u. vel oꝛ feſtinantia e ni re hoiuz ſi nat peragonem. Inde agonia.i.
Aginatoꝛ. eet act& imercto: aui reʒ agon. Agonia etiã oꝛ victima uł fiducia
n⸗ n Sterage. 1 bo g ar- uł hoſtia ⁊ ẽ pe p.ulł coꝛ.¶pud gręos eni
Ñ Agiama vicut qdã loca in manl atar in multis vocabulis vocalis ante vocalẽ
io⸗ tatione remoꝝ enuit Maicht dꝛamiat ꝓducit᷑ ſᷣ q ad foꝛmã latioꝝ reducit᷑ põt
ht uelorratoen es rpttng hn ios qð coꝛripi · qꝛ vocalis ante vocalẽ nõ ꝓdu/
g, Xgiogran SHS ſtſen tur⸗ citur niſi in paucis. vt in agonia ⁊ ſceno/
ſn. zgroppia aw en⸗ ſe ben fegia ⁊c. Et vſũ eccleſię in qua es teneas.
Agios grece.i.ſanct᷑ latine.⁊ di ab ꝗ qð ẽ 5 elgtgi.
line . ge quod ettenn. Romiſtica ictoꝛioſus uł bellicoſus.
6, urrũ agitat goniſtic. a. . i. vi usut .
Agitatoꝛ oĩ vectoꝛ qᷣ . agitat. gonitteta, 0, p. qui ul geſtinagone i.
. Aginon grece eſt vicus latine. .5 pugil pm Buguitionẽ. Papias vo diẽ
gis vturba uł exercitꝰ ĩaliqͥ itinere.⁊ Pugil bm Hug
* Agmen vꝛ turba ul exerci al itinere.2 I 5ln ßeſt certantibo.
en⸗ bm Rabanũ vꝛ ab ago agis.qꝛ vbi agmẽ agonitheta hlij actoꝛ qͥ
n lbifrequẽs actio exercet Mel ſm Yſi⸗ gonigcto.. victtcor.
Riken abngec i. eũdo bm qd ĩlõgitu⸗ gonom. m. ..i. pnceps.q̃ſi ꝑ actionẽ no-
. ——L2E*: us 7 Dinulgatus.
dine directũ ẽ ſic exita poꝛtjalias abuſiue. Taomt ſma vepunen Wrl onelläü.
Agnati dicunt᷑ cognati de pꝛe · eo e acce⸗/ gonumg. ꝛ pug dagonẽ ertinet.
nas Gnp natis oum deſunt filij vel dicint Agonalia dicunt D agone fertin
X. . 5. E Oi. Cgrãmatus. a. i.i, illitteratus. —
zmia deſcengeresa piek e Bß d, ne Tnortaller data de agro vel pꝛeciũ
amici deſcendentes a matre. Dñ. Ilttinet .

qð ꝓ agro ſuſcipirc.
Agrarius.i.ruſticus qᷣ colit agru. Vñ Ecqᷣ.
38. Cu operario agrario de oĩ oꝑe tracta
Agredula.f.p.di parua rana quęmn agris
inuentt.
Igraſſum.i.violentia.
Agreſtis.i agricolaquaſi ſtans in agro.ul
oꝛ inexecabilis ⁊ implacabilisvel dicit
terra inculta.
Agacola vꝛ quaſi agrũ vel agros colẽs.
eſt cõe nome ad oes agricolas·̊ noĩa ſpe/
cialia agricolarũ ſunt ula:quia ricolaꝑ
qdã ſunt aſcriptitij ·quidã ceſiti: qdã per-
petui · qd coloni cõditionales:/qdam in/
quilinialij oꝛiginarij· alij ſimplicit colo/
ni nücupant᷑
Agrimelſoꝛ.m.t.eſt qͥ agros meſurat me/
titur fines ꝑ debitã meſurã viſtinguit.
Agriculatoꝛ ⁊ agriculari a agricolonus
gagricultoꝛ idẽ ſignt.ſclʒ ꝗᷣ colit agros.
Agrimonia.f.p.herba qdã ꝗ cipue abun
Dat in agris. “”MV
Agriofagite hoĩes qui ſolũ ferarũ carnes
eduntab agrion qð gręci vocãt ferũ. vel
ab ager. ri. ⁊ fagin qo ẽ comedere · NHi ci⸗
dopes dicunt᷑ vel monoculi:q; vnũ habe/
re oculũ ĩ media fronte ad modũ cidli di⸗
cunt. hos India gignit =
Tanon grece.i.feru vel agreſte latine.
Egripenni ſunt agri illi qui nõ plene ſunt

,AAeI. “
Agrippa eſt qui cũ laboꝛe matris ęditſicut
per pedes non per caput . ab agros qð eſt
tractus a pesqꝛ in partu pmo loco pedes
remittit. DOñ Mirgil enei. 8 Per te alia
ventis⁊ dijs agrippa ſecũdis. Dictus eſt
etiã qda Peroce agrippa. Dñi Nuroꝛa
Certius Herodes rex ẽ agrippa vocat᷑.
Agrippina.p.ciuitas colonia ab ¶griſpa
condita.
Za la cr leia ages gulam.
Ain vel ai eſt victio hebraica.⁊ interpᷣtat
fons vel oculus
Tianea vꝛ vltimꝰ caloꝛ in coitu qͥ oẽ coꝛpꝰ
cõcutitur.
Aios latine. i. agios grece.

Ala ale. pmo ſigt agmen vel turbã eqᷣtũ ul
militu ſic dicta eo ꝙ ptegat pedites alaꝝ
vice. Inde alar.i.turma eqᷣtał. Dñ. Ym/
pꝛouiſus adeſt ⁊ muris aſpplicat alas.2
icit᷑ falſa religio. Hñ Job de bypocrit.

Cu tẽpꝰ habnerũt extẽderũt alas.i.falſã

7

religionẽ extius e ſigt ptectionẽ· vñ ps.
Bub vmbꝛa alan tuan. 4 gram dei. vñ
Hꝛoſper. Qui caret alis ad cęli patriã nõ
hʒ vñ volet. vꝛ van act' vñ Lacha⸗
rias. Ecce vug młieres pgredietes ⁊ ſpũſ
in alis eau. 6“ eſt pars piloſa ſbᷣ bꝛachijs
etiã vꝛ aſcella. vñ Ouidiꝰ. Quam ſepe
amoui nec trux iret in alis.i.fetoꝛ ſbᷣ aſcell
7e r pars auis.vñ in euãgelio Quẽad/
modũ gallina cõgregat pullos ſub alis.
ab ala venit alatus.i.aliqs hñs alas.
Inge etiã alager q̃ſi gerẽs alas. Itẽ ala⸗
rica cę. eſt lancea qᷓdrata hñs ferrũ quaſi

alas. DOñ. Euolat ? purgat humeris ſup/

ponitur ala.
Alabaſtrites dꝛ lapis candidus⁊ inttin/
ctus varijs coloꝛibus.
Klabaſter.⸗idem.
Alabaſtrũ oꝛ pixis vnguẽti de alabaſtro
in qua incoꝛrupta puat᷑ vngueta. VPñ bm
mgrm in hiſtoꝛijs eſt ſiſis modꝰ loquẽdi
alabaſtu vngueétiſicut cñ oꝛ cyph' vini.

Vñ alabaſtruũ vngueti nardi.i.pixis ala⸗

baſtro plena vnguẽto nardi:de qͥ.j.icet
vbi nardꝰ. ñ Marmoꝛei lapidis niti/
dum gen eſt alabaſtrũ. Foꝛſa ob h̊ victũ
qꝛ foꝛma ſplẽdet vt aſtru.. Narmoꝛis eſt

ſpes alabaſtru vaſcula de qͥ Pꝛo ↄbuan/

dis vnguentis ſepe cauant.
labanda ? etiam lapis pcioſus.

Clabꝛu o iſtrumetũ ci q fila vertut. Bñ.

Bertit᷑ ̊ alabꝛo qᷣcqͥd net femia fuſo. Et
dꝛ ab alaa bꝛios mẽſura quaſi menſuratũ
alis. Et nota ꝙ ſilũ a colo oucit᷑ in fuſũ · de
fuſo in alabꝛu.hinc ĩ girgillũ · deide ĩ glo/
micellu.hinc in pannu/poſtea in tela.
Alacer ſᷣm Hapiã vꝛ foꝛt gaudẽsexpedi/
tiuꝰ. hilaris- velox Inde alacritudo? ala⸗

qrimonia.i.letitia. Pnde. Eſt glacer va⸗

lidusletus.veloxq; nottert.
Alani vicũt᷑ ppli qͥda hitãtes iux lanũ flu⸗

niñ·ſic alemani iũ lemanũ.

Alapa ẽ faciei ꝑcuſſio ſic collaphus colli.

VYnde venit alapus.piq dꝛ ille qͥ patiẽdo
alapas victu adqrit. Oñ. Sim das ala
pamyye tibi do talionem. Dic alapã male
colli vicas collaphuũq;.

llauda.. p. nomen amis. weein lerch.
klauſa. f. p. nomen piſcis.

Alba. bę. gdam cinitas eo ꝙ alba ſcopha

fuit ibi inuenta. Itẽ alba etiam vꝛ veſtis
ſacerdotalis linea ⁊ ſtricta ꝗqͥ camiſia vꝛ.⸗
Pgeris? talaris ſubucula ſm Papiaʒ
Pñ. Vꝛ vrbs alba veſtit pᷣlbyter alba.

Abme

beeb 1
Abann
Tem
s⸗
Tba
ben
Pbia
Abia
li⸗
Rio⸗
Tbii
ſunce
Vn
oc

bite
le⸗
Teen
lce
El

un,

ſſro
in
nn.
lu⸗
et

li.
do

l

*

Albangan. ſunt nuces ꝗᷓ diu buatę ſunt al⸗

bęeab albus. a. u.
AElbania AIſięeſt puintia vel regio.
Albami vicunt᷑ hoĩes eiuſdẽ regionis.ppt
albos crines.
Albaſpina nomen eſt arboꝛis.
Albea eſt ꝓpꝛiũ nomen aquę.
Albedo.inis.i.albitas.
Albicies.f.p.i.albedo.

—w—

Albidus.a.ũ:x albinꝰ.a.ũ.ẽ illud qð nimis

albũ ẽ. Inde albiditas.i.albedo.
Albidołſ.a.ũ.eſt qð aliquãtulũ albet.
Albitũ ẽ foꝛmula ꝗqdam.w.ein leiſt
Albo.indeclinabile· eſt liber in quo nomia
ſanctoꝛum ſcriburr. H
Alboꝛ d pallida albedo.⁊ dẽ ſignũ lepꝛę.

Albugo ẽ ſubtit mẽbꝛana · tenuis pellicula

viſum iĩpediens. ⁊ dꝛ glaucitas ⁊ albedo
oculou.Mñ.ↄLuroꝛa. Conturbãs oculos
albugo figurat hebꝛꝛ oos.
AMWlbula qͥda fluur ꝓpter coloꝛẽ aꝗ qͥ modo
dꝛ tiberinus a Ciberio rege ĩ eo ſů̊merſo.

Albumẽ vꝛ albus liqᷣ;ꝛ ĩ ouo. DPñ. Allbugo

viſus albumẽ dẽ en. Nr alb umẽ teſta.
cẽtꝝ mẽbꝛana · vitell. Sut partes oui q̃̊s
quis diſcere debet

Alburnus ẽ qͥdam mõs Lucanigeo ꝙ al⸗
beat. vel ẽ idolũ quoddam.
Albus.a.u.i.candidus. Et vifferunt. DPñ.
vlłlbũ natura facit̊ res cãdida cura. l/⸗
bus etiã ponit᷑ pꝑ ventre q̃ſi aluꝰ. Vnde h̊
albiolus.li. On Huuenalis. Cuiꝰ albio/
lus lanam piguerat artus.

Albũ ptoꝛis eſt ꝗdam tabula dealbata ꝗᷓ

ponebat᷑ in curta vel turri ſtoꝛis · in loco
cõi · in qua ſcribebant᷑ ⁊ ponebantur noĩa

vocatoꝝ ad iudiciu.⁊ ad auꝰ inſtãtiã qͥli

bet citat eſſet.⁊ ibi ꝓponebantur ſtatuta
⁊edicta toꝛis in groſſa lra.ita ꝙ ab oĩb⸗
legi poſſent. Et erat certa pena cõtra iſtũ
q delebat iſtud albũ·qð modo ſublatum
e. De hoc in de.i.de iudi.in vᷣlut.de liti.S.
oẽm. coll.viij.
Albagaria ſunt ꝓcurationes q́s certę villę
debent vñis ſuis ad eos veniẽtibo. de re/
ſcrip.ad audientiã.
AElbergarię ſunt cẽſus ſeu pactiones ꝗᷓ de/

bent ꝓ comeſtionibo. DPe hoc per glo. in. c.

pꝛeterea · de iur. patro.
Alcal vꝛ acetũ valens ad alchimiã.
Alce gręce.virtus vel foꝛtitudo latine
Allcea.ſ.p.i.verbena
llcedo.inis.dꝛ auis ꝗͥ p cęteris auibo pul⸗
los ſuos ſedule alit.⁊ venit ab alo alis.

„

inuectiuam ſcripſit.
Alchim mi. pꝛlũ nomẽ viri. Oñ uroꝛa
Alchim ex ⁊arõ deſcẽdẽs ſtirpe ſacdos.
Alchimia dꝛ ſciẽtia docens facere aurũ vel
argentũ ex pulueribo metalli · vel qᷣ ſcit ſe/
parare auru a cupꝛo.

Alceus cei.pe. pꝛo.fuit qdam poeta foꝛijqui

Allchimiſta. ↄ.p.q ſcit iſtam artem

Alcides.i.foꝛt ⁊ foꝛmoſus.ułnomẽ ẽ hcul
Alcyone ẽ auiſ marina q i byeme iſtagnis
oceani nidos facitq̃ excubante fert᷑ æla/
gus flantibo ventis ↄtinua ſeptem dieruũ
tranqlli'ate putreſcere eius fętibo edu/
cãdis obſeqͥuʒ ipſa reꝝ natura pbere.
dꝛ ab alcyone vxoꝛe Ceicis:ꝗ doloꝛe viri
ſui mutata eſt in auẽ iſtã. VPñ NDuidius.
Illcyones ſole memoꝛes Ceicis amati.
Alea.ſ.p.qͥdã ludus vel inſtrumetũ qͥ ludit
ab llea quodã milite · qͥ in troiano bello
iſtũ ludũ inuenit m Muguitioneʒ. Pa⸗
pias vo dicit:Alea tabula luſoꝛia victa
a quodã qͥ hũc ludũ inenit. Oñ vᷣłlea foꝛ/
tunę ſoꝛtes examinat auum.
Xleariũ.n.s.locus vbi aleę reponũtur. vel
vbi luditur.
Aleatoꝛ.oꝛis.qͥ ꝑfect eſt in ludo aleaꝝ.
AVleatoꝛiũ.n.s.locus in qͥ ludit cũ alea. In/

de aleatoꝛi.a. ũ. qð pertinet ad aleas vel
Q cum eis ludit

AWleo.onis.dẽ qui frequẽter ludit in alea ⁊
perdit. Oñ. Sum nudusut paſſer h̊ fecit
teſſer? alſer. H

AXleola.f.p. diminutiuũ.i.parua alea.

Alemania.i.germania vꝛ ab alẽdo/quia
manat ĩ piguedie.uł oꝛ a lemano fluuio.
AIlemanus aliqͥs de tali terra.
Alers.i.doctꝰ q̃ſi alienꝰ ab arteꝑ cõtrariũ.
Ales · tis.me.coꝛ.ĩ obliqs.ↄ.geẽ auis:⁊ d
ab alo · is· qꝛ alit⁊ nutrit pullos ſuos· vel
bim Muguitionẽ q; alit᷑ a nobᷣ. vel vi mr
vel nutrix. vt in hymno: ſolis oꝛtu ⁊c.
vel vĩ turma milituʒ ꝗq ⁊ acies dꝛa hocin
bello qñ foꝛtioꝛes ſᷣponunt᷑ ad mo dũ alꝗ.
⁊tunc dꝛ ab ala.lę.Dñ. Si volat eſt vo/
lucris ales ſi geſſerit alas.
Alexander ꝓpꝛiũ nomen viri.
lexandria nomẽ ꝓuintię vel regionis.
Alga.f.p.bᷣm Muguitionẽ eſt herba frigi/
viſſima creſcens in mari ⁊ eſt quaſi ſenuʒ
diſpoſita.⁊ dꝛ a vᷣbo algeo.es. Etiã alga
ſumit᷑ ꝓꝑ quolibet qð mare eijcit. vñ mare
dr algoſu eo ꝙ algã de ſe pijcit· vel vꝛ al⸗
ga ab alligo.as.qꝛ alligat pedes ułmanꝰ.
Pñ Alga ſit herba mar ſ oꝛ vlua pluhs

Algama.atis.dẽ ſũmitas vel altitudo.

ITllgatf. p.ẽ ſedes alta ĩ calo ·qſi alẽs aĩias.

Allgenia or doloꝛ algiluus.
Algiditas.atis..t.i.rrigiditas.
Algidus.a.ũ.i.frigidus.
Illgoꝛ.oꝛis.m.t.i.frigLuus.
AElgoꝛitbmus eſt ars numeranii.
Algoſus.a.i.i.frigoꝛoſus.·
Algus.us.ui.i.algoꝛ:vel frigdus.
AWlia. m.p.eſt nomen fluuij.ꝑ vnũ.l. cauſa
mesi aliquando ſcribit ꝑ ououo.
Aliby.i alabe eo ꝗ in eo libꝛant voluũt
fila. vel libꝛant.i.ſoluununt.
Alidus.a.u.i.figidus:vel dulcis ad modũ
ſoni oꝛganici.
Alienigena.9.p.d quaſi alieneęregiõisuł

aliena gẽte natus vel genit . Et oꝛ ab al

lon.i. alienu. ? geneſis natura vel gnãtio.
Sic etiã trigena frãcigẽa · oĩa tlia ſt ↄ. ge.
Alienus.a. ũ.hextraneus.

7 4

lietus. ti.i. merillus ab alois. vel vt oicit

Hapias: lliet ẽ auis ſilis aqͥlyul maioꝛ

NPñ.Exiguasĩ ſe vires alietus habendo ·

Exiguas voluc es depaſcit diripiẽdo.
Aliger. m. S i.auis: ꝛ ab ala ⁊ gero· q ge⸗
rit ſe ſurſu alis ſuis exercẽdo officiũ vola⸗
i:⁊ ſumit᷑ p veloce trãſũptiue· d etiam
aliger q̃ſi aera legãs i.trãſiens· q; volan/
Do gera pertranttt“
Alimen · alimentũ · alibũ.i.nutrimentũ.
Alimonia idem. vel etiã dicit᷑ panis oa/
tus p deo/ſcilʒ elemoſyna. Etia eſt loc in
uo buant᷑ nutrimẽta:⁊ dꝛ ab alo. Vnde
ſt alo fons rectus alimonia noĩs huius.
Haũã panẽ ꝗrens hinc alimenta trabit.
llimones. m. t. p lis numeri.i.nutritoꝛes.
liphanus dꝛ cyphꝰ paruus hñs paruuʒ
foꝛamẽ ad modũu vitri gutturati.⁊ dẽ q̃ſi
alens infanrttgtes.
Alipopiariꝰ m. s.dẽ iaculatoꝛ pil.
Alipes...t.i.veloxq̃ſi bñs alas in pede.
ATliptes.i.plagaꝝ curatoꝛ.qꝛ eas fomentis

alit.i. curat. Oñ Juuenal. Grãaãmatic' rhe /

toꝛ geometer pictoꝛ aliptes.

Aliquid eſt cõpoſitũ ex alius⁊ qs⸗ mouek

aliquis aliq̃ aliq vel aliqͥda ſcribit᷑ꝑ v.
Alliquot eſt ge.o. indeclia płis numeri.
Xliſoꝛiũ eſt cultellꝰ ſutoꝛis· wl. ein gneip.
Ainn⸗ dꝛ meretrix ꝗ a ſcurris nutrit

littus auis quędaʒ ꝗ gallice aſcia vo cat.

Vñ Duidiꝰ.Eſt hõ fact auis vlnis alit/
tus in alis · vel foꝛte. i. aliek.
AVlitudo.ſ.t.i.pinguedo.

a. u. i. nutritus · qñ aſpirat᷑ ſigẽt flatum vt
patet loco ſuo.

AXNlitut.m. s.v? vermis volatil. wl. humel.
ARliuus vel alinus vꝛ ager vel agger iuxta

aquam ·

Alius me.coꝛ.in ntõ· habet alius ĩ gtõ me.

ꝓ.Et vifferũt alius ⁊ alter.qꝛ alius inter

multos̊ alt in᷑ ouos.Oñ Greciſta. Pe

multis ꝓpꝛie pᷣmꝰ oices aliuſq;. Sed pᷣoꝛ

ac alter dic ↄcoꝛdare duobo. Iſtis alter/

uter vter aſſocies vterq;ʒ. Item alit oi⸗
catſcllʒ ꝙ cõueniũt in hocq; impoꝛtãt oi/

uerſitatẽ ambo. vifferũt.q; alius ĩppꝛtat

luerſitatẽ eſſentialẽ.ſ̊ alter accidentalẽ.

Differt etiã alius a cęterisnam alij vicůt

ex alio numero ·P ceteri ex eodem.
Alectoꝛius: dꝛ lapis qui in ſtomacho galli
T eperitur.

Allecto.onis.dẽ inſtabilis qͥ nõ habet re

quiemvel eſt ꝗdã furia infernalis:quarũ
ſũt tres. Dñ. CTres agitãt mentẽ furięra/⸗

tione carentẽ. Cum mens bachat tũc alle

cto vocitat᷑. Et cũ mente fera viſputat in
oꝛe megera.Cunc eſt theſiphone cum ꝓ/
Ount iurgia voce.
Allect.a.u.qͥ palã ẽ electꝰ. vel dꝛ ↄfirmatꝰ
Allec piſciculꝰ ad liquoꝛẽ ſalſamẽtoꝝ ido/
neus. Et vꝛ ꝙ viuat ex ſola aq̊ nihil aliud
comedẽs.Hñ. Quattuoꝛ ex puris vitaʒ
ducũt elementis.Allec vnda fouetignis
paſcit ſalamandrã. Calpam terra nutrit

ger qͥʒ cameleontẽ.

Alle goꝛia.f.p.eſt myſteriũ vel ſititudo qñ
in pfiguratione loquimvbi aliud ẽĩ voce
aliud in ſententia. Et dĩ ab allon quod ẽ

alienum gorus ductio vel locutio· quia

vnũ vꝛ ⁊ aliud intelligit. Circa qð notã/

Dum qꝙ oĩs ſacra ſcriptura q̃drifoꝛmi rõe

diſtinguit᷑ ſiue exponit᷑ Rut eni in hiſto/

riaco vel lrali ſtellectu.aut allegoꝛico·aut

anagogico.aut tropologico vel moꝛali ſo
let accipi. Hiſtoꝛia nãq; eſt quando res
aliqᷓ quõ hm lraʒ dicta vel facta ſitplano

pHmone refert.vt cũ dꝛ:Populus iſrael ex

ggypto ſaluat tabernaculũ oño fecit. Et

dꝛ ab iſteron.i.videre vł cognoſcere ·

antiquit nemo ſcribebat hiſtoꝛiam niſi qͥ
vidiſſet. Et ſicqñ dictiones intelligũtur

ſimplr vyt ſonãt eſt ſenſus lralis vl hiſto⸗
niaacus. &Allegoꝛia aut eſt. cum verb ſiue re/

bus myſticis p̃ſentia chꝛiſti.⁊ ecclię ſacra
ſignant. Oerbis videlicet vt ait Iſaias:

Egrediet᷑ vga de radice ieſſe.qð aꝑerte ẽ
vicẽ:Maſcet vgo M.aria ð ſtirpe PHauid

— —
— — —

—

—

1 de ea chꝛiſt naſcet. Aebo myſtidqẽ ſpls
iſrl ab ęgyptiaca buitute ꝑ ſanguiuẽ agni

liberatus: Alllegoꝛice ecclias ſigt ꝗ ꝑ pal-

ſionẽ chꝛiſti a demoniaca buitute lihata ẽ
Et nota ꝙ allegoꝛia mulmodis exponit
ñq; a ꝑſona ut Yſaac ſigt xpᷣm. Qñqʒ
a re ⁊ nõ ꝑſona·vt aries occiſus ſigt chꝛi⸗
ſti carnẽ paſſam. Qñq; a loco· vt chꝛiſt?
pdicaturꝰ aſcẽdit in montẽ. vbi eminẽtia
loci ſigt eiꝰ ſapiẽtiã excelleẽtiã. Qñq; a
numero/vt appꝛehenderũt ſeptẽ mulieres
virũ vni.i.ſeptẽ dona gratiaꝝ chꝛiſtum.
OQñq; a negocio vel facto· vt interfectio
Golię a Dauid interfectionem diaboli a
chꝛiſto ſigt. Tnagogia aũt ad ſuꝑioꝛa eſt
Ducens locutio ꝗ de pᷣmio futuro.⁊ de ea

qĩcaꝗlis eſt vita futura:apertis ſiue myſtiq

bᷣmonibo diſputat. Apert/ut cũ vꝛ: Heati
mũdo coꝛde. Myſticis.vt cũ d. Beati qͥ
lauãt ſtolas ſuas vt ſit illis ptãs in ligno
viteę ⁊ per poꝛtas intrẽt cuitatem. Nð ſic
exponit᷑ anagogice:Heati qͥ mudãat cogi/
tationes ſuas ⁊ actus vt ſit ulis ptãs vi/
dendi oñm nim JYeſuʒ chꝛiſtũ · ͥ dic: Ego
ſum via vita ⁊ veritasa ꝑ doctrinã⁊ exẽ/⸗

pla Ecedẽtiũ patrũ intrat in regna cęloꝝ.

Et ſic eſt vifferẽtia inter allegoꝛiã⁊ ana/
gogiãq; allegoꝛia eſt myſtic ſenſus per⸗/
tines ad militantẽ eccliam in qua ſumus:
ſů anagogia eſt apert ſenſus pertinens ad
eccłiam triũphantẽ ꝗ eſt cõitas ſanctoꝛũ

iam triũphãs⁊ regnas. Cropologia xo

ẽ moꝛalis locutio ꝗ ad inſtructione ⁊ coꝛ
rectionẽ aĩoꝛuʒ myſtice ſiue aꝑte reſpiat.
Myſtice · vt ait Baloms. Hi tepoꝛe ſint
veſtimẽta tua cãdida.⁊ oleũ ð capite tuo
nõ deficiat ·qð eſt vicere:Di tempoꝛe ſint
oꝑa tua mũda charitasde coꝛde tuo nõ
deſiciat. Aperte · vt Joannes vicit: Filio
li nõ diligamꝰ verbo neq; lingua ſ᷑ opere
⁊ weritate. Et vt bꝛeuiter habeas hbiſtoꝛia

docet factũ.Cropologia faciẽdũ.Allego⸗

ria qedendũ. Ilnagogia appetendũ. Dñ
Littera geſta docet.qͥd cedas allegoꝛia.
oꝛalis qͥd agas:quo tẽdas anaogia
Pec patent in hac dictiõe hieruſale. Mi⸗
ſtoꝛice eni eſt nomen ciuitatis. Cropolo/
gice eſt typus aĩę fidel. Alllegoꝛice figura
ecclię militãtis.· I¶nago gice typum gerit
ecclię triũphantis.Dñ. Sicut hieruſaleʒ
polis eſt terrena fidelis. Cõſtans ecdeſia
mons foꝛtis patria ſũma.
Alleluia eſt hebꝛaicũ ⁊ habet accẽtũ acutuʒ
ſuꝑ extremã. Et ſᷣm diuerſos diuerſimo/

de exponit᷑? oiuerſa habet ſignificata ᷣm
Hug·Cu autẽ gauiſim in biſtoꝛijs ponit
ſuꝑhabũdant·nec eius ſigtũ ꝓpt᷑ nimiã
mentiubilationẽ expmi poõt. tuc eſt intie/
ctio ſignificationis gaudẽtis vel exultan
tis ſigt letitiã oñicę reſurrectiõis: vt pa⸗
tet in qbuſdã officijs vbi cõtinue frequẽ/
tatur iſte termin alleluia. Sed exqͥ arca
expoſitoꝛes variatideo Huglſic expõit
Alla.i.laudate nomẽ oñi. Mieronsmus
ſic. Alle.i. ceata. lu.i.laudat.ia.i. onñmq;.
Aug sallle.i.ſalua.lu.i.me.ia.vñe. Im/
bꝛoſius. Alle.lux.lu.virtus.ia.vita. Gre⸗
goꝛius ſic. Alle pꝛ. lu. filius.ia.ſpũs ſanct

Beda. Alllelu.i.landate.ia. ñm. Del bᷣm

aliquos l. altiſſimus.le. leuatus in cruce
lu. lugebant apli.ia.iã ſurrexit. Oel alla.i.
laudate iuiſibileʒ.vel narrate deo laudes
Wl laus tibi chꝛiſte. Et alla iſta vox leti⸗
tię iubili pꝛimo audita fuit a Joanne in
inſula pathmosvt patet i pod.⁊ vtim̃
ea tm̃ in diuinis laudibo. Et m aliqͥs eſt
nomẽ maſ.g.eo ꝙ vtim ea p deo ⁊c. DHñ.
Greg patrem natuʒ ſignat qͥʒ pneuma.
Henotat Ambꝛoſiꝰ ꝙ ſit lux vita ſaluſq;
Saluũ me vñe factotuʒ denotat ugꝰ.
QAaus tibi ſit chꝛiſte Hieronymꝰ cõpꝛo/
bat eſſe. Et hm Aabanum iſta ouo noĩa
amen⁊ alla non ſüt trãſiata h retinẽt pꝛo/
pꝛiã ⁊ pᷣmã impoſitionẽ ꝓpter reuerẽtiam
qꝛ Joannes in Ipod vicit ſe ea ab ãgelo
audiuiſſe. vel qꝛ alla gaudiũ ⁊ laudẽ cele/
ſtem ſigt qð nemo nouit huiꝰ ſeculia per
cõſequẽs exponi non õt:q; ignota.ſᷣ ſub
notis vocabulis expᷣmit᷑ impꝛopꝛie.
Allibꝛati dicũt᷑ qͥ deſcripti ſut ĩ libꝛo ciuiũ
Vel coitatis alicuius ciuitatis.
AVlliſus.a.ũ.i.lęſus.
ATRłllitoꝛ.m.t.i.cementarius
Alliũ dꝛ q̃i olidũ.i.fetens.ułſᷣm NPapiã eo
ꝙ oleatcnꝰ odoꝛẽ venenata fera nõ ſuſti
net leo ⁊ pardus fugiũt. Hõ ꝓ cibo ſumit
⁊ viſceribo infũdit ꝓ medicamęto:nõ ꝓ a-/N
bo ſumat ab ggrotantibo nõ ab epulanti/
bus. Hoc aũt gen bᷣm MHypocratẽ calidũ
eſt⁊ deducit vermes.Coꝛpoꝛibo qͥdeʒ bo/
num eſtoculis vo ꝑnitioſũ:q; ĩ ſbo ſum/
ptũ oculis caliginem facit.

Allobꝛoges dicũtur burgundinenſes:no/

men gentile eſt.

Allodiũ.n. s.dẽ hęre ditas quã vendere uł

donare poſſum ita vt mea ꝓpꝛia. Et pꝛio⸗
pꝛie vocat fundus ſiue curia ruſticalis ad
quã agri vel manſus pertinẽt: dictur ab
bz

allos quod eſt alienum oda laus quaſi .

aliena laus/q; alieni laudãt te ſi habes bo
nam bereditatẽ vel qꝛ allodiũ talis bęre/
Ditas laudat ſi bona fuerit. Et habet etiã
ſcribi ꝑ ſimplexl tunc oĩ ab alo.q; alit
Znutrit nos. Etiam põt did ab alieno·q
alienat de vnd ad aliuũ.

—w —

Allo. m. t. eſt inſtrumẽtũ acuẽdi cultellos.
eſt lapis rotũdus cũ quo vel ĩ quo faber
purvat inſtrumẽta ut ſint acuta. Itẽ alla
F.p.idem. .⸗
Allophilus pe.coꝛ. i alienꝰ. Dñ in Auroꝛa
Cerne ꝙ allophilus hoſtibo ille vat.
Allon intertat᷑ alienũ.

Allo pathia vel allopathe grece ßm Hug

i aliena paſſio quę ab alio infert · vel ßm
Hapiã paſſio ab alio in aliũ trãſiens.
Allopeda eſt nomẽ piſcis.
Allota piſcis quidam.
Allotheta ẽ mr oĩuʒ figuraꝑ.⁊ ꝛ ab allos

qð eſt alienũ? theſis foſitio ·q̃ſi aliena cp

ſitio accidẽtis ꝓ accidẽte. Cõſundit enim

genera. vt lis eſt de pauꝑe regno. Nuen

vt turba ruũt. Caſũ vt vrbem quã ſtatuo
veſtra eſt. SZ
Alliopaſis eſt modꝰ ↄſtruẽdi recipꝛoc vt
fit in ↄſtructiõe trãſitiua recipꝛoca. Et dꝛ
ab allion.i. alienũ paſis paſſio.

Allutes. tin.· allutia. oꝝ. loca cenoſa.i. no

plena vbi fluui⸗ abluedo vimittit cenũ ⁊

pntredinen
Alluuio.onis.⁊ alluuies.ei.i.alluuiũ.uł aq

ſitasaquaꝝ iundãtia. Job i4? Alluuiõe

daulatum terra cõſumit᷑.

Alluuiu.n. . eſt latẽs incremẽtũ qð fit aim
fluuiꝰ ex vna parte addit᷑ ripę vel Dꝛ tdon

ſumptio ripaꝝ ab aquis.
Alluuius. m. 8. d
abluẽdo in agꝝ reddit. .
ARlluuioſus.a.t.i.cnoſus/plen alluuio.

Illux oꝛ maxia pedica ab ad ⁊luceo · o in

q̃ſi ad alias lucens in magnitudine. Dñ.

Eſt mannũ pollex ſᷣ vicat pedũ allux.

Almus.a.ũ.i.ſanctus. pulcer.nutriens. Et

differũt alm ſ. anck'. Hñ. ld coꝛpꝰ ſan/
ctus ad mentẽ ꝑtinet almus. Inde almi-
tas almitudo almicies.i.ſanctitas oĩa idẽ

lmilucerna. f. p. locus amenꝰ qui frequẽ/

ter illuſtratur.
AIlnia mons eſt apud ſmirniã.

ATllnus.f.s.quędã arboꝛ eo ꝙ a niue alatur.
Inde hoc alnetu.ti.⁊ eſt locus ubi creſcũt

gaiin.
Alneus.a.ũ.i. de alno exiſtens.

ager quẽ paulati fluuius

Alnũ fructus alii.
Aloa.f.p.vꝛ arboꝛ odoꝛis ſuauiſſimi ſcom
Papiã ꝗͥ ĩ India naſcit᷑: lignũ eius vice
thymiamatis altaribo adolet᷑ vnde ⁊ no
men traxiſſe credit᷑. Item hm Papiam ⁊
Iſidoꝛũ eſt herba ſuauiſſimi ſucci ⁊ con/

ſtringit᷑ ſuceus iſte ad modũ picis? ẽ fere

eiuſdẽ coloꝛis ⁊ eſt valde medicinał. Et

põt dedinari hͥ aloe huiꝰ aloes vel hͥ aloa
huiꝰ aloe vt dicit Bꝛito.ſᷣm autẽ Hug.
gloes.is.ſumit p quodã vnguẽto amariſ

ſimo facto de aloa.

— ræꝗ ⸗

Alogia dꝛ cõuiniũ ſine hmone· antiqᷣ ſi/

lenter pꝛãdebdt.
Alogij dicunt᷑ heretici ſine verbo/qꝛ verbo
dei nõ credũtreſpuẽtes Joannis euãge/
lin⁊ apocalypſim
Alogus oĩ lra vel nota ĩlibꝛis emedadis.
Alopex.i.vulpes. Inde alopicia.i. vulpecu
la. uł alopicia eſt alienatio capilloꝝ. Vñ
Muſculꝰ in tibia ſemꝑ manet alopicia.

Alopicioſus.a.ũ.i.caluus.

AVlopia.F.p.lepꝛa quędam.

Alopus eſtq pter mercedẽ paticaliqᷣd.

Alphabetũ.n.S.i.abcdariũ.

Alphagꝰ vel alpagy.i.ſcalxẽs vel effodiẽs

Alphanus.m.s.eſt falſus mẽdicus.

Alphita.f.p.eſt pmũ granũ matuꝝ ⁊ altiſ/

ſimũ in ſpica.⁊ dꝛ ab alpha.i.pncipiũ·ul
dꝛ farina oꝛdei/vel polena.
Alpis raro inuenit᷑ in ſingulari.Et dicunt᷑

alpes alti mõtes ̊ alijs mõtibo eminẽtes

Et dicunt alpes q̃ſi alta petẽtes vel quaſi
gltipedes.i.montes.⁊ nõ eſt cõpoſitio.Et
eſt tractũ a lingua galloꝝ qui alpes altos
montes vocãt Et ab alpes dꝛ alpinꝰ.a. ũ.

i. aliqͥs in montibo habitãs. Inde trãſal/

inus.i vltra alpes exiſtens.
Ilpinas atis. 9.t.nomẽ gentile aliqs nat
in alpibo vel de alpibo exiſtẽs.

Alſa flumi dã. Inde alſatia puintia:7al-

ſatius aliqͥs de tali puintia.

Alltare.n.t. .ara.? dꝛ quaſi alta ara/q; alta⸗

ria ſolent fieri in altis loq. Et iſta noia al⸗
tare attariũ altar idem ſignt ſcilʒ altuʒ lo/

cum vel altũ ędificiũ vel lapidẽ in alto p

ſitũ ſuꝑ quẽ offerunt᷑ ſacrificia. Et nota ꝙ
ara pᷣm quoſdã differt ab hisq; ara dꝛil

la eleuatio ſine lapide lato tegete· ̊ alta⸗
riũ vel altare ſigt lapidẽ ſupꝛapoſitũ· vnũ

tamẽ ſępe ꝓ reliquo ponit. Olſic vifferũt
q; ara ſm aliquos eſt ſoliꝰdei: altare o
ſanctoꝝ⁊ deoꝝ gẽtiliũ.Secũdũ vo Gre
ciſtam ecõuerſo ⁊ meliꝰaltare vꝛ dei ara

Auey

ſubſt
eune
Pepi
ſindao
e
w⸗
nan
il

7
7
12

Ticho

n

Uion

lne di
Wor

Ua

Umnt.
lri

lon

— —

= . 2

1.
run
.

ſol

ſanctoꝝ Bñ ꝓpha:Cunc iponẽt ſuꝑ alta/
re tuũ vitulos. Oñ. Eſt altare dei· oĩnoꝛũ
vicimꝰ aras.Nõ etiã ꝙ ara uł altare ſigt
coꝛpꝰ chꝛiſti i crucecalix tumulũ ul ſepul/

cruũ. patena lapidẽ ſepulcri. coꝛpoꝛale ſeu

byſſus ſyndonẽ in qua chꝛiſt erat iuolu/

tus ĩ ſepulqo. DOñ. Ara crucistumuli c⸗

lix lapidiſq; patena.Syndonis officiũ
candida byſſus habet.
Altariolũ.n.s.paruũ altari. .
Altea.Fp.malua ſiluatica. Oñ.¶Mlteã dico
illã qꝛ creſcit in altum.

Altellus oꝛ Aomulus eo ꝙa lupa ſit alitꝰ

Alter⁊ alius differũt vide.s.in aliꝰ. Inde
alteruter.i.alter de duobo.i.illevel üle · ul

Alteratus.a.i.i.alter effectus.
AVltercatio.i.certatio vel litigatio.

Altercatoꝛ. viſputatoꝛcertatoꝛlitigatoꝛ.
Alteritas.f.t.i. viciſſituado

Alterna.i. mutua.
AXlternans.i.dubitas vel errans.
Alternus.a.ũ.i.viciſſitudinarius.
Altiboans.i.alte clamans.
Alticula.f.p.dẽ parua altilis vel nutrix.

Iltigradus.a.u.i.alte gradiẽs: vel qͥ eſt in

alto gradu.
Altilis...t.⁊ hᷣ altile.pe.coꝛ.oꝛ res q ad boc
alit᷑ vt pinguioꝛ fiat ⁊ vt occidat᷑.vt poꝛci
⁊ volucres domeſticę⁊ dicitur quadoq;

ſubſtatiue hy altilis qnq; boc altile Vñin

euangelio.Tauri mei ⁊ altilia occiſa ſunt
Hapias dicit: Altilia:volatila ſaginata
ſtudio. Et Hꝛiſcianꝰ dicit: Altilia dicimꝰ
ab eo qð ẽ alere. Altilia q̃ſi alitilia voca⸗
muſ.⁊ꝛ coꝛipit pe DHñ Greciſta. Dꝛnix ſil/
uarũ ·ſolet altilis eſſe domoꝝ.
ARltiloquus.a.ũ.qͥ alta loquit᷑.
Altio.onis.i.alitio.ab alo.
Altiſonans.o.t.i.altũ:vel ex alto ſonãs.
Altiſonus.i.alte ſonans.
Altithꝛonũ.n.s.i.ſedes regia. Iñ altithꝛo/
nus qͥ ſedet in iſta ſede.
Atltitonans.o.t.i.qui alte tonat/vel ſubſtã/

tiue oꝛ deus altitonãs ⁊ trinitas ſancta.?⸗

verbum. ⁊? ger.⁊ cęlũ.

Altoꝛ ꝑ ſyncopã p alitoꝛ.i.nutritoꝛ. Iñ al·

trix.i. alitrix vel nutrix.
AVltrinſecus.i.alter.vel ecõtrario· vtrũq;.
Altriplex.o.t.qui vel ꝗ eſt aio duplex ſᷣm
Hug.ſᷣ ſᷣm Papiã.i.duplex doloſus.
Altus.a.ũ.ꝑ ſyncopã ab altoꝛ vel alo.i.ali/
tus. Del altus.a.u.ab alto.as.de quo etiã
altiſonus ? altitonans ſigt plura.pᷣ enim

idẽ eſt qð ſublime:vt calũ ẽ altu. 2c.i. dil⸗
ficile· vt iſta ꝗqſtio eſt alta.i.difficilis. Dñ
Doꝛphiri: Alltioꝛibo qdẽ ꝗſtionibo ab/
ſtinens ⁊c.ʒ? dꝛ ꝓpfundu:vt infern ułma/
re eſt altũ · eo ꝙ ibi raro ꝑtingimꝰ fundũ
Et nota ꝙ altu ? pfũdũ ſunt recipꝛoca eo
modo/oẽ enĩ qð eſt altũ deoꝛſũ cõſiderã/
do eſt ꝓfundu.⁊ oẽ pfundũ ſurſũ cõſide/
rando dr altum. Dñ. Oẽ qð altũ ſi retro
numeres fit imũ. .
Aluear alueare vel alueariũ idẽcẽ v&e in
quo apeg deliteſcunt. ==BD
Wlueus.m.s.di venter fluuioꝝ.vel dꝛ vas
factũ ad modũ aluei fluuij in quo pꝑedes
lauant olcra⁊ carnes. Iñ alueolꝰ.li.di⸗/
minutiun tam aluei flunn q; aluei vaſis.
Daniel.iꝗ Yntriuerat panes in alueolo
Ponit᷑ etia alue p vaſe qdrato capaci i
quo metallũ ardens imergit᷑ vt ꝑ antipa/
riſtaſim.i.oↄtra reſiſtentia induret᷑. Item
Tlpꝑlxus ẽ nomẽ fluuij. interpᷣtat᷑ rectitu/
do. NHñ fingit᷑ ꝙ alphe ſeqᷣr᷑ arethuſaʒ vt
rectitudo virtutẽ.
Alumẽ.n.t.i.ſalſugo trę.i.luti:⁊ oꝛ alumẽ eo
ꝙ cęteris coloꝛibo ᷣbet lumẽ uł alimẽtũuł
ab glo. q; coloꝛes qͥbo miſcet alit. Sʒ alij
dicũt ꝙ alumẽ ſit ifernꝰ⁊ ſic ꝓduc̃ mediã.
2 vꝛ ab à qð ẽſine ⁊ lumẽ.q̃ſi ſine lumine
Alunatus. a.ui.i.nutritus.
Alunus.m.S. dẽ qͥ nutrit vel qͥ nutrit᷑. Oñ.
Eſt⁊ qͥ nutrit ⁊ qui nutrit᷑ alumnus.

Alus. a. n·i. largus.

Aluta. f.p.vicit᷑ pellis artiſicioſe ⁊ curioſe
candidata. 2 dꝛ ab alo.is. qꝛ alit pedes a
frigoꝛe.Oñ Juuenal.ᷣlppoſita nigręlu/
nam ſubtraxit alutę.
Alutariꝰoꝛ pellipari qͥvel oꝑat᷑ pelles can/
Didatas vel tinctas:vel qͥ eas candidat.
Alutũ dꝛ calceus peregrini.⁊ dꝛ ab a qð ẽ
ſine?⁊ lutũꝑ ↄriũ:qꝛ ſepe eſt cũ luto·vel oꝛ
coꝛtex arboꝛis quercinęq̃ cerdones ppa-
rant coꝛiũ· włeichin rind. H
Tinzarii dꝛ aliqͥd factũ de luto.vt paries.
llu.F.s. venter? vterus idẽ ſignt ſcllʒ ꝑtẽ
coꝛpoꝛis aĩalisſᷣ tñ ꝓpꝛie differũtqꝛ vent
eſt generaliꝰin ſigndo:qꝛ cõuenit ta aĩali/
bus bꝛutis q́; rationalibo.ſ̊ alia vuo ſolũ
cõueniũt hoibo.Sed adhuc differunt.qꝛ;
aluus dꝛ v̈ginis. vterꝰ mulier pᷣgnãtis.
Vñ Gredcſta.Eſt vent mar ⁊c.lttñ etiã
Venter attribuit᷑ mulieribo.DPñ. Bñdictꝰ*
fructus ventris tui. Itẽ HBeatus venter qͥ
te poꝛtauit⸗Et ꝑ hoc patet ꝙ vnü ſepe po⸗/
nitur ꝓ reliquo, Item aliter põt aſſignari

differẽtia qꝛ ventẽ pars oigerẽs cõſu/
mæés cibos acceptos.⁊ di venter qi ventu
tenẽs· vel qꝛ ꝑ totũ coꝛpus vitę alimenta
tranſmittit.? dꝛ pars exterioꝛ in qua ap/
paret pinguedo extrinſe ec'τ ptenditura
pectoꝛe vſq; ad iguinẽ. vel oꝛa venio. is.
q; recipit bũ venientẽ. Sed aluꝰ ẽ pars
in qua ſunt ſoꝛdes ꝗ purgan ſolẽt. Et vꝛ
aluus. eo ꝙg abluat vel purget wetre itrin
ſecè Etiã ab vꝛ alo. qn alit coꝛp? nutrit.
Itẽ aluus vᷣginis dꝛ qſi alboq; vt frequẽ/
ter virgines habent albos vteros · vel qꝛ
debent eſſe albe. i caſte. OHterus v vꝛ ab
vtilitate. ⁊ eſt mulieris pᷣgnãtis· vł oꝛ ab
vtendo · q; mulier vtit multiplici cibo ad
fouendũ fetuũ· vel dĩ ſiceo ꝙ, duplex ſit.
ab vtraq; in ouas ſe viuidit partes. vel

qꝛ interi ipleat᷑ fetu. Oñ. Benter pſumit

vterus parit· egerit aluus.
Aluulus.i.paruus aluus. =

Ama.f.p.auis nocturna ab amado paruu/
los dicta. vñ lac pbere fert᷑ naſcẽtibo. hec
ſtrix oĩ a ſtridoꝛe. Item ama dꝛ vasad
fundendũ vinũ Inde venit amula vimi/
nutiuũ: parua ama.
Amadrias ĩ ſingulari.⁊ĩ płi amadriades
des ſunt arboꝝ:quaſi amantes oriades.i.
arboꝛes. Dꝛias enĩ ẽ arkbbr.
Amalech ꝓpꝛiũ nomẽ eſt. ⁊ interpᷣtat᷑ ↄtra⸗
rius vel terrã lingẽs vel ppls labens fuit
filius Elphax pmogeniti Eſau· ponitur
etiã p pꝛaua gete ab eo deſcẽdẽte. Onde

Rex melech ſed gens amalech cogno⸗/

ccitureel.
Amamẽamamentũ/amatus,.us.ui.omnia
ꝛdem.i.amatio. .

man interpᷣtatur iniquitas.
manitis. tidis.f. ge. ̊ amanites ẽ ge.maſ.
Vñ.2. Regliꝗ? debʒ dici. Naamã ama/
nitis non amanites.
Amantilla herba quędam. 8
Amaracus.m.s.quędã herba· vel m fabu⸗
las quidã puer q dum ferret vnguenta ⁊
cecidiſſet moꝛtuus eſt.⁊ mutat in floꝛem
ſui noĩs. Et vnguentũ qð inde fit d hoc
amaracũ.
marellus. m. s. auis quędam. Del
Emarellus.a.ũ.viminutiuũ ab amarus.

Mmarillus.arboꝛ quędam.

Amarillũ fructus eius.
maritilla herba quędam. wł.baldrian.
Amartia.i.peccatum.

Amartigenia.f.p.dꝛ oꝛigo peccati.

Amartigenati ſunt libꝛi de oꝛiginali pctõ.

AMmartius.i.peccatoꝛ.
Amartiolus.ĩidem.
Imarina vꝛ genus virgulti amari.
AMmaroꝛ.m.t.i.qmaritudo.
Amaricoſus.a.u.i.plenus amaroꝛe.
Amarus.a.ũ.i.aſpercrudelis:ſeuerusab Hᷣ
noĩe mare.vel ecõuerſo mare di ab ama/
rus. Et aman ? dulce opponũt ſignt ex/
tremas ſpes ſapoꝛis. DBulce eni ſiẽt ſapoꝛẽ
delectabilẽ guſtui· ſ̊ amaꝝ ecõuerſo ace/
toſum min delectabilẽ. Inde amaritu⸗/
do qð qñq; iuenit᷑ p triſtitia.
Amaruſta.i.pomatiana · wl. holtʒepfel.
Amaruſcus.ſ.s.arboꝛ iſti fruct pomus ſil⸗
ueſtris.
Amaſa.ſę pꝛiũ nomẽ viri.de qͥ dr.2. Aeg.
i: AMmaſan vo ↄſtituit ¶bſalõ ꝓ Joab
Amaſio.onis.m.t.i.amaſius.
Amaſiolus.m.s.diminutiuũ.i.paruꝰ ama/
ſius.
Amaſiunculus oiminutiuũ idẽ.
Amaſius.m.s.i.qui intẽperate amat velqͥ
intemperate amat. Et eſt amaſius · luxurieę
amicus. honeſtatis inimicus.
Amaſia· mulier ꝗ amat ſine lege.Iñ ama/
ſiuncula.i. parua amaſia.
Amathi interpᷣtat᷑ veritas.
Amatoꝛculus.m.s.paruus amatoꝛ.

Amatricula parua amatrix.

Amaxones vicunt᷑ quędã mulieres aba
ma con quod eſt mãmaquaſi ſine mãma
ſcilz dextra quã iurebant.ne ĩpediret eas
in ſagittando eã nudabãt.⁊ h̊ etiã fade/
bant de ſiniſtra ne dypeus impediret᷑. Ex/
dem dicte ſunt vnimamę. He ſine viris
viuũt.· Oñ VMirgilius Enei.xi? Pulſant ⁊
pictis bellant amagçones armis. Et ſcias
ꝙ vt dicit Iſidoꝛus etymol. S? tria ſunt
genera cõſuetudinũ: Siẽ ſcythaꝝ vbi fe⸗
mine ? viri in pugnam eunt. Amaçones
vbi ſole faninę. Romanoꝝ aliatq; geẽtiũ
vbi ſoli mares.
Amhactus.a.i.i.circũactus ·ſicut ſolet eſſe
quiſquis oubitans.
Ambages.gis.dubia locutio.
Ambago.F.t.dꝛ dubia locutio hmonis ꝓ/
lixitas verboꝝ⁊ circuitus vel circuũlocutio
Et ſich̊ ẽ vera: Canẽ comedere panẽ.Iñ
ambagioſus.i.dubitabilis vel dubitatio
el dubitatione plenus.
Ambaſiatoꝛ.m.t.ẽ legat pᷣncipis ĩ arduis
negocijs. ambaſiata eſt hmõi legatio

—eeeeeeðõ

—

6

G
G
ns
it:
is
Int
ſe,

es

aſe

concilioꝝ vel pꝛincipũ in cauſis ſuis.
AEmbeſus vel abeſtꝰ.i.coꝛroſus ułcomeſt.
Ambi.i.ſui ab ambiẽdo.i.circũeũdo dicti.

Ambidẽs.f.t.i.ouis habens ĩ ſuꝑioꝛi parte

dentẽ vnũ ⁊ aliũ in inferioꝛi.

Ambidext.m.s.di qͥ vtraq; manuvtit᷑ pꝛo

dextera · ſic fuit Roch. vt hi ĩlibꝛo Judid.
AVmbifarius.m.s.ẽ dupliciter loquens.
Ambigna.f.p.vicebat᷑ ouis ꝗᷣ cũ geminos

pareret cũ ipſis ſacrificabat᷑. vnde vꝛ q̃ſi

ex vtraq; parte habens agnos.
Ambigarin.i.ex ambabo partibo.
Ambiguus.a.u.i.dubiꝰi dĩ ab ãbo ⁊ ago
Vl eligo · q; qui dubiꝰeſtnec hoc agit vel

eligit · nec hoc plene oimittit ·ᷣ aliqͥd vtri/

uſq; partis ſectat · vel vꝛ enſis Iñn ambi/
guitas ⁊ ambiguoſus.i. dubitabilis vel
plenus ambagibo. MU
Ambiguũ ẽ vbi opiniones ſunt ⁊ iura va/
ria vident.de ſen.excõ.int alia. Et ius am/
biguũ eſt ꝑ ſumũ pontiſicẽ declarãdũ.c.ꝑ
venerabilẽ.S.rationibo qͥ fi.ſunt legit.
Ambiloquus.a.ũ.i.bilinguis:qͥ nũc h.nũc
illud affirmat. Inde ambiloquiũ.i.talis
locutio.

AVmbitio.onis.t.f.i.circũdatio vel upidi /

tas ⁊ maxime honorn. Iñ ambitioſus.i.cu
pidus:. ꝓpꝛie honorꝭ. Inde ambitioſitas
i.oupiditas.⁊ hęc ambitiesei:pꝛo eodẽ⸗
quia ambitioſoꝝ eſt blãdiri ⁊ adulari:iõ
ambitio ponit᷑quandoq; ꝓ adulatione⸗
blanditijs. J
Ambitus qñ eſt participiũ idẽ ẽ qð circũ/
Datus.⁊ ſic eſt media longa.Oñ Ouidiꝰ

Juſſit ⁊ ambitę · arcũdare litoꝛa trę. Sʒ

qñ ẽ nomẽtuncẽ me.coꝛa idẽ ẽ qð circui/
tus. Oñ Lucanus· Aeętalis ambit vrbis
i.crcuitus. Et HMugexponit etiã ꝓ ſuper/
bia.vel vĩ tranſũptiue affectus hoĩs ſalʒ
cupiditaſ ab ambio.is.quia iſte qui vult

honoꝛes. ambit ⁊ arcuit potentes ma/

gnates ſicut muri auitatem. oꝛando tam
per ſe qᷓ; ꝑ amicos vt valeat honoꝛes ob/
tinerr.
Ambo.onis.m.t.i.pulpitũvbi ex anvabo
partibo ſunt gradus. Etiam ſumit᷑ ꝑ loco
ſermocinandi · vel ubi legit᷑ euãgeliũ· vel
pꝛo gradu ſimplicit. Et idẽ dꝛ amo.onis.
Sed abo.oꝝꝑ.n.s.plis numeri tm̃ ab am/
pho greco quod ęquipollet amphi ·qð
ſigt crcũ.i. vterq; nł vuo. Et nota ꝙ am/

bo viuidit colligit · ouo colligit? nõ di/

uidit. Mñ ve poſſũ dicẽ: Iſti ouo ferũt
hũclapideʒ·ſed nõ: Iſti ambo ferũt hũc

lapidẽ.niſi vterq; ferat. Oñ.DNulpita de
ſignat ambo.vuo colligit amo.
Ambꝛa.f.p.herba qdã ułſægs valde chara.
mbꝛiſibera vel ambꝛiſibula. f. p. vꝛ aſpis
quę habet duo capita.vnum in loco ſuo
aliud ĩ cauda:cuiꝰ oculi lucent vt lucema.
Ambꝛo.onis.m.t.dꝛ ꝓpꝛij patrimonij con/
ſumptoꝛleccatoꝛ:guloſus: eſt idẽ quod
