Dꝛomedus.medi.m.s.⁊ hęc dꝛomeda.vę.
quoddã genus cameloꝝ:minoꝛis quidẽ
ſtaturę ſed velocioꝛis· vnde a velocitate
currẽdi nomen habuerũt.Centũ eni am⸗
plius vno die miliaria ꝑgere ſolenta vꝛ
a dꝛomos gręce quod d curſus uł veloci
tas latnune. M
Pꝛomo.onis.m.t.lõga nauis veloxi cur/
ſuq dꝛa dvꝛomoſ quod eſt curſus veloci/
tas · vel curuitas. 8êDWUß
Pꝛomones dicunt᷑ qͥ ſerãt nauibo ad ſer⸗/

nandũ traiectum maris in hoc reipublice

militantes maris tranſitũ tenentes vel
tuẽtes. ¶. de offi. Rfec. ſtoꝛis.afri.l.ij. Pñ

»

ellantur.

adhuc eoꝛuʒ naues noie vulgari vꝛomo/

nes aſp

☛
*

VHualis.⸗.t.⁊ hocle.i.geminus:oiuiſus.JIñ

hec dualitas.i.duplicitasaltriplicitas
VHubitatio ẽ qͥdã coloꝛ rhetoꝛicus.⁊ ſit cũ
aliqs oſtẽdit dubiũ ſe eſſe? ignoꝛat quid
ſit potiꝰ eligendũvt:Cu quis es ignoꝛo
quo te q̃ʒ noie dicam. ð
Dubius · quaſi vuuius.i.incert.q̃ſi duarũ
viarũ.vel quaſi duas vias tenens.
Dubins in ſideeſt infidelisde hęre.c.j.
Dubiñ ſiue obſcurũ verbũ interßtãdu eſt
ꝓ reoniſi in quattuoꝛ caſibo/ſcilʒ qñ agit
de cauſa liberali · de inoffi. teſta · de matri⸗
monio: de dote ut de fi. inſtru. c. int dile/
ctos in glo. vlt de re iudi.c.vlt. Item ou

bia ſunt in melioꝛẽ partẽ interpᷣtanda.de
re:iunleſtote.In quibo ad cõem intelligẽ

tiam verbopꝝ recurrẽdũ eſt. c ex litteris. de
ſponſa. Et tutioꝛ via ĩ vubijs eſt eligẽda·
de homi.ad audẽtiãa de ſwon.iuuenis.

Oucit oꝛomedos. Oñ Jſa. 6e Dꝛomeda/

VBncatus us.ni.i.dignitas ducis ułeiꝰtᷣa.

Et oucat.i.ductus vel guida⸗ dꝛ a dux

7 coꝛ. pmam.

Ducenti.tę.ta.dĩ a duo ⁊ centũ.Iñ ducen/

ties aduerbium nuerale. duceteſim.a. ũ

7 ducẽtenus.a.ũ.

Ducẽtam vicunt᷑ vuces vel mgri ducẽto⸗

rũ militũ ·quoꝝ dignitatẽ dicimꝰ oucenã
Ducentuplus.pla.pliũ.i.vucẽties tů.
Dugllla. le. diminutiuiũ.i.parua dux.
Pucillus.li.diminutiuũ.iparuus oux.

Vuctilis.ↄ.ta hocle.vẽ qͥcqͥd ferẽdo· feriẽ/

X

do· vel extẽdẽdo ꝓdudt᷑ſcilʒ res vel me

tallũ · quę duci põt in longũ vel latu. ODñ.
Malle ars ignis argentũ ouctile cudit.
Ars follis foꝛma foꝛnax vas fuſile fundit
Quglibet ĩfuſa cribꝝe vas futile futit. Ars
argilla rota foꝛnax vas fictile fingit. AErs

natura laboꝛ tibi lignũ fiſſile findit. Inde
Ouctiliter aduerbiu: ductileus,.a. .? du
cillus. la. lũ.quoda docillus. la. lu. vꝛ.i. le⸗

pſydra.

*

BSuctoꝛ.tonim. t. di a vuco.cis. Iñ ductrix

cis. ductus. us. ui.⁊ vuctim aduerbiũ.i.

Suellũ oĩ ſingulanis pugna ꝗ fit pter p⸗

bationem alicuius · ita ut qꝗͥ vicenit ꝓbaſſe
qedat᷑.⁊ victus in ꝓbatione ⁊efeciſſe· et

dꝛi q̃ſi duebellũ uł oubelliii.duoꝝ bellũ

factũ ad ꝓbationẽ veritatis·ac ſi ꝑ teſtes
qs intẽtionẽ ſuã fundaſſetvt.c.ij. de pur.
vul. Inde duellatoꝛ.tonlille qui duelluʒ
ꝑegita hic duellio.onis.i.pugilqui etiã
duellꝰ oĩ. Et ide ꝑ ↄpoſitionẽ ꝑduelł.lis.
bußla pſeuerant᷑ durat in duello. DHñ
Militis eſt bellũ foꝛtis pugiliſq; ouellũ.

Dulcis.d.t: hoc ce.i.ſuauis:iocũdus:ama/
bilis. mitis:miſericoꝛs. Iñ dulciculus.la.
t.i.aliquãtulũ vulcis.
Pulcoꝛatus.a.um.i.vulcedine repletus.

Dulenſis.ſis.F.t.i.caritatiua ſeruitq ſit int
duos.⁊ vꝛa duo. vel deriuat᷑ a dulia qð
eſt ſeruitus.
Dulia. lię.f. p.i.ſeruituſquę exhibeda ẽ hoĩ.
ſicut latria eſt ſeruitus ꝗͥ debet᷑ deo· et dẽ

a vulos.Et cõponit᷑ cũ hyper qð ẽ ſupꝛa.

7 d byꝑdulia.lię·quaſi ſupꝛa vuliã.et h
chꝛiſti hũanitati debet.
Dulos gręce · dĩ ſeruitus latine.

Dumetũ.ti.pe.pꝛo.i.locus vumo plen qðᷣ

⁊ domicetũ.ti.dꝛ.i.ſpineeuii
Dumus.mi.m.s.eſt ſpina uł potius ſpina/
rum collectio. Inde dumoſus.a.ũ.i.ſpi-

noſus · vel ſpinis plenus. Inde oumoſe

en

Puoe
men
Pu

M

noge
odin
pnis
aade
Dode
Puoe
Puon⸗
ouo.
Dpl
Ppla
iuenia
Polar
fmmand
nplr
hlln
kocont

upoon

did
goid⸗
l
duab
Drräi
Gute
Dan
bech
Vunb
Duna⸗
unua
b
6pner
kine
iage
Gſnd
adie
godr
Duſſs
duki
hloͤv
Wke⸗
u
nugi
dn

ustche
rrinn

enbd
mndu.
Mugdur.
ſſnito ſnz
nswin,
Ali pj.
duleactt,
Wleiman
Rina
legür
lliiich

rerbii⸗

züpe
nentpbaſe
edekuſeet
b
NKig ti
Ntch pr.
an mel
lguani
ehantli.
aclo

nncalen
enpens

ni jltit
muuiqs

Ewde
ciſhe,
—RZ

Hl
Mumde

aduerbiñ. hec vnmoſitas hica hec du

malis⁊ hoc le.i.ſpinoſus.

Huo a dyo vʒ · plłaliter hi duo be oux. ⁊ B

ouogtõ hoꝑ vuoꝛũ harũ duarũ hoꝛum
duoꝝ vel vuũ · dtõ bis duobo c.

Puodecẽnis.ↄ.ta hocne.i.vuodeciʒ and/
ma di a duodeaum? an. Iñ hoc vuode⸗

cenniũ.nij.iſpaciũ duodecim annoꝛum
Duodecim dꝛa ono ⁊ decẽ eſt oĩs ge.nu
meri plis ⁊ indedlinabile.

Duodenarius.a.ũ.di a duodecima qͥ etiä
hic vuodenarius rij.⁊ duodecimꝰ.a.ũ. et

vuodecies aduerbiũ.i.duodecim vicib⸗
Suodeẽnis.i.duodecim annoꝝ.:a videt᷑ cõ
poni a duodecim annus/ſicut ſeptennis
aſeptem? annus.
DPuodenus.a. n.a duodecim di.
Duodeuiginti.i.duo minus de viginti

BZDuonus.ibonus qui libenter tribuit: dĩa

Duplex. oĩs ge.i.duplus.a.ij.
Duplicarius.rij.m.s.qui vuabo partibus
fauet.ſcils fraudulentus.
Duplicatio eſt allegatio quę vat᷑ reo adi
fimandũ replicationẽ actor vt Inſti. de
repli.S.rurſum. Del ſᷣm alios eſt eliſio vel
anihilatio replicationis. Et habet fieri a
reo contra replicationẽ actoꝛis.

Vuplonia· ut oĩ.ff. ve v. obli. l. cõtinnus. .

cũ ita·eſt iter duplicatũ vel ſtenilitras pᷣm
glo. ibidẽ · vel vꝛ ille qàͥ duplata vtit᷑ die/
ta · vel ille qui foꝛtnito tempoꝛis euẽtu de
duabo dietis facit ynDaam.

BDurã indedi.eſt qͥdã ſluuiusiuxta quẽ gi⸗

gantes ędificauerunt turrim. Itẽ ſicut dẽ

Danielis.ʒ? Durã eſt cãpus in qͥ rex Na

buchodonoſoꝛ poſuit ſtatuã auream
Duribuccus vꝛ ille qͥ nunq; vnlt aꝑire os.
Duricies.ei.fę.ge.i.duricia.⁊ dꝛa durus.

Purus.a.ũ.i.aſper.firmꝰ.vel nõ mollis. Iñ
ovure ouniteraduer dunitastatis. Et

cõponit᷑ durus ꝑdurus.a.ũ.ſdurꝰ.a.um.
1 q;durus.a.ũ.edurus.a.ũ/i.valde durmns
Duſius.ſij.m.s.dęmon qui hoĩes educita

ſenſu · vel Ponareogwyes ad moꝛtẽ. Pa

piaſ dicit

uſios galli demones noĩant
quos romani faunos ficarios dicunt.
Duſſis.ſ.t.i.duo aſſes.
Duſtria.pe.coꝛ.in ſimplici non eſt in vſu.ſᷣ
in cõpoſitis·ſcilʒ induſtria.i.nobilitas. et
Vnit a noie adiectiuo duſtrius.a.ũ.i.no⸗
bilis · quod in fę.genere ſubſtatiuat᷑ ſicut
curius iurius.
Vux.cis..t.di a duco.cis et deſignat di/

gnitatẽ officiũ. Di eni oux.qꝛ ſit ducto:
exercitus·ᷣ nõ ſtatim qcũq; pncipes vel
Duces ſůt eti reges dici poſſut. In bello
vᷣo melius eſt ducẽ noiare q; regem: AQã
hocnomẽ expᷣmit in liũ vucẽtè. Iñ du
ciſſa. Itẽ dux cõponit bic bęcreduxcis.

T hicet hęctradux.cis.

E ante Auel B

aida romanos vincere poſſe.
Eagem me p. qñ eſt ablatiuus
caſus. In reliqͥs caſibo me. coꝛ. Oñ In re/
liquis eadẽ faciet ablatiuns eadẽ. Et eſt

ꝓnomẽ cõpoſitũ ab is? demũ et wonitin

fę.ge. in neu: dedlinat᷑ ſicut ſuũ ſimplex.
Ea tenus ſunt vnępartes: ſub duobo ac/
centibo ꝓferũt᷑i.eodẽ modo vel eadẽ rõe
Ebꝛiolus.la.lũ. diminutiuũ.i.aliquantulũ
ebꝛius. Oñ Plant᷑. Criſtes ac ebꝛioſi in⸗
cedut. coꝛripitto.
Ebꝛius.a.iũ.i.extra mẽſurã bibens.⁊ di ab
e.⁊ bꝛia quod eſt mẽſura Iñ ebꝛioſus.a.ũ
q ſex ⁊ multũ bibit.a H̊ ebꝛietas.tat. Itẽ
eb:ius quãdoq;ʒebꝛioſus ſępe⁊ multũ bi/
bit. Vndc ebꝛietas aliqũ:Ebꝛioſitas fre/
qu ens vini temulẽtſiaa.
Ebur eboꝛis. os elephãtis. Iñ eburne.a.i
illud quod eſt de eboꝛe· vel quod eſt can/
vidũ ſicut ebur Oñ in Cant. Collum tuũ
ſicut turris eburnea. Inuenit᷑ etiã ehurnꝰ
na.nũ.in eadẽ ſigtione. Oñ DVirgilius in
6: gnei. DNꝛoſequit᷑ dictis poꝛtaq; emittit
cbunrg. H
Echaſis hui echaſis.eſt euagatio ſter ma
teriãa di ab equod ẽ extraa baſis qð eſt
fundamẽtũ·q̃ſi extra materiã ꝗᷓ eſt fſunda/
mentũ · cũ ſm materiã inqrẽdi ſint ᷑mões.
Vñ doctrinale.Extra materiã deſcribens
vana vagat᷑ Autoꝛ ⁊ hanc ples ecbaſim
dixere figurã.Quidãa vicũt eubaſis ꝑ eu
diphthongõ. Et eſt eubaſis bona vigreſ
ſio · ſicut ſepe autoꝛes faciũt qñ relicta ma,/
teria vigreſſionẽ facdt.
Eccleſia.ſię.fſ.p.cõuocatio interpᷣtat᷑qꝛ oẽs
ad ſe conuocat eſt fideliũ.Sed ſynago/
ga. quod interpᷣtatur cõgregatio· ꝓpꝛieẽ
iudęoꝝ·q;uis etiã eccleſia dicta ſit.̊ no/
ſtraʒ apli nũq; ſynagogã dixerũt· ſed ſꝑʒ
ecdleſia·ſiue diſcernẽdi cauſaſiue ideo:qꝛ
int ↄgregationẽ ſynagogà ↄuocatõne

vnde ecdeſia nomen accepit viſtet aliqd:
qꝛ ſclʒ cõgregari pecoꝛa ſolentquoꝝ gre/
ges ꝓpꝛie vicimus. Cõuocani aut eſt ma/

gis vtẽtiũ ratione ſicut ſũt holes. Nt aũt
notaret indeopinſidelitag oic eſtal
ſynagoga.i.cõgregatio·q̃ſi pecoꝝ⁊ indil/
Jeton Et vt ſiclelltas noſtra ipſo voca⸗

bulo mueret · victa eſt noſtra ecdeſia.i.cõ

uocatio · quaſi rationabiliũ et diſcetoꝛũ.
Quse ecdeſia d catholica.i.vniũſal:Nõ

enĩ ſicut cõuẽticula hereticoꝝ in aliquib⸗

regionũ partibo coartat ꝑ tom oꝛbẽ ter
raꝑ dilatata diffũdit᷑. Iñ eccleſiola. lę.oi

minutiuũ v ecdeſiaſticus.a.ũ.

Eccleſiaſtes grece · hebꝛaice coeleth· latine

cõcionatoꝛ dicit᷑ Salomon. Vnde vicit

Hieronymus:Cnio noĩbo vocatũ fuiſſe

Salomonẽ/ſcript manifeſtiſſime docet

Haciſicũ.i.Salomonẽ⁊ ididã/hoc ẽ di/

lectü dñi.⁊ q ð nunc dĩ coeleth. Eccleſia/

ſtes aut gręco bᷣmone appellat eo ꝙ cętũ
i. ecdeſiã cõgregetquẽ nos nucupare poſ

ſumus cõcionatoꝛc eo ꝙ loquat᷑ ad ſplin
⁊ſermo eius nõ ſpaliter ad vnũᷣ ad vni

uerſos generalit oirigit.

Eccleſiaſticu libꝛũ Jeſus filius S irach ne⸗

pos Jeſu ſacerdotis magni Hieroſoly⸗

ſilitudinẽ titulo Salomõis pꝛę/

eloquij titulo Se
notat᷑ Dictus aũt eccleſiaſticq de totiꝰ
ecdeſię viſciplina religioſę cõuerſationis
magna ſit editus cura? ratiõe. Hicapud

hebꝛeos reperit · ſed inter apocriphos ha/

betur ab eis.

Echinus. ni.i. paru piſciculus ſemipegalis

ſic victus· qꝛ hęrẽdo nauẽ retineat. Aicet
enĩ ruãt ventilicʒ ſonant ꝓcelle nauis ·tñ

quaſi radicata in mari ſtare videt᷑ nemo

ueri niſi retinẽdo/ſed tm̃modo adhęrẽdo

VPt enĩ diẽ Nugꝰ: MNõ ↄtingit hoc ex p/

pꝛia foꝛtitudineſed ex natura eius. Hũc

latini moꝛã appellant.eo ꝙ cogat moꝛari
nauigiũ. Et hinc d hic echin vas ad ſi⸗
militudinẽ illius piſcis factũ. Item m/
bꝛoſius in. ꝰ hexameron diat: Echinus
aĩal exiguũ vile ac deſpicabile · mari lo⸗

quoꝛ/plerũq; index futurę tẽpeſtatis aut

tranquillitatis/aut nũcius ſolet eſſe naui ⸗/
gantibo. Peniq; onʒ ꝓcellã ventoꝛũ pꝛe⸗

ſenſerit calculũ validu aripit · eũq; velut
ſaburrã vehit tãq;ᷓ ancoꝛã trahit:ne ex/

crudert᷑ fluctibus. Itaq; ſe nõ ſuis liberat

△⬤

viribo.pᷣ alieno ſtabilit ⁊ regit pondereqͥ

viſo nautę Velut ſigno future ꝑturbatio⸗/

nis tabeſcũta ſibi pcauẽt ne eos inpatol

turbo impꝛouiſus iueniat. Et pducit pꝛi/
mã. Dñ Aucanus in. 6? In medijs echi/

nus aquis oculiſq; dꝛaconũ. Itẽ inuenit᷑

echinus p iricio Vñ vicit vᷣmbꝛoſius in
6? hexameros. Echinus iſte terreus quẽz
vulgo iriciũ vocãt ·ſi qͥd inſidiaꝑꝝ pᷣſẽſerit
ſpinis ſuis clauditatq; in ſua arma ſe col

ligit · vt qͥcũq; cũ eũ cõtingere putanerit ·
vulneret᷑. Idẽqʒ Hic echin ſuturi pꝛo/

uidens gemias ſibi reſpirãdi vias munit
⁊cũ boꝛeã flaturũ collegeritſeptẽtriona/
lem obſtruit qñ notho cognouerit dete/

gi aeris nubila ad ſeptentrionalẽ ſe ↄfert

vt flatus declinet obuios ⁊ eregione no/

xios. ”
Eclipſis.ſis.fit.eſt defectus ſolis vel lunę⸗
Vl alterius rei.In dictamiĩe vo ſi fiat de/
fectus victionis vel oꝛonis : d eclipſis.ſ
defectus litterę vel ſyllabe nõ vꝛ eclipſis
ſed afereſis.vel ſyncopa.vel apcopa Iñ
ecliptitꝰ.a. .i.defectiuꝰ. Dñ linea codia/
ci per quã ſol diſcurrit dĩ ecliptica.ld hᷣ
enĩ ꝙ ſol wel luna patiat᷑ eclipſim · opoꝛtet
vt in illa linea ſit ſol vel luna.
Echo indecdli.neu.ge.eſt ſonus aen vel val⸗/
liũ· vel rupiũ · vel montiũ ·ſcilʒ ſonus red/
ditiuusq; eſt imago ⁊ repſentatio voqd

MNQuida tñ dicũt ꝙ echo ſaxu eſt· qð hũa/

nę vocis ſonũ captãs · ꝓba loquẽtiũ imi/
tat. Et oꝛ ſic qꝛ ad vocẽ reſpvdens alieni
efficit᷑t imago ſermonisᷣ potius? venus

viget hoc euenire a natura locoꝛũſic con

ualliũ 1 hmõi hm Mug. Papias vicit
echo eſt vox aeris · ſonus in ſilua vel in ca
uernis reſonãs. Dñ Saß.i7? Aut reſo⸗
nans de altiſſimis montibo ecco.
Economus.pe.coꝛ.gręce· latine vꝛ viſpẽſa⸗
toꝛ domusmiſter qͥ modo aduocatus o
vel diſpenſatoꝛ ꝓpꝛię familię. Inde ęcono
mia.i.diſpenſatio talis ęconomicus.a.ũ
pꝛo coꝛi.viſpenſatiuus. Inde cconomica

iſciẽtis qua inſtruimur in viſpẽ atiõe p/

pꝛięg familię.
Ecoꝛs. ois.oĩs ge.quaſi ſine coꝛde.⁊ dꝛ ab
e⁊ coꝛa eſt idẽ qð excoꝛs. Inuenit᷑ etiam
bic⁊ hęc ecoꝛdis ⁊ hoc ecoꝛꝛde
Ecquis.i.ece qͥs: dꝛ ab en aduerbio ⁊ q

mutata.n. in. - vt ecquis.

Eculeus eſt genus toꝛmẽti ad modũ cruciſ

diſpoſitũ. C. de male mathe.l. et ſi exce⸗
pta in ſi. =SðM

npnro Edaculus.la.li.pe.coꝛ.i.aliquantulũ edax de dam. infec. vt. f. &Q oam. inſec.l. toꝛ ait
t p⸗ voꝛaxa dĩ ab egar. Edictũ ſucceſſoꝛiũ eſt quo pnidet᷑ credito⸗
gerbi⸗ Edax.cis.oĩs g.q multü ⁊ aſſidue comedit nbo. ne eis longa moꝛa ſiit. ”
W ⁊ cõparat. Inde edaater aduera ̊ edadd (dicilii.cij.n. s.ponoꝛ veloffici edilet o?ꝛ
ſii tas.tatis. coꝛ. pmãin ntõ·⁊ in obliquis. ab eilis a quo etiam ędilitas.tatisillud
mſi· Baoge Duidius de reme. Aumpꝑeliuoꝛ idem. dilicius. a. i. ires ptines ad ędilẽ
i edax iam magnũ nomẽ habemus. Edilis lis m.t.pe. coꝛ..cuſtos ędis ꝗᷓ ciſto⸗
lci Eęen hebꝛaice r paradiſus terreſtris et diebat de oignitate officio grarui uł ca
n iterpit vlitie. Del eden oꝛp eiden qo Petoliin vel vmna regis ſiueimpatonis ne
B eſt videre.⁊ ſm hoc pot etiã cõuenire illi moꝛboſa aialia ut capꝛę vel poꝛci et hmöi
nni loco. Eſt enibi viſus omnus quodamõꝰ iatraret vaere ibi comuperee.
*“, delitioXs Eilis olim oicebat q nõ ſolũ cõſtituebat᷑
. Edentatus.a.ũ.i.extra dentes:qui dentiba a plebe acoc ut Beiſet edibo. hetiã gfuit
i⸗ carrert. plebiſcitis.qͥ etiã ꝓdituus vicebata noie
eſſn Egentulus.la.lũ.i.extra dentes qͥ dentibu/ ęęges ⁊ verbo tueoꝛq; tuebat᷑ ędes neĩ ci/
end⸗ caret Oñ greciſmus. DPente carẽs eden/ uitate eſſent domꝰ ruinoię vel inoꝛdina/
tulus eſt. ſed nat habere. Qui dẽtes ha⸗ te poſite in giudiciuũ reipublicę. “r”M
Alm buit nec hʒ dentes nec habebit. Eſt elen /· Ciles curules ſunt ↄſututi poſte; placui/
Biir tatus/poꝛ eſt infans.vetus alter. ſſet plebi.qͥ etiã curãt de cdibo Patrum et
unſs Edepol.i.ꝑ ędẽ pollucis aduer.iurãdi. negociationibo. vel etiã de ędendis ennz
nah des ?dis.ft.i.domus.⁊ dꝛ ab edo·es eſt. habebat . vt no.ff. de offi.fec. vigi..i ·
wprji q; pᷣmo facta fuit ad edẽdũ. In euãgelio Eilis cerealis dꝛ a cerereq ſ̊fuit ãnone.i
1codr aut vꝛ de Zacharia ꝙ perijt inter altarez frumẽto oiſtribulddo.
nas edẽ.⁊ di hic ędem.i.tempu. Ediſſa.ſę.vrbs meſopotamię:quã cõdidit
wet Cdicula.lę.oiminutiuũ.i.parua ędes.⁊ẽ co. ANemroth:que antea victa eſt aretch. .
cu. Oñ vlug.in. 2? libꝛo de ciui.dei. Ne Editio.onis.ſ.t.i.expoſitio: dꝛ ab edo.is.
, eĩ malis quępcipue cauẽda ſũt moꝛes coꝛ Editus.a.u.pe.coꝛ.i.altus vel manifeſᷣ vel
uoſec⸗ rumpent᷑ humani nulla ſacra edicula di/ natus.vel emiſſuscõpoſitus· expoſitus.
Inũ putauert. AIituus uituo. idẽ eſt quod edilis ſcilic
Scx Edictũ.ti.n.s.i.ceptiſine mandatũ.et pꝓ/⸗ auſtos edis. dꝛ ab ede⁊ tueoꝛ.quaſi edẽ?
irüind DPpPiie regu imꝑatoꝝ. Oñ in Auca. Exijt tuẽs cuſtodiẽs Oñ bom poet? dicũtur
gin edictũ a ceſare Auguſto. Qnq; idẽẽ qd editui:qꝛ ꝑ carmĩa ſuafoꝛtia facta viroꝛũ
1ms generale ſtatutũ pncipis.Oñ.Edicũt re/ cuſtodiut.
SGon ges indicit feſta ſacerdos. Et differt a cõ Edom filius Eſau.a quo idumeęi.⁊ interb
dicr ſtitutione·qꝛ cõſtitutio põt eſſe generalis tat terrenus ant ſanguineus.
Ana uł ſpalis · vt. l.i. fl. de cõſti. pnci. Nñq; idẽ Edulis...t. hocle.i.habilis ad edẽd—in.
eſt quod ſtatutũ vel mãdatũ ſtorſic oia Eduliũ.ii.n.s.i.cbo. oĩ ab edo.is Dñ di/
4 ſtoꝛia edicta· vt edictũ de alto ſcenbendo cit Papias.Eduliũ ab edendo victũqᷓſi
zmn ⁊ de in ius vocando.⁊ hmõi:de qbo vide hguſtiua comeſtio uł eſca.edulia abi ali/
unon ſpe. de act.ſeu.peti.ꝓponẽdis.S.poſtremo mẽta apta ad manducandau.
w v.nũc dicamus de eleic. Edulus.iiii.eſtoꝛ uł uoꝛatoꝛ qͥ młtu cõedit
RM Edictũ ꝓhibitoꝛiu eſt illud in quo regula/ ES gnte J
pnia niter ois ꝑmittit᷑ qͥ nõ phibet· vti pcura⸗ — E e e
ijey toꝛibo ? teſtibo. ff. de teſti. l. i. et de traſla. Effabilis. lis. ta hoc le.quod aptũ eſt vt
Hla.c. inter coꝛcoꝛalia. Is loquar illuda cõponit cũ in dr hic
dieb Edictu pmiſſoꝛiũ eſt illud quod regularit bec ineffabilis 1 bolle. S
din eſt phibitonũ⸗ tñ in certcaſibo ꝑmittit · Effectiuus. a. . qui habet ul õt babere el /
vrrt in.c.romana. ð fectũ· vt medicina effectiua ſanitatis.
1 Edictũ ędiliciũ eſt idẽ quod actio ędiliciaas. Effamen. inis.n. Cc.i· loquelalocnꝛtio.
bong Nã actio edilicia ab edicto edilicio deſec·Effeminati vicũt ſacerdotes Cibelis. ꝗq dẽ
ncl dit · vt. l. ei aũt.S.hęc actiones iuncto.S. mater oĩuʒ deoꝝ naturali actu. vt dicma
* Alailicię.in.lꝑfi. de ędi.edic. giſter in hiſtoꝛijs ſup. ʒ Reg. Item gffe⸗
iace Edictũ ſtoꝛiũ eſt quod toꝛ edixitiubẽdo minati vicunt᷑ molles et eneuatiad fra
mãdãdo·vel cõſtituẽdo·vt fecit in edicto gilitatẽ fanię deducti. Itẽ dicut᷑ caſtrati

turpiter peccätes.
Effanminatoꝛiu. rij. domus meretricũ.
Efferratus.a.ũ.dꝛ mente ferina effect ſine
ratione. .
Efferus.ra.rũ.i.valde ferus:qudelis.⁊ im
manſuetus. .
Effeta. i. adapertio vel adapireſicut Mar⸗
ais euãgeliſta exponit.⁊ coꝛ.pe. Hñ Au⸗
roꝛa. Effeta ſic audit ſic hõ verba ſonat.
Effetus.a. i.i.debilis · quaſi ſine fętu.i.ſine
foꝛtitudine viriũ.⁊ dꝛ ab ex⁊ fętus.a. um.
Sed ꝓpꝛie dꝛ de muliere effęto · quaſi ext
fętũ poſita·ꝗ iam parere nõ põt. Et hinc

ꝛſqminis turpit abutẽtes · velin ephetol

facta eſt trãſlatio vt ille dicat effetus qui

iam euacuatus eſt a viribo.⁊ p. .
Efficax cacis.oĩs ge.i.potens:q nullã diffi⸗
cultatẽ habet in qualibet re faciẽda:ſ̊ eaʒ
ad effectũ oucit. Oñ ⁊ eam medicinã di⸗
cimus efficacẽ·ꝗq efficit illud ꝓpter qð da
ta eſt. ↄparat᷑. PHapias vicit: Efficax ef⸗

fectus capaxqͥ faule põt implẽ qð vult.

Effigies.ei.f.p.i.imago.
Effractoꝛes vicunt᷑ qͥ ſiue dumiuł noctur/
ni furadi cauſa ſolẽt vomos effringere · ut
ff. de effrac. ⁊ expila.l.j.et. ij. vel qͥ carcereʒ
ſeu aliqͥd frigunt ut eundut.
Effraim ſilius Joſeph dictus eſt · qͥa auxit
eum deus. Et ex eo vocabulo in linguam
noſtrã tranſfert augment.
Effrateus. tea. teũ. pe. p. vicit᷑ ab Effraim. ⁊
ſcqribitur per geminũ.ff.ſed ephꝛatęus ab

ephꝛata per. pbh.
Effrenatus.a.ũ.dĩ qꝛ ceps ⁊ ꝓnus ⁊ ſine
freno rationis ſit.

Effrenis. 9.ct. ⁊ hocne: effrenus.a.ũ.ĩ eodẽ

ſenſu.i. ſine freno.

Effrons. ontis · coĩs ge.i. inuerecũdus· ſine
fronte.⁊ ſine verecũdia.⁊ dẽ ab ex ⁊ rõs.
Effugiu. gij.i.fuga effectus fuge· vel locus

refugij dr ab effugio. gis. Dñ Job xiꝛ
Et effugiũ peribit ab eis.
Effugns.a.ũ.pe. coꝛ.i.fugitiuꝰ vel extra fu⸗
giens · q ſcilʒ cõtinue ſęxe fugit.

Ega grece · latine 3 capꝛa.
Egens. ·entis.oĩs ge.i.nõ hñsuł opꝰhñs.
2 dẽ ab egeoges.

er. gra. gruũ.i.triſtis vel infirmꝰ. ⁊ dicitur

ab egeo. es · eo q egeat viribo vel letitia.

Inde egntudo inis i miſticia vel infnni

tas et hec ggrimonia.nię idẽ.⁊ ęgrot ta.

tᷣ.i.egger · ſed eger pꝛie aĩo ęgrot coꝛpo

re. Item ?ger.i.trutis et inſirmus ad tem
R egrotus tm̃ infirm viu⁊ ſępe
Oñ qͥdã. Ingemit ęgrotus qꝛ lãguet coꝛ⸗
poꝛe totus:ger langueſcit mẽtis vitiuʒ

Egeſtas. ſtatis t. pauptas vel inopia· et

gegeſtas ꝑeioꝛ q; pauꝑtas pauꝑtas eniʒ
honeſta pot eſſe ſed egeſtas ſemꝑ eſt tur⸗
pis.Iñ egeſtuoſus.a.ũ.i.egeſtate ⁊ miſe⸗

rijs plenus

Egeſtus.a.i.i euacnatus vel foꝛas per anũ
miſſus ut vomitꝰ. Dñ qͥdã. Poſt res ege⸗
ſtas multos affligit egeſtas.

Egeus egei pater ſuit Theſei poſtea deus

marnis factus qñ in illud ſe ꝑcpitauit. Iñ
egeus dictũ mare illud in qͥ ſe hcipua
uit. Inde ęgeus.a.ũ.⁊ hic ęgeatoꝛ·torisi.
hoꝛtatoꝛ nauis in mari.

Egilopiũ. pij.n.s.⁊ hęc egilopa. pei vleul

l caro g naſcit᷑ in angulis oculoꝛuʒ. VBñ
Macer de viribo herbaꝑ. Egilopã curat
ſi quis cõmaſticat illa. Inde egilopic.a.
ũ.pꝑe.coꝛ.qͥ talẽ infirmitatẽ patit᷑ ul curat

Egyptus.ti. .. eſt qꝗdã regio. Iñ ęgyptiuſ

tia.tiũa interpᷣtãt ęgyptij lingua hebꝛai/

c(d affligẽtes ·q afflixerũt pplin dei · Puſq;

vino auxilio liberaret᷑·Et ęgyptiac.a.ũ.
pe.coꝛ. Vñ in quolibet meſe vicunt᷑ ouo
mali dies ęgyptiaci·q; ab ęgyptijs fue⸗
runt deßhenli ᷣm quoſdã.In ęgypto vxo

erant peritiſſimi aſtronomi iuenerũt q̃ſ-

am cõſtellationes eſſe nociuas actibus
hoĩuʒ in his dicho.i.in aliqua hoꝛa hoꝛuʒ
vierũ.⁊ ideo notauerũt hos diesſ̊ nõ de

bent obſeruari·quia ſancta mater eccdleſia

ꝓhibet fidẽ talibo adhiberi.

Cgloga.gę.di quaſi ęgaloga.⁊ eſt hᷣmo de

capꝛis vel quaſi de ruſticds vel vilioꝛibo
rebo · vel vĩ ęgloga.i.capꝛinus ſermo.vxl
ꝓpᷣter feditate ⁊ turpitudinẽ materiei: vt

apud ſatyricos · vel q; ibi ſmo habeat de
capꝛis pcipne vt apud Dirgiliũ ĩ bucoł.

⁊coꝛ.pe.Vñ Birgili.Egloga verbenaſq;
adole pingues maſcula thurg.
Ego · onis. egona nę.i.ſeculũ · wel vt dicit
Papias.Egones pe.pꝛo.ſunt ſacerdotes
ruſticc.
Cgoceron.ontis.quoddã aĩal ·qð alio no⸗
mine dꝛ capꝛicoꝛnus.Et xõt dici ꝓ eodeʒ

alali ęgoceron vel ęggoceros: acuit᷑ ĩ fine

HBñ quidaʒ.Eſt tibi ſaturne domus ęgo⸗
cerontis? vmę.

Egomet.i.ego ⁊ nõ aliꝰ.vñ dic Pꝛiſcianꝰ

ſipl
oo“
ſann
aigen
68
ſo
gonſt
ganin
Egen
ruin⸗
unte
ſmns
Pens
Ggmmon
1de

Eiulat
ſtab
Eiulet
por

Ciluno.

Ceor⸗
rte
tuit
o⸗
Gam
De
Cate

nee
i

1
4

Cli
an
nie,

lesn

a
adten
dunſe
cten⸗

whuct
Menz
Np⸗
Krerni

Pperani
tmege⸗

zades
nut
iehn
mninr

Npein
lobi
pian
pe/
Ma
Dptu
ubn⸗
wipſqh
naa⸗
nt duo
nosfue⸗
Mpi
imncitß
us anbrs
walouz
bno de
maleſu

Cönod
t

umniN
Mlute

ijibucot.
ntennſc

R
dotes

Eiulatio.onis.idẽ eſt quod eiulatus

in. izʒ? libꝛo de caſibo ꝓnoĩs. Dicẽdo: eggo

dico · vel poſſũ⁊ ſolus⁊ cũ alio ĩtelligi.ſo/
let tñ met addita plerũq; ſignificãtiã vel

diſcretionẽ oſtẽdere.Egomet.i.ego⁊ nõ

aliꝰ. Necnõ egoipſe vel egometipſe· Et
nota ꝙ ſyllabica adiectio imutat ſꝑeciẽ·

non figuraʒ. DHñ egomet eſt ſpeciei deri
uatiue ab ego . ſed fſigurę ſimplicess.ñ.
Egregius.a.ũ.i.nobilis:maximusſcipu
7 dĩ ab e⁊ grex q̃i extra gregẽ alioꝝ.⁊ cõ

parat᷑ egregius magis egregi egregijſ⸗
ſimus. Inde egregietas.tatis. talis pꝛo/
pꝛietas:ſcilʒ nobilias.
CEgrimonia.nię.fſ.p.i.triſticia vel infirmitaſ

dꝛ ab eger.

E ante J

Eiulath indię regio ſic dicta·Cco ꝙ poſſeſſa L

ſit ab Eiuloth filio Jectan pꝰ oiluuiũ.
Eiulatus.tus.tui.i.ploꝛatus vel clamoꝛ pᷣ
doloꝛe cõfuſus.

El eloi.⁊ eloe noĩa dei ſunt apud hebꝛęos.
⁊interpᷣtat᷑ el deus uł kiros qð eſt foꝛtis.

Eſt aut el apud hebꝛęos pᷣmũ nomen dei .

eloi ſecidũ:eloe tertiii.

Eiamits pe.pꝛo.dicunt᷑ perſę ab Elam filio

em. M
Elatę ſunt palmanũ folia ꝗ ſurſũ eleuãtur
nec pendẽet deoꝛſũ ſicut aliarũ arboꝝEla/

tę ⁊ palmarũ ſunt ꝓductioꝛes rami et erx

celletioꝛes interdũ aurei colon criſpãtes:
vl arcũſtãtes: ſemꝑ ad excelſa tedẽtes.

nũq; viroꝛẽ amittũt.Quidã elatas abie
tes dicũtita dicit Hapias.⁊ ſᷣm hoc oꝛ
elata quaſi eleuata ab effero effers: pꝛso.
la. Pñ quidã:Cant.s? vbi vꝛ:Comę eiuu

ſicut elat palmarũ:pducũt ibi medi de

elate ſed hocnõ videt᷑quia ibi glo.dici:

Alia trãſlatio:Crines eius abietes.¶bi9/

es grece elates vocat Oñ ibi elatę uł ela

tes nõ eſt latinũ ſed gręcũ videt᷑.⁊ iõ mul
ti coꝛripiũt hanc ſyllabã.la.ad vifferẽtiã
de elate ꝓ ramo palmę ꝓ ipſa palma.⁊
adiectiue elatus.a.ũa vt dicũt te eſt
nomẽ arbon ſimilis palmẽ altitudine vel
folijs.

Elatus.a.ũ.i.extra lat.quaſi eleuatꝰ.ſup/

bus: dꝛ ab effero effers. Inde h̊ elatio.i.
iactãtia:confidentia.

Elbus a.i.ſiue elbidus.da.dum.eſt coloꝛ
medius inter nigrũ albũ: dẽ ab albus.

late eſt

AInge elbde quaſi albde: dicunt᷑ vites vel

vuę neq; purpureęneq; nigręneq; alb?
quas quidã varias appellãt.
Eleadaberim hebꝛaice·deuteronomiũ gre⸗
ce· quidã liber eſt.

Elea car interptat dei adiutoꝛiũ.

Electros dꝛ ab helios quod eſt ſol. Iñ hoc
electꝑ tri.qdã ſpẽs metalli · eo ꝙ ad radiũ
ſolis clarius auro argentoq; reluceat. Et
ſunt tria genera electri Onũ gen eſt gũ/
mi:quod fbhiit ab arboꝛibo⁊ dureſcit ĩla/
pidẽ:quod⁊ ſucanũ dꝛ. Secũdũ genus
electri ẽ· qð ex auro ⁊ argẽto fitauri ſalʒ
tribo pertiboa argẽti vna.Certiũ eſt me-
tallũ quod naturalit᷑ iuenit᷑ pᷣcio habet᷑.
Pñ.Electrũ ſuccuselectrũ gẽma vocat᷑.
Electrũ cũctis ſlucens dico metallu.
Electuarin.rij.n.s.dꝛ ab electione rex qui /
bus conficit.
Electus.a.ũ.i.ſplẽdidus.excelſus.clarꝰ.ex
alijs lectus. Inde electio. onis.cũ quis er
multis eligit᷑.

Electio eſt alicuiꝰ ꝑſonę idoneę ad vigni

tatẽ vel fraternitatẽ ſiue ſocietatẽ ſeruatta
foꝛma canonice facta vocatio.
lefrons gręce d¶ mons.
Elegans. tis. ois ge. o? valẽs excellẽs.no⸗/
bilis egregius · decẽs · pulcer. bonꝰ. Inde
elegãtia.tię.Rſtãtia.excellẽtia:puleritudo
valitudo. Inde etiã eleganter.i. vrbane
nobiliter.

Elegus. ga. gu.i.miſera dꝛ ab eleiſon qd
miſereni. Oñ viri ſancti de miſeria dic=k

elegi. Inde hęc elegia.gię.i.miſeria.⁊ ele/
giacus.a.ũ.i. miſer lte miſeria ↄpoſitꝰ.
coꝛ.le. Vñ Boetiꝰ. Et veris elegi fleti⸗
bus oꝛa rigant. Et vt Papias vicit: Ele/
giacũ carmẽ dictũ ꝙ modulatio eiuſde,z
carmis miſeris cõueniat quod metꝝ cõ/
ſtat p̊ vᷣſu heroico·ſecundo penthemimeri
bma heroica· ſecunda dactylica. vt: Car/
mina qͥ quõdã ſtudio floꝛente ꝑegi. Fle/
bilis heu męſtos cogoꝛ inire modos.
Elemẽtũ di quaſi ilimentuʒab ile:q; deus
pꝛimo de nihilo creauit ilem· ex ile fecit
elemẽtaa ex elemẽtis oĩa alia. Dł oꝛ ele
mentũ quaſi elicimẽtũq; oĩa ex elemẽtis
elicita ſunt⁊ extracta. DNel dꝛ elemẽtũ q̃ſi

eleuamẽtũ.q; vnũ ſuꝑ aliud eſt eleuatum

ſcilʒ aq̃ ſuꝑ terraʒ/aer ſuꝑ aquã/ignis ſup
aerem. DVel elementũ quaſi alimẽtum · q

oia aĩialia alunt᷑ in elementis. Et nota q;

elemẽtũ quãdoq; dꝛ ipſũ elementatũ vt

terra quã videmꝰ calcamꝰ. aqua quaʒ

videmꝰa potamus. ſic ve alijs.qñq; eſt
etiã ipſũ verũ elemẽtũ · cuius ꝗqlibet pars
eſt eiuſdẽ genen cũ ipſo toto· vt elemẽtũ
terra d illud coꝛpuscuius ꝗlibet parsẽ
terra.⁊ ſic de cęteris·̊ hoc poto ad phᷣiam
ꝑtinet. Inde hic⁊ hęc elemẽtaris⁊ hoc re
i.xres elemẽti· vel quod ꝑtinet ad elemẽtũ
Et qꝛ elemẽtũ ẽ pᷣma pars coꝛporin com⸗
poſitione. ⁊ vltima in reſolutione: indeẽ
qꝙ quodaʒ modo loquẽdi qcqͥd eſt pars
pma alicuius rei in cõpoſitiõg⁊ vltima in
reſolutiõe dꝛ elemẽtũ.vt lĩs eſt elementũ
vocis litteratę.⁊ dictio eſt elemẽtũ vociſ
ſignificating·
Elemon gręce·miſericoꝛslatine.
Elemoſyna.ſynęcp.iimãdatũ miſeĩcoꝛdię
vel munuſ oatũ ꝓpter deũa dꝛ ab elemo⸗
nia quod eſt miſericoꝛdiaa ſyna quod eſt
mãdatũ · vel vꝛ ab eli quod eſt de ⁊ ſyna
mãdatũ:quaſi mãdatu dei. Ipſe eni mã⸗/
oauit fieri eaam Oñ ĩ Anca. Hate elemo/
ſynã ⁊ ecce oĩa mũda ſunt vobis. Del dꝛ
ab eli · et mo ys qqua:quaſi diuina aqua.
BSicut enĩ aqua extinguit ignẽ ſic elemo/
ſyna extinguit peccatũ. Et nota ꝙ ſunt le/
ptem elemoſynę coꝛpoꝛales ꝗq ↄtinentur
in hoc verſu. Miſito · poto cibo· redimo.te/
go colligo· cõdo· Itẽ ſeptẽ ſunt elemoſy/
nęſpuͦales:quę cõtinent᷑ in hoc verſu. Cõ/
ſule caſtiga · ſolare · remitte · ſer · oꝛa · Iñ hic
elemoſynarius.rija heęc elemoſynania rię⸗
mobiliter elemoſynarius.a.ñ.
Elenchus.chi. m. g.i.titulus libꝛi.eo ꝗtotũ
opus illumiĩet. Dñ euageliũ Aucę ſic iti⸗
tulat᷑. Elenchus QAucę.i. titulus. Hinc etiã

elenchos vocam p̃cioſos lapides in ſup/

cunq; cioſi lapides in loco notabili po/
nunt᷑ dicunt᷑ elenchi. ODñ Juuenal. Ruri/
bus extenſis magnos cõmiſit elenchos.
Elenchus etiã vꝛ ĩ dialectica qdᷣdã genꝰ

ficie oꝛnamẽti ·eo ꝙ illuminet illud. Et qͥ/

argumentationũſcilʒ ſyllogiſmus ↄtra/

dictionis. Et diffinit᷑ ſic. Elenchꝰ ẽ ſyllo⸗
giſmus cõtradictionis vnius⁊ eiuſdẽ nõ
noĩs ſoluʒſed reia noisnõ ſynonimi ſed
eiuſdẽ̊ ex his quę vata ſũt de neceſſita⸗
te accidere.nõ cõnumerato qð eratipn/
cipio m idẽa ad idẽ.ſiłra in eodẽ tẽpoꝛe
Elephantus.ti.m.s.⁊ elephas qð habet.n.
in obliquis elephantis.anti.ſᷣ non in ntõ
eſt aĩal quod/apud Indos vocatur bar/
rhusvñ ⁊ eius vox barrhitus dꝛ: dꝛ ab
elephon qð eſt mons a magnitudine ſui
coꝛpoꝛis/eo ꝙ foꝛmã mõtis pferat.Et vt

vꝛ mirę caſtitatis eſtita vt ſi ꝑdat coniu/
gẽ nulli copulet · int ſiluas ſolꝰ cõmoꝛat᷑.
Biennio autẽ poꝛtat fętũ.nec amplius qᷓ;
ſemel gignit nec plures ſᷣ vnũ tm. DNiuit
autẽ trecẽtis annis.
Elephantia.tię.F.ge.eſt ꝗqdã ſpecies lepꝛe.⁊
dr ab elephas.qꝛ ſicut elephas eſt maioꝛ
oĩbo alijs aialibo· ita paſſionibo ceteris h.
Eleſmot · liber eſt qui dꝛ exodus.
Eliachim · interßtat reſurrectio vnſi.
Elicon. conis.m.t.eſt vnuʒ de duobo cacu⸗
minibus parnaſi · in quo ſolebat eſſe olim
ſtudiũ.⁊ dꝛ ab elicio.cis.qꝛ olim eliciebat
inde ſapiẽtia. Inde eliconius.a.Xi.
Eliconis eliconidis.ſit.dꝛ muſa.q ĩ parna/
ſo habitabat · vel femina illius loci.⁊ dici/
tur ab eliton.
Elimas interpᷣtat magus.Et ſicoẽ nomen
maleficoꝝ appꝛopꝛiatũ eſt elimę mago in
actibo apłoꝛu.⁊ coꝛ.pe.Hñ RTuroꝛa. Ob⸗
ſtat eis Elimas mago vtẽs arte recenti.
Elinguis.pↄ.t.⁊ hoc.gue.i.ſine lingua ułmu
tus.⁊ dẽ ab e lingua.

Elion quintũ apud hebꝛęos nomẽ dei: in/

terptat excelſlus. .
Elypſis eſt queędã ſæcies methaplaſmi·et
eſt quãdo in ſcanſiõe abijcit᷑ cõſonãs cuʒ

cedẽte vocali:qñ ſequẽs dictio ĩcipit a

vocalia hoc fit frequẽter in haclittera.m.

vt apud Hꝛatiũ. DHibo hoc vitiũ eſt can⸗

toꝛibus inter amicos. Mñq; fit in haclr̃a
s. vt apud Catonẽ. Gucceſſus indignos
noli tu ferre moleſte. Mñcq; abijcit ſine

vocaliiut apud Dꝛatiũ Reglopus ſteri/

lis oiu palus aptaq; remmis.
Eliquus.qua.quũ.i.purus.liquidusuł li⸗
quoꝛe plenus.
Eliſabeth. interpᷣtat dei mei ſaturitas: vel
dei mei iuramẽétũ
Elyſius.a.i.i.valde ſolutus.vel extra ſolu/
tionem poſitus. Oñ ⁊ elyſij in inferno di⸗
aiut᷑ campi vbi reqeſcunt aĩe beatoꝝ ſᷣm
fabulas ppetaꝝ.Et dicũt illi campi elyſij
quaſi ſolutoꝝ· vel quaſi extra ſolutioneʒ

foſitoꝝ. Sũt enĩ ibi cõmoꝛantes beati· et

ita nũqꝙ; patiunt᷑ diſſolution.
Eliſus.a.ũ.pe,p.i.valde · vel extra· vel eui⸗
denter leſus· ⁊ dĩ ab elido.

coquit Nixa enĩ aqua dẽ· eo ꝙ ſit ſoluta.
Vñ mẽbꝛa loco mota lixa vicunt᷑.
Elleboꝛus fluuius eſt. Itẽ bec elleboꝛus · et
hoc elleboꝛu ẽ quedã herba · ꝗ circa fluuiũ

fipn
diat⸗
att
nnice
mmto
ubai
pn n⸗
dii
diuunt
numa
nalau
ous
Gdian
gieſi
Koguu
Cats
ſepton
(bi⸗
bos
Elutne
Elune
inuni
ler

Enadti
Evunliu
tnunce
aps
ſien⸗
Enün
ptit
fblip
40
Cnen
apt
dus
Enn
Mr⸗
Paeee
liumec
On
Wön
Crans
wls⸗
tnure
kiblen
am
ſn

len⸗

Cooent
nphlugg
m Hiun

menen

Wtnn

Wgegs
dii
Mpata
Neſeolin
ndlacbet
.
hand

Taa

mnun

GuLnun

e izin

puiniet

isen

ia
balnmn.
vickan
kublt
idgos

5 D 1

GemneSd

lamlolt
fenno d
bentolf

Canpieſſſ

nſohwn
uölte

*

tonge
gflum

ill plurimũ naſert᷑. Mãcromani veratrũ
dicut· q; ſũptũ i otu mẽtẽ in inſaniã de/
ucit.Eſt aũt ellebo? pabulũ nocẽs eſca
tamẽ coturnicũ: plerũq; temꝑat᷑ ad ſalu
tem hoĩs: coꝛ.eñ Macer de viribus

herbarũ. Qualiter elleboꝛus ſit nobis ac·

cipiendus.

Elogiũ.gij n. S.i. elo quin · půb in ? reſponſu

viuinũ ignominia ⁊ oꝛdo⁊ ter? carmi -/

num: ꝓpꝛie maloꝛũ vel criminũ· vel text
maloꝛu geſtoꝝ· vel deoꝝ myſteriũ. In h
elogius verſiculus.
Eludiani heretici quidaʒ ab Eludio dicti
qui dicũt poſt natiuitatẽ chꝛiſti Mariaʒ
alios filios de viro Joſeph peperiſſe.
Elul nõ ebul ut quidã leguũtbᷣm SGedaʒ dẽꝛ
ſeptember. vel ᷣm alios october.

Elubis. bis. ..t. ⁊ hoc be i. debilis · qi extra
lũbos.i.extra foꝛtitudinẽ.

Elutus.a.ũ.pe p.i.mũdus:madidꝰ.iſipidꝰ.
Eluuies.ei: H̊ eluuiũ.uij.⁊ hęc eluuio.onis
i.nimia aquaꝑ iundãtia· vel deſtructio ex
aquaꝝ abudãtiaſcilʒ diluuij.

½ [

Emadtas.tatis.:.t.i.emẽdi auiditas
Emaculus.a.ũ.pe.coꝛ.i.aliquãtulũ emax.
Emanceps.pis.m.t.qͥ cĩ pmo fuiſſet man/
ceps · iam ab üla ſeruitute ⁊ poteſtate eſt
Emãcipatio hm co. eſt relaxatio patni?
ptãtis coꝛã iudice facta. dꝛ quaſi ex ma/

nüũ.i.ptãtem patris poſitio:q; qñ filius eæ—

manũ patris ponit᷑· tũc emancpat · vt in
ti. C. de emanci. liber.
Emancipatus vꝛ filius vel nexos·qͥ a iugo

a ptãte vel manu patris vel auiẽ relaxa⸗/

tus.⁊ ſui iuris effectus.

Emanſoꝛ dꝛ qͥ diu vagus fuit extra caſtra·

tandẽ rediens ad caſtra: vt.ff. de re mili.l.
iij. S. emanſoꝛ. Et wonit᷑ de pe. vil.j.S. pene

Del vꝛ qͥ iminẽte lite fugit extra caſtra⁊

pace refoꝛmata reelgit.
Emanuel hebꝛaice .qd in latino ſermone ſi⸗
gnificat nobiſcũ deus · ſclʒ qꝛ ꝑ virginem
deus natus hoĩbo in came aparutt
Emaus ꝓpꝛiũ nomẽ caſtelli· qð poſt nico/
polis dictu eſt.
Emax.acis.i.emptoꝛ anidus.vel qð facile
emit᷑. Inde emaciter aduerbiũ.
Emblema. matis.n. t i eminẽs ſculpturanł
oꝛmamẽetũ vaſoꝛũ: vel varietas pauimẽti
ſiue viuerſitas coloꝝ in pauimento.qͥ dꝛ
lithoſtratos:vel fruſtum auri wel argenti.

Bñ Pꝛudentius in ſychomachia. Goꝛ⸗
dent argenti emblemata.⁊ ꝓducit ble. et
coꝛripitim. W
.m. 8. i. ſupaugmẽtu. JIñ h
⁊ hęc emboliſmalis hocle.i.ſupexcreſcẽs:

ut annus emboliſmalis dꝛ quaſi ſupexere/

ſcens.qꝛ ſupat duos ãnos ſᷣcedẽtes vna
lunatione. Mabet en annꝰ emboliſmalis
tredecim lunationes ſcilʒ duodecim ſicit
alij anni cões.⁊ illã tertiãdecimã ſuꝑad/
ditam.quę nullo menſi tribuit᷑.

Emẽbꝛis c boc bꝛe. iſine mẽbꝛ0. ab eet

mebꝛu· duaſiextra mẽbi i extra foꝛtitu⸗
ODineeiimim

Ememoꝛ. 3 t. me. coꝛ i. oblitus. W
Emenſus.a.ũ.quaſi extra mẽſus.vel euidẽ/

ter menſus.

Emeras in terptat᷑ dleees.
Emeritus.ta.tũ.i.iam extra meritũ poſitus

q nõ poteſt iã mereri exercere officiũ ſuũ
imo liberatus⁊ ſolutus eſt a laboꝛe ſui of/
fieij. Sicut miles olim poſt ſexagita ãnoſ

non cogebat militare. ̊ ſoluebat᷑ a labo/

re ſolito dabat᷑ ei ager vexl villa ul aliud
vnde viuereta tunc erat emeritus:quaſi
extra meritũ poſitus qꝛ nihil xoſtea labo/
re ſolito merebat᷑. Inde h̊ emeritio.onis.
talis ꝓpꝛietas uł talis liberatio. Itẽ eme/
riti mulites veteraniiqꝛ iaʒ ſoluti a militia
ſunt. Emerita ciuitas quam poſtq; cſar
edificauit- teranos ibi conſtituit · Del
emeritus.i.valde meritts.
Emigraneus. vermis capitis NHñ dicimuſ
doloꝛẽ capitis emigranen eſſe.
Emina.neę.f.p.quęda mẽeſura.mediũ ſexta⸗
riũ cõtinẽs ad emendũ vinũ vel ãnonam
