ſcrinijs ĩꝑialibo/qͥ alias dicebãt᷑ pꝛoximi
eo ꝙ mag pᷣncipi appꝛoximabãat q; alij.
Pꝛeęputii.tij.vꝛ anterioꝛ pars pellis pꝛia/
pig ſputat᷑: pſcidit᷑ iudeęiſ.Iñ ſputiat
ta. tu. vꝛ habens pputiũ Hciſũ·ſic iudęi 4
dicunt᷑ ſᷣputiati.Pꝛęputiũ etiã qñq; dꝛ
ipſe pꝛiapꝰ. Iñ pputiat dꝛ magnũ hñs
Eputiũ.i.pꝛiapu. Et pᷣputiũ aliqñ ponit
pꝛo impputiato ·qui habet pꝛęputiũ nõ
putatũ ·ſic ſũt gẽtiles: oẽs alij a iudeisqᷣ
ptſ̊ a iudeis imũdi reputãt᷑. Itẽ ſputia
dicũt᷑ pᷣmi fructꝰ.q; imũdi dicebat ſicut
pputiati. Oñ ceptũ fuit filijs iſrael Ae⸗
uitj.j9? cũ intrarẽt terrã pꝛomiſſionis vt
auferrẽt putia arboꝝ quas plantarent.
Pꝛerogatiua.uę.i.ſingularis excellẽtia · vel
pꝛiuilegiũ.
PHꝛerogatiuus.ua.uũi.excellens:vel ad ſ/
rogatiuã ꝑtinens. .
Pꝛerupt᷑.ta.tũ.di añ rupt:uł ab ãterioꝝ
ꝑte rupt᷑.⁊ oꝛ a prũpo.pis. Itẽ ſruptus
dꝛ ĩ alto poſit·pceps·excelſus: tũc dꝛ h/
rupt.q̃i graptus:qꝛ pꝛę alijs ĩ altũ rapit᷑
Hꝛes.dis.maſ.ge.i.diues:x d a pꝛędiũ·q̃i
gdiesa ppᷣe q multa habet pdia. Et pꝛes
dẽ medius vel mediatoꝛ. Et pꝛęs.i.fide/
iuſſoꝛ · vel obſes. Iñ ꝑ cõpoſitionẽ · cõpꝛę⸗
des dicũt᷑ ſimul fideiuſſoꝛes:vel obſides

Et ſũt iſte ſiẽtiones tractę ex pma.Diui-

tes enĩ ſolent eſſe mediatoꝛes int᷑ aliqͥs ⁊
ſolẽt ẽe fideiuſſoꝛes: obſides. e aũt vꝛ
pꝛęsq̃ſi ꝓ alijs diues uł vitãs/etymoẽ.
Pꝛeęlagiũ.gij.i.diuinatio futuroꝑ· pꝛęſciẽ/
tia · vel ãnũciatio.⁊ dẽ a pꝛęſagio.gis.
Pꝛeſagus.ga.gũ.i.pꝛęſcius futuroꝛꝛ.
Pꝛelbyter gręce latine ſenioꝛ interpᷣtatnõ
pꝛo etate· ul pꝛo decrepita ſenectute.ſed
ꝓpt᷑ honoꝛẽ⁊ dignitatẽ quã accepit ·pᷣſbyt
vocat᷑. Hel ideoqꝛ illo vtit᷑ officio⸗ ſi nõ
ktate · tñ ſenſu ⁊ diſcretiõe ſenioꝛ pᷣſbyter
debet eſſe: Ideo aũt pᷣibyteri ſacerdotes
vocãt᷑q ſacrũ dãt ſicut epiqͥ licʒ ſint ſa/
cerdotestñ põtificatus apicẽ nõ habent
q; nec chriſmate frõtẽ ſignãt/nec parade⸗
tũ ſpiritũ dãt · qð ſolis debet᷑ epis.vnde
⁊apud veteres idẽ eßi ⁊ pᷣibyteri fuerũt.
qꝛ ulud nomẽ eſt dignitaty ętatj..⁊ officij.

Iñ pᷣſbytculus.li.⁊ pᷣſbytellus.li.⁊ pᷣby⸗
tericulus.li.vimi.Et ̊ pibytera.rę.i.vxoꝛ
pſbyteri· vel ſacerdotiſſa. Et h pᷣſbyterat᷑
tus.tui. Et hoc pᷣſbyterin. rij.i.officiũ · vel
dignitas · vel oꝛdo pꝛeſbyteri.
PHꝛeſcius.ſcia.ſciũ.i.ſſagus·ſutura ſciẽs.
Pꝛeſcriptio.onis.fę.ge.ẽ acqͥſitio dominij
ſuꝑ aliquã rẽaliqͥ certo ſpacio tẽcon xoſſi
dendo. Del pꝛęſcriptio ẽ exceptio rei ex
tẽpoꝛe ↄgruẽs.ab autoꝛitate legũ vim ca
piens· negligẽtibo pęnã infliges.⁊ finem
litibus imponẽs.Et reqͥrũt ſex ad pꝛęſcri/
ptionẽ ſi valere debet · ſcilicʒ titulus · poſ/⸗
ſeſſio · bona fidesres pᷣſcribenda:perſona
zſcribẽs.⁊ ꝑſona cõtra quã ᷣſcribit᷑. Int᷑
q coſſeſſio ⁊ bona fides ſũt maxime ſub/
ſtatialia. vt no.in.c.illud de pᷣſcrip.Et eſt
ꝗdã pꝛęſcriptio longi tẽpoꝛisſcilʒ conti/
nuata poſſeſſio int᷑ pꝛęſentes decẽ ãnoꝛũ.
int᷑ abſentes viginti. vllia eſt pꝛęſcriptio
longiſſimi tẽpor/ſcilicʒ triginta ·vel q̃dra⸗
ginta · vel centũ annoꝝ.
NPꝛeſegmen. inis.dꝛ illud qð pꝛęſcindit᷑.⁊
dꝛ a pꝛęſeco.cas.m Mug.Bap.vo dic:
Pꝛęlegmina partes coꝛpoꝛis inciſę.
Pꝛeſens.tis.oĩs ge.dẽ quicqͥd alicui quĩq;
ſenſuũ ſubiectũ eſt: ⁊ dꝛ a pꝛę.⁊ ſenſusq̃ſi
E ſenſibo poſitũ.i.ante ſenſus.vel pᷣſto ſen
ſibus · ſicut oculo: vel alicui ſenſui. Et dẽ
qñq; pꝛeſens:pꝛoſp.⁊ benignꝰ.⁊ ꝓpitius:
q; ꝗ nobis ꝓpitia ſũt·q̃ſi pꝛęſentia ſũt.Et
aliqrũ pꝛęſentia q̃i fauoꝛ ẽ.vt deoꝝ. Jñhᷣ
pſentia.tięi hĩc pñtialitastat.bm Hug..
Paß. vᷣ vic: Vꝛeſens victũ:qꝛ p̊ ſenſibꝰ
i. coꝛã oculis. Nꝛeęſens tẽpꝰ oꝛ illud ĩſtãs
pũctũ qð diuidi nõ põt·qð eſt finis ſte/
riti ⁊ pncipiũ futuri. Eſt igitur terminus
vtriuſq; coĩs.Itẽ pꝛęſens.i.pꝛęſtãs·ſupꝑ/
ſtans tunc deriuat᷑ a pꝛęſum pꝛęes.
NPꝛeſentaneus.nea.neũ.i.in ſᷣſentia exiſtẽs
vel ſepe repꝛęſentans. dicit᷑ a ſᷣſentia.
Pꝛeſepiũ.pij.neu.ge.⁊ hoc ſſepe.pis.loc
ſeptus·in quo beſtię rodunt.
Pꝛeſes.ſidis.coĩs ge.qͥ pſidet in aliqͥ loco
ſim Hug. Et Paß. vicit: Oꝛeſides recto/
res ſũt pꝛouĩciaꝑ· dicti · q; ſint.⁊ coꝛ.pe.
Piꝛeſidiũ.dij.i.auxiliũ·vel defenſio ꝓpꝛie ꝗ
dat᷑ a maioꝛi.Itẽ pᷣſidiũ dꝛ refugiũſubſi⸗
diũ/loc refugij munit ad quẽ qͥs ꝓfugit
vt ſe defendat ab hoſtibus.
Pꝛeſſoꝛiũ.rij.i.toꝛcular vbi vuę calcant᷑ et
Hmunt. potius illud lignũ longũ qͥ vuę
pmunt᷑.Et idem vicit᷑ pꝛelun.
Pꝛeſtans.ſtantji.multũ ſcellens ⁊ ̊ alijs

valẽs. Iñ h pſttia tig. Et h ſtabilis

TH le.i.multua ſ̊ alijs valẽs. Hap.vo dic
Pꝛeſtãs.i.añ ſtas:nobilłꝑſeuerãs.pcipu⸗
Iñ pſtãtiusſignantiꝰſublimiꝰ.clarius.

NPꝛeſtigiũ.gij.qdã ſpẽs magicę artis.ſciliiczʒ
bumanoꝝ ſenſuũ illuſio.⁊ vꝛ a pſſtrigedo
qꝛ adẽ oculoꝝ ſſtringit. Scom pᷣſtigiũ

incredibiles reꝑ mutstiones vident ſieri
vt trę cumulus videt᷑ caſtꝝ.⁊ lapillus ta/
lentũ · ſeges cohoꝛs militu galeaton. Bel
cõponit ſſtigiũ·a pꝛęi ſtige· qꝛ ꝗdaʒ ſti/

gialia facta p.i.ante ſaciũt.Mãc ſpeciẽ art

magicę vꝛ iueniſſe mercuriꝰ. Iñ pᷣſtigio/
ſus.ſa.ſũ.⁊ Hͥ ⁊ hęc pſtigialis.⁊ hoc le.ſᷣm
Hug. Papß. vo vicit: Pꝛeſtigiũ dolus
fraus:mendaciũfallacia:maleficiũ.
Pꝛeſtites.ſtitu.maſ.ge.płalis nũeri.pe.coꝛ.
qui preſto erant ad ꝑetitiones hominũ.
Pręſuptio.onis ſᷣm ſpe.eſt argumentũ ad
credendũ vnũ factuʒ/ſurgẽs ex ꝓbatione
alterius.vt ex coexiſtentia vel cõiacentia
ꝑſonaꝝ ſuſpectan pᷣſumit᷑ coitus.c.litteris

e.ti. vbi ſolus cũ ſola·nudus cum nuda in·
eodẽ lecto ex ſſũptione violẽta pꝛobaãt᷑

copulari carnalit᷑. Sʒ hᷣm Goff. viffinit

ſic eſt alicuius facti dubij aliqtiẽs plena ·

aliquotiẽs ſemiplena ĩueſtigatio ſeu pꝛo
batio. Itẽ ᷣſumptio ẽ qðdã mediũ itel/
lectuale veritat᷑ eliciendę ex circũſtantijs

iſurgẽs. Et ſüt tres ſpẽs pᷣſũptiõis. Pna ẽ

temeraria ꝗq conſurgit a malis hoĩbo.⁊ ex

cauſis pluribo·alias pueriliboa ſuſpicio/

nibꝰ leuibꝰ. Et H repellit. ⁊ repꝛobabilis ẽ
q.j.pᷣ.vj.q/i.oues.de ſẽ.ex inquiſitioni.
klia e pbabilis ſiue veriſilis ꝗq conſurgit

ex mult cauſis ſuſpitiõibo.⁊ q̊ admittit

ad ꝓbationẽ ſemiplenam.vñ adiuuat ad
ꝓbationem ſi ſint alia coadminicula.c.
nobis.qui mat.accu.poſ.v.glo.admittit

etiã ad purgationẽ indicendã.c.ſi qs. ve
pur. cano.ij.q.iiij.ſᷣſbyter. Tertia ẽ vio⸗
lenta ꝗ ad ꝓnũciandu vel condẽnanduz

ſufficies reputat᷑.vtxxxij.q.j.dixit oñs.

fl. de his qui ſui vel alie.iur.ſunt.l.filiũ.? c

litteris de pꝛę’ſup.
NHaeſul.lis.coĩs ge.qͥ vl ꝗ ſeſt ſollicitudĩe.

vVel nüc ꝓp epo ponitur.Pꝛeſul ꝓtectoꝛ·fa⸗

uensiudex/actoꝛa coꝛ.pe.gti.
Pꝛęſuptuoſus.ſa.ſuʒ.qͥ ꝑᷣſumit vel ſſumit᷑
audaximpudẽs. Iñ pſuptuoſitas.tatis
Hſũptiuꝰ.ua.un.i.ſᷣſũptuoſus.Et hꝛ H

Eſũptibilis hᷣ le. Iñ hͥ aſũptibilitas.tatj

Pittexta. tę.qdã veſtis nobiliũ romanoꝝ.

7 dĩa ſtexo. xis. q; ſtexebat᷑ ei qͥ ea vte-

bat. Et hac veſte vtebant᷑ pueri nobiles

vſq; ad qndecim annos ſub viſciplina.

poſtea vtebant᷑ virili toga. Iñ ptextatꝰ

ta.tũ.i.ſtexta indutus vel oꝛnat. Et hec
pꝛętexta.tę.⁊ hęc ptextata.tęlcilicʒ com⸗

dia de factis nobiliu/ſ a latinis coditaq
nulliꝰ pᷣcij erat. n Dꝛatius. Hel qͥ ꝑte-

xtas.vel qui docuere togatas bm Hug.

Pap̃.dic:q dicebat᷑ ꝑtexta·qꝛ ꝑtexeba

ei latioꝛ q; purpura.

Nꝛetoꝛ to r.mal.ge.i Ppoſi tus. Sʒ Hroſit
in eccdleſia. Mꝛxtoꝛ in cluitate. Et vicut ß/

toꝛes:q; Eſüt⁊ toꝛqueãt. vel qꝛ Serãt toꝛ/
mẽtisa R·⁊ toꝛqueo.ques. Hel vicunta
Hheũdo. Mel ptoꝛes dicũt᷑q̃ſi ſpoſitoꝛes.
Bel ptoꝛes.qſi ceptoꝛes ciuitaij ⁊ pnci⸗

pesita ꝙ ſceptoꝛ ſyncopet᷑a vicat᷑. ̊ pꝛe/⸗

toꝛ.qᷓſi pꝛęceptoꝛ:q; Scipiat. Idẽ⁊ fecti⸗

qꝛ ſtoꝛia ptate pꝛxſint.dẽ⁊ gꝗſtoꝛcsq̃ſi

gſitoꝛes· qꝛ ̊ oibo grũt.Iñ hęc ſtura.rę.
dignitas ꝑtor. Et ptoꝛius.ria.riu.Et hoc
Pꝛętoꝛiu.rij.locus vbi ptoꝛ reſidet ad viſ-/
cutiedũ domus iudiciaria. Et ꝓd.pe. gti.

NPꝛetoꝛ ẽqͥ in vrbe romana iudicio ſenatus
ad diſſipandũ:vel viſceptandũvubios

actus⁊ caulas oꝛdinabat᷑ Et erat eiꝰ offi⸗

ciũ ãnuũ vel anale.qꝛ ſolo qno durabat.

Et anteq; a ppło romano ad pᷣncipẽ trãſ-

lata fuiſſet ptas.vel anteq; romana ptãäs
ſub imꝑatoꝛe veniret.habuit ptãtẽ plenã

facedi ius ſtatuta edicta·cuius edicta
iun onerarij noĩie cenſẽt᷑qꝛ hmõi hono:e

autoꝛitate pollebãt. vt. C. de offi. to.l. i.

Ihſti. ð iur gen. na: ciui.S.ſᷣtoꝝ qʒ edi/
cta ⁊ no.in.l.certũ. C. vnde legit.ꝙ pꝛętoꝛ
viuus ponus debet ſequi pꝛętoꝛẽ moꝛtuũ
q; ius cinile.
NPꝛeętoꝛ fideicõmiſſarius dicebat᷑ ille qͥ de
fideicõmiſſis relictis cognoſcebat.⁊ ius
Dicebat ⁊ reddebatdicẽs:ius dalbo.ff.de
oꝛigi.iur.l.neceſſanii.

Pꝛctoꝛ peregrinus dicebat ille ꝗᷓ int pere⸗

grinos qͥᷣ in ciuitate affluebãt vel cõflue/

bat ius reddebat.

Pꝛetoꝛ vrbanus dicebat. qͥ cũ cõſules ad
bella ſinitima alias vicina vocarẽt ius ne/
ceſſariuʒ in ciuitate reddebat. ff. de oꝛigi.
iusf.l.i. Ppꝛeall.
Nꝛetoꝛi·eſt locus in qͥ ius ex moꝛe reddit᷑.
Etiã loc in qͥ qs ſfecturã exercet cuʒ ſuis
officialiboa cauſam tractare ſolet. IJdẽ ẽ
domꝰ pſidi ꝓuicię aſſignata. vt locus de/
putatus iudicho ad cognoſcẽdũ⁊ depu/
tãduũ.vel ad ſentetiãdũ de cauſis. (dice.
Pꝛetoꝛiũ pign vĩ illud qð alicui dat a iu-

Pꝛętoꝛiolũ.li.dimi.i.paruum pꝛętoꝛiũ.xl

Nin

— -- v—

ten
Gt
s
os
fſy
da.

* 7*

parua domus in naui.

Pꝛeuaricatoꝛ. torli.traſgrediens. dicita

krenan⸗ cas. Et vicunt᷑ pꝛeuaricatoꝛes

eg-i.trãſgreſſoꝛes leg/q; p alijs ⁊ pluſq;

debeãt in legẽ varicãt.i.daudicãt: uł am/

Pꝛeuiꝰ.uia.uii.i.ſcedẽs/curſoꝛ: (bulãt

antepoſitus · in via pꝛeambulans.
Nꝛex.cis.bę pᷣces.haꝝ pꝛecũ ·ſ ntũs ſingu⸗
laris nõ eſt in vſu.i.rogationes · ſupplica/
tiones.⁊ coꝛ.pꝛe.
Pꝛiamus.mi.pe.coꝛ ꝓpꝛiũ nomẽ cuiuſdam
⁊ dĩa pꝛiaſce · q; eſt emere vel redimere.
quaſi emptus vel redẽpt. Eta gtõ pᷣami
addita.des.fit pamides · huius pꝛiamidę

filius vel nepos pꝛiami. Et a ntõ pꝛiami/

des remota · de · yllaba · fit H pamis pꝛia/
midis pe.coꝛ.filia vel neptis pꝛami.
Pꝛiapus.pi.fuit inuenis qͥdaʒ de lapſato
ciuitate helleſponti· vnde depulſus ẽ ꝓpt᷑
magnitudinẽ viril mẽbꝛi.⁊ habit p deo
eſt a femis. Et d deus hoꝛtoꝝ ꝓpt fecun/
ditatẽ eoꝝ/qꝛ hoꝛt nũ q; eſt ſine fructibo.
Et ꝓpduẽ pe.VHñ Duidiꝰ in libꝛo faſtoꝛũ.
Ac rubet hoꝛtoꝝ deus tutela pꝛiapus⸗
Itẽ dĩ deus furu.⁊ deus auiũ. Et ab illo
dẽ pꝛiapus virile mẽbꝝ. Mel ᷣm Mug.
dꝛ a pꝛaſce · qð eſt redimere· q; generis
hũani iacturam redimit. Iñ pꝛiapiſmus
mi.pudendoꝝ tenſio·vel paſſio.
NPꝛiaſce gręce· d emẽ vel redimere latine.
Pꝛimarius.ria.riũ.i.pꝛimus.⁊ da pꝛimꝰ.
Pꝛimas.mat.coĩs ge.dꝛ qͥ pꝛimus habet
in ppło. Inde bmatus.tus.tui.eiꝰ digni/
tas · vel magiſtrat. Itẽ pꝛimas deſignat
quãdaʒ dignitatẽ in eccleſia.⁊ tũc eſt ge.
malſ.Et vt dicit PHapᷣ. Oꝛimas.mat.inter
reliquos maioꝛis dignitatis ⁊ poteſtat
eſt.⁊ pꝛoducit penultima genitiui.

PHꝛimęuus.na.uũ.pe.pꝛo.i.pꝛimus in euo.

vel pᷣmi ęui.i.ſenexuł pᷣmus: uł antiquus.
Pꝛimicęriusrij.qui pᷣmũ ceęreũ poꝛtat ante
epiſcopũ· vel regẽ de dignitate.⁊ dicit a
pꝛimus ⁊ cęreus. Inde bęc pꝛimiceria.rię
eius dignitas. ⸗
Pꝛimitię.au.pluralis numeriſũt ꝗͥ pꝛimo
de frugibus pcipiũt᷑. vel ꝗdeo pᷣ offerũt.
hĩc eſt ꝙ ſacerdos pꝛimã miſſam cantans
dr celebꝛare pꝛimitias. Iñ pᷣmitł.tia.tiũ.
i.cipuus.⁊ int᷑ alios pꝛimus vel maioꝛ.

Et declinat in plurali nũero tm̃.ſᷣm vſuzʒ.

nuenit᷑ etiaʒ in ſingulari pꝛimitia.tię.i.
bma pars fruguʒ vño offerẽda. Hec aũt
debetur ̃cepto oñi:q Exo.22? Rcepit.
Decimas ⁊ pmitias nõ tardabis offerre
oño.Et vt dicũt hoc ᷣceptũ ex toto fuit

cerimoniale. Sʒ pceptũ de decmis ptiʒ
fuit cerimoniale: parti moꝛale. Et vt diẽ
Hieronymꝰ. Qui plurimũ/qᷓdrageſimã
ꝑtẽ vabat ſacerdotibo:qͥ mimũ ſexageſi/
mã.nter qᷓdrageſimã ⁊ ſexageſima lice/
bat offerre quodcũq; voluiſſent.⁊ hoc in
aridis ⁊ liquidis. In fętibus/aĩal pꝛimo/
genitum vabatur. MG
Hꝛimipylus.li.maſ.ge.⁊ h̊ pᷣmipylius.lij.
bic pumipylarin eodẽ ſenſu: vxillifer
qui poꝛtat pᷣmũ ꝓyli.i.pꝛimũ xxillũ ãte
regem . vel i bello. Iñ h̊ ⁊ hec pmipylaris
⁊ hoc re.⁊ hic pꝛimipylat.cus.tui.vigni/
tas· vel officiu pꝛimipyli.
Nꝛimiuirgius.rij.qui pꝛimaʒ virgam fert
ante regx. M
Pꝛimogenitus.ta.tũ.i.pꝛimo natuſa poſt
quẽ ẽ alius vel alij· ſicẽ Eſau dꝛ pumoge/
nitus Jſaac. Item pꝛimogenitus dĩ ante
quẽ nullusnec poſt quẽ alius: ſic chꝛiſtꝰ
Jeſus dẽ pmogenitus beatę virginis.
Pꝛimogẽita vicũt᷑ ius pᷣgeniturę.Bñ ſuꝑ
illud. Gñ. 252 Daruipendens ꝙ p̃genita
vdidiſſet:dꝛ ĩ hiſtoꝛijs.Erat auũt pᷣgenita
oignitates q̃s habuerũt pᷣgeniti ĩ cogna/
tiõibo ſuis vſq; ad vᷣlaron. Habebat eni
pᷣgenit' veſtẽ ſpãlẽ/q̃ induebat᷑ tm̃ in ſa/
crificio offeredo.⁊ recepturꝰ finale bñdi/
ctionẽ a pꝛe.ꝗtẽ in ſolẽnitatbꝰ cõuiuiis
bñdicebat mioꝛibo.⁊ ĩ his ouplicẽ cboꝝ
poꝛtionẽ recipiebat.Tradũt etiã qĩi vi/
uiſione hęreditaſjᷣ ſpꝑ duplũ reciꝑet ge⸗
nitus. Mõ etiã ꝙ pmogenita moꝛs dicit᷑
ſuꝑbia ·ꝗ fuit pꝛima cauſa apoſtaſie.
Primoꝛ. oꝛis. maioꝛ ⁊ dignioꝛ in płlo ·
vl pm i oꝛdine.m Mug·. Hap̃. vo oic.·
Primoꝛes:penł ꝓducta·ſũt pmarij:pmi
viri electi. ñ Mꝛatius in hmo. Primo/
res populi arripiũt populũq; tributũ.
Primoꝛculus.la.lũ.i.aliquãtulũ pmoꝛ.
Primulus.la.li.dimi. de pmꝰ. Et inuenit
ꝓ primus:⁊ coꝛripit u.
Princeps.cipis.cõis ge.vꝛ q̃ſi pᷣm capies
ul q̃i pᷣmũ capiẽsa dꝛ a pmũ⁊ capio.
aũt dicit᷑ pꝛinceps quaſi pᷣmũ caputety/
mologia ẽ. Si enĩ cõpoſitũ eſſet a caput
faceret q dẽ gtm̃ in tis.ſᷣ q; a capio cõpo/
nit᷑ facit in pis:⁊ deſigt oꝛdinẽ ⁊ digni/
tatẽ pnceps Iñ hoc pᷣncipiũ· bm MHug.
Scdm PHap. VPrinceps dvictus eſt. quia
pmꝰ capiat ſubſtatia·locũ⸗vel vignitatẽ.
Princpatus.tus.tui.i.oñatio.Et vt dicit
MWriſtoteles.i S. ethicoꝝ.Dricpat virũ
oſtendit. Eſt etiã ſic vꝛ qdam oꝛdo ange/
loꝛumquibo deus maxime principatur-

+

xel qꝛ alijs iſunt.⁊ ſubditos angelos ad
explendu diuinũ myſteriũ viſponut.
Prinus gręce · lentiſcus latinearbor vicit᷑
bm Pap.Del ᷣm Hug.Prinus artbor ẽ·
ſcilʒ ilex·vt vicũt.Et eſt greei.
Prioꝛ.or.qñq; ẽ cõꝑatiun a pᷣdẽ pᷣoꝛ pᷣmꝰ.
Itẽ prioꝛ qñq; non habet vim cõꝑatiui ·
ſimpliciter deſigt ordinẽ.ſ.ſine cõpara⸗/
tione.⁊ tũc pᷣoꝛ ꝓprie dvꝛ de duobo.pᷣmꝰ
de tribo· vel q̃ttuor uł de pluribo.Mã de
dictione viſſyllaba qñq; ſolet quęri/por

quãta. De polyſyllaba· pma quanta. Hñ.
De mult ppe pmꝰ dices · aliuſve. SBʒ por

ac alt᷑ oic ↄcordare vuobo.tẽ por qñq;
deſiãt dignitateʒ in eccleſia:⁊ tunc eſt tm
mal.ge.ſicut h̊ por pᷣoris. Iñ G̊ poꝛiſſa.lę.
mulier talem habens vignitatẽ vel vxoꝛ
poris. Et h̊ poratus.tus.eiꝰ dignitas.vł
Diſtrictꝰ. Et nõ q iuenit᷑ ſepe por ꝓ meli⸗
or poſitũ.⁊ tũc ſine dubio habet vim cõ/
patiui · Et pmꝰ p optimꝰ.⁊ tũc ſuꝑlatiui
ſignificationeʒ obtinet · ſeu comparatio/
ne. Bñ Mirgiii. Et pmos iuuenũ tot mi/
ſerit ordo pmos.rimos oſuit p opti/
mos. DHꝛim etiã ꝓ maxim iuenit. OPñ.j.
CTimoſ..pᷣ di. Chꝛiſtꝰ venit in hũc müdũ
peccatoꝛes ſaluos facereqͥꝝ pᷣmꝰ ego ſuʒ.
vbi diẽ glo. Mꝛim.i.maximꝰ. Heior eniʒ
oibꝰſũ·qꝛ ꝑſecutorqͥ nõ erat peior. Orimꝰ
EFfſuit nõ ordie tꝑis/ſ̊ magnitudie iiqͥtat.
Priorculus.li.i.paruus prior.vel ĩ ꝑſona
vel in dignitate.

Priſcillianiſtę qͥdã hęretici a Priſcilliano

vocati ·qͥ in hbiſpania in errore gnoſticoꝝ
⁊ manichęoꝝ ꝑmixtũ dogma cõpoſuit.
Priſcus.ca.ci.il.ãtiquꝰ.vetuſtꝰ.vłlõgeuus
Priſtinus.na.nũ.pe.cor.i.antiquus.
Priuatus.ta.tũ.i.expolia tus:orbatus vel
alienatus ab aliqbo rebo. vel honore · vel
dignitate.Et oliʒ pᷣuati dicebat᷑ ab offi⸗

cijs publicis extranei. Eſt eninomẽ ma/
giſtratũ habẽti cõtrariũ. Itẽ pᷣuati ꝓprie

icũt᷑ qͥ nõ ſũt cõſtituti in aliq̃ dignitate
xxiiij.q.j.qͥ cõtra. Itẽ dicũt᷑ oes exẽptia
iure cõi·ſiue ſit collegiũ ·ſiue aliq̃ ſrecialis
ꝓſona.vij.q.j.petiſti.⁊ dil.iij.priuilegia.
Priuata ꝑſona⸗eſt ꝑſona carens fũctione
publica.
Priuatũ iuseſt illud qð pᷣncipalitad ſin/
guloꝝ vtilitatẽ ꝑtinet.vt in pactis.⁊ cõ/
uentione ſingulariũ ꝑſonaꝝ.
Priuata delicta dicũt᷑ ꝗ ciuiliter tractant᷑.
vt ſi m furatus ſis decẽ.⁊ ego vt rehabeã
ago· nõ vt corpoꝛaliter puniaris.
Pnuignus.gni.eſt qͥ ex poꝛi viro genit ẽ·

Dictus·q̃i puigenꝰ.i.ex pori viro genitus
vel quaſi puatus igne.i.ilectione:quia
paꝝ diligit᷑ a nouerca · vel a vitrico. Dñ
vulgo ante natus dꝛſcilʒ anteq;ᷓ mat᷑ cõ/
traheret cũ altero viro. Iñ hͥ puigna.nę.

ꝗ ex vxore viri nata fuit ateq; eſſet vxor

ſua.Et eſt filia vxoris ab alio viro priori

Priuilegiũ.gij.eſt lex pᷣuata ⁊ ſin/(genita

gular ꝗ ad vnũ ꝑtinet uł ad paucos.Et
puilegiũ dĩ rogatiuũ:vel honor ſingu⸗
laris·vel ꝓpria pꝑſũptio:Priuilegiũ etiaʒ
ꝛ. qð iure debet.⁊ bñficiũ qð a pncipi/
bus cõcedit.Del pᷣuilegiũ ẽ pncipis bñ/
ficiũ cõtra ius cõe indultu. Mõ eni ẽ pui/
legiũ niſi aliqͥd idulgeat ſpãle.c.abbatẽ.

de v. ſig. et. cĩ his ð puile. Et vꝛ q̃ſi pᷣuãs

legẽ.vel eſt lex puata.i.vnius ante alios
honor vel dignitas aut imunitas queę ſibi
cõuenit eoꝝ ꝗ alijs incubũt · vel ꝗ de iure
coĩ allegant᷑. Iñ pᷣuilegiat.ta.tij.Et pri⸗/

uile giarius.ria.riũ.i.hᷣrogatus· vel qͥ vtit
puilegio.Et nõ ꝙ pᷣulegiũ meret amittẽ
q conceſſa ſibi abutit᷑ ptãte. Itẽ vt dicit

Pieronymus. DPriuilegia paucoꝛũ non
faciunt legem coẽm.

Sniuus.ua.uiũ.i.priuatusvel ꝓprius.
Pro aſtiũ.ſtij.locus ante ciuitatẽſcilʒ ſub/
urbiũ.⁊ dꝛ a pro.i.antea aſty ·qð eſt ciui -

tas. hm Hug. Paß. vo dicit: DProaſtiũ ·
viridariũ ꝓpe murũ arboꝝ.

Proauliũ. iij.neu. ge.i porticus.
NProbatic.ca.ci.i.pecualis: di a pbaton

qõ interpᷣtatK ouis. Minc dicta ẽ proba/

tica piſcina.i.pecualis:quia cadauera ho/

ſtiaꝝ ibi abluebant᷑. Oñ Joãnis.? Erat
aũt hieroſolymis probatica piſcina:quę
cognoĩiabat᷑ hebraice bethſaida.i.domꝰ
pecudũ latine· Et ſatis cõcordat cũ gręco

ſcilʒ ꝓbaton uł probatica. Et nõ ꝙ tres

piſcinę erant hieroſolymis. DHna piſcina
ibi erat ꝗ dicebat᷑ ſuꝑior. Et hᷣ erat extra
ciuitatẽ. De q̃ Iſa.7? dic oñs ad ꝗ ſaiã.

Egregere in occurſũ IRlcham tu. 1 dere⸗

lictus eſt Jaſub filius tuus ad extremuʒ
aquęductus piſcinę ſuꝑioris ab iuia agri

fuſlonis. Alia piſcina erat infenior. bęc
erat in ciuitate ad vſũ ciuiũ.Certia auteʒ

erat iuxta tẽplu. q̃ſi ad radicẽ montſſion·
De q̃ piſcina ſumebat᷑ aq̃ ad ſacriſida ab/
luẽda.Et fiebat h̊ piſcina ex cõgregatiõe
aq̃rũ ſiloe·qð erat fons ad radicẽ montis

ſion. In hac piſcina nathinei hoſtias la/

nabant ſiue oues ſacrificandas. Itẽ pro/
baticus.i.qui pꝛobat vel pꝛo batur.⁊ tũc
dicitur a probo.bas.

—

—— —

ſenn
pnn
Cnn
sc
ngn

Nen
n

vis bi

Woae

As

etis
Euſt

„
„.

Hga
e
wt
tanim
rviat
zünon

.
ch
zckaun
mii

ron
obe⸗
nendbo⸗
Sen
ſange
ki
räger
ͦgm
ema
Zie
nn
gemu
mnug
ah
mag
ntſo
=
vonus
us l
ep
an⸗

D

Hꝛobaton gręece. latine dꝛ ouis.

*

Pꝛoblema. matis.neu. ge. qð latine dici

poſitio · ꝗſtio eſt difficilis hñs aliqᷣd qð
viſputatiõe ſoluẽdũ ſit coꝛ.pꝑe.gti.Iñ p/

blematicus.ca.cũ.grauis:i difficilis vel ꝗq

ꝓblema ꝓponit. Et vidert ꝓblema cõpo⸗/

ni a pꝛo.⁊ lemaqð eſt voꝛagoqꝛ ꝓponit᷑

vt voꝛeta decipiata pꝛoducit ble.

Pꝛobus. ba.bũ.i.modeſtus:moꝛigeratus:

gratuscõmodusaptusbonus. Iñ pꝛo/
bitas.tatis. Et coꝛ.pꝛo.Dñ. Es pꝛobus
expirat pꝛobitas · es honeſtus honeſtas
4ibices foꝛtis·foꝛtia moꝛte iacent.
Pꝛoboſcida·ulł pꝛomuſcidaroſtꝝ elephãt
qn illa pabulũ oꝛi admouet.K videt᷑ decli/
nari.h̊ pꝛoboſcis.dis.vel pꝛomuſcis.dis.
Pꝛobꝛĩ.bꝛi.neu.ge.i.crime turpitudo· cõ/
uitiũ.dedec. Inde pꝛobꝛoſus.ſa. ſũ.i.de/
decoꝛoſus. Inde hęc pꝛobꝛoſitas.tatis.
Hiꝛocaſtriũ.trij.locus foꝛis ante caſtra vel
caſtrũ.⁊ dĩ a pꝛo.⁊ caſtrum vel caſtra.
Hꝛocax.cad.ols ge.i.petax:auidus petitoꝛ
iwoꝛtunꝰ ad petendũ.qð maxime ſolẽt fa/
cere pꝛocia ꝑtinet ad meretrices. Iñ pꝛo/
cacitas.tatis.i.impudentiaintẽperantia.
Et pꝛoculus.la.l.i.aliquãtulũ pꝛocax.
Pꝛoceleumaticus.oi.vide.s.in celeuma.
Pꝛocella.lę.fę ge.i.ſubita vis ventoꝝ cum
pluuijs:⁊ dꝛ a pꝛocello.lis.eo ꝙ pcellati.
pcutiat. Et ẽ pcella ꝓpe terraꝝꝑ ⁊ cęli.Tẽ/
peſtas fluctu tm̃. Picit᷑ tñ qñiq; pꝛocella
eleuatio fluctuũ·ᷣ ꝓpter ventos. Iñ pꝛo/
celloſus.ſa.ſũ.i.tẽpeſtuoſus. Iñ pꝛocello/
ſitas.tatis.i.tempeſtuoſitas.
Pꝛoceres: ut ait OHapᷣ.ſut pᷣncipes ciuitatis
q̃ſi pcedeseo ꝙ añ oẽs honoꝛe pꝛęcedãt.
Itẽ capita trabiũ ꝗ eminẽt ex parietes ꝓ/
ceres dicunteo ꝙ p̊ pꝛocedãt. Hic facta

trãſlatione ad pᷣmoꝛes: ad qͥſdã nobiles

ꝓpceres dicũt · qꝛ cetere multitudini mi⸗
nent. Et declinat h pꝛocer hui pꝛocen.ſᷣ
raro ĩ ſingulari inuenit᷑ · niſi ꝙ Juuenalis

dimrsrholeg Noreten ⁊c. Et coꝛ. penl.

ꝛoceres. Dñ Lucanus ins? Fata vacẽt
pꝛocerũ motus hic cuncta ſequũt.
Pꝛocerus.ra.riũ.i.longꝰaltfſoꝛmoſus⸗ dẽ
a ꝓcedo.vis. Iñ h/ ꝓceritas.tatji.lõgitu/⸗
do· altitudo. Et ꝓd/ce.Oñ Baniel 4 Et
ꝓceritas eiꝰ cõtingens celuũ. Et Deut? 2:
Populus magn et mult ⁊ pꝛocere lon-/

gitudinis. Et Numeri. jʒ? NHopulus quẽ

aſpeximus pꝛoceręſtaturę eſt. .
Pꝛoceſſus.ðſus.ſui.i.pſper euẽt/ uł augmẽ⸗/
Pꝛoceſtria.oꝝ.pluralis nũeri.loca (tum.

extra ciuitateſic pꝛocaſtria/loca ex caſtra

Vel pꝛoceſtria dicũt᷑ loca ex cuitatẽ de/

gradata ꝑ quę murus aſcendit᷑.

Pꝛocinct.i.apparatus belli uł pugnę. Itẽ
pꝛocinct᷑.cta.ctu.i.expeditusarmatus.
Pꝛocliuus.ua.uũ.⁊ h̊ͥ⁊ hͥ pꝛodliuis.⁊ q̊ ue.
in eodẽ ſenſu.i.pꝛocuruꝰ in anterioꝛẽ ꝑtẽ
q̃ſi ceps.Et ppit᷑ qñq; pꝛo ĩtẽt ſedulus
ꝓmpt.qñq; ꝓ facilis. Qui enĩ ĩ ꝓcliuita/
te e· valde e itẽtus ne cadat.⁊ ideo ponit
pꝛo ĩtent. Itẽ facile pcipitari põt: ideo
Pnit᷑ pꝛo facilis. In pꝛocliuitas. tatis.
Pꝛocõſul dꝛ:qͥ vice cõſulis fügit. Bñ diẽ

Iſidoꝛꝰ.e etymo.Hꝛocõſules ſbiecti erät
9 ety

cõſulibo.⁊ dicti pꝛocõſules· eo ꝙ vice cõ/
ſulis fungerentur. H
Pꝛocõſul dĩ iudex oꝛdinarp.⁊ eſt iudexa
pplo cõſtitut.nõ a pᷣncipenec ab alio/ſed
ate ĩpatoꝛiã dignitatẽ ceat: cuiꝰ officud
erat ĩ pꝛouĩcijs dirigi·ſcilʒ in regno tribu
tarijs:ut ꝑ eũ pꝛouiciales ſua negocia ex/
pedirẽt.Hic vo pluries nõ potuit vti fa-
ſcibo qᷓ; ſexies. Nemo enĩ ſeptimo ẽ crea/
tus pꝛocõſula niſi ſemel pꝛocõſulat fun/
gebat᷑ inſignijs.⁊ in pꝛouĩcia⸗ ad eũ ꝑti/
nebat . ut ad qͥſcũq; magiſtrat reſpiceret
ff. de offi. pꝛoconſul.l.pꝛocõſules.

Pꝛocõſul legat᷑ eſt cui pꝛocõſul pꝛouinciã

ingreſſus mandat iuriſdictione.

Pꝛocoꝛ.ri.pe.coꝛ. ꝓpꝛiũ nomẽ cuiuſdã vin

Vñĩ Auroꝛa.Vbillipꝰ Nꝛocoꝛus SBte⸗
phanus pdarus honoꝛe.Et additur vnũ
l.in Philipus.vt pꝛima pꝛoducat.
Hꝛoculus.li.pe.coꝛ.filius qͥ naſcitur pꝛe ex/
iſtente pꝛocul a patria. Et ̊ pꝛocula.lę.i.
filia talis. Et ꝓcula ꝗdã veſtis pcioſa qð
pcul afferebat vñ vꝛ ꝓcula.q̃i ꝓcul lats.

Piꝛoc. ca. ci. dĩ a pꝛocoꝛ.car. Et h pꝛoc. ci.

i.petitoꝛ:? ꝓpꝛie mulieꝝ ułnouę cõiugis ⁊
nuptiaꝝ. Bel dĩa pᷣcando. qꝛ frequẽter
ſolet pcari ⁊ petere donis eã quã vult.
Hꝛocuratoꝛ.toꝛis.eſt qui aliena negocia
mandato ſibi a dño facto gerenda gra/
tuite ſuſcipit vnuʒ vel plura.ff. de nego.
geſt. l. iij. S. negociũ.

SHꝛodigialis.lis.ↄ.t.⁊ Hᷣ le.i.mõſtruoſus.

Iñ Hᷣ pꝛodigialitas.tatᷣi.mõſtruoſitas.
Et h pꝛodigiatoꝛ tori.pdigioꝝ intpꝛeſ.
Hꝛodigiolũ.li.vimi.i.paruũ pꝛodigiũ.5.
Pꝛodigiũ.gij.i.monſtrũ turpe.⁊ ad vaſtã/
ↄum paratũ:a dicit᷑ a pꝛodigo.gis. Ge⸗
pe tamen ſimpliciter pꝛo mõſtro accipit᷑.
Iñ ꝓdigioſus.ſa.ſi.i.mõſtris plenꝰ. DNel
b̈m qͥ̃ſda. Hodigiũ appellatuʒ eſt· quaſi
poꝛro dictũ · eo ꝙ poꝛro vicatur.i.poꝛro
lignificet.⁊ aliqͥd futuruʒ eſſe pꝛotendat.

Bel pꝛodigiuʒ põt vici. q̃ſi pꝛocula di/
gito.qꝛ ſ̊figurat aliqͥ d remotũ ⁊ futurũ.

NHꝛodigua.guę.i.hoſtia multu ↄpſumẽs.Inñ

H ꝓdiguitas. tatj. Et ꝓdigu gua. gun. i.

NPꝛodigus.ga.gi.i.diffuſus:vltra moduʒ
larg.effudẽs.ᷣm Mug. Papß. vo dicit:
PHꝛodig.i.pꝛofuſus:oↄſuptoꝛluxurioſus:

ſũptuoſus. gluto. Pn. Pꝛodigus excedit

menſuraʒ· largus honoꝛi Seruit · fructifi/
cat parcusauarus eget.

Piꝛodigus·ẽ qͥ neq; tepus:neq; finẽ expeẽ/

ſaruũ adutit neq; modũu.ff.de cur.furioſis.
l.j.̊ bona ſua vilapidãdo ⁊ diſſipando

ꝑfudit. cui intdici᷑ bonoꝝ admiſtratio a
iudice ꝑ legem. xij.tabulaꝝ.vel alias a le/

ge.vt quia in.l. Juli.maieſt.cõmiſit.vt.C.
ad.l. Jul.maiei.i.fi.
Hꝛoditoꝛẽ qui ſecreta ſibi cõmiſſa reuela
de pe. dil. vj. ſacerdos.
Pꝛoductilis.ↄ.t.⁊ h̊ le.pe.coꝛ.dĩ a ꝓduco
cis. Et opus illud vĩ pꝛoductile quod nõ
Efuſile.ſᷣ pꝛoductũ tũſionibus malleoꝛũ.
Nꝛophanꝰ.na.nũ.i.execrat.ſacrilegus.⁊
dia pꝛoa phanũ.q̃i ꝓcul a phano.ꝛo/
phanũ etiã dꝛ/qð nõ ẽ ſamnun Dñ ꝓpbani

icũt᷑ oes laici illittatiq̃ſi pcul a phano

Phetię. DVñ ſuper illud Exech. 48 Bꝛo/

phana erũt vrbis ⁊c.laicà ſcilʒ·ꝗ paſſim

Ppplo habitare liceatnon ꝙ imunda ſint.
Hꝛofect.tus.tui.i.itus.(K dꝛ a pficiſcoꝛ.ceri.
Atẽ pꝛofect dꝛ pꝛoficui.⁊ tũc dĩ a pꝛo/
ficio.cis. Oñ quidã. Pio paruo pꝛofectu

eſt quis ſex pꝛofectus. S
Hꝛofeſſio.onis.fę.ge.i.ſciẽtia.ᷣ nõ ꝗlibet·

imo illa dꝛ ꝓpꝛie pꝛofeſſio alicuius.i qua
ille a ſe ab alijs credit᷑ excellere. Pñ p/

feſſoꝛ alicuius artis dꝛ.qͥ ceterlſe eã ſcire
⁊ alij h̊ ipſuũ pꝛofitent. Del pꝛofeſſio ẽ ſtu
dẽdi alicuiꝰ vitę vel ſcię ꝗqdã ſingulan ele/
ctio. In nro tñ vſu vꝛ pꝛofeſſio alicuius
ſecta ul diſciplina quã pꝛofitet· ſiue in ea
excellat.ſiue nõ·m ꝙ ẽ chꝛiſtianẽ pfeſſio/
nis.DOñ vꝛ.Cui ꝓfeſſionis es tu chꝛiſtia/
nę an Cullianę: Et ego feci pꝛofeſſioneʒ

vel pꝛofeſſus ſum in oꝛdine fraty minoꝝ.

ꝛofeſtus. ſta.ſtuʒ.i.dies oĩo feſtus.⁊ dẽ
pꝛofeſtus.qᷓi pꝛoꝛſus feſtus. Pꝛofeſt etiã

dies vꝛ vigilia feſtoꝝ dieꝑ· qi ꝓpe feſtu.i

ante feſtu. Et qlibet dies nõ feſtiuꝰ dicit᷑
Pꝛofeſtus.qᷓi lõge a feſto uł pꝛocul. Minc
Macrobius de ſaturnalibo⸗ dies oẽs aut
feſtos· aut ꝓfeſtosaut intciſos vocauit.
Pꝛoficui.cui.neu.ge.i.pꝛoſfectus.

ꝑuᷣſus· afflict ſcelerat᷑ intuectꝰ. pd. ſi.·
Pꝛophoneſis · ẽ cũ aliqͥs exclamado deuʒ
leticiã ułidignationẽ expmit.vt O deus
ĩquãtjanimꝰ vſat᷑ amãtis.⁊ d a pꝛosqð
ad:⁊ phonos ſonꝰ.q̃ſi ſe hñs ad ſonu.i.
exclamationẽqꝛ h̊ coloꝛ vꝛ exclamatio.
NHꝛofugus.ga. gu. pe. coꝛ.i.pꝛocul fugiens.

ſugitiuusexpulſus.Oꝛotugus ppe vꝛq

ꝓcula ſedibo ſuis vagatq̃ſi poꝛro fugat
Hꝛofudus.oa.oũ.i.pꝛodiguslargusoilſ/
ſipatoꝛ/qͥ nimis pꝛofũdit.⁊ dẽ a pꝛofũdo
dis. Iñ pꝛofuditas.tatj.i pdigalitas. ꝗIte
pꝛoſundus.a.duũ.dr q̃ſi pꝛocul a fundo

habẽs ſupficie· vel qi pꝛocul habes fuũdũ

7 dr a pꝛo. ⁊ fundus.In hoc pꝛofudũ.dẽ
mare altum.⁊ pꝛofuditas alicuius rei.ſᷣm

Hug. Pap.oic Nꝛofunduũvoꝛago· altũ.·

imeniu:magnũu.
Pꝛofuſus.ſa.ſi.pe pd.qð ivi noĩs accipit
in actiua ſigtiõe.Dnde Saluſtiꝰ. Nliena
appetes.ſui pꝛofuſusardẽs ĩ cupiditatib-

Pꝛoſuſus ſui.i.pꝛofundẽs ſua.i.viſſipãs

vel diſpergẽs. Pap.dic.: PVꝛoſuſus.i.lar/
gus · diſſipatoꝛ. ð
Pꝛogenies.niei.fę.ge.i.pago/poſteritas.
ſtups.⁊ dĩ a pꝛogigno.nis. Et nõ ꝙ fili

⁊ nepotes nõ ſũt pꝛogenies:qꝛ nõ ſunt p/

cul geniti.ᷣ pꝛonepotes: exinde ſũt pꝛo/

genies · qi pꝛocul genitia inde pꝛogenies

incipit a pꝛonepotibo. Sed ꝓoſteritas a
nepote . q̃ſi poſtera ętas.Et ſicut inferius
longe editi:pꝛogenies dicuntita ſupius
pꝛoauiabauiatani ·tritaui:pꝛogenitoꝛes
vocant·quaſi pꝛocul generantes.

NPꝛogama ſm q̃ſdam vꝛ cedẽs ſcriptura
ꝗꝑ plures pꝛouicias ſiue loca deſtinat᷑.

Sʒ bᷣm co · in ſů. C.e.ci.ẽ ſciptura pu/

blice ꝓpoſita.vt ibi dꝛ in.S.mutationes.

Nꝛohemiüũ·ẽ ſermo gnalis pambulans in
pᷣncipijs libꝛoꝑoſtẽdẽs ĩ gnali ꝗ poſtea
cõtineat᷑ in ſpedali:int᷑dũq; alia plura cõ/
plectẽs.vt no. Jo.an.in exoꝛdio cle.ſuper
vꝓ̈bo qm̃. Et vꝛ a p vel pꝛotosqð ẽ pmũ
⁊ hęmi.qð ẽ ſermo.uł modulatio·q̃i pᷣmꝰ
ſermo/ ul pma modulatio ſcilʒ pꝛologus.
Pꝛoheres · dicit᷑ qͥ loco hęredis fungit᷑aut
inſtitutus/aut ſubſtitutus.⁊ pꝛoducit hę.

iꝛohibeſis verbũ defectiuũ.i. pꝛohibeas

nec de eo iuenit amplius. Vn Plautus.
Vnge queſo vt pꝛohibeſis.
Pꝛolatibilis.lis.ↄ.ta h le.qdẽ aptũ pferri
Pꝛolepſiseſt ſuptio reꝑ explicãdaꝝ oꝛ/
vine ſecutaꝝ.vt ↄlquilę volauerut. h̊ ab
oꝛiẽte · illa ab occidete. dꝛ a pꝛo· qð eſt ſᷣ
⁊lepſis:qð eſt ſumptio:q̃ſi pſlumptio.

CAenge⸗
ſupel
Poni
ſerug
78
noie
diai
ͤpe
Porm
do⸗
Pr
prr
t
ple
Le⸗
Hon
ſtug
(
p
60
Pe⸗
du
Poo
dic
Le

Hꝛoles.lis.fę.ge.i.pꝛogenies: pagonati.
Vel pꝛoles.ilfilius vel filia.
Pꝛoletariꝰ.rij.mal.ge.qͥ ad ꝓlẽ tm̃ gignẽ/
dã vacabãt.Erãt eni qdã apud romanos
qͥ ĩ vrbe ſpꝑ moꝛabãt᷑ cã gnandoꝝ ſilioꝝ.⁊
nõ cogebãt᷑ ireĩ arma.⁊ hij ꝓletarij oice/
Pꝛoliosherba ꝗ floꝛẽ velut cãdoꝛẽ (bãt᷑.
habet. canos hoĩuz capillos facit.
Pꝛo lixusxa.xũ.i pduct᷑lõgus. extenſus ·

implicitus:qð nomen tractu eſta longis

lixarũ paſſibus. Iñ hęc pꝛolixitas.tatis.

Pꝛolog.gi.i.pfatio · Hlocutio.⁊ d a ꝓtos

qð ẽ pᷣmna logos · qð eſt ſermo·q̃ſ ꝓtos
Pꝛoludiũ.dij.ẽ imago (log.i.pm bᷣmo.
veri ludii.exercitiũ ·pm Papiam.
Pꝛoluuies.uieifę.ge H ꝓluuiũ.uij.i.aq̃rũ
ĩiundatio · uł deſtructio ex aq̃; iundatiõe
ulſoꝛdes · vel purgatio · vel decurſus qͥ in
cuiuſlibet rei larga ⁊ indiſcreta effuſione
vel deuaſtatione iuenitit.
Pꝛomethe. Ttlãtis frata paganis ð luto
finxiſſe hoĩes dĩ ꝓpt᷑ mirã igenij excellẽtiã
ccluq; aſcediſſe ignẽ furatũ hoibo dediſſe
vnde dij irati ipſũ in caucaſo mõte ferrea
catena ad ſaxũ ligauerũteiuſq; coꝛdiaq;/
lã apoſuerũt. hoibo vo febꝛes ⁊ moꝛbos
Pꝛomiſcuũ vulg dẽ ex vtroq; (dederũt.

ſexu ꝑmixtũ. declinat pmiſcuꝰ.cua. cuu.
7 dĩ a ꝓmiſceo.ces. Ite ꝓmiſcuũ genusi

noiĩe · quod gręce epicgnumi. ſupꝛa cõe
icit eſt qð ſub vna voce vno articulo
cõpꝛehendit aĩalia vtriuſq; ſexus.

Pꝛomontoꝛiũ rij.dẽ mons q ꝓcul apparet

e⸗ ſui eminentia.

ꝛomptuariũ.rij neu. ge.i.cellariũ. di a

— „

ꝓmo.mis.q; inde neceſſaria victuipmũt

i pferunt Hñ ꝓphᷣa. omptuaria eoꝛuʒ
plena. Et eſt pmptuariũ longi tempoꝛis
Sed cellariũ paucoꝝ diex.·

Nꝛompt. ta.tũ.i.parat ⁊ expedit ad ali/

qd agẽdũ/uł oicẽdũ dĩ a ꝓmo.mis.Jñ
ꝓmptulus.la.lũ.i.aliquãtulũ ꝓmpt.Et
coõponit᷑ ꝑpꝛompt.i.valde ꝓmptus.Itẽ
ꝓmptus tus.tui.i.aꝑtio.Et ꝑ cõpoſitionẽ

impꝛomptu.i.in aꝑto · ſ̊ potiꝰ in ᷣpoſitio

adiũgit pmptu ꝑ appoſitionẽ.
Pꝛomulcus.ci.mal.ge.dꝛ funis cũ qͥ nauis
Oucit᷑ułſcapha ꝗᷓ maioꝛẽ nauẽ ouc ⁊ regit

Hꝛomurale.lis.neu.ge.i.murꝰ ante muruʒ

dictũ ex eo ꝙ pꝛo munitione muri ſit.
ꝛomuriũ.rij.i.anteſpaciũ circa muꝝ.
Sꝛomus.mi.mal.ge.i.cellaniũ.Et ponitur
qñq; pꝛo cuſtode ipſius pꝛomi.
Hꝛomuſcida.vide.S.in pꝛoboſcida.

Pꝛo nefas ſcelus ↄ fascõtra iuſticiãa ſunt

duę ptes ꝓ interiectio:nefas nomẽ. Mõ

eni põt ibi eſſe vera cõpoſitio · qꝛ iutiectio
non poteſt componi·

Pꝛonepos eſt filius nepotis ·ſicut ꝓneptis

eſt filia neptis.

Pꝛonoe. es.dẽ a pꝛotos:quod eſt pꝛimũ:2⸗

noys · qð ẽ mens · quaſi pꝛotonee.i.pᷣma
noys ſcilʒ diuina mens
Pꝛonoſticũ.ci.neu.ge.i.ſignũ futuri.⁊ dĩ a
pꝛonoſco.ſcis.Et pꝛonoſtic.ca.cũ qͥ co⸗
gnoſcit · ul añ ſigt· bhm Mug. Pap. dicit:
Pꝛonoſtica·puiſio ęgritudinũ·dictaa p/
noſcendo. Dpoꝛtet eni medicũ pᷣterita.D⸗
ſentia ⁊ futura pꝛeęuidere.
Hꝛonoſticon.liber ẽ.⁊ põt ſcribi ſine.g.vel
põt addi.gꝑ ꝓtheſim ut ꝓnoſticon · ul p/
NPꝛonuba.bę.dicta ẽ Juno:qꝛ ( gnoſticon
nubetib ßeſt. qi hnuba.Et gnalit pnuba
dĩ ꝗ aſtat nubẽti.⁊ ꝗᷓ nubẽtẽ viro ↄiũgit
Ipla ẽ ⁊ paranympha. Inuenit etiaʒ h
pꝛonubo · ſic ⁊ h paranymphꝰ. Hñ Judid
4 dĩq vxoꝛ Sanſonis accepit maritũ
vnũ de amicis eiꝰa pꝛonubis.i.paranym
phis ſibi aſtãtibo.Et coꝛ.nu. Pñ quidaʒ.
Hꝛonuba curtat cui pꝛonubo aſſociat.Et
Duidius in ſecunda epi.ꝛonuba cteſi⸗

pfhone talamus vlulauit in illis.

PHꝛomurus.ri.ſpaciũ iuxta murũ.
Hꝛonus.na.nũ.iiĩ anterioꝛẽ ꝑtẽ flexꝰ. incli/
natuscuruus:ſubiectus: humilis.⁊ dĩa
pꝛo.⁊ no nas tracta metaphoꝛa a natãte ·
q;ꝛ caput in anteriorẽ ꝑtẽ ĩclinat.⁊ poſte/
rioꝛa eleuat.Hꝛonus etiã vꝛ obſequens ?
pꝛomptꝰ. Iñ pꝛonitas.tatji. pmptitudo

Paꝛopagineus nea. neu.i.ad ꝓpaginẽ ꝑti-

nens · vel de ꝓpagine exiſtens.
Nꝛopago.giniſ.fę. ge.i.linea· oꝛigo· extẽſio
flagellũ vit exteſũ ſub terra.⁊ coꝛ.pe.gtĩi.
NHꝛopaſſio.onis.fę.ge.dꝛ a p ⁊ paſſio.Et
di ꝓpaſſio qñ caro titillat viſo vulnere.
Sʒ paſſio qñ ille malus affectus erũpit
poſtea in effectũ Mñ dicit Hieronymus
in glo. Matth. ſup illud. Qui viderit
mulierẽ ad cõcupiſcedũ eã ⁊c. opaſſio
eſt ſubitus mor aĩ ſine deliberatione bo/
ni vel mali operis. Haſſio vo eſt affectio
deliberati aĩ ſi ſit locus ꝑficiendi. Atẽ nõ
qꝙᷓ paſſio ĩpoꝛtat ĩmutationẽ patiẽtj. Nõ
aũt ꝛ aliqͥd imutari ſimplicit᷑ q id qð ẽ
Pncipale ĩ ipſo ĩmutatũ ꝑmanetiõ ſim-/
plicit᷑loquedo qñ ratio ſi mutat᷑ a ſui eq/
tate ułęq̃litate·nõ dẽ paſſio.Eᷣ ppaſſio ·q̃i
ᷣ vel icepta paſſiouł ppaſſio qſi iꝑfecta

paſſio. Sʒ paſſio vꝛ cõſũmata paſſio ꝑ
Piꝛopatulus.la.lũ.i.valde patu/ (cõſenſu.
lus·in palam vuctus/coꝛam factus.
Pꝛopatruus.trui.frater pꝛoaui.

Pꝛopenſus.ſa.ſũ.i.extenſusdilatatus. Iñ

ꝓenſius aduerbiũquaſi extenſius.
Pꝛoperꝰ. ra.rũ.i.feſtinus: citus.⁊ dꝛ a ꝓpe.
Pꝛopes. dis.maſ.ge.ẽ funis qͥ pes veli alli/
gat᷑.quaſi ꝓpe pꝑedes.⁊ coꝛ.pe.gti.
Pꝛopheta.tę.quaſi pfatoꝛ/a ſdicẽdo futa
d.·a ꝓfoꝛ.faryqð ẽ pcul ab ĩtẽtiõe fariſcilʒ
aliud vꝑb ꝓferre. aliud coꝛde. Deldĩ a/p
cula phonos:qð eſt ſonus ·q̃i lõge ſuiſa
ꝓnũciãs. Iñ H ꝓphetiſſa.ſeę.vates fęmia ul
ipſa femia ꝓphetãs. Et ꝓpheticuſ. ca. cũ. Et

B2 H ꝓphetalis:ih̊ le. Et vt vicẽ ꝗſidoꝛus

etymo.? qͥs gẽtiles vates apellãt: hos
nni ꝓphetas vocant.q̃ſi fatoꝛes· q; ꝓcul
fant᷑a futa pdicãt.qͥ⁊ i veti teſtõ vidẽtes
appellebãt qꝛ videbãt ea ꝗq cęti nõ vide/
bãta ꝓſpiciebãt ꝗ ĩmyſtio abſcõdita erãt
Pꝛophetia.tię.ẽ pſciẽtia futuroꝝ.Itẽ ꝓphe

tia·ẽ reꝑ latẽtiũ ſᷣteritoꝝ/ułꝑñtiu.nuł futu

roꝝ ex dina iſpiratiõe manifeſtatio. Cuiꝰ
ſeptẽ ſũt gnã. NPꝛimũ genꝰ ꝓphetię dĩ ex/
taſis.qð ẽ mẽtis exceſſusſic vidit Netrꝰ
vas de celo ſũmiſſũ ĩ ſtupoꝛe mẽtjcũ varijſ
aĩalibo. vlci x? Secũdũ eſt viſio · ſiẽ Jla.
6e VPidi vñʒ ſedẽtẽ ſuꝑ ſoliũ excelſũ.Cer
tiũ gen ẽ ſõniũ/ſic Jacob ſubnixã in cęlo
ſcala doꝛmiẽs vidit Geñ.28: Quartũ ge
nusẽ ꝑ nubẽſicad Moyſẽ.⁊ ad Job pꝰ
plagã loqᷣt᷑ deus. De Moyſe hꝛ Exo. jo⸗
Deniã ad te ĩ caligie nubis vt audiat me
ſplus loquẽtẽ ad te.Quitũ gen ẽ vox de

cęlo · ſicad Ibꝛaã ſonuit dicẽs Geñ 222

Ne extẽdas manũ tuaʒ ſuꝑ pueꝝ.Et ad
Saulẽ vlct. ? Saule Saule qͥd me pſe/
q̃ris: Sextũ genꝰ ẽ accepta ꝑabola.ſicut
apud Salomonẽ i pnᷣbijs.Et apud SGa
laam cũ euocaret᷑ a Balach Nueri.24
Septimũ genus eſt repletio ſpũs ſancti
ſicut pene apud omnes ꝓphetas.
NPꝛopitiatoꝛiũ.toꝛij.loc ꝓpitiãdia dꝛ a ꝓpi
tioꝛ.ar.q̃i ꝓpitiatiõis oꝛaculũ.Et ſic dꝛ in
hiſtoꝛijs ſuꝑ Exo. Pꝛopitiatoꝛiũ erat ta
bula aurea eiuſdẽ lõgitudinis ⁊ latitudis
cuiꝰ⁊ arca.vt arcã tegẽ ſufficeret. De ſpiſ⸗
ſitudie vo eiꝰ nõ legit᷑. Hoc dicebat᷑ oꝛa/
