ſtificatio Exo. 25? i. ſcniniuʒ in quo poſita
eſt teſtificatio.i.tabulę in quibo ſciptum

uttinn
Oateſen

oe⸗

ſodb
lnnt
on
funtint.
moſe
Aſ⸗
Pnnpſain
gtontn
nisl
ebie
tunpe
glo.
Wd

lusot
Wai⸗
ſrchng
jrhit
rangeu
lnon.
Eusd
lchbint
Aunt
hneps
ppe

inull
leggtif
dydiſco,
nn din,
dlpabi
nanpen
duerp
unſeni,
bili
talisnon
mſtn⸗
enque
wſſit (0/
ſle Ged
Wptnt
eang

4
prisi
rweeſt.
mn
.
Msq
iabhen⸗
etnuſee⸗
dehine
npano
uſtuyſ⸗
lemar,
cteu⸗
nug Et
ammam
iperns:
pue⸗
enng
pel
4
it
ßde

artoꝛ

ſwwres
eno/
tnp

yiſü
ite⸗
pſita
tu

erat teſtamentuʒ. tñ gq; birepoſita pñt
vici teſtamenta. Oñ i ꝑdicta arca poſita
erat vrna aurea plena mãnain teſtifica/

tionẽ ꝙ p aneʒ dedit eis de cclo. Cabulę

in teſtincationẽ ꝙ legeʒ naturalẽ ſopitã
ĩ coꝛdibo etiã ſuſatarenti ſcipto. Dirgã
Aaron in teſtimoniũ quod vixerãt:Dia
quę dixit oñs faciemꝰ. Oñ tres arcę fue/
runt in tribo tempoꝛibo Oñ. Cempoꝛib⸗

tres eſſe tribo cognouimus arcas. Dꝛima
Moe· Moyſi fuit alta· tertia xpi· Aignea

pma · ſecũda metallicatertia neutꝑ. Octo
pꝛioꝛ· tria poſterio: tulit. alta ſoluʒ. Lege

carẽsſub lege manẽsa lege ſoluta. Hãc

pelagus hanc Moyſes hanc ſpũs almꝰ.

Inde hic arcaniꝰ ꝛ qͥᷣ facit arcas. vel q; ⸗
ſtodit. Oel dꝛ ille qͥ ſuſcipit aurũ ⁊ argẽe/

tum publicũ a poſſeſſionibo ſᷣm vcccur. in

glo. C. de pon. l.ili. x? Del poteſt dici ad/

iectiue arcarius.a.i.quod ꝑtinet ad arcã
Vel ad arcariũ.
Arcanus.a.ũ.i.ſecretus.a.ũ a qͥ ceteri arcẽt᷑
Alrcas.9.t.eſt nomen gentile.⁊ dꝛ aliquis
el aliqua de arcadia.
Vrchangelus.m.s.di pꝛinceps angeloꝛuʒ
vt Gabꝛiel dẽ ab archos qð ẽ pꝛinceps
7 angelus.⁊ eſt vnus angelus de oꝛdine
ſupmo.i.ſũmus nücius.Hñ.NQunc an/
gelus eſt archagelus eſt ſibi pnceps. Iñ
archangelicus. a.⸗un.

. .

Vrchitypus.f.p.di

ſibilis mundi.

Archia chigfp.di pncipatus.
Ykrchiater.m.s.dꝛ ab archos.⁊ ater.i.niger

quaſi pnceps nigroꝝ/ſcilʒ diabolus.
rchicacellarius. m. s. v? ſumꝰ cacellanꝰ.
Erchicoquus. m. s. v pꝛinceps coquoꝛũ.

Archidiaconus.m.s.dꝛ pnceps diaconoꝑ
Inde archidiaconatus.us.ui.dignitas

l officiũ archidiaconi.
Archiep̃s.m.s.dẽ pꝛinceps epoꝝ.Inde h̊
⁊hęc archiepalis.⁊ hoc le.⁊ archiepᷣat.us
uia hoc archiepiſcopiil.
Archigallus.m.s.dꝛ pnceps galloꝝ·ſcilicʒ
illoꝝ ſacerdotum.
Irchigenes.pe.coꝛ.dẽ pᷣncipalis medicus
qͥ optime ſat mederi geneſi.i.naturę
Xrchigraphus.vide.s.antigraphus
Archileuita.tę.dẽ pnceps leuitag.
Archilogus.m.s.dẽ pnceps vel pꝛimus in

ſermone. Inde archilogiũ dicitur pꝛinci/

t pꝛinceps figurarũ.
Nam typꝰidẽ eſt quod figura.⁊ archos
Pnceps.⁊ põt poni adiectiue. Dñ archi⸗
typus mũdusdicit᷑ pꝛicipalis figura ſen/

i ſermonis. J”U”UMs,
rchimandrita. m. p. dicit᷑ paſtoꝛ ouiũ Et
per tranſſationẽ poteſt did eps vel archi/
epiſcopus:qui eſt paſtoꝛ ſpualiũ ouiũnł
Dicit᷑ ſupꝛemꝰ paſtoꝛ ſcilʒ chꝛiſtus:qui eſt
ſupꝛemns paſto.
Archipirata.m.s.di pnceps pirataz
Rlrchipota. tę.pe. pꝛo.i.magnꝰ potatoꝛ.⁊ dĩ

ab archos poto · q̃ſi pꝛinceps potatoꝛũ.
Irchipſbyter. m. s. vꝛ pnceps p byteroꝝ·

Vel qͥ ſuꝑ deros in aliq eccleſia habet a⸗
quã hriane eccleſiaſticã bßm ↄſuetu/
ñ

vinẽ loci.Iñ archipᷣſbyterat.us.ui.talis
dignitas. H
Archiſynago gus.m. s.dicit᷑ pꝛinceps ſy/
nagoge.

AVFrchiſteriu.n.s.di monaſteriũ. ab archos
⁊ ſterion quod eſt ſtatio/quaſi pꝛicpalis
i.ſpiritualis ſtatio· vel quia regulis ⁊ di /
ſciplinis arcetur. UJUJUMUMł
Architectoꝛ.m.t.dẽ qͥ facit tectavel dĩ pn/
cipalis artifex qͥ ſeſt ędiſicijs cõſtruẽdis
qui etiã vꝛ architectꝰ. Iñ h̊ architectura

talis pncipalis tectura. Oñ. Irtificũ pᷣn/

ceps architectoꝛ vicet eſſe.
Frchitriclinꝰ.m. S.di pnceps tridinij: Nã
tricliniũ eſt domus trina ſeſſione cõuiuã/
tiũ oꝛdinata ᷣ᷑m Mug. ODapias vo diat
vclrchitricdlinus dicit᷑ maioꝛ domus vel in
domo pnceps triũ lectoꝑ q; in lectis an/
tiqui ſolebant comedere:Nam clinos uł
dine gręcelectus oꝛ. ðððð
AVrcobaliſta eſt genus baliſt.
Archoniu.n. s.dꝛ aceruus manipuloꝝ vel
alian rerum. M OUM
Archontiani hęrerici ab archontio appel/
lati·qͥ vniuerſitatẽ quã deus cõdidit oꝑpa
angeloꝝ defendüt. UMD
Archos gręcelatine oꝛ pnceps-
Vrcicula.f.p.pe.coꝛ.parua arxſiue rupes.

Ircipotens.o.t.cõponit᷑ ab arcus⁊ potens

Item arcus etiaʒ cõponit᷑ cum tenens· vt
arcitenens. vel arquitenens ſᷣm ãtiquos
q̃ dicebãt arquus ꝓ arcus.i.arcũ tenens.
AVrcippus.m.s.eſt ꝓpꝛiũĩ nomen virr.
Tlrcites.tis.v ſagittarius cũ areu equitãs
⁊ ſagittãsſicut turci thracij. Del poteſt
ſcribi ꝑ q moꝛe ãtiquoꝝqͥ dicebãt arquꝰ
ꝓ arcus tunc dꝛ arquites. B
Alrciuũ.n.s.pe.pꝛo.dꝛ libꝛariũ uł armariũ.
AVrcticus.m.s.dicit᷑ polꝰ iuxta arctũ.⁊ etiaʒ
circulus indudens illã.qͥ ſeptẽtrio dẽ.
AVrcto philax dꝛ ſtella ſituata vᷣſus ſeptẽ/
tri onem circa vrſam minoꝛem.⁊ dicit᷑ ab

arctos.i.vrla.⁊ philaxe ſeruare ulphilos

i. amoꝛ.q̃ſi ſeruans vel amans vrſaʒ. quia
eã ſemꝑ ſequit᷑.vel eſt minoꝛ vrſa. Del eſt
aliud ſignu arcturus qð vicut boetes.
Vrcturus.m.S.ꝛ cõſtellatio quędã in cęlo
quęetiã plauſtrũ cum ſeptẽ ſtellis dicit᷑.
7 dꝛ ab ardendoæo ꝙ ſemꝑ ardeat iuxta
polũ arcticũ. nũq; occidit·vel ab arctos
quod eſt maioꝛ vrſa. Eſt eni circa maio/⸗
rem vrſaf.
Vrctus.cti.vel arctos gręce.i.vrſa · ſclʒ pꝛo
illo ſigno celeſti· vel eſt ſeptẽtro· quia ex
ſeptem ſtellis conſtat.
Troibiꝰ. m. S. v? ille qui cubat ĩ arce.
TFrcula.ſ.i.parua arca. Inde arculariꝰ qͥ
facit vel cuſtodit arcas.
Vrculus.m.s.viminutiuũ.i.paruꝰ arcus.
Vrcus.us.ui.habensuante bus ĩ otõ ⁊ ab⸗

latiuo pluraliboeſt inſtrumentũ ſagitta/
Di qͥᷣ tela iaciuntur. Juxta illud: Colle ar-

ma tua ſcutũ pharetra arciũ. Et trãſumit᷑
ad ſigndũu teſtudine ſeu partem poniin/
curuatam. Juxta illud: Saxeus ingeti q;
pons cõplectit᷑ arcu.ʒd tranſumit᷑ ſignifi⸗

care minas vel hoĩeʒ minãtẽ. Juxta illud:

Nõ ſp pereat cuiq; minabit᷑ arcu. 4 ſigt
circulu iris.vt: Ponã arcũ meũ ĩ nubibus
ccli. So ſigt curuã partẽ circuli.i.ſemicircu⸗

lu.õe dꝛ plicaturaſicut dicimus:qnternꝰ

habet qnq; arc. ?oẽ induſtria ſagittadi
Pñĩplanctu Dauid ſuꝑ Saul ? Jona/

than dic Geda:Et pᷣcepit DHauid vt do/

cerẽt filios iuda arci.i.ꝑitiã ſagittandi.

Ardea.f.p.or qdã auis volãs ĩ ſublimib

wl.ein reger.ab arduus:q; volado petit
Arduaſcilʒ aerem. è
Vrdelio.m.t.i.leccatoꝛ qͥ ardens eſt ĩlecca⸗
citate. Et talis ꝗͥ ſic viuit ⁊ vagat·ſoꝛtitur
Diũſa noĩa. Oñ. Miſtrio vel palpo mim
Vel geſticulatoꝛ. Eſt epulo uł ardelio pa/
raſitus ſcurra leccatto.
AIrqduenna.nę.quedam ſilua/quia ei ligna
ſunt ardua.
rduus.a.ñ.i.excelſus.ſtrenuus: ab ardeo
ꝓ coupio .·q; talis deſiderat cũ ardoꝛe ſub/
limitates honor/ vel vꝛ arduuſq; expedit
ardua magna. Inde bęcarduitas.
Vrea. f.p.eſt locus apt ad excutiẽdũ fru/
menta. vel vicit᷑ tabulaꝑ ęqualitasuło
nitur ꝓ dom latitudine vel pꝛo mari.qꝛ
latũ ⁊ ſpacioſu eſt. Inde areola.i.parua
greca uł viridariũ vel oꝛtulus vbi nutriuũt
arboꝛes boneę ⁊ herbe virtuo0ſe.
Areficius dicit᷑ oęmoniacus vel a demone

wſſeſſt us Vnde areficij dicunt a ogmo/
ne poſſeſſi. =èðMD
Vrelatũ.pe p.eſt vrbs gallię.

Arena.f.p.ẽ multitudo lapidũ pᷣm plani⸗

ciem. Inde arenula. Inde arenoſus.a. ũ.i
plenus arena. Inde arenariꝰ.a. ũ.idẽ. vel
quod fit de arena. Inde arenariũ.i.locus
plenus arenis.⁊ dicit᷑ ab areo.es. vel ab
aro aras per cõtraru.
Arenatoꝛes dicunt᷑ qui in arenis deiecta⸗
collapſa ſolent extrahere, dicunt᷑ hũiles
pſone. vt. C. de inceſtu. nup.l. humilẽ.
Arenga eſt apta cõcoꝛs verboꝝ ſentẽtia
quę ponit᷑ poſt ſalutationẽ in pꝛiuilegijs
arduoꝝ negocioon.
AVrcologus.m.s.ꝛ vᷣtuoſus⁊ potẽs in ſer/
mone vicit᷑ ab ares.i.virtus log ſᷣmo

Areopagus vꝛ ab arioth quod eſt mars
pagus villa vel vicquaſi vicis mart
q; ille erat vicus athenis in quo erat tem/

plum mart/ vel vt alij vicunt dꝛ ab ares
quod eſt vit.⁊ pagus qð eſt villa.i.vil⸗
la virtutſcilʒ vicus athenis ubi ſtudebãt

phi. Inde areopagita.i.pnceps vel mgr

illius ville Oñ Dionyſius vꝛ areopagi⸗
ta ß'm Hugj. DNel areopagus curia erat
athenienſiũ vbi erant iudices:Nam ares

ꝓtus pagus villa.q ibi tota vꝓtus ciuitat

erat. Oñ areopagite atheniẽſiũ curiales
vel pncipales vt vult Papias.

Ares vel arete grece dẽ virtus latine.

Areſponſis indeclinabile oꝛ qͥ dat reſpõſa
Amncibis vide ge⸗ mentaris.
rfaxat interpᷣtat᷑ dexopulatio.
Argentarius.m.s.dꝛ aurifaber vel qͥ de ar/
gento operat · vel ͥ cuſtodit argentũ. Eſt
aũt argentũ metallũ quoddã ſile ſtanno
Inde argẽtatus.a.ũ.i.argẽto ſuꝑinduct᷑

Inge argenteus.a.i.i.de argento exiſtẽs

Inde argẽteolꝰ.a.ũ.i.aliquatulũ argẽteꝰ.

Vrgẽtifodina.f.p.dꝛ locꝰ vbi fodit᷑ argẽtũ

Vrgentifficina dr foꝛnax argenti:vel locus

vbi argentũ ciditpꝛęparat᷑purgatur.⁊

foꝛmat᷑ in vaſa vel alia oꝛnamẽta. Itẽ oĩa

noia metalloꝝ poſſunt de ſe foꝛmare noĩa
deſinentia in cina vel vina· vt aurifficina.

aurifodina cum terminant in cina tunc
ſiꝗnt locũ vbi tale metallũ cudit᷑ · füditur
vel foꝛmat᷑. Sed qñ terminant in vina ſi/
gnificant locuʒ vbi tale metallũ fodit᷑a pᷣ

iuenit. Oñ. Cinas ul oinas vat ex ſe q;
metalla. Sic ferrifodinas vel quo q; fer-

rifficinas.

Irgentina nomen ciuitatis germanię. ab

Nceren
llopent
Moiqn
pelor
Cbitun
tun bbi
olunto⸗
lbepn
Tſenul
butua
obunu
uobolt

busſo

ſoinheb
nſiap
nif
dſi
pagn
uutit
llitrn
oloni
tentena
autgtie
ſntm
ſonmg
bruchſa
ſenoip
npi⸗
wenan
locauu’
hunch
luar.
Täine
Te

th
lgon
munis⸗
lqin
ona
Phaut
o

demd,

ſplni⸗
ggi

üN
Ulloas
i

ean
e
legis

nſ⸗
hn
ſtnns
reen,
⸗
debit
Ang
pag⸗
nent
nares
n
mles

ion

un
tu
ul⸗
⸗
ſe

b

argentin.i.candoꝛ q; ceter ciuitatibo in
illis partibo ĩ oiuitijs honoꝛibo cadet ·
vel dꝛ quaſi argentea tina.ſic ab argento

appellata. q olim ibi erat argetũ qð ou⸗/

cebatur ad romam vel quia olim argen/
tum ibi buabat᷑ romanis: QNam romani
olim toti oꝛbi ſdñantes oꝛdinabat in q̃
libet puintia certũ locũ in quo colligebat
⁊ſeruabat᷑ tributũ ⁊ cenſus eoꝝ.⁊ ſictri/⸗
butũ quod colligebat in illa ꝓuintia · ſer⸗
uabatur in argentina· Del vicit argenti/
na ab argento quod ibidẽ ĩ vicnis mon
tibus fodit᷑ ⁊ reperit᷑. Item argẽtina tria
noĩa habet in alemanico q; añ natiuitatẽ
oñi: poſtea pluribo ãnis:vo cabat᷑ argẽ
tina qᷓſi tina argenti. DPeinde crca ĩnos

oñi.45Si? Iccila rex humoꝝ.i. vngaroꝝ

paganusin fauoꝛeʒ ſuoꝝ idoloꝝ q̃ſi oẽs
ciuitates chꝛiſtianitatis depopulatus eſt
ad rhenũ vſq; perueniens cũ ſuo exercitu
coloniã obſedit:ibiq; vndeciʒ milia vir/
ginũ trucidauit. Ilc int cęteras ciuitates
reni etiã argentinã depopulado ꝑ ipſaʒ
ciuitatẽ cũ incendio⁊ deſtructiõe:magnã
ſtratam? viã fect. Oñ argentina pꝛimuʒ
nomen perdẽs ſoꝛtita eſt nomẽ.wl.ſtraſ/
bꝛuch:ſicut hodierna die in ypeo⁊ ban/
nerio ipſoꝝ rubea platea vel via trãſit ꝑ
campũ albũ. Deinde poſt aliqua tẽpoꝛa

argentinẽſes viribo ciuitatẽ ſuã reparan /

tes cauſa euphonię mutauerunt bꝛuch in
burch.⸗ diceutes ſtraſburch⸗ſic modo ap/
pellatur.
Vrgi.maſ.ge in plłi :nomen lod eſt.

Argiletũ.pe. p.locus in quo occiſus eſt ar
gus. Pñt etiaʒ eſſe vuę dictiones:⁊ tunc

Argilla.f.p.eſt terra tenax humida vnde

fiunt lateres/ab argos vel argis cuitate

in gręcia:quia apud gręcos pꝛimũ ex ea
facta ſunt vaſa. Inde argilloſus.i.plenus
argilla. Iñ argillatoꝛ.i.oper ãs in argilla.
Argyrus olim vicebat᷑ denaria dꝛ ab ar/
gento/q; maxime moneta de argẽto ſolet
ſieri. Item argyra eſt quędã inſula in me/
dio oceano · fecũda argeto. vt dicat᷑ ha/
bere ſuperficiem argenteã.
Vrgyſteria dicunt᷑ ſtationesnundinaꝑ.

Argonauta dici᷑ ab argos quod eſt pma
nauis.⁊ nauta. Et dicunt᷑ argonautę oẽs

illi qͥ ĩ illa naue ierũt ꝓ aureo vellere. Iñ

argonautic.a. ũ. poſſeſſiuũ. Inde bec ar/
gonautica. cę.? eſt liber cõpoſit ab dlxol/

„

lonio de argonautis.

Argos nomen cuuitatis in gręcia vbi olim

viguit ſtudiũ. Et in ſingulan eſt generis
neu. ideclinabile. ſed in plurali eſt gener
maſ.⁊ declinat᷑ argi.oꝑ.Oñ dicti ſunt ar⸗
gi ab Argo rege. H

Argumentũ n. s.vi tribo modis:Nam dĩ

argumentũ res ficta quętamẽ fieri pptuit

vt comedię Cerentij.Pꝛ etiã paruũ opꝰ

hmiſſu in quo tota materia ſubſequentis
operis libat᷑.Et dꝛ argumentũ.i.callide

ꝓbamenti, Inde argumẽetoſus.a.ũ.i.ple

nus argumetis.⁊ quãdoq; dꝛ expeditus
Inde argmentatoꝛ.trix.tio.Et dꝛ argu⸗/
mentatio argutęmentis o?o m Mug.
PHapias vvo vict.vlłrgumẽtũ argute in/
uentũ quod rei dubię facit fidem. vlrgu/
mentũ ꝓbatio vel bꝛeuis oꝛatio· vel fabu
la veriſimil. vel inſtrumentũ mechanicũ·
Irgumentũ dicit᷑eo ꝙ arguat mentem:
vYlrguit autẽ tanq; ignaraʒ vt intra ſe de
ignoꝛantia cõfundat.⁊ derelicto menda/
do veritatẽ deuote ſequat᷑.vlłrgumẽtũ ẽ
ipſa ſententia quę fidẽ pꝛęſtat. ↄłrgumẽ/
tatio eſt ipſius ſentẽtię per oꝛationem ex/
plicatio:cuius duę ſũt ſpecies/ſyllogiſmꝰ
⁊inductioſed ſyllogiſmo enthymema.⁊⸗
inductioni ſupponit exemplũ.

AVrgus.m.s.dꝛ paſtoꝛ quidã qui fabuloſe

legit᷑ habuiſſe centũ oculos. Item argus
idẽ eſt qð cautus.⁊ tranſũptiue vicit᷑ hõ
pꝓuidus· q hinc inde reſpict cõſiderando
illud quod eueniat. illud quod ſequit᷑
vel argus dicit᷑ piger vel vagꝰ. Inde ar/
gia.i.pigritia. vlrgus etiã dꝛ qͥdaʒ mons
a quo vela factoꝛe dicta eſt pma nauis

Argutia.f. p.i.calliditas · vᷣjſutia· diſertitu/

do. Sed argutię vt vicit Papia s ſũt do
cumentoꝝ experunenta.

Vrgutus.a.ũ.quando eſt nomen tria ſiqt:

Naã argutũ.i.bꝛeue · vt argutũ caput. Et
argutũ.i.ſonoꝝ:vt argutũ oꝛganu.Et ar⸗
gutũ.i.callidũ: vt argutũ aĩal. Onde.Eſt
bꝛeuis argutuseſt callidus atq; ſonoꝛus·
Papias vvo dicit lrgutus eſt qui cito
argumentũu inuenit: vrbanus in loquẽdo
l.aſtut. Item argut participiũ.i.cõnict
accuſatusrephenſuscõſtrictus.

XTridus.a.ñ.i.iccns.⁊ dꝛ ab areo Inde ari/

ditas.i.ſicctas. Itẽterra oꝛ arida.q eiꝰ
naturalis ꝓpꝛietas ẽ ſiccitas:Geñ.p. Ep/
pellauit aridam terram.

Ariel hebꝛaicũ eſt bm Remigiũ ĩterptat

leo deus · vel leo dei.? ponit᷑ quandoq; ꝓ
,⁊a] 4

viro foꝛti.· vt.i paralypo xie Ipſe peiſſit

duos ariel moab.i.vuos viros foꝛtes ad
modũ leonis. Quandoq; ponit p biermu-
ſalem Yſaię 292 De ariel ariel. Et vꝛ bis

agriel ꝓpter templũ ⁊ altare. Honit᷑ etiam
paltari. Oñ Ecech. 45 Ipſe ariel quat/

tuoꝛ cubitoꝛum. Dñ. Mieruſalẽ ſigt ariel
ſigte; leonem.
Anies dicitur veruex non caſtratus.⁊ ſᷣm
Iſidoꝝ dicitur ab ara:quia pꝛimo in ara
imolatus eſt aries Oñ Dirgilius. Aries

mactat᷑ ad aras DPel ꝛ ab arevs.i.a mare

vñ etiã ĩ grege maſculi mares vocãt᷑. vel
dꝛ ab ares.i.virtus:eo ꝙ; maioꝛis virtuſ
ſit in grege. Eſt etia inſtrumentũ bellicuʒ
quo muri quatiunt᷑quia ipugnat murũ
in modũ arietũ impugnãtiũ. vel quia fit

in ſumo cuʒ coꝛnibo ad ſimilitudine arie/

tis. Item aries etiã eſt quoddaʒ ſignũ in
cęlo. Oñ. Eſt aries veruex/ſignu vel ma⸗

china belli. Credit᷑ ex ares aries natus vel
ab ara. Inde arietulus.i. paruus aries.
Wnn arietinus.a. i.i.de ariete exiſtens.
Nrillu.n. . v? granu inter folliculos vuxg.

Trillatoꝛ grecu eſt. non habet deriuatio/
nem apud nos ſed exponit p mercatoꝛc·

vt patet in Coꝛnuto.

Xrimaſpi/hoĩes vnũ oculũ habetes · bellũ

gerunt cum gnp hilp aialibo tembilibuſ
⁊ ſibi ſmaragdos lapides pꝛęcioſiſſimos
auferunt. Mam bm Remigin pꝛecioſiſſi⸗/

mi ſmaragdinei lapides reperiunt᷑ in ſcy-

thia regione deſerti · quos tñ cuſtodiunt
griphes aĩalia quędaʒ terribilia ⁊ foꝛtio/

ra:quę coꝛpus habent leoninũ/pedes aũt
⁊roſtrũ⁊ alas vt aquila:Ideoq; ꝑ terrã
currunt vt leones/per aera volãt vt aues

Quse beſtie cuſtodiũt ipſam debti regio⸗
nem.⁊ buant ipſos lapidesnõ q ipſe in

ſuam eos cõuertant vtilitatẽſed hoꝛbus
ipſos auferuũt. cum quibo grimaſpi hoĩies
vnũ oculũ habentes bellũ gerut . ipſoſq;ʒ

lapides auferunt eis.Et vicuntur arima/
ſpi ab ares quod eſt virt ⁊ aſpicio·qð ẽ

virtuoſe aſpiciẽtes:licʒ tm̃ vnuʒ oculum

habeant .· vident tñ virtuoſe⁊ acute.

AVriolus.m.s.vicit᷑ ab ara.et eſt diuinatoꝛ
ꝗ circa aras idoloꝝ nefarias pᷣces emittit

⁊ funeſta ſacrificia offert. Oñ.riolꝰ va/
tes vel viuinatoꝛ ab ara. .
AVriolatheſis eſt fictio ariolãdi vel ſacrifi/
candi:⁊dẽ ab ara.⁊ theſis poſitio·vel dicit
ſictio ꝗ ſit in ipſis aĩalibo imolandis.

Ariſta.ſp.iſpica·vel ſpicula ſpicę ⁊ piſceuũ

Iñ ariſtella.i.parua ariſta. Inde ariſtat

a.ũ.i.plenus ariſtis ſicut oicimus piſces
ariſtatos qͥ habent plures ariſtas.
Ariſtofoꝛũ.n.s.dicit᷑ vas ad potus ⁊ pꝛan
dia deferenda ruſticis in agros aptum⸗
dicit᷑ ab areo · per cõtrariũ·eo ꝙ nõ ſit ari/
dum.quia operarij ſemper indigẽt · vt vi⸗

num vel qqua ſit in eo qua vtant᷑. vel vꝛ

vas vbi reliqᷣe ciboꝝ reponunt.
Ariſtoteles.m.t.fuit quidaʒ philoſophus
dictusab ares virtus/quia vꝓᷣtuoſus fuit
virtute adquiſtii.
Erithmetica dicit᷑ ab ares.i.virt᷑ ⁊ ritbmõ
numerus:quaſi ſcientia tractans de vir/
tute numeroꝝn. ðèð

Vrma armoꝝ dicunt᷑ ab armusq; eum te-

gunt. vel quia armis.i.bꝛachijs exercent.
Et vicunt arma generalit oiuʒ genex te/⸗
la.ſed tñ ꝓpꝛie arma qbo defendimur te/

la qbe opugnamꝰ quę mittimꝰ. Iñ ar⸗

matiuncula.i.parua armatio.

Armabilis..t.⁊ hoc le.quod facile eſt ad

armandũ.

AVrmamentarioluũ.i.paruũ armamẽtariuũ.
Armamentariiũ.n. S. dẽ loc vbi arma ⁊te⸗

la wonunt.
Armamentũlocus vbi arma ponunt᷑. vel
armamenta ſũt firmamẽta nauiũ.
Armariu.n.s.eſt locus ubi arma reponũt᷑.

Differt tamen ab armentarioq; armẽta-⸗-

riuʒ eſt locus vbi tela? arma ponunt.ar/

mariũ vo dicit᷑ generalit᷑ locus vbi iſtru/

menta ⁊ arma cuiuſcũq; artis rexonũtur.

quia cuiuſlibet artis ſunt ſua armavt cle⸗
ricoꝝ arma·ſũt libꝛi.nautaꝝ:velaremi:fu⸗
nes. ſqminaꝝ fuſi coli⁊ hmõi. Frequenter
tamen nunc armaniũ ſpecialiter vicimus

libꝛoꝛum.

Armatura.ſ.p.eſt pꝛeęparatio oiuʒ armoꝝ
Armelauſa.f.p.eſt veſtis ante retro diui⸗
ſa⁊ aperta/ĩ armis tñ clauſa.⁊ dꝛ q̃ſi armi/

dauſaablata ca eſt ſcldauna.
Armelus.m.s.bᷣm Aabanũ eſt veſtis hu⸗
meros tm̃ tegensſic ſcapulare mõachoꝝ

Armelum.n. s. vicit᷑ vas ſanctoꝝ vel victi-

marum.

Armeluſtrius dꝛ locus metuendꝰqͥ ab ar-
matis ſepe illuſtrat vel oꝛ ludus cu armis

factus/ab armis ⁊ luſtro ꝓ circido.
Armenia.f.p.vꝛ aſi puintia.

Armentũ pᷣm Hug.oꝛ cõgregatio maioꝑ

aĩaliũ quę ſunt apta ad arandũ:vt equi ?
boues. Inde armentariũ idem eſtquod

vuſon
Tnnger.
miger
ublen⸗
Mrilen
W
lpan
Anmd.
niirli
lury
Cbanen
humerf
fülune
ten
in ſob!
Emlä
wend
oge⸗
mon
inſap⸗

N

ennit⸗
opiſeeg
Apn
Aptune
Mltn,
KaNpi
r An.

hophe
MjH

ntbmnö
deyir,

mnte⸗
rent.
Unurzd,
. Fr

ſſtad

ma 1e

nnt,l

ewit.
mman⸗
t,a/
liſnu⸗
nücur⸗
vce⸗
fenafw⸗
Apene
dianns

mox

tin⸗
anmd

nobu⸗

un
wa⸗

r.
nio
n
uod

umentu. Bapias vo vicit. Anmentanũ
eſt locus vbi armenta ſunt. Iñ armetariꝰ

⁊eſt uſtos armentoꝛum. Inde armen/⸗
tariolũ.i.p aruũ armentuʒ. Et vꝛ armen/
tuʒ quaſi aramentũ.vel vꝛ ab arma·eo qꝙ;

coꝛnibo ſit armatuʒ. Et viffert a grege · qꝛ
armentũ pꝛopꝛie eſt de maioꝛbo·grex de

beſtijs minoꝛibus.

Armigata dicunt᷑ oꝛgana ad armũ ligata

vel poſita · vel ̃m quoſdam vicit᷑ gen oꝛ/
gani quod ſonat cuʒ aqua⁊ ſine aqua ni/
hil ſonat.

Trmiger.a.ũ.pe.coꝛ.i.qͥ arma gerit· Et re⸗

perit᷑ ſubſtantiue in quolibet genere · vt h
armiger pꝛo ſcutifero· hęc armigera pꝛo
ſcutikera.

Mam armillus eſt viminutiuu ab armꝰ

i.paruus humerus.

ni.⁊ ſunt ꝓpꝛie viroꝑab armoꝝ virtute
collate victoꝛię cauſa:quę olim virile di/

cebantur. Egde⁊ circuli:vel q; in armis.i.
humen ferunt.ſed armilla pꝛecpue mulie
rũ latius extendit᷑:Circulus vo rotũdus

fit. Item quandoq; reꝑerit᷑ pio hamo. vt

in Job. ARrmilla perfoꝛabit maxillã eiꝰ.

Armillũ.n.s.dicitur vas vinanii aptuũ ad

woꝛtandũ in humeris.

Armipotens.m.t.pe.coꝛ.i.mars. Eſt etiam

ois ge.⁊ idem eſt qð in armis potens.

Irmomantia.f.p.dẽ dinatio ꝗ fitĩ armis

i.in ſcapulis beſtiaꝑ. .
Armon vᷣm Joſephũ ĩ fluuius a mõtibo
arabię deſcendens. per deſertũ fluens/in
ſtagnũ alphati erũpit:oiuideẽs moabiti/
dem ãmonticam. Quidam volunt eſſe

ciuitatem in deſerto · quę ponit in finibus

gmoꝛrei.

Armonia.f.p.i.ulcoꝛatio ⁊ ↄſonãtia plu/

rimoꝝ cãtuũ. Iñ armoniacus.a.iũ.i.ulq
ſuauisdelectabilis cantus:vt armonia.i.
dulcis cantus cęli. Et videt᷑ armonia eſſe
compoſitũ ex adſ̊ pᷣm antiquos mutatur

d.in r.⁊ ſic fit ar I monos:qð eſt vnũ.vbi

ſcilʒ oẽs cantus ad vnã cõſonantiã tẽdũt

⸗

vide.j.in pſaltes.

Armus.m.s.i.ſcapula uł humerꝰſᷣ humerꝰ

ꝓpꝛie eſt hoĩuʒ · armus x beſtiaꝑ.
Arna grece · agna latine.
rninus. a. i. i. agninus.
Xriſſa.f.p.dẽ agnus recenter natus
Arnagloſſa.f.p.vel arnagloſſus eſt herba
quędãſcilʒ agnilingua·ab arna quod eſt

Armillus mouet᷑ voce ⁊ non ſigniſicatiõe

Armilla dꝛ toꝛquesbꝛachialedextroche/

AVrquitenens bᷣm an

agna. 7 gloſſa. Llingua. Eadez a romanis
vicitur plantago:quia planta eius cito
adheret tenęe.

Aroma.n.t.dꝛ quaſi geris omaeſt bonus

odoꝛ.⁊ẽ vnguentũ pꝛęcioſũ qdð ↄfici᷑ ex

Inq; ſpeciebo aromatiq quęi his verſibꝰ

cõtinent᷑. Contere thus mirrham narduʒ
calamũ cinamomũ. Mis ſupinfũdãs oleũ
ſic tibi fit aroma. Et aliqui loco.nardum
habent coſtu.⁊ dicunt ſic. Contere thus

mircham coſtuʒ calamũ cinamomũ. HMis
ſuꝑinfunduns oleuʒ ſic fit aroma. Del dꝛ

areomanomẽ trahens ab agere.⁊ ẽ quod/
libet pigmentumquod odoꝛe ſuo inficit

aerem Del aromata vicunt᷑ quęcũqʒ fra/
grãtis odon India mittit.vel alię re gio/
nes· dicta ſic ab ara·q; aris impoſita.di/
uinis iuocationibus apta videant᷑. Del
ab gere· qꝛ ſeſe aeri inſeri miſceri ꝓbant᷑.
Nam qͥd eſt odoꝛ niſi aeris cõtractꝰ. Dñ
NRuroꝛa. Mectar aroma fauus tbus mir/
rham balſama cunctas.

Arpago.i.fuſcinula·vel quoddaʒ genꝰ ve/

ſtunenti.

Arpage gręce rapina dã latie.
AVrpax eſt inſtrumentuũ oꝛci ferreus vncinꝰ

dictus. eo ꝙ rapiat qð ĩ puteũ cadit ſᷣm
Hapiã. ⁊ dꝛ ab arpe gręce.i.rapere.

rpen eſt genus teli falcati·quo vtebatur
Mercurius.
Arpes pis.eſt quoddã genus gladij.
Arpya.f.p.eſt quędam auis marina vultũ
hboiĩis habens:ꝗ eſt talis naturę ꝙ pᷣmũ ho/

minẽ quem videt interficit.⁊ poſtea ſedit
ſuper aquas ⁊ cõſiderat vultũ ſuũ ꝓpꝛiuʒ
in aqua tanq; in ſpeculo.⁊ videns ꝙ ſibi
ſilem interfecit poſtea cũ videt hoĩem ni-
mio doloꝛe qudat᷑.⁊ penitet eum interfe⸗
aſſe pmũ hoĩem quẽ viderat.
s⸗ vel arcitenẽs bm

modernos.pe.coꝛ.i.tenens arcũ.

Vrra.ſ.p.eſt illud quod dat᷑ in certitud inẽ

vt cõtractus firmus habeat᷑. DHel diatur
pignus quod dat᷑ ſponſęa ſponſo. Etiam
aliquãdo eſt pars pꝛecij.⁊ hoc ſitene ꝓ
emptione vel venditioneut rata tene aX᷑.
Et hoc eſt de iure ſi iſte qͥ dedit aram
pęniteat de contractu inito· amittit arrã.
ſi vo venditoꝛ peniteat duplicatã aram
debet refüdere · ſcalʒ reſtituere qð recepit

tantũ de ſſſo.
AVrrabo.m.t.i.vadimoniũ. DHſi Cerentius

in tertia comedia. Ea relicta arraboni eſt
pꝛo illo argento. Et ꝓpꝛie arrabo dꝛ bona

arraſicut que datur p bona re vt p cõiu⸗
gio. que vo dar p mala re· vt ꝓ foꝛnica/
tione no eſt arrabo. ODñ· Pars ar abo v⸗⸗/

nit pcij· oñ res bona venit.i. vendcdirt
Arreptitius.a.i.i poſſeſſusa demõe.velqͥ
gagitatur ab ipſo. Dñ̃. Süt arreptitij we⸗

xati demone multo. Eſt energumin quẽ

oęmon poſſidet vnuus.
Arrniani beretici· ab Arrio alexandrino p/
ſbxtero exoꝛti:qui coęternũ pꝛis filiũ nõ
agnoſces dinſas ĩ trinitate ſbas aſſeruit:
ↄtra illud q ait vñs:Ego pi vnü ſum
krrogans.i. ſuperboelat inſlatus.· vel ia c

tatoꝛ. Iſñ arro gantia.i.ſuꝑbia: differt tũñ

a ſuꝑbia.qꝛ ſuꝑbia eſt ianis gloꝛia de eo

q qͥs habetſᷣ arro gãtia eſt ianis gloꝛia

de eo qð qͥs non habet.⁊ cuʒ q crcdit ea
ſe ſcire vel habere · tñ nõ ſcit vel habet.

Ars arti.ſcia.⁊ dꝛ·ab arceo arces.q; arceti

cõſtringit nos regulis? doctrinis · vel oꝛ
ab ares.i.virtus/qꝛ intellectũ nrjm viſpo/

nit ad virtutes. vel ars eſt collectio mul/

toꝛũ pceptoꝝ ad vnũ finey tendentiũ. Et
ſm Iſidoꝝ differũt ars⁊ diſciplina·quia

iſaplina eſt illoꝝ neceſſarioꝝ ꝗ aliterſe
habere non pñtſcilʒ qũñ aliqͥd ceriᷣ ratio/
nibus diſcutit᷑. Sed ars eſt iloꝝ ꝗ aliter

ſe habere pñt· ſicit ſunt opinabilia.

cęſar romanoꝝ bm Papiã.

Arſates ſut reges perſaꝑ ſicut auguſtuso:
Arſeda.f.p.i.ſella valde ſplendes.

Arſenicu.n. s.dꝛ auripigmnentu
Arſeuerſe di puerbiũ· vel ẽ verbũ defecti⸗

te ignem.⁊ vꝛ ab ardeo.

Arſeueũ.n.S.ꝛ veſtis mulier rubei color.

AVrſiseleuatio vocis.i.initiũ.
Artabatitę.pe.pꝛo·eſt genꝰ mõſtri ĩ ęthio/
pia: ꝓni vt pecoꝛa ambulare vicũt qᷓdra/
geſimũ annũ nullus ſuꝑgredit᷑. Et oicũt᷑
ſic ab artus.a. ũ.⁊ batin qð eſt gradusq;

artatim ? curue gradiunt᷑. “”
Artabę.pe.coꝛ.quędã menſurę ſunt. Vnde
PHapias dicit:Alrtaba gen męſurę ſyria⸗
cæę: que tres modios fatt
Artauus.m.s. me. coꝛ.eſt cultellꝰ ſeriptoꝝ.
Artemeſia eſt qꝗda herba DPianęa gẽtibus
ↄſecrata. ODña gręce Diana artemis dꝛ.
eſt illiꝰ naturę ꝙ cũ vino decocta ⁊ mane

bibita menſtrua educit.

Artemo·onis.pe,p.di paruuʒ velũ quo in

Dulcibus potius vtim̃ aquis.Oñĩ actib⸗

Hati tendebãt ad litts.

uũ ĩpatiui modi ſecũdę ꝑſonę.⁊ ſiẽt auer/

apłorum. Et eleuato artemone bᷣm aure

Artemũ idem. Vñ. Eſt artemo vel artemũ

vlũ quoq; rails..
AVrteria.fF.p.eſt vena ꝑ quã exit ⁊ intrat aer

⁊ſpũs.HBel ſᷣm Papia: Arterię ſut fiſtulę

vel venę dicte eo ꝙ artis teneat itinerib⸗
vitalẽ ſpiritũ.vel qꝛ per eas aer.i.ſpiritus
a pulmone fert᷑. Inde arteriacus.a.ũ. eſt
ille cuius fauces reumatixãt. Inde arteri/

cuʒ.n. s.⁊ eſt medicina que ꝓdeſt meatui

utturis.

rteſis...t. vꝛ artuũ moꝛbo. Mñ NHꝛudẽti⸗

Modoſa quos podagra viſtoꝛquet ⁊ an

teſis. Ende arteticus. a.na ꝛ iſte qͥ habet
infirmitarẽ ĩ artubo ex cõſuetudinevel ut

medici voluũt· vẽ ille qͥ quandã nodoſita/

tem in membꝛoꝝ patit᷑ iictur. Et in eodẽ

ſenſu ꝛ articus.a.ij. IEñ artetica ⁊ dꝛ paſl⸗

ſio vel infirmitas illa.

Vrticula.ſ.p.diminutiuũ.i.parua ars.
Articular.ↄ.t.⁊⸗ hoc le.i.ad artem bertinẽs.

7 dr ab ars artis.

.

Articulus.m. s. iminutiuũ.i.paruus artꝰ
vt oigitusa dꝛ ab artus.us.ui.tẽ articu
lus oꝛ quędam pars oꝛonis apud gręcoſ

ſolam relatione ſigns. Inde articular.ↄ.
t. hoc re.quod habet officiũ articuli:ut hᷣ
hęc⁊ hoc. FCrticulus eſt etiã quidaʒ coloꝛ
rhetoꝛicus·qͥ fit quãdo multę victiões ſił

ponunt᷑ punctatim ſine cõinctione media

vt ibi: Solersinermis inops/ingloꝛius

vnge rediſti. Itẽ articulꝰ etiã vicit᷑ ſinis

Itẽ articulus.i.momentuʒ · vt in articulo
diei illiꝰ.i.in ũtioĩ fine· in hoꝛa·ĩ momen/
to. Item articulus/pſſura artitudo. Iteʒ
articulus eſt ſpecies numeri. Iteʒ articulꝰ

eſt mima pars ſymboli.i.fidei bm q di /
cimns: ouodeci ſunt articuli fidei. Etiam
articulus ſumit p ſigno· cũ quo mulieres

ſignãt panes in ſoꝛnace· ne ſiat cõſfuſio int
alios. Oñ Greciſta · Lrticulꝰ coloꝛ ẽ bꝛe⸗
ue membz · oictio greca. Articulꝰ nüerus
per denos multiplicatus. Momentũ ar⸗
ticulus pᷣſſuraq; vicit᷑ eſſe. Itẽ articul?eſt
pars intentionis cõtinens illud qð actoꝛ

mtendit ꝓbare. vt in. c veniẽs.ij. de teſti.

glo. in. c. Rſentiuʒ. S.teſtes.eo.ti.li.õ? Et
articuli vicunt᷑ capitula in iudicio ꝓban/
da ·eo.ti.p tuas.Et qñq; dicunt᷑ intẽtio/
nesquandoq; aſſertiones.
Trtifex ⁊ opifex oifferũt. Nam artifex dẽ
ex arte opifex vo ex ſola manu ⁊ iuſſiõe

alterius. Inde artificium qð eſt manufa-/

ctum. Inde artificioſus.a. u.i. plen artifi⸗
do. Inde etiã artificialis ↄ.ta hocle.

hualil

füulne⸗
lunbi
Nbande
bedd
to
anbie
Aſtha⸗
peng;
Angon
enan
ſgtose⸗
10
laten
uln
ipe

ufp
Ule
on

Mmend

nltaer
fitl⸗
neith
Pintus
Auaeſt
tnennn

–
tzar
babet
wut
loſin
neodi

mni
sin⸗
Foſ

liuth

Artiffecina.p. pep· eſtloc vbi artes ex⸗

Artic a. i.i. bonis artibo iſtructus ab ars.

AVrtocopꝰ.m.S.i.piſtoꝛ. q̃ſi artifſex panis.
P 4 mi

VPñ Junenalis.Salua ſit artocopi reue

rentia. Etiã vꝛ panis cum laboꝛe fact ab
artos quod ẽ panisa copos laboꝛ. Iñ ar/
tocopus.i.panis cũ laboꝛe factus ad opꝰ
dñi ſui.DNel d panis piſtus in oleo.
AVrtocea.F.p.vꝛ qͥlibet cibꝰ artiſicioſe con/
poſit. Del oꝛ cbo ex pane ⁊ paſta⁊ car/

ne facta dr ab artos.i.panis.⁊ ceos ca/

ro ſᷣm Mug. Papias vo diẽ: IAlrtos pa/
nis creos grce caro · Iñ artocrea panis
camẽ cõtinens. vulgo toꝛtella.
VFrtopta.f.p.i.vas artificialiter operatum
Dñ Plautus in aularia. Ego artoptam
hinc ꝓximo vtendã peto.
Artos gręce · eſt panis latine.
Vrtoteritę hęretici ab oblatiõe vocati.pa
nem eni caſeũ offerũt· dicentes a pꝛimis
hoĩbo oblationẽ a fructibo terrę.⁊ a fructi⸗
bus ouiũ fuiſſe celebꝛatam.
XVrtotira.ſ.p.pe.coꝛ.eſt cibus qui fit ex pa/
ne vel paſta⁊ caſeo.⁊ d ab artos panis.
⁊Ttirus quod eſt caſeus. SðèJM

AIrtuoſus.a.ũ.i.mẽbꝛat.⁊ dẽ ab artus.

Yrtus.a.ũ.i.ſtrictus.ſᷣ artus.us.ui.i.meẽbꝑꝝ
quod neruis artat᷑a facit vtm̃ ⁊ ablatiuũ
in vbusad differentiã de ars.tis.artibo.
Arualis.ↄ.t.⁊ hocle.pe. p.i.pertinẽs ad ar/
uũ vel res arui.

AEruambale. nt. eſt hoſtia cũ qua arua am/

biebantquod etiaʒ dĩ amburbaleſ̊ am/

burbalis vel amburbale⁊ hoc amburbiũ

eſt hoſtia cum qua ciuitatẽ ambiebãt ab

„

ambio vrbs. Papias dicit aruambale

eſt ſacrificiũ arnoꝝ.
Erugo.ginis.ẽ coloꝛ qui
cipitris.⁊ ſcribit᷑ ꝑ a ſolã pm Hapiaʒſed

aurugo per au · hm Hug..eſt moꝛbo regiꝰ.

Item aurugo eſt coꝛruptio aure p quam
ſegetes cõtrahunt inaturalẽ coloꝛẽ ex au⸗
ra coꝛrrupta.
AVruina.:.p.i.pinguedo. NPñ Job.ið? Et

de lateribus er aruina dependet. Iñ arui/

natus.a.ũ.i.ipinguatus.Inde aruinoſus
a.ũ.i.craſſus. Inde aruinula.f.p.viminu⸗
tiuũ.i.parua aruina. D

Aruiolũ.li.dicitur paruũ aruũ ſiue coꝛpus

aruu.

rula.f. p. pe. coꝛ. bm Hugleſt parua ara ſi
ue altare · Olbᷣm Papia: Irula ẽ patella
carbonũ/craticula:ul vas ęneũ quadran/

dã ſicut pedes ac-

ne vel carbones aſpoꝛtant.

guluʒ in quo ignis ardet. vel in quo pꝛu/
AXrulla.ſ.p. vĩ reſiduũ pomi quod abijcit᷑·

Pñ. Colle peripſima poſt ede pulpã ſed
ſpeme arulla.

Arundo ſm Mug. ꝓpꝛie oꝛ folium depen⸗

dens · ſępe ponit᷑ pꝛo canna.⁊ dicitur ab
areo ares quia cito aret. DHñ. Cantat hy⸗
rnũdo.floꝛet arundonatat hyrudo. Inde

grũdine.a. ũ.i· aliqͥd de arundine exiſtẽs.

Inde arundinetũ eſt locus vbi creſcuſt
arundinees
Nruſpex.O.t.i.diuinatoꝛ:quaſi araꝝ inſxeè/
ctoꝛ. Hi etiã exta ſeu inteſtina pecudũ in/
ſpiciũt vt futura pꝛędicent.
ruſpicina.ſ.p.pe p.i.domus aruſpicũ· vel
locus vbi vuunant.
ruſpiciũ.n.s.i.dinatio.
krun. n. S. i. campus.

. *

Vrx arcis.ſ.t.i.coclea/ſcilicʒ turrisab arceo

arces. qꝛ arcet hoſtes. ODñ. Ars ⁊ocet arxx

munit. arcus tegit ⁊ ferit idem.

Aante B

AVs aſſis plura ſigniſicat.pꝛimo idẽ eſt qð
obolus. Dñ i euangelio. Mõne duępal/
ſeres aſſę veniunt. Et tamen differunt as
⁊obolus:quia obolus eſt factus ad ſimi/
litudinem totius denarij· valens denarij
medietatemſed as eſt vimidiꝰ ſiue diui-
ſus denarius toti tamẽ obolo ęquiualens
Et nota ꝙ ↄpoſita ab as aſſis ꝓ obolo in
eſſis finiunt᷑ pꝛęter tria quę in vſſis finiũt᷑
ſcilʒ octuſſis:ſeptuſſis. centuſſis.et pꝛęter
ſemiſſis quod in iſſis finit monoſſisqð
in oſſis finit᷑. 2 oẽ pondus duodeciʒ vn/
tiaꝝ. * dꝛ punctus vn iu decio vel teſſe/
re. 4 vꝛ poſſeſſio oĩuʒ bonoꝝ alicuiꝰ quę
habet. Mñ. Is obolus pondus punctus
coſſeſſio tota. Iñ venit ſemis ⁊ pla alia.
quę patent loco ſuo.Et as pꝛo obolo dꝛ
ab a quod eſt ſine⁊ ſpera rotunditas· q̃ſi
ſine rotũditate. Itẽ ĩ aſſe qñ ſigẽt yndus
ↄtinẽt᷑ duoded ꝑtes:quarũ qlibet habet
pꝛopꝛiũ vocabulum. Dnde. lſſis biſſe⸗
na pars dicitur vncia plena. Aſi tolla⸗
tur pars vna ſemiſq; vocatur. Tollit du/
as ſecũs ⁊ erit pars alta decuns. Excipit
ſex quadrans/ erit pars altera dodrans.
Quattuoꝛ ablatis parsẽ ſi bene nume⸗
ratis. Illa triens biſſe quod reſtat qedo
fuiſſe. Si tollis quiq; qͥnconſq; relinque
Septunceʒ dicas ⁊ ſuberit pars altera ſe/
mis. Septem ſi demis ⁊ erit pars altera

ſemis.

Aſaph interpᷣtat᷑ ſynagoga vel cõgregãs.
Aſbeſtꝰ eſt lapis ferrei colon· ab igne no/
men ſoꝛtitus quia ſemel accenſus nunq;

extinguit Qam aſbeſtus ·i. inextiguibil.
Aſcella.f.p.locus ſub bꝛachijs ·quia ab eis

aſcellis bꝛachia allent.i.mouent.

Aſcia.f.p.i.dolabꝛa·q̃ſi acute ſcndens· Iñ

aſciola diminutiuũ.i.parua aſca.
Ais.ft. vr ſecuris qua cementarij vtũtur
Inde aſciculus.i.parua aſcis.

Aſdepius interpꝛetat᷑ deus dura faciẽs.2
dꝛ fabuloſe fuiſſe medic potiones cõfi

ciens: emplaſtra cõponens ꝓpter victus

quia indigens eratnouiſſime in flumine

iactus a Jone pꝛopter Darij filiũ quem
interemit. ,.. “
Aeſcolon villa vel vallis interpᷣtat᷑

Aſcolonita ciuitas paleſtinęquę ⁊ oꝛ aſco⸗

lon · de q̃ fuit Herodes qͥ ocadit infantes

Aſcopa.ꝑe.coꝛ.vas eſt aquaticũ vtri perſi

mile. IWſcopa enĩ gręce latine dicit᷑ vter.
Dñ Judith. x? Impoſuit itaq; abꝛeę ſue

aſcopam vinn.
Aſcript.a. ũn.i.alicui rei dedit ⁊ deputat᷑.

Aſcripticius glebę oꝛ ille qui eſt aſcriptis

glebefundo ſiue ſolo terrę.⁊ aſtrictus per
ſcripturã in qua ꝓmittit oño ſoli ſe nũqᷓ;
a ſolo diſcedere. 2
Aſecretis.vide.S.acõmentarijs. “
Aſer eſt ꝓpꝛiu nomen ⁊ interpᷣtat᷑ beat.qꝛ
Geñ.o· dicũ pepꝑiſſet eũ Zelpha. dixit
Qya.Hoc p beatitudine mea ·beatã qͥpe

me dicent mulieres. ꝓpterea aſpellauit en
Rſera ſcribit᷑ ꝑ vnũ.s.Dñ Euroꝛa. Ne⸗

Xe⸗ lim YJudas Beniamin ⁊ Gad Aſer.
imperi oꝛiẽtis ·a qua dicta eſt aſia regio
illa. ſcilʒ tertia pars mundi verſus oꝛientẽ
Inde aſianus.a.ũ.⁊ aſiaticus.a.um. Del

aſia ĩterpᷣtat᷑ elatio vel eleuatio .quia illa

pars mũdi eſt elatioꝛ⁊ altioꝛ. Inuenitur
etiã a ſia pꝛo quadã palude/pma pꝛodqu/
cta.quęĩ noie regionis bꝛeuiat. Oñ Lu⸗
canꝰ. Europã milerilibyã aſiãq; timere.
Aſilũ.n.s.dꝛ domus refugijiquod Romu/

lus fecit:ſed modo eſt eccleſia.⁊ di cit᷑ ab

a quod eſt ſine ⁊ ſion quod eſt tactusq;
nõ eſt fas alicui ibi aliu tãgere vel offen⸗
derea ꝓducit pe.Oñ VHirgilius 72 Cnei.

inc lucu ingentẽ quem Romulus acer
aſilũ Retulit. gelida monſtrat ſub ru-
£☚ lupercal. Hapias xo dicit ꝙ aſiluʒ eſt

ſia quędam ſęmina fuit · quę olim tenuit

templuʒz quod Raemꝰ 7 Komulus cõſti⸗
tueruntad quod quicunq; cõſugeret ab
oĩnoxa liber eſſet. Item bic aſilus.li. maſ ·
89. eſt muſca quęboues ſtimulat.⁊ conſu/

mit mel apum eas conturbat· quã gręci

oeſtrũ vocant ruſticitabanũ. Et vider
etiam vici ab a quod eſt ſine⁊ ſilon tact
