ne.ſcllʒ dando ſeruũ pꝓ noxa.

Actio pignoꝛatitia vtilis ſm VHla. dat᷑ ei

qui impignoꝛauit rem alienã ſine cõſenſu
oni:- poſtea vñs pignoꝛis eſt. vt.ff. e.ti.

funduũ egoipſe emo vel aliꝰ mihi:neq; in/ l.rem alienã. tã directa q;ᷓ illa dant pn/
tereſt aliudceſſabit hęc actio. cipali ⁊ ſuis hęredibus:⁊ contra heredes
Actio mandati cõtraria ↄpetit mãdatario qeditoꝛis. D
vel eiꝰ pcuratoꝛi ad expeſas:aduſus man/ Actio ꝑ quã quęrit᷑ an actoꝛ iurauerit.ſm

datoꝛem quaten fines non eſt egreſſus.
Bi vo aliqd ero gauit vtilitin eo nõ ha

bet mãdati iudiciũ.ſ̊ tm̃ negocioꝝ geſto/

rum.Si o mandauerim tibi vt mihi fũ

vum emeresetiã ſi nondũ pᷣciũ ſolueris:

quoſdã vat᷑ ei qui cum peteret rem ſuam
delato ſibi iureiurando ab aduerſario eã
ſuam eſſe iurauit.

Actiones pꝛęiudidiales in rem dicunt᷑ eſſe

ꝑ quas queęrit᷑ an quis liber ſit:an libertꝰ.

zin partu agnoſcendo· vt in. . Hiudicia/

les. Inſtit. de act. Sʒ illa per quã querit᷑
an auqs ſit liber. partiʒ cauſã cuilẽ obti⸗/

net parti Ztoꝛiã. Ciuile aut hm foꝛmã do/
minq qua ĩ ea virecte agit᷑. Et ptoꝛiã hm

foꝛmã ⁊ modũ petẽdi tuũ a te ipſo · nõ
ab alio petit poſſeſſoꝛe. Cetere vo ouęfoꝛ
mã acapiũt ex ſtoꝛia iuniſdictione. Et in

rem vicunt eſſe ad inſtar actionũ de ſer-

uikite . q; in hac de iure patronat in re · in
illa ꝓp:ietatj iure agit᷑. Et piudigiales di⸗
cunt᷑q; queadmodũ exceptiones actio/
nibo opponunt ante pᷣmam ꝗſtionẽ ter/
minant. Si aũt quis quęrat quare nõ ex/
ceptiones ̊ actiones dicãt᷑ hanc cauſam

accipiat.qꝛ nõ eſt exceptio niſi ſit actiõis
excduſio.hę vo pꝛęiudiciales nullã actio/

nem excludũtbᷣ non cõpetere dicũt.
Actio ſcriptis verbᷣ ex ↄtractibus inoĩa/
tis deſcendit. vbi ſcilʒ auilis cauſa ſubeſt
ſufficiens ad actionẽ introducendã.⁊ cuʒ
negociũ non cadit in certũ ſpale nomen
ↄtractusnec cauſa hmõi actionis expmi/
tur.cetere hmõi actiones expmunt ſic· do

vt des · facio vt facias: do vt facias· facdo
vt des. Ex quibo naſcit᷑ actio pᷣſcipt ver

bis noĩata alias ciuilis: Qñ mihi aliqͥd
ageſt vel abeſtvel affutun ẽnectibi adeſt
nec affutuꝝ eſtaut mibi non abeſt nec ti/
bi adeſtaut ſi nectibi aſſit nec mihi abſit
⁊ceſſes implere quod cõuenit inter nos:
ego aut feci in ſubſidiũ · intentatur actio
de dolo:nam vbi vn ceſſat iplere quod
in ſe eſt quod ꝓmiſit altero implẽte locũ
habet hec actio.

–—

Actiones ſᷣtoꝛig quę ſũ

autẽ pꝛetorię · quia a ptoꝛe ſunt inductę.
vt Inſtit.. de act.

Acnio ꝓ ſocio quęex vtraq; parte directa
eſt. cõpetit ab vſufructu que ſolus alt᷑ ſo/

cioꝝ ꝑcpit. vel ſi dolũ cõmiſit in rebo coĩ-

bus. Et habet locũ qñ duo ineũt ↄtractũ

ſocietat ita ꝙ tam lucrũ q; damnũ inter
eos cõe eſt. Et ſi aliquis ſocioꝛum male ⁊
doloſe verſet· tunc alteri cõtra eum datur
hec actio. Eſt aut ſocietas ſm I¶o. vuo/
rum vel pluriũ co nuentio · contracta ob

comodioꝛẽ vſũ vberioꝛẽ quęſtũ.Naſcir

aut hęc actio demũ ſocietate finita·quę fi⸗
nitur pluribo modis ꝓut ꝓſequitur ipſe
AEo. in ſu. eo. ti.

AMctio publiciana ex equitate dat ei q rem
bona ſide emit a non vño:⁊ rem ſibi tra/

ta quotreqͥre ĩ ſſoe.
ti.ð act.ſeu ꝑeti.ꝓpo.S.poſtremo. Picunt

9

Ditam bona fide cepit credens vendẽteʒ

tempoꝛe venditionis⁊ traditionis vnñm
eſſe. f. de publi. et ſi res Et ſufficit

emptoꝛi habuiſſe b vnditoꝛ
malam fidem hak onſilio
Viderit.vte⸗
Actio publi ei auꝰ res
quã a non eum oñm vt
8. cuz abſens. publice ul ſtu⸗
dij vel prregri. vel legationis ci⸗

uitatis vel cauſa a ellationis pſequedę

vVel teſtimonij ferendi vel q; in captiuita-

te fuit· uł alia cauſa neceſſaria fuit abſens:
Ttalis res ſua:cum eſſet abſens vſucapta

eſt. licet ei ꝓpter neceſſariã abſentiã infra

annũ poſtq; reuerſus ẽ reſcindere vſuca/

pionẽ vt dicat aduerſariũ non vſucepiſ/
ſe qui vſucepit per auxiliũ ᷣtoꝛis hocre/

medium ſibi dantis.Si aũt vᷣe oñs fuit
rei· tũc cõpetit ei vendicatio reciſoꝛia. Si
xo tal res fuit pignoꝛi obligata:compe⸗
tit ei hypothecaria reciſoꝛia: hoc in reali⸗

cõpetit certi cõditio reciſoꝛia.

bus actionibo. In actione autẽ perſonali

Actio quanti minoꝛis ſtoꝛia locũ habet cũ

q emit aĩalvel ſeruũ moꝛboſuʒ ſeu vitio⸗
ſum qͥ ꝓpter moꝛbuʒ vel vitiũ min valet

ñ empt ſit.⁊ dat᷑ ad petendũ id qð mi/

nus valet.puta/ſi res non eſſet vitioſa uł
moꝛboſa valeret viginti: nunc aũt valet
qndec: ꝓponit᷑ ̊ actio ad petendũ quãti
minoꝛis interſit emptoꝛis. Moc aũt ſcias

— UW6.öe vitio nunq;ᷓ tenet᷑ venditoꝛ niſi ĩtri-
bus caſibo. Nꝛim eſt qñ noĩatim ꝓmiſit.

⁊tũc aget᷑ ex ſtipulatu. Secundus eſt qñ

ſciebat ſeruũ habere vitiũ emptoꝛẽ non

ãmonuit.⁊ tũc tenet᷑ ex empto:uł ꝙ redi/
beatur.vel ꝙ admittere teneat᷑.Certius ſi
in vitio aĩ ſit admixtũ vitiũ coꝛpoꝛis· at᷑
aut infra annũ vtilẽ.

Actio ciuilis quãti minoꝛis cõpetit quan-

do libꝛũ vel aliã rẽ vitioſam vel moꝛboſã
emit ꝓpter quod res minꝰ valet.⁊ agitur

quayti minoꝛis eſſet empturus. De hac

actione nihil dicit᷑ in arboꝛe actionũ · de
toꝛia ſolum.

Actio qð iuſſu perpetuo⸗dat᷑ ↄtra pꝛem uł

oñm quoꝝ iuſſu cũ filio vel ſeruo aliqs
otraxit. ſiue videat᷑ iuſſus ad ↄtrahẽtem
iue ad ſeruũ. Nec ẽĩ ea opus verbis aut

ſcriptura. Del vt viſtinguat ſm Aco. an

videat᷑ iuſſus ſpãliter in vno ↄtractu.vel
generalit᷑: vt ita ꝙ volẽs cũ buo meo ge⸗

rere.videoꝛ eni ola iuſſiſſe:niſi lex certa.i.

— — ..e F —

2ditio uł pactũ ↄtrariũ phibeat. Mabet
glocũ hęc actio quando oño viuenteuł

patre:ſeruus vi filius cõtraxit.quia hac
dominus vel pꝛ eo ꝙ iuſſit tenebit.

Actio qð metus caula.at᷑ ei qͥ pꝛobabili
V́el iuſto metu coact s· rem ſuã vendidit
fdidit ul ꝓmiſit:aduerſus eũ qͥ metũ fecit
Sʒ infra anũ erit qdrupli ꝓpt cõtumaciã

nolẽtj rẽ reſtituere iuſſu iudiqante lit/ↄtjᷣ
poſt annũ vo ſimpli.vt in.l.ſi cũ emptoꝛe
5 rñſo.et.S.poſt anũ.ff. qð met cauſa.
Actio rei vendicationis eſt.·qñ dicis rem
coꝛpoꝛalẽ eſſe tuã· vt hunc ſeruũ·hãcveſtẽ
hbunc equũ.llia dꝛ vendicatio·quã legi/
ſte non habet · quę dat p re incoꝛpoꝛali · vt
nõ.ꝑ doc.in.c.examinata.de iudicijs.

Actio redibitoꝛia:dat᷑ emptoꝛi ↄtra vedi -/

toꝛẽ· vt ſeruũ vel aĩal moꝛboſum reapiat
⁊ aũ reſtituat.⁊ dat᷑ infra ſex mẽſes vti/
les · q;ꝛ hęc actio tm̃ ſex menſibo vuratvt

ff. eedi.edicl.i. Perbigratia. Si vdis
mihi animal moꝛboſumlatentẽ moꝛbum
habes · ll aliam rem vitioſam tali vitio:

qð vitiũ ſi ſciuiſſem nullo modo emiſſem

mihi dat᷑ actio contra te ad hoc ꝙ pꝛeaũ

receptũ reſtituas infra ſex menſes.⁊ rem
tuã moꝛbidã vel vitioſam reaſſumas.

Actio reꝑ amotaꝝoↄpetit marito aduerſus

vxoꝛẽ de rebo ↄſtante matrimonio cauſa
Diuoꝛtij ablatis. Dat aũt poſt viuoꝛtiũ⸗
cõtinet rei ꝑſecutionẽ:ſ̊ ſi pendẽte iudicio
reintegret᷑ matrimoniũ ·ſoluitur iudiciuʒ
rerũ amotaꝝ.Et ſi reintegrato matrimo/
nio iten fiat diuoꝛtiũ:remanebit actio re/
ruʒ amotaꝝ ob res amotas poꝛis diuoꝛ/
tij cauſa. Et in quo caſu actio furti datur
contra extraneũ: in eodẽ actio reꝑ amo/
tarü locum habetdũmodo illa ↄcurrant

ſciliz vt res mariti dolo malo amoueant·

⁊econtra. Item ꝙ fiat amotio conſtante
matrimonio:vel aliquid quod ꝑ amotio
nem habeat᷑. Item ꝙ fiat cauſa diuoꝛtij.
Datur etiam hęc actio contra patrem fſi⸗
lio vel filię quaten ex ea re locupletioꝛ ẽ

factus dolo malo eius factũ eſt quo ſni/
nus fieret. sl
Actio rei vxoꝛię vel vxoꝛaticię ſublata eſt:

in cuiꝰlocũ ſurrogata eſt actio ex ſtipula⸗/
tu· quę dat᷑ marito vel eius patri vt dos
tradat᷑.Si enĩ a datiõe dos ĩcipieret · hec
actio locũ non haberetliq; qͥ dam dicant
ptrariũ.vt dicit o in ſu.e.ti.
Ylctio ſeruiana oño fundi vel dom cõpe/
tit ad pꝛoſequẽdas res conductoꝛis pꝛo

mercede dom . q̃ſi res pignoꝛatasq;uis
non cõuentione pignoꝛenttñ iuris ↄſti/
tutione obligant᷑ tacite ꝓ locatione iure

„
—

in ruſticis vo pꝛedijs fructus tm̃.

Actio q̃iſeruiana quęetiam bypothecaria

di ·pꝛetoꝛia eſt. per quã rem mobilem vel
imobilẽ tibi pignoꝛi obligatã quã oſſi/

det aliqs ſiue ſit debitoꝛ ſiue ali oter ab

eo euocare ſeu petere. Et ẽ actio in rẽ vail
⁊ dat᷑ qeditoꝛi ad ꝓſequẽdũ pign bypo⸗

thecarie.i. E& mobileʒ obligatã. Inſtit. de

act. . ſeruiana.

Alctio ſerui coꝛrupti cõpetit nõ ſoluũ aduer-

ſus eum cuiꝰ hoꝛtatu vel ↄſilio ſeruus coꝛ/
rupt vel deterioꝛatꝰ ẽ.ſᷣ etiã ↄtra eũ no/
ua lex vat᷑: Qui ſollicitanit ſeruũlicʒ bo/
nos moꝛes eius coꝛrumꝑe non potuerit.

Hec aũt actio in duplũ habet ↄdẽnatio/

nem.ſcilʒ quanti deterioꝛatus eſt ſeruus:
quãti ve res fuerit a ſuo ſollicitato aſpoꝛ/
tata ⁊ tenet᷑ qui coꝛrupit ſiue ex bono ma/
lum ſiue ex malo deterioꝛẽ fecerit. De hoc

in. l. ſi quis ſeruo alieno perſuaſerit. C. de

furtis.

Alctio ſubſidiaria dẽ qꝛ in ſubſidiũ ⁊ auxi/

liũ alteriꝰ quę inefficax facta eſt dat· vt ſi

tutoꝛ res pupilli alienauerit vel male ad/

miſtrauerit · ipſe tutoꝛ eiꝰ hęredes nõ
ſunt ſoluẽdo.i.non ſufficieétes ad ſoluẽdũ

.

eius alienatęſunt.

Actio tuteleę ſubſidiaria competit pupillo

qñ nec tutoꝛ nec hęres ſoluere habetↄtra
eum cui iura tradita ſũt a pupillo vt cau/

tionẽ exigat a tutoꝛe de indemnitate pu/

pilli.qñ vel nullam vel parũ idoneamad⸗

.

miſit cautionẽ.

Actio tutele directa· dat aduerſus tutoꝛeʒ
ipſi pupillo inq;tũ ↄuenit ſi tutoꝛ in rebb
pupiullaribo damnũ dedit dolo vel culpa

ipſi pupillo.
AEctio tutele cõtraria cõpetit tutoꝛi aduer/
ſus pupilluʒ ſi in em eius aliquid de ſuo
impedit · vel ꝓ eo fideiuſſit:aut rem ꝓpꝛiã
impignoꝛauit vel obligauit ꝓ pupillo.

Actio venditi cõpetit venditoꝛi ad petẽdũ
pᷣciũ ⁊ vſuras extẽpoꝛe moꝛe. Et ſi aliqd
ſpeciali pacto compꝛehendit᷑ pꝛout is ſibi
paciſcit᷑ vel int partes cõuentũ ẽ. Et huiꝰ

traria eſt actio empti:quã vide.s

AMctio vi bonoꝑ raptoꝑ de rebo mobilibꝰ
vi ſurreptisdatur ei cui res mobiles per

violentiã ſunt ablatę cõpetit reſtitutio

4

pignoꝛis ĩ vꝛbanis pᷣdijs infecta illata:

pupülo.dat᷑ actio contra iſtũ in quẽ res

infra annũ ad quadruplũ · ita ꝙ in q̃dru/
plo contineat᷑ rei reſtitutio.⁊ hęc eſt vis
ablatiua. .
ATctiuncula.f p.pe. coꝛ.i. parua actio.
Actoꝛ ſine. v. ci. c. venit ab ago⸗ dicit᷑ de⸗
fenſoꝛ patronꝰcanſidic aduocatꝰ.factoꝛ
dDuctoꝛ uł curatoꝛ. Dñ. Mct agit libꝛos
paſtoꝛ pecudes puer anos. Mic agit · hic
Oucit. tẽpoꝛa tranſit ⁊ J. Pel actoꝛ vĩ iſte
Ahgit pulſat aliũ · rẽ aliquã ab ipſo pe⸗/

tens in iudicio.ff. de iudi.l..in tribo. Rctoꝛ

etiã eſt ꝓpꝛii nomẽ.⁊ gręcũ eſt.⁊ coꝛ.pe.R
qß eſt latinũ tũc ꝓ. Oñ.ctoꝛis ĩ ſpolijs
virtus actoꝛis habet. Sed autoꝛ ch. v. ſi⸗
ne. c. venit ab autentim grece. i. autoꝛ vel
dignũ latine.qꝛ e dictũ uł factũ ẽ dignũ
imitatione. Inde autentie Inde etiã au/
toꝛitas. ẽ ſentẽtia imitatiõe vigna. Sʒ
auctoꝛ cũñ.c.⁊.u.enit a verbo augeo. ⁊ dꝛ

galiqͥs qͥ rẽ aliquã auget. Oñ. Inuenit au⸗

toꝛ agit actoꝝres ampliat auctoꝛ. Et ab
actoꝛ venit actrix. Inde etiam actiuus.i.
habilis agere.

Actualis eſt ille q acta facit.vel res qᷓ eſtin

gctu
Actuari dẽ diuerſis actibo poccupatus.
Etiã dꝛ ſcriptoꝛ public qͥ facit aca.
Actuaria.i.p.ẽ nanis q̃ velo⁊ remis ſił agit
łcc. us.ui.i.oꝑatio· ductio·actio · ul ſictio·

ułpſentialitas:ulłpᷣſentia.Eſt etiã idẽ qð

iter Sʒ tñ differũtq; act ẽ via apta cur/

ribus? iumentis.ab ago.is.i.duco/qꝛ res

ibi ducuntur.ſed iter eſt via apta hoibus
tranſeuntibo. Oñ Greciſta. Eſt actus vig

q; currꝰ iumentaq; ducit. Sed ꝑ iter ſine

7 „

iumentis ⁊ curribo ibis.

Aculegia.fp. di qdã peſtis vel piſcis qdã.

Aculeus.m.s.ðeſt ferru acutu ⁊ recuruatum
mediante quo piſces ſolet capi. Etiã ẽ ſti/

mulus qͥ mediate pũgunt᷑ boues. Ponit᷑

etiã ꝓ ſtimulo apis vel ſerpentj vel alteriꝰ
aĩalis pungentis. Eſt etiam expanſale in
quo expandit᷑ pãnus vel cutis ad facien/
dum ꝑgamenũ. Del oaquoddã gen toꝛ

menti ſalʒ patibulũ.qð tñ pꝛie vꝛ eculeꝰ

Aculeat participiũ.i.aculeo monitus:vt
apis.vel ab aculeo punitus ab apbpi.
Acumẽ.n.S.i.acutioab acuo. Dñ.Eſt aci
es belli:ß acumen ſit tibi cultri.
Acumeos.i.victima. WMD
Acupedius vel ſᷣm aliqͥs acupediens.i.cur⸗/
ſoꝛ·q̃ſi acutis pedibo currens.

Acupedineus i. velox. vel ad acupediũ per /

tinens.

cipic· is acu cõtexta vel oꝛ/

nata bꝛygia vĩ.qꝛ in
phꝛygi. rtiſices illius
veſtis pph “
cus. us.F. c di. Etiã eſt
ſpinter quo cC x ſuꝑ ca/
pita. vel alie la. Ite acus vꝛ
poꝛta in hiern euãgelio ſm Chꝛi

ſoſtomũ de di vi dĩ. Siẽ poſſibile ẽ
camelũ ꝑ foꝛan.c acus tranſire:ita poſſibi
le eſt viuitẽ intrare regnũ cęloꝝ. Sʒ acus
aceris.n.t.i.palea frumẽti vel tritid. DNVñ.

Huncta pngit acus:gallinis ſpargit᷑ ac.

Et acus aceris ꝓ palea vꝛ ab a qð eſt ſine
⁊ceres dea frugũ q̃ſi ſine frumẽtisq; pur
gatur a frumẽtis. Sed acus.us.ni.dꝛ ab
acuo is:q; acuta eſt. uel ab acumẽ q; nihil
pene eſt niſi acumẽ. Et habet acubo i oati⸗
uoꝝ ablatiuo płi. VPñ Ante bus.u. buat.
Acutela le.pe.p.ſ.p.i.acumen.
Acutio onis..t.i. actio vel paſſio acuendi.

cutoꝛ, oꝛis. homo qui acuit Inde acutrix

mulier quę acuit.

7 „

Acutus us.ui.i.acutio.vel acitus.ũ.q..

A gnte B

Adagoniſta or incitatoꝛ certaminis.
Adam ꝓpꝛiũ nomẽ viri ꝓthoplaſti.i.bmi
hoĩs. interptat᷑ hõ terrenꝰ vel luck. Sʒ
ſm Joſephũ vꝛ rube vel rubꝛa terra. qꝛ
de terra facta eſt caro illiꝰ. Et illud nomẽ
iuentũ ẽ a quattuoꝛ ſtellis q̃ttuoꝛ partiũ
mundi.ſcilʒ oꝛientalioccidentaliſepten/

tionali meridionali. Et qñ ldaʒ fuit

foꝛmatus: legit᷑ ꝙ creatoꝛ creaturaꝝ poſt

qeationẽ cęli⁊ fre volẽs facere hoĩes ccea

uit ldam. Quo facto volens ei ĩonere
nomẽmiſit q̃ttuoꝛ ãgelos in q̃ttuoꝛ par/
tes mũdi.Et pᷣmũ ſa haͤelem miſit
in oꝛientẽ vt afferret lramqͥ quãdã vidit
ſtella anatole.q̃ iterpᷣtat᷑ naſcẽs vel oꝛiẽs
q rediens tulit inde. . Secundũ ange/
lum ſcilʒ Gabꝛielẽ miſit in occidẽtẽq vi⸗
dił᷑ᷣſtellã noĩatam viſis.q̃ interpᷣtat᷑ occi-
dens·qᷣ rediẽs inde tulit. D. Certiũ ſeilʒ

Kapbaelẽ miſit in ſeptentrionẽqui vi/

Dit ſtellam nomine arctos:quę interpꝛeę/
tat᷑ ſeptentrio.qui rediens tulit inde.?l.
Quartũ ſcilʒ Prielẽ miſit in partẽ meri/
dionalẽqͥ vidit ſtellã meſſembirq; ĩterpᷣ/
tat meridies.qͥ rediens tulit inde. M. Et
redeuntes ad oñm.dixit:legite lras⁊ le/
gerũt ?ldã. Et ait oñs h erit nomẽ ei.Et

1
ne
Ma

.

S 0—

—
—

bͤ ſigrt eſt bm hõ Ad vt pgenies ſua
quattuoꝛ partes mundi poſſideret. Oñ.

Meſſembꝛis.m. collige fit odam.

vdamiami ſunt hęretici qͥ nudi oꝛat.⁊ nu/

di int ſe mares ⁊ femine ↄueniũt ⁊ coeũt
qſi Ade imitent᷑ nuditatem. .
AXdama cꝛaice.latine domꝰ vel terra dẽ.

Adamas.atis vt dicit Iſidoꝛꝰiõ etymo.
indic'lapis ẽ ⁊ ꝑuꝰ⁊ indecoꝛferren bñs
coloꝛẽ.⁊ ſplendoꝛẽ cryſtallini.Qũq;ᷓ aũt

vltra magnitudinẽ nudei auellanęreꝑit᷑-
⁊ẽ duriſſimꝰ.Hic nulli materiei ceditnec
ferro q dẽnec igni: nũq; caleſcit:hircino
tñ ſanguie receti rũpit⁊ oꝛ ab adimẽdo

Inde venit adamatin.a.i..i.de adama

ce etiſtens: ꝓducit pe. Etiam vꝛ ab ad
amo:/q; valde amat᷑na valde pᷣcioſus eſt
Dñ. Eſt adamas gẽma quà nõ ferg neq;
flãma Diſſoluit: ſanguis hircinus diui/
Dit illum. D
Adamãtiꝰ⁊ Oꝛigenes ſut noia cuꝰdã hoiſ

Adaptus.a.ũ.i.oꝛnatus vel pꝛęparatus.

Adar hebꝛaice ꝛ meſis martiꝰ.⁊ eſt gener
neut᷑ idecliabile. Et nõ ꝙ Beda vic ĩſuo
tractatu de menſibus. Mebꝛei ꝗᷣbo ſut cre/
Dita eloqa dei:antiqᷓ moꝛe meles obpᷣua/

renõ ceſſant: pꝛimũ mẽſe qͥ paſcę ccrimo⸗

nijs ſacratus eſt niſan appellates.qͥ pter
multiuagũ lunę viſcurſum.nũc in martiũ
menſem-nũc incidit in apꝛile nũc aliquot
dies mẽſis maij occupat:ſᷣ rectꝰ apli ve/
putat᷑q; paſca ſemꝑ in ipſo incipit᷑ uł de
ſinit vel totalit᷑in eo indudit᷑. Secundus
menſis ſalʒ maius dꝛ iar. C ertius ſcilʒ iu/

nius dꝛ ſiban. Quartus ſoilʒ iulius dicit᷑
tanug. Quiĩtus ſcilʒ auguſi oꝛ ab. Sex/

tus ſalʒ ſeptẽber vꝛ elul. Septimus ſalʒ

october vꝛ thelere. quẽ ꝓpt collectionem
frugũ ⁊ celeberrimas in ipſo feſtiuitates

9

nouũ annũ appellãt. Octau ſalʒ nouẽber

dẽ mariſan. Monus ſcilʒ december dici᷑

caſleu. Pecim ſciliq; ianuariꝰ vꝛ thebeth.
VBndecim ſcilʒ febꝛuariꝰ dꝛ ſabath. DHuo
decim ſcilicʒ martiꝰ oꝛ adar. Moĩa aut ⁊
oꝛdo iſtoꝝ meſiũ põt haberi ꝑ hos vꝓᷣſus.
Menſibo hebꝛe hic ponit nola niſan. Ilc
iar ⁊ ſiban thanuxab elul theſeriq;. Ma/⸗
riſan caſleu thebeth ſabath ſimul adar.
Inchoat apꝛilis ̊ martius eſt ibi finis.
Adaſia eſt ouis maioꝛ natu.

Agdaſtria.iſoꝛseo ꝙ; dura ſemꝑ videat. v

oꝛ eſſe femina.

„

Adaugma.nt.i.augmẽtũ vel additamẽtuũ.

AEdaugiiũ.n.s.i.auctio.vel augmẽtatio.

tes mund poſſideret. Addict. a.ũ.i.deputat. cõſcriptusaſcri⸗
Anatole dedita· diſis o·.a cõtulit arctos.

ptusdeſtinatus. DHñ Hꝛatiꝰ. Nulliꝰ ad/

Dictus intrat in verba magiſtri.

Additus.a.ñ.i.ict appoſit. Dñ.i.Ma/
chab.ʒ? Et additi ſunt ad eos exercitus.
Adelphus vꝛ ab ad ⁊ delphus greęce qð ẽ
frater latine. VHñ Cerenti in adelphijs
i comedia facta de duobo fratrib.
Ademptus.i.ſublatus.ab adimo.is.
Agdepta legata oicim illa qᷓ teſtatoꝛ adi⸗
mit legatamio cui pᷣmo legauerat:mutata
pma ſua volunatte.
AIgdeodatus eſt nomẽ Dauid qͥ oatus fuit
a deo ad liberationẽ irrael.
Adeps ꝛ pinguedo.⁊ eſt interioꝛ ꝓpꝛie.
DPinguedo eni ſuꝑ carne. aruina uł lardꝰ
diquę carni admixta oè pinguedo ODn.
Intus adeps/aruina fouꝛs.pinguedoq;
mixta.Et ſic oꝛ ĩ hiſtoꝛijſtriplex ẽ adeps
vitaliũ ſcilʒ coꝛdis ?⁊ vetrisadeps iecon
.i.epatis quẽ reticulũ vidmꝰ.qꝛ inuoluit
ad modũ ret adeps renũ: Mos tres adi/
pes. ouoſq; renes.i.ilia ⁊ renũculos/ado/
lebat ſacerdos ſuper altare. Item adeps
dꝛ medulla tritici q eſt ipſius pinguioꝛ?z
interioꝛ pars.
Agdepticus.a.ũ.pe.coꝛ.qð ve facli adqrit᷑.
Agdeptus.a.um.i.aſſuetus:vel adquiſitus
ab adipiſcoꝛ WM
Agderatio oꝛ q̃ſi ęris punitio· vel adęrata
pdia dicebant᷑ ex quibo ęs puniebat· vt
habet᷑ ex.l.i. C. ve comi.re. milii.
Adipatus.i.adipe cõditus ⁊ impinguat.
Adipatũ ẽ qðlibet eduliũ adipe ipiguatũ.
Adipex vermiculus q dam.
AIgdipiculus diminutiuũ.i.paruꝰ adeps.

AWdit.us.ui.⁊ hoc adytũ ti.e.coꝛ.vifferut:

Mam adit᷑ ẽ introit. gradatio. oppoꝛtu-/

nitas.vel aggreſſio. Sed adytũ.tſi.ẽlocꝰ7
ſecret iuxta altare vnde dabant᷑ reſtõſa
dꝛ ab adeundo ꝑ ↄtrariũ:q; mime lice/
bat alicui adire locu illũ niſi ſumo potiſici

Vgdiumentũ auxiliũ ſbᷣuentio adinuamẽetũ

adiuuame adiutoꝛiũ oĩa idem ſisnt.
AWdminiculu.li.i.auxilin. Inde adminicu/
latoꝛius. a. i.i.anxiliatoꝛuuuuus.
Adminiſtratoꝛ.m.t.ꝛ curięadoꝛnatoꝛ vel
coadiutoꝛ ”s”sð”
Admiſſarius.i.equ ſeu emiſſanꝰ:ſed diffe
runt in hoc.qꝛ admiſſariꝰ eſt equꝰ q ad t⸗
pus intequas admittit᷑ ad coitũ. ̊ emi/
ſarius eſt qͥ ſemꝑ equabo intereſt S
AXdmiſſura oꝛ qñ aĩalia ⁊ ppꝛie iumenta

ad coitũ admittũt᷑ vt ↄcipiãt.⁊ dꝛ ab ad
mitto.i.ad coitũ mitto/ ꝓ vno ſigniſicato
Del admittere vꝛ aſſumere ⁊ c agilita/⸗
te equũ vertere vucẽ. Oñ Duidiꝰ. Nil
nocet admiſſo ſdere calcar equo.Et ad/
miſſus.a.ũ.i.aptus ad mittendu Mñ foꝛ/
tes? bonos equos admiſſanios vocamꝰ
ꝗ admittunt᷑ int armẽta ad coitu vel ad
arandũ vel ad trahẽdũ. Oñ hęc admiſſu/
irę/qñq; icunt᷑ bꝛuta aĩalia pꝛie iu/
mẽta qꝗ ad coitũ admittunt᷑. Iſtas ſigni/
ficatiões ponit Muguitio in fuis deriua/

tionibo. Gerotina aut admiſſura ſic tan-

git᷑ in hiſtoꝛijs erat ea quę fiebat ĩ extre/
mitate veris:in qua detioꝛes erãt ſeętus:q
in tarde apetentibo coitũ:min viget na/
tura. Del ſerotina admiſſura victa ẽĩ au/
tumno.qꝛ natura ouiũ Meſopotamię?
Italię eadem eſſe traditur vt bis in anno
pariant.

ARdmiſſu ẽ peccatũ iam ꝑpetratũ. VPñ vld/

mittit peccat aſſumit flectit equnq;. DHinc
admiſiura ꝑmittere bꝛuta coire.

Admirabilis. ↄ.t.i.modeſtꝰ honeſtus.ſiue

moꝛigerategregitaciturnꝰ.facet᷑. venu
ſtus.decens/gratuselegansſtupidus⁊
admiratione plenus.
Agdoleſcẽs.O.t.ẽ ille qͥ ẽ infra triginta an/
nos. Onde. Eſt adolens creſcens nomen
trabit binc adoleſcens.

Agdoleſcentia.ſ.p. ĩ tertia ętas hoĩs du⸗/⸗
rãs a qntodecimo ano vſq; ad viceſimũ

octaun.⁊ dĩ adoleſcentia qſi ad gignẽdũ
apta adulta.
Agdoleſcentulus.a.ũ.diminutiunʒ/ paruus
adoleſcens.
AEdomiſedechinterpᷣtat᷑ oñs iuſtus.
Adonai nomẽ dei hebꝛeũ:⁊ interpᷣtat᷑ ñs.
Agdoneꝰ.i.vñs vel ad vñm pertinẽs.
AVgdon eſt nomẽ cuiuſdã cuitatis.
Adonis adonis vel adonidis:me/pin ntõ
me.coꝛ.in obliquis· diciturſuiſſe iuuenis
pulcerrimus amaſius DPeneris. Dñ Oui
ius. Albſtinet a ſũmo cꝗlo pᷣfert᷑ donis
Et bᷣm fabulas vꝛ fuiſſe venatoꝛ⁊ męchus
q vulnerans apꝛũ Denerocciſus ẽ ab eo.
Et vꝛ reuixiſſe poſt moꝛtẽ in meſe qͥ apud

hebꝛeos thanux vꝛ. i. in iulio · quẽ gentiles
anniuerſario ſolebãt plãgere ſic ipſa plã⸗

xit. De qͥ ꝓphᷣa iſraelitas ic epat Ecech. S

Mlieres plãgetes 7donidẽ. Dñ. Quẽ

tranfſfixit aper Henen vir fert ldonis.

AWdoptio.f.t.eſt gtuita quedã electio qᷓ qͥ

ſibi eligit aliquẽ in filiũ·⁊ qui ſic recipit᷑ in

ſiliũ. ꝛ adoptiu.⁊ qͥ eum ſic recipit vicit
adoptiuus pater.
Ildoptatio.ip..⁊ ꝑ ſyncopã di adoptio.i.
deſideriũ vel affiliatio ·in filiũ acceptio.
Adoptat.a.ũ.vꝛ elect i filin ul deſiderat

Tldoꝛ.n. indecli.eſt quoddã genꝰ ãnone uł

frumẽti vnde ſiebat panis imolatiti quẽ
q imolabat deum adoꝛabat.
Adoꝛeus.a.ũ.i.trititiꝰ.vldoꝛius idem.
Agdoꝛea.f.p.dea frumẽti vel quędaʒ veſtis
triumphalis.
Edoꝛia. F. p. i. gloꝛia vel bona ſam.
doꝛaſtus.m. s. fantaſma oꝛ. wl. der alp.
Ałdoꝛſus.a.ũ.i.inceptus vel allocutus
Adoꝛtus.m.s.i.nouit᷑ vel ſubito natus.
Adramoloch idolũ aſſyrioꝛũ qð ſamarite
colut “H
Adremõ vꝛ auitas ul vrbſiux iegraeli ci⸗
po magedon.i qͥ Joſias rex vict a Pha⸗/
raõe nechao vulnerat ẽ. Buꝑ qͥ lamẽeta-
tiones ſcipſit Mieremias.De qͥ planctu
z Zacharie. i22 Erit plactus magn in
hieruſalẽ ſic plãctus adremon. Del adre
mon d nome reg regnant tuc in charca/
mis·in auiꝰ auxilii venit Joſias ↄtra ne/
chao. Rñ vᷣldremon caſtri vel regis no/
men habet.

Adriaſtia.f. p.i ſoꝛs.

Agdria ẽ mare petroſũ.⁊ di ab adros gręce
i.petra. eo ꝙ mag ẽ petroſũ q; alia maria.
Vi Huidius. Serpetẽ medis adria vi/
dit aqͥs. Y? etiã regio vel nomen loci aqͥ
di mare adriatic. Etià vꝛ ſcopulꝰ ułm/
pes. Oñ.łdria ſunt ſcopuli ̊ ⁊ adria tra
fretuũq; Inde adriaticus. a. i. i. petroſus.
de adria terra exiſtẽs.vel ad ea ꝑtinens.

Aduena.f.p.vi eo ꝙ aliunde veniat.ar.ff.

de iudi.l.hęres abſens.
Agduertibilis.. t..ſolubit intelligibilis.
Iduentinus.m.s.qdam mons Romę.
AIduentitiꝰ.i.aduena.ſcilʒ qͥ aliũde venit.
Aduerbiũ.n.s.i.allocutio⸗ ſumit᷑ p q̃dam

parte oꝛonis qᷓ detininat verbũ rõe ſigni

ficationis. Inde h̊ ⁊ h aduerbiał⁊ ̊ le.i.
achduerbiũ ꝑtinẽs. Itẽ nomẽ adubiale
dꝛ quod ab adubio deriuat᷑· vt heſternus
hodiernus.

Aduncus.i.valde cuiruus.

Aduocatus.m..eſt qͥ alio noĩe q̃i legatus

xel patron vocat᷑ · ͥ i foꝛẽſibo ſeu exneis

negocijs pᷣeminctibo p̈bet litigantibo ſuũ
patrociniũ·cuiꝰ pᷣciũ oneraria vocat᷑ ſub
antiquo nomine.
Adula.f.p.vꝛ caput lini.

—w
= = =–

lent
Lan

6

Vdulatoꝛ.m. s. di qͥ blãdit:ſcilʒ locutoꝛ oꝛe

nõ coꝛde. Inde adulatnix

Adulatoꝛculus.m.s.di paruus adulatoꝛ.

Adulatio.ſ.t.dꝛ falſa laudatio
Adultr.m.s.dꝛ q̃ſi ad alt:⁊ ẽ ille qͥ vxoꝛẽ al/
terꝰaccedit ipſaʒ violãdo. Inde adulta.
Mdulteriu.n. S.vꝛ q̃i ad altꝰ thoꝑ acceſſus
vel ad alteruʒ. quia ex adulternio ab vno
conceptus ad hęreditatẽ alterius naſcit.
Adulteriũ etiã ſᷣm mgrm q̃rto ſniaruʒ:eſt
illicit coitus cũ marnitata. Stupꝝ eſt de⸗
floꝛatio vꝓᷣginis illicita. Inceſt cũ oſagui

nea vel affini vel religioſa ꝑſona. Aapt

eſt cim puella violent᷑ deduct᷑ de domo
paterna. Sʒ foꝛnicatio ẽ coĩis ad hęc oĩa:
fit tñ ſpalit᷑ c ſoluta:vidua vel meretrice
Adulterinꝰ eſt de adulterio cõceptus vel

genitꝰ. Oñ adulterina moneta vel ſigil-

lũ dicit᷑ falſa moneta vel falſum ſigilluũ ad
inſtar verę vel ven facta vel factum.
Adulterinę plãtatiões dicit᷑ męchę plan/
teęułnõ natales· vt patet Sap.4? Et illã
lraʒ inuit dlug in libꝛo ſecũdo de doct᷑na

chaiſtiana. Sed Rabanus antiqui di,

cũt ꝙ ſint ſpuria vitulamina. Et vitula⸗

men vr planta infructuoſa q̃ naſcit᷑ ex ra⸗

Dice vitis vel alter'arboꝛis.
łdultus venit a vertbo adoleo es.eui.etũ

vel itũ ·pꝛo quo vtimur adultum qð ſiẽt
gemare vel qeſcere. Dñ adultus.a. u. i.

qemat exqetus maturꝰ vel annoſus. Et
ꝓ excret iuenit᷑ rrequent᷑ in ſacra ſcipta.

er. m. t. bm vſũ caret pli numero.⁊ ẽ vnũ
de quattuoꝛ elemẽtis. ꝓpue eſt illud q
ꝓtendit᷑ a nobᷣ vſq; ad ſpgrã lunę. Et dẽꝛ

ab a qð eſt ſine er lis.qi ſine lite· ꝑ ↄriũ

q; ibi eſt vetoꝑptrarꝰoflict :nã ibi cau-
4 *

ſant᷑ nebulę tonitrua coꝛuſcationes ⁊ ful⸗

gura: DMel iõ ſine lite:qꝛ facilit ⁊ ſine lite

cedit ferienti vel impellenti. Item aer eſt

coꝛp elemetare bumidu ⁊ calidũ ꝑ natu
ram qð ĩiſpirat᷑ ⁊ reſpirat᷑a nob. Itẽ aer

etiã bʒ aera in accuſatiuo moꝛe gręcoꝝ.
etiã foꝛmat fqminiũ in a. QNam qᷣnq; ſunt
noĩa habẽtia em vela in accuſatiuo ſingu
laria q bus foꝛmant᷑ noĩa.ſ.p.in a.qᷓ nola
ſic habetia em vel a in accuſatiuo ſingula
ni habẽt es vel as ĩ actõ plłi. Vñ. Ether ⁊
aater ger lampas iungas quoq; panter.
Ex quo feminea qͥbo eſt inſlectio pꝛima.

Sũt ⁊ alia noĩa iſto modo faciẽtiavt ſtix

acheron heros · vt patet in ſequentia vbi
canitur:Sed quid nos iſtos recenſemu

heroas.i.dominos.

NReriani heretici ab gere dicti: Mi vetãt p
defunctis ſaqificiũ offerni pm Papiã.
Terinus.a.ũ.pe p.i.ad aerem ꝑtinens.
Aeriꝰ a.ñ.idem. vel qñq; idẽ eſt qð alt
AReripes.i.aereos hñs pedes.i.veloces ita

in agere videant᷑ ſuſtẽtari ⁊ figi.⁊ idem

eſt qð ceruus.
Aeromatia pe,p.eſt oiuinatio qᷓ̃ fit in gere
Inde aeromanticus.i. ꝑfectus ĩ tali arte.
qdã dicũt genimatia ꝑ tin tertia ſyllabos

8l. ante 3
Ifer fuit vn ex poſter abꝛaę de Cethura.
a quo africa dicta eſt.qͥ getẽ illã deuicita
inbabitauit. vel dꝛ aliqͥs de tali regione.
Atfereſis vel aufereſis eſt ſubtractio litterę
Vel ſyllabę in pꝛincpio dictionis.
Aſffa idem eſt quod talpa.
Affabilis.ↄ.t.i.delectabilis.
AVffatꝰ.a.ij.participiũ veniẽs ab affoꝛ.aris
Et affat.us.ui.me,p. vꝛ allocutio vel oꝛ⸗
natus ſermo.
Affectus.us.ui.bᷣm Hapiã eſt aĩ deuotio
amicitiafſędus/ſocietasdilectio:caritas
ab affecto as.ᷣ affectus participiũ vꝛ la-
ceratus vel maceratus.
Affectio.f.t.eſt altatio coꝛꝑis.Dñ.Coꝛpo/
ris altitas affectio oꝛ eſſe. Rc ſpectat mẽn
ad interioꝛa affectus. Et oifferũt affectio
pietas:q; pietas inter cõiũctos ſangui /
ne eſt. affectio int erẽ̃neos exhibert.
Affibulat.a.ũ.i.onodatꝰ.uł fibula oꝛnat
Affic oꝛ cenſus qͥ dat᷑ rõne piedioꝝ.
Affidoxe ſunt ſnię quaꝝ pars eſt honeſta
⁊ pars inhoneſa.
Affiliatio.i.adoptio vel imitatio naturę

uł manti · vel ecõuerſo. wel qͥ ẽ de gnẽ pa⸗

tris aut mris. Et oifferut affinis 7 ofinis

HBñn. lffinis gnẽ ↄfinis pximitate. Item
Cõfinis me eſt mibi manſio pxima auꝰ
Affinis me eſt mihi natio pꝛoxima auꝰ.
Abffinis genere m cõſinis ꝓximꝰ vrbe.
Affinitas eſt ꝓximitas ꝑſonaꝝ ex couu p/
ueniẽs omni carens parẽtela.⁊ h̊ de iue
canonico ſic ↄtrahit affinitas tã ꝑ coitũ
legitimũ qᷓ; ꝑ foꝛnicariũ. Sed ſm leges
regularitas ꝑſonaꝝ ex nuptijs ↄiictag
oĩ carens parẽtela.vt. C. de nup.l.liberi.
ffirmatio. f. t. v ↄfirmatio aſſertio.
AMEffla. f. p.eſt aial quoddam.
Afflatus.m.S.i.inſpiratab ad ⁊ flo flas.
Afflicꝰ us.ui.ab affligo.i.cruciamen.
Affluus.a.i.i. abũdans vel diues.

Aflatices eſt lacus iudeę vbi nibil mergi

poteſt qð habet animã ·q̃ſi ſine flatn.
fodillu. n. s. eſt albedo exiſtens in ouo.
Alfoꝛiſm.m. s. ẽ mo bꝛeuis integn ſenſuʒ
rei ꝓpoſitęſcribens. Etiã afoꝛiſini ſunt fo/
ramina in naui vnde remi emutunt. Itẽ
liber quidã in phyſica ſic dicitur.

Afoꝛus.m. S.pe. coꝛ. dꝛ piſciculus qui ꝓpter

exiguitatem hamo capi nõ poteſt.
Afoſon indedliabileꝛ miſter cudelitat.
TFfraſia vel afriſia.ſ.p.herba quedã.
Africa.f.p.dꝛ regio qᷓdã.⁊ d? qſi apꝛica:qꝛ
fuit aꝑta expoſita cęlo vel ſoli. vel ẽ ter⸗
tia pars mũudia meridie. J
Africanꝰ.m.s.i.negociatoꝛ vel icola africę.
Africus me.coꝛ.vent a meridie flans ver/
ſus africam. Oñ quattuoꝛ ſunt venti pn/

nit ab oꝛiẽte ꝓͥnoxiali ab illa ſalʒ parte
mũdi vbi ſol oꝛit᷑ crca feſtuʒ Gregoꝛij
ĩ exaltatiõe ſanctę cruq. Mic habet ouos
collatales.ſcilʒ vult᷑nũ ꝗͥ venit ab oꝛiente
aſſtiuo vbi ſol oꝛit circa feſtuʒ ſc Biti:
alteꝝ ſbᷣſolanũ qͥ venit ab oꝛete hyemali
u.a loco vbi ſol oꝛit᷑ circa feſtu ſcę Audcię.

Deinde tres ſunt in occdẽte quoꝝ pna/

palis qui venit ab occidete ęqͥnoxiali oꝛ
cephit: hy collatalis veniẽs ab occidẽte
eſtiuo ꝛ ciraus.ſ̊ ab occidente hyemali
d fauonius. Beinde tres veniũt a parte
meridionali:quoꝝ pncipalis ⁊ mediꝰ dꝛ

guſter:hꝰ collatalis decinãs ad occaſum

verſus gephirũ dꝛ noth. p alt collatalis
vergẽs ad oꝛientẽ dꝛ africus. DPeinde ab
aqͥlone.i.ſeptẽtrione etiã veniũt tres:qͥꝝ
medi a pncipalis vꝛ boꝛeas ille vo qͥ ab
eo declinat verſus occidentẽ oꝛ choꝛ. de/
dinãs aũt ad oꝛicẽtẽ dẽ aqͥlo. Et ſubſola⸗
nnus dꝛ.qꝛ ſᷣ ſole oꝛt eſt. Eurus:q; ab eo
flat ſcilicʒ ab oꝛiente. Hulturn eo ꝙ alte
tonat. Xuſter vꝛ ab hauriendo aquas.hᷣ
gręce vꝛ nothꝰ:nã peſtilẽtiã gignit. Euro

auſter eo ꝙ ex vna ꝑte habet euꝑ ⁊ ex al/

tera auſtru. vluſtroafric eo ꝙ uictus eſt
huic. ANuſtrofauoniꝰ eo ꝙ foueat fruges
⁊floꝛes.?lfricus victł eſt choꝛeo ipſe
arcũdaudat ⁊ q̃ſi coꝛũ facit. Geptẽtrio
eo ꝙ in erculo ſeptem ſtellarũ cõſurgat.
Aqlo dꝛ circius eo ꝙ ſit iũct choꝛo. LPo/
reas eo ꝙ ab hyperboꝛeis ꝑtibo flat.⁊ eſt
frigidꝰ⁊ ſicc. Marura eni ſeptẽtrionaliũ
eſt frigida ⁊ ſicca:auſtraliũ humida ⁊ ca⸗
lida:oꝛientaliũ calida ⁊ ſicca: occidẽtaliũ
frigida bumida. DHñ. Flat ſubſolanus

cipales. Oꝛimꝰ ab oꝛiente vꝛ eurus ꝗͥ ve

vulturn eur ab oꝛtu.Iltq; oiei medię⸗
nothus heęret ⁊ afric auſtro. Ciraus oc/
caſu gephirus atq; fauon afflant. Bed
veniunt aquilo boꝛeas⁊ choꝛus ab arcto.

Afrodita.ſ.p.di veni dʒ ab afros qð eſt

ſpuma·q; nata vr ſuiſſe ſᷣm fablłaſex ſpu
ma manr ꝓueniente ex genitalibſaturni.
Dñ Martialis. Hẽs vo illecebꝛas circa
ſenſus cictos appoſuit afrodita.
Afrodis gręce:femina latine.
Afronitũ.n.s.eſt ſpuma nitri. ñ quidã
uſticus heęc neſcit qͥd gręco noie vicar.
Spuma vocoꝛ nitri gręcis ? afronitũ c.
Afrus.m.s.bᷣm Papiam eſt cuis africus.
Afumentũ.n.s.i.dumetum.

A ante G

lgabꝰ. p. coꝛ. qd ꝓpheta de qͥ habet᷑ ðlcej
2i? Hñi luroꝛa. Igabꝰ ecce famem pꝛę⸗

ixit in vrbe futuram
Agagulo.m.t.vꝛ vanꝰ foꝛnicatoꝛ.
Agalma.n.t.i.ſigura.⁊ vꝛ q̃i agẽs imaginẽ
alteriꝰ. vel eſt ſpeculuʒ pclaꝝ.ponit᷑ etiã p
caꝗlo vbi eſt ven ſpeculu ſcilʒ facies chꝛiſti
Pñ Intrat cũ palma plebs alma ſalutis
agalma.i.regnũ cęloꝛn.
AIgamus.m.s.pe.coꝛ.i.ſine vxoꝛe:⁊ dꝛ ab a
qð eſt ſine? gamos vxoꝛ. 3
Agapa pę.vel agape.pes.i.laboꝛ alienus
Dilectio/caritas/oꝛonũ coĩo· vel elemoſy
na rogata.⁊ ſm aliquos ẽ mãducatio qᷓ
fit in caritate ob memoꝛiam defunctoꝛũ.
Inde agapitus.i.dilectus.
Igapeta.f.p.pe.pꝛo.ancilla dei q̃ ꝓ chꝛiſto
nubere noluit vt oicit Huguino.Papi/

as aũnt dicit agapeta vel agapetes.i. leno/

cinatoꝛ: vel qͥ cũ feminis illiate cõuerſat.
Agar interpᷣtat᷑ aduena ↄuerſa: erat con/
cubina abꝛag.
Agareni.pe.pꝛo.dicti ſunt ꝓſeliti⁊ aduene
ab agar. .
Agaritudo.ſt.di ſuſpiriũ vel anxcietas.
garus. m. s. vz curſoꝛ pedeſter.
gaſo ꝓpꝛie vꝛ qͥ curat iumenta q̃ſi agens
Smariu.qñq; tñ agaſo dꝛ domeſtic mi/-
niſter aſinoꝛn. Onñ Greciſmꝰ. Eſt aſinoꝛũ
aſtoꝛ agaſo boumq; bubulcus.
gates. m. t. vꝛ lapis pᷣcioſus.
Agaticia.ſ.p.eſt herba quędam.

Agea.ſ.p.r locus vel via in naui ꝑ quaʒ

atatoꝛ ad remiges accedit. Dñ Ennius
Multa foꝛo ponẽs ageaq; longa replet
Itẽ agea ageoꝑpluralit: dicũt᷑ victimę

quęp rebo agendis offerebant.

5bA——

e. Agelaſter dẽ aliqᷣs qui nũqᷓ; ri/let. agnatus ſexusa p arte vi
mecie Agellarius.m. s.i ruſticus ab ager dictus. Agnellus. m. s. paruusagnus.
nso⸗ e leg lulticlg t victimeꝗᷓ gnes ꝓpꝛiũ nomẽ virginis. dedinatur
u Agenei · oꝑ · plis numeri dicun eg anetls wel Igrece bc
Sea bo agedis offerebant agnes agnetis vel agna ne. vel grece be
ano. 41. enangn dã dea agẽdicuiꝰ feſta age⸗/ agne huius agnes · interßtat caſta vel
gdeſt GenT li ſingulari agenariu. mater vel martyr.
naria dicuntĩpliĩſingulariage Aaman llus
arſpn genatoꝛ oĩ qͥ rem ſuã celeritagit. Agniculus. m. . ,agnellus.
nm õ tiſmat vel bñdictiõis Agnigloſſa herba ggã ꝗ oẽ agnilingua.
ere Agẽda vi liber bap A .n.t. eſt nomẽ qð alicui ionit᷑ ab
gend an lſpaciũ terręgꝗ colit᷑ euetu · vt Gcipio vict eſt africanꝰ. quia
Ager oꝛ campus vel ſpaci terreg coli Käabümantr Wilane ar yen
arat᷑.Et diuidit᷑ ager a NPirgilio q̃drifa/ africã ſubiugauit · ⁊ Pilatus dẽ pontiu
gnic rie. Eſt enĩ ager ſationałqͥ ẽ apt ſemibo. ab inſule q oꝛ pontus. rs.
*1 2 Agnoiatio.ſ.t.eſt qͥdam coloꝛ rhetoꝛicus
dicar. Ecõſitiuꝰq eſt aptus vitibo arboꝛibo. gnolatio. F. t. 12
itii Zace oſen enta tus paſcuis.⁊ eſt l vꝛ qñq; fedus cõiugale. .
M oge, P0 1 D tus floꝛi⸗ Agnus.in.s.eſt aial ab agnoſcẽdo dictum
Pger HS brnetnru ager qꝛ noſcit matrem perditã in voce. Vnde.
bus pducendis. Hñ. Iñ agerculꝰ zagel⸗ Agnus ab agno ſco co gnoſcitq; parentẽ
nr anſepnt gger. 8 Balatu⸗materq; noſcit hinc in eo dem.
8.1. . .— 1) V en .
beri er eſt cumulus terre ſurſu eleuate etiã Agolus.m. .eſt baculꝰ paſtoꝛal ab ag
RRB oꝛ nſuler reicogrernatio. In eagg Agon.onis.dꝛ pugna moꝛi. Hñ canit᷑ Yn
goſneig cum lns vel coadunatio agõe triũphali. Et oĩ certamẽuł pugna
. Aggeſt us. .l, geſtn eſt congeries vel ab ago agis. vel ab a qð eſt ſine. gonos
gne Bñ. R geragge us ul 5 ero par⸗ angulꝰ q̃ſi ſine angulo. 2 antiqtagones
emnp nokin, Nonticulꝰ cumulus aggero p iu loqrotũdis fiebant. Dfi 2 W bab⸗
cin turit hec HDZ Suſquenalt ecbae .
* αρ n s inters Quĩquẽnalis agon dicebat᷑ certamẽ
luns Togeno m o inte iat feſtiuus letus. . fihat de ut mems ad quiqueniũ
ommeckuoie 1 dagẽdũ. cõparat᷑ quattuoꝛ medijs nis vacãtibo.Loc'aũt
ube ailis oto Yn gen D i. eilitas iſtius certamis olimpias vicebat· q;i ſub
ng le. imus.Inde agilitas.i. olumpo moͤte⸗ agones pmdian kereule
fn zſſe I gianitſuidi ſtitutę ſunt. Etiaʒ dꝛ cętus vel mu
oß Agia. .p. vẽfr ngilitaop qua 8 en niiqin lonwad certamẽ oꝛdinata.⁊ qð nos cer/
4 Agina d foꝛamen in quo etrutina ve tamen appellam grectagont ſerein ckt⸗
