Fungus.gi.i.boletus dꝛ a phos quod eſt
ignis eo ꝙ fungi aridi ignẽ acceptũ cõci/
piant⁊ retineãt Mel dicunt᷑ fũgi a fũgoꝛ

geris. ſm vocẽa defũgoꝛ ſm ſigtionẽ ·

ex eoꝝ genere qͥdam ſunt interemptoꝛij.

Vnge ⁊ defũcti moꝛtui dicut DOñ quidã
Boleti leti cauſa fuere tui. Inuenit᷑ etiam
fungus ꝓ veteri panno.

Funiculus.li.i.paruus funis.
Funisnis.m.t.i.choꝛda. dĩ a phos qð eſt
ignis.qꝛ funes ante vſum papyri olim in
vſu luminis fuerũt circũdati cęra.

Fumus.neris.n.t.i.cadauer.⁊ dicit᷑ funusa
funibo accẽſis.i. cãdelis quos ante feretrũ
ante papyrni vſũ cera circuũdatos fcrebãt.
Inde funereus.rea.reu.⁊ funeſtus.ſta.ſtũ
⁊ hic ⁊ hęc funebꝛisa hoc funebꝛe.oĩa ĩ eo/

dem ſenſu · ſcilicʒ luctuoſus·moꝛtalis.¶ñ

Differũt ſᷣm ꝓpꝛietatẽ.q; funebꝛe ẽ luctuo/
ſum. Et funereũ eſt quod ex funere ↄſtat.
vel quod ad funus ꝑtinet. Funeſtum xpo
quod funere eſt inqnatũ. Et funebꝛiſ coꝛ.
pe. naturalit Oñ Mꝛati in epi. Ira truceſ
inimicitias ⁊ funebꝛe bellü.
Funuſculũ.li.i.paruũ funus.

Fur ſuris.9.t. ꝓpꝛie eſt ille qͥ clam: plerũq;

de nocte rẽ alienã amouet iuito vño gra
lucrãdi Et ſubaudi:ſine armis· vtĩ Rut.
ſ nouo iure.C. de fura ſer. coꝛ.Et vꝛ a fur/
nus.na.nũ.quod eſt nigꝝ:q; vt plurimuʒ
in obſcuro furat᷑. Sed latro ꝛ q latet in
ſiluis expoliat trãſentes. Dñ. Fur latetĩ
rno.latro ſe fert obuius vltro.Et ꝓduẽ
fu. in gtõ. ODñ Hꝛatius in epi. Et dominũ
fallũt⁊ ꝓſunt furibo ergo. Inde furũculuſ

li. diminutiuũ.i.paruus fur.
Fur manifeſtus dĩ qͥ ĩ ipſo maleſicio ẽ de

pꝛehenſus · vel in loco in quo cõmiſſuʒ eſt
furtũ · vel poſt furtü factuʒ· vũ tñ de furto
depꝛehẽdit᷑ anteq; depoꝛtauerit ad locuʒ
ad quẽ deſtinauerit · Inſtit.eo.ti.S.mani/
Fur nõ manifeſtus vĩ qͥ cᷓ re furtiua ĩ ipſo
actu furãdi nõ dep̃tendit᷑ · ſ iã depoꝛtaue/
rat ad locũ in que deſtinaueratmihilomi/
nus poſtea cõuincit᷑ de ſurt.
Furabula.loꝝ.nũeri płis neu.ge.i.tenebꝛę
q; furant᷑ nobis viſu viſcretionẽ rerũ ·
Furca.cę.F.p.dẽ a fur⁊ cilleo · q; ibi fures cil
lent᷑.i.mouent᷑.⁊ habet minꝰ pęnę q;ᷓ crux
q; ſtatim ſtrãgulat ? interfiat. Itẽ furca ẽ
inſtr̃m quoddã ruſticoꝝ: ſᷣm hoc dicit᷑ a
frumẽtũ cilleo·qꝛ cũ ea mouet᷑ frumentũ
in area. Ołfurca dꝛ a fero fers ⁊ caputqꝛ

ãtiqͥ ſolebãt deferre capita occiſoꝝ hoĩuʒ

in ea. Inuenit᷑ etiã furca trãflatiue ꝓ q̃dã
violẽtia. Dñ Oꝛatiꝰ ĩ epi .Qaturã expel/
lens furca tñ vſq; recurret. Iñ furcat.ta.
tũ.quod cõponit᷑ bifurcatus.ta.tũ/trifur,
catus.ta.tum.
Furcella.lę.dimi.i.parua furas·
Furcelles.liũ.F.t.ſunt ꝓpꝛie ille furcę ubi ſu/
ſpendunt᷑ fures⁊ latrones·qꝛ ibi dilent.
Furcifer.ra.rũ.pe.coꝛ.i.ferẽs furcã ⁊ dicit᷑ a
furca ⁊ fero.Furcifer etiã dicebat᷑ olim qᷣ
ob leue delicũ cogebat a oñis igminię

magis q ſuſplicij cauſa furcaʒ circa viam ſuetudinẽ abierit. 1
ferre·pdicans peccatũ ſuũ, monere cętos Fuſarius.rij.m. s. d qͥ facit fuſos. adiecti/ tr
ne qͥd ſimile peccarẽt. Furcifer etiaʒ dice/ ue. fuſarius.ria.nũ.qdð ad fuſũ ꝑtinet. per
bat homicida dãnatus ad furcaʒ.vel qui Fuſcina.nę.eſt quoddã inſtrm ferreũ⸗ tti· lich
vignus erat furca.q; conſuetudo oli erat dens:·quo vtunt᷑ gladiatoꝛes ad ſe capiẽ/ t
daãnatos ſua patibula poꝛtare ad locum dum-piſcatoꝛes ad piſces capiẽdoscoqͥ forn
ſuſpẽſionis·ſicut le it᷑ chꝛiſtuʒ Jeſũ vñm ad carnes extrahẽdas de caldaria vel de ſort
noſtrũ feciſſe. lebete vel de olla. coꝛ.pe. Oñ in TRluroꝛa. 6
Furcula.lę.dimi.i.parua furca. Carbones carnes foꝛceps vel fuſcina tol- Gu
Furfur furis. mt. dicitur a farina vel fame lit. Inde fuſcinula.i.parua fuſceing. ſu⸗
ꝗꝛ eoꝝ purgamẽtũ eſt. Inde furfure.rea. Fuſilis.lisↄ.ta hoc le.qð tm̃ fuditſicut ou cf
reũ.i.de furfure factꝰ.Et vide fur ſimplex ctile qð tm malleo ꝓducit m Papiam. ſun
eſt latroſed fur gemiĩatũ.i.furfurẽ cibus Juſoꝛiii.rij.n. S. vas in quo aliqͥd infudit᷑. huus⸗
poꝛci. Oñ quidaʒ: Fur ſimplex ẽ latro· ge Fuſtis.ſtis.m.t.i.palus uł baculus ad ver ⸗ bie
minatu fit cibus apꝛo. Et eſt ge. maſ. licet berandũu. Et vicunt pali fuſtes q̃i fixi ſta⸗ Oin
qdã vixerũt eſſe ge.neu.cõtra quos dicit tes q; fixi in foſſis ſtant. i
Furfura qui vixit ſꝑ de furfure vixit. Itẽ Fuſus.ſa.ſũ.i.ſugat vel ꝓſtrat.ſparſuset g
furfur furis ẽ qdã auis ꝗͥ nõ paſcit niſi ſfu dia fundo. ois. Inde fuſio. onis. fuſim
fure.hęc eadẽ dꝛ fufurio onis. aduer. Itẽ a füdo.is.hic fuſus.ſi.i.iſtrm 18
Furia.ᷣrię.f.p.i.inſania.⁊ dã a ferio.ris.quia filãdi:eo ꝙ ꝑ en fundat᷑ qð netum eſt. Iñ 6
ferit coꝛda hoĩuʒ. ⁊ ea reddit cõmota. Iñ fuſellus.i.paruus fuuus. u
hica hęc furialis.⁊ hoc le. Iñ furialit adu. Futilis...ta hocle. qd cito faale decurrit in
⁊ hęc furialitas.tatis.Et furioſus.ſa.ſũ.qͥ vVl decurrere põt. DNel futilis dꝛ qð nihil
ritu furiarũ fert ab eo furoꝛ nunq;ᷓ rece/ põt retinẽ quẽadmodũ nec illud vas qð un
Dit. Et furiat.ta. tij · qͥ furit ex cauſa. Iteʒ vĩ futis. Oñ ꝓpe ſutilia vicunt᷑ vaſa illa
furię.arũ.ſũt pęnę infernales eo ꝙ furere fictilia ꝗ caſſa⁊ rimoſa nõ tenẽt ea ꝗ imit⸗ ui
facioaiiant. tunt᷑. Et hĩc facta trãſlatione futilis dicit l
Furibundus.da.dũ.i.ſiłlis furenti. homo vanus ſupfluus · loquax.qui nihil *
Furmus.ni.m.s.di a furfure:q; panis ex o ſaitt vexlare.nec audita poteſt retinere nec nd
factus ibi coquit. Del dꝛ a phos quod ẽ D abſcondere. DOñ. Futile vas illud qd nul⸗ 1
ignis · inde fumus quaſi phos vrna. Iñ la receptio claudit.Sic hõ futilis eſt di/ 6il
furnarius.ria.riũ.i.ad furnũ ꝑtinẽs et hic uulgans oẽ quod aundit.
furnarius.rij a hęc furnariaqui velꝗ cu/ Futis.tis.o.t.quoddã vasĩtẽplo vbire/
ſtodit furnũ. Inde furnulus.li.i.paruus ponebat᷑ qð de ſacrificio reſtabat. Non dar
furnus. eni licebat cuiq; manu tãgere vel effũde/ u
Furo.onis.m.t.quoddã aĩal: d a furnus re Has aũt illud os babebat amplũ ⁊ la⸗ 1
Tenebꝛoſos enĩ occultos cuniculos ef/ tum · fundũ vo acutiſſimũ:adeo ꝙ inſtare 3
fodit: eijcit dã quam iuenit. nõ poſſet. Mñ ſtatiʒ ĩcdlinabat ita ꝙ illud
Furtũ.ti.n.s.eſt alienę rei iuito oño cõtre/ ſacrificij qð intus erat effũdebat·qꝛ non d
ctatio. Inde furtim adu. 2 furtiu. ua. uũ. licebat illud reſeman. 4
⁊ ſurtuoſus.ſa.ſũ.i.plenus furto ·qͥ ſexe cõ/ Futurus.ra.ri ot eſſe participiũ de ſũ es
mittit furtũ · vel quod ꝑtinet ad furtum. 6. de fio fis fit. Et ꝑ h̊ cognoſcit᷑ qẽ pti⸗ eun
Furtuoſus etiã dẽ qͥ pugnat vbi merces. apiũ de ſuʒ · qñ expoĩt p ei futup · vt Dũ lu
certa parat. Iñ etiaʒ furtulũ.i.puũ furti. futurus eps i ero eps·qñ aũt exponitur ꝑ N
Furtũ cõceptũ eſt cũ qͥs pſᷣſentibꝰ teſtibſus futuriũ de ſio fis.tunc eſt ꝑticipiuʒ eius:ut m
apug glignarem futinn grit inuenit · vt BGuũ futurus miles.i.ego fiã miles. i
nſtid. de obli. ꝗᷓ ex delic.naſ. S. cõ cepi· α A A
m⸗ “ 5 corehin „„ Inte ⅜⁵sö gale
Furtũ oblatũ eſt cũ qͥs rẽ furtiuã alicui ob Apud latinos nullius ſyllabe Galn
tulit vt potiꝰ penes eũ q; penes ſe ueniret eſt termialis· niſi cũ loco.v.vel an
Furtũ phibitu oꝛ cũ quis volentẽ rẽ furti/ b. onit vt in ad vel ſub vel ob neod
uañm grere phibuit · vt victo ti. de obli,er ßſpoſitiõe · vt agger· aggredio: ngle
Vlic. . eſt etia vbi vꝛ ꝙ heactiesſuni ſugger.
cõcepti oblati: phibiti.nõ phibitiĩ dii / Gabaon fuit quędaʒ ciuitas. Inde hichec i

incien
.
Uleahi⸗
Milke
Sl
ſan
rſiate
1Dpin.
Cnfucr.
inſi

eaumt
igdnbll
ync
N al
anzinid
dulsdilt
urginb
imann

Portin⸗
br. n
chce
RH
qe

—

tatm

gipti
Gi
Twenr
gagn
nls
We.
Gch
riin

biche

.

gabaonita.tę.nomẽ patriũ.Et eadẽ ciui⸗
tas gabaa di.
Gabelus.li.ꝓpꝛiũ nomẽ cuiuſdam viri.Et
ꝓdu.pe. Mñn Auroꝛa. Angelł implet opꝰ
iãq; Gabelus adeſt.
Gabꝛiel hebꝛaice. in nr̃a lingua interpᷣtatur
foꝛtitudo dei Obi eni potentia vina vel
foꝛtitudo manifeſtat᷑ Gabꝛiel mittit.
Gaddir.ris.n.t.ciuitas eſt in hiſpania
Gades.dis.f.t.ciuitas eſt gades.dis.in/⸗
ſula eſt in fine hiſpanię ꝗq dirimit europã
ab africaĩ qua MHerculis colunę inferunt᷑
q de noie inſulę gades dictę ſunt.
aius gai gaio ꝓpꝛiũ nomẽ cuiuſdã viri.
Gala grece · latine dꝛ lac. r

——

Galata.tę.coĩs ge.nomẽ pplłi .ad quem ſcri/

plſit beat᷑ Daulus. Et dꝛ a gallus. Item

galata eſt nomẽ gẽtile.⁊ coꝛ.pe Oñ Alu⸗

roꝛa. Inde petit galatas phꝛygiã luſtrãs

regionem.
Galatia.tię. puintia galata,d.
Galaticię.arũ.f.p.i.leticię· delitięlauticię
ſcilʒ cibi delicati ꝓpꝛie ex lacte ⁊ inteſtinis
facti. Iñ galaticioſus.ſa.ſũ.i.delitioſus.
Galaxias uł galaxia xię.i.lacteꝰ circulus qͥ
vulgo dvꝛ via ſaãcti Jacobi.Et ſcias ꝙ ga⸗
laxia ꝗ idẽ eſt qð via lactea ſiue alba: vel
lacteus circulus·nihil aliud eſt niſi multę
ſtelle paruę q̃ſi cõtiguę ĩ illo loco oꝛbisin
quibo diffudit᷑ lumẽ ſolis.⁊ iõ videt᷑ cir-
culus albeſcẽs quaſi fumus.
Galbanũ.ni.n.s.eſt genus pigmẽti:uł ſuc/
cus ⁊ lac ferulę. Inde hoc galbanũ qͥdam

coloꝛ inde factus. hic galbane. nea. neũ.

et galbanũ.ni.quoddã genꝰ veſtiũ dic/
tũ a galbaneo coloꝛe.qͥ eſt ſublucidus et
ſubalbus cũ palloꝛe ñ Lucanus in. 9
Hic ebulũ ſtridet ꝑegrinaq; galbana ſu⸗
Dant. Inuenit᷑ tamè in mal.ge. Ecq.24
Quaſi galbanus nõ inciſus.Et vt dicit
Papias:Galbanũ eſt ſpecies multj apta
medicaminibo. .
Galea. leg.ſ.p.pe.coꝛ.i.caſſis. Sed caſſis ẽ
de ferro et militũ. Galea ex coꝛio ⁊ ẽ pꝑedi/
tum. Iñ hoc galear.aris.i.galea.⁊ galeat
ta. tũ.ꝗ galea habet. Inuenit᷑ etiã h̊ galea
leę.pe.p.genꝰ nauigij. Oñ. Irmo caput
galea:pelagus ꝑcurro gaMle.
Galeron gręce. latine dꝛ coꝛiin.
Galerus.ri: hoc galerũ.ri:a hoc galeriũ.rij
in eodẽ ſenſu:ſcllʒ pilleus ex coꝛio·⁊ ꝓpꝛie
ex pelle ceſę hoſtię factũ. Iñ galerat.ta.tũ
i.galerũ habens vel galero oꝛnat᷑.et pꝛo.
pe. Mñ Statius thebaidos. Obnubitq;

comas tẽperot aſtra galeoe.
Balicia.cig p.dĩ a gala q ẽ lac. eo ꝙ gi⸗
gnat hoĩes cãdidioꝛes reliqͥs hiſpanię po
pulis. Iñ galicianꝰ.na.nũ. gẽtile. Hi gali
dam gręcaʒ oꝛiginẽ ſibi aſſerũt.vñ ⁊ na⸗
turali ingenio callen.
BGalilea. leęf.p.regio eſt paleſtinę. Iñ ga⸗
lileus.lea.len. Et galileus ĩterßtat volu⸗
bilis. ODñ ſepe iuenit: Galilei ſut. i. volubi
les Et ẽ vuplex galilea· ſcilʒ ſupioꝛ infe/
rioꝛ:terra optima ⁊ ferax.⁊ coꝛ.pmã. ñ
Auroꝛa. MHictãta frã galileã pace beauit
Galla. lę.f.p.ẽ inſtr̃m cerdonũ q̃ coꝛia pur/
gant᷑ dealbant᷑. Galla etiã oꝛ qda berba
⁊ fruct qrcinũ.vñ fit q̃ſi puluis ad aptã⸗
a coꝛia:qͥ ſimilit᷑ galla vocat᷑.Galla etiã

fuit nomẽ cuiuſdã mulier. Iñ h̊ gallanus.

Et adiectiue declinat᷑ gallariꝰ. ria.riu.vel
gallicarius.ria.riũ.qð ꝑtinet ad gallã.

Gallus.li fluuiꝰ eſt phꝛygię· de qᷓ hoĩes po

tãtes reddunt᷑ inſani eb:ij. Dnde ſacer⸗
dotes Cibeles dicti ſnnt galli:ab illo flu⸗
uio vbi colit Cibele · de q̊ potãtes ĩ ſacrifi⸗
cio nimietate furoꝛis agitabant᷑· q̃ſi vini
nimietate.Del victi ſunt galli·q̃ſi gallina
cij :qꝛ caſtrati ſunt.Et ꝑ cõpoſitionẽ archi⸗
galb.li.i. archiß byt ⁊ q̃ſi pnceps galloꝝ
Galliacus.ca.cu.pe.coꝛ.i.gallieids.
Galliciniũ.nij hic gallicãtus.tus.tui.iĩ eo/
dem ſenſu. ſalʒ cat galli nñ ꝗqdã pars
noct vĩ galliciniũ uł gallicãt a catu galli.
dallina ng.f. P. ta p vxoꝛe galli: ; p q̃daʒ
Gallinacius.cia.ciũ.qð ad gallinã pertinet
Gallinaciꝰ etiã di gallus.qꝛ vocẽ ⁊ fſoꝛmã
gallinę expᷣmit. Gallinacius ctiã capꝰ vel
capo di:qꝛ quaſi gallina eſt. Oñ gallina-
cios dicimꝰ imbecilles molles ſiue vxo/
rarios hoĩes. Et nota ꝙ galluſ gallinaciꝰ
dẽ qͥ quaſi gallina nutrit pullos:q; mulie⸗/
res ſolẽt ei deplumare vntrẽ.⁊ fricare cũ
vrtica:qͥ talit vrticat libentiſſime cubat

ſup pullos nutrit eos ſicut mat.⁊ gracil⸗
lat ſicut gallina. Iteʒ galluſ gallimacius

repto cibo oat vocis ſignũ vt gallina.
Gelae cnnnn .
Gallinula.lę.imi.iĩidem.
Gallio.onis.pꝛiũ nomen viri de q̊̊ habe⸗
tur c.iS./ pdu.pe.in obliquss
Gallogrecus.ca:cũ.dĩ a gallo ⁊ gręc. Gal
logreci idẽ ſunt qͥ ⁊ galatę.Inde h̊ gallo/
gręcia.cię eadem regio q⁊ galatia.Siq/

dem olim galli in anxiliu a rege bythinie

enocati regnum cum eo peracta victoꝛia

oiniſerũt ſicq; de eiſdẽ grecis admixti·p/

mũ gallogręci dicti ſunt.⁊ eoꝑ regio gal/
⁊ eoꝝ regio galatia.
Gallulus.li.oiminutiuũ.i.parus gallus.
Gallus galli eſt auis ꝗdã.⁊ dꝛ gallꝰ.quaſi
caſtrus vel caſtratusa caſtro.as.qꝛ inter
aues bec ſola caſtrat᷑. Itẽ a gala greco vꝛ
gallus. la. lu.tã p gẽte q;ᷓ ꝓ hoĩe illi gẽtis.
1 dicti ſunt galli a cãdoꝛe coꝛpor. Scom
eni viuerſitatẽ cęlia facies hoiuʒ ⁊ coloꝛeſ
⁊coꝛpoꝝ qualitates.⁊ aĩoꝛũ diuerſitates
exiſtũt. Et hinc romanos graues· gaios
leues. afros vᷣſipelles · gallos natura fero
ces acrioꝛes ingenio videmꝰqð natura
climatũ facit. inquamnon neceſſitate ſed
quadã inclinatione vel viſpoſitione. Dñ
iuenit᷑ apud autoꝛes ꝙ ſdicta gẽtiũ noĩa
deſignant ꝓpꝛietates hdictas. vt Iſte eſt
aferq̃ſi malign verſipellis bm M ug. Et
a gallus deriuat᷑ gallia· lię regio eoꝝꝑ. Et
ſũt tres partes gallięſcilʒ comata· toga/⸗
ta.bꝛachata. Gallia comata eſt lombar/
dia·ſcilʒ ab alpibovſq; ad rubiconẽ. Gal
lia togata eſt ab alpibo vſqʒ ad mare bꝛi
tanicu. Gallia bꝛachata eſt ꝗᷓ rheno adia/
cet· vt pars burgũdię lotoꝛingiaflãdria
colonia: terra ligoniẽſiũ.⁊ etiã qdaʒ alię
regiones cõtinent in gallia bꝛachata · Et
hinc gallus.la. lũ. gẽtile.⁊ gallicanꝰ.na.nũ
Pꝛope tñ gallus qᷣ in gallia nat eſt dicit.
gallicus ex gallia latus gallicanus qui ex
gallia aliqͥd affert. Itẽ galli germani ſunt
teutonic · ſ̊ galli ſenones ſũt frãci. Pap̃ᷣ.

autẽ ſic vicit: Gallię ſunt tres. Cogata.i.

lõbardia ad moꝛẽ romanoꝛũ. Comata.i.
burgũdia. Bꝛachata.i. teutonica.a lõgis
bꝛachis. Dñ. Süt ſpli galli · tenebꝛis vãt
cantica galli. Gallus auis/ꝓpłsfluuius.
bacchiq; ſacerdos.
Gamaliel. interptat᷑ retributio dei.
Gãma eſt tertia littera apud grecos.
Gamo grece · nubo dꝛ latine.⁊ inde gamoſ
i.nuptię vel vxoꝛ vel mulier. Et cõponit
monogamꝰ· vnigamus · bigamus triga⸗

mus.q̃drigamuspentagamꝰſexagamus

ſcilʒ qui vel ꝗ vni vel vuobo vel tribo vel

quuattuoꝛ vel quinq; vel ſex nupſit. Inde

hec monogamiavnigamiabigamia.tri/

gamia·q̃drigamia:pentagamiaſexaga⸗

mia ꝓpꝛietas qua qͥs ꝛĩ mono gamꝰvni/
gamus.⁊ ſic de ſingulis: coꝛ.ga.

Ganegria. nięſ.p.itaberna: vĩ a ganea qð

eſt leccacitas/qꝛ ibi multa inutilia ganiũt

logręcia · nüc ex ãtiquo noĩe galatę vicũt

Inde hic ganearius.i.tabernanius.⁊ hęc
ganearia.i.tabemaria.
Ganeo.onis.i.leccatoꝛ in ganea.
Ganeũ.nei.dꝛ a ganio.nis.ſcilʒ loc in t᷑ra

defoſſus ad quẽ ad ludẽdũ ſcoꝛtanduʒ
cõfluebãt. Sed vbicũq; eſt leccacitasil-

le loc poteſt vici ganeũ·qꝛ ibi multa ĩuti/

lia ganiunt. Inde hec ganes. neę. leccac⸗
tas ꝗ ĩ ganeo fit. Inuenit᷑ qñq; ganea pꝓp
putana ·ſed hoc fit ꝓpter expᷣſſionẽ lecca⸗/

citatis. Inde bic ganeus.nei.i.luxurioſuſ
leccatorꝛ. S

Ganges. gis.m.t.q dã fluuius qui exiẽs de

paradiſo pergit ad regiões indię. Hicet

phiſon ꝛ.i.cateruaq; decẽ magnis flu/

minibo ſibi adiũctis implet efficit᷑ vnus
Et dꝛ gaͤges a Gangari q fuit rex indię
Garamas.mantis.m.t.quidã rex fuit axol⸗
linis filius. Inde hęc garama.mę. qddaʒ
oppidũqð ille in africa condidit.⁊ ex ſuo

nomie garamã appellauit. Et H Hᷣ gara⸗

masmantis:quidas ꝓplus africę locũ illũ
inhabitãs Onde Lucanus. Nudi gara/-
mantes aran.
Garganus.ni.pe p.mõs in apulia.Sed ꝓp
hoie coꝛ.pe. ñ. Mons eſt garganus ſed
arganus incola montis.

arrulus. la. li. oꝛ q̃ſi graculus dĩ ꝓpꝛie

garrulus qui vulgo verboſus appellatur.
accedẽte leticia nec volẽs nec valẽs tace/
re. Et eſt ſumptũ nomẽ a graculis auibo.

q impoꝛtuna loquacitate ſemꝑ ſtrepunt

nec vnq; qeſcũt. Iñ garrulitas.tat.i.ver⸗/

boſitas vel talis leticia.

Gaſtaldus eſt maioꝛ dñs qui habet curaz

exterioꝝ rerũ epᷣi.

Gauata. te.f. p. eſt vas eſcariũ · q̃ſi cauata.

g. poſita p.c. Et differt a concha· q H ca⸗
uata illa cõcaus. “
Gauſape.pis.n.t. i.mantile · Et iuenit q̃/
dam genere pallij. Et cũ deberet regula⸗

rit᷑ facẽ ablatiuũ in.j.frequẽs vſus habet
vt faciat in.e. tm̃. Et ab iſto ablatino fit

plurale gauſapa:nã a gauſapi gauſapia
deberet eſſe 1 non gauſapa m Huguiß.
Pꝛiſcianꝰ autẽ i. 4? li.ſic dicit. Nntiqſſimi
⁊ bęc gauſapes⁊ hec gauſapia ⁊ hoc gau⸗
ſape ·? plurale neu.hęc gauſapa: q̃ſi a ntõ
gauſapñn ꝓtuliſſe iueniunt᷑. Idẽ in eodeʒ
Ganſape facit ablatiuũ i.e. Dñ Oꝛatius
2 °ſermonu. Gauſape purpureo meſam
pterſit alter. DHnde Herſius q̃ſi in.e.tin
deſinẽte ſupᷣdicti noĩs ablatiuo gauſapa

ſcen

augni

4
Sent
iſon
dimlin
Aner ang

ann

orilen
Uulnmi

guen
ch hieet

t „Ri.
Juuera

iriu
li ah

Augen

uGi
N rusſ

VeM

isna
öne
phnrut
ami

o

õ

inii
rungl,
nisbabet
bnroft
Do
=
niſn
vſ⸗

SSS

diait pluraliter.nõ gauſapia. Jachlamy⸗
des regü iam lutea gauſapa captis.
BGaca. ce.f.p.lingua perſaru vicunt᷑ viuitię
theſaurus. Iñ h gacetũ.ti.pe. p. i. gacar

repoſitoꝛiũ ·q p ipſa gaea wit. Et hec
gaca. ce. quędam ciuitas palęſtinęq ibi

Cambiles rex perſarũ theſauros ſuos po/
ſuit cũ bellũ ęgyptijs intuliſſet. Inde hoc
gagetum ti. vinũ inde latũꝗ.
acρvvybacii. cij. n. s. arca vel locus vbi
coĩis cenſus rexonebat. Hel vbiĩtemplo
colligunt᷑ ea ꝗ in vſus indigẽtiũ paupeꝝ
reſeruant᷑ hm DMug. In hiſtoꝛijs ant ſup
euãgeliũ dꝛ ꝙ gaophilaciũ erat arca de

ſuꝑ foꝛamẽ habẽs· poſita ad dextrã igre/

dientibo cõtra altare·in qua mittebat᷑ pe/

cunia offerẽtiũ ad ſartatecta tẽpli inſtau/
rãda ⁊ ſeruabat.In Ecechiele aut gao/

ri recondunt᷑.

phyladca vicunt cellulę paruę vbi theſau

Gacophylax. lacis llagj vtrũq; enĩ in/
ueñnit maſ.ge. OHñ Joſephus.Mõ ꝑmiſit

vt qñ opus eſſet a gacophylage peteret

eiſdẽ pontificẽ Hiſmaele⸗ Ekechiam ga⸗

ophylacẽ. Et vꝛ gacophylax q; pꝛeeſt
brophylacto⸗at⸗ rot ulbuat illud

Gaxula. le. oimi.i.parua gaça.

gante E

HGe gręce latine dꝛ terra. Inde h̊ geon flu⸗

uius de paradiſo exiẽs:a vniuerſã ęthio/
piam eingẽs · victus ſic.· qꝛ incremẽto ſueę
mũdatiõis trã ęgypti irriget. Hic apud
eęgyptios nilus vocat᷑ ꝓpt᷑ limũ quẽ tra/
hit qui efficit fecuũditate. Oñ ⁊ nilꝰ.q̃ſi ni-

lon .. linũ trabhẽs Mã ãtea nilꝰ latine melo

dicebat. ⁊ ſcribit᷑ geon ꝑ.e.non per.i.bᷣm

Hug.. Papiam.vetiã m Iſidor:.iʒꝰ li.
etymo. vbi agit de flumibo. Onde patet

Geñ.2?22 Ecdq 24 dicẽdũ eſt geon. nõ
gion. Gion eni eſt qdã locus in quo iun⸗
ctus eſt Galomon in regẽ de quo habet
5.Reg/pᷣ. Et poſuerüt int Galomoneʒ
ſuꝑ mulã regis PHauidi adduxerũt eũ in

„ .

gion ⁊c.

Gedeon interptat experimẽtũ iniqtatj eo/
ruma ꝓ.pe. gti. Oñ Rluroꝛa. Alngelꝰ acce

dit ců Gedeone loquens.

Gehennon·ẽ vallis qdã iuxta hieruſalẽ ꝗ
fuit filioꝝ Hennon. ⁊ inde dicta eſt ge⸗
hennon quaſi terra Hennon vel filioꝛum
eius. Et fuit hec vallis olim ↄſecrata ido/

lis:: ſcelere idolatrię plena.repleta cada/
ueribo moꝛtuoꝝ. Ibi eni hebꝛei filios ſuoſ

imolabat oemonibo. Inde victa eſt ge⸗
henna.i.locus ignis: ſulphurisinfernus

vel pena inferni. Futuri eni ſupplicij locuſ

vbi peccatoꝛes ſunt cruciaudi:pdicti loci
vocabulo deſignat· bom NHug..

—

Gela.le.fluuius ſicilie.q fngiculeſt Inhe

gdã auitas victa ẽ gela. Et bic gela. a. ü

Helicidiũ.dij.i.gelu cades:dra gelu.

Gelima.mę.F.p.i.garba vel coma legetis

*

di a genua ligo.gas:qꝛ cuʒ manu ligatur
uper genu.

Gello vel gillo. lonis. dꝛ ruſticus ineptqͥ

aliter bacalis vel bacalaris vel lucalis dĩ.

Gelonus.ni.qͥdaʒ pplus. q ſit frigidę one

ꝓpinquus. ? dẽ a gelu.

elos grece.latine dꝛ riſus.

elu. neu. ge. indecli. ſingulari-ſed gelua

geluũ ĩ pli.i. frig dẽ a ge quod ẽterra.⸗

ligo.as.eo ꝙ liget terrã.i.ſtringat. Inde

gelidus. da. vna cõpa rat᷑. Inde gelide

dius.ſime.aduer.⁊ h̊ geliditas.tatis· Et

coꝛ.ge. OHn Ouidiꝰ epi. Quxq; micat ge⸗

lido ꝑaſis vrſa polo.

Gemebũdus.da.vũ.i.ſilis gemetivel qui

facile gemit: dĩ a gemo gemis.

Gemellipera re pe.coꝛ.ꝗq geminos parit et

à gigno.gnis. Inde gemini dicunt᷑ ouo

dꝛꝗa gemellus.⁊ pario vel pariens.

ſimul nati, non tm̃ ↄuo ſimul nati dicũt᷑
gemini:ſed etiã plures. DPe geminis vno
aboꝛtiuo. alter qui legitime fuerit natus
volpic dꝛ. Gemini etiã quãdoq; dicũt᷑

pares:ſimiles.ęquales. Inde gemell⸗. la.

n. oimi. Itẽ Beniamin. qꝛ vtraq; manu

eæq vtebat᷑ ꝓ dextrageminꝰ eſt oictuset

eiꝰ ſilij geminei. Oñ.2. Aeg. 20. Dir ge/
mineus.⁊ videt᷑ ꝙ deberet vici· vir gemi⸗
nius. ita q.j.eſſet in pe.ſyllaba. ſi vſus nõ
obſiſteret.qꝛ coĩter vꝛ gemineus ꝑ.e.

Gẽma. mę.oĩ quaſi guma· q; inſtar gum

traſflucet. ſcribit᷑ H duo.m.⁊ p.bma. Dff

Duidius epi.MNec pᷣciũ ſtupꝛi gẽmas au

rumq; coxoſci. Inde gẽmatus.ta.tũ.i.ge

mis abũdãs.⁊ gẽmoſus.ſa.ſũ.i.plen gæ/
mis vel pulcer.⁊ gẽmoſe.ſius.ſime.adu.

Senul er Dan gema.

ena.nę.eſt locus lachꝛymarũ vel inferioꝛ

pars oculoꝝ. illa pars vultus ꝗ eſt inter

malas⁊ auriculaſ vnde barba inchoat · ſic

dicta.qꝛ ibi barba gigni incipit. Gena
etiã vꝛ palpebꝛa. Onde Cerentius. Ho/
die nõ compꝛeſſi genã. Et coꝛ.ge. Vnde
Duidiuſ epi.Sꝭ Et ſecuni madidas vgue

NM2

rigente genas. Item Ruroꝛa. Et ſteriles
habuit? ſine floꝛe genas.

—— -

Genealogus.ga. gu. i. de geneſi lo quẽs · ſiẽ

beatꝰ“ Mattheus. Inde hec genealo gia
gie.i. generatio· vel ſermo de genere · ul li⸗
nea generationis.
Genearcha. ..p.i.pnceps vel caput totiuſ
eneris.⁊ dĩ a geneſisa archos.
ener generi.i.maritus filię· et vꝛ a gyne
quod eſt mulierq; ꝓpter mulierẽ habetur
vel a genus.qꝛ ꝓpter augmentãdũ genus
aſciſcit. Dñ. Sum ſocer eſq; gener tibiſi
mea filia nupſit. .
Generalis.p.t.⁊ hocle.i.vniuerſalis· et d
a genus. Iñ generaliter. lius. ſime. adu.?

generalitas.i.vniuerſalitas. Momẽ etiã

generale dꝛ quod in viuerſas ſpecies põt
iuidi · vt aĩal⁊ arboꝛ. .
Generoſus.ſa.ſũ.i.nobilis:boni generiset
dĩ a genus. Niq; enĩ ruſtici genus habeãt

nõ tñ dicunt᷑ generoſi. Soli eni nobiles

ſolẽt deſcribere ſuas genealogias. DHnde
ipſi ſoli dicunt᷑ habere gen nõ ruſtici · licʒ
genꝰ habeãt. VBñ ⁊ aboꝛigines vicũt · qſi
ſine oꝛigine. Iñ generoſe.ſiꝰ. ſime. ⁊ B ge⸗
neroſitas.tatis.i.nobilitas pulcritudo.
Genelar · eſt ſtagnũ ſiue lacus in iudęa am/
pliſſimus lõgitudine cẽtũ q̃draginta ſta/
dijs extẽdit᷑ latitudie qᷓ̃draginta diffun/

dit᷑. Nacꝰ etiã iſte oꝛ ſtagnu genecaretb.

Geneſis.f.t.i.natura vel generatio.⁊ dicit
a gigno.nis.ᷣm Mug. Mpotri bm alios
a genos qð eſt natura. Inuenit etiã h̊ ge
neſis gtõ hur geneſis vel ſeos.qdaʒ liber
veteris teſtamẽti ·ſic victꝰqꝛ exoꝛdiũ mũ/⸗
Di · vel generatio in eo cõtinet.

Geneſtra.ſtrę.parua arboꝛ vtilis mulieri/

bus · ꝓpter lanificiũ qð inde habet᷑ ſcom
Mug. Mel vt vicit Mapias: Geneſtra
genus virgulti amariſſimi.
Genetaliacus.ca.cũ.pe.coꝛ.i.mathematicꝰ.
Genetaliaci qͥdã magi dicti ſũt ꝓpt cõſi/
deratiões naturaliũ dierũ :qꝛ geneſim ho
minũ ꝑ duodecim ſigna cęli deſcribũt · ſi/

derũq; curſũ naſcẽtiũ moꝛes actus⁊ euẽ/

tus ſdicare conant᷑.i.quo ſigno fuerit na/

tus · aut queʒ effectü habeat viteqͥ naſci᷑.
Hi ſunt qui vulgo mathematie vocant

Inde hoc genetaliacũ.ci.i natiuitas.
Geniatus.ta.tũ.i.gratus:delectabilis.
Geniculũ.li.dimi.i.paruũ genu. Inde hic
heęc genicularis et hocre.quod pertinet
ad genu. Et hic geniculan gdam herba g
ob repellẽdã vim ſcoꝛpionun ſubſternit.

Genimen. inis.i. generatio vxel germẽ. ⁊ d
a gigno.gnis.Ct coꝛ.pe.tã in ntõ q;ᷓ ĩ ob/
liqs. DHñ Matthei.24 Genimina vipe⸗
rarũ qs oſtẽdit vobis fugẽ a vetura ira:
Genioſus/ſa.ſũ.i.plenus genio ſcilʒ genio
deo · vel genio.i.ingenio.

Geniſta. ſte. ↄ. p. dꝛ a genus.Et ſüt geniſte

da heretici ſic victi q; de genere Elbꝛaę
ſi eſſe gloꝛiãt᷑: Maa ĩbabyloniã cũ venil/
ſet pplus dei pleriq; relinquentes vxoꝛes

ſuas· babylonijs mulieribo adheſerũt · ꝗ/
dam aüt iſraeliticis cõiugijs tm̃ contenti

vel ex eis geniti · oum reuerſi eſſent de ba/
bylonia. diuiſerũt ſe ab oĩ ppulo⸗ aſſũ/
G erüt ſibi hoc nomẽ geniſtę iactantię cã⸗
Genitale lis.n.t.dẽ a genio deo· uła gignẽ
do Et genitalia dicunt᷑ ꝗdã coꝛpor ꝑtes
ſcilʒ ſexus virilis feminei ·Heęc⁊ puden/
da⁊ verẽda·a verecidia vicunt vnde et
operiunt᷑.Hicunt᷑ eti iboneſta.q;ꝛ nõ ha/
bent ſpeciẽ decorſicut mẽbꝛa ꝗ in ꝓmptu

—.——

ſuntidẽ quod veretru. Inde hic⁊ hͥ geni/
talis ⁊ hoc le.qð ſꝑectat vel ꝑtinet ad ge⸗

nitale vel ad geniturã m MWug. Papiaſ
etiã dic· Genitalia vnde vir generat aut
mulier parit. OGU
Genitiuus. ua. uũ: qð ꝑtinet ad genituraʒ
ſcil naturalis vt genitiua foꝛmauł ima/
go.i.in qua genitus eſt. Et hic genitiuus
genitiui ꝓ quodã caſu.q; alios caſus ex ſe

cũ dẽ hoc genus Pꝛami.

gignit · vel q ꝑ ipſu gen ſignificamus ut

Genitoꝛ.torm.t. vꝛ a gigno.nis.⁊ ẽ nomẽ

naturę vel oꝛiginis. Dater vo dignitat
et bonoꝛis Bñ ſenes patres dicimus.

Genitura.rę.i.gnãtio vel ſeculi poſteritas.

Genitus. ta. ti. dꝛ a gigno. gnis. Et hic ge⸗
nitus. ti p filio.⁊ hęc genita p filia. Et cõ/
ponit genitus Ingenitus.ca.tũ.i.nõ ge/

nitus pmo genitus. ta.tũ.⁊ vnigenit.ta.

tũ. Mꝛimogenitusante queʒ nullusẽ ge/
nitus. Dnigenitus ante quem? poſt quẽ
nullus eſt genitus.
Genius. genij m. s. deus qui eſt nuptijs

vel deus naturę dẽ a gigno.gnis.quia

quaſi vim habeat oiuʒ reru gignẽdarum.
VDel vĩ a gignẽdis liberis.ꝗnde h̊ genia/
lis.lis.ꝛ lectus qͥ in nuptijs ſtemit᷑·ſcilʒ
in quo ſpõnſus ſponſa cubãt. Sed cubi/

le eſt cõcubinalis lectus:a cubandonõ a

gignẽdo dictus. Inde hbic ⁊ hęc genialis
⁊ hoc le.i.naturalis vel nuptialis vel vo/

luptuoſus. hinc genialiter aduerbiuʒ.i.

naturaliter yel nuptialit vel voluptuoſe

pibei
ſſtigen
ucnunt
gübone⸗
en Vog
gut di
atus⸗
cant⸗
nus Y
gannhn
ens
ogent
n
Clecnon
c
naniös
adqu⸗
notag
tilimns
ninn. 4

„

nuu
Saiin

walge
benls
tlesſpt
bupne⸗
ce
ſhonn
bapt
cid
Gunl
ls⸗
bend

NI...
Im .
ghlch
Kumm.

he

e
e
3
„ *
X ore e.
4

*
4

Ystonen
cſent vb
ppulorſi,

Lwee
4DEe pe
NAG

8 1
1&
9 e.
Aintn,
*
unr
an ,
„

14 emerer
N W 4
„ 7
4 eE 4
uNA3NN
== „
U
„
tegezes
Asat

„

AtNoNe
☛.
zodignunt
1 s.
„ .
5
. .₰σW 7
R 4. .

7

Vñ Ouidiꝰ xi: meta. Hoſpitis aduẽtu

feſtu genialit gerit. Item genius ⁊ geniũ

inueniunt᷑ in alqs ſignificationibus. Ge/

niũ honoꝛ pꝛiuatus.Geniꝰ honoꝛ public
ſim Hug. Oapias vvo vic: Geniu honoꝛ
aut dignitas.vigoꝛ oꝛdinatio. Genialis
gratuspꝛopinquusaffinis.
Geno:ꝛbadũ.oi.n.s.qð
uus. DHñ quidã. Murileg bene ſcit cui
genoꝛbada lambit.

Genos gree latine vĩ barba vel natura.

Gens gentis.ſit.eſt ab vno pꝛincipio oꝛta
multitudo· vel ab alia natione ſᷣm ꝓpꝛiaʒ
collectionẽ diſticta.vt Gręecię Eſie. Di/
cta gens ꝓpter generationes familiarũ/a

* —

gignẽdo.ſic natio a naſcẽdo. Gẽs gen ẽ

natiõis vel familię · vt claudię. iulię Gens
ad qualitatem refert᷑ vt pomipecoꝛis.Et
nota ꝙ gens iuenit᷑ ĩ eodẽ ſenſu · in qͥ gen/
tilitas. DHñ in actibo aploꝝ.Ecce conuer/

timur ad gentes. Et in euangelio. In viã

GGeneñn ne abierittites. =
entilicus. ca. ci. pe. coꝛ. i. de gẽtibo exiſtẽs
vel ad gẽtiles ꝑtinẽs:⁊ vꝛ a gentilis.

Gentilis.lis.ↄ.t.⁊ ̊ le.vꝛ a ges.Et ſũt gẽè/

tiles ꝓpꝛie· qͥ nec circũcidunt᷑vt iudęi.nec
bapticant᷑.vt chꝛiſtiani.Hñ⁊ gẽtiles oi/
cũt· q tales exiſtũt· vt ſut geniti · Bʒ chꝛi/
ſtiani nõ ita ſũt vt fuerũt geniti:quia ſunt
baptiſati. Similit᷑ ⁊ iunde mutant· q; cir/
cũcidunt. Iñ gentilitas. tatis.i.collectio
gentiliũ · vel ꝓpꝛietas qᷓ aliq dicitur gen/
tilis.?⁊ gentilicus.ca. ld. .
Gentos.i.decẽa cõponit᷑ cũ bisa dicit᷑ vi/
inti · qi biginti.? cũ tris.⁊ dĩ triginta ⁊c.
enu. neu. ge. in ſingulari ideclinabile · Rin
plurali genua · genuü·nibo. Et ſunt genua
cõmiſſiões femoꝝ ⁊ cruꝝ:dicta a gena.nę
eo ꝙ in vtero ſint genis oppoſita.ꝗbi enĩ
coherent ſibi:q; infans in vtero caput te/
net inclinatum inter genua.
Genuin.na.nũ.i.naturalis.Et h̊ genuinꝰ
ni.i, dens maxillar.. etiã qlibet dens põt

dici genuin·a genio. uł a gigno.q; natu/

ralit᷑ gigni habet. Oñ Perſius. Et genui⸗

nuü fregit in illiis. —
Genẽ. ner..n. t. plura ſigt.pᷣ enĩ ſiẽt pncipiũ

generatiõis. vt Romulus fuit pꝛincipiũ
romanoꝝ. Itẽ gen ſumit᷑ ꝓ multitudine
ab vno pncipio deſcendente vt romani
ſunt vnũ genus. Itẽ dꝛ loc naſcẽdi. Itẽ
ſumit᷑ p parẽtela · vt Ile ẽ ð genere meo.
Itẽ eſt oiſcretio ſexus. Itẽ ſigt mateniem
vel eſt generalis cõditio ꝓpꝛietatł vt Iſte

vulgo vĩ· gerino⸗

arboꝛes ſũt eiuſdẽ generis.Itẽ dicit᷑ vnũ
de quĩq; vniuerſalibo. deſcribit᷑ ſic: Ge/
nus eſt· qð pdicat᷑ de pluribo vifferẽtibꝰ
ſpecie in eo qð quid. Itẽ capit p accidẽte
artiũoꝛationis.
eographus.phi.m. ..i.terrę deſcriptoꝛaa
dĩa geos.craa graphus.ſcriptoꝛ. Iñ hęc

geographia.phię.i. terrę deſcriptio.

eomatia. tię.f. p.i. diuinatio ꝗ fit in terra
dĩ a geosqð eſt terra.⁊ mãtia diuina/

tio. Et nota ꝙ oemones expꝛeſſe iuocati

aliqñ futura ꝑnũciãt ꝑ hoĩes vinos· ſicut
Tarreptitijs patet.Et h̊ vĩnatio ſit ꝑ phi/
tones. Qñq; vo futura pnũciant ꝑ aliq̃s
figuras vel ſigna/ꝗ ĩ rebus inaĩatis appa/
rent in aliqͥ coꝛpoꝛe terreſtri:· puta vngue
vel ferro · aut lapide polito.⁊ vocat᷑ geo⸗
mantia· Si aũt in aqua.hydromãatia.Si
aũt in aere: aeromãtia.Si at ĩigne py/⸗
romãtia. Si aũt in viſcerib aĩaliũ imo/
latoꝝ in aris demonũ:vocat᷑ auruſpiciũ.

Geometer. vel geometra.i.terrę menſoꝛ.
Geometria.trię.i.mẽſuratio terrę. Ge eniʒ

terra:metron gręce menſura vicitur.

Geoꝛgicus.ca.cũ.ꝑe.coꝛ.i.agricultoꝛ: uł de
8 6

cultura terrę tractãs. Oñ liber Dirgilij in
titulat Liber geoꝛgicoꝑi.de cultura terr
bᷣm Hug.. Papias vo dic: Geoꝛgia trę
opa vel cultura. Jñ ⁊ geoꝛgicũ carmẽ· de
terrę cultura factuʒ. Geoꝛgicusruſticus
operarius terręruſticanuus.

Gerara.rę.⁊ geraris ĩ plurali oꝛ Geñ.20.

Et ẽ gerara pe. coꝛ puintia vbi Berſabee
oppidũ cõſtat Oñ luroꝛa.Saphaciam
gerarã quos liber iſte notat.

Gergeſeus filiꝰ Chanaã. A quo gergelei.
Gereon.onis.fuit rex hiſpanię tricoꝛpoꝛ ·

qð nihil aliud fuitniſi ꝙ fuerunt tres fra/
tres tantę concoꝛdię vt in tribo coꝛpoꝛibo·
q̃ſi vna ala eſſet. Del quia ille habnit tria
regna.Hꝛefuit enĩ H˙.alericę maioꝛi: Ba/
lericę minoꝛi.⁊ Ebuſo . ſcilʒ his tribo inſu⸗
lis: ⁊ ideo fictus eſt eſſe tricoꝛpoꝛ.

Germania. nig.f. p. terra diues pplis ima/

nibus. dẽ a gigno immania.Oñ ꝓpter
fęcũditatẽ gignendoꝝ pploꝝ imaniũoi/

cca ẽ germania. Et ſüt duę germani⸗. ſcilʒ

ſuꝑioꝛ iuxta ſeptẽtrionalẽ oceanũ. Infe-⸗
rioꝛ circa rhenũ. Oel oꝛ germania qſi ge/
rens imania.qꝛ plurimũ abũdant ibi coꝛ/
poꝛa imania hoiuʒ.⁊ imanes nationes ſe⸗
uiſſimis ouratęfrigoꝛibo. Quę moꝛes ex
ipſo cęli rigoꝛe traxerũt · Feroces aĩo ſũt
ibi hoies.⁊ ſꝑ indomiti ·raptu venatuq;

vinéẽtes. Moꝝ plime gẽtes varie armis
diſcoꝛdes habitu-linguis oiſſone. oꝛi/
gine vocabuloꝝ incerte. Iñ german'.na.
nuũq germanicusca. ci.i.de germania ex/
iſtens· vel natus. Et hinc germanicus.ci.

quida cęſar.ꝗ germaniã deuicit vel q; eo

anno nat c qͥ pater eiꝰ germaniã deuicit.
Germanus.na.nu.vicit᷑ a genitrix.⁊ mano
as.Hꝛope qͥdẽ germani vel germane di⸗
Ciit᷑ q vel g habet eandẽ matrẽ ſ̊ viuᷣſos
atres. i. ab eadẽ genitrice manantes. Et
hinc quoddã genus anatũ vicũt᷑ germa⸗
nęquia plus cęteris diligant? nutriant
fratres. Germani etiã vicũt᷑ qui babent
eundem patrẽ eandem matrem.
Germen.inis.i.ſurculus pᷣgnãs/vel botrus
qui exit a ramo: vel radice turgeſcendo.i.
initiũ floꝛis.? dĩ a gigno. Et germẽ dicit
ſemẽ. Del vdicit᷑ a gero.ger.. Jñ germine
nea. neũ.de germine exiſtens vel ad ger⸗
men pertinens.
Geron onij.vel geronta.tę.i.ſenex. Iñ ge/
ronteꝰ tea. teua gerõticus.ca. cu.i. ſenilis.
Gerotecomiũ.mij.n.s.i.hoſpitale/loc' ve/

nerabilis · in quo paupes ꝓpt᷑ ſenectutẽ

ſola infirmi hoĩes curant᷑i paſcunt.
Gerra. rę.ſ.p.i.nuga uł ineptia⸗ dĩ a gero
ris. Et gera eſt piſcis inſipidus: nullius
ſapoꝛis. In plurali ꝓo adhuc aliud ſigt:
Maã gerrę raꝝ vicũt᷑ ſepes ferreę circa al⸗
taria choꝛos. Inde gerratus.ta.tumi.
gerris circũdatus ⁊ ſeptus.
Eer a. ſe.f. P. i.baltea dẽ a gero.ris.
Gerulus.la. lu.qͥ gerit.i.baiulus. poꝛtatoꝛ·
ſomarius:iumentũ: dicitur a gero geris
Gerula. nutrix.poꝛtatrixa iuenit᷑ H̊q nomẽ
ſubſtantine poſitũ in quolibet genere.
Gerundia vel gerundiua.oicunt᷑ quędam
noĩa quę gerunt oĩmodã ſigtione ſuoꝛuʒ
verboꝝ. Et inſupꝑ ſi veniũt a vbis actiuis
vel colbus vtrãq; gerũt ſiãtionẽſcilʒ ac⸗
tiuã paſſinã:bm Bug. Iin dicũt ꝙ ge⸗
rundiũ deſcendita verbo actiuo/paſſiuo-
⁊ ĩpſonali.neutro cõi.⁊ deponẽti. Et ſi de/
ſcẽdit a ꝓbo actiuo/expoĩt᷑ ꝑ vbũ actiuũ.
vt Magiſtꝝ legendũ eſt DHirgiliuʒ. Si
yo deſcendit verbo paſſiuo . debet ex/
poni per paſſiuũ.vt Magiſtrũ honoꝛan/
du eſt g viſcipnlis.i.magiſtruũ dignũ eſt
honoꝛari a diſcipulis.
Geſa. ſe.l. p.eſt genus armoꝛuʒ. qð gallice
Dicltur giſarma.vel ceſa.ſę. a cedendo. Et
geſe · vel ceſe gallon. pila romanor ſariſſe
mocedonrnun.

Geſſemani interpꝛetat᷑ villa pingniſſima.
Gelſen · loc egyhti in qͥ habitauit Jacob.
Geſtatoꝛiũ.rij.illud in quo aliqͥd poꝛtat᷑
vt feretru: vicitur a geſto. ſtas.
Geſtiuncula.culę.diminutiuũ.i.parua ge⸗
ſtio· vel res aliqua minung.
Geſtoꝛiũ.rij.n. t.i ferculum.⁊ dẽ a gero.
Geſtuoſus.ſa.ſũ.i.flexibilis.⁊ diuſis mo⸗
dis agitabilis. Iñ geſtuoſe· aduerbiiñ.i.
agiliter. flexibiliter hęc geſtuoſitas.tat.
Geſtus · ſta. ſtũ.i.factus.poꝛtatus.admini/⸗

ſtratus. Et h geſtus. tus. tui. iact': ul coꝛ⸗

poꝛis agitatio. Inuenit᷑ etiã hoc geſtum
geſti. pꝛo actu.
Getę.i. gothi · poſt getuli victi.

Getulia. lię.F.p.ꝗdã tra. Minc getulus.ł .

lũ.nomẽ gentile.a quo getulic.ca.cũ. Et
er e piſcatoꝛes nõ habet.

ante 3

Gibberus. ra.ru.qui ſarcinę nimis icubit.

ſed ſuccũbit dicit a gibber.

Gibbus.bi. m. s.ięſtruma. Sed ſtruma eſt
tumoꝛ in pectoꝛe. Gibbus in poſterioꝛi·

ſcilʒz ĩ doꝛſo. Hñ Juuenalis. SBStrumoſuʒ

atq; vtero ꝑiter gibboq; tumentẽ. Inde
gibboſus. ſa. ſü. q habet gibbu ſicut ſtru⸗
moſus·q habet ſtrumꝗ.⁊ cõꝑat᷑. Iñ gib/
boſe.ſius.ſime.adua hęc gibboſitas.tatis

Itẽ a gibbus h gibber huiꝰ gibberi · qui
habet gibbũ · vel potius ipſe tumoꝛ.ſcilicʒ
idẽ qð gibbus Iñ gibberoſus.ſa. ſũ. qui
habet gibben · qui pluribo tumoꝛibo one/

ratur. Quidã tamẽ ponũt vifferentiã int

gibbus? gibber. Dñ. In doꝛſo gibbus.
in pectoꝛe gibber habetur.
Giganteus.tea.teũ.a gigas vꝛ.. Dñ Mu/
meri.ʒ. De genere giganteo. Et pdupe.
Vnde Ouidius. Jãq; gigantes iniectã
faucibus ętnã.Tranſierunt ?7c.
Gigantimachia. chix.f.p. i. pugna gigan/
