tus di a ſinẽdo.quia ſenatoꝛes facultatẽ
agẽdi dabãt:MNõ eni ſine eoꝝ licẽtia vlli

magiſtratui licebat aliqͥd agere. Et vicit

ſenatus etiã ipſe locus in quo cõueniunt
ſenatoꝛes. Iñ hic ſenatoꝛ.toꝛis.qui habet
illã dignitatẽ. Iñ ſenatoꝛius.ria.riũ.Et
nõ ꝙ ſenatuſdecretũ quãtũ ad imediatã
cõpoſitionẽ cõponit᷑ ex noĩbꝰ.ſallʒ ex gtõ
ſenatus.⁊ noie qð eſt decretũ.ti.᷑̊ quatũ
ad mediatã ↄpoſitionẽ cõponit᷑ a parti/
cipio · qꝛ ſenatuſdecretũ ẽ illud iusqð ẽa
ſenatu decretũ. Itẽ in pᷣdicta ↄpoſitione
pncipiũ dat᷑ ei qͥð eſt dignus et hac ra/
tione dicimus/ſenatuſdecretũ magiſter

militũ.q; ſenatus eſt dignioꝛ ſuo decrcto

c poſſit illud cõdere ⁊ deſtruere.⁊ dedli/
nat᷑ decretũ.ſ̊ ſenat gtũs remanet inde⸗/
clinabilis.vt h̊ ſenatuſdecretũ ſenatuſde/
creti ⁊c. Et idẽ dicas de ſenatuſconſultũ.

Senatoꝛes vicũt᷑ magiſtratus ppli · quaſi

ſenioꝛes. Nã bᷣm Aco. leges pꝛius fiebãt

a pplo eiuſq; interuẽtuſᷣ qꝛ aucto pʒpulo

cepit difficile cõuenire inlege cõdendo:
ideo elegit pł centũ ſenatoꝛes. vt. C. de
pe. here.l. vlt. vt ipſi vice ppli cõſulerent⁊

quicqͥd ſtatuerẽt lex eſſet. Senatoꝛes aũt

ſunt qui a pꝛincipibo ⁊ cõſulibus vſq; ad
viros illuſtres deſcenderũt. Et hi ſoli ſo/
lebant dicere ſniam in ſenatu:quare etiã
cõſulẽ romanũ vocamus ſenatoꝛẽ magi⸗

ſtratus. vt.ff. de ſena. l. vltj. et Inſti. de iu.

na.gen. ciui.S.ex eſt. Senatoꝛes etiã di

ci debent ſenatoꝛũ filij nepotes ex filiſs

nati.nõ aũt nati ex filiabus.vt.l. liberos.
ff. de ſena.

Senatus eſt cętus iſte honeſtimꝰ ſenatoꝛũ

+

centũ erãt numero. vt dicit Ico. C. de
ſena.cona nomẽ cõſulis parificat ſenatu ·

—

pꝛincipis.vtputa cum habeat vice ppli.?

ante imꝑatoꝛẽ ꝑ płm.⁊ poſt imꝑatoꝛem

per pꝛincipem cõſtitutus fuit ſenatus.vt.

ff. de oꝛi. iur. l. ij.

Senatuſcõſultũ·ẽ qð tmmodo ſenatoꝛes

habito conſilio ꝓpłis cõſulendo decreue/
runt · m Iſidoꝝ.li.S?
Senatuſcõſultũ romanũ/alias ſepꝛinianũ
oĩbus ciuitatibo fideicõmiſſariã hęredi/

tatẽ iubet reſtitui.⁊ in eam.⁊ ad eam os

actiones tranfferri.

Senatuſconſultũ artificianũalias artificu

lianũ/quo cauet᷑ vt pſides puinciarũ co/
gnoſcãt ĩ pꝛouĩcijs de libertate · licʒ heres
non ſit illius pꝛouĩicię.

Senatuſconſultũ clandianũ tollendũ ſta/
tuerat ꝙ mulier libera ſuili amoꝛe capta
ſi ei denunciata eſſet a oño ne cõmiſceret

ſeruo ſuo iudex ſuꝑ ea cauſa ãmonuiſſet

necipſa acqͥᷣ eſceretſubſtantiã ſuã ⁊ liber⸗

tatẽ amittebat.⁊ fiebat ſerua vel ancilla

oñi denũciantis·qð quia viſũ eſt miſera/
bile ⁊ indignũſublatũ eſt.

Senatuſcõſultũ leboneanũ eũ coercet qui

ob inſtruẽdã actionẽ uł teſtamẽtũ·publi/
cã pecuniã acceperit · pactus ve fuerit. Itẽ
qui ꝑfecto teſtamẽto legatũ ſibi aſcribit.

Item heęredẽ qui in experedatione aut in

alicuius condenationẽ legatũ aſcribit.
Senatuſconſultũ macedonianũ habet lo/
cum · quando aliquis filio familias in po/
teſtate patris exiſtenti mutuo pecuniam
tradidit· qꝛ hoc ſenatuſconſultũ phibuit

mutuã pecuniã dani filijſfamilias:ne one
re debitoꝝ pgrauati:eſſẽt occaſio machi/

nandi moꝛte patri. Si aũt contra ſenatuſ
conſultũ iſtud quis filiofamilias numos
tradiderittraditos amittat ·niſi ipſe filiꝰ/
familias habeat caſtrenſe peculiũ · wel q̃ſi
caſtrenſe. Eo enĩ vtit. vt paterfamilias.
Senatuſcoſultũ oꝛphitianũ ad ſucceſſio/
nem matris inteſtare filias vel filios legi/

timos ſiue vulgo gſitos vocat niſi mater
ſit illuſtris · cuius filiũ noĩare ſpuriũ ſatis

acerbũ eſt· vocatq; ex teſtameto nepotes
⁊ neptesqui oĩo pferunt᷑ cõſanguineis ⁊
cognatis ſiue agnatis.

„

quãdo ſcriptus hęres rogatus eſt totam
hereditatẽ vel pluſq; dotantẽ reſtituere
alicui ·liceat ſcripto hęredi totius heredi/
tatis quartã partẽ retinere·qͥ caſu onera
heęreditaria ſuſtineat inter ſe ⁊ illũ cui hę/
reditas reſtituiturinter quẽ ⁊ ipſum cui

Senatuſconſultum pagacianũ ſtatuit vt

hgeg
nten
vann
Gen
ort
inei
Gan⸗
ſcits
Gn
nia
nupe
ſer
gru
la
ſontn
Gen
i
gunb
nocn

Gen

tſa

ſto
okne
hlbee
Gonn
no⸗
Kmn
ſahe
nden
ape
pon
ſnet
voc
wal
Gan
ſtut
ii
mtt
mnn
veſ
n
Gonn
i
M⸗
lb⸗
dat
Gen
Ne
ſen
An
Ne
e

D

Mr
Wen
t.

Wer

inini
Nelß
Mod

mnar
i
beres

W
.
len
nnſe
jillr
mal
nlen,

tqui
ubli⸗
ſo.
eann
wbit
up,
Phuit
/
uchr
ſm
nunos
peite
vl
lu⸗
ſſo⸗
leg/
natr
ſeds
wrs
ines:

Uurvr
PR
mere
gey⸗
oner⸗
wübe⸗
mmal

hereditatẽ reſtituit ſtipulatiões ſolebãt

interponi vt coĩcent p rata parte lucũ
Däunnn. SðJ

Senatuſconſultũ piſanianũut ſi penę ob/

noxiſiue ſeruus veniſſet qñ aĩaduerſũ ſit
in eũ pᷣciũ venditoꝛ ſſtet emptoꝛ.

Senatuſcõſultũ plautianũ de liberlagno/

ſcẽdis loquit᷑ qui poſt diuoꝛtiũ educant
ꝑ h̊ ꝑmittit᷑ mulieri ſi putet ſe pꝛegnantẽ
denuciare marito ſuo infra. xxv. dies vel
xxx.poſt oiuoꝛtiũ · ita ꝙ niſi maritus cu⸗
ſtodes miſeritaut contrariũ nunciauerit
ex ſe eã nõ eſſe pꝛegnatã ·co gatur partuʒ
agnoſcẽ tãq;ᷓ ſuũ · Si vo vi ipſa oppꝛeſſa
fuerit nullũ hoc partui generat piudiciũ.

Senatuſconſultu iuliann vicit quo vire/

ctã ſibi ſerui accipiunt libertatẽ cum illia
quibus libertates erant relictę a pꝛetoꝛe
uocati noluut adeſe.—
Senatuſcõſultũ ſylleianũ claudianũ pu/
nit ſeruos capite qui vñis ſuis cũ voca/
rentoimoda opem vel auxiliũ inquantũ

potuerũt nõ tulerunt vel impenderũt cũ

ipſi hocuiderent⁊ audirent.
Senatuſcõſultũ terculianũ:quo cauet᷑ ma
tri nõ auię de teſta.ſucceſſione deferenda
ut mater ingenua triũ liberoꝝ ius habens
ſi libertina quarto filio ſuccedit defuncto
nõ exiſtẽtibus ultimis liberis vel eman/
cipatis:nec a patre:nec a matrę vefũcti h
nouo iure ſi ſolũ unum peperiſſet · ſiue ſit
ingenua ſiue libertina idẽ ius verſat. Oel
ſenatuſconſultũ terculianuʒ dꝛ cũ matres
vocant᷑ ad hęreditates filioꝛũ ſenacõſul.
tercul. ut Inſti. de teſta. pto.
Senatuſconſultuʒ traianũalias caruianũ
ſtatuit ſi inter plures hęredes infans ſit qͥ
fari nõ poſſit.⁊ ipſi rogent᷑ ſeruũ manu/
mittere· nõ ideo libertas intercidat᷑· quia
fari nõ poteſt infansnec ſeruuʒ põt ven/
vere. ſed extimatis partibo ſeruũ manu/
mittant ſalua poꝛtione infantis.
Senatuſcõſultũ damaſianũ dicitur quo

cautũ eſt ſi abeſt illi iuſta cauſa qui liber⸗

tatẽ debet. ⁊ hboc pꝛonũciatũ ſit ꝙ ꝑ inde

libertas ei competit · ut ſi ab ipſo directe

data eſlet. .
Senatuſconſultũ trebelł.a nouo iure ĩcre/
mentũ ⁊ foꝛmam hanc accepit · ut excluſo
ſenatuſconſulto pagaxiano liceat here/
ditatẽ reſtituenti quartã partẽ retinere
inter ipſum ⁊ fideicõmiſſariũ ꝓ rata poꝛ/
tione · dimiſſis actionibus cõtra coẽm ſti

pulationẽſitotam bereditateʒ nolens

Senatuſconſultũ uoluſianũ

reſtituerit · ad eum ⁊ in eum oẽs tranffent
ſtipulationes. .ð

Senatuſconſultuʒ turpilianũquo ſtatuit

nequis publici iudicij crimen intentans
ab accuſatione publici criminis cauſa oꝛ/
vinata.i.poſt inſcriptionẽ ⁊ fideiuſſionẽ
datam deſiſtat abolitione nõ impetrata.

Senatuſconſultũ velleianũ inductũ eſt in

fauoꝛem mulierũ ·ſcilʒ illarũ quę leuitate
ſuaq ſexus fragilitate ſe ⁊ ſua obligant ꝓ
alijs fideiubendo vel obligationem in ſe
recipiendo ꝑ hoc in ſenatuſconſultũ eis
ſubuenit᷑.⁊ concedit᷑ vt ipſę indenes ſer/
uentur ⁊ ſi cõueniãt᷑ pꝛo tali obligatione
poſſũt oponere exceptionẽ ſenatuſcon/
ſulti velleiani. Ceſſat aũt hoc ſenatuſcon/
ſultũ cum mulier renũciauit vellei: omni
auxilio.ff.e.ti.l.uld. ðUðUM
ũ ſtatuit ꝙ qui
impꝛobe in litẽ coeũt aut quicqͥd ex con/
dẽnatione in rem ipſius redditũ ſiue rela
tũ ſit.l.iulia de pꝛiuata vi tenet.

Senatuſconſultũ fauianũ in oiſſuetudinẽ

abijt · introducẽs adoptionẽ fieri per tres
mares adoptantes et tres intercedentes
emancpationes. MU

.„

Senatuſconſultũ largitianũ merito abro/

gatũ eſt. latinã inducẽs libertatẽ· qua qͥs
moꝛte ſua recipiebat᷑ extra libertatem.

Seneca.cępenł.coꝛ.ꝓpꝛiũ nomen vii.
Senecia.cię.fę.ge.dicit᷑ pilatura labioꝛum

l labiũ · vel verbũ ſenis dicit᷑ a ſenecio
quod eſt aliquantulũ ſenex. Del ſenecis
eſt illud rubꝛuʒ qð eſt ſub aure piſcisper
quod viſcernit an ſit recens an non. ællij
dicunt ꝙ ſenecię dicunt᷑ ſaliuę defluentes
ꝑ genas ſenis:quas pꝛę ſenectute retinere
nõ poteſt eas emittit ꝑ molares dentes
qui canini.i.detractoꝛes dicuntqð con/
gruit iuidis/ de quoꝝ molaribus frequẽs
imundicia detractionis emittitur. Onde
Hieronymꝰ in ꝓlogo Ecech. Sʒ vereoꝛꝛ
ne üllud eis eueniat. qð gręce ſigntius di
ut vocent᷑ fagolidoꝛos·hoc eſt·mãducan/
tes ſenecias. Itẽ ßm Pap̃. Senecie her/
beſüt cito areſcẽtes·ꝗ ꝑ̊ macerias naſcũt.
Senecio.onis.i.aliquantulũ ſenex.
Senecta.ctęa bęc ſenectus.tutis/in eodem
ſenſu. Et eſt ſenectus ſexta etasquę nullo
annon numero finit · H poſt qnq; ctates
quãtucũq; vitę eſt· ſenectuti deputatur.
Seniũ vo eſt vltima pars ſenectutis et
dicita ſenus.na.nũ.eo ꝙ ſit terminꝰ ſextę
etatj. vel vicit᷑ a ſenex. Dnde Plſalmiſta.
l vYvz

Vſq; in ſenectã ⁊ ſeniũ deus ne derelin/
quas me. Itẽ ſenectũ eſt ſupinũ de ſeneo

ſim antiquos.Et vt dici᷑ Saßp̃. 4 Be/

nectus eni venerabilis ẽnõ viutnaneq;

annoꝝ numero cõputata. Cani autẽ ſunt

ſenſus hoĩs.⁊ ętas ſenectutis vita ĩmacu/
lata.qꝛ videlicʒ in moꝛibus ſenectus qdã
Senex.ſenis.maſ.ge.vicit᷑ a ſenſus quia ĩ
ſenibus ſolent ſenſus abũdare.qꝛ in anti/
quis eſt ſapiẽtia.⁊ in multo tempoꝛe pꝛu/
dentia. vt vꝛĩ Job. Del ꝑ cõtrariũ:quia
ieis ſenſus viminuũt᷑.vñ vẽ ſenex quaſi

ſe neſciẽs · delirat enĩ ꝓpter nimiã ętatem.

Zeſt etymo. Iñ hic ſenioꝛ mal.ge.ſicut et
ſenex eius poſitiuũ⸗q;uis antiqui dixerũt

bic ⁊ hbęc ſenex.a bic ⁊ bęc ſenioꝛ.⁊ hoc ſe/

niꝰ.⁊ in ſuꝑlatiuo ſeniſſimus.ma.mũſed

nũc caret ſuꝑlatiuo.Et coꝛ.pmã ſenexſed

ſenus. na. nu. eã ꝓd. Oñ quidã. Facta no/
tanda ſenis volo verſibus edere ſenis. Et
a ſenex dr hic ⁊ hęc ſenilis.⁊ hoc le.penulł.

ꝓpd.i.res ſenis. wel ad ſenẽ ꝑtinẽs: hec ſe/
militas. tatis. ⁊ hęc ſenitudo. dinis. Et cõ⸗

Ponit.q;ſenex.i.valde ſenex.
Sennaar · vallis latiſſimain qua turris a

ſupꝑbientibus gdiſicari ceperat· m Hug.

Et Baß. vicit. Gennaar locus eſt baby⸗/
lonis · in qͥ fuit campꝑꝰ duran.i turris quã
1

—

vſcq; in cęlũ leuari conati ſũta acuit᷑i fine.

Senones:galloꝝ qdã qͥ rom inuaſerũt⸗

coꝛ.no. Et nõ ꝙ galli ſenones ſunt franci.

Galli germani ſunt teutunici. L
Senos vel potiꝰſynos · interpᷣtat ſenſus.
Senſibilis.ↄ.t.⁊ hoc le.i.ſenſu ꝑceptibile.
ſcilicz aptũ ſentire: vel aptũ ſentiri. Inde
hic ⁊ bęc ſenſilis: hoc le penlłcoꝛ. ꝑſ ynco⸗
pam in eodem ſenſu. Item ſenſibilis etiã
ſm aliã ſigniſicationẽ ſui bi dꝛ intelligi/
bilis. Quidã ponũt vifferentiã inter ſen/
ſibilis ſenſilis Onde. Q ſentire põt
ſentiri tibi ſit res Benſibilis · ſentire po/
Senſus.ſus.ſui.eſt quędãvis animęgꝗ ꝑci⸗
pit foꝛmas ĩ pſẽti materia.vel q̃ hõ audit.
vel videt · vel tangit· uł guſtat.uł olfacit.
dicitur a ſentio.tis. Del ſenſus dicitur
intellectus.bm aliã ſigtionẽ ſui verbi. Et
ſic ſumit᷑.j. Joãnis vlt.vbi dꝛ. Et ſcimus
quoniã filiꝰ dei venit ⁊ dedit nobis ſen/
ſumſvt cognoſcamus deũ veꝝ ⁊c. In qua
ſignificatione iuenit᷑. hoc ſenſũ/ ſenſum
Wꝛie attribuit᷑ vocibh. Senſus xo alijs
rebus. Et hinc ſenſuoſus. la. ſũ.i ſenſu ple⸗

nus. Itẽ a ſenſu vꝛ hic ⁊ hęc ſenſualis.⁊ H

deditus· vel ſenſu percipiẽs. Inde h̊ ſen/
ſualitas.tatis. Itẽ a ſenſus:dꝛ ſenſatus.ta

tũ. Et nõ ꝙ ſunt quiq; ſenſusſcilʒ audit

viſus guſtus/odoꝛat᷑a tactus. Tres ape/
riut claudũt᷑ duo ſemꝑ patentes ſunt.
Itẽ ſenſus oꝛ qñq; aĩaqꝛ lentit/quãdoq;

cuiuſſlibet rei adiuentio. Sʒ memoꝛia rei

muentę recoꝛdatio.

Sententia.tię.bõm Mug.eſt iudiciũ ułlitis

deciſio · vel firma indubitata reſponſio

AVl aĩaduerſio.vel ſenſus:ſiue intellectus.
1 di a ſentio.tis. tem ſententia quidam
coloꝛ rhetoꝛic' oĩſcilz bꝛeuis oꝛatio aliqd

moꝛalitatis generalit cõpꝛehendens.vt

Pbſequiũ amicos vitas odiũ parit. Iñ

ſententioſus.ſa.ſũ.i.ſententijs plenꝰ. Itẽ

Gm Iſidoꝛum- ſententia eſt determinata

acceptio alterius partis cõtradictionis.

Sẽtẽtia bm o. in ſũ.C. quõ.⁊ qñ iudex

ſen./ ꝓfer. debet· qñq; põt dici cuiuſcunq;

oꝛationis ſignificatio. qñq; ponit p opi/
mione magiſtroꝝ.qñq; dꝛ quicqͥd alicui

de re aliqua placet.qñq; eſt depoꝛtatio.
qñq; excoĩcatio vel interdictũ ·ſ im ꝓpꝛie·

q excoĩcatio vel interdictũ potius punit

quam finem cauſę imponit: ideo potius
põt pęna dici q; ſnia n diffinitio. Qñq;
ſnia vꝛ qdcũq; iudicautis ſᷣceptũ.nõ na/

turę.nõ iuri nõ bonis moꝛibus contrariũ.
Et ſßm hanc ſigtionem viſtinguit: Quia

ſnĩaꝑ alia eſt iffinitiua alia interlocuto/
raa · alia cõuentionalis. alia ꝗ vꝛ pceptũ

alia multa/alia iſpenſationsss.
Sententia oiffinitiua. eſt diffinitio iudi/

cialis cõtrouerſię finẽ imponẽſ ex ꝓnũcia/
tione iudicis dãnationẽ vel abſolutionẽ
ↄtinẽs. Et hęc pncipalẽ diffinit ꝗſtionẽ
vt quãdo auditis vtriſq; partis allega/
tionibꝰ cauſa tminat.⁊ finis pᷣncipali ne/
gocio imponit᷑quã ſemel latã iudex reuo
care non poteet.

Sententia interlocutoꝛiaeſt ſententia ſe/

miplena· ꝗq ꝓfert᷑ int pncipiũ ⁊ finẽ cauſeę
nõ ſuꝑ pncipali ·ſᷣ emergentibo⁊ inciden/

tibus gqſtionibo. puta ſuꝑ libello offeren/

do · vel cõcipiendo.vel oanda dilatione
aut denegãda.⁊ ſilib.pncipali cã durã/

te.vt quãdo iudex nõ reſides p tribunali
intloquẽdo int᷑ ꝑtes/ſine ſolennitate ſcri⸗-

pturę aliqͥd ꝓnũciat ð plano · vel ſup aliq;
incidẽti · vel emergẽti extra pꝛimũ intẽtũ

pꝛincipale. Et hanc põt reuocare iudex

ſve

awp ſiue ſit oꝛdinariusſiue delegatus.ſiue ar/ ptenarius ſũmam vniuerſitatis:qꝛ omne
hen biter · debet tñ cũ cauſe co gnitione ferri ·· tempus ſeptem diebus cõſumat᷑.
In indice cõcedente nõ ꝓcedente · ij. q. iij. S. Septenis.ↄ.ta h ne.i.ſeptẽ ãnoꝝ. Iñ hoc
u ſpaciũ. ᷣm Goff. . ſeptẽniũ.i.ſpaciũ ſeptẽ annon.
e Sentẽtia cõuẽtionalisẽ amicabilis cõpo/ Septẽtrio.trionis.dꝛ qðdã ſignũ:a ſeptẽ
Un ſitio. vt qn iudex cõuenit aliquẽ cõmo/ ſtellis notabilioꝛibus q; alię habet enim
ib net eü·ne faciat cõtra cõuentionem. plures q; ſeptẽ.dicit᷑ ſeptẽtrio· a ſeptẽ
un Snia ꝑ erroꝛẽ lataa q̃ nõ ẽ appellatũreuo ſtellis· quas vocant trionesq; q̃ſi boues
cat ſi eroꝛ ꝓbabilis poſtea detegat᷑. vt aratoꝛij ſemꝑ terũt areã noſtri cęli. Et cõ/
lts in. c fraternitat. de fr. male. ponit᷑ a ſeptem.⁊ trio trionis qð eſt bos:
vnl Sentẽtiuncula.lę.i.parua ſententin. qſi terio · q; terr terit· Del q; in qbuſdaʒ
ens Sentes.tis.i.ſpina.vlarboꝛ ſpinoſa·q et regionibo cũ bobus ſolẽt triturare frumé/
HWũ, ſentix.ticis. vĩ. ⁊ dꝛa ſentio · qꝛ Zuiter ſen/ tũ. vñ ⁊ quędam ſtellę oicunt triones·qſi
ii tit cũ puͦgit. Dki⸗ Etes dĩ a ſitu · 86 terra teriones· qꝛ ſemꝑ nobis apparẽt ⁊ terunt
n iculta in ꝗͥ ſẽtes ⁊ ſpine naſcũt. ñ Job. aream noſtri celi. Vel trio grece latine vi
n do. Eſſe ſb ſetibo · delitias cõputsbãt. Iñ ſtella·qð cõponit᷑ cũ ſeptẽa dꝛ ſeptẽtrio
ſent. ta. tũ. Et ſenticoſus. la. ſn.i eodẽ ſen⸗ a numero ſeptẽ ſtellaʒ · qſi ſeptẽ ſtelle · qꝛ
mun ſu · ſcilʒ hoꝛridus aſpera ſentibo plenꝰ.ſpi/ illud ſignũ ſeptẽ ſiellis ẽ depictũ. Etnõ
“ noſus. Hñ Cerenti in eunucho. Dideo ꝙ duo ſunt ſeptẽtriones.ſcil maioꝛa mi-
. 4 ſentũ ? ſqualid Et ſentoſus. ſa. ſnc ꝛſen⸗ noꝛ. Maioꝛ vt dicit AMriſtote es· viginti
ſn tari .ria. rin. Et deſinit gtůs pluralis ĩiũ. qttuoꝛ ſtellas habet. Zinoꝛ x non niſi
. de ſẽtes.⁊ c mag i vſu ĩpluc; iſingulan. ſeptẽ. gratia illius alten lignũ vꝛ ſeptẽ/
li Sẽtina.nę.penł/pd.ẽ locus in naui ad quẽ trio. vel a ſeptẽ ſtellis notabilioꝛibo. Itẽ
vndiq; cõfluũt aquę.⁊ dẽ a ſentio. tis.q; vtq; d plauſtrũ ſiue currus ſiue canum
ine. grauis fetoꝛ ibiſentit᷑. ꝓpt᷑ diſpoſitionẽ ſtellarũ:ſ̊ H̊ maius illud
dee⸗ Separ.pariſ.oĩs ge.i.ſeoꝛſũ a pari.i.diſſi- minus. Itẽ vtq; pm fabulas vꝛ vꝛſa vel
dunc milis. Inde hęc ſeparitas.tatisa coꝛ. pa. arctos. qð gręce dꝛ vrſa:ſ̊ hęc maioꝛilla
D Sepes. pis.fę. ge.i.munitio de ſpinis ułli/ minoꝛ. Itez maioꝛ vicitur helice caſma.
ti gnis · ꝗ fit circa ſegetes ad arceda pecoꝛa. Minoꝛ dvicitur cynoſura ⁊ arctophylax.
ſar Fiñt etiaʒ ſepes in obſidionibo: vbi muri Et binctota iſta plaga mũdi dicit᷑ ſeptẽ/
nõ ſufficiuũt:ad arcẽdos hoſtes. Et ꝓd.ſe. trio. Et etiam ventus pꝛincipalis ab illa
En ñ Virgili Religio vetuit · ſegeti pten/ plaga mũdi veniens:ſimilit᷑ vĩ ſeptẽtrio.
np, dere ſepem. Iñ h ſepecula. lea ſepicula.lę. Inde hic ⁊ hbęc ſeptẽtrionalis.⁊ hoc le ꝑ/
Ppun ambo dimi.i.parua ſepe⸗ ···· tinens ad ſeptẽtrionẽ· vel de ſeptẽtrione
. Sephoꝛa.rę.pꝛiũ nomẽ mulieris. Ct coꝛ. exiſtens. Et hic ſeptẽtrionalis/ꝓ quodã
piud pen Onde in TMuroꝛa. Matrib aſtantes paralello.qꝛ illud ſignux.ſcilʒ ſeptẽtrionẽ
Nücn grauidis phua ſephoꝛa moꝛti. indudit. Eadẽ cauſa oꝛ arcticus. Itẽ nota
n Sepia.pię.qͥdã piſcis dicta a ſexes· qꝛ qͥ/ ꝙ; trio idem eſt quod temio.
ſns buſdã ſepibꝰẽ intduſa.⁊ habet ĩſe quãdã Septẽ nomẽ numerale.indecdli.oĩs ge · Iñ
, ſtrumaʒ nigerrimi amaniſſimi ſucci ple/ ſeptimus.ma. mũ. Et ſeptenus.na. nuũ. Et
e⸗ nã · de q; fit optimũ incauſtũ. Vñ ſepia p ſeptenarius.riu. riũ. Et ſeptenarius. rij.
mo incauſto vel atramento ponitur. Septenus.na.nũ.di a ſeptẽ Oñ Geñ. 7
Sepiola. lę.vimi.i.parua ſees. Ex oibus aĩantibus mudis tolle ſeptena
uſe⸗ Seps · indedinale · vel ſeps ſepis quidaʒ ſeptena.Et ꝓducit penł.Oñ in ⁊uroꝛa
auſt exiguus ſerpes · q nõ ſolu coꝛp. wrũ etiã dꝛ. Septena nolunt luce quiete frui.
aden oſſa veneno cõſumit. Iſte ſiqdẽ ſerpens· Septimana.nę.ſᷣm quoſdã dꝛ a numero
ſaen qñ pĩ git aliquẽ·facit carnẽ et oſſa eiꝰ ef/ dieꝝ· videlicet · a ſeptẽ. mane · qð eſt lux
tn fluere.ita ꝙ ad minimũ puluerẽredigũt᷑. qꝛ ſeptẽ luces vel dies in ſe continet ſicut
mui/ vñ dictus eſt ſeps a ſepio.pis.qð ẽ clau/ bm eos hebdomada vr ab hepta· qð eſt
l do. vel ligo· ꝑ cõtrariũ · q; aꝑit⁊ viſſoluit ſeptẽn doas.qð eſt dies:qꝛ continet in ſe
ſan⸗ oſſa et carnes vulneratas ab eo. Oñ Au/ ſeptẽ dies· Iñ ſeptimanar.i.hębdoma-
i canus in 9:? Oſſaq; diſſoluẽs · cũ coꝛpoꝛe oanius. Et ſeptimanarius ria.rin.
titl tabificusſepds. Septingenti. te.ta.i. ſepties centũ.⁊ dꝛ g
ndr Septenarius.ria,riũ.d q ſeptẽ. Et ſigt ſe⸗ ſeptẽa centũa mutat.c(.in. g.
v 4

Septuageſimusmamũ.d a ſeptuagin/

ta. Et h ſeptuageſima. me. p illa domini /
ca· in qua alleluia intermittit᷑.⁊ cõplectit

ſeptuagĩta dies.vnde merito ſeptuage/
ſima vicitur.
Septnuagenus.na.nũ.dicit᷑ a ſeptuagnita
Inde ſeptuagenarius.ria. rin.
Septuaginta/numeri plłalis.oĩs ge.et in/
decli.i.ſepties decẽ.⁊ cõponit᷑ a ſeptem et
gentos quod eſt deceeam. 7
Septũ.ti.neu.ge.dꝛ locus circũcluſus· vt
ſtabulũ pecudũ.vel ambitus dĩ a ſepio
pis. Hñ Intra ſeptũ tẽpli.i.intra ambi⸗
tüũ vel clauſuram.
Septuns.uncis.i.ſeptẽ vncię.

Septuſſis. e ge.i. ſeptem aſſes · vel pꝛeciũ

ſeptẽ aſſium. M
SSepulcrũ.cri.ẽ locus vel tumulus in qͥ de⸗
funct vel moꝛtuus cõtinet᷑.⁊ dĩ a ſepelio.
lis. Sʒ monumẽtũ·dꝛ idẽ locus ſine coꝛ/
oꝛe. Iñ h̊ ⁊ B; ſepulcralis.: G le.penł.ꝓd.
Et vt dicit Rpuleius: Ditiũ facit.qͥ poſt
c ponit aſpirationẽ in latinis victionibo.
Vñ vitioſe aſpiratſepulcruũ.⁊ pulcrũ.
Sepulcrulũ.li.dimi.i.paruũ ſepulcx.
Sepultura.ſᷣm Goff. qñq; dꝛ officũ qð
impendit᷑ ſepeliendis. qñq; ipſa terra ad
vſũ ſepulturę deputata.qñq; tüba mar⸗
moꝛea vel lapidea vel locus concauus in
eccleſiaſtico cęmiterio ſactꝰ. in quo coꝛpꝰ
catholici requieſcit. Itẽ ſepultura eſt ius
funerandi in eccleſię caniterio. pneniens
eccleſijs ex cõceſſione pontificis. Et nõq;
in tredecim caſibo ꝓhibet ecdeſiaſtica ſe/
pultura. pᷣ in pctõ moꝛtali publice dece/
denti xiij.q.ij.non eſtimemus.2latroni
⁊ furi.c.fures.de fur.ʒe ĩ adulterio occiſo.
xxiij.q.v.placuit.ꝗ in toꝛneamẽto occi/
ſo.de toꝛnea.c.j.Sꝰ raptoꝛi occiſo.c.ſuper
eo. G hęretico xiiij.q.ij.ſane ꝓpfertur:.c.
ſacris de ſepul.7“ ſeipſu ĩterficiẽti.c.pla/

cuit. ñalł. S excoĩcato/etiã minoꝛi.de ſen.

exco.a nobis.⁊.c ſacris.Rall. ꝰ intdicto.
de pea re.qð in rexꝰ publico vſurario.de
vſur.qꝛ in oĩibo xjꝰcõtẽnenti cõfiteri⁊ cõi/
care.c.oẽs.de pe: re.j2 in taberna occiſo
xxiij.q.v.pꝓlacuit.jʒ pꝛietario monacho.
vel regulari.c.mona.de ſta.mona.⁊.c.cuʒ
ad monaſteriũ.cũ ſimilibo.e.t.
Sequax cis. oiĩs ge.i.diligẽs ſecutoꝛ.qui
ſecutarius di. Inde ſequaculꝰ.la ci.ali
quantulum ſequax.
Sequela.lępe pd.i.moscõſuetudoexem
plumritus. di a ſequoꝛris.

Sequeſter. ſtri.qð ⁊ tertię declinationis
ſuenit᷑. ᷣ regulariter eſt ſecundę. Et vicit
ſequeſter recõciliatoꝛiqͥ viſcoꝛdes pacifi/
cat.⁊ qͥ certantibo medius interuenitqui

apud gręcos ameſos di apud quẽ pigra

deponi ſolent. oĩ a ſequẽdo vel ſequoꝛ.
eo ꝙ eius qᷣ electus eſt vtraq; pars ſeqᷣt

ſide. Bñ Beut. 5. Ego ſeq̃ſter æ mediꝰ

fui inter deñ vos. Iñ hᷣ ſequeſtra.ſtręi.
reconciliatrix: ꝓpꝛie certantes pacificãs.

Itẽ ſequeſter eſt is apud quẽ res litigio/

ſa deponit᷑ a pluribns ⁊ ſequeſtrat ut ei qͥ
in cauſa vicerit reddat.
Sequeſtrũ · dicitur illud ſciptũ.qð de ſe/
queſtratione cõficit᷑.i ſi ſit ex cauſa volũ/
tania· tranſfert poſſeſſionẽ in ſequeſtrũ.
Sequeſtratio· eſt rei de qua agit᷑ ſepatio

Vl diſpoſitio vel poſſeſſionis interitio.

Interim eni ꝙ res apud ſequeſtʒ eſtnec
actoꝛ:nec reus poſſidet.vt.ff.de ſta. homi.

Sera. re. fe. ge. dĩ finnatura oſtij: tpꝛie li/
gnũ qð ex tranſuerſo obijcit᷑ ⁊ agponitur

oſtio. Iñ ̊ ſero indeclina. vel potiꝰ adũ.
licʒ qñq; ponat᷑ noĩaliterſicut ⁊ mane.vt
cñ dꝛ: Obſcurũ ſero/pulqũ mane. Del dr
a ſero.ras. Claudit᷑ eni ſero cęlũ.ſic mane
aperit. vnde ⁊ nocte dꝛ cęluʒ dauſũ.⁊ die
aptũ.⁊ ita ſero eſt· quaſi ſera cęli. Et hinc
ſerus. ra. ru.i. tardus/extremus. Inde heęc
ſeritas.tatis.i.tarditas. Itẽ a ſera dẽ.hoe

ſeruʒ.ri.liquoꝛ qͥ fluit de recenti caſeo wd’/

peęmit᷑. Et nota ꝙ ſeres ꝓpꝛiũ nomen ppli
auuſdã ẽ. Et ſerꝰ ra.rũ: ſero adu, pducũt
ſe·̊ ſero.ris.futuro ſerã.res.⁊ hęc ſera.rę.

2 ]ᷓ̊ ſeru.ri. p liquoꝛe caſei. ⁊ ſero. ras. coꝛ.

ſe. ODñ Duidiꝰ de reme. ꝛincipijs obſta
ſero medicina parat᷑ Cũ mala ꝑ longas
cõualuere moꝛas. Itẽ alij erlue far
wre ſero creſcũt mea ſemia ſero. Fur ob/
ſtãte ſera nõ furta facit niſi ſera. Sperne⸗
re pingue ſerũ nõ me facies niſi ſerũ Illis
ſiqua ſeres dabit ⁊ byſſum tibiſeres.
Seraph. phis. dẽ qͥlibet de oꝛdine ange/
loꝛũ illoꝛu qͥ dicuntur ſeraphin. Et nõ ꝙ;
ſeraphim ꝑ.ma ſeraphin ꝑ.n. ita diſtin/
guũt · ſicut ? cherubim cherubin. vide.ů.
in cherub.

Setanne. na niila hilana acqus claÜ-⸗

rus.tranquillus. Sʒ ſerenũ ad celũ refert
Trãquilluũ ad mare.Oñ quidã. Dic mare
tranquillũ·cęlũ dic eſſe ſerenũ. Inde hęc
ſerenitas.tatis. .
Seria.nię.i.olla⸗ dꝛ a ſyria:quia in ſyria pᷣ

ds
dch
ned

W,

un⸗

xſe⸗
en
n

wn.

woi

mg.
0.
obſt
is
r
ob⸗
me⸗

nce
no
Niſn
ndes

Niert
nare

ebe

ruf

facta eſt.· vel dicit a ſerijsquia vtilis eſt
neceſſaria. vel a ſerie· q; oꝛdine fit. Onde
Keleui oĩa dolia mea ⁊ oẽs ſerias meas.
Inge bęc ſeriola. lę.dimi.i.ꝑua ſeria. Oñ
Perſius.Seriolę veterum metuens era/
dere limũ. DZ
Seres.ris.eſt quidã ppłs:a quo dẽ h̊ ſericũ
ci. qð vulgo vĩ ſera:q; apud eos abũdãt
vermes qͥ ſericũ egeruũt/ſcilʒ bombyces ·a
quibꝰ h fila circũ arboꝛes vucũt᷑. Et hinc
ſericus. ca. cñ. Et hec ſerica. c. ꝗda veſtis
deſerico. Et ſericatus.ta.tũ.i.ſerico oꝛna/
tus vel intextus.
Series.riei.i.oꝛdotenoꝛ.⁊ dĩ a ſero.ris.
Serius.ria.riũ.i.vtilis ⁊ neceſſarius. Dñ
Theodolus. Ot tua iam nro poſtponas
ſeria ludo. Et dꝛ a ſerus· qꝛ ſerij ſeries ne/
ceſſaria ⁊ vtilia tractare ſolẽt. Inde ſerie
aduer.i.vtilit᷑ vel intente·ſedulo·ſtudioſe
ex aĩo. Inuenit᷑ etia ſerio ablatiuus poſi/
tus pꝛo illo aduerbio ſeirie.
Sermo.onis.ſicut dicit Oapᷣ.eſt duoꝝ uł
plurimoꝝ collatio ·quẽ gręci dialogũ di
cunt. Del ſermo ẽ oꝛatio humili ſtilo cõ/
poſita·hũanę locutioni finitiua. Del ſer/
mo eſt collocutio vnius ꝑſonę ad aliam.
Inde ſermũculus.li.imi.i.ꝑuus ſermo.
Seron · ſepulcrũ · vel idolũ dicit.
Seros gręceoppidũ eſt.⁊ dꝛ latine ſerum.
Iñ hic ſeres.ris.quidã populus.
Serotinus.na.nuʒ.i.tardus.vel tarde ve/
niens. vel veſptinus. ⁊ d a ſerus. DVnde
Geñ.ʒ0. Factaq; ſũt ea ꝗ erant ſerotina

TLaban. ⁊ pꝛimi tẽpoꝛis Jacob. Etnõ

q temporaneus imber dĩ in autũno vel in
byeme iactis ſemibo nutriẽdis: Serotinꝰ
ad incremẽtũ in vere vel in ęſtate⁊ coꝛ.pe.
Serpedo.inis.i.ruboꝛ cutis cũ mẽbꝛoꝛuʒ
xtantia · dictus a ſerpendo· eo ꝙ ſerpat
membꝛa.⁊ pꝛoducit penul.
Serpens.tis · da ſerpo.pis · eo ꝙ multis
æminutſſquamaꝝ niſibus ſerpat ⁊ repat.
Illa aũt ꝗ q̃ttuoꝛ pedibo nitunt·ſic lacerti
1Lſtelliones · nõ ſerpꝑẽtes · ſᷣ reptilia dicũt᷑.
Serpentes aũt iülla reptilia ſunt · ꝗ ventre
Zcoꝛpoꝛe reptãtquoꝝ tot venena quot
genera · tot pnicies quot ſpecies· tot dolo/
res quot coloꝛes habent Inde ſerpentinꝰ
na.nũ.Et nõ ꝙ ſerpẽs habet q̃ttuoꝛ natas
Pꝛima ẽ· ꝙ cũ ſenuerit · calligãt oculi eius.
I ſi voluerit fieri nouus abſtinet ſe a cbo
donec pelliſ relaxetur.⁊ inde coartat ſe vt
ſenectutem ſuam deponat. Secunda eſt ·

cum venerit aquam bibere · in cubiculo

ſuo venenũ deponit. ſic aqͥuã iſitiẽt bi/
bit. Tertia vᷣo ẽ·ſi viderit hoĩeʒ nudũ ti/
met · ſi viderit veſtitũ inſilit i eũ. Quarta
qñ aliqs voluerit eũ occidere · totũ coꝛpꝰ
tradit ad pęnã caput aũt ſuum cuſtodit.
Vnge Plinius dicit:ꝙ ſi ſerpentis caput
cũ ouobus euaſerit digitis:nibilominus
viuit. vnde totũ coꝛpus obijcit ꝓ capite
defendendo.Et eſt ſerpens ge.incerti.vel

vt quidã volũt · coĩs · ſicut bideus.
Serpẽtigena.nę.ge.coĩs penul.coꝛ.i.s ſer

ente genitus.
erpentulus.li.dimii.paruus ſerpens.
Serpillũ.li.qdã herba ꝗ⁊ trifſoliũ ⁊ ꝑplio⸗
liũ dicit᷑. Hnde Nirgilius ĩ bucoł. Allia
ſerpillũ contũdit olenteſq; herbas.
Serra.re.fę. ge.eſt pꝛętenuis ferri lamina
dentiũ moꝛdacitate reſecãs ꝗ attingit·ᷣm
Pap.Et ſicut diat Iſidoꝛus.j? etymo/
Serręnomẽ ð ſono factũ eſt.i.a ſtridoꝛe:
q̃ſi viceret. Ficticiũ nomẽ eſt a ſono Del

di a ſeco.cas. Iñ ſerrat ta. tu.i.ſerra ſect.

Serrula.lę.dimi.i.parua ſerra.
Serti.ti.neu.ge.i.coꝛona de floꝛib inſerᷣ
Zcõiuncij facta. Iñ ſertatus.ta.tũ.i.ſerto
oꝛnatus· vel coꝛonat. Et ſertulũ.li.dimi.
i. paruũ ſertum.
Seruitus ·tus.tui.eſt conditio ſeruiendi.⁊.
ꝛ a ſeruꝰ. Seruitiũ vᷣo iusvel actus bui/
entiũ. vel mun Et m Iſidoꝝ.S? etymo.
Seruit ẽ maloꝝ hoĩuʒ poſtrema pęna·
liberis oĩ ſupplicio granioꝛ eſt. Qam vbi
libertas perit vna· ibi pereũt ⁊ oĩa DHnde
quidã. Mõ bene pꝛo toto libertas vendit᷑
auro. Hoc cęleſte bonum pꝛęterit oꝛbis
opes.· Et accipit᷑ duobus modis ſeruitus
ſaulʒ pꝛo latria· ⁊ p dulia gręece · hoc eſt qð
deo⁊ hoĩbus cõpetit.⁊ coꝛ.vi.
Seruitus · ßm leges eſt ↄſtitutio iuris gẽ/
tiũ · qᷓ quis ↄ ius naturale alieno ſubijcit
Tommio.

Seruitus pꝛedialis eſt quędã conſtitutio

qua pꝛędiũ pꝛędio ſubiugat᷑. Et ſeruitu/
tes pdialeslex reales appellat.q ſequunt
dia eaꝑ ↄſtitutio eatenus tenet.q̃ten
expedit pdijs. i. ad fruc' eoꝝ ꝑcpiẽdos.
Seruitutes ruſticę ſũt q̊ ſdijs ruſticis de/
bet. weluti iteract via · agduct aghauſt
pecoꝛis applauſus ad aquãius paſcendi:
calcis coquẽdi.arenę fodiẽdęquę tria vl/
tima poſſũt vici noĩate ſeruitutes ruſticę
ſuꝑioꝛa ꝓpꝛijs noĩbus carent.Nam iter
eſtius q̃ ex de mea ꝑ agros tuos poſſũ
in vicos publicos exire vel intrare. Sed
vV S

aqughbanſtus eſt · vt aquam baunire pol⸗

ſim de puteo tuo.

Seruitutes vꝛbane ſũt. que pꝛedijs viba/

nis debentur/ſcilʒ intuitu alicuius ędificij

Nam ędificijs ibeęrẽt · veluti altius tollẽ/

Obaqut nõ tollẽdi:ne deſiciat luminibo vel

pꝓpſpectu dom vicini. Itẽ ſtillicidiũ adutẽ/

Di vel nõ adutẽdi ĩ tectũ vel ĩ areã vicini

vt ſtilliadiũ tecti mei cadat in areã vł füO/
oum eius. Item vt liceat immittere vel

pꝛoijcere tignum in parietem vicini.
Serula.lę.vimi.i.parua ſera.

Seruus. ui. maſ.ge. dicitur a ſeruando.q?ꝛ

olim in bello capti· cuʒz iure poſſent occidi
ſeruabantur. fiebant ſerui. Et ideo ſeruꝰ

Dicitur a ſeruando pꝛopter antiquaʒ cõo,
ſuetudinem. Licet etiã quidã dicant mo/

do ſerui.qui ſic ſeruati non fuerunt. Ser⸗/
uus ergo ex conditione ſeruitutis vicitur
Item ſeruus in bello captus ⁊ ſeruatus.
Famulus ex ꝓpa familia ſuoꝝ oꝛt. Ma⸗
caipiũ ex hoſtibo·/q̃ſi mãcipatu. vłq̃ſi ma⸗
nu captũ Idem eſt ſeru emptictꝰ.qͥ pᷣcio
emit. Itẽ verna:ſiue vemaculusin vomo
nutritus:q; vernat.i.claret in domo. Et a
Puus vꝛ hęc ſerua. uę. Et ſeruus. ua. un. Et
Bᷣ ⁊ h ſeruilis.⁊ G̊ le.pe.pꝛo. Inde h̊ ſerui⸗
litas.tatis. Et ſeruilitadu. Et h ſeruitin.
Inñ ſeruitioſus. ſa.ſum.i.ſeruitio plenus.
AItẽ ſeruus cõponitur Conſeruus.i.cum
alio ſimul ſenuus.
Beruus eſt . qui de iure gentium vel ciuili
dominio alieno ſubijcit. In hac parte et
ius gentium ? ius ciuile.detraxerunt iuri
naturali. Et dicunt᷑ ſerui non a ſeruiendo
Ba ſeruando. Impatoꝛ enĩ vel pꝛinceps
captos ab hoſtibo qui ſerui ſunt capien/
tiũ · vẽdere iubet. ꝑ hoc ſaluare.⁊ nõ oc/
cidere. Hoſtibo eni captis ſic in ſeruitu⸗
tem redactishoc ſeruandũ eſtquod vti/
le eſt. ⁊ benignius viſum ſcilicet eosom/
nes ſeruari? nõ occidi. Hoc eni benigni/
tatis ẽ ſed occidi crudelitatis: Ideo etiã
Dicta ſunt mancipia:quia ab hoſtibo ma⸗
nucapiuntur. vt Inſti. de iure pſo. ⁊.ff. de
ſta. ho.l.libertus. Bunt etiã ſerui verne· qͥ
ſunt ex ancillis manentibo in domo.ltici?ę
textoꝛes.f. dele.j. Alij ſunt ſerui lecticarij
qui faciunt lecticas.e.ti.
Heruus oꝛdinariꝰ oicitur. qui alijs ſernis
eſt poſitus· ſcilʒ qui habet alios ſeruos
ſub ſe quibo pꝛęeſt.? ñcipit eis qͥd vult.
Seruus vicarius eſt. qui ſeruo oꝛdinario
ſubminiſtrat. 2W

Seruus mediaſtinus vel medianus eſt. ꝗ

medium gerit actum. ſcilʒ qui neceſt oꝛ/
dDinarius/nec vicarius ̊ medius int᷑ hos
Zillos connumerandus.

SBeruus libꝛarius a libꝛa dictus eſt ſalʒ qᷣ

ponderibo peſt.⁊ libꝛę numoꝛũ ꝑmuta/
toꝛũ. cuſtodia habet in domo vñiſui.
Sernui inſulanialias inſularijſũt qͥ retinẽt
in inſula.i.in domonec mittunt᷑ in agros

nec in villam. Domus aut vicit᷑ inſuſa.eo

Vinſunt ei habitatoꝛes liq inſuls qñq;
Dicat᷑ in ſolo.i.mari ſita.

Serui villici ſunt.qui ad villã mittunt.·

erui victoꝛes ſũt:quos quis victos ha/
bet parandi caſnann.
Berui cubicularij dicunt᷑ qᷣ lectũ cubicn/
lũ vñi ſui pꝛocurãt qui vulgo camerarij
vocant a camera.
Serui dedititij dicũt᷑quiĩ moꝛte liberi.⁊ĩ
vita ſua ſerui ſuntquoꝝ libertas ſublata
eſt. vt Inſti. de liberti. 9. libertino.
Sernui latini ſunt:qui a vñis erantmanu⸗
miſſi vt in vita eſſent liberi: in moꝛte ſer/
ui.⁊ eoꝝꝑ bona tanq; ſeruoꝛũ ad vños de/
noluebart. vt in. S. Ball. Inſti. de liberti.

Senu atriarij vel atrienſes ſunt illi qͥ atrij

cuſtodiã faciunt.
Seruus coꝛruptus dẽ ſeruus qͥ ꝑ alicuius

inductionẽ factus eſt de bono malus vel

de malo deterioꝛſcilʒ in aia coxpoꝛe.
Seruus public.o tabellio.nõ qꝛ ſeruus
ſed q; publicũ exercet officiu.ff. de adop.
lͤ non gliter. .
Seſſibilis.lis. .t. ⁊ le.qð aptũ eſt ad ſe/
vẽdũ.vel ut qᷣs ſedeat ſuꝑ illuda ꝑ ſynco/
pPã ſeſſilis. le.idem coꝛ.penulł. Oñ Perſiꝰ
Exhalet vapida leſuʒ pice ſeſſilis obba.
Et dĩ ſeſſilis.· qꝛ apta eſt ſedere habet enĩ
fundũ amplũ: latũ.⁊ ita melius ſedet.
Seſſillus.la.li.i.paruus ſtatura:q; nõ vi/
det ſtare · ſedere.⁊ dĩ a ſedeo.deees.
Seſſis.i.ſex oboli · vel pꝛeciũ ſex oboloꝛum
dicit᷑ a ſex.⁊ as aſſlis.
Seta.tę.fę.ge.icit᷑ a ſusqꝛ a ſue pꝛocedit
in parteuła ſuo ſuis.eo ꝙ valeat ad ſuẽ/
du.Inde ſetoſus.ſa.ſũ.i.plenꝰ ⁊ abũdãs
ſeta. Inde ſetoſitas. tatis. W
Setarius.ria.riũ.⁊ hoc ſetarii.rij.q ⁊ ſe/
tati or · inſtrumentũ purgandi farinã.

Seth· filius Ildę.⁊ interpᷣtat᷑ reſurnectio:

eo ꝙ poſt fratris reſurrectionẽ nat᷑ ſit:q̃ſi
reſurrectionẽe fratris ex moꝛtuis ſuſcitaret
Idẽ ⁊ poſitio /q; deꝰ eũ ꝓ MHabel poſuit.
Sethiniani quidaʒ hęretici dictia Seth

um

dit
ſoe⸗
cs

. *

1

4o⸗
net
i
⸗

ſilio Adę dicentes eum eſſe chꝛiſtũ.

Sethin· genus ſpinan eſt in heremo· exq
bus fit lignum imputrelſcibile · hm Hug.

Et vt dĩ in Papia:Sethin ligna quato
accendũt᷑ tãto durioꝛa efficiũt. In hbiſto/
rns aũt ſuꝑ Exo. vꝛ. Sethin nomẽ ẽ mõſ
regionis: arboꝛis ꝗ ſimilis eſt albe ſpinę
in folijs: eſt leuiſſimũ lignũ incremabile
⁊imputribile acuit᷑ in fine.
Setula. lę. vimi.i.parua ſeta.
Seuerus. ra. rmn.i.auſterus · diſtrictusrigi/
ousvel purus.⁊ dicitura ſatis ⁊ verus:
quaſi ſatis verus tenet enim ſine pietate
iuſticiã. Cõtra illud Eccleſiaſtes.?* No⸗/
li eſſe iuſt multũ.vbi dic glo. Sũmũ ius
ſuma üiuria eſt. Item ſuꝑ illnd Jſaięo.
Vec eſt via ãbulate in ea· neq; ad dextrã
neq; ad ſiniſtrã declinabitis. vic glo. In
ytraq; ꝑte quicqͥd ſuꝑ modũ ẽ. in vitio ẽ
ꝛ aut oĩ ſeuerꝰ q̃ſi ſequẽs vera etymo.
c. Iñ beęc ſeueritas.tatj.i.auſteritasrigoꝛ
xel ĩtegritas iudicijuł vehemẽtia vltiõis
Beuenani ·qͥ dã hęretici a Seuero exoꝛti ·
vinũ nõ bibũt.vetus teſtamentũ reſur/⸗
rectionem non recipiũt. R
Sęuus.ua.ui.i.crudeliſ.Sed ſenus in ira.
Crudelis in ſanguine. Iñ hec ſeuica · cię.
hec ſeuicies.ciei.i.crudelitas.Et ſeuus
cõponit᷑tamſęuus.q;ſeuusi.valde ſeuus
2pꝛoducitſe.
Sex · ab hex. ſubtracta. ha pꝛo ea poſita.s.
dicit᷑ apud latinoshi ⁊ hę ⁊ hęc ſex · oĩs
ge.indeclinabile. Inde ſenus.na.nũ.⁊ ſe/
narius.ria. rin.⁊ hęc ſenaritas.tatis. Et h̊
ſenarius. rij ꝓ illo numero. ꝓd.ſe ſenus.

Sexageſimus.ma.mũ. vicit᷑ a ſexaginta.

Et hec ſexageſima. me. dominica poſt ſe⸗
ptuageſimã Et inchoata oñica qua can/
tatur. Exurge oñe. terminat in quarta
feria poſt paſca.ſcilʒ: Denite benedicti ⁊c
cõplectẽs octo hebdomadas ⁊ quattuoꝛ
Dies. habet ſexaginta dies.
Sexaginta.oĩs ge.pluralis numeriinde/
dinabile.i. ſexies decem. ⁊ vicit᷑ a ſex ⁊ gẽ/
tos quodẽ decem. Inde ſexagenus.na.
nũ ſexagenariꝰ ria.riũ.
Sexangulus.la. li.i.ſex angulos habens.
Inde ſexangulatus.ta.tuũ.Et ſubſtantiue
dẽ hic ſexangulus.li.pꝛo tali figurna.
Sexennis.ↄ.ta hoc nei.ſex annoꝝ.⁊ dicit
a ſex annus. Inde hoc ſexenniũ nij.i.ſpa
ciũ ſex annoꝛum. .
Sexqui.i.totũ. Inde ꝑ compoſitionẽhic
ſexquipes.dis..totus pes:ſalicʒ mẽſura

vnius pedis. Inde hic hęc ſexqͥedalis.
hoc le.penł.pꝛod.i.qui cõtinet menſuraʒ
totius vni pedis. Oñ Dꝛatius. Hꝛoijcit
ampullas. ſexquipedalia verba.i. totuz

pedẽ obtinẽtia. Iñ hęc ſexquipedalitas.

tatis. Item ſexqui cõponit᷑ cum altera fit
