dere. Mñ Mieronymus in epła ad Pau⸗

linũ. 8. caꝰ. Scintillę inq t emicant.

Emineo.es.nui.n.s.i.extra manereapparæz
ſuꝑincubere· ſuꝑſtare.⁊ dꝛ ab e. ⁊ maneo
nes.a.in.i.⁊ coꝛ.mi.Et cõponit᷑ cũ ſup. vt
Supꝑemineo.es.⁊ cũ pꝛę.vt Pręemineo

nes·qð ꝑ ſyncopã iuenit᷑ pꝛemineo.nes.

Emo.mis.emi emptũ.a.t.i.ex alieno meu,ʒ

facere.i.dare ſuũ⁊ alienũ accipe coꝛ.e.in

Hſenti.ſed in terito ꝓducit. OHñ Ouidiꝰ
ĩepi. Turpit igenuũ munera coꝛpemũt.
Emolioꝛ. liris.tus.ſũ.d.q.i.valde vel extra
moliriadqͥrere.niti. dẽ ab e.⁊ molioꝛ.

Emuloꝛ.laris.latus.ſũ.d.p.i.diligere.ñ
2. Cor xi? Gmuloꝛ eni vos dei emulatõe
7 dĩ ab e.⁊ moles.lis.DHel Emulari.i.in/

uidere. DNDñ ad Ro.iʒꝰ Mon in cõtentio⸗
ne⁊ ęꝓmulatione.⁊ tunc dicit᷑a molo.lis.
Atẽ gmulari.i.ſequi ꝑ ĩuidiã· vel amoꝛem.
PDñ PHꝛoũn.ʒe Mõ eꝗmuleris hoĩem malũ.

⁊tunc dicitura molioꝛ.iris. ODñ quidam.
muloꝛ inflatur.amat iuidet ac imitatur.

1..

Etiã ponit᷑ p indignatione. DVñ Exech.
8 Erat ſtatutũ idolũ ad ꝓuocãdũ ęmu/
lationẽ. Iñ ꝓmulus.la.lu.i.diligens.vel

inidus· vel ſequax uł eiuſdẽ rei ſtudioſus

Et in eodẽ ſenſu.⁊ ex eiſdẽ cõpoſitis iue⸗
nitur. demuloꝛ.laris. Iñ demulus.la. luʒ.
i. qmulus. .
Emungo. gis.a.t.i.valde mungere.

E ante Wι
Enarro.nas.raui.rare.a.p.i.euidenter. vel
aperte narrare.⁊ dẽ ab e.⁊ narro.ras. JTĩ
hica hęc enarrabilis hocle.
Encenio.nias.are.aui.n.p.i.initiare vel ali
quid pꝛimo exercere:vel induere Oñ ve⸗
ſtem nouã enceniatqͥ pꝛimo eã induit.uł
poꝛtat. Similiter epᷣs ecdeſiam enceniat
quando eam dedicat.
Eneruo.as.are.aui.a.p.i.diſſoluẽ· demol /
lire. debilitare · quaſi eẽ neruos ponere.
7 dĩ ab e.⁊ neruo.uas. Hñ Duidius de
reme. Eneruãt aĩos citareq; iociq; lir;.
Enigmatico.as.are.auia gnigmatixo.xas.
i.per egnigmata loqui. H
Eniteo.tes.tui.n.s.i. valde nitere · fulgere ·
ſplendere:micare.⁊ d ab e.⁊ niteo.tes.X
caret ſupino. Iñ enitẽs ꝑticipiũ.⁊ coꝛ.ni.

Enitoꝛ.teris.eniſus vel enix ſij.v.t.i. val

de niti. vel foꝛas mittere· vel parere.⁊ vꝛ
ab e.⁊ nitoꝛ.teris.⁊ ꝓdu.ni.Iñ enitẽs.tis
Eno nas.ui.natũ.n.p.i.euidenter nare.vel
e natare.⁊ dĩ ab ea no nas.Et coꝛ natũ
ſupinũ pe.ſimiliter enato.tas.eius fre.
Enodo.das.daui.dare.a.p.i.exoluere·de
nodo tolleredeclarare·planũ facerea dĩ
ab e.⁊ nodo.⁊ ꝓducit no.

Enucdleo. as.are.a. p.i.extra teſtã nucis nu/

deũ deponere.⁊ dẽ ab ea nucleo.as. Etiã
ponit᷑ p aperire enodare·expedire· mani/
feſtare declarare. Iñ enucleatus.a. um.i.
apertus manifeſtus/enodatusexpeditus
Enuncio.as.as.are.a.p.i.valde nũciareul
de aliqͥ nũcare. vel euident nũdare.?⁊ d
ab e.⁊ nũcio. Inñ enũciatio.onis. enũcia
tiuꝰ.a.ũ. MHñi dialectica dꝛ:Dꝛatio enũ/
ciatiua eſt vox ſignificatiua de eo qð ali /

quid eſt vel non eſt.

E ante O uel P

Eo is ire iui itũ.n.q.i.vado vel ambulo.
Epilogo. logas ·a.p.i.epilogũ facere · bꝛe⸗
uiter pꝛedicta recapitulare.
Epiſcopoꝛ.aris.do.p.i.epiſcopatũ habere
vel regere.⁊ coꝛ.ſco.

Epuloꝛ.ar...p.i.epulis vti.hinc ꝓbalia.

E aonte Q
Cquipenſo.ſas.ſaui.ſatũ.n.p.i.eq̃ cogitare
vel eque iudicare: dꝛ ab equꝰ adiectiuo.
ECqͥparo.ras.aui.atij.a.p.tria ſit.p.i.imi/
tari. ODñ Mirgiliꝰin bucoł. Mec calamis
ſolu eqͥᷣ paras voce magiſtrũ. Itẽ equi/
parare.i..quare vel cõparare.vt ęꝓqͥparo
hoc illi. Itẽ eqparare.i.parẽ fieri.vt: Iſte
in bꝛeui tẽpoꝛe doctoꝛes ſuos ęꝓ parauit.i
par factus eſt illis.
Cquipolleo.les. lere.ab ęquus adiectiuo.⁊
polleo polles. Et equaleo.es.ab ęquus et
valeo.les.in eodẽ ſenſu.i.parificari: con/
ferri:aſſimilari. Iñ ęquipollens ęqͥualẽs ⁊
eqᷣpollẽtia· ęqualẽtia.i.ſimiliũ reꝝ eq̃litas.
Cquito.tas.tare.aui.n.p.i.ęꝓquũ facere.vt
ęquito illi.i.rectũ facio illi. Itẽ ęqͥto.tas.
põt eſſe frequentatiuũ huius verbi ęquo
as.⁊ tunc tantũ valet quantũ frequenter
ęquare tunc eſt actm̃. Itẽ equito.as.põt
deriuani ab equꝰ equi: tuncidẽ eſt quod
militare. Iñ eqᷣtatus.tus.tui.i.actus eqͥ/
tãdi · vel multitudo equituũ. ODñ in Cãtidq

Eqtatui ĩ curribo Pharaõis aſſimilauite

Cquo ęquas.quaui.quare.a.p.i.ꝓquũ facẽ.
7 d ab ꝓquus adiectiuo. ꝓduÄt pꝛimã
Et ſcribit᷑ ꝑ ae diphthongu.ſ̊ eques ꝑ.e.
ſolã ⁊ coꝛ.pꝛimã. Oñ. Ne ſi ſolus eques
tibi me ꝑ equũ pcoꝛ eques.

Eradico.cas.aui.a.p.i.euellere.deſtruere⸗⸗
dẽ ab ea radico.cas. Iñ eradicans parti/
cipiũ. Hñ ꝓob./ʒi?Dia eradicãs genimia
Erigo.gisxi.ctũ.i.ex imo ſurſũ regere.
Cro ras.raui.re.n.p.i.linire· ſparare.⁊ dẽ
ab es en. Et cõponit᷑ deero. as.i.ęs auferre
lvalde ęrare.inęro.as.obęro.as.i.hcio
vel gre conducere.ſubęro.as.i.latent᷑ pcio
ſcilicet ęre conducere.
Erodo.dis.ſi.ſũ.a.t.i.exulł valde rodere.
Erogo.gas.gaui.gare.a.p.i.darediſtri/
buere. ? ꝓpꝛie ĩ elemoſynas.
Erro.as.are.aui.n.p.i.exoꝛbitarequaſi ex
rem ire. Et hinc verbalia.⁊ hͥ erratus.tus.
tui.⁊ hoc erratũ.ti.ambo ꝓ delicto.⁊ h̊ er/
roꝛ.or.. Iñ erroneus.a.ũ.i.erroꝛe plenꝰ.et

errabũdus. da. on: erratic. a.ũ bic ⁊2 BH

erratilis.⁊ hocle.oĩa in eodem ſenſu.
Eructo. as.aui.i. emittere · vel pfere ulex⸗
pꝛimereuł ructũ facere. Et eructuo.as.in

eodẽ ſenſu. Et ſunt ambo ge.nen/ p ructuz

Etymologi

lacẽ. In alijs aut ſigtionibo ſũt ge actiui

Erudero. ras.are.ui.n. p.i.purgarerudera

eijcere dꝛ ab e.⁊ rudus· vel ruder ruder
Erudio.dis.diui.ditũ.a.q.i.inſtruere.q̃ſi
extra rudere vel ruditatẽ ꝑonere.⁊ dẽ ab

*

e rudo.dis: coꝛripit ru.

Erugino.as.are.pe.coꝛ.⁊ derinat᷑ ab erugo

ginis·ſicut rubigino.as.a rubigo.⁊c eru⸗
ginem wel rubigineʒ coꝛrũpe · deuaſtare ·
Et ↄpoĩt᷑ Erubigino.as. DPerubigino.as

Erugino.as. DPerugino.as.i.rubiginẽ uł

eruginẽ auferre.⁊ ſunt actian.
Eruo.ris.ui.tũ.a.t.i.euertẽ. ab e.⁊ ruo ruis.
Eruſco.cas.caui.n.p.i.eęra in vnũ colligere.
ſicut numularij faciũt.⁊ d ab ęs eris.

E ante B
Eſco eſcas.aui.n.p.i.eſcã tribuere.vel eſcis
paſcere. Et cõponit᷑ adeſco.as.i.ad eſcam
vocare · vel valde eſcare. Ineſco. cas.i.in
eſca impinguare · vel decipere eſcis.
Eſtiuo.as.i.ad vmbꝛã in ęſtate ſedere.
tuo.uas.aui.n.p.i.feruere·bullirecalere
Et componit᷑ Ineſtuo.as.exęſtuo.as.
Eſurio.r.riui.n.q/i.meditari edere.⁊ dĩab
edo eſẽ. Et habet eſuriui ĩ terito.vt pa/
tet Matthęi.25“. Eſuriui enĩ nõ dediſt
mihi mãducare.qð tamẽ eſt cõtra naturã
verbi meditatiui. Merba eni meditatiua
carent ſteritis.põnit᷑ enĩ eſuriui p famui
ſiue famã habui. Iñ hęc eſuries. ei..

E gnte T uel B

Eteſticulo.las.aui.a.p.i.teſticulos auferre
el valde teſticulare.
mologixo. as.are.eſt vnũ vocabulũ ꝑ
aliud exponere.
Euagino.as.are.ui.n.p.i.ex̃ vaginã trabẽ
Euangelixo.as.are.i.euangeliuʒ anũciare.
Euiro.as.aui.a.p.i.debilitare/enernare.et

dr ab e.⁊ viroꝛ.Etiã põt componi ab e..

vir.⁊ tunc idẽ ẽ qð caſtraredebilitare.
Euito.tas.tare.taui.a.p.i.valde vitare.uł
euidenter vitare. Iñ hic⁊ hęc euitabilis.
⁊ hoc le.Et euitatus.a.ũ.i.valde vitatus.
el euidenter vitat.qð etiã põt cõponi
ab e. vita.i. vita pꝛinatus Oñ Hapias
Euitatus vita pꝛiuatus.i.pterritus.
Eunuchito · cas: eunucho. chal.i.eunuchũ
facere. .
Euo. as.are.aui.n.p.i.inſanire.etiã inuenit᷑
ꝓ euacuare ⁊ fugere.⁊ dẽ ab euan.tis.

CE gognte

„ I
geinſe

Eueert
gere⸗·
quod
Exacen
xige
gttole
lic⸗
etucb⸗
autntn
Crllota
Cumno.
cam⸗
nncken
Corcocn
Crumcoor
ni di
Cvunmo.
Unit⸗
eranin
Cöſtenn
gnunete
Ctuns
lmoat
Euulaous.
rirom
Worere
Eunnuoas

feAp

PO

nanosar

Auto:aton

oſitns:
Gobius
nnng
Cpungeſo.
Cpanice
te N

Thjonent
ftmuoug

kanhonzer

Grdlotzg

gatii
Momln
Hceni
ſnen;
de,rnic

Eibeng
Wricn
wnſten
igndi
nbignit

1womis:

Coligene

Sms.

Binddon.

ſtoin

eces
teſecee

ulliple

lſtnoss
leredidb

n py.

nö dli

mmani
imedenm
muipfmu
mess.

P

suſen
big

iint
n mion
nl
wn
tütne.
evtne l
cCitts
potci
Dibru
Mian 4

ainmt

.

1UV,KO

Excandeſco.ſcis

Exacerbo. as. are. a. p.i. vuas acerbas colli⸗

gere. ex aſperre.? vꝛ ab ex. ⁊ acerbo. bas.
quod non eſt in vſn. P

Exacero.as.aui.a.p.i.ab acere purgare.

Eraggero.ras.raui.a.p.i.valde aggerare.
attollere· maiꝰ facere.ſicut ẽ illud euãge/

lij. Et tu capharnaũ ꝗᷓ vſq; ad cęlũ exal-

tata es.Mõ qͥdẽvſq; ad cęlũ capharnaũ
exaltata eratſ̊ enimiã ſupbiã exaggeat

EExalto.tas.taui.a.p.i.in altum tollere.

Examino.nas.naui.a.p.i/pbare·.qualiter
iudicare· wel oiſcuterea diligent inqrere.
inueſtigare.

Exxanclo. clas.aui.a.p.i.Dhaurie.
Exancoꝛo.ras.raui.a.p.i.ancoꝛã euellere·
nauẽ diſſoluere.⁊ dẽ ab ex.⁊ ancoꝛo.ras.

Exanimo.mas.aui.mare.a.p.i.debilitare
ꝑterrefacere.⁊ vꝛ ab ex.⁊ animo mas.Jnñ
exanimatus.a.ũ.i.debilitat. ꝑterrefactꝰ.
cõſternatus. Mñ Veſter.i. Et pene ex⸗
animata eſt.
Exaro. as.are.a.p.i.valde arareulł dðſcribẽ
Exartuo.as.aui.a.p.i.diuidere.

Exaſcio.as.ani.a.p.i.dolare.

Exaſpero.ras. raui.a. p.i. xacerbare vel cõ/

mouere.vel facere aſperũ.

Exautoꝛo.as.aui.a.p.i.extra autoꝛitatem

facere vel ponere.⁊ dẽ ab ex.⁊ autoꝛo.as.

VPVñ Quintilianus de cauſis.Exautoꝛat

manus aruis agreſti laboꝛe ſubegit. Ex/
autoꝛatus ponit᷑ hic ꝓ extra autoꝛitatem
poſitus. Ttccipit᷑ eti p delere. Hñ Ma/
crobius de ſaturnalibo. Exautoꝛata tamẽ
ſequenti etate.
Excaturico.as.aui.a.p.i.ꝑ aquã ſcaturien/
teʒ vel ebullientẽ plumã ani auferre.ODñ
legit in ſidonio. Allij excaturicabãt aues

Alij exenteriabãt piſces.⁊ ꝓdu.v.añ.r.

Excauo.nas.aui.a/p.pe.coꝛ.i.valde cauare
Dñ Job. Lapiges excauantaquę.
Excedo vis.exceſſi exceſſũ.a.t.i.exire/extra

cedere.Et excedo.i.excello vel traſcendo

vel ſupero.⁊ pꝛoducit ce.

Excello.is.excellere.i.eminere valde cellẽ.

vt: Ille excellit illũ ĩ dignitate Del vicit
ſuperare· quaſi extra alios cello.i.leuo.et
habet excellui vel exculi in pꝛeterito.⁊ ex/

culſũ in ſupino vel excelſuʒ.⁊ qñq; regit

actm̃.ᷣvt:ille excellit Olatonẽ.qñq;ʒ dtm̃.
vt: Plato excellit illi. Inde excellentia.

VDñ. Excellit ſuperat excelſus dicitur alt

Excelleo.les.idem.

Excendo. dis.dere.di.a,.t.i.valde accendo

inchoatiuũ.i.ĩcipio cãdẽ.

extrahere.⁊ dĩ ab ex.⁊ carpo.pis.

l deſtruere · vel euertere. ⁊ vꝛ ab exa cę⸗
do. dis. ceęcidi. pducit.ci.vbiqʒ. Itẽ ex⸗
cido.dis.cidi.poteſt cõponi ab ex.⁊ cado
dis.iK tunc caret ſupino.⁊ coꝛ.ci.vbiq;.et
ſigt extra cadere vel ex aliquo cadere.
Excieo.es.ciui.citũ.i puocare:cõmouerea

Excerpo.pis.pſi.ptũ.i.ex carpere· eligere ·

Excido.dis.di.ſũ.i.extra vel valde cedere .

or ab ex cieo.es.⁊ coꝛ.pe.hoc ſupinum

excitũ. Inde verbũ fre.excito.tas.pe. coꝛ.

Itẽ dꝛ excio.cis.ciui.citũ: tunc excitũ.tu

pe pdu·q; H cieo citũ nõ wnit imo citum
⁊tuũc ab eo deriuat᷑ excito.tas.pꝑe pducta.

Excillare.i.cum vxoꝛe eſſe.

Excindo.dis.i.valde ſcindere vel deſtru.

Excio.cis.dꝛ ab ex: cio q vide Si excieo.

Excipio.pis.excepi.a.t.i.eligere.extrahẽ·

extra capere · ſuꝑ alia caꝑe recipe.latẽter
caꝑeiuadere.⁊ ꝑtinet ad inſidiatoꝛes.
Excito.tas.aui.a.p.vide s.in excieo
Exclamo.as.are.i.eleuare vocẽ:vel valida
intẽtione gᷣces effundere.⁊ damare.i.vo/
ce inſonare.
Excludo.disa.t.i.extra claudere vel extra
dauſuram emittere. ”M
Excodico.as.aui.a.p.i.circa codicc.i.crun/
cum apꝑire terrã velut lacum efficere.
Excolo.las.laui.a.p.i.purgare.emittere
Vel viſcutere.⁊ vꝛ ab ex.⁊ colo.las.Inde
excolans.tis.oĩs ge.i.purgans vel emit/
tens· diſcutiens. Inuenit᷑ etiã excolo.lis.
lere.tertie cõiugationis: d ab ex.⁊ colo

lis.i. diligẽt colẽ. Et ꝓquẽ (o. exco lo qñ e

pꝛime cõiugatiõis · ᷣ qñ ẽ ttie cõiug. coꝛ.

Excoĩco:cas.caui.care.a/p.i.ex coĩonẽ facẽ

cõmunione pꝛiuare.⁊ dꝛ ab exa comuni/
co. cas. Inde excoĩcatus.a.ũ.

Excreo.as.aui.are.i.expuere vel ꝓijcere.et

diĩ ab ex.⁊ creo.as.⁊ abijcit᷑s.pcedẽtex.
Excreſco.ſcis.i.extra vel valde creſcere.
Excubo.bas.bare.excubui vel ſᷣm aliquos
excubaui · excubatũ vel excubitũ.i. vigi/
lare · cuſtodire · q̃ſi eẽ cubare· qð faciũt qͥ
ciuitates · vel caſtella vel caſtra cuſtodiũt

de nocte.⁊ vꝛ ab ex.⁊ cubo.bas.Hõt etiã

dici excũbo bisab ex.⁊ cũbo.bis.in eodẽ

ſenſu.coꝛ.cu. Excubare etiã 'm Papiã

dẽ pꝛę foꝛibus inuigilare. (cudere.

Excudo.dis.di.ſũ.a.t.i.feriẽdo eijcere.i.e
Excurſo.ſas.are.i.frequenter curreer.
Excuſo.as.are.aui.a.p.i.ex cuſionẽ ponere

q̃ᷓi nõ cudere· vel excudere diqſi frequẽt
cudẽ. vt ille q excuſat ſit exẽ malã famam.

5„

Execro.cras.ſed frequẽtius ĩienit execroꝛ
aris. in deponenti.i. maledicere excoĩcare
extra ſacu facere. Et coꝛripit e.
Exemplo.as.are.aui.a.p.i.ad ſimilitudinẽ
alicuius aliqͥd ponere.
Exentero.ras.aui.rare.a.p.quaſi exintera/
re dꝛ.i.ꝗ intra ſũt extrahere.Exentera eni

dicunt inteſtina ꝗ ſic dicunt · quaſi ex in

tera. coꝛ.pe. exentero.
Exęquo.as.aui.are.a.p.i. valde vel iuxta
eæquũ facere.⁊ dẽ ab ex.⁊ ęquo ęquas.
Exequoꝛ.ris.excutus ſũ.d.t.i.extra alia ſeqͥ
aliquid ꝑficere ad effectũ ducereinſtare
ad aliqͥd faciendũ. Iñ executio vꝛ effect᷑ꝰ
⁊ abijcit.S.Rcedente.x.⁊ coꝛ.
Exerceo.ces.cui.citũ.a.s.i.operari:experiri
extra arcere dẽ ab ex.⁊ arceo.ces.
Exercito · asare.i.frequent᷑ exercere. Inde
exercitat.a.n. Et nota ꝙ exercitus vicit

ꝓpꝛie defatigatus. Sʒ exercitatus artibo

aſſuetus ⁊ inſtructus. Et ab exerceo.ces.
dẽ h exercitus.tus.tui.i.collectio hoĩuʒ in
expeditione. Iñ v h̊ exercitiũ.citij.⁊ ad/
iectiue exercit ta.tũ.⁊ dꝛ ꝓpe defatigat᷑.
Exero.ris.rui.exertũ.i.foꝛas emittere.vel
nudare ułmanifeſtare. Iñ exerto tas.fre.
Et exertusa.ũ.Et coꝛ.pe.
Exhalo.las.lui.re.n.p.i.foꝛas emittere.re/
dolere · vel de vita recedere.⁊ vꝛ ab ex.et
halo. las. ꝓpducit ha.

Exhaurio.ris.rire.exhauſi exhauſium in

ſupino.a.q.i.valde haurireeuacuare.ex/
tenuare.⁊ ẽ ab ex.⁊ haurio.ris.
Exberedo.das.a.p.i.ex hęreditatẽ ponere·
bereditatem auferre.
E xhibeo. bes.bui.a.S.i.oſtẽdere/ vel pᷣſen/
tare· vel vare dẽ ab ex.⁊ habe.
Exhoꝛtoꝛ.taris.atus.ſũ.verbũ cõe.i.valde
hoꝛtari. Inde exhoꝛtatoꝛ.tio.⁊ hic exhoꝛ⸗
tatoꝛius.ria.riũ.
Exigo.is.ire.exegi exactuʒ.a.t.quiq; ſiꝗt.
Naã exigere.i. expellere. Et exigere.i. pficẽ
Et exige.i. iuſte petere. Et exigere qñqʒ
ſimplicit᷑ ponit᷑ p reqͥrere uł petere. Et ex/
igere.i. extra vel vltra agere. Et exigere. i.
viuidẽ. Iñ exact᷑.a.ũ. Dñ.2. Machab.
vltimo. Sicut eni vinũ ſempꝑ bibere aut

ſemꝑ aquã.cõtraniũ eſt alterius autẽ vti
delectabile · ita legentibus ſi ſemꝑ exact

ſit ſermo. non erit gratus.
Exilio.lis.liui.vel lui.exultũ.n.q.i.extra uł
valde ſalire. Iñ exulto.tas.i.frequẽt᷑ exi/
lire · qð ꝓpꝛie fit cum letamur. Et ponitur
exultare pꝛo letari.

Exiĩmutuo.asaui.are.i.depauperare.pau/
perẽ ſacerea dꝛ ab ex.⁊ imutuo.as.

Eximo.mis.mi.emptũ.a.t.i.anuferre· ulex/

trahere dr eximo q̃i er emo.i.traho.
Exinanio.inanis.niui.a.q.i.anihilare· dep⸗
mere euacuare diminue: dẽ ab ex.⁊ ina/
nio. nis. Oñ aplłs ad Obił.2. Exianiuit
ſemetipſũ · foꝛmã ſerui accipiens.
Exiſtimo.as.are.aui.a.p.i.putare.⁊ dꝛ ab
ex ⁊ eſtimo. Iñ exiſtimatio.i.putatio vel
illeſeę dignitatis ſtatus· fama moꝛibus
adquiſitus.

Exiſto.ſtis.extiti.n.t.i.pmanereerſtare.
Exoccupo.pas.i.expedire.⁊ dẽ ab ex.⁊ oc/

cupo: coꝛripit can.
Exoleo.les.leui.vel lui exoletũ vel exolitũ

n. S.i.creſcere.⁊ dꝛ ab ex.⁊ oleo.les.DPap.

vo dicit: Exoleuit.i. in obliuioneʒ venit
deficit · coꝛruptus eſt.⁊ coꝛripit.o.ante.l.
Exoꝛcico.ſas.qui.a.p.i.adiurareĩcrepare.
Exoꝛdioꝛ.diris.exoꝛditus ſũ.vel exoꝛſus
ſũ.d.q.i.incipe ułloqui.Inde exoꝛſus.ſa.
ſũ.i.locutus:inceptuis.
Exoſſo.ſas.aui.a.p.i.laniare:diſcindẽoſſa
extrahere⸗ dꝛ ab ex.⁊oſſo.ſas. Ponitur
etiã ꝓ debilitare vel infirmare. Cum eniʒ
oſſa ſint coꝛpoꝛis robur:qui ea aufert coꝛ/
pus debilitat.
Expãdo.dis.di.paſſũ.a.t.i.extẽdere.Dñ
illud: Expaſſis in cruce manibo.i.extẽſis.
Inuenit᷑ etiã expanſis:qð ſuſtinendũ eſt
Sʒ ſᷣm Nꝛiſcianũ:Pando pateo patioꝛ
faciũt ſupinũ paſſũa dĩ ab ex pãdo.diſ
Expapillo.las.laui.lare.i.exoluere: denu/⸗
dare ꝓpᷣe papillasa vꝛ ab ex? pupilla
Expatuloꝛ.laris.latus.lari.d.p.i.ſpatulaʒ
auferre nł frãgẽ. dẽ ab ex.⁊ ſpatuloꝛ.ar.
Erxpecto.ctas.ctaui.ctare.i.demoꝛari·ſuſti/
nere· pſtolari. Expectat᷑ qui venturus eſt.
Spectat᷑ qͥ videt᷑ nłappꝛopiat·bᷣm Pap.
Expectoꝛo.ral.raui.a.p.i.exoluẽfinmaculũ
a pectoꝛe remonere? di ab ex.⁊ pectus.

Erpedio vis.dire.diui.ditũ.a.p.i.liberare

explicare · exoluere · quaſi extra pedicam
ponere.⁊ dẽ ab ex.⁊ pedica.Iñ expeditus
ta.ti.i.erxolutusliber ꝓmptus.
Expendo.dis.dere.penſũ.a.t.i.expenſas fa/
cere dẽ ab exa pẽdo dis.Iñ h̊ expeſa ſe.
Expergefacio.cis.feci.factũ.a.t.i.excitare·
vel facere euigilare dꝛ abex.⁊ pergiſcoꝛ
ſceris.⁊ facio facis.⁊ acuitur fa.
Expergiſcoꝛ.ris.exꝑrect᷑ ſũi.a ſomno eui⸗/⸗
gilo. ⁊ dĩ ab ex.⁊ pergo.gis.qð cõponit᷑a
Per. ⁊ rego.gis.DPñ dic Nꝛiſcian i xꝰ. liꝰ

ſpotea
pſton
tnngng
tdiaber⸗
Erpnom
Nä
Crpoopit
Wpeft
1been
dotoꝛe
Nteſt:
epinne
httere
Erplcn;
ping
pleop
ſmlann

cn
6,
e ⸗
b.
d

ramic
mnN
mabbes

ſinr,
er 100

adlun
ni
oantl
mie
eccink

lanchcn
3 Ponnm
Cumen;
marcor,

bi
micpäs
inmnik
R
mind
wn,
nmmli
ihmmn
un iin
ð
1tcms.
ollkam
mpehn
Pagin
–

, rie⸗
.

Erp giſcoꝛ q a pergo eſt exprectũ facit.qð

ſailʒ cõ ponit᷑ exper. ⁊ rego:qð facit rectuʒ
quãuis · wetuſtiſſimi etiã exꝑgitꝰ dicebãt
Experioꝛ.riris.ꝑtusſũ verbũ cõe.i.pbare
vel ꝓbari · cognoſcere · tẽptare cognoſci ·
vel temptari.⁊ vi ab ex.⁊ panio. Iñ hoc
exꝑimentũ.ti.⁊ hęc exꝑientia.tię.⁊ exꝑt
a.n. Maũt experioꝛ cõponat᷑ a pario·pa/
tet ꝑ Pꝛiſcianũ i.xꝛ liꝰ.oicentẽ. Sũt etiã
alia ex hoc ipſo.i.pario cõpoſita deponẽ/
tia· experioꝛ:operioꝛ · quoꝛũ ꝑticipia exꝑ/
tusopertusa pario oſtendũt eſſe cõpoſi/

ta:cuius participium partus eſt. Et vult

Niꝛiſcianus vt patet.qð experioꝛ ſit ver/
bũ deponẽs. Sʒ dic ꝙ olim experioꝛ fuit
depo.zp nüc eſt cõe · Itẽ experin qñq; po/
nit ꝓ reſpondere ſeu defedere.vt de iudi.
c.j.de ꝓcur.c.qͥ generalit᷑ li.vi.qñq; ꝓ agẽ
vt de cauſa poſa ꝓpꝛie.c.paſtoꝛalis.
Expicoꝛ.carl.d.p.⁊ expico.cas.i.deſpicare

1 dꝛ ab ex.⁊ ſpico.cas.⁊ ꝓducit pi.

Expilo.las.lare.a.p.idẽ eſt qd depiloa ex
eiſdẽ verbis põt cõponi de qͥbus depilo
vñ põt coꝛriꝑe pi.⁊ ꝓducere ſᷣm diuſas
cõpoſitiones.vide o.in depilo.

Expingo. gis. pegi. pactũ.a. t.i. expellere.

— ½

2 dꝛ ab ex. ⁊ pango. gis.
Expino.nas.aui.are.a.p.i.ſpinas auferre-
vel echere. ⁊ dꝛ ab exa ſpino.as.⁊ pd.pe.
Expio.pias.are.a.p.i.expurgare. ex toto
el perfecte piare. Iñ h̊ expiamẽ.pe ꝓd.
⁊ hęc expiatio.i.purgatio:/pia actio·mũ/
datio.⁊ expiabilis expiabile·qð expia/

n poteſt. ꝛ ab ex.⁊ pio.
Expiro.ras.raui.rare.n.p.i.moꝛi ex ſpiritũ
mittere.⁊ d ab exa ſpiro.ras.⁊ pdu.ſpi.
Expiſcoꝛ.ſcaris.d.p.ii.ex toto a piſcibus

euacuare. vel adqrere.⁊ dĩ ab ex.⁊ piſcoꝛ

Explicit⁊ expliciũt· verbũ defectiuũ i:ter⸗
minat᷑ vel finit· vel terminãt᷑ finiunt᷑nec

inuenitur de eo plus.

Explico.cas.cui.plicitũ.a.p.inuenit᷑ etiam
plicaui.catũ.antiqtus ab ex.⁊ plico.cas.
i. oꝛdinare · digerere · diſtendere · ex plicã
ponere · ſoluere · aꝑpire.
Explodo.dis.ſi.ſu.n.t.i.manꝰrelaxareex/
perire· excutere · vel extra plauſuʒ facere⁊
ponere · vel eijcere · vel explere.
Exploꝛo.ras.raui.rare.a.p.i.exqͥrereĩne/
ſtigare.⁊ pd.plo.⁊ dẽ ab ex.⁊ ploꝛo.ras.
Pñ in Auroꝛa. DPer quos exploꝛet ple/

bis vrbis opus. .
Expompo.paui.pare.a.p.i.vituꝑare · de/

teſtan dẽ ab exa pompo. pos.
Expono. nis. ere.a.t.. cõtra ponere.expli⸗
careexoluere. Exponi aũt dicũt᷑ infates

bui. liti Iãguidi ſi ſine cura dimittũt᷑ u

eis alimenta negant᷑ a parẽtibus a oñis.
vel a patronis.vt in.c.vnico.de infan.et
lang. Exponi enĩ aliqͥ ſolẽt relegato pie/
tatis officio infantes vel languidos ante
eccleſias ponere.vt eos alij miſeratione
moti colligant. xxvij. vil.ſi expoſitus.
Expꝛimo.mis.ſſi.ſſũ.a.t.i.extra pꝛimere·ef
fundere·manifeſtare· repſentare:⁊ dicitur
ab ex p̃ᷣmo.mis.⁊ coꝛripit pꝛi.
Expꝛobꝛo.bꝛas.bꝛaui.a.p.i.diffamare· in/

creparecõuiciari·ſteritã culpã oppꝛobꝛi/

ole enarrare.⁊ dꝛ ab ex. ꝓbꝛo. bꝛas.
Expumo.mas.aui.are.n.p.i.valde vel e
ſpumare· vel ſpumas auferre.

tũ ſeiptionis ponere ⁊ delere.
Expuo.is.pui.putũ.n.t.extra ſpuere.

Erxqro. ris.ſiui.ſitũ.a.t.i.iueſtigare· ex ꝗrẽ.

Extẽdo.dis.di.tentũ vel extenſũ.n.t.i.ex⸗
plicare extra tendere. HD

Extermino.nas.naui.nare.a.p.i.terminuʒ

auferre · vel exulẽ facere·quaſi erẽ terminũ

ponere ⁊ eijcerea ꝓpꝛie oĩ de exulibus ⁊
ponit᷑ p demoliri.Dñ Matthei. 6e Ext⸗
minãt facies ſuas.i.demoliunt᷑ diſſoluũt
deuenuſtant.diſſipantquaſi extra termi

⁊ hęc ext᷑minabilis.⁊ hocle.

Exrterno.nas.a.p.i.alienare.

nos humanę cõditionis abducũt. Iñ hic

Extimo.mas.mare.a.p.i.appciari:vel pu/

tare · quaſi ex mẽete ſic habere.⁊ dꝛ ab exa
timo.qð ẽ mẽs. DNel extimareẽ pciũ ali/
cuius rei certũ darea ẽidẽ qð taxare vel
certũ pᷣcium viffinire et determinare.
Extiguo.guis xi.ctũ.a.t.i.moꝛtificare ⁊ ꝑ/
tinet ad ignẽ dꝛ ab ex.⁊ſtinguo.guis.⁊
abijciturss. HW
Extipo.pas.paui.are.a.p.i.emittere:eua/
cuarea dĩ ab ex.et ſtipo.pas.et ꝓdu.ſti.
Extirpo.pas.paui.a.p.i.a.radice ſubuer/
tere · a ſtirpe extrahere · deſtruere · ex toto
vel euidentſiue extra ſtirpare.
Extollo.ris.ere.a.t.i.ſurſũ eleuare.

Extremiſco. cis. verbuʒ inchoatiuũ.i. inc

pio extremer.
Extremo.mas.a.p.i.extremũ facere uł vl/
timũ:vel purgare· auferre extrinſecus de
foꝛis · hm Muguitionem. L
Extremo.mis.mui.ere.n.t.i.q̃ſi extra tre/
mere.et dicitur ab ex.et tremo.mis.

5

Extrico. cas.care.a.p.i.expedire · exoluere ·
pꝛoducit tri. Oñ Dirgilius in. o? Cnei.
Hic laboꝛ ille domus ⁊ iextricabilis erroꝛ
Et Cho. 6“. Fumus eius extricat oẽ oę⸗
monin. Iñ hic ⁊ hęc extricabilis.⁊ hᷣ le.
Extringo. gis xi.ctu.a.t.i.extra vel valde
ſtringere . vel a ſtrictura remouere. vicit
ab ex. ſtringo. gis.
Extrudo.ois.ii.ſu.extrudere.a.t.i.valde nł
extra trudere· depellerelonge abire · facẽ.
7 dẽ ab exa trudo. ꝓducit tru.

Extruo.isxi.ctũ.a.t.i.valde uł ex ſtruere.
Extupeo. pes. pui. n. s. caret ſupino/ eſt
valde ſtupere · vel a ſtupoꝛe ceſſare· libera/

re. ⁊ coꝛ.ſtu. ⁊ dꝛ ab ex.⁊ ſtupꝑeo.
Extupo. pas.pani.are.a.p.i.valde ſtupa/
re· ſtupã remouere.⁊ dꝛ ab ex.⁊ ſtupo.as.
⁊ coꝛripit ſtu.

Exubero.ras.aui.are.n. p.i. valde vberare.
ſuꝑabundare.et dicitur ab ex.et vbero.

Exuco.cas.cani.a.p.i.ſucũ auferre.⁊ dicit᷑

ab ex. ſuco.cas qð nõ ẽ in vſu.? p.bmã.
Exudo.das.daui.n.p.i.ſudoꝛem emittere

vel extra ſudoꝛẽ ire: dicitur ab ex.⁊ ſuldo

das.⁊ pꝛoducit.pe.

*

Exulcero.ceras.raui.are.a. p.i.extra valde

del deoꝛſũ vlcerare· vel vlcera auferre.ex⸗

aceruareeneruare, dĩ ab ex.⁊ vlcero. as
et coꝛripit ce.

Exulo.las.verbũ neutrũpaſſiuũ.i.ex̃ ſolu,ʒ

ſuęterrę poni ·⁊ exterminari. Et debet ſic
cõſtrui: Ego exulo a rege.⁊ nõ debet dici
Ego exulo illu · vm Hug. VPapias etiam

oicit: Exulare.i. extra ſolu ſun habitare.

Exulto.as.are.i.requẽt exilire.q pꝛie fit

cũ letam. Et ideo ponit᷑ exultare ꝓ letari.
BE pꝛie ſaliendo·pm Mug.⁊ dĩ ab exilio.

lis.liui.ułlui.ultũ.vltu.i.valde uł ex ſalire

Exundo.vaſ.dare.n.p.i.valde abundare
vel excreſcere.⁊ dĩ ab ex.⁊ vndo das.

Exuo .·.is.exui.exutuʒ.exuere.a.t.i.extrabẽ.

expoliare.⁊ ꝛ ab ex.⁊ ſuo.ſuis. Iñ exut
ta.tuũ.i.expoliatus/extractusexpulſus.

Exupero.as.are.aui.a.p.i.valde ſuperare⸗

Dicitur ab ex ſupero.as.

Exuro.ris.exuſſi.exuſtũ.a.t.i.valde vrere.
7 dĩ ab ex.⁊ vro ris. ꝓducit.v. Iñ exu/

F ante

Abello lari lanin. p.ĩ loqui.

Fabꝛico.· cas. care. n. Pii iſtruẽ.
cõponere· munire.⁊ dĩ a faber

hai Vider eti poni in deponẽti gnẽ. Dñ̃
illud ꝓpheticũ. Fabꝛicatus ẽ auroꝛã⁊ ſolẽ.

Fabuloꝛ.aris.latꝰ ſũ.d.p.i.fabulas dicere

vel falſa. JèUMUäs
Faceſſo.ſi.ſitũ.verbũ deſideratiuũ.i.deſi⸗
derio facere. Itẽ faceſſere.i.deſinẽ ceſſare·

recedere. Et vꝛ faceſſo·quaſi facere ceſſo.

Pñ ꝛudẽtius in libꝛo hymnoꝝ. Faceſ-

ſite inquit ne noſtram grauet obſequela

Facio.cis.ci.ctũ.n.t.i.aliqͥd oꝑari ex ſiacc/

ti materia.̊ creare ex nihilo.

Facto.ctas.i.frequent᷑ facere.Iñ deſcendit

aliud verbũ frequẽtatiuũ ·ſalʒ factito. tas
i. frequenter facere.
Facundo.oas.a.p.i.ſacere facundum.

Falcito.tas.i.frequent᷑ falcare.⁊ dꝛ a falco.
98. Et põt eſſe nõ frequẽtatiuũ:tũc deri

uatur a falx.cis.⁊ idem eſt qð falcare · vel
falcem facere⸗e·

Falco.cas.aui.a.p.i.curuare:vel falce ſeca

Falero faleras.a. p.ioꝛnare.vt Iſte vtitur

verbis faleratis.i.oꝛnatis. Ite inuenitur
falerare ꝓ ſuꝑbireinaniter ſe iactare.

Fallo.lis.fefelli falſũ.a.t.i.fando verbis de/

cipere. dĩ a foꝛ faris. Et a fallo dĩ falſo

as. frequentatiuũ·a quo falſito. tas. aliucd
frequetatiuũ. Itẽ fallo cõponit᷑ cuʒ re. vt

Kefello. lis.li.refellere: caret ſuuß.
Falſifico.cas.aui.a.p.i.falſũ facere.⁊ dicit
a falſusa facio. Iñ falſificatio.onis.

Falſito.ſitas.eſt frequen. defalſo.ſas.i.fre⸗

quenter falſare.⁊ coꝛripit pe.

Falſo. as.i.frequẽter fallere.a fallo fefelli ſũ

Fameo. es. mui.n. s.i.eſurirehabere famẽ.
Iñ fameſco.ſcis.inchoatiuũ.

Famino.nas.naui.n. p.i.oqui. ⁊ dĩ a famẽ

minis. Et ↄponit᷑ c ad. vt?lffamino.nas

Famo.mas.are.a.p.i.famã diuulgarea di

a fama. ⸗“èr
Famuloꝛ.aris.atus.ſũ.d.p.i.obſeqͥobedi/
re. Et famularidebiti eſt. Obſeqͥ volũtat
Obedire ad vtrũq; refert᷑. Famuloꝛ cõ/

ponit᷑ cũ con. vt Confamuloꝛ. aris iſimul

famulari.

Farcino. nas. nani. a. p.i replere.
Fartio.ſi.ſuʒ.tũ.a.q.⁊ qñq; inenit᷑ fartiui.

titũ. q pbat farcmentu. Itẽ iuenit far/

ſiui. ſitu. bᷣ hoc potius tractu eſt eſta vul /
gari quoꝛũdã qͥ vtunt᷑ verbo iſtius litte /
raturę ꝑ totãcõiugationẽ ſcilʒ farſio.ſis.

Iñ verbalia.artoꝛ.trix.ſartio.onis.

an
ſatet
Gus
pbio
aplty,
Pigt
galoon
ue
temn
ſnali.
Nooc.
golioſ.
Gtſeſcd
Niunmen
tonoan
go
ſac
zamns
Eiien
tus
ſugua
Fiteort
uuitmn
ltuns
emurzm
Hionlel
leoßnela
uct
wd
cg
ui
gg
Ftſcoa
rnd⸗
oitr di⸗
Etſat
Dunte
Rſance
faticent
tots
ltuogs
oc
inni
inre

Funns

lanaſe
Etpan⸗
Hipe
urpoor

ſwong

rezns
rfarin

e

ens

Faſcino.nas.a.p.i incãtare.quaſi adulãdo

ipetere landando decipe Oñ ad Gal. 3:

Quis vos faſcinauit vᷣitati nõ obedire?
vbi dicit glo. Quis vos faſcinauit.i. de⸗/
cepit veritati nõ obedire coꝛ.pe. Vnde
Virgiliꝰ in bucoł. Neſcio quis teneros
oculo mihi faſcinat hedos.
Faſtidio.dis.diui.a.q.i.hoꝛrere· ſpemere·
contemnere tedere. Iñ verbalia. Et hoc
faſtidiũ.ð dij.i.ſupbia vel tediuʒ.⁊ faſtidi/
oſus.a. i.i.ſuꝑbꝰ vel tedioſus.⁊ hic faſti/
dioſus.ſi:⁊ hęc faſtidioſitas.tatis.⁊ deri/
uat᷑ faſtidio a faſtus:q eſt ſupbia. Qui/
dã tamen dicũt faſtidio eſſe pꝛimę ĩpoſi/
tionis.⁊ inde faſtus.
Faſtigio.as.a.p.i.exaltare · ſublimare. Iñ
faſtigiat. tus. Et faſtigiatus. ta. tũ i. ele⸗
natus ? altus.⁊ dĩ a faſtus.qð eſt ſupbia
Et iuenit ꝑ ſyncopã faſtigat.p faſtigia/
tus. Oñ greq Sunt faſtidia tediaſed fa/
ſtigia cella. MMNvẽ
Fateoꝛ. teris.ſaſſus.ſum..s.i.manifeſtari ·
quaſi teneoꝛ fari.Tateri coactionis ẽ ⁊ ne
ceſſitatis. Tatemur enĩ coacti. Sʒ confi/
temur manifeſtamꝰ volũtarij. Oꝛodimꝰ
Scio· vel aliqᷓ vtilitate ſperata vucti. Itẽ
fatem̃ mala manifeſtamus bona: pdimus
ãſita. Et coꝛ.fa. fateoꝛ Oñ. Cõſiteoꝛ ſi qͥd
pꝛodeſt delicta fateri.
Fatigo.gas.gaui.a.p.i.fatim agere: abũ/
Dant᷑.⁊ dẽ a fatimqð eſt abundãt᷑.⁊ ago
ag·. Iñ fatigat᷑.a.n.i.ĩ itinẽ laſſat feſſus.
Fatiſco.cis. fatiſcere.n.t.i.abũdant hiſtere.
⁊ſcindi.vt Iſte pãn fatiſcit rimis.i.ſcin⸗
Ddita vĩ a fatim· qð eſt abundant᷑.⁊ hiſco
cis. Et fatiſcere. i. laſſari· marceſcere abun/
danter aperiri · deſin ere eſſe · deicere. Dñ
de ſancto Martino dicitur. ATrtus febꝛe
fatiſcenttes.
Fato · tas.taui.a.p.i.deſtinare· deſignare.
Fatuo.as.ani.a.p.i.fatuũ facere. dꝛa fa⸗
tuus. Et ↄponit cũ oiſ.vt diſfatuo.i.diũ/
ſis modis fatuare vel a fatuitate remouẽ.
Infatuo.as.i.valde fatuare.
Faueo.nes.ui.fautũ.n.sS.i.ſuffragari:auxi⸗
liari · aſſentire · fauoꝛẽ dare.⁊ ꝓpꝛie ĩmalo
Et ꝓdu.ſfa.in pſᷣterito.ᷣ in pᷣſenti coꝛ.eam.

tur Hꝛoximus ?x c.
Faxo.xis.faxit.verbũ defectiuũ⸗ comich.i
facere.⁊ nõ habet ãplius niſipᷣdictas vo/

cesa faxim. ⁊ dẽ a facio.cis. Et faxo faxis

faxit.qñq; accipiũt᷑ in vi futuri·qñq; in

vi ſᷣſentis tam ſubiunctiui q;ᷓ indicatiui

Dñ. Ot legi faueas tibi ſicut amarlame⸗

Faxim ẽ pᷣſentis tẽpoꝛis ſubiũctiui modi
accipit᷑ tamen pꝛo futuro.

Jante E
Febꝛicito.tas.pe.coꝛ.qð ⁊ febꝛicitoꝛ.taris.
iuenit᷑ in deponẽti ge.i. fabꝛem habere.
Febꝛio.bꝛis.i.febꝛẽ habere.⁊ deriuat᷑ a fe/
bꝛis. Iñ febꝛiſco.ſcis.inchoatiuũ.
Febꝛuo.as.i.ſacrificare· vel purgare.
Feęco.cas.caui.n.p.i.fcẽ facere.ulł fece infi/
cere. Et cõponit᷑ cũ de. vt defęco.fęcas.i.
purgare · quaſi deoꝛſũ a fece ponere. Oñ
ꝓpbᷣa. Hindemię defecate ⁊c. Itẽ effeco
cas.i. purgare· quaſi extra fcem ponere.
Feco.cas.ꝓ fecẽ facere · neu. eſt. p detur⸗
are actiuũ eff.
ęcundo.das.a.p.i.fcundũ facere.
Fędeo.des.i.fędũ eẽ: dĩa fędo.daſ.daui.
Fędero.raſ.a.p.i.pacificareſeędus firmare
da fedus.deris. Et cõponit Cõfędero
as.i. ↄiñgere · colligare. Iñ verbalia. con/
fęderatoꝛ.trix.tio.
Feędo.as.daui.a.p.i.deturpare.Et ↄpo/
nit cã cõ.vt Cõfedo.das.Defędo.das.i.
mũdare· vel valde feꝗd are. Diffędo.das.i
diuerſis modis fędare · vel mũdare.Effe⸗
do. das.i.valde fedare · vel ex fęditatem
ponẽ. Refędo.daſ.i.iterũ fędare.⁊ pd.fę.
Pñ.2. Regłiõ? dꝛ Ot cũ audierit iſrael
ꝙ fedaueris patrẽ tuuʒ roboꝛent tecũ ⁊c.

Et Virgilius in e. Enei. SBemeſã ᷣdam

7 veſtigia feęda relinquũt.

Felico.cas.care.a.p.i.fęlicẽ facere.Et deri⸗
uat᷑ a felix. Inde feęlicito tas.frequẽtatm̃.
Et ꝑ cõpoſitionẽ Infęlico.cas.i.infęlicem
facere? infligere. Infęlicito.tas.frequẽ.
Femino.nas.ui.n.p.i.moꝛe fęæmiaꝝ ſe habẽ
vel ſęmino.nas.a.p.i.molle·vel femineuʒ
facere · debilitare · eneruare · euirare. Et cõ⸗
ponitur Effemino. nas.i. valde feminare.
NRndo fendlo no eſt in vſu · ̊ defendo. dis
AIßñ defenſo. as. Itẽ cõponit᷑ Infẽdo.dis
ſi infenſo.ſas.frequẽtatm̃. Offenſo dis.
di.ſũ. ſu. Inde offenſo.ſas.fre.
Feneroꝛ.qris.d.p.a fęnus oꝛa in eodẽſen/
ſu iuenit᷑ fenero.ras.i.mutuare · vel mutu⸗
ariſcilʒ dare ad vſurã· vel accipe. Eſt enĩ
dantis⁊ accipiẽtis⸗ q dat mutuo.⁊ qui
accipit fenerat᷑. Iñ feneratoꝛ.or.qͥ vat
⁊ qui accipit ſenus.quaſi fenoꝛis actoꝛ.
Et feneratoꝛi.a.iũ.Et ↄpoĩt᷑ ſenero· ułoꝛ.
Confenero.as.vel cõſeneroꝛ.aris.i.ſimul
fenerari. Defęnero. as.vel defeneroꝛ.aris
i vitare · vel ditari · vel valde fenerari · vel
32

deſeruire vel a fenoꝛe remouere. Kefene/
ro.ras. wel refeneroꝛ. raris.i.iterũ fenerari
Itẽ fenero vel fneroꝛ iuenit p cõiungere
wl ligare. Fęnero.as.cũ ſuis ↄpoſit:neu/

trũ eſt. Sʒ feneroꝛ.aris.depo.cũ ſi uis com
poſitis. Itẽ ſenero.ras.qñ ſtat p cõiungẽ
ubligare. ⁊ defenero ꝓp ditareſunt actiua.
Feneſtro.as.are.n.p.ifeneſtras facere. vel

feneſtras pparare.

Ferbeo.beſ. bui.n. . .bullire. ſcatẽ caleſieri.
eſtuare. vicitura ferueo. mutata. u. in. b.

Ferio. nis. a. q. caret pterito ſupino. mu⸗
tuat ea a ꝑcutio.tis.qð eſt eiuſdẽ ſiẽtiõis
ſecũ facit ꝑcuſſi ꝑcuſſũ.i. pcutere. Et cõ/
ponit᷑ c re.vt Referio.ris.iiten ferire ulł
retro ferire.⁊ coꝛ.pꝛimã. nde Ouidius.

Ipſaq; ceruleis charta fenitur aquis. Et
Vꝛati. Mõ ſp feriet qðcũq; miabit ar.
AJeno.as.n.p.ulł otius ferioꝛ.aris.d.p.d.

leceſſare ab oꝑibus. vel ſolẽnicare.
ermento.tas.a.p.i.fermento coꝛrũpere.
Fero fers fert. tuli latũverbũ anoꝛmalum.

coꝛnipit bmã tã in ſenti q; in pterito. Et 6

ſigt plura. Maã fero.i.cupio. Oñ Ouidiꝰ.

In nona fert animꝰ mutatas oicẽ foꝛas.
Fero.i.dico. Fero.i.ſuſtineo vel patioꝛ.
vel tolero. Et fero. i. woꝛto. Dñ. Fert pa⸗
titur· dicit· fert cupit atq; gerit. Iñ xba⸗
lia. latoꝛ latrix lat. .

Ferocio.cis.ciui..q.i.ſeuire· vel deſpicere.

vel faſtidire: dꝛ a ferox ferocis.

Ferro.ras.raui.a.p.i.ferro aliqͥd pparare.

oꝛnare.

quẽtare· ſicut ecõtrario frigere p ceſſare.

q c locus aliqs frequẽtat calcando· vi /
detur calefieri. Et habent idẽ Hteritũ:ſcil,-

feruiui/ᷣ frequentius d ꝑ ſyncopa ferui.

Itea ferueo mutata. u.b. oĩ ferbeo.bes.
bui in eodẽ ſenſu oĩa ſunt neutra. Etab
oibiſtis inchos. iit· ſalʒ ferueſco feruiſco

ferbeſco.
Feſtino.nas.aui. c p. n. p.i.accelerarea oẽ

a feſtũ. qð ẽlignũ qdᷣda.vident᷑ enĩtigna
ad feſtũ celerareæ ideo tractũ ẽ inde feſti-

nare.q̃ſi ad feſtũ nare.Et differt a ꝓpera/
re. Noperat eui qͥ qꝗ ĩcipit mature tranſ⸗
igit. Feſtinat qͥ multa ſimul incipit necꝑ/
ficit. Inde feſtinus.ul.
Feſtiuo.a. aui.n. p.i.feſtare.

eſto. as. are.i. feſtuʒ celebꝛare. ſolenicare.

eteo. es. tui.n. i. eſſe vel fieri fetiduʒ.⁊ dꝛ

ℳ—

— *
„

Ferueo. ues. ⁊ feruo.is.i. bullire. ſcatẽ cale⸗
fieri· ſtuare. Et conit ſepe fernere pꝛo fre⸗

tenet iignẽ. wl aerẽ⸗ etymologia eſt. Et
bincfetoꝛ.oꝛis.Et fetidus.a.ũ.i.putridus

⁊ fetoſus.a.ũ.i.fetidus. =S
Feto. tas.tare. a. p.i. parere· vel generare.
Dꝛr a fętus.ta.tu. i fętatus.a. u.i. genera⸗
tus:vel partus. tfętãs.tant. participiu

i.generans. wl panẽs. Et h fetans. tis. i.
becus pecudis. Hñ p̃s.Et ſuſtulit eum de
gregibo ouiũ de poſt fetates accepit eñ.

F ante

Fbulo. las laui.a.p. i fibulis ligare. dicit
a fibula. Et cõponit᷑ c ad. vt affibulo. ls

i. alligare ꝓpꝛie mantellũ. Itẽ cũ con. vt
confibulo.las.i.ſimul fibulare. Itẽ cũ viſ.

yt diffibr lo. las. Itẽ cũ de dĩ denbulo·
i. diſſoluere · diſligare. Itẽ cũ ex.⁊ oẽ effi⸗

bulo. as.i. exoluere. Item cũ in. ⁊ dĩinfi⸗

bulo. las.i.ð illigare. vel fibulas immittere

Itẽ cũ pꝛea dʒ pꝛeęfibulo. las.i.ante uł ab
anterioꝛi parte fibulare. Itẽ cñ re. vt refi⸗

bulo.i.iteꝝ fib lare. vel diffibulare. Itẽé

ci ſub. vĩ ſuffibulo. las i. ſubligare.

Fideiubeo. bes iuſſi iuſſũ.a s i. hide paliq

Dare iurare /pmittere. Iñ fideiuſſoꝛ. oꝛis
q ꝓ alio ſe obligat vel fidẽ oat ul pmittit
Vñ Ecda8. Pdeimſſons ne obliuiſcan.
dedit eni aiaʒ ſuã p te. Et ſcibũt p gemi⸗

nũ.s.fideiuſſi:ftideiuſſu.⁊ fideiuſſoꝛ.

Jido. vis.ᷣ vit. fiſus.ſũ. verbũ neutropaſſi⸗
uũ.i.fiduciã habeo.vel credo.Iñ h H hᷣ

fidens. tis. tã nomẽ q; partiap:ũ: m ꝙ

nomẽ eſt ↄparat᷑. Iñ fident tius.ſime. et
hec fidentia. tie. Fido cõponit cũ con⸗ dẽ

confido.vis.cõfiſus/ſũ. Iñ cõfidens.⁊ cõ

parat. Iñ cõfidenttius.ſime. aduerbiuʒ.
Et h cõligentia. ti.· Et cõponit cũ diſ. vt
Diffido.dis.fiſus.ſũ.i.nõ fidere.Fido cu,ʒ

ſuis cõpoſitis neutrũ eſt. Et pduẽ fi. DPñ

BHuidius de arte. DNiffidet miſere ptinus
illa ſibi. Inueit ſidit teritũ de findo. ois
