qdlibet oꝛnamẽtũ eqͥ añ ułretro. Oel mã
tica ꝗ añ poꝛtat᷑ ułretro. Et oꝛ ab ãte te/
lon.i.longu. Oñ. Eſt ãtela qð eſt ipectoꝛe
qdrupedat. Dicat᷑ poſtela qð ẽ a poſtioꝛi
Antelucanus.a.ũ.i.añ luceʒ vel viẽ ſurgẽs
vVl exiſtẽs. Pñ Sap.xi? Et tanq; gutta
roꝛis ãtelucani qͥ deſcẽdit ĩ terra DMel ãte/

lucanꝰ ſubſtãtiue:dẽ ſplendoꝛ matutinus.

Antemna.fſ.p.vꝛ choꝛda capitalis ĩnauiꝗ

ſurſu dirigit velũ·vel partica ex q̃ vxllum

depẽdet.qſi añ amnẽ poſita. Dñ Duidiꝰ
triſtiũ Mo tulit antẽnas aura ſecũda me/
a8. Papias vo dicit: Antemna eſt lignũ
ex trãſũſo mali poſitũ ꝑ qð depeẽdet velũ.

Antemurale. n. t. eſt defenſio añ murũ. Oñ

Antifraſis.ſ.t.pe.coꝛ.dicit

1

ſaig 262 Honet i ea murꝰ antemurale.
Antepenultimus. a. i. qui eſt ĩ ſecuũdo loco
ante penultinim.

Antepes. m. t. antepedes ĩ pli ſut obleqa

amicoꝑ vel ipſi amici obſequẽtes.
Anteterminus.a. i.i.vicinus vel iuxta ter/
minos poſitus. MMMM
Anteritas.ft.i. antiquitas.
Anteriũ.n.s.oꝛ plii ante vrbem factũ·q
alit anteurbann vẽ. .
Antes antiu.m.t.plis numeriſut lapidès
⁊ macerię q daudũtvineas:eo ꝙ añ ſtant
el dicunt᷑ extremi oꝛdines vinearũ.vel
lignum in quo oſtiũ ſerat. .
Anteſignanus.a.i.i.pmipnulus.vexillifer.
ab ante ⁊ ſignũ vel ſigna.addita.nus.
AUntibachius. m. s. eſt pes cõtrariꝰ bachio
Cõſtat eni ex duabo pᷣmis lõgis ⁊ tertia
bꝛeui· vt natura. Bachius vyo ↄſtat exp/
ma hui ⁊ duabo ſequẽtibo lõgis. vt poe/
te DOñ. ANbbꝛeuiat pmã mediaʒ pducit⸗
imã Bachiuseſt antibachius hoſtis ei.

Antibibliu.n.s.ẽ pignus p codice mutua/

to datum

.

ſic poſtica poſtius Mñ. Eſt antica domus

AIntica.ſ.p.vel anticii.n. S.eſt oſtiũ anteriꝰ

ingreſſus ab anterioꝛi. Hoſtica lates tibi

ſit a poſterioꝛi. Itẽ alij vſus. Fallitur an/
ticã qᷓ me nõ vixerit eſſe. cnoua ſüt vᷣe

ſolue qd eſſe põt. Item antica dr pars ec-

deſięgꝗ d tremia.⁊ venit ab anti cõtra.

Antichꝛiſtꝰ. m. a.ẽ q̃ſi cõtra chꝛiſtũab an/

ti.i.otra.⁊ chꝛiſtꝰa ſumit p quodã regna⸗/
turo ante diem iudicij.

Antidicomaritę qͥdã hęretici dicti ſunt ex

eo qꝛ Marię vᷣginitati ödicunt aſſerẽtes

eã poſt chꝛiſtũ natũ viro ſuo cõmixtam.
Antidona. n. s. dicunt᷑ dona pditionis.
Antidotũ vꝛ venenũ qð at᷑ cõtra vitam.

Vliſtud qdð dat᷑ õ venenũab anti qð cꝰ
⁊ vatu·qi ex ꝛio datũ.Cõtraria em orijs
curãt vñ ſumit p medicina ñ.Eſt ãal⸗

la dei ſimplex elemo ſyna moꝛt. IFntido⸗/

tũ venię oꝛta ſalutj iter. Inde antidota/
rius ⁊ eſt liber qͥdã cõtra vitia cõpoſitus.
Zria locutioſcilʒ
qñ ſermo ꝑ ↄtrariũ intelligit᷑a differt ab
ironia:q; ironia pnüciatione ſola etiã in-
dicat qð vult intelligi:vt cũ dꝛ hdĩ male
agenti: Quod bonum eſt facis. Sed an/
tifraſis nõ voce ꝓnũciani ſiꝗt cõtrariũ.D
tm̃ verbᷣ ſuis quoꝝ oꝛigo ↄtraria eſt.

Antigraphus.m. s.dẽ ab anti qð ẽ gra

pbus.i.ſciptoꝛ. idẽ eſt qð cancellarius.

qͥ archigraphus vi. q; reſe cribit litteris
miſſis ad dñm ſuũ. Oñ antigraphia vel
archigpbia.i.eò oignitasſalʒ cacellaria.
Antiliban.pe. coꝛ.dꝛ ea pars libani:ułſuꝑ
libanũ quęoccidẽtalem partem reſpicit
quaſi cõtra libaun. “
Tnelo gus ẽ bmo de ſuperioꝛibo deſcẽdẽs.
Antiloquus.a. i. vꝛ qͥ pꝛimo lo quit᷑. Inde
antiloquiũ dꝛ pᷣma locutio.
Totimetabola.ſ.p.pe.coꝛ.vel antimetabo/
le. les. gręce.ẽ mutatio bmonis cñ ſnia· vt:
MHõ vt edas viuas ̊ edas vt diuẽ poſſis
Antiochia. ſ.p. victa eſt ab v ntiocho pꝛe
ſeleuci qui eam ędificauita qͥ etia ſeleucia
alia cinitas victa eſt· vel vꝛ ſic ab anti.
ocis qd eſt veloxq; cõtra velox.i.oceanũ
eſt woſita. Inde antiochenus.i. exiſtẽs de
antiochia

Antiope · vna fuit mulieruʒ quam coꝛrupit

Jupiter.
Fntipagene dicunt᷑ valuaꝑ oꝛnamenta.
Antipas interpᷣtat teſtis fidelis.
Antipaſtus oꝛ pes qͥ fit ex ↄtrarijs ſyllab
ſcilʒ ex bꝛeui ⁊ longa ⁊ exlonga bꝛeui:ut
gmaunere.

Antipater.tris pe.coꝛ. Oñ in Auroꝛa. Bir

pꝛobo antipat idumeus cõſt ulit illi.

Intipenthemimeris pe. coꝛ.ẽ qdaʒ ſpẽs c⸗
ſureę·p quã vocalis naturalit coꝛrepta p/

ducit in pncipio ſecũdi pedis:vt in h vyᷣſu
Moꝛs ecce nõ tardat ideo labit᷑ hoꝛa.

AVntiphona.ſ.p.i.cõtra pſalmũ ſonans. vel

q; pars illi canit᷑ ab vna parte choꝛi· alia
ab altera. dꝛ ab ãti ꝗð ẽ cõtra? phonos
ſon. Et põt ſcribi ꝑ ph vl f. Papias vo

Dicit: vFlntiphona gręce.i.vox redpꝛoca

ouobo choꝛis alternatim pſallẽtibꝰ.
Antipoca oꝛ chirogphb quẽ facit debitoꝛ
qeditoꝛi in qᷓ̃ cõfitet ſe ſoluiſſe tantũ⸗ fit
a debitoꝛe ĩ hũc modũ: Cõfiteoꝛ me tan/
tum vſuraꝝ noiĩe vel penſionis ſoluiſſe.
Antipofoꝛa.f.p.eſt rñſio tacitę obiectioni
facta· vt: Mil mreſcribas attñ ipſe veni·
Antipos.podis:dr ppłs ſubterrane contra
nos bhñs pedes ut putãt q dã. Papiaſxo
dDicit: Antipodes. pe. coꝛ. dicti ꝙ ↄrij nris
veſtigijs putãt᷑. Nẽ ãtipodes gen/ mon/
ſtri in libya·plantas verſas hñt pꝰ cura·
⁊octonos digitos in plantis.
Antiptoſis pe.pꝛo.qdam figura allothetę.
⁊ fit qũ caſus ponit᷑ p caſu.
Antiquari.m. S.ẽ qͥ antiq̃ hʒ in memoꝛia
vel ſcribit. Et differt a libꝛario · q; libꝛari⸗

dꝛ qͥ noua ⁊ vetera ſcribit· antiquariusqͥ

ſolũ vetera. Antiquanus etiam vꝛ ſenex
vel antiquus.

— *

Autiquus.a. i.i.res multoꝝ ãnoꝝ.⁊ dꝛ ab
ante . qꝛ illud qð eſt multoꝝ annoꝝ eſt ab
ante reſpectu iſtiꝰ qð eſt aliquoꝝ annoꝝ.
⁊cõparat᷑ zneigvnodoalliut. In atiqui⸗
tas.i.eui longitnundo.
Antiſima v ab anti qð eſt cõtra.⁊ ſima.i.

uua · eſt nota in bis vſibo quoꝑ oꝛdo

ꝑmutatus eſt. Eadẽ nota cũ pucto ponit᷑
vbi in eodẽ verſu ouplices ſenſus ſunt.
ↄubitat᷑ qͥs ſenſus potius eligendus ſit.

Antiſmicus.a.ũ.i.vrbanꝰnõ amarus non

iracundus.
Antiſma eſt locus vbi cẽſus eſt mutuãdł.
Antiſmos eſt tropꝰ floꝛidę ⁊ vrban?ę vir⸗
tutis vel ſnię.
Antiſtes.ↄ.t.i.ſacerdosq̃ſi ſtãs ꝓ pplo· q;
ante ſtat? oꝛat ꝓ plebe.
Taſten uie⸗ ſacerdotiũ uł dominiũ.
ntiſtitia. I.p. idem.
Antiſta.f.p.i.ſacerdotiſſa.

— ⸗

Antiſtropha.f.p.ẽ qñ finito vᷣſu reincipit

ipſuũ rñũſoꝛiũ vel eius medietas m Hug.
Hapias vo dicit atiſtropha ẽ recpꝛoca
cõuerſio qñ totũ reſpõſoꝛiũ cõuertit᷑.
Antitas.i.antiqᷣtas.

AIluntitheſis ẽ lrep lr̃a poſitio · vt olli p illi.

Antitheta eſt ↄria poſitio vel locutio.⁊ dẽ

ab anti qð eſt cõtra theſis qð ẽ poſitio:

ſcilʒ vbi cõtraria orijs opponũt᷑.vt cõtra
malũ bonũ. DHer ifamiã ⁊ bonã famã op/
poſitiões ſunt q̃ſi ↄtra thetã lr̃ax. Sʒ an⸗
titheton vbi cõtraria cõtrarijs opponũt᷑
pulchꝛitudinẽ ſnĩę reddũt.vt frigida pu/
gnabãat calidis humẽtia ſiccis.

Antiton oꝛ genus ligni incõbuſtibilis · vel

lignũ paradiſi qð cõburẽdo fit mũdius.
Antonomaſia.f.p.eſt qñ illud nomẽ quod
eſt cõe pluribo appꝛopꝛiat᷑ alicui ꝑ excel⸗
lentiã:ſicut DHauid dꝛ ſpãlit ꝓpheta ꝓpter
excellentiã. Paulꝰ aplis. Ariſtoteles phᷣs

Et vꝛ ab anti quod eſt cõtra onomaqð

eſt nomẽ ⁊ theſis poſitio · quaſi contraria
impꝛopa poſitio noĩs ꝓ noie.
Antonomia eſt noĩs ꝓ noie poſitio.
AIntracidis lapis ſcoſus ſic dictus q; ip/
ſe eſt ignei coloꝛis ut carbunculꝰ qͥ antrax
di ſed calida vena pcinctus. Cuius ꝓpꝛiũ

eſt iactat in igne velut inter moꝛtuos ex/

tinguit ecõtrario aqͥ ꝑfuſus exardeſcit
Antrax.i.carbũculus vel calculus.i.lapis.
AVntrillus.m.s.eſt. inſtrumentũ lapicidaꝝ
Anthꝛopoſa gi vel anthꝛopofagitę ẽ gens

glt

ener

iob
tab

Leſau
pis
ader⸗

aſperrima ꝗ bumanis camibo veſcit ꝛ ſũt
ſub regione ſcythię dꝛ ab antrowos qð
eſt hõ ⁊ fagni qð eſt comedere.

Antropomoꝛphite hęretici victi ſut ꝓ eo

wꝙ ſimplicitate ruſtica deũ habere huana
mẽbꝛa.ꝗ in viuinis libꝛis ſcipta ſunt ar/
bitrãt.vlntropos enĩ gręce ho latine iter⸗
pꝛetat ignoꝛãtes vocẽ oñi qͥ ait: Spüs ẽ
deus incoꝛpoꝛeus. Nec eni mẽbꝛs oiſtin/
guiturnec coꝛpoꝛis molęcenſet᷑.

Antropos eſt hõ ſurſuʒ erect vel cõuerſus
12 dĩ ab ana qð eſt ſurſu tropos cõuerſio
Iſi ſurſũ erectꝰ ↄuerſus ad cęlum vt ſuũ

creatoꝛẽ aſpiciat. Et nota ꝙ hõ dꝛ ab hu⸗
mo qͥ̊ ad materiã/q de terra foꝛmat is eſt
Zin terrã cõuertit᷑. Sʒ dꝛ antropos ꝓpter
cõuerſionẽ ſui capitin caũ·qð alię create
cõuertũt in terrã: vt plantę ꝗ ſic radices
i. capita eaꝝ habet. Itẽ antropos ĩ gręco

d artboꝛ cõuerſa ꝗ cõuertit radices ſurſu.

VPñ.Bs hoiuʒz ſublime æditq; cęluʒ vi/
dere. Juſſit: erectos ad ſidera vertẽ vult
Antropoſpatos eſt hũana paſſio attribu/⸗
ta deo · ſcllʒ iraſci vel ridere.
Antrũ.n.s.gręcũ ẽ latine ſpecu dꝛ.uł antr
Iſi atra.i.obſcura loca. Et differt a ſpecu.
ſi. Eſt ſpecus inſciſũ natura penit᷑ antꝝ

Anubis.m.t.dꝛ mercuriꝰ q̃ſi ſine nube.Eſt

enĩ deus hmonis:qꝛ oĩa reuelat.Et idẽ oꝛ
cnocephalꝰa cinos.i.canis⁊ cephas ca-
put .qꝛ cum canino capite depigit᷑ apud
egyptios ꝓpter ſagacitatẽ. Vñ Virgiliꝰ
Higenũq; deu mõſtra ⁊ latratoꝛ anubis
Anularis..t.⁊ hoc.re.qð pꝑtinet ad anulũ
Sʒ anularis.m.s.ſubſtãtiue:ſecidus di/
gitus a mimo:q ibi frequent᷑ ponit᷑ anulꝰ

Ingde anulariꝰ.i.ꝗͥ fac anulos. Inde etiã

hoc anulariiũ.i.locus vbi fiũt anuli.
Anulus m.s.pma bꝛeuis eſt oꝛnamẽtũ qd/
dam ſcilʒ crculus qͥ damłein fingerlin

pᷣma longa eſt paruus anus. Inde anu

latus.a. ũ.i.habens anulũ. Et oꝛ ab anus
ꝓ culo a rotunditate.vel d ab annus per
iminutionẽ q̃ſi annulus.i.circulꝰ.qꝛ in ſe
redeat vt annꝰ. Quidã tñ vicũt ꝙ; anulłꝰ
nõ venit ab an ꝓpter pᷣdictã cauſamſed

ob aliã. Fuit eni ↄſuetudo olim ꝙ ſi aliqͥſ

eſſet homicida vel adulter deferret ſimiaʒ

in collo. os ſuũ ad ſimię culũ tenẽs:ſᷣ quia

H erat nimis oppꝛobꝛioſuʒ.fecerũt toꝛquẽ
rotundũquẽ in dedec deferebãt ĩ digit-

⁊tunc nobiles fecerũt illũ facere aureum
l argenteũ ·quod magꝗſvidebat᷑ honoꝛi
ᷓ; dedecoꝛiex eo tempoꝛe ↄſuetudo ino/

boal vux viam fecit oñ Ror
Aper. m. s. eſt oꝛcus ſilueſtris: vẽ ab ape/

leuit vt nobiles deferrẽt anulos:iõ qͥd
dicũt ꝙ anulꝰ victꝰ eſt ab ano ſimię. vklij
Dicut ꝙ Pꝛothe fert᷑ crcudediſſe ferren
Arculu digito. lapide incluſo:qua cõſue/
tudine hoies vſi anulos habere cęperunt
poſt gens ceępit geſtare eos in quarto a

pPollice vigito · quia in eo vena eſt ꝗ vſq;

ad coꝛ ꝑtingitquã notandã oꝛnadã ali⸗
quo inſigni veteres putauerüt.
Anus.us.ui. antiqua vetula. eo q mul-
tos habeat annos vel vꝛ ab a qo eit ſine
Znus.i.ſenvis quaſi ſine ſenſu. DBñ qͥdam
Pamphile tolle manus iãq; redibit anꝰ
Bʒ anus ani.i.culus.ſimilit ꝛ ab annus
pter circulationem. Mñ. Foꝛma ſenilis
anus pars ꝗdã coꝛpoꝛis anꝰ. Itẽ Bum ſe
curuat anus velut anſer ſibulat anus
AVnutergiu.n. S. vi illud vnde anus.i.culus
tergir.
HH olla ſuperius ſtricta.
Anxioma ſᷣm Huguitionẽ vꝛ concatena/
tio loquẽdiſicut ſut ſophiſmata. Papi/
as vo dicit Anxiomata ſũt ꝓloqa: ma/
xime ꝓpoſitiones in topicis. Ite anxio/
ma.i.obnoxiũ veritati aut falſitati· vt Ci/
cero diſputat.Cicero nõ viſputat.
Anxius.a.ũ.i.triſtis.ſollicitꝰ. Inde anxie/
tas.i. triſticia vel moleſtia.
Aonia eſt regio qꝗdam in qua Cathinꝰ rex
edificauit thebas ciuitatẽ. Inde aonides
nomẽ patronymicũ.i.thebanus. H
Aoꝛaſia.f.p.dꝛ cęcitas qua ſodomitę circa
domũ Aoth fuerũt pcuſſi. Geñ iꝗ?

A ante S

Apatia.tię. gręcelatine iĩpaſſibilitas.

Apella.i.iude quaſi ſine pelle. Turoꝛa. Ex/

tinguit oñi factus apella puer.
Apennius dictus eſt q̃ſi alpes acutę. Hen/
niũ eni antiqͥ acutũ vocabãt. Bel apeniũ
ꝛ quaſi alpes pan oihat qᷓs Ani⸗
. omã peteret.

riẽdo·eo ꝙ fodiẽdo aperiat· Mel vꝛ aper
quWuaſi afer a ferocitate:ↄuerſa.f.i..p. Inde
Hh aperculariꝰ.i.effractoꝛ dvomꝰ. Et ẽ diffe/
rentia inter apꝛũ verrem ⁊ nefrendũ:Maã
aper d poꝛc ſilueſtris. Merres domeſti/
cus habes teſticulos. Mefrendꝰ oꝛ dome⸗/
ſtic nõ habes teſticulos. HBñ. Cultoꝛ aper
nemon ſit tibi verreſq; domoꝝ. Atq; ne/

frendus ⁊ h caret vſu teſticuloꝝ. Et aper

coꝛnipit bᷣmã. Oñ Duidi cane nõ ma-
gno ſepe tenetur aper. Inde aperculus.i.

paruus apr. ?
Aperus.m.s.eſt quidam piſcis.
Apes apis pla ſigt. PNꝛimo eni eſt q̃ddam
gial volatile mellificãsqð naſcit᷑ ex carni/
bus bouinis ſepultj ⁊ certo tẽpoꝛe putre/
factis. Et ſũt pła talia aĩalia volatilia ex
ſtercoꝛibo⁊ carnibo aialiũ putrefactis na/
ſcentia· vt bꝛuci ⁊ locuſtę ex ſtercoꝛibus:⸗
ſcabꝛo de carnibo equoꝝfucus de mulis ·
veſpę de aſinis. Et oꝛ ab a quod eſt ſine⁊

pes qꝛ pᷣ naſcit᷑ ſine pedibo? poſtea accipit

pedes. Itẽ apes uł apis vt ait Pliniꝰ di/

cebat᷑ q dã taurus qᷓ de Qilo ſolebat exi⸗
re ⁊ geſticulatiõe ſui coꝛpoꝛis pdicere fu/
tura:habens ĩ humero dextro ſignũ can/⸗
didũ adinſtar lunę coꝛniculatũ ad quem
cum ſtatim cõfluxerũt ęgyptij cum iſtru/
mentis muſicis pſallẽtes leuabãt eum in
gere.⁊ ſuꝑ eos tanq; pſallẽs ferebat᷑:.⁊ ad
motũ vel ſtationẽ ipſi. illi ĩterra moue/
bant᷑ ulſtabãt. ⁊ eadem vie euaneſcebat
Dicũt tñ qͥdam ꝙ in feſto ſerapis vel ſa/
trapis annuatim taurus ille emugebat.i.
boabat⁊ vt ipſum idolũ conſecrari debe⸗
rent annuatim ipſos ęgyptios vocauit.
Alij ꝑ decenniũ ipſuʒ ſemel apparere vi⸗/
xerũt. Alij tm̃ tẽpoꝛe iuſti ſacerdoſj helio/
polis illud factũ fuiſſe dicũt.⁊ tẽpoꝛe ũiu/
ſti ſacerdotis nõ vt ꝙ iuſticia dei iudicijs
indicaret᷑ ſacerdotũ. Hoc habet in hiſto/

ria de ſubmerſione paruuloꝝ hebꝛęoꝝ in

ęggypto.Etiã apes vel apis erat pꝛin no
men cuiuſd regis gręcoꝝ qͥ moꝛtu ĩ ęgy/⸗

pto ponebat᷑ ĩ ſarcofago:⁊ ibi cepitado/⸗

rari ꝓ deo. Et dict eſt woſtea ſerapis q̃ſi
ſoꝛapis.a ſoꝛus qð eſt caro ⁊ apisq; car/
naliter adoꝛabat᷑. Item apes eſt de apũ.
Et pꝛo pmo ſigto eſt ge. fe. ̊ pꝛo alijs ge.
maſ. Item in pꝛima ſignificatione ⁊ vl/⸗
tima coꝛripit pmã ſyllabã Hi alijs ꝓduc.

Vñn. Mel fert ⁊ deus eſt apis bos rex ſit

apis. Inde apecula vel apicula.i.parua
apis. .
Apex.m.t.i.ſũmitas. Qð enii ſũmo ẽa pe/
dibo remotũ eſt. Et qñq; apex vꝛ littera
Et pꝛie apices dicunt᷑ lręꝗ ĩ frõtiſpicijs
muroꝝ vel eccliaꝝ ſcribunt᷑.⁊ in pꝛicipijs
libꝛoꝝ ⁊ ĩ titulis legũ. Itẽ qlibet lr̃a qñq;
dr apex. Mñ in Marco. Onus apexnon
ſteribit. Et apex vꝛ ligamen. Itẽ apex oĩ
pileus ſubtilis qͥ gẽtiles ſacerdotes vte/
bant. Itẽ dꝛ ſũmitas galeę ſcilʒ conꝰ ſuꝑ
quẽ criſtę ppnuntur. Inde apiculus qð ⁊
pꝛo litterapꝛo ligamine quo philateria

dependent? pꝛo filis accipitur. Papias
x dicit. Apex apicis dictus ꝙ longe ſit
a pedibus.i.ſũma pars verticis vel coni
vel gale? vel mõtis vel lr̃e. Itẽ apex ẽ ſů⸗
mitas honoꝛis vel diſtinctiõis nota. Dñ
Apex littera ſignũ galeę dignitas altiſſi/
ma mitra.
Apheduo ſᷣm qð exponit glo. Danielł xi?
cõpoſitum eſt.⁊ idem eſt quod ſolij ſui.
AVlij exponũt apheduo.i. Emaus:/quę eſt
ciuitas ad radicẽ moni oliueti diſtans a
hieruſalẽ fere tria miliaria. Alexãder neq;
Ddicit ꝙ apheduo idem eſt quod appẽdix
ſcilʒ manſiũcula ꝗ adheęret magnę domui
Et dꝛ ꝓſpectũ ſi de lignis: menianuʒ ſi de
lapidibo cõſtructũ eſt. Dñ. DNicas aphe/⸗
Duo ſolaria ſiꝗtq;. vcppendix ꝙ ſi lignuʒ
ↄſtruxerit ipſũ Dicas ꝓſpectũ ·ſi ſaxũ dic
męnianum.
Apia vicebat᷑ Romę ꝗqdam publica via.
Pñ in paſſionali ſępe legitur Romę via
apia. Itẽ iuẽ hãc viã venꝰ habuit teplũ
vnde ipſa vĩ apias Oñ Ouidiꝰ.Nõ il⸗
las lites apias ipſa ꝓbat.I¶pia etiam dẽ
ſuiſſe vxoꝛ Philomonis.
Apiago.ũſt.dꝛ herba cuiꝰfloꝛes apes libent
colligũt ⁊ maxime appetüt.
Apiane ſunt vuęgꝗ dulce vinũ faciũt.
piarii. n. . eſt locus vbi ſunt vel mellifi⸗
cant apes/ſic auiariũ vbi ſunt aues:⁊ vio/
lariũ vbi viole· roſariu vbi roſe.
pifoꝛiũ apiſteriũ idem.
piaſter. m. S. vꝛ? mgr̃ apũ.⁊ dꝛ ab ape ſiẽ
catulaſter a catulo.

Apiaſtra.fſ.p.eſt auis quę libẽter comedit

apes. eſt viridis coloꝛis:qꝗqᷓ ⁊ merops dẽ
Apiatellũ.n.s.eſt herba quã qͥ ieiunus gu⸗
ſtauerit ridendo exanimat᷑.
Apicioſus.a.ũ.i.caluꝰ capite · cuiꝰ frontꝭſũ/
mitas apparet.
Apicitus.a. ũ.i.ligatusab apicio.
Apifera.pe.coꝛ.ſut funes qui coꝛnibus an/
temneę dextra ſiniſtraq; tẽdunt᷑ retro vᷣſa.
ab a? pes pedis ⁊ fero.qꝛ longe a pede ma
li vel veli ferũt coꝛnua⁊ extendũt coꝛnua
valomn ore cor eſt nomẽ oppidi.
piũ. n. 8.?m Muguitionẽ eſt herba q̃ ſo/
lebant coꝛonari apices.i.capita hoiuʒ · hh
bim Papiã apiũ eſt genus herbę dictuʒ·
eo ꝙ apices.i.capita antiquoꝝ triũphã⸗
tiũ vel woetaꝝ ipſo coꝛonabant᷑ · quo in/

ternoꝝ viſceꝝ doloꝛes grauiſſimi ſopiũt
huiuſmodi herba ebꝛietatẽ dꝛ ꝓphibere.

z
ſano
ſobise
diaba
Nune
bco
ſos
Aroe⸗
dert
n
702

1uurd

hor

lg⸗
ſwn
w
ligi
Neche
Alas!
Uutor
Precd
wuü

G
1We
inta
i.
Peag
lsſer
n
lsanm
bette
ſtodl
kwani
lorn.⸗
diſege

Dapins
longeſit
coni
ereſü⸗
o Vi
altiſſ,

Mnickpi⸗
dſolffi.
160 eſt
plſtunga
Gernec
pedix.
domui
nuyſide
asaphe⸗
nuigy

voneni
ttpli
umde

gllryt

.
zrno⸗,

le ſi

meli
dpo
unns

nſi⸗

usan⸗
10
edema
(nus

1
gi 0,
vig⸗
niuy
bi⸗
noin⸗
piin/
bere⸗

Aplanos uł aplane aplanes.i.firmamẽtũ

qſi ſine erroꝛe.qꝛ ſemꝑ mouet᷑ eodẽloco.

Apluſtre.ſtris. oĩ igubernaculũ nauis vel

armamentũ. Dñ Juuenalis. Oicteq; tri/
remis apluſtre. Inuenit᷑ eti apluſtra.tre
Aca.f.p.eſt ſeiptuʒ quod qreditoꝛ dat

debitoꝛi ſoluenti.in quo creditoꝛ pfitet᷑ſe
tantũ accepiſſe.⁊ fit a creditoꝛe ſicut anti/

poca a debitoꝛe. Oñ.ꝑoca ſoluenti dat
anti ſuſcipient.
Aꝑocalypſis.ſis.ulſeos.ĩterpᷣtat᷑reuelatio
ſecetoꝑꝝ.⁊ vẽ liber Joannis euãgeliſtę qͥ
nobis cęleſtia ⁊ multa ſecreta reuelauit.⁊
dꝛ ab apo quod eſtre.⁊ calypſis quodẽ

elamentũ.qꝛ ibi manifeſta ſunt quęerãt
abſcõdita. Ruroꝛa. Eſt apocalypſis my/

ſtica verba gereenn...
Apceleſma dẽ coniectura de futuris conſi
derata iuxta motũ planetax.
Aꝑpqiphus. a. i. pe. coꝛ.i.o ccultꝰ ſecretus
dꝛ ab ap.i.de:⁊ ciſis ſeccetũ Itẽ apoci
pha pue dicunt᷑ illa ſcripta quoꝝ oꝛigo
⁊ autoꝛ ignoꝛat᷑.⁊ q;uis ibi ſint multa ve/

ra:non tñ habent᷑ in autoꝛitate ꝓpter pła

falſa quęibi cõtinent᷑. Inde apocriphariꝰ
qͥ deſcibit appocipha. Item m quoſdaʒ

apocriphus dꝛ ab apo quod eſt longe ?

criſis.i.iudiciũ·quaſi longe a iudicio · vel
de quo non põt haberi certũ iudicuʒ. Et
aliqs liber ꝛ ouplicit agpcriphus· ułqꝛ

autoꝛ ignoꝛat᷑ veritas patet.⁊ talẽ rec

pit ecdlianon ad fidei ꝓbationẽ ſ ad er-
roꝛũ deſtructionẽ. q̃les ſunt liber Judith

⁊ alij quos enumerat Hieronym in ꝓlo⸗

go Regl vel qn de eius veritate oubitat.
⁊tales non recipit ecdeſia · vt eſt liber de
infantia ſaluatoꝛis.
Axocripharius vel apocriſarius.i.ſecreta/
rius · õſiliarius.vel etiã vꝛ cancellariꝰ.qꝛ

ipſe eſt ſeq etarius reg vel imperatoꝛis 2

eius ſeceta ſcit dꝛ ab apociſis.i.ſecre/
tum · vel vꝛ ab apo qð eſt ab velde. ꝛchꝛy⸗
ſos auruũ.⁊ idem ẽ quod theſaurariꝰ.eo ꝙ;
habeat aurũ regis vel imperatoꝛis in ſua
cuſtodia.
pocriſarij ſunt nuncij oñi papęq̃ſi ſece-/
tarij. vt viſ.iõ.c. ſeptuaginta:Nam criſis
oꝛ ſecretũaurũ.vwel iudicin.c.ſignificaſti.
de elec. in glo.i. Hñ.curũ ſecetũ dat iu/
Diciu tibi crliiss.
Apocopa.ſp vel apocope.pes.ẽ ſubtractio
lrę vel ſyllabę de fine dictionis ut Achil⸗
li ꝓ Achillis· fac p face.
Apodiſteriii.n.s.eſt locus vbi res ponunt

Apdixis gręe ſᷣm Papiã ·i.oſtẽſio. Hu/⸗

guitio vꝓᷣo dicit apodixis.i.oſtẽſio.fanta⸗
ſia pbatio · experimentũ· virtus/ poteſtas.
Vñ in vita de beata Agnete legit. Id fi⸗
liü meũ voluiſti apodixin tuęartis magi⸗

cceę demonſtrare.
Apofoꝛetũ.pe. p.eſt vas planũ ad ferenduũn

tboma wl aliqd aliud. Etiã eſt vas ad de⸗

erendũ reliquias. ”
Apofragiſi ina. f.p. eſt ſignaculuʒ anuli ſere

circiflexrrix-

Apogeũ gei.eſt oſtructũ ſub terra edificiũ

₰

quod nos antꝑ vel ſpeluncaʒ dicimꝰ dẽ

ab apo. i. de. 1 ge terra. Idẽz dꝛ hypogeũ

ab hypo quod eſt ſuba ge terra.
Epoleſma vꝛ diffinitio conſũmatio viſ-
pPutationis. .
polides icunt᷑ qͥ ſunt ſine ciuitate. ab a
quod eſt ſine ⁊ polis cuitas.

Apologus.m.s.ᷣ eſt ſᷣmo ruſticalis de bꝛut

nialibo- inſtructioni hoiuʒ coaptatus ex/
emplum viuendi cõ tinens.

Apolutiũ·n. s.eſt veſtibulũ ſeu loc vbi ve⸗

ſtes abluendę exuunt᷑.

Apollo.linis.m.s.pma bꝛeuis ꝓpꝛiũ nomẽ
viri. Oñ Mirgilins. Concutit? ſtimulos

ſub pectoꝛe vertit apollo. Eliqñ auteʒ eſt

indedi. Oñ.i.Corn.p̊. Ego qde ſuʒ Dauli

ego Apollo. Etia ANpollo ᷣm fabulas dr
de ul idolũ greęcoꝑſcilʒ de celotes· vim
ſuꝑ arcũa pharetrã geſtansvel citharã ⁊
tibiã·quaſi donans hoĩbo mercedẽ gratię
l vindictę vel oꝛ ſol a gentibo.
Epollonius.m. s. pma bꝛeuis ꝓpꝛiũ nomen
viri. DHñ in Auroꝛa. Miſſus apollonius
dux nup factus ab illo.

Apollinariſte hęretici ab apollinarevocati

ne aia aſſumpfſiſſe.

Apologia.F.p.i.excuſatio vel reſpõſio.⁊ dꝛ

ab apo quod ẽ re.⁊ logos.i.ſpᷣmo. q̃ſi ſer/
monis relatio.i.reſcõᷣſio. Vñ in decretis
Alexandri papę. Clerici q alios accuſant
iuſtã accipiant apologiam.Et ponit᷑ ibi
apologia p defenſione vel negatiõe ſola
Inde a pologeticuis.a.ũ.i.excuſatoꝛiꝰ vel
reſpõſoꝛius hm Hug. Papias oic: Ipo
logia.i.excuſatio. Inde apologeticuʒ dẽ.
i. ſatiſfactiõis iudiciũ uł veꝑ teſtimoniũ.
pompeius gręce vẽ emiſſariꝰ latine.

Apoplexia.fſ.p.eſt ſubita ſanguis effuſio.

qua ſuffo cati intereũtſicoicta.qꝛ ex letali
percuſſione repentinus caſus ſiat. Gręci
c

Aiewſſion apoplexim vicunt.

Poꝛia. f.p. pe. coꝛ. plura ſigt. Eſt eniidem

quod apertiolaborangoꝛ aculeus.ſtimu
lus ·ictus· vulncura · tediũ/ moleſtiapau
pertas ·triſtitia · vertigo capitis! dicit᷑ ab

a quod eſt ſine ? poꝛus quod eſt minimũ
foꝛamen in coꝛpoꝛe per quod ſudoꝛ ema /
nat: ita vicit Hug. Super illud Ecc 272

Apoꝛia hoĩs in cogitatu uliꝰ oicit glo. iiin⸗

fiunoo. ſtimul wl moleſtia. Ite ſup illd
Cor. 4 ꝛiaf · nõ deſtituim̃ ⁊c· dic.i.

pauperes ſumus penos eni grece pauper

dꝛ latine. Item ſuper illud Jlaix. S9. Eſt

apoꝛiatus.i.cõtriſtatus de ĩfelicitate eoꝝ.
ſm hoc apoꝛia idẽ eſt quod triſtitia.

Sed Hapias vicit: IWpoꝛia gręcũ nomẽę

eſt eſt idẽ qdð fluxio · oiuinatio.uel vna/

tio gloꝛię dei. Del ſunt feces ⁊ reliquęſoꝛ-

—

des elementoꝛũ ꝗ in gere purgant vnde
gignunt in terra viuerſaicilʒ arboꝛes. la⸗

oſiopeſis.ſ.t. eſt validus defect onis
ſñ Cerentius in eunucho. Ego ne illam

lei⸗ Zc. Itẽ apoꝛus.a.ũ.i.Oiuinus.

ꝗillũ/quę me quęme non.

Apoſtata. 9.p.oꝛ peruerſus renunciatus.

*

refuga retromiſſus. Et pꝛopꝛie vꝛ ille qui
pmo bene agit: poſtea peruertit ſe.⁊ male
agendo retro abit. Del eſt aliqs recedẽs

a ſide vel religione. Et vꝛ ab apo quodẽ
retro ⁊ ſto ſtas. Iñ apoſtatic.a.ũ.i.puer/

ſus. Inde apoſtaſia.i.renunciatio· retro

ad malũ moꝛẽttio · quę in tribo conſiſtit.·
qͥdẽ in vimiſſione fidei chꝛiſtianę.2? i vi⸗
miſſione habit religionis.ꝰ in imiſſio/

ne tonſurę dericali. Itẽ apoſtatic ẽ etiaʒ
idẽ qð ꝓſelitus ſcilʒ qͥ pcul ſalit de vna ſe⸗

cta in aliam.

Apoſtema.n. t. pe. pꝛo. dicit oura humoꝛuʒ

collectio in coꝛpoꝛe ·ſic dictũ a collectione

bumonꝝ: Ma gręæci apoſtemata collectio⸗

nes vocant. . . . .
Apoſtolus.m.s.gręcũ ẽ.⁊ d miſſus latine
hebꝛaice liſan. dꝛ ab apo qð eſt de vel

re. ſtolos quod eſt miſſusq̃ſi de clo vel

a deo miſſus. Miſſi enim ſunt apoſtolia
chꝛiſto in vniuerſũ mũdũ ad pꝛędicandũ

euangeliũ. Inde apoſtolatus. us.ui.i. vi/
gnitas ułofficiũ apoſtoli. Inde apoſto/

licus.a. ũ: hic apoſtolicis ꝓ papa.Inde

etiã apoſtolaris.ↄ.t.⁊ hocre. .

Apoſtoli in iure dicunt lĩę oatę appellaͤti ·

in ;bo continent᷑ allegationes: qualit in
Qula ꝓceſſum ſit. Itẽ apoſtoloꝝ alij ſunt

cõuẽtionales · ſcilʒ quado pars admittit

appellationẽſiue in iudicio indice refutai⸗

teſiue tacente vel extra indiciũ · vt ex de

appel.c. ſepe. .c. oblatę. Elij ſunt teſtimo/
niales teſtiſicantes de appellatione facta
Alij oimiſſoꝛij· ꝑ quos apparet ꝙ iudexr
detulit appellationi. Elij refutatoꝛij ꝑ às
apparet ꝙ iudex non detulit appellationi

Elij reuerendi ſiue reuerentialesſcilʒ qũ
ob reuerentiã ſuperioꝛis appellationi de⸗/
fertur. vt. c.i.de app.li.?. in glo.

Apoſtolici beretici qdã quiſibi hocnomẽ

ſumpſerũtq; nihil poſſidẽtes ꝓpꝛiuʒ· ne/

quaq; recipiũt illos qui aliq̃ i hoc müdo

vtuntur.

Apoſtrophe. phes. vel apoſtropha phę.
eſt ↄuerſio locutionis ad aliquẽ per ſeca/
vam perſonã:vt: DVñi ẽ ſalus ⁊ ſuꝑ pin

tuũuũ benedictio tua.

Apoſtrophꝰ. m. s.virgularegula.qi pars
circuli dextra ad ſũmã litterã poſita ĩ his
dictionibo in fine · tribunal ⁊ pirrin /qua
nota oſtenditur deeſſe in ſermone vltuna
vocalisvt tribunal pꝛo tribunale pirrin

vꝛo pirrine.

potheca.ſp.dẽ
reponuũt. Inde apothecarius.rij. cuſto⸗
dit apothecã· vel mercatoꝛ.⁊ apothecari

a.i. i.ad apothecã pertinens. Bel apothe⸗/
ca dĩ arca vel loc in qͥ aliqͥd ponit᷑ cuſto/

diendi cauſa· vel in quo publice ⁊ coĩter
merces vendunt᷑.⁊ ſpaliter medicinales.
Apotheoſis· .t.i.dĩnatio vel cõtẽplatio.
Apotima pe. coꝛ. eſt vis herbaꝑ decoctaꝑ
Hnñ Macer. DHis potius ſemimnũ vel apo

Aſpparitoꝛes vel apparatoꝛes dicunt᷑ ſerui

entesquia appareant ⁊ videant᷑ vt ſſto
ſint ad obſequiũ. Del apparitoꝛes vicũt᷑
illi qui citant partes eas apparere faciũt
Tiudicio · vel vicunt᷑ miniſtri crudelitatis
ad iuterficiendũ malefactoꝛes
Appellatio ßᷣm ¶o.eſt a minoꝛe iudiceꝑ
iuocationẽ maioꝛis iudicis pꝛętextu ini/
quitatis pᷣmęlatę ſententię reſciſſio.ff. de
mino.l. pꝛęfecci.
Appellite heretici qdã quoꝝ autoꝛ Ilppel⸗
les pnceps fuitqui creatoꝛẽ ãgelũ neſcio

quem gloꝛioſu ſuperion dei faciẽs deũ le/

.

apparuiſſe.
Appendix.o.t.dꝛ manſiuncula quę magnę
domui adbęret · ſcilʒ ꝗq appedit᷑ parieti·nõ

theca.fp. dĩ repoſitoꝛiũ vel recondi/
toꝛiũ·qnia in his hoies elaboꝛatas fruges

gis iſr leillũ igneũ affirmãs · ꝗͥ vixit chꝛiſtũ
non in veritate deũ ſed hoĩem in fantaſia

tenan⸗
Apoſt
Apprli
olpnn
iu
Tpuaus
—
lomen,
Coee
dies
eſtina
Aprus
quutt
Wdia
Pulau
alſteme
neoba
tafu.
Pyanus
nanus
nans
Tpronns
1ptoſe
nnoin
Pus⸗
wüne
nlan⸗
wein
Tphan

dunli
4

Huni
e ſe
inpert
Wiben
Mulla
Unngi
guo d
nuaia
ſogae
hlogl

efuti⸗
timo/
face
nder
ſos
non
chf
on Ne

mom’
ehe/
müo

pbe.
Aſech/
pin

ipas
nihbis
nuu
Nlume
pimmn

Londi
fnges
auſto⸗/
won
potw⸗
aſto⸗
ier
uo.
in
Wapo⸗

neſen⸗
rid,
uit
hũt
iunns
dieg

tuint/
oſ de
,
l,
iſfi
uſia

ane

„

habens tectũ diuiſuʒ in duo latera. Inde

appendiciũ.neu.s.idem.
Applauda vel appluda.f.p.dẽ ſoꝛbitiũcula
ex paleis facta cirrca qua pueri ſolebãt ap
plaudere.vel applauda vi furfur.

Aplubatio ẽ diiſaꝝ materiaꝑ ↄſolidatio

vt auriargentiplubi ſtanni ⁊ca eaꝑ ma/
teriaꝝ cõiunctio di applumbatung.
Apoſtus.a.ũ.i.peruerſus⁊ cõtrarius.
Appulſus pecoꝛis ad aquã·eſt ius adducẽ/
di pecus vel gregẽ ad aquã fonᷣ alieni uł
riuũ ad aquandu.
Apꝛicus.a.ii.pe.pꝛo.i

illo menſe ſit pulcerrimũ tempus ex ꝓdu
ctione floꝛũ. Inde apꝛicitas.i.caloꝛ.iocun
ditas.Oñ Dꝛatius. Quicquid ſub terra
eſt in apꝛicuũ ꝓfert eętas.i.in apertũ

Apꝛilis: menſis quidã.⁊ oꝛ quaſi aperilis ·

quia tunc terra aperit ⁊ floꝛes germinat.

vel d ab aphꝛodite quod eſt venꝰ.vnde

apꝛilis.i.aphꝛodit ul q̃ſi aphꝛil.i.veneriꝰ
q; iſte menſis dedicatus eſt veneri vłqꝛ
in eo habet feſtum ſuũ. vel quia in eo na/

Aptitudo.ſt.i cõuenientia. Inde aptitu/
dinarius.a.ũ.quod ſigt aptitudinẽ pꝛo⸗

pꝛietatis · vt riſibilis.
Aptotus.a.i.i.ſine caſu·ab a quod eſt ſine
⁊ ptoſis caſus:quaſi ſine caſu. Inde apto
ta noĩaincaſualia · vt frugi. .
Aptus.a.ũ.nomen ⁊ non participiũ·quia
verbũ a quo deſcendit non eſt in vſu.ſcilʒ
apiſcoꝛ. idẽ ẽ qð habilis uł diſpoſit. Iñ
ĩepti.indiſpoſitus.⁊ ambo comparant᷑.
Apulia.f.p.eſt puintia vbi ↄditũ eſt Hꝛũ/

ouſiũ. Iñ apulus. a. u. i. de apulia exiſtẽs

A ante Q

Aqua or quaſi qua. Eſt eni plana in ſuꝑ/

fice. Et eſt quoddã elementũ coꝛpoꝛeum

ſimplex humidũ ⁊ frigidu. Inde aqueus

a. 5. i. humidus vel in aqua exiſtẽs. Inde

aquula diminutiuũ.i.parna aqua.
Aquagiũ.n.s.dꝛ aquęduct᷑.ſcllʒ cãnalis in
quo ducitur aqua.
Aqualiciũ.n.s.dꝛ locus vel guttatoꝛiũ per
quod aqua foꝛas mittitur⁊ elicitur a pꝛo/
ꝛio alueo.
qualiculus.m.s.i.ventriculus Dñ Per/

ſius. Hinguis aqualiculus penſo ſexqͥpe/

de extat. J
Aqualis.is: hoc le.i.ad aquam pertinens
Et ſubſtãtiue hoc aquale eſt vas aquati/

1

pꝛ0. i.iocadus-amenus ca
lidus delectabilis ꝛ ab apꝛilis eo ꝙ in

le Kolt ũ ⁊ latuʒ. Oñ Plautus. Date illi
ſellam vbi ſedeat?⁊ aquale cim aq. Item
aquale etiã accipit ꝓꝑ ventre groſſo·
Mqualii.n.s.dꝛ ſũma ꝑs capitjeo ꝙ bus

ſuicipit aquã defluentẽ q; totũ coꝛpus.

Aquamanile.n. t.o? vas ſuper quod cadit
aqua qua abluunt᷑ vigiti ſacerdotũ poſt

ſumptionẽ coꝛpoꝛis chꝛiſti.

.4*

AMWquarij bęretici ſunt dictieo ꝙ aquã ſolã

offeruũt in calice ſacramenti.
Aquariolus.m.s.dꝛ ſeruus meretricis qui
crebꝛo fert quam.
AWquarius.m̃.s.ꝓ quodam ſigno cęli.eo ꝙ;
tunc cum ſol eſt in eo/eſt abudantia aq̃ꝝ.
tem aquariꝰ oicit᷑ ſuiens q poꝛtat aquã
nde aquaria.i.ancilla ꝗq aqua vefert.
AMquaticus.a.ũ/K aquatilis.lis.x hoc le.i.ad
aquã pertinens: vel in aqua exiſtens.

Alquebibo. m. s· dẽ qui ſępe bibit aquam· ⁊

bõt dedlinari adiectiue.
MWquęductile eſt via per quã aqua agitat᷑
ducit᷑ de ꝓpꝛio loco.

.„

Aquęductus eſt ius ducendi aquã ꝑ fun/

dum vel agrũ alienũ ad irrigandũ agruʒ
meũ vel alterius iure ſᷣnitut cõſtitut.
AEqueęhauſtus eſt ius hauriẽdi aquã ⁊ poꝛ/
randi per agrũfundũ ſeu pꝛediũ alterius
ratione ſeruitut. Et differt ab aquęductu
q; aquęductus fit ĩ fiſtulis ⁊ meatibo ter/
raneis:ſed aquęhauſtus fit per aĩalia poꝛ/
tando.vt.l.ſi pꝛius.S.i.et ij.ff.ð aqua plu.
ar. vbi dẽ ꝙ non debet ille cui debet lerui⸗
tus aquęductꝰ lapidibo/ſ̊ fiſtulis oꝛdiare
qꝛ vſus d ñi plus incõmodat.ff.de ↄtra.
emp.l.ſi aquęductus. H
quęuomus.pe.coꝛ.d qͥ aquam vomit.⁊
poteſt dedlinari adiectiue.
AMquila epicni ge· eſt nomen auis obti⸗/
nens pncipatum inter alias aues · wl. ein
adler. Et oꝛ aquila ab acumine oculoꝝqꝛ
irreuerberato viſu ſolem inſpicit. Rnde.
Mobilitas aquilę pcellit oẽ volatile celi.
Sũma volando petit ⁊ pendẽs aere ſum /
mo. In liqͥdis piſcẽ ſpeculat᷑ acumine vi /
ſus. Inde aquilꝰ.a.ũ.qui naſũ habet cir/
uũ in ſũmitate vt aquilę roſtrũ· Itẽ aqᷣla
eſt ſignũ in celo.
AVquilegia.f.p.eſt nomen herbę.
quiliana ſtipulatio ẽ pꝓmiſſio quęnouat
oẽm cõtractuut ſic vicẽdo:quęcũq; mihi
debes ex quacũq; cauſa illa m pꝛomittes
aĩo nouandi.⁊ vicat ꝓmitto:tunc ꝑ acce/
ptilationẽ tollet᷑ obligatio. Inſtit.quib⸗
mo.tol.obliga.
( 2

AMquilo.ſ.t.ẽ ventus quidã ſerenꝰ ⁊ aquas
ſtringẽs ? nubes oiſſipãs: vide.s.in afric
NVngde. Dic aquilã voluc em ventũ dicas
aquilonen. „
Aquilus.a.ũ.dicebant antiq ꝓ niger.a.ũ.
Xne aquileus.a.ũ.i.niger vel fuſcus.

quoſus. a. n.i.plenus aqua. ꝓpꝛie locus

dꝛ aquoſus ⁊ potio qquata. Iñ aquoſi-/

tas. i.nũdatia aqua.

A ante ₰G
Ara pina longa ſine aſpiratio e.i.altare ·P
ppma bꝛeuis ⁊ cum aſpiratiõe eſt ſtabulũ
poꝛcoꝝ. Mñ· Eſt hara woꝛcoꝝ bꝛeuis ⁊ nõ
gra von.
Arabarchus vꝛ pnceps arę.vel virtus.
Arabia.f. p.ẽ regio quędã.⁊ ĩterpᷣtat ſacra
q regio illa thurę abudat. Mac greci en/
demon.nri beatã noiauerut Eade e noia/
ta Saba a filio Chus qͥ vict ẽ Saba.
Arabicus.a.i.i.aliquis de tali regiõe ſcilʒ
de arabia. rabs-ic»dem.
Arabici quidã hęretici in arabia exoꝛti · di
centes alam cum coꝛpoꝛe moꝛi:⁊ in nouiſ/
ſiinmo vtrucq; reſurgere.
Alrabilis.lis: hoc le.dꝛ qð eſt aptũ bonũ
ad arandũ:vt terra eſt arabilis.
AIradij q d pł ſunt.vide.S. amoꝛreus.
Aram indeclinabile interptat᷑ electus.
Aranea.f.p.di vermiculus faciẽs telam ad
capiendu muſcas/ab aere victus:eo ꝙ in
gera fila gerat. Oel oꝛ aranea ab Rragne
regina quę fuit mutata a Pallade in ara/
neam m fabłas. Iñ h̊ araneola.i.parua
garanea:.. Iñ etiã h̊ aranꝰ inuenit᷑.⁊ araneꝰ
a.ũ.i.qad araneã ꝑtinẽs. Iñ h̊ araneolus.
AXrapagatus. a. um. ab area effoſſus. Dñ
Plautus.Aurũ mihi intus arapagatũ ẽ.
Araphis.ſ.t.dꝛ domus luſoꝝ vel aratoꝝ.
Aratellũ.n.s.dẽ paruũ aratt.

Aratiucula.f.p diat foſſa parua quęinſtar

ſulci aratur.
Arardeentome e paruus aratoꝛ.
Eratoꝛius.a.ũ.dẽ locus qͥ põt arari.
Nratrũ.n.s.eſt inſtrumentũ arandi.DHnde
in ATuroꝛa. Moſtre carnis humum crucis
hic aratro quaſi ſulcant.
Vrbiter.m.s.d reuelatoꝛ cõſilioꝝinutĩ Sa
luſtio. Pꝛocul arbitr oibo amotis. Etiaʒ
eſt idẽ qð teſtis Oñ in Geñ. Accidit aũt
vt Joſeph intraret domũ ⁊ oper quippiã
faceret abſq; arbitris Hel eſt idem quod
cõpꝛo miſſa rius vel iudex eſt ille qui ex
cõpꝛomiſſo.i.ex ↄſenſu partiũ⁊ ex litigã/

tiũ electione de cauſa cognoſcit.qui nullã
habet iuriſdictionẽ ꝓpꝛia ſeu delegatã.ff.
de arbi.l.i. Bʒ electus ẽa partibo diſcoꝛ/
Dantibo·ad earũ litem ſua ſententia viri/
menda. Et eſt vifferetia int arbitꝝ arbi⸗
tratoꝛẽ ⁊ amicabilẽ cõpoſitoꝛẽ: Mam ar/
biter ⁊ arbitratoꝛ poſſunt eligi cim pęna

ſed differenter: Mam arbiter oꝛ iudexꝑ

cõſenſũ litigantiũ electus qui iudid par/
tes ſuſcipit.⁊ finem ↄtrouerſijs ſua ſentẽ/

tia ſe pollicet᷑ impoſituꝝ. ff. de arbi.l.ſi de

meis.S. recepiſſe. Et a ſententia talis non
põt appellan.ff. de arbi.l.diẽ ꝓferri.S.ſta/
re. et. l.i. C. eo. ti. Ged arbitratoꝛ ẽin quẽ
aliqͥ cõpꝛomittunt tali foꝛma ut poſſit co/
gnoſcere⁊ etiã iudicare alte ⁊ baſſe. Sed
amicabilis cõpoſitoꝛ ẽ qͥ ſine pena tẽptat
⁊ experit᷑ an litigatoꝛes patiant otrouer/
ſiam ſuo conſilio vel autoꝛitate viſcuti.S.
quod ſi quisin Halt.l.ſi de meis.
Irbitriu.n. Ss.vꝛ libera volutas vel ptãs qᷓ
uis ſpõte bona vel mala apetere poteſt.
tem arbitriũ eſt actus certaꝝ ꝑſonaruʒ
exequentiũ cõpꝛomiſſum ſᷣm ⁊łco.
AVrboꝛ vł arbos ſᷣm Iſidoꝝ dꝛ ab aruis:q;
terrę fixxis radicibo adheret · vel dꝛ ab her/
ba· eo ꝙ ad modũ herbaꝝ pullulet naſcẽ/
do. Pꝛiꝰ eni iacto ſemie herba oꝛit᷑· dehinc
confota ſurgit in arboꝛẽ· dehinc in paruo
tempoꝛe herbã quã viderasarbuſtuʒ ſu/

— —

ſpids. Et arbos ꝓpꝛie vꝛ de fructifera ar/

boꝛ vᷣo de non fructifera: ſterili. Et ẽ ar/
bos genen fę.cum ſit mater ꝓpꝛij fetus. Et

nota ꝙ noia arboꝝ ſunt ge.tęq; naturam
matris in ſuis fructibo imitant vt pirus⸗

vlmus. Wec eni eſt quaſi obſtetrix puer⸗
peraꝝ bacchi. Vñ oleaſter eſt ge.maſ. qꝛ
non ↄcpit ·cum ſit ꝓpꝛiũ ſuę gent ↄciꝑe.i.

oliuaꝝ. Pꝛo pomis vo ſunt ge.neu.

Vrboꝛetũ.ti.locus vbi arboꝛes creſcit.
IArboꝛeus.a. ũ.⁊ arboꝛinꝰ.a.ũ.idem. ſcilʒ de
arboꝛe exiſtens. è
IArbuncula.f.p. iminutiuũ.i.parua arboꝛ
Arbuſtula.f.p.diminutiuũ idem.

Irbuſtũ.n. s. vꝛ locus vbi qeſcũt arboꝛes

p ipſis quandoq; ponit᷑.⁊ pꝛęcipue no/

uellis · Arbuſtũ etiã dꝛ quãdoq; arboꝛno

uella ⁊ tenera ĩ qua inſertio quãdoq; fie/
ri poteſt ? dicit᷑ arbuſtũ quaſi arboꝝ ſta/
tio vel haſta.
Arca vꝛ ab arceo · es · q arcet? phibet viſü
wl. ein arch. Item arcateſtameuti vꝛ te/
