Cõſcictia.f.p.i.cognitio coꝛdis ſuipſius.
Conſcius.a.ñ.dꝛ a cõſcio.es.qð eſt ſił ſcire
Tpꝛie in malo.Oñ qͥdã. Cõſcius ipſe ſibi
ce ſe putat oĩa diii.ẽ
Conſectaneus.a.ũ.qui ſił ſectata oꝛ a ↄſe/
ctoꝛ.aris.vel cõſectaneus einſdẽ ſectæg.·
Conſentaneus.a.ij.qͥ facile cõſentituł con/
ueniens-congrſuiuus
Conſentes płis numeri ſunt vij ſibi vł bo/
nis cõſentietes vel cõſentes q̃ſi coeſſẽtes
qꝛ dina eſſentia cui ſemꝑ aſſiſtut.ſemper
reficiunt᷑. Hiæ cõ ſentanei dicn.
Cõſeptũ.n.s.i.ambit᷑.locus circũcirca clau

8 „

ſus· a cõſepio.is.Hñ. .Regłxiꝰ Ducite

eã extra cõſepta tẽpli.i.extra ambitũ vel
clanſurà templil.
Conſeruatoꝛ eſt index vatus ad defẽdẽdũ
aliq̊s manifeſtas iinrias iudiciali inda-/
gine nõ vtẽs · de offi. dele. ſtatuimli. v
Conſiliu.lij.n.s.quod ex aĩ ꝓuidẽtia alicui
tribuit᷑. Inde hoc cõſiliolu.li.i.paruũ cõ/
ſiliũ.Et cõſiliarius.a.ũ.Et cõſiliatoꝛiũ lo/
cus cõſilioꝝ. Itẽ cõſiliarius qui conſulit·
Vl ſecretarius ·ſicut dei filius dꝛ conſilia/
rius patris.i.ſecretari qꝛ oĩa ſecreta eius
ab ęterno noltt.
Conſiſtoꝛiũ.n.S.i.veſtibulũ:poꝛticus.locus
ad conſiſtendũ. Oñ Heſter. Sꝰ At ille ſe⸗
debat ſuꝑ ſoliũ ſuũ in conſiſtoꝛio palatij
cõtra oſtiũ domus. Del cõſiſtoꝛiũ idẽ eſt
qð pſtoꝛiũ vel tribunal/ſcilʒ locus in quo
ius reddit᷑ ex moꝛe. ðJ
Conſobꝛini vocati ſunt qui aut ex ſoꝛoꝛe ⁊
fratreaut ex ouabo ſoꝛoꝛibo ſunt natiq̃ſi

conſoꝛini ſ ſobꝛini ſunt cõſobꝛinoꝛuʒ filij.
Pñ. Hi cõſobꝛini quos gennere ſoꝛoꝛes.
Conſoꝛs.ↄ.t.i.ſocius eiuſdeʒ ſoꝛtis.Iñ hoc
conſoꝛtiu.n.S.i.ſocets.
Conſꝑſio.onis.ſt,.ẽ farina p aquã cõgluti/

nata ſine fermẽto. Idem eſtz agma.Mñ

acimi. “MVVM
Cohſperſ us. a. u. i. infuſus repletus.
Conſpicillũ.n.s.locꝰ ad cõſpicẽdũ aptus.
Conſpicuus.a.ſ.i.aptus⁊ habilis ad ↄſpi
ciendũvel ſpecioſus/ſclaruæalt. Et con⸗
ſpicax. o. ge in eodeʒ ſenſuvel ſubtus ad
cõſpiciendũ. Iñ cõſpicacia.cię.⁊ H̊ cõſpi/⸗

Cons: Vt ſitis noua conſꝑſio ſicut eſtis

cactas · tatis. ſpes · vel ſubtilitas · vel apti /

tudo videndi.
Cõſpiratio eſt ꝗdã fraudulẽta cõfęderato
facta ĩ piudicin alicuiꝰ ꝑſone uł vignitat..
xxij.q.ij.ſi quis laicus·⁊ eſt palean.
Conſtantinopolisciuitas quędã impialis

eſt in grecia. Inde cõſtantinopolitanꝰ.a.

u. de illa auitate.

Coſtellatio. onis.ſepe ponit pꝛo ipſo ſigno

ſtellag ßm Hug. Hapias dicit: Cõſtel⸗

lationes latini vocãt ſuꝑſtitiões mathe/⸗
matioꝝ.i.notationes ſiderũ·quõ habeat

ſe vnuſquiſc.

Conſternatus.a.ũ.i.territus:conturbatus.

Cõſternat᷑ ꝓpꝛie mẽte· ſtratꝰ ↄo coꝛpoꝛe.

Conſtitutio vel edictuʒ ponit᷑ ꝓ eo qð rex
coõſtituit vel edicit vel facit.⁊ ßm ᷣ ſic de/
ſcribit᷑. Eſt ius relatũ in ſciptis redactũ.
Cõſtitutiões etiã pñt dici qð facit ecclłia
vel cõgregatio aliqua religioſo. E
Conſtitutoꝛ dꝛ qͥ ꝓ alio ſe ſolutuꝝ ꝓmittit

Vel aliqua facturu.⁊ alteniꝰ in ſe tranſfert

Vel ſuſcipit obligationr.
Cõſtructio.ſt.i.ędificatio/oꝛdinatio/ᷣpa/
ratio.a cõſtruo.is. Inde cõſtructiuus.a.ũ

T bic⁊ bęc cõſtructibilis hoc le.· Scom

xο apiã: Cõſtructio a multitudine la/
pidũ ⁊ lignoꝛũ dictaqa ſtrue quod ẽ com/
poſitio. Itẽ cõſtructio eſt quędaʒ dictio/
nũ congregatio· vt Soꝛtes legit Dirgi⸗
liũ:quod etiã dꝛ oꝛo.⁊ etiã locutio.ſic cõ/
ſueuit dici: Soꝛtes legit Nirgiliũ. HMec
eſt vna oꝛo/ vna ↄſtructio vna locutio.
Cõſubſtãtialis.ↄ.t.⁊ hoc le.i.eiuſdẽ ſbᷣſtan/

tię Oñ filius dei dĩ ↄſubſtantialis patri

q; eſt vnius⁊ eiuſdẽ ſubſtãtie? naturęſe⸗
cum. i. ci parrrte. .
Cõſuetudo eſt ius quoddã moꝛibo ↄſtitu/
tũ:quod ꝓ lege ſuſcipit᷑ cũ deficit lex. vt
dil. ſuetudo. Que eni in ſcripij redac-

7

ta ẽ vocat lex ſiue cõſtitutio/ꝗᷓ aũt in ſcri/
ptis nõ eſt retinet nomẽ ſuũ conſuetudo.
Conſul olim dicebat᷑ ſenatus magiſtratus
yt. ff. de ſena. Inſtit. de in. na. gen. ciui.

Hodie aũt dia cõſulendo·q; reipublicę

coõſulit. Inde cõſulatus.usui, hic et hec

cõſularis hoc re.i.dignus cõſulatu. Etp

cõpoſitiouẽ ꝓconſul.lis.loco cõſulis poſi⸗
tus.Exconſul.lis.i.extra cõſulatũ poſitus
cũ eũ pus habuerit.ſicut vicit Hug. Iſi⸗
doꝛus vy dicit· ꝙ cõſules appellati ſunt a
cõſulẽdo ciuibo· vel a regẽdo cũcta conſi⸗/
lia. Excõſules aũt vicunt᷑ qͥ iã a cõſulatu
exierint ſiue diſceſſerit ꝑacto vicis anno-
Hiꝛocõſul dr qͥ vices cõſulis fungir.
Conſultus.a.ũ.qͥ conſulit.vel diſertus⁊ cũ
cõſilio Oapias dicit: Cõſultus int᷑roga/
tus · cõſulturus interro gaturꝰ. Cõſultũ p/

uidentia cõſiliũ placitũ. Cõſult etiaʒ dẽ
cauſidic. Itẽ cõſult qͥ ↄſiliũ a cõſulto ac/

cpit/q vꝛ oſultoꝛ.Eñ.Cõſultoꝛ poſcit ·
qð cõſult bñ noſcit. Cõſultoꝛ rogitatcõ/
ſultus conſiliũ oot.

Conſultatio d in qua alicui papa de iure

reſwondet.
Conſũmatio.onis.ſt.i.cõpletio.⁊ dĩ pꝛo/
pꝛie in bonoᷣ conſũptio.i.deuaſtatio· et
ſumit᷑ in malo. Dñ.Cõſũmare mea volo
ſ cõſumerenloo.
Conſũmatus.a.i.i.ad finem perductus vel
completus.

Conſumatoꝛ.i.pficiẽs vel finiens.

Cõſũptus.us.uiX cõſũptio idẽ · ſcilʒ deua⸗
ſtatio expenſio inutilis.
Cõſũptoꝛ.oꝛis.m.t.i.expenditoꝛ inutilis.
Conſutilis.lis.ↄ.t:⁊ hoc le.dꝛ a con ⁊ ſuo:et
cõponit᷑ cũ in · vt incõſutilis. Oñ Joannii
i? Erat aũt tunica inconſutilis.
Cõͤtagiũ.gij.n.s:⁊ hęc cõtagio.onis. eodẽ
ſeuſu.i.labes · putredo/lues· vel moꝛbo pe⸗

coꝛũ ſiue ouiũ.⁊ dicitur a contingo.is· qꝛ

cõtactu vniꝰ totꝰ grex coꝛrũpit᷑. Oñ con/
tagiũ d moꝛbo·qꝛ qͥcqͥd tetigerit polluit.
Inde contagioſus.a.ũ.i.ſoꝛdidus.
Cõtẽplatiuus.a.ũ.qͥ moꝛat᷑ in cõtẽplatiõe
vel ad contẽplationem ꝑtinens.

Contẽpoꝛaneus.a.i.i.cũ tẽpoꝛe veniẽs · vel
ſimul in tẽpoꝛe exiſtẽs vel veniẽs · ul eiu /

dem tempoꝛis.

Contẽptibilis.lisa hocle.i.contẽptui ha⸗

bilis venit a contenno.
Contẽptus.a.ũ.i.ſpꝛetusrepulſus:··
Contentio ·onis.ſit.i.pugna · diſceptatio

nuenser
ſtnr)
Ptem
(itinoſiu
Pannan
Cötet al
nitacot
lencont
emtl
Gtuslort
Gmmd
Ciemuns
rmn
tennmnu
Cötenis
ini i
äitnn
Pi
bulicoti
ulip
buſtictin
iclhon
dlge
tonyhid⸗
litanün
Ctflatr
(öugnd
Gptine

ingnnc

fmaumg
gnonng
Cüngkan
ſͤtng
Wamcn
nö 1
Bſin;
lifij⸗
hio⸗
Cannmn
Kmmng
Cannzoi
hnnia⸗
Congnigj
liͤex
(ncto,
Phreutg
keeye
linnns⸗
Glton
ir⸗ lſſt
ln

Smaltrh
ngnraii
uhble
vuthnß
Scdlan ,
uipin
uhn
Pellnſun
izni⸗
öſlan
dastn⸗
Wnlonori
(öiii,
l ppe⸗

dapr Nine

adipo⸗
uſdtdet
Wemerolo

hnngn

iſa dwu⸗

ninmts
inontit
sDi Pmm
u
niiwce
natyſ⸗
ngols e
Piov
nphii
cehte⸗
nus

wislan

nigibe⸗

iepuͤn⸗

Et deſenbit ſic: Cõtẽtio eſt ĩpugnatio ve

nitatis ex cõſidẽtia clamor. Ite cõtẽtio ẽ
qdã coloꝛ rætoꝛic'a fit qñ orijs rebo oso
ↄnicit:ut. In luctu ridesint cõuiuia luges
VBrbe rure cupis laudas bona ruri vrbe.
Cõtẽtioſus.a.ſ.qui nõ ratione aliqͥd ̊ ſola

ꝑtinacia cõtẽdit. vel vꝛ litigioſus.
Cõtẽtꝰ.q.ii.i.patiẽs:ſufficiẽs pauco.et ve/

nit a cõtineo.nes.Põt etiã deriuari a cõo⸗/

tendo:⁊ tũcidẽ eſt qð ſil tẽtus ſiue tenſus
Inuenit etiã cõtẽpt.i.ſpꝛet. Oñ. Cõtẽ/
ptus ſpꝛetcõtentus ſufficiẽs eſt.DHꝛimũ
cõtẽnoꝛ dat cõtineoq; ſecůẽdin.
Cõterminus.a.ũ.i.vicincõiũctꝰ. JIñ h̊ ⁊ B

cõterminalis hoc le.i.cõfinalis. Et con/

terminiũ.i.vicinitas.

Cõternãs.ani..oꝛ ille qͥ eſt in cõpletiõe tſtij
ãani.HMñ vꝛ cõternãs q̃i cõplẽs ttiũ annũu⸗

q́ᷓi triẽnis vel quaſi triũ annoꝛũ exiſtens.

Bñ Iſa.isꝰ Hectes eiꝰ vſq; ad ſegoꝛ vi

tulã cõternãtẽ.i.vitulã trin anoꝝulſegoꝛ

ciuitatẽ paruã dicit vitulã cõternãtẽ..ro
buſtã .qꝛ ſᷣm gloaĩalia ſũt robuſta tertio

ãno/ſic hõ in triceſimo ãno. Hieremię.ʒ8*

vꝛ ſegoꝛ vſq; ad oconã vitulã ↄtemã/
tem · vbt qdã falſi libi habent cõſternãtẽ.
Cõticiniũ.nij.n.s.tẽpus noctis di:qñ cun/

cta ſilent:Di a conticeo.ces.
Cõtignatio.onis.ft.i.tignoꝝ cõiũctioivel

coaptatio ĩ ędificio.⁊ vꝛ a ↄtigno.as.qð

ẽtigna cõponere⁊ cõiũgere:coaptare in

ſtructura edificij. Pñ.Cectũ tigna ferũt

quę contignatio iũgit.
Cõtiguꝰ.a.ũ.i.vicinꝰ pxim.a otingo· gis.

q; cõtingit domũ alter. Iñ cõtiguitas.i

vicinitas. Bʒ ↄtinu ẽ vicin ſine intpoſi
tiõeeo ꝙ ſi teneat deriuat᷑ a ↄtineo.es.
Hñ aq̃ ivaſe ẽ vaſi ↄtigua.ſᷣ nõ ẽ ↄptinua

ci· aq̃ aq/qꝛ fminidẽ: nã bm ph̊ᷣm in. xX
pbyſicoꝑ.Cõtigua ſũt q̃ꝑ vltia ſũt ſimul.
Continua aũt quoꝝ terminꝰidẽ et vnus

eſt vtrinſq; quę tangunt.

nentia.i. abſtinentiacaſtitas.

Continẽs oĩs.t.i.caſtus/abſtinẽs. Iñ cõti⸗

Contiquia.iiimbꝛiũ collectio ·q̃ſi cõtinens

aqua/ex qͥbo videt᷑ componi. HD
Cõtractio.onis.f.t.eſt collectio·conſtrictio

abbꝛeuiatio· vel decurtatio. Dñ Exech.

7Ecce venit contractio

Cõttactus: vẽditio.locatio · et cctere ſpecieſ

cõductionis ſm Papiã.

—

Cõtractꝰ eſt duoꝝ velpluniũ in idẽ cõſen/
ſus. Et ponit qñq; p oĩ pacto · puẽtiõe · n

Vel tutela. Jõq; dicimꝙ; pauſcedo diÜ⸗⸗

ſas in vnu trabimꝰ voluntates. Oñ em⸗

ptiones.cõductiões et ſilia Zctus vicimꝰ

aĩo obligatiõis ex cõtractu naſcunt.

Cõtrarius.a..i.aduſan.· Cötrariũ etiã eſff

qdaʒ coloꝛ rhetoꝛicꝰa fit ex q̃ animꝰex di-

uerſis rebo efficit certus vt: Qui ſibinõ
parat quõ mihi vel tibi parcett

Coõtnbulis. .t. ⁊ hocle.i. euſdẽ tribo. et o⸗

a con ttbus.

tio.⁊ deriuat a contero.is. Et ſic deſcribik

Eſt doloꝛ de pee

oꝛ de peccatis aſſumptus cũ ꝓpo⸗
ſito cõfitendi ⁊ ſatiſſaciendi.

Cõtrouerſia.ſię.⁊ q̃i cõtrania verſio.⁊ eſt

cõtrouerſia.negocũ·certamẽqſtio· cõtẽ⸗
tio; diſceptatio·collatiocõparatio.

Cõtuberniũ. n. . oĩ tabnaculii vel ſocietas
vel ad tẽpꝰ coeuũdi cõnẽt. Et dꝛ a con et

tabna · qꝛ ſicilli ꝗͥ ĩtabna cõueniũt ad tt⸗
pus cõmanẽt⁊ cito diſſoluũtita ↄtuber/
niũ ꝓpꝛie ſumẽdo cito viſſoluit:pacto ſcilz

negocio ꝓ qͥ ad cõtuberniũ conuenit᷑ Iñ

cõtubernio.onis.i.ſociꝰ cõmilito qͥ eſt nn

Cõtumax.o ti.ſuperbo.nurioſus.vel repu⸗
gnatiuꝰ. vel inobediẽs.vel vꝛ cõtũax:qàa

cõtẽnit negligit.⁊ dꝛa cõtumeo.es.Et
cõonit᷑ cũ ꝑ ut ꝑcõtumax.i.valde ↄtũax

Iñ cõtumacia cię. eſt erga iudicẽ vel hS⸗
latũ cõmiſſa ĩobediẽtia.Iñ⁊ cõtumacitaſ
tatis · i. ſuꝑbiaĩiuria· repugnãtia ptẽpt.

eodẽ cõtubernio c alio. Et hic? H contu

Contumelia. lie. Ep.iiuria.· vitupiũ· graue
cõuitiũ dꝛ a cõtumeo.es. Ide⁊ ↄtumia

mię. Iñ cõtumelioſus.a.ũ.q augax ẽr tu⸗ J
met verb uiurię ⁊ ſuꝑbię.vel qͥ cõtumeliaa

⁊ cõuitia inijcit.

Contus :ti.m. S.quoddã genus teli. pꝛie

qð ferrũ nõ habet · h eſt acuta cuſpide lõ/

gũ ſic partica ſacuta quam poꝛtãt ruſtici
loco haſteę. Contꝰ v etiã inſtrtjm cuʒ pi
ſcatoꝛ piſcat᷑ vel ſaſcitat aquaʒ inrendo

.

piſces.

Cõnallis.ſt.i magna vallis · vel loca trarin

Tepᷣſſa inter montes

Cõnubiũ.bij.n. s.icõiugiũ nuptię vel con
iunctio vini ⁊ femię. Iñ h et h cõnubialis
⁊ hoc le DHñ Mirgilius.Cõnubio iũigam

ſtabili pꝛiãq; dictlo.

1 „ „ ₰

Cõuena.ↄ.p.i.ſil cũ alio veniẽs:vel qui ciᷣ
alio cõuenit. Del conuenę vicũt adueneę

de diuerſis lols8s.
Conuentus.us.ui.i.turba·cętus.

—

g

„

*
.

Cõuerſio. onis.q̃ſi ſi? verſio. Itẽ cõuerſio ẽ
qdã coloꝛ rhetoꝛica eſt qñ eadẽ victio ĩ
fine dauſularũ repetit᷑ ut: Qu vitiũ ſper⸗
nis :te ſpernisfriuola ſpernis.
Cõuexus.a.ũ.i.vndiq; iclinat ⁊ curuatus
q̃ſi cõuerſus.⁊ dĩ a cõueho.is. q; vndiq;
ehbit in circuitu ad viſũ. Iñ h̊ cõuexitas
tat.i.curuitasrotũditas ſic⁊ cęli Oel ſᷣm
HPapiã: Cõuexa vicũt᷑ extrema ceęli flexa
Cõuicaneus.a.ij.i.cõnicinus.
Coõuicanus. a. n. idẽ ſcilʒ cõuicnus. .
Cõuictoꝛ.or.m.t.ᷣ ſił cñ alio viuit:tũc dꝛ
acõuiuo.is· vel cõuictoꝛ q̃i cũ alio victoꝛ
⁊tũc deriuat᷑ a cõuinco.cicss.
Cõuitiũ.tij.n. .i cõtumelia · vituperiũ · vel
oppꝛobꝛin iniuria videt᷑ ꝙ debeat ſcribi
per. c. ſiẽ viciũ.qð deriuat᷑ a vinco tis ſm
Hug. Alij vicut ꝙ vitiũ veriuat a veto
as. cõnitiñ a con⁊ vita.⁊ ſic ebẽt ſcribi
ꝑ.t.ſicut veto vita.⁊ hoc veriꝰ videt. Iñ
cõuitioli.pe. coꝛ.i.paruũ cõuitin.
Cõuiua.ↄ.p.dꝛ qͥ cu alio viuit comedit:
ꝓducit vi. Oñ Mꝛatiꝰ in epi.Tres m con
nuniuse ppe diſſentire vident᷑.
Cõuiuariũ.n. S. eſt locus in quo qͥs ↄuiuat
quod ⁊ cõuiuatoꝛiũ dĩ.
Cõuiuiũ. n. s.i.lata comeſtio ⁊ magna. Iñ
cõuiuiolũ oiminutiuũ.i.paruũ cõuiuiũ
Conuotus.a.ũ.i.eodẽ voto aſtrict᷑.⁊ dĩ a
con? votit. M
Conus.ni.m.s.i.ſimitas galeęuł curuat᷑a
gꝗ ſuꝑ galeã ponit᷑ſuꝑ quã ſut criſtę:a co
nõ gręce qð dꝛ latine acuta uł alta rotun
ditas. Mñi ⁊ conõ vĩ figura ꝗ ab amplo
incipit ⁊ in acutũ finit · ſicut oꝛtogo niu.
Cophinarius.rij.m.s.qͥ cophinos facit vł
vendit vel poꝛtat.
Cophinus.ni.pe.coꝛ.d a cauo asq̃i cauus
eo ꝙ ſit cauꝰ.Et vt dic Hapias:Cophi⸗/
nos gręece coꝛbis latine. C ophinꝰ vas ex

virguli aptũ aliqͥd mũ dare.·Hel cophi⸗

ni ſũt vaſa ad fimũ poꝛtãdũ · vel cophinꝰ
eſt geſtatoꝛiũ fimi vel ceni· qð q̃ſi idẽ eſt.
DBel cophini ſunt vaſa viminea ad oꝑpa
ſernilia deputata. Juxta illud: Manus
eius in cophino ſuierũt. Jñ cophinulus
i. paruus cophinus.
Copia.pię.f.p.i.multitudo/abũdãtia · dic/
ta q̃i cũ opiboa dã a copos.i.laboꝛq; oĩs
ſbᷣſtatia ex laboꝛe cõſtatMõ eni ſine labo
re copia haberi põt. Iñ copioſus.a.ũ.i.lo
cuples abũdansplenꝰ copia:Quidã tñ
icunt ꝙ copia deriuet᷑ a cops.pis.Rñ
Cops diues fert copia naſeit᷑ hinc. Inde

copiola diminutiuũ.i.parua co pia.
Copos grece · dĩ laboꝛ latine.

Cops copis.o.t.i.diues:opulentus:q̃ſi cei

opibus. Oñ qͥdã. Fecũdus cops eſt dea
terrę fertilis ops eſt. F.lx domuũſcops ẽ
muũdarũfoſſaq; ſcropsẽ· Inuenit᷑ etiã h
cops indecdli.f. gea tũc deriuat᷑ a copia ię.
⁊ eſt idem quod copia.
Copula. l.i. cõiũctio · vel ig qð cõiũgit· vel
vinculũ in collo canis.⁊ in ſingulari et in
li eſt ge. le. In pli tñ iuenit᷑ neu. ge.copu
a. oꝝ. Et vt dicũt. ĩ ſingulari p cõiũctio/
ne canũ.In plłi copula neu.ge,p qualibet
alia cõiũctiõe · ſiue hoĩuʒ ſiue aliaꝝ rerum.
Copulari.rij.m.s.i.vinculũ in collo canis.
Copulatiuus.a.ũ.quod copulare habet.
Coqᷣna.nę.locus vbi cibo coquiut .
Coquus.qui.i.qͥ cibos coqͥt.Iñ coqͥlus di/
minutiuũ.i.paruus coquus ·
Coꝛ coꝛdis.n.t.dꝛ a cardian qð eſt coꝛ·qð
aũt vꝛ coꝛ q̃ſi cuſtodia oiuʒ rerũ·etymolo
gia eſt nõ cõpoſitio. Et cõponit᷑ cũ multis

vt concoꝛs · diſcoꝛsexcoꝛs:vęcoꝛsſecoꝛs.

vnicoꝛs: ſic de alijs ꝗᷣ patent locis ſuis.
Choꝛagios gręcelatine villa dið.
Coꝛagiũ.gij.i.ſuffragiũ.Choꝛagiũ etiaʒ eſt
pars ludi ſcilʒ qñ ꝓuerbia dicunt᷑.ulł cho/
ragiũ eſt vir ginale ſignuʒ · vel virginalis
pompa quã ſolẽt virgines facere ĩ qbuſ/
dã locis circa moꝛtuũ/ſcilʒ choꝛea.⁊ glibʒ
choꝛea ſic põt dici.⁊ tũccõponit᷑a choꝛea
⁊ ago agis.Sʒ coꝛragiũ ꝑ d uo.r.aliud ẽ.
ſcilz qð ex toto⁊ intimo coꝛde petit᷑.⁊ cõ/
ponit᷑ a coꝛ ⁊ ago.
oꝛalius.lij. naturã habet vimĩs ſů̊ aqua ·
detracta ſuꝑ aquã ſtatim dureſcit ⁊ rube/

ſcit ⁊ lapideſcit. Ita occupariq; ⁊ euelli

retibo ſolet · aut acri feramẽto pcidi.

Coꝛax. cis.i.coꝛuus.⁊ taʒ illud q; iſtud no/

mẽ habet a ſono pectorqꝛ grünit ꝑectoꝛe.
Coꝛban oblatio ſiue donũ vel votũ ſonat.
Math. 7? Coꝛban qd eſt donü.
Coꝛbio.onis.m.t.ille qͥ facit vel vendit vel
poꝛtat coꝛbes · —
Coꝛbis.bis.vas vimineũ qͥ mẽſurat᷑ vinũ

Vl etiã ãnona · vel ꝑ q etiã fluit muſtum
7 dĩ a curuo as/q; ex curuatis virgis con/

texit · vel dẽ a colanco.
Coꝛbita.tę/pe p.f.p.i.nauis oneranria.
Coꝛbius.bij.⁊ hic coꝛbin bini p eodẽſcilʒ

ille qui vuplex habet coꝛ. dĩa binuʒ et

coꝛ.qi binũ coꝛ babẽs.vel reuera qͥẽ ver⸗
ſipellis incõſtans. .
Coꝛbonan.vel h coꝛbona.i ga ophylatiuʒ

vbs
his
Vhire
gkobl
por
nar
Npol
Oug
bantt
Cobu
Caal

¶rali.

louti
gaugip
ſchat
g

(oxd

dise
Citha
dis:
Cboc⸗
1/
Covcne
ſis
ndl
eni⸗
(waerea
c
(oduc⸗

(ordri

loe
atune
menk
nemnig
Cndn
enw
Cn⸗
lo
gn
ua
loun
lorn
nlnin
ſii
ni

loiann⸗

on⸗

leinbin

mqi
ie
fhrte
Mlt

copu

hngiſi
Ppgeſtdet
nuſaps⸗
Mkeni h
iapa

cöügtr
glnan
ugap
npocic,
Epritet
Aurerum.
cloans
Warehaben
Nu
agcſon⸗
1gften
Mrdinuis
Mogſeoꝛrs⸗
tbasſis.
di
ienyet
iontutc⸗
Wyreonl
urichus
con tcſ⸗
loAlid

epnt10,

tisbus
utckinie
Gmzal
nipzal
ßu
niummn
ſwriſonat
ni.

Awt w

vbi viuinę oblationes reponuntur. Pa⸗
pias vo dicit: Coꝛbonan gacophylatiũ
vbi pecũia ſacerdotuʒ erat poſita: iterpᷣ/
tat oblatio. Etut vꝛ in hiſtoꝛijs ſuꝑ actuſ
aploꝝ.:Coꝛbonan erat arca ĩq repnebãt
Tonania ſacerdotũ. Muſac erat orca in ꝗᷓ
reponebant᷑ donaria reguũ. vel pꝛincipũ

Baxophylatiũ erat arca in qua repone/

bantur donaria tranſeuntiũ.

Coꝛbulus.li.m.s.pe.coꝛi.paruus coꝛbis.
Coꝛcula.i.ioculatrix

Coꝛculũ.l.diminutiuũ.i.paruũ coꝛ.

Coꝛculꝰi.Cadeꝰa coꝛde dictꝰ. Ipſe⁊ CDo,

deus ipſe eſt? Judas Jacobi quẽ ecde⸗/
ſiaſtica tradit biſtoꝛia miſſuʒ Ediſſaʒ ad

dis eſt in pectoꝛe · ita pulſus choꝛde eſt in

cithara. Dñ ꝓpheta. Laudate eũ in choꝛ

dis ogaoon.
Choꝛdatiſta.tęↄ.p.qͥ vel q canit cũ choꝛda
7 dĩa chosrga.

Coꝛdatus.a.ũ.i.ſapiẽs:gnanꝰaudax.cõue

niẽs. Vñ Job. ʒ 42 Wiri coꝛdati.i.ſapiẽ-

tes audite me. Inde coꝛdate.i. ſapienter

cõuenienter · honeſte. l
Choꝛdex.cis.m.t.qͥ facit choꝛda · vel qͥ canit

Coꝛdiacus vide.S. cardiacis.

Choꝛdula.lę.diminutiuũ.i.parua choꝛda

Coꝛdus.a.ii.i.ſerotinꝰa dĩ a coꝛ:.VBñ vuę
q tarde veniũt ad maturitatẽ coꝛdę dicũ
tur hm Mug. Et Papias vic: Coꝛdũ ſe/
rotinũ qð tarde naſarr.

„ „

Coꝛedulus.i qdã auis ꝗ ſtati ⁊ citiꝰ qᷓ; c/

tera mẽbꝛa coꝛ auis captę edit. .
Choꝛiambus bi.eſt qͥda pes cõſtãs ex pᷣma
lõga ⁊ duabo medijs bꝛeuibo⁊ vltia lon/

ga:vt udierant.⁊ dr ſic. eo carmẽ hoe

ꝑede cõpoſitũ aptũ ſit choꝛo canẽtii.

illicoꝛion dicũt. Et vt dicit Papias: Co
riandrũ qð gręci coꝛion dicũtcuiꝰ ſemen
vulci vino vatũ ꝓnioꝛes redditĩ venerẽ:
ſiſup modũ deder·amẽtiã facit. In cibo
ſũptũ calefacit⁊ ſtringit: ſomnũ facit.
Coꝛiarius.rij.m.s.qͥ parat coꝛiq ułqͥ oꝑac
de coꝛijs. dẽ a coꝛio.

Coꝛimbus.m.s.fructus ẽ hederę.⁊ dĩ a co

rona.q; ide coꝛonabãt᷑ ãtiqͥ ⁊ cipue poe

te. Oñ Duidiꝰ. 4? metha.Et grauidꝰ di-

ſtiguit tela coꝛimbis. Coꝛimbi etiã dicũt᷑
anuli vitis · Pxia qq; ligant cõpᷣhẽdũt
ne longiꝰlaxati palmites ventoꝝ flatibo

Abagan regem.
Choꝛda.vę.f.p.dꝛ a coꝛ.qꝛ ſicut pulſus coꝛ

Coꝛinthꝰ.thi.m.s.i.tecta aruũ. Mñ Gta⸗
nuus thebaidos ĩ 72 Quã ſuꝑ a tergo vy·
lox coꝛinthos ⁊ arcus. Itẽ coꝛinthchi i.
repoſito:iũ ſagittarũ ſalʒ pharetra Dñ
Buidius triſni. In qbo ẽnemo qͥ nõ co
ninthon arcũ. Coꝛinthõ actm̃ grecũ ptu⸗
lit ꝓ coꝛinthũ. Inuenit᷑ etiaʒ h̊ coꝛintbus
nomẽ cinitat.. Iñ coꝛinthiꝰ. thia. thiñ. F¶d
coꝛinthios ſcnibit Paulus ouas eplas.
Et ſcribit ꝑ.h.in vltima ſyllaba.
Coꝛiũ.n.s.atarme vꝛ. q̃ſi carmiũeoq; carnn
tegat · vel qꝛ a came extrahit᷑. Iñ coꝛioſus
a. l.i. coꝛlo veſtitus. Iñ coꝛiolu diminuti⸗
uũ.i.paruũ coꝛiũ.

Coꝛnetũ ti.n. s. ꝑe p. locus ubi ceſcũt coꝛni

⁊ dꝛa comus.ni:/p quadã arboꝛe dura in

Coꝛneus. a. i. ꝑtinẽs ad coꝛnu vel de coꝛnn

exiſtens.
Coꝛnicẽ.nis.m.t.qͥ canit cũ coꝛnuqð dicit᷑
etiã hic ⁊ hęc coꝛnicẽs.tis.⁊ vtrũq; cõxo/
nitur a coꝛnu cano.
Coꝛnicena nę.f.p.pe.coꝛ.fſęmĩa ꝗ canit cum
coꝛnu dĩ a coꝛnicen.
Coꝛniger.a.ñ.pe.coꝛ.i.gerẽs coꝛuu.

Coꝛnipes. dis.oĩs.t.i.coꝛneos hñs pedes

qð /p equo iuenit᷑.⁊ tũc eſt ge.maſ.
Coꝛnix.cis.ft.qdã auis clamoſa:⁊ dꝛ a coꝛ
nu · qn clamoſa eſt vt coꝛnu . vel quia diu
viuit · vt coꝛnu etiã vurat. Iñ coꝛnicula.i.

„

parus coꝛnir.
Coꝛnu vꝛa came:quaſi carneũ:qꝛ ex came
ꝓcedit. Et in ſingulani eſt indecli. In płi
vᷣo hęc coꝛnua.nuũ. Inuenit etiã ̊ coꝛnꝰ
us. ui.in eodẽ ſeuſu. Et nota ꝙ coꝛnua vo
cant extremę partes antenarũ ꝑ tropum
ab aĩali. Itẽ coꝛnua vocant᷑ extremitates
exercitus:qꝛ intoꝛtę ſũt ad moduʒ coꝛnuũ
gialis·ſᷣ in hac ſigtione ꝓpꝛie iuenit᷑ ̊ coꝛ
nus.us.ui.⁊ p coꝛnu milit ſilr. Sʒ coꝛnu ĩ
ſingulari coꝛnua ĩ pli ꝓpꝛie ꝑtiet ad aĩa/
lia. . coꝛnu deriuat᷑ coꝛnutus.a. ũ. coꝛno
as.i.coꝛnu reſonare hic coꝛnꝰ.ni.p q̃da,
arboꝛe vura in fructu vel liguo. In h̊ coꝛ/
ni.ni.i.fruct illiꝰ arbor. Oñ.Coꝛna gerit
coꝛnus pecudũ ſũt coꝛnua coꝛnu Militis
eſt qñ ꝓperat ſua bella gerẽdo. Itẽ coꝛnu
cõponit᷑ bic hec bicoꝛnis ⁊ hoc ne.⁊ hicz3
bec vnicoꝛnis ⁊ hocne. Iñ coꝛniculũ.n.s.
i. paruũ coꝛꝛnunun.
Coꝛnicularij dicunt᷑ illi qͥ gerebant coꝛnua
vel aciẽ in bello · vel qͥ in aures iudicũ vo/
ta ptulerũt ſus.
8g2

Coꝛnupeta. tę pe. coꝛ. i bos. Oñ Exo. ꝛi e

ſi bos coꝛnupeta fuerit ⁊c.

. .

q; eni ꝑ coꝛnuꝰ⁊ tibia vnu ẍbů ex vtroc;

cõpoſuit vtruq; verbũ ꝑ vnã oꝛonis ꝑte
in latina lingua traſfuſum eſt· quo voluit
genere licite demõſtrauit. m Greg.

Coꝛnutus.a.um.i.habẽs coꝛnua. Et facies

MNMo yſi erat coꝛnuta · ſicut oicit glo. Exo.

34 Pt quoſdã radios ſplẽdon qͥs bũa/

nus viſus cape nõ potuit.
Coꝛolla lę.diminutiun.i.parua coꝛona.

Coꝛollariii.rij.n.S.eſt pmiũ alicui certami /

nis·ſcilz coꝛona vel aliud.vel coꝛollarium
eſt vnde aliquis meret᷑ adipiſei coꝛonam
Coꝛona nę.f.p.dꝛ a choꝛusquia rotunda
ad modũ choii ſolet fieri.⁊ eſt in ſignũ vi

ctoꝛię vel regij honoris ꝗ ideo in capite

regũ ponit᷑ ad ſignduʒ circũfuſos in oꝛbe

populos quibo accinctus q̃i caput ſuũ co
ronat. Oapias vᷣo dicit:ꝙ coꝛona gene⸗/
ralit᷑ vꝛ:diadema vo ſpaliter: NMaʒ ẽ ge⸗
ſtamen regij capitis. Coꝛona vo quoꝛũ/

cunq;. Itẽ coꝛona vꝛ crculus. Itẽ coꝛona
ẽ etia raſura piloꝛũ in ſuꝑioꝛi parte capi⸗

tis dericoꝛũ ·ꝗ ⁊ derica dicitur · Inde co/

ronula.i.ꝑua coꝛona.

Coꝛpoꝛalis.ↄ.t.⁊ hocle.i.ad coꝛpus ꝑtinẽs

Inde coꝛpoꝛalitas.tat.Et cõponit᷑ cum in

vt inco:poꝛalis.Etut dic Oꝛiſcianꝰ.Coꝛ/
poꝛale nomẽ eſt iſtud qð coꝛpoꝛeã rẽ ſigẽt.
hoc in ꝓpꝛijs⁊ appellatiuis noibo. In p/

pꝛijs vt Soꝛtes. In appellatiuis vt ho/
mo. Incoꝛpoꝛale vo nomen eſt illud. qd

incoꝛpoꝛeã rẽ ſigt in ꝓpꝛijs appellatiuis.
In ꝓpꝛijs ut pudicitia penolipes. In ap/
pellatiuis vt virtus. Itẽ coꝛpoꝛale ſbᷣſtan
tiuũ.nen.ge.eſt alba palla in altari ſuꝑ q

ponit᷑ ſacramẽtũ euchariſtię.

—— *

Coꝛpulentus.a.ũ.i.pinguis:craſſus. Inde
coꝛpuletia tię.i.craſſitudo dꝛ a coꝛpꝰ et

lentos quod notat plenũ.

Coꝛpus.oꝛis.n.t.a coꝛrũpo.pis.di:eo ꝙ ſit
naturę coꝛruptibilis.⁊ cito coꝛrupat᷑.Dł
coꝛpus cõponit᷑ a coꝛa pus puris. Inde
coꝛpus quaſi coꝛdis pus.i.cuſtodiaſ po/
tius videt᷑ etymologia q; cõpoſitio. Del

dĩ coꝛpus q̃i coꝛã poſitus. Iñ coꝛpoꝛeus

a.ñ. Inde ⁊ coꝛpoꝛeitas.tatis.et cõponit

heęc incoꝛpoꝛeitas.tatis.l coꝛpus cõpo/

nitur bicoꝛpoꝛ· tricoꝛpoꝛ quadricoꝛpoꝛ.
⁊c. Inde coꝛpuſculũ.li.iminutiuũ.i.par

uu coꝛpus.

Coꝛpus quãdoq; dꝛ collegiũ ſiue vniuer-

ſitas · cuiꝰ caput eſt ſlatus.c.nouit · de his

fi.a pꝛę. Et tale coꝛpus pot habere vnũ

ſigillũ · de exceſ.tla.vilecta Dꝛ etià cõgre

gatio cuiuſcũq; cuitatis vel ville vel ca⸗/
ſin habere coꝛpus. Itẽ alibet ogregatio
ꝓꝙ iuſticdia facieda/ut ↄgregatio ſcabinoꝝ

vel totius vniuerſitaij. Itẽ ſocietas cau/

ſa religionis cui ꝓuiſu eſt vnũ coꝛpus ha

bere debet inſtar reipublicę. Et res cões. i
actoꝛẽ ſiue ſyndicũ cõem ꝑ quẽ agere võt.
ff. ꝙcuiuſ.vniũ.no.agit.l.j. Itẽ eps cũ ca⸗
pitulo ſuo facit vnũ coꝛpus·cuiꝰ ipſe eſt
caput · ſed cũ clero ciuitatis vel vioceſis

non vꝛ facere vnũ coꝛpusſic nec abbatiſ-/

ſa ci clericis ſuis · licʒ ſit caput·vnũ coꝛp

Coꝛrectio.onis.ſt.i.emẽdatiocaſtigatio:a
coꝛrigo.gis. Itẽ coꝛrectio eſt quidã coloꝛ
rhetoꝛicus.⁊ ſit quãdo tollit᷑quod pꝛius
dictũ eſt: quod magis idoneuʒ videtur
apponit· vt Buʒ min oblitꝰ decor. quin⸗
imo dedecoꝛis:ex qͥ dicoꝛ amansimo ve/

racius amens. S=

Coꝛregionalis.i.ex vna regione.
Coꝛrigia.gię.f.p.d⁊ꝛ a coꝛiu.vel a colligo.as

q̃ſi colligia. Iñ coꝛrigiola.lę.i. pua coꝛri/
gia. Et coꝛrigiat.a. ũ.i.cũ coꝛrigijs ligat.

Coꝛrigibilis.o.t.⁊ h le.ad coꝛrigiendu ha/

bilis ſcom Papiam.

Coꝛreptio frat᷑na ẽ admonitio frisde emẽ⸗
Datiõe delictoꝝ ex frat᷑na caritate pcedteſ
Coꝛriualis.ↄ.t hoc le.i.cũ alio pptãs eũdẽ/
riuũ. Oñ ⁊ ſilitudinẽ coꝛniuales dicunt

qui eandẽ amicã habent.

Coꝛs coꝛtis vide.s.in cohoꝛs. =
Coꝛtex incerti ge.eſt ſuᷣma pars arboꝛis.?X
cõparat᷑ pelli aialis videt᷑ ↄponi a coꝛiiũ
eſt etymologia potiꝰ qᷓ; cõpoſitio. Coꝛ/
ticẽ etiã vocãt qͥdã coꝛu cẽ. Liber ẽ ꝑs ite
rioꝛ coꝛticis dictꝰ a liberato coꝛtice.i.ab/
lato:eſt enĩ mediu quoddã inter lignu;, ꝰ
coꝛticẽHõt etiã ibi põni tertiũ ſcllʒ ſuber
Pñ. P arſ poꝛ ẽ coꝛtex liber alta ttia ſuber
VBñ Cheodolꝰ. Mutat flebilit᷑rigidũ ꝓ
coꝛpoꝛe ſuber. Inde coꝛticillus.li.i. paruꝰ

coꝛtex.

Coꝛtina.f.p. vt d in biſtoꝛijs. quãdoq; o
liũ/quadoq; tẽtoꝛiũ ·quadoq; tabnacu
lũ. Mñ coꝛtina eſt oꝛnametũ ecdliaruʒ vl

tabernaculoꝝ.ſicvela depicta· ꝗq ĩ latenibo

altariũ ſuſpedunt᷑ ne ſacerdos in aſpectu
circuſtãtiũ ↄfuũdat᷑.⁊ dꝛ a coꝛin/q; pꝛimo

ex coꝛijs⁊ pellibo fuerũt factę. Ite coꝛtina

eti dicebat loc'olim ĩtẽplo vñ dabant

iſ
ſe
de
ecin⸗
lent
na
tmat
tinar
foah
tn
Mic
Cousn
Koye,
Coco
Rnd
Po
qul
Bul
Conn
coſn
haca

Colnn

Colni
olnoe
10e
hoe
dat,
Crt
pbi⸗
Colne
Colne
ſmi
Cinu
dior
(
din
ll
ſtu

“

C⸗
Chh⸗
Cotinn
lwln
Ppu
Ml
Gean
Cote
lea⸗
bos
laſie
int
lemn
tnr

n Rehis
beryji
nicgr
kwla,
Negito
nag,
Cls
tmos
gereſ,
cpsai a⸗
lipenf
dooceſs
Abbani⸗
müc

Kgn⸗
gucicle
de
N

Nlicdas
guncorn⸗
jslger⸗
übe⸗

ſeeni
npaed
ptistig
Gnt

utien

niaci
lmepst⸗
nnn
iſlen
waſt

agdi

upen

6 0
V
gelen.

ꝛ oꝛnamentũ pontifiss.
Coſta. ſtę.dẽ a cuſtodio.is.q; coſtę cuſto/

reſtõſa. vel poti mẽſa in tẽplo Aollinis

ſuꝑ qua ſiabat phębus qͥ dicebat oꝛadla.
1 dicebatur coꝛtina · qꝛ coꝛio fętonis erat

tecta. Oel vꝛ coꝛtina quaſi certina:q; ibi

certa oabant᷑ rnſa: vel coꝛtina quaſi coꝛdi
na.qꝛ ibi hoiuʒ tenebant᷑ coꝛda. Iñ con

tinatus.a.ũ.i.coꝛtina paratus. Iñ ⁊ coꝛ/

tinarius. rij·qͥ coꝛtinas extedit wel puat ul
facit. Et hec coꝛtinaria.rię.in eodẽ ſẽſu. Et

coꝛtinarius. a. i.qð ad coꝛtinã ꝑtinet. Iñ
etiã coꝛtinula.i.parua coꝛtina.

—

Coꝛus.ri.pma/pducta ꝓ vento ſine aſpira/

„Lione. . 14
Cos cotis.ſt.vꝛ a cote gręcoquod latine

dẽ inciſioeo ꝙ ferrũ ad incidendũ acuat.
Pꝛope vᷣo duri lapides appellant᷑ cotes
quaſi cautes.⁊ ꝓduc co. Hnde Dirgiliꝰ.
BGubiguntq; in cote ſecures.

Coſmarcha.chę,.dñs vel pnceps mundi:.a

coſmos mũdus ⁊ archos pꝛniceps.Inde
hec coſmarchia. chię. eius poteſtas.
Coſinarius.rij.m.s.i oñs mũdi.
Coſmicus.a.ũ.pe.coꝛ.i.mũdanus.

Coſmogiaphus.phi.ĩ q mudũ deſcibit

7 dĩ a coſmos qð eſt mudus.⁊ graphos

qquod eſt ſcibere. coꝛ.pe. Oñ in eluroꝛa
dicit᷑. Coſmographo Moyſi mibi du-⸗

ce carmine huius. Inde coſmographia.
phię.mũdi deſcriptio.
Coſmopeia.i.mũdi factura.
Coſmos dicũt gręci.⁊ cõuertit in
foꝛmã.⁊ d hic coſmus.i.mũdus.
Coſmus.mi.i.mũdus:a coſmos. Itẽ coſmꝰ

„

diũt interioꝛa.Iñ hęc coſtula.lę.⁊ coſtel⸗
la leę diminutiua: hoc coſtaniũ rij locꝰ co
ſtarũ.Et coſtatus.a.ũ.qͥ habet coſtas.vel
babens magnas coſtas. H
Coſte · decas gentos · vnũ ⁊ idem ſiꝗnt.

Coſtus.ti.f... eſt radix herbęcuiuſda.

Cotana.i.mala cogogna.i.genus maloꝛũ.
dedlinat hoc cotanũ.ni.⁊ ſcribit ſine.cin
Papia. Oñ vicit: Cotana genus fructuũ

nucũ. Et coꝛ. pmã ·vt patet in h̊ verſu. Cũ
cotano moꝛꝰ moꝛiq; ſoꝛoꝛ ſycomoꝛus,
Cote gręceinciſio latine.

Cotula.lę.f.p.qdã mẽſura vini cõtinẽs cia⸗
thos ſex.i.emina:q̃ ideo cotula di· eo ꝙ

inſciſio ⁊ diuiſio ſextarij ſit in duo qua.

Tita fit cotula.

7

Cotumix.cis ft a ſono vocis di quã greęci
oꝛtogon vocãt.⁊ eſt auis regia.? c pa⸗

titur moꝛbũ caducuʒ vt hoĩes. Et ꝓducit

latinam

pe.Mſñi Auroꝛa. Mane cotumices veſpe
vulgus haober.

„

Coxa. xę:.pa coxein pli· dictę ſunt q̃i con⸗
iicte axes. In ipſis eni capita femoꝑ iũ/

Couterinus.a.ũ.i.ex eodẽ vtero cũ alio p⸗

gunt. Iñ coxula diminutiuũ. R

ante
Cra · vox eſt coꝛuoill.
Crapula.lęhp.i.ſupabũdãs edacitas.ĩmo
derata⁊ noxia voꝛacitasa oẽ a crudusq̃
cruda epula· cuius cruditate grauat᷑ coꝛ:a
ſtomachus turbatur. Eſt aut vini cibiq;.
Dñ. ina bibit mane cerebꝛũ refoꝛmat
inane. Quęꝑſudit heri crapula mita me⸗
ri Et ponitur qñq; capula pꝛo exceſſu in
potu. Oñ ps. Crapulatus a vino.

Craſſus.a.n.i.pinguis:ſed abeſus plus ;

pinguis dꝛ a ceſco.cis:vel a creasvła
creãdo/quaſi aptus ad creandas carnes.

cõparat᷑. Iñ Iᷣ craſſitas.tat. Et b craſſi⸗

tudo vdinis. hęc craſſicies ciei. Etꝑ ↄxo/
ſitionẽ craſſilentus.a.u.i.plenus craſſicie.
DPapias vic: Craſſa fecũda pĩguis ſpiſſa
ECraſſari coꝛpoꝛis eſt ⁊ ſanguis. Graſſari
di ⁊ crudelitatttis
Craſtinus.a.ũ.dẽ a crasa qͥ etiã craſtio.as
dð cõponit᷑ ꝓcraſtino. as vide loco ſuo.
Crater.eris.m.t.eſt genus calicũ.i.poculoꝝ
duas habẽs anſas⸗fiebat pᷣmo de cõne/⸗
xione virgultoꝝ.⁊ dĩ a cratimeo ꝙ ſe in⸗
uicẽ teneat. Et vt vicit Papias: Crater ẽ
vas vinariũ. Itẽ cater fac duplicẽ actm̃
in ſingulari/ſcilʒ craterẽ vel cratera.⁊ ca/
tera eſt actũs gręcus.Et ſilit i płi geminũ
habet actm̃· vt crateres vel cateras. Dñ.

Hirgilius enei. S Indulgent vino⁊ ver

tũt crateras genos. Idẽ in p̃ enei. Crate⸗
ras magnos ſtatuũt⁊ vina coꝛonant. Iñ
craterculus diminutiuũ.i.paruus crater.
Cratera. ꝑe/p/poteſt eſſe actũs gręc.⁊ tunc
eſt maſ.ge.ſicut crater. Del põt eſſe ntũs
latinus.ſic eſt fe.ge·pmę declinationis
Crates.tis.f.t.eſt inſtrm qð fit de vimibus

Vel de ferro ad aſſadas carnes vel piſces
deſup. Iñ H craticula oiminutiuũ i. pua
cxateſ.Et nota ꝙ iſtud diminutiuũ reqrit

ꝙ dicat᷑ catis in ntõ ꝑi. In multis tñ li⸗
bꝛis iuenit᷑ qates ĩntõ ꝑ.e. Nñ ĩ Nuroꝛa
Altaris medio crates pdicta reſedit. In
greciſmo.Eſt crater patera cõnexio vir/

Creagra.greſp.dĩ a ceas quod eſt caro⸗
g35

agros quod eſt tractus Et ſt ceagre

tridẽtes fuſcinulę ad carnes ve caldarijs
pferendas vel extrahẽdas.

Creber.a. .i.denſus vel ſpiſſusſed differt

ab his · quia creber vꝛ de multitudine · vt
creber paries circuit hanc domuʒ.i.multi
parietes. Denſũ ſiue dẽſatũ ẽ qd viſunõ
eſt penetrabile vt ebur. lic tenue. Spil⸗

ſum vo qð nõ ẽ tenue. Et ꝓducit ec Hñ
quidã. Aectio crebꝛa valet quã non ob/

Crebꝛifurus.ſuri.m.s.eſt locus crebꝛo bñs
furesſailʒ qͥ ſępe frequẽtat᷑ a furibo.
Crebꝛo.onis.m.t.alio noĩe dicit᷑ poꝛca.eſt
autẽ poꝛca illa terra ꝗᷓ cõtinet᷑ inter duos
ſulcos.⁊ dẽ a crebꝛo:q; aqua crebꝛo per
ipſam oiſcurit.
Credibilis.ↄ.t:⁊ hocle.qð poteſt cedi.

Creditarius.m.s.i.cõſiliariꝰ vel camerariꝰ

cui ſecreta cõmittunt᷑. Inde hͥ ceditari

i. cameraria.

„

Creditoꝛ eſt ꝗͥ alienã fideʒ ſequit mutuatã
pecuniã nuerãdo· Generalit vo creditoꝛ
dDi qex cauſa qcũq; alienã fidẽ ſequit᷑. Et

dꝛ iõ ceditoꝛ q; cqredit debitoꝛi.
Credulus.a.ũ.qͥ ſemꝑ vel facile cedit. Iñ

hec credulitas.tatis. Et cõponit᷑ cũ in.· vt

Incredulus.qͥ nunq; vel vix cedit Hñ

Breciſm. Aumoꝛ credibilis res credu-
la ꝗ cito qedit.Sic incredibilis ⁊ res in-

credula oiſtat. .V
Cremẽtũ ti.n.s.i.ſemẽ virile.⁊ dꝛ a creo.as
q̃ſi ceamẽtũ. Hñ Joſephus.Cremẽtum
ad libidinẽ ſuo potiꝰ nutriuit ex coꝛpoꝛe.

Itẽ cremẽtũ dꝛ a creſco.is.⁊ tũc tãtũ va⸗/

let quãtũ incremẽtũ.

— „ „ ₰ℳ

Cremiũ.mij.n. s.i.ſiccamẽtũ lignoꝝ vel fri/
xoꝛũ in patella.⁊ etiã qð remanet in pa/
tella aridũ de camibo poſt pinguedineʒ
liquefactam vꝛ cremin. Dñ ꝓpheta. Dſſa
mmea ſicut cremiũ aruerũt. Et oꝛ a cemo.
Cremiũ.n. S.i.ſacrificiũ:quod holocauſtũ

picebat᷑. d a qemo. s.

Creas gręcelatine dꝛ caro.

—

Creperon vubiũ vĩ. Inde creperus.a. um.

i. vnbius. “J
Crepido.inis.eſt riparũ obꝛuptio · ſaxi vł
rupis vel mõtis extremitasaltitudo ·ſũ/
mitas.Donit᷑ tñ qñq; ꝓ cauerna vbi vię

cõueniut·in qua ſolẽt pauperes latitare·

vel mẽdicare.ODñ Juuenalis.Nulla cre⸗
pido vacat. Et ponit᷑ h̊8 ꝓ ſũmitate ripa/

rum. Et dvꝛ a crepo.as:qꝛ ibi ẽ frequẽtius

ſonitus ventoꝝ⁊ ruptio lapidũ.Quidã

Crepudiũ.dij
as.qꝛ in ea puer crepat.i.ſonat vagiẽdo.
Itẽ bᷣm VPapiã:Crepũdia puerilia oꝛna-
menta indita.ꝗ expoſitis infantibo adbi /
bent · vt cunabulu. Vñ Hieronym. Int

tñ volũt deriuari a creperõ qð eſt vubiiũn
vel incertũ ·qꝛ dubiũ eſt in tali loco pone/
re pedem. Item ſũmitas vll extremitas
in circuitu altaris dicebatur crepido et
ipſum ppitiatoꝛiũ. Oñ Ecech. 43? De ſi⸗
nu terrę vſq; ad crepidinc.i.ꝓpitiatoꝛiũ.
Crepitus.us.ui.⁊ hoc crepitaculi.i.ſonit᷑.
Crexꝑoꝛ.oꝛis.m.t.i.ſonitus vel eleuatio dꝛ
a crepo.as.

4 *

n. . i. cunabulu. 7 vꝛ a cepo

crepũdia noui partus:
Crepuſculũ.n. S.i.dubia li
inter noctẽ⁊ diẽ eſt.vel inter diẽ ⁊ noctẽ

vubia · an ſit diei vel noctis dĩ a cexpon

quod eſt oubiũ.Et eſt duplex crepuſcu/
lum ſcilz diei?⁊ noctis. Hbi aduertendũ

bm Hug q; nox habet ſeptẽ partes.Pꝛi
ma pars noctis vꝛ crepuſculũ vel veſpeꝝ
a ſtella occidẽtali. Secũda ↄticiniũ a cõ/
ticendo. Certia galliciniuʒa gallicantu.
Quarta intẽpeſtu.i.nõ oꝓpoꝛtunũ.⁊ non
aptũ tẽpus alicui rei faciedęqñ nihil agi
poteſt · qſi ſine tẽpoꝛe.i.actu ꝑ quẽ cogno/
ſcit᷑ tẽpus. Quinta iten galliciniũ· ꝓpter
gallos lucis p̃nũcios. Sexta matutinuʒ

inter abſceſſũ tenebꝛarũ auroꝛe aduẽtũ.

Septima diluculũ.nũcia viei · ꝗ incipit
q̃ſi diei parua lux. Idẽ etiã auroꝛa dicit
poſtea iterũ crepuſculll.
Creſus.ſi.m.S.rex lidoꝛuʒ. Oñ Hierony⸗
mus in epła ad Oaulinũ.d? capło. Pꝛe⸗
fert᷑ vidua diuitijs Creęſi.
Creta. tę.fp.ꝗdaʒ inſula eſtin qua fuit nu/
tritus Jupiter. Inde cretus.a. ũ. ⁊ creſus
a.ũ. Et hic hęc cretẽſis ⁊ hoc ſe.in eodeʒ

ſenſu. Et hec creta te. gene terre albe· ſclʒ
argilla. qꝛ in illa inſula melioꝛ abũdat ce⸗

ta. Iñ cretoſus.a.ũ.abũdãs creta.⁊ crete
a.ũ.id quod eſt de cee.
Creticus.cii.iudex vel medic.⁊ dĩ a ciſis
qð eſt iudiciuʒq; bm criſim iudicat de in⸗

firmo.an debeat euadere nec ne· vel vꝛ a

cemo.nis. Iñ creticus.a.ñ.i.iudicialis vel

determinatiuꝰ.vt cretie vies · in q̊ ſumit

iudiciũ infirmitais..
Cretio.onis.f.t.i.iudicatio·vel cert nuerus

Dierũ · in quo inſtitutus eſt bęres:uł adijt

hereditatẽ · vel finito tẽpoꝛe cretionis ex/
cluditur.⁊ dẽ gceiorqluin dec etio · qꝛ ita

decemit᷑ vel cõſtitu

lux · ſcilʒ hoꝛa que

Eit

goe
gud
lb⸗
Cin
1ſi
Cun
ſato⸗
Cunen
die
none⸗
ſan
Cnuns

th

ab
og
inmn
O
ail
an
ſic⸗
gnoc
i⸗
Rar

iſ dubii
00 wne⸗
renngs
Npideet
PDeſi
iſe⸗
dnd

rygih.
nlnam⸗
nm. T

nr
N Rer i
ARinar
Nrocpr
Iacentntit
vanez
inl wier
lanüsc/
Glion.
mmi. Tnon
ſinbblagi
nicgo⸗
nid e
nmmmmng
igiupt
mwd

Dir,
dPe⸗

ncbuftn
gauais
mlnunu,

mabeſa;

buchcar⸗
naets

nfniens
luditt
nnis ep
tocht

Cribꝛũ.b:i.n.s.ẽ inſtrumẽtũ aptũ ad pur/
gadũ fruges. ⁊ vꝛ a currẽdo. q; ibi currit
frumẽtũ. Del dꝛ a creber.a.ũ.quod ẽ ideʒ
quod denſuseo ꝙ ſit crebꝛo ꝑfoꝛatũ. Iñ

cnbellũ oiminutiuũ.i.paruũ cribꝛũ. Hnñ
quidã. Maurit aquaʒ cribꝛo deric abſq;

Crimẽ.inis.n.t.dẽ a careo·vt furtũ · falſitas
1 ſiłia ꝗ non occidũt ſed infamant.

ECnminũ capitales erãt carceris cuſtodes.
