Hoto. tas.i.frequenter vouere.?l quo vo

tito.tas.aliud frequẽtatiunu.
Houeo. ues.voni.votũ.a.s.i.ſponte ꝓmit/
tere deſtinare. Etcõponit᷑ Cõuoueo ues.
Deuoueo ues.i.valde vel deoꝛſũ vonẽ · ul
maledicẽ.execrari. Qeuoueo· ues.i.iterũ
vouere. Et coꝛ. vo. Dñ Juuenalis in 4
Alt vo ſi comedas mactare vouebat.

VB ante RRB uel B

Vꝛgeo. ges.vꝛſi.vꝛſũ.a.S.i.ſtringẽ· coercẽ·
ſtimulare. Iñ vꝛgeſco.ſcis.inchoatm.
Nꝛino.nas.i.vꝛinã facẽmingere:ꝓd.ri.
Hꝛo.ris.vſſi vſtũ.a.t.i.incẽdere· cõburere.
Et ꝓd.v. Dñ Hꝛati in epła. Nec furtũ
feci nec fugi ſi mihi dicat· Seruus habet
ꝛeciũ loꝛis nõ vꝛeris aio.

VBſito. tas. taui. atũ i.ĩ vſu habẽ. In vſita⸗

tus.ta.tũ.⁊ ꝑ cõpoſitionẽ ĩuſitatus ta.tũ.

Vſtrino.nas.i.comburere.⁊ dꝛ ab vſtrina

Vſtulo.las.a.p.i.vꝛere.incẽdere.Et oꝛ ab
Vvꝛo. vꝛis. Et coꝛ. ſiu. ⸗
Vſucapio.pis.i.vſu uł cõſuetudine rei do/
minin acqᷣrere. Et cõponit᷑ ab vſus ⁊ ca/
pio acuit᷑ calicʒ ſit breuis. Et vſucapio·
aliud ẽ ꝑ cõpoſitionẽ.⁊ aliud ſine cõpoſi/
tione · q; ꝑ cõpoſitionem ꝑtinet ad quod/
dã ius.Sed ſine compoſitione ꝑtinet ad
quẽcũq; capiẽdi vſum.
Vluro.ras.n.p.i.vſurã facere:vel ad vſurã
dare · bm Huguitionẽ.
VHſurpo.pas.a.p.i.contra vſũ raꝑeſiue in
vſu habere.vel illicite vti. Et dꝛ ab vtoꝛ ·
vel vſus ⁊ rapio. Del vſurpare· eſt cõtra
rationẽius: vſũ: vel cõſuetudinẽ capere ·
inuadere· vel pꝛeſumere.

Vtoꝛ. vteris.vſus.ſũ.d.t.i.vſũ alicuius rei

Habere · potiri. Iñ hic ⁊ hec vſualis.⁊ hoc
le. Et vlualiter aduer. Et Hh vſualitas.tati.
Itẽ Vtoꝛ cõponit᷑ butoꝛ.ter..i.valde
xel cõtra rationẽ vti. Coutoꝛ.ter.i.ſimul
vti. Et ꝓduc.v.ñ ODꝛatiꝰ in epi. Quo
mihi foꝛtuna eſt ſi non concedit᷑ vti.

Bueo.es. vni.i.humere. vel pingueſcere.

⁊ dꝛ ab vua.Inde vueſco.cisichoatiuũ.

Huido.das.i.vuidũ vel humidũ facere.
Bulgo. gas.a.p.i.vulgo publicare.⁊ oia
vulgus. Et cõponit᷑ DHiuulgo.gas.i.diũ/

ſis modis vulgare.Deruulgo.gas.i.pfe/
cte vulgare.

DBulnero.ras.a.p.i.ſauciare:vulnus facere

Et cõponit᷑ Cõuulnero.ras. Et coꝛ.penlł.

VBnde Hamphilus. Hulneroꝛ clauſum

poꝛto ſub pectoꝛe telum.
Pxoꝛo.ras.i.vxoꝛi cõiungere.

ſuſpicionẽ habere/7 vꝛ a Lelo/
tctrypus.Et põt poni tranſitiue
t Iſte celotypat vxoꝛẽ ſuam
i. habet ſuſpicionem de ea. 2DM
Xelo.las.a.p.i.amare:vel iuidere vel emu

lari·ſiue ſequi ꝑ iuidiã · ſiue ꝑ amoꝛẽ. nñ

Plalmiſta. Lelaui ſuꝑ iniquos:pacem

peccatoꝛũ vidẽs. Et celoꝛ.ar..v.p.in eodẽ

ſenſu.ſ.amare.vel inidereuł ęmulari/ſiue

ſequi ꝑ iuidiãſiue ꝑ amoꝛẽ. Dñ.ʒ. Aeg.

j9: dixit Melias.Xelo celatus ſum.

⸗ Explicit ſecunda pars huius
vocabularij. videlicʒ de v̈bis

3 Finis.

Z ante

Elotypo.pas.n.p.i.iuidere/uł

Bum de nomini
bus ac uerbis cete
riſq; declinabilibo partibo· ouplici alpha/
beto ſatis cõmode tractauerimus: viſũ eſt
q;utile foꝛe/ſi partes qͥʒ idedinabiles nõ
minoꝛi cura expediremꝰ: Iduerbia:videlʒ
pꝛeępoſitionescõiunctiones.⁊ interiectio/
nes/quas quidẽ partesita vt ſupꝛa fecimꝰ
itidem ĩ oꝛdinem alphabeti redigimus · vt
earum facilioꝛ fiat inq uiſitio — .

De

poſitio ẽa interiectioq no/
men. Hꝛępoſitio.vt & ſũmo ad
imũ. Interiectio. Oñ Dirgili
in bucoł. tibi ne teneras gla/
cies ſecet aſpera plãtas. Et nos poſſumus
addere illud Mieremieę vbi a eſt intiectio
doletis · videlʒ: A.a. a. oñe deus ecce ne⸗
ſcio loqui. Item nomen eſt ipſius litterę.
A · ab· abs.e· ex. eandẽ fere ſigtionẽ habet·
na diſpoſitiões locales.tẽpoꝛales. oꝛdi/
nales ſignt ·ᷣ in ̊ differũt.qꝛ.a.e.oↄſonãte
ſequẽte/plerũq; ſᷣponũt᷑. ¶b voz ex· vo/⸗
cali⁊ alijs nõ aſperis cõſonãtibo.I¶lbs aũt
c.q.t.ſequẽtibus:pᷣconit᷑ tã in appoſitione

; in cõpoſitine.
Ab · ppoſitio · oĩibus in cõpoſitione pᷣconit
litteris · abſq;.c.uł.q.uł.t.Oñ. Ab ſi com-/
ponis elemeta quęq; ſequũtur. C·qt.tm̃
ſimul hę tres excpiunt.
Abgregratim.i.viſperſim.

6 27 . .

Abiecte adu.i.viliter contemptibiliter.

Abinteſtatoadu.i.ſine teſtamẽto.vt Iſte
moꝛtuus eſt abinteſtato.i.ſine teſtamẽto

Abuſine.adu.qualitat:.i.impꝛopꝛie quod

ab vſu recedit·bhm DPapiam.
Accentuatimaduerbiũ.i. ꝑ accentus.

T
1
71
nſ
Ve

In
(e

ib⸗
ic
ncs
mnnd
no

Nn
DNDH
nog⸗
ns
ian⸗
ne
um
er .
Nir
Na
Tuüt
ove

eiſof
Pion
(ℳN

nis.
O

5S

Acceleranter.i.feſtinant᷑:velocitercito.
Accurate:adu.i.diligentſtudioſecurialit᷑.
AVcriter:aduerbiũ.i.ſoꝛtiter:crudeliter.
cidioſe.i.tedioſe:moleſtetriſte

Ac.atq;· etq; idem ſunt. (moꝛi.
Ncſi.i.tanq;.vt Ille eſt viſpoſit᷑ acſi vellet

Actenus·adũ.i.hucuſq;:vſq; nũca ↄponit
ex ac aduerbio.⁊ tenus:caret aſpiratiõe
⁊coꝛ.penł.Quando aũt ſunt duę partes
aſpiratur ⁊ acuit᷑ te.
AIcutim/aduerbiũ.i.acute.
Ad eſt pcoſitio.⁊ ſiẽt diſas circũſtãtias.

Qñq; notat circũſtãtiã localẽ.vt Pado

ad eccleſiã. Qñq; tẽpoꝛalẽ.vt &d paſca.
ñq; ꝑſonalem. vt Denio ad te. Nñq;
nüerale. vt Ille expedit denarios vſq; ad
vnũ.Qñq; ꝓximitatẽ.⁊ tũc ponit᷑ ꝓ iux.
CQñq; cauſalẽ.vt cuʒ vꝛ. FRld qͥd veniſti.
Itẽ notat ſilitudinis circũſtãtiã.vt Nos
habet ad poꝛcos.i.ad ſiłitudinẽ poꝛcoꝛuʒ.
Itẽ ſigt arcũſtãtiã cauſę finalis.⁊ tũc eſt
idẽ qð ꝓpt vt Ille pugt ad palmã.i.ꝓpt
palmã.i ꝓpt᷑ victoꝛiã.Itẽ ponit p contra.
vt ibi Ferit ad petrã coquꝰ ollã.i. petrã
Itẽ ponit᷑ pꝛo ſuꝑ.vt eld ripaʒ ioꝛdanis.
Item ponit᷑ ꝓ ꝓpe.vt Mic iacet ad poꝛtã
i ꝓpe. Et nõ ꝙ ad ſpoſitio ſequẽtib his
nouẽ litterin cõpoſitione mutat.v.i illas
ſcilʒ · c. . g·l.n·p.r.s/t. Dñ. Coꝛfla grãs · e ·
nis·pirra.lal. ta:adſibi mutat.ollitur
inde tamen ſi ſequit᷑ conſona poſt.s.

Adeo ·adũ.penł.coꝛ. Onde gręciſmus.Dic

adeo tm̃ dicas adeo q́ʒ certe. Affirmati/
ne q̃ʒ dicas quãtitatiue. PHap.võ dic:
Ad eo.i.valdeintantũ/ſtereacerte.
Adhbucaduerbiũ:ĩlocutione affirmatiua
notat cõtinuationẽ ſteriti ſtatus.⁊ pᷣuat
urationẽ.vt Soꝛtes ẽ albo adhuc.i.añ

Hᷓ tẽpus fuit albo nõ ẽ in albedine oura/
tiuus. Nñq; vo ponit᷑ in locutiõe nega/

tiua.⁊ notat remotionẽ pſentis ſtatus · et
ponit futurũ eſſe.vt Antichꝛiſtus nõ eſt
adhuch erit i futuroa ſic põit᷑ expectatiue

Admoduʒ.adũ.penłcoꝛ.i.valde.Et nõ q/

ppoſitio cuʒ caſuali loco aduerbijj reꝑit.
vt admodumamodo.
Aduerſus adſũ ponũt᷑ ꝓ aduerbijs qᷣli⸗
tatis vel loci.vt aduerſus uł aduerſũ illu.
⁊ ponunt᷑ indifferent᷑. M
Aduſq; tribus modis exponit᷑.pᷣ.iſepe.vt

Feci h̊ aduſq;.i.ſępꝑe·2* ẽ detinĩatinũ tpis
⁊tunc idẽ eſt qð donec.vt Expectauit ad/
uſq; feci.i.donec.ʒ? determinat locum. vt
Volo currere aduſq;.i.ad iſtum locum.

Agfabꝛe.i.valde caute ingenioſe.

Aſatin. i. abunde. largiꝰ adubiũ intentiuũ

⁊ coꝛ. fa. Et dĩ ab afatos.ſᷣm Pap.⁊ ſcri/
bit ꝑ.n.⁊ vnũ.fa acuit᷑ ĩ fine. Inuenit᷑ etiã

affatim pel.acuta.⁊ ſcribit ꝑma geminũ

ff. non acuit᷑ vltima. et dꝛ ab affatus.ta.
tũ.licʒ regularius eſſet affatuatim.⁊ tãtũ

valet quantũ facide.Oñ in gręciſmo drꝛ.
Si dicas afatin tibi ſigbit abunde.Di/
cas affatim facunde ſignificabis. Eſt afa/
tos pꝛimi caputaffatuſq; ſecundi. (rãt᷑.
Affectuoſe.ſius.ſime.aqũ.i.upide:delide/
Affoꝛis · aduerbiũ loci penl.coꝛ.ſigẽt de loco

in locoa cõponit᷑ ex ad ⁊ foꝛis.
Age . adu.hoꝛtãtis ſßm Pap. Vel põt eſſe

verbũ.i. dic. fac. incipe. Et ſcias q age et
agite nõ diſcernũt nũerũ quãdo ſuntad/
uerbia.ſᷣ idifferẽt᷑ oꝛ agite vni uł pluribo.

AVggeratim.i.cumulatun/augmentatim.

Aggeſtim/adu.i.cumulatim/adunati.HDſñni

2. Machab. iz? Alggeſtim vndiq; habẽs

Aglliter.i.velocit· cito.mobilit. (cineris.
AMWlias.i.ĩ alio tẽpoꝛeadũ.tẽpor. Dłalias

i.in alio loco adũ.loci. DHel alias.i.aliter
qduerbiũ qualitatis.
AXlibi.i.in alio locoaduerbiũ loi.
Alicu bi aduũ.locale.⁊ ſigẽt in loco⁊ ↄponit
ab aliꝰ vbi· intpoſita.c.deberet enĩ vici
aliubi. Et vt diẽ Pap.alicubi.i.vſpiã.in
Alicundeadi.ᷣloci.i.de aliq̃ ꝑte.(alio loco

AXlio.aduerbiũ loci.ab alius.⁊ acuit᷑ ĩ fine-

Alioqͥᷣn.i.alit.adu.q̃litatm.⁊ dz ab alius.⁊⸗
qn· ᷣm Hug DPap.dic. Alioqͥn· ꝙ ſi minꝰ.
ꝙ ſi nõ· uł alit᷑ſi alio modo fecer/cõiũctio
rationalis · vel collectiua · ita dicit Papᷣ.
ꝓducit penł. DPñ Dꝛatiꝰ in.S ſermonũ
mechus feret aut ſicariꝰ aut alioqͥn.
AVElioꝛſum/adũ.loci:ſiẽt ad locũ.i.vᷣſus aliã

artẽi dẽ ab alio ad.⁊ ↄſus vel oꝛſum.

Aliquãdiu. i. aliquãtiſꝑ. ⁊ cõponit ab ali⸗
uantũ:⁊ diu⸗pᷣm MMug.

2

liquãdo/adũ.tẽpon.i.intdũ.a. dĩ ab aliꝰ

⁊ qñ.⁊ acuit li/liq; penułſitlonga.

.„

vYliquantiſper.i

Paß. aut dicẽ: ATliquãtiſꝑ.i.aliquãdiu·p

aliquãtulũ tempoꝛis.

△

Tlliqͥ ſᷣm antiq

aduerbialiter.⁊ ſignificat ad locum.
AXliquotiẽs aduᷣ.numeri.i.ſpꝑ.
AEliquoꝛſum.i.verſus aliquã partẽ.
Aliunde.i.de alio loco.
AIlterne ⁊ altnatim.adũ.i.viciſſitudinarie.
Altutꝝ ·adũ.i.mutuo. Hñ Jacobi.?Con/

fitemini altutrũ. JInuenit᷑ etiaʒ alterutrim

in eodem ſenſu.

aliquantulum. bm Dug.

tiqͥs ẽ adu.loci: accẽtuat᷑i fine
Del ſm alios iſte ablatiuus quo ponitur

Alltrinſecus.pe.coꝛ.i.alt᷑.⁊ altrinſecus.i.ecõ/
trario:vtrũq;. Bñ Nꝛudenti.in hymno.

Reſpodet ille altrinſecus. Del hm Paß.
Altrinſecus dextra lęuaq; altutrü. LPnñ

Geñ.] 5 Et vtraſq; partes ↄtra ſe altrin/
Amaricoſe·amareidem. (ſecus poſuit.
Am.· ppoſitio ſemꝑ iuenit᷑ in cõpoſitione
Amatim.i. amanter diligenter.
AXmodo.i.deinceps. (vel oubium.
Ainphi ·gręca pᷣpoſitio/latine vicitur circũ
Ampleximaduerbiũ.i.cõiunctim.
AMna·gręce·ſurſu latine.Eſt aũt hm Hapiã
interiectio depꝛecantis: accetuat᷑ in fine.
Ana enã di re. I anapeęſtꝰ.pes metricꝰ
Angenter.i. cõſtringent. (q̊ſi reꝑcuſſus.
Aniculoſe.i.ridiculoſe:fſabuloſe.
Annuatimaduerbii.i.ſingulis annis.
Ante. aduerbiũ eſt.⁊ ſigt locũ⁊ tempus.
Anteaadu.tẽpor.⁊ ſolũ tempus ſigt.
Anti.i. cont. M
Antiqͥtusadu.i.ab antiquo/olim/quõdã.
Antonomaſice.i. excellenter.
Anxiatim anxieaduer.i.tiſte.
Apage ⁊ apagite·vidẽt᷑ aduerbia magis
qᷓ; verba.niſi qꝛ vidẽt᷑ diſcretionẽ nume⸗/
rop habere. qꝛ apage.i.recede:vadead
Vvnũ refert᷑. Apagite.i.recedite:vadite ad
prlures refert᷑ ſᷣ foꝛte h̊ cõtingit non ex vi
aaduerbij· h̊ ex vi verboꝝ · quã habet in ſe.
Apagelis.i.ſta in pace·vel habeas pacem
aduerbiũ comicũ. Oñ Cerẽtiꝰ.Obſecro

mi homo apageſis. Pap. vᷣo dict:'¶pa⸗

Aperte. tius.tiſſime.i.manifeſte.
Aoſtatice.i.puerſe/ſuaricant᷑puaricoſe.
Appꝛime.aduerbiũ.i.valde .
Apud.i.circa.⁊ debet ſcribi per. d.
AIrcuatim adu.i.curuatimcameratim.
Argutim? argute.adũi.diſerteefficacit.
Arreptim.i.raptim.
Arroganter. tius. tiſſime.aduũ.i.ſuꝑbe.
AIrtice.i. artificioſe·ingenioſe.
Artuatimaduerbiũa. mẽbꝛatim.
Vrte.tius.ſime artim aduer.i.ſtrictum.
Aſciatim· aduᷣ.i.dolaticeſiʒcarpti.diuiſiʒ.
Aſſidue.i.frequenter.

S is.irecede.ſis ſanus ſis pacific.i. tace.

Aſpere.rnius.aſꝑnime. adu.i.dure: truculẽt

Ilſt.i. ſed.
AIlt contra.duę partes ſunt.
AEtrociter.i.crudeliter.
Attamen ↄiunctio.i.ſed coꝛ.ta Mñ Gui⸗/
ñ. Mil mihi reſcribas attamẽ ipſe veni
Attat · intiectio timẽtis uł expaueſcentis.
Alt vbi ouę victiones ſuntet dnobus ac/
centibus regendę Pnde ad. Gal. 42 At

vbi wnit plenitudo tẽpoꝛis miſit deꝰ. xc.
i. ſed poſtq;. Aliqñ tñ atvbi ⁊ aſtubi·ẽ g/
dã irregularis vocũ congeries.nõ ꝓpꝛie

cõpoſitio·ᷣ fugit᷑ loco vni dictiõis.⁊ tuc

ſub vno accẽtu ꝓfert ⁊ grauat penł.
Atq; idem eſt qd ·et.qñq; ponit pꝛo q;.
Atqui.i.certe.⁊ eſt qdã irregular cõgenies

vocũ. Oñ Boetius in. 22 de cõſolatione.

Ltqui viget incolumis.lłtqui.i.certe.
Auctim. i.creſcenter.
Audaciter ⁊ andacteraduũ.i.fſoꝛtiter.

Auide.dius.oiſſime. aduerbiu.i.cupide.
Auſpicato · adu.i.opoꝛtuneoĩo. Oñ Terẽ/
ti i andria. Maud auſpicato huc me ap/
Nuſtere vel auſteriter.i. aſpere. oure. puli.

Aut pꝑ.t.ↄiũctio.i.uł. Sʒ Maud ꝑ.d.adu.

——‧

Alutem. cõiunctio.i ſed. (negandi.

„.

Gaſilice.i inuicte· foꝛtiter.
BGene aquerbiũ qualitatis.
BGenigne aduerbii.i.gratuite.

Bis · adnnũeri ſũptũ ẽ anoꝛmalea duobo.

Bilarie.i duobo modis ułi vuabo ꝑtibo.
Blange.i.adulatoꝛie leniter. oulciter.

De

Calculatim aduerbiũ.inumeratim.
CL.allide ꝑ duo.l.aduerbiu.i.aſtute.
Ceandide aduerbin i,ſplendide,
Carptim. adu.i.ſꝑſim. diſtinctim. diuiſim.

Caſte.ſtius.tiſſime.adũi.pureincoꝛrupte

Cata ſᷣpoſitio gręca eſt qñq; tantũ valet
Etũ trãs.ut Catagpho.i. traſcribo. Qñq;
taãtũ quãtũ.ꝑ. vt Cata ãtifraſim.i.ꝑ anti⸗
fraſim Qñq; tantũ quãtũ ſupᷣ.vel iux̃. vt
cata Mattheũ. i. iux vel ſup Mattheũ.
Et ponit ꝓ bꝛeui etiã.vt in catalogus.

Cateruatim·adũ.i.multiplicit ul gregatim

6àevl ꝑ cateruas ul de caternain cateruam.
Catbolice.i.vniuerſaliter.vel coĩter.
Cauponatim adũ.i.fraudatim. admxtim
vl adulteratim wel alternatim.
Caute vel cautim adu.i.callideaſtute nłſe⸗/
Celebꝛiter. adũ.i.ſolennit᷑. (cure·pꝛudent.

Cęlitus adũ. loci.pe.coꝛ.i.de cęlo vel deo· ul
dinitus vt Gabꝛiel miſſus eſt celitus.i. a
cęlo vel deo vel diuinitus ·

Celſe.i.ſublime vel alte.

Cencies aduerbiũ.i.centũ vicibus.
Cgnoſe · adu.i.fetidelutulenter/hircoſe.
Ceruicoſe.i.arro ganter.ſuꝑbe.

Certe· aduerbiũ· affirmãdi.i.qnimo.
Ceſim.adu.i.diuiſim/artuatim.⁊ dia cędo

dis cecidi. 'm Hug. Pap. vo dic: Celim

ledi
khii
öͤgr
adi

ore.
An.

.
lapick.
Piei⸗
ceng
melpll
Wd.da

4
merdecn

wur.

Wn.
At.
n diuin.
nmn
gnnie
iniene⸗
iiin
ri
n, an
W.
ſurch
opurch

9

ias
Me⸗
rincc

miliin

cedes:quomodoviciſſix·ꝑ vices quali

limate· vel dolate · vel gradatim.
Ceſſim aduerbiũ.i.cedẽdo:vel gradatim.

Cęterũcõiũctio adũſatiua tãtũ valet q;tũ

ſed. Onde Hꝛoſper. Cęteꝑ iniquus igno/
rat ſe puniri. Mel cęterũ.i.nam.

Ceu·adũ.ſilłitudis/ſic q̃i quẽadmodũtãq;

Cinctim·aduerbiũ.i.ſtrictim.conſertim.
Circa⁊ circu dicũt a circus.Circa refert ad
locũ⁊ ad tẽpus. Oñ tẽpoꝛaliter iuenitur

vt Circa viginti annos. Et localiter. vt

Circa eccleſiã. Circũ vvo eſt tm̃ locale. q̃ſi

vndiq;.vt Circũ montẽ. Curca ꝑ cõpoſi/
tionẽ.· vel potius ꝑ quãdã irregularitatt
iungit᷑ c iſtis: Quocirca: ꝓ cõiunctione

cauſali vel illatiua Circũcircapꝛo aduer.
loci Et ſimiliter circiquaq;. W
Circiter dẽ a circus.⁊ refert᷑ ad nũerũ.⁊ ad
tẽpus · Et ẽ tm̃ tẽpoꝛale reſpectu numeri

vt Circit vigiti ãnos Circit᷑ nonas decẽ/
bꝛis. Licet qñq; ĩueniat᷑ ⁊ localeſ ixpꝛie

vt in Saluſtio. Pepꝛeſſus humi circiter
viginti pedes.ſ̊ ̊ nõ ſit niſi ꝓpt᷑ numeꝝ.
Circh.adu.c/et qñq; ſxoſitio hm Donatũ.
⁊ſeruit actõ caſui.⁊ ẽ tm̃ locale.vide.S.in
circa. Et nõ ꝙ circũ ·qñ ↄponit᷑ cũ dictiõe

incipiente a vocali.m. debet ſcribi· ſed nõ

ꝓferri.vt Circũago circũamictus circũeo
circũitus Mñ.Circũ cõpoſita vocalis ſic

comitet᷑. Mnõ ꝓfert· bᷣ ſola figura tenet

Circũquaq;.i.ex oĩ parte.vndiq;ʒ.

„

Circũſcriptoꝛie adu·i.callide.vſute· ſurre .

ptiue. J

Circũſcripte aduerbiũ.i argute. caute · vel

Kricte. Circũſpecteidem.

Cis· adu.loci.i.ex iſta ꝑte. Oñ cis⁊ citra ſũt

eiuſdeʒ ſiãtionis ·niſi ꝗꝙ cis · eſt tm̃ locale ·
citra qñq; tẽpoꝛale:qñq; locale.ut Citra

definitũ tẽpꝰ. Itẽ cis ꝓpꝛie pᷣponit ꝓpꝛijs

noĩbo mõtiũ⁊ fluuioꝝ.vt Cis rhenn.Cis

alpes. Sʒ citra ꝓpe appellatiuis noibꝰ lo/

coꝝ ut Citra foꝝ. Sʒ qñq; ꝑ imppꝛietatẽ

cis pꝛęꝓponit᷑ appellatiuis· Citra ꝓpꝛijs. Et

citra cõꝑat᷑ citerioꝛ:terrimꝰ.uł᷑ citimꝰ. Et ẽ
aierioꝛ idẽ qð ĩterioꝛ ꝓpe·exiſta ꝑte. Sʒ
citimꝰ.i ꝓximus. Itẽ a citra dr citer citra
citrũ.i.vicin ꝓximꝰ.ex hac parte ·qð põt

eſſe poſitiuꝰ iſtoꝝ·ſcilicʒ citerioꝛ citerrimꝰ.

Vñ.Cis ꝓpꝛiũ ſepe · citra cõe requirit.
Citate.tius.ſime.⁊ citatim aduer.i.ato mo
biliter · agiliter. =ðMDðð

Cite.tiꝰ.tiſſime.adũ.i.agiliter· velocit: vi/

Cito · aduerbiũ.i.ſtatim. (uaciter.

Clam·aduerbiũ q̃litatis.i.occulte/latenter.

Clamdeſtine.iſecretelatenter tacite.
Clare.rius.riſſime.adũ.i.ſplendide.

Coactim.adu.i.vrgent: violẽt᷑ Coacte id.

Coercibiliter aduerbiũ.i.conſtrictim.
Collatiueadu.cõferẽdi. Rñ Oꝛiſaan dĩ
agere de littera collatiue. vbi oſtendit · ̃
lra cui lr̃e cõfert᷑ ad cõſtitutionẽ ſyllabę.
Comstice.i.cõpendioſebꝛeuiter.
Comędice.i.delectabiliter.

Comiter. mius.ſſime.adui.curialit facete.
Cõminꝰ.adu.i.iuxiſine intmiſſione.ſtatim-

fere.iĩ hñti·ſil ꝓpe· de ꝓximo. Cui ↄtrariũ ẽ
eminꝰ. Comminꝰ cũ vuabꝰ.m.ſcribit᷑.ſᷣm

Pap.⁊ cõponit᷑ ex con.⁊ minꝰ. Et ſic vꝛ in

gręciſmo. Emin ad lõgeſ cõmin ad ꝓpe
Commode.ius.ſſime/adiu.i pfi/ (ſpꝑectat.
cue · vtiliter · manſuete. H
Coiter.i.gnãliter.pluraliter:.omnifarie.

Cõpendioſeaduũ.i.bꝛeuiter vel vtiliter. vt
Iſte loquit᷑ cõpendioſe.i.bꝛeuit᷑ ⁊ vtilit.

Cõpetent.tius.tiſſime.i.cõuenient᷑cõgrue.
Complexim.i.cõiunctim.
Compte.tius.tiſſime.i.oꝛnate:polite.
Con ·Rpoſitio ſeribit᷑ ꝑ.o.⁊.n.⁊ nũq; iuenit
in appoſitione. b in cõpoſitione tm · ſic di⸗
Dis.re.ſe.an. Et mutat qñqʒ.n.i.m.maxiĩe

ſequẽte.b.vt cõburo.m.vt cõmitto.p.vt
cõpono.Itẽ con ĩ cõpoſitiõe qñq; ꝑdu.n.
ſequẽte vocali.vt coeo cois cã euphonię.
Cõcito.i.cõfeſtim:mox/ptiuꝰ ilicoſtatim.
Concoꝛdit᷑ adu.i.vnanimiter·vno coꝛde.

Concretim.i.coagulatimconglobatim.
Conditionaliter:adu.i.ſub conditionc.

Cõfeſtim. adi. q̃ſi c feſto.a cona feſtũ q

ẽlignũ ad qð tigua feſtinãt.Sic eni tigna

feſtinat vt ſint c feſto. ſic⁊ nos feſtinamꝰ
vt qð facere volum ſine intuallo ſit ↄfe/

ſtim·qi ſtati cũ ſentia ſᷣtereũtis rei ułtẽ/
por. Nel cõfeſtim cõponit᷑ a cona feſtino
nas.uła con.⁊ ſtatim.ſ̊ pus dictũ veriꝰẽ.

Confidenter.tius.tiſſime.i.audacter vllp/

ſũptiue.⁊ põt accipi in bono⁊ in malo.
Congeſtim·aduerbiũ.i.accumulatim.

Cõgfue.⁊ cõgruẽter. adi.i.cõuenienter.
Coniecturaliter.adũ.i.opinatiue.
Cõſtãter.tius.ſime.i.pſeueranter.

Conſulte.i.ſa pienter.vel cũ cõſilio.

Continuatim.i.cõiunctim · iugiter.

Continue.adũ.p quo ſępe ponit cotinnuo

i.continuatim-vel ſtatim. r

Cõtumaciter.cius.ſime.adũ.ſuperbe·repu/

gnãter negligenter cõtemptibiliter.
Copulatimadu.i,.coniunctum/

Coꝛam. poſitio ſeruit ablatiuo · ut Coꝛam
deo placet humilitas. Itẽ eſt aduerbiun,z
q̃litatisidẽ qd manitfeſte · vel patent᷑. vel

—

apꝑte.vt Nobis in theatro moꝛãtib q dã
coꝛã ſurrexit.⁊ locutus eſt.i.patẽteuidẽt

aꝑte. Et vꝛ a coꝛa am ꝑ apoſtrophaʒ.qð

enĩ fit coꝛãante coꝛ fit.? ꝓducit pᷣmã.Oñ
in Auroꝛa. Coꝛã languor ꝓpulit oẽ genꝰ.
Coꝛdate.i.ſapienter:cõuenienter honeſte.
Coꝛdicitusaduerbiũ penl.coꝛ.i.coꝛdetenꝰ.

Pñ Sidonius. Vꝛudẽtibus inquit coꝛ/

Dicitus inſitum eſt.
Coꝛdintime.i.ex toto coꝛde.

Crasadubiũ tẽporł ꝑtinet ad futuꝑ tẽpꝰ.

Crebꝛe · crebꝛiuscreberrime adubiũ.i.ſepe.

Crebꝛo.i.frequent adu.DPõt etiã eſſe nomẽ

⁊ tũc eſt ablatiuus huiꝰ noĩs creber.ra.rũ.
Criminoſe.ſius.ſime.i.flagicioſe.

Crudelit.lius.ſime.adũ.i.ſęuiter:malignãt.

Cũ ·epoſitio·ablatiuo caſui ſeruit.⁊ ſcribit
ꝑ. ua. ma venit ſolum ꝑ appoſitionem. Et
licʒ in quicũq; ⁊ cuiuſcũq; cuʒ veniat per
cõpoſitionẽ· hoc tñ eſt virtute huius con/

oua.na venit tm̃ ꝑ cõpoſitionẽ.
Cumulatim aduerbiũ.i.congeſtim.
Cuntatim aduerbiũ.i.dubitanter. vel mo/
ranter:vel omnino.ſiue omni modo.

Cupide. dius.viſſime.aduerbiũ.i.auare.

Curaduerbiũ · id eſt q;obꝛem · quare.⁊ eſt
interrogatiuũ relatinau··

Curialit᷑ lius.ſime.adũi.facete·moꝛigerate

Curiatim aduerbiũ.i.de curia in curi· vel
curiatim.i.curialiter.

Curioſe.ſius.ſime.i.facete.

Curſim aduerbiũ.i.curſibilitcito· velocit·

feſtinanter repente.

De

Dapatice aduerbiũ.imagnifice vellarge.

dapſiliter. vel munificenter.
DVapfſiliter. lius.liſſime.adũ.i.large.
Hatim aduerbiũ.i.de dato in datũ.

De · ppoſitio · regit ſine exigit ablatiuũ caſũ

⁊ dicit qñq; naturã.vt Iſte pãnus eſt de

lana. Rliquãdo oꝛiginem.vt Joãnes de

Janua.liqñ oꝛdinẽut De mane fit me/

ridies.i.poſt mane. Et creare eſt de nibilo

i.poſt nihilũ aliquid facere.
DPecenter:adũu.i.honeſte. =
PBecętero.i.denuo.deindeiterum. Et ſcias
ꝙ non eſt hic cõpoſitio·ſed quędã irregu/

laris vocum congeries.

iũctiõis q;. Itẽ Cũ· aliquãdo eſt adubiũ
tẽpoꝛis.vt Cũpꝛo quãdo. Inuenit᷑ con ꝑ

Vecies adũ.numeri.i.decem vicibus.

Decurſum adu.i.fugaciter. vel defluenter.
Decuſatim adu.iadoꝛnate. venuſtatim.
Dedecoꝛoſe.ſius.ſime.adũ.i.inhoneſte.

Defoꝛmiter aduerbiũ.i.turpiter.
DPefunctoꝛie.i.tranſitoꝛieleuiter.

Deinceps.i.ab hodie in anteaadu tẽpꝛis
ułoꝛdinis.⁊ deſinit i ps.Et vt dic Mug.
componit᷑ a de ⁊ incepto.⁊ dicit ꝙ penł.

acuit · ſicut delonge abintus.
DVeinde.i.decętero/iterũ·denuo.
Heintegro.i.iterũ. vel rurſus: ſm Papiã.
Belonge.i.rremee.
Demũ.i.poſtmodum nouiſſime:maxime.
voiterum. H
Deniq;.i.poſtmodũ/poſtremonouiſſime.

cõponit᷑ ex denuo: q;. Et ſcias ꝗ q; cõ⸗
iunctio encletica nõ inclinat hic accentuʒ

ſyllabę pcedentis ad ſe:quia ſcedens vo/⸗
calis coꝛrupta ẽita a ſimili dicð vndiq;.
PBeo:ꝛſum adũu.loci.⁊ acuit᷑ penl.⁊ cõponit
a de oꝛſum. ððð
De poſt fetãtes.i.de ouibo.In bac eniʒ lo⸗

cutione · poſterioꝛ pꝛępoſitio regit caſum.
Sic etiã dicendum eſt deillis · de ſub pe/

de · de pe fontes.? conſimilibus.
Deretro coꝛripit.re. Oñ Baruth. 5? Viſa
itaq; turba deretro ⁊ abantea componit
a de.⁊ retro.vide a ſimili·in deſuper etiã
Deſidioſe.i.pigriter.

Peſpecte.ctius.ſime.adũ.i.cõtemptibilit.

Deſuper.ſi ſequit᷑ caſus.vt De ſuper terraʒ.

duę partes ſunt. Hõt tñ eſſe vna pars.
Deterius· deterrime aduer.i.peius/peſſime
Dextroꝛſum.i.in dextrã partẽ. vel verſus

dextrã partẽa dextraa oꝛſũ:vel verſũ cõ/
ponitur.⁊ eſt aduerbtüuurnW.
Dextrouerſũ.i.in dextraʒ partẽ.vel verſus
dextrã paDrtren.

Di ⁊ dis ſũt ſᷣpoſitionesquęnõ iueniunt

p appoſitioneſed in cõpoſitione tm̃.

Dia apud gręcos plures ſigtiones habet

Scom eni qð ſcribit᷑ ꝑ.y.gręcũ nomẽ eſt
eiuſdẽ ſigtionis cuius eſt H̊ nomẽ duo.ſ
qñ ſcribit᷑ ꝑ iotã põt eſſe cauſalis ↄiũctio
vnde ſępe ponit᷑ ybi nos ponimꝰ cauſaʒ.
⁊ ſõt eſſe pᷣpoſitio gręca eiuſdẽ ſigtionis
auꝰẽ de apud latinos. Nam bm Mug.
HVya gręce.i.ouo ſcribit᷑ etiã ꝑ.y.gręcũ.
Sʒ dia.i. de ſcribitur per.j.latinum.
Dietim aduerbiũ.i.de die in diẽvel ꝑ ſin/
gulos diesqð⁊ diatim iuenitur.
Difficaciter.tius.ſime.adũubiũ.i.vifficult.

.
mume

wrlne
8900
CM
*
ng
l

R

6Ma

une

Difficiliter vel oifficulter. lius. lime aduer.

i. grauit. Et ſcias ꝙ facilit᷑ vtimur facile
Et pꝛo difficilit᷑vtim̃ difficile uł difficult
Digeſtim·aduerbiũ.i.oꝛdinatim.
Diligenter.tius.ſime.adũ.i.accurate.

Dilucide·aduerbiũ.i.viſcrete/plano emo⸗

ne.euidenteraperte. clare.
Dire i aſpere crudeliter.
Dis.⁊ dippoſitiones:ſemꝑ ĩueniuntur in
cõpoſitione. Itẽ vis gręce · dꝛ bis latine.
Dilerte.i.lucid eſapiẽten facunde eloquẽt.
Diſertimidem.
Diſiunctim.i.ſeparatim.
Diſcurſim. aui.paſſim vel ſpar üm.
Diſpẽdioſe.ſiꝰ.ſime.adu.i.largit pdigalit᷑
Diſſenſim/aduerbiũ.i.diſcoꝛdanter.
Diſtillatim. i. guttatim.
Diſtricte. tius.ſime.aduer.i.ſe ruere auſtere⸗
aſpere ·
Din.adũ.tẽpoꝛis.2 dĩg dies. 7 accipit pꝛo
determinato ſpacio tẽpoꝛis. 1 % indeter/

minato ſicut dies. Inde ⁊ ꝑ cõꝑationem
hicxz hęc diutioꝛ.⁊ hoc diutius. diutiſſi⸗
mus.ma.mũ. Et inde viutiꝰ.⁊ viutiſſime

aduerbia. ꝗ magis ſunt in vſu qᷓ; pꝛędicta
noĩa. Et ꝑ cõpoſitionẽ intdiu.⁊ aliq;diu-
Iq;diu. DPñt etiã quã diu eẽ duę voces.
OPaßpß.lic diẽ: Diu multo tẽpoꝛe·tarde. Si
aũt ẽ vna ps q;diu vʒ ſcribiꝑ.nanõ ꝑ.m
õ
iuerſumo de.i.varie multipliciter.
DPiuiſibiliter. adũi.ſepabiliter. ⁊ ꝑ cõpoſi⸗
tionem indiuiſibiliter.iinſeꝑab ilit.
Diuinitus.adu.i.ex dijs/uła deis factum.
DPoloſe.i. fraudulenter.
Honec. adi.i. ;diu quoaduſq;.
Botate.tius.ſime. dotati ĩadui.abũdant-
Dum.ponit᷑ pꝛo cũ · vel donec.
Dudum.i.longe ante.

Dubie mag vubie vubij ſſime acnorbii i

ſub dubio.
Dubitant᷑ tius.ſime.adũ.⁊ dubitatiue idẽ
Ducẽties · adu. numerale.i.ducẽtis vicibo⸗
Pũtaxat aduerbiũ quãtitatis.i.tmmodo
Et cõponit a taxo ꝓ licitani qꝛ licitatoꝛes
rem in foꝛo cõſi iderãtes · dicũt tãtũ valet
Et inde vũtaxat ponit᷑ ꝓ tm̃modo. Del
cõponit a taxare · ꝓ dicere· q illud qð dꝛ

tunc tm̃ eſt dum dicit. Hel vt vicunt cõ/

ponit᷑ a ta xo ꝓ arboꝛe amariſſimi ſucciex
cuius ſucco ſiqs ſemel guſtauenit · ſufficit
ei tm̃ ſemel guſtaſſe. Sʒ nõ placet Pꝛi/
ſciano dicenti ꝙ dũtaxat.i.tm̃modo/ab
aduerbio vũ.⁊ ꝓbo taxo.taxas cõponit.

Pnodecies aduerbii ouodecim vicibo:
Dupliciter.tius/ſime.adũ.i.duobo modis

Dage tine iinen etiam dountter· aduerbia
ſunt qualitatis.

De

E ßſypoſitio eſt. ⁊ in cõpoſitione pꝛiuatiuũ
eſt. vt Eneruis. Del intẽtiuũ vt Enano.
Del pꝛo extra ponitur.vt Educo.
Ea tenus ſit duępartesſi ubduobusac-
centibus pꝛoferunt᷑.
Econtraaduerbiũ oꝛdinandi: acuit pent.
ſicut decontra.
Ecce aduerbiũ demonſtrandi.
Ecubi· cõponit᷑ ab en·⁊ vbi mutata.n.in.c.
quaſi·ecce vbi.
Edaciter edacins. ciſſime. adui i. voꝛaciter.
Edepoli.ꝑ ędem pollucis · auerbiũ i iurã⸗
Di.⁊ acuit᷑ in fine.

Effeminate.i. rragiliter muliebꝛiter mollit.

Efficaciter.tius.ſime.adũ.pontentfoꝛtiter
Egre · aduerbiũ.i.diſficul ter.acerbe · mole⸗
ſte · hm Papiam.
Egregie magis egregie egregijſſime:adũ.
i. excellenter. ſcipuenobiliter/eleganter.
Ei interiectio doletis · vnius ſyllabe eſt. Et
ei vtũs cum deberet minui vna ſyllaba a
gtõ ſicut oĩa in ius facientia gtm̃ ꝑ dięre⸗
li im pfert cauſa differẽtię ei interiectionis
Sic igit ei eidemeiſdem. ber diereſim p⸗
feruntur·m Papiam.
Eia.i.age · ꝓpꝛie·aduerbiũ hoꝛtandi.
Eleganter. tius.ſime. aduerbiũ ·i. egregie ·
nobiliter/ vrbane. (Qde
Elute. tiꝰ ſime. adũ.i. mũde ma dideinſipi/⸗
Elimatim.adũ. icare . purgate pure pul/
cre.electe·euidenter.
Emicatim aduerbiũ i.ſplendenter.
Eminenter. tius.·ciſſime.aduapparenter.
Eminꝰ.i. Pcul. Sʒ cõminꝰ.i.ꝓpea ſũt adũ/
bia loci. Oñ OPꝛiſcianꝰ dic. Eminus cõ/
minus.localia ſũt. Onde qdã. Eminuſad
longe . cõminus ad ꝓpe ſpectat.
En grece.i. in latine. Ite en eſt aduerbiũ de
monſtrandi.i.ecce.
Enim · cõiunctio.i.quia.
Eniuero cõponit᷑ ex enim⁊ vero.⁊⸗ acnitin
penul. vt vicit Paß. Dug.. Eſt eni eni⸗
ero idẽ qð certe/cõiunctio affirmatiua.
Enucleatimadũ:uł enucleate.tiꝰſime.aduũ.
i. clare · vel aꝑte· manifeſte.⁊ coꝛ.nu.
Enixe.i.ſtudioſe/humiliter.
Eo.i.illucillo. Item eo iseſt verbũ.
Eouſq;.i.intantũ.m Papiam.

Equidẽ.i.certecõiunctio appꝛobatiua.vel
expletiua.licʒ⁊ alia poſſit eſſe. Et coꝛ.pelł.
BVngde in Auroꝛa di. Mõ equidẽ ſanctos
vt me ſaluẽt pꝛecoꝛ illi.⁊ ẽ figurę ſinpliq.
Vñ dicit Pꝛiſcian in.i“.libꝛo. Nuidã
eqͥdẽ oiũctionẽ cõpoſitã eſſe extimant ab
ego quidẽ/ſ̃ errãtſimplex eni eſt. Onde
Dieremię.ʒʒꝰ. Equidem ſemen Jacob.
Dauid ſerui mei.ĩQQc.
ue ęquius ęquiſſime adũ.i.iuſte·recte.
E regione.i.ex oppoſito.ſicẽ vna regio alij
oppõit᷑ vt cõtra eã diſtiguit᷑.⁊ ẽ qdã irre/
gularis vocũ cõgeries potiꝰq; cõpoſitio.
Erga.i.cõtra:uł notat affectũ in bono.Bñ
. Affectü ſp.⁊ nil aliud notat erga.
Ergo.i.idcirco.
Eſculente.tius.ſime.aduer.i.crapuloſe.
Eſto aduerbiũa eſt ꝑſonaliter eſſe·ᷣ eſſen/
tiealiter.i.ſubſtantialiter eſſe.
Eternaliter:aduerbiũ.i.eue ppetue.

Etiã · ↄiunctio canſalis ẽ.ul copulatiua· u

hpm diuerſa adiuncta alter ſpẽi eſſe põt.
Ethice.i.moꝛaliter.
Eu vox reſpondentisaduerbiũ eſt.
Eus vox vocantis adũ.Jnuenit᷑ etiaʒ heu
aſpiratum. eſt interiectio dolentis.
Euax.· eſt interiectio lęticiã mẽtis ſiẽns.
Eueſtigio.i.cito.⁊ cõtinuo.ſtatim.Et cõpo
nit ab. e.⁊ veſtigiuʒ ᷣm Mug. ſ̊ oic ꝙꝙ in
vritate nõ eſt h̊ cõpoſitio: ſ̊ irregularis
vocũ cõgeries⁊ h̊ iõ:qꝛ caſus cũ ſua pᷣpo/
ſitiõe fingit᷑loco aduerbijiuł aduerbialis
determiationis. nde poſſunt caſualia
(iũ ſuis ppoſitionibo ad interrogationes
aduerbioꝛũ reſponderi.vt Quo vadis:
ad vrbẽ. quando facies hoc? Eueſtigio. i.
cito· vel ſtatim. vel mox.
Euge · adu.eſt / põt etiã aliquando eſſe int/⸗
iectio. Et eſt euge aliquando exultatoꝛiũ
ubexultãtis. ñ Matth. 25: Euge ſerue
bone ⁊ fidełq; ſuꝑ pauca fuiſti fidełſupᷣ
multa te cõſtituã:intra in gaudiũ vñi tui
Euge.i. bñ tibi ſit· hm Chꝛyſoſtomu. Pel
6pm Rabanũ.Euge vĩ quaſi ad bonũ ge/
nitus ab eu qð eſt bonũ ⁊ genitus.Et vi⸗9
det eſſe cõpoſitio · otiꝰeſt etymolo⸗ ſic
eſt exultatoꝛiũ· vel applauſoꝛin. Glo. autẽ
Dicit: Gaudẽs vſis in gaudiũ intrare iu/
bet. ſic eſt cõgaudentis. Itẽ euge aliqñ
eſt irriſoꝛii.ñ pſalmiſta. Dilatauerunt
ſuꝑ me os ſuu: dixerunt mihi euge euge

viderũt oculi tui ⁊c.Et ſic eſt euge irriſo/

niũ.vel expbꝛatoꝛiũ ſiue expꝛobꝛant. Itẽ
enge eſt exhoꝛtatoꝛiũ. Hnde ꝓphᷣa. Non

dicãt in coꝛdibus ſuis en ge euge aignre.
nec vicãt ⁊c. Itẽ euge aliqnãdo ẽ adula/

toꝛiũ. DOñ pſalmiſta. Ferant cõfeſtim cõ/

fuſionẽ ſuã q dicũt m euge euge. Inuenit᷑
etiã euge aduerbiũ poſitũ noĩaliter pꝛo
adulatione. vel adulatoꝛia laude. Vnde
Perſius. Euge tuũ⁊ velle· naʒ velle h ex⸗
cute tuũ:quaſi dicat.excute.i.remoue.tuũ
euge.i.tuam adulationẽa tuũ velle.
Euidenter.i.aperte manifeſte.
Exmodo ꝓ extra ponit.vt excludoexlex.
modo pᷣuatiuũ ẽ vt explicoexero.modo
intentiuũ vel ꝑfectiuũ ẽ. vt exoꝛoexpleo
efficio extendo. Itẽ ex poſitio interduzʒ
piꝛo valde accipitſicut excelſus Interdũ
pꝛo extra.vt exul pm Pa piam.
Exaggerati.i.ualde cumulati :augmẽtati.

Examuſſim.qdũi.valde ſine vubitatione

7 oĩo ſine dubitatione.⁊ cõponit᷑ ab exa
amuſſis:qð ẽ plübatũ cemetarioꝛũ. Naʒ
ppoſitio in hac cõpoſitiõe auget. Ende
PHiꝛiſcianꝰ. Mides & leipſã ſyllaba defi⸗
cere pᷣdictoꝝ ratiõenec alit᷑ poſſe examiſ
ſim tractari niſi poſita ſit in victione.
Exim puiſo nõ ẽ victio ↄpoſita.E ꝗgdã irre
Igulan voci cõgeries fuũgẽs loco vniꝰ di/
Erin·exindecxhinc deinde.idẽ· (ctionis.
ſunt/ſcilz poſta.
Extẽplo· vicẽdũ ẽ nõ extiplo Cractü ẽ enĩ
ab antiqoꝝ ↄſuetudine.qͥ audire ſolebãt
reſponſa ĩ tẽplis: ↄpleto officio dicebat
lſacerdos dara voce extẽplo· ac ſi diceret
exite ð tẽplo.m̃ h̊ igit᷑ ſtati audito/ex/
ibãt .· ita ioleuit vſus vt poneret᷑ extẽplo
adubialit p ſtati nł ↄfeſtimita dic lex.

Huglaüt in libello de accẽtu diẽ q extẽ⸗

plo viccẽdũ ẽ ꝑ.e.non extimplo ꝑ.i. DHap̃.
etiq dicit: Extẽplo repetine· exteplo ſubi⸗/
to.i.extra tẽpon aplitudinẽ. Alij gut vi/

cunt ; extemplo nõ eſt vᷣa cõpoſitio ſed

potius qda irregularis vocũ congeries:
ſicut decetero · defacili. Oñ ppoſitio h̊ nõ
venit ꝑ cõpoſitionẽ hᷣ ꝑ appoſitionẽ.Lñ
ꝓu. 6. debet dici. Hinc extemplo wniet
gditio ſua.licʒ ex vitio ſciptoꝝ inueniat
extimplo·ꝑ.j.ſcriptũ, male.
Expedite.tiꝰ.ſime.i/ pmpte· libere. exolute.
Explicite.i.oꝛdinate.viſtente:manitfeſte.
Extra.adu.loci eſt.⁊ dr a ppoſitione cxuł
eſt pᷣpoſitio DPñ. Extra ꝓ ꝓpt p ſine di/
co frequẽt᷑. Et qñq; locu denotat ext᷑ioꝛẽ
Extrinſec i.deſoꝛisadũ.loci.Põt tñ eſſe
nomen-extrinſecusca. cij.
Exultanter.i.gaudenter.

——

S f

— ̈ ⸗ —

vo

l
n 6,
pumit
po
Dee
her⸗
otui

m di⸗
monis,

cs
b
a
o

4

niſt⸗
rul
eoi⸗
ice

— — —
S

= ——õq

Fabꝛe. adũu.i.caute· ingeniole · pulcre · arti⸗

licioſe · artificialiter.
Fabulole:aduerbiũ.i.ꝑ fabulas.

Faciliter.lius.lime.i.leuiter.ſine difficulta/

te. Et ꝑ cõpoſitionẽ · difficilit᷑ vel vifficult
aduerbia.i.nõ leuit᷑. Et nota ꝙ fadliter
vtimur fadle. Oꝛo difficiliter vtimur dil/
ficile· vel difficulter. H

Faculent᷑ tius.tiſſime.i.ſplendide/oꝛnate ·

Facũde.i.eloquenterdiſerte. (lucide.
Fallaciter.cius.ſime.adi.i.deceptoꝛie.
Falſe.ſius.ſime.i.mendaciter.wel fallacit᷑.
Familiariter. rius.ſime.i.domeſtice·amica/
biliter.
Faſtuoſe.ſius.ſime.ſuꝑbe.fraudulẽtvᷣſute
Fatim/adu.i.multũ:vel abundanter.
Fatue mag fatue fatuiſſimeaduũ.i.ſtulte.
Fauſteadu.i.pꝛoſpe.fęliciter pie. (tuoſe
Fęcũde.vius.ſime.i.fertiliter·abũde fruc/
Fede.vius.iſſime.i.ſoꝛdideturpiter.
Feliciter.cius.ciſſime.i ꝓſpere:foꝛtunate.

Fere.adũ.i ꝓpe vel iuxta dꝛ a fera.Cũ eni

toto coꝛpvꝛe feręferant·ſunt magnę cele/
ritatisquattuoꝛ quippe pedibus vtunt·S
celeribus oĩa iuxta ſunt.⁊ ideo fere cõpe/
tenter ponit᷑ ꝓ iuxta vel ꝓpe. Item fere.i.
pene. ferme.
Ferme.i.quaſi ·pene.fere.

Fertilit. tius.ſime. adu. abundãtfructuoſe.
Feruide. dius.diſſime.i.calide/iracunde.

Feſtinanter.i.accelerant ·cito· velociter.
Feſtiue ⁊ feſtiualiter.i.ſolẽniter.
Fictimadu erbiũ.i.ficte.

*

Fideliter.lius.ſime.i.bᷣm ſidem. Et ꝑ cõpo/

ſitionẽ Inſideliter.lius.ſime.
Fiducialiter.i.conſidenterfidenter·
typice omnia idem.
Firme.mius.ſime.et firmiter idem.
Flagicioſe.cius.i.ſime.i.vitioſe libidino/
ſe· turpiter. criminoſe.
Flexibiliter.i.mobiliter.
Fluide.ↄius.ſime.i.madide.
Foꝛis.⁊ foꝛas.⁊ vtrũq; eſt adu.loci.Sed
Differũt· qꝛ foꝛas ſiẽt ad locũ.vt Laxare
veni foꝛas. Foꝛis vo in loco ſiãt.vt For
ſum. ⁊ de loco.vt Foꝛis venio. Foꝛis cõ/
ponit.lffoꝛis. Defoꝛis.Effoꝛis.Pꝛefoꝛis
ꝛofoꝛis.⁊ oĩa ſiãꝗnt in loco vel de loco:
Sicut intro ſigt ad locũ · intus de loco et
ĩloco. Oñ. Intro foꝛas ad ſignificatint᷑

Figuraliter · ſigurate · figuratim · figuratiue

Foꝛſan·foꝛſitan/foꝛtaſſisfoꝛtaſſe·foꝛſis·foꝛ
tuitu ·a foꝛs dicũt:⁊ dubitatiue pꝛoferũt
ſicut ⁊ foꝛs dubitabilis eſt. Sed viſtin/
gue: Foꝛtuitu eſt aduerbiũ euentus. Foꝛ/
taſſis ⁊ foꝛtaſſe ſunt aduerbia temeritaj.
Foꝛſis:ſoꝛſan.⁊ foꝛſitan/ſũt adubia dubi⸗
tanid.
Foꝛtefoꝛtunaeſt adũbiũ euẽt.Et cõponit
a foꝛte.⁊ foꝛtuna.⁊ deſigt pſpeꝝ euentũ.i.
bono omine bona foꝛtuna.
Foꝛtiter.tius.tiſſime.adũ.firme:audacter.
Foꝛtuitu/adũ.euẽtuspꝛo qͥ etiã qñq; ĩue/
nit᷑ foꝛtuito ablatiuꝰ poſitus aduerbialit.

Fragliliter.lius.liſſime.aduũ.i.debiliter.

Fraudulent.tius.ſime.aduer.i.doloſe.
Frequenter.tius.ſſime.i.ſepeaſſidue.
Fructuoſe.ſius.ſſime.i.fſęcunde.

Frugalit᷑.i. vtiliter· ſobꝛie · moderate.tem/

perate· continenter.
Fruſtra.aduerbiũ qualitatis.i.incaſſũ :ſine
cauia‚ſine effecconn..
Fruſtatimadũ.i.diuiſim vel particulati
Fulgide.dius.diſſime:aduerbiuʒ.i.ſplen/
Funditus.i.per totũ/per omnia. (dide
Generalit lius.liſſime.i.vniuerſalit coĩter.
Generati adũ.viſcretiuũ.i.pꝑ ſingula gnã.
Generoſe.ſius.ſime.nobiliter:
Geniculatim.i.flexibiliter.
Geſtuoſe·adu.i.agiliter.flexibiliter.
Globatim· aduũ.i.cumulatim ſpiſſim. Et ꝑ
cõpoſitionẽcõglobati.i.cumulati ſpiſſiʒ.
Glomeratim/adu.i.cumulatiadunatim.
Gloꝛioſe.ſius.ſſime.i.cum gloꝛia.
Glutinant᷑ ⁊ glutinatimaduũ.i.cõiunctim.
Gꝛadatimadu.i.ꝑ gradusſucceſſiue:pau
Gꝛatis:adũ.qualitatis · ſcilʒ ſponte ·ſine cã
ſine ſpe remunerationisſine pꝛecio.
Gꝛatuite · adu.i.gratis· ſponte. ſine cauſa.
PHꝛo quo iĩuenit᷑ qñq; gratuito ablatiuus
vel datiuus poſitus aduerbialiter.
Gꝛatulanter.i.lętanter.
Gꝛate.tius.ſime.adi.i.placite·gratanter.

Giꝛauiter.i.ponderoſe:vehemẽt moleſte.

Gꝛegatĩ ⁊ aggregati.i.adunati cõiũctim.

Guttim. i. guttatim. vel p ſtillas.

De H

