candũ aptũdĩa thure. aũt oꝛ thu⸗
ribulũ ·quaſi thuris bolus.i.moꝛſellos cre
mans etymologia eſt.
xX 4

Thuricremulũ.li.i.incenſariuʒquia in eo
cremat᷑ thus.⁊ dẽ a thusa cremo. mas.
Thuriſicina.nę.locus vbi thus efficit᷑.vel
etiã ſpargit᷑.vel ſacrificat᷑.
Chunfex.ficis.vꝛ ſacerdos vel incenſatoꝛ.
Thus thuriseſt arboꝛ arabię ĩmenſa atq;

ramoſaleuiſſimi coꝛticis:ramis ad aceris

qualitatẽamygdalę modo ſuccũ aroma/
ticũ fũdẽs albua apud nos appellat mal⸗
culuseo ꝙ ſit nata rotundũ ad modũ te/

ſticuloꝝreliquu vo planũ? pene ſcabꝛo/

ſumminus optimũ. ¶dulteratur autem
admixta reſina? gumiſed dinoſcitur ſua
ꝓpꝛietate: Nam thus igni apoſitũ arde/
ſcit · reſina fumeſcit· gumi vo liqueſcit. Et
thus eſt ge. fe/p arboꝛe· p fructu neu. ge.

ocetiã dꝛ libanũ a monte libano vbi

colligit᷑. Et nõ ꝙ bᷣm Mug th vꝛ a theos
qð eſt deus.qꝛ i ſacrificijs deoꝝ adolet᷑.
ſacrificat᷑.⁊ ſm h̊ habet aſpirationẽ. Del
dia tundo. dis.qꝛ habile eſt ad tũdendũ
2 ſm hoc nõ aſpirat. Et a thus dꝛ thureꝰ
rea. reũ thuridus.da.ũ.i.de thure exi/
ſtens.vel ad thus ꝑtinens· vel fumoſus.
VBñ Hieronymus ſuꝑ Jſa. DHnuſquiſq;
alterius quęrat auxiliu·faciẽ thuridã pal⸗
loꝛem circuferens.
Tbuſculũ.li.oimi.i.paruũ thus.

T ante

Tyara. re.ẽ pilleũ ſacerqotale Itẽ ſicut diẽ
queędã glo. Exo. 24 Tyara· cidaris mi⸗/

tra vocat᷑qꝛ caput põtiſicis tegebat ⁊ oꝛ

nabat. Et ꝓd.pe. VPnde Ouidi meta xiẽ
LTEpoꝛa purpureis tentat velare tyaris.

CTyberias.adis.fę.ge.ẽ ciuitas facta ab HMe

rode in noie Cyberij cęſaris.a qua ⁊ lac
mare tyberiadis oꝛ. oĩbo iudęę ſalubꝛioꝛ.

BPDñ Joãnis.“. Poſt h̊ abijt Jeſus traa

mare galileęqð ẽ tyberiadis.Et coꝛ.xenł.·
Et vꝛ mare.i.lacus vel ſtagnũ aꝗ dulcis

Säar aterd ne Dr enn drcnd Bmer.
qꝛ videlicʒ hebꝛaico idiomate aquaꝑ dul

aũ cõgregatio appellat᷑ mare. Picit᷑ autẽ
mare galileę· ꝓpter regionẽ adiacentẽq
ſic dicebat Dꝛ vo mare tyberiadis ꝓpter
cuuitatẽ illã ꝗ ſita erat in npa hur ſtagni.

Et dꝛ hocmare ſiue ſtagnu magis eſſe ty

beriadis q; galiley qꝛ ciuitas magis ſpæ⸗
cificat q; regio.

Tberinus m mal ge o flunꝰ? romanusa
yberino rege albanoꝛũ in eo ſlubmerſo

dictus. Mã antea a coloꝛe ag albula vi⸗

cebat · eo ꝙ niuibo albus ſieret. Idem oꝛ

tyber.. vel tibꝛis.bꝛidis ſimilit a tyberino.
tyberis in quotidiano ſermone tybꝛisiĩ
Verſu vi· Inde tyberinus.na.nij.⁊ ꝓd.ri.

CTibia bię.i.crus: dẽ a tibin.qð c iũcus ꝓpt

longitudint. Iñ h̊ ⁊ bęc tibialis.⁊ hocle.

Et hoc tibiale.lis.illud qð a bꝛachis depe

det ad tibias tegẽdas. Idẽ alio noĩe o

tubuicus · quaſi tibicus eo ꝙ tibias tegat.

Pl vꝛ a tibia⸗ bꝛachis:q; a bꝛachis vſqʒ
ad tibias ꝑueniat. Itẽ tibia ẽqddã mu⸗
ſicũ inſtrumentũ.qꝛ pꝛimũ de ceruinis et
gruinis tibijs ⁊ cruribo hinuloꝛum fieret

Bpoſtea abuſiue vndecũq; fieret. Iñ ti-

bian. a. n. ad tibiã ꝑtinẽs uł tibias facics
Tibicen.inis.qui canit cũ tibia⸗a dꝛ a tibia
Tibicines etiã dicũt᷑ fulcra bifurca.quibo
domus ſuſtentat᷑ꝗ aliter deſtines vicunt
VBñ Matth. . Et cũ Jeſus i domũ pn⸗
cipis veniſſet? vidiſſet ibi tibicines.i.lu/
gubꝛe carmẽ canẽtes. Antiqtus eni tales
ad exeqͥas vocabãt᷑vt ſuo carmie viuos
pꝓuocarent ad luctũ. Lñ legit᷑ Mieremię
9* Mocate lamẽtatrices. Et coꝛ. pe. tibici/
nes·ſ in ntõ tibicen ꝓd.pe.? Hnde quidã.
Tibicen longo tubicẽ lyricen bꝛeuiãdo.
Tibicina nę.mulier ꝗ canit cũ tibia.

CTibin.i.ſcirpus:uł genus vaſculi in modũ

ſcrinij ex virgulis agreſtibus contextũ.
Tiburtus ti. fuit qͥdã vir. de cuius noie ci/

uitas ſic dicta eſt hęc tibur.huiꝰ tiburis.

Iñ hic ⁊ hęc tiburis.⁊ hoc re.et h̊ tibure
buiꝰ tibura tiburtio onis.⁊ tiburinꝰ.a. ũ.
Ticio.onis.fę.ge.eſt idem qð torris⸗ di a
toꝛreo.res:quaſi toꝛritio. Iñ ticionarius
ria.riũ. Et hoc ticionariũ.rij.locus ignis
vbi ticiones moꝛant᷑·vel inſtrumẽtũ mit/

tendi ticiones in ignẽ. Dap.etiam dicit:

Ticio vulgo vꝛ ꝑuſtũ lignũ. Oñ Jla. 7e
Coꝛ tuũ non ſoꝛmidet a vuabo caudis ti/

Ticon.i.mediii. (cioni.
Tigillũ.li.iminutiuũ.i.paruũ tignũ.
CTignũ.ni.neu.ge.dꝛ a tego.gil.uła tegula

Et dicũt᷑ tigna. vel ipſa laquearia. vel li/
gna ꝗ ipſis laquearibꝰ illaqueant᷑. Iñ ti/
gnoſus.ſa.ſu.i.plenus tignis.Et tignat
ta.tũ.i.tignis paratus wl oꝛnatus. Et ti/
gnarius.ria.riũ.ad tigna ꝑtinẽs· vlqͥ ti
gna in tecto viſponit. Idem ⁊ ſarcitectoꝛ.
bm Mug.Et Bap.dvic. Cignũ a tegẽedo
Dictũ · Cecto eni ixonit᷑ vt ĩ eo cętera ſup/

ponant᷑. Dñ ligna illa ꝗq aſcendũt ad c⸗

.„„

cumen ędificij virecte: totũ tectũ ſuppoꝛ/
tant.tigna appellan.

Tigris.gris.uł tigridis fę.ge.ſerpẽs dicta

ipt
eng̃
De
etn
fuge
ſagi
lo⸗
ſhien
nbſi
lugg
lule
Eytls
bituo⸗
wun
lmnin
ſp
tyme
Int
acig
1
aliui⸗
Cinns.
joſa
Cniam
Mere⸗
looince
Kick
nnaltn
op
cung
ſonde
paen/
wtooa⸗
Cynum
dict
D
dicbi
Ctdin
hoeſt
m Var
bant e
ſerian⸗
nied
Unmins
dici
dling
pridis
Neygf
hetin
npire
Myoe
z
mng
hnäcd

1 A
. nn,
niset
fieret
ade
vqnb
Eenos
neme
abia⸗/
nidi.
lido,
wod
buns
rti
igs
ünd
mock.
usd⸗
ni.
1
gn

1

Al,
tnent
AA.*
nito
mup⸗/
da⸗

4 4

dic

ẽꝓpter wlocitatẽ. Et ſili qdã fluut dick
E tigris · vel tigridis:qꝛ velox Ebm Hug.

De natura tigridis dicit Iſidoꝛus.i22
etymo. Cigris inqͥt vocata ẽ ꝓpt᷑ wlocẽ
fugamita enĩ noĩant perſę ⁊ medi ⁊ gręa
ſagittã. Eſt eniĩ beſtia vanijs diſticta ma/
culis vꝓtute velocitate mirabilisex cuiꝰ
noĩe flumẽ tigris appellat᷑· ꝙ is rapidiſſi-/
mus ſit oiuʒ fluuioꝝ. Mas magis hyrca⸗/

nia gignit.

Tilia.lię.qdã leuis arboꝛ.⁊ dĩ a telũ. eo ꝙ

ſit vtilis ad vſũ teloꝝ. Inde tiliat.ta.tu.

Ettilioſus ſa. . i raſibilis· vel flexibilis.

el ad tiliam ꝑtinens.

Tymalus.li.mal.ge.q
tymalinus. na. nũ. MVN
Tymbꝛ. vict eſt Ilpollo· a tymbꝛa herba
qdãꝗ abũdat in phꝛygia iux tẽplũ eius.
Alij a loco ita appellatũ putãt ·ſicut litius
a litia.vel delius a delo.

Timeus. mei⸗liber qͥdã Platonis ·ſic dictꝰ

a viſcipulo q̃dã eius Cimęo noĩe.
Tymiama.mat.nen.ge.qdã herba ułſpẽs

valde redolẽs:qua ĩ qͥbuſdã locis vtunt

loco incenſi·pᷣm Hug.. Itẽ tymiama erat
ꝗdã cõfectio diuſarũ ſpẽꝝquã ſacerdos
in altari tymiamaᷣ adolebat. De qua dẽ
Exo. ʒo. Sume tibi aroma:/ſtactena ony-/

camgalbanũ thus lucidiſſimũ.ęqualis

ponderis erunt oĩa:facieſq; tymiama. Et
ꝓd.pe.nti Vnde in Nuroꝛa.Exquo ſpi/
rat odoꝛ⁊ tymiama frequens. .
Tymiamateriũ.rij.i.thuribulüũ ·qð ⁊ epity
mũ vicitab epi.⁊ tymꝰ.vel tymiama bᷣim

Hug Delut qͥdã dicũt. Cymiamateria

dicebãt᷑ vaſa in bus tymiama ſeruabat᷑
Et dꝛ tymiamateriaa tymiama:terion ·

qð eſt ſtatus:quaſi vas ĩ qͥ ſtabat tymia/

ma. Oel oicũt᷑ tymiamateria vaſa in qᷣbo

terunt᷑ ſpecies ex qbus cõficit᷑ tymiama:⁊

tũc d a tymiama.⁊ tero.ris. Pñ Miere⸗
mię. S22 Tulerüt hydrias ⁊ tymiamatia.

Timidus.da.dũ.qͥ ſp timet. Cimens o

dẽ qͥ ad tẽpus foꝛmidat ex cauſa.Similit
viſtinguit᷑ pauidus pauens:ꝓuidus ⁊
ꝓuidẽs/ſuꝑbꝰ⁊ ſuꝑbies.languidus⁊ lan/
guensfuribũdus ⁊ furiẽs ſimilia. Inde
hęc timiditas.taſj. Et ẽ timiditas aĩ vitiũ
ſempiternũ ·qd eſt etiã ſi timoꝛ nõ ſit·Ti/

moꝛ v eſt accidens.ltq; ſiẽ Homerus

dicit. In Achille fuit aliquãdo timoꝛti/
miditas nunq; Del dic ſᷣm Pꝛiſcianũ · ꝙ

hbmõi denoĩatina deſinẽtia ĩ idus· demõ⸗/

dã piſq dia tymoſ
quod eſt flos. qꝛ fragratſicut flos. Inde

ſtrant᷑ habere in ſe ea exqbus deniuant᷑.
ut Herbidus:qͥ habet herbã. Cimidus·. q
habet timoꝛẽ Rabidus·qͥ habet rabiẽ ꝛc

Tymo vel tymos.di flos vel floꝛeo. Inde

hoc tymũ generaliter oꝛ flos. Specialiter
tame quędã herba vꝛ tymũ vel tymus:qꝛ
talis flos valde redolet.
Tyminus.na.nu.i.floꝛidus:vel ouldq ⁊ ſua/
uis. Inde hoc tyminũ · dicit᷑ mel ſuaue et
odoꝛiferru. ”””JÿM
Timoꝛ.oꝛis.maſ.ge.dẽ a timeo.mes.Et eſt
timoꝛ accidens doloꝛ mentis extrinſecus
ex aliqua accidẽti actione. Et eſt timoꝛ ꝓ
tẽpoꝛe · timiditas ẽ aĩ vitiũ ſempitemũ.
Et a timoꝛ dꝛ timoꝛoſus.ſa.ſum.i.plenus
timoꝛe. Et timoꝛatus. ta. tu. Onde in c/
tibus apłoꝛũ. Diri timoꝛati.⁊c.
Timotheus · diſcipulus Hauli fuit.
Tympaniſtria. ſtrię.fę.ge.ꝗ canit cũ tym/
pano·ꝗ ⁊ tympanotria oꝛ. BDñ Plaut.
Tympanotriaʒ amat. Itẽ ꝓphᷣa. In me/
dio iuuẽculaꝝ Eunbaniſteier n Baug
PHap.vo vic: Cympaniſtra.vel tympa/
niſtria:qui in tympano canitcõe eſt ſicut
cithariſta ⁊ oꝛganiſta.
Tympanũ.ni.quoddã inſtrumẽtũ muſicũ

ſcilʒ pellis ul coꝛiũ ligno ex vna parte cõo⸗/

textũ.⁊ dĩ a tinnio· eo ꝙ tinniat. Nel dꝛ
a tycon · qð ẽ mediũ:q; mediũ eſt. Eſt eni
vna ꝑs media ſymphonię in ſimilitudine
cribꝛi.⁊ virgula percutit᷑ vt ndlwnie⸗
Item tympanuʒ vꝛ meditulliũ rotę in q̃
radij infigunt᷑.vel circuferẽtia rot.
Tina · ligna de quibus Salomon gradus
fecit in domo oñi. Incognita ſunt ligna
etiã peritioꝛibus marogert dicit Pa¶p̃.
Sʒ ſup illud.ʒ. Regxꝰ. Attulit ex ophir
ligna tina.dic glo. Imputribilia.ſpinoſa
in ſimilitudine albę ſpinę · tina cãdida ſũt
Zrotunda.

CTinctoꝛ. toꝛis.qui tingit.⁊ dẽ a tingo.gis.

Inde tinctrix.tricis.mulier quę tingit.
Tinctricula.lę.dimi.i.parua tinctrir.
Tinea. neę.fę. ge. veſtimentoꝝ vermis. dꝛ
a teneo. nes.eo ꝙ teneat ⁊ inſideat quo/
uſq; coꝛrodeat. Inde tineoſus:ſa.ſum.
Tinnulus.la.lũ.i.tinniẽs,: dẽ a tinnio.nis.
Itẽ tinnulus.li.ſonus liqͥdus:lenis.⁊ pu/
rus · õm Paß. Onde Hieronymus in ꝓp/
logo Job. Interdũ q̃q; rythmus dulcis
⁊tinnulus fert᷑ numeris lege ſolutis.
CTintinabulũ.li.de ſono voq nomẽ accepit
ſiẽ plauſus manuũ.⁊ ſtridoꝛ dẽtiũ.⁊ val/
uarũ. Et coꝛ. penl. DVñ in TRuroꝛa dicitur.

Aurea cñ malis ſe tintinnabula iũgunt.
Typhonicus ventꝰ.pm alid traſlationẽ oꝛ

Vtj tẽpeſtiuꝰ.⁊ di a typhos:qð ẽ iflatio.
Idẽ dꝛ euroaquiloꝗa coꝛ.pe.typhonicus.

Typhon· ꝓpꝛiũ nomẽ frater Iſis fuit.
CTypus.pi.i.ſigura.vel foꝛma.vel ſtat vel
ſimilitudo. ñ.2. Agli22 Craduxitity/

po laterũ.i.ĩ ſimilitudine.Et typus dicit
Adã herba ꝗ in aquis naſcit᷑a ab aq̃ inflar

VBnde⁊ ambitioſoꝝ hoĩuʒ⁊ ſibi placẽtiũ
tumoꝛ. ſuꝑbia typus dr. Inde etiã eſt ꝙ
ab illa herba frigida⸗febꝛes typi vicunt.
Inñ typicus.ca.cij.i.fſiguratiu. Iñ typice
adu.i.ſiguratiue.Et etiã typica febꝛis vꝛ
quã quidam periodicã vdicunt.
Tyrãnicida.ę pe ꝓd.qui occidit tyrãnũ
tyramictain Dij.i.tyranni occiſio.
Tyranus.ni.i.foꝛtis rexa di a tyroqð eſt

foꝛi· Oli eni reges tyrani nullã habebat
Differẽtiã. 2nde foꝛtes reges tyrãni vi/

cebãt᷑. Sʒ poſtea accidit tyrãnos vocari
peſſimos⁊ impꝛobos reges luxurioſę do/

minationis/cupiditatẽ? crudeliſſimã do⸗
mina tionẽ ĩ plis exercẽtes:a tyro qð eſt

anguſtia.q; anguſtiãt vel cruciant ſuos.

Inge tyranicus. ca. cu. Et hec tyraãnia. nie

t h̊ tyranis.nidis.i.crudelitaspᷣm Mug
Et ſcnbit᷑ ꝑ vouo.n. Item a tyrannus oꝛ
bictyrãnulus.li.oimi.i.paruus tyrannꝰ.
Tyriaca.cę.pe.pꝛod.dẽ antidotũ ſerpentũ
quo venena pelluũt.vt peſtis peſte ſoluat᷑.
Tyro gręce· latine dr foꝛtis.vel anguſtia.

Et inde vꝛ hic tyro.ronis.i.nouus miles.

nouiter electus ad militiã:q; foꝛtis ad h
officiũ ſolet elegi:vel qꝛ ad adqrẽda ꝓbi/
tatẽ multũ ſe anguſtiat. Item tyro vicit᷑
qlibet ignarus ⁊ rudis cu aliqͥd icipit ex/
ercere. Et ꝓd.bmã tyro pꝛo milite h ty⸗
rus ꝓ regione eã coꝛ. Hnde. DPꝛo regio/
ne tyro.·pꝛo foꝛti milite tyro.
zõ tyro.
yrociniũ.nij.noua militiaofficiü tyroniſ
rudimentũ:iitiũ:nouitas militię.

Tyrrhen.ni ꝓpꝛiun nomen ẽ. Et nõ ꝙ Tyr/

rpenus? Aydius erant ouo fratresqͥbus
cũ lydia regio nõ ſufficeretꝓiecerũt ſoꝛ/

tes:quis eoꝝ cũ parte ꝓpli exireta cecide/

runt ſuꝑ Cyrrhenũ: qui cũ parte lydoꝛuʒ
Vnit in tuſci: a ſuo noĩe dicta eſt tuſcia
tirrhenia. tuſci tirrheni. Similit᷑ ab illis

q cum eo venerũt tuſcia dicta eſt lydia:

etiam tuſci lydi. DHela noie fratris q; ſepꝑe

nomẽ vnius fratris ponit᷑ p noie alten.
Tirſus.ſi.malſ.ge.o generaliter oĩuʒ olerũ
uł berbaꝑ medins frutex.⁊ dẽ a fraa ſurſũ

qꝛ a cra ſurſũ cõſcẽdit. Cirſus etiã o ba/

cułꝰ ulram cũ frõdibo/qͥ vtut᷑i ſacrificijs
bacchi. DMel tirſus gen cymbali ĩmodũ

quadratę figurę factũ:q; ab vtraq; parte

tenet᷑a tam aperiẽdo q; daudẽedo ſonat.
CTyrus.ꝗqdã inſula.⁊ qdã ciuitas phęnicũ

q cõdita fuit a phęnicibo.in qua optima

purpura tigit᷑ ꝗ tyria ꝛ. Ald hãc ciuitate

loquit᷑ ꝗIſaias. 23² Et vꝛ a tyro ./ q Efoꝛi
Vl anguſtia.Onde? tyrus anguſtia int᷑⸗
Htat. Iñ tyrius.ria.riũ:gentile vel patriũ

Itẽ tyrus dꝛ qͥdã ſerpens.Item tyrus oꝛ

caſeus:ſed tunc eſt pꝛimitinu.
Tilis uł potius ptiſis eſt vlceratio in pul/
mone? tumoꝛſic victa gręce:qꝛ ſit cõſum/
ptio coꝛpor totius. Inde ptiſicus.ca.cũ.
pe. coꝛ. tali infirmitate detentus.
Titan.tanis.mal.ge.interpᷣtat᷑ illumiatio.

ubilluminãs. Oñ victi oli titanes ſũt qͥdã

foꝛtiſſimi viri:qᷓſi ilumiatoꝛes mũdiſcilʒ
ſua ꝓbitate. Mel bm fabulas oetaꝝ iſti

ab irata cõtra deos traad eius vtilitatẽ

creati vicũt᷑. Oñ ⁊ titanes victi ſũta titã
gręco.i.ab vltione. qꝛ q̃ſi vlciſcẽdę matr
tfię cꝗcõtra deos armatt exiſteret. Et etiã
Dicti ſũt gigãtes.Et h̊ titanus.ni.in eodẽ
ſenſu. Et inde titan uł utanus dictus ẽ ſol
q; fuit de gnẽ titanoꝝulłqꝛ ilumiat mun/
ust etiã h̊ titan idecli.Hñ Judiq.
1i6 Qec filij titan ꝑcuſſerũt en. Et ꝓd/ pe.
gti titanis:titana enĩ pꝛod.ta. Hnde Au/
canus in p̊. Ter longi voluẽt titana la/
boꝛes. Gꝛeca eni in an creſcentia in gtõ p/

Ducũt.a. mediã ante. n. vt titanis. Et facit

actũs in.em.et in.a. titanem vel titana.

Titanis titanis uł titaneosqdam ciuitas

eęgypti vbi facta ſũt pꝛodigia ꝗ legũt᷑.Et
dꝛ ſic a titanibo q; ea ędificauerũt titanes
CTitanus.ni.eſt idẽ qð titan. Itẽ a titan dẽ
titanus.na.nu. 2 hęc titania. nię.i.luna.
Titillicus.ca.c.pe.coꝛ.i.titillatione plenꝰ
ſcilicʒ qui incitat:vel qui incitat᷑ ad luxu/
riã/ ꝛ a titillo. las.

Titillatio.onis.luxurię incitamẽtũ:carnis

incitatio/inflãmatio.
Titubatioeſt cũ ego hinc inde vuo cõtra/
ria ſciam· nec tñ alicui eoꝝ qꝛ dubito cre/
dulitatẽ meaʒ applico.vnde titubare dꝛ
qs qñ ſuſpicione habet ſuꝑ eo de qͥ con/
tendit᷑vt in.c.in nra pꝛęſentia.de ꝓcur.in
glo. iij. Etiã titubare eſt defectuoſe loqui
vel ignoꝛanter: Inde titubas ꝓ ignoꝛãte
babeqdus eſt. C. de cõdi. indebi.l. vlta. ff.
de li. ho. exhi. l.ij. Sis qui ar.c.ñs.de ſe⸗
cundis nup.vbi glo/pꝛo et contaa.

—õñõ

lotye
ioop⸗r
jyrltg

Waias

tsir

Ren
woſen
deßſa
reaſit
ſqzor
Puto,
lcrdim
Mond
Ullns
poſſeſ
emptia
anptoo

Uiuaat

Uaniz⸗
Tobusd
grchape
Coded
,alaſen
odinns
Nrme
Tron

Ihe
Aba,
inodi
3
Bpe

npal
nsd
sſiti
nüͤckſc⸗
Nnr ſ
yntnt
Utatiti
Pematn
cteni
meode
iſol
mun,
Lp
Nrmal
ngop⸗
Ethat
un.
mounns
mtn
tiamo
.
eplei?
1Alucu⸗

fcums

duolotn
dubtto
nuhaed⸗
wſon,
xvparn
Neloqun
onir
lytaf
isde⸗
.

Tutulusi. vig titan q8 eſt ſol xel illumi⸗

nãs.q̃ſi titan.i.illuminãs:q; illuminat li/
bꝛüu. Sic eni ſol mũdũ vel gcũq; obſcura
illumĩatita titulus libꝝ.⁊ eius ſequentia
illuminat. Del titulus dĩ a C yto linio qꝗᷣ
pᷣmꝰlibꝝ ſuũ ꝑ diſtinctiões diuiſit.⁊ ſin/
gub titulũ appoſuit. Mel vĩ titulusquaſi
tetulus:a theta ꝗ ẽ figura ſic facta ꝗ
oli in frontibo vãnatoꝝ impᷣmebat. Biẽ

enĩ ĩ illa figura reddebat᷑ hõ noſcebilis ſic

per titulu liber cognoſcit᷑. Oñ ſic diffinit:
Titulus eſt bꝛeuis ãnotatio eoꝝ ꝗᷓ diffu/

ſius in ſequẽti oꝑe cõtinẽt᷑. Titulus etiaʒ

oĩ nota ꝗ cã bꝛeuitatſapponit dictioniby
Titulus etiã dꝛ iſcriptio ułſignũ laudis
⁊honor.vel lausqꝛ olim in imaginibus

laundes nobiliũ intitulabant᷑.

Titulus qñq; ſignũ dĩiqñq; cã acquirẽdi
dominij.qñq; iplſa eccleſia ut titulus ſan/
cti NHetri. qnq; clericat.qñq; canonica/
tus in aliqua eccleſia vnde vꝛ qͥs intitu/
lari.i.clericali.ulł canonicari. Itẽ qñq; ac/
cipit᷑ ꝓ canſa in habili ad dominij trãſſa/

tionem. vel pꝛo locatione. vt.c. eccleſieſcẽ.

ij. vt lit. pen. Itẽ titulꝰ ẽ iuſta cauſa poſſi⸗
dendi qð noſtrũ eſta ſic exigit᷑ iuſtus ti/

tulus in vſucapione: ſſcrip.c.ſi viligẽti

de pᷣſcrip.⁊ glo.ſũ.xvi:q.iij.Etiã titulus
poſſeſſoꝛi cauſaʒ tribnit pſcribendi.vt.c.i.
de pſcrip.li.vi.⁊ eſt vnũ de pncipalibus
reqſitis ad ſſcriptionẽ. DX etiaʒ titulus
qñq; oꝛdo ecdeſiaſtic' qlibet dignitas uł

platio.⁊ ſic ꝛ qs ĩtitulari in aliqᷓ eccdeſia

i.oꝛdinari ·pm Her.in.c.Dudũ.de elec.ſuꝑ

bbo intitulata. et. ff. ſi cer. pe.in ub.
Titulus poſſeſſionis vel poſſedẽdi eſt ũtiũ

poſſeſſiõis: cauſa quare qͥs poſſideat.vt

emptio· vditio.donatio/ꝑmutatioq; ꝑ
emptionẽ ? ſimilia incipimus poſſidere.
Titus.ti.diſcipulꝰ fuit Pauli aplłi.⁊ iterp/

tat T bonꝰ. ſeu lutü ·ſiue etiã lutar.
Tobias.bię.dã ſanctus vir cui Raphael
archangelus reddidit viſum.

Togda.ę.auiſ eſt.qᷓ nõ habet oſſa in tibijs

quia ſemꝑ eſt in motu.
CTodinus.na.nũ.icit᷑ ille qui velociter to/
det.⁊ mouet᷑ ad modum todę auis.
To donus.ni.i.gallus.⁊ dẽ a toda.
CTophus.phi.maſ.ge.vi lapis aſper ⁊ cad/
noſus.⁊ dẽ a todeo/qꝛ ambulãtes ſuper ſe
todet. Inde tophulus.li. dimm.
Toga.geę.dẽ quaſi tega.a tego.gis.q; vela/
mento ſui coꝛpꝰ tegat: cooperiatẽ palliũ

puꝝ ⁊ foꝛma rotũda etiã ⁊ fuſioꝛea quaſi

vngdante ſinu. Et erat oli coĩs veſt roma⸗

noꝝ Iñ to gatus. ta. ti.i toga indutꝰ. vel
togã bñs. Oñ ? togatę icebãt᷑ ꝗdã co⸗
mędię de vilibo ꝑſonis a romanis factę.
nullius erãt pcij. Et toga veſtis erat coĩs
⁊ideo vilis Hnde Juuenalis. Impune
ergo mihi recitauerat ille togatas.
Togatos dicimus aduocatos:a weſte to/
ga noĩatos:quã habebãt olim aduocati.

Diuſam a ceteris · vt hoc cognoſcerẽt.
To giferiũ.rij.locus vbi ſcholaſtici viſpu/⸗
tant.⁊ videt cõponi a toga ⁊ ferio.

Togilla. le.vimi.i.parua toga.tẽ togil/

la dicit᷑ mantile.

Togripyriũ.pyriji.pura toga.

CTogula. lę. imi.i,. parua toga.

Tolerabilis.lis.o.t.et hocle.qð valet vel
debet tolerari. Et componit᷑ intolerabilis
quod non valet vel debet tolerari.

Toles.lis. oꝛĩ a tolus.Et toles ſũt tumoꝛes

circa vuã ſtãtes. has vulgo ꝑ viminutio/
nẽ tuſillas vocãt.hęĩ faucibo ſolẽt t᷑ᷣgeſcẽ.
Tollinũ.tollini.lignũ puteoꝝ:quo haurit᷑
Tolus.li.maſ.ge.ſũmitas tẽpli:emi/ (aq̃.
nẽs rotunditas.ꝓpꝛię qdẽ tolus eſt velut
ſcutũ bꝛene:qð in medio tecti ẽĩ quo tra/
Tomaculũ.li.neu.ge.dꝛa to/ (bes coeũt.
mos.Et dicunt᷑ tomaculainteſtina ꝓpter
dinuiſiones ? ſectiones.

* „

Tomos gręce.latine vꝛ diuiſio· vel ſectio·
vel inciſio. Iñ apud nos tomꝰ.mi dꝛ ide.
Et tomos etiã dꝛ liber vel volumẽ. ꝓpter
multas diuiſiões ⁊ replicatões chartaꝝ.
Ton · dicit᷑ altitudo.vel totũ.

To nabulü.li.i.ſonus vel tintinabulũꝗũ.
Tonitrus.trus.maſ.ge.⁊ h̊ tonitru indecli.

in ſingulari. In plurali H̊ tonitrua.truũ.a
tonitru ablatiuo addita.vm. Dñ od.
1*. Et audiuivocẽ tonitruũ magnoꝝ. Et
H tonitrun.trui.neu.ge.Dnde Job.26.
Quis poterit tonitruũ eiꝰ magnitudinis
intueri? Idem ſiꝗnt. Et cõponũt iſta tria
noĩa a tonꝰ.ni.qð ẽ ſonus.⁊ terreo.resq
hmõi ſonus valde terret. Hñ Iſidoꝛus
etymo.iʒꝰ. Conitruũ victũ eo ꝙ ſon⸗ eiꝰ
great. Ma ton ſonus di: q; iterdũ ta guit᷑
cõcutit oĩa · ita vt celũ diſcuſſiſſe videat᷑
quia cum pꝛocella vehementiſſimi venti
nubibus ſe repente ĩmiſerit turbine inua/
leſcente exitumq; quęrente nubem quam
excauauit impetu magno pſcinditac ſic
cũ hoꝛrendo fragoꝛe defert᷑ ad aures. N
mirari qͥs nõ debet · cũ veſicula q;uis ꝑna
magnum tamen ſonum viſplola emittit.

Aux autẽ ꝗᷓ apparet ante tonitruũ fulgoꝛ

vocat᷑:ꝗ ideo ante videtqꝛ clarũ lumẽ ẽ
Tonitruũ auteʒ tardius ad aures ꝑuenit
inſtar ſecuris arboꝛẽ ꝓcul cedẽtis:cui qͥdẽ

añ cernis ictũ qᷓ; ad aures ſonit᷑ ꝑueniat

Tonſa.lę.ĩ remus:qð ⁊ hic tonſus diſed

poti tonſa · vel tonſus· oꝛ palmula remi
quęaquã ꝑcutit.⁊ dꝛ a tondeo des.vela

tundo. dis.q̃ſi tunſa.vel quaſi tunſuseo
ꝙaquã tundaat.
Tonſilla.lę.imi.i.parua tonſa.Tonſilla
etiã dꝛ foꝛpicula.Et tonſilla vĩ vncus fer

reus vel ligneusad quẽ in litoꝛe funes na

uiũ alliganf. Dnde Enni. Conſillas ra-

piüt cõfigunt litus ad vncos.

Tonſoꝛiũ.rij idẽ eſt quod tonſtrinaſcilic;ʒ

locus vbi tondet᷑.

Tonſoꝛ.ſoꝛis.qui radit barbas:a tonden/

dis capillis dictłꝰ. Iñ tõſtrix tridmuta⸗/
ta toꝛ in trix intpoſita.t.cauſa euphonię.
Snde hec tonſtricula.lę.viminutiuuʒ. Et
ec tonſtrina. nę. officina· vel domus · vel
locus in quo tonger.
Tonſula.lę.dimi.i.parua tonſa.

Tonus.ni.malſ.ge.i.ſonus: dĩa tono nas.

Toparcha. che. vel hictoparch chi. i. Pn/
ceps ſuꝑ totũ⸗vel ſuꝑ aliquẽ locũ.⁊ dicit

a topos qð eſt totũ vel locτ archosq G&

bnceps. qñ h̊ toparchia. chię.penl.acuta.

eius ptãs. Oel toparchia põt dici locus

piꝛincipatus. Onde tres toparchię vicũt
triũ locoꝝ pꝛincipatus.

. ℳ— —

Topatius uł topaxion. ẽma ẽ ex virenti

genere · oĩq; coloꝛe reſplẽdensiuẽta pᷣus

in arabię inſula:ĩ qua trogoditę ſᷣdones
fame ⁊ tempeſtate feſſi:cũ radices herbaꝑ
effoderẽt eã eruerũtꝗ ĩiſula oſtea nebuł

cooꝑta tande a nauigãtibus eſt iuẽta.⁊

ob hoc locus ⁊ gẽma nomẽ ex cã accepit.

Naã topacim trogoditaꝝ ligua ſigtionẽ
habet grentis. Hñ ⁊ inſula dicta ẽ topa/
gins. wel laꝑis dictus eſt topaxius. Et vt
dicit glo. Ipoq.ꝛi: Copa:iꝰ quo rarioꝛ
eo pꝛęſtantioꝛ.Et habet duos coloꝛes ex
auro ⁊ ętherea claritate maxime lucẽs.cũ
ſplẽdoꝛe ſolis tangit᷑ ſupans oĩuʒ gẽmaꝝ
cdaritatẽin aſpectũ ſuũ ſingularit puocãs

aſpicientes. QNuẽ ſi polis obſcuras.ſi na

turę relinquisclarioꝛ eſt.⁊ nihil eo chariꝰ
regibo inter diuitias.
To picus.ca.cũ.i.localis: dicitur a toxos
qð ẽ locus Et heęc topica. cę. Et plr h̊ to⸗
Pica.coꝝ.ꝓ quodaʒ libꝛo.in qͥ tractat᷑ de
locis. Item topos vel ton · dꝛ to tũ. Inde

—

topicus.ca. cũ.i.totalis. Oñ ⁊ dict liber
põt dici topica·q̃ſi totalis:q; ibi de totis
Vel de locis oĩbo tractat.⁊ coꝛ.pi.
Topos · dicitur totũ vel locus.
Toꝛagiũ.gij.i.oꝛnatus vel munitus.
Toꝛcular.lar..neu.ge. vel h toꝛculare.ris.i.
calcatoꝛiũ: dĩ a toꝛqo.quesq; ibi vuę⁊
oliuę calcant᷑a extoꝛtę expmũt᷑. Dicũt tñ
qdã ꝙ toꝛcular dĩ ꝓpꝛie plũ qͥ vuę calcatę
expmũt᷑.Et ꝓdu.penłtã ntĩ qᷓ; genitiui.

Toꝛeuma. matis neu.ge.eſt toꝛnatura. vel

toꝛnatũ vas vel quicqͥd dolat toꝛnatur
ſiue vas·ſiue lectus:ſiue aliud.⁊ di a toꝛ/
no.nas.Et eſt toꝛeuma triũ ſyllabaꝝ. Et
coꝛ.pmã. Onde ꝛudẽtius. Fultra mero
veteriq; toꝛeuma roꝛe rigant᷑.
Toꝛmentũ.ti.neu.ge.dꝛ quaſi toꝛq mentũ.

a toꝛqueoeo ꝙ toꝛquẽdo mentẽ ĩueniat

Itẽ toꝛmẽta etiã dicut᷑ inſtrumẽta bellica
ad dirimenda oppida cuitates· vel q;
toꝛqueant interius reſiſtentes. vel qꝛ toꝛ/
queant lapides ⁊ etiam tela.

— — ℳ — .„

Toꝛneamenta dicũt᷑ qdã nüdinę vel ferie

ĩquibꝰ milites ex edicto cõuenire ſolẽt.⁊
ad oſtenſionẽ viriũ ſuaꝑ ⁊ audacię teme/
re cõgregari uł cõgredi.vt.c.j.de toꝛnea.
Et cauſa pꝛohibitionis eſt ꝑiculũ aĩan:⸗
moꝛs hoĩnʒ inde ꝓueniẽs.vt ibidẽ notat
Toꝛnus.ni.malſ.ge.quoddã inſtrumẽtũ cũ
quo vaſa toꝛnãt᷑.Inde hic ⁊ hęctoꝛnatił.
⁊⁊ hocle.pe.coꝛ.habile ad toꝛnandũ.
To:pedo. dinis.fę.ge.i.toꝛpoꝛ.⁊ dẽ a toꝛ/
peo.pes.⁊ ꝓdn.penlł.nti.Coꝛpedo etiã eſt
quoddã genus piſcis.ſic dicta:qꝛ coꝛpus
toꝛpeſcere faciat ſiquis eã viuentẽ tãgat.
Et narrat Plinius.Cata eſt vis eius.vt
etiam aura ſui coꝛpoꝛis afficit mentem et
hominis membꝛa.

Toꝛpidus. da. vii.ſtupidus. Inde toꝛ/

pidulus.la.lũ.i.aliquantulũ toꝛpidus.

Toꝛpoꝛ. pori.ſtupoꝛ pigricia/toꝛpedo.
Toꝛquatus.ta.tũ.i.toꝛque ligat oꝛnatꝰ.

Et hinc quidã romanus dictus eſt Toꝛ/
quatus/qꝛ ſingulari certamĩe quẽdã gal/

lũ deuicit · eiq; toꝛquẽ aureũ abſtulit.
Toꝛquis.quis.mal.ge hęc toꝛques quis

fę.ge.i.ligamen toꝛtũ.vel aureus circulus
circa collũ. a collo vſq; ad pect deſcẽdẽs
ſic dictq; toꝛtus ſit.⁊ c oꝛnamẽtũ viroꝝ
Et nõ ꝙ toꝛquis mal.ge.eſt magis in vſu
ſm grãmaticos/ h̊ toꝛques in ſæmio gnẽ
ſepe inenit᷑ in teologia. DPnde Judid.8D
Pꝛęter toꝛques aureas cameloꝛũ. Nota

vᷣͥſus differẽtiales HPectorẽ ſpinter ppe

t
guns
leſar
biach
Lone
m
o
Kure⸗
Urulet
Lendus
hnmno,
Caoins
gſoch
naoo⸗
Puce
nn
Ni⸗
Fton
Coſor⸗
nnnen⸗
leutf
Gmon
Catoont
ſorimnen
nrrüczd
Tonors

Tottuoſt

exhare
Corst
tonne⸗
Connna
tumi
aeyd⸗
ſaſiip
Phehe
tousp

Lousn ,

Thlltnge
MWonl
Toſraſnf
ſange.
otois
Aton W
Loiidiie
019 gept
Tonstu⸗
Weutſ
nHis
Cuiſte
integre
gügtt
otns⸗

n
Ws

1
Nengi
n
Müͤtt;
alut
m.
aN
mmatur
iator⸗
n.Er
nwero

Kiͤit
be
wan⸗

mne
ſlita
ine⸗
nen.
lenet
Nlonnt
i.
roieto
vaict
zapes
tiuͦgt.
SensN
nentene

Phen

e.
ont,
ACor
“L
ſit
goesis
scials
imor
Snpſ
nioe
de
Hon
nnerge

paritq; monile. Oꝛnat colli ſũt toꝛquis

auris iaures. ¶.nulus ẽ manuũ ſüt armil/
lę ſcapulaꝝ. Atq; perichelides exoꝛnant

bꝛachia nymphis.

Torrens.rent.mal.ge.eſt fluuius vel aqua

veniens cũ impetu ex imbꝛibo repentina:
magnũ habens incremẽtũ· ſ adueniente
eſtate· caloꝛe ſolis toꝛreſcit ⁊ areſcit ⁊ de/

ſiccatur. Pnde ꝓph̊a. Conuerte dñe ca⸗/

ptiuitatẽ noſtra ſicut toꝛrens in auſtro.
Toꝛridus.da.dũ.i.velox vel toſtus. VPñĩ
hymno.Cuiꝰ coꝛpꝰ ſanctiſſimũ ĩ ara cruq
toꝛridũ. Iñ hęc toꝛriditas.tatis.⁊ coꝛ.pe.
Toꝛir.ris maſ.ge.da lignũ ſemiuſtũ ·tractũ

a foco extictu.⁊ da toꝛreo.res.dẽ 2 5
ticio.oniſ.licʒ ſic dicat᷑ etiã iigne dũ ardet

Vnde mos.ꝗ·. Et facti eſtis quaſi toꝛ/

ris raptus ab incendio. Itẽ Aachanię.x
Nuũqͥd nõ iſte toꝛris erutus de igne eſt

Iñ toꝛriculus.li.dimi.i.paruus toꝛris.
Toꝛſoꝛes.i.toꝛtoꝛes.vel cruciatoꝛes.⁊ d a
toꝛqueo.ques. S H
Toꝛta.tę.fę.ge.ẽ qdᷣdã genꝰ cibiiuł panis.
qð vulgo ita dꝛ. Iñ toꝛtula.lę.dimi.i.pua
Toꝛtio.onis.ẽ toꝛquẽdi actio/inte/ (toꝛta
rioꝛ inteſtinoꝛũ aſtlictio Idẽ ſigt toꝛſio.⁊

vtrũq; deſcendit a toꝛqueo.ques.

Toꝛtoꝛes.i.toꝛſoꝛes. ”M”UM
Toꝛtuoſus.ſa.ſũ.iflexuoſus· vel iiurioſus:
extra rationẽ. Inde hęc toꝛtuoſitas.tatis

Toꝛtus.tus.tui.i.toꝛſio vel iiuria.⁊ dicit᷑ a

toꝛqueo.ques. Et toꝛtus.ta. ti.
Toꝛꝰ.ri.malſ.ge.i.deflexio⁊ pulxoſa extan/

tia carniũ ſicut circa culũ⁊ bꝛachia: d ſic
q; ibi viſcera toꝛta videant᷑. Iñ toꝛoſus

ſa.ſũ.i.pinguis.⁊ toꝛis plenus.⁊ ſupbus.

Inde hęc toꝛoſitas.tatis. Inuenit᷑ etiam
thoꝛus pꝛo lecto.vide.S. loco ſuo.
Coꝛuꝰ.ua.uũ.i.crudelis/tcribilis⸗ d a toꝛtꝰ
⁊ vultus · eo ꝙ ſit toꝛto vultu ⁊ truculẽto
vt Coꝛua leęna. Inde hęc toꝛuitas.tatis.
Toſtus.ſta.ſtũ.i.aſſatus peruſtus/piſtus.
ſiccatus.⁊ dẽ a toꝛreo.res.

Totoĩs ge.pluralis numeri.⁊ indecli: dĩ

a ton vel topos.qð eſt totũ.

Totidẽ.i.eiuſdẽ numeria eſt indeclinabile

oĩs ge.plalis nũeri.⁊ cõponit᷑ a tot ⁊ idẽ.
Totus.ta.tũ.r a tot.⁊ ꝑtinet ad magnitu
inẽ ut Cotũ coꝛpꝰ.Sʒ oẽ ad multitudi

nẽ.vt Diĩs hõ. Itẽ oẽ ĩ diũſis ꝑtib ppyni

Totü ſine ꝑtibo debet eẽ viuſis:nec a ꝑte
integrat᷑ oifferẽtia totius in rem nois cui

adiũgit᷑.ſᷣ nullã eius ꝑtẽ cõpꝛehendit. vt
Cotus ſoꝛtes.i.ſoꝛtes ⁊ ꝗlibet eiꝰ ꝑs.Gẽ

vo quãlibet rẽ noĩs cui adiungit᷑ cõpꝛe/
hendit. Et ꝓdu.to. Dñ quidã.? Mandere
ſic tot melius q; pandere votu. Inde hᷣ
2 Hᷓ totalis.⁊ hocle. Iñ B totalitas. tatis.
Toxicũ.oi.nen.ge.qddã genus veneni:qð
ex ſucco taxi arboꝛis expꝛimit᷑

C rab llis. 9.t. H le.qð ẽ trabis.vel qð ad

trabẽ ꝑptinet. ⁊ vĩ a trabs.Et ̊ trabilis.i.

Trabaria.rię.fę.ge nauis longa (trabs.

1 ſtricta.⁊ d a trabs.C rabanię dicut᷑ mi/

nutę naues. ꝗ ex ſingulis trabibo cauãtꝗ

gliter litoꝛarię dicũtur vel cãducę ex vno
ligno cauatę⁊ factęa oicut᷑ canducęquia

a quattuoꝛ vſq; ad decẽ homines capiãt.

Trabea bee ſe ge. gen weltis impialis

ſoli impatoꝛes vtebant᷑.⁊ vĩ a tranſbeo
beas · q̃ſi trãſbea:q; vltra alios beatũ de/

ſigbat. Iñ trabeat.ta. tu.i.trabea indutꝰ.

Vñ legit᷑ ꝙ dñs nr̃ fuit indut trabea car/
nis.i.regia veſte carnis. Crabea etiaʒ dĩ
veſicõſularl vt. C. de cõſul.l.j.li xij. Tra/
bea etiã dꝛ poꝛtic tecta trabibo.Et ꝓduẽ
pel.trabeatus. Oñ Ouidiꝰ 2. meta. Bi/

gnioꝛ ẽ q̃lis trabeati foꝛma quirini.

Trabs.bis.fę.ge.d a traho his.qꝛ ab vno
pariete trabit᷑ ad aliũ. Nel trabes dicũt᷑
a trãſuerſo· q; in tranſuerſo poſitę vtroſq;
parietes contingũt ⁊ continẽt. Peteres
eti hꝑctrabes pꝛo trabs dicebant.
Tracon.conis.ẽ meat᷑ ſubt᷑raneꝰ. Dñ qͥdã
Terrarũ tracones: aĩalia dico dꝛacones.
Pñ qͥdã putauerũt debere dici ĩ pſalmo

Daiacones ⁊ oẽs abyſſi. Sʒ tracones dĩ

Tractabilis.ↄ.ta hᷣ̊ le.qð de fa/ (coĩter ꝑ.t
cili põt tractari? vuci Iñ tractabilit᷑ adu.
Tractatoꝛijerãt viri qͥ tractabãt ⁊ contre/
ctabãt.i.manibo cõtigerũt ⁊ palpauerũt
aĩalia publica⁊ eqͥs ſacro vſui deputatos
Tractatoꝛię dicũt᷑ lre impetratę ꝓ licentia
vehendi aĩalia · vel litterę datę licentię ad
tractãdũ ⁊ puniẽdũ crimioſos·ſᷣm ccurl
C. e.ti.in rub. r
Tractatus.tus.tui.eſt vnius rei multiplex
expoſitio · eo ꝙ trahat ſenſuʒ in multa. Et
fit ſpãlit᷑ad ſemetipſũ. Sermo vᷣo altera
eget xerſona. NHerbũ autẽ ad oẽs DHñ di
Berbum fecit ad populum. ð
Traditio.onis. ſę.ge.ẽ humana cõſtitutio
cõſulẽs cupiditati hoĩuʒ d a trado.dis
NVñ ĩ ANuroꝛa.Cãq;ᷓ nota loquens tradi/
Traditoꝛ.tor.i/pditoꝛ.vt (tione bꝛeui.
Judas fuit traditoꝛ.i.datoꝛ:velꝓditoꝛ.

CTraductio.onis.f.ge.i.vltra ductio pa⸗/

latio· ſiue manifeſtatio. Hnde Sap.2
Factus eſt nobis in traductionẽ cogita/
tionũ noſtraꝑ. Glo. Cogitatões noſtras

traduxit ĩ lucẽ. Itẽ moꝛs dr traductio·qñ

hboiĩes ab bac vita traducunt. Oñ Baß ·
xie.Qui cũ minuerẽt᷑ ĩ traductionẽ infan/
tiũ occiſoꝝ ⁊c Itẽ traductio eſt qͥdã coloꝛ

rhetoꝛicus.⁊ fit cũ aliqð nomẽ ꝑ ſuos ca/

ſus variat. Et conuenit cũ qͥdã ſchemate
qð appellat᷑ poliptoton. VPñ gręciſmus.
Miſce per caſus vocem traductio fiet.vt
BSi nibil in vita iocundius eſt tibi vita
Indecoꝛem vitam ꝑages virtute relicta.
Del etiã fit in ↄſonãtia.vt Cur illã curas
quę multas vat tibi curas.
Tradux.oucis.maſ.ge.iꝓpago:/quod etiã
ꝓ oꝛiginali peccato qð vlłdã cõmiſit iue/
nit᷑q; ab ipſo in poſteros fuit tranſlatũ.
ſicut de patribus filij ꝓpagant᷑.Et coꝛ.pe.
gtilicʒ duco.cis, pducat pꝛimã.Hapᷣ.vo

Dicit: Cradux ex altero vucta ꝓpagora/

ix. vel oꝛiggo.
Trageędia.ię.fę. ge.i.hircina laus uł hir/
cinus cãtus. vel fetidus: dꝛ a tragosqð
eſt hircusa oda cãtus vel laus. Eſt enĩ de
qudeliſſimis rebus/ſic qͥ patrẽ vel matrẽ
interficit. vel comedit filiũ· vel econuerſo.

⁊hmõi.Mñ ⁊ tagędo vabat᷑ hircus/ſclʒ

aial fetidũ.nõ ꝙ; nõ haberet aliud vignũ
pꝛęmiũ·ſed ad fetoꝛem materię deſignan
vum. Et inde tragedus. da. vum. Et hic
tragedus.vi.penlł.ꝓd.i.tragędięſcriptoꝛ

Et hinc tragedicus.ca.cũ. Itẽ a tragędia

dẽ tragicꝰ.a.ii. Et differũt tragędia ⁊ co/
mędia:qꝛ comędia pᷣuatoꝝ hoiuʒ cõtinet
facta. Cragędia regu.⁊ magnatum. Iteʒ
comędia humili ſtilo deſcribit᷑. Cragedia
alto. Itẽ comędia a triſtibo incipitᷣ̊ cum
letis deſinit. Cragędiaecõtrario.Dñ in
ſalutatiõe ſolemus mittere optare tra⸗
gicũ pncipiũ.et comicũ finẽ.i.bonũ pnci⸗
piũ ⁊ letum finem.

ragelaphus.phi.penl.coꝛ.i.hircoceruus
nomen eſt compoſitũ a tragos quod eſt
hbire. a laphos qð ẽ ceruus qui licet eiul/
Dem ſpeciei ſit cũ ceruo⸗villoſos tñ habet
armos. vt hirci: menta barbata.
Tragema.matis.neu.ge.idem eſt qð vile
munus.· vel modici valoꝛis.
Tragiopa.pę.eſt auis maioꝛ aquila.
Tragos gręcelatine dĩ hircus.

Tragula.lę.fę.ge.eſt genus teli.

Tragũ. gi. neu ge.ẽ genus retis piſcatoꝛij

qð alit᷑ verticulũ a vertendo vict.
Traba.hę.genus eſt viculi:a trabendo
icta:q; rotas non habet. Hñ.j. Para/
lipo. 20. Fecit ſup eos tribulas trabas.
Sic etiã appellat᷑ illud ĩſtrumẽtũ dẽtatũ

qð equ trabit ſuꝑ trã de nouo ſeminatã

ꝓ ſemine recondendoꝰ glebulis cõteren/
Dis.vel inſtrumetũ quod feno colligẽdo
Traiectio.onis.i.vltra iactio.Et (aptat.
ponit᷑ ꝓ merciũ trãſpoꝛtatione. Pñ Ecq.

37: Cum negociatoꝛe de traiectione · cuʒ

emptoꝛe de venditione trata.
Trama.mę.eſt filũ inter ſtamen diſcurrẽs

7 dĩa trabo.bis. Crama etiã vi qðdam

inſtrumentũ textricũ·quod inęquale eſt.
Traiecticia· dꝛ pecunia ꝗ locat᷑ vel ꝑmittit
alicui ꝑ mare ad quẽcũq; locum tranſue/

henda vel depoꝛtanna.
Tramaricia.cię.f.ge.qdã arbuſtula.⁊ di a

trahohiseo ꝙ trahat erroꝛẽ. Nã in qui⸗/
buſdam locis ea tenę diſtinguuntur.
Trames.itis.maſ.ge.dꝛ via ꝑua⁊ trãſuer/
ſa ꝑ agꝝ.⁊ dꝛa traho.his.eo ꝙ trahat de
publica via.vel d a trãaſmitto.tis.qꝛ trãſ⸗
mittit vſq; ad aliã partẽ agri. uł dꝛ a traſ
uerto · eo ꝙ trãſuerſũ ducat:⁊ coꝛ.pe.gti.

Kramis. tramis.mal.ge.eſt extrema pars

veſtimenti.⁊ dꝛ a traho his.
Tramoſericus.ca.cũ.peł.coꝛ.i. habens tra/
mã ſericam. Iñ hęc tramoſerica.cę.quędã
veſtis lineo ſtamineſcilʒ trama ſerica.
Tranquillus. la.lũ.i.quietꝰ. lucidus.purꝰ.

7d trãquillũ.i.trãſiẽs quiete.⁊ ꝑtinet p/

pꝛie ad mareſicut ſerenũ ad celu. Et ſcri⸗
bit ꝑR geminũ.la ꝓd. penuł. Oñ Ouidius
epi.Mec niſi trandllo bꝛachia crede mani
Tranſactio.onisłę.ge.ẽ de re dubia.⁊ lite
incerta:nondũ finita vato aliquo ꝓmilſ-/
ſo vel retento/non gratuita pactio.vtĩ.c.
ſuꝑ eo⸗de trãſac. Et ẽ idẽ qð compoſitio
inter aduerſarioo.
Tranſalpinus.na.nũ.i.vltra alpes exiſtẽs.
Et inde trãſalpinoꝛ.nar.i.vltra alpes ire.

Trãſfuga.gę.coĩs ge.qͥ de vno exercitu fu⸗

git ĩ aliũ connipit fu. Et iuenit etiã traſ/
fugus.ga.gũ.in eadẽ ſigtione/ſicut cõfu/
ga ⁊ cõfuguspꝛofuga ⁊ ꝓfugus.gã.gũ.
Tranſ itio.onis.fę.ge.i.vltra itio. Itẽ trãſi/
tio ẽ qͥdã coloꝛ rhetoꝛic ꝑ quẽ cõtinnamꝰ
dicta dicendis· vt Tudiſtis q̃lẽ ſe ᷣbuit
iſte parẽti. Mũc qualis ipſe fuit parẽs au
dite viciſſim. Ite Dicto de noĩe dicẽdũ
ẽ de vᷣbo. Nel ſit qñ bꝛeuit᷑ oſtẽdit᷑ dictũ
⁊ poſtea quid ſit dicendum.

ſun
7die
r
⸗
Cnnt
eud
Cun
tov
ſethe
gtito
Culun
ſpoip
ſbchau
Cenda
wd
Conſ
ctust
Crunſt
Cton⸗
glogi
lciock
htut
Nnulah

Mllno

witn
wderv
Unnen
numme
Drowee
ſalznun
ſoomen
homeke
Grüp
Trelean
nable.
Treden
nuniua

Ceeniſe

Utenuc
Aunner
Denten
Tennl
teemln
Tnme
nrop

lerog.

ſobrp
ſihgek
lmne
tcſals
1 eug⸗

ecn

ſanes
Gcan
ecſt
hni
ni,

Qinan
mm.
zmiuen,
ae
ati⸗
diatri⸗
mors

AWsrn
uſana.
As⸗
ſtücp⸗
i Etſen⸗
Oeidis
dehemm
butir
lumni
NA
npolt⸗

itölt
gncnin
kini
eſonch
ini,
Gtnunm
ſeſpen
tpmnisn
die dicc,
*

Tranſitus.tus.tui.i.iter. via q̃ tranſiri por

7 dĩ a tranſeo.is.Et tranſitus.ta.tũ.penł᷑.
coꝛ. Dnde Deut: 4 Tranſito ioꝛdane.
Itẽ Rctiꝗ*. Cranſita macedonia.
Cranſſlatio.onis.fę.ge.i.vltra latio ·trãſpoꝛ
tatio/ dĩ a trãſfero.fers. Itẽ tranſlatio.i.
exxoſito ſententię ꝑ aliã linguu.
Tranſlatio.ẽ de ſede ad ſedẽ facta cõmu/
tatio.vt cũ epũs de vna ſede ad aliã trãſ-
fert᷑. Vnde qð hic dꝛ tranſſatio· alibi dẽ
mutatio.vt.vij.q.j mutationes.
CTanſlata legata dicunt᷑ ꝗ teſtatoꝛ legata/
rio adẽpto tranſfert in aliũ/ſcilʒ auferẽdo
ab eo cui pꝛimo legauerat. .
