bellicula in qua lac in qbuſdã locis coagu
latur. Dñ Berſius. Pulmone ⁊ lactibus
iũctis. Lactis etiã eſt genitiuus de lac.

LZacer.ra.ru.ilacerat. Inde laceroſus.ſa.

ſũ.in eodem ſenſu.

Lacerua.uæ.f.p.eſt palliũ fimbꝛiarũqͥ oliʒ
ſoli milites vtebant᷑a dẽ lacerua. quia ſit

laceratis.i.amputatis capitibꝰfſimbꝛiarũ
neq; ita laxis vt ſũt penulaꝝ.i.pallioꝛuʒ.
VDñ Juuenalis.Criſpinus tyrias bumere

reuocante laceruas. Iñ laceruatus.ta. tũ.
i.illo pallio indut.Hñ Juuenalis. Ipſe

laceruatę tũ ſe iactaret amicę.

Lacertoſus.i.foꝛt:qͥ magnos habet lacer/

tosa dẽ a lacert᷑. Dñ Duidiꝰ in xjꝰ meta.

Dura lacertoſi fodiebãt arua coloni. Itẽ

lacertoſus.i.plenus lacertis.⁊ dẽ a lacert
Vel a lacerta reptili.

certus. Itẽ lacertulus: dꝛ etiã auis gdaʒ.

Lacertula.lę.⁊ lacertella.lę. dimi.a lacerta.
Lacertus.ti.m.s.dꝛ bꝛachiũ.⁊ d a lacero

ꝙ; ſit ad lacerandũ habilis.vel q; a coꝛꝑe
vidert᷑ laceratꝰ. Et eſt ꝓpꝛie lacert᷑ ſuꝑioꝛ
pars bꝛachij vel muſculus.Et hinc deri⸗/
uatur lacerta.tę.⁊ hͥ lacertus.ti.quoddaʒ
reptile · ſic victũ ·qꝛ bꝛachia habeat. Olqꝛ
lacerta in hoꝛto ſolet moꝛari:iõ qñq; po/
nitur ꝓ hoꝛtulo.Et lacert᷑ ſiue lacerta· eſt
cõplexꝰ bꝛachioꝝ·ſcilʒ tãtũ ſpaciũ⸗quãtũ
aliqs bꝛachijs põt ͤͤlecn Et coꝛ.pꝛimã
lacert. Oñ Ouidius epi. Eſt aliud collũ

ſolitis tetigiſſe lacertis.

Lacheſis · jm poetas vna eſtde tribus par/
Is ·quę trahit filũ.i.pducit vitã.⁊ interpᷣ/

tatur ſoꝛs vel alteratio quã recipimus in
hac vitaa dꝛ lacheſis.quaſi lactis cheſisi.
ꝛoductio vit..·
Nacinia. nię. eſt veſtis lacerata vel oꝛa ſiue
extremitas veſtimenti. Iñ launioſus.ſa.
ſũi.i.laceratus vel pannoſus.
94

õ —H

Aachꝛyma.mę.f. p.i.gutta fluens de oculis

7 Oi a lacero.as. qꝛ lacerat mente. Onde
Mente triſtamur.qñ oculis lachꝛymam̃.
Iñ lachꝛymoſus.ſa.ſi.i.plenꝰ lachꝛymis·
vel lachꝛ ymas conferens.

Lachꝛymabilis...t:⁊ H lei flebilis uktriſt. .

Lachꝛymula.lę.oimi.i.parua lachꝛyma.
Lactans.antis.quę lac pꝛebetᷣ lactens cui
actatũ.ti. cibus qui fit ex lacte· vt ex lacte
amygdaloꝛum.

— .

Lacteolus.la. lũ pe. coꝛ.idem qð lacteus.
Aacteus.tea.teũ.de lacte exiſtẽs.vel ad lac
ptinens· vel albũ vt lac. Iñ hic lacte vel
ß lactea qdã circulus ĩ cęlo·ſcilʒ galaxias.
Lactuca.cę.f.p.herba queędã:ꝛ dicitur a lac

eo ꝙ ex abundãtia lactis exuberet vel f⸗
minas lacte nutriẽtes impleat. Mec etiã
in viris veneris vſũ coercet. Iñ hoc lactu
cetũ.tia hoc lactucariũ.carij.locus vbi la⸗

ctucę creſcunt abũdant.⁊ lactucariꝰ.ria.
rü. Et vt dicit Macer. Frigida lactucę
vis conſtet ⁊ humida valde.
Lacturnus.ni.de qͥ Reſt ſegeti lactenti.

Lacula le. p.quedã veſtis quę quoſdã la

us quadratos cũ pictura habet intextos
acuna.nę.quę alio noĩe dicit᷑ lacus.⁊ eſt
foſſa vbi remanent aquę poſt effuſionem
imbꝛiũ.vel ad quã cõfluũt ĩmundicię.Et

eſt ꝓpꝛie intra foꝛes·ſicut foꝛica extra. Et
quadaʒ ſimilitudine lacuna dicit᷑ venter

vel foſſa ventris. Iñ h̊ lacunar naris.qð
quãdoq; idem eſt qð lacuna.

Lacunar.naris.n.t.i.teſtudo qqueę ſolet eſſe

in cameris ⁊ in domibꝰ arcuata ⁊ cõcana

ad modũ lacunę. IAlntiqͥtus en fiebãt te/
ſtudines curuę ⁊ cõcauę in domibꝰ.⁊ ideo
lacunar dꝛ a lacuna· vel a lacu· q; teſtudo
quoſdam lacus rotũdos.vel quadratos
gipſo. uł alijs coloꝛibus habet depictos
cu ſignis intmicãtibus. Dñ etiaʒ ipſa te⸗
ſtudo ſepe dĩ lacus. Oñ Lucili.Reſultãt
ędeſq; lacuſq;. Et inde h̊ lacunariũ rij.ꝓ
eodeʒ. Itẽ lacunar eſt cõiunctio trabiũ/a
lacu · q; ſicut plures riuuli in vno lacuita
trabin capita lignoꝝ in vno loco cõue/
niũt. Itẽ lacunar ideʒ eſt qð lacuna.Etla
cunar dĩ ſupellex domꝰ uł locus vbi tota

ſupellex dom reponit. Itẽ lacunar· dicit

lampas ardens in gere.⁊ tũc d a luce.et
ger·quia lucem pꝛębeat aeeir.

ac'. qus. cui. maſ. ge. etiã h lac.ci. ſecũdę

xeclinationis ĩuenit᷑ i cuppa in qua vinuz

decurnit. foſſa quę alio noĩe vicit᷑ lacuina

Tc receptaculũ aqru. Et differt a ſtagno
⁊piſcina. Gagni eni eſt aq̃ ſtas artiſicoo

⁊ bhabẽs piſces. Piſcina ẽ aq ſtãs artiſicio
carens piſcibus. DHnde ⁊ vꝛa piſce ꝑ cõ/
trariũ.Lacus eſt aqua ſtans naturalit vel
parũ fluens:ſiue habeat piſcesſiuenon.

Laganũ.ni.n.s.eſt quoddã genus cibiqð
pꝛiuſ in aqua coquit᷑ poſtea in oleo frigit

Et fiut lagana de paſta:quaſi quędã mẽ/
bꝛanule·ꝗq qñq; ſtatim in oleo friguntur.
⁊ poſtea melle cõdiũt᷑: quãdoq; pꝛius in
aqua coquũtnrpoſtea in oleo friguntur.
Alla vo in vulgo dicunt᷑ quſtella⸗iſta la⸗
ſania. Et coꝛ. ga. Dñ in Nuro:a. Aagana
lata notant ⁊ fratris hoſtis amoꝛẽ.
Lagena. nę.f.p.eſt vas vinariũ ꝓpꝛie licʒ
etiã aq̃tile iueniat᷑. Oñ in euangelio. Ite
in ciuitatẽ⁊ occurret vobis homo lagenã
ag baiulans ꝓdu.pe. Dñ Auroꝛa. Coꝛ⸗
poꝛa ſubdentes moꝛti fregere lagenas.

Aagois.fę.ge.quędã auis habens lexoꝛinã
carnẽ.⁊ dꝛ a lagosqð eſt lepus. Et etiaʒ

lagois vicit᷑ piſcis quidã eade ratione.

agos grece. oꝛ curſus vel velocitas. Dñ

apud grecos lepꝰ vocat lagos ułlageos
eo ꝙ velociter currat. Et inide quędã vit

di lageos grece. lepoꝛina latine· q; velo⸗

cius currat ad maturitatem vt lepusvel

quia vinũ eius venas hoĩuʒ cito tranſit.

Laguncula.lę.dimi.i.parua lagena. Vnde

IJlaię.Sꝰ. DPecẽ eni iugera vinearũ facient

lagunculam vnam.

Laicus.ca.cũi.popularis.⁊ di a laos·qð
eſt populus·qdð dꝛ alaas:quod eſt lapis:
inde laicusquia durus extraneus eſta

ſcientia litterarũ. Iñ hᷣ ⁊ H laicalis.⁊Ble.
Iñ laicaliter: aduer.⁊laicalitas.tatis.p/

pꝛietates qua quis dicitur laicus· vel la/

coꝛum congregato.

Lama.mę.f.p.eſt lo cus voꝛaginoſus ulla⸗

pis in via abꝛutus vel obꝛutus.⁊ dicitur

alema vel lemos Lemos eni vel lema vĩ

voꝛago. Iñ h lema.mę.loc ulł via aſpera·
uł voꝛaginoſa. Iñ lamoſus.ſa.ſũ.i.voꝛa/

ginoſus plenus lamis. Itẽ lama.i.fruſtũ
ſatü auri vel argenti vel alterius metalli.

⁊tunc vĩ a latus.ta.tũ.eo ꝙ lata ſit ſpa⸗
cioſa bhm HMug Papias aut dicit: Lame
dicunt᷑ cõfractiones viaꝝ quę fieri ſolent

pluuia ĩterueniẽte. Qamę facturę cuiuſli

bet metalli ſunt.

Lama ęſebthani Matthei.27.. Eli eli la⸗

„

ma eſebthani hoc eſt deus meus de meꝰ

vt quid dereliquiſti me.

ſf

bi⸗
Pocnen
uusv
uninn
anch⸗
us ial
com
truanr
ſ⸗
nifuc
uance
⸗
Gnand
Pumu
bꝛay⸗
Zummin
igch
ſhott
Ponn
luprs
oto
Feun
ensa
Dche
i
mmpe
n
age
ſmnel
diti⸗
fune
K
un
dis
lan
Lne
lunti
lunge
lorſt
ſſsſa
ſyt
lnaid
p
lunn
Dunin
ntur
lonan
nien
ni

G

fümd
umt
machigr
ncloohg
niggin

wR n.

gpeüsi

pu
cluilo⸗
gm
mohhnun
gliai
More,
lns Pi
lgeos
g Wo,
hs
.
iun

s
upes
mmnasckt.
sN

1Matn
lamd’
iſenn⸗
giihſc
altap
dar

, 4

vu oſtendere videt᷑. Onde

Aamech. interpꝛetat᷑ ꝑcutiẽsqꝛ ꝑcuſſit et
interfecit Cain.qð ⁊ ipſe poſtea ꝑꝑetraſſe
vxoꝛibus conſitetur.
Lamentatio.onis.i.lachꝛymę·gemitꝰ. fle/
tus:vlulatio. tẽ lametabilis.i.ſebilis.
Lamia.mię.f.p.i.ſtria oꝛ quaſi laniaa la⸗
niando pueros:quia fabulant᷑ vetulęla/
mias ianuis dauſis domositrareinfan/
tes coꝛrumpere aclaniare poſtea viuos
reſtituere.⁊ habent facies hoĩs ⁊ coꝛpus

beſtiam. Guꝑ illud aũt Chreñ.4. Sʒ ?

lamię nudauerunt mãmas.dicit glo. La/
mia crudelioꝛ ſuis fętibus qᷓ; cęterę beſtię
dĩ. NHñ lamia/q̃i lania di:q; catulos ſuos
laniare fertur. Item ꝗſaię Ʒ4. dicit glo.
Lamia pedes habet equinoscętera mẽ/
bꝛa vt fgmina.
Lamina.nę.dicit᷑ parua lama. VPnde Job
i9? Quis mihi vet vt exarentur in libꝛo
ſtilo ferreo.⁊ plubi lamina.vel celte ſcul⸗/
pantur in ſilice: ́”ÿMU
Aampas.padis.f.ta hęclampada. vę.dĩ
vas quoddã quod ecdeſiã illuminat. Et
ꝓpꝛie lampaseſt vas vel flãma in vertice
lucens:⁊ dicit᷑ a lambo.b lãbent mo/
ax candela
dicitur lampas. Et facit actus ſingularis
lampadem vellampada. H
Lana.nę.i.vellus.⁊ dicit᷑ a lanio·q; laniat᷑

cuzʒ carpit᷑. Del q; olim lanę pꝛius lania/

rent.i.euellerẽtnõ tonderẽt. Oñn⁊ vellus
dictũ eſta vellendo. Iñ lanoſus.ſa.ſum.

⁊ lanutus.ta.tũ.i.lanam habens.vel lana
abũdãs.⁊ lane.nea.neũ.de lana exiſtẽs.
Lancea.ceę.eſt ꝓpꝛie haſta habens in me
dio amẽtũa dicit a lance ꝓ libꝛa·qꝛ ꝓqua

lance.i.quali amẽto põderata vibꝛet.

ALanceola.lę.vimi.i.ꝑua lancea:uł herba ẽ.
Landula.lę.i.alaudagenus auis eſft.
angoꝛ.goꝛis.maſ.ge.i.doloꝛ:infirmitas
laboꝛ:· ſtupoꝛ · pigritia · defect. Iñ lango/⸗
roſus.ſa.ſũ.i.plenus langoꝛe Et ſcribitur

ſine. v. tã in ntõ e;ᷓ in gtõ.

7„

Languidus.da.u.i.infirmusvel excoꝛs

ſtupidus/vel deficiens.
Laniarius.rij.i.retiarius.⁊ dĩ a lana.
Laniatoꝛiuʒ.rij.i.macellũ vbi carnes lani/
antur.⁊ dicitur a lanio.as.
Lanicus.ca.cũ.pe.coꝛ.i.laneus.⁊ da lana.
Zaniena.nę.f. p. domus medicoꝛũ vbi la⸗
niãt᷑ infirmi. Dñ Hꝛudẽtiꝰ in libꝛo hym/
noꝛũ. Laniena qñ ſęuit hypocrita.
Lanifex.ficis..t.qui vel quęlanã facit· vel
qui vel quęex lana oꝑat᷑.

Aaniger.ra.rũ.i.gerens lanã.vt ouis.
Aanio.onis.mal.ge.qͥ laniatqͥ etã laniſta.
ſtę dicta lanius.nij. Laniones ⁊ laniſtę
lanij vicunt᷑ carnifices 1 bomicidę ⁊ ma/
cellatoꝛes a laniando ſcilʒ carnes.
Aaniſcus.ſci.faſciola:ex lana facta. HZ
Zanoculus.la.lũ.qͥ frequent᷑ lanã adhibet
ad infimos oculos tergendos.
Lanugino ſus.ſa.ſi.i.plenus lanugine.
QAanusgo. ginis.f.t.i.lana ſuꝑ poma.uł flos
tribuli ·q poſtq; bene ſiccat᷑ eſt.leui flatu
effert᷑ in aerẽ.⁊ dĩ a lana.qꝛ coloꝛẽ lanę bʒ
⁊ẽ leuis ad ſimilitudinẽ lanę. Vñ Gap.
§ Spes impij tanq; lanugo ẽg a vento
tollit᷑. Item lanugo eſt pꝛima barbaa
ſimilitudinẽ lanę.⁊ ꝓdu.nu·
Lanus.ni.maſ.ge.quidaʒ fluuius eſt vltra
Danubi. HM
Lanx.lancis.fę.ge.eſt latꝰ viſcus.⁊ dicit᷑ a
latus.ta. tů. Sʒ ꝓpꝛie lances ſunt ſcutellę
delibꝛa pendentes. Et hinc lanx onitur
qñq; pꝛo libꝛa.Dñ Momerus.Suſtinet
auratas ęquali pondere lances. Et m H
componit᷑·hic bilanx.cis.libꝛa vel ſtatera
duas quaſi habens lances.
lis tribus.
Laas gręce · latine dꝛ lapis. Iñ apud gre/
cos/laos vicitur ppłs.quaſi lapideus: vel
vurusquia non ſequitur ration..
Zapa.pę.f.p.gen ẽtribuliherba ſpinoſa.
ſic victa · eo ꝙ habeat igentẽ caule ꝑ terrã
diſpoſitũ. Hec herba a greq philãtropus
dĩ.Et ꝓducit pᷣmã.Quidã tamẽ vicũt ꝙ;
eminet᷑ ibi.p.⁊ ſic eſt ibi poſitio.
apas.patis.bᷣm magiſtrũ in hiſtoꝛijs:eſt
cibꝰ ex oleribo cõfect.Ita vꝛ ĩli · Judith.

Laodicda ·ciuitas aſię. ⁊ interpᷣtat᷑ amabi/

Lapatica. cę.f. p.quędã herba ꝗᷓ in cibo ſũ/

pta ſtomachũ cõfoꝛtat: venerẽ repꝛimit·
vrinam ꝓuocatructum excitat.
Lapenę · ſtelle fulgentes. (tine.
apes gręece · ignoꝛãtia · vel turpitudo la/
apetũ.ti.pe.pꝛo.locus vbilapę abundãt
vel creſcunt. “ð/
apicędina.nę.pe p.locus vel domus vbi
lapides cędunt:qð ⁊ lapicidina diciur.
apicida.vę.pe.pꝛo.i.lapidis cęſo.
Aapideus. dea. deũ. i. de lapide exiſtens.
Aapidicędius. dij.icęſoꝛ lapidiis.
Qapidoſus.ſa.ſũ.i.plenus lapidibus.
QZapillus.li.dimi.i.paruus lapis.
Lapis.idis.dicit᷑ ᷑m Hug .a laas.qð eſt
lapis· Del a ledo. dis.q; ledit pede. e
ant dꝛlapisq̃ſi ledẽs pedẽ etymolo.eſt.
S

eſt lapis mollis.Hetra vo dura⁊ aſpe/
ra. Saxa aut hęrẽt: de mõtibus excidut᷑
PHetra gręcũ ẽi dꝛ ꝓpꝛie de vurła petros
qð eſt ouꝝ vel ſirmu. Silex lapis vmus
qui ⁊ focaris oĩccic.
Lapiſta.ſtęſ.p.eſt genus vaſis lapidei et
aquarij/⁊ dicit a lapis. =
Aappates ſm glo. Judith.xe dicit cibo ex
oleribus cõfectus. Oñ quidã. Aappates
cibus eſta olus cõponit eundẽ. Hug.vo
dicit: Aappates caricę ſicus ſiccæ.
aquear. aris.n.t.i.cõiunctio trabiũ in ſũ/
mitate domus. vĩ a laque Del laqaria
ſunt ꝗ ſuꝑ tigna ponũt᷑ ipſis tignis illa/

queant᷑. Itẽ laqaria ſũt ꝗᷓ camera ſpᷣtegut
⁊oꝛnãt. Sʒ laquear ipſa teſtudo camerę

ĩ ĩſtar laquei curuati facta·qð alio noie
teſtudo ⁊ lacinar. Iñ h̊ laqueariũ.rij.

idẽ qð laquear. Iñ laqueari ria.rii. ñ

Joſephus in. S: PBe lignis celatis opere
laqueario auroq; veſtitis.
Laqueat᷑.ta.tũ.dꝛ laquearibo oꝛnatũ·vel
teſtudinatumad modũ laquei curuatuʒ.
BPñ Aggeipᷣ.vbi nos vicim: In domibo

laqueat: Septuaginta interptes dicũt.

In domibus cõcauis. tẽ laqueat dicit
laqueis captus vel ligatus.
Aaqueolus.li.dimi.i.paruus laqueus.

Laquetiſmꝰ.mi.maſ.ge.i.tendicula: dici᷑

laquetiſmus:quaſi laqueus tenſus.
Aaqueus.quei.i.vinculũ vel retiaculũ⸗ dĩ
a liciũ ·quia de filo ſolet fiein.
Zar laris.maſ.ge.i.domus:K dꝛ a lagioꝛ.ijj
vel a largꝰ.gi.qꝛ inde ꝓcedit largitas.Et
hic lar.laris.icit᷑ ignis.Oñ in antiquoꝝ
ꝓuerbio vꝛ. DPidi larẽ ĩ laribus.i.ignẽ in
domibo. Itẽ lar laris oꝛ gdã nympha ꝗ
p ꝓpt garrulitatẽ ſuã victa ẽ larlarq̃ſi · la-
trans. ̊ ꝓpter turpẽ ſonũ abſciſa eſt vna
ſyllaba.⁊ dicta ẽ lar. Et ꝓducit pꝛimãla/
res Mñ Aucanꝰ in 5e D vitętua facultas
paupꝑis anguſti lares. Omunera nondũ
intellecta deũ. Itẽ lar fuit quidã rexᷣ tũc
facit gtm̃ lartis iterpoſita.t.cã differẽtię.
Honit etiã lar pꝛo loco vbi fit ignis.
Aardariũ.rij.loc vbi lardũ buat retinet᷑.
Aarduʒ.i.nen.ge.eſt pinguedo poꝛci ad/
herẽs cuti.⁊ vꝛ a lar:qð eſt ignis uł domꝰ
eo ꝙ in igne cõſumat᷑.vel qꝑ ĩlare.i. domo
repoſitũ:cõſeruat᷑. Oel vꝛ lardũ · q̃ſi large
aridũ · vel potius eſt etymologia. Iñ lar/
Oulũ li. vimi. Et lardoſus.ſa. ſũ.i. plenus
lardo. Et lardo. das.i.lardo ipinguare⸗
Vel guttatim lardo aſſare ułlardatũ facẽ.

Aargifluus.flua.flu.i.larg. I largiſue.

aduerbiu.i. affluenter.
Aargitoꝛ.oꝛis.mal.ge.i.donatoꝛ. I largi/

trix ſę ge. pep. cã ĩntõ q; ĩ gtõ.i.donatrx.·

Aargitio. onis.i ret᷑ butio donatio ac abi⸗

tiõisᷣ largitudouł largitas ẽ huanitat.

Aargiuſculus.la.lũ.i.aliquãtulũ largioꝛ.
argus. ga.gu.i.abüdans.aftlues.⁊ qui li/

benter dat. Et cõponit plargus · q;larg.
Dilargus oia ꝓ valde largus.

Aarua.uę.ẽ ſimulacrũ qð terretqð vulgo

ſolet dici maſcara. q; apponitur faciei ad
terrendũ pueros. Itẽ larua dꝛ maleficus

incantatoꝛ. vmbꝛa oęmonũ: uł oęmon.
Dicũt enĩ laruas eſſe voęmones factos ex
hoĩbo.q meriti mali fuerunt:quoꝝ natura

dẽ eſſe terrere ꝑuulos.⁊ĩ angulis garrire

tenebꝛoſis Dñ in bymno aploꝝꝑ Hetri
Hauli: Laruas repellunt oęmonũ vltra

„

mũdi limites. Et inde tractu eſt illud qð
apponit᷑ faciei:ne quis cognoſcat Mel ad
froꝛẽ dicit᷑ larua:q videt᷑ eſſe imago oeę/
monis ſm Hug. Papias etiã vic: Lar-
ug/noxię vmbꝛę danatoꝝ aĩe. Aarua ima⸗
go. quã qᷣs poꝛtat ante vultũ. Iñ laruula
le. vimi.i. parua larua.

Larus.ri.vt dicit glo. Leuitxje aial eſttaʒ

in terra q;ᷓ in aquis habitãs.volat enim
natat. Itez Deute iꝗ? dicit glo. DHt auis
volat.ut aq̃tile natatparua auis cẽut fert
nigra ⁊ pinguisſemꝑ habitãs iuxta aq̃s

nec põt longe volare. Oñ agiles hoĩes

frequenter eam capiunt.

„

Aaſauus.ua.uũ.ꝛ q̃ſi laxiuusqꝛ ſit laxus

i. ſolutus⁊ van.⁊ dꝛ a luxus.xa.xu. Mꝛo/
pꝛie laſciuus eſtq ꝓpt᷑ luxuriã eſt ſolutus
⁊ vanusqð vulgant᷑ ventoſus ułpetulãs
di. Inde laſciuia.uię.i.luxuria.
Aaſcmoſus.ſa.ſũ.i.luxurioſus.plen laſc⸗
uia· qui multũ? petulanter ludit.

*

Aatebꝛa. bꝛę.fFp.i.obſcuritas. In latebꝛo/

ſus. ſa. ſi. i. plenus latebꝛa: vel obſcurus.

Zateralis.O.t.⁊ h le.ia latere exiſtens.
Laterculus.li.dimi.i.paruus later.

Later.teris.m.t.ẽ gleba cocta vñ fit murꝰ.
Et vicũt lateres a lat.ca.tũ.q; latia ſpa/
cioſi foꝛmant᷑.Et nota hanc naturã later·
ꝙ quãto plus abluit᷑ tanto plus exaſpe/
raſcita deterioꝛ fit.VPñ qͥ dã volens ſigre

ſeruire ſe ĩutiliter cuidã a quo nuq; remu/

nerationẽ cõſequi deberetinterrogat a

quodã ·qͥd ageret: ꝓuͦbialit᷑ oixit: Lauo

laterẽ: quaſi iutiliter ſeruio · ſicut iutiliter
laboꝛat qui laterem lauat.

eene
Ptermn
ent
died
cerde⸗
lotel
uun
Leer.
jrigl
lamn.
tbace
leeni
ſoor.
Kap

lii
itale
Hhun
nns.
mor:
lugen
Pan⸗
Muntn
o⸗
or
ſor
lo⸗
Iun
ſn
el
cben

lan
9t
nn
⸗
len⸗
wan
ile
N⸗

e en

lon⸗
⸗
len
ge,
Mit
dei

D
Nlinz,
ld
„
. 9
r.. 1
„ 5
68
Kgon
⸗ G
r
ingleians
np,
udenon.
nooſ. *
Gncher
Vcklluceh
A M

= =

Hmuin

Fhnua

ichg
tounnns
lulpiss

*“
„ Ke .

gpr

/
2

Fiurkro⸗
bſaus.
ens.
w.

Ktnſgn

pat

güimm/
no
ialuen

Latericius cia.ciũi.de latere exiſtens.
Zaterna.nę.ſ.p.dꝛ a lateo.tes.q ibi intus

lateat cãdela. Oñ dic apias: Laterna

dã eo ꝙ ignis in ea luceat⁊ lateat.vas lu/

cernę eſt coꝛ.bpmã. Onde. Quo candela

latet · tibi ſit locus ille laterna.
Aaternula.le.vimi.i.parua laterna.
QAatex. ticis.m.t.pꝛie ẽ aqua ſubterranea
7 dĩ a lateo.tes:qꝛ latet in venis t᷑rę. Qui⸗
libet tñ liqͥr vꝛ latex.ᷣ detmĩate ꝑ adiũctũ
vt bacchic' latex. uł aq̃ticus latex.⁊ ſilia.
Latomia.mię.f.p.eſt lapidis cęſio.
Latomꝰ.mi.i.ceſoꝛ lapiduũ.⁊ dꝛa laasqð

eſt lapis: tomos:quod ẽ vinuiſio · ſectio

Vel inciſio · q; incidit lapides ⁊ diuidit.

Latibulũ.li.pe.coꝛ.i.latebꝛa vel obſcuritas

Aaticoſus.ſa.ſi.i.aq̃tic uł aqͥſuſ.ułliq̃roſuſ

Latinꝰ.na.nũ.pe p.Et pꝛie latini victi ſꝗĩr

italici:a latio uła latino patre laninię. Sʒ
poſtea etiã latini dicti ſunt ⁊ alij ex italiã⸗
H nõ niſi litterati ꝓpꝛie·qͥ litteras habẽt la⸗
tinas. Iñ h latinitas.tat.i.multitudo la/
tinoꝝ: ꝓpꝛietas qua quis dꝛ latinusvel
lingua latina.
Latini dicebãt᷑ olim qͥdã qͥ ita erãt a dñis
manumiſſi vt erãt in vita liberi: gaude/
rent plenaria libertate ĩ bonis ſuis · ſed in
moꝛte ſerui erant .q̃re poſt obitũ eoꝛũ non

poterant ſuccedere hęredes eoꝝſed bona

eoꝝ tanq;ᷓ ſeruoꝝ ad vños deuoluebãt᷑.
QLatiũ.tij.ponit᷑ ꝓ Roma. Et vt dicũt hi⸗
ſtoꝛię Saturn e gręcia Jouẽ filiũ fugiẽs

circa fines vbi nunc Roma eſt latuit et

ab eius latebꝛa. latiũ eſt appellata. Vnde
Aucanus in p̊. Gentib iuiſio latiũ pᷣbere
cruoꝛẽ. Et latiũ põt ibi poni adiectiue.vt
latiũ cruoꝛẽi.romanũ cruoꝛẽ. Iñ latialis.
Sn Hᷣ le Mñ idẽ ĩ eodẽ Mercuſſit latiale

atratus/eſt vox canũ. (caput.

Aatria.trię,eſt ſeruitus:ꝗ ſoli deo debet ex/

hiberi ⁊ exhibet. Et eſt latria quędã virt½

cardinalis.⁊ reducit᷑ ad iuſticiã. Conſiſtit
eniĩ latria ĩ eo ꝙ reddit᷑ deo qð ſibi debet᷑.
I ꝓpter h̊ ad iuſticiã reducitnõ q̃ſi ſpecies
ad genus·̊ ſicut virtus annexa ad pꝛinci⸗
pale. quę particpat modũ pꝛincipalis.

atrienſis. 9. t. B ſe. qui latriã impendit.

Latrina.nę.pe.p.eſt pꝛiuatus ſeceſſus ·ſcilʒ
doaca quę latet in domo in loco pꝛiuato-

vñ ⁊ pꝛiuata di. auteʒ ðĩ latrina q̃ſi

latratus ani.qꝛ ibi anus latratetymolo/
gia ẽ. Sup illud aũt. 4. Reg x: Deſtru⸗
xerũt ędem Haal. fecerũt ꝓ ea latrinas.

dicit magiſter in hiſtoꝛijs.i.ſubtraneos

cuniculos ad mudandas vias vrbis.
tro. tronis.coĩs ge.vĩa latus. Et dicũt᷑
latrones·latellites magnatũqͥ circũdant
latera eoꝝqᷓi latrones. Item latro vꝛ vi /
ſpilio q; ĩ ſiluis latet expoliat trãſeũtes.
7 tũc di a lateo.tes.Iñ latrociniũ.nij.
Latrũculus.li.diminutiuũ.i.puus latro.

Latumia.mię.eſt vinculũ:catenacarcer·u

cuſtodia carceris.
Jatus.lateris.n.t.eſt pars coꝛpoꝛis hnani
Vyel alterius rei dĩ a lateo.tes.q; nobis
iacẽtibo latetᷣ latus.ta.tũ.i.amplus.pa/
tulus.ſpacioſus a lato.taſ.Dñ.Eſt ãplus
latus · eti latus eſt hoĩs pars. Eſtq; pon
in.j. genitiuus. in eriſq; ſecundi.
Zatuſculũ.li.imi.i.paruũ latus.
Lauacrũ.cri.n.S.i.lotio·ablutio.Et coꝛ.pe.
naturalit᷑ licʒ in vꝓſu poſitione poſſit eam
ꝓducẽ. Onde Muroꝛa. Illud de lauacro
gallica lingua tenet.
Lauatio.onis.i.baptiſmꝰ.ablutio. Pnde
Ecd.ʒ4? Qui baptiſat a moꝛtuo.⁊ iteꝝ

tangit moꝛtuũ · quid ꝓficit lauatio eius?

Laudabilis.9.t: hᷣ le.qͥ dignꝰ ẽ vt laudet᷑.

Aaudũ· eſt ſententia arbitri.

Lauerna.nę.eſt dea latronũ furu.
Aaurus.ri.fę.gea h̊ laurus.rus.rui:a ̊ lau/
rea.reę.ꝗdã arboꝛ ꝗ nunqᷓ; viriditatẽ de/
ponit· q̃ſlaudus uł laudea/vñ a laus di
q; olim cũ laudibo ea victoꝝ capita coꝛo/
nabãt᷑. Mñ laudea dicebat᷑· ̊ poſtea mu/
tata c..in. ra dẽ laurea: inde laureꝰ.rea
reũ.i.de lauro exiſtẽs·vel ad lauꝑ ꝑtinẽs
Et h laurea. reę.i. victoꝛia· vel coꝛona de
lauro Iñ laureat.ta.tũ.i.laurea coꝛonat
Itẽ a laurea vꝛ hoclaureu.rei. Iñ hᷣ lau⸗
reolũ.li. Laureũ etiã dꝛ remũeratio ꝗ cõ/
ſeqbat᷑ ex ludo.ꝓ q; laurea coꝛona victo/
res remunerabãt Laureolũ vo dĩ ludus
ille. Et oicüt dã ꝙ ludus ille ẽ viſc' vel
virga g ſupponit virge ⁊ ibi voluit᷑. Oñ
Juunenalis. Laureoluʒz velox etiam bene
lentulus exit · MUV
Iaus.is.ſ.t.eſt ipſa virtus innitensquę

etiã ſine celebꝛatione conſtat. Item laus

cdaritas oꝛnamentuʒ· decus.gloꝛia nomẽ
Itẽ laudatio eſt ipſa laudantis oꝛatio.
Lauſans.i.laudãs.Lauſantes.i.laudãtes.
Lauticia.ticię.⁊ H̊ͥ laucia.cię.i.epulaꝑ ma/
gnificẽtia. Mꝛopꝛie laucię vel lauticię oi/
cunt᷑ delitioſi delicati cibi vel mundicię
Iñ lauticioſus.ſa.ũ.⁊ laucioſus.ſa.ſũ.i.

delitioſus. Iñ lauticioſitas.tatis, G̊ lau/

cioſitas. tatis.i.delitioſitas.

Lautus.ta.tũ.i.lauatus.ta.tum.ſiue lotus.

7 dicitur a lauo.uas.vel lauoꝛ.aris. Item

lautus accipit᷑ actiue ſᷣm ꝙ eſt nomen ·⸗

tũc tãtũ valet laut quatũ ſe bene ꝓcurãs
quaſi mũde ⁊ delitioſe ſe ꝓcurãas. OVnde
Oꝛegoꝛi.Lautioꝛes cibos qñq; ſine cul/
a ſumim.i.cioſioꝛes · vel delicatioꝛes.
açarus.interpꝛetat᷑ adiut.eo ꝙ a moꝛte
a dño fuerit reſuſcitatus.

A.ante E

Lea. leę. vel leena.nę.oꝛ vxoꝛ leonis. Vñ
Job. 4? Vox leenę ⁊ vẽtes catuloꝝ leo/
nu contriti ſunt.

Lebes.betis.maſ.ge.paruus cacabus coqͥ/

nalis.⁊ facit actus ſingularis lebetẽ uł le/
beta. Inde ſumit᷑ hęc lebeta.tę. ꝓ eodem.
ñ lebetas:inuenit᷑ in plurali numero in
veteri teſtamẽto.ut patet Exo. 272 Et p/

ucit pent.gti. Pnde Euroꝛa. Pignos

p̃ᷣſbyteros credo ſignare lebetas.Et nota
; ꝓpꝛie cacabus appellatur vas eneũ. Le/
bes vο vas lapideũ.
Aebeus. oictus eſt Judas Jacobi.
Qecca. cę eſt ꝓpꝛietas lingendi.⁊ vicit a lin⸗
go.gis. Iñ hęc leccacitas.tatis.⁊ hic lec-
catoꝛ.oꝛis.⁊ hęc leccatrix.cis. Nam taliuʒ
eſt lingere ·
Lechi.i.maxilla·ſicut habet᷑ Judidi5?ꝛ.
Lechitus.ti.maſ.ge.vas eſtſalʒ ampulla
de aurichalco · hm DHug. Pap. vᷣo dvicit:
Lechitus in regnoꝝ libꝛo/ampulla olea/
ria. Et ꝓducit penł. Oñ in doctrinali dicit᷑
Et ꝓducunt᷑ lechitus hermaphꝛoditus
ectica.cę.i.currus in q̃ defert lectus: dẽ a
lectus.Mel eſt coꝛtina circa lectũ. vel etiã
ipſe lectus di tũclectica·pm quoſdaʒa
lectis herbis: eſt idẽ qð thoꝛ.ſᷣm Hug..
Hapias vo vicit:Lectica dicitur lectus
imꝑatoꝝ. Et ꝓd.pe. Oñ Ouidiꝰ. Lecticã
oñę viſſimulant᷑ abi. Itẽ Yſa. 66: In le⸗/
cucis ⁊ in mulis⁊ in carruq. Iñ lecticariꝰ.
rij. qui vucit currũ· vel qui facit lectulos:
vel q in lectulo iacẽs poꝛtat᷑.Et lecticaniꝰ.
ria. rin. mobilit i eodẽ ſẽſu. uł qͥ ꝑtinet ad
lecticãa ̊⁊ Hͥ lecticalisa h̊ le.i eodẽ ſenſu.
Aectio. onis.ft. id quod legitur. .
Lectiſterniũ.nij.i.lectus ſtratus. ſpatus.
Bel locus in quo lectuli ſtemũt᷑i.pant᷑.
Hel panni ⁊ ſtramẽta lectoꝝ. Nel loois
in quo hoies ſedere ułiacere cõſueuerũt.
ectuicula.e.dimi.i.parua lectio.
Ect:. oꝛis.m.t.dicit᷑ a legẽdo.i.pcurrẽdo

7

HPñ⁊ nauis dicitur legerequicqͥd ꝑtran⸗

ſit· DHel a legedo.i.colligendo oĩa ꝗ legit
quaſi collectoꝛ. Del a legendoii.figurarũ
ſonos ꝓnũciãdo. Et viffert a participio
quia nõ cõueniũt alicui ex eadem cauſa.
DParticpiũ enim cõnenit alicui ex actu uł
paſſiõeᷣ̊ nomẽ ꝓybale cõuẽit alicui nõ ex

actu uł paſſioneᷣ ex frequẽtia uł aſſidui /
tate vel induſtria.Pi eni aliqͥs lectoꝛvel

quia ſcientia.vel etiaʒ ꝑiti habet legẽdi
l quia aſſidue· vel quia frequent legit.
Vnde ⁊ ab officio vicũt᷑ in eccleſia lecto/

res ·a legendo frequent ſicut pſalmiſtęa

pſalmis canendis.
ectoꝛius.ria.riũ.quod ꝑtinet ad legendi
vel ad lectoꝛem.
Lectrũ.tri: H̊ legiũ.gij ꝓ eodẽſcilʒ p pul⸗
Eitor dicunt a lego legis.

. 1 ₰

ectus.ti.dicit᷑ a legendo·qꝛ antiqͥ ſolebãt

legere in lectis.q⁊ circa lectulos habebãt
pietes illitos cera · vt ſi aliqd dignu me/
moꝛia occurreretanimis eoꝝ ſtatim gra/
phio i illa cera illud deſignaret:ne poſſet
tradẽ obliuioni. Inde lectulus.li.vimi.
Et nota ꝙ exterioꝛ pars lecti vicit᷑ ſpõda
interioꝛ pluteũ. Item lectus.ta. tũͥ. mobi⸗
liter declinat᷑ tuc ẽ ꝑticipiũ de legoꝛ.er:
QIedo.ledonis.ę.ge.imar exũdatio ·ſicut
malma eſt eiuſdem retractio. .
Legatio.onis.ſ.t.i.miſſio⸗ dꝛ a legatus.
Aegati.ti.eſt donatio quędã in teſtamẽto

4

a teſtatoꝛe relicta. Inſti.de lega.S.i.et.ff.

ð lega.ij.l.legatũ.Et viffert a caduco:qð
ſcilʒ cum filius deeſt cadit ſuꝑ nepotẽ vel
aliũ de cognatione · ̊ legatum extraneo
dimittit. Dñ Juuenalis. Legatũ oẽ ca/
pisnecnõ⁊ dulce caducũ. Iñ legatarius
⁊ hęc legataria · cui aliquid legatu eſt vel

qui vel quę legatum accipit.

egatus. ti.m. S.⁊ hęc legata.tę.i.miſſus.

ſiue miſſa. vel nũcius:ſiue nucia.⁊ dicitur
a lego. gas ꝓ mittere. Oñ. Aegat᷑ miſſus
legatum moꝛte relictũ.
Aegatus eſt ille cui certa patria vel ꝓuin/
cia cõmittit᷑ gubernãda. vt in.c.nouit.de
appel. Hõt etiã dici legatus quicũq; ab
aliqͥ ad aliquos eſt miſſus. lit᷑ legatos

dicmꝰ eoſdẽ qͥs aduocatos uł patronos

cauſaꝝ qͥ ĩ foꝛeſibo negocijs ſeminetibo·
litigãtibo ſuũ ꝑbent patrociniũ.Et nõ ꝙ;
ſũt tria genera legatoꝝ.uidã de latere

oſi papę mittunturut cardinalesquos

appellat fratres. Et tales poſſunt abloluẽ

hoĩes ſuę ⁊ alterius ꝓuincię in ꝓuincia

extraa ęquiꝑant᷑ pconſulibo.Clij ſunt nõ

nuiegt
AAm
iprnne
den A
nerm
Miianzi
unl
Dahriit
Npeneſe
taiulen
Plaluſe

Wegndi
ihop

oggin
rlungn
Gll dani.
duatſpöce
aünobe⸗
Vegole.
Gnmdſn
inicſana
ud
medRe
id
lgäckr
utoudn
ujniſis

1Woum,
No.d
wͤchin
4 Cnnnnmn
atole
nar
Pbor⸗

de latere · b datiui. Illiſimplicit in lega⸗

tionẽ mittũtvt plati qui tm̃ abſoluũt p/

uinciales in ꝓuincia· nõ extra conſtitu/
tos. Et ęquiꝑantur pꝛęſidibo ꝓuinciaꝑ.

Tertij ſũt natiui qͥ ſuaꝝ ecdeſiaꝝꝑ ſᷣtextu

legatione fungunt᷑ vt archiepũs cantua/

rienſis · de quo in. c.j. de offi. dele. no. li. vj.
Et ſunt quattuoꝛ. ſcilʒ archiepũs Eboꝛa⸗/

cenſis· Cantuariẽſis Remenſis.? Diſanꝰ

vt no.in al.c.i.eo.ti.li.vj.

„

Legatus ꝓconſulis · eſt cni pconſul poſtq;

₰

puĩciã eſt ingreſſus mãdat iuriſdictionẽę

detminatã ⁊aſſignatãaut qñq; in itinẽ
moꝛã paſſus vel neceſſariã trahens. vt in
l. aliquando. de offi pconſul.⁊ lega.

Legia. gie peſt parna nauis. dia lego

gis. eo ꝙ legat.i. pcurrat ꝑtranſeat aqs.

Legibilis.9.t.⁊ hoc le.aptus ad legendũ.

S⸗

—

Legifer.ra.ru.ilegẽ dans vel ferens.

Aegio. onis.ᷣ fę. ge. dẽ a lego. gis. q; lege/

. „

bat i.eligebant qͥ deberẽt eſſe de legione.
VBel vicit a lex legis · qꝛ lege in caſtris ſe
habebãt · vel lege in legione diſpoſiti eraͤt
Pꝛopꝛie qͥdẽ lingua macedonuʒ didtur
phalanx vel phalanga: Galloßꝑ caterua⸗

noſtra legio. Et ſunt in legione ſex milia

ſexcenti ſexagintaſex homies. In coboꝛte
quĩgenti.ꝗn manipulo.·d ucenti. In cen⸗
turia centu. In turma uł ala triginta. Vʒ

turmaeſt peditũ. IEla militũ.In decania

decem bm Mugj.

Legionarius.ria.riũ.de legione exiſtẽs · ul

QLegiſtia.ſtę. coĩs ge. qui docet legẽ · vel qui

ad legionem ꝑtinens.

vacat legibus.

egitimꝰ. ma. mũi.bonus ſm legẽ habit

vel factus. coꝛ.aſipent. Oñ Ouidius de
arte. Legitimuʒ finẽ flãma virilis babet.

Legumen. nis. or a lego. gis.q; legiticol ·
ligit manu. HPñ legumẽ. q̃ſi lectů manu

dr.ẽ etymologia. Del legumẽa legẽdo
i eligendo Deteres enim queq; melioꝛa
erant .· ſcilʒ fabam piſam.⁊ leuticulã lege/

bant. i. eligebant. Del qꝛ melioꝛa eligunt

ꝓ ſemine ꝓducit pʒernt.
Aeguminariusrij.⁊ hecleguminaria.rię.qᷓ
xel quę cuſtodit vel vendit legumina. Et

adiectiue leguminariꝰ. ria. riu. q fit de le,

gumine . vel qð ꝑtinet ad legumen.
Lelex.lelegis.ↄ.t.quidã pplłs eſt qui pꝛimo
dicebat lex legis· poſtea cauſa vifferẽtie
ammnali eſt ſyllaba. Iñ lelegigia. giũ.

ema vel lemos grece · latine dvꝛ voꝛago.

Aemanus.ni,quidã fluuius in alemania.

Lembus.bi.malſ.ge.i.parua nauicula.⁊ dĩ
alego. gis. Iñ lebulus.li.dimi. Iclio noĩe
dĩ linter.i.carabus:qua naue in fluuijs et

paludibus vtuntur.

Leminas · in libya tradunt trũcos ſine ca/

pite naſcia os ⁊ oculos habere in pectoꝛe
Ita dicit ꝗAſidoꝛus.xj? etymologiaꝝ.
TLemur.lemuris.mal.ge.fuit frat᷑ Ahomuli
Vñ lemur ·q̃ſi remur. Lemures dictęſunt
ꝓpꝛie fantaſticę apparitiões ⁊ noctumę ꝗ
apparebãt Rhbomulo poſt moꝛtẽ Abemi

quuẽ interfecerat · vel interſici fecerat. Et iõ

dicti ſunt lemures quaſi remures. Quę/

libet tñ fantaſtice aparitiões noctumne
icũt᷑ lemures. Oñ Dꝛati epi.Nocknos

lemures poꝛtẽtaq; theſalaride.
ena. nę.i.leccatrix vel conſiliatrix ſtupꝛi.
Qena etiã iucnit p quodaʒ genere pallij.
Vñ Perſius.Cui circa humeros hyacin/
thina lena. W
Lendex.cis.fę.ge.i.tarmus· vᷣmis in lardo
Lendiculus.li.dimi.i.paruus lens.
Lendoſus.ſa.ſũ.lendibus plenus.⁊ dicit᷑ a
lens. lendis.
Aeneus.nei.mal.ge.i.bacchus.⁊ dicit᷑ a le/

nio.nis.qꝛ leniat curas · vel q; ſit lenis ad

poꝛtanduũ. DNel leneus alenoy· qð eſt lac

vel cuppa in quẽ wel in quã vinũ decurrit

expꝛeſſũ.Et etiã bacchus vicit᷑ ꝓpducere

lacũ:inde leneus.nea.neũ.i.bacchicus.

Lenimen.inis.i.lenimentũ.

Lenipes.pedis.oĩs ge.i.lenes habẽs pedeſ

⁊coꝛ.penulł.tam noĩatiui q; genitiui.
Leno.nonis.mal.ge.eſt qui pᷣcũ ꝓ ↄpato
ſtupꝛo accipit · vel oãnataʒ de adulterio

Ouxit vel qui eam adulterio ſubijcit. vel

adulterũ ſe facit· vel quęſtũ de adulterio
vxoꝛis accipit.vel qͥ mancipia queſtiaria
habet · ſclʒ qui tabernę vel alicui negocia/
tioni ꝓponit meretrices vt plus lucretur.
Et h eſt infamis · vel qui vxoꝛẽ deßhenſaʒ
in adulterio ĩ matrimonio retinuit.vt. C.
ad.l.iuliã. de adul.l. crimen lenocinij.

Lens.dis.ſę.ge.eſt fetus ſextupedis. Sed

lens. tis. eſt quodda genus legumĩs. ODñ

quidã. Qens lendis capiti:lens lentis cõ/
uenit oꝛi. Item alius. ¶ens moꝛdet per. o
moꝛdet ſi capiat.t. Itẽ. Lens aĩal lendis.

lens pꝛo legumine lentis.

Aẽticula lę.oimi/quoddã legumẽ igẽqc
lens lentis. Item lenticula pua ⁊ rotũda

macula in came ad ſimilitudinẽlentj. Iñ
lenticuloſus.ſa.ſũ.i.plenꝰ lenticulis.Et in

his ſigẽtionibus lenticula dvꝛg lens lentis.

Item lenticula dicit᷑ vasoleariũ ex auro
⁊argento ꝓpꝛie.⁊ tunc dꝛ aliniendoquia
reges ⁊ ſacerdotes inde liniebant᷑ inun /

gebantur.

„. ₰

Aentigo. ginis ft.i· veſtigiũ guulaꝑ macu⸗

larũ in coꝛpoꝛe · ſcil lenticula pd.ti. Pñ
quidã. Eſt bona lens comedi.nõ lentigo
faciei. Iñ lẽtiginoſus.ſa.ſũ.i.plenꝰ lẽtigĩe.
Aentiſc.ſci.ę.ge.quędã arboꝛ icta a lent
q; cuſpis eiꝰ lenta ſit.i.mollis ⁊ flexibilis.
Lentos gręce · dĩ plenus vel plenitudo la⸗
tine. Et hinc ↄponũt᷑ deſinentia in lentus
vt vinolentusſomnolentus.
Lentus. ta.tũ.i.fſexibilis.vt lenta ſalix. Et
lentꝰ.i.ocioſus.Et lentus.i.piger⁊ tarduſ
Et lentus.i. mollisnõ foꝛtis.vt arcꝰ lentꝰ

Et lentus.i.nõ bene ſiccꝰ. vt Frumẽtũ eſt

lentũ cũ nõ ſit bene ſiccũ. e aũt quidaʒ
dicũt lentus.i.plenus ꝓpter hęc cõpoſita
vinolent.ſomnolentus: ſimilia· friuolũ

eſt. Muq; eni lentus iuenit᷑ in tali ſigtiõe
nec pdicta noĩa cõponũt᷑ a lentus.ſ a len-
tos gręco qð ſigt plenitudinẽ· pm Mug.
PHapias vicit: Lentus.itardusſegnis.

inefficax languidus/ocioſus.
enulus.li.diminutiuũ.i.paruus leno.
Nenũculus.li.diminutiuu.i.paruus leno.
Leo. a leon abiecta.n. dicimus nos latini h
leo. dnis. Et vt viẽ Iſidoꝛꝰiꝛe etymolo.

Leo grece · iterptat rex latine· eo e ſit n⸗

ceps oĩuʒ beſtiarũ. Dirtus eoꝝ in pectoꝛe

eſt. Firmitas in capite. Cũ doꝛmiũt vigi⸗/

lãt oculi.Cũ ambulãt cauda ſua cooꝑiũt
Veſtigia ſua ne eos venatoꝛ inueniat.Cũ
genuerint catulos· tribus diebo tribus
noctibo catulus doꝛmire fert᷑.tunc deinde
patris rugitu vel fremitu veluti tremefa/
ctus cubilis locus ſuſcitare dr catulũ doꝛ/
mientẽ. Circa hoĩes enĩ eoꝝ natura eſt· vt
niſi leſi nequeãt iraſci. Patet eni eoꝝꝑ mi/
ſericoꝛdia exẽplis aſſiduis. Pꝛoſtraij enĩ
pParcũt.captiuoſ obuioſrepatriare ꝑmit/
tũt · hoĩeʒ nõ niſi in magna fame intimũt.
Leuchꝛyſis.m. t. gẽma ẽ coloꝛe aureo.vena
candida interueniẽte.⁊ dicit a leucos.qð
eſt album. chꝛyſos:quod eſt aurum.
Leoninus.na.nũ.pe.pꝛo.i.res leonis:nład
leonem pertinegns.
Leontophonus.phoni.fę.ge. eſt quędam
beſtia modica.⁊ dꝛ a leon· qð eſt leoqꝛ ſi
capiat᷑ ⁊ exurata eius cinere cames aſpſe
Fonat ꝑ vias.leones necãt ſi quãtulũcũq;
Eexrillis ſumpſerint.
Aeopardus.leoꝑdi.maſ.geq& regulanius

clinaret᷑. Et naſet᷑ leoꝑdus ex adulterio

leenę ⁊ pardi.vel pardę⁊ leonis. Et binc

leoparda.vę.bᷣm Hugj.
Zeos apud gręcos eqͥuocũ eſt. eos i.płs

Et leos.i.pnceps vel rex DHñ greci dicuůt

leon qddã aial.q; pnceps ſit oiuʒ beſtiaꝑꝝ.
epidus. da. vũ. i. ſale ſapietię conditus.
ſuauis· curialis· mollis: dulcis. Iñ lepidi⸗

tas. tatis.⁊ lepidulus.vula.vulum.i.ali-

quãtulũ lepidus. Et hęclepida.vęi.an/

tiquoꝛũ patrũ imago.Et greciſmus facit

vifferentiã inter lepidus⁊ facet. Vnde.
Sʒ verbis lepidus aliqͥs factiſq; facetꝰ.

epos.oꝛis.maſ.ge.eſt dulcedo ⁊ ſuauitas
in verbis dicit᷑ a lepusqꝛ lexoꝛina caro

ſuauis eſt.⁊ ꝓducit penłgti.̊ lepus.oꝛis.

eam coꝛ. Dñ. Gilua tenet lexoꝛe ſapiẽtis
lingua lexoꝛẽ. Lepos etiam interßtat vr⸗

banitas.⁊ fit qñ vnus vel ad vnuʒ fit lo/
cutio pluralit vt Moſtis bone ꝑſul.

epꝛa.pꝛę.ẽ aſperitas:cutis ſquamoſa ciũ

pꝛuritu:? dẽ a lepida herba au ẽ ſimilis in
aſperitate? in ſquamoſitate. Iñ lepꝛoſus.
epus. oꝛis. maſ.ge.eſt aĩal timidn dicit᷑
a leuis ⁊ pes·q̃ſi leuis pes:.qꝛ leues habet
pedes ⁊ velocit currit. Iñ lepoꝛinꝰ.na.nũ.
pe.pdu.⁊ lepoꝛius.ria.riũ.pe.coꝛ. Itẽ hec
lepoꝛia.rię.dꝛ quędã vitis:quę cito tendit
ad maturitatem.
Lepuſculus.li.dimi.i.paruus lepus. Dñ
KKo o⸗ Aepuſeulus plebs inualida.
Aęſibilis.ↄ.t.⁊ hᷣ le.idem qdð lędibilis.
Veſio.onis.i.lęſura.
Aelſus.ſa.ſũ.i.afflictus:offenſus.
Agtalis.ↄ.t.⁊ hoc le.i.moꝛtalis.
gtamen. inis.n.t.i.fimus/ſic dictus · eo ꝙ
ſuo nutrimento lęta reddat gramina.
Letania.nię.i.rogatio vel iuocatio.⁊ ꝓpꝛie
ꝓ moꝛtuis facta.⁊ da lętũ.ti.ſᷣm Mug.
Papias vyo vicit: Aetanię grece · latine
oicunt᷑ rogatiões quę inducũt ꝓpter ro/
gandum deum ? impetrandũ.

Lethargus.gi. maſ.ge. moꝛbus obliuionẽ

afferens ſomnũ.⁊ dꝛ a lethe · qð interp/
tatur obliuio. Onde in Boetiophiloſo⸗
phia inquit. Letharguʒ patit· ſcilʒ cõem
moꝛbũ illuſaꝑ metin. Inñ lethargicus.ca
cũ.pe. coꝛ.i.obliuioſus.vel qͥ lethargũ pa/
titur. Et hec letargia. gię. penl.acuta:ipſa
obliuionis infirmitas.ſciliʒ oppꝛeſſio ce/
rebꝛi cum obliuione ⁊ ſomno iugi.

Lętatus ta.ti.i.moꝛtuus vel moꝛtiſicatus.
7 dꝛa lętũ.lti. Oñ Ouidius meta. Quo

ſuulin
ſchlep
tenül
püi
ſitmihr
ſcutlc
lettrtr
ern
ſnu
cbluuone
ſufnp
ſſennls⸗
nisp
Cluone
n
lu
ſettesl
ſtatuse
lethes
1dibl
yur.
vnne.
Ganno 0
ſcsg
Uuuſned
g⸗
