
per cõtrariũ·quia eins tactꝰ nimis ſentit᷑

Pñ Greciſta CTurbat aſiluſ apes miſeris

ſuccurrit aſilũ.

Alymp honia i ↄſontia ab aꝛ ſymphoiꝛi.

Aſyntheton eſt quędã figura.⁊ fit ſm Pa⸗
piam quãdo vna oꝛo diuidit᷑ in duas.
Aſinus.m.s.dẽ quaſi aſidusa ſedendo:qꝛ
hoĩes anteq; haberent equosaſinis inli/

debant · vel dꝛ ab a⁊ ſenos ſenſus:quaſi ſi
ne ſenſu·quia bꝛutũ⁊ ſtolidũ aĩal eſt. Di/

citur etiam aſinus:quaſi alta ſinens. ſᷣ tũc
cetymologia nõ compoſitio. Iñ aſellus
i.paruus aſinus. Inde aſina ⁊ aſella. In

aſininus.a. i.i. de aſino exiſtẽs. Iñ aſina⸗
rius a.ũ.quod pertinet ad aſinu: vt mola

aſinaria quam trabit aſinus ad molendũ

Et hbic aſinarius qui oucit vel paſcit aſi/

nos. Et aſina fac otm? ablatiuũ plurales
in abus ad differentiã ſui maſ.qð facitin
is.Camẽ inuenit᷑ in is. ODñ.i.Reg.. Et

de aſinis quas perdidiſti nudiuſterti? ne

ſollicitus ſisq; iuentę ſunt. Et ſcias ꝙ vt
Dicit Baſilius in hexamerõ/omelia octa/

ua. Intelligit aſinus ⁊ hoĩis cõſuetus vo/

cemnouit iter quod ſepiꝰambnlanitad
audiendu ita vehement acutus.vt nullus
ei de terreſtribo comparari poſſit.

Aſmodeus.pe.p.eſt nomẽ vęmonis.Dñ
CTobigʒꝰ Peęmon noie aſmode occide/

rat eos.

Aſopus nomen eſt fluuij. Bñ. Alopüre/
trahbas europam ſiue piropũ.Et piropꝰ

nomen eſt gemę =W
Aſparagus herba Aegann fruter eſt
aſper ſpinoſus. Eſt etiã quidã piſciculꝰ

paruus ſed optimi ſapoꝛis.Et etiã boletꝰ

vocat᷑ aſparagus.Et vt Papias vicit:

Aſparagi ĩcibv ſumpti ſtomacho pſunt
calidi ſuntĩ aqua cocti oẽs veſicę cauſas

curant? calculos franguüt.
Aſper.a.ũ.i.Ourus/acerbo.truculentus.

Aſpergo.ginis.ſ.t.i.aſperſio.vel eſtnomen

cuiuſdam auis marinę· vel eſt veſtis fę⸗

minaꝑ. wl veſtimẽtoꝝ ſuperfluitas quod

etiam ſiring o. J
Aſpis.is.ſ.t.dicitur genus ſerpentis·Et
eſt illius nature· oum enim incantatura

int⸗
Uiciat
etc
coaſt
s De
dns
nin
vo
get
gpse
win
ige.
Pen
pron
Wamc
TMe
abal
ſubie
ukoi⸗

uult,

ſeaſiu
liensv
Tron
Gifun
Mern
tennes⸗
enbe⸗
ngtec
Müd
ſceunt
ſtmni
leſt
ſcht
W
von
qul
Mu
ſcan
een
debe
Tiine
zuugal
liaſ
naaſu
holbera
ſorig
Duues.
isfza
ſicun
1 Tat
Ndin
ale⸗

l

eretab

allma
conſia⸗
guäger
ln ncs
Ns ſenne⸗
Wmlen

motvu⸗
n Pe
dugs,
lo
insinih⸗
aſiſi
Di⸗

Nenh

Niaſclu
lla z
Niaſinn,
nmola
olendi
gſotal⸗
plumgles
dſrotn

tnulus

0ce⸗

pi

np“

ter eſt
ſacn⸗
iwles
8 dlat:
vpun
i

nuis
n

liok/
go

tur⸗

vĩinatoꝛibus.tũc vnã aurẽ ponit? trudit
in terram.aliam obſtruit cum cauda:ne
audiat voces incantantiũ vt illeſa ꝑma/
neat. Et ideo incãtatquia veneno extra/
cto· aſpis eſt medicinalis? pꝛęcioſi valo/
ris. De hac dicit ꝓpheta: Sic aſpidis ſur/
oę obturantis aures ſuas ne audiat vo

cem incantantis. Et ſm Iſidoꝝ: lſpisẽ

vocata.ꝙ moꝛſu venena immittat⁊ ſpar/

gat. Hyos eni gręe venenũ vicũt zinde

aſpisquaſi aſpergens hyos.i.venenum·
eo ꝙ; moꝛſu venenato interimat⁊ coꝛ.pe.

in gtõ. Itẽ aſpis dꝛ etiam ſcutũ militare.

Inde aſpidula.i.parua aſpis.
AVſpꝛiolus eſt aial quoddã.wł.ein eichoꝛn
Vlſſa aſſeę.f.p.dicitur lignum dolatũ ⁊ latũ.
Vſſecula vel aſſeda ꝑ ſyncopaʒ.ↄ.p.vicit᷑
ab aſſequendo.⁊ ẽ humilis perſona alteri

ſubiecta.vel idẽ ẽqð domeſtic familiar·

ul oꝛ ab aſſideo ·qð in vna ſignificatione
valet intantũ ſicut intendo:q; ſeruꝰ debet
eſſe aſſiduus iuxta oñm ſuũ.⁊ ſic dicit᷑ ſer

niens vel comes qui ſequit aliũ. Onde in
Auroꝛa. ARurſus vt i pmis vir ludq⁊ aſſe/

cla fumi. ”lſtiterant dño zc.

Aſier aſſeris.m.t.ſigt illas lõgas partes

tenues ꝗqᷓ oiuidũt᷑⁊ abſcindut᷑ a trücis vᷣł
ein bꝛet. Et dicit᷑ ab aſſe. quia aſſeres ſoli

in tectis conunt⁊ nõ cõiũctim. lſſem eni

vnũ dicimꝰ.Del dicunt᷑ aſſeres:quia aſ⸗

ſideant parietibo trabibo. vel q; vnus

alteri ĩ parieti inſerit. Oñ Ecq. 292 Me⸗/
lioꝛ eſt victus pauperis ſub tegmie aſſeꝝ

c,e epulęſplendidę ⁊c. H
Aſſeſſoꝛ oꝛ quaſi aſſidens iudici in cogni/
tione cauſaꝝſuũ pꝛębens conſiliũ iudici
qui alio nole dicit᷑ officialis iudicis ⁊ cõ/

„ „

ſiliarius.

Aſſidela.Fp.pe.pꝛoeſt menſa iuxta quam

ſedemus.

Aſſidei ſunt iudei qui diuino cultui ſemp

inſidebant.

Alſſiduus.a.ii.i.ſtudioſusſollicitus. conti⸗
nuus. alicui rei intentus.⁊ oꝛ ab aſſideo.

Itẽ aſſiduꝰ.i.diues⁊ ponderoſusĩ pecu/

nia ſic vꝛ ab as aſſis ⁊ do.q; diues ples

habet aſſes.i. obolos. Vñ Naamã in hi⸗
ſtoꝛia legit᷑ fuiſſe vir diues ⁊ aſſiduꝰ.Vñ

Diues⁊ intent notat aſſiduus ſub eode.
As facit aſſiduũ aſſidet aſſiduuſq;. Etia,z
aſſiduus dꝛ qui expenſis ęrarij pꝛęerat.?
ſic oꝛ ab aſſe.⁊ dando.nõ q; multũ grat

det diuesſed coactus plus dat q; pauꝑ
in collectis facienlis.

Aſſimetra..p.dicit᷑nomen generale oĩuʒ
manſoꝝ adiacẽtiũ villę vel ciuitati ab al⸗
ſideo. es metros:menſura. ..
Aſſiſteriũ.n.s.ẽlocus vel domꝰ monialiũ.
ſicut monaſteriũ monachoꝛũun.
Aſſiſtria.f.p.monialis ibi aſſiſtens.

Aſſiſtrix vel aſtitrix ab aſſiſtendo videtur

Dici.⁊ dicit᷑ quęſiſtit iuxta ſeruitiũ uł cir/
ciſiſtit. Hnde Baß. 9? Ba mihi oſe ſe⸗
diũ tuaꝑ aſſiſtricem ſapientiã. Et eſt ꝓ/
ducẽda hęc ſyllaba ſtri ᷑m Huguitionẽ.
Dicũt tamẽ quidã ꝙ hęc littera coꝛrupta
ſit· ⁊ debet dici aſtitricem nõ aſſiſtricem
Nam ſiſto quando eſt tranſitiuũ accipit
pꝛeęteritũ mutuo a ſtatuo.⁊ facit ſtatui· et
in compoſitione aſſiſto aſtitui aſtitutũ: a
quo deſcenderet aſtitutrix quando vo ẽ
neutrũ accipit ꝑteritũ mutuo a ſto ſtas.⁊
facit ſteti.⁊ in compoſitione aſſiſto aſtiti
aſtitu.⁊ ab hoc regulanit᷑ deſcenderet aſti
trix.me.coꝛ. et non aſſiſtrix:quia nihil eſt
nec ab aliquo verbo poteſt foꝛmari. DPñ.
Siſto fadt ſtatui ſi tranſeat atq; ſtatutũ
Si fuerit neutꝝ dicito ſiſto ſteti.
Aſſocius.m.s.i.conſociꝰ.cõſoꝛs.cõſodalis
contribulis confeduſtus, ⁊ dicitur ab ad
7 ſocus. H
Aſſolatus.a.ũ.i.ad ſolum deductus.vel ad
ſolitudinẽ redact.vel de ſolio depoſitus.
AVſſula.ſ.p.pe.coꝛ.dĩ id quod cadit ð ligno
quando dolat.⁊ vꝛ ab aſſa aſſe. H

Aſſultus.us.ui.impetus aſſũptus ſaltu.

Aſſumentũ.n.s.eſt illa pars quę de alique
accipit᷑ vel aſſumitur ad aliquid faciendũ
vel reparandum. nñ Marci.2²2 Memo
aſſumentũ panni rudis aſſuit veſtimẽto
weteri.quaſi diceret:Nemo ſapiẽs cõiũ/
git panno veteri partem noui pãni qua
aſſupſit de aliquo nouo pianno.

Aſſur aſſuris fuit ſiliꝰ Sema quo dicta

aſſuria. Inde aſſurius.a.ũ.i.aſſur. Pnde
in ANuroꝛa. Sicut rex aſſur malus extitit
⁊ tamen idem.
AVſſus.a.ij.d⁊ꝛ q̃ſi arſus:ab ardeo. Iñ aſſat
a. i. 1 B aſſatura. re. Dñ. 2. Reg 6e ſſa⸗
turã bubulę carnis vnam.i.fruſtuʒ bbuis
aſſatum.
Aſtarten eſt idolũ ſidonioz.
Aſtericus vel aſteriſcus.m.s.i.ĩoꝛma aſtri.
⁊c̃ gdã nota quęin libꝛis aponitquę de

his omiſſa ſunt vt eluceſcant per eam no/

tam quę deeſſe vidẽtur. ⁊ oicitur ab aſter
quod eſt ſtella.qua vſus eſt Oꝛigenes in
tranſlatione biblię. Circa qð notandũ q;

trãſlatoꝛes ⁊ ĩterpꝛetes bibli?ę miti fuerũt
ſicut vicit magiſter in hiſtoꝛijs: quia an⸗
te incarnationẽ oñi annis. 34i. tẽpoꝛib⸗
Ptolemeęi philadelphi regis ęgypti: ſe⸗
ptuaginta interpꝛetes floꝛuerunt.qui le⸗

ges ꝓphetas hoc modo tranſtulerunt:

Ptolem? ſtudioſus⁊ libꝛoꝝ cupidper/
cipiens apud iudęos legem eſſe oꝛe dei
gditam digito illiꝰ ſcriptã miſſis epłlis
Zmuneribo rogauit Eleaarũ pontiſicem
iudęoꝝ vt ſibi viros ſenioꝛes hebꝛaicę et
gręę linguę peritosqui interptari ⁊ trãſ-
ferre valeret. oirigeret. Eteni ſua deſide⸗
ria eſſent eam in gręco tranſſatã habere
arciuis regalibo intereſſe. Eleaxarus auͦt
annuẽs eius petitioni:de vnaquaq; tribu
ſex legiferos vel legiferentes deſtinauit:
Zi ſunt ſeptuaginta ouo interpꝛetes· qͥᷣ
licz ſeptuaginta ouo fuerunt moꝛe ſacę
ſcripturę: tamẽ coĩter dꝛ ſeptuaginta· q;
ſi duo ſuperſunthoc eſt modicuʒ reſpectu

ſeptuaginta: Mui venientes ad regẽ pen
tateucu ꝓphetas tranſferentes coꝛaʒ re/

ge diſputauerũt de vno deo colendo. ⁊
ꝙ nulla ceatura eſſet deus: Iñ ẽ ꝙ vbi⸗
cunq; occurrebat eis in trãfferẽdo de tri⸗
nitate · vel ſub ſilẽtio Rteribãt vel enigma
te tranſtulerũtne tres deos colendos tra
Didiſſe viderent᷑ Similit de incarnatiõe
verbi facientes. DHñ trãſſatio ſeptuagiĩta
duũ·quãdo q; eſt ſuperflua·quadoq; di/

minuta. Ooſt incarnationẽ aũt oñi paſ/

ſionem annis centũ.24. π quila quidam
iudeęus ad fides cõuerſus. ſed poſtea ĩ hę⸗
reſim lapſus.pmus interpꝛes fecit aliam
tranſlationẽ de hebꝛaico in gręcuʒ tẽpoꝛe
Hadriani imperator. Peinde poſt ãnos
Sʒ. ¶ heodotion fecit tertiã trãſlationem
ſub Comodo. SBeinde poſt ãnos trigin/
ta Symmachus interps claruit ſub Be⸗
uero. Beinde poſt annos octo ĩuenta eſt
quędã tranſſatio hieroſolymis·cuius au⸗
toꝛ ignoꝛat᷑quę dicta eſt vulgata tranſſa
tio vel quinta ęditio. Peinde poſi annos
i. tempoꝛe ATlexandri ſuperuenit DMꝛige⸗
nes videns iſtas trãſſatiões imperfectas:

incepit coꝛrigere traãſlationẽ̃.72. interpᷣtũ

per poſterioꝛes iam victas tranſlationes

vel ᷣm aliquos ſolũ tranſſationẽ CTheo/⸗
dotiõis coꝛrexit.⁊ miſcuit · ſcilʒ ſupplẽs di/

minuta: reſecans ſuperflua Obicũq; igit᷑
ad tranſlationẽ. 2. interpᷣtũ aliquid ad/
didit ex tranſlationibo ſequentiboulubi
addidit quę deerantibi ponebat aſtericũ

Vl aſteriſci.i. ſtellam vel foꝛma aſtri.· prr

quod innuit ꝙ ꝑ additionẽ illã eluceſce/
bant quę pꝛius deerant.Et dicit᷑ aſteric
ab aſter icon quod eſtimago vel ſignũ·

pducit pꝑe.q; apud gr cos icon ſcibitur
ꝑ ei diphthongõ.⁊ dicit᷑ aſteric ſm mo/

dernos vel aſteriſcus ſᷣm antiquos.⁊ tũc

vꝛ ab aſtr.i. ſtella⁊ icon. Hbi vo erat ſu/

ꝑfluu ponebat obelu. Obelos en gree vꝛ
ſagitta latine vel veru ſignãs ꝑ hoc ꝙ lr̃a

ibi ſuꝑflua erat. Peide ipſe Oꝛigenes fe/

cit aliam tranſſationẽ per ſe plenam ſine
bis ſignis. Mi oẽs traſtulerũt de hebꝛai/
co in gręcũ. Peinde quidã volentes ha/

bere oẽs iſtas tranſlationes ſił·ſcribebãt

libꝛos:ſic eos oꝛdinãtes:q ĩ medio cuiuſ-
libet folij ponebãt ſex colunas:a ſũmo de/
oꝛſum deſcendentesponentes ĩ pᷣma:.ver/
ba tranſlationis pmęin ſecunda ſecundę
⁊ſic de alijs.Et iſti libꝛi dicti ſũt hexapla

ab hexa grece qð eſt ſex latine/quaſi ſexcu
pla. vel vicit᷑ hexapla quaſi liber habens

ſex tranſlationes rectas vel rectiſicatas.
Quidã tamẽ hexapla exponũt ſimplite:
pꝛo exemplaria. Et his tempoꝛibo multi
vtriuſq; linguę ſcioli fecerũt alias trãſla⸗/

tiones de pꝛędictis gręcis tranſlationibo

in latinũ: Mouiſſime ſuperueniẽs beatus
Hieronymus ·peritus in tribo linguis he/
bꝛaica gręca⁊ latina · pmo coꝛrexit trãſla/

tioneʒ. 72. interpꝛetũ in latino cum aſte/

ricis obelis: poſtea vvo trãſtulit imedia/
te bibliã de hebꝛeo in latinũ ſine aſtericis
7 obelis. Et hac tranſlatione nunc vbiqʒ
vtit᷑ tota romana ecclia.licet non in oĩb⸗

libꝛis. Et ipſius tranſlatio merito cęteris

antefert.quia eſt verboꝝ tenacioꝛ? ꝑſpi/

cuitate ſententię clarioꝛ. Et tranſſlatio pꝛi/

ma ſalʒ. 72. ĩterpꝛetũ · facta eſt in alexan/

oꝛia ciuitate · quę metropolis eſt ęgypti.

Alię autem tranſlationes ĩ diuerſis par/

tibus mundi vbi tunc magiſtri polluerüut
Nota ꝙ vbicunq; iu libꝛis veteris teſta

menti mẽdoſitas reperit᷑recurrẽdũ eſt ad
volumia hebꝛęoꝝ:quia vetus teſtamẽtuʒ
pꝛimo ĩlingua hebꝛęa ſaiptũ eſt. Bi vᷣo
in libꝛis noui teſtamenti:recurrenduʒ eſt

ad voluĩa grecoꝝ:quia nouũ teſtamentũ

pꝛimo in lingua gręa ſcrniptuʒ eſt pꝛeter
euãgeliũ WWttei⸗ epiſtolas Pauli ad

Aſterites eſt gẽma candida induſam lucẽ

cõtinẽs ſicut ſtellã intus ambulatẽ vnde
Dicta eſt.

Mnos⸗
rutp
o

Ylums

Mereus
daſte
ro
Eentiol
logu⸗
gent.
olebt
taſt
Proog
ſpona
dpr
onen
lEti
panin
quth
luqun
Ugnen

ſceng
ſronon

gre
Rrür
Pban
Aunone
ſponle
W
U
exo
dick
num
buun
Tg
keglact
Wmoo
znni
umn
must
eo;
llade
lbet
noll
aal
Mhes
ſi

Aigi
nbin
fnmo,
nsri⸗
ocruſ
gwer,
wegſn
enese⸗
an ſie
ebrai⸗
tes ha⸗
mhbit
an⸗
ſomode⸗
dn
Eſeuns,
hnpl
lra
habens
naaus.
inplue:
pmulti
tia⸗
tomby
erds
gsde⸗
ttilu
maſte
i
ſinas
ybic;
in
oens
rppe
o

Aru

autoꝛes cõſundunt᷑ Item aſtrũ quãdo

Aſty grece· oꝛ vrbs vel cuuittas

Aſtiſmos.i.antiſmos.vide.85.

Aſtręa.f.p.pe p.i.iuſtitia:ab aſtrũquia de
cęlo deſcendit. DHũ Ouidius in p̊ metha.
Pltima cęleſtũ terras aſtręa relinqt.
Aſtereus.a.umpe.pꝛo.dẽ res quę pertinet
ad aſtrum. l
Aſtirion gẽma eſt c yſtallo ꝓpinqua.ĩ cuiꝰ
centro lucet ſtella fulgoꝛe lunę plenę.⁊ oꝛ
ſic:quia aſtris poſtpoſita fulgoꝛem rapit
AVſtrolabiũ.n.s.quoddã inſtrumẽtũ ipſiꝰ
artis aſtronomię.
ologus dicit᷑ inſpectoꝛ et menſuratoꝛ
aſtroꝝ.⁊ dꝛ ab aſtrũ⁊ logus.q̃ſi loquens
de aſtris ⁊ augurãs. Inde aſtrolo gia ꝗ/
Daʒ ars aſtronomię. Inde aſtrologic.a.
u. Et ſcias ꝙ aſtrologia partim ẽ naturał

Partim ſuperſtitioſa. Maturalis dũ exe/

quit᷑ ſolis⁊ lunę curſus vel ſtellarũ certas
tempoꝝꝑꝝ ſtationes. Superſtitioſa vo eſt
illa quã mathematici ſequũt᷑qui in ſtellis

augurant᷑ quibus etiã vuodeciʒ ſigna ꝑ

ſingula aĩę vel coꝛpoꝛis mẽbꝛa diſponunt.
ſiderũq; curſu natiuitates hoiuʒ ⁊ moꝛes
ꝛedicare noſcint.
ſtronomus.m.s.dẽ qui docet legẽ vel re/

gulã de aſtris · vel qui noĩat eaa dicit᷑ ab
aſtrùz nomos qð eſt lex. vel noꝛma.i.re/

gula.vel onoma.i.nomẽ. Iñ aſtronomia

ipſa ars. Inde aſtronomic.a. m Mu/
guitioneʒ. Oapias vicit:Iſtronomia.i.

aſtroꝝ lex.quę curſus ſideꝝ docet. Evna
de ſeptẽ artibo liberalio.

AEſtroſia ułatrophia.fſ.p.ẽ tenuitas coꝛpis

ex cauſis latẽtibo ⁊ paulati cõualeſcẽtibo

Dicta ſic ab imutatione coꝛpor: Nã grececi

nutrimenti ceſſationẽ aſtroſiam vel atro/
phiam vocant.
Aſtroſus.a.ii.i.:lunaticus.quaſi malo ſide/
re vel aſtro natus.

Aſtruco.onis.i.dextrariꝰab aſtur p gente

qꝛ apud illã gentẽ hmõi eqͥ abundãt.Eſt
etiam idẽ quod acapiter.
Aſtrũ.n.S.i.ſtella:x di ab Ilſtro phᷣo.qui
pmus tractauit de aſtris · vel ab aſter qð
gręce ꝛ ſtella. Inde hic⁊ hęc aſtralis: H
le.i.ad aſtrũ pertinẽs. Et ſcias ꝙ ſtella oꝛ
quęlibet ſingularis Gidus plurium ſtel⸗
larũ collectio.¶ſtrũ grandis ſtella.vt ſol

—

luna⁊ alij planetę.Heęc tamẽ noĩa nd
oq;

Pnit ꝓ celo· non ꝗy idem ſignificet · ſed q;
aſtra ſient partem ciil.

Aſtula. f.p.vẽ illud qdð cadit de ligno qũ
dolat.? dĩ a tollendo. Oñ quida volunt
Dici aſciã ab aſtuł.q; eas a ligno eximit.
Aſtur. m.t. eſt quidaʒ populus hiſpanię qͥ
iuxta fluuiũ qͥ vꝛ ſtura habitat. Iñ aſtu⸗
ria.ſ.p.regio nł ciuitas eoꝑ. Inde aſturi⸗/
enſis ⁊ aſturienſe. Iteʒ aſtur.m. t. dẽ quę⸗
Dam auis quęapud illã gentẽ abundat.
7 dꝛ ab aſtur p gente. ul oꝛ ab aue ⁊ ſter/
no.q; ſternit aues:ꝗᷓ etiã vꝛ aſturcoułac/

piter. Papias vo dic: lſturco accipi/

ter maioꝛ.Oñ Aſtruco quadrupesaſtur/
co dicit᷑ allaes.
Aſtus.us,.ui.calliditasdoloſitas.frausfal
lacia.⁊ ſumit᷑ in malo. Inde aſtutia.ſ.p.i.
ingenioſitas. doloſitascautela.induſtria
calliditas⸗ ꝓpꝛie oꝛ ð malo. Inuenit᷑ etii⸗
aſtu indeclinabile neu.ge,p eodẽ. Dnde
Aſtu vincit hõ cũcta creata ſolo.
ſi.i. callidus. oẽ ab aſtt.

ꝓłtacus.pe.coꝛ.maioꝛ eſt bꝛuco.Et vt dicit
glo. Joelpᷣ. Eruca wermis ẽ qui in oleri/
bus maxime inuenit. Bꝛuc vo fetus lo/
cuſtę anteq; habeat alas. Deinde cũ paꝝꝑ
incipit volare oꝛ atelabo. Cũ vo pleniter
volat dꝛ locuſta. Et ẽ bꝛucus multo gra/
uioꝛ qᷓ; locuſta vel atelabo.q; iacẽs ĩ vno
loco radiatus comedit fructus. IRtacis
autẽ dicit᷑ quaſi ategus.i.ſine tega·eo ꝙ;
mnihil habeat quo inuolutus tegat᷑. Pa/
ias aũt dicit Atacus auis ignota.
ktauus pater aui:vide. S. abauus.
Atelabus vide.S.in atacĩs.
Jre o Wiiiger.
Etalanta eſt quędã virgo ꝓpter velocita/

„

tem. 7 oĩ ab atas.i.leuitas.⁊ lentos plenũ

quaſi plena leuitate
Atlas.lant.fuit frater ꝛomethei rex afri/

cæęoptimus aſtrologus.vñ vict᷑ ẽ cęlum

ſuſtinuiſſe. Et a noĩe eius victus ẽ mons
africę atlas.qui ꝓpter ſuã altitudinẽ vict
eſt celuʒ ſuſitinuiſſe. Inde atlanteus.a/ũ/⁊

Athalia interpᷣtat᷑tempꝰ oñi: fuit regina

„

in iſrael.
Athanaſia.i.imoꝛtalis. ”
Athanatos.i.imoꝛtalis.ab a qð eſt ſine.⁊⸗
tchanatos moꝛtale. Inde athanatus. a. ũ.
i.immoꝛtalis. DMB

*.

Athene.aꝑ.quędã ciuitas ĩ gręciaab atha/
natos.i.imoꝛtalis ꝓpter ſtudiũ ſapientię
q imoꝛtalis eſt · ꝗ olim ibi viguit.

Atbenienſis.9.t.⁊ hoc ſe.nomẽ eſt patrin.

. „

bm foꝛmationis analogiã deberet dicia

attenenſis .b cauſa euphoni? habet. i. ante
Altheſis nomen fluuiij.
Athleta.pe.pꝛo.ↄ.p.i.luctatoꝛpugnatoꝛ·
miles ·ſoꝛtis:oiat᷑ ſic quaſi ad lętu foꝛtis
Atomia grece · debilitas ſtomachi latine.
AVtomus.f.s.dicit᷑ coꝛpus indiuiſibile pꝛo
pter ſui paruitatem. q;uis ſoꝛte nullum
coꝛpus ſit quod viuiſionem recipere non
poſſit. ⁊ vicit᷑ ab a quod eſt ſine.⁊ tomus

ſectionem ſenſui ſubiacentẽ.
IAtnepos filius abnepot· vide. s. in abauꝰ.
Atoꝛnati vicũt᷑ pcuratoꝛes apud acta cõ/
ſtituti. in. c. vnico. de ſta.mona.li.6e in. S.

ꝛro.
Atramen. n. Simigedo. Iñ hoc atramen⸗

tum.ti.i.incauſtum·q; nigrũ facit liqͥrem
in quo ponlit
AAtramẽétar
maciũ. Oñ Exech. 9? Et atramentariuz

ſcriptoꝛs ad renes eius. Inde atramen-

tarioluũ.li.diminutiuũ.

Atrienſis. m.t.i.ianitoꝛ oſtiari· exduſari

patiginariusianuarius
Atrioluũ.n. S..i. paruũ atriũ.
Atriplices herbę humidam ⁊ frigidã vir/
tutem bñt· in cibo ſũpte ventrẽ viſſoluũt.
Atriu. n. s. vꝛ magna domus ampla ⁊ ſpa/
cioſa. eſt ipſoꝝ nobiliũ.⁊ dẽ atriũ quia
ei addunt᷑ tres poꝛticus extrinſec. vel ab

ater dicit᷑ ꝓpter caligines ignis quę olim
ſolebat eſſe in atrio. Oñ in paſſione chꝛi⸗
ſti: Et petrꝰ ſtans in atrio calefaciebat ſe
ad ignem. Item atria dicuut᷑ aulęcimite/
ria vel loca ſancta · ab attero.is:qꝛ pedibꝰ
ambulantiũ atterũt. Oñ. Atria dic aulas
eadẽ cimiteria vicas. Et loca ſanctoꝛũ ti⸗

bi ſit caput ⁊ atru.
Aeriari ſut bui ſiue cuſtodes atrij.
trox. o.t. i. efferus crudelis. Iñ atrocitas
iaaſperitas- crudelitas. =

Attabernalis.p.t.i.ſocius.⁊ ꝓpꝛie ĩ taberna

leccatoꝛ q; valde frequẽtat tabernã.
Attamen inis.n.S.i.ſetaciũ.

Atteſtationes ſunt dicta teſtiũ·xelt io⸗

nia oꝛdine iur in ſciptis redacaa.
Attrituseſt afflictus columpt. exhauſt
iubecillis.vel feſſus.

Attolitus media bꝛeuis eſt eleuat vel qſi

quodam pauoꝛe cõcuſſus.

iñ. n. S.i. ſcriptoꝛiũ pluteũpul⸗

Attonitus. a. . pe. coꝛ. i. tonitruo ſtupefac/

tus territus · cõfuſus/ perturbatus.

A ante B

Auarus dẽ qui inoꝛdinate cupit res tem/

poꝛales:dꝛ auarus quaſi auens.i.cipiẽs
aurũ.vel quaſi varas habens man.i.cur/
uas. Et auarus ꝓpꝛie vꝛ qui non ſatiatur·
ſed cupidus qui aliena deſiderat. Inde
auaritia.i.cupiditas. d ab aueo aues.i.

cupio·quia auari ſemꝑ ſunt cupidi. Etiã

gauaritia eſt reꝝ tempoꝛaliũ ĩſaciabilis cu/

rnr ẽvnũ ð ſeptẽ peccatjmoꝛtalibo

uceps. 9.t. oẽ aues capiensab auis?ẽ c⸗

pio vel capiens.
Tlucipiũ dicit᷑locus aptus ad capienduʒ

riũ ad hoc pꝛęparatũ.

Aluctio.t.i.augmentatio · oĩ etiam auctio
mercatio. Inde auctionarius.a. ũ.i. mer/

catoꝛ qui res ſuas auget.⁊ ꝓpꝛie dicit ille
qui hic vel illicres paruas ⁊ veteres ⁊ tri
tas⁊ ruptas emit vt poſtea charius ven/

dat. Item auctionatoꝛ quãdoq; accipir

pꝛo imperatoꝛe.

„

Auctoꝛ. oꝛis.m.ti.augmẽtatoꝛ. vux.⁊ ve/
nita verbo augeo auges. debet ſaibi H

u ct· vide. S. in actoꝛ.
Auctoꝛiũ n.s.dẽ illud quod addit᷑ rei mẽ/
ſurate c vendit᷑.Et eſt etiã cibo q menſe

vacuatę ſuperaddit᷑.

Tuctrix.Ft.i.augmentatrix.

AKCucupabilis.O.t hoc le.i.res quęeſt ap/
ta ad capiendunm.

Aucupin.n.s.i.foꝛtuniũ ⁊ bonꝰ euẽtus· Pĩ

etiam officiũ capiendi aues.

Audax.o.t.d qui aggredit aggredienda

⁊fugit non aggredienda. Inde audacia

Et differũt audax temeranaudacia
temeritasq; andaxnõ timet temeranus

non cogitat periculũ. Itẽ audacia fit poſt

cõſiliũ:temeritas ſine cõſilio. Iteʒ audax

ponit᷑ quandoq; ꝓ arrogante
Audientia licqʒ etiã alit᷑ capiat᷑· tamẽ mag
ꝓpꝛie dĩ eẽ facultas ⁊ poteſtas loquendi
coꝛã ſuperioꝛe alicui ↄceſſa ꝓut dicimus:
data eſt illi audientia· vel denegata eſt ei
coĩs audientig.
Auditoꝛiũ.n.s.dẽ locus vbi cõſilia m̃ſa
audiunt᷑vel foꝛum cauſaꝝ·vel loc' ĩ quo
viuerſę cauſę audiunt tractant·
Tuditoꝛ in curia papę vocat᷑ qͥ vice iudid
alicuius cauſam vel cauſas auditĩ de.au⸗
Ditoꝛ. de reſcrip.

aues. vel rete vel virga viſcata. vel tugu⸗

Lotare
ulpt
Genunß
dtoꝛd
zmaͤt
Utera⸗
Auelan
inſe
danta
ſluenn
vlbub
uenns
ſſers⸗
ſtſi
Uiern
Uugren
Aogn.
1 di
toꝛes
gugun
Rugn
urne⸗
cdiain
digen
auſnp
manmo⸗
gſn
wenan
Gſtus
Uutater
ſto
ge
ſomand
Nonis
W
par⸗
rese
iul
lc
wolan
gols⸗
1lncc
Wlnat
ſüdin
leſt
eniaue
groeil

ung.
la⸗
ul
pt
lüne

dten⸗
Nan⸗
nlatudr
1, Sd
wanez
. Eri
blisan

tap⸗

Nüni
uuluu

Auder

₰ℳ

Auditoꝛ camerę papę dr qui audit nego/
da ſuꝑ theſauro papę.⁊ ſuꝑ his ꝗq ad ca/
meram papę pertinent.
AKuditoꝛ cõtradictoꝛiaꝝ dẽ in curia papę

q̃ audit inpetrãtes reicripta ad lites.vel

aliter ad ius cõe pertinentes gras.
Auellana.nę.tã p arboꝛe q; ꝓ fructu ponit
in fę.ge vꝛ ab auellano monte vbi abũ/
vant auellnae.
Nuena.f.p.genus herbęeo ꝙ; auide ſurgat
wꝑl haber. Inde auenula.i.parua auena.
uernus.m.s. dꝛ locus vbi eſt deſceſus ad

inferos.⁊ ponit᷑ ſępꝑe ꝓ inferno.⁊ dẽ ab a

qð eſt ſine vernos qs eſt delectatio· q;
in inferno nulla eſt delectatio.
Rugmentũ.n.sS.i.amplificamentũ.
Angur. 9.t.q vl quę in garritu auiũ oinat
7 dr ab auis ⁊ garrio.q antiqtus diuina
toꝛes ꝑ garritũ auiũ futura ꝑdicebãt. Iñ
auguriũtalis dinatio.
Auguſtea.ſ.p.i.charta quę ab ðługuſto.i.
ipatoꝛe mittebat᷑ ułquoddãa genꝰ charte
lic victũ in honoꝛe illius:Sicut auguſteũ
di gen marmoꝛis in ęgypto tẽpoꝛe vlu/
guſti p̊ inuentũ · Sicut enã tiberiũ genus
marmoꝛis tempoꝛe Ciberi inuentůu.
Ruguſius.m.s.e ꝓpꝛin nomẽe cęſarꝭ Quili⸗

bet eti roman unperatoꝛ poteſt vici au-

guſtusab augendo imperiũ.DOñ in nati/
uitate dñi legit᷑ Exijt edictũ a cęſare Ru/
guſto. Etiam antonomaſice Octauianus
dictus eſt auguſtꝰ.q; ſuꝑ oẽs alios auxit

romanũuũ umperiu. Et ab illo vict' eſt q di

menſis auguſtus:q; in eo mẽſe natus e.uł
q; obtinuit victoꝛiã de IRntonio⁊ Cleo/
patra · vel iõ ab augeo ges:qꝛ ĩiſto mẽſe

res augent᷑ ⁊ ceſcũt.Enq; vo adiectiue

dedlinat᷑ auguſtus.a.i.i.nobilisilluſtris
inſignis.clarꝰ.exgrexſegregariꝰ celticꝰ.
heroicus. Et ẽ cõpoſitũ ab aue? guſto. as.
q; ſolis nobilibo licebat oli guſtare aues.
⁊ tunc cõparat᷑. Cum vo declinat ꝑ q̃rtã
dedinatione hic auguſtus.us.ui.eſt gdã
ſxes viuinatiõis quę fiebat ĩ guſtu auiũ.
⁊ eſt cõpoſitũ ab aue ⁊ guſtu. Solebant
eni auẽ ſpargere gallinis ⁊ in guſtu ⁊ ca/
ptõe illi eſtę ſaꝑe auguriũ:qð oꝛ auguſtꝰ
Auia.f.p.ẽ mater patris vel matris.
Muiaria.ſeceta loca⁊ a via remotaaut tm̃
auido adibilia.
Auicula.f.p.diminutiuũ.i.parua auis.
Auiculanius.m.s.qͥ capit aues. Itẽ auicu/
laria plis numeri.n.S.dicunt loca ſecreta
ſiluaꝝ ſolis auibo adibilia.

Auidus.a.i.i.multũ cupidus.⁊ ſm qͥſda,
dꝛ ab habendo·qꝛ ſemꝑ habere deſiderat

S auidulus.a.i.i.aliquãtulũ auidus.

uigerulus.m.s. vel auigerula.f.p.oꝛ qui
vl quę gerit aues ad vendendu.
Luimnũ.n.S.pe. pꝛo.quaſi extra vinũ.i.aqua
mixtum.
Muis.ft.eſt nomẽ generale ad oĩia volati -
lia pennata.⁊ dꝛ ab a ⁊ via:/quaſi ſine via:
q; certã viam nõ habetſed ꝑ auia quęq;
diſcurnit· Doti tñ videt᷑ etymologia qᷓ;
ↄpoſitio. Ciã vꝛ ab aueo.ues.i.cupio·qꝛ
auis cupide ſumit cibũ.
Auius.a.i.i.a via remot. Inuius ⁊ deuiꝰ
idem. Sed tñ ꝓpne vifferutqꝛ deuiũ ꝓp/
pꝛie eſt in ſiluis· Nuin ĩ paruis virgultis.
Inuiũ ĩ paludibo ⁊ aquis.Dñ.DNeuia ſũt
ſiluę·virgultiq; auia.lymphę JInuia · ſepe
tñ h legis impꝛopꝛie.
Rula.ſ.p.i.domꝰ regia ſiue ſpacioſũ habi/
taculũ poꝛtidbo quattuoꝛ cõcluſũ. Iñ hęc
aulula diminutiuũ.i.parua aula. Itẽ au/
la dꝛ qñq; ſcriniũ ĩ quo res pynunt᷑. Etiã
aulę pluralit oicunt᷑ fiſtulę oꝛganoꝛuʒ per
quas elici᷑ melodia. Inde aulidus.a.u.i.
Onlicis inſtar ſoni oꝛgain
Aularis.ↄ.t. hocre auletus.a.ũ/p eodeʒ
ſcllʒ ad aulam pertinens. Z
Aula gręce:cãnula vꝛ vel tibia latine.
Aules.lis.⁊K auledus dꝛ qui cũ cãnis cantat
ſcilʒ tibicen. Et cõponit᷑ choꝛaules lis eſt
qj cñ cannulis cantat in choꝛo.
ARulen.n.S.dꝛ coꝛtina·q; in aula vᷣttali reg
pꝑgamoꝝ pmo fuit inuentũ·vel qꝛ in aulis
extendi ſolet. Item auleus.a.u.i.regalis
Vel res aulę dꝛ ab aula. H
Aulicus.a.na aulanus.a.i.i.palatinusq̃ſi
aulę cuſtos· qꝛ aſſidue ẽ in aula cũ pᷣncipe.
AKuoth.i.villa vel villę. Bñ Numeri.ʒ2
Euos appellauit auoth iair.i.villas iair.

ARura.ſ.p.qnq; idem eſt qð ſplendoꝛ. Pñ

Ber ramos aura refulſit.i.ſplendoꝛ.2
Vntus: vt aura flat.i.vent.ʒ oꝛ aer. Hñ
Cheodolus.Comit equi penas ſe dimit
tit in auras. i.in aera. Dẽ fauoꝛ. vt iſte
ha bet bonꝗ auram ſuę ꝓpmotionis. Onde
ARera ſplẽdoꝛẽ ventu ſił ac fauoꝛẽ Quat/
tuoꝛ hęc aura ſigniſicare ſo0le.
Aurata.f.p.dꝛ piſcis quidã qͥ in capite ha
bet coloꝛẽ ſiſem auro.
Aurea.t.p.vꝛ frenũeo ꝙ circa aures ponat
7 dr ab auris. Picit etiã aureꝰ.a. ũ. adiec/
tiue.i.ð auro.⁊ tũc dꝛ ab auꝑ. Bñ.Turea
frenat equoseſt aurea mobile nomen.

.*

Aureola.fp d ppe illud pᷣmiũ pueniẽſer
operibo pcelletibo q oat ſancis ĩ patria
etna. Et tale pmiñ ẽ eplex.pᷣmũ vꝛ crinale

cõiugati caſte viuẽtes coꝛonãt᷑ q hm

theologos fructus triceſun oꝛ. GSecũduʒ

oꝛ ſertu·quo hoĩes exiſtentes in viduita/

te cõtinentesin ęterna patria coꝛonant⸗

illud vꝛ fruct' ſexageſim. Certiũ oꝛ au/

reola.qua doctoꝛes:martyresa hoies exi-
ſtentes virgines coꝛonabunt᷑.? vĩ fructꝰ
centeſimus.⁊ virginibo caſtis ſpãliter in
eterna patria attribuendꝰ. Oñ Dirgini/
bus cecidit centeſim integritat. Sʒ ſexa/
ginta ſeruant qui ſunt viduati. ¶riginta
ſeruant cõiugati caſte viuẽtes. Et vꝛ ab
aurũ.⁊ olon.i.totũquaſi tota aurea.

Auricalchũ.n. s. quoddã genus metalli ex D

diuerſis metallis cõflatu ·ſic dictũ . q ha/
bet ſilitudinẽ aun ⁊ gris:aurii ſplendoꝛe:

gris in vuritia.⁊ dꝛ ab auꝝ⁊ calchos.i.xs.

vVl ab auꝑ: calchos.i.fex ·q̃ſi fex auri

Auricom.a.ũ dẽ qͥ habet aureos capillos
4

Auricularis.m. s.vel auriculare.n. S.ꝛ mi/
nimus vigitus:q; eo aurẽ purgamus.Et
adiectiue inuenit᷑ vt hic⁊ hęc auricularis
1 hoc re.i.ſecretus:vt auricularis amicus.
vVel auricularis.i.res ad aurem pertinens.
pp eodẽ auricularius.a.ũ.ut auricularius
anulus.vel auricularius qui in aure fert᷑.

vel auriculariꝰ i.ſecretus ↄſiliatoꝛ: Hͥ au/
ricularia.i.ſecreta cõſiliatrixq; ſecreta in

aure ſolent vici.

ARuricularinaſecreto vna pars idedinabi/

lis.i.ſecretariꝰuł oſiliariꝰ. Dñ.2. Reg.25:

Fecitq; eũ ſibi Dauid auricularinaſecre/

to.i.ſecretariumcõſiliariũ.

Auriculatus.a.ñ.i.magnas aures habens

ab auricula ꝛ..
Auricus.a.ũ.i.res pertinens ad auresſicut
dicimꝰ auricos pilos qͥ creſcũt in aure
Aurifaber.m.sS.dꝛ qui operat᷑ in auro.
AKurifex.p.t.dꝛ qui vel ꝗ facit aurũ.

KEuriſicina.f.p.vẽ fabꝛica aurificũ · vel loc

in quo faber excoquit auꝑ.
Auriſodina.f.p.oꝛ locus vbi fodit᷑ aurum
Auriga.m.p.pe.pꝛo.dẽ rectoꝛ currus.⁊ dꝛ

ab aure ⁊ rego:quia regit equos freno qi

auris auditu:vł dꝛ ab ago⁊ rego /qꝛ agit

⁊ regit currum. vel dicit ab aurio.q;ꝛ au/
rit.ipercutit equos iũctos. Dnde.curio

ꝑcutio auriga oꝛ inde. ,
Nurigraphia.f.p.icit urea ſcriptura Iñ
aurigraphus q aureã ſcripturã facit.

Aurilegin·n.s.dicit᷑ loc vbi reponit᷑ aurũ.

.

fit quandoq; vnguentu bñs coloꝛẽ auri.
Auris.f.t.m ꝗſidoꝝ dꝛ ab hauriedo vo/

ces. Oñ Dirgilius. Hocẽq; his auribus

hauſit· Oel oꝛ q̃ſ auide rapiens ſonũ · vel
ab audiendo.⁊nõ eſt cõpoſitio b̊ etymo/
logia. Inde auricula.i.parua aunis.

Auriſcidus. m.s artifex qui ſcindit aurum
Auriſia.p p. dr cęcitas qua ſodomitę circa

domũ Loth fuerũt percuſſi.
Auritus.a.ũ.dẽ qui babet magnas aures.
Auroꝛa.f.p.dꝛ initiũ oiei clareſceteulpmꝰ
ſplẽdoꝛ aeris:qͥ grece eos di.⁊ nos ꝑ deri
uationẽ ab aura auroꝛã qᷓſi eroꝛã dicimꝰ.
Aurugo.ginis.ſ.eſt moꝛbus regiusvide
5. arugo.
ARurulentus.a. ñ.i.plenus auro.
Auru.n.s.eſt quoddã metallu.⁊ dꝛ ab au/

ra ꝓ ſplendoꝛe quia cęteris metall ful/

get. ul dicit᷑ ab arion quod eſt ſeruare·q
pꝛęcęteris metallis puat. Inde aureꝰ.a.ũ
1. de auro exiſtens. Inde aureolus.a. i.i.
aliquantulũ aureus.

Auru coꝛonantiũ dicebat᷑ quod ↄferebat᷑
ad coꝛonationes pꝛinapũuł qð coꝛona/

ruʒ faciendaꝝ noie pᷣſtabat᷑· quęin tẽplo

pendentes a Cito Deſpaſiano ſublate

ſunt. Sllij oicũt auꝑ coꝛonatoꝝ quod da

batur athletis. . .
Kurũ publicũ eſt quod pertinet ad ęrariũ

fiſci. C. de au. pu. perſe. i. detectoꝛibo. li x
AAuruſpex. 9.t.i. diuinatoꝛ vel vinatrix· ab

auſpiciendis auibo dictus vel dicta: vi⸗

detur dici ab aue⁊ ſpecio. Inde auſpica/

toꝛ.i.iuinatoꝛ. Inde auſpicatrix.i.iui/
natrix. Inn enit᷑ etiã auſpicato aduerbia/
liter. Oñ Cerentꝰ ĩ andria. Haud auſpi/
cato huc me appuli. Tuſpex idem.
Auſpiciũ.i.vinatio·auiũ inſpectulł bonus
euentus Sed auſpiciũ iuneſt exoꝛdiũ lit
bm Ber. in.c.paſtoꝛalis.

Auſter auſtri oꝛ ventus ꝑflans a meridie
ictus ſic ab hauriẽdo aquas: Mam nu/

bila nutrit aquas dat. Inde auſtralis
9.t.⁊ hocle auſtrinus.a.n. ꝓ eodem.
Auſtralis plaga ẽ quęeſt ab auſtro ſiue
meridie Mñ auſtralis.i.meridianꝰ. Item

auſtralis inuenit᷑ ꝓ quodã paralello qͥ 2
bꝛumalis r. Et eſt auſter ita calidꝰ etiã
piſces vꝛ coꝛrũpere in mari. Itẽ ab auſter
vel auſtrinꝰ.auſtrino.as.i.coꝛrupo· vitio ·
vel macrũ facio. Inde auſtrinatus.a.n.vt
auſtrinata animalia.i.macraquaſi auſtro

coꝛrupta ·

ſtena
en ſe.
ſtrql
us
Mroumd
ltroſc⸗
Musnon
udar.
Litentu
vdigun
lon
Kognül
diolls
lmnqi
otindo
Pnae
porn
na

ench,

olarun
Tent
nantak
Ctoch
(uiaut
lchodi
l
inann
Cdle
tores
vend
Uicer
Cmmen
e
Gnn
D
bla
wore
cen
Clen
lineo
tich
Reſa
llig
lin
eſ
Ait
keant
es
Ne
fic

ein
o vo⸗

uunbus

nü
bayno⸗
uns.
Atunm
leare

8 aes
Gulpn⸗
pden
anm.
ns ide

diabn
netalſup
nurtq
e gi
gail.

ſerbat
CMon
ntipho
ſublate
nodd

dni
nlr
meab
mavi⸗
uſpic
Lidin
uedi⸗
dauſp⸗

3
Cnns
lit

nendie
mnuv
ralis
.
ſco lue
mn
gena
nitio⸗
züͦ vt

uſtro

π

Auſterus. a. i.⁊ B auſteris ⁊ ̊ re.in eo⸗/
dem ſenſu.i. aſper· ſeuerus ſtrenu. 1 dꝛ ab
auſter.qꝛ ille vent in pncipio eſt aſp⁊ in/

ſuauis. Inde auſteritas.i.aſperitas.
Auſtroamicus eſt quidã vent collateralis
auſtro ſic dict.qꝛ inter auſtꝝ ⁊ africi eſt.
Auſus.us.ui.i.audacia ſed auſus.a.ũ.dicit
audax.
Autenticus.a.ũ.i.autoꝛitate plenus vel fi/

Dignitate ut autenticus ſermo autentica

ꝓpoſitio.⁊ dicit᷑ ab autentim gręce·quod
eſt oignũ latine. Item autenticus etiam
dꝛ nobilis.
Autentici.n. s.eſt liber iur ciuilis. excerpt
quaſi ꝗdã ſũmula ex alijs legalibo libꝛis·
cõtines nouẽ collatiões vt nouẽ partes

pncipales. Sʒ autẽtica.F. p.ẽ lexul.S. in /

coꝛpoꝛat in li. C. Et g ſemꝑ allegat᷑ auten
tica. C.ti.tali vel tali vt. C. de epi.⁊ de.au
tentica:generalit᷑. Et ſic addit ti·ſᷣ nõ ad/
oitur numer' coll.
AEutoꝛ.m.t.i.ſidedignus:ſcilʒ bᷣmoꝛdial in/
uentoꝛ alicuiꝰ artis. Et vꝛ ab autenti gre⸗
ce.quod eſt famoſũ vel fidedignũ latine.
Euiã autoꝛ idẽ eſt quod ligatoꝛ.: ſic dicit
a quodã verbo defectiuo ſeilʒ auieo auies
i.go. Et bm mam ſignificationẽ· phᷣi
inuentoꝛes artiũ vt Plato Rriſtoteles:⸗
quęelibet excellentes perſone debent dici
autoꝛes. Scm vpo ſecundã ſignificatio/
nem: Dirgilius Lucanus Muidius ⁊ cj/
teri oetę debẽt dici autoꝛes qᷣ ligauerut
carmina ſua pedibo ⁊ metris. Inde autrix

„

mulier autentica.

AREutoꝛitas.ſ.t.eſt ſententia imitatione di/

gna.vel antoꝛitas ꝓut ſumit᷑ in topiq eſt
iudiciũ ſapientis in ſcientia ſua. Bña rei
iudicio ſolet talis actus denoĩari: vt Pla
to vicit cgũ eſſe volubile · g ita eſt · qꝛ qð
videt᷑ alicui ſapienti ⁊ exꝑto in ſua ſciẽtia

cqedenduʒ eſt ſiceſſe·iuxta illud: Experto

qede mgro. Inde autoꝛigabilis.9.t. ⁊
le.in eodẽ ſenſu cũ autenticus.i.factũ au/

tenticũ· vel autoꝛicabile vꝛ qð fit autoꝛi/

tate ſapientj vel ſapientũ· vt ho autoꝛixa⸗
bilis.i.autoꝛitat cui credi debet.
AEutünus.m.S.eſt quarta pars anni frigi
Da ⁊ ſiccaa dꝛ a tempeſtate:quoniã e
cadũt ⁊ oiĩa matureſcũt.vel dꝛ ab autũno

asantiquo verbo.i.colligio.qꝛ in autůno

vuecolligunt. ⁊ hoc ſᷣim ꝗſidoꝝ. Sʒ ſᷣm
Huguitionẽ dꝛ ab augeo.es.q; tunc oẽs
fruct augent matureſcut· Sʒ bᷣm Pa/

piam dꝛ a tempeſtate ·q; in autũno ſunt

magnę tempeſtates. Et ſüt quattuoꝛ par⸗/
tes anni. Oñ. Der Hetro det · eſtas ex in⸗
de ſequet Hãc vabit Orbanus autũnũ
ſymphoꝛianꝰ. Feſtũ Clemeni caput bye/
mis eſt venientis.
Auunculus.m.s.⁊ frater matris · ſiut pa⸗
truus frater patriſ.Oñ. Patruus a patre
pendet · aunculus a genitrice. Sʒ auũculꝰ
magnus eſt frater anui.
Auus.m.s.oi pater pꝛis vel matris Inde
auia.f.p.matijs vel patris mater.vide.S.
abauups.
KRux augis vel auges in eodeʒ ſenſu· venit
ab augeo eſt iſte punctus in quo ſol eſt
dum maxime appꝛopinquat᷑ nob· vt eſt
circa feſtũ ſancti Hiti.
Ruxeſis.i.augmentũ⸗ eſt ꝓpꝛie victionis.

Zuxilin.i.ſubſidiũ vel ſidiuũſed vifferũt

qꝛ auxiliũ eſt quod ab extraneis dat᷑.ſub
ſidiũ quod poſtea ſuperuenitpſidiũ autẽ
loco vtili poſitũ. Inde auxiliaris.ↄ.t.⁊ H
re. ⁊ auxiliarius.a.ũ qͥ vel ꝗ vel qð põt /
bere auxiliũ. Itẽ auxiliatoꝛius idem.
ARuxilla.f.p.i.ollavel mẽſura paꝝ maioꝛ qᷓ;
iuſta. Inde auxillula diminutiuũ parua
olla vel parua talis menſura.

xa filia Caleph fuit.
kxioma. n.t. i. dignitas. Inde axiomatic
a.ũ.i.dignitatẽ habens.
Axis eſt cgli ſeptentrionalis linea recta per
mediã plagam ſperę.
AExunga vel axungia.ſ.p.i.venter poꝛa vel
alterius rei. Oñ Macer de viribo herba⸗
rum.Si poꝛcina vetus axungia iũgit illi.
Inde axungarius.a.ũ.i.ad axungiã perti
nens vel axungiã vendẽs Del axunga uł
axungia.i.vnguentũ poꝛci. Oñ dicit Pa
pias: Axungia pinguedo ab vnctione

A agnte =–
abel interptat fluens ſanguinẽ· vel ſter⸗
quiliniũ dꝛ. Sðð
AVExaria interptat᷑ auxiliũ vñi. .—
Atimus.a.ũ.i.ſincerus ſine fermẽto dicit
ab a quod eſt ſine ? emos qd ẽ fermẽtũ.
Aonus.a. i. pe. p. dꝛ ab a qð ẽſine ⁊ na
quaſi ſine cona ułex cona. VMñ axoni vi⸗
cut dij ex conaʒ godiad manentès. Silr
ſigna dicoint᷑ agona ꝗ non cõtinent intra
gonum xodiaci.

Aal nomẽ idoli cuiuſdã.⁊ int/
pꝛetat᷑ ſingulare ßm Iſidoꝛüũ:
vigdejin Selus.
Haalberith oꝛ idolũ ↄiuratõis
Haalim vicunt᷑ idola aſſyrio.
Baalpharaſim interptat diuſio viroꝝ.
Baalphaſis interpᷣtat᷑ viuiſio imicoꝛũ.
Babatũ vꝛillud quod anectit faber equo
aim gupho. wl. ein hufeyſen.
Habel iterptat ↄſuſio. Inde Bab ylon vel
