ſpinis dauditquibo vndiq; ꝓtectusẽ

inſidias: Nam ſtatim cuʒ aliqd pᷣſenſerit

pus ſe ſurrigit·⁊ in globũ cõuerſus ſe ĩſua
recolligit arma. Muius qdã pꝛudẽtia eſt
qꝛ vitẽ aſcẽdit⁊ vuã exaccinat ut acini ca/
Dãt ſuꝑ trãtũc ſpinis ſuis volutat ſe ſuꝑ
illos ita vt acini figant in ſpinis ſuis.⁊ ſic
poꝛtat eſcã filijs ſuis· Ideʒ aial ẽ erinatiꝰ
⁊irinacius.Quida tñ dicũt ꝙ ſunt diuer
ſa aĩalia.Picunt enĩ ꝙerinacij ſunt aĩalia
de cauernis petraꝑ aggregatim ꝓcedẽtia
Erinacius figurã poꝛcelli lactãtis habet⸗
ſed defoꝛis ſpinoſus eſf.
Eridanus.i.padus.

Ennnys.nys. vel dis i. furia ĩferualis 7 dĩ

b eris greęce quod latine dꝛ lis.qnaſi ad

litem 2 diſcoꝛdiã nata. p.ri. Oñ quidã.
Er geq; notat litẽ·ſignat erinnys idem.

Mipes. dis. ge. oĩs. q habet pedes ereos. et

iab gs ees.
Eris grece latine dẽ lis. Itẽ eris eſt verbũ
futurů indicatiui de ſum es eſt.⁊ coꝛ.mã
Itẽ eris eſt gtũs huiꝰ noĩs ęs. p. pmam

Hñ quidã.ONerbũ ſiet eris:gtũs vꝛ ęris.
Eriſonus.na.nũ.pe.coꝛ.qui ſonat cum ęre.⸗

Erpica. cę..p.inſtr̃m ruſticoꝑ ad terendas

glebas.et trahit᷑ a bobus.⁊ dã erpica q̃ſi
arpica· ab arpe quod ẽraꝑe. Del q̃ſi ara
peta.i.arata petẽs/pus eni terra arat po/

ſtea erpicat. Iñ erpicarius:qui erpicam
facit vel trabit. ⁊ põt adiectiue declinari
erpicarius.a.ũ. Inde erpico. sas.
Erro.onis.m.t.i.quilibet vag ⁊ iſtabilis.
dĩ ab ero.as.ODñ Dꝛatius in ſermõibo
CTeq; ipſũ vitas fugitiuus ⁊ erro Oker⸗
ro eſt puſillus fugitiuus:qͥ non qͥdẽ fugit
ex cõſuetudine quadã aberrare ſolet et
frequẽter ſine cã vagat᷑ tẽpoꝛibuſq; ĩ re/
bus nugatoꝛijs cõſũptis tandeʒ licʒ ſero
redit ad domũ.vt.:.ſi qs ſit fugitiuns.S.

erroꝛem. ff. de edi. edil.
Erroꝛ eſt qñ aliquid aliter ↄtingit uł aliud
eſt q; qedit᷑ vel putat᷑. D

Enoꝛalaieſterrgputatisis wteres

eni cõputabãt ꝑ lapillos. qͥ calculi voca⸗

bant᷑/ ꝓ eo ꝙ pedibo aliqñ calcant.
Erroꝛ itolerabilis eſt erroꝛ a iure repbatꝰ.
Eruca.cę.f.p.eſt modicus vermis frondiũ
17 dĩ ab erodo.dis.quaſi eroda. Itẽ eru/
cꝗ eſt ꝗqdã herba.⁊ tũc oꝛ ab vro.is.quaſi
vrica · eo e igner ſit virtutis: in cibo ſepe
ſũpta veneris incẽdiũ ſępe moueat.⁊ coꝛ.
pe. Dñ Duidius. Nõ te minꝰ erucas iu/
beo vitare ſolaces. MD
Erugo. ginis i.ſanguiſuga. Itẽ erugo vi⸗
tiũ rodẽs ferrũa ſegetes ⁊ naſcit᷑ hęc coꝛ/
ruptio ex minutiſſima pluuia circa feſtũ
ſancti Joãnis.Et ponit᷑ ſexe ꝓ amoꝛe pe⸗
cunię dĩ ab erodoeo ꝙ; erodat.Nel vꝛ
ab es egris. ⁊ m hoc eſt ꝓpꝛie ęris. Dñ vꝛ
erugo quaſi ęris rubigo· ſicut ferrugo fer
ri rubigo. Iñ erugineus.nea.neu.i. eru/
gine exiſtens. 1 eruginoſus.ſa.ſũ.i.erugi/
ne plen.⁊ p.ru. DHnde Matthei. ö? Bbi
nec erugo nec tinea demolit.
Erũna.nę.f.p.i.miſeria/inopia· calamitas
7 dicit᷑ ab ea rumẽquaſi extra rumẽ.i.ci-
bum. Inde erũnoſus.ſa.ſũ.imiſer paup ·

inops ·ſic oictus. q ꝑ inopiã miſer factuſ
eſuriat.i ſitiat. Et erumno.nas.i.inopem
Tmiſerũ face v
Erutus:.ta.tũ/ e.coꝛ.i.ex raptus vel erept.
aut euerſus. Onde Lacharię.52 Coꝛris
erutus de ige.

Es eris.n.t.dẽ ab aer.eo ꝙ ſit eiuſdẽ colon
cñ aere. Inde hoc grariu.rij. locus vbi pe⸗
cunia publica reponit qꝛ olim pᷣus ibi ęs
reponebat. Es eni pus olim fuit in vſu · au
ro ⁊ argeto? ferro nõdũ iuentis ex qbus
metallis q;uis poſtea facta fuiſſet pecũia·
nomẽ tamẽ grarij ꝑmanſit ab eo metallo:
vnde pecunia initium ſumpſit.⁊ quia ęs
vtpote pᷣus iuentũ habebat in vſu cuiuſ⸗

libet metalli: inde eſt ꝙ iuenit᷑ p quolibet

metallo generalit᷑ ſcibit᷑ ꝑ aae.
Eſca. ſcę..p.ab edo es dꝛ.⁊ d eſca·eo ꝙ eã
os capiat. ẽ etymologia. Iñ eſcoſus.ſa.
ſu.i.elcis plenus:pinguis/craſſus.
Eſcale.lis.n.t.icit᷑ quodlibet vaſ ad eſcas
deferendas vel acapiẽdas aptũ.
Eſcaria.rię.f. p.i.menſa eſcis plena.

Eſcarius.rij.m.s.qͥdã piſcis ſic dictusqꝛ ſo

lus eſcã ruminare ꝑhibet᷑: nam alij piſces
non ruminant..
Eſchynes? Demoſthenes fuerũt ouo oꝛa/⸗

toꝛes. Eſchynes ĩpugnauit cauſa Ctheli ⸗/

fõtis: Demoſthenes defendit? pualuit ·
et coꝛ pe. De his facit metionẽ Mierony⸗
mus in eplła ad Paulinũ.2? caplo
Eſculentus.ta.tũ.i.pinguis:vel eſcis plenꝰ

Iñ eſculẽtia.tię.i pinguedo/craſſitudo.
Eſculetũ.ti.pe.p.locus vbi multę creſcint

eſculi.⁊ dẽ ab eſculus.

Eſculus.li.f. S.eſt arboꝛ:cuius fructus eſca ẽ.

⁊ vt dicũt qͥ d ẽ ſoꝛbus vel neſperus ſᷣm
Hug.Et bᷣm Papiã eſt arboꝛ glãdifera.
Eſebon.interpᷣtat᷑ cingulũ triſticię vel cogi
gitatio męrois.

Eſquilię larũ plis nũeri qdã vic rome ubi

erat vſtrina publica. Oñ Juuenal.Eſqͥ/

lias dictũ ꝗ petũt a vimine collẽ. QNui lo/

cus di hebꝛaice carnaniũ. Et dꝛ ille locus
eſquilię q̃ſi alitũ eſcę qꝛ aues ibi comede/
bant hoiuʒz cadauera.Oñ qͥdã mons vici
nus dictus eſt eſquilinuns.
Eſſedũ.di.genus eſt vehiculi. Hñ Dꝛatiꝰ.
Eſſeda feſtinant coꝛpe.
Elſſentia.tię.f.p.i.ſubſtãtia.vel ꝓpꝛietas eſ⸗
ſendi: Iñ hic ⁊ hęc eſſentialis.⁊ hoc le. Inñ
eſſentialit eſſentialitas hm Mug Pap.

xo dicit:Eſſentia ſuba:natura. vxl eterni
tas · eo ꝙ ſempꝑ eſt. Et viffert eſſetia ab eẽ
qꝛ eſſe eſt actus eſſentię.Eſſentia autẽ dẽ
cnius actus eſt eſſe. Subſiſtẽtia cuiꝰ act
Eſubſiſtere. Subſtatia cuiꝰ actꝰ ẽbſtare
Cſtas.ſtatis.f.t.eſt quarta ꝑs anni.⁊ eſt ca⸗
lida⁊ ſicca.Et ſunt quattuoꝛ tẽpoꝛa anni ·
ſalʒ hyemsver eęſtasautünus. Dñ. Bat
Clemes byemẽ dat Petrꝰ ver cathedratꝰ
ſtuat Hrbanusautũnat Bartholome
Eſtacula.lę. diminutiuũ.i.parua ęſtas

Cſtifer.fera.ferũ. pe. coꝛ.i. ferẽs eſtatẽ ul eſtu

⁊ di ab eſtas · vel eſtus ⁊ fer.
Cſtiuus.ua.uũ.i.ad ęſtatẽ pertinẽs. Vnde.

(Cſtiua.uoꝝ.plłaliter dicuut᷑ loca ĩnemo/

nbus vbi in eſtate beſtię ſub vmbꝛa mo/

rant᷑.vt vitẽt caloꝛẽ. Itẽ ab eſtas ułęſtiuꝰ

dẽ hic ⁊ heęc ęſtiualis⁊ hoc le.i.ad ęſtatem
vel ad ęſtiuũ ꝑtinens.
Eſtoꝛ.oꝛis.i.voꝛatoꝛ:epulo:mãducꝰ.man/⸗
dDax ardelio dr ab edo.es.
Eſtrix.cis.f.t.i.mulier guloſa.
Eſtus.us.ui.d q̃ſi vſtus.i.caloꝛ/feruoꝛ.Iñ
eęſtuoſus.ſa.ſũ.i.plenus ęſtu.
Eſus.ſa.ſũ.i.comeſtus:coꝛroſus.

CEtacula.lę.diminutiuũ.i.parua ętas.
Ctas ętatis.ft.dꝛ ab ęuo.quaſi euitas.Ctaſ
plerũq; ꝓ vno anno? ꝓ ſeptẽ ⁊ p cẽtum.

p quouis tẽpvꝛe ſic dicta.qᷓi euitas·ſcllʒ

ſilitudo ęui: Mã ęuũ ẽ ętas ꝑpetua · cuius

nec initiũ nec finis extremus noſcit:quod

gręci vocãt eonas· qð aliqñ apud eos ꝓ
ſeculo·qñq; ꝓ ęterno ponit᷑ Bñ apud la/
tinos eſt deriuatiuũ ab euũ vel ab eſſe p⸗
pter eiꝰ vourabilitatẽ. Itẽ ętas dꝛ dnob⸗
modisaut mũdi aut hoĩs. Nũdo autem
nõ aſſignant ętates q;tũ ad ſubam. qꝛ ſic

imppetuũ ourabit . q;tũ ad ſtatũſic eni
traſibit mudus.

terit figura mudi ſᷣm

apliin· Figura inqt nõ eſt ſubo. Et ſicmu/

vus antiquat ſeneſcit.⁊ ſᷣm hoc viſtin/

guunt mudi ętates methaphoꝛice adſiti/
tudinẽ ętatis vnius hoĩs. Oariant᷑ eni in

hoie etates bm diuerſas notabiles varie/

iates in ſtatu ipſius. Bf pma gtas hois
di infãtia vſcq; ad ſepteʒ annos. Exinde

vſq; ad quattuoꝛdeci annosẽ ętas ſecũ/
a ·ſcilʒ pueritianecdũ ad generandum
apta.DOñ puer vĩa puritate:q; purus ẽ
necdũ lanuginẽ ⁊ floꝛem habet genarum

Tertia etas eſt adoleſcẽtia ad gignendũ

apta⁊ adulta/q/ pꝛogat᷑ vſq; ad viginti

nlgn
ſeuebii
nn
man s
wiſſter
,
Anwam
nsi)
Water
Bentplon⸗
ugts
ſtuilſti

nis Mrce
daind⸗
dynband
dchalkſ

i
5

wen Fi

iausſh
Nemalg
wlntod
dens
Vi
Abhg
Arilan
ninidifn
Ccſemi⸗
werſtmn
vrndlk⸗
nntcinn
tbleynd
ma.
gitl
amnin
nii
Kanuun

deto annos · tres etates cõputant qñq;
p vna. Quarta ẽ iuuẽtus firmiſſima oĩuʒ

aliarũ ętatũ finiẽs in nquageſimo anno
Quinta eſt ſenioꝛis.i.grauitas.ꝗ eſt de⸗
clinatio a iuuẽtute in iuuẽtutẽ nonduʒ ſe/

nectus.ᷣ iam nõ iuuẽtus· q; ſenioꝛis ętas
eſt· quã gręci pᷣbyten vocat:Nam ſenex

apud gręcos nõ pᷣſbyter geron vꝛ. quę

ctas a qnquageſimo anno inapiẽs · in ſe⸗

ptuageſimo anno terminat᷑. SBexta ętas

eſt ſenectus· ꝗᷓ nullo annoꝝ termino finit
ſed poſt illas qnq; ctates quãtũcũq; vi/

teeſt ſenectuti deputat᷑. Seniũ auteʒ eſt

vltima pars ſenectutis· durãs vſq; ad fi-
nem . oicta ſic· qꝛ terminus ſexte etat. Cta/

tes aut mũdi ſic diſtinguunt᷑ Nam pᷣma

ctas mũdi fuit ab cdã vſq; ad Noe.in qᷓ
fuit genen huani inſtitutio ⁊ lapſus. Se/
cũda a Moe vſq; ad bꝛaaʒ in qua fuit

generis hüani deſtructio ꝑ viluum. re/
noustio. Certia fuit ab R&bꝛaam vſq; ad

Danuid ·in qua fuit circũciſionis ⁊ leg in/
ſtitutio. Quarta a Dauid vſq; ad tranſ-

migrationẽ Babylonis ſiue Judęi Ba/
byloniam in qua lex floꝛuit ſub regibus

ꝓphetis. Quinta a trãſmigratiõe Gaby⸗/

lonis vſq; ad chꝛiſtuʒin qua fuit ꝓpli ca/

ptiuatio liberatio. Sexta a chꝛiſto vſq;
ad finẽ mũdi:in qua eſt generis hũani re/
dẽpꝓtio. In ſeptima & tate ⁊ vltima ve/

nit chꝛiſtus. Oñ vicit apłs ad Cor/ Noſ

ſumus in quos ſines ſeculoꝝ deuenerunt.
Et nota ꝙ a pncipio mũdi vſq; ad ĩcar/
nationẽ chꝛiſti fluxerunt anni qͥnq; milia

ducẽti vigintiocto · ſicut dicũt Pꝛoſper
Euſebius ceſariẽſis 1 Hieronym ichꝛo/
nicis ſuis.Hꝛoſius aũt pᷣſbyter ſciłẽs ad
Auguſtinũ vicit ſic: Sunt ab ⁊ldã pᷣmo
hoie vſq; ad Ninũ magnũ vt dicunt re⸗
gem qñ natus eſt bꝛaã · anni tria milia
centũ octogintaquattuoꝛ:qui ab oĩbus
biſtoꝛiographis vel omiſſi vel ignoꝛati

ſunt. W. Mino aũt vel ab Abꝛaã vſq; ad

cęſarẽ TRuguſtũ.i.vſq; ad natiuitatẽ chꝛi/
ſti·quę fuit anno imperij cęſaris quadra/
geſimoſecũdo facta pace cũ parthis iam
poꝛtę non clauſe ſunt ⁊ bella toto oꝛbe ceſ⸗

ſauerũtcolligut᷑ anni ouo milia qndecia

ſic colligunt᷑ anni qnq; milia cctũ nona/
gintanouẽ a pncipio mũdi vſq; ad chꝛi⸗

cCtas legitima ſempꝑ intelligit᷑ de natali nõ

de ea ꝗ ꝑ bᷣncipis bñſiciuʒ implet vt. C.
de his ꝗᷣ ve eta. impe. l. vlt.

Eternus.na.nũ.d

Aungeli aĩe perpetuę ſut.
ſempiterna. Cẽpoꝛalia ſunt hoies? hoiuʒ

Etas pupillaris eſt minoꝛ.xiuij.annis ĩma
ſculis · in femina. xij.ff.de vꝓ.ſig.l.pupillus
Ctas pubertatis viuerſimode accipit᷑:. NQã
in nuptijs cõtrahẽdis ętas pubertatſeſti

maſculo.xiiij.ãnis ĩ femina.xij.annis · vt
Inſtit. de nup.in pn. ci ibi no. Nõ auteʒ
idẽ tẽpus reqͥrit ſ᷑̊ alimẽta reqͥrunt᷑ vſe

ad pubertatẽ ꝗq debent᷑ maſculo ad x viij.
annuʒ. fęminę aũt vſq; ad.xiiij.ff.de ali.
ci.l.mela:ait in plin.
Etatis venza eſt pᷣuilegiuʒ quod impetrat

„

minoꝛ a pᷣncipe vt habeatp maioꝛe.Im/⸗
petrat aut eã maſculus maioꝛ.xx.annoꝛuʒ

fęæmia autẽ maioꝛ x viij. vt. l. ij. C. de his ᷣ
V· ꝑta. inpe.

ernus. na. nu. vr ab gtas ſalz q caret ̈n
cipio carebit fine/ſalʒ qð nõ habuit hᷣn
cipiũ ſuę eſſentię nec habebit ſinẽqualis

eſt ſolus deus. Iñ eteme aduerbiü. Etut
dicit GBoeti in qnto libꝛo de cõſolatiõe:

Cternitas eſt interminabilis vitę tota ſił

Tꝑfecta poſſeſſio. Et nota ꝙ eternũ ẽ qð

caret pncipioꝝ fine. Perpetuũ q ĩtẽpoꝛe

incipit eſſe caret fine. Sempiternu eſt

qð cũ tẽpoꝛe ĩcpit eẽ⁊ ĩ tẽpoꝛe veſinit eẽ.
empoꝛale eſt qð in tẽpoꝛe incipit eẽ et
in tẽpoꝛe deſinit eẽ. Solus ͤ de etern ẽ
Lüd“ztépus

facta. Itẽ ab etern. hic hec eternalis et

hocle. Iñ ęrnalitas.tatis.⁊ ętnalit᷑ aduer.
1 eſt nomẽ grecũ. Iñ ethereus. a. uma hee

ethꝛa ethꝛx.i. ſplẽdoꝛ etheris. Oñ illud in
bymno. Quẽ terra pont ethꝛa colüt ad/
oꝛant ſᷣdicãt. Quidã tñ legũt ibi ęthera⸗

ita ꝙ ſit nti caſus oicimꝰ eni ętherẽ ul ethe
ra. Inde hec ethera ethere · ſed ethꝛa bm
Hug.debet vici. Cois tñ eccię vſus diẽ

ethera. Itẽ ęther dꝛ ſuꝑioꝛ pars ageris.

Eteroclitũ vꝛ dictionũ irregulariũ contra
regulas artis gramaticę variatio. OHleſt
ſigti vel cõſigti in vna ⁊ eadẽ parte oꝛo/

pis variatio d ab eteron qð eſt variũ
⁊ciſis declinatio.Etiã eteroclitũ eſt viũ/
ſitas viaruũ. Iteʒ eterocliſis eſt varia de⸗

clinatio·ꝗ habet fieri quattuoꝛ modis:ge

nere. vt celuʒ. li. in ſingulari. In pli vo hi
cęli.loꝝ.Cõparatiõe· vt bon melioꝛ opti
mus. Declinatiõe.vt vas qð in ſingulari
eſt tertię dedinatiõis ⁊ in płi ſecũdę.Sẽ⸗/

ſu ſiue ſigtione · vt ops opis · in ſingulari

ꝓ auxilio.In plłliſcilz opes p viuitijs.

G

naturaruũ? dã ab eteros vel eteron.qd eſt

diuerſũ.⁊ genꝰ qð eſt natura·vt patet in

hoie qͥ eſt tot eterogeneꝰ.i.viuerſaꝝ na

turarũ. Moc etiã patet ĩ partibo oꝛgani⸗
cis: vt in manu vel in pede·q; manꝰ⁊ pes

ↄſtat ex rebo viuerſaꝝ naturaꝑ puta ex
pelle · carne. neruis oſſiboæ venis. Sʒ alit

ẽin homogeneisqꝛ ĩ homogeneis totũ ⁊
pars ſũt vnius natureſicut frumẽtũ/piꝑ·
vinũ·argẽtũ:caroa oſſa:qꝛ ꝗlibet ꝑs fru/
mẽti frumẽtũ ẽ·⁊ ſic de alijs· Et vꝛ homo⸗
geniuʒ ab homos quod eſt vnu.⁊ genus
natura quaſi vnius naturę.
Ethicus.a.ũ.pe.coꝛ.i.moꝛalis:( d ab ethoſ

qð eſt mos. Iñ ethica.cę.i.moꝛalitas.vel

ꝓpꝛiuũ pᷣm Hug.tẽ vt dicit PHap. Ethi⸗
ca genus febꝛis eſtcuiꝰ tres ſũt ſpes· pᷣma
ſecuda ⁊ tertia:⁊ habet eſſe in mebꝛis.De
vma leuiter liberat aliqͥs de ſecunda vix
de tertia nunqᷓ;.
Etymologia eſt expoſitio vn vocabuli ꝑ
aliud vocabulũ ·ſiue vnũ ſiue płla magis
notũ vel magjnota ĩ eade lingua vel di/⸗
uerſis bm reruũ ꝓpꝛietatẽ vel lraꝝ ſilitudi⸗
nem · vt lapis qſi ledẽs pedẽ piger q̃ſi pe-
dibus eger? dĩ ab etymos vel etymon
Igrece qð eſt verũ latine.⁊ logos ſᷣmo. Iñ
etymologicus.a.ũ.i.figuratu·vel qð ꝑ⸗
tinet ad etymologiã · vel qͥ etymologixat
Itẽ etymologia eſt vna ſpẽs grãmaticę

ſcię docẽs de ſigtis vel cõſigtis victionu:
quarũ ſũt q̃ttuoꝛſalʒ oꝛtographia ety⸗/

mologia. viaſynthactica.? ꝓpſodia.
Ethiopeia.peię..p.i.cõfirmatio moꝝ · in q̃
hoĩes ꝑſonã fingim p expmẽdis effecti⸗
bus etatil · ſtudij · foꝛtitudis.leticię·ſenſus

męror-audacię ⁊ dꝛ ab ethos qð eſfttmos

et ppio pois.i.ſingo.gis.pᷣm Hug. Ha/

pias dicit:Ethiopeia eſt cĩ ſermoneʒ ex

aliena ꝑſona inducimꝰ vt cũ fingimꝰ ꝑſo
nam mulieris vel vocẽ.
Cthiops ꝑ.ps.ſcribitet coꝛ.ꝑe.tã in ntõ q;
in obliquis. Et ethiopes dicti ſunt a filio
Cham q vocatuſ eſt Chusa quo oꝛiginẽ
traxerut. Chꝰ eni hebꝛaica lingua ethiopſ
interptat. Iñ ęthiopia.pię.fę.ge.qð int᷑/
Htat᷑ tenebꝛę. Iñ ethiopicus.a.ũ.et ęthio
pius.pia.piũ.ãbo.gẽtilia.
Ethos grece. latine dꝛ mos.
Etna. nę.eſt mons ſicilię ex igne et ſulphu⸗
Ethnicus.ca.cñ. e. coꝛ.i. gentilis.
Ethnos grece · latine vʒ gens.

Ethronus. na. nu. pe. coꝛ. nullũ habet thꝛo

nũ · ſcilʒ qͥ nullã partẽ regni habet dĩ ab
e. et thꝛonusq̃ſi extra tbꝛonũ.

E ante B

Eu grece · latine bonũ di Belbm Papiaʒ

En vox rmñdẽtis.Eus vo aduerbiũ e vo⸗

cantis.
Eua · interptat vita · ſiue calamitas · ſiue ve
Vita · qꝛ oꝛigo fuit naſcẽdi. Calamitaſ⁊
vęqꝛ ꝓpt uaricationẽ cauſa extitit mo/

nẽdi.l! cadẽdo enĩ nomen aſſũpſit cala-.

mitas.quaſi cadamitas.
Euan. tis. m. t. ibacchus · dict ſic a voce ſa
crificãtiũ ꝓclamantiũ euoe. DNel oꝛ ab eu
qð eſt bonũ:quaſi bonꝰ deus.
Euãgeliũ · bona annũciatio iterptat᷑. Gre⸗
ce enĩ eu bonũlatine angełꝰ nuici interpᷣ⸗
tat᷑ ſm Papiã. Mug.aut vicit:qꝙ angel
dẽ ab agios qð ẽ ſanctꝰ inde h euãgeliũ
i.ãnũciatio·qð cõponit ab eu qð ẽ bonuʒ
v.vocali cõuerſa in cõſonãtẽ.⁊ fit euãge⸗
liñ.i.bonũ nũciũ. Iñ h̊ euãgeliſta.ſtę.qui
euangeliũ cõpoſuit. RZUMD
Eucharis.ris.vel charidisi.hõ bñ gratio/
ſus.⁊ coꝛ.cha.Dñ Ecdq.õe Et ligua eucha

ris in bono hoĩe abũdabit.

Euchariſtia. ſtię.i. bona gra vel graꝝ actio.

7 dĩ ab eu qð eſt bonũ chan gra. Pkłeu/⸗

chariſtia oꝛ ſacẽm panis? calicisſcilʒ ſa⸗/

qificiũ coꝛpoꝛis? ſanguis chꝛiſii.
Euchius. chij.i.bacchus et vꝛ ab en qð eſt
bonũ.⁊ chios filiusquaſi bon filiꝰ qͥ no/
mine eũ Jupit᷑ noĩauit ·cũ gigãtẽ int fecit
Eudoxia xię.f.p.i.bona gloꝛia·claritas.

Eudulia.lię.f.p.i.bonuʒ ſeruitiũ.⁊ dꝛ ab eu

qð eſt bonũ⸗ vulia qð eſt ſeruitus

Euẽtus.us.ui.i.caſus:finis:pncipiũ.Pnde

Duidius.Exitus acta ꝓbat careat ſucceſ
ſibuſopto.Quiſqs ab euẽtu facta notã⸗
da putatDe pᷣdictis tribo ſigtionibo di
cit qdã. Euẽtus dic pncipiũ·finẽ qʒ caſũ.
Eueus filius Chanaa:a quo dicti ſut euęi.
qui ſupplices venerũt ad Joſue.
Eufemia.mię.i.bona foꝛtunaab eu qð ẽ bo

num. Iñ ꝗdã virgo dicta eſt eufemiaq̃ſi

bene foꝛtunag.
Eufoꝛtuniü.nij.i.bonũ ſoꝛtuniũ.⁊ dĩ ob eu
quod eſt bonũ? foꝛtuniũ.

„. *

Euphꝛates huius euphꝛatis · vel euphꝛate

maſ.gea hoceuphꝛate hui euphꝛates eſt
fluuius meſopotamię de paradiſo exiens
copioſiſſimus gemmis:qui per mediam

Ipſe ſũta gabaonitę de ciuitate gabaon

ba

lcpt
ſan
P.

ſo

R.1.
npehr,
dün

Mſten
n,
Mhpltat⸗

lerweſt
Mdicben

5
nici
tnitg
cge
ae⸗
laſn

iguach

1r Dlen
Pangd
o⸗
Girfet

Eun lul
i⸗
nnhd
niaſ.
lteng.
egden
arinni

ran⸗

ſeclan

ihku

balyoniã ĩfluit· hicab vbertatenomẽac
cepit: NMum hebꝛaice euphꝛata fertilitas
iterptat. Meſopotamia in quibuſdã lod
ita irrigatſicut nilus alexandriaʒ. p.pe.
Vñ Lucanꝰ. Cigris euphꝛates vno ſe
fonte reſoluũt. Itẽ Turoꝛa. Frugifer eu/
phꝛates natat hic ꝙ plurima ꝓfert.

Euphꝛateus. tea. teũ. dĩ ab euphꝛates flu⸗

uio. ſ effrateus ꝑ ouo. ſab effrata venit.

Euphonia eſt pulcra locutio. vt meridies H

pꝓ medidies. Et ſm quoſdã fit duplicter

Del qñ ir̃a tranſponit᷑ · vt Nobiſcũ · ꝓ c’ů
nobis. Mel ſcribit᷑ nõ ꝓfert᷑ vt Circeeeo

circñamicto· ꝓpter malã conſonoꝛoſitatẽ

7 di ab eu quod eſt bonũ ⁊ phonosſon. .
quaſi bona ſonoꝛitas vel bon ſom. Inde
euphonicus. a. . i. bene ſonãs. Et excuſat

cacephaton ᷣm doctrinale. Dñ. Cu reti⸗
ces ꝗ turpe ſonãt euphonia babet᷑.

Eugenes pe.coꝛ. grea dicunt · qd nos inge⸗

nuos vel nobiles.i. boni generis dicimꝰ.

Euictio bm AExo. in ſũ.ſic diffinit. Euictio

7

eſt rei emptę vel ex alia iuſta cauſa acce/
pta ꝑ ſniam iudicis abductio · vel ut xetat
alio euĩcẽte omiſſio · Nec eni ſemꝑ eſt ne/
ceſſariũ rẽ abduci vt videt euicta · vt. ff. S
euict. . j.
Euidẽs. tis. oĩs ge.i. clarus vel aptꝰ. Iñ Hᷓ
euidẽtia. tię.i.aptio vel daritas. Et cõpo

nit cũ·in. 1 dꝛ ineuidẽs oĩs geobſenrſus
vel inaꝑtus. Iñ ieuidẽtia tięi.obſcuritas

Euilath filius Chus · a quo getuli.i.mauri
Itẽ euilath vꝛ ꝓpꝛiũ terrę.

— * .

Euitatus.a.i.i. valde vitatus vel euidẽter

yitatus. dr ab euito. tas. Bel põt cõpo⸗
ni ab e vita tũc euitat.i.vita puatus.
Vnge dicit Hapias: Euitat· vita Pua⸗
tus.i.pterritus.

4 * *

Eulo giu. gij.n. S. .ſ⸗ apiẽtia · vel bona fama.

vel teſtimoniũ · vel cantus. Item eulogia
vicunt᷑ laudes electę ſũmati collectę vt
ſi q;s in imagine alicuiꝰ laudes ſcribat.eu-/
Euticiani qdã bęretici dicti ab Eutice cõ⸗

logia dicunt᷑. Itẽ eulogia.gię.fę.ge.dĩ ab
eu ꝗqð eſt bonu.⁊ logus.⁊ ſũt elogię bene/

Dictiones ſalutationes et bong donatio⸗

nes. Oñ in decrei x vj. vil. ve eulogijs ad
ſacra cõdlia cõſtitutis. Inde eulogic.a.ũ
et eulogius.gia.gii.i. benedictus.
Eumenis. dis.fę. ge.furia infernalis:quaſiĩ

pono deficiẽsa d ab eu qð eſt bonu me

menides q; deſicũt bonitate vocant.
Eunuchus.chi.m. ge. gr cũ eſt i. ſpado. Et
eunuchia. chie. ilacies. Sed eunuchie. aꝝ

funt delitię.

*

Euocatio eſt victionũ diuerſarũ intrãſiti⸗

ua adiũctio·ita ꝙ vna trahat᷑ ad impꝛo/

piietatẽ alterius: vt ego Petrus lego
Euphemiſmos ẽ bona verbip verbo muta

tio · vt Exulta bit lingua mea iuſticiã tuã
i. exultãdo ꝓnũciabit.⁊ dĩ ab eu qð ẽ bo/
num phemiſmos qð eſt mutatio.quaſi

tona mutatio Dñ. Euphemiſmos erit
verbo ponere verbũ. Exultat oñi vocem
Eußpolis. t. pe. coꝛ. latine · eupoleos grece.i.

bona ciuitas. dꝛ ab eu qð eſt bonũa po/
lis ciutas.
Eupꝛepia.pię.i.pulcritudo· decoꝛ.
Euripus.pi. m. s.i.maris eſtuatio. vel loc
in mari periculoſus.⁊ dĩ ab eu qð eſt bo/
num. ⁊ ripa quaſi bona ripa:ꝑ contrariũ.
Vñ Boetius.Eſtuãtis moꝛe fert᷑ euripi.
5Hᷣm Hug Papias dicit: Euripus eſt re⸗

ouctio maris vel aquaruʒqð fit 'm cre/

mentũ vel decremẽtũ lunę·

Euroauſter.ſtri.eſt ventus collateralis et
diab euro auſter · q; eſt inter eurũ ⁊ au/

ſftrũ. Inuenit etiã euroaquilo.
Europa fuit filia Agenoꝛis regis libye ·
qua Jupiter ab africa raptã·cretã adue-
xit.r ab ea tertiã partẽ mũdi europã vo
cauit. Iñ europicus.ca. cũ. europiꝰ. pia
piñ. Et nota ꝙ ſũt tres partes muũdiſcilʒ
bec aſia. De quibo Qucanus ĩ
6: Europã mileri lib yã aſiãq; timere.

Eurus. ri. m. s. eſt ventus flans ab oꝛiẽte · et

dã ab eos eoi ·quaſi ab eoo rus.
Euſebia. bie.i.pietas. Iñ euſebius.i.pius.

cõponit᷑ ab eu quod eſt bonũ ſebes qð

eſt pietasquaſi bona pietas. Minc etiaʒ

Irece ciconia vꝛ euſebes.i. bonę pietatis

7„

auis Fert᷑ enĩ ꝙ ſicut alit᷑ a parentibo oũ

parua ẽ ita poſimodũ ſenes parẽtes alat.
Euſtochiũ.F. S.i.bene foꝛtunata.⁊ dꝛ ab eu

qð ẽ bonũ: tuchis qdð interpᷣtat᷑ foꝛtuna.

ſtantinopolitano abbate · chꝛiſtuʒ foſt
bũanã aſſũptionẽ negauit exiſtereĩ oua
bus naturis · ſolã dinã aſſeruit in eo eſſe
naturam.
Enũi.n. s. i.ſęculũ vel tẽpus vel ſpaciuz q
cũ mũ do cępit eſſe vꝛ ab hoc infinitiuo
eſſe. Euu etiã eſt ſentiarius ſtatus oĩuʒ.
quę ſunt fuerut futura ſunt.i.in cuiꝰ p/
ſentia ſunt oĩa ſterita futura tãcq;ᷓ ſſen/
tia. Iñ guiternus. na. nu. guitaneus a. i.
i. pdurabilis in euo.
15

E ante ZP

Exactio.onis.ſ.t.iiniuſta petitio.
Exactoꝛ.oꝛis.i.iniuſtus petitoꝛ.

Exacx.a.ũ.i.ꝑfect ꝑquiſitus delectabilis.

Exallage eſt mutatio quando ꝓ nũero płi
ſingularis pponit.
Examẽ.inis.i.ſilũ mediũ quo trutina⸗ ſta
tera regit lances ęꝓquant. Dñ⁊ in lãceis
amẽtũ vꝛ. Hel examẽ dr lingula ꝗ in fo⸗
ramine trutinę vertit᷑ huc ⁊ illuc· bᷣm quã
cõſiderat᷑ qualitas ponderatoꝶ. Bnde⸗
examẽ vꝛ iudiciũ⸗viſcretio pbatio.inqᷣſi⸗
tio. Examẽ etiã oꝛ apũ cõgregatio.⁊ per
trãſlationẽ hoiuuJyJyz.
Exanguis.ↄ.t.⁊ hoc gue.i.extra ſanguineʒ
l pallidus.⁊ dꝛ ab ex ⁊ ſanguis.
Exanimatus.a.ñ.i.debilitatus ꝑterreſact
conſternatus.

Excedra.dꝛęab hydoꝛ vel hydro quodẽ

aqua di hic hydrus vel hydra ſerpes aq̃/
ticꝰ. De hydra legit᷑ ꝙ fuit dꝛaco multo/

rum capituqualis fuit in leerna palude

pꝓuintię archadię. Meęc latine excedra dĩ-
qqʒ; vno ceſo tria capita exceſcebãt. Sʒ H
fabuloſũ ẽ: Mam cõſtat hydrã locũ fuil/
ſe vomẽtẽ aquas vaſtãtes ciuitatẽ vici/
nam .in quo vno meatu dauſo multi erũ⸗
pebant. Q Mercules vidẽsloca illa cõ

buſcit ſicaquę meatus clauſit vnde⁊ py

Diꝛã di intfeciſſe. Et nota ꝙ ĩ aliqͥbo libꝛis
ſcribit᷑ excedra ꝑ.d.⁊ tũc eſt etymologia
excedra quod excelſa hydra. In aliqbus
E· t. excetra q̃ſi excelſa tria. Et iſta littera
coĩoꝛ eſta habet mediã naturalit᷑ ꝓductã
Excetrę aũt cõparat Mieronymus ęmu/
lum ſuũ ꝓpter detractionis ſibilũ.vel foꝛ/

te q; quado aufert᷑ vna via detrahẽdiin-

uenit detractoꝛ aliã viã vel plures Oñ in
pꝓlogo Eſdre vicit. Itaq; licet excetra ſi/
bilet victoꝛq; Sinon icẽdia iactet. Sinõ
aüt fuit q d ꝓditoꝛ. cuius inſidijs capta
fuit troia. Et ideo dr victoꝛ cui comparat
Bieronymus ęmulũ ſuũ detractiõis in/
cendia iacient.
Excelſus.a.ũ.i.altus vel ſublimis. Iñ excel⸗/
ſitudo.inis.i.altitudo.ſublimitas.
Exceptio eſt rei defenſioꝑ quã ſe defendit
⁊ tuet᷑ ab actoꝛe.Et bᷣm Axo. in ſü. C. eo. ti
nq; ponit large ⁊ impꝛopꝛie ꝓp oĩ defen
ſione put reo cõpetit etiam ſi nulla actoꝛi
copꝑetit actio. Et tũc quidã vocãt eã exce-/
ptionẽ facti· vt qñ ſine actione qͥs calum⸗
nioſe ponit. s

Exceptio dilatoꝛia eſt ꝗ canſaʒ viſtert. vt
Inſtit.e. S. appellant.

Exceptio ꝑemptoꝛia m ſpe. vocat᷑ ſic qa

actionẽ vel intẽtionẽ agentis perimit.
Exceptio perpetua ẽ ꝗ ꝑpetuũ habet effe⸗/

cuũ · vt cum petis a me debituʒ excipio q/

tu remiſiſti mibi. Mec exceptio perpetua
dici põt. ⁊ ꝑpetuo compꝑetit qñciq; actoꝛ
agit.q; exceptio non cõpetit niſi qs agat
ff. de. excep. l. exceptio.

Exceptio tẽpoꝛalis eſt q ad tẽpns vtilis

ut cũ petis debitũ/exapio ꝙ feciſti pactũ
mecũ ð nõ petẽdo. Hec exceptio vſq; ad
annũ vtilis eſt · poſtes vo nõ· dequa de
reſcrip.c.plerũcz.
Exceptio anoꝛmala eſt ꝗ nõ ſequit᷑ noꝛmã
aliaꝑ/q; poteſt oponi ante lit cõteſtat.⸗
poſt ⁊ infra litis cõteſtat vt exceptio ex⸗/

coĩcationis ⁊ alię·ſcilʒ de quibo dubitat

an ſint perpetuę an tẽpoꝛales vt excep tio

matnmonij.⁊ exceptio nõ nũeratę pecui2²

niea non nuerate dotis vtno. Inſtit. de
excep.S. appellang. .
Exceptio rei iudicatęnõ oteſt opponi · qñ

ſit ſup eadẽ re.⁊ qñ eſt ex eadẽ cauſa⁊ e

dem perſona.
Erceptoꝛiusa.ũ.dr ab excipio.pis. Exce/
ptoꝛia ſunt ꝗᷓ excipiunt᷑ vel debẽt excipi.
Excidiũ.cidij.i.deſtructio vel euerſio ułca⸗
ſus. Iñ excidioſus.a.i.i.excidio plenus.
Exciduus.oua.ouũ.qð facile cadit.
Excipulũ.li.i.xenabulũ. d ab excipio.is
eo ꝙ excipiat apꝛũ venientẽ.
Excipuus.a.ij.i.cipuus⁊ melioꝛ.et dꝛ ab

excipio.pis.q; melioꝛa ſolẽt excipi⁊ eli/

gi:quaſi extra alia.

Exclamatio · eſt c frequẽter damat. vt D

quantis ·o quibo · o qualibo es viduata.
Erxrcluſoꝛ.oꝛis.qui ⁊ exduſariꝰ dꝛi.ianitoꝛ

4

qui foꝛas excludit hoĩes.

Excolẽs.entis.ois ge.qui excolit vel pur⸗

1 delicioſe? diligeter paratus: tũc com/

parat᷑ excolẽs.tioꝛ.tiſſimus. Oñ Joãnes

caſſianus vicit. Excolẽtioꝛes cibi aienon

adimũt puritatẽſi cĩ moderamie ſumãt.
Ercolitus.ta · tu. i. bene cultus diligeter
Excoĩcatio.F.t.eſt extra coĩonẽ ecclię ſepa

ratio · vel cẽſura ecdeſiaſtica excludens a
coĩone ſideliũ.xi.q.iij.c.nihil.et. S. euidẽt.
VPl ẽ kterne moꝛtj vãnatio.xi.q.iij.nemo.

epoꝛũa.c.nullã. Et excoĩcationis vuę ſũt

ſpecies quę frequẽter vſitantde quibo.iij

q.iiij. Engeldnudã. DHna quęmaioꝛ eſtet
dꝛẽ anathema⸗ excdudit ab ingreſſu ecclie

i

vanm

imnn

wrci

.

N G

muN
R
u

wer⸗
iccon
Pincs
ignon
init⸗
uſc
nlun,

ie

79 coĩone fideliũ aſ. acramẽtis. Alia mi⸗
noꝛ ꝗ ſolũ ſeꝑat a ſaramentoꝝ ꝑceptio/

ne . de qua in. c. Si celebꝛat · de cele. miſ. ex

noſtis
Exconſul eſt qͥ deſijt eſſe conſul.
Excoꝛs. coꝛdis oĩs ge.i. iners· fatuusiſipi/
ens r ab ex ⁊ coꝛ · quaſi extra coꝛ. Et in
eodẽ ſenſu ex. ea coꝛ. dẽ ecoꝛs.dis.ge.oĩs
qſi ſine coꝛde. Hñ Oꝛatius in epi. Sub
oña meretrice fuiſſet turpis excoꝛs.
Excrementũẽ qð ſuꝑexcreſcitut in arboꝛi⸗
bus qð putat᷑ ſeu quod expuimus.
Eccubię.aru.i.vigilię cuſtodięinſidię.
Erxcuſatio eſt alicuius iuſtę cauſ. allegatio
in defenſionẽ vel ſuppoꝛtationẽ alicuiꝰ.ne
cogat᷑ cõparere in indicio · de q in.lij.ff. ſi
quis cautionibus. .
Excuſatoꝛ m Mo. eſt qui venit ad ꝓponẽ
Dum cauſas abſentię alicui qui nõ potat
ſimul ratione ſui vel cauſę pcuratoꝛe con/
ſtituere· vt in cauſis criminaliboin quibo
lic; ꝓcuratoꝛ non interueniat tñ allegad
cauſis abſentię· bene admittit· vt in.l. ab/
ſens.ff. de pcura. vel vocat erat ut ꝑſona/
liter cõpareret. .—
Executoꝛ m ſpe.ẽ officalis. ꝑ quẽ litj exe/
cutio vel ipſius cauſę pꝛęparatio iubente
iudice ſuo expedit᷑ Del m I¶co. pꝛie eſt
ille qui viſcuſſam cauſam ⁊ ſentẽtiaʒ exe/
cutioni mandat:qui etiam in iure vocat
apparitoꝛ
Execratio.onis.ſt.i.maledictio uł deteſta/
tio. Iñ execrabilis.i.deteſtabilis.
Execratus.a.ũ.i.maledictus vel excoĩcat.
Exedra.ꝛę.i.cathedrathꝛonusſedes ſel⸗
la· ſuggeſtus. Del exedra ẽ camera ſecre/

–.nR8eGPCÿ0

ta· vl locus theſauri· vel loc ſubſelliop. i.
abſida vel camera. vel locus quidã ſepa/

ratus modicũ a p̃toꝛio vela pallatio.ODł
exedra genus eſt feneſtrę quęextenꝰ di⸗

latatur.ſed interius coartat Itẽ iuenitur
exedra p gacophylatio⁊ etia p thalamo
Exemplũ.pli.dꝛ ab amplus.pla.plũ.⸗ dr

illud quod fit. Iñ exemplar. aris. ad cuiꝰ

ſilitudinẽ fit. Oñ qͥdã. Exemplar geneſt
erxẽplũ quod trabis inde. Del exemplar

liber eſt· exẽplũ quod trahis inde.Et eſt

exeplũ alicuius dicti ul facti pteriti ꝓpo/
ſitio · c certi autoꝛis noĩe vt DMẽs p ſuꝑ/

na patria laboꝛare debem ſicut fect apo⸗

ſtolus qui tot verbera paſſus eſt. Itẽ ex/

emplũ eſt qdã ſpecies argumẽtationis.7

bm hoc exemplũ eſtquãdo fit pceſſus ab

vno particulari ad aliud/ vt athenienſes

banos pugnare cõtra focẽſes eſt malum.
Exemplans dꝛ illa ſubſtitutio ꝗᷓ fit filio fu
rioſo ſeu mẽte capto in euẽtu moꝛij in fu/
roꝛe ſeu non ſana mene
Erẽptus.· añ i ſubtract ſublatus. extractꝰ
⁊ dꝛ ab eximo. mis.qſi ex aliquo emptꝰ.
1. tractus. l
Exẽptus vĩ iſte qͥ a ſuo iudice ſiue iuriſdi⸗
ctione oꝛdinarij ſubductuseft.
Exemptio ꝓpꝛie eſt vbi aliqua cõuẽtualis
eccleſia canonicoꝛuʒ ſecularium vl regu/
lariuʒ monachoꝛuʒ vel montalium imme⸗
diate ſubeſt papę Et eſt ouplex. ſalz vni
uerſalis ⁊ particulanis Oniuerſalis equę
cn vniuerſitate iunis ſctat ad papã. ita
ꝙ metropolitano aut dioceſano nihil iu⸗/
ris manet in eadẽ. Darticularis eſt ꝗ pꝛo
Parte in certis caſibo ab eoꝝ iuriſdictiõe
eximita alias ꝑtinet ad eoſdẽ.
Exeniiũ.nij.n.s munus paruũ⸗ꝛ quodcũq;
munus mittit alicuia vrĩ ab exenos qd ẽ
peregrinũ m Hug. Papias vicit: Exe⸗
nia pmia⸗ dona· muera. bñficia. Hñ Ecq.
20, Exenia dona excęcãt oculos iudicũ.
aberx 2ſennuius.
Exentera dicunt inteſtina · ꝗ ſic dicũt qſi

pPugnare cõtra thebanos eſt malũ the⸗

Exequię arũ.plis nũeri fę ge.i.officiũ mo:
tuoꝛũ. ⁊ obſeqͥa ꝗq fint circa ſepulturã. Iñ
hic ⁊ hęc exequialis.⁊ hocle.i.ad exeqas
ptinens· vel res exequiag.—
Exercitoꝛ dꝛ is ad que quotidianꝰquęſtꝰ⸗
vtilitas nauis pertinet. Magiſter vo na
uis dr cui tota nauis ⁊ ancoꝛa cõmiſſa ẽ
Exercitus. us.ui.i.collectio hoiuʒ ĩ expedi/
kioen
Exermis.ↄ.t.⁊ hocme.i.extra arma.⸗ exer/
mus.ma.mũ.idẽ.
Exeſus.a.i.icoꝛroſusextra vel ualde eſus

cõſumptuseuacuatus.

Exhauſtus.ſta.ſtũ.icõſũptus. euacuatus
extenuatus. r.
Exhebenus.ni.s.qdã gẽma ſcioſa ⁊ can/
dida·qua aunifices aurũ politt.
Exhęredatio eſt alicuiusa ſua ſubſtantia
vel hęreditate excluſio. alterius ſeu alie⸗
ni inſtitutio · veluti cĩ parẽtes exhęredãt
filios.? ſeibũt alienos heredes in teſta/
mẽto. Ita accipit᷑ Inſtit de exhere. libe.

Exitii.tij.n.s.i. toꝛmẽtũ· vel moꝛs· clades.

calamitas. caſus aduerſusexitus maus
Inge exitioſus. a. hicx hec exitialis 2

oc lei periculoſũ · vel qs infert exitiũ Jñ
exitiolũl· oiminutiuu a eud exitiũ.
Exiguus. gua/guuũ.i.paruus. dꝛ ab exigo
eſt oiuido⸗ quod enĩ exiguũ eſt al⸗
terus eget fuffragio hm Mug. BPapias
vicit: Exiguus imbeallis· infirmus · m
tum egẽs paruus.
Erilis. is. coĩs.t. ⁊ hocle.i tenuis? macer.?⸗
dĩ ab exꝛ bilus· vel exilis quaſi ſine ilih.
Nõ eni exilis videt habere ilia vel exilis
diab exeo · q poſſit quaſit Inguſtu exi⸗
re. Iñ hec exilitas. tatis.i. tenuitas. Et ꝓ.
pe. exilis videt᷑ eſſe aſpirãdũ qñ compo
nit ab hilus alias nõ. Oñ Mꝛati in epi.
Exilis domus eſt vbinõ multa ſupſunt.

Erilium.li.i ꝑegrinatio· uel vãnatio quaſi

extra ſoliũ eiectio.
Eximius.i.maximus pdarus nobilisſub/
limis: di ab ex imus· quaſi extra imũ
poſit. Et habet vim ſuꝑlatiui.vñ oſtruit
cñ gtõ plurali· vt DPauid eximi ꝓphetaꝑ
valde eminens. Iñ eximietas.· tathi. ſub
mitas magnitudo nobilitas claritas.
Exitus .tus tui. pla ſit: Nã exitus.i.finis·
PHñjñ Ouidius epi. Exitus acta pbat ca/⸗
ret ſucceſſibo opto. Quiſqᷣs ab euẽtu fac-

ta notãda putat. Itẽ exitus.i. moꝛs. Itey

exitus.i. egreſſus. VDñ ꝓphᷣa. In exitu iſxx
Erlex exlegis oĩs gei ſine lege extra legeʒ
7 dz ab ex lex.
Erodiũ.ᷣoij/i.primus cãtus initiũ cãtilenę
2 dĩ ab ex. ⁊ oda qð eſt cantus. Iñ bic H
exodiarius.rij i· cẽtoꝛqͥ cantũ incipit anñ
alios. exodiarius ria.nii.ad exodiũ ·uł
ad exodiariũ ꝑtinens.
Erodus.i/pe coꝛ.m.S.i.exit.⁊ dĩ ab exet

oda qd eſt via q̃ itus. viatio extra. Hi

quida liber vꝛ exodus·qͥ cõtinet exitũ vel
egreſſu ppli iſrael de ygypto.
Eroletus.a.i.i. excetus· nutrit.vel adult
DVDñ Plautus in Empidico. Pomi reliqᷣ
virginẽ exoletã.i.grãdẽ dĩ ab ex⁊ oleo
les. Itẽ exolet ta.i.valde.fetidꝰ.⁊ tũc dẽ
ab ex. oletus.i fetidus eſt nomẽ.
Exomnis.ↄ.ta hocne.iextra ſomnũet dĩ
ab ex ſomnus.

Exomologeſis.fe.g. grece · latine vꝛ feſſio

wel ces·ſiue ſit laudis.vt cũ oꝛ Matth.
xXj:Cõfiteoꝛ tibi pat cęli terrę ⁊c · ſiue ſit
peccatoꝝ. Et differta letanijs · ꝗ interp⸗
tant rogationes q; exomologeſis ꝑ ſola
Aleſſione peccatoꝝ agit᷑. Letanię ant ꝓpt

rogandũ veum ⁊ impetrãdũ in aliqͥ malo

miſericoꝛdiã eius fiũt.

Etoꝛabilis ↄ.ta hocle.quod fadie poteſt

exoꝛariſcilʒ ↄcedere rogata. Iñ exoꝛabi⸗
liter aduer. Et cõponit᷑ inexoꝛabilis.inõ
exoꝛabilis.

„

Eroꝛciſmus. mi. eſt increpatio vel cõiura/

tio aduerſus diabolũ ut recedatut ẽ illud

Tacharie.5? Increpet in te oñs ſathan.
IAnge hic hec exoꝛciſta.ſtęi.cõiuratoꝛ ul
mepatoꝛ. Inuocat eni ſuꝑ cathecumios

⁊ſuꝑ eoſqͥ habent ſpm̃ imũdũ nomẽ oñi
noſtri Jeſu chꝛiſti · adiurãs ꝑ eũ vt egre⸗
oviat abeoo

Eroꝛdiũ. dij.n. .. inceptio. IAtem exoꝛ diũ

dĩ pma pars oĩonis in rhetoꝛica: Qã bin
Iſidoꝝ in libꝛo etymo. DParteſoꝛonis in
rhetoꝛica arte ſunt quattuoꝛſcllʒi exoꝛdiũ
narratio· argumẽtatio⸗ cõcluſio. Maruʒ

—w

Zma auditor aĩuz puocat. Secunda res

geſtas explicat. Tertia fidẽ aſſertoꝛibus

Pel oꝛ ab ex quod ẽ valde.⸗ = iAfacit. Quarta finẽ totius oꝛonis ↄplectit
4

Et vt dicit Papiaſ. Exoꝛdiũ dꝛ pncipiũ

oionis · quod oꝛatoꝛ ĩſua cauſa facit·in q

redqdit auditoꝛes beniuolos· ociles. ⁊ at/
tentos. Iñ exoꝛdiarius. ria.riũ.i.ad exoꝛ-
diũ ꝑtinẽſ. Et hic exoꝛdiani rij. q incipit
vel exoꝛdiũ faadlt.
Exoꝛia rigf. p.i naſcentia.et dẽ ab exoꝛioꝛ·
Exoꝛs.oꝛtis.O.t.i.extra ſoꝛtẽ.⁊⸗ abijcit. . ⸗
egenter Wn Sap.2 Nemo noſtg ſit
exoꝛs luxurię noſtrę.i.alienꝰ uł extra ſoꝛtẽ
Exoꝛſꝰ.a.ũ.i.locut·icept: dĩ ab exoꝛdioꝛ

Exoſus.a.ũi. valde vel ꝑfecte odiẽs.⁊ con

ſtruit cñ actõ · vt exoſus bella.i. odiẽs val
de. Et bm Papiã: Exoſus eſt q aliquem

ocit. Odioſus vo qͥ odit᷑.

Expeditus.a. i.i exolutus liber pmptus.
dꝛ ab expedio dis.qð idẽ eſt qð liberare·
erxplicare · exoluere. Iẽ expedire.i.cõue/
nire vel pdeſſe vel vtilẽ eſſe bm hoc ſepe
inuenit inꝑſonale expedit vt ibi: Expedit

vobis ut vnus ho moꝛiat p pplo ne tota

gens pereat.

Exvpenſe ſunt ſumptus volũtarij Znon ne/

celſarij.1 di expenſa q̃ſi extra penſas⁊ de/
bitũ facta.
Experectus.aũ.i ꝑ ſe vigilans
Expers. pertis. 9·t. i· imunis · ſine parte. Iñ
expertius.a.i.i. expers bm Hug. Papiaſ
vo dicit: Expers.l. extra partẽ vel patriã
aliemis extraneus. Iñ exꝑtia.i.extranea
Expes oĩs ge. ⁊ deficit in obliquis.i.extra

ſpem vel ſine ſpe · deſperatus. Oñ Perſius.

niijni

net
Femdbt
lsinz

wWüng
Lüruil
rdiöſihn
nnet
atrmmnios
nidii
düwege⸗

enaüä
Nice
chad
b
vns plat
ünignapi
ſaun
5 lesld
ia ann⸗
mächt

attn
nildbiets
umnbet
nibetor
crdlis10
Wiohisi

u.
Eifplnn
4 d
rhntocſei
ntbictri
ne ton

Vonec deceptꝰ expes Et ẽquinte dei.

Expilatoꝛes bᷣm Eco. in ſu. hi ſunt qͥ ex re/
bus vacantis bęreditaſj aliqͥd ſumipiunt
⁊ expilant · de pe.dil.j.aut facta.
