tiũ aduenſus deos.⁊ dicit᷑ a gigas.⁊ ma/⸗
chia.i. pugna.

Gigas. gantis. ..t. vꝛz a ge. qdð eſt terra. et
gigno. vel genitus.q̃ſi gegãtes.i.de tera

geniti. Del dicunt᷑ gigantes ·qſi gegines
i. terrigenes: qꝛ filij terrę fabuloſę dicunt᷑
fuiſſe. Ge enĩ terra· gignes genus dicit.
Gillo. vide.S. gello.
Gymnas.is.i.pugnaluctacurſus. Dĩ a

gymnos.qð eſt nudus.qꝛ ſolent nudi ex/

erceri in talibusludis. Iñ hoc gymnaſiũ
ſiji. gymnas· vel locus in qͥ fiebat. Ante

eni in loco alieno certantes cincti erãt ne

u ſrv
u ſach
akmun
nns
mign
„
Nanehi
4 *
Eoſn
SA
₰
AArlle

Kce . e
AKNsl
u⸗ ₰
Gnoda⸗
. 5

msind

limmeſt

en .

X
bammon,
ni de
latſu,
1
ng

cit
oar

5 1
NN
W Ws

urzt

gon
ns.AN/

Rtene
Naur
sN.
ni 1 4
ud /
mnii
1 Wr
neratn

nudaret poſtea relaxato cingulo repente
pꝛoſtrat exaiatus eſt qͥda curſoꝛ:quare
exoↄalij decreto archonipomenes vt nudi

deinceps exercitarẽt᷑ ꝑmiſſum eſt.Ex illo

deinceps gymnas ⁊ gymnaſiũ victũ eſt

a nuditate· q; iuuenes nudi exercent᷑ ibi·
vbi ſola tantũ verenda cooꝑiebant᷑.Et
hinc facta tranſlatione ·ſtudiũ ſcholariũ.
magiſtroꝝ vicit᷑ gymnas.⁊ locus ſtudij
dicit᷑ gymnaſiũ. qñq; ipſum ſtudiũ·qꝛ
ſicut in paleſtra coꝛpusſicĩ ſtudio animꝰ

exercet. Et hinc accidit vt oiuʒ ppᷣe artiũ

exercitiũ · vel loc exercitij gymnaſiũ di⸗
catur.vt ſchola.Et vt dicũt quidã·gym/
naſiũ grece · exercitiũ vocat᷑ latine. Et hiĩc
gymnaſiũ oꝛ generalis loc exercitioꝛũ:
ãa balneaa loca ſcholariũ curſoꝛũ ·et
athletaꝝ·gymnaſia ſũt.quia ibi hoĩes in
ſui artis ſtudio exerceantur.
Gymnaſiarches.chis.pꝛincips in gymna/
ſio dẽ a gymnaſiũ.⁊ archos pꝛinceps.

Gymnaſiolu.li.i.paruũ gymnaſiũuł puuſ

locus ſtudij:vel paruũ ſtudiũ.

Gynnaſiſta. te coĩs ge. luctatoꝛ paleſtri⸗

ſatoꝛ dicit᷑ a gymnas.vdois.
Gymnia.nię.f.p.i.exercitiũ · quod fiebat in
ymnaſio. Meęc gymnitia.nię.idem.
Eywmnicug cared. dĩ a gymnas. vt Gym/
nicus ludus. Et eſt gymnic ludus velo/
citas viriũ gloꝛia. Cuiꝰ qͥnq; ſũt genera
ſcilʒ·ſaltus/curſus/iactus:virt᷑ luctatio.
Gymnos gręce latine dĩ nudusa vertit᷑ in
latinũ.⁊ dicit᷑ gymnus.na.nũ.

7 „

Gymnoſophilſta.ſtę.ↄ.p.i.doctoꝛ· vel ma⸗

giſter ĩ gymnaſio dꝛ a gymos.⁊ ſophi⸗/
ſta. Et ide gymnoſophiſtę victi ſũt qdã

philoſophi/qͥ nudi ꝑ opacas indię ſolitu
dines ſolebãt philoſophari adhibentes
tm̃ genitalibo tegmina ad modũ iuuenuʒ
q nudi exercebant᷑ in campo. Hñ Miero/
nymus in epla ad Paulinũ capło.pᷣ. Ht

gymnoſophiſtas⁊ famoſiſſima ſolis mẽ/

ſam videret in ſabulo.
Gyne grece latine mulier vicitur.
Gyn eceũ.pe. acuta · eſt locus vbi multę mu/
lieres ↄueniũt.vel eſt lupanar·vel textri/
nũ.qꝛ ibi multitudo feminaꝝ ad meretri/
candũ vel ad opus lanificij exercendi cõ/

neniũt. Iñ gyn cęarius.ria.riũ.qͥ vtit᷑ vel

tzeſt gyn ceo · vel texoꝛ in gyn ceo.
Gynecęarijſunt qͥ pannos imꝑiales texũt
inſerendo·ſericum aurũ.

Gyneceũ · etiã dꝛ locus vbi hec fiunt. vt. C

de murileg. ⁊ gynecea. lixxj.

Gingina ne· eſt caro vbi dentes gignũtur
1 dia gigno.gnis · eo e ibi vẽtes gignãt
Iñ ginginari ria.riũ.qð ad gĩginã ꝑtiet
Gion locus eſt· vbi Galomon fuit iunct.
Gipſum.pſi.neu.ge.cognatũ eſt calcia eſt
nomen grecũ. Iñ gipſeus.pſea.pſeuʒ.de
gipſo exiſtens vel ad gipſũ ꝑtines.Et gi⸗/
pſo.ſas.i.gipſo linire. Inde gipſatus.i.
gipſo linitus.

Giraculũ. li. eſt illud c quo pueri ludunt.

qð in ſumitate cannę vel baculi voluitur
⁊contra ventũ cum impetu defert.
Girgillus li.m.S.dẽ inſirumentũ feminaꝝ.
qð alio noĩe dꝛ volutoꝛiũ: dꝛ a girus.ri.
q]ä vertendo in girũ inde fila deuoluũtur
Filũ eni de colo vucit᷑ ĩ fuſũ ·a fuſo in ala⸗/
bꝛum vel traductoꝛium · ab alabꝛo in gir/
gillum vel deuolutoꝛiũ · a girgillo in glo⸗
micellũ.a glomicello· in pannũ · a panno
in telã. Iteʒ girgillus eſt lignũ mobile ex

quo funis in puteũ cum ſitula oimittit᷑ ad

hauriendũ aquam. .
Giroua gus.ga.gũ.i.erroneus inſtabilis·
circũcirca vagans.

Girus.giri.m.s.⁊ hoc girũ giriiuenitur.i.
circuituscuruuscoꝛona.circulus.

Git · eſt genus leguminis ſimile cimino in

quãtitate. ſ̊ nigri coloꝛis.⁊ in pane dul/
coꝛando ſpargit᷑.vt vieit glo. Iſaię.27.
Del vt dicũt medici: Git calidũ ſiccũ ẽ
in ſecundo gradu.Et eſt git herba · ꝗᷓ inter
frumentũ oꝛit᷑.⁊ ſemẽ nigrũ quaſi trian/
gulũ facitaliquantulã habens amaritu/
vinẽ ꝓtutẽ habet diſſoluẽdi cõſumẽdi.

G ante A.
Glabellus.la.lũ.i.nudꝰ.ſine pilis. Iñ H̊ gla
bella. lę. gna capitq; nuda eſt ⁊ ſine pilis.
Glaber . bꝛa.bꝛi.i.lenis facie·imberbis.ſine
ilis curioſus:nudus vel timoꝛoſus. Oñ
lug de ciui. dei. Glabꝛos inqͥt aut male
barbatos videmua.
Glabꝛio.bꝛionis.maſ.ge.i.caluꝰ.nł imber/
bis · vel timoꝛoſus/ K dicit᷑ a glaber.
Glaciecula.lę.i.parua glacies.

Glacies ei· oꝛ quaſi gelaquiesi gelata aqᷓ

⁊ dꝛ a gelua aqua. Iñ glacialis.⁊ hocle.i
frigidus glacie plenꝰ. De glacie vic Do/
natus. Mater me genuiteadem mox gi/
gnitur ex me. “M

Gladiatoꝛ.toꝛis.m.t.ĩ qͥ gladio dimicat.

Et eſt nomen cuiuſdaʒ officij quod olim
romę exercebat᷑ in arena. Iñ hbęc gladia/
tura.rę.qrs illa/uł ludꝰ lle Et glaangto
W 2

ria. riũ. qð ptinet ad gladiatoꝛes xel q

exerceta gladiatoꝛe. DOñ gladiatoꝛiꝰenſis
i.enſis gladiatoꝛis.⁊ gladiatoꝛius ludus
q exercetur a gladiatoꝛe.
Gladius.ij.m. s.i.enſis pugio mucro vel
ſpata. Gladiꝰ tñ generalit᷑ oꝛ. Enſis ĩ plio
S8Sʒ enſis ferrũ tmẽ·gladiꝰ vo tot. Nꝛo⸗/
pꝛie aũt gladiꝰ oꝛ q̃ſi guladiꝰqꝛ gulã vi⸗
uidit. Ma cętera mebꝛa ſecuri magis ſolẽt

truncari.̊ gladio collũ tma ad h̊ pꝛimuʒ

factus eſta ẽ etymologia.Et ſcias ꝙ mu/
cro· enſis· ſpata·ſunt ſynonyma. Iñ gla⸗
iolus.li.paruus gladiꝰ.Oladiolus etiã
dr ꝗdã herba·qꝛ ſit folijs gladio ſilis · tirſo
cubitali:floꝛibus purpureis.
Glandicula.lę.i.parua glans.Et coꝛ.e.
Glandioſus.ſa.ſũ.i.glandibo abundãs.
Glandula.lę.f.⁊ H̊ glandulũ.li.idẽ ſcilʒ
pars inteſtinoꝝ· vel nodus qͥ ſub cute na/
ſcitur ex humoꝝ abundantia:⁊ coꝛ.pe.
Glans.dis.f.t.eſt fructus quercuũ.Glan/
des etiã dicũt᷑ maſſę plũbeę factę ad mo/
dũ glandiũꝗq ꝓijciuntur cũ fundis.
Glarea.reę.i.argilla/ſcilʒ terra humida.vel
lapilli parni quos flunius trahit. VPnde
a dnr ſuper glaream.
Glaucoma.matis qð antiqͥ dicebant hęc
glaucoma.mę.i.macula in oculo· ułnebu⸗
la.vel caligo oculoꝝ.⁊ obſcuritas.Dnde
Plautus. Glaucomã oculis ſubijciemus
eũq; ita faciemusut qð videt ne videat.
Glancus.ci.m.s.dꝛ quidã piſcis.⁊ dicit᷑a
glauci ·qð gręci dicũt albũeo ꝙ ſit albo.

Iñ glaucus.ca.cũ.i.ſplendidus.vt oculi

glauci.i.ſplendidiihabẽt enĩ candoꝛẽ ad/
mixtũ viroꝛi. Et glauc.ca.cũ.i.ſubniger.

Eſt en glaucus coloꝛ ferrugine ſubniger

Et glaucus viridis? flauus. Glaucus g

albus.ſplendidusſubnigerrubeflanus

viridis dicit᷑. e glauc dicit᷑ albus vel
ſplendidus: vel flanustractũ eſt a gręco.
vo glaucꝰ dicit᷑ viridis · vel ſůniger
tractũ ẽ a Glauco · q dĩ deus maris. QDRã
coloꝛ maris viridis ſubniger eſt. Inde
laucitas. tatis. hęc glaucedo. dinis.
leba. be.f. p.i. vurus ceſpes cũ herba.⁊ dẽ
a globus . qꝛ ſit quaſi globꝰ. Iñ H̊ glebula
le.⁊ H glebella.lę.oimi.a gleboſus.ſa.ſũ.⁊
inde gleboſitas. tatis. Item a gleba hie
glebo bonis.i. ruſticusaratoꝛ.
lyceriũ.ſ.s.ꝓpꝛiũ nomen mulieriscauſa
adulationis ⁊ blandimenti:quadã dimi/
nutione impoſitũ· vt mea glyceriuʒquaſi
mea dulcicula. dicitura glyi.·

Glyci vel glycon grece· latine dicit᷑ oulce.
Glirius.rin.riũ: gliricus.ca.ci.i.ſtupidus
toꝛpẽs ·ſomnolẽtusqͥ multũ doꝛmit. Gli/
rius.ria. riiætiã dẽ de glire factus. vel ad
lirem pertnens.
Glis · gliris · quoddã gen muriũ/qð multũ
doꝛmit.⁊ dicit᷑ ſic· quia ſomnꝰ facit glires
pinguesa creſcere.Cota enĩ hyeme doꝛ⸗

miunt quaſi moꝛtui exiſtuntęſtate reui/

uiſcunt.⁊ dr a gliſco.ſcis. ¶quo etiã glis

gliſſis icarduusq aliter vẽlapa. Stema
gliſco. ſcis. dĩ ̊ glis.tis.tra argilloſa DPñ

Glis aĩal · glis terra tenax · glis lapa vo⸗
cat᷑. Ris pꝛimũ ·glitis tenet altera·tertia
gliſſis. Ais aĩal·tis fra tenaxſis lapa vo⸗
catur · Hic aĩal.hęc terra tenax· hoc lapa

vocatur. Sic genus nomen cognoſcit

⁊ genitiuus. Itẽ a gliſco. ſcis. hec glis gli⸗
vis.i.mufa panis· vel vini.

Gliſſoſus.ſa.ſũ.i.lapoſus:ułlapa:ſeu gliſſe

plenus.⁊ dicitur a glis.gliſſis
Gliteus.tea.teũ.i.terreus.⁊ d a glis tis.

Glitoſus.ſa.ſũ.i.argilloſus.⁊ dr a glis.tis.
Globus. bi. m.s.⁊ H̊ glomus.mi.⁊ hoc glo

mus. meris.differunt. Glomus.mer eſt

coadunatio? glomeratio filoꝝꝑ Glomus

mi.illud idẽ· vel circulus. Globus vo eſt
aliarũ rerũ coadunatio ⁊ cumulus.Camẽ
ꝓpꝛie dẽ globo qðdlibet ſolidũ rotundũ:
ſcilʒ ſolida rotunditas habens tres eq̃les
vimẽſiones.vt mundus. Dñ mũdus dẽ
Pꝓpe globoſus ul globat. Dñ Martialis
Mundus genitus ex quattuoꝛ elemẽtis

Idẽq; totus ĩ modũ ſpherę globat. Iſf̃

loboſus.ſa. ſũ.⁊ ↄꝑat᷑. Iñ globoſitas.tat
§ loꝛia.rię.i.frequens fama cũ laude.⁊ di
a darus.quaſi claria a frequẽtia daritatis
vel dicit᷑ gloꝛia·q̃ſi glaurea.i.gerenslau⸗

reã. eſt etymologia. Iñ gloꝛioſus.ſa·ſi.

⁊cõꝑat᷑. Iñ gloꝛioſitas.tatis.Et cõponit
ingloꝛioſus.ſa.ſũ.qͥ eſt ſine gloꝛia.i.triũ/
his.⁊ ingloꝛioſus:imemo: gloꝛię.
loꝛiola.lę.viminutiuũ.i.parua gloꝛia.

putridũ. Onde. Glos ris flos eſt. b glos
glotis fęmina fratris. Glos gloſſis lignũ
vetus eſt de nocte ſerenum.

Gloſa. ſe. d a gloſſa qð ẽ lingua Et viſtat

inter cõmẽtũ · gloſam · trãſlationẽ. textũ
Cõmẽtũ expoſitio ẽ ꝓboꝝ iũcturã nõ ↄſi/

derãs. btm̃ ſenſũ · deſeruit enĩ expoſitioni
ſnię alicuius libꝛi ⁊ nõ cõſtructioni litterę

Accipit tamen qñq; cõmentuʒ largius

Glos glon..f.t.i.cognata · ſcllʒ vxoꝛ fratris
ßglos gloꝛis.i.flos.ſ glos gloſſis.ẽ lignũ

ſ

ſnten

uapſ

nensl
ſtmn
rrſ

ulen

nseb
Mpolt

edenl
lnics
unt⸗
n

Wiran
ained
Mſen⸗
en
glu
Uenem
sahrd⸗
l
a
E
iighats,

liocgo⸗

Lanmneneſt
Gos
cbuspoſ
misn
notizſſt
Mnis
nchnins
Wsr
i en
icpt
uul ni⸗
i
Nofuns
ſeiſgin
ßo
Plulyn

ſaom
nilttent
rgns

*

ſcilʒ p quolibet libꝛo tũc ſic viffinit᷑ Cõ/

mentũ eſt pluriuʒ ſtudio vel doctrina in
mente habitoꝝ in vnũ collectio. Gloſa ẽ
expoſitio littereę ipſius ſnię:quę nõ ſoluʒ
ſentẽtiã · h etiã vᷣba attẽdit. Bel gloſa dꝛ

expoſitio ſentẽtię litterã cõtinuãs ⁊ expo/

nens. Oñ vꝛ gloſa · quaſi gloſſa.i.lingua·
qꝛ tanqᷓ; lingua doctoꝛis adeſſet ⁊ exxo/
neret · ſic litterg exponendę inſiſtit.⁊ ſenſũ

enudleat. Crãſiatio/eſt expoſitio ſentẽtie

aliã linguã.TCextus eſt liber ipſius do/
ctoꝛis cõtinẽs tractatũ ſine litterę vel ſnię
expoſitione. Et a gloſa vꝛ H gloſula.lę.i.
ꝑpua gloſa.⁊ gloſarius ria.riũ.qui gloſat·
vel q; gloſatur.
Gloſſa.ſę.illingua.⁊ ꝓduẽ pmã. OHñ. Vſſe

caret gloſſa. ꝑ quã frangunt ⁊ oſſa.Inde

gloſſula.i.parua gloſſa.

2

Gluten.tinis.n.t.eſt fra tenax vtilis ad cõ/

pages nauiũ alioꝝ vaſoꝝ:qð ⁊ bitumẽ-
inis vẽ. Iñ glutineus.nea.neu.i.de gluti/
ne exiſtes · vel ad glutẽ ꝑtinẽs.⁊ glutino/
ſus. ſa.ſu.i.plenus glutine:vel tenax.
Glutini.ni.n.s.dã quicqͥd cõiungit · ſcilicʒ
vinculũ. Iñ hoc glutinariũ.rij.idẽ. Mꝛo/
pꝛie tamẽ glutinũ · ẽ illud tenax · qð fit de
glutine ad aliqͥd liniendu.⁊ coꝛ.ti. DHnde

in Turoꝛa. Inuiſcat limus ſic? ex glutino

quodam.
Gluto.onis.m.t.i.leccatoꝛ:vel deuoꝛatoꝛ.

G ante Nuel D

Gnarus.ra.ri.i.ſciens·peritus.doctus.ſcilʒ
qiu ex arte ſcit qualiter aliquid fiat vel ſit

faciendum · vel qualiter fieri debeat:ſiune

illud faciatſiue nõ.⁊ dꝛ gnarus ꝓ narus.
⁊ apponit.g.per pꝛotheſim.
Gnatus gnati.i.filius:quaſi generatus Et
hec gnata.i.filia:quaſi generata.
Gnauus.ua.uũ.vicit᷑ p nauus.⁊ apponit᷑
ibi. g. per pꝛotheſion.

Gnidqus. oi. gnido inſula eſt. de qua ct.

27 Et vix deueniſſemus circa gnidum.
Gnoſtici·quidã heretici qͥ ꝓpter excellẽtiã
ſciẽtię ſe ita appellare voluerũt.Miam na/
turã dei eſſe finguntdeũ autẽ eſſe bonũ ⁊
malũ ſuis dogmatibus fingentes.
Golgotha ſyrũ eſt:: interpᷣtat᷑ caluaria·nõ
ob caput . vel caluitiũ Adę. qð mentiunt
ibi ſepultũ. ̊ ob decollationẽ oãnatoꝛu.
NVñ Joãnis.i ? Hebꝛaice golgotha.
Goliardi·bufonesioculatoꝛesidem ſunt.
Golias.lię.ppꝛiũ nomen cuiuſdã philiſtęi
quẽ intfecit Pauid Oñ TRuroꝛa.Exigu⸗

magnũ vicit puer ille Goliam.
Gomoꝛ menſura eſt antiq continẽs quiq;
ſextarios.
Goꝛgon · interpꝛetat᷑ terroꝛ.
Goꝛgones.quas fingunt poetę meretrices
fuiſſe crinitas ſerpẽtibo· ꝗ ſe aſpicietes cõ
uertebat in lapidẽ habentes vnũ oculũ·
quo iuicem vtebant᷑. Fuerũt vo tres ſo
roꝛes·ſcilʒ Stennio· Euriale.? Meduſa
vniꝰ pulcritudinis: Phoꝛcynis filię vniꝰ
oculi:quo ita ſxectatoꝛes ſtupꝑefaciebant ·
vt etia vertere eos putarent in lapides.
Goꝛgones dicte quaſi geoꝛge.i. tre cul⸗
trices: nam ge terra/oꝛge cultura dꝛ.

G ante
Gꝛabatü.ti.n. S.i· reclinati capit ſuſceptio.
⁊ videt᷑ cõponi ex gra qð eſt caput.⁊ ba/
tin· qð eſt gradus·ſcilʒ ad qð gradumur
vt ibi caput reclinemus. Genus lecti ẽ.⁊⸗

ꝓdudi penł. Inuenit᷑ etiã hoc grabatũ.po.

coꝛ/ p gremio. Dñ. Oꝛo gremio grabatũ ·

o lecto pone grabatũ.

raculus.li.auis quędãvicit᷑ a garrio.is
Eſt enĩ loquaciſſimũ genus aĩalis: voci/
bus inpoꝛtunũa coꝛ.cu.
Gꝛadale.lis.dꝛ a gradus:q;ꝛ gradatim ca/
nitur poſt reſponſoꝛiũ·pᷣm Mug.. Quidi
tamen dicunt graduale. lis.
Gradarius.rij.i.palefredus: dꝛ a gradus
Et ẽ equus mollis inceſſus ſine ſuccuſſa/
tura innitens incedens. Et gradarius·
ria.riũ.quod fit gradatim.
GOꝛadatiocoloꝛ rhetoꝛicus eſta ſit c dep/⸗
cedenti voce ſubſequẽs foꝛmat᷑quaſi ꝑer
gradũ vocũ.vt Quid leuiꝰ fumo vel flã/
maflame·qͥd flamine· ventus/quid vento
mulier.quid muliere· nihil.
Gꝛadiuus.ui.i.mars:⁊ oꝛ a gradus:q gra
datim incedit᷑ ad bellũ. Del gradiuus s
gradin di/qð eſt vibꝛatio haſtę. Oel gra
diuus dẽq̃ſi craton diuus i.potẽs deus.
Gꝛadus.ous. oui. vẽ illud per qd aſcendit
ad altare.vel ad pulpitũ:vel ad aliũ ſocũ
Gꝛadus etiã eſt ſtatus.⁊ ꝓpꝛie dignitat.
Et gradus ẽ iter oꝛdinatu. Iñ gradatim
iꝑ gdus. Itẽ gradus 'm Goff.? Voſti.
Iſũ.de conſan.⁊ affi.ẽ qdã habitudo ſiue
diſtantia ꝑſonaꝝ ad iuicẽ conſanguitate
T affinitate ſibi cõiunctaꝝfacta collatiõe
ad cõem parentẽ. Del eſt vniꝰ pſonę vi/
ſtantia ad aliã in linea cõſan guinitat vt
l.j. c ſe. S.vſq; ad.S. affinitatts.
Gꝛãme. mes · grece latine vꝛ linen vſfi greel
lI5

dicũt hoc grãma.tos i. littera Dñ Theo⸗/
dolus. Gꝛecoꝝ pꝛimus veſtigat grãmata

Cadmus. Jñ grãmatus:qͥᷣ ſumit initiũ le/
endi· vel qui paginas legere poteſt.
Brãmatica. cę. vel grãmatice. ces. oꝛ a grã/
ma · qð eſt littera·q̃ſi litteralis ſciẽtia ·non
a pᷣma parte ſui.q; pᷣ tractat de lris.v p et/
fectũ · qꝛ efficit litteratũ. Dñ ſic deſcribit᷑:

ꝓnũciandirecte conſtruendi gnara.
vĩa genmio.nas.eo ꝙ germinet · ſicut ro⸗
bur oĩs lignicutis ⁊ ſꝑecies ·qꝛ ſit firmiſſi⸗
ma. Specialiter tame gramẽ eſt qdã her⸗

ba ꝗ naſcit᷑ ex humano ſanguine.Et etiaʒ

qdã alia herba:ꝗ etiã moꝛtua recenti her/

ba renaſcit᷑.⁊ vulgo ita vocat.⁊ dĩ ſi qꝛ

multũ germinãdo multiplicet᷑. Mel vꝛ a

ſitu. ſcilʒ ab agro · q; plurimoꝝ agroꝝ ſit.
PDñ ⁊ ipſũ gręci agreſte nuncupauerunt.

Qñq; etiã iuẽit᷑ ꝓ radice talis herbę. Iñ
gramineus.nea.neũ.qð totũ ẽ ex ꝗgmine·

vl qð ad gramen ꝑtinet.⁊ ꝗninoſus.ſa.

ſũ·quod gramine abundat vtlocus.
Grandęuus.ua.ui.pe p.i.grandis euiſcilʒ
ſenex? dĩ a grande.⁊ ęuũ.Nñ Innocẽtiꝰ

lxxvij. viſ. QNuicũq; i ꝓbo grandęuꝰ zc.

Grandiloquꝰ.qua.quũ.i.grãdia loquẽs.
Grandis.dis.ↄ.t.⁊ h de.i.magnꝰ.Sʒ grã/
dis ad coꝛpus. Magnꝰ ad ainʒ refertur.
ñ granditudo. oinis.⁊ H grãditas.taſj.
t cõponit᷑ grãdis ꝑgrãdis:tamgrãdis
qᷓ;grandis.i.valde grandis.

Grandiſonus.na.nũ.i.grandia ſonans.
Grandiuſculus.la.lũ.pe.coꝛ.i.aliquantulũ

grandis.

Grando.vinis.dĩ a granũ.ni.eo ꝙ ſimili/

tudinẽ grani habeat. Iñ grãdineus.nea.
neũ grandinoſus.ſa.ſum.
Granũ.ni.n.s.eſt generale nomẽ cuiuſlibet
ſeminis dĩ a grandis:q creſcẽdo grãde
efficit᷑. Per excellẽtiã tñ frumẽtũ oꝛ gra/
num Iñ h̊ gnuliũ.li: h̊ ꝗnellũ.li.vimi.Et
H̊ granariũ.rij.locus vbi granũ reponit᷑.
Gꝛaphia.phię.i.ſcriptura.⁊ dꝛ a graphos
i. criptoꝛ. Itẽ gphius.phij h̊ graphiũ.
phij.i.ſtilus cũ quo ſcribitur in cra.
ꝛaſſatoꝛ. tor.m. t. qͥ mudeliter agit latro-
pdatoꝛ:ſęuiens crudeliter.⁊ homicida.
Gꝛates.tin.fę.ge.i.gratię. Sed grates deo
agunt. Gꝛatia vο hoĩbus. Sed ſępe vnũ
a alio ponitur.
ꝛatia.tię.dĩ a gratis.Et eſt donũ.vel do⸗/
natioamoꝛ di gtia·q̃ſi gratis data. Iñ

Grãmatica·eſt ſciẽtiarecte ſcribẽdi:recte

ramen. inis.n.t.põt vici glibet herba. et

beęc gratiola. lę.vimi.i.parua gratia. Iñ

gratioſus.ſa.ſn.i.plenus gtia.Et dẽ ꝓpꝛie
Klioſus ·qͥ plus vnicuiq; q; meret᷑ tribuit.
Gꝛatuitus. ta.tũ.i.gratis datus.⁊ habit .

Gꝛatus.ta.ti.tria ſigẽt. Naã gratus.i.ꝗtiaʒ

ſeruãs·gratioſus/acceptabilis placitus.
Et gratus.i.memoꝛ beneficij. Et gratus.i.
remuneratꝰ. Et ꝓducit pᷣma. NDñ Dꝛatiꝰ.

Gꝛata ſuꝑueniet quęnõ ſperabit᷑ hoꝛa.

Gꝛauaſcellus.li.m. S.ialiquantulũ grauis.
Gꝛauis.uis.ↄ.t:i̊ ue.dĩ a grãdis:quia q

grandia ſut· guia ſolent eſſe. Et eſt graue
de naturaᷣ guidũ de accidẽti.i.fcũditate

vt Arboꝛ grauida pomis.⁊ mulier quida

fętu. Itẽ graues dicimꝰ autenticos: vene⸗

rabiũes. Oñ cõtẽptibiles.leues dicimꝰ.
Et ðꝛ grauis ꝓ cõſilio. cõſtantia:qꝛ non

leui motu viſſilita fixa cõſtantię guitate

conſiſtit. Iñ hęc guitas.tatis.i.firmitas

venerabilitas maieſtas⸗ h̊ quedo.vinis.

Gꝛauitas ex pondere aĩ ⁊ ſentẽtia cõſtat.

Sʒ grauedo/vel guitudo coꝛpoꝛis ẽ.Itẽ

quita hoĩs ętas ꝛ guitasꝗ eſt dedinatio

a iuuẽtute in ſenectutẽ nec vũ ſenectusſᷣ
iã nõ iuuẽtus.Ite grauis multa ſigt.Oñ.
Pondus ꝑſona .vir.lectio·fſęmina pᷣgnãs
Quodq; moleſtat᷑· dicit᷑ eſſe graue.
Gꝛauiſonus.na.nũ. Gꝛauidicus.ca.cuʒ.⁊
Gꝛauiloquꝰ.q̃.quũ.i.ꝗuia ſonãsvicens:
loquẽs.i.põderoſa:moleſtia:vehemẽtia.
Gꝛecus.ci.fuit rex gręcię. Iñ hbec grecia. cig.
⁊ hinc gręcus.ca.cũ:⁊ gręculus.la.luʒ.Itẽ

gręci diuiſi ſunt in quiq; partes. Quida

dicũt᷑ attici·qͥdã boetes.qdã ęoles/quidã
doꝛes· quidã iades. Hñ ⁊ linguę gręcoꝛũ

.

doꝛica.iadica.

Gꝛemiũ.mij.n. s.i.ſinus.Iñ gremiolum.li.

vimi: gremioſus.ſa.ſũ.⁊ gremiat.ta.tũ.
qui habet gremii. 4
Gꝛeſſus.ſus.ſui.i.paſſus/vel pes.vel veſti⸗

giũ pedis dĩ a gradioꝛ. Iteʒ greſſus. ſa.

ſu.participiũ.

Giꝛeſſutus.ta.tũ pe. P. qᷓ magnos habet pe

des. vel magnos facit greſſus.
Gꝛex. gis.m.t.differt ab armẽto:q; armẽ/
tũ maioꝝ eſt aĩaliũ.vt equoꝝ·bon. Grex
minoꝝ. vt capꝛaꝝouiũ.
Gꝛillus.li.nomẽ habet a ſono vocis hic re/

tro ãbulat.terrã terebꝛatſtridet vociba.

venatur eni foꝛmicã. Iñ hoc gnilletum. ti.
locus vbi abundant grilli.

Gꝛiphes.phis.maſ.ge.uł griphe.phes.eſt

ciol qᷓdrupes. pennatũ. Süt eni griphe⸗

dicunt᷑ quĩq; ſcilicq · attica · boetica · eolica ·

i
nan⸗

4
un
nla
Ues
Gln
bin
Wc
Phe⸗
hale

mkhh
urdh
ibe
nlig
Eckmn
rid
MWe
nindcte
zi i
indnndo
mmöns
gn.

„

mutau

niol.

Gae⸗
5

„WV
6

.
WNV,

4
„

nyyn

glites ferę.⁊ ſunt in oibus leonibo ſimiles

ſter alas ⁊ facies:qᷣbus aqͥlis cõueniũt.X⸗
multũ equos infeſtãt⁊ eis imicant᷑ adeo
qꝙ; equitẽ armatũ cuʒ equo in ſublime ra/
piãt. Mlbm Remigiũ: Gꝛiphes ſt aialia
terribilia? foꝛtia · ꝗ coꝛpꝰ habẽt leoninũ ·⸗
pedes aut ⁊ alas ⁊ roſtrũ vt aqla: iõq; ꝑ
frã currũt vt leoneſ.ꝑ aera volãt vt aues
Gꝛipus.pi.i.ſuꝑbꝰ.ceruicoſus. Vnde ca/
nes ſuꝑbos ignobiles gripos vocamꝰ.
uia pꝛę cęteris ſuꝑbi ſunt.
Golſus ſan i.i. rudis· villanꝰ. Iñ H groſſi⸗
tas. tatis: hęc groſſitudo.inis: H̊ groſſi/
cies.ei.Et hic groſſus.ſi.Et ſũt groſſi fic
imaturę inhabiles ad comedendũ ꝓbe
pꝛimitiuę·ꝗ ad pulſũ venti facile cadunt.

Pñ Npod 6“. Sicut ficus mittit groſſos

ſuos · c a vẽto magno mouet᷑.
Gꝛucula.lę.diminutiuũ.i.parua grus.
Gꝛuinus.na.nũ.qð pertinet ad gruem.
Oꝛumus.mi.i.cumulus/aceruus:cõgeries.
Iñ h̊ grumulus.i.in eodẽ ſenſu.Itẽ gru⸗
mus. vel grumul. oꝛ ager a tumoꝛe. Et H
gruma. me. cruſta ꝗ fit iĩ lateribo dolij ꝓpt
vinũ. In grumoſus. la. ſ.⁊ bęc grumoſi/

Sꝛũda.oę.f.p.i.inferioꝛ pars tecti capanę

a qᷓ ſtillat aq̃. Iñ H̊ grudula.lę.dimi. Et H
grudatoꝛin.rijidẽ qd grũda· uł qð ſtillat

a grũda.vel ſuꝑ quod ſtillat. Et ꝑ cõpoſi /

tionẽ · hec ſuggruda.vę.qð eſt int tectũ
parietẽ· vel ipſa grunda. H
Oꝛus · gruis.auis gdã.⁊ dĩ a ſono vocis.

G ante B

Guadia · debita cõſtitutio. Iñ guadiare.i.
guadiã conſtituere:vel guadiã firmare.
uardia feuda ſunt · quę cõſtituũt᷑ aliqb⸗
a cuſtodiã rei domini cõſtituentis.

unardio:v ille cui talis cuſtodia eſt com

miſſa Hl oꝛ guardianꝰ.qͥᷣ etiã ẽ ſuꝑioꝛ int
fratres minoꝛes cuſtodiens conuentũ.
Gubernio.onis.i.gubᷣnatoꝛ dꝛ a gubno·
Guidagia · dicũt᷑ ꝗ dant᷑ p oucatu · vel cõ/

uctu ꝑ terrã alicuius:vt ſecurius vadat

vSzʒ gabelle oant de ↄtractibo. vt de em⸗
ptione per emptoꝛem ⁊c.
Gula. lę.ſ.p.i.anterioꝛ pars colli. Poſtioꝛ
yo dꝛ ceruix.⁊oĩ a gala.qꝛ illa pars colli
ſolet eſſe candida.vel dẽ a gutture. Inde
guloſus.ſa.ſũ.i.leccatoꝛ.⁊ guloſitas.tatis
Et coꝛ. gu. Oñ Auroꝛa. Cępas p manna
turba guloſa petit.
Gulo.onis.iK gulonusni ãbo /ꝓ leccatoꝛe.

Gulus.li. genus nauigij pene rotundũ ad

modũ gutturis
Gumi.nen.ge.indecli.eſt lachꝛyma arboꝝꝑ ·
ꝗẽ qſi gutta.⁊ pᷣ gutta exit a ligno⸗ inde
dureſt.⁊ fit gumi. Iñ gumoſus.ſa.ſũ.
Gurdus.da.du.i.ĩept.ſtult᷑.iutilisiĩxoꝛ/
tunꝰa pcipue ĩ comeſationibo recipiẽdis
Gurges.gitis.m.t ꝓpꝛie eſt locus altus et
ꝓfũdus in flumine. Der tapinoſim tamẽ
ponit᷑ ſeępe ꝓ mariiuł p loco ꝓfũdo ĩmari·
quã tapinoſum ſolẽt etiã autoꝛes eleuare
ꝑ adiũctionẽ epitheti iſtius: ſcilʒ magn
T altus· vel vaſtus· vel cõſimilin.⁊ dicit
gurges a guttur.qꝛ ẽ q̃ſi guttur fluminis
Et coꝛ. pe.in gtõ Bnde Huidius de arte.
Quo minime credis gurgite piſcis erit.
Gurgulio. onis.f.t.quędaʒ pars in oꝛe · cui
ꝓximũ ẽ rumen cuius meat ad os ⁊ na/
res ꝓtẽdit᷑habẽs viã quavox ad linguã
tranſmittit᷑.vt poſſit verba collidere.ꝗtẽ
gurgulio iuenit ꝓ quodã vermeqͥ come/
dit legumina·ſᷣ in hac ſigtione debet po⸗/
tius ſcribi per.c.
Gurguſtiũ.ſtij.cella modica·uł dom pau/
peru· anguſta:ſecreta: tenebꝛoſa. DNel lo/
cus tabernaꝝ tenebꝛoſus vbi turpia con/

nuinia fiunt. Delvbi piſces mittuntur. vel

rete piſcatoꝛiũ. ODñ Job. Jo. Nunquid

implebis ſagenas pelle eius.⁊ gurguſtiũ

piſciũ capite eius
GBurgutinus.na.nũ.i.ad gurgitem ꝑtinẽs
⁊ dicitur a gurges.gitis.⁊ ꝓducit.ti.
Guſt.ſtꝰ.ſtui.vnꝰ de qnq;ʒ ſenſibo coꝛꝑis.

Gutta.tę.eſt aqua ꝗ ſtat ⁊ paꝝ fluit.Stil/

la vo ꝗ cadit·hinc ſtillicidiũ ·ſtilla cadẽs.
Stiria eni gręcũ.i.gutta. Iñ dĩ ſtilla vi.
Dü aut ſtat ⁊ pendet de teciᷣ vel arboꝛibo
qᷓi glutinoſa gutta ẽ. Oñ gutta· q̃ſi glutta
i. glutinoſa·a glutine· Dduʒ ceciderit ſtilla.
Gutta etiã dꝛ qdã infirmitas Itẽ gutta
eſt ꝗqdã ſpecies aromatica·ſuauis odoꝛis
guſtus aut amariſſimi. vẽ alio noĩe aro/
mata Mñ. Eſt pluuie gutta ſpẽs vel aro⸗
matis extat. Dicit ſępe paſſio gutta foꝛe.
Guttoſus. ſa. ſu.i. guttis plenus.
Guttula. lę. diminutiuũ.i.parua gutta.
Guttulus.li.quidã minutus piſcis.
Guttur. turis.n.t.eſt pars colli.⁊ dĩ a gar/
rio. ris · quaſi garrur. q; inde garrit ꝓce/

dit: ꝓducit pꝛimã. Hñ Auroꝛa. MNuod

guttur tranſit non cõperitur iii.
utturna. nę. f. p.i.infirmitas gutturis.ꝗ
ſolet cũ inflatione gutturis euenire. Iñ
gutturnoſus.ſa.ſuũ.habẽs talẽ ifinnnate.
4

—
*
Wä

Gutturniũ.nij.qdã vas aq̃tile ·ĩ inferioꝛi

ꝑte ꝑfoꝛatũ:qð inferius deguttat aquã.

Guttus.ti. m. s.genus vaſis vnguẽtarij ꝓ

bꝛeuitate a gutta vict. Iñ h̊ guttũ.gutti
vnguẽtũ ĩ eodẽ repoſitu.VDñ Juuenalis

Mõ oppoſito pauid tegit ĩiguina gutto.
Guua · vel guina.vas vitren·ulł cucurbita
qð ventola dꝛ.⁊ videt᷑ dici a gula:quaſi

guloſa in ſanguine accipiendo. Papias

vo dicit: Guua vas vitreũ ꝗq a latinisa

ſimilitudine cucurbitę vetoſa vocat quę

aĩata ſpiritu ꝑ igniculũ in ſuꝑfſiciẽ trabit

ſanguinem.

H aonte 21

Abel · interßtat iuſtus· ulluctꝰ.

b qũᷓᷓ noie ꝑfigurabat᷑ occidẽdus.

Idẽ ⁊ vanitas· q cito ſolutus
vel ſublatus eſt ſubtractus.
Habena.nę.f.p.i.loꝛũ ⁊ retinaculuʒ freni.⁊
dꝛ ab habeo .qꝛ ea habemꝰ.i.retinem eqͥs
Iñ habenatus.ta.tũ.i.habenã habens/uł
habena oꝛnatus. S
Habenula.lę.diminutiuũ.i.pua habena.
Habilis.lis.ↄ.t.⁊ hoc le.i.ad habendũ cõ/
modusaptꝰ.⁊ oꝓpoꝛtunꝰ.ogruæa cõꝑat᷑.
Iñ habiliter. adu.⁊ ̊ habilitas.tatis.Et
cõponitur iuhabilis.i,non habilis. Inde
inhabilitas. tatis.
Habitabilis. lis.ↄ.ta hᷣ le.qð habitari põt

7 dẽ ab habeo. Et cõponit inhabitabuis.

i.nõ habitabilis. Et hoc habitaculũ.li.

Habitus. tus.tui.i.q̃litas coꝛpon ꝑ appli/
cationẽ adueniẽs:difficile mobilis. Ma/

bit ille nihil aliud ẽ.qᷓ; habilitas ad actũ

Itẽ habit ẽ veſtimẽtu. vt Iſte monach½

babitũ gerit monachalẽ. Itẽ habiti. ſla⸗
tus.ul volũtas.uł appetit. vel actus ſiue
paſſio habeẽdi. Itẽ habit᷑ ẽ particpiũ ð

habeo. Itẽ habit.ta. tu. ponit p pingui.

Inñ habitudo.vinis.i.cõpoſitio coꝛoꝛis.
vel moles· vel pinguedo. Mel habitudo
dẽ aptitudo:uł ꝓpetas habẽdi:uł cõue⸗
nientia. Iñ habitudinariuſ.ria. riũ/qͥ aliq̃

habitudine ſe habet ad aliqͥd vel quod

ꝑtinet ad habitudinem.
Haerianiquidã heretici ab Haerio victi
ſunt. Mi offerre officiũ · vel ſacrificiũ pꝛo
deſunctis ſpernunt.
dalitus. tus. i. odoxuł ſpũs. pd. ha. Pñ
Halitus eſt flatus alitus nutritus habet᷑.

Hamis.tis. m.t.i.fuſtis ancupabilis.ſcilicʒ

virgula quę ſuſtinet rete qͥ capiũt᷑ ferę:ul
quęleuat rete · in quo capiunt aues.

Ham'. mi. m. s.ẽ ferrũ recuruũcñ qͥ capiũt

piſcesa ꝓpd.pꝛimãſᷣ̊ amoas.eã coꝛ. Nñ.
Dnã ſꝑ amo ciiꝰnõ ſoluoꝛ ab hamo.Ha
mus etiã ẽ macula loꝛicę. ꝓduẽ pmã. Iñ
bamatus. ta.tũ.i.curuatꝰ ad modũ hami
vel vncinis circũdatus:vel ſquamis con/
textus. Hñ.j. Regi7e Et loꝛica hamata.
Diĩ eni hamꝰ aſſer cõclauis:qͥ ſubtegit᷑ trę

in vineis ſub arboꝛibus defendendis.vel

in domo circa ſcrinia ⁊ theſauros.vt ſi ali⸗
quando fur ingrediat᷑eius pedibꝰ ĩfigat᷑
⁊ ita fur depᷣhendat᷑.⁊ ſic coꝛ.pꝛima.
Hara.rę.qñ ponit᷑ ꝓ ſtabulo poꝛcoꝝ aſpi⸗/
ratur coꝛ.bmã./p altari ꝓducit pꝛima⸗
non aſpiratur.vide.S.in ara.
Haſta.ſtę.f.p.ab aſtu dicitqꝛ aſtutũ qri
oñm in ea vtenda.
Haſtifer.ra.rũ.qui fert haſtam.

Haſtiger.ra.ru.i.haſtam gerens.

Haſtile lis n. t.e p. onit p ligno lancee ?

ꝓ ꝑte cãdelabꝛia ſtipite virecte pcedęete.
Haſtiludiũ.dij.qͥdã ludus militũ cũ haft.
ſcilʒ qñ eqtes currũt ⁊ frangũt haſtas.
Hauſtus. tus. tui.i. attractio· euacuatio⸗ uł
bibitio. Itẽ hauſtusẽ ius hauniẽdi aquã
de puteo vicini cui eo inuito iure ſeruita/
tis aſcribitur.

Hauritoꝛiũ:vel hauſoꝛiũ.n. S.dẽ loc de qͥ

l vbi haurit᷑· vel inſtrumetũ hauriedi.

Paurkat rhrii. qð ꝑtiet ad hauriẽdũ.

auſtra.ſtrę.f.p.qð ⁊ hauſtruʒ inuenit.i.
rota hauritoꝛiaab bauriendo aq uas qð
etiaʒ h girgillus vicit· q; in girum verti.

H ante

Hebdoas.adis.pe.coꝛ.ẽ ſpaciũ ſeptẽ dieꝝ
dĩ ab hepta · qð eſt ſeptẽ.⁊ doas·qð eſt

Dies.Et ſimilit᷑ vꝛ hic ogdoas.adis.ſpa⸗

ciũ octo dieꝑ.⁊ vicitur ab octo ⁊ doas.

Hebdomas. vis.⁊ GB hebdomada.vę.ꝛ

ab hepta grece · qð latine dꝛ ſeptẽ. q̃ſi he⸗
ptomada:a nũero ſeptẽ dieꝝ·qrũ reꝑeti/
tione menſes: annia ſecula ꝑagũt᷑.Hñ

Danielis. ? Hebdomas vna⸗ coꝛri.do.
Iñ hebdomadari.ria.riũ.qð ꝑtinet ad

hebdomadã. Et h hebdomadarius. rij.ꝗ

ꝑ hebdomadã curã gerit ꝓ ſocijs ſuꝑ ck⸗

barijs · vel in choꝛo officiũ facit. Et vt viẽ
Napias: Mebdomada deberet ſcibiꝑ

p.:nã deriuat ab hepta gręco.i.ſeptẽ la/

tine q; apud latinos.p.ante.o.nõ repit
tranſit.p.in.b.Itẽ hebdomades etiã ſunt
cõceptiones quę fiunt in mẽte·quę ꝑtun

note ſunt oĩbus/ vt Si de qualibo eqlia

. , **
ſapyi⸗
ia Hi⸗
, .
Ahm
ſnnn ,
mcn
gnige
Wstſi
gec 4
rab iſgr
vami
or
Wpaner
1.
ain —„

H lu
enti
icibſt
biſ.
nno⸗l
Neſeutn

tnt!

N
de
ſiten⸗
iti
gond.
MS
uEna
i lunt
en

cu

demas · que relinquũt᷑ ſũt ęꝓqualia:partim

nota ſapietibo tm.vt incoꝛpoꝛea ĩ loco nõ

eſſe. Et declinat ̊ hebdomas.adis.⁊ plu-⸗-

ralit.hebdomades.haꝝ hebdomadum.

Heber fuit ꝓnepos Sem.ꝛinterpᷣtat᷑ trã

itus. Et hiterßtatio eſt myſtica · eo ꝙ ab
eiꝰ ſtirpe trãſiret deusnec ꝑſeuerareti eis
trãſlata ad gẽtes gra. Ex ipſo eni oꝛti ſũt

hebꝛei. AUb heber hebꝛeus. bꝛeü. bꝛeũ. quocd
interptat tranſiẽs · vel traſitus· vel tranſi /
toꝛ ꝓpter ᷣdictã cauſam. Dñ hebꝛei dicti

ſũt q dã hęreticiq̃ſi tranſitoꝛesqͥ noĩe ad/

monent.vt de peioꝛibus ad melioꝛa trã/

eanta pꝛiſtinos erroꝛes relinquant.

Hebenus.ni.pe.pꝛo.ſę ge.arboꝛ ꝗ ceęſa du /
reſcit in lapidẽ · cuiꝰ lignũ nigꝝ ẽ.⁊ diĩ he /

benũ. Iñ hebenin na. nũ. ð hebeno exiſtẽs
Hebes.bet.i.pigertardus/obtuſus:ſtupi
dus amens.
Hebeo.onis.vel hebeon.onis.i.pauꝑ. Iñ

hebeonei. vel hebeonite dicti ſũt qͥdã hęre⸗

tici ·q̃ſia pauꝑtate intelligẽtię. Chꝛiſtum
enĩ ꝑ ꝓuentũ ſolũ viꝑ iuſtũ putãt effectũ

Hiſemiiudęi ſunt: ita tenent euangeliũ
vt legem camalit ſeruent. Iñ hebeoneus

neęa.nęũa hebeonicus.ca.ců.

Hebetudo.inis.ſ.i.pigritia:fatuitas:ob/⸗

tuſio · tarditas.Et iuenit᷑ ſcriptũ ꝑ bi.qͥdã
tamen vo lunt ꝙ ſcribatur ꝑ.be.
Hectheca.cę.ꝛ ſolariũ. Oñ dicit glo.ſuꝑ
illud Exech. 4i? Hecthecas ex vtraq; ꝑte
c. Mecthecas quas romę vocãt ſolaria.

de cgnaculoꝝ ꝑpietibus eminẽtia · velm/

nialia ab eo qui ea pꝛimo ĩuenit.
Hectoꝛ.tor.pe.gti coꝛ.ſicut gręca ꝓpꝛiaĩ oꝛ.
vt Ilctoꝛ.oꝛis. Mectoꝛ.oꝛs. Oñ DOuidiꝰ
Hectoꝛa donauit Pꝛiamo/pꝛece motus
Achilles.

Hedera.derępe. coꝛ. gen⸗ berb ‚qð arbo⸗/

ribꝰ adhẽt. ⁊ dꝛ ab hęreo.res.q̃ſi arboꝛibo
rependo adhęreat. Iñ hederinꝰ.na.nũ.

Hedus. di.m.s.eſt fętus capellę. Iñ hedu/

lus.li.diminutiuũ.i.paruus hedus.
Helchana · interßtat dei gelus. vel dei poſ/
ſeſſio.⁊ coꝛ.pe.DPñ ANuroꝛa. Melchana qͥ
dñm poſſeſſio dicitur illos.

Heleiſon · vel potius eleiſon.eſt quoddam

verbũ grecuũa idẽ eſt quod miſerere. Pñ
oꝛ Chuſſte eleiſon.i.chꝛiſte miſerere.
Helena.nę.pe.coꝛ.ꝓpꝛiũ nomen cuiuſdam

Heliades.oę.maſ.ge.filius vel nepos ſolis
dĩ ab helios·qð eſt ſol.Et ſubtracta de

ſyllaba ab heliades.dꝛ ̊ͥ helias heliadis.

filia vel neptis ſolis.
Helias ꝓpꝛiũ nomẽ.⁊ intepᷣtat᷑ oñs deus.
Heli vel potius eli lama eſabthaniidẽ qð
deus me'. deus me vt qͥd dereliqͥſti me.
Heliodoi ꝓpꝛiũ nomẽ cuiuſdã viri.⁊ iue/
nit᷑ pe ꝓ. Dñ.Dꝛati. Hoſpitio modico
recto comes Heliodoꝛus. Inuenit᷑ etiaz

⁊coꝛrepta ñ Hantheon.Coꝛpus He⸗/

liodoꝛi fodiũt abeũtq; latent· Sicut eni
CTheodoꝛus coꝛ.pe.ſᷣm cõem vſum · ita et
Heliodoꝛus.licʒ aliqñ iueniat pe ꝓ.DNDñ

Juuenalis. Lautoꝝ pueros artẽ dicens

heodoꝛus/qð autoꝛitati aſcribimus.
Helios gręce·latine dicitur ſol.
Heliotropia.pię.qdã gẽma valde dara
ꝑſpicua ꝗ coloꝛes mutat ſᷣm variationẽ
coloꝝ in ſole.vñ rubea apparet in mane ⁊
veſpere.⁊ d ab helios:qð ẽ ſol.⁊ tropos ·
qð eſt cõuerſio. Oel oꝛ ſic·qꝛ poſita in la/
bꝛis eneisradios ſolis mutat ſanguineo

coloꝛe reꝑcuſſosſ̊ extra aquã ĩ modũ ſpe

culi ſolẽ accipit. Inuenit᷑ etiã heliotropiꝰ
pij pꝛo eodem lapide.
Heliotropiũ.pij.eſt ꝗdã herba: dicit᷑ ab
helios.qð ẽ ſol.⁊ tropos conuerſio · quia
ſolis motibus folia circumacta conuertit.
Dñ ⁊ a latinis ſolſequiũ dꝛ. Nam ⁊ ſole
oꝛiẽte · floꝛes ſuos aperit · ſero claudit cum
ſol occubuerit. Ipſa eſt quã latini incubũ
ſiluaticũ vocant. HMæc⁊ verrucaria dicit·
quia extinguit verrrucas.

Hiliſeusinterpᷣtat᷑ oñi ſalus:quia multas

virtutes fecit.⁊ famẽ pellens:populuma

moꝛte liberauit: ſaluaunuit.
Hema grece · ſanguis interptat latine.
Hemathia.i.ſanguinolẽta ꝓpt᷑ mita bella.
Hemicyclus.cycli.i.dimidiꝰ circulus.⁊ oꝛ
ab hemis? cyclus. Dñ hemicyclus qñq;
dr ſedes dimidiũ circulũ habens.i.arcũ.
Hemma.mę.ꝗdã menſura mediũ ſextariũ
cõtinensa dꝛ ab hemis.qð ẽ dimidiũ.
Hemiolius.lia.liũ.i.cõtinens totũ⁊ oimi⸗/
dietatẽ. Inde hemiolicus.ca.cũ.
Hemis dicunt greci vimidiũ.

.

Hemiſpheriũ.ſpherij.i.oimidiũ ſphere.
Et ſunt duo hemupheria · ſcilʒ ſupius et

inferiꝰ. Supꝑius colimus nos ⁊ antei nr̃i

Inferius colũt antipedes noſtri eoꝛum

antei · ſi tamẽ verũ eſt iſtos pplos eſſe.

Hemiſtichiũ .chij. vꝛ vimidius vſusa oꝛ
ab hemis · qð eſt dimidiũ.⁊ ſtichos·qH

eſt weſus.
Hemitheos.thei.i.vimidiꝰ deꝰ.ſcilʒ qͥ ex

ꝑte pꝛis uł matris eſt tm̃ deꝰ ᷣm wetgs.

——N=W

Hemitogium. gij. n. .i. oimidia togaa dẽ
ab hemis. ⁊ toga · qo eſt veſtis.

Hemitriceus.tricei.i.febꝛis acuta· Et ſunt

tres hemitricei:minoꝛ:medius.⁊ maioꝛ.
Venatini ·gigãtes ·ſiue robuſti:ſiue poten/
tes qaut humiles cõſurgẽtes. .V
Hẽnon · vallis triſticięuł vallis int᷑fectiõiſ
Heęnophoꝝ.ri.vas vinariũ aptũ ad ferẽ/
vũ vinũ dꝛ ab hęnon·quod eſt vinu⁊
phoꝛos/quod eſt ferre.
gnon grece · vinũ vicit᷑ latine.

Heęnomelilu.li.i.vini:vel mulſi ⁊ mellis cõ/

fectio·⁊ dꝛ ab hęnon.qð eſt vinũ: mel.
Hepta greęece· latine vicitur ſeptem.
epthemimeris · eſt qdã ſpẽs ceſurę · q̃ ſe⸗
ptuma ſyllaba naturalit᷑ coꝛrepta ꝓducit᷑.
Septima vicoreſpectu triũ ſpondeicoꝝ

pedu:vt h: Cantalus⁊ ſene perijt iniuria

mẽſe.Et fit in pꝛincipio quarti pedis/ſiue
ſuper ſeptimã ſyllabem.
Herba. bę.vꝛ ab aruo.Jacto enĩ ſemine in
aruũ·nõ longo tẽpoꝛe poſt ipſũ pullulat ĩ
herbã.vel qꝛ terrę ſixis radicibo adheęret.
Iñ h̊ herbariũ.rij.i.locꝰ vbi herbę creſcũt
vel abũdant. Iñ herbeꝰ.bea.beũ.de her/
ba factus:uł ad herbã ꝑtinẽs:vel viridis.
Et herboſus.ſa. ſũ.i.plenꝰ⁊ abundãs her/
bis. Et herbidus. da.vũ.pe.coꝛ.i.herba

plenus·herboſus . vel qͥ habet herbã. Inde

hecherbiditas.tatis.
Herbilis.ↄ.t hᷣ le.pe.coꝛ.i.hęrba abũdãs
Herbilis etiã vocat anſer herba paſtus.
Herbula. lę.pe. coꝛ.i.parua herba.
Hercules · d q̃ſi heris cleos i.lite gloꝛio/
ſus · ab heris · qd eſt lis deos glia:vel q̃ſi
heros gloꝛioſus/ab heros⁊ ceos.vel q̃ſi
herę.i.oñęſcilʒ Junonis gloꝛia·ab hera⸗
deos. Iñ hercule lea.leũ.⁊ herculinꝰ.a.ũ
Herebus. bi.i.infernus.⁊ dꝛ ab hęreo:q;
nimis adheęret illi quẽ capit. Et ẽ hereb⸗
ꝓpᷣe tartarus:ſcilʒ ꝓfundiſſimꝰ loc infe/
roꝛũ. Et coꝛ.pe. Vnde Aucanus in.22
vtinã cęliq; deis herebiq; liceret.
Peredicapa.pę.ↄ.p.qui hęreditatem al/
terius capit.
Heredipeta.tę.9.p.qui alterius hęredita/
tem petit · vel cupit.
Heęrediſcinda · Oę.9.p.qͥ alterius heredi/
tatem ſcindit-vel aufert.
greditacula.lę.imi.i.pua beęreditas.
HPereditalis.lis.O.t.⸗ Hᷣ le.⁊ hęreditarius.
ria.rin.ĩ eodẽ ſenſu/ſcilʒ ad hęreditatẽ ꝑti/

nẽs · uł qͥ hẽditatẽ accipit. uł accipe debet.
Pereditas ·eſt ſucceſſio ĩ vniuerſũ ius. qo

