Eminẽs oĩs ge.i.excellẽsapparẽs. Iñ emi/⸗
nulus.i.aliquãtulũ emineees.
Eminus.i cul.quaſi extra manu: oꝛ ab e
7 minus. BGed cõminus.i.ꝓpe a cõ⁊ minꝰ
Vñ quida.Eminus ad longe ſ̊ cõminus
ad ꝓpe ſpectat. Et ſunt aduerbia loci.

Emiſſarius.a.ũ.i.valde ad mittẽdũ aptus

ſicut ſunt curſſoꝛes regũ vel alioꝝ oinituʒ
qui frequẽter emittunt᷑ ad nucia ferenda.
Itẽ hircus apompeius diccbat᷑ emiſſari
q; emittebat᷑ in deſertũ. Iꝑompeiꝰ grece
emiſſarius latine. Itẽ hbic emiſſariꝰ.ſarij.
dẽ equus ſoꝛtis⁊ velox.ꝗq extra alios eli⸗
git᷑ ad equas mittit᷑ ad coitũ. Idẽ ⁊ ad/
miſſarius dẽ. Itẽ emiſſarius dẽ percuſſoꝛ
gladiato: vel flagicioꝝꝑ? luxurię ſatelles
Dñ. Emiſſarius equus bire atq; ſatelleſ
Emiſſicius.a.ũ.quod ſępe ⁊ cito in diuerſa

4

loca emittit vt oculus.⁊ vꝛ ab emitto.
Emola.lę.ẽ vas coquinariuʒ ſicut caldaria
vel coculuʒ. Cocula autẽ dicunt vaſa co⸗
quinę a coquendo dicta:oĩa nanq; vaſa
cauſa coquedi parata cocula dicunt. Oñ
Eldre.22 vbi nos dicim: Hoſtias coxe⸗
runt in emolis⁊ ollis.gręci hñt· Hoſtias
coxerunt in eneis oll1l1liis.
Emolimentũü.tin. Ss. ꝓpꝛie eſt luaũ molẽdi/
ni ſcilʒ quod habet ex molẽdino pꝛopter
moliturã. ſ̊ ponit᷑ p quolibet lucro vł pꝛo
qualibet cõmoditate. HDñ Malachie.ʒ
Et quod emolimẽtũ q; cuſtodimus ꝑce/
pta eius: Mel emolimẽtũ capit᷑ p ſuſten/
tamento in diſpoſitione cõtẽto · et onere
ſibi annexo· qꝛ ex emolimẽto regulat᷑ onꝰ

vt oneris vel quolibet alio medio viſpo/

nente cõcluſum videt᷑,? materia ſubiecta
patitur.

Emoꝛrois.roidis.m.t.eſt ꝗdam infirmitas

qñ aliqͥs patit᷑ fluxũ ſanguĩs:⁊ dicitur ab
hbęmach quod ẽ ſanguis. Inde emoꝛroil-/
ſus.ſa.ſũ.qui talẽ infirmitatẽ patit᷑ · Dñ ĩ
euãgelio oĩ:qꝛ oñs mulierẽ emoꝛroiſſaʒ

ſanauit.i.fluxu ſanguinis patiẽtẽqð etiã

emo:rogiꝰ oꝛ. Ite dꝛ qui ſanguine migit
vrina. Itẽ emoꝛrois vꝛ qͥda ſerpens·q̃ſi
ſanguinolẽta ·qꝛ eiꝰ quẽ moꝛdet totũ ſan
inẽ effluere facit.

Emphaſis eſt expſſio loquẽdi.⁊ fit cĩ vo⸗

lentes expmere aliqð accidẽs vtim̃ noĩe
ſubſtantiuo ꝓ adiectiuo ſignte illud acci-
dens ad maioꝛẽ expᷣſſionẽ vt ſi ponat᷑ ſce-
lus ꝓ ſcelerato·virtus ꝓ virtuoſo.
Emphyteoſis.oſis.f.t.i.melioꝛatio ſiue cõ/
tract melioꝛationis. Hñ cũ ꝗ dat agrũ
alicui · vt excolat et melioꝛet illuʒ:iſte dat
agrum in emphyteoſim. ⁊ille accipit in
emphyteoſun. Et videt᷑ cõpoſituʒ ab en
quod eſt in· phytos quod eſt fides: et
theſis poſitio ·quaſi in fide poſitio. Inde

hbic ⁊ H emphyteota uł emphyteotheca.
q; rẽ accipit in ẽphyteoſim: ẽphyteotic

ca. C. qð ꝑtinet ad emphyteoſim ẽphy
teothecarius.ria.riũ idem qð emphyteo⸗
theca vel emphyteoticus.
Emphyteomata vel emphyneumata bᷣm
Ao.ſunt res melioꝛatę Mel melioꝛatio⸗
nes · quibo ager laboꝛe ſic retinẽtis melioꝛ
efficeict.
Enmpicus.m.s.di ſpuẽs ſanguinẽ:pducit
tꝑe.: Bñ Macerð betonica. Empicos tuſ⸗
ſunq; iuuat ſuſpiria ſedat. Etiã bhm Pa⸗/⸗
piam:Empici dicunt illi quibo collecio

ſacta eſt in pulmone vel toꝛace ⁊ cepue/
rit⁊ ſanauerit.Idẽ ſunt ſanioſi.
Empyren.n. S.dꝛ quaſi intus ardẽs:ab en
quod eſt in.⁊ pyr ignis quaſi int igneuʒ
nõ ardoꝛe·ſ̊ ſpledoꝛe:⁊ eſt cęlũ ĩtellectua⸗
le vel ſpnñale.

Empirici.pe.coꝛ.ſunt medici qͥ ſolã exꝑien/⸗
tioam ſiue pꝛacticã ſectant᷑ vel ſequunt᷑.
Empl aſtrii.tri.n.sS.dꝛ ab en qð eſt in ⁊ pla
ſtes foꝛma/eo ꝙ; ſuꝑ foꝛmã moꝛbi inducit

Põt etiã dici implaſtu.
Empos.tis.d.t.i.patiẽs emptoꝛ.Item em/
pos ppt eſſe cõpoſitũ ab en qð eſtin.⁊ po
tis:quaſi nõ potens:cui adimitur ptãsq̃ſi
adempta ptate:iminutus.

Empticius.a. .i. emptus vel facił ad emẽé/
dum. Hñ ſerui empticij dicebant illi qui

in ſeruitutẽ emebant.
Emptoꝛii.rij.n. S.ilocus vbi emit᷑.quod
hoc emptinũ dꝛ. VHñ Joſephusi.9: d
poꝛtũ nauigare ad emptiria nequaq; ſ-
ualuit. Et dꝛ emptoꝛiũ vbicũq; negocia/

tiones exercent᷑. Inuenit᷑ etiã hoc empo⸗/

riũ quod deriuat᷑ ab empo gręceqð lati⸗

ne dꝛ foꝛi vel mercatũ.Et vꝛ empoꝛiũp/
pꝛie locus iuxta mare vbi negociationes

xel mercationes exercent. Inde empoꝛic
2a.h. quod ꝑtinet ad empoꝛiũ. Iñ empoꝛi/
cacharta oꝛ quoddaʒ genus charteę· qꝛ in
ea merces iuoluunt · cuʒ ſit in ſciptun mi⸗
nus idona.
Emulus.a.ũ.i.diligens vel inuidus vel ſe⸗
quax vel eiuſdẽ rei ſtudioſus.

Emunetoꝛiii.rij.n. s.i.purgatoꝛiũ/ſcilʒ ferꝝ

cũ quo candelã emuũgimꝰ dꝛ ab emũgo
gis. Inde etiã emũctus.a.ũ.vel emunxus
xa.xu.i.purgatus.Dñ Exo.25: Emücto⸗
ria q́z vbi ea quę emucta ſũt extinguũt᷑

Emunitas pſᷣm Goff. in ſũeſt libertas con-/

ceſſa eccleſijs vel eccliaſticis pſonis: rebo
alijs ad eas ſpectãtibo. Pel eſt pᷣuilegiuʒ
eccliaſticę libertatis vel ꝑſonarũ vel reru

ad eã ꝑtinentiuʒ a dꝛ ab e qð eſt extra· et

munia.i. officia · vel onera⸗a quibo ecdeſie
funt imunes.

E ante ₰D£

Ena. i. vnitas.

Encauſtũ.ti.oꝛ ab en quod eſtina cnuſtos

quaſi muſtũ /ſcilʒ tinctura ſqibendi.Ideʒ
incauſtũ.
Encenia.nioꝝ.dicunt᷑ tiationes vel initia
ſiue noua feſta ſicut dedicatiões ecdeſia-
ruma dꝛ ab en quod eſt in ⁊ cenon qð eſt

oũ
gnige
lIuimne
ſonlann
uve
Ghini
ſotc
cbindn
gemant
ſenmme
Cicial
ulet
tüdn
ſfentn
ccendl
Pteran
Endeca
quoch
Chdec
Eel
luem.
tohe
ſq
Mtot
ſenain
Ccuas
1lteni
ſichee

(d

ſin
liloe
Cnckon
lade
batr
ſtar
dap
yen
Yeti
eu,
nd⸗
m
lded
Wet
nuln
Mnur
mende
on⸗
heten
lnint

Den
Sen
ſoyyn

e 1onr ,
l
nc'gnenr
N gten
nlinn

Pünn
Aahun.
knm
biindnt

Amen
Pcſna
aptis

Whutlle,

Riantgon
cbwig

nu Nh

igeun
clati⸗
ianponi⸗
Gannones
Nleenwwe
D
cmgin
nlaponnd

ih

nüſihſer
chenugo

1Wenus

nazbiit⸗
nüt ami
KRllns⁵α
Sgbnunnih

10 iyulegin

mi Mren
Zeſtermne
ll

irſos
aiſi
linti
galti
Goneſi

nouũ Mel vicunt᷑ illa dona vel fercula · ꝗᷓ
amicus infert alteri cauſa honoꝛis vel re
uerentię vel amoꝛis.⁊ pcipue in pncipio
noui anni.Dñ.Eſt nouũ cenon ex hic en

cenia dicas.

Enchiridion.i.liber mãualis.⁊ vꝛ a chiros

quod eſt manus.⁊ en quod eſt in. Itẽ en/
chiridion dꝛ inſtm medicoꝝſic dictum·
qꝛ manu aſtringat᷑ oum plura contineat
ferramenta.

quod eſt inclinare. Inde endeticus.a.iũ.i.
inclinatiuus · vt encletica cõiũctio vꝛ illa
quęicdinat ſe ſub accẽtu ſcedẽtis dictio/

nis remittẽdo ſuũ accẽtũ in illam⁊ iclinat

accẽtü illius ſupꝛa ſe · vt qi ſub accẽtu illi

Endecas.cadis.ſt.i.vndecim.⁊ dĩ ab ena

quod eſt vnitas⁊ deca.

Endecaſyllabus·ba.bũ.i.vndecĩ ſyllabax.
Engelicia. cię.f. p.fuit mater ſiches.i.aĩę.⁊

interp̃tat᷑ intima ętas. vel abſoluta ꝑfec/

tio. Nel endelicia ſᷣm calcidium perfecta

tas · quaſi endos lechia.i.intima ętasbm
AMWriſtotelex/ abſoluta ꝑfectio· bm Plato/
nemaia můdi.

Endiadiseſt cũ ouo adiũgunt᷑ ſubſtãtiuna
⁊alterũ reſoluit᷑ ĩ adiectiuũ:· vt AXrma vi/

rũq; cano.i.armatũ virũ.
Endogenia.i.natura. Inde endogenic.9.

ii.i.naturalis, endogenice aduerbiũ
Endoꝛ gręce.aries latine.

loſa de arietinis pellibo facta:qua indue/
bant᷑ romani ↄ frigus.⁊ dẽ ab endoꝛ qð

eſt aries Oł endromis dꝛ duplex veſtis

vuplex palliũ foꝛte ⁊ villoſũ ⁊ hyemale

Eneades.ę mal. ge.i.ſiliꝰ vel nepwos cnee
⁊etiã qͥ cũq; deſcẽderũt ab Cnea dicũtur

eneadeſ ut romani: inde ſubtracta de ſyl

laba dꝛ bec eneas eneadis ſilia vel nepti/½
gneę. Itẽ iuenit᷑ hic gneus enei.⁊ inde beꝑc

enides de ſpᷣtracta de ſyllaba ab eo qð
deberet vici eneides fit hęc egneis.vis.i.fi

lia vel neptis enei · Sʒ iam hoc noie mag

vtimur ꝓ hiſtoꝛia facta de ęnea.et coꝛ.pe.
gneades. Mñ liber Hirgilij ſic intitulatur
Incipit eneis Dirgilij coꝛri.pe.eneidis
gtũs de eneishuiꝰ eneidis vel ęgneidos.
Ceatoꝛ.toꝛis.i.coꝛnicẽcoꝛnicrepa ·liricen.
liricinatoꝛ/ſailʒ ęre canens· vel in eneis in⸗
ſtrumentis canens.
Energia eſt vis⁊ efficacia effectꝰ. Vñ Hie
ronymus ĩ epła ad Paulinũ. Mabet ne⸗

ſcio quid latẽtis energię viuę vod actus
⁊c. Energia etiã oꝛ agilitas⁊ rerũ geſtaꝝ
aut quaſi geſtarũ ſub oculis inductio.Pꝛ
etiã aĩ anxietas. Oñ Fulgẽtius. Pęmões
ꝑ energiã non cedimꝰillabi aĩę. Et nota
ꝙ inuenitur inerguminus⁊ inergia ſcri⸗
ptũ ꝑ uia idẽ valet:q; tm̃ valet en apud
gr ęcos quãtũ in apud latinos. DHñ hmõi
noiĩa gręca ſiue nota.ꝗ ꝑdictã ſᷣoſitionẽ

habent in ſui cõpoſitione pñt ſcribia ſcri-

bunt indifferenter modo ꝑ en modo ꝑ in
vt encauſtił: incanſtũ· enthymema? in/
thymema· emplaſtrũ ⁊ iplaſtruenergu⸗
minus ? inerguminus.· ſic de ſilibo. Del
dꝛ energia interioꝛ laboꝛ vel interioꝛ ope/
ratio.ab en qð eſt in erge qð eſt oꝑatio
vel laboꝛ. ðMMU
Energuminus.i.vęmoniacꝰa demõe poſ/
ſeſſus? vexatus. vꝛ ab en quod eſt in· et
erge quod eſt opus vel lawꝛ.⁊ mene qq
eſt defectus vel luna:quaſi inefficax.non
laboꝛãsnõ oꝑans ſ̊ in oꝑe deſiciẽs/uł oꝛ
energuminꝰ·ab en.i.in.⁊ erge laboꝛ.⁊ me⸗
ne defectus · noys.i.mens/quaſi laboꝛans
in coꝛpoꝛe · deſiciẽs in mente.
Eneruis.uis.ↄ.ta hocue.i.ſine neruis ſolu⸗
tus · debilis. effeminatusab.e.quod ẽ ſine
Z neruis ·q̃ſi ſine neruo.i.virtute.
Engaddi:indedi.eſt locus vbi finit mare
moꝛtuũ.⁊ interpꝛetat hebꝛaice fons.i.ba/
ptiſmus.vel oculus ceęli aut vitulo·
Enigma.matis.n.t.eſt ſermo figuratus v
obſcura locutio ſiue ſilitudo.vel ꝗqſtio oc
culta vel obſcua.q difficile intelligit᷑ niſi
aperiat·ut illud Judiq Pe comedẽte exi/
uit cibo. 2 de foꝛti egreſſa eſt dulcedo: ſi⸗
gniſicãs ex oꝛe leonis fauuʒ eſſe extractũ⸗
Iñ hic ⁊ hęc gnigmatiſta.ſtę.qͥ vel ꝗ ob/
ſcurę ⁊ figuraliter loquit᷑.Et gnigmaticuſ
a.ũ.i.obſcurus ad exponẽduʒ·vel ꝗͥ ꝑꝑni
gmata loquit.
Enixa.i.conata.ad efficiẽdũ aliqͥd vel par/
tu liberata. MM
Ennoian.i.in mẽte.i.accidẽs:quod ð eſſe
in mẽteqꝛ nullo coꝛpoꝛeo ſenſu cõpꝛehen
Dit᷑ · ̊ ſolo intellectu mẽtis. Iñ ennoima/
ticus.a.ũ.i.accidẽtalis. HPñ Iſidoꝛꝰ: acci /
dentales diffinitiões vocat ennoian vel
ennoimaticasqꝛ nõ ſubſtantialia ſ̊ acci/
Dentalia declarantur.
Ennos · interpᷣtat᷑ habitatoꝛ vel ꝓfundũj.
Ennoſigeus vĩ ab ennos qð interpᷣtatur
habitatoꝛ.⁊ ſigeũ quod eſt qͥdã mõs iux
troiã. vñ dict eſt Neptunꝰ ennoſigeus

4

ibabitatoꝛ ſigei illius pmontorij in quo
habebat tẽplũ iuxta troiã. Olłennoſigeꝰ

interptat pfũdũ ſilẽtiũ. Ennoſ eni ꝓfudũ

d ·ſige ſiletiũ ul latibulũ: vocat Neptu
nus ſic a pfunditate maris ⁊ a ſilẽtio qð ẽ
in ꝓfundo maris. Del ennoſigeus vꝛ ab
ennos quod eſt habitatoꝛ? ſiche qð ẽ ꝓ/

fundi·qſi ennoſicheus.i.habitatoꝛ ꝓfuũdi

Enoch interptat ediſicatio. Ipſius enĩno

mine ciuitatẽ ędificauit Cain filiꝰ Qdam
Enodis.dis..t.⁊ hoc de. pe Ni.ſine nodo
Enoꝛmis.mis..t.⁊ H̊ me.i.defoꝛmistur⸗
pis· inanisgrãdisirregularillitteratus-
caſſus/ſine mẽſura vel foꝛma.
Enos · leticię locus interpᷣtat.
Ens entis oĩs ge. põt eſſe nomẽ vel partici
piũ de ſum eseft.
Enſatus.ta.tu.i.enſe arme us.⁊ dĩ ab ẽſis.
Enſiciũ enſicij occiſio facta cũ enſe,et dꝛ ab
enſis.
Enſiculus.li.m.s.i.paruus enſis. ⸗
Enſifer.ra.rũ.pe.coꝛ.qui fert enſem. ·
Enſis.ſis.m.t.i.ſpata: oꝛ a ſecado.
Enteria. rioꝝ.i.inteſtia.
Entheca.cę.l.repoſitęrei copioſa ſubſtãtia
quaſi ĩ theca repoſita. DHel entheca.cę.i.pe⸗
culiũ vel ꝓpꝛiũ. Inde enthecarius.ria.riũ.

hic enthecarius.carij.i.negociatoꝛet pe.

ꝓ.eſt theca ſicut ⁊ apotheca.
Enthymema. n.t.eſt quoddã gen argumẽ
tationis · ſcilʒ feſtinata cõcluſio.⁊ dicit a
thymo quod eſt mẽs: en quod eſt in ·q̃ſi
in mẽte vnicũ.qꝛ in entbymemate vnũ ex
vno ĩfert. Mel vꝛ ab en ⁊ thymos ulthy⸗
me quod eſt mẽs: monos vnũquaſi in
mente vnũ ·qꝛ vna ꝓpoſitio tacet᷑ in mẽte
vel retinet᷑. Enthymema aũt eſt ſyllogiſ⸗
mus imꝑfectus.i.oꝛo in qua nõ oĩbo ꝓpo/

ſitionibo antepoſitis feſtinata infert᷑ con

cluſio· vt oẽ alal currit · g̊ oĩs homo currit.
In hac argumẽtatione ſubintelligit᷑ heęc
Poſitio oĩs hõ eſt aĩal.⁊ non apponit ibi
q; ſi aponeret eſſet ſyllogiſmus.
Cnü.ni.n.S.dꝛ ab ęs. Iñ hoc enulü.li.dimi.
i. paruũ eęnũ ·ſcilʒ caldariũ.

E ante B

Eos eoi. greęce vꝛ ſol vel oꝛiẽs · vel pꝛimus

ſplẽdoꝛ aeris clareſcẽtis:qͥ auroꝛa dꝛ.

Eous.eoi.pmus equus ſolis dedlinat᷑ etii

adiectiue eous.a.ũ.i.oꝛiẽtalis.Et nota q;

ſol quattuoꝛ equos habere dꝛ.ꝓpt᷑ quat/

tuoꝛ ꝓpꝛietates qᷓs in ſe habet oſtendit

quotidie:Mam de mane dẽ oous.i.oleuſ

vel rubeus·qꝛ; tũc eſt auroꝛa.Circa tertiaʒ

vo pallet·q; tũc aſcẽdit aera.⁊ tunc dicit

echons. qꝛ tuc apparet in aera ſiluis? mon

tibus. In meridie vĩ pyrous tũc feruet
Z ma xie circa hoꝛã nonaʒ.Sed hoꝛa veſpe

roꝝ in occidẽtea tũc dĩ philogeusq tũc

aopparet ſubire terrã.

E gnte P
Epacta eſt nũerus iuariabilis atus ãno
ad ſciẽdũ quota ſit luna ĩ kaledis cuiuſli⸗
bet menſis dꝛ ab epi quod eſt ſupꝛaet
gaucta qð eſt augmetũ.i.exceſſus ani ſola/

ris ſupꝛa lunare.

„.„

172
in pᷣncipio vyͥſus poſiti eiuſdẽ ĩ fine repeti/
tio vel replicatio ut Multa ſuꝑ VPꝛiamo
rogitans ſuꝑ Hectoꝛe multa.

Epoar . n. t. eſt inteſtinuũ aĩalis·ſcilʒ iecoꝛ vel

ſicatũ:K dꝛ ab epi qð ẽ ſupꝛa/eo ꝙ ſupꝛa⸗/

poſitũ ſit. Iñ epatic.a.ũ.pe.coꝛ:qͥ patitur

in epate. Et facit gtůs epatis pꝑ.t.pe.coꝛ.

ſ̃m vſum tamẽ ſm Hug/lacit eparis vel

Epatiarius.a.i.quod ꝑtinet ad epar. Oñ
lautus.Cũu te moꝛbo agitat epatiarius

Epentheſis eſt appoſitio ad media victio⸗

nem littere vel ſyllabe· vt Reliquias oa⸗

naũ/ ꝓ reliquas: induꝑatoꝛꝓ imꝑatoꝛ.
Ephebia. bię.f.p.eſt pma pars adoleſcẽtię
ſᷣm Papiãa. Ephebia etiã vꝛ iuuenũ emi
nens pulcritudo vel collectio epheboꝛũ.
7dĩ a ephebus. Oł vt oicit Rlexander.
Quo ꝓſtant pueri lo ẽ ephebia dict.
et ſic ponit p epꝑpebian.
Ephebian.f.ge.eſt locus ꝓſtitutionis vbi
iuuenes meretricabant ? pſtituebãt.Oñ
2. Machab. 4 Supꝑ hoc ꝓmittebat et
alia centũ quiquaginta ſi ptati ci ↄcede/
ret᷑ gymnaſiũ.⁊ ephebian ſibi cõſtituere
Ephebus.m. S.i.valde lucidꝰſcilʒ iuuenis
pulcer imberbis. Inde ephebiolus.li.
oiminutiuũ.i.paruus ephebo. Et poteſt
mobilit᷑ vedinari. ephebo. ba. bu ephe⸗
biolus. la. lũ.pe.coꝛ. Sʒ ephebo ꝓ.pe. Dñ
QAucan'in tertio. Grãdeuoſq; ſenes mi⸗
xtis armauit ephebis.

Epbi qd mẽſura eſt ſlz tnũ modiox

Ephimera.rę.quidã piſeis·qͥ vno die oꝛit
Zin eodẽ moꝛit. Inde dꝛ ephimera.rę.pe.

coꝛ.febꝛis ſimplexa non moleſta ·queę in

vno die affligit hoĩem. ⁊ eodem die perit

quaſi ſupꝛa viẽ nõ excedes/q; vltra vnuũ

Epanalepſis vel epinalepſis eſt ſermonis

tulis

Bſnt
ſn⸗
Gnl
ſoc
Ch
Ge
enip

my
der
u
php⸗
s
tu
Peſ
on
en
deie
nen
Po⸗
tyr

Ct

ans nn
iisqninſi⸗
eſſupng⸗e
nsiniſolg⸗

Ghernoni⸗
Kßmennn
ninden
r.

bligeon
epn
Coan
Bot.
Lepang

Wepe ji

tepanunus
ai dicne⸗
ignus d
nomnon.
Nudheiin
ninmͤen
vepbetonn
ſcadcc⸗

wnwit

ſbutriti
minbu
ma un
Noöimen
ſizuuen⸗

hcbiolusli.

Eplelt
Abinepte
no
lensd

lintt
nlgle
Arquen

diẽ non ſolet ourare.Et inde H ephimen
idis· gen eſt biſtoꝛięſcilʒ vnius viei/oi/-
geſtio·uł vniꝰ diei regulan abbꝛeuiatio
cõputatio · calculatio. Ephimeris etiã vꝛ
tabula manualis· vel liber in quo qͥtidia/

ni actus ſcribi ſolẽt. Et ſonat ephimeris

apud nos diurnũ vel quotidianũ:Nam
qð latini dicũt diurnũ·gręci dicũt ephi/
merida. Ołephimeris dꝛ ab epi.i.ſupꝛa
⁊męreo.es.quod ẽ dolere:Iñ ephimeriſ
meridis vꝛ tabula vel liber in qͥbo vſura/
rij ſcrribũt denarios quos mutuo vãt ad
pignoꝛa ꝗ recpiũtꝑ qð cognoſcu ſi lu/
crant᷑ vel nõa ſi dãniſicant · dolẽt ſuꝑ dã/
no quod ipſis creſft.
Ephot indeclinabileẽ veſtis ſacerdotalis
quod latine ĩterpᷣtat᷑ ſupꝑindumẽtũErat
eni palliũ ſuꝑhũerale: quo tota ſacerdo/
talis ambitio tegebat. Et erat duo gene
ra.vnũ linena ſimplex/quod ſacerdotes
habebãt. Aliud ex diuerſis coloꝛibo auro
gẽmiſq; ↄtextũ ·habens in vtroq; hume⸗/
ro lapides duos ſmaragdinos auro cõ/
cluſos · ĩ quibo ſculpta erãt noĩa patriar/
chaꝝ·quo olim põtifices vtebantur. Dñ.
Peſtis ephot ꝓpꝛie dicat᷑ põtificalis. Ex
auro mũdo filo q̃; texta quaterno.

Ephꝛata. teę. pe. coꝛ. ciuitas eſt· quę dicta eſt

Bethleem.⁊ non debet vltima accẽtuari
in ephꝛata. Inde ephꝛatęus.tęa.tęũ.pe.
pꝛoducta.

Epi gręce latine dĩ ſup.

Ephialtesẽ ꝗqdã ſpecies phãtaſmatis:quę
cõtingit in ſomnijs oꝛ ab epiquod eſt
ſup:a.⁊ altes quod ẽ pꝛemẽs:quaſi ſupꝛa
pmẽs:q; ſuo pondoꝛe videt᷑ ſuffocare et
grauare doꝛmientem.
Epibata. te.p.t.pꝑe.coꝛ.gręce · qdð latine dĩ
laicus.vel ſuꝑueniẽs hic nihil negocij ha
bet in naui.̊ naulo vato in alias fras ire
diſpõnit · ⁊ dꝛ ab epi qð eſt ſupꝛa:⁊ batõ
quod eſt nauis.
Epicauſtoꝛiũ.rij.n.S.eſt inſtrumẽtũ quod
fit ſuꝑ ignẽ cauſa emittẽdi fumũ.⁊ dẽ ab
epia cauſtos qð eſt incẽſum. Itẽ epicau/
ſtoꝛiũ d locus vnguentoꝝ:vbi ſe vnge/
bant ad ignem. vel vbi vnguẽta fiebant
ad ignem. Epicauſtoꝛiũ etiã dꝛ loe dilſ⸗
cernendi cauſas. Et in qualibet iſtaruʒ ſi⸗
gnificationũ accipit᷑ cõpetẽter in paſſiõe
fancti Thomę.
Epicęnus.na.nũ.pe/ pii.ſupꝛa cõe.Dñ qdã
noiĩa vicunt᷑ epicena ut aquila.

Epicycdus.cli·pe /p.i.paru circulus poſituſ

ſup maioꝛẽ circulũ·ita vt epicydi cẽtꝑ ſit
in linea maioꝛis circadli·
Epictaſis.ſis.fit.eſt adiectio lrę wel ſyllabeę
ſuꝑ ſtatũ dictionis.
Epicurus.ri.m. S. qdᷣdã genus phᷣoꝛũ qui
curã ſuꝑ cutẽ coꝛpon habebãt. vĩ ab epi
⁊cura uł cutis. Dicebãt eni voluptatẽ eẽ

ſuimũ bonũignoꝛantes ergo alia eſſe vo⸗
luptatem pꝛęter carnalẽ: dimiſſa aĩatm̃

coꝛpoꝛi curã impedebãt. Inde epicureus
egeu⸗Dei epicurei victi ſunt ab Epi⸗
curo quodã philoſopho amatoꝛe volu/
ptatis ⁊ vanitatis:non ſapiẽtię quẽ ipſi
phᷣi poꝛcũ noĩauerũt.quaſi voluptateqͥ
vanitatis et voluptatis amatoꝛ non ſa⸗
pientię ſũmũ bonũ voluptatẽ coꝛpoꝛiſaſ⸗
ſerebat.cuius traditiões epicurei ſeque⸗
bantur. Oñ vicebũt den ex puidentia ni/
hil agere · In mũdo oĩa cõſtare ex coꝛpo/
ribo· Animã nihil aliud eẽ qᷓ; coꝛpꝰ. DPñ
dixiſſe fertur:Non ero poſtq; moꝛtuuſ
Epicus.a.i.i.laudabilis.⁊ dicit᷑ ab exos.i.
laus. ODñ Martial. Epica vulgo liricaq;
pagina ↄſonaret. DNidet᷑ tame hęc epica

ponꝓ dactylico. Dactylus eni inuentus

eſt ad deſcribendũ geſta heroũ:ex quibuſ
conſecuti ſunt laudem. Del epicꝰ ꝛ ab.e.
⁊ pede.i pſaicus. Põt ergo ibi legi epica
i. pꝛoſaica. HMM

Epigdioceſis fit c ſupꝛadictũ in melioꝛem

partẽ coꝛrigit vt Iſte eſt cert amãs:imo
certioꝛimo certiſſimus.
Epidromus.mi.pe.coꝛ.eſt quoddã genus
nauis/ dꝛ ab epi.⁊ dꝛomos qð eſt nauiſ
Et dꝛ epidromos vel epidromꝰ velũ ſe/
cundę amplitudinis:ſcilz ad pupim.
Epiphoꝛa. rę.pe. coꝛ.i.lippitudo oculoꝝqñ
ſcilʒ pellicula ſupꝑducit᷑ oculo.⁊ dꝛ ab epi.

quod eſt ſupᷣet phoꝛos quod eſtferre

Epigrãma ·tis.n.t.i.ſuꝑſcriptio /ſcilʒ titulꝰ
vel bꝛeuis annotatio eoꝝ quę diffuſiꝰ di/
cunt᷑ in ſequẽti opere dicit᷑ ab epi quo
eſt ſupꝛaet gramma quod ẽ linea vel lit-
tera. Etiã epigramma dicit᷑ illa ſuꝑſcri/
ptio quę ſuꝑponit᷑ titulo.ſcilʒ epitaphiũ
vel quęſupponit᷑ imagini alicuius · ad ſi/
gnãdũ euiꝰ imago ſit.vel ad ſignãdã ali/
quã ꝓpetatẽ illiꝰ cuius imago eæa pꝛodu/
cit penultimam. Dnde.Cheodolus. Grę⸗
coꝛũ pꝛimus veſtigat grãmata Cadmus.
Epigrus epigri m.ge.i.dauus quo ligno
lignum adheret. Et vicitur ab epi qð eſt
ſupᷣ.⁊ agros qð eſt tractꝰqꝛ ſupertrahit᷑

oñä ss õä

Epinirion · ſicut dicit gloſa. interlinearis.

Epilema. mat i. emplaſtruz. 1 dꝛ ab epi et

lema vel lemos qð ẽ voꝛago:qꝛ ſuꝑ lema

*

i. vulneris vel vlceris voꝛagine ponat.

Epilenſia. ſig eſt qdã paſſio ſic victa quia

mẽte aſpꝛehẽdẽs parit coꝛpꝰ poſſideat
Greci enĩ appꝛehenſione epilenſiam vo⸗
cãt.Męc paſſio vꝛ caduca.⁊ alias lunatio
⁊moꝛbus comitialisq; apud gẽtiles cuʒ
comitioꝝ dies cuidaʒ accidiſſet:comitia
dimittebãt᷑. Cui taãta vis eſt vt hõ valẽs
cõcidata ſpumet. Mos vulgus lunaticoſ
vocat · eo ꝙ ꝑ lunę curſũ cõtingat eis. Iñ

cepilenſiacus ca. ci. qͥ talẽ ifimitatẽ patit

Et epilẽticus. ca. ci pe. coꝛ.in eodẽ ſenſu.

Epilogus. ga. guidẽ eſt qd reuolutio vel

ſuꝑlocutio alicuius rei · vel ſupꝛadictoꝛu,ʒ

bꝛeuis recapitulatio.
Epimelas vꝛ ci in cãdida gẽma ſuꝑingre⸗
ſcit coloꝛ. Onde ⁊ nomẽ accepit ab epiet
melon quod eſt nigfru.

Epunmenia. nio ꝝ. pluralis nũeri.i.expẽſę uł

exenia vel tributa quę dantur ꝑ ſingulos
meſes poſt defectũ lunę.i.poſt nouiluniũ.
Epimone eſt tropus in theologia qñ dic/
tio repetit᷑ ad maioꝛẽ certitudinẽ vel deſi/
derij expſſionẽ vt vᷣtmen amẽ dico vob

Alij oicũt ꝙ epimone fit qũ dictio nõ to

ta repetit᷑ ̊ pnapiũ ⁊ finis variat᷑vt Ex⸗/⸗
pectans expectaui vñm. Canens canebat
Aaudans laudao.
Epinichia. oꝝ.r feſtiuitas graꝑ actio ꝓ
victoꝛia ſhabita Dñ.2. Machab·e dẽ
Et cũ epinichia agerent᷑ hiero ſolymiset
dĩ ab epi quod eſt ſupꝛa:s nichos qð eſt
victoꝛia. „
Paralypo.is? In cithar ꝓ octaua cane/
bãt epiniriõ ⁊ca ĩterpᷣtat᷑ victoꝛi do triũ/
phusa palma. Alia lra oicit epinichion
quod vt vicũt interpᷣtat᷑ victoꝛi deo pal
ma vel victoꝛis dei triiphu0us.
Epiphania.nię.f.p.i.ſuꝑna apparitio.⁊ dẽ
ab epi quod eſt ſupꝛaa phania qð ẽ ap/
paritio. Mel vicit᷑ ab epia phone ſonus.
Inde epiphania quaſi ſuꝑnus ſonus vel
viuinus ſonusqꝛ eo die vox pꝛis ſonuit
de celo: Mic eſt filius meus vilectus. k
plenius ?⁊ darius ſic põt dici:Epiphania
quadruplici vocabulo nũcupat᷑· pm qð
quadruplici miraculo iſta dies decoꝛat᷑.
Hoc enim die magi chꝛiſtum adoꝛant.
Cü enĩ chꝛiſtus eſſet tredecim dierũ ma/
gi ad eũ ſtella ouce venerũt.⁊ inde ꝓpꝛie
dicit epiphania·ab epi quod eſt ſupꝛa ⸗

phanos quod eſt aparitio. Eadẽ etiam
vie reuolutis vigintinouẽ annis: trede/
cim diebo.in ioꝛdane baptiſatus eſta ob
h vocat᷑ teophania ·a theos qð ẽ deus
phanos apparitio vel phonos ſonꝰ· qꝛ
deus trinitas tũc aparuit:pater in voce.
filius in carne.ſpuũſſanctus i colũbęſpecie
Ipſo iteꝝ die ano reuoluto · cũ eſſet chꝛi⸗
ſtus annoꝛũ triginta⁊ treded dieꝑ/aquã
in vinũ mutauit in nupiijs.⁊ ideo vocat
bethphania · a betb qð ẽ domꝰ ꝓhanos

apparitio · qꝛ miraculo facto ĩ dmo⸗veꝰ

deus apparuit Ypſa inſupꝑ vie· reuoluto
anno. ch eſſet chꝛiſtus annoꝝ trigitauniꝰ
⁊ tredecim vierũ·ſatiauit qnq;ʒ milia ho/
minũ de quinq; panibo.ſicut vicit Heda
Et ob hoc vocat phagiphania a phage

Vel phagin qð eſt bucca vel mãducare.⸗

phanos apparitio.
Epiphia. oꝝ.ꝓlis numeri ge.neu.ſũt oꝛna⸗/
menta equoꝝvt frena vel ꝑctoꝛalia.Bñ
Bꝛatius. Mptat epiphia bos pigerop/
tat arare caballus. Iſ epiphiare.i.equũ
totaliter oꝛnnre..

Epiredin.ij.n.s⁊ epiredia in plurali oi/

cunt ꝓpꝛie parua minoꝛa vehicula.
Epiſcopus.pi.i.pſul.⁊ dꝛ ab epi quod eſt

ſupꝛa.⁊ ſcopim qð eſt intedere vel ſpecu⸗

lari:.quaſi ſuꝑſpeculatoꝛ⁊ ſuꝑintẽdẽs curã
ſubditoꝝ gerẽs. Pł oꝛ ab epia copos qð
eſt laboꝛ· quaſi ſuꝑlalboꝛãs·ſcilʒ ſuꝑ gregẽ
ſuũ.⁊ eſt nomẽ operis onenis vt Papi⸗

as dicit· ſm illud apoſtoli: Qui ep̃atum

deſideratbonũ opus deſiderat ſed nunc
magis videt᷑ honoꝛis q; oneris. Jñ bicet
hec eßalis ⁊ hoc le.⁊ aduerbiũ epalitet hᷣ
epᷣ̃atus.us.uiqa hoc epiſcopiũ.pijii.digni
tas vel o fficiũ epiſcopi.

Epiſynallepha.ſ.p.i.cõcurſus Ouaꝝ voca

liũ in eade ſyllaba ⁊ in eadẽ victiõe poſi/
tarũ cũ colliſione vtriuſq;.MWec alio noĩe

di ſynereſis ſᷣm quoſdã. Oñ dicit Papi/

as: Epiſynallepha vel ſyn ereſis ẽ cõglu/
tinatio duarũ ſyllabarũ in vnã · vt Meri

ꝓ nerer. .
Epiſtiliin geſt capitellũ quod ſuꝑponit᷑
colũnę dẽ ab epia ſtilus:qꝛ ſuꝑponitur
ſtilo colũnę. Bñ epiſtilia vicut q̃ſi ſuꝑer
ſtilos.i.ſuꝑ colũnas.Et nota ꝙ tres ſunt
partes colunę· ſcil baſis.i.fundamentũ-
ſtilus ſcilz illud rectũ qð ſupbaſim erigit
Epiſtiliũ vo vꝛ illud qd ſtilo ſupꝑponit᷑
Epiſtola.f.p.eſt legatio litteralis abſenti
perſonę vel abſetibo mittẽtis plene ſigns

vott
nſon
gitonn
hiog
uee
ſole N
cphto
epiſti
Nop
Si
otv⸗

Cptnun

ſüiſp
Ciusen
(hihn
Romdd
1ſcort
laude⸗
chala
wynn
79
ſarpa⸗
Cltil
Ppthen
Ehthmn
Pſna
nton
Kam
r epe
ciet
vin
auton
tuün⸗
Vcd
eptch
wvane
(onn
nuni
n
D
cm
Utoſen

litnn
Weſtnoh
edas
W.
MNN
deng
tngituun⸗

en

1
Nnmade Noe
oͦ .
W

wmns

WWouCe.

=èMD
vprep⸗

☚
hplundi
K
nigolct
Wal⸗
4
v Pe
Qucaum
u ſednunc.
So

is ur
Fnuumh⸗
Hruo ole
nutpapy⸗
itol/
gon Oen

—
deN
. ate
NS int
MN 4

voluntatẽ.⁊ dĩ ab epi⸗ ſtolon quod eſft

miſſio · quaſi ſup miſſto·q; ſupꝛa intẽtionẽ
mittentis gerit officiũ nũcij· vel q; epiſto

la ĩ dignitate ſeminet ſimplici miſſioni ·

Inge epiſtolaris.ↄ.ta hoc re.qð eſt epi⸗
ſtole · vel quod ꝑtinet ad epiſtolã· Et hoc
epiſtolare ris.⁊ hoc epiſtolanium.i.liber
epiſtolaDrnnnmm.
Epitaphiü.uij.n.s.ẽ ſeiptura ſiue titulus
in lapidibo ſepulcroꝝ ſcript dẽ ab eꝑi
⁊taphos quod eſt tumulũ vel ſepulcrüᷣ.
Epithalamiũ.mij.i.cantus qͥ fit ſuꝑ thala⸗/
mũ.i.ſuꝑ ſponſuʒ ułſpſam. Inde epitha
lamius.mia.min.ſᷣm Mug.Papias dic:
Epithalamia ſunt carmina nuptiaꝝ:quę
decantant᷑ a ſcholaſticis in honoꝛẽ ſponſi
ſponſę. Moc pᷣmũ Salomon edidit in
laudẽ chꝛiſti ⁊ ecdleſiex quo gẽtiles epi/
thalamiũ ſibi vendicauerunt. Oñ Hie⸗/

ronymus in epiſtola ad Paulinũ caplo

7 Salomon padſicus ⁊ amabilis oñi
moꝛes coꝛrigit · naturã docet ecdliaʒ iñgit
⁊chꝛiſtũ ſanctarum nupniarũ vulce canit

epithalamiij.“
Epithematicus.ca.cũ.i.ſuꝑpoſitus vel ap/

poſitus. Dñ· Ipſe ipſa ipſũ dicit᷑ epithe/
mateton.i.appoſitiuũ:quia agonit᷑i.iun/
git᷑ cim pꝛima ⁊ ſecũda tertia perſonis:
ut AYopſe lego ipſe legis ipſe legit.

Epithetũ.ti.ẽ adiectiuũ quodlibet:⁊ oꝛ ab

epi.⁊ theſis·qꝛ ſupponit᷑. Bʒ pꝛie epithe/
tũ dẽ illud adiectiuũ qð cõuenit oi rei ali
cuius maneriei ſed nõ ſoli .vt cygni ẽ epi
thetũ albusa coꝛui niger. Itẽ epithetum
d accidẽs quod eſt ꝓpꝛiũſed vifferũtqꝛ
epithetũ eſt quod cõuenit oĩ rei alicuius
maneriei · ſ̊ nõ ſoli:vt eſſe nigrũ cõuenit

coꝛuo. ſ̊ nõ ſoli:Pꝛopꝛiñ ꝓ̈o oĩbo vnius

maneriei rebus ſolis conuenit. Iñ epi/
theton d ꝗqdaʒ figura cũ tale accidẽs vel
adiectiunʒ addit᷑ tali rei inediate.
Epitoma.tis.n.t.ul epitome.mes.i.abbꝛe/
uiatio ſermonis oꝛ ab epi.⁊ tomus vel
tomos diuiſio ·pciſio · q̃ſi gſectio ßmonis

BHñ MHieronym oiẽ in epla ad Paulinũ
Paralypomenõ liber ĩſtrumẽti veter epi

tome tãtus actalis eſt ⁊c. Dicit᷑ aũt epito
mia abbꝛeuiatio veteris teſtamẽti quod
dꝛ inſtrjm· q; inſtituit in doctrina fidei et

monꝑ:aponit᷑ hic abſolute ꝓ abbꝛeuiatiõe
q bꝛeuit tãgit ſ̊miſſa. Iñ epitomaticis

ca. ci. i. bꝛeuiter vicens vel dictuius
Epithymũ.mi.i.flos thymi⸗ eſt tymbꝛęſi/
milis.⁊ dꝛ ab epi thymũ quod eſt flos.

Equarius.rij.i.cuſtoſ equoꝝꝑ·et d

q; ſolet ſuponi a medicis alijs adiutoꝛijs
pcedẽtibo. Inde epitbymicus.ca.ci.i.cõ/

cupiſabile. Et epith ymũ etiã oĩ thuribu⸗

lum.quod alio noĩe d thymiamateriuʒ.
a ſuꝑpoſitione thymioꝝ·qð alio noĩe oꝛ
thuricremulũ. Oñ vĩ. Pone thymiama
in thuricremulo. M
Epiſenſis eſt eiuſdẽ verbi in eodẽ verſu ſi⸗
ne aliqua dulatione cõgemiatio · vt Me

4

me. Itẽ. Cõſurge conſunge.

Epitrophiin.S.eſt domus in qua aluntur
pauperes infantntes.
Epos grece · latine vꝛ laus.
Epto.onisi.memonluaugss.
Epudoꝛatus.ta.tuũ.i.extra pudoꝛem poſitꝰ
Epudoꝛus.a.ũ.i.extra pudoꝛẽ.i.verecũdiã
impudẽs et dꝛ ab.e.et pudoꝛꝰ qð eſt pu/
doꝛe plenus. rs
Epululi.n.ge.in ſingulari et hę epulę.arũ.

iin plurali eſt eteroclitũ genere? dedina⸗

tione · dicit᷑ quaſi opulũ ab opulẽtia rerij
Et dr bᷣm qͥſdã epulũ ꝓ coꝛpoꝛali · ̊ epulę
aꝝ/p ſpũᷣali.i.p refectione ſcię vel virtut..
Bi Pblato in Chi. Deniſtis ad epulas
beſterras.
Epulonus.ni.m.s.i.gluto/epulis deditꝰqͥ
aliter dꝛ hicepulo. onis Lñ TRug. ð ci
uitate dei. Epulones etiam deos Jouis
paraſitos eſſe derunt.
Epulus ·i. lux.

uabilis. lis. 9.t. ⁊ hoc le ſyncopã bic
hbec ęqualisa hoc le.i.ſimilis in qualita/

teq dꝛ ab ęquo ęquas. Inde hęc ęquali/
tas.tatis.⁊ ęqualiter.⁊ pꝑer cõpoſitionem
inęquabilis vel inequalis · in quale ine⸗
qualitas/inęqualiter · inequabilitas inę
quabiliter. M
Equanimis...t.et.hocme · et quanimꝰ.a.ũ
i. ęqᷣ et patientis aĩ. Iñ ęquanimitas.tatj.
i.ai ꝓquitas et patiẽtia.

%D —

ab equꝰ
equi. Inde etiã equariane.
Eques equitis.cois.tertię.i.miles.Iñ hec
equitiſſa.fgmina eqͥtãs.⁊ coꝛ.e.ſicut equꝰ
ſubſtãtiun.Dñ quidam. Et modo vadit
eques qui ſolet ire peeleos.
Equeſter..t.vel equeſtris ⁊ hoc equeſtre
uł potiꝰ m modernos h̊ equeſter h̊ tris⸗
ſᷣ tre:qͥ vaditĩeqͥ: dĩ ab equꝰeqͥ Vñ.2.
Machab xje Apparuit pcedẽs eos eque
ſter. Equeſter etià bᷣm Papiã ſumit᷑ pꝛo
illo q certaminibo medius ĩteruenit· per
i2

gquem vtraq; pars equaʒ fidem ſectatur.

⁊tunc videtur dici ab ęquus equa quũ.

Egueſtris etiã oignitas eratĩ bis qͥ romã

cuſtodiebant: Namæ hi habent p abſen⸗
tibus reipublicę cauſa. Et vicit vccur.
aliqͥ erant ſſidẽtesqꝛ ſimplex militia nõ
erat oignitas.

uidiũ quidij idẽ eſt ꝙ eqnoxii qſi e/

tas dieruũ cũ noctibo. Iñ hic ⁊ B eqͥdialis
⁊ hoc le.i.qͥnoxial1lis.
Equiferus.ri.m.s.pe.coꝛ.i.ferus equꝰ⁊ ſilue
ſtris. dĩ ab equus ferus.
Cquimanuſ.na.nũ.q ę.qualit vtraq; manu
ad gladiũ uł ad aliud tenẽdũ vtit᷑.⁊ dicit

ab equus manununs.
Cquinoctiũ.tij.i.ęqualitas noctiũ cũ die/
bus. fit bis in ano:ſcilʒ ĩ feſto ſanctęcru/
cisa idibo martij. Oñ⸗ Equa crucis feſtuʒ

dDat tempoꝛa martis idus. Itẽ equinoc/

tiũ eſt maxima viei artificialis? nocſad/
ęquatio. Iñ h̊ ⁊ hęc eqͥ noctialis:⁊ hocle.

4 .„

coluro in quo fit eqnoctiin ·

Thic ęqͥnoctialis.lis.tã ꝓ paralello q;ᷓ ꝓ

Eqᷣricia.cię.vel eqͥria eſt armentũ equoꝛũ

vel vaccarũ/ dꝛ ab equus.

Equiſtatiũ. ſtatij.n. . ſtabulũ vbi eq ſtãt

7 dĩ ab equus ⁊ ſto ſtas. =
Cquitania.nię.qdã terraa dĩ ab ęqtateag
cuiuſdã fluuij :qꝛ fere eam cingit: vel ꝑ cõ⸗/

trariũ/quia oblique eam cingit· vel vꝛ ab
aqua.Inde eqͥtanicus.ca.cũ.ꝑe.coꝛ. de il⸗
la terra exiſtens.

Equitatus.us.ui.i.actus eqtandi:vel mul/

titudo eqͥtũ. Oñ in Cant· Equitatui ĩ cur
ribo Pharaonis aſſimilauatte.
Cquiuocus.ca.cũ.quod vna voce plura ſi/
gniſicat. Et deſa ibit ſic: Equiuoca ſüt qꝝ
ſolũ nomẽ eſt cõe⁊ ſm illud nomen ratio
ſubſtãtig eſt oiuerſa. vt cuʒ aĩal ſignikicet
aĩal veruũ ⁊ aĩal pictũ:nomẽ eſt eis cõe ſo/
luʒ. ratio ſubſtãtię vtriuſq; ſm illud no
mẽ eſt viuerſa. Picimus eni de leone pi⸗
cto in pariete: Ecce terribile aial. de aĩa/
li vero quod eſt leo.idẽ dicimꝰ quocan/

do hoc nomẽ aial ad vtrũq;. Itẽ ꝓq̃uoca/

tio ſic deſcribit: Eſt eiuſgẽ dictionis vi⸗
nerſa itetio ſiue ſigtio. Ołſᷣm alios: Cq/
uocatio ẽ cũ viuerſę reꝝ rationes in eodẽ

noiĩe ſimpliciter vniunt.

uoꝛ.oꝛls.n.t.i.mare trãquillũ.⁊ dicit ab

Aualitate. Vñ. Cu fremit eſſe fretũ · mare
lcas cũ ſit amarũ.Pontus ponte caret ·

ſed ab quo dẽ ęquoꝛ. .
Eaunleus leim s. p quodã toꝛmento fac

4

to ad modũ equi ſm ug Papias xo

dicit: Eqnulus uł equuleus diminutiuũ
ab equus.i.paruꝰ equꝰ.vel genꝰ toꝛmeti

Equus.qui.m.S.i.caballus.⁊ oꝛ ab ꝓquus
Aqua ęquũ.eo ꝙ; ęque currat.ł diat᷑ ab

cuo. as. q; olim qñ equi quadrigis iun/
gebant quabant. Inde equa equę femi⸗
na equia equinus.na.nu.pꝑe ꝓ.i.res equi:

vel ad equũ ꝑtinens. Et ſcibit ꝑ.e.ſolam

cꝛripit bma.Sed ęquus ęꝓqua ęquum
ſaribit ꝑ ae diphthongu, pducitpmam
BPñ:Mon eſt oignus equo cui carioꝛ eſt
equus ęquo· Miles pungit equũſed iu/
dex iudicat ęquũ. Et nota ꝙ noĩa equoꝝ

7 genera ſunt diuerſa: diuerſis de cauſis
impoſita. Equus nãq; eſt generale nomẽ

oiuʒ equoꝝ. Caballus dr quaſi cauallus.
q; pede cauat terrã:uł q; pedẽ habet cauũ
vt dextrarius. Del cabo oꝛ equꝰ caſtra⸗/
tus.quaſi cauoĩde caballus quaſi dimi/
nnutiuũ.i.vilis equꝰ. Dextraniꝰ vꝛ quia ꝑ
dextrã vucit. Palefredus vꝛ a paſiu? le/
ni⁊ freno⁊ vucẽdo/qꝛ leni paſſu ꝑ frenuʒ
ucit᷑a idẽ dꝛ gradarius a gradu.⁊ dicit
ſic: Gradarius eſt equus mollis inceſſus
ſine ſuccuſſura incedẽs. Itẽ põt dici mãnꝰ
q; manu nitat᷑ ⁊ oncat᷑· vel qꝛ mãſuetudi⸗/
ne manuʒ ſequit᷑ Heredus oꝛ equus qui
wehit redã. Gadius dꝛ equus q̃ſi vadius
a vado.is.qꝛ foꝛtius vadit int cętera aĩa/
lia. Ipſe eſt etiã ſpadix quẽ frenaticũ vo
cant. Et oꝛ ſpadix a coloꝛe palmę quã ſi⸗
culi ſpadicã vocãt: eſt glaucusqᷣ q̃ſi pi⸗
ctos habet oculos.⁊ quodã ſplẽdoꝛe per/
fuſos. Nam glaucon albũ gręci dicũt. Et
ſcias ꝙ equi non coeunt cũ matribo ſicut
Cquus ęqua eęquũ.i.rectus·iuſtus.Et vit.
fert a iuſto/qꝛ iuſtus ex lege eſt quaſi ius
cuſtodiẽs.Equꝰ ęqua ęquũ ex natura.Iñ
eęquitas.tatis.⁊ eſt cõueniẽtia rerũ ꝗ cun⸗
cta coęquiparat.⁊ ĩ paribo rationibo pa/
ria iura · vel indicia deſiderat· vt. C. ad.l.
falci.l.ti. vꝓᷣbigratia:Mutuaſti mihi cẽtũ
aureos mutuo:modo ęquũ eſt vt iſti nu/
merationi conueniat ſolutio pm eandem
qualitatẽ ⁊ quãtitatẽ· vt.ff.ſi cer.pe.l. mu/
tuũ · Item dedi tibi damnũ centũ aureo⸗/
rum.dignũ ęquũ⁊ iuſtũ eſt vt ſjm eandẽ
quantitatẽ damnũ tibi reſartiã. Cquitas
etiam dẽ ꝗqdã mitigatio temꝑerans iuris

wonn
D

Pepisz,
en ton
diab uus
Wcetb
enntin,
plnent⸗

peſen
Sehricnin

Mdtägnn
laanor eſt
miegnor
sNalſs
bgal din⸗
n gigl
inpeſnle⸗
Mofmng
nr diclt
AUsinceſts
htdaniß
zmünendi
niegnsqei
titcnan din
imi
vulnppiſ⸗
vcſ pi

läe ,·

ialid
ulußis
mum
mi lun/
tonbypa⸗
nCadl
unbiceti
Kyrlanw⸗
S

Cra grelp.i pecũia ſiue monetaa dĩ ab es

Cramentu.ti.n.s.eſt inſtrm de ere · ſicut fer⸗
ramentũ de ferroa dꝛ ab ęs.
Erarius.rij.m.s.i.monetarius.⁊ bęc ęraria
i.monetaria · vel grarius ſiue ęraria dici
quicũq; vel quęcũq; oꝑat in ere. Atẽ gra⸗
nus.ria. riũ. qð ad ęs wel ad ęgrã ꝑtinet.

EC regione.i.ex oppoſito · ſic vna regio op⸗

ponit alij · vt contra eam oiſtinguit. ⁊ eſt
quędã irregularis vocũ cõgeries potius

—w

Ereus.a.ia eneus.a.ũ. in eodẽ ſenſu · ſalicʒ

quod cõſtatexere.

— ³ %

Ergaſteriũ.rij.n. S.eſt locus vbi aliqð opꝰ

fit· ⁊ dĩ ab erge quod eſt opus.⁊ſterion

qð eſt ſtatio.qſi operaria·ſtatio. Et erga/

ſteriũ di magiſterni quod fit in tali loco⸗-
Erxrgaſtulũ.li.n.S.i.carcer ruſticuſ.⁊ loc dã/
natoꝝ · ſcilʒ ad quẽ rei ligati mittebant᷑. ?7
ibi oꝑabant ſibi iicta.ODñ Exo. 6? de er

gaſtulo ęgyptioꝝ dꝛ. Inuenit etiã qñiq;
p carcere coꝛpoꝛis in quo aĩa in hac vita
tenet᷑ quaſi incarcerata. Itẽ ergaſtula di⸗
cunt᷑ vincula? compedes quibo illi qͥ erãt
in ergaſtulis ligabant. Oñ Lucanus . S·
Vt pᷣmũ foꝛtũa redit bᷣuilia ſoluit· gmi
na cõflato ſeuas ergaſtulo ferro exacuere
Papias vo dicit: Ergaſtuluʒ carcer vel
locus vbi oãnati marmoꝛa ſecant aut ali
q d operant᷑. Itẽ ergaſtulũ· durũ opꝰ ali/
quod diddiid.
Ergata.tę.O.p.i.oꝑatoꝛ vel vicnus. ⸗
Erga gręcelatine vꝛ opus.

—

Erica. ce.. p. vicitur ab vro · quaſi vrica.q

Ericanus.a.ũ.pe.coꝛ.q canit cũ ge.⁊ dĩ ab
ęs ęris ⁊ cano. Idẽ di ęriſonuus.
Ericius vel iricius eſt aĩal ſpinis ſuis coo/
pertü.⁊ dẽ ab erigo.is.q; erigit ſe quãdo
