bus exterioꝛ pars anguſta eſt· H intioꝛ dit
fuſa · Iñ feneſtrella.lę.i.parua feneſtra.⁊
feneſtratus.ta. tůü. M
Feniciũ.cij.eſt herba fullonũ ·q mgrã facit
tincturã. Oñ Iſaię.S. Si fuerint peccata
veſtra quaſi feniciũ. .
Feniculuũ.li.pe. coꝛ.herba ꝗqdã.⁊ dꝛa fęnum
qꝛ tirſus huius herbę radices acuũt viſũ
Inde⁊ feniculũ di quaſi oculoꝝ fęnũ · vel
oꝛ ſic. qꝛ hec herba eſt calida ⁊ ſicca.

Fenũ.ni.n. s.v? a phos qð ẽignis · q; faci⸗
le igne accẽdit· vel eo flama facile nutrit.
Aſcribit᷑ ꝑ oe vdiphthongũ.

Fęnus fęnoꝛis.n.t.i.vſura/ſed vſura ẽ lucrũ
de capitali acceptũ. Fęnus vo lucruʒ de
vſura acceptũ. Del vſura eſt ſine derni⸗
nato tẽpoꝛe · ſicut qͥ aceõmodat duodedʒ
denarios ꝓ vno denario quotqͥt mẽſibo
occeptoꝛ voluerit. Fnus vvo eſt cũ tẽpo/
re determinato:ſicut qͥ accõmodat vigiti
ꝓ triginta vſq; ad mẽſem. Dñ fenꝰ vocat᷑
auidũ:qꝛ qui ſic accõmodat ſemꝑ auet ut
illud tẽpus veniat cto Oñ Lucanꝰ. Hic
vſura voꝛax auide qð in tẽpoꝛe fenꝰ. In⸗
Differenter tñ vtimur pdictis vocabulis.
Inge fenereus. rea. reũ.

Fera ferę dr oĩs beſtia. et dꝛ a fero fers.eo

ꝙ toto coꝛpoꝛe ferat᷑·vel qe vtat᷑ naturali
libertate · deſiderio ſuo.⁊ volũtate ꝓpᷣa
ferat᷑·ferę ſũt etiã ſi non ſeuiũt.Beſtię vo
a vaſtando dictęſutq; moꝛſu vel vngui⸗
bus ſeuiüt:quaſi vaſtię. Iñ ferinus.na.nũ
i. de fera exiſtens.
Feraculus.la.iũ.i.aliquãtulũ ferax.
Feralis.ↄ.t.⁊ h le.i.moꝛtalis lugubr.fune⸗/
bꝛis. dẽ a feron quod eſt moꝛs.

Feratrũ.tri.n. s.dꝛ a fera.Et ſũt feratra tec/

ta ſiluarũ ſpiſſa.

Ferax. cis.oĩs ge.i.fęcũdusabũdãs. Inde

feraciter aduera hęc feracitas.tatis
Ferculũ.li.n.S.i.miſſoꝛiũ. dicit᷑a fero fers.
Ferculũ etiã dꝛ mẽſa ſuꝑ quã conũt᷑ fercu
la/Itẽ ferculũ etiã dꝛ vaſtulũ in quo poꝛ/
tatur ferculum. Oñ in Cant.. Ferculũ fecit
Salomon rex de lignis libani pm Hug
Papias vo diat. Kerenlk⸗diſcho men⸗

ecẽtiũ · aut vaſculũ miſſoꝛiũ · in quo epulę

ferunt᷑.

Ferentarius. rij m. s.i. vexilliferul fũdibu⸗

lus vel ſagittarius·quia ferat arcim. Dñ
Ambꝛoſius ſuꝑ Egiſippuũ. Sed vt ſolet

in ferẽtanioꝝ lijs plura vulnera ꝙ;ᷓ neceſ

inferebant. ..
Feretrũ.trin.s. eſt quoddã inſtrumẽtũ cũ

Pcn
Hifre
(ſennn
Etet
fanm
ſiofen⸗
ceſluneꝛ
nmel
(nsel

enind
Aeneſtne

rccg

Wraihli
efiit
1lca
eid

ſmeluan
wlmn d
We Nn
dde
cfät
iwet
Anpamenn
lu h
neſgt
adbtli⸗

ſoſeed
uemmurtl
wünrpy
rbte
n
iuammni

nn.
gtn nune
W.
itm

ts
wütfenu,
nqno o
fanlͤfeat
niin Dug
lvonni
unng

ilb⸗
m Hi
hrtſolt
nchen

nii

quo poꝛtãt᷑ coꝛpoꝛa moꝛtuoꝑ.⁊ dꝛa feron
qð eſt moꝛseo ꝙ ferat moꝛtuũ. autẽ
dĩ feretrũ q̃ſi ferẽs atrũ etymo.eſt. Qui/

dũ tñ volũt deriuari feretrum a fero fers.

q; ferat moꝛtuoſ.llij vicũt feretꝑ dici·q
ferat tetrũ.i.moꝛtuũ·ſ̊ potiꝰ eſt etymolo.

Feria. rię.i.ceſſatio ab oꝑe ſeruili.⁊ dĩ a fe-
rio feris. Oñ ⁊ feria vꝛ feſtiuꝰ viesĩ quo
ceſſare debemꝰ ab oꝑibo ſeruilibo·in q̃ ſo/

la res dina dʒ geria oꝛ feria a ferẽdis vi/

ctimis et m h̊ ſoli feſtiui dies vicũt feri⸗
Apꝛie. qbo ſacrificia cipue ſolẽt fieri·Sʒ

q; q̃libet die debem ceſſare a vitijs:inde

eſt ꝙ qlibet oies pot dici feria. Scom S

cõſuetudinẽ chꝛiſtianoꝝ ſic appellãdi ſunt
dies.Dies ſolis pᷣma feria·ul dies dñica

Et dies lunę ſecunda feria.Et dies mar

ttia feria.Et dies mercurij q̃rta feria.Et
Dies iouis qnta feria. Et vies veneris ſe/
xta feria. Et dies ſaturni ſeptia feria. Et ẽ
Duplex ſenſus·q; vo dies ab initio babi
tus eſt ferialis:iõ dies vñica nücupat᷑p/
ma feria:qꝛ pᷣmꝰ vies eſta feria.i.a ſabba

to qð feriale ſolet eſſe. Dies lũę d ſecũda

feria·q; ſecũdus a feria.i.a ſabbato· et ſic
de ceter. Del dies oñic oꝛ pᷣma feria.q;

eſt pmꝰ dies ſeptimanę ꝗ eſt feria: ſic de

alijs. Itẽ ferie ſũt ꝗdã ſolenitates · in qbo
cauſę tractari non debent.

Feriat.ta.ti.i.feſtiuꝰ. ꝛope qͥdẽ dies fe/

riati dicũt᷑qbo res vĩna fit abſtinẽ etiã
opoꝛtet hoĩem a litibo et opiby ſeruilibo.
Ferinus.na.nũ.ẽ poſſeſſiuũ.⁊ oꝛ a fera· Et
H̊ ferina.nę.i.venatio. Hñ Hirgiliꝰ. Im/
plent᷑ veteris bacchi pinguiſq; ferinę.
Termentutneti ieanas dꝛ a ferueo.ues:qꝛ
excreſcat. Iñ fermẽtatus.ta.tũ. Oñ qͥdaʒ
panis dꝛ fermẽtat.i.fſermẽto coꝛruptus
Et qꝛ parũ fermẽti totã maſſã paſtęcon/
rüpit:iõ qñq; ponit᷑ ꝓ geccato/qꝛ etiã ꝑuũ
mõtale magnaã maſſa vᷣtutü moꝛtificat.qꝛ

q ĩ vno offedit factꝰ ẽ oiuʒ reꝰteſte apło.

Ferocia.cię.f.p.idẽẽ qdð ferocitas⁊ dꝛ a fe⸗
rox. Hñ Martialis. Oythagoꝛici edocu

erũt ferociã aĩ cũ tibijs mollire.Etĩ hym⸗/

no martyrũ. Miꝓ te furias atqʒ ferocias.
Feron gręcelatine vĩ moꝛs.
Feronia.nię.qͥdã fons vel palꝰ.⁊ dĩ a fero
fers:eo ꝙ cõferat vtilitatẽ bibẽtibo. Et H̊
ferocinia.nię:dẽ dea illius agꝗ vel fontis.
Ferrarius.rij.qͥᷣ in ferro operatvel qͥ ferruʒ
equi facit⁊ dꝛ a ferrũ.
Ferriminatio eſt eiuſdẽ generis materiaꝑ
ſolidatio cõiũctio· vt ſi cypho argenteo
fundus ferreus apponat᷑de hoc no.in.l.in

rem ff. ve rei ven.
Ferrifodina.nę. loc vbi ferrũ foditur.

Ferrugo.ginis.i.ferri rubigo. Itẽ ferrugo
dꝛ qͥdã coloꝛ ſilis ferro.⁊ eſt purpuręſub
nigrę fit in hiſpania. Inde ferrugineus
nea.neũ.de ferrugine exiſtens.⁊ ferrugi⸗
noſus ſa.ſũ.i.plenus ferrugine.
Ferrũ.ᷣ’ri.n.s.ẽ metallũ qdᷣdã.⁊ dꝛa far far⸗
ris· qꝛ farra.i.ſemĩa frugũ terręcõdit. Iñ
ferreus.rea.reũ.i.de ferro exiſtens. Itẽ a

„ „ „

ferrũ dꝛ hoc ferramẽtũ.ti.i.inſtr̃m ferreuʒ

⁊ accipit᷑ collectiue.⁊ hoc ferrũ ferriꝓ fer/
ro eqͥ :q; ex puro fit ferro. Et ĩ tali ſigtiõe

ferrũ hʒ płalitatẽ. Et nõ ꝙ purgamenta

ferri ſũt rubigo ⁊ ſcoꝛia.AItẽ reꝑit᷑ ̊ ferrũ

ri.maſ.ge.p/ppᷣo noĩeq q̃litas vodeſſen

tiã rei nõ mutatpõt tñ declinani.h ferrꝰ.ri.
Fertilis. lis.ↄ.t.⁊ Hᷣ le.i:abũdãsmulta ferẽſ
Fertilis ager eſt Fructuoſus vo quicũq;

cõpendio eef.
Ferti.ti.i.oblatio ꝗ altari offert.et poſtea
a õᷣtificibo ſacrificat᷑ vꝛ a fero fers. Itẽ

fertũ qñq; ponit᷑ ꝓ fartũ.vide.S.fartum

Feruidus.a.oũ.i.calidus⁊ iracũdus.Iñ
feruide aduer hec feruiditas. tatis

Ferula. ę.f. p.pe. coꝛ.quoddã genꝰ herbę. et

palmatoꝛiũ inde factũ dꝛ ferula: Dic eni

Coꝛnut᷑ ꝙferula eſt gen feniculi qð cre/

ſcit in mõte gargano.⁊ inde affert a pere/

grinis in modũ retoꝛti baculi:qð ẽ tã cali /

Osnature ꝙ cũ auſter flat qͥ ſilr eſt calidꝰ
fit qqã ↄflictꝰ⁊ cõfractio int herbas illas
inde pcreat᷑ ignis adeo magnꝰ:ꝙ qñq;

cõburit᷑ tota regioa qua cõbuſtione be

ata gatha ſiculos ⁊ romanos liberaſſe
Ferulariũ.rij.loc vbi ferulę abũdat.⁊ dꝛ a
ferula. Et p eodẽ inuenit᷑ hoc feruletũ.ti.
Feruoꝛiũ.rij.i.caldariũ.⁊ dꝛ a ferueo. ues

Ferꝰ feri. m. S.ꝛ a fero fers. Hñ ps. Sin/

gulan ferꝰ vepaſt'ẽ eaʒ. Et H fera ferg de
ꝗ.sS. loco ſuo. Et a fera deriuat᷑ ferꝰ.ra. rũ.
i.crudelis.onrusaſp. Iñ feritas.i.crudeli
tas. Et h hec ⁊ hoc ferox.cis.i.crudelis
immanſuetus. Iem a ferox vꝛ ferocitas
tat. Et H̊ ferocia.cię.ĩ eodẽ ſẽſu. Et nota qꝙ;
ferox ẽ aĩus:ferꝰ eſt leo. Itẽ ferocitas ſeępe
laudi habet᷑ Eſt enĩ fero citas militũ.⁊ fe/

rox iuuetꝰ di. Sʒ feritas viri aĩ eſt. Et fe⸗

rox cõponit᷑ h̊⁊ ⁊ G̊ gferox.cis.Et coꝛ.fe.
Vngde Aucanus in 4? Mõ ſonipes in bel⸗
la ferox non iret in quoꝛ.
Feſcenia.nię.f. p.mulier ꝗ expellit faſcina.

Feſcenini.noꝝ.malſ.ge.pluralis nũeri ſunt

carmia ꝗᷓ dicit mulier qñ expellit faſcinũ.
Et he faſcininę.naꝑ.carmia ꝗ mulier oicẽ
mouẽedo cunas vt ſopiat pueꝝ.Et qñq;
feſceninę dicũt᷑ laudes. Dñ habet in qͥdã
5ſmõe:ꝙ; angeli aſtãteſ oño nato ĩ ſepio
canebat:Gloꝛia in excelſis deo.⁊ in terra

pax hoĩbo bonę volũtatis ꝓ faſceninis q̃i

loco feſceninaꝝ.i.tales feſcenias vicebãt
circa eũ vt qi doꝛmiretſcilʒ glia ĩ excelſis
deo ⁊c.⁊ ſic laudabãt eũ. Itẽ iuenit feſce/
ninꝰ. a.ũ.a feſcenino oppido. VPñ Mꝛati.
Feſcenina ꝑ hunc iuenta licẽtia moꝛũ.ſm
Hug . NPaß. etiã vicit: Feſceniĩa cãtica nu
ptialia ꝗ in nuptijs cãtãt᷑.Feſceninꝰ.a.ũ.i
nuptialis a feſcemo oppido q̃dã cãpanię.
Feſſus.ſa.ſũ.d a findo.dis.q̃i fiſſus.i.diui
ſus a ſanitate:nec iã integer ſalute.Et eſt

generale nomẽad oĩa eni refert᷑. Picimuf

vÿ feſſus aĩo/feſſus coꝛꝑeqð magłẽ pꝛo/
pꝛiñ.⁊ feſſus rerũ ad caſũ veniẽtiũ· q̃ſi in/
ops copiarũ.⁊ ſm hoc eſt nomẽ.ſᷣm xo
ꝗqð eſt participiũ vꝛa fatiſcoꝛ.ſcer.
Feſtialis.ↄ.t.hiuiꝰ feſtialis.i.ſacerdos vel
oꝛatoꝛ: ꝑ quẽ belluʒ indicit᷑ ⁊ pax cõponit᷑
qui⁊ fecialis dꝛ. òôòM
Feſtiuitacula.lę.imi.i.parua feſtiuitas

Feſtiuus.ua.uũ.idẽ eſt qð feſtꝰ.Vñ ꝑ trãſ⸗

lationẽ vr hõ feſtiuꝰ.i.lt᷑ compt.ſuauis
Inñ feſtiue adũ. Et h̊ ⁊ H feſtiualis.⁊ G le.
Im feſtiualit.⁊ hęc feſtiualitas.tati.ſolẽ/
nitas uł ſuauitasdulcedo/oꝛnat᷑leticia
Et doꝛ feſtiuitas q̃i feſtiditasa feſtis die/
bus. eſt etymologia.
Feſtra. ſtrę. dẽ a feneſtra ꝑ ſyncopã.i.ꝑua
feneſtra. ñ Macrobi de ſaturnalibus
Feſtra qͥ dẽ eſt minuſculũ oſtiũ i ſacrario.
Feſtuca cę.i.ſtips/ſcil,ʒ mimũ põdus ułpul
uis. vel atomꝰ. Iñ effeſtucare.verbũ iuris
i. abꝛenũciare.
Feſtulũ.li.pe.coꝛ.i.paruũ feſtũ
Feſtũ.ti.eſt illud lignũ in ſümitate domus.
ad qð oĩa dirigunt᷑ tignaa in qͥ cõueniũt
Iñ hoc feſtũ.ti/ p ſolẽnitate.Sicut eni ad
feſtũ lignũ tigna domꝰ cõneniũt.ſic ad fe⸗
ſtu.i.ad ſolẽnitatẽ hoĩes cõueniũt.Vl fe/
ſtũ vꝛ a feria. q́i feriatũ. Iñ feſtꝰ.ta.tũ.vt
feſtus dies· Et ſũt feſti dies tm̃ ocij⁊ reli⸗/
gionis·.qꝛ in eis ſola res vina ſit. Et nõ qꝙ;

feſti dies dicũt᷑ ex cõſuetudine.ſᷣ̊ ſolẽnes

q ad hoĩes ꝑtinẽt ut parẽtela ut cũ qs de/

icti officdia expleũit· oꝛ ſolẽnia ᷣſtitiſſe.
Fetuletus.ta. tũ.i plenus fetoꝛe. Iñ fetulẽ⸗

tia. tię.i. fetiditas.
Fetura. rę.i.łetus. partus.⁊ dẽ a fętus.a.ũ.

Fetus. us ui. part natfili mulier ul pe/

Fiber bꝛi m. a.eſt qðdã aial.qdð cũ ven

coꝛis. ꝓpꝛie adhuc exiſtẽs ĩ vtero/ſic oi/
ctus:qꝛ adhuc in vto foueat liq; ꝓ iã par
to iueniat. Oñ fętus.ta.tũ.i.plenꝰx qñq;
liberatus · vt Iſta mulier eſt feta. i. partu
Vel filio plena vel iã liberata. Et ſilr ſi ine
niat᷑ fęta partuii.liberata vel plena.
Fętutina res.i.fetida inqͥnatiſſima acmu

liebꝛis ſoꝛdida actio/ꝗᷓ ꝑ mulierẽ feętũ fa⸗/

cere põt hm Papiã.
Feudũ.vi.eſt beneficium ⁊ beniuola actio
tribuẽs gaudiũ capieti · capiẽſq; tribnẽ/
do in id qð facit.⁊ ſua ſpõte parata. Nel
feudũ eſt illud bñficiũ qð ex beniuolẽtia
alicui ita tradit᷑ alicui· vt ꝓpꝛietate rei ꝗ
in feudũ dat᷑ penes vãtẽ remanente vſu/

fructũ eiuſdẽ rei ita ad accipiẽtẽ trãſferat

vt ad eũ hęredeſq; ſuos maſculos⁊ fias
ſi de eis noiatim victũ fuerit ⁊ imꝑ petuũ
ptineat ad hoc vt ipſe ⁊ eiꝰ heredes fide/
lit ſeruiãt· oño ſiue illud ſeruitiũ noĩatim
dictũ fuit a vño q̃le eſſe debeat.ſiue inde⸗
terminate pmiſſũ ſit. Pr aüt feudũ a ſide/
litate vel a fide· quã vaſallus oño ſ̊ſtare
tenet. Nec enĩ debet aliq̃ inueſtitura fieri
ei qͥ fidelitatẽ facere recuſat.niſi feudũ eo
pacto ſit adqͥſitũ·vt de eo fidelitas nõ p/
ſtet · vt in ↄſtitutiõibo feu.ꝑ qͥs fiat iueſti ·
⁊ quos recipit᷑.ibidẽ ĩ qͥbo cau.feu.amit.
mci bn vſi.feu.no.
Feudũ legiũ ſm ſpe.ẽ qñ cã occaſio homa
gij ceꝑit a ño/ut qͥ baro dixit alicui pau
peri militi ꝙ aliqua rẽ imobilẽ ſibi daret
ſi ei faceret homagiũ.⁊ illã dedittalis res

pyvocatur feudũ legiũ.⁊ talis vaſallus ho/⸗

molegius.

Feudatarius eſt qͥ feudũ recipitqui etiim

vaſallus doc.
Fex. cis.f.t.ꝛ a figo.gis.q; ſe mergẽdo in
fuũdo vaſigaffigit · vel vꝛ a ſedo.as.

F oante 3
to/
res ſequũt᷑ ſe caſtrat.⁊ ſibi mẽtulã findit.
vñ ⁊ alio noĩe dꝛ caſtoꝛ:qꝛ ipſe ſe caſtrat
bm qͥſdã. Iñ fibꝛinus.na.nũ.⁊ hoc fibꝛinũ
ni. lana illius aĩalis. Oñ hęc fibꝛina.nę. dẽ
Veſtis · ꝗᷓ tramã de fibꝛi lana habet.
Fibꝛa. bꝛę.f.p.idẽ eſt quod venaS oifferũt
q; fibꝛa eſt ipſa choꝛdaſ-cilicʒ ipſe folliculꝰ
ꝑ queʒ ſanguis viſcurrit. Mena ipſe ſan/
guinis curſus. DNel fibꝛę ſunt iecoꝛis extre
mitates · ſic victęquia apud gentilesĩ ſa/
crificijs ad phębi aras ferebat᷑ ab ariolis

vt ibi reſpoõſa acciperẽt Fibꝛę etiã dicunt᷑

venęinterioꝛes vel venę iecon vel viſcera

Wn
Pen
lupt

onat
ſm

U
ut
tus
n
nice⸗
glſt
nich
Nbid
1s
n

fi

fie
u
1e,
vmn
ei
Pooſ
tuli
lötr
buse
uuſ

cut

onſen,
S Upr
Gpem
rſü
umumn

ors t. 2e .
w,

inhemn
varnta Ve
lenuolin
etateeig

nenne va.

Rewer
ſalogifi⸗
müpin
end
Niocſtue

ileudüeo

luusnöè

futineſt⸗
uhen amn.

„ 7
NC n

milaip
Mant
letusres

i ato/
tlifinct.
ſaſtnat
walnmn
veniſi⸗
lſan

vsee.

lesiſt
nnols
ni dian

v

vel mẽbꝛoꝛũ iũcturę. Iñ fibꝛoſus. ſa. ſũ. i.
plenus fibꝛis· Oñi hymno ſãcti Yoãnis

baptiſtę. Ot queãt laxis reſonare fibꝛis.

Fibula.lę.f.p.vẽ illud quo pectus feminaꝝ

ꝛmmata dꝛ a phibuli gręco· Otł fibula oꝛ

ſurmatoꝛiũ · quo palliũ tenet᷑ in humeris
Vel cingulũ in lũbis. Iñ hoc fibularii.rij.

illud qð apponit᷑ in matello·vel ꝑ qð im/

mittunt fibulę ne viſſipẽt mãtellũ. Et po/
tius ſcribendũ eſt ꝑ ph. phibula.

Ficarius.rij.ͥ colligit fic. Itẽ ficarius.rij.
dꝛ qͥdã deus ſilueſtris:ſcilʒ pan vel faunꝰ

l ſatyrus: di a fic. Oñ Mieremię. So.

diĩ. Habitabũt dꝛacões ci fatuis ficarijs
vbi dicit glo. interlinear.i.cũ hoĩbo ſilua/
nis. Alij dicũt ꝙ ficarij vicunt᷑ fauni ⁊ ſa-
tyriqᷣ int᷑ ficus⁊ alias arboꝛes moꝛant᷑· qͥ
Iſa.ð 4 onocẽtauria piloſi appellant.
Ficatũ.ti.i.iecoꝛ:ſiue epara dꝛ a ficus.
Ficedula.lę.pe.coꝛ.ꝗqdã auis a fieu dicta/qꝛ
ficus magis edat.Heęc eadẽ ⁊ ficedulẽſis
dꝛ. Quidam tñ vicũt ꝙ ficedulẽſes ſunt
parui piſces.

— .

Ficetũ.ti.pe.p.loc vbi creſcũt arboꝛes fici.

Ficoſus.ſa.ſũ.qñ deriuat᷑ a fic ꝓ moꝛbo· doꝛ

tali ĩfirmitate plenus. Ficoſus.ſa.ſũ.etiaʒ

põt dici a fico arboꝛe q̃ſi plenꝰ illis arboꝛi

bus. Et a fico fructu: quaſi plen tali fruc/

tu · ſcilʒ ficuũñ.

Ficticius.cia.ciũ: ficticioſus.ſa.ſũ.i.qͥ fin/
git · xl qð fingit᷑.Itẽ ficticij vel ficticioſi

pꝛie ſunt falſi amici ſimulatoꝛij · ſcilicʒ qᷓ

fingut ſacere aliqͥq ad ſeruitiũ amici ⁊ fa-
ciũt vt ei incõmodũ pſtẽt. Hñ fictio dẽ

falſa⁊ ficta amicitia ·qᷓi ficta actio ficticij

vicunt᷑ ficte agentes.
Fictilis.ↄ.ta H̊ le.pe.coꝛ.qð facile fingi põt

vel qð iã fictũ eſt.⁊ dẽ a fingo.gis.Dñ et
vaſa terrea fictilia vocant᷑· q̃ſi ficta ⁊ cõ/

oſita.vt aliquã foꝛmã habcant.
Fictoꝛ.orm.t.qͥ ↄponit vel oꝛnat aliqͥd ſic

q capillos mulierũ linit.⁊ ꝑtractat· vngit
Zmitigat. Iñ fictoꝛiꝰ.ria.niũ.qᷣ fingit· vel

qui fingit.
Ficulnea.neę.eſt ꝑua ficus.⁊ dꝛaa fico arbo
re. Iñ hoc ficulnetũ.ti.loc vbi creſcunt fi⸗

culneę q hoc ficetũ dẽ a fico. Et ficulneꝰ
nea.neũ.de ficulnea exiſtẽs uł ad ficulneã

ptinẽs · qð ⁊ ficeꝰcea.ceũ.et ficulnꝰ na.nũ

di. Ficeus etiã põt deriuari a ficu fructu

Ficus.ci.f.s, p arboꝛe. Oñ Lucę.iʒ? Arboꝛẽ

fici habebat qdã. Et oĩ afſcnndngeto Z

ſit fęcũdioꝛ⁊ feracioꝛ oĩbo alijs arboꝛibus

qᷓ bis vel ter generat fructũ in ãnoa vno

⁊ ficticioſus.ſa.ſũ.i.qͥ fin-

matureſcẽte alter oꝛit᷑. Dinc ⁊ carica dicit

fructꝰ eiꝰ vel maſſa fructun eiꝰa copia.Jñ
hec fic.us.ui/p fructu illiꝰ arbor q̃rtę de-
clina: deſinit ablatiuus in vbo. Inuenit᷑
etiã ꝓ qᷓdã ĩſirmitate · ſilr fic. cus.q̃rtę de/
clina. ů̊ vifferunt qꝛ ficus ꝓ moꝛbo eſt ge.
mal.̊ ficus ꝓ fructu eſt ge.fę. Ceciliantñ

voluit ꝙ ficus pꝛo moꝛbo eſſet ſecudę de/

clinatiõis. Onñ Martialis coqi. Cu vi/
xi ficus:rides q̃ſi barbara verba.Et oixi

ficos Ceciliane iubes. Dicem ficus qᷓs ſci-

mus ĩ arboꝛe naſci· Dicemus ficos Cecili⸗/
ane tuos. Itẽ verſus. Ilrtboꝛe de fico ma/
turas collige fic. Sʒ tumidos ficos nul-
lus m mittat amicꝰ. Inucnit᷑ etiã fic. ci. fę.
ge. ſecũdę decli. ꝓ fructu Mieremie. 24
Et ecce duo calati pleni ficis. Itẽ Marci
xj? Mõ enĩ erat tẽpus ficoꝝ. BEñ grecſin *
Eſt ficus moꝛbo ẽ ficus fructus arboꝛ.Dz=z
hic ficus pꝛo moꝛbo.ſ̊ pꝛo reliqͥs hęc.

Fidecula.le.diminutiuu.i.parua ſides.

Fidelia.lię.fF.p.i.olla dicta a fideliiquia ſit
fidelis in ſeruido. Oñ Berſiꝰ. Aeſpõdet
viridi nõ cocta fidelia luino.Fidelia etiaʒ
tõt eẽ płis nũeria tũc dedinat᷑ h̊ ⁊ B fide/
lis h̊ leut in ps. Fidelia oĩa mãdata erꝰ.
Fideliola.lę.dimi.i.parna fidelia ſiue olla
Fidelis..ta hoc le.i.fidus.⁊ dicit᷑ fidelis
ab eo ꝙ dicit vel ꝓmittit bonũ. Mñ qdã.
Eſt vir ĩ obſequijs fidus ſermõe fidelis.
Inñ fideliter adũ: hęc fidelitas. tatis.
Fidelitas ſᷣm Moſti.nihil aliud eſt niſi iuſ-
iurandu:qð a vaſallis pſtat oñnſo.
Fides.dei.fſę.ge.eſt qua veradet᷑ credimus
qð nequaqᷓ;ᷓ videre valemꝰ dꝛa fio fis.
NMaã credere nõ poſſumꝰ qð videmꝰ. Et ẽ
fides ſi in aĩo fiat qð victi eſt· vel ꝓmiſſũ
vel placitũ int vtroſq;·q̃i int deũ hoĩem
Pñ ⁊ cᷣlugꝰ oicit ꝙ ſides d ex h̊ ꝙ fiunt
Dicta. Et nota ꝙ dvꝛ hec fidis.dis.p choꝛ/
da.⁊ coꝛ.pᷣmã.Itẽ iuenit᷑ hęc fides dis ꝓ
virgine quadà coꝛ.etiã pmã a hęc fides
dei.qð etiã coꝛ.bmã/ſ̊ fido.vis.vbũ ꝓd.
pmam. Mñ Oꝛphea nulla fidis tangit ꝗ
tangere fidis. Item. Dirgo fides fidis ẽ
reſonat fidis in citharando. Jungit ami/
coꝛum coꝛda fides fidei.Ponit᷑ etiã fides

ſfidei pꝛo credulitate ⁊ pꝛo articulo fidei.

Hñ.Credulitaſq; fides articuluſq; fides
Et nota ꝙ ſicut dicit Paulus.Fides eſt
ſubſtantia ſperandarũ reru argumentum
non apparẽtiũ · Et appellat hic fides ſuba
nõ qʒ ſuba ſit in genere ſubſtantig b quia
gquãdã ꝓpꝛietatẽ ha bet ſuſtatie leut en

ſubſtatia ekfundamenti etbalis omnin
alioꝝ entii ita fides eſt füdamentũ totiꝰ

ſpũalis edificj. Et ꝑ hũcmodũ vꝛ etiã ꝙ
lux eſt hypoſtaſis color.q in natura luciſ

oés coloꝛes fundan.
Fideicõmiſſũ eſt illud legatũ vel relictum·

gqð cõmittit᷑ fidei hęredis alicui dãdũ ab
eo cũ teſtatoꝛ dicit heres fidei tuę cõmit/

to vt des legata ⁊ cõmiſſa · vt bm co. in
ſu. C. e.ti. S.ſequir.
Fideicõmiſſarius eſt ille cuiꝰ fidei legatuʒ
vel relictũ cõmitſit.
Fideicõmiſſaria hęreditat petitio eſt q cõ/
petit ei cui fideiuſſoꝛia hęreditas reſtituit᷑

ex ſenatuſcõſulto trebelliano · vt qͥ habet

agros cõfines ꝑ ipſam viuidant᷑ agri
vel fundi. .

Fideiuſſoꝛ eſt qͥ alienã obligationẽ in ſuaʒ

recipit ułſuſcipit fidẽ·pncipali nihilomi/
nus manẽte obligatovidelicʒ qͥ ſe ꝓ alio

obligat vt eo ſcilʒ pncipali debitoꝛe non

ſatiſſaciẽte ipſe ſatiſfadet.Et dꝛ q̃ſi iuſſu
altenius ponẽs fidẽ ſuã · vt Inſtit eo .ci. in
pꝛin. et. ff. eadẽ.l.j.etiiij)j.
ideiuſſoꝛ in rẽ ſuã dr qͥ fideiubet ꝓ aliqua
re in ea cauſa q̃ res futura eſt eius Derbi/

gratia Pedi pcuratoꝛẽ ad defẽdẽdũ in cã

mea- fideiuſſi ꝓ eo iudicatũ ſolui hoc ca/
ſu fideiuſſoꝛ in rẽ meã dicoꝛ · vt.l.ſi defũct᷑
Fideiuſſio ita fit. Si interroget᷑ fideiuſſoꝛ
ſic· fide tua iubes ꝙ iſte debeat. Et ille re⸗
ſpondeat fideiubeo· vt Inſtit/e. ti. S.c ſti⸗
pulationibo. Hodie tñ ſᷣm Moſti.in ſu.e.
ti. S. qliter vulgares vtunt᷑ hoc mõ es fi⸗
deiuſſoꝛ ꝓ tali ꝓmittis mihi p eo · et iſte
reſpondet · ſic · vel ꝓmitto.
Fidicen.cinis.pe.coꝛ.maſ.t.qͥ canit cuʒ fide
ſiue choꝛda⸗ dẽ a fidis:choꝛda.⁊ cano.is.
Fidicina.nę.pe.coꝛ.f.p.oithariſta ꝗ cũ fide
canit dꝛ a fidicen.
Fidicula.lę.fſ.p.di quoddã genꝰ toꝛmenti
ſailʒ parua choꝛdula vnde ligabant᷑ manꝰ
martyrũ.⁊ dẽ a fidischoꝛda.Oñ Pꝛudẽ/

tius in hymnis. Ignes⁊ fidiculę ſeuiãt. et

tũc dꝛ a fides:qꝛ hoc genere toꝛmẽti rei in
eculeo toꝛꝗqbant᷑ vt fides iueniret᷑. IJdem
etiã vngula dẽ.
Fidifragus.ga.gij.i.fidẽ frangens.

Fidis.is.fę.ge.i.choꝛda citharę:⁊ oꝛ a fin/

do dis hᷣm Hug. Hlbm Papiã YFidis.i.
choꝛda victa.q; ſibi fidẽ ſeruet ·ne alterius
ſonos imitet᷑.⁊ coꝛ.fi.vide..in fides.
Fiducia.cięf.p.dꝛ a fidus.Et ẽ fiducia ĩ bo

nis rebo? in malis ·ſᷣſepiꝰ in bonis rebus.
Iñ fiducialis.ↄ.t.⁊ hoc le.Et fiducialiter
adu.⁊ hęc fiducialitas.tatis.Itẽ a fiducia
ĩ fiduciariꝰ.ria.riu.i.fidꝰ. Itẽ fiducia eſt
cũ res aliq̃ ſumendę pecũię mutuę gra · vel
mãcipat · vel in iure credit᷑.⁊ hincnducia/
rius dr poſſeſſoꝛ:vel qͥ rẽ aliquã fiducialit
accipit.i.in fiducia tuteal.
Fidus.va.dũ.i.ſidelis:qð ⁊ fiſus d ſ non
eſt in vſu:/ dꝛ a findo.dis.Et cõponit᷑ bi/
fidus da.duũ.trifidus· da.dũ.q̃drifidus.
da.duũ. multifidus. da.dũ.qð eſt fiſſuʒ in
duas vel tres vel q̃ttuoꝛ vel multas ꝑtes
Itẽ fidus põt deriuari a fido.dis: tũc dẽ
fidus qͥ fidit? in qͥ às fidit:x d fidꝰ amicꝰ
ſidelis amic. Iñ fide.dv.ſime.aduũ. Iteʒ
fidus cõponit᷑ infidus.da.dũ.i.nõ fidus.
⁊ ꝑfidus.da.dũ:X p.fi. Oñ Aucanus.In/
fid' pmis ducibo dubiuſq; poꝛi. Ite in/⸗
fidus põt cõponi ab ina fides: tũc coꝛ.fi.
Vñ Dirgiliꝰ ĩ q̃dã libello. Infida me ce/
leri facta tuliſſe moꝛa. Siliter dic de ꝑfi⸗
us⁊ de cõſilibo:ꝙ ſi ↄponat᷑ a fidꝰ ꝓdu.
pmã.vt ꝑfidus.i.valde fidꝰ.ſi aũt a nides
coꝛ.fi. Oñ qͥdã. Perſidus eſt neq; pfidus
coꝛde fidelis. Item. Mõ caret ille nide cui
mẽtis gratia fidi. S=
Figmẽ.minis.i.figmẽtũ.⁊ hic hoc ſigmẽtũ
ti.i. õpoſitio · iuetio. Iñ figmẽtatus.ta.tũ
i.fictus.
Figulus.li.pꝑe. coꝛ.i.ollariꝰ luti cõpoſitoꝛ·qͥ
lutũ cõfingit ⁊ redigit in aliquã foꝛmã: et

dĩ a fingo. gis. —
Figulina.nę.pe p.eſt foꝛnax in quo coquũt
figuli vaſa terrea· ſcilʒ ollas. S
Figura.rei.ſoꝛma vel ſiłitudo· Et ẽ figura
hoĩs/foꝛma naturę. Itẽ figura ĩ grãmati⸗/
ca cẽ ex eodẽ vel diũſo ꝓueniẽs qdã diſ-
poſitio dictiõis. Tres aũt ſũt figuręſcilʒ
ſimplexcõpoſita? decõpoſita.
Filatiſta. ↄ.p. vꝛ qͥ vel q p mercede filat.

Filialis. 9.t. pe p. res filij vel filię· vel ptinẽſ

ad filiũ vel filiã. Iñ filialit᷑ adu. Et ̊ filia/
litas.tatis: hęc filiatio.onis.in eodẽ ſeſu
ſcilʒ ꝓpꝛietas qua q; dĩ filius vel filia.
Filiaſter.ſtri.m. S.ͥ filiã habet vxoꝛẽ uł po

Filiatus.ta. tũ.pe, p.i.curuat.⁊ dꝛ a filũqꝛ
filu cito cuarue. “
Filica. ce.i. curialis.? dĩa phile qð ẽmlier.
Filicarin. rij. locus vbi filix abũdatet dĩ a

tfilix. cis. Fllicetüti pe, p. idem.

— . .

Filice.cea.ceũ de filice exiſtẽs uł ad filicẽ

öfthns

Kuſcian liolus. li. i. paruꝰ filius. vel quẽ de ſaco Filij ſpurij oicunt᷑ qͥ de adulterio ex ſolu/
icncneſt fonte leuamus.⁊ da a filius. Itẽ a filia di ta c nõ ſoluto vel ecõuerſo cõcepti ſunt.
hec filiola.i.parua filia · vel etiã quam de Filiuſſaltus diĩ Dauid. Ofñ̃. 2. Regaj. o'.
Wnlnce, ſacro fonte extrabimꝰ. s Tertiũ qʒ bellũ fuit in gob philiſteos
Kilnale Filius.lij.m.S.dꝛ q̃ſi famulus a familia.Iñ in quo ꝑcuſſit adeodat filiuſſaltꝰ polymi
5B filia· lięa deſinut otũs ⁊ ablatiuus ĩ ab⸗ tarius bethleemites goliatb getbeůꝗ.
idign vt filia filiabo ad differẽtiã maſculini.Et Filix.cis.m.t.qdã herba.oe cuiꝰ cinere fiũt
öͤnth Dicũt filij ⁊ filię a familia · q; pᷣmi exiſtũtĩ vitra ⁊ dꝛ a filũ.q; ei folia qᷓi fila ſũt coꝛ
inins oꝛdine naſcẽtiũ.Familia eni icipit a pꝛe⁊ pe.in gtõ. Dñ DHirgili in. 2? geoꝛg. Et fi⸗
leso, qua genen ſãguine vocat. Quidã tñ di/ Filtrü.tri n. s. vꝛ a filũ·q; ex filiſ.. pilis aĩa-
rlirdi cunt ꝙ filius vĩa philos qð eſt amoꝛ: q; liũ fit. Inñ filtrat.ta.tu. Filtrũ etiã oĩ ꝗda
icni ſit amoꝛ piis uł matris. Del dia filo gene herba venenoſa. Bñ ⁊ ſepe iuenit p vene/
d rationis. Eſt eni filius filũ generatiomns no acutiſſimo poſilll.
iinöſin pcedẽdi in poſteris b vbi deeſt filiꝰ. fran/ Filii.li.n. s. vꝛ a philõ· ul dã fil q̃ſi pilũ.a
D git filũ generationis/nec vltra ꝓcedi põt. ex pilis aĩaliũ fit. ßVRDMV
di e Scom vo Aug.ſilius diq fit yt ille. i. Fimarius.rij. oĩ hõ vel equus qͥ poꝛtat fi-
i vtpi bfoti eſt etymologia q; cõpoſitto mux oia fſiuuns.
in ⁊ cuenit ꝓpꝛie filio dei·.q; ꝑ oĩa ſilis ẽ pꝛi Fimbꝛia. bꝛięf.p.dĩ extremitas veſtis.xel
— Et nota ꝙ quadriꝑtitus eſt oꝛdo filioꝛũ · filuʒ quod appẽdit᷑ ad decoꝛẽ in extremi⸗
ſalz vnigenit pmo genit medius.⁊ no/ tate veſtis · ſicut fit in ſtolis ⁊ manipulis.
“ uiſſim. DPꝛimo genit vꝛ ante quẽ nullus Itẽ finbꝛix dicunt ille ſciſſure vel lingule
R—M Vnigenit vꝛ ante quẽ vel poſt quẽ null in tunicis ioculatoꝛũ ⁊ quoꝛũdã nobiliu
Bn Eẽnatus. Mediꝰ intoẽs. Nouiſſimꝰ poſt quępoti viſſolutionis ſigna ſũt q; nobi/
D oẽs. Ideʒ ẽ mimus a monade Mouiſſi⸗ litat. Iñ fimbꝛiat᷑.a.ũ.i.ſimbꝛijs oꝛnat.·
— mus aũt.qꝛ nouꝰ:Nã cęteri cedẽdo anti Fimꝰ.mi.m.s.i.ſtereꝰ qð ꝑ agros iacit᷑qð
Nngne quioꝛes exiſtũt. Itẽ q̃ttuoꝛ modis dicũt᷑ vulgo letamẽ dĩ .qꝛ ſuo nutrimento lęta
mshi filij· ſcilʒ natura· vt filij naturales. Imita⸗ facit arua. reddit pĩguia. Et coꝛripit b⸗
„ tione · vt iudęi cũ dicunt᷑ filij Abꝛaęipſiꝰ mã. Dnge qdã. Feętat vbiq; fimꝰ vitioſi
olng fidẽ imitãtes ex gẽtibo. doptiõe.⁊ põt coꝛꝛe fins
Mma adoptari qͥlibet tã maſculus q; femĩa on/ Finis nis.incerti ge.i.rminꝰ.⁊ dĩ a funis:qꝛ
3 modo ſit minon ętat pꝛe adoptiuo · ita ꝙ agroꝝ fineſ funiculis ſũt diuiſi. Oñ ꝓphᷣa
t fil naturalis eiꝰ eſſe poſſit. Doctrinaſic Funes cęciderũt m ĩ pdaris. Mẽſurarũ
. aplus appellat eos filios qͥbo euãgeliũ pſ̃/ enĩ lineę ĩ terraru partitione tẽdũt᷑ vt di -
bin dicauit. Itẽ dicunt filij liberi ·qꝛ ſic̃ ſeruuſ menſionis ęqᷣtas teneat᷑. Et nota ꝙ finis
rignn, eſt in ptate dñi ·ſic filius ẽ in ptate patris dẽ terminꝰcõſũmatio/moꝛs:patria.Dñ.
isin Et inde etiã filio fit emãcipatio vt ſit lib Eſt finiſ patria moꝛs ↄſũmatio meta. Iñ
ſr mi⸗ a patre ſicut ſeruo manumiſſio Oł oicũ/ hic⁊ hec finalis⁊ hoc le.In finalit. Et eſt
4 tur liberi ·q; ex libero ſint matrimõio oꝛti. finis cõſũmãs.⁊ eſt finis cõſumẽs. Vnde
vckilt⸗ Nã filij ex libero ancilla oꝛti:ſeruilł ↄdi⸗ Finis cõſumẽs: conſumatio finis. In eo
tionis ſut· ſemꝑ enĩ qͥ naſcit· deterioꝛẽ pa⸗ ꝙ cõſũmat ſiue ꝑficit habet nomẽ maris
tinil rentis ſtatũ ſumit. D ſeu habet ſe ad modũ maris. In eo ꝙ cõ/⸗
Ethfiin Filiuſfamilias dẽ qͥ eſt in ptãte pꝛisułpa⸗ ſumit habet ſe ad modũ fęmię. DVnde cõ⸗
tiſcſl rentis · vt accipit in l.fi.ff. de his qͥ ſui vel uenienter eſt incerti ge.i.maſ.vel fſ.
nn. alieni iurjſuntſicut filiꝰ emãcipat dĩ qui Finitimus.ma.mũ.i ꝓpinquus:vianus.
Z ertm ptãtem patris eff. Finitus.ta.tũ. dꝛa finio. nis. Inde ſinitiuꝰ
iun Filij naturales ̃m c! co. in ſu. C. eo.ti. ſunt ua.uũ.qð finit vel finit.⁊ cõponit inſfinit
ni multiplices. Aliqͥ ſit naturaleſa legitimi ta.tũ.i.nõ finitusſcilʒ cuius menſura non
4 vtqᷣ naſaunt legitimũ thoꝛũ.Allij ſũt le⸗ habet finẽ. Et ifinitiuꝰ.ua.uũ.i.nõ finitiuꝰ
igler gitimi tm̃ vt adoptiui. Mlij natales tm̃ Et hinc qͥdã modus verbi d infinitiuus
ati⸗ vt nati ex cõcubina vnica ⁊ i domo indu- Firmaculũ.li pe. coꝛ. vel firmatoꝛiũ · eſt illud
bitato affectu cõiũcta. Elij neq; natales quo aliqͥd firmatur.
luuſii neq; legitimi · vt qui ex illicito ⁊ dãnato Firmamẽtü.ti.n.s.dẽ eo ꝙ nõ ſit iualidum

k5

neq; remiſſũ · vel celũ in quo ſidera ſũtet
vĩa firmo. mas.eo ꝙ firmum ſit nec caſui
ſubiacens.
Firmus.ma.mũi.valẽsſ̊ firm exnata·va
lens vo ex pcipuis viribo· vt athleta · et
d a foꝛmon qð eſt caloꝛ· q̃ſi cuʒ caloꝛe· et
cõꝑat᷑. Iñ firme.miꝰ.ſime.adu.⁊ etiã fir-
miter vicit. Et hec firmitas tatis.⁊ H fir/
mitudo. dinis. qua aliqd fumat.
Fiſcella. lę.fp. dimi.i.parua fiſcina. Et hic
fiſcellus.li.i.mollis caſei appetitoꝛ.
Fiſcina.nę.f.p.i.vas vel coꝛbulus ex iunds
vel vimine factĩ quo fit caſeuset coꝛ.pe.
Vñ Mirgilius.Nuc facilis rubea ↄtexit
fiſcina virga. Iñ fiſcinula.lę.pe. coꝛ. oimi.
ſcus. ſci. m. s. i. ſace' vel burſa regubipu⸗
blicus cẽſus reponit᷑ Hel eſt ſacc regi in
quẽ reducũt᷑ vel cui applicant᷑ bona bani/
toꝝ vel ꝓſaiptoꝝita accipit.ff. locati.l.
ades S.ſiſeꝰ.· Moit᷑ tñ qñq; ꝓ qͥlibet ſacco
Iñ hic bęc fiſcalis hoc le: hʒ fiſcale.lis.
redditꝰ regalis. Dia eni publica dona
Dicũt fiſcalia. Et ut vicit ug; auaros
NMO nõ accipit chꝛiſtꝰ accipit fiſcus. Itez
fiſcus etiã eſt pellis in qua teſticuli ſunt.

Fiſſilis. lis.ↄ.t.et hoc le.qð facile findi vel

frangi wõt. coꝛ. pe. J
Fiſſus.ſa.ſũ.i.diuiſus vel ſciſſus.⁊ ꝛa fin/

do dis. Iñ H̊ fiſſura.rę.i.ſciſſuraa ſcribit ꝑ

geminũ.S. ̊ fiſus.ſa.ſu.a fido.vis.ꝑ vnu.
Pñ.⁊l fido fiſum ſ̊ findo vdat tibi fiſſum.
Fiſtula.lę.f.p.eſt inſtrm ad canẽdũ ex can/
nulis cõpactũ.⁊ d a phos qð eſt vox et

ſtolon qð eſt miſſioqꝛ vocẽ ul aerẽ emit/

tit. Oñ qdã. Fiſtula voulce canit volucrẽ

ovui decipit auceps. Iña fiſtula vꝛ agdu/

ctus⁊ meatq; aqua fujdat⁊ emittat ſicut
fiſtula inſtrm voces.Fiſtula etiã vꝛ ꝗqdã

infirmitas. I fiſtulatꝰ.ta. tũ.⁊ fiſtuloſus
ſa. ſũ.qͥ illã patit᷑ infirmitatẽ. Oñ. Fiſtula

Oulce canit · eſt fiſtula moꝛbo dur.Fiſtu/
la etiã oꝛ aroma ſiue arbuſtula buis aro/
matica ꝗqͥ⁊ caſia di. Dñ Cani.. 4? Fiſtula
cinnamomũ cũ vniũſis lignis libani.
Fixula. lę.fF.pi.phibula ·ꝗᷓ ad firmãdũ pal
Fixus xa. xi.i.ſtabilis firmꝰ: da figo.is.
IAnuenit᷑ etiaʒ fiſſus.ſa.ſũ.a findoꝛ.veris.
Dñ.¶Rfigoꝛ fixus a findoꝛ ſit tibi fiſſus

ante P2

Flabellu.li.muſcariũ ·ſcilicʒ cũ quo muſcas
abigimus flatũ facimꝰ.⁊ oꝛ a flabꝛũ.

Flabꝛũ.bꝛi i. vent ut flat veti. dĩa flo.

Flactus.cta. ctũ.i.marcidus a vĩa flacteo.
Fllagitiũ.tij.n.s.i.dedec peccatũ dicit᷑ a

flagito.tas. Iñ flagitioſus.ſa.ſin.i.vitio/

ſuslibidinoſus/turpis: criminoſusſic di

ctus.q; frequẽter flagitet et appetat libi⸗
inẽ vel noceat ſibi.Inde flagitioſe.ſius

ſime. adũu.et hęc flagitioſitas.tatis.
Flagrũ.gri. n. S. dr a flo flas.et inde hoc fla

gellü. i. vimi. Et ſunt flagra vel flagella

vgule vel potiꝰ ſũmęꝑtes virgarũqꝛ cũ

flatu et crepitu in coꝛpoꝛe ſonat.Mł ſümę
pꝑtes arboꝝ dicũt᷑ flagella.q; crebꝛos ven
toꝛũ flat ſuſtinẽt. Eadẽ rõne dicũt᷑ et fla/
gra. Itẽ q; flagrũ ꝑcutit et vrit dꝛ flagrũ
qñiq; verberatio:quãdoc; ardoꝛ
Flãma dꝛ radiꝰ flatus ignis: vel fumus ar⸗
densꝗ dia flo flas:q; flatu excitat. Inde
Hlãmula.i. parua flamma

Flamẽ.inis.m.t. dĩ ſacerdos Jouiset dĩ

a filũ·q̃i filamẽ/qꝛ reliqᷣas a collo ꝑ fila pẽ⸗
vẽtes poꝛtet. DNel iõ vꝛ a filo·q; quicũq;
erat ſacerdosin ſignũ ſacerdotij defere/
bat almutiũ/ſ̊ ingruẽte caloꝛecũ ex calon
nimietate nõ poſſet id deferre ligabat ſi⸗
bi capillos quodã filo· uł flocouluũ lanęſi
lo in vertice ligatũ deferebat · in ſignũ ſa⸗
cerdotij. Sʒ flamẽ a flo flas neu.ge.i.fla⸗

tusſpiramẽ vel vent. Oñ. Hoc flamen

flatus.hic flamẽ pᷣſbyterat. Dũ cãtat fla⸗
men reſpõdet filius amlen.
Flameũ.mei.n.s.ẽ vitta ſiue infula nupti/
arũ tenuis et rubea·qua vtebant᷑ nubetes

ad deſignãdũ pudoꝛis leſionẽ.operiẽtes

vultũ cũ ea ñ Aucan in. 22 Autea di /

miſſos velarũt flamea vultꝰ. In flameo⸗
lũ.li.i. paruũ flamen Onde PHꝛiudẽti in
ſychomachia. Flameolũ ſtrophiũ viade/
ma monile. l
Flameus.mei.m.S.i.ſminiſter ſacoꝑ·
Flamita.tę.i.ſacerdotiſſa.⁊ dꝛ a flamen.
Flaminia idem. vel eſt filia ſacerdotis.

Flamineũ.nei.n. ..i. ſacerdotiũ vel officiuʒ

Flãmiger.ra.rũ.pe.coꝛ.i.gerẽs flammã.

Flandria. dꝛię.pe.coꝛ.qdã ꝓuintia vel co⸗/

mitatus. Inde hicet h̊ fladrienſisnatus
Vll nata de illa ꝓuintia uł illo comitatu.
Flatus.us.ui.i.ventſpũs: vel ger.
Flatilis.lis.pe.coꝛ.ↄ.t.et hocle.i.facilis ad
flandũ. Inde flatilit᷑ aduet qᷣ flatilitas.
Flauus.ua.uũ.ialbus vel rubeet dicitur
a flaueo ues. ſed pꝛopꝛie flauus eſt qui
vulgo dicit᷑ blundus.Flani etiã dicti ſũt

iſac,

ſüpio⸗
wdi
Mldi
ele
ge
in
thos
ataflu
G.

oct⸗
jadhn
lobrſ⸗
Nhnn
Dicd

ems
und
Vine
dulan
peünmd

ſrmx
nen.
s.
goftau

Gmni.
mpe

an gglici teutonici et flãdrienſes. Itẽ flaus

eſt arena. Flana ẽ ſpica cum eſt matura.
Iñ flaue.uius/ſiime.adu.⁊H̊ flauedo.nis.
Et vt dicit greciſmꝰ. Flauꝰ eſt crinisſed
fuluũ metalluũ. Oñ. Dic apte flaunz crinẽ
fuluuũq; metallũ
Fleuus. ua. uui.vanus.

Flexibilis lis. .t. ? hocle. qd faale flectit

Vel flecti põt. Iñ flexibilit adu.⁊ bec fle/
Aruucrerrz.

lexuoſus. ſa. ſu. i. plen flexunõ rectus ul

qᷣ nõ cedit recta via. Iſ flexuoſitas. tatj.
Flocc.ci.m.S.i.parua maſſa lanę vel ninis
1 dĩ a ſlo flas:qꝛ leuit flatu unpellit᷑ huc⁊
illuc. Inde flocculus.i.diminutiuũ.i.par
uus flocetcus.
Floꝛa. rę.ſ.p.eſt dea floꝛu.
Floꝛalis.lis.ↄ.t hocle.qð
deã: vẽ a fioꝛa.rę, Et plit᷑ floꝛalia.liũ.vł
floꝛalioꝝfeſta floꝛę:ꝗ ub antiqͥs celebꝛa⸗/

bꝛrꝛat. Ite iuenit ᷣ ⁊ Bᷓ floꝛalis.⁊ hoc le.q
ptinet ad floꝛes. Et tũc oꝛ a flos. Ondez

floꝛalia vicunt᷑ tẽpoꝛa floꝛũ.
Floꝛariu rij.locus vbi floꝛes creſcunt · vel
ubi reponunt.
Floꝛetu.ti.locus vbi floꝛes abüdat.
Floꝛuletus.ta.tũ.i.plenus floꝛibo.⁊ dicit᷑ a
flos ⁊ letos qð ſigt plenitudinẽ Floꝛule/
ti ſunt cãpia pꝛata. SBed floꝛidęſüt arbo/
res ⁊ herbe.
Flos fioꝛis.mal.t.ĩ a fluo fluis/qſi fluos
⁊ floꝛes q̃ſi fluoꝛes:qꝛ cito fluãt. Iñ floꝛe

rea. reu.de floꝛibo totꝰ exiſtẽs vel floꝛibo

plenus:vel ꝓcreandis floꝛido aptus.
Floſculus.li.i.paruus flos.⁊ coꝛ.be.
Flucticulus.li.i.paruus fluct⁊ coꝛ.pe.
Fluctinagꝰ.ga.gũ.pe.coꝛ.i.vagãs ꝑ fluct᷑ꝰ.

Fluidus.oa.u.i.madidus vel currẽs. Inñ

fluiditas.i. madiditas decurſii.
Flumẽ.inis.n.t.eſt aqua decurrẽs. Sʒ flu/
mineus.nea.neũu.
Fluoꝛ.or.m.t.i.decurſio vel madiditas.

Fluſtrũ.ſtri.iaqua vel vnda criſpãset diꝛ
a fluo fluis. ꝛope fluſtra ſunt mar motꝰ

ſine tẽpeſtate fluctuantis. Dñ qͥdã. Pa/
ſtabant in fluſtris · ac ſi diceret. In ſalo ⁊
in criſpantibo aquis.
Flnuidus.da.vij.idẽ eſtq ð fluidus. VPñ
ALucanus. Craxit iners telũ fiuidũ cõta/
Fluuiolus.li.viminutiuũ.i.paruꝰ fluuius.
Fluuius.uij.m. S. eſt ipſe aqꝗ decurſus. Iñ
fluuioſus/ſa.ſũ hic⁊ hęc fluuialis: h̊ le.

S Foca p:

ꝑtinet ad floꝛã

uius· ipſe ag decurſus dꝛ. Et a flumeflu-

5 .
„ . N
* WS
+–☚ 3 – 2
☛. . D õ

i nomẽ cęſaris· vel foca oĩ oꝛc

Vl piſcis marinuunus.

Focaciuscia.ciũ.a ſocus dĩ:⁊ di panis ſo
caciꝰ in cinere coct. Ideæ ſubcineritiꝰ vꝛ.

—

Focaria oĩ coqnaria a foco. Hf.j. Regü⸗
8e Filias q́y veſtras faciet ſibi vngueta⸗

rias ſocanas. Itẽ ſocaria or cõcubina.

„

Focaris. 9.t.et hoc re.eſt aliquid hũs in ſe
iogneẽ virtualit et oꝛ? a focus. Eñ focarem

petram vulgus vocat. ferro pcuſſa ſcin
tillam emittit. ”MMMM

„

Focarii· rij. locus in quo ſitignis.

2

Focus.ci.d? ꝗ phos qð eſt ignis.⁊ colo.is.
vel a foneo.nes.qꝛ fouet igne. gnis etiã
eſt ipſa fiamaet quicqͥd ignẽ ſonet.focuſ
vocat᷑· ſiue ſit araſine ſit illud in qͥ ignis

fouert ſicut locus in quo ignis fit in vmi
bus. ponit᷑ t qñq; ꝓ igne. Inde foculus

„

li.i paruus ſocus.

Fogine dicunt᷑ loca vel foueę vbi aliquid
fogit᷑ oiſ xxj. clero.
Foliobalſamu.mij.n.s.vẽ foliũ balſami.u
liquoꝛ manãs de certis folijs illiꝰ.⁊ dicit᷑

a foliũ ⁊ balſamꝰ. Onde in greciſmo dr.
Balſam eſt arto: folii folibalſama red/

Dit. Et m hoc dicẽdũ eſt folibalſamũ:ita

nõ eſt.o. tertia ſyllaba · ſed bal . : poteſt
dici ꝙ ibi eſt ſyncopa. ⸗
Foliu.lij.n. S. ðꝛ Q ſoneo.ues.qꝛ fouet floꝛẽ

