vinꝝ a ſpõdendo.⁊ ſpõſam ſimilit᷑. Ergo
ſpõſus ẽ nõ qꝛ ꝓmittitſᷣ qꝛ ſpõdet⁊ ſpõ/
ſiones dat ⁊ vult. Inde h ⁊ B̊ ſpõſalis et
hoc le.ad ſponſum vel ſponſam ꝑtinens.

Inde ſponſalia dicunturq in dote dan/

tur.vel a viro vel a feming.
Spon ſſalia ſũt futuraꝑ nuptiaꝝ cõuẽtio
repmiſſio.ff. e.ti.l.·et. xxx.q.v.noſtrates.
Sponſalicia largitasvẽ qdð dat ſponſus
ſpõſęſine aĩo tñ recõpẽſandi ſ̊ oĩo gratis
Vel ecõuerſo: iſta donatio dꝛ contractus

iure ciuili. Et illoꝝ ſũt quattuoꝛ ·ſcilicʒ ſti /
pulatio litterarũ obligatio· cõtract em⸗

Phyteoticus.⁊ ſpõſalicia largitas.vtĩ.S.
ius autẽ gẽtiũ. Inſti. de iu.na.gen.⁊ ciui.
in glo. ſuꝑ verbo pone.
Sponſoꝛ.ſor.i.fideiuſſoꝛ vel ꝓmiſſoꝛ Nñ
in epla ad Meb. 7: Intantum melioꝛis
teſtamẽti ſponſoꝛ factus eſt Jeſus.
Spontaneus.nea.neũ.i.voluntarius.

Drorztsand gen vaſis inceũ ulygeũ

Inge h̊ ſpoꝛtula.lę.Et ſpoꝛtella.lę. vimi.
AItẽa ſpoꝛta vẽ ſpoꝛtarius.rij.qͥ ſpoꝛtas
fac. Et ſpoꝛtariꝰ.ria.riũ.ad ſpoꝛtã ꝑtinẽs.
Spoꝛtulę. ſunt ſalaria apparitoꝛu.vel bm
Ao. C.e. ti. foꝛte apparitoꝛes iſta nõ ſibi⸗

B p fiſco recipiebat.⁊ illa reponebant᷑ in

ſpoꝛta vel ĩ aliqͥ ſili vaſe vt coꝛbe in q cõ⸗
ſueuerunt aliq̃ poꝛtari. ita ſub tuta cu/

ſtodia fiſco cõſeruabãt᷑.⁊ ſic ↄtinẽtia po⸗

nũt᷑ ꝓ cõtẽt.ut. C. de ſpoꝛa ſupᷣ.l.iij.ĩ rub.

Spuma.mę.fę.ge.da ſpuo ſpuis:q; ſpu/
itur.i.extra ꝓijcit᷑. Soꝛdes eni eſt vndaꝝ
Pñ ⁊ muſtũ ⁊ ea ꝗ colligunt ſpuma mu/

dant᷑. Ita dicit ꝗIſidoꝛus etymo.iʒꝰ.vbi

agit de abyſſo. Inde ſpumoſus.ſa.ſum. i.
plenꝰ ſpuma. Et ſpumula. le. dimi.i. pua

Spungia. gię.fſ. dꝛ a ſpuma eo (ſpuma

ꝙ exſpuma fiat.· vel dꝛ a fingere· quod ẽ

nitidare. q; apta eſt ad tergendi.
Spurcicia.cię.fę.ge.i.imũdicia:feditas.
Spurcus.ca.cũ.i.turpis/fetidus:imũdus.
⁊ dĩ a ſpuo.puis·q̃ſi ſputũ ſcedÜs ul puo/
cans · vl qſi ſpuere cogẽs · vel qſi ſine pu/

ritate. nde ſpurcus nõ tm̃ impurus. PD

etiã ſeuus dicit.
Spuridicus.ca. cñ. pe. coꝛ.i.imũda dicens.
Spurificus.ca.cũ.i.imunda faciens.
Spurius.rij.mal.ge hęc ſpuria.rię.qͥ vel
ꝗ genitus uł genita de nobili matre eſt.⸗
ignobili patre. Itẽ ſpurius patre incerto
Z matre vidua genitus appellat᷑.quaſi tm
ſpurcę vel ſpurij filiꝰ.qꝛ muliebꝛẽ naturã
ſpuriũ veteres vocabat. Dnde⁊ hi qͥ nõ
ſũüt de legitimo matrimoniomatrẽ poti
qᷓ; patrẽ ſequũt᷑Et dĩ ſpurð.q̃ſi imũdus
Z extra puritatem poſitus. Inde ſpurius
ria. riũ.i.ignobilis ⁊ degenerans. Vnde
Baß. 4. Spuria vitulamina nõ dabũt

radices altas.i.degenerãtia nõ nafalia.

Sputũ.ti.neu.ge.i.ſaliua.⁊ d

ia ſpuo.

Squalidus.da.diũ.i. aſper/ſoꝛdidus. Iñ

ſqualidulus.la.lu.i.aliquãtulũ ſqualidus
Squaloꝛ.lor.mal.ge.i.aſperitas:pollutio.
ſoꝛdidatio.⁊ dẽ a ſqualeo.les.
Squama.mę.fę.ge.d a ſqualeo.lesa ẽ pi⸗/

ſciũ·ſerpentũ.⁊ loꝛicę. Iñ ſquamat.ta.tũ.

i.ſquamis abũdãs. Et hęcſquamata. tę.

loꝛica ferrea ex lamis ferreis vel gneis cõ/
catenata ad modũ ſquamę piſq. ex ipſo

ſplẽdoꝛe ſquamaꝝ ? ſilitudine eſt dicta.
Squa mula.lę.dimi.i.parua ſquama.
Squaroſus.ſa.ſũ.i.aſper.uł inęq̃lis.vel dĩ
quaroſus:ſqualoꝛe ułſquamis coꝛroſus.
Squarus.ri.mal.ge.quidã piſcis: dicit᷑a
ſquama.q; ſquamis acutus ſit. Dnde et
eius cute lignü polit.
Squilla·genus eſt piſcis delicati:.qð vul/
go dicit lata.

B agante T

Sitabilis. 9.ta ᷣ le.i.tirmusĩmobilis. Iñ

bec ſtabilitas.tat.i.firmitas:imobilitas.
Stabulũ.li.neu.ge. di q̃ſi ſtatio boũ:a ſto
ſtas. Inde ſtabulariꝰ. ria.riũ.ad ſtabulũ
ptines. Et hic ſtabularius.rij.ſtabuli cn/
ſtos. vel eqͥꝝ cuſtos ſiue ouctoꝛ. Del ſta/
bularius vꝛ qͥ ſtabuliũ.i.domũ cõmodat.
Stacten · gen eſt cioſe reſine. vel incenſ
qð ex ſſſura manat. Et ẽ ĩdecli. Põt etiã
dedinari h̊ ſtacte hu ſtactes. Et ut dicũt

—

. qͥdã. Stacten idẽ eſt qð mirrba uł gutta tẽpus ſtãt dãa ſto ſtas. Sed poꝛtus eſt

iles mirrhe arbor. Et ẽ grecũ. Scom aut Pa/ naturalis ⁊ ꝑpetuus.Item ſtatio vꝛ vita
len piã Stacten eſt fructus cinnamomi. pꝛęſens:q; hic ad tẽpus ſtamusquia hm
inge tadiũ. dij.octana pars miliarij vtunt apłm: Mõ enĩ habemꝰ h̊ manẽtẽ ciuitatẽ
ee greci in metiendis viarum ſpacijs actoꝛe ⁊c. Inde h̊ ſtatiũcula.lę.dimi. Et ſtatio/
Percule jch eſſet foꝛtiſſimꝰ nimij robo/ narius.ria.riũ.Et ſtatiuus.ua.uũ.in eodẽ
g rninss: fert᷑ vno anhelitu centũ vigĩtiquinq; ſenſu. Itẽ ſtatio dĩ vbi ſtat vnus exercit
KS cucurriſſe paſſus ⁊ quia ibi finem currẽdi cõgregatus.Oñ.j.Reg.jJ? Meni traſ/
n fecit·ſtadiũ a ſtando nũcupatũ eſt. Inde eamus ad ſtationem philiſtinoꝑꝝ. nde.
meſtn 6 ſtadiolu. li. dimi.i, paruũ ſtadi’ũ. Eſt ſtatio vita · ſtatio poꝛtus.ſtadiũq;.
MKh Stagnũ.ni.neu.ge.eſt aqua ſtãs artificial Stationartij vOicunt milites qͥᷣ vt alicui te/
nſiti piſces habens. di ſtagnũ ab eo q aqua neãt ſtationẽ ſut ↄſtituti. Hoſſũt etiã dici
Unri iiſtet nec diſcurrat. Iñ ſtagne.nea.neũ libꝛoꝝ veditoꝛes:q; ſtationẽ faciũt ꝓ libꝛii
nͤr T ſtagnoſus.ſa.ſũ.Et ſtagnarius.ria.rii. dedis.Itẽ dicut᷑ elemoſynarũ qſtoꝛes
ricet ad ſtagnü ptinẽs · vel in ſtagno operans. vt in. ccũ ex eo. de pea re.vbi phibet tali/⸗
nih Stauros interpꝛetat᷑ cux. . bus Hᷣdicare.Et ponit ibi foꝛma de verbo
pnn Stamen.inis.filũ telęſcilʒ oꝛditura.⁊ dꝛ a ad verbũ eoꝝ ꝗ tales dicere debent pplo.
D ſto ſtas:quia ſtantes ſolebãt texere: tela Satua.tuę.imago/ſimulacrũ.⁊ dicit᷑ a ſto

erecta ſolebat diſponi ſunſũ pendens de
trabe. Inde ſtamineus. nea. neũ coꝛ.ſta.
Stannu.ni.eſt qdðdã genus metalli.⁊ dĩa

ſtas. eo ꝙ repſentet ſtatũ alicuauus.
Statuarius.ria.riũ.ad ſtatuã ꝑtinẽs.⁊ dẽ
a ſtatua. Et ̊ ſtatuariꝰ rijiqᷣ ſtatuas facit.

di
norl
ů

q̃dã gręco· ſcilʒ ſtãnatos:qðẽ ſepans⁊ ſe/
cernẽs. Mixta eni⁊ adultata int ſe ꝑ ignẽ

Et h̊ ſtatua riũ·candela cũ qᷓ ſtatua cingit᷑
⁊circũdat᷑ uł cruxuł altare. Oñ Lacha/⸗
rię ꝰ. Oꝛoijce illos ad ſtatuariũ.

metalla viſſociat.⁊ ab auro ⁊ argento/ęs

plübũq; ſecemnit.llia quoq; metalla ab Satura.rę.i.ſtatus hoĩsſcilʒ eius magni/

uu igne defendit. Iñ ſtãne nea.neu. de ſtã⸗ tudo. Et ſtatura dꝛ poſt iactũ lapidis in *
Auno. no exiſtẽs. Et ſtãnoſus.ſa.ſũ.i.ſtãno ple/ aquã vñ circuli fiũt in aqua redit᷑ ipſius
nus ⁊ abundans.Et ſtãnarius.ria.rii.ad aquę. Oñ Lucanꝰ. Et ſtatura redit. Hõt
ee ſtãnũ ꝑtinẽs· uł in ſtanno oꝑans. Et hic⸗ etiam hoc eſſe participiũ.
W hbec ſtanẽſis.⁊ h ſe.Et ſcribit᷑ ſtãnũ p me⸗ Status.ta.tũ.ꝑticipiũ ẽ de ſto ſtas. Qui/
mutnt tallo.⁊ oĩa ſᷣdicta ab eodẽ venientia per dam tñ dicũt eſſe ſyncopatũa ſtatutus.
Neii⸗ geminũ. n. Sʒ ſtagnuʒ ꝓ aqᷓ· ſcribi debet Iñ ſtatus.tus.tui.ſubſtantiue dicin.
npo p. g. Dñ. Stans aqua dat ſtagnũ· ſpeci/ tatuseſt conditio hoĩs in q̃ vt plurimũ
unun eſq; metallica ſtãnũ. O retinet pmũ · vult poteſt. vt ait Plato.
m., n. geminare ſecũdũ. Itẽ in gręciſmo dicit Status liber.eſt libertas cõceſſa ſub cõdi/
NAn. Eſt egris ſpecies ſtannũſtans eſt aqua ſta tiõe.vt oicẽdo: Lego ſeruo meo libertatẽ
nnſs gnũ. N duplici ſcribas pmũcũ gq; ſeci/ ſi nauis ex aſia venerit.l.j.de vᷣ. obli.
gdin Staſis gręce.latine dꝛ ſtas ułſtat. ( oum Statutũ ·ẽ ius ab hoĩe poſitũ· ul oiſpoſitio
Vuer Stater.ter.maſ.ge.quoddã pondus.i.me⸗/ ex q̃ ius ꝓducit᷑. Inſt.de iu.na.gen:⁊ ciui.
“” dietas vncię appẽdens aureos tres? d¶ꝛa Stenopathia · dicitur aſtrictum coꝛpus ·
Pnh ſto ſtas · eo ꝙtrib ſolidis ſtet. Iñ H̊ ſtate/ quod nec in ſudoꝛe relaxat᷑.
ra rę õdus habẽs dꝛachmas quattuoꝛ·ꝗ Stella. le. fe. ge. vꝛ a ſto ſtas:qꝛ videt᷑ ſtare
ſunt ſcrupuli duodecim· ⁊ pẽſat ſolidos Et bm hoc ſtelle dicunt ꝓpꝛie ꝗ ſũt in fir/
. tres. Iteʒ ſtatera d trutina.ſcilʒ ꝑtica ex mamẽeto Et nõ ꝙ ſtella vꝛ glibet ſingulan.
ls trãſũſo ĩ libꝛa poſita ·ſic dicta ·q; ex duabꝰ Sidus vpo plurium ſtellarum collectio.
plit⸗ ſtatera lancibo ⁊ vno ſtilo medio pẽdeat Aſtrũ/grãdis ſtella vel grãde ſidus. Sʒ
woeſt ſtet. Et ſtatera vꝛ ſeępe totũ inſtrumẽtũ hec noĩa ſepe cõfundũt᷑ apud autoꝛes. Iñ
ſptui illud. Et coꝛ. pe. gtĩ ſtater. Oñ ĩ Mattheo bec ſtellula. le. oimi.i parna ſtella. Et ſtel⸗
ulan debet coꝛ. Inuenies in oꝛe piſcis ſtaterẽ. leus.lea. leu.i.clarus.vel ad ſtellã ꝑtinens
Pſtr Sʒ ſtatera.rę pducit pel. Oñ qͥdã. Sępe Et ſtellatus. ta. tũ. i.ſtellis circũdatus· vel
oat. minus ſtatere lanx cõtinet ampla ſtatere ad modũ ſtellarũ depicunnss.
neenſi Et in greciſmo vꝛ. Libꝛa ſtatera · ſtater eſt Stellio.onis.mal.ge.reptile ſimile lacerte ·
oteni quod libꝛat᷑ in ila. 1 dĩa ſtella · qꝛ depictus eſt qᷣbuſdã ma/
t dic⸗ Statio.onis fę.ge.dꝛ locus vbi nauesad culis ad modu ſtellarũ. Oñ qͥdã. Stellio

w 4

nocte micat ſoꝛdens in luce die.
Stellio etiã dꝛ qͥ aĩio inconſtans ⁊ varius
ẽ ꝓbo vel facto. vel qui rem aliquam ob/
ligauit alicui.⁊ deinde impignerat alij ·
nõ facta mẽtione de pᷣ. Et generalit qð in
crimiabo cauſis dicit᷑ dolus· in ciuilibus
Dicit᷑ ſtellionatus.
Stellionatus.ta.tũ.ivariꝰfraudulentus
verſipellis malefactoꝛ.⁊ dꝛ a ſtellio.Et hᷣ
ſtellionatus.tus.tui.i.maleficiuʒ:fraudu/
lẽtia.verſutia.
Stema.matis.neu.ge.i.nobilitas·ułloꝛdo
imaginũ nobiliũ · vel honoꝛ vel dignitas
vel coꝛona.vel oꝛnamentũ. MHñ Juuenalł.
Stemata quid faciũt? Stemata dicunt
etiã ramuſculi quos faciũt ĩ genere · cũ ge⸗

nus cognationu partiuntur . ſicut ille pa⸗

ter· ille auus · ille pꝛoauus.?c.
Stematon · tumoꝛ mollis carnis.
Stemon eſt litus anguſtũ.

Stephanꝰ.phani.gręceinterptat coꝛona.

Sed hebꝛaice noꝛma. Fuit vo coꝛona.i.
pꝛincipiũ martyrũ in nono teſtamẽto⸗ſic
Habel in veten. Vñ ꝓtomartyr dicit.
it enĩ noꝛma.i.exẽplar vel regula alijs
patiendi.
Stera. ręfę. ge. dẽ pellicula in q̃ puer iuol/
uit᷑ ⁊ moꝛat᷑ Hnde Macrobius. Steręſi
ſubdit᷑ herba deſiccabit eã. Inde ſtericus
ca. cñ. ad ſterã ꝑtinens· vel in ſtera patiẽs
Zinfirmatus.
Stercens.coꝛis.neu.ge.di a ſterno.nis.qʒ
ſternit᷑ in agris vel quia extergi opoꝛtet
quicqͥd in cuitate ſoꝛdidũ redũdat. Del
qð verius eſt: Stercus dĩa ſterten·qui⸗
ſtercutius dictus ẽ ·.qꝛ pꝛimus ſtercoꝛãdi

agri rationẽ induxit in italia. vñ ⁊ fimus

dr ·qꝛ fiat mus.i.ſtercus. Iñ ſtercoꝛeꝰ.rea
reũ. Et ſtercoꝛoſus.ſa.ſũ.i.ſtercoꝛe plenꝰ.
inquinatus.

Srenlia lis or hocle.pe. coꝛ.i.infructuo⸗

ſus infecundus nihil apt gignere. Inde
hęc ſtenlitas. tatis.i. infructuoſitas infę⸗
cunditas.
Sternax. nacis. oĩs ge. qͥ facile ⁊ ſepe ſter/
nitur vel ſternit.
terniũ.nij.neu.ge.loc apt ad ſternẽdũ
ternon.on is. dꝛ miles ad militiã cinctꝰ.
ternutatio.onis.eſt cũ inflatio a pectoꝛe
xurgitꝗ cũ aptoſad emanãdũ poꝛos nõ
iuenit. cerebꝛũ tangit.⁊ cõgeſta per nares
exies·totũ caput ꝓtinus cõcutit. Ita dicẽ
Gꝛeg in glo.ſuꝑ illud Job. Aie Sternu

tatio eius ſplendoꝛ ignis.⁊ dꝛ a ſternuto

tas. Itẽ a ſtemo.nis. d hic ſternutus.ti.
idem quod ſternutatio.
Sterquiliniũ.linij.i.ſtercus.vel loc plenꝰ
ſtercoꝛe.⁊ videt᷑ cõpoſitũ a ſter ⁊ linio.
Stibiũ.bij.vnguẽtũ:vel coloꝛ noĩe ceruſa
quo meretrices ⁊ ſolutę mulieres ſolebãt
vti. Mñ. 4. Reg/ 9? legit. Jexabel ĩtroitu
eius audito: depinxit oculos ſtibio.
Stibinus.na.nũ.me /pd.eſt coloꝛ ceruſeus
vel habens coloꝛẽ ſtibij vxel onycini.
Stichos grece· latine dicit᷑ verſus.
Stiga. geę. dꝛ ſtimulus q̃ſi ſtigulus.i.acu/
leuscõpunctio.⁊ incitatio/moleſtatio.
Stygeſtos.i.triſticia.

tigma.maſneu.ge.i.ſignũ·cicatrix.cha/⸗

ract᷑:coctura.iuſtio ꝗ fit calido ferro. VPñ

ad Gał e Stigmata vñi mei Jeſu chꝛi⸗

ſti in coꝛxoꝛe meo poꝛto. Inuenit᷑ ſtema
Pp.e. ̊aliud ſigt. ñ quidã. Stema gen
Dices:cocturam ſtigma vocabis. Mate/
riã thema:ſeruãt genus hęc tria neutri.
Stigma.·ẽ ſignü vel inſtrumẽtũ qͥ bꝛachia

fabꝛicenſiuũ ſigurabant· cui erat impꝛeſſũ

nomẽ imꝑatoꝛis:facies vo eoꝛũ nõ figu/
mbant. vt. l. ſiqs. C. de pę. Et bm Jo. an.
c.ſi iudex laicus.de ſen.exco.li.xv-ſ.
Stilbon. bont.maſ. ge.i.mercuriꝰ.⁊ dicit᷑ a
ſtillans.⁊ bonũ:quaſi ſtilãs bonũ.Et eſt
ſumptum nomen a melioꝛi parte ſui. Mel
ſtilbon dq̃ſi ſtella boũ:quia eo ſurgente
ſurgunt ⁊ paſtoꝛes. Et ſtilbon interpᷣtat
velox.quia velox planeta eſt.
Stilla.lę.vꝛ gutta⸗ dꝛa ſtiria:quꝰ oimi.ẽ.
Differũt tñ ſtilla gutta:qꝛ gutta ẽ ꝗſtat.
ſtilla g cadit. Iñ ſtillula.lę.oimi.i.parua
ſtilla. Et ſtilloſus.ſa.ſũ.qð ⁊ ſtirioſus dẽ.

Stillicidiũ.vij.neu.ge.vꝛ ſtilla cadẽs·xl
locus vbi ſuillę cadunt.vel loc a quo vel

p quẽ cadũtqa vĩ a ſtilla.⁊ cado. Iñ ſtilli/
cidioſus.ſa.ſũ. BGñ ꝓphᷣa. Sicut ſtillicidia
ſtillantia ſuꝑ terram.
Stilon· interp̃tat longum.

tilus. li. i. graphiũ. 7 vĩ a ſto ſtas qꝛ ſtat

in cęra. Et quicqͥd longũ ẽ ⁊ erectũ· dicit᷑
ſtilus a ſtando·vel a ſtilon qð ẽ longum.
D ſtilatus.ta.tũ.i.ſtilo oꝛnatus.⁊ coꝛ.ſti.
ñ. Pierijs tedet inſeruiſſe ſtilůꝗu.

Stimiconqͥdã paſtoꝛ:quaſi ſtilomicon.

Stilon enĩ interpᷣtat᷑ longũ micon celſum:
inde ſtimicon quaſi longus altus.
Stimulus.li.dʒ aculeꝰ.cõpũctio/incitatio
moleſtatio. ⁊ vz a ſtiga:q̃ſi ſtigulus. Iñ

ſtimuloſus.ſa.ſũ.Itẽ hęc ſtimula dꝛ quę⸗ .

dam dea ſtimuloꝝ.

gul
Gun
nli
nu6
unmn
ſir
Pied

Lihn
u
tnit

ſinte
niſe⸗
dic
Doen
nte

le

tu

cſi
no⸗
n.

diackt
bick
e

rae

*

ir

mi⸗
nn
d.
go
ibtl,
tu

ſet
non

ſiamn.
lun.
.
S

iq⸗

Stiopus eſt iflatio oꝛis. Dñ.Nec ſtiopo
tumidas intẽdis ruꝑe buccasuł bꝛachas
Stipa.pę.fę.ge.qdã ꝑua arboꝛ: vt dicunt
ſcopa.⁊ dꝛ a ſtixo.pas.q; ex ea ſtipẽt᷑ te/
cta. Et hec ſępe ad foꝛnaces ⁊ furnos cale/
faciendos colligit᷑. Iñ h ſtipula.lę.oimi.
Et hinc ſtipulę· dicut ſolia ul vagine qb⸗
culmus ambit? fulcit ne pondere frugis
curuet᷑.Et ſtipulęipſi calami ſeget. Dicũt᷑
Sᷓſtipulę uła ſtipula ꝓpt paruitatẽ· vel a
ſtipo.pas:/q; fulciũt ⁊ circũdãt culmũ.vel
ab vſto · qi vſtule· qꝛ collecta ĩ meſſe vrut
ꝓpter culturã agri.vel a palea · q; interdũ
pꝛo palea pſcindit᷑ ſtipula.? coꝛ.pu.
Stipadiũ.diji.ſcacarin.⁊ di a ſtixo.pas.
qꝛ hoĩbꝰ ludũ ſpectãtibus ſtipet᷑.Et ſtipa/
diũ · eſt genus menſę·quaſi ſtigendiũ.
Stipatũ.ti.ꝗqdã herba ꝗ tãtã vᷣtutẽ in ra
dice habet vt fruſta carnis ĩ cacabo ſpar/
ſa coagulet. ”MVMẽN
Stipatus.ta.tũ.i.vallatcircũdatꝰ.fulcit.
Stipendiũ.vij.neu.ge.dꝛ lucꝝ·pciũ · fruct᷑
labor. Nꝛope qͥdẽ ſtipẽdiũ dꝛ qð dat᷑ mi
litibo ſoldarijs ꝓ pᷣcio/ſic dictũ a ſtipe pen
denda. Antiq eni ſoliti erãt pecuniã appẽ/
dere magis qᷓ; numerare: Inde ſtiꝑedia/
rius.ria.riũ.ad ſtipendiũ ꝑtinens. Et hic

.

tius recipiens.⁊ coꝛ.i.ante.p.
Stipes.pit.malſ.ge.i.ticio.vel trũcus ligni
qͥ ſuſtinet aliqͥᷣdq̃ſi ſtans peslignũ infru/
ctuoſũ·eo ꝙ ſolümodo ſtet⁊ non fructilſi/

cet. Et ꝓd.pmã ſtiꝑes. pit. Sʒ ſtips.pis.

ſtipendiarius.rij.ſtipendiũ oans.vel po/

fę.ge. coꝛripit ſti. Sipes etiaʒ dꝛ ꝑſona a

qua alij oꝛiginẽ ducunt.
Stipiũ.pij. vnguentũü de veruecibus.
Stips.pis.ſę.ge.qddã genꝰ coõder/q olim

militibo ſtipendiarijs viſtribuebat᷑ pecu/

nia. Et conit ꝓ obolo . qꝛ obolus lepe ſolet
vari mendicis in elemoſynã: Ideo ſtips
qñq; vꝛ mẽdicitas:qñq; elemoſyna victł
Inde hic ſtipus.pi.i.mendicus.
Stipulatio · eſt firma vᷣboꝝ cõceptio·qua
quis aliqͥd ſe factuꝝ datuꝝve ꝓmittit al/
teri·ſuꝑ h̊ ipſũ interrogãti.⁊ dꝛ a ſtipulũ
qð ẽ firmu. Venoĩat᷑ etiã a ſtipite.Con/
ſtat aũt ſtipulatio ex interrogatione pꝛ?⸗
miſſa reſpõſione ſubſequẽti quẽadmo/

oũ cõtradictio ex affirmatiõe ⁊ negatiõe

Hocmodo: Pꝛomitt vel vabis m decẽ.
ꝓmitto vel vabo tibi. QNñq; dꝛ ſtipulat᷑
ille q; pmittit ꝑ ſtipulationẽ paſſiue Del

ſic· Stipulatio·ẽ ſolẽnis pꝓmiſſio facta in /

frogatiõe ſᷣcedẽte ⁊ reſponſione ſequẽte.
Stipulatio pura · eſt ꝗ nec fit ſub cõditio/

ne. neci diẽ pure.vt vicẽdo.dabis hoc·
Stipulatio cõditionał habet fieri (oabo
ſub conditione·hoc modo:pmittis mihi
dare centũ ſi nauis ex aſia venerita reſxõ
des pmitto. M
Stipulatio in diẽ fit·hoc modo: dabis mᷣ
decẽ in kł.çiulij.⁊ reſpondes oabo.
Stipulatio aqͥliana ẽ ꝗ nouat oẽʒ ↄtractũ
vt lic: Quicqͥd m debes ex q̃cũq; cã· idẽ
m ꝓmittis.ſi enĩ ex mutui dationem de/
bitoꝛ ſis · velimq; acceptuʒ ferre.i.ꝑ acce/
ptilationẽ remittere· nõ poterit res expe/
diri niſi ꝑ obligationẽ ꝗᷓ in rẽ cõtrahit᷑.
Stipus.pi.i.mendicus qui petit ſtirtem.
Stiria.rię.fę.ge.gutta fluẽs ⁊ cadẽs⁊ con/
gelata. Et vꝛ gutta cũ ſtat ⁊ pẽdet .ſtiria
cuʒ cadit.⁊ dĩ ſic a gręco: Gꝛęce eni ſtiria
gutta oꝛ. Itẽ ſtiria dꝛ arboꝛ cuius fructus
habet grana guttis ſimilia:ꝗq⁊ ſtoꝛax.acis
dẽ q̃ſi ſtirax. Sʒ ſtirax gręce.ſtoꝛax latine
Vñ Geñ. ʒꝰ. Modicũ reſinę ⁊ mellis ⁊
ſtiradq Mel ſᷣm aliã litterãſtoꝛacis.pe.ꝓd.
vbi viẽ glo.ꝙ ſtoꝛacis ẽ ſpecies reſine.
Stiricidiũ.vij.ſtilla cades/ułloc vbi ſtil/
leę cadũtuł locusa qͥ cadũt.⁊ ꝑ quẽ cadũt
Stiricuis.ca. c.i.ſtirilis.⁊ dꝛ a ſtirii.
Stirillũ.li.neu.ge.i.barba capꝛę: dꝛ a ſti/
ria.qꝛ pendet ad modũ ſtirię.i.gutte.
Stirps.pis.maſ.ge.i.radixtruncus.⁊ dĩ
a ſto ſtas. Iñ hec ſtirps.pis.fę.ge.i. pge/
nies/ ꝓlapies · oꝛigo. Et ſtirpeus. pea. peü.
Et ſtirpitus aduerbiũ.i.radicitus.
Stiua.nę.fę.ge.dꝛ manica aratri:ſelʒ cau/
da a poſterioꝛi. Iñ ſtiuariꝰ.ria.riũ.ad ſti/
uam ꝑtinẽs. Et ſtiuarius. rij.⁊ G̊ ſtiuaria.
rię.etiã dꝛ:qͥ vel ꝗ tenet aratrũ ꝑ ſtiuam
vel qui ſtiuam facit.
Stiuula.le.lę.ge.dimi.i.parua ſtiua.
Styx ſtygis fę ge.i.palus ĩfernalis.⁊ dꝛ a
ſtygeſtos·qdẽ triſticia:eo ꝙ triſtes faciat
ułqꝛ triſticiã gignat.⁊ ſępe ponit᷑ꝓ ĩferno
Iñ ſtygiꝰ.gia.giũ.Et h̊⁊ G̊ ſtygial.⁊ G le.
Stoa gręce · latine dꝛ poꝛticus.
Stoax.acis.fę.ge.i.ruina.⁊ dꝛ a ſtoa.
Stoicus.ca.cu.pe.coꝛ.dẽ a ſtoa ·qð ẽ poꝛti/
cus. Et ſunt ſtoici qui in ciuitate moꝛant
NPoꝛtic enĩ fuit athenis in qua picta erãt
geſta ſapientũ⸗ viron foꝛtiũ hiſtoꝛis · in
bac poꝛticu ſapiẽtes philoſophabãt᷑. vñ
ſtoici dicti ſũt. Hãc ſectã vt dicũt·pmꝰ
Zenon inſtituit. Hi negant ſine virtute
effici quẽcũq; beatũ. Oẽ pctm̃ vnifoꝛme
eſſe aſſerũt. Hi aĩaʒ cũ coꝛpe ꝑire dicunt.
Stoicida.oę.fęmĩa in ſtoica ſecta valens.

Del ſtoicida dĩ q̃ſi mollis⁊ effęmiat᷑·q̃ſi
Stoix. cis.lę.ge.i.ruina.⁊ dẽ a ſto. (fęmia
Stola.lę.fę ge.ẽ matronale operimẽtũ⸗qð
cooꝑto capite ⁊ ſcapula a dextro latere
in leuũ humen mittita vꝛ a ſtolon ułſto/
los. Idẽ ⁊ reciniũ latino noie dꝛeo ꝙ di/
midia eius pars retro reijciat. qð vulgo
mauoꝛtẽ vicũt ·quaſi marte. Signũ eni ẽ
maritalis dignitatis ? ptãtis ⁊ pacis vel
induſtrię eſt. Caput eni mulieris ẽ vir. Et
ponit᷑ qñq; pꝛo ephot. Stola etiã vtunt᷑
diacones Iñ ſtolat.ta.tũ.i.ſtola oꝛnat᷑.
Et ſtolo.las.i.ſtola oꝛnare coꝛ.ſto.
Stolia.lię.i.miſſio dꝛ a ſtolos vel ſtolon
Stolidus.da.dũ.i.ſtultus/fatuus:ſuꝑbo.
inſipiẽs ·ſecoꝛs.⁊ dꝛ ab extollo. q̃ſi extol/
lidus:q; ſe extollat. Iñ h̊ ſtoliditas.tatis
Stolon ułſtolos gręcelatine oꝛ miſſio.
Stolus.limaſ.ge.magna claſſis nauiũ.ᷣet
di a ſtolon.qð ẽ miſſio· q; ꝑ mare mittit᷑.

Vnde Embꝛoſins ſuꝑ Egiſippuũ. Bbieſt

ſtolus nauiũ qui circueat freta.
Stomachus.chi.mal.ge.i.os vetris: dẽ a
ſtomos gręce/quod os vocat᷑ latineeo ꝗ;
oſtiũ vtris ſit.⁊ cibũ reapiat.⁊ inteſtina
traſmittat. Iñ ſtomachoſus.ſa.ſũ.i.iracũ/
dusfuribudus. Et ſtomaticus.ca. ci.qui
infirmitatem in ſtomacho patit᷑.
Stomacula.lę.fę.ge.extũ interius.·
Stomos gręce · os latine dẽ. 2
Stoꝛax eſt ſpecies reſinę. vide in ſtiria.
Stoꝛiu.rij. dꝛ a ſterno.nis.eo ꝙ freſternat
Noõ dũ eni laneis ſtramẽtis reꝑtis in his
Stoꝛioli.li.di.i.puũ ſtoꝛii. ( accubabãt
Strabo.onis.maſ.ge.qͥ babet oculos obli⸗/
quos:qͥ ⁊ ̊ ſtrabo vꝛ. Iñ G̊ ſtraba/quod
vulgo vĩ ſtrauba. Hñ Gregoꝛi na cece/
nus. Meretici m videt᷑ ſiles oculis ſtrabi.
Stragilis.lis.pe.coꝛ.coĩs ge.i.miles.
Stragulũ.h.vel bęc ſtragula.lę. veſtis vil/
coloꝛ: ꝗ texta dĩ, manu artilicis viuerſa
varietate diſtinguit᷑.⁊ dꝛ a ſterno.vela
ſtratũ/q; in ſtrato ⁊ amictu apta ſit.De q̃
d Pꝛoũ.vlt. Gtragulatã veſtẽ fecit ſibi.
Iñ ſtragulat.ta.tũ.i.ſtragulo ułſtragula
oꝛnatus.Põt etiã ſtragula dici veſtis va
riata vel varietate texturę viſtincta. Oñ
dicit Papias:Stragula⸗veſtis pꝛęcioſa
plumario oꝑe facta. In hiſtoꝛijs aũt ſuꝑ
illud. 4. Reg 8. Cuq; veniſſet vies alta
tulit ſtragulu. infudit aquã.⁊ expandit
ſuꝑ faciẽ eius:qͥ moꝛtuo regnauit cahel
pP eo · ſic vꝛ. Stragulũ ꝓpꝛie di ſtratoꝛũ
ꝗð lecto vel ſedili ſuꝑſternit᷑. Et oꝛ ibi ꝙ
Axahel pannũ ꝑfuſũ aqua impoſuit ſuper

Boẽnadab ad refrigerãduũ. Mebꝛeus ha/
bet. Expandit ſuꝑ faciem ſtragulũ.vt nõ

AEeatel.ſeq Bẽnadab hoc feciſſe intelli⸗
at. Eteni moꝛtuus ẽ rex. ⁊ regnauit ꝓ eo
cahel. Quidã exponut hoc de obſeqͥo
moꝛtui · dicẽtes. ꝙ Acahel moꝛtuũ lauit

aqua.⁊ expandit ſtragulũ ſuꝑ faciẽ moꝛ/

tui. Joſephus tamen plane dvicit/qꝙ alta
die infuſo laqueo ſtrangulauit eum. IR«d
hũc ſenſũ qͥ da litterã illa:ſcilʒ: Culit ſtra/
gulũ ⁊c.referunt vicẽtes:q; Ecahel veſtẽ
madefactã poſuit ſuꝑ faciẽ eius ſimulans

refrigerationẽ. ſ̊ ſtatim effudit aquã ſup

os eł donec ſuffocaret eũ.Et coꝛ.gu. Vñ
Alexãder. Texit᷑ ex lino cũ lana ſtragula
Veſtis. Stragulũ etiã dẽ ſtatio caballi.
Stramen. inis.neu.ge.dꝛ a ſterno.nis.q;
gnte aialia ſternit᷑.vel ſuꝑ lectulũ:quod ⁊
boc ſtramentũ dẽ. . ſtramẽ vꝛ ſtramineꝰ
nea.neũ. Item ſtramentũ quãdoq; dicit
inſellatura · illud ſcilicʒ quo equꝰ vel aſinꝰ

ſternit.i.inſellat᷑. Et ſimiliter illud qͥ lect

ſternit᷑i.ſᷣparat᷑ dicit᷑ ſtramentũ/ſiue ſint
veſtes · ſiue aliquid aliud.
Strata.tę.lę.ge.dꝛ via publica et munita
quaſi pe’dibus vulgi trita.⁊ ẽ de lapidib⸗
ſtrata parata. vnde ⁊ dꝛ dilapidata.

Strates.i pꝛętoꝛ. dr a ſterno. nis.
Stratia.tię.i.militia. Inde hic ſtratilates

ſtratilatis· oux militię vel militũ.
Stratilios gręce · latine dicitur pꝛętoꝛ· bm
Papiam. S

Stratodes.maſ.ge.i.milesvel ad militiã

accinctus.qui ? ſternon dicit
Stratoꝛes laguncularum.i.compoſitoꝛes.
VBñ Mieremię.ASꝰ. Mittã eis oꝛdina/
toꝛes? ſtratoꝛes lagũculaꝝ.

Stratoꝛes etiã a ſternendo vicunt᷑qꝛ cu-

ſtodiẽtes in carcere reos cõdẽnatos pu/
niebãt. Mel ſtratoꝛes vicũt᷑ eſſe iſti qͥ ſta/
bulis vel equis ſtãtibo in eis ſᷣſunt.⸗ dꝛa
ſtratoꝛio·pm Io. C ſtrato.li.xij.ĩ rub.
SGStratoꝛiũ.rij.i.ſtabulũ iumẽtoꝝ·vel inſel/
latura. Bñ JYoſephin p̊ annaliũ. Kachel
hoc audiens:poſuit idola in ſtratoꝛio ca/
meli.i. ſub. Item ſtratoꝛia dicũt᷑ lectiſter/
nia queę in lectis ſolent ſterni.
Stratus.ta.tũ.i.ſubiect᷑ in terra deiectus.
Stratũ.ti.neu.ge.qð ⁊ hic ſtratus.tus.tui
vicit᷑i.lectus. Del ſtratũ dꝛ quaſi ſtoꝛia/
tum. a ſtoꝛijs in quibus antiq cubabant ·
nõdũ laneis ſtramentis r eꝑtis.
Stratũ ĩ generalit᷑ oẽ genusveſtisuloẽ
indumẽtũ.vt.ff.de vꝓ.ſig.̊ mag ꝓpꝛie ve⸗

ſtes cubiculares dicim ſtratũa ſtemnẽdo.

„ ——

l
lons
ſu
nehla
dal.
con
Tunmn
din
wlaſt
iler⸗
neint

mnin
ich
an.

D
nlans
ngofn
Anuini

dſades.

80dNd/

α*
sſ,
ckr
adie
ind.
Anſe⸗
gu
ciod⸗
Hecſte

wend
unani
iru⸗
bont⸗

zolloi
en
ſeni⸗

Strena.nę.fę.ge.qð vulgo dꝛ ſtrenna·ſcilʒ
qð pᷣ dat᷑ alicui in kal.vel in pmo die ãni
vel ſeptimanę ꝓ bono omine. Iñ ſtreno/
ſus.ſa.ſũ.qͥ ſeꝑe dat vel accipit ſtrenã. Et
ſtrenula. lę. dimi.i.parua ſtrena.
Strenuus nua.nuũ.qͥ libenter facit ſtrenã
ſcilʒ largus clarusſtrenis impiger.vtilis

citus . foꝛtis. Iñ ſtrennitas.tatis. Et ſtre/

nicus. ca. c.i. ſtrenis ułſtrenaꝑ cupidus.
Strepia.pię.i.cauda ſerpentis.
Strepitꝰ.tus.tui.i.frequẽs ppli ſonit vel
Stridulus.la.liũ.i.ſonoꝛus. (tumultus.
Stridoꝛ.doꝛis.i.ſonus:ſtrepitus.
Strigilis.lis.pe.coꝛ.i.patella ul iſtrumẽtũ
quo pueri furant vuas? ficus.vel inſtru/
mentũ quo mũdãt᷑ equi. Et inſtrumentũ
quo caro mundata ſudoꝛ coꝛpoꝛis eradit
quod ⁊ ſtrigil dici᷑ ꝑ apocopã.

Strignos.fę.ge.qdã herba·ſalʒ vua lupi/

na.ꝗ latine ſalutaris dꝛ.q;ꝛ doloꝛẽ capitis
ſtomachi incẽdiũ mitigat.Idẽ⁊ vua lu
pina dãqꝛ ſemẽ eius vuęſimilis eſt.
Stringiria.rię.ułſtrãgiria.rię.fę.ge,.eſt cõ/
ſtrictio vrinę.
Strix ſtrigis fę.ge.i.nocturna auisa ſono
vocis dicta:quando eniʒ clamat ſtridet.
Pec auis a vulgo dicit᷑ ama ab amando
paruulos. Onde ⁊ lac pꝛębere fertur na/
ſcentibus.

Stroma.opꝰ varie ↄtextũ: d a ſtroppha

Stromaciũ.cij.i.cingulũ varie cõtextũ cũ

gemmis. —

Strophas.phadis.quędã inſula.
Strophiũ.phij.dẽ cingulũ.⁊ ꝓpꝛie aureũ
cũ gẽmisa dĩ a ſtrophos:qð ẽ conuerſio
qʒ a poſterioꝛi ꝑte cõuertit᷑ anterioꝛ NHñi
hymno ſancti Joãnis baptiſtę. Pꝛeębuit
hirtũ tegimẽ camelꝰartibo ſaciſtrophiũ
bidentes. Dicitur etiam ſrophiũpalliũ
virginale. Sʒ trophęũ aliud ẽ. Oñ Zo
nã dic ſtrophiũ· palmã dic eſſe trophęũ
Strophos gręce· latine vꝛ cõũſio.Et inde
cõponit᷑ monoſtrophos· diſtrophoſ.Te
traſtrophos ñ inuenit᷑ Mecoda ẽ mo/
noſtrophos· G̊ diſtrophosh̊ tetraſtro/
phos.Monoſtrophos vꝛ oda illa.ꝗ tm̃
vnã metri varietateʒ habet. Sʒ diſtro/
phos dĩ oda illa.ꝗ ſp in ſecũdo vᷣſu repe/
tit varietatẽ metri.Cetraſtrophos·ꝗ in
quaro
Strophus.phi.mal.ge.dꝛ deceptoꝛ:ĩpo/
ſtoꝛ.fraudatoꝛa dĩ a ſtrophos.Et hᷣ̊ ſtro⸗
pha.phę.retoꝛta ſnia·.argumentatio va/
ria fraus. deceptio · neqͥtia · calliditasĩo/
ſtura. Iñ ſtropharius. ria. rinũ.fraudulẽ⸗

Studium.ij.vt dicit

tus callidus/impoſtoꝛ. verſutus Itẽ ſtro⸗

pha dꝛ cõuerſio ſimplex in cantilenis.Et
cõpõit antiſtropha.i.õ cõuſionẽ ſimplicẽ
Stropha·ẽ cũ fit mutatio de reſponſoꝛio
ad vᷣſũ.vbi ẽ ꝗdã cõũſio mutatę melodię
poꝛis. Intiſtro pha.ẽ qñ finito vᷣſu rein/
cipit᷑ ipſũ reſponſoꝛiũ:vel medietas eius.
Vngde cãtus hymnoꝛum inuentus eſt per
ſtrophaʒ.⁊ antiſtropham:ad ſignum fir/
mamenti notandum · et planetarum/qui
contra cõuerſionẽ cęli voluũt᷑ Oñ quidã
cantus ſolebant in ecdeſia eſſe quos vo/
cabãt ſtrophos. Oñ Macrobiꝰ In ipſis
hymnis deoꝝ ꝑ ſtrophã antiſtropham
metra canorn verſibo adhibebant᷑.vt per
ſtro phã rectus oꝛbi ſtelliferi motus:ꝑ an/
tiſtropham diuerſus vagoꝝ regreſſus p/
Dicaret᷑. Inde ſtrophula.lę.diminutiuũ.i
arua ſtropha. HEK
5trucio. onis. gręco noie quoddam aĩal
in ſimilitudine auis pennas habere vide/
tur.tamẽ de terra altius nõ eleuaturoua
fouere negligit· ſed ꝓiecta tm̃modo.fotu
pulueris aiant᷑.vt vult Iſidoꝛus. Et po/
nit᷑ in fę.ge. Job z9“. vbi dꝛ. Penna ſtru⸗
cionis ſimilis ẽ pennis herodij⁊ accipitris
quę derelinquit oua ſua in terra ⁊c.
Strues·ſtruis.i.cõpoſitio · cõgeries · collec⸗/
tio· aceruus lignoꝝꝑ. Iñ ſtruecula.lę.vimi ·
i.parua ſtrues.

Struma.mę.i.gibbus in pectoꝛe.⁊ dicit᷑ a

ſtrues·quaſi ſtrues humoꝛuʒ. Iñ ſtrumo/
ſus.ſa.ſũ.qui habet ſtrumam.Iñ hęcſtru⸗
moſitas.tatis.i.gibboſitas.
Structura.rę.vꝛ a ſtruo.uis.⁊ pᷣm Papiã
Structurę ſunt edificia: oſſeſſiones.
Strupus.pi.vlſtropi ·bm quoſdam ſunt
vincula loꝛo vellino facta·quibus remi
ad ſcalmos alligantur. De quibo Aiuius
Cũq; remos iuſſit alligare ſtrupis.
oe vehemens
aſſidua ad aliquam rem agendam cum
ſumma voluntate applicatio/ex qua vo/
luntate laboꝛ in opus defertur.⁊ ꝑdit la/
boꝛis tediũ · verſũ in oblectamentũ.Inde
ſtudioſus.ſa.ſum.i.aſſiduus:perſeuerans·
quaſi ſtudij curioſus.
Studiolũ.li.vimi.i.paruũ ſtudium.
Stultiloquus.qua.quũ.qͥ ſtulta loquit᷑.
Stultus.ta.tũ.dꝛ quaſi extultus/ab extol/
lo.lis · qꝛ ſe extollit.vel etiã dꝛ ſtultꝰ qua⸗
ſi ſtatim vltus. Popꝛie tamẽ ſtultus ẽ qͥ
per ſtupoꝛem non mouetur iniuria · ſeuitiã
enim perfert · nec vltus eſt· nec vllo igno⸗
minię cõmouetur doloꝛe · quia ſtultus eſt

hebetioꝛ coꝛde ſicut qͥdaʒ ait. Ego me eſſe
ſtultũ extimo·fatuũ eẽ nõ opinoꝛ.i.obtu/
ſis qͥdẽ ſeſibo nõ tñ nullis. Iñ ſtulticia.cię.
Stupa.pę.fę.ge.canabi ẽułlini · dicta ſica
ſtipo.pas.q; ex ea rnimę nauiũ ſtipent᷑.Iñ
ſtupeus.pea.peũ.i.de ſtupa exiſtens.
Stupor.por.mal.ge.eſt caſus memoꝛia ⁊

rationẽ auferẽs. ⁊ linguã impediẽs:a dĩa

ſtupeo pes. Inde ſtupoꝛat᷑.ta.tũ.i.ſtupe/
factus.Et ſtuperoſus.ſa.ſũ.
Stupꝛũ.pꝛi.neu.ge.ẽ illicitus concubitus.
⁊ eſt ꝓpꝛie in virgine vel in moniali.Dñ

Ouidius epi.Nec pᷣciũ ſtupꝛi gẽmas au

rũq; popoſii.
Sge B
Suarii.rij.neu.ge.locus vbi ſues ſtant.
Suaſibilis.ↄ.t.⁊ H le.i.aptus vel ↄueniẽs

ad ſuadendũ. Et ſuadibilis.le.ide. Dñ in

epla beati Jacobidiꝙ ſapia ꝗ deſurſü ẽ·
eſt ſuadibilis.i.ad ſuadẽdũ habił paſſiue
Suauiũ.nij.i.baſiũ cuʒ ſaliua mixtũ. Mel
ſuauiũ dĩ/eo ꝙ ſit ſiuuue.
Suauis.ↄ.t.⁊ hoc ue.i.benignus vulq de/
lectabilis.iocundus. Iñ ſuauitas.tatis.

BSubacx.cta.ctũ.i.deuictꝰ ꝓſtratꝰ. ſbᷣiectꝰ.

Subater.tra.trũ.i.aliquãtulũ ater.i.niger-
Subbaſilicanꝰ.na.nũ.dꝛ a ſub⁊ baſilicanꝰ
Et dicunt ꝓpꝛie ſubbaſilicani qͥ habitant
circa baſilica.⁊ ſub alis eius.⁊ pꝛod.ca.
Subeinericius.cia.ciũ.i.ſub cinere coctus.
Et licʒ. b. mutet in.c.in cõpoſitiõe ſequẽte
c.tñ in ſubcinericiꝰ nõ mutat᷑ne a ſucus ⁊
cinis videat᷑ cõponi.
Subdecanꝰ.ni.qͥ ſub decano ẽ.⁊ deſignat
Dignitatẽ in eccleſia. Iñ ſubdecania.nię.
dignitas ſubdecani.⁊ pꝛodu.ca.
Subdiaconus latine.dicit᷑ hypodiaconꝰ
grxece.qͥ ideo ſic appellant᷑qꝛ ſubiacẽt pᷣce/
ptis ⁊ officijs viaconi. Oblationes eni ĩ
tẽplo dñi a fidelibo ipſi ſuſcipiũt.⁊ dia/
cono ſuperponẽdas altaribꝰ deferũt. Hi
apud hebꝛęos nathinei vocant᷑.i.in hũili⸗/
tate dño leruiẽtes.Et hinc hᷣ ſᷣdiacona/
tus.tus.tui.i.officiũ vel oꝛdo ſubdiaconi.

Subdolus.li.i.latẽt᷑ doloſusaſtutus.ver⸗/

ſipellis. varius.
Suber. ber.arbuſtula qdã vel coꝛtex eius.
Suberatus.ta.tũ.vide.j.in ſubęro.
uberies.ei.dĩ arboꝛ ex qua coꝛtex nata/
toꝛius extrahit᷑qͥ ſuber dꝛ.Et oꝛ ſuberies
uaſi ſubedies:q; fructus eius ſues edãt.
t ſeꝑe eadem arboꝛ ſuber dr.
Subhircus.ol.d loc ſ̊ bꝛachijs vbi col/

ligit ſudoꝛ. di ſic qſ ſubtus habens hir/

cum.i.fetoꝛem hirci.
Subiectio.onis.fę.ge.i.ſubiugatio/ſuppo/
ſitio. Itẽ ſubiectio hᷣm ꝙ ſumit᷑ in rhetoꝛi/
ca/fit: qñ aliquid ꝗqrimus ab aduerſarijs
interponẽtes rationẽ.⁊ poſtea qð ẽ ratio
deſtruit qð ſubijcit · vt hic:Quid fugiaʒ
capiar/clamẽ nõ audiar/hoſtẽ aggrediar
vincar. Wel ſic. O miſer qͥd agas · deus ẽ

quem ſpernis:an ipſũ euitare putes terra
aniſq;: Deũ dam fugies .ſed nil latet huc

falles ne · B idẽ qͥ fuit erit.ↄditiõe tenet.
Subingalis. lis.ↄ.ta hᷣ le.i.ſub iugo poſitꝰ

q̃ſi domitus/iugo aſſuetus. Hñ Matth.

24. Inuenietis aſinã⁊ pullũ filiũ ſubiu/
galis.i.aſinęquę fuit ſub iugo poſita.
Subiũx.gis.coĩs ge.i.bos ſub iugo poſit.
HVñ quidã. Subq; iugo poſit bos dicet
tibi ſubiunx.⁊ coꝛ.penuł gti.
Subleſtus.ſta.ſtũ.i.triſtis:infirmus:mole
ſtus. Iñ hec ſubleſtia.i.triſticia.moleſtia.
infirmitasanxietas.

Subligar.garlneu.ge.i.ſuccinctoꝛiũſcilicʒ

bꝛachariuũ. Bel ſubligar vocat qoᷣlibet
ligamen · vel ligula caligaꝝ· vel faſcia qua
ligant᷑ inguina victimęvel pantomimoꝝ
ne ſoluerent᷑ in libidinẽ.vel ne coirent.Et
coꝛ.li.̊pd.ga.Et dꝛ ſubligar ꝓ ſubligare
ꝑ apocopã.Hnde Juuenalis.Cirſũq; te
nent ⁊ ſubligar acci ⁊c.

Sublimis...t.⁊ hoc ſublime.pe.ꝓd.i.altꝰ

Cũ enĩ ſublimia aſpicimus/oculos quodã
modo diſtoꝛquemus ? diminuimus.
Sublinguiũ.uij.locus ſubtus linguã. Del
ſublinguiũ vꝛ foliũ vel aliud qð quis ſſᷣ
lingua ponit ⁊ cantat vt aues decipiat.
Subluſtris..t.⁊ hoc ſtre.i.parũ lucens·et
quaſi obſcurus.
Subnixus.xa xũ.nomẽ.i.ſubiectus:ſuppo
ſitusſuffultus.humilis.HPõt etiã eſſe par
ticipiũ: tũc põt exponi ſicut ſubnitoꝛ.
Subregulus.li.i.paruus rer.
Subſelliũ.lij. ẽ oꝛnamẽtũ equi ſub ſella po
ſitũ. Subſelliũ etiã dĩ ſedes minoꝛũ ſub
pede poſita.⁊ ĩferiꝰ ⁊ depſſiꝰ qᷓ; maioꝝ ſe/
Subſequiũ.quij.i.ſeruitiũ dꝛa (des
ſubſequoꝛ.ris:quaſi ſubſequẽs obſequiũ.
Subſiſtentia.tię.i.foꝛma.⁊ dẽ a ſubſiſto.
ſtis · qꝛ ſub ſe ſiſtit fluxũ materi-.
Subſolanus.ni.qdãvæt qͥ ſub ſole naſcit᷑
Subſtãtia.tię.fę.ge.dꝛ a ſubſto ſtas:quia
ſubſtat accidẽtibus. Iñ h̊⁊ hęc ſubſtãtial

Y hoclen ſubſtãtialit aduerbiũ.Et cõ po/

nit᷑ cõſubſtãtialis: h le. Et cõſubſtãtialit
aduerbiũ.i.eiuſdẽ ſubſtãtię.vt Filiꝰ dei

di
oit
te
1
oilin
n/
ſt
rüel
Noo⸗
Jhſt
ſogt
fiu⸗
inin
tmit
ſub
cund
Cto
gliae
dire⸗
ſacn
iu⸗
eſſr
biis
nicned
nſum
Wd
manr
lubſtt
hobeur
guona
Abſt
guise
K
Zſb⸗
Bubſte
oli
lleg⸗

llate

mans
ſterd
ch
hee
hbgez
bees
ans
Ciy
lſtin
Gain
etnen
A⸗
benit
tnod

t

nmn⸗
dento
Geuun
si
tonm
Urthi⸗
etenet.
oſoſtt⸗

nB5.

nhin
wodur

nirol
leſ

iſanq
Olben
uqt
mnor
eene

liige

dit
voti
inus,
8 gwaſb
Wpan.
fileewa

icſepar
nuo.

biclap
finciͦſt
. „
nmnorl⸗

dĩ patri cõſubſtãtialis. Et ſbſtãtia oiui /
dit᷑ in pꝛimã ? ſecũdã. Pꝛima ſubſtantia

dꝛ Socrates. Secũda Homo vel aial.
Itẽ ſoſtãtia diuidit᷑i coꝛpoꝛeã.vt Lignũ

Et in nicoꝛpoꝛeã.vt Ria. Item ſubſtatia

oiuidit in materiãfſoꝛmaʒ. cõpoſitũ·ſed
hoc magis ad aliã ſcientiã pꝑtinet.

Subſtãtiuus.ua.uũ.i.ſubſtatiã vel ad mo/

dũ ſubſtantięſignans vel ſupponens.vel
modo ſubſtantię deſignans.

Subſtitutio:ẽ ſecũda cõditionalis iſtitu/

tio · q; inſtitutio vꝛ pᷣmus gradus. ſub/
ſtitutio ſecundus. Et licʒ ſubſtitutiones

in infinitũ de vno ĩ aliũ poſſunt ꝓcedere:

tamẽ oĩs inſtitutio ꝗᷓ fit poſt pumã · dicit
ſubſtitutio.⁊ ſecundus gradus.SBicut le/
cundę nuptię dicunt᷑ oẽs ꝗ ſequũt᷑ pᷣmas

Et diuidit᷑·qꝛ ſubſtitutionũalia ẽ directa

alia obliqua. Et nõ differẽtiã inter verbũ
directũ·obliquũ.⁊ cõe. Dñ virectũ ẽᷣqð
ſigt vt ille cui relinquit᷑ vel in quẽ diſpo/
nit᷑ ſua manu recipiat.vt ẽ ꝓbũ inſtituo.
vt.ff. de here. inſti. Iẽ illud·heęres eſto.vt

ibidẽ. Sʒ verbũ obliquũ ẽ·.qð ſigt vt ile

in quẽ diſponit᷑ vel an relinquit᷑ de manu
alterius accipiat.vt ẽ verbũ reſtituo.ſacit
l. inſtituta.ff. ad trebel.⁊ ꝑ totum ti. Sed
verbũ cõeẽ quod vtrãq; ſigtionẽ ſiue de
manu ſua ſiue de alteri reapiat.vt ẽ ᷣbũ
ſubſtituo·ſic in.l.cẽturio.ff. de vulg. ſbſti.
habet enĩ qñq; directaʒ ſigniſicationem
quandoq; obliquã.

Subſtitutio directa vĩ cũ nullo mediate

quis capit hęreditatẽ deficiẽtis⁊ directe
efficit᷑ heres ipſi teſtatoꝛi qui inſtituit eũ
Inſt.de vulg. ſub. S. quo caſu.

Sub ſtitutio vulgaris dĩ. q; de vulgo ⁊ a
quolibet fieri põt·dũ tñ hic teſtm̃ facere

Tille ex teſtamento caꝑe poſſit. Et h̊ ſub/⸗

diuiditqꝛ ꝗqdãẽ vulgaris expſſa.⁊ qdaʒ

tacita. Subſtitutio vulgaris expſſa ẽ· ꝗ

fit verbis negatiuis hoc modo: Citiꝰ he⸗

res eſto.⁊ ſi beres ille nõ ſit vel erit. Sai⸗
heres eſto.i.ſit.ſic enĩ inſtituo te m Titiũ
heredẽ.⁊ ſi te noluerit· uł nõ potuerit eſſe

beres · ſit heres Seius. Subſtitutio vul /
garis tacita · fit ꝑ ꝓba affirmatiua.veluti

Cũ vp miles puberẽ ⁊ ĩpubereʒ heredes
inſtituit: cõi ꝓbo eos ſᷣſtituit:q̊ modo:

Sei impubes.⁊ Meui pubes · heredes
eſtote. ul ſũto.s vnanimit iuicẽ ſbſtituo.
VYel ſica ĩidẽ redibit:.HNuberẽ ſexũ ⁊ ipu/

berẽ · heredes facio.⁊ eos ſibi iuicẽ ſubſti⸗/

