽs.Plura/
liter. cicires. placidiqeti hᷣm DPapiam.

P

vafer placidus manſuetus.

Cicurris.ris.m.t.eſt poꝛcus natus ex apio
ſilueſtri et domeſtica wꝛa.
Cicuta te.f. p.pe ꝓ.qdã herba eſt a cec dic/
ta ·qi ccuta.q; eius ſucc nocet oculis. vel
qꝛ in tirſo geniculato nodos hʒ occultos
vt cãna·ſic vr foſſa cca ꝗᷓ occulta ef.
Cicuticen.m.t.pe.coꝛ.qͥ canit cũ cicuta.⁊ oꝛ
a cicuta et cano. Iñ bęc ciciticina fęmina

canit cũ cicuta.

Cidaris nis t eſt pillens pontiſicalis vt

Dicũtmitra.cidaris tiara idẽ eſt.

Cidon · donis.m.t.pueroꝑ amatoꝛ.Cidões

pueroꝑ amatoꝛes.

4 ½

Cidonia ciuitas creteſis. Cidonia genꝰ po/

mi. Itẽ cidonia mala ab oppido qð eſt in
creta victa:ex quo pmo pomũ cidonicuʒ

coõſicit᷑. Fit q ex eo vinũ qͥ lãguẽtiũ deſi⸗

deria fallunt: nã vinũ reßſentat.

Cifmn eſt figura nibili.
Cygnus eſt genus anis.quę⁊ oloꝛ dĩ.quia

totus ſit albus plumis:a canẽdo vict᷑ eo
ꝙ; carmina modulatis vocibo fundat.Iñ

₰ — „

a. i. cygninꝰ..i.i.cãdidus vel ad cygnuü
ꝑtinens.vel de cygno exiſtẽs. Iñ cygnit

us. ui.⁊ eſt vox cygni. Item a cygnus di⸗

ctus eſt amnis quidã cilicię cygnus · tũ q·
miram habet aquarum ſuauitatem · tum

quia autumno et ęſtate · quando niues
ſoluuntur tumeſcit. Nuadam eniĩ liam

₰

cygnulus.li.i.puus cygnꝰ. Iñ etiã cygne

qzcqᷣd eſt eandidũ dã cygnus. Keliqs vo
tempoꝛibo anni tenuis eſt ? detus.

Cbile ẽ ꝗqdaʒ figura.ꝗ apud grecos repꝛe-

ſentat milell.
Cilia venter interpꝛetat᷑ Inde ciliacus qui
in ventre habet paſſionẽ.

( Pbiliarcha.cbem p. oꝛ aͦ pareſt mille mili

tibus/quẽ nos millenariũ dicimus.
Cbiliaſte.qͥdã hẽtici ſut vide.s.cerinthiãi
Cilices qͥda ppłi ſũt quos vicit Pompeius
Biuieatę erant ponunt cilices ꝓ piratis.⁊
Cilicdia pꝛouintia dlſię minoꝛis iux tauruʒ
montea cilice quodã nomen traxit Inde
cilicus.a. .pe.coꝛ.i.de cilicia exiſtens.
Ciliciũ.n. s.dꝛ velamentũ factũ de pilis ca/
pꝛaꝝ vel taxoꝛũ vnde tẽtoꝛia fiũt ⁊ moꝛ/

tui operiunt. Ii cilicin.a. i. de cllicio exi⸗

ſtens · vt cilicna veſilts.
Ciliu.lij.n.S.i.oꝛdo piloꝝ·qᷣ i folliculo quo
oculus tegit᷑ ſiue in cilo creſcit· qu ↄponit᷑
cũ ſuꝑ ⁊ inter vt Supꝑciliũ Interciliuʒ.

Cilliba. bę. p.pe.coꝛ.mẽeſa cibatoꝛia · fini/⸗
ta comeiſtiõe remouer᷑.⁊ di a cilleo.les.et

cibo. as. Meęc ⁊ aſſidela dꝛ.

„ —

Cillones ſine aſpiratione dicunt hoĩes an
guſti capit quoꝝ capita oblonga ſunt.
Cilũ.li.n. S.i.folliculus quo oculus tegitur

q; oculos celat: da celo as. vel bhm Ii⸗
doꝛu a cilleo CS.

Cima mę.quaſi coma ·ſcilʒ ſũmitas olen vl .

arboꝝ. et vꝛ a coma.

Cymba be.f. P.iima pars nauis ? vicinioꝛ

„

aquisꝗᷓ ⁊ dꝛ cuba. Hñ ⁊ ipſa nauis ⁊ /

cipue parua qñq; dĩ cymba. VDñ plali

cymbia biopꝑ. dicit᷑ pocula facta ad ſiłitu
ovmem cymbenauis.

Cymbala ·citabula ꝗ ia ſunt paiſſaſe in⸗

uicem tãgut facuũt ſonũ · ſic dicta · qꝛ cum

bellematia ſimul pentiunt. Et ẽ cymbaluʒ
pe.coꝛ.inſtrm mnſicũ ꝓpꝛie quo accitur.i.

aduocat᷑.

Cimia vel eimicia dĩ jdã berbaqꝗ valde fe

tet. Iñ hic cimex.cis.aĩal valde fetidũ et
ꝓpꝛie iſte vermis ſcilʒ cimex naſcit᷑ came
putrida. Cinea ĩ veſtimẽtis.Eruca ĩ olere
Teredo in ligno. Tarm' in lardo. Inde
cimicoſus.a. u.i.plenus cimicbovp.
Ciminile.lis.n.t.dꝛ vas aq̃ticũ·ad abluen/
das manus vt oicũt batinn.
Ciminũ .n. S.pe p.eſt genꝰ herbe vel ſemis ·
Bulgo dꝛ cuminu.⁊ eſt calidũ ⁊ ſiccuʒ
ñ Macer Eſſe putãt calidũ medici ſic-

*

aumq; eminũ.

Cimis gręce· interpᷣtat dulcis latine.
Cimiteriu vel potius cꝗmiteriũ.n. S.vicit᷑ a

cimis quod eſt oulcis.⁊ ſterion qð ẽ ſta/
tio · quaſi cimiſterin.i.dulcis ſtatio giarũ·
vel potius coꝛpoꝝ.Dł oꝛ emiteriũ q̃ſi c/
niteriũ ·.qi ibi ceinis moꝛtuoꝝ terit Del vꝛ
a cis .qꝛ cs.i.ante eccliam ſolet fien. Inde
cęmiteriolũ.i.paruũ cymiteruüun.
Cinara. rę.pe. coꝛ.inſtĩm muſicuʒ eſt.⁊ vꝛ a
cieo qð eſt mouereq̃ſi censi.cõmouens

gera ſono ſuo.vel qꝛ cietur.i.mouet᷑ ad ſo

nandũ. Oñ vicit DPapias:Cinare ſüt aci/
tabula·ꝗᷓ ꝑcuſſa in modulo cõcitant.
Cincinnus.m.s.dẽ crinis ꝗͥ plixe dexendet
Vñ Cani. S?: Cincinni mei guttis noctiũ
pleni ſunt. Inde cincinnaculus.a. u.i.ca⸗/
pillatus.qͥ magnos habet capilloꝝ ccin/
nos. Itẽ cincinnus dĩ pãniculus vet pa/
noſus: detritus: tũc idẽ dĩ cncinoſus.a
ii.pãnoſuslacinioſustunicoſus. Papi
as vᷣo vicit:Cincini dicunt᷑ capilli depẽ/
dentes. Iñ cincinoſus.a.ũ.cui capilli ci/
ſpi depedẽt· vel crinitus ſicut mulier.
Cinctoꝛni.n. S.quo cingimura cingo.

Cinctura. rępe, p.i.act cingẽdi.⁊ id qͥ cigi /

mur. di a cngo.

Cinct cti. m. s. .ata cinctura vel cona. Itẽ

mobiliter cinctus.a.ũ.participiũ.
Cinctutus idẽ eſt qð cinctus. Hñ Oꝛatius
Fingere cinctutus nõ exaudita cheregis.
Cyne grece · latine eniti vel cengere.
Cynędus.a.ũ.⁊ cynicus.a.ũ.in eodeʒ ſeuſu·
a cynosi. caninus. Dicunt etiã cyniti vel
cynędi molles ⁊ effeminati: imũdi ſic ca-
neſq publice coeut ad vomitũ redeũt
DVel dvicunt ſic ſatyrici.i.repᷣhẽſoꝛes · qꝛ re⸗
pꝛehẽſione lędũt ſiẽ canis moꝛſu. Juuena
lis. Caſtigas turpia cũ ſis int᷑ ſocraticos
notiſſima foſſa cynędos. VHñ et per excel/
lentiã imũdicię quidaʒ phᷣi bęretici dicti
ſunt cyniciqui publice? i patulo cũ vxo/
ribus concũbebãt · ſdicantes publice eſſe
cõcũbendũ cũ vxoꝛibo in vicis et plateis
ad modũ canũ:qꝛ cõiugiũ iuſtũ eſt.
Cinerica·auis eſt cinereũ hñs coloꝛ.
Cinęeus.a. . pe p.nomẽ gentis. Et vt dicit
Papias: Cineęi oꝛti ſunt a Jetro genero
Moyſi.

Eingulatus ·ti. m. s. quoddã gen calciamẽé/⸗

ti: vocant᷑ cingulati a q buſdã ſoliati.

Cingulũ.ᷣn.S.a.cinctus.cti.p diminutione,ʒ
quod hic cin gulus ĩuenit᷑ Iñ h cingula
le.Fp. Et ẽ cingulũ hoĩuʒ. cigula vo alioę-

nialiuʒ. Vñ. Cinguls ſunt hoiuʒ· cinguls

mne⸗
18 dice
igdeſt
ozüri⸗
ſi⸗
iDn
i.
chta
öonee
netadſ⸗
ureſitach
ntant,
US MoCi
San
ichiindii
plli n
apllin⸗
mule,
.
da

lon i

r.
DOrns
Nucregs
w
ſeli⸗
iqnii
nüdiſiich⸗
micnnrdent
Nündse
. wn
zir vonnn
Nianmi,
metu vic
oao⸗
peblue ſſe
ga pltens
.
8Edi
en
gtuund
bun.
Euge

7 . 1
il

inenge

Immgitegaunn. WõWäͤäͤ

—

Cynicus.a. i.i.caninusa cynos.i.canis. E

coꝛ.pe · Oñ Perſius. Si cynico barbã pe⸗
tulans nonaria vellat.

Cmites ſisft el cyniexindedup eode

vel ꝓ alio genere paruaꝑ muſcarum .ſcilʒ

ꝓ enęala · cernicula. Et vꝛ a cynos qd eſt

canis.⁊ ſic videt᷑ ꝑ.c.ſcribedũ in pꝛima ſyl

laba. Sʒ multi addut.s.⁊ dicũt ſcynifes.

ꝑ ſe in pᷣma ſyllaba·ita coĩter ſcibit᷑ Exo.
8 Facti ſunt ſcynifes in hoĩboa iumentis

Itẽ Papias ponit p pᷣma littera.s:? di /
at Scynifes culicũ genus ẽ aculcis ꝑmo/

leſtu. Et ſcias ꝗꝙ in pſalmo vꝛ ſcyniles per
S.in pᷣma⁊ vltima iris. Dixit inqͥt ⁊ venit
cynomia ⁊ ſcynifes. Et põt ſeibi vel per.f.
vel ph in vltima ſyllaba. In hiſtoꝛijſ aut
dr ꝙ ſcynifes muſcę ſũt adeo ſubtiles vt
viſu niſi acute cemẽtis effugiãt.⁊ coꝛpus
cui inſidẽt acerbo terũt ſtimulo.

Ciniflo.flonis.m.ÿ s. vꝛ ille qͥ cum folliculo

ignis flimã excitat·vel qͥ calcamiſtmʒ ca/
lefacit· ſcllʒ ferrũ quo crines ciſpat᷑. Hic
vulgo ciniferus bN..

2

Cymphis fluuius eſt libyę · iuxta quẽ ma⸗

gni abũdãt hirc. Inde cynipheęi dicũtur
maioꝛes hirci a flumine africę vbi plun⸗

mi ſunt? magni.

.

Ciner vel cinis hui cineris in eodem ſenſu

eſt ſcintilla extincta.⁊ dꝛa candeo.des.qꝛ
ex cãdoꝛe vel incẽdio fit. Inde cinereꝰ a.
⁊ cineus.a.ũ.i.de cinere exiſtẽs. Iñ ⁊ cini⸗
ſculus.i. paruꝰ cinis. Iñ cinerulet.i.ple/
nus einere. Et vt vꝛ ĩ greciſmo. BGis duo
noĩa ſunt quę ſubſtãtiua vocant᷑. Queę in
is vel in er. rectuʒ poſuere frequenter. Dt

puluer vel puluis:vomeruł vomisciner

Vl cinis:cucumer vel cucumis.

Cinnamolegus.pe. coꝛ.qᷓ legit cnamaet q/

dam auis arabię· eo eg legat ⁊ texat nidũ
ex fructibo cnami.

Cinnamũ vel cinnamomuʒ. n. . eſt bꝛeuis

arbuſtula · ſed mire virtut odoꝛis cuius
fructus dicunt᷑ ſtacte. Et d cinamũ ułci⸗
namomũ a canna·q; coꝛtex eius ĩmoduʒ
cannaꝝ eſt rotũdus tenuis.⁊ tam coꝛtex
q; arboꝛ ipſa vĩ ſic.

Cinnus.ni.m. s.i. toꝛtio oꝛis. Et cinnꝰ com/

mixtio quarũlibet reꝝ ꝓpoꝛtionalis. cõ⸗

„

ponit᷑ concinnus concinni.
Cynocephalus.li.pe.coꝛ.i.gens babens ca-

put ad modũ canini capit Et etiã qddã

—

genus ſimiarũ ſic di.

Cynogloſſa. ſeqdã herba· cynos canis et

gloſſa quod eſtlingua. de ſititudine lin.
gue canis ſic victa· uł quia ad moꝛſum ca/
ninn trita cũ ſale · ⁊ impoſita ſuccurrat.
ꝛĩa cynos.canis.
ynos grecęlatine dꝛ cnis.

Cynomia. mięi.muſca canina venenoſa:

remie. DOñ vicit Mieronymus in ꝓplogo
Regj. Mieremias cum cinoth.i. ců lamé/⸗

Cinoth hebꝛaice· vꝛ latine lamẽtatio Hie/

tationibo ſuis.

Cinus.ni.eſt gen arborvt dicũt lentiſcus.

Cinxiaxig.. p.i. Juno·a cingo.is.Et dẽ ſic

q; in eius honoꝛe ct noie puellę maritate
cingunt᷑·cũ ülis gᷣſit nubentibo.

Cypariſſus.ſi..s.qdã arbo: ꝗ et cupꝛeſſus

et cypꝛeſſus vocat᷑.⁊ vꝛ a cephas qð eſt
caputqꝛ caput eius a rotũditate in cacu/
mine erigit· vl victa eſt cypariſſus a qͥdã
eius noĩs puero in illã arboꝛẽ ſᷣm woetas
mutato. Sndebecypauſo ſenoltanna
imago. Et habet cypariſſus ſiue cypſſus
lignu imputribile.

Cyphus.m.s.idẽ ẽ qð crater wel cantarus.
Cypus.pi.ꝑ geminu.p.dĩ a cępi ſterito a

capio/p truco p cumulo terrę p lapi/
de moꝛtuo ſuꝑpoſito⸗ p cęmiterio.⁊ pꝛio
inſtrumẽto quo reoꝝ pedes reſtringunt᷑.
quaſi tenens peges.

Cypꝛinũ.n.s.vnguẽctũ a floꝛe cypꝛo voca/

tum cuius odoꝛẽ ꝓpꝛie fert.

Cypꝛi. a. i. de cypꝛo vbi nobiles vites ſũt
affiuctes.?K dĩa cypꝛuus. —
Cypꝛus.pꝛi.f.s.qda ciuitasvel inſula in q

eſt illa. dicta eſt cypꝛus. Olłcypꝛos inter-
pꝛetat᷑ mixtura.Dñæ illa inſula oicta eſt
cypꝛus.qꝛ multę ⁊ varię herbęad ↄfectio/
nes fadedas in ea reperiunt. Iñ cypꝛiꝰ a.
na cypꝛicus.a.ũ. Itẽ a cypꝛus hęc cypꝛia
pꝛię.gen color.qð ibi valde abũdat. Et
hec cypꝛis.pꝛidis.i.venus:qꝛ in ea colitur
Eadẽ inſula di⁊ paphus.Et vt diẽ Pꝛi/
ſcianus in tractatu poſſeſſiuoꝝ.Cypi fac
pꝛicus. Cypꝛicis vo cypꝛiacus.a. i.

Chiragra.grę.f.p.i.manuu infirmitasſicut

odagra dꝛ infirmitas pedũ.a chirus qð
eſt manus dĩ chiragra.⁊ podagra vicit᷑ a
pos qð eſt pes ⁊ agros qð eſt tract. cuim
manus vel pedes cõtrabunt᷑.

Circinus.ni.m.s.i.machinula qᷓ apud car/
pentarios circulũ efficit. “
Circius.m.s.i.ventus qͥ diuerſe ⁊ acrit᷑ cr⸗

cuitũ faciẽdo volata d a circis circi

Circulatoꝛ.tor.m.ᷣt. pꝛie qͥ famã oꝛtat. vel
q inqͥrẽdo nõ bʒ finẽ ponit p deceptoꝛe

12

Circulatoꝛiꝰrij.m. s. dĩ q lectos toꝛnatiles
Circuitoꝛes dicunt᷑ qͥ circueũt vel circũdat
patrias a nũdinis ad nũdinas deferẽtes
res venales · qͥ alio noĩe dicunt᷑ circimea⸗/
toꝛes. S
Circulus.li.idẽ eſt qð circ q̃ſi diminutiuũ
7 dĩa circus. Itẽ arculus eſt figura plana
ſᷣ vna linea ↄtinet· ad quã ex vno pu/
cdo qð inter ipſam ẽoẽs g recte vucut
nee eque ſibi ſunt. Item arcglus armilla
Circuamictus. us.ui.⁊ adiectiue arcnamic⸗
tus. a. ux. a circuamicio. debet ſcnbim. 2
non pferri quando eſt vna pars. Si aut
ſunt duę partestũc.m.ſcribit᷑ pfertur.

ita de ſimilibo oiicsss.
Circũpes.pedis.m.t.a circũ⁊ pes di.Et ſunt

circupedes obſeqͥa ſeruoꝑ· vel ſerui obſe⸗
quentes · vel ſcandalia 'm Mnggg.
Circũcellio/onis.m.t.imonachꝰqͥ ꝑ diuſas
cellas ſpꝑ vagat᷑ deuaſtando ⁊ deuoꝛãdo
q̃cquid inuenit ibi q circellio vꝛ.
Circudllio. onis.m.t.videt᷑ dici a crcũ⁊ cel
la. Et circualliones ſunt qdax hęretici ſic
dicti·.qꝛ agreſtes ſunt · quos ſtocopicos
vocãt · qͥ ꝛiſtũ filiũ dei adoptiuũ:nõ
ꝛiũ aſſerunt.

Ciniicſio teſticame puti abſaſio. .6

ſolis iudęis fit.⁊ dꝛ a arcũcido.
Circũferẽtia.fſ.p.ẽ extremitas cniuſlibet rei.
Circũfoꝛanus.ni.m.s.eſt ille qͥ circũit foꝛuʒ
cauſarũcauſa aduocationũ · vel foꝝ reruʒ
venaliũ cauſa decipiẽdi auſerẽdi aliqͥd.
q æluſtro vi.
Circũluui. luuij.eſt locus quẽ aq̃ circũluit.
Circũſcriptus.a.ũ.ꝑticipiũ ĩ eadẽ ſigtione
q̃ ⁊ ſuũ verbũ. Ite circiſcript.a.ũ.i.caut
vel callidus vel argutus vel ſtrictus·
Circũſeptus.a.ũ.i.crcũdat.vndiq; cinctꝰ·
Vel ſepe ambitus.⁊ dꝛ a circũ ⁊ ſeptus.
Circus.ci.m.S.i.circulan lineaad idẽ pũctũ
rediẽs. Dñ ⁊ hiccircus ·ci· dict eſt locus
Romę quo equi currebãt in circuitu cir/
ca metã.i theatrũ. Et qᷣlibet loc in qͥ equi
ita currũt · poteſt dici circus. “
Cirene regina fuit libye ·ꝗ ex ſuo noĩe ciui/
tatẽ ↄdidit· quã crrenen noĩauit.
Cirenus pe.acutainterpᷣtatur hęres.

Chirocopus.i.vnguẽtarius qui vendit vł
operat᷑ vnguentu.⁊ dĩ a chiros quod eſt

manus copus laboꝛ. Idẽ et mirocopus
quod cõponit᷑ a miron qð eſt vnguentuʒ
⁊copus laboꝛ. M

(Q xpirographus m. s. hocchirographuͤ

cñ ouo paciſcẽtes ouas ſcripturas bᷣ ea⸗

dem foꝛma verbonꝝ inter ſe cõficint. ⁊ mu/

tuo ſibi tradũt. vel oꝛ inſtrumẽtũ ſeu illa

lira in qua debitoꝛ cõfitet ſe eſſe obligatũ
qeeditoꝛi. Et oꝛ a chiros quod eſt manus

⁊ graphus vel graphia.i.ſcriptura. Iteʒ
ab eüdẽ ⁊ ſin quod eſta vel ſimul ↄponit᷑
ſingraphus.m.s.vel ſingraphu neu. ge
hec ſingraphia indecli. Et chirographus
⁊ ſingraphus ſępe accipiũt᷑ indifferenter.
Differut tñ ſᷣm ꝓpꝛietatẽqꝛ chirographꝰ
oꝛ cõſcriptio manuũ · ſcilz cautio ꝗ fit /
pꝛia manu debitoꝛis. cõmittit᷑ creditoꝛi
Singraphꝰ vꝛ cõſcriptio.i.duoꝝ ĩſimul
ſcriptio. Antiqͥtus eni debitoꝛ ⁊ creditoꝛ
ſimul iligno vel charta ſcribebãt. 1 nomẽ
ceditoꝛis nomẽ debitoꝛis ? teſtes ⁊ ſũ/
mã pecunię: in medio hoc nome ſingphꝰ
capitalibo lr̃is. ꝑR mediũ dviuidebãt. Po
ſtea ſi qeditoꝛ pl' exigeret q; debitoꝛ de⸗
beret . vel ſi debitoꝛ denegaret depoſituʒz:
