qñ pus pꝛumpit.vel dꝛ a fluo.is.q facile

fimt. Et ige foliũ vꝛ qd berbaq ſine ra/⸗
Dice vlla inatat huc et üluc. Et vicunt ꝙ

ꝓcedat de fontibo paradilſi:et colligit᷑ in

litoꝛibo Indię et inde cõſicit᷑ ſcioſu vn/
guentũ·qð vocat᷑ foliatũ. Itẽ folia dicũt᷑

libꝛoꝝ ꝓpter ſilitudinẽ folioꝑ arboꝑ. vel

qꝛ ex follibꝰ.i.ex pellibꝰ fiũt:quoꝝ partes
pagine vicunt᷑ q ſibi inuice cõpingant
i. cõiũgant᷑. Itẽ a foliũ vẽ foliat.ta.tũ.i.
habẽs folia.vel abũdãs folijs.vel curua/

tus. Itẽ foliũ cõponit᷑ triſoliũ/quicq;foliũ
et coꝛ fo. Onde allexãder. Oampin eſt

foliũ vitis ramuſculus buuus.
Follicia. cię.ul follẽtia.tię.i.vanitas.ſuper/

fFolliculus lii parmuus follis Folliculetii

eſt theca frumẽti ĩ qua granũ ſeruat᷑ inte/
rius. Mic ſuꝑ ſpicã vallo inſtructa muni/
men pſtendit ne aniũ minoꝝ moꝛſibo ſpi/

ꝗ ſuis fructib⸗ exuat. vel weſtigijs ꝓtera/
tur. Et vbiciq; aliqd ita cõtinet᷑ pot etiã

dici folliculus.

Follis lis. m. t. mantibꝛũ fabꝛia vĩ follis qi
fouis a fouẽdo:qꝛ fouet ignẽ flãdo. Et qꝛ

folles inflant᷑ q̃ſi quadã re inani:inde ẽ ꝙ;
follis oꝛ ſtultus:ſuꝑbo· vanusinflatus·
Fomen.inis.n.t.i.nutrimẽtũ eſcaq fouet.⁊⸗
dꝛa foueo.uñnes..
Fomẽtũ.ti.n.S.i.nutrimẽtũ.eſfa.
Fomes.itis.m.t.idẽ eſt qð fomẽxel fomẽ/
tũſcilʒ nutrimẽtũeſcaqͥ fonet. Fomites

etiã dicunt᷑ ſcintille ꝗ ꝓſiliũt ex ferro can

dente · ſicut aſtuleg cadũt ex aſſeribo cum
volant. Itẽ fomes vꝛ radix im Papam.
Vñ peccatũ oꝛiginale vꝛ fomes.

Fonaſgũ vel fonaſgo.ĩdecli.dĩ qdã potio

7 dꝛ a phonos qð eſt ſonus: ge quod eſt
terra. dꝛ ſicq; ceat vocẽ· MNaʒ tra ceat
oĩa:qua potione vtebant᷑ woet? cũ recita/
re habebãt.

Fons ſontis.m.t.vr quaſi füdẽs aquamet
dꝛa fundoeo ꝙ aquã ex ſe effundat.Eſt

enĩ oꝛigo naſcentis aque.
Fontana.ne.idẽ eſt quod fons.

4

5

Fontanus.na.nũ.i.iuxta fontẽ habitãs· vel

ad fontẽ ꝑtinens.⁊ dꝛa fons.
Fonticulus.li.diminutiuũ.i.paruꝰ ſons.
Fontoſus.ſa.ſũ.i.plenꝰ abundãs fontibo
Foꝛago.ginis.ꝛ illud filũ alterius coloꝛis
qð mulier ponit in capite vel in fine· vel i

latere telę ad viſtinctionẽ vel oꝛnatũ fa/

Foꝛamen acus de quo Matthei.igꝰ Faci/

lius eſt camelũ ꝑ foꝛamẽ acus tranſire ⁊c.

ſic exponit᷑ ĩ hiſtoꝛijs. Quidã vicũt ĩ hie/
ruſale fuiſſe woꝛtã·q dicebat᷑ acusad quã
cũ veniebãt cameli ꝓ cõꝑẽdio vięcũ one⸗/
ribo ſuis nõ poterãt ꝑtraſire vel ſubire eã:
exonerati ergo trãſibãt iterum receptis

oneribo minabant᷑. Scom hoc ſilitudo
vocat· nõ ĩpoſſibilitas. Opoꝛtet eniĩ aua

rum amoꝛẽ opũ dimittere·ſi vult ad vitã

iĩgredi eternã. Itẽ alia expoſitio. Facllius

ſigt hic minus poſitiuo ſui contrarij.i.mi/⸗
nus difficile · q; minus impoſſibile. Hõt
eni deus facere vt camelus ꝑ foꝛamẽ ac
trãſeat nullo obſtãte ꝑiculo.Muarũ vo qͥ

hic noĩe viuitis intelligit᷑ conere ĩ gloꝛia

ſi põt de potẽtia nõ põt de iuſticia · Foꝛa⸗
men etiã di ꝑſpicuitas alicuius rei groſſę
ſcilicy ligni. .

Foꝛaneus ã qͥ foꝛi tenet vel de foꝛo venit

j.q. vij. peregrina.

ꝓgroꝛceps.picis.m.t.eſt inſtrumentũ fabꝛile

ch quo tenert ferrũ ad fabꝛicãdũ. licʒ ãtiqᷓ
poſuerũt hocnomẽ in fęge. Bñ Menius⸗

Signare opoꝛtet frontem calida foꝛcipe

Et dꝛ a ferruʒ ⁊ capio.q̃ſi ferriceps:eo

ferrũ candẽs capiat ⁊ teneat Del oꝛ foꝛ⸗
ceps quaſi foꝛmiceps:qꝛ cu eo aliqͥd foꝛ/

mũ capimꝰ tenemus: Mã foꝛmũ eſt ca/

lidũ. Itẽ fenũ oponit᷑ cũ filo oꝛ hᷣ foꝛfex
cis:qua incidit filũ:quaſi ferrũ ſiloꝛum.i.
aptatũ ad ſila incidenda. Del cõponit᷑a
foꝛis ⁊ capio/qꝛ capiat qð foꝛis eſt in w

ſte wel in panno. Et hm hoc ꝓpꝛie ẽ fullo/
num. Itẽ cõponit᷑ ferrũ cũ piloꝗ dꝛ H̊ foꝛ/

bex.cis. qua incidit᷑ pilusſcilʒ ferrũ pilo/
rum/ſcilʒ aptatũ ad pilos inadẽdos. Et
ab iſtis tribꝰ noĩbo deſcẽdũt tria diminu⸗

tiua · ſcllʒ bec foꝛcicula: hęc foꝛficula et hec

foꝛpicula. Hñ.Foꝛſice fila.pilũ cape foꝛ/

pice. foꝛcipe ferrũ. Itẽ Fex eſt filoꝝ ceps

ferri pexq; piloꝝ. .. cedit filũ.c.ferru.p.q;
capillũ. Olłſic. . reſecat filu.p.pilũceps
q́z feum.e
Foꝛculus.li.ꝑe.coꝛ.de qͥ ſeſt foꝛibo.vt eas
cuſtodiata dĩ a foꝛes iinn.
Foꝛenſis.ſis.oↄ.ti hoc ſe.i.in foꝛo vel in fo
manẽs habitans. Oñ Dꝛatius. Ic we⸗/
lut innati triuijs peneq; foꝛenſes.

Foꝛesriũ.fę.ge.pluraliti.coꝛtę oꝛ a foꝛis

vel foꝛasqꝛ foꝛis ponunt⁊ foꝛis aperiunt
⁊ voluunt᷑. In ſin gulari tñ luenitgtũs fo
ris.actũs foꝛẽablatiuꝰ foꝛe. 17
Foꝛica. cę.Fp.i.cloacaad quã publica ciui⸗

taſſtercoꝛa cõfluũt pijciũt᷑: Ma latrine
dicunt᷑ a latendo/ſcilʒ cloacę puatę qĩ do

mibo latẽt. Foꝛica etiã dicunt᷑ foſſa extra
poꝛtã:ad quã cõfluũt iĩmũdicię dĩ ſic· qꝛ
foꝛis eſt. Si vo ẽ intra poꝛtã:ꝛ latrina.
Itẽ foꝛica dĩ qͥcqͥd ĩmũdũ foꝛas iacit᷑.

Foꝛeſta· eſt locus vbi feręe inhabitãt vel in
cdludunta vbi qͥs habet vſũ venandi ßm

Ber. de dona. cu dilectus in glo. j.

Foꝛinſecus.ca.cũ.i.extraneus· de foꝛis wni
ens wel exiſtẽs. Et ponit foꝛinſecus qñe;
adũ/ſicut ⁊ intrinſecꝰ extrinſec.⁊ coꝛ.pe.

Foꝛma.mę.f.p.i.pulcritudo/pulcra diſxo/
ſitio.?⁊ dꝛ a foꝛmon qð eſt caloꝛ· ꝓpꝛie enĩ
caloꝛ ſanguinẽ mouet? ſanguis pulcritu/

vinẽ. Inde foꝛmoſus.ſa.ſum.i.pulcer·cui

calor ſãguĩs ex rubore pulcritudinẽ qeat
Inde foꝛmoſe.ſius.ſime.⁊ hęc ſoꝛmoſitas

tatis. Itẽ a foꝛma ꝑ ↄpoſitionẽ HBifoꝛmis
trifoꝛmiscõfoꝛmis:defoꝛmis:viffoꝛmis

infoꝛmis: vnifoꝛmis:multifoꝛmisa qbus

aduerbia qualitatis noĩa ꝓpꝛietatitas.
vt bifoꝛmiter.tas.confoꝛmiter.tas.defoꝛ⸗
miter tas. vnifoꝛmiter.tas. xc.

Ge Foꝛmella·le.vꝛ paruus caſeus Oñ mgr in
4 biſtoꝛijs ſic expit illud qð ſcribit᷑.j.Reg
i ixe Decẽ foꝛmellas caſei.i.decẽ caſeoſ par
t uos? recẽtes. Oñ Alex.neq;. Caſeus exi/

hboc foꝛmũ.i.calida materia ferriſic extra⸗/
liſ, oꝛnax. cis.dꝛ a phos qð eſt ignis/quaſi
phos vrna vel quaſi phos vrges. Item

R guus dat quod foꝛmella figurat. Itẽ foꝛ/ foꝛnax cis. oicebat᷑ qdã dea apud gẽtileſ
iin mella. lex foꝛmula oiminutiua ſunt a foꝛ Inge bec foꝛnacula.le. oiminutiui. 1boc
Nir mDa: ſunt ꝓpꝛie inſtrumẽta alutarnioꝝ qbo foꝛnacalii.lij. vel foꝛnacale lis. Et dicinr
Mäpt foꝛmant ſubtalares. M foꝛnacalia feſta illius deęapud ãtiquoes
wün Foꝛmica vꝛ a fero qð eſt poꝛto.⁊ mica· eo Foꝛnacalia etiã dicunt᷑ ꝗdã iſtrumenta
Kriah ꝙferat micas ãnonę Oñn Ouidiꝰ.Gmn⸗ d opus fomacis aptatg.
brnizſn de opus exiguo foꝛmicas oꝛe gerẽtes. Iſf Fo:micatio. onis.f.t.ẽ cuiuſſibet illiciti coi⸗
tnio⸗ foꝛmicinus.na.nũ. foꝛmiceus.cea.ceũ: h tus genus qᷣ fit extra vxoꝛẽ legitimã ſpe/
nitze foꝛmicariu. rij. loc' foꝛmicarũq ⁊ foꝛmi· (aliter in vſu viduarũ:meretricũ · vel con
BDnie cetũ di. Et dicit quidã ſapiẽs. Exemplũ „cubinarnm.
nlahe ßbet nobis foꝛmica labons. De qua dieit Fomix.cis.m.t. oẽ arcus tnuphalis iuxta
Ganſt Iſidoꝛus etymologiaꝑ.i2? Foꝛmicęſo ſuperbiã gentiliũ·in ſignũ victoꝛię erect.
kinas lertia multa. Oouidet en in futurũeth Et ſicut oĩ ihiſtoꝛijs ſuꝑ.j. Reglise Fie⸗
ni pra t ęſtate quod comedat ĩbyeme. In bat de mixt vel palmis vel oliuis. Et ſi /
ihgien meſſe aũt colligit triticũ. Oꝛdeu nõ tãgit cut dicũt ibi · depigebat ſeries belli? glo⸗
VDñ pluit ei ſuꝑ frumẽtũ totũ eijoeit. na triüphi.⁊ dicebat᷑ foꝛnix q̃ſi ſoꝛis ni-
n Foꝛmicales.liũ.m. ge.pluralit.i.foꝛcipes fa tens ·i appares. qr in loco eminenti fiebat.
baionꝑq; phoꝛma.i. calida ð foꝛnace exhũt vtab olbo poſſet videria coꝛ pe.in obliqſ
Nuh Foꝛmicoleon.ontis.m.t.eſt aial paruũ ſoꝛ Dñ Dirgilius enei.S? Menia conſpicio
W, micis ſatis infeſtũ · qð ſe ĩ puluere abſcõ/ atq; aduerſo foꝛnice poꝛtas. Olłfoꝛnix bꝛ
Dit.⁊ foꝛmicas frumẽtũ geſtates int᷑ ſicit · arcus lapideus: dẽ a foꝛnax:q de coctu⸗
mitns 7 dĩa foꝛmica.⁊ leon qð eſt leo·quaſi foꝛ/ ra foꝛnaq extruit vel qꝛ curuat uł arcua/
* micarũ leo · vel certe foꝛmica pariter? leo tus ſit· vt foꝛnax. Et q; meretrices ſolent
. ꝓĩde aũt foꝛmica⁊ leo vocat᷑.qꝛ alijs aĩa⸗/ meretricari in hmõi ſoꝛnicibo: ideo etiaaz
libus vt foꝛmica ẽ/foꝛmicis aũt vt leo eſt. foꝛnix.ẽ lupanarſcilʒ domus meretricu.
gblcan Foꝛmicula.le. viminutiuũ.i.parua foꝛmica VPVñ JInuenalis.Lenonũ pueri q cunq; in

RK Foꝛmido.inis.ſ.p.i.pauoꝛ vel metus vel foꝛnice nati Itẽ greciſmꝰ Foꝛix lenonis

ai timoꝛ differũt. q; foꝛmido obijcit᷑ ocuł locus eſt pariter meretricis. lſt arc mu⸗
m Wel gĩo ſine habita rationea maxme par/ ri dꝛ exterioꝛ · Itẽ Eſt arcus foꝛnix · b foꝛ/
riig uulis. Sed pauoꝛ cũ timiditate aĩi ſubi⸗/ noxſaxo peruiit.
au ta eſt cõturbãs oculos qũñ tñ ſoluit rõne Foꝛs.fę.ge.i.euẽtus rerũ.⁊ vi a ſoꝛos. Dſi
el tẽpoꝛe nõ conſtat. Metus eſt interio: ſexe iuenit᷑ woſitũ aduerbialit p aduerbio
en motus aĩ ſubitus ſiue coꝛdis:fact ex aliq euẽt nec habet hoc nomẽ niſiiſtas duas
dn triſti recoꝛdatione. Sed timoꝛ ẽ accidẽs voces:ntõ h̊ foꝛsablatiuo ab hac ſoꝛte.
wmun doloꝛ mẽtis extrinſecus ex aliq̃ occaſione Foꝛtis.tis.ↄ.t.⁊ hoc te ·ᷣm Aabanũ vicit᷑
. accidẽti. Itẽ foꝛmidines etiã dicunt᷑ ꝑłnę a ferofers/eo ꝙ foꝛtiter ferat aduerſa ⁊ q/
ſagittę alligatę qͥbo venatoꝛes ceruos ca/ cunq; accidũt. Scom vo Iſidoꝝ a ferro
uſſis pPiuntt. M qꝛ durus ſit ad flectẽdũ nec molliat᷑.Et ẽ
M e. Foꝛmidolus.la.lũ.pe.coꝛ.qui habet foꝛmi/ foꝛtis ad ꝑicula. Inuict ad laboꝛes· O⸗
nmi, dinem. Inde foꝛmidoloſus/ſa.ſũ.ĩ eodẽ aũt dꝛ foꝛtis:quaſi phos vel phoꝛmon te/
memm. ſenſu.i.qͥ patit᷑ foꝛmidinẽ. Oonit᷑ tñ ipꝛo/ nens · etymolo gia eſt. Iñ foꝛtit.tiuſ.ſime.
Nlan pꝛie p eo qͥ infert foꝛmidinẽ. Oñ Salu/ adũu. Et hęc foꝛtitudo.vinis.vna de q̃ttu/
an ſtius.Mõ aliena virtus ſemꝑ ẽ foꝛmido/ oꝛ cardinalibo virtutibo.Et eſt foꝛtitudo
Micen loſa his.i.inferẽs foꝛmidinẽ.Iñ foꝛmido/ mentis quę adũſa ꝓquanimit᷑ toleratlicJ
n loſe. ſiusſime aduerbiũ. Et foꝛmidoloſi⸗ quãdoq; dicat᷑ coꝛpoꝛis. Et deſcribit ſic:
Bins tas. tatis. Foꝛtitudo gienlog zeſtdert ſuſceptio ·
no Foꝛmidus.da.dũ.pe.coꝛii.caliduset dĩ a ⁊laboꝛũ diut᷑na ꝑpeſſio·vt ſicnon timea/
ſs foꝛmus. M mus.⁊ ſic eſt foꝛtitudo cõtra timoꝛẽ. Itẽ
Gen. Foꝛmon.i.caloꝛ vel ignis. Iñ foꝛmus.ma. foꝛtis cõponit᷑ q;foꝛtis tamfoꝛtis.i.valde
seſHH mü.dixerũt antiqui calidus⁊ feruens.Et foꝛtis. 5 .

Foꝛtuitus ta tũ id quod ſoꝛte cõtingit vt
bona foꝛtunęꝛ tẽwoꝛalia. Iñ foꝛtuitu.adũ.
euẽtus / p qͥ etiã qñq; iuenit foꝛtuito abla

tinus poſitus aduerbialiter. 1
Foꝛtuna.nę.ſ.p. di quaſi foꝛte vna:qꝛ vi

aut raro ꝑmanet eadẽ. Oñ depigit᷑ eius
imago quali voluẽs rota ꝓpter ſui volu⸗
bilitatẽ. Et ſaibuntur ibi verſus: Gloꝛioꝛ
elatus:deſcẽdo minoꝛiſicatus. Infim axe
teroꝛ rurſus ad aſtra feroꝛ. De qua dicit
Aſidoꝛꝰ etymo.: vbi loquit᷑ ð vijs gẽ/
tium. Foꝛtunã a foꝛtuitt nomẽ habere di⸗
cunt/quaſi deã quãdã res hũanas varijs

caſibo ⁊ foꝛtuitis illudentẽ. Oñ eã cęcaʒ

appellãt · eo ꝙ in quolibet paſſim incurrẽs
ſine vllo examine meritoꝝ et ad bonos ⁊
ad malos venit. Sʒ h̊ dea aut nihil ẽ. aut
eſt tempoꝛalis euẽtus rerũ a deo ꝓuiſarũ
Scdm Papiã:Foꝛtuna dĩ fęlictas:euẽ/
tusexitus. Et licʒ foꝛtuna ſe habeat ad ꝓ/⸗

ſperitatẽ ⁊ ad adũſitatẽtñ ſine adiuncto

ſemꝑ accipit᷑ in bono. Inde foꝛtunat.ta.
tuũ.i.cui foꝛtuna fauet.⁊ ſemꝑ ẽ ꝓſpera· Et
cõponit᷑ Infoꝛtunatus.ta.tũ.cui foꝛtuna
ſemꝑ eſt aduerſa.⁊ vtrũqᷓ; cõparat᷑.

Foꝛtuniũ.nij.n. s, pſper euẽétus.
Foꝛulus.li.pe.coꝛ.i.burſa vel ſcriptoꝛiuʒ.et

dĩa foꝛus ꝓ foꝛamineqꝛ crebꝛo ſit ꝑfoꝛa/
tum ad pennas.⁊ coꝛnua imponẽda. Del
theca ułciſta libꝛoꝝ.Oñ Juuenalis. Mic
libꝛos dabit h̊ foꝛulos mediãq; mĩeruã

Foꝛũ.ri.n.s.vꝛ locus deputatus ad emẽdũ

vel vendendũ.⁊ dẽa foꝛis ·qꝛ ſꝑ fit foꝛis.
Foꝛũ etiã d locus vbi tractant᷑ cauſę et
tũc dẽ a fando. Iñ hoc foꝛulũ.li.diminu/
tiuũ.i.paruũ ſoꝝ.

Foꝛũapijqð Ipius ſenatoꝛ cõdidit.
Foꝛus foꝛi.m. s.ad multa ꝓquiuocat᷑. Foꝛꝰ

eni eſt exercedarũ litiũ locusa fando vi/
ctus. Del a Phoꝛonio rege qͥ p gręcis li⸗
teris legẽ dedit vt de x.ſig.c.foꝛus.⁊.vij.

Diſ. Moyſes. Et cõſtat ex tribo·ſcilʒ cau-

ſa.lege iudicio.Foꝛus etiã eſt locus vbi
vna calcat· ſic dictus.q; pede calcantis fe/
riat.quod ⁊ calcatoꝛiũ dẽ. Itẽ foꝛus etiaʒ

Di vbi res vendunt᷑a fando.vel q; foꝛis ẽ

Et foꝛus eſt tabulariũ nauisa ferendo:qꝛ

ferat iceſſũ hoĩuʒ· Foꝛus etiã dꝛ ſoꝛamẽ il

lud in nani ꝑ quod remusĩimittit᷑·a foꝛan
do. Vñ quidã vicũt.Cauſat᷑ venditq; fo/
rũ.ſigtq; foꝛamẽ. Inuenieſq; foꝛos datq;
carina foꝛos.

Foſſa ſe.. P.i.fouea Iñ foſſatü dictũ eo ꝙ

multas loſſas habeat ·

Foſſoꝛ. ſoꝛis ille qui fodit terrã.

Foſſoꝛiñ.rij.iligo cũ quo fodit᷑.
Fotilis. lis. ↄ.ta hoc lei.nutribilis ul apt
ad fouẽdn.⁊ coꝛbe.
Fotiniani pe piqᷣdã hęreticia Fotinio gal
lo greag ſmime epo victiq; hebionitaruʒ

hbrereſim ſuſcitans: aſſeruit chꝛiſtũ a Ma⸗
ria ꝑ Joſeph nuptiali coitu fuiſſe ↄceptũ

otio.onis.fę.ge.i.nutritio: dꝛ a foueo.

Fotus.tus.tui: fotus.ta.tũ.i.nutrit.reſo/

allatus. refectus.⁊ vẽ a foueo.

gante *ι

Fractitius.tia.tin.qð facille frãgi poteſt.

Fractillus.li.m.s.cauda vel fragmẽ panni

fiſſi cauſa oꝛnatus pendẽs ex inferioꝛi ꝑte
Fractillus etiã dꝛ villus in taꝑeto uł alia
Veſte villo0a.
Fractus.cta.ctũ.i.debilitatuslacerat diſ⸗
ſolutus. dꝛ a frãgo. Iñ bęc fractio.onis.

2H fractura. rę.? B fragmẽ fragmetũ.ti.

Fraga.poma ſilueſtria vel genus rubicun/
odeherbeg terrę adheret: vꝛ camelia⸗vel
loca mõtoſa. Iñ fragoſus.a. ũ.
Fragidica.cęi.ſtilus: dĩa frango.

Fagilis lis. ta hoclei debilis 2parat

Iñ fragilitas.tatis fragilit aduerbiũ.
Fragoꝛ.oꝛis.m.t.eſt tonitruũ vel aliꝰſonuſ

1 dĩ a frango.gis:qꝛ quęq; ſicca⁊ arida fa

clle frãgit. Iñ fragoſus.ſa.ſũ.i.plenꝰ fra⸗/
goꝛe · vel aſper · vel ſpiſſus denſitate reruʒ
ſactgkent ſunt loca in ſiluis vbi frequẽt᷑
fiunt fragoꝛes fractione ramoꝝ aridoꝛũ.
Fragus.gi.m.s.pi.curuatio genuuũ·vel ipſũ
genu.⁊ dẽ a frãgo/qꝛ videt᷑ ibi os fractũ:
Framea.meę.ſ.p.eſt gladiꝰ ex vtraq; par/
te acutus.⁊ dĩ a ferrũ quaſi ferrea. Idem
eſt ⁊ ſpata ⁊ rõphea. Sed machera ẽ gla
dius longus ex vtraq; parte acutꝰ. Del
hm alios framea dẽ quaſi fremea/a fremo
mis.q; mẽticuloſos fremere facit. Dñ p/
pheta Erue a framea de aiam meã. Pñ
Alex.neqᷓ;. Id qð dat gladius frameam

ſignare memento. Item framea multas

alias ſigtiones habet g poſſunt haberi ꝑ
hos verſus. Framea vindicta rogꝰ enſis
lancea dicta. Framea moꝛs aĩę deus hic
defendat ab hac. ”MB

Francigena.nę.O.p.aliqͥs vel aliqᷓ genitus
vel genita a fraco·vel in frãcia.⁊ dia fran

cus genero vel genitus.
Franciſta.ſtę.dia fran. Et ſũt frãciſte in⸗
ſignia ꝗ ante cõſules ferebant· vt ſecures

ſic dictęa cõſuetudine francoꝝ.

Franaus.c..fuit qdã ouxfrancoꝝ. Inde H

francia.cięaa francus.ca.c. Oel franci di/

cunt᷑ a fentate moꝝ. In victa ẽ frãcia.cię

terra eoꝝ. binc francus.ca. cũ. gentile.

Fratellũ. H.n.s.i.ſtillicidiũ ſtercoꝛis ułſter/
quilinin. ..
Frater.tris.m.t.a fructu vi. aut dĩ frat
quaſi fere alter etymologia eſt: ꝓpꝛie aũt
ſres ſunt qui ſunt nati ex eodẽ pꝛeſ̊ diũ/
ſis matribo. Oñ ⁊ dicũt᷑ fratreseo ꝙ ſint
de eodẽ fructu.i.ſemie nati. Sʒ germani
ſunt qui ſũt ex eadẽ matre/ᷣ viuerſis pa/
tribo/ pcreati. Oña germani dicuntqua/
ſi ab eadẽ genitrice manãtes.non vt aliqͥ
dicũt ex eodẽ germine qͥ tm̃ fres dicũtur
Itẽ germani dicunt vterini:qꝛ ſũt ex di⸗
uerſis patribo⁊ vno vtero editi. Germa
nę eti ĩtelligũt᷑ ut germani:⁊ ſoꝛoꝛ ut frat
Et eſt ſoꝛoꝛ ex eodẽ ſemine dicta:q; ſola

c(cCiũ fratribo in ſoꝛte co gnationis habetur.

Si vyo habeãt eũdẽ piem ⁊ eãdẽ matrẽ:
dicuut᷑ fratres germani. Et ſilit᷑ intellige

de fęmineo ſexu. Quattuoꝛ aũt modis in

ſcripturis ſacris fres dicunt᷑: Natura. vt
Elau? Jacob. Petiꝰ ⁊ Andreas. Cogna
tione qͥ ſunt de eadẽ familia ſiue parete/
la.ſiue cõſanguinitate· vt vᷣbꝛaã ⁊ Ioth.

HDñ Geñ̃.iʒ?ꝰ dixit Nlbꝛaã ad nepotẽ ſuũ

Loth. Non ſit nixa inter me? te.⁊ int᷑ pa⸗
ſtoꝛes meos⁊ tuos.fr̃es eni ſumꝰ. Gente
vt oẽs indęi inter ſe fr̃es dicũt᷑ Oñ apls
ad Ro. * Bptaba eni egoipſe anathe⸗

ma eſſe a chꝛiſto ꝓ fratribo meis qͥ ſũt cõo⸗

gnati mei ſᷣm camẽ qͥ ſunt iſraelitę.Affec⸗
tu etiã fratres dicunt᷑.⁊ hoc duplicit · ſcilʒ
coiter ⁊ ſpãliter. Coĩter.ſcilʒ coĩ affectu
ſicut oẽs hoĩes qui de eodẽ patre nati ſũt
fratres vocãt᷑ pari germanitate adiui⸗

cem cõiũgunt. Oñ. Vicite his qͥ oderunt

vos. fres noſtri vos eſtis. Spali affectu
oẽs chꝛiſtiani fr̃es vocant᷑. Vñ ps. Ecce
q; bonũ ⁊ q; iocundũ habitare fratres in
vnũ. Et nota ꝙ; bm iura iuenit᷑ fratnitas

ſpüũᷣalis ꝗᷓ attẽdit int᷑ illũ qͥ ſuſcipit᷑ de ſa⸗
qo fonte ⁊ filios⁊ ſilias carnales pĩis ſui
ſpũalis ſiue patrini. De pᷣdictoꝛuʒ matri/

monio ſine aliq̃ dubitatiõe ita teneasq;
oẽs filij duoꝝ cõpatp·ſine ante cõpater/
nitatẽ geniti ſint/ſiue poſtea pñt legitime
matrimonialit copulariexcepta illa per-

ſona qua mediãte cõpaternitas eſt con/

tracta: Mã illa pſona nunq; põt copulani
alicui filioꝝ pꝛis ſui ſpũalis.

Fratres cõſanguinei ſunt fres ex eo.dẽ pie

⁊eodẽ ſanguine genitiita exppnit tex. in
§. ſunt aut cognati. Inſtit. de legi. ag. luc.
et. L-itaq;. C. etteit.
Fratres patrueles ſũt vuoꝑ fratrũ filij.
arenntenzl muri j einſdẽ mamav
Axꝑponit glo. quſtit.de legit.ag.ſuc.S. hoc
belnit glo ii. de legit. ag. luc.S.
Faterculus.li.dimi.i.paruus frater.
Fraternusna. nu.i.res ffis vxl ad fres per/
tinẽs. In fraternitas. tatis. ⁊ H Bᷓ frater⸗
nalis.⁊ hoc lea fraternalitastatis.

Fratriſſa.l. .·f. p. eſt vxoꝛ fratris.

gatio.⁊ di a frater.
Fratruus.trui.m.S.i.ſiliꝰfris. Inde ̊ fra/
trua.truę.i.filia vel vxoꝛ fratris. Inde hie
⁊hᷓ fratruelis. ⁊ hocle.qð ꝑtinet ad frem
Vll res fratris. MHłfratruelis i.filiꝰ fratris
Vel ſilia fratris ul fratrui.Et dẽ fratruelis
Vl fratru q̃ſi frat alius:ſ̊ ẽ etymologia.
Fratrueles etiã dicũt᷑ Onoꝝ fratrũ filij.
Fraus.dis.ft.idolus.ſed dijferũt·q frauſ
ẽcirca fidẽ mutuatã· Dolus ĩ aio. Inſidię
vo loco vel telo. Inde fraudulẽtus.ta.tũ
i. plenus fraude. Et hic⁊ hęca hoc fraudu
lens.tis.in eodẽ ſenſu. Inde fraudulẽter
aduerbiũ. RR
Fraxineti ti e. p. loc vbi fraxini ceſcũt.
Fraxinus.ni.pe. coꝛ.qdã arboꝛ.⸗ dẽa frag

Fratria. rię.i.filia uł vxoꝛ fratris.vel ogre⸗

q magis in aſperis montanis loq ſolet

naſci· ſicut ⁊ fragus Mel dꝛa frango.gis.
ꝙ fadile frãgit. Inde fraxineus. nea. neũ.
Frea freęi.ptãs vel mũdia a parente ſuo
relicta.?⁊ dꝛ a fremo. mis. Dnde h̊ mũdiũ

dij. vꝛ dominii. R
Fremebũdus.a.vi.i.ſimilis fremẽti.xel
qui cito fremit.
Fren neu.ge.indecli.qdã exagitatio furon
a cereb:o deſcẽdẽs⸗ dĩ a frfdeo.
Freneſis.ſis.m.t.ipſa rabies dicita fren.
Iñ freneticus.ca.cũ.qͥ freneſim habet. qꝛ
dentes ↄcutiat. Del freneſis dꝛ ab ĩpedi /
mẽto mẽtis:qꝛ gręci frenas mẽtẽ dicũt.

Frenũ.ni.n. ge.in ſingulariſed in plłi iuenit

ma.ge· ⁊ neu· ſcilʒ hi freni.⁊ H̊ͥ frena dicit
a frẽdeo.des.quia dentibo eqͥ ſemꝑ cõcu/
tit᷑ impᷣmit᷑: Nam equi hoc ſemꝑ frẽdẽt
i.impᷣmũt dentibo cõcutiũt moꝛdẽtvel
di a fremo:q; facit equũ fremere.⁊ ꝓduẽ
fre. Vnde Buidius.ꝛętoſitis frenis ſe⸗
pe repugnat equus. Inde frenulũ.li.pe-
coꝛ.i.parun frenun.
Frenuſculꝰ. li pe. coꝛ.dꝛ a frenũ Et ſunt fre⸗
nuſculi vlcera circa rictum oꝛis ſilia bis

fiũt iumẽtis aſperitate frenox.
Frequens. oĩs ge.i.multus vel aſſiduus ul
q eber.qꝛ ſepe fruat curia. PHope qdẽ fre⸗

quens vꝛ qui aſſiduus eſt in curia. et ſepe

fruit ea.i coꝛ.frre Oñ Huidius.Dt redit
atq; frequẽs longũ foꝛmica ꝑ agmen.
Frequẽtidicus.ca. cij q̊ frequeter dicit. vel
frequẽs eſt in dicẽdo/ſicut eſt incãtatoꝛ.⁊?
dẽa frequẽs⁊ dico.

Freſus.ſa.ſ i.i.fract cõtnitus cõcuſſi us DHñ
⁊fabã freſam oicimꝰ.q; habet thecã moli/

tam.i.fractãcõcuſſam.⁊ cõtritam.

Fretu.ti.n. S. dꝛ a ferneo.ueseo ꝙ ferueat ·

vel a fremẽdo.Et ẽ ꝓpꝛie fretũ ipſe feruoꝛ
maris.ſed ponit᷑ ꝓ mari. Itẽ fretũ eſt ãgu⸗
ſtum. quaſi fluens mare/ab vndaꝝ fer/
noꝛe victũ · vt gadicanũ? ſiculũ. Et noĩat᷑
mare viuerſis noibo. DHñ. Cü fremit eſſe
fretũ:mare vicas cũ ſit amarũ. Dont᷑ põ/
te caret · b̊ ab quo dꝛ equoꝛ.

Fretus.ta.tu.i.fultustutus/imp auic 'α doS
a fretũ·ꝑ cõtrariũ:qꝛ fretũ faut hoĩiem pa/

uidũ. Del oꝛ a feruoꝛe:q feruoꝛ⁊ ira red/
dit hoĩem impauidũ. Mel potiꝰ vꝛa fru/
oꝛ.eris. Fruitio eni nata ſolet rerũ cõfer/
re tutelã. Ille eni ẽ fretus qͥ auxilio alicuiꝰ

fruit᷑. Mon aut fretus eſt participiũ ̊ᷣno/
men: ꝓducit fre.ſed fretu.ti.coꝛripit eam

Pñ. Poſcit nauta fretũ · tu debilis apete
fretũ Item. Intrat nauta fretuʒ· ventoꝑ
turbine freus.
Frigdoꝛ.doꝛis.m.t.i.frigus.

—

Frigidariũ rij ocus vbi aliqᷣd ponieneca

loꝛe coꝛrüpat.

Frigidus. oa. oũ. dẽ a frig cõpe
rat᷑. Iñ frigide frigidiꝰ ſime.aduer.⁊ hęc
frigiditas.tatis. =

„

Fngilia ie peſt auis fnigoꝛe citat· rẽ

a frigeo. ges.
bꝛes . ꝗ faciũt hoĩem frigere.
Frigoꝛoſus.ſa.ſũ.i.plenus frigoꝛe.
Frigus.gor.m.t.i.gelu.⁊ dãa frigeo.
Fritillũ.li.n.s.i.molinellũ ĩquo piper teri/
tur. dĩ a frango.gis.q; grana piper vel
alia frangit: eſt ꝑfoꝛatuũ ab inferioꝛi ꝑte.
Zinde piper tritũ recolligit. Ponit᷑ etiam
ꝓ quoda vaſe ꝑfoꝛatoꝑ qð ſolẽt pijci ta

xilli ne fiat ibi fraus. Oñ Juuenalis. DPar

uoq; cadere monet arma fritillo.
Friuolus.la. lu.pe. coꝛ.i. vanus inutilis mẽ/
daxcaducusincertus:dubiusſimulatuſ

parui pcij. DHñ friuolũ quaſi fere valens

obolũ. Inuenit qñq; ſenptũ p· b. mnbolul

9 frigeo. ges. cõpa⸗/

goꝛes.goꝝ. pluralis nũeri maſ.ge i. fe⸗

la. lũ. ů̊ antiqͥtas eſt. ꝓpꝛie autẽ friuola di

cunt᷑ fictilia vaſa inutilia.

Frixa.frixę.i.pi carbonella. ſcil parũ car
nis que ſuꝑ carbones cito ſolet decoquiz

dĩ e nigo. gis. Et hoc frixu xi. genus cibi
dictũ a ſono quẽ facit q ardet in oleo uł

ſagimine.

Frixatura. re.f. pa heęc frixura rg in eodem

ſenſu ·ſcilic coctura illatalis actio · vel qd
frigit. Frixura vꝛ a frigo.gis. fnxatura
a frixo·as.frequentiuo.

Fr xoꝛiii rij n. s patella vrl ferg ſup quod
coquit Oñ ꝓpheta: Cõfrixa ſũt oſſa mea

tanq; in frixoꝛio. Itẽ fnxoꝛiu cõponit᷑ cũ
con · vt cõfrixoꝛiũ.⁊ dꝛ patella·ſartago.
Frondatoꝛ.orlm.t.qui frondes colligit ad

paſtũ aĩaliũ. Oel ꝗ euellit frõdeſ a vitibo
vt citius matureſcat. Oel qͥ canit fronde.

Vel auis ꝗdã:ꝗ ex frondibo nidum facit

Pñ Hirgili. Mic alta ſub rupe canet frõ

Datoꝛ ad auras.
Frondatus.ta.tũa frondeꝰ.dea.deũ fron

doſus.ſa. ſũ.vifferũt.qꝛ frondeũ eſt qð de

frondibo totũ eſt. Trondatũ vel frõdoſũ
eſt qð frõdes habet ⁊ eis abũdatvt loc

arboꝛũ ·ſicut gramineũ ⁊ graminoſũ.

Frondicula.lę.vimi.pe.coꝛ.i.parua frons

Fronitus.ta.tũi.pꝛudẽs vel ſapiẽs.⁊ Dꝛ? a
phꝛonos uł phꝛonus.Et cõponit ifroni/

tus. ta. t.i.inſipiẽsinſulſus. Oñ Ecc. 232

lio irreuerẽti ⁊ infronito ne tradas me.

Sed ibi coĩter legit᷑ infrunit.
Frons frondis.ft.ĩ a foꝛos/quaſi foꝛons-
quia ferat virgulta vel vmbꝛã. Del vicit
a fluo fluis:qꝛ cito fluat. Iñ frondoſus.ſa
ſũ.i.plenus frondibo. Inde frondoſitas
tatis.abundãtia frondui. Et frons frõdis
eſt arboꝛisſed frons frontis ẽ ꝑs capitis.

PVYñ.Frons foliũ frondis/frons ẽi verti

ce frontis.

.

Frontiſpiciũ.cij.n..i.inſpectio front. Oñ
⁊anterioꝛ pars eccleſię frontiſpiciñn oꝛ

Fructuarius.ria.riũ.i.vtilis vel fructu abũ/
dans· vel ad fructũ ꝑtinens. Itẽ fructua/
rius eſt· qui rei dñs non eſt ut in. .vti·fru.

ff.ſi vſufruc. peta. tñ in qbuſd caſibo pꝛo
womino ha bet · ſcilʒ in ꝑcipiẽdis fructilbꝰ

ff. de vſufruc.l. ſi Titij. S. i.
Fructus.ctus/tui.dꝛ a fruoꝛ.Iñ fructuoſus
ſa. ſũ: fructuoſe. ſius.ſime. ⁊ bęc fructuoſi/
tas · Itẽ fructus.cta.ctũ.eſt participiũ de
fruoꝛ.frueris.

Fructus icunt᷑ qͥ ſupſunt deductis expen-
ſis ꝗ fiũt gra fructui arẽdoꝝ colligẽdoꝑ

ogde⸗

i,
r
wcbi

nchin
Bnrnn

ſpt
olanen
vontt.
mo.
Cryic
wirfun
tc
Afons
Gin
mitioni
ndse.

N

brs
erirt
s
giapis

. 1.
NeANE
WWN

M
n de
manabü/
kefucna⸗
za
Geſnen

pi de

lgeo⸗

⁊cõſeruandoꝝquod locũ habet tã in bo/

neq; ĩmale fidei poſſeſſoꝛibo. ĩ hdoinbo
vt. fl. peti ·here.l. ſi a te.S.fruct. Fructuũ

auüt aln ſüt induſtriales· vt frumentũ· vi /
num-oleu ⁊ ſilia·ſcilʒ lac⁊ lana.ꝗ ſine idu/

ſtria hoĩs nõ ꝓueniũt. &clij ſunt fruct na/
turales:qni ex ipſa natura ꝓueniunt .ſine
magna induſtria hois vt poma/pirafic.
Fructus ꝑcepti dicunt᷑qͥ aliquo modo ſut
a ſolo ſeparati: in hoꝛreis reconditi
Fructus pcipiedi dicunt᷑ qͥ imaturi ſũt qͥs
verus oñs poſſiet.
Frugalis.lis.ↄ.ta hoc le.i.vtilis:ſobꝛiꝰimo
deratuscõtinens. Iñ frugaliter adũ. Et

B frugalitas.tatis.i.vtilitas parſimonia-

modeſtia· cõtinẽtia.tẽperãtia:parcitasſo

bꝛietas. Eſt aut frugalitas virtꝰ int᷑ auani

tiam ? ꝓdigalitatem.
Frugena.rię.dea frugũ.⁊ dꝛ a fruge.
Frugi.oĩs ge.indecli.ꝑ oẽs caſus.i.bonus
vtilis valenstẽperatus: modeſtus Del
ſm Pꝛiſcianũ:frugi eſt dtũs huius nois
fruges: ſigurate itrãſitiue cõiũgit᷑ cũ oĩ
caſu.cũ vtroq; numero:cũ quolibet gene⸗/
re. Oñ Ecq ʒiꝰ Homo frugi. Ideʒ dicas
de nihili · coꝛdi:mãcipi:·nemancepi.
Fugier.ra.ruũ.i.ferens frugẽ.i.vtilitatem
vl fructu. Et hec frugifera.rę.i.terra et H
frugikfer.i. ager.
Frumen.inis.n.ti.ſũma eminẽs pars gu/
le vel gutturis ꝓxima pars gurgulioni ·q̃
cibus⁊ otio deuoꝛat᷑qua ſapoꝛ cibi po/
tus diſcernit᷑.⁊ qua fruimur cibis ⁊ veſci/
mur. Et eadẽ ructa? rum ẽ. Sed rumẽ in
beſtia. Aucta vel rumen in hoĩe. Sed in

greciſmo vr. Outturis eſt imũrumẽ fru/
men q́ͥʒz ſumũ.

Frumentũ.ti.n.s.v a frumen vel fruoꝛ.qꝛ
Ecipuũ eſt ad fruẽdũ. Iñ frumẽtoſus.ſa.
ſũ.i.plenus abũdans frumento.
Fruſtratus.ta.tũ.dẽ labor fructu euacuatꝰ
illuſus, oĩ a fruſtroꝛ. aris.
Fruſtũ.ſti.n. s.ſine. r. in vltima ſyllaba. ẽ ꝑti
cula carnis vel panis. di a frumẽ qꝛ ca-
pièa fumien.
Frutex.cis.m.t.i.dẽſitas virgularũ ul par/
uarum arbo:ũ vel ſpinarũ.⁊ dꝛ a fruoꝛ.erl.
uła fruge. Me aũt dĩ frutex q̃ſi frõde ter/
rã tegẽs etymolo ẽa coꝛ.frru. Oñ Ouidiꝰ
de arte li.ʒ? Curpe pecꝰ mutilũ turpis ſi⸗
ne gramine campus.Et ſine frõde frutex

⁊ſine crine caput. Itẽ in epi. Mons fuit

apparẽs frutices in vertice rari. Iñ frute⸗

tum ti loc vbi frutices creſcut. Oñ Mie⸗
remię xi? Et cõbuſta ſunt fruteta eius.·
in vſu · ſm Hapiã dꝛ onni vtilitasalimo
niacopia:cibaria:annona. Et ſunt frugeſ

Frurx l uges gis e ge. ed ntüs deficit

liquidę frumẽta vo arida ⁊ ſicca. Et ſunt

frumẽta oĩs ꝗ habent ariſtas. fruges vo

reliqua. Et nota ꝙ ſegetes dicunt᷑ oũ ſe⸗

runt a ſerendo.i.ſeminando. Meſſes oũ
colligunt᷑.a meto.tis.fruges dũ fruũtur.
a fruendo.i. veſcendo.

— . .
H
.
ð

Fucatus.ta.tũ.i coloꝛatus u ſuco ſuppoſi⸗
tus. Et vt oicit Papias: Fucata:depicta
tincta/adulterio ↄtaminataficta nõ vera

i.. iuerſi colois.

Fucoſus.ſa.ſũ.i.ſuꝑtinctus fuco.⁊ dꝛ a ſueᷣ
Fucus.ci.eſt maioꝛ ape:minoꝛ ſcabꝛone.et
di a fagin qð eſt comedere.q̃ſi fagus.eo
qꝙ alienos laboꝛeſ edit:MNõ eni melliſicat
ſed aliarũ mel comedit. Onde Dirgilius
Ignauũ fucuspecus a ſᷣſepibo arcet. Et
hinc hic fucus.ci.gen herbę vnde ſit ꝗdã
tinctura:ꝗ ſiliter dicit᷑ fucus.? p quolibet
coloꝛe naturali ſuꝑpoſito oꝛ fuc· q; alie/⸗

num mentit coloꝛe. Oñ Gaß. iʒe Rubi⸗

cundũ faciẽs fuco coloꝛẽ. Itẽ fucus ppnit
q̃dã ſuitudine ꝓ deceptione ꝗ ſuꝑpponit᷑
Vritati celandę. Oñ Boetius de cõſola⸗
tione. Intelligo inquit multiplices fucos
illius pdigij.

Fuga fuge. poteſt ꝑtinere ad illũ qͥ fugit.et

tuc deſcẽdit a fugio: vel ꝑtinere ad ilũ qͥ
iuſequit᷑ fugiẽtẽ tũc vꝛ a fugo.gas DOn
AE fugio fuga cũ venenit ſit tibi fugientis.
Sed ſugo ſi caput illiꝰ ſolet eſſe ſugãtis.
Fugax. gacis oĩs ge.i.aſſiduus.frequens
in fuga? cõparat. Inde fugacit᷑.⁊ hęc fu/
JFugillus.li.m.s.ferrũ ·quo extrahit᷑ ignis
de petraa videt᷑ dici a phos qð eſtignis.
⁊ gero/quaſi phos gerẽs. Iñ ſugillo.as.i.
ignem de petra fugillo extrahere. Inde h
fugillatoꝛ.orla hinc ꝑ figurã fugillatoꝛes
dicunt᷑ vmbꝛę oeꝓmonũ qͥ ignẽ ferunt.
Fugitiuus.ua.uũ.ꝛ a fuga.Et fugitiuꝰ re⸗
cte nemo vĩ niſi qͥ fugit oöñm: NHaã ſi par/
uulus puer a nutrice aut a ſchola viſceſſe /

rit fugitiuus non eſt.

Fulcimen. inisn. .i ſuſtẽtamẽtũfirmamẽ/
tum auxiliũ· Fulcimentũ. ti. idem.

Fulcrũ.cri.n. S. ꝓpꝛie dꝛ ſponda ſiue pes le/

cti·⁊ dꝛ a fulciocisq;· fucit lectũ. Inuenit

gqgfq; p oꝛnamẽto lecti. Inde fulcrat ta.
ti.i.fſulcru habens.

Fuls ethꝛa. thꝛe. lux g apparet ate tonitruñ
7 Se fulgeo vel fulgens ethꝛn · quaſi ful

gens ethꝛa.· vel quaſi fulgoꝛ ethꝛe hoc gre⸗

ce vĩ caſina· vulgo geris poꝛticus. Et hoc
ꝓpꝛie etiã vꝛ ſplendoꝛ ignis.
Fulgetüti.i.fulgoꝛ:⁊ dꝛa fulgeo. .
Fulgidus.va.dũ i.ſplendidus.⁊ cõponit
ſfulgidus q;fulgiduſ ambo/p valde ful

Fulgoꝛ.ori. m.t.i.ſplẽdoꝛ.⁊ dꝛ a fulgeo VPñ

in euangelio. Sicut lucerna fulgoꝛis illu/

minabitte. . . .
Fulgoꝛus.ra.rũ.i.ſplẽdidus ⁊ di a fulgoꝛo

Fulgur. guris. eſt ictus cęleſtis iaculi: oꝛa

fulgeo. Fulgus idem.
Fulica.cę.ſ.p.vel fulex.cis.ꝗdaʒ auis⁊ dꝛ a
fuligo. ginis. Ołſulica oꝛ quaſi fuliga · q;
caro eius quaſi lexoꝛina ſapit. Lagos eni

gręcelepꝰ oĩ latine. Oñ apud gręcos

lagos vocat.⁊ eſt auis ſtagnẽſis.iiin ſta/
gnis ⁊ paludibo moꝛãs. Meęc habet nidũ
in medio aquę vel in petrisquas aqᷓ crcũ
ↄatmaritimoq; ſemꝑ delectat ꝓfudo · ꝗ
Dum ßſſenſerit marl cõmotionẽ ſugiẽs in

vado ludit ſᷣm Iſidoꝝ:i coꝛ.li Oñ Rlex.

Cu fulid puppiſq; petut excelſa volando.
Fuligo.ginis...t.inigredo illa ꝗ dependet

de trabibo.⁊ ſit ab igne. aut vꝛ fuligo

quaſi fumo ligata.etymologia eſt. Iñ fu⸗
ligineus.nea.neũ.i.niger · vel de fuligine

exiſtens· vel ad fuliginẽ ꝑtinens. Item a
fuligine fuliginatus.ta.tũ.i.fuligine veni/
gratus.quod põt eſſe participiu: fuligi/

noſus.ſa.ſũ.i.plenꝰ fuligine.Et ꝓd.fuligo
pe.nti · ſed pe.gti coꝛ. DHñ Juuenalis. Ille
ſuꝑciliuʒ madida fuligine tinctum. Obli⸗
quo ꝓducit acu.ę KcKc.
Fulina.nę.f.p.i.coquina. Iñ fulinari.rij.i.
coquus? fulinarius.ria.riũ.
Fullo.lonis.m.t.qͥ pannos parat ⁊ excan/

digdat:eos fulgere facit hm DHug. Gaß.

Dicit:Fullo lauandariusdecoꝛatoꝛ.
Fulmen.inis.n.t.ẽ ictus cęleſtis iaculi ⁊ dꝛ
a fulgeo. ges. ꝗl· fulmineus.nea.neũ.Et

nota ꝙ bm opinionem Hug.qñ vuo vel

tres vel plures venti in gere interapiunt
nubẽ aliquã:eam cõfringut: collidut⸗ ex
illa colliſione fiat ſonus ĩ gere. ꝓcreatur
ignis ⁊ ſonusille ꝓpꝛie vꝛ tonitruũ ·quaſi

tonus.i.ſonuſ terres:qꝛ terreat. Spledoꝛ

illius ignis ꝓpꝛie vꝛ fulgethꝛa vel fulgoꝛ

Ignis ille ſiue iaculũ ex eo factũ vel ictuſ

illius iacili ſpꝛie or fulgoꝛ vel fulgus del

fulmen a ſulgẽdo-vel fulgus feniendo vel
pcutiẽdo. Bed ꝓpꝛie dĩ ſulgur q; incẽdit
⁊vrit · Julgus:q tagit: ulmẽ. qa findit
BSunt enĩ tnia genera fulmis. Bnü quod
afflat ? tãgit·ita ꝙꝙ non vrit. Gecũdũ qð
vrit. Certiü quod findit.⁊ ideo cũ tribus

radijs depingit᷑ fulmẽ. Hincæ triſidã fli⸗
mam dꝛ habere:qñq; tñ pdicta noia con

fundunt a vicunt eſſe noia vnius ⁊ eiul-
dem re S

Fultus.ta. tu.i.luſtẽtatusſubnixus.

Fuluus.ua.un.i.rubeus aliquãtulũ.vel cuʒ

nigro rubeus. õparat. Iñ fulue adu⸗et

„ „

hec fuluedo. vinis.

— —— .:

Fumgrin.rij.i.caminus ꝑ quẽ exit ſumus.

Fumidus.oa.duũ fumoſus.ſa.ſũ.idẽ ſcilʒ
fumo plenus. SOM
FJumus.mi.m.S.v? quaſi phos meãs.⁊ eſt·
etymologia. Iñn fumoſus.ſa.ſũ.⁊ fumoſi/
tas.tatis. Inde Fumulus.li. viminutiuũ.
Funalis. lis.ↄ.t. ⁊ hocle. ptinens ad funem.
7 dẽ a funis. Et hoc funale. lis.id quod fu/

mis. Et funale licinius ad candelã facicdã

Pñ⁊ ſepe ponit᷑ ꝓ candela.Et vicunt᷑ fu/
nalia licinij a funibo inter cgrã quos ante
vſum papyri cęra crcundatos habuere
maioꝛees.

Junambulus.li.pe.coꝛ.eſt ille ſup funem “

ambulat. vꝛ a fſunis ⁊ ambulo.
Functoꝛiũ.rij.i.tranſitoꝛiũ hm Papiã
Junctus.cta.ctu.i.vſus:⸗ vꝛ a fungoꝛ.ger.
Hinc fũcti dicebat᷑quoddã gen ciuiũqͥ
fungebant᷑ officio ⁊ honoꝛe aliquo.

Funda fundę vꝛ a fundendis lapidibo· q;

ex ea lapides fundant᷑i.mittant᷑. Itẽ ine⸗/
nit hec ſũda vę. genus piſcatoꝛieretis. q
in fundu mittat. Ide iaculũa iacio tüc

deriuat funda a fundus.di.

Nr „

Ffjidamẽtũ.ti.or a füdo.as. oictuʒ ſic q ſit

* ——

fundus domui.⁊ ẽ etymo.Idẽ ⁊ cementũ

aꝙq ceſo craſſo lapide ſurgat.

Fundanus.ni.i.ruſticus ꝗ füdos colit.
Fundibalũ.li.n. s. machina bellica · Bnde
poſſunt dici fũdibalarij qui talibo machi
nis pſunt: videt᷑ cõponi a fundaa balim
quo d eſt iacere vel emittere Dñ.j. Ma⸗
chab. 6: vꝛ. Et ſtatuit illicbaliſtas? ma/⸗
chinas ⁊ ignis iacula: toꝛmenta ad lapi⸗

des iactãdos: ſpicula ? ſcoꝛpios ad mit⸗/

tendas ſagittasa fundibala.
Fundibalus.li.m. Sa bic füdibalarius.rij
hica hęc fũdibaliſta.ſtęin eodẽ ſenſu.i.cũ

funda iaciens emittẽs: coꝛ⸗ba.

punt⸗
Gs
exed
Pea
hoee

ing
Mnan
Husn
isl
1

ln

— .
1 4 .
Lkmt
he
Wodo

44.
Aos beſk

412 2

nn 4

mniani

A

zee „
R
G „

æx
ucli
rlia⸗ ol
ialipnnch
ii
mut
nſud

4 4
e

ð õsä
4 e . .

Fundibunla.lę pe. coꝛ.i. fũda. M
Fundatoꝛ.toꝛis.m.t.qͥ cũ fuda iacit.
Fundula.lę.f.p.i.parua funda.

Fũdulus.ii.iꝑuus füũdus. Itẽ füdulus di

qdã piſcis paruꝰqͥ fundo adheęret.
Fudus di.m.S.d/p fũdo aqꝗa/ agro/et
pꝛie pꝛo allodioeo ꝙ; fundat aquas vel
opes ſiue diuitias. Et vꝛ füdus tã in ceiui/
tate q; extra. Dñ fudus vꝛ vrbanũ ędiſi/
aũñ ruſticanũ ſᷣm HNug.. Multi dicũt qꝙ
ꝓ füdo agꝗ d hoc fũdũ · E̊ ꝑ agro hic fun/
dus. ñ dicit Papias: Fudi ſut poſſeſ/
ſiones agricãpi·pdia/vici· Fuqũ/ima ꝑs
agꝗfundu marlimu. Oñ gredq alllodiũ fu/
dus dicas fundũ maris imũ. Itẽ. Fũdus

fundit opes diffũdit fũda lapilos.Fudũ

cuʒ tenui murmure füdit aqᷓs. Et vic Iſi/
Toꝛus Füdus dictus eſt· qꝛ in eo fundat
⁊ſtabilitur patrimoniũ. 8
Fũdus eſt manſio alicuius cũ acceſſiõibo.
Fudus dotalis eſt qͥ matrimonio cõtracto
datus eſt ſponſo.
Fũdus quaſi dotalis dꝛ qͥ tradit eſt ſvõſo
nõdũ ſecuto matrimonio/pꝓ quoꝰ ſuꝑioꝛi
Dicto facit. li ff. de füda. dota.
Fundus inſtructus ẽ edificatus vel cultus.
Fundus nigẽs ẽterra ꝗq modo nõ arat᷑ licʒ
olim fuerit fertilis · alias quę modo arat᷑
liq olim fuerit ſterilis.

Fuũdus limitatrophus alias militatrophꝰ

dia trophus.i.deſcriptioa milite · quaſi
deſcriptus ad vſũ militũ:qͥ imperiũ cuſto

Diũt· vt. C. de fu. limitato.l.i.⁊.l.ſi accipit᷑

li.xiꝰ Kliter vꝛ fũdus limitoſus: vt ibidẽ
de fun. limi pal.
Fũdus ſaltuenſis eſt fũdus in qͥ eſt ſalt.C.
de fun. ſaltu. li. xiꝰ
Fũdus releuatus dꝛ qͥᷣ olim erat paluſtris
nũc aũt factus eſt ſerenus alias terrenus
C.de fũ.pa.l.fi.li.xiꝰ
Fuũdũ viuidi in certas regiões eſt ipſũ di/

nidi in determinatas partes.

