BPecania.ſ.p.i.ſocietas decẽ viroꝛu.vel di/
gnitas decani.

Decanilſſa. ſe. f. p. eſt vxoꝛ decani · vel decẽ

viros habet ſub ſe.

Decan ni m. . pe p. qui decẽ viros habet
ſub fe · ſiue in ecclia ſiue ex ßm Mug. Ha⸗/
pias dicit. Decani victi ꝙ decẽ militibo

lſerunt᷑ vel denriiiss.
BPecapolis.lis.i. ciuitas vel regio ꝗ decem

habet ciuitates ſub ſe.⁊ dꝛ a deca quodẽ

ecẽa polis quod ẽ ciuitas. Et facit giũs

decapolis ul decapoleos. Oñ Marci.7
Inter medios fines decapoleos. Iñ de/
capolitanus oñs illius ciuitatj. vel eps vel
archieps illius cuitatis. .

Decem a deca dꝛa eſt nomẽ nuerale inde/
dlinabile oĩs ge.

mẽſe.i.a.martio.⁊ dꝛ a decẽ ⁊ imberquia
pluuioſus eſt ⁊ imbꝛibo abundare ſolet.
Pöõt etiã dedlinari adiectiue · hic ⁊ hec de⸗

ember bocbꝛea fact ablatio ſingulan

S „

ja actũs pluralis es vel is.
Becemocto cõponita decẽ octo:⁊ eſtoĩs

ge.x indedi:⁊ pluralis nũeri ·a quo deci

„

muſoctauus.a.i. .

BPecempeda. de. pe. coꝛ. i. poꝛtica decẽ pequʒ
BPñ Mꝛatius in odis. Nulla decẽpedas
metata poꝛticis.

December bꝛis eſt decimus menſis a pᷣmo

vfudn
dunbi
iic

etrleen
glognr
Uobln
ni⸗

tänmrn
.

wee
nſt
i

ð

Pu
Dd

Nawe

wobebet

jwen
cde
uugis
Prar
vs ſid
ge

uce

ipnd
ua
nſet.
d/
ſgen

piſin

nn
odis

Pecẽſeptẽ.oĩs.ge.nũeripłalis indecli· Iñ

decimuſſeptimus.a.ũ.
Decẽnalis.i.bellũ decẽ annis geſtũ · poteſt
etiã declinari adiectiue/hic ⁊ hęc decẽna/
lis. hocle.i. decẽ annoꝛil.
Becẽnis.9.ta hot ne.i.decẽ annoꝝ.Iñ
cẽniũ.nij.ſpaciũ decẽ annoꝛũñin.

decimuſnonus.a.n.

Becẽnouẽ.oĩs.ge.indecli·płis nũeri. Iñ

PBecens.tis.o.t. participiũ. decens aliqñũ

nomẽ. Et vꝛ decẽs motu coꝛpoꝛis · ſpecio⸗

ſus ſpecie· foꝛmoſusnatura ul foꝛma· Itẽ
decẽs.i.cõpoſitus.ꝑfectus:egregię foꝛmę

ꝑfectę.⁊ cõparat᷑ decens.tioꝛ.tiſſimus.
Decẽtarius.rij.i.ingenioſus:pmptꝰpara/
tus. vel copioſus.⁊ oꝛ a deccen.
Decẽtrix.ſ.t.nauis compta·a decẽ dẽ
Veceſſus.us.ui.i.moꝛs.

Becibilis.ↄ.t.⁊ hoc le.quẽ decet alid vl

poteſt vecere · vel quog decet.
Beciduus.a.i.i.ad cadẽdũ facilis.
Secmula.le.f.p.i.parua decima.

Becimus.a. .⁊ heęc decima mę· a decem dꝛ
Et nota ꝙ antiq vicebãt decumꝰ p deci

mus decuma p decima: H
Becima ſᷣm Moſti.ẽ oĩuʒ bonoꝝ mobiliũ

licite adqͥſitoꝑ pars decma · deo vata· vi
uina cõſtitutiõe debita.·humanaq; ↄſue

tudine apꝛobata.de deci.c.i.et.c.parro/

chianus.c. non eſt. c.tua nobis.S. veruʒ. ·

ci non ſit ab hoie.

Decimarum tres ſunt ſxẽs bᷣm PVoſti in ſũ.
QMuedã pſonales quę debent ex oꝑe per/

ſonaliut ex artiſicio· ſcia · militia·negocia/
tione ⁊c. Quedã pᷣdiales ꝗͥ pueniũt exp/
dijs · vt vinũ · blada.fructus arboꝝ.Caleſ

eni dandeę ſunt illi ecclię in cuꝰ parrochia
ſita ſunt pꝛędia.de oeci.ad apłice.Etiam
indęi tenent᷑ ſoluere vecimas diales.c.
oe terriseo.ti. Itẽ debẽt ſolui de diũſis

ſemibo vnius agri.nõ tm̃ ð vno ſi fuerint
ſucceſſiue ſemĩati.c.ex parte canonicoꝛũ.
eo.ti.Etiã ciſterciẽſes⁊ alij qͥ ſi nullo gau
dent pᷣuilegio· dare tenent᷑ decimas de
terris de nouo adqͥſitis licʒ eas pꝛopꝛijs
manibo excolãt.c.nuꝑ.e.ti. Quędã ſũt de/
cimę mixtę.⁊ pñt dici hę de qͥbo dubitat᷑

vtrũ ſint pdiales vel pſonalesut ð agnis

⁊ fętibo alioꝛũ aĩaliũ:ꝗ ſunt in paſeus et
gregatim paſcunt.

Decipula.lę.f.p.pe.coꝛ.dẽ inſtrm 8 ad ali
quid decpiẽdũ efficit᷑ ſicut muſapula ad

mures capiendos. Dñ decipula pot eſſe

deceptio · muſcipula.laqueꝰpedica·et dẽ

e⸗

a decipio. Dñ Job · 9? IAbſcõdita ẽ ĩt᷑ra
pedica eiꝰ.⁊ dedpula eius ſuꝑ ſemitã. Iñ
decipuloſus.i.rraudulentus.
Declinis.nis.ↄ.ta hocne.et decdlinꝰ.a.ũ.pe.
ꝓ.in eodẽ ſenſu.i.deoꝛſũ inclinat uł pla⸗
nus:/qᷓi veoꝛſũ a dino. Iñ declinitas.

Declinatio.f.p.i.inclinatio/inflexio-

Peclinabilis.ↄ.ta hocle.⁊ declinatus.a.i.
qð põᷣt vedinari ·vel qð decdinat᷑.
Decoloꝛ.loꝛis.ↄ.t.i.ſine coloꝛe. .
Decoꝛ.oꝛi m.t.i.honoꝛ: dꝛ a decet: coꝛri
pit. o. in gtõ. Oñ Danielis.xi? Et ſtabit
Iloco eius viliſſimus ⁊ idignꝰ decoꝛe re/
gio. Inuenit᷑ tñ ſᷣm quoſdã antiquos ꝓ
bonoꝛus.ra.rũ.adiectiue poſitü.Et cõpo/
nit᷑ cũ in vel dea dĩ hic⁊ hęc indecoꝛ.con..

hic⁊ hęc dedecoꝛ.corlcoꝛrepta.o.in gtõ

in eo dẽ ſenſu:ſcilʒ inhonoꝛus: dedecoꝛo/
ſus.Oñ Nirgilius. Mõ tñ idecoꝛẽ tua te
regina reliqͥt. Inde decoꝛus.a.ũ.me.coꝛ.i
honoꝛus.Hel vecoꝛus..honoꝛ põt deri/
uari a vecus.oꝛis.Oñ Statiꝰ theba. Ter

rarum decoꝛa alta viri decoꝛiq; iugales

Itẽ decoꝛ.oꝛis ꝓducta.o.in gtõ.i.venu⸗/
ſtas ⁊ pulcritudo.⁊ d a decoꝛo.ras. Iñ
vecoꝛꝰ.a.ũ.me p.i.pulcer.egregiꝰulꝑfec/
te foꝛmęvenuſtꝰ Dñ qͥdã. vld cęli deco/
ra nos erige virgo decoꝛa.

Peq epitus.a.ũ.i.valde ſenex.quaſi iã de⸗

oꝛſum a crepoꝛeqꝛ iam deſierit crepare.i.
ſonare · ſciliq aperte loqui vel ꝓlationem
expꝛimere. ðèðYMUGDMWUDW
Decxretiſta.ſtę.ↄ.t.qui ſtudet in decretis.
Hecretus.a.ũ hoc decetũ ti.ſtatutũ pa/
trũ· definitũ iudiciũ. Iñ hic ⁊ hęc decre/
talis ⁊ hocle. vt Iſta dicta ſũt decretalia
i.quę in decretis cõtinent Et płalit H̊ de

qeta ꝓ libꝛo qͥ cõtinẽt᷑ decreta. Innenit

etiã oecretalis ſubſtãtiue.ut In tali de⸗/
cretali dꝛ. Itẽ decret.a.i.inuenit᷑ a de/

creſco. is.decreui: põt ibi eẽ augmẽtati/

uũ vel pꝛiuatiuũ. Et vecretuʒ eſt ſupinũ
duoꝝ verboꝛũ · ſclʒ vecreſco ⁊ decemo.⁊
decreui eſt eoꝛũ ſᷣteriti.
Decretũ pm Spe.vꝛ multis modisqñq;
dẽ ſnĩa diffinitiua· vt.ff.de re iudi.l.de/
creta. vel interlocutoꝛia.ff. de aſſel.l.i.fi.
Qñq; id qð papa ↄſtituit ſeu ſtatuit de

conſilio cardinaliũ nulla facta ↄſultatio/

ne.Et tũc in ſciptis redigit vt ð reſcrip.
pſenti. Oñq; vꝛ cõſenſus eligẽtiũ in ſcri/
ptis redactus vt.ij.q.i.legũ · de elec.ino/
tuit. Qñq; eſt illud quod caplłin uł oꝛdo
ſiue vniuerſitas uł maioꝛ pars oꝛdinauit

yt. ff. ꝙ cuiuſ. vni.no/l. plane. Qñq; eſt
iudicis autoꝛitas in alienationibo rerum
Scipue minoꝝ interpoſi ita. vt. C. de di.

minoꝛu.l.interpoſita. Mñq; vĩ autoꝛitas

pncipis reſciptis bñnicialibo intpoſita

vt ð reſcrip.c. gra.li.vi. Et ſm co. illud
dec etũ eſt cõſirmatoꝛiũ gręqꝛ ex h̊ pꝛin

ceps inſinuat ſuã volũtatẽ ꝗ ſeruãda eſt.
etiã bᷣm euũ ligat ignoꝛates. Eſt etiã qddã
decretũ decurionũ:quod in inuitos ſuper
muneribo reꝝ tribui poteſt. exceptis qͥ li/
beraliu ſtudioꝝ laboꝛbo inſun qͥ medẽ/
vi cauſa fungunt. C. de decre. decuri. l. ex/
ceptis.lixꝰ Qnq; decretũ eſt iuſſus iudi
cis quo mãdat bona alicui ꝓpt᷑ eiꝰ contu/
madiam poſſideri.
Decretalis pᷣm Hoſti.in ſũ.eſt epła in qua
papa ad cõſultationẽ alicuius reſpõdet-
de reſcrip.c.j.ſiue ſolus ·ſiue de cõſilio fra/
trũ · vt de elec. bonę memoꝛiępᷣ. Bñ. De/
cretũ ſtatuit decretaliſq; reſcᷣdet. Sed
canõ eſt cõſtitutio eccliaſtica.vel ſtatutũ
in cõd lio generali ediuuu.
DPecubisę. aru.i.vigilię· vel qð vulgo dicit
paleę młier. Oñ vꝛ. Meęc iacet ĩ decubijs
Decumanus. ni. m. S. maximus limes int
agrosqui ab oꝛiẽte in occidẽtẽ ꝑ traãſuer/
ſum dirigit᷑qui qꝛ foꝛmaʒ decẽ efficit · de/
cumanus eſt appellat. IUger eni bñ viui/
ſus figurã denarij nũeri efficit:Naã cardo
di alius limes ĩ agris:qͥ a ſeptẽtrione di/⸗
rectus eſta vꝛ a cardine cęli· q; ibi celum
volurrrtt :
Decurio. onis.i.de curia eiectus.vel xotius
de curia exiſtẽs. In eodẽ ſenſu iuenit᷑ hic
dechres ris.⁊ hic decudes dis. Inueniũt᷑
etiã hęc noĩa in alia ſigtioneſalʒ pꝛo eo

qui decimã partẽ de bonis ducit. vel qui

eſt ſuꝑ decẽ milites cõſtitutus ĩ curia do/
minonꝝ vel pncipiſicut centurio ſuꝑ cẽtũ.
Pñ.Centurio cẽtũ·bis qͥnq; decurio du⸗
cit. Alij vicũt ꝙ decuriões appellati ſüt ex
eo .ꝙ; ci ciuitates ⁊ macipia cõſtruebant᷑
cuiuſq; loci·gra cõſilij· decima pars hoĩuʒ
pia colligebãt. vt.ff. de v. ſig.ſi pupillus.
Pel dicunt᷑ decuriones ex eo ꝙ cũ colo/⸗
mię vucerent: decima parſeoꝑ ꝗ ducebãt᷑
cõſiliũ publicũ cõſtitueban.
Decushabẽs coꝛreptaʒ.orin gtõ.i.honoꝛ
vel veneratio. Et bm Papiã eſt gloꝛię· H
decoꝛ.coreſt foꝛmę.Et a decus ꝑ cõpoſi⸗

tionẽ dr dedecus. oꝛis.i.vituperatio ꝗᷓ fit

cõtra decus. Oñ ATug. Muq; eſt dedec

cilpę ſiue decoꝛe iuſticię. Iñ dedecoꝛoſus

Aa.u.i.vitio plenusĩpudibundus.
Pedalus.li.pe.coꝛ.dꝛ a vędalon qð inter⸗
piꝛetatur doctus· di qdam qui fuit valde
doctus? ingenioſus artifex. Inde qͥlibet

ingenioſus artifex põt dici dedalus.

Bedicatio.onis.F.t.:.cõſecatio tẽpli ulcõ/

ſũmatio.a dedico.as.i.ſacro.

Deditio. onis t. oi traditio aut redditio

qqua qͥ ſe reddit victũ vel vincẽdũ hoſti⸗

bus victoꝛibo. vĩ a verbo dedo.is.qð ẽ
ſe tradit. Itẽ deditius vꝛ etiã qͥ de ſua p/
uintia ad aliã ſe tradidit. Capias vo oi/

at. Deditij a deditione dicti quõdã duʒ

dduerſũ ꝓplm romanũ ſerui arma ſũpſiſ⸗/

ſent comphenſi ſtigmatibo affecti ſunt· ex

his poſt manumiſſionẽ ꝓpter ſupplicoꝛũ
notas ad vignitatẽ cuii romanoꝑ non

Peductio eſt deſalcatio vel ſeparatio· qa
deducere ſeparare di.

„

dibus vel punuus.

VDefenſoꝛ ſonli. actoꝛ patronꝰ. xel oꝛ ille qͥ

ſine màdato cautione pſtita de iudicato
ſolui aliũ defendit. vel eiꝰ defeſioni ſe of⸗
fert · vt. ff. e ꝓpcur.l.ſi ꝓcuratoꝛ.S. ſi.

Defenſacului.li.n. .i. defenſio vel id quod
Defendaiit.
Defluus.a.ij.qð cito viſcurrita defluo

Defluũ.deſRlui.n.S.i.viſcurſio.

Befoꝛmis.u.t.⁊ hoc me.i turpis·qi veoꝛſũ

a foꝛma ſalʒ pulca. Itẽ vefoꝛmis i. vltra
modũ magnus.q̃i veoꝛſũ a foꝛma.ſcilicʒ

iuſta. Et bm Papiã: Defoꝛmiscui deeſt
foꝛmaa ſpectat ad coꝛpus. Curpe aũt ad
qrimẽ velad aiuz refer.
Befreſus.a.ũ.i.detritdecuſſusa frẽdeo.
Defunctus.a.ũ.i.moꝛtuus.⁊ dꝛ a vefũgoꝛ.
geris.i. veoꝛſũ a füctione eſſeqꝛ veoꝛſum

eſt a functione vitę. Iẽ quõda functi di⸗

cebat᷑ quoddã genus ciuiũ qͥ fungebant
officio honoꝛe aliquo. Inde defunctos

moꝛtuos dicimꝰ. qᷣ cõpleuerũt vitę offi/

cia. Mihil eni iã faciũt. Iñ vefüctio · onis
i.moꝛs. Itẽ defunctio etiã idẽ eſt quoda

Debito liberatio defunctꝰ.i.liberatus.

DBegener. coĩs ge. decli.ᷣ oĩs ↄſtructione·ẽ
qui deo:ſũ eſt a genere ⁊ nobilitate.i.in/

ecoꝛ. Et coꝛ pe. gti. Vnde Aucanin. 6⸗

BDegeneres trepidant aĩ peioꝛaq; vᷣſant.
Papias vo vicit: Degener qui ex nobili
genere naſcit᷑ ? inhoneſte viuit⸗ Hegener

igbilis impari genere · ſuo generi viſſilis

PBefęcatus.a.ũ.xe p.i.ſine fęce vel ſine ſa oꝛ/

18
9 inte⸗
ultypelce
eqltrr
uis

D
Ci bvſn
chisgdi
aigſ
,
yo di⸗
cida
mſhc⸗
Whanten
tiuphlani
r

pnrhe⸗

ile
Undicaro
gniſech⸗

A.
dcd
⸗

ſioenſi
Binin
ſalg
NR
mü

Baſiin
ri
in
naidi⸗
Cebent
mmcos
noft
cos
Ae
s
inn
unli
9746.
Nener
ocuis

DVegina grece latine moꝛſus.
PBe gulatoꝛ.i.gulę deditus.

Beviſcẽs.oĩs.t.i.aꝑtũ hiatũ diffuſũ bñs
valde hiſcens. «”c

Deicida.ↄ.p.pe.coꝛ.qͥ deũ occidit.
Deicola..p.pꝑe.coꝛ.q deũ colit.

Delatoꝛ. toꝛis.i.acculatoꝛc dꝛ a defero de/
fers.quod eſt accuſare. Dñ. 2. Machab.

4² Dymon aut pdictus pecuiaꝑ ⁊ patrię
delatoꝛ.i.accuſatoꝛ.Et vt Papias dicit:

Delatoꝛaccuſatoꝛ· eo ꝙ detegit qð late⸗

bat · aut facultates ꝓdit alienas.

DBelatura rę. di acculatio vel pditio · detra⸗

ctio vel depoꝛtatio.

Delatus i.de vno loco ad aliũ lat· vel de/

oꝛſũ latus:accuſatus.
Delboꝛa interpᷣtat᷑ apex loquax.⁊ coꝛ.pe.

VDñ Auroꝛa. Mic ſubijt moꝛteʒ Rebecce

Delboꝛa nutrix.

Belectus.us.ui.i.electio facta et multis· et

delectus.a.ij.adiectiue.i.electꝰ ex multis.

Delegat᷑ ẽ cui cauſa cõmittit᷑ ininãda vel
exequẽda vices delegãtis reſᷣſentãs.⁊ in
iuriſdictione nihil ꝓpꝛiũ habens vt. ff. de
offi. elꝰ cui man · eſt iur̃. l.j fi:.l.iij.de offi.
dele. Oel delegatus eſt is cui a ſmo põ/

tifice vel oꝛdinario vel delegato pᷣncipis

caula cõ mittit. Inde ſub delegat qͥ d: re⸗

ſpectu delegat ·
Beletus.a.ũ.pꝑe/p.i.deſtructus

Delibatio.onis.ſt.i.deguſtatio/ĩmolatio
Et bᷣm hãc ſigtionẽ dꝛ ad Ro.xiꝰ Si de
libatio eſt facta et maſſa. Delibatio etiaz
accipit᷑ ibi ꝓ particula vel poꝛtiõe ad ſi/
militudinẽ eius qui parũ cõtingit vl de⸗

guſtat de re vt habeat experiẽtiã totiꝰ.

Belibatus.a.u.i.deguſtatus.

Beliberatio eſt puida cauſeę circũſpectio cei

qua rõ totũ agit.⁊ furoꝛ ſibinõ vendicat.
Xj.q.iij.illa poſitoꝝ.⁊.c(.ſe.
Delibut.a.u.q̃ſi oleo uł liqͥre iunct. Del
vt dicit Hapias: Delibut ꝑfuſus bene

unctuscõtactus · delicatusoleo vnctus.

Delicatus.a.ũ.i.delitijs aſſuetus·inſolens
anguſtiarũ doloꝛũ.

Delitię.aru.f.p.dicunt᷑ a delecto· qꝛ delec
tant. vel oicunt᷑ velitię qꝛ inde velectant

hoĩes. Iñ velitioſus.a.u.i.plenꝰ delitijs.
Inde velitioſitts.
Delictũ.n.s.eſt qñ qͥs dimittit id quod ab

ipſo vebet fieri.⁊ vꝛ a delinquo.quisqſi
derelictũ·q; derelinquit officiũ ſuũ. Et

oclictũ in omiſſione/lcilʒ qñ nõ impletur

dei madatũ. Deccatũ vo in cõmiſſiõe fit

qñ ſcilʒ phibituʒ fit· tamẽ vnũ pꝛo alto
apituar.
Delinimẽtũ.ti.i.placatio: dulcedo b lãdi/
mentũa cõponit᷑vt deliniſficus.a.ũ.i.cal/
lidus:cõſultatoꝛ· vel bladiloqduus.
Deliquiũ.quij· deliquatio.i.decurſio·di /
ſtillamen defectus. rðU

Deliquus:qua.quũi.deſiuus purus. vel

liquidus. ð”
Deliramẽtũ.ti.n.s.i.fatuitas:.demẽtia diſ/
coꝛdia· vel deuiatio a rectitudine.
Delirus.a.i me.coꝛ.idẽ eſt qð oiſcoꝛs.ſed
in alijs ſignificationibo pducit li.⁊ ideʒ ẽ
qð fatuusinſanusinſipiẽsinſulſus.ſto⸗
lidus dꝛ a de ⁊ lira. Dñ.Reddũt deli-
rũ femina vnia vin.
Velos interpᷣtat᷑ manifeſtatio Hñ ꝗqdam
inſula victa eſt delos.⁊.o.cõuerſa i.v. ꝛ
hic delus.li.qꝛ Apollinis reſponſa ꝗ alibi
dabant obſcura ibi dvabant᷑ manifeſta. un
qꝛ poſt diluuiũ quod Egopęi tẽpoꝛe fuit
ante oẽs terras radijs ſolis illuiata eſtet
bᷣma manifeſtata ẽ viſibo.et inde dicta ẽ
delos ciuitas⁊ inſula. Et hoc fuit rei ve⸗
ritaslicʒ ſm fabulas aliter dicat᷑. Iñ oe
lius · lia. lin. Et hic velius.delij.i.?Cpollo
⁊ heęc delia.i.Diana · vel qꝛ ibi colunt· vel
q ibrnati ſiit.
Delphin.inis.vel velphinosa etiam oel/
phinus.ni qdã piſcis marinus:qui voceſ
hoĩuʒ ſequit.Del qꝛ ſymphoniã gregatiʒ
faciũt. a phone qð eſt ſonꝰ.Et pduc phi.
PHũñ DNDnidiin eplis. Jã nras curui noꝛũt
dvelphines amoꝛes.
Delubꝛũ.ᷣbꝛi.pe.coꝛ.dꝛ tẽplũ.⁊ dꝛa velen⸗
do · quaſi delẽs vmbꝛã/qꝛ in ſacris tẽplis
deleut᷑ vmbꝛe peccatoꝝ. Itẽ delubꝛa di⸗
cunt᷑ tẽpla ſacros fontes habentia/in qbꝰ
peccatoꝛes diluunt᷑ ſiue abluunt᷑ zrege/
nerant᷑ ꝑ baptiſmũ. M
Helũbis.ↄ.t: hoc be.i.debilis q̃i deoꝛſũ a
lũbo.i.foꝛtitudune.
Demarchus.chi.i.bnceps ſuꝑ decẽ.
Demas.i.oꝛnans.
Demẽs.o.t.i.amẽs/inſanus:q̃ſi deoꝛſum a
mẽte. Iñ demẽtia.i.amẽtia.Pemens eſt
tẽpoꝛalis· amẽs vo perpetuus.
Demenſũ.i.inciſũ/ſectũoefectuʒ· vel mẽſu⸗
ratu. M
Deęmon. onis.interptat᷑ ſciens vel peritus.
Inde hoc dęmoniũ.nij.illud idẽ ſcilʒ ma
lus ſpũs. Et oęmonicus.a. i.i.a oęmone
poſſeſſus.Et a demoniũ vęmoniacꝰ.a.in
ide. Itẽ oęmon cõponit᷑ cũ cacos qð eſt

R*

malũ:caloquod ẽbonũ. cacodeęmõ
⁊calodęmon. Et ſut cacodęmones mali

angeli·quaſi mali ſciẽtes. vł malũ ſcẽtes.

Calodęmones boni angeli quaſi bonivel
bonum ſcientes. .
SVemõſtratio eſt rei ſubiectę oculis vel q̃ſi
ſubiectę oculis vel intellectui repſentatio.

Inge bhic⁊ hęc demõſtrabilis⁊ hoc le.t

demõſtratoꝛius.a.ũ.⁊ demõſtratiu.a.ũ
qð demonſtrat vel qð demõſtrat.
Pemulus.a.ũ.pe.coꝛ.i.emulus:X dẽ a demu
loꝛa ꝓpꝛie demulus eſt eiuſdẽartis ęmu/
lato.
Venarius.a.ũ.⁊ hic denarius.rij/ p tali nu/

meroa p numi qͥdã genere:.qꝛ decẽnũmii

olim iĩputabat᷑.⁊ ꝑeſat ſiliq̃s decemocto.
Iñ denaniolus.li.i.paru denarius.
DVenoiĩatiuũ nomẽ eſt illud qð a noie deri/
uat· vt iuſticia ab hoc noĩe iuſtus.
Denũdatio eſt crimĩs alicuiꝰ apud iudicẽ
ſine inſcriptiõe legitima facta delatio:ad
peꝗnitẽtiã agẽdã vel aliã legitimã pęnam
imponẽdã:vel etiã ad vtruidd.
Dens . tis m.t.dꝛa demo mis. eo ꝙ auferãt
oĩa dentes · vel vicunt quaſi decentes · qꝛ
pulcri decẽt ſicut defoꝛmes dedecent · vel
dicunt᷑ quaſi viuidentes cibos· vel greci
Dicũt odẽtes inde nos dicimus detes·
quoꝝ pᷣmi inciſiui vel pciſoꝛes dicunt᷑.qꝛ

oẽ quod accipit ipſi pus incidũt. Sequẽ

tes canini vocant᷑: quoꝝ vuo in dextera
maxilla? ouo in ſiniſtra ſũt ſic icti:.q ſic
canis ipſis oſſa cõfringit/ſic⁊ homo.⁊ qð

non pñt boꝛes pſcindereillis tradunt· vt

cõfringãt· Mi /p lõ gitudine⁊ rotũditate
colũnelli vocant. Oltimi dicunt᷑ molareſ
qui cõtrita⁊ cõciſa a pꝛioꝛibo. confracta

a ſequẽtibo ſuſcipiũt vt molãt maſticẽt.

Et ſüt ples dentes in viris q;ᷓ in mlierib⸗

Denſetus.a.ũ.i.denſus vel ſpiſſusſcilʒ per

ſelig aliqñ iueniat ꝓ denſato·̊ denſatuʒ
ab aliquo.
Dentana nę.f.p.ferrũ vnde medici dentes
Bentale.lis.n. t. dꝛ illud in qd inducit᷑ vo
mer quaſi dens.

Dentatus.a.ñ. ꝗͥ dentes habet vel quima-⸗

gnos dentes habet.

Denticulus.li.diminutiuũ.i.paruus dens.
Denter eſt nauis ab ãterioꝛi parte ad mo

vũñ dentis auutts·
Dentoſus.a.ũ i.dentibo plenus
Dentrix eſt gen piſciũ · ̊ magnitudine et
granditate dentiũ ſic dictũ.

ſuũ pᷣmitiuũ. In pli accipit᷑ diſtributuue
ꝑ pares nũeros · ut Iſti cedũt deni.i. de⸗

cem 7 decem.

Depigiso.ta hoc ge.pe piſinenanibo. et

dꝛa de ⁊ piga qð eſt ſůmitas nariũ.

Depontanus.ni.m.s.qͥ ad tã graueʒ deue

nit ętatẽ⁊ vitã· vt magis ꝓſit ei de ponte

aliquibo ꝓuintijs.
Depoꝛtatio vꝛ in iure exiliũ perpetuũ.

ſe pijcere q; viuere . qu etiaʒ faciebant in

Depoſiti.ti.n. s eſt pignꝰ ad tep cõmẽda-⸗
tů. Itẽ depoſitũ traditũ · vel cõmendatu,ʒ

cauſa cuſtodię cõmiſſum

Depoſitarius eſt apud quẽ res aliqua de⸗

ponit᷑ cuſtodiẽda.Et differt a ſeq̃ſtro·q;

depoſitarius ad hoc ſciſe tenet vt de⸗

ſitoꝛiũ reſtituat. Cenet᷑ enã maximã dili⸗

gentiã adhibere. Sed ſequeſter neutri li
tiganti tenet aſe reʒ reſtituere ſed ide⸗

terminate iülli qͥ vicerit.

Bepubis.9..t.⁊ hoc be pe,p.i.deoꝛſũ a pui⸗/

beii a barba. DHñ depubis dꝛ poꝛc ſu/

gens · quaſi deoꝛſũ a ſetis.Et hic ⁊ q im/
pubes? hoc be.i.imberbis·ſine pube q mũ

dum habet pubem.

Derelictuʒz vꝛ illud quod caret poſſeſſoꝛe·
vel qð in nulliꝰ eſt woſſeſſiõe. vt Inſti. de

re diui.S.hoc ampliuscirca finẽ.

Deriſus. a.i.i· deluſus. ⁊ denſus. us ui. i.

niſtris deſtitutis ad aliã vitio fugeę ſe trãſ
ferunt · vt. xxj.q.ij.placuit. Sed vᷣm legeſ

Deſertoꝛes dicunt᷑ derici qͥ ꝓpꝛie eccie mi/

deſertoꝛes dicunt᷑ milites vitio fuge ſuũ 3

militiã deſerẽtes ut. C.e.ti.l.i. et.ij · lxijꝰ

Deſertũ.ti n. i oerelictũ · dictuʒ. ſic q nG6
ſerit. vel põt dici deſertuʒ q; deſerit.i.ab

hoĩbus nõ habitat.

Deſes.vis.ↄ.t.i.piger remiſſus. Iñ deſi⸗

Dia.i.pigricia.⁊ deſidioſus.a.ũ.

Deſiderius.rij.vtõ o deſideri ꝓpꝛiũ nomẽ
vini · de q̃ dicit Mieronymꝰ iꝓlogo pen /

tateuci.Nuũc te ſᷣcoꝛ Deſideri chariſſime

Deſideriũ.rij.i.cupiditas.⁊ ꝓpꝛie cęleſtiu,

Inde deſiderioſus.a.ũ.

Heſolatus i.de ſolo eiect᷑ inops deiect.

Deſpectio.onis.i.refutatio.

Deſpectus. us.ui.idẽ eſt qð deſpectio.K de

Petonſus.a.n.i non tonſus. .
Detractio vel detrectio ẽ alioꝝ bona oꝑa

in malũ malicioſe werſio. vel vetractio ẽ
reuelatio defec abſentis pꝛoximi· facta

S
. e

Gnencing

ninn
utr
inn
ſameſai⸗

ßtp⸗
Npocſy
tberbin,

ni

twſeſen
ide

migegri⸗

ralenm
ngeriſ
lmnege
oſugſii
S
fgn
Atn

nütone
goben
hanſſne
ecgeſnug

odor

me

alicui· vt ipſũ in bono minoꝛem eſtimet.
Detrimẽtũ.ti.n.s.i.dãnũ·iactura:diminu/
DBetruſus.a.ũ.pe.p.i.incluſus expulſus.

Deuexus.a. u.i. indinatus/incuruatusĩ ro/

tundũ verſusq̃ſi deuerſus.⁊ dꝛa deuer/
to. tis. Oel vĩa deueho·qꝛ vndiq; deoꝛ/
ſum vehit. Inde deuexitas.tatis. Et no/
ta ꝙ celüũ ꝓpꝛie vꝛ cõuexũ vel deuexũ · vel
ſi qͥd aliud ita ſit factũ.

*

Peuius.a.ũ.i.ĩuius·vel auius.ſcilʒ loca ſe

creta exr viã a via remota:vide s in ania.
Deuns.i.decẽ vncie · vel quod melius ẽ vn
decim vncię · q̃ſi vncia dẽpta de aſſe. Dñ
Perſiꝰ· Hergãt auidos ſudare deunces.
Deus dĩ a gręco theos quod ſigẽt metum⸗
inde mutata.o.in.v⸗ v· poſita p th. vicit
dens · qꝛ timoꝛ eſt oibo rebo colẽtibo eum ·
vel dꝛ a do dasqꝛ dat oĩa cõmoda oĩb⸗
vla diligo ·qꝛ oĩa diligit.⁊ nibil odit eo/
rum ꝗ fecit·vel vĩ a deſũ vees.ꝑ cõtrariũ
eo ꝙ nihil ei deſit. Itẽ de ſumit triplici⸗
ter.pᷣ modo eſſentialit᷑ ⁊ ſicẽ vnus veꝰ.⸗
ſic caret pli nũero. 2? modo vnitatiue vel
adoptiue ſic ↄpꝑetit hoibo·qͥ vinę bonitat

ſunt pticipes ꝑ gram ut ſancti · de bo oĩ:

Ego dirxi dij eſtis ꝓpt hocĩ Exodo ponit᷑
dijs ꝓ ſacerdotibo.ʒ? ponit᷑ nicupatiue·
ut antiqͥ ⁊ gẽtiles arboꝛes ⁊ multa aialia
appellabant deos. ⁊ in bis duobo ſigtis
habet plem numerũ. ðJM
Deuterogamia.i.ſecũda gamosſcilʒ ſecũ/
oenuptię.⁊ dẽ a deuteron ⁊ gamos qð

vxoꝛ.Eedẽ vicũt᷑ diagamia ⁊ bigamia

Deuteron gręce di ſecũdũ latine nomon
ułnomos lex Hñ qͥdã liber oictẽ deute⸗/
romiũ.mij.i.ſecũda lexqꝛ replicat ea quę
dicta ſũt:ita tñ ꝙ videt᷑ noua lex:⁊ ẽ ꝑfi⸗

guratio euãgelij. Inuenit᷑ etiam dutero/

nomius. vñ in Ruroꝛa dẽ hoc noĩe deu/⸗
teronomius.lex eſſe ſecẽda. .
Deuteroſis.ſis.ſ.t.i.nouitas: d adeuterõ
Dextera.rę.quod ꝑ ſyncopã dr dextra trę.
dvꝛ a do das· q; ipſa pignꝰ pacis⁊ teſtis
fidei ſolet dari:ułqꝛ ea damus.Et a dex⸗/
t era dꝛ dext᷑ tra.tru.i.ex dextra parte exi/
ſtẽs vel bonꝰ ꝓpitius pſper.

Dextraliaoꝛnamẽta qdã ꝗ ſunt coĩa vir⁊

feminis larga ⁊ ampla⸗ ate manicas poꝛ
tant᷑.⁊ iũgunt᷑ vno dauo:ꝛ dicũt᷑ a dexta

BDextralis. 9.t.⁊ hocle.i.ad dextrã ꝑtinens

Vñ dextralis dꝛ ſecur.i.dextrę habilis
Dextrarius.rij.i.equus:a vextra·q; ꝑ de/
xtram duditur.

Dextrocheriũ rij. oꝛnamentů vextro qi de⸗

xtrochiriũ. a dextra chiros qð eſt ma⸗

nus.⁊ eſt toꝛquis aurens.

Dante ₰

Hia. vel potius dyo apud cos plures

habet ſigtiones. Bcm eni ꝙ ſeribit ꝑ.y.

gręcũ nomẽ ẽ ⁊ ſigt tãtü quatũ duo. Cu

vo ꝑ.i.noſtrũ ſcenbit᷑ valet tãtũ quãtũ de

cabit. GScribe ꝑ.i.ſimplex ve tibi ſigbit.

Diabolari ris.f.t.i.meretrix· a dia.i.uo
Zobolꝰ qð eſt medalia q̃ſi duobꝰ obolis

emptaa põt ſepe haberiꝓ ouobo obolis.

los pꝛomeret.

BDialolus.li.m.s. dĩ a dia quod eſt ouo et

bolquaſi duplex moꝛſellus.moꝛdet eni
aĩam ⁊ coꝛpus. Del viaboluſ dꝛ hebꝛaice

dDeoꝛſũ fluẽs · q; ſuꝑbię pondere deoꝛſum

coꝛruẽs cecidit. ̊ grece oĩ criminatoꝛ· q;

BPiabolatoꝛius.rij.q p oꝑe ſuo duos obo-

cnimia ĩ ꝗ ipſe illicdt ad deũ refert uł quia

electoꝝ inocẽtiã crimibo fictis accuſat Iñ
dialolicus. a.,.f.dq.

Diacones grece latine miſtri oicuntquia
ſicut in ſacerdote cõſecratio/ita in diaco/
no miſterij diſpenſatio habet. Et decliat
hbic viaconus ni.⁊ hic diacon vel diacõeſ

nis. Iñ diaconatus.us.ui.i.officiũ vł oꝛ⸗/

do viaconi. Et cõponit cũ ſub . vel hypo⸗
el archos.⁊ dꝛ ſubdiacon hypodiaco/
nus archidiaconus. D

cipiũ⁊ finc̃.et viffert a ſerto ⁊ coꝛona/qͥa
ſertũ eſt quod fit ve fioꝛibo inſertis. Co/
rona dr qlibet circulus capitis ve qᷣcnqʒ
metallo. Diadema vo tm̃ de auro ⁊ lapi
dibus Eᷣcioſis.Vł diadema vꝛa dia qð

eſt duoa demas qð eſt oꝛnãs/qꝛ vtrãqq

partẽ capitis oꝛnat Del dia dia quod ẽ

de demos quod eſt cõiũgere velligare

q; tale oꝛnamẽtũ in circũactis extremita/
tibus retro aſtringit᷑ poſtea ligat᷑. Et eſt

—

Diadema.tis n.t.i.regia·coꝛona.a dia qdð
eſt ouoæ vemo.isq duo vemicſellgze⸗

regũ matronaꝝ oꝛnamẽtũ VHñ. Dirgi/

nis eſt ſertũ dleriq; coꝛona poetę Laurea
rex geſtat diadema vel induperatoꝛ.
Viafoꝛeſis eſt oubitatio ut Eloquar an ſi/

leam.a dicit᷑ a via quod eſt duo ⁊ foꝛeſis

quod eſt locutio.

Dialectica.cę.f. p. dĩ a dia q eſt duo 2lo/

gus ſermo ·qᷓi vualis ſermo·.qꝛ dialectica
viſputatio tota veĩſat⁊ finit᷑ inter duos

ſcillʒ opponentẽ reſpõdentẽ · vel dia dia

gquuod eſt delectos quod eſt oictio · ᷓ

in ea diſputat᷑ de victis.

. „— „

i. quotidianus. Inde victus eſt dialis ſa/
cerdos Jouis.
Dialyton ſit hm Vonatũ qñſ
nibo pũctatim ꝓferunt᷑ victiones: vt: Ite

ferte cito fern· date tela · impellite remos.
Dialogus. gi.pe. coꝛ.i. dualis ſermo ·ſcily ꝗ

werſat inter ouos. „
Diamas.mantis.mt lapis eſt ſcioſus iilli

naturę ꝙ reddit hoĩem gratioſuᷣ. Etiaʒ vẽ

vir diligẽs vel bñs vnas vxoꝛes. DPnde

Eſt oiamas cõiũx geminusdiamas la/

pis extat.

Piametrũ.tri.n. s. vel bęc diamettꝰ. tri. xel
diametros: in malſ.ge.ĩnenit᷑ diamet᷑tn
i.recta linea ꝑ cẽtrũ ducta in duas eq̃les

partes circulũ viuidẽs/ coꝛ.pe.
Bian gręce.latine dĩ lux vel caritas.
Diameron gręce neu.ge.eſt genꝰ liquoꝛis
medicinalis a ſucco moꝛi victũ ex quo cõ/
ficttur. OOè

Biana eſt dea venationis ponit᷑ pluna.
Hanc gręci ſm fabulas ſoꝛoꝛẽ Epollinis

venatricẽ dicũta arcũ habuiſſe cũ phare
tra.⁊ eam errare ĩ montibo ſolã cũ canib⸗
vt capet ceruũ vel capꝛã. et dr q̃ſi duana:
q ipſa ẽ luna.ac luna die ⁊ nocte apparet
Ipfſa eſta lucinaeo ꝙ luceat.vel qꝛ lucem
Rbet naſcẽtibo. Eadem ⁊ triuia·qꝛ tres hʒ
vias.i.ptãtes. Dñ⁊ tribo fingit᷑ ſigur· eſt
enĩ diana in ſiluis · luna in celo pfſerpin
in inferno ᷣm wetas.

Diapaſon·mulſicę artis ſymphonia oſtanſ
ex quinq; tonis ⁊ duobo ſemitonijs.ha⸗

bet enĩ octo voces.
DViapente · ſymphonia ꝗᷓ cõſtat ex tribo to/
nis⁊ ſemitonio·habet aũt qnq; voces.
Diaphonia.i.diſſonãtia vocd.
Viapſalma.mę.fſ.p.i.diuiſio pſalmi.et vo
lunt q dã hoc eſſe hebꝛeũ. ⁊ ſigt eg illa qᷣbo

interponit ſempitema eſſe ↄfirmat. ¶lij
volũt eſſe grecũ⁊ ſigt interuallũ pſallẽdi

vt pſalma ſit qð pſallit᷑: diapſalma xo
interpoſitũ in pſallẽdo ſilẽtiũ. Et ſic ſym⸗
pſalma dẽ vocis copulatio in cãtãdo/ita

diapſalma viſiũctio eius · vbi quędã re⸗

quies viſticte cõtinuationis oſtẽdit᷑ ſcilʒ

Pauſatio. Oñ dic Caſſiodoꝛus. Eſt dia/
pſalma ſermonũ rupta cõtinuatio· docẽcs

vbicuq; reꝑtũ fuerit ꝑſonarũ fieri muta/

tionẽ̃. Hieronym tñ ↄfirmat diapſalma

cõtinuationẽ eſſe ſpũs ſancti.

ialis. ↄ.ta hoc le.vꝛ a dies/ ut vialis abo

añ ſine ciü ctio⸗

Viaptotus.·a.ũ.vel viptotus.a.i ſcilʒ no,

*

bet tm duas termiatiões in diuſis caſib⸗
vrtabi talo.
Diaria.rię.f.p.iug ventris curſus ſine vo/

mitu: dꝛ a dies. Itẽ a dies dꝛ diariũ.rij.
i.cibo vnius viei vel pciũ. DHñ Dꝛatius.
Cũ ſᷣuis vrbana viaria rodere mauis.
Dias.is.ſ.t.i.binanriuus. .

ctatoꝛes vel diſtinctoꝛes leg hocẽ publi

—

Diaſyntha ica vel diaſynthetica diatilla

Sa grãmaticę vbi agit᷑ de cõſtructione
ñ diaſynthactic.a.ũ.i.de conſtructione

tractans.

Viaſirtos eſt figura locutionis in theolo⸗
gia familiaris qñ aliqua vox vel dictio
ad duo trahitut: Nequando rapiat vt
leo aĩam meam ſcallʒ ille qui eſt leo · vel leo

non rapiat.

Diaſtaſis di diſſenſio aĩoꝛũ · q dã ſedi-

tionem vocant.

Diaſtole eſt ci dictio bꝛeuis vnũ tẽpꝰ ba⸗

beat · mittit illa in duo tẽpoꝛa ꝓducedo·et

dĩa dia qð eſt diuiſio vel diuidẽs⁊ ſto/

los quod eſt miſſio.

Puteſſeron ſymphonia ↄſtatex ouobd
tonis? ſemitonio: habet q̃ttuoꝛ ſonos.

Diatoniũ dĩ genus modoꝝ in muſica

SBiatonius. iqmedia diuiſio · vxl eſt luns ci
eſt in partes diuiſa. ?́ZVMBB

Dibelli. li iſecuduũ belli.

Dica · cefp.i tabula.· vel cautio· vel charta

ꝓpꝛie vbi cõtinet ſũma debitia noĩa debi

te chartee ·

Dicacitas.tatis.f.t.bꝛeuis et acuta dictio

ad hoium riſus vel inoderata vel multa

lo cutio.

Dicaculus.la.lũ.i.aliquãtulũ dicax DHnde
Plautus. Dicacula inqͥt eſt merettr.
Dicax. o.t.i. facetꝰ vrbanꝰ vel qͥ verbᷣ bene

loquit᷑vel qͥ imoderate vel multũ loquit᷑

Iñ dicacitas.tat.⁊ coꝛ.i.ante.c.ſicut veri /

vicus:maledicus.

Diceriũ. rij. eſt iocoſe verbũ dictůũ.

Dicolos vide..in colon.

Dictatoꝛ.or.m.t.qͥ dictat Oñ victatoꝛes
olim victi fuerũt qͥ ſümũ magiſteni ge⸗
rebant ·quoꝝ erat in mioꝛibo cauſis ſnias
ferre ſeu dictare. ut. ff. de oꝛi.in . ij. Et ſylo
dicunt᷑ auctoꝛes quoꝝ creati fuerunt tres

cęrõnis: ſᷣm hoc accipit᷑ in glo.de tabu.

glonnt
oro
coon.
dico s
atoeſt
conedi
co
die⸗
Pdmas
DD
Aman
ſuedyct
1l
0 P
ſ
n
nnase
Poſta
Pidn⸗
Vi
ſalur
Penewo
Roqu⸗
ini.
Prccus
Wund
Digeis
ſocthey
luceeſu
Piesei⸗
geonn
ſcaant⸗
Gde
Es
pun
ſols
⸗
g
emna
ſiam
ools
llwnt
ſse
guoſol
6b ded
opi
Nalo
gpn
Wnoe
die⸗
et
Cn

ade

waſos
nmniu
weklnci

N dam
nnda
S

us nin
wulaln

naen.
wbben
liſogtl
udnn
jnu
Niumg
mniſe⸗
auſus

up

Gta a

„ .

a romanis poſt cęſarẽ. Inde dictatura.xrę.
eoꝝ dignitas.vel hono.

Dicio. onis.f.t.i. ptãscõditio/imꝑiũ:⁊ dĩa
dico.as. debet ſcribi ꝑ ſolã.c.⁊ ntũs eiuſ
raro eſt in vſu. Oñ in Judith dꝛ. In vi/

cione tua dñe ſunt cũcta poſita. Sed vi/

cio. onis.ꝑ.ct.eſt pars ꝗqlibet oĩonis. dẽ

a dico.is.eo ꝙ dicat aliqd.i.ſignificet vel

intelligi faciat.

Didaſcałꝰ.gręcelatine dꝛ magiſter ſiue do

ccoꝛ. Inde hic oidaſcalatus.us.ui.i.ma/

giſtratus. Et didaſcalicus.a.n.i.mgralis.
ſiue doctrinalis.Dñ genꝰ quoddã loquẽ

di diſcipuli ad magiſtꝝ vꝛ didaſcalicuʒ
quo Boetius vtit in libꝛo de ↄſolatione

Bidymus.pe.coꝛ gręce· oubius latie Cho/
mas aplus dictus eſt didymus·q; diu
heſitauit in fide.
Bis cing mel ore eacint wimeſen

Vñ Mattheii72 Magiſter veſter non
ſoluit didrachmaʒa cebet ſcribi ꝑ.ch.nõ

Viemeron gręce vꝛ biduũ latie: dicitur a
vyo quod eſt duo emeras qð eſt dies.
Diennii.nij.i.vuoꝝ annoꝛũ.
HPierectus.cti.i.malus oies dict ſicꝑ con/
trarii d a dies⁊ rectus.
Ditreſis eſt diuiſio ſyllabę vnius in onas
factavt apud Ouidiũ.Certia poſt aliuʒ
ſucceſſit enea pꝛoles. 8
Dies.ei.a dian oꝛq; clarus ſituł oꝛ a dijs
q; eoꝝ noĩbo dies appellat᷑ qꝛ noĩbo pla/
netarũ quos qdã deos reputauerũt.Sꝑ
enĩ dies ſumit nomẽ ab illo planeta · qͥ in
illo die habet pᷣmã hoꝛã.Oñ qꝛ ſol habet
pꝛimã hoꝛã in die dñico· dictus eſt dies
ſolis vel dies dñicus:qꝛ ſol maioꝛ ẽ ⁊ q̃ſi
oñs inter planetas.⁊ ſic de alijs.Et ẽ in/
certi genen in ſingulari dies · in płali eſt
ge.maſ.Et nota ꝙ quidã dies dꝛ natural

q̃dã artificialis.Pies artificialis eſt lari-

tas ſolis in aere. vel eſt ſpaciũ tẽpoꝛis ĩ q
ſol vertit᷑ ab oꝛiẽte in occidẽtẽ. Dies natu
ralis eſt ſpaciũ diei ⁊ noctis.i.ſpaciuʒ in
quo ſolꝓcedit ab oꝛiẽte in occidẽtẽ: iteꝝ
ab occidẽte reutit᷑ ĩ oꝛiẽtẽ. Hniꝰ aut diei
pncipiũ oiuſo modo aſſignat᷑: Chaldęi
pſeę a ſolis oꝛtu faciũt iitiũ diei naturalis
Egyptij ab initio noctis. Romania me⸗
via nocte.Ilthenienſes a ſexta hoꝛa diei.
Et dies habet. e. vel v. in abltõ. Dñ. Im⸗
petus atq; dies rit nox.e.vel.v.caſu. Di⸗

unt in ſexto/quę quattuoꝛ eſſe memento.

Iñ diecula.pe coꝛi.parmua dieſa ponit p
qualibet parua moꝛa tempoꝛis.

Dieſpiter.tris.vel piteris.pe.coꝛ.i. Jupit⸗

dꝛa diesa pater.q̃ſi diei pꝛ. Oñ Ma/
qobꝛius ve ſaturnalibo. Ipſi q̃ʒ romani
Dieſpitrẽ Jouẽ appellabaonnt.

VDieta. te.pe /p.i. diei itineratio. Item vieta

dꝛ obſeruatio legis? vitę· vl coꝛpon diſ⸗
penſatio · vel cibo infirmoꝝ. Vixta etiã or?
cęnaculũquo die magis qᷓ; nocte ſolent
hoies reſidere· vt.ff.de dona.l. Luciꝰ. Pkł
domũculꝗ cõſtructa in oꝛtis ꝓ colligẽdis

fructibo ſeu oblectationis gratia. Ita ac⸗

cipit᷑ in.I.ſenatus.S. marcellꝰ. ff. dele.j. Itẽ
Dieta vꝛ ſpaciũ vnius diei vel lapſul· Dꝛ
etiã vnius viei oꝑeratio. DPoteſt etiã oi/
ci vnius diei certa ⁊ determinata cõme⸗
ſtio. Continet autẽ diꝑta legalis viginti

miliaria italica. DPięta vo vulgaris dicit᷑

illa quę habet᷑ ̃m conſuetudinẽ regionis

Diktarij oicunt qͥ in cgnaculo alieno ſe di/

rigunt aĩo furandi ·a dięta ſm illã ſignifi⸗
cationem qua dięta ſignificat cęnaculũ.
ſic exponitur in. l,ſaccularius· in pꝛin. ff. de

egi.edic. HM
Pieticus..ũ.i.regular.ſcilʒ ſe de dieĩ diẽ

cuſtodiæs·ſicut faaunt danſtrales.
Diecenſis diſiũctio dꝛ hm Papiã.

Difficax.cacis.oĩs.t.i.difficilis.⁊ cõparat

Iñ difficacia.cię.ꝛ hec difficacitas.tatis.
in eodẽ ſenſu.

Bifficilis lis...t:: bocle. cõponita dis ⁊fa

cilis cõparat᷑a facit ſuꝑlatiuꝰ limus. Iñ
Difficultas.tatis.i.grauitas. Itẽ difficile
qñq; ponit᷑ ꝓ nullo modo:vt.ij.q.vj.bi/⸗
duũ· v.ſed aduerſus.

Viffinitio.onis.f.t.i.terminꝰ vemonſtrans

quid eſt eſſe rei. Hel viffinitio eſt oꝛatio
expmens eſſe rei ꝑ ſubſtantialia· vt aĩal
rationale moꝛtaleexpmit eſſe hoĩs ꝑ ge/

nus⁊ diſferẽtias ꝗ ſunt ſibi ſubſtãtialia:·

argumentat᷑ a diffinitione affirmando 7

negando. Diffinitio etiã eſt quidã coloꝛ
rhetoꝛicus.⁊ eſt bꝛeuis demonſtratio rei

per oꝛationem facta/pꝛopꝛias rei ample⸗/

.

ctens ꝓpꝛietates·vt Pꝛodigus eſt quaſi
vitio retinẽda ꝓfundens. AQargusqͥ ſum
ptum facit ex ratione libenter ⁊c. Bel vif
finitio ideʒ eſt quod coꝛona.vt dicit glo/
ſa ſuper illud Ecech. 45 Biffinitio eius
vſq; ad labiũ.

„

Diffugus · viffuga · oiffu gum. i. in diuerſa
fugiens. vel vndiq; fugiens. Inde diffu⸗

Digama ſigura.f. victa· eo ꝙ habeat duo
Mgamus⸗. pe. coꝛ. oꝛ qui vuabꝰ nupſit
ſcllz viris vel vxoꝛibus. oĩa vyo quod
eſt ouo.et gamos vxoꝛ. Inde digamia
mię.i.duę nuptię· vel ꝓpꝛietas qua aliqs
d vigamuags.— O?
Digeries.riei.f.ge.i.digeſtio·euacuatio · et
cõponit᷑ indigeries.riei.i.indigeſtio.
Vigeſtibilis.9.ta hocle quod ſadle vige/

Potelt.

Pigeſtiſta. te.9.p.qͥ xel que doeet vigeſtũ

Xel qui docez.
Pigeſtu.n. S.v quidã liber legalisſic oic/
tus ꝓpter legalia pcepta ibi excellent vi⸗
gefta:qui alio noie oꝛ pandecta ſeu liber
pandectaꝑ. Iñ hicet bec digeſtalis et h
le. quod ꝑtinet ad vigeſtůü.

— —

Digeſtus.a.ñ.i cõſũptus/oꝛdiatusexpoſi/

tus. Iñ ꝑ cõpoſitionẽ Indigeſtus.a.ij.q̃i
nõ digeſtus.Et vigeſtio.onis.i.oſuptio
oꝛdinatio/explicatio.⁊ hic digeſtꝰ.us.ui.

Digitabulü.li. inſtr̃m in quod vigitus in /

tromittitquod digitale vi.
Digitellus.li.vel digitulus.li.iminutiua
i.paruus digitus. ..
Digitus.ti.a decẽ dquia decẽ ſunt vigiti
in vtraqʒ manu vel in vtroq; pede. Del
digiti vicuntq; decẽter iũcti exiſtüt:naʒ
habent in ſe nuerũ ꝑfectũ ⁊ oꝛdinẽ decen/
tiſſimũ. OPꝛimus vꝛ pollexquia inter cę⸗

teros pollet vᷣtute ptãte groſſitudine.

Secũdus ſalutatonus vel demõſtrato/

rius vel index oĩ ·.q; eo fere ſalutamus vel
aliqd indicamus vel demonſtramꝰ. Ter⸗

tius dĩ medius vel impudicus:q; ꝑ eum
plerũq; ꝓbꝛi inſectatio expᷣmit᷑. Quart⸗
ↄꝛ anularis:qꝛ ĩ eo ſolet ferri anulus: idẽ
medicinalis ẽ·q; ĩ eo trita collyria a me/
icis colligũt᷑. Nuĩit anlictlaße

Digma.i.dignitas:vel nomen· decus laus
Dignitas·ẽ alicuiꝰ honeſta autoꝛitas· cul⸗
tu honoꝛe? verecũdia digna. Itẽ vigni⸗
tasdecus laus:nomẽgloꝛiaſumꝰ honoꝛ.

Dignitoſus.aũ.i.oignus Mñ Chꝛyſoſto⸗/
mus ſuꝑ Mattheũ. Cũ in illo ſęculo caro

infirma dignitoſę aĩę fuerit ſubiecta.

Dignusa.ui.equuscõgruus · cõpetẽs · ho /

neſtus pꝛobus.

Dilatio eſt tẽpoꝛis in cauſa ꝓꝛogatio. Hel

bm Bal.eſt tẽpus quod habet certũ pᷣn/
apiũ⁊ certũ finẽ. Hel ſic eſt tẽpus datuʒ

q: eo au/
