trum coꝛpoꝛa cõdiunt᷑ ne putreſcant.
Firos.i.fructus.

—

Blſtlon greca lra latine.y fla⸗

p stle· vel purũ vocani põt. ONtiñ̃
acait eg in grec tm oictiõibo. ? bis
qq̊q; quę ex gręcitate ad latinos

tfrãſmigrarut nõ tam oĩbo quę apud
Igr ęcos ꝑ.y.ſcribunt᷑. Nuã quidẽ.y.pſilon

litterã nos hic non ponimꝰ ſm alphabeti

xer ſũ · li pleriq; cęterieo ꝙ initio dictio/

nis oſita · ſp expoſcit.h.aſpirationẽ ante

ſe poſitã. Eſt eni regula grecoꝝ gramati⸗

coꝝ. Mẽ.y. pſilon in pncipio poſitũ aſpi/
rat. Qua ꝓpter ea qͥdẽ vocabula.y. initio
habentia· poterit quiſq; in.h.aſpiratione

q querere vbi ⁊ expoſuimus.

Abulon. fuit filius Aig. Et int⸗
piꝛꝛetat᷑ fluxus ſanguinisfilius
noctis odoꝛ ſuauitatis habita/
chulum pulcritudinis. vel foꝛtis.

Aabulon.i.cõtrarius uł traſgreſſoꝛ. Ipſe
yeo ẽ viabolus. Iñ cabulin na. nu. Et h

ppoſitionẽ cabuligena. ne.i. cabulo genit

Zacharias:iterpᷣtat memoꝛia vñiſiue au/

xiliũ. Septuageſimo o ano deſolatio/
nis tẽpli cõpleto LZacharia pdicãte:me⸗/
moꝛatus ẽ oñs ꝓpli ſui.⁊ iuſſo Parij re/
ſus ẽ dei ppłs: reędificata ẽ vrbs tẽplũ.

Tacheusinterpᷣtat᷑ inſtus.vel iuſtificatus

Zeſt ſyrũ nomen non hebꝛeũ.
Zelata.i.grando. Vnde celatã gẽmã di/
cimus:ꝗ inſtar grandinis magna eſt.
Zambꝛ · interptat᷑ lateſcẽs vel amaricãs.
Pꝛope vo nomẽ ab amaritudine ẽ illi fi/
guratũ:q; peccando amaricauerit pplm.
Zama.genus mõſtri.Et cama etiã qñc;
ꝓꝑ fraude.⁊ ꝓ qualibet deceptione pnit.
KZair.i.apꝛilis menſis.

2 ante E
Zeb lupus interßtat · Vnge Lebe · hoſtia
lupi ·qu lupus ſuffocautt.
Zebedeęus · iterpᷣtat᷑ donat· ſiue flẽs. Mic
fuit pater ſanctoꝛum Jacobi ⁊ Joannis
euãgeliſte apoſtoloꝛum. H

Zcbub interßtal muſca. Iñ bel ebub · vr

muſcaꝑ vict.

Zeloſus.ſa.ſũ.i.celo plenuuus.
Zelotes.tis.i.emulatoꝛ.qͥ noie dic ẽ Si -
mon aplus·qͥ ⁊ canane dictus eſt·a vico
galileę cana: vbi aquas vñs conuertit in
vinũ. Cana ver celus interpꝛetat.⁊ inge
cananei. gelotes. Et nõ ꝙ gelus vꝛ aliqñ

amoꝛ viri in vxoꝛẽ ꝓ qͥ nõ põt ſuſtinere
ut alij miſceatur. vñ vir dꝛ elotes. Et bm
H vñs vĩ celotes·qꝛ nõ ꝑmittit aĩaʒ ſibi
deſpõſatã foꝛnicari poſt deos alienos.

Zelorypus.pa.piᷣ.i.elo plenus.ſcilʒ ĩui/

dioſus uł ſuſpicioſus.⁊ accipit᷑ tã ĩ actius
qᷓ; ĩ paſſiua ſigtione. Dꝛ vᷣo celotyp· de
cui foꝛtuna iuidet᷑ ſibi uł alij. Et hꝛ ſuſpi⸗

cioſus ⁊ celotypꝰqui de foꝛtuna alterius

iuidet ei uł alij⁊ ẽ ſuſpicioſus. Dñ ille hõ
di celotypꝰ.qͥ ſuſpicionẽ habet de vxoꝛe
ſua:ſcilʒ qͥ cũ cruciatu mentis ſuę caſtitatẽ

ſeruat vxoꝛisa ille tũc vĩ celotypꝰ. Siti
⁊ vxoꝛ v celotypa/q ſuſpicionẽ habet de
viro. DHñ Ecq 2 5. Holoꝛ coꝛdis luctus

mulier celotypa. Iñ h elotypia. pig.i. in⸗
uidia.ſuſpicio contra vxoꝛẽ.DOe q̃ agit᷑ in
libꝛo Numeroꝝꝑ Dĩ etiã qñq; celotypia
męchia. Et gelotypus męchus. ? coꝛ.ty.

AZelus.li.mal.ge.i.iuidia/uł amoꝛuł feruoꝛ

ſiue bonliue malus.Sic eni gelus accipi
põt in bono·cũ qͥs nitit᷑ ea ꝗᷓ bona ſũt imi/

tari·ſic in malo cũ quis dolet aliu ſe eſſe
melioꝛẽ. Yi g gelusinuidia/amoꝛ:emula/

tio.ſuſpicio/ſiue in bono/ſiue in malo.

ephyrus grgelatine vi floccs flores

germia ei ſlatu viuificãtqͥdã vetus eſt
coꝛ.pe. Mic alio noĩe vẽ fauonius.

Aeta.teę.fę.ge.i.camera.cõclauis ſeceſſus.
Vñ in paſſione beati Chomęapłi iueni

Xetas byemales: cetas eſtiuales. Sed

eta. neu. ge. indecli.nomẽ eſt cuiuſdã lr̃e ·

ſm Mug Paß. vo dic: Letę byemales

i. domus byemales/quas calidas facit ſb⸗/
ucta flãma.Letę ęſtiuales·q̃s frigidas
facit ſubducta aqua. ¶Zetę dom ꝗ ſubt

pedes habent aqugags.

Aeugma · eſt tertia ſpecies allotkete. 7 de⸗
ſcribit᷑ ſica Ponato: eugma ẽ vni ᷣbi

cõcluſio· viuſis clauſulis apte piũcta. Et
Habenen tribo modis ſᷣm ſidoꝑſcilʒ a
upioꝛ

plato. . medio:/qñ intonit᷑. vt Mebꝛei

ſut⁊ ego.lb ĩferioꝛi:qñ vbũ ſupponit ut

Tnqͥd ego ⁊ pplus mecũ deſideret audi.

HBeda vic. eugma.i.cõcluſio.ẽ figura

qñ multa ſcedẽtia:ant vno ꝓ̈bo⸗aut vna

i xꝓ̈bũ mittit᷑.vt Legit ſoꝛtes

——
*

ſnia cõcludũt. Merbo.vt IUlpls ait: DHis

amaritudo. ? ira.⁊ indignatioa clamoꝛa
blaſphemia. tollat᷑ a vob. Gniĩa · vt: Qui
ingredit᷑ ſine macula⸗ oꝑat᷑ iuſticiãqͥ lo/
quit᷑ veritatẽ ⁊c. ad vltimũ cõcludit:Qui

fac h.nõ cõmouebit᷑ i ęcnũ.?llexãder aũt

vic. eugma ẽ qñ idẽ vbũ uł adiectiuũ
ad viũſa ꝑtinet. ita ꝙ cũ vno ↄſtruit᷑ im⸗
ꝓpꝛievt cũ dĩ: Meęc illius arma/hicillius
currus fuit. Bimiliter hic eſt eugma. Et
Apollonius ſcribit ⁊ ego.

Aexabel · interßtatur fluxus ſanguinis. vel

fluẽs ſanguinẽ ̊ meli vbi eſt ſterqᷣliniũ.

Zonte J uel O
Aymos vel cyma grece · latine vꝛ fermen⸗
tum. Inde ecyma.mę. ð=èUMB
AZingala · pua muſca ſalʒ culex. Iñ h inca
larium. rij.canopęũ ad eas arcendas.
Zingiber. beris. neuge. quedã ſpecies aro/
matis? coꝛripit penł.genitini.

Rios· wl gius/ oꝛ qͥdã menſisſcil; mains.

Aixaniũ.nij.neu. ge.⁊ H̊ cicania. nię.fę.ge.
i.ſeges · vel herba puerſa· ſcilʒ loliũ· vt vi/
cunt Et ponit qñq; ꝓ ſoꝛde oĩuʒ ſegetũ.
Zodiad gręce· latine aialia vel ligna ſigt.

In hᷣ odiacus.ci.penlł.coꝛ.aĩalis circualus
Vl ſignifer:qꝛ in eo ſũt duodeci ſigna no

miĩbo aĩialiuʒ nũcupata.qꝛ ſol intrans illa
ſigna: ꝓpꝛietates aĩaliũ ſoꝛtit᷑ ·vel qꝛ ſtellę
in ſignis ĩ figuris aialiũ diſxoſitę ſũt. JIñ
godiaceꝰ.cea. ceũ. Iſta aũt ſũt noĩa vuo/
decim ſignoꝝ ꝓodiaci: &lries taurus· ge⸗/
mini ·cãcer· eo · virgo libꝛa · ſcoꝛpio · ſagit⸗
tarius.capꝛicoꝛnꝰ.aqrius piſces. Dnde.
Zodiacu ſigna totũ claudũt vuodena.

TZona.nę.fę ge.ẽ cingulũ et pꝛie latũ Dñ

⁊ gona vi lata poꝛtio tre calida ul frigida

Wel tempata ex ꝓpinqᷣtate vel remonone

vel media ꝓximitate ſolis. Iñ conarius
ria. rin.ad conas ꝑtinẽs. vel conas faciẽs
Et pdu.o. Onde Cſopꝰ. Arboꝛeã conã
ſtipulis ⁊ vimine trũcat. Inde conella.le
1 Cnula.lę ambo oimi.i.pua cong.
Zoniſragiũ.gij.i.fractio cone.
Zoꝛobabel . apud heb:ęos ex tribo ĩtegriſ

noib dĩ eſſe ↄpoſitũ co iſte· ro magiſter.

babel ꝓpꝛie babyloniam ſonat. Et efficit

nomẽecoꝛobabel.i.iſte magiſter de baby⸗/

lone In babylonia enĩ oꝛtus c.vbi et pn /

ceps gẽtis iudęæ extitit:a acuit vltimã.
Zoticus.ca.ci.i vitalis.⁊ coꝛ.pen.
Zoſimus.ma.mũ.i viuax·vel viuidus.

Finit pꝛima pars huius vocabularij.

„

— ———

8

eſt deno
feſtatnun
pekſuhi
wbiſcn
Gninnon
igerercon
Pluglqi

3

Oſtquã in pꝛimꝗ
pte determinatũ

eſt de noĩbus quo ad eoꝝ ſignificationes:
reſtat nunc determinare de verbis. In quo
ꝓceſſu hũc oꝛdinẽ ſeruabo: iux cuuſſibet
verbi ſigtũ:ouas l̃as depingãquaꝑꝝ pᷣma
cõiugationẽ verbi ſigt altera genus: Soz
c(iũ genꝰ ⁊ Ciugatio vᷣbi cognoſcit facilius
ipſius ſigtũ ⁊ etiã inflectio ꝑ tẽpoꝛa reꝑit᷑

A agnte B

6

BGalieno. as. are. a. p. dꝛ ab ab⸗

ti ſũt retroꝛſũ.i.alieni facti ſũt.
Abarceo.ui.itum.a.Si.longe
iterũ remoueo: ab ab. arceo.
Abarceo.es.ere.a.S.i.pꝛohibere.
Abdico.as.aui.a.p.eſt denegare:ſeparare
remouere abſentare. Oñ Coꝝ. 42 Abdi/
cam' occulta dedecor. coꝛipit di. DHñ
Duidius. Quẽ fugit: factis abdicat ille
ſuis. Mabet etiã plura alia ſigta ·q ↄtinẽt
ĩhis vᷣſibo. WNbdicat · expellit· remouetq;
reſultat.⁊ addit. Denegatabſẽtatac in/

hibere nõt. Et oꝛ ab ab vico.as.qð pła
ſigt · ſcilicʒ copulare/cõſecrare· cõfirmare.
Abdo.idi.tũ.a.t.i.abſcondo·occulto · vel
remoueo. Iñ abdit᷑.i.abſcõditus.
Abduco xi.ctũ a.t.i.ſeduco/ſeparo·abſẽto
diſtraho· aſpoꝛto. DPñ Heb.iʒ: DPoct᷑nis
varijs ꝑegrinis nolite abduci. Iñ ab⸗
uctus ⁊ abductio.
Abgeceti.non decetimpꝑſonale eſt.
bemo uł abimo.a.t. emi emptũ.i. aufero
beo. iui.itũ.n.q.i.recedo ab aba eo.
Abgrego.as.aui.a.p.i.diſſociare·ſegre/
gare. viuidereab aba grego.
bigo. gis. ere. a.t.i. fugare? ſeꝑare ulaſe

Talieno. Oñ Jſa.pᷣ. baliena,⸗

pellere. vel gimẽ abigeatus exercere. Et
differũt abigere inigere:quia abigere
eſt pecusa tecto in paſcua agere Inigere
eſt pecus a paſtu in tectũ agere.
Abijcio.cis. eci. ctu. a.t. Elõge iacẽ reijcere.
vilipendere. Et h᷑m Papiam: Abijcere
ꝓpijcere ſic viſtinguũt.qꝛ qdð in deſpectiõe
T neglecto ẽR̊ abijcit:qð vo foꝛis ẽ penit᷑
a ſalute⁊ ab aptitudine alienũ.ſᷣ pijcit.
Abiecto as.are.a.p.frequẽtatm̃.iicrepare
detrahere · maledicere:cõtumelijs afficere
iuehere · ſiue diffamare. Iñ abiect.i. ſup/
plex bumilis pauidus- tremẽs deſpect'.
biudico.as are a.p.i.denegare. deponẽ.
Abiũgo. is.ere.i.a.t.diſiũgo diſtribuo· ul
diuido.ab ab iũgo. Z
Abiuro. as. are. n. p.i.negare. ab ab. iuro.
AVblacto.aui.atũ.a.p.a lacte ſepareexbere
ſegregare ul remouẽ. ODñ Greciſm. Al⸗
lactat pueꝑquẽ mr̃ ad vbera poꝛtat. DNt
lac ſugat ab hbis ablactat e remouendo.
Abligurio.iui.ituʒ.n.q.i.deglutioſoꝛbeo.
lambo.cõſumo:vel deuaſto.⁊ ꝓpꝛie abli/
gurio.i.ꝑ luxuriã bona mea diſſio.
Abluo.is.ere.a.t.i.lauare:purgare.ſoꝛdes
⁊lues remouere. vel cõſumere abluendo.
Abnuo.is.ere.a.t.i.nego/refutorecuſo.cõ/
tradico · vel pꝛohibeo.

holeo les leul ublui. nboletil. wlaboli⸗

tum. a. ..i. delere. deponereobliuiſa. Mñ.
Delet ⁊ abſtergit · intẽditnegligitaufert.
Vec abolẽ notat · Vapias ſit tibi teſtis.
Abominoꝛ.ar.d.p.i.abhoꝛrẽaliqͥd cũ exe/
cratione repellere · execari · deteſtari · vel
malũ omen impcari.Ro.22 Qui abomi/
naris idola.ſacrilegiũ facis.
Aboꝛtio. is. ire. iui itu.i.aboꝛtiuũ facẽ. Dñ
eng Bos eoꝝ ↄcepit⁊ nõ aboꝛtiuit.
Ebrenũcio. as. aui. atũ. a. p. i.a ſe nüciando
remouere renuere· poſtponere ul veſpicẽ.
Abrogo.a.p.i.deſtruere· vel in toto delere
ex toto legẽ ſubuertere.⁊ denegare. VDñ
dĩꝛ lex abrogata qñ ĩ toto eſt ſublata vel
deſtructa. ſed derogat᷑ eiqñ in parteſtol/
lit᷑ vel ei detrahit.ff. de v. ſig. l. derogare.
Abſcedo.is.ere.ſſi.ſſũ.n.t.i.ab abliquo ce/
dere ⁊ abſentari.ab abſ.⁊ celdo.
Abſcido.dis.abſcidi abſciſum.pe.pꝛo.a.t.i
icidere:diſcidere:cędẽdo ſepare.⁊ cõpoit
ab abſ. ⁊ cedo.is.cęcidi cęſuʒ. Iñ abſciſus
a. . per vnũ. S.

Abſcindo.is. abſcidi abſcindere abſcſſſũ

ꝑ ouplex. S. a. t.iab vno ĩ aliud ſcindere:
Iß abſciſſus. a.i.

4

Abſcondo. dis i. l. didi abſeõdere ab⸗

ſconſũ vel abſconditũ.a.t.i.Occultare.

Abſentio · tis. abſenſiabſentire.n.q⁊ etiaʒ
abſentioꝛ.tirl.d.q.ĩ eodẽ ſenſu.i.diſſẽtire.

AUbſeto.as.aui.a.p.i abſũuł abeſſe facio.
Abſilio.lis.ſultũ.n.qi.in diuerſas partes

ſalire· ab ab. ⁊ ſalio.

*

Abſoleo.itus ſũ.i.diſſuẽ.⁊ a ſolito ceſſare.

Abſoluo.is .ere.a.t.i.a vinculo vel impedi/⸗

mento liberare · ab ab. ſoluo.
Abſono.as.are.n.p.i.diſcoꝛdare.

Abſtineo. es.ere.a.S.i.lõge ab aliqͥ tenere.

AVbſtraho.isxi.ctũ.a.t.i.in aliã ꝑtẽ trahere ·

lacerareabſcindere.⁊ coꝛripit tra.

Abſtrudo. vis.ſi.ſũ.a.t.i.cludere vel abſ/

condere.ab abſ.? ttruunudo.

Abſũ abes abfui ilõge eſſe. nõ eſſe ibi· xel
a ſeſu coꝛpoꝛeo diſtare. Sʒ deeſſe. i. deficẽ
PBñ Hug.oiẽ Abeſt q alibiẽ deeſt qu

deficit 1 nõ habet᷑. Greciſmꝰ xpo ſic dicit:

Ege deeſt quiſq; qͥ; nõ ẽ vel fuit ante. AUt

quis abeſt ęde:qꝛ nõ eſt ſed fnit ante.

Abũdo.as.are.aui.atũ.n.p.cõpoĩt᷑ ab abaz
vndo.qð nõ eſt in vſu.⁊ in pꝛincipio nõ

debet aſpirari· vt dicit HMug. Hoc etiaʒ

vult Hꝛiſcian qͥ dic in. S. libꝛo. b vnda

dicit᷑ vndo.as.⁊ abũdo/iĩiundo.

Abutoꝛ abuteris abuſus ſũ.dv.t.i.male vti
ul puerſe vti: cõtra rationẽ. Iſ abuſus.

7 dẽ ab adæ cantoa mutat᷑ d.in c.

Accedo.is.ere.acc eſſi acceſſux.n.t.i.ad ali -
quẽ cedere.Et ex vᷣtute pſᷣpoſitiõis exigit
accuſatiuũ.vt:ↄlccedo illũ.i.cedo ad ilu.,.
Et male oꝛ: vlccedo ad illũ:q; ibi ſine d /
bio ẽ ſupfluitas pᷣpoſitiõisvel in appoſi

tione · vel in cõpoſitione.

Accelero.as.are.aui.n.p.i.feſtinare. Onde
Geñ.iS: IMcceleratria ſata ſimile omiſte.
Accendo.is.ere.di.ſũ.a.t.ab ad.⁊ cindeo.
ANccento.as.are.frequẽtatiuũ ẽ.ab aceno.
nis. vel põt eſſe in eodẽ ſigto ĩ qͥ accẽctuo.

Accentuo.as are.i.accẽtuatim pꝛoferre.

cepto. as. are.ẽ frequẽtatiuũ ab accepio
accipis.⁊ ſigt frequẽter accipe. Itẽ acc
pto poteſt etiaʒ eſſe verbũ actiun.i.appꝛe-
ciani· vel facere acceptũ. Itẽ accepto eſft
etia ablatiu de accept aduerbialit᷑ cpſi, .-
a Ko⸗e. Cui des accepto fert iuſticiã

ſine operibus.

Vccerſio.is.ire.ſiui.ſitũi.voco ulcito. ve⸗

nit ab accerſo. AWMcixꝰ. Accerſi Symoneʒ

quẽdã qͥ cognoĩat᷑ Pettus.
Accido.vis.accidi.n.t.caret ſupino.i.eue/
nire.⁊ componit᷑ ab ada cado. Inde ac/
cidens.tis.ꝓ eo quod nõ eſt ſubſtantia.

Et ſcias ꝙ accidit mali·euenit caſu·obti /
git ſoꝛte · ↄtingit facto. Itẽ ðlccido cõpo/

nit᷑ etia ex ad.⁊ c.do.⁊ ꝓducit.ci.vbiq;.⁊
Evalde vel iuxta ceędere.
Accieo.cies.i.voco.
AVccingoxi.ctũ.a.t.i.valde cingere:pꝑare.
adoꝛ:nare. Et nõ ꝙ accingũt᷑ bellaturi. p/⸗
cingunt ituriſuccingũt᷑ miniſtraturi. Oñ
Ad pugnã cinct᷑ pꝛęꝑgitſubq; miſtrat

Accino.is.ni.accentuũ.n.t.i.iux vel iterũ· vel

cõcoꝛditer canere.⁊ coꝛripitcci.
Accio.cis.⁊ accieo.cies.cõponunt᷑ ab ada

cio cis cieo cies.⁊ ſignificant appellare·
aduocare. Sed antiqui in tali compoſi -/
tione ſolebant mutare.d.pꝛępoſitionisi
r. dicentes/aruolare aruenire arcire.ſecd
nos dicimus aduolare:aduenire.accir e=e⸗
mutantes in cõpoſitione..in.c.iſequente
c. Sic ergo dꝛ accio cis. jm modernos.⁊

arcio cis· ſᷣm antiqs: in eodẽ ſenſu. Et ab

vtroq; iſtoꝝ deſcẽdit vᷣbũ deſideratiuũ

in ſo. vt ab arcio antiquo deberet dici ar/
ceſſo.ſis:̊ qꝛ arceſſo.ſis.deſcẽdit abarceo

ces·iõ cauſa differẽtie mutatũ eſt ptaimu,

l.in. r. in eo qð deſcendit ab arcio antiquo

7 dĩ arcerſo.ſis. Itẽ ab accio modermno de

ſcendit acceſſo.ſis.ᷣq; ab accedo.vis.ſilłr

deſcendit acceſſo.ſis.iõ cauſa differentie
in eo qð venit ab accio:mutatũ ẽ pꝛim
ſ. in.r. ⁊ dĩ accerſo.ſis. Inuenit᷑ Sarcerſo
ab arcio.arceſſo abarceo.accerſo ab accio
acceſſo ab accedo. Inuenit᷑ adhuc alind
verbũ deſideratiuũ ab accerſo ⁊ ẽ quarte
cõiugationisa in eadem ſigtione cd eo..
habet. r.in antepenultima ſyllaba. ſcilʒ ach

cerſio.ſis. Et vide ꝙ dicta deſideratiua

ſüüt tertie cõiugationis habent ſteritaz

ſupina ad modũ q̃rte.vt dicit Hug..
Accipio is.ere.a.t.reꝑit᷑ ĩ plłibo ſigtionibꝰ

Na acciꝑe.i.recipe: acciꝑe.i.audire.⁊ acd
cipei. paſcẽ Mñ Dirgili Illos poꝛticibob
rex accpiebat maniplis.i.paſcebat. Itẽ
accipere.irapere. DHnde Paulus. Cor.22

Suſtinetis ſi q vos ĩ ſernitutẽ redigit:

ſiquis accipit. Itẽ ſigt aliqͥd ꝑ doluʒ vel

furtũ rapere.vt.ff. de acq re.do.l.in laq̃uʒ.
ĩglo.iix.ij. l naturali.S.turbatio· vbi dr
qui accipitfurtũ cõmittit.

Acdino s qui. atñ a piad ſeukad olind

6 0, 5
gein
Aplun
cs.
volecol
Tuunode
Moorep

„

ctinti

„

racciben
Tonmasan
omihen
Thasan
ndrdi
goonnhre⸗
nrthect
ſoreenal

Mi.
ſCe.
Tovalvnnr
Sctuora
Unſi.
lmagnoc
ornasae.
eſindor
e
wusode
Tantogge
enmm
S
Ungos
dnntoe
Chodoli
lureano⸗
ſalen 70
ldcse
Wloecb
ahien
Mllern
Cerin
Uebine
ſpoyerd⸗
tſoenig
ſcchenc
pig⸗
mgrn

nen

le
ncer⸗
ſtunn
ſvobi⸗
lt⸗
dbge

n Di
mrar
mil

ichar
el
d⸗
pſtoni
me ſel
reacae⸗
ente
mos.7
Etab
aatiu
da,
Waceo
Kpung
nn
nd
Posſ
nmn
iipmni
d
cid
Nnicnr

ede

liz⸗
ntu
=
Hrg⸗
*
are
ptah
ſchr F
na C
tinugt:
w
ilaqy.
noybld!

ladtiun

flectere. Iñ acclinis vel acclinus in eodeʒ
ſiẽto. Inde etiã acclinatoꝛiũ locus reqͥei.

l eſt aliqᷣd ſuꝑ qdð acclinat᷑· vt culceta

vel puluinar.⁊ d ab ad.⁊ dino.

valde colere habitare·arnrnre.
Accõmodo.al.are.a.p.i.ad cõmodũ ſileʒ
vſũ dare. pſtare/ uł aptare · apte collocare

AVcculbo.as.are.aui.atu.n.p.⁊ accũbo.is.ui.

bitũ.n.t. idẽ ſiont. Et ẽ accubare toto coꝛ⸗
:e.accũbere cubito. ppᷣe ĩ comeſtiõe.

Accumulo. as. are. . p. i congregare.
Tcccuro.as.aui.a.p.i.diligent᷑ curare.
Tłccurſo.i.frequent᷑ accurrere.

Accuſo.as.are.aui.a.p.i.inculpare · we bis
ferire.⁊ ĩ ab ad.⁊ cudoqui eni aliquem

accuſat frequẽt᷑ cudit vt ad malã famam

trabat. Et vifferũt ĩcuſo? accuſo · qꝛ accu⸗

ſare ẽ in crimine vel facto· incuſare ꝓbis.
Sa incuſamꝰ maioꝛes accuſamꝰ mioꝛes.
ſi Cato. Incuſare deũ noli.

Zceo aces. nõ ẽ in vſua deriuat ab acuo is.

Et eſt acere acetũ fieri · vt vinũ acet.i.ace⸗/
Acero.as.nõ eſt in vſu · cõpomit cũ ex · vt
exacero. as.i.ab acere purgare.

Aceruo.as.are.a.p i. accumulare.
Aceſco·inchoatm̃.i.incipe acere· ſiue acetuʒ

fieri. Dñ Mꝛati in pᷣ.epi. Sincerũ ẽ niſi
vas quodciq; infundis aceſect.
AMctito.as.are acto.as.are.idẽ ſignt.i.fre⸗
quenter agere. ”l

„ „

Acuo acuis acui acutũa t.i qcutũ facere.

Aante BD

Itdaugeo.es.xi.ctũ.a.s.i.valde augere.

ldaquo.as.are.a.p.i.ad aquã oucere. Hñ

CTheodolus.Eu adaq̃re gregẽ ſimul⸗ re⸗
leuare caloꝛem.⁊ dẽ ab ad.⁊ aquo.
ddico.cis.cere.a.t.i.deputare·deſtinare.
aſcribere.⁊ conſtringere.ab ada dico.

Addiſco.cis.addidici addiſcituʒ.n.t.i.val/

de diſcere. ab ad.⁊ diſco.

Adedo.is.it. ukadedo. ades adeſt i inxul

valde coꝛrodere vel edere.⁊ ꝓducit.e.
Adhereo.ſi.n.s.initia caret ſupino.
Adhibeo. es ere.a...i.addere· adiungere
apponere · dare. ab ad habe.
AVdigo.egi.ctũ.a.t.i.ad aliã partẽ reducẽ.
dijcio.eci.ctũ.i.qdiũgere.⁊ ſcibit᷑ ꝑ.i.ge/
oꝛnatus ꝓxima queq; dies.
AVgdimo.is.ere.ademi.ptũ.i.auferre.
Adipiſcoꝛ adept ſu adipiſci.ot.i.acqͥrẽ.

minũ. ODñ Ouidiĩ.? lis de arte.Cdijcit

Adiuto. as. pe pꝛo.i frequent᷑iunare.
Adiuuo.as.adiuui.utũ.i.qauxiliũ dare.Et

ſcias ꝙ reꝑit᷑ apud antiquos adiuuaui.
AWdminiculoꝛ.aris.i.auxiliari·vel miſtrare.

cõponit᷑ ex am pᷣpoſitione.⁊ miroꝛ.

AIgdmitto.is.ere.admiſi admiſſũ.a,t.i.pec/

care. Itẽ admittẽ.i.aſſumere.ułreciꝑe.vt

ff. de loffi. teſta.l. cõtra. S. ſi qͥs ipuberi. vt

ſi vicat᷑ Iſte ẽadmittedus.i recipiedus.
Velẽ inatare ad cemendũ cũ quadã ve/
locitate. Iñ admiſſarius.i.velox. Vnde

Admiroꝛ.aris.o.p.i.valde mirari ułcuꝑe.
Et nota ꝙ admuam̃ virtutes ̊ miramur
opa. Inuenit᷑ etiã ãmiroꝛ ꝑ ouo.m.ſᷣ tũc

Duidiꝰ. Nil nocet admiſſo.ſubdere cal-

car equo.⁊ dẽ ab ad.⁊ mitto.
Admoneo.nes.ere.a.S.i.aliqd ad mẽoꝛiaʒ
reducere:quod excidit ab a.
AEdoleo.es.eui.uł adolui adultũ.vel ado/
litũ.i.cemarecõburere·incendere.Item
adolere.i.creſcẽ. Iñ adoleſco ſcis.inchoa/⸗
tiuũ.i.incipio creſcere.⁊ adoleſcens.
Adopto.as.are.aui.atũ.a.p.i.deſiderare.
uł nutrire. ułeligere.⁊ acciꝑe loco filij ex̃⸗
neã ꝑſonã. Et ſcias ꝙ chꝛiſtꝰ nullo modo
dicendus eſt filius adoptiuus dei:qꝛ ſᷣm

naturã ſuã eſſentialita pꝛe naſcit᷑. ⁊ oia qꝗ

pater habet ſua ſũt· vt Joanis.iõ?haber.

Yłdoꝛdioꝛ.viris.iux vel valde oꝛdiri. Pa⸗/

pias dic: vldoꝛdioꝛ adoꝛſus facit.i.alloqᷓ

elincirere.
Adoꝛioꝛ.reris.vel.riris.adoꝛtus.i.valde
vel iuxta oꝛiri.vel inuadereaggrediſᷣm
Hug. Dapias vo diẽ̃: Idoꝛioꝛ cõe fuit

antiqtus. Dñ. ITdoꝛt᷑ c.i.nouit᷑ vel ſbito

natus eſt ab ad. ⁊ oꝛioꝛ. Inuenit᷑ adoꝛio.
Adquieſco.eui.etũ.i.aſſentirnie.
Adquiro.ris.iad ſe qrere.vellucrari.
ARgquento.as.are.i.rrequent᷑ aduenire.
Agduerſoꝛ.aris.i.eſſe vel fieri aduerſũ.
AWduerto.is.ere.i.vertere ad aliqᷣd/uł ꝑpe/
dere vel intelligrre.
Aduloꝛ. aris.d.p.i.aſſentiendo blandiri⸗
qð ſolet facere maxime aulici. Oñi. Tula
domus regis · verbũ cõponit aduloꝛ.

Adultero.al.are.n.p adulteroꝛ.ar..depo⸗/

nẽtale.i.adulteriũ cõmittere. vel corũpe
7 ad malũ vtẽ. Iñ adultaſco inchoatiuũ.

Afereſo.ſas.i.afereſim facere.

AVRfficio affeci. affectũ tria ſiẽt. Oñ. Afficit

Frmerheni mpie atin t bm
Papiã. Ifficere ẽ iiurijs guani maceran.
12

E
“

Affido.as.are.n.p.i.ſidem dare.

Affigo.gis.gere.a.t.i.ad aliquid figere.

Affligo.gis.xi.ctũ.a.t.i.valde fligere.
Affluo.is xi.ctũ vel xi.n.t.ẽ largit abũda/
re. Dñ ꝓpheta. Diuitię ſi affluant nolite

coꝛ aſponeer.
Affor affar affat.ſuʒ.d.p.i.alloquoꝛ: dẽ

ab ad.⁊ foꝛ faris.⁊ mutatur.d.in.f. cauſa

euphonie.

Affurcillo. as. are.ẽ valde vel iux ul aliqd

ſuſpendere vel cõcutere.

Age. verbũ defectiuũ.i.icfac.incide.
Iggarrio. is. iui.n. q.i. valde uł iuxta gar/
rire. vel cũ garriente garrire.

Eggero. as.aui.are.i.accumularevel au⸗
gmentare dꝛ ab agger.ris.

Eggero.ris.ſſi.ſtu.i.adunare:accumulare.

Aggredioꝛ.erl.aggreſſus ſũ..t.i.aſſilire·
iuadere· arnpere.

. . „

Aggrego.as.qui.i.ↄgregare uł cumulare.

Vgmo.as.i.feſtinareuł fugare:negociari.
Agito. tas.tare.i.frequenter agere.
Agnomio.as.i.agnoĩe vocare.vel agno/
men imponere.
AVgnoſco is.agnoui agnitũ/qti:valde vel
iuxta noſcere.

Ago. gis. ere.a.t. ducere nł facere.⁊ coꝛ pe.

Dñ Hꝛatius in p̃ epi. Qa tua res agitur
paries cũ ꝓximus ardet. Et viffert agere

⁊ gerẽ. q; agere eſt generale ad oĩa ꝗ fiũt

tam re q; verbis. tam inter viuos q; i vl/
tima volũtate. Mã faciẽs teſtamentũ oꝛ

agere · ſicut 1 emens· ven dẽs locans. Sʒ
gerere cõpꝛehendit tm̃ illud ꝙ fit re. ⁊ nõ
verbis.⁊ ſic faciẽs teſtamentũ nõ oĩ ge/

rere.ff. de v. obli. l. verba cõtraxerũt.

Agonixo.aui.atũ.n.p.i.otendocerto pu/

gno.vel agonixoꝛ: eſtdeponẽtale. Et eſt

agonixo hm Bug imitatiuę foꝛmę ſicut

patriꝑo a patreſic agonico.i.quaſiago/
nem ſequoꝛ.
A ante J
Aio.is.ita pluralit aiũt.i.oteo.⁊ cẽquarte
Cingatõis:q; facit ĩpatiuũ iniivt ai. In
q̃ͥ ꝓbo.iſempꝑ ẽ duplex cõſonãs. MHñ aio
alũt duaꝝ ſyllabaꝑ ſut. Oñ Dꝛatiꝰ ĩ epi.
eruus habes pᷣciũ lon non vteris aio.

A ante H

Alapo. as.a. p.i.alapas vare.

ſequẽte ↄſonãte vocaligẽ. vt aisait.

Alapixo as.are.a.p.i.alapas dare.

Albeo. es.bui.n.s.i.albuʒ eſſe vel fieri. Iñ

Albeſco. is.ere.ĩchoatm.i.iĩcipio albere.
Albico.as.i.parũ albere.⁊ dꝛ ab albeo es.
Sed Pꝛiſcianus vicit: ꝙ albico ſit xbũ
aſpparitiuũ.⁊ idẽ ſit ꝙ appareo albere.

Albo.as.a.p.i.albũ facere.⁊ cõponit᷑ cũ de

vt deallo.

lecto.as.are.i.frequent allicee.
Allego.as.are.aui.a.p.ẽ remittere.uł affir/

mare.vel rationes ad fulcimentũ ſue ꝑtis

inducere.vel argumẽtari ad ꝓbatões vel
cõduſiões ad cõem iudicẽ ꝓ cõmodo ſue
cauſea ꝓppꝛie ꝑtinet ad aduocatos.
Vlleuio.as.are.a.p.i.leuẽ facerecxonera⸗
re· pondus auferre vel viminuere.

Allicio.xi.uł.cui.ctũ.a.t.i.ulcit᷑ aduocare

vel cum delectatione attraberre.
Allido.is.ere.ſi.ſũ.at.i.aliqͥd vehement le/
dere · punire.⁊ ponit ꝓ cõtẽdere.ul ꝑcutẽ.

lienare ẽ ppe rẽ aliquã i dominiũ altius
tranfſferre. Iñ alienatioꝰ eſt ois pactio ꝑ

quã tranffert dominiũ·de re.ecc nõ alie.c.

Alienare cauſa mutãdi iudiciũ.dĩ qñ me/

tuens cõtrouerſiã rem dolo in alin tranſ/
fert· vt iudicin mutet.⁊ euitet.
Alligo.as.are.a.p.i.ad aliquid ligo. NVñ
Birrhia. Quemlibet immodicus alligat

gis gmoꝛ. ꝛopheta. Qui ſanat ↄtritos

coꝛde.⁊ alligat contritiones eoꝛũ.
lloquoꝛ. eris. o.t. i. ad aliũ loqui.

Allubeſco. is ere.i obedine. vel conſentire.
Nota ꝙ anti oicebãtlubet lubeſco· p

libeta libeſco.Oñ ⁊ nos vtimur cõpoſito

allubeo? allubeſco. i. obedire uł ↄſentire.

Et inge h allubeſcentia. tię. vel allubentia
tię.i.obedientia.vel cõſenſus. Et in eodẽ

ſeſu ſuẽit allibeo.bes.uł allibet? allibeſco.

AVllucino.as.are.a.p.i.iuxta lucinare.⁊ dẽ
alucino.as.i.ſuadere.vel luci vicinare.

Alludo.is.ere.n.t. i.illudere. vel cõſonare ·

congruereconcoꝛdare.

Alluo.is.ere.a.ti abluere · delauare. ulpo⸗
tiꝰ paulatiʒ abluẽdo augmẽtare. Inue⸗
nit etiã qñq; alluere p cõſũptione aqrũ.

Alo.ui.itũ.vel altũ.a.t.i.nutrire.Et cõxo⸗/
nitur alo cũ con/ vt coalo coalis:quod et
ſecũde cõiugatiõis iuenit᷑ coaleo coales.
S coaleſco.ſcis.ĩchoatiuũ.Et coꝛ.pꝛimã
galoſed halo.as.eaʒ ꝓducit.Dñ.Qutrio
curtat alo pducit ſpũs halo.

terco.as.are.vel altercoꝛ.qaris.i.certare ·

men⸗
Tnion
nnica
Tnmne
amne.
Tnbig⸗
Abonm
nntamve

pten
tb1

Macdec
Whlgis
Dlake N

nG litigare.⁊ oꝛ ab alter. Et cõponit᷑ vtrüũ; ſpe puellę· Onã ſemꝑ amocuuus nõ ſol/
nr vt coalterco.coalterco. uo.: ab hamo. Iñ ̊ amatoꝛ. toꝛis. amatrix
los Illtero. as.are.a.p.i.variarefacere alterũ. amatoꝛius.Ct cõponit᷑ amo cũ re.vtre/
ſti 2 dĩab alter. In alteratus.a.ũ.i.variat damo.as.i.rurſũ amarea cũ de.vt deamo
Alto. as.are.nõ eſt in vſu.⁊ venit ab altus mas.i.valde amo. Itẽ ab amo. as. venit
nkci ta. tũ.ᷣ cõponit᷑ ch ex.⁊ in.vt exalto.as.i. amoꝛ.oꝛis.nomẽe.⁊ ẽ amoꝛ pi filioꝝ ·iuſiꝰ
in altũ extollere.⁊ inalto.as ꝓ eoqẽ. Pa/ vyxor/crudelis õᷣ naturã/obſcenꝰ mẽtricũ.
Kot. pias vyo dicit: Allto. as.nutrio. vel altum Amplectoꝛ. cteris..t.qi circũcirca flecten/
UV facio/ ſubleuo. W do bꝛachia cingere vel cingi.⁊ dꝛ ab ama
k⸗ 2 nt e W õ flecteer.
ſepts ☛☚ Kle SEe ſi mplifico. as. aui. a. p.i. ampluũ facio. ?m/
Keu9 Amareo. res.ere. n. .i. amarus ſuʒ. vl fio. Tio as. are. idem.
on 2 dẽ ab amarus. Iñ amareſco inchoatiuũ . npulloꝛ. aris.i. werbis ſuꝑbis · inflatis.
4 Amarico. as. are.a.p.i.amarum facere.vel ſexquipedalibus vti.
neen fatigare.? dẽ gbamamgs. Amputo. as.aui.a.p.i.ex toto vndiq; ſein/
rdd Amaſco. is. vbũ ichoatm.iĩcipio amare. dere ul remouere. DHñ ĩp̃s. A¶mputa op/
l AEmaturio tur. ꝓbũ meditatiuũ.i.meditoꝛ pꝛobꝛiũ meum qð ſuſpicat ſũ.Et vt diẽ
amar. Hug. Bites ſüt putadę nõ amputãdę.
Apmbigo. egi.ctu.n.t.i.dubitocirciduco. niſi foꝛte velimꝰ vineã ex toto eradicare.
tmar⸗ ab am.qð eſt circi.⁊ agoa mutata.a.in.. ee R
Ahan interpoſita. b. Mẽ agnte 3
iis AVmbio.vbis.iui:itũ.a.q.i.circũdare ⁊ ciꝑe Anathemo.qs.are.a.p.⁊ anathematio.as
wp 1 ppꝛie honoꝛẽ̃.⁊ d ab ama eo.⁊ ĩterpo/⸗ i.maledicẽ. excoĩcare.abomĩari:execrari.
e nit. b. 7.o. in.i.mutatur. Ancido.il.ere.a.t.i.circũcirca coꝛrodere.ab
Ambulo. as.are.n.p.põtderiuari ab ambo am. cędo· mutata. m. in.n.
jüne⸗, bonis.qð eſt gradus.⁊ cõponit᷑ cũ de. vt AVncillo.as.a.p.i.miniſtrare.ułſeruire⁊ tũc
imun⸗ deãbulo.i.de loco ad locũ ſpaciãdo am/ eſt neu.⁊ in eodẽ ſenſu reꝑit᷑ ancilloꝛ.aris
bulare.⁊ cñ ob.vt obambulo.i.circũam/ deponẽtale.a componit᷑ coancillo.i.ſimul
9 bulare. vel melius ſpaciari. ODñ Ouidiꝰ ancillo.
n metba.22 JIn teneris foꝛmoſus obambuę/ Ancdo. as. aui.a. p.i. furari. uł haurire. cõ/
umms lat herbis. Cõponit᷑ etiã cũ ᷣaꝑa cõ.⁊ re. ponit᷑ ab an.⁊ deo ꝓ abſoꝛbere.vel dexo
u Amendo.as.area amãdo.as.are.a.p.pꝛo ig. pꝛo furari.
1 eodẽ.i.er lõge mãdare⁊ abſentarre. AVEncoꝛo:as.i.ancoꝛas ligare vel firmare.⁊
ninm, Anicio.is ire. a. qi. cooꝑire. vel adiũgere ĩ ab ancoꝛa.x re. *
velligare. ab amicus di · qꝛ ꝗ amicuʒ ſioi Anfringo ·is.egi. ctũ.i.circũquaq; frãgere.
a ſociat· eũ cooꝑit ptegitæ defendit. Onde Ango. is. ere xi ctu. a.t. conſtringere. ſolli/
Nnen Duidi in.v.metha. Ille ſibi ablatis ful cattare · afficere cruciare. Vñ. j. AReg. p. Al⸗
tütn uis amicitur in alis. Et Miere. 43 Bicut figebat quoq; eã qnula eius? vemen/
Ennti amicit paſtoꝛ pallio ſuo. Et cõponit cum ter angebat. M
utte. uroum. con. vt circiamicioa coamicio. Anguſtio.as.a.p.ab anguſtia.ſtię. vel ꝑ ſſᷣ
mnrdi Amico. as.a. p. ⁊ amicoꝛ.aris.deponentale tractionẽi anguſto. aſ.are.i. ſtrictü facere.
ne. in diuerſis ſigtionibo. vt amico illu tibi.i. VBñ Con. õ: NMõ anguſtiamini in vobis:
Fonte facio illũ amicũ tibi. Et amicoꝛ tibi.i.ſum ãguſtiamĩ aũt ĩ viſceribꝰ veſtris. Etꝑ cõ/
amicus tibi. dicũt᷑ ab amicevgs. poſitionẽ coã guſtio.ſtias:a coãguſto.as.
me ARmictuo. as.are.frequentatiuuʒ.i.cooꝑio Anhelo. as.are.a.p i.feſtinare· deſiderarea
R-Z ab amico.cis. Et ꝓponitur arcnhamictuo HWD ꝓPpꝛie ſigẽt reſt P rare. Dñ Greciſmus. Ke⸗/
cgi 8. tamẽ dĩ ⁊ crcuamicto.as.p ſyncopã. ſpirat moꝛiẽs Mel dꝛ anheloꝛ. aris. vepo/
e 4 Amitto.ſiſſũ.a.ti. pdere ꝗItẽ ĩuenit᷑ ꝑ ouo nentale Itẽ vꝛ ſeruire. vel adherere. Inde
e m. vt qmitto.ex am ſoſitione.⁊ mitto. anbelitus. a.ñ:: anhelitus.us.ui.
vi⸗ mmiroꝛ.arisi. valde mirair. Animaduerto.is.ere.n.t.i.in aio vertere ⁊
1 ind Amo. as.are. a. p.i. diligere. vifferũt tamẽs coſiderare intelligere.cogitare. ponitur.
aſn. qq diligo in bono/amo ſumit᷑ ĩ malo. di/ qñq; ꝓ punire· q; antequã pęna irrogat᷑
Numd H lferũt etiã amo ſine aſpiratiõe? hamo.as. bm quãtitatẽ vel qlitatẽ peccati · vertitur
nn cũ aſpiratõe Mñ. Mamũãt᷑ piſces ᷓamãt᷑ qualitas vel quãtitas penę inan H

tũc vertit iudex aĩuʒ ad reũ puniendũ · vt
pendat qua pęna ſit puniendus.
nimo. as. are. a. p. i. aiam vare · vel exhoꝛ⸗
tari:audacem facere.
Annicito.as.i.oũ palpebꝛis ãnuere.ſicut fa⸗/
cimus deſignãtes aliqͥd cũ palpebꝛis.

Annuo.is.ere.ui.utum.n.t.i.aſſignare.vel

aſſentire· nutũ alicui facere.⁊ eſt actiuũ p
coõcedere in alijs ſiẽtionibo eſt neu. ge.
Annuto.as.are.tani.n.p.i.annuere ułaſſi/
gnare nutu alicui facere. Oñ Plaut Alij
ãnutat · alij ãnutitat aliũ timetaliũ amat.
Et eſt annutitare cũ oculo annuere· han/
nuere ⁊ annutare cũ alio mẽbꝛo.

AVntegradioꝛ.eris.antegreſſus ſũi.ante ire

T rennet.a.in pꝛeſenti ſiu ſimplicisſic⁊ h/⸗
gradioꝛ. Dĩ etiã pᷣgradioꝛ.i.añgradioꝛ.
Anteluco.as.are.n.p.i.in nocte vel añ lucẽ

ſurgere.uł vigilare.ab antelucanꝰ ułlux.

Anteſtoꝛ.anli.cõtra teſtari.ſcilʒ teſtimoniũ
phibere⸗ eſt abſolutũ.ab anti:qð ẽ cõtra
teſtoꝛ aris.
Antipedo.aui.atũ.i.equũ vnũ

B pedẽ cuz al/
tero tangere gradiendo. S

nticipo. pas. are. antecapio.is.in eodẽe

ſenſu. ſcilʒ Hoccupare Huenire · pᷣ capere.
Antiquo.as.i.antiquũ aliqͥd facere vel di/
cere. Del ãtiquare.i.euacuarealiquid ad
pꝛiſtinũ ſtatũ reuocare. Heb.S: Q aũt
antiquat᷑⁊ ſeneſcit ꝓpe interitũ ef.
Antiſto.as.are.i.excellere.ãſtare·pcellere.
ab antiſtes vĩ.

„* * .*

Anxioꝛ.qrig.d.p.i.triſtari vel depauꝑari.

Apage.irecede·vade.IWpagite.i.recedite
vadite.vel ſtate in pace. Et videntur eſſe

aduerbia potius q;ᷓ verba · niſi qꝛ vident

Diſe cetionẽ habere numeroꝛũ.

„.

rio. Iñ adaperio.is ire.i.valde apire.
Apico.is.ere.a.t.i.ligare.ab apex.cis.
Apodypſoꝛ aris.i.reuelare.

Apoꝛio.rias.i.apire:enucleare ⁊ depauꝑa/

re.⁊ tũc eſt actiuũ. Itẽ axoꝛiare.i.laboꝛare
vVl laboꝛãdo ſudare ⁊ anxiari.⁊ tũcẽ neu.
Inuenit etiã in deponẽti genere in eode
ſenſu. Oñ ad Cor. Axoꝛiam̃ · ſ̊ non deſti⸗
tuimur. vbi poteſt eſſe paſſiun.
AMpareo. es.ere.ui.itũ.n. s.i manifeſtũ fieri
el ſplendere. Inde venit apparitoꝛꝛ.
Appello. appellas.are.a. p. i.ad aliuʒ iudicẽ

vocare. vel alterius iudicis audientiã po/
ſtulare. Et vt dicit Ber. in libꝛo de conſi⸗

S

Aperio.ui.aꝑtũ.cõponit ba velad. pa-

deratiõe. Appellaſſe iniq iniquu ẽ. Iniq

TZimpune iniquaꝝ appellationuʒ fomes.

Iniqua aut oĩs aſpellatio ad quã iuſtici⸗

iopia nõ coegit.appellare nõ vt graues:
ſed ſi graueris licet. ”Ml
Appello.lis.appuli.a.t.i.ad poꝛtũ venire.uł

ipellere. appellẽ. i. aplicare. Dñ Cerẽtiꝰ
Poſtq; poeta aiuʒ ſuũ ad ſeibeduʒ ap/

pulit.i.applicuut. Poteſt etiã ſcribi ꝑ ſim/

plex.p.⁊ ſic cõonit᷑ ab a ⁊ pello.is.ere⁊ ẽ
apellere ab aliqᷓ pellere· vel amouere Oñ.
pulſus ab vbere.i.amotus. Dñ Jſaię

28. Ablactatosa lacte apulſos ab vbe⸗

*

ribus.i. amotos.

⁰

Appendo.is.ere.a.t.i

ſoꝛius.a. um.

Apeto.is.ᷣere.tiui.titũ.a.t.i.deſiderare.ac⸗

quirere requirere. S
Applaudo.dis.ſi ſũ.n.t.i.alicui plauſũ facẽ

AWppodio.aſ.aui.a.p.i.initoꝛ.ab ada podio

pono.is.ſui.ſitũ.a.t.i.adiũgereiaddere.
Iñ appoſit a.i.⁊ ꝑ ſyncopã appoſta.ũ.
Nppꝛecioꝛ.aris.appꝛeciat ſũ.d.p.i.eſtima⸗/
re.pᷣciũ determinare: dꝛ ab ad pꝛecioꝛ.
Antiqui tamẽ pcio.as.⁊ appꝛecio.asã ac/
tiuo ge. declinabant.
Appꝛehendo.ois.i.ſũ.a.t.i.arripio.
Appꝛimo appſſi ſũi.ad aliqͥd pᷣmẽ.vel iux.
AWppꝛopio.as.are.n.p.i.appꝛoximare.⁊ dr
ab ad.⁊ ꝓpio. Oñ Auce x? Nppꝛopiãs al/

ligauit vulnera eius.

2lpto. aſ.are. a. p.i habilitare adiũgere. Et
cõponit᷑ cñ ad.cõ.⁊ pꝛę. Iñ ꝑ ↄpoſitionẽ
inepto.as.i.infatuare:ineptũ facere.

MWquoꝛ. aris..p.i.ad aquã vucere· ułpo/

tare aialia. Et cõponit᷑ cũ ad vt adaquoꝛ
in eodẽ ſigto. Inuenitur tamẽ actiuũ ad/
aquo.as.vide s.adaquo.

A ante

AFragapo.as.are.a.p.i.effodere ułſculpere.

UArbitroꝛ. aris. de ponẽtale.i.exiſtimare. uł

eſtimare.ſed vifferũtquia exiſtimare vel

eſtimare eſt apud aiuʒ noſtrũ · arbitrari

vo iudiciũ animi pꝛoferre.
Vrceo.es.ere.arcui/arcitũ.ułartũ ꝑ ſynco/
pam.a.S.i.oſtringere.remouere/ phibere
cogere. Et cõponit᷑ cũ ex · vt exerceo. Itẽ
cũ con.vt coerceo.ces.ere.i.cõſtringere.
AVrcerſo.⁊ arceſſo.vide sõ.in accio.
Architectoꝛ. aris.itecta pᷣncipalit᷑ cõſtruẽ,

Arcuo.as.are.a.p.i.curuare.ab arc dicit.

₰ .

Inde arcuatus.icuruatus.

ſuſpendere libꝛare. ut
tonderare. Iſ hic appeſoꝛ.ſoꝛis.⁊ appen-/

linnda
ſarnſſmn
ltotsn
omo
ſanſcci
1dͤcv
ſa G
baroa
nulus⸗
Tmi
Rpog
ſcit
o gu
atnsl
o
N
Ven
topate
Abe⸗
Aniſtn⸗
Tnvuu
luam

Taste

md⸗
ture
rob⸗
enentxa
llerc
D
Wene
Anng
Mapen
mmmgt
kentot⸗
nſn⸗
lchan
Mer a⸗
ulle
Elen
Cinint⸗

hi⸗
ns
lſi
Iuz

Mnell
Uein
thn
Noſin⸗
Serani
ge Pi.
⸗
bybe⸗

re. u
pen⸗

Kura

tiw
ut

i⸗

in
eao,
9440

N
meri

Chüil

im
olone
G.
e
tukg

*R

.

alere.
nre.
mane

üpſnn
nphin
n Re
ngue.
töſtne
n dia/

Ardeo.des.arſi arſũ.n.s.plura ſigẽt DHnde
Ardet mens · ardet dypeus.focus ardet
Tędes. Mec amat · bec ſplendet hec vritæz
vrit᷑ illa. Et ↄponit᷑ cũ ex.vt exardeo.des

⁊cũ in.vt inardeo.des. Itẽ ab ardeo icho

atiuũ ardeſco.ſcis.qð ↄponit᷑ cũ re.vt re⸗

dardeſco interpoſita.d.Et ardeo cũ oĩb⸗

ſuis ↄpoſitis eſt neutꝑ abſolutũ· pter

qñ ponit᷑ pꝑ cõburere· tũc eſt tranſitiuũ·et

gget obliquo. Bñ Joãnis. j5? Colligent

eũ⁊ in ignẽ mittent⁊ ardet.

AVrefacio.cis.re.n.t.i.ariduʒ facere.⁊ d ab

arere infinitiuo de areo.res.⁊ facoo-.
Arefio fis arefactus ſũ.i.eſſe vel fieri aridũ

Xreo ares arui.n.s.⁊ caret ſupino.i.eſſe uł

fieri ſiccũ. Et cõponit᷑ cũ in.vt inareo.res.

⁊c ex.vt exareo.res.⁊ ꝓduẽ.a. Hñ Tu/

roꝛa.Sic ſine doctna marciq aret amoꝛ.
zaro.as.eã coꝛripit.Lñ quidã.erram
nullus aret in qua vis ſeminis aret.

Argumẽtoꝛ.tar.v.p.i.diſputare uł arguẽ.

Arguo.guis.gui.gutũ.a.t.i.cõuĩcere accu⸗
ſare · cõſtringere. Et ↄponit᷑ cũ con. vt co/

arguo.guis.⁊ re.vt redarguo.guis. Jñ

argutus.i.callidusſtrenuꝰacutus in lo/
quendo. Inde hęc argutia.i.verſutia vel
calliditas. Inde arguto.as.ipbis impu/
gnare. vel diſerte ſe defendererepᷣhẽdere

Vrioloꝛ.aris.latus.ſũ.d.p.i.diuinare.
AXriſtoꝛ.ſtarl.v.p.i.colligere aniſtas.
Armo.as.are.a.p.i.arma induere.Iñ ver⸗
balia armatoꝛ.trix.tio.
cũ aratro facere. Iñ aratoꝛ.trix.⁊ hc ara/
tura.rę. Inde ꝑ ↄpoſitionẽ exaro.as.i.de⸗

ſcriberevel valde arare.⁊ paro.i.perfecte
garo⸗ obaro.i.circũ velvndiq; aro. Et aro

ẽneutꝝ cũ cõpoſitis:excepto exaro ꝓ de⸗
ſcribere.Et aro eſt trãſitiuũ.⁊ habet ttias

ꝑlonas paſſiui⸗vt qro terraʒ a terra ara⸗

tura me.

ATromatixo. tins i: redolere.⁊ dĩ ab aro
ma.⁊ ponit᷑ qñq; tranſitiue.vt:Ego aro⸗

matito hũc.i.aromate vngo⸗vel aroma⸗

te redolentem facioo.
