finitũ ducantnuq;ᷓ cõcurrũt:qð nõ fieret
ſi vna linearũ ad aliaʒ plus ex vna ꝑte qᷓ;
ex alia accederet.Et h̊ paralellus.li.⁊ hoc
aralellũ.li.circulus ęque viſtãs ab alio.

Et ſüt circuli illi qᷣnq; ĩ ſphera qͥ paralelli

vocant·q̃ſi .que diſtãtes:non qꝛ eq̃lis ſit

diſtãtia int quoſſibet ſibi pꝛoximosᷣ qꝛ
qlibet paralellus a ſibi pꝛoximo ſm oẽs

ſuas partes ęqualiter diſtat.
Paralipomenon gręce dꝛ:quod nos dere⸗/
lictoꝝ ul pᷣtermiſſoꝝ dicere poſſumꝰ: qui/
dã liber eſt veteris teſtamneti ·ſic dictus
eo ea quę in lege vel libꝛis regum ßter⸗

miſſa vel nõ plene relata ſũtin ipſo ſum /

mati ⁊ bꝛeuit explicant᷑. Et vꝛa para.qð

eſt de · vel hter. ⁊ licomenon.i.relictuʒ. Et

acuitur in penul. Oñ Hieronym' in epła
ad DHaulinũ.7? capło. Paralipomenon
liber inſtrumenti veteris epitome talis
ac tantus eſt.vt abſq; illo ſi quis ſcientiã
ſcripturaꝝ ſibi voluenit arrogare· ſeipſũ
irrideat. DMer ſingula quippe noĩa iunctu/
raſq; vꝓᷣboꝑꝝ ⁊ ſtermiſſeę in libꝛis regũ tan/

gunt᷑ hiſtoꝛię.⁊ inumerabiles explicant

euãgelij quęſtiones.

„

Paralyſis.ſis.fę.ge.i.reſolutio·ſcilʒ moꝛbꝰ
quo mẽbꝛa viſſoluunta dꝛ a para.qð eſt

„

rea lyſis ſolutio. Iñ paralyticus.ca. cũ.ꝗ

patit᷑ talẽ infirmitate.
Paralogiſmus.mi.maſ.ge.i.ſophiſtica ar⸗
gumetatio/⁊ vꝛa para:qð eſt iuxta.⁊ lo/

gos ratio.q̃ſi iu rationẽ vel oiffinitionẽ

ſyllogiſmi. Inde paralogiſticus.ca.cůũ.
Paranympha.phę.i.pnuba.ꝗ viro nym/
phaã iugit.⁊ vꝛa para.qð eſt iuxtaa nym
pha ſponſa. Et hinc paranymphus phi.
i.internuncius inter ſponſum ⁊ ſponſam-
ſcilʒ qui viro nympham cõiungit.

Paranomaſiaeit qͥtiẽſcũq; de noie efficit᷑
aliud nomẽ veluti ꝗq da denoĩatio.ut Ce⸗/⸗

rentius in comędia. Mõ inceptio ẽ amã/
tiũ·̊ amentiũ.bm Donatũ.

Haranomeon. eſt cũ ab eiſdẽlitten multa
ichoãt ꝓba ul finiut. vt O Cite tu te tate

tibitanta tyranne tuliſti.vt talis ſit oꝛdo
OCite tante tyrane tuliſti tu te.i.tuipſe
Parapſis.ſidis.tᷣę.ge.i.diſcus. (tãta tibi.
7 a par. ⁊ abſida.qð ẽ lat.⁊ mutat.b.
in.p.⁊ ſcribit᷑ ꝑ ps. Oñ Juuenalis. Qui
multa magnaq; parapſide cęnat. Et dꝛ

parapſis vas quadrangulũ.⁊ quadrila/

triũ ·quaſi paribus abſidis.i.latenibus.
NParaſceue.ues.neu.ge.i.patio cenę.Hoc
noie dicebat᷑ feria lexta ſabbati:i q̃ ppa/
rabant᷑ neceſſania ſabbati hm Hugl. In
biſtoꝛijs aũt dꝛ. Haraſceue gręce latine
ſꝑatio. Sic dicebãat feriã ſextã.q ĩ ea p/
parabãt᷑ neceſſaria ſabbato/ſicut ⁊ in de/
ſerto duplex colligebat᷑ mana. Greq enĩ
admixti iudęi.gręq coutebat᷑ vocabulis.

Paraſitus.ti. vꝛ a parapſis. ſitus quaſiĩ

parapſide ſitus.i.leccatoꝛ.Hel paraſitus

cõponit᷑ a paro.ras.⁊ ſitus.tus.q̃ſi parĩs
i.reꝑñtãs ſitus.i.cõxoſitiões ⁊ geſtꝰ diu/

ſoꝛu.i.ioculatoꝛ:ulł leccatoꝛ qͥ ſcit ſuo geſtu

repſentare geſtus ⁊ cõpoſitiões multoꝛũ.

Bel vꝛ a para.i.iuxta⁊ ſitus veter.q̃i iux
Vtrẽ. Del a para.i.iux.vel apud ſitos.i.
frumentũ.q̃ſi ad aliquẽ frumẽtatus.i.nu/
tritus: paſtus. Mñ ſitoꝛiũ dicit᷑ vas vbi
cibus de frumẽto ſolet reponi. Et a para/
ſitus h̊ paraſitulus.li. imi. Et h paraſi/
taſter. tri. Et hic ⁊ hęc paraſita.tę. Et pa⸗
raſitula.le. oOimi.
Paraſtata.tę.dicit᷑ a par.⁊ ſto ſtas.Et ſũt

paraſtatę ſtipites pares ſtantes quibus

arboꝛ nauis ſuſtinetur.
HPHarca. cę.fę. ge.i.furia infernalis. Et vicunt
parcęa parcendo·ꝑ contrariũ :q; minime
parcũt. Quas tres eſſe voluerũt. Vnã ꝗ

vitaʒ hoĩbus oꝛdinet. Allterã ꝗq contexat.
Tertiã ꝗ rupat. Inapimus eni vũ naſci

mur. Sum cuñ viuim. Deſinim cu inte⸗/
rimus. Iñ h H parcalis G̊ le.vm Mugl.
Paßpß.vero vicit Marcę·fata dicta ſunt a

1

—
— —

+☛ã

Non
g

Nmin
netite
ſtocdo
a
ns
m e
ipy⸗
lune
and
Orgai
mtins
n
o
ncari.
wiui
dſte
uN
mun
ni/
ſape⸗

Etlͤt
guhis

wiu
nn
M,
nunt.
inſe⸗
jnte⸗
Dg
ſrt

paganisqueę qͥdeʒs tria eſſe dict: dotbo ·

lacheſis atropos.victa cata antifraſim·q;
nemini parcut. Onde. Clotho colũ baiu/
lat lacheſis trabitatropos occat.

HPHarcopollex. cis.i.tramelluʒ.⁊ dꝛ a parco

cis.⁊ pollex:qꝛ parcit pollici.
Parcus.ca.cũ.dꝛ a parco.cisa qñq; deſigt
auarũ/qñq; int᷑ auaꝝ pdigũ/plus tñ ac/
cedit auaro qᷓ; ꝓdigo:/ſicut ecõtrariolar/
gus plus accedit ꝓdigo q; auaro.Dnde
qdã. ꝛodigus eſt aĩ vitio retinẽda ꝓfũ/
dẽs.Nargꝰq ſũptus facit ex ratione libẽt
Harcus q retinet qͥcqͥd nõ poſtulat vſus.
Ma retinet cupide:qð res depoſcit auarꝰ.
Et cõꝑatur/parc.cioꝛ.ſimꝰ. Iñ parce.oꝰ.
ſime.adũ.Et cõponit᷑ q;parcꝑparcus.i.
valde parcus hm Hug. Pap.vo dicit:

PHarcc honeſte· moderate:non nimium.

Harcus.i.frugi:qð ẽ moderatoꝛ/ſuatoꝛ.:⁊⸗
abſtinẽs alieno/ſuo cõtentꝰ. Pare nimis
Pardus.i.beſtia varia ẽ (tenaxſoꝛdidꝰ.
2 velociſſima. Iñ cõponit᷑ leopardus vi.
Paręeneticus,.ca.cu.i.monitoꝛius. Vñ ꝗqdã
odę Mꝛatij ĩtitulãt᷑ paręneticę.i.monito/
Parens.tis.duũ generũ.i.pata mat᷑. (rię.
Et facit gtũs plalis parẽtũ. Inuenit᷑ etiã
parentiu:q8 ꝓbat᷑ ꝑ actm̃ pluralẽ qͥ deſi/
nit in. es. vel in.is.qͥ ꝓpꝛius eſt in iũ termi/
nãtiũ gtm̃.Et dicũt᷑ pꝛ ⁊ mat᷑ parentesa

pariẽdo.⁊ nõ a parẽdoqð patetq; pa/

reo pmã ꝓducitſ̊ parens ĩ pdicta ſigni/
ficatione pꝛimã coꝛ MParẽs etiã accipit᷑ p
cõſanguineo · vel affine. Iñ H̊ parẽtela.lłę.
i. cognatio/cõſanguinitas:cõgermanitas
cõtribulitas. Et H̊ ⁊ hęc parẽtalis.⁊ ſ̊ le.
Iñ parẽtalit᷑ adu.Et hęc parẽtalitas.tatj
i. cõſanguinitas. Inuenit᷑ etiã parens.tis
oĩs ge.iobediẽs:a pareo.res:i tuncꝓdu.
pꝛimã.Mñ.Nõ ſum pꝛole parens/nõ ſuʒ
niſi pareo parens.
Parentalis.ↄ.t.⁊ G̊ le.dꝛ a parẽs.Et h̊ pa/
rentalia.liu.vellioꝛuʒ.vies feſtus paga/
noꝛũ cũ ſacriſicabant aiabus parẽtũ·ſm
PHug Hap.vo dicit: Parẽtalia · dies fe⸗
ſti paganoꝛũ ꝓpinquitas.
Parentheſis· eſt int᷑oſita ratiocinatio di/
uſę ſnĩe·. Ot Cneas ( neq; eni patri cõſiſtẽ
mentẽ Paſſus amoꝛ) rapidum ad naues
ſmittit vᷣlchatẽ·bᷣm Monatũ·qͥtiens ſnĩa
inchoateiq; interponit᷑ ꝗlibet ratiocina/
tio parẽtheſis eſt.vt in ᷣdicto exemplo.
Vebuit enĩ vicere. Eneas rapidũ Tccha⸗
tem pmittit ad naues.Et ſic demũ ſubiũ/
gere. Meq; enĩ patrius amoꝛ paſſus eſt

õü

cõſiſtere mentẽ. Mel parentheſis eſt ſnie
intpoſitio qua ex medio remota.integer
ſermo perdurat.vt.Dij ceptis (nam nos
mutaſtis ⁊ illas) Ilſpirate meis.
Parẽticida.vę.pe.pd.qͥ vel quę parentem
occidit. di a parẽsa cedo.dis. Iñ h⁊ H
parẽticidalis: hocle.Et hoc parẽticidiũ
Dij.i.occiſio parentũ.
Haries.et.maſ.ge.dꝛ a par.q; ſꝑ ſũt duo
parietes ulł a latere/uł a frõte qͥ ↄſpiciũt
ſe· alit᷑ ſtructura deſoꝛmis eſſet: coꝛ.pe.in
Parietina.nę.pe,p.ẽ parietũ (ntõa gtõ.
ruina.ſcilʒ vbi panietes ſtant ſine tectoa
habitantibus. Oñ Ecech. 3õꝛ Mõtiboꝛ
collibus vallibuſq; ⁊ deſertis parietinis.
Harietulus.li.dimi.i.paruus paries.
Parilis.lis.o.ta H̊ le.i.ęꝓqlis.ñ parilitas.
tatis.i.’qualitasſimilitudo.
Paris paris vel paridis fuit fili Nnami
qui Helenã rapuit.Et coꝛ.pe.paridis.
NPariſcus.ſci.mal.ge.quęſtoꝛ qui clamat in
foꝛo. dicit᷑ a paro.ras.
Haritonus.ni.pe.coꝛ.i.cantoꝛ qui parit to/
nos. dẽ a pario.⁊ tonus.
Harius.rij. dꝛ a paros inſula.Et q; in illa
inſula marmoꝛ abũdat:ideo qñq; pariuſ
ponit᷑ p marmoꝛeus. Qñq; etiaʒ parius
planus uł albus ad modũ marmoꝛis dĩ.
Vñ iuenit᷑j.ꝑalipo.292 Marmoꝛ pariũ.
Et Heſter p̊. DHario ſtratũ lapidde.
Parma.me.ę.ge.leue ſcutũrotũdũ· oꝛna/
mentũ militare.⁊ dꝛ a paruusqſi parua.
Et glibet leuia arma poſſunt dici parmęęꝭ
q̃ſi paruę. Itẽ parma· dict' ẽ qdã fluuiꝰ a
paruitate. qͥ ciuitas adiacẽs dẽ h̊ par/
ma. mę. Et ẽ ꝓ fluuio ge.maſ.Eᷣp ciuitate
ge. ę. Iñ hic? hęc parmenſis hocſe.

PHarmeus.mei.i.partus means.

Parnaſſus.ſi.maſ.ge.qͥdaʒ mons theſſalię
cuiꝰ ouo ſũt iuga·Circa ⁊ Niſa qbo ſin/
gulis. lLpollo ⁊. Liber colebãt. Mec iuga
a vuobo fribo Citherone Elicone appel/
Haro.onis.maſ.ge,nauis pirataꝝ. (lant᷑.
Parochia. chię.i.adiacens domus dei · vel
incolatus. vel vioceſis Oel parochig eſt
locus in qͥ degit ppłs alicuius ecdeſi? de/
putat ſjm Goff. in ſů. eti. Et parochiarũ
Oiuiſio ĩcepit a Dionyſioxiij.q.j.c.j. Cõ/
ſiſtit aũt ius parochiale in h̊ ßm Goff. in
ſü. e.ti. ꝙ oẽs parochiani in viebꝰ vñicis
⁊feſtiuis miſſam audiãt in ecdeſijsin q̃ꝝ
parochijs habitãt. vt. c. .e. ti. de cõſe. viſ.
I‚ſiqs. Etiã cõſiſtit in decimis ꝑſonalibus
ꝗeccdeſię parochiali debent᷑.xvj.q.j.ſiqᷣs
15

laicus.Et i oblationibꝰ ꝗ dãdę ſũt ſacer/
doti parochiali q ꝓ ppło oꝛare debet x.q.

j.qꝛ ſacerdotes. Et a parochia.d paro/

chianꝰ.na. nuũ.i.ð parochia exiſtẽs. Daro/

chiani etiãa parochij oli vicebãt᷑ qͥ legat

reipublicę iter faciẽtibo neceſſaria ꝑbebãt
Paroemia·ẽ accõmodatũ rebo tẽoꝛiboq;
uͦbin. Rebꝰ ut IRduſus ſtimulu calcitra
u.ſupbis reſiſte. Cẽpoꝛibo· vt Lupꝰẽ in fa/
bula.i. tace. Fert᷑ qʒ ꝙ hõ ſi a lupo pᷣus vi⸗

deat amittit loqla. Oñ lupꝰ ẽifabula/oꝛ
cij aliqs i media locutione tacet.Et ut di/

cũt aliq natales: Lupus ẽ aĩal venenoſũ::
inficit aerẽ aer vo infect veniẽs ad hoĩeʒ
ipſius arterias igredit᷑ vñ loq̃laʒ aufert.

Sʒ ſi homo pꝛius videt lupũ naturaliter

confoꝛtata ideo non inficitur.
Parophoniſta.tę.i.cãtatoꝛ:⁊ dꝛ a paro.as
⁊ phonos/qð ẽ ſonꝰ.q̃i parãs.iicipiẽs cãt᷑
PHarotida.dę.globo qͥ naſcit in aure dĩa
para.i.iux.⁊ ota:qð ẽ aur.. Iñ parotidus
va.dũ.qͥ globos hʒ ĩ aure.⁊ coꝛ.ti.( nꝰ rei.
Paroximiu.i.cõmotio febr.vel etiã alte/
Parricida.ę.di a parenticida.⁊ abijciut
e,et.n. ⁊ mutat.t.in.r.vel dꝛ a patre.vel a
pari⸗vel a patria:ſcilʒ qͥ occidit patrẽ.vel
parẽ· ul porpalt i B ᷓ parricidalł.
⁊B lea ̊ parricidiũ.Et h̊ parricidia.dię.
lex de parricidio.ꝗᷓ ⁊ parenticidia ꝛ pᷣm
SVug. Et vt dicit Pꝛiſcianus parricida

ſiue a pari:/ſiue a pꝛeſiue a parente cõpo/

natur:icẽdũ ẽ parricida ꝑ geminũ.r. Et
Pap.oicit: Parricida ꝓpꝛie dꝛ qͥ parẽtẽ
occidit: quẽ quidẽ veteres parẽticidam
dixerũtqm̃ parricidiũ in qcũq; intelligi
foſſit· cuʒ ſint hoĩes hoĩbus pares.Etnõ
antiqͥ vixerunt patricida dę qͥ patrezʒ
occidit.Hñ.j.Cimopᷣ.inuenit᷑ Gatrici/
Dis⸗ matricidis. Map etiã vicit MHatrici/
Daa parricida qͥ parẽtes occidit.Et h̊ eſt
veñrũ bm antiquos: Nã bᷣm VPꝛiſcianuʒ
modernos dicẽdũ ẽ parricida/ſiue a pari
ſiue a patre · ſiue a parente cõonatur.
Pars parijfę.ge.vꝛ a partioꝛ.tin. MHñ.Si
fuerqꝝ oiuiſoꝛ ꝑticulaꝝ.Mãc diſcas ar/
tẽ maioꝛẽ ſuſcipe ꝑtẽ. Iñ partiʒ adu. Et a
es H⁊ hęc ꝑtialisa h̊ le. Iñ ꝑtialitas.tat.
⁊ ꝑtialit᷑adũ.Et ↄponit᷑ pars.Cõpers.tis
Xpers. tis. Impers. tis. oia oĩs ge.
arſimonia. nię.g. ge.i. abſtinẽtia· ſcilʒ mẽ

ſurã refectiõis nò excedẽs. Et ẽ 9tus hm

Hug· Pap. vo oic: Harſimonia fruga/
litas·tẽperãtia· pcitas/pietas:modica cõ/
Hartha. the.ẽ dã puicia. Iñ (tinẽtia

ct. 2 Darthi 1 medi elamitę.
PHarticeps.cipil.oĩs ge.i.capiẽs partẽcõ/
ſoꝛscõſcius: adiutoꝛ:ſocius. DHñ ꝓpheta.
Particeps ego ſum oĩuʒ timẽtiũ te.⁊ coꝛ/
ripit penultimã.tam in ntõ q; in gtõ.
BParticipiũ.pij.n. Ss.? a particeps: q̃ſi ꝑti
capiũ:.qꝛ ꝑtẽ ſuoꝝ accidetiũ capit a vxbo⸗
partẽ a noĩe. Iñ h̊⁊ participialis h̊ le.
Et dꝛ nomẽ participiale illud qð a par⸗/
ticipio deſcendit.vt amans. amatoꝛtrix.
amatus. Iñ amatio/ſm Pꝛiſcianũ.
Harticula.lę.oimi.i.parua pars. JIñ h⁊ H

particular.⁊ Hᷣ re. Iñ particulariter adu.

beęc particularitas.tatis.
Particus.ci.maſ.ge.i.negociatoꝛ: particu/
las vendens: dicit᷑ a pars.

Partus.tus.tui.act uł paſſio pariedi.⁊id

qð panit᷑i.puer.fetſoboles/pgenies.Et
deſinit vtus ⁊ abltũs plłalis i ubo ad diſ⸗/
ferẽtiã oti ablti de pars part ptibo. Itẽ
part᷑.ta.tũ.qdiectiue.i.acqſit᷑. Vñ Dui⸗/

dius. Nõ mioꝛ ẽ ꝓtus q;ᷓ qrere ꝑta tueri.
Harũculus.li.i.parua nauicula pirataruʒ.

et eſt vimi.de paro.ronis.

.ℳP— »

Paruus.ua.uũ.i.exiguus:modic:inaliduſ

Et cõꝑatur ꝑuꝰ mĩoꝛ mim irregularit᷑.uł
paruꝰ.puioꝛ: ꝑuiſſimꝰ. regularit. Iñ ꝑue
adũ. Et H̊ paruitas.tat. Et paruulꝰ.la. lu.
Et dꝛ paru.q̃ſi paꝑ valens⸗ eſt etymo.
HPHaſca.cę.hebꝛęũ eſta interpᷣtat᷑ tranſitus⸗
dr a phalſe · qſi phaſca.Cũc eni oñs noſt
a moꝛte traãſiuit ad vitã.de mũdo ad pĩeʒ
Paſca eni fuit qñ iudęi ęgyptũ exeuntes
mare rubꝝ trãſierũt.⁊ poſt tranſitũ leticię
canticũ cecinerũt.Et paſca tũc pᷣmũ cele⸗/
bꝛatũ ẽ. Iñ h̊ ⁊ hęc paſcalis.⁊ h̊ le.Et nõ
ꝙpaſca dedlinat᷑ irregularit᷑ pᷣm genꝰ. vel
hm declinationẽ. Cũ enĩ ſit pᷣmę declina/
tionis ĩ.a.deſinẽs:nõ deberet eſſe neu.ge.
Item cũ ſit neu.ge.nõ deberet eſſe pꝛimę
veclinatiõis.cũ deſinat in.a.ꝗ deberet re/
gulariter declinari.hoc paſca paſcatis.vel
hec paſca.cę.̊ modo declinat᷑ cõtra regu/
lã·Hᷣ paſca.cę. Del foꝛte hebꝛea eſt declina⸗

tio. Itẽ paſcha bm aliqs ſcribit᷑ ꝑ.ch. per
oss caſus:Nã apud gręcos ꝑ chi litteraʒ

ſcribit᷑.cuius loco nos vtimur ch. Scom

xo hebꝛęeos ſine.h.videt᷑ ſcribi:cũ a ppaſe

qð eſt tranſitus latine·nomen hoc eſſe vi/
deatur. vt dictum eff.
Paſcilis.lis.malſ.ge.aĩal ul auis ꝗͥ in manu

aſcit.⁊ coꝛcd.
aſcua.cuę.in ſingulari eſt ge.ę. Pñipᷣs.

arthus. tha. thu. ? parthicus. ca. ci. Onñ

E☛ —
= = = =

5
ign
iren
.
Pöi
nyp⸗
be

menr.

i.
ibeb
nadi,

Nth
Hibe

en.

ung

iiicl
Umink
mmios
upig
nt
üen
üch

S

Nen

ſung
Emun,
mute⸗
W
DWR
Nn/
cf
Hiltten
innt
M

munud

ißs

In loco paſcuę ibi me collocauit. Sed in

pli ẽ ge.neu.ſclʒ paſcua.cuoꝝ. Oñ Exech

34² Moõne ſatis erat vobis paſcua bona
depaſci: Inuenit etiaʒ in fęge. beę paſcue
aꝝ.Oñ idẽ ꝓpha in eodẽ capło. Inſuꝑ ⁊

reliqas paſcuaꝝ veſtrarũ cõculcaſtis pe/

dibꝰ veſtris. Idẽ in eodẽ caplo. In mõ/
tibus excelſis iſrael erũt paſcuę earũ.
Paſiphe fingit᷑ a wetis fuiſſe ꝗqdã ſolis fi/
lia.ꝗ cũ tauri amoꝛe fureret Dędalo operã

dãtelignea vacca ĩcluſaad nefariũ iuita/

ta eſt· ex q̃ natus eſt minotaurus.
Haſſer. ſer. auis qdã minuta.⁊ dĩa paruꝰ·
q; paruus ẽ. Iñ h̊ paſſerulus.li.dimi.Et
paſſerinꝰ.na.nũ.Et h̊ paſſerinꝰ.ni.ꝓ filio
paſſer. el oĩ paſſer a patiedo libidinẽ-
qꝛ petulcũ.i.luxurioſũ aial eſt.
Paſſio.onis.fę.ge.dĩ
extaſis eſt paſſio.i.infirmitas. Del vꝛ q̃/
litas nata imutare ſenſũ cito recedens.vt
ira:v ſic capit᷑ in dicamẽto q̃litatjcũ dꝛ.
Tertia ſpes ẽ paſſio uł paſſibilis q̃litas.

Vel vꝛ mor᷑ in ipſo paſſo.ſicut dicimus

calefactio eſt paſſio calefacti. DNel vicit᷑
ꝓpꝛietas · vt riſibile eſt paſſio hoĩis.

BHaſſionariũ.rij liber continens paſſiones

ſanctoꝛũ. vel paſſiones.i.moꝛbos.
Paſſiũcula.le.dimi.i.parua paſſio.
Haſſus.ſa.ſũ.i.ſparſus:diffuſus/patẽs:ex/⸗
Paſſus.ſus.ſui.ſpaciũ ſeu lõgitudo (teſus
qͥnq; pedũ. Et Mercules inuenit paſſus⸗
dicit᷑ a pateo.tes:quia patet ĩ itinere.Iñ
paſſutus.ta.tũ.i.habẽs magnospaſſus.
Paſtus.tus.dicit᷑ a paſco.ſcis.Et h paſta
te. Inde paſtillus.i.imi.quidã paruus
p aſtus ex paſta vbi piſcis vel caro vel
alius cibus indudit Hñ Dꝛatiꝰ. Haſtil/⸗
lus rufillus olet goꝛgonius hircũ.
NPHaſtinaca.cę.fę.ge.quędã herba cuius ra/
Dix fit cipuus paſtus hoĩis.⁊ dĩ a paſco
ſas. Inde paſtinaceus.cea ceũ.

Haſtophoꝛiũ rij. grece cellula latine . tba/

lamus dicitur. vel atriũ templi · vel gaco⸗
phylaciũ · vel paruũ ſacrariũ ãte templũ
Et videtur dici paſtophoꝛiũ·quaſi foꝛis
ſit oſituʒ. Gloſa autẽ ſuper.j.Machab.
ʒꝰ Dicit: Poſtophoꝛia gręcelatine vicũt᷑
thalami vel cubilia in quibus leuitęexcu/
babãt in atrijs domus dñi:quoꝛũ cõme/
moꝛatio fit ĩ vltima viſione Danielis p/
phetę. In hiſtoꝛijs aũt ſuꝑ.2. Reg..9? vĩ
In poꝛticibus laterũ erant paſtophoꝛia
i.loca ſeparata ad comedendũ.in quibus
ſacrificantes de partibus ſacrificioꝛũ quę

infirmitas/ſic vicimꝰ

eos contingebant veſcebantur coꝛã oño.
Iteʒ paſtophoꝛia ð łmos pᷣ̊.dicũturloca
paſtoꝝ paſcendis aialibus apta.
Haſtoꝛ.ſtoꝛis.i.magiſter pecorcuſtos.et
icitur a paſcoſcis. Inde paſtoꝛculus.li.
imi.i. paruus paſtoꝛ. Et paſtoꝛius.ria.
riũ. Et paſtoꝛicus.ca. cũ. Et hic? hec pa⸗
ſtoꝛalis hoc le.in eodem ſenſu.
PBaſtos gręce.i.ſpaciũ. VMU
Patagiu.gij.i.gula ad ſũmũ tunicę vel ma
telli aſſuta: dicit᷑ a pateo.tes. Mel palliũ
auro.vel argento purpuraq; variatũ.
Patena.nę.i.operculũ calicis.⁊ dicit᷑ a pa/
teo.tes.eo ꝙ ſit patens ⁊ diffuſa.Et vi⸗
detur ꝙ deberet pꝛoferri pe.coꝛ.ſed vſus
hoc nõ redpit ·ſed oĩio repugnat.vnde eã
ꝛoducas.

PHatenula. lę.dimi.i.parua patena.

Pater.tris.gręci dicunt patir: inde nos di
cimus pater.i.genitoꝛ. e autẽ dicit᷑ pa/
ter:quaſi panthotir.i.ſeruans oĩa:a pan·
quod eſt omne.⁊ thotirquod eſt ſeruãs⸗
etymologia eſt. Et vicitur pater multis
modis. Dicitur eniʒ pater natura. Item
ſimilitudine curę. Ite pater foꝛmalis· vel
doctrinalis. Item pater ętate. Itẽ pater

reuerentia ⁊ dignitate. Pater naturalis

dẽ qui generat. Pater ſimilitudine curę
dicit᷑qui qualẽ curaʒ pater gerit filijitalẽ
ille gerit alterius.⁊ qualem curam pater
impendit filio·talem impendit ille alteri.
PHater foꝛmalis vel doctrinalis dicit᷑ma/
giſter qui infoꝛmat diſcipulũ bonis mo/
ribꝰ⁊ diſciplinis. Pater ętateſenex.Ta/
les enim patres appellare ſolemus. Hat᷑
reuerentia vel dignitate dicitur quẽ re/
ueremur: Nam cui honoꝛẽ ⁊ reuerentiaʒ
impendimus.ſępe patrẽ vocare ſolemus.
Iñ patculꝰ.li.vimi.i.paruꝰ pꝛ.Et patnꝰ
na.nuũ.Et h̊ͥ⁊ H̊ pat᷑nalis.⁊ h le. Iñ patni/
tas.tat᷑..Et H̊ paternalitas.tat. Del dic ꝙ;
pater in ſacra ſcriptura qͥnq; modis dꝛ:
ſcilʒ naturaimitatiõe:adoptiõe/doctrina
⁊ etiã ꝓ honoꝛereuerẽtia: ętate.Natura
vt Abꝛaã fuit pꝛ Iſaac. Imitatione.vtĩ
euangelio vñs dic. Si filij ANbꝛaę eſſetis
oꝑa ebꝛaę faceret:imitãdo ſcilz ſidẽ eius
Itẽ Dos ex patre viabolo eſtis ⁊ deſide
ria pꝛis veſtri vultis facere· ſcilʒ imitãdo
eius maliciã. doptiõe·ſicut cũ aliqs hin
mana cõſuetudine adoptat aliquẽ ĩ filiũ.
Et ſicut nos deo · nõ natura.᷑̊ adoptione
dicimus: Pater noſter qui es ĩ cclis Ho/
ctrina· ſicut apłlus ad Gal.ait. Filioli mei

quos iterũ parturio donec foꝛmet᷑ chꝛiſt
in vobis. Itẽ ꝓ honoꝛe · reuerẽtia? etate ·
ſicut. 4. Reg..S? Seruiad Naamam vi/
xerũt.Datera ſi rem grandẽ dixiſſet tibi
ꝓpha · certe facere debueras. Oñ greciſmꝰ
Eſt pater hic cura:/pat eſt alius genitura.
Hic pater ętate· pater ille vocat honoꝛe.
cſũmũ regeʒ vocat ipſa creatio patrẽ.
Et nõ ꝙ qñ latinũ eſt ꝓꝛſus eiuſdẽ ſigtio/

nis cuz greco noĩe vel hebꝛeo nulla eſt ibi

Deriuatio· ſolumodo ꝗqdã detoꝛſio vniꝰ
linguęad alterã. vt Jacob· inde Jacobꝰ.
Et ideo ꝓpꝛie loquẽdo · deus nõ deriuat
a theos.nec pater a patir nec mata metir:
q; idẽ ſunt · nec differũt in ſigtione:nec in
modo ſignificãdi. Itẽ pater cõponit cum
h gtõ gręco familias.⁊ acuit᷑ ĩ fine·h̊ pat⸗/
familias.huiꝰ patriſfamilias.Et vꝛ pꝛfa/
miliasis ꝗ eſt ſui iuris ptãtis ꝓpꝛięcuiꝰ⸗
cũq; ſit ętatis. Del vꝛ pꝛfamilias: qꝛ oibo

in familia ſua poſitis tã ſeruis qᷓ; filijs pꝛ

pari deuotione cõſulit. Sed qͥcũq; oñat᷑
ſeruis·H̊ noĩe nõ debet appellari.Et ĩeodẽ
ſenſu iuenit᷑ pifamiliaꝝ· vel paterfamilię
ſ̃m Mug.Et nõ ꝙ ppꝛie pifamilias qñ ẽ
vna dictio ſigt illu qͥ eſt oñs hęreditatis
de iure· etiã ſi nõ eſſet nat.oũmodo eſſet
viuus in vtero matris.Sed qñ ſunt·ouę
ꝑptes · ſigt illũ cuius ꝓles iã ẽ vna familia.
Hatres conſcripti dicebant᷑quoꝝ noĩa in
tabulis aureis ſcibebant.
Patera.terę. fę.ge.i.magnꝰ ⁊ patẽs cyphꝰ
⁊ dẽ a pateo.tes.bᷣm Mug. Pap.vᷣo vic
PHaterę phialę ſunt dictę·qꝛ iĩ ipſis potare
ſolemus.vel qꝛ patentes ſint ·diſpaſſiſq;
labꝛis. Et coꝛ. pe. DPñ qͥ dã. In fundo pa/
terę ſcio turpia multa patere.
Paterniani quidaʒ hęretici a Paterno ſũt

exoꝛti · qͥ inferioꝛes coꝛpoꝛis partes a dia/

bolo factas opinant.

Patibulũi.li.toꝛmentuʒ: ꝓpꝛie furca⸗ dĩa

patioꝛ. Et eſt patibuli mioꝛ pęna q; cruq
quia patibulũ ſtatim exanimat appenſũ·
ſed crux affixos diu crudata coꝛ.bu.
Pathic.ca.ci.i.ſodomita:ihoneſta.⁊ tur/
pia patiens.⁊ dẽ a patioꝛ.ter. bm Hug.

Pap. vo dic Mathici patiẽtes libidinẽ.

Maã pathos gręce/paſſio r.⁊ coꝛ.thi.

BHatiens.ent.oĩs ge.eſt ꝑticipiũ de patioꝛ

ten. Et põt eẽ nomẽ⸗ ſm h̊ cõꝑat patiẽs
tioꝛ.ſim. Iñ patiẽter.tiꝰ.ſime.adu.Et hᷣ
Patietia.tię. Et ẽ patiẽtia aĩ vigoꝛ adũſi/

tates foꝛtunę vᷣboꝝ aſperitates eqᷓnimit

poꝛtans. Pꝛopꝛie tamen patietia coꝛpon

eſt · Colerantia o amini.
Patina.nę.fę.ge.ſartago vel ſcutella⸗a dꝛa

pateo.tes.q ſit pates.ñ hęc patella.lę.
dimi. Et coꝛ.pe. patina.Oñ Perſius. Pvz

grandes patinę.

Patinarius.ria.rin.ad patinaʒ ꝑtinẽs:vel

in patina coctus. ⁊ dꝛ a patina. Et pati⸗
narius rij.qui facit patinogs·
Hatinula.lę.dimi.parua patina.i.patella
Pathos gręece · latine vꝛ delect· vel paſſio.

Patratio.onis.fę.ge.eſt oꝑis venerei con/

ſũmatio.⁊ dicit᷑ a patro.tras.

Patreus.trei.i.vitricus.⁊ d a pater. Et h

patrinus.⁊ hic patriaſter ꝓ eodẽ.

Patrius.tria.triu. d a pater. Et H̊ patria

trię.eſt locus in q̊ qs natus eſt.Et eſt ppe
patria ciuitas vel villa.licʒ qñq; ponat p

regione vel ꝓuĩcia. Oñ Patrius honoꝛ.i.
honoꝛ patnis.vel honoꝛ patrię. Itẽ nomẽ

patriũ eſt qð a ꝓpꝛio noie loci deriuatur
vt a Paſilea baſiliennis.
Patria poteſtas bᷣm ?¶cCo. in ſu. C.e.ti. ius

quoddã qð habẽt hiqͥ ſunt de imꝑio ro/

mano in liberos natales ⁊ legitimosqð
ius alij nõ habẽt. vt Inſti. de pa. poteſ.
Patriarcha.chę.i.ſũmus ⁊ pꝛinceps patꝝ
7 dꝛĩ a pater.⁊ archos.qð eſt pꝛinceps:q;
pmũ.h eſt. apoſtolicũ retinet locuʒſic ro/
manus. antiochenus alexandrinus. JIñhᷣ
patriarchatus.tus.tui.eius dignitas.vel
eiꝰ diſtricł. Et h ⁊ B patriarchalis:ꝛ Hᷣ le.
bm Hug. Baß. aüt vic. Matriarcha gre⸗
ce·ſũmus patrũ pater interpᷣtat᷑.q pmuʒ
i.apoſtolicij tenet locũ·ſicut romanus/an/
tiochenus.⁊ alexandrinꝰ. Sunt enĩ auto/
ritate beati Metri apoſtoli iſtituti.ꝛima
qdẽ DHetri apłi ſedes romana. Secunda
apud alexãdriã beati DHetri noie a Mar
co eiꝰ diſcipulo ⁊ euãgeliſta conſecrata.
Tertia apud ãtiochiã beatiſſimi Petri hĩ

honoꝛabil:eo ꝙ illic puſq; romã veniſſet

fuit: illic pmũ nomẽ chꝛiſtianoꝝ nouellę
gentis exoꝛtũ eſt. Quanuis autẽ ꝑ oꝛbem
Diffuſeę eccleſię catholice vnus thalamus
chꝛiſtus ſit: ſancta tamen romana ecdeſia
nullis iudicibus conſtitutis · cęteris ecde/
ſijs pꝛęlata eſt. liter ſumunt quidaʒ no/

men patriarche dicũt ꝙ patnarche ſüt

minoꝛes papa:maioꝛes auteʒ metropo/
litanis. Et dicut ꝙ ̊ noĩa patriarcha· P/
mas ꝓ eodẽ ſupponũt.Mã int patriarchã
pmatẽ nõ eſt realis differẽtia.ᷣ vocalis
Bel ꝓpꝛie vicũt᷑ patriarchę q̃ttuoꝛ ᷣnci/
pales ſcilʒ Cõſtãtinopolitanalexãdrinꝰ

ne

oe

wr
an

el
1a⸗
mu

net

C.,A.
baͤg
S

Aüs
oſo⸗
w
n
gpnn,
de
ün
Mi
ſnilet
Mouclt
voln
amus
ndein
Nis
chi

1,
pN

C

pwu

Datrimus.mi. oꝛ ille q

antiochen hieroſolymitan. Alij vyo di/
cũt᷑ ꝓpꝛie pmates ſicut aqlegienſis gran/

dẽſis · bituriceſis·licʒ ⁊ iſti qñq; noient ſe

Patriciani/ſũt qͥdã hęretici (patriarchas

aq̃dã Patricio victi ·eo ꝙ ſbſtatiã huanę
carnis a diabolo condita dicit.
Patriciꝰ.cia.ciũ.i.nobilis.⁊ de genẽ patꝝ
natus. Itẽ patriciꝰẽ is quẽ imꝑatoꝛ ſibi

elegit ĩ patrẽ.vt Inſti.qui.mo.iul.pa.xo.

ſol. S. filiuſfamilias.et:C. de cõſoꝛ.eiuſdẽ
li.l. n. Mel patricij dicũt᷑ qͥ ꝓuidẽt reipu/
blicę·ſicut pat᷑ filio. Oel patricij ſũt qͥdaʒ
nobiles de ciuitate. ⁊ olim dicebãt᷑ pꝛes
pꝛincipũ·ſcilʒ ad cõſilia pᷣſtanda.
NPatricus.ca.c.i.paternus:X dĩa pater.
Patrimes.mis.i.puer ſuperſtes defuncto
patre. HMel patrimes dꝛ puer patri ſilis.

Et cõponit᷑ a pꝛe⁊ imitoꝛq̃ſi pꝛeʒ imitãs.

Patrimoniũ.nij.vꝛ hẽditaſ pꝛis⁊ oꝛ a pie
lle qui cũ ſit pater habet

auũ viuũ pducit tri.

Patrinꝰ ulł patrina dĩ filiꝰ vel filia ſpũalis
cõpatrũ vel cõmatꝝ matn vel patris quẽ?

vel quaʒ qͥs de ſacro fonte leuauit.vel ad
ſacramentũ cõfirmationis tenuit.

Patripaſſiani ſunt quidã hęretici q dicũt

deũ patrẽ fuiſſe paſſum. Oñ dicit beatus
Aug.Erubeſcãt ſabelliani · qͥ dicũt ipſuʒ

patrẽ eſſe qͥ eſt filius cõfundeẽtes ꝑſonas
qui⁊ dicti ſunt patripaſſiani qui dicunt

patrem fuiſſe paſſum ꝓducit pe.
Hatrociniũ.nij.i.auxiliũ/ptectiodefenſio

Hatronymicũ dꝛ nomẽ.a noĩe patris de/
riuatũ. Mã noĩa patronymica dicunteo

q; trahunt᷑ a noibus patruʒ ſᷣm Iſidoꝛũ.

vt Cneades Eneę filius q;nis etiaʒ a ma/

tribus dicantur ⁊ ab auis.
Patronus.ni.i.cauſidicꝰaduocat. vel de/

fenſoꝛ:qͥ talẽ affectũ cliẽtibo.uł alijs exhi/

bet · ut qi pꝛ illos regat. Iñ ̊ patrona.nę.
Et patroniſſa.ſę. Et H̊ patronat᷑ tuſ.tui
Patronus ſᷣm canones dꝛ ille qͥ habet ius
ſſentandi aliquẽ ad beneficiũ ecdeſiſticũ
Sʒ hm leges eſt · qͥ manumiſit ſeruũ ſuuʒ
ſpõte · qui ſeruus dꝛ libertus eius.

Patruelis.lis.ↄ.t.⁊ H le. ad patruũ ꝑtinẽs

7 dẽ a patruus.Et h⁊ ̊ patruelis.huius
lis.filiꝰ vel filia patrui.Filij onon fratrũ
ſunt patrueles inter ſe hm Hug. Vnde
Hieremię.ʒ22 Datruelis meus filius pa
trui mei. Et ſm Iſidoꝝ etymolo.S: Pa/
trueles ſunt dicn· eo ꝙ patres eoꝛu ger/
mani fratres fuerunt inter ſe. Conſobꝛini
xpo vocati · qͥ aut ex ſoꝛoꝛe fratre/aut ex

duabꝰ ſoꝛoꝛibꝰ ſunt nati/q̃ᷓi cõſoꝛini. So/

bꝛini·cõſobꝛinoꝝ filij: pd.penł.patruelis

Hatruus.trui.maſ.ge.frat᷑ patrłqſi pꝛ aliꝰ.
vñ⁊ moꝛiete pꝛe/pupillũ pꝛioꝛ patru ſul⸗
cipit.⁊ q̃ſi filiũ lege tuet᷑.vt oic Iſidoꝛ.

Patulus.la.lij.pe.coꝛ.i.viffuſus patẽs.Sʒ

ꝓpꝛie patulũ eſt qð ſemꝑ patetut auris-
naſusnaris/arboꝛ.⁊ ſilua. Sʒ patens qð
ad hoꝛã pateta ad hoꝛã nõ patet ̊ occul/
tat.vt oculus.Et cõponit᷑ ꝓpatulus.la.lũ.
i.valde patulus ⁊ aꝑtus.
Paucedo.inisa hęc paucitudo.dinis.in
eodem ſenſu.i.paucitas.
Haucus.ca.cuʒ.dẽ reſpectu multi.vt multi
hoĩes · pauci hoĩes.Et cõꝑat᷑.paucꝰ.cioꝛ.
ſimus. Iñ paucc.oꝰ.ſime.Et h̊ paucitas.
tatis. Et pauculus.la.lũ.vimi.Et pauc
cõponit᷑ ꝑpaucꝰ.ca.cũ.q;paucus.ca.ci.i.
valde paucus. Itẽ a paucus dꝛ pauciẽs
entis.ols ge.i.paucusrarus.⁊ noĩatiuus
qñq; ponit᷑ aduerbialiterꝓ raro.

Pauia.uię.vel pauſiaeſt quoddaʒ genus

oliuęquã coꝛrupte ruſtici puſiam vocãt.
viridi oleoꝰ ſuaui/ſic dicta a pauioeo q;
pauiatur.i.tundat᷑. M
Hauidus.da.dũ.quem vexat trepidatio

mentis. Mabet eni coꝛdis pulſationẽ. Iñ

pauiditas.tat.Et oꝛ pauidus qͥ ſꝑ pauet

Pea ad tempus pauet ex cã.⁊ coꝛ.

be. Dñ Hampbilus.Mõ mare tranſiſſet
pauidus ſi nauta fuiſſe..

PHauimẽtũ.ti.neu.ge.i.elaloꝛatũ ſolũ ecde/

ſię vel palatij·uł vici dẽ a pauio.uis.qð

eſt ferire · pcutere·qꝛ ſeꝑe pede ferit᷑.vel qꝛ
lapidibꝰ minutiʒ ceſis ſit factu. Jñ paui/

mẽtat.ta.tũ.i.pauimẽto oꝛnatꝰ.Et h̊ ⁊K⸗

pauimẽtalis.⁊ hᷣ le.ad pauimẽtũ ꝑtinẽs.
Pauliani:quidaʒ hęretici a quodã Paulo

exoꝛti · qui dixit chꝛiſtum nõ ſemꝑ fuiſſe·

ſed a Maria ſumpſiſſe iitiũ.
NPHaulus.la.lu.i.paruus modicus.Iñ pau/
lulus.la. lj. dimi. Et vt vicit Pꝛiſcianus
in.ʒ? li. Paulus nõ geminat.l.in diminu/
tiuo· nec mirũ · cũ au viphthongus poſt ſe

geminari ↄſonantẽ phibeat. Facit igitur

paulus paululus.⁊ ex h̊ pauxillus. pau
xillulus. Quas foꝛmas ſeruãt fęmininũ ⁊
neutꝝ·paula.paululapauxillapauxilln/
laa ſimiliter neutrũ.Et ponũt᷑ qñq; adu/
bialiter iſta noĩa·pauliũ/paululũ: paulo
PHaulus·interpᷣtat᷑ mirabilis:uł requiesuł

miles ex tribu beniamin apoſtolus gẽtin

ſecũdo anno poſt paſſionẽ dñi baptiſat
ſub Merone romę eodẽ die quo Hetrus

decollatus eſt.

Pauo.onis.auis ꝗdaʒ oculaſpẽnis nomẽ
de ſono voqhabet. aũt dꝛ pauo q̃ſi

pauoꝛẽ vehẽs oꝛe· etymologia ẽ. Habet
enĩ hoꝛribilẽ vocẽ.⁊ ſeꝑe incutit audienti

pauoꝛẽ.Atẽ habet pulcras pẽnasa turpel

pedesa binc eſt ꝙ libẽt᷑ extẽdit⁊ reſpicit
caudax. ? alas. reſpiciẽdo pedes:tnſtat.
ñn Buidius de arte. AQaudatas oſtẽdit

guis iunonia penas. Inuenit᷑ etiã ·h̊ pauuſ

ui. in eodẽ ſenſu. Iñ H̊ paua.uę.ꝓ fęmina.

Bñ.ʒ. Acgj x: d ꝙ claſſis Salomonis
defſerebat aurũ ⁊ argentũ · dẽtes elephã/

toꝛuzſimias ? pauos. Et vt refert ꝛlugꝰ
j9: de cui.dei.Laro pauonis tã vura eſt
vt vix putredinẽ ſentiatnec facile deco/
qiut᷑.qꝛ inqͥt: Cu icredibile videret᷑ euenit

vt apud cartaginẽ nobis apponẽt᷑ cocta

H auis.de cuiꝰ pectoꝛe pulpaꝝ quãtũ viſũ
eſt · diſcretũ ſeruari iuſſt imꝰ.qð poſt vierũ
tãtũ ſpaciũ quantũ alia caro qcũq; cocta

putreſcẽt ꝓlatu atq; oblatũ nihil noſtrũ
offendit olfatum. Jõq; rexoſitum ꝑ dies

ãplius qᷓ; trigita idẽ quod erat:iuẽtũ eſt.

Idẽq; poſt anũ·niſi ꝙ aliquãtulũ coꝛpu/

letię artioꝛis fuit⁊ cõtractioꝛis.

Hauoꝛ.oꝛis.maſ.ge.dꝛ a pauio.uis.eo q;

mentẽ hoĩs feriat ⁊ cędat.

Haupꝑ.pꝑer.dꝛ q̃ſi paꝑ potẽs·uł paꝑꝝ putas
uł parũ imperãs.⁊ eſt etymo. Iñ h̊ pau/

perculus.li. Et hęc pauꝑcula.lę.dimi. Et
pauꝑculus.la.lu.Et pauperus.ra.ru.Et Hh

pauperies.rei. Et hęc pauꝑtas.tatj. Sed
pauperies eſt dãnũ. Pauꝑtas vo ↄditio
Et ↄponit · pauꝑ · ppauꝑ·qᷓ;pauꝑ.i.valde
pauꝑ.Et vt dicit Pap· Pauꝑ di qͥ aliqͥd
habet · lic; paꝑ. Inops xo:qͥ nihil habet.

Itẽ nõ ꝙ pauꝑ eſt ge.coĩs dedlinatione

Hoĩs ↄſtructiõe. DPñ põt dici Pauꝑ hõ.
fęmia regnũ. Silr ⁊ viues. Hñ Duidius

AYFlddidit heſterno marmoꝛe viues opus.

Et hoc intelligas niſi ĩ terminatione tem
vl tes. Hñ. Cem vel tes neutrũ fugiunt

ſed cętera ſumunt. .
Pauperies ·ẽ dãnũ ſine ñiuria faciẽtis ipſũ
datu ·ut ab aĩali qð ſenſu caret factũ.vt ſi
equus tuꝰ ſegetẽ meaʒ pauit · vel aliter m
dãnũu dedit:Mõ enĩ põt dici iiuriã feciſſe
cũ ſenſu careat. Inſti.ſi qua.pau. fe.di.S.

pauperies · vbi vicit glo.ꝙ eſt mirabilis

expoſitio ⁊ legalis.

Hauſa. ſ.fę.ge.i.requies:quãdo paululuʒ

intermittif laboꝛ.
Pauxillꝰ.li.dimi.a paululłꝰ.vide.s.ĩ paulꝰ

NHau xillus.li.etiã nomẽ menſurę eſt.

Hax pacis·ſᷣm Goff. eſt oiſcoꝛdię finis.ut

in.c.j.de treu pace· in glo.j. Ite pax eſt
vinculũ charitatis.vt in.c.nouit.S.ᷣ foꝛ/

ſan. de iudi. Et ſi ut ſex cauſę ꝓpter qs nõ ẽ
pax int᷑ hoies Hꝛima q; nõ puniũt male⸗
ficia. Secũda abũdatia tẽpoꝛaliũ Certia

q; nõ pugnamꝰcõtra vęmones.Quarta

q non conſideramus vana litis vbi di/
uitiascoꝛpus ⁊ alaʒ pdiuus.Quĩta du/

bius euẽt belli qͥ nõ cõſiderat. Sexta qͥꝛ
nõ ſeruamꝰ pcepta dei:nec ſolimꝰ decimaſ
⁊ ſic qð nõ capit chꝛiſtus tollit fiſcusxvij
q.vij.maioꝛes. Mec ẽ glo.no.de.re iudi.
li.vj.ad apoſtolicę.Et ꝓduẽ pa.pax.Nñ
Hꝛoſper Moꝛibo in ſanctis pulcra eſt cõ/

„

coꝛdia pacis

Paxillus li.ẽ paruꝰ palus vineaꝑ.vel pa/
xillus· genꝰ ferramenti.⁊ vt dicũt cultrüũ.

Paonte E
Pean·mal.ge.dictus ẽ ſol.a phos:qð ẽ lux
q́i phoan:q; luceat. Del pęan:q̃i phian·a
phitone quẽ intfecit. Oñ ⁊ pęan pęanis
dĩ qñq; laus. ꝓpꝛie ANpollinis· licʒ ⁊ pꝛo
laude generalit cuiuſlibet iueniat᷑.Et ꝓd.
pe. gti. Oñ Dirgilius in x? Cnei. Concla/

mant ſocj letu pęana ſecuuii.
Heccatoꝛ.tor..dꝛ a pecco.cas.⁊ antiqͥtus h̊

nomẽ tm̃ flagicioſus.i libidinoſus ſigni⸗/
ficabat: ſed poſtea trãſijt in appellationẽ
oĩuʒ iniq̃ꝝ ⁊ dꝛ peccatoꝛ:quaſi pellicatoꝛ.

NPeccatũ.ti.dꝛ a pecco.cas.Et ẽ peccatũ ſᷣm

TFug..ſpꝛeto ĩcõmutabili bono · bono cõ/
mutabili adhęrere. Del ſic Peccatuʒ eſt
oẽ dictũ · vel factũ · vel concupitũ · qo fit ꝰ
legẽ dei Mel peccatũ ẽ volũtas retinendi
ułcõſequẽdi qð iuſticia vetat.Et nota ꝙ
peccata moꝛtalia ſũt ſeptẽ·ꝗ in h̊ verſu cõ
tinẽt Luxus. guſtusauet triſtis · furitĩui/
detambit. Auxꝰ.i. peccatũ luxurię. Guſt.

i.peccatũ gulę. Auet. i. peccatum auaritię.

⸗Eriſtis.i peccatũ triſticiſeu acidię.Furit

i. peccatu irę. Inuidet.i.peccatum inuidię.

Ambit. i. peccatũ ſupbię.

PHecten.inis.mal.ge.inſtrumentũ pectendi

Vel texendi:plectrũ citharęiferioꝛ pubes

viri vel mulier/raſtꝑ·qͥ dã piſcisagmẽu

choꝛea.Hñ. Oecten agit telas laudes tra

hit os ſubit aures Mulcet? eſt pubes pe

cten oꝛdo ſimul. Depᷣ dic Ouidiꝰ meta.
6 Percuſſi feriuũt inſerti pectine dentes.
De. 2? vicit᷑ in. ?eiuſdem. Seępe cithari⸗
ſta deducit pectine crines. De ʒꝰ Dꝛatius

Pee

glo

eſt

cli
Pee

irg
u
wigi⸗
WIn
Uülen
A
nend,
Seng
wunt

d

Neinch
Amnd⸗

Naitart

.

vmdeli
ipbian

peatis

gpo
aibip⸗
Cn

muitee

Plrnn
dd⸗
Nun
ntbng
ubwi
ptnu
Ci
umni⸗
ehn
nmuais

ügon
unge
90.
p
.mts
ihn

Pectinibo patulis iactat ſe molle tarẽtũ.

De 4? dĩ in Theolodo. CTraitius vates
cõmouit pectine manes.Pe Sꝰ Juuenalis

Inguina tradũt᷑ medicis cũ pectine nigro

.

Pꝛo choꝛea ponit᷑ in Statio vbi vicitur:
Pectine amaonio qͥ ↄcitat oꝛbe lacenas
Hꝛo roſtro ponit Ouidius vicẽs.Raro
pectine vertit humũ.

Hecticus.ca.cũ.i.vigeſtibilis.⁊ d a pect.

Pectinariũ.rij.locus vbi pecten ponit.
Hectinarius.rij.⁊ hęc pectinaria.rię.qᷣ vel
quę facit pꝑectines.

„ –—

Pectoꝛalis.lis.ꝰ.t:⁊ ̊ᷣ le.ad pectus ꝑtinẽs.

Et h pectoꝛale.lis. cona circa pectus eqͥ ul
mulierisuł alteriꝰ aĩalis. Oñ MHieremię.
2 Faſcię pectoꝛalis.ſuę pducitra.
Pectus.tor.dẽ a pecto.ctis.q; mulieres in
pectoꝛe ſolẽt ſibi pectere capillos. Del oꝛ

pect a plecto.ctis:qð ẽ flecto/eo ꝙ ſit fle⸗

xũ int eminẽtes mãmillaꝝ ꝑtes.Del vꝛa
ſpecio.cis. Alia qdẽ aĩalia pectꝰ habẽt ad
terrã oppꝛeſſũ: ab aſpectu remotũ ·ſ hoĩeſ
patẽs⁊ erectũ.vtpote plenũ ratione.⁊ iõ
nõ decebat latere. e aũt dꝛ pect q̃i pec-
cati thoꝛusetymolo.ẽ. In pectoꝛeus.rea.
reũ.⁊ pectoꝛoſus.ſa.ſũ.magnũ hñs pect᷑.
Hectuſculũ.li.dimi.paruũ pect coꝛ.ſcu.
Hecudari.rij.mal.ge.i.paſtoꝛ.⁊ dĩ a pecꝰ
Dis. Et pecudariꝰ.a.ũ.ad pecudes ꝑtinẽs.
Hecauliũ.lij.eſt puſilla ſubſtãtia uł pecunia
ſeꝑata a rebo⁊ ratiocinijs patris vel oñi

data uł ꝓmiſſa filio vel ſeruo.ff. de pecu...
depoliti. S. peculiũ. Itẽ peculiũ dĩ res pa/

rafernalis.ff. de iure do.l. ſi ego. S. do. Itẽ
peculiũ ponit᷑ p hẽditate uł pꝛimonio.C.
S epia de.lʒ.ſi qͥs pᷣſbytff.ad trebel.lcogi.

Peculiũ caſtreſeẽ qð miles adqᷣrit oũ mi/
litat in caſtris.⁊ illud ẽ filij pleno iure·ta,ʒ

quo ad ꝓpꝛietatẽqᷓ; quo ad vſufructum.

Peculiũ q̃i caſtrẽſe oꝛ illud qð aduocatus

adqrit ſtando cliẽtulis ſuis patrociniũ
lcauſis. Del quod magiſter grãmaticus/

logicus vel rhetoꝛic in ſcholis ſuo lucrat

exercitio.in.l.fi. C. de inoffi.teſte.
Pechuliũ palatinoꝛũ vꝛ etiã caſtrenſe. ſcilʒ
militũ palatij qͥ pncipẽ ſequuũt᷑ m Ecun

C.eo.ti.lixijꝰ in rub.

Heculiũ aduẽtioũ eſt qð filio aduenit ab

auo patno vel matno vel ab altero/ ut ex

ꝓſpera foꝛtuna.⁊ ex teſtamẽto agnatoꝛũ.

vel cognatoꝝ.⁊ qð ſic ſilio aquenit ·ipſi
eſt q̊ ad ꝓpꝛietatẽ.patris vo qͥ ad vſufru/
ctuʒ. Et oꝛ alio noie paganicũ aduẽticiũ.
NHeculiũ ꝓuẽticiũ · vꝛ illud qð de rebo pat/

nis vel oñiq pficiſcita filio vel ſeruo dat
vt in eo negociet᷑.Et illud eſt patris qͥ ad
ꝛietatẽ· h filij vel ſerui qͥ ad vſufructũ.⸗
etiã alias dꝛ paganicũ ꝓuecticiũ.

Pecauliũ clericoꝝ:eſt patrimoniũ clericoꝝ.
Maã peculiuʒ pꝛimoniũ appellat᷑.ff.ad tre-

bel. l. cogi.ĩ pn. Dñ illud qð a clerico velut
