Vrreſtare eſt aliquẽ vel bona ſua ꝑ mãda⸗
tũ iudicis impedire.ne remoueat᷑ a loco

„

donec cõquerẽti reſpõdeat.vt.cij.de cri.

fal. 7.l. legatoꝝ. ff. de interdic' rele.

— ₰

Arideo.des.ſi.ſũ.n.Si.ad aliqd ridere.uł
c ridente ridere. Etiã idẽ eſtqð faueo.

Arnigo. gisxi ctũ.pe.coꝛ.ac.i ſurſũ ul val⸗

terrã ſcind ere vel ſulcos

de · vel ad aliqͥq regere.⁊ dẽ ab ad.⁊ regg
mutata. d..r. Oñ Cerẽti. Ilmige aures
Hamphile. H
Armipio.pis.pui.ptũ.a.t.i.iuaderead ali-
quid agendũ raꝑe: vel aggredi.
Hrogo. gas.pe. coꝛ. a. p. i. ſupbire. Itẽ ar /
rogareẽ ꝑ ſuꝑbiã ⁊ arrogatacqͥrere. Iñ
arrogans.i.ſuꝑbusſe extollens. Iteʒ ar-
rogare eſt aliquẽ qͥ ſui iuris eſt in filiũ re/
ciꝑpe. Iñ arrogat᷑ filius· d ille qͥ ſic aſſu⸗
mitur in filin:x arrogatoꝛ eſt pater qͥ acci/
pit aliquẽ hoc modo in filiũ. Et vifferũt
arrogare ⁊ adoptare/q; ille adoptatur qͥ
nõ eſt ſui iuris.ᷣ̊ alterius ptãti ſubiectus.
Sʒ arrogat ille·qͥ pᷣmo ſui iuris eſt.⁊ per
arrogationẽ tranſit in ptãteʒ patrisſcilʒ
arrogatoꝛis. Oñ.rrogo qͥ ſuus eſtſed
habet meus eſſe neceſſe Patris adopto
ſuũ ·ᷣ patris ꝑmanet idẽ. De hoc de cog.
le.c. vnico. in glo.

Irſeuerſe verbum eſt defectiuũ impatiui

modi ſecundęꝑſonę.i.auerte ignẽ dici

ab ardeo· vel arſeuerſe v puerbiũ.

Articulo.as.are.a. p.i.ſubtiliter coniũgere
vel copulare. „*

„

Arto.tas.tare.i.frequent arcere wel copu⸗

lare. Inde h̊ ⁊ B artabilis.⁊ h̊ le. Iñ etiã
ꝑ cõpoſitionẽ: coarto.as. Inde ꝓybalia.
Vrtuo.as.qʒ nõ eſt in vſu: cõponitur ex·
artuo.tuas..diniderea deartuo ſimiliter
ꝓ diuidere.⁊ eſt ppꝛie viuidere ⁊ ſeꝑare
artus a ſe iuicẽ.vt de gallinis: ſimilibus
Inde verbalia Hñ Plautus. In capti⸗
nis ego erũnatus ⁊ deartuatus ſũ miſer.
Aruſpicoꝛ.aris.pe.coꝛ.d.pii.diuinare.

Aſcendo.dis.di.ſũ.n.t.i.ad aliquẽ altũ lo⸗
cum ſcandere. Inde aſcenſus.a.ũ.
Aſcio.cias.aui.a.p.i.acuere vel dolare.ab
aſcio.ſcis.vel aſcia.

Aſcio. ſcis. ſciui.ſcitũ.n.q/i. adiũgoadqͥᷣro.

ex ada ſcio ſubtrahit᷑.v.Et cõonit cuʒ

eilſdẽ. retinet.d.cauſa oifferentię: dicit᷑

adſcio.ſcis.i. voco. Inde aſciſco.ſciſ. ad/
ſciſco inchoatiuns.
Aſcribo.bis.pſi.ptũ.a.t.i.aſſerere:adijcere
Aſpero.as.a.p.i.aſperũ facere.Et cõponit
exaſperogas.
Aſpergo. gis ſi. ſũ.a.t.i. diſtter operire· p/
fundere.⁊ ꝛ ab ada ſpargo mutatur.A
in. e. ⁊ ſubtrabit᷑. o Inde aſpſoꝛiũ: aſper⸗
gito. tas.⁊ aſperſo.as.frequẽtatiua.⁊ ab
aſperſo.as.aſperſito aliud frequentatiuũ.

14

Aſperno.nis.aſpꝛeui.tũ.a.t.i.valde ſonere

Inge aſꝑnoꝛ. aris..p.in eodẽ ſenſu. veal

cõponiturꝑ ſe exad.⁊ſperno.

Aſpicio.cisxi.ctux.a.t.i.ante vel ad alicdd

ꝓſpicere.ab ad ⁊ ſpecio mutata.e.in.i.et

abiecta. d. Inde aſpectus, us. ui. aſpecto

as.rrequentatiuũ. .
Aſpiro.ras.raui.n.p.i.anhelareconari · de⸗
uenire. valde ſpirare· vel fauere. Et trac⸗

tuʒ eſt a ventis q qñ flant ⁊ aſpirãt:nau/

tis fanet: dicit᷑ ab ad. ſpiro abiecta. o.
Itẽ iuenit᷑ ꝓ eleuari. Oñ in cãtiq. Vonec

aſpiret dies.⁊ indinent᷑ vmbꝛę.
Aſpoꝛto. as.are.a.p.i.poꝛtare · abire · alõge
alioꝛſu abſẽtare remouere. de loco ad lo/
cñ poꝛtare· Et cõponit᷑ ab ab. poꝛto · mu⸗
tato.b.in.s.ſicut aſpello differentię cauſa:
ne ſi appoꝛto appello viceremab ad con/
oſita eſtimarentur.
piſciſequi. ab ad.⁊ ſectoꝛ. aris.
Aſſentio.tis.ſi.ſũ.n.qli.aſſenſu pᷣbere.Iñhᷣ

A

ſſectoꝛ Ar. is. ctat.ſij.D. .i. ſequẽdo adi/

aſſenſio.onis.⁊ H̊ aſſenſia.ſię.i.cõſenſus in

q̃libet re.⁊ h aſſenſus.us.ui: aſſentaneus

a. i.q cito bet aſſenſũ.⁊ aſſenſoꝛ. ſaris.v.
p.i.adulari: nã adulatoꝝ eſt aſſentire. Et

aſſentioꝛ tir..q.inenit᷑ in eodẽ ſenſu. Oñ
Geñ.54 Aſſenſi ſũt oẽs.i.cõſenſerunt.

Aſſentiſco.cis.inchoatiuiũ.i.cipio aſſẽtire.

Aſſero.ris.ſeuiitũ.n.ti.plantare.ſ̊ aſſero
ris.rui.ſertuʒ. a.t.i.liberare: manumittere.
Itẽ aſſerere.i.affirmare· vel adiũgere. Iñ
alſer aſſer/qꝛ vnus olteri inſerit᷑. Iñ etiaʒ

aſſerto.as.frequentatiuũ.

Alſſeuero.ras.raui.pe.p.i.affirmo:ułaſſero

Dĩa ſeuero. as. qo nõ eſt in vſu.
ideo.des.di.ſũ.i.iuxta ſedere.vel com/

parari.⁊ aſſimilari vel eſſe ſimilẽ. In pᷣma

ſigtione cõſtruit᷑ cuʒ dtõ ⁊ accuſatiuo in

eodẽ ſenſu. vt aſſideo te aſſideo tibi. Et

qñ cõſtruit᷑ cũ dtõ eſt neutꝑ · S̊ quãdo cũ

accnſatio ẽ actiuũ. Iñ aſſeſco. ſcis. frequẽ⸗

tatiuũq̃ſi inchoatiuũ pꝛo aſſideſco.
Alſſiduo.as.are.a.p.ieſſe vel fieri aſſiduũ.
AWſſigno.as.a.p.i.diẽ figere· vel dare vel
ex ponere. “”M”
Aſſilio.lis.lire.a.q.i.aggrediiĩuadere.ĩxe/
tere.Et in eodẽ ſenſu cõſtruit᷑ ci datiuo⸗

actõ. vt. Aſſilio męnia: aſſilio męnibus.

Atẽ aſſilire·neutꝑ.i.cum gaudio ſalire ad
aliquid. Inde aſſultus.tus.tuii.impetus
aſſuptus ſaltu.⁊ aſſalto.as.frequẽtatiuũ.

*

Aſſimilo. as.are. a. p.i. valde ſimilare. JIn⸗
uenit etiã aſſimiloꝛ. lan.v.p.ĩ eodẽ ſenſu.

Aſſocio.as.a.p.i.ſe alti amicabilit᷑ iĩgẽ.
Aſſiſto.ſtis.ſtere.i.iuxta vel circũ ſutere ad
ſeruitium. S
Aſſueo.ſues.ſueui.vel aſſuet ſũ.n.s.i.val/
de ſuere. Inde aſſuetudo.vinis.⁊ aſſuet
g.ũ.⁊ aſſueſco.ſcis.ĩchoatiuũ.Oñ.Quod
uer aſſueſcit leuiter dimittere neſcit.
ſſũ ades adeſt.i.qſens ſũ: dĩ ab ad ſuʒ
mutata. v.in.s. Quidã tñ ꝑ.o.ſcribunt cã
conſoꝛtij pꝛimę? ſecunde ꝑſone.
Aſſumo.mis.mere.a.t.i.qad ſe vel ad aliqͥd
ſumere.
Aſterno.nis.aſtraui.atũ.a.p.i.ad vel iuxta
uł valde ſternẽ ab ada ſterno abijcit.d.
Aſto.ſtas.ſtiti.ſtitũ.n.p.i.iuxta vel in con/

ſpectu · vel ad ſeruitiũ ſtare.
Aſtrepo.pis.puin.t.iuxta/ vel in cõſpectu

ſtrepere · vel ſtrepitũ facere.
Aſtringo.gis xi.ſtrictũ.a.t.iuxta ·vel in cõ/
ſpectu ſtringere · yel cogere.
Aſtruo.is.rue//ti/affirmare · aſſerere aſſi⸗
milgare.

A ante CE

Attamino.nas.n.ꝓ.i.aduerſari.ab ada ta/

mino, as. v. mutato in. t. Itẽ attaminare.i

purgare farinã cũ ſetatio. PHapias dicit:
Attaminare inqnarecoꝛrupe⸗vſurpare.

Attero. ris.triui.tritũ.a.t.i.valde tere. Oñ
Job. 4 Vonec atterat celũ nõ euigila⸗

bit. Inde atrritus.a..⁊ attritio.
Atteſtoꝛ.aris.d.p.i.valde teſtari.
Atticinoꝛ.narl.v.p.i.ad ignẽ ticiões adui/
ttineo. nes.ere.nui.tũ.n.s.i.valde tenere

Vl pertinerea pertinet ad ꝓpinquos.vt:

Aſte attinet mihi ĩ tali gradu.⁊ vꝛ ab ad.

Attingo.gis.tigi.tactu.i.valdeułiux tan/

gere. vel accidere vꝛ ab ad. ⁊ tango mu/

Attono.as.a.p.i.ſtupefacẽtrere tonitruo.
Attrabo.his.traxi.tractuʒ.attrahere.a.t.i.

dlag ſe trabere-adbꝛeuiare. ex ada trabo.is.

Attrecto tas.vel magis attracto attractas
a.p. i. frequent attrahere · iuxta tractare.
ꝓxe tangere palparea vgenn ppꝛi ad
tactũ coꝛpalez ꝑptinere. DHnde Geñ. 262
Si attrectauenit me pꝛ meꝰ vel attracta/
uerit bm aliã litternnnn.
ttribuo.is. uẽ. utũ.a.t.i. ſepatim adiũgo.

Al ante B

Auctionoꝛ.qarl.d.p.i.mercariułres ſtrenue

lugen
aaßi
niumn
ucut
uco.
Kua⸗
1rial
p
gmn
Hugu
gummun.
oo ⸗
ſno⸗
WMolsn⸗
Hultn
adn
Paler⸗
ſeyti
Tucho!
Auento
olaure
pusj⸗
dan
cac⸗
ahil.
ſu Ad
sEr
Ceoa
leeſuen
Nne⸗
lüet⸗
vnnig
Geun
Mii:
eqhve
Tefate
Tene
Mr
titen-
Tune
wbun:
ſiouſa
dr
Mnmn
rſede
lereb⸗
Uend⸗
Nann
eo 6.
lien⸗
ſo
nt

„ „

is

eud
i
es
t
da
urſg
buntci

dat⸗
mnarei
diot
ſurpare
wi Bi
vigi/

h.
uli

ktenae
oeN

c

Auitn

Mimmd.
Neatl
we
cns
nnn
Gis
umun⸗

nuuͦg⸗

gſpen⸗

4

augere. Inde auctionatoꝛ. tor qð qnʒ
accipit᷑ p ĩꝑatoꝛe. In etiaʒ auctionanius

ria. ri.i.mercatoꝛ:qui res ſuas auget.
Auctito.tas.pe.coꝛ.i.frequenter augere.
Aucto.tas.i.frequenter augere.

»

7 dꝛ ab auceps.⁊ qñ; onit᷑ p augurari
acqͥrere. Inde aucupatoꝛ.trix.aucu/

patio.⁊ H̊ ancupat.tus.tui.⁊ coꝛ.pe.Oñ

Duidius epi. : ITlucupoꝛ infelix · incerte
murmure famę.

Yudeo.des.auſus ſũ.vᷣbũ neutro paſſiuũ

i.ſumo. Inde audax.i.hſumptuoſus.

lia:anditoꝛ.trix.auditio.onis: audit.uſ.

ui.⁊ hoc audimen ꝓ eodẽ.

Auellere.eſt auferre violenter· vel extirpa/

re. vt.ff. de incen. rni.nau.l.iij. S. nõ ſolui.

MWueho.his.auehẽ.i.aſpoꝛtare.ᷣm HapiiX.
Auento.tas.taui.auentare.i.auenas era⸗/
dicare. Et dicit᷑ ab auena· bm Mug. DPa⸗

pias vo dicit: Auentare eſt tuncare et
eradicare.

nis. Oñ Lucanꝰ. Mia ceęſar auet. Et Bir⸗

rhia. Si vare multa otesqcqd auebis

habes. Et nota iuenit · aue · auete · aueto

anetote · auere/ p ſaluũ eſſe. ſicut· ſalue · ſal /
uete. ſalueto · ſaluetote· ſaluere. Et idẽ di⸗/

cendũ eſt de aue ⁊ vale · b̊ vale in receſſu ·

ſalue aue in aduentu pꝛopꝛie Mel ſalue

vtrũq;ſcilʒ aue ⁊ vale cõpꝛehendit. VPñ
Greciſmꝰ. ITue dic veniẽs · de iure valeq;

recedẽs.Moc verbũ ſalue compꝛehendit

aueq; valeq. ⸗
Auerſoꝛ.ſaris.i.deteſtoꝛ.pᷣm Hapiam.,.

ARuerto.tis.ti.ſũ.a.t.iiremouere.Ondepᷣs.
Auerte oculos meos:ne videant vani/

tatem. Iteʒ auertere.i. poſt tergu vertere

Inuenitur etiam auertoꝛ.teris.uerſus ſũ.
verbum deponens. i. ſpemere · vilipende⸗
re recuſare. Oñ Boeti ĩp̃̊.de cõſolatiõe
Heu heu qᷓ;ſurda miſeros auertit᷑ aure.
Auerunco.cas.caui.a.p.i.auenas euellẽ.
Mam runcare vicunt euellere.

Aufero aufers abſtuli ablatuʒ.i.eriꝑe·tol

lere. ab ab. 7 fero .
Auferro.ras.raui.rare.i.ferrum auferre.⁊
Dicitur ab ab. ⁊ ferrũ.

Augeo.ges.auxi.auctũ.angere.a.s.i.am /

Z

Auare aunerufl dare.
.

ugeſco. ſcis ꝓbũ ĩchoa. i incipio augeri.
Augmẽto.tas.are.aui.a.p.i.amplificare.

Inuenit etiam in deponenti genere. au⸗

Snentn eri in cogen ſenſu.

uguroꝛ. rarl.. p. i. viuinare. Iñ ꝓ̈balia.
⁊ auguriũ.rij.italis dĩuatio.ſᷣm Hug.
Vñ Guidiꝰ epi. Nꝛotin ipſa meos au
guroꝛ eſſe deo 8. Di etiã guguro.ras.neu. H
Zet etiã augurioꝛ quattuoꝛ ſyllabaꝑꝝ.
Dñ Geü. 44 Cyphus quẽ furati eſtis
ipſe eſt in quo bibit oñs meus: in qͥ au⸗
guriari ſolet. Sʒ foꝛte vitio ſciptoꝝ lr̃a
ibi eſt coꝛrupta.⁊ ibi debet eſſe augurari.
Papias aũt dicit: ¶uguroꝛ cõe antiqᷣt
ꝓ quo modo dꝛ auguro.ras.raui.ratum.
neutꝑ · Sʒ dic ꝙ auguroꝛ nũc eſt deponẽ/
tale.⁊ magin vſu q; auguro.as.
Auieo auies.i.ligare.verbũ defectiuun.
Auro.ras.raui.ratu.dꝛ ab auru.⁊ cõponit᷑
cñ in.vt inauro.as.⁊ cũ de.vt deauro.as.
⁊idẽ eſt qð aurum alicui rei ſuper ppyner⸗e·
Auroꝛo.ras.raui.rare.i.illuminare.⁊ dicit
ab auroꝛa.⸗re.
Auſcultareeſt obedire attendere: audire
mãdatũ cũ effectu.vt in.c.illud.de maio.
obe.in glo. H
AMuſpicoꝛ.aris..p.i.diuinare. Iñ ̊ auſpi
catio. onis.⁊ H auſpicatus.tus.ui.
Auſtrino.nas.a. p.i.coꝛrũpe· viciare· ma/
crum facere.⁊? dꝛ ab auſtrinuuns
Anſtro.as.are.a.p.i.hũidare.⁊ dꝛ ab auſt.
Autoꝛio.asX autoꝛO.ras.in eodem ſenſu.
i.affu mo·autenticũ facio.
Autoꝛicare·ẽ cingulo militũ · aut oꝛdinibꝰ
dericu decoꝛare vel oꝛdinare.
Autumo.mas.maui.mare.a.p.i.affirmare⸗e
putareſuſpicare credere:quaſi a mẽte ſic
habere ⁊ credere.⁊ dꝛ ex timo/qð ẽ mens
⁊ ab. mutato.b.in.v. Inde hęc autuma.
me.i.exiſtimatio.
Auxilioꝛ.aris.atus.ſũ..p.i.auxiliũ pᷣbeo
el do cõſtruit᷑ cũ actõ ⁊ dtõ.vt: luxi/
lioꝛ te tibi. Iñ auxilians.antparticipiũ
⁊ auxiliatoꝛ.trix.ctio⁊ H̊ auxiliamẽ.minis
15 ⁊ h̊ auxiliabił ſᷣ le.idẽ qdð auxilianꝰ.
Axungio axungias axungiare.i.axungia
vngere · vel axungiã Hͤbere.

gnte
AMcchoꝛ. aris.d.p.i.furere.
b Baiulo. as. are. a. p.i. woꝛtare ·
ſuſtentare. Iñ verbalia? H ba⸗
iulus.li.qð ꝓ poꝛtitoꝛe p nu/
tritoꝛea ꝓ baculo ad baiulandũ apto dĩ
⁊ p poꝛtu·quia ibi merces baiulantur. Et
baiulatus.ta.tũ.i.poꝛtatus.
Balbutio balbut:tiui.balbutire.i.male ⁊
15

trepide loquia incongrue.

HBalneo.as.are.9.p.i.abluere· vel a ſoꝛdibꝰ

mundare.

Ballo. las. laui.lare.i huc ⁊ illud inclinare.
⁊ ponitn quãdoq; ꝓ vacillare: oicitura

PBalo. las. laui. lare.n. p.eſt ſonuʒ emittere.
⁊ eſt ppꝛiũ ouiũ. Iñ balat᷑ talis vox ouiũ

balare. “
Balterio.ris.iriui.rire.a.q.i.cingere.

Et cõponit cuʒ de. vt debalo. las .i. valde

Baptixo. cas.a.p.i.lauare vel mundareul
baptiſmũ conferre. Onde Ecqzͤ ꝗ*“. Qui
bapticatura moꝛtuo.⁊iterũ tangit moꝛ/

tuũ:quid ꝓficit lauatio illius:

Bannire m vulgare gallicoꝝ ⁊ lůbardaꝝ

viger eſſe idẽ.qð pſcnbere. Iñ dĩ banit
quaſiꝓſcriptus de ciuitate.vt in ꝓhe. ff.

HBarbanico. as.i. crudeliter agere · vel bar⸗
bariſmuʒ facere. vel barbarçare eſt moꝛe

barbaroꝛũ vti in quacũq; re.

HBanio.ᷣris.riui.ritum.i.clamare.⁊ eſt ele/

hantis.?7 vicitura banus.

aſſo. ag. are. a. pii deponere depꝛimere.

Beatifico. cas.a.p.i.beatũ facio dicitura

beatum. ? facio. Iñ verbalia.

Belligero.ras.n.p.i.bellare. Hñ Micheę

4*. Et nõ deſcendet vltra belligerare.

Bello.las.laui.n.p.i.pugnare.⁊ ↄponit᷑ ců

de. vt debello. as. a. P.i. expugno.

Benedico.cis xi.ctũ. eſt gloꝛiã vel gratiaʒ
dare. VHñ. Benedicat nos deus. QNñq; ẽ
merita augmẽtare.vt Geñ.i. oñs oi⸗

xit ad vlbꝛaã. Henedicã ei. Eñq; eſt ſo/
lenne celebꝛẽ conſtituere. Vndge Geñ.

22 Et benegixit dominus viei ſeptimo.

Mnq; eſt cõſecrare.vt:Sacerdos bene/
dicit panẽ.i.coꝛpꝰ chriſti in altari Qñq;

adoptare. vt Geñ.27: 7. 28. Jſaac be/
nedixit Jacob.i.adoptauit. Nuandoq;
fonit p ſutura ſdicere.vt Geñ. 49.. Ja⸗
cob benedixit duodecim pꝛiarchis: qui/

buſqã eni filijs benedixit.⁊ qbuſdã male⸗
Dixit.i.ſutura ſdixit.Quãdoq; eſt bona
tepoꝛalia augmentare. MHñ Job vltimo.
Vñs aut bñdixit nouiſſimis Job. Quã⸗
oq; woĩt p maledicere. Mñ.ʒ. Reg.2ꝛiꝰ.
Naboth deuʒ ⁊ regẽ bñdixit.imaledixit

Ita vꝛ in hiſtoꝛijs:q; hebꝛęi ſolent noiare
mala a ↄtranijs. vt patet Yob. 2. Bñdic
deo⁊? moꝛere.imaledic. Hnde benedico.
quãdoq; regit accuſatiuũ.⁊ ſic eſt actiuũ

Quãdoq; datiuũ: ſic eſt neur.

Heneplaceo.ces.cet.cui.n.S.componitura

bene? placeo.

Beo. as.are.a ui. a. p.i. remunerare uł beatũ

facere.⁊ dẽ a bene: vel bonus.

ante 3

Bibo .bis.bi.bitũ.a. ti.ſitim c liquoꝛe bu⸗/
mido extinguere. Item bibere nature eſt

potare luxurię.

.

vel ꝑtio.tis.

Hilbo ul bilbio. bis. neu ge.i. ſonitü facere.
Himo. as.ui.re.a.p.i.duplicare pduc. bi
ino. nas.aui.a.p.eſt duo ⁊ duo inſimul
coniungerea ↄponit᷑ c cõ.vt cõbino.as.
PBiꝑtioꝛ. ptiris.O.q.et biꝑtio.tis.n.qi.in
duas partes ouudere:a bis.⁊ partioꝛ

Bito. taſ. are.n. p.i. pgẽa vꝛ a bitumẽ. Oñ
Plautus in gur gulione. Quis mihiĩtra

eAque foꝛtunatus ſi illa ad me hitet.

Pante à3

Blandioꝛ. vin vitus. ſuʒ.. c/iadulari. Et

cõſtrnit᷑ cũ otõ.vt:Blãdioꝛ tibi.i.aduloꝛ

Inuenit᷑ etiã cũ actõ in eodẽ ſenſu. Inde
blandus. oꝗ. duũ. blandicia. cię.⁊ B blã⸗/
Dicies.ei.i.adulatio.Et cõponit᷑ Deblan/
Dioꝛ.i.valde blandioꝛ.Eblandioꝛ.Ae/

blandioꝛ.i.iteꝝ blandioꝛ.

Blaſphemo.mas.mare.a.p.i.detrahere· nl
repᷣhendere:vituꝑare. Inde blaſphemia
miea plalit᷑ blaſphemię.aꝑꝝ.i.detractio uł
vituꝑatio. Hñ Dꝛudẽetiꝰ i ſychomachia.
Noõ tulit vlteri capti blaſphemia mõ/
ſtri. vᷣtutũ regina fides Itẽ blaſphemare
ꝓpꝛie? ſtricte loquẽdo/ẽ iiuriã deo irro/

gare · qð fit aut cũ ei attribuit᷑ qð nõ con/

uenit ei. q eſt cõtra miſericoꝛdiã. aut cũ
ab eo remouer᷑ qð ei conuenitqð ẽ cõtra

iuſticiã.aut cuʒ creaturę attribuit᷑quodẽ

ꝓpꝛiũ dei.qð eſt contra maieſtatẽ. Et ſic
Matthei. 9e ſcnib icabãt cũ chriſtus

paralytico dixit: Cibi vimittũt᷑ peccata
Vnge vixerut: Hic blaſphemat.

Blatero. ras.raui.i. ſtulte ulſine cauſa lo.·

detrahẽ · declamare ul ſtrepite aliqᷣd loqꝗ

,pferre.i.metu trepidantia pba vicẽqð

balbutrie eſta ẽ ꝓpꝛie cameloꝛũ. Inde
blatero.onis.qui ita blateraat.
Blatio.tis tire.n.q.i.pplexe ⁊ ĩpedite loqͥ.

Vnge lautus in amphitrione. Quod

intellige qniſq; potis eſt ita nugas blatj.
Et blatire.i.hcipue loqͥ.⁊ dꝛ a blata.tę.

hobine
nmech
mtor⸗

onby

pumn
Ponbi
(unare⸗
olonse
ſugre N
ſtod

Hnd
Oere
n.ytun
ebꝛach
Breuoa
nutiria
bibaait
bumiſson
ſl Poct
dracote
pomnech

Bucoas.

wont

1dncere
mpyn
Ballogs.
diſig
lloig
nliuc
alie
Tner
Sobi
Nin
Nebuoe⸗
lürinn
debaſen
Gndn
unin
Ding
1d

mmi Pi

mchiitn.

⸗

ict
chlo:
Icde
Polä⸗
e⸗

wie
Uptn
m
nuno⸗
win
giin
ode
Eiſi
hniſns
ecn
1 .
uſtlo⸗
lighe
les
zi Me

irlod⸗
Cod
s bion

1

aratt

B ante O

HGobino.nas.bobinare.n.p.i.ↄuiciari dã/
nare-damare. a boo boas. Inde h̊ bobici/
natoꝛ:ↄuiciatoꝛ· tricoſus incõſtans.
HBombycino.nas.i.bombycinũ.⁊ purpurã
facere. Inde bombycinatoꝛ.toꝛis.qͥ pur/
puram facit. pm Dug.
Bombico. cas. care.i. lbombos facere · wel
clamare./ ppiie ẽ apũ:qñ clamãt ſuo mõ
Inde h̊ bombixatio.onis.ipſa vox apũ.
Boo boas.ani.are.neu.p.i.ſonare:clamare
mugire vel vocare.⁊ cõponit᷑ cum re.vt
reboo.as.i.reſonare.

B ante K

Hꝛacho.chas.are.a.p.i.aliquẽ bꝛachas in/

Duere. vĩ a bꝛachę.aru. Et cõponitur cũ
in. vt imbꝛacho.as.in eodẽ ſenſu. ⁊ ce. vt

debꝛacho. as.i.bꝛachas extrabere.
Bꝛeuio.as.are.a.p.i.bꝛeue facere.⁊ cõpo/

nitur cũ ab. vt abbꝛeuio.

Bꝛiſe . as i. frangere expꝛimere · elicere. S

a bꝛiſin.
Hꝛumeo.es.ere.vrbũ excepte actionis.i.
bꝛumã facere· vel bꝛumere.i.ſtultũ⁊ bꝛutũ
fieri. Inde bꝛumeſco.ſcis.inchoatiuũ.
Hꝛuteo.ces.tui.n. S.i.eſſe vel fieri bꝛutũ. Iñ

bꝛuteſco.ſcisichoatiuũ.i.deſpicere.Et cõ⸗

ponit᷑ ci de. vt debꝛuteo. tes.

B ante B

Buccino.asare.i.cũ buccina ſonare.

HBucco.as.iui.re.a.p.i.buccã facẽ·vel iflare.
⁊cõponit᷑ cũ in.vt imbucco.cas.caui.a.p.
i.inducere. Iñ buccatus.a.ũ.qͥ habet buc/
cam vltra modum magnã.
Bullo.as.are.a.p.i.ſigillo.as.ñ bullatus
a. ñ. i. ſigillatus.
Bullio.lis.lui.litũ.n.q.i.ad ignẽ feruere uł

rem liquidã a fundo vaſis ex ipulſu calorj⸗

tumere. Oñ. Bullit res liqda qñ vehemẽs
caloꝛ illã Cogit feruere:nec non feruendo
tumere. Inde verbalia. ̊ bulloꝛ.orl.⁊ H

bullio. onis.i.tumoꝛ aꝗ bullientis.
SHuo buis buere butũ.a.t.i.pfundere.⁊ nõ

eſt in vſu ·̊ magis in cõpoſito.vt imbuo-

debuo · cõbuo.⁊ ſignt abũde perfundere.

deriuatura bibo bibis.
Bur ſo. aſ.are.a.p.i.burſas facerevel ĩ bur-⸗
ſam rexonere.⁊ di a burſa.ſę. Inde ꝑ cõ/
oſitionẽ imburſo.ſas.i.ĩburſa rexonere.

Buſto. tas i.ſexelire : vel cremare moꝛtuos

7 Dicitur a buſtum.

Lante
Abio. as.a.p.i.perfoꝛare.⁊ di/
altur a cabo. M
Cachinnoꝛ.arl..p.i.rideoqð
antiqͥ dicebant cachinno. nas.
Iñ h̊ cachinnus.ni.i.riſus intilis.
Caco.cas.caui care.i.egerere malũ humo/
remmalã ſubſtantiã: malã poſſeſſionem
deponere.⁊ vĩ a cacos qð eſt malũ.
Cacumino.as.naui.nare.i.acuerein ſũmo
ſu blimare.⁊ coꝛ.mi. Pñ Duidius.Sũ/
maſq; cacuminat aures.
Cado.is.di.dere.ſũ.n.t.i.ſubito deoꝛſum
moueri⁊ minã pati. Onde. De cado dic
cecidi caſũ de cedo cecidi.
Calamito.taſ.a.p.i.męſtificareinfęlicitare
calamitoſum facere.
Calamixo.cas.i.leta cantare dĩ a calamꝰ.

Calcio.as.are.a.p.i.calceos induere. Ande

H̊ calciamentũ.ti calceo.as.are in eodeʒ
ſigto · a quo calceus.cei. Et calcio cõponit᷑
cñ dis.exi.re.⁊ regit ouplicẽ accuſatiuũ.

Calcitro.traſ.traui.re.a.p.i.calce ꝑcutere.⁊

dꝛ a calx.cis.vel reſiſte.⁊ tũc ẽ neutrũ. Iñ
h̊ͥ calatro.onis.i.ruſticꝰ q intẽꝑate calcat
Vel calcitrat· hm Mug. Et Hapias dicit:
Calcitrare:quaſi calce retro ferirre.
Calco.as.are.a.p.i.pede ferire.
Calculo.as.are.a.p.i.numerare coꝛ.cu Iñ
verbalia:x calculatim.i.numeratim.adũ·
Calefacio.cis.i.calidũ facere.

Caleo.les.lui.n.S.i.eſſe vel fieri calidũ⸗ ca/⸗

ret ſupino.⁊ coꝛ.pꝛimã. Vñ Duid epi.
Qui calet ĩ cupido pectoꝛe pſtat amoꝛ.
Calero.ras.n.p.i.pperare vel ligna poꝛtare
⁊ dicitur a calo.onis.vel a calon greco.
Calico.cas.i.biberepotare.⁊ dꝛ a calix.cis.

Caligo.gas.gare.a.p.i.caligis induere.Et

ꝛ a caliga.gę.⁊ coꝛ.li. Item caligo.gas.
eſt obſcurari · obcęcari.obtenebꝛari.⁊ dẽ
a caligo caliginis.pducit.li.
Calleo.les.lui.n.s.i.durere· vel callide ſcire
Vnde quidã. Callet durere denotat ſa-⸗
re. Iñ calleſco.ſcis. inchoatiuũ.i.inci/
pio callere. .
Calo.las.laui.i.laxare: deponere · Pconere·
7 dẽ a calon gręco.qð latine laxa ſonat.
Calũnioꝛ.aris.d.p.i.repᷣhendere crimẽſal⸗
ſo accuſare · vel cõſumere terrere exigere·
detinere· cauſari/fruſtrari.ludiſicare. Sʒ
antiqͥ dicebant calunio.as.
Caluo.as.aui.a.p.i.facere aliquem caluũE
nõ eſt in vſu. Inde h̊ caluꝰ.ui.⁊ adiectiue

caluus.a.. Et componitur cum de. vt de⸗

caluo. as.i.caluũ facere· vel decapitare · uk

caluariam auferre.

Caluo.uis.ui.ere.a.t.i.decipere.⁊ caret ſu
pinoa eſt tractũ a caluo/qͥ quodãmõ de⸗/

cipit videntes ꝓpter galerũ ſuũ vel aliqͥ
cooꝑtoꝛio. Et repꝑit᷑ calui ĩfinitiuꝰ.⁊ gtũs

a caluꝰ. Mñ. Si nõ vis calui fugias con/
ſoꝛtia calui. Et a caluo.uis.dẽ cauillo. las.

pꝛo caluiloo.
Cambio.bis.pſi.bire.pſuʒ.n.q.ẽ aliqͥd cõ/
mutãdo/ꝓp aliqua re oare. Inde campſoꝛ
ſoꝛis. campſo.ſas.frequentatiuũ.
Camero. ras.raui.a.p.i.curuare. vel came/

ras facẽ vel cameras ſparare ⁊ diſtiguẽ.

Cãpſo.ſas.a.p.i.flectere.ul pſectere.nue/
nit᷑ etiã frequẽtatiuũ cãpſo.ſas.i.frequẽt᷑
cambire a cambio.bis.

Cancello.as.are.i.delere vel lineã trabere ꝑp

ſcripturãuł cõſtruẽdãnare. Mñ oicim
litteras cãcellatas.i.abraſas. Itẽ cãcella⸗
re eſt bꝛachia extẽdere. Oñ. Eſt cãcellare
ſut dãna notificare Moia ꝑ mediuʒ ꝗ
ſignat linea oucta In cuce cancellat pꝛo
nobis bꝛachia chꝛiſtꝰ. Qui mala ſcripta
linit hic cancellarius erit.
Candeo.des.dui.n.S.i.albere.vel calere.et
caret ſupino. Oñ. Candida res candetet
ferri lamina candet. Iñ cãdeſco.ſcis.ĩcho.
Candico.cas.aui.care,n.p.i.aliquantulum
candere.

Candido.as.a.p.i.facere candidũ.

Caneo.es.ui.n.s.i.canũ fieri.⁊ caret ſupino

7 d a cãdeo.des. Inde caneſco.ſq. ĩchoa.
qð ⁊ caniſco.ſcis.iuenit᷑ · quaſi a vᷣbo ter⸗
tie coniugationis.

1*

Cano.nis.ini.tũ.multa ſiẽt.Mã aliquãdo

ſimplicit᷑ ſigt cãtare.qñq; oiuinare.aliqñ

Dicere.quãdoq; laudare.quandoq; me

trice deſcibere. eſt woetaʒ ſic deſcribere
ſicut dicere eſt ꝓſaicoꝝ. Et in ouabo pꝛi⸗
mis ſigtionibo eſt neutꝝ. In alijs actiuũ.

Et coꝛ.pꝛimã/ſ caneo.nes.eã pducit Hñ

quidã.Dũ barbis canes verbula pauca

canis. Miſtrio vult canere · ſenioꝛ canere

videt᷑. Itẽ.RAegẽ ſcurra canit ⁊ cithariſta

canit. Itẽ. Carmina naſo canisannoſaq;
tempoꝛa canis. Aaugꝗo cano moduloꝛ de/

ſcribo vaticinoꝛq;. Lau.deſqi. dico mo/
Duloꝛ cano vaticinoꝛcd.
Cantico.as.are.i.frequenter cantare.

Canto.tas.n.p.i.requent᷑ canere⸗ dꝛa ca

no canis.

Capeſſo.ſis.verbũ deſideratiuũ.i.cũ deſi/

derio cape ſeu cipe facit teritũ capeſſi.
licʒ etiã capeſſiui iueniat᷑.⁊ ſacit capeſſitũ i
ſupino. Sʒ quidã ſolent pferre h̊ verbuʒ
in ſco.vt capeſco.ſcis.ᷣ ſine oubio nihil ẽ.
Hꝑ capiſco.ſcis.eſt dicendu,m ẽ inchoatiuũ

Capillo. as. are. a. p. eſt capillatũ facere. et

cõponit᷑ cũ de. vt decapillo.i.capillos au
ferre · vel valde capillare.
Capio.pis.cepi caꝑe.ptum.a.t.i.obtinere
iuaderecirchuenire.

Capiſco.ſcis.i.incipio cape. verbũ inchoa.
Vnge quidaʒ de leone vicit:. Cunc quaſi

viuiſcit cũ ſenſus quiq; capiſcit.

Capiſtro. ſtras.a. p.i.capiſtro ligare.
Capito.tas.aui.a.p.i.alicui caput facere· DO
non eſt in vſua deriuat a caput. Inde de /

capito ttſas.
Capitulo.as.are.i.capitulis aliqͥd diſtin/
guere. Inde capitulatim aduũ.i.diſtincte
ꝑ capitula.Et ꝑ cõpoſitionẽ recapitulo.i
hdicta ad memoꝛiã reducere.
Captiuo.as.a.p.i.captiuũ facere.

Capto.as.are.a.p.i.requent᷑ cape ⁊ cupe.

7 dꝛ a capio. Inde captatio.onis.rumoꝛ

aura wopulanis. Onde p̃s. Captabant in

Capulo.las lare.a. p.i. ſandere. velſecare.
Vnge in decretis põtificũ. LQingua dela⸗

toꝛis capuletur.

₰

Characto.as.are.i.ſeibere.⁊ dĩ a characł
Charaxo. xas.are.i.ſcibereæ oꝛa character
bm ug. Papias vicit: Charaxare ẽex/

inamixre crier.
Carcero.as.are.a.p.i.in carcerẽ mittere.
Careo.res.carere.carui.tus.vel caſſus ſum
caſſũ caſſu⸗ caritũ caritu.n.s.i.nõ habere
Et coꝛ. ca. Vnde Ouidius epi.Qð caret

9

alterna requie ourabile nõ eſt. Sʒ char
chara charuz ꝓducit cha. Onde. Semꝑ

amoꝛe care ne te careas mihi chare.
Carino.as.are.n.p.i.arguere· vel coniciari.

vVl illudere.⁊ vꝛ a careo.res.

Cario.rias.i.putreſcere.⁊ eſt lignoꝛuʒ.⁊ di/
Cario.caris.a.q.i.diuidrer.
Chariſto.ſtas.i.fulgere.⁊ dr a chariſteũ·u
eſt gratias referre · vel letari. ⁊ ß̃m hoc de⸗
riuatur a charis. Sè”8
Carmino.nas.vel carminoꝛ.narłi.carmina
facere.⁊ dẽ a carmen.minis.Etiã pertinet

ad lanã.vt carminare lanã ·quaſi carpere

vel purgare.

4

ficere vel lacerare.⁊ dẽ a caroa faco.

Carnifico.as.a.p.i.facere cames.vel inter/

Caro

guer
e
pite
Cape
pos!
Cſnu
geton
(ſoht
gnlbil
litgog
dono
tone
igride
poucn
Ccam
nen
ſütfili
lemite
go di⸗
unt
nuenie
aſtmſi
mon.
(Kots
Ampr
aandr⸗
Gung
Catogon
altur
nnun
laino⸗ 4
ntãc
eare
gueno
Ga e
wn i
W
Cgldi⸗
Cnlls
(enn
Vtgree

brp⸗

.
j
Dnhl
wmi
en
llozn

er

üince
uncun

re.
fueres

Mere

trit
nen

zupehi

vrape.
Emmno:
bantin

Gare.
n d

chun
Acnr
umtis,
e,
ſstun

Caſtro.tras.trau

Carpo. pis. pſi. ptũ.a.t.i rephendere· oimi/

nuere incidere· oiſſipare:ſparare pur/
gare · auferre. OndeCarpit diminuit · ca
put aufert ⁊ rephendit.
Carpoꝛo.as.i.ſauciareferire.⁊ dicit᷑ a car/

pos ſed magꝗ videt deriuari a carpo pis.
Caſmatiſſo.tiſſis.tiſſere · Nrbum excepte

actionis ſoli deo cõueniens· pm Mug.
Caſſo.ſas.ſaui.ſare.a.p.i.frãgere:deſtruere
adnihilare.vanũ facẽ d a caſſus noĩe.
Caſtigo.gas.a.p.i.caſtũ facerevel coꝛrigẽ
vel cõmouere.⁊ oꝛ a caſtus. Onde in pᷣs.
Caſtigãs caſtigauit me vñs. M autẽ vꝛ
caſtigare·quaſi caſtũ facere:ulł agere · po/⸗
tius videt᷑ etymologia · qᷓ; compoſitio.
pꝛoducit.ſti.
Caſtrametoꝛ.aris.d.p.i.diuidere· vel po/
nere. vel mutare caſtra. vt: Caſtrametati
ſũt filij iſrael.i. poſuerũt caſtra vel muta/
uerũt. Et cõponit᷑ a caſtra.⁊ metoꝛ. taris.

qð dra metioꝛ. vel muto. tas. pm Mug.

Inuenit etiã:Caſtra ſũt metati · ita ꝙ ſüt
due dictiones Deut? p̊. Metabunt aũt
caſtra filij iſrael. pducit me. Hnde Au/
canus in p. Audax heſpereos veniaʒ me/
tatur in agroos.
. p.i.teſticulos eijcere.
vel amputare.⁊ d gallus caſtratus· qñ
ei amputati ſũt teſticuli. Inde vbalia.
Catagrapho.phas.pe.coꝛ.i.tranſcribo

Categoꝛo. ras.a. p.i.ſiꝗre vel pdicare.⁊ d

a cataa goꝛe · qd ẽ dicere. Iñ Categoꝛixo
nicas. in eodem ſenſu. r

Cateno. as.a. p.i. catenis ligare. Et cõpo/

nikt cũ cõ. vt cõcateno.nas: cũ in.vt inca
teno.nas.⁊ carẽt aſpiratiõe.⁊ pducũtte.
Cathete ico. gas. ul cathecico. cas.a. p.i.cõ⸗
firmare : iſtruereedocere· imnbuẽ redar⸗
guere obiurgare refutare. ODñ apls ad
Gal. 5. Cõmunicet autẽ is · qͥ cathexiat

ꝓbo ei qui ſe cathexicat.i inſtruit in oĩbꝰ

bonis. In pᷣ cathetixeta. te cathexiceta.i.

doctoꝛ inſtructoꝛ pceptoꝛ.⁊ h̊ catheciſmꝰ

mi.i inſtructio · doctrina. maximeĩ ſide.
Catilio.lias.a.p.i.deglutire: vel ſonare vt
catulus. “

Caueo.ui.utũ.a. S.i.obbuare · vidẽ· pſpicẽ.

vitarecauſa vitandi aliqͥd cautelã adhi/
bere Dñ Mitat obſeruat cautelã datq;
cauere.
Cauillo.as.qð ⁊ cauilloꝛ.ar.iĩuẽit᷑: ẽ dimi/
nutiuũ a caluo debẽt dici caluillo ·E ſub⸗
trabit᷑ l.⁊ dr cauillo.las.i.aliquãtulũ de/

cipere. Et ppꝛie ꝑtinet illud verbũ ad ſo-

Cauo.as.qui.a.p.i.fo

phiſtas· qͥ vrbũ ven ſcent impugnant
vt falſũ ſcient affirmet. Itẽ camillare iue/
nit ꝓ deridere · vel cõtẽnere · vel cõuitioſe
iocari vel calũniari·argumentis tergiuer/
ſari · caute ꝑpſcrutari.

0.a8 dere.Hnde.Et ouni
lapidem gutta cadendo cauat.

Cauponoꝛ.arl. o. p.i. vendere.⁊ oꝛ a caupo
NHPſi decretis romani concilij. Sit ergo

nobis anathema eo ꝙ verbũ veritat au⸗

cet cauponari. Inde verbalia.

Cauſoꝛ.aris.tus.ſũ.d.p.i.cauſas agere·vel
rephendere calũniari: uł inculpare· exigẽ
uł in cauſã oucerecõqueri. Oñ ad Ro.ʒ?
Cauſati ſumus iudęos ⁊ gręcos oẽs ſub
peccato eſſe. H
Cauterio.rias.i.cauterio iurere· vãnare.et
deriuat᷑ a cauteriũ. Et ↄponit cũ in. vt in⸗
cauterio.rias ꝑ tranſ:ationẽ dicitĩcau/
teriare. oiffamare.
Cauterio.as.are.i.vrere cauterio.

Tante E
Cęco.as.aui.a.p.i.cęæcũ facere.
Cęculco.cas.a.p.i.cęcare.⁊ dĩ a cęco.as.Et
qñqᷓ; ponit᷑ abſolute.⁊ tũc ſigt paſſioneʒ
intrinſecus natã ñ Plautus.Mã mihi
oculi mei cęculcnunt.
Cęcutio.tis.tiui.n.qi.cęcũ eſſe ułfieri.⁊ de/
riuat᷑ a cecus Oel cęcutio.cis.i.inſanire.⁊
tunc deriuat᷑ a cicuta.tę.cuiꝰſuccus hauſtꝰ
vel facit inſanire:uł moꝛtificat.m Mug.

Bel bᷣm Papiã: Cęcutio.i.lippioparum
vigeo. Iñ cecutiẽs.tis.oĩs ge. Oñ. Cecu⸗
tientes dicunt᷑ lippientes.i.paꝝ vidẽtes
ßm Vapiã. Oñ Mieronim dic de eplis
canonicis: Qð rarus eſtqui non in earũ

lectione cęcutiat.
Cędo.dis.cęcidi cęſũ.a.t.i.verberare·ferire

„ .

vVel incidere.

Cedo ceſſi ceſſũ cederen. tĩ pkiboſitiõiby

iuenit. Mã cedo.i.do locũ: ſᷣm h̊ ↄſtruit

cũ dtõ ſolo.qñq; cũ dtõ⁊ actõ ĩ eodẽ ſẽſu

Igẽ eni eſt: Cedo tibi · qd do locũ tibiet

ecõuerſo. Itẽ cedo.i.incedo.vt:Cedo ad
eccleſiã i.icedo nłvado. Et cedo.i.recedo
vt: Cedo domũ.i.recedo. Et cedo.i.con/
tingo.vt. Mihi bñ cedit· tibi nunc male.
Et bᷣm hoc quãdoq; ponit᷑ imꝑſonalit.vt
Cedo.i.euenio. .
Cedecedite.i.dicdicite/verbũ defectiuũ⸗
anoꝛmalũ eſt deriuat᷑ a cedo.dis: ẽ im/
paratiui modi ſecundęꝑſonęſingular
numeri cede.i.dic. Sed cecidite pluralis

numeri.i. dicite. Oñ Cerẽtiꝰ in eunucho.

Quid te erga aliũ ſollicitat. cede.i.dic.
Cegere bonis ẽ ab vniuᷣſitate bonoꝝ ſuoꝛũ
recedere:⁊ eis abrenũciare:veluti quãdo
aliqͥs oneratus debitis vel obligatus eſt

pluribus non habens vnde ſoluat vel ſa-

tiſfaciat oibꝰ creditoꝛibo· abrenucat bo/
nis ſuis vniuerſis:cedens illisvel cedere

eſt vendere. l. ſi onbiter f. de fide inſtun.

Cedere actioni:ẽ ius actiõis mihi cõpetẽtis
in aliũ tranfferre ipſũ quaſi in locũ meũ

onere · ita vt victa actiõe poſſit vti adũ/

ſus eos õ quos actio talis potat intẽtari.
Cedere diẽ eſt inaꝑe viẽ debiti.vt ſi mihi
ꝓmiſeris centũ ſi Citiꝰ ſactus fuerit ↄſul
vVl eßs · vll ſi nauis ex Aſia venerit · cũ h

cõditiones extiterinttüc dꝛ dies obliga/

tionis cedere· vel viẽ cedere debiti eſt pe/
aumniã inciꝑe deberi.vt ſi debeas mihi cen/
tũ in feſto Joãnis baptiſtęadueniẽte fe⸗
ſto · vꝛ venire vies debiti.l. cedere viem.
ff. de v. ſig.
Celebꝛo. as.a. p.i.frequẽtare: venerari· co/
lere: coꝛ.le. Oñ Ouidius in lie p̃ de arte.
NVt redit atq; frequens longũ foꝛmica ꝑ

agmẽ. Bic ruit ad celebꝛes cultiſſima fę⸗

minaludoo. .
Celero. as. aui.n. p.i.maturarefeſtinare. et
dra celer. Et cõponit᷑ accelero.as.conce/

lero. ſcelenr.
Celleo.les ui.n.s.i.pꝛeeſſe.

Cello. lis. ceculi wel cellui · culſũ vel celſũ.a.

il.ſuperare.ꝑ nõ eſt in nſu·̊ maglin ↄpoſit.
CLelo. las.laui.a.p.i.ſculpere.pingere. Et eſt
in alia ſigtione ↄtranũ ad reuelare.⁊ bm
hoc cõſtruit᷑ cĩ duobus diuerſis accuſa/
tinis. vt: Celo te cõſiliũĩ meũ. Et bm Ha/
piã:Ceęlare p ſculpere ꝑ ae· p abſcõdere
p.e.ſolam ſcribituuurr.
Ceno. as. are.n. p.i. cnã ſumere dãa cena.
Inde cęnito.tas.i.frequent cenare.Et ce⸗
no cõponit cũ con. vt concęno.i.ſimul ceę/
nare. cũ re.vt recęno.i.iterũ cenare.
Cenſeo.ſes.ſui.ſũ.a.S.i.iudicareiubereſta/
tuere · ſuadere. deliberare. noĩare· eſtima⸗
re · numerare · ſententiã pferre.Et nota ꝙ
cenſeo ſecũde cõiugatiõis.⁊ cenſo.is.ere.
tertie cõiugatiõis:⁊ cenſio.ſis.ſire.quarte
cõiugationis in ſigẽtione nõ differũt vel
in ſimplicitate vel in cõpoſitione hin lit/
teratura tm̃. Mã cẽſeo facit pteritũ cenſui
T ſupinũ cenſũ. Iñ participiũ cenſus.ſa.
ſñ. Cenſo · ſis .· faclt cenſiui cenſ⸗ itum. pe. coꝛ.

Cenfſio.ſis. facit cenſiui cenſitũ ꝑe pducta
AInge cenſitus.ta.tũ.participiũ ſimiliter

pe pdu.Et oĩa ſunt actiua.
Cẽtuplico.as.i.cẽtuplo.⁊dꝛ a cẽtũ⁊ plica.
Centuplo.las.i.cetu.⁊ cẽtũ ↄpono.Dñ.2.
Reg. 24*. Tdaugeat oñs deus tuus ad
Pplin tun quãtus nunc eſt · iterũq; centu/
Plicet. vel m aliã litterã centuplet.
Centurio.rias.i.oꝛdinare/p cẽturias viſtri/
buere. vꝛa centuria. vel a cẽturio.onis.

Cepio.pis.pi.ptü.i.iciꝑe.⁊ deriuat᷑ a cepi

pꝛęterito de capio.Dñ Cerentius.Sex
totis menſibus obfeciſſem q; ille quicqͥd
ceperet. Sʒ pſens huiꝰ verbi ⁊ q foꝛmãt᷑
aſ̃ſenti abſoluerũt.ſteritũ vo ⁊ quę foꝛ/
mant a pᷣterito adhuc retinent. Et hurꝰ
modi pᷣteritũ qñq; accipit᷑ p pᷣſenti.qñq;
in vi pteriti. Et ſcribit cępi defectiuũ per
oe. ſimiliter cęptus per oe ab eo deſceẽdẽs
ſed inceptus ab incpio. pis.per.e. ſolam
ſcribit᷑. Et ſunt quattuoꝛ verba defectiua

ꝗq habent ſenſũ pᷣſentis ⁊ pteriti Oñ.Bis

duo ſunt odi noui cępi meminiq;. Quę
retinent ſenſũ ſſentis ſᷣteritiq;.
Cerno.nis.ui.cretu.a.t.i.viderecõſiderare
onere:iudicareſtatuere. Et cerno vitſ/

ferta video·q; cernimꝰ longinq videmꝰ
pꝓxima. Differt etiam cerno a conſidero.

Bñ.Coꝛpoꝛeis oclis cemo ↄſidero mẽte.
Cęro.as.n.p.i.cęra implere ułlinire.Et cõ/
ponitur cũ in. vt incero/ p eodem.

Certiſico.cas.a.p.i.facere certũ.⁊ dĩ a cer

facio. (cõpatiuo
Certioꝛo.ras.n.p.i certiſicare.a certioꝛ oꝛis

Certo. as. are. n. p.i. litigare. pugnare. oꝛ
A certus.a.ũ. Inde verbalia⸗ h̊ certamen

minis. certatim aduerbiũ .
Ceſpito.tas.i.ſodere · vel cadereoffẽdere.
PBñ ⁊ equi qͥ ſępe cadũt ceſpitare dioint᷑

Ceſſo.as.n.p.i.frequent cedere.⁊ dicitur a

cedo. Etiã iuenit p peccare. Iñ vbalia ⁊
ceſſabundus. da.dum.i.qui ſeꝑe ceſſat.
Ceſſo.ſis.ſiui.verbũ deſideratiuũqð nõ ẽ
in vſu. deſcendit a cedo ceſſi ceſſũ.
Ceueo.ues.ni.n.sS.i.culum mouerevel dlu/
nem agitare · ſicut faciũt in cõcũbendo. Et

ꝓpꝛie ceuere eſt qð faciũt hoies ſuperius·

ſicut criſſari qð faciunt mulieres infernius.
Vñ. Eſt ceuere virũ · criſſani mulierũ.vl
ceuere viroꝝ int ſe:criſſan mulieꝝ inter ſe
Vñ Juunenalis. Ego te ceuẽtẽ ſiſtẽ velboꝛ

Lonte J

Cibo. bas.aui.9.p.i.cibos dare.⁊ dĩ a cibo.

15700
diss
(udue
ſre ic:
Ciſeto⸗
nede
ſwinge
rede
lencn
Cimip
orpei,

un
mn

nn
Diz
Bln,
.
viſn,
onis.
ncepi
nca
ormat
nefon
Dbu,
meſich
R
Miti
rebn
Nknn
Hihs

dene
ſo di⸗
iden
ero.
wcd.
eC
ninar
ſcipru⸗
Woros
me i
(wmen

7

loſſ
en⸗

—

bi. Inde verbalia. cibatoꝛius. a.i1.
Cicuro.ras.a.p.i.pꝛudenter vel manſuete
ſe cõtinere· militare:manſuete facere.
Cieo cies.⁊ cio cs.hñt idẽ ſteritũ ·ſcilʒ ciui

⁊idẽ ſupinũſcilʒ citũ:Niſi ſᷣm h̊ ꝙ deſcẽ/

dit a cio quarte cõiugatiõis p.pe.ſᷣm vo
ꝙ deſcendit a ceo ſecũdę coniugationis

coꝛripit eandẽ. Oñ.& ceo citum non ve/
nit imo citum. Et idẽ ſigtũ·ſculcet vocare

mouere ↄmouere · ↄogregare Itẽ cieo cies
etiã accipit᷑ iĩ alia ſigtione· ſclʒ p feſtinare
ꝓperare.in qua nõ accipit᷑.cio.is.

Cilleo.les.lui.a.s.i.mouere.⁊ caret ſupino.

Cingo.gis.xi.ctũ.a.t.i.circũire· circundare
cingulo ſe ſtringere. Inde verbalia.
Circulo.las.i.circũdarevel toꝛnare.Etiam
ꝓ decipere ſuenit. Inde verbalia.
Circñago.gis.egi.actũ.i.circũducere.⁊ dꝛa
circũa ago.ꝗl⁊ debet ſcibi.m.⁊ nõ ꝓferri.
Circumeo.is.iui.itũ.n.q.dꝛ a circum⁊ eo.⁊
