fundens in ſepibo·fructu modico purpu/

reo rotũdo cũ maturus ẽ. Oñ.lgreſtis
tibi ſit coloqntida cucurbita lectoꝛ.
Coloꝛ.oꝛis.m.t.dꝛ qualitas ꝑceptibilis vi
ſu in luce da colo.as.qꝛ oliʒ coloꝛes co

labant ut eſſent nimię ſubtilitatis. Inde

coloꝛo. as. Alij vicũt ꝙa coloꝛo fit coloꝛ
ꝑ apocopã. Itẽ coloꝛ cõponit h h̊ bico/

loꝛ.ris. quaſi duorũ colorũ. Iñ bicoloꝛa⸗
tus.a. u. Et hic 2 hęc tricoloꝛ.i.triũ coloꝛu.

Inge tricoloꝛatus.a.ũ. Et hic ⁊ hec mul⸗
ticoloꝛ.i.multoꝛũ coloꝝ.Et hic⁊ bec diu⸗

ſicoloꝛ.i.diuerſoꝑ coloꝝ. Et hic⁊ hec oiſ⸗
coloꝛ.i.diuerſoꝛũ coloꝛũ vel alteriꝰ color.

Inde diſcoloꝛatus.a. ũ. Et hicet hec vni
coloꝛ.i.vnius colorl. Et h hec rubicoloꝛ

i.rubei color. Et hic bec albicoloꝛ .i. albi
coloꝛis· Et c oĩbo illis cõponit᷑ coloꝛo.as

Itẽ oia cõpoſita a coloꝛ vt bicoloꝛ:a de/

coꝛ vt dedecoꝛ/a coꝛpus vt bicoꝛpoꝛ ſunt

coĩs ge.liq; irregularit᷑ aliqñ reperiatur in
neu. ge. qð autoꝛitati attribuimus: Exeh.

iõ? Et aſſumpſiſii veſtimẽta tua multico
loꝛia. Et coꝛ.pmã coloꝛ. DHñ Tuianꝰ. In⸗
= Cenio moꝛũ ſubſiſtit foꝛma coloꝛi.
olos vel colon: dicunt gręci fel.vel aliud

inteſtinuum.
Coloſeũ.ſei.n.s.quidã locus romęubi oliʒ

erant imagines oĩuʒ ꝓuintiaꝑet ĩ medio
erat imago romętenes pomũ aureũ ĩma

nu · vtpote oña ⁊ regina oiuʒ. Et erãt ita

diſpoſiteę arte necromãtię ꝙ qñ aliq̃ pꝛo⸗
nintia volebat inſurgere ↄtra romanos:

ſtatim imago romęobuertebat doꝛſuʒ il⸗
lius ꝓuintię imagini Ol vt dicũt imago
illius ꝓuintię inſurgebat cõtra imagineʒ
romę.⁊ tunc romani ex inpꝛoniſo mitte/
bant illuc exercitũ. puintiã illã ſibi ſub⸗

iugabãt. Et tali arte romani q̃ſi totũ mũ/

um ſibi ſubiugauertt.

Coloſus.ſi.m.s.i.aliqua res in memoꝛiam
alicuius moꝛtui facta:vt tumuli ⁊æ imagi⸗/

nes apud antiquoset dꝛ coloſusq̃ſi co/
lens oſſa. Et pꝛoducit pe.Oñ Yuuenalis.
Et de marmoꝛeo citharã ſuſpede coloſo.
Papias vic: Coloſus vocat᷑ ſtatua mar
moꝛea ⁊ alta.

Coloſtrũ.ſtri.n.s.quod ⁊ coloſtra vꝛ.i.lac

cõcretũ in mãmis.vel potius nouũ lacqð

E

gulat.

ſtatiʒ pᷣmo mulget poſt fetu · qd cito coa/
Coluber. bꝛi. m. S.pe.coꝛ: hęc colubꝛa. bꝛę. ẽ

genus ſerpẽtis · eo ꝙ colat vmbꝛã. Iñ co⸗
lubꝛinus.a.u. Itẽ coluber ceruũ fugit· leo⸗
nem interſicit. Iñ culuberculus.i.paruus
coluber. “

Colũ.li.n.s.eſt inſtrumentũ ꝑ quod muſtũ

fluit. Oñ Dirgilius.Cũc ſpiſſos vimine
qlos colaq; ꝑloꝛũ. Fumoſis de riſpe tec

tis. Inde colariũ? eſt idẽ qð colũ. tem

colũ accipit p quodã coloꝛe rhetoꝛico.⁊ ẽ

punctũ ſine vlla virgula qñ videlicʒ con⸗

ſtructio eſt ꝑfecta/ſed adhuc pendet iten/

tio victatorla talis diſtinctio vocat᷑ me/
dia · ſiue cõſtans.
Columbus.m. S.⁊ hęc colũbaauis quędaʒ
ſic victa ꝓpter diuerſos quos habet colo
res ĩ collo.⁊ dꝛ colũba:quaſi colẽs lũbos.
Et babet ſeptẽ ppꝛietates. Caret felle · nul
lum lędit·alienos pullos nutrit· gemituʒ
ꝓ cãtu emittit · iuxta fluuiũ moꝛat᷑ · granũ
eligit qð comedatin foꝛamibo petrę nidi
ficat·Sigt etiã ſpm̃ ſanctũ.

Colũbar.baris.n.t.eſt latibulũ vel foꝛamẽ
vvbi nidificãt colũbę. Colũbar etiaʒ dicit

qdðdã genꝰ vinculi a collo ·q; ẽ aptũ collo

ꝑ quę remi emittunt᷑.

icunt etiã colũbaria loca cõcaua ĩ naui

Coluũbinus.a.ũ.pe p.poſſeſſiuũ de colübus

Itẽ hic colubinus/ni:qdã lapis a co loꝛe
illius auis ſic dictus.
Columen.mis.n.t.i.alacritas vel foꝛtitudo
Et coꝛ. lu Oñ MWomerꝰ. Dinc patrię co/
lumẽ pugnat mauoꝛtius Mectoꝛ.

Columis.ↄ.t.⁊ hoc me.i.ſanusalacer.⁊ dꝛ

acolũna · eo ꝙ erectus ⁊ firmiſſim ſit. Il

qWuo per cõpoſitionẽ hic hec ĩcolumis · et

boc incolume.i.infirmus.

in ſũmo ſit longavel qꝛ culmen ſuſtineat
Arde hec colũnula.le.⁊ heęc columnella.
Et a colũnella ꝑ mutationẽ.m.i.b.iuenit
bec colubella. le. Et coꝛri. co Oñ Dꝛatius
Nẽépe inter varias nutnit᷑ ſilua colünas.

*

Colũna. nę.f.P. i-ſtatua: dĩ a columẽ eo

—æ—

Conell
Cmmne
utlong
Hot
(onsd
s it
vai.
viaitt

geolp

ateni
nci⸗
zuun
Cnsln
aewe
Audird
alne
guft
4pant
vnibo
medet,

aliß

mnpne
nunc
nucoie

Cynan.

wara
Cac
un
daatbe
Ghuni
ij
ſeno
cſin

(onn
dige
Conm⸗
on⸗
n
D
Cni⸗
npel
Cnndus
ſctas
nnsſol
lognu
luns.
worc⸗
unſ
Cni⸗
W
hſe

henotinn
rinag,
oq̃⸗ 0/
uenuls,
ſecbo.
kumumg

ſmndinhe
wülech
Ncto

bubti
i Fio⸗,
ngtlev/

Apems

wamui
ſosyinint
SNnſr
i en
w*
gn,

erien

2

6gbedg
rtco.
Blͤbos.
nſclorl.
gnmn
⸗
mnrnd

lboume
uin diit
wucl
ninun

rolibus
rCle

uncho
me o/

1di
ſt
Numoc
mich

ie⸗
mll
himit

gatins
ünas

Colũnelli loꝝ.m.s.plłis nũeni ſũt dentes qͥ
camini vicunt·a lõgitudine ſic dictiquia

ſunt longi ⁊ rotundi ad modũ colũnęeõyom

Hug·. Dapias vicit colomelli. D
Colurus dia colon ⁊ vrus:q̃ſi colon vri.i
mẽbꝛũ ·ſcilʒ canda bouis ſilueſtris: Nam
vrus ẽ bos ſilueſtris. Inde colurus cau/
va illiꝰ. NPñ ⁊ quadã ſimilitudine coluri
icũt᷑ douo circuli imꝑſectiĩ cęloqͥ quadã
ideali pꝛudẽtia fingut᷑ ĩ fimamẽto. Si/
cut eni cauda bouis facit circulũ ĩꝑfectuʒ:
ita q dã circuli fingunt eſſe ĩ c.lo imꝑfecti·
qᷓ;tũ ad viſũ noſtrũ. VM
Cholus.li.m.s.apud nos latinosidẽ ẽ qð
chole vel choli · apud gręcos · ſailicʒ fel · vel
aliud inteſtinũ. Et in phyſica dꝛ iteſtinũ
culare. Iñ cholicus.a.ũ.vt cholica paſſio
uę fit in iſto membꝛo.⁊ cholicus homo·
q patit᷑ infirmitatẽ choli. Hñ Macer de
viribo herbaꝑ. Illiꝰ ſemẽ choliq cũ melle

medet᷑.Itẽ iuenit᷑ hęc colus.us.ui.vel co⸗

lus.li.ꝓ rota feninaꝑ vel inſtrumẽto vñ
ſeminę nent.⁊ tũc ꝛ a colo.lis.Et coꝛ.pꝛi⸗/
mam. Oñ Duidius.?łptioꝛ eſt digit la/
na coluſq; meis

Coma.mę.f.p ꝓpꝛie capilli mulieꝑ:a comẽ/

do · ſicut ceſlanes viroꝝr a cędendo Mel dẽ
coma ꝓpꝛie nõ cęſi capilli.⁊ eſt nomẽ grę/

cum. Item cuma. mę.vel potius coma mę
Dicit᷑ bꝛeuis dictio.⁊ d a cumulo.las.per

cõtrariũ. Itẽ hoc coma.tis.n.t.i.cẽſura·iu/
diciũ. Itẽ coma ponit᷑ ꝓ quodam coloꝛe
rhetoꝛico eſt puctũ cũ virgula ſurſũ du/
cta.qñ nec ſnĩa nec conſtructio ẽ ꝑfecta·et
talis diſtinctio di ſuſpenſiua.

Comarchus. chi i. pnceps ſuꝑ comites · et

dꝛ a comes⁊ archos .
Comaticus.m.S.i.verſificatoꝛ. dĩ a coma
comę Inde aduerbiũ comatice.i.bꝛeuiter

ↄpendioſe. Comatic etiã dꝛ abbꝛeuiatoꝛ

cõpendioſus· diuiſus.
Comatulus.la.lũ.diminutiuũ a coma.mę.
Dñ Hieronym in q̃dã eplła:Comatul
compt.laſciuꝰ.dom tuę tecta nõ videãt
Comatus.a.ũ.i.comas hñs. Et G̊ comata
te.eſt qdã gallia.ſcilʒ lombardia · eo ꝙ co
mas ſoleat nutrire.
Comędia.f.p.i.villanuscantus·vel villa⸗
na laus: dꝛ ab oda quod eſt cantus vel
lausa come qð eſt villa · q; tractat de re/
bus ruſticanis: eſt affinis quotidiãę lo/

cutioni ·qꝛ circa villas fiebat et recitabat

vel dꝛ comędia a comeſtione:Solebant

en poſt cbũ hoĩes ad audiẽdũ eã ↄueni/

re. Iñ comędus.a. u. qͥ comędiã deſcmibit.
Iñ comędicus.a.ũ.i.ad comędiaʒ vel ad
comedendũ ꝑtinens vel delectabilis. Iñ
comędice.i.delectabilitit᷑.·
Comes.itis.m.t.eſt nomẽ dignitatis.⁊ dꝛ

a como.as.wl.ein graff. Inde comitiſſa

ſe. Item iuenit comes coĩs ge/ ꝓ ſocio.et
tũc dꝛ a cõmeo.as. Et eſt comes ꝓpꝛie in

itinere a cõmeando · ſocius in peniculocol
lega in officio· conſoꝛs in pꝛemio:/ſodalis

in menla.

Comes oꝛẽtia m Axo. in ſũ · foꝛte erat p/

curatoꝛ reꝝ cęꝗſaris qᷓs habebat in oꝛiente.

Comes palatin vĩ qͥ curã gerebat pcipuã

vt miſſoꝝ notarioꝝ.⁊ iudicũ negligẽtiaʒ
argueret. a puintialibo tributa exigeret
⁊cõſueta depoſceret.

Comes rerũ puatarũ tm Wco. erat foꝛte p/⸗

curatoꝛ cęſaris in pꝛiuatis rebus.⁊ ſᷣm eũ
etiã illuſtris fuit.Clij dicũt ꝙ puati com/
modi et fiſcaliũ reꝝ habuit admiſtratio/
nẽ· vt eas cõſuaret in eis negodaret.
Comes ſacrarũ largitionũ ſᷣm ¶xo. erat il⸗
le · ꝑ quẽ pnceps ſua ſtipẽdia largiebatzʒ

hic foꝛte erat ꝓcuratoꝛ reipublicęqͥ gręce

legiſta nucũpat᷑. Alij dicũt ꝙ imperatoꝛ
ꝑ hũc ſuã libertatẽ⁊ magniſicẽtiã exercoeo
bat⁊ largitudinẽ agebat.
Comes ſacri patrimonij · erat qͥ imꝑatoꝛis
ꝓcurabat patrimoniũ · qͥ in hoc differt a
comite reꝑ pᷣuatarũ: q; h̊ tenet cuſtodiaʒ
rerü pᷣuatarũ⁊ exercet negociationẽ arca
mobilia· ſed ille patrimoniũ? immobilia
Comites ↄſiſtoꝛiani ſunt qui cõſiſtoꝛij mi/
lites dici meruerũt·qui etiã ſpectabilibꝰ
ꝓconſulibo equiparabant.vel cõſiſtoꝛia/
ni dicebant᷑qui ſerant caſtris pꝛincipis
oꝛdinandis.
Comitarienſes milites alias comitatenſes
dicũt᷑ milites ſtipẽdiarij a comitatu dicti
qʒ militãt nõ ſoli:̊ in comitatu.
Comeſatio.onis.oꝛ a comeſo.as.Et ſũt p/
pꝛie comeſationes ſuꝑflua⁊ luxurioſa cõ/
uiuia. Et debet ſcribip vnũ. s. ſicut ſuum
verbu. Mñ ad Ro.iʒ? In comeſationib⸗
⁊ebꝛietatibo· Comeſationibo debet ſcribi
ꝑ vnũ.s.⁊ ſimilit ꝓferii
Comeſoꝛ vel comeſtoꝛ.i.guloſus.
Cometa.tę.fſ.p.dẽ oꝛdinatrix comaꝝ.⁊ de/
riuatur a comamę. Juuenalis tñ gra me⸗
tri interoſuit.s.ibi.Donũt coſmetę crini
tas. Item inuenit᷑ hic cometa comete· wel
hic cometes.tis. vel comete. Etẽ cometa

2

quędã ſtella cinita emittẽs de ſe radioſ

flãmarũ ad modũ criniuʒ. Et qñ apparet
ſigt moꝛtẽ vel imutationẽ alicuiꝰ pᷣncipis
vel alicuius patrię deſtructionẽ.⁊ ſemper

virigit radios ſuos ad illã partẽ cui mi-

nat᷑. Quidã tñ vicunt ꝙ non ſit ſtella ſed
quęda nubes ignea clanitate accenſa. Pa/
pias dicit: Cometes eſt ſtella dictus: qꝛ
comas lũis ex ſe fundatquod genꝰ ſide/
ris qñ apparetpeſtilentiã:ſamẽ aut belluʒ

vel regni imutationẽ ſigt · quod latini cri /
nite vocateo ꝙ in modũ cmiũ flammas

ſpargit.llij dicũt ꝙ cometes nihil aliud

lit ꝙ; vapoꝛ terreus groſſus:cuius partes

ſibi multũ cõiacẽtpaulatim aſcẽdens ab
iferioꝛi parte eſtus·ad ſuꝑioꝛẽ eiuſdẽ·vbi
cõcauitatẽ ignis ↄtingit ibi diffuſus in

flãmat᷑.⁊ iõ videt᷑ lõgus frequẽt⁊ diffuſꝰ

Comicus.a.ũ.i.omędus vład comędiã ꝑ/

tinens vel facetus.⁊ coꝛ.ꝑe · Hñ ouo ſunt
genera comicoꝛũ ſcilʒ comędiã ſeibentiin/

ſcilʒ veteres qͥ ioculatoꝛes extiterunt · vt

Terentiꝰ.Noui qͥ ⁊ ſatyriciiqͥbo genera-

liter vitia carpunt · vt Perſ ⁊ Juuenal
Et nudi pingunteo ꝙ vitia denudent.
Comis.mis.ↄ.ta hoc me.i.ſuauis uł curia/
lis vel facetusſed facetusde doctrinaco/
misde natura· vel facetus in factis·comis

ĩ dictis Hel phm Papiã:Comis.i.cõpoſi-

tus · hilaris · benignuſ· Et nota ꝙ como. is
⁊ hęc comis hocme.⁊ coma comatis

ꝓdudt pmãſed coma. mę, eã coꝛ Dñ. Ca

ne coloꝛe comis me fallit femina comis.i.

ſuauis vel curialis. Iñ comitas,.atis.i.cu/
rialitas vel ſuauitas.

Comitatus.us.ui.i.comitj dignitas vł tta
ſiue tantũ ſpaciũ quãtũ vnꝰ comes tenet.
deriuat᷑ a comes.Inuenit᷑ etiã h̊ comi/

tat. us.ui.i.ſocietas vel comitatio.⁊ tũc

ẽ a comitoꝛ.aris. Item iuenit adiectiue

comitatus.a. ũ. .
Comitiiũ.tij.n. s. eſt tẽpus in quo conſules

eligunt vel intronicant · vel etiã ipſa elec

tio. vel introniatiõ dꝛ comitiũ · vel ſolen
nitas quę tũc ibi fiebat.et cõuẽtus totius
ppli ⁊Hj locus in quo fiebat.⁊ oꝛ comitiũ q̃i
coitiũ·q; totus ꝑpłs ad electionẽ intro/
nicationẽ cõſulũ cõueniebat· ſᷣ eſt etymo

logia potius·qᷓ; compoſitio. Inde comi-

de capite meo faciãt comitia⸗ ſic deriuat

agcomes.

Comitulus.la.lũa comitellus.la.lu.ãlbo di⸗

minutiua.i.paruus comes.
Cõmanipulanis. ↄ.ta H re.i. cõſociꝰ.a con
manipularis·quaſi cũ alio manipular..

Cõmater.tris.fſ.t.q̃ſi ſimul mata con mat᷑.

Et nota ꝙ vuę ſunt ſpẽs cõpaternitatjſeu

cõmaternitatis Ona virectaſcilʒ quado

ego ſuſcipio de ſaco fonte filiũ BHerteę. ul
ipſa meu. uł ad ↄfirmationẽ coꝛã epo te⸗

neo filiũ Berten ſi eã accepo · ſp ẽ ſeparã⸗

dum cõnubiũ. Elia eſt indirectaqñ vnꝰ

cõiugũ poſtq; ſunt vna caro effecti · filiuzʒ
alterius ſuſcipit · in quo caſu ambo paren

tes infantis cõpatres efficiunt· etia alteri
cõiugũ qͥ nõ ſuſcipita ãbęĩpediũt matri/
moniũ hẽdũ.⁊ dirimũt cõtractũ.
Cõmeatus.us.ui.i.ſiit meatus. Itẽ cõmea⸗
tus etiã dĩ expẽſa ꝗ eſt neceſſaria in itine-/
re ſimul cõmeantibu.

Cõmeatus vꝛ licentiatus vel recõmenda⸗/

tio ſeu remuneratio ipſis licẽtiatis tẽoꝛe

licẽtiaturę facta.vt in epła lexãdri ma/

gni et Ariſtotelis legit. Et eſt qð vulgo

di cõductus liber.i.trãſitus a comeando
deſcendẽs · vt vbi dꝛ:optimis nos ſuſce

perũt cõmeatibus.

Cõmemoꝛatio. onis.ſtt.i recoꝛdatio.
Cõmendaticius.a.ũ.aliqͥs qͥ de ſuo nobis

aliqͥd dat · vt res eius in noſtra habeamꝰ
tutela. Eſt etiã cõmendaticis res quę no/
bis ⁊ noſtrę tutelę cõmendat. Inuenitur

etiã cõmẽdatici qͥ cõmẽdat nos vel lau⸗
dat. DHñ.2. Corl ʒ? Tut indigemꝰ cõmen

datichs eplis:

Cõmendaticie litterę ſunt dimiſſoꝛię qbus
dericus vimittit᷑ abſoluitur a ptãte ſui

epi· in quibo ꝑhibetur de vita ⁊ oꝛdinibo
illius teſtimoniü.

Cõmentanriẽſis vĩ cuſtos in carcere poſito/
rum.ff. de oꝛi.iuris.et. C. de cuſto.reo.l.ad
cõmẽtariẽſẽ · vbi talis punit᷑ tali pęna cũ
ſocio ſuo ·qua punitus fuiſſet aufſugiens

ex negligẽtia eoꝝ. niſi ex neceſſitate pcul
ab officio egerit· tũc adiutoꝛ eius parni pę
na cõſtringat. ðDMU

Comenda eſt cuſtodia eccſialicui cõmiſſa

c.nemo deinceps · de elec. li. vj.

tius vel comitialis moꝛbo i.caducus. vel Comẽtarius.a. i.i.expoſitoꝛius.a.ũi.a com⸗/

paſſiuusq;ꝛ in comitijsilli qͥ patiebãtur
repulſã.p pudoꝛẽ moꝛbũ caducũ incurre

mentü. Et h cõmentarius. rij.qͥ cõmẽtat.
Et cõmẽtatoꝛ⁊ comẽtariꝰ qͥ cõmẽtũ cõpo

bant. Bel ẽ comitiũ placitũ quod multi
comites faciũt. Bñ Plaut. Ibo inqt vt

nit vel ſcribit. Et H cõmentariũ.i.armariũ

ubi reponũt᷑ cõmenta Et h̊ cõmẽtariolus

rſedin

Cõmenticius,.a.ũ.i.cõfict.falſus:uł expdſi · coiter ad paſcendũ vicinis relictus ef.
kliin, toꝛius vel ad cõmentũ ꝑtinens. Coõpater.tris. m. t q̃ ſimul eiuſdẽ filij pꝛq
Cõmentus.a.ũ hoc cõmẽtũ tiifraus.mẽéè ãpfiliũ alicuiꝰ bapticat vel chꝛiſtianu facit·
d cg daci:machinamẽtũĩuentũ · cõfictũ · p xelad baptiſmũ vel ad cõſirmationẽ eũ
hmnlin ſitů. Del cõmentũ ẽ pluniũ ſtudio vel do⸗ tenet. Inde cõpatenmtas.
kaanmng ctrina in mẽte habitoꝛuũ in vnũ collecio. Compsatnota.tę. 9. p. pe, p.i. vnius ? einſdẽ
humni Et bm hocqlibet lbera quodlibetopde patigg.
nſchgi qualibet arte cõpoſitũ oꝛ cõmẽtũ. Sedi Copeditus.a.ũ.i.cũ pede vel pedica aſtrict
fübeng noſtro vſu cõmentũ vꝛ liber expoſitoꝛuuus incatenatus.
lih ſallʒ qͥ deſeruit expoſitioni ſnię alicuius li/ Cõpendiũ.n.s. qcqd eſt bꝛeue vtile. Inde
iſpri bꝛi.nõ cõſtructioni lrę, Et bm h ſic oiffi⸗ cõpendiqſus.a.iñ. bꝛeuis? vtilis.
ungſy⸗ nit: Cõmẽtũ eſt expoſitio verboꝑ iñcturãa Compenſus.a.i.iredditusvel equatus uł
R non cõſiderans-ſed ſenſüũü. emumerattos.
n der Cõmerciũ.n.s.i.ex plurnibo reb vna Vqdi/ Coõpes.pedis.ſc.i.catena circa bedes.
* tio.vel viuerſaꝑ rerũ cõmutatio · vt ſi qͥs Copetens. tis oĩs. ge.conueniens.
R varet vel comutaret mantellũ p capa. vel Compilatoꝛ ſᷣm Jiidoꝝ eſtüle qui alien
* ecõuerſo. Hñ dꝛ cõmerciũ quaſi cõmuta/ dicta ſuis ꝑmiſcet. Et ſic ſolẽt pigmẽtarij
in tio merci. Illa vo mirabilis incamatio in pictura viuerſa mixta confudere. Dñ.
* Jeſu chꝛiſti fuit cõmerciũ·quaſi cõmuta/⸗ Pictoꝛibo atq; woetis quodlibet audẽdi
no tio merciũ·ſcilʒ dinitatis ⁊ humanitatis: ſꝑ fuit qua ptas. Moc ſcelere quõdã ac-
. Mam homo quodamodo ↄceſſit deo hu auſabat Hercules mutuanuscum verſus
nimcn, manitatẽ deus hoĩ largitus eſt oiĩnitatẽ- Homen trãſferẽs.quaſdã voces ſuis per
mnwe deſcẽdit vĩnitas/aſcẽdit hũanitas.⁊ exal/ miſcuiſſet. Et cũ cõpilatoꝛ ab ęmulis oi/
ginnm, tata eſt ſuꝑ choꝛos angeloꝝ Vñ canit. OD cereturrñdit: Magnarũ viriũ eſſe dauã
tcdvic admirabile cõmereuu. a manu Merculis extoꝛqre.
nemnch Cõmiſſura.rę.f.p.i.incaſtratura.cõiũctura Compitũ.ti.n.s.eſt collectio pluriũ viarũ.
nosſiſch ligatura· a cõmitto. is. üöfſaDaaalzʒ locus vbi ples vie ſe cöpetut ⁊ cõue/
Cõmiſſu.ſi.i.in fide traditũcreditũcõiũc/ niñt · ſic eſt biuiũ triuiũ⁊ dĩ a cõpetois.uł
. tũ·peccatũ ·foꝛefactũ.a cõmitto. a con ?pital quod eſt via. Iñ hic ⁊ B cõ/
xionhs Cõmodatarius eſt ille cui res aliq dat᷑ vtẽ/ pitalis. bocle.
niban da·videlicʒ ipſũ cõmodatũ. .— Complexus.us.nii.bꝛachijs cinctꝰ.⁊ dẽ a
nvgleſo⸗ Cõmodatũ eſt alicuiꝰ uł certęrei ad aliquẽ cõplectoꝛ.nis.quod eſt ſimul vtriſq; ma/
Tumminr ſpalem vſum gratuita cõceſſio. nibus cingere. Iñ cõplexio.i.act cõplec/
1 Wl⸗ Cõmodus.a.i.i.vtilisbonmaãſuet·q̃ſi ci. tẽdi. Hel ꝗdã argumẽtatio ꝗͥ vndiq; cõ/
bGnen modo. Dñ cõmoduʒ di illud quod ẽnni plectit᷑ aduerſariũ. Et hec a latinis dicit
iunis. a aliũ tẽpoꝛalit᷑ tranſlatũ eſt cum cõplexio vel coꝛnutus ſyllogiſmus a greq
niaignꝛS modo tẽpoꝛis: q;diu apud eũ ſit. vnde ⁊ dilema. Et cõplexio vꝛ natura vel oiſpo/
Rl cõmodi dictũ eſtq̃ſi d modo vatuʒ vel ſitio. Inde hic? hęc cõplexionalis.et hoc
mudnh ad vtilitatẽ·nõ ad ꝓpꝛietatẽ datu. le. cõplexionalitas. cõplexionat. a. ũ.
Cõmoꝛatio.onis.ft.i.habitatio·mãſiotar/ i cõplexiõe participãs· vel diſpoſitꝰ. Itẽ
unpſiv⸗ datio · a cõmoꝛoꝛaris. — cõplexaccipit᷑ in paſſiua ſiẽtione.i.con/
onola Cõpactus.a.ũ.i.impulſus vel cõiũct ⁊ con/ iũctus vel cõpoſitus· vt Germo oplexus
— loꝛmatus· conglutinatus. -⸗ d conſtãs ex victionibo·ſcilʒ o?o ⁊ ↄpo/⸗
Aiigens Cõpages.gis..t.icõiũctio. Et H cõpago· ſitio. Et cõponit᷑ incõplexus.a. ũ. SS
ſunpal ginis idem. Cõpagines etiã vel cõpageſ Complex.o.t.i.in malo oſentiens. alterius
RMKH dicũt᷑ capita oſſiũ· q; cõpacta neruis ve dolo ſimul cõſentiẽs.· Pope qͥdeʒ cõplex
lut quodam glutino ſibi adhęreãt. Inde eſt qͥ aliquo peccato vł crimie eſt alti im/
uinli compagineus. 9...05,. plicitus. Et ſemꝑ ad malũ nunq; ad bo/
in Cõparatiuns.a.ũ.⁊ bic cõparatiuꝰ.ui.et Gᷣ num dicompler.
ünon, cõparatiuũ.ui ꝑ qð fit comparatio.i col⸗ Cõplexio onis.eſt act cõplectẽdi.vel qͥd
int latio rei ad rem· vel quod ꝑtinet ad com-/ coloꝛ rhetoꝛicus ·ꝗ ſit ex eo ꝙ eadẽ victio
iop parationem. in pᷣncipijs pluriũ clauſularuʒ repetitur
mmi Compaſcuus.a.ũ.i.coĩs ad paſcua· vel ad altera circa finem earudẽ: vt Benedicite

paſcẽdũ. DHñ paſeuus ager dictus eſt · q·

angeli oñi oño·benedicite cęli dño.

Complicitas tatis.fti. concoꝛs int᷑ ouos

l plures doloſitag in malo conſenſus.

Coõploſus.a ñ. cõcuſſus vel coniũctus.

Complutus.a.ũ.i.plunia irrigatus Dnde
Amos. 4 Hars vna cõpluta eſt · et pars
ſuꝑ quã non pluit aruit. Iñ cõpluui.?ẽ
locus ad quam multę pluuię confluũt vel
cõplunnt.
Compos.otis.i.cõpotẽs ·aſſecutoꝛ ſui voti.
aui oĩa ſuccedũt ad votũ. eſt coĩs genen
edia cõſtructione ge.oĩs. Hs Boetius
Conſtat eternũ bonũ eſſe ſui compos.

Compptoꝛ. oꝛis:X cõpotrix.iſi vel luxunio/

ſe potãs. Et cõpotatoꝛ cõpotatnx idem
ſcilʒ ſil potãs·a cõpoto.as.are.

Cõpotus.ti. m. s.i nũeratio · vel nũeri aſſi —
gnatio · vel doctrinalis ars. dꝛ a cõ puto

as. wel cõputoꝛ.aris. AUntiqͥ tñ dicebant

cõputus ſicut exigit deriuatio:quod nos
abhoꝛrem ꝓpter vocis abſonantiã. Jñ h
⁊hec cõpotiſta ſtę.qͥ docet᷑ cõpotũ · vel qᷣ

vacat compoto ·

Coõpꝛomiſſarius oĩ cui ſimplicit vel ad tẽ⸗

pus cõmittit᷑ vt eligat vice eoꝝ qͥ cõpꝛo/
mittũt · vt de elec. q per.
Comptus.a.ũ.i.oꝛnatusplanatꝰ·q como

comis. DHñ Ouidi. Sint pcula nob iu/

uenes femina compti

Compuctio. onis .t. eſt peccatoꝝ c mero/
re recoꝛdatio. 3 “
Conamen.nis.n.t.i.niſus temptatio· co⸗

noꝛ conaris.

Conatus.us.ui.⁊ conatus.a.ũ.adiectiue.i.

niſus temptatus. .
Lonchaf. dĩ a cauo.eo ſit caua · vel qꝛ

deſiciẽte luna cauat᷑ i.euacuat Et inuenit

concha ꝓ quodã terreo vaſe pp teſta cu⸗

iuſdã piſcis. ꝓ ipſo piſce qñq; iuenitur.
Itẽ nota multa eſſe genera conchaꝑ · int
quas margaritifere habent · ꝗ et cochlee
Dicunt᷑ in quarũ came pcioſus calculꝰ ſo⸗
lidata dicut q noctumo tẽpoꝛe litoꝛa ap
petũt. ex cęleſti roꝛe margaritas ↄcipiũt
. e⸗ concha generalit᷑ apellat᷑ oĩs piſcis
teſtam habens.
Concẽtus.us.ui.i.cõueniẽtia ⁊ cõcoꝛdãtia
Papias dicit: Cõcẽtus cantus mixtus.i.
ſymphonia·a concino. Concẽt etiam cęli

dẽ a qbuſdã eſſe.i.cõſonantia planetarũ.

Concẽt etiã dꝛ cãtus ↄtinuus ⁊ laus bo

noꝑ. VHñ Job.39: Cõcẽtũ cgli ͥs doꝛmi⸗

re faat?
Cõceptaculũ li.loc ↄceptõiſ a ↄcepto as.

⁊pꝛie ĩ cantu.⁊ vꝛ a cõcino.is.hᷣm Mug.

Cõceptio oꝛ qſi ſi captio.etẽ cõceptio qᷣ⸗

dam ſpẽs allothete · qꝗ alio noĩe vꝛ ſilenſis

Conceſſio eſt apud rhetoꝛes cũ reusnõ id

qð factũ ẽ defeditᷣ vt ignoſcat᷑ poſtulat.

Conceſſio facta alicui de aliq re reſpicit ꝑ/

ſonã cui ſit nõ autẽ ipſam re adeo ꝙ finit
moꝛte ipſius aui facta ẽ nec ad bęredes ei

traſmittit᷑ niſi in ipſa ↄceſſione ſiac mẽtio

de heredibo.lLch. ſeruus. ſi qs ff. de le.
Cõcidẽtia. tię. qᷓſi ſimul cadẽtia:vt cõcidẽ⸗

tia genen eſt· cu oiuerſa genera ſil cadũt

in eadẽ voce.

Conchlle. lis. n. t. vel cõchiliũ. n. .i piſcis ᷣ

latitat ĩ cõcha· ð cuius ſanguiĩe tingit lana

⁊fit purpura. Dña qñq; ponit p tali tin/

ctura.qñq; ꝓ vitijs ꝗ coinqͥnat⁊ tingunt
⁊inficiũt ad modũ illius tincturęqñ;/
inqnata ſoꝛdidis ⁊ tinctis tinctura vitio/
rũ. Oñ Juuenalis.p vitijs vel vitioſis il
lud pones ait. Monꝝ ego nõ fugiã ↄchilia.

Cöochilegus. m. s. ꝛ 4 cõchilia legit. i. colli⸗

27 dꝛ a concha 1 lego.

Cõciliabulũ.lin. s.vĩ ↄ cõciliũ.quaſi conſi/

ſiabulũ. vel locus in quo accipim cõſilia.
vellocus ĩ quo multi hoĩes ſunt ſui iuris.
Cõciliũ.n.S.i a con.⁊ alliũ q̃dã ſilitudine
cilioꝑqꝛ ſicut alij ingunt᷑ cum oculi quie⸗

ſcere cupiũt: Ita q́z cõcoꝛditer iũguntur
hoies in cõcilio.⁊ ẽtractũ aromano mo⸗
re. Cẽpoꝛe enĩ quo canſę agebãt cõuenie⸗

bant oẽs in vnũ coĩ intẽtione tracabãt
Dñ ↄciliũ a coĩ intẽtione ⁊ a co couen⸗
tione dictũ ẽ q̃i cõſiliũ·vel quaſi cõſidiũ.

Concinnus. na. nui·cõcoꝛs affabilis. beni⸗

gnus in quo moꝛes cõcoꝛditer co mooſiti
ſunt ⁊ cõmixti, vꝛ a con cnnus Iñ con

cinne aduerbiũ. hęc cõcinnitas,.tati.cõ⸗

„

coꝛdia·cõgruitas.

Conconabulũ.li.n. s.i·ciliũ. vel loc? cõc/

„

lioꝝ. DMñ in dec ẽtis Innocẽtij papę· Si
ſtati decederes de tuo peſſimoↄciõabulo
Concipio. onis.f.t. cõapio.is.Et ſũt ↄci⸗

piones gdã ſtellęq ↄcipiẽtib⸗ aptant et
fauent. “?ƷùMZDVD
Cõciſio. onis.f.t. ge. coꝛ. q̃i ſił ceſio·a cõcido
is Mñ Phil. ? Didete conciſionem.

Conaitarliii rij n. s.i. donũ impator· a coci⸗

to. tas. quia concitat animos militum ad
obediendum ei. J
Concdauis.uis.ſ.t.vł cõclaue.n. t. a cõ ⁊ ca⸗
uis.i.cella vel thalamcamera ſeg eta ſub

*

daue domus alterius clauſa· vel queſub

multis clauibo continet· ad quã b mul/
tas daues venitur. Df 2. Aeg.4 Ale

lͤee
tcha
adir

ſgiind
ngtnn
tow
nmnger
nam
Vnſhl
itli

iconſ/
bn.
tuiuns.
liqui⸗,
mügne
oomndne
hitcinan⸗
vtuti
Coicönen⸗
blstend
nonp
umshn
õ

clerin
jopyi
buo
luſitoc⸗
digaͤſten

i
iu

doꝛmiebat ſup lectũ ſuũ in condlani.
Concoꝛdia.dię.fſp.i.cõueniẽtia · cũ aliquo

pacificatio dꝛ a concoꝛs. Itẽ cõcoꝛdia

coloꝛ rhetoꝛicus.et fit qñ fines medietati
verſuũ cõueniũt⁊ cõcoꝛdãtvt patetiĩ ver
ſibus leoninis: Fac tibi foꝛtunaʒ feſtines
frangere lunã. Et cõtra fatũ faciet te cura
beatu. Inde concoꝛdioſus.a.ũ.

Concoꝛs.coꝛdis.o.t.quaſi vni ⁊ eiuſdem

coꝛdis. Inde ↄcoꝛditer aduerbiũ.

Concq etus.a.. participiũ a creſco.ſcisi.

coagulatus vel cõmixt creſcẽdo vel ſimul
cqetus. Scd cõcretus a concerno.i.cõiũc/

tus conglobatus. H

28

Cõcuba. bę. 9.p.qͥ vel qᷣ cũ alio cũbit uł cu/

Concubina. nę.f.p.ꝗͥ ad vſũ venen nõ legi⸗

time tenet᷑.⁊ dꝛ a cõcubo.as.vel a cõcũbo

is. Iñ concubinula.lę.i.pua cõcubina. Et

hic ⁊ hęc cõcubinalis⁊ hocle.⁊ cõcubina /
rius.a.ñ.in eodẽ ſenſu:quod ad cõcubinã⸗

pertinet. bic cõcubinatus.us.ui.talis p/
pꝛietas.
Cõchula. le.f.p.i.parua cõcha.Et cõchula
dẽ qͥdã mẽſura.ꝗ vracma ⁊ dimidia eſt.
Concurrẽs bᷣm qð ſumit᷑ a ↄpotiſtisẽ ſuꝑ/

excreſcẽtia vnius viei. vel pluriũ ſup qͥn⸗/
quagintaduas ſeptimanas.vel pluniũ iõ
dicit: qꝛ in anno biſextili ſuꝑcreſcũt ouo

dies. In reliquis vo annis vn tm̃. Dñ.
SHebdomadę decies quinę numerant᷑ in
ãno. Atq; duę poſt quas lux vna duęve
ſuꝑſunt. Et ab illo incremẽto oꝛiginẽ ha/

bent cõcurrẽtes· alij poſtea foꝛmatur vno
additoſic tamẽ ꝙ ſeptenariũ nuerũ non

excedant.

Conchus qͥdã lapis qui in concha reperit

Condicio.onis.ſ.t.eſt lex vel pactũ.et dĩa
con⁊ dicio.onis.quod eſt ptãs.⁊ tũc cõ/

Dicio ſqibit᷑ ꝑ.c. ſolũ ſicut dicio. Inuenit᷑

etiã cõditio ꝑ.t. ſolã.i.cõſtitutio.et tũc eſt

verbale hui verbi cõdo⸗dis. Del ↄdicio

deriuat᷑ a cõdico.cis.ᷣxi.ctũ.⁊ ſubtrahit · t.
⁊ſcribit᷑ ꝑ ſolũ.c. Et ſũt cõdiciones ꝓpꝛie

teſtiũ a cõdicendo·quaſi cõdictionesqꝛ

ibi nõ tm̃ vnus teſtis iurat ſed płes: Mã

in oꝛe duoꝝ vel triũ teſtiũ ſtat oẽ verbũ.

Del cõdicones:q; inter ſe cõueniat ſᷣmo

teſtiũ quaſi condictiones pᷣm Mug Pa⸗/

pias vicit: Condicio cõuentio · ptas· foꝛ⸗
tuna caſusexitus.

Conditio eſt diſpoſitionis ſuſtẽſio ex enẽ⸗
tu incerto futuro ei appoſito · in quẽ euẽtũ

cius viſpoſitionis facta eſt collatio.ff. ſi

Conqitio certi eſt cõpetit ex oĩ cauſa oĩi

obligatione · ex qua aliqͥd certũ petitſiue
ex certo cõtractu ·ſiue incerto· ſiue ex lege
aquilia agatur · ſiue ſuo noĩeſiue hęredi -/
tario obliget.

Cõditio er legejm Axo loch habʒ qñ ſeu

quotiẽs ex noua lege ſurgit obligatõ nec

exꝑiat:q ꝓ varietate cauſaꝑ/nũc ex ↄctu
nũc ex debito naſcct. MD

Conditio uirtiua cõpetit dño rei ↄtra furẽ

einſq; ſucceſſoꝛes ad ipſam rẽ ꝓſequen/
dam. vel eſtimationẽ eius quti plurimi
fuerit poſtq; ablata fuit· eo ꝙ fur ſꝑ eſt et
Cõditio indebiti cõpetit ei qͥ ꝑ erroꝛẽ ide
bitã pecuniã ſoluit alicuicredes ci ſe tene
ri cũ nõ teneat᷑.vel cñ a pcuratoꝛe ſuo ſo/
luta eſſet ipſo ignoꝛante.
Conditio liberationis cõpetit ei q qð oĩo
non debuit ꝓpmiſit. l
Conditio ob cauſã datoꝝ ſᷣm cxo. ↄpetit
⁊ locũ bʒ vbicũq; duo ↄctus inoiati int/
ueniũt · ſalʒ do vt des · facio vt facaas.
Conditio ob turpẽ cauſaʒ eſt ꝑ quã repeti/
mus ea quę dedimus alteri caulſa nõ ſecu/
ta ob quã data ſũt ſi turpitudo tm̃ ex ꝑte

„

accipientis verſet.

Congditio ob cauſam hac cõditionẽ parit

res apud aliũ cõſtituta ·ſiue ab initio ſiune
iam ſiue poſtea ꝓuenit ad euʒ ex iuſta cã
poſtea ad inſtãuã redijt ut chirographũ
apud qeditoꝛẽ pꝰdebiti ſolutionẽ recipit
Conditio ſine cauſa cõpetit qñ aliqͥd pmo
ex iuſta cauſa eſt apud alteꝝ.ſ̊ poſtea per
aliquẽ effectũ eſſe nõ debet. Herbigratia
Mutuaſti mihi centũ feci tibi inſtrm in qͥ
cõfeſſus ſum me tibi teneri ·ſoluo tibi mõ
inſtrjm obligatoꝛiũ ·eſt apud te ſine cauſa
ꝑ quã repetam ipſum. S
onditio triticaria generalis eſt de alijs
rebo omnibo cõpetens· ſterq;ᷓ de pecunia
numerata .ſiue ſoli mobiles ſiue imobiles
ſint. Ideoq; fundus ⁊ vſuſructus.⁊ cęterę
ſuitutes dioꝝ ꝑ ipſã recte petunf.Rem
aũt ſuã nemo petit hac actiõe niſi ex certis
cauſis. vt ex cauſa furti vel rapine.
Conditiões generales ſemꝑ in pactiõibꝰ
indudunt᷑ intelligunt ntpote · Si deus
voluerit. Si res in eodẽ ſtatu ꝑmanſerit
⁊ſimilia· vt nõ.in glo.verbi intelligenda
de reſcrip.c.ij.et.cquẽadmodũ · de iureiu.

Condilomata.teę.ſ.p.eſt quoddã gen glã⸗

iũ inſtar nodoꝝ minutoꝝ.⁊ dꝛ a cõdilꝰ

Condilomatic.a.u.i.nodoſuspuſtuloſus

Vñ cõdilomatica paſſio dicitur manuũ

nodoſitas.vel etia alioꝝ mẽbꝛoꝝ ꝗ ple/

na ſunt puſtulis:⁊ oĩ a condilus.

in articulis digitoꝑ·pugno clauſo·qͥ ſole⸗

mus qñq; capita pueroꝝ poutere luden/
do. 1 maxima ĩferre leſionẽ. Oñ Martial
capella. Ictibo qebꝛis verticẽ ↄplicatiſq;
in codilos digitos vulnerabet. .
Conditoꝛ.toꝛis.m.t pe.ꝓ.deriuat᷑ a codio
dis. quodidẽ ẽ quod ſapoꝛare ul oulco/
rare· Mel põt deriuari a cõdo.dis.dere.et
ſic coꝛripit pea idẽ eſt quod factoꝛ: actoꝛ.

ul etiã abſcõditoꝛ. Oñ Cõditoꝛ abſcõdit

conditoꝛ feroula condit.
Condit.a.ũ.me.p.venit a vbo cõdio.dis.

virea idẽ eſt qdð ſalſus vel cõdimentisp.
paratus. SGed cõditus.a.ũ.me.coꝛ:a con⸗
do. is.i.factus. ędiſicatusoſtructus·cõſti⸗

tutus vel abſcõditus.
Condoliũ.lij.n.s.i.anulus:a condo.is.
Cõdo.donis.m.t.i.gladiatoꝛ.a condo.is.

Conduplicatio eſt qͥdã coloꝛ rhetoꝛicus· et

eſt geminatio dictionis vel victionũ vel
oꝛonis ad laudẽ vel vituperiũ alicuius.⁊
non ſeruat locũ ·qꝛ fit in pᷣncipio· vel me⸗
dio · vel fine · vt: Cu ne patre gladio cu/

delis nate necaſti: Cu ne patrẽ nũquid

moꝛs patris moꝛs tua nunquidꝛ
Condus.di.m.s.eſt quoddã genus cyphi
a cõdo is Hel ſᷣm Papiã:Cõdus cyphꝰ
patera poculiuiuiill—
Conſtabularius.rij.qð frequẽtius inuenit
coneſtabulariꝰ eſt qdã dignitas vel offi⸗

ciũ.Inde coneſtabularia.rię.eius vxoꝛ u

Confectus.a.ũ.reperit᷑ in ſex ſigtionibo.ſic

ſuũ verbũ ſcilʒ cõficio⸗vide.j.in conficio.

Papias ſic oicit: Cõfecta debilitataimu
nita exanimata. Ten

Confęduſtus.a. .in eodẽ ſegere cũ alio c,

iũctus.ſcilʒ ſociusconſoꝛs · cõmanipula/
rius:cõſodaliscollateralis.cõcomescol⸗
lega.cõſocius.cõtubernio· cõcubinarius⸗
cõuictuarius·collaterẽſis.a cõfędero.ras.
Confertus.a.i.i.ſpiſſus.cõſtipat.repletꝰ.

a ↄfertio.is.Napias dicit:Cõferta ĩ vnũ

collecta· plena · cõparata · cõſociata. Lucę
6G Menſurã bonã? ↄfertã coagitatã ⁊c.

Conſinis.t. hocne pe,p.i vicinus.· eüdẽ
babens ſinẽ. Iñ cõſiniter aduerbiuũ. Et H

Cõgianiũ rij n. s i bñficiũ · donatio ipaton

confinitas tala boc cõſiniũ amto p vic

Cõſinia vicunt᷑ ꝗ adeo ſunt ꝓtima vt nul/

lus paries int᷑ ea ſit · Oñ pᷣdia vrbana
cõſueuerũt parietibo diſtingui ꝓpꝛie non
dicunt confinia ̊ potius vicinia. Oꝛedia
vo ruſtica pñt did cõſinia:q; ſolo partis

finalis ſunt diſtinca.

Coõſfirmatio eſt iur pus habiti coꝛroboꝛa/

tio · vt colli gitur de.ſi. inſtru.c inter vilec⸗

tos. IRlio modo ẽ ſacramẽtoꝛũ miſtratio

ſcilʒ in fronte criſmatis aſſignatio.

Conflages.fit.i.loca montuoſa ad ꝗ multa
cõfluũt flãmina ſiue venti⸗ facit gtũsiũ.

cõflagiũ·ſicut naues nauiũ.

⁶$

Cõſlatoꝛiũ.rij.n.S. locis vbi fit cõflatioa⸗
cũflo.as. DNel cõflatoꝛiũ dꝛ vbi ferruʒ vel

argentũ conflart.

Cõflic. us.ui.i.bellũ.pugna. Iñn cõflicta⸗

tio. onis · cictatio · cõtẽtio · pugna verboꝑ

DVñ·i. Cimothᷣ.õe Conflicationes honi,ʒ

mente coꝛruptoꝝ.

Confoꝛmis.ↄ.t.⁊ hocme.i.vnius⁊ eiuſde,z
ſoꝛmę. Iñ cõfoꝛmiter aduerbiũ.⁊ bęccon

Cõfoſſus.a.ũ.p geminũ.s.q̃ſi ſił foſſus · ia⸗
culatus vulneratusa confodio:dis.

Confot.a.i.i.ſił fot a cõfoneo. Pñ Jſai?·
59 Et qð cõfotü eſt erũpet in regulũ. ⸗
Cõfragus.a.ũ.i.tenebꝛoſus:tumuloſus.vł

potius aſꝑ⁊ ſpiſſus:cõdenſatus ↄfractio/
ne ramoꝛũ aridoꝛũ.⁊ dꝛ a cõfringo · Del

ſm. Papiã: Cõfraga dicut᷑ loca vbi vn⸗
Diq; venti currũt ac frangũt ſe.

Confrater ·tris.a con⁊ frater cõponitur.Et

dicunt᷑ cõfratres q̃ſi ſimul fratres. ſiue in
ecclia· ſiue in alio loco uł ↄſoꝛtio/ſiue etiiã

bm carnem.

Confratniſſa. ſe p.i conſoꝛoꝛ. vel cõgrega⸗

tio confratrũ vel cõſoꝛoꝑ.
dꝛa cõfrẽdeo.des.
Conſfuga.gę.ↄ.p.ſimul cũ alio fugiẽs.

,„

Cõfugin.gij.uł cõfugela.lę.ſecuritas⸗ tute⸗

la· vel adiutoꝛiũ.uel locus refugij.

Conger vel cõgrus.gri.qͥdã piſcs ſimilis
anguille ̊ gradis.⁊ moꝛat᷑ in cauemis p⸗

trarũ ſub aqua.

Congeries.nei.e. ge.i. cumulus.
Congeſtus.ſta.ſtu.i.ſił geſtus:cõgregatuſ
accumulatus. Sʒ cõgeſtus. us.ui.conge⸗

ries accumulatio.

Cõfreſus.a.ii.cõfractuscõtrituscõcuſſus

tan
tuce
un
Non
oge
ſekſer
log
loheb
ꝛoll
nuuent
ſeaſe
lonne
ſus⸗
Clogn
Ce
luſpt
1he⸗
tun⸗
cpin
ſua
nunv
Conle.
Cövine
liugt
nde
diſee
ſoc
punn
Wn
lune
Gng

ncwln,
Mr Nen
Umnino
o,
n

ngüsi⸗

nkn
Win

icflen
ptni;

lauicg

..
dN

Afid,
Pel
wbiyn⸗
wimnſ
moſuen
noſuen
Nig
cöaſis
V
vde⸗
losſni⸗

„

e⸗

gtor

q; quilibet impatoꝛ fauoꝛeʒ pplti cauptans

adijciebatut largioꝛ videret᷑ in donis Et
etia congiariũ dꝛ fruſtum carnis vndiq;
egquatũ. Et hic ⁊ hęc congialis.et hocle.i.
rotundũ. ”M
Congius.gij. m. s. genus eſt mẽſure · ſcilic
ſex ſextarioꝑꝝ.

Cõgruus.a.u.i.cõueniẽsa dꝛa cõgruo.is.

Cõbhibentia.tięi.aſſenſus.idẽ ⁊ cõniuentia
⁊ collibentia · vt ille ſine co hibentia vl cõ⸗/⸗
niuentia vel collibentia fratrũ receſſit.i.ſi
ne aſſenſn. . R
Coniectoꝛ.oꝛis.m.t.pe p.tã in ntõ q; in ob⸗/
liquis · dꝛ interps vel cõiecturis perit᷑ · ſa⸗
cqilegus dinus.⁊ d a conijaoiis. Vnde
Geñ̃· xi: Nt cõiecturis veritas ꝓbaretur.
Cõiectura.rę.f.p.iudiciũ ·ſuſpicio opinio
ſuſpicioſa cogitatio · vel eſtimatio. Iñ hᷣ
⁊ hęc cõiecturalisa hocle.quod piectura
aliqua ꝑpenditur vel habet· vel qð cõiec/
tura ↄſumit᷑. JIñ cõiecturalitaduerbiũ q̃i

opinatiue. Itẽ coniectura eſt weriſilis rõ

ſuſpicionẽ inducẽsnõ de neceſſitate ꝑſo/
Conifer.ra.rũ.pe.cdꝛ.i.ferens conos

Coniuentia tię. vide.s. cõhibenti /
Cõiugatio.onis.ft.i.verboꝝ cõſequẽs de
clinatio.⁊ dĩ a cõiugo/as:q; ꝑ cõſonates

cõiugatas.i.affines ⁊ ↄſiles apud gręcos
diſcernit᷑ cõiugatio.⁊ becoꝛo ad ꝗręcos
ſpectat. Vel vꝛ dedinatio verbi ſic· quia
plurima verba cõiugant in ea.i.ſbᷣ eadeʒ

declinatiõe ponunt᷑.⁊ hęc oꝛo pertinet ad

latingoggss.
Cõiugiũ.n.s.dẽ legitimaru ꝑſonarũ int᷑ ſe
coeudi ⁊ copulãdi ↄtractusvel legitima
vini⁊ mulier cõiũctio· indiuiduã cõſuetu/
inẽ vitę cõtinens.⁊ dꝛ a cõiũx.

Cõiugus.a.i.i.eiuſdẽ iugi vel ſub eodẽ iu

go oſitus.⁊ oꝛ a con ⁊ iugu. Idẽ⁊ ſiniu/
gus.a.iũ.quod ſiliter cõponit᷑ a ſin⁊ iugũ.
Dñ ꝗqdã ꝓnoia ab criſtarco dicũt᷑ cõiu/
ga vel ſiniuga.i.eidẽ iugo certitudinis uł

iffinitionis ꝑſonarũ ſubiacẽtia.Et com

ponit᷑ cũ in. vt incõiugus.a.i.i.diſſilis:nõ
eiuſdẽ cõiugij.
Cõiũctio.pt.eſt quędã parſoĩonis indecli.
cõiũctiua aliarũ partiũ oꝛonis:quibo cõ/
ſignificat. Coniũctio etiã dẽ q dam coloꝛ
rhetoꝛicus.⁊ eſt cũ duę cdauſulę daudunt

ſub vno verbo poſito in medio/vt: Tut
eętas foꝛmę decus atteritaut valitudo.i.i/

Cõiũx.gis.ↄ.t.ᷣm quoſdã cõponit᷑ a con ⁊

iugu.⁊ dicunt᷑ cõiuges quaſi eiuſdẽ iugi ·
a iugo quod imponit᷑ matrimonio cõiũ⸗
gendisa quo copulant ne ſeparent. Nel
dicunt᷑ cõiuges.pe.coꝛ.a cõingo.is:qꝛ ſut
coniũcti. Et habet. n. in ntõ ⁊ nõ in obliqᷣs:
Conopeũ.n.s.rete qno culices ułmuſce ex/
dudunt in mo dũ tẽtoꝛijquibo alexãdri-
ni magis vtunt᷑q; ibi ex nilo culices co/
Cõ an nitas eſt vincnlu pſonaꝝ⸗ ab eo⸗
dem ſtipite deſcẽdẽtiũ:carnali ꝓpagatio/
ne cõtractũ Et vꝛ cõſanguinitas a con et
ſanguis quaſi cõem ſanguinẽ habẽtes ul
de vno ſanguie pcedẽtes. Et ſaas ꝙ bm
canones vuo fratres ſunt in pᷣmo gradu ·
filij duoꝝ fratrũ in ſecido:nepotes ĩ ttio·

Pnepotes in quarto. Gradus aut eſt ba

bitudo ꝑſonarũ viſtàtiu.quo cognoſcit᷑
quota generationis viſtantia onęꝑſonę
inter ſe differant.
