rẽ ſcalpimꝰuł qꝛ eo ſolem aurẽ purgare.

alege ela iudice partib⸗ ad veniẽdum.

Et talis ẽ vuplex.ſcilʒ pᷣma ꝗ dat ab ho/

mine vel a iudiceſecida ꝗqᷓ dat᷑ a iure vel

a lege vt patet in Aub. deferijs. Et vila
tionu bm Moſti.in ſ.ti. de vila. F. j. ENlię
ſunt citatoꝛię ꝗ dant᷑ vocato ad cauſã ad
veniẽdũ ad iudicẽ ante lit cõteſt.infra q̃s

citat ſe ᷣparabit vt veniat in termino.⸗

nihilominus poſt terminũ · vt de offi. de⸗

le. cõſuluit. Alię reſtitutoꝛięꝗ dant his qͥ

ſpoliati fuerũt ſeu ſuntvel quę dantur ad

appellãdu·que ſũt decẽ vieru: wel ad reſti-
tutionẽ in integrũ petẽdãquęolim infra
anũ vtilẽ.hodie quadricẽnui cõtinuũ dãt᷑

vt. C.de in inte. reſti.l. fi. Ali? ſunt delibe⸗/
ratoꝛięq dant reis ad deliberadude qᷣbo
C. de lit cõteſt. Elię ſunt pemptoꝛię que

dant᷑ voleti ꝓbare · de qᷣbo in. l.i. C. de di⸗

la.vLlię ſunt executoꝛię qᷓ dant cõdẽnato

ad hoc ꝙ ſatiffaciat.de his.l.j.C. de vlu.

Allieę ſunt reuocatoꝛięq dant᷑ habentibo
ius reuocãadi dvomũd qᷣbo habet.liij. S.le⸗

gatff. iudi. ARlięſut vacatoꝛięſiue feria/

les. ut i.l. de ferijs.ff. e.ti. et. xx v. qeiiij. to
tũ. vllig ꝑſecutoꝛię q dant᷑ad appellatio/
nem ꝓſequẽdã:de qbo in Tutj.eiq appel/

lat. C.de temp. ap. Alie ſüt ſlalugtoꝛi ut

pęnitẽtiales.llię ſceptoꝛię:de app.c. ſte
rea. ERlię electoꝛię· vt de conuerſi. cõin. c.
ex publico.ff. de adop.l.mancipioꝝ·⁊ de
elec.ne p defectu. Alię expertoꝛięutð fri/
gi. et male. audabilẽ. Clięexemptoꝛięut

q mat accu. polſ.c.fi. lię refutatoꝛie· ut de

4 %

appel. ꝑſonas.et.creqͥris.ij. TClię excepto/
risę.ſcilz ad ꝓponẽdas exceptiões ↄceſſas

a iure. de excep. paſtoꝛalis.
Dilema/ꝗdã argumẽtatio ·
cat᷑ complexio. dẽ a dyo qð eſt duo.et
lema voꝛago:qꝛ vndiq; cõplectit᷑ aduſa/
riũ.¶ qͥbuſdã vᷣo coꝛnut ſyllogiſmus dẽ
Dilucidus.a.ũ.i.clarus.⁊ apertus.
Diluculũ.li.pe.coꝛ.tẽpus illud cum incipit
parua lux eſſea a nocte viuidip̃m Mug.
Papias vo dicit: Diluculũ:auroꝛa

Diludiũ.vij locꝰ' vbi diuerſi ludi exercent

vl ludus viuiſus ⁊ diuſus ab alio.Vñ

Hꝛatius in epi. Diſplicet ille loe clamo

1 diludia poſco.

Dilutus.a.ñ i diſtẽperat. liqdus ul pter
liquiditatẽ viuiſus. p.lu. Oñ PBerſius.

Dilutas grit geminet q; fiſtula guttas.

Diluuiũ.uij.n.s.catacliſmus:nimia aquaꝝ

inundantia vel deſtructio. ⁊ pꝛopꝛie ex
nimia aquarum inundatione ·ſic dictum

aqᷣbuldã vo/

nunig⸗
ſint
uce
Hwicde
Kai⸗

ugdis.

Dioſoo
Pon:

nsh
ſode
epch
Mn

imiin
darib ho,
Maü
un D
umi
Bindnn
ggourh
kdand
nwad eſti⸗
Molmninfr
cötmui dit
Kintdibd
Dnl,

r bureh

melueſenu⸗
rqgto
Mapelano

muzurofß
Crnptnteur
unmende
Maapto
iis n
S
occkrt
lgliti
ISH
fannapt
iin Dug⸗
amn
lnügnnunt
beVi
leein⸗

ng
ſtn
mmngul

ldicun

q; aquarũ clade oĩa ꝗ iundauerit viluat
i. cmiſceat deſtruat. H
Dimenſio.onis.dꝛ mẽſura vel menſuratio
vel nuerusvel nüeratio. Iñ hic hęc di/
menſionalis ⁊ hoc le.i.ad dimẽſioneʒ per⸗
Dina. nę.eſt ꝓpꝛiũ nomẽ fili?ę Jacob.
Dinaſcia vt habetur in hiſtoꝛijs ſuꝑ Geñ.
caplo de oꝛtu regnoꝝ:oinaſciam ęgyptij
ſumã ptãtẽ vocant. “”MM
Dioceſis.ſis.f.t.interpᷣtat᷑ gubernatio.et Hᷣ
non ſᷣm ꝓpꝛietatẽ verbi vel ptãtẽ:ſed pᷣm

effectu. Et eſt dioceſis ꝓpꝛie baptiſmalis

ecceſię territoꝛiũ gubemnatio. J
Diogenes.nis.ꝓpꝛiũ nomẽ viri⁊.coꝛ.pe.ſic
ermogenes.nis.
Diomedes.dis.pe p ꝓpꝛiũ nomã ẽ cuiuſdã
viri.Et vt narrat Papias:Viomedẽ pa
gani deũ aſſerũt·cuius ſocios in aues cõ/
uerſos ita ſe ludificare vicũt:vt ſuis.i.grę
as colludatalienos verberẽt.⁊ ad tẽplũ
diomedis roſtro aquã poꝛtãtſed hoc vel
fingũtuł ſi aquã poꝛtãt ·vel tale aliqͥd lu/
lſicationibo fit oemoniũ:qui eos a veri
dei cultu abſtrabũt. Mug. etiã vic̃: Dio⸗
medes aues dicti ſunt a ſocijs diomedis
quos ferũt fabulę in illas aues fuiſſe con/
uerſos.
Dione.i.venusa dꝛa dian·quia pulcra ſit.
vVel dicta eſt dione a matre ſua que ſiliter
dicta ẽ dione · quaſi duos nectes ĩ amo/
re.Nõ eni amoꝛ põᷣt expleri ſine duobus
Del dꝛ oionequaſi ex duobus nata.Iñ
vioneus.nea.neũ.i.venereꝰ. NPñ DVirgi⸗
lius. Ecce dionei ꝓpceſſit cęſaris aſtrũu.
Dionyſius.ſij· dictus eſt bacchus. Dñ plu
raliter hęc dionyſia dicunt᷑ feſta bacchi.
Itẽ dionyſius ꝛ quidã lapis fuſcus⁊ ru
bentibo notis ſparſusſic victus:qꝛ⁊ ſi aqꝗ
admixtus ſitcontritus nimiũ fragrat ſᷣm
Hug.Papias vo ſicicit: DPionyſia · gẽ⸗
ma nigra mixtis notis rubeis vales ↄtra
ebꝛietatẽ. Itẽ Dionyſius ẽ ꝓpꝛiũ nomen
cuiuſdaʒ ſancti doctoꝛis:qui areopagita
a vico cinitatis in quo habitabat dictus

eſt interpᷣtat vehementer fugiẽs vel ele⸗

uatus.
Hioſcoꝛus.ri.m.ge.pe.coꝛ.i.iunius.
Byota vꝛ vaſ vinaniũ duas aures.i.duas
anſas habens a ↄyo quod eſt duo.⁊ota
quod eſt auris. Mocalio noĩe vꝛ ampho
ra. pduc.o. DHñ. Auris otis tibi ſit inde
Oyota venit. . .
Viotrepes.pis.pe.coꝛ.qͥdaʒ hęreſiarcha et

interp̃tat ſpecioſus inſulſus· vel decoꝛ. in⸗
ſaniens. rl
Diauolaresſunt viliſſimę meretnices par
ui ſtipendij. Del viauoleępm SBapia. bt
bęalio noie dicunt oiuoltres ut videtur

ug.. ,
Diplois.ploidis.ſt.nuplex veſtis.⁊ dĩ a
diplo. as. eo ꝙ ſit duplex amictus· et eſt
Veſtis militans. Oñ ps. Sicnt oiploide
confuſione ſua

Diplonia. nię.f. p.i.duplex locutio vicit᷑

a diplo. ꝗs. Inde etiã diplonius.a. um i.
duplicatusa hic diplonatarius.i.oupli
Dipondius.ij.m.s.i.duo ponderaſcilʒ
genus ponderis ex duobo aſſibo opoſitũ

Dñ in euãgelio. Nõne ouo paſſeres ve⸗

neunt dipondio-
Dipſa. pſę.f.p.⁊ hęc dipſas.ſadis.⁊ hęc di
pſis huius ſis vel ſidis:genus ẽ ſerpentis
⁊ interpᷣtat ſitibũda. Dñ⁊ latine dꝛ ſitu/
la.q; quem moꝛdet ſiti facit perire. Onde

Deut? 8e In qua erat ſerpens flatu ad/

urẽs.⁊ ſcoꝛpio ac oipſas. vbi dicit gloſa.
Dipſas genus aſpidis.ꝗ latine oĩ ſitula:
quẽcũq; momoꝛderit/ſiti ꝑimit vel perit.

adeo parua·ut cũ calcat᷑ nõ videat᷑cuius

vVenenũ ante extingnit qᷓ;ᷓ ſentiat᷑. nec tri⸗

ſticiã ſentit moꝛiturus.

Diptica. cę.fſ.p.tabula mannalis.q pugil

ſaris dꝛ ⁊ ephimeris. Dñ quidã. Clerice
dipticas lateni ne depꝛeſſeris vnq;. Del
ſim Papiã: DVipticę ſunt tabulę:quibus

coꝛruptoꝛes amoꝛẽ ſuũ inſcribũt pnellis.

pducit pti. Hñ in decetis xxiiij.q.ij.ca
none. Sane pfert circa pꝛicipiũ dicit᷑. Et
ĩſacis dipticis ſcripſerũt:qð glo.ibideʒ

exponit vicens. Diptice a vico.cis. Et oi
cit eadẽ glo.poſtea ꝙ dipticę ſunt colũng

in quibo imagines patrũ in ſuo catalago
ponunt.

BDipbthongus.f.s.eſt cõglutinatio vuarũ

vocaliũ in vna⁊ eadẽ ſyllaba vim ſua re⸗
tinentiũ. Et ſunt quattuoꝛſcilʒ aueu:ae:?
oe · quaꝝ duęſcribunt ꝓferunt᷑ſalʒ au⁊
en · alię ouę ſcribunt᷑: non ꝓferunt · ſcilicʒ
ge 70e. D H”
Dira. rę.f.p.i.furiaa d a durus.qꝛ dura ſit
Et aiamt wie eumenides ułerinnydes
in inferno furię in terra · vire in celo · quaſi
ceoꝛũ iręqꝛ ex ira deoꝑ pueniũt.⁊ ẽ ety-
mologia non compoſitio ßm Mug. Pa⸗
pias dicit: Dirę deępenaꝝ vicunt᷑ vltri⸗
b 2 ¹

6

“ O

Hirus.a. .i crudelisreusmiſericoꝛs· aſp
atrox deteſtabilis. aut dꝛ dir. quaſi
oiuina ira inũdatus etymologia eſtnon
cõpoſitio. Hꝛope aũt dꝛ dirũ qð diuina
infert᷑ ira. Dr etiã dirus.i.magnus.⁊ pꝛo/
ucit di DOñ qͥdã. Planditię pluſq; dira
wnena nocrceaeaenrt.
Dis .t.x hoc dite · gtõ huius ditis i oiueſ

opulẽtus ·p neutru in ſingulari nõ ẽ ĩ vſu

Tcõparat· dis· ditioꝛ· itiſſin. Iteʒ dis
Ditis.i. pluto·a ditãdo/q; nris moꝛtibus

oꝛbẽ ſuũ ditat.
Dis grece · latine dĩ bos.
Biſcerniculũ li. pe. coꝛ. oꝛnamẽtu virginale
vt acus · cñ qua virgo diſcernit diuidit
Diſcidiũ.dij i.ſeꝑatio · diuoꝛtiũ.a oiſddo
dis eo ꝙ; qͥs a pacto diſcedat. Iñ diſci/
dioſus. a.n. qͥ frequẽs ẽ in viſcidis et qui
diſcidia amat. PHõt etiã dici viſcidiuʒ a
oiſſido.coÜUs.
Dilſcinctus.a. i.i.deligatus remiſſusincõ/
poſit.⁊ oꝛĩ a diſcingo. gis. qð eſt deliga/
re Oñ.. Reg. 222 Mon gloꝛiet᷑ accinct
eque vt oiſcinctus. L”V
Pilciplina. nę.dicit a diſco vel viſcipulus:
quia oiſcit plena. Et eſt viſciplina in vi/
ſcipulo. Doctrina in mgro· Jacultas vel
ꝓfeſſio vel ſciẽtia in vtroq;.

Biſcipulus.li.m. s. qͥ addiſeit. Iñ diſcipu/

la. le. et bic ⁊ hęc diſcipularis ⁊ hoc re.Et
diſcipulatus. us.uuu.
Diſcoſoꝛus.a. ũ.e.coꝛ.i.diſcũ feres VBnde
Hieronymus in ꝓplogo Banielil. Cu v
ad vbachuc venerat ? de iudęa ad chal/
deã raptũ diſcofoꝛũ lectitabat.
Piſcoloꝛ. loꝛis.ↄ.t.i.viuerſoꝝ coloꝑuł al/
teriuſ colon. ñ Mieremię. 222 Munqᷣd
auis diſcoloꝛ hereditas mea mibi:
Viſcholus.la.lum.pe.coꝛ.i.diſcoꝛsa ſchola
indoctus idiotaillitteratꝰ.a ſchola diui/

ſus ⁊ diuerſus. Pñ.j. DPetri 22 Non tm̃

bonis⁊ modeſtis ̊ etiã diſcholis.
Diſcoꝛs..t.qi diuerſi coꝛdis·ul q̃ deoꝛſũ
a coꝛde alterius. Iñ hęc viſcoꝛdia dię.⁊
dicoꝛdioſus.a.1. -
VDiſcretio.onis ſ.t.diuiſio ·ſciẽtia.diſcuſſio
arüllle rerũ cõſideratio ad qͥd tẽdãt.
t vt vicit q da weta. Dibo i rebo res eſt

diſcretio ſũma.Itẽ viſcretio ẽ attributio

actus vel paſſionis aliquibus cum exclu/
ſione alicuius vel aliquo2æ?
DPiſcimen.inis.i.peniculũ vitę· aliquando

diſcrimen dꝛ linea uł viſtantia quę viui/

dit capillos capitis alicnius. ſiq; dicit
differetia. ſeparatio ĩ dno. Del vᷣm Pa/⸗

piam: Diſcrimẽ eſt periculũ· viſtantiala /

boꝛ·a diſcernẽdo:q; aliquãdo ouaꝑ rerũ
ſeparatio oſtẽdit quęcoiũcte eſſe poſſüt:
vt in oꝛnamentis mulierũ Bñ oiſcrimi⸗
nalia dicunt᷑ quę viuidũt capillos ꝑ me/
diam frontenm. ”
Diſcriminalis..t.⁊ hoc le.quod diuidit.⸗
dia diſcrimẽ. Et hoc diſcriminale. lis. Et
ſunt ꝓpꝛie diſcriminalia mulierũ capitis
oꝛnamenta victa ꝙ caput mulier a viro
diſcernũt vel crines diuidut.
VDiſcũbens.tis. oĩs.t.i.ad viſcũ ſedẽs.ꝛ fer/
cuila ſumẽs· a diſcũbo. bis.
Diſcus.ſci.m.S.i.ſcutella: dꝛ a ſeus quod ẽ
rotũdũ:quę olim ſcus dicebatſic ⁊ di/
ſcus a rotũditate.ᷣ̊ nũc diſcus di/quia et
eſcas ⁊ fercula apponit· vel poti ẽ etymo/
logia:viſcus quaſi dans eſcas. Inde hic
diſculus.li. diminutiuũ.i.paruus viſcus.
Et diſcubens· ad viſcũ ſedẽs.Et nota ꝙ;
diſcus ꝓpꝛie eſt ſcutella⁊ nõ menſa· licʒ P
ea ponat᷑ quãdoq; ꝑ metonomiã. Eta vi
ſcus dictus eſt viſcus ludus plumbeę ſcu
telle.⁊ ipſa plumbea ſcutella:q; facta erat
ad ſimilitudinẽ ſcutellę⸗ i aere pijciebat·

qui ludus nuc oĩ ludus ꝓijciedi lapidẽ.

ñ Oꝛatius in poetria. Indoctuſq; pi⸗/
le diſci ue trochi ue qᷣeſcit. Diſcus etiã dꝛ
mapa vel menſale. Oñ ? aialia vicuntur

apparuiſſe Hetro in viſco · qd alibi liber

Actuũ aploꝝ lintheũ vocat.Oñ. DPiſcus
ſcutella menſã notat atq; mapellã · vel ſic.
Eſt viſcus ludus diſcus q̊ regia menſa.
Diſcus ſcutella tibi ſit diſcus qͥʒ mapa
Diſertus.a.ũ.nomẽ.i.ſapiens/eloquens.⸗
facũdus: dẽ a diſſero.is.⁊ hm Mug.ſub

trahit᷑ vnũ. S. q;uis ſint vuo in verbo par

ticipio verbali· vt diſſero. oiſſertoꝛ· oiſ
ſertus. VPñ ⁊ pꝛima coꝛripit᷑ in diſertus.
Vñ Oꝛatius. Fecundi calices queʒ non
fecere diſertũ. Et comparat᷑ diſertus.ioꝛ
tiſſimus. Alij vicũt ꝙ diſertus cõponit᷑
a di, ars. interpoſita. sa ſic eſt nomẽ. Cũ
vo eſt participiũ ſeribit ꝑ geminü.s. Iñ
oiſertatio ⁊ eſt ciuilis ſapientia· vt. C. de
dꝛ. cog.l. qualis. “ê
Diſinteria.rię.f.p.pe.acuta.i.diuiſio conti/
nuationis uł vlceratio ĩteſtinoꝑ. fit an/
tecedẽti fluoꝛe’quẽ gręci diariã vocant:⸗
dꝛ ab interia vel enteria:quod eſt inteſti⸗
na: Et ſcom boc poteſt vici viſintenia vel

diſenteria·bᷣm Huguitionẽ. Papias o

Me

ſſte⸗
ufn
rra⸗
Dir
ſift
Vlr

dul
u

Egigd
Mnp,
Cdnpni
Gaſeſei
Nidlon;,

Pooldunct
uleniaps
nulenann
4
iledesrt,

alasde
Wtſnd
PummsNi
Etng
onii Cdi
planderſ
lauent
arphachat
ücllpe.
Pleatlchp,
Masain
lu dunnn
Pi Mus
schnih
vt⸗
vnwal
vgtejon
lans o:
mooit
rni Ci
annte

tinſt
nünena N
iplsn

,SM

dicit ꝙ diſinteris eſt ſanguineus fluxus
vVentris cũ excoꝛiatione inteſtinoꝛũu.
Diſnoicus.i.ſuſpicioſus:qui plus recipit

ʒ; emittit.⁊ videt eſſe cõpoſitũ a dis qð

eſt diuiſio vel viuerſũa noicus quod eſt
infirmus. Iñ viſnoicus qui nõ eq̃ modo
recipit emittit.

Ziſpectus. a. .i. contemptus. Et viſpectio

faſtidiũ · ſuperbia. ßM8
Diſpendiũ.dij.n.s:X hęc viſpenſa.ſę.i.nimia
largitas vel nimia viſpẽſa.⁊ d a diſpxẽdo
dis. Et diſpendiũ dꝛ quod eſt contrariũ

cõpendio.i.longũ⁊ inutile. Inde diſpen/

dioſus.a.ũ.i.longꝰ ⁊ inutilis.Et cõparat᷑
diſpendioſus.ſioꝛ.ſiſſimus: Iñ h̊ diſpen/
dioſitas.tat.bm Hng. DPapias vᷣo dic:
Diſpendii damnũ vel detrimẽtũ

Diſpenſatoꝛ bin Papiã d cui cedit admi

niſtratio pecuniarũ:qꝛ pꝛius qͥ dabũt pe/
cuniãnõ nüerabatſ̊ appẽdebant eam.
Viſxenſatio eſt iuris cois puida relaxatio
vtilitate ſeu neceſſitate penſata hm Guil.
in ſpe.ti. de diſpen. Del ſic. Eſt rigorliuris
ꝑ eum ad quẽ ſpectat canonice facta rela/
xatio.j.q.vij.niſi rigoꝛ:⁊..ſe. nñq; tamẽ
viſpenſatio capit᷑ imppꝛie· ſclʒ ꝓ iun de/⸗
claratiõe vt in.c.quintauallis:de iureiur̃.
Diſploſus.a.i.i.diſſut.apertus.dirupt.
Diſſyllabus.aiñ.i.duarũ ſyllabarũet dꝛa
Dis ſyllabo. «
Diſſitus.a.ũ.pe.coꝛ.i.ſeparatus.
Diſſuria eſt arida vrinę vigeſtio vel diffi
cultas mingẽdi.
Diſſutus.q.ũ.pe.p.i.diſiũctus.⁊ in ſutura
fractus.
Diſtichon. n.sa hoc diſtichiũ inuenit i.car
mẽ vel opus duoꝛñ verſuũ.⁊ dicit᷑ a di.i.
duoꝛ ſtichon quod eſt verſus DPñ Cheo
dolus. Quos iĩ viſtichij carmẽ ↄplecte/

ris emi. Itẽ diſtichon oꝛ quodda genus

dicẽdi/cũ ſalʒ autoꝛ totuʒ loquit ꝑ le ſine
pſona introducta. ⸗
Diſtinctus.a.ũ.i.diuiſus/ſeparatꝰ.deſigna
tuspnñctatus determinatus.
Diſtinctio.onis.i.oiuiſio:pũctatio/ſepara
tio. Et diſtinctionis tres ſũt ſpecies ·ſcilicʒ
colũcoma/piodus. de qbo vide loꝗ ſuis.
Diſtrictus.a.ũ.iſeuerusaſperauſterus/et
comparar.
Diſtrophos dẽ oda illa:quęſemꝑ ĩſecido

Verr ſu repetit varietatem verſusvide.j.in

ſtropos.
Viualis.o.t hocle.pe p.i.diuinus Dnde

—

viualis dꝛ pnceps vel imꝑatoꝛ·qͥ q̃ſi deꝰ

Diuerſicliniũ.nij.n. i. loc ubi diuerſe vi⸗

õiügunta vꝛa diũſus.a i.r clino as.· q/
illic diuerſę vię accdlinãt᷑ ulq; illic via icli/

natur ad viuerſa:quod aliter gręce dicit

hboc eterodlitũ. Item eterodita ſine oiuſi/

dinia oicunt᷑ quedã noĩa ĩ arte gramati/

c(a · quaſi ad diuerſa ſe indinãtia ſcillʒ quę.
inclinat ſe ad viuerſas dictiones in diu/
ſis caſibo. vt Jupiter Jouisuład viuer/
ſas ſigniqcationes. vel ad viuerſas dedli/
nationes/ vel ad viuerſa genera in oiuer
ſannmens vr veſpa. rę. vas vaſa· cęlum
Diuerſoꝛiũ.rij.n.s.i.diuerſitas viarũſcilʒ
Vvbi viatoꝛ ad callẽ diuertit. vel locus re/
motus ab alio · ukreceptaculũ ·ſcilʒ hoſpi/
tiũ vel hoſpitale.⁊ dꝛ a diuerto.tis.quia
illuc oiuertimꝰ. vel q; ex oiuerſis vijs ibi
cõuenit᷑. Dñ in Luca. Non erat ei locus
in viuerſoꝛio. Et vt diet glo. Viũᷣſoꝛiuʒ
eſt domus inter duos muros. vuas hñs
ianuas· vt ſciliʒ ex viuerſis vijs recipiat
adueniẽtes.⁊ ſigt eccliam inter paradiſũ
Imädn.
Diuerſus.a.ũ.i.diuiſusſeparatusnõ con/
coꝛs:malus: cõparat᷑. Iñ hec viuerſitas
tatis i vanetttes.
Diuerticulũ.li.n. s.i.flexus viarũ.vbi vna
via diuertit ab alia. vel ipſe callis ꝑ quẽ
diuertim ab alia via quaſi viuerſa via.
Diues coĩs ge.declinatione.ſed oĩs ↄſtru⸗
ctione vicit᷑ quaſi din habens.i.cupiens
Diuitias.i.opulẽtus vel pecunioſusſiue

2

vtat ſiuenon.

Diuitioſus.a.i.i.copioſus plenꝰ oiuitijs.
Inge vinitioſitas tatis.i.copioſitas.
Dinidẽs. dent.m.t.i.ouis ułagnꝰ ouos ha
bens tm̃ dentes.⁊ dꝛ a duo ⁊ dens.Item
iuidẽs.tis.oĩs ge.põt eſſe particppiũ de
diuido. dis.
Diuidia.dię.fę p.i.diſcoꝛdia velbellona.

Inge viuidioſus. a.i.i. diſcoꝛdioſus/qͥ

ſuã viſcoꝛdiã alios diuidit ⁊ diſtoꝛdare
facit.qͥ⁊ diuiſioſus dicit᷑.

Diuidiculũ.li.n. s. dz caſtellũ · in diuiſione

terrarũ poſtililt.
Diuiduus.a.ũ.qͥ diuidit uł oinidit᷑. Inde
iuiduitas/tat.⁊ ꝑ cõpoſitionẽ idiuiduꝰ
a.ñ.⁊ hęc indiuiduitas.tatts.
Diuinus.a.ũ.quod eſt deoꝛũ vel pertinens
ad deos.⁊ dicitura diuus.a.ũ.Et diuini
diclit cęleſtes deificati. Itẽ viuini qͥ tra
ctãt de deo qͥ mag ꝓpꝛie dicũt᷑ alo⸗.

Et diuini qui diuinãt aſtutia quadam

fraudulẽta hoĩbo futura cõiecturat. Inde

diuinitas.tatis.

Viuinator futura cõtẽplans dĩ ſemꝑ in

malo accipirt. “
Diuinatio accipit᷑ tripliciter.pᷣmo ꝓ ſcien/
tia theologięa qua theologi vicunt᷑ diui

ni. Secũdo p ſaẽtia infuſa a deo: ſic ac
cipitur Hꝛouer.422 Diuinatio in labijs

regis: Nam ĩ iudicio nõ errauit os eius.
Tertio /ꝓ ſciẽtia magica.vel fallaci ꝓpha/

natione vel ꝓphetiſatione.q̃ falſi ꝓphet?2

magi fingũt ſe ſuidere vel pſcire futura⸗
ita capit᷑ in. l.nemo. C. de malea mathe.

Et vt dicit Harro quattuoꝛ eſſe genera
oiumationis i terrã aquã · ignẽ aerẽ· hic
geomãciã ·hydromãtiã:aeromatia pyro

manciã vicimus.
Diuuiſoꝛiũ vꝛ cella ab alijs diuiſ
Diuoltres · viliſſimę meretrices ꝗ ſe ſuaq;
gratia nümoꝛũ pꝛębent. Et vicuntur di⸗

uoltres q̃ſi deſideriũ volãtes vel qᷓ̃m. pro

numo volute. Oðñ
Diuoꝛtiñ.n.s.dicit᷑ quaſi diuerſũ.i.via vł
ſemita in viuerſũ tendẽsa ponit᷑ genera/

liter pꝛo ſeparatiõe⁊ diuiſione.⁊ ſubter/

fugitione. Dñ viuoꝛtiũ ſm Goffet Ho
ſti. eſt inter virũ mulierẽ legitime facta

ſeparatio oicit᷑a diuerſitate mentium·

quia hi qͥ matrimoniũ viſtrahũtĩ viuer/
ſas ptes eunt ·

Piurnus. a. i.i. vniꝰ diei. vel durãs p vnun

diẽ.⁊ dĩ a diu ſᷣm quod accip itur ꝓ de/
terminato ſpacio tempoꝛis.
Dius.a.ũ.i.iuinus⁊ ſanctus a dĩa deus.
Diuturnus.a.ũ.vẽ a diu ſᷣm quod accipit
ꝓ ĩdeterminato ſpacio tẽpoꝛisa ẽ qð ha/
bet indeterminat ſigniſicationẽ tepoꝛis·
ſicut diurnus determinatã. Et viutinꝰ.a.
ũ.in eodẽ ſenſu.i.longus/ꝓlixus:diu du/
ranscontinuãs:⁊ dicit᷑ diutinus:a.um.a
diu ſicut diurnus ſm Mug. Papias xo
dicit: Diutina dicta ab eo ꝙ diu dura/
uerint· diuturna a perpetuitate dicta q̃ſi
Piuus.a.ũ.i.deificatus/et dĩ a deus. Sed
deus eſt ſemꝑ.oiuꝰ vo fit quaſi ꝗͥ ex moꝛ/

tali fit imoꝛtalis. Hñ hm DHapia:Viuus

dẽ deus vel imꝑatoꝛqͥ poſt moꝛteʒ velut

Poacbilis. st. hocle. hica bec docilis et
hocle.ꝑ ſyncopã vifferũt:Nam docilis ẽ

diſcipul q facile docet. Mõ enĩ oꝛ doci/
lis q; ſit doctusſed q; doceri põt:Eſt eniz
Fenioſns 7 ad diſcẽdũ paratus. Hoco2
is vÿ eſt liber qui facile viſcit᷑ vel diſfc

in
põt· ponit᷑ tñ vnũ ꝓ altero. Oñ Joannis
6e Erüt oẽs docibiles dei.i. dociles ·
Boallus.li.m.s.i.clepſydra.

Docimẽ.inis.qð ⁊ hoc documen ĩuenitur

pe.coꝛ.i.documentũ.

Doctiloquus.qua.quũ.qᷣ docte loquit Iñ

doctiloquiũ.quij.i.doctũ eloquiũ ulł do/
cta ⁊ ſapiens locutio.

Dodona.nę.f.p.i.dea glandiũ.Et dodona

etiaʒ dicta eſt quęda ſilua epiri a dando

dona.i.glandes hoĩbo. Inde vodoneꝰ.a.
ui.poſſeſſiuũ.

Dodrans.antis.ẽ qdã pars aſſis ·ꝗᷓ exno/
uẽ vncijs ꝑſicit nec dꝛ ad totũ vt Inſtit.
de here.inſti.S. hęreditas.

Dogma.tia.n.t.i.doctrina vel iteratio do/

ctrinę.vel decretũ placitũ·cõſenſio· cõſo/⸗
latio. Inde dogmaticus.a.ũ.i.doctusſa/
gax.pꝛudẽes:ſophiſtic· inſtruens:vel in⸗
ſtructusvel cõſolatus.

Holabꝛa. bꝛc.f. pa hoc volabꝛũ. bꝛi./ p codẽ
ſcils inſtrumẽto dolãdi ·ſcilʒ pꝛo bipenni :

Inde volabella.lę.⁊ hoc dolabellum. li.
ambo diminutia.
Dolatura.rę.f.p.i.dolatio vel id quod do
lando aufert᷑ de ligno · vel id cuʒ qͥ dolat᷑.

7 diĩa volo. as. a quo etiã dolatilis.9.t·2
hoc le.i.aptũ ad dolãdũ hoc dolatoꝛiuʒ

rij. locus in quo dolat᷑.

Holiiu. lij. n. s. v; vas terręrotũdũ

Volo vel volon. onis.a dolus dẽ. Et ſunt
dolones tela abſcõdita in ligneis vagi⸗
nis ꝓpter dolũ etiaʒ ipſe ligneę vaginę
dicunt᷑ volonesinter quas latet pugio
ſub ſpecie baculi: dicunt᷑ ſic eo ꝙ fallant
decipiãt ferro cũ pferant ſpeciem ligni.
Hos etiã vulgus gręo noie oxos uocãt
i.acutos. Pñ apud medicos acut moꝛ/
bus oxea diab oxi quod ẽ acutũ.
Holoꝛ.oꝛis.m.t.eſt coꝛpoꝛis inq etudo. Et
nota ꝙ doloꝛ nõ eſt leſio ſed leſiõis ſẽſus
Voloꝛoſus.a.ũ.i.plenꝰ doloꝛe.

Voloſus.a.i.i.inſidioſus vel molignnger
taz ma/

deludat. Dt eni decipiat occu
liciã blãdis ſermonibo adoꝛnat.
Dolumẽ. inis.n.t.idẽ eſt quod dolabꝛa
Volus.li.m.s.i.fraus:malicia occulta·blan
dis ſermonibns adoꝛnatacalliditas mẽ/
tis. Et dicitura doloꝛeeo ꝙ voloꝛem in⸗
ferat. Mel componitur dolus a deludo

ptinnmn
Rytn
l.
Popad
diad.
tur
ſubo⸗
fiſtn
cinal
Ponal.
noe
voneſna
tsnen
ſveſurl
bobltit⸗
voteſtn
Donman
wagn
andea
hncau
Woßhe
ric
nmns⸗
Wotl

(hn

luue
lien
na
tico⸗
meg
bttie

;

awnp
na
ſantſn
netij n

Dornia

lanfon
lnwo⸗
nlum
Nn⸗

cken
rdie
;
M

cebeut,,
“

Etce
madando
NR

ve
rsti,
ns in⸗

ibegedi

vobnn⸗

didgaee

Nltlsge
cawun,

si Cm
loyll
uin l.
Mlostolit
31ar non

oĩ.
whEt

gosſcs

N.

Antuge⸗O

ℳ
0 an
(e ne/
V

N umnis

qnaſi delus eo ꝙ delndat 1 decpiat. Et
ſit volus aĩo inſidię loco vel telo.fraus
circa fidẽ mutuata. Et eſt dolus cuʒ aliud

agit᷑ · aliud ſimulat᷑. Et inde ꝑ cõpoſitio/

nem ſubdolusa.ũa ſubdolus li.iſubſtan⸗
tum.

Doli capax eſt ꝓximus pubertati · ſcilʒ qñ

mas habet vndecim aunos ⁊ vimidium.
Cüc enĩ poteſt delinquere· ſterq; ĩadul/
terio ſm IMccun.Fgmina vo qñ habʒ no

uẽ⁊ dimidiũ annos· vt no.ff.de re.iunis.
in.l.pupillis. Tugꝰ.vo dicit in epła ad
Renatuʒ ꝙ puer dĩ doli capax cuʒ eſt ſe⸗
ptẽ annoꝝ.qꝛ tũc mentiri⁊ verũ loqui xo
Voma.tis.n.t.gręci tectũ dicũt· poteſt etiã
ici doma tectũ vel etiã atriũ qð nõ tegi/
tur. OHñ Phiſiolog'. Dec; pilis eiꝰ fiat

ſub vomate fum Et. 2. Aegj.S. Domatũ
fiſtulas ⁊c.Et appellant᷑ domatum fiſtulę

cãnalesqͥ bo ſtillicidia deflunebaoant.
VBomeſticus.a.ũ.i.notus⁊ familiaris ·q̃ſi in
domo eadẽ ſtans.
Vomeſtici ſunt libertus:colonus aſcripti⸗
tiusmercẽnariusoẽs de familia alicuius
ſiue ſint liberti ſiue nõ.⁊ oẽs familiares qͥ

habitãt cũ aliquo ⁊ vxoꝛ.⁊v ſi ſunt in eius

poteſtate? ꝓpinqui.
magna parte ius pendet ⁊ cõſiliũ. Hi eti⸗
am vicunt᷑ aſſeſſoꝛes· eo ꝙ aſſidẽt iudici.
⁊ in cauſę cognitione ſuũ pꝛębent conſiliũ
l officiũ · vt patet ex rub. C. de aſſeſ.
Domicellus. li: dominellus li. oicũt᷑ a do⸗
minus ꝑ diminutionẽa vomicella.lę do/

minella ambo oiminutiua a vña. Homi/
cellus etiã domicella dicũt᷑ qñq; pulei
iuuenes magnatũ ſeu liberoꝑſiue ſint ſer

ni entes ſiue non.
Domiciliũ.lij.n.S.i.omus faſtigiũ ⁊ alti⸗
tudo.⁊ dicit᷑ ſic quaſi ciliũ domus. Dicit᷑
tamẽ quãdoq; domicilin domipſa vel
habitatio · vel mãſio·vel ius ⁊ ptas ſcom

Hug. In pſalmo aũt vbi ſic di · Siẽ ny⸗

cticoꝛaxĩ vomicilio. dicit glo. vel ĩ parie⸗

tinis.ꝗᷓ vulgo dicunt᷑ ruinę vbi panietes

ſtant ſine tecto · Dꝛ aut parietina q̃ſi pa⸗
Domiciliũ alicuius eſt ibi vbi maioꝛẽ par
tem foꝛtunę ſuę cõſtituit · xel magnã par⸗
tem bonoꝝ ſuoꝝ· vel ſi ibi habet larẽ.i.fa⸗
miliam · vt. C. de inco · et cenſi.l. ſi ciues · li.
decimo. ä

teſt. vt no.in. c oĩs vtriuſqʒ ſexus · de pe. et

omeſtici iudices vicunt eſſe ex quibp

Domidila.le.fp.i.parua domus.
Domiduca.cę.f.p.xe. coꝛ. Juno dĩ · qꝛ vſes
in domũ puellas maritatas introducere
Dominatio. onis idẽ eſt quod dominatus
ominationes etiã dicunt᷑ quidã angeli
Et vt Greg. dicit: Ea angeloꝑ agmina
quę mua potentia pꝛęeminent · pꝛo eo ꝙ;
eis cetera ad obediendũ ſubiects ſunt do/
minationes vocontt.
Dominicus.a.u.a dominꝰ vel domina vĩ
Inde vominica.cę.ſubſtãtiuũ p pma fe/

na.⁊ hic ęc vominicalis ⁊ hoc lequod

ſumit ta a dominica p illa vie.qᷓ; a vñi
a.ů. Et vt Papias vicit:Pominic' dies
ꝓinde di:qꝛ in eo reſurrectionis vomini
noſtni a chꝛiſtianis gaudiũ celebꝛat. Ite,zʒ
hic dominicus.ci.dictus eſt qͥdã egregiꝰ
Cõfeſſoꝛ:pater ⁊ inſtitutoꝛ oꝛdinis fratruyʒ
Edicatox. .
DVominin.nij.n.s.i.ius · tutela.ptãs. Iñ do
minoſus.a.ij.i.imꝑioſus:oñsa homo qui
habet ardua pciꝑe.ſcilʒ homo magnę au⸗
toꝛtatis H

Dominiũ directum ſᷣm Ao. in ſů.de iure

emphy. dĩ habere ille qui poſſidet ciuilit
tanq; oñs: ideo vꝛ habere dominiũ di/
rectũ · q; ſine oĩ alia obligatione liberã po
teſtatẽ habet rei:qualit᷑ nõ eſt i illo qͥ ha/
bet vominiũ vtile vel mixuu.
Dominiũ vtile m co. vꝛ habere ille qui
ſolũ naturaliter poſſi det ⁊ nõ ciuiliter. vt
emphyteota vſufructuariꝰ feudatari.
Dominus.m.s.i.heros/et dꝛ a domuseo
ꝙ domui pᷣſu. autẽ dominꝰ dẽ quaſi
dans minasvel quaſi dãs munꝰ.ſcilʒ ſer/
uitiũ · vel vãs minus ſcilʒ pęneetymolo/
gia eſt nõ cõpoſitio. Et cõponit cũ h̊ gtõ
legũ. vꝛ dominuſlegũiuriſperitſed qñ
ſunt ouę partes tũc dꝛ oñs legũ ſolꝰ im/
peratoꝛ:q; ipſe habet ptãtẽ cõdendiz oe/
Domini recti erãt qͥdã officiales defẽſoꝛes
ciuitatũ vel municipioꝝ. . n
Domini minormagiſtrat ſic victi:qꝛ vñi
recti·q; ſuffragio duoꝝ eligebant · vnus
cõſtituebat᷑ a plebe·altera maioꝛibus:vt
C.de iudi.l.vli.

vicunt᷑ a dominus dña:quod ꝓpꝛie con/
uenit clauſtralibo.ſ̊ dominus dña mun/
danis. Ofñ in ecdeſia cantat. Jube võne
benedicere.⁊ domnꝰ abbasdomnꝰ poꝛ.
Domus ſecũdę vel quarte deciinatiomoe

que cõſtat ex parietibo: tecto.⁊ fũdamẽ/

to ꝓtegens nos a caumatibo⸗ imbꝛibus.
Vleſt vnius familię habitaculũ.ſic vibe

vnius po puli: ſicut oꝛbis domiciliũ eſt
totius humani generis. Itẽ dom vꝛ cõ⸗/

mixtio viri vxoꝛis: etia familia ſed ĩci /
pita vuobo. am ꝓpaie familia eſtliberi

ex liberis legibo ſuſceptia femoꝛe victa.
Itẽ aliq ſumit᷑ p agnationevt..cuũ vn
in pꝛin. f. de ali cba.le. et ad ſylle.iĩ pꝛin.

NRecipit᷑ etiã p oiĩbus gerẽtibo cadem ſi ·

gna vel arma. Iñ vomuncula.lę.i.parua

PHomulſiuramenti.i. vomus feder/ſcilʒ ta⸗

bernaculu.

Pomuſſaltus libani de qua baber . 5.. Reg.
7? dicebat. q; erat ędificata de lignis li /

bani.

Honariu. rij n. s.idẽ eſt quod vonũ. Item
donariũ eſt loc vbi dona ꝗᷓ offerunt᷑ in

tẽplo reponunt᷑. Et vonarius.a.i. qd do
nat᷑ vel qð facile vonari wfõoot.

Ponatica. cę.lp.i.coꝛona qua autoꝛ dona

tur. Et vonaticus,. a/u/quod vonatur vl

Donatio ſßᷣm ¶xo. in ſi. C. de vona.eſt rei

lictę nullo iune cogete mera libalitate fa⸗

cta collatio: vt. ff.e.ti.l. Oonaria.

DBonatio ante nuptias vel ꝓpter nuptias

tim NCo. eſt illa quã facit ſponſus uł aliqᷣſ
ſuo noie ſponſę vel alteri noĩie ſponſe

Vonatio cauſa moꝛiſᷣm Hoſti. eſt timo/
re moꝛtis ĩminẽtis · vel futurę alicuy reipp/
inde⁊ liberaliter facta collatio. Et hnius

tres ſunt ſpecies. ꝛima cum quis vonat
metu moꝛtalitatis futurę ⁊ nõ inſtantis.

Secũda cũ quis donat metu moꝛtalitat
iuſtãtis deſperans de cõualeſcentia.⁊ heęc
donatio cõparat᷑ ei quę eſt inter viuos.
Tertia quando magis vult ſe habere ᷓ
eũ cui donata magis donatariũ q; ſuuzʒ

heredem.

Donatio inter viruʒ ⁊ mulierẽ ſm o. in
ſu.eſt quęfit cõſtãte matrimonio/quębm
leges eſt ꝓhibita· ideo ne mutuo amoꝛe
in iuicẽ ſpoliarent᷑: donationẽ nõ ſperan

tes ſed ꝓfuga erga ſe facilitate abutẽtes.
Mec eẽt eis ſtudiũ liberos potiꝰ educãdi

VBonatio inter viuos ſᷣm E¶xo. in ſũeſt qm
rem quã dono·malo habere illũ cni dono

SZme.

Honatio mera eſt eadeʒ cũ ſimpliciſcilicʒ
qñ inter viuos donatio fit. Qnñq; etiam
dr pura liberalite nõ ob cauſ ſecutã. Si

xo fit ex cauſa Rcedente tunc oẽ remune
ratio potius ꝙ; donatio · vt. C. de bo. lib. l.

cum opoꝛtet.S.c ait.

»

Donatio facta ob canſam interpoſitã hm
Hoſti. in ſü.eſt qdã donatio inter viuos

quę ſit ob cauſã interpoſitãa denotat vt
aliquid fiat vel non fiat.vel ꝓpter qͥd fiat
donatio ſecuti ꝓpter finẽ iuxta ea ꝗq babẽt

DPonatio pfecta pura eſt ſ's donatiöis

ſimplias.⁊ eſt q ſtatim pura liberalita/
te traſfent dominiũ rei oꝛte.
VBonatio imꝑfecta ſiue cõditionalis vł ſbᷣ

modo.ẽ etiã ſpecies donationis ſimplid.

⁊ eſt qñ ſtatim trãſfert᷑ dominiũ rei vatę.

⁊ nõ niſi ſub cõditione vel modo uli di e:·
vt dono tibi ſi rex iutrauerit italiã · vel do
no nõ ꝙ tuũ ſit hinc ad annũ· vel aliquid
huiuſmodi.
Vonatio ſimplex eſt quęcauſã non habet.
⁊cuʒ donans nullo caſu velit ad ſe redire
quod dedit vel oatunũ ſe pmiſit· vt. ff. de

Vonatio ſponſalitia ſm Eco. dꝛ illa bue
a ſponſo ſponſę fit vel ecõuerſolicʒ raro

Donat᷑.ti.ẽ quidã autoꝛ.: Hinc liber ab eo
cõpoſit dꝛ donat. Iñ h⁊ hec donatiſta.
ſtę.q ſequit᷑ donatũ:uł qͥ ſtudet ĩ eiꝰ libꝛsꝛ.
Donatiſtę dicunt᷑ hęretici quidã a Pona
to quodam afro dicti · qui aſſerebãt filiũ
dei eſſe minoꝛẽ patre. minoꝛẽ filio ſpiri/

——

Doniler.a.ũ. vel doniferus.ri e coꝛ 4 de ⸗

Doni.ni.n. S.ẽ Datio irreddibilis. Et vif/

fert a munere·q; donũ deo debet᷑. munus
xo hoĩ. Itẽ donũ bonoꝛariũ eſt·mun xvo
debitũ · vt patrono:Mã ꝓpꝛie miera vi/
cunt obſequiaquę pauperes diuitibo lo
co munerũ ſoluũtſic victaqꝛ manibo ac
cipiunt᷑ vel vant. Itẽ vonũ vantis eſta

oãdo vel vonãdo.munꝰ accipiẽtis a ma

nibo vel muniẽdo vel monẽdo. pdu.do
VPñ Ouidius de arte.lacat᷑ donis Ju/

piter ipſe datis.

„

PBoꝛcas.cadis..t.i.capꝛea:X dĩ a doꝛcas nl
doꝛco quod ẽ videreeo ꝙ acute videat
de longinquo. Me etiã ibices dicunt qi

auices . eo ꝙ inſtar auiũ ardua et excelſa

teneãt. i ſublimis habitẽt · ita vt de ſub⸗/
limitate vix humanis obtutibo pateant.
Itẽ Doꝛcas ꝓpꝛiũ nomẽ eſt mulienris.
Poꝛciũ.cij.qdã mlłier ſicoicta cãẽ adulatõis

Polina
Nenvi
pnsoß⸗
pphun

stlt

Cenhil
Rpp⸗
ostert
diesß
1dipe
ſenos⸗
otEn
ninsety
gorvcch
guſdt
ltoeſe
giig
Piboe
Roen
ſumlss⸗
dins de
octe
Dosbn!
Nkam
ocr
Dosn
lct⸗
tmyne⸗
mt
utrhe
Apuen
rn
ficen

epſee

padex
Kdonns
woteen
Göſtini
glia
noſug
Nuls⸗
Nebal

line

metinu
Mopoſti in
mmn
udnr vt
pmffun
mnd

tſis dnni⸗
omlhml
tnonls
wns ſnplt
mine dan
mwad lidie⸗
GDN

Nainolbin
ANtiet

Teilt b

Mneliwrtben
ibewunn.
migiclb,
gatin Donn
inrhitfli
mmmeſo ſon

4.

akis Erdi⸗
RZðZ
Dienin
mgnnyin
nult
ACgiain
ihdagend
tds

rdockl
nutci
tiumib

tr

⁊blandimẽti.q̃ſ iuuẽculaX ẽa doꝛcas ·
interpᷣtat᷑ pulcra viſu. Mc
Boꝛco.onis.m.t.i.auidus:voꝛatoꝛ: dictus

ſic a doꝛcas qð eſt videre:qꝛ ſolo viſu ac

cendit᷑ ad leccacitatem.

Doꝛus fuit filius Neptuni. Onde doꝛi vel
doꝛes quidã gręci dicti ſuntqꝛ ab eo oꝛi
ginẽ vuxerũt. Inde doꝛic'a. .
Doꝛica.cę.pe.coꝛ.eſt vna ex linguis gręcoꝝ0w

.* .

quã habent ęgyptij ⁊ ſyrſi.

DBoꝛſü.n.s.eſt illa pars a ceruice vſq; adre
nes.⁊ dꝛ a durus:quaſi durſumeo ; illa

pars coꝛponſſit durioꝛ ad modũ ſaxi foꝛij
ad poꝛtandũa perpetiendu.

Dos.tis..t.d quod daturvxoꝛi a marte
qñ nubit. Donatio quod dat᷑ eidẽ ab eo

dez ꝓpter deuirginationẽ. Parafernũ qð
vat᷑ ei ab amicis poſt nuptiaſ per aliquot
dies ſm cõſuetudinẽ oiuerſarũ terrarũ.
7 dẽ parafernũ a para quod eſt inxta · et
fernos quod eſt dos:qꝛ iuxta⁊ poſt doteʒ

dat᷑.Et nota ꝙ antiqtus ritus eratutma
ritus ⁊ vxoꝛ iuicẽ ſe emerẽt ⁊ dotarentne

vxoꝛ videret᷑ analla: ideo vicũt dotem
quaſi voitẽqꝛ ſcedẽte in nuptijs vin do

natiõe · ſequit᷑ dos vxoꝛis. Et nota ꝙ dos

quãdoq; dicit᷑ ꝓpꝛietas ⁊ virtus alicuius

PBñ Boetius in pᷣmo de cõſolatione diẽ

Vt bꝛeuiter oẽs eius dotes includãpatri

ſimilis eſt. Et ꝓducit.o.ante.t Oñ Dui⸗/

vius de reme. Quã potes in peius dotes
deflectere puelleę.

Dos ſᷣm lo. in ſũ. C. de iu dotiũ·ẽ qued
dat a muliere manito · vel ab eius pꝛe · vel

ab extraneo pꝛopter onera matrimonij
ſuppoꝛtanda.

Dos aduentitia ſᷣm Vo. eſt aue ns pꝛofi-
ciſcit᷑ a parẽte vel tanq; a parẽte · vt ſi ex·

traneus dederit patri ut daret in doteʒ.l.

Pfectitia. S. ſi qs certã.ff. de iur.do. Del ſi
pater nõ tanq; pater ſed vt extrane' de-
dit · puta qꝛ debebat filię⁊ eius volũtate
dedit in dotẽ viro·vt victa.l,/pfectitia.S.

fi.v.cęterum.

Hos pꝓfectitia eſt quens a patre vel tanq

a patre vel ab auo vel ꝓauo ꝓfecta ẽſcilʒ
de bonis eius vel facto eius ꝓ filio vel ne/
pote eiusvel quà alius de mandato eoꝛũ

coõſtituit · vt ſes aut curatoꝛ dedit de bo/
nis alicuius eoꝝ ·ſi erat parẽs ꝓdigꝰ vel

furioſus.

Botalis. ta bocle i doti aſcriptusvelin
dote habitus.et dꝛa dos. Iñ dotaliciꝰ.g.
u.idem quod dotaliſ. Inde hoc dotaliciũ

cij.i.dos vel dotis pꝛeeauull.
1 dotate aduerbia.i.abũdãätteerr.

BDo xa grece. latine vꝛ gloꝛia. Iñ doxula i.

parua doxa ſiue gloꝛia.

DPꝛacena. nę f. p. vxoꝛ vel filia dꝛaconis. t

dꝛa dꝛaco.

Dꝛachma,mę. quoddã pondus. ſall octa⸗

ua pars vndię ⁊ denarij pondus tribo co⸗
ſtans argei ſcrupulis.i.decẽocto ſiliquis
bm Bug. Papias xvo dicit: DPꝛachma
octaua pars vncię· cõſtat a tribo ſcrupulł.

Dꝛachma denarij genus. vel certũ pondus
argenti. Oñ Audqisꝰ Aut quę mulierboa,·

bens dꝛachmas decẽ ⁊zc.

Dꝛaco.conis di a gręco dꝛacon. Gręci eni
dꝛaconẽe dꝛacontẽ vo cãt.⁊ dĩ ſerrensa ẽ

dꝛaco tẽploꝝanguis aquarũ ſerpẽs t᷑rę.
Duũ eni eſt in tẽplo.ꝓpꝛie dꝛ vꝛaco. DPum

min aquisanguis. Du ĩtera· ſerpẽs. Glo.
duũt Iſa.27? vicit:ꝙ vꝛaco vt ferũt in tra
ſerpit natat in aquis· volat in aere. Et vt
dicit Iſidoꝛus etymo.iꝛꝰ Dꝛaco maioꝛ
cumctoꝝ ſerpentiu · ſiue oĩum aĩantiũ ſud
terrax.ꝗ ſepe a ſpeluncis abſtractus fertur

in gerẽ.cõcitatq; ꝓpter ipſũ aer. Eſt autẽ

qiſtatus.oꝛe paruo⁊ artis fiſtulis:per a
attrahit ſpiritũ ⁊ linguã exurit. DHim aut

non in dentibo ſed in cauda habet.? ver /
bere potius q; ictu nocet:innoxius ẽ a xv2
nenis.ſ̊ ideo huic ad moꝛtẽ faciendã· ve-
nena nõ erunt neceſſaria:q; ſiquẽ ligane-/
rit. occidit· a quo nec elephas tutus ẽ ſui
coꝛpoꝛis magnitudine:Mã circa ſemitts
deliteſcẽs ꝑ quas elephãtes ſoliti gradi/⸗
untur:crura eoꝛũ nodis illigat ac ſuffoca,

tos ꝑimit. Gignit᷑ autẽ in ęthiopia etnn

India.⁊ in ipſo incẽdio iugis eſtus.

Dꝛaconarius.rij.i.vexillifer. vexillarius. ſi/

gnifer qui fert vexillum vbi eſt vꝛaco de⸗
Pictus.

Pꝛacontea. teę.quędã herba quę vulgo ozs

herba dꝛaconis:qꝛ haſta eius varia ſit in
modũ colubꝛi.⁊ ſiłitudinẽ vꝛaconis imi /
tetur:vel quia eam herbaʒ vipera timeat.
Papias vvo vicit:Dꝛacontea herba dic/
ta ſic qꝛ a ſanguie vꝛaconis fert᷑ nata.⁊ eẽ
dꝛaconis color.⁊ flos eius vt lingua dꝛa
conis.Si qͥs radicẽ huiꝰ herbęſanis con⸗/
fricet manibo.ſerpẽtes ſine ꝑiculo pꝛẽdet.

Dꝛaconia. nię. vel oꝛaconita.te.f.p. qdam
gẽma ex capite oꝛaconis erua.

Pꝛaculus.li.diminutiuũ.i.paruus vꝛaco.
Pꝛagma.tis.n. t.eſt quęſtio ſiue interroga⸗
tio. Inde dꝛagmaticus.a.ũ.i.iĩterrogati⸗
uus. Dñ quoddã genus loquẽdi dꝛ dꝛa-

gmaticũ ·ſcilʒ quod fit inter interogantẽ
⁊reſpondẽtẽ.⁊ ꝓpꝛie ꝑ ꝑſonas introduc/

tas nt in Cerẽtio ßm BHugl. Papias di⸗
cit ꝙ dꝛagmaticon eſt gen vicẽdiin quo
woeta nuſq; loquit ̊ ꝑſonę ĩtroductętm̃.
Zuꝛadesdeę arboꝑa dꝛindos qð eſt arboꝛ
Oꝛindides.vidis.m.t.dẽ qͥdã lapis/a vꝛin⸗
dos quod eſt arboꝛ. „
Pꝛindos gręce.i.arboꝛ latine.
Dꝛindus. di. arboꝛ. d? a dꝛindo.
Pꝛomedarins.rij.m. s.camelariusqui ſcilʒ
rij madian epha.
