
Imitatoꝛius.ria.riũ.i.dignus imitatione

vel qui aliquem imitatur.

Immanis.nis.ↄ.t.⁊ ̊ ne.qui nõ ẽ bonus ſᷣ
crudelis · tribilis effer.⁊ dꝛ ab ina mani ·
qð eſt bonũ ·q̃ſi ſine manu.i.bono.Scom
Papᷣ:Immanis di:ingens infoꝛmis.hiſ⸗
pidus.⁊ hoꝛrendus. Itẽ imanes ſunt qui-

electis cogitationibo ſe extollunt. Ita ex⸗

ponit Gꝛeg in moꝛalibus illud ꝗob.ʒ62
Immanibus abſcondit lucẽ. Idem aliter
exponit In manibo. vt ſint duę dictiões

VDtrãq; expoſitionẽ iuenies in moꝛalibo.
Immaturus.ra.rũ.i.nõ maturus/acerbus.

VDñ Iſa. i: Ante meſſẽ eni tot effloꝛebit
⁊ imatura ꝑfectio germinabit. Iñ h̊ ima/
turitas.tat.i.non maturaacerba. mma⸗/

tunitas etiã d noctumũ tẽpus ·qdð nõ eſt
maturũ.i.opoꝛtunuʒ vt aliqͥd agat᷑ vigi/

lando:quod etiam vulgo dici ſolet·hoꝛa

impoꝛtuna.

Immemoꝛ.oꝛis.qͥ oblitus ẽ.⁊ coꝛ.me. Vñ

qdã. Imnmemoꝛ accepti nõ timet eẽ boni.
Immemo:atio.onis.fę.ge.i.obliuio:ĩgra⸗
titudo· nõ recognitio. Pñ Sapß.iꝗ: BDo⸗

noꝛum dñi imemoꝛatio.

—

Immitis..t.⁊ hoc te.i.nõ mitis.

Immot.ta.tũ.põt eſſe participiũ de imo⸗

ueoꝛ · Del poteſt eſſe nomen cõpoſitũ ab
in.⁊ motus:quaſi non motus.

* =—

Immũdus.da.dũ.i.purꝰ. Inde ĩmundi⸗/

cia.cię.i.impuritas.

Immunis.nis.9.t.⁊ h ne.i.ſine munio.i.tri
buto · ſalʒ liber · ͥ nulli ẽ tributarꝰ. NHñ 2

ſepe imunis v expers · alienus.ſine parte.
Itẽ ĩmunis.i.nõ muniſicus ·q̃i ſine munio

i.munere. DHñ ĩ ꝓůbio veteri vꝛ: Immu/

nes ciues odoꝛe ſui. Itẽ ĩmunis dꝛ quinõ

facit munia.i.officio nõ fungit᷑. Eſt enĩ oĩ
pꝛiuilegio vacuus ⁊ dono· ſcilʒ vitioſus

piger · ventri ĩdulgẽs. Iñ ̊ imunitas.tatj.

Impar.imparis.oĩs.ge.i.ſine pare nõ par

infimus inqualis.

Impatiens.entis.oĩs gei.nõ patiensſine

freno. Iñ ĩpatient᷑ada h̊ ipatientia.tię.

Inmpedatura.turę.f.p.dẽ pedę menſura· vel
impꝛeſſio· uł iueſtigatio. PHeda aũt dicit

veſtigiũ hominis.

Impendiũ.dij.n.S.⁊ H̊ͥ impenſa.ſę.ambo/p
expenſa · vel viſpenſa. Inuenit etiã impen /

viũ ꝓ ſtudio ⁊ ſedulitate.Iñ ĩpendioſus
ſa.ſu.i.ſedulus/intẽtus.⁊ ipendioſitas.tat

Impenetrabile.i. inacceſſibile · ßm Hapiã.

Impęgnitẽs.tis.oĩs ge.i.non pęnitens.

Imperatoꝛ.toꝛis.m.t.qð oĩ aliqñ induꝑa⸗/

toꝛ. du. ſyllaba intpoſita cauſa metri⸗ tũc
opoꝛtet.m.mutari i.n.añ.d. IJñ imꝑatrix

tricis.⁊ imꝑatoꝛius.ria.riũ.Et h̊ imperin

6⁶ %

gnitate plenus. Iñ imperioſe. ſius.ſime-
m 5

rij.i. poteſtas. iuſſio · ppetuũ regnu. Iñhbz
Hͥ imꝑialis: h̊ lea imperioſus.ſa.ſũ.i.alt.
nobilis.⁊ autenticus:imꝑio ⁊ ptãte ⁊ di/

aduᷣ.⁊ beęc imperioſitastatis.i.maieſtas.
Imperitus.ta.tũ.i.nõ peritusnõ inſtruct.
non doctus. Inde inperitia. tię.

*

Impers.ipertis.i.expers:ſine parte. Vnde
oẽs implicabunt · nec erit noſtra vlla re/
gio veſtri impers decoꝛis. .
Impetigo.ginis.ft.i.ſicca ſcabies ꝓueniẽs
cuz aſperitate rotunditate ſoꝛmę. Inde
impetiginoſus.ſa. ſũ.i.ſcabioſus. Inde hᷣ
impetiginoſitas. tatis.i.ſcabioſitas.
Impetus.tus.tui h̊ ipes.tis in eodẽ ſenſu:
aĩ feruoꝛ· incurſusipſſio. Iñ iĩpetuoſus.ſa.
ſu.i.furibuũduscũ impetu omnia faciens.
Impiger.gra.grũ.pe.coꝛ.i.non piger.
Impius.pia.piuʒ.qui ſine pietate eſt. Et
ponit p infideli iniquo · quia nõ eſt ęꝓquꝰ.
ſed inęqualis ⁊ pꝛauis oꝑibus maculatꝰ.
7 oĩs impius eſt iniquus.ſᷣnõ ecõuerſo.
Implumis.ↄ.t.⁊ hoc me.i.ſine pluma.ſine
barba. pducit plu.OVñ Ouidius. Im/
plumes calue puer cetuſq; fuerunt.
mpluuiũ. uij.i.lauariũ. guttatoꝛiũ · ꝑ qð
decidit pluuia in domũ.
Impolitus.ta.tũ.dꝛ inoꝛnatus:nõ
natus non ſculptus.
Impomentũ.ti.n.s.eſt id qð extremius in
cęna ponit᷑· ſicut ſunt nuces? poma.

cõpla⸗

Impoꝛcitoꝛ.oꝛis.maſ.ge.qui poꝛcas facit.i

ſulcos in agro· Mota poꝛca dꝛ terra emi/
nens inter ouos ſulcos.
Impoꝛtunus.na.nũ.i.infeſtuspꝛoteruus.
inquietus.⁊ dĩ ab ina poꝛtunus· quia nõ
habet poꝛtũ.i.quieteʒ ſine opoꝛtuno.Oñ

Impoꝛtuni dicũt· qͥ in naufragiũ cito fe/

runt. Inde hęc impoꝛtunitas.tatis.i.infe/
ſtatio · inquietudo.
Impoꝛtuoſus.ſa.ſũ.locus vacuꝰ poꝛtubꝰ.
Inde hęc impoꝛtuoſitas.tatis.

Impos.itis.coĩs ge.i.impotẽsqͥ votũ ſuũ

ad effectũ deducere nõ põtpuſillanimis.
Impoſtoꝛ.oꝛis.maſ.t.i.deceptoꝛ:qui male
agit. Iñ impoſtoꝛius.ria.riũ.i.deceptoꝛiꝰ
ria.rin. Et impoſtus. ta. tuz. in eodẽ ſenſu.
ſcilʒ deceptoꝛius:malus.ꝑuerſus. VPnde
Statius thebaidos.Mens cũctis ĩpoſta

manet. Et bec ĩwoſtura. re i. deceptio · do/
lus. NHñ. DNecipit impoſtoꝛ · dolus impo/⸗

ſtura vocatur.
mpꝛecatio. onis.f.t.dꝛ optatio mali.
mpꝛobus.ba.bũ.i.nõ ꝓbus. vel inſacia/
bilisimpoꝛtunus ꝑſeuerans. Pñ. Laboꝛ
impꝛobus oĩa vincit. Et oꝛ impꝛobꝰ. q̃ſi

inſtans phibenti · eſt etymologia. Dñĩ

Ambꝛoſius ſuꝑ Egeſippuũ. Deſtro pꝛęlio

greciſ. Impꝛobo eſt aliqs verbis factiſq;

pꝛoteruus. Iñ impꝛobulus.la.lũ.pe.coꝛ.
aliquantulu impꝛobus.
Impꝛoperii.rij.n.S.i.cõuitiũ dedecusiiu⸗

ria · deriſio. Oñ in pᷣs. Impꝛoperia ĩpꝛo⸗

rantiũ tibi ceciderũt ſup me.
pꝛouiſus.ſa.ſũ.i.nõ pꝛouiſusa dꝛ ab in

ꝓuiſus. Et eſt ipꝛouiſũ qð nõ ꝓuidetur

ſed ſubito accidit quod fit.
Impꝛudens.tis.oĩs ge.i.non pꝛudens vel
valde pꝛudens.in quo ſenſu raro iuenit.

Vñ Virgilius in geoꝛg. Nunq;ᷓ impꝛu/

dentibus imber offuit.
Impubes.vel impuber. uł impubis.ber..i.

puer qui nõdũ habet barbã · vel qͥ nõduʒ

generare poteſt.
Impudens.dentis.i.nõ pudens nõ vere/
cundus.cui pudoꝛ⁊ pudicitia pculẽ Dñ
Danielis.S*. Cõſurget rex impudens fa/
cie. Et coꝛ.pu. NPñ Ouidius de arte. Si
doctus videare rudi petulanſve pudenti.
Impudicus.ca.ci.i.adulter· obſcenꝰ.libi⸗/
vinoſus·coꝛruptoꝛa dĩ ab ina pudicus.
Muidã tamen dicũt ꝙ cõponat ab in. et
dvinem infert.
Impulſus.ſa.ſũ.i.valde pulſus.vel intus

pulſus. dẽ ab ipello lis.⁊ h̊ ipulſus.ſus.
Impunis.nis.ↄ.t.⁊ hoc ne.⁊ impunus.na.

nũ.in eodẽ ſenſu.i.nõ punitusſine pęna.

Et qñq; impunis dꝛ imunis.Iñ ipune-

impunit᷑ adu. Et hęc ĩpunitas.tatis. Et ẽ
impune ſine pena · liber· ſine vindicta. vt
Impune nõ cedit.i.nõ habet ſucceſſũ · vel
non accidit ſine peęna.

Impunit .ta. tũ.i.nõ punitꝰ. qͥ penã euaſit

Impurus.ra.rũ.i.nõ purus·coinqu

pollutusturpis·fedus.

Imus. ma.mũ.i.depꝛeſſusiufimus.

Jante £

naffabilis.lis. ↄ.t.⁊ hoc le.i.inſuauis: au/

—

ſterus ad loquendu.

Inanis.nis.O.t hoc ne.dĩ ab in.⁊ vanus.
quaſi iuanus.i.valde vanus.⁊ vim nullã

habens. Iñ inanitastatis.Et inanio.nis.
niui.i. inanẽ facere. adnihilare· euacuare ·
depꝛimere⸗ ꝓducit. a Oñ Cato. Hoc ſa⸗
ciunt ſtulti quos gloꝛia vexat inanis.
Inauris.ris.i.anulus qͥ in aure ꝑfoꝛata ge/
ſtatur. Itẽ inaures vicũt philateria ido/

loꝛũ · ſicut vicit glo.ſuꝑ Geñ.25.

— *

Incãtatoꝛ ton artẽ incãtdi vᷣbis pagit

odice·qꝛ podicẽ.i.fetoꝛẽ dicit qͥ turpitu/

whsfinn
ü

Plögucer

npuldn
unwin
Mp

ari
Winödn

Asö
mpalih
ur
mirguln
Mr ai⸗
rpudag
u binet
ianpin⸗

Nüts
ilisſis
mmpmann
sinepn.
gans lii
mcyt
tſü

randt

ina

Incaſtratura.rę.f.p.dꝛ incauatura lignoꝑ
quã mutuo ſibi copulantſicut patet in
extremitatibus aſſerum cõtinuatoꝛuʒ.et
dĩ incaſtratura·qꝛ in ea q̃ſi in caſtro vni/
untur ligna ⁊ muniun.
Incauſtumvide.s.encauſtũ.
Incęnat᷑.ta.tũ.i.nõ cęnatꝰ.Oñ Daniel.6:
Et abijt rex i domũ ſuã.⁊ doꝛmiuit icęnatꝰ
Incendiarius eſt qui ob ũimicitiã·aut pꝛęt᷑
gratiã:ędesarboꝛes/ſiue ſegetes incendit
vt.ff. de pęnis.l.capitaliũ.S.incendiariꝰ.

Incęnis.nis.p.t.⁊ hoc ne.quaſi ſine cęna.i.

ieiunus.⁊ dicitur ab in cnna.

Incenſum.ſi.ithus· vel dicit᷑ holocauſtuʒ·

eo ꝙ ab igne cõburatur ⁊ cõſumatur oũ
offert vicitur ab incendo.dis.
Incentiuꝰ.ua.uũ.⁊ hoc incentiuũ.ui.quod
incendit.vt ęſtus libidinis:deſideriũ car/
nis ſtimulus:irritamentũa ꝓduc ꝑe.
Incentoꝛ.or..ſᷣm Iſidoꝝ vꝛ ab eo q icen/

dat atq; inflãmet.Et addit: Incentoꝛ eſt
qqui pꝛaua ſuggeſtione coꝛ alioꝝ ſuccedit.

T ꝑſuadendo inflãmat.

—— *

Incertus.ta.tũ.i.d ubius nõ cert.ob ſe cur.

Inceſſus.ſus.ſui.i.itio.⁊ dꝛ ab incedo.vis.

Inceſtus.ta.tũ.q̃ſi ĩcaſtꝰ.qͥ cũ moniali:cõ/

ſanguinea uł vgine concubit. Iñ h iceſtü
ti.Et inceſtus.tus.tui.taus coit᷑ illicitus.

Inceſtuoſus di:qui cognatã:vel affinem·

vel etiã ſanctimoniale nefario amoꝛe vel

coitu violat ſeu maculat.ſiue in matrimo/

nioſiue ſine matrimonio.

Incinctus.ta.tũ.i.nõ cinctus. Itẽ incincta
te.fę.ge.i.pꝛegnãs·q̃i ſine cinctu:q; cingi

foꝛtiter vterus nõ ꝑmittit. .
Incircũſqiptus.pta.ptũ.i.termino carẽs

qui arcududi nequit.
Inciſiuus.ua.uũ.i.non in tẽpoꝛe ſectus vel

imaturꝰ.vel ſuꝑfluus.Dñ Mꝛatiꝰin odis

PBt gaudet inciſiua decerpens pira.Et h

inciſiuũ.ui.ſubſtantiue:põt vici ſuꝑfluuʒ

illud quod inciditur de aliqua materia

Incitamentü.ti.i.inflãmatiopuocamẽtũ.

Inciti dicũt calculi qͥ in ludo ſcaquoꝝ oĩo
moueri nõ poſſunt. Inde⁊ hoĩes egentes

inciti vocant᷑ quibus ſpes vltra pcedẽdi

i pficiendi nulla reſtat.

Inclemẽs.tis/oĩs ge.i.inexoꝛabilis:crudel ·

imiſericoꝛsimpius. Iñ inclementia.tię.⁊

ꝓdu.cle. Oñ Auroꝛa. DPonec honoꝛet eas

„

ſũmi dementia regMis.
Inclyt.ta.tũ.i.gloꝛioſus · iĩuictusilluſtris.

Induſoꝛ.oꝛis.m.t.⁊ h̊ incluſoꝛius.rij.dicit
ille qͥ vicinoꝝ claudit pecoꝛa ꝓ foꝛefacto/

—

ſm Hug.· Induſoꝛ etiã põt iciqᷓ aliqd

includit·ſicut aurifaberq includit gẽmaʒ
in anulo.⁊ ꝓdu.pe.tã in ntõ q; in gtõö.
Incola. lę.ↄ.p.pe.coꝛ.dẽ qͥ in aliquã regio/

nem domidliũ cõtulit vel cõtrahit· quaſi

ſedẽ ibi poſiturus· vel mãſionẽita ꝙ traſ⸗

actis decem annis domiciliũ retinuit. lichʒ
etiam cauſa ſtudij ibidem ſteterit.vt.f.

de x. ſig.l. pupillus.X.l.incola.vel qͥ ꝓꝑpꝛiã

terrã colit. Itẽ ĩcola.i.aduẽticius. Incola

eni nõ indigenſed aduenam deſignat.
Incolatus.tus.tui.i.inhabitatio/uł mãſio.
VDñ ꝓpha. Meu mihi quia incolat᷑ meus
ꝓlongatus eſt.i.inhabitatioperegrina⸗
tio manſio. H
lumis Et e ibi.i.nõ pᷣuatiuũ·ſᷣ intẽtiuũ·q̃ſi
valde erectus.foꝛtisſtabilis/alacer. Iñ h̊
icolumitas.tatis.i.ſanitas/alacritudo.
Incõmodũ.i.i.diſpendiũ:damnũ.

Incõmutabilis.lis.ↄ.ta hocle.i.nõ muta /

bilis. vt deus qͥ ſꝑ idẽ ꝑmanet:nec mutat᷑
Incõpetens.tent.oĩs.ge.i.incõueniẽs. Iñ
hec incõpetentia.i.inconuenientia.
Incõplexus.xa xũ.i.nõ cõplexus. Ondea
ialecticis terminus complexus dꝛqͥ cõ/

ſtat ex pluribꝰ dictionibo.vt homo albꝰ.

Terminus vo incõplexus dĩ ille qͥ vnica
dictione contentus eſt. vt homo.

Inconcinnus.na.nũ.i.incõgruus.nulli cõo/
coꝛsin quo diſcoꝛdant moꝛes inter ſe · et

ab alijs. Jude incõcinnitas. tatis.

Inconditus.ta.tũ.i.incõpoſitusiĩoꝛdinat

impolitus· rudis.
Inconiugus.ga.gij.i.diſſimilisnõ eiuſdẽ
coniugij. ꝛ ab in ⁊ cõiugus·

Inconiultus.ta.tũ.dẽ ab eo ꝙ nõ accipiat

conſilium.⁊ dꝛ ab in ⁊ cõſultuRs.
Inconſutilis.lis.o.t.⁊ Hᷣ le.i.cũ paucis ſu/⸗
turis.⁊ coꝛ.pe. VPñ Joãnis.io: Erat autẽ
tunica ĩcõſutilis.i.cũ paucis ſuturut eſſet

minon ſũptus. Hauperes eni ſolent q;to

minus poſſũt pãnos diuiderea paucas
partes facere· vt foꝛtioꝛa ſint indumenta
⁊ minoꝛis ſũpt. Quidã vo ſicexponũt.
Incõſutilis.i.ſine ſutura acꝰ. ſ̊ reticulato

opere facta: ideo apte ſendi nõ poterat

Sʒ non eſt veriſimile· ꝙ iſta tunica tanteę

eſſet art cum chꝛiſtus pauꝑ eſſet ſummę

bhumilis.

Incõtaminatus.ta.tũ.i.impollutꝰ.iĩcoꝛru⸗/

tus nõ deturpatus/nõ cõtaminatus.
hec incontinentia · tię.i.non cõtinentia.

Incolumis.mis.ↄ.t.⁊ H me.ideʒ eſt qð co⸗

Incuba. be. coĩs ge. pe. coꝛ.qͥ vel quęſemꝑ tempus in quo cõſimilia tnbuta ꝑſolue-⸗ ud
incumbit vel incubat. bant᷑ romanis ·ſcilʒ ſpaciũ quiq; annoꝛũ. agen
Incubi vel incubones · idẽ qð piloſi:qͥdaʒ Etnota ꝗꝙᷣ indictiões iĩuentę ſũt ad deno/ wloo⸗
oꝑmones ſũt qui aſſumũt coꝛpoꝛa ad op/ tãdũ quo tẽpoꝛe aliqͥd actũ ſit. Et ioleuit eige
pꝛimendas mulieres · vel ſuponentes ſe talis conſuetudo a romanis. talis ap/ nncige
viris · quia ſunt ſpiritus multũ luxurioſi. pellationis ratio ab eis ſumpſit exoꝛdiũ. ig
ncudineus. nea.neũ.qð ꝑtinet ad icudẽ. Komani eni debellato oꝛbe ſibi tribu/ nage
nennabſiun infantis pꝛimoꝛdia. tario facto·triplicẽ oꝛdinem tẽpoꝑad tri la0
Incuria.rię.f.p.i.negligentia·ab eo ꝙ curę plex genus tributoꝝ ꝑſoluẽdũ ꝑſcripſe/ mnmmi
non ſit. vm Hapis. (tudine. runt. Erat eni edictũ in vniuerſos dicioni ojdia
Incurioſus.ſa.ſu.qui eſt ſine cura ⁊ ſollici/ eoꝑ ſubditos: vt ſꝑ infra quidecm qnos ſuſue⸗
Incus.is.i inſtrumentũ ferreũ ſuꝑ qð auro vel argento. gre· ferro⸗ ſoluerent tri/ wege
fabꝛicat dꝛ ab ĩ cundo.vis.q; ĩ ea cudit buta. Et Hᷣ tali oꝛdine:vt pᷣmo quiquẽnio Lende.
aliqᷣd.i.feriendo ꝓducit᷑ Oeteres eni non ſolueret auꝝ ⁊ argẽtũ ad ſuſtẽtãdã rẽpu/ Unen:
incudẽſ̊ intudẽ vocabant·q; in ea metal/ blicã. Et ita üli quiq; anni oicebãt᷑ pᷣma (un
lum tundat.i. tẽdat᷑. Onde intudis vicit᷑ ĩdictio. DPeinde ĩ alio qnquẽnio.i.in alijs n
malleusa tundendo.i.tendendo. quiq; ãnis ſolueret᷑ ęsa hmõi metallũ ad
Indago.ginis.f.t.i.iueſtigatio · inquiſitio. faciendas imagines üluſtribo vin q pme/ us
Indecoꝛ.oꝛis.iinhonoꝛus.vide.S.decoꝛ. ruerant.⁊ ad depingẽda foꝛtia facta eoꝝ
Indefeſſus.ſa.ſũ.i.ifatigabilis/uł ideficiẽs vt eſſent in memoꝛia. DNDñ finitis pꝛimis un
Indemnis.nis.ↄ.ta hocne.i.ſine dãno vel quiq; annisiĩ pꝛincipio ſexti anni fiebat d
dãnatione/ſcilʒ nõ dãnatus.Dñ Pꝛoſp. edictũut veiceps ſolueret᷑ ęs. Etiſti qnq; en
Indẽnis ꝓpꝛiũ ſeruat ſapientia cenſum. anni oicebant᷑ ſecũda indictio. In tertia e⸗ 1
Ingemutabilis. 9.t. le.i.incõmutabilis indictione ſoluebat᷑ ferrũex quo fiebant UMD
Ingdeptus.ta.tũ.i.acquiſitus. arma ad debellandos hoſtes. Oñ finita 4
Indetonſus.ſa.ſũ.i.non detonſus. ſecũda indictionein pꝛincipio vndecimi unin
Index.cis.oĩs.ge.qͥ indicat. Iñ h̊ indiciuʒ unni fiebat edictũ:vt in illis quiq; annis AM
cij. Index etiã dꝛ penultim vigitusſcilʒ ſolueret᷑ ferrũ. Oltra aũt numerũ quĩdeci hin
collateralis pollici· quia eo indicamus.et annoꝝ nõ ꝓcedebãt.Et apellatũ eſt hoc Munn
tunc eſt tm̃ maſ.ge.⁊ coꝛripit.di.in gtõ. tempus quindecim annoꝛũindictio vna dn
India.dię.quęda tegio indus.da.dũ Vel indictionũ vnus cyclus:in qͥ plenane nin
⁊indicus.ca.cũ.gẽtile.Pñ ⁊ quoddã ge/ mundus expleuit·qð a romanis indictũ mn
nus coloꝛis dictũ eſt indicũ.q; in indicis erat. Sicut aũt romani actiones ſuas no/ ”ðJJ”ZG
calamis ĩuenit᷑ ſpuma adheęrente limo ⁊c tabiles ꝑ indictiones ãnotauerũt· ſic ec/ u
color cianei mixturã purpurei ceruleiq; deſia romana adhuc ſpiritualia ꝑſoluss
mirabilẽ reddens. Et indicus.ci.quidam tributa notabilia facta ꝑ indictiones cõ/ u⸗
lapis albus. Vnde Job.28. Mõ cõfer/ ſueuit annotare. Item indictio reperit᷑ in
retur tinctis indię coloꝛibus. Et nota ꝙ alijs ſitionibꝰ a pdictis. Pñ.. Reg.Se. I
indię tres ab hiſtoꝛiographis aſſerunt᷑. vbi dꝛ. Et erat indictio triginta milia vi/ lun
NPꝛima eſt ꝗ ad ęthiopiã mittit. Secũda roꝛũ.i.ſũma eoꝝ quibus indicebat. Del
Qgad medos. Certia ꝗ finẽ facit. In banc ſicut exponit in biſtoꝛijs. Indictio eſt ibi nmn
ingreſſus eſt Bartholomeus apoſtolus. determiata hoiuʒ collectio · ſicut ẽ cohoꝛs lu⸗
Indictio.onis.eſt numerꝰ annoꝝ cõſiſtẽs Vll legio. Itẽ indictio ꝓ exactione velp/ ine
ex tribꝰ luſtris. Eſt aũt luſtrũ quiquẽniũ. cepto qui ⁊ ĩtolerabili ponit᷑. 2. Heſdrę inun
Itẽ indictio.i.edictio: vel annuciatio ſiue 8: vbi dꝛ.Nec vlla alia indictio irroger Pen
edictũ. Itẽ idictio ſolet appellari indictio/ 2c. Inuenit᷑ etiam indicio caſus ablatiui U
nũ cydus.i.quideciʒ annoꝝ tẽpꝰut patet hulius noĩs indiciũ.cij.ᷣ̊ tunc coꝛ.antexe. inn
QOnq; etiã indictio appellat᷑ qᷣlibet annꝰ Dñ Ouidius epi. Eminet indicio ꝓdita S
illius tẽpoꝛis· vt pꝛimus annus dicatur Hamaſoo. inch
pꝛima indictio/ſecundus ſecunda:tertius Indictus.cta.ct.i.pᷣceptũ vel annũciatũ. inr.
tertia.⁊ ita ꝑ ſingulos annos. Sic vſq; Vnde.2. DHeſdrę. 4*. Sed nec indicto.i. n
ad qntũdecimũ annũĩdictiões venietes nondũ imꝑato vel annũciato. ls
rurſus ad pꝛimũ anni pꝛincipiũ reuoluũt᷑ Indifferẽs.entis.oĩs ge.i.nõ vifferẽs· ſine u
nq; etiam dicebat olim indictio illud oifferentia.iidẽ vel ſilis. Iñ H idifferẽtia Ni

nhole
Bmnoi.
o,
Kile
lusr,
ramti
tinbe
ugap⸗
68 n
lunän
nemn
c
thn
dns
uli
ulnen
e
lic
ntan.
ſbant
jinnt
oamm
zumnss
jaͤwe
io
um
idni
lo⸗
ſce⸗
s⸗
tn
tin/
thi
bors
Aß⸗
Nd
ngt
owen
1Antee
oe

ſnt
gens

tię.i.idẽtitas vel expꝛeſſa ſimilitudo.
Indigena.nę.ↄ.p.dꝛ q̃i inde genit᷑ułq̃ſiiĩ
eo loco natus in qͥ habitat.ſᷣm Jſidoꝝ.
Indigens.gentis.oĩs ge.pauꝑegens.Iñ
indigentia.tię.i.pauꝑtasegeſtas.

Indiges.getis.i.deificatus. Hꝛopꝛie qͥdẽ

indigetes dicut᷑ de hoĩbo facti deia imoꝛ/
tales. Et vicunt indigetes ab indigeo p

ptrariũ · q; nulliꝰ rei indigẽt. Oñ ⁊ qᷣlibet

dij dicunt᷑ qñq; indigetes·ᷣ impꝛopꝛie

deos agentes.i.cõuerſantes·vel quaſi de
dDie in diem agẽtes.i pficientes:vel quaſi

numen dien augetes · vel q̃ſi inde geniti
i. ex terra. Ge eniʒ terra vꝛ. Del indiges

ſm quoſdã vꝛ ab indigito.tas.Et dice/

bant᷑ indigetesindigetei: apud atiquos

quos noĩare non audebanant.
Indigeſtus.ſta.ſtũ.i.inoꝛdinatus.nõ con/⸗
ſumptus · vel nõ cõfectus. Iñ indigeſtio-

onis.qñ cibus nõ digeritur.i.nõ cõficit᷑.
Indignus.na.nuũ.i.non dignus·inhabilis ·
Indiguus.a.ũ.i.pauꝑegenus:indigẽs.
Indiſcretus.ta.tũ.i.inſipiens·nõ facũdus
non eloquens.
Indiſertus.ta.tũ.i.ineloquens.

Inditus.ta.tũ.i.impoſitus· imiſſus inſert.
Indiuidiꝰ.dua.duũ.qð nõ diuidituł nõ

diuidit᷑. Iñ indiuiduitas.tatj.Et nota ꝙ;
indiuiduũ vr tribus modis. vel carentia
partiũ.vt atomꝰ. vel vuritia/ut adamas.

vel qꝛ ꝑ ĩferioꝛa ſuę naturę philoſophice

diuidi non poteſt.vt Socrates.
Indocilis.lis.ↄ.t⁊ hᷣ le.pe.coꝛ.i.nõ docilis ·
qui nibil viſcere poteſi. Sed indoct᷑.cta
ctũ dĩqͥ nõdũ diſcit·ſed tñ diſcere põt.
Indoles.lis.f.t.pe.cCoꝛ · q̃ſi ſine dolo.i.etas

iuuenilis · igeniũ· oꝛigo pgenies. õm MHug
Scom vo Papiã: Indoles eſt oꝛigoiu

incremẽtũ ſobolis:nobilitas gener pge/
nies · ꝓpago · Scdðm autẽ Iſidoꝛuʒ in.xꝰ

etymo. Indoles ꝓpꝛie eſt imago qdã vel

ſignum vel initium futurę ꝓbitatis · ſicut
apparet in multis pueris.
Indomitus.ta.tũ.iiuincibilis effrenatus
impudeus.
Inducię.arũ.ſũt partes ſęderis.⁊ dicit᷑ ab
induco.cis. quaſi inducta ocia. vel dĩ ab
in.⁊ dies⁊ ociũ.vñ inducię/quaſi in dies
ocia. Iñ induciarius.ria.rii⸗ h̊ q̊ indu/
cialis.⁊ hoc le.vt Hoc eſt tẽpꝰ induciale.
i.in qͥ habent᷑ vel debent haberi inducię.
Inductio.onis.ſ.t.eſt quędã ſpecies argu/

mmDentationis apud logicũ. Et bm hoc ſic

deſcribit᷑: Inductio · eſt oꝛatio ꝑ quã fit p/
greſſio a ꝑticularibo ad vniuerſale.vt hic

Soꝛtes currit. Plato currit.⁊ ſic de ſingu

lis.gᷓ oĩs homo currit.
Inducula.lę.pe.coꝛ.i.ĩdumẽtũ:ꝛ ab ĩduo
Indumen.inis.n.t.quicqͥd indquimus. Dñ
Joſephus in.i . Quado ciuitatẽ intra/
bat pꝛiuatis induminibus vtebat᷑. Iñ h
indumentum. ti.
Induperatoꝛ aliquando ẽ imperatoꝛint⸗/
Pſita.du.cauſa metri.qꝛ ĩ heroico carmĩe
imꝑatoꝛ ſtare nõ poteſt.⁊ ibi ẽ eꝑẽtheſis.

Induſtrius.ſtria.ſtrin.⁊ H̊ ⁊ B iduſtris. H

ſtre ꝓ eodẽ dꝛ.i.ſtudioſus:agilis:vigilãs

uitasſtudiũ:cupiditas:ardoꝛauiditas
ꝑſeuerantia ·ſollertia vigilantia.
Induuię.aꝝ.pluralis numeri.i.indumenta
gpꝛie tunicę ſerpentũ.Eędẽ exuuięquia
exuũtur:ſicut induuię induũf.

Inedia.dię.f.p.i.pauꝑtas quę eſt in ęde.i.

in re familiari.⁊ dẽ inędia · quaſi ſine eſu.
Vñ Job.id: Inędia inadat coſtas illiꝰ.
Ineffabilis.lis.ↄ.t.⁊ hoc le.qð qͥs nõ põt
loqui.vel qð quis põt loqui cũ difficul⸗
tate. Oñ ⁊ deus ẽ ieffabilis:nõ q; dic nõ
põt ·̊ q; finiri ſẽſu⁊ ĩtellectu humano nul
latenus põt. Et qꝛ de eo nihil digne dici

poõöt:ideo ineffabilis dꝛ. Similiter? eadẽ

ratione quoddã nomẽ dei.vꝛ ineffabile.
Inefficax.cis.oĩs.ge.i.nõ efficaxſcilʒ qͥ nõ
põt deducere ad effectũ qð intendit. Et
pboᷣm Pap: Inefficaxignauꝰ.inerspiger.
Inenarrabilis.ↄ.ta hoc le.pe.coꝛ.qð enar/
rari nõ põtułqð cũ difficultate narrat᷑.
Inenodabilis.ↄ.t h̊ le.pe.coꝛ.quod ſolui
non poteſt. M
Ineptiola.le.pe.coꝛ.imi.i.pua ineptia.
Ineptus.pta.ptũ.i.apto cõtrarius. q̃i nõ
aptus.i.ſtult· ſᷣm Papiã. HMug.vo dic:
Inep tus.ta.tũ.i.indiſcretus:qui adqᷣrit:
ſed non habet modũ in expendendo.
Inergia.idẽ qð energia.vide.s.energia.
Inerguminus.idem quod energuminus.
Inermis.mis..t.⁊ Hͥ me.⁊ Inermus.ma.
muũ.in eodẽ ſenſu.i.ſine armisſine viribꝰ.
Vñ Virgilius. Cũc ſtudio effuſę matres
⁊ vulgus inerrlu.
Iners.tis.oĩs.ge.q̃ſi ſine arte.qͥ ad nihiluʒ
faciendũ vel patiendũ eſtaptus. Inde hᷣ
inertia.tię.i.hebetudo/qua quis neſcit qͥd
facere debeat ex nimis pigritia.
Inerticula.le.f.p.i.vitis nigra:quam gręci
m §

efficax pſeueransimpiger-ſollers. Inde
induſtrie.adu.⁊ hęc induſtria.ſtrię.i.aſſi/

amaranon vocant boni vini lenis. ODñ

Tſic dẽ · qꝛ iers intpellãdis neruis habeat᷑.
Inerticus.ca.cũ.igrauis ignarꝰ.·remiſſus.
Inexoꝛabilis.P.t hᷣ le.i.nõ exoꝛabilis in/

Alexibilis· ĩplacabilis.⁊ imiſericoꝛsqͥ nul/
lius pcibus flectit᷑. Hinc etiã dĩ Inexoꝛa/

bile odiũ inter eos eſt.i.tale qð pacificari
vel exoꝛari ad pacem non poteſt.
Inexpiabilis.ↄ.t.⁊ G le.quod nõ purgat᷑.
vel quod expiari non poteſt.

Infaber. bꝛa. bꝛu.i.inartificioſus · inoꝛnat.
Inge infabꝛeaduerbiuʒ.i inoꝛnate. Oñnñ
Hꝛatiꝰ in li.ſermo. Quid ſculptũ infabꝛe ·

quid fuſũ vurius eſſet: .
Infamis.ↄ.t.⁊ hoc me.ſine bono noĩe · vel

malę famę. Iñ infamia.q̃ſi nõ bona fama.

Infandus.a.dũn.i.execrandus.ſceleſtus:
nec noiandusquaſi qð nõ debet noĩari.

nec aliqͥs de eo ſari.Et in eodem ſenſu v-⸗

neſandus.va.vum.
Inſans.tis.oĩs ge.i.nõ loquens: cõꝑatur
infans.tioꝛ.tiſſimus. Hnde Mꝛudentius
ĩlibꝛo hymnoꝑ. Qargite mihbi carmẽ iſan
tiſſimo. Dicit᷑ etiã infans ꝓ puero.⁊ tunc

eſt ge. coĩs tm̃. Et ẽ infans vſq; ad ſeptẽ/

niũ.⁊ dicit᷑ infans·:quia neſciat fari.i.non
expedite et diſtincte loqui·cũ nõ habeat
adhuc bene oꝛdinatos dentes. Iñ infan/
tia.tię. ętas infantis.
Infantulis.lis.ↄ.t.⁊ hoc le.i.res infantis
vel ꝑtinẽs ad infantẽ. Iñ infantilitadũ.
Infantioſus.ſa.ſũ.i.plen ifantia.i.ifãtilis.
Inſfantulus.li.⁊ infanticulus.li.⁊ infantio/

lus. li.⁊ infantillus.li.per geminum.l.oia

ꝓ paruo inſane.
Infauſtus.ſta.ſtũ.i.infęlix:cui foꝛtuna non

fauet · ̊ ſemꝑ eſt aduerſa.⁊ ei nõ cõtingit

niſi male.
Infectus.ta.tũ.i.nõ factus.Hñ dr. Quod
eſt ꝓ infecto haberi non poteſt:⁊ dicit᷑ ab
ina factus. ñ Dirgilius. Et parit᷑ facta
atq; ĩfecta canebat. Poteſt etiã eſſe par/
ticipiũ de inficioꝛ.ceris. S

Infenſus.ſa.ſũi.iratus:offenſus·:cõmotus ·

moleſtus.
Inferię.riaꝝ.pluralis nñeri.ſũt ſacrificia fa

cta inferis ꝓ moꝛtuis.⁊ dĩ ab inferus.ri.

Infernas.nat.coĩs ge.i.de inferno exiſtẽs

vel qui infernum colitſicut ſuꝑnas:natis

dꝛ qui eſt ſuꝑnusvel qui colit ſuꝑna.

Infernꝰ.ni.maſ.ge.in ſingulari.ſᷣ in plurali

neutri tm̃· hęc infema. noꝝ. Et vꝛ infern
ab infra· quia ſub terra dicit᷑ eſſe. Sicut

enĩ coꝛ eſt in medio hoĩs · ita infernus in

medio terrę credit᷑ eſſe· DHel infernꝰ vicit
ab infero. fers· qꝛ aĩę reoꝛũ illuc inferãtur.
Inde hic⁊ hęc infernalis·⁊ hoc le.⁊ infer/

nus.na.ni.i.infernalis.vel imus.ułinfer/

no ſuppoſitus.

—

Infertũ.ti.n.s.vinũ quod altari offert᷑vel

libatur. dicitur ab in.⁊ fertũ· qð eſt ob/

latio ꝗqdã · vel deriuat᷑ tm̃ ab infero.infers
Inferus ri.maſ.ge ꝓ inferno · ul ꝓ deo ĩfer⸗/

nali · ſcilʒ ꝓ deo moꝛtuoꝝ vel pꝛo manibo

ſicut ſuper p deo ceęleſti· uł p deo viuoꝝ.
Infeſſus.ſa.ſu.i.nõ faſſus:negans.
Infeſtus. ſti.idem eſt qð iratus:infenſus
cõtrarius:moleſtus/inquietus⁊ dẽ ab in
⁊ feſtus:quaſi nõ feſtus nõ feſtiuus.
Inficię.arũ.pluralis numeri.i.negationes
mendacia.

Infidus. oicẽ qui caret fide h inſidelis qui

caret ſirmitate.vide.. in fidus.
Infimas.atis..t.ꝛ ab infimus.Et dicũt
infimates.infimiæ mioꝛes in populo. e
auũt infimi vel infimateſ dicunt q̃ſi in fine
oſiti · etymologia eſt.
Inſimus.ma.mũi.i.imus/ſed differũt.Dñ
in greciſmo dã. Infim oꝛdine fit imus at
ille loco. Et ponit᷑ etiã infimus ꝓ deiecto
vel infra woſto.

Inſinitus.ta.tũ.i.non finitus:ſcilʒ cuꝰ men

ſura non habet finem.
Inlſinitiuus.ua.uñn.i.nõ finitiuus.Et hinc

quidaʒ modus verbi dẽ hic infinitiuꝰ. ui.

⁊B infinitiuũ.ui.qꝛ ꝑſonã xybi nõ definit.
Inſirmus.ma.mũ.i.non firmus:quaſi ſine
foꝛmo.i.calole.
Infoꝛmis.ↄ..t.⁊ hoc meii.turpis: dicit ab

in. ⁊ foꝛma.quaſi ſine foꝛmitate· non quia
oĩo careat foꝛmaſed quia careat pulcra

⁊ pꝛęcipna foꝛma.
Infoꝛtuniũ.nij.i.aduerſitas:mala foꝛtuna
infęlicitas miſeria.
Infrenis.ↄ.t.⁊ hocne.⁊ infrenus.na.hi.i.

ſine freno indomitus·q frenis nõ regit.
Infrequens.ent..i.nõ frequensrarus:non

aſſiduus. Inde infrequetia. tię.i.raritas.
Infrunitus.ta.tũ.pe.pꝛo.idẽ eſt qð infro⸗
nitus.i.non frunitus.i.ſtultus inſipiens
indiſcretus:ſine freno rationis.⁊ dicit᷑ ab

in.⁊ frumẽqð eſt pars guttun vbi cbus

ſapit. Inde infrunitus:quaſi ſine frumine
i. ſine ſapoꝛe ſapientię. Dñ Ecq 2. Rio
infrunito irreuerẽti ne tradas me. Inue
uitur etiam ibidem Infronito.
Zntunſerſtfanioſe iognn fuco.
nfula. le eſt faſciola ſacerdotalis capitis

z/on
nr⸗
nun
glae⸗

e

alba imodũ diadematisa qua vitte ab
vtraq; parte dependent .ꝗ infulã vinciat.
vnde ⁊ vittę dictę ſunt · quia vinciant.

Sed iſula plerũq; lata eratplerũq; toꝛ/

tilis de albo ? croco.
Infuſoꝛiũ.rij.n.sS.vas ĩ quo eſt oleũ· quod
onit in lucernis. Item infuſoꝛiũ dicitur
ꝑ quod pꝛoijcitur ablutio calicis.

Ingeniculans.antis.oĩs.ge.i.genu vel ge

nua flectens:vel indinans.

Ingeniũ.nij.eſt interioꝛ vis aĩ qͥ ſepe iue

nimus quęab alijs nõ didicimus. dictuʒ
quaſi intus genitũ/ſalʒ a natura. Iñ hoc
ingenioluʒ.li.duminutiuũ.⁊ ingenioſus.

ſa.ſũ. Et ingenioſitas.tatis.i.aſtutia·calli-/

ditaspꝛudentia ſubtilitas.

Ingenu.ua.uiũ.i.nobilis·qͥ in genere ba⸗

bet libertatẽ cum ſacto·ſicut libertus. Vñ
greci ingenuoseugenes vocant ·quia ſũt
boni gener. Iñ h̊ ingenuitas.tatis.i.no/

bilitas Et coꝛ.ge. DPnde Ouidiꝰ de arte.

Dedecet ingenuos tedia ferre ſui.

Ingloꝛioſus.ſa.ſũ.i.imemoꝛ gloꝛię vel qui

eſt ſine gloꝛia.i.triumphis.
Ingloꝛius.ria.riuʒ.i.ſine gloꝛia ·abſq; ho/
noꝛe. Idem qð ingloꝛoſus. Vnde qͥdã.
Mec quęras gloꝛia⁊ nõ dolebis cũ inglo/
rius eris. “H́”ͦ́YZVMZGM
Ingluuies.ei.fę.ge.i.voꝛacitas.⁊ dicit᷑ ab
inglutio.tis.vel vr ab in.⁊ gulaquaſi in
gulã veniẽs. Iñ igluuioſus.ſa.ſũ.i.voꝛax
Ingratus.ta.tuũ.tria ſigt. Naʒ ingratus.i.
nõ gratusnõ acceptabilis. Et ingratus.i
imemoꝛ beneficij. Et ingratus.i.irremn/
neratus.Et dicit᷑ ingratus·q̃ſi ſine gratia
Vngde. Dicit᷑ ingratus acceptoꝛ ĩimemoꝛ
oĩs bñficij. Et cuius merita ſequit᷑ retri/

butio nulla. Et cui vicendi deeſt gratia

vel faciendi. Inde ingratitudo vinis.

Inguen. inis.neu.ge.pars coꝛpor circa pu/

denda.ſic victa ab vnguo.gis.
Inhabilis.lis.ↄ.t.⁊ hoc le.i.nõ habilis.
Inbibitoꝛ.tor.m.t.i.pedellus:qͥ⁊ angariꝰ
⁊ exactoꝛ dĩqa dicit᷑ ab inbibeo.bes.q; ni/
mis petendo ⁊ üiuſte ferẽdo inbibet hoĩes
vel quia inhibet lites inter eos.
Inbhumanus.na.nũ.i.nõ humanus.ſcilicʒ
effrenisefferus.⁊ crudelis.⁊ ĩmiſericoꝛs.
Iñ inhumanitas.tatis.i.feritas: qudeli/
tas.impietas. Itẽ inbuman põt dici ſtu

dens totus deditus ſtudio:qͥ raro cõöuer-

ſlat᷑ ci hoĩbꝰ. Vñ Dꝛatiꝰ. Surge ⁊ inhu/⸗
maneſenii vponecameng..
Initiiũ.tij.n.s.⁊ eſt initiũ rei a qua aliquis

incipit.vt fundamẽtũ domus ſ pᷣncipiũ
verboꝛũ eſt exoꝛdium.
Inimicus.ci.quaſi non amicus·contrarius
infidelis. Iñ h ⁊ ͥ inimicalis ⁊ hocle.
Ininterpᷣtabilis.lis.ↄ.ta hocle.qð intpꝛe/
tari non oteſt. vel non habile ad int᷑pꝛe/
tandũ. Vnde Heb. Se Ininterpꝛetabi/
lis ad vicendum.
Iniquus.qua.quũ.i.nõ ęꝓquus. Iñ iniqͥtas
tatis. Et coꝛ.pꝛimã. DHnde Hamphilus.
BSemꝑ ũiquoꝛũ ſcelus ĩpedit acta bonoꝝ.
Initus.ta.tũ.pe.coꝛ.i.inceptus.
Iniurius.ria.rii.i.toꝛtuoſus:nõ ſeruãs ius
dĩ ab in.⁊ ius:quaſi ſine iure.Inde heęc
iniuria. rię.i.iniuſticia· quaſi ſine iure· vel
cõtra iusquando ſcilicʒ fit aliqͥd contra
oꝛdinẽ iuris. Iñ iniurioſus.ſa.ſu.i.conui⸗-
ciatoꝛ: inſectatoꝛ: iniurius.vel potiꝰ ille qͥ
patit᷑ iuriam ab aliq;. Iñ ſiurioſitas.taſj.
Iniunx. iugis.ↄ.t.dicitur ab in.⁊ iugum.
Et ſunt iniuges boues nõdũ iugo cõiũcti
Igdem vicunt᷑ ſeiuges:quaſi ſeoꝛſũ a iugo
Vngde in greciſmo.dꝛ Bos nõdũ domi/
tus a multis dicit᷑ iniunx.
Innocens.tis.oĩs.ge.i.nulli nocens.
Innocuꝰ.cua.cuii.i.inocẽs.⁊ cui nõ nocet᷑
Innoxiusxia.xiũ.quaſi ſine noxa. Inno/
xius ꝓpꝛie dicitur cui quiſq; non nocere
nouit · nec ipſe alij.
Innuba.bę.i.inupta·quę adhuc nulli nu⸗
pſit ⁊ quęadhuc vultum ſuũ non velat.
Et coꝛripit.nu.ſicut ꝓnuba.liq; nubo.bis.
pꝛoducat eam.
Inofficioſũ teſtamentũ dicit.qð factũ eſt
contra officiũ pietatis.vt.l.ij.ff.de inoffi.
teſta.quo ſcilʒ extraneus heęres inſcribit᷑ ·
alias ĩſtituit᷑ Idẽ ſi nõ extraneꝰ.Filiꝰ xo
Pꝛiꝰ aut pteritaut ũique exhęredat᷑.hoc
eſt qñ pat᷑ vel mat᷑ fecit teſtamentũ. Idẽ
ſi filius in teſtamẽto patrẽ ſine caula ex
heredat. Etiam ſi fratrẽ frater exhęredat
tribus ꝑſonis inſtitutis in duobꝰcaſibus
Item officiũ inter patrẽ ⁊ filiũ dicit᷑ pie/
tas. Inter patronũ⁊ libertuʒ dicitur ob/
ſequiũ. Inter deum ⁊ hoĩemreligio. Int᷑
hominem? hoĩem ſtat in noĩe generali:ut
quod debet homo homini ex natura.ff. de
ſer. expoꝛ.lł.ſeruus.
Inofficioſa donatio · dicitur quę contra
officiũ pietatis facta eſt et fit ad ſimilitu/
vinem inofficioſi teſtamenti.vt. C. eo.ti.
l.j.et per totum tituluʒ ſequẽtẽ quia pene
liberi vel parentes excluduntur a bonoꝛũ
ſubſidio·vel ex pꝛopoſito vonantis: vel

5

re ipſa ꝙp ſe ſufficit ad reuocationẽ do/

nationis· liq; ꝓpoſitum vel conſilium do/
nantis non interueniat. vt no.in glo.in. l.

ſiliqueat. C. etttiit.
Inops.pis.oĩs.ge.i.ſine opibus/pauper:
7 d ab in.⁊ ops qð eſt diues fęcundus.
opulentus. Sʒ differũt inops ⁊ pauper
Inops ꝓpꝛie vꝛ.qͥ nihil habet:q nec ſibi
ſufficere põt:nec alijs largiri. Sed pauꝑ
di. qᷣ licʒ alijs largiri nõ poſſit · ſibijpſi tñ
ſufficit. vñ copulationèe recipiũt · vt ibi:

Ego ſum paup ⁊ inops.Et alibi. Hauꝑi

inopi ·tu eris adiutoꝛ. Mel inops di ab
in ops.pis/ꝓ tra ·q̃ſi ſine tra.i.inſepult
q ſcilʒ caret ſepultura. Iñ hęc inopia.pię.
ſᷣm Hug. Mñ in greciſmo vicit᷑. Qullius
coſſeſſoꝛ inops homo dicitur eſſe.
Inquilinus.li.i.aduena:q̃ſi incolẽs aliena.
NMon eni ꝓpꝛiã ſedem· ſed in terra aliena
inhabitat: vicit᷑ ab incolo.lis. Sʒ viffe/

rentia ẽ inter inqlinũ.⁊ aduena uł incolã.

NMam indqlini ſunt qͥ emigrãt ⁊ nõ ꝑpetuo

ppmanẽét. duenę vel incolę aduẽticij ſunt

ſed ꝑmanẽtes. Idem accolę. Peregrini
xo dicunt᷑q; parentes eoꝝ ignoꝛantur.

Sũt eni de lõginqua regione. Indigenę

vxo ſunt.inde geniti.⁊ in eodem loco nati

vbi habitant. Del inqᷣlinus vicit᷑ ab in.

culina·ſcilʒ vilis ciuis⁊ aduẽtici pm qſdã
Inquiſitio · onis.i.ꝑſcrutatio · Del eſt ali/
cui criminis ꝑ ſuꝑioꝛem reſpectu inferioꝝ

ſuoꝛũ ĩueſtigatio.vt in ti.de accu.⁊ inqui.

Inſana. nę.f. p.eſt gens herbequęſi edatur

inſaniam facit.
Inſanus.na.ni.i.nõ ſanus:amẽs vel furio/

ſus. Inde inſania.i.furoꝛ:amentia.

Inſcitia. tię.f. p.i.ignoꝛãtia. DPñ Dꝛatiꝰ in

epi. Sed turpeʒ putat inſcitię metuitq;
litura. Item Saß.ig? Aliam aſſũpſerũt
ſibi cogitationẽ inſcitię. Item Saß.i4
Sůʒ in magno viuẽtes inſcitię bello. Et
nota ꝙ inſcitia foꝛmat ab inſciti genitiuo
de inſcitus.ta.tũ.addita.a.quia regula eſt
J.ante.cia.bꝛeuiat᷑ in denoĩatiuis. ꝗ foꝛ/
mant᷑ addita.cia.vt iuſtus.ti.iuſticia.Sʒ
inſcitia nõ foꝛmat᷑ addita.cia.ſed addita

a. vt inſcit. ti. addita. a. fit inſcitia. iõ nõ

ꝓduct᷑..añ.tia. Hña ſcribit᷑ ꝑ.t.in penut.
ſyllaba. Itẽ iſcitia ẽ ſine doctrina. Inſciẽ/
tia vo ſine ſcientia. .
Inſcius.a.ũ.quaſi ſine ſcientia dꝛ ab in.⁊
ſcius:quod eſt ſciens.

Inſcriptio· ẽ quidã libellus quẽ accuſatoꝛ

offert iudicei ſub hac foꝛma: Ego. M. coꝛã
vel apud.N. pꝛętoꝛẽ. vel iudicem refero
talem reuʒ legis iulię· de adulterio quod
cõmiſit cum. S. dum eſſet cum ea menſe
tali ·:in domo tali · cõſule tali regnante. Et
oꝑat᷑ inſcriptio ꝙ accuſatoꝛ ſi crimen nõ

ꝓbauerit qð ipoſuit ad talionẽ obligat.
Inſenſis.ſis...t.⁊ G ſe.i.ſine ſenſu.

Inſidię.arũ.pluralis nũeri.fę.ge.dicit᷑ ab
inſideo.des.Et fiunt inſidięloco vel telo·
fraus circa fidem mutuataʒ · dolus in aĩo.
Inde inſidioſus.ſa.ſum.
Inſignis.gnis..t.⁊ G ne.i.ſclarus/oꝛnatꝰ.
noblilis · gloꝛioſus:magn ſamę.q̃i habẽs

eminens ſignũ ſᷣ alijs. n h inſigne.gnis.

ſubſtantiue.i.oꝛnamentũ.

Inſipidus.da.dũ.pe.coꝛ.i.nõ ſapidus.Iñ

inſipiditas.tatis.
Inſipiens.entis.oĩs ge.i.nõ ſapiens.⁊ dĩ
ab in.⁊ ſapiens.q̃ſi ſine ſaxoꝛe ⁊ ſapiẽtia.
Inge heęc inſipientia. ti..
Inſitio.onis.F.t.i.idẽ eſtqð plãtatio. Del

inſitio dꝛ cuʒ fiſſo trũco ſurculus induct᷑.

Etiã inſitio eſt tempus ſerendi aliqͥd· vel
actio qua ſerit᷑ Oñ Ouidiꝰ de reme. De/
nerat inſitio facramũ:ramos adaptet.

Inſolens.ent.oĩs ge.i.ſuꝑbus/fatuus.mo,⸗bb

ribus nõ cõueniẽs. Inde inſolentia.tię.i.
ſuꝑbiafatuitas.
Inſomnis.nis.ↄ.t.⁊ hocne.i.ſine ſomno.
ꝑuigil·q doꝛmire nõ põt.Inde h̊ inſõnia

nie..i.vigilia · vel vigilãtia.Et hoc inſom⸗/

niũ· quod videt᷑ ꝑ ſomnũ.Et eſt quędaʒ
ſpecies ſomnij.vide.j.in ſomniũ.

Inſons.ſontis.oĩs ge.i.inocensinnoxius.

VBnde Cſopꝰ. Inſontis aĩos floꝛida lin/

gua polit. Iñ H inſontia.tię.i.inocentia.
Inſtans.tis. dicitur tẽpus ſimplex. Et ſic

deſcribit᷑qð cũ ſit finis pteriti.⁊ pncipiũ

futuri· vel cũ incipit. ſtati eſſe deſinit. Del
inſtans eſt bꝛeuiſſima pars tempoꝛis quę
nõ expectat ſucceſſionẽ. Itẽ põt eſſe par /

ticipiũ de inſto. ſtas.

Inſtantia. tię. eſt tẽpus qͥ indiciũ diſcutit᷑

finiri debet.c.venerabilis.de iudi.

Inſtar neu. ge.indecli.i.ſimilitudovel po/
tius ad ſimilitudinẽ. Habet enĩ in ſe vim
huius pᷣpoſitionis ad. Pñ nõ debet reci-

pere pᷣpoſitionẽ ad· niſi in expoſitiõe. Pñ
dicendũ eſt· Hoc eſt inſtar illius.i.ad ſi/
militudinẽ illius. Rliquãdo tamẽ iuenit᷑
adinſtar.ſed tunc ſ̃poſitio abundat.

Inſtinct. cta.ctũ.i.inſtigatio · pſuaſio · ſti⸗
mulatio/incitatio. S

—

ſtut
d.
1 puen
uhr
anes
ſton
qluiſt
Pi
ſenenm⸗
lpfo
ſſmn iſ
1al
n.
formaen
tiinp
hinſt
inſttu
pune
lltunn
ageat.
Ntonu⸗
Puno
orn
nlee
M
ſchch
fuſp
nn
enn
ſeto⸗
Mrn
Dat
prbl
xeſ
eni
len
ſmme
nton
irlu
tiſche
Rc
ſdtin
Zula
Pin
uiln.
Ntlunt
Uulis
Eenl
ſichne

An
ten 4
naddl
lamen;
KNke

wlsni

onmat.

qbees
gs

„

penn
eipiu

o Vel
snchat⸗
li
mee⸗
wte.
