faba vel lapillus ?x ?-c.

lcetabulu.n.s.ẽ vas aceti plenũ.ułlad ac/

cipiendũ acetũ paratum.
Acetariũ idem eo ꝙ poſita in eo dom ac⸗
cipit. ul oicit᷑ vas in quo ſacerdotes pᷣui/
debant quę debebãt offerri: vtꝑ accepta
eſſent ? idonea deo vel non. Sumebant
eni ſacerdotes de his quęofferẽda erant

poꝛtiũculas:quas in his vaſis pynebant

ad p̊guſtandu q̃ſi plibanda ve ſingulis:

q̃ libamina vixit Moyſes offerẽda.i. de

offerendis ſumenda.
Acetallum.n.sS.eſt vas in quo aceta pꝛo/
bantur. vel vas aceto plenũ. vel vas ad
acetu recipiendũ paratũ: vt acetariũ. vel
vas in quo oĩa liquida pbant.
AWcetoſa.ſ.p.herba quędam
Accetoſus.a.u.i.amarus.
AVcetũ.n.S.pe.coꝛ.dꝛ quaſi acutũ · vel quaſi

aquatũ · Dinũ enĩ cũ aqua mixtũ cito in

hunc ſapoꝛẽ redigit᷑.
Acetulũ diminutiuũ.i.paruũ acetũ.
Achab. interpꝛetatur mater patris. Rex
iſrael fuit qͥ deuicit Genadab regẽ ſyrięcũ
trigintaduobus regibo.
Achademia pe.coꝛ.eſt villa ĩ qᷓ Plato ſtu/
ouit. Inde acha demic.i.platonicus vel
hiloſophicus.
Alchaded dꝛ veliũ maximũ.⁊ ĩ media naue
cõſtitutum. .
Achaia.ſ.p.dꝛ ꝓuintia grętię.
Acham interptat᷑ coluber inſidiãs.
Achant᷑ ẽ arboꝛ in ęggypto ſemꝑ frondens
vl herba frondibo ⁊ ſpinis plena.
Achantis greęce. auis ẽ q ſpinis ⁊ cardoni/
bus veſcit quę latine carduellus vicitur.

rij laboꝛat in eo ꝑdit opus ſuũ. Del eſt
cumulus lapidũ vel fabaꝝ vel denanioꝑ.

TE fl õ heh—

Achar interptat turbatus. vel vallis. vel

tumultus.vel nomẽ ciuitateſt.

Acharon dẽ ciuitas paleſtinę quę cęſarean
4 Fſteg wletteſt =

chates.tis. gen lapidis. quẽ ſi qs poꝛ/

tauerit erit gratioſus. Del e ꝓpꝛiũ nomẽ

viri. intertat᷑ robuſiis.X d fuiſſe co⸗/

Acha ginterptat appꝛehendẽs oſm.
Achea · oꝛ mulier greca. =

Tceugi rarne⸗

chei ; adhini victi ſunt. ab acheio filio
aſen quo achaia vꝛ.

„

heldemac interpᷣtat᷑ ager ſanguinis ab

achel qð ẽ ager. emac qð ẽ ſanguis.⁊ dꝛ

ager cõparatus ſanguine chꝛiſtip nũmis
quibo traditus erat.

Alcheon grece. v ſplendẽs latine dicitur

equus ſolis.

Acheron: ontiseſt palus infernal.⁊ dicit᷑

ab a qo eſt ſine · Ichere quod eſt ſalue vel

Papiã acheronta in ntõ.⁊ coponit᷑ ab a

qð eſt ſine cheronta qð eſt gaudiũ.Oñ
Uð ſine leticia nomẽ trabit h̊ acherõta.
Achila.f p.pe.coꝛ.qͥd loc eſt. Oñ.i.Regl.
26 Ecce Dauid abſcõditus eſt in colle

achile. .
Achilles ꝓpꝛiũ nomẽ ẽ.⁊ dẽ ab a qð ẽſine

chille .qð ẽ labiũ /ꝑ ↄtrariũquia groſſa

habuit labia.

Achini vel achei · qͥdam gręci vicunt᷑. Dñ

Nꝛatiꝰ. Quicqͥd delirant reges plectunt᷑
achini.
Achinus dẽ oꝛtulanus in villis reſidẽs nõ
habens manſos.

Achioꝛ eſt locus vel ꝓpꝛiũ nomẽ viri· ⁊ in-

terptatur tumultus.
Achiron. n. indeclinabile · dꝛ locus inferni
q etiam vꝛ achironta.

. . . ℳ—

Achirolo gia · eſt victio ĩpꝛopꝛie poſit· vt

timeo requiem: ſpero laboꝛeem.
Achiſis. idis.f.t.i.auaritia.⁊ dꝛ ab a quod
eſt ſine. chiſis ſacietas q̃ſi ſine ſacietate.
Achis · interptat᷑ flos.
Achitophel /interpᷣtat᷑ patris ruina.

Acholiti grece. vicũt ceroferarij vel accen/
dentes latine a depoꝛtandis cereis qñ le⸗

gendũ eſt euãgeliũ aut ſacrificiũ offeren/⸗

Acia.f.p.eſt defectus viſus · qñ ſcilʒ hoĩes

aptos oculos habent: ⁊ tñ nõ vident.
Acidia.f.p.vꝛ idurata menijtriſticia q̃ dũ

gaude · q; nulla ſalusnullũ gaudiũ ĩ ifer/
no eſt. ⁊ babet acheronta in actõ. vel m

q laboꝛatvertit᷑ ĩtediũ dĩ ab acis grę/
ce quod ſonat cura vel anxietas vel tediũ
uł moleſtia. Inde acidiola.i.triſtitia. Iñ
aadioſus.i.moleſtustriſtisanxcius.

Acidus.a.ũ.pe cœ.i.amanꝝ vt acetu. Dicũt

etiã dentes acidi.i.ſtupefacti.

Acies pła ſigt:Nam ades eſt ferri ſumitaſ

Itẽ acies oculoꝝꝑ acumẽ. Itẽ acies exerci/
tus/eo ꝙ; armatus erat ad bellũ acutis ar/
mis. Oñ· Eſt acies odli ferri belliq; catua

Aciecula.fp.pe. coꝛi parna acdes
Aailus antiqͥtus niger ſit. vel qͥ habet re⸗

curuũ naſum ſicut aquila.

AEcinatis.pe.coꝛ.ligua medop gladiꝰ mili/

taris eſt valde acut.etiã dꝛ iſta materies
ferri ſalʒ aciariũ.
cinus.m.s.me.coꝛ.i.botrus ſcilʒ granellũ
qð ẽi grano vuę.Bñ Greaſmus.Cuvi/⸗
cas acinũ qð in vua cernis acutũ.

Acinũ vel aciatu dꝛ a qbuſdã q̃i aqdũ ·ſcllʒ

aqua qua lauant᷑ toꝛcularia expᷣſſo vino:
⁊ eſt vilis potus ſeruoꝝ vel paupeꝝ.

AEcinariũ.n.s.i.groſſeę·vel coꝛtices vuaꝑ: ꝗᷓ

poſt expᷣſſionẽ pꝛoijciũtur.

Acatabula oicunt᷑ muſica inſtrumẽta enea

vel argẽtea·ꝗᷓ ꝑcuſſa ſonũ fadut grandẽ.

Acclaſis dꝛ veſtis ad humeros non ↄfſuta.
Acliuis.uis.o.t.vel adliuus.a.ũ.ĩ eodẽ ſen/
ſu.i.inclinat᷑ vel ꝑcuruꝰ.vel ſitus loci diſ/

ficulter aſcenſibilis vt mons ẽ adiuis.

Acolabus.m.s.dicit᷑ bꝛucus cum modicũ

incipit volare.

AEcõmentarijs vna dictio indedi.coĩs.ge.
di qui vices regis agebataui iudicio le/

ges ſcribebanturita dicit glo. 2. Reg.82
In biſtoꝛijs ꝓo vꝛ ſcriptoꝛ geſtoꝝ tꝑis.

Etiam eſt ideʒ quod cancellarius: qui in
biſtoꝛijs ſcriba vꝛ. Dẽ aũt acõmentarijs

a cõ miniſcoꝛ.eris.i.ad memoꝛiã reuocari.
vel cõmendari·vel cõmemoꝛari.excogita
re.fingere:cõponere.mentiri.Onde ſcom
Huguitionẽcõmentũ.fraus:mendaciũ
machinamentũ· inuentũ·cõfictũ idem ſut.

Itẽ cõmẽtũ ẽ pluriũ ĩmẽte habitoꝝ ĩ vnũ

collectio. Inde cõmentariꝰ.i.expoſitoꝛiꝰ.

a cuius dtõ płi vel ablatõ ſcilʒ cõmenta,/
rijs cõponit᷑ acõmẽtarijs. Multa eni illo/

rum nonʒ ſunt (teſte DPꝛiſciano ĩ maioꝛi)
ↄpoſita ⁊ indeclinabilia.⁊ ſunt noĩa offi/
cioꝝ mgroꝝ:vt cõmentarijs.i.magi/

ſter cõmentoꝛum. caliculis.i.cuſtos vel

mgj calicum. Irſecretis.i.mgr̃ vel cuſtos
ſecretoꝝ. I¶batis.i.batoꝝ vel frugũ. Tre/

ſponſis.i,:reſponſoꝝ.Et ſunt multa alia.?

ſunt oĩa indecdlinabilia.
Aconita.ſ.p.vꝛ herba wenenata. vel genus

aſpidis venenoſi. Oñ Quilibet bypocri⸗

ta facieten eſt heremita. Mate tñ tacita
latet anguis aconita.

IlLcophilus.m. s. dꝛ pincerna.

Alcoꝛ. n.t.dꝛ coꝛruptio vini vel amaritudo.
Bñ. Mucoꝛ panis acoꝛ vini rancoꝛ q́ʒ
camis. idoꝛ ab aſſata fit came ſed pe/
de pedo.
AMqedo.vis.ſt.i.amaritudo.⁊ ꝓpꝛie dicit
de pomis ſilibo rebus.
Acqedula.f.p.qᷓdaʒ parua auis ꝗ ali᷑ dicit
lucinia. De hac dicit Cicero. Et matuti⸗
nos exercet aqedula cantus.
Acrimonia.f.p.pꝓpe ẽ auſteritas ĩ vultu. ul

drꝛ viuacitas:aioſitas:aſꝑitas:ſoꝛtitudo.

Iñ aqimonioſus.a.i..i.ſoꝛtis oſtãs aſper.
Sʒ hm legiſtas acrimonia eſt pena quę

ifligit᷑ ſacilegſicut incarceratio. vel exiliij

relegatio. C. de ſacroſan. ec.l. placet.
Acriſia.ſ.p.ẽ defectus qñ aliqͥs aꝑtis ocu⸗

lis non videt dꝛ ab a quod eſt ſine ci-

ſis indicũ q̃ſi ſine iudicioqdð ſit ꝑ viſum:
quod magi faciũt incatationibo ſuis.

Acroceramina.oꝑ.n.s.plis numeri:dicũt

picula marina naues mergentiaab acros
qð eſt mons:⁊ ceron coꝛnu amnis aqua
quaſi montes aquaꝝ coꝛnuti.
Acronicus.a.n.i.ſine tẽoꝛe.⁊ dẽ oꝛtus iſte
qñ aliqua ſtella ꝑ ↄyametꝝ ſoli oppoſita

oꝛit᷑ ſole occidẽte. Et oꝛ talis oꝛt acronicꝰ
reſpectu ſolis·quaſi ſine tẽoꝛe ſolis.i.nõ

in die.

Aga dicunt publicę ſcripturę negocioꝛuʒ

q̃ in iudicio agunt᷑oꝛdinẽ eoꝑ modum ⁊
figurã ↄtinentes. IMcta etiã qñq; dicimꝰ
loci in quo iudex reſidetinſtructꝰde cau/
ſa.cognoſcens vbi acta detegunt᷑ vt qui⸗/

libet factũ ſuũ audiat vel videat.⁊ ſuũ cõ/

ſequat᷑ meritũ·q loc alit᷑ etiãa ius appellat
ff. de uſti. et iu. l. pe. S. fi.
Acten eſt nomẽ ciuitat in gręcia.qᷓ oſtea
dicta eſt athenis.
Actio.onis.ſ.t.dꝛ factio:ouctio.vel opera/
tio. Del actio ſm iuriſtas eſt ius pſequẽ/
di in iudicio quod ſibi debetur. Inſtit de

act. in pꝛin. Et addut quidam.qð ſuũ eſt

vVel alienum . ita vt illa viffinitio includat
oẽm actionẽ tam in rem q; in perſonã. Sʒ
illa diffinitio pꝛęmiſſa ſolũ compꝛehẽdit
actionẽ ꝑſonalem. Illud aũt quod tuum
eſt tibi debetur. Si o quod non tuum
eſta quicquid eſt in iudicio.debet indudi
24

ð

oiũſimode qͥ petit᷑. Et incdludit᷑ in actione

reali ꝑſonali:q; in ꝑſonali peto mibi de

bitum. In reali vo actione peto aliqͥd vt

meum quare hoc verbum actio ſumitur

aliter 7 aliter vt pꝛemiſſum eſt. Et nota

ꝙ boc verbum . debetur. quandoq; lar/
ge ſumit᷑ Et cum vꝛ: quicquid in indicio
tibi debetur.i.res quam ꝑetis vt rem tua

ſiuq ei vendicatione actione cõmodati.
ſiue depoſiti bᷣm ¶o. in ſu.ti. de eden.cir/

ca pꝛin. Itẽ actio olim oicebat᷑ ceptio

verboꝝ ſoꝛmata a magiſtratibo vnde vi/

cebat᷑ oꝛmula vulgaris:hodie autẽ fit ſi /

ne impetratione ⁊ cõceptione verboꝝ ſo⸗/
lẽnium. Mec hodie eſt aliqua vifferentia
inter interdictaa actiones: cũ interdictuʒ
nihil aliud ſit ;ᷓ actio pꝛętoꝛia. DPicitur ꝗ

actio ius ciuile vel pꝛętoꝛiũ quo debitum

a te exigere poſſu. vel petere rem mihi re/

ſtitui bᷣm Aeo. Goff. de iudi.dilecti. Et

eſt actio a iure ciuili Inſtitj de in na. gen.

⁊ci.S.ius autem. Et ſcom canones actio
iditur cauſa. c.foꝛus.de ver.ſig. Et ſcom

legesactio debet poni in cauſa· quia ne-
mo ſine actione experit.ff. de neg. geſt. ſi

pupilli.in fi. Nohibent tñ attẽti nimis

ſubtiles actionũ intẽtatiões.vt in.c.ile/
cci. de iudi. Ictionũ vo/quedã ſuntĩ rem.
zquędã in pſonã. Ictio in rem oꝛ Ndica
tio rei:qñ aliqͥs vicit rẽ de qua agit ſuã.⸗
aduerſarius vicit eã eſſe ſua. ñ gpetis
rem aliquam vt tuam rei vendicatione

itic agis actione in rem. Ectio v in per/

ſonam vr qñ petis ab aduerſario aliquid

7 tibi dari vel fieri. Item actiones quęda,y
dicunt᷑ bonęſidei:quędã ſtricti iun. Tctio
nes bonęfidei vicunt᷑ non ideo · q; in eis
debet buari bona fides:q; etiã bona fides
ſeruat᷑ in actionibo ſtricti iuris. ̊ dicin

bongfidei.qꝛ maxime exuberare debet bo⸗
na fides inter ↄtrahentes in eisa vltra id
etiam veniũt oĩa acceſſoꝛia.⁊ ea de quib⸗
nihil eſt cogitatum. vt in actione emp· ul
contractu vendi. Menit etiã id quod ex/

pꝛeſſe non eſt actũ: videlʒ a tempoꝛe mo/

re qͥ alteri nõ reddit iſtud ad quod tene/
tur de natura contractus: veninnt oam/

na intereſſe quę debent reſtitui:⁊ ſicĩ eis

—

multũ exuberat officiũ iudicis pinguq;

in actione ſtricti iun. Et actiões bonefidei
ſut decẽ ⁊ ſeptem · quę enumerant᷑ Inſtit.
de act. S. actionũ. Et ↄtinent᷑ ĩ his verſibo
Empti:ↄducti mandati:depoſitiq;. Pi⸗

gnoꝛa ciſcundecõi · pꝛo ſocioq;. Dotis

heredibotute⸗ ſfſtoꝛ. Dꝛeſcri/
pri Auutat. Iſte
lie 0
ni
nõ ver⸗ ⸗
gitatũ utn- 1
a tempoꝛe moꝛeq/ Aud
ad quod tenet᷑ de natt· nunt

damna ⁊ intereſſe quę d. ui. Itẽ

actionũ realiũalię cõpetunt ꝓie O coꝛpo/

reis ſic habet locum rei vendicatio: alię-

ꝓ incoꝛpoꝛalibo ⁊ ꝓ ſeruitutibo adqͥrẽdis
ſeruiendia defendendi·⁊ ſic cõpetunt duę
actiones: quaꝝ vna vocat᷑ ↄfeſſoꝛia·alia
negatoꝛia. Item nota ꝙ actiones ꝑſona/

les vſq; in metas triginta annoꝝ exten/
dunt᷑.vt. C.de cõſti.pec.l.ij.et ibi nõ.tex.

woſſibile eſt oẽs res in pecuniã cõuerti.
C. de pᷣſcip.triginta anoꝝ.l.ſicut in rem.

Aeales autẽ vſq; ad metas quadragita:
yt. C. Sð vendi.ping.li.et i glo.de vtroq;

caſu.

Actio ad exhibendũ vat᷑ ↄtra coſſeſſoꝛem

Actio arboꝛũ furtiʒ ceſarũ habet ↄdemna/

vel aduerſus eum qui dolo malo poſſidet
ut rẽ exhibeat.i.ĩ publicũ deducat · vt fiat
aduerſario copia vedicãdi ſm Mo. ĩſũ.

tionem aduerſus eum qui arboꝛes furtim

cedit inſcio inuito dño cõpetit contra
ipſum damnũ dantem ad ouplũ damni

dati · in quo caſu huic etiã ↄpetit actio le⸗
gis aqlie · ita tũ vt deducere poſſit a con/
dẽnatione ꝙ actoꝛ ↄſecutus eſt altera ac/
tione · vt. fl. aboꝛ. fur. ceſa. l.i.

Actio caluiſiana eſt per quã reuocant᷑ ea ꝗ

in fraudẽ patroni libertus alienauit.vbi
etiam locu habet actio fauiana.ff. de iure
a.l. ſi libert?. bm Pla.
ctio fauiana ⁊ pauliana ſic dicta ſunt ab
autoꝛibus ⁊ earũ iuentoꝛibus. Et habent

locũ quãdo debitoꝛ ĩ fraudẽ creditorlalie

nauit ea quę alienata fuerũt creditoꝛi· vt
reuocet᷑ ipſa alienatio.

Actiones ciuiles q̃ ſunt⁊ quotvide in ſpe.

ti. de act. ⁊ excep ꝓponen.S.poſtremo.Et

quãdoq; diſtinguit᷑ actio auilis ↄtra cri
minalẽ.: tũcidẽ e qð actio intẽtata ꝓ ali/
quo intereſſe.MNñq; diſtinguit᷑ ↄtra pꝛe⸗/
toꝛiam tunc idem eſt qð actio ſatiſſacto/
ria directa in re. DPꝛętoꝛia aut vꝛ ꝗᷣ datur

officio iudicis.

Vctio cõmodati directa cõpetit ei qui ren

m — at Kr

. — —

aliquã cõmodanit ↄtra cõmodatariũ ad

repetẽdũ ipſã rẽ vt ei res ad eiꝰ acceſſio⸗

nes reſtituãt᷑facto ⁊ expleto vſu ꝓptquẽ
cõmodata eſt.fj.cõmo.l.i.m Pla.
Actio cõmod iptraria cõpetit ei qͥ cõmo
datum acc m eum qui cõmodauit.2⸗
impenſas ini v. Imodata factas veluti
ſi ęgrũ ſeruũ curauitquod noĩe cibarioꝝ
ipendit nõ repetit.ff. cõmo.lin rebo.S.pol⸗
ſum.cum. S. ſe.
AMEctio cõmodati vtilis cõpetit vbi nõ eſt
vere cõmodatũ ſᷣ iterpᷣtatiue.vt ſi amic
ex ↄſidentia rem amici ex ꝓpꝛia autoꝛita/
te accepit MMß
AEctio ↄfeſſoꝛia eſt quę cõpetit ei qͥ viat ſe
habere ius ul ſeruitutẽ ꝑ fundũ viã eundi
vel agẽdi vel altiꝰ ędes ſuos leuandi vel
quãcunq; aliã ſeruitutẽ in re ipſiꝰetiã in/
unito co. Et hec actio vꝛ in rem q; rem tuã
coꝛpoꝛalẽ/ ſcilʒ ius eũdi ꝑ füdũ pet- qᷓ;uis
ipſa ſeruit ſit incoꝛpoꝛałvt.ff.ſi ſerui ven/

Di.l.ij.ĩ pꝛin. Dx etiã cõfeſſoꝛia:.qꝛ ex verꝰ

affirmatiuis cõſtituit᷑ eiꝰ ria verb ne/
gatiuis ponit᷑ ꝗ ꝛ actio negatoria. Vñ
actio negatoꝛia cõpetit ei qͥ dicit aliqueʒ

nõ habere ius ulſeruitutẽ ad aliqͥd qð fa

cere volebat alter ipſũ ꝑ hanc actioneʒ
ꝓhibet:vt qñ oñs fundi intẽdat aduerſũ
te ſolitũ ire ꝑ fundũ ſuũ oicens:Mõ ẽ tibi
ius ire ꝑ fundũ meũ.Et hęc actio ſilirin rẽ
diq; vñs fudi vendicat libertatẽ qñ ipſã
itẽdat verbis negatiuis· dicẽs:ꝙ alter nõ
habet ius eũdi vel agẽdi ꝑ fundũ ſuũ nec
altiuſ ędificãdi ędesne luminibo ſuis no/
ceat. Et ſic ꝑ hãcoñs fundi ad hoc agit vt
fundus ſuus dedlaret᷑ liber.⁊ alter deſiſtat
vphibeat᷑ ne eũ de cętero inqetet.ff. ſerui
Vdi.lij.et. lloci coꝛpꝰ.S.cõpetit.et Inſtit
de act. S. ecõtra. Et hec actio nõ cõpetit de
ominio ſ̊ de iure pᷣdioꝝſicut⁊ cõfeſſoꝛia
vt ip Halł.l.ij. in pꝛin. Et licʒ bm Pla. oi/
cat᷑ iõ negatoꝛia/q;vbis negatiuis itẽtat᷑:
tñ cõtrariũ notat᷑ in.l.ij.⁊.S.econtra.S. all.
Mã glibet ean ſcilʒ ofeſſoꝛia ⁊ nega pꝛia
cõt dari ꝑ verba affirmatiua ⁊ etia nega/
tiua.Mõ g ſumũt differẽtiã ꝑ foꝛmã vbo/
rũ/ᷣ rõe materięqꝛ cõfeſſoꝛia dat᷑ ad tuen/

dam ſibi ſeruitutẽ debitaʒ a negatoꝛia ad

tuendã ſuam libertatem.
Actio coĩdiuidundo dat᷑ inter eos qͥ ſine
ſocietate nec ex cauſa hęreditaria aliquid
cõe habẽt vt id diuidat᷑ m Plaa ꝛco.
AEctio cõducti cõpetit ei qͥ cõduxit a locãte
Wl locatoꝛe fundũ/vel pꝛędiũ: vel domũ

Actio ð

⁊ cõpetit ei ad hoc ꝙ liceat ſibiĩhabitare.
wel in vſu rem habere cõductã. Etiã cõpe/
tit cõtra locatoꝛẽ ſi aliq̃s expenſas vtiles
l neceſſarias ibi fecerit.

Actio directa eſt qñ aliqͥd directe petit᷑ in

ius vt ex cõmodato vel depoſito hmõi

Actio vtilis eſt quę dat᷑ nõ ex iure aliquo

directo · vtilit? ex ęquitate competit· vt
bnd lin mmo ilm Dlaa ito.

Acio depoſiti directa competit depoſitoꝛi

ad repgẽdũ depoſitũ⁊ acceſſiões ei cõ⸗/
petit in ſimplũ·niſi foꝛte res ſint incendio
ruina naufragio depoſiteqͥ caſu qͥ depoſi-

tuʒ ſic receperitſi negauerit ⁊ inficiet⁊ de

H cõuincatĩ vuplo cõdemnabit ff. dexco.
l. i. S. ait toꝛ.

Tctio depoſitiotraria cõpetit ei penes quẽ

res depoſita eſt· ad petendũ impeſas ſi q
circa re impẽderit vtillas repetat vel oã⸗
num datũ ꝑ ſeruũ depoſitũ pᷣm Pla.

AVEctio de dolo cõpetit mihi qñ dãnũ dolo

malo alicuiꝰvatũ ẽm vel ſi qͥ aduſus me
verſet doloſe ↄſulẽdo vel malicioſe nego
cia mea admiſtrando.nec ſuꝑeſt aliq̃ alia
actio qua poſſum experiri.ff. de dolo.l.i.F.

ꝓba. Bzʒ nõ dart᷑ niſi lis duos aureos ex/

cedat. Mec actio q; odioſa ẽ nõ dat᷑ liben
cõtra parentes·quia in ea damnatus in/
famis efficit. Mec libert otra patronos ſ
loco eiꝰ actio in factũ verbᷣ ſic temperãdis
in cõditione libelli· in qua nulla eſt mẽtio
doli faciẽda.ff.de dolo.l.ſi.oleũ.S.fi.ci.l.ſe.

Actio de dolo ⁊ furto eoꝝ qͥ miſterio cau

ponum ſtabulariũ vel nauẽ exercent· vo
aduerſus ſtabularios nautas qͥ qñ offi-
cio maloꝝ hoĩuʒ vtunt᷑ in duplo tenẽtur
quo dolo vel furtũ cõmiſſũ eſt in his reb⸗
qᷓs ſaluas foꝛe recepere.ff. furti.aduer.na.
cau.ſta.l. i.

vlctio de cõſtituta pecunia cõpetit adũſus
eũ qͥ ſine ſtipulatione cõſtituit p ſe velp

alio ſoluere. C. de ↄſti. pecu.l.ij. Mam oĩia
cõſtituere ẽ debitoꝛẽ ſe facere vm Pla.

Actio in rem verſo dat᷑ aduerſus oñm vel

patrẽſi ſeruꝰ vel fili pecuniã in rẽ pꝛis vel
ſi impẽdit quã mutuo accepit.ſff. deĩ rẽ
Wr.l.qi.in pꝛin.
tigno ũũcto dat᷑ ei cuiꝰ tignũ alie/
no ędificio iictum eſt ab eo qͥ eſtimabat
ſuũ tignu eſſe. Sixo ſciẽs alienũ.id dolo/

ſe fecerittenet᷑ de tigno imiſſo ⁊ furti ⁊ ac-

tione ad exhibendumnon ꝙ tignũ cogat᷑
eximere.ſed quod interſit pſtare.ff.de tig.
iiunc.l.i.et.ff. de rei vendi.l. in rem. S..eii.
a 5§

bus eaꝑ dat᷑ aduerſus eos qui ſacras res

emerũt citra foꝛmanulla eis actiõe relicta

cõtra ſacroſanctas eccłias de pᷣcio qð de/
derüt repetẽdo · Meęc aũt actio vat᷑ factũ
cũ res ĩ aliax rem eſt mutata ut ex phiala
factus eſt cyphus. Si xyo in ſui foꝛma ſit ·
rei vendicatio babet looldl.

Actiq de pauperie cõpetit aduerſus eũ cuiꝰ

aĩal vamnũ vedit ↄtra naturã ſui generis
Verbigra· vt ſi equ nõ loci angultia vel

nõ inſtigat calce ꝑcutiat. ul bos coꝛnupe/

tat ex naturali feritate. Bec' tñ ſi inſtiga/
tus vel ex loci ãguſtia damnu dederit · in

hmõi actionis cõdẽnatione venit damni
reſartio aut ĩ ſolutione venit exlege ouo/

decim tabulaꝝ noxe deditio. Oñs eniĩno

xali iudido ſerui ſui noie cõuentus.ſeruũ
actoꝛi noxę dedendo liberatur. Ynſtit. de
nox. act. F. i. Et ſi aĩalia noxę dedãt pꝛofi-

cit reo ad liberationẽ Inſtit:ſi qua.pau.

fe. vi. Et vtru malit vt ſoluendo vamnũ
ſufferataut alias ꝓ noxa det aĩal· hoc per

eũ ſtat. ff.ſi qua. pau. fe. vi.l.i.in pꝛin.
Actio de appoſito vel ſuſpenſo quo iter eſt

nocere poterit. dat᷑ adu/
ſus eum qᷣ in ſubgrunda ꝓ tecto ve habet
id appoſitũ vel ſuſpenſũ q nocere potuit

vulgo · cui caſus

Cui condẽnatio ẽ decẽ ſolidoꝝ.ff. de bis

Actio de effuſis ⁊ eiectis dat᷑ aduerſus eun

q eie. et effu.l.ſi vo. S.ait ſtoꝛ.

„

ex cuiꝰ habitatione vel habitaculo aliqd

effuſũ ul eiectũ ẽ g iter publicũ· vũ dãnũ

datũ alicui trãſeuti reſtaurandũ eſti vu/
plum ſiliber homo inde periſſe vicatin
qnqgita aurcos dat᷑ hͥ gctio. Si vo no/⸗

cuerit libero hoĩ dat᷑ quãti videt᷑ iudici ex

bono ęquocõpenſat ipenſis fact operi⸗

bus qbo eſt cariturus iutilit. fl. de his qui

eie. vel effu. l. i.t in pꝛin.

„

Actio edilicia cõpetit multis modis. Pꝛi/

mo ſi res vendita ſit redibita ꝓpter vitiũ
ſiue moꝛbũ nec tñ a venditoꝛe reſtituitur
ci emptoꝛi c actionibo alijs ꝗ ediles
inhibent. Eti hoc caſu eſt ppetua.ff. de edi.
edic.l. ędiles. in pn.S.i. Becundo cõpetit
quando venditio fit: vt ſi res vendita nõ
placet vt reddatur· tunc eſt tempoꝛalis
vſq; ad lx. dies.ff. e.ti.l.qð ſi nolit..ſi qᷣd
ita venerit· Certio cõpetit ſi venditoꝛ nõ

vult tradere ſeruũ vel mãcipiũ vel iumẽ/

tũ cñ oꝛnamẽto cũ qͥ oſtẽderat tꝑe vedi/
tionis p ipſo omamẽto. uł vt fiat redibi⸗

tio rei pncipal ꝓpr acceſſoꝛia· tũc cõpetit

Actio de reb⸗ ecdeſiaſtiq veditis · cuſtodi/

etiã vſq; ad. x ſes.i pꝛin.
§. vendedi. M qñ eo lo/
co quo iter e gnẽ.lupũ
vrſum. ar· qð no⸗
cerep iutü. ff.
Stt nn.
ucx b.⸗
ad repetendũ ſupficiem ſi poſſederat.ft. de
ſuꝑfi.l.i.S.qͥ fuꝑficiẽ.in ſi.

Alctio empti cõpetit emptoꝛi ad rẽpetẽdã

quã emeratin qua venit cõmodũ qð ac/
ceſſit. Et ſi qd ĩ ſpeciali pacto compheẽdit·
in hac actione attẽdit᷑ put qͥſq; ſibi paci/
ſcitur.ff. de act. emp.l.exemptoꝛ.in pꝛin.
Actio ex ſtipulatu naſcit᷑ cuʒ de re certa in
genere kß̃ icerta in ſpẽ fit ſtipulatio. vt In
ſtit. de v. ob. in Pn. Mam ſi res eſſet ſim⸗
plicit incertaſtipulatio nõ valeret. ff. eo.
ti.l. ita ſtipulatus. in pn. Et ſtipulatio eſt
ↄcepta: vt eũ te ſvõdes dare buũ ulſpon/⸗
des te factuꝑ domuzʒ. Et ptinet hec actio
ad actiões ĩ ꝑſonã ꝗ oꝛiũt᷑ ex ↄtractu ver
boꝑ. Et nota ꝙ actio deſcẽdẽs ex ſtipula/
tiõe nõ hʒ vilationẽ ani ſic actio de dote
Li. S. exactoꝛ. C. de rei vx.act.et. S. cũ aũt.
Actiones ex ↄtractu ſunt ꝗ naſcunt᷑ expa/
cto· ſiue paciu ſiue obligatio ſurgat exte:
vt cõdi.certi.de nu.pecu.conditio certitu/
oinaria.ↄditio ob cauſãactio cõmodati
depoſiti · pignoꝛatitia.Siue etiã oſurgat
obligatio ex verb·ſic in actiõe ex ſtipula/

tu · qñ res certa ĩ ſtipulatiõibo deducta ẽ.

Sine etiã oꝛiat᷑ obligatio ex l̃is· de qb⸗
ↄditio odio deſidię vat᷑ in eũ qͥ ceñ ſpe fu/
turę numerationis ſcribit ſe debere qð ei

non eſt numeratũ .Mumeratione aũt nõ

ſecuta ĩfra bienniũ nõ repetit crographũ
Et eſt introducta ⁊ exdluuſa exceptiõe nõ
numeratę pecunię cum mime co gat ſolue⸗
re qð ſcripſit ſe debere.Siue etiã oꝛiatur

obligatio ex conſenſu. veluti · empti· ven /

diti locati·cõducti/ p ſocio · mandati · pꝛę⸗
ſcriꝑis verbis· ⁊ actio de cõſtituta pecu-/

nia.necnõ actio ĩ factũ/ de iureiuran. Et

iſte ſunt ſpẽs actionũ in ꝑ ſonã quęoꝛiunt
ex cõtractu ſiue re:verbis.lr̃is·aut ↄſenſu
obligatio oꝛiaar.
Actiones ex q̃ſi ↄctu ſunt qͥ neq;ʒ ex pacto
neq; ex maleſido oꝛiũtſ̃ tñ maioꝛẽ habẽt
ↄueniẽti ⁊ affinitatẽ cũ pactis q; ci ma/
leficijs. Et ſut iſte ſcilʒ cõditio ĩdebiti·cõ/
ditio liberę actionis. Actio negocioꝛum
geſtoꝝ·tutelęſubſidiaria:coĩdiuidundo-

=ð
S

finiũ regundoꝝfamilięherciſcũdepetitio
hereditatj directa:⁊ vtił poſſeſſoꝛia: ſidei/
cõmiſſaria.⁊ actio ex teſtamẽto:actio de
peculio⸗ p iuſſua de ĩ rẽ vᷣſo· actio tribu
taria ·ĩſtitoꝛia· ex toꝛia funeraria ad ex
biledũ·de tig iũcto/actio ĩ fſactũ·de
rei ven. de pau..lterdictũ qͥn bonoꝝ
vti poſſidet vtrobi interdictũ ſaluianũ.

AWctiões vel obligationes ex maleſicio ſũt

quibo delicta hoiuʒ coercet᷑ quod publi
cę vtilitatis intereſt.ff. de fideiuſſ.l.ſi au/
reo.S.fi.et.ff.ad.l.aq.l.ita vulneratꝰ. cum
ſilibo.vt eſt ↄditio rei furtiuęactio arbo/

rum furtim ceſarũ:actio furti:actio vi bo/

noꝛũ raptoꝝactio legis aqͥlię actio iniu/

riarum/quod metus cauſade dolo. actio

ſerui coꝛruptiactio reg amotaꝝcõditio
ob turpẽ cauſã.interdictũ vnde vi:inter/

dictuʒ qð vi aut caminterdictũ de libe/

ro hoĩe exhibendo·de vxoꝛe vucendade

liberis exercẽdis ĩterdictũ quoꝝ legato/
rum.interdictũ ꝓhibitoꝛiũ neqd in fluie
ripave publica ſiatnec ĩ via publica · in⸗
terdictũ de itinere actuq; pᷣuato

AEctiones uł obligationes ex q̃ſi maleficio

ſunt ꝗᷓ neq; ad pacta accedũt neq; ad ma
leficia·ſut tñ ſilioꝛes maleſicijs q; pactis:
vt actio in factũ aduerſus iudicẽ qͥ litẽ fe/
cit ſuã. ⁊ actio in factũ de eiectis ⁊ effuſis
actio in factũ de appoſito vel ſuſpẽſo quo/
rum intereſt ⁊ actio in factũ de dolo⁊ fur/

to eoꝝ qͥ miniſteriũ cauponũ aut ſtabula/

rium aut nauẽ exercent.

Actio exercitoꝛia ſm ¶Lco. in ſu.e. ti. datur
ↄtrahentibo cum mgr̃o nauis ꝓpter naui/

gandi neceſſitatẽ ↄtra exercitoꝛẽ nauis ꝗᷓ
mgrm naui poſuit ·quẽ ęquũ fuit teneni·
vt tenet᷑ qͥ inſtitoꝛeʒ tabernę vel negocio

ptoſuit.ff.de exer. act.l.i.Eſt aũt mgr cui

totiꝰ nauis ancoꝛa ⁊ cura mãdata eſt.l.e.

S.mgrm nauis·qᷣ in vulgan lumbardoꝛũ

ꝓuĩntialiuʒ comitus ꝛ.⁊ in alemanico
ſtyermã. Mec diſtiguit᷑ an iſte mꝗr ſit li/
ber vel ſeruꝰ.maioꝛ uł
q eũ ſᷣpoſuit· vt.l.i.pall.S. cuiꝰãt cõditivᷣis
Sʒ exercitoꝛdꝛ is ad quẽ obuẽtiones qͥ̃t/

tidianę ſeu redditꝰ ꝗſtus:⁊ vtilitates na/

uis ꝑpueniũt.ſiue ver ſit dñs nauis ſiue a
oño nauis cõductꝰ. Meęc auũt actio nõ dat
ʒ mgrm nauis ſ̊ contra eũ qui mgrm na/
uis Rpoſuit in eã cauſam in quã pᷣpoſitus
eſt expᷣſſe vel tacite.

Wctio eſtimatoꝛia.i.actio pſciptis verbis
ſiccognoĩata·ẽ gctio ꝗex eſtimato ꝓpo⸗/

minoꝛ.⁊ ſibi iputa

4

ee ööö—
. .W 22 .

nitur gr̃a oubitatiõis tollẽdęquãdo res
eſtimata vendenda dat᷑. Dubitatũ enim
eſt an ex vendito ſit actioan exlocato/an
ex cõducto. an mandati.vt ſi rẽ meam do
tibi ⁊ eſtimo vt eam vedas ꝓ decẽa inde
decem reddas mihi aut rem/ vt nõ.ff. de
eſti. act. in ruöb. UDs

Actio ex teſtamento nõ ſolũ ſcripto bere⸗

di competit ad pꝑetendũ hęreditatem.ſed
etiaʒ cõtra beredẽ ſcriptũ legatarijs ⁊ b⸗
deicõmiſſarijs.C. coĩa dele· ⁊ fideicom/
mil.. .

Actio familięg herciſcũde inter eos ↄpetit qͥ

cõem habent bęreditatẽ oiuidendã.ff. fa.
herq.l.i.et.ij. Et oꝛ familię herciſcude.i.here
ditatj oiuidũde ſᷣm cο. Momẽ aut fa⸗
milia qñq; põitp cognatiõe ut cũ dꝛ. Illi
ſunt de familia Pꝛiami. Nñq; ꝓ ſeruitu
te ⁊ ptãte:vt cũ dꝛ pifamilias filiuſfami/
lias.h̊ tñ ꝓ ſubſtãtia ⁊ hęreditate. Item
berciſco eſt verbuʒ grecum⸗ ⁊ idem eſtqð
diuido.inde hercſcuũde.i.dinidunde.Et
vtimur hoc verbo ſicut reꝑimꝰ apud an/
tiquos qui gerundia ſua pꝛonuuciabant
ĩ vndo:vt legundo/audiũdo·herciſcũdo
bm Ico in ſu.

Accio finiũ regudoꝝ cõpetit finibo ad vi/

ſtinguendũ vel iundicandũ inter eos qͥ cõ/
fines habent agros vel pꝛędia. Inſtit.de
act. . item finin regundoꝝ. Et habet locũ
in ruſticis ſdijs tm.⁊ non in vrbanis·qꝛ
vrbana pdia non ſũt cõfinia ſed vicinia-
q; parietiboviſtingui cõſueuere.ſed con/
ſinia vicim ꝗ adeo ſunt ꝓxima vt nullus
paries in medio interponat᷑. Itẽ vrbana
Edia vicũt᷑ oĩa pᷣdia ꝗᷓ habet ędiſicia.etiã
ſi ſint in villa:qꝛ vrbanũ pꝛędiũ non facit
locus.ſed materia habitandi cauſa facta.
Bñ ſi in vrbe ędificiũ cauſa nõ habitãdi
ſed gr̃a reonendoꝝ fructuũ ſiat. dicetur
Ediũ ruſtici.Sed⁊ oꝛti in ędiſicijs cõſti/
tuti niſi plurimũ ſint reddit vinearij fo⸗
te ⁊ ſic alitoꝛij.cõtinẽt᷑ appellatione vrba/
noꝝ pdioꝝ.ff.de xp.ſig.l.vrbana. Auſtica
auũt ſᷣdia vicunt᷑ agri nõ hñtes ędificia.

Actio funeraria dat᷑ cõtra hęredẽ bonoꝛũ
Vel poſſeſſoꝛẽ. ff. de re. et ſump.ſfu.l.⁊ſi qͥs

§. fi. Et dat᷑ ei qͥ funerauit vt nõ hęres de⸗

.„

functũ/ſᷣ cauſa pietatis.

Actio furti manifeſti bm Axo. locuʒ habet

qñ fur rem tenẽs viſus vel dephenſus fue/⸗
rit· ſiue in publico ſiue in puato vel a dNñnſo
Vl alio ãteq; ꝑueniat ad locũ qͥ pferre rẽ

deſtinauit, Et dat actio furti in qdruplũ.

Inſtii. de obli.quęex mal.naſ.S.pena ma⸗
nifeſti. ô”MV
AMctio furti non manifeſti cõpetit qũcunq;
Edicmodis furtũ nõ manitfeſtũ ꝓbat.Et
etiã ſi vidiſti furtũ fieri te tñ abſcõdiſti cũ
furtũ faceret ne te occideretnõ ẽ manife⸗
ſtum. Et dat hec actio in vuplũ. Inſtit.
de obli.ꝗᷓ ex mal.naſ.S.pęna.
Actiones hęreditarię dicunt᷑ quę trãſeunt
ag heredes vel contra heredes hm Aco.
Item ꝗ ab hęredibo incipiũt vel contra

beredes. NMNt aũt plene ſciat᷑ trãſeũt ad

bęredes vel nõ:viſtingueaut naſcit᷑ actio

ex maleficio vel q̃ſi· vel ex Zctu ul q̃ſi put

pꝛoſeqtur oñs lo.in ſũ. His actionibo
cõueniunt hi qͥ ſuccedunt in ius⁊ nõ hi qͥ
ſuccedũt in rẽ vt donatarij vel legatarij.

Actio in factũ aduerſus iudicẽ qͥ liteʒ fecit

ſuã: vat᷑ aduerſus iudicẽ·qͥ ꝑ iperitiã ma⸗

le iudicauit: tenet ad damnũu reſtituẽd—inu

qð per erꝰ ſententid illatũ eſt. Si vo dolo
malo iudicauit ve ẽ ex maleficio obliga⸗
tus/uł actione ĩ factũ uł actiõe de dolo ad
oẽ intereſſe ei quẽ leſit:⁊ infamis eſt.Iteʒ
tenet᷑ crimie falſi qð pęnã depoꝛtatiõis uł
Vltimi ſupplicij ↄtinet ᷣm ¶co. Judexãt
eccleſiaſtu male induct᷑ ꝑ gram vel ꝑ ſoꝛ
des ab executione officij ꝑ ãnũ eſt ſuſpen

ſus ad eſtimationẽ parti quãa lęſit nibilo⸗

minꝰ cõdẽnandus · Et ſi vurãte ſuſpẽſiõe
ſe diuinis ingeſſeritirregulan eſt nec cuʒ

eo niſi ꝑ ſedẽ aplicam poterit viſpenſari.

vt in. c. cu ethi. de re iudili.õ? —
Actio in factuʒ de eo qð certo loco vꝛ vbi

aliqͥd eſt ꝓmiſſũ vari certo loco ſi iundiciũ

in illo loco cõſtitui nõ poſſit· Introducta
tñ ẽ ꝗqdam actio arbitrania vt poſſit etiaʒ
in alio loco agi. Pꝛeętoꝛ eni iniquũ eſſe ar⸗

bitrat᷑ nõ poſſe cõuenire debitoꝛẽ in alio

loco qᷓ; ĩloco deſtinato ſolutioni. Et hec
actio arbitraria ex ſui natura ẽ ſtricti iun·-
in qᷓ habita cõſideratione aliarñ actionũ
ſtricti iuris:qͥcqͥd eſſet omiſſũ deberet ha/
beri omiſſũ · tñ in illa etiã venit qcqͥd ęquũ

⁊ iuſtũ viſũ fuerit religioni iudicatis. Et
ꝓpter hoc appellat᷑ hęc actio arbitraria ir

regularłq; ↄtra naturã aliaꝝ actionũ ſtri-
cti iuris eſft.
Actio ĩ factũ ex edicto ſtoꝛis de alienatio/
ne indicij mutãdi cauſa facta· dat ei ĩ cuiꝰ
fraudẽ illuſionẽ facta eſt alienatio ſuis
heredibo·aduerſus eũ qͥ reʒ alienauitquẽ
ad intereſſe cõuenit quati intereſt actoꝛis
coꝛã oꝛdinario vel delegato.· de q̃ Gof. in

ſiũ.de alie.iudiim u. fac. ⁊.c.i.e ti.ĩ glo.

Actio in fal· ⸗uuñrto eoꝝq mi⸗
ſterio ͤön Eulſtabulüex⸗
ercer eeuunt cauponi
zmaloꝝ
furte. 4 I
uas foꝛ. ain
Tatio ĩperſo.
Dis aliquẽ da. 2.
Quãdo vpo agu ereſt

ſpãle nomẽ accipit⁊ in depoſito dꝛ ſim⸗
plicit actio pſonalis? non cõditio. Hoc
daut nomen cõditio inde deſcẽdebatquia

olim iudicia erant oꝛdinaria· ⁊ certa ver⸗
ba.⁊ quę opoꝛtuit cõdici.i.ſimul dici · vt ſi
quis caderet a ſyllaba caderet a tota cau⸗/
ſa. Sed poſtea ulle ſolennitates in diſſue⸗/
tudinem abierũt:attamen nomẽ remãſit
ut adhuc ꝑſonales actiões quęſolenni/
bus verbis interßtabant ſeu interpᷣtant᷑

cõditiones vocent᷑.Et haꝝ actionũ gene⸗

ra quędam naſcunt ex cõtractu.quędã ex
quaſi cõtractu:qnędã ex maleficio ⁊ quę/
dã ex quaſi maleficio.Et nota ꝙ actio ꝑ/

ſonalis non ſequit᷑ fundũ. ff. de cõtrahen.
empa vendi. S. Aucius Citius. Itẽ actio
pſonalis ita eſt affixa oſſibo creditoꝛis ꝙ;

in aliu tranſferri non poteſt niſi fxiõe iun
ff. de pecu.l. ſi quis g.

Actio in rem dꝛ vendicatio rei /ſcilʒ quãdo

Dicis rem de qua agit᷑ tuam eſſe:⁊ aduer⸗/
ſarius vicit vel oſtendit ipſam eſſe ſuam
ff. de act. et obli. l. actionũ genera. Et haꝑ
actionum alia eſt virecta in rem actio: vt

rei vendicatio:actio confeſſoꝛia? negato/

ria. ¶lia eſt actio in rem vtilis quęſũt ac-
tiones de dominio non directe h̊ vtiles ·
quę ex ęqᷣtate dant᷑.qñq; nõ dominijs:vt
ſũt publicianę ꝗ ex aduerſis cauſis cõpe/

tunt.⁊ actio per quã quęrit᷑ an actoꝛ iura⸗.

uit· actio in rem de ſuperficie:⁊ actio faui/
ana ⁊ pauliana ⁊ caluiſiana:⁊ actio in rem

quę kõpetit inter vñm tabule? pictoem.

Sunt⁊ alię in rem actiones in quibo non
de dominio ſed de pignoꝛe agit᷑ſic̃ actio
ſeruiana.q̃ſi buiana· ð qbo vide loco ſuo/

Acio ũuriaꝑ competit ei qui ſuriã paſſus

eſt cõtra eum qui intulit iniuriã vel infer/
ri pcurauit? pulſauit vel verberauit vel
famoſũ carmẽ ad alteriꝰ ↄtumeliã ſcripſit

uł recitauit ulquomodocũq; iuria aliquz

affecit· in qua iudex reũ tanti ↄdemnabit

—

quanti actoꝛ iurauerit ſe nolle illãuriaʒ
ſuſtinuiſſe:pꝛemiſſa tñ iudicis taxatione.

Quidã tñ dicũt ꝙ iurare vebet potiꝰ de
ſuo ꝑdidiſſe tantũ ttamu q;ᷓ talẽ nuriã
ſuſmnniſſe.⁊llij oici ſuffidat eũ iurare

ſic ꝙ nollet lucrari tutũ vel tantũ p eo ꝙ
talem iiuria ſuſtineret vel ſuſtinuiſſet.

Actio inſtitoꝛia ſm ¶o. vat ei qui cũ ali/

quo ↄtraxit in illa negociatione in q̃ pꝛę⸗
poſitus eſtcõtra eũ qui pꝛeępoſuit aliquã

ſtationẽ vel negociationẽ gerẽdo ð con/

trahentibo cum pꝛępoſito:ſiue pꝛępoſitus

ſiit expꝛeſſus ſiue tacitus. vt.ff. de inſtit.

act. l. .et. ij. et. l. ait. S. non tñ.cũ ibi nõ.

Actio legis aquilie ouo cõtinet capita uł
tria · li; vnum nõ ſit in vſu. Oꝛimu caput

eſt de ſeruis occiſis vel quadrupedibusqͥ
numero pecudũ ↄtinenc vt in.llege aqͥlia
ff. eo. ti. vbi dĩ de animalibo quę grega/
tim habent᷑ ⁊ paſcunt᷑: ſicut oues capꝛę⁊
boues ·eqͥ muli·aſini.Et ᷣm Labionẽ ſueſ
̊ non canes.⁊ longe minꝰ beſtię ferę vrſi
⁊leones ⁊c. Sʒ elephãtes ⁊ cameli qua/
ſi mixti ſunt.⁊ iõ pᷣmo capite eos cõtineri
opoꝛtet. Quo caſu tanti fit condemnatio
quanti plurimi ipſa res valuit anno pꝛę/
terito. Secundũ caput eſt.quod non eſt
ĩ vſu hoc nõ ponit · vt. fl. e.l. ſi ſeruꝰi.S. huiꝰ
vbi dꝛ: Murꝰlegis ſecundũ qͥdẽ caput in
diſſuetudinẽ abijt. Certiũ caput ẽ de eis
vulneratis feris beſtijs occiſis cęteriſq;
rebus ruptis · vt veſte vaſe ⁊ ſimilibus.

Quo caſu condẽnabit᷑ quioamnũ dedit

quanti res fuit · triginta retro diebusrei
pciũ ⁊ valoꝛẽ eſtimando⸗vt dicta.l.ſi ſer/
uus ſeruũ.S.tertio aũt capite.Et ĩ hac ac/
tione ſi qs damnũ ſe dediſſe inficiat᷑i.ne/
atↄdenabit᷑ in duplũ.ff. e.l.i. S. i.
ctio mandati directa cõpetit mandatoꝛi
⁊eius hęredi:cõtra mandatariũ vel ꝓcu/
ratoꝛem poſt mandatũ ſuſceptũ.ff.ea.l.ſi
remunerandi.S.i.Et inq;tũ intereſt id fa/
ctum eſſe qð mãdauit· puta mandaui vt
fundũ emeres ſi mea intererat emi/tene/
beris poſt mandatũ ſuſceptũ:tñ ſi eũdem

poſito · quia obli

ages mecuũ mãdati vt ſuſcipiã obligatio/
nem q̃ teneris venditoꝛi.Ma ego agere
poſſũ vt cedas mihi actionẽ empti. ff. e.
ti.l. i mandato meo.p.reſponſo.

Actio negodoꝝ geſtoꝝ oirecta eſt q̃ a git

oñs rei geſte cõtra eum qui negocia eius
geſſit vt admiſtratiõis rõnem reddat. vt
f. de nego. geſt. l. ij.

Actio negocioꝝ geſtoꝛum contraria com/

petit illi qui ſine mandato ſe miſcuit alle⸗
nis negoqjs gerendis:aduerſus dominũ
negocioꝝ ad repetẽdũ expenſas negocio/
rum geſtatione factas. Et veniut oia quę
expendit de ſuo neceſſario vel vtilit. non
tñ voluptuoſe.⁊ G colligũt᷑.ff. e.ti.l.h.

Actio de peculio vel peculietenus ↄpetit ei

qui cum filio familias vel ſerno peculium
habentibo cõtraxitquę poſt moꝛtẽ filij uł
ſerui eſt annalis? non poſt emancipatio/

nemmanumiſſionẽ. vel alienationæ.ff.qñn

actio ve pecu.eſt annalis.l.i.S. q; diu.

Actio noxalis ſᷣm Co. vꝛ actio quę naſcit

Vl oꝛiturex delictis ſeruo ꝝꝑ.ff. eo.ti.l.i.et
Inſtit eo.ti. in pꝛin.

Actio pignoꝛatitia directa competit ve/

bitoꝛi contra ceditoꝛẽ vel eius tutoꝛẽ vel
curatoꝛẽ ſi pignoꝛa acceperũt.ff. eo. ti.l. ſi
ſolutu. S. fi.

Actio pignoꝛatitia cõtraria dat᷑ ceditoꝛi
cõtra ebitoꝛc.⁊ dat᷑ ad multa. Gi enim

decpiat᷑ a debitoꝛe wel ipſa re vel eius
uis Fauirein alienã ul alij
pignoꝛatã ſiue obligatã.niſi eadẽ res ſit

ampla ad modicũ etiã fuerit alij pigno

rata q̃ſi ĩ nullo capt ſit qͥ pignoꝛa ſecido

loco accepit. Et ſi debitoꝛ malicioſe vſat

ſit obligado ęs ułſtagnũ ꝓ auro ulargen

to. vel ſi obligauit puũ ꝑ quẽ vaãnũ datũ
eſt. puta.furtu vel aliund huiuſmodi:⁊ G ſi

ſciuerit·tenet᷑ in ſolidũ.i.in totumſecus ſi
ignoꝛauit:qꝛ tunc liberabit᷑noxe deditio/
