tuo · q̃ ſubſtitutione colligo/ꝙ ſi vnꝰ non

fuerit hęres:vel ſi vnus moꝛiat᷑lalius ĩ ſo/

lidiũ ſit. Et v vulgaris · qꝛ fit a qlibet de

vulgo · ſiue ſit in ptãte ſiue nõ.Et dꝛ taci/

ta·qꝛ puberẽ tacite vulgarit impuberi ſbÜ/

ſtituit · qᷓ ſubſtitutio mag eſſet pupillar ·
niſi ꝓpter adiunctã ꝑſonam.ſed in milite

talis ſubſtitutio pupillaris ẽ ꝓpter pꝛiui/

legiũ militis ·quę ſubſtitutio q;tũ ad pu/

berẽ· vulgaris eſt. q;tũ ad impuberẽ·pu

pillaris:qm̃ ſi pubes hęreditatẽ adeat.ꝓ

pte ſua euaneſcit ſubſtitutio pꝛi facta·ſᷣ ſi

impubes hereditatẽ adeat ꝓ ꝑte ſua non

euaneſcit · c eſt ſbᷣſtitutio facta puſq; ex/

pleuerit pubertateʒ· vñ ſub expꝛeſſa pu/
Pillari cõtinet᷑ tacita vulgaris.ff.e.ti..inã
hoc iure. .RH

Subſtitutio pupillaris ẽq ſoli pupillo
impuberi fit. Et ẽ etiã duplex.alia expᷣſſa.

alia tacita. Subſtitutio pupillarj expſſa
ſit hoc modo: Iſte ſilius meus impubes
heres eſto.⁊ ſi heres non erit · aut ſi heres

erit.⁊ infra pupillarẽ ętatẽ deceſſerit ille

heres eſto. Mec dẽ expſſa ſubſtitutio · qꝛ
in ea oĩa vba expmũt᷑ ꝗ expmi opoꝛtet.

Subſtitutio pupillaris tacita ẽ hęc. Filiꝰ
meꝰ impubes hberes eſto.⁊ ſi iſte non erit

ille heres eſto. Del ſic. Quiſqͥs m hęres
erit · ſit heres filio meo·hęc dicit᷑ tacita· qꝛ
verba quędam non expꝛeſſa h tacite ſub/
intelligunt᷑ ꝗq expᷣmũt᷑ in expᷣſſa ſubſtitu/⸗
tione pupillari.Nã ꝑ hãc tacite ĩtelligit
qð ſi hiliꝰ deceſſerit in pupillari ętate ille

q erit beres patri:erit beres filio. Et debet
ille pupillares ſoſtitutiones ſolis pupill

in ptãte parentũ exiſtentibus.⁊ ab ipſis
parentibus fiũtꝑ qð euidenter patet
non a matre.ſᷣ a ſolo patre fiuntcũ mater
filios nõ habeat ĩ ptate. Sʒ nũqᷓ;ᷓ ſubſti/
tutus ex pupillari expᷣſſa:repellit᷑ a matre
pupilli: ſubſtitutus ex tacitarepellitur a
matre pupilli: ſuccedit ipſi pupillomat᷑.
Item qui ẽ ſubſtitutus ex pupillari ſbᷣſti
tutione fit hęres ipſi pupillo.Ille vo qᷣ ẽ
ſubſtitutus ex vulgari/ſit heres ipſi teſta
toꝛi. Item pupillaris tacita intelligitur
eſſe vulgaris expꝛeſſa:qua mater ſubſti/
tuit᷑ pupillo:: H ꝓpter pꝛiuilegiũ matris.
Item eodẽ modo quando quis pupillo
l alij ſubſtituit ꝓpter adiunctã ꝑſonã.

Subſtitutio pupillar cõpendioſa eſt quę

fit vꝓᷣboꝛũ cõpendio ·qᷓ ba i pupillari ex/
ſſa ſũt ꝓlixioꝛa.⁊ ex H̊ dꝛ cõpendioſa.Et
habet fieri hoc modo:Inſtituo Titiũ fi/

liuʒ meũ m in hęredẽ.⁊ qñcũq; deceſſerit

ſine filijs ſit ubſtituo ei Seiũ . vel ſic. Iſte
ſilius impubes heres eſto quocũq; tem

poꝛe deceſſerit · ille heres eſto·ꝗᷓ ſbſtitutio

tm̃ locũ babet ĩ milite.de hoc.in.l.pᷣcibus

Subſtitutio bꝛeuiloqua ſiue recipꝛoca:·cẽ

ꝗ cõtinet duas vulgares ſubſtitutiones
et duas pupillares ſubſtitutiones.vt ciᷣ
duo impuberes inſtituti a parente·q ha/

bet eos in poteſtate inuiceʒ ſubſtituũtur

h̊ modo.S.⁊.C.·filios meos impuberes
mihi inſtituo hęredes.⁊ eos iuicẽ ſubſti/
tuo. Dnde qꝛ cõtinet expᷣſſam pupillarẽ
ſi aliquis ᷣdictoꝝ deceſſerit in impuberi
tate mater impuberis decedẽtis oĩo re/
pellit᷑.⁊ ſuccedit ſubſtitutus.Et hanc ſub⸗
ſtitutionẽ lex appellat recipꝛocam.

Subſtitutio exemplar vel exemplaria eſt

ꝗ fit a parẽtibꝰ vtriuſq; ſexꝰ filio furioſo
vel mẽtecapto.Et vꝛ exẽplaris· qꝛ fit ad

exemplũ pupillaris ſubſtitutionisquia

ſicut pater ꝓuidet filio pupillo qͥ teſtari
nõ põt de hęredeita ꝓuidet ſilio mente/

capto vel furioſo. Et fit HR modo. C.filiũ

meũ furioſũ vel mentecaptuʒ mihi hęere/⸗
dem inſtituo · et ſi deceſſerit furioſus vel
mente captus anteq; ad ſanã mentẽ pue/
nerit · ſubſtituo ei talẽ filiũ ſuũ vel frem uł
aliquẽ alienũ ſi deficiat filius vel frater.
Subſtitutio obliqua ſiue non virecta eſt
figdeicõmiſſaria.⁊ eſt illa quę fit ꝑ fideicõ/
miſſũ.vt h: Quicũq; veſtrũ ſine liber de⸗/
ceſſerit·rogo vt eius poꝛtio ad ſuꝑſtitem
perueniat. Et qñ quis inſtituit hęredem

T eius fidei cõmittitvt q;cito poſſit eius

hęreditatẽ adeat.⁊ eam alteri certęꝑſonę
cui? quando teſtatoꝛ voluerit reſtituat-
videlicet tali die vel ſub tali conditione.
ſi deceſſerit ſine filijs.vt ſi foꝛte in ea con/
Ditione fuerit. ꝙ teſtatoꝛ mag diligat eũ
Yex teſtamẽto eius directo nihil capere
poſſit · puta · q; directe ⁊ imediate capax
nõ eſtqualis eſt ſpurius·ſaltẽ hoc modo
agliquid capiat: conſequat᷑ exr hęreditate
vel totã ipſã heęreditatẽ:vt.C. ad trebell.
ſi ꝑ to.et.ff.e.ti.in mult.l.⁊ in.c.rainũciꝰ.
Subſtitutꝰ heres. vide.S. hęres ſbᷣſtitut.
Subtegmen. inis.vꝛ filum qð in nauicula
textoꝛis ex trãſuerſo ꝑ telã viſcurrit.⁊ dꝛ
alſubtegendo.vel a ſubtexendo ·quia ſub
ſtamine in tela texit᷑ ⁊ tegit᷑.⁊ coꝛ.peł.gti.
Bubtel ima pars pedis medietas. Inde
ſubtilis.
Subtela. le.i. deceptio fraus.⁊ dicit a ſub

T tilia · q̃ſi ſubtilia tela. D etiã ſubtela in
alio ſenſu · ſcilʒ coꝛrigia ꝗ tẽdit᷑ ſub cauda
equi:i tũc dicit᷑ a ſuba telon longũ.
Subtelaris.ris.mal.ge.dẽ q̃ſi ſtalaris.i.
calcaneus. Bel dĩ ſᷣtular/q̃ſi ſubtalaris
q; ſõ̊ talo ẽ.⁊ dꝛ a ſe̊ ⁊ talꝰ. Sotular aut
vll ſotularis·nihil ẽ.vt quidã dicunt.

Subtercus.cutis.oĩs ge.res exiſtẽs ſhᷣ cu/

te. Et ſuccus.cutis.ſiliter.oĩs ge: in eodẽ
ſenſu. Iñ ſuccuticus.ca.cũ.Et ſuccutaneꝰ.

nea.neu. ſubtercutanus.na.nũ. omnia pꝓ
re ꝗ exiſtit ſub cute. Et coꝛ.pmã cui:inde

ſubtercutis.penuł coꝛ.
Subtilis.p.t h le.penuł ꝓd.i.acutus exi/
lis aſtut a dꝛ a ſubtel qð ẽ ima ꝑs pedis.
Itẽ ſubtile · tenue. iualidũleue. Itẽ ſubti/
lis malicioſusſubdolus pm Papiam.

Subtrinũ · locus ẽ vbi ſub terra condunt

aliquę ſpecies · vel ſuũtur. .
Sububer. beris. coĩs ge. vel h ſububer. hec

ſububerisa h̊ re.dĩ a ſub⁊ vber.Et dicũt

ſububeres infantes · qui adhuc ſunt ſub
vbere⸗ coꝛripit be.

Subucula.lę.fę.ge.camiſiavel ſacerdota/

lis linea coꝛpoꝛi penitus aſtricta. et dẽ ſic

q; ſubijcitur alijs pãnis Et ſubucula ẽ ta⸗

lar pedeſtris camiſia ephot · ſuphume⸗/
rale.Et coꝛ.penuł. Dñ qͥdã. Quod tunicę
ſuppono ſubucula dĩ eſſe.

Subudus.uda.udũ.dꝛ a ſub ⁊ vdus qð ẽ

madidus.q̃ſi nõ ꝑfecte madidus· vel per/
fecte humidus.
Subula. le.fg. ge.i.bꝛocca ferrea·cũ q̃ ſuunt
ſotulares vel ſubtulares. Dñ in lege pci⸗
pit᷑ vt ſubula ꝑfoꝛet᷑ auris ſerui. Exo.2ꝛi“.
Et coꝛ.bu. DNHñ qͥdã.Eſt inſtrumẽtũ ſubu/
la ſutoꝛis acutũ.

Subule.ci.i.cuſtos ſuũ. Onde DVirgilius.

Benit ⁊ opilio · tarde venere bubula.
Suburbana · ſunt circũiecta vꝛbis ędificia

qWuaſi ſub vꝛbe poſita. pm Iſidoꝝ.

Suburbiũ.bij.neu.ge.dꝛ a ſub vꝛbs.Et
vicũt᷑ ſuburbia burgi ·qͥ ſunt iuxta vꝛbeʒ.
Vñ ſburbiũ ·q̃ſi locus ſub vꝛbe poſit ·ſiue
burgus. Itẽ ſburbiũ · alio noie vꝛ ꝓaſtiũ
Succentoꝛ.toꝛis.qͥ ĩ eccleſia poſt ſcentoꝛẽ
ſiue pᷣncipalẽ cantoꝛẽ cõſequẽter canẽdo
reſpondet. vel qui facit officiuʒ pꝛincipa/
liter in choꝛo ſiniſtro.
Succeſſoꝛ.ſon.dẽ qͥ locũ pᷣcedẽtiũ occupat
Succeſſus.ſus.lui.ipſxer ⁊ bonus euẽtus.
Succeſſio·quãdoq; fit de capite in caput.
qñq; de gradu in gradũ ſm I. in ſü.
de ſucceſ.edic. C.⁊.ff.e.ti.l.j..

G
gen
aop
tert
ent
etn
Yre
Gau
ſone
nup
ſſer
fceln
gacd
tint
e⸗
lorn
wat
Suca
pan
tube
Ouci
ſmin
guaun
iuig
uon
1nutue
da
ſecncn
toonen
Hcdie⸗
Gutin
Rcab⸗
ſcabe
io
Wino
Sucu
Grd
ſicuſt

ucnn
Diccl

nbu⸗
hnpen
vardn
aüccl
D
Ckanp
ope

Pehi
ban
.

.
timi
belen
yi
.
ar
meod
en⸗
mnup
tinde

umsern
Prrdi
nde
dapin
n

unh
Crand
ris

dote⸗
etdiſie
aen⸗
ddonen
waw

wuci
s

cisſunt
ntgei
hd
miiiſie

Piuus
l.
guliet
vr.
vbs.E.
rupbe,
ri
igin
Nigen
vi nn
uupunpn

iaubi
stlilus
einapl.

Gucceſſio de capite in capnt.ẽ cum defi⸗
ciente pᷣmo capite liberoꝛũoꝛit᷑ ſecundũ
caput agnatoꝝ.⁊ iſto deficiente.ſuccedit
tertin caput cognatoꝝa cognatis deſic/
entibusſucceditur q̃rto oꝛdine ꝑ vñ vir
et mulier vel vxoꝛ.vt. C. in.ti.vnde vir ⁊
vx. FRut.Hterea.
Succeſſio de gradu in gradũ cqñ plures
ꝑſonęſunt ĩ eodẽ capitein diuſis gdibo·
vna pꝛioꝛaltera poſterioꝛ.nã poꝛe repul⸗
ſa ſꝑe vel repudiatiõeſequẽs ſuccedit.vt
ff.de ſuccel. edic.l.j. C.e.ti. A¶Eo. in ſũ.
Succidaneꝰ.nea.neũ.i.aptus ad ſuccidẽ/
dũq di a ſuccido. Et ſucciſiuus.ua. uũ.in
eodẽ ſenſu. Et h̊ ſucciſiua.uoꝝ.tm̃ plura/
lis numeri.i.fruſta illa.ꝗ ſutoꝛ abſceidit de
materia:qꝛ de ſolea ſubtus abſcindunt᷑.
Succiduus.dua.vuũ.i.ad ſubt cadendũ
paratus. Mñ Claudianus SGuccidui ti/
tubant greſſus.
Succinctoꝛ.tor.maſ.ge.qui ſe ſuccigit cau/
ſa miniſtrandi ·vel ſeruiendi.
Succinctoꝛium.rij.neu.ge.dicit᷑ illud quo
ſuccingimuir.
Succõtrarius.ria.riũ.dĩ a ſub.⁊ ↄtrariue.
J mutat. b.m.c.⁊ ſic debet ſcribi ꝑ duo.c.
vel fit figurę decõpoſitę·a ſuccõtrarioꝛ.ar..

qð cõponit᷑ a ſ̊ ⁊ Zrioꝛ. Et dicũt᷑ in dia/

lectica ꝓpoſitiões ſuccõtrarię· duę ꝓpoſi/
tiones ꝑticulares/eiuſdẽ ſubiecti⁊ eiuſdẽ
ſdicati:q̃rũ vna ẽ affirmatiuaet alta ne/
gatiuaut qͥdã hõ currit:qͥ dã hõ nõ currit.

Succuba. be. coĩs ge. qͥ vel ꝗ ſuccũbit vel
ſuccubat. Itẽ ſuccuba:vẽ cõcubina: a ſuc⸗

cũbẽdo.tẽ qͥ dĩ dęmones dicũt᷑ ſuccubi
vel incubi. vide in piloſus.
Succuſſatura.rę.i.trotatura. VHnde illud:
Gꝛadarius eſt equus mollis ĩceſſus ſine
ſuccuſſatura innitens.

Succutaneus: ſuccutic. vide in ſubtercꝰ.

Sucidus.da.diũ.i.ſuco plenꝰ humidusuł
imbut. Vñ Juuenal. Qui ſucida nollet
lana pati.i.tincta ſuco alicuius coloꝛis.
Sucinꝰ.ni.qdã gẽma quã gręci vocãt ele/
ctrũ.ſcilʒ fului ⁊ cerulei color..Fert᷑ arbor
ſucus eſſe: ob id ſucinꝰdẽ. ¶qbuſdã vo/
cat arpaga ab arpeqð ẽ rapeeo ꝙ attri⸗
tus:paleas ſic magnes ferrũ rapiat. Sʒ
hoc ſucinũ.ni.dĩ pyxis a ſuco ibi repoſito
Vñ Juuenalis.In cuius manibo ſeu pin
guia ſucina tricas. Quidã ſcribũt ſuccinꝰ
ſuccus ꝑ vuo.c.

Sucula.lę.i.parua ſus. Vnde dicit DNꝛi/

ſcianus in. xe. Sus cõe abiecta.s.aſſũpta

cula facit diminutiuũ ſucula. (tia.tix.
Suculẽt.ta.tũ.i.p lenꝰ ſuco. Iñ h̊ ſuculen/
Suculus..dimi.i.paniꝰ ſus.Del põt eſſe
dimi.a ſucus. Iñ ſuculus.i.paruus ſucus.
tunc quidã geminãt ibi.c.
Bucus.ci.maſ.ge.dẽ a ſaccꝰ.eo ꝙ ſacco ex/
pꝛimat᷑.vt ptiganaapogimacoma.⁊ ſũt
gręca iſta noĩa. Del ſucis dꝛq ſugo.gis.
q; ſugit᷑. Iñ ſucoſus.ſa.ſũ.i.abũdas ſuco.
Inde ſucoſitas.tatis.Et ꝓd.pmã ſucus.
Vnde in ATuroꝛa. In petra carnes poni
ſucuſq; iubent᷑. Quida tamẽ putant ſcri⸗/
bendũ ſuccus ꝑ duo.c.
Sudariũ.rij.i.facitergi

iũ q̃ͥ ſudoꝛem a facie
tergimꝰa dẽa ſudo.das. Sudariũ etiaʒ
dẽ qð tenet᷑ ſuper cernical. Itẽ ſudariũ dẽ
pãn ille in qͥ coꝛpoꝛa moꝛtuoꝝ inſuũtad
ſepeliendũ tunc vꝛ a ſuo ſnis.
Budates.tis.qͥ facit ſudes:X dẽ a ſudes.
Sudatus.ta.tũ.i.ſudibꝰ armat vel oꝛnat
⁊ dĩa ſudes.vel ſudat᷑.i.ſudus.õt etiã
ſudatus:a ſudo. das. deriuari.i.qͥ ſudoꝛẽ
Sudes.is.i.palus uł partica ꝗ (emittit.
tfrę iſigit᷑ acuta.⁊ dẽ a ſudus:q; mundat᷑ ⁊
purificat᷑. Oñ Job.40. In ſudibo ꝑfoꝛa/
bit nares eius. Del ſm qͥ ſdaʒ:ſudes dꝛ a
ſuo.ſuis.q; ſepes ·q̃ſi cõſuta ſudibo videt ·
eo ꝙ ſudes ex trãſuerſo ꝑ eã mittãt᷑ figãt
Et coꝛ.pꝛimã ſudes nomen.ꝑᷣ ſudo.das.⁊⸗
ſudes verbũ ꝓd.eã. Pñ quidã. Crabs ⁊
acuta ſudes ſed verbum dicito ſudes.
Sudus.oa.dũ.i.ſerenus.munduspurus
7 dẽ a ſuba vdus. Pꝛope qͥ dẽ illud tem/
pus ſerenũ dꝛ ſudũ qð vnit poſt pluuiiä
Vnge ⁊ ver dĩ ſudũ.i.ſubudũquia poſt
hbyemem venit. Iteʒ ſudus cõponit᷑ ꝑſu/
dDus. Da. di.i.valde ſudus.⁊ pꝛod.ſu.
Suetũ/vſitatũ/aſſiduũ:quotidianũ.
Suffibulatoꝛiũ.rij.i.ſubligatoꝛiũ.
Suffibulü.li.i.ſubligaculũ.
Suffocatio.oniſ.i.ſtrãgulatioſuggillatio
Suffraganeus.nea.neu.i.auxilianꝰ.⁊ppᷣe
in vbis. Hñ ep̃i vicũt᷑ ſuffraganei alioꝝ
epoꝝ.q; debent eos iuuarenon ſolũ oꝑe
ßetiã vbis.⁊ ſi nõ wonet ope ſaltẽ ꝓᷣ̈bis.
Suffragines.i.poplices·a ſub fragusqꝛ
ſub fragis ſũt· ułq; ſubt frãgũt.i.flectũt᷑
nõ ſupꝛa·ſicut in bꝛachijs.⁊ coꝛ.gi.
Suffragiũ · eſt ꝓpe patrociniũ qð pꝛęſtat
aduocatus/aut cõſiliũ vel ſeruitiũ.xij.qij
ſuffragia. Nñq; ponit᷑ ꝑꝛo ſ alario quod
debetur aduocato ſm co. C. de ſuffra.
Qñq; ẽ ↄſenſus in ſcripij redact᷑.ſcilʒ cũ
Dicit. Ego. M. noĩo. B. in pꝛelatũ. Et ſic

.

ſumit᷑ de elec.c ꝑpetuo li. vj. Eſt etiã auxi⸗

liũ depꝛecationis ꝓ aĩbus factũ.Et ſic ſũt

quattuoꝛ modi ſuffragãdi p aĩaboad qͥs
oss alij reducũtſcilʒ oꝛo beatoꝝ hoĩuʒ·ſi/
ue amicoꝝieiuniũelemoſyna ſacramẽ/
tũ altariſ. Oñ. Miſſa.pces dona·ieiunia ·
q̃ttuoꝛ iſta. lbſoluũt aiasq̃s purgãs de/
tinet ignis. Iteʒ ſuffragia etia vicut oꝛo/
nes ſanctoꝝ/q̃s ꝓ nobis fůdũt ad deũ/et
rogationes qᷓs p chꝛiſtianis eis füdimus
ſcilʒ Sancte petre· oꝛa pꝛo nobis.⁊c.

Suffuſoꝛiũ.rij neu.ge.dꝛ vas in qͥ eſt olen

qð ponit᷑ in lucernis.Idẽ⁊ infuſoꝛin. Itẽ

ſuffuſoꝛiuz vĩꝑ qð ꝓijcit᷑ ablutio calicis.

Idem ⁊ infuſoꝛiũ ⁊ fnſoꝛiũu.
Suffuſus.ſa ſũ.i.paꝑ vel ſubtus fuſus.
Suggeſtio.onis.i.ꝑſuaſio·cõſultatio.⁊ P/⸗
pꝛie in malo.⁊ di a ſuggero.ris.Sugge⸗/
ſtio etiã dꝛ diabolica ꝑſuaſio ⁊ ↄſultatio.
Suggeſtus.ſtus.ſtui.i.ſuggeſtio. MHlſug⸗

a ſuggero.ris.q; ibi multa replicatio ve/
ſtiũ⁊ pallioꝝ tapetoꝝ ſbᷣ pᷣncipe gerit᷑i.
Ponit᷑. Belqꝛ dũ̃ pnceps ibi ſedet:multa
ei in aunrẽ ſuggerũt. =”ů”M
Suggrũda.eſt vna ꝑs tecti vniuſcuiuſq;
domꝰ ꝗᷓ incũbit extremis capitibo tigno/
rũ tectualin.vt. ff.de his qͥ deiec.vel effu.
l. ſi vo. S. ſi toꝛ ait. Et alias dꝛ ſubgraui/
da · vel ſubgrandia.

Suinus.na.nũ.i.ad ſuem pertinẽs · vel res

ſuis. Inde ſuillus.la.lũ.i.poꝛcinus. DHnde
Ila.66: Qui comedebant carnẽ ſuillã.i.
ſuis. Itẽ dic Papᷣ.ꝙ ſuilli ſũt poꝛci mari/
ni. ſic dicti·q; dũ eſcã ꝗqrũtmoꝛe ſuis ſub
aqᷣs trã fodiũt. Itẽ ſuillus.i.paruus ſus.
Sule.ci.ꝛ qð defoſſũ ẽ int᷑ duas poꝛcas.
⁊ dẽa ſol eo ꝙ ſulcus ſolẽ capiat.vel dꝛ a
ſuo ſuis.q;ꝛ vomere trãſuit᷑ułq q̃ſi ſuẽdo
fiüt ſulci. Inde ſulculus.li.i.paruus ſulc.

Et ſulcoſus.ſa.ſũ.Et h̊ ſulco.conis.qͥ ſul/

Sulmo.monis.ẽ ꝗqdã regio·de (cos facit.
cuiꝰ regionis oppido:ſcilʒ peligno natus
fuit Huidiꝰ. Bñ ipſe Ouidiꝰ vic. Sul/
mo m patria ẽ gelidis vberrimis vndis,

Inde hic ⁊ hęc ſulmonẽſis.⁊ hoc ſe· illius

ciuitatis: vel ꝑtinens ad illã cuitatt.
Sulphur.phur neu.ge.fomẽtũ ignis eſt.
qð tñ ſic ignẽ nutrit vt grauiſſimũ fetoꝛẽ
exhalet. Inde ſulphure rea. reu.i.de ſul/
Phure exiſtẽs. Et hoc ſulphuretü.ti. loc
vbi ſulphur abundat. 1.
SBumen. inis.i minuta poꝛcoꝝ exta:uł pin/
guedo ꝗ eſt in vetre poꝛci· vel oti poꝛcę

fetę qð tñ abdomẽ vꝛ.q̃ſi abditũ omẽtũ.
PHonit᷑ tamen ꝓ qͥlibet bono ferculo. Dñ
Perſi. Calidũ ſcis ppnẽ ſumẽ. Sumẽ vĩ
etiã tenerrimꝰ arbor coꝛtexa hic pubẽdo/
rũ ⁊ pubendarũ pilos ſumina vicimꝰ.q;
yvyt huũani ſemis illos ꝓfert. Sumen etiã
ponit᷑ ꝓ vmbilico. Vnde vicit aluicẽna
li. ʒꝰ caplo de cauſis hydropiſis. ſolit
infantes vũ ſũt ĩ vetre /mingũt ex ſumine
oꝛti anteq; liget᷑ ſumen eis:mingũt etiã
ex ſumine.cum ꝓhibet vrina ex illo latere
tendit ad veſicam.

Sũmanus.ni.maſ.ge.i.plnto/deus inferni

7 ĩ a ſimus.⁊ manesquaſi ſũmus ma/
nii.i.infernalin.⁊ ꝓducit etiã ma.
Sũma.mę.ĩ cõpendiũ totũ quadaʒ bꝛe/
uitate cõtinẽs. vel capitale. Inde ſumula
le. vimi.i.parua ſũma.
Sumptus.tus. tui.i.oiſpenſa. vel expenſa.
vel act. vel paſſio ſumẽdi. Iñ ſumptuo/
ſus.ſa.ſũ.i.ſũptu plenꝰ.ſcilzʒ multũ ſũptũ
exigẽs ulł facies. Inde ſũptuoſe.ſius.ſime
aduerbiũ. Et hec ſumptuoſitas.tatis.
Sunamitiscaptiua uł deſpecta interpᷣtat.
Supellex.lis.fę.ge.ꝛ ſubſtãtia ułfacultas
7 oẽ inſtrumẽetũ ⁊ oꝛnamẽtũ domus.Etẽ

eteroclitũ genere: nã in ſingulari ẽ ge.fę.

hec ſupellex. In plurali vo neutri .h̊ ſupel⸗
lectilia. Et vt dic Oꝛiſcian. Entiqͥ dice/
bãt.h̊ ſupellectilis.lis. Inuenit᷑ etiãGᷣ ſu/
pellectile.lis.neu.ge. Et ſcribit᷑ ꝑ vnũ.p.
coꝛ.enĩ pꝛimã.Hnde Hꝛatius in. Jam
dudũ ſpledet focus tibi mũda ſupellex.
Suꝑab dicatiuus.ua.uũ.i.ſuꝑnegatiuus.
Vnge ſuꝑabdicatiua dĩ negatio ꝗq addit
negationi.⁊ nihil cooꝑat᷑ pluſq; pcedẽs.
vt in vulgari ſolet dici:Ego non habeo
nihil.qqð nõ plus valet .qᷓ; ſi diceret ego
nibil habo.
Supꝑadultns.ta.tũ.ſupexcretus dꝛ DPnde
j.Corj.7v.aſpellatur virgo ſuperadulta ꝗ
excreuit vltra ętatem pubertatis.

Suꝑbus.ba.bũ.qui vult videri qð nõ eſt

i.ſupꝛa qð ſit. Qui enĩ vult ſuꝑgredi qð
eſt. ſupbus ẽ. Inde ſuꝑbe.bius.ſime.adu.
Et h ſupbia. bię.ſcilʒ amoꝛ ꝓpꝛie excellen/
tie · vel ſupgrediẽs elatio mẽtis de eo qð
nõ eſt. Sed arrogantia eſt inanis gloꝛia
de eo qð qͥſq; ẽ. De ſuꝑbia naſcit᷑ arrogã/
tia nõ ecõuᷣſo. Niſi enĩ pceſſerit occulta
mẽtis elatio/nõ ſeqͥt᷑ aꝑta iactãtia laudis.

Supciliũ. lij.i.oꝛdo piloꝝ qͥᷣ eſt ſupꝑ oculos
Ponit᷑ etiã qñq; ſuꝑciliũ pꝛo ſuꝑbia·quę

in eo maxiĩe apparet. Iñ ſuꝑcilioſus.ſa.ſũ

lib
ſhen
pr
7
minmn
Som
ſemn
ſen
Ati
Gsſn
ſhfur
ſor
mulin
zcif
guti⸗
ſupſte
mend
ſollis
allor
uintn
imlot
Zimsr
rren.
Gpinns
Gupurp
Pfupen
Sugn
imani
giſpa
hemſ
neMoe
Noiſel
benWe

Gupeh⸗

ſinca
iſen
dned
Wiubh
zain
gliberi
ein
i
Papre.
ycet
rnf
eunt de
Tulr⸗
luptt⸗
D

imnii⸗
dne
ebidn
tuin
Ahl
D
mnörei
Aohe

Ginfem
Dus ma⸗
1
yde
ndeſum

Weyn⸗
iunpee
li ſipi
liiaſin
ans
nnapßtnt
lhaltas
nus Eti
Mgel⸗
wihfaw
*
ntenid
broniß
gnN
uimler.
nezrtuns
nogi
ononbir
ininig

geihe
mnttug

1
nmic
gtic
sinetdr
Pran
torn
mnsſl
ſuadaltn
uuludis
hone
nbuq⸗

U

i. ſuꝑbo ⁊ arrogãs. Itẽ ſuꝑcilioſustriſtis
ſeuerusnubiloſus:qui ſemper incedit de/
pꝛeſſo ſuꝑcillio. OJYJð
Fupnuumergle Dide in humeralis.
Supliminare. ris. neu. ge.i.limẽ ſuperius.
Iñ h̊ ⁊ B ſuꝑliminaris.⁊ Hᷣ read ſuperli/
minare pertinens.
Supernas.natis.coĩs ge.i.ſupernul.na.nũ.
ſuperna colens.⁊ dicit᷑ a ſuꝑ.
Supꝑſtes.ſtitis.i.ſenex:vel remanẽs viuꝰ.
vel vitã ducẽs: coꝛ.penuł.gti.

—

BSupſtitio.onis.fę.ge.damnũuł vana· ul

ſuꝑflua religio.⁊ obſeruatio. vel cultura
idoloꝝ: dꝛ ſica ſuꝑſtitibus i.ſenibo·qui
muli anis ſuꝑſtitesꝑ ętatẽ delirãt ⁊ errãt
q̃dà ſuꝑſtitioneneſcietes ꝗ vetera colẽt ·
aut ꝗᷓ veterũ ignari addiſcant.vñ dĩ ſica⸗
ſuꝑſtantibo.i.a deis qñ ſcilʒ de deis nõ ti/
menda timemꝰ. Iñ ſuꝑſtitioſus.ſa.ſũ.dẽ
falſus:vel vanus religioſus· vel idoloꝛuʒ

cultoꝛ Vñ damnoſus uł ſuꝑſtitioſus di

qui tota die pᷣcabat᷑ imolabatut ſibi li⸗
beri ſuꝑſtites eſſent.
Superus.ri.mal.ge.deus cęleſtisa dĩ aſu/
per. Et etiã ſuperus. ra. ruũ.adiectiue.
Supinus.na.nũ.i.reuerſatus.
Suppar paris · oĩs ge.i.ſubiectus pari.qñ
B ſupparitas.tatis.⁊ coꝛ.pa. W
Supparus.ri: pluralit᷑ ſupara.ſupparoꝝ.
i.manica oꝛnatus cauſa ſuꝑ aliã ducta et

qriſpa. Et ponit ſexe p velo ulreplicatio⸗

ne. vel ſjmitate veloꝝa pd.pᷣma poſitio/
ne. Mnde qͥdã. Suppara nudatos cingũt
anguſta lacertos. Itẽ Juuenalis. Sup⸗
para veloꝝ periturus colligit auras.
Suppedaneus.nei.i.ſcabellũ ſub pedibus
ſiẽ circa lectũ ſolet eſſe ſcabelluʒ qð habet
vſũ ſcrinij vel capſę. Vñ iam ex cõſuetu/
Dine qdᷣlibet ſcriniũ vocat᷑ ſupedaneus/
Idẽa pedaneus ſuppedaneus.Et ſuppe/
iũ.i.ſubſidiũ ·auxiliũ. Et hᷣm Pap.ẽ ge.
neu. NHñ viẽ Guppedaneũ ·ſcabellũ dictũ
ſub pedibo ſit· H grece hypodion vꝛ.
Suppetia ·tieę.fę. ge.ſuffragiũ/ſᷣſidiũ/auxi/
liũ. Suppetia · vel ſupetię· dicũt ppe illa
auxilia.ꝗ maxime ab illis petũt · vel illis
hapue dãt᷑ qui ſub alioꝝ detinet᷑ ptãte.
Vnde Muguſtinus d. de ciui · dei. Qui
hinc deferũt noſtras petitiones · inde re/
ferunt veoꝛum ſuppetias. 8
Supllex. cis.oĩs ge.qͥ ſupplicat:vel dãnat᷑
Na qͥ damnat ſupplex ẽ humilis.Inde
ſupplicit. adubiũ E. Hᷓ ſupplicitas.tatis.et
facit genitiuũ plalẽ ſupplicũ. coꝛ. pli.

„

Supplicurij dicuntͥ ob aliquod delictuʒ

enoꝛme. in publicũ deuoluũt᷑ rariũ·ꝗ de/

uolutio d bonoꝛũ publicatio. 1
Supplicatio.onis.fę.ge.eſt petitio venię

pꝛioꝛis erroꝛis. vel eſt qdaʒ benignitatis

ipſius ſuꝑioꝛis imploꝛatio.
Buppliciu.cij.i.toꝛmentũ.pena ꝓ q̃ ſuppli/
cat᷑. Et ſuppliciũ.i.ſupplicatio. Moꝛis enĩ
erat antiqtus vt de rebo ſupplicũ.i. vãna/
toꝝ· onaria.i.tẽpla deoꝝ apliarẽt᷑ ideo
ſupplicia ponũt p ſupplicationibo. Dñ et

ſuppliciũ dẽ ꝓpꝛie cũ qs ita dãnat᷑ vt bona

eius cõfiſcent᷑ in publicũ ad opus tem/
ploꝝ vel ſiſci redigant᷑. R
Bupmus.ma.mũ.i.ſũmꝰ/ dĩ a ſup/qð cõ/
8. mg. Mu.um „ dren.
pat· ſupᷣ ſuꝑioꝛ ſupᷣmus vl ſuũm. Et coꝛ.
pmã. DOnde in Auroꝛa. Terga ſupꝛema
dei regni conceſſa ſupꝛemi.

Supus.pa.pũ.dꝛ ꝑ ſyncopã pꝛo ſupinm.

T⁊idem eſt quod ſupinus.
Sur-anguſtia dicit᷑ ſ᷑m ꝑpaß.
Sura.rę.vi poſterioꝛ pars tibięſcilʒ muſ/
culus tibiaꝝ.⁊ dꝛ a ſuo ſuis qꝛ ſuit ⁊ vnit
tibiã femoꝛi.Et ſepe ponit᷑ ꝓ tibia. Pñ
Judiq.is: Vt ſtupẽtes ſurã femoꝛi into

nerent. Et Deutꝰ. 282 Dercutiat te oñs
Vlcere ꝑeſſimo in genubus ⁊ in ſuis.

Surcus.ci.maſ.ge.trũc qͥ manet poſt abl/
ciſionẽ arbor. DHel ſurc ramꝰ qͥ ab arboꝛe
abſcidit᷑a gnãlit᷑ pꝛo ramo ponit. Sure⸗
etiã dict ẽ Staci q̃ſi ſurſũ canẽs ·qꝛ poſt
Nirgiliuʒ inter cęteros poetas pncpatũ
obtinuit. Iñ ſurculus.li.dimi.i.puꝰ ſurc.
Surdus.a.di.dẽ a ſoꝛdes: q̃ſi ſurdidus
a ſoꝛdibꝰ humoꝝ auribꝰ accept᷑ᷣ.Et q;uis
mult caſibo accidat:nomẽ tñ ęgri ex pdi/
cto vitio retinet. Inde h̊ ſurditas.tat. Et
ſurdulus.la.lũ.Et ſurdaſter ambo dimi.
Punevulne .li.dimi.i.paruꝰ regulus· q̃ſi
ub regulo. Et ſigt regulus multa. vide. S.
Surreptio.onis.ẽ repentina (in regulus.
⁊feſtina alicuius falſitatis ſuggeſtio.
Surnimus.mi.maſ.ge.i.hedus:K dꝛ a ſub ⁊
rimes ułrima·qᷓi ſð mãma adhuc exiſtẽs.
Sus.ſuis.coĩs ge.i.poꝛcus ułl poꝛca.⁊ ðꝛ ꝗ

ſuo ſuis · eo ꝙ eius ſetis ſuat. Hel dĩ ſusa

ſubigo.gis.eo ꝙ paſcua ſbigat.i.cra ſub/
acta eſcas reqͥrat. Onde ꝓũᷣ xiꝰ. Circulus
aureus in naribus ſuis.i.poꝛco.
Suſa.ſę.mal.ge.quidaʒ fluuius.Inde hęc
ſuſa. ſe hęc ſuſis.ſuſis.⁊ hę ſuſę.ſarũ.quę/
dam ciuitas:quę iminet ſuſę fluuio. Dñ
Heſter pꝛimo. Suſa ciuitas regni eius
exoꝛdiũ fuit. Item Heſter.ʒꝰ. Statimq;

in ſuſis pependit edictũ Onde ſuſis inde/
clinabile acuit᷑ in fine· ł̊ ſuſis dtũs de ſuſę
nõ acuit᷑ in fine ideo ſuſis in dtõ⁊ in ab/
latiuo põt acui vel non acui.

Suſceptaculu.li.qð ⁊ h̊ ſuſceptabulũ li di
i.domꝰ ułloc vbi alicui rei ſit acceptio.

Suſpẽdiũ.dij.neu.ge.dẽ eleuatio intẽtio/
nis ad deũ. Oñ Job. Suſpẽdiũ elegit aĩa
mea Itẽ ſuſpedin.i.ſuſpẽſio.ſtrãgulatio/la
Snſpicio.onis.pᷣm Culliũ iĩxoꝛtat (queꝰ.

opinionẽ mali qñ ex leuibo iudicijs ꝓce/

Dit. Et cõtingit ex tribo p ex H̊ ꝙ aliqs in
ſeipſo malus ẽ.⁊ ex h̊ ipſo q̃ſi cõſcius ſuę
malicię defacili malũ de aljs opinat᷑.2
modo ex h̊ᷣ ꝙ aliqͥs male afficiat᷑ ad alteꝝ
qꝛ de iimico ex leuibo ſignis qs mala opi⸗
nat.ʒꝰ ex longa exꝑientia. Pñ bᷣm phᷣm
ſenes ſũt maxime ſuſpicioſi:qꝛ multotiẽs
experti ſunt alioꝝ defectus.
Suſurro.onis.maſ.ge.i.murmuratoꝛſen/
tentioſus.bilinguis:qui⁊ hicſuſurrus vꝛ.
VBnde Mirgilius. Et leto ſonũ ſuadebit
minire ſuſurro. .
BGulſumii.rij. i. murmur latẽs locutio. Bñ
Job. 4 Et q̃ſi furtiue ſuſcepit auris mea
venas ſuſurrij eiuus.
Sutilis.ↄ.ta hoc le.pe.coꝛ.ꝗ conſuta fuerit
circa antiquos moꝛes ᷣm quoſda.
BGꝛutoꝛ. tor.maſ. ge. qui ſuit. Iñ ſutrix mu/
lier ꝗ ſuit. Inde h̊ ſutricula.lę.vimi.i.pua
ſutrix. Ite a ſutoꝛ/ſutoꝛiꝰ.a.u. Et ſuti adũ.

Sutrinũ.ni.neu.ge.locus ad quem conue/

niũt ad ſuendum.

Sutura.rę· dẽa ſuo ſuil.vt Iſta tunica ha⸗
bet bonã ſuturã.i. bene ſuta ẽ. Et ꝓd.tu.

Tante 1T

Si ſuperioꝛẽ finit ſyllabã neceſ⸗/
ſeẽ ſequentẽ qʒ ab ea incipere.
vt mitto· attinet. Itẽ quotienſ⸗
. cũq;ʒ.t.ponit᷑ añ.j.purãa:ſequẽte
vocali ·habet ſonũ de.c.vt lectio amatio/
niſi ſcedat.s.vt Saluſtiꝰ.uł x.ut mixtio.
Vel aſpiratio intcidat.t⁊.j.vt coꝛinthios ·
l niſi differẽtia impediat.vt litiũ.
CTabanus.ni.i.oeſtꝝ aſilus.
Tabella.lę.dimi.i.parua tabula.
CTabellio. onis.mal.ge.i.publicꝰ ſcriptoꝛ.a
foꝛtãdis tabulis·in qͥbus ſcribebat᷑ ante
vſiü charte. Idẽ ⁊ tabellarius.i.publicus
ſcriba·quia ea tm̃ ꝗᷓ geſtis publicant᷑ ſeri/
bit. Et ta bellarius · vel tabularius. vel ta⸗
bellio . oꝛ q frequẽter ludit cũ tabulis. Et
mobilit innenit declinatũ tabellariuſ. ria.

riũ. Et h̊ tabellariũ.rij. ſedes velaceruns
tabellarũ · vel locus vbi tabule ſeruant.
Tabellarius ſiue tabellio· ẽ publica ꝑſona
ſacramẽto aſtricta ĩ cuitatel vt rationes

⁊ acta in foꝛmã publicam redigata pᷣnci/

pe ad hoc officũ deputatus confimma/
tus. Del ſic Eſt perſona publica habens

officiũ ſcribẽdi inſtrumẽta ſuꝑ cõtractibo

Wl alijs rebo ad faciendũ fideʒ ſuꝑ eiſdẽ.
Et tabellionatus officiuʒ ꝑ beneficij ſub/

tractioneʒ appellatione poſtpoſita intdi⸗

Q debet derids in ſacris oꝛdinibo cõſtitu/
tis.c.ſic. C. ne dle.vel mo. Et vat ibi glo.
rõnẽ q; genus negociationis ẽ. Et finalit
tenet glo. ꝙ in cauſa eccleſiaſtica ułſpũa⸗

li poteſt exercere offici.vt.c.qm̃.de pba.

⁊ xxvijq.ij.multoꝛũ. Iteʒ tabellio debet
eſſe reqſitus rogat.vt in ſpe.de inſtru.

edi.S.ij. v.̊ pone.S.iij.in prima colum/
na.vt eſt glo.in verbo requiſitis in de.
romana.de iuriur. Item tabellio compel-⸗

lit cõficere inſtrumeta ſi roget. Sʒ pone ·

mãdato ſuꝑioꝛis nõ vult cõficere qͥd erit:
Neſxondet᷑ ꝙ pꝛiuat officio tabellionat
ſm Dal.i.l.pꝛouidẽdũ.C.de poſtu. Et eſt
ratio·quia eſt ſeruus publicus: hoctamẽ

limitaturniſi vna cum offico notariatus

habeat aliud officiũ annexũ:⁊ illud ꝑ qͥn/

quenniũ exercuerit. Tunc enĩ ĩuit roga/
rinon we Kans ig ſingular
vt ibi notat
lix. Ged querit.vtꝑ tabellio quãdocũq;
vult poſſit renũciare officio tabellionat.

elus in.l. j. C. de tabul.

Reſpõdet᷑ ꝙ nõ. Ratio·q; nemo põt re/
nũciare ſuo officio niſi in manꝰ ſuꝑion cõ

cedẽt.l.legãt..ff.de offi.Rᷣſi.c.admonet.de

renuc. Itẽ punit᷑ tabellio qͥ accipit aliqͥd

etiã a ſpõte ſoluẽte vltra ꝓpꝛiũ ſalariũ.ſm
Bal. in A¶lnt.ᷣ̊ hodie.C. de epiſa de. Itẽ
ſcribẽs falſũ iſtrm̃ imunitaſj debet puniri
pęna ignis. Caſus ẽ i.l.j. C.de emu.cõceſ.
li.xe. Et ſcribes minutũ inſtrumentũ pdit

manũ.c.imꝑialẽ.S.ſcribade ꝓhibita alie/

na.ꝑ federicũ Item ſeibens inſtrumentũ
vſurariũ eſt periurus.⁊ nõ põt ampliꝰcõ/
ficere. Et põt ꝓnũciari ĩfamis pᷣm MHoſti.
in ſü.de vlur. in fi. S. fi. .qͥd de notario.
Ta bellula.lę.dimi.i.parua tabella.
Tabermna.nę.fę.ge.eſt pꝛopꝛie domuncula

in qua panis ⁊ vinũ ? carnes coctę ven/

ount.⁊ dicit᷑ a tabulis quę ibi ſubſternũt᷑
mercibus. DMel tabemęolim vocabantur

ediculę plebeoꝝꝑ paruę⁊ ſimplices ĩ vicis
axibus ⁊ tabulis dauſę · dictę tabernę· eo

ger t⸗
hoͤſpe⸗
hienit
njide
mmutr
inn
one
iwact
niſogn
undti
tobal
crnrt
oonac
cöſpan
apentl
nagulün
Novdic
ſipon⸗
Dentzl⸗
Utſoleon
lihi
ſonautn
abitapte
Glgrut
leepersa
Kſancre
Titeno⸗
ptendeb
dicebat
ſwcub
ſnmn
ſalliſcen
Nd
itenonſa
ſiaennt
Yuanten
nenſaa
inoͤln
temean
mwliprg
apuntuſtet
Tmnl
Cakab
bwoaſn
torcſt
bes Ette
Wact
bicitu⸗
htefo
utrtr
d eß

n,
lugen
1nnone
Cnnnn
ubllens
üdach

Nim
dd
ns nt
Locnn⸗
Gn
ragent.
Monat
utck
loctume
ommams
lut
ueen
Sringir
Cxthi
nichdig
Arlonat
nopoͤtir
ſagion 0
wona
Mapttli
üllnin
giul
Tütpunun
nncöe⸗
genüpan
obinel
Bſmmmn,
Kungri⸗
Bin
denobnne⸗
ul
tmuul
S ,
oſtemn
wabant
lcesiv⸗
guben⸗

n
bie
Etfiai
naſn
Nen

ww ex tabulis erant cõſtructe · que nũc ⁊ ſi

nõ ſpeciẽ · nomen tñ pꝛiſtinũ retinent. Iñ
hic tabernio.onis.qͥ frequẽtat tabernas.
vel qͥ ibi vẽdit neceſſaria. Et h̊ tabemarniꝰ
rij.idẽ. Et Hͥ tabemaria.rię. vxoꝛ taberna/
rij ułmeretrix.Et tabernarius.ria.riũ.

Tabernaculũ.li.neu.ge.ẽ tentoꝛiũ in expe/

ditione dẽa taberna ꝗͥ ẽ dom inatural.
imo ad tẽpus vurat/ſalʒ quouſq; res ibi
vendũt᷑.Et inde tabernaculũ dꝛſcilʒ ꝗdã

mãũſio ꝗq nõ ꝓpꝛia nalis ẽ· ſiẽ tẽtoꝛia ⁊ ca/

ſtra militũ in expeditiõe· q; ea relinquẽt

finito bello. wel q; figunt modo hmodo
illic. ⁊ mutãt cũ traſmigrãte migrãt. Oł

tabernacula dicunt᷑ a tabulis/qꝛ de tabuł

cõſtrui ſolẽt· vel q; tabulis? lignis ſolent
appendi appẽdut᷑ funibo. Et nõ ꝙ taber/

naculũ & qͥ fit mẽtio Exo.26 Erat dom

deo dicataq̃drata oblõgata · tribo clau/

— —

ſa parietibꝰaqͥlonari·meridiano·⁊ occi

xentali. Aiber patebat introit ab oꝛiẽte:

ut ſole oꝛiẽte radijs ei illuſtraret᷑.Taber/
naculũ ̊ i duas ꝑtes erat viſtinctũ. Ho/
ſterioꝛ uł interioꝛ pars ad occidentẽ. decẽ
cubitis ꝓtendebat᷑: ita q̃drata erat in lõ
gũ·ſalʒ⁊ in latu: in altũ decẽ cubitoꝝ.Et

bec pars adytũ dicebat᷑· ul ſanctũſancti

uł ſanctuariiſanctuarij uł ſactaſanctoꝛũ.

Anterioꝛ ꝑs ad oꝛienteʒ· viginti cubitis

ꝓtendebat᷑ ꝗᷓ coĩs erat ſacerdotibo. Et h

dDicebat᷑ ſanctũ ułſancta uł ſanctuariũ re-

ſpectu huius. Poſterioꝛ dicebat᷑ ſanctum

ſancti · q̃ſi ſanctũ conſecutiuũ ſancti.vt dꝛ

ſeculũ ſęculi · vel ſanctũ fcti.i.ſanctius ſcõ.

vt di· oñs dñoꝝ.rex regum. Erat aũt in

ĩiterioꝛi ſanctuario arca cũ his ꝗᷓ ĩ ea rew
ſita erant.⁊ cuʒ his quę erant ei ſuppoſita
Inanterioꝛi vo candelabꝛum ad auſtrũ
menſa ad aquilonem. In medio autẽ ve/

lũ.i.nõ longe ab adyto altare aureũ tectũ
tabemaculi nõ cõcameratũſed planũ ad
modũ palęſtinęfuit quattuoꝛ oꝑimentis
aptatũ ·ſicut vꝛ in hiſtoꝛijs ſuꝑ Exodũ.

Tabernula.lę.dimi.i.parua tabernna.
Tabes bis.ſę.ge.i putredo/ſanies. Sʒ ta/

bes ꝗ ſtat quaſi ſtabes.Effluere tabe moꝛ/
tuoꝝ eſt. Iñ h tabecula.ę.dimi.i.ꝑua ta/
bes. Et tabidus.da.di.i.putridꝰ.piger.
deficiẽs · tabe fluens. Iñ hęc tabitudoa H
tabiditas. Itẽ inuenitur etiam tabi·tabo ·
diptotę foꝛmę in eodem ſenſu cũ tabes·

Tabita hebꝛaice.doꝛcas gręce/puella uł ca/

pꝛea latine. DHñ Matthᷣ· F. Tabita cumi

qð interptat᷑ puella ſurge hm Hierony⸗

mũ. In Marco tñ dicit. Cabita cumi: qd
interp̃tat puella dico tibi ſurgeſed oico

tibi · nõ ẽ de interßtatione· imo eſt additũ

ab enangeliſta ad viſqetionẽ faciẽdã:vt

oſtẽdat᷑ ꝙ vocẽ ꝓdidita virtutẽ voci ſuę

dedit chꝛiſtꝰ. Et pd.pent. Oñ in Rluroꝛa.
Extitit in iope deuota puella tabita.

Tabula. l. vĩ mſa.⁊ dꝛ a teneo.nes·qꝛ te⸗
net cibaria. ꝓpꝛie menſa paupep tabula
iuitũ:quaſi tenabula· eo ꝙ teneat bolos
carniũ ⁊ varia fercula vaſa. Itẽ tabula
d alea in q̃ ludit᷑ pyrgiscalculis: teſſer
Atẽ tabula · latũ lignũ ſiue latus aſſer. Itẽ
tabula.i. tegula. Et tabulg in quibus ſcri⸗/

bimus. Et in his ſigtionibus vꝛ a teneo.

nes. wel a tego. gis.qi tegula. Eta tabula
tabulatus.ta. tũ.i.tabulis oꝛnatus.Et hic
tabulatus.ti.et hoc tabulatũ.ti.in cadem

ſigtione · ſcilʒ qð ex tabulis ꝓſtratũ e.xel
panies ex tabulis · vel edificiũ ex coapta⸗/
tis tabulis factui.

Tabularij m Tlccun. ſut qͥ faciẽdis publi⸗

cis inſtrumẽtis publice pᷣſunt in ſingulis
ciuitatibus.vide.S.ſcribętabellarij.

Tabulę teſtamẽti inde vocatęſuntqꝛ ante

chartarũ vſum in tabulistã teſtamẽta qᷓ;

epłę ſcribebãt᷑qᷓꝝ poꝛtitoꝛes tabellarij vo

cabat bm Jſidoꝝ li.. Et tabule teſtamẽ

ti ꝓpe ſũt teſtm̃ editũ ĩſcriptis ſignatũ et

ꝑfectũ. Sʒ abuſiue etiã illa teſtamẽta vel
tabulas aſppellamus ꝗ falſa ſunt ⁊ vitiata
bm Mco. in ſũ. C. de tabu. exhiben.

Taciturnus. na. nii. à facile tacet. Inde ta/
citurnitas. tatis. Et tacitumitas eſt qñq;
habenda ꝓ confeſſione. Itẽ tacitũ eſt qð

nullatenus eſt expꝛeſſũ.qñq; tñ tacitũ hĩ
pꝓ exp̃ſſo.ff.ſi cer.pe.l.cũ quid.⁊.c.gratũ.

Taddęus.oxęi. dict' eſt Judas frater Ja/
cobi minoꝛis.⁊ acuit pnn.·
Talaris.9.t.⁊ hoc read talos ꝑtinens.vel

ad talos ꝑtingẽs.⁊ dĩ a talus. Dnde ta/
laris tunica dꝛ eo ꝙ vſq; ad talos deſcen
Dat. Et h talare.nis. inſtrumentũ volãdi
talo alligatũ .quo Mercurius vtebat.

Talentũ.ti.neu.ge.quoddã pondus:quod

ſumũ eſſe phibet in grecis. Mam nihil eſt
calco min nihil eſt talẽto maius. Cuius
ondus variũ apud diũſas gẽtes habet᷑
Kp ud romanos eni talentũ ẽ ſeptuagĩta

duanꝝ libꝛarũ. Et eſt talentũ triplex. lcilz

minus medin ⁊ ſũmũ. Minus qᷣnq̃gita
mediũ ſeptuagintaduaꝝ libꝛarũ·ſummũ
centum viginti eſt. .

4

—

Talio.onis.maſ.ge.ẽ eiuſdẽ rei recõpenſa/
tio · vindicta ſimilis delicto.vt Dens pꝛo
dente oculus ꝓ oculo eruat᷑. Et ita ꝓpꝛie ẽ
iiurię recõpenſatio lex talionis licʒ qñq;

Dicat᷑ benefici. DOñ in Papia di: Calio ẽ
cũ id patit᷑ quiſq; qð fecit ũurię ul bñficij

Et hm h̊ viſtinguit᷑ ouplex lex talionis·

ſaiʒ vna ĩ lono/quã dictat lex naturalis.

Beq̃ ↄꝛ Matth̊.7? Dia gcũeq; vultis ut
faciãt vobis hoĩes.⁊ vos lacite illis.Et h
talio bonus eſt. Alltera lex talionis eſt in
malo:quã dictat lex Moyſi Exo. 2ie. Et

Deut: ige Dculũ ꝓ oculo⸗dentẽ ꝓ dente

ſupple reddet. Et hic dicebat lex talionis
ſcilʒ·qꝛ taliter recipiebat q̃liter fadebat.
Et hec lex in cepto erat iudici:/maxime
ſi exigebat᷑ſ᷑̊ uuriã patienti eſt ꝑmiſſaq

videlʒ ꝑmittebat᷑ ei ꝙ hanc vindictã pe/
teret · ſi tamen ex libidine vindictę hoc fa/

ciebat · moꝛtaliter peccabat. Quia Leuit.
i9*.dꝛ. Mõ ꝗras vitionẽ nec memoꝛ eris
iiurię cuin tnuo.
Talpa.pę.iĩcerti ge.qðdã aĩal ad ſimilitu/
inẽ muris:qꝛ ſit danata ꝑpetua cęcitate
tenebr. Eſt eni abſq; oculisſemꝑ terrã

fodit.⁊ humũ egerit: radices ſubter fru-
gibus comedit. Manc gręci balphalacã

vocant.

Calus.li. oĩ ſub cruribus ⁊ ſub talo calca⸗/

neus. 7 dicitur ſic pꝛopter rotunditateʒ.

Talus etiã dꝛ decius vel teſſer. Inde h ta/
xillus li.imi.i.paruus talus LPſñi/Eſt ta⸗

lus decius/talus poſtrema pedis pars.

Tantalus.pater fuit pelopis: Et tantalus

auis.quã ardeã dicunt Inde hic tantali/
des. ę penl.coꝛ.filiꝰ uł nepos Cãtali. Iñ
HB tãtalis tãtalidis:filia vel neptj Catali.

Tantus.ca.tũ.oꝛ a tam. Iñ tãtulus.la.lũ.
Mquo tantillus.la.lũ.ambo imi.i.mo/

Tãtũdem neu.ge.gtõ tantũdẽ. (dicus.
actõ tantũdem.⁊ non amplius.vt tantũ/
dem valet hoc/quantũ illud.
CTapetü.ti.neu.ge.⁊ h tapes.pis.⁊ h̊ tapete
tis.in eodẽ ſenſu.Et ſũt tapeta quaſiſtra/
pedia eo ꝙ bmũ pedibo ſubſternerẽt · q
adhuc ſit. Et ꝓd.penł.Hñ Ouidius.ARe/
gia tecta petuntpoſitiſq; tapetibus altis.
Inuenitur etiam ̊ tapeta.tę. ñ Mirgi/
lius Se enei: IIrmaq; crateras ſimul pul/
craſq; tapetas· =ððB
apinoſisẽ humilitas rei magnęnon id
agente.i.ſignte ſentẽtia quod demõſtrat.
vt ſimare vocetur gurges. Mñ.C apino/
ſim facies dicat᷑ ſimare gurges. vt vult

Honatus. Mel ſm IYſidoꝛũ. Oñ imenſi

ſum paſtoꝛ. Et ego ſum vermis.
Taratantara nen.ge. indeclinabile.nomẽ
ficticiũ eſt.i.ex ſono quem facit dictũ. Eſt
enĩ taratãtara inſtrumẽtũ quo farina co/

lat. Et ẽ inſtrumẽtũ cuiꝰ pcuſſione graniũ
Defluit inter molas molendini. Et eſt cla⸗

goꝛ tubaꝑ. Onde Ennius Ilctuba teni⸗
bili ſonitu taratantara dicit.
Tardiuſculus.la.lũ.i.aliquantulu tardus.

7 ſexe recens.

Tarentum.ti ciuitas qdã c. Iñ tarẽtinus.

na. nu. Mñ Mieronimꝰ in epła ad Pau/
linũ p̃̊. Sicut Pythagoꝛas mẽphiticos
vates · ſic Plato ęgyptũ: Architã tareti/
ni.i.ſic Pythagoꝛas adijt phᷣos ęgypti:
ſic VPlato adijt ęgyptũ.⁊ Tlrchitã tareti/
