RZ

nnbn
tnccs,

Uücenm
1iinpi
tinHel
loque
ſe par⸗

dlatt
⸗
ninſen
imm
8 nenl
ſoſ

Inſtita.te.fp.eſt quedã veſtis talaris:quę
⁊ ſtola dꝛ. Inſtita etiã latũ cingulũ dꝛcũ
quo puer ligatur in cuna. Inſtitę etiã vt
dicit Papias:ſunt paruęlinteolęꝗqᷓ moꝛ
tuũ inuoluũt. Dñ Joannis.xj? Ligatus
manus ⁊ pedes inſtitisa coꝛripit ſti.
Inſtitoꝛ.tor.i.mercatoꝛa di ab inſto.ſtas
quia inſtat mercibꝰ emẽdis. VDnde Job
28. Filij inſtitoꝛũ zc. Hnde. Qui vedit
merces mercatoꝛ dꝛ ille. Inſtitoꝛ ẽ inſtat
quip pᷣcio minuendo. Mercatoꝛ vendit
inſtitoꝛ illud emit.
Inſtitoꝛ eſt ille qui tabernisvinis veden/
dis· vel alicui alteri negocio ẽ ſpoſitus.l.
inſtitoꝛ pꝛima.ff. de inſti.acci. H
Inſtitutũ.ti.n.s.⁊ H̊ iſtitutio.nis.iimoꝝ ni/

foꝛmatio.Sʒ poĩt᷑ etiã ꝓ qͥdã libꝛo legali

tm̃ in plurali/hę inſtitutiõesinſtitutionũ
h inſtituta/hoꝝ ĩſtitutoꝝ dĩꝛ.Et dẽ liber

inſtitutionũ. quaſi inſtructionũ · q; in hoc

pꝛimis legũ eᷣceptis inſtruimur. vel quia
in ſtatum humani vel romani iuris nos

erigit ut dicit IRccurlin glo.in pꝛin.inſti/

tutionũ:vel inſtitutoꝛum.

Inſtitutio· eſt pꝛimus gradus oĩum inſti/

tutoꝝ.vt no.C. de libe. pꝛęte.l.j. Etiam ſi
mille eſſent ᷣm leges. Sed ſᷣm canones
Inſtitutio · eſt eccleſię vel eccleſiaſtici be⸗/
neficij collatio·quaſi ius habẽtẽ ad bene/
ficiũ ꝑ ꝑñtationẽ int uł ĩ bñficiũ ſtatuẽs.
Inſtrumentũ artisd ꝑ qð ipſa ars oꝑat᷑.
Inſtrumentũ in iure: dicit᷑ quicqͥd cauſam
inſtruit. Del inſtrumentũ.ẽ ſcriptura ad
aſſertionẽ ſeu ꝓbationẽ aliceuiꝰ rei facta.
Inſtrumentũ publicũ ·eſt ſolẽnis ⁊ rite oꝛ/
oinata ſcriptura ꝑ autenticęꝑſonę manũ
pꝓublice facta cauſa memoꝛię.c.ſcriptura.
Inſtrumẽtũ pꝛiuatũeſt qͥ ꝑ manũ puatã
confectũ eſt.vel a tabellione· nõ tamen in
ſoꝛma publica ſcriptũ. vt quia necnomẽ
imꝑatoꝛis/nec cõſulis:nec papę appoſuit
Inſubulus.li.quoddã inſtrumẽtũ ĩ texẽdo
telãſcilz circa qð pannꝰ vel ſtamẽ iuoluit

17 dĩ ab iſubulo. las.q; ĩſubulat᷑i.ꝑfoꝛat᷑ut
xoſſit iuolui ⁊ retineri ꝓ volũtate texent.

Inſula.le.dr terra mari vndiq; circũſepta.
vñ inſula dĩ.qꝛ in ſolo ſit ſita.i. in mari.

Inſularij ſerui ſunt qui in inſula retinẽtur.
vt l. in lege. ff. de ꝓ. ſig.

Inſulſus.ſa.ſũ.i.nõ ſalſus·quaſi ſine ſapoꝛe
ſalis vel ſapiẽtię. Vñ Job. 6õe Nut pote⸗

rit comedi inſulſũ qð nõ eſt ſale conditũ:
Inſultus.tuſ.tui.maſ.ge.iauaſio·aggreſſio

quaſi ſaltus in aliũ impetuoſe factus.
Integer. gra.gru.i.incoꝛruptincolumis.
plenꝰ. Iñ ĩtegritas.i.religioſitas:caſtitas
Intellectus. intelligentia.⁊ intelligibilitas
differunt. Nopꝛie quidẽ ĩtellectusẽ vis
aĩę cõpꝛehenſiua incoꝛpoꝛeaꝝ ſubſtãtiaꝝ
foꝛmis ſubtractaꝝ vel foꝛmarũ circa eas.
Intelligentia vo eſt vis aĩę quę aſpirat
vt aliquid circa diuinã ſubſtantiã cõpꝛe/
hendat. Intelligibilitas vo eſt quędã uis
aĩe oiuʒ foꝛmaꝝ ĩ quadã ſimplicitate cõ/
plicatiua abſq; oꝛdine naturali vel tẽpo/
rali:⁊ tali modo deus cõpꝛehendit resq;
eas oẽs vno intuitu abſq; oĩ ſucceſſione
dicitur compꝛehendere.

Intemerata.incoꝛruptaintacta.⁊ nulla te/

meritate violata.

Intemperies.riei.⁊ hoc intemperiũ.rij.vbi
nulla ſecuritas ⁊ nullũ temperamentũ eſt.

Intempeſtiuus.ua.uũ.i.incõgruus ⁊ incõ/
ueniẽs· nõ in ſuo tẽpoꝛe veniẽs· vt añ vel
poſt. Onde Boetius in pᷣ̊ de cõſolatione.

Intempeſtiui fundunt᷑ vertice cani.
Intempeſtus.ta.tũ.i.incõgruus · iutilis· q̃ſi
ſine tẽpoꝛe.i.actu.Oñ nox dꝛ intempeſta.

quaſi incõgrua:q; nõ habet idoneũ tẽpꝰ
gerendis rebus. Et nota ꝙ quędaʒ pars

noctis ꝛ intẽpeſtũ.vide.sS.in crepuſculũ.

Interalſile· oꝛ interpolatücelatura plano
Planuʒz eni inter celaturas quaſi raſũ vi/
det declinat᷑ h̊ ⁊ h̊ intaſilis: hᷣ le.pe.coꝛ.
Del ſᷣm Papiã: Intaſilis ẽ anaglypha
ſculptura. Rlexandervo dicit: Qð nunc
ſculpturis:nũc plancie variat᷑. Hoc ⁊ nõ
aliud opus interaſilie dicas.
Intercalaris.ris.ↄ.t.⁊ hoc re.i.intoſitiuũ.
vel interpoſitũ · ſcilicʒ qð interponitur.vt
VYerſus intercalaris oꝛ qͥ ſęꝑ interponit᷑.
Inde h̊ intcalaritas.tatis.i.interpoſitio.

Intercapedo.inis.i.diſtantia localis· vt

inter vuos parietes.

Interceſſoꝛ · dicit᷑ q p alio pᷣces facit ułfun/

Dit. Itẽ dicim intceſſoꝛẽ illũ · qͥ intcedit

Tinterponit ſe inter debitoꝛeʒ⁊ creditoꝛẽ

ad hoc ꝙ ei pecunia mutuet᷑.⁊ eſt quaſi fi/
deiuſſoꝛ ⁊ conſtitutoꝛ.

Intercilin. lij. i. paciũ qð eſt int duo ſup/

cilia · quod ſine pilis eſt.

Intercolumniũ.nij.dꝛ illud quod eſt inter
ouas colũnas·vel ſpaciũ diuidens eas:⸗

vicit᷑ ab inter⁊ colũna:quaſi int᷑ colũnas

exiſtens. Oñ.ʒ. Reg. 7? Media interco/

lumnia quadrata:non rotunda.
Interconfinii.nij.i.terminus.vel loc inter

NR. .

duos fines exiſtens.

. —

Intercus.cutis.oĩs.ge.i.illa res quã pati /

mur inter carnẽ ⁊ cutem· ſicut eſt infirmi/⸗

tas ul malus humoꝛuł aliud huiuſmodi.

Iñ intercuticus.ca.cũ.⁊ intercutane nea
neũ.⁊ intercutanꝰ.na.nũ.oĩa ꝓ eo qð eſt
inter cutem ⁊ carnem.

Interdictucti.n. S.ꝛ ab interdico.cis.q̃ſi

interim victũ ſcilicʒ qdð interim ãnunciat᷑

a iudicenon ꝙ ꝑpetuo maneat · q̃ſi q;diu

dictũ ⁊ ſtatutu eſta iudice. Mõ hic ꝙ in
generali interdicto debent iſta cõferri ab

eccleſia ·ſalʒ·baptiſmus paruulop pęni⸗

tentię moꝛiẽtiũ. Sõt etiꝗ epũs paruulos
baptiſatos confirmare. Itẽ ſemel ĩ menſe

vel ſeptimana populũ interdictũ etiam

excoĩcatum ad eccleſiã aliquã conuocare

⁊ ei pꝛedicare· Item poteſt euchariſtia in

moꝛte vere pęnuẽtibus dari. Dñ decre⸗
talis noua.DPermittimus ecdeſiarũ mini⸗

ſtris ſemel in hebdomada tẽpoꝛe inter

Dicti·nõ pulſatis cãpanis·voce ſubmiſſa
ianuis clauſis:excoĩcatis⁊ interdictis ex/

duſis miſſaꝑꝝ ſolennia celebꝛare.cauſa cõ/
ficiendi coꝛpus vñi:quod decedentibo in

pęnitentia nõ denegat᷑. Item ꝑmittit᷑ ꝙ
derici decedentes qͥ pene ſeruauerũt int᷑-
Dictũ · in cemiterio eccleſię/ſine cãpanaruʒ
pulſatione · ceſſantibus ſolẽnitatibꝰ oibo
cũ ſilentio tumulent᷑. Item concedit᷑ ꝙ in
cõuentualibo ecdeſijs.bini⁊ bini uł ſunul
tres hoꝛas canonicasvaleãt legere potiꝰ

qᷓ; cantareianuis clauſis·interdictis⁊ ex/

coĩcat excluſisvoce ita dimiſſa ꝙ exteri

nõ poſſint audiri. Per qð patet ꝙ inter/
dicti.⁊ multo foꝛtius excoĩcati nõ debent

auſcultare hoꝛas canonicas. Itẽ peregri/

nis accipientibo ſignũ crucis ob reueren⸗

tiam crucifixi·nõ eſt pęnitẽtia denegãda.

quod etiã alijs peregrinis põt miſericoꝛ
diter indulgeri. Itẽ nõ ꝙ extrema vnctio
nõ debet vari alicui ꝑſonęlaicouł clerico
vel etiam religioſo in loco generali inter-
dicto ſuppoſito · niſi ſuꝑ hoc habeant pꝛi⸗

nilegiũ ſpeciale.
Interdictũ olim erat quędã foꝛmata ⁊ ſo/

lennis conceptio verboꝛũ·quibus pꝛętoꝛ

aliqͥd fieri iubebat vel ꝓhibebat · qð tunc

maxime faciebat cũ de poſſeſſione uł q̃ſi

Poſſeſſione inter aliquos cõtendebat᷑.vt
nſti. de interdic. circa pꝛin. ⁊.ff.e. ti.
Interdictum de aqqua quotidiana ęſtiua
dat᷑ habenti ius aquę quotidianęuł etiã

ſtiuę ducendę ad pꝛędia ſua· cuʒ aliquis

ducere ꝓhibet. vt. ff. e.ti.l.i.in pꝛin.

Interdictuũ de aqᷓ de caſtello ducenda.dat᷑

habenti ius vucẽdi aquã de cãnali vel ca
ſtello ad irrigandum. M
Interdictũ de arboꝛibo cędendis.dat᷑ ↄtra
hos q habent arboꝛes quaꝝ folia pendẽt
ſuꝑ ędificia vicinoꝝ uł agrũ:ita ꝙ eis dã/
nũ inferant.⁊ cõſulit᷑ eis ꝙ hmõi arboꝛes
ſuccidant.⁊ ligna tollant eas deglobent
a terra vſq; ad quidecim pedes. qdẽ eſt ſ
ꝑ radices minat᷑ ꝑiculi.vt.l.i.C. de inter/
dic. Et hoc interdictũ ꝓhibitoꝛiũ eſt.

Interdictũ de cloacis pꝛiuatis reficiẽdis.
Bi volens qͥs ſuã cloacã pꝛiuatã · ul etiã
publicã · vel fiſtulas vel meatus reficere ·

vel purgare ul de nouo facere· ab alio p/
hibet · tunc ꝓuiſũ eſt ei de ĩterdicto cloaqᷣ
q ẽ interdictũ publice deputatũ.⁊ pꝛi/

uatũ de pꝛiuatis cloacis.⁊ ẽ ꝓhibitoꝛiũ.

Etiã eſt aliud reſtitutoꝛiũſcllʒ qd datur
cõtra initiẽtẽ in cloacã meã vel publicam
Vel qð imiſſũ ĩ doacã ipedit.vel quo iubet
auferri qð imiſſu eſt.vt.ff. de cloacis.l.i.S.
i.et. S. deinde.et. S. doacę.l. fi. e. ti.

Interdictũ de aqua pluuiali arcẽda:vel de

aqua pluuia: Si facis opus aliquod in
fundo tuo ꝓpter qð aq̃ pluuialis nocere
põt fundo vicini tui:datur cõtra te actio
pluuię arcendęꝑ qu tuis expenſis opus
teneris deſtruereX dãnũ cõtingẽs emen/

dare.Si v poſſideas opus ab alio fa

ctum teneris patiẽtiã ꝑſtare vt deſtruat

ar.l. . et. ij. S.iij. in. fi. et.l.ſi tertius colonꝰ.S

celſꝰ ſcribit. v.ſiqͥdẽ aliꝰ.ff.e.ti.et.ſpe.ibidẽ

Interdictũ de fonte eſt qð dat᷑ eiqͥ dvuxit
aquã de fonte h̊ anno/nec vi nec damnec
pcario de alterius fonte.vel lacu·puteo

piſcina· foſſa · ſtagno. vt. ff. e. ti.l. . in pꝛin.
Interdictũ fraudatoꝛiũeſt qͥ tutoꝛiſ credi/
toꝛ pupillo tenet · vt ſi eũ cõſilio fraudis
participaſſe cõſtabit vt fraudaret.vt.ff.

de ſolu.l.pupilli· circa pꝛin. Moc intdicto

tenet᷑ ͥ fraudẽ ꝑticipãdo emit a cditoꝛe qͥ;

ſit ſoluẽdo· meliꝰ ſoꝛte dicẽt᷑ a debitoꝛꝛe.
Interdictü de glande legẽda uł alios fru

ctus dat᷑ ei cuius glans vel aliꝰ fruct in

fundũ alienũ ceciderit· vt ſingulo uo vie
legere⁊ expoꝛtare liceat. Et glandis noſie

oes fructus cõtinent.vt.l.vnica.ff. e. ti. .
Interdictũ de itinere actuq; pꝛiuato reſti/

tuẽdo ꝓhibitoꝛiũ ad tuẽdas tmmodo ru

ſticas buitutes· dat᷑ ꝓhibetes aliquẽ vti

ßuitute ſua.vt.ff.e. ti.l.i.S.i. Et vat cõfeſ/⸗
ſoꝛia cõtra negantẽ ſeruitutẽ.vt.l.ſi foꝛte

es rohen
Aa ſhi
4Ci
lonich
ſis
mti lenj
Wrchcce⸗

dd
wowulr
4
cde
Uigod n
usnoccre
ämeno
mwisdhs
Nstbaloß⸗
7 maſmut
005
aſebide
Maidunt
ntyif
S
1iceqj
mbtoꝛe.
osbin⸗
Abincn

crder
nanfen,
pun
71 .
tcofeſ/
llfon

§. ſciẽdũ.ff.ſi ſeruitꝰ wdi. Et etiã aduenſus
euʒ qͥ aliũ ũiuſte ꝓhibet ſua vti ſeruitute·
imo etiã tunc dat᷑ confeſſoꝛia.vt dicto.S.
ſciendum.l.Rall. S

Interdictũ de libero hoĩe exhibendo·com/

petit vnicuiq; de pꝑło ad petendũ in pu/
blicũ hoĩem liben contra ⁊ aduerſus eũ qͥ
liberũ hoĩem ĩuitum captũ dolo malo de⸗
tinet in ſeruitute.

Interdictũ de liberis exhibẽdis ſeu dedu/

cendis dat patribus vel parẽtibo cõtra
eos qui liberos vel nepotes in ptãte eoꝝ
exiſtetes ſine eoꝛũ volũtate detinẽt.vñ.l.
Iff.e.ti. ait pꝛetoꝛ. Qui ꝗ ve ĩ ptãte Lucij
Citij eſt ſi isea ve apud teẽ· dolo ve tuo
factuʒ eſtquo minus apud eſſetita eum
eam ve exhileas.
Interdictũ de migrando dat᷑ inquilino vt
ipſe libere cum rebus ſuis poſſit de habi/
tatiõe migrareſi tamẽ locatoꝛi ſatiſfaciat
de penſione totius tẽpoꝛis · vt. ff. e. ti. l. j.
S.q ſi penſio. .
Interdictũ de moꝛtuo inferendo habet lo/
cum. vt quis nõ ꝓhibeat᷑ moꝛtuũ inferre
⁊ ſepelire quo licet ei inferre ⁊ ſepelire.vt
ff. e.ti.l. i.ein pꝛin. vt ſi via ꝓhibeat · vel ſe⸗
pulcrũ ędificare:vel lapides ad ędifican/
dum ꝑ fundũ vucere.vt.ff.e.l.i.S.Rtoꝛ ait
7.5S. ſi iter mihi. S. vim habere. et. S.fi.

Interdictũ momẽtaneę poſſeſſionisẽ quo

agitur de poſſeſſione retinenda · ſicut vti
poſſidetis. vt.ff. vti poſſi.l.i..i.vel quo
agitur de poſſeſſione adipiſcenda · vt eſt
quoꝝ bonoꝝquoꝝ legatoꝝ· vel quo agit

te poſſeſſiõe recuꝑãda.vt vñ vi.ff. e. ti. S.·

Interdictũ ne quid in loco ſacro fiat.⁊ oĩa
ſequentia hmõi dant᷑ cuilibet ex pppulo
ad exhibendũ ne fiatↄtra quã phibitio⸗
nem ſi quid factũ fuerit interdicto qð vi
aut clam ſuis ſumptibo vel deſtruere co/
getur oẽ quod factũ fuerit aut in pꝛiſtinũ
ſats a eteclage tenet. vt. ff. ne
quid in lo.pu.lʒ.ij.S. ait toꝛ ꝙ in via.
Interdictũ ne grnch fiat in loco publico uł
itinere. Moc intdictũ ꝓhibitoꝛiũ ẽ. Et tã
publicis vtilitatibus q; pꝛiuatoꝝ ꝑ hoc
ꝓpſpicit· oca enĩ publica vtiq; pꝛiuatoꝝ
ns deſeruiũt iure ſcripto ciuitatis.vt
N. 90

Interdictũ neqͥd fiat in mari vel flumine
publico ripave eius qͥ peius nauigaret

aut in via publica quo peius eatur. Hoc
intdictũ dat᷑ ppetuo oĩbus.⁊ĩ oẽs habet
cõdemnationẽ in id qð actorinterat. vt

l.i.ĩfi ff. via publi itinẽ pub. reficiẽdo

Interdictũ ne quid fiat in flumie publico.

vt aliter fluat q;ᷓ pꝛioꝛi ęſtate fluxit.i. vt
qqua fiat altioꝛ· depꝛeſſioꝛ· rapidioꝛ cum

incõmodo euellẽtiuũ. vt.ff.ne qͥd ĩ flu. pub.

l.i. in pꝛin.S. non autem omne.

Interdictũ de noui oꝑis nüciatione datur
ei q ꝓhibet᷑ ędificare poſtq; ſatiſdederit.

vt. ff. e.ti. l. Htoꝛ ait. S. hoc aut interdictuʒ.
Interdictũ de loco publico fruendo ẽ pu/
blice vtilitatj cauſa ꝓpoſitũ :qꝛ tuet᷑ vecti/
galia publica qͥ phibet᷑ qs vim facere ei
ſocio ve eiꝰ qͥ cõduxit locu publicũ fruen/
dũ ab eo qͥ locandi ius habuit qͥ minus
loco publico ſibi frui liceat ex.l.locatiõis
vVel cõductionis.⁊ hęc habent in.l.õi.S.i. et
in pꝛin. ff. de lo. pu.fru.
Interdictũ de pcario· quod reſtitutoꝛiũ ẽ
atur ei qͥ pᷣcario rogauit⁊ pᷣcario habet
imo etiã ſinõ rogauit oũ tamen poſſidet.
Vvt. ff. e. ti. l. in rebꝰ. S.i.⁊ ꝑ totã legẽ pcariũ
videt᷑ rogare⁊ habere ſi rogauit pꝛo ſe et

habet ꝓ ſuo.vel ſi rogauit ꝓcuratoꝛ ſuus

l negocioꝝ geſtoꝛ ⁊ ipſe ratu habet.vt
ff. e.ti.l. certe. S. i. dũ tamen accipiat in ꝑ/

ſonã ſuã contractũaliter nõ.vt.ff.de acq·

poſſ.. poſſeſſio. . ſi.

Interdictũ qð viaut clamdat᷑ aduerſus

eũ qui in loco alteriꝰ aliqð opꝰ cõſtruxit ·
vel deſtruxitoũ tamẽ ſit factũ in ſolo.ff.e

ti.l. . S. hoc ĩterdictũ. Et etiã ſi vii. ꝑ vio⸗/
lentiaaut clam.i.occulte ſine notiſicatiõe
alteri facta fecit cũ timeret ne ſi ſaret ſibi

ꝓhiberetur. vt.ff. e. ti.l. i.

Interdictũ quoꝑ bonoꝝ a pꝛętoꝛe iuentuʒ

eſt.⁊ dat᷑ filio emãcipato aduſus hęredẽ
vel ſoſſeſſoꝛẽ.vel ↄtra illũ qͥ ꝓ hęrede vel
poſſeſſoꝛe poſſidet·ad vniuſa bona adi/

piſcẽda.nõ ad ſingulas res.Et ẽ duplex ·

ſalʒ directũ ⁊ vtile.Directũ dat ei qͥ ẽ bo

noꝝ poſſeſſoꝛ. DNtile dat ei · qͥ ſuccedit in

re ciuili ex teſtamento vel abinteſtato.

Interdictũ quoꝝ legatoꝝ cõpetit heęredi

ad repetendũ legata ꝗ ſine voluntate eiꝰ
legatarius occupauitrepetet itaq; hęres

vävt deducat faladiãalioquin ſi rexteret
ſtatim repetiturus exceptione doli pote⸗

rit remoueii.
Interdictũ de riuis eſt vtiliſſimũ:qꝛ riuos
ſpec⁊ ſepta reficere ⁊ purgare pſtoꝛ aquę
ducendę cauſa ꝑmittitdum tamen non
aliter aquã oucat q; pꝛioꝛe ęſtate fluxit.
vt in. l.i.in pꝛin.ff. de rinuiis.
Interdictuʒ ſaluianũ competit oño fundi

aduerſus colonũ in ſua domo habitantẽ.

eius hęredes de rebus coloni tacite pi-⸗

gneratis ꝓ mercedibꝰ q̃s colon infüduʒ

Interdictũ de ſepulcro edificando locum

habet. vt qͥs nõ ꝓhibeat᷑ edificare ſepul/
crum . quo licet moꝛtuũ inferre.

Interdictũ de tabulis exhibedis:dat᷑ oibo

quibus aliqͥd eſt aſcniptũ in tabulis · vel

pure· vel in viem/vel ſub conditione·ſiue

ſint hęredes ·ſiue legatarij·ſiue ↄmiſſarij.
Interdictũ de ripa muniẽda merito ꝓpo/
ſitum fuit: Nam nppas fluminũ publicoꝝ
reficerea munire vtiliſſimum eſt ne ob id
omiſſum nauigatio deterioꝛ fiat.vt in.:.
vnica. S. 3.ff. de ripa munienga.
Interdictu vt in flumine publico nauiga/

re liceat eſt quo ꝓſpicit᷑ ne quis in flumie

publico nauigare· nauim ratem ve agere
vl in ripa onerare ꝓhibeat. Sʒ vt ꝑ la⸗
cum. foſſamſtagnũ publicũ nauigareli/
ceat. vt.l.vnica.S.ja i pꝛin.ff. e.ti.vbi ſub/
vit. Dulpianus:Lac' ẽ qui ꝑpetuã habet
aquã. Stagnũ vo· qð tẽpoꝛalẽ continet
aquã ibidẽ ſtagnãtẽquę qdẽ aq̃ plerũq;
byeme colligit᷑. Foſſa ẽ receptaculũ aquę

5

manufactum.

Interdictũ vnde vi ·locũ habet cũ qs poſ/

ſeſſionẽ ſoli ꝑ vim amiſit. Et dat᷑ directe

contra deiectoꝛẽ illi qui vi de poſſeſſione

alicuiꝰ rei imobilis deiect᷑ eſt ſine oĩ cã vt
reſtituat᷑ poſſeſſio de q̃ deiectꝰ ẽ.⁊ oĩa ab/
lata.imo dato ꝙ ibidẽe eſſent aliq̃ ꝗͥ pꝑenes
violentũ fuerint moꝛtua:vel aliquę res ꝗ

caſu foꝛtuito ꝑierunt·nõ ꝓpter hoclibera/

bitur· ſed in totum cõdemnabit᷑ ad earuʒ
extimationem.qꝛ nec moꝛtalisnec foꝛtui/
tus caſus liberat deiectoꝛem.
Interdictũ de vi⁊ vi armata cũ interdict

vngde vi/at᷑ ꝓponitur ei qui deiectus ẽ

◻

Fuit eni quiſſimũ vi deiecto ſubuenini ·
ad recuperãdũ poſſeſſionẽ hoc interdictũ

iuentũ ẽ · Ne qͥq enĩ ꝑ viʒ amittatlegibo
ꝓſpicitur publicoꝝ⁊ pꝛiuatoꝝ:necnõ cõ/

ſtitutionibus pꝛincipũ·vt.l...ff. e.ti. S. hoc
interdictum.et.S.ſe.

Interdictũ vti poſſidetis/locũ habet in re/

bus imobilibus · ſcilʒ ſi de fundi vel ęediuʒ

poſſeſſione cõtendit᷑. Inſti.e.ti.S.᷑̊ inter⸗
dictũ. Habet etiã locũ in coꝛpoꝛalibꝰ vt

in quaſi poſſeſſione.⁊ dat poſſidenti ciui⸗/
liter? naturaliter. vel etiam quaſi poſſi/
denti gratia retinendę poſſeſſionis.Et p/

ponitur qtiens inter litigatoꝛes cõtentio

eſt vtrũ poſſideantquia alteruter magis
ſe poſſidere affirmat.

Interdictũ vtrobiq; idẽ eſt cũ interdicto
vti poſſidetis:niſi ꝙ in hoc differũt.quia
illud locũ habet cũ quęſtio ẽ de retinẽda
poſſeſſione reꝑ mobiliu. ut.ff. vtrobiq;.l.
vnica. S. hoc interdictũ.Sʒ vti poſſidetis
lociũ habet · cum queſtio eſt de retinenda

poſſeſſione rerum imobiliũ.

dat᷑ marito aduerſus eũ qui dolo eã ob/
tinet ſine volũtate manitiliq; ipſa volẽte

⁊cõtinuus. Inuenit᷑ etiã ꝑdius:dia.diũ.
in eodem ſenſu.

Interdictum de vxoꝛe deducenda manito

Interdiu·cõponit᷑ ab inter diu.i.interim
vũ dies eſt. Iñ interdiꝰ.dia.diũ.i.iugis

Interduca.cę.i. Juno: dĩ ab inter ⁊ duco

cis · eo ꝙ intererat qñ puellę maritabant.

vel q; eas introducebat vel q; interiʒ dũ
erãt i itinere eas vucebat.Eſt eni ꝓnuba
quęctiam domiduca dicebat · quia vſq;

in domũ puellas maritatas introducere

credebatur.? ꝓduc.penlł.

Inteſſe · H vbũ cũ ꝓnoie neut᷑li ppĩt᷑ qñq;

ſigt dãnuʒ·qð euenit · qñq; lucru amiſſũ.
Panũ qð accidit. vꝓᷣbigra. Derſuaſiſti fa-

milig mee · ꝓ de domo vel poſſeſſiõe cedẽt

qͥ facto dãnũ mihi euenit tu tener ad int/
eſſe mibi eᷣſtandũ.i.dãnũ qð paſſus ſum

reſartiẽdu. Itẽ de lucro amiſſo conit᷑ er/

emplũ. DVebuiſti m ſoluere centu aureos
Romę tu ſoluere deſideras Baſileę· exti⸗

mãdũ ẽ quãtũ ĩterfuerit mea pecuniã ſuo
loco mihi ſolutã fuiſſe.i.lucrũ qð ex mea

negociatiõe ex eo loco facẽ potuiſſem. Et

ſ actio ꝑ quã hᷣ fit dꝛ arbitraria loc. Del

inteſſe ẽ dãnũ emergens: vel lucꝑ ceſſans

ſuꝑ eo qð vani vel fieni omiſſũ ẽ. ᷣbigr̃a⸗
In Papia dare mihi pecuniã pꝛomiſiſti

tali die⁊ nõ feciſti· ̊ oãni⁊ lucni ratio eſt

habenda. DPãni ·qꝛ in moꝛa fuiſti ⁊ nõ ſol/
uiſti die tali ſicut ꝓmiſiſti· non habui vt
ſoluerẽ quare penã incurri dãnũ/qð nõ
incurriſſem ſi mihi loco ⁊ termino pᷣſixis

ſoluiſſes nec dãnũ h̊ paſſus eſſem. Qucri

loco⁊ tnino debit ſoluiſſes:mercimonia
cõparaſſem multa lucratus fuiſſem. Eſt

euenit · vel lucri qð ceſſat ex eo ꝙ aliquid
tibi nõ detur.vel nõ fiet vt debet.

Intereſſe cõuentũ eſt ſcilʒ cũ non facis qð
ꝓmiſiſti mibi · vel cũñ nõ fecero qð ꝓmiſi

etiã cõſideratio habenda eſtqꝛ ſi mibi in

ergo intereſſe extimatio vãni qð taliter

biclu
is dan
lid
erſpea⸗
ndenn
Ptemu⸗
enn
nuutw
tenec
Pugln

enno⸗

umsd
Yalpen
mmibn⸗
netne
nennst
Inctin
Tetart
ſtem
n
pluli
Ppus.
ſelutn
Hloneue
ngu
icin
Pma
alaſal
1bi
mors
zn
la
“
nd!
niack
ſen
bes⸗
Ym
lo,
ſocl⸗
N
D
mmi
Uferde
nüan
Tyten
Pem
no⸗
hp⸗
dlü
P
Dien

mie
dſkien
edmin
Uymog
wpſiin⸗
inmmt

unn

wheiob⸗/
Payolite

sdandi.

tden

vammzi
Gingnd⸗
au
Nmdcucee

dknſch
mimiſi.
iuſſtife⸗
umeund
pusn
RK
miunws
alerern⸗
mmnſo
inane
nlnt
gmual
R
Gingi
imlſi
innoeſt
moſob

tibi. NRliud ĩtereſſe eſt cõe ſcilʒ extimatio
coĩs damni vel lucri qð euenit wel ceſſat.
Vliud ſingulare.ſcilʒ extimatio ꝗ euenit
ex ſpeciali caſu vel vtilitate.vide de hᷣ ſpe.
ti. de fruc. intereſſe. —R’r
Interia qð ⁊ enteria etiã dicit᷑i.inteſtina.
Inde interici dicunt᷑ qͥ diſſolutionẽ pa/
tiunt᷑ ventris.⁊ pꝛoducit.ri.

Interiectio · quędã parſoꝛationis indecli.

apud latinos.⁊ dꝛ ab interiaceo ces.
Interitio.onis.ft.i.moꝛs. VPñ ꝓph̊a.Eri/
puit eos de intenitionibus eoꝛum.
Interlinear. ↄ.t.⁊ ̊ re.qð eſt inter lineas.
⁊ dꝛ ab int᷑ ⁊ linear. Mñ ꝗqdã gloſeę dicũt᷑
interlineares ꝗᷣ ſũt int lineas. Oel interli⸗
nearis poteſt deriuari ab interliniu.nij.

Interluniũ·nij.i.ſpaciũ tempoꝛis quod vi/

detur inter defectũ lunę cremẽtũ eiuſdẽ.
Interminus.na.nũ.i.ſine termino exiſtens
Vñ in hymno ſanctę trinitatj oꝛ. In ſim/
plici ſubſtãtia virtus manẽs intermina.
Papias vpo dicit: Interminainternüũcia
mediatrixinſeꝑpabili termino carens.
Internecio.onis.fę.ge.quaſi quędam hoĩs
magna nectio·moꝛs.ulł pęna.Interneciũ
dẽ bellũ in qͥ oẽs perierũt nullo remanẽte.
Internicida.oę.idẽ qð homicida·. q̃ſi eni/
cida.ſcilzx qͥ falſũ teſtimoniũ fecit⁊ cõmiſit

⁊ ob id hoĩem occidit. Iñ h̊ intnicies.ciei

moꝛs ab illo factaa.
Internicidiũ.vij.vel interniciũ.i.moꝛs/oc/

ciſio.quã internicida cõmittit. Et interni/

cidiũ · vel intniciũ · quaſi quędã hoĩs ene/
catio.Et iudiciũ intnicidij dabat᷑ in int/
nicidã ⁊ accuſatoꝛẽ eius poſſeſſio bonoꝛũ

ſequebat᷑.Interniciũ etiã di bellũ in qu

oẽs perierunt nullo remanente.

Internodiũ.dvij.ſpacium inter nodos:vel

illud groſſũ os · qð eſt in genu. Et dꝛ int⸗
nodiũ.qꝛ inodat ſimul crus ⁊ coxã int᷑ſe.

Pñ Duidiin.Sꝰ.meta.Mollia nodoſuſ

facit internodia poplex.
Internũcius.cij.⁊ H̊ͥ internũcia.cię.qͥ vel ꝗ
inter duas partes aliqͥd nũciat.uł nũciũ
poꝛtat. Iñ h̊ internũciũ.cij.id quod inter/
nũcius nunciat vel poꝛtat.

Internus.na.nũ.i.interioꝛ.⁊ dꝛ ab intus.

Interpola. le.eſt quędã veſtisꝗ dũ ſit vet
ad nouã ſpeciẽ reducit᷑⁊ fit quaſi noua.
Interpꝛes.pꝛetis.ↄ.t.dꝛ qͥ oiuerſa genera

linguaꝑ nouit.ſalʒ ꝗͥ vnã linguã exponit
p aliã.vel vnã lingua trãſfert in aliã.⁊ dꝛ

ab intera pꝛes ·qð eſt diues:qꝛ int᷑pꝛetes

Ditant loquelaʒ ·trãſferẽtes vocabula de

vna loquela in aliã. NMel oĩ a pars part.

quia interpꝛes eſt medius duaꝝ linguaꝝ
ci tranſfert vel exponit vnã ꝑ aliam.
Interſcalare.ris · eſt lignũ ex tranſuerſo in
ſcala poſitũ. Inde intſcalarl.ↄ.t.⁊ H re.d
intpoſitiuus. Oñ. ꝓᷣſus intſcalan dẽ qͥ nõ
cõtinue intonit᷑ ad modũ ſcalariũ ĩ ſcala

Interſcapulu.li.n.s.eſt ſpaciũ qð eſt inter

7

ſcapulas.⁊ coꝛripit.pu.
Interſignũ.gni.vel interſigniũ.gnij.quod
eſt inter duo ſigna. vel ſignũ qð eſt inter
agliq́s · ſicut aliqd ſolet mitti de vno loco
ad aliũ cauſa ſigni⁊ noticię.

Interſticiũ.cij.i.interuallũ:ſpaciũ intaliq̃ᷓ.

7 dicitur ab inter.⁊ ſto.ſtas.

Intuallũ. li.n.s.ᷣi.ppaciũ int capita valloꝛũ

1.ſtipitũ qͥbus vallũ fit. Oñ ⁊ cętera ſpa⸗

cia qñq; dicũt᷑ interualla. Sʒ mag ꝓpꝛie

interuallũ oꝛ ſpaciũ tempoꝑ· Intcapedo
vo localis diſtãtia ꝓpꝛie appellat. Iñ H
interuallulũ.li.diminutiuũ.
Interuentus.tus.tui.i.interceſſio.

Interula. le.f.p.i.camiſia.⁊ dꝛ ab intus.qꝛ
intꝰ iu carnẽ induit. Iñ ĩterulat᷑.ta.tũ.i.
interula ſiue camiſia indut. Itẽ ab inte-

rula oꝛ interulus.la. l.i.ĩterioꝛ. Et coꝛ. pe.

Dñ Martialis capel. Quin etiã interu-

los gaudẽs viſſoluere nexus.

Inteſtata bęreditaseſt ꝗᷓ teſtimonio ſcri ·

ta nõ ẽ.aut ſi ſcripta ſitiure tñ ñ ẽ edita.

nteſtabilis. lis. .t.⁊ H le.qͥ nõ ẽ dignꝰ vt
in teſtẽ recipiat᷑uł vt teſtamentũ faciat.

Inteſtat d·qͥ oĩo nõ fecit teſtamẽtũ·ułſi
fecit ⁊ nõ rite? poſtea rupit ex certi cauſis
ubł ſi ex iſto teſtam̃to nemo ſit bęres. Inſt.
de here. que ab inteſta. deferunt᷑ in pꝛin.
Inteſtinus.na.nũ.i.intrinſecus.ca.ci.⁊ dẽ
ab intꝰ. Iñ H inteſtinũ.ni. Et dicũt᷑ inte/
ſtina ĩterioꝛa· q; in interioꝛi parte coꝛpor
cohibent · ꝗ ideo longis nexibꝰ ad modũ

circuloꝝ oꝛdinata ſũt: vt ſuſceptas eſcis

paulatim egerãt ⁊ ſuꝑadditis cibis non

impediant᷑ Mel inteſtinꝰ oꝛ ab in.⁊ teſta.

Ißñ bellü oꝛ inteſtinũ · qð eſt inter teſtas.i
muros ciuitatis.Et inteſtina· interioꝛa·qꝛ
quaſi in teſta recondita ſunt.

Inthaoniſatio.onis.ẽ alicuiꝰ ĩ ſuã dignita-⸗
tẽ uł ſuũ thꝛonũ ĩtro ductio.uł iueſtitura.
Intimas.atis.ↄ.t.i.interius habitans vel

ſecretarius · vel cõſiliarius creditarius.qͥ
ſcit ſecreta? intima coꝛdis:vel domus.
Intolerabilis.lis.ↄ.ta h le.quod nõ valet

nec debet tolerani.⁊ ſcribitur ꝑ vnũll
Intonſus.ſa.ſũ.i.non tonſus. “ð

Introneus. nea. neũ.i. interioꝛ.? ꝓpꝛie qui

quadaʒ impoꝛtunitate ſe ingerit intro vt
comeggdao
Introꝛſus.ſa.ſũ.iiintrinſecus.Sʒ frequẽtiꝰ
introꝛſum ĩuenit᷑ in vi aduerbij.

Inualitudinarius.i.languensſine valitu/

dine · m Papiam.

Inualitudo.dinis.fę ge.i.debilitas:imbe/
cillitas infirmitas.

Inuectiuus.ua.uũ.i.detractoꝛius.malign

7 dẽ ab inueho. bis. Et h iuectiuñ. uia bec
iuectiua.uę.ipſa ĩuectio · detractio · vltupe⸗
ratio ñ ⁊ quidã liber Ciceronis victꝰ ẽ
Inuectiuę.uaꝝ. ꝓpter iuectiuas factas ibi
in cantilenas. ðè
Inueſtitura·ẽ alicuiꝰin ſuũ ius introductio
⁊ẽ ꝓpꝛie poſſeſſio.vel poſſeſſiõis traditio.
Inuentarius.ria.riũ.i.facilis adiueniendũ
Atẽ iuentaniũ in iure d libellus quidãin
quo oĩa bona hęreditaria ꝗq apud aliquẽ
iueniunt᷑cõſcribunt᷑. Et oĩa in illo libello
cõtinent · vt ſciat quãtũ eo tẽpoꝛe vel die
qͥ ſeibebat᷑ in bonis ſuis cõtinebat.
Inuidentia.tię.iuidia:x oꝛ ab iuidẽs. Hñ
ugꝰ.Mõ eſſet iuidentia·ſi eſſet concoꝛs
Inuidus.da.dũ.qͥ inuidet. Iñ hęc inuidia
Dię. Et ẽ iuidia odiũ alienę felicitat. DNel

iuidia ẽ ex aliena feęlicitate ĩ aio cuiuſcũq;
inata triſticia. Iñ iuidioſus.ſa.ſũ.cui iui/

det᷑ ⁊ raro qͥ iuidet. Mñ. Inuidioſus ego

nõ iuidus eſſe laboꝛo. Et vt dicit Mꝛatiꝰ.

Inuidia ſiculi nõ iuenẽ tyrãni Coꝛmẽtũ
maius ⁊c.NPꝛiſcianus dicit: Inuidus qui

habet inuidiam.

Inuiolatus.ta.ti.i.ĩtact ĩteger·pᷣm Hap.

Inuitus.ta.tũ.i.nõ volens:q̃ſi contra vitã

i. voluntatem. dĩ ab in ⁊ vita.

Inuius.a.ũ.i.nõ patẽs vię · vbi nõ eſt via
extra viam/⁊ dicit᷑ ab in? via.
Inuolutrũ.tri.n.s.i.inolutio cuiuſlibet rei
qð fit cũ in noſtris dictis aliud iuoluitur
q;ᷓ dici videat᷑.ᷣm Mug. Papias vo di/
cit: Inuolutrũ/abſconſũ·occultũ oictum
ſic ꝙ in ſe habeat aliud inuolutuʒ. NVnde
Ecech. 272 Ynuolutris h yacinthinis.
Inuoluulus.li.mal.ge.pe.coꝛ.quędã beſtia

gliquaͤre.
Joab · inte ptat ſpirans. vel vñi roboꝛ.
J0 as · iterßtat᷑ vbiẽ icẽſũ oñi. Nopa ety/⸗
mologia ẽ noĩs: Iſte ẽ qͥ ſilacra cõbuſſit.

quę vt hoĩes fadilius decipiat inuoluit ſe

Joathan · interptat᷑ ꝑfect pulcer. Etymo/
logia noĩs ẽ. Fecit eni rationẽ in cõſpectu
vñi.⁊ poꝛtã dñi ędiſicauit excelſam.
Job interpꝛetatur dolens. ꝓpter ꝑcuſſionẽ
carnis.⁊ paſſionem doloꝛum.
Jociſta.tę.ↄ.ge.qui vel ꝗq iocis ſꝑ intẽdit.
quaſi in iocis ſtans.
Jocoſus.ſa.ſũ.i.vſus iocisvel plen iocis.
Joculus.li.diminutiuũ.i.paruus iocus.
Jo cũdus.da.dũ.i.leęt hilar.i dĩ a ioc.q;
ſemꝑ iocis ſit apt hilaritati frequẽtioꝛ.
Inge iocunditas.tatis. 1
Joc.Ci.maſ.ge.in ſingulari:ſᷣ i plurali maſ.
7 neu.hi ioci⁊ h ioca.i.lepos.vrbanitas.fe
ſtiuitas· ridiculus.Et ẽ ioc ppe in vbis.
Jonas · vel ionaterpᷣtat᷑ coluba· ul doles.

Colüba p gemitu . qñ ĩ ventre ceti tiduo
fuit. Doles ꝓpt᷑ triſticiã quã de ſalute ha/

buit niniuitaꝝ· ul ꝓpt᷑ hederã ſubito are⸗

ſcentẽcuiꝰ umbꝛa tegebat᷑ õ ſolis ardoꝛẽ.

Jonathan. interpꝛetat columba oñi.
Jo nic'. dꝛ qdã ꝑes metrie ab iuentoꝛe . vel
ꝓpt nueroꝝułſyllabaꝑ iequalẽ ſonũ. Jo/⸗

nos eniĩ gręce iq̃le dꝛ. Habet eni qᷓttuoꝛ

ſyllabas· ouas bꝛenes.⁊? Duss lõgas. Et
ionic duplex/ſcilʒ maioꝛ ⁊ minoꝛ:· vela
maioꝛi uła mioꝛi.ꝗonic maioꝛ vel a ma/
ioꝛi ↄſtat ex vuabo lõg ſᷣceqẽtibo: oua/
bus bꝛeuibo ſequẽtibo.vt vᷣlcerrimꝰ. Jo⸗
nic mioꝛ uła mioꝛi cõſtat ex ousbo pinis
bꝛeuibo: duabo ſequẽtibo lõgis: ut Per⸗/
amabas. Dñ. Lõgat bmoꝛesa curtat po/
ſterioꝛes. Oes ionic maioꝛ obui huicq;
mĩoꝛ. Itẽ ionica ẽ vna ex linguis gręcoꝝ.
Joppe ioppes · ioppen · ioppe · oppiduʒ pale⸗
leſtine maritimu. Inde ioppita.te..

Joꝛdanis.nis.maſ.ge.iudęę fluuiꝰ.a duo⸗

bus fontibo noĩatꝰquoꝝ vnꝰioralt dan
di. Mi copulati ioꝛdanẽ faciũt: Maſcitq;

ſub libano mõte.⁊ viuidit iudęãz arabiã

qᷣ pꝰ multos circnit iux hiericho in mare

moꝛtuũ fluit. Et interptat᷑ riuus iudicij.

Joſaphat · interpꝛetat᷑ iudiciũ dñi.
Joſeph.·q; mater aliũ ſibi addi optauerat
vocauit augmẽtũ. Huũc Pharao ſapha/
net appellauit. qð bebꝛaice abſconditoꝝ

reptoꝛ ſonat.qꝛ obſcura ſõnia reuelauit⸗

dixit ſterilitatẽ. Intpꝛetat᷑ eni ſaphanet

egyptio ſermone. ſaluatoꝛ mũdi:q; oꝛbẽ

terrę ab iminente famis liberauit excidio.
Joſuę · interpꝛetatur ſaluatoꝛ. Ipſe enim

in figura chꝛiſti· plin a deſerto liberauit

in terram ꝓmiſſionis induxit. Et dict

ſun I
Heeron
1elnfi
nun diat

Potugpn

minore
lten V
usoet

aſnua

☚
Paſnse
lumiſt
ode
ninf⸗
lttend
lotupn
vnüer
ſpiſus⸗
Pumil⸗
Ppotude
1rir ſo
da
fntlan
Toinun

(din

lörrn
intib⸗
Pon

henänen
taclin
Whaſ⸗

Wlnii

*
Wporigas
7 Mage⸗

lplunlima,
Vantngſe
enps
vmeannmer
imuew.
ner Ne
aem,
MaA/
eiambii
nnare
dich.

W.
NVA
Deatdn
.
4
unuli

eſt Joſue bennun · vel bentheleon. i. filius
Qun. Itẽ dict ẽ Jeſus filiꝰ naue. Onde
Hieronym in ꝓlogo Reg. Et inapiunt
a Jeſu filio naueqͥ apud eos Joſue ben-

nun dicitur.

Jota. ꝓpꝛie dr G̊ littera.j.apud gręcos.⁊ ẽ

minoꝛ cęter litteris· qꝛ vno vuctu fit· ſᷣm

Aug. Sʒ qñq; ponit᷑ ſimplicit p q̃tibet
littera. ODñ in Mattheo. Jota vnuʒ · aut

vnus apex nõ pꝛeteribit a lege.
Jotaciſmus.mi.ẽ vbi.j.plurimũ ſonat.vt

ſi dicas. Juno Jouis iure iraſcit. Mel io⸗

taciſmus eſt cũ vᷣboꝝ coniũctio in huius j
litterę aſſiduitate collidit᷑ut ĩp̃dicto exẽ/

plo patet. Oł bᷣm Hug. Jotaciſmꝰ.ẽ vo

caliu lr̃an exilis ꝓnũciatio. Del qñ ĩiota
littera ẽ duplicatꝰ ſonus · ſcilʒ qñ ꝓ vno

iota ꝓnũciant᷑ duo/vel econuerſo.vel qñ

vnũ exilius · duo ſpiſſius ſonãt. QNã vnũ
ſpiſſius · ouo exilius ꝓferri debent.

Jouenſiles coĩs ge.i.dij ad nũcia pferẽda

deputati:quaſi Joui.i.ceatoꝛi ſaltatoꝛes
7 dẽa Joue ⁊ ſalio. Et coꝛ.ſi. Dñ Mar/

ciał capel. Lymphe dijq; iouenſiles. el

ſm aliam litteram nouenſiles.

Jouinianiſtę:quidã hęretici a Jouiniano

quodã monacho dicti·aſſerentes nullam
nubetiũ ⁊ virginũ eſſe diſtãtiãnulliuſq;

int᷑ abſtinẽtes⁊ ſiłr epulãtes eẽ diſqimẽe.

Jante P

Jouoni.i.ianuariꝰ.q; oĩuʒ menſiũ ẽ pat᷑.

Ipapanti indedi.i obuiatio vel occurſus.
dꝛ a ipa gręce · qð latine oꝛ ire anti:qð

eſt cõtra. Dñ repᷣſentatio vñi in tẽplo.i.
feſtũ purificationis beatę virginis dicit

ipapanti ·q; tũc Gymeon chꝛiſto occur⸗

rit.⁊ obuiauita/molnis ſuis accepit eum

Tin tẽplo reʒeta ꝛit. m Mug. Dapias
etiaʒ dicit: Ipananti gręce·obuiatio oẽ

Symeonis ſcilʒ ⁊ Tlnnę ⁊ cęteroꝝ.⁊ ſcri⸗
bitur per a. antepenul.ſyllaba. .
Ipſe · ipſa · ipſũ · põt iungi cũ pᷣma ⁊ ſecũda

⁊ tertia ꝑſona · vt Ipſe lego · ipſe leg ipſe

legit. Sʒ cũ pꝛima⁊ ſecũda figuratiuecũ

tertia ſine figura· Et ẽ. p.ð ſecda ſyllaba

Et vt dicit Vꝛiſcian in. xijꝛ li.de pnoĩb.
Illud attẽdẽdũ . qꝙ cũ ille illud iſte iſtud.

is id/faciũt neutra·ipſe ſolũ qð ⁊ ipſus in

uenit᷑ a vetuſtiſſimis platũ:neutrũ ĩũ. de⸗
ſinẽs fecit. Hñ Ceret in andria. Ipſus

mihbi Dauus.qͥ intimus eſt eoꝝ conſiliſs.

Ipſa enĩ ꝗ qͥbuſdaʒ viſa ẽ ratio/nõ adeo

ſirma videt᷑: iõ in.ũ.facit neutrũ·q; inus

“”õä

deſinit maſculinũ: Nam alius cum inus
terminet.aliud tamen neutrũ facit.
Juonte HD
Ir neu. ge.indecli.i palma manꝰ. Mñ. Si
vis mnã vir na · dabit᷑ tibi naniin ir mna
Ira.rę.ſ.p.eſt furoꝛ recens cito tranſiens/qᷓ
ſic diffinit᷑: Ira eſt repentina aĩ motio ex
qua nõ ꝓuenit odiũ. DNelira ẽ ſanguinis
accenſio circa coꝛ. hm ph̊m. Et eſt ira bꝛe/
uis furoꝛ. ſ̊ iracũdia vel odiũ qð idẽ ẽ in /
ueterata ira de vltione ſꝑ cogitãs. Itẽ ira
eſt ᷣſens cõmotio aĩ.⁊ ex cauſa naſcitur.
Iracũdiaeſt vitiũ naturale⁊ ꝑpetuũ. Et
ſic iratus eſt pꝓ tẽpoꝛe ↄcitatus.Jracũdus
frequenter iratus? leuiter. UM
Iris.iris.ułiridis.maſ.ge.ẽ arcus cęleſtisa⸗
dĩ ab acre · qſi aeris· eo ꝙ ab aere deſcen⸗
dat ad terrã. Sʒ arcus ꝓpꝛie eſt via ipſiꝰ
der · Iris ipſa dea. Et dẽ iris · quaſi eris ·
qð latine dꝛ lis.·qꝛ raro mittit᷑ niſi ad litẽ
diſcoꝛdiã cõcitandã. Et eſt nuncia ⁊ p.⸗/
diſſeq̃ Junonis. Et nõ ꝙ iris nihil aliud
ẽ qᷓ; nubes ſoli oppoſitaradijs ſolis mul/
tipliciter infoꝛmata. Ea enim eſt natura
luminoſi coꝛpor.vt ſemꝑ in oppoſitã ꝑtẽ
radios dirigat. Sol eni cũ ſit luminoſuʒ
coꝛpꝰ.radios ſuos mittit in partẽ oppoſi-
taʒ in q̃ qñq; nubẽ iuenit · ꝗ in vna parte
ſui eſt denſa. in alia dẽſioꝛin alia denſiſſi/
ma. Itẽ in alia ſui parte eſt rara.⁊ in alia
rarioꝛ.⁊ ĩ alia rariſſima. In illa ꝗ ẽ denſa
ſolares radij quaſi in vitro induſi ruben
coloꝛẽ faciũt· in denſioꝛi:ceruleũin dẽſiſſi/
ma nigrũ. Itẽ in rara parte faciũt viridẽ
in rarioꝛi:croceũin rariſſimaalbã. Et ita
ſim maioꝛẽ denſitatẽ illius nubis:maglac⸗
cedit ad coloꝛeſ nigredini affines· Scom
maioꝛẽ raritatẽ magis accedit ad coloꝛes
albedini affines. Hꝛeętea nubes illa qddã
coꝛpus eſt cõpoſitũ ex quattuoꝛ elemẽtis
⁊ aquoſuʒ.ꝗᷓ ſolis radio accenſa a q̃ttuoꝛ
elemẽtis qᷓdriꝑtitũ cõtrahit coloꝛẽ. Con⸗
trahit ab igne rubeũab aere ceruleũ ſiue
lucidũ vel purpureũ.ab aqua viridem.a
terra nigru. Hinc eſt · ꝙ ſi videat᷑ iris in
mane · videt᷑ in occidente. ſ̊ in veſpere vi/
detur in oꝛiente. Si in meridie:videt᷑ in
ſeptẽtrione. In meridie videri nüq; põt
cũ ſol in opoſita parte nunq; poſſit eſſe.
Et hinc ꝓpt᷑ varietatẽ coloꝑ.iris di ꝗdaʒ
gẽma.⁊ etiã quędã herba:qꝛ eius flos co/
loꝑ varietate cęleſtẽ arcũ imitet Oñ. Cir
culus eſt iris· lapis eſt· herbaq; dicit iris.

Irinos. eſt ſeries oꝛationis vel cõſtructio

tenoꝛẽ ſuũ vſq; ad vltimũ ſuãs.vt apud
Nirgiliũ. In pꝛincipio cęlũ acterras ca/

poſq; liquẽtes.Lucẽtẽq; globũ lunętita/
miaq; aſtra Spũus int alit· 'm Donatu.

Beda vo dic: Irinos.i.ↄueniẽtia vꝛ qñ
ſeries oꝛatiõis tenoꝛẽ ſuũ vſq; ad vltimũ
ſeruat · nulla videlicʒ alia cã uł ꝑſona mu/
tata. vt in pᷣs. Deus in noĩe tuo ſaluũ me

fac ⁊c. vſq; vũ ait. Et nõ ꝓpoſuerũt deũ ⁊c

Jronia: eſt tropus ꝑ cõtrariũ qð conatur
oſtendẽs.i.tropus oſtẽdẽs id ꝑ cõtrarin
qð conat · id eſt · q;u vult. vt ĩ libꝛo Reg.
lamate voce maioꝛi: Deꝰ eni Haal foꝛ⸗
ſitan loquit᷑ · vel diuerſoꝛio ẽ · aut doꝛmit·
vt excitet. Mac niſi Suitas ꝓnũciationis
inuerit · ↄfiteri videbit᷑qð negare ↄtẽdit
bm Donatũ. Mugleni vicit: Jronia eſt
ſnia ꝓnũciationi cõtrariũ habes ĩtellectũ
ſcilʒ ſic:Laudãs.vt vituperare intelligat᷑.

Irrefragabilis.lis.ↄ.t.⁊ hoc le.i.iuincibilis

cui reſiſti vel inſtari non poteſt.
Irregularitaseſt quędã nota ſiue impedi/
mentũ canonicũ ex facto ſiue de facto ꝓ/
ueniẽs · q; qs ad eccleſiaſticos oꝛdines ꝓ/
