Expinis..t,.⁊ hoc ne.i.extra ſpinas.vel ſi⸗
ne ſpinis: dẽ ab ex.⁊ ſpina. GMDU
Expiatio.onil.fiti.purgatio/pia actio· mũ
atio.Expiamẽ.pe ꝓ.idem.
Expiatus.a.i.i.purgatus
Expletus, ta. tũ.i.finittus.
Explicatio.onis.fit.eſt allegatio·q ſuppli⸗
cationẽ ĩfirmat.⁊ eſt actor ↄtra reũ. Dñ
replicatio eſt allegatio cõtra exceptionẽ
T adiuuat actoꝛẽ. Et ſupplicatio eſt allega
tio ꝗᷓ replicationẽ infirmat? reũ adiuuat
Explicitus.ta.tũi.extenſus:finitusułter⸗
minatus. ”MUM
Exploſa.i.excluſa.c.inqͥſitionide ſen.excõ.
Erxpolia. lię.fp.hda ſic dicta ab expoliãdo

Erxpulſoꝛ. oꝛis.eſt aliqͥs expellẽs. Iñ expul

tnix.tricis.młier expellẽs.⁊ foꝛmat᷑ ab ex/
pulſoꝛ.⁊ deberet dici expulſrix.ſᷣ mutat᷑
Expunctoꝛ dĩ ab expũgo. Et expuctoꝛes
dicimus eos q expellũt alios ab hęredi⸗

tate delẽt noia eoꝝ de tabula teſtamẽti
Del eos ſic dicimꝰqꝛ in ſignãdis erant

teſtamẽtis:x eoꝝ inſerebãt pũctos qͥ erãt
in hęreditate: vel eoꝝ quotiẽſexpediebat
auferebant noĩa qͥᷣ erãt exbęredadi.
Exqueſtoꝛ eſt qͥ publicę pecunię cõgregan
de conſeruãdęa ꝗqrendę offici habebat.
VBel dꝛ ille qͥ qſtoꝛis deponit admiſtrati/
onem. vt no. Inſtit. in phe. S. cõ d.
Exta ſunt mediępecoꝝ partesinteſtina.fi/
bꝛębim Papiã. Scðm aũt Hug.dꝛ hoc
extũ.ti.inteſtinũ.⁊ d ab exeois.vel ab
exto. as. Pñ Excech. ꝛiꝰ Introgauit ido/
la exta cõſuluit. HMMV
Erxtales ⁊ am idẽ ſunt.i.vięalui purgãdi.
Pñ.i.Reg.s? Cõputreſcebãt ꝓminẽtes
extales eoꝑ: Quod dicit Joſephus fac/
tuʒ fuiſſe ex violẽta paſſiõe viſinterięut
putrefacta inteſtina egererẽt. Pñ mu/
res ebulliẽtes de agris comedebãt exta/
les eoꝝ. Et declinat hic extalis.lisa pdu
Clt. ta.
Extaſis.ſis.ſ.t.pe.coꝛ.i.exceſſus mẽtisſcilʒ
cũ homo ponit᷑ extra ſtatu ſuę mẽtis.ſicut
in articulo moꝛtis. dẽ ab ex ⁊ ſtaſis.qd
eſt ſtatus Oel ſm Papiã: Extaſis ẽ ex⸗
ceſſus mẽtis ꝗ fit pauoꝛe mentis vel aliqᷓ
reuelatione. Itẽ extaſis eſt ꝗdã ſpẽs me/
taplaſmi⸗ eſt extẽſio ſyllabę cõtra natu⸗

ram ybi. vt Italiã vado pfug:cĩ italia

coꝛf. pꝛima ſyllaba vici debeat · que dia⸗

ſtole a qbuſdã di. Del extaſis ẽ pductio
ſyllabe naturalit᷑ bꝛeuis: interptat extẽ⸗
ſio.⁊ ꝛ ab ex quod eſt extra.⁊ ſtaſis qd
eſt ſtatus ·qi extra ꝓpꝛiũ ſtatũ Poſitio, Er
oꝛ extẽſio ſyllabę.qꝛ bꝛeuitas extendit᷑in
longitudine. Quidã tñ vicũt extheſis ab
ex theſis poſitio:quaſi ex ſuã ppſition
Exter.ra.ruũ.i.vltimus vel extraneus/exter-
nus. 7 dĩ & exrrr.
Externus.na. nii.i.alienus. Iñ externo. as.
gre.i. alienare. H
Exterus.ra. ru i. externus.
ſpicit exta.
Extollẽs.tis.oĩs · ge.i. ſupbo· elat· inſolens
Inde extollẽtia.i.ſupbia.
Extoꝛris.ↄ.t.i.expersvel extra terrã poſitꝰ
exul: ꝓpꝛie expulſus de terra ſua vi.⁊ dẽ
ab ex⁊ terra. Del põt cõponi ab ex toꝛr
⁊ dr extoꝛrnis.i.exul·ꝓpꝛie cui interdice/
bat ignis patrre.
Extraduce ſunt duę partes.⁊ ex goſitio.
traduce nomẽquod eſt caſus ablatiui de
tradux.cis. ð
Extraneus.nes.neũ.qᷓ exterraneus.i.extra

terram ſuã poſitus dꝛ ab extra.

Extraoꝛdinariũ remediũ eſt quod ob ali⸗
quã cauſam extra vel vltra curſu ſolitum
alicni dar vt reſtitutio minoꝛi lęſoul ab⸗
ſenti cauſa iuſta neceſſaria vel ꝓbabili.ad
quę remedia nunq; recurrẽdũ eſt q;diu
remedio oꝛdinario locuſ eſt ad qð poteſt
haberi recurſus.

Ertraoꝛdinariũ iudiciũ eſt coꝛaʒ delegato

vel q non pcedit in figura iudicijſed ex
offido iudicis/in modu inquiſitionis wæl
denüciationis · vide tex. incta glo.ic qm̃
contra · de pba.
Extremus ulextimus ab extra exterioꝛ.a.
uerbio.i.ſclarus ſcellẽs: nouiſſimꝰ
Extricabilis.ↄ.t.⁊ hocle.i.explicabilis.ſo/
lubilis/ et ꝓducit tri. Oñ Pirgilius in. 6e
gei. Vic laboꝛ ille domus ⁊ extricabilis
erroꝛ.
Exuberis.ↄ.t.⁊ hoc bere.dꝛ ab ex ⁊ vber ꝓ
nãma. Et vicunt exuberes infantes qͥ ex-·

tracti ſunt ab vbere.
Exul. lis. .ge.i. extra ſolũ ꝓpꝛiũ poſit:a dẽ
ab exulo. lis.remota. o. In exiliũ.lij. q̃i e?
ſolũ ꝓpꝛiũ poſitio/extra ſminũ.⁊ exulariꝰ
ria. nuqerullaeat. M
Exultatio, onis.ſti, gaudiuz. Et viffert

leticia· qꝛ exultatio eſt verboꝝ atq; mem⸗
biꝛ:oꝝ· Leticia vo mẽtis gaudiũ eſt.
Erutus. a. i.i. ſpoliatus/extractexpulſus.
Exuſtus. a. u. i. cõbuſtus de q́ nibil ſupeſt.
Eruuię. aru.i ſpolia · veſtes · indumẽta · quia
exuunt᷑. Exuuię ⁊ iduuię dicunt᷑ tunicę ſer
pentũ quia induunt᷑ eruunt m Mug
Papias vvo dicit: Exuuięſpolia cciſoꝑ
poſtiũ vel tunicę ſerpentiũ. .
Exechias · interptat foꝛ le oñs vel foꝛtitu/
Exechiel interptat foꝛtitudo dei · velimpe/

In latinis victionibo ponimꝰ
fvt fama filiꝰ. In grecis vo vi/
cctionibo ph· vt oꝛphe. pheton.
Scire tamẽ debes ꝙ nõ tã fixiſ
labꝛis eſt pnuncianda.f.quõ ph.atq; hoc
ſolũ intereſt·ſicut dic· Eꝛiſcianꝰ in pᷣmo
libꝛo maioꝛis. S
Faba fabe oꝛ quaſi faga· a lagin qð eſt co⸗
medere. Iñ fabariꝰ.ria. rnin. qð fit ð fabis
vel quod ꝑtinet ad fabas. Et hic fabari⸗
i. cantoꝛ. Et dicebant᷑ apud gẽtiles cãto/
res fabarij ·qꝛ illo legumine maxime vte/
bant᷑ĩ cibo. Et ꝑ cõpoſitionẽ hec fabafre⸗/
ſa ſeę· q; eã hoĩes frẽdęẽt.i.frãgũt cũ molen/
do eã cõminuũt. Del ſũt duę partes.⁊ dĩ
freſus. a. . 1.ractus a frendeo des.
Fabella. le. diminutiuũ.i.parua fabula.
Faber.bꝛi. dꝛ qſi facer a faciendo ferru. dĩ
a facio.cis.qſi faciẽs fern. Mic etiã poſtea
hboc verbũ traductũ eſt ad aliaꝝ reru arti⸗-
fices ſcilz cũ adiectiõe vt faber lignanius
faber carpentariꝰ. Iñ hic faberculus.li.di/
minutiuũ: hec fabꝛiſa. ſę. vxoꝛ fabꝛi. Iñ H̊
fabꝛilla. lę fabercula. lę. diminutiua. Jñ
fabꝛica. cę.locus fabꝛicãdi. Itẽ faber cõ⸗/
ponit hic aurifaber. bꝛi. Itẽ a faber bꝛi · v
faber. bꝛa.bꝛũ.i.ingenioſus:cautuſpulcer
cõpoſitus. Inde fabꝛe aduerbiũ:qð com
ponit᷑ fabꝛefact.cta. ctũ.i.artiſicioſe ⁊ in/
genioſe factus. Et cõponit᷑ faber. affaber
bpꝛiꝛa. bꝛi.i.valde faber. etiaʒ infaber. bꝛa.
bꝛũ i.non fabernõ pulcer.nec cõpoſitus

Faber lignarius dꝛ non ſolũ qͥ ligna dolat

ſed generaliter oĩs qͥ ędificat.ff. de vy. ſig.l
fere. S. fabꝛos. “

—

Fabꝛicẽſes dicebãt qͥ erãt deputati armis

faciẽdisreparãdis:⸗ vendẽdisvt.l. C.e.
ti.li.xi. Sed Jo· an · de ſen. excõ. ſi iudex.
li. vi. dicit ꝙ fabꝛicenſis vicitur qͥ publi/

glibi.a dat pᷣmicerioꝛi ut reponatĩ pu

ca arma fadct. ⁊ in publicis fabꝛicis ⁊ non

cis armamentisquoꝛũ bꝛachia ſtign
figuraban- “
Fabꝛateria. ri.i .oꝛnatus fabꝛoꝝ·vel locus
vel dom vbi fabꝛice ſunt. Del fabꝛateria
rię.eſt ciuitas capanię. nde fabꝛaternuſ
na.nu. Moĩa eni deſinentia in teria faciũt
oſſeſſiuũ in.nus.r.hcedẽte.

Fabꝛilis. ↄ. t hocle.pe. p.i. ad fabꝛicã pti⸗

nens . vel a fabꝛo ꝑfectii ·
Abula. le.f. p.ires ꝗ nec vera eſt nec veri⸗
ſimilis. Et kabula illa eſt vera. g nihil we/
ritatis habet in ſe. Et illa falſa e⸗ꝗ aliquid

Veritatis in ſe cõtinet admixtũ. Sic eniʒ

eſt in amoꝛe modus nõ habuiſſe modũ:
ſic eſt in fabula veritatis nõ babuiſſe ve⸗
ritatẽ dꝛ fabula a fando.q; in ſolo fatu

cõſiſtit. Itẽ fabula quãdoq; vꝛ hiſtoꝛia

ſiliter a ſando/q; eam famurquãdoq; lo
cutio. Inde fabuloſus.ſa.ſũ.⁊ hic ⁊ bęcſa
bularis hoc re.Et h̊ fabulo.lonisrecita/

toꝛ fabulaꝝ vel inuẽtoꝛ.⁊ fabuloꝛ. larli.fa

bulas dicere vel falſa.
Facetia.tięi.curialitas:vrbanitas elegan/

tia ſuauitas. ꝓpꝛie in fact᷑a di a facetus.
Facetus.ta.tũ.i.curialis.vrbanus pꝛie de

doctrina.: ꝓpꝛie in factisſcllicʒ qͥ iocos
luſus geſtis.⁊ factis cõmodata cõparat᷑.

Mꝛ: ant vꝛ facetus · quaſi fauẽs cgtui ety⸗

Facies.ei.dĩ a facio facis.q; facit noticiam
hoiĩs · ul qꝛ facta ſit a natura.Eſt enĩ facies
naturalis: certa ĩmutabilis oꝛis habit
Pult F artiſicialis ⁊ varius ẽa hm affec
tionẽ ai modo triſtis modo let. Vñ ſo/
let vici ꝙ facies facta ẽ.vult po fit. Dñ
Conſiſtit facies · vultus ſepe mutat. Iñ
faciecula. lę. viminutiuũ.i.parua facies.
Facilis..t:. hoc le.quod de facili pot fieri

vel ſine dvifficultate. Et vt vicit Greciſ⸗

mus. Pi id facile q nõ grauat ad faciẽ/
dum. Cui non pondus ineſt vꝛ eſſe leue.

Oppoſitũ facili graue dico leui qʒ õdꝰ.
Fadn facinor oꝛ a facio fad. Et differt a
flagicio. Quidqͥd eni agit ĩdomita cupi

ditas ad coꝛrũpendũ aĩuz flagiciũ vocat

Bed quicqͥd agit ut alteri noceat. facin⸗

dr. Et hec ſunt ouo genera oiuʒ peccato/
rum. Sed flagicia peioꝛa ſunt/ꝗ cũ coꝛru/
perint aĩnz ad facinoꝛ a pſilit. Sunt eniʒ
flagicia in dictis vel cogitationibo · kfa⸗
cinoꝛa in factis. Oñilla vicunt᷑ flagicia
a flagitando facere qð ſibi noceat.vels

llen
ſota
eſe
gi

uig

ſici⸗

SSZ
utipebt
uſn

NNWog
Nenai

Krdo
vSN
or

nsclegn
niihums.
mäpnt.

tweun
Gtaibaes

„ ſ.
WE

unian
nadſfoc
. NN

Gnth
tſ/
weun.

opMrr.
Facudus. oa. Dũ.i. diſertus: qui facile fani
Poteſt quod intelligit. Inde hęc facũdia
Dixę.⁊ facũditas.tatis.Et eſt facũdia:ma/

flagitãdo coꝛruptelã libidis. Sʒ hᷣ oicũt
facinoꝛa a facti cõmiſſioneqꝛ facit quod

alteri nocet. Inde facinoꝛoſus.ſa.ſum.Et
nota ꝙ faanꝰaliqñ accipit᷑ ĩ bona ſigtio/
ne ſcilz ꝓ facto.qð fere ſemꝑ diſcemit᷑ ex

adiũcto·vt pulcrũ facinꝰ.ſclarũ facinus.

Focitergiũ. gij.i.to gilla · ſiue paruulũ gau⸗

ſape· ad tergendũ facim.
Facticius.a.i.di a factus.Et oẽ nomẽ fac/
ticiũ:qð factũ eſt ad ſimilitudinẽ ſoni illiꝰ

rei ꝗ noĩat᷑. Del facticiũ nomem eſt illud

quod a ꝓpꝛietate ſonoꝝ iuentũ eſt ꝑ imi/
tatione. vt turt᷑taratantaratintinabulũ
Factio.onis.f.t.i. ctꝰ faciẽdi·vel paſſio fi/
endi.Et factio d ficta actio. Cũ enĩ aliqͥs

fingit ſe aliquid facere cauſa cõmodi ali/

auins: facit vt incõmodet illifactio ppe

dꝛ. Oñ factio dꝛ pꝛoditio. Inde factio/

ſus.ſa.ſũ.i.ſicticioſus ·qͥ ſe fingit facere vt
pꝓſit· fact tamen vt noceat.Iñ factioſus
ꝛ/ ꝓditoꝛ.

Factus.ctus.ctui.dẽ a facio:et hoc factũ.cti

vel otius a fio eſt actus faciẽdi uł paſ-⸗
ſio fiẽdi.Factũ qð fit. Declinat᷑ etiã adie/
ctiue factus.cta. ceill.
Facula.lę. diminutiuũ.i.parua fax. Iñ facu
lo. las.i.fingere faces vel facere.

Faculentus.ta.tũ.irlucidusclarus.et dicit᷑
a phos ⁊ lentos. Iñ faculẽet.i.plenus lu/

ce lucidus ⁊ oꝛnatus. Iñ faculeter aduer.
Et hH̊ faculentia.tię.i.pplendoꝛ:decuſatio.

Facultas.tatis.f.t.i.facilitas vel poſſibilitaſ

Pñ⁊ facultas alicuius dꝛ ſcia illiꝰ.in qua

ſKcxteris eſt facilis ⁊ potẽs ad reſpõdẽduʒ

qð ꝗrit᷑ ſoluendũ.Facultas etiã vꝛ ꝗli/
bet ſcletia · eo ꝙ reddat eũ facilẽ ⁊ potentẽ
ad ſdicta faciẽda.Itẽ facultas d copia

gnũ dei donũ · oũ quis cõmode põt eloqᷣ
Acõmode intelligit. Iñ facũdioſus.ſa.ſũ.
et facũdatus.ta.tu.i.plenus facũdia.⁊ fa/

cundo. as.i. facũdũ facnrre.
Fage vel fagin grece.i.comedere latine.

Faginus.na.nũ.pe.coꝛ: fagineus.nea.neũ.

in eodẽ ſenſu · qo ẽ de fago · vel qð ptinet

ad fagũ.⁊ dẽ a fagus. Iñ hoc faginetũ.ti.
locus vbi abũdãt fagg.
Fagolydoꝛos gręce mãducãtes maledictũ
latine. Fage eni comedere lydoꝛos male
dictũ.⁊ acuit᷑ vltima.Dñ Mieronym in
plogo ſup Egech diẽ. Sʒ vereor ne illud

ceis eueniat · q grece ſigniliciti di ut vo

cent᷑ fagolydoꝛos.hoce. mãducantes ſe-
necas · quaſi diceret· vereoꝛ ne ipſis ſpoõ/
te legentibo? detrahentibo eueniat quod
grece ſignantius vꝛ in deteſtationẽ taliũ
qᷓ; latine:.q; apud gręcos verbũ vſitatũ
⁊ maxime detractionis expᷣſſiuũ:ut vocẽt

fagolydoꝛos: i. maledicta comedentes 7

incoꝛpoꝛates ſibi eadẽ ꝗ pꝛꝰ maledixerũt

etrabendo. Quidã vo exponũt fagoly

doꝛos. i coonedétes maledictuũ vel male⸗
dictionẽ. Cales eni detractoꝛes nihil ali⸗
ud vident᷑ habere in oꝛe niſi maledictio/
nes vel detractiones maledictas. boc eſt
apud nos mãducãtes ſenecias. Pꝛędicti
apud gręcos emphatice vocant᷑ fagoly⸗
doꝛos. Bel m aliosſenecia grecuz eſt et
latine dꝛ belua imũdũ aĩal. Hac VPhiſio⸗

logus dicit aliqñ marealiqñ ſęminam.⁊

FcKenl imũdu/ponit᷑ hic p immũdicia.
Et eſt ſenſus mãducates ſenecias.i.quod
vnus detrahẽdo euomit: alius audiẽdo
deglutit: ita ĩhmõi imũdicijs delectant᷑

ſicut fam elici ĩ cbo. DHñ mãducãtes ſene⸗

cias.i, detractionũ imũdicias: delectabi

lit manducãtes.i.incoꝛpoꝛãtes ſibi ·ſcilʒ in
occulto ea de qbo ĩ publico maledicunt.
Fagus.gi.eſt arboꝛ qda glãdifera: ⁊ dꝛ a fa
gin quod eſt comedere. q; eius fruct oliĩ

hoĩes comederũt ? eſcã habuerũt. Dnde

ſope p agro ponit q olim pauit hotes ſi
modo ager. Et ꝓducit faa ñ Mirgilius
Citire tu patule recubãs ſe̊ tegmine fagi
Falcanius.rij. qui falces facit.vel qͥ falce ſe⸗
cat.⁊ dDẽ a falx fals.
Falcaſtru.ſtri.n. s. vꝛ inſtr̃m ferreũ curuuʒ
cũ longo manubꝛio ad venſitatẽ veſpꝛiũ

ſuccidendũ.⁊ vĩ a falx · q; recuruũ ẽ ad ſi⸗
militudinẽ falcis. IJdẽ⁊ runco:conis dꝛa

runcando pꝛes.
Fal cicula. lę.fᷣpi.parua falx.
Falcidia lex dĩ a Falcidio tribuno plebiſ
qWui ſub Octauiano ipſã adinuenit/ad Hᷣ
wquis extraneo in teſtamento ſuo lega⸗

re non woſſet quin ad minus quarta panſ
remaneret herędibus ꝙ ſi õ faceret:locũ

non haberet. Et nota ꝙ ſi hereges ſüt fi⸗
lij.⁊ ſũt quattuoꝛ vel paucioꝛeslegitima
oiuʒ eſt tertia pars hęreditat. Si vo ſũt
quinq; vel plures:legitima oiuʒ erit me
Dietas hęreditatj. Si aut ſunt extranei⸗
ſiue pauci ſiue miti:q̃rta pars heęreditai
erit legitima. Et in quolibet iſtoꝝ caſuuʒ
iſta legitima eſt inter ipſos heredes vbi

plures ſunt equalit᷑ diuidẽda.Oñ quidã
Quattuoꝛ aut infra vont natis iura triæ/
tem. Semiſſem vo vant natis quinq; uł
Vvltra. Ilrbitriũ ſeqnit᷑ ſubſtatia cęta pꝛis
Falco. onis. auis qdã eſt. dꝛa falx.cis. eo
ꝙ vngues habeat recuruos ad ſilitudinẽ
Falera.rę pe.coꝛ.eſt oꝛnamẽtu equoꝝ po/
nit qñq; ꝓ oꝛnatione aliarũ rerũ: vt vbo⸗
rum. Ite falera ĩuenit etiã ꝓ ſuꝑbia.⁊ ina⸗
ni iactatione. Et coꝛ. fa. Oñ di roꝛa. Dlu
mę ſunt falerę Ciceronis picta poetę. In/
uenit etiã fallere infinitiuus de fallo. lis.
pꝓducit pᷣmã poſitione. Oñ Ouidius epi.
Fallere credetẽ non eſt operoſa puellã.
Falernus.ni.mons eſt ĩ cĩpania vbi opti⸗
mũ abũdat vinũ.Ideo falernũ vi bonuʒ
vinũ. Inde falernus.na.nũ.: falemic ca
cũ.pe. coꝛa pᷣma/q; oĩa illa ſcribũt ꝑ vnũ.l

Fallax.lacis.oĩs ge.i.deceptoꝛ.⁊ ꝛ a fallo

lis· q; fado decipit. Inde fallacia. cigi. de/
ceptio. Et nota ꝙ fallax viffert ab eo qui
mentit ·qi oĩis homo fallax id agit vel diẽ

vnge quis fallat ſed nõ oĩs hõ vult falle⸗

re qͥ mentis vt ioculatoꝛes qͥ ſee mẽtinnt

magis ſtudio delectandi q;ᷓ volũtate fal⸗
lendi. Oñ⁊ fallacia vꝛ apud vialecticos
in argumẽtatione· Oel voce gliq ueert cũ
quis vider aliud farii. vicere· vel ſigre q;
ſigt. vnde? homo decipit.
Falſarij.ſunt qui crimine falſi tenent. vel qͥ
crimẽ falſarioꝝ admittũt · vt de cri.fal. ad
ſolſarlii.
Falſidicis.ca.c.i falſa oicens. coꝛ.di.
Falſus.ſa.ſũ.ᷣm quoſdaʒ eſt ꝑticipiũ:⁊idẽ
eſt qð deceptus. Scom vo qð eſt nomẽ
falſus. eſt qͥ fallit· vel qͥ negat quod verũ ẽ
Inde hoc falſũ.ſi.⁊ falſus.ſa.ſu.d qð ve-
rum nõ eſt.qꝛ fallat. Inde falſe adu.Et H̊
falſitas.tatis.⁊ viffert a mẽdacio:q; falſi⸗
tas eſt negare qð verũ eſt. Mẽdaciũ eſt
fingere quod verũ nõ eſt. Oñ qdam· SGi
vera ſuppꝛimas falſus agnoſceris eſſe.Si
falſa cõfingasſic mendax eſſe vider.. Itẽ
falſũ viffert a ficto · qꝛ falſũ ad oꝛones ꝑ/
tinet vbi veritas ita ſepe videt· vt ꝗ facta
ſint negent᷑. Sed fictũ ad poetas pertinet
vbi g facta nõ ſunt facta dicunt᷑ Falſũ g
eſt quod verũ non eſt. Fictuʒ qð veriſile
efſt. Itẽ falſus.a.ũ.i.iiuſtusut falſo ꝗqrit ð
ſua natura humanũ gen.i.iiuſte · ſic xeꝝ
dꝛ iuſtũ. Et hinc denarius dẽ falſus·qͥ nõ
habet iuſticiã ſuã. Peeſt eni ei xxlĩ pode/
re yel in foꝛma vel in ſuꝑſeriptione. Pñ

moneta vi: q; monet ne qua fraus ⁊ iin/
Fahx.cis.eſt inſtrumẽtũ aptũ ſegetibo vi/
neis⁊ pꝛat..⁊ dꝛ a filice.qꝛ hac pmũ mili/
tes herba filicẽ abſcidere ſolebãt. Dnde⸗/
Falce puto vineã meto ſata tõdeo pꝛata
Itẽ. Falx metit ⁊ ſcindit·fax vrit·fauxqʒ
mandit.
Fama.me.Ep.eſt ſine certo autoꝛe iuentus
mumoꝛ:cui malignitas dedit initiũ · ſides

dqgüut incremẽtũ · Del ẽ vebemẽs vulgi · vel

maion pꝑtis opinio rei de qua querit᷑ cõ/
ſentiẽs vel conſonãs.⁊ dꝛ a famuloꝛ aris.
ꝗᷓi famula·q; famulatnobis dũ ad modũ
famuleę diſcurrẽdo rumoꝛes de nob poꝛ⸗/

tat ꝑ diuerſas terras · etiã nobis ignoꝛi⸗/

tibo · vel vꝛ a fando q; fando ꝑuagat᷑. Et
eſt nomẽ bonaꝝ ⁊ malarũ rerũ.ſᷣ ſine ad/
iuncto ſeępius accipit᷑ in bono Dñ Fama
volat tranſitq; modũ quocũq; ferat᷑. Iñ
Famoſus. ſa.ſũ.de qͥ fama loquit· ſiue be/
ne ſiue male · Dñ qnq; accipit᷑ in bono ·
ſepius in maloſcilʒ ꝓ infami.
Famoſũ carmẽ ſᷣm ¶Wſo. in ſu. C. de iniuf.
ẽ dictamẽ.vel hiſtoꝛia cõpoſita ad alicuiꝰ
infamida.
Famoſus libellꝰ põt dici liber cõſcript ob

alicuius infamiaʒ. vt. fl. de iniur. l. lex to⸗⸗

mentoꝝ. 5. ſi qͥs liberũ · Et imponit ei pe⸗
na capitis qui edidit libellũ vel qui iuẽtũ
non coꝛrupit ſed alij manifeſtauit.⁊ qͥ eũ
Dictauerit ſi nõ ꝓbauerit de calunia· capi
taliter puniet᷑ 'm Wc. in ſů.
Famelicus.ca.cu. i. eſuniẽs ieiun.⁊ dĩ a fa⸗
mes. coꝛ. pe Oñ. j. Reg.2? Et famelic
ſaturati ſuntt.
Famen. inis.n.t.i.locutio.
Fames famis.fę.ge.qð antiqͥ fames famei
ixerũt vnde adhuc ablatiuꝰ deſinit in e

pꝓgducã ·q̃ſi ntę dedlinatiõis. Et ẽ fames

appetit edẽdi cõtuſio faucis:quaſi phos
meãs. ⁊ c etymologia. Iñ famelic.ca. ci.
fameticus.ca.cũ.⁊ fameteus.tea.teu.in

eodẽ ſenſu.i. eſuriẽs. Fameteus etiã dicit

motꝛtifer. Et coꝛ. pmã famesſed fama eaʒ

pꝓ. Mñ. Nil mage triſte fame · nil dare cõ⸗

paro famę.
Almicus. cam. s pe cor loctalemap ĩvrte
quẽ frequ entant ꝓpter famẽpellendam.
Familia. lię.f.p.a femur vi. Et eſt familia li
beri ex liberis legibo ſuſcepti: Nã familia
pſeruis abuſiue· non ꝓpꝛie vꝛ. Et cõponit
cuʒ pater.matfiliꝰ vt pat familias· mat⸗
familias:filiſſamilias.Et ofamilias gtus

ingri

mmänl,
an Dege,

*

mn;

Maumtc/
amlorans.
3dündnoc
SNrd oy⸗
bue iuer
wencw⸗
u.
ingd nan

apob
mnillaw
unplaße
niſeurtji
aub rnitſ⸗

1
.

ubinde

njing
Mun
1 i bos
win .
mun kun
gandi⸗

grecus. Et incipit ſamilia a patre: termi
nat in tritauo. ſtirps ex longa genen ſi⸗
gniſficatione vocat᷑. Itẽ familia.familias
Freco moꝛe facit ꝓ familię. Dñ h̊ familia
amilię vel familiis.
Familiaris.ↄ.ta hocre.i.domeſticus amic
de ꝓpꝛia familia.aſſuetus: vſitatus. Inue/
nit᷑ etiam ſubſtantiue poſituʒ · vt Iſte eſt

nimis familiaris.

Famulamẽ. inis.i.famulatus.ſeruitiũ uł ſer

nitus.⁊ da famuloꝛ.aris.

Famularis. o.t. ⁊ ho cre.dr a famulus⸗cõ/

parat. Iñ fſamulaniter aduer.⁊ G̊ famula⸗/
ritas.i.famuloꝝ ſemuitiũ vel ſeruitus.

Famulitiũ.litij.i ſeruitiũ vel obedietia.
Famululus.li.i.paruꝰ famulꝰ. Iñ famulula

i. parua famula.

Famulus li.dẽ a famuloꝛ.aril. Et ſunt ꝓpꝛie

famuli qui ex ꝓpꝛia ſuoꝝ familia ſunt oꝛti.
⁊ dĩ famulus quaſi vnus de familia Sed
ſeruus ex cõditione ſeruitutis. Iñ hęc fa/
mula.lęa famulus.la.lũ.adiectiue. Et ſüt
plura noĩa idẽ ſigntia. Dñ. Maãcipiũ fa/
muluſq; cliẽs⁊ verna miſter. ITRtq; mini/
ſtratoꝛ puer aſſecdla vernula ſeruꝰ. Satra/
pa pᷣdictis cõiũgit᷑ atq; ſatelles. Necnon
athleta hec vnuͤ ſignificabüt.

Fandus. a. duᷣ. qd qͥs debet fari et dicita

foꝛa cõponit᷑ infandus nefandus.

Fans.tis.ois ge.i.loquẽs:⁊ põt eſſe nomen

vel participiũ.

Fantaſia.ſię.bõᷣm Papiã eſt imago alicuiuſ

coꝛpoꝛis viſa cogitãdo ĩ aĩo poſtea figu
rata. vtputa patris ſpẽs quam vidimus.
Fantaſia woetica ẽ rei inalatę ſenſũ dare:
ut mirãt᷑ arboꝛes. Fãtaſma vo ẽ quã nũqᷓ;
vidimuſ ſpẽs aĩo figurata:vtputa ſpecies
guis quã nũq; vidimꝰfantaſma viſio va
na. Sʒ hm Hug-fãtaſma. d a phaſmos
qð eſt apparitio hęc fantaſia.ſię.deʒ qð
phaſma·ſ̊ phaſma ſꝑ ẽ oubia:/fataſma ulł
fantaſia qñq;. Itẽ fataſia eſt de cognitis

ſpẽs in aĩo figurata. Sed fãtaſma ẽ de in⸗

cognitis. Et hĩc tractũ eſt vt fallacia ĩ ar⸗
gumẽtatiõibo di fãtaſia · ca apparet aliud
q; ſit · Iñ fantaſticus.ca.cũ.qdð ſic apparet
el qð ꝑtinet ad fãtaſma.vel qð ĩ ſe ↄtiet
fantaſia.Dñ cellula ꝗ ẽ in ãterioꝛi parte
capitis/in qua eſt vis intelligendi dꝛ fan
taſtica · q; ea hõ fantaſtice ⁊ imaginatoꝛie
cõpᷣhenſa ꝑ intellectũ ꝑcipit. Et pꝛeędicta
noĩa potiꝰ ſcribeda ſũt ꝑ phcũ ſint greca

Far farris.n.t. dici᷑ quoddam genus an/

nonęa dicit᷑ a frãgo.gis. Generaliter tñ

oia ſemina fugũ fara vicunt᷑a frãgẽdò
q olim frãgebat in pila antec; vſus mo/
larũ eſſet. Iñ fane rea. rei..i.de farre exi⸗

ſtens vel facus.

Farcimẽ. inis.nt.⁊ hoc farcimentũ ti.id eſt

repletio extoꝝ wl ventnis icaro concifa
2 minutata.eo ꝙ ea ĩteſtina fartiant᷑i.re/

pleant᷑ cũ aliaꝑ rerũ cõmixtiõe⸗ dẽ a far/

tio.tis. Idẽ fartũ.ti.qð⁊ fertũ.ti.ĩuenit᷑
Farina. nę.f. p. dꝛ a far. farn eo qð ex eo ſi-
at. Iñ hęcſarinula.lę.diminutiuũ.i.par⸗
na farina: farinaceus.ceacen.i.de farina
factus: farinoſus.ſa.ſu.i.plenus farina.
Farracum.ci.n.s.eſt puls ex farre facta vel

Pin guis cibo generaliteræ dꝛ a far farris.

Farrago.ginis.f.t.i.ſtramẽ vel glibet vilis

annona/vel ꝗqlibet mixtura pabuloꝝ Dñ

Perſius. In tenui farragine mendax. Et
hinc facta trãſſatiõefarrago dr mititudo
ſcholariũ quaſi deſpectiue · qꝛ ex diuerſis

2 vg rijs getibo ſit collecta. PNope tñ far/
rago eſt herba oꝛdeacea adhuc viridis et

.

granis ad maturitatẽ adhucnõ turgeſcẽ/
tbus. l
Fartũ ti.vide.s.in farcimẽ. Itẽ fartũ eſt ſu⸗
pinũ de fartio. tis.
Fas. i. licitũ. dĩ a facio. cs. Et viffert a iu⸗
re.q; fas eſt lex viĩna. Jus eſt lex humana
Fas ẽꝑ alienũ agn trãſire. Nõ aũt ẽ ius.
Faſcenia.nię.f.p.i.clauſibilis vallatio circa
caſtraꝰ ciuitates·ꝗ ſolet fieri qbuſdã faſci
bns ſtipularũ lignoꝝ: dĩ a faſ.
Faſcia.ſcię.i.ligaturaſellʒ pannꝰquo ſtrin/
gitur pecł vel mãmillę mulieris.⁊ dr a fa/
ſcisq; ea tegit᷑ pectusa papillę cõpꝛimũt᷑
Del ligatura qua puer uoluit᷑ q imodũ

.„ —

faſciculi coꝛpus ligat.

Faſciale.lis.n.t.i.faſcia. Et ꝓpꝛie faſciale eſt
latũ cingulũ:quo puer circuͦligat᷑ĩ faſcijs.
Faſcinus.ni.m.s.vel hoc faſcinũ.ni.i.iĩcãta⸗
tio: dẽ a faſcis vel faſcia:qꝛ in qͥbuſdã fa/
ſciculis vel faſcijs herbarũ ſoleat fieri. Fa/⸗
ſcinus etiã dĩ pꝛiapusqꝛ qᷣbuſdaʒ faſcijs
ſolebat olim inuolui cũ carerent bꝛachis.
IAtẽ faſcinus ſiue faſcinatio vꝛ etiã vulgo
quę nocet infantibo.dicunt᷑ eni quoꝛũdã
oculi viſu vrẽteſ.ꝙ ſi homo aliqͥs uł aliud
aial ab eis ĩiſpectũ fuerit ex tali viſu emar/
ceſcit hinc eoꝛũ actus faſcinatio oꝛ.
Faſciola. lę. diminutiuũ.i.parua faſciaqua
vulnera ligant.

Faſcis ſcis.m.t.ionus. Et plaliter hi faſces

ciũ.i.inſignia honoꝑa qñq; ipſi honoꝛes
dicũt faſces quaſia faſabo lignoꝛũ · quin

–

5 S 4 3 4 7 7 4 4 2 „

granes ſunt põdere oignitatis? autoꝛita
tis m Mug. Papias etiaʒ dicit: Faſces

faſciũ oignitates cõſulares. Faſcis colli-
gatio lignoꝛũ ad depoꝛtãdũ colligatoꝛnu.

PBñ. Hondera ſunt faſces faſces vicunt᷑
honoꝛes.

☛sö

Faſianus. ni. m. s pꝑe, p. qdã auis.⁊ dĩ a faſiſ

ſis.vel faſidis quadã inſula gręcię.qꝛ inde

bᷣmũ aſpoꝛtat ẽ· vel vꝛ a fagin qð ẽ come
dere quaſi fagianus:q; eius caro ſuauis ẽ
ad comedendu. „
Faſſio.onis.ſt.i.cõfeſſio⸗ dĩ a fateoꝛ.
Faſſus.ſa.ſu.i.cõfeſſus.locut.⁊ ꝛ a fateoꝛ
PBñ Ouidius in epi. Pa veniã faſſi mibi
nõ tua munera tant. 2=
Faſtigiũ.gij.i.ſũmitasaltitudo/honoꝛ. Iñ
faſtigiolũ.li.iminutiſnu.
Faſtuoſus.ſa.ſũ.i.ſuꝑbusX dꝛ a faſtꝰquod
idẽ eſt quod ſuꝑbia. Inde faſtuoſe aduer

biũ. Et laſtuoſitas.tatis.i.ſuꝑbia elegan⸗/

tia.elattiio.
Faſtus.ſta.ſtu.i.licitus dẽ a fas vt faſtus
Dies.i.licitus in quo licebat romanis ne/
gocia agerecauſas exercere· ul aliqd tale
Nefaſtus vo dies vĩ quaſi illicitus:q il/

licitũ aut quaſi nefas erat in illo die pdi/

cta agere. q; in illo vie male cõtigerat ro/
manis dꝛ nefaſtus a nefas.Et binc qͥdã
liber Ouidij in quo tractat᷑ de faſtis? ne⸗
faſtis diebo:a dignioꝛi intitulat᷑ liber fa/

ſtoꝛũ. Minc etiã annales libꝛi · in qbo ſcri⸗

bebant᷑ facta romanoꝝ totius ani ·ſiliter a

dignioꝛi parte dicti ſunt aſti. Inuenitur

etia hicfaſtus tus. quarte declinatiõis
annali libꝛo OHñ Aucanus iu xꝰ An nimiſ

andoxi vincet᷑ faſtibo annis.Sed magis

ꝓpꝛie ꝓ libꝛo annali eſt ſecũdę declinatio/
nis: Nam faſtus ꝓ ſuꝑbia eſt quartę de/
dlinatiõiſ.DHñ. Feſta vies faſtus faſtuſq;
ſupbia fert᷑. Faſtus.i.licitus.faſtos qͥʒ di⸗
tto libꝛos. Dat terrã faſtus oꝑi faſtuſq;
nefaſtus.
Fatatus.ta.tũ.i.fato deſtinatusX dꝛ a fato
98., are. “
Fatidicus.ca.ci.e. coꝛ.i fata dicens.
Fatũ.ti.n.s.d a foꝛ faris: dicũt fatuʒ eſſe
quicqͥd deus fat᷑. Del fatũ eſt tẽoꝛal ſuc⸗
ceſſio vel euẽtus rerũ a deo ꝓuiſamuʒ. Et
fingũt tria ſata in colo ⁊ fuſo digit fila
ex lana trahentibo ꝓpter trinã variationẽ
rerũ. Queędã vo deſinũt eſſe:quędã inci/
Piunt eſſe · quegã pſeuerãt· vel ꝓpter tria
tempoꝛa· ſalʒ ſᷣteritũ quod in fuſo iã ne/

tum inuoluti eſt Oꝛeſens q int vigi/

tos mentis trabitur. Futurũ qdð eſt inla/
na· ꝗ in colo implicita eſt.⁊ quod adhuc
ꝑ digitos mẽtis ad fuſũ tanq; ſſens ad
Rteritũ traijciẽdũ eſt.Et eſt idẽ fatũ⁊ foꝛ/

tuna. Sed in hoc differũt· q; foꝛtuna eſt

in his quę foꝛtuitu veniũtnulla palã cau/
ſa. Fatu vo eſt appoſitũ ſingulis ⁊ ſtatu/
tum· ſed hoc alterius cõſiderationis eſt.

Scdm oo Quitilianũ de cauſisſatũ dꝛ

a facio vel fio Hñ ait. Quid eſt fatũ niſi
quod fit ⁊ nõ habet cauſas: Boetius ꝓo
in 4 libꝛo de ↄſolatiõe oicit. ꝛouiden/
tia eſt ipſa dĩna ratio in ſũmo oĩuʒ pnci⸗
pe cõſtituta·ꝗ cũcta diſponit.Itẽ fatũ eſt

inberẽs rebo mobilibo diſpoſitio· ꝑ qua,

ꝓuidęẽtia ſuis quęq; nectit oꝛdinibꝰ
Fatus.ta.tũ.i.locutus.⁊ dẽ a foꝛ faris
Fatalis dies hm Axo. in ſũ. C. de tem. et
repa.appel.oꝛ ſpaciũ tẽpoꝛis infra qð ap
llans debet appellationẽ pſequu.
Fatuus.tua.tui.i.ſtultus.⁊ dꝛ a foꝛ fariſ:q;
imperitiaʒ ſuã oſtẽdit fando quicqͥd latet
in aiĩo·vel reſpõdedo ad interrogata· vel
ideo dẽ fatuus a fando.q; quod nec ipſe
fat᷑ nec qð alij dicũt intelligit. Et viffert
a ſtulto · qꝛ ſtultus eſt qͥ ꝑ ſtupoꝛẽ nõ mo⸗/
uet᷑· iiuriã et ſeuitam ꝑfertnec vltus ẽ nec

vllo ignominię cõmouet᷑ doloꝛe:q; ſtult

eſt hebetioꝛ coꝛde Onde qͥdã. Ego ſtultũ
me eſtimo fatuũ eſſe non opinoꝛ.

Faudicus. . cũ. pe. coꝛ.eſt ille qͥ vera dicit.
cui cũcti fauẽtet videt᷑ cõponi a faueo et

dico.quia eius victis fauet ·
Fauilla. le. f..i.ſcntilla? dĩ a phos qð eſt
ignis· Sed ſcintilla ꝓpꝛie dꝛ accẽſa · fauil⸗
la x extnicta? igne deſerta.qꝛ fauilla eſt
extinctus ſcintille ignis vel ceinis.
Fauillus.li.iminutiuũ.i.paruꝰ fauꝰ. Idẽ
etiã fauulus.li.o=ꝛ: 2
Fauiſſoꝛ.ſoꝛis eſt piſcatoꝛ qͥ ſemꝑ rogat et

fauet deo vt ſibi bñ eueniat· 1 vz a faueo·
Fauius. a. n.i.leuis ⁊ impõderoſus.⁊ dẽa

fauonius. nij.qͥ dẽ ventus lenis.

Fauni dicti ſunt qdã dij ſiluan. a fando uł

phonos·q; voce non ſignis oſtendebant
futura in lucis cõſulti a paganis. Hi vul⸗
go incubi vel incubones a romanis vero
fauniſicarij dicunt. . .
Fauonius.nij lenis ventus qni ferbin⸗
ↄꝛ. Et vocat᷑ ſic quia eiꝰ fanoꝛe floꝛes ꝓ/
ꝓucunt᷑ terra germinat. Oñ Ouidius.

Pſq; ſub aduentu ſpirantis leue fauoni⸗

Inde fanonius.nia.niũ.Et hoc fauoniuʒ
nij. leue odiũ quod cito tranſit ⁊ cadit ad

nod
bonnrt
tenann
uono
mott
mnono
ulcorn
nonbl
becſne
Fuuſtis
hu⸗
nouns,

l tal

an
utaor
1wian
wo
ſsind
ooh
tioſis
Fuulſu
ſng
gbqyn
ras
ſaattau
Gindun
rbd
ensin
prose
laere
come⸗
gubi
( die
te⸗
miüt
oſtie
ſolee
fayo.
ſaup
latei.
ris
lygte

D
faarhe
Gefuat
ons.
1ti
Unis⸗
tno⸗
Pugtu
Dine⸗

nen..
mgckn
iſrieſn
Riftieſt

Wd

ngiuer
codneripe
Agt roſſen

4

ü

s⸗ e

cutlnt
nigrecd
riuchin
S
7. H
i

nfümgtch
ois1dn
glns⸗
araiol

rsPinn

Ginmmmz

Kinlnchn

moduʒ illius venti. Fauonij etiam dice/
bantnr ſpurij· qui ex patre incerto ⁊ ma/
tre vidua ſũt genitia oe iõ:qꝛ ꝗqdã aialia
fauonio ſpũ hauſto cõciꝑe extunant᷑.
Fauoꝛ.oꝛis.m.t.i.auxiliũ/lausaſſenſus. Iñ
fauoꝛoſus.ſa.ſũ.i.fauoꝛe plenus.dem et
fautoꝛius.ria.riũ.a fautoꝛe. Et hic ⁊ H̊ fa/
uoꝛabilisa hocle.Iñ fauoꝛabilit᷑ aduer⸗⸗
hec fauoꝛabilitas.tatis.
Fauſtus ſta.ſtü.i.fęlix cui foꝛtũa fauet. JIñ
aduũbiũ fauſtefęlicit ꝓſpe.Et h̊ fauſtitu/
do. dinis.i.ſęlicitas.Et fauſt cõponit᷑ in/
fauſtꝰ. ta. ti.i.iſeęlixcui foꝛtuna nõ fauet.ſᷣ
ſpꝑ eſt aduerſa:⁊ ei non cõtingit niſi male.

Fautoꝛ.or.m.t.i.laudatoꝛ cõſenſoꝛ in malo
7 ĩꝗ faueo.ues. Inde fautioonis.i.lauſ

xel cõſenſus in malo:ſicut amicica cõſen/
ſus in bono. Nð eni eſt amicicia inter bo/
nos.hoc idẽ eſt fautio in᷑malos. Iñ fau/⸗
tioſus.ſa.ſij.i.in malo cõſentiens.

Fauuſ.ui.mel eſt in cęra ſcilʒ bꝛiſcaa dicit᷑ a

fagin gręce qð eſt comedere latineq̃ſi fa-
gus:q; magis comedit᷑ qᷓ; bibit᷑.
Faux.cis. m. t, d a phos quod eſt vox. Et
ſunt fauces anguſtę fiſtulę gutturis quaſi
phos.i.voces per quas vocalis ſpiritus
ab intimo pectoꝛe exiliesſonũ voꝗ emit/
tit. Et vꝛ ſic vel a füdedis vocibo· vel qᷣa
ꝑ eas famur voces. Del fances dicunt᷑a
phos quod eſt aer:.quaſi phos capientes
kaers el vicunt᷑ fauces a fagin quod ẽ
comedere.⁊ ſᷣm hoc fauces dicũt᷑ maxillę
quibus comedimus. Et ad ſilitudinẽ fau
ciũ.dicunt᷑ fauces loca ſtricta anguſtaſi/
cut eſt adit viarũ inter altos mõtes.Si/
militer ad ſiłitudinẽ fauciũ dicunt᷑ fauces

oſtia fluuioꝝ⁊ exitus in mare· qꝛ loc iſte
ſolet eſſe ſtrictus anguſtus ad modum
fauciũ:vel qꝛ; ꝑ illũ locũ aqa naues exeut

ſicut ꝑ fauces voces. DHñ. Faux eſt faſq;
licet reſecat falx fax qʒ lucet. S
Fax facis.ſ.t.i.teda.et dĩ a phos quod eſt
lux· qꝛ facit lucem. Iñ facula.lę.i.ꝑua fax

ante E

Febꝛis moꝛbus qͥdã.⁊ dꝛ a ferueo.ues.qͥa
facit hoĩem feruere. PHel vĩa frigeo.ges.
qꝛ facit hoĩem frigere.Et deſinit actüs ſin
gularis in em vel ĩim vt febꝛẽ vel febrim
Tablatiuus in.e.vel in.ia actũs plłis in es
Vl in is vt febꝛes vel febeis.
Febꝛua,. oꝛũ.n.S’ płis numeri.i.ſacrificia ⁊
purgationes.ꝗ olim ſolebãt fieri p aĩabo
deſunctoꝝ. Iñ febꝛuatus.ta.tũ.i.purgat

ta. tũ. Et h ſebꝛub febꝛni. i. Pluto. Febꝛui

etiã dicũt᷑ manes:.qꝛ eis fiebãt hmõi pur

gationes. Et a febꝛuus vel febꝛius vꝛ hic
febꝛuarius.rij.quidã menſis dictus ſicq̃ſi
ſacriſicatoꝛius vel purgatoꝛiꝰ ſiue purga

tiuus:q in illo mẽſe olim pcipue fiebant
febꝛua/p aiabo defũctoꝝ ipſi Blutoni.

Fecialis.lis.m.t.quaſi fedialis.i.ſacerdos

ꝑ quẽ fędera fiebãtułqͥ bella annuciabat

qui potius dicebat᷑ ſcularis Onde olim
feciales dicebant᷑ fędiales.qꝛ ꝑ eos fęde⸗/
ra fiebatſicut ꝑ ſeculares bella.Fecialis gꝗ
pꝛie dicebat ile qui legatione vtebatur
ꝙ federe ⁊ pace ᷑ᷣm HMug. Papias dicit:
Feciales vicunt᷑ ꝑ quos ſedera⁊ bella in⸗
Dicebant᷑.i.ſacerdotes.

ecinii.nij.n. S. vz a fex. Et dicunt ſecinia
minuti acni⁊ durę cutis.q; plus fęcis fa-

ciant q; alij acini.

Fecula. lę. vliminutiuũ i.arua lex. Fęcula

Fęcuñdus. Da. Dii.i. fertilis vel abũdansq̃ſi

etiã vꝛ vua decocta vel pinguis.

Feculentus. ta. tu. i. ſetidus.z oꝛ a fce ul fe⸗

cula.vel vꝛ a fęcea lẽtos qð eſt plenn. ꝗnñ
feculetus.tca.tij.i.fce plenus vel fetidꝰ qñ
bec fęculẽtia. tię.i.fetiditas.

fętüdus.i.fſętu vndans vel q̃ſi fetũ vans.
In fecuũditas.tatis. Iteʒ cõponu ſęcũdus
infeęcudus. oa. Dũ.i.nõ fęcudus-ſterilis.

Fedoſus.ſa.ſũ.i.fedus...
Feędus feęderis.i.pactũ vel pax queę ſit inter

Oumnicantes di a fedus. Oa. vu. Juit enĩ

olim cõſuetudo ꝙ cũ aliqs vellet inire fę⸗
dus.quędã poꝛca ſacriſicaret in huc mo/
Pũ.maio: ex iſta parte.⁊ minoꝛ ex alia:ſi-
ue eſſet imꝑatoꝛ:ſiue rexſiue aliꝰ pnceps
tenebãt illa woꝛcã ipſam ꝑcutiebãt tur/

piter occidebãt:quaſi vicerẽtſic occidat᷑

lle qui a pace reſilierit:⁊ inde victũ ẽ fędꝰ
q poꝛca feda⸗a turpiter occiſa:cuius moꝛs
optabat᷑ ei quia pace reſilieret. Pł oicit
fegus a fide. DPel dꝛ ab hirco ⁊ hedo.f.lra
addita:vel potius poſita ꝓ.h. ꝗᷓ habetih
noie hircus.⁊ dã fedus ſic/qꝛ hire' heduſ

cui poꝛca imolabant in fędere faciendo. Et

fędus puenit pacẽſed federis partes ſüůt

inducię dictę:quaſi ĩ dies ocij· vel indu/

cta ociaa ſcibit᷑ ꝑ.oe.diphthogu. Inue/⸗

nit᷑ fedus.da.vu.qdiectiuũ.i.turpis de/

foꝛmis/ſoꝛdidus.⁊ dꝛ a fedo.as. Iñ fede.

Dius.ſime aduer: hęc feditas.tatis.Xt ſcri
bitur ꝑ.e.ſolaʒ pducit tñ pmã. DPñ. SGoꝛ

didus eſt fedus ꝓ pacto dicito fdus

Fel.lis.vꝛ a follis eo ꝙ ſit follicul geſtas

humoꝛẽ qui vocat᷑ bilis. Et dicit fel tam
folliculus q; ille humoꝛ.⁊ ſcribit᷑ ꝑ gemi/
nũ.l.in gtõ. Inde felleus.lea.leũ.i.de felle
exiſtens vel amari.
Felena.nę.f.p.qdã beſtia valde timida ·ſci-
lic cerua. Et ꝓ eodẽ inuenit᷑ hec feles in⸗

xecli. Hñ Ouidius in. S? meta. Feles ſo⸗

roꝛ pheębi niuea ſaturina iacta.
Felix.cis.oĩs ge.i beatus · foꝛtunatus · oiueſ
Et dĩ fęlix.⁊ qui dat fęlicitatẽ.⁊ qͥ accipit

x quod dat llicitas ut felix tẽpus · fglix

locus. Inde fęliciter aduer.⁊ fęlicitas.tatᷣ
Et ꝓducit fę Mñ Aucanus in.4* Fęlixqͥ
potuit mũdi vitare ruinã. Quo iaceat iã
ſcire loco ⁊c. .
Femella.lę. diminutiuũ.i.parua fęmina.

Fęmellarius.larij.i.mulierariꝰfemineis uł

fęmineo operi deditus · vel femineos hbñs
moꝛes · vel volũtati feminę deditus⁊ ob/
noxiusqͥ alio noĩe vꝛ vxoꝛarius.
Femen.nis.n.t.di a femura ſunt illęparteſ

femoꝛũ ·quibo in eqͥtando tergis equoꝛũ

adheremus. Dñ⁊ ſliatoꝛes olim ſub fe⸗
minibo amiſiſſe equos dicebant᷑. DBel fe⸗
men. nis.eſt coxa femĩeę. Dñ Cant7? Et
iũcturę feminũ tuoꝝ ſicut monilia. Inde
hoc feminale.lis.bꝛachę fſeminarũeo ꝙ te
gant femina. Et hinc femen dꝛ qñq; pin⸗
guedo illa ꝗ eſt in pube mulier. Et femur
g eſt in pube viroꝛu. Hec tñ ꝓpꝛietas ſepe
coꝛrũpit᷑ apud autoꝛes vtẽtes ſᷣdicij vo⸗
cabulis indifferenter.

Femina.nę.f.p.dĩ a phos quod eſt ignis:

quaſi ignita:qꝛ vehemẽtius viro ardet et
cõcupiſcit. Del vꝛ a fetiditate:quaſi fęti/

da q; generat fetuũ. Inde hic ⁊ hęc femel/
la le: feminella lęææ fęminula.lę.oia vimi /

nutiua.⁊ femine.nea.neũ.⁊ ſęmininꝰ.na.
nũ.i.res fſęminę: vel ꝑtinens ad feminam.

Atẽ femina põt eſſe pluralis nũeri p coxii/

mulierũ a femen. inis.
Femur.or.n.t.pe. coꝛ. Et ſũt femoꝛa ab ĩgui

ne vſq; ad genua · dicta a femina · quia ibi

eſt viſtinctio eius ⁊ viri. Del femur eſt
coxa virilis ꝓpꝛie. Iñ h̊ femoꝛale.lis.bꝛa⸗
chę viroꝛũ· eo ꝙ femoꝛa tegãt. Et ſcias ꝙ
femur.⁊ genuset ſtirps di·
Feęneratoꝛ.oꝛis.qͥ dat⁊ qui accipit ſæn.q̃ſi
fęnoꝛis actto.
Feneſtra. trę.f.p.dẽ a phoſ quod eſt luxqꝛ
lucẽ ferat· vel qꝛ p eam videam foꝛis lucẽ
BPñ ⁊ feneſtra dꝛ quaſi ferẽs nos ex Del

feneſtra cõponit᷑a phos: miſtro:q; mini-

ſtrat lucẽ domui. Et ſunt ꝓpꝛie feneſtre qᷣ⸗

