bet beſtiaꝝ dicunt᷑ catuii

qð eſt caut · ßm Mug! Papias aut vicit.
Catus denoĩat᷑ ſiue denoĩationẽ aſſumit

a cane.i.doctꝰ. ſapiẽs · acutusingenioſus.

Inde Cato.tonis.vt.s.dictũ eft.

Caucaſus eſt mons ſcythię ab India vſq;ʒ
ad taurũ poꝛrectꝰ. ꝓ gẽtiuũ ⁊ varietate lin/

guarũ dictus:Nam cũ in oꝛiẽte in excel⸗

ſum cõſurgit· caucaſus dꝛ.ſm qð ipſoꝛuʒ
lingua ꝓ niue cãdidũ di. Et coꝛ.pe.DHnde
Carbaſus abbꝛeuias ⁊ caucaſus ẽ comes

Cauda.ſ.p.eſt extrema pars aialis· Iñ cau
Datus.a.ũ.qui habet caudã.

Caudex.m.t.i.trũcus:q; eſt quaſi cauda ar/

boꝛisquod⁊ cadex di.

decẽ capiãt hoĩes ßᷣm Papiä
Caudix.cis.f.t.i.radix ꝗᷓ inbęret terrę.

Cauea.f.p.eſt lo cus cõcauus/vel vbi aues
aut alia aĩalia includunt᷑. Cauea etiaʒ dẽ

theatrũ vel ſeſſio hoĩuʒ in circuitu ↄſiden/
tiũ. Inde caueola.i.parua cauea.

Cauerna.ſ.p.i.ſpelũca. Iñ cauernat.a.ũ.⁊

cauernoſus.a. i.in eodẽ ſenſuſcilʒ ꝑfoꝛat

ꝑfoſſus/pꝑſcrobat. Iñ cauernicula vimi/
nutiuũ.i.parua cauerna.⁊ cauernula di/

minutiuũ idẽe.

Cauilla.f.p.ꝛ a caueo.⁊ eſt lignũ qd inſe
rit᷑ foꝛaminibo ad modũ clami. Iñ cauillo

las.i. cauis infigere. vel ↄfirmare cauillis
Innenit᷑ etiã cauilla ꝓ rixa/cauillatione
cõtẽtione · ᷣ tũc venit a caluo.
es

cautus. eſt ſyncopatio huiꝰ

Caula.f.p.i.ouile a gręco aula. Greci enim

vocãt aulas receptacula aialiũ.⁊ ide cau/
la.addita.c. Caula etiã dꝛ cancellus ante
iudicẽ vbi ſũt aduocati ułigreſſus. Cau/
lę etiã dicunt munimenta ouu.
Caulis.m.t.eſt generalit᷑ oiuʒ herbaꝝ ⁊ ole/
rum medius frutex · qui vulgo tirſus vi
qꝛ a terra ſurſu cõſcẽdit.Ex quo tractũ eſt

vt ſpãliter quoddã genus oleꝝ caulis oi

qʒ tirſus ipſiꝰ amplius cęter oleribo coa⸗

leſcit.i.creſcit Oñ.VBic caules olera vicũt᷑

ouilia caule. „
Cauma. atis. n c.i.incendiũcaloꝛ eſtus.
Caupo. onis.m.t.eſt venditoꝛ vini.⁊ dicit᷑

a capio.is.qꝛ capit vinũ uł aquã. N auũt

dr caupo quaſi capiẽs potũ· etymologia
·nõ cõpoſitio. Qui ⁊ alio noĩe d taber/
narius.⁊ tabernio ⁊ ganeo:⁊ cauꝑo vicit

cauponarius.rij.in eodẽ ſenſu· ſcilʒ taber/

narnius. Inuenit᷑ etiã capo.vide.S.caxv.

Caupona.ſ.p.pe.p.taʒ ꝓ muliere tabnaria

̃; ꝓ taberna.

—

Cauſa. ſe.f.p.dĩ a caſu quo euenit Eſt eniʒ

oꝛigo ⁊ materia negocij nedũ viſcuſſiõis
examie patefacca:quę dũ ꝓponit᷑ cauſa ẽ.

dum oiſcutit iudiciũ· dum finit iuſticia.
c.foꝛꝰ de ver.ſig. vbi Ber. vicit in glo. Iẽ
cauſa eſt res in dicendo poſita cum inter/

poſitione certaꝝ ꝑſonaꝝ- ſcilʒ actoꝛis rei ·
iudicis teſtiũ. Et vꝛ a caſu · qꝛ caſualiter
occurrit ſter hoiuʒ volũtatẽ. Et vifferũt
cauſa ⁊ actio:Mam cauſa eſt negociũ vel
contractus ex quo quis mouet᷑ ad peten-
oũ vel litigandu/vt ẽ vditio vel locatio
rei ex qua oꝛit᷑ obligatio.⁊ ẽ cauſa ꝓxima
obligationis:quę obligatio parit actio/
nem. cũ obligatio mater ſit actiõis.Et eſt
dDuplex cauſa./ſcilʒ ꝓxima? remota:ꝗq dif/

ferut in actione reali ꝑſonali:Maã in pr /
ſonali remota eſt ipſũ factũ ꝓxima ẽ ipſa
obligatio. Et in ꝑſonali nõ ſufficit expꝛi/

mere cauſa pxima oicendo: I¶Igo õte · qꝛ
obligaris mihi in decẽ · bopoꝛtet expmere
cauſam remotã vt viceudo: Cõuenio te.

q; mutuaui tibi decẽ. In reali pxima cau-/

ſa eſt dominiũ/ᷣ remota eſt ex qua cõſeqͥt᷑
quis dominii. Et nõ eſt neceſſe expᷣmere
remotã · vt vicẽdo: Ago contra te/.q; emi
domũ·ſed ſufficit expᷣmere ꝓximã cauſam

dicẽdo:vl go cõtra te:q; ſum vñs domus

illius. hęc no. in glo. et ꝑ doc.c.dilecti fi-
lij · de iudi. De viuerſis ſpeciebo cauſarum
vide bonã glo.xi.q.i.in ſu.Eſt eni quędaʒ
cauſa ſpualis vel annexa ſpuũali · vt illa g

fit de iure patronatus. Quędã auilis. vt
cũ agit᷑ ſuꝑ rei vedicatione in cauſa pecu/
niaria. Quędã criminalis vt cũ agit᷑ vi/
recte de crimie. Nuędã mixta· vt ci agit
de crimine ciuilit· vt de adulter ad ſepa/
rationẽ thoꝛi. In his tribo vltimis calibo

iurat᷑ de caluma in pꝛimo nonſed ſolũ de

veritate vicenda. .

Cauſę criminales dicunt᷑ in quibo agit ad

vindictã ſiue ad pęnã.Etiã qñq; agit᷑ cn
minaliter qñ agit᷑ ad vindictà publicam-
qñq; vi agi criminalit᷑ qñ agit ad pęnãꝑ
modũ inqſitõis denũciatõis:uł ad inteſie
partis per viã accuſationis.

Caulſa muma eſt duoꝝ aureoꝝ vel vecẽ au-⸗

reoꝝ·vel qnquagita ſolidoꝝ· vel üla q nõ
ſufncit ad ſuptos iudiciales.·

C(auſa aũt argumento/ſcllʒ naturalis rõnis

cõſtat:aut ꝓbatione teſtiũ vel tabularuʒ
⁊ inſtrumẽtoꝝ.c.foꝛus.de ver.ſig.fac eniʒ

pꝓfbationẽ cõfeſſio:vt ibidẽ no.in glo.i.
Caulę fauoꝛabiles ſunt quattuoꝛ. ſcilicʒ de

libertate:mrimoniodote ⁊ teſtamento.c.
Itẽ cauſa hᷣm logicũ ẽ (duobo.de re iudi.
ad cuiꝰ eſſe ſequit᷑ aliud. Et viuidit᷑ ĩ cau/
ſam materialẽ.foꝛmalẽefficictẽ.⁊ finaleʒ.

Cauſarius.m.s.i.amatoꝛ litis: vel reus qͥ ex

aliquo crimie ad cauſam vucit᷑.
Caulatiuus.a.ũ.qdð ex cauſa ſequit᷑. DHnde
cauſatiua vicunt᷑ effectus cauſaꝝ.

Cauſidicꝰ m. S. qͥ dicit tractat cauſas ᷑m
ug Oapias vvo dicit:Cauſidicus oꝛa⸗/

toꝛ · defeſoꝛ:patronus: coꝛ.pe.Dñ.Cauſi/⸗
vicus lites medicꝰ ſ̊noſtica vitę Dulnuſ
amat medicuspᷣſbyter interitus.
Cauſtos gręce.latine incenſum.
Cauſula viminutiuũ.i.parua cauſa.

Cauteriatus.a.ũ. põt eſſe participiũ a cau⸗/

terio.asi tũctantũ valet:quantuʒ vſtus

cauterio vel diffamatus. Bel põt eſſe no-

men.⁊ tũc tantũ valet quãtũ durꝰ.malus
vel coꝛruptus.

auterin.n. .. eſt fenũ quo vtuntĩfirmiqſi

cauturiũ:q; caute vrit. Et etiã quo iurunt
dãnati ꝓ ſigno.ut dũ caro vrit volũtas
refrenet᷑. Inde cauteriolũ.
Cautes.tis.f.t.eſt petra duriſſima⁊ aſperri/
ma .victa a cautus:quaſi cauta:.qꝛ cauetur
Pñ C heodolus.Aambut aialia cautem.
5pm Hug Papias vvo dicit: Cautes ſaxa

aſperrima videlicʒ mar: dicte a cauẽdo a

nauigantibo ſcilʒ quaſi caute.

Cauticus.a. n.i.aſper ⁊ durus.⁊ di a caute

rii. Hnñ Macer de viribo herbau. WNme⸗

un
ſogup
Pſwwtr⸗
ſclchue
(utomt

lrt
noba
dico
tollt
mitte
Cuno
ſupie
bent
Noc⸗
Caudo
ſſriſ
aucou
ſütonn
Uicud
Carton
bal:
ſemer
Cliatn
⸗
kage
Wr
li
lun
i
1dien
aro:
Nckr
Mor
natec
arin
lautie

Adi

lnt
wiq̃
luto
Wn
Neri
ſen

ils v
ulaen,
Nraiagit
ſudſſepa,
scain

Küſäde.

Gagtan
publcamn.
upmni⸗
dntiſte

Alladn

miüszins
Anbuing
ſg ien
goi
mntoc.
Kneindi
ncktican
mmnle
nsa ar

1 Vde
bugfn
tasor⸗
iCauſi⸗
Dunul
4

i
upiigtn
i, nis
elo⸗
ſmalus

mniſ
Hiununt
ymas

nipm⸗
nn
allon.
gidod

zaute⸗
Ann

8

Dics rute vis cautica dĩ eſſe.

Cautio.onis.ſt.i.cautela·iuratio/obſerua⸗
tio.⁊ ponitp ſctipto vel charta in q̃ ſcri

bitur cõputatio· vt Aucę.iõ? IRccipe cau⸗

tionẽ tuꝗ. Et vt Papias vicit: Cautio eſt
bꝛeue chirographů. Itẽ ßm iuriſtas:Cau
tio eſt generale nome oiuʒ ſecuritatũ qti /
ens qͥs ſecurus reddit᷑ de eo qð ſibi pꝛo/

mittit᷑. Et viuidit᷑ĩ infraſcriptas ſpecies:
qꝛ cautionũ alia eſt hypothecaria vlchi⸗/
rographbica/ſcilʒ qñ inter aliqͥs ĩteruenit
hypotheca vel chirographuzʒ· et pñt vici
ſatiſdationes. H
Cautio rati vãda eſt cũ de mãdato dubi/
tat. C. de ꝓcura.l.i. Et dꝛ illa ſecuritas quę
requirit᷑ a ꝓcuratoꝛe actoꝛis ꝓ vño · cuius
noie agit· ꝙ ratũ hẽbit oẽ illud quod ĩiu/

Dicio ꝑ illu factũ fuerit. Oñ cauere dera/
to uł ſatiſdare eſt ꝓcuratoꝛẽ actoꝛis pꝛo/

mittere velle pſeuerare vſq; ad finẽ litis.
Cautio fideiuſioꝛia eſt qñ intuenit fideiuſ-
ſoꝛ pncipali obligationi.Et dꝛ ſatiſdatio

Et he multę ſunt · vt de lite ꝓſequẽda · iu⸗

Dicio ſiſti: iudicatũ ſolui ⁊ de rato.
Cautio ſidei ꝓpꝛie interuẽtu dꝛ ꝗ fit ꝑ fidẽ
Eſtitã ſine ſolẽnitate iuramenti ·
Cautio iuratoꝛia eſt qñ cõpꝛomiſſio iura⸗/
mẽto firmat ut qñ iuro ſolẽnit me debere
aliquidvel impletuꝑ ꝓmitto.
Cautio nudo pacto eſt cũ aliqͥs fidẽ tantã
habet de me ꝙ cõtẽtus ſit nuda ꝓmiſſio/
ne mea. Et bec ppꝛie vicit pollicitatio vel
pollicita cõuentio. Oñ xe ꝓpꝛie ꝛ ſatiſ/
Datio.⁊ ſatiſfactio dici põt.Sed ſatiſda/

tio ꝓpꝛie eſt cũ duo paciſcẽtes: duas ſcc
pturas ſub eadẽ foꝛma verboꝝ int᷑ ſe ↄfi /

ciũt ⁊ mutuo tradũt.Et pollicitatio et ſa/
tiſdatio cautelę dici pñt ꝓpꝛie loquendo

Cautio pignoꝛatitia ſiue hypothecaris eſft
cũ pignuſtradit᷑ aut hypotheca ſuppoꝛtat᷑

7 dẽ etiã ſatiſdatio.

Cautio de euictione dẽ qñ ſecuritas ſᷣſtan

og eſt vel pſtita ẽptoꝛi a venditoꝛe ſit ea
ↄditione vt ſi ab eo euincatveditoꝛ reſti/

tuat eſtimationẽ reiĩ duplũ·uł in ſimplũ

ꝓut inter eos pꝛius cõuentũ eft.
Cautionũ aũt alię multę pñt eſſe ſpẽs · ꝓut
ad viuerſas materias applicant: Dñ ſpe.

in tractatu libelli ti. de pignoꝛibo. . ſeqt.

vbi q̃ſdã alias ſpẽs cautionũ ꝓſequit᷑

Cautio de dãno infecto eſt ꝗ pſtat᷑ cũ tua
domus ruinoſa minat᷑ domni meę ruinã.
vel etiã pᷣſtat᷑ ᷣm quoſdã cũ timeo ꝙ ali -
quis mihi inſidietpoſſũ agere vt m ſſtet

Cautio oꝑemoliẽdo quã pſſtat ille qñq;

cautionẽ ne me offendat.

qaui nuciat opꝰ nouũ · ſalʒ ꝙ ipſũ op de⸗
moliat ſi cõſtiterit eũ ũiuſte ędificaſſe.

Cautio de vſufructu in qᷓ de ouobo cauet:
ſailʒ ꝙ vſufructuarius re nõ male vtat- et

ꝙ eti vſufructu finito reſtituat qð exre

ipſa ſupextatt.
Cautio qua hęres cauet ipſi legatario cum

heres dat fideiuſſoꝛes legatario de lega⸗/

to ſſtado.
Cautio qua legatarius cauet hęredi eſt illa

qua legatarius ſatiſdat hęredi/vt ſi falci⸗
dia loci habet ꝙ ãplius noie legati rece/
pit q; ratio legis falcidię patitid hęredi
reſtituutt

Cautio arrogatoꝝ qua arrogatoꝛ ſtipula/

tur buo publico qð reſtituat arrogato ꝗ
ab eo habuit uł eis ad quos ꝑnẽtura ſint
ꝙ dabit ſibi quartã partẽ de bonis ſuis
ſi eũ ſine cauſa emancipauerit ſeu exhere/
Dauerit.
Cautio qua cauet᷑ ei cui reſtitutio fieri de/

bet ꝑ quã rogat᷑ reſtituere bona alidnius

ſi ſine liberis deceſſerit:quicqͥd poſt moꝛtẽ
de hereditate extabitcogit cauere illi cui
debet fieri reſtitutio ꝙ buat ei q̃rtã partẽ.
Cautio mutiana a Mutio iuriſcõ ſulto di/
cta eſt.⁊ habet fieri in vltimis voluũtatibo
⁊coĩter ſᷣm doc.nõ in cõtractibo. Et fit in
cõditionibo negatiuis/puta ſic dicendo:

Si Citius capitoliũ nõ aſcẽderitſi puu,z

nõ mãaumiſerit ·lego ei decẽ.l.mutianęcau
tionis.ff. de cõdi.⁊ demon.
Cautus.a.ij.i.qͥ ſibi cauet:aſtutus.callid

gnarus/ dꝛ a caueo⸗ põt eſſe nomen vll

participiũ. In greciſmo ſic dꝛ: Cautũ p/
uiſũ · cautũ ſignat q̃ʒ firmũ. Itẽ cautela di
minutiuũ eſta tñ qñq; ſuꝑabũdatiã im/
poꝛtat. ut cũ di:Abũdãs cautela nõ nocet
l.teſtamẽto ĩ fi. C. de teſta. Im cauteloſus
i ꝓuiduscircũſpectꝰ.vel plenus cautelis.

Cauus. a. n. d? à cauo. as. Et eſt cauũ natu⸗/

racauatũ manu Et cauus caui ſubſtãtiue
ꝓ cauerna vel foꝛamine. Inñ cauitas.atis.
Et ꝑ cõpoſitionẽ cõcauꝰ.a.ũ.ĩ eodẽ ſenſu.

C ante KKE
Cęcula.f.p.eſt gen ſerpẽtis · ſic dicta · qe eſt
paruaI nõ habet oculos. D
Cęcuma.ſ.p.i.noctua:a cęcus do.
Cęcus.a.ñ.qui neutro oculo videt.⁊ dicit
a cco. as.vel dꝛ a careo . q; caret viſu · Iñ
cęcitas.atis. Itẽ cecus cõponit᷑ cñ ſemi· vt

MTNM.5õsõ

ſemicęcus. a. i. i p dimidia ꝑte ccus.

Cęci.ci.n.s.eſt quoddã inteſtinũ.⁊ dꝛ a cę/

cus.qꝛ ẽ ſine foꝛamine ⁊ exituqð gręci ti-

loneutron dvicũt.

Cecuta.f.p.eſt genus fiſtuleę.

Cecuticen. 9.t. q canit in tali fiſtula.
Ceda.fſ.p.i.charta. Iñ cedula.i.pua charta

Cedar ẽ nomẽ loci videlʒ regio ſaracenoꝝ

trans arabiã ſita. Dñ ꝓpheta. Mabitaui

cũ habitãtibo cedar. Itẽ Cedar fuit filius
Hiſmael.⁊ interptat᷑ tenebꝛę vel meroꝛ.

Cędes.dis.ſ.t.i.verberatio vel nciſio vel

Cedria.f.p.ẽ

Cedron nomẽ fluuij vel loci⸗ interpᷣtat te-

daa oꝛientale plagã.
Cedrus.dꝛi.ſ.S.i.arboꝛ:quã
dꝛonquod ẽ arboꝛ ardẽtis humor.⁊ im/

Cęduus.a.ũ.venit a cedo quod ẽ ĩcidere.⁊
dẽ ſilua cędua.ꝗ eſt apta ad ſuccidẽduʒ.⁊

☛

occiſio.⁊ dꝛ a cędo.is. Iñ cędecula.i.par/
ua cedes ;

ℳ

nõ putreſcũt:vel tempoꝛe· vel vermibus.

nebꝛę. Et nota ꝙ cedrõ Joannis. 282 eſt
gtüs plis gręcus.Et eſt ſenſus: Crãs toꝛ/

rentẽ quę dꝛ cedron.i.cedroꝝ:⁊ noĩat᷑ ſic

ꝓpter multitudinẽ cedroꝑ. ⁊cẽ verſus oꝛi/
entẽ ꝓpe hieruſalẽ. Oel hm Joſephũ: Ce/
dꝛon eſt vallis vel toꝛrẽs iuxta hieruſalẽ

* —

putribilis. Itẽ ſm Iſidoꝛũ: Cedrꝰ eſt li/

gnũ iocũdi odoꝛis oiu vurãs.⁊ nunq;ᷓ a
tinea aut teredine.i.lignoꝝ verme exter/

minat. Oñ ꝓpter eius durabilem ꝑpetui/

tatem ex cedris fiũt lacunaria in regũ pa
latijs ⁊ in tẽplis. Muiꝰ arboꝛis gumi vel

lachꝛyma vꝛ cedria.ꝗ ad cõſeruationẽ li⸗
bꝛoꝝ ſũme eſt neceſſaria: Mã libꝛi ex hac

lachꝛyma liniti · neca tineis coꝛrodũt nec
tẽpoꝛe ſeneſcit. Maſcit᷑ in terris africa et

ſyria:.⁊ maxie mõte libani.Et vt dic Ra⸗/

banus ſuꝑ pſalteriũ:Cedrus eſt arboꝛ al
tiſſima·oiuʒ arboꝝ vña ⁊ regina:Eſt etii
aſpectu pulcraſemꝑ retinẽs viroꝛẽ ſuũ·et

inſuꝑ odoꝛifera.cu odoꝛ fugat ſerpẽtes
oĩa venenoſa. Iñ cedrinꝰ.a.ũ.i.de cedro

auꝰ arbuſta recreſcũt. Et ita ſumit in iure
eila. lę. pe. coꝛ. qdã locus eſt ſic dictus.

Celeber.m. t. hec celebꝛis ⁊ hoc bꝛe.i. feſtiuꝰ
ſolẽnis/ſanct᷑.deuotus:frequẽsfrequen/

Lęlamen. n. ta cęlatura ꝓ eodẽ.i.ſculptura

vel pictura. Et dicũt᷑ a celo. as.

tatus. Et Ppꝛie ille locus vꝛ celeber qui a
multjeſt frequẽtatvel vbi celebꝛia agũt

vnguẽtũ factũ qͥ aſſeres liniti

greci vocãt ce⸗/

Chelidonia.f.p.eſt ꝗqdã herba.ꝗ erumpitĩ
aduentu hirũdinũ vel q; pulli hirũdinũ

vt foꝝ ecclia. Et coꝛ le. Oñ Ouidiꝰ in pꝛi
mo de arte amãdi.Ot redit atq; frequẽs

longũ foꝛmica ꝑ agmẽ. Sic ruit ad cele/

bꝛes cultiſſima ſemina ludos. Iñ celebꝛi

tas.tatis.i.ſolẽnitas.frequẽtia:cõuentus.
Ceebs.bis.ↄ.t.i.cęleſtẽ vitaʒ ducẽs· ſcilicʒ

virgo vel caſtus ſine ſollictudie ſeculari:

vel vir caſtus ſine vxoꝛe.Dñ q dam. Si
mens lingua manus tibi ſit cęleſtis ⁊ anꝰ.
Viuas ſecure dlauſtrũ nõ ſit tibi cure.
Celer hica hęcris hoc re.i.velox.⁊ cõpa⸗/
rat᷑· celer.ioꝛ.rimus.⁊ coꝛ.ce. Sʒ celer ſub⸗

ſtantiun ꝓ ſeruo Romuli pꝛoducit ce. Et

cõponit᷑ cũ ꝑ· vt ꝑceler.⁊ cu · vt pceler.

Celenuſculus.a.u.i.aliquãtulu celer.
Ceęleſtis.ↄ.t.⁊ hoc ſte.i.celicꝰ.q̃ſiſtãs ĩ cęlo.
Celeuma.matis.n.t.eſt clamoꝛ nauticus.qꝛ

ad cęlũ defert.Dꝛ q̃ʒ generalit ꝓ quolibʒ
cdlamoꝛe Mieremię. 82 Nequaq; calca⸗

toꝛ vuę ſolitü celeuma catabit · Iñ celeu⸗
maticus.a.ũ.quod cõponit ꝓceleumatic

ci.ſalʒ pes metricus cõſtãs ex q̃ttuoꝛ bꝛe/

uibo ſyllabis · q ad talẽ clamoꝛẽ deſcribe⸗
ũ fuit iuentus.Dñ. Quattuoꝛ ipſe bꝛe⸗/

ues ꝓceleumatice ſerues. auteʒ vꝛ ce⸗
leuma q̃ſi calcãtiũ oma.i.cant᷑ etymolo⸗
gia ẽ bhm Mug Papias vvo dicit. Celeu⸗
ma damoꝛ nautaꝝ ſiue carmẽ ſuꝑ moꝛtu/
os vel ſuꝑ laci.Hñ. Dicas celeuma quã
dat vindemia cantũ. Editus a nautis cla
moꝛ celeuma vocat.

Cclibatus. us. ui.i. vir ginitas. caſtitasg.

Celicola.oↄ.p.pe.coꝛ.qͥ colit deos vel cęlum

vel q inhabitat celũ· vt deus. Itẽ celicole.
licolarũ facit ꝑ cõaſionẽ cęlicolũiqd ma⸗
xime fit in compoſitis? patronymicis· vt

grauigenũcapꝛigenũ/oĩgenũ:ęneadrum
vardanigdunndn.
Ŕ‚ celũ.

Chelidon.i.birũdo·q; in cęlo.i.in aere cibũ

ſi patient᷑ in oculis: mar ex hacherba me⸗/

xeri dicit᷑.⁊ ſtatim viſũ recipiũt. Itẽ che⸗
lidonia ẽ quędã gẽma ex hirũdinũ coloꝛe

vocata:q chelonites di. Iñ hic chelido⸗
macus.ci.gladiꝰ lati ferri· cuiꝰ mucro vu⸗/

plex⁊ bifurcatus in modũ caudę hirun-

dDinis foꝛmar.
Ceęligena.oↄ.p.pe.coꝛ.i.genitusa dijs.

Celites celitu.ↄ.ge.plalit vitã cęleſtẽ agen
tes.ſcilʒ dij dꝛ a c⸗elu.

Celiũ.n.s.ide ẽ qð celtes qʒð vulgo celionẽ

bnpi
fennie

Klebei⸗
lentus,

vel ſcalpellũ vocant.

Cella.fp.dã a cęlo.as.q; cęlat ĩ ea habitã⸗

tes. In cellula. i. parua cella. ccella etiaz

di cellita tęi.ſtudẽs vel ſtans in cella.
Cellariũ.n. S.dꝛ a colligo.gis.qꝛ in eo colli⸗

gunt᷑ miniſteria mẽſaꝝ· vel neceſſaria queę

victui ſuꝑſunt. Et ẽ cellaniũ paucoꝝ die/
ruʒ. pmptuariũ lõgi tẽwons Iñ h cella⸗
larius. hic cellerarius.i.cuſtos cellarij.
Celox.ocis.ſt.vel hęccelonis huiꝰ celonis
i. velox nauis ⁊ ad miſteriuʒ daſſis apta.

Vñ Enniꝰ. Aabit᷑ vncta carina ꝑ ęquoꝛa

alta celonis. Iñ hic ⁊ ̊ ⁊ B̊ celox.i.velox.
Celſus.a.ũ.i.altus·q̃ſi cęleſtis.et dꝛa cello.
lis. vel a celo · qꝛ ſublimis ſit ⁊ alt cõpo/
nit᷑ cuʒ ex·⁊ dꝛ excelſus. Inde celſitudo.i.
altitudo. rJGU-

Celtes.tis.mit. eſt inſtrumẽtũ ferreũ aptu,

ad ſculpendũ.⁊ d a cęlo.as.p pingere uł

ſculpere. Hñ Job. ig? Wel celte ſculpan
in ſilice. Quida tñ legũt ibi cete. Pel oꝛ

a celleo vel ceculi.

eltiber nomẽ gẽtile eſt vl ppli. NVñ celti⸗

beri ſunt ppli mixti ex gallis et hiſpanis.

Celte eni vicũt galli.ꝛ hibeni biſpani.ĩide

icunt celtiberi mixti ex vtraq; gẽte ppli.
Et foꝛmat de ſe femininũ ĩa · vt celtibera.
Celticus.a.ũ.i.nobilis: K dꝛ a celſus.

Ceęlum.n. S. d a celo.as.q; celat nos· vel a

cęlo.las.pꝛo ſculpere · q; ſculptũ eſt ⁊ inſi
gnitũ varijs ſtellis · vel cõponit a caſa et
elios qð eſt ſol.q; eſt caſa ſolis.Et ẽ celuʒ
etheroclitũ genere · qꝛ in ſingulani ẽ genen
neu. in płi mal.Et ſunt pła noĩa idẽ ſigni/
ficãtia. Oñ. Ether ⁊ aſtra polus cęlũ oicat
olympus.Et ceęluʒ eſt ſba coꝛpoꝛea hm ſui
naturã ęterna varijs ſtelłſculpta⁊ oꝛnata
Cemẽtũ.n.s.i.calx⁊ minutoꝝ lapidũ ↄgre
gatio cęſura lapidũa füdamẽtũ domus
7 di a cędẽdo·eo ꝙ ceęſo lapide ſurgat · vel
qꝛ fit de cęſis lapidibo. Iñ cemẽtarius.rij
q viſponit lapides in muro. Cemẽtũ etiã
mẽdaciũ ſiqt. Iñ cemẽtinꝰ.a.ũ.i.ad cemẽ/
tum ꝑtinẽs vel de cemẽto exiſtẽs.
Cęgna.j.p.dẽ comeſtio ſerotina.⁊ d ab a.⁊
cenon qð eſt cõe·qi a coĩone veſcẽdi.I¶ln/
tiqui enĩ publice⁊ in patulo comedebãt
nõ ſolitarij ⁊ puati · ſicut modone ſingu/
laritas in delitijs luxuriã generaret · ul oꝛ
cęna qnaſi ſcęna·a ſcenon qð eſt vmbra.
E dꝛ cgna ppꝛie in ſero · ſicut gẽtaculuʒ in

mane.Pꝛãdiũ ĩ tertia. Merẽda vel ante/

cqnia ꝓ nona. A¶lbſoniũ poſt cqnã. Q cgna
di bec cenula.i.parua cęna. Et cenaticus.

)

a.ũ ad cenã ꝑtinẽs. Et cõponit cena hꝛ H

incenis.i.ieiunus:q̃ſi ſine cena. Iñ cęnacu
lu.n. Ss: cgnatoꝛiũ loc' cnadi: bm Mug.
Papias vo vicit:Cęnaculũ dom ſuꝑioꝛ
ars dictũ a coione veſcẽtiũ. Iñ ⁊ cno

m. S.⁊ dꝛ il

biibij ogregatio multok. Jicmnatan-

qᷣ victũ manibo gritat.

Cenith eſt pũct in firmamẽto directe ſup
poſitus capitibo noſtris.
Cegno bates.tis.m.t.qͥ ꝓpt cenã ſuꝑ funẽ am

bnnt. . poti ꝑs debet ſcibi:vide loco
uo .
Cęenobiũ vꝛ a cgnon qð eſt cõe habito. et
idẽ eſt qð mõaſteriũ · ſellʒ coĩis habitatio
płimoꝝ vbi ſut ples cõgregati iſimul ad
coĩter habitãdũ ⁊ comedẽdũ. Iñ h̊ ⁊ bęc
cęnobita. tę.qui vel ꝗ ulu locũ inhabitat.
Quidã tñ ſolẽt ſcribere hoc nomẽ ꝑ ſe vt
Dicat᷑ ſenobiũ·a ſcgnon quod eſt vmbꝛa
q;ʒ talis loc ſolet fieri ĩi vmbꝛoſis lodæ ne/
moꝛoſis. Iñ ſcenobita.ↄ.p.ꝑ ſc. In Pa/

pia ſcribit᷑ ꝑ.c.cenobiũ ⁊ cęnobita. Hnde

dicit: Cenobitę genꝰ monachoꝝ qͥs nosĩ
coĩ viuetes poſſum appellare.
Cęnodociũ.n.S..domus in qua cęnãdi re/

fugiũ eſt pauperibo · ſcilicʒ hoſpitale Iñ h

cgnodociarius.i.elemoſynari.⁊ hęc cno
dociaria eiꝰ vxoꝛ vel elemoſynaria. Bʒ h
melius ſcribunt ꝑx· vt vicant᷑ a xenos· vt
j. dicet᷑ in.x. litter.
Cenodoxus.m.s:.i hęc cenodoxa.xę.qͥ ułꝗ
eſt cupidꝰ vel cupida cenoſę ⁊ vanęglo⸗
rię ſcilʒ mũdanę. Inñ hęc cenodoxia.i.va/
na gloꝛia·ſicut eſt mũdana głia vᷣm NHug
Hapias vvo dicit:Cenodoxia.i.iactantia
ſeu vana gloꝛnia.
Cenodoxusinanis gloꝛię cupidus.
Cenofactoꝛia.ſ.p.ars eſt illoꝝ qͥ oꝑant᷑ de
ceno.i.luto. cij.is: oꝛ Scenofactoꝛia ꝑ
ſca melius:vide.j.ſcenofactoꝛia.
Cęnomia.misę.f.p.i.coĩs muſca·a cnon qð
eſt cõe ſcibit᷑ ꝑ oe ᷑m NPapiã ·qui didct:
Cęnomia camina muſca ſed oĩo moꝛdax.
Scribit᷑ etiaz Cynoma ꝑ y· ſed in alia ſi/
gnificatione.
Cenon vel cgnos gręce · latine nouũ vel cõe
Cenoſus.a.ij.i.fetidus ſpurelutulentꝰhir⸗/
coſus. Iñ h̊ cenoſitas.i.fetoꝛ vel lutulẽtia
Cenotaphiũ.n.s.eſt iane ſepulcꝑ.i.monu/
mentũ ſine coꝛxoꝛe:qð cõſtat ad mẽoꝛiaʒ
defuncti. Hũc autẽ locuʒ placet eſſe reli⸗
gioſü · ſicut in ea re teſtis eſt Pirgiliꝰ. Sʒ
vuo fratres ↄ Intoniꝰ Seuerus contra

ſcripſerũt. quoꝝ ſentẽtia ualet vt. ff. de

re. iui.l.intantũ.S.fi.

Cenouectoꝛiũ.n.s.i.nſtrumẽtũ cũ qͥdeppꝛ (/ t

tat cenũ. Inde cenouehũ.hi.idem.
Cenſitę oicunt᷑ qͥ cenſent.i.cenſũ pꝛebent.

Cenſitoꝛ eſt qui recipit ſᷣſentatiões collec/

toꝝ coloni? pignoꝛis iure veẽditis pᷣdiuʒ
ſi cenſus nõ ſoluit᷑· vt.ff. de cẽ̃ſi.l.foꝛma.S.
illa..l.c poſſeſſoꝛ. S.cũ p pecunia.
Cenſoꝛ.oꝛis.m.t.i.iudex.⁊ ꝓpꝛie qͥ iudicat
de moꝛibus: eos coꝛrigit. .
Cenſoꝛinus cenſoꝛius.m.s. p odẽſcilicet
cenſoꝛ. Oñ Cato dictus eſt cẽſoꝛinꝰ.quia
moꝝ erat coꝛrectoꝛ. Et pñt eſſe adiectiua
⁊Poſſeſſiua · vt: Cẽſoꝛia res.i.res cenſoꝛis.
Itẽ pñjt eſſe deriuatiua a cẽſus· vt h cen/
ſoꝛius⁊ hic cenſoꝛinus,i.ille qͥ cenſũ ſeruat

Cenſualis. o.ta hocle.i. officialis cenſum

exigit puintialẽ.⁊ qui dat illuUl.
Cenſura.ſ.p.pe p.i.iudiciũ:vigoꝛ ſeueritas

mẽſura.vindicta.ptãs/ſentẽtia·decis.

Ceſus.us.ui.pecũia · facultas deſcripta pu/
blice vel eſtimata. Dicit᷑ etiam hic cenſus

ſi:quoꝝ patrimonia publice ãnotata ſũt
deſcripta vel eſtimata. Inuenitur etiam
⁊ cẽſus.a.ũ.participiũ a cẽſeo. Itẽ cenſus
tributũ ⁊ penſio publica idẽ ſunt vt.C. q

cau.ping.cõtra.l.i.et. C. ſi pter penſioneʒ
prublica. l. ſi accipit. Hel cenſus ẽ penſio ꝗ
ſoluit᷑ de puenttb—

Centaurus.m.s.dꝛ a gigno vel genit au/

ra.quaſi gẽtaurꝰ.i.genitus ex aura. Siqͥ-
dem ſm fabulas woetaꝝ xion ſecetarius

Junonis eã interpellauit de concubitu · ꝗ
c filio Jouis foꝛmauit quãdã nubem in
ſui ſpeciẽ eã obtulit xioni :quã putãs ille
Junonẽ eſſe· effudit ſemen in nube inde
nata ſunt quędã monſtra:in media parte
hoĩes.⁊ ĩ media parte ſalʒ inferioꝛi equi.

Et dicti ſũt cẽtauri ·quaſi gẽtauri.i.geniti

ex aura. Inde centaureus.a. ũ.⁊ hęc cen/
taurea. reę.qdã herba ᷑m Mug. Papias
vo dicit:Cetauri a latinis victi uitate:
Nam hypocẽtauri dicere debemꝰab hy⸗
Po.i.ſubtus: centaurꝰequus:qꝛ cũ ſuꝑius
eſſent hoĩes · iferiꝰ erãt eqͥ. Dẽ aũt H̊ nomẽ
ſiue mõſtrũ confictũ fuiſſe·ad expmendã
hũane vite velocitatẽ.q equus eſt velox.
Scvm aũt hiſtoꝛiã xion pꝛim in gręcia
centũ milites armatos adunanit.qͥ eqͥ tes

cñ ab indoctis pmũ viderent᷑ ſuꝑ equoes

vnũ aĩal reputati ex hoie⸗ equodicti ſũt
centauri q̃ſi cetũ armati · vel qꝛ cẽtũ erant

Iſi aura cito volãtes temã cõſumebant.
Centenarij dicũt᷑ vuces uł magiſtri centũ

militũ · quoꝝ ptãs dẽ centen.
Centenarius.a.i.ↄtinẽs cẽtũ vel hñs cẽtũ

Annos.? vꝛ a cctu vel cẽtenus. Et h cẽte⸗
naniuſ.rij p tali numero. Et hoc cẽtenariũ
nij. pꝓ quodã pondere cẽtũ libꝛaꝑ:qð pon/

dus romani inſtituerũt p ꝑfectiõe cente/
Nnarij nume.
Centenus.a cctũ dĩa in ſingulari tantũ va

let quatũ ſuũ pᷣmitiuũ · Sedĩ pli tenetur

iſtributiue diſtribuit ꝑ parẽ numerũ:
ſic bini ⁊ trini vt: Iſti icedut cẽteni. Itẽ hᷣ
cẽteni.ni.quodda gen ãnonę ſcilʒ miliũ

eo ꝙ ĩ pleriſq; locis ſemẽ eius in cemẽtũ·

frugis cẽteſimũ renaſcat᷑ DHnde⸗ miliũ a

multitudine fructus dẽ.

Centeſumꝰ.q.ũ.nomẽ ẽ oꝛdinale:⁊ẽ a ccẽtü.

Centimanus.us.ui.ꝛ a centũ ⁊ manus pᷣm
NPꝛiſcianũ in.G? li. Poteſt tñ decdlinari h̊
centimanus.ni.vel adiectiue: centimanꝰ
a.ũ.qui cctũ habet man?. ⁊ coꝛxe. Papi⸗
as autẽ ſeques Pꝛiſcanũ dict: Centima⸗
mnus a manu cõpoſitũ eius ſeruabit decli/
nationẽ hic cẽtiman huiꝰ cẽtimanꝰ.Mo/
ta igit᷑ nullũ aliud ꝓpꝛiũ ꝑticipiũ uł adie/
ctiuũ vel mobile quartededlinatiõis eſſe.
Cento.tonis.m.t.vꝛ a centũ.Et dicebãtur
oliʒz cẽtones qͥ de carminibo Homeri vel
Dirgilij ad ꝓpꝛia opera moꝛe centenano
ex multi hincinde cõpoſitis vnũ ſarciebãt

coꝛpꝰ ad facultatẽ cuiuſcũq; materię. Sʒ

de cuiuſciq; carminibo qͥciq; hoc modo
faciũt centones vicũt᷑.Et cento.tonis.ꝛ
ſartoꝛ puluinaris· vel velũ de mult pãnis
vel qui facit filtra · vel ipſũ filtrů. ñ Ju⸗/
uenalis. Intrauit callide veteri centõe lu

Ppoanar. Quidã tñ vicũt ꝙ hic cẽto vẽ fe⸗
toꝛ veniẽs ex libidis aſſiduitate. Et etiaʒ

cento ſit pãnus ille mnũdus cũ quo mere⸗
trices tergũt imundicias.
Centra dꝛ poꝛtus ęgypti.
Centris.is.ſt.eſt quidã ſerpẽs infectuoſus
rectus incedens.

Centrix.łt. a centũ dẽ vel a cẽto. Et vicunt

cẽtrices meretrices.i.lupę multiuirę dia/

bolares:nonarię.⁊ dicunt᷑ a ccẽtũ ꝓpt᷑ᷣmul/

titudinẽ. Oła centonibo.i.filtris quia ex
eis deſiccabant᷑.vel qꝛ ſtemant᷑ ĩ lupana/
ri vt locus reddat᷑ calidio.

Centrũ.tri.i.puctũ ĩ medio circuli vel alte⸗

riusreia quo ꝙqualit᷑ viſtat ꝗlibet pars
pariferię vel crcuferẽtię· quod hoc cẽtg
iuenit indecli. hic cẽtro tronis iuenitur.

—
14

gſin
lamn/
fuſn⸗

lai⸗

pümt

10

ſote

unl
ſpan
n
loph
inig
guin

p
lob⸗
N⸗
ne

P

nchen,
lieni
Abſis
Cdenni
cſſdn
elnt,

ntaniin
Dlmmen
enunenl:
mni eh
chinllii
naenai
dim

Riniii
i;
Cnninay;
e,Pepr
lennma⸗
at dal⸗
Oo⸗
ut ce⸗
liseſe
Mchinr
NNN
lntmun⸗
ſchet
m. G
cnocdo
bonisdi
ltpinss
W
ncetöen
ei i⸗
Eas
onare⸗

Etiĩquoqa bymno cent ſumitp ſole eo

ꝙ ſit imedio planetaꝝ. Etiã ſumit᷑ ptra.
Cẽtua.f.p.ẽ mẽeſura terrę vel vineę habens
per ſingulas partes pedes centi.
Centũ oĩs ge.indecli.⁊ tm̃ plłis numeni.⁊ẽ

pimitiuũ vt vicũt · vel potius deriuatur

a cantus ti.qð eſt circulus ⁊ circũferentia
rote · qꝛ ibi crculat᷑ curuat᷑ numerus ad
pꝛimun.vel quia ille numerus eſt ĩpfectꝰ.

Centupeda.f.p.eſt genus aĩalis · a multitu⸗

vine pedũ dicud.
Centuplus.a.ũ.pe. coꝛ.icenties tnñ..
Centuria.ſ.p.icentũ hoĩes in re militari.et

dꝛ a cẽtũ vel cẽturio. Oñ Dꝛatius.Cẽtu/

rieſenioꝛ agitat exꝑtia frugis. Et cẽturia

dʒ · ducẽta iugera in agris ·ſicut ager du⸗
centoꝝ iugerũ · qui antiqtusa cẽtũ iuge/
ribus centuria vocabatᷣ poſt duplicata

eſt mẽſura: nomẽ pᷣſtinũ retinuit. In nu/

mero eni cẽturię multiplicatę ſũt · ſed no/
men mutare nõ potuerut· m Dug.. Pa/⸗
pias dicit: Cẽturias dicimꝰ partes exer/
citus in cẽtenos milites diuiſas. Oñ et qᷣ
his pᷣſunt centuriones dicunt.

Centurio.m. t. dẽ qͥ ſeſt centũ viris.⁊ d¶ꝛ

centũ · vel qͥ eſt centũ militibo.
Centuſſis.m.t.i.cẽtũ aſſes vel pᷣciũ centum
aſſiũ.⁊ dꝛ ab as ꝓ obolo ODñ Perſius. Et
cẽtũ gratos curto cẽtuſſe licet. Sʒ hic po⸗
nit᷑ p centeſima parte aſſis.
Cenũ.n.s.ſoꝛdidũ lutũ/voꝛago pfunda.et
dꝛa ceno.as.ꝑ cõtrariũ.q; non cenat᷑ · Iñ
cenuletus.a. u.i.plenus ceno.⁊ dꝛ a cenũa⸗
lentos gręco qð ſiẽt plenitudinꝗ.

Ceępę.n. indedi.in ſingulari.⁊ in plłi cępe cę⸗

parũ.f.ge.dꝛ herba vel legumẽ. cuiꝰ virt
ſolũ cõſiſtit in capite.⁊ dꝛ a cephas qð ẽ
coput.qꝛ non eſt niſi caput. Inuenit᷑ etiã
cępa.pę.in ſingulari. Hñ Duidi.Cadẽ/
da eſt oꝛtis eruta cępa meis

Cęparius.m.s.oꝛtolan qͥ cuſtodit vel qui
vendit cpas. Inde h̊ cparia.rięi.oꝛto/

lana.Et cęparius.a.ũ.poſſeſſiuũ.vt foliuʒ
cęꝓpariũ.i.cępę.vel deſigt materiã · vt olus
cępariũ.i.de cpis.
Cephalea.f.p.pe/p.paſſio capit.Cephali
enĩ gręeci caput dicunt ᷑m PHapiam. Mu⸗/
guitio vo oiẽ: Cephalea uł cephalargia.
vena vel doloꝛ capita cephas dꝛ. Sʒ ſᷣm
Papiã Cephalargia eſt humoꝛ capitis.
Cephas vel cephalim gręci dicunt caput.
Pñ cephas dictus eſt DPettꝰ.qꝛ in capite
pncipatu eſt cõſtitutus apłloꝝ. Itẽ ce/
phas hebꝛaice · Petiꝰ grece latine agno⸗

Cępiciũ.n.s.vel hic cpicius.i.cpe.
Cępidines.inũ.rt.i.ſaxaſcilʒ in marivel

5 4 ☛ * .

q heminẽt in pruptis locis

Cxra. re.p.Iab aueꝗᷓ dĩ apes fit ſclicz cõfe/
cio qud faciũt apes ex liquoꝛe aen ad cõ/
ſeruandũ fauũ mellis. Iteʒ cera materies

fuit litteraꝑ illaꝑ quę paruuloꝝ nutrices
fuerũt Itẽ ſm aliquos cęra acapit᷑ p coꝛ/
nu. Inde cęrica.i. canẽs in coꝛnu.

Cxramius. m. s.i.figulus qᷣ ſicut fingit cerã

ita argillã.s cera vẽ linmus.
Ceęrarius.m.s.q facit vel vẽdit cerã.vel qui

operat in ea.

Ceraſtes vel ceraſta dꝛ ſerpẽs coꝛnut. DHñ
Geñ. 49: Ceraſtes in ſemita. Et dĩa ce/
ros quod eſt coꝛnu:eo ꝙ in capite coꝛmua
habeat arietũ. Oñ acanusi. Nut vi⸗
uentis adhbuc libyę meſurę ceraſteę.
Ceraſus.ſi.ſ.s.ciuitas fuit ponti:quã ciuita/
tẽ cũ ANucullus deleuiſſet:quoddã genus

pomi inde aduexit. ⁊ victa eſt arboꝛ h ce/
raſus.⁊ fructus eiꝰ hoc ceraſũ⸗vel dẽ cera/

ſus a cerite oppido vbi abüdät.
Ceratim indecli.quoddã pondus.ſcilʒ me/
dia pars oboli habẽs ſiliquãvnã ſemis:
bũc latini ſemiobolũ vocãat. Ceratim grę⸗
ce.latine ſiliqua coꝛnuũ interpᷣtat᷑.
Ceratus.a. ũ.⁊ ceręus.a.ũ.differũtqꝛ eeũ
eſt quod totũ ex cęra ↄſtatſed ceratũ qð
vel linitũ vel incruſtatũ eſt cxra. Vnde⁊
cęratę dicunt᷑ tabulę in quibo ſcribit᷑.
Ceraunia.nioꝝ.plis nũeri.i.acuitiões vel
exaltationes vndanꝝ in tẽpeſtateq̃ſi ãnes
coꝛnuti. Oñ Aucanns in e Mouiteʒ ce⸗/
raunia nautis. Dñ ceraunia dicunt᷑ ſaxa
peminẽtia ĩ mari inſtar coꝛnuũ Itẽ a ceęra
hbe ceraunię.niaꝝ.i.vites uł vuęqꝛ ſũt ſub
rube?. vt cera. Del ceraunos gręce. latine
odꝛ fulmẽ. inde ceraunię.aꝝ.vites ul vuę

qq rubeãt vt ignis. Et h ceraunia qdã gẽ/

ma ſic dicta·qꝛ alibi non iuenit᷑ niſiĩ loco
fulmie icto. Et hoc cerauniũ. nij nota qdã
quę ponit᷑ qñ multi verſus impꝛobãt nec
ſingulos obelant᷑.Et hęc ceraunia.ioꝛũ⸗

Frupteę ſũmitates mõtiũ dicunt᷑a crebꝛa

fulminationequod cõpõnit᷑ cĩ accos qA
eſt mõs:ẽ acroceraunia. nioꝝ.illud idẽ.
quaſi montes fulmiati. Hñ ⁊ ceraunij et
acroceraunij antonomaſice dicunt᷑ mon/
tes epyri ꝓpt altitudinẽ aſſiduos ict ful
minũ.Ceraunos gręce/fulmẽ latine
Cerberus.ri.m. s.canis infernalis.tria capi/
ta habere dĩ ꝓpter tres etatesſeilʒ infaãtiã

iuuentutẽ ⁊ ſenectutẽ. Et coꝛ. pe Mñ Vir/

giliꝰ Enei. 6e Cerberus hic vigẽs latratu

regna trifantis. .
Cercopa.pę.ↄ.p.i.certatoꝛ.⁊ dꝛ a certo et
copia·quaſi certans copioſe.

Cerdo.donis.ꝛ qui ſparat coꝛiũſic calci/

fex Oñ Merſius. Collat ſua mũera cerdo
Itẽ cerdo.i.ſutoꝛ.Dñ Hapias vic: Cer/
dones ſutoꝛes. Itẽ Cerdo dictus eſt qͥdã
hereticus: vnde: Cerdoniani hęretici di/

cti ſuntqui ouo aſſerũt cõtraria pncipia.

Cerdon interpᷣtat coꝛu.. o

Cęreagius.ꝗiji piſtoꝛ qͥad modũ cerę de/

Ducit paſta dĩ a cęra⁊ ago.
rat. ? dẽ a ceres cereis
Cerebꝛũ.bꝛi.m.s.pars capitis ⁊ ꝓpꝛie me/
dulla capitis appellat᷑.Inde cerebelluʒ.i.
paruũ cerebꝑ. Inde cerebꝛoſus.a.ũ.i.ira⸗/

cundusvel qui vitiũ habet in cerebꝛo vel

qui in eo patir.
Ceres cerer...t.eſt dea frumẽeti.⁊ ſepe ponit᷑
ꝓ ipſo frumẽto ꝛ ſicquia creat fruges.
Ipſa eſt ⁊ terra.⁊ ops opis:qꝛ melioꝛ ſit

terra ope.⁊ pſerpina.qꝛ ex ea ſerpant fru

ges. veſta etia vĩ. Iñ hic hec cereali

⁊ hocle.i.ad cererẽ ꝑtinẽs. .
Cerete.tis.n.t.dẽ a chęre⸗a eſt quędã ciuitaſ

PBñ vũ romani olim militarẽt iuxta aqͥ/

linam ciuitatẽ/ꝗſierũt a ciuibo·quod eſſet
nomẽ ciuitat:. Illi vo inexꝑtes linguę la/
tinę vtpote gręci:ſe a romanis eſſe ſaluta
tos credẽtes:rñderũt chęre quod ẽ ſalue:
tũc romani chęre nomẽ auitateſſe credẽ/
tes · ſubtraxerũt.h addiderũt hãc ſylla/
bã teæ dixerũthoc cęrete.tis. Jñ antiqui
ſupſerũt nomẽ patriũ:hic⁊ hęc ceretis et
hoc te.pe ꝓ. Poſtea romani antiqͥ cã diſ/
ferẽtię ad pmitiuũ/coꝛruperũt deriuatiuũ
mutãtes.e.pe.in.ii dixerũthic⁊ h̊ cęritis
⁊ hoc cęrite.ſiir pe ꝓ.Sed moderni nomẽ
amplius coꝛruperũt patriũ ĩ ntõ illo maſ.
⁊ fe.ge.ſcilʒ ceretis:ſubtrahẽtes ti ſyllabã.
dixerũt ꝑ ſyncopã.⁊ hic⁊ hęc cęres. et Hᷣ
cerete· gtõ ceretis vel ceritis.pe p. Sed cã
differetię ad pᷣmitiuũ taʒ ĩ.e.q;ᷓ in.i.pe.ĩue/

nit᷑ in iſto noĩe pe. coꝛ.apud autoꝛes. Cuzʒ
g in pᷣmitiuo iuenit᷑i.pe.coꝛ.nimis ĩpꝛope

onit᷑ſola poetica licẽta.
Cerethi ⁊ pheleti noĩa ſunt indecli:⁊ accen⸗

tuant᷑ ĩ fine.Erãt aũt cohoꝛtes ſiue legio⸗

nes pugnatoꝝ: ſonat cerethi:extermia/
toꝛes:pheleti.admirabiles. Hi erant pu/

gnatoꝛes doctiſſimi. Oñ.2. Reg.8: Ba⸗

Cerealiu.lij.n. slocus vbi panis ⁊ cib pa/

naias filius Joiadę ſuꝑ cerethi ⁊ pheleti.
Hi erant cuſtodes capitis Dauid.vt dẽ
in hiſtoꝛijs.

Cęreus.a. i.q fit de cgra⸗ bic cereus. rei. i.

candela. dꝛa ccra

„ . „

Cerimonisę.niaru.ſunt feſta cũ cęreis facta.
vel cerimonię dicũtur quaſi carimonię·a

carendo q buidã eſcisquibo olim iudęiin

feſtis abſtinebantvel qꝛ hoĩes caret vſu
illaꝑ reꝝ:quę in ſacrificijs dinis offerunt
Inge hec cerimonia. oꝝ.ipſa ſacrificia. Et
hic ⁊ hęc cerimonialis.⁊ hoc le.i.feſtiuus.

religioſus· dinus.ſanctuſ.vel ſacrificatiuꝰ

Itẽ pñt dici cerimonięa charis quod ẽ
gra.⁊ mene qð eſt defectus · quaſi defectꝰ
gręq; hmõi obſeruationes de ſe gratiaʒ
nõ cõſerebãt.Et nota ꝙ in lege ⁊ ꝓphetis
qnq; crãt quoꝝ noticia valde neceſſaria
eſt·ſcilʒ moꝛalia· iudicialiacerimonialia.
ꝓmiſſa.⁊ ſacramẽetalia. Moꝛalia erãt pce
pta decalogide qͥbus habet᷑ Exo. zo· Ju/

icialia erat illa· de quibo habet Exo. 2i·
Si emeris ſeruũ hebꝛeũ ⁊c. Et bmõi pti⸗

nent ad pacẽ inter hoĩes cõſeruãdã.clia

erãt cerimonialia. ⁊ hęc erãt in differẽtis

ſacrificioꝝin diſcretione ciboꝑ · in expia/

tione ĩmũdiciaꝝ· in obſeruatione ſolẽni-

tatum . de qᷣbo habet in Luitico fere ꝑ to/

tũ. Nꝛomiſſa aũt erant ad alliciẽdũ: ſicut

ꝓmiſſio terrę manãtis lacte melle.Exo.
3 Etiã pmiſſio angelicęcuſtodię Exodi
24² Ecce ego mittã angelũ men qui ſce
Dat tea cuſtodiat te in via:et inducat ad

locum quẽ paraui.Et pꝛomiſſio de oĩuʒ

bonoꝝ multiplicatiõe Leuit. 262 Siĩß⸗
ceptis meis abulaueritis ⁊c. Sacramen/
talia aũt erãt figurę ſacrametoꝝ nouęlegꝗ
ſicut eſt phaſe Exo. iꝛ? CTollat vnuſqᷣſq;
agnũ ꝑ familias? domos ſuas ⁊c. Et ſa⸗/
cramentũ vitulę rufę Numeri.io? Pꝛęci/
pe filijs iſrł vt adducãt ad te vitulã rufaʒ
etatintegręin qua ſit nulla macula ⁊c.

Cerinthiani qdã bęretici a Cerintho quo/

dam dicti. Mi inter cętera circũciſionem
obſeruãt·mille annos poſt reſurrectioneʒ
in voluptate camis pᷣdicãt futuros. Dñ
⁊ grece ciliaſte. latine millenati ſũt appel⸗
Cernida.ę.ſ.p.lignũ ſupꝛa qð ducit᷑ tara

tantara. cernida vꝛ taratãtara.q; diſcer

nit pollinẽ a furfure.

Cernulus.a.iũ.i.inclinat vel ingenioſus.

Cernuus.a.ũ.i.accliuis:humilis pnusĩ ca/

pite ruens. Cernui etiaʒ dicunt ſoce ſiue

ſoae
e
W

1pee.

c yrd

wolucn.
manigi
mmugin
anit di
offmnt
mfint
niaaris
gnod
deſed
egi
igen
edeceſeni
nmonini⸗
uciſe
zo ,
E
nöigei
i Tu
S
nerpu⸗
lli,
ſegto⸗
ſat
le E
Ei
ignihee
dnated
deci
Düß⸗
N
nnones
t mcſs
E,
Pe
linz
un.
oqud/
onen
tinne;
uds Bi
ſtpe/

auum
tie

nsic/
caſiue

X.

ſolea. Cemnuus etiã dĩ magnꝰinfinitus.
Cęroferarius.rij.qͥ cxreü poꝛtat ut acholyt
vel qui fert ad vendendũ.

Ceroma.matis.n.t.quoddã vnguentü vel

quędã cõfectio ex melleherbis⁊ cęra:qua
aleſtrite capillos ſuos iungebat vt eent
labilioꝛes. Iñ ceromaticus,.a.ũ.i.ceroma/
te vnctus. .
