ſexquialter. ra. ru.i. continens totũ totiꝰ
medietatem. Onde ternarius eſt ſexqui/
glter binarij vel ad binariũ· quia cõtinet

ipſũ totũ ⁊ eiꝰ partẽ ſiue medietatẽ ſcilʒ

vnũ.Et cõponit᷑ ſubſexquialt.ra.rũ.qͥ ab

alio cõtinet᷑ tot ⁊ eiꝰ altera ꝑs.vnde bi/
narius eſt ſubſexquialter ternarij vel ad

ternariũ. Item ſexqui cõponit᷑ ſexquiter/
tius.tia.tiũ ſexquioctauus.ua. uũ.i.con/

tinens aliud totũ⁊ eius tertiam partẽ.vt
quaternari ternariũ.vel continens aliud
totum ⁊ eins octauam partem vt noue/
narius cõtinet octonanium. Et per com/
oſitionẽ ſubſexquitertius.tia.tiũ.⁊ ſub/
ſexquioctauus.ua. uin.i.qui ita cõtinetur
ab alio. Et ſimiliter poteſt dici ꝑ cõpoſi/
tionẽ.ſexqͥquartus.ta.tũ.⁊ ſexquiquitus

ta.tüũ.⁊ ſexquiſext.ta.tũ.⁊ ſic de ſimilibo.

Sextarius.rij.vuarum libꝛarũ eſt:qui bis
aſſumptus dĩ bilibꝛis · aſſũpt quater fit
gręco noie cerix quinquies complicatus
quinarẽ ſiue gomoꝛ facit · ¶dijce ſextum
reddit congiũ: Nam congius ſex metit
ſextarijset hinc ſextarij nomen tractum
eſt. Et conſtruit᷑ cũ genitiuo.vt ſextarius
vini. Et nota ꝙ ſextarius ſiue dicat᷑ men/
ſuratum ſiue menſuraſiue quantitas illi
mẽſurę adiacens:ſine aliquid aliudſemꝑ

eſt maſ.gea non neutri.

„

Sextertin: tij.quoddã pondus duarũ li/
eingzi Anoocas Donanz Se
bꝛarũ ⁊ ſemis:quaſi ſemiſterti.Inde ſe/
xtertiarius.ria.riũ.qui erogat ſextertium

vel ad ſextertiũ ꝑtinens.

SBextilis.vide.s.in quĩtilis.

Sextupes.dis.maſ.ge.i pediculus.⁊ dicit
a ſexa pes · eo ꝙ habeat ſex pedes · Inde

ſextupedoſus.ſa.ſũ.i.ſextupedibo plenus.

Sextuplus.pla.pluũ.dicitur quaſi ſexqui⸗
plus.i.continẽs totũ ⁊ plicã totius.i.me/

dDietatẽ dicit᷑ a ſex · ⁊ plica. Inde hęc ſe/
xtupla. plę.i.totum ⁊ dimidiũ · ſcilʒ ſũma

capitalis? dimidiũ.

—

Sextus.ta.tũ.nomen numerale oꝛdinale.

B aonte ₰

Siban dicit tertius menſis a martio.ſcilʒ
maius: acuit in fine. ̊JJDMc
Sib ylla. lę. interpꝛetat᷑ mens ſiue conſiliũ

deia dicitur a ſios:qð ęolico ſermone dĩ
deus vel ſanctusa bule conſiliũ ſiue ſnia·
quaſi diuina ſententia vel dei mens. Et
eſt nomen appellatiuũ ſibylla · quaſi pꝛo/
Phetiſſa. Sicut eni omnes viros ꝓphetã/
tes· ꝓphetas vel vates dicimꝰ.ita omnis
femina ꝓphetãsſibylla vocat᷑. DPecẽ aũt
ſibyllas aꝑtiſſimis autoꝛitatibꝰ fuiſſe tra/
dunt᷑: Quaꝝ pᷣma chaldęa uł perſica fuit
cuiꝰ erat nomẽ ꝓpũ Sambethe. Secũda

libyca. Certia velphicaĩ tẽplo delphici

apollinis nata.ꝗᷓ troiana bella vaticinata

eſt. Quarta italica. Quiĩta erythꝛęa noĩe

Hero phila in babylone oꝛta·quę grecis
ilion petentibus vaticinata eſt perituraʒ

troià: Homeꝝ mendacia ſcriptuꝑ.Se/

ta ſamia a ſamos iſula:q dꝛ Pheto. Se/
ptima cumana ab vrbe cumarũ⸗quę⁊ dĩ
amalthea ⁊ taraxandra et deiphobe bᷣm
VDirgiliũ. cuius ſepulcrũ adhuc in ſicelia
monſtrat᷑. Octaua helleſpontia·in agro
troiano nata q Solonis Cyri tẽpoꝛib⸗
fuiſſe memoꝛat᷑. Nona phꝛygia.Pecima
tiburtina uł potiꝰ ęgyptia · noĩe Abunea
Quarũ oĩuʒ carmina offerũt · in quibꝰ de

deo ⁊ chꝛiſto⁊ gentibo ſcnipſiſſe viticinã⸗/

do manifeſtiſſime cõpꝛobat᷑. Celebꝛatioꝛ
gutẽ inter cęteras erythꝛęa phibet᷑.quam
eo tempoꝛe vaticinatã nõnulli ferũtquo
roma cõdita eſt.⁊ ĩiudęa rex erat vlchas
Vl ſicut alij dicũt.qͥ ei ſucceſſit Egechias
Hec ſane de chꝛiſto queda manifeſta cõ⸗
ſcripſit: Cuius carmina in quodaʒ gręco
codice inueniunt᷑ ita in capite habentia.
inοασ ροτο εοο ονο ασ
THp & πποσ quod eſt latine Jeſus
chhiſtus filius dei ſaluatoꝛ.
BSica. cę.fę.ge. dicit᷑ gladius bꝛeuis vel cul⸗
tellus ex vtraq; parte ſcindens acutus
quo maxime vtunt qui apud italos la/
trocinia exercent. Et vt dꝛ telu eſt in ba⸗
culo abſconditũ. Inde ſicarius rij.qͥ ſicaʒ
defert·:vel homicida ꝓducit pꝛima. DPñ
Dꝛatiꝰ ĩ libꝛo ſmo. meęchus foꝛet aut
ſicarius ant alioquin. Item ct. ꝛi? Edu
xiſti in deſertũ quattuoꝛ milia viroꝝ ſica/
rioꝝ.⁊ ſcribit᷑ ꝑ vnũ.c. Papᷣ.dic̃. Sicariꝰ
Dictꝰqꝛ ad ꝑpetrãdũ ſcełꝰ ſit telis armatꝰ.
Sicera.rę.fę.ge.eſt oĩs potio quę extra vi
nũ inebꝛiare poteſt: Cuius licʒ nomẽ he-
bꝛęũ ſit· tamẽ latinũ ſonat. ꝓ eo ꝙ ex ſuco

frumenti wel pomop efficiat. aut palmag
frnctus in liquoꝛẽ expꝛimant᷑ coctiſq; fru/

gibus· qqua pinguioꝛ:quaſi ſucus colat᷑

T⁊ipſa coctio ſicera nücupat. Dnde Andq
Hinũ⁊ ſiceram non bibet.
Sicima. mę.. dicta eſt ſichen· ̊ nunc neapo

lis dicit coꝛ.ci. Hnde in Ruroꝛa. Poſt

Elau pacem Jacob ſicimis manet exit.
Si then filius fuit Emoꝛ/qui quandã vrbẽ

ędificauit quã ſuo noĩe appellauit ſichen.

hoc hebꝛaice· latine dicit ſicima.mę. Et eſt
ciuitas ſamarię. Ipſa eſt nüc neapolis ci/
uitas ſamaritanoꝝ.

Sycophanta.te. i. falſus calumniatoꝛ vll
viliũ reꝑ appetitoꝛ. Fert᷑ tamẽ ſycophan⸗/

ta.apud gręcos dici/ficcomedẽſa ſycos
qð ẽ fic.⁊ phagin qð ẽ comedẽ. Sʒ hac
ratiõe dꝛ ſic fallus calũniatoꝛ:Cuidã dño
apud gręcos miſſę ſunt ficus/quas latent
quidã ſuus ſamulus comedit et cepit ca/
lumniari aliũ⁊ accuſare:q; ipſe eas come/
viſſet. Cũc dominus pꝛęcepit aquã cali/
dã bibi ab eo qui comederat ficus. q̃ bi/
bita · ſtatim euomuit ficuſ.vnde poſtea ſp
Dictus ẽ ſycophũta.i.ficus comedẽs.⁊ qꝛ
falſe fuit caluniatus ſociũ comediſſe eas.
ideo inoleuit cõſuetudo.vt falſus calum/
niatoꝛ diceretur ſycophanta.

Sycos gręce.ficus dicit᷑ latine.

Siclus· genus eſt ponderis. De quo Aſi⸗
doꝛus etymo.iõ? Sichel qui latino ſer-/
mone ſidlus coꝛrupte appellatur: hebꝛeuz
nomen eſt · habens apud eos vncię pon/
dus · Apud latinos autẽ ⁊ gręcos:quar/
ta pars vncięa ſtater medietas.⁊ dꝛach/

mas appendens duas nde cũ in litteril

Diuinis legitur.ſidus· vncia eſt. Cum vxo

apud gentilestũc quarta pars vncig eſt.

comoꝛus.ri. arboꝛ quędam eſt in folijs
ſimilis moꝛo·in alijs ficui.vnde ficus fa/
tua dicit᷑. Hanc arboꝛẽ latini celſam vo/
cant ab altitudinequia non eſt bꝛeuis vt
moꝛus. Inde hoc ſycomoꝝ.ria hoc celſuʒ
pꝛo fructu illius.Et pꝛoducit mo. Hnde
quidã. Cum cõcauo moꝛus moulq; ſoꝛoꝛ
ſycomoꝛus. Et facit gtũs pluralis ſyco/
moꝛoꝝ. Inuenit᷑ tame ſycomoꝝ ꝑ ſynco/
pamꝓ ſycomoꝛoꝛũ ſic virũ ꝓ viroꝝ ñ
2. paralipo. ? Cantãq; copiam pꝛębuit
argenti in hieruſalem.quaſi lapidũ.⁊ꝛce/
dꝛoꝝ tantã multitudinẽ velut ſycomoꝛũ
quę gignũt᷑ in campeſtribus.

SBiculus.li.rex ſuit ſicelię.vñ illa tra dicta

eſt ſicelia. BGicut eadem dicta eſt ſicana a
Sicano rege. Item a ſicelia vicitur ſicu⸗

lus.la. lum.penulł.coꝛrepta/patriũ. DHnde

Oꝛatius. Inuidia ſiculi nõ iuenere tyrãni

a
Np
la
n
7
4
Gis
ol
alt
fes
Gr
S
lch
m
polt
e
ſboe⸗

ſim

nt⸗

us

ge

N

Coꝛmentũ maius ⁊c.Et h̊ ⁊ hęc ſiceliẽſis. gijs. Itẽ ſign ponit qñq; pꝛo cuſtodia.

e hoc ſe. Et hic ſicelides.vę. Inde h̊ ſicelis HBñ Ecq. 22 Suꝑ mulierẽ nequãbonũ
dis.i.ſicelienſis.⁊ decdlinat᷑ patronymice. eſt ſignũ.i.ſigta cuſtodia.
tun Vnde Virgilius.Sicelides muſę paulo Syllepſis:eſt diſſimiliũ clauſulaꝝ ꝑ vnũ
lint maioꝛa canammus. vꝓ̈bũ cõglutinata cõceptio.⁊ dꝛ a ſyn ·qð
icn Sidon ·fuit filius pꝛimogenituſ Chanaan eſt con.⁊ lepſis:qð ẽ ſumptio vel captio.
C v quo victi ſũt ſidones.Et hinc cuitas Silẽtiiũ.tij.neu. ge. ut vicũt · nihil eſt · ꝭ vbi
⸗ eoꝛuũ in phęnicia ſidon victa eſt. Inde h vox nulla eſt vĩ eſſe ſilentiũ. Similit te⸗
bec ſidon.donis patriũ. Et ſidonia.nię. nebꝛelnihil ſunt · H vbi lux non eſt tenebꝛę
D ꝓuincia adiacẽs. Inde ſidonius.nia.niũ. eſſe dicunt. ””
dbr, Bidonij · interpᷣtant᷑ venũdãtes Vl lin/ Silentiarius.rij.qͥ ĩ palatio vel alibi ſilen/
gua pheęnicũ · piſcis vĩ ſidon. vñ a copia tiũ indicit.⁊ eſt nomen vignitatis.
5 bar piſciuʒſidon dicta ciuitas eſt dicta. Et Silentiarij· idẽ ſunt qdð cõſiliarij vel ſecre/
„ iterptat᷑ venatoꝛ:· vel venatrix. Oñ Geñ. tarij pꝛincipis qui ſelere debent ⁊ occul/
Nare 49: Bertingẽs vſq; ad ſidonẽ. pd.do. tare Pncipis cõſilia. vt. ff. de mino. l. verũ
ta Digrach ligua chaldęa. interpᷣtatur decoꝛ glo. iij.lillud. C. de coll.
Bo Sidus.deris.neu.ge.i.ſtella. vel (meus. Silex. licis.incerti generis: oꝛ vuriſſimus
i, collectio ſtellarũ in aliquo ſigno.⁊ d ſic lapis qui ictu ſern ignẽ emittit:qui ⁊ fo/
ei a ſimul ſedẽdo. Inde ſidereus.rea. reu.. carius dẽ. Et coꝛ.ſi. Dñ Nirgilius in.7*
* res ſiden. vel ꝑtinens ad ſidus. gei. Stabat a cutaſil er pꝛeciſis vndiq;
* Syenes ciuitas quegã egypilůñ. (xis. Itẽ coꝛ tenl. gti. Inde ſilicinus. na.
“ Siphon.phonis.mal.ge.i.tuba · vel poti nũ.pe.pꝛod.i.petroſus. Et ſiliceus. ces. ceũ
as concha ·ſiue vas in quo mingebãt · in quo i. res ſilicis· vel de ſilice exiſtens.
in cũñ vrina cadit facit ſibilatũ.⁊ ideo ponit Silicernus.ni.quoda b'c ſilicerniusnij dĩ
pio ſibilatu vrinę· vel pꝛo bombo. VHnde i. moꝛibũdus.i.ſimilis moꝛtuo·q̃ſi ſilices
Juuenalis. Effigiẽq; de longis ſiphoni/ cernẽs.i.ſepulcruũ. Del vꝛ ſilicernus-ſenex
bus ĩplent. Del põt Hᷣ teneri ꝓpo ſenſu. vetus. incuruus ꝓpter ſenectutẽ vicinus
oſ⸗ Nã hmõi vaſa ſuppendebãt mulieresad moꝛti. di a ſilex ⁊ cerno· eo ꝙ cõſideret
ben ſimulacrũ pudicitięfacientes ꝗq; turpia ⁊ cernat terrã ⁊ ſilices.vel quia ꝓpter cur/
tſen in templo eius. Siphon etiã vas dicitq́ uitatẽ cernat trã ⁊ ſilices. Itẽ ſilicernꝰ po/
vtunt in oꝛiente ad extinguendũ ignem. nit᷑qñq; ꝓ firmo ⁊ duro vt ſilex utĩ Phy
ſtuch Sigalũ.li.pe. coꝛ.quędã ãnona vñ fit peſſi/ liologo. Denuo ſipeccas ſilicemn extas.
lun mus panis pꝛo q qdã minus intelligen Siligo.ginis.fę.ge.eſt quoddã genus tri/
mio tes ſolent pferre ſiliginẽ.⁊ da ſige· qð ẽ tici.⁊ dẽ a ſeligo.gis.eo ꝙ ſit ſelectum ab
eſe ſilẽtiũ. vel ſilere.q; videt᷑ ſilere? tacere int alio. Nã in pane eius ſpecies eſt cipua.
nſole alias ꝓpter ſui vilitatẽ. vel põt vici a ſi/ Vſi qñq; tenuiſſimus ⁊ puriſſimus flos
fasß⸗ ligo. Iñ ſigalinus.na.nũ.pe ꝓd.Et ſigali/ farinę dꝛ ſiligo· vnde fit nobiliſſimus pa/
ceus.cea.ceũ. Et ſigaleus.lea.leũ: ſigalo/ nis. Et ꝓducit li. Dñ Juuenalis. Sʒ te /
aen nius.nia.niũ. Oñ terra illa ꝗ tali annona ner niueus molliq; ſiligine factus. Inde
li abundat.victa eſt ſigalonia.lonie. ſiligineus.nea.neũ.ad ſiliginẽ ꝑtinẽs.vel
i Sige · oꝛ ſilentiũ vel ſilere. Inde hoc ſigeũ de ſiligine factus. L
bio⸗ gei pmontoꝛiũ iuxta troiã. Inde ſigeus Siliqua·ſicut dicit Hug. genus eſt legu/
ſco⸗ gea. geü.qð qñq; tãtũ valet quãtũ troia/ minis qð poꝛci in africa comedũt. Itẽ ſi⸗
⸗ Sigena.nę.dicit᷑ genꝰ piſcis. (nus. liqua dꝛ folliculus cniuſſibet leguminis ⁊
wi Sigillũ.li.neu.ge.dimi.a ſignũ · di ſignuʒ· purgamẽti eius. Et coꝛ. li. Oñ Dirgili ĩ
bu anuli.⁊ illud qð fit in cęra litterarũ ſignũ ̊ geoꝛ Oñ pꝛi letũ ſiliq̃ quaſſante legu-
H eſt ſigillum. MD mẽ. Aut tenuis fet vicię triſtiſq; lupini
mnri Signifer.ra.rũ.pe.coꝛ.iferens ſignũ. Suſtuler ⁊c. Itẽ ſiliq̃ dꝛ qdã arbdꝛ. Oñ
Signũ.ni.neu.ge.i.nota·oſtentũ:vexillũ. vicit Iſidoꝛus etymo.i⸗7 Silicon quaʒ
nic BSigna dicũt᷑ minoꝛa· oſtenta vo maioꝛa latini coꝛrupte ſiliquã vocant:ideo a greę
mna Itẽ bm Papß.ſigna vicunt᷑ argumẽta ra⸗ cis tale nomẽ accepit eo ꝙ ligni eius fru/
ſon tionis indicianotę cõiecturę veſtigia te/ ſit oulcis. XPylon quippe dicũt lignuʒ
n ſtimonia · Itẽ qdã ſtellę vicunt᷑ ſigna qꝛ licon vulce. Inde hęc ſiliqua dẽ fructus

ni

eas nautę obſeruãt in gubemãdis remi/

–

eius qui colligit᷑ ad opus poꝛcoꝝ. Et ſilĩ

eſt viceſimaquarta pars ſolidiuł quarta
pars aſſis. In biſtoꝛis ſuꝑ Lucã is? vicit
ſic. Siliquas cibũ poꝛcoꝛu vixit.Et ẽ hᷣm
qͥſdã ſiliqua fructus arboꝛis ſonũ faciẽtis
um comedit.eſt autẽ genus leguminis
ſonoꝛis folliculis⁊ vacuisqð magis ven
trem onerat q; reficiat. .
Syllaba be. fę.ge.i.comphenſio litteraruʒ
1 dꝛa ſyllabin grece ·qð dꝛ compᷣhendere
Inde ſyllabicus.ca.cu.Itẽ ſyllaba cõpo/⸗

nit᷑ cũ monos.⁊ d monoſyllabꝰ.ba.bũ.i

vnius ſyllabeę. Item cum dis · bis · tris. et

Dicit᷑ viſſyllabo. ba. bũ.⁊ biſſyllabus ba.

bũ.i. duaꝝ ſyllabaꝝ.C riſſyllabus.ba.bũ.
i. triũ ſyllabaꝝ.⁊ ſcribũt᷑ ꝑ geminũ.s. Itẽ
a ſyllaba componit tetraſyllabus. ba. bů.
i.qttuoꝛ ſyllabaꝝ Pẽtaſyllabus.ba.bũ.i.
quiq; ſyllaba ꝝ. Hexaſyllabus.ba.bũ.i.
ſex ſyllabauꝑ. HMeptaſyllabus.ba.bũ.i.ſe/

ptẽ ſyllabaꝝ. Decaſyllabus.ba. bũ.i. decẽ

ſyllabaꝝ. Polyſyllabus ba.bũ.i.plurimũ
ſyllabarũ. Et inde monoſyllabicus.ca. cũ.
⁊c. Et hinc monoſyllabice · aduer.⁊ ſic de
alijs pꝛędictis.
BSyllogiſm.mi.dꝛ a ſyn.qð ẽ con.⁊ logos
ſermo:q̃ſi collectio ⁊ cõiunctio ſermonũ.

Iñ ſyllogiſticca.cũ.Eſt aũt ſyllogiſmus

oꝛatio · in q̃ qbuſdã poſitis:neceſſe ẽ aliud

accidere ꝑ ea ꝗͥ poſita ſunt.vt Dẽ aĩal eſt

ſubſtantia. ois hõ eſt animal. g oĩs hõ eſt
ſubſtãtia. Moc totũ ẽ oꝛatio ꝗqdãin qua

q́buſdã poſitli cmiſſis duabus ꝓpoſitio⸗

nibus. neceſſe eſt ꝑ ea aliud ſeqͥ.i.ↄduſio/
nẽ. Dis g ſyllogiſmus cõſtat ex tribo ter/
minis ouabus ꝓpoſitionibꝰ.q̃rũ pꝛima
vocat maioꝛ:ſecunda vo minoꝛ.
SGiloa vel ſiloe/fſons eſt ad radicẽ montis
ſion.qᷣ nõ iugibus aquis.̊ in certis hoꝛis
ebullit ꝑ terrã concauã antra ſaxi du/
riſſimi cu magno venit ſonitu.
Silua.nę.eſt ſpiſſũ nemus ⁊ bꝛeue.⁊ dĩ a
ſilen. qð eſt vaſtitas vel ſilentiũ ·q; ſilua ẽ
vbi loca vaſta ſunt. ⁊ deſerta et ſilentio
plena. Silua etiã interdũ dꝛ fructuoſę
arboꝛes.⁊ infructuoſę.Iñ ſiluoſus.ſa.ſũ.i.
ſiluis plenꝰ. Sylua põt etiã dici a xylon
qð eſt lignũ · q̃ſixylua· eo ꝙ ibi ligna ce/
vanta ſic hm aliquos ſcribit᷑ ꝑ.y.gręcũu.
Silua cedua:eſt ꝗq ad hvt cedat᷑ deputata
eſt.⁊ oꝛ apta cedi:q; facile ſuccreſcit.
Silua paſcua:oẽ quę paſcuis pecuduʒ eſt
aſſignata. ((Iſumunt᷑.
SBilua palaris eſt ex q̃ pali ad podimenta
Bilueſtris.ↄ.ta hoc ſtre.ires ſilueſtris.vel

Syluius.uij.ſilius fuit Enexa vꝛ a ſylua . qꝛ

natus fuit in ſyluis.
Silurus.ri.paruus minutus piſcis.Dñ
Juuenalis. Fracta de merce ſiluros.
iluula. le. vimi. i. parua ſilua.
Sima .interpᷣtat᷑ currũ. NHñ bęc figura..
vocatur apud gręcos ſima.q̃ſi ſimũ.⁊ re/
pſentat apud nos h̊ elemẽtũ.s. Iñ ſimus
ma.mũ.i.curuus.Et ꝓpe ſim ẽqͥ naſũ ha/
bet recuruũ ſurſu. Iñ hecſimia.mię.qðdã

cial.q; naſuũ habet recuru. Iñ ſimiꝰmia.

miũ.i.ad ſimiã ꝑtinens· vel ſimilis ſimig.
Symmachus.chi.pe · coꝛ.i cõpũgnãs.⁊ dĩ

a ſyn · qð eſt con.⁊ machia/qð eſt pugna.

Inde hęcſymmachia.chięg.i. cõpugnatio
Symbolũ.li.eſt collectio ſermonũ.vtĩ cõ⸗
ſilio· ul pecunian. Hñ Pꝛoũn.25 Dantes
ſymbola cõſum et᷑.⁊ dia ſyn· qð eſt con.⸗
bolus moꝛſellus· q; qlibet conit ibi moꝛ/
ſelluũ fun.i.ꝑticula. Papᷣ.vo dic: Symbo
la ꝓpꝛie dicunt᷑qñ a diuerſis pciũ cõficit᷑
in vnũ.vt ⁊ ↄuiuiũ inde paret᷑.Hicnota
ꝙ bm theologos nomẽ ſymboli ſilitudinẽ

collectione impvꝛtat. Dnde a quattuoꝛ

collectionibus nomẽ ſymboli imponit᷑.pᷣ
a collectione multoꝝ hoĩuʒ in vn fidem.
2⁰a collectione pᷣdicãtiũ fidẽ:q oẽs apłi
collecti hãc regulã fidei edideruntita ꝙ
vnuſquiſq; qð ſuuʒ erat appoſuit. Oñ vt
tactũ eſt· ſymboluʒ dꝛ a ſyn.⁊ bolus:quia
qlibet poſuit ibi bolũ ſuũ.i.particulam.ʒ⸗
quia ex viuerſis loꝗ ſacre ſeipturę colli⸗
gunt ea ꝗ cedenda ſunt.vt in ꝓmptu ha
beant᷑.4 qꝛ oĩa beneficia nobis diuinit
collata ibi colliguntur. Scias etiam ꝙ;
quattuoꝛ ſũt ſymbola ·ſcilicʒ aploꝝ:quod

ſecxreto vꝛ in matutinis.in pᷣma ⁊ ĩ cõple/

toꝛio:ſcilic: Credo in deũ patrẽ ⁊c. qIteʒ
Nicenũ qð vꝛ oñid diebo alta voce poſt
euãgeliü:qð icipit:Credo i vnũ deũ. Itẽ
Athanaſij.qð vꝛ in pꝛima in vñid diebo

alta voce. qð incipit: Quicũq; vult ſaluꝰ
eſſe· Quartũ ſymbolũ ẽ iur·ſcilʒ ᷣm titu/
lus de ſi.trini:x fi.catho.vt ait Iſidoꝛus.
vij li. etymo.c.vij.in quo id qð de fide ca/

tholica? ſũma trinitate in pdictis ſymbo/
lis continet᷑ confirmat repetir.

õ ſima.

imila.lę.i.eſt flos farnię tenuiſſimaquę
1I ſimilago dicit.⁊ pollen.vel pollis.⁊ coꝛ.
mi. Hnde in Tluroꝛa. Sʒ ſimilã ſpargat
oleo ſartagine frixã.

Similago. ginis.fę ge.idẽ ẽ qð ſt imila. vel

mo⸗
in
in⸗
br
i
Vn
ſini
81 .
G
ic⸗
Kenn
bie
Snd
Ghat
ota
dine
mo:
cn.
hl
ring
ir
Egn
n;
noli
pab
inik
ſce⸗
“
pvſt
N
d
ſili
ſan⸗
gonns
fdeo
to

*

darg

jlnt

H

ſimilago di genus frugis. ꝓducit la. Iñ

ſimilagineus. nea. neu. de ſimilagine ex/

iſtens: vel ad ſimilaginẽ ꝑtinẽs. Dñ Ecq

.

39² Danis ſunilagineus.

Simllis. .. ta hoc le.i.equalis ·talis qualis
ille. quaſi ſimul ille. Et nõ quando vicit᷑

ſimilis illi· refert᷑ ad vultũᷣ ſimilis illius
refert᷑ ad moꝛes. Onde ꝓpheta. Quis ſi⸗
milis tui in dijs dñe:

BSimilitudo eſt cum m aliquã ſpeciẽ viſã

imago expmit᷑vel pingit uł foꝛmat᷑. Fi/
gura v eſt cũ unpeeſſone foꝛmę alicuiꝰ
imago expmit· wlluti ſi cęra ex anulo effi/
giẽ ſumat Ita diẽ Hap. Del ſimilitudo
eſt rerũ differẽtiũ cõꝑatio· ſm Boetiũ.
Similitudinarius.ria.riuʒ.ꝑ ſimilitudinẽ
loquensvel ad ſimilitudinẽ ꝑtinens.
Symma.mę.pꝑ duo.m.i.camera. Vnde in
vita beati Silueſtri. Carquynio ĩ ſymma
pꝛandente. vltio viuina manifeſtata eſt.
vbi quidã coꝛmpte legunt ſima.

Pnnnſa Belnerant oꝛz a ſymma.
.

iuenit᷑ Dauid ſymmiſta oñi.Hł ſym
miſta cõpõit᷑ a ſyn.qð eſt con: myſta.ſtę.
qð eſt ſecretarius vel myſterij actoꝛ. Iñ
ſymmiſta.i.cõſecretarius:myſterij ↄſcius.

Simo.monis.fuit ꝓpꝛiũ nomen cuiuſdam

ruſticia Cerentio introducti.⁊ interpᷣtat
cõpugnãsa ꝓduc.o.in obliquisad viffe

rentiã noĩs apli·qd coꝛripit᷑ in obliquis.

Itẽ Simo vel Simon dictus eſt quidã
magus:/quaſi cõpugnãas quia cum aplis
dei pugnabat. Dẽß
Simon.monis.pe.coꝛ.nomẽ ẽ Petri apii
Tintertat᷑ audiẽs:vel obediens Et eadẽ
cauſa alius aplłus dictus eft Simon ſed
ad dviſtinctionẽ Simonis Betri · dictus
eſt Simon canane de vico galileg cana.
vbi oñs aqua mutauit in vinũ.Ipſe enĩ
eſt qui in alio euangeliſta victus eſt ce/
lotesCana quippe celus interpꝛetatur.
Inde kelotes.i.ꝓmulatoꝛ. Interpᷣtat etiã
Simon ponẽs triſticiã. Mꝛeędicta bñ cõ/
ueniũt vtriq;· Simoni petro. videlicʒ·et
Sũimoni cananeo fratni Judę ⁊ Jacobi
mino:is. q; vt᷑q; eoꝝ habuit obedientiã
Hceꝑ toꝛij ꝑ executionẽtriſtici afflictoꝝ
Per paſſionẽgelũ aiaꝝ ꝑ cõſtãtẽ feruoꝛc.
Simonia eſt ſtudioſa cupiditas vel vo/
lũtas emẽdi vel vendẽdi aliqͥ d ſpirituale
xl ſpirituali annexũ qð ſpnᷣale cenſetur.
7 d a Gimone mago qͥ fuit pm in nono

teſtamẽto huiꝰ ſceleris inentoꝛ·qͥ voluit

emere gratiã ſans ſancti a ſancto Petro

BGicut Gieciin veteri teſtamẽto voluit

vẽdẽ gratiam ſanitatis:ſcilʒ ſanitatẽ gra/

tis vatã Qaaman ſyro OHñ ppe vẽditoꝛ
ſpualiuʒ vꝛ giegita a Gieg. Emptoꝛ o

ſimoniacꝰg Bimone.vſu tñ vterq; dẽ ſi/
moniacꝰ. Cõmittit᷑ aũt ſimonia tribo mo/
dis.ſcilʒ ꝑ munus a manuab obſequio/a
ligua VPꝛimũ eſt pecunia. Secũdũ ſeruit᷑
indebita impenſa. Tertiũ eſt fauꝛnꝛ:
Simoniacus.ca.Cũ. qͥ facit ſimoniã.⁊ dĩa
ſimonia. Et ſimoni.ca.cũ.in eodẽſenſu.
magis deriuat᷑a Simo monis. Itẽ a
Pinoice victi ſũt qͥdã hęretici ſimonici.
Hi dvicũt creaturã a deo non eſſe · ßa vir⸗
tute quadã ſuperna cceatam.
Simonides.dis.pe.coꝛ.poeta qͥdã fuit ly/
ricus. vñ ſimonida metra. Dauid etiam
dic'ẽ ſimonides. DPñ dic Mieronymꝰĩ
epła ad Paulinuzʒ.7? Nauid ſinonides
noſter.qꝛ ſcilʒ lyrice ſcripſit apud hebꝛeol
ſicut Simonides apud gręcos.

.—

SDymphonia. nię.i. cõſonatia· vel cõcoꝛdia
ſonoꝝꝑ vel vocũ.⁊ dĩa ſyn quodẽ con/et

phonos qð eſt ſonus.Itẽ ſymphonia dẽ

qdã inſtrumẽtũ ꝓpter cõſonatiã vocuʒ.

Inñ ſymphoniac.ca. cũ. Et ha h ſympho⸗/
niſta. ſte. canẽs cũ ſymphonia. Del vt di⸗
cit Hapᷣ. Symphonia · vulgo appellat li⸗

gnũ cõcauũ ex vtraq; parte pelle extenſa

quã virgulis hincinde muſici feriũt· fitq;
in ea grauis? acuti ex ↄcoꝛdãtia ſuauiſſi/
muſcãtus. Itẽ ſuꝑ illud Luqjs? Tudiuit
ſymphonia ⁊ choꝝ · dicit glo. Sympho⸗/
nia · eſt diuerſarũ ętatũ ⁊ virtutum · welut
variarũ choꝛdarũ indiſcreta concoꝛdia.

Symphonides. dis. penł coꝛ. vict ẽ Da/
uid a muſico inſtrumẽto :qð ẽ ſymphonia

Bñ dicit Hieronymus i epla ad. Pau/
linũ.7? Pauid ſymphonidelſ noſter. Mic
etiam dictus eſt ſimonides. vt.S. patuit.
Simplex.plicil.oĩs ge.dicit᷑ a ſinea plica·
quaſi ſine plica wl partium varietate.et
coꝛ.pli. Iñ ſimplicitas.tatis. Itẽ ſimplex
aliquãdo ſumit᷑ in bona parte.i.ſine plica

malicię· ſine vuplicitate· purus. Onde de
Job dicitur. Erat vir ſimplex ⁊ rectus
Simplex in effectu. Rectus in intellectu.
Aliqñ in mala parte ꝓ idiota vel fatuo.
Et dviffert ſimplex a ſimplo · q; ſimplex
eſt qð caret parte. Sed ſumplũ eſt quod
hbabet oẽs partes eiuſdẽ generis ⁊ eiuſdẽ
ſpeciei naturę.vt elementum ignis ſim/
plũ eſt· quia ꝗlibet pars eius ignis eſt. Et
quicqͥd conſtat ex partibus eiuſdẽ genen

cum toto ſimplũ dicitur. Item ſimplum.
quaſi tantũdẽe.i.non dupluũ vel tniplũ ⁊c.
vt cũ di · hoc eſt ouplũ ulius vel tnplũ.⁊
hoc eſt ſinplum.
Sympſalma. matis.neu.ge.vel hecſym/
pſalma.mę.i.conſonantia pſalmi ·vel vo/
cis copulatio in cãtãdo.⁊ dicit᷑ a ſyn· qð
Simulacrũ.cri.pe.coꝛ.iimago · effigies· et
dꝛĩ a ſimulo.las.quaſi ſimulas aliud qᷓ ſit.
Simultas.tatis.fę.ge.i.diſcoꝛdia lis:uimi/
citię· cõtentio · dolus: pꝛopꝛie latẽs odiũ
Vnde Leo papa.Ceſſent odia · deſiciant
ſimultatesoĩa chꝛiſti mẽbꝛa cõueniant.
Simultũ.ti.quidã vᷣmis in coꝛnibꝰ arietũ
qui facit eos coꝛnuperre.
SByn grece. latine dicit᷑ con. vel ſimul ſigt.
Itẽ ſin cõiunctio cauſalis uł cõfirmatiua·

IAtem ſin quidã locus eſt in deſertoqui x

lina vꝛ. Et interptat᷑ ſina mandatũquia
legẽ ibi ſuſceperunt filij iſrͤaell.
Synagoga· interpꝛetat᷑ congregatio⸗ eſt
Apꝛie iudęoꝝ.⁊ dicit᷑ a ſyn· quod eſt con.
goge qð eſt congregatio. Sed noſtra
eccleſia.i.cõgregatio·cõuocatio iterp̃tat᷑.
Synallępha.eſt abiectio vocalis ĩ ſcãſio/
ne metri de fine dictionis:cũ ſequens di/
ctio incipit a vocali.vt apud Juuenalẽ.
Sempꝑ ego auditoꝛ tm̃ nuq; ve reponã.
DO eni abnat᷑ de ego. hoc ꝓpter elegãtiã
vt tollat᷑ hiatus.⁊ ſic inducit oꝛnatũ.Itẽ
ſynallępha aliquãdo in pꝛoſa obſemat.
vt ſümopere magnopere. “
Sinapis.pis.herba quędã.⁊ dicit᷑ a ſimilł.
⁊napus eo ꝙ folijs ſit napo ſimilis. Iñ
ſinapi:indeclinabile p ſemine illius herbę
cõfectione illius herbęque fit ex illo. Et
inde ſinapicus.ca. cũ. pe. coꝛ: ꝓd.na.ſina/
pis. DHnde quidã. Sinapis cerebꝛũ ſed
purgat pectus iſopus.
Bynaxis gręce ſolenitas·latine cõuentus
dꝛa ſyn.qð eſt conq axis:qdeſt pſalmus
quaſi pſalmoꝝ concurſus.
Syncategoꝛema.matis.i.cõſignificatiuũ.
ꝓduẽc pe.ntiſ̊ coꝛ.pe.gti. Oñ parteſoꝛa/⸗
tionis alię a noĩe⁊ verbo dicunt᷑ ſyncate/
goꝛemata.i.conſigtiua/pm vialecticos.
Sincerus.ra.ru.⁊ hic.⁊ hęc ſinceris.⁊ h̊ re.
in eodẽe ſenſu.i.ſine cęra · ſine mollicie · ſine
flexibilitate ſcilʒ puruscõſtans.firmus.
mundus.ſine vitijs. Et ꝓduẽ. penlł. Dnde
DPꝛatius in fine ſecundę epłę. Sincen niſi
vas qðcũq; infũdis aceſcit. Itẽ Nirgiliꝰ
in moꝛeto. Gubſedit ſincere ſoꝛamibuſq;

liquat᷑ Emũdata ceres. Iñ ſinceritas.tax.

i.puritas·ſine fermento malicię ⁊ neqᷣcię.
Sinciput.pitis.anterioꝛ pars capit. Oũñ.
Sinciput anterioꝛ pars capitis dꝛ eſſe.
Syncopa · eſt ablatio de media victione

litterę aut ſyllabę ↄtraria eꝑetheſi. vt

dact ꝓ audacit. ⁊ cõmoꝛit ꝓ cõmouerit.
Synchꝛiſis·ẽ hyꝑbaton ex oĩ ꝑte cõfuſus

vt Tris notus arreptas in ſaxa latentia
toꝛquet. Saxa vocant itali medijſq; in

fluctibus aras. Eſt enĩ oꝛdo. Tris ſalʒ na
ues arreptas notus.i.ventus:in ſaxa toꝛ/

quet.ꝗ ſaxa ĩ medijs fluctibꝰ latẽtiaitali

vocant aras.ᷣm Bonatum.
Synchꝛonon.i.vnius tempori.⁊ da ſyn.

—

vnius tẽpoꝛis · vel ſimul ĩ eodẽ tẽpoꝛe.

nde Hieronymus in ꝓlogo Vleę. Et
ſeę ſynchꝛonon Jſaię.i. cõtempoꝛaneꝰ·

quia eiſdẽ tempoꝛibus ꝓphetauerunt.
Syndereſis:d ſuꝑioꝛ pars rationis.
SGyndiaſmos.ẽ eadẽ figura ci antitheta.
Byndicusẽ pcuratoꝛ vniuerſitatis ułcol/

legij pꝛo certo ſalario ad iudicia cõſtitu/

tus ſcilʒ qͥ cauſam vniuerſitatis agit vel
defendit.⁊ oꝛ q̃ſi ſinguloꝝ cauſam dicẽs.
Eſt eni ſyndicꝰ gręce· defenſoꝛ latine. Ma
officiũ eius eſt agere vel defendere noĩe
vniuerſitatis cauſas pᷣſentes vel emergẽ/
tes. vt. ff.qð quiſq; iunl in rub.⁊ in glo.
Syndon.donis.fę.ge.d lineũ amictoꝛiũ
mulieꝝ qͥ humeni oꝑiũt.⁊ qñq; ſimplicit᷑
ĩ ꝓ lineo pãno.Dñ Matth.27. Et ac/
cepto coꝛpoꝛe ꝗJoſeph iuoluit illud ĩſyn/
done mũdaa coꝛ.pe.gti. Onde in Ruroꝛa
Qua veſtitus erat ſyndone nudus abit.
Sinedra·eſt idem qð cõceſſus.vt habetur
in hiſtoꝛiſss.

Synthelis bin docknale fit oupliat Dno

modo eſt accidentis mutatio cipue nu/
meri in numeꝝ ut Onica ſacta fuit mulier
ꝗ ſut modo multę.Sʒ iſte modus nõ eſt
multũ in vſu. Rlio modo eſt mutatio de
ſecũda ꝑſona ad tertiam. vt Nobis ꝑce
deus noſtros lauet ille reatus. Onde.Di
⁊ binę ſpecies hec ſyntheſis eſſe.
Syngraphus.phi.dꝛ cõſenptio.i.duoꝛũ
inſimul ſcriptio.vide.s.in chirographus
Singultus.tus.tui.eſt ꝓtractio anhelitus
cuʒ difficultate. Oel ſm medicos:ſingul/
tus eſt ſonus violentę cõmotionis oꝛis
ſtomachi ex fumoſa eius diſpoſitione p/
ueniens. Inde ſingultoſus ſa.lu.i.ſingul/
tibus plenus. Et ſingultim aduerbium.

qð eſt con. vl ſimula chꝛonon · qu ẽ tepꝰ

S=
—

N
ohn

diſt
aſe
Gmn
koc.
Gn
aſel
pte⸗
Cnn;
Cene
ltes
Nein
erüri.
poſn
gren
zo!
pon
in
Ceno
Ppn
ler
comn
by
Pon
non
lor
10n
on
ſgn
noe
bun
S
Ga⸗
ndt
ſer
Vn
ſn
gen

—

HR

tn
h⸗
Wr
um.
iͤis
ſcin
Shn
ſuun

mtti

aſfn
Renep

Dat
nw
ol⸗
ſutn⸗
dicis.
K
nm
W
nge
nicni
nnpat
t
iſſn⸗
Ton
astw
tbaben

M
u/
ulter
noͤeſt
nio de
d9
deb

irwi
Etrens
gtl
1s0s
neß
ſpon

abu

Haßp. vᷣo dicit: Singult ·ſuſpiriũ · viſcex

pulſus/ploꝛatio·gemit᷑·triſticia·planctꝰ.
Et ſubdit:Singult ex ſtomacho fitaut
ex frigoꝛeaut ex frigido bibendoaut ex
multo cibo· vel potu · aut ex paruo.

Singulus.la.li.i.vnus vel vnicis. Sʒ in

plurali accipit᷑ diſtributiue. Pñ ſinguli
comedũt.i.ſepatim qͥlibet ꝑ ſe · vnꝰ ⁊ vn⸗
p ſe. Itẽ a ſingulus oẽ h̊ͥ ⁊ B ſingular a

re. Iñ ſingularit. Et h ſingularitas.tatis.
Siniſtra.ſtrę.ĩ a ſino.nis.q; rẽ fieri ſinat.
O aũt dꝛ ſiniſtra·q̃ſi ſine vextra·etymo.

Iñ ſiniſter.ſtra.ſtruũ ſiniſter. ſtera.ſten
i parte illa· ułmaluscõtrari.nociuꝰ. Et

oꝛ ſiniſterius.ria.riũ.i.p ſiniſtrã duct uł
ſiniſtra vtit᷑ ꝓ dextra· vel econuerſo.

Syniugus. ga.gũ.i.eiuſdem iugi vel ſub

eodem iugo poſitus.vide.s.in cõiugus.

Synecdoche ·ẽ ſigtio pleni ĩtellect capax·
cuz plus minuſ ue ꝓnũciataut enĩ totum
a ꝑte oſtẽdit· vt Oerbũ caro factũ eſt. Et
Eram'in naui vniuerſę aĩę centũ ſeptua/

gintaſex. Hic enĩ minus dicẽs· plus ſigt.
Aut ecõtra·a toto ꝑtẽ ut Nopt᷑ paraſce/
uẽ iudęoꝛũ ·qꝛ iux eratĩ monumẽtũ poſu/

erũt illũ. Et tulerũt dñm meũ.⁊ neſcio vbi

poſuerũt eũ: oñm dicit · cũ ſolũ vñi coꝛpꝰ
greret Blus enĩ dicẽs minus ſigt. Mugj.
vo diẽ ꝙ ſynecdoche·ẽ ꝗqdã figura cũ qð
partis ẽ attribuit᷑ toti:⁊ ecõuerſo. Et eſt

etiã quidã coloꝛ rhetoꝛic'a appellat᷑ apud
latinos ĩtellectio· Eſt eni intellectio totiꝰ

ꝑ partẽ.vel partis per totũ.vel vnius per

lna pluriũ ꝑ vnũ cognitio.

ynodus.di.fę.ge.pe.coꝛ.i.cętus:cõuent.

comitatus congregatio.⁊ ꝓpꝛie ſenũ vel

pſbyteroꝝꝑ/qð ſolent facere epiſcopi.

Sinon.fuit qͥd pditoꝛ vide.S.in excedra
Synonymus.ma.mũ.i.vnius nominis cũ

alio dicit᷑a ſyn quod eſt con. vel ſimul.
7onomaquod eſt nomen. Synonymũ
nomen eſt illud quod idem cũ alio noĩe
ſignificat. Sunt aũt ſynonyma ꝗq multi/
noca⁊ vniuoca dicũt᷑ noĩa.i.diuerſa noĩa
oꝛincipalit᷑ idẽ ſignificatia appellantia.
Iñ h̊ ſynonymia· mię.id eſt vniuocatio.

S8Sʒ quãdoq; ponit᷑ ꝓ ononymia hac ſiłi/

tudine:qꝛ ſic ſynonymia ẽ· qñ idẽ ſub di/

ſſis vocibo ſignat᷑ ita ononymia eſt qñ

vna voce diuerſa ſient᷑.Et deſcribitur ſic
ſynonymũ. Synonyma·ſunt plura noĩa
idem ſignificantia tam in ꝓpꝛijs q; in ap/

cõpꝑat᷑ſiniſterioꝛ.ſiniſtimus:qdð regularit
deberet eſſe ſiniſterrimus. Item a liniſter

ShSyntheton · eſt quędã figura:quando
Syntoma·pe.ꝓd.

pellatiuis. In ꝓpꝛijs vt Hublius Coꝛne⸗
lius· Africanus SGcipio. In appellatiuis
latinis vt mucro/gladius:ſpata.enſis.

Synopis.pidis.coloꝛ qͥd rubeus.⁊ põt

dici ſynopis:quaſi ſanguis nobilis:quia
ſanguineũ habet coloꝛẽ. Et vt dicit Iſi⸗
doꝛus in.ig? etymo. vbi agit de coloꝛibo
Synopis ĩuẽta eſt pꝛimũ in ponto inſu/
la.vñ a ſynope vꝛbe ponti nomẽ accepit.
Species eius ſunt tres rubꝛa minus ru⸗/
bens.⁊ intñ has media. Dnde Mieremitę.
22⁰. Et facit laquearia cedrina pingitq;
ſynopide.⁊ coꝛripit pi.

— „

Syntagma grecũ eſt. i. dogma · ſtructura⸗

oꝛdinatio. Oñ Mieronymus in pꝛologo
Geñ. Quę ꝓpꝛiũ ſyntagma deſiderãt.

Syntaſis.taſis.vel ſyntaſeos.i.cõſtructio.

dẽa ſyn · qð eſt con. 7 ſtaſis . qð eſt ſtãs
Vel ſtatusquaſi conſtãs.pꝛopꝛie illa cõ/

ſtructio vbi voces ſimul ſtat? cõgruũt cũ

intellectibo· vel ecõuerſo · hm Hug. Pap.
xo diẽ̃: Syntaſin gręci dicũt oꝛdinatio/
nẽ ſuie conſtructionẽ dictionũ .
ſcilʒ

duęoꝛationes innamne in nd.
yntomata.i.acciden/
tia febꝛibo ſũt.vt doloꝛ capitis fluoꝛ na/
riũ:vomitusimpetus.⁊ ſimilia.

Syntonomia vel ſyntomia.i.conciſio.et

dicit᷑ a ſyn.qð eſt con.⁊ tomos: quod eſt
iuiſio · vel ſectio · vel ceſio.

Syntonus.ni.pe.coꝛ.dicit᷑ a ſyn.⁊ ton.q̃ſi

totus ſonus · vel duplex ſonus.

Sinus.nus.nui.mal.ge.i.gremiũ collectio

veſt. Et ſinus palpebꝛa. Et ſinus recepta⸗/
culũ maris ·ſcilicʒ naturalis poꝛtvel litus
exeſum fluctibꝰ. DPñ Flct. 27. Sinũ xᷣo

quendaʒ conſiderabant habentẽ litus · in

quẽ cogitabant ſi poſſent eijcere nauem.
Item maioꝛes receſſus maris dicuntur
ſt mnus Item ſinus altaris dicebat᷑ in quo
cõſumebant igne quęponebãt᷑ ſuꝑ altare
Et in iſta ſignificatione accipitur Exkech.
42 Et a ſinus oꝛ ſinuoſus.ſa.ſũ.i.ſinibus
plenus. vel amplus dilatatus. vel curua/
tus. Inde ſinuoſitas.tatis. Itẽa ſinus dꝛ

boc ſinũ.ni.vas in quo mulget᷑ lac: pꝛima
ꝓducta· ꝗ in ſinus coꝛripit᷑. Oñ VPugili.

Sinüũ lactis ⁊ hęc celiba pape quot ãnis

Sinus Albꝛaę ſicut dicit magiſter in hiſto

rijs · locus eſt in ſuꝑioꝛi margine inferni ·
aliquantũ habẽs lucẽ ſine oĩ pęna mate/
riali · in qͥ erãt aĩ pᷣdeſtinatoꝝvſq; ad de/
ſcenſũ chꝛiſti ad inferos: qͥ locus ꝓpter ſui

tranqͥ llitatẽ ſinus NCbꝛaę vi.vt ſinũman

vicimus. Et vicebat᷑ Abꝛaę. qꝛ ipſe fuit
pꝛima via crededi. Ipſe eni pᷣm publicę

pdicanit vnũ deũ tm̃ eſſe. Hũc tñ locm

vocanit Job tenebꝛas p tędio expectãdi
dicẽs: Straui lectulũ meũ in tenebꝛis.

Bynxyg·.ga.gi.i.cõiũct vel cõiugat. vñ
ꝓnoiĩa vicũt ſynyga ul ſyniuga latine ·

a ſyn · qð ẽ con.⁊ ſygu vel iugũ. Iñ h ſyn/

ygia.gię.i.cõiugatio.vñ ꝓpoꝛtionalis

cõiũctio elemẽtoꝝ vel nüeroꝝ vẽ ſyngy/

gia. Et eſt qdã plana.qdã cubica.i.ſolida
figura·ᷣ hoc ad aliã ſcientiã ſpectat. Syn⸗
ygia etiã oꝛ ſi pes extendat᷑ vltra nüerũ

quattuoꝛ ſyllabaꝝ. Hñ ſyngygię dicunt
pentaſyllabi⸗ berafyllabe Hi non
ſũt pedesᷣ appellant᷑ pentaſyllabi ⁊ hexa/
ſyllabi/qꝛ vltra quiq; vel ſex ſyllabas nõ

Pꝓcedunt. Sed apud gręcos vicunt᷑ ſyn/

ygię quaſi qdã cõiũctiones vel declina/
tiones:q; exquo menſuratio victionis ꝗ
pes eſt extendit᷑ vltra numeꝝ q̃ttuoꝛ ſyl/
labaꝑ· nõ vĩ pes · h ſyneygia. Papias vᷣo

dicit. Syntcygia cõiuga ſyllaba. vt mei ·

tui · ſui · vel ſapiens· ſapienter/ſapientia.

Sion.mons eſt in hieruſalẽ.⁊ ſexe cpnit᷑p
ipſa ciuitate · Sion hebꝛaice. latine inter⸗
Btat᷑ ſxeculuʒ· vel ſpeculatio.qꝛ in ſublimi
cõſtructa eſt.⁊ delonge wnientia cõtem⸗

plat᷑ vel ſpeculat᷑. Hec ſepe eccleſiam mili⸗/

tantẽ ſigt · in qᷓ deũ ꝑ ſpeculũ ⁊ ĩ nigmate
ſpeculamur. Dicit᷑ etia aliquãdo ſion ·ma/
ter hieruſalẽ qꝛ ſion taq; mat filiã hieru/

lalẽ ptegebat defendebat.
Sipaꝝ· genus veli vnũ pedẽ habens ·quo

iuuare nauigia ſolent quotiens vis veli
langueſcit· quod ex ſeparatione extimat᷑

dictum. m Hapiãd.
Sipariũ.rij. d cibus vel pciũ cantoꝛiset
quicqͥd ante cantantẽ ꝓ pᷣcio ſuſpendit᷑.

Siquis:ſiqua.ſiquoq/uł ſiquid.aliquis.

⁊ habet grauẽ accentũ·ſicut nequis.
Syracuſa.ſæ.ciuitas ſicelię. Inde ſyracuſa/

nus.na. nu. Onde A1ct. 28: Et cũ veniſſe⸗

musſyracuſam. ? pꝛoucit cu.
Syraſirim·liber qͥ oꝛ cãticacãticoꝑ.vt diẽ
Hieronym in ꝓlogo ꝓuerbioꝝ. Syra/

— *%— — – *

ſirim · qd ĩ lingua nr̃a vytit᷑ cãticucãticoꝛũ

Yren.i.tract: acuit ĩ fine. Itẽ ſyren.nis.

Ttuc acuit᷑ ſya pd.pe.gti.vide in ſyrena.
yrena.nę.⁊ G ſyren. renis.⁊ facit actm̃ ſ y/
renẽ. vel ſyrena:ẽ monſtrũ marinũquod
vulcedine ſui cãtus nautas ad ſe trahit.⸗
ſubmergi facit. Indeſ yrenic.ca. cñ.i. dul/

ð

cis.⁊ delectabilis: affectiuꝰ ſeu attractiu⸗
cãtus periculoſus. Itẽ ſyrenę· dicunt᷑ ſer⸗
pentes cũ alis.qui plus currunt qᷓ; equiſ
etiã volare dicuũtquarũ tãtũ virus ẽ· vt
poſt moꝛſũ ante moꝛs ſequat᷑ q; doloꝛ ſen

tiat · m Hugj. In glo. aut Jſa. iʒ? ſup il ⸗
lud.Et ſyrenęin delubꝛis voluptat. dꝛ ſic.
Syrenę ſũt aialia uł ſerpẽtes criſtati? ala

ti. DHel vt alij vicũtpiſces marini ĩſpecie
muliebꝛi. Iidoꝛ aũt xi? etymo. vbiagit
de oꝛtẽtis ſic dicit. Syrenes tres fingũt
fuiſſe· ex pte vginesa ex ꝑte volucres ba
bẽtes alas ⁊ vngulas:quaꝝ vna voceal/
tera tibijs · t᷑tia lyra canebat · quę illectos
nauigãtes ſuo cantu ĩ naufragia trahebãt
Scm aũt veritatẽ meretrices fuerũt.ꝗᷓ
ñiq; tranſeũtes oncebant ad egeſtatem
Pas fictę ferunt inferre naufragia. IFlas

aüt habuiſſe? vngulas vicũt. qꝛ amoꝛ et

volat ⁊ vulneratquęideo in fluctibo cõ/
moꝛaſſe dicunt :qꝛ fluctus.i.venerẽ crea/
uerunt ꝓpducit hanc ſyllabã re.

Syria.rię.qdã ꝓuicia.dicta a quodã indi/

gena. vel vt vicũt qͥdã: SGyrin. fuit neos
Abꝛaę: Cethuręa cnius noĩe ſyria dicta

eſt. Et antiqui aſſyrios vocabãt. q̊s nunc

ſyros vocamus. Iſñ ſyriusria.riu.⁊ ſyꝰ
ra.rũ. Dñ ⁊ ſyrius lapis vicitquiĩ ſyria

reperit᷑. Et ſyriacus.ca.cũ.de ſyria exiſtẽs.
Vnde⁊ ſynaca vꝛ vitis vel vna· vel qe de
ſyria allata ẽ· vel quia nigra eſt. Inuenit
etiã Gyrus pꝛo ꝓpꝛio nomine.

SGyrina.·ſyrinatis.i.cauda veſtis feminaꝑ.
Syr ina.· etiã vꝛ ſernies longa oꝛationiste/

noꝛẽ ſuũ vſq; ad vltimũ ſeruãs. Syrina

etiã oꝛ liber· vel reuolutio chartarũ. q; in
libꝛo ſunt multę renolutiones ⁊ plicaturę

ſicut in cauda veſtis mulierůũü.
Sromarra eig maſ ge i gaius.
yromaſte.tes.i.foꝛtitudo.

Syropheniſſa. dicta ẽ mulier cananea gé/

tilis. Cananęi enĩ quõdã iudęaʒ incolue⸗/
rüt · ̊ poſt oiſperſi ſunt. Ex hac diſpſione
erat mulier iſta ex ſyrijs phęnicibo oꝛta.
Bñ Marci.7: Erat aute mulier gẽtilis.

ſyro pheniſſa genere Item inuenitur ſy⸗
rophęnix.cis. OHnde Juuenalis. Cerret

idumęę ſyrophęnix incola poꝛte.
