qͥ etiã ſtratoꝛes dicunt᷑a ſternẽdo:q; dã/

natos pungebant.
Crimen ecdeſiaſticuʒ ẽ quod ꝑtinet ad iu/
niſdictionẽ ecclię vt bereſis· ſacrilegiũ. ſy⸗

monia/piuriũ·vſura·adulteriuxij.q.ij.in

ſü. lxxvij. oiſ..).

Enmẽ mere eccleſiaſtici eſt· q pncipalit

oꝛtũ a canonibo ſumpſit.⁊ ſolũ coꝛã iudi/

cibus ecdeſiaſticis cogſci habeat · de cui

cognitione iudices ſeculares ſe nullaten

intromittere poſſuntvt eſt crimẽ hereſis.

Sed crimẽ mere ciuile ꝑ oppoſitũ ·eſt de/
lictü legibo ciuilibo phibitũ· alias in ſe nõ
peccatũ/vt in ciuitate ire de nocte poſt ſo/
nũ cãpanę vel cõſile.Crimẽ vᷣo mixtũ eſt
quod ſpꝑectat ad foꝛũ vtrũq; vt eſt ſacri⸗
legiũ· quod ſpectat ad foꝝ eccleſiaſtici.
põt etia iudex ſecularis de pęna eius co/
gnoſcere⁊ ſacrilegũ punire ſm glo.ĩ xbo
adimimus. in. c. fglicis. de peli. v, de hoc
Cnmẽ leſę maieſtatis eſt vbicunq; qͥs con
tra vrbeʒ aliqd molit᷑· aut qui ꝓfugit ad
hoſtes.vel iſtos iuuat q̃licũq; cauſa.ſciliʒ
armis conſilio· vel pecunia. vel qͥ ſubiec
tas ꝓuintias nitit᷑ facere rebelles· uł ſedi⸗

tiones aut bella mouet in ciuitate. vel qͥ

Hlatũ magiſtratũ vel pᷣncipẽ occidit. vłqͥ
contra latus eius militat.vel arma fert et

occupat cõtra rẽpublicã. Et idẽ dĩ cimẽ

ꝑduellionis.i.hoſtile.MNã ꝑduelliões di/

cunt᷑ hoſtes. Secus ſi cõmittit hoc crtimẽ

non cõtra rẽpublicã · q; tũcnõ vꝛ ꝑduel⸗
lionis·ſed ſimplicit᷑ leſę maieſtatis· Et nõ
ꝙ nõ ſubdituscrimẽ leſę maieſtatis non

cõmittit · vt in. S. rurſus.in cle.paſtoꝛalis.

de re. indi. vbi rex cecili? ARoꝑtus nõ eo
modo ſubfuit Henrico imꝑatoꝛi · ꝙ ci⸗
men lelę maieſtatis in eũ cõmiſerit

Crimẽ heęreſis in multis cõuenit ceũ crimine

leſę maieſtatis. ⁊ hmõi ſm canonesẽ p/
pꝛie leſę maieſtatis· q; le’dit republicam
umperatoꝛẽ etiã diuinũ ⁊ c-leſte.
Crimen ſacnilegij ſjm MMo. ſit ꝓpꝛie quãdo

ſaqum de ſacro aufert᷑. lc etiaʒ bᷣm eũ: ſi
quis nõ ſaq de ſacro recipit. vel ſacrũ de
non ſacro. Sed ſm leges tunc ſacnlegiun
nõ eſt. q qñ res buate auferunt᷑ de ſacro.
tucactio furti loc habet. Moſti. tñ dicit

ꝙ ſi accipit᷑ ſaqũ de ſacro. vel ſaca denon
ſacro:/ſemꝑ ſacrilegiũ fit. vtx vij.q.iiij. qͥſ⸗
quis.vᷣ.ſumplicit·
Crimẽ peculiatus ſm ꝰLxo.locũ habet pꝛo
pecunia publice recepta vel intcepta · vel
quocic; modo cõtamiata. vt ſi in auꝑ uł
argẽtũ va eęs publicũ aliqͥs ferꝑ vel ſimi/
le aliqͥd inducat.i.adijciat. Idèe eſt ĩ ſacra
re· vt in vaſis ecclię. Idẽ eſt in religioſis:
yt in oꝛnamẽtis ſepulclis.
Crimẽ ſtellionat pm ?o. dẽa quodam
aiali reptili:qð vꝛ ſtellio. Et cõmittit hoc
crimẽ qui in varietate aĩ reʒ aliquã alteri
pignoꝛi obligatã ſiue pignoꝛata alij po⸗
ſtea obligat. Et dꝛa ſtellione · qꝛ ſicut ille
vermis eſt varius in coloꝛibo.ſic ille qͥ cõ/
mittit hoc crimẽ eſt vanus in oꝛea incon/

ſtans in mente. M
Crimẽ fraudati cenſus cõmittit᷑ cũ qͥs furat

publicã pecnniã ſibi accõmodatã.

Crimẽ fraudatęannonę eſt cũ poꝛtitoꝛes fu
rant victualia · a republica ad exercitum

miſſi.

Crimẽ piaculare eſt quod moꝛte expiat. ,

Crimẽ cõcuſſionis cõmittit qͥ textu officij

ſibi cõceſſi extoꝛquet cõminado aliqͥd ab

inito. Et tali crimie punit᷑ q pęna qdru/
pli. . q.vij. ſanximus.in i.
Criminũ alia ſunt pᷣuatavt illa quoꝝ exe⸗
cutio.i.accuſatio uł denũciatio ꝑtinet tm̃
ad illos quibo inferunt᷑· vt furta:dãna il/
lata ⁊ iurię.Alia ſut publica quoꝝ execu

tio dat cuilibet de plo: Qm̃ ad publicã

vtilitatẽ ſpectat· ne malefica maneãt im/
punita:.vt ſunt homicidia:pꝛicidia:adul/

teria. poſt q̃drageſimũ tñ diem · vt. l.iure

mariti. C. de adulte. Itẽ crimẽ leſeę maie/

ſtatis. Et nota ꝙ crimẽ dꝛ quiq; modis.

5b ſumit᷑ ꝓ quolibet peccato ſiue moꝛtale
ſit ſiue veniale.2 / crimie irrogate infa/
miã.qð eſt accuſatiõe? dãnãtioe vigniſ/
ſimũ. ʒ5 ꝓ peccato qð euenit ex delibera/

tione.ſiue moꝛtale ſiue veniale ſitqð non

delet niſi ꝑ pęnitẽtiã. ꝗ qð ſemel ↄmiſſũ
ſufficit ad cõdẽnatione.nõ tñ infamat. S⸗
qd irrogat ppetuam infamiã. utno.xxv.
Dil.c.vnũ oꝛariũ.S.nnuc autẽ.⁊.lxxxj.diſ-

apls. Hnde Si qlibet eſt peccatoꝛnõ tñ

.84

Crinalis.ↄ.t: hocle.i.ad cinẽ pertinens.X

dia crinis. Sed crinalis.m.t.i.acus qua
crinesaptarnr..
Crinis.nis.mit.a cerno dĩa ſũt cines pꝛie
mulien · ſic dicti. eo ꝙ crinibo a vin viſcer⸗
nant᷑. ⁊ ita q;tũ ad vocẽ deſcẽdit qinis a
cerno/ᷣ q;tũ ad ſignificationẽ potiꝰa viſ/
cerno. Etiã dẽ alio mõ h̊ cirrus.ri.qð ⁊ ꝓ
plicata vꝛĩ capilloꝝ · a cirim qð ẽ tõde/
re. Iñ criniculus.i paru cinis. Et crinit
Aa. . pe p. i. magnos habens crines.
Crypta ptę.i.ſpelũca cauerna·it turba ho/
minũ. dĩ a cepo. .
Criſta.ſtę.fſ.p.dã illud qð emniet ſuꝑ galeã
Tſuꝑ capita quarũdã auin. Iñ criſtat a.
iᷣ.i.criſta oꝛnat. vel qͥ magnãa habet criſtã
Innenit᷑ etiã ciſtat.i.galeatus.
Cryſtallus.li.f.s. genus eſt cãdidi lapidis
quaſi nixa fit glacie vurata ꝑ ãnos.vñ⸗
greci ei nomẽ dederũt. Et nota ꝙ ãtiqui
vicebãt hoc a yſtallũ. li Oñ Auroꝛa. Cry
ſtallina facit facta feneſtra decẽs. Et cry⸗

ſtallꝰ appoſita radijs ſolis adeo rapit flã

mam . vt anidis fungis vel folijs pꝛębeat
ignem fulgiduũ aũt nihil aliud q;ᷓ frigidũ

pati poteft.

—

Croce. aiũa h̊ coces ceę.ſp.i.cuna ĩfantiũ

Vñ ĩ Crenis Hieremię dĩ: Qui nutrie/
bant in croceis/ãplexati ſunt ſtercoꝛa.

Crocodilus li quodd aĩal quadrupes· et

dia crocuseo ꝙ coceũ habeat coloꝛem.
Et eſt plerũq;ᷓ in longitudine viginti cu/
bitoꝛũ · dentiũ ? vnguiũ imanitate arma⸗

tus · tantę duricię ꝙ foꝛtiũ ictus lapidum
tergo repercuſſus nõ ſentiat. Mocteĩaqͥs
2 die humi requieſcit. Solus ex aĩalibuſ

ſuperioꝛẽ mandibulã mouere dꝛ. Quidã
tamẽ dicũt ꝙ componat᷑ a crocus⁊ dilus
quod eſt metus. Dñ. Herba crocus di⸗
luſq; metuens venit hinc cocodilus.Nã
croceis maculis variat᷑ et eſtmetuendus.
MR. poſt. . ᷣmũ ſibi vans.l.ſcriptito ſolo.
Crocis.ci.qͥdã puer verſus ĩ floꝛẽ ſᷣm ppe⸗/

tas. Inde bic qoσ*0 G. dictus eſt flos. Sʒ

Apꝛie hoc crocũ.cip floꝛeſed/ ꝓ puero hic
qoc“. licet ꝓ floꝛe iueniat᷑ hic crocus crodi:
tamẽ hoc fit gra pueri. Dłcocũ dĩa co/
ricio oppido cilicię vbi melius⁊ plꝰ abũ⸗
Dat qᷓ; alibi. Iñ croceus.a.ũ.⁊ hęc crocea
ceę. ſubſtantuie.
Croma gręce dꝛ latine coloꝛ.Iñ cromati/
cus. a. .qͥ col oꝛe nõ cõfundit᷑/nec coloꝛeʒ
mutat hm Hug. Dapias dicit: Croma
grece · dꝛ coloꝛ vel humo.

Chronia·nię plixus coꝛpoꝛis moꝛbusqui
multo tẽpoꝛe moꝛat᷑.vt odagra vel tiſis.

Chꝛonicus.a.i.i.tẽpoꝛalis/terręnꝰ. Et pla/
liter hęc chꝛonica.coꝛũ.i.tẽpoꝛa vel texoꝝ
ſeries · vel oꝛdo vel liber vbi deſcripta te/
poꝛa cõtinent · vel facta viuerſon tepoꝝ.
Chꝛonographus pe.coꝛ.qͥ deſcibit tẽpoꝛa

dĩa chꝛonon qð eſt tempꝰet graphus

qð eſt ſciptoꝛ. Iñ chꝛonographia · phię.
i.bꝛeuis ſcriptura· vel tẽpoꝝ deſcriptio.
Chꝛonon gręce latine vꝛ tempus.
Cruciabilis. .t. hocle. qð eſt dignuʒ vel
aptũ cruciari. ’

2

Cruciamẽ.inis: hoc cruciamẽtũa hoc cruu

ciũ·cij. oĩa idẽ ſcilʒ toꝛmentũ quodlibet.

Vñ Auallius.vinuũ cruciũ inſuaue dixit.

Cruciarius ·rij.qui eſt cruce dignuſ vel qui
fert crucẽ ad ſuũ diſpendiũ:vel ad officiũ

ſuſpendij ·vel ad ſignũ pꝛofeſſionis ⁊ reli /

gionis ſuę.⁊ dĩ a crux. Iñ cruciarius.a.ñ.
adiectuiie.

Crucibolũ.li.n.S.i.lucerna.et dꝛ a crucio.et

bolus.qꝛ bolus.i.moꝛſellus ſeęꝑe ibi cuciat
2 diminuit᷑Crucibolũ etiã dꝛ moꝛtaniũ.

Crucicila.lę.f.p.i.parua crux.

Crucifer. a.u.qui fert cucẽ.

Cmudelis. ta hoclei crudusEt eſt aude

lis in ſanguine · ſeuus in ira.

Crudus. a, u. d quod nõ eſt coctũ·q̃ſi non

ſine ſanguĩe. Et oꝛ a cruoꝛ. Et inde ꝑ traſ⸗

lationem vꝛ homo qudusq̃ſinõ coctus
nec eſui habilis. Eſt enĩ aſp ⁊ audus. Iñ

hbec quditas. tat. Vñ. Crudus nõ coctu 6

eſt qudelis q̃ʒ cruudus.

— * „

Cruentus.a. i.i.ſanguine inqnatus. vł qui

amat effuſionẽ ſãguĩs. Iñ cruentat.a. ũ.

7 differt a cruẽtus:.qꝛ cruẽtat᷑ dꝛ pꝛopꝛie

ſanguine inqͥnatſed cruentus qͥ amat eſ/

fuſionẽ ſanguinis.

Crumena.mæ.pe p.ſaccus· marſupiũ qet

cruma crumę di.·

Cruoꝛ. oꝛisa cuno dr.eo ꝙ cuoꝛ currẽdo
coꝛruat eſt cruoꝛ effuſus. ſanguis vo in

coꝛpo:e. ODñ. Sanguis alit coꝛpꝰ· cruoꝛ ẽ

a coꝛpoꝛe fuſus Oł ſanguis eſt hoiuʒ:cru/

oꝛ victimarũ. Del cuoꝛ eſt coꝛrupt ſan⸗

guis qᷣ emittit᷑. dã ſanguis q; ſit ſuauis.
Crus cruris.n.t.d a currois:q; curibo cur
rimus ⁊ greſſũ facimus.Et ſunt crura ſub
genibo vſq; ad ſuras. Mel qus ẽos tibię
anterius. Inde cruſculũ.li.i.paruuʒ crus.

Et cruſculus.a. ũ.qui parua babet crura.

Et quratus.a.ũ.qͥ magna habet cura
Cruſcumulus.li.m.s.eſt tumoꝛ curuʒ.⁊ dꝛ

dis⸗
unt
olte

Cn
ti

Suuſeo
Sian
(ſtun
Nr

n

ii⸗
Cla
a
P
e
c
llbio
Cbinn

ſſa

A
mnce

Re

abocau⸗
ocdit.
e dt.
Gl Wt
Wueſfii
untdi

izanuoct
biondit
natmi.

geſtande

ccſun
mdepti⸗
Zinos
nchs
gnoans

ms Nni
Nüpor
sqanas

iyiiſpe

nanido
nisyon
guoꝛ e
wnan⸗
unge ſn
gtipns
. min N
unnnſb
siznbli⸗
jcn,
qurd,
Mau
uiny17

acrus. ́”Mẽ
Cruſtũ.ſti.n.s.vł cruſtulũ p fragmeto pa/
nis p quolibet edulio.

Cruſta tę.vl cruſtula lę.diminutiuũ pe.coꝛ.

eſt lamina gꝗlibetvel fragmẽtũ auri:ul ar/
genti .· vel alter metalli · vel ligni. ul lapi⸗
dis Hñ marmoꝛati lapides cruſtati di/
cunt᷑. Itẽ cruſta vel cruſtula ſuꝑficies vel
coꝛtex panis vel alterius rei.

Cruſtaria.rię.i.taberna · a vaſis cruſtatj ſic

Oicto

Cruſtoſus.a.ũ.i.plenꝰcruſtis da auſta.

Iñ cruſtoſitas.tatis.

7 4

Cruſtumiũ.mij.quoddã gen piri:qꝛ durã

habet coꝛtidcruſtã vel vꝛ a cruſtumia re/

gione. ⁊ in eadẽ ſigtione poteſt declinari
adiectiue.

Crux crucis vĩa crucio/as:qꝛ cruciat.⁊ fac

gtũs plalis crucũ:q; foꝛmat᷑ ab hoc abla⸗
tiuo cruce.e. mutata in. ũ. Et coꝛripit.v.

ante.c. VDñ Dꝛatius in eplis. NMõ hoĩem

occidinõ paſces ĩ cruce ceruos. Et ĩ Au⸗
roꝛa. Extat imago crud ꝗᷓ domat oẽ ma/
lignũ. Et nota ꝙ crux chꝛiſti quattuoꝛ li/
gnoꝛũ genere fuiſſe perhibetur.ſcilʒ pal/
męcypꝛeſſi·oliuę:⁊ cedri. Oñ qͥdã. Aigna
crucis palmacedruscypᷣſſus/oliua. Hãc

differentiã lignoꝛũ videt᷑ aplus innuere
cñ dicit. Dt poſſitis cõphendere cũ oĩib
ſanctis quę ſit latitudolongitudo/ſubli/

mitas ꝓfungũ.

C ante B

Cubatoꝛiũ.rijtã ꝓ lecto qᷓ ꝓ alia re cui ini/

Cubicularius.rij.m.s.i.lecti cuſtos ułfabꝛi/

catoꝛ vel paratoꝛ. Iñ cubicularia. rię. in

eogdẽé ſenſu Põt etiaʒ declinari adiectiue

cubicularius.a.ũ.qð ꝑtinet ad cubiculuʒ
wel ad cubiculariũ.
Cubicularij dicunt᷑ ſerui qͥ cubiculum dñi
ſui pcurãt.

ubiculũ. li.i. lectus a cubo. as.
Cubile. lis.n. t.ꝛ a cũbo bis.vel cubo. as et

eſt ꝓpꝛie cõcubinarũ ·ſicut genialis ſpõſaꝝ

Fit enĩ ad lectũ cõcubinaꝝ potiꝰ deſcẽſus
⁊ inclinamẽtũ q; aſcenſus.

Cubio. onis. m.t.i.maſculus.
Cubitus.ti. m. s. eſt queꝗdã pars bꝛachij. et

vĩa cubon. eo ꝙfirmũ ſolidũ mebꝛũ ſit.
vel dĩ a cubo.as·q; ſuꝑ cubitũ ſolẽt cuba/
re in comeſtione.⁊ durat vſq; ad manũ.

Vel eſt menſura quędã a medio bꝛachij.

yſq; ad finẽ digitoꝑ ſe extẽdẽs. Iñ hic

hec cubitalis ⁊ hoc le. Et ſüt cubitalia ſuꝑ
quęcubitũ vel ceruicẽ reclinamꝰ vt aure/
alia ⁊ puluinaria vel etiã alia. Iteʒ cubi⸗
talis cõponit᷑ bicubitalis lę.⁊ tricubitalis
le. Similit cubitus cõponit᷑ bicubit.a. ũ.
tricubit.a.ñ. Et vt dicit Hapias: Cubi⸗/
tus duplicit᷑ ſumit᷑· vnus qͥ naturalit ad
vigitoꝝ ſũmitatẽ a cubito vſq; ptendit᷑:
quali Moyſes arcã mẽſi Uron. Niins cu⸗
bitus eſt q maioꝛ dꝛ:qui bꝛachio extẽſo

toto cubito capiti pꝛęlato ſe eſſe demon/

ſtrat·quo arca Noe demetita eſt Onde.
Eſt ꝓ mẽſura cubit cubituſq; lacertus.
Cubon · interpᷣtat᷑ firmũ ſiue ſolidũ.
Cubus.bi.m.s.eſt figura ſolida quęlongi/
tudine altitudine latitudine cõtinet Oñ
Cubicus vꝛ numerus ſolidus.ſcil, habẽs
in ſui denoĩatione quattuoꝛ voces ut bis
duo · bis ter.ter tria. Iñ cubicus.a.ũ⸗ hic
cubicus ꝓiillo ſolido nũero/ſcilʒ idem qð
cubus. Et vt Papias dicit: Cybo grecuz
eſt latinũ cabus.
Cucullus.m.S.i.veſtis capuciata⁊ lata hu⸗
meros tm̃ caput tegens inſtar capucij.
HBñ Juuenalis.Sumere nocturnos me⸗/
retrix anguſta cucullos. Itẽ cucullꝰẽ qð/
daã gen woculoꝝ. ñ DHꝛatiꝰ. Reges di⸗
cunt᷑ multis vrgere cucullis.

Cuculus auis quędã a ſono vocis dictus

VDñ. In ſiluis cuculuʒ.· in clauſtris qre cu/
cullu. Itẽ.Licz per multos cuculus canta/

nerxrat annos. Pſallere neſcit adhuc aliu,
cantũ niſi guck guck.

Cucuma.mę.f.p.a ſono feruoꝛis dꝛ·ſic caca
bus.i.vas eneũ deſuꝑ coopertũ:in q cale/
ſcit aqua vel coquit᷑ cibo. Itẽ cucuma vel
cucurma vĩ quoddã genus caaug.
Cucumer vel cucumis huius cucumeriseſt
herba cuius fructus humidęnaturę eſt. et
dr ab amaruseo ꝙ interdũ ſit amarus:qͥ
dulcis naſci ꝑhibet·ſi lacte mellico eoꝛuʒ
ſemen infundaa..
Cucumerariũ.rij.n.s .locus vbi cucumeres
abũdant ſeruant/ Inde cucumerariꝰ.rij.
m. . hęc cucumeraria.qͥ vel ꝗ eos cuſto/
Dit vel vendit. ODñ IJſa.pᷣ. Sicut tiguriũ
in cucumerario.
Cucurbita.teę·f. p.pe.coꝛ: dẽ qꝛ ſit fructu ro/
tundo⁊ folijs vt cucumer vſualis:ſed ſci
pue agreſtis cucurbita:q⁊ coloquintida
dr hm Hug· NPapiaſ v dicit: Cucurbi/
ta.i. euccara q̃ſi ſeciem cucumeris habet.

Eſt aut frigida humida⸗Cucurbita etiã

eſt ventoſa vnde trahit᷑ ſanguis.
5

Cudis.ſ.t.i.malleus.
Cuias·cuiatis.ↄ.t.eſt interrogatiuũ· poſſeſ

ſiuũ · infinitu · relatiui · gentile.? patriũ· et

deriuatur a cuius.a.ũ. Et habet grere de

gente vel patria · tñ ſimul ſemel non köõt

querere de vtroq;. ᷣld qð pñ̃t reſpõde/
niiſta ouo pꝛonoĩa noſtras ⁊ veſtras· vt
Cuias eſt iſte rñdet᷑ noſtras.i.de nr̃a gẽte
wel patria·vel pñt reſpõderi noĩa gẽtilia
ſeu patria:vt romanus italicus · vel ſpeci/
ficantia gẽtẽ vel patriã · po ſita ablatiuo
caſu cũ hac ſoſitione de ut: Cuias ẽ iſte
rñderi põt de tuſcia· ð bononia.Et circũ⸗
flectit᷑ in fine cuias q; olim dicebat h et h
cuiatis? hocte.qð penul.circũflectebat.
Cuius. a. i. deriuat᷑ ab hoc gtõ cnius. ẽ in/
finitũ · interro gatiuũ/poſſeſſiuũ· relatiuũ.
Et dviffert a cuius gtõ q cuiꝰ.a.u. poſſeſſi⸗
uũ eſt.⁊ acuit in fine.⁊ tenet᷑ cõcoꝛdare cũ
ſubſtãtiuo in tribo. Dñ Virgiliꝰ i bucol.

Dic mihi Pamęgta cuiũ pee an Melibgi.

Sed gtũs cuiusnõ acuit᷑. eſt pmitiuuʒ
1 nõ reqͥrit dictã cõneniẽtiã accidentiũ
Itẽ ad interrogationẽ factã ꝑ cuiꝰ.a.ũ.de
bent rñderi noĩa vel ꝓnoĩa poſſeſſiua. vel
gtũs ſpecificãs poſſeſſoꝛẽ.vt Cuiũ ẽ iſtud
mãcipiũrñdet᷑ petrinũ meũ mei martini.
Culcitra.rę. f.p.pe.coꝛ.dꝛ a calco:q̃i caltitra
qꝛ calcat᷑.i.farcit᷑ plumis · vel vꝛ a colo.lis.
q; colit᷑ diligenti cultura.
Culex.cis.m.t.eſt aĩal paruũ volatile · dict
ab aculeo · quo ſanguinẽ ſugit. Culices nõ
tangũt hoĩeʒ ſi abſinthio cũ oleo cocto · ſe

ꝑungat: coꝛ.li. DPñ dluroꝛa. Diſcurrunt

culices hoĩem turbãdo quie.
Culina.nę.f.p.pe.p.dẽ a coquina per dimi⸗
nutioneʒ. Del vt dicit Pꝛiſcian in 4? li/

bꝛo de denoĩatiuis:a coquus dꝛ q̊ coqna

⁊culina.⁊ ꝓpdu.li.Oñ Juuenalis.Centuʒ
conuiuę ſequit᷑ ſua quęq; culina. Oapias
diẽ: Culina vel coqͥna loc coquẽdi ·a co/
quo dicta ·q eſt arnfex coquẽdi.
Culla.lę.f.p.eſt genus veſtis monachoꝛum

Inde cullula.f.p.i.parua culla.Et cullatꝰ

a. i. i. culla indutus · Et hec cuculla idẽ qð
culla. Inde cucullatus.a.i. Alij dicunt ꝙᷓ
cuculla ſit diminutiuũ a cella · quaſi mĩoꝛ

cella vel caſa: alij vo a culla dicunt quaſi

minoꝛ culla. .
Culleus.lei.m.s.eſt qͥdaʒ ſaccus de coꝛio:in

q̊ dãnati inſuebant᷑· ſcilʒ qui patrem vel

matrẽ vel fratrẽ occiderãt vel patriaʒ ꝓ/
diderãt · vel aliud magnũ ſcelꝰ cõmiſerat ·
⁊ cũ dãnato incdludebant᷑ ſimia/ſerpens.⸗

Cultus.a.ũ.pᷣm Papi

gallus gallinacius.⁊ canis.⁊ ſici mareuł
etiam in flumen vicinũ·ſm qualitateʒ il⸗
lius regionis pijciebatat tũc canis ſimiã
ſimia gallũ·gallus ſerpenteʒ ꝑſeqbat᷑. do⸗
nec ſerpens ꝑ os vel ꝑ podicẽ dãnati in/
trare cogebat ſic magnis pęnis afflige⸗
bat. Oñ Juuenalis. Cuius ſupplicio non
debuitvna parari.Simia nec ſerpens ca/
nis nec culleus vnus. Et vꝛa daudo dis.
uł vꝛ ab occulo.lis.quaſi occuleus.Dep/
dicta pęna ꝛ in.l.vnica. C. de his qͥ pa.

Vel li. occi. Mel culleus eſt ſacc in qͥ ppꝛtat

triticũ.⁊ maxie de coꝛio ꝗ ſupᷣponit᷑ equo
Iñ culleatus.a.ũ.i.in cullen miſſus.Et h̊
culleolus li.i.paruus culleus.
Culmẽ miĩs.n.t.i.ſũmitas tecti:q; tecta do⸗/
moꝛũ apud quoſdã culmo cooꝑiunt᷑. Iñ
culmineus. a. Kũ.
Culmites.ↄ.ge.plis nũeri.pe.coꝛ.i.diuites
q ſibi diuitias aceumulant.
Culmus.mi.m.s.eſt ipſe calamꝰ ſpicęquia

radicibo naſcitlic ⁊ culmus qñq; iueniat

ꝓ ipſo folliculo vnde ſpica exit· vel qñq;
ꝓ ipſa ſpica. et dꝛ a calamo q̃ſi calamus.
Vñ h̊ coloma mę.i.calamus cũ ſpica ſua.
Culpa.pę.i.noxa·crimẽmala fama · repꝛe/
hẽſio. Et videt᷑ deriuaria cello.lis.qð nõ
eſt in vſu · eo ꝙ ꝑcellat? ꝑcutiat hoieʒ. Iñ
hic ⁊ hec culpabilisa hoclea hęc culpabi
litas.tatis. Inde etiaʒ culpulula lę.dimi⸗
nutiuũ.i.parua culpa.

„ —

Culpone.nei.m.s.calciamẽtü ruſticoꝝ am

plũ latũ/qð alio noĩe dꝛ pero.onis.
Culter. tri.m. S.dẽ a colo.is.q; anteqᷓ falceſ
eſſent repertę vites arboꝛes cuʒ cultellis
putabãt colebãt. Inde cultellus.i.par⸗
uus culter. OU
Cultrũ tri.n.s.i.patella.Oñ. Culter cultellꝰ
ſit tibi cultrũ q; patelll.
ã. i.oꝛnatus aptatus.
ſed cultus. us.ui.i.religio:quã credẽtes ex
hibemus. Et cõponit cũ in · vt incultus · et
qñ incultus ide eſt qð nõ cultus ẽ nomen

ſed incultus.i.inhabitatus participiũ eſt

ab incoloꝛ. leris.
Culus.li.m. s.i.anus ani:⁊ dĩ culus q̃ſi cur/
rus · eo ꝙ ꝑ eũ interioꝛa diſcurrãt.
Cumba be.f. p. ⁊ cymba be.i. ima pars na⸗

uis ⁊ vicinioꝛ aqͥs ·ſic dicta:q; aqs ĩcũbat

Vñ ipſa nauis ⁊ Rcipue parua qñq; dr

cumba ſiue cymba.
Cuminũ.ni.n.s.pe.p.latine di:ciminũ grę⸗
ce·herba qdãa eſt· vide.s. cminn.
Cumulus.l:i.i.ſimitas⁊ aliqͥꝝ coaceruatio.

= —

☛ =

umgren
luntl
hini
Pbrsd,
dinniin
Gaſtlae,
bhnga
uchdis
a N;
dufe
dcotae
r eguo
is,Eh

ad
None,

idunn

Hiri⸗
Güni
g
duums
piaſun
mapee⸗
lsgro
ie;
Npe
uledind

ſirn
Ns
urds
s

Dgdif

Clicls.
nuasert
lllus et
inomen
nipüͤck

siſan
ni

nom/

ütat

de

⁊ dĩa culmus.Iñ cumuloſus.a.ũ.i.plenꝰ
cumulo.⁊ cumuloſitas.tatis.

Cuna nęſp.quaſi cyna.ilectulus vbi pue/

ri iacere cõſueuerũt. Idẽ ⁊ alio noĩe dicit

crepũdiũ: dĩ ſic qꝛ partui ſolet adhibenri

velqꝛ puer in ea iacet cinct. Cuna etiã d‚

dea paganoꝝ.ꝗ cunã vꝛ ifati ad miſtrare

Iñ hoc cunabulũ oꝛ tẽpꝰ in qͥ puer iacetĩ

cunabulo cõpomt incunabulũ/idem qd

cunabulũ.

Cuncta. te i. moꝛa. ⁊ vꝛ a cunct a.ũ. Onde

loquat᷑.Non põt hic cũcta eſſe plis nũeri
⁊acti caſus:qꝛ cõſtructio eſſet incongrua.
Eſt ergo cũcta ablatiu ſingularis.⁊ ẽ ta⸗
lis ſẽſus: Cu tacit ꝓſpicito id qð quiſq;
loquat᷑ ꝓſpicito dico cuncta.i.ꝑ cunctaʒ
imoꝛã · anteq; des reſponſũvt intelligas
qð diqꝛ qͥ pᷣus rñdet qᷓ; audiat · ſtultuʒ ſe
eſſe demõſtrat⁊ cõſuſione vignũ.
Cũctipotens.pe.coꝛ.i.deus cicta potẽs.
Cũctitenẽs.tis.pe.coꝛ.i.cũcta tenens.

Cuictus.a.ũ.i.vniuerſus· vel collecta ĩ vnũ

vniuerſa multitudo· quaſi cunneuseo ꝙ
oẽs in vnũ coeãt.Cũcti enĩ dicunt᷑ oẽs cũ
cũcti ſunt⁊ ſimul faciũt·alit᷑ dicunt᷑ oẽs et

nõ cũcti, ſcibit᷑ ꝑ.u. in pma ſyllaba. In/

uenit᷑ etiã cont ꝑ.o.vide.s.cont. Itẽ de⸗
dinat᷑ hęc cuncta t· Dñ qͥdã. Pꝛoſpicit

cũcta ſi vis bene dicere cicta. S

Cuneus.nei.m.S.i.collecta in vnũ militum

vel peditũ multitudo Dñ qͥ in vnũ coeũt
dicunt᷑ cuneus.quaſi couneus:eo ꝙ ĩi vnũ
coeãt ⁊ cogant᷑ oẽs.Cuneus etiã dꝛ q̃ddã
inſtrjm ligneũ ad findendũ ligna·⁊ ad fir/
mandũ ſtilũ in ferramẽto aliquo · vel alia
re.ſilr a coeo· eo ꝙ coeat ĩ ſümitate· vel qꝛ
ſui interpoſitione oiuerſa faciet coire vel

coartari.ↄld cuiꝰ ſilitudinẽ dicũt cuneũ ĩ

expeditione dici.

Cuniculus.li.m. s.idẽ eſt quod cune.ſcilic
via occulta ⁊ ſubterranea.Iñ hic cunicu/

lus. li.xe. coꝛ.quoddã aĩal in ſubterraneis
habitãs cauernis.vel vꝛ cuniculus quaſi
caniculus· eo ꝙ canũ indagine capiatur.
Ninc cuniculinus.a.ũ.poſſeſſiuũ ·ut cuni/
culinę pelles. Itẽ cuniculus eſt quoddam
genus machinarũ caute ad vrbes capiẽ/
das iuentũ. DNel eſt caſtrũ ſub terra factũ
inſtar cunoꝑ. Nñ Ambꝛoſiꝰ ſup Egeſip/
pum. Joãnes pnceps ſeditionu cuniculũ
ſuffodit. Et põt intelligi cuniculustã via
illa ſubterranea qᷓ; machina ĩ ea facta:nã

hmõi foueęſubterraneę ſepe fiũt ad capi/

—

da oppidg.
Cunnus.ni.m.s.dꝛ a cunio.nis.qð ideʒ eſt
qð putreſcere vel ſtercus facerea eſt vas
mulierũ. Inde cunnulusidem.

Cunus. ni.mn. s.i.foꝛamẽ occulta via 2 ſub

Cupedia dię.ſ.p.i.cupiditas edẽdi ⁊ bibẽ/
Dia d a cupidus. Dñ vlu gꝰin libꝛo de
doc.chꝛiſtiana.Fieri poteſt ut ſine aliqus
vitio cupedię vel voꝛacitatis ſcioſiſſimo
cabo ſapiẽs vtat. Iñ cupedioſus.a.iũ.i.ſu/
perbus l cupidus.
Cupes cupin.plalis nũeri.i.cibi lautioꝛes
vnde poteſt oꝛiri cupido m Hug. Pa/
pias diẽ: Cupes faſtidioſꝰ ſuꝑbo.cupidꝰ.
Cupidenarius.rij.m.s.i.denarioꝝ cupidꝰ.
ſicut mercatoꝛ: ul adiectiue õt declinari:
cupidenarius.a.ũ.i.cupieẽs denarios Pñ
Terentius in Eunucho. Cõcurrũut leti ob⸗/

uiã mibi cupidenar

Cup iainens a⸗de⸗voluiptantu,
Cupido.inis /ꝓ cupiditate vel auaricia ẽ
ge.fe.ſed ꝓ filio venerłſcilʒ deo amon eſt
ge. maſ.Et ꝓ ambobo ſigtis illis ꝓduc pi.
HDñ cupiditate ĩi Duidio de arte.Cð
latet ignotũ eſtignoti nulla cupido Pꝛo
ſilio venerl ĩ Ouidio de reme. Harce tuũ

vatẽ ſceleris dãnante cupido. Inuenitur

etiã cupido dtũs vel ablatiuꝰ de cupidcꝰ
a.ũ ſic coꝛ.pi.ñ Ouidius in epi.:¶ iu/
uene ⁊ cupido credat᷑ reddita virgo. Et
ſic reꝑit᷑ in tribo ſigtis. Dñ. Ipſe cupido
nocet multis cupidoq; cupido.
Cupidus.a.ũ.i.auarusſed cupidꝰ in acqui
redo·auarus in retinendo. Iñ cupidulus
i. aliquãtulũ cupidus. /
Cupla.plę.f.p.di a copulo:las.Et ſunt c/
plęe partes ędificioꝝ ſic dictęq; copulant
inter ſe luctãtes. AQuctãtes ſiliter ſut ꝑtes
edificioꝛuʒ ſic dicti:eo ꝙ erecti inuicem ſe
teneant moꝛe luctantiũ.
Cuppa pęidẽ eſt quod doliũ. Dñ Lucanꝰ
in.4 Nanq; ratẽ vacuę ſuſtẽtãt vndiq;

Cunceſcik p. i ſollickuho anxietas. aut
d cura quaſi coꝛ edẽs · vel coꝛ vrẽs · vel q̃ſi
a coꝛde ruens:vel coꝛ agitãsetymologia
eſt nõ cõpoſitio. Differt tñ cura a ſollici/
dine:q; ſollicitudo moderata eſt ⁊ tẽpo/
ralisſᷣ cura ſine moderamince eſt. Itẽ ci/
ra eſt medicina. Oñ. Cura fugat moꝛlos
⁊ auarũ pectus adurit.

Curatoꝛ.toꝛis.m.t.dꝛ qui curã fert de puer
q er ętatis ſũt vt ſua negoda admiſtrare

nõ poſſint. Del qᷓ curã alicuiꝰ gerit defẽ⸗

dẽdo ipſũa ſtoꝛe hm leges legitime oa/

tus. Del qͥ res adoleſcẽtis admiſtrat. Et
Differt a tutoꝛe:qꝛ curatoꝛ dat᷑ pncipalit

reboa ſecũdario ꝑſonę.Tutoꝛ o pᷣmo 7

pꝛincipaliter dat perſonę.⁊ ſecũdario re/
bus vel patrimonio.
Curculia.lię.f:.p.Et curculias vocãt nautę
funes qͥbo ĩ tẽpeſtate vtũt hm Mug. Ba/
pias vicit:Curculias nautę ſuo moꝛe vo/
cant funes quibo in tẽpeſtatibo ytunk.
Curculio.onis..t.qͥdaʒ vermis qͥ comedit
legumia. 7 Dꝛ a gutture· q; pene nihil ali/
ud eſt q; guttur·q̃ſi enĩ totus ↄſtat ĩ gut/
ture. Et hoc nomẽ vitioſe inuenit ſciptũ
ꝑ.g.cũ certũ ſit eſſe ſcribendũ ꝑ.c.ſcilʒ cur/
culio· ſed hic erroꝛ ꝓceſſit a deriuatiõe fa/
cta a gutture.Pꝛ enĩ curculio q̃i gurgulio
a gutture. ⁊ hinc facta trãſſatiõe curculio
dꝛ pꝛiapꝰ.Cũ enĩ pꝛiapus eſt inflatus eſt
ſilis illi vermi.Cotus eni videt᷑ conſtare
in gutture.⁊ fere nihil aliud eẽ videt᷑ niſi
guttur ſm Mug. Papias dic̃. Curculio
vermis frumẽti vel fabę. Iñ curculiũcul⸗
li. diminutiuũ.i.paruꝰ curculio.

Cunia. ri p.eſtloc vbi reddit ius vłha/

bitatio pꝛincipisa dꝛ a cura:quia ibi fre/
quẽs cura ẽ ⁊ ſollicitudo de rebo admini/
ſtrandis.De curia vicit qͥdã. Curia cura/
rũ genitrix:nutrixq; maloꝝ. Inuictj vic/

tosinhoneſtis ꝓquat honeſtos.Et eſt ibi

qdã coloꝛ rhetoꝛicq vꝛ agnoĩatio. Item

curia.i.meretrix. Oñ⸗Curia ius curat me⸗

retrix eſt curia dicta.

Curialis.ↄ.t: hocle.qui eſt de curia.vel pꝑ/

tinens ad curiã · vel res curię. Itẽ curialis

dꝛ ille qͥ eſt officio curię vel iudicis obno

xius.i.obligatus.⁊ adulat᷑ pncipibo.viſ.

xxx vij. nonne. Oñ curiales oicimꝰ oẽsjq
quacũq; cõditione obligati ſunt curię ali
chius publicę ptãtis ſiue milites ſiue ad/
uocati ſint·ſiue iudices/ſiue officiales:ſiue

hiſtriones.⁊ bꝛeuit᷑ qͥ cũq; ſiue habentes
officiũ honeſtü ſiue inboneſti.
Curio.onis.m.t.qͥ eſt de curia.⁊ cõponitur
cũ de · vt decurio. Curiones etiam dicunt
q accipiũt curaʒ de plebe.⁊ciuilia officia
ꝓcurant exequunt᷑. Idẽ ⁊ decuriones ⁊
curiales dicti ſunt. DU—⸗
urioſus.a.ñ.i.facetus/oicaxvrbanꝰ. Itẽ
ꝓꝛie curioſus dꝛ qͥ vitã alioꝝ iueſtigat⁊
ſua intioꝛa igno:at. Iñ curioſitas⁊ ſumit᷑
p ſͤtilitate nimia cura exqͥſita de renũ,c.

I.li. vj.

Curlſus.us.ui

Currax.o.t.i.velox⁊ curſu potẽs. Iñ curra⸗

culus la. lu.i, aliquãtulũ currax vel velox.

Curriculũ.li.n.S.i.paruus curſus.vel tẽcon

curſus·ſiue ſpaciũvel etiã ipſu tempꝰ.qꝛ
non ſtat ſed currit· vel locus ſiue ſpaciũ ĩ
quo fit curſus vel officiũ currẽdi.Et abla/
tiuus ſingularis huiꝰ noĩs ſcilʒ curriculo
ponit᷑ aduerbialit p cito vel celeriter NHñ
Plautus. Aicet nos abire curriculo. Et
Terentiꝰ. Percurrere curriculo. Sʒ vᷣm
Hug. melius eſt vt bic? ibi teneat᷑ in vi
ablatiui ponat᷑ p curſu:vt ſit ſenſus:Cur
riculo.i.cito curſu. ðððð
Currii:tis.i.Juno.⁊ dĩ a cura.qꝛ credebat᷑

cunã gerere pplo · vel potiꝰ oꝛa currꝰ quia
Juno vtit᷑ curru ⁊ armis.Eſt enĩ dea bel/

li ꝓtegẽdo ꝓpłm. Et ꝓducit pe.DHñ Mar

tial. Curriti debent memoꝛare bellantes.

Currus.rus.rui.qͥddã genꝰ vehiculi. Inde
curriculus.i.paruus curus.
Curſilis.ↄ.t:⁊ hocle.pe.coꝛ.i.ad currendum
facilis
Curſioonis.F.t.eſt ipſe actus currendi.
Curſoꝛ or.m.t.d a currovt curſoꝛ domini
papę.

„

8. ui.ẽ w locitas pedũ: dẽ a cure.
Curruca.cę.f.p.eſt qdã auis:ꝗ alienos pul
los educat vel nutrit.et dẽ a cuculꝰ.eo q;

Dũu cuculꝰ eius oua ſoꝛbeat ſua relinques

curruca tamdiu ea fonet pullos natos

educat donec filij inde nati excretiieam
currucã comedant. Mñæ curruca vẽ ille qͥ

c cedat nutrire filios ſuos/nutrit aliẽos
Pec eadẽ auis linoſa oooꝛ.
Curulis.m.t.eſt ſedes conſulũ vel pꝛeętoꝛũ

eędiliũ.⁊ oꝛ curulis q̃ſi currulisq ĩ curru
ferebat. Iñ hic ⁊ hbęc curulisa ̊ le adiec/

tiuũ. Et hic et hec curulis·qͥ ex dignitate

ſedet in tali ſede. Et coꝛ.pmãE pducit pe.

Hñ.Doſſidet hanc ſedeʒ pſul pꝑtoꝛq; cu/
Cuſpis.is.f.t.O ꝓpꝛie poſterioꝛ ꝑs haſteę
vꝛ a ceſpite R a virgulto. Dꝛ tñ qñq;
cnſpis ipſa haſta · qñq; ſummitas haſtę·
quãdoq; haſtile amentatiu.

—

Cuſtos. ois. 9.t.i. puatoꝛ· paſtoꝛ pcuratoꝛ·

Inde bęe cuſtodia dię.⁊ cuſtodela.lępe.
pꝓ in eodẽ ſenſu. Et hic cuſtodianiꝰet bęc

ciſtodiaria/idem quod cuſtos.
Cuſtodia eſt exbibitio reoꝑvt diẽ Axo.

Scðm legiſtas eſt cuſtodia quę fit ĩ car/
ceribo publidqæ etiã phibet carceres Pua⸗
tos · vt patet. ff.et. C. de Ppua.carce. mihi.

Cutis, tis. ft. i pellis, dꝛ a cote gręce qu.d

Nian

Awlr
N to⸗
enp⸗
eſnhi
Bamnal
ne Bi
nub
Gß
dutiny
Müsr

ndebat
qin
Wd
RiNe
rclun

Mendun

di
Wuni

iaane⸗
wopll
hen
Anqnis
Hs
mnen
wilei
inlios

i
Ggiann
Dendre⸗
tniginn

up

8 haſt

ſonat inciſio. Sed pellis oꝛ qꝛ extraneas
iiurias coꝛpoꝛis tegẽdo pellit: DPellis o

detracta iam dẽ· Coꝛiũ a carne/quã tegit.

ſed hoc bꝛutis aĩalibo eſt ꝓpꝛin. Cutis vxo
diqꝛ pm inciſioneʒ patit᷑. coꝛ.cu. Dñ
Birrhia. Pena tenet ſtimulos mnouat illa
cutẽ. Iñ cuticula.lei.parua cutiss
Cuticus.a.ũ.i.ſtupꝛatuscoꝛrupt⁊ dĩa oi
tis.⁊ cõponitur cũ re · vt recuticus.a.i.in
eodẽ ſenſu⸗vel qͥ retrouerſam habet pelleʒ

mẽbꝛi virilis. Dñ reꝑcutici ꝓpꝛie dicunt

iudei · q̃ſi retro habentes cutẽ.i.circũciſi.

Carẽt enĩ anterioꝛi pelle virilis membꝛi.

Vñ Martialis ad ſuã vxoꝛẽ ait.Nec re⸗

cuticoꝛũ fugis inguina iudęoꝝ.Et Perſiꝰ

Netuticaq; ſabbata pelł Et vocauit ſab⸗

bata recutica ꝓpter recuticos · q; ad eos

Etinent. ⁊ ea celebꝛant.

Abir ſiue dauir oꝛaculũ diei ·ſ
o m libꝛo Regl interßtat loq̃la.
Dabꝛeiamin · liber qͥ dẽ ſermo
dierũ.i.paralypomenon.
DPactylos gręce.latine digitus bN..
Dactylus.li.m.s.i.rructus palmarũ.et dĩ a

dactyloy quod ẽ digitusqꝛ digitoꝝ ſi

militudinẽ imitari videt᷑. Item vactylus

eſt qͥdã pes metricusqͥ ad modum vigiti

alongioꝛi modo inchoãsin duas deſinit
bꝛeues. vt carmina menalus. Iñ vactyli⸗

cus.a.ũ.vt dactylicũ metrũ.quod cõſtat

ex dactylis · vel in quo vactylus mag do⸗
minat. Dactylus etiã iuenit᷑ p digito vel
anulo apud nos m Mug ?
Pacus.oi.quidã ppłus: dꝛ vacus q̃i dagꝰ
qꝛ de gethoꝛũ genere dicunt᷑ fuiſſe ceati
Daci.Et declinat h dacci, p pplo illiꝰ tę

⁊ hęc daca cęp femina.⁊ dacus.ca.cũ. Iñ

hec vacia.cię.terra eoꝝ.

Pagon indedi malſ. ge idolũ fuit inacoto

vbi arca dei capta fuit.

Dalila.·interpᷣtat᷑ paupercula vel ſitula · con
iunx Samſonis fuit. D

Dalmanutalocus qͥdã eſt de quo babetur
Marci.838· .
Dalmatia regio eſt. Iñ dalmatid.aũ. Itẽ

dalmatica cępe · coꝛ eſt ꝗdaʒ veſtis ſacer

dotalis pmũ ĩ dalmatia regione ↄtexta.

Dalũ.li.n.s.minimũ velũ ad nauis pꝛoꝛaʒ

Dama.mę.f.p.eſtquoddã aial quadrupes

vt dicũt· capꝛea: videt᷑ did a de maunu

Inde dama q̃ſi dema· eo ꝙ de mann fu⸗/

giat. Papias ꝓo vicit: Dama incerti ge.

aiĩaliũ genus timidũ ⁊ ibelle· canes nimiũ

BDamaris. pe. coꝛ.nomẽ eſt cuiuſda mulien.
Vngdeĩ Auroꝛa. Credis o Damarquã

moꝛũ gratia ditat.

HDamaſcus vrbs eſt ſyrig cõdita 7 denoia⸗
ta a damaſco vel ab Eleaçaro diſpẽſato/

re Abꝛaę. Mec antea ĩ oĩ ſynia tenuit pn/
cipatũ. DHamaſous interpᷣtat ſanguinem
bibẽs · qꝛ interfectus ibi fuit A¶bel a Cain:
abſcõſuſe; ĩ ſabulo flumis. Inde vama/
ſcenus.a.ũ.pe p.nomẽ gentile. DHñ.i.pa/⸗
ralypo.i8:ꝛ Dupuenit aut ſyr damaſce
nus. Itẽ damaſcena.nęqda arboꝛ· ſcilicʒ

dat⁊ melioꝛ.vel qꝛ pᷣmo inde aduecta eſt
Iñ hoc damaſcenũ fructus euus.
Damnũ eſt diminutio vel adẽptio patri
monij. 1 dĩ a demo nł viminuo ſᷣm Mo⸗/
ſti. ff. de dã.ĩfec.l.iij. Etiã qñq; dãnũ ẽ lucx
ceſſans. Itẽ dãnũ ſubito et nobis neſciẽ/
bus fit · ſed iacturã ſcientes: vltro patim̃.
detrimẽtũ v leue dãnũ eſt. Iñ damno/
ſus.a. ũ.q fert dãnũ.⁊ cõparat᷑. Iñ oãno/
ſe aduerbiũ dãnoſitas.tatis.
Damula.lę.f.p.pe.coꝛ.i.parua dama ſcom
Houg · Papias dicit. Damula genus fere
capꝛioli ſilis: vel vt qͥdã vicũt muſtela.

Dan . interpꝛetat᷑ iudici aut iudicãs.Fuit
eni filius Jacob ex anclla Kachel. ala
eni vũ eũ pepiſſet oixit Rachel oña eiꝰ:

Judicauit me oñs: exandiẽs deditm fi/
liũ: ita cauſã noĩs expᷣſſit ut qꝛ iudicaſſet
ñs filio ancillę iudiciũĩ nomẽ imponeret
De cuius genere vel tribu naſciturus eſt

antichꝛiſtus. Et in hui figurã Dan nõ cõ

numerat᷑ int cẽtũ q̃dragintaq̃ttuo: milia
ſignatos. Tpod. F7

Danai dvicunt gręci·a Dano rege.
Daniel · interpᷣtat᷑ iudiciũ dei ·a dan qð eſt
iudiciũ el quod eſt deus.
Daniſta.ſtę.m.p.i.feneratoꝛ: dꝛ a danus.
Danub ius. bij.m. s.germanię fluuius vꝛ a
vi copia niuiũ ·qͥbo magis auget. Iſteẽ
quia in europa plus oĩbo habet famam.
Idẽ hiſter.q; dũ ꝑ inumeras vadit gen/
tes:mutat nomẽa maioꝛes vires adqrit.
Nꝛit᷑ aũt germanicis iugis in occidẽtali/
bus partibo barbaroꝑ ꝑgens ↄtra oꝛi’
temſexaginta fluuios in ſe reapitſepteʒ
oſtijs in ponticũ mare inrtttt.
Danus ani.m.S.i.feratoꝛ.a do das.
Bapax.o.t.i.loquax ⁊ facundus ex ciboet

dia vapes. Inde vapaticus.. ũ. pe coꝛ.

qð ⁊ dapticus ĩuenit᷑i.manifeſt aꝑpt⁊⸗
largus. apſilis munific· magnific. Iñ

dapatice aduerbiũ.i.magniſice vel large

„2

Dapſiliter vel munificenter.

Paps vel oapes dapis i. epuluxß dapes

nobiliũ ſut· epule puatoꝝ.uł oapes deo/
rumepulę hoiuʒ. coꝛ.a. Oñ qͥdã. Mo⸗/
bilitat viles frons generoſa dapes.
Dapiter.a.iũ.pe.coꝛ.qͥ fert dopem.
Dapſilis...t.⁊ hocle.i.argus.⁊ ſcipue in
cbisa cõparat᷑. Inde vapſilims.i.largi/
tas.⁊ coꝛ.pſi. Onde. Dapſilis eſt dapib⸗

alijs rebus q largus.

VDardanus.pe. coꝛ. filius Youis Electręqͥ;

pter fratricidiũ receſſit de italia tenuit
illa loca vbi poſtes troia fuitqͥ cõgregat
hincinde ruſtiqillorũ locoꝛũ inſimul.pꝛi/

mus actoꝛ troię extitit Oñ troia oẽ var/

Dania.⁊ troiani dardanija vardanides.
a cuius ntõ ſingulari ſubtracta de ſyllaba
fit hęc dardanis. nidis.i.fęmia troiana.
Darius rex chaldęomꝛil.
Data vel oatũ eſt chꝛactericatio in fine cõ/
ſtitutionũ vel litterarũ inſcripta · ex q̃ co/
gnofſci põt quo mẽſe vel die inſtrumẽtuʒ
vel glibet lra emanauit.⁊ a quo tempoꝛe
obliget cõſtitutio vel ꝓſit gratia in ſcnipi
facta · vide de hoc Jo. an. in fineli · vj. ſuꝑ
Daticius.a.i.i.facilis ad dandũ. Et vati⸗
cij dicunt᷑ diticij · ſcilʒ qꝛ victi vel vincẽdi
tradũit ſe hoſtibo victcoꝛibb.
Datio in ſolutũ ẽ datio ꝓ ſolutiõe et ſatiſ⸗
factione. eſt vna ſpẽs cõtractus innoĩati
ſcilʒ do vt facias. Derbigratia· Cũ Petrꝰ
deberet Joanni cẽtũ · agit inter ipſos vt
Petrus det ei in ſolutũ.i p ſolutiõe et ſa/
tiſfactione eiuſdẽ vnã domi.
Datiuus.ui/p tertio caſu a do das.dicit᷑.
Dauid.interpᷣtat᷑ manu foꝛtis:vel deſidera
bilis. Vꝛ etiã adeodatusſcilʒ in regẽ. Dꝛ
ettiã filius ſaltus vel ſaltãs. qꝛ ð ſaltu vbi
oynues paſcebat aſſũptus eſt in regẽ. Etiã
dꝛ polymitarius ex genereqꝛ mater eius
fuit ex genere Beleleel .qͥ erat polymita⸗
rius· vt patet in Exo. Poteſt etiã decli⸗
nari. Onde. Dic Dauid Dauidis decli⸗
nabile ſi vüĩiss.
Dauus.ui.m.s.fuit ſeruns Symonisſed
malus ⁊ fraudulenta interptat᷑ deuiq;
faciebat SGSymonẽ deuiare · vel q̃ſi dans
piã: Na eius cõſilio oĩa agebat Paphi/⸗
lus.· DHel q̃ſi dans vana·ſic facebat Sy⸗

moni· Modo aũt p qͥlibet ſeruo fraudu/

lento 1callido ponit.

D gnte G
Deambulacrũcri.n.s. pe.coꝛ. vbi deambu/
lari bene poteett.
Deambulatoꝛiũ.rij. qð ꝓpꝛie dẽ lobiũqð
fit iuxta domos ad ſpactãädgii.

Debilis. )cta hocle. quod facile debellatur

17 dig debello las. vel vꝛ ade ⁊ bilis quod

eſt humoꝛ coꝛpus afficiẽs · quaſi ꝑ bilem
factus fragilis ⁊ deoꝛſũ a viribo Iñ debi⸗

litas tatttiiis.
Debitũ eſt qð aliqͥs alteni ex naturali vel

„—

X

VBebitoꝛ eſt qͥ accpit pecuniã a ceditoꝛe

BDebitoꝛeſ ciuitatu ſunt qͥ tenent᷑ ciuitatib-

ſed in actione debiti ieus cedit. vt. C.
eo.t..i. xci
Deca.i.decẽ.ſed deca dicũt gręci·nos decẽ

Becas caſte gentos vnu idem ſignt. ?'T

deca decas cadis.i.decẽ. Onde qͥ da. Per

decades cẽtũ · ꝑ centũ mille redũdant.

Decachoꝛdus.a.ñ.i.decẽ choꝛdaru.
Vecalog.gi.m.s.pe.coꝛ.i.decẽ ſcepta leg.

