capitecẽſus.a.u. qͥ de capite ſuo ãnuatim
reddit cenſũ i.tributũ.vel qͥ ĩ capite genit
coꝛonã.

Capitellũ lin.sẽ diminutiuũ de copitulũ

quaſi capit pilus. et dꝛ a

lq̃libet ſui ſigãtione. Oñ capitella dicũt
a aiand colũnis· q; colinaꝝ ſũt capi⸗
– iſuꝑ collũ caput ·ꝗᷓ grece vicunt epi/
Capitj oiminutio ẽ ſtat᷑ cõmutatio · vt qñ
liber efficit bßuꝰ. Et ẽ tplex diminutio ca/
ꝓpit:ſcilʒ maxia·media·et mina.Mima ẽ
qñ qͥs nec cuitatẽ in q̃ moꝛat nec libtatẽ
amittit . tñ patit᷑ ð ſe ſtatꝰ cõmutationẽ
xel minoꝛationẽ arca familiã· vt qͥ iur ſui
eſt · alieno iuri ĩcipit eſſe ſubiect · xeluti ꝑ
arrogationẽ aut cũ qͥs emãcipat᷑ qͥ pᷣmo
erat in aliena ptãte. Media ẽ cũ ſalua li⸗
bertate ciuitas amittit vt c qs depoꝛtat
ſeu relegat᷑ ad exiliũ ꝑ qͥnquẽniũ uł banit
Maxiĩa ẽ cũ ciuitas amitti·nec libᷣtas re/
tinet· vt cũ depoꝛtat᷑ qͥs in inſulã ⁊ ſeruus
efficit aut in metallũ dãnat᷑.⁊ ſic etiã ban
nit᷑ in opꝰ metalli ·vel ſi maio: vigiti ãnis
patit᷑ ſe venũdari ad pᷣciũ ꝑticipãdũ · vel
ſi manumiſſus in ſeruitutẽ ex ingratitudi/
ne reuocet. —.. è
Capito.tonis.m.t.quidã piſcis: a quãtita/
te capitis ſic dictus.
Capitolinꝰ.a.ũ.pe,p.i.de copitolio exiſtẽs
vel capitolio ſeruiens.
Capitoliũ.n. s.dĩ a capitulũ ·q; ibi ↄuenie/
bat ſenatoꝛesſic ĩ capitulo clauſtrales.ulł

dĩ a caput · eo ꝙ ibiſit caput romãę ciui/

tatis · vel quia ibi cõueniebãt capita ciui⸗

tat: vel q; Carqͥnꝰ pᷣſe oũ capitolij füda/

meta apiret · in loco füdameti caput hoĩs
lris tuſcis notatũ inenita inde capitoliuʒ
appellatu a caput laos · qð eſt pplus.

Capitulũ.n.ſ.i.paruũ caput. Capitulũ etiã

dꝛ qñq; ille paruus locus in quẽ ↄueniũt
dauſtrales.qñq; ẽ illa ↄgregatio cdlauſtra
liũ·qñq; aliqᷓ iſtinctio bꝛeuis ĩ qlibet li
bꝛo Mñ. DHiſtinguit · iuenit locat. collec/
tio fert. In capitular. .· ta ſy re.i.qð oue/
nit capiti vel caplło. Iſ capitulo. as.i. ca/
pitulis aliqͥd diſtinguere.
Capo. onis. eſt gallus caſtratꝰ Vñ. Cantat
nocte capo · vinũ vult vẽdere caupo.

Capparis..ct. eſt qda herba vel virgultũ ſi⸗

„

mile lentiſco · qꝛ babet in ſũmitatibus ro/

tũda ſeminuʒ capitula · ſicut vicit Dug.

Diaſcoꝛdes vᷣo dicit ꝙ ẽ frutex ſpinoſus
expaſſus ſupꝑ tenã vnctione plen. Et dẽ
ꝙ; duriciẽ ſplenis ſuꝑ oĩa medicamenta
iunat. ⁊ habet multas radices magnas.
Et coꝛ. pe Hñ Martial. Cappan vt putn
cepas allece natantes. Et ſ. qibit p. c.ul. k.
bm qð e oꝛigo ẽ greca. Vñ Eccleſiaſtes

e
Cpußp
ſung⸗
ſunusit
nase
apnga
houmun
Cpnn
Capei!
glunt
bices
yla
ſent
ſolusſe
lcs.
(ipee.
Pübes
breche
Capee⸗
apee
Capꝛur
lwoa
apunb
Npod.
gepia⸗
Pluus:
Copuſas
ganeres⸗
Ptetel
ſcof
Piger
pwin
(higen
Gr
Coee
coden
wrn
pe
Gamnt
ſſütr
Niſtin
Ppüſt
heligit
lponfe
Dripon

loſafp.

caapi
gpſtia

gini

ntan
Mlbo
pin⸗

el dichf
ſit pi⸗

mwr⸗
ſarſens
ſiſenäbn
eyigi in
napici
utnddn

ichint,
olo enſtis

binenie⸗
ls
tnonniz an
taptnanh/
iljfidt⸗
aptfois
eapitdlin
Chlüen
ncien
annociſt
iiu
uttcle⸗
noslc

giCntn
ton.,
hugi
nitnch o/
pnoſus
r
utunment
Gings
iypun
cit

dis

12: Diſſipabit cappanis. .
Capꝛa.f.p.aĩal qddã a caper di. Capꝛa xo
ſiluatica victa/q̃i capiẽs ardua.DOñ Pꝛi/

ſcianus in.ʒꝰli.Capꝛeolus uidet᷑ a ntõ ca⸗

pꝛeus eſſecuiꝰ feminiũ in vſu ẽ capꝛea:nã

capꝛa a capꝛo fit.ex quibo capellꝰ ⁊ capl

la diminutiua füult.
Capꝛarius.m.s.qͥ cuſtodit capꝛas.

Capꝛea.fſ.p.i.capꝛa ſilueſtris · dicta q̃ſi ca/
piens ardua. Capꝛeę vt vicit Papias ſũt
ibices·qᷓi auices:eo ꝙ iſtar auiũ alta petãt

He ſſi qñ aduerſitate feraꝑ vel hoĩuʒ pꝛe/

ſenſenint. de altis cacumibo ſeſe Rcipitan-/
tesſuis ſe coꝛnibo ĩ ramis arboꝝ redpiũt

illeſas. HW
Capꝛeolꝰ.li. diminutiuũ tã capꝛi q; capꝛei
PBñ heęc capꝛeola ſir diminutiuũ tam ca/
Pꝛę q;ᷓ capꝛeę. H HM
Capꝛeꝰ.i.ſilueſtris caper. Et nõ ꝙ capꝛei et
capꝛeę vicũt᷑ doꝛcades. etiã ibices
Capꝛicoꝛnus.m.S.ẽ aĩal qͥddã:qð rhino⸗
ceros ⁊ ęgloceros vr. et dꝛ capꝛicoꝛn q̃ſi
capꝛina habẽs coꝛnua. Capꝛicoꝛnus etiaʒ
dꝛ quoddã ſidus cęleſte:cuiꝰ cauda in effi

gie piſcis foꝛmat· vt in extrema ſui parte

pluuias deſignet. . .
Capꝛificus.fſ.s.qdã herba eſtſicdicta:quia
parietes qbo innaſcit᷑ carpit fodit erũ/⸗
Pit· ex e latebꝛisqbo cõcepta eſt Ol oꝛa
fico.qꝛ fic arboꝛ eius remedio fecũdatur.

Vñ Perſius. Et ſemel int᷑ inata eſtru/

pto iecoꝛe. Exienit capꝛiſicus vẽc.
Capꝛigenus.a.i.pe.coꝛ.qð meliꝰ dꝛ capꝛi⸗

gena. 9.p.eſt pecus genitũ de capꝛa.

Capꝛinus.a.ñ. hic ⁊ bęc capꝛilis.⁊ hoc le.ĩ
eodẽ ſenſu.i.de capꝛa exiſtẽs.vł ad capꝛã

pertinens. Atẽ hoc capꝛile n. s. eſt ſtabulũ

capꝛaꝝ.

Capꝛiolus.li. dĩ a capio. pis ſũt capꝛioli

cincinni ſiue vncinuli qbo ſe innectere vel
ſuſpedere arboꝛibo ſolent vites· ut ſine la⸗
pſu ſuſtineãt fruct ſuos. Sʒ capꝛeoli hm

bas eligũt vt comedãtad alta nitunt᷑.

Capꝛona.ſ.p.eſt anterioꝛ iuba equi:q̃ſi ca⸗

piti pꝛona.
Capſa.f.p.i.ciſta ubi aliqͥd reponit:qdð etiã
ꝓ q̃libet pua domo ponit᷑a d a capio.is.
eo ꝙ capiat ĩſe⁊ ſeruet aliqͥd. Iñ capſella
T capſula ãbo diminutiua.i.parua capſa.

Capſarij dicũt᷑ qͥ in balneis veſtimenta ſu/

ſapiũt cuſtodieda .vel alitſũt illi q poꝛtãt
alijs libꝛos ad ſcholas.
Capſus.m.s.i.carruca vndiq; ↄtexta:qua⸗

ſi capſa.q; multa capit.
Captẽcula.ſ.p.i.verboꝝ ſubtilis deceptio.
ſicut ſũt ſophiſmata. Dñ Martian.Ca⸗
ptẽculis ludis illigantibo.

Captio.i.deceptio. Iñ captioſi i.i. decep⸗/

toꝛiũ uł deceptioſũ autdoloſũ· vt no. Jo.
an. de offi. dele. ſi ouo. li. vj. in glo.j.ĩ fine.
Captio cauſa moꝛtiſ alias capio ᷣm o.
eſt qñ ꝑ moꝛtẽ alicuꝰoccaſio capiẽdi ob⸗
uenit alicui:except hbis capiẽdi figuris et
cauſisꝗ certjet ꝓpꝛijs noibo nũcupant᷑ ut
heęreditaslegatu·⁊ fideicõmiſſũ · qꝛ talis
captio vel capio nõ incidit in naturaʒ ac/
ceptiõis hęreditatlegati vel fideicõmilſ/
Er c moꝛtis capio hᷣim v¶o. in ſ. C. de
dona.cau.moꝛ.eſt cũ poſt moꝛteʒ alicuius
aliqd dat᷑ alicui cauſa ↄditiõis iplẽdę.vł
aliqd ꝓuenit ad alique moꝛtis occaſione:
nec tñ aliquo certo trãſlationis vel acce/
ptionis noie nũcupat᷑. M
Captiuus.a.i.dẽ q̃ſi capt vel qi capite di
minutus.Dñ.⁊ ſic vĩ apud legiſtas. In/
genuitatis eni foꝛtũa excidit ab eo. Iñ h̊
captiuitas.i.detentio.
Captura.ſ.p.i.captio Oñ Aucę. Se· SDAu⸗
poꝛ crcũdederat eũ oẽs qͥ cĩ eo erantin
captura piſciũ qu cęperãt.
Capua.f.p.ꝗdã duitas eet. .
Capullulũ ⁊ capedulũ.n.s:X caleptra.f.p.in
eodẽ ſenſu·ſcilʒ mitra tegẽs caput·quę et
alio noĩe vꝛ pilleus.galerꝰ calamatcali/
endrũcomatii·caticulũ. Caleptra tamen
pꝛie dꝛ cuphia equi. S
Capulus.m.s.dẽ a caputqꝛ eſt caput gla⸗
ij. Ol vꝛa capio:.qꝛ ibi capit gladiꝰ vt

teneat᷑. Capulꝰetià dꝛ lectꝰ i qͥ moꝛtui de-

ferũt᷑q; ſuꝑ capita hoiuʒ defert. Pñ. Eſt

gladij capulꝰ capuluſq; cadanera poꝛtat
Capus.pi.i.falco auis/a capiẽdo dicta.·
Caput.n.t.dꝛ a capio.pis.qꝛ oẽs ſenſus et
etiã nerui ab ipſo initiũ habet ex eo oĩs
vigẽdi cã oꝛt᷑. Ibi eniĩ oẽs ſenſus aparẽt
Dñ ipſi aĩę quę coꝛpoꝛi conſulit ꝑſonam
qͥdãmõ genit. Caput etiã mentẽ ſit q co⸗
put eſt aię ſm Hug. Et ponit qñq; pꝛo
pꝛincipio. Dñ ꝓphᷣa. In capite libꝛi ſcri-

ptũ ẽ de me· qñq; etiã poĩt p fine.Ecd ʒ22

Habeat caput rñſũ ſun.ponit᷑ etiaʒ qñqG

ꝓ dñatu.Hñ. Pꝛincipiu caput eſtpars

coꝛpoꝛis ⁊ oñatus. Itẽ caput cõponit᷑ cã
bis ⁊ cᷓ tris.⁊ di biceps.apistriceps.ci⸗
pit ge.oĩs.qui habet duo vel tria capita
Inuenit etiã h biciput · hoc tricput.neu.
ge .i.geminũ vel trinuʒ caput. Cõponitur

etiam caput c occiduũ.⁊ vĩ oc occiput

piti.occidua ⁊ poſtrema pars capit. Mt

occiput cõponit᷑ cĩ ob ⁊ caput.⁊ vꝛ ſic q̃i
3 caput · qi ſit capiti retroꝛſi.⁊ idẽ dĩ occi
pitiu. Itẽ cõponit᷑ cũ ſincerꝰ vꝛ ſinciput
piti. poꝛ ãterioꝛ pars capitqᷓi ſincera
pura ⁊ patẽs ꝓpt capilloꝛũ abſentiã. Itẽ
ↄponit᷑ ců ⁊ dꝛ cepsa ci aſ oꝛ accps
Carabꝛio. onis.ẽ gen auis muſtelę ſilis
Carabus ꝑua ſcapha ex vimiĩe facta cu/
do coꝛio ↄtexta· vt ẽ nauicula curresĩ pa/
do. Etia dꝛ illud qð eſt in medio nauis.
Character.ris.gręce:imago·nouus vultus ·
effigies.fſoꝛma. vel ſtilus· figura · lraferrũ
quo notę pecoꝛibo inurũt. Oñ ⁊ ipſa no/
ta vel ſignu character o.
Characteriſmus.m.s.eſt deſcriptio foꝛmę
Caradrion eſt auis ꝗqdã alba tota·cui ite/
rioꝛa oculos caliginoſos curant. Srviuẽ
debet infirm appꝛopinqbit ſibi ſi o mo

ri fugit ab eo. Ger medias noctes ĩ ſubli/

me cęꝗli vꝛ volare.
Charagma.n.t.i.impꝛęſſio.imago· vel l̃a.
Pñ cuianꝰ.Sic nümꝰ habet charagma
cęſarisſichomo charagma diit.
Charaxis.ſ.t.i.notatio.⁊ dĩ a character.

Carbaſus.m.s.in ſingulari/ᷣ in płi carbaſa

ſoꝝ. n. ge.i. velu · qi carẽs baſe.i. ſuſtẽtamẽ
to ab inferioꝛi parte.Carbaſus etiã dicit᷑
quoddã gen veſtis ſubtiliſſime. Iñ car/
baſe a. u. vm Mug. Et vt dĩ · H carbaſus

in ſingulari veſtis ſinuoſa:quę tã viro ;

mlieri cõuenire põt. Sed carbaſa. ſop ad
vela nauiũ ptinet.⁊ coꝛ.pe.Oñ Ouidius.
VDidi pſcipiti carbaſa tenſa notho.

Carbo. onis. oꝛ a carpo · qꝛ ab igne carpit·

vel potius dꝛ a careo.res.q flãma caret.⁊
qqñ accenſus ẽ dꝛ pꝛuna·cũ pꝛuna extincta

fueit carbo vocat᷑. Iñ carbonan rij. faẽ

carboneſ. Oñ Carbo carẽs flãma ſucceſus
pꝛuna vocat. “
Carbuculus.m.s.tã ꝓ paruo carbone q; ꝓ
lapide pcioſo ignito ut carbo· cui? fulgoꝛ
nec nocte vinci᷑. Et p moꝛbo q̃dã iuenit
eo ꝙ ĩ oꝛtu ſuo rubeus ſit vt ignis · poſtea
niger vt carbo extinct. Dñ. Eſt lapis eſt
moꝛbo carbo carbũculus extat.
Carcanus nomẽ ciuitatis vel loci.
oꝛiente ſuunt.
Carceri ſingulari ꝓpꝛie dꝛ vbi rei caudũt᷑
Sʒ ĩpii vnde q̃drigę emittũt ułrepagu/
la antepoſita ꝛ carcer q̃ſi capieẽs reos.

Carcan · calcamo · arphat · emath· ciuitates ĩ

⁊eſt etymologia non ↄpoſitio. Iñ carce⸗/
rarius.rij.qͥ carcerẽ facit vel cuſtodit. Iñ
hic ⁊ hęc carceralis ⁊ hocle.
Carcheſia · pocula a loco carcheſi. vel ſpelũca
ułſumitas arboꝛis nauis Oñ Grecil. dlſt
iſſtrumẽtũ dicas carcheſia nauiſ. Hug.xvo
Diẽ: Carcheſia ſũt ĩ cacumie arboꝛis nauis
trochee q̃ſi.f.lr̃a ꝑ ꝗ funes trabut᷑. Dñ
quędãa vaſa ad ſilitudinẽ illoꝛũ facta car/
cheſia vicunt. Trochee etiã ſũt oictęqꝛ ro
tulas habet. Crochos enĩ grece rota dicit᷑
latine. Itẽ carcheſia ſũmitas mali:in qua

choꝛde cõcurrũt. Oñ Lucanꝰ. lc vtinam

ſũmi curuet carcheſia mali.

Cardiacus.a.ũ.pe.coꝛ.icoꝛdis pulſũ patiei

q̃ſi coꝛ ardẽs habẽs ꝓpt᷑ ſiti.⁊ d ab ardeo
⁊coꝛꝑ cõpoſitionem. Del a gręco cardia
qð eſt coꝛ. Oñ Juuenalis. Cardiaco cia/
tum nunq; miſſur amico Hel ẽ cõpoſitũ
a coꝛ⁊ hio/quaſi coꝛ hians habẽs ꝓpt ſitiʒ
⁊tũc dꝛ coꝛdiaas···
Cardia gręcelatine co.
Cardinalis.ↄ.t.⁊ hoc le.⁊ cardinariꝰ.a.ũ.in
eodẽ ſenſu.ſcilʒ qð ad cardinẽ ꝑtinet Oñ
cardinales venti dicunt᷑ a q̃ttuoꝛ partibo
mũdi flãtes. Et qdã virtutes vicunt᷑ car/
inales ad ſilitudinẽ cardinis in qͥ mot
oſtij firmat᷑. Et hic cardinalis ſubſtãtiue·
ꝓ noĩe dignitat q; ꝑ cardinales mũdus
debet reg ⁊ gubernari? moueri ſic oſtiuʒ
cardinr.
Cardo.dinis.incerti ge.dꝛ vna pars oſtij·
ſcilʒ cuneus qͥ in foꝛamie vertit᷑· vel ponit᷑
pꝛo ipſo foꝛamine aliqñ.⁊ dꝛ a cardia qð
eſt coꝛ:q; ſicut coꝛ hoĩeʒ regit ⁊ mouet ·ita
ille cuneus ianuam regit mouet.Cardo
etiã dĩ extremitas rei.Oñ ⁊ cardines cali

dicũt᷑ extremę ꝑtes axis:ſicvicti:qꝛ ꝑ eos

vertitcęlũ. Cardo etiã ponit᷑ pꝑ oppoꝛtuni/
tate vei articulo ñ pnerbialit ſolet di⸗
a: Res eſt in cardine.i.in articulo vel in
oſpoꝛtunitate. Oñ Hirgilius. Aut tãto
ceſſabit cardine rex. Sʒ cardo. donis. eſt
herba nociua colonis wl.ein viſtel. Dñ.
Cardo ſubeſt foꝛibo ſi cardis ẽ gtũs. Sʒ
cardo cardonis eſt herba nociua colonis
Cardomomũ.n.s.herba quędã eſt· granuʒ
quoddã.ſpẽs aromatis

Carduelis.rt.quędã auis dicta a carduus

q; ſcirpis ⁊ carduis paſcit᷑
Cardularij indices vicebant᷑ olim illi qͥ ab
imꝑatoꝛe habebãt ptãtẽ iudicãdi.⁊ illos
ſolu qͥ coꝛã eis eligebat litigare.⁊ poterãt
eligẽ ſine cõſenſu ꝓpꝛioꝝ iudicũ ·ſic tradit

pgolt

(adus
nmmt
ſopin
Ma
Hiſtrot

Mſaie

Fan
Carean
pnra
geenn
Coreni
olbto
muenipe
Cnni
dedaß⸗
Aptp
Carexa
liſa/
careo⸗
Conuthe
l
ſutpauu
Pnnsd
buoſuis
Cannbte
ontr
nbdds.
Nochede
uput
dinan
whve
Cinn
Phe
Püle
nban

Rann
ſalt

llſrlin
Orads
Nisnunig
mbit Pi⸗
lüſcnen
it diche 10
Mefotadict

Pllipani
ndiid nde
ag
Cduo
Daiciii
tizplii

inm aiin
egee
zmarpent
w iantar
nis iqnol
isſabſtünne⸗
mles nücts
umnſiai

vpebſti⸗
iaonduas
rmdneri
non
51ordnze
ſwingytn
iher do
mhn
Lttto
dig eſ
di Vi.
bigis G
Paun Cols
ichkgen,

iMrus
oliqeb
H rilos

ntpptei
ſem

Carduus eſt genus herbęſpinoſeę cuius na
tura moꝛdax ⁊ auſtera eſt a iõ ſuccus eius

alopicias.i.capilloꝝ fluxus curat: radix
eiꝰin aqua decocta cupiditatẽ potatoꝛib⸗

miſtrat.matrici vitiliſſima eſt.iuuans ad
maſculos pcreãdos:vel eſt gen cardonũ.

Iñ cardetũ locꝰ vbi abũdat talis herba.

Carectu.n.s.eſt loc vbi creſcit carex vł re/
ponit Hñ Mirgilius in bucoł. Citire co/
ge ꝑecus.tu poſt carecta latebas.
Carenũ.n.s.dẽ tertia pars muſti.⁊ dã a ca/

reo·es eo ꝙ feruẽdo ttia ꝑte careat. Ter/

tia eni parte muſti amiſſa qð remanet dꝛ

carenũ. Cui cõtrariũ ẽ ſapa:q; feruẽdo ad
tertiã partẽ redacta deſcendit.Etiã aliqũn
capit᷑ ꝓ ipſo muſto.

Carex.cis.ſ.t.eſt quędã herba acuta.vulgo
liſta. ut dicuntcãna paluſtris eſt.⁊ dꝛ a
careo.qꝛ roboꝛe caret. H
Cariatharbe · queę⁊ hebꝛon vꝛ.⁊ interpᷣtatur
ciuitas quattuoꝛ. Ilrbe eniʒ quattuoꝛ· ca/
riath ciuitas.qꝛ ibi ſepultus eſt dã ma/
ximus v̈lbꝛaã· Iſaac⁊ Jacob·cum vxoꝛi/
bus ſuis. l
Cariathſepherinterpᷣtat᷑ villa pulcritudis
vel ciuitas littera.
Carybdis.ſ.t.eſt quoddã periculum mari/
nũ ·ſic dictuʒ:q; carinas abdit.i.abſoꝛbet.
quas eni accipit vt vomat vomit vt
accipiat. Oñ Ouidius. Euomit et potat
dira carybdis aquas. Del carybdis qdã
vetula voꝛaciſſima fuit· ꝗ q;ꝛ boues Her/
cuł furata eſt a Joue fulmiata eſt a ĩmare

Hcipitata ẽantiquas ibi exercẽs rapinas
Hñ ille locis dictus eſt carybdis.Dłca/⸗
rybdis vtdict Dapias:mare eſt vertig
noſũ in ſicilia· victa gręce ꝙ gurgitibo oc⸗
cultis naues abſoꝛbeat. CTer in die ſtrin/

git fluctus.⁊ ter vomit.

*

Carica.fp.i.fructꝰ palmę⸗ ſic ſiccauł potiꝰ

maſſa illaꝑ/ coꝛ.pe.Oñ Duidius. Quid

vult palma ſibi vulgoſaq; carica dic.
Chanientiſmos tropus eſt · quo dure dic

ta· gratius ſiue miti ꝓferunt· vt cũ intro

gantibo nobis: an aliqͥs nos ꝗſierit· reſpõ
detur: bona foꝛtuna ex quo vat intelligi
neminẽ nos quęſiuiſe.
Caries.riei.i.putredo ·qꝛ caret ſoliditateᷣ

caries eſt ꝓpꝛie lignoꝝ putredo vo alia

r reꝑ. Itẽ caria.ſ.p.idem.
Carina.ſ.p.eſt media pars nauis·quia cuʒ

remis currẽs diuidit aquas.etdĩ a cario.

Vl potius a curro di:carina quaſi currina

Et eſt pꝛie media pars nauis ſalʒ weter.
Bqñq; ponit᷑ p ipſa naui. DPñ. Dic latꝰ eẽ

rate ventrẽ dic eſſe carinã.

Carinatoꝛ. toꝛis.icõuitiatoꝛ ⁊ maledicus. -

deriuat a carino. as.
Carinꝰ.m. S.ꝛ qͥdã vira Cerẽtio ĩductus-
dicty ſic.q̃ſi carẽs noy.i.mente vel ſenſu.
Carioſus.a.ũ.i.vetuſtus:putridus.

.

K. ſiue per. c.

Charis greci. interp̃tat᷑ gra.⁊ põt ſcibiꝑ

Cariſia..p.ilena· vetus ⁊ litigioſa.et dicit᷑
a careo.es VWñ⁊ fallaces ancillę cariſię di⸗/

lint.q; veritate carent. SS
Chariſma.mat.n.t.i.gra.vel donũ grę.⁊ dẽ

a charis qð eſt gratia: coꝛ.pe.
Chariſteũ.n.s.genꝰ eſt marmoꝛis viridis.
Chanitas.ht.i.dilectio·vel reꝑ emptio dit/
ficilisquod mag ꝓpꝛie oꝛ charitudo.iniſ.
Et hec chariſtia. ſti· qð etiã vi feſtꝰ gra/

tioſus vies.⁊ etiã ſuauitas.⁊ dulcedo· et

gra. Et ! charitia ĩ eodẽ ſenſu ßm Hug.

Papias etiã dicit:Charitia oies feſt int
cognatos.Et dĩ charitas q̃i chara vnitas
q; nos vnit deo.
Carmelus·qui hebꝛaice chermel dimonsẽ
in cõfinio palęſtinę atq; pheniq;ſed nõ il⸗
le de quo Mabal carmelus.lle enĩ mõs
eſt galileę in terra ꝓmiſſionis.
Carmen.inis.vẽ qͥcqͥd pedibo cõtinet⁊ dꝛ
a carpo·eo ꝙ carptim ꝓnũciet · vel dicit a

carmetis dea carminũ. Carmẽ vꝛ etiã ſcri

ptũ de aliquo delectabili cũ metro · vt in

Diĩ etiã qlibet cantus cuʒ metro. Dñ liber

odanꝝ intitulat᷑ liber carmiũ.i.cãtuũ.quia

oetio:Carmĩa qui quõdã ⁊c. Carmen

libet eius diſtinctio eſt cãtabilis. Inde

carmineus.a. i.i. ad carmẽ ꝑtinẽs. Carmẽ

etiã dꝛ cõiuratio wetulaꝑ ꝗ carminixant

pucros ⁊ alios infirmos.

Carmẽtis.tis.ſ.t.eſt dea carminũ⸗ fuit mat᷑

Euandri.⁊ vꝛ a carro.

Carariũ.n.s.di locus ubi carnes reonũt᷑

Vel locus vbi oſſa moꝛtuoꝝ ponunt᷑
Carnicula.ſ.p.diminutiuũ.i parua caro.
Carnifex di homicida·. vel macellatoꝛ vel
carnifex dẽ qͥ facit carnes.
Carnificina.f.p.pe p.i.macelliꝗU.
Carnificiũ.n.s.i.officiũ vel actus carniſicis
Carnulẽt.a.ũ.i.plenꝰ carnibo.ſcilʒ piguis
⁊craſſus. Iñ carnulẽtia.i.craſſitudo.
Caro·carnis.f.t.dꝛ a creos:vel a creo.as.vł
dĩ caro quaſi chara.Et ẽ caro ex quatuoꝛ
elemẽtis cõpoſita ⁊ cõpacta:Mam tra in

came eſt · aer in halitu· humoꝛ in ſanguine

z

ignis in caloꝛe vitali. Et pꝛie caro dicit
que viuit· Sʒ iã laxius vtimur iſto voca⸗

bulo caro. Itẽ pꝛie caro in ſingulari· bu/

mana. Carnes i plurali· quelibet alig. poꝛ⸗
cinę pecoꝛinę vel alię. Inde came.a. ü. q

er came vel pinguis. Et camoſus. a. ũ.i.
qaſſus. Iñ carnalis.9.t.⁊ hocle.i.cameũ.
el qui ſequit᷑ fragilitatem carnis ·q̃ſi fra⸗
gileuł quod ꝑtinet ad carnẽ.⁊ H̊ carnali/
tas tat. Et habet pꝛimã bꝛeuẽ. Oñ. Dilis
ſepe caro fit p munere charo..
Carolus.pe.coꝛ.rex frãtięfuuut. ·
Carpaſius vr coloꝛ ſilis auro· vel coloꝛ vi⸗
ridis. Dñ carpaſius coloꝛ.i.aureus coloꝛ.
Ita exponit in Heſter.
Carpentariꝰ.m.S.qui facit vel ducit carpẽ
tu. Oi tñ generalit oĩs artifex lignariꝰ car
pentarius. Inde carpentariolus.
Carpenta.f.p.dẽ aſtula ligni.
Carpentu.n.s.eſt quoddaʒ genus vehiculi
ſeu curruu. Del eſt currus ſuꝑ quo ſedent
mulieres tectus pano. dici᷑ quaſi cunꝰ
pompatic.q; in pompis ſolet haberi·
Carpobalſamũ vel xylobalſamũ.i.fructus
vel ſemẽ balſami.vel liqͥr qui fit ex e fru-
ctu vel ſemine.

.

Carpocratiani heretici a Carwocrate qdaz

vocant. qͥ vixit chꝛiſtũ hoĩeʒ fuiſſe tm̃ ex
vtroq; ſexu ꝓgenitũ.
Capofoꝛus.m.s.dicit᷑ quidã deꝰ paganoꝝ
qui latine ĩterpᷣtat᷑ fructifer vel vberrim.
Carpos gręece latine vꝛ fructus vel ſemen.

Carrena publica penitentia quadrage

na vnũ ſunt. Qui igit᷑ iſtã penitẽtiã facit
quadraginta diebo nõ intrat eccleſiax et

lanea veſte indutusab eſcis ⁊ potibo qui

interdicti ſunt:a choꝛo gladio ⁊ eqͥtatu·il⸗
los ſupꝛadictos vies abſtinet. In tertia

aut qͥnta feria ⁊ ſabbato · aliqͥ genere le⸗

guminũ ac oleribo pomis vel piris ulł pi⸗
ſciculis cũ modica ceruiſia vtat᷑ tẽperate:
hec oĩa ex · de homi. —.
Carruca.f.p.i.biga: dĩa carrio qð ẽ diui⸗
do · qꝛ currẽdo diuidit terrjY.
Carrus.m.s.vel carrũ.ᷣri.eſt genꝰ vehiculi.
dẽ ſica cardine rotaꝝ quattuoꝛ· uł ꝙ cur⸗
rendo ſonetvel quaſi currus dN.
Charta.f.p.a careo d:qꝛ caret pilis et car/
nibo. Iñn hec chartula.pe. coꝛ.i pua charta
Et hic chartularius qui facit chartas.
Cartago.ginis.eſt ꝗqdã cinitas/ꝗ fuit circũ/
data coꝛio bouis. Iñ hic⁊ ̊ cartaginẽſis
hoc ſe.i.aliquis de cartagine.
Cartallũ.n.s.dꝛ caniſtrũ·cophin vel vas

in quo moꝛtui efferunt.

Cartallus grece · ſiſcella latine.

Cartilago.ginis.i.naris vel auris vel alte⸗
riꝰ rei oſſea teneritudo ſine medulla/qð
genus auriculę? nariũ diſcrimia? coſta/
rum extremitates habet.:i ſic .qꝛ leui at-

tritu caret doloꝛe dũ plectit᷑. Et vt oicit

PHapias:Cartilago oſſis ſpeciẽ habet.foꝛ
titudinẽ non habet · ſicut oiſcrimẽ nariuʒ
T auriculę. Oñ Alexander. Cartilago ri/
get eadẽ mage carne rigeſect.

Carũcula.f.p.i.parua caro.

Char.a.i.iĩ ouabo ſignificationibo : Chaꝑ
enĩ eſt idẽ quod vilectũa charũ eſt cuius
emptio eſt difficilis i dĩ a charis.

Caſa.f.p.i. parua domus pauperũ. vel ha⸗

bitaculũ agreſte/palis: virgultisarundi⸗
nibuſq; ↄtextũ · qbo pñt tueri a vi frigon
vel caloꝛis.
Caſelle ſunt granaria ĩ qbo fruc cõponũt᷑
ff. de iudi.l. i. Et vꝛ q̃ſi cellulę granoꝝ.
Caſeus.m.s.d⁊ a cado.is·q; fadle cadit et
cedit Oñ quidã. Caſeus anguilla moꝛtis
cibus ille vel la. Mi bibas ⁊ rebibas et
rebibendo bibas. Inde caſeolus.i.par/
uus caſeus.

Caſia.F.p.eſt quedã herba cuius floꝛes cito

cadut. Oñ caſia flos illius herbę vel liqͥr
inde factus.⁊ debet ſcribi ꝑ vnũ.s.⁊ coꝛri-
pit pꝛimã. Oñ Perſius in vltima ſatyra.
Heęc ſibi coꝛrupto caſiã diſſoluit oliuo.
Itẽ Ouidius. Nui ſimulas caſias nar-
di lenis ariſtas. O
Caſleu ·nouember .menſis qͥ eſt nonus.
Caſma.n.t.i.poꝛtic aeriſ· vel fulgoꝛ etherę.
⁊eſt gręcũ·latine dꝛ fulgetra. Scom vo

.

PHapiã:Caſma hiat᷑ trę dũ ruũpit᷑ terra.

Caſoma.ſp.eſt acmulieris.qua caput ſcal
pita cado victa· eo ꝙ cadẽ faciat imũda.
Caſſabundus.a.ũ.i.caſſus.fruſtratus.

Caſſarius.m.s.i.retiarius qͥ retia facit.

Caſſicula.f.p.i.paruũ rete·qð ⁊ caſſilis dẽ.
vel dꝛ caſſilis·a careo · q; caret ſoliditate
in foꝛaminibo.
Caſſidilis.f.t.⁊ caſſidile.n.t.d ſacculꝰ.pera
ſarcipiũ · ſicatiũ· marſupiũmoculꝰ.loculꝰ
crumena m HMug. Papias vo diẽ: Ca/

ſidilis ẽ pera paſtoꝛalis. Caſſidile etiã vt

quidã oicũt r pera aucupis iu modu re/
ticuli facta· in qua ponit aues · quas ĩ caſſe

i.in reti capitq; quicquid capit᷑ ĩ caſſe·ſe⸗

det induſũ ĩ caſſidilibꝰ. Hel dv quaſi caſ-
ſis ſedile· qꝛ bꝛeue ẽ vt ſedile.i.fũdꝰ caſſis ·
⁊ ſimili modo reticulatuʒ. Item in oĩbus

.

ta
e⸗
ſoont
Gſic
lo
Cinan
Calis
dee
conc
ſte
Vi:
Lo
gauten
Diate

flt

D
Gole
Caſſu
qno⸗
eſti⸗
¶An
Hĩ
guns!
Glleyr
(ela
guſmm
ſnw
(Keli
Gölr
waa
lip
in
ſapie
lr
Cen
Caſtn
ſtig
Caſt
Cln
rhit
llini
ſogig
ſoddi
vc
lpg
no com⸗
Wes⸗
ſquib⸗
nqua
Utiſſin
Miy
iſitn
nnuge

5 Mlle,
üluc
tſta,
Enpit
hibti
mmiunn
Unlagn

h Cher
cſtauins
ms.
iNN
lusannc,
myffin

cowit
N *
Neacket
lunotts
ſcbibas e

ſoꝛes ato
eWl
nüs.1can
mmahn.
urolvo.
ſas 1nar⸗

wos.
1nz

maprli

r nid.
ns.
ſucdt.
ſlisdi.
ſlatate

ſule et
vabllal⸗
umdire⸗
geiaſe
igſi⸗
aſio

antiquis non coꝛruptis biblijs ſienies
Tobie. de Hꝛotulit ð caſſiduli ſuo partẽ
iecoꝛis. Quędã tñ biblię noue habet de

caſſidili ſuo.⁊ coꝛ.e.⁊ declinat᷑ caſſidilis

lis. Quidã etiã legũt ibi caſſidili ſuo· de/

clinantes caſſile.lidis,

Caſſis.idis.f.t.i.galea · q; caput tegit et eſt
de ferro.⁊ eſt ꝓpꝛie milituʒ. Galea vo de

coꝛio eſt. dicta a galeon quod eſt coꝛiũ et
eſt peditũ. Et facit actm̃ caſſidẽ ułcaſſida.
Bñ ⁊ ſumit hęccaſſida dę.idẽ qʒd caſſis.
Sed caſſis.ſis.m.t.i.rete venatoꝛiũ.et oꝛ

a careo. qꝛ caret ſoliditate in foꝛaminibo.

Dicit etiã hic caſſis.idis ꝓ helmo. Onde.
Fallit aues caſſis· munit caput enea caſſiſ
Si caſſis caſſis dicas:ſiẽt tibi rete.Sed
galeã ſigno cũ caſſis caſſidis aio.
Caſſus.a.ũ.quado eſt participiũ idem eſt
quod pᷣuatusquãdo vo eſt nomẽ idem

eſt quod vanus.

Caſtanea.fp.tam ꝓ arboꝛe q; pꝛo frucu.
Vñ.lrboꝛ eſt in ſiluis que ſenbit᷑ octo fi
guris. Fine tribo demptis vix vnã inter

mille videbis.

Caſtellanus.a.ũ.qui inbhabitat caſtrũ.⁊ dẽ
a caſtrũ. Inde hic caſtellarius.i.oñs ca⸗

ſtri· vel qui eſt caſtris.
Caſtellũ viminutiuũ.i.paruũ caſtꝝ a quo
caſtelluli.i.paruũ caſtellũ. Caſtellũ etiaʒ
vel caſtellus hm Alb. oꝛ receptaculũ.qð
aquã publicã ſuſcipit quę oudit᷑ ad aliqð
pꝛędiuũ irrigandũ. vel vicit᷑ vas ad aquã

ſtriſit diſpoſitu.
Caſteriũ.n.S.dꝛ locus vbi remi collocant᷑

recpiẽdã videt ſic vici q; ad modũ c/

Caſtifer.a.ũ.pe.coꝛ.qͥ flagella poꝛtat vt ca/

ſtiget · a caſtus. fero fers.
Caſtimonia.f.p.i.caſtitas:a caſtus di.
Caſtoꝛ. oꝛis.fuit vnꝰ filioꝝ Jouis 1Hol/
lux fuit frat᷑ eiꝰ q apud paganos dijs

habiti ſunt quos etiq inter ſidera Ixxenut
quod ſignü gemini vꝛ. Caſtoꝛ etiã eſt aial
quodda mirabile quod viuit in terra⁊ iin

aqua. cauda eius naturaʒ piſcis babet et
coꝛpus carneũ eſt. DPñ cauda eius in ieiu
nio comedit coꝛpus nõ.⁊ habet q̃ttuoꝛ
pedes: anterioꝛes duos quaſi anſerinos
cũ quibo natatpoſterioꝛes quaſi caninos
In quãtitate parni canis ẽ dentes habet
acutiſſimos⁊ pellẽ pꝛęcioſã.teſticuli eius
multũ valẽt medics. Et oꝛ a caſtro. as.q;
cũ ſẽtit venatoꝛẽ ſe ſequẽtẽ ſeipſũ caſtrat

ꝓt euadere poſſit.ſciẽs ſe fugari ꝓpter te⸗

ſticulos. Idem ſiber. bꝛi. beuer, canis

Caſtra ĩ plali ſunt vbi milites ſteterũt. oi /
cca qſi caſta · vel qꝛ ibi caſtret᷑ libido. Ca/

ponticus oz. Inde caſtoꝛeü.n. s.i. medica/

mentũ·qð fit de teſticuł caſtoꝛis.Et adie/
ctiue declinat᷑ caſtoꝛeꝰ.a.ſ.vt caſtoꝛea ca⸗/
ro.i.caro caſtoꝛisvel de caſtoꝛe exiſtens.
Dñ quidã oixit. Queſtio ſoluat cur ca/
ſtoꝛ ab hoſte ſugat Cur ablatiuos dẽtes

. 5

gerit in genitiuo.

ſtrũ vo ĩ ſingulani ẽ oppidũ.⁊ dẽ ſic. quia
in alto loco ſitũ eſtqᷓi caſa alta.vel dic a
caſtro.as?qꝛ ibi caſtrat licẽtia ĩhabitãtiũ
ne paſſim vagari liceat. Iñ caſtrẽſis.ꝰ.t.
⁊hoc ſe.aliqͥs vel aliq̃ in caſtris habitans
Wl exiſtẽs. Et hm Papiã: Caſtrenſis dr
dignitas vel honoꝛ caſtro.
Caſtratus.a.ũ.dꝛ ille qui eſt frigidę cõple/
xionis. ꝓpter frigiditateʒ naturę nequit
exercere libidinẽ⁊ oꝛ q̃ſi caſte natus ᷣnõ

ſpote. Et viffert a ſpadone eunncho. q

ſpado vꝛ qui violent caſtrat ab hoĩbo. et
Ddiĩa ſpata. Spata eni ẽ gladius ſpacio-
ſus⁊ latus.⁊ foꝛte antiqᷣtus tales tali gla⸗
dio caſtrabant Eunuchus vꝛ qui nec eſt
ſpado nec frigidę nature wel cõplexiõis.

ſed ꝓ amoꝛe regni cęleſtis ſe abſunet:ẽ

ab eu qð ẽ bonũ ⁊ nyche quod eſt virtus
Vl victoꝛia:qꝛ eſt bonus victoꝛ ⁊ virtuo/
ſus. Et de talibo ait Aug· Beati ſunt qs
caſtrauit nõ neceſſitas ſed volũtas. Mel
eunuchi regis ułreginę fuerũt miſtri eo
q paruuli caſtrabat᷑. DHñ. Caſtratũ red-
dit gelidũ natura.facitq; virt Eunuchu
genitalia ſecta ſpadonẽ̃. Et ð his ſpado⸗/
nibo quidã coeũt ſ̊ virtus in ſemie nõ eſt.

Caſtrimargia uł otius gaſtrimargia.f.p.

i.cõcupiſcẽtia gulę ventris igluuies. di

Caſtus. a.i.pꝛimo a caſtratione dictpo⸗

ſtea placuit veteribo etiã eos ſic noĩari q
perpetuã libidinis abſtinentiã pollicẽtur.
Inde caſtitas.⁊ pꝛie eſt coꝛpoꝛis incoꝛru
tio. Sed cõtinẽtia eſt poſt coꝛruptionẽ
uxui abrenũciatio.

Caſula.f.p.i.parua caſa. Caſula etiaʒ dicit

vulgo planeta pᷣſbyteri · q; inſtar paruę
caſętotũ hoĩeʒ tegit.

Caſus.us.ui.eſt inopinatę rei euẽtus. Pñ

dicimꝰ hoc acodit a caſua ſic accipit ps
ſecũdo phyſicoꝝ cũ vicit:Caſus eſt cauſa
ꝑaccidẽs ⁊c.2 caſus d lapſus.⁊ ſic diĩa
cado.is.Oñ: Quãto gradus altioꝛ tãto
caſus decliuioꝛ.ʒꝰ ẽ accidẽs noĩs. DPz etiã
foꝛtuna vel omen vel ꝑiculũ. Iñ caſualis
en e 4

a.ta hocle DHñ. Lapſus⁊ euẽt inflectio
iſit tibi caſus.

bo.·qñq; tantũ quãtũ pꝑer · vt Cata antifra
ſim.i.per atifraſimquaãdoq; quãtũ ſupꝛa
uk iuxta · vt cata Aattheinniuxta Mat⸗/
theũ. ponit᷑ p bꝛeui etiã· vt catalogus.
Catacariſia.f.p.i.ancilla ſuꝑ alias doloſa ⁊
fallax.z dẽ a cata cariſii.
Catacliſmꝰ.m. s.i. diluuin. Oñ Ecq. ʒ9 Et
.m̃ catadliſmus aridã incbꝛiafſdit.
Catachꝛeſis vel catachꝛiſis eſt vſurpatio
glieni noĩs cũ ꝓpꝛiũ deeſt · Ot cum patri/
cdda dicim qᷣ occidit fratre. piſcinã di-
amus ꝗ piſces nõ habet. .
Catafrigij oicũt᷑ hęretici qui aduentũ ſpi/
ritus ſancti nõ ĩ apłos ſed in ſe adueniſſe
aſſerũtquoꝝ autoꝛes Mõtanꝰ⁊ Pꝛiſca

Marxumilla fueuurnrt.
Catafronicus.i.cõtumax·otẽptoꝛ:ſuꝑbus.
Catalecticus.a.ũ.pe. coꝛ.cui nibil ſuꝑabun/
dDat. Oñ ille verſus oꝛ catalecticus ĩ quo
nibil de metro ſupeſt. Et cõponit cũ a vel
hyper quod eſt ſuꝑ. Et vꝛ acatalecticus

a.u.⁊ hyꝑcatalecticus.a.ũ. Ille aut vſus

dꝛ acatalecticus ad cuiꝰ ꝑfectioneʒ deeſt

vyrna ſyllaba. Idẽ dꝛ daudꝰ. Mypcatale

ctic vo eſt ille verſus cui ſuꝑabudat vna
Catalog'.m.s.di enumeratio ·oꝛdo/ſeries
Vshel bꝛeuis interptatio ſeu ſenpnodl
iuſtoꝝ numerus. ? oꝛ a cata quod ẽ bꝛeue

zlogos quod eſt ſermo vel ratio.qᷓmi ſmo

multa bꝛeuit cõpꝛehẽdens· vt: Oẽs ſancti
oꝛate pnobis· Catalog etiã dicut duo/

decim libꝛi veteris teſtamẽti. Oñ Miero⸗

nymus in ꝓplogo Tobię. Queʒ hebꝛei de
catalogo vinaꝝ ſcipturaꝝ ſectãtes.
Catamane.i.iuxta mane.ſcilʒ diluculo vel
1i ipſo mane.Oñ quidã. Quolibet a ma/
ne ſieri vicas catamane.
Cataplaſma.n.t.i.inductio· medicamenqꝛ
ſupꝛa foꝛmã moꝛbi inducit᷑. Itẽ dꝛ h im/
plaſtrũ vel emplaſtrũ · ab en quod eſt in
yplaſtes quod eſt foꝛma.
Cataplectatio interpᷣtat᷑ cõuitiuʒ. Hñ bᷣm
vna tranſlationẽ d obiurgatio/Ecq.2iꝰ
Et põt dici cataplectatio:.a cata quod eſt
iuxta:⁊ plecto.is.quãdo ſcilʒ eſt tãta rixa
ꝙ fere plectũt ſe.i.puniũt ⁊ verberãt.No
ſtra autẽ littera vicit:biurgatio ⁊ uurię
anullabũt ſubſtãtiã·b alia traſſatio habet
cataplectatio · vt dicit glo.

ata pꝛępoſitio gręca eſt. ⁊ qñq; tantũ va⸗/
et quãtũ trans· vt catagrapho.i.trãſci/

Catapuera.i.docta puella.

Catapulta eſt vas vt dicũt· vel potius ſa⸗
gitta cũ feno b

lo dicũt᷑ cataractę nubes · vel diſcurſus. ⁊
meatus pluuiaꝑ vel tonitrua hm DHugj..
Papias etiã dicit:Cataractę celi feneſtrę

i.nubes vel tonitrua:coꝛ.pmã.Dñi pan
thheon. Et cataractaꝝ fudit i oꝛbe faron.

Catarnę vel catarij heęretici q ꝓpter mũdi⸗
ciam ſe ita noĩauerũt·gloꝛiates eni ð ſuis

meritis negãt pęnitẽtibo veniã peccatoꝝ:

viduas ſi nupſerint tãq; adulteras vam/
nantmũdioꝛes ſe cuctis pᷣdicãtſi nomen

ſuũ agnoſcere vellẽt nũdanos ſe potiꝰ qᷓ;

muüudos vocarent.

Catarrus.m. s. eſt fluoꝛ reumatis iugis ex
naribo.qͥ vũ a faudbo venerit vꝛ bꝛancis

dũ a toꝛace vel pulmone vꝛtuſſis.

Cataſcopus eſt quoddã gen nauigij qð

latine d ſpeculatoꝛiũ· q; mittit᷑ cauſa in/
dagandi ⁊ ſpeculadi. dẽ a cata.i.p.⁊ ſco/
pim qðs eſt itedere vel ſpeculari. Vñ ſepe

cataſcopus vĩ exploꝛatoꝛ:indagatoꝛ:cir/

culatoꝛ inueſtigatoꝛ.

Cataſta.ſ.p.eſt pęnę genus ſile eculeo· vel

lectus ferreus.
Catatypoſis ſit qñ aliqͥd iuxta ſui foꝛmam
deſcribit᷑ vel figurat ſᷣ̊ noĩe pꝛis vel mris
Vel alterius rei: vt caluuscriſpus/ventro
ſus ſophꝛonicus.ꝓheatonius· Socrateʒ

ſcribunt hęc oĩa ſolũ.

Categoꝛema.n.t.i.Rdicamẽtũ vel ſignifica⸗

Categoꝛia.rię.f.p.eſt ſdicamẽtũ vel pꝛedi/
catio uł ſignificatio. Oñ pᷣdicamẽta Itri/

dicunt᷑ accuſationes.
Cateia teluũ dꝛ lingua perſarũ vel galloꝝ.
vt dicũtlãcea uł haſta. Delut qͥdã dicũt

ſtotelis vicunt᷑ catagoꝛię. Categoꝛię etiã

Cateia lingua perſaꝝ ẽ ſagitta barbulata

ſiue haſta qᷓ vtebat᷑ Mercules. Erat eniʒ
cũ ligulis catenaꝑa qñ eã pijciebat · iterũ
cuʒz catenula retrabebat Pi Wirgilius.
Soliti toꝛquere cateias. Quidã tñ libꝛiĩ
donato in caplo de barbariſmo babẽt ca⸗

tela.i.iaculũ longũqð cũ catena/ pijat.

Catella.f.p.diminutiuũ.i.pua catena. Hñ

⁊ catellę dicunt catenule ⁊ circuli colli in⸗
nicem ſe comphẽdẽtes in modum catenę.
Item catella d iminutiuũ.i.parua cata/⁊

Vnit a catellꝰ. Inuenit etiã catela ꝑ vnũ

Eni qua ſagittã barbatã lis
Cataracta.tę.ẽ via ſubterranea:qua aqua

ſub terra viſcurrit. DHñ ꝑ trãſilanonẽ i cę/

Cmd
gapt
ethmnd
Glen
ipen
Cuten
denu
Citenu
ntage
Haten
Cahean
a
ſoeg

Catts

dias
ſede⸗
Ai⸗
Cter
Ctrun

alsa

poſel
deſpp
Poſed
C
Cethen
loas
acs
aerer
ſnonn
s
Ct
t
lue
Ct⸗
Pi
bo
8
ung
dlau⸗
Ctuln
lalli
lni
ihe
tr
e

En

barbat,

Nu aqna
ueneice⸗
Manſis
in das
lſeneh
Dfipn
eſgron.
ter mic⸗
nidſuis
Auton.
modam,
ünomen
ſeſor

mb ingse
ibenas
ſis
Qula m/
ngaſo⸗
Büge
ntozal⸗

Cleo Nel
benm
mnis
8 to
Hogate;

giin⸗
iüpen

min i

Gmni

tlop.
biditt
Ubulats
tnn
Ceniemn
Drgiu
inlui
D
.
n Mi
ſolim⸗
natene⸗
tue
V

l.iaaculũ longũ vt patet.S.in cateia.
Catellus diminutiuũ a catulus.i.paruꝰ ca/
tus. Iñ catellulus.i.paruus catellꝰ a ca/
tellus ̊ catella.⁊ a catellulus ̊ catellula.
Catena dꝛ a capio.is:q; capiedo tenet · vł
q; capiẽdo ſe tenet᷑ pluribus nodis.⁊ eſt
etymologia · non compoſitio · ſicut illud:

₰

Catena q̃ſ captiuos tenẽs. Iñ catenula

i. parua catenag.
Caterua.f.p.eſt multitudo hoiuʒ.et videt
deriuaria cata quod eſt iuxta.
Cateruanius.a.i. qd eſt cateruę vl qð ſpec/
tat ad cateruã, Cateruariꝰ etiã dꝛ qͥ ſemꝑ
in caterua eſt.i.in multitudine pli.
Cathecuminus.pe.coꝛ.interpᷣtat᷑ inſtructuſ
vel audiẽs:q; doctrinã fidei auditnecdũ
tñ baptiſmũ ꝑ cepuit.
Cathedra dꝛę...p.gręcũeſt excelſa ſedes in
dicis vel eſidetis.⁊ d a cathos quod eſt
ſedes. ⁊ edra ſõda:quaſi ſpdataſedes.
AM qͥ hicꝛhęc cathedralis? hocle. Iñ etiã
cathedralit cathedralitas. Itẽ a cathedra
cathedratus.a. um. Cathedratecathedra/

ticus.a.ũ.Cathedratice.Et ponitur etiam

pꝛo ſededoctor. Ita dicit gloã de.dudũ
de ſepul. Et allegat grecſſmũ. Dñ. Rex
ſolium·doctoꝛ cathedrã/iudexq; tribunal
PHoſſidet ac ſedẽ pſulpᷣtoꝛq; curulem.
Eaniſtin s erort raimlhar.
atheſis vel catheteſis gręce· doctrina vel
locus doctrinę dꝛ latine. Inde cathetexi/
Ho Sa cathexico. cas.i.cõfirmare · in/
ſtruereedocere: imbuere redarguere ob

iurgare refutare. Iñ catheticeta. te. et ca
thexixeta.i. doctoꝛ pceptorinſtructoꝛ, et
hic catheciſmus.mi.i.inſtructio⸗doctrina.

⁊ maxime in file.

Catholicon interpᷣtat᷑ vniuſale vel cõe. In

catholic.a.ũ.i.vniũſalis.vt Fides catho/

lica. Catholicus etiã idẽ eſt quod rectus.
Cathomus.me.coꝛ.eſt flagellu ex virgfer⸗
reis factũ ·vel flagellũ ex virgis in modũ

ſcobęquo vtunt religioſi in capitulis.

Catilio.onis.m.t.i.gluto· deglutatoꝛqͥ qua
dam guloſitate ad modũ catuli ꝑ domoſ

diſcurrit. Inde catilioſus.a.ũ.i.auidus ſic
catulus eſt ad eſam.
Catillũ.n.s.i.paruũ catinũ.

Catinü n. s.ᷣm Iſidoꝝ eſt vas vinariũ fi/

ctile · quod melius in neu. ge.dr q;ᷓ in maſ.
ſicit⁊ ſalinũ dꝛ vas aptũ ſali. Oñ quidã.

Qð capiens vinũ teneat vicito catinü.

fictile vel luteũ faciẽs frigere lieũ.
Cato.m.t. ꝓpꝛiũ nomẽ viri.⁊ dẽ a catusq

aſtutus fuit ad modũ illius aĩalis. Inde
catonicus.a.ũ. Et hic? hec catoniſta. ſtęqᷣ
wel quę Catonẽ ſequit᷑ ⁊ ſectã illius. Duo
autẽ Catones fuerũt ambo amatoꝛes vir
tutis. Maioꝛ cenſoꝛinus auũculus mino/

ris phᷣoꝛuũ peritiſſimus. Minoꝛ nepos eiꝰ

rigidus vict eſt. vticẽſisqͥ vtice ſe int⸗
fecit· vel Cato dẽ a catus. sn.
Cattus.tim.s.quoddã aial ingenioſũſcilʒ

murileg. qð alij vicut gattus ꝑ.gſ coiꝛ

ruptę. Iñ catta.tęa dẽ cattus ꝑ ſyncopã a

caut .eo qſit cautus in muribo capiedis.
Catulaſter.m.s.i.paruus catulus.⁊ catula

ſtra.i.parua catula

Catullus ꝑ geminũ.l.fuit qͥdã ppeta vero⸗

nenſis· de quo vicit Huidius. Mantua
Hirgilio gaudet werona catullo. Deli⸗
gnęgentis gloꝛia dicoꝛ ego.

Catulus.m.s.me.coꝛ.dẽ a canis.Et ſunt ca/

tuli ꝓpꝛie filij canũ. lbuſiue tñ filij q̃ruli⸗
