lurco.manducusardelio. ganeo.ſed iter/
eſt: vlmbꝛo vꝛ iſte qui ſcit bene iudisire
de ſapoꝛe ciboꝝ.⁊ libent᷑ guſtat bene ſapo/
rata · Amco vꝛ iſte qͥ guloſe ⁊ imũde oĩa
deuoꝛat · ſic victus a lues:quod eſt ſoꝛdes

xvel a lura quod eſt os vtnis. Manducus

dꝛ iſte qui oꝛe hians turpiter manducat.
Ardelio ab ardeo:q; ardẽs ẽ ĩ leccacitate
Ganeo qui moꝛat᷑ in tabernis:q; ganeũ ẽ
tabna vbi ſit leccadtas. Iñ ganea leccaci
tas. Iñ ganeo tał leccatoꝛ. Itẽ ambꝛones
Dicut᷑ hoies deuoꝛãtes⁊ leccatoꝛes.Et ab
ambꝛo venit ambꝛoninus.a. u. Dñ q dã ců
vyellet aliũ redarguere ait: Tu ha bes lur⸗
coninã buccãa ambꝛonina labia: volens
ſigniſicare ꝙ multü turpit comedebat.⁊
libent oe bene ſapoꝛatis.
Ambꝛoſia vel ambꝛoſiana.F.p.quędã her/
ba pꝛeędulas ſapoꝛis viuina dicta · eo ꝙ
inde paſcant᷑ equi deoꝛũ. Dñ⁊ ambꝛoſia
dẽ qñq; nectar vel ebo deoꝛũ. Inde am/
bꝛoſius.a.um.i.dulcis vel guloſus.⁊ tunc
ab ambꝛo dicit.
Ambꝛoſius.m.s. vnus de quattuoꝛ docto/
ribus.⁊ interpᷣtatur odoꝛ diuinꝰ.vel nec/
tar dulcis. Inde ambꝛoſianus aliquis de

oꝛdine ſancti vmbꝛoſij.
Ambubaia.f.p. emina frequens arca bal/

neaquaſi ambiens balnea. Oñ Oꝛatius.
Ambubaiaꝝ collegia farina copulę. Del
ambubaia.i.tibicina vel ſymphoniſtica.
Ambulacrũ⁊ ambulatoꝛiũ ꝓ eodemdicit᷑
locus ſpacioſus/ad ſpaciandũ aptus vel
etiã p poꝛticu reperit · vel hm Papiaã am/
bulacrũ eſt ſpaciũ ambulandi.
Ambulus.a.ũ.pe.coꝛ.i.velox:quod ⁊ ſbᷣſtã/
tiue ponitur ꝓ curſoꝛe· qͥ cauſa feſtinatio/
nis legatur.
Amburbale vel amburbiũ.i.ſacrificiuʒ qð
circuit cuitatem.
Ambuſtus participiũ.i.circũuſtus uł vſtu
latus.
Amella.f.p.quędã arboꝛ quę iuxta mellam
fluuiũ creſcit cuius flos vĩ hicamellꝰ.Dñ
Virgilius ĩ geoꝛgi. Eſt etiã flos ĩ pꝛatis

cui nomen eſt amello.

7g

Amelech. nomẽ regis pꝛo quo.ʒ. ARegl.. le ⸗
gitur m quoſdaʒ Amalech? male·quia

dicit᷑: Apud Joas filiũ melech.
AEmen.i.ve vel ſidelit᷑ ſiue ęternalit ſic eſt
aduerbiũ qualitatis. Itẽ idẽ ẽ qð fiat.⁊

ſiceſt verbu defectiuũ ſingularis numeri

tertię perſone. vt patet per equipollẽtiam
hur verbi ſiat. Itẽ idẽ ẽ qð vitas vel de
qui ẽ veritas.⁊ ſicẽ nomẽ. neu.ge.indedi
nabile hebꝛaicũ. Et bm Papiã iſta noia
hebꝛaica amen ⁊ alleluia in alia lingua p/
nunciare fas nõ eſt· lic interßtali Coſſut:
Intantũ eni noĩa ſancta ſnnt vt etiã Jo/
annes ĩ apocalypſi refertſe ſpũ reuelante

audiuiſſe voce exercitus vicẽtẽ amẽ alla
⁊c.ac ꝓmiſit dici in terris ſicut vtraq; re/
ſonãat i cęlis. Dñ. Derũ⸗ ve-fiat:amẽ tria

denotat iſta. Si verũ nomẽ aduerbiũ ſit

tibi ve· Amen amẽ ve.duo ſunt adubia

xe. Emen pꝛo fiattibi vᷣbũ deficiens eſt

Ameniu. n.s.i.loc pulcera delectabilis. ?

etiã p amenitate ponit? oĩ amenꝰ a.u.
Amens ſᷣm Sapia oĩ inops:turbatus.fu⸗
rioſusirat᷑ab a qð eſt ſine ⁊ mẽs.Et hoc

idẽ dꝛ aminens.ent.q̃ſi alienꝰ a mẽte ⁊xru
boꝛe. Et oꝛ aminens ab a miniũ.i.coloꝛ
rubeus:quaſi ſine minio.i.ruboꝛe.q; palli /
dDus eſt. Amens etiã dꝛ qͥ non poõt ſtare.

Vñ. Qui non põt ſtare amens hic dꝛ eẽ.
Et eſt differentia inter amens ⁊ demens

VDñ Greciſta. QNil mentis retinẽs bomo
ſecũ dĩ amens. DPartim mente furẽs non
pꝛoꝛſus ·ſit tibi demẽs. Inde amẽtia.i.fu-

roꝛ:vecoꝛdia:male mẽtis alienatio.Et vt

dicit Hapias:lmentia perpetuũ· demen

tia vo temporale vitium.

5 „ „ „

Amentum. n. s. dicitur vinculum ꝑp quod

iaculũ faciliꝰ fibꝛat᷑ſcilʒ ſona vel coꝛrigia

baliſte vel arcus· in qua manꝰ ponit᷑ quã/

do telũ mittit · vel oꝛ lignũ longu vel fu⸗

nis cum quo nautę ꝓfunditatẽ aquarum
ſcrutant᷑ · ab a qð eſt ſine ⁊ mene defect᷑.

xel dꝛ coꝛrigia ligata in medio haſte.
Ementat. a. i. i puiſus? armat amento.

88

Emenꝰ.a. i. ab amo vꝛ 'm Oarronẽ. idẽ
ẽquod pulcer vel delectabil.⁊ cõparat

mouet᷑. Et voꝛ amenũ quaſi amuniũ.i.ſine

munio.i.ſine fructu.Delectationẽ eni ſolũ

ofert. Et ̃m Hug.amenũ ẽ qð ſolũ amo
rem ſſtat ⁊ ad ſe amandũ allicit Iñ ame/
nitas.i.pulcritudo vel delectatio. Et hec

amenitudo.i.iocundits.
NRNmethiſtus eſt lapis ſcioſus indic qͥ int
gemmas purpureas obtinet pꝛincpatũ

vt vicit Iidor.· Dñ. Celſioꝛ in gemmis

fulgentioꝛ eſt amethiſtus. Inde amethi/
ſtina. nę. veſtis eiuſdẽ coloꝛis. Oñ.Cauſi /

dicũ vendũt. amethiſtina cõuenit illis.

Amiaton. lapis dictus a veteribo ·q; ſiex
ipſo fuerit veſtis cõtexta.cõtra ignẽ reſi /

ſtit.⁊ igni impoſita nõ ardet ſᷣ ſplendoꝛe
accepto inteſcit.

ℳ-

Amiciliu.n. S. dꝛ faſcia capitis · . cilʒ peplũ.

Amictus.a.ũi.i.coopertus.ſᷣ̊ amictus.us.ui.
amictoꝛii.i.veſtimẽtũ quodlibet. Dñ.

Cũ dęmõ aliquẽ ↄfüdere vult maledictũ
Nititur vt longu ſibi crcũponat amictũ.
Amiculu.n.S.ẽ mitra vginalis. Dñ Ma/
crobiꝰ. Nirgo virginẽ texit amiculo. Hk

ẽpalliũ linen meretricũ. Hoc enim apud
veteres matronęin adulterio depꝛełenſeę

induebantur. vt in tali amiculo potius ꝙ;ᷓ
in ſtola polluerẽt pudicitiã. Et erat olin
ſignu meretricię veſtis nũc vo in hiſpa/

nia⁊ alibi honeſtatis.

AMmicus.m.s. icitur q̃ſi amoꝛis velanimi

cuſtos.⁊ ſᷣm dImbꝛoſiũ eſt alter ego. Oñ

IAlter ego niſi ſis non es mihi ver amicꝰ

Mi mihi ſis vt ego non eris alter ego. v
poteſt eſſe adiectiuũ ⁊ cõparat᷑ ⁊ mouet.
AXmygdalus ẽ nomẽ arboꝛis ſ̊ amygdala
eſt fructus iſtius arboꝛis. Et m Iſidoꝛuin

amygdala nomen gręcuʒ eſt ꝗ latine nux
longa dvicitur · hanc alij nuculam vocant
i.minoꝛẽ nucem. Et inuenit amygdala.lę.

⁊ hic amygdalusac hoc amygdalum pꝛo
fructu amygdali. Cunctis enim arboꝛibꝰ

pꝛioꝛ eſt in fioꝛe⁊ vltimus in ꝓferẽdo fru
ctus. Et ex hisalię ſũt amaręalię vulces

ſed agricolę hoc genere medicari feruũtur
vt ex amaris vulces fructus fiant. Terũt
enĩ illius arboꝛis radicem z i mediũ inſe

runt ſurculũ arboꝛis quę gręce di pinus.

uã nos piceã dicimqͥ facto ſua amari-/
9

tudo deponit᷑. Iñ amygdalinus.i.ð amy
gdalo exiſtens. S
AMEmiliarius.m.s.lapis eſt vocat᷑ qͥ vbi eſt
ſitus miliariũ oſtendit viantibd.
minsdab interpᷣtat᷑ ppłs ſpontaneus.

Aminea. f. p. ꝛ gen vuęquod reddit al-
bum vinũ quod amineuʒ vicit. ab a mi/

nio. i. ruboꝛe.qꝛ vinũ eius nõ rubet.
Aminiculũ.n.s.dꝛ ſubſidiũ/ſolatiũ:adiuto
riu·auxiliui.⁊ venit ab aminiculoꝛ.
Amis nomen indeclinabile · vel m aliqs
amis itis dꝛ furcula retis uł hami.vel hm
Hugẽ lignũ biſurcatũ ꝑ qð venatoꝛes
expãduũt extedũt retia ad capiẽdũ feras

Mon
Ton
ſfene
Ton
Tron

(guunt

morr

vel oĩ furcula ꝗ leuat rete qͥ cupiũt aues.

Amiſtides lapis eſt quẽ

. 4

rit inebꝛiani non poterit.

Amita.f.p.eſt ſoꝛoꝛ patris. Sʒ amita ma/

gna ſoꝛoꝛ aui.

Nmitinus eſt amitę filiꝰ xxx v.q.v.c vli.

Amman eſt ꝓpꝛiũ nomen loocl.

„

Amnẽſis.f.t.quęlibet villa ppe amnẽ ſita. H

Amnicola..p.colens amne.

. „ „

Amniculꝰ.m.s. diminutiuũ:paruꝰ amnis

Amnicus.a.ũ.i.fluuialis.
Amnis.m.t.dꝛ qaqua ſuauit᷑ currẽs.⁊ dꝛ ab

amenitate·qꝛ ibi ſꝑ loc delectabil iuenit᷑.

Hapias vvo dicit:lmnis fluuiꝰ ab ame/

nitate dictus/frondibus redimitus Oñ.
Nic amnẽ dicas qꝛ ripas reddit amenas

Amnites eſt gẽma ſilis vitro ̊ ourioꝛ.
Amomũ.n.s.me. p.eſt arboꝛ qdaʒ in ſyria

albo floꝛe vt violę. Inñ amomita uł amo
mata ſpẽs quędã ꝗ gutta di. “
Tmon ſiliꝰ ꝓpli mei ĩterpᷣtat᷑ vel ARmon fi/

delis honeſtꝰ. Et fuerüt Moab ⁊ Xmõ

filij Aoth · a quibo moabite? amonite.?

populi ſunt.

Xmona vꝛ calamus menſurr.,

Amoni.n.s.oꝛ genꝰ ſemis quod facit flue/

re menſtruũ ⁊ vrinaʒ.a alij dicũt amomũn

AEmoꝛoſus.a.ij.i.plenus amoꝛe.

AXmoꝛreus araceus lſeneꝰ ⁊ Tradius fu/

erunt filij Chanaã. Oñ qͥdã pli oicti ſũt

amoꝛreialij aracei · alij aſenei alij aradij.
Amos ſĩterpᷣtat pplłs auulſus.qꝛ ꝓpha miſ/

ſus fuit ad pł irt qͥ i erat auulſusa deo
Amphi gręce vꝛ latine circũ uł onbiũ.

Amphibolia.ſ. p.dicitur dubioſa locutio
dictiõis vel ſententięab amphi qð ẽ du/

biua bole ſententii.

AWmphibalus.m.s.i.ſclauina queeſt wſtis

circumpiloſa vel villoſa.

Amphibꝛachus.m.s.ppe. coꝛ. eſt pes cõſtãs

ex tribo ſyllab pma⁊ vltima bꝛeuibo me
dia longa.⁊ eſt ↄrins amphimaqro.

Amphidoxus.i.ex vtraq; ꝑte gloꝛioſus. .
dꝛ ab amphi qð ẽ crci ⁊doxa qð ẽ glia
Amphimacꝰ m. S.ẽ pes oſtãs ex trib yl/

labisex pma⁊ vltima lõga.⁊ media hui.
⁊ di ab amphi qð ẽ circi macros qð eſt
lõgũ ·qſi habes hic inde lõgã ſyllaba. Rñ
Amphimacrus pmã media huilongat⸗
imã vImphibꝛachꝰ varia poſtulat ire via
Amphion qͥdã ctharedus ꝑfect atq; the
banus fuit · vel oꝛ fuiſſe filius Youis.

Amphitapa.ſ.p.vel q̊ amphitapũ vłſᷣm
alios amphitapꝛa dꝛ tapetũ circũ villoſũ

q ſecum geſtaue/

Umphbitheatrũn. s. loc rotundꝰ ad ſpecta

culũ facł. vel oꝛ ſpectaculũ qð ſuꝑ vnam
ſtatuã circularit eſt ędificatu.vel dĩ locis
gladiatoꝝ.i.cãpꝰ marij vbi gladiatoꝛes
antiquit' ſedebãt artes ſuas exercebãt
Et qñ loc iſte eſt cercũdatꝰ ex toto muro
dꝛ amphitheatꝑ.ᷣ ſi nõ ex toto eſt muro
circũdatus dicit᷑ theaatrnr. HH
Amphitheariũ. dꝛ ꝓpꝛie locus gladiatoꝝ.
AEmphitrites.ineptun ex amphi.i.cir; 2
tridente guem tenet. vel vicitur mare vei
fretum.ab amphi.i.circum⁊ tero erł quia
circũterit litoꝛa vel terrã. Dñ. Dicãphi-
tritẽ qͥ terram circuit omnẽ.
AVmphitrita. dea man matrona neptuni.
Nmpho grecũ ẽ eqͥpollet ãphi qð ẽ crrcri
Amphoꝛa.ſ.p.i.concha vel vas in qͥ fertur
aq̃ vel aliꝰ liquoꝛ. Et dꝛ ab amphi gręce
qð eſt arcũ latine ⁊ foꝛos ferre quia hinc
inde leuat᷑ vtpote ex vtraq; ꝑte manuta.
heca figura ſua gręce oꝛ oiota:a dia qð
eſt vuo ⁊ ota qð eſt auris: Et põt ſcibi p
Ivel phꝑ m. vln.
AVmp hoꝛella.f.p.parua amphoꝛa.
AWmpoꝛiſma vꝛ foꝛamen ꝑ qð exit ſudoꝛ.
Amplus.a.i.ab am.i.circi platos gręce
1latũ qᷓſi circiquaq; latũ. In amplitudo
AVmpulla.f.p.eſt vas amplũ ſiue olla am/
pla. wel vĩ ꝓpꝛie vas amplum qð datad
altare in quo ſeruat vinũ vel aqua. Et dꝛ
ab am.i.arcũ ⁊ bulla.q; ẽ magna⁊ circi/
quaq; inflata.vel ab amplũ·eo ꝙ fit am/
pla.vel vꝛ veſica quę fit ſupꝛa aquam qñ
pluit. Inde ampulloſus.a.ũ.i.ſuperbus ⁊
inflatus. vel plenus ampullis.
Amula.f.p.ſine h eſt quoddaʒ vas vel vr⸗
ceolus vel phiala in quo offerebat᷑ vinũu.

WVl oblatio · de q̊ͥ habet.ʒ. Reg.7. Fecit

q́ʒy Diras lebetes ſcuta amulas. Sed
hamula cum h vicitur fuſcinula ad extra/
hendas carnes de olla.⁊ venit ab hamo.
Amurca. cę.ſp.dicitur ppꝛie fex olei infe/
rioꝛ.⁊ componitur ab a mergo/quia ab
oleo ſe mergit inferius. Inde etiam ve/
nit amurcoſus.a.um. ⁊ amurcoſitas. Et
ſcias ꝙ amurca ꝓpꝛie ẽ inferioꝛ fex olei: ſ
quandoq; ponit᷑ pꝛo fece alterius liquor
Amuſſis.ſ.t.eſt inſtrumentũ plumbatũ ce/
mentarioꝝ qð emittũt a ſurſuʒ vſq; deoꝛ
ſum ad perpendendã qualitatẽ parietis.
qð alio noie dꝛ perpendiculũ uł oꝛ regu

la quęhabet lapides in muro coęq̃re dẽ

ſic q̃ſi ſine dubitatiõeq; cementariũ red/
Dit certũ ðꝛ ab a quod eſt ſine⁊ muſſis

oubitatio q̃ſi ſine oubitatiõe · vel dĩ yga
illa cum qua examinat᷑ argentum.
Amuteria vicũtur plagamenta interno/
dia arti culoꝝ.
Al ante ſι
Ana gręce dꝛ ſurſu latine. vF¶lna etiaʒ d re.
Dꝛ etiam rectũ. Itez ana apud phyſicos
ſigt duos ſcrupulos.

. .

Anaatrũ.n. S.i.coꝛtina · ab ana ſurſũ ⁊ ba/

tin quod eſt gradus. q; ſurſum graditur
extendit᷑· vel anabatra vicunt gradus.
qꝛ per eos ſurſũ gradit᷑⁊ aſcendit᷑. Onde
Juuenalis. Conducto pendent anabatra
tigillo. wel bm Papiã: I¶nabatra vicunt
ulpita vel gradus ſcDaaall.
uabalo diũ.n. S. ðꝛ amictoꝛiũ lineũ fęmi/
narũ quo humeri cooperiunt.circa renes
alligatũ ſtricte· latitudine diffuſũ oẽ gen
ↄtinens coloꝝ/quod gręæci latini ſyndo/
nem vocant. S=
Znabhafon gręce.i.ſupꝛa ſcandens.

nabolica · eſt expoſitio ſpualis ſcripture..

⁊ dꝛ quaſi ſurſum vucens co.
Anacephaleoſis eſt ſuperioꝛis victi reca⸗

itulatio.

Lnachoꝛeta .p.pe. coꝛ.i.heremita quaſi coꝛ

angẽs ad deũ ieiunijs? afflictiõibo·⁊ deri

uat᷑ ab ango. is. m h ẽnomẽ latinũ. vel
dz ab ana qð ẽ ſurſũ⁊ choꝛ q̃i cęleſtẽ co

mente inbabitans· vel hm Hapiã: Ana/
choꝛeta ẽ heremita reduſus qͥ deſerta petit

⁊ſolus habitat. Iñ anachoꝛeſis.i.heremꝰ
vl vita anachoꝛetalis. Ande anachoꝛeti /

cus.a.ũ.nomẽ poſſeſſiuũ.
Anadiplaſis eſt geminatio eiuſdẽ dictio/

nis in fine dauſulę? in pncipio:Sic quã/

T ſequens verſus incpit · ſicut cedens

terminat· Et vicit᷑ ab ana.i.re.? dia duo
plaſis plicatio:quaſi duarũ oictionum

replicatio.vt:Sequit᷑ pulcerrimꝰ aſtur.
Ainr equus fidens. U
Anaphoꝛa.pe.coꝛ.ẽ repetitio eiꝰdẽ dictõis
per pᷣncipia plunũ verſuũ.⁊ dẽ ab ana.i.

ſurſum.a foꝛos ferre:qꝛ quod ſurſũ ẽ oicuũ

iterũ fertur⁊ di.vt: Nate meę vires mea
magna potẽtia ſolus. Nate patris ſũmi.

Anaglypha phoꝝ dicũt᷑ eminẽtes pictunę

ſicut ſunt in frontiſpicijs ecctiaꝑ ⁊ in alijs
alilocis. vel vicunt᷑ vaſa ſurſũ ſculpta·ab

ana ſurſũ ⁊ glyphe.i. ſculpere ul ſculptura.
Dicunt etia celaturę in coniũcturis tabu/
larum. Inde anaglyphus.a.ũ.i.ſculpt.⸗
anaglyphariꝰ.m.S.i.ſculptoꝛ.Dñ dic ce/

laturas ꝗ grecus anaglypha dict.

Anagoge.ges.dr excellens vel ſuꝑioꝛ itel⸗

lect vt de deo vel de angelis ⁊ bmõi.Et
d ab ana qð ẽ ſurſũ⁊ ge terra.vel ab ana

⁊ goge.i.ductio ·quaſi ſurſũ ouctio. AInde

anago geticus. a. u. qͥ tractat de cęleſtibus
Höõt etiã dedinari hc anagogia gię. Iñ
venit quidã modus ꝓcedendi in theolo/
gia qͥ ꝛ anagogicus ul anagoꝛicus· ſalʒ
qñ illud quod geſtu eſtreducit ad cęleſtẽ

patriã. Mñ. Bauid vicit Goliã.i. ſancti ĩ

cęlo exiſtẽtes vicerũt tribulationes vide
8. allegoꝛia.
AVWnalyſis.f.t.pe.coꝛ.i.reſolutio/ab ana.i.re·
⁊lyſis ſoluto.

Analytica.ſ. p.ireſolutoꝛia · vel ars reſolu⸗

tionis.

Analo gia.fp. dĩ debita ppoꝛtio. ulſimilis

locutio · vel ſapientia · vel ratio.
Analogicus oꝛ recte loquens vel qualis

locutoꝛab ana.i.rectuʒ vel ratio· ⁊ logus

ſermo.

Analo giũ dĩ pulpitũ libꝛoꝝ velloc emi⸗

nens in quo pdicat᷑.

Ananias gra dei ĩiterptat Idẽ? Sidrach

ĩlingua chaldęa · qð interptat᷑ decoꝛ meꝰ.
Ananiel gloꝛia dei interptatur.⁊ eſt ꝓpꝛiũ
nomen. èMU
Ananiſapta:mala moꝛs interptat᷑ queli⸗
bet lr̃a reßſentat vnaʒ dictionẽſcilʒ: IE¶n/
tidotũ · na areni auferat necem intoxica/
tionis:ſanctificet· alimẽta/pocula· trinitas

alma. Dñ. Eſt mala moꝛs capta vum di

ananiſapta. naniſapta ferit moꝛtem ꝗ̊
ledere quęrit.
Anantig.f. p. capilli a fronte depẽdẽtes ·q̃ſi
antię ab ante · vel ab ana. i. ſurſũ ota vel
otis.i.auris · qꝛ ſuꝑ aurẽ dependẽta frõte

₰

quęſupꝑerio: eſt auer.
Anapeſtus gręce vicit᷑ repercuſſus. Greci
anapęſtim repercuſſionem vicunt.⁊iõ ſic

dẽ quia repercutit᷑ a dactylo.Eſt enim illi

contrarius.
Anaphus.m. a.dẽ cyphus deauratus.ab
ana ſurſum ⁊ phos.i.lux:quaſi in ſuperioꝛi
parte vel ſuperficie lucens.
Anas.atis.p.t.dꝛ ab aſſiduitate natandi/qꝛ

aſſidue natat. wl. waſſerhon. Iñ anatinꝰ

a. ũ.⁊ hic anatinus pꝛo pullo anatis.ODñ.

O fluuialis anas quãta dulcedie manas

i te nouiſſem fetidis cibis caruiſſem.

naſtaſis.f.t. iuictus ułreſurrectio· ab ana

i.ſurſum ſtaſis:ſtatus vel ſtans·q̃ſi ſurſũ
ſtatio vel erectio.

„ — —

föt

a

uſi

Anaſtaſius pꝛiũ nomen vini.
Anaſtrophe.phes.qͥdã tropuſ fit quãdo
ppoſitio poſtponit᷑ ſuo caſuali:ab ana ſur/

ſum ſtrophos cõuerſio q̃ſi recti oꝛdinis

cõuerſio· vt dicendomeci tecumſecum.
Anaſtropha.i.ſtomachi ſenſũ euertens·cũ
quis qð accepit euomitab ana ſurſum⸗
ſtrophos quod eſt cõuerſio· q; conuertit
ſupꝛa quod imiſſum eſt.·
Anatheca.f.p.dẽ herha quędam.
Anates.ſ.t.oꝛ moꝛbo qͥ ſolet ano.i.culo eue
nire · ſicut contigit philiſteiss

Anathema qñq; eſt adiectiuũ vtriuſq; nu
meri oĩs gea tũc eſt idẽ ꝙ maledictus:ex/

coĩcatus damnat᷑.vt ille iſte ſũt ana/
thema.i.excoĩcati. Itẽ anathema qñq; eſt

ſubſtantiuũ.neu. ge tuncidem eſtquod
ſuſpenſio vel excõicatio·damnatio/perdi/

tio · vel ſeparatio. Et vꝛ ab ana ſurſum ⁊
theta figura quę olim impmebat᷑ in fron/⸗
tibus damnatoꝝvel ab ana.i.rectũ ⁊ to/
mos diuiſio quaſi recta oiuiſio ab ecdlia.
Iñ dicit᷑ anathema quaſi ſuperna maledi/
ctio vel diuiſio · quęſolet fieri ꝑ pꝛęlatos
H̃m Hugl. Item anathema ponit p ſepa/
ratiõe.i.Cori2? Nemo ĩſpũ deiloquẽs
dic anathema ꝗYeſu.i.nemo ſpũ dei afflat
Dic ipſi Yeſu: tu es anathema.i.ſeparat a
deo pꝛe ⁊ ſpũ ſcõ.uł dĩnitas tua ſeꝑata ẽ

ab huanitate uł aliqd aliud falſũ Itẽ ana

thema dĩ etiã ciuitas deuotata ad moꝛtẽ
ut Joſue 7: patet ð hiericho. Item ana⸗
thema maranatha.i.pditio ĩ aduetu oñi.

Anatheoſis.ſ.t.dẽ recta dĩnitas/uł oꝛ cultꝰ

deo debitus qͥ alio noĩe dꝛ latria · ab ana
i.rectũ ⁊ theos deus.
Anatole eſt quędaʒ ſtella in oꝛiẽte⸗ inter/
pꝛetatur naſcens.
Anatome.i.apertio ſuperius inciſa:ab ana
⁊ tome diuiſio vel ſectio.
Anax.i.rex.
Anceps.ↄ.t.pꝛie ẽ res quę habet duo ca
pita. Hñ⁊ anceps dꝛ homo cuʒ vubitat
vtrũ de duobo vnũ facere debeat. Et an⸗
ceps fauoꝛ qͥ habet ſe ad duo tm̃. Oñ gla
dius dꝛ anceps:q; ledit ex vtraq; parte.

Anceſa.f.p.vaſa circumpicta vel celata· ab

ñ

am.i.circũ⁊ cedo.
Vnchille.n.t.eſt ſcutũ rotundũ qð cecidit
a cęlo Numa ſacrificante. qꝛ circũcirca la/
bꝛũ ⁊ marginẽ habet · ab am.i.circũ ⁊ chil/
le labꝛũ. ñ Duidius. Idq; anchille vo
cant quod ab oĩ parte rotunduũ. Quaq;
notus oculis angulus oĩs abeſt uł ancile

dꝛẽ idẽ ſcutũ ab am ⁊ cedo is:quaſi anciſũ

i.rotũdũ. Oñ Greciſta. Imq; notat cir/
cum ꝓbat hoc ancile rotundu.

Ancilla.f.p. dĩ famula vel ſua⸗ab am. i. cir/
ci alleo.les.i.moueo .q;ꝛ circũcirca mo/

uetur ad ſeruitiũ · vel ab ana qð eſt ſurſuʒ
cilleo.i.moueo.vel ſuſtineo·eo ꝙ ãcilla
ſit ſuſtentamẽtũ dñe.vel ab ancon quod
eſt curuũ.Dñ ancon gręce oẽ cubitus.qꝛ

curuat· Inde hc ãdilla.lęqꝛ curuat᷑ ad ſer
uitiũ. vel q; eſt cubitus vel ſuſtẽtamen tũ
oñe· Inge anallus liq; non ſit in vſu · cõt

tñ dici artiſicialit᷑: Ideo qͥ dã vicũt h ſer/
uus hec ancilla ̊ hoc non eſt artificialiter
oꝛ hic ſeruus hęc ſerua. Sed ꝙ dicatur
ſerua patet i metaphyſica.vbi oꝛ Hoiuʒ
natura multiplicit eſt ſerua.

Ancillaris.ↄ.t:hocre.i.res ancillę vel per/

tinens ad ancillam.

Anallula.f.p.i.parua anailla

Anclabꝛis.ſ.t.i mẽſa diuinis officijs ap/
tata·cuiꝰ etiã vaſa anclabꝛia dicunt
Anclabilis.i.hauſibilis.
Anclatoꝛ.i.miſtratoꝛ:ulł aliqs hauriẽs aq̃s
Andidia.f.p.d rota hauritoꝛia ułſentina.
Ancia idem.
Ancon gręce latie curuũ. Hñ ancon apud
gręcos dꝛ cubit q; curuat᷑.Et ꝗqdã ciuitas
dẽʒ ancon.onis.ab ancon gręce quod lati/
ne dꝛ curuũ:quia cõcauitatem quandam
habet in poꝛtu.
nconites anconitanꝰ.i.de ancona.
Ancoꝛa.f.p.eſt inſtrumẽtũ ferreũ qͥ retinct᷑
naues/dẽ ab am.i.circũ ⁊ chiros manus.
quaſi cirrcũ manuta.habet enĩ ouo roſtra
qbo quaſi manibo retinet᷑. Itẽ ancoꝛa eſt
qdã nota ꝗᷓ apoonit᷑ ĩ libꝛis.⁊ eſt ſuperioꝛ
⁊iĩferioꝛ.lncoꝛa ſuꝑioꝛ ponit᷑ ubi res ma/
gna oĩo eſt. Ancoꝛa ĩſferioꝛ vbi aliqͥd vi/
liſſime denunciatũ eſt.
Ancuba.i.ↄcubina vel ſuccuba ab am⁊ cu/
bo. gaKgs.

Ancus.m.s.dictus eſt qͥdã rex romanꝰ.qꝛ

bꝛachia habuit curua. Atẽ anc.a.ũ.i.cur/
uus. 7 Dẽ ꝓpꝛie ð his qͥ hñt curua bꝛachia

Andabatę ſunt hoĩes quidam qui dauſis

oculis pugnant.
ndegauis.ſ.t.nomẽ ciuitatis: dꝛ ab ãda
i. ſtera auis:q; vbi iuenta fuerũt ſterco/
ra auiũ ibi fundauerũt ciuitatẽ. Cum eniʒ
hoies iſti terrę vellẽt fundare ciuitatem
gſierunt auguriũ ⁊ vbi iuenerũt multitu/
Dinẽ ſtercoꝝ auiũ credẽtes eſſe bonũ locũ

ad habitandũ fundauerũt ciuitatẽ eam

auis vocauerũt. Dñ. Sic eſt ade/ Angala.f.p.dẽ cõpulſio facta ab angario. 2=
aegeuin deſtercare a. Andar locus vbi ſufferrant eqͥ· ab an/ n
Tndela vel andena.f.p.eſt ferꝝ ſupᷣ quod gulo vel anguſto vel ango. is. Oñ. Faber nn
apponunt ligna in igne. dicit᷑ alio noĩe in angario nnotu pabata gumbi 4 hni
byꝑpyrgiũab hyp.i.ſup ⁊ pyr ignis·qi Angelus grece · hebꝛaice amal uł amolaoth ge
ſupꝛa ſe tenes ignen. latine nuncius interpᷣtat eo vñi volüu⸗ w
Zepagnovnde umn fuit natus. tatem pplis annũciat. Et hm Iſidoꝝ an/ 6
ndreas interp̃tat decoꝛ ſiue reſplẽdens geloꝝ vocabula officij noĩa ſunt⁊? nõ na/
vel virilis ab andros quod eſt viq; vi/ ture. Demp eni ſpuͦs · b cum mittuͦt ange⸗ ”ð
rilirer chꝛiſto adheęſit. . li ſunt. Et angeloꝝ choꝛi vel oꝛdines ſunt da
Androa.f.p.gẽma argẽti nitoꝛẽ hñs.⁊ dꝛ nouẽ ·ſcilʒ angeli · archangeli · Pncipat· o mm
nomẽ ei ĩpoſitũ eſſe·qꝛ aioꝝ imſet ul ira/ teſtates virtutes· vñationes thꝛoni che⸗ K
cundias domare refrenare vꝛ. . mbin. ſeraphin. Itẽ angelus vꝛ ab ana PR
Andro genus.a.ũ.vir ⁊ mlier inſimul ſailʒ lſiuſu gelon miſſus qſi nunci miſſus a 8*
habet vtrũq; ſexũ Idẽ ⁊ hermofrodita ſuperioꝛib⸗ ad inferioꝛa. Itẽ angelꝰ oꝛ ab 4.
Androma.n.t.gẽma miri coloꝛis ⁊ odoꝛis agios.i. ſanct· vel ab a qð eſt ſine ⁊ ge tra a
vnde nomẽ habet. MM q; cꝗleſtis eſt ſine terenoꝝ amoꝛe.Inde Pg
Andromoda.ſ.p.vel andromodes.is.eſt hoc angeliũ.i. annüciatio. in ſimplici nõ g
veſtis facta ex pellibus nobilibus: oꝛ ab eſt in vſu ß in cõpoſito · vt euageliũ· quod ii
andros gręce qð ẽ vir latine·.q; tał veſtis patebit j· Inde etiã angelic a. i.i. ad an⸗/ u
ꝑtinet ꝓpꝛie ad viros nobiles · lic etiam gelum ptinens ul angelicã vitam oucẽs. *
mulieres poꝛtent. Angelia heretici qͥ dã qͥ angelos colunt. w
Androna eſt ſpaciũ inter duas domos. Angens. o. t.. coſtringes · ſollicitãs afficiẽ6s Ui
Androneũ.n.s.eſt locꝰ domicilij vbi mlti vel cruciansab ango. . Ptei
viri habitãt · ſicut gyneceum vꝛ locus vbi Anger.m.t.i.ſpataniab ango· eo g angẽet Uir
multę mulieres cõueniut. i.ſtricte ſpata teneat · vel h anger. i. guaa⸗ Uitte
Anellus.m.s.i.paruus anunulus. toꝛ. vel anger gen ſerpent · q; anguloſe Ui
Aneta.ſ.p.auis qdã aquatica.vwl.ein ant. toꝛtuoſe incedit. Onde. alnger angit gla/ dinr
Anetarius maſculus iſtius aauis. ieos ſerpens eſt qucigstoꝛ. nen
Amfibulus.m.S.i.veſtis eqͥ villoſa ·ſic eſt Angina.ip.tumoꝛ fauciũ vel inflatio gut / KM
ſclauina quę circumdudit᷑. turis On Macer. Subuẽit angine mel⸗ u
Anfoꝛa vide.s.amphoꝛa. li nitroq; iugate. Papias vo dicit:v In/ nals
Anfractus.us.ui.i.circũfractio ·ulł anfract gina glandula:moꝛbus fauciũ·tubera poꝛ/ mnaus
dicũt᷑ vię loca aſpera ⁊ oiuerticuł plena coꝛum. zude
⁊crcufractionibo ⁊ ruinisul dicut᷑ foueę Angipoꝛtus · us. ui.vel gugipoꝛtũ.ti. eſt via lus
vel cõcauationes ul ſpeluncę latronũ · ab ſtricta ſiue poꝛt ſiue litus ſtrictũ. L Kiu
am.i. circũ a frango ul oꝛ ab anfringo. is. Angiſtru.n. S.i.ventoſa· inſtrumentum mi/
Inde anfractuoſus.a.ũ.i.ãfractibo plenꝰ. nuendi ſanguin. ſltn
Angariatus.m.s.i.coactus vel cõpulſus. Anglia.ſ.p.quędam regio. Nls
Angarię ĩ pli ſunt ꝑſonalia ſuitia ſeu opa Aunglicus.a.i.i.aliqs de tali regione. mnp.
ꝗ qͥs in ꝑſona ſua inplere cogitſiue cum Angoꝛ.i.triſtitia·ãxietasafflictio.ulł doloꝛ Nunn
qs ꝓpꝛijs ſumptibo ſeruitul angarięſunt Anguis. P.t. eſt nomẽ cõe ſerpẽtũ plicari nim⸗
oꝑa poſſeſſiõibo ipoſita · ſiue cũ qͥs ſupti/ pñtab angulo.as/eo ꝙ ãguloſus ⁊ niq; guür
bus ſeruit alienis: vel in re ſua vel in equo rect iceditvel ab ango. is· qꝛ ãgit ⁊ pᷣmit gyun⸗
vel in aſino· vel hmõi. Sʒ angaria dĩ cõ/ moꝛdẽdo. Et eſt ꝓpꝛie anguis aq̃nſerpẽs dinnen
pulſio vel iniuſta exactio · wl. vngelt · vel tei an· oraco tẽplo EAnde anguilla? eſt lnctos
bᷣm OHapia:Angaria publica officia di/ 5S piſcis wlem ol. Et vt dicit Baſilius ſſung
cunt᷑. Inde angarius ⁊ eſt pꝑedellꝰ vel cõ/ Anguillas nõ alit niſi de cno naſa certi/ Kin
pulſoꝛ ſeu iiuſtus exactoꝛ. Et ſic patet ꝙ; ſimũu eſt.quaꝝ genus nec ouũ nec alit᷑ ali/ gulen
angariꝰ mouet᷑ voce⁊ nõ ſigniſicatione: quis partus inſtauratᷣ de limo gignẽdi D
nam vifferut vt dictum eſt. Itẽ angaria ſoꝛtiunt᷑ oꝛiginẽ· Anguilla etiã vꝛ ſcutica Apis
etiã di ieiuniũ qᷓttuoꝛ tẽoꝝ anni.Onde. qua pueri verberantur. Inde etiaʒ venit nitg
Bult crux lucia eineꝝ chariſmata die Vt anguillaris. ↄ.ti hocre.i.exiſtens vel ꝑti/ iis
ſit in angaria quarta ſequẽs feria. nens ad ãguillã. Iñ ãguillari locus ubi e

ins

n

nt

iſſt

⸗

/

anguille abudant. Iñ etiã anguin.a. i.

Anguicomus dẽ ſerpes qͥ habet comas.

Anguipes.o.t. dr ſerpeẽs qͥ habet pedes· vñ
ꝑ trãſuptionẽ gigãtes dicũt᷑ anguipedes

q; adinſtar ſerpentis aſtuti erãt? ſapien/
tes· vel quia ſerpebãt in terrenis in quibo
cõſfidebant.

Angulꝰm. s.ẽ latitudo int ouo latera cõ/

pꝛehẽſa · ab ango.gis.ſᷣm Mugłi.oſtrigo
q; a parietibo vndiq; angit᷑. OHł ideo q;
parietes in vnũ angit.i.oſtringit. Sʒ an

guli.oꝝ.ſępe ponit᷑ in biblia ꝓ pᷣncipalio/

ribus vel pncpibo pploꝝ. Et Yaię. ige po
nit p regno vel foꝛtitudine. Iñ angularis

H Hi angulare.i.ad angulu ꝑtinens.

ngularis. f.t. vꝛ etiã lapis anguli.
Anguloſus. a. i.i.plenus angulis.
Anguſtus.a.u. venit ab ango. Et vifferũt

anguſtũ artũ Alnguſtuũ eni ꝑtinet ad tẽ

pusartũ ad locũ.Dñ.vlnguſtũ tempus
dicatur eſt locus artus. IEngo ſit pꝛimi
caput arceoq; ſecundi.
Anhelia.f.p.i.pugna: dĩ ab anhelus.
Anhelis.p.t.i.inanis. r
Anhelitus.us.ni.incitatoꝛ ſpũs vel flatus.
Anhelus.a.i.i.fatigatus

Anhetü.n.s.herba oꝛtulana odoꝛifera.ĩ c/

bo ſüpta calefaet⁊ ſtringit. ꝓhibet ſter/
nutamentũ naribo appoſita. Dñ Macer.
A medicis calidũ ſiccũ refert anbetum.
Anicius.a.ũ.i.inictꝰ. Oñ Boeti.dictus ẽ
anicius quaſi inuictus · quia vitio vinci
non potuit. — r
Anicos.i.inuictus/ab a ⁊ nicos.i.victus.
Anicula.ſ.p.pe.coꝛ.i.parua anus. H
Aniculoſus.a.ũ.i.anilis vel ridiculoſus ad
ſilitudinem verboꝝ anun.

„.

Unilis. 9.t. pe. coꝛ.⁊ hocle.res anus vel per/
tinens ad anuʒ. Inde anilitas.i.ſenectus

antiquitas.
Anima.fp.i.ſpũs. Differũt tñ ſpũs ⁊ aia:
q; aĩa dꝛ inqᷓtuʒ eſt in coꝛpoꝛeab aio.as.
q; viuificat ⁊ foꝛtificat coꝛpꝰ: Spũs aũt
dr aĩa exuta coꝛpoꝛe· Hel ſic differũt bᷣm
ſanctos doctoꝛes · qꝛ aĩa eſt vita coꝛpo:is
ſſtans ſenſũ⁊ motũ coꝛpoꝛi: Spüs autẽ
eſt quaſi vis aĩ ac potẽtia rationalis per
quã lege naturali videt᷑ diſtare a pecoꝛi/
bus· vnde flatꝰ vitę ẽa aĩalem hoĩem fac.
vel ſpuůͦs eſt qͥ carnales cõcupiſcẽtias cal/

cat atq; moꝛtalitatẽ ꝑimat vitę. Dis eni

aĩa ſpus eſſe põt:nõ aut oĩs ſpũs aĩa.Nã
⁊ipſe õ autẽ aĩa. Eodem
modo angeli ⁊ venti ſpũs ſunt:aĩę tñ nõ

ſunt. Itẽ nota aĩa ꝓpꝛie eſt ſ̊a incoꝛtoꝛea
rtionalis.Et eſt ęquocũ ad plła.Nam
qũñq; eſt ſpũs vegetans bꝛuta aĩalia. Pñ
eñ.p. Pꝛoducũt ag reptilia aĩę viuent
Aia viuens vi ſpũſ vegetabilis.2̈ dicic
vita. Oñ Qucanꝰ Quid ſupeſt aixſienę:
Etiã in euãgelio. Qui amat aiam ſuã per
det eã. ſanguis. Dñ Alexãder. Gur
puream inuenit ille aĩam. i.ſanguineʒ. 4
dꝛ cõpoſituʒ ex coꝛoꝛe⁊ aia. Dñ legie y
octo aĩe eront in arca Moe.i.octo hoies.
5§ d viabolus. DOñ. lię incluſę erãt ĩſta/
tuis.i.demones. G“ vr intentio. Oñ Job
Aiam meã ĩmanibo meis poꝛto.i intẽtio/
nem meaʒ in operibo meis ꝑpendo.Et ſic
aĩam in manibo poꝛtare eſt intẽtionẽ coꝛ⸗
dis in opere vel operatiõe oñdere.7 di
voꝛacitas.Oñ DBilatauit infernꝰ aiaʒ ſuã
i. voꝛacitatẽ ſuaʒ abſq; vllo termio. Se os
voluntas. Oñ Job. In ↄſiliũ eoꝑ nõ ve/
niet ſicaia mea.i. volutas mea non ↄcoꝛ⸗
dat cum cõſilio eoꝝ. Hñ.Eſt ſimplex aĩa
vegetabilis vitaq; ſangnis. Cõpoſitũ· de
mon · intẽtio · gula· volutas. Et m aliqs
aia deriuat᷑ ab alo. is.eo ꝙ nos alat. Sclij
dicũt ꝙ ponat ab a qð e ſine? neme ſan
guis · eo ꝙ ſit ſine ſanguie. Alij oicũt eſſe
Pmitiuũ. Sʒ Hug.iẽc ꝙ aia deriuat᷑ ab
anemos gre qð dꝛ ventus:qꝛ qdaʒ pu/
tauerũt alaʒ eſſe vetũ.q; oꝛe trabetes aerẽ
viuẽ videamur Itẽ ab aĩa venit animula
i.parua aĩa. Inde h̊ ⁊ bęc alalis ⁊ hocle.i.
ad aial pertinẽs. Oñ apis Con.2. Jialis
hõ nõ pcipit ea ꝗ ſunt ſpũs dei. Iñ aiali/
tas ⁊ eſt ꝓpnetas qua aliqͥd oꝛ alal.
Animaduerſio.fi.i.pęna.punitio.⁊c genꝰ
oĩuʒ pęnaꝑ. Itẽ aiaduerſio dꝛ cuiuſſibet
openis certa determinatio ſᷣm quaʒ qs p
mercede ſua ſuſcipit certũ opꝰ⁊ determi⸗/
natum ſuis impeſis faciẽdũvt terrã col.,
dam vel domũ cõſtruendam. H
Eial.n.t. vꝛ lb aia vel anim nłab anemos
gree qð eſt vegetare latine.qꝛ vegetat
nutrit ſe actiue: eſt cõe nomen oiuʒ aiaz
habentiũ · victum ꝙ animet᷑ ſpiritu⁊ mo/
ueatur. włein tier. vel dicitur ab anima
Vegetabili.qꝛ triplex eſt ala in nĩatis ſcilʒ
intellectualis in rationalibo.ſenſibilis in
aĩalibo bꝛut vegetabil in plãtis Sʒ aia
vegetatiua ſenſitiua⁊ intellectina in hoĩe
nõ dicunt aię ß potẽtię. Silr vegetatiua
T ſenſitiua in bꝛut dioint᷑ potetię. Itẽ aĩal
eſt ſubſtantia aiata ſenſibilis.
Animatus.a.ũ.i.habes aĩam.vel coꝛdatus

vel volũtariꝰ. Et vt dicit Papias: Wia⸗
tum eſt qᷣcqͥd aiam.i.vitaʒ habet · ſicut hõ

bos arbos herba. Et oꝛ giatus q̃ſi aĩo acu/

tus. lioſus vo.i.aĩo ⁊ viribo plenꝰ. Iteʒ
aĩoſus qñq;.i.foꝛij‚/audax:ſuꝑbo. Iñ aio/
ſitas.i.foꝛtitudo vel audadia.
Animęquioꝛ.i.aĩo vel aĩ ęquioꝛ.
Animęquiꝰ.i.patiens ſᷣm Papiã. Haruch
4 Aięquioꝛ eſto hieruſalẽ. Itẽ aĩequus
ui. me. ꝓ. dẽ aliqͥs exiſtẽs ęqui aĩ uł eq̃lis
aĩ qᷣ ſcilʒ non mutat ꝓpter pſpera aduſa:
&H ſemꝑ eſt ↄſtãs fimus. “
Anim.m. S.i.ingeniũ.⁊ eſt virt aię ſupᷣma
mediãte qua aia recipit⁊ intelligit. Et in
ſubſtãtia idẽ ẽ animꝰaiaſẽſus.mẽs.ratio
⁊ſpũs ·ſᷣ differut in effectu·qꝛ ᷣm Iſidoꝝ
ganim eſt cõſilij ⁊ vigoꝛis ala vitę ſenſus
oum ſentit:mens oum intelligit vel reco/
lit. ratio vum viſcernitſpiritus duʒ ſpi/
rat vel cõtẽplat᷑. Itẽ animꝰ cõ ponit᷑ mult

modis· vt ęquanimꝰ.magnanimꝰ. puſil/
lanimusexanimꝰ longanimꝰ.ꝗ ſuũt ſecůę/

de veltertię dedinationis
Aniſiu.n.sS.herba qdã vel ſemẽ iſtiꝰ herbę.
Anitas.f.t.i.vetuſta ſenectus ab anus pꝛo
vetula.

Anna.f.p.interptat᷑ gra dei:qꝛ cũ pus eſſet

ſterilis poſtea fecuũdata eſt gra dei.
Annalis.o.t⁊ Hᷣ le.i.ãnuꝰ Et h̊ annalis? eſt
liber ĩ quo facta ãni ſcibebant᷑ m Mug.
Papias vyo dic: Ilnnałi.liber ãnua con/
tinens acta:annales eoꝝ ꝗᷓ noſtra ętas nõ
nouithiſtoꝛia quę vidumus.
Annalis actio eſt ꝗ certo tẽpoꝛe fienda eſt
puta in ãno·vt ũiuriaꝝvel minoꝛi.
Annaria.fſ.p.dꝛ lex de anno facta.
Anniculus.m.s.i.paruꝰ ãnusſic eſt annus
lunaris· vel adiectiue ãniculus. a.ũ.i.vniꝰ
anni. OHñ Exo. i2: Erit agn ſine macula
maſculus aniculus.
Anninerſariũ.n.s.eſt dies ꝓ moꝛtuis cele/

bꝛata ſingulis annis.⁊ cõponit᷑ ab annꝰ⸗

verto.põt etiã dedlinari adiectiue:vt ãni/
uerſaria dies.
Annona.f.p.vꝛ ſeges vniꝰ ãni·eo qꝙ ſingul
annis renouet᷑. Inde annonari eſt aliqͥs
habens multas annonas. Inde etiã ãno/
narii.i.granariũ vel locus vbi ponũtur
annonę.
Annona ſᷣm Ixo.oꝛ ſalariũ qdð cuiqʒ pꝛo
capite ſuo remuneratiõis cauſa dat᷑.
Annonęmilitares dicũt᷑ quas milites ſin/
Peni⸗ diebo ↄſeqᷣbant · vt. C. de ano. mili.

Annonę cuiles ſüt ꝗ publice vabant᷑ iu⸗
dicantibo ciuibus vel oĩbo tẽpoꝛe neceſſi⸗
tatis ꝑ ſingulos dies,. vt.C. de ano⸗ tri/
bu. l. ij. li x?
Annoſus.a.ũ.i.antiquus vel plenꝰ annis.
Annotatio eſt cõſcriptio bonoꝝ vel eoꝛuʒ
cõnocatio ſeu cõſignatio · veluti cũ aliqͥs
cuiuſcũq; criminis reus ſi abſentat ſe vo/
cat ad iudiciũpatiet᷑ bonoꝝ ãnotationẽ
vt ſi infra annum venerit⁊ ſe purgauenit·
bona ſua recuperet · ſi auteʒ nõ venerit · tũc
fiſco applicentur.

Annotatio ſacra dꝛ reſcriptũ illud qð ie⸗

ratoꝛ ꝓpꝛio motu ment idulget alicui ·cõ⸗
ſtitues ſᷣm pᷣces eiꝰ aliqͥd fieri vel nõ fieri
C.de diuer.reſcrip.l.fi: ibi in glo.
Annotinus.a.uũ.i.vniꝰ anni. Vñ Joſephꝰ
Iſexto libꝛo ãnaliũ. ATrietẽ cũ agno ano/
tino ĩ holocauſtũ offerebant.
Annualis...t.⁊ h le.i.ãnuus.ſᷣ hoc ãnuale
lisſubſtãtiue.i.ãniuerſariũ.
Annuarius.a.u.ſicut annuaria officia.i.ſin/
guloꝝ annoꝝ.
Annũcius.cij.⁊ hęc annũcia idẽ qð nũcius
vel nuncia? hoc annũciũ id qð annũciat᷑.
Vñ Ambꝛo. ſuꝑ Egeſippũ. rridebãt p/
phetaꝝ annũciafas oẽ calcabãit.
Annus.m.s.dꝛ tẽpꝰ ↄtinẽs ĩ ſe duodecim

mẽſes. Itẽ anus ſolaris eſt ſpaciũ tẽwꝛis

quo ſol ab vno pũcto codiaci exiens/ad

idsẽ reuertit Moc aut facit ĩ trecentj ſexa⸗

gintaquiq; diebo⁊ ſex hoꝛis.Et oꝛ ab am
l.crcũ. no nas · qꝛ circũnat.i.circulariter
voluit · vel vꝛ ab Anna dea anni. Iñ an⸗
nuus.a.ũ.i.res anni vel ad annũ ꝑtinens.
Inde etiam biennis triennis quadriẽnis
⁊cõſilia plura noĩa quãtitatẽ ãnoꝛũ ĩnu/
mero ſigniſicãtia.
AInnus iubileus vꝛ annꝰ remiſſionis/quia
eo ano debita remittebant᷑:Serui hebꝛei
imittebant᷑ liberi· ⁊ oĩa reuertebãtur in

T

pſtinũ ſtatu. Et ẽ annus qͥnquageſimꝰ. vt

in. c. in iubileo. de pe. viſ. pma.

Anolegiũ.n. s. r lectoꝛiũ vel ambo· dicit᷑
ab ana. i.ſurſũ ⁊ legiũ pulpituʒqꝛ ibi ſu5

legit. Idẽ ẽ anologiũa logos bᷣmo.q ibi
ſupꝛa ſermocinat᷑ ᷑m DMug Papias vo
Dicit: Anologiũ d q; pᷣmo inde dicat᷑.
Anologia.f.p.pe.acutaeſt ꝓqualis locutio
regulan foꝛmatio · vel ſiliũ cõparatio ſiue
ꝓPoꝛtio Colligit᷑ aũt octo modis cõpara
tio ſiue ꝓpoꝛtio anologięſcilʒ qlitate · cõ/
paratione · genere· nuero. figura· caſu. ex/
tremitatibo ſiliũ ſyllabaꝝ.⁊ ſimilitudine

kſſi⸗

du;
las
yo/
noni
uent
ta

c⸗
fien

ſepd⸗
i

ugl
ſin⸗

ut⸗
1

n
wis
id
m
ter
m⸗
ms.
in

tẽcoꝑ. Iñ anologicus.a. .i.regulare·bm

ſiliũ cõparatio ſiue ꝓpoꝛtio di.
Anomalus.a.ũ.i.ſine lege vel ex regulã.
Anomia grece· latie · inic tas. i. ſine lege. ab
a qð eſt ſine? noma vel nomia qð eſtlex.
Anoꝛma.f.p.i.iniqᷣtasirreqularitasvel il⸗

legalitas:ab a qð eſt ſine noꝛma regla.

Anoꝛmalꝰ.m.s.i.iniquꝰ illegałuł irregtan

Anquina.f.p.eſt funis nauis qͥ antẽna ad

malũ religat Oñ Lucanus. ↄltq; anqͥna
regat ſtabilẽ foꝛtiſſima curſu.
Anqromagus genus nanigij eſt oꝛ ſicq;
celeritate ſui·ancoꝛis ⁊ reliqͥs inſtrumeni
nauiũ vehẽdis ſit aptus.

Anſa.l.p.i.auris ꝑ quã vas ſuſtollit᷑ ab an

go.is. Inde anſatus.a.i.i.hñs anſaʒ. Hñ
⁊anſatũ dꝛ vas qð tales habet anſas ſiue
aures. Itẽ anſa dĩ auris ꝑ quã coꝛtina uł
eſtis ſuſpeẽdit᷑. Inde anſula.i.parua ãſa.
Vñ Anſula coꝛtinã ſuſtẽtat vas leuat ãſa

Tnſariii.n.s.eſt cultellus ſutoꝛis cuim quo

Purgat pelles.
Tenſer ꝓmiſcui ge.qdã auis ꝗᷓ dꝛĩ occa wl.
pt ſilitudinẽ anat.. Iñ anſerinꝰ.a.ũ·pe ꝓ.
⁊eſt calamꝰ anſer vtilis ad ſcibẽdũ.Bñn.
Anſer ouẽ variat cui potũ vacca miſtrat.

Antagoniſta.ↄ.p.i.certatoꝛ qui ante com/

miſit aliquod bellum.
Antarctic.m.S. dr circulꝰ auſtralis ut pol⸗
⁊ dꝛ ab anti.i.⁊ arctic q̃i ð arcticũ poſit᷑
Antecęnii.n. S. vel antecenia..p.i.merẽda
ſalʒ abo qͥ ante cenã ſumit. Merẽda aũt
quaſi vulgare ẽſic tamẽ dicta quaſi poſt

meridiem ededa.

Antela. f.p.ꝛ cingulũ illud qð ante pect
equi tẽditſic poſtela vꝛ iſtud qð poſteriꝰ
tẽdit᷑ ſub cauda equi:vel ãtela dr q̃ſi ante
ſella. poſtela q̃ſi poſt ſellaʒ.⁊ ſic põt dici
