HBabylonia ciuitaſ vbi olim hoĩes turrim
egificantes viſperſi ſuntimiſſa diuinitus
cõſfuſione linguaꝝ inter eos. Inde baby⸗
lonia regio.⁊ babylonius.a.ũ.nomẽ pa/
triũ vel gentile.
Babiger baboſus · baburt idẽ. ſcilʒ ſtult.
ineptus hebes inops.
Paburra.i.ineptia vel ſtultitia.
Bacca. cę.f.p·per ouo ceſt fruct oliuę⸗ etiã
lauri. Honit᷑ tamen qñq; ꝓ quolibet fru⸗
ctu·⁊ pcipue arboꝝ ſilueſtriũ. Inuẽit᷑ etiã
bacca pꝛo gẽma pꝛęcioſa. Oñ in Nuiano.
Muid nitido pꝛeciũ coꝛtice bacca varet.
Inde baccatus.a.ũ.i.baccis lapidibo ad/
oꝛnat. DHel ſᷣm pmã ſignificationẽ ð fru/

ctu baccaꝑ abundans vel paſtus. Inue/

nitur etiã ꝓ catena:vt:Colla baccis attri/

ta.i. catenis. Iñ baccatus.a.ũ.i.catenatus

HBaccar.aris.f.t. d herba faſcinũ pellens.⁊
dia bacca. Dñ DMirgilius in bucol. Bac/
care cinge caput.
Baccaulũ.n.S.vꝛ feretꝝ in quo moꝛtui de/
feruntur.
Baccha.chę.ſacerdotiſſa bacchi.
PBacchanalia bacchanaliũ.vel lioꝛũ.i.feſta

boacchi. Juuenalis. Qui chairos ſimulãt

bacchanalia viuũt.
õ
Bacchariũ. n. s. quoddã vas vinariũ.
HBacchanna.nę.f.p.idem.
Baccheus. a.ũ bacchicus.a.ũ.ĩ eodẽ ſenſu
i. de baccho exiſtens.
Hachides ꝓpꝛiũ nomẽ viri · de quo habet
in libꝛso Machab.
Pacchinal.n.t.i.toꝛcular/pſſoꝛiũ.
Bacchis bacchidis.f.t. femina colens feſtũ
bacchiſcilʒ ſacerdotiſſa eius.

Hacchius.m.s.quidã pes metric qͥ ĩfeſtis

bacchi vtebant᷑vide.S. antibacchius.
Hacchiũ.n. .i.feſtum bacchi Hacchiũ etiã
Dꝛ par uus vrceus quo vtebant in feſtis
bacchi ad vinũ tenẽdũſ̊ poſtea in vſus

aquarios tranſijt.

Sacchals arninneingh Boru⸗ baccha.
acchꝰ bacchi vꝛ deus vini.⁊ ponit᷑ qñq;
pꝛo ipſo vino. Dñ Cato. Cum venere 7
baccho lis eſt h iicta voluptas. Et ßm fa
bulas dr egiſſe noctumas feſtiuitateset

fuiſſe mgr ebꝛietatis ꝓpꝛiaꝑ vxoꝛuʒ vio/⸗

latoꝛ. Pximoꝝ vxoꝛes euellẽs. furiens
ac furioſuſ.nouiſſimo o a titaniſ occiſus

eſt. Etiã bacchꝰẽ quoddã genus carmis

quod in feſto bacchi canit᷑. Item fabulo⸗/
ſe dꝛ ꝙ Jupiter generauit filiũ qͥ viceba-
tur bacchus · cuius mater anteq; pareret
into xicata fuit:⁊ moꝛiebat᷑a filiꝰ de matre
moꝛtua fuit exciſus qͥ dicit᷑ inueuiſſe vinũ.
Vnge.Eſt menſura batus pꝛopꝛiũ qͥʒ di
citur bacchus.

ab ipſo baccho dicit᷑ repertus:quia hoies

vino motibaculo innitebant᷑. DNel dicit᷑
a baiulo.as. M
Badius.m.s.dẽ equus quem antiqͥ vadiũ
dicebant.a baiulo.as.q; nos baiulat vel
di badius quaſi vadius a vado.is.quia
foꝛtius vadit inter cetera aĩialia.
Bafer. a. u.i.groſſus vel agreſtis.

Bahen ẽ oꝛnamentũ colli ex anulis aureis
ↄfectũ. Bahen enĩ gręce·coꝛona latine.

PBaia.f.p.di poꝛtus. Iteʒ baię.an.eſt ciui⸗
tas in italia iuxta mare.qꝛ ibi eſt loc poꝛ⸗/
tuoſus ⁊ delectabilis. Inde baianus.a.ũ:
nomen patriũ.
HBaiulum.n.s.i.frenũ equi.
Baiunola.f.p.vꝛ lectus qͥ ĩitinere baiulat᷑.
Hala. le. interptat iueterata· Fuit eni ancil⸗

la Kachelis.
Balaam interptat᷑ vanus ꝓpls.

4*

Balach interptat᷑ ᷣcipitans ſiue deuoꝛãs.

PBalanitę.aꝑ.i.vuę vel vites ĩſtar glandiũ
vuas facietes grandes. Inde bęc balani⸗
tides.itidis.gema pꝛęcioſa.
Balanon gręce vꝛ glans.

Balans. antis. participiũ. o. ge. a balo. as.
Et balans. antis.fp/p oue.

HBalanus. pe. coꝛ. queda arboꝛ. Et vt dicut

genus eſt quercinuũ. Iñ hoc balanũ bala/
ni ꝓ fructu. p vngueto inde facto. Inde
balanatus.a.u.i.balano vnctus.bm Hu⸗
guitionẽ. Quidã dicũt ꝙ balanus eſt ca/
ſtanea cocta:ſcilʒ baloſa.⁊ coꝛripitla.
Balatro.onis.i.clamoꝛoſus/ioculatoꝛ MHñ
Mꝛatius. Mẽdici mane balatrones Del
balatrones ſᷣm quoſdã dicunt᷑ pꝛodigi⁊
leccatoꝛes a Seruilio balatrone ⁊c. Sed

znbi⸗
gobe
wont
ltro⸗
Helans
Halbus
wbar
da
lcl
Puiͤ
utat
vuller
Polontt
nulgo 1
hcbale
aturab
Paenne
Hyen
natde
belen

ſtol

uor⸗
mnoru
uekt
daabr
Vmnz
ubale
ianoenn
nengen
Plenf
4bzlne
ſfince
usana
ckni⸗
fmaſ
A
dain

effun
Pali⸗
ma

bacche
ponlti
n Were
1Ktbnt
ſungge
liifnegg
unloeait
Mmusaamis
g niche⸗
eöparn
dematre
duſepini⸗
oücd

aei
D ZB
1 Danui

nng nudli
Milet w
doisni
4.
3
Altine.
Kau
ſſtloc pon/
unlagi⸗

rbuülat.
tanmnch
3
lemmi
alunti

balent⸗ L

balos

yt dic̃t
en e
Gfn
ustſte
.
iupi
odig
G,

bm hac ſigniſicationẽ melius dicit᷑ bara/

tro baratronisa baratrum. apte bara

„. 7

ratro.i.ventri cõmittit.
HBalatus.us.ui.dẽ clamoꝛ ouiũ. H
Balbus vicit᷑ balbuciens wel titubãs.qui
vwerba non expꝛimit ſed frãgita balbãdo
victus. Sed bleſus dicit qui litteras im
perfecte ꝓfert.

tro.onis.i.leccatoꝛ dꝛ a baratꝑq; oĩa ba/

Halducta tęf.p.dẽ lac pꝛeſſi uz a ſero. ſallic

mutata, di balducta q̃ſi valde ducta/qꝛ
valde pꝛęſſa eſt ⁊ oucta.

Balea.lp.ifunda vel inſtrumentu;quod

vulgo vocat baleſtru. Inde balearius 7
hic baleatoꝛ.i.fũditoꝛ vel baliſtratoꝛ: di⸗
atur a balin.

Balearis.ↄ.t: hoc re.i.cũ balea iactabile.
Inuenit etiam baleanis p funda.⁊ deni „
uat᷑ tunc a noie inſulę. Galeros enim vel
balenica wl balearis inſula ẽ hiſpanię. Et

ſũt duęſciliq; aphꝛoſiades gẽmaſiades
maioꝛ ⁊ minoꝛ. Oñ vulgus eas maioꝛicã
⁊ minoꝛica vocat. In his inſulis pmu re/

perta eſt funda vnde balearis dicta ẽ fun

Da. ⁊ balearis dicta eſt talis inſula. Et in
vtraq; ſignificatiõe a balin.a quo balea.
⁊ a balea baleos vel balerica vel balear.
a quo etiam hic⁊ hęc balearis hoc re.no
men gentile ”M
HBalena.f.p.quidã magnus piſcis.⁊ dicit
a balin quod eſt fundere vel iacere. eo ꝙ
effundat vel iaciat aquam buc ⁊illucal/

„

tius cunctis beſtijs maris.

Haleſtri.ſtrin. . balin dẽ. Iñ baleſtro.

ſtras.ſtrare.i.cũ baleſtro aliquid pijcere
vel ꝑcutere.

Balin grece latie dĩ iacere ſiue emittere vł

effundere

Balinon grecl· balneũ latini dicũt. q: arie⸗

tatem ai tollita balin noys qð eſt mẽs
quia iacit anxietatẽ de mente. Hinc hoc
balneũ balnei a leuatione meroꝛis dicit
Inuenit etiã in fe. ge.balneg. an. Iñ bal⸗
neriũ.nij.⁊ balneatoꝛiũ.rij. amto pꝛo loco
in quo balneat.

Baliſta.f. p. genus eſt toꝛmentivel dicitur

omue illud quod aptũ eſt ad mittenduʒ
iacula ⁊ tela.⁊ dici᷑ a balin ⁊ baſta. Coꝛ⸗
quetur eni verbere neruoꝑ ⁊ iact haſtas
⁊ ſaxa. Del dicit a baleros inſula quadã
vbi vſus baliſtarũ pꝛimitus eſt iuentus.
Inde baliſtarius qui facit baliſtas vel q

Balliuus eſt officialis domini tẽpoꝛalis· vt

de ſen. exco. c. dilecto.: in cle.i. de pen.
HBalneolu.n.s i.paruũ balnee.
Balneũ. vide.s. balinon. M
lſſamus.F.S. dicit᷑ artos balſami · ſimilis

„

vitiin ſtipite · ſolijs ſimilis rutę. ſᷣ albio/
ribꝰ ſpq; manãtibo.ĩ q̃ quinq; cõſiderãt:
ſeiliq; ſolia/lignũcoꝛtex.fruct ⁊ ſi ucc. Dñ
Balſamũ.n.s.ẽ lignũ vel fructus l liqr
eius. Et nota qꝙ; multiplex vnguentü bal
ſamus affert. Pꝛimuz eſt pꝛędoſius alijs
quod ſpote manat de folijs.xillud voca⸗/
tur balſamu. Becundu eſt carpobalſamũ

vel xirobalſamũ. Tertiũ eſt opobalſamn

Muartu eſt ſoliobalſamũ⸗uintum eſt
calobalſamũ vel vilobalſamũ. Et pꝛobat᷑

ſican ſit coꝛruptũ balſamũ vel nõ. Si ſe/
ratur in manu contra ſolem/perurit carnẽ
ſi non eſt coꝛruptum. Inde balſamat. a.
i.i.balſamo iunctus:quod etiã poteſt eſſe

participin: Qam balſamo. as.i. balſamo H
iungere.qð cõponit᷑ cũ ina ſit imbalſamo

as.i. valde balſamo iungere.

Balteum eſt etheroclitũ in genere quia in

ſingulari eſt generis maſ.in plurali genen
maſ.vl neutria ſemꝑ ſecũdę decdlinatiõis
Et eſt baltens cingulu militare ſic dictus
quaſi pendẽsquia ex eo dependent ſigna
ad demonſtrandũ legionis militan ſuũmã
iſex miliuʒ ſexcentoꝝ. ex qᷓ numero ⁊ ipſi

conſiſtunt. Dñ ⁊ balteus dicitur non tm

quod angit.ſed etiam id a quo arma de/
pendent. DHñ JYob. iꝛ? Baltenʒ regu diſ⸗
ſoluit.⁊ pcingit fune renes eo ꝑ. Inde bal
teolus.i.paruus balteus balteatus.a,ũ.
i.balteo oꝛnatus. curoꝛa. Balte ẽ carnis
macies candoꝛq; pudicus. .
Paluſtriũ.n.s.eſt locus vbi ſt multa bal/
nea·quaſi luſtratus balneis

Halluta.f.pmę eſt publica vtilitas.vel eſt

vas luti. C. de metal.li. xi? bm vlccur.
HBamoth interptat᷑ euentus moꝛtis.
Hanũ ſᷣm vulgare gallicoꝑ lumbardoꝛũ
videtur eſſe edictum publicũ: iuxta iſtud
quod dicit Qay.c ꝙ clericis. de lo. cõpe.
pꝛꝑęco pariſienſis nüciat baãnũ noie epi
a rege. 8
HBannitoꝛiũ.n.s.eſt loc cauſaꝑalias pan⸗
Baptiſmus.m.s.interpꝛetatur tinctio.di/
ctusa baptes,. quod ẽflumẽ vel aq̃ ułetiã
ſacũ. Oñ h baptiſma baptiſmatidẽ. Et
differüt baptiſmꝰ. baptiſma.baptiſmũ.
; baptiſmũ.n. s.õm Iſidoꝝ valet tantũ
ſic vnctio/quia baptumũ gręcũ tractũ eſt
„OD%

in latinu. 1 dicit᷑ mẽtis purgatio ꝑ cõfel/
ſionẽ. Mnde in euangelio: Erat Joanes
in deſerto pꝛedicans baptiſmũ penitene.
Sed baptiſina.tis.ẽ aqua ſiue ſacamen.
tum ſub certa foꝛma verboꝝ peractu⸗ ꝑ qð
muũdatio aĩę ⁊ coꝛpoꝛis deſignat. Sʒ ba⸗
ptiſinus cõpꝛehedit iſta ouo tamẽ ſepe
vnũ p reliquo ſumit᷑. Dñ. Haptilſmnu/ p/
pꝛie ſit tibi mũdatio metis. Exterioꝛ quę
fit ꝑ aquã baptiſma vocat᷑. Haptiſmus
vox bec necit vtrũq; ſimul.
HBaptiſta.m.p.ꝛ qui bapuat..
SBaptiſterin.ſterij.n.t.i.ſtatio baptiſmat.
7 ꝛ a ſterion qð ẽ ſtatio ⁊ baptiſma. Et
ſumit tã p baptiſmate ; loco· quod ⁊
hoc baptiſatoꝛiũ dr.
PBar. lin gua ſyria filius interßtat.
HBarach interptat᷑ fulgurans
Barachias · interpᷣtat benedictus oñi· vel
benedictus oñs.
Baratro vide.s.balatro.

—

Harathꝛu. n. S. nomen ẽ nimie altitudinis ?

pfunditatis. oꝛ barathau quaſi voꝛatꝝ
i. voꝛago atra ex pfuditate· q; oia deuo/

rat. Et vꝛ barathꝛu quãdoq; infern quã-

doqꝙ; pfundiſſimus locus inferni in quo

nulla eſt redeptio/quandoq; foſſaqnq;
gurges vtiginoſus· quadoq; vent· quã/
docq; etiã pfudus puteus in quẽ execra/
toꝛes hcipitant. ·ñ. Mocetiã barathꝛũ
qm̃ deuoꝛat oĩia dcco.
PBarba.f.p. dicunt᷑ crines qui ceſe cũt circa
mentãa viroꝝ: di barba quaſi virana a
viro · quia viro: eſt non mulien. Et p/

pꝛie barba eſt hoĩuʒſed barbe alioꝑ ala/

lin. Jnde barbula. parua barba. Inde

—

etiã barbatus. a. u. i. habes barbã longaʒ
quod ⁊ ꝓ ſapiẽte oꝛ: Mam ⁊ olim phᷣi in
ſignuz ſapietię ſolebant paſcere barbas.
JIn barbatulus.a. u.i.parũ barb atus.

Harbanus.pe.pꝛo.i.patruus.

Harbara pꝛin nomẽ virginis. Eſt etiã q/

dDam modus ſyllogigandi in pma figura.
cõſtans ex tribo vlibo affirmatiuis ſic etiã
baroco ⁊ baraliptõ ſũt modi ſyllogicãdi.

Harbaria. f.p. dicta ẽ ꝗdã terra iuxta grę/

tiam ꝓpter excellentia cudelitatis.
HBarbaries.riei.regio barbaroꝝ.
Harbariſinus. m. s. vꝛ a barbarus et mos
quaſi cõſuetudo mos barbaroꝑ·ſ. alicz

vitiu quod cõſi iſtit in cõinctione lr̃arũ in
ſyllaba. vel ſyllaban in dictione· velĩ eag

accentibo·quo vitio maxime barbari ſo/

lent vti · ideo ab eon coſ. uetudine nomen

habuit. ul oꝛ a barba? rure⁊ moꝛe· quaſi
mos ? cõſuetudo barbę rudis durioꝛis ⁊

ruris:qꝛ eni ruricolę vtpute inculti⁊ duri

rudes ⁊ incultas ſolent babere barbasiõ
ad epꝰ moꝛis ſiłitudinẽ · barbariſmꝰ dicit
vitiũ in dictionẽ quę nõ ẽ culta ſua pꝛo/
pꝛietate. Itẽ barbanſmus ſi eſt in coi ſer⸗
mone ſiue ratione vitiũ eſt euitandus.
Si aũt in poemate fiat vel in aliqͥ ꝓſaico
oictamine aliqᷓ rénabili de cauſa· figura
erit dicet methaplaſmus.
Harbarolexis ẽ alien? linguę coꝛruptio. 7
dra barbarus ⁊ lexis quod eſt ſermo. Et
differt a barbariſmo/q; barbariſmus eſt
coꝛuptio ꝓpꝛę linguę vt ſi gręc' coꝛrum/
pat lingua gr cã latin⸗ latinã. Harbaro⸗
lexis vo eſt coꝛruptio alienęlingue · vt ſi i.
grecus coꝛruperet latina linguã c.
Barbaroſtomus. m.s. dꝛ qui verba plena
barbariſmis pfert. =ðèUW
HBarbarus.a.u.i.udelis:incultus auſter
ſtolidus. Mñ olim gentes oẽs victę ſunt
barbarę ſter gręcos⁊ latinos. Iñ barba

„

ricus. a. i. 1 barbaratinus. a.u. in eodẽ ſen-

ſu. Hapias vo vicit Harbarus incultus

vulgaris impenitus extraneus.
Barbitiſta. .p.qui vel ꝗ cantat cũ barbi/
to. dꝛ a barbitus.

Barbitondiu.n.S.i.to nſura barb Pj·vel loo

vbitondet᷑a oĩ a barba tondeo.

Sarbitonſoꝛ.m.t.dẽ qͥ barbã tõdet ut bar

barius a barba tonſoꝛ.
Harbitus.n. S. q ⁊ hoc barbitũ inuenikt · eſt
quoddã inſtrumetũ muſt icũ · q̃ſi barritus
q; de oſſibo barroꝝ fit.
PBarca.fp. di parua nauis merces ad litus

poꝛtãs. Inde barcula ⁊ barcella.i. parua

barca. Inde barcarius. vicitur qui facit
barcss.
Bardus. m. s. dĩ ſtultushebes · inept· tar/
dusqui ⁊ alio noĩe dꝛ blennus. Bardus
etiã ſumit pꝛo cantoꝛe laudis vel populo
Vñ Aucan. Plurima ſecuri fudiſtis car-
mina bardi. Iñ dicti ſunt longobardi ul
per ſyncopam lombardi quaſi longibar/
di· vel a longis barbis quas ſolebat nu-
trire? non tondere. Inde lombardia vel
longobardia puintia quã poſſederunta
cuius noĩe modo ſumit gẽtile lõgobardꝰ
a.ñ. vel lombardus.a. =ò
Harginus. a. u⸗ hic⁊ hęc barginis hoc · ne
i alienigena.i. peregrinus? barbarus. l
gẽs vel genitus. Wel bargines dicũt᷑ foꝛ/
tes in bello .a baro et ago· vel genitus . qn

lla

Apoan
ſſargen
bungee
huulp⸗
ppfan
Acentun
s
Hanon⸗
ingnl
collbet
Nnnull
nui
bunpres
ſbionon
Punabe.
ſchcac
lupan
taturf
Paroo
guns
bang
Niudn
lit
Jeuisl
utrobl
Uroczn
Parunalk
Haonit
ſahban

Bantbe

Gefuin
iow
hends
bnen
Pamge
Pan
Aust
Menn
Puntbin
Punae
Koöfus

Pſleos

guoy
lug,, 1
nentun
baſlla
Tſer

iig
tnia

oquc
mnong
rdun
idagio
pdiat
iu Po/
maoiſer,
ums,
igſin
rhn

ſuptio,
emnoE
ſnus eſt
mnum⸗
urdaro⸗
R
vuA.
npeen

nsuſen
nicrlin
Fbatbe
nehdeſen⸗

1 wals
6 .
taübavbi⸗

deAbe
deo.
Cer uber

menteſt
bamncus⸗

turpem
iurquih

ptit/
ihe dus
Appio
Aisar/
obeniul
longbar⸗
l,
bonon
ſdomt4

lintnh⸗

in wene
dens
miüt fo
mims9

rex ſerpentũ.

ad modũ baronũ ſeagũt ulſũt ſoꝛtes q̃ſi

elſſent geniti a baronibo.

Bari gręce.latine vꝛ graue vel foꝛte.
Baria.f.p.i.grauis linea a ſumo ſiniſtrede/
poſitę in dexterã eſt vna de decẽ figuris
accentuũquęꝓ verboꝝ viſtinctionibo a

.

greęcis aponunt.

Hariona ſili colube interpꝛetata barqð
lingua ſyra filius.⁊ iona lingua hebꝛaica

colu ba interpꝛetat᷑. Oł debet dici bario/
an na.i.ſilius Joannis·a bar.i.filius.⁊ io/
anna.i. Joannis. —R r
Bariptes dꝛ gẽma nigra cũ ſanguineis ⁊
albis notis.
Barnabas leuites · cypꝛius genere · vn de
ſeptuagintaduobo oñi oiſcpulis:Pau/

li apui in pdicatione ſocius fuit.⁊ intersò/

tatur filius ꝓphetę· vel filius cõſolatiõis.
Baro.onis.m.t.i.nobilis dñs vel foꝛij vel
grauis in moꝛibus. wl.ein freiher.⁊ dꝛ a
barrus:qꝛ ſicut elephas cętera aĩalia ma/
gnitudine ſuꝑat ·ita baro alios hoies pꝛę
cellit. vel quod melius eſt · dicit᷑ a bari · qꝛ
grauis⁊ foꝛtis homo dicit baro.Et deno

tat nobilitatẽ⁊ foꝛtitudinẽquãdoq; foꝛ/

titudinẽ ſolã. Oñ Greciſta. Eſt bari foꝛi
baroq; monſtrat idem.
Barunculus.i.paruns baro. .
Haroniſſa.f.p.mulier baronis:vel virago
ſcilʒ baronis habens aiuʒ.

Barrabas interpᷣtat filius mgri eoꝑ:a bar

qð ẽ filius.⁊ rabi qð eſt mgr.⁊ ab is pꝛo⸗
noie · vel a grco ei ꝓpollenitt.
Harndus.i.ſuperbus.⁊ di a barrus.
Harritus.us.ui.pe.pꝛo.vox elephantis.
HBarrus.m.si.elephas.: icit᷑ a bari quod
eſt graue vel foꝛte· q; grauis eſt ⁊ foꝛtis.
PBarſabas interpᷣtat᷑ filius quietis.

BGartholomeus interptat filius ſuſpẽdẽtis

aquas.i.dei·qͥ mẽtes doctoꝝ ſurſũ eleuat.

Ziꝛinferius aquas viſtillat.

Haruth interpᷣtat fulgurans
Baſan. eſt.n.lra finalis: interpᷣtat᷑ ſiccita
vel cõfuſio.
Baſileos a baſis⁊ leos quod eſt copulus
quod verſum eſt in latinũ.⁊ didtur baſi/
leus.i.rex vel imꝑatoꝛ: quia eſt ſuſtenta⸗
mentum populi. Inde baſiliea.i. eccleſia
⁊ baſilla ⁊ baſilliſſa.i.regina.⁊ baliliſcus
Haſilea.f.p.eſt qꝗdã ciuitas cis rhenn.
Baſilica.pe.coꝛ.dꝛ domus regia·ſcilʒ pala/
tiũ regis vel imperatoꝛis. Sed modo per
traſlationẽ dꝛ baſilica ecdleſia · qꝛ ẽ pala/

tium ſũmi regis.

Baſilicanus.a.i.i.palatinus vel etiã eccle⸗

. .

ſiaſtias.
Baſilidiani hęretici a Gaſilide appellatiꝛq

inter reliquas blaſphemias chꝛiſtuũ paſſũ

negant.
Baſiliſca.ſ.p.eſt herba que⁊ gẽtiana dicit᷑.

„

bus vtentibo ea.

cuius radix vat foꝛtitudine ⁊ ſanitatẽ oi

Baſiliſcus gręce latine interpᷣtat᷑ regulus.

eo ꝙ rex ſerpentũ ſit adeo vt eũ videntes

fugiãt.quia olfactu ſuo eos necat: Nam

⁊ ſi hoĩeʒ aſpiciatinterimit. Siquidẽ eiꝰ
aſpectu nulla auis volãs illęſa tranſit.ſed
q;uis ꝓcul ſit ab eius oꝛe ↄbuſta deuoꝛat᷑:
a muſtellis tamen vincitquas illis hoĩes
inferũt cauernis quibo deliteſcũtitaq; ea
muſtella viſa fugit quẽ illa pſequit᷑ ⁊ oc
cidit:Mihil enĩ pares ipſe creatoꝛ rerum

ſine remedio cõſtituit. Eſt at longitudi/
ne ſemipedalisalbis maculis lineatus. ?

ĩ ęthiopia iuenit᷑.Et dꝛ naſci ex ouis gal⸗
loꝝ: Naã vꝛ ꝙ gallus nouẽ ãnoꝝ generat

Oouũex quo ouo naſar᷑ baſiliſcus.
Baſis...t.dicit᷑ fultura quę ſupponit colũnę

Etiã ẽ nomẽ foꝛtiſſimę petręlingua ſyro/
rum. Eſt etiã extremitas plãte m HMug.
Papias vyo dicit:Haſis ſeſſio colũnarũ
cõſirmatio fundamenti.nomen petrę ou/

Haſium. n. .i. oſculuʒ. ⁊ differt ab oſculo

ſuauio. VHñ. Baſia ↄiugibo ſ oſcula dant
amicis. Suauia laiciuis miſcentur grata
puelis. MM
PBaſſan.interpᷣtat᷑ pingucdo.
Baſſaris.is.ſ.t.a baſſa oꝛ quod eſt ouis
pinguis.Et ſunt baſſarides vaccęmulſa/
rię ⁊ vberes.Baſſarides etiã ſũt ſacerdo/
tiſſe bacchi a baccho victe.

Haſſus.a.ũ.i.nõ altus:qꝛ pinguedo nõ ſi/

nit multũ in altũ creſcere. Iñ baſſa. ſe. .p.
dꝛ ouis pinguis. H́HðUMUMM

4„

Baſtangarij ᷣm quoſdã dicunt᷑ quaſi be D

ſtię angarię eo ꝙ ruſticos angariabant.i.
angebat ad quintã beſtiã pꝛęſtãdã nt.C.
de muri.l.quod ad pꝛęſens.lixi? Et ſcom

Accur. Baſtanganij ſunt de domo pꝛin/
cipis · q̃ſi beſtigarij pᷣmo modovłquaſi
feſtatoꝛes animaliũ ſecundo modo·alias

beſtatoꝛes.
Baſterna.f.p.eſt theca manualis.vel vehi/
culũ itiuer q̃i veſterna.q; mollibo veſtibꝰ
ſternitur ⁊ a duobus aĩalibus trahit᷑ vbi
nobiles feminę deferunt
52

Batha bathe ſiue beth apud bebꝛeos di

mola olearia.
Hatera.ręf.p.genus paterea batus.
Hath hebꝛaice linũ vꝛ latine.
Bathin vicunt᷑ veſtes lineę ſcilʒ bꝛacheli⸗
neę vſq; ad genua ꝑtingẽtes qbo verẽda
ſacerdotis velabanrt.

HGHatillũ per geminũ. li thuribulũ· pala·in/

ſtrumentũ quo colligunt᷑ carbones.⁊ coꝛ/

nipit pꝛimã. Oñ Hꝛatius. Oꝛetextã ⁊ la ⸗/

tum dauũ pꝛunęq batillũ. Inuenit etisʒ
hicbatillus diminutiuũ a bauus.

Hatus.ti.m.s.quędã mẽſura capiẽs quin-
quagita ſextariosquę mẽſura mole vna

vice ſuperducit· vel m Mieronymũ: Ba
tus qui hebꝛaice d beth eadẽ meſura eſt

quę ephiiſcilʒ trim modioꝛũ.⁊ deputat

tm̃ liquidis ꝓpꝛielic in alijs rebo tat mẽ/

ſura habeat. Exech. 45: oꝛz. Ephi batus

equalia ⁊ vnuis mẽſurę erũt.

B ante Duel GE

SGdelliũ.lij.ẽ artoꝛ aromatica.⁊ etiã p gu/

mi accipit᷑ Itẽ ßm Pliniũ: Bdelliũ arbo:

ẽ aromatica magnitudine oleaginacu

lachꝛyma lucida guſtu amara/boni odo/⸗

ris ̊ odoꝛatioꝛ infuſiõe boni vini. Bdel/
liũ etiã eſt genus lapieeis..
Beatitas.tatis ft..beatitudo. Vñ ARug

in xs de ciui. dei. Alternãte ſepe beatitate

vmiſeris.
Beatulus.a.i.i.aliquãtulũ beaatus.
Beatus.i.felix·vel cui oĩa ſuppetũt advotũ

ille ſcilʒ bnerve vulte nõ ea quęnon

vult. nihil mali vult.

Beemoth hebꝛaice · latine aĩal ſonatbeſtia
ignota eſt. Ideo aũt beemoth.iaial· dia/
bolꝰ oicitq; de excelſis ad terrena cades:
ꝓpꝛio merito aial bꝛutũ eſt fact. Ipſe eſt
leiuathã.i.ſerpẽs de aqͥsqui in hui ſęculi

mar:i volubili verſat aſtui.
HBeel vꝛ moꝛsa fuit idolũ aſſyrioꝑꝝ· vide.j.
in belus.

Beghardus beguina vel breſhryi
t dicit Jo.

ri mulieres tertij oꝛdinis.

an. ꝙ beguinaru genus pnitioſum eſt nec

defacili alios q; religioſos admittunt.a

quibo oibo modis eſt cauendũx viij.q.ij.

HBele. oꝛ mens.
Belgis ciuitas gallięa qua belgica puĩtia
dĩ ſcilʒ lothoringia.
Belial vide.j.in belus.

Bellarii/n.s. oz oẽ genus abi ſecũdę mẽſę

ſicut ſunt poma ? nucesquęextremi ap/
ponunt᷑. ꝛims quidẽ meſa eſt carnii· le/

cunda fructuuſed carnes pꝛeualẽt fructi /
bus · ideo q; bellani ſumi a diminutiõe

vt notet᷑ diminntio bonitatis. Oñ Ma⸗/

crobius de ſaturnalibo. vdhuc dicẽt eſu-

rio· ſecũdę menſeę allata ſuũt bellaria.
Belliger.a.ũ.pe.coꝛ.dꝛ qui gerit bellũ.
Bellipotens. ..t. dicit᷑ deus vel dea belli.
bellipotẽs. o.t. accipit᷑ ꝓ potenti vel foꝛti
in bello.
Bellona.f.p.dea belli ·a bellũ dꝛ.
Bellulü.n. S.i.paruũ bellũ.

Bellum. n. t. vicit᷑ a bonũper antifraſim· qꝛ

mime bonũ. Inde bellicus.a.ũ.⁊ bellati⸗

cus.a. ũhic ⁊ hęc ⁊ hoc bellax bellacis in
eodem ſenſu. Et viffert bellu a pugna et

pꝛelio: Mã pugna eſt quefit cʒ pugnis.
pꝛęliũ pꝛimus cõflictus:bellũ totus cõfli/
ctus. Atẽ bellũ dicit vniuerſũ ⁊ punicuʒ.

quaſi totũ tẽpũs guerrę dicit᷑ bellũ· huiꝰ

partes ſunt pugnę vt canẽſis cremenſis.
Itẽ in vna pugna ſunt mita pꝛęlia:aliud

in coꝛnibo· aliud in medioaliud in extre/

ma acie gerit᷑. Bellũ igit totü eſt· pugna
vnius viei · pꝛeęlii pars pugnęẽ. Et ſunt
plura noĩa idem ſignificãta Hñ. Coflic⸗

tus · bellũ · cõgreſſus · ala · ouellu. Obſidiiin
mars atq; rebellio pꝛęliuʒ pugna. Hunt

acies guerra pꝛędictis aſſociãda. Et ſunt

uiq; noĩa quę dicunt᷑ ꝑ autifraſim. DPn.
ſta per antifraſim vicunt᷑ noĩa quinq;.
Aucus ⁊ officiũ bellũ libitinaq; mũdus.
Bellũ iuſtũ eſt illud quod fit pꝛęcepto pn/

repelledã. Sunt autẽ ſeptẽ genera bello⸗
rum. ꝛimũ eſt bellũ romanoꝝ cõtra in/

fideles.de hęre.excoĩcamus.ij. Et vicitur
romanũ/quia romana eccdeſia eſt cput

fidei.xxiiij.q.i.bęc eſt fides. Secũduʒ eſt
iudicialequod ſit autoꝛitate iudicis ha/

bentis merũ imperiũ · de ſen. exco.c. vilec·
to.li.vj.ff. de rei ven.l.qui reſtituere. Cer⸗/

tiũ eſt pꝛeſumptuoſũ:quod facũt inobe/

ꝓiẽtes iudici· de pe.dil.vi:ad finẽ.Quar⸗
tum eſt licitũ ·quod fit autoꝛitate iunquo
exco.ſi ꝓo. C.vñ vi.l.i. Quitũ temerariũ
z illos q ſe iuſte defendũt. Sextũ volũ⸗

tariũ · quo moderni pncipes vtunt᷑.c.no⸗

li. xxiiij.q.i. Septimũ eſt iuſtum ⁊ neceſ-
ſarium.quod fit ſe ⁊ ſua defendendo.Et

in iuſto bello moꝛientes ſalui fiunt · cęter

paribo xxxiij.q.v.oĩiuʒ reꝑ rex homicidiũ

cipis de rebus repetẽdis: vel ꝓpter uuriazʒ

pyepi
2
lv.
ce
muma
e⸗
nnten
betur⸗
Hehal
nane
felucent
aue
dallust
boh
2n
aphe
beeſo

Belul
Nlun
elban
Pabese
helel.
oxr
znnafne
or
ful
ſnor
rccub⸗
1de
olun
Wlntn
oc
Ei
llap
g
ſeſchl
bull li⸗
pupoe
Mlübe
nbbe
ugt
Au
bonore⸗
dmneme
lſti

Mant

femt ip/
mni,,
Etfuan,
mmutöe
duce⸗
W.
beli⸗
abe

nin⸗
bcan,
nasi
pagae
Gpuges⸗
lotuscſt
epunim
Nellibur
rmenis
gugliud
Unepre⸗
ſt pugne
/Et int
Cöſti⸗
Pbſciün
a Bn
. Erlut

lin D..

gun.
nücus.
Poßnn
Wrim
ſendelo⸗
zoͤnn
Ctou
lapunt
lichzeſt
lias ba⸗
4. dileo⸗
ge Cer⸗
itnobe⸗
iGur⸗
teinno
oindn.
tnon
mi wl⸗
tono⸗

mecel

no⸗Et
t agen
hniagi

1.ea.q.viij oĩtimoꝛe. Sed qui ſine iuſſu
Ppncipis bellũ oucit tenet.l. Julia maieſ.
ff. ad.l.iul.maieſ.l.iij. ⁊ in Tut. de armis.

coll.vi. Et in Nut.. de man. pꝛinci. colliij.

Neceſſitate tamẽ iminente ſufficit licen/
namagfiofficon m Hoſti. C. de fab.l.
fi. li. xi?
Bellus.a.i.i.pulcer.vel aliquatulũ bonus.
Inde bellulus.i.aliquãtulũ bellꝰ. Inue/
nit᷑ etiã hic belus.lip quodã idolo/vt ha
betur in Daniele ·ſᷣ tuc ſcribit᷑ ꝑ vnũ.l.
Beloculus.m.s.eſt gẽma albicãs:⁊ pupil/
lam cingit nigraʒ in medio/aureo fulgo/

re lucentẽ.⁊ ꝓpt᷑ ſpeciẽaſſyrioꝛũ regi belo

Dicata eſt. Onde⁊ vicit᷑ beloculus quaſi
oculus beli. H

Beelphoegoꝛ ſeibit᷑ꝑ oe Papia. Nũeri

252 inuenit᷑ beelphegoꝛ.⁊ cõponit᷑ cuʒ bel

⁊phęgoꝛ.⁊ poteſt dici beelphoegoꝛ vel

beelphego.
Belua.f.p.di imanis beſtia maris. Inde
beluinus.a.ũ. belutus.a.i.i.turpis⁊ bel/⸗
ue.i. beſtię ſimilis ·

Belues.ei.f. ge. vꝛ ggeſtas ꝗ ſolet ptingere

per vaſtationẽ beluę.

Belus.li.m.s.fuit pat Nini.pꝛimrex aſſy⸗

rioꝝ. cępit poſtea haberi pdeo coli ibi
in africa.⁊ factũ eſt ei idolũ ĩ babylonia

quod vocatũ eſt bel/qð interpᷣtat᷑ vtus.
Oñæ lingua punica baal dꝛ de · H̊ apuiicd

aſſyrios bel:quod eſt deus vel vir:a quo
Lebub.i.muſca · victu ẽ idolũ belcebub

i.de vel vir muſcaꝝ p imũdicia ⁊ ſoꝛdibꝰ

idolatrię, ſanguinis ibi imolatiad quẽ
multitudo muſcaꝝ cõueniebat · vel ꝓ im/
mũdicia belial.i.diaboli qui ibi colebat᷑.

Et idẽ idolũ dictũ ẽ acharon ⁊ belial.⁊ a

bel ⁊ phęgoꝛ qͥ fuit quidaʒ mons ðꝛ bel⸗
phęgoꝛ:qð interpᷣtat᷑ ſimulacru ignoꝛan/
tig. Idolũ enim fuit moab cognomento

baal.ſuꝑ montẽ phęgoꝛ.quẽ latini pꝛia,/

pum vocãt ·ſcilʒ deũ oꝛtoꝝ.Sic igit᷑ baal
belial · beelebub · beelphegoꝛ · belbꝛith·
berith · belbꝛis idẽ ſut · ſalʒ viabolꝰ vt diẽ
Hug. SGeda autẽ vicit:Qinus conditoꝛ
Niniue Helo pꝛi ſuo ſtatuãeiq; dinos
honoꝛes cõſtituit · cuiꝰ ſimilacri conſuetu/

dinem chaldei ſuſcipiẽtesbel vocabant:

palęſtini baal:moabitę beelphęgoꝛ Ju⸗
dei autẽ vnius dei cultoꝛes. ꝓpter deriſio/
nem gentiũ · beelcebub appellabãt aſſerẽ⸗
tes in hoc ſimulacro pꝛincipeʒ demonioꝝ

habitare. Et nota ꝙ dicit᷑ belphegoꝛ vel

beephegoꝛ vt videt᷑ dicẽ MHug. Vel bel⸗

phęgoꝛ vel beelpheęgoꝛ ꝑ oe· vt diẽ Pa⸗/
pias. Similit belgebub vel beelcebub.
v:b· eſt finalis littera.—
Ben tebaaicei flius ñ Joſue bennun. i.
Joſue filius nun.
HBenefactoꝛius.m.s.ꝛ ille qͥ p munere ſibi
umpenſo benefacit in beneſicijs.
HBeneſicus.a.ũ.pe.coꝛ.i.benefactoꝛ.largus.
elemoſynę deditus.
Beneficiũ ſumit᷑ latiſſime p oĩ liberalitate
Minus latep liberalitate pꝛicipis. Et ſic
ſumptuʒ ſgnificat large ⁊ ſtricte. Large
vt cõtineat beneficiũ ſtricte ſumptũ.⁊ cũ
hboc reſcriptũ ⁊ pꝛiuilegiu. Stricte vꝛ be/
neficiũ pꝛicipis cõceſſio.facta a pꝛiciꝑe de
gliqua re vel iure qꝗð eſt pnapibo cõcedẽ-/

Dis. Et ꝑ hoc differt a reſcipto vl pꝛiui⸗

„

legio. .
Beneficiũ iuris ẽ illud qd concedit᷑ vel in-
dDulgetur a iure. Et hoꝛu beneſicioꝝ iuris

quędã ſũt oꝛdinaria/ſic ea quęa iure oibꝰ

cõcedunt᷑quędaʒ extraoꝛdinaria·ſicut ea
quę ex ſpꝑeciali puilegio quibuſdã ſpecia/
luter indulgent᷑ſicut beneficiũ reſtitutio-/
nis ĩ itegrueccleſię vel mioꝛi vigintiqᷣnq;
annoꝝ coceſum.
Beneficiũ nouę cõſtitutionis de vuobus
reis ſtipuladi vel ꝓmittẽdi eſt ꝑ qð ſub/
uenit ouobo reis debedi vel ꝓmittẽdi:vt
P ipſũu poſtulare poſſint ſe nõ ĩ ſolidũ ſ p
parte poſſe cõueniri · niſi ſe obligauerit ⁊
huic bñſicio renũciet᷑.⁊ hoc adiecta noua
cõſtitutione in actione de duobo reis ꝓ/

mittendi vel ſtipulandi.

Beneficiũ eccleſiaſticn oat᷑ ratione officij.

Et ergo nõ dat᷑ excoĩcato ·q; nõ põt offi⸗
ciare· nec fructus ꝑcipit ᷣm Goff. de de.
excõ. miſ.S.ſi tñ quęris.
Benelinguatus.a.ũ.i.eloquẽsfacidqus
Beniamin interpᷣtat᷑ filius dexteręquę eſt
virtuttiis.
Benignus.a.ũ.i.bonus vel mitis.et dꝛ q̃ſi
bene dignus · vel vꝛ qui ſpõte eſt diſpoſi⸗
tus vel expoſit ad benefſaciẽdũẽ blan/
Dus ⁊ dulcis in alloquio⸗ ſic vꝛ benignꝰ
quaſi bene ignitus igne.i.amoꝛe⁊ ardoꝛe.
Inde benignitas.⁊ eſt virtus ſponte ad
benefaciẽdũ expoſitalenis blãda.vulcis
alloquio.⁊ ſua cũctos iuitans dulcedine.
Beniuolus.a.ũ.dꝛ a bene⁊ volo. Iñ beni/
uolens ⁊ beniuolẽti.
Bennun.i.filius nun:·nomen ẽ Joſue.a ben
i. filius.⁊ nun ꝓpꝛin nomẽ patris Joſue.
Bepho gręce·latine puer vel inuenis dẽ.
95

Bephotrophiũ. n. s. vꝛ locus venerabilis

vbi pueri ⁊ infantes alunt.Inde h̊ ⁊ hęc
bephotrophita · tyqͥ vel quę cuſtodit be⸗
ppotrophiul.
Berbex berbedqm.t.⁊ hic berbic.ci.ẽ aries
caſtratus.⁊ hęc berbica.i.ouis.⁊ dꝛ a ver/
uex mutata v in b.

* —

BGerillus ꝑ geminũ.l.ẽ gẽma in India·ha/
bens nome ſuę gentis ſᷣm Hug.ſm alios

vo · berillꝰeſt lapis hcioſus viridis apud
indos candidus.
Berith interpᷣtat cõuiratio. e

Herſabee eſt ꝓpꝛiũ nome mulieris: inter/

pꝛetat᷑ filia iuramẽti·vel vicit domus vel

puteus ſacietatis:ifuit mater Salomo/

nis.⁊ vxoꝛ Vrię.

Bes.i.octo vncię.⁊ beſſus quidã bop ulus
Beleleel iterptat᷑ verbũ dei.⁊ fuit polymi/

tarius. vt oꝛ in libꝛo Eco.
Beſtia ⁊ fera differũt/qꝛ oĩs beſtia eſt fera

⁊nõ ecõuerſo.Beſtię eni ſũt quę moꝛſibꝰ

vel vnguibus ſeuiũt exceptis ſerpentibo:

vt pardi leones ſimiles a vaſtãdo oic/

tęquaſi vaſtię vel avi qua ſeuiũt· q̃ſi vi/
ſtię. Ferę aute ſunt ille quę ⁊ ſi nõ ſeuiant
moꝛſibo vel vnguibo · tamen ſilueſtres ſũt
ſic dictę· q; naturali vtant᷑ libertate.⁊ de/
ſiderio ſuo ferunt. Quãdoq; oĩs fera dẽ

beſtia. Quãdoq; etiã beſtia nõ dꝛ niſi

manſiõe hoiuʒ vtit ? tũc vꝛ a beth·quod
eſt dom.⁊ ſto ſtas. Inde beſtiola.i.par
ua beſtia. Inde beſtiarius.a.i.i.crudelis

⁊ viuẽs ad modũ beſtiaꝑ.Et hic beſtianꝰ
7 vꝛ qui ſeruat beſtias vel venat eas. Et

hoc beſtiariu⸗ eſt liber de beſtijs loquẽs

vel locus vbi beſtię moꝛãt᷑. Inde beſtiat᷑ V

ↄ.t hocle.i.faciẽs ad modũ beſtiaꝑ. Iñ

beſtialitas.i.crudelitas. Inde etiã beſtꝰ

a.i.i.crudelis inſtar beſti.
Beth apud hebꝛęos vꝛ mola olearia vel

etiã betha beth eſt ſecũda littera eoꝛu;ʒ.
Et a beth vicũt greci bethã ſecidã lram.

Et a betha vicimus nos B. Bic ergo be⸗
tha apud hebꝛeos eſt mola olearia apud
gręcos ſecida littera tũcẽ neutri genen
indeclina. Et inde apud nos betha. f. p.
eſt genus oleris · ſcilʒ ſecũdus caulis·qui
poſt abſcſionẽ naſat᷑ ĩ maguderi. Iñ be/

thaceꝰ.a.ũ.diminutiuũ.i.ad bethã ꝑtines
vel de betha exiſtẽs · vt cibo betbace i. de
bethis exiſteẽs. Itẽ beth interptat domꝰ*·

Hethania interptat᷑ domus obediẽs.
Hethel ẽ vrbs ſamarieꝗ p̃ᷣ dicta ẽ luęa. ſed

oſtq; doꝛmiẽs ibi Jacob vidit ſcalã in /⸗

Hia gręce· violentia latine.

nitentẽ cęlo.⁊ dixit: Here hic domus dei
eſt ⁊ poꝛta cali. Ex hac cauſa locus ille vi/
ctus eſt bethel. i. domus dei a beth quod ẽ
domus ⁊ el deꝰ. Sʒ quãdo ibia Hiero/
boam vituli aurei fabꝛicati ſunt · dicta eſt

betbauẽ./l. domus idoli.
Bethfage domus muſcę vel maxillaꝑ ĩter /
pꝛetat.vel domus vallis.

Bechleem cinitas in iudęa quę pꝛimũ di/
cta eſt ephꝛataſed quãdo gacob ibi pa/

uit pecoꝛa ſuaeidem loco bethleẽ quodã

vaticinio futuri ĩpoſuitqð domus panis
interptat ꝓpter ulũ pane qui de calo de⸗/
ſcenditquę⁊ victa eſt cuitas Dauid. Iñ
bethleemita.ↄ.p.nome patriũ. Inde pic
bethleemites.tis.2. Reg.2ꝛi? Polymita/
rius bethleemites.
Bethſaida.ſ.p.hebꝛaice· latine domꝰ pecu/
ou. Eade ꝓbatica piſcina vꝛ Joãnis.?

Bethſura.ſ.p.quida locus eſt · ve qͥ habet᷑

in libꝛis Machab.
Bechis · fluui hiſpanię · eo ꝙ humilis de⸗
currat. Inde bethica.i.hiſpania a bethic

i. de hiſpania ꝓpuintia exitens.

Bethonica.ſ.p.quędam herba.

B ante

SGiangulusa.ũ.i.habes duos ãgulos. Iñ

biangulat.a. uü. ⁊ põt poni ſubſtãtiue · hic

biangulus⸗ p tali figura.

Biarcha vel biarchas vꝛ pꝛiceps quadra/
ginta militũ·a bis viginti.⁊ archos pꝛin/
ceps. vt colligit᷑ de offi.quęſto.vbi appa/
ret ꝙ biarcha eſt minoꝛ dignitate cẽtra/
cha · cui eſt poteſtas cẽtenarij · qꝛ dux cẽtũ

militů · Del ẽ nomẽ phᷣi qui foꝛte habnit
aureã cathedrã:vel q; ocebat ſciẽtiã que

pcioſioꝛ eſt auo.
Hibax. o. t.vꝛ qͥ multũ bibit.

Biblio. onis.m.s.i.muſciones ſuꝑnatãtes
in vino. Et bibliones oicũt᷑ vermes qͥ ge⸗

nerant᷑ ex coꝛruptione vini.

BGibix. .t.i.pugna · a bis dictaq; ſemꝑ int

vuas partes fit.
Bibleus. a. i:z biblius.a.ũ.ambo poſſeſſiua
⁊ ſignt aliqͥd factũ ex iunco vel biblo. Bi/
blei ⁊ biblij dicunt᷑ inſtabiles.⁊ etiã qͥ re/
parat libꝛos. Del bibilij vicunt᷑ libꝛi ſcri/
pti ci iico.⁊ dꝛ a biblo inſula phenicis · in

qWua inuenit᷑ papyrꝰ mirę magnitudinis

q biblus oꝛ. Del dicũt᷑ latomi penitiſſimi
qꝗ poliũt lapides.⁊ faciut imagines. Bel
dicunt᷑ inbabitatoꝛes i biblos ciuitate.

Hde

hiceps/
Nns
apitun
Wap
Pons

Hicon
r
Biut⸗
via
itg
ubte
tz9
Nipe
nſae
ires⸗
nsl
gtant
Gtign
ſens⸗
mita:
fabiſ
tis
ſten
dheg

Mhg e
blle diͤ
guoge
Deer,
ceſt

Dumni,
ibipe,
Equogi
1panis
o xe⸗
id i
ndedic
Nnin⸗

wd wan
Pinsg
vbih

nilgc/
betbis

us
inueh

utt,
vopun⸗
biaſo⸗

nen,
en⸗

ini

BGiblia. p. eſt quidã liber diuerſoꝝ ãnomũ

geſta cõtinẽs. Cõtinet eni in ſe vet ⁊ no/
uuũ teſtamentũ: dicit᷑ a biblus:quia ãtiqͥ
libꝛos biblis ſcipſerũt. vel oꝛ a bibv.is,
quia bibit.i.claudit in ſe vetus? nouũ te/

ſtamenta.

Bibliopola..p.pe.coꝛ.i.veæditoꝛ ⁊ oꝛnatoꝛ
libꝛoꝝq; polit ⁊ punicat vt chariꝰ vedat
Et idẽ dꝛ bibliatoꝛ.oꝛis.
Bibliotheca.f.p.eſt armariũ ſeu locus vbi

conunt libꝛi: vꝛ a biblus qð eſt liber et
theca qð eſt rexoſitoꝛiũq̃ſi libꝛoꝝ repoſi -

tio vel recõditio. DHñ ꝑ ſunilitudinẽ qdã
liber ĩ ecdia dꝛ bibliotheca:quia ibi multi

libꝛi theologię cõtinent᷑. In bibliotheca⸗

rius.i.cuſtos libꝛoꝝ ſiue repoſitoꝛ.

Biblis.f.p.eſt dea.vel hũoꝛ afficiẽs coꝛpꝰ.

Giblus.m.s.i.iũcus.⁊ d a biboqꝛ aquarũ
eſt bibulus.⁊ aliqñ vꝛ p libꝛo/quia antiqͥ
de iũcis ſolebant contexere ꝑgamenũ.⁊
ibi ſebere anteqꝙ; eſſet vſus charte.
ibo. onis. 9.t. d qui multũ bibit.

7

bibat.

Bibulus.a. i. pe. coꝛ.q multũ bibit · vel qui

multũ attrahit humoꝛẽ: vt area.
Bicellü.n.s.quod ⁊ bicliniũ oieſt domus
ſub ſe hñs duas cellas/ſic domꝰ mercato/
rum in vrbe.⁊ di a bis cella.

Biceps.m.t.dꝛ gladiꝰ ex vtraq; parte ſen
dens· vel vꝛ ꝗͥ habet ouas ades vel duo

capita · vel etiã dꝛ Janus.i.deus anni ·q̃ſi
duo capita habens.
Hicoꝛnis.ↄ.ta ᷣ ne.i.hñs duo coꝛnua.
HBicoloꝛ:quaſi duoꝝ cDolâlo.
Bicoꝛpoꝛquaſi duoꝝ coꝛpoꝝ· vel hñs duo
coꝛpoꝛa. D
Bicubituseſt mẽſura bis cõtinens cubitũ.
ponit᷑ etia ꝓ cubito·ſm aliquos
Hidens.m,t.vr inſtrumẽtũ quoddã ruſti/
coꝛũ bifurcatuʒ·genus raſtri ꝓpter duos
dentes. Sed bidens.ſ.t.ouis a duobus
dentibo qui peminẽt dicta⁊ cũ qͥbus fert
naſci. Gcom autem Seruiũ dicunt᷑ oues
bidẽtes q̃ſi biẽnes.i.vuoꝝ aãnoꝑ.qꝛ talis
ętatis eligebant᷑ ad ſacrificiũ.
Hidental.n.t.eſt locus in quo cadit fulmẽſ(
Antiquit enĩ oij fecerũt fulmia.vt ꝓpłs
pterrit ad honoꝛẽ deoꝝ ſacrificaret oues
iumẽta ⁊ alia ſacrificia.vt habet᷑ in ſchola
ſtica hiſtoꝛia)ſic dictus a bidẽtibo ibi ſa⸗

riſicatis.vel aliqͥd fulmie ꝑcuſſuʒ. Derſiꝰ

Triſte iacẽs lucis euitãdũqʒ bidẽtal. Dtł᷑
di locus vbi oues mactant.

.

Hibula. f. p.pap yrus victa eo ꝙ bumoꝛẽ

Biduũ.n. s.vĩ q̃ſi duoꝝ dien ſpacu.

Biennis...t hocne.i.duoꝝ annoꝝ.Iñ hᷣ

bienniũ.i.ſpaciũ duoꝝ annoꝛũ.

Bifarius.a.ii.i.uplicit loques. vir bilin⸗

guis qͥ ouas nouit linguas. vel ouplex⸗
fallax.qᷣ aliud habet in coꝛde q; fat in oꝛe-
Vl qui nũc dic hoc nũc aliud.⁊ oꝛ a bis
foꝛ a quo etiam trifarius.a.ũ.quadrifa/
rius.a.ũ. multifarius. a. ũ.⁊ ſi ea expone
ſicut bifarius.
Bifax. acis.O.t.qͥ duos habet obtuitus.
Bifidus.a.a.i.in duas partes fiſſũ.⁊ dicit
a bis⁊ fidus.a.u.qð nõ eſt in vſu.et deri/
