ſe vna.⁊ eſt etymologia.Et ſᷣm q̊ ꝑſona
videt᷑ ſpectare ad deitatẽ. Itẽ ꝑſona dꝛ
hiſtrio · repſentatoꝛ comędiarũ·qꝛ diũſis

modis pſonat· diuerſas pꝑſonas repꝛęſen
tãdo. Et hinc ꝑſona vꝛ in grãmatica ipſũ

ſuppoſituʒ· qñq; ꝓpꝛietas ſuppoſiti · qñq;

neo K

Dordr
MMerpis
remi
Uepan
wpaſts.
Gfe
s
ei⸗
wüibeen
vüüßt

Nn
ebe
kunblis
aonde

Gäa
mnhen

np
us lt

ſbolos
Nenuge
uns

lscun,
l
n ſin
tiin

ꝓpꝛietas vocis qñq; voxipſaquãdoq;
moduſſignificandi:a qñq; pſonalis pꝛo/
pꝛietas. Iẽ ꝑſona dꝛ in eccleſia:qͥ digni/

tatẽ habet ceteris. Et hᷣ ab hiſtrione ſũ/
ptũ eſt.q diuerſas ꝑſonas repſentãdo·di
uerſos ſolet accipe oꝛnatus.⁊ ſᷣm vigni/
tatem ꝑſonęquã habebat repᷣſentare. Et
hĩctractũ ẽ vt ꝑſona dicat᷑ iĩ eccleſia. Nã
ſim diuerſos gradus vignitaſj ꝑſonę di/
ſtinguũt᷑ ĩ eccleſia. Et hinc etiã tractũ ẽ vt
in grãmatica vna ꝑſona dicat᷑ pma · alia
ſecũda ·alia tertia·qð fit ratione dignitat
Et deberet ꝑſona · penl·coꝛrepta vici.ſᷣ ad
differentiã huiuſ imꝑatiui ꝑſona ꝑſonet
qð coꝛripit penł.dr penł pducta. Hñ dã
Pauꝑ ꝑſona · nõ eſt mea ꝑſona regi.NM.
aũt oꝛ ꝑſona·q̃ ꝑ ſe ſonãsetymologia ẽ.
Iñ h bęc ꝑſonalisa h̊ le. Iñ ꝑſonaliter
adu.⁊ hęc ꝑſonalitas.tatj. Itẽ a ꝑſona dẽ

ꝑſonatus.ta. tũ. Et H ꝑſonat.tus.tui.di/

gnitas vel officiũ pſonę bm Hug.

Perſpicuus.cua.cuũ.i.claruslucidusper/

ſpicui peruius.⁊ dꝛ a ꝑſpicio.is.
Perſpicax.cacis.oĩs ge.i.claruſſubtilis:ul
ꝑfecte ⁊ plura videns.⁊ di a ꝑſpicio.cis.

Perſus DNerſi q dã rex fuit qͥ quandã terrã

debellauit.⁊ eꝰ noĩe dicta eſt perſia.ſię⁊

hec ꝑſis.idis.⁊ hęc ꝑſida.vę. Iñ perſeus.

ſea.ſeũ.⁊ perſicus.ca.cũ.Et h̊ ⁊ H̊ perſa.ſę.

ditus Oñ Macrobi. Derteſus neceſſi/

tatis vixit·⁊ dꝛ a tedet.

Pertinax.nacis.pe.coꝛ.in ntõ.ſed ꝓdĩgtõ

oĩs geii.valde vel ipudent tenẽs:durꝰ ꝑ/⸗

ſeuerãs· impudẽs cõſtãs irreuocabilis

indocilis· obſtinatus. Iñ ꝑtinacitas.tatj.
i.aſſiduitas/pſeuerãtia·impudẽtia. Idẽ⸗
ꝑtinacia.cię. Et hm Pap. Perſeuerantia

eſt in virtute.Pertinacia vᷣo in malo.

Pertuſus.ſa.ſũ.i.ꝑfecte cõfractus.⁊ ꝓd.tu.

Vñ Aggei pᷣ.In ſacculum pertuſum.
Heruicax.cadi.ĩpꝛobꝰ pteruꝰmalicioſus.
ipoꝛtunusa dĩ a ꝑa viceqꝛ vicẽ ſuã obti⸗

nere vult. vel qꝛ ꝑuertit vices reꝝ:quod

bonũ ẽ iudicãdo malũ · vel ecõuerſo. Nel
dĩ a ꝑa vicio.as.eo q ĩ vicio ꝑſiſtat. Hel

aꝑ⁊ vicioa cadẽsq̃i ꝑ viciũ cadẽs. Hel

aꝑ ⁊ viribus.⁊ cadẽs·q̃i ꝑ ſuas vires ca/
dẽs. Mel ↄponit a ꝑ⁊ vicia quã antiqͥ vi/

ctoꝛiã dicebãt:inde ꝑuicax ꝓpe vi qui in
ꝓpoſito ſuo ad victoꝛiã ꝑſeuerat.Iñ pui/

cacia.cię. Et peruicacitas.tatis.ᷣm Mug.
Pap.vo dic: DPeruicax.i.pſeueras cõtu/
max· obſtinat· ourꝰ.imobilis. Et coꝛ.pe.

ntĩ. pducit penuł gtĩi.
Peruigil.i.valde vigilans.
Peruigiliũ.lij.i.vigilatio:⁊ dꝛ a ꝑuigil.
Peruius.nia.uiũ.per qð via patet.
Perula.lę.dimi.i.parua pera.⁊ coꝛ.pe.
Peruſiũ/oſpidũ ĩ italia. Iñ peruſinꝰ.na.nũ
Pes pedis malſ.ge.dicit᷑ a pos podis gręco
qð idẽ eſt qð pes.Et accipit triplicit · ſcilʒ
ꝓ mẽbꝛo ch qͥ ãabulamꝰ. Mel ꝓ metroꝝ pe/
de. Mel ꝓ meſura. VHes in metro eſt ſylla⸗
barũ ⁊ tẽpoꝝ certa dinumeratio. Pes in
mẽſurlagroꝝ:digitoſ qͥndec hʒ palmos
qᷓttuoꝛ. Itẽ pedes dicunt᷑ extremi anguli
veloꝝ.vel potius illi duo in naui funes qͥ
extremos veloꝝ angulos tenẽt. Itẽ pes
ↄponit᷑ h̊ ⁊ B ⁊ B bipes.dis.tripes.dis:q̃/
vꝛupes.dis.i.habẽs vel aptũ natũ habẽ
vuos vel tres vel q̃ttuoꝛ pedes. Iñ bipe/
vius.dia.diũ hic ⁊ hęc bipedalisa hoc
lea hęc bipedalitas.tat.Cripedius.via.
Diũ.⁊ h̊ ⁊ ᷓ̊ tripedalis h̊ le.⁊ hęc tripe/
alitas.tat.uadrupedius.via.diu.et
H ⁊ hęc q̃drupedalis hoc lea hęc q̃dru/
pedalitas.tatis.⁊ q̃drupedãs.dãtis.oĩs
ge.i.qᷓdrupes. Itẽ pes aĩę ĩtelligit᷑ amoꝛ
q itur addelectationẽ. ꝗ eſt loc aĩę quia
amoꝛ cũ pꝛauꝰẽdẽ cupiditas:vel libido·
cñ v rectus eſt ſeu bonus dĩ charitas.
Peſſariũ.rij.eſt genus medicamĩs.⁊ dꝛa
peſſũ·eo ꝙ intus ũtiat᷑· vel intromittat᷑.
Peſſulũ.li.⁊ hoc peſſelluʒ.li.i.ſera lignea · q̃
firmat᷑ oſtiũ.⁊ dꝛ a pello.lis.qꝛ pellit᷑ ⁊ re
pellit. Et coꝛ. ſu. Oñ Cant.?Deſſulũ oſtij
mei vtr de diẽ: Heſſulũ.i.oſtiũ
a pede dictũ. Mabet enĩ ĩferioꝛẽ cardinẽ
quaſi pedem.
Heſti gręce latine humoꝛ vr̃.⁊ acuit᷑ĩ fine.
Heſticula.lę.oimi.i.parua peſtis: coꝛ.pe.
PHeſticus.ca.cũ.pe.coꝛ.i.peſte plenus.
Peſtilens.tis.oĩs gea peſtilentus.ta.tũ.i.
plenus peſte. Iñ peſtilẽtia.tięa eſt idem
qð peſtis. Sʒ ꝓpꝛie peſtis eſt nomẽ ipſi
moꝛbi. Peſtilẽtia vo ẽ id qð ex ſe efficit
moꝛbũ.Iſidoꝛus vo dic Meſtilẽtia ẽ cõo⸗
tagiũ qð dũ vnũ appᷣhendit ·celeriter ad
ples trãſit · Gignit᷑ autẽ ex coꝛrupto aere
⁊ viſceribus penetrãdo ĩnitit. Dicit᷑ autẽ
peſtiletia · q̃i paſtulẽtia· eo ꝙ veluti ĩcen⸗
viũ depaſcatdũ deſcẽdit ꝑ totũ coꝛpus.
Et ſüt tres modi peſtilentięaut exterra
aut ex aqua ·aut ex aere·m PHapiam.
Peſtis.ſtis.fę.ge.dꝛ quidã moꝛbo.qñ ſcil,ʒ
mẽbꝛa viſſoluũt᷑ ⁊ putreſcũt.⁊ dꝛ a peſti
qð eſt humoꝛ.vel dꝛ peſtis q̃ſi poſtis 4
2

paſcendo · q; veluti incendiũ depaſcit oñ

deſcẽdit ꝑ totũ coꝛpꝰa gignit᷑ ex coꝛrupto
aere. Et eademcontagiũ oĩa contagioa

cõtingendo·qꝛ quẽ cõtigerit polluitulq;
tactu vni deſcendit ꝑ oẽs.Ipſa ⁊ ingui/

na ab inguinuʒ pcuſſione. Eadẽ ⁊ lues a
labe vel luctu.vel luendo victa· ꝗ̃ tãto eſt

acuta· ꝙ non habeat ſpaciũ tẽporlin qͥ vel
vita ſperet᷑:ul moꝛs.ſᷣ repẽtinus moꝛbo ſu
cũ moꝛte venit. ⁊c q̃ſi idẽ qð peſtilentia.
Peſtuoſus.ſa.ſũ.i.peſte plenus.ñ hęc pe/
Petalũ.li.i.oꝛma marmo/ (ſtuoſitas.tatj
rea ĩſtar teſſere q̃drata.vñ pauimẽta ſter/
nebãt Oñ Joſeph' in. Se Strauit auteʒ
pauimẽtũ tepli petalis aureis. Itẽ petalũ
ẽ lamina aurea ĩ frõte uł in pectoꝛe põtiſid
q̃ ulud nomẽ dei ieffabile tetragrãmaton
qttuoꝛ litteris hebꝛaice habebat ſcriptũ.
Petaſo.ſonis.i.pema poꝛci:ſcilʒ bacon ſiue
baffa. Iñ h petaſũculus.li.vimi.⁊ foꝛat᷑ a
petaſo.o.mutato in vnculus/ułi.vn/⁊ ad/
Petaſus.ſi.mal.ge⸗ q̊ͥ petaſũ (dita culus.
taſi ·in eodẽ ſenſu:qddã calciamẽtũ Mer⸗/
curij ad volãdũa dꝛ a peto vbo gręco/qð
eſt volare. Oñ Martial coquꝰ. Netaſo
aut a talaribo ↄcitat cępit pire Mercuriꝰ.

Petaurus.ri.maſ.ge.qdã ludus qñ hoies
A tapetibꝰ mittũt᷑ ĩi aurasa vẽ a peto⁊ au-

ra·qᷓi petẽs auras. Del dĩ petaurus.q̃i pe/
tens taurꝰ. In africa enĩ ſũt qͥdã tauri ita

edocti ꝙ cũ coꝛnibo emittũt hoĩes ĩ aurã:⸗

illeſũ int coꝛnua recipiũt. Et vicũt᷑ petauri
qᷓi petentes tauri. Oel petaurus dia peto
gręco.qð eſt volare.⁊ aura· q; cũ hõ ĩtali
ludo emittit/videt᷑ ꝑ aurã volare. DPnde
Juuenał.In magis oblectãt aiuʒ iacta/
Peticus.ca.cũ peticiꝰ.cia.ciũ.(ta petauro
qui petit·vel qui amat aliqͥd pꝑetere.
Petilius.lia.liũ qͥ ſupᷣ petit.⁊ dꝛ a peto.tis.
Petitio.onis.ę.ge.i.quęſtio uł poſtulatio
Petitiũcula.lę.i.parua petitio.
Petitoꝛ.oꝛis.mal.ge.i.poſtulatoꝛ vel quę⸗
ſtoꝛ. dĩ a peto.tis.⁊ ꝓducit ti. .
Petitus a.ti.i.poſtulatus:⸗ dꝛ a peto.tis.
Et h̊ petitus.tus.tui.i.poſtulatio.⁊ ꝓd.ti.
Petoꝛicũ.ci.qðdã genꝰ currꝰ.⁊ d a peto.t
NPetra.trę.gręcũ c.i.lapis: dĩa petrosqð
eſt vuꝝ· qꝛ vura eſt. e aũt dẽ petra · q̃ſi

pedibho trita· etymologia eſt. Iñ petrinus.

na.nu.⁊ petroſus.ſa.ſum.
Petrella.lę.imi.i.parua petra.
Petro.onis.maſ.ge.dꝛa petra. Sunt autẽ
betrones particulęgꝗ abſcindũt᷑ de petris
ſicut quiſquilias dicimns iutilẽ materiaʒ

quę abradit᷑ de lignis quando dolant.
Petros gręcelatine dicit᷑ durũ.
Petroſelinũ.ni.eſt ꝗqdã herba ſilis apio.et
dꝛ a petros.⁊ ſelinũ·qð eſt apiũ· eo ꝙ ſit
ſilis apio.⁊ naſet᷑ i petris ⁊ ĩ mõtibo pru/
ptisqð nos petrapiũ dicẽ poſſumꝰ. Se⸗/
linü eni grece · apin vꝛ latine. Et eſt gen⸗
apij.vlliud eſt genus hypoſelinũ.Certiũ
oleoſelinũ.⁊ ꝓducit li.
Perrus aplus dictus eſt a petra.q; durꝰ ⸗
firmꝰ fuit i fide. Del petrꝰ victꝰ ẽ a petra.i.
a chꝛiſto · ſuꝑ quẽ fundata eſt eccleſia·ſᷣm

DNDug.Et ĩiterptat᷑ Petiꝰ agnolcẽs ul diſ⸗/

calcias. lgnoſcẽs: q; videlʒ deitatẽ chꝛi/
ſti agnouit·cũ ixit: u es chꝛiſt fil dei
viui. Diſcalcians vᷣo interptat᷑· q;ꝛ pedes
affectuuʒz ſuoꝝ ab oĩ oꝑe moꝛtuo ⁊ treno
iſcalciauit · cũ vixit: Ecce nos reliqmus
oĩa.⁊ ſecuti ſumus te.
Petulans.lant.ois ge.i.luxurioſus.laſciuꝰ.
ipoꝛtune petẽsplus petens.vñ ꝓcax di.

qꝛ petulãtia pcacitas vicina ſibi quadã

mẽt iũgũt ĩiſania.vt plus velit petulãs te/
meritatelaſciuꝰ ludo. Inde petulantia.i.

laſciuia · libido.impoꝛtunitas.
Petulcus.ca.cũ.i.iĩpoꝛtunus in petẽdo.⁊ dĩ

a petuloꝛ.lar. Oñ meretrices petulcas vo/
camꝰ. Et petulc' oꝛ luxurioſusqͥ ſępe petit
coitũ · qð ꝓpe de aĩalibꝰ irrõnabilibo vꝛ.
Petulus.li.equus qͥ habet albos pedes.

Petus.ti.maſ.ge.i.guelcus/ſtrabo aliquã⸗

tulũ·ſcilʒ cuiꝰ oculi quadã velocitate cito
voluũt᷑ huc ⁊ illuc.⁊ dꝛ a peto.tis.Et hęc
peta.tę.i.guelca.⁊ aliq;tuliũ ſtraba.Et ꝓd.
pe. ſ̊ peto.tis.⁊ peti infinitiuus coꝛ.pe.Oñ.
Dult ſibi ſtrabo peti·ſe dicit noĩe peti.

DPexus xa.xi.i.pectinat/pectine oꝛnatus.

ea Pe ſolis.⁊ vi a phosqð
eſt ignis·q̃ſi tot ardẽs.ꝗpſe eni pᷣ voca/

beat Eridanꝰ qͥ c male regeret curã pꝛis
fulmie a Joue extinctꝰ ẽa cõbuſtꝰ.a q̃ cõ/

buſtiõe dict epoſtea phaeton.Et qꝛ tũc
cedidit in padũ:inde poſtea padus dict
eſt Eridanꝰ.ab illo in eo ſubmerſo. Inde
phaetõte.tea.teũ.Et h̊ phaetõtides.dę
filiꝰ uł nepos illiꝰ. Iñ h phaetontis.tidis

filia uł neptis ꝓpe.⁊ ĩpꝛopꝛie ſoꝛoꝛ illius.

Phala.lę.i.lignea turr..⁊ vꝛ a phalon.Dñ
Juuenał.Cõſulit añ phalas delphino/
Phalanx.gis: hęc phala/ (rũq; colunas.
ga.gę. lingua macedonũ · dꝛ legio ſiue ca-
terua. Iñ phalãgari.ria.riũ i legionariꝰ.

ſoa

Moth

Dſſnn
Ne

Alan

binn
Ageinßn
uldii
K
e

20 4

ipari
idi
ntnlizte⸗
munmu,

widad
Nlasn
cuntan
nanli
nb.
we N

nia,
upns
aq
bam
s

Phbalon grece.latine lignũ dicit.

ſcilʒ de phalãga exiſtes: uł ad phalangã
ꝑtinẽs. Et phalãgo.gas.i.phalãgã facẽ.
Phalarica.cę.qðdã telũ inges toꝛnofactũ
hñs ferrũ cubitale.⁊ rotũditatẽ de plũbo

ad modũ ſpheręainipſa ſũmitate vicit

ignẽ hĩe affixn. Hoc telo pugnat᷑ de tur/
ribusq̃s gręci phalas vocãt: mittit᷑ toꝛ/
mẽto nõ manibo.Et qꝛ ͥ telum toꝛmento
mittit᷑: Iñ ẽ ꝙ qñq; ponit᷑ ꝓ toꝛmẽtoqð
vulgo dvĩ petraria ul manganũ.Iñ pha/
laric ca.cũ.qͥ fert tale telũ:uł quod ꝑtinet
ad phalaricã. Et coꝛ.pha.ſic phala.Oñ

QLucan in. õe Hũc aut toꝛtilibus vibꝛata

phalarica neruis Obꝛuat ⁊c.
Phanatic.ca.cũ.i.lunaticiſanꝰ ꝓpt᷑
nũ violatũ · vel q ad phanũ oucebat᷑ vt
liberaret᷑.⁊ di a phanũ.Et phanaticũ dꝛ
qð ꝑtinet ad phanũ.Et hinc phanatic.
cl.i. cuſtos phaniſcilʒ ſacerdos:. Phana/
tici etiã dicũt᷑qͥ futura canũt:ic coꝛ.ti.
Phantaſma ⁊ phantaſia·ſxecies viſionis
nocturnę imagines.vide.S.in.f.littera.

Phanũ.ni.i.tẽplũ.⁊ dꝛ a phonos uł pho/

ne ·qð ẽ ſonus ·q̃ſi phonũ:qꝛ ibi vij reſpõ/
ſa dabãt ĩ voce hůana.Inueit᷑ etiã aliqñ
phanũ ĩ bona ꝑte ꝓ ecdeſia.⁊ ꝓd.pꝛimã.
Pbaraonomẽ eſt honon apud ęgyptios
ſiẽ cęſar apud nos. In latino aut expᷣmit᷑

denegãs eũ vtiq; deũ · ſiue diſſipatoꝛ. PHo

puli enĩ dei fuit afflictoꝛ ßm Pap. Hug.
vo dic: ꝙ pharos ciuitas vel turr.qñq;
ponit p egypto · vñ iuenit pharł.ria.niũ.
i. ęgyptiacus. Et hinc oẽs reges ęgypti
Dicti ſunt pharaones.
Phares · interpꝛetat᷑ diuiſio.
Pharetra.trę.fę.ge.pe.coꝛ.vbi poꝛtant ſa/

gitteę. 1 vꝛ a pheron·qð ẽ moꝛs · q̃i phere/

tra.i.moꝛtis reꝑoſitoꝛiũ. Quot eni fert ſa-/
gittas tot fert et moꝛtes. Iñ pharetrat.
ta.tũ.i.armatus ⁊ inſtructꝰ pharetra · vel
qui habet pharetrã pm Hug.Pap.vo
dicit: Pharetra eſt theca ſagittan.
Phariſęg. ſea.ſeũ.i.diuiſus.⁊ dĩ a phares
qð eſt diuiſio.Et hinc qͥdã hęretici dicti
ſunt phariſeęi · qͥ diuiſi interptant · qꝛ tra/
vitiones⁊ obſeruationes legis quas illi
deuteroſas vocant iuſticia pᷣferut. DHnde

diuiſi vocãt a pplo ·q̃ſi ꝑ iuſticiã dei.vel

qꝛ decalogũ legis in mẽbꝛanulis ſcribẽteſ
⁊ cõplicãtes eas⁊ ligãtes in fronte geſta/
bãt vt religioſi iudicarẽt.⁊ inde phariſei
i. diuiſi a ppło victi ſũt. Et vt dꝛ in hiſto/

nijs ſup euãgelia. Cres erãt ſectę iud oꝛũ

pha/

a coi reliquoꝝ vita opinione viſtãtes:
phariſeii:ſadduceęi.⁊ eſſei. Phariſei cultu
auſtero: victu pauco vtebãttraditiões
ſuas ſtatuẽtesqͥbus traditiones Moyſi
determinabãt · pictacia chartarũ in frõte
gerebat.⁊ in ſiniſtro bꝛachio circũligata·
qbus decalogus inſcript᷑ eratqꝛ dixerat
oñs: Hęc habebis q̃i d appenſũ ⁊ĩ ma,
nu tua ⁊c. Et h̊ dicebãt᷑ phylatia·a phy/
laxe. qð ẽ puarea thoꝛath/qð ſonat legẽ·
Iſti etiã maioꝛes fimbꝛias alijsdeferẽtes
ſpinas eis alligabãt· qbꝰ puᷣcti in deãbu/
latione memoꝛes mandatoꝝ dei fierent.
Pharma vel pharmaconlingua ſyroꝝ dẽ
vnguentũ vel medicamentũu.
Pharmacenticus.ca.cũ.dꝛ a pharmacia.
Et nõ ꝙ tria ſũt genera curationis.Dnũ

eſt pharmacẽticũ:a pharmacia.ꝗ eſt me/

dicamẽtoꝝ curatio. Secũdũ ẽ dięticũ·a
dieta · qð ẽ obſeruatio leg⁊ vitę. Certiũ ẽ
chirurgicũ· a chirurgia ꝗ ẽ ferramẽtoꝝ ĩci/
Pharmacia.cię.ẽ medicamẽtoꝝ me/ (ſio.
icina· vel domꝰ vnguẽtariaa di a phar/
ma. DVel dic ꝙ pharmacia largo modo
dꝛ oĩs medicina maxie cõpoſita · ᷣ ſtricto
modo⁊ ꝓpe pharmacia ſumit ꝓ medici/
Pharmacopola.lę.i.vnguẽ/ (na laxatiua
toꝝ ſiue medicamẽtoꝝ vẽditoꝛ vel vedi/
trix.⁊ dðꝛ a pharmacon. pole ·qð ẽ veẽdẽ.
DPel cõponit᷑ a pharma ⁊ copos·qð ẽla/
boꝛ et dꝛ pharmacopola.lę.i. vnguẽtariꝰ·
qui laboꝛat circa vnguenta.⁊ coꝛ. o.
Pharmacus.ci.i.maleficus.Et h̊ pharma/
ca.cę. Del ſᷣm gręcã declinationeʒphar/
mace.ces.i.mulier malefica/ſcilʒ maleſicia
Pharũ.:ri.ułh̊ pharos⸗ vertit᷑ in (faciẽs.
latinũ d ̊ pharꝰ phariturris maxima
iuxr̃ alexãdria in mari:dicta a phos qð ẽ
lux ułignisq; flãmaꝝ idicio lõge videa/
tur.qᷓi phoſphoꝛos uł q̃i phoſoꝛos.Oꝛos
viſio dꝛ.⁊ ide pharos:/q̃i phoꝛos.i.viſio
ignis DHiſus enĩ luis ẽ ad ꝑnũciãdũ naui/
gãtibus vada⁊ poꝛt ĩtroit᷑. vel poꝛtũ ibi
eſſe. HMinc etiaʒ quẽlibet montẽ iux poꝛtũ
poſitũa quãlibet turri ſiliter iuxta poꝛtuʒ
poſitaʒ /ſuꝑ quẽ vel ſupᷣ quã igne accenſo
poſito deſignabãt nauigãtib ibi eẽ poꝛtũ
⁊ĩtroitũ ad poꝛtũpharon vocabãt. Dñ
⁊ꝗdã turris in italia dicta ẽ pharos ꝓpt᷑
vtilitatẽ talẽ. Et hinc etiã in poꝛticib ma
china ad plucendũ fabꝛicata pharos di/
cta eſt. Itẽ a pharos turri alexãdrięqdã
ciuitas ĩ ęgypto victa ẽ pharos.Et pha/
ros ciuitas vel turrqñq; ponit p gyyto
5

VHPñ ĩuenit᷑ pharius.ria.riũ.i.ęgyptiacus.
Et hinc oẽs reges ęgypti dicti ſunt pha/
raones.
Phaſe.i.tranſitus vñi.Nõ q q̃rtadecima
die pꝛimi mẽſis ad veſpera comedebant
iudei agnu paſcalẽ.⁊ nox illa vicebatur
Phbaſe.i.tranſit vñi:ſicut oꝛ in hiſtoꝛijs
ſuꝑ Exo.j2? qꝛ ĩ ea traſiuit ãgelus ꝑ egy/
ptũ pcutiẽs pᷣmogenita ab hoie vſq; ad
pec': trãſiuit ſuꝑ tecta hebꝛęoꝝ linita ſan/
guine/ aggreſſus eſt iter tranſeũdi iſrael
ab eggypto.

Phaſelus.li.fſę ge.di parua nauis habilis

ad tranſeũdu huc ⁊ illuc. haſelus etiaʒ
Dicit᷑ quędã inſula gręcię. Iẽ h phaſelus
li.quoddã genꝰ legumis quod plurimũ
abũdat i illa inſula. vel qꝛ pᷣmũ inde alla/
tũ eſt. Iñ hic phaſeolus.li.dimi. Item H̊
phaſelariũ.larij. herba phaſeli: vel locus
vbi abundat.⁊ ꝓducit penł.phaſelus.
Pbaſma.mę.fę.ge: hoc phaſma.matis.i.
apparitio ꝓpꝛie vana? incerta.vt i nocte.
Et binc quędaʒ fabula Menandri victa
eſt phaſmaa quadã apparitione.
Phaſmos gręceapparitio ĩterpᷣtat᷑ latine.
Phebe.bes.i.luna.⁊ dꝛ a phosqð eſt lux
Vl darũ · Itẽ h phęeb bi. i. apollo · vel ſol.
Vñ dic Bap. Phębꝰ ⁊ pheębe ſol ⁊ luna
dicunt᷑a phos.i.a claritate. Pheęb. i. cla⸗
rus ab eo ꝙ ẽ phosii.lux. Hug. vo vicit:
Aphos qð ẽlux · victus eſt ſol phębꝰ.i.
lucidus.⁊ eſt q̃ſi adiectiuum. vñ phębus
apollo · q̃ſi lucidꝰ. Del phebꝰ grece latine
interptat᷑ coĩs · quia cõmuniter temperat
⁊ frigidos: calidos planetas. Inde phę⸗
beus. bea ˖ beũ.
Pheleti⁊ cereti·noĩa ſunt ĩdeclinabilia.Et
ſonat pheleti admirabiles. Cereti exter/
miĩatoꝛeſ.Et ſcribit᷑ ꝑ.l.pheleti·ᷣ cereti ꝑ.ᷣr.
Phęniceon gręcelatine vꝛ rubeũ. Iñ phę⸗/
niceus. cea. ceu.i.rubeus. Onde phęniceã
Veſtẽ dicunt gręciquã nos coccinea vici/
mus. Iñ puniceus.cea.ceũ.i.rubeus.q̃ſi
pheniceus. Et hic ⁊ heęc phenix. cis.i.hõ

rubeus. q; gilli ex vicinitate ſolis ſüt pu/

nicei ſeu phęnicei · dicti ſüt phenices. Dñ
etiã qꝛ ipſi pᷣmi iuentoꝛes litterarũ fuerũt
adhuc capitales litteras rubeo coloꝛe.i.

minio varmilione ſcribimꝰ. vt coloꝛe re-

ſentemillos fuiſſe iuentoꝛes litterarũ⸗
ab eis terra quaʒ coluerũt·dicta eſt phę⸗
nicia. cię. Inde hic ⁊ bęc phęnix.cis.gen/
tile · ſcilic quicuqʒ eſt de terra illa. ſiue ſit
rubeus . ſiue non. Et pheniceus. cea.ceum.

in eo deʒ ſenſu. Item a phenicea. dicitur

penus pena· pęnũſubtracta aſpiratiõe.
Eta peęnꝰ mutata.ę.in.v.fit punꝰ.na.nũ.

Inde punicus.ca.cũ.⁊ hinc puniceꝰ.cea.
ceũ.oĩa ĩ eodẽ ſenſu.Et nõ ꝙ pęni ⁊ puni
punicia puncei dicũt᷑ tã illi de punicea
q; cartaginẽſes ⁊ africani.Pido qͥdã qui

fuit de tyro⁊ ſidone cuitatibus pheęnicię

fugiens fratrẽ ſuũ DPigmalione.venit in
africã cũ magna multitudine ſuoꝑcũ qᷣbꝰ
cartagineʒ ędificauit. Et hic cartagineles
dicti ſũt pni:ul puni:vel punici · vel pu⸗

nicei.⁊ terra cartagini adiacens:dicta eſt

punica. Camẽ poſtea apliata ẽ apellatio
⁊ dicta eſt generalit᷑ africa·terra punica⸗

africani victi ſunt punici· pęni· vel pnni.

Bñ ⁊ quoddaʒ genus maloꝝꝛ malum
punicũ · q; de illa regione fuit allatü. vel
quia ibi plurimũ abundet vel qꝛ grana

Pbeniceus.cea. ceũ in tribꝰ ſigtionibꝰ ine/

nit᷑: Nã phęniceus.i.rubeꝰ a pheniceon
Et pheniceus.i. de phęnicea. Et pheni⸗
ceus.cea.ceüũ.qð ꝑtinet ad phęnicẽ au.

Pheęenixcis.cois ge.i.hõ rubeꝰ⁊ vĩ a phę⸗

exurgit · paulatiq; adoleſcitac ꝓceſſu ſta⸗

niceus. Itẽ phenix.i.hõ de phenicia. ſic
dꝛ a phęniciaa ſic in iſtis duobus ſigtio/

nibus eſt ge. coĩs. Itẽ phęnix.cis.malſ.ge.

pe ꝓd. eſt ꝗdã auis arabię.de qᷓ dicẽ m/

bꝛoſius ĩ hexameron. Phęnix ꝗqdã auisi

locis arabię phibet᷑ degere⸗ atq; ea vſq;

ad annos qͥngẽtos longeua ętate ꝓcedẽ

qᷣ cuʒ ſibi finẽ vitę adeſſe aduerteritfacit
ſibi thecã de thure ⁊ min ha ⁊ cęter odo/
ribus in quã ipleto vitę ſuę tẽpoꝛe intrat
7 moꝛit᷑ de cuius humoꝛe carnis:vermis

tuti tempoꝛis induit alaꝝ tegmiaatq; in

ſupꝑioꝛis auis ſpeciẽ foꝛmãq; reparat᷑. ſi⸗

qꝛ coloꝛẽ phęnicũ habet · vel qꝛ ſit in toto

doꝛ aũt dict.: Ohenix arabię auis victa·

oꝛbe ſingulan ⁊ vnica: Maã arabes ſingu/

larẽ phęnicẽ vocãtMic qͥngẽtos ⁊ vltra

ãnos viuẽs.vũ ſe viderit ſenuiſſe · colleci

uerſa ad radiũ ſolis alaꝝ plauſu volũta/

aromatũ virgulisrogũ ſibi iſtruit con/⸗

riũ ſibi incendiũ facit· ſicq; iteꝑ de cinen/

bus ſuis reſurgit.

Phiala.lę.pe.coꝛ.vas patulũ ad potandũ

vel ad oleũ retinendu.⁊ oꝛ ab hialin·qð
eſt vitrũ. Oñ phiala·qſi biala:q; olim ex
vitro fiebat. Et ut vic Hapᷣ. Phiale vaſa
ãplitudine viffuſacoꝛda charitatj ſignt.

Phibulin gręci vicũt: inde nos dicimus

d

n

a .

punz
Ponicen
UNon
hdcin
duspheng
ntin
mmgniſes
Ape,
Sdieſt
dlane
mpemae
wag.

epen

Cipbeni⸗

inb⸗

Pucn. 1iie
uya
ngul
mnnat
geroco⸗
wrumn
nN
Apaſil
Grn

puf
vat
ſiht
EKK

phibula. le. eſt illud qͥ pectus ſaninarũ
oꝛnat᷑: velfirmatoꝛiũ quo palliũ tenet᷑ in
humeris · vel cingulũ in lübis. Inde hoc

phibulariũ.rij.illud quod apponit man/

tello.vel per quod imittuntur phibulene
viſſipent mantelkeil.
Philadelphia.phig.ciuitas arabię.

Philanthꝛopos · herba g dicit lapa · eo ꝙ

veſtibus hoiuʒ inhereat ob ſui aſperitate.
7 dicit a philos· qð ẽ amoꝛ anthꝛopos·
qð eſt hõ:quia quadã affectione videtur
Veſtibus holuʒz adherere.
Phbilargyria.i.auaritia:amoꝛ pecunię vel
argenti.⁊ oĩ a philos.⁊ argyros.

Pbylateriũ.rq oĩ mebꝛanula vł bꝛeuicel ·

lus · in quo erat ſcripta lexa ſeruabat· quã
deferebãt ante frontẽ uł pectus.vt ſic vi/

derẽt᷑ religioſi · Sʒ hᷣ nõ fiebat niſi cauſa

iactantię ⁊ vanitatis.vñ ⁊ ſępe inuenit ꝓp
vanitate. Et dꝛ a phylaxe· qð ẽ ſeruare.
⁊thoꝛath/quod eit lex. Hnde Matthei
232 Dilatãt enĩ phylateria ſua.⁊ magni/
ficant fimbꝛias. HD
NPhylaxe gręce· latine dꝛ ſeruare. Inde h
phylaxa. xę. vas vbi aliqͥd recõdit᷑ ⁊ ſer/
uat ·ᷓ fuit a pꝛincipio· ſ̊ poſtea phylaxe
in vſum vini tranſierunt. Et a phylaxe
trahitur phylaxo.xas.i.ſeruare.
Phile greęce latine dicit᷑ mulier.

Philippica · eſt liber quẽſ⸗ cripſit Cicero cir/

ca philippuᷣ.
Philippis: vrbs macedonię·bᷣm Papiã.
Philippus.pi.ĩterpᷣtat᷑ amatoꝛ eqͥruũ. Phi/⸗
los eni gręce·oꝛ amoꝛa ↄponit᷑ cu bippos
qð eſt equus. Iñ philippꝰ.i.amatoꝛ eqͥrũ
Del phulipus · interpꝛetat᷑ os lampadis
ꝓpter ſuã luculentã ſdicationẽ. Dꝛ etiam
os manuũ ꝓpter aſſiduã oꝑationẽ. Phi/

lippus etiam victus eſt pater Rlexandri

putatiuus. Iñ ⁊ philippi:poꝛü ·victi ſunt

campi theſſalici:in quibꝰregnauit Onde

Lucanus. Et mutina lentos pꝛauos fecẽ
philippos. Et byxantij ĩqbꝰ erat ſcipta

illoimago. Oñ ꝛati. Ketulit acceptos

regale nomiſma philippos. Iñ philippẽ/
ſis. A¶d philipẽſes ſenbit ne Erſk cri⸗
bitur per vnũ.. ⁊ ꝑ geminũ.p.⁊ coꝛ.phi.
Philiſtim vrbem cõdiderũt allo phili:quę
aſcalon nũc dicit᷑. Iñ philiſtęus.tęa.tęũ.
Phbiliſtei · ipſi ſunt⁊ allophili.i.alienige/

nęqꝛ ſemꝑ fuerunt ũmidc iſraela ab eoꝛuʒ
genere ſocetate ſeparati. Sed phili⸗

ſtijm per vuo.j.dicitur pꝛo gente.
Philobiſtoꝛicus.ca.cũ.pe.coꝛ.i.qmatoꝛ hi⸗

ſtoꝛiaru. dz a philos q eſt amoꝛ. bi-
ſtoꝛis. Dñ Hieronym iu epła ad Dau/
linũ. ? Et totius mundi philohiſtoꝛic.

Philoſtratos.pe. ꝓd. ꝓpꝛiun nomẽ cuiuſdã
Pbilocalus.li.pe.coꝛ.i.amatoꝛ boni. (viri

et vĩ a philosqð eſt amoꝛ.⁊ calon bonũ.
Philocopus.pi.pe.coꝛ.i.amatoꝛ iactãtięqᷣ
vult vt laboꝛ ſuus apareat ꝓpter vanam
gloꝛiã: dĩ a philosqð ẽ amoꝛ.⁊ copus:
quod eſt labo0o.
Philogeus.gei.malſge.pe p.quart᷑ equus
ſolis.⁊ dẽ a philos:qð eſt amoꝛ.⁊ getra:
q̃ſi amãs terrã. Didet᷑ eni ſol amare terrã
cu poſt nonã dedlinat ad eã.Cuc enim ad
occaſum tendit. D
Philon gręce latine vꝛ folii.
Philos gręce.latine dꝛ amoꝛ.
Pbiloſophus.phi.i.amatoꝛ ſapiẽtię.⁊ dĩ
a philos. qð eſt amoꝛ.⁊ ſophia:quod eſt
ſapia. Iñ philoſophia.phię.amoꝛ ſapię
Et hinc philoſo phicus.ca.cũ.Et philo/
ſophoꝛ.ar.i.ſtuderevel docere phᷣiam uł
tractare eã· vel moꝛẽ philoſophi ſeqͥ. Et
põt eſſe verbuʒ moꝛale vel imitatiuũ. Et
nõ ꝙ phᷣus ꝓpe vꝛ:qͥ diuinaꝑ?⁊ huanag
rerũ ſciẽtiã habet.⁊ oẽʒ bñ viuedi tramitẽ
tenet. Et fert H nome pmũ eſſe exoꝛtuʒ a
Pythagoꝛa.Nã gręci veteres cũ ante ſo
phos ułſophiſtas.i.ſapiẽtes ul doctoꝛes
ſapię ſemetipſos iactati noĩarẽt · iſte int/
rogatus qͥd ꝓfiteret verecũdo noĩe phi/
loſophũ.i.amatoꝛẽ ſapię ſe eſſe reſodit
q; ſapiẽtẽ ꝓfiteri arrogãtiſſimũ videbat᷑
Ita deinceps · poſtea poſteris placuit vt
q́;talibus de rebus ad ſapiẽtia ꝑtinẽtib⸗
doctrina quiſq; vel ſibi vel alijs videre/
tur excellere·nõ niſi phᷣus vocaret.
Phbyſicus.ca.cũ.i.naturalis.⁊ d a phyſis/
qð eſt natura. Iñ phyſiculo.las.i.diui/
nare. vel ꝓnũciare. Inde phyſiculatus.i.
viuinatus vel ꝓnuüciatus. H
Phyſica.cę.qdã ars·ꝗ de rerũ naturis tra/
ctat.⁊ dꝛ a phyſis ·qð eſt natura·qᷓi ſcia ꝰ
naturis. Iñ phyſicus.ca. cũ.qᷣ de arte illa
tractatuĩ qð ad artẽ illã ꝑtinet.vt Pby⸗
ſicus liber. Et h phyſicus.ci.⁊ B phyſica.
cę. ͥ vel ꝗ tractat artẽ illã· vel ſm artẽ illꝗ.
Pbyſiologus.gi.qui loquitur vel tractaat
de naturrerũ.⁊ dꝛ a phyſis:qð ẽ natura.
⁊logusſermo·vel ratio.Et coꝛ.lo.
Phbyſis gręcelatine vꝛ natuan.
Phiton.nis.maſ. ge.fuit qͥdã ſerpẽs creat
aterra:quẽ Mpollo in parnaſſo mõte int⸗
fecit. Et interpꝛetat᷑ phiton conſulere.vel

14

ia eſtquã ex ſuo noie appellauit

dubitatio. Et dẽ a vbo greco · ſalʒ phito
qð ẽ gro. Minc phiton dubitatio dicit
quẽ apollo int᷑ fecit:q; ſapia dubitationẽ
abſoluit. Et hinc iple apollo victus eſt
phitonuł phitiꝰ. Et hinc phitia phitioꝛ

Dicti ſunt ludi:vel feſta facta in honoꝛem

gapollinis. ꝓpter victoꝛiam quã habnit de
phitone. Et a phiton · oꝛ phitius.tia.tiũ.

Vel phiteus.tea.teũ.i.apollineus. Hela
phitone ſerpente poſſunt hec deriuari.

Phitonic.ca. cũ.pe. coꝛ. ⁊ h phiton. onis:⸗

Hͥ phitoniſſa.ſę.i.dinatoꝛ uł icãtatoꝛplenꝰ
phitonico ſpũ.⁊ dinatrix vel incãtatrix
phitonico ſpũ plena.⁊ dicunt᷑ a phitone
apolline· qꝛ aꝑollo autoꝛ fuit dinationis

Pblebotomü · hᷣm Iſidoꝝ etymo.ꝗ? ab ici/
ſione vocatũ ẽ. Mã inciſio·gręce tomũ oꝛ
Phlegeton.tont.maſ.ge.fluuius ifernalis

tot' ardẽsa dꝛ a phos.qð ẽ ignisuł phle
gi.q ẽ iflãmãs.⁊ totꝰ Iñ phlegetonte.
Phlegi gręce.latine dꝛ inflamãs. (tea.teũ.

Phlegma.mat.eſt vnus de q̃ttuoꝛ pꝛinci ⸗

palibus hũoꝛibo hũani coꝛpoꝛis. ſic dictũ

aꝓs it figidũ. Gꝛeci eni frigoꝛẽ phlegmo⸗

nẽ vicũt. Iñ phlegmatic.ca.cu.ĩqͥ dñat᷑
phlegma.⁊ qð confert ⁊ efficit ⁊ generat
phlegma. qð ꝑtinet ad phlegma.⁊ qð
ꝓcedit.?puenit ex phlegmate.Et phle/
gmatico. gas.i.phlegmate abundare. vel

phlegina eijcere·multũ ſaliuare ſpuere.

PSHhblegmen.inis.neu.ge.eſt tumoꝛ ſanguis

ſicut vbi abũdãt crura ſanguie. Itẽ phle⸗

gming ſunt · cu in manibo ⁊ pedibo calloſi

thlenmon. moꝛbo inqᷣet cũ ruboꝛe.⁊ do·
oꝛe tenſione.⁊ duriciaa dicit᷑ a phlegi ·

quod eſt inflãmans.

P hobos grece· latine vꝛ timoꝛ vel metus.
Phonos grece· latine vꝛ ſonꝰ.⁊ vᷣtit᷑ in la-
tinũa dꝛ phonꝰa.ſonꝰ. Jñ phonic.ca.cũ.
ↄſonãs muſicꝰ qͥ docet phonos.⸗ coꝛ.ii.

Phboꝛos gręce· latine vicit ferre.

Phos grecũ ẽ.⁊ ad multa ꝓquocũ/qꝛ phos

i. luxuł ignis phos.i.vox.⁊ phos.i.ger.
Phoſphoꝛos ul phoſphoꝛ gręce. latine lu⸗/

Nhoſoꝛos.i.viſio ignis. (cifer.

Phꝛaſis.i.locutio:uł interpᷣtatio/ułſermo
hm Paß. vꝛ ꝗ phꝛaxo vᷣbo gręco:quod
igẽ eſt 38 loqr. Et inde phꝛaſis.i.locutio

ull mod loquẽdi. Et h phꝛaſtesi locutoꝛ
Phꝛygia. gie.fuit filia Europę. Iñ H phꝛy⸗

Sla:icta ẽ qdã ꝓuicia. Męc dardama

a Bardano fſilio Jouis. HMmõi is tio⸗

ros rex

troianoꝑꝝ pĩ ganimedis. Etſi ut due phꝛy

gię :maioꝛ⁊ minoꝛ. Maioꝛ phꝛygia ſmir⸗/

nam habet. Minoꝛ vyo iliqj. Iñ phꝛygius
gia. giũ. Et ha hH phꝛyx· gis:quo noie ſepe
vocat troiani:cũ volum eos appellare ti⸗

midos. Pꝛo qlitate etiã negocij autoꝛes

dat troiãis diuſa noĩa.Si volũt eos app

pellare timidoes·appellãt eos phꝛyges ul
pbꝛygeos. Bi generoſos: dardanidos
Si ꝑſidoslaomedonciades. Si foꝛtes.

troios.Si audaceshectoꝛeos. Itẽ phꝛy/

gia. gię vꝛ ꝗdã vxſtis. alio noie dꝛ acu⸗
pPicta · ꝗ fit ĩ phꝛygia. Muiꝰ veſt artifices

phꝛygiones dicũt q; in phꝛygia ẽreꝑpta.
vel q; illi periti ſunt in tali veſte facienda.

Phꝛygiũ.gij.neu.ge.i.phayſellũ. vel qdaʒ
mitra pontiſicaliseo ꝙ in phꝛygia meli

fiat Iñ phꝛygio.as.i.phꝛygiũ apponere.·

vel phꝛygio oꝛnare Itẽ a phꝛygia dꝛ hic
phꝛygi.gij.q da lapis qͥ naſcit᷑i phꝛygia.
Phꝛoneſis.ſis.fę.ge.i.pꝛudẽtia vel ſapia.⸗
dicit᷑ a phꝛonos/quod eſt pꝛiudens.
Pbꝛonitus.ta.tũ.i.pꝛudẽsvel ſapiens.Et
ↄponit᷑ iphꝛonitus.ta.tu.i.inſipiẽsinſul/
ſus. Oñ Ecq. 2? Aio irreuerẽti iphꝛo/

nito ne tradas me. Sed ibi coiter legitur

infrunito. Et ꝓducit penł.

Ehonos grece. latine vĩ pꝛudẽs. Et ytik

in latinũ dicit᷑ phꝛonus.na.nuũu.

Phuni ſoꝛs ut haͤber elter g. In phu⸗

rim.i.ſoꝛtium.

8 .

Pauonte ꝗ

Piaailan o ta h re qd piat. Eel qd eſt vi /

gnũ expiatione dĩ a piaculu. Et piacu⸗
laris. oẽ hoſtia ꝗᷓ offert ꝓ peccato.

NPiaculũ.li.neu.ge.i.culpa/peccatũſcelus⸗
Diĩa pio.as.eo ꝙ piandũ ſit.vt Eua intu /
lit piaculũ.i.moꝛtẽculpã/peccatũ.Et pia/
culũ vẽ qð piat:ſcilʒ ſoꝛdis ablutio/ecca/
ti et cilpę piatioremediũ culpę ut Ma⸗/

nia cõtulit piaculũ.i. vitã remediũ culpę
Inde ⁊ quędã ſacrificia vicũt᷑ piacula.

Pica.cę.auis qdã dꝛ pica.q̃i poetrica· ·

picę werba in viſq imine vocis expꝛimũt

vt homo. Et ſi lingnas in ſermone expli/

care nequeũtſonu tñ humanę vocis imi/

tant. Et pducit pmã·ſᷣ obliqͥ de pix coꝛri/
piunt pi. DHnde. Sunt nigra vaſa picis
roſtra redoletia picis. Nigrioꝛ vna pice

pars altera candida picę.

Picea.ceę. quęda arbo:/ de cnius ſucco pix

Picta. ctę. tinctura ſiue pictura. dicitura

pingo. gis.

Pee
er

ſi
ten

ſie⸗
gis⸗
pan
lan
Ouuil
hu
Hu
hapica
te
Eenot
KZ
c
gite
Vltr
Piat
gliau
ctuin
eſt

li

us⸗
Gg
Pens
nſe
flu
des
enc
m
miſ
Peer
Pg.
ape
pig⸗
ti⸗

de⸗
te
dar
ee
k

oſont
pele
Wang

Dee

Niſd
eedi

Himiun

gürn
ſand.

Ma

D

Nin

wlpi
s
nené
onnil
ipbo⸗
Wcg

li

n. .
F

Sckdi
Opo

H.

Möſtcaa

neum
nitir
wou
iie
l.
nang
wort
nng
in
p

Uir

iann

SVictaciũ.cij neu. ge. epła bꝛeuis modica

Itẽ pictaciũ vĩ ſcedula de mẽbꝛana exci/
ſa. Inde hęc pictatiucula.lę.i.mebꝛanula.
Item pictaciũ⸗oꝛ illa coꝛij particula quę
ſole? repeciatę inſuta eſt. Et vicit᷑ a pingo

gis · quia ſicut partes picturę oiſtinctę in

pauumento ſũt ſic apparet pictatia in cal/

ciameto. Iñ pictaciat ta.ti.i.repeciatus.

Pictauis:indeclinabile fę.ge.quod antiqᷣ

dicebãt. hoc pictauiũ.uij.quędã cuitas.

Inde hic⁊ hęc pictauieſis.⁊ hocſe. Inde
beęc pictauia regio adiacẽs. Et ſi inueniat᷑

pictauenſis nomẽ gentile· fit ꝑ ſyncopã.
Et nota ꝙ penul.de pictauis iuenit pdu/
cta Oñ quidaʒ ait. Erige pictauis libera
facta caput. Itc inuenit᷑ coꝛrepta.Dñ alt
git. OPictauis inermis ſubigit ſua rura nec

vltra. In talibo ꝗmulãdus ẽ vſus autoꝝ.
Nictura.rę.fę.ge.imago expꝛimẽes ſpeciem

alicuius rei:t dꝛ a pingo.gis. Et dicit᷑ pi

ctura·qᷓſi fictura/ſicut pingereq̃ᷓ fingere.
⁊ eſt imago ficta nõ veritas.Iñ picturatꝰ
ta.tũ.i.pictura variatus.

Hicus gdã auis a Hico Satumi filio di/

cta·qui ea in auſpicijs vtebat.
Hierus.fuit pater nouẽ picarũ quas nouẽ
muſe deuicerunt. Inde bec pieris. idis.
filia vel neptis pieri.⁊ q; eas ſcilʒ pieri/

des muſę deuicerüt ideo ab illis muſępi/

erides victę ſunt. coꝛ.ri. Et pierius.nia.
riũ.i.muſatic. Hnde. Dierijs tedet inſe/
ruiſſe ſtilum. H

DPietic.ca.cũ.i.pius ↄpaſſiiꝰ.⁊ oĩ a pius.
Piga. gę.fę.ge.i.ſũmitas natiũuł nat.⁊ dꝛ
a pige · qð eſt depꝛeſſũ · qꝛ depſſa eſt. Iteʒ

piga di burſa: ꝓpe teſticuloꝝ. NHñ Dꝛa/

tiꝰ. Ne mimi pereãt aut piga aut deniq;
Pigargus.gi. mal.ge. ꝗdã auis (fama.

dꝛ a pige · q eſt depſſũ . qꝛ foꝛte auis pua
eſt. Et numerat inter aĩalia comeſtibilia
Deut: jꝗ? Pigargon vel pigargũ.

Pige grece · vꝛ depꝛeſſũ · vel depꝛeſſio la⸗/
tine. Onde pige apud grecos dicit᷑ fſons

quia in depꝛeſſis locis ſolet eſſe.
Pigella.lę.quoddã genꝰ vaſisſcilʒ arto/
pta.⁊ dꝛ a pigequia depꝛeſſa eſt.

VBiger.gra.grũ.i.tarduslenta dĩ a piget
eo ꝙ ſpꝑ eü pigeat.Et dꝛ piger.qᷓi pedibꝰ
gger. Eſt en tardus ad incedẽdu. Iñ pi/
gritia.tię.Et h̊ pigritudo.dinis.i.toꝛpoꝛ
6 pigritudo vigilãttoꝛpoꝛ doꝛmitantis.
Pigmeęa. meęę. quędã regio eſt. Iñ pigsm-

—

mea. men.pe. pꝛo. Et ſunt pigmei. vt dicit

Aug ſemicubitales hoẽs qᷣ ſtio ãno ꝑfe-

cxe etatis ſuntſeptimo ſeneſcũt. Et dicũt
pugnare ci gruibus. ⁊ armati deferri ab
ipſis.ſic narrat Hug. Jſidoꝛꝰ vo vic: In

india eſt gens ·ſtatura cubitali:quoſ gręci
a cubito pigmęos vocant. Hi montana

indię tenẽt· quibus eſt vicinus oceanus.
Pigmentü.ti. eſt confectio ex vino melle

7 diuerſis ſpeciebus ſuauis⁊ odoꝛifera et

Dicit᷑ a pila.q; in pila agit᷑i.tundit᷑. Oñf

5. AReg. 20. Digmenta.i. odoꝛamentam
glo. Inde pigmentarius. ria. riuʒ. ad pi/

gmẽtum ptinens. Et pigmẽtarius.tarj.

q facit vel vendit pigmenta. Et pigmen/
tatus.ta.tũ.i.pigieto mixt vxl cõditus.

Pigneratus. to.tu.res q/ pignere poni᷑

*

Wel accipit᷑⁊ dicit᷑ a pignero.ras. Hnde
Amos.2 Et ſup veſtimẽtis pigneratis
accubuerntt.

»

Pignus.noꝛis.p.o.neu.ge.i.fſilius ułamoꝛ

vel indiciũ. vel ſignũ amoꝛis. vel cõfede/
ratio.vel cõfirmatio amoꝛis.Itẽ iuenit IS
pign. neris. ꝑ.e.in obliquis.i.vadiũ:qð
ꝓ aliqua re dat᷑ vt poſtea recolligat᷑.Del

hm Papiam:ignus eſt qð ꝓpter rẽ ce
Ditã dat cuius poſſeſſionẽ ſolũ ad tempꝰ

Pigraqdã medicina ẽ. a interpᷣtat amara

cõſequit᷑ creditoꝛ. ſed dominiũ penes de/
bitoꝛẽ eſt. Onde quidã. ignoꝛa natoꝛũ
dicunt᷑ pignera rerũ NHignus in.o.natuz
ſed in.e.facit eſſe vadiatů.

„

q; eius guſtus eſt amarusa ꝓd.pi.

PHiguus.gua.guũ.i.piger.vel verecũdus.

Pila.lę.i.pilocellus cum quo ludit᷑.⁊ dicGii

a pilus. eo ꝙ ſit pilis plena. Nila etiim
Dicit᷑ taberna. Oyla etiã dꝛ pes põtis· vel

q qquod ſuſtinet parietem. vel effigies hoĩs

in cõpitis poſita.Et pyla ĩſtrumetũ con/
cauũ in quo frumentũ teritur. vel aliud.
In hac ſigniſicatione dicit᷑ a pindo.dis.
Et pyla dicũt᷑ tela romanoꝝ.Et nõ ꝙ; pi⸗
la ꝓ tabernaa p inſtrumẽto ꝓ telis pꝛi/
mã ꝓducit ·̊ in alijs ſigtionibus eaʒ coꝛ.
Vñ.Eſt pyla pes pontis/pila ludus:pila
taberna. Hyla terit pultes in bellis pyla

feruũt᷑. Pila ꝓ pilocello cõpõit᷑ c ludus⸗

dr piludiꝰ.a.n. ludipilus.la.lũ.qͥ cũ pila
ludit· m Mug. Dicũt tñ alij ꝙ pila p lu⸗
doa ꝓ mẽſula rotũda⸗ pila ꝓ q̃dã cnita/
te.coꝛripit pᷣmãſ̊ ̊ pylũ.⁊ h̊ pyłꝰ inſtrm
terẽdi:i hG̊ pila ꝓ taberna:ꝓ vaſe piſtãdi
1p pede põt ꝓd.pmã.Oñ illud vitioſũ ẽ
Eſt pyla pes pont:pila ludꝰ.pila taberna.
a DHirgili in. ? enei.ita dicit. Saxea
pyla cadit lõgiſq; mollibo ante.Coꝛrige

7

S dictũ vſu⸗ dicas. Bes põtis pyla · pi⸗

la ludus/pila taberna. Et h̊ videt᷑ vri ꝓp

ſcillʒ pyla ꝓ pede pontis pᷣmaʒ ꝓducat.vt.

patuit ꝑ Hirgilii. Ite ð pila p taberna:

ꝓ ludo dicit qdaʒ. Audũ laudo pilęplus
laudo pocula pilę-.

Pylan.ni.qͥ cu pylo.itelo gradit᷑ armat

Pilaſca.cę.i.vaſ vinariũ coꝛio piloſo oꝑtũ
Pylata.tę.coĩs ge.i.fur ſiue latro.⁊ dicit᷑ a
Pylũ.⁊ lateo.tes. Iñ hoc pylatulumtale
latrociniũ.qꝛ cu pylo · id eſttelo lateat.
Pylatus.ta.tũ.i.pyluʒ habẽs · vel pylo ar⸗
matus? dẽ a pylo ꝓ telo. ð
NPilatus.ti.interpᷣtat os malleator·qꝛ dũ
chꝛiſtũ oꝛe ſuo iuſtificata condẽnatmoꝛe
malileator vtraq; ꝑte ferit. Et coꝛ.pi. Bñ
Ruroꝛa dꝛ. Mutan titulũ rogat hoſtis

atq; Dilatꝰ. Wkut fert᷑ Hilat fuit baſtar-/
vus. HBñ legit in q̃dã hiſtoꝛia ꝙ fuit dãa

rex noie C yrꝰ.qͥ quãdã puellã noĩe Vilã
filiã cuiuſda moledinarij noĩe Atuscar/
nalit cognouit.⁊ filiũ de ea genuit. Dila
aũt ex noie ſuo⁊ noie patris ſuiqui dice⸗
batur Atus· vnũ nomen cõpoſuit.⁊ nato
puero imꝑoſuit nomen Pilatus.

Pilax. ad. maſ.ge.cattꝰ murilega dĩ a pilꝰ

eo ꝙ mulipilis abũdet.ułqꝛ eiꝰ pilus eſt

ſcioſus. VBñ in vita beati Banſonis le⸗
git · ꝙ cellerarius fecit venenũ.?/ phauit ꝑ

pilacẽ eſſe moꝛtiferũ.

a pyla ꝓ inſtrumẽto terẽdi:eo ꝙ terat frã
Puiludius.via.diũ.qui cũ pila ludit.⁊ dꝛ
a pila ꝓ pilocelloa ludo.vis.

ſ△

Pulleus.lei.maſ.ge.⁊ G pillen.li.eſt gen

ſacerdotalin veſtimẽtoꝝ ĩ lege·ꝗ ſunt po/
