habet talos extentosvel excedẽtes. DHel
ſcaurus gręcelatine d calix. Iñ ſcaurus
ra.ru.i.aſper.ra.rũ. èGU
Scaxon · vĩ claudũ:vel caudico/ſiue inęq̃
litas: ẽ gręcũaẽ vitiũ metri.Cũc metrũ
dẽ hĩe ſcacon.i.tũc vꝛ claudicare qñ ſylla/⸗
ba coꝛrepta ꝓducit. ꝓducta coꝛripit᷑.
Sceda.ve.gręcum eſt.i.charta ſcripta · vel
ſcriptũ qð adhuc nõ eſt emẽdatũ nec in
libꝛũ redactũ. Pꝛopꝛie quidẽ ſceda ẽ ab/
bꝛeuiata ſcriptura de aliqͥ cõtracta añqᷓ;
charta fiat. Eadẽ dꝛ ꝓtocollũ. Iñ ſcedula
le.vimi.i.parua ſceda.Et ſcedariꝰ.ria.riũ
Et a ſcedula ſcedulariꝰ.ria.riũ.i.ad ſcedã
vl ad ſcedulã ꝑtinens: ſm Hug.Pap.
xo dvicit:Scedula:pagina:epiſtola.

Scelus.ler.neu.ge.i.facinusflagitiũ. Iñ

ſceleſtꝰ. ſta.ſtũ.i.facinoꝛoſus:pꝛoteruus.
Dicit᷑ etiã hic ⁊ hęc ſceleſtis.⁊ hoc ſte.in
eodem ſenſu. Inuenit celeſtis a cęlo ſine

s8. DPñ quidã. MRegi cęleſti nũq; placuere

ſceleſti. Mt ſis cęleſtis nõ aſſimilare ſcele/
ſtis. Item a ſcelus vẽ ſceleroſus.ſa.ſum.i.
plenꝰ ſcelere. Iñ ſceleroſitas.tatis. Item
a ſcelus vĩ ſcelero.rasi inde ſceleroꝛ.rar.

ſ.
5
joe
Sce
mo
ſti

=☛

D

iu
e⸗

Inde ſceleratus. ta. ti in quo eſt ſcelus.
Sʒ ſceleſiꝰ.ſta.ſtũ.ꝑ quẽ fit. Sceleroſus

po qᷣ fac. Et ẽ ſceleroſus pluſq;ᷓ ſcelerat.

Schema.mat.neu.ge.i.imagouł figurauł
modus loquẽdi ſcilʒ ſolęaſimꝰ figura. Et

ſit ſchema ꝓpꝛie ſolũ oꝛnatus canſa. Me⸗/

taplaſmus ꝓyo cauſa neceſſitatis fituł oꝛ/
natus in metro.Tropꝰ cauſa vtriuſq; · tã
in metro q; in pꝛoſa·'m Hugk.

Schematiſinenos.i.efect modi loquen/
di. ⁊ dĩ a ſchemaqð eſt modus loquẽdi.

Z mene qð eſt defectus. Itẽ ſchema dicit

oꝛnatus vel figura. Rñ in VPonato dicit.

Schemata lexeos kę dianęas.i.figurę di/

ctionis ⁊ ſmię. Sicut enĩ homo varijs ve⸗
ſtibus decoꝛatita oꝛatio latinitatis tam
ſoluta qᷓ; ligata ſchematibo adoꝛnat᷑.Et
ſic dĩ ſchematiſmenos .i.defectꝰ oꝛnatus
⁊ figuręqͥ fit ex carentia debitę itelligẽtig·
Vel dĩ ſnia figuratiua: defectiua. Digtio
ergo dictionis ẽ q̃ſi oꝛnat⁊ figura ipſiꝰ.
vnde qñ deficit a ꝓpꝛia ligtione · ẽ ibi de⸗
fectus oꝛnatus ⁊ figurę.i.foꝛmę dictionis
geſt ſiãtio. Et coꝛ.me⸗ acuit᷑ in fine. DPñ
BHieronymus in pꝛologo Job. Et greci
rhetoꝛes vocant ſchematiſmenos.
Scęna.nę.fę.ge.i.vmbꝛa.⁊ dꝛ a ſcenosqð
eſt vmbra. Et ſcena.i.vmbꝛaculũ· loc'ob/
umbꝛatus in theatro ⁊ coꝛtinis cooꝑtus
ſimilis tabemis mercẽnarioꝝ·ꝗ ſut aſſeri/

bus ⁊ coꝛtinis cooꝑtę. Et ſm h̊ ſcena põt
dicia ſcenos qð eſt domꝰq; in modũ do/

mus erat ↄſtructa. In illo vmbꝛaculo la/

tebãt ꝑſonę laruarę ꝗ ad vocẽ recitator

exibãt ad geſtus faciedos. Et hinc ſcena
dẽ qñq; totũ theatrũ:·qñq; recitatio ſcri/
pturę· qñq; ipſa ſcripta:qñq; allocutio
oiuerſaꝝ ꝑpſonaꝝ.vel viſtinctio ſcripturę
ꝗ ibi recitabat᷑.vt in Ceretio. Iñ ſcęnic⸗

ca. cii.pe.coꝛ.i. vmbꝛatilis. vel theatralis·

vel qͥ faciebat ludos ⁊ geſtus in theatro;
l qui recitabat ibi ſcripturas.
Scęnobates.tis.i.funãbulus qͥ gradit᷑ ſuꝑ
funem. Et coꝛ.ba. DHñ Juuenalis. RKugur
ſcgnobates medicus magus oĩa nouit.
Scęnobiũ.bij.vide.S.in cęnobiin.
Scęnofactoꝛia ars.de q̃ fit mẽtio ct..i
vꝛ ars faciẽdi tabemacula vel vmbꝛacula

vel funes. Scenos enĩ gręce· dĩ vmbꝛa ul

funis. I« ſcenos.qð eſt vmbꝛa·d grece
domus ſcęnos ab vmbꝛatione.Minc⁊ ſi/
militer gręce dĩ tabernaculũ ſcenos. Ta/
bernaculu eni ad ſilitudinẽ domicilij factũ

. eſt. Gcenos ſiue p vmbꝛa · ſiue P taber⸗

4

naculo.ſinue ꝓ fune/põt cõponi cũ faciout

dicat᷑ ſcenofacio.ois.i.vmbꝛaculũ.vel ta⸗/

bernaculiũ ul funes facẽ. Iñ h ſcnofactoꝛ
dẽ artifex faciẽs tabernacula-vmbꝛas.vel

funes. Et ſcęnofactoꝛius.ria. riũ.ad ſcxno/
factionẽ: vel ad ſcenofaciendũ ꝑtinens.
Scęnophegia.gię.fę.ge.qðdã feſtũ iudęo

ru. ſcilʒ fixio vel dedicatio tabernaculi.⸗

dia ſcenos.qð ẽ vmbꝛa.⁊ phagin/qð eſt

comedereqꝛ tũc in vmbꝛaculis ſalicũ co⸗/

medebat. Del eſt cõpoſitũ a ſcenos.qð ẽ
tabernaculũ ſic factũ ad ſimilitudinẽ do/
micilij. qð gręce ſcenon vꝛ ab obumbꝛa⸗/
tione. Iñ hec ſcenophegia.gię.feſtũ di/
ctũ ·ſcilicʒ dedicatio tabernaculi:in quavt
Dictũ eſt comedebãt ſub vmbꝛis ſalicuʒ.
Et celebꝛat a iudeis iĩ memoꝛiã expeditio/
nis. qñ ab ęgypto ꝓmoti in tabernaculis
degebãt. Vñ Joãnis.7? Bies feſtus in/
oxoꝝ ſcenophegia. ð ſciliq; feſtũ iudęi
ſingulis annis faciebãt in memonã bene/
ficioꝛũ · ꝗᷓ eis dñs cõtulerat in deſerto ·qñ
in tabernaculis habitabãt. De hoc feſto
habet᷑ Leuit. 252 quitodecimo die mẽ/

ſis ſeptimi erũt ferię tabernaculoꝝ ſeptẽ

diebo dño.Et vt vult Hug.in hoc noĩe

ſcęnophegia licet coꝛripere ⁊ ꝓducẽ penł.

ꝓ volũtate legẽtis. Eſt vo nomẽ nothũ.
quia ga gręco deſcendit/põt penł pduci.
AWpud gręcos enĩ in multis:vocalis ante
vocalẽ ꝓducit᷑.ſᷣqꝛ ad foꝛmã latinitatis
reductũ eſtpõt etiã coꝛripi in legendo.
Apud latinos enĩ vocalis ante vocalem
nõ ꝓducit᷑ niſi in paucis. In ſcanſione tñ
ſine dubio illa penl. bꝛeuis eſt.
Sceęnos.i.funis.Et ſcenos vel ſcęnon gręece

dicit᷑ vmbꝛa latine.

Scęnotaphiũ.phij.neu. ge.i. vacuũ ſepul

cru.i.imaginaria ſepultura ꝗ ſit cũ coꝛpꝰ
deeſt. dꝛ a ſcenos.⁊ taphosqð ẽ ſepul⸗/
Sceptriger.ra.rũ.pe.coꝛ.qui gerit (crũ.
ſceptru.⁊ d a ſceptruũ.⁊ genr.
Sceptrũ.tri.neu.ge.virga ptãtis: dicit᷑ a
cępi ſterito de capio · hm Mug. Papias

yo dicit: Sceptrũ vel ſceptron dr regi/

men. vel virga regalis. eſt grecũ.
Sceſioſonomatonſᷣm Bedã ẽ multitudo
noiuʒ cõiũctoꝝ · diuerſo ſono vnã rem ſi/

gnificantiũ.vtĩ Iſaia. NHę geti peccatrici

₰ℳ

ppło aui iniqᷣtate· ſemini neq;. filijs ſcele⸗
ratj. Et in pſalmo. Peccauimꝰ cũ patribo
noſtrisiniuſte egimusiniqtatẽ fecimus.
VDel ſm alios · ſi icã:Nebula. nix · grãdo
pꝛocella· flumina· venti.

Sceuus.ua.uũ.i.ſiniſter. malus peruerſus
inimicus.
SBGaibilis.lis..t.⁊ hocle.ad ſciẽdũ habilis
Sciens entis.eſt ꝑeritus ſcientia rebus.
Sciolus vᷣo ſimulatoꝛ ſaę ac peritięqᷣ appe
tit videri ⁊ ſcire quicqͥ alius ſciat aut ꝗ
ſe ſcire ꝓfitet᷑ oĩaant etiã futura pdicere.
Scictia.tię. m Tcriſtotelẽẽ babitus con/
duſionis ꝑ demõſtrationẽ adquiſitus
Scientifſicus.ca.cũ.i.ſapiens:ſciens.
Scylla.lę.nomẽ ẽ herb 1 ſcylla grece lati⸗
ne di herba· ſiue pᷣda. Et ſcylla ꝓpu nomẽ
puellę. Et fuerunt ouę ſcylle· bm fabulas

ſcilʒ filia Miſi: ꝗ fuit mutata in alaudam.

filia phoꝛci:quę fuit mutata in mõſtrum
marinuũ. Oñ ſcylla ſepe oĩ illud mõſtꝝ vel
locus ꝑiculoſus maris in qͥ ẽ illud mõſtꝝ.
Inñ ſcylleus.lea.leun.pᷣm Mug.Iſidoꝛ o
Dicit i ʒʒꝰ.etymo.Scyllã a colle ſaxũ emi
nẽs appellãt · ſimile celatę foꝛmę ꝓcul vidẽ
tibo. Dñ ⁊ mõſtruoſã faciẽ fabuleę illi de/

derũtquaſi foꝛmã hoĩs ſuccinctã capitibꝰ

caninis. colliſi illic fluctus latratꝰ viden
tur expꝛimere.carybdis victa:qꝛ gurgiti/
bus occultis naues abſoꝛbeat. Baß. o
Dicit: Scyllę ſaxa latentia in mari.
Scindula.lę.latus aſſer quo domꝰ operiũt᷑

Scyniphes:quidam ſcribuntꝑ.s.in pꝛima

ſyllaba. vide. S. in cyniphes.
Scinodenta. vꝛ ab odeta.qð eſt dens.Et
vocamꝰ ſcinodẽtasqͥbo voces cũ gemitu
ꝓcedũt.⁊ duplices habent dentes.
Scintilla.lę.fę.ge.dꝛ a ſcindo.dis.eo q; ꝓ/
ſilit ab igne. Et eſt ſcintilla vũ ardet. Fa/
uilla vñ extincta ẽ. Inde bęc ſcintillula.lę
dDimi. Et ſcintilloſus. ſa. ſũ.
Sciolus.la.li.i.aliquãtulũ ſciens.
Sciopodas ſicut diẽ ANuguſtiuꝰ in. jõe de
ciui.dei.ferũt eſſe gentẽ vbi ſingula crura
in pedibus habentnec poplicẽ flectuntet
ſunt mirabilis celeritaſ· quos ſciopodas
vocãt eo ꝙ ꝑ eſtũ in fra iacẽtes reſupini
pedũ vmbꝛa ſe ꝓtegat. Iſidoꝛ etiã in. xje
etymo.vicit:Gciopodũ gens fert᷑ eſſe in
ęthiopia·a ſingulis cruribo⁊ celeritate mi
rabili.quos inde ſcopodas gręci vocant
eſtum in terra reſupini iacentespedũ
ſuoꝝ magnitudine adumbꝛant. .
Scyphus.phi ·calix maioꝛ poculũ qͥ bibi/
mus.ſm Hug. Hel ſm Hap. Scyphꝰ
calix regius q patera vocat᷑ wel phiala.
eſt. . pma lra.pm TMug..et in Hapia
nec debet. s. in ꝓnũ ciatione oĩo taceri:nec

oĩo ꝓferri: bᷣ quaſi medio modoqꝛ.sibi

quãtũ ad ſonũ liqueſcit aliqualiter. delij
autẽ ſcribunt ſine. s. cyphus.
Scipio.onis.virga cõſuliũ:ul baculus ad

capiendũ aptus dĩ a cępi pſterito. VPñ

quidã romanus dictus eſt Scipio.q;
baculus? ſuſtentamẽtũ reipublicę fuit uł

parentũ ſuoꝝ. Et fuerũt vuo ſcipiones ·
auus nepos.

Sciroma.ſaxa dicuntur. Inde hęc ſciroſis
vuritia in ſenſibus ſine doloe.
Scirpus.pi.genus inci eſt.⁊ eſt planꝰſine
nodo. Inde ſcirpeus.pea. peũ.i.de ſcirpo
exiſtens. Bñ Exo. 22 Fiſcellã ſcrpeam.
Sciſma.matnen.ge.dꝛ diſcoꝛdia:diuiſio
Dñ Iſidoꝛus etymo.Se Sciſma vꝛ q̃ſia
ſciſſura aioꝝ. Eodẽ enĩ cultu ⁊ eodẽ vero
ritu credit ſciſmaticus vt cęteriſolo con/
gregationis delectat᷑ viſcidio. Inde ſciſ-
maticus. ca. cum.i.viuiſus. Et diffinitur
ſic bin Goff. Sciſma eſt illicita viſſenſio
iuiſio vel viſceſſio eoꝝ inter quos vni/
tas eſſe deberet.lł ſic. Eſt illicit ab vni⸗
tate eccleſięg ul ab vniuerſitate viſſenſus.
BDiffert aüũt ſciſma ab hereſi.q; bereſis in
pncipio ſui habet ꝑuerſũ dogma:ſed ſcil-
ma ĩ fine fingit aliquã hęreſim vt recte ab
eccleſia videat᷑ receſſiſſe. vt dicit Hiero/
nymus.xxiiij.q.iij.hęreſis ⁊ ſciſma viffe⸗
rmnit ſicut genus ⁊ ſꝑes:qꝛ oĩs hęreticns eſt
ſciſmaticus:i nõ ecõuerſo niſi vurauerit.
Sciſſura.ᷣrę.i.iuiſio/ſeꝑpatio.⁊ oꝛ a ſcindo
Scitalis.lis.qͥ da ſerpẽs qͥ ſolus c (dis
oẽs ſerpentes pellẽ ſuã deponũt in eſtate
ipſe deponit ſuã ĩ hyeme.Hñ ⁊ ſic dicta

ẽqʒ ſcietioꝛ eſt alijs deponẽdo pellẽcũ eẽ

deponit in hyeme ſine leſione. Hel vꝛ ſci/
talis · a ſcile · vel a ſcele · qð eſt lux. Iñ ſatal
q́ſi lucẽs.qꝛ lucens ⁊ nona efficit᷑ vepoſita

pelle · vel qꝛ tanta ſfulget varietate tergi

ſui.vt notaꝝ gra aſpiciẽtes retardat.Et
q reptan do pigra eſtquos aſſequi non
valet · miraculo ſui ſtupetes capit. Onde
Aucanus in.9 : Et ſcitalis ſparſis etiam
nũc ſola pꝛuinis. Et coꝛ. pe.
Scythę.victi ſũt a qdᷣdaʒ milite perſicoqͥ
ſcythas ab eis diuiſitſcytha cognoĩato.
Iñ h̊ ſcythia.thię.eoꝝ regio. Inde hᷣ⁊
ſcytha. the. gentile. Et ſcythicus. ca. cũ.
Scythipolis:oppidũ eſt qdðdà ſcythię.
Scitus.tus.tui.i.ſciẽtia vel cognitio dꝛ a
ſcio.ſcis.Et hoc ſcitũ.ti.i.decretũ:ſtatutũ
vel indictũ.Et cõpoõit᷑ h̊ plebiſcitũ. Et ſci⸗
tus ta.tu.i.ſapiens. Iñ ſate adu.i.ſapiet᷑.
Et ꝑ ↄpoſitionẽꝑſceit Ca.tũ.i ꝑfecte ſet

ttin
leln

Gaus

p

Got

A
loſa
cl
gove
gih
gnpt
Uil
oon
C
ſcho
tnin
Scho
nego

„

7 4

lahe

Sape

odi
ng
W

doſs

nſne
farpo
eam.
dRW

.l.,

lſan⸗
yn

ſenus.

reſis n
ſdſal⸗
aeab

Deo.

nmast
u.
l
tugtare
icdic
icii

1 4

tani
mung
. E
guinon
Pnde
ltiun

cebti
d.
Nn.
ordt⸗
ſtuntt
Ei
iſope
6
ſeceik

ld

Et inſcitus.ta. tũ. i. inſipiẽs. Iñ h inſcitia.

tig.i. inſipientia: vel ignoꝛantia.

Scdidus.ſca.ſci.i.ſapies.⁊ dr a ſcio.ſq Et ꝑ

cõpoſitionẽ inſciꝰ. inſciainſciũ.i.neſciens.

S8Scobs.bis.·f.ge.ferrũ quo ligna planant

vel purgamẽtũ domus. Hnde qͥͥ dã. Di⸗
lia ſcoba leuatſcobs ſcobis aſpera tollit.

Schola grece. latine vꝛ vacatio · q; ibi ſtu⸗

dio vacamꝰ. Et iĩ ſingulani cũ dicimꝰ. Ma
gnã ſcholã habeo . de loco ĩtelligit. Cũ o

di in plali. Magnas ſcholas de ſcholari⸗/
bus itelligitq̃ſi multos ſcholares habeo.
Ifñſcholaſticca. cũ.i.ad ſcholaſ.ulad ſcho
lares ꝑtinẽs.uł aſſiduusuł frequẽs ĩ ſcho/

la. Et h Hſcholar. 1 B re. ad ſcholã vel ad
ſcholas ꝑtinẽs.Et ſubſtãtiue ſępe ponitur
tm̃ in coĩ genere pꝛo ſcholaribus.

Scholaris· eſt ꝑſona vacãs ab humanis

negocijs · ſcholaſticis dedita diſciplinis.
⁊ dĩ a ſcholi greceqð eſt vacatio latine.
Zarisqð ẽ vtus:q̃ſi virtutibus vacans.
Scopa.pę.fę. ge.ꝗdã arbuſtula. Et ſcopa
peę.eti d illud cũ qͥ dom purgat᷑a fit ſeꝑe
ex ſcopa arboꝛe. VHñ in euãgelio. Inuenit
eã ſcopis mũdatã oꝛnatã. Iñ h̊ ſcopula

lę. Dimi.i.pua ſcopa. Iñ ſcopuloſus.ſa.ſũ.

i.ſcopulis plenusqð ⁊ ſcopoſus ſa.ſũ.dẽ.
Scopetü.ti.pe.p.locus vbi abũdãt ſcopę.
copeus.pea.peũ.i.de ſcopis exiſtens.

Scopin grece. latine di ĩtẽdẽ ulł ſpeculari.

Scopulus.li.pe.coꝛ.i.arduuʒ ſaxũ/ardua ⁊
ſrupta rupesapta ad ſpecilandũ: dicit᷑
a ſcopin: vel qꝛ facile inde coſſumꝰ ſpecu/
lari. vel qꝛ alõge videt᷑ talis loc. Iñ ſco/
puloſus.ſa.ſu.i.plenꝰ ⁊ abũdãs ſcopulis.

Scoꝛia.rię.fę.ge.purgamẽtũ ⁊ ſoꝛdes me/

talloꝝ.et dꝛ ſcoꝛia ab excoquẽdo· vel ex⸗
cutiẽdo/qꝛ qñ excoquũt᷑ metalla.tũc ſoꝛ/

des cadũt ⁊ excutiũt᷑ Rñ Jla.pᷣ. ELrgẽtũ

tuũ vꝓᷣſũ eſt in ſcoꝛiã.Itẽ ſcoꝛia.rię.ẽ ſuffo/
catio veſicęita vt vrina deneget. ul vẽtr
officiũ.⁊ tumoꝛ in pectoꝛe reperiat.

Scoꝛio.onis.maſ.ge.dicit᷑ ſtultꝰ.iſtolidus

fatuus.⁊ dicit᷑ a ſcoꝛia.

BS coꝛpio.onis.maſ.ge.vel ſea toꝛpi pij q

idem eſt.dꝛ qð daʒ aĩal venenoſũ.⁊ diat᷑
ſcoꝛpio ·q̃ſi ſcoꝛte poio/qꝛ ab anterioꝛi ꝑte
fingit bladicies. ̊ a poſterioꝛi pungit.Ca
pite eniʒ blandit᷑ſ̊ canda pungit.Del vẽ
ſcoꝛpi ab arcu.vel ab arpe.qð ẽ incuruatꝰ
gladius/eo ꝙ caudã figat: vel arcuata ve
nena diffũdat. Itẽ ſcoꝛpio dẽ qdã piſcis
vel vermis q ledit dũ manu tollit᷑. Scoꝛ/
pio etiã di ſagitta venenata/arcu vel toꝛ/

mẽtis excuſſa·ꝗq dũ ad hdĩeʒ ꝑuenit virꝰ
qð habet infundit. Itẽ ſcoꝛpio eſt genus
ouplicis flagelli · vel magni fuſtes. Item
ſcoꝛpio eſt quoddã ſignuũ ĩ cęlo.in qð ſᷣm
poetas ſcoꝛpio aĩal fuit traſlatũ. vel quia
cum ſol eſt in ſcoꝛpionepmos ſentimus
ſrigoꝛis aculeos· bm MHug. Dñ. Scoꝛpiꝰ
eſt ſignũ/vermiſq;· ſagitta·flagellu. Ma⸗/
giſter aut ĩ hiſtoꝛijs ſuꝑ illud ʒ. Reg.j2
Pater me cęcidit vos flagellis ⁊c.ſic diẽ
Scoꝛpio eſt rubus aculeat᷑ vel flagellũ
virgaꝝ nodoſũ vel ſcutica.habens in ſũ/⸗
mitate glandes plũbeas. ð
Scoꝛpitis · huiꝰ ſcoꝛpitis· ꝗqdã gẽmaſcoꝛ⸗
ionẽ.⁊ coloꝛe.⁊ effigie referens.
4 coꝛte gręcelatine vicit᷑ oulce.
Scoꝛtes.tis.ſę.ge.pellis arietis.
Scoꝛtũ.ti.neu.ge.i.meretrix:ꝗᷓ apud grę⸗/
cos ſcytha vocat᷑ ⁊ dĩ a ſccoꝛtes pelle ariei
q; defricat᷑ pelles qbus coꝛruptela fit Ptł
dr a coꝛte · q; eſt vulce:q; ſcoꝛtatoꝛibus
dulce eſt. HPñ Job.ʒj? Scoꝛtũ alteriꝰ ſit
vxoꝛ ma.
Scotomia.mię.ꝗdã infirmitas⁊ accepit
nomẽ ab accidenti: eo ꝙ repentinas tene/
bꝛas ingerat oculis cũ vertigine capit. Iñ
ſcotomicꝰca. cũ,talẽ infirmitatẽ patiens.
Screa.ſcreę.fę.ge.pituita.ſtercꝰ.ſpurcicia
quę per os ꝓpijcit.
Scriba.bę.nomen eſt officij.i.cãcellarius.
Iß ſcribat.tus.i.ſcribę officiũ uł oignitaſ
Sʒ ſcriptoꝛ di qui frequent᷑ vel aſſidue
ſcribit.vel qui peritiã habet ſcibendi.
Scribętabularij·ſᷣm quoſdam oli creabãt
ad tẽpus triennij ad ſcribedũ publica ra/
tiocinia ꝓuĩciarũ · ſeu cinitatũ⸗pm Accur..
C.e.ti.in rub.li.x Et ꝓpꝛie ſunt illi.qͥ ſcri/
bũt noĩatos ad muneraet honoꝛeset tri/
buta ſolutaa ſũt tabularij/qꝛ publicis in/
ſtrumẽtis ſſunt ĩ ſingulis ciuitatibo.Et hi
appellant᷑ libellarij. vt. ff. de re. iudi.l.libel/
larius. Et tabelliones vtĩ Autj. de tabell.
coll.ij. Alias ſcribę dicuntur:qui circa pᷣn/
cipes vel alios magnos iudices ſunt de/
putati p actis ⁊ geſtis cõficiendis. Mi qͥʒ
vocant᷑ ſcriptoꝛesnotarij libellẽſes:pꝛa/
gmaticales epiſtolares: exquęſtoꝛes.vt
C. de appel.l.cipimus.⁊..in offerẽdis.
Scribę logographi pᷣm Accur. vicũtur qͥ
publicis rationibꝰ ſcribẽdis deputati ſũt.
Maã logos gręce.rõnes publicas dicimꝰ
latine·⁊ graphos ſcriptura. Hi etiaʒ nu⸗
merarij appellant. vt. C. de ſuſcepto · pꝛe⸗
po.⁊ archa.l.duos.lix.

Sa ibecenſuales ſunt qui ſcribunt.cẽſũ. C.

de tabn in rub.li xijJj.
Scxriniũ.neu.ge.dꝛ qſi ſecretoꝝ uł ſcripto/
rum publicoꝛmu reconditio · ſcilicet locus
vbi ſecreta reponuntſur.
Scqiniarij ⁊ ſcinioꝛũ memoꝛiales idẽ ſũt.
⁊ mgjr̃i ſcrinioꝝ.Etiã ſcriniarij appellat᷑ ta/
belliones.vt c.ad audiẽtiã. S ſcrip.ĩ glo.
Scrobs.bis.fę.ge.i.foſſa:maxime illa quã
ſcrophę faciunt.
Sqopha.phbeęfę.ge.i.poꝛca.et eſt nomen
ficticiũſcilʒ de ꝓpꝛietate ſoni ſũptũ.Iñ h
ſcrophula.lę.⁊ ſcophella.lę ambo dimi.

Scrophulęetiã dicuntur quędã apoſte/

mata·ꝗ ſolent naſci pueris circa collũ. Iñ
ſcrophuloſus.ſa.ſũa ſcruphulatus.ta.tũ.

i. plenus abudãs ſcrophulis⸗ coꝛ.phu.

Scrophina.nę.fę.ge.qðdaʒ inſtrm̃ carpẽ/
tarij.⁊ oẽ a ſcrobs:q; bęrẽdo ſcrobẽ facit.
Saqupus.pi.maſ.ge.lapis paruus ⁊ aſꝑ ·
qui ſępe ſub talo iacẽs in calciamẽto mul/
tũ lęedit: offendit dꝛ a ſcrutoꝛ.anis:quia
qñ latet in calciamentolędit nos.⁊ cogi/
mur ipſũ ſcrutari. Cui cõtrariꝰ ẽ calculus.
Et inde h̊ ſcrupulus.li.dimi.pe.coꝛ.Et hᷣ
ſcrupusuł ſcrupulusoꝛ eqdã põdus ſex
ſiliquaꝝ pondere cõſtãs.Et ꝑ ſimilitudi/
nẽ ſcrupus vel ſqupulus di moleſtia · ſol/⸗
licitudo ãxietas.⁊ dubietas aĩ:remoꝛſus
cõſciẽtię· Mñ Reg.25? Mõ erit tibi hoc
in ſingultũ⁊ in ſcrupulũ coꝛdis. Itẽ diffi/
cultas.ſubtilis quęſtio. Sicut eni ſcrupꝰ
paruus eſt · ſic ſubtilis quęſtio parua eſt
ad videndũ. Et ſicut ille multuʒ ledit.ita
ſubtilis quęſtio multuʒ lędit eũ qͥ nõ eſt
ꝓmptus in diſcernẽdo. Inquiſitio enĩ ⁊
gſtio reꝝ ſubtiliũmultũ ſolẽt lędere.Itẽ
a ſcrupus dẽ ſcrupeus.pea.peũ.Et ſcrupo/
ſus.ſa.ſi.i.ſcrupis plenus.⁊ abundans.⁊
aſper·anxius:ourꝰ.ifficilis:nodoſusob/
ſcurus. Inde hęc ſæupoſitas.tatis nde
ſerupea vel ſcrupoſa ſaxa vicunt᷑ aſpera.
Item a ſcrupulus vi ſcrupuloſus.ſa.ſũ.i.
ſcrupulis plenꝰa abũdans.vel aſꝑ·anxiꝰ
dubius · difficilis:nodoſusobſcurus.Iñ
H ſcrupuloſitas.tat.i.auxietaſ difficultas
Sqrutiniũ.nij.i.ſœrutatio · vel quicqͥd quis
ſcrutat᷑ interius de aliqua re. Hñ ꝓpheta.
Defecerunt ſcrutantes ſcrutinio.
Sautũ ti.neu. ge. dĩ veſtimentũ pauperũ
lacerata ? detrita.⁊ da a ſcrutoꝛ.tar. Itẽ

ſcruta dicunt exta ·ſcilicʒ tripę· qꝛ in extis

ſcrutabant᷑ futura. vel ſoꝛdes pur
tura. vel ſoꝛdes purgantur.
Vnde SHꝛatius epi.HNilia vendente tu⸗

nicato ſcruta popello. “

Scurra.rę.maſ.ge.i.leccatoꝛ.vaniloquus.

Pꝛopꝛie ſcurra oĩ:qui ſequit᷑ curiã gratia
cibi. Oñ.2. Meg..6e Et nudatus eſt quaſi
ſi nudet vnus de ſcurris. Inde h̊⁊ ̊ ſcur/
rilis.⁊ hocle. pe.pꝛo.⁊ ꝑ geminũ.r. Inde
ſcurriliter aduerbiũ. Et hęc ſcurrilitas.tat
i.leccacitas:turpitudo/turpis ludus:io/
cularitas.ꝗ a ſtultis dĩ curialitas. VPnde
ad Eph. 5? Scurrilitas ꝗᷓ ad rẽ nõ ꝑtinet

Scus neu ·ge.indeclinabile.i.rotundũ·vel

rotunditas.

Scutella. le. dꝛ a ſcus vel ſcuta. q⸗ rotunda

eſt. Iñ ſcutellula. le.imi. Et ſcutellarius
ria.riũ. Et bic ſcutellarius.rij.qui facit vel
vendit ſcutellas.Et hoc ſcutellariũ.rij.lo/
cus vel vas vbi reponunt ſcutellę.

Scutica.cę.pe.coꝛ.i.loꝛũ cũ quo verberant

pueri ·ancillę/ſeruia dĩa ſcuta· qð eſt foꝛ/
ma rotunda ꝓpt oticuorecormgier
iue

Scutiger.ra.ru.pe.coꝛ.i.gerẽs ſcutũ.Et

nitur ſubſtantiue in quolibet genere.

Scutra.trę.vas qddã ẽ.⁊ dꝛ a ſcus vel ſcn/

ta.· Et enumerat ſcutre. . Aegl. 7: int᷑ vtẽ/
ſilig templialtaris vaſa:ſcilʒ ęqualis am/
plitudinis ĩ oꝛe ⁊ pfüdo ad calefaciẽdũ.

Scutula.lę.fę.ge.monile rotundũ ex auro

vel argento.⁊ di a ſcuta.qð eſt foꝛma ro⸗/
tunda. Dñ.j. Machab. 4² Dꝛnauerunt
faciẽ templi coꝛonis aureis⁊ ſcutulis.Et
coꝛ.tu. Iñ ſcutulat.ta.tũ.i.ſcutula oꝛnatꝰ.
vel ſcutulã poſſidẽs · vel qð habet in ſe oꝛ/
bes in ſimilitudinẽ ſcutulaꝑ·ſicut quędaʒ
veſtesa quędã aĩalia. Oñ⁊ ſcutulatus dꝛ
equus ꝓpter oꝛbes quos habet candidos
inter purpureos. Itẽ hec ſcutulata. tę. ul
hoc ſcutulatü.ti.dꝛ indumentũ quoddaʒ
pcioſũ. eſt ꝓpꝛie veſtis ꝗ habet in ſeqſda
oꝛbes vel circulos.ſicut patetin ꝗbuſdaʒ
pannis ſericis. Oñ Ecech.272 Gẽmam
purpurã ſcutulata ꝓpoſuerũt ĩ mercatu
tuo· Itẽ iuenit᷑ hoc ſcutulũ/pluraliter hec
ſcutula.dimi.i.paruũ ſcutũů.
Scutũ.ti.neu.ge.dꝛ a ſcuta.tęg ẽ foꝛma ro
tunda· eo ꝙ antiq;tus ſcuta fiebãt rotũda
Bel vꝛ ab executio.tis.eo ꝙy a ſe excutiat
⁊ eijciat ictũ teloꝝ. Iñ H̊ ſcutulũ.li.dimi.
Et ſcutatus.ta.tu.i.ſcutũ habensułſcuto
armatus . vel inſtructus. Et ſcutarius.rij.
qui facit vel vendit ſcuta.

B ante E

Gebaſtus.ſti.i. auguſtus mẽſis. Gꝛxco enĩ

bmone ſebaſt tãtu valet quatu auguſt ·

tneecc
N
aid
ſeen⸗
male
rinſt
ni
ſelg
uiß
icne
d
t⸗
gin
digt
cjſi
ſoulli
alani
an
igo⸗
Pi⸗

ug.

kan
tun
dso,
M
öde
ndiN

und
lunus
N
fün

Wunt
wetſo
ittir
na⸗
kyti⸗
gan⸗
ali.
amd
nman
mum
R“
honr
mſeon
tgredn
lnsN
Nlicer
iunkn
hch
mmiii
chuce,
Günam
nerct
terhe

Sewar
tnüi
ſeckon
ien

olim dicebat᷑ duguſta ab Tuguſto.
Sebũ.bi.dĩa ſus·qð modo dꝛ vulgo ſe/

pũᷣ.pi.i.adeps:piĩguedo· axungia. Et vꝛ

ſica ſue quaſi ſuenuq; plus pinguedinis
habet illiud aĩal q; aliud. M
Secenti.tę.ta.dꝛ a ſex.⁊ centũ.⁊ abijcit᷑.x.
⁊ dẽ ſecẽti·vel mutat᷑ in.s.ᷣm quoſdãa d
ſeſcẽti. teę. ta. Sʒ vſus fere oinʒ ſcribit ꝑx.
Nec valet ratio in cõtrariũ cu dꝛtres cõ/
ſonãtes nõ ſimul poſſe ↄiungi:qð alij oi/
cũt fieri ſi ꝑx.ſœibatcũ/x.vim duplid cõ/
ſonantis habeat · Patet erroꝛ eoꝛu· qꝛ; nõ
ſtelligit᷑ regula illa niſi cũ vna ⁊ eadẽ cõ/
ſonãs duplicat᷑ imediate ad aliã ↄſonãtẽ.
Seceſſus.ſus.ſui.locus ſecretus.⁊ dꝛa ſe/
cedo.vis/quaſi ſine acceſſu.
Secius.i.aliter.a ſecus ↄꝑatiuũ ·pᷣm Pap.
Secmentũ eſt faſcia qua matrona faſciat
caput. Oñ Juuenalis in ſatyra ꝗ inapit
q̃dringeta ⁊c. Secmẽta ⁊ longos babit
⁊ flamam ſumpſit.

Secoꝛs.ᷣdis.ge.oĩs.i.ignauus·ſtult.⁊ dꝛ
aſe ⁊ coꝛ:quaſi ſeoꝛſũ a coꝛde. Inde hęc ſe/

coꝛdia.dię.i.ignauia.
Secxret᷑. ta.tü.ꝛ a ſecerno.nis.Et h̊ ſecre/
tũ.ti.i.arcanũ/occultũ·oꝑtuʒ/myſticũ. Iñ
ſecretarius.rij. Et hoc ſecretariu.rij.locus
vbi dant᷑ vel cõſeruant᷑ ſecea.
Secta.ctę.fę.ge.dꝛ ꝓpoſituʒ in malo circa
aliquaʒ viſciplina dꝛ a ſeco.cas. Onde
ſecta hęreticoꝝ:qꝛ ſũt ſecti⁊ oiuiſi ab vni/
tate eccdleſię vel fidei. Secta etiã accipit᷑ ĩ

bono. vt Secta phoꝛũ.⁊ tũc dꝛ a ſequoꝛ:

q; tũcſequẽda.i.tenẽda ẽ.vt ſecta apłoꝝ
ſecta ꝓphaꝝ.Quidã tñ dicũt ſectã etiã in
malo·a ſequẽdo.Et eſt ſecta· habit᷑ aĩoꝝ
⁊inſtitutũ uł ꝓpoſitũ in malo circa aliquã
o iſciplinã:quã tenẽdo ſequũt longe alia
in religiouis cultu opinantes q; cęteri.

Seculũ.li.eſt ſpaciũ centũ decẽ ãnoꝝ.⁊ d

a ſequoꝛ.quen:qꝛ vnũ ſequit᷑ aliud. Inde
hoc ſeęclũ.cli.ꝑ ſyncopã.Item ſęculũ qñʒ
ponit ꝓ vita vel ꝓ q̊libet ſpacio tẽporali/
quãtulũ longo.Oñ dicit Pap. Sęculuʒ
dꝛ ętasęuũtẽpoꝛis ſpaciũ · ĩteruallũ · vitę
curſus. Inde h̊ ⁊ hęc ſecularis.⁊ h̊ re.i.res
ſeculi·vel ad ſeculuʒ ꝑtinens.Inde bęc ſe⸗
cularitas. tatisa ſeculariter aduer.
Secundus.da.dũ.nomen oꝛdinalea dꝛa

ſequoꝛ.querqꝛ ſtatim ſequit᷑ poſt pꝛimũ.

Et ſecundus. da:ou.i.pꝛoſpera bonusa
ſequẽdo ·qꝛ ꝗ ſecunda ſunt de ꝓpe ſequũt.
HPñ ⁊ ſecũda dicit᷑ foꝛtuna ꝓſperaq: ꝓpe

nos ſequit᷑. iuxta nos eſtſicut aduerſa

oppoſita eſt. recedens. Item hoc nomen
ſcðm/ponit᷑ loco aduerbij loci nuł qualitat

vel poti ſimilitudinis·cu vi:Scom Lu/
cam. vbi greci vicũt. cata Lucã. Itẽ ſecu⸗
da vę.dꝛ folliculus in qͥ puer inuoluit᷑ in

ventre matris.⁊ qͥ ſimul cũ infante naſcit

⁊ ſeqͥt᷑ eũ ⁊ egredit᷑. Itẽ ſecũda.vę.dicit
quidã vicus in hieruſalẽ. De quo habet
2. Aegl. Qui habit in hieruſale ĩſecũda.
Pap.vo dicit:Secũda/ꝓſpera abũdãs:
felix beata. Secundę· dicũt folliculi qͥ ſit
c infante naſcunt · dictę ſicqꝛ cum infans
egredit᷑ eũ ſequũt. Macer etiã de viribꝰ
herbaꝑ vicit: Iſtas pelliculas medici vi/
xere ſecũdaſ.eutꝰ aũt.28: dr. Et illuuie
ſecundaꝝ. Inuenit᷑ etiã ibi:ſecũdinaꝝſed
melius dꝛ ſecundaꝑ. Dõt tñ deriuan a ſe/
cũda oę/ſecũdinus.na.nũ.i.ꝑtinẽs ad ſe/
cundã·vel res ſecundę.a ꝓd.vi.Oñ Ber/
nardus.Cunica tua fuit pellis ſecundina.
Securris.fę.ge.dr a ſeco.cal.q; ſecat. Del
ſecuris · oꝛẽ qᷓi ſuccuris · q; ea arboꝛes ſucci/
at᷑.vel ſecuris ·q̃i ſemicuris.Ex vna eni
parte acuta eſt.⁊ ex altera foſſoꝛia. Inde
hec ſecuricula.lę.dimi.Et inde ſecuricula/
rius:qui ſecurim defert. Et coꝛ.pmã ſecur.
Rz̊ ſecuruseam ꝓducit. Oñ quidã.Rebus
ſecuris eſt ſee minata ſecuris.

Sechurus.ra.rũ.dẽ q̃ſi ſeoꝛſũ a cura.⁊ dicit

a pᷣpoſitione ſe ⁊ cura. Inde ſecuritas.tat
bᷣm Hugl. Pap. vo dicit: Securus non
dubitans:firmus:munitus. Securus dĩ‚
q̃ſi ſine cura.i.frigidus ꝑ qð inutile acci-
pit᷑. Et ponit᷑ differẽtia inter ſecurũ⁊ tutũ
DPñ ĩ gręciſmo dicit᷑. Eſt homo ſecurus a
cura quaq; remotus. Sʒ vir in agmĩbus
cõfidens eſt homo tutus.Et vide qꝛ qͥdã
voluerũt dicẽ ſecuriter ꝓ ſecure·R imppꝛie
Vñ. Aſſere ſecure ſecurit penitus vre.
Secutus.ta.tũ.participiũ ð ſequoꝛ.⁊ ſcri/
bitur ꝑ.c. q;uis ſequoꝛ ſcnibat᷑ ꝑ.q.Qam
ut dicit Oꝛiſcianus in x? Merba deſinen/
tia in quoꝛ mutant eã in cu⸗a ſumẽtia·tum
faciũt ſupinũ.vt loqͥ locutũ/ſeqͥr ſecutũ.
Sedatus.ta.tũ.placidus/leuis·tẽperatus.
Sedes.dis.ę.ge.dꝛ a ſedeo.des:a ꝓducit

ſe-lic ſedeo.des eam coꝛripiat. Dñ. PHũ

ſup alta ſedes: caſum ſbet tibi ſedes. De⸗/

des nõ ẽ vniꝰ tm̃ i multoꝝſᷣ ſoliũ⁊ thꝛo/

nus vniꝰ tm̃. Itẽ ſedes in ſingulari nũero

ꝓpꝛie ẽ regni ·qð grece thꝛonos dĩ. Et idẽ

nos dicimus ſolin. Subſellia o cęteroꝝ

quaſi ſubſedia.Cathedrę doctoꝝ. Item a
V

S

ſedes vĩ ;̊ ſedecula. lę. vimi. B ſedile.lis
Sedecim·cõponit᷑ a ſex ⁊ decema dĩ ſede/
cim vel ſeſdccim. vt x.abijciat· vel mutet
in. s. Inde ſedenarius. ria. nu.
Seditio.onis.fę.ge.i.viſſenſio ciuiũ.⁊ dẽ
a ſedeo.des.ꝑ cõtrariũ· q; ſeoꝛſũ alij eunt
ab alijs. vel qꝛ ſedendo ſolent machinari.
Vlij vicũt ꝙ ſeditio ẽ diſcoꝛdia ⁊ diſſen/
ſio aĩoꝑ· quã gręci diaſtaſim vocant. Iñ
ſeditioſus.ſa.ſũ.qui ſeditionẽ facit.⁊ dil-
coꝛdiaʒ gignit. Et coꝛ. vi. Gñ in Ruroꝛa.
PBe reditu ſpecies ſeditionis erat.

Sedile.lis.pe.pꝛo.oia ſedeo.des.Et ſi unt

ſedilia loca in quibus quis ſedere poſſit.
VBnde.·ʒ. Reg.x: Et vue man hinc atq;
inde tenentes ſedile.

Sedulus.la.lũ.i.aſſiduusintentus.bonus

ſtudioſus:firmusfrequẽs.Et dĩ ſedulus
quaſi ſine dolo·qꝛ ex aio ⁊ tota volũtate
facit. Inde ſedule aduerbiũ.Et hęc ſedu/
lita s.tatis.i.aſſiduitas.⁊ coꝛ.vu.

Seges. getis.fę. ge.di a ſeco.cas.i ſm hoc

ꝛie vicit᷑ ſeges matura·ſcilz meſſis. Del
ſeges di a ſero.risa ſᷣm h̊ ſeges dꝛ ſemen
quia ſerit᷑.Et illud in quo ſerit· ſcilʒ terra.
Sed tranſlatiue ſemẽ etiã voꝛ verbũ dei.

Bnde Auq.Se Semen eſt verbũ dei. Et
coꝛripit ambas ſyllabas ſeges.

Begmentũ.ti.neu.ge.ꝛ weſtis muliebꝛis

⁊longacuius neceſſe eſt partem ſecare.

7 ea ſolent vti nubentes.Et ꝓpꝛie eſt lim/
bus ſiue faſciola · ꝗᷓ mulieribus indumẽtis
in extrema ꝑte cauſa oꝛnatus aſſuit. Bñ

Juuenalis. BGegmẽtaa longos habitus
vt flãmea ſũpſit. Eliqñ ant iuenit p par/

ticulis veſtimentoꝝ.⁊ vicunt᷑ ſegmenta.

quaſi ſecamẽta. Inde ſegmẽtatus.ta. tũ.

tali veſte indutus. wl oꝛnatus ſegmẽtis.
Vñ ⁊ ſegmentata vꝛ veſtis·ꝗẽ qͥbuſdaʒ
gonis.vel quaſi ſciſis ſegmentis oꝛnata.

Maã particulas cuiuſq; materię abſciſas

hſegmenta vocamuspm Mug. Dapias

vo dic: SGegmẽta ſũt faſcię quibꝰ faſciat᷑

caput. Item ſegmentũ vr monile a collo
in pectus dependens. =ð
Segnis...t.⁊ hoc ne.i.piger dicit᷑ a ſe·et
ignis · quaſi ſine igne ingenio carensfri/
gidus ocioſusꝑ qð ĩutilẽ accipimꝰ. VPñ
Peb. 6 Nt nõ ſegnes efficiamini. Inde
ſegniter. aduer. Et becſegnicies. cei. Et H

.

legnicia. cig.i. pigricia.

Segoꝛ quidaʒ locus eſta acuitur in fine.

interpꝛetat᷑ loquela iutills.
egrex. gis. oĩs ge.i. nobilis. dicit a ſe.7

grer ſiſeoꝛſũ a grege alion ? coꝛ gre.
Seir · victus ẽ quidã quia fuit hiſpidus⸗

piloſusquando enĩ natus eſt·totus ſicut
pellis piloſus erat. Et idẽ victus eſt Eſau

i.rufusob coctionẽſcilʒ rułę lentis.cuius
edulio pgenita ꝑdidit. Ide Edomob
ruboꝛẽ coꝛpoꝛis victus quod latine ſan/
guineus dicitur.
Seiuga.gę.maximus currus Jouis.vide
S. in biga.

—

Seiũx · gis · dicunt᷑ boues nondũ iugo cõ/

iuncti:quaſi ſeoꝛſũ a iugo dĩa ſe ⁊ iugũ.

SGelectus.cta. ctũ.i.ab alijs electus.
Selenos vꝛ lux noctisſcilʒ luna.⁊ dicita

ſele wla ſile.qð eſt lux. nox. Eadẽ ſile⸗

nos dicita acuit᷑ in fine.

Seleucus.ci ꝓpꝛiũ nomẽ viritriũ ſyllaba/

ru. Et ibi eſt diphthongus eu. vnde. e.u

eiuſdẽ ſyllabęſunt. ñ in Auroꝛa. Cũca

romana demetrius vrbe ſileuci.

Selinũ oꝛ apiũ: I quo cõponit petroſeli⸗/

nũ.hypoſelinũoleoſelinũ.

Sella.lg. dꝛ a ſedeo.des.q̃ſi ſeda.q ibi ſup

ſedemus. Iñ hic ſellarius.rij.qui facit ſel/
las. Et ſellarius.ria. riũ.ad ſellã ꝑtinens.

ECt ſellarius. qui ſeſſurus poꝛtat ſella. Itẽ
iuenit hec ſella ꝓ q̃dã mulierein p Regũ.

Sellio.onis.i.caballus.⁊ dicit a ſella.
Sellula.lę.dimi.i.parua ſella.
ſacerdotũ.⁊ acuit᷑ in fine.
Sem . filius Moe dictus eſt.⁊ ex pꝛeęſagio
poſteritatis nomẽ accepit. Ex ipſo enim
patriarchę. ꝓphetę.⁊ aplłi.⁊ ſplus dei ꝓ/

Sellũ ·fuit quidã vir qui fuit cuſtos vſtiũ

greſſi ſunt. Ex eius quoq; ſtirpe ẽ chꝛiſtꝰ*

cuius ab oꝛtu ſolis vſq; ad occaſum ma/
gnum eſt nomen in gentibus. .
Semen. inis.neu.ge.eſt qð ĩ agro ſpargi
ad gignendũ fructũ. Itẽ ſemen eſt aialiüũ
qð ſpargit᷑ ad gignendũ fętũ.

Sementis.tis.fę.ge.eſt ſemen frugum. vel

tempus ſeminandi.vel dea ſementis vel
ipſe actus ſeminandi: Iñ ſemẽtinꝰ.na.nũ.
Semeſus.ſa.ſü.i.in media parte coꝛroſus
7 comeſtus.ſemicomeſtus.⁊ dia ſemis.
qð eſt vimidiũ: eſus.Et ꝓduẽ penł. Dñ
NDirgilius in.ʒ? ęnei. Semeſam pꝛędã et
veſtigia feda relinquait.
Semianimus.ma.mũ.et hic et hęc ſemia/

nimis.a hoc me.i.ſemiuiuus.

Semibos.bouis.coĩs ge.i.ĩ media ꝑte bos

vt monotaurus. Et coꝛ. penłtã nti q; gtiĩ.
Vnde Ouidius.Seminirũq; bonẽſemi
bouẽq; viruiz. =

Honiee
nter
ſent⸗
Hemh
ngl
(tns4
dicvg
mnat
genn
nmn
ic⸗
Gande⸗
ſdotal
Genide
Wqn
Heme
Geni
ſeny
gubt
Jonlaa
Ganlon⸗
Gmmlunn
Geninnn
lngſen
is
Genin
betſe
ſenen
aſe⸗
dielg
ſocle
Gerino
hecaade
Genin
Pr;
ſanian
ſiuerhi
rg
Wernan
Wwe
lodin
Genni
0dtͤ
Benin
4ſeni
np
ſecert
doner⸗
die⸗
herſe

mwid

biſup
atſeh⸗
Wens.
u.

sNn

vauun
np⸗
cſe
mnn

n l
1
nani.
nds
i

inin
ebos

oneſen

Semicęcus. ca. cñ. qui in parte eſt cęc' ⁊ in

parte videt · vel qui non dare videt.⁊ di:

a ſemis. ? cæcus.

Semicinctiu.ctij. eſt cona minus lataſicut

cingulus cinctura lata. ? vr a ſemis. cin /
ctus.q̃ſi dimidius enctꝰ:inde ſemicinctin

oĩ eo ꝙ dimidiũ cingat. In glo.aũt ꝛ¶ct..
ſ9ꝛ dicũt᷑ ſemicinctia veſtes exvno latere
dependẽtes. vel coneſt iue veſtes nocturuę
vel genus ſudarij qͥ hebꝛei vtũt᷑ in capite.

Semicinctü.cti.i.ona minus lata· qꝛ di /

midiũ cingit.
Semicoꝛs.dis.oĩs ge.i.dimidiũ coꝛ hñs.
dicit᷑ a ſemis.⁊ coꝛ.
Semideus.dei.penł.coꝛ.i.imidius deus.
vel quaſi ſemꝰ.i.imꝑfectus⁊ nõ plenꝰ deꝰ

Semiermis.mis.ↄ.t.⁊ hoc me.i.ex ꝑte ar /

Semifer. ra. rũi.in media parte (matus.
fera. vt centaurus.⁊ coꝛ.mi.
Semihiulcus. ca.cũ.i.aliquantulũ hians
aꝑtus ex partea vĩa ſemis ⁊ hiulcus.
Semilacer.ra.rũ.i.ex parte laceratus.
Semilongus.ga.gũ.qſi medio modo lon
Semilunui.nij.i.media luna.

* ——

Semimaris · coĩs ge.i. ſemimaſculus · vel
imꝑfectus masſcilʒ caſtratus q̃ſi minus
habens q́; mas:iK coꝛ.ma.

Seminarin.nij.ueu. ge.i.ſemen. vel cniuſli⸗
bet rei exoꝛdium· vl vas in quo ponitur
ſemen.⁊ dicit᷑ a ſemẽ. Et ſeminari.ria.riũ

iad ſemen· vel ſeminatũ ꝑtinẽs. vel exoꝛ⸗
dialis · vel tialis. Et bic hec ſeminalis.
vbocle.

Seminecis. 9.t: hoc ce.i.ſemimoꝛtuus · vel

necatusexanimis inter moꝛtuos⁊ viuos
Seminiubius.bij. mal.ge.i.ſeminatoꝛ ver/
boꝝ. Inde hęc ſeminiuerbia.bię.i.verboꝝ
ſemĩatrix. DHñ c.7: Quid vult ſemi/
niuerbius hic oicere? Duglaũt videtur
dicere. Semiuerbius ⁊ ſemiuerbia.⁊ tũc

tenet naturã de ſemen· ſeminiubius na/⸗
turã tenet de ſemini . Daß.dicit: Semini/

uerbius.i.ſeminans verba.

Seminiñ nij i.ſemen · vel cuinſlibet rei ex

oꝛdiũ.vel lucrũ de ſemine.

Seminudus.da.da.inõ tot oꝑtus.⁊ dꝛ

a ſemis: nudus.⁊ ꝓducit nu.

Semipaganus.na.nũ.i.nõ ex toto vrbanꝰ
nec ex toto villanus · vel nec ex toto face/

tus nec ex toto ruſtieoñsss.
Semipes.dis.maſ.ge.i.dimidiꝰpes.⁊ coꝛ.

penł gti. Inde hicẽ hęc ſemipedalis: hoc
dale. pen? ꝓdu.mẽſura oimidij pedis: Et

hecſemipedalitas.tatis.

(gus.

Semiplagiũ.gij.i.minus rete.vel adiũctę
retibus lineęreſtes plagę vdicun.
Semiplenus.na.nũ.penł./pd.i.dimidius.
Semipondius.dij.i.dimidiũ cndus.
Semiputatus.ta.tũ.i.ex parte putatus.
in parte nõ. Oñ Virgilꝰ ĩ bucol. Semi/
putata tibi frondoſa vitis in vlmo.
Semirutus.ta.tũ.pe.coꝛ.q ex ꝑte coꝛruit.
Semis.oĩs ge.ideclinabile.i.vimidi.dia.
oiũ.⁊ d ab hemis:qð ẽ dimidiũ·ſubtra/
cta aſpiratione. ꝓ ea poſita.S. Pñ qͥda.
Vas tribus ⁊ ſemis ſolidis ego pꝛodigꝰ
emi. Item ſemis põt cõponi:a ſemis ⁊ as
aſſis.⁊ dĩ hic ſemis ſemiſſis ſic eſt dedi.
⁊ponit᷑ pꝛo quadã menſura.Donit᷑ etiam
pꝛo quodã pondere.qð cõſtat ex ſex vn/
cijs · quaſi ſemis as.vᷣlłs enĩ cõſtat ex duo/
decim vncijs. H
Semiſpatiũ.tij.gladius a media longitu⸗
dine ſpatę dictus.
Semita.tę.i.vimidiũ iter:quaſi ſemis iter.
E eſt ſemita vuoꝛũ pedũ·ſcilʒ via adeo
tricta vt alt in tranſitu tranſire nõ poſſit.
Et eſt ꝓpꝛie ſemita hoiuʒ callis ferarum ⁊

pecudũu · a calcãdo· vel a callo. Et eſt callis

ꝓpꝛie ſemita ſtricta ⁊ tenuis callo pecoꝛuʒ
pdurata. Cramites vo tranſuerſa ſũt in
agris itinerr.
Semitonus.ni.maſ.ge.⁊ H̊ ſemitoniũ.nij.
i.non plenus ſonus.⁊ coꝛtto.
Seminir.uiri.i.imꝑfectus vir.vel caſtrat
⁊ dicitur a ſemus.·qð eſt imꝑfectusa vir.
Põt etiaʒ ſemiuir cõponi·a ſemis.quodẽ
vimidiũ:⁊ vir·q̃ſi dimidius vii ·ſicut fue/
rũt centaurus: monotaurꝰ. coꝛ.penul.
Semiuiu.ua.uũ.penł/pd.i.ex parte viuꝰ.
i. non totus moꝛtuus.
Semiuocalis.9.ta hocle.dĩ a ſemis.⁊ vo
calis. Et ſemiuocales dicũt᷑ quedã lrę q̃ſi
impꝑfectę vocales:q; nõ habẽt ita bonã ſo
noꝛitateſicut ⁊ vocales. Iñ ſemiuocaliter
aduer. Et h̊ͥ ſemiuocalitas. tatis. Dẽ etiã
hbec ſemiuocalis.lis.ſubſtãtiuelittera quę
cũ vocali facit voceʒ ·quaſi ſema⸗ impfe/
cta vocalis.
Semiuſtus.ſta.ſti.⁊ ſemuſtus.ſta.ſtũ.i.ex
ꝑte vſtusæ vĩ a ſemis.⁊ vſtusa ponit᷑ ſe
muſtus pꝛo ſemiuſtus.
Semo.monis.maſ.ge.ſemihomo·ſiue ex
ꝑte homo? vꝛ a ſemis. homo homonis
qð vixerũt antiqui. Et hoc fuit ad diffe-
rẽtiã gti ſeminis. Dñ Martialis capella.
Quoſq; hemicheos quoſq; latine ſemo/
nes dicunt.
v 2

Sempiternus. na.nũ.i.ſemꝑ cum temporc

vurans.vt mundus:quaſi ſemꝑ ęternus
Inde hęc ſempiternitas. tatis.
Semũculus.li.vel ſeminculus.li.oimi.de
ſemo.monisſed melius dꝛ ſemũculus:qꝛ

foꝛmat᷑ a ſemo.o.in. um.cõuerſa.⁊ addita

culus ſᷣm regulas Pꝛiſciani.
Semus.ma.mũ.i.impꝑfectus:nõ plenarius
nõ plenus. Oꝛoſfecto illud ſemũ eſtquod
vltra medietatẽ ⁊ citra ꝑfectionẽ eſt. Iñ
ſemitas. tatis.
Senaculũ li.locus vbi ſenatus congregat
vel domus illa.
Senatus.tus.tui.dꝛ a ſenexa natus:quaſi

ſenex natus vel natu:qꝛ in illa dignitate

eligebant ſenes · ſaltẽ pꝛudẽtia. Del ſena⸗
