eſt.fructus oliua/ſuccus oleũ.

Dleaginus.na.nũ.i.de olea exiſtensuład
oleã ꝑtinens.⁊ coꝛ. gi.
Dleani.rij.vas vbi oleũ rexonit᷑.
Dleaſter. ſtri.maſ.ge.i.ſilueſtris oliua vel
olea. Et vt diẽ̃ Iſidoꝛus. Oleaſter dicit
quia ſit folijs oliuę ſilis.ſ̊ latioꝛiboarboꝛ
inculta.⁊ ſilueſtris:amara atq; ifructuoſa
cui inſert᷑ oliuę ramusvim mutat radid
⁊ vertit in ꝓpꝛiam qualitatem.
Hleomella.lę.qdã arboꝛa dꝛ ab oleaa mel
eo ꝙ ex eius trunco oleũ defluat in craſſi/
tudine mellis ſapoꝛe ſuaui
Dlerinus.na.nũ.pe/p.i.olꝰ ul de olẽ exiſtẽs
Dletũ.ti.i.fetoꝛ vel locꝰ vbi frequẽt᷑ migit᷑
q guit fetet.⁊ dẽ ab oleo.les. Ponit᷑ etiaʒ
ꝓ q̃libet re fetida. Inuenit᷑ etiã oletus.ta.
tũ.i.fetidus. Et cõponit᷑ exoletus.ta.tũ.
DOleü ułoliuũ pᷣm Hug.ꝓ eodẽ accipit᷑i.
ꝓ liqre oliuę. Et vt dicũt. Oleũ ſiqͥs inter
aq̃s merſusex oꝛe emiſerit·dlarioꝛa fac ea
ꝗꝓfũdi tegunt᷑ occulto. Mã eius natura
habet vt cibos cõdiat lumini fomentũ p/
beat: laſſũ longo itinere coꝛpus dum eo
vnctũ fuerit/pſtinę ſanitati reſtituaat.
Dlfatoꝛiũ.rij. d ab olfacio.cis. Inde hoc
olfatoꝛiolũ.l.dimi.vas vnguetariũ mu/
liebꝛe· in quo odoꝛamẽta geſtantur.
Dlfatus.ta.tũ.i.odoꝛatus.ta.tũ:⸗ d ab ol/
facio.cis.Et h̊ olfatus.tus.tui.p odoꝛatu.
Olidus.da.dũ.i.fetidus.⁊ dẽ ab oleo.les.
Dlibanus.pe.coꝛ.i.albũ incenſum.⁊ coꝛ.pe.
Dlympias.adis.⁊ h̊ olympica.cę.in eodẽ
ſenſu· ſeſtũ ułſolẽnis ludus/qð uł qͥ fiebat
ad honoꝛẽ Jouis ſemel ꝑ qᷣnquẽniũ:ne ſi
vlterius ꝓtenderet᷑in negligentiã.⁊ obli
uionẽ coꝛrueret.uł᷑ ſi citra ꝑ qͥnquẽniũ ce/
lebꝛaret᷑expenſę nimietas eos grauaret.
In ipſa celebꝛatõe lex talis erat ꝙ q cũq;
victoꝛ exiſteret ibiĩ aliquo ludo haberet
qðcũq; munus vellet reqͥrere. Onde iue⸗
nit in rhetoꝛica. ut q cũq; tyrãnũ int᷑ſiceret
olympicaruʒ pᷣmiũ acciꝑet. Inde olym/
icus.ca.cũ.⁊ olympiacus.ca.cũ.pe.coꝛ.
Blympze piezds; mõs macedoniętãtę al/
titudinis vt ĩ eius cacumienec vent᷑ ſen⸗
tiat᷑ nec nubes ſe colligant.q excedit iſtũ
aerẽ hũidũ in quo aues cęli volitantq
ab eis ꝓditũ eſt qͥ ſolebant neſcio quoꝛũ
ſacrificioꝝ cauſa memoꝛatũ montẽ aſcẽdẽ
⁊aliq̃s notas in puluẽ ſcribebãtq̃s ꝓ alio
ãano integras iueniebãt.qð fieri nõ poſſet
ſi loc ille ventj aut pluuia pateret᷑ Heide
tanta ẽ tenuitas illius aer ut nõ ſuſpirare
ourarent.Illuc eniʒ ire non poterant niſi
ſpũgias hũectatas naribo applicarent.vñ

gaſſioꝛẽ ↄſuetũ ſpm̃ ducerẽt. Hi gĩdi⸗

cauerũt etia nullã auẽ ĩ loco illo aliqñ vi⸗
diſſe.Et dẽ ab holon · qð ẽ totũ⸗·⁊ phos ·

gqgð ẽ lux·qᷓi totꝰ lucẽs:q; ẽ q̃i cclũ altitudie
ſua.vñ ⁊ ſepe ponit᷑ ꝓ cęlo. Iñ olympius

pia.piũ.⁊ olympic.ca.cũ.Et H̊ olympũu
pi.i.mons vel oppidũ. Iñ h̊ olympica.cę.

OPligopomenon ·ẽ ſub pauqꝗ vbis multoꝝ
comphenſio. vt hica Pꝛit amoꝛ Parideʒ.

nuptã rapit armat atridẽvltro pugnat ·
fit machina· troia crematur. .
Dlitoꝛ.tor.i.oꝛtolanus/ſcilʒ cuſtos olerũ⸗

dꝛab olus.Mlitoꝛ etiã oꝛ fimarius qͥ poꝛ/

tat fimũ: coꝛ.li. S
Dliua. uę.oꝛ ab oleõ · qð gręci dicũt oliuã
Inñ h̊ olea oleę.Et ab iſtis. B oliuũ uł ole⸗

uũ. Oliua arboꝛolea fruct᷑oleũiuł oliuũ

liqr·bacca fructꝰ. Sʒ hęc ꝓpꝛietas cõfun/
dit᷑ ſęꝑe. QNuidã dicũt olea ułoliua arboꝛ.
AVb oliua dꝛ h̊ oliuetũ.ti.Et hoc oliuariũ.
rij.locꝰ vbi oliuęcreſcũt. Et h̊ ⁊ B oliuari.
hoc read oliuã ꝑtinens.⁊/pdu.li.oliua.
Dliniker.ra.rũ.pe.coꝛ.i.ferens oliagsg.

Plla. le.fę.ge. vas ad coquẽdũ aptũ⸗q dẽ a

bullio. lis·q̃ſi bolla· eo ꝙ bulliat ĩ ea aqua
igne ſuppoſito. Del vꝛ ab oleo. les. eo ꝙ
iu ſeruet imiſſũ odoꝛẽ. Iñ h̊ ollanꝰ rij.ꝗ
Vllifer.ra.rũ.qͥ fert ollaſulł poꝛtat.(fac ollaſ
Ollula.lę.diminutiuũ.i.parua olla.

OPloꝛ olor/ auis qdã · ſcilʒ cygn. LVñ Dui/

dius epi.ld vada menadri cõcinit albꝰ
oloꝛ. Iñ oloꝛinus.na.nũ. Itẽ iuenitur hic

oloꝛ.lor.i.fetoꝛ.⁊ tũc deriuat᷑ ab oleo.les.
Dlus. ler..quędaʒ herba oꝛtolana.⁊ dꝛ ab

alẽdo·quia pꝛimũ hoĩes alebant᷑ de olere
anteq; fruges vel carnes ederent. Olus
etiã dꝛ cibꝰ inde fact.⁊ ſũmitas herbaꝝ.

OPluſculũ.li.dimi.i.paruũ olus.

DO ante MW

z. Pmaſus.ſi. mal. ge.i. tnipa vel vetriculus qͥ

cõtinet alia viſcera dĩ ab omen.qꝛ ĩ ipᷣo
reꝝ cuẽt iſpiciebãt: ꝓdu.ma.Hñ Dꝛa/

tius in epi Patinas cenabãt omaſi. Itẽ

aliꝰ. Moſcit᷑ ꝑ naſũ mulier ꝗ vẽdit omaſũ

O mega di ab. o.qð ẽ apud gręcos nomẽ

iſtius elemẽti.o.⁊ mega vel megalon qð
eſt magnũquo noĩe vocãt h̊ elementũ.o
cñ ꝓducit᷑. Cui vo bꝛeuiat᷑ vocãt iſtud ele/
mentuʒ. ⁊ illius repſentatiuã figurã omi/
cron· q̃ſi bꝛeuis vel minoꝛ.o.a microsqð
eſt bꝛeuis ſiue minoꝛ.â.

Bmelia lie. grece latine vꝛ ſermo .· ul collo⸗/
quiuʒ. dicit ab omelein.i. colloqui. Del
omelia vꝛ popularis ſermo⸗ vel cant po⸗

ularis· vel dulcis cantus.i.tractus.
men. inis.i.quguriũ ul auſpiciũ.⁊ dꝛ ab
oꝛe.q̃ſi oꝛimẽ q; fit oꝛe auguriũ. In omi⸗
noſus.ſa.ſũ.i.plen auguno/vel foꝛtunat᷑
VDñ Quitilianus de cauſis. Senex omi/
noſus moꝛte filij mei viuo. Iñ ominoſe
aduer.i.foꝛtunate.⁊ coꝛ.pe.gti omẽ. ñ.ʒ.
Aeg.20. Qð acceperũt viri p omine.

Dmentũ.ti.n.s.mapa vẽtn· ſcilʒ mẽbꝛana

ꝗ cõtinet maioꝛẽ partẽ inteſtinoꝝ: dicit
ab omẽ. Et qñq; dicut᷑ omẽta inteſtina.
Dmnebonũ.boni. ꝓpꝛiũ nomẽ.mal.ge.ẽ·qꝛ
qlitas vodeſſentiã rei nõ mutat. Et inde
licʒ omnebonũ cõponat᷑ ex duobꝰ rectis
nõ declinat᷑ tñ ex vtraq; parte recti · Rᷣ tim̃
in fine.vt omnebonũ·omneboni c.
Dmnimoꝛbia.bię.qdam herba ſicvictaeo
qꝙ multis moꝛbis ſubueniat. .
Hmnipotẽs.tis.maſ.ge.qͥ oĩa põt ·ſcilʒ deꝰ

VDere eni deus oĩpotẽs eſt.qꝛ põt quicqͥd

vult fieri. vel qꝛ põt qͥcqͥd poſſe eſt potẽ/
tig. Ex q̊ patet ꝙ deus nõ poteſt peccare

mętiri. vinci. vel moꝛi:qꝛ dicta? ↄſimilia

coſſe · nõ eſt potẽtie· b defectus ⁊ ipotẽtię.
Iteʒ oĩpotens poteſt declinari adiectiue
bic ⁊ B ⁊ BR oĩpotens. Iñ hęc oĩpotentia.

Dis.9.t. B; oẽ· ẽnomè diſtributiuũ.⁊ fac
actm̃ pluralẽ in es · vel in is. ut oẽs vel ois

Et differt a totũ:q; oẽ ꝑtinet ad multitu/

Dinẽ.Cotuʒ ad magnitudinẽ.Dẽ.ſingu/

laria cõtenta ſub noĩe cõpꝛehẽdit cui ad/

iungit᷑ diſtribuẽdo. Sʒ totũ/partes ſin/

gulares contentas ſub noie cui adiungit
cõpꝛehendit.vt totꝰ hõ.i.totalit᷑ accept
ſcilʒ cũ oĩbꝰ ſuis ꝑtibꝰ ſcilʒ hõ ⁊ glibet ps
Dmnitenẽs.neni.maſ.ge.i.deus qͥ (hoĩs.

oĩa tenet.Itẽ põt dedinari adiectiue·hᷣ

hbec 1 ̊ oĩtenens.entis. Iñ hęc oĩtenẽtia.

ODuonte N
Vn grece · oz ens. Et hinc etiã deus dictus
eſt on./qꝛ ſuꝑ oĩa eſta in oĩbus eſt.

Hnager.gri.maſ.ge.pe.coꝛ.i.ſilueſtris ⁊ fe/

rus aſinus dẽ ab onosquod eſt aſinus.

TZ ager vel agriosqð eſt ferũ wel agreſte.
Oneſimus.mi.pe.coꝛ ꝓpꝛiũ nomẽ viri eſt.
VOneſiphoꝛus.pe.coꝛ. ꝓpꝛiũ nomen viri.
Vnias onię ꝓpꝛiũ nomẽ viri.⁊ acuit penl.
Vn yca · herba aromatica ẽ hm Pap̃. Okut

dicit᷑ in hiſtoꝛijs. Onyca dꝛ oſtreola pua
ſuaue redolẽs:magnitudine humani vn/

uis nde⸗ onyca.qꝛ onyx gręce · vnguis

atine dꝛz. Oſtreola aũt eſt quidam piſcis
Item Alexader neq; dicit. Ongula dat
nobisquod ⁊ onyca ſigt ⁊ onyx.

27

hnan
Kim
kuct
ecin
ſuui
Hnya⸗
y
ſucog
ſnlunn
guyn
Clugpe
Pant.
onm
Ktünm
ſs
Onooe
7di9
aſini.
Velo
dine
ſouum
Ponag
Mhomate
ſchonoi
ncd
Orome
getĩ
onone

nines⸗
lmn
gioſie
ſctiaſ
bechy
don
tuban
leons
lusſen
leg coõ
ſewnit
Wrleen

Desgen

Wenn
f⸗
onn
4
Ppaan
ditate
Dorlo⸗
Uerfen
puoffer
Hne⸗
müatgr
ounei

nas
i
mü un
ð

Bann

Nonm
noniPi,
Enihean
er diat
nteſtun,
t Etinde
uad rectis
Knabe
wi.
aſcrigze
4
upörſihr
ſeck t⸗
uſt enane
mynili
8tiwtni⸗.
nudiecine
weenn.
bamiaite
ndisWß
andnrlan
tiomnoſin
aindunge
nit cht
nudrtun,
iwoitni
wobctus
t
Enis e⸗/
caünus,
wuger
wenn
1uuuteen
peiin
onmnpa
niV
eVNO
lunpiic
vglin⸗

N

Onycinus.ni.mal.ge.pe.coꝛ.genꝰ ẽ lapidis

ve metalli ̃m Pap. Et eſt appoſitiua cõ
ſtructio cũ di: lapis onycinus.Põt etiaz

dedinari:mobilit onycinus.na.nũ.poſſeſ/
ſiuũ de onyx.⁊ tũc ꝓducit penultimã.

Hnyculus.li.pe. coꝛ.idem lapis qͥ onixr.

Dunyx onycisquędã gẽma appellat · dicta
ſic eo ꝙ habeat in ſe ꝑmixtu candoꝛem in

ſimilitudinẽ vnguis hũani. Onyca enim

greci · vngnẽ dicut. Iñ h onycus vel ony/⸗

culus pꝓ eodẽ lapide.⁊ coꝛ.pꝑe.gti onycis.
DOnocentaurus.ri.mal.ge.homo mixtus

aſino· natura agreſtis.⁊ dꝛ ab onosqð

eſt aſinus: cẽtaurus eo ꝙ ſuꝑioꝛ pars ſit
ſilis hoĩ poſterioꝛ ꝓo aſino vt diẽ Pap.

Onocrocalus.li.uł onocrocalon.qdã auis.
dĩ ab onos:qð ẽ alinꝰ.eo ꝙ faciẽ gerat

aſini. NMã ſic oꝛ ſculpta facies ⁊ obducta.

Vel onocrocalos gręcelatine lõgũ roſtꝝ
dꝛ eſt auis ſimilis cygno.Et coꝛ.pe.Dñ

in TMuroꝛa di. DPar onocrocalus cygno

ſonitũ dat in vndis.
Onoma grece · latine vicitur nomen.
Hnomatopęia.pęię.i.cõfirmatio vel con/
fictio noĩs.vt ĩ noĩe ficticio.⁊ d ab ono/

ma/qð eſt nomen.⁊ pęo/quod eſt fingo.

DOnomatopęia tñ qñq; ita large ſumitur
ꝙ etiã cõphendit vᷣbi cõfirmationes. Iñ
onomatopęius.a.ũ.ad onomatopęiã ꝑ/

tinẽs· vl ꝓlatũ· vel ficti ꝑ onomatopęiã

bᷣm Hug. Bonat aũt in tractatu de tro/

pis ſic dicit: Onomatopęion eſtnomen

fictũ a ſono.vt tinit᷑ ęris:clãgoꝛq; tubaꝝ

Heda vo dic. Onomatopęion eſtnomẽ
de ſono factu:ut cymbalũ tinniẽs clãgoꝛ

tubaꝝ. Et ſilit ꝓpꝛietas aialiũ.vt rugitus
leonisbalat ouisruditus aſinoꝛũſibi/

lus ſerpentũlatratꝰ canũcęteroꝛũq; vo/

ces cõfuſę aĩantiũ/ꝗᷓ in ſcripturlſancij ſepe

reperiũt.vt in Job. 4 Kugitus leonis ?
vox leenę. Et feruẽs⁊ frẽdes ſoꝛbet terri.·

Dnos gręce · latine dꝛ aſinus.

Vnus. er.neu.ge.i.ſarcina·põdus:i coꝛ.pe.

gti. Iñ H̊ onuſculũ.li.Et onuſtus.ſta.ſtũ.

i.ſarcinat Et oneroſꝰ.ſa. ſi.i. põderoſus.

Opacus.ca. cũ.pe. pꝛo.i.obſcurus vel viri -

ditate condenſus. Iñ h̊ opacitas.tatis.

Opalia:ſũt opis deę feſta·q⁊ fautia diq;

fauet frugibo.⁊ faria etiam vocat᷑qꝛ tunc

puer fari pᷣmũ⁊ loqͥ incipit cũ eã attigit.

Opella. lę. ſe. ge. vimi.i.parua oꝑa: vel do/

mũcula vbi opes vendunt·vel vbi officia

agunt᷑ in foꝛo.

Opera.rę.fę.ge.dẽ in rebꝰ agẽdis ſedulitas
VWl ſtudiũ:intentio· vel latoꝛ· vel auxili’ꝗ.
Operepꝛeciũ.pcij.i.vtilitasvel neceſſitas
bm Hug. Bel ᷣm Papiã: Operepꝛecin
eſt neceſſariũ · vtile· vel magne opere.
Operimẽ.inis.neu.ge.i.tegimena ꝓdu.ri.
Operoſus.ſa.ſi.i.laboꝛioſusintẽtſtudio
ſus.⁊ di ab opera. Del operoſus dicit᷑ ab
opere.i.vtilisvel operibus plenus.
Opicus.ca. cũ.i.coꝛrodens.⁊ d ab opico.

cas.Hñ Juuenal.Et dina opici rodebͤtt

carmina mures.Et hinc opici dicũt᷑ bal/
butiẽtes.⁊ ꝓba q̊ͥdamodo diminuẽtes.
DOpicꝰ etiã d qͥ alteri liguę genꝰ coꝛrũpit.
DOpikfer.a.ũ.i.opẽ ferẽs: dꝛ ab opisa fero
Opitex.fid. pe.coꝛ.coĩs geii.opẽ faciẽs.vel

ferẽsa dꝛ ab opis facio wel fero. Atem
opifex.cis.i.artifex:pitus:ſcilʒ opꝰ facies.

DOpilio · onis:cuſtos:uł paſtoꝛ ouiu⸗ vicit
ab oue· qᷓi ouilio eſt idẽ qð ouilio. NMõ
vᷣ̈ſus differentiales de greciſmmo. Man/
go caballoꝛũ ſit· ꝛcoꝛuq; ſubulcus.ſt
aſini paſtoꝛ agaſoboũq; bubule'. Mn/
lio muloꝝ· dux ennoicuſq; capꝛaꝝ.Nam
caper eſt ennos:ouiũq; ſit opilio vux.Et
ꝓdu.o.opilio.Dñ VDirgili ĩbucol. Me⸗/
nit?⁊ opilio tarde venere bubulci. Rlexã/
der vᷣ dic:Dux ẽ opilio cui nomẽ ouile
Opimat᷑.ta.tũ.i.opulẽtus (miniſtrat.
fęcũdatusa dꝛ ab opimo.mas.Et cõꝑat
opimatus.ctioꝛ.tiſſimus.· Hñ Judith.22
Ciuitatem opimatiſſimã.i.opulẽtiſſimã.
Quidã tñ legũt ibiopinatiſſimã.i.famo
DOpimꝰ.ma.mũ.i.opuletus.di/ (ſiſſimã.
ues abundãs/pinguis/pfluẽs:fertilis:cã/
peſtris. pducit pe. Oñ Mꝛatius in epi.
Inuidus alterius marceſcit rebꝰopimis.
Opinatus. ta.tũ.i.opinione ꝑceptus.vel
manifeſtus.Et cõꝑat:opinatns.tioꝛ.tiſſi/
mus. Inde opinate.tius.ſime. aqduer.
Opinax.nar.coĩs geii.frequent᷑ opinatus
vel manifeſtus:ſicut dicimus leccatoꝛem
opinacẽ eſſe.i.manifeſtũ olbus
DOpinio.onis.ſit.i.putamẽ ·vel ſuſpico:ul
famaa ꝓpᷣe dẽ vubia.Et eſt opinio qdã
extranea poſitio.vt vult Triſtoteles ĩ 2:
topicoꝛũ · Hap.vᷣo dicit:Opinio·rumo:
famanomenaura populaoris.
Opinoſus.ſa.ſũ.i.opinione plenꝰꝑcept
vel pereipiens. “’MMMW
Opiparꝰra.rũ.i.elegãs/uł abũdãs Iñ opi
pare adu.i.elegantul abũdant᷑.⁊ coꝛ.pa.
Hpiter opiti vel opiter.i. Jupit᷑q̃ſi opis
pat.i.auxilij · vel ill dey ſcilʒ tre. vel opũ
pat.⁊ tũc ↄponit᷑ ab opis.⁊ pat.vel opit

dĩẽ q̃i obiter.i.puer qͥ natus ẽ poſt obituʒ
patr. Idẽ ⁊ poſthumꝰ. Del dꝛ opit puer
cui auo viuo pater eſt moꝛtuusañq; ille
puer naſceret. Et vĩ opiter ·quaſi obpat ·
quia auus in loco eſt patris.
Opobalſamũ.mi.i.inaſio/vel cauerna· vel
coꝛtex balſami · vel liquoꝛ manãs de cõci
ſione coꝛticis balſami ꝑ cauernas.Coꝛtex
vxo illius ligni ꝑciſſus virgulis ferreris ꝑ
cauernas eximij odon viſtillat guttas.
Dpoꝛtunus. na.nuũ.i.vtilis:cõueniẽs:uł ne/
ceſſariꝰ. Iñ opoꝛtunitas.tatis.i.facultas
copia · vtilitas.
Opos. vꝛ inciſio · vel cauerna · vel coꝛtex.
Bpigdanus.na.nuũ.i.caſtellanus.in oppido
manens. pducit da.
Opidulũ.li.vimi.i.paruũ oppidũ.
DOppidũ.di.dꝛ ꝗlibet ciuitas ſter Romã.
Et oppidũ dꝛ caſtꝝ.⁊ ꝓpe magnũ caſtrũ.
Et ꝓducit pᷣmã.Bñ Lucan in. 4 Erue/
rent nulli vallarent oppida muri.
Dppꝛobꝛii. bꝛij.n. S.i. vituperiũ· dedec. de/
riſio. Inde hoc opobꝛiolũ.li.imi.
Ops.pis.fę.ge.⁊ plłr.hę opes/opũ.ſᷣ ntũs
ſingulan deſicit ſm vſu.Et ẽ nomẽ diuſi/
cliniũ.i.aliud ſigt ĩ ſingulari: aliud in płi
Hpis.opi.opẽ.ope.i.auxiliuʒ ·tutela·ſtu/
Diũ · niſus. Sʒ opes ĩ plłi.i.viuitię. Inue/
nit᷑ tñ qñq; ĩ ſingulani ꝓ diuitijs.⁊ in płi

ꝓ auxilio. Et hinch̊ opis.opis:qdaʒ dea
putabat᷑ opib peſſea coꝛo. Bñ. Que/

rit pauꝑ opẽ:quęrit auarus opes. Et nõ

qꝙ ops terra habet ntm̃ in vſu.⁊ ĩterpo/

ſita.].facit gtm̃ opis.⁊ eſt pmitiuũ.Et oꝛ
ops terra· eo q opẽ ferat frugibo · ꝗ alio
noĩe vꝛ cybele. Iteʒ ops antiqt dicebat᷑

in oĩ gnẽ.i.diues.fęcũdus:opulentus.Et

inde põt cõponi:inops.i.pauꝑ.
Pptatius.tia.tiũ.⁊ ĩterpoſita.v.cõſonãte
frequẽtius dẽoptatiuus.ua.uũ.i.deſide⸗
ratiuus. Iñ hic optatiuus.tiui.qͥ dã mo/
ous verbi ·.qꝛ deſigt optationem.
DOptimas.matiſ.coĩs ge.d ab optimꝰ.Et
ſũt optimates optimi ⁊ maioꝛes ⁊ hono/
rabilioꝛes ĩ ppło. Et etiã milites electi vi/
cũtur optimates. pducit⸗ma.
Optatio.onis.fę.gea ꝑ ſyncopã̊ optio.
onis.i.deſideriũ:vel electio. Et optiones
etiã dicti ſũt quidã milites :q; ſunt electi.
Bpulentus.ta.tũ.⁊ hic hęc ⁊ B opulens.
tis. in eodẽ ſenſu.i.viues vel opibo abũ/
dans/ plenus: vtrũq; cõꝑat᷑.
Opus.perln.t.vꝛ ab ops opis.qð ẽtra.⁊
ẽid qð fit·ſ᷑ů oꝑatio ipſa rei actio ẽ. Et ab
opus dꝛ hoc opuſculũ.lii.ꝑuũ opus.Et

operari.ria. riũ.ad opus ꝑtinẽs.vel qui
facit opus.Et hͥ operarius.rij ꝓ eodẽ.Et
operoſus.ſa.ſij.i.vtilis:vel oꝑibus plenꝰ.

D ante B½
Dꝛa. rę.ſine aſpiratiõe ſiꝗt finẽ uł extremi/
tatẽ reꝑ·ſcipue regionũ:uł veſtiũ. Oñ.j.
Aeg.·24 Daunid oꝛã pᷣſcidit chlamydis
Saulis.Qñq; eſt plis nueri de osor ⁊a
ſic etiã nõ aſpirat᷑. qñ ſigt tẽpꝰ aſpirat.
Dꝛaculũ.li.i.diuinũ reſxõſũ dĩ ab os or
qꝛ oꝛe petit᷑.⁊ oꝛe dat᷑.Et oꝛaculũ ẽ locus
vbi vat᷑ reſpõſũ.⁊ ſic accipit᷑ oꝛaculuʒ bᷣm
Hug · Oap.etiã dicit:Hꝛaculũ cęleſte re⸗/

ſponſũ · vel ipſü delubꝛũ. Et bm q̊ſdaʒ di

ab oꝛo. oꝛas. Oñ in hiſtoꝛijs dꝛ· Reſpõſũ
iuinũ oꝛaculũ diq; oꝛantibus dat᷑.
Nꝛanii.rij.ꝛ limbo qͥ appõit᷑ oꝛę.i.margini
extremitati alicui veſtimẽti cã oꝛnatꝰ.⸗
vꝛ ab oꝛa oꝛęp extremitate veſtiũ. Item
oꝛariũ põt vicdi ab os oꝛis. Et tũc oꝛariũ
dr peplũ ·ſcilʒ infula illa ꝗ iuoluit⁊ operit

oꝛa.i.vultꝰ.ꝛariũ etiã dĩ ſtola ſacerdo

eo ꝙ oꝛationes⁊ ꝗlibet ſacramẽta eccleſię
ſine eo fieri non debent.
Dꝛatio.onis.fę.ge.dĩ q̃i orlrõ:MNã oꝛare ẽ
loqͥ ⁊ dicere. Eſt aũt oꝛo cõtext vboꝝ cũ
ſenſu. Cõtext᷑ aũt ſine ſenſu nõ eſt oꝛo · q;
nõ ẽ oꝛis rõ. Itẽ oꝛo petitio ẽ ·q; oꝛare idẽ
ẽ qð petere.Ita dicit Paß.Itẽ oꝛo copu
lata⁊ ligata ẽ in metris:abſoluta ĩ ꝓſaal/
locutiua in eplis.diſputatiua ĩ dialectid
relatiua in hiſtoꝛijs. Itẽ oꝛonũalia per/
fecta.alia ĩpfecta. Perfecta ẽ illa ꝗ ꝑfectũ
ſenſũ gnãt ĩ aio auditor.vt hõ currit. Ptł
oꝛo ꝑfecta eſt oꝛdinatio dictionũ ↄgruã
pfectãq; ſniaʒ demõſtrãs. Imꝑfecta oĩo

eſtilla ꝗ imꝑfectũ ſenſũ generat in aĩo au

Ditoꝛis.vt albus homo.
Dꝛatiũcula.lę. oimi.i.parua oꝛatio.
Oꝛatoꝛ.oꝛis.i.actoꝛ: defenſoꝛ:patronꝰ.can⸗
ſidicus aduocatus bm HPapiam.

Dꝛatoꝛiũ.rij.i.locus oꝛãdi:tm oꝛationi cõ/

ſecratus· in qͥ nemo aliqͥd aliud agẽ debet
niſi ad qð factũ eſt· vnde⁊ nomẽ accepit.

Diꝛbis oꝛbis maſ.ge.i.rotunditas circuli.

etiã cniuſlibet rei.⁊ dꝛ a rota·qꝛ q̃i rota c̃.
Itẽ oꝛbis dꝛ arculꝰ ſeptimanę.Dñ Job
pᷣ.Cũq; ĩ oꝛbẽ trãſiſſent dies cõuiuij.Itẽ
oꝛbis dꝛ mũdus ułcirculus terrę ꝓpt᷑ ro/
tũditatẽ. Iñ h̊ oꝛbiculuſ.li.ꝰimi.Et oꝛbi/
culus oĩ etiã ꝗqlibet bꝛeuis rotella.Et ↄpo
nit᷑ oꝛbis cũ tręułcraꝑ.⁊ dẽ hͥ oꝛbiſtrę. vel
oꝛbiſterraꝑ malſ.ge. qd dinoſcit᷑ ex ſui pn
cipio · ſic qſq; q; ſcilʒ oꝛbis ẽ maſ.ge.⁊ qͥs.

poi6
buſ

ickenn
ketäh
4 unt⸗
nddson
phnt
dicboso
alicloag
analozfn

ücſeſtere

niſigri
Nifi
Gbsd
karine
nandng
ewſi n
Ctuironi
wlbunann
ubamot
nineglele

Kanei

evd

nochendg
digom
Fice
ntupen
ichioken
Nii r
Pien

m
umn an,
n.
Naronic⸗
lagẽdebe
meaccepe⸗
ngannl
vcriſng
di
cu

”l

Hꝛbita.tę.e.coꝛi. veſtigiũ cami uł rot ab

ſ△

oꝛbe rota dicta·ſcilʒ act qͥ pec agi ſolet ·

Et dꝛ oꝛbita · qſi oꝛbis iter vel via.
Oꝛbiũuei cõponit᷑ ex itegi diuſoꝝ geneꝝ
TZnũeroꝝ. Et videt᷑ mirabilis cõpoſitio.
Et decliat᷑ oꝛbiũuei. gtõ oꝛbijueoꝛũ. vtõ
oꝛbioueis ⁊c. Ciuitas enĩ ẽꝗ vocat oꝛbiũ

—

7 vocat᷑ vei· ̊ coꝛupto nole nũc dĩ oꝛbe/

uetus. inde ꝓpꝛie vicebant᷑ ciues oꝛbiti ·
ſiue viẽtani. Del cõiunctim oꝛbitiuiẽtani
qui nuc dicũt᷑ oꝛbenetan.
Dꝛbo. ba. bũi.puat· cc· Sʒ oꝛbo q filios
amiſit cecus qͥ oculos ꝑdiditvſ⸗ epe vnũ
ponit᷑ p reliqͥ. Iñ hec oꝛbitas.tat.i.amiſ/
ſio oculoꝝuł etiã filioꝑ. Iẽ oꝛbus oicit
ſine parẽtib bm Vug. Itẽ greciſm õit
talẽ differetiã. Wñ. Cecus ĩutilit gerit in
ſtrumẽta vidẽdi. Aumĩe pꝛiuat violent
ĩ oꝛbus. Pꝛ oꝛbatus cęcatus ul viduat.
Pꝛca.cę.vas oleiuł ſpẽs amphoꝛęmagnę.
vꝛ ab oꝛce · qu ẽreciꝑe. Et h̊ oꝛce.cei. q̃i
vꝛce p eodẽ vaſe. Iñ h oꝛceo lus.li.dimi.
Pꝛcas.cadis.qddã gen oliusꝑ:⁊ vĩ ab oꝛ/
ce. qð ẽreciꝑe. q; multũ liqͥn ꝑcipit. Bel
oꝛce etiã dꝛ grece rotũdũ. Iñ oꝛci apud
grecos dicit teſticuli ꝓpt᷑ rotũditatẽ. Et
inde gdã oliuę oicũt᷑ oꝛcades ·q̃ſi teſticu/
lares· q; ĩ modũ teſticuloꝝ crelcũt. ⁊ coꝛ.

PHꝛce grece latine vĩ recipe (pe. oꝛcades.

Pel oꝛce grece etiã rotũdũ latine.
Nꝛceſtra. trę.i.pulpitũ uł cathedra nobiliũ
7 dĩ ab oꝛcequia eos ſepatim a pplo reci/
piebat. Et oꝛceſtra dicebat locus ſeꝑat
in cena vbi nobiles ſedebat. Vnde ſeępe
ponit᷑ p nobilibo. Dñ Juuenalis. Nuos
repoꝛtãdis poſita ẽ oꝛceſtra cathedris.
Dꝛcula.lę.pe.coꝛ.dimi.i.parna oꝛca.

Hiꝛcus.ci.maſ. ge.i. infernus.⁊ vi ab oꝛce-

qð eſt recꝑe· q;ꝛ ſy parat ẽrecpe. el qꝛ
multa recipiat. Onñ Oꝛatiꝰ in epi. Quid
vici pſũt aut hoꝛrea ſi metit oꝛeus. Hꝛan/
Dia cũ paruis nõ exoꝛabilis auro.
Nꝛdinarius eſt·qͥ iure ſuo vel pᷣncipis bñ/
ficio vniuerſalit iuriſdictione exercẽ põt
vbilibet. Itẽ eſt is cui vniuᷣſitas cauſarũ
cõmiſſa eſt Onde hm ſpe.officiales eßoꝝ
oꝛdinarij vocãt᷑. Itẽ hm Goff. oꝛdinari
iudex ẽ qͥ a collegio eligit.⁊ a ſuꝑioꝛe cõ/
firmat ut elect ĩ rectoꝛẽqͥ ꝑ cõfirmatiõeʒ
ſoꝛtit᷑ iuriſdictionẽſic ⁊ epũs in oĩbo·pꝛer
ea ꝗᷓ maioꝛẽ diſcutionẽ exigũt.Itẽ oꝛdi-
narius miles eſt qui ꝑ integrum oꝛdinem
militat. ꝗᷓ alio noie dꝛ gregarius.i.hũilis
Oꝛdinarij locoꝝ ſũt nõ tm epi· etiã qcũq;

fferioꝛes qͥ hñt ĩſtitutionẽ ⁊ deſtitutionẽ.
c.cñ ab eccleſiarũ.de offi.oꝛdi.et. ciij.. in
conferendis.e. ti.li.vj.
Nꝛdinarnia onera ſũt illa ꝗᷓ ex cõſtitutione
vel cõſuetudine pᷣſtant᷑· vt ꝙ qlibet talis
fũdus uł dom qͥlibet ãno tatũ debeat pᷣ/
ſtare vño ſuo:uł pncipi. Sʒ exoꝛdinaria
onera ſunt ꝗᷓ e curſũ ⁊ moꝛẽ ex ĩopinato
euẽtu ułcaſu ſeu neceſſitate emergẽte ĩdu
cunt᷑. vt ſi ñs velit maritare fili ſuã· vel
guerreĩmineãt: iõ a ſuis ſdit exigat ali
Hꝛdinatus.ta.tũ.i.diſpoſitelectꝰ. (qͥd.
Dꝛdo.inis.mal.ge.i.viſpoſitio:uł gdꝰa oꝛ
ab oꝛdioꝛ. din. Iñ oꝛdiari. ria. riu.i.oꝛdie
ſtatutꝰ. factus ułelectꝰ. Et h BH oꝛdialis.
le. Itẽ oꝛdo ẽ vnü ſacamẽtũ de ſeptẽ.
Dꝛea. reę.imons.⁊ dꝛ ab oꝛos q ẽ viſio.
Iñ h̊ oꝛeas.adis.i.nymphaułdea mõ tiũ
Hꝛexis xis.i.vomit᷑ exiens ab oꝛea dĩ ab
os. or. Iñ H oꝛexia xię poliphagia. i. mul
ta comeſtionimiũ deſideri comedendi.
Et cõtigit hec inſirmitas cũ extra naturã
comedimus.
ꝛganic.ca.cũ.pe.coꝛ.i.ad oꝛganũ ꝑtinẽs.
Hꝛganũ.ni. pe. coꝛ.ẽ gnale nomẽ oĩuʒ iſtiu
mẽtoꝝ vel vaſoꝝ muſicoꝝ. Di etiã ſpãlit
pꝓqᷣ dã iſtrumẽto. Oꝛganu etiã vĩ modu/
latio ꝗᷓ fitĩ cãtilena.⁊ ꝓpe cũ talibo iſtru/
mẽtis vel vaſis. Iñ h 1 5 oꝛganiſta· ſtę.
vel quę in tali inſtrumento canit.
Diꝛge grece · dicitur ira. ä
Hꝛgia.oꝛũ.plłis nũeri tm̃· ſacra bacchi mi/
niſteria/ ułſacrificia· oicta a ſaltationibꝰ.
Hꝛia.oꝛię.i.frenũ qð oꝛi iponita dvĩ ab os.
Dꝛic.ca.cũ.pe. coꝛ.i loquax.⁊ dĩ ab oso.
NHꝛidicus.ca. cũ.pe.coꝛ.i.oꝛe dicens.
PSiꝛidurus. ra. ru. i.aſpere loquẽs · vel qͥ non
vult aꝑire os.⁊ ꝓdudit vu. .

Dꝛiẽs.ent.maſ.ge. ꝓ oꝛiẽtali plaga mũdi.

Ha hęcoꝛiẽtalis: H̊ le. Põt etiã ec.ge.
ꝛificiũ. cij. n. .i.foꝛamẽ ife/(oĩs ꝑticipiũ
rius dã ab os.orla facio:Hõit᷑ etiã p qli⸗
bet foꝛamĩe. Et vt diẽ Ambꝛoꝰ Detr ouo
Hꝛiganũi.ni. qdã herba calida. (ſit oꝛificia
Hꝛigenes ꝓpꝛiũ nomẽ doctoꝛis de quo oꝛ.
Pbicucq; Dꝛigenes bene poſuit nullus
eo melius. vbi male nullus eo peius.
Hiꝛigeniani heretici ab DHꝛigene autoꝛe ex
oꝛti ſũt· dicẽtes q; nõ poſſit videre filius
pĩeʒ· nec ſpũs ſcs filin. Tias q́; ni pna/
pio mũdi peccaſſe dicũt. p viuſitate pec
catoꝝ de cglis vſq; ad t᷑rã diuᷣſa coꝛꝑa q̃i

vincula menuiſſe eaq; cã factũ eſſe mũdũ.
iiginarius.xij.i.vernaculus.

Hꝛiginorij dicũt aſcripticijſcillʒ litones ſic

Dicti · eo ꝙ ita glebe ſüt aſtricti krã ſine

voluũtate oñi ſui nõ poſſũt dimittẽ · dicti
oꝛiginarij· q; ad frã talẽ ipſa oꝛigine pꝛis
aui ꝓaui ad ſeruitutẽ tenet.⁊ hi ̃m leges
ſerui glebę vocanturqui ſm vulgus ma/

nentes a manendo dicunt᷑.

Dꝛigo.ginis.fę.ge.i.genusſtirps pᷣncipiũ

Iñ oꝛigine.nea.nenah H oꝛigialis.⁊ H
le. Iñ oꝛiginalit adu. Oñ oꝛiginale pecca/

i vꝛ qdð ab oꝛigine natiuitatis cõtrahit᷑.
Nꝛion.onis.maſ.ge.di quoddã aſtrũ ante

tauni weſtigia fulgẽs. Et d oꝛion·q̃i vriõ

ab vnna. i. ab iundatiõe aq̃ꝝ. Cẽpoꝛe enĩ

byemis oꝛita mare⁊ cras aqͥs ac tẽpeſta/
tibo turbat· õm Baß. Et pd. pmã ſyllabã
mediã oꝛion. Pñ Duidp.Hbſtitit oꝛiõ
lacona nitẽtibꝰ aſtris. Itẽ oꝛion iuenit p
q̃dã ctharedo: tũc pd.pe. ̊ pmã coꝛ Eñ
HBurgili. Oꝛphe inſiluit int delphinas
oꝛion hicſumit p ctharedo. Et nõ ꝙ bm
Aucanũ:Oꝛion pdu.pe.in gtõ. Rñ vicin

„

g. Enſiferi nimiuʒ fulget latus oꝛionis.

Idẽ in. 9? f. Ceſte tulit cęlo decus ⁊ victi

oꝛionis. Sʒ ouidius in meta. iʒ? coꝛripit
Dicẽs. Diuerſaſq; vrbes nitidũq; oꝛionis
enſeʒ. Olurimũ vſus ſeqͥ Ouidiũ qᷓ; Au/
conu. Dñ ĩ vocabulis in qbo autoꝛes ſibi
griãtſꝑ tenẽda ẽ cõſuetudo lociĩ qͥ legit᷑.

HBꝛiundus.va.dũ.nomẽ.i.natus vel naſce-/

Diꝛix vt dicit glo. Iſaię. Si? aĩal eſt imũdũ

dus. ⁊ regit gtm. Mñ in Boetio. Si re/

miniſcaris cuius patrię ſis oꝛiundus.

nec ſaqificijs aptũ. Et vt dicũt quidam.
Pili ſunt reflexi vᷣſus caput 3 naturã oĩuʒ
aialiü. Alij vicũt ; ſit mus aq̃tic q cũ ca⸗
ptẽ ꝓijcit ĩ vijs ſiue in cõpitj. Alij oicũt
ꝙoꝛx ẽ aial ſile muri qð nos dicimꝰglirẽ

Et declinar h̊ oꝛix oꝛig-oꝛigi oꝛigẽ c. Ve
q br Deut: iꝗ? Oꝛigẽ camelopardulum.

Moĩa eni deſinẽtia in x.faciũt gtm̃ ĩ cis.uł
in gis. exceptis nixnox. ſenex.⁊ ſupellex.

Dꝛiga. e.maneries ẽ pulmẽti: ut dicũt de
Dꝛigoñn. contis.maſ.ge.media (hoꝛdeo.

ſobgra apparẽs ſuꝑ terrã. bm Papisam.
ꝛnia.ĩterpᷣtat᷑ anathema:uł anathemati⸗

Dꝛmnix ẽ gallina ſilueſtr. OMl vt diẽ (Latio.

Pap. DOꝛnix ẽ gallina africa pinguiſſima

Dꝛniomãtia.tig.i.dinatio ꝗ fit ĩ pectoꝛe uł

10tu uti guſtu pulloꝑ. dr ab oꝛnix q8
lterßtat gallina ſilueſtr! mãtia· qð ẽ di⸗
ꝛoma.viſio ſterßtat᷑ hm Hap. (uinatio

Dꝛos oꝛontis ꝓpꝛin nomẽ cuiuſdã montis

Hinc videt᷑ dici·h̊ Oꝛontes. ontis. dux

licioꝑ·quia magnus fuit. S
Hꝛphanotrophiũ.phij.i. hoſpitale uk aliꝰ
locus venerabilis in quo oꝛphani cõuer/

ſant. wel paſcunt᷑. Iñ hͥ ⁊ B;ͥ oꝛphanotro⸗

phita.tę.q ułquę eſt cuſtos oꝛphanotro⸗/
hij·ſiue oñs ſiue vña talisloli.
Wpbamegmand, idẽ ẽqð pupillus. Sʒ
illud greęcũ nomen eſt: hoclatinũ. Mñ in
pſalmo vbi legitur:. Dupillo tu eris adiu
toꝛ grecus habet oꝛphano.
Dꝛſum.ſi.i.pꝛincipiũ loquendi vel lo cutio

„

7 dicit᷑ ab oꝛdioꝛ oꝛdiris.

Di:ſus.ſa.ſi..i.inceptus:K dr ab oꝛdioꝛ. dir.

Et h oꝛſus.ſus.ſui.i.actus oꝛdinandi telã.
Vel locutio· vel pꝛincipiũ locutionis.
Mꝛticola.lę.pe. coꝛ.i.oꝛtolanꝰæ dẽ ab oꝛtus,
⁊ colo.quaſi oꝛtũ colens.
PBitygiao. gię.quędã inſulaſcilʒ delos.
tigometra · trę.q dam auis. vt oicũt eſt

*☛

Dꝛix ẽ aial qdã ĩ heremo ſile capꝛę· cuiuſ

coturnix. ꝗ gregẽ vucit terrę eã appꝛopin
quãtẽ accipit vidẽs:rapit m MHug SHa
pias etiã vicit:Oꝛtigometragenus auiũ
i. coturnices. q̃s vteres veſci intdixerũt.
Soluü eni hoc aial.ſicut homo moꝛbũ ca⸗
ducũ habet. Et ꝓdu.penłab Alexandro
Vñ. Pic cotumices deſiqre oꝛtigometra.
Dꝛtilio.lionis.maſ.ge.idẽ qd oꝛtolanus.
HPꝛtix oꝛtig.fę.ge.gręcelatine dꝛ coturmnix.
Nꝛthodoxus. xi.malſ.ge.i.vir recte gloꝛię
ſcilʒ recte credẽs.⁊ vt credit viuẽsX dicit
ab oꝛthos qð eſt rectũ⸗ doxa glia. Quo
noĩe nõ põt vocan qui aliter viuit q; cre/
dit. Iñ hęc oꝛthodoxa.xę.i.femina recte
gloꝛię. Et H oꝛthodoxia xig.i. recta gloꝛia
Et põt dedlinari adiectiue/oꝛthodoxus
xa. xũ.ſᷣm Hug. Pap.vo vicit. Dꝛtho⸗
doxus grece. nie catholic hõ dẽ fide rectꝰ
⁊ vita ꝓbabilis · qui latine vir recte gloꝛię
dicit pducit penuł.poſitione.
Hꝛthogomenus.na. nu.i.recte accentuatꝰ.
7 di ab oꝛthos · qꝗd eſt rectũ. ⁊ gomenos.
ð eſt accentus·qſi nõ encleticꝛatus.
Nꝛthogonus.na.ni.i.recte angnlat.⁊ d
ab oꝛthos? gonos.qð eſt angulus.Et hᷣ
oꝛthogoniũ.nij.i.rectus angulus.figura
plana. Eſt eni triangulanis habet angu/⸗
lum rectum: coꝛgo. . .
Hꝛthograpbia.phię. pe. acuta. i. recta ſcri-
ptura litterarũ ⁊ ſyllabaꝑ. dꝛ ab oꝛthos
qð eſt rectũ.⁊ graphia ſcriptura.
Dꝛtolanus.ni.i.culto: oꝛti dẽ ab oꝛtus.ti.
Dꝛthoneumenꝰ. na. nũ.i.recte modulat.

d ab oꝛthos.qð ẽ rectũ: neuma.Oñ qda

— — — ——

apden,

4

ahen
glol

gig
mihii,
Denszdi

Nbans

Mnmüti,
wons.
Nicbot

VNG

itd

canpn
Nnh
nusanii
Müreit.
nobich⸗
aundhe
ncowen
dans
ricger⸗
ui,idr
mqhce⸗
mund,
ſengen
tweons
mant,
ſenos⸗
86
4t.1di
nsEd
1hn
leng

ſat
gel

V

ꝓnoĩa apud grecos ſcilʒ diſ. cretiua oicũt
oꝛthoneumenaqᷓſi recte modulata.i.recte

gccentuata-ad differentiã illoꝝ quę ſunt

inclinatius. ⸗ r
Dꝛthonoycusͥ tãtũ emittit quãtũ recipit
7 ĩ ab oꝛthos· q eſtrectũ: noycus.Inn
oꝛthonoycusqui ęquo modo reepit et
emittit coꝛ.pe.

Dꝛthos grece latine vicit rectũ.

bic oꝛtus. tus.tui. i.natiuitas. Et h oꝛtti.

Hꝛtus ta. tũ participiũ ab oꝛioꝛ oꝛiris. Et

ſecũdę decli. qꝛ ſp ibi aliqͥd oꝛiat.⁊ nunq;
ſit ſine fructu .vm Mug. Papias vo dic:
DHꝛtus. ta. tu. natus · genitus · ſubito viſus
Hꝛtus v̈. tus tui natiuitas genituraſu⸗
bita apparitio ꝓceſſus. Dꝛt vo oꝛtioꝛto ·
ager amenus olerib⸗ abundãs vel para/
oiſus. Dꝛtus oleꝝ inde vict q; ſemꝑ ibi
aliqd oꝛiat: Mã cũ alia terra ſemel in ano
aliquid creet oꝛtus nunqᷓ; ſine fructu eſt.
Iñ oꝛtulus.li.dimi.i.paruus oꝛtus.

Hs on neu .ge. dꝛ ab oſtiũ · quaſt i oſtiũ · qꝛ p
ipſũ q̃i ꝑ oſtiũ cibos ĩtromittim⸗ ſpiritũ
foꝛas eicimꝰ· vel qꝛ ꝑ os cgrediant᷑ vba

ingrediant᷑ cibi.Et ꝓducit os oꝛis ſed

os oſſis coꝛripit᷑ Oñ. Os oꝛislo qᷣt᷑.coꝛio
xeſtit᷑ os oſſis. IRlb os oꝛis. vĩ H osoſſis.
qð antiqui dicebat hoc oſſũ: hoc oſſu.et
inde gtũs pluralis oſſuũ · nũc dicimus
osyoſſis · olſe · oſſiũ p.j. in penultia ſyllaba
gti pluralis. Et dicutur oſſa ab oꝛe. eo ꝙ
pateãt ĩ oꝛe aꝑtius q;ᷓ alibi·imo ĩ alia ꝑte
coꝛpoꝛis nõ patẽt. Nã vbiq; cute viſce/
ribus obtecta celant. Del vicunt᷑ oſſa ab
vro. ris.quaſi vſta:q; olim cremabãtur.
Ola.ſę.fę.ge.qddã gen calciamẽti. dĩ ab
os oſſis · qi pᷣ de coꝛijs bo oſe facte ſunt.

quãuis nũc ex alio gnẽ fiãt· pſtinũ tñ no/⸗

—

mẽ retinẽt. Iñ oſat .ta.tũ.i.oſas habens.

Oſanna hebꝛeu eſt? accẽtuat in fine. Et vt

Dicit Mieronym in. 27: pſalmo q ma⸗

nifeſte de aduẽtu ſaluatoꝛis ſcript eſt · ꝓ

eo ꝙ in ſeptuaginta habet ĩterpꝛetibus:

D dñe ſaluũ me fac. In hebꝛeo legimus:
Inna. adonai/oſanna:quod manifeſtius
Symmach interßtat ẽ· dicẽs Obſecro
ofie ſaluũ me fac obſecro. Nemo q̊ putet
ex duobus v̈bis · greco videlicʒ ⁊ hebꝛeo
ſermone oſanna eſſe cõpoſitũ · h totu he/
bꝛaicũ ſigre ꝙ aduent chꝛiſti ſal mũdi
ſit necnõ ꝑ H ꝙ ſubiñgit: Oſanna.i ſalus
in excelſis pſpicue oſtendit· ꝙ aduentus

chꝛiſti nõ tm̃ hoĩuʒ ſalusſed totius mũdi
ſit terrena iñgens cęleſtibus.vt oẽ genu
ei flectat · celeſtiũ terreſtriu. ⁊ infernoꝛuʒ.
Eſt aüt vt dicit Remigius: Oſanna cõ/
poſitũ ex ĩtegro conupto. Oſi en latine
Dicit ſalua ·ſiue ſaluifica. Enna v apud
illos intiectio obſecrãtis. Mã apud iullos
ab obſecrante dꝛ annaſicut apud nos la-
tinos a dolente vꝛ heu. Et bm hoc deberet
dici itegre oſianna·ſᷣ coꝛrupte di oſanna
dẽpta.j.vocali.Et ĩterßtat oſanna ſalua
xl ſaluifica· obſecro· q; ſicut dictũ eſt · oſi ·
interptat᷑ ſalua vel ſaluifica anna eſt int⸗/
iectio obſecrantis apud hebꝛęos.Et ſub⸗/
audit Oopulũ tuũ· vel totũ mũdũ·hoiĩes

⁊ angelos ipſoꝝ ruinã ex hoĩbꝰ reparãdo
Quidã vicunt ꝙ oſanna interpᷣtat᷑ ſalus
q̃i vicat: Dñe tibi debet ſalus mũdi.vlu/
guſtinus vᷣo dic:q oſanna eſt vox obſe⸗/
crãtis· magis affectũ indicãs q;ᷓ rẽ aliq uã
ſiqns· ſicut ſũt ĩ lingua latina intiectiões.
Et igeo oſanna in aliaʒ linguã tranfferri
non potuit . ſicut necracha. .
Hſaureü.rei.dictus eſt Chꝛyſoſtomus. et
cedinat tm̃ in finelicʒ cõponat ex ouobo
rectisſicut ⁊ omnebonũ. JUðð
Oſcen.oſcinis.mal.ge.qͥ oꝛe canit ul folijs
xl alio modo vt decpiat aues.⁊ vꝛ ab
os.⁊ cano.Dicũt᷑ etiã oſcines glibet aues
oꝛe canẽtes.i.cantu auguriũ faciẽtes ſᷣm
Hug. Et Bapias etia vicit: Oſcinesoꝛe
canetes aues dicũt᷑ quarũ auguriũ voce
capit vt coꝛui. coꝛ. pe. oſcines.
Hſallũ.li.quoddã genꝰ ludi ·ſcilʒ cũ funis
ſuſpendit᷑ de trabe· in quo pueri puelle
ſedentes ĩpellũt᷑ huca illuc.⁊ oꝛ ab os or.
T alleo·eo ꝙ ibi oꝛa cilleãt᷑.i.moueãt hue
Tilluc. Itẽ oſcillũ.li.i.paruũ oſculũ.⸗ tũc
eſt oimi. de oſculum. eſt ſimplex.
Oſculũ.li.foꝛmat᷑ ab os·addita culũ·ſicut a
mas maſculus.⁊ a flos floſculus.⁊ a mus
muſculus. Et eſt oſculuʒ dimi. de os oꝛis
quãtũ ad vocẽ. Et q; aliã habuit ſigtionẽ
a ſuo pꝛimitiuo: ideo os fecit aliud oimi.
ex ſe · ſcilz oſcillu.i. paruũ os ut viẽ Pꝛiſd.
Et viffert oſculũ a baſio · qꝛ oſculũ eſt re⸗
ligionis Oñ dĩ: Recepit eũ ĩoſculũ pad
Baſiũ vo eſt amoꝛis. Suauiũ luxurig et
libidinis Oñ. Baſia cõiugibus h oſe cula
dant᷑ amicis. Suauia laſciuis miſcentur
grata puellis. Itẽ oſ⸗. culũ filijs. Oacẽ ami
ds. Gaſiũ vxoꝛibus. Suauinũ ſcoꝛtis. Itẽ
oſculum charitatis. Haſium blandiciei.
BSuauiñ voluptatis.

Hſoꝛ.orlmaſ.ge.i.oditoꝛ.⁊ dr ab ododi⸗

ſti. Oñ Plautꝰ in ãphitrione.Scito illũ
madidũ⁊ incõtinẽtẽ atq; oſoꝛẽ vxon ſux
bm Hug. Dapß.autẽ dicit: Oſoꝛ.oꝛis.ab
odio.dis· ict.i.iimic qͥ aliñ odio habet
Dſſeus.ſea.ſeũn.pe.coꝛ.i.de oſſibus exiſtens

vel factꝰ ulł ad oſſa ꝑtinẽs:ułoſſibo plenꝰ.

Inuenit etiã hoſei. ſei . p burſa iteſtino/
rum. Hñ. Muicẽna. Cu inteſtina deſcẽdũt

in oſei ⁊c.⁊ tũc.ꝓdu.pea ſcribit᷑ ꝑ vnũ.s.

Dſſiculũ.li.dimi.i.parnũ os.
DOſſifragiu. gij.i.oſſiũ fractio. ſicut vicimꝰ
aliquẽ feciſſe oſſifragiũ·qꝛ oſſa alicꝰ fregit
DOſſifragus.ga. gu.i.oſſa frãgẽs.⁊ coꝛ.fra.
DOſſiulu.li.vimi.i.paruũ os.
Oſſoſus.ſa.ſũ.i.oſſibus plenus.
Dſſuli.li.dimi.i.paruũ oo.
Oſtẽtũ.ti.dꝛ mõſtꝝſiue res admirationẽ
faciẽs:q; ꝓpoſita ad oculũ põt oſtendi.
Dſtentus.tus.tui.oꝛ irriſio.⁊ maxime fit
cñ aliqͥ ſigno notabili:qͥ irriſus oſtendit᷑
Vnde MBeb. 6 Crucifigentes ſiliũ dei 7
oſtentui habentes.
Dſtentaculi.li.i. demonſtratio.
Vſtia. ſtię.eſt quędã ciuitas. Iñ oſtienſis
vt epiſcopus oſtienſis.
Dſtra greęce latine dꝛ teſta. Iñ H oſtra. ſtre

teſta cuiuſdã piſq. Et hinc.Bᷓ oſtreũ oſtrei

⁊ hęc oſtrea oſtreęqͥdã piſcis qͥ ĩ oſtra la/

titat. Sʒ oſtrea.oꝑꝝ.ꝓ ipſis piſcibus oꝛi

neu. ge. Bʒ oſtreę.arũ.in fę.ge.ſũt carnes
eoꝑ.Iñ h̊ oſtrearius.rij.qͥ piſcẽ illũ vxædit
wel capit.Et h̊ oſtruʒ.oſtri.i.purpura. qꝛ
oſtroꝝ ſanguie tingit᷑. Iñ oſtre trea.tren
i.purpure . Et oſtreatus. ta. tũ. i. purpu/
ratus. Et h oſtrearius.rij.qui in purpura

oꝑat.vel qui eã facitvel tingit·bᷣm Dug.

Papias dic: Oſtrea aĩalia marina.dicta
a teſta.q; mollicies carnis interioꝛ mutat
vel minuit᷑. Gꝛęce eni teſta oſtra dicit᷑
Oſtratites.tis.mal.ge.qͥdã lapis qͥ ſimili⸗
tudinẽ teſtęhabet.? vſus eſt ꝓ punice.
DOſtratus.ti.maſ.ge.i.pauimentũ teſtaceũ
dictũ ab oſtra.q; qͥbuſdã minutis ⁊ fract
teſtis uł lapidibꝰcalce admixto fiat. Iñ h
oſtratarius.tarij.q oſtratũ facit. Et oſtra/
tarius. ria. nin. ad oſtratariũ ꝑtinẽs.
Dſus.ſa.ſũ.i.odiẽſ.⁊ dĩ ab odiodiſtiq ha/

.„

bet vim participij. vnde cõſtruit᷑ cũ actõ

„ „

ad modũ participij. .

Ota grece. latine vĩ auris. Inde bęcota⸗
gia otagię· doloꝛ auricularũu. .

D ante T uel

DOuale. lis.n.t. coꝛona quę pt᷑ pugnã dat
victoꝛibus.⁊ dꝛ ab ouo uas.
Duatio.onis.i.leticia.uł᷑ exultatio victo
ſcilʒ quę exhibet q̃i triphꝰ victoꝛibus.
uicula.lę. dimi.i.parua ouis.
Duile.lis.n.t.i.caula ouiũ.Et ꝓd.pe.Dnde
qdã.DPux ẽ opilio cui nomẽ ouilemiſtrat
uilio. onis. ipilio. dicitur ab one.
Duilla.lę.dimi.i.parua ouis.

DOuinus.na.nũ.pe ꝓd.i.res ouis:vel de oue

exiſtens. vt carnes ouinę.

Buis ouis.fę. ge. d qſi oblauis ab oblati/

one/eo ꝙ antiqᷣtꝰ ĩ initio nõ tauri:ſ᷑ oues
ſacrificarẽtur. ſeu in ſacrificio mactarẽtur.
NHꝛiſcianus vo dicit ꝙ deſcendit a gręco
Gꝛeci eni dicũt oyos.⁊ nos cauſa vitadi
hiatũouis dicimꝰ. Ex his ſ. cilʒ ouibꝰqdã

dicũt᷑ bidẽtes:q; int dẽtes ſuos.ouos al/

tioꝛes habẽt . c qᷣbo vicũt naſci· qs getileſ
maxie in ſacrificijs offerebãt. coꝛn. pmã
ouis· ᷣ ouũ ui.ꝓdu. Vñ. Nuę male fetet
ouis:nõ eſt melioꝛ tnbus ouis. Itẽ. Nõ
eſt vilis ouis centum mihi chanoꝛ ouis.
Duiſpex.ſpiciscois. ge.qui vel quę viſce/
ra ouiũ inſpicit coꝛ.ſpi.
Duum oui.icunt gręcioum:interpoſita

v. cõſonante.inde nos dicmꝰ.H̊ ouũ ouni.

