uatur a findo vis. Et ſcribit᷑ ꝑ vnũ.F. biſi⸗
dus.trifidus.bifarius:trifanꝰ ⁊ hmõi:qꝛ
coꝛripiũt pmam.

Biſiniũ.n. S. eſt locus vel viuiſio int᷑ ouos

fines.ſic trifiniũ dicimus q̃driſiniũ di/
uerſifinin.i.diuiſio int oiuerſas terrasuł
locus inter viuerſos fines ſcilʒ vbi diũſi
fines cõöueniitt.
Bifoꝛes.riũ.ſ.t.plłis numeri: vicũt᷑ianuę q
ſił daudunt᷑.⁊ ĩ laudẽdo ſe mutuo tãgũt.
vel dicunt᷑ ouplices valuę. q; bina foꝛa/
mina facit. Oñ Ouidiꝰ. Ilrgẽti bifoꝛes
radiabãt lumie valuę. Iñ h̊ hęc bifoꝛis
⁊ hoc re.i.duplex.
Bifoꝛmis.o.t hocre.i.dvuaꝑꝝ foꝛmaꝑſicut
trifoꝛmis triũ foꝛmarũ.
Bifrons.m.t.dẽ Janus.⁊ dẽ a bis ⁊ frons
q; duas habet frõtes hoĩs.ſcilʒ añ ⁊ retro
Biga bige.f. p.ꝗ ⁊ biiuga gę.dꝛ: vl bm ali⸗
os biges gis.eſt currus duaruʒ rotarũ a
duobo equis tm̃ tractꝰ. Et biga ꝓpꝛie eſt
lunę ꝓpter duas pꝛietates · ſalʒ q; ceſcit
7 deceſcit. C riga Plutonis:q; capit ho/
mines de tribo etatibo. ſcilʒ pueritiaiuuẽ/
tute ⁊ ſenectute· Quadriga ſolis pꝛopter
quattuoꝛ tẽpoꝛa anni ·ꝗ facit vicmnitate ⁊
ſennation ſua ·ſcilic;· xer eaſtatẽ autumnũ
»yemẽe:vel ꝓpter quattuoꝛ ꝓpꝛietates q̃s
l in Dia Knker eni in mane ſplẽdet
in tertia · calet in meridietepeſcit in nona.
Seiuga cunꝰ Jouis·a ſex ⁊ iugo:qꝛ a ſex
equis trahit᷑.⁊ attribuit᷑ Jomi vtpute ſũ⸗

mo deo ſm wetas. Et ita biga triga qua-

dꝛiga dicunt᷑ a numero equoꝛũ ⁊ iugo.
Bigamus hᷣm Hoſti.dẽ qui diuerſis tem/
poꝛibo⁊ ſucceſſiue duas legitimas habuit

vxoꝛes · Bed large ⁊ interpᷣtatiue dꝛ qui

cõtraxit cũ coꝛrupta uł vidua:vel qͥ duas

vxoꝛes habuit ante baptiſmũ. vel vnam

añ baptiſmũ ⁊ aliã pꝰ.uł qͥ caſtitatẽ pꝛo⸗
miſſã violauit · vt ſᷣdiaconꝰ vel mõachꝰ
ig 84

qui cõtrahit de facto · cum ve iure nõ pol/
ſit. vel qui vnã de iure alterã de facto· vel
qui de facto vuas vucit vxoꝛes Vl qui
vxoꝛẽ adulterã poſtea ſcienter cognoſcit:
Haã non põt ꝓmoueri ad ſacros oꝛdines
cuiꝰ vxoꝛ adulterata eſt:etiã ſi eã virginẽ
duxerit · oñ poſt adulteriũ eã cognoſcit.
alias ſec xxxiiij. diſ.ſi cuiꝰ vxoꝛẽ. Scom
tñ quoſdã idiſtincte bigam cẽſet᷑ etiaʒ ſi
ignoꝛãt cognoſcat eã ſicut qͥ publicã pę
nitẽtiã egit. Et vꝛ bigamus hᷣm Inno. iu⸗/
xta vnlgare ꝓuitialiũ.quaſi bls gamus.i

ſtultus vel fatuq; ibi ſtultꝰ oꝛ gamꝰ. Mkł

vicit᷑ a bis⁊ gamos vxoꝛ.q̃i hõ binę vxo/
ris vel bini coniugij. Et lic bigamus ad
ſacerdotiũ ꝓmoueri non poſſit: tñ in ne/
ceſſitate oꝛdinat᷑ ĩ ſubdiaconũxxxiiij· oiſ.
ſubdiaconꝰ. Et nõ eſt bigam ille q; ↄtra-⸗
hit cũ vidua ſi eſt incognita.c.debitu. de
biga. Mec ẽ bigamus cõtrahens cũ vnica
2 virgine. de dle. cõiuga. c. ſane.
Bigamia eſt triplex· vna videlicq; qñ quis
onas vel plures habet vxoꝛes. vllia cum

quis ↄtrahit cũ coꝛupta. Certia qcaſti/
tatem pmiſſã ꝑ votũ ſolẽne violat vel

ſciẽter cognoſcit vxoꝛẽ adulterã cũ tali⸗
bus nõ olſpeſat᷑.Et qui tales oꝛdinatpꝛi⸗
uatur officio poteſtate oꝛdinandi. Silr·
oꝛdinatus tali oꝛdine puat· vt nõ.e.ti.c.ij.

Bigens.·tis.o.C.qui ex ouabo gẽtibo ẽ nat

ſicut ex patre tuſco ⁊ matre franca.⁊ dicit᷑
a bis? gens. H
Bigenus.a.ũ.pe.coꝛ.dꝛ a bis⁊ genꝰ.Et di/
cunt᷑ bigena aĩalia ꝗq ex oiuerſis generibo
naſcunt᷑ vt mulꝰex equa ⁊ aſino/burdo ex
equo ⁊ aſina:muſino ex capꝛa ⁊ arieteet
muſinus eſt oux gregis m Hug.
digermen. n. t. i. ſeges ul legumẽ ex vuob⸗
germinibo cõmixtu.
HBiiuga. ge.l. p. i. biga.
Biiugus.a. u. vel buiugis.is.9.ta hoc ge · in
eodẽ ſenſu.⁊ ſubſtãtiue dedinata iueniũt᷑
hic biiugus. gi. ⁊ bic ⁊ hęc buugis.gis.Et
dicunt buugi vel büuges equi qꝗᷣ trabut
bigã. vel qui duo ſũt ad iugu.⁊ ſᷣm h̊ cõ/

ponitur buugus vel biiugis a bis ⁊ iuguũ

⁊ coꝛripit e.
Bilanx. lanq.f.p.i.libꝛaſtateraa bis⁊ lanx
q̃ſi babens duas lantcoes.
Bilibꝛis..t.⁊ hoc re.i.duaꝝ libꝛaꝝ pondꝰ
wl mẽſura pm Hug.⁊ ꝓducit li ſiẽ libꝛa.
poq 6: Hilibitritici denario vno. Pa
bias vvo dicit ꝙ bilibꝛis eſt ſextarius bis

aſſumptus.

Bilinguis. 9.ta h gue oꝛ a bis linguaſiẽ

trilinguis a tris⁊ lingua.et dꝛ qͥ duas vł
tres linguas nonit.vel qui duabo vlł tri⸗
bus linguis loquit᷑. Et ꝑ ſimilitudinẽ bi/
lingues et trilingues voicut᷑ fallaces Ou/
Plicesqui aliud habet in coꝛde? aliud in
lingua.vel inſtabiles qui nuchoc habent
in lingua nucillud ñ Greciſta. Bupli⸗
cis ac coꝛdis homo di eſſe bilinguis.

Bilioſus.a. i.qᷣ frequẽter iraſcat.⁊ ſemꝑ eſt

triſtisab humoꝛe qͥ bilis di.
Bilis.m.t.i.fellis: irę ſedes.vel ex fellis cõ/
motione ꝓcedens amaricatio.⁊ ponitur
qnq; ꝓ ipſo felle. p qͥlibet nigro⁊ malo

bumoꝛe.qndoq; ꝓ ira. Oñ Herſi. Cur/

gelſcit vitrea bilis.
Pilix.f.t.i. loꝛica quę contexit᷑ ouobo licijs
liciu. vẽ a bis⁊ liciũ/cii quo cõponit᷑ etiã
tris.vt triliciu.⁊ ẽ loꝛica quę tribo ↄtexi⸗
tur licijs. Et hęc bilix.cis.⁊ hęc trilix.cis.
i. pannus tribo filis aggregatim cõtext.
Inge hic ⁊ hęc bilicis.⁊ hoc ce.⁊ hic ⁊ hęc
trilicis hoc trilice.
Bimartus.m.S.i. bigam qͥ bis fuit maritꝰ
7 dĩ a bis⁊ maritus:qꝛ bis marcuit.luxu/
ria eni facit marcere hoiem. Iſ bimartia;
tię.talis ꝓpꝛietas.
Bimaris.9.t.⁊ hoc re.i.duo maria· vel int
Duo maria exiſtens.

Bimatus. us. ui.i.ſpaciũ duoꝝ annoꝝꝑſelʒ

bienniuz. ⁊ dicit᷑ a bimus.a.ſ.quod com/
ponit a bis⁊ annꝰ⁊ ꝛ ille qͥ eſt ouoꝝ an/
noꝛu·ſicut trimꝰqui eſt trii annoꝝ:iſic de
alijs. Inde bimuł. a. ũ. dim inutiuũ a bi⸗
mus. Cu aut oꝛ in euãgelio a bimatu. .j.

hoc põt exponi vuplicit: vno modo.vt.j.

vicat oꝛdinẽ tempor. Dꝛdo aut tempon
ẽꝙ pteritũ tẽpꝰ pus ẽ q; ſens.⁊ pſẽs qᷓ
futuꝑ. nõ ecõuerſo. Et tũca bimatu et. .
valʒ tantu·ſic ab ifatibo duoꝝ ãnoꝝ vſq;
ad pueros vniꝰ ani. Allioꝰ exponit a bi/
matu.i.a pueris duoꝝ ãnoꝝ vſq; ad pue
ros quĩq; ãnoꝝita ꝙ. j. dicat oꝛdinẽ nu⸗
meri.qᷣ ẽ· ꝙ; numerꝰ minoꝛ ſcedat maioꝛẽ
⁊nõ ecõuerſo·q̃re duoꝝ ãnoꝝ erãt pueri
quos Merodes occidit ⁊ deinceps vſq;
ad quiq;: qͥ q̃ttuoꝛ ãnos hebãt etiã nũeꝑ
duoꝝ annoꝝ ĩſe habebãt. nõ ecõuerſo.
Himenſis. 9.t:: hoc ſe.i.vuoꝝꝑ mẽſt iũ quod
gliter bimeſtris.ſtris dẽ.
Pumeter. a.ũ.pe. coꝛ. vbi ſunt duo metra·a
bis? metrũ.
Bimus.a.ũ.i. noꝝ ãnoꝝꝑa bis⁊ ãnꝰ·Vñ

accumulatis texit᷑ enĩ ponendo liciũ ſup

lecnon
ſtnbunt
htn
hi
nns
hoosipt
Dothan
e
mnors
Vus
mornt⸗
Mcy
wobpel
ia ett
Palſore
Muohe
Bernnst
ü dot
nan Vi
sy
bienni
lpenmur
dusbat
lenht
uce
Rot
(pon
demſe
ung
H
ongg
Mugno
Mosordi
hnpmng⸗
hrbüh
Coſſür
dutbentt
eſyer⸗
Urob⸗
Rirbün
NDan
hjitp
lungo
ufut
nyn

ngnuſi
dugsy!
byki⸗
Maiebi,
A du⸗
Erilndin
Medident
1lenpeſ

tſellsc

Twpnttur
rnnio
Tar⸗

ochb
Goliil⸗
Gwnteni
nAen⸗
rs
nchter⸗
hicrhec

t munb
uurn⸗
bimama⸗

W

mopſah
odcon⸗
duoran⸗
ſde
nndad
wama
od/N
amm
3 900Ü5
mnatuer,.
or ;
onitabd⸗
ſGuupre
manenn,
Arnaoee
naiitpeen
nappnic
ntninne
Zanſ.

onetm

nun

Greaſta. Eſt geminus bin anni geẽmini
quoq; bimus. r

Binoctiũ.n.s.i.ſpaciũ duaꝝ noctiũ.⁊ vĩẽ a

bis⁊ noctiũ:qdð antiqͥ olim dicebant hoc
noctiũ · vel a gtõ pli de nox noctis.

Binomẽ.n.t.i. duo noĩa. Iñ hic ⁊ B bino/

mis⁊ hoc meqͥ habet duo noĩa.

Binus.a. i.nomen viſtributiuũ·qð in ſin/

gulari tantũ valet quantũ ouo.vt Bina

lectio.i.duę lectiões.Sed in pli tenet᷑ di

ſtributiue ꝓpꝛie.vt Iſti comedũt bini.Et

qñq; tantu valet in pli quãtũ ĩ ſingulari /

vt Didi binos hoĩes.i.duos.⁊ da bis ⁊
vnus. Iñ binari.a.ij.adiectiue.
Bios.i.vita.
Biothanatus.m.s. dꝛ ille qͥ eſt bis moꝛtuꝰ

vt Aaçarus.⁊ dĩ a bis thanat quod eſt

moꝛs xl moꝛtuꝰ. pot eſſe adiectiuũ ſᷣm
NPug. Hapias vicit Giothanatus.i.bis
moꝛtuꝰ.duplicit᷑ oãnatꝰ.Nñ ĩ vita ſancti

Andreęlegit᷑ ꝙ Andreas int biotbana/

tos ſepultꝰ fuit.i.inter dãnatos coꝛxoꝛe ⁊
aia. Mel biothanat.i.fatuꝰ. Vñ legit᷑ in
paſſione ſancti Pꝛothaſij · Dis biotha⸗/
natus fieri ſicut frater tuus.i.fatuus.

Bipennis.f.t.i.ſecurꝗ duas pꝑeẽnas hʒ.Heęc

etiã dolabꝛa d pm Papiã. coꝛripit pꝛi/
mam. Bñ Dirgilius.4? geoꝛg. Merſata
alias. vrge ſata ⁊ valicã in vites mollite
bipennẽ. Mugaũt dicit ꝙ cõponata bis
⁊ penna: oꝛ hic⁊ hęc bipennis: H̊ ne.quia
duas habet pennas. ſcilʒ ante rerto.
Bipes...t.i.duos habes pedes.ↄſtructiõe
tũ poteſt eſſe ge. oss.
Biplex. oĩs.t. dꝛ a bis ⁊ plica:cũ quo etiaʒ
cõonit alter.⁊ dꝛ h̊ ⁊ B2 H altriplexĩ eo⸗

dem ſenſu · ſcilʒ duplex aĩo.fraudulentꝰ.

vtrũq; cõparat᷑. Inde h biplicitas altri
licitas.i.duplicitas.fraudulẽtia.

iremis.fit. vꝛ nauis bina remigatiõe vel
nauigatiõe agitata · vel vꝛ nanis ꝗq habet

ouos oꝛdines remon.
Birrhatus. a. n.i.binrho indutus.
Birrhia. rhię ꝓpꝛiũ nom̃ viri.⁊ d a birrhũ

i. groſſũ veſtunẽtũ· qꝛ birrho ⁊ virilit᷑ in-

dut erat · vel Birrhia q̃ſi virria ·b ĩ v con
nerſa.qꝛ viriliter cõſulebat oño ſuo.

Birrhoſꝰ. a. birrhat.a. ũ.i.birrho ĩdutꝰ

Birrhü.n. S.i.groſſũ veſtimẽtũ. Et oĩa
co: Nam birrhũ gręci dicũt libiũ.
Byrſa.ᷣf.p i.cloaca.vel coꝛiũ bouis Vndea
Cartago olim dicta eſt byrſa:quia crcũ/
data fuit coꝛio bouis. Iñ byrſus.a.ũ.i.ru
ſus vel niger

ta iſtiꝰcuitaſj dꝛ h byfante velh by gat

Biſamnis. m. s. qͥdã fluuiꝰ currẽs circa Ja⸗

nuam a bis amnis:quia ouo amni vel
amnes intrant illũ fluuiũ.
Siſlongus.a.ũ.quaſi tantũ bislongus.
Biſpilus.li.vbi moꝛtuus poꝛtat᷑
Bilſſe ſut ꝑtes aſſis.⁊ cõtinent octo vncias
nec vr ad reſpectũ totiꝰ.cũ nec vuplicatꝰ
reddit ſuũ totuʒ. ⁊ dẽ a bes.i.octo vncię.
Eta biſſe vꝛ biſextus. q; ex biſſe.i minutj
colligit· vel vꝛ a bis ⁊ ſextus:q; ſext dies
ante kalẽdas martij bis ↄputat᷑ eo ãno-
vt dicit Gng.⁊ in ſequẽti die celebꝛat᷑fe
ſtuʒ Matthię eius vigilia in oie pꝛęce/
denti. Dñ. Biſſextũ ſexte martis tenuere
kalendę. Poſterioꝛe die celebꝛãtur feſta
Matthie.
Biſſyllabus.a.i.i.dictio cõſtãs ex vnab⸗
ſyllabis· vt amo. M
Byſſus.f.s.genus lini candidiſſimi:⁊ mol⸗
liſſimi.⁊ naſcit᷑ in ęgypto. Inde byſſinus
a.u. de byſſo exiſtens. vt veſtis byſſing. i.
candida facta ex byſſo.
Biſtardus eſt nome auis.wl.ein vꝛap.
Bithalaſſu.n.S.vẽ veſtigiũ ĩ luto pᷣſſuʒ. vel
cõcurſus duoꝝ mariũ:ſcil loc vbi duo
maria ↄcurrũta bis ⁊ thalaſſũ qð ẽ mare
VDñ dlct. 272 Et cũ incidiſſem in locum
bithalaſſu· impegerũt nauẽ. Gñ. Cõcurſũ
mani binoꝝ dic bithalaſſum.

Bitidus. a.i.i.bifoꝛmis · uł q;tũ ad coꝛpꝰulł
Stũ ad aiam.adĩ a bis. idea qð ẽ foꝛma

Bythynia.f.p. Aſię minoꝛis puintia.
Bituligo.ſ.t.dꝛ vimẽ minutuũ·qð creſcit in
bitumine. M
Bitumẽ.n.t.eſt quoddã genterrę vtile ad
cõpages nauiũ/qð ⁊ gluten dẽ.⁊ abũdat
in aſphalto lae iudeę. Del vt dict glo.
Geñ. Bitumẽ eſt gluten feruẽtiſſimũ
qͥ lita ligna nulla violentia diſſolui pñt.
⁊ ꝓducit tu.vl ẽ viſc qui fit de ſeꝑo cera
rTreſina.qui valde eſt neceſſariꝰ ad cõpa/
ges nauiũ. Oñ Turoꝛa. IFrcã liniuit po/
nendo foꝛte bitumẽ. Inde bitumineꝰ.a.ũ.
i. exiſtens de bitumine:⁊ bituminat᷑.a.iũ.
i. litus de bitumine.

Binira rę f.p. ꝗᷓ duos habet vel habuit vi⸗

ros.i.manitosa bis ⁊ vrr.
Biuiũ.n. s.dẽ loc vbi duę vię cõueniüt uk

cõcurrũt. Inde biuialis.ↄ.t.⁊ hoc le.i.ad

biuiũ pertinens.
Byxantiũ vel bygate olim victa ẽ ↄſtanti⸗
nopolis. Iñ byxantr. a. n by ate.q it.i.
ↄſtãtinopolitan. Micetiã adhnc mone⸗

.

B ante Y.

Blandus.a. i.i.mitj vel lenis in verbis. Iñ
blandicia cię blãdicies ei.i.adulatio Iſñ

blandulus.a.ũ.i.aliquãtulũ blandꝰqð 7
blandicellus.a.u. In ⁊ blandicella· dicũt

verba diminutiua. ⁊ blãdicioſus.29.1.

PBlas blatis.i.ſtultus vel inſipiens.
Blaſphemia. mię.? płaliter blaſphemie aꝑ
i. detractio vel vituperatio. Oñ Pꝛuden⸗
tinus in cicomachia. Mõ tulit vlter capti
blaſphemia mõſtri. Oirtutũ regina ſides

Et eſt blaſphemia irreligioſa rephenſio ·

vel detractio/ vituꝑatio. Blaſphemꝰ po

eſt maledic. detractoꝛ · vel vituꝑatoꝛ. C

adiectiuũ: ꝓducit phe vĩ a blas qð eſt

ſtult'a femina: QNam feminaꝑ ẽ rẽſtulte
blaſphemare. Et pꝛopꝛie blaſphemareẽ

iiuriã deo irrogare.
Blaſto.ſtonis.m.t.i.cubiculariꝰ ſiue hoſpi

talarius.

Blata. f.p.ẽ quoddã aĩal tm̃ de nocte am /
bulãs. Oñ lucfuga dẽ qᷓ compheſa ma-⸗
nu tingit. Alij vicut ꝙ ſit veſptilio Qui⸗

dam dicũt ꝙ ſit gen mun ĩ ſubter aneis
habitãs cauernis. Iñ bec blata tei. Ppur⸗

pura eiuſdẽ aĩalis coloꝛẽ imitãs. Iñn bla/

teus.a.ũ: h ⁊ hęc blatealis hocle.i.pur/

pureus vel talis coloꝛ ſcilʒ blanius. Itẽa
blata te p aiali dꝛ h̊ blatea tegi.illud q&
de calciamẽtoꝝ ſoleis eradit᷑· vel lutuʒ ex .

itinere in calciamentis collectũ.
Blatera.f. p.i.ſonus ranag.
Blatus.m.S.vꝛ ſtultus inſipiens.

Slennus. m. s, blẽno. onis. in codẽ ſenſu. i

ſtultus vel hircoſus ⁊ impudicis.
Bleſus.a. n. vꝛ quaſi freſus q; verba frãgit
non bene ea ꝓpferens.

—

B ante O

Boa vel boas vã qͥda ſerpẽs qͥ valde perſe/

quit᷑ boues: QNã plimo lacte riguis· vbe/
ribꝰ ſe innectit: ſugens interimit.⁊ dicit
boas a boũ depopulatiõe.Boa etiam dꝛ

tumoꝛ curiũ in vnũ collecta ruboꝛ.⁊ etiã

lutũ vꝛ boas.

Boanerges interßtat filius tonitrui. Sic
Dicti ſunt Joannes euageliſta ⁊ Jacobo
frater eius q; magna intonuerũt · ſcilicet

Joannes: In pᷣnepio erat verbũ ?ꝛc.
Hoani.n.s.vꝛ lo' vbi vendunt᷑ boues.
HBoatus. us.ni.iimugitꝰ boũ · uł vox plena.

Bobicinatoꝛ · ↄuiciatoꝛ:tricoſus⁊ ĩcõſtãs.

Boema,n.S.i.boatus ſonusſtrepitus.

Poetes.tis.it.vel boete ·ẽ ſtella ſixa ĩ polo
arctico antecedens illas ſtellas ꝗq apparẽt
facere figuraʒ currus in calo.⁊ eſt arca te
monẽ iſta etiã arctophilax vꝛ ᷣm Gre⸗
ciſtã Mel potius ſumit᷑ pꝛo ſigno.Conti⸗

net enim plures ſtellasſcilʒ duodecim.?

ſequit᷑ plauſtrũ quaſi bubulcus.

Boeti legiſtaꝝ adiutoꝛes eoꝝ ſunt quira
tiones publicas oiſcutiũt.Doete eni græ⸗

ce latine dicit᷑ adiutoꝛ pm ccur. C. ta.
ſcri.⁊ poe.lixx
Boetiani heęretici a Boetio ſunt vocati.
Idẽq; eunomiani ab Eunomio quodaʒ
vialectico Etij diſcipulo ·ex au noie ma/

gis innotuerũt. viſſiſem patri aſſerentes
filiũ·⁊ filio ſpirituʒ ſanctu · dicũt etiã nulli

imputari peccatũ in fide manenti’.
Boetius ꝓpꝛiũ nomen cuiuſd theologi.⁊
phi.⁊ dꝛ a boetes.
Pogloſſa vide.j.in bugloſſa
Boia boię.F.p.vẽ toꝛquis dãnatoꝛũ
iugum in boue.
PBois gręcelatine dĩ bos· pm Dapiam.
Bole. i. ſententia vel veritas.

Holetus. m. s. eſt genus fungi. Oñ Boleti
leti cauſa fuere mei. Et ſunt pla noia ideyʒ
ſiontia ſcilʒ Aſparagbolet·fung.tub.
Solis. lidis.m.t.eſt maſſa plübi quaʒ nau/
te mittũt in mare ad experiendũ pꝛofun/

vitatẽ mar. Dñ. PBer bolidẽ plumbi vic
maſſa ſigri. Per quã naute ſolent man ex⸗
ploꝛare ꝓfundum. M

„

Polus. m. S. i.moꝛſellus. vel bolus iactus.2⸗

dꝛ a bene vel bonus

Bombix.m.t. vꝛ a bombo.Sũt ant bombi

ces vermesex quoꝝ egeſtiõe efficit ipſa
lana ſerici· vel vt dicũt bombacie cõficit.
Generaãt eni ex ſe longiſſima fila vñ pur-

pura⁊ bmõi texunt᷑. Inde bombicinũ q
noiĩe ipſa lana vocat᷑ anteq; texit᷑.⁊ texta

quę fit ide. I¶l quo etiã bombicin.a.ũ.pe.
coꝛ.i.aliqͥd factu de ſerico · vt fila. pducit

pe. Oꝛ aut Juuenał coꝛripit eã ibi Qua⸗
rum delitias pannꝰ bombicin vrit · licen ⸗

tia poetica fuit.
Hombicinatoꝛ dꝛ
vel purpuram

Bombus a boo bas.i.ſonusa quo bombi⸗/
o. as.i.bombos facere· vel camare. ? ppe
eſt apũ qñ damãt modo ſuo. Iñ Hͤbom /
bixatio. onis ipſa vox apũ. Inuenit etiã

bombus pꝛo ſono cGil.
Bonus. a. u. eſt pmitiuũ.vel põt deriuari a

ven.⁊ dꝛ bonꝰ q̃ſi vena venuſtate coꝛ/

quaſi

aliquis faciẽs bõbicinũ

P
hont
Gpen
lun
fig
dbp⸗
born
Ni
ge
hoy
hyo
rt
wkn
nuiet.
husS
n
luche
ſecen
mor⸗
Pone
lien
ultut
hoͤrla
nget
ſorp
Nrattis
nlc⸗
Bon
eenmn

ip
Niſpard
tanut⸗
m Ore,
Conti⸗

ntqun⸗
nC

tvocn.
od
olema/

lerentes

tünli
wo

guil
pun.

PBolen
oin o
ngenb.
guznan⸗
upofun
lunbivi
tnaner⸗

ucs,7

ittonbi
chct ip
nge Göha.
unionn,/
Mu
rlexta
a., ,
pduat
brna/

mlin

iui

pbe
fbon,
ntet

muani
ecor⸗

poꝛis põſtea trãſſatũ eſt ad aiuʒ eũ eniʒ
bonũ vicimus:cui non ualet malũ·eũq;
optimũ qͥ peccat munũ. Iñ bonitas.atis.
Bona eoꝛu qͥ ſibi ipſis moꝛtẽ cõſtituũt ſeu

infligut· ſi hoc facũt ex ipatiẽtia dolortuk
ob pudoꝛẽ honon alienitũcnõ auferunt

bona heredibo.Si aut facit ex cõſciẽtia
delicti ·ſcilʒ ſi aliqͥs infligit ſibi moꝛtem iõ
qꝛ erat delictũ vel qunẽ ob qð non erant

bona publicãdaputa furtũ homicidiũ u

hbmõituc auferũt bona hęredibo. Iteʒ ſi
erat crimẽ cuius accuſatio potat inchoari

poſt moꝛtẽ vt repetundaꝝ· peculiatꝰ.⁊ lęſe

maieſtat tũc etiã auferunt᷑ bona bęredi⸗/

bus. Si aut accuſatio nõ poterit inchoari

poſt moꝛtẽ nõ auferunt᷑ ſibi bona niſi ad/

iudicauerit ſibi poſt moꝛtẽ poſtq; fueriti

moꝛ.ſibi conſti.
Bona libertoꝝꝑ. Patron ſuccedit in bonis
liberti ĩ tia parte·addita locupletate hę/
reditatis liberti · vel ab vno ex hęredibo⸗⸗
nõ relictis filijs a liberto/uł etiã relictis · N
ingrat vt non poſſint arguere teſtamẽta
ſuoꝝ parẽtũ ĩofficioſa.Locuples aut bę/⸗
reditas vocat · ſi ẽ maioꝛ centũ aureis ut

diẽ vlco. in ſu. C. de bo. liber.⁊ iuſpatro.

Bona materna materni genen ſunt illa ꝗͥ
ex matre vel auia debent ſilijffamilias vl
etiã emancipatis deferunt᷑. Et qñq; ꝓ ne⸗
potibo·puta res auięipſon.
Bona cuuitatis abuſiue publica dicta ſunt
Solsa eni publica ſunt ꝗ ꝓpli romani ſũt·
vt. l.bona.ff. de ver. ſig.
Bona.dicunt᷑ ſica beando ·eo ꝙ beãt.i.bea
tos faciũt vel ꝓſunt: Nã beare idẽ eſt qð
ꝓdeſſe.⁊ q; ꝓdeſt beat.l.bonoꝝ.ff. de vᷣ.
ſig. Sumit᷑ aunt hec dictio ꝓ oĩ bono vti⸗/
li· delectabili vel honeſto ./ ſpuali vel tẽpo⸗

rali.In iure aũt hęc victio bona in pli et
neutralit᷑· ſigt res nr̃as ꝗ ſunt in dominio

nro vel q̃ſi· vt in dicta.l.bonoꝑ.Et ipſas
res ex ſuo ꝓpꝛio ſigto coĩter accepto ſigt

deducto ęre alieno:qñq; aũt nõ deduco

ſignificare condudit᷑.
Bonoꝝ poſſeſſoꝛ di ille qͥ ð iure ſ̃toꝛio al/
teri ſucceditqꝛ bonoꝝ poſſeſſiões a pto/
re ſunt iuentę.Et ẽ oifferẽtia inter bonoꝝ
poſſeſſoꝛẽ ⁊ hęredẽ:qꝛ bonoꝝ poſſeſſoꝛ de

lure ſtoꝛio ſuccedit·i heęres de iure ciuili.
Bonoꝝypoſſeſſio ponit᷑ p vna dictione hm

Ao.⁊ ſigt ius recipicdi pſequẽdiq;⁊ re⸗
tinedi illud qð in bonis uliꝰ erat au ſucce
dit de iure pᷣtoꝛio · Et differt a petitione

ſcelere deßhenſus. ff. de bo. eoꝝꝑ qᷣ ãte ſen.

hereditatg eſt de iure anili· vt Inſtit et
ff. pall. Ite ẽius qð pſeqͥmur. Et in H̊ dif⸗
fert ab actione hęreditatj vniuerſali·ſcilʒ
poſſeſſoꝛię hęreditaſpetitione. Et qñ po⸗
nit ꝓ vna victiõe ſigt hoc ius. Si autem

di poſſeſſio bonoꝝ? ſũt duę dictiões tũc

ſit factu. Diuidit᷑ ãt bono:ũ poſſeſſioqꝛ
glia ẽ oꝛdinariaalia eroꝛdinaria. Ellij di⸗
nidũt bonoꝛũ poſſeſſionẽ in has ſpes· ſcilʒ
bonoꝛũ poſſeſſionẽ ſᷣm tabulas teſtameti
quã pꝛętoꝛ dat liberis a pꝛe in teſtamẽto
iiuſte pꝛętgritis bonoꝝ poſſeſſionẽ ̊ ta⸗
bulas teſtamenti.⁊ eſt quã pꝛętoꝛ liberis
pollicetur. Bonoꝝ poſſeſſiões eroꝛdina⸗/⸗
rię ſũt ouę ex teſtamẽto/ſcilʒ ſᷣm tabulas
cõtra tabulas. Et quatuoꝛ abinteſtato.
ſalʒ bonoꝝ poſſeſſio vnde liberi.⁊ dat᷑ ſi
lio emacipato:qñ pꝛ decedit abinteſtato
Et bonoꝝ poſſeſſio vnde cognati:⁊ dat᷑
his qͥ ꝑ femineũ ſexũ ſut cõiucti. Et bono/
ruʒ poſſeſſio vnde agnati.⁊ dat pxis co⸗
gnatis cõiũctis ꝑ virilẽ ſexi poſt iberos.
Et bonoꝝ poſſeſſio vnde vir vxoꝛ.⁊ da
tur viromuliere abinteſtato decedente:
agnatis ul cognatis nõ exiſtẽtibo. ul ecõ/
uerſo mulieri· viro abinteſtato decedẽte:
agnatis ⁊ cognatis non exiſtẽtibꝰ.
Bona vacareeſt ipſa dñm nõ habere.
Bonsęfidei poſſeſſoꝛ eſt qͥ credit ſe aliquam
rem iuſte retinere. Sʒ maleſidei poſſeſſoꝛ
Equi ũiuſte ſeit ſe aliquã rẽ poſſidere. vt in
reg.poſſeſſoꝛ.de re.iur..li.Gõ et Inſtit. de
vſuca.per tooll.
Bonefidei emptoꝛ dẽ qͥ ignoꝛauit reʒ alie/
nam eſſe. vel etaui Wgitoꝛẽ habere ius
vendendiſcilʒ eſſe pꝓcuratoꝛẽ vel tutoꝛem
ff. de x. ſig. l. bonefidei.
Bonoſiani hęretici a Bonoſio qdam epo
exoꝛti ꝓdunt·qͥ chꝛiſtũ dei filiũ adoptiuũ
non ꝓpꝛiũ eſſe aſſerut. ”
HBoos iterpᷣtat in qͥ foꝛtitudo vel roburẽ.
Boꝛeas.reę.fF.p.quidã vent eſt.⁊ coꝛ. pᷣmã
Vñ Duidiꝰ epi. Illic me teneas boꝛeas
vbi dulce moꝛari eſt.
Boꝛith herba fullonũ eſt de qua panes fa⸗
ciũtquos herbaticos vocãt.i ſiccãt illos
habentq; ꝓ ſapone ſᷣm Papiam. Scom
aũt Mieronymũ ſuꝑ Mieremiã ·hebꝛaicũ
eſta eſt quędã herba quã ſeptuaginta in/
terpꝛetes vicũt herbã fullonũ · ꝗ in pale-
ſtina in humidis ĩ virentibo locis iueni
⁊eandẽ vim habet quã ⁊ nitrũ ad lauan
das veſte.
PBoꝛrago.ſ.t.herba quędam.

no aptũ.v bos quaſi bonꝰ opatoꝛ ſoli.
TZeſt etymologia.nõ ↄpoſitio.Et deberet
facere gtũs bois interponit va vꝛ bouiſ
cauſa euphonię. Genitiu plis facit bouz
otũs ⁊ ablatiuꝰ bobus VHñ Virgili Le⸗
ta bo paſſim cãpis armẽta videmus.Et
nota ꝙ bobo· quod amiſit in ſyllabis re/
cuperauit in temponbus. Oñ lic; bouis?
boue coꝛripiũt pꝛimã.quia Ouidi: Nõ
boue mactato cęleſtia numina gaudent:

tñ bobo eam ꝓducit. Dñ idẽ. Non pꝛo/

fecturus litoꝛa bobo aras. S
Bolſfoꝛus.m.s.pe.coꝛ.i.illud mare ꝑ quod
traſijt Myo in ſpecie bouis· velꝑ qð Ju⸗
piter in ſpecie tauri detulit europa. Ideʒ
⁊ alio noĩe ꝓpontides vꝛ a tranſitu ponti
Inuenit᷑ etia boſfoꝛꝰ ꝓpontides ꝓ noĩe
cuiuſdã ſtellę. Sumit᷑ etiã ꝓ via quã va/⸗
ount boues ad cãpũ ꝓ nutrimento.

BGoſſequus.pe. coꝛ.i.bubule.qᷓi ſequẽs bo/

ues in cuſtodia. vel quouis alio modo.
Boſtar.n.t.pe/p.eſt locus vbi boues ſtant
ſcilz ſtabulu. Di etiã boſtar loc' vbi coꝛ/
poꝛa boñ cremant. Et inuenit hic boſtar
ris.pe.coꝛ.ꝓpꝛiũ nomẽ viri ⁊ pᷣmitiunũu.

Botrio.onis· m ·t. vꝛ qð exit de ſarmento

qñ turgeſcit.⁊ qð dependet de cingulo.
Botr ti.ſ..ẽid qð ẽiĩauno. ponit qñq;
20 acino.qñq; pꝛo vua:qñq; ꝓ racemo.
. Fnenie inliglimal ge . Heut 52°
Botrus amariſſimugs.
Bouariũ vel boariũ.n.s.locus vbivendũt᷑
boues. ðJ .

Bouicida.ↄ.p.pe.pꝛo:qͥ vel qucedit bo „

ues.i.macellarius.
Bouilla lę.f.p.ẽ locus vbi vendunt᷑ boues
Dñ Perſius. Accedo bouillas. Del bo/
uillę bouillarũ quidã loc iuxta ARomam

vbi boues vendebantur. vel vbi boues

tm̃ ſacriſicabant᷑ iuxta ᷣceptũ Mineruę.
Bouinus.a.ũ.res bouisvel ad bouẽ perti/
nens. Houinus etiaʒ vt dicit DPapias.i.
boui ſimilis.

cellaxcius.

B ante B3

Brabantia. f.p. quedam ꝓuintia.
PBrachale.n. t.i.lubare⸗ dꝛ a bꝛachę.aꝝ.

Hꝛachatus. a. i. qͥ indutus eſt biacha Dñz

bꝛachata di ꝗqdã regio gallię.ſcilʒ ꝗq adia/
cet rheno . q; ibi hoĩes vtũt᷑ laxis bꝛachis.

Hꝛachę.aꝝ.płis numeri·ſuũt indumẽta qͥb

Bos. 9.c.ẽ aial quadrupes domeſticũ ara /

Bouiſcida.o.p.i.qͥ ſeindit boues ·ſciliʒ ma⸗

=è . . E * “s,õ
5 .

verenda coꝛpoꝛis velant᷑ tegunt᷑.⁊ dꝛa
bꝛachos qð ẽ bꝛeue . q; bues ſolet eẽ: Nõ
enĩi ſolẽt habere tibialia ̊ extendũt᷑ ſolũ/
modo vſq; ad gennnnnn.
Bꝛacheũ.i.vadu dꝛ a bꝛachos qð ẽ hᷣue.
Bꝛachile. lis.i.lubare. Gꝛachile etiã oꝛ cin⸗
ulum renũ.

ꝛachiologia. F. . eſt ꝗdã figura locutio/
nis. fit ců plła ſub paucis verb comphẽ⸗/

unt᷑. vt vrit amoꝛ Haridẽnuptã rapit

armat atridẽ. vltro pugnat᷑· fit machina ·

troia cremat.
Bꝛachis.f.t.ꝛ inferioꝛ pars circuli.
Bꝛachiale.lis.n.t.dꝛ toꝛquis ĩ bꝛachio · ſiue
bꝛachij quoddã oꝛnametũ.qð ⁊ dextro/
cheriuũ ſine dextrochiriũ dꝛ.

Hꝛachiũ. n.. vĩ a ban qð eſt foꝛte vel gra-
ne · qꝛ cęterl mẽbꝛis foꝛtiꝰẽ. Iñ bꝛachiolũ

i. paruũ bꝛachiũ. Et bꝛachiat .a. u. i. habe
bꝛachia. Et nota ꝙ ſüt multę ꝑtes in bꝛa⸗
chio:Mam ibi eſt toꝛus ſiue muſculus:cu/⸗
bitus. vlna.⁊ ala· ſiue aſcella·ſiue ſub hir
cus lacertꝰ. Et lacert' eſt ſuꝑioꝛ pars uł
etiã ipſũ totũ bꝛachiũ/ dꝛ a lacero.asqꝛ
lacerti vident᷑ eſſe lacerati a toto coꝛpoꝛe
Inde lacertoſus.a.ũ.i.foꝛtis:q magnos⁊
foꝛtes habet lacertos. Coꝛus ſiue muſculꝰ
eſt illa pulpoſa caro ꝗ in lacerto ẽ. Cubit
eſt vſq; ad manũ.a dꝛ a cubo.as.qꝛ hoĩes
ſolent cubare ſuꝑ cubitũ in cena · vel vicit

a cubon qð eſt firmũq; firmu mẽbꝛũ eſt.
Plna ſᷣm quoſdã eſt cubitalis menſura

idẽ ſcilʒ qð cubit: Scom alios ẽ extẽſio

vtriuſqʒ bꝛachij. Ala eſt iſta pars piloſa

ſub bꝛachijs.⁊ dꝛ ſicq; piloſa ẽ vt ala· uł
qꝛ inſtar alaꝝ inde bꝛachia emergant vel

moueant᷑. Et eadẽ dꝛ aſcella.q; ab hoclo⸗/

co bꝛachia caillent...mouent᷑. Et idẽ locus
dꝛ ſubhircus. q; eſt fetidꝰ·habet eni ſubtꝰ
hirci.i.fetoꝛẽ hira. =D

BSBi:achos gręce.i.bꝛeue latine. S
Bꝛachmanę· au. ppli ſut Indię. Et declinat

etiam hec bꝛachmana nę. ..p.pe.coꝛ.
HBꝛactea.n.s.plis nueri·tenuiſſima anri la/
mina dĩ a bꝛacten gręco qð lamina auri
eſt. Inde hbęc bꝛacteola. f.p.i.parua bꝛac/
tea. Bꝛactea etiã uł bꝛacteola oꝛ cãpanula

aurea. Iñ bꝛacteat. a. ũ.ði.bꝛacteis oꝛnatꝰ

ſcom Hugj. Papias vo dicit: BGꝛactea
tenuis auri lamina vel alicuiꝰ metalli.
Pꝛancia.f.p.qͥdaʒ locus iuxta guttur.⁊ vt
di.bꝛancie ſũt fauces. Oñ legit᷑ĩ hiſtoꝛia
Tobiẽę ꝙ Cobiã iunioꝛẽ piſcẽ metuentẽ
pꝛẽdere. iuſſit angelꝰ. vicẽs: Eppꝛehende

bune
Prunen
hune
bre
h
lucd
Hune
gat
PBuuu
uniiu.
vunt
Peltt⸗
beeige
Geun
Pon
Ae
Hieut

Sd
Preni
punat
Neuus.
lantk⸗
ſonn
zaon
ſſttotn
beuin
ul
Kbe⸗
honen
lonica
hiaeg
Pilſus
onen
e
mam
Buſin
SS
hone⸗
Gibutt.
morr
hebitan
a
hbatn
nrle
lannia
Vtflan
ſiht
meil
fnobi
zuen
Mon
nin
Bn

tadi
tee.

ibre.
ürin

nani
cnii
peinpt
miching.

bio ſue
Nd⸗

g
ibuchei
üibeti
Winber
ulisay
kelbber
ps
aos
ocowe
nos:
bi
gbis
dit

Nrüdt.

Neniura
icniſio
8ploſe
H
Gr
uteh
1iilos
miiut

bꝛancias eius.
Bꝛanciola.F.p.i.parua bꝛancia.
Bꝛanc m.S.i.guttur.a bꝛachos qð ẽ bꝛeue
q; bꝛeue eſt q;tũ ad alia mẽbꝛa. Itẽ inue/
nit᷑ hic bꝛanc.ci.ꝗqdã paſſio ſiune moꝛbus:
ſcilʒ ꝑfocatio faucium frigido humoꝛe.⁊
tũc dꝛ a bꝛancia bꝛancie.
Bꝛaueta.tę.ↄ.p.pe/p.ꝛ tam victoꝛ qᷓ; qui
accipit bꝛauiũ·q; qui woot.
Bꝛauiiũ.n.S.i.laurea:palma/munꝰ.pꝛemiũ:
curſus:q̃ſi parauii.i.paratũ.adqᷣſitũ vi ⁊
virtute · vel q̃ſi habitauiũ.i.habitũ vᷣtute

Pꝛeſith.i.liber geneſeos hᷣm hebꝛeos.

Bꝛeuigerulus.pe.coꝛ.i.baiulus et poꝛtatoꝛ
bꝛeuiuũ.
Bꝛeuilogia.f.p.bꝛeuis dictio.ſelʒ quãdo
aliquis bꝛeuit᷑ vicit.

. *–

SBiꝛeuiloquus.a.ũ.pe. coꝛ.qͥ bꝛeuiter loquit᷑.

Inde bꝛeuiloquii.i.bꝛenis locutio.
Pꝛeuis.9.t d a bꝛachos qð ẽ bꝛeue com/
parat᷑. Inde bꝛeuitas.at. Iñ etiam bꝛeue
bꝛeuis.n.t/ p litteris.qð ⁊ h̊ bꝛeuis.uis.in/
uenit · Inde hoc bꝛeuiariũ.n.s.locus vbi
reponunt᷑ vel rexoꝛtant᷑ bꝛeuia. uł vbi ali⸗/
qd cõtinet᷑ abbꝛeuiatũ. Dñ qͥd liberĩ q

eſt totuʒ officiũ diurnũ⁊ nocturnũ dicit

bꝛeuiariũ. Item a bꝛenis vꝛ bꝛeuio.as.
Bꝛia.f.p.i.mẽeſura ꝗlibet: dĩ a bꝛachos qð
eſt bꝛeue. Obi eni nimietas ẽ ibi mẽſura
non eſt. Et bꝛia vꝛ terra quędã. vbi fuint
boni caſei.
Bꝛiſca cę.i.fauꝰ vnde mel elicit oꝛ a bꝛiſin.
Bꝛiſeus.m.s.i.bacchꝰ di a bꝛiſin qð ẽ ex/

pꝛimere? elicere vinũ de vua· lac de mã/
mamel de fauo.
Bꝛiſin.i.expᷣmere vel elicee.
Bꝛito. onis.m.t.pe.coꝛ.in obliqͥs · vel...ge.
nomen cuiuſdã gentis: dꝛ a bꝛutuſ. Sũt

enĩ bꝛitões q̃ſi bꝛuti:q q dẽ Pꝛut᷑ fuit pꝛi/

mus rex bꝛitonũ.⁊ qui pmo vna cum eis
habitauit illã inſulã:quę modo vocat᷑ an
glia. Idẽ dicũt᷑ bꝛitanni: eadẽ cauſa. Iñ
h bꝛitania ⁊ bꝛitoniaa quo ſumit᷑ modo
gentile bꝛito ⁊ bꝛitannꝰ.ni Et nota ꝙꝙ bꝛi⸗

tanni qñq; dicunt᷑ anglid. ſᷣ c adiuncto:

vt flaui bꝛitanni.⁊ raro ſine adiuncto · Et
qñq; dꝛ quędã inſula vltra bꝛitannos.et
ꝓpꝛie illi bꝛitãni qͥ eandẽ inhabitãt. Sed
q nobis ſunt cõtigui:ꝓpꝛie ſunt bꝛitones.

Juuenalis. nec terribiles cymbꝛi nec

bꝛitones vnc;⸗

Hꝛomin interptat
Bromius.m.,S.i.bacchus.

comedere vel cõſumere

pꝛimere vel elicere · q; ille Pᷣmꝰ docuit ex/

„

SBruchus. m. s. qdã vermis a brachos qd
eſt breue.qꝛ breuis eſt ulq;ꝛ durat breut

bm Hug Papias vvo dicit:HPruchus lo
cuſtęſilis vel q nõdũ volat tñ maioꝛ.
HBruma.f.p.i.gelu:tempꝰhyemis.⁊ dicit᷑a
brachos qð eſt breuea emeras qð ẽdies
quaſi brachos emeras.i.breues dies ꝓpt
breuitatẽ dieꝝ qui tũc ſunt. Et dꝛ bruma
matutinale frig ꝓpꝛieq; breuiter ourat.
Et totü hyemale tẽpꝰ dꝛ bruma a breui⸗
tate vieꝝ. Oel bromin interpᷣtat come/
dere vel coumere. Iñ bromius.i.bacchꝰ.
qꝛ dat appetitũ comedendi. Iñ h̊ bruma
mę.q̃ſi edacitasqꝛ comedit ⁊ coꝛrodit fo/
lia arboꝝ· vel qꝛ dat appetitu comedendi.
Iñ brumani vicunt᷑ qͥ hñt faſtidiũ ciboꝝ
Tinde brumarij i eode ſenſu. Itẽ a bruma
hic⁊ G̊ brumalis⁊ Gᷓ̊ le vt brumale tẽpus.
brumoſus.a.ũ.i.imundus? frigoroſus.
Brunda gręce.latine cornu el caput cerui

dꝛ. Inde h̊ bruduſiũ.n. s. a ſitu loci.⁊ ẽ lo/

cus quidã vbi eſt optim port. DNident᷑

enĩ cornua cerui ⁊ caput ⁊ figura ĩ diſpo/

ſitione eiuſdẽ loci.

HPrutus.a.n.i.ſtolidusinſulſus:ſtultꝰimũ/

dus. Oñ vicim ſtultũ eſſe brutuʒ⁊ irra⸗
tionalẽ.DHẽ etiã aial irrationale vꝛ brutũ

r aut oꝛ brut᷑ q̃ſi obrut.ſcilʒ a ſenſuqꝛ
caret ſenſu:eſt eni ſine ratiõe etymologia

eſt· nõ cõpoſitio.
3

ante

Bubalus. pecor. bos ſi llueſtris Zferinus. 2a

bos qꝛ ſiłis eſt boui. Iñ bubala.f.p.pro fę
mina bubali: bubalinꝰ.a.ũ.i.bubalꝰ.a.ũ.
ĩ eadẽ ſigtioneſcilʒ ad bubalũ ꝑtinẽs.uł
de bubalo exiſtẽs. Inuenit᷑ etia bubulus
a. i. 2. KReg. 6⁶
Bubaſthis.ſthis.f.t. dea bubulcoꝝn.
Bubo.bonis.incerti ge.a ſono vocis cõpo/

ſitũ nomẽ habeteſt auis feda ⁊ ferakonu-

ſta q dẽ plumisſ̊ graui ſemꝑ detent api/
gritia: ĩ ſepulcris die noctuqʒ verſat.⁊ ſp
cõmorãs in cauernis.De q̃ Ouidius.e/
daq; fit voluc vturi nucia luct. Igna⸗/
uus bubo.dirũ mortalibb omen. DBeniq;

apud augures malũ ꝓtẽdere fert᷑: Nã cũ

in vrbe viſa fuerit· ſolitudinẽ ſigre vicuũt.
Bubulcus.m.s.dẽ cuſtos boñ · ſicut ſubulẽ
cuſtos ſun. D

Bucca.ſ.p.i.os vel oris folliculus ul iflatio

Vrbucca eſt nomẽ fictici ſũptũ ex pro/
prietate vocis ipſiꝰ rei. aut dꝛ bucca
q̃ſi bolos.i.cibos capiens etymologia eſt

.

non compoſitio.

Buccatus.a.ũ.qͥ habet buccas vltra modũ

magnas. “ „ ð
Bucco.conis.m.t.vboſatoꝛ qͥ multũ loqͥt᷑
1 multũ comedit. Orope q dẽ bucco dꝛ
garrulus qui cũctos loquacitate oris nõ
ſenſu exuperat. SW
Buccula buccella.f.p.tã p morſella q;ᷓ ꝓ
parua bucca. Buccula etiã vꝛ vmbo. ? q/

dam pars galeęſciliʒ criſta vel conꝰ nñ

Juuenalis. Et fracta de caſſide buccula
pendẽs. Itẽ bucula ꝑ vnũ c.i.iaueca tũc
deriuat᷑ a bos. Oñ Virgilius in pᷣ geoꝛg.
Meria fugere grues aut bucula cęlu. Pa⸗/

pias vo vic: BGucula vaccula a boue di /

minutiunuu.

Buccella.fp. dĩ a bucca. tã p moꝛſello pa⸗

nis q; ꝓ parua bucca.
Buccellarius.m.S.i.gluto. dꝛ a buccella
Bucetũ.n.s.dꝛ locus vbi boues ciunt.i.vo

cantſicut eſt ſtabulũ vel paſcua vel foꝛ ꝰ

dẽ a bos. cols.
Buccina.ſ.p.i.tuba.⁊ dꝛa bucca:vel dicit᷑ a
boo · as.qꝛ ſonatvel dꝛ buccina quaſi vo/
cina a voce⸗ eſt ꝓpꝛie qua ſignũ vatur in
hoſtes. Bʒ olim pagani agreſtes ad oẽ;
vſu buccina ad cõpita vocabãt᷑. Nꝛopꝛie
igit᷑ agreſtibo hoc ſignũ fuit. Et differt a
tuba ĩ vſu:qꝛ buccina inſonãs ſollicitudi⸗
nem ad bellũ denũciabat · ſed tuba pꝛeliũ
indicebat. Inde buccino.as.i.cũ buccina
ſonare. Inde buccineus.a.u.⁊ H̊ buccin.i

dlamoꝛ buccinę. Et coꝛripit pe. Hñ Dir⸗

gilius in xi? Cnei. Guccina cũ muros va⸗

ria angere coꝛona. .2
PBuccicen.m.t.pe.coꝛ.i.cũ buccina cancs.
HBucolicus. a.u.pe.coꝛ.i.bouinꝰ.liber de bo/
bus factus vel tractãs. Hña plaliter bu/

colica coꝝ ·ille liber vbi tractat᷑ de bobus
bᷣm Mug Dapias vo vicit. Gucolicim

carmen.i.paſtoꝛale.
Bufo. fonis.m.t.i.rana terreſtris.
BGSugloſſa.iſ.p.eſt quędã herba q̃ſi bouis lin
gua:q; folia aſperrima ad modũ liguębo/
nis habet. Et NPapias bogloſſa ꝑo in pᷣ/
ma ſyllaba dic ꝙ ſit herba lingua bouina
a gręcis victa· q; folia aſprima ad modũ
linguęg bouis habet. Sʒ Macer ⁊ medici
dicũt vſualiter bugloſſa.

Bulla.f. p. ꝑ ouo lẽ tumoꝛ qͥ fit ĩaq̃ ex plu /

nia cadentea dĩ a bullio lis. Inuenit etiã

bulla ꝓ ſtella. aliqñ iuenit᷑ p gẽma.aliqñũ

drꝛ bulla oꝛnamẽtu equoꝝ ⁊ nobiliũ pue/
roꝝ. Solebãt enĩ pueri nobiles in ſignü

nobilitaſj deferre quaſdaʒ bullas aureas
a collo pẽdẽtes ꝑ quaſdã coꝛrigiolas.vñ
tales pueri dicebant᷑ bullati. Oñ ⁊ ꝗqdaʒ
veſtis etià balteus oꝛ bullaq; bullis oꝛ
nat᷑. Et vt generalit vicat oĩa oꝛnamenta
aurea vel argẽtea ꝗ fit quaſi iflata·bulle

dicunt᷑. Et bulla vꝛ etiã qñq; ſigillũ.qð

cerę impmit᷑. Inde bullo.as.are.i.ſigillo
Et a bulla vᷣm qualibet ſignificationeʒ dꝛ

bullatus.a. .i.plenꝰ bullis vel oꝛnatꝰ vel
ſiglllatus.

HBullio.onis.i.tumoꝛ aquębullentis oꝛa

bullio.is.ire. Iñ bulliculuſ.i.paruꝰbullio

⁊ bullinculus diminutiuũ.i.paruꝰ bullio
Bulloꝛ. oꝛis. tumoꝛ aquębullietis.

Bumaſtha. .pa h bumaſthe thes · eſt vit
vel vua magna in ſilitudinẽ mãmębouis
dꝛa bos.Inde⁊ dꝛ bumaſtha·quaſi bo

uis mamma.

Burdigallis eſt qdã ciuitasa burdꝰ gal-

lus:.qꝛ hũc burdũ galli habueruũt pus Iñ
h; ⁊ burdigalleſis. ⁊ hocſe· aliqs de tali
auitate.

Burdo. donis eſt aĩal qð ex equo naſcit᷑ ⁊

aſina ſm Papiã ſic mulłꝰ ex equa ⁊ aſino
⁊ dicunt᷑ talia aialia bigena.
Burgũdio dionis.p noĩe cuiuſdã gentis:a
burgus gi. qꝛ olim deuicti a romanis ho/

mines illiꝰ getis· ab ipſis romanis ꝑ bur/
8

gos ſunt oluiſi.⁊ ob hocburgũdiões di/
cti ſunt. Iñ h̊ͥ burgundia.ſ.p.ꝛ terra illa.

Inde modo ſumit᷑ h̊ h̊ͥ burgũdiogẽtile

qui eſt de terra llll.
Burgus. gi. m. s.i.caſtruʒ vel fortiliciũ. Et

caſtra cebra qͥdẽ ꝑ limites habita cka cõO⸗/
ſtituta burgos vulgo vocãt. Iñ burga⸗

rius· a. u. hic⁊ hęc burgẽſis in eodẽ ſenſu

i.caſtrenſis.

Burgulio.lionis.vel burguliu·ĩ eodẽ ſenſu

idit᷑ crinis genitaliũ. Oñ.Burguliũ ꝓpe
teſticulos creſcẽs crinis extat.
Bunis. tct. ꝛ lõgũ lignũ ⁊ curuatũ in ara/
tro· vel potiꝰ curuatura illius ligni.⁊ dicit᷑
a bos quaſi bouis vros/q; curua eſt ad ſi/

militudinẽ caudę bonis. DHapias vo dicẽ

Huris curuatura aratri.
Burſa. f.p.i.marſupiũ.⁊ dẽ a byrſa ſe · qð ẽ
coꝛiu bouis:quia de coꝛio fit·
Burſella diminutiuũ.i.parua burſa

SBuſtari ſtarij oꝛ ille qͥ coꝛpoꝛa cremat vel

ſepelit. vꝛ a buſtů.
Buſticeta.ↄ.p.dẽ qͥ vel ꝗ ſepulcqa ſtruit.⁊
dꝛ a buſtu buſti

Buſtifrag pe coꝛ ͥ frãgit buſtũ i ſepulenũ

nin
hin
Paſtin
oord
Nt
Pſton.
ſple
din⸗
losy
gal⸗
lloo
Pucmne
ia
nfnn
nuat:
Clliüs
Hug
melee
W
quo
Puto
ſonll⸗
Hunoon
amsa!
Hurnsn
gie⸗
Ntvrls
Percore
Abord
eſcitt

latte
aboe
Co/
iii
zrnn
Ppue;
laonei
wwſebu
bbis
Cnee
Ullasbt
Wmtte
mbible
ſieſtif
Waut
nnffab
gn

Gelnen
vlig yj
bullgo
umenta
unbele
id
nlſigl,
one
an'

turdin
nbulio
hbillo

Kyi
medus
Nqle

e l⸗
uf
la

mſat
11no

ennse
misbo⸗
gban⸗
köes⸗
vgitle
ca,
Fdunr
oceſanil

uu
liipe
unt,
diat

Kulſy/
N

14

loſßt
mnit
plen

vt ſpoliat moꝛtnuu.
HBuſtulũ diminutiuiũ.i.paruũ buſtiũ.
Buſtu.n. S.vꝛ ignis vel lignoꝝ ſtrues vbi
coꝛpoꝛa moꝛtuoꝝ cremant᷑a dꝛ buſtuʒ q̃ſi
