Diuinare mateſis. Iñ mathematicꝰ.ca. cñ.
i. doctrinalis/q drunialis. Et H̊ mathema/
tica.cę.i.ſcia q̃druuialis ſiue qᷓdruuiũ ·q̃ſi
doctrinalis ſcia.ułqꝛ ꝑ illã venitad theo/
logiã:ꝗ ẽ doctrina doctrinaꝑ.⁊ ſcia ſciaꝝ·

vel q; maioꝛ doctrina ſit in mathematica

ꝙ; ĩ alijs. Et cñ ĩalijs artibo ſolo ſermone
ſit doctrina· in hac etiã viſu fit. q qð vᷣbo
dia ratione ſbᷣ figun oculis oſtendit Mel

dꝛ doctrinalis:q; circa oſterioꝛa cõſiſtit·

qꝛ ibi fit doctrina de coꝛpoꝛibo ꝑ ea ꝗ circa
coꝛꝑa ſũt. DPñ mathematica vat initium
pPhyſica ꝓſectũ:theologia ↄſũmat ipfectũ
Matheſicentrũ.tri.n.S.i.viſciplinalis vel
doctrinalis punctus circuli.⁊ dꝛa matho
l matheſis.⁊ centrũ.qð eſt punctus.

Mat ho grece.i. diſco latne.
Matricida.dę.ↄ.p.pe.ꝓ.qui vel ꝗg occidit

matrẽ. Inde h ⁊ BᷓB matricidalis.⁊ Hᷣ le. res

matricidę:vel ꝑtinẽs ad matricidã.⁊ hoc

matricidii. vij.
Matricula.lę.pe.coꝛẽ dimi.de matrix.cis:
qð etiã ꝓ cartula iuenit᷑.et ꝓpꝛie ꝓ cartula

pꝓpmiſſiõis. Oñ in vita beati Gilueſtri le/

git᷑ qRhabebat noĩa viduaꝑ oꝛphanoꝝ

in matricula ſua ſcripta.hoc eſt in ꝓmiſſi/

onis cartula.

Matrimes.mis...t.qͥ vel ꝗᷣ viuit ſupſtes
defücta matre. Del matrimes dicit᷑ puer

ſimilis matri.Oñ⁊ dici᷑ tunc matrimes
quaſi matrem imitans.

Matrimoniũ.nij.idẽ ẽ qð nuptięæ dicita
mater ſic viffinit᷑: Matrimoniũ eſt viri

⁊ mulierᷣlegitima cõiũctiodiuiduã vitę
conſuetudinẽ retinẽs.xxvij.q.ij.S.j.et de
Eſũp.c.illud.de cõuer.infideli.exlris.Et
ſubaudi h̊ ſcilʒ ad ꝓpoſitũ in qͥ debẽt eſſe
tẽxoꝛe qͥ nubũt vel matrimoniũ cõtrabuũt
Inſti.de pa.o.in pꝛin. Et matrimoniũ ẽ
duplex. ſcilʒ veru ⁊ pſũptũ. Nerũ quod
ↄtrahit᷑ int ꝑſonas legitimas ꝑvba apta
nullo ĩpedimẽto ſubliſtente. Peęſumptũ
dꝛqñ inter ꝑſonas legitimas interuenit
tractatꝰ de ↄtrahẽdo/uł vba apta i euẽtũ
tñ cõditionis vel arbitrij alieni: ſuccedit

copula camalis. vt inqt Goff. Etnota ꝙ
nõ dꝛ patrimoniuũ.licq; a dignioꝛi debeat
fien denoĩatio.⁊ tantu votuũ habeat pi ĩ
liberosſicut mater.qꝛ mat᷑ maiꝰ exercitiũ
vel officiũ exercet circa liberos qᷓ; patq;
añ partũ oneroſa.in ꝑtu doloꝛoſa.⁊ poſt
pPartum laboꝛioſaigit᷑ ad honoꝛẽ eius oẽ
matrimoniũ.vt de cõuer. inſide.c.ex lr̃is
Et nõ ꝙ matrimonij ſüt tria ſubſtatialia
ꝗ dicut᷑ bona eius.ſcilʒ/fides:plesa ſacra/
mentũ. Et ſi aponit᷑ cõditio cõtra aliqð
iſtoꝝ· nullũ erit matrimonin. Exẽplũ de
p. Si vico. Cõtraho tecũ ſi te pꝛo queſtu
adulterãda expoſueris nõ eſt mrimoniũ.
qꝛ eſt cõtra bonũ fidei:qð cõſiſtit in eo.;
alter cõiugũ ſuũ coꝛpusqð ſuũ nõ eſt.ſᷣ
ſoꝛtis ſui nõ exponat uł det alteri:alias
E aqulter.fur.⁊ fidei fractoꝛ. Exemplũ de
ſecũdo.vt ſi dico.Cõtraho teciſi gene/
rationẽ ꝓlis euitesſi venenũ ſterilitatis
accipias:nõ ẽ mrimoniũ:q; õ ſecidũ bo⸗
nũ ·ſcilʒ bonũ ꝓlis ꝓpt quã multiplicandã
fuit matrimoniũ a deo inſtitutu.Exẽplũ
ctij. Si dico. Cõtraho tecũ donec ditioꝛẽ
Vel pulcrioꝛẽ habebonõ tenet mrimoniũ
q; eſt cõtra ſacramẽtũ indiuiduitatis· qꝛ
nullü debet eſſe diuoꝛtiũ inter cõiuges.
Matrina.nę.f.p.quę aliquẽ de ſacro fonte
leuat.· vel in ecdeſiam introducit.IJtẽ ma⸗
trina.i.nonerca.⁊ ꝓducit pe.
Matrix. cis.ł.t. eſt locus cõceptionis.vel
pellicula qua puer iuoluit᷑ in vtero matr-
⁊ dꝛa mat᷑ᷣ q; fętus in ea generat᷑. Semẽ
enĩ receptũ matris cõfonetcõfotũ coꝛpo/
rat/coꝛpoꝛatũ in mẽbꝛa viſtinguit.
Matrona.nę.f.p.quę iã nupſit ⁊ genuit.⸗
dẽ ꝗ mater.q̃ſi mater nati · vel qꝛ põt ſieri
mater. Inde hic ⁊ hęc matronalis.⁊ ̊ le.
Matros uł potiꝰ met᷑ grecelatine oꝛ mat᷑.
Matruelis.lis.fit.idẽ qd mat᷑tera. Itẽ hic
BB matruelis h̊ le. ptinẽs ad materterã.
Matrneles etiã dicũt᷑ filij matterę ułfilię
Mattheus in hebꝛeo donat exbmit. IJdẽ?
etiã appellat᷑ leui ex tribn a q̃ oꝛt eſt. In
latino autẽ ex oꝑe publicani nomẽ acce/
pit.qꝛ ex publicanis fuit electusa in axo/
ſtolatũ tranſlatus.Et ſcribit᷑ ꝑ vuplex.t.
ſicut? Matthias.
Matthias q int aplos ſine cognomento
ſolus habetĩterptat᷑ donat. vt ſh̊audiat᷑
ꝓ Auda. Iſte eni iloco ꝗudę elect᷑ eſt ab
apłiscũ ꝓ ouobo ſoꝛs mittet᷑. Oñ⸗ Mat
thias põt dici a manũ:qð ẽ bonũ theſis
foſitio · qi bonũ poſitũ pmalo .ſcilʒ p iunda

Maturus. ra.rũ.dĩ quaſi mandurus.i.ad
mãdendũ apt. Itẽ matur.ra.rmũ.i.feſtin
Matuſalẽ.intpꝛetat᷑ moꝛtuꝰ ẽ. Euides ety/⸗
mologia ẽ noĩs. Quidã eni eũ cũ pꝛe traſ/
latũ fuiſſe diluuiũ ſteriſſe putauerũt.ſ
ideo h̊ noĩe dict᷑ ẽ vt ſigniſicet᷑ nõ vixiſſe
eũ poſt diluuiũ̊ in eodẽ catacliſmo fuiſſe
defũctũ. Mixit eni Matuſalẽ filiꝰ Enoch

nongẽſexagitanouẽ ãnis.vt oĩ. Geñ.

Matuta. te.pe. p.i.quroꝛanl dea g heſt ulli
hoꝛęſcilʒ ꝗ ẽ int noctẽ? viẽa vꝛa mae.ñ

matutin na.nũ: H̊ matutinũ.ni.tã ꝓ ipſo

officio· qᷓ; ꝓ ipſa hoꝛa in qua canit᷑ uł pul/
ſat᷑. Sʒ plali matutini.noꝝ.ipſa officia.
Inde hica hęc matutinalis hocle.
Manoꝛs.tis.m.t.i.mars. Iñ mauoꝛti.tia
tiũ. ꝑtinẽs ad mauoꝛtẽ· vel bellicoſus. Pĩ
etiã mauoꝛs matronale oꝑimẽtũqᷓi mas
uł qſi mars.Signũ eni ẽ maritaliſ oigni/
tatis.⁊ ptãtis eſt caput in qͥ ẽ. Caput eni

mulieris vir eſt Oña ſuꝑ caput mulieris

eſt. Idem ? ſtola vicitur.
Mauricius.cij. d a mauron. qð eſt nigrũ
Fuit eni niger ꝓpt᷑ ſui deſpectionẽ.⁊ mũdi
cõtemptũ. Maurici martyr vir inclytus
Tin ſanctiſſima legione ꝗ thebęa dr. dux
extitiſſe phibet᷑. Et debet ſcribi ꝑ c. Dñ.
Picere mauriti multi voluere periti. Sʒ
puto maurici iubet ars ⁊ regula dici.
Mauruſia.ſię. eadẽ terra ẽ quę maunita/

nia. dẽ a mauron vel maurus. Iñ mau/

ruſius.ſia.ſii. adiectiue. .
Mauron gręce·latine vicit᷑ nigrum.
Maur. ra. rn. v q dã ppłs a mauron qð ẽ
nigrũ· q; hoĩes illiꝰ ppli nigri ſũt. Eſtifero
qe caloꝛe afflati:ſpeciẽ acri colon trahũt
Iñ mauritania.nię.terra quã oſſidebãt.
Et hic mauritanꝰ.na.nũ.⁊ maurꝰ.ra.rũ.q/
cũq; eſt de tia illa:ſine ſit nigerſiue non.
Bel maurus dictus eſt a medisq̃i medꝰ
Medi eni in africa trãſfretauerũt mixti
ſunt cũ libyis:quoꝝ nomẽ libyes paulati
coꝛrũꝑe cęperũt barbara lingua mauros
pꝛo medos appellantes.
Mauſolęũ.lei.vi ſũptuoſuʒ monumẽtũ a
Mauſoleo rege ſic dictũ Oñ dic ꝗIſido/
rus etymo.is? Mauſolęa ſunt ſepulcra
regũ ſiue monumẽta:vca ſic a Mauſolęo

rege ęgyptioꝝ. Mã eo deſuncto vxoꝛ eiꝰ

mirę magnitudinis extruxit ei ſepulcruʒ:
intantũ vt vſq; hodie oĩa monumẽta pᷣ/
cioſa ex noĩe ei mauſolęa nücupet᷑.Et ꝓd.
pe. Mñ Aucanꝰ. Pyramides dlaudũt idi/
gnacq; mauſolęa.Itẽ quidã. Qui mauſo/

leum ꝓnunciat aut canopęũ ant telonęau;

haud reoꝛ eſſe reum.

Maxilla le. oimi.a mala Jñ Ba hͥ moxillan

7H re.⁊ h̊ maxillaris.ris. dens molaris.

3 . 6⁶ .
. X

Meandꝰ.ꝛi.mal.ge.uł hͥ męander. dꝛiii.
flexuoſitas cuiuſſibet amnis:qð etiã gnã/
lit ꝓ q̃libʒ toꝛtuoſitate? deceptiõe inenit
Pñn LNꝛudenti ĩ libꝛio hymnoꝝ.Coꝛtuoſe
ſerpes qui mille per męandros fraudeſe
flexuoſas agitas qeta coꝛda. Et inde etia
dẽ męander vel męandrus quidã amnis
aſię flexuoſus.ſic dictus:qꝛ ſit flexuoſus ⁊
nunq; currat rectus.
Meapte ꝓnomẽ ẽi.mea cã.Et ẽ ſpeciei de
riuatiuęa mea. Et figure ſimplic. Et pte
ẽ ſyllabica adiectio.Nã vt dic Pꝛiſcianꝰ
in 122 li. Mec ſyllabica adiectio pte addit᷑
qñq; ablatis feinis poſſeſſiuoꝛu ꝓnoiuʒ.
vt meapte · tuapte· ſuapte· noſtrapte· ve/
ſtrapte. Et vt exponit Paßmeapte tua/

vel meapte.i.meo vſu vel moꝛe.
Meatus.tus.tui.i.tranſitus:decurſus. Jẽ .
cõductus ꝑ quẽ aliqͥd tranſit vꝛ meatus.
Meęchanic.ca.cu.i.adultinꝰ.⁊ dꝛ a męchꝰ.
Vñ artes dicut᷑ męchanicę. qᷓi adulterinę

reſpectu liberaliũ· etiã quẽcũq; remouen=t
defectũ ↄferãt cõmoditatẽ uł vtilitatt.

Iñ h̊ męchania nię.i.ſcientia humandꝛi
operũ neceſſitati coꝛpoꝛũ obſequentii.
Mechia.chię.i.adulterin⸗ di a męchus.
Mech. chi.i. adult᷑. Etiᷣ męcha.i.adult᷑a.
Mechus.cha. chũ. adiectiue.i.adult.ra.ru.

Megela.le.pe. p.i.medicatio ſiue medica,⸗

Medianus. na. nũ imedius. (mentü.

Mediarcitus. ta.tũ.i.in medio ſtatutus ꝰ

artatus. d a medius ? arceo.

K.

Mediatoꝛ.toꝛis.m.t.qͥ cõiũgit.⸗ int aliis
eſt medius vt eos coniungat ? paciccte.

Vñ Jeſus chꝛiſtꝰ dĩ mediatoꝛ dei hoĩuʒ

qꝛ int deũ hoĩeʒ cõſtitut eſt medius.vt “

homines ad deum ꝑduceret.

Medica.cę.qðdã gen legumis. dĩ a me “

dia puĩcia:.qꝛ a medis ẽ trãſlata in greciã

tẽpoꝛe q́ eã xerxes rex ꝑſarũ inuaſit. Hoc ”MUM

genus legumis ſemel ſeritur decẽ annis
permanet. quater vel ſexies per annuzʒ
poteſt reſcinch. Et hec herba abüdat ve/
netijs. eſt triũ folioꝝ ſemper vireſct.
Muidã dicunt ꝙ ſit ilud legumen quod
vulgo dꝛ triſicn. Itẽ medica ẽ qdã arboꝛ
bmũ aſpoꝛtata a medis.vñ dicta E. Mãc

Aleonene.
l

nngeſ
tundeeni
däanni
dng

bipien

.2 ſne

opee
mnn nnsie
09 gpiee
neppirnn,

mangch

enencauaa

nnig

ubangi

Meenai. 8

o We
N d e

„ 1
„

,
eW. 70
S A
nürllis
ſpranect

nedins

mng
innuſt
iN
. ilt
Grnieſat
Mngſie
ihtün
ni M

greci hydromellã latini atu ul citriKõ voꝝ)
(ꝗt: q; eius poma ⁊ ſolia citri odoꝛẽ refe⸗
runt.malũ e ẽ ũmicũ venenis. Hec arboꝛ
pene oĩ tẽpoꝛe plena eſt mis:parti ma
turis:partiʒ acerbis/ paret adhuc in floeꝛ

woſitis·qð ĩ alijs arboꝛibo ran ẽ. Et vicũt
ꝙ reuera h̊ artboꝛ ẽ citrus ſ̊ ANpuleiꝰ h̊ ne/

gat. Ite iuenit᷑ ̊ medic.ci.i.phyſicus.Et

bęc medica. cæ adiectiue medicus. ca. cũ.

Ztunc deriuat᷑ a medeoꝛ:deris.

Medicina.nę.ĩ q̃i modicina:qꝛ cũ modo

debet exhiberi. Iñ hic⁊ hęc medicinalis.

⁊ hoc le.ad medicinã ꝑtinens.

Medieſtinus.na.nũ.i.in medio ſtans.vel
medi tenẽs. dr a mediꝰ.⁊ ſto ſtas:te/
neo. Ite medieſtinꝰ.na.nũ.ii medio ciui/

—

trigen ts rüctwnia medi aaſns
ꝗqð ẽ cuitas.Hñ Hꝛatiꝰi epi.Tu medie/

ſtinꝰ tacita pce rura petebas. Iteʒ medie⸗

ſtinus vꝛ balneatoꝛ. Ideʒ ⁊ mediuſtinꝰ.
Mediminus.ni.m. s, d? a mina vel emina

Iſi media mina:ul mẽſura qͥnqʒ modioꝛũ
ſic victa q; mediet᷑ qͥnq; modijsqͥ ſũt ꝑ/

fecti nũeri medietaſ.Et iuenit᷑ mediminũ

ꝓ mediminoꝝ ꝑ ſyncopã. Oñ Cicero in

ex niphonis oꝛationibo tollit. Medimi/

*

ingerũ p ingeroꝛn.

Mediocris. 9.t. H cre. cui mediu qͥd ſuffi/

cit·qſi qͥ excedẽ nõ vult vltra uł citra·B in
medio.i.in virtute conſiſtere. Iñ medio/
criter aduerbiũ.⁊ mediocritas. tatis.

Mediocricułꝰ. la. lũ.i.aliquãtulũ mediocr.
Mediolanũ.ni.ciuitas eſt ĩ lõbardia.⁊ dẽ
ꝗ mediꝰ lana.q; ſus media lanea fuit iuẽ/
ta in eiꝰ ędificatione. Et fuit factũ medio⸗
lanũ a gallis illuc olim veniẽtibo expulſis
indigenis. Iñ h̊ ⁊ B mediolaneſis.⁊ h̊ ſe.
Medioxim. ma. muũ.q ẽ int᷑ mediũ ex/
tremũ. vt ouę habitabiles gonę· ꝗ ſüt int

extremas toꝛridã.ꝗ media eſt medioxie
ſüt. Et dij qᷣ ſũt int aereos terreſtres.uł

int aereos celeſtesmedioximi ſunt Onñ

Plaut. Atq; ita medij deiq; ſuperi iferi⸗
medioximi. Et Martialis capel. Quos
greci vęmones/latini medioximos vocãt.

Meditatiũcula.lę.dimi.i.pua meditatio.

Mediterrane nea.neu.oꝛ q̃i in medio tę
habitãsuł mediũ t᷑rętenẽs.Oñ.2. Ma⸗/

chab. 8. DPer mediterraneã fugiens.
Meditatio. onis.Ft.i. exco gitatio.velibe/
ratio ⁊ oĩ a meditoꝛ.tar..:l quo etiã me⸗/

ditatiuus.uauũ.Oñ ꝓba vdicũt᷑ medita/

nũ ꝓ mediminoꝝ ꝑ ſyncopã poſuit ſicut

Me
Me

mellis. n. t. grecę appellatõis ẽ.qð ab

tiua quę deſignt meditationẽ.

dio ẽ vt in ouo vitellus quicqͥd eminet
in medio roteę dicit᷑ meditullii. eminẽs
locus in medio campo.

Megdius.dij.ᷣm Papiã dĩ intnunciꝰ. pa/

cificatoꝛactoꝛ ↄcoꝛdię. Itẽ mediꝰ.a. n. ad
iectiue. Iñ medietaſ.tatis. Et medio as⸗⸗
coꝛ.pmãa. Itẽ medꝰ dr qͥ diuidit ſeq̃ſtrat

NMediatoꝛ vo qͥ cõiũgit ⁊ pacificat. Itẽ
mediꝰ cõponit᷑ cũ fidus.⁊ d mediuſfidiꝰ

adu.iuraãdi.i.p mercuriũ:qui mediatoꝛ eſt
fidius interpꝛes deoꝝ ⁊ hoiuʒz. Mel me⸗/
iuſfidius componitur a medius ⁊ fides
quaſi mediante fiel.
Mediuſtinus.ni.i.balneatoꝛ.qſi in media

vſtione poſitus. Idem vicit᷑ medieſtinꝰ.
Medo. onis.potio melle mixta oꝛ a mel-

q̃ſi melo. Idẽ ⁊ medus:quaſi melus:q; ex

melle ſit· ſicut calamitas ꝓ cadamitas dẽ

Igẽa mullſi·q̃ſi melſũ:vel a mulceo. Sʒ
mulſũ ex aqua cruda vel vino. Sʒ medo
vl medus ex aqua decocta fit.

Medulla.lę.f.p. ꝓpꝛie oꝛ illud molle qð eſt

in cõcauitate oſſis ĩteri a dẽ a mediꝰ.qꝛ ĩ

medio ẽ. Itẽ medulla qñq; large ſumit p

iĩtimis lignoꝝꝑ· ꝓ adipe frugu bmõi.Hñ
1 diĩ medulla cedri.⁊ medulla tritici. Iñ
medullinus.na.nũ.pe.pd.i.ad medullam
ꝑtinẽsuł de medulla exiſtẽs.Sed h̊ me/
dullina.linę pꝛiũ nomẽ ẽ cniuſdã feminę

Medus.i.qdã rexa qͥ dca ẽ media regio
ul ꝓuidia. M.Nq̃ medꝰ oa. vũ. getile. Et pd.

bmã medus media ab eo deſcẽdẽs.Vñ
Daniel. Se Dariꝰ medus ſucceſſit ĩ regnũ.

Meduſa ppꝛiũ nome filie phoꝛcynis.⁊ int/

p̃ßtat᷑ obliuio·quę oẽs aſpiciẽtes ſe icta
eſt in ſaxa cõöuertreer. (ne.
Mega vel megalon grece. dꝛ magnũ lati/
Megacoſmus.mi.i.maioꝛ mundus.⁊ vꝛa
mega vel megalon coſmus qð eſt mun/
Dus. Itẽ alio noĩe dꝛ macrocoſmus.

pꝛetatur magna contentio.
ſtus.i.maximus.

apibo nomẽ habere pbat. NMã apiſ grece
meliſt e dẽ. Iñ melleꝰ. lea.len.⁊ mellinꝰ na

nũ mellic ca.cũ. Et dic Nuicẽna vbi lo⸗

Meditullin. li.i. medietas.ſcilz id q ime-

Megera.reę.queędã furia infernalis:⁊ inter ·

quit᷑ de ſinplicibo medicinisſic dicẽs.

mel eſt occult ros cadẽs ſuꝑ floꝛes alias

plãtas ſuꝑ lapides qð apes recolligũt.
Et aliqñ ẽ ros manifeſt ꝙ poſſut colligẽ

hoĩes. In idẽ eni redit gnãtio manatis:qꝛ

mãna ſᷣm ATuiceẽnã ẽ rosaẽ de gnẽ mellis
in terris calidis cadẽs ſpiſſius melle cõi.
PBñ⁊ exiccat.⁊ multã virtutẽ cõtrahit ab
eo ſuper quod cadit.
Mel ſilueſtre · oꝛ mel ĩ ſilua reꝑtũ·bᷣm Hie

ronymũ. Cũ qͥ videt᷑ cõcoꝛdare Iſidoꝛ

etymo. 20. dicẽs. Cana de roꝛe mel gerit
iuenit᷑q; in arũdinũ folijs. ODñ ⁊ Dirgili⸗
Hacten aerij mellis cęleſtia dona. Siqᷣ/
dem hucuſq; in iudęa ⁊ arabia colligatũ
repit᷑ ramis inbęrẽs in ſimilitudinẽ ſalis.
Arnulphꝰ aut qͥdã expoſitoꝛ ſic oicit.In
deſerto iudęę ſunt arboꝛes folia lata ⁊ ro/
tunda habetes lactei coloꝛis ⁊ mellici ſa-
poꝛis ꝗ natura fragilia manibo cõfricant
⁊edunt᷑.Chꝛyſoſtom aũt ſic dic. Mel ſil⸗
ueſtre iueniebat᷑ in trucis ſiue arũdinibo.
Sũt enĩ quędã aruüdines plenę melle na/
turaliter de quo fit euccarum.
Mela.lę.quędam veſtisa melan victa· eo
ꝙ ſit nigro coloꝛe.
Melan grece · latine vicitur nigrü.
Melancholia. lię.f. p.eſt nigri ſanguinis cũ
felle mixtio.⁊ eſt peſſima cõplexio.⁊ dẽ a
melan · qð eſt nigrũ.ꝛ chole · qð ẽ fel · eo ꝙ
ſit ex nigri ſanguinis fęce admixta abun/
vantia fellis. Iñ melancholic.ca.cũ.in q;
melancholia oñat᷑. Melancholici etiã cõ/
uerſationẽ hũanã refugiũt· eo ꝙ gaudiũ
cũ alijs habere nõ poſſunt. Et eſt melan/
cholia frigida ⁊ ſicca.

Melanurus.ri.qͥdã piſcis: dictus a melan

qð ẽ nigrũ.qꝛ nigrã habet caudãa nigras

ennas.⁊ in coꝛpoꝛe lineas nigras.
elchiſedech iterp̃tat rex iuſtus. Rex.qꝛ
imꝑauit ſalẽ. Juſtus:q; diſcernens ſacra/
mẽta leg et euãgelij·nõ pecudũ victimas
ſ oblationẽ pãis⁊ calidi ſacrifſicũ obtulit
Melchiſedechiani dicti ſũt qͥdã hęretici

pꝓ eo ꝙ Melchiſedech ſacerdotẽ vñi nõ
hoieʒ fuiſſe · ſed virtutẽ dei eſſe arbitrant.

Melchon · q; ſonat rex eoꝑ:idoluʒ ẽ ãmo⸗
nitarũ.de quo vicit. glo.2. Reg.i22
Melculũ.li.vimi.i.paruũ mel.⁊ coꝛ.pe.
Meliſſe grece · vicunt apes.

Melibę. eſt ꝓpꝛiũ nomẽ ruſticũ bucolicũ
paſtoꝛale. ñ Dirgiliꝰin bucolł. O meli⸗

bee deus nobis hec ocia fecit.
Melioꝛ.oꝛis.ↄ.t: hoc melius:oꝛ a mollioꝛ
ins.quaſi mollioꝛ ⁊ non durus.

Melipepo.ponis.qddã gen peponi
meloa pepo.⁊ ꝓd.pe.tã in ntõ qᷓ; in gtõ.
Meliuſculus.la.lu.i.paꝝ vel aliquantulũ
melius.⁊ eſt dimi.a melus.

8a di a

Mella.le.quã gręci latio vocantꝗ vulgo

ꝓpt᷑ foꝛmã ⁊ coloꝛẽ faba ſyriaca dꝛ. ¶rboꝛ

eni ẽ magna.fructü feres⁊ comeſtibilem⸗
guſtu dulcẽ.vñ ⁊ mella victa eſt. Pe qua
in laudẽ ſapiẽtię vi. Et ſuꝑ mellã vulcis
eſt. Atẽ iuenit·H̊ mella.le ꝓ quodã fluuio.
Et cõponit᷑ cũ a.vt amella.le.

*

Mellantes.tis.m.t.quidã lapis melleü et

oulcẽ ſuccum emittens. vicitura mello.
Mellariũ.ᷣrij.n.S.vas in qͥ mel cõſeruat· ulł
in quo vinũ ponit· vel vuęecalcant.

Mellicratu.ti. cõfectio cõſtans ex aqua et

melle· quã latini mulſum vocant.

Mellifluus.flua.fluũ.i.ſluẽs.⁊ abundans

melle vel dulcedine.

Mello ĩdecli.erat hcipitiũa qᷓi ꝗdã pfüda
voꝛago vallis.⁊ poſtea ipſa cuitas vo/

cata ẽ mello. Ita vꝛ ĩ hiſtoꝛijs. Andreas
yo qͥdã expoſitoꝛ ſuꝑ illũ textu.ʒ. Reg.
xjꝰ Salomon ?ędiſicauit mello ⁊ coęq̃uit

voꝛaginẽ ciuitat ⁊zc.ſic dicit. Idẽ eſt vo/

raginẽ coęq̃re ⁊ mello edificare·pcedeni
eni expoſitio eſt. ꝙ autẽ ſupponit᷑ p idẽ
accipi debet mõs ſion ĩ qͥ arx eratciuitas
Hauid dicebat᷑. Int᷑ mõtẽ ⁊ ciuitatẽ erat

ꝗdã vaſta ꝓfüditas ⁊ voꝛago mello noĩe

hanc repleri ⁊ reliquo ſolo co?ꝓquani con⸗
ſtituit Galomon. .

Meloſflos.fę.ge.arboꝛ qdaʒ in africa· eo
habeat floꝛẽ in ſiłlitudinẽ maloꝛuʒ.vel di

ſiclingua punica. Ex hac ꝓfluit lent ſuc/
cus:qui a loco armoniacus dicitur.
Melon grece · rotundũ dicit᷑ latine.

Melopeus.pei.i. dulcis cantus vel cantus
fictoꝛa dẽ a melosa pęo·quod eſt fingo.

Melos.tę.ge.qdã inſula ex nũero cycladũ
oĩuz rotudiſſima dia melon.qð eſt ro/
tunduʒ. Iñ ̊ melinu.lini.gen coloꝛis qꝛ
eiuſdẽ metalli ferax ſit melos. Itẽ melos

põt deriuari a mel. Et dedlinat h melos

odis.vel h̊ melos indecli.i.dulcis cantus

vulcis modulatio. Iñ hęcmelodia.dię.
⁊hocmelodiama.atis.in eodem ſenſu.

Meloſonus.na.nũ.pe.coꝛ.q dulcit ſonat.

Melota.tę.f.p.vel melus.li.uł melo.lonis

—

quoddã aial:ſcilʒ taxus.⁊ d a mel· eo ꝓ

fauos mellis petat? aſſidue mella captet.
Melo etiã oli victus ẽ nilus.Et a melo di
h melotes.tis h̊ melota.tę.qdã veſtis ꝰ
pilis vel de pellibo illiꝰ gialis factaa collo

pendẽs vſq; ad lũbos ·qᷓ monachi vtunt.

Et iſte habit e neceſſarius ꝓpꝛie ad opxpis

exercitiũ. Eadẽ⸗ pera ut vicut. Oñ Heb

xi? Circuierũt ĩ meloa ĩ pelibꝰ capꝛinis

6167
Nenon
onun
Mn
won

Ven

Mnſan
eni h⸗
nſ
tumit
Cpms,

n

Mone

ng
ten
üdu
Näf

nleie
rinelo,
1.
tne

dancans

pin
aaumgn

l
Nick
Nroetnt
Arpe
umternt
Niloneie

utbr i⸗
.
SWanns

NAaf.

finsr

rbhy

Aus
l.die⸗
ſi
oktſonat.
do lonn

clnpe .

,

.

Ia-⸗
bice

Quidã vicunt ꝙ melota ſit veſtis aſpera

de pilis cameloꝝ factaa ꝓducit pe. Onde
Hic ſi ꝑcedat ⁊ idem melota vocatur.
Melus.la.ii.i.vulcisvel dulcit᷑ſonãsvel
ꝑtinẽs ad melodiasvel qð cõſiſtit in me/
lodijs vel qð tractat de melodijs. Inde
melicus.ca.cũ.pꝛo eodem. M
Membꝛana.nę.F.p.illa pellis tenuiſſima ꝗ
eſt i alis wſꝑtilionis. Dicit᷑ etiãẽ mẽbꝛana
chartauł ꝑgamenũ:q; ex membuis aiĩaliũ
excoꝛticet᷑. Et ſic ſumit.2. Cimotj.4 At⸗/

fer tecũ.⁊ libꝛos:maxime aũt membꝛanas

Membꝛanula.le. dimi.i.parua mebꝛana.
Membꝛulũ.li.dimi.i.paruũ mebꝝ.

Membꝛũ.bꝛi.n.s.ꝑs coꝛpor. Iñ mẽbꝛatus

ta.tũ.magna bñs mẽbꝛa.Et mẽebꝛoſus ſa.
ſũ.idẽ.vel mẽbꝛis plenus. Iñ mẽbꝛoſitas
tatis:mẽbꝛoꝝ magnitudo:vel plenitudo.
abundantia. Itẽ mẽbꝛũ cõponit · hic ⁊ B
vnimẽbꝛis.⁊ hoc bꝛe.bimẽbꝛis.bꝛe.trimẽ/
bꝛis.bꝛe.quadrimẽbꝛis.bꝛe.ſeximẽbr.bꝛe.
Memere.i.triſtis. (emẽbr. bꝛe.
Memeris idem quod meris.i.diuiſio vel
pars.? coꝛ.pe.

Memon grece · latine vicit᷑ memoꝛia vel

monimentum.e
Memoꝛ.oꝛis.qui memoꝛa tenet.⁊ qͥ me-/
moꝛa tenetur.⁊ ðꝛ a memoꝛo.ras.

Memoꝛia.rię.F.p.eſt firma cõpꝛehenſoꝛuʒ
moꝛa in mente.Inde memoꝛioſus.ſa.ſuʒZ.

qui bonę eſt memoꝛis.
Memphis.i. ęgypt. Et dicit ęgypt mẽ/
phis a mẽphi auitate ęgypti:quaʒ ediſi/

cauit Mẽph' filius Jouis. vt oicit Ii/
doꝛ. Et declinat · Hhmephis · huiꝰ mephis

vel mẽpheos. Vnde Hieremię. 2? Filij
thaneos ⁊ mẽpheos. Iñ mẽphiticꝰ.ca.cũ

Bñ Hieronymus in epla ad Haulinuʒ.

Sic pythagoꝛas adijt mẽphiticos va/

tes.i. gyptios philoſophos.⁊ coꝛ.be.
ena. nę. ꝗqdã piſcis ·qͥ cu luna creſcit? de/
creſcita dꝛ a mene.qð eſt luna vel defectꝰ

Menãdriani:quidã hęretici·q mũdũ nõ a
deo ſ̃ ab angelis factu eſſe aſſerüt: dicũt
a Menãdro mago.diſcipulo Simonis.

Menal.menadis.fg.ge.·ſacerdotiſſa bac.
Meẽceps.pitis.oĩs ge.i.mẽte capt (chi.

inſanus. dꝛ a mẽte captus. Quotiens
enĩ captus cõponit᷑ vel iũgit᷑ cũ dictione

deſignante membꝛũ · ſemꝑ deſignat car=
tiam iſtius mẽbꝛi. vt Menceps.i.mente

captus. Oculiceps.i.captus oculis.?c.
Menda.oę.f.pa hoc mendũ.vi.i.macula.

maxime illa que ſolet eſſe in libꝛis nondũ

emẽdatis.ſ̊ mendũ in alijs rebo.Et ponit
qñq; ꝓ mẽdacio · vel culpa coꝛpoꝛis. Et a
menda dẽ mẽqus.oa.ou.i.ſoꝛdidus:ma/
culoſus. Oñ Ouidius de reme.Cunc aĩo
ſigna qðcũq; in coꝛpoꝛe mendũ eſt.

Mendaciolũ.li.vimi.i.paruũ mendaciũ.

Mendaciũ.cij.bᷣm Iug.ẽ falla ſiẽtio voq
cu intentione fallendi. Et nota ꝙ vt vicit
Augi libꝛo de mẽdacio·octo ſut genera
mendacio ꝝ Mꝛimũ eſt qð fit in doctrina
religionis. vt chꝛiſtũ nõ eſſe natũ de vir/
gine · vel nõ eſſe paſſũ. vel ſimile cõtra ar/
ticulos fidei. Secũdũ.vt aliquẽ ledat in/
iuſte · qð tale eſt vt nulli ꝓſita obſit alicui
vt eſt mendaciũ detractioniset falſus te/
ſtis in cã crimiali. Certiũ :qð alicui ꝓdeſt
ita vt obſit alicui · q;uis nõ ad imundiciã
coꝛpoꝛalẽ.vt mẽdaciũ teſtis in cã pecunia/
ria. Quartũ.qð fit ſola metiẽdi fallẽdiq;
libidineſine cauſa ⁊ vtilitate·quod mirũ
mẽdaciũ ẽ. Quiĩtũ.quod fit ſola placẽdi
cupiditate· ut mẽdaciũ adulator. Sextũ
qð nulli obeſt ⁊ pdeſt alicui ad vitandũ
piculũ pecunię vt ſi qͥs pecuniã alicuꝰ uiu/
ſte tolledã a fure ułdone vbi ſit neſcire
ſe mentiat᷑. Septimũ:quod nulli obeſt.⸗
ꝓdeſt alicui ad euitandu ꝑiculũ ꝑſonę.vt
ſi qs mẽtiat᷑ nolens ꝓdere hoĩeʒ ꝗſitũ ad
moꝛtẽ. Octauũ eſt· qð nulli obeſt ad h
ꝓdeſt vt ab ĩmundidia coꝛpoꝛali aliquaʒ
tueat᷑.vt ſi volente coꝛrũꝑe virginẽ men
tiatur eam eſſe cõiugatam.
Mẽdacubłꝰ.la.lũ.dimi.i.aliquãtulũ mẽdax
Mendax.vacis.qͥ mẽtẽ alterius fallit.Et
eſt differẽtia int mendacẽ ⁊ vanũ·qꝛ mẽ/
dax dẽ·qͥ gratia ⁊ ſpꝑe lucri vel voluntate
decipiendi mentit᷑. Sʒ van.qᷣ ſine cã vel
vtilitate mentit᷑. Iñ mendacitas.tat.. Itẽ
mendax.i.fragilis⁊ mutabilis. VHñ ꝓphᷣa
Dmnis homo mendax.

Mendiculus.la.lũ.i.paupertenuis.

Mendic.ca.cũ.ex toto pauꝑ.⁊ dꝛ a manꝰ
dico vel duco · q̃ſi mãdicus·quia mos
erat antiqͥtus egenũ os daudere ⁊ manũ
extendereq̃ſi manu vucerevel q̃ſi manũ
oucere. Inde hic ⁊ hęc mendicitas.tatis.
Mendoſus.ſa.ſuʒ.i.maculoſusſoꝛdidus
ſpurcus/turpis in factis.ſᷣ̊ mẽdax in vᷣbis
Iñ mẽdoſeadũi.maculoſe.turpit᷑.men/
dacit᷑ Dñ Dꝛatius in epi. Falſus honos
iuuat mendax infamia terret. Quẽ niſi
mendoſum ⁊c.
Mene.i.defectus. Oñ apud gręcos luna
dr mene · eo ꝙg ſingulis mẽſibo deficiat. Et
P

ſic mene.i. luna. vel defectus.
Menia niũ.nibo.ſũt ꝓpꝛie muri ciuitatisa
munionis ·q̃ſi munia.qꝛ muniãt ciuitatẽ.
Sʒ abuſiue vicunt᷑ męnia oĩa ędificia ci/
nitatis.⁊ ſcribit᷑ ꝑ oe diphthongũ.

Menianũ.ni.n. ..i.ſolariu.⁊ dꝛ a męnia·qꝛ
męnibꝰ ſolet addi.Mel Meęnian collega

Craſſi ĩ foꝛo ꝓiecit macerias ut eſſent loca
in qbus ſpectãtes inſiſterẽt:ꝗ ex noĩe eius
meęenia appellata ſut. Męc ⁊ ſolaria dicũt᷑.
q; patet ſoli.Et inde inoleuit poſtea con/
ſuetudo.vt męniana domibus adiacerẽt.
Iñ męnianat.ta.tũ.i.menianis oꝛnat ⁊

ꝛeęparatus. —
Whiatus tatil imenibus circũdatus/uł
conſtructus: vel abundans.
Mennon fuit filius auroꝛę rex oꝛientalis
Iñ mennoniꝰnia.niũ.Micĩtroiano bello

perijt· cuius filię mutatę ſunt in aues ꝗq ab

eo dictę ſunt mennonides. Męcateruatiĩ
ex ęgypto ad iliũ volare dicũt᷑ iu Me/
nonis ſepulcrũ.⁊ inde iliẽſes mẽnonides
eas vocãt. Quito aũt ãno ad iliũ veniũt
⁊cũ biduo circũuolauerint ·ttia die ineũ/
tes pugnã viciſſim ſe vnguibo dilacerãt.
Mens.entis.eſt pars aĩę gdã/ꝑ quã oĩſrõ
intelligẽtiaq; pcipit᷑ mens vocata · eo ꝙ;
emineat in ala · ᷣm Vapiã. Delẽ ipſa aia
dñũ memit ſeſibilia ad memoꝛiã reducit.
Menla.ſę.eſt tabnla ſuꝑ quã comedit᷑.⁊ ẽ
ꝓpꝛie paupeꝝ.⁊ dẽa mene:qð eſt defectꝰ.
multa eni ibi ſolent deficere. Sed tabula
iuitũ ẽ.q̃ſi tenabula:qꝛ tenet multa.Dł
menſa dꝛq̃ſi mẽſurata.qꝛ mẽſuratim res
ibi miniſtrant Oel mẽſa:q̃ſi comeſa:a co/
medo.dis. Iñ h̊⁊ H̊ mẽſalis: H̊ le.ad mẽ/
ſam ꝑtinẽs.Et h̊ menſale.lis.i.mantile.
Menſiculus.li.imi.i.paruus menſis.
Menſis.ſis.maſ.ge.dꝛ a meneqð eſt luna
q; ſᷣm lunationes mẽſes olim fuerunt di/
ſtincti. autẽ vꝛ menſis.i.mene ſaltus.
etymologia eſt. Qnot autẽ dies qᷣlibet
mẽſis habeathis verſibo dedarat᷑. Juniꝰ
apꝛilis ſeptẽq; nouẽq; tricenos. Plus
vnũ reliqui·ᷣ habet febꝛuꝰ octo vicenos.
Cui ſibi ſextus fuerit ſupaddit᷑ vnus.Et
nota ꝙ mẽſis nouoꝝ dꝛ martiusqꝛ anni
initiũ hic mẽſis eſt apud hebꝛęos·qͥ olim
erat apud romanos.
Menſoꝛ.ſor.maſ.ge.qͥ mẽſurat. Oñ Za/
chanię. 22 In manu eiꝰ funiculus mẽſoꝝ.
Menſoꝛiũ.rij.n.s.quod ẽ in menſa:vt mã/
tile.⁊ vas eſcariũ.
Menſtruuʒ. ſtrui n. s. dẽ qð ſolet euenire

ſale curat.

ſim menſem · vel hm circnitũ lunę. ſic doloꝛ

capitis.⁊ ꝓfluuiũ ſanguinis mulier..⁊ dĩ
a menſe.ꝛopꝛie mẽſtrua ſũt ſuꝑfluꝰ ſan/
guis mulieris: dicta a circitu menſis vel
lunę qͥ ſolet hoc ꝓuenire ꝓfluuiũ. Hec et
muliebꝛia vicũt᷑q; ſola mulier aĩial men/
ſtruale eſt. Cuius cruor ↄtactufruges nõ
germinant.aceſcũt muſta:moꝛiunt᷑ herbę
amittũt arboꝛes fętꝰ ferꝝ rubigine coꝛru/
pit · nigreſtũt ęra. Si qͥ canes ide ederint
in rabiem efferunt · glutinũ aſfalti:qð nec
ferro nec aquis viſſoluitcruoꝛe ipſo pol/
lutũ · ſpõte diſpergit. Iñ h̊ ⁊ ̊ meſtrualis
H̊ le.qð patit᷑ menſtruũ· vel ꝑtinens ad

mẽſtruũ.Et mẽſtruoſus.ſa.ſũ.⁊ mẽſtrua/

tus.ta.tũ.i.mẽſtruis pollutvel menſtrua

Lenſula. le. vimi.i. parua menſa.
enſura.rę.fF.p.i.res aliqua ſuo modo uł
tẽpoꝛe circũſcripta · DHel menſura ẽ qᷣcqͥd

ponderecapacitatelõgitudinealtitudie ·

latitudine aĩioq; finit᷑. Heęc aũt eſt ꝑs coꝛ/

poꝛis · ant tẽor.Coꝛporłvt hoiuʒ·lignoꝛ

colunaꝝ: ſimiliũ longitudouł bꝛeuitas.
Tẽpoꝛis.vt hoꝛaꝝ · diep· annoꝝ. Hope
aut meuſura ꝛqꝛ ea metiamur aliqͥd.vt
vrna vel amphoꝛa. Iſidoꝛus etiaʒ dicit:
PHꝛopꝛie aũt mẽſura vocata eſt· q; ea fru/

ges mẽſurãt᷑ atq; frumẽtũ.i.hũida⁊ ſicca.

Menſurnus.na.nũ.i.mẽſtru dẽ a mẽſis.
Menſus.ſa.ſũ.vide.j.in metioꝛ.tiris.
Menta. teę.f.p.eſt herba odoꝛifera · de qua
acer. Trita canis moꝛſũ ſuꝑaddita cũ
Mentula. le. dz vga virilis ul vas vitren
vel deus hircoꝝ. DHñ. Mentula vas vi/⸗
treü deus hircoꝑq; pꝛiapus.
Mentü.ti.dĩ q̃ſi mouẽtũ:a moueo.ues:q
ſemp eſt in motu. Del vꝛ mentũ:qꝛ inde
mandibulę oꝛiãt:vel qꝛ ibi iſgant᷑. Inde

mentoſus.ſa. ſũ. Et mentatus.ta.tũ.i.ha/

bens magnũ mentũ.

Meraca. cęg.fF.p.ꝗdaʒ potio de vino ad vi/

tiatũ cerebꝛuũ purgandũ facta. Iſ merac
ca. cu.i. purgatoꝛius ꝓd.e. Oñ Perſiꝰ.
Antichiras melius ſoꝛbere meracas.
Meraculus.la.li.aliquãtulũ merax.⁊ dẽa
merax. Et H̊ meraculi.li.quędã potio de
vino facta:idem quod meraca.
Merax.cis.ge.oĩs.i.purꝰ.clarus. defecat.
Et cõpatmerax.tioꝛ.ſimꝰ.Oñ DHeut: ʒ2
Et ſanguinẽ vue biberũt meraciſſimũ. Iñ
meracitas.tatis.i.puritas:claritgsgss.
Mercatus.tus.tui.cętus multoꝛũ vedẽtiũ

Ae
P
mere
7en

ſu⸗
qu
Von

tn/
won
Lace
Caren
Gotn
lvub
Ce
Loo
dat
Ner
Ven
loqn
Mmn
upe
Lran
nen⸗
nonn
Eaan
ere
woie⸗
Ciit
oub.
dime
iad
done
Cr
dit
lin
dlus
nllun.
Alran
neneoi
Ans
n⸗
dn
neden
emnitn
tone

ühe

ideeen

repho
wensad
. Wn
Wnaſnn

R
RNDNR
,
1oRc

NeA

kat

ilgor
eemas.
A.ꝑ1
. ope
mdyt

*

1minmiß
mmdeqin
gundi

muglu
r l
atilba⸗

wulvi⸗
Fimcrac

.
nend
pn
2„
onr,
De

Glni⸗

Wan

9
7

Bidee

vel ementiũ · vel locus vbi vendit᷑: emit᷑.
VDñ Ecech. 27: Et auro qð ꝓpoſuerũt in

mercatu tuo.Et h̊ mercatu.ti.res ꝗ vedit
⁊ emit᷑.Et ponit᷑ qñq; ꝓ mercatu.

Mercedanus.varij.m.s.ſeruus vel alius

qui viſtribuit pecuniã ſub oño ſuo.

Mercedonius.nij.q p laboꝛe ſuo impenſo
dat mercedẽſcilicʒ dñs qͥ ſoluit mercedẽ

operarijs ſuis.⁊ dicit᷑ a merces.⁊ dono.
Mercedula.lę.dimi.i.parua merces.
Mercẽnarius.rij.i.pᷣcio cõduct᷑ſcilʒ qͥ acͤ/
apit mercedẽ. Idem ⁊ baro/q; foꝛtis ẽ in
laboꝛibus · a bari · qð eſt grauis.i.foꝛtcui
contrarius eſt leuis.i.infirmus.
Merces.cedis.i.pᷣmiũ vel pciũa dꝛ a mer/⸗

coꝛ· vel merx.cis.Sed pᷣaũ cũ par ꝓ pari

dat. Merces cum minus.
Mercula lę.iminutiuũ.i.parua merx.

Mercidius.dij.i ꝓpter mercedẽ dicẽs vel

loquẽs.⁊ dĩ a merx.cis⁊ dico.

Mercimoniũ.nij.idẽ qð merx.ułres ꝗ¶ de
vna patria poꝛtat᷑ ad aliã vt char vedat

Mercurialis.lis: hoc le.i.res mercurij ·vel

ꝑtinens ad mercuriũ. Inuenitur etiã hic

mercurialis ꝓ ꝓpꝛio noĩe cuiuſdã viri.
Mercurius.rij deus mercatoꝝſic dict q̃i
mercatoꝝ kyrios. Mercurius eni nepos
Atlãtis:multarũ artiũ perit claruitqᷓs ⁊
hoĩes docuit. vñ pꝰmoꝛtẽ deũ eẽ voluef̃t
Et ĩterptat᷑ hmo uł eloquẽtia:Nã merca
toꝛibo maxie neceſſaria ẽ affabilitas.Del
dẽ mercuriꝰ.q̃ſi meratoꝝ chęre.i.aue. Illi
enĩ ad reꝑ venaliũ coẽptionẽ pace ſaluta

tionis alliciũt. Oel mercuriꝰ d q̃i mediꝰ
currẽs co ꝙ ſermo medius currat int au-/

ditoꝛẽ ⁊ loquentẽ.vñ ⁊ hermes grece dꝛ
i. intpꝛes. Et hm h̊ bene vꝛ de mercatoꝝ

q; int ementes ⁊ vendẽtes ſermo eſt me

dius:ideo fingitur habere pennas:qꝛ cito
diſcurritqᷓ;cito exit ab oꝛe loquẽtis⸗ re/
plet aures audiẽtis.Nũcius dꝛ:qꝛ ꝑ ſer-⸗
monẽ oĩa cogitata enũciant.

Merda.oęa h̊ merdũ.vi.dĩ a merꝰ.ra.rYi.

b ↄtrariũq; nõ ẽ mera. Del dꝛ a mer.qð

eſt diuiſio · vel pars:qꝛ ſterc in digeſtio⸗

ne diuidit᷑ ab eo qð ĩcoꝛpoꝛat᷑.⁊ ꝑ ſeceſſũ
emittit. Iñ merdula.le.dimi.Et ꝑ cõpoſi
tionẽ merdifer.ra.rũ.pe.coꝛ.i.merdã ferẽs.
Merenda.ę.dẽ cibus qᷣ in nona ſumitur.

Idẽ ⁊ antecenia⸗ d a merusa edendus
qi mere edẽda·qꝛ tũc purꝰ panis dat᷑ de

ↄſuetudine. Olł oꝛ a meridies edẽda ·q̃i
pꝰ meridiẽ edẽda. Iñ h̊ merẽdula.lę.di.
Meretricula.lę.oimi.i.parua meretrix.

Meretrix.tridᷣfſę. ge.i.ſcoꝛtũ.⁊ di a merces
trico.cas.q̃ſiꝓ mercede hoĩeʒ tricans.i.
impediens· vel decipiẽs. Oel dĩ a mercoꝛ

aris · q; mercat᷑ pcin libidinis. Iſñ meretri
cius.cia.ciũ. Et h̊ meretriciũ.oj.domꝰ me/

retricũ · vel turpis actus eaꝑ vel officiũ.
Merga. gę.fg. ge.i.furca cũ qua ſegetes vel

fęnuũ ſuꝑ currũ leuat uł cona ſegetj poꝛtat᷑.

Merges.tis.maſ.ge.i.garba ſegetisſcilicʒ
gononus/ſiue cona· vel manipulus.⁊ dꝛ
a mergo.gis.q; ligatus mergit᷑ in terra.
Mergulus.li.maſ.ge.pe.coꝛ.ẽ dimi.de mer
gus.Et eſt ęꝓqͥuocũ ad ferrũ qð mergit᷑ in
lampade ⁊ ad tenendũ papyrũ.⁊ ad auẽ
mergum. ð

Mergus.gi.maſ.ge.qdã auis · dicta ſic ab

aſſiduitate mergendi.
puteo trahit᷑a dꝛ a mergo.gis.
Meridies.diei ·dr q̃ſi medidies.i.medius
dies. aũt dꝛ meridiesq̃ſi merꝰ dies:

Mergus. gor.neu.ge.ſitula cnʒ qᷓ aqua de

q; tũc merꝰ vies eſt.i.purioꝛetymologia

eſt. Inde meridianus.na.nũ.

Meringa. ge.f. p. ẽ pellicula in aure vbi fit

auditus.
Meris.i.diuiſio vel pars.

Meriſcę dicti ſũt qͥ dã hęretici · qꝛ ſeꝑerant

ſcripturas ⁊ partiũt᷑.nõ credẽtes ĩ oĩbus

ꝓPphet.dicẽtes alijs ⁊ alijs ſpiritib ꝓphe/

taſſe. Et vicũt᷑ a merłqð ẽ diuiſio · ułꝑs.
Meritoꝛiuʒ.rij. domuncula vbi ciues res

ſuas faciũt: vel vendũt.⁊ vbicũq; merci/

monia tenent᷑vel taberna:vel locus tene/

bꝛoſus vbi patrant᷑ adulteria.⁊ foꝛnica⸗/

tiones vꝛ meritoꝛiũ. Iñ h meritoꝛia dicit
meretrix.ſic etiaʒ caupona · ta ꝓ loco · qᷓ; ꝓ

fęmina.Eadẽ dꝛ ⁊ meraria·vel a merẽdo.·

vel a mero.i.vino. Itẽ meritoꝛius.ria.riũ
quod meret᷑vel qð oignũ eſt merito · vel
remuneratione.

Meritũ.ti.n. s.eſt bñficioꝝ pᷣmiũ qð qͥſq;
meret᷑. Itẽ meritus.ta.tũ.adiectiue.⁊ cõ/⸗

ponit᷑ emeritus.ta.tũ.⁊ ĩmeritus.ta.tciũ.

Merops.pis.oꝛ qdã auis viridis coloꝛis
ꝗ etiã apiaſter oꝛ·q; libenter apes come/
Dit. Et etiã gallus ꝛ merops.pis.Me⸗
rops etiã fuit ꝓpꝛiũ nomẽ cuiuſdã hois.

Meroſus.ſa.ſũ.i.vinoſus.⁊ dicit a meruʒ.
Meroſũ vicimꝰ vinũ. Meracã potionẽ·

dia · ul repoſitoꝛin. Iñ h̊ merothecari.rij.

i. vini cuſtos · vel etiã repoſitoꝛ. Inde bec

merothecaria. rię.

Merulus.lia H̊ͥ merula.lę.auis nigra.⁊ oꝛ

P52

a merus.ra.rũ.q̃ſi mera volans/ul merus
q; mere cantat. Del merula dꝛq̃i modula
eo ꝙ modulet᷑. Oñ ⁊ olim dicebat᷑ medu
la. Inde merulinus.na.nũ.pe.pꝛo.
Merũ.ri.n.s.i.vinũ: ꝓpꝛie bonũ.⁊ clarũ.⸗
a fce ſegregatũa di a meris.qð ẽ diuiſio
vel pars. nñ merus.ra.rũ.i.purus:clarus
manifeſtus. Iñ meritas.tat.i.puritascla
ritas hm Hug. Hapias vo vicit: Meꝝ
vinũ purũ ſigt. Ma meꝝ dicimus:qcqd
puꝝ e/ſic aq̃ meranulli vtiq; rei niecta/uł
admixta.⁊ coꝛ.me. Dnde uroꝛa.Mãq;
meꝝ reddit coꝛ leętũ:ſphęraq; figurat.Et
Duidius de reme. Non ſtupeant multo
coꝛda ſepulta mero.
Merx.mercis.eſt ipſa res ꝗͥ venditſᷣ ntũs
nõ eſt in vſu.Oñ oqie Merces eoꝝ
nemo emet amplius:mercẽ auri ⁊ argẽti.
Meſpila.lę.arboꝛ ſpinoſa. fructũ in ſilitu/
vinẽ maloꝝ facies:ſᷣ paulo bꝛeuioꝛẽ.⁊ dĩ
a malũ ⁊ pila:qꝛ pillulę foꝛmam habeant
eius poma.
Meſopotamia/ꝓuicia eſt grecig dicta ſic·
qꝛ ambiat᷑ fluminibo tigride? euphrate.

Meſſias hebꝛaice· grece chꝛiſtlatie üct dꝛ

eſſicula. lę. imi.i.pua meſſis.⁊ coꝛ.pe.
eſſio.onis.fę.ge.oꝛ a meto.d. Dñ Job
29 Et ros moꝛabit in meſſione mea.
Meſſis.ſis.fę.ge.i.ſeges.Sʒ ſeges a ſeren
do dũ ſemiat᷑. Meſſis a metẽdo dũ ma/
tura colligit᷑. Meſſis etiã dꝛ tempus vel
actus metendi.
Deſ oꝛis.malſ.ge.qui metit.
eſſoꝛiũ.ᷣrij.i.vas eſcariũ.⁊ dẽ a mẽſa ·q̃ſi
Meſſoꝛiꝰria.riũ.apt ad metẽdũ.( mẽſoꝛiũ
Meſſulus.la.lũ.i.maturus ad meſſem.
Meſtus.ta.tũ.i.triſtis.⁊ dĩ a meręo.res.⁊
eſt tm̃ nomẽnon participiũ. vt qͥdã vo/
luerũt.Et eſt meſtꝰ naturalit᷑. Criſtis xo
caſu. Idẽ męrẽs.Itẽ męſtus vel męrens
aĩo.riſtis aſpectu. Iñ h̊ męſticia.cię.⁊ H
męſtitudo. dinis. Et eſt męſticia coꝛdis.
Triſticia ꝓo vultus. Itẽ triſticia ipſius
ſpiritus eſt.⁊ fit qñq; ex aliquo accidenti
doloꝛe ·b meſticia vitiũ naturale ꝑpetuũ ẽ
Meta.tę.f.p.i.circũitus:uł alicuiꝰ rei finis
vel terminus. Meta etiã dꝛ ꝓmiſſio · vel
conoſigio.i.obligatio in die nuptiarum.
Itẽ meta eſt pᷣpoſitio greca.⁊ valet tãtũ
uãtũ tranſ.vel de· vel iuxta.
etaciſmꝰ.mi.ẽ.m.lreꝑ ſcanſionẽ colliſio
tẽ.o.ſecũda lra·ſicut videt᷑ velle Hugł
tẽ DHapias vicit: Motaciſmusẽ qtiẽs
m.lr̃am vocalis ſequit᷑. Sʒ metaciſmus ẽ

quotiẽs vocalis ſequit᷑.m. ut bonoꝝ aurũ
Et ita vult ꝙ ſecũda lra ſit.o.in vno loco.
In alio v loco ꝙ ſit. e. Sʒ coiter in do⸗

nato in capło de barbariſmo in fineſcri/

bit᷑ ꝑ.e.in ſecũda littera.vbi dꝛ. Sũt etiã
malę cõpoſitiones.i.cacoſyntheton:quas
nõnulli barbariſmos putat· in qbus ſunt
metaciſmi:labdaciſmi.⁊ iotaciſmi:⁊ hoc
magis placet.
Metaleſisẽ dictio gdatiʒ ꝑgẽs ad id qð
oſtẽdit.⁊ ab eo qð pcedit id qð ſeqͥt᷑ ĩſi⸗
nuãs. vt Laboꝛes fructuũ tuoꝝ mãduca/
