Vel bic. Moꝛs mala.moꝛs intus:malus

actus.moꝛs foꝛis vſus. Cumba. puella;
puer· axarusiſta notrnt.
Holocarpaniũ.nij.n.s.dꝛ ab holon/qð eſt

totum. carpos/qð eſt fructusquaſi totꝰ

fructus. Et coꝛ. po.
Holocauſtoma.atis.n.t.idẽ eſt quod ho⸗/
locauſtũ./p.pe.nti·ᷣ pe.gti coꝛnipit.

Holocauſtu.ti.n.S.i.ſacrificiũ quod olim

fiebat de aĩalibo bꝛutis dꝛ ab holon:q

eſt totũa cauſtos.qð eſt incenſũ·qſi totũ
incenſum/q; totũ incendebat combure/
bat: non comedebatur.

Holofernes oꝛ ab holon · qð eſt totum.et

fero fersa necisquaſi ferens oĩbus necẽ.
vnde bene diabolũ ſigniſicat.
Holographũ.phi.i.teſtamẽtũ manu au/⸗
toꝛis totu ſcriptũ: vicit᷑ ab holon/qð eſt
totũ, graphia ſcriptura.
Holon grece.latine dicitur totum.
Holoſericus.ca.cũ.i.totus ex ſerico dicit᷑
ab holon · qð eſt totũ.⁊ ſericus· Iñ h̊ ho⸗
loſerica.ceę.qdã veſtis tota ex ſerico facta.
Homagiũiqẽ eſt qð fidelitas:tñ ſpe.e.ti.i
li.de feu. ponit illã vifferẽtiã · ꝙ homagiũ

eſt de his ꝗ ad tẽpoꝛalia ꝑtinent. Et ideo
ꝓ ſpũᷣalibus indignũ eſt vt qͥs homagiũ

facẽe ↄpellat᷑ Fidelitaſtñ ꝓ ſpualibo ſtat᷑

qu Rlati bene pſtant fidelitatẽ. vt in.c.an/
tiqua.de puile Mel põt ſic deſcribi:Ho/

magiũ· eſt ꝗqdaʒ aſtrictio ſeruitutis liberi
hoĩs facta dño ſuo ꝑ pactionẽ · vel peti⸗
tionẽ ſiue ſtipulatione pmittente libero
hoĩie dñio ſuo fidelitatẽ.⁊ conſtituente ſe
hoĩeʒ vel vaſallũ ſuũ. Et in aliqbo ꝑtib⸗
fit hoc modoille qui facit homagiũ coꝛã
ſio ſuo flectit genua:tenens man ſuas
cõiunctas ſimplicit᷑ inter manus vñi:iuſ/

iurãdũ de fidelitate eᷣſtans. Et mutuo ſe

in ſignũ fidelitatis oſculantur.
Homagiũ decretale tale eſt: Mam beres
hoĩs mei · qͥ cũ de cõſuetudine poſſit ifeu/
Dari.⁊ ꝑ cõſequẽs in homagiũ ſuccedere
debet infra certu tẽpus me in vñm agno⸗
ſcere: fidelitatẽ mihi eᷣſtare ego teneo:

eũ ratiõe talis feudi ĩ hoĩeʒ recipe in re
cipiẽdo videoꝛ ſibi ius feudi decernẽ. ꝓot

qð dici poteſt homagiũ decretale.

Homagiũ edictale ſiue hẽditariũ· ſm ſpe.

eſt qð aliqs habet eoipſo ꝙ ẽ heres. NMã
eoipſo qð adit hęreditatẽ hoĩs mei/pſo/

nã eius repſentat.⁊ videt hoĩs homagiũ

ſubiſſe.
Homagiũ legiũ ſᷣm ſpe.ẽ qð fit imꝑatoꝛi
uł regi nulli alteriꝰ fidelitate ſalua. Jllud
aũt qʒd fit alijs.nõ oꝛ legiũ.q; fit uł iurat
ſalua impatoꝛia.vel regia fidelitate.

omagiũ nõ legiũeſt qñ aliqͥd excipit᷑

Puta.facio tibi homagiũ excepta fideli/

tate quaʒ oño tali legio teneoꝛ.vel ſaluo

ꝙoſſũ cũ voluero oñʒ legiũ m cõſtituẽ.
Vel ſaluo · qꝛ nolo tibi contra talẽ iurare.

Pomeęoſis eſt min notęrei p ſimilitudinẽ

eiꝰ ꝗ mag nota eſt demõſtratio.⸗ interp/⸗

tatur ſimilitudo. Huius tres ſunt ſæcies.

Icon ꝑabola·paradigma.i.imagocõpa
tio · exemplũ · vide locdis ſuis.
Homęoptoton. eſt cñ in ſiles caſus exeũt

v̈ba viuerſa. Sicut apud Enniũ iuenit

Merẽtes · flẽtes lachꝛymãtes.⁊ miſeran/
tes· m Donatũ. Bel hm Bedã Homęo
ptoton ·eſt cũ diuerſis caſibo variatoꝛo.
vt ait apłus Ro.xi.Quoniã ex ipſo.⁊ ꝑ

ipſũ.⁊ĩ ipſo ſunt oĩa·ipſi gloꝛia in ſecula.
omęoteleutonẽ ci ſitli modo dictiones
plurimęfiniũt᷑.vt Eos reduci:q;ᷓ relinqui

deuehi. q; deſeri malui.Et fit ꝓpꝛie ĩ bis
vt Albijt · abceſſit · enaſit· erupit.
Homerocẽtonas virgiliocẽtonasexcer⸗
ptiões ꝗqdã ſũt de libꝛis Momeri Dir/
gilij in duobo libꝛis redactęin qbo multi
ꝓ̈ſus pᷣter dictoꝛũ autoꝛũ intentionẽ ad/

aptat chꝛiſto. Pñ Mieronymꝰĩ epla ad
Paulinũ.õe Quaſi nõ legerimus home/
rocẽtonas⁊ virgiliocentonas.i.opuſcula

de vᷣſibo Homeri Wirgilij cõpoſita. Et

ꝓdu.to. Quidã ſane excerptoꝛes libꝛoꝛũ

Homeri Virgilij traſcurretes · vbicũq;
iuenerũt aliqͥd qð ſuę materiępoſſent ad/

aptare · pũcto ſiguerũt.vt qñ cõpilarent

ꝓmptius iueniret.⁊ ab hmõi punctatiõe

centones vicũt᷑ ſcipta ex vᷣſibo cõpilata

hinc inde collect.⁊ pᷣm materiã cõtinuat.

Cento eni vt dicũteſt ꝓbũ gręcũidẽ qð
piũgo. Iñ vĩ cento.onis.idẽ qð pũctꝰ Et
declinat᷑ h v̈giliocẽto.tonis.h̊ homero/

cento.tonis.Dñ virgiliocentonas ⁊ ho/
merocentonas ſunt acti plurales gręci.

Homicida dę.pe p.i.hoieʒ cędẽs.ioccidẽs
Homicidiũ.dij.dicit᷑ hoĩs occiſio·ab ho⸗

mine facta.
Hominiũ
quod homagiũu. S
Homo.inis.ↄ.t. ab humꝰ.q̃ſi humo.q;

ex humo ẽ effect. Iñ q̃ttuoꝛ diminutiua
ſcilʒ homũculꝰhomũcio ·homullus ho⸗
mullulus. Mã vt dic Mꝛiſcian in ʒᷣ libꝛio
ꝗ geminãt.l.ante.us.uł.a.vel.u.ĩ vlus vla

vlũ faciũt iteꝝ ouminutiua.ut homullus·
homulluluspauxillus pauxillulus.Et
põt dici ꝙ homo quattuoꝛ viminutiua
habuit ꝓpter eiꝰ quattuoꝛ trãſgreſſiones
Pꝛima fuit in paradiſo. Secunda legis
naturalis. Tertia legis moſaicę. Quar/

ta legis euangelicę. Diminutus eſt etia,ʒ
homo in tempoꝛibus· quia antiquiſſimi

nij. in. .i. hois ſeruitiũ · vel ẽ idẽ

H
vponon

1onn

nsinſt
Ponopt

pbagne
Honxe
vaer.
Hononmn.

mn

duaſsi
Fitbone
b
nücke⸗
Punsrn
Fape
pepos
loꝛum⸗
Ponop
en .
niliug
Pydeqn
Ponopde

7

fatda⸗
Rand
Pene
Hono
ſlſti
Genn
Niſ
Noin
Pond
iſcl
Hon
ninn
r⸗
ns
nlns
ehe
Cacbe
uen
g
ſacn
glian
ſo⸗
kopee
nat
Pom
Gon
N

Nininci
mmnnz
Winng
W
.
lalngi
biin

zenn

te,
n pon
Souinfl
Gchdicnyng
Michtlmi

eh.
inm
rih
mhoe⸗
sloplſale
pemrolbai
epſaru⸗
nccluen
wöpmanir
ſ
iiidid
ipru Et
Gnnnst
Geesint

mnimk.

Ibmno q

ommmmunn
ulugtbo⸗
mkupih
e Ougn/
ſenn

vt oicit Mꝛiſcianus in. 6? li. declinabant

hõ homonis& mutata eſt.o/pdu.in.j.coꝛ.
dicimus homo hoĩs. Hñ Enni. Vul/
turis in ſiluis miſeꝝ mandebat homonẽ.
Homophagia.gię.f.p.vna vel ſimilis co/
meſtio.⁊ vicitur ab homos.qð eſt vnũ⸗
phagin:quod eſt comedere. .
Homogeneus.nea.neũn.i.vniꝰ naturę.vi/
de. S.etero geneus.

Homonymus.ma.mũu.i.ꝓquocus/ſm dia/

lecticos· ſcilʒ vnũ nomẽ pꝛincipaliter er
diuerſis ĩpoſitionibus plura ſigniſicans.
Iñ h̊ homonyma.mę.i.ęquiuocatio· ſᷣm
Hug Del vt Miſcanus dicit: Homo/
nymũ eſt vnũ nomẽ plura ſians. bocin
ꝓpꝛijs? appellatiuis. In ꝓpꝛijs vt Pirrhꝰ

filius Tchillis.? Dirrbus rex epirotarũ.
In apellatiuis: vt Mepos:filius filij. et

neposluxurioſus. Item acies ferni ocu⸗/
loꝛum militum.
Momopaſia. eſt attri
alteri. vt Lingua mea meditabit᷑ iuſticiã
tuã. Linguę enĩ eſt loq coꝛdis meditari.

Vngde quod coꝛdis eſt. attribuit᷑ linguę.

Homophoſiseſt expoſitio ignoti ꝑ cque
l magis ignotũ.vt qͥd eſt palmito.tas
ſtaxo.as.Del qñ ꝑ gręcũ exponit᷑ latinũ.
vt quid eſt homoIntrotxs.
Homos gręce · latine dicitur vnñn.
Homonſion ul homouſ os.i.vniꝰ eiuſdẽ
ſubſtatię vel aſſimilatio.⁊ dĩ ab homos:
qð ẽ vnũ ⁊ vſia:qdð ẽ eſſentia.uł ſubſtãtia
PBñ ꝗeſus chꝛiſtꝰ oñs noſter:dict᷑ ẽ ho/
mouſius.i.vnius eſſentię vel ſubſtãtię cũ
patre. Oñ ipſe vic Joãniſ.iõꝰ. Egoꝰ pat
vnũ ſumꝰ. Itẽ bm Hapiã: Homouſion

i. ſilis ſubſtãtię qꝛ q̃lis detalis imago eiꝰ

Momoteuſis· interptat᷑ ſimilitudo·ꝑ quã
minus notęrei ꝑ ſimilitudinẽ eiuſꝗ mag

eſt nota pandit᷑ demõſtratio · pm Hug.

Honeſtus.ſta.ſtũ.qui nihil habet turpi/

tudinis:quaſi ſtatũ honoꝛis conſeruans.
Inde honeſtas.ſtatis.i.ꝑpetuus honoꝛ:

quaſi honoꝛis ſtatus.
Honoꝛ vel honos · ᷣm Hapiã ẽ gratia di/
grnitatis. collatio in rebꝰ vel oictis · pᷣm ũ
ſacrificiũ:vignitas aliq̃. Oel ẽ reuerentia
galicui exhibita.⁊ ẽ ĩ honoꝛãte.Et attẽdit᷑
nõ ſolũ in reuerẽtia/ſ̊ etiã in adminiſtra⸗

tione eoꝝ ꝗ ſunt coꝛpoꝛi neceſſaria. Et vt

dicit phs in. vꝰ ethicoꝝ: Mirtutis pᷣmiũ
bonoꝛ eſt.⁊ attribuit᷑ bonis.
Honoꝛculus.li.pe.coꝛ.i.paruus honoꝛ.
NHoꝛa.rę, cũ.h.eſt dieru.⁊ eſt ſpaciũ in quo

butio ꝓpꝛietat vniꝰ

medietas alicuius ſigni oꝛitur in oꝛẽte· et
medietas alteri occidit in occidẽte. Itẽ
oꝛa rę.ſine.h.ẽ regionũ.uł finiũ· uł veſtiũ.
Cũ enĩ regionẽvel finẽ· vel extremitatem
veſtimẽtoꝝ deſignare volumus ꝑ h̊ no/

mẽ ſcribendũ ẽ ſine b. Itẽ aliqñ ẽ pluralis

numeri. de os oꝛis oꝛa. Oñ. Hꝛas mũdus
habet · nox horagchlamd oꝛas.vlſpiras

hoꝛã vbi tempus ſignificabit.
Hoꝛdeaceus.cea.ceũ.vel hoꝛdeiceus.cea.
ceũ.quod fit de hoꝛdeo vel eff.
Hoꝛdeolũ.li.diminutiuũ.i.paruũ boꝛdeũ
Inde hic hoꝛdeolus.li.dimi.paruiſſuna
collectio in pilis palpebꝛarũ ĩ medio lata
hoꝛdei granũ ſimilans.

Hoꝛdeũ.dei.eſt quoddã genus frumeuti.

7 eſt frigidum humidum.

Hoꝛno aduerbiũ tẽpoꝛis.i.hocanno.⁊ dꝛ

ab hoca ãnus. Inde hoꝛnus.na.nũ:⁊ hoꝛ⸗/
notinus.na.nũ.pe.coꝛ.in eodẽ ſenſu.i.huiꝰ
anni. deſigt tamẽ qñq; tẽpꝰ indet᷑miate.
Hoꝛologicus.ca.cũ.pe.coꝛ.qui in hoꝛolo/
gio colligit hoꝛas.vel qð pertinet ad ho/

Hoꝛologiũ.gij.n.s.vbihoꝛę legunt.i.col⸗
liguntur. vel intelligunt. .
Hoꝛoſcopus.pi.m.S.i.hoꝛaꝝ inſpectoꝛ.et
vicit᷑ ab hoꝛa.⁊ copos:quod eſt laboꝛ:ulł

intentio· q̃ſi in cognitione hoꝛaꝝ intẽdẽs

Vel laboꝛans· ul dꝛ ab hoꝛaa ſcopimqð

eſt ſpeculari:qꝛ ꝑ hoꝛas natiuitates hoiuʒ
ſpeculatur diſſimili.? diuerſo fato. Inde
hoc hoꝛoſcopiũ.pij.i.hoꝛaꝝ ſpeculatio.
Hoꝛrei.rei.eſt locus vbi reponit᷑ hoꝛdeũ
7 dĩ ab hoꝛdeũ.dei.q̃ſi hoꝛdeũ.Genera⸗
liter tamẽ locus vbi reponit᷑ ãnona quæ⸗
libet vicitur hoꝛreuʒ.vel dicit᷑ ab hoꝛreo
res.quia ſpicis hoꝛret. J
Hoꝛridulus.la.li.diminutiun.i.aliquan/
tulum hoꝛridus. J
Hoꝛridus.da.dũ.i.terribilis· aboĩabilis·
frigoꝛoſus tremens.
Porfipilatio o nis.eſt quãdo pili capitis
pꝛę boꝛrore erigunt᷑. M
Hoꝛtolon.ni.m.S.i.cultoꝛ hoꝛti.Et nõ ꝙ;
ãtiq dicebãt hoꝛtulan p.v.ĩ ſecũda ſylla⸗
ba. Sʒ moderni dicũt hoꝛtolanus ꝑ o.
Hoꝛt᷑ ti.m.s.i.ager amenꝰoleribo abũdãs

uł ꝑadiſus. Iñ hoꝛtułꝰ. li.dimi.i.puꝰhoꝛt

Hoꝛula.lę.oimi.i.parua tẽpoꝛis hoꝛa.
Hoꝛus.ri.qui pꝛimus hoꝛas iuenit.
Hoꝛuſpex.cis.vel hoꝛiſpex.cis.ille qͥ iſpicit
hoꝛas. Et hic hoꝛuſpicus.pici.i.hoꝛarum
inſpectoꝛ:qui etiã hoꝛoſcopus dicitur.

Hoſpes.ſpitis..t.qͥ recipit qͥ recipitur?

dꝛ ab hoſtiũ. peto· quaſi hoſtipes.i.hol⸗
tiũ petens· q̃ſi hoſtio pedem inferat. An/
tiquit enĩ hoſpites:qͥ recipiebãta quire/
capiebant᷑ veniebãt ad hoſtium.⁊ pone/
bant ꝑedẽ in eo.⁊ firmabãt:ꝙ vn nõ de⸗

ciperet aliũ.Dñ qͥ recipit qͥ recipit᷑·hoſ/

pes dĩ. Oterq; eni ppnẽdo pedẽ in hoſtio

amicitię pactu firmabat. Hñ qͥdã. Eſt qᷣ

ſuſcipit: ⁊ qui me ſuſcipit hoſpes.

Hoſpitiariꝰ. rij.⁊ H̊ hoſpitiaria.rię.cuſtoſ

hoſpitij.⁊ dicitur ab hoſpitii.
Hoſpitiolũ.li.dimi.i.paruũ hoſpitiũ.
Hoſpitiũ.tij.n.s.vbi qͥs ad tẽpus hoſpi/
tati iure ihabitat.⁊ inde tranſiẽs migrat.

Hoſpitiũ vo ſcholariuʒ eſt· SK domus eſt

burgenſis·qui eam locat.

Hoſpita.tę.f.p.in ſingulari:qᷓ recipit ułre⸗

cipit᷑ in hoſpitiũ · ſcilʒ peregrina. aduena-
H i plurali ẽ ge.neu.habẽs tm̃.ntm̃/actm̃.
vtm̃.⁊ ſic ẽ eteroclitũ. Dñ pluralit ntõ
H hoſpita.actõ h̊ hoſpita.vtõ o hoſpita.

tat · vel qͥ ẽ oignusut recipiat᷑ĩ hoſpitiũ.

SPoſpitalis.ↄ.t.⁊ hoc le.pe p.qui benignꝰ

pnus eſt ad hoſpitandũ.tẽ hoſpitale
lis.neu. ge.ẽ vbi peregrini recpiüt᷑ in hoſ/
pitio. Inde hic hoſpitalarius.rij.cuſtos

hoſpitalis · ul qͥ eſt de hoſpitali. Et h hoſ⸗

pitalaria.rię.in eodem ſenſu.
Boſtia.hoſtię.fſ.p.dicit᷑ ab hoſtis. Moſtię
aũt erant ſacrificia · ꝗ fiebãt anteqᷓ; ꝑge/
rent ad hoſtesq̃ſi ꝓ hoſtibo deuincendis

facta. Sʒ victimę erant ſacriſicia· ꝗq poſt

victoꝛiã victis hoſtibo imolabãt᷑. Et erãt
victimę maioꝛa ſacrificia q; hoſtię Mnde
Pictima ꝓ vicij dat.hoſtia ꝓ ſuꝑandis.
Hoſtiatoꝛ.toꝛis.m.t.i.viatoꝛ.qͥ ⁊ hoſtiariꝰ
dẽ quia cuſtodit hoſtiũ.Et inde hoſtiariꝰ
dꝛ in eccdleſia ab officio · qꝛ pſit hoſtijs tẽ/
pli. Ipſe eni tenẽs clauẽoĩa intus⁊ exte/
rius cuſtodit.⁊ int᷑tonos ⁊ malos habes

iudiciũ/fideles recipita infideles reſpuit

Et hec hoſtiaria. rię.quę cuſtodit hoſtiuʒ
Et hoſtiarius.ria.niũ.qð pꝑtinet ad hoſtiũ
Hoſticapa.pę.ↄ.t.qui vel ꝗ capit hoſtẽ.
Hoſticida.vę.O.p.qͥ vel quę cędit hoſtem.
Hoſticinda.ↄ.p.qui vel ꝗ ſcindit hoſtem.
oſticus.ca.cu.i.hoſtilis· vel iimicus. vel

hoſtis.⁊ coꝛ.ſti. Vñ in Turoꝛa.Moſtica

ſunt eius colla ſubacta manu.
oſtilis. lis. 9.t.⁊ hocle.qð ꝑtinet ad ho/
ſtem. pducit pe. Inde hoſtiliter aduer.2
hec hoſtilitas.tatis.i.iimicitia.

Hoſtimentũ.ti.n.S.i..quamentũeqlitas.
welillud ð qð pondus exęquat in libꝛa.
Hoſtiolũ.li.dimi.i.paruũ hoſtiũ.
Hoſtis.ſtis.9.t.dꝛ ab hoſtio.ſtis.quod ẽ
equare/q; equa fronte eat ab bellũ. Pꝛo/
pꝛie quidẽ hoſtes dicunt᷑ qͥ ęquales ſunt
ꝗqualit᷑ ſibi iuicẽ debentquaſi qui nihil

ſibi debent· nec vnus magis tenet alteri

qᷓ; ecõtrario. VHñ hoſtes ꝓpꝛie nõ poſſũt

eſſe chꝛiſtiani inter ſe · nec hoſtile gliũ inr
eos · quia chꝛiſtiani ſemper debẽt ſibi iui /

cem aliqᷣd ſalteʒ cauſa chꝛiſtianitatisſed
chꝛiſtiani ⁊ ſarraceni · ꝓpꝛie dicut᷑ hoſtes

q; nihil ſibi iuicẽ debent. Si enĩ viliſſunꝰ
ſarracenꝰ caꝑet regẽ frãcię tãtũ deberet il/
li :quãtũ rex francię deberet illi ſi eũ capet
BDel hoſtes dicũt᷑ ab hoſtiẽdo.i.ęquaãdo

menia victoꝑ. Solent en hoſtes victo⸗
res męnia victoꝛũ hoſtiũ adęq̃re.i.cũ tra
gqua facere.i.deſtruere ⁊ deijcere ꝑ terrã.

Hoſtiũ.ſtij.n.s.i.ntroitus domusſcilʒ ia

nua. vꝛ ab hoſte · quia hoſtes arcet. ſic
aſpiratur in pꝛincipio. Nel potiꝰ icitur

ab obſtando.⁊ ſicnõ aſpirat᷑ ſimilit᷑ oſa
que veniũt ab eo· nõ aſpirant᷑ · Hinc etiã
hoſtia vicũt᷑ fluuioꝛũ exitus in mareſcilzʒ

loca vbiitrant mare·qꝛ hoſtibo illuc ſole/
mus occunẽ.⁊ nos eis ibi opponere. Hel

icunt loca illa oſtia:qꝛ ꝑ illa loca tanq;

oſtia in domũ. intrãt flumina mare · vel
res expoꝛtãt᷑ vel ĩpoꝛtat᷑ ꝑ loca illa·tanqᷓ;

oſtia. Del q; hoĩes ꝑ loca illa tanq; per

oſtia egrediunt᷑ ingrediunt᷑ fluuiu· vel
terrã ſuamquaſi domũ.
Hoſtoꝛiũ.rij.n. Ss.dicit᷑ lignũ cuʒ quo mo/

iusvel ſextarius adęquat᷑illud videlʒ

lignũ quod vucit᷑ ſuꝑ menſurãvt ſi quid

ibi eſt ſuꝑflui amoueatur.⁊ ſi quid deeſt

ſuppleatur.

H ugnte

Huiuſcemodieſt cois ge.⁊ indeclinabile
ab huius.⁊ modi.⁊ intponit᷑ ce.ſyllabica

dagiectio/ deſignat iſte gtũs modi quali/

tatẽ.vt Muiuſcemodi·id eſt talis.

Human na. nũ.qð habet hũanitatẽ.ulq

ꝑtiuet ad hoĩeʒ. Itẽ humanꝰ benignꝰmã

ſuetus:miſericoꝛs:qͥ circa hoĩes hʒ amoꝛẽ

⁊ miſerationis affectũ.Et ꝓdu.pmã.Vñ
Dꝛatiꝰ. Muano capiti ceruice pictoꝛ eq/
nã. Juũgẽ ſivelit varijs ĩducẽ plumas.Iñ
hũanitas.tat.⁊ ẽ ppetas q̃ qs dꝛ homo.
Et huanitas.i.manſuetudo/miſericoꝛdia
quędã affectio qua nos iuicẽ tuemur.

Punoan
Punern
Neios
lodicg
Hice
Humen
Pumen
yteit⸗

Vaihla

hunerol
es
Nund
esvu

e
MWn

Etop

1

matan
nusc
NiS
Hunoꝛo
humnool
pnäben
Rbum
ghune
Penus
ſon
nom

bu
cngi
Heste
rt

unnätt
urtnn
ſi.
keſan
Micguie
Alſlzü
rNtiſbi
ſämnnzi
vedlariyſts

Vaninliſn

Nii Ae
Wg
rimgerptn
vblin
manimetrli
Nia'diar
ntſoltoi
me Drn
msnnurſ

biopomnc

mmern

u itunß

urtigdne

5
nurinble
teeñlubie
1nodi
de.
pinnnnin 4
nlvishyint
ucm,
ainodd
zivonun.

—

Humectuscta.ctũ.i.humidus.
Humeralis.lis.O.t h le.qð ꝑtinet ad hu/⸗
meros.⁊ dꝛ ab humerus.Et h̊ humerale
lis.dꝛ qdðdã palliũ·qð⁊ ſuꝑhumerale dĩ
VDñ Ecq.4S.Et humerale poſuit ei.

Humenilllus.li.qͥ extremitati axis infigit᷑.

Humerus.ri.m.s.dꝛ ab armus.q̃ſi armerꝰ
vt eẽt diſtinctio hoĩuʒ·quoꝝ ſũt humeri

aa aialia qdrupꝑedia:quoꝝ ſunt armi. Iñ
huvuyqmeroſus.ſa.ſũj.i.foꝛt.⁊ magnos habẽs

bumero..

—w

DHumidus. a.vuũ.qð iteri habet humoꝛr-
Sed vuidu: qð exterius habet humoꝛẽ.
Inge bheęc humiditas.tatis.

HBumilis.lis.ↄ.t: hoc le.i.abiect᷑·ignotus

vel mitis.⁊ dĩ ab humꝰ. q̃i humi accliuis

Et cõꝑat᷑ humilis.lioꝛ.illimꝰ MHñ Daniel
4² Bumillimũ hoĩeʒ. Et ſcribit puo.l.
ſuꝑlatiuꝰ.licʒ humilis ſcribat᷑ ꝑ vnũ.l.Foꝛ
mat᷑ enĩ ab hũilis· remota.is.⁊ addita li/
mus.Et ſt qͥnq; ſuꝑlatiua ꝗͥ deſinũtĩlimꝰ

Vñ. In limus qͥnq; dat fag cętera linq.
Haoumoꝛ.or.m.t.vꝛ ab humeo.mes. Inde

humoꝛoſus.ſa.ſũ.i.humoꝛe plenꝰ.Et ꝓd.
pmã humoꝛ nomẽ ſ̊ humoꝛ man paſſiuũ
de humo.as.coꝛ.eaʒ. Dñ qͥdã. Me terret
ꝙꝙ bhumoꝛ nõ terret quod ſonat humoꝛ.
Humus.mu.ł.s.i.terrai pꝛopꝛie humida ⁊
inferioꝛ. Et nota ꝙ humus eſt quaſi ꝓpꝛiũ
nomẽ trę. Dñ ⁊ caret pluralitate.Et coꝛ.

hu. VHnde Mꝛatius epi. Quxuriat frigido

ſanguine pinguis humus.

Hus terra eſt in finibus idumęę.⁊ interp/

tatur feſtinans/vel co
Zaonte
eſt nomẽ oñi· m qð eſt iui/
ſibilis ex quo⁊ allelu:quod eſt
laus vel laudare· componit᷑ alle
luia. i. laus iuiſibilis/ ul laudate
inuiſibilem. M
Jabel · interpꝛetatur aſcenſio.

Jabin · interßtatur ſapiens · vel ſenſus · ſiue

pꝛudentia.
Jach. chi. mal. ge.i.bacchꝰ. DVñ Virgiliꝰ.
Nopulus alcide gratiſſima vitis Jacho.

gacob · interptat᷑ ſuplantatoꝛqꝛ ĩ oꝛtu ſuo

plantã naſcentis fratris appᷣhenditułqꝛ
poſtea fratrem arte decepit.

ſiam ſancti Jacobi.

Jacobipeta. te.ↄ.p. qui vel quę petit ecdle⸗
Jeacobus cebedęia patre cognoĩatus eſt

quẽ cũ Joãne relinquẽs.veꝝ patrẽ ſecuti
ſũt.Mi ſũt filij tonitrui ·q etiã bbanerges

beniamin. ᷣͦ;ð.
gJañmnes · interßtat marinus · ſiue vbi eſt ſi⸗

Janiculũ.litemplum Jani.⁊ dꝛ a Janus.

ex infirmitate? magnitudine fidei noĩati
ſut. HNic ẽ Jacobo fi cebedei:frat Joaniſ
q poſt aſcenſionẽ dñi ab Herode occiſus

eſt. Et interpᷣtat ſupplantatoꝛ. quia curaʒ
carnis ſupplantauit oño vocãte.⁊ ipſam
coarnẽ Merode cruciãte cõtempſit. Inde
iacobitanꝰ.na.nu: h̊ ⁊ H iacobẽſisa h̊ ſe.
gJactantia.tię.i.arrogãtiaſuꝑbia:vanitas.

Jactura.rę.f.p.i.iactus. Jactura dꝛ etiam

doanũu. ꝓpꝛie qð nautę patiũt᷑ cũ ĩminẽte

⁊ingraueſcente tẽpeſtate:res ſuas ĩ mare

ailiaduunt ſcilʒ ·panevinũ:paãanos.⁊ genera/
lit᷑ qcqͥd habet qñq; ne ipſa nauis nimio
pongere reꝑ ſubmergat᷑. Iñ h iactariꝰ.rij
d ſfrequent᷑ oãnũ patitur. ꝓpꝛie qui ita
res ſuas iactat. Et iactuariꝰ.ria.riũ.i.oã/

noſus · patiens · vel inferens vãnuũ. Inter
oãnũ aũt ⁊ iacturã ẽ differẽtia:qꝛ iacturã
ſciẽtes⁊ vltro patimur. DHamnũ vvo inſo/

lito ⁊ nobis neſciẽtibꝰ. Itẽ iactura aliqñ

capitpꝓ quocũq; dãno alicui ꝑ violẽtiaz
illato vndecũq; ꝓueniat. Del vꝛ leſio fa/
cta cum lapide vel ligno.

Jaculũ.li.n.S.i.miſſile:⁊ dꝛ a iacio.cis.eo ꝙ;

iacit᷑ mittit᷑ ĩpetuoſe. Itẽ iaculũ dꝛ qðdã

rete piſcatoꝛiũ. Iñ iaculatoꝛ.or. qͥ iaculũ

iacit vel facit. ”
Jaculus.li.m.s.qdã ſerpens volatilis:a ia/
ciẽdo dictus·qꝛ de arboꝛibus ſe iacit ſuꝑ
dialia ea pimit Oñ Lucanus in. ꝗ“. Et
natrix violatoꝛ aquę iaculiq; volucres.
Jair · interpᷣtat᷑ vigilãsſiue iluminss.
Jairus iairi · ꝓpꝛiũ nomẽ cniuſdã viri:cuiꝰ
filiã dñs ſuſcitauitut habet᷑ Marda. S? Et
interpᷣtat illuminãs:ſiue illuminatio· ſeu
vigilię· aut vigilãtius: ꝓducit pe.Onde

in Auroꝛa. Menſa leui ſplendet curatur
nnata Jairi.

Jambus.bi.eſt quidã pes metricus cõſtãs
ex bꝛeui longa.Et vꝛ a iãbuſim ·q; ẽ re/

piꝛehẽdere· vel detrahere venenu/ qꝛ iuen⸗

tus fuit ad de ſcribedũ venenũ irę⸗ repꝛe
henſiones. detractiones. OHñ NHꝛatius.
Vrchilocũ ꝓpᷣo rabies armauit iãbo. Iñ

liambeus. bea. beũ. iãbicusca. cuʒ. Et eſt

biſſyllabũ iambus · q;uis in pdicto verſu

ſit triſſyllabũ p dięreſim iamto.
FJYanmin.i.dextra⸗ cõponit᷑ cũ ben.⁊ dicitur

7„

gnũ eius. Ceſſit enĩ defecit ſignũ eiꝰ coꝛã
ſignis Moyſi. Vñ vixerunt magi. Hic
oigitus dei eſt.

m

aniculũ etiã dici᷑ oppidũ quoddã italię
thic ianiculus mons apud Romã qꝛ

ibi olim colebatur Janus. .
Janitoꝛ.toꝛis.qͥ ⁊ ianuatoꝛ dẽ.i.cuſtos ia/
nug ſcilʒ qͥ obſeruat ianuã.⁊ dẽ a ianua.
Janitrix.trid.f.t.dꝛ illa ꝗq obſeruat ianuã.
Et ianitrices dicũt᷑ vxoꝛes duoꝝ fratrũ·

quaſi eandẽ ianuã terẽtes: vel ꝑ eandem

ianuamiter habentes. . 2dẽ
Jantaculũ.li.n.s.dꝛ cibꝰquo ſoluit᷑ ieiuniũ
ante pꝛandiũ.

Janua.nuę.f.p.dicit ꝓpꝛie pꝛim ingreſſi ug
pꝛimus introitusſelʒ poꝛta.⁊ dꝛa Jan.
qꝛ Janus eſt de pncipioꝑ· cui antiq oẽʒ

introitũ exitum ſacriſicabãt. Del ianug

vꝛ oſtiũ ꝑfoꝛatũqle videmus in cellarijs
ꝑ qð videri põt intus ⁊ extraſicut Janꝰ
videt ãte⁊ retro. Itẽ a ianua poꝛta dicta
eſt Janua ꝗqdã ciuitas iuxta mare ſita.⁊ ẽ
quaſi introitus ⁊ poꝛta lombardię· tuſcię
ꝓuintię. Iñ h̊ ⁊ H ianuẽſis ⁊ hoc ſe.patriũ
I ianuinus.na.nũ.poſſeſſiuũ.
Januari.mẽſis qͥda:⁊ dẽ a ianuaq; ianua
ẽ⁊ introitꝰ anni. Del oꝛa Jano · qꝛ ianu⸗
arius ẽ pncipiũlanni ſicẽ Janus ẽ pᷣncipiũ
oĩuʒ opeꝝ.Et inde iinuarius.ria.riũ. Hic
alio noie iuuoniꝰ d· q; oĩuʒ mẽſiũ ẽ pat᷑.
Janus.ni.a paganis vict᷑ eſt deus pᷣnci/
pioꝝ. Et dꝛ bifrõs.i.habere duas frõtes
ſcilʒ ãte ⁊ retro. Et ſᷣm h̊ dꝛ Janꝰ mũdus
ułcęlũ:qð habet duas facies.i.duas poꝛ/⸗
tasſcilʒ oꝛientẽ ⁊ occidentẽ· vel cancrũ et
capꝛicoꝛnũ.Sʒ cũ Janus dĩ quadrifrõs
hoc refert᷑ ad q̃ttuoꝛ mũdi partes:vel ad
qᷓttuoꝛ elemẽta · vel ad q̃ttuoꝛ ãni tẽpoꝛa.
Japhet · interßtat latitudo.Ex eo eni ppłs
gentiũ natus eſt. Et q; lata eſt ex gentibo

multitudo credentium · ab illa latitudine

Japhet victus eſt.
as· viride Oicitur. .
gaſpis. dis.f.t. quędã gẽma pcioſa ẽ ⁊ vi/
ridis. Jas eni viride:pinaſim gẽma dẽ.

JI ante

Ibex. cis.f.t. genus eſt q̃drupedalis aĩalis.

ſcilʒ capꝛea:ꝗᷓ alio noĩe vꝛ doꝛcas. Et di /

cũt᷑ ibices·q̃ auices · qꝛ ĩſtar auiũ ardua⁊
excelſa teneãt in ſublimi inhabitantita

vt de ſublimitate vix humanis obtutibo
cemi poſſunt. Meę ſiqñ aduerſitatẽ aĩaliũ
vel hoiuʒ pᷣſenſennt · de culminibo ſaxoꝛũ

altiſſimis ſeſe pcipitãtes ſuiſq; ſe coꝛnibo

„

illeſas ſuſcipiut. m apiã. Et declinat
HGB ibex huiꝰ ibicis.⁊ coꝛ.bi ĩ obliquis. Hñnñ

Job.39: Qunqͥd noſti tẽpus part ibiciũ

ĩpetris: Oñ.Coꝛnua fert ibex · Job teſtis
⁊ ibicis inde. .
Ibis.bis.vel bidis.ſt.eſt ciconia·ſcilʒ auis
imũda·qꝛ nunq; ꝓijcit ſe ad volandũ niſi

pꝛiꝰ potet aquã ·qꝛ roſtro poſterioꝛa pur/
gat. Et q; auis eſt imunda:ideo Duidiꝰ

vocauit ibim aduerſariũ ſuũa coꝛriualẽ qͥ
cũ vxoꝛe ſua męchabat.⁊ libꝝ quẽ in euʒ
ſcripſit ſic intitulauit: Ouidius in ibim.i.
contra ibim. Onde ſic dicit. IJbidis inte/
rea tu quoq; nomen habe.

Ibix. cis.ft.auis ẽ aq̃tica.ſerpẽtibꝰ ũmica

vt dicit glo. ſuꝑ illud Iſa. 342 Poſſide⸗

bunt eü onocrocalus: ericius.⁊ ibix. Jtẽ

Iſidoꝛ etymo.i⁊? Ibices aues meridia/

na plaga vocat · ꝗ nili fluẽta inhabitant.

Vnde. Ibixibias auis ẽ. niliq; fluentis
Et ꝓquat penultimã genitiui.

Jante

Icarus ri. fuit filius Hędali.Iñ icariꝰ.ria.
riũ. Et hinc mare victũ eſt icariũ·in que

ſubmerſus eſt. Et hec icaria. rię. inſula iux
quã ſubmerſus eſt.
Ichthyophaguſ.ga.gũ.i.piſces comedẽs
dẽ ab ichthyus.qð ẽ pilq.⁊ phagin.qð

eſt comedere. Iñ ichthyophagi ſũt q da

ppli·qꝛ venãdo in man valeãt: piſcibus
tm alantur. =JèG
Ichthyus. thyi ·quidã piſcis eſt.
Ion . eſt pſonaꝑ inter ſe vel eoꝝ ꝗꝑſonis

accidunt cõꝑatio.vt Pidimus gloꝛiã eiꝰ

gloꝛiã quaſi vnigeniti a parte.
Icon.conis.⁊ H̊ iconia.nię.⁊ hęcicona.nę.
i. imago vel ſignũ· pm %ng.
Ionomus.vel poti ęconomꝰ pe.coꝛ.eſt tã
pecunię qᷓ; frugũ⁊ oĩuʒ ꝗ poſſident᷑ diſpẽ/
ſatoꝛ. Iñ ęconomicus.ca.cũ.xenofontis
pulcer liber eſt·qͥ nõ gubernationẽ ville.·

diſpenſationem vniuerſe domus Cullio

interpꝛetante deſignat.

J ante DO)

IJdaliũ li uedã ſilua in cypꝛo inſula in

colit᷑ venus. Dñ ⁊ ipſa venꝰ ⁊ ꝗdã tra ei

adiacẽs dicta eſt idalia.lię.vel idalis.lis.

vel idis. Inde idalius.lia.liũ.
Idea.veę.pe.acutaexcmplar vel foꝛma.⁊

dĩ ab idosqd eſt foꝛma.Iñ hͥ H̊ igealis

⁊ le.i.foꝛmalis:imaginarius.

Idẽ ↄponit᷑ ex is demũ ·q̃ſi is demũ.h eſt

iteꝑ isa eiꝰ ſemininũ ẽ eadẽ.⁊ neutꝝ idẽj
coꝛrepta.ꝗ in maſculino ꝓducit᷑. Dnde.

N

Aurnci
Cigemm
Gusenila
Merpre

(ammablue

inuri
onnn
Puironn
Cuorani
hnſcſße

Popgttet

opahn
Ndoked
ooge
diotit⸗
piens⸗
Geiln
Vi
Cultm
iibuman
men⸗
Uloiacn⸗
um
Cbrige
wiinpe
dm
inponh
cli
oolun
Plcoie
Wocht
Ko
Wwn
ine
potr
iimn
lunh⸗
gicoß
homm
Nüli
lriſ
Mmnas
Vis)
bbic⸗
HAohue⸗
ſtug
lonatt
unen
Ken
Mgr
Nd

henhi
Abrke

N
Piarr
nsnbn

Dl

din
boſce⸗
ennn
nun.

1

Fim i
möngo
niiani

onedies
kngichu

l
vrans
gmnic⸗
1.
N
rnſ
Aenhns
u Clio

Gtkrnd
i.
ruiN1
iheiis

Neutp curtat idẽ ſed mas ꝓducit᷑ idem.
Et geminatur cõpoſitio in neu.ge. Dici/
mus enĩ idẽtidem.i.idem idem.
Idida.oę.pe.coꝛ.nomẽ eſt Salomonis.⁊
interpꝛetatur dilectus vñi ꝓpter veũ⸗ uł
gamabilis oñi ꝓpter omemß̃.
Idin·interpꝛetatur vider.
Idioma.tis.neu.ge.eſt ꝓpꝛietas loquendi
in qualibet lingua.? dꝛ ab idios· quod ẽ
ꝓpꝛiũ: omũ:qð eſt ſermo vel modulatio.
Muot eni ſunt linguę· tot ſũt ⁊ idiomata
Vnuſqſq; enĩ ſuo idiomate loquifr.
Idiopathe.thes.gręca declinatione.⁊ hęc
idiopathia.thię.i. ꝓpꝛia paſſio ꝗ aliunde
nõ infertur/ſᷣ intrinſecus naſcitur.
Idios gręce.latine dicit᷑ ꝓpꝛiũ.

Idiota.tę.O.p.iillitteratusindoct.⁊ inſi ·

piens.⁊ dẽ ab idus qdð eſt diuiſio.⁊ iota ·
qð ẽ littera·q̃ſi diuiſus a litterl. Et ꝓd.pe.
VPñ. Mir bene veſtit ĩ veſtibo eſſe perit
Creditur a mille q;uis idiota ſit ille.
Idithuminterpᷣtat tranſiliens eos vel ſal/
tans. Onde. Saltatoꝛ eſt idithũ⸗̊ ama/
bilis idida conſtat.
Idolatra.trę.pe.coꝛ.i.cultoꝛ idoloꝛũ ·ſcilʒ qͥ
culturã quã debet ipendere deo ſuo crea-/
toꝛi.impẽdit idolo. Iñ hęcidolatria. trię
i. cultura idoloꝝſcilʒ quã idolatra idolo
Idoliũ ·lij.oꝛ locus vbi idolatrę venerant
⁊colunt idolũ.ſᷣm Papiã.Dñ.j.Cor..Sx.
In idolio recũbentem ⁊c.
Idolothitũ.ti.n.s.ↄponit᷑ ab idolũ theoſ
qð eſt deus:quaſi idolo deificatũ.i.ſacri⸗
ficatũ.i.illud qð idolo cõſecrat⁊ offertur.
Et bm cõpoſitionẽ penultima deberet coꝛ/
ripiquam quidã cõſueuerãt ꝓducere.Et
põt vici ꝙ eſt ſimplex:⁊deriuat᷑ ab idolũ
⁊ſic ꝓdu.pe.ſicut hmõi noĩa a noĩibus de/
riuata. Dñ quidã. Eſt locus idoliũ qð ibi
dat᷑ idolothitũ. Rnde.j.Cor.d: Idolo/
thitum manducant. M

Igdolũ.li.i ſimulacrũ·qð humana effigie fa

ctũ ⁊ cõſecratũ ẽ.⁊ dꝛ ab idosqð ẽ foĩa.
Idoneus.neũ.neũ i.irrephenſibilisaptus
vtilis · oueniẽs · q̃ſi cõfoꝛmis cuilibet.⁊ oĩ
ab idos · qdð eſt foꝛma. Iñ idoneitas.tatj.
i. conuenientia/aptitudovtilitas.
Idos greęce · latine vꝛ foꝛma. Iñ ides.deę.
i. foꝛmalis. Z
Idumęa.męę.quędaʒ regio indię. Iñ idu/

meus.męa.męũ.pe. acuta. Et interßtatur

rufa vel rubea ſeu terrena aut ſanguinea.
Idus.iduũ.idibus.fę.ge.quarte dedli.plu/

ralis nũer. i.diuiſio. Oñ qͥdã dies mẽſis

dict᷑ ẽ idus q̃i viuiſio ·qꝛ tũc diuidebãt a

nuũdinis· q durabãt a nonis vſq; ad idꝰ.
Delqꝛ tuc diuidit menſis:nõ q; in idibꝰ

ſit medietas cuiuſlibet meſis· qꝛ in idibꝰ

eſt diuiſio menſis q;tũ ad appellationem
dieꝑ. vlb idibus eni menſis nõ cõputat
niſi ꝑ kalendas ſequentis menſis.

3 onte
Jecur.oꝛis.i.epar:ſiue ficatũ.⁊ dicit᷑ iecur
q́ſi iapyr.qꝛ ignis ibi iaceat.⁊ ibi habeat
ſedem.qui in cerebꝛũ ſubuolat.⁊ inde ad
oculos⁊ ad alia mẽbꝛa viffundit᷑ caloꝛe
ſuo ſuccum ex cibo tractum vertit in ſan/
guinem.Et nota ꝙ antiqͥ vicebãt h̊ iecoꝛ
oꝛis.vel iecus.oꝛis ꝓ quo nos dicimus ᷣ
iecur.on. Et cõſiſtit in iecoꝛe ↄcupiſcẽtia:
Bicut enĩ coꝛde ſapimusita iecoꝛe ama/

mus.⁊ coꝛri.pe.in gtõ Mñ. Splen ridere
facit · cogit amare iecur.

Jeiuniũ.nij.dicit᷑ quoddã inteſtinũ tenue
ſemꝑ vacuũ. Iñ vꝛ ieiuniũ · qꝛ ſui inedia
viſcera vacua ⁊ exinanita exiſtunt. Et eſt
ieiuniũ parſimonia victus.⁊ abſtinentia
ciboꝝ. Qñ auũt ieiunia quattuoꝛ tẽcoꝛibo
anni agant᷑ his verſibꝰ habet᷑. DPult qux
Lucia ·cinis· chariſmata dia · e det vo⸗
ta pia ·quarta ſequens feria.

Jepte · interpꝛetat aperiens vel apertus.

Jeſſe · interptat᷑ in ſole ſacrificiũ· vel incẽſũ
ułincẽdẽs/ſiue incendiũ.⁊ fuit pꝛ Dauid.
Jeſus hebꝛaice· grece ſoter.latine autẽ ſa/
lutaris ·ſiue ſaluatoꝛ interpᷣtat· q; cunctis
gentibus ſalutifer venit.
Jetro · cognitoꝛ veritatis interpꝛetat.
J onte
Ignarus.ra.rũ.i.inſcius:rudis.⁊ dꝛ ab in⁊⸗
narus. vel ab in.? naris. Et qͥ ignoꝛat ⁊ qͥ
ignoꝛat᷑ ſic appellat. Et dꝛ ꝓpꝛie ignarus
qui eſt oblitus.⁊ ꝑdidit memoꝛiã/q̃ſi ſine
naribus. Olfeciſſe eni veteres ſciſſe vice/
bant. Et nõ qꝙ. g. apponit᷑ huic noĩ gnarus
ptheſim.⁊ oibus ab eo deriuat. Nuidã
tamen vicũt ꝙ ſit ibi naturalit.⁊ in com⸗
poſitione.n. nõ tranſit in.g. ſᷣ ſubtrahitur.
Et ꝓducit.pe. Oñ quidã.Dandit⁊ ignar
quęſtio certa frequens.
Ignauus.ua.uũi.inefficax/piger.inſipiẽs
ſtultus. Iñ ignauia.uięi.pigritia · tardi⸗

.

tas .ſtulticia.⁊ eſt coꝛpoꝛis.
Isnearius.ria.nũ.iignẽ continens.Inde
hoc igneariũ.rij.ifocariũ.
m 2

Igneus nes. neũ.i. ad ignẽ ꝑtinens· vel de

igne exiſtẽs· vel reſplendẽs: vel ardens.⁊⸗
ꝛ ab igniſ.Iñ igneolus.la.li.pe.coꝛ.Oñ
Hꝛudentius in libꝛo hymnoꝛum. Digoꝛ
igneolus non vritur.
Ignibulu.li.i.thuribulũ.⁊ d ab igne.
Ignicremus.ma.mũ.pe.coꝛ.i.igne cremat
Vel igne cemans.

Jsniculus.li.diminutiuũ.i.paruus ignis.

Junis.nis.m.t.ꝛ ab in: gigno/quaſi non
gignens · qꝛ nihil ab eo gigni põt · cõſu⸗
mit cuncta ꝗ rapit.⁊ eſt ꝓpꝛie ignis ipſa
flãma. M aut fouet igne foc' eſt. Et ſüt

tres ſpecies ignisſcilʒ lux·flama · carbo. Et

nota ꝙ ignis in ſua ſphęra nõ lucetquia
ſic tegeret coꝛpoꝛa cęleſtia.
JIonniti ſerpentes in Numen vicebant. qꝛ
minumi⁊ veloces erãt ad modũ ſcintilla⸗

ruʒ. Del quia tactu veneno inflãmabant

vſq; ad tumoꝛẽ ⁊ ruboꝛẽ igneũ · ita dicit
in hiſtoꝛijs.

Isniuomus.ma.mũ.pe.coꝛ.i.ignẽ vomẽs.

dꝛ ab ignis.⁊ vomo.mis.

Isgnobilis..t.⁊ h le.i.nõ nobilisobſcurꝰ.

cõtemptus:qui fere nõ cognoſcit· cuius⸗
nomen? genus ignoꝛatur. .
Ignominia. nię.i.infamia·q̃ſi cõtra nomẽ.
ignominia ĩponit᷑ ptãte alicuius· Sʒ
infamia fit multoꝝ ↄſentiẽte ſermone Iñ
ignominioſus.ſa.ſũ.i.infamis:vituꝑatus

Et vt dicit Iſidoꝛus in.S etymo.octo
penaꝝ genera in legibus cõtineri Tulliꝰ

ſcribitſcllʒ dãnũ:vincula. vbera.talionẽ

ignominiã ·exiliũ ·ſeruitutẽ: moꝛtẽ. Inue

nitur etiã ignominiũ.nij. Oñ vicit Paß.

Ignominiñ victuʒ · eo ꝙ deſinat habere

nomẽ is qui in aliquo crimine depꝛeben⸗
dit᷑quaſi ſine nomine.
Ignoꝛans.antis.oĩs.ge.dꝛ/neſciens·negli/
89 obliuioſus. Iñ ignoꝛãtia.i.obliuio

negligentia ignauia.

Jgno tus. ta. tu. i.obſcurꝰ. nulli not. igno „
bilis/ incertus. =

oante †

Jle.ilis.tertie dedi.⁊ in ſingulari ⁊ in plu/
rali: vel tm̃ pluralis numeri.Oñ Rlexan/
der. Ilia declinat tibi ttia ̊ nõ niſi plura.
Et ſunt ilia inteſtina parna ⁊ rotũda cir/

ca renes aialiũ. Et dicunt᷑ ab ilios qð eſt

obuoluere. q; ibi nos obuoluimꝰ. VHnde
Aucan in. 42 Alligat ⁊ mediũ cõ pꝛeſſis

ilibus artat. Et ̃m quoſdã ↄponit᷑ exilis

quaſi extra ilia.

Alex ialt. elnquedi arto gandiſers. et

ꝛ ilex.quaſi elexab eligendo·ſiuc eligo.
gis · q; huius arboꝛis fructũ/pꝛimũ hoies
elegerunt. ſenbit᷑ ꝑ vnũ.lx pducit pᷣmã

Bnde in Turoꝛa dꝛ. Cres inuenes vidit

ſtantes inde ſub ilice mambꝛę. Iñ iliceus

cea. cen.i. de ilice exiſtẽs uł ad ilicẽ ꝑtinẽs

Ilios gręcelatine vꝛ obuoluere. Iñ ilios

velilionobuolutio⸗ dr doloꝛ inteſtinoꝝ

an inteſtina ſepe p doloꝛe obuoluunt. Iñ
iliacus.ca.cũ.qͥ talẽ infirmitatẽ patit. Hi
toꝛminoſi dicũt᷑ ob inteſtinoꝝ toꝛmẽta
Ilus fuit qͥdaʒ rex troianus.Rnde Croia
Dicta eſt iliũ. Et nota ꝙ troia victa eſt re/
gio aſię. Jliũ vᷣo eſt ciuitas troię. Qñq;
tamen troia accipit᷑ ꝓ illa ciuitate.⁊ tunc
iliũ accipit p quadã eminentiſſima turri

ilius ciuitatis. Et inde iuenitur hocilion
iĩdecli.⁊ Gᷣ iliu ilij⁊ h ilios ilioy.⁊ hĩc põt

dici h ilius ilij. Iñ h̊ ⁊ H ilienſis.⁊ hoc ſe.
Et iliacus.ca.cũ.i.troianus.⁊ hic iliades.
dis. troian.⁊ ſubtracta· de/ ſyllaba. dicit
ilias.dis.ſęmina troaang.
Illecebꝛa. bꝛę.ſ.p.i.carnalis delectatio qu
hoĩem iüllicit licʒ ⁊ p alia delectatione iue/

niat᷑. Iſi illecebꝛoſus.ſa.ſũ.i.delectabilis

illecebꝛis plenusfallax inſidioſus. Inde
illecebꝛoſitas.tatis.
Illectus.cta.ctũ.i.lllaqueatus ſeductusin

lico poſit. Vñ Jacobi. p.di. Albſtrac

7* illect us Xc. — „ „ a „ . . 3
Illepidus.da.ũ.i.inſuauis inſipidus.
Illex.cis.oĩs.ge.qͥ aliquẽ ducit ĩ fraudem.

etiã abſolute ꝓ fraudulẽto dia dece⸗

ptoꝛe.Hnde Plautus.Eſca eſt meretrix
⁊ pectus illex.
Illibatus.ta.tũ.i.intactus.
Illiberalis.lis.o.t.⁊ h̊ le.i.non liberalis.
Illicitus.ta.tũ.i.non licitus.
Illiria. rię.Fp.regio ẽ iuxta mare adriatich
dĩ ſchlauonia. Iñ illiris.dis.⁊ illiricus.
ca. ci. pe. coꝛ. Oñ Ro. i. Oſq; ad illiricũ

⁊c. Et illiris oꝛ idẽ qð illiria. Et h̊ illirica

cę.herba quędã quę in illinia abundat.
Illitteratus.ta.tu.i.ſine litteris: non litte/
ratus·idiota.
Illotus.ta.tũ.pe,p.i.nõ lotus:imundus.
IAllunis.nis.ↄ.t.⁊ h̊ ne.i.ſine lũa/ul obſcurꝰ.

Illuſtris.tr. o.t.?· Hſtre.icdlarus pſpica·

nobilis ·qui valde illuſtratur.

Illuuies.illuuiei.ſę.ge.oꝛ ſqualoꝛ:vel imũ/
dicia moꝛbus · vel ſoꝛdes: dr ab illuo.is.
qð eſt maculare.q; deturpat maculat rẽ
in qᷓ eſt. Hñ Mirgilius enei., Keſpicinꝰ

Inbe

is

V
pus
we
G
Inenr
int
n
nnan

Pas

auline
penihn
les
utmn
Buantll
bwputf
tuupent)
kwrtmnin
deheſtſe,
GnDc
lrpdid⸗

wnnog
unumrine
nmls

4

ii
14

upilis
Cifucen.
wrid⸗
achnmen

8 Ali
wiN

anlinas
zullini
gomic

.,ℳ

dira illuuies immiſſaq; barba. Et Deut?⸗
28. Buper filij 1filię carnibus et illuuie
ſecũdinarũ.i.ſuꝑ illuuioſis ⁊ putridis ſe

cundinis.vt fiat Endiadis.

J ante M

Imagiatio.onis.ſt.vis aię q̃ qs cõpꝛe

hendit foꝛmas cũ materia re abſente. Sʒ
h̊ aut eſt recoꝛdatiõis/aut imitatiõis/aut

cõſictiõis.Recoꝛdatiõis:cũ rẽ imaginanim

ꝗ pꝛius fuit ſubiecta noſtro ſenſui. Imi/

tationiscũ rẽ ſimilẽ nõ eandẽ.Cõfictiõis

qñ cõfoꝛmam' aliqͥd in mente qð in rerũ

numero nata nõ patit᷑ iueniri ut chimera
ex capite leonis · pectoꝛe hoĩs · vetre aſini ·
cauda ſerpẽtis. Pꝛima imaginatio nobis
coĩs ẽ cũ beluis: ſecũda ⁊ ttia ẽ ꝓpa hoĩs.

Imago.ginis.fę.ge.repſentatio alicui rei.
⁊dẽ ab imitoꝛ ·arquaſi imitago:qꝛ imitat
rem cuius eſt in coꝛpoꝛalibo lineamẽetis ⁊
diſpoſitione partii. Iñ imaginarniꝰ.ria.

riũ.qð ꝑtinet ad imaginẽ vel qð ꝑcipit

vmbꝛatilit᷑ ⁊ quadã imaginatione.
Imbecillus.la.lũ.⁊ H⁊ h imbecillis: hocle.
in eodẽ ſenſu.i.ſine baculo.i.ſuſtẽtamẽto
viriũ.i. debilis · fragilis.
Imbellia. lię.i.debilitas·fragilitas.

Imbellis · lis. .ta hoc le.ieneruis ·fragilis ·

debilis.

₰

Imber. bꝛis.m.t. pluuię vis repentina· ad
nubes vel pluuia ꝑtinẽs · ſic dictus:quia

terrã inebꝛiet ad genminandũ. SM
Imbꝛiciũ.cij.n.s.ꝑ qð aq̃ elicitſcilic laua/

riũ · fluariu · vel canalis:qð alit᷑ vꝛ imbꝛex
cis.⁊ coꝛ.pe.gti. Oñ Nꝛudentius. Imbꝛi/

cibus ruptis vndantis deſuꝑ auxi. Im/
bꝛices etiã dicũt᷑ tegulę/q; capiũt inbꝛes

Imbꝛiculus.li.oiminutiuu.i.paruꝰ imber.

Imbꝛicus.ca.oũ.pe.coꝛ.⁊ imbꝛicoſus.ſa.ſũ.

i.pluuioſus. dicitur ab imber.
Imbulus.buli.maſ.ge.pe.coꝛ.poꝛticus lata

⁊ſpacioſa. Et dꝛ imbulusq̃ſi inambulus
locus ad ambulãdũ ſpacioſus bm Mug.
Papias vvo dicit: Imbuli dicti · vel quia
ſub volumine ſüt · vel qꝛ ſub his ãbulamꝰ.

Sunt enim platearum poꝛticus.
Imeon · vel imon grece · dictur ceruix.
