amamẽaudimenacumen. Sed venientia
a bis ſecũdę vel tertię cõiu.nõ deſinẽtib⸗
in.vo.coꝛ.penł. vt ſedimẽ tegimẽ.¶ Deſi⸗
nentia in ilis.a noibo deriuata.pð.penł.vt
ab ędes:edilis.a ſedes:lſedilis.a ſenexſenił

a puer/puerilis.ab anꝰ.anilis.hter parilis.

a par paris· q coꝛ. Meutra ile. termiata
ꝓð me.ut ſedilemonileouile· cubile. De⸗

ſinẽtia in.ilis.vꝓᷣbalia vel participialia.coꝛ.
penl.ut a fero fertilis.ab vtoꝛ vtilis:a text
textilisa fictus ficrilis. Deſinẽtia in aris.

a noib ſiue ꝓ̈bie n. pð.penl.vt po/
pularis · ſcholar ojatiua in
ela deſinẽtia p: tela. ſua⸗/
dela· cãadela. deſinẽtia
ꝓð.penl. vt licina · leę/⸗
na. In ura delin· cripta· cẽ/
ſura·tõſura. Deſinen. Flllaba. ul

vltra.ſiue ſint deriuatiua:liuc pmitiua·ſiue
ↄpoſita ꝓð.penł.ut virago/ↄpago/imago
carthago:ſimilago/rubigo·erugo. Peno/
miatiua i.do.deſinẽtia · tã a noĩbo q;ᷓ a ver/
bis/uł a participijs deriuata:modo.e.mo/
do.i.longã habent añ.do.modo.v.vt dul/
cedo ·turpedo·libido·cupido · foꝛtitudo·

magnitudohabitudo. Penoĩatiua in al

deſinẽtia:ſi pꝛimitiua eoꝝ habuerint penlł.
pꝛoð.ipſa qͥʒ longã habent.pentł᷑.vt ceruix
ceruical.tribunꝰ tribunal.vectus vectigal.
Si pᷣmitiua eoꝝ habuerit penl.bꝛeuẽipſa
qᷓʒ habet penl. bꝛeuẽ. vt animꝰ vel aĩa aĩial.
enoĩatina ĩ etũ habẽt penl/ pð.vt roſetũ
vinetũ · oumetũnucetũ·quercetũ. ¶ De⸗
noĩatiua in bulũ deſinẽtia ·ſi habeãt.i.væl a

antepe.⁊ ſint tetraſyllaba vel vltra.coꝛ.i.uł

a ante bulũ.vt cunabulũ:vocabulũ.veſti/

bulũ. In ar deſinentia a noibo deriuata ·ſi

conſonantẽ habeant ante.r pducũt penł ut
lacus lacunarlupalupanar. Si vᷣo habẽt
vocalẽ.coꝛ.vt laqueuslaquear.¶¶ Ab hac

regula excipiunt᷑ ſubligar ſpecular.q coꝛ.

mea tabular etiã.¶¶ Denoĩatiua a gtõ et
atiuo·addita.tas.coꝛ.penlł.vt bon.boni ·
bonitas:pꝛobꝰ.pꝛobipꝛobitasrapaxpad
rapacitas.¶ Denoĩatiua in alis· vel in ale.
ꝓð:penłut aialis.le.fluuialis.ale. Merba/
lia qʒ in elis deſinẽtia ꝓð.penl.vt patruel:
crudelis/fidelł.¶¶ Denoĩatiua ſiue vᷣbalia ĩ
oꝛus,pð.penl.vt honoiꝰcanoꝛusſonoꝛus
In oſus deſinẽtia/ ꝓð.penlł.vt vẽtoſus ·
ſpecioſus:virtuoſus. Denoĩatiua ĩ atus.
uł i itus.vel ĩ vtus.ꝓð.penl.vt tunicat ga/
letꝰ.marit᷑turritcoꝛnut᷑.aſtut.¶ Poſ⸗

ſeſſiua i. cuſ.deſinẽtia.coꝛ.penl.ut italicꝰilia

dert⸗ eſſiua ĩ nus a duabus arboꝛib⸗
coꝛ.penlł.vt oleaginus.⁊ faginꝰ.Et ab adũ/
bijs tẽpoꝛalibo. vt craſtinus? ſe trori J n
tinus ſi nõ habet.t.a pꝛimitiuis.coꝛ.penł.vt
diutinꝰ craſtinus. Si habet. t ꝓð. vt a ma⸗/
tuta matutinꝰ.mediaſtinꝰ.a medio ⁊ ſtãdo
vel teneo⸗ c Pacimbinus ocamaim
amethiſtinus.coꝛ.penl.in vᷣſu ſᷣm poetas · H

— WX — —

— — — w 0 —

=——

*AB
—

= ☚

9/

95

in ꝓſa acuunt. Scom veritatẽ enĩ bꝛeuiãt

pe. byſſinusſmaragdinꝰ.coccinus· hyacin/

tbinꝰadamãtinusamethiſtinuscryſtalli/

nus .·qꝛ woetę coꝛripiũt noĩa ꝗͥ ſumũt a noĩ/

bus lapidũ ułf Et regula Nꝛiſciani de
talibus woſſe pꝓducedis intelligit᷑ de
latinis: Rdict. Æιοumũt a gred. Sʒ in inꝰ
deſinẽtia acit vſus in pꝛoſa. DHnũ eſt etiã
qð coꝛ. q;uis nõ ſumat a floꝛe ułlapide.vt
murinusa mura arboꝛe. Poſſeſſiuaa p/
mitiuis ĩ.a.veniẽtia.pꝛo.pe.vt a ſylla ſylla/
nusa roma romanus.¶ Itẽ a pluralibo
diphthongatis. pꝛo.pe.vt a thebę thebanꝰ
¶Itẽ a noibo in. ius.vel adubijs in.e.hñt
antepe.longã.vt Pompeius pompeianus.
Julius iulianus quotidie quotidianꝰ me/
ridies meridianus.¶ Itẽ a deſinẽtibus in
cus.vel in culus habent pꝛo.a.pꝑe.vt ruſticꝰ
ruſticanustuſculus tuſculanus.ꝗ a byſilla⸗
bis/ ꝓð.j.mediã.vt poꝛcus poꝛcinus. Itẽ
a neutris in. um. habẽta pꝓð.vt oppidũopꝑ
pidanus. Itẽ plerũq; a t᷑tia declinatione
habẽt.a/ pð.vt mõs mõtanusſol ſolanus.
Itẽ neutra in.e. dãt.i ꝓð.vt mare marinꝰ
pꝛęneſte ſ̊neſtinꝰ.¶ Ite ꝗ habẽt pares ſyl⸗
labas in ntõ ⁊ gtõ dãt.i.pð.vt hercules.lis
herculinꝰ.verres verris verrinus. Item a
noĩbus bꝛutoꝝ habẽt.i.ꝓð.vt aper aprinꝰ
ceruus ceruinꝰ.foꝛmica foꝛmicinus.ꝗ..vel.e
ante · culus. vel · cula . ſp recipit accẽtũ bꝛeuẽ
in ꝓſa.vt igniculusouicula·nubecula · vul⸗
pecula. Neutra in.oꝛ.deſinẽtia gręca ĩ.oꝛ.
coꝛ.penuł.in obliqͥs. vt marmoꝛ.mor.⁊ de/
riuata a pmitiuis coꝛripiẽtibo penuł.vt me
moꝛ memorła memoꝛo.ras.qð coꝛ.medi.⁊
bicoꝛpoꝛ:bicoꝛporłqð cõponit᷑ ab hoc noĩe
coꝛpus.q coꝛ.penl.in obliqͥs:cętera pꝛoð.
penłin gtõ.vt amoꝛ amor.vxoꝛ vxon. Ar⸗
boꝛ.boꝛis.nõ ſeruat regulã.qꝛ deriuat᷑ a ro/
bur. bor..qð coꝛ.me.in obliqͥs Indecoꝛ ĩde/
cor.ꝛ.pelł.in obliqᷣs :qꝛ oli antiqͥ coꝛripie/
bãt decoꝛ.or.ĩ obliqs.Iſta noĩa fem̃mor.
robur.bor.ebur.bor.iecur.cor.coꝛ.pelł. ob/
liqs In. ix. maſculina latina coꝛ.pein ob⸗
liqs· vt calix.lid.foꝛnix.icis.barbara qͥ.vt
volux luq.In.ex.qͥʒ.e.in.i.coꝛreptã mutata
vt apex.apiqd.vertex.tid remex remig ſter

veruex. wernecis.¶ ¶ Neutra in. us. v. vel.l.
xel.n.wel.p.ſᷣcedẽtibo.eę.coꝛ.habẽt ĩ obliqͥs

vt pondus.der.olus.ler.onus/oner. opus
oper. ¶ Neutra in.ar. deriuata/ pð.penła.
in obliqͥs.vt calcar.car.toꝛcular.laris.pᷣter
lubar . qð bꝛeuiat in obliqͥsteſte Pirgilio
Jubare exoꝛto· ¶ Aguerbia ꝗᷓ fiũt a dtõ
additionẽ.ter. bꝛeuiãt᷑.ut foꝛtiter.fęliciter.

ANratrũ ſp deberet pducere mediã:qꝛ.a.vo

calis ſꝑ naturalit longa videt᷑.vt arabam.

gratoꝛ: qratrixarare. Juuenalis coꝛ. penuł.

huiꝰ dictionis bombycinꝰ oicẽs: Delitias
⁊ panniculos bombycinus vrit.¶ Attẽde
ꝙ noĩa a ciuitatibo vel locis alijs ſũpta.ꝗ
vident᷑ patria ſiue gentilia cũ reperiunt᷑ in
biblia ĩ ita pð.penł.⁊ ſũt coĩs ge.vt hiero/
ſolymita aſcalonita Si vᷣo terminentur in
ites, pð.penulł.⁊ ſunt malſ.ge.⁊ pᷣmę declaul
ttię. vt theſbites.tę.ułtis.ſᷣm artẽ. Si xpo
terminẽt᷑ imh.itis, pð.me.ſeu penuł.⁊ bꝛeuiãt

in gtõ creſcẽte in itidis.vt moabit bitidis.

amonitis.itidis./ õ ꝙ nõ põt recte ac-
centuare qͥ neſcit cõiugationes verboꝝ di⸗/
ſtinguere ⁊ obſeruare.nã qñ in pᷣma coniu/
gatione venit᷑ ad triſyllabas vel tetraſylla/
bas partesſꝑ ꝓduceda eſt penul.vt ĩ amo
as.amamꝰ amatis:amabã. bas. amabamꝰ.
batis ⁊c. Excipit᷑ teritũ pluſq; pfectũ qð
coꝛ.penuł.in tetraſylł.vt amauerã.ras.rat.
futuꝝ indicatiui eiuſdẽin pᷣmis ⁊ ſecũdis
ꝑſonis pluralibo.vt amabimꝰ.amabitis.
ſteritũ ꝑfectũ⁊ pluſq;ꝑfectũ.⁊ futuꝝ ſub/
iũctiui. Excipiũt᷑ tñ ab hac regula gdã irre
gularia ĩ H̊ ꝓſu cõpꝛehẽſa:ꝗ nõ ſeruãt oĩno
foꝛmã in ſterit..x. Cre · do · do · mi · iu · ſto · pli ·
co. fri · ſo. ne · ue.· la · ſe· cu · to. De vᷣbo aute do
dasnõ/q ĩ cõpoſitis debem coꝛriꝑe.a.qñ
venit.penia debemus.e.pꝛoducere·ſterq;ᷓ
in ſterito.vñ.v. In do das xᷣbo · ſi ſit poly⸗/

ſyllaba noſcas. de longat· B oa· ſemper

bꝛeuiat.· MNꝛeteritũ det᷑ bꝛeuibo· tñ · e· bꝛeuiet᷑
¶ Secũda cõiugatio in triſyllabis nł vltra
ꝑ coꝛ.penuł.in pᷣma pſona.vt ſedeo/video
rubeo. In plurali pſẽt tꝑis ĩdicatiui modi
ſp pꝛoð.pe.pᷣmę ⁊ ſecũdę ꝑſonę.vt ſedemꝰ
ſedetis.⁊ in toto ſterito iĩꝑfecto.pꝛo.penlł.
in triſyllabis⁊ vltra.vt ſedebam.bas.bat.
ſedebamꝰ.batis.bãt.De ſterito ꝑfecto nõ
põt dari certa regula:niſi ꝙ ĩ facentibo h/
teritũ in.vi.diuiſas ſyllabas.ſꝑ.i.penł.coꝛ.ĩ
płali:ut docuimꝰ.erubuimꝰ.⁊ ẽ veꝝ ĩ qͥlibet
vᷣbo ⁊ cõiugatiõe.vt fuimꝰ.ſpuimꝰ.amaui/
mus ſedimus.legimaudiuimꝰ In pᷣterito
pluſq;ꝑfecto.coꝛ.penlł.in toto ſingulari.vt
ſederã.ras.rat.⁊ in ftia ꝑſona płis nũeri ſe/
derãt. In futuro triſyllł.⁊ vltra pꝛoð.penul.
in toto ſingulari.vt docebo.bis. bit.⁊ ĩt᷑tia
pluralis nueri.vt docebũt. ¶ In pᷣſenti im/
patiui ꝓð.penł.in pᷣma ſecũda ꝑſona plis
nũeri.vt ſedeam ſedete 6 futuro triſyll.
⁊ vltra pð.penłꝑ totũ. In pᷣſenti cõiũcto
optatiui.⁊ Rterito cõiũcto eiuſdẽ pꝛo.penł
ꝑ totũ. In futuro pꝛoð.pmaꝰ ſecũda płis

nũeri. In p̃ſenti ſubiũctiui ſimilit. In te⸗

rito gherte ꝓð.oẽs. In ſterito ꝑfecto coꝛ.

oẽs. In pluſq;ꝑfecto pꝛoð.oẽs.In futuro
coꝛ. oẽs. In infinitiuo pꝛod.penlł.in triſyllł.

vltra.tam in pᷣſenti q; in ſᷣterito ꝑfecto

pluſq; ꝑfecto. ¶ In ſecũda cõiugatiõe ſꝑ
e.penł ꝓd. ante. re. tã in actiuo q; i paſſiuo
deponenti excepto futuro docebere.¶ In
ttia ↄiugatione/ pma ⁊ ſecũda pluralis nu/
mei indicatiui modi coꝛ.penł/vt legim le/
gitis. In Rᷣterito ĩꝑfecto· pꝛoð.penł.per to/
tum. In pꝛęterito ꝑfecto ꝓdu.ſunda ſin/
gularis nũen ſecũda ttia pluralis nũeri.
In ſterito pluſq;ꝑfecto· ꝓð.pma ⁊ ſecun/

da pluralnũeri. In imꝑatiuo/pꝛoð.pᷣma

ꝑſona plalis nũeri in Hſenti. In uturo ꝓpd.
oẽs pluralis nũeri. In ſſenti optatiu/pð.
pma⁊ ſecũda pluralis nũeri. In ſterito cõ

iũcto/pꝛoð.oẽs. In futuro pꝛod.pma⁊ ſe/

cunda pluralis nueri. In p̃ſenti ſubiũctiui
ſiliter. In pterito unꝑfecto ſitr. In Rterito
ꝑfecto coꝛ.oẽs. In ſtito pluſq;ꝑfecto ꝓd.

oẽs. In futuro coꝛ.oẽs. Pꝛeſens infinitiui·

coꝛ.Rteritũ.e.pe.ante.re.coꝛ.ſꝑ in t᷑tia cõiu/
gatione· niſi in pꝛęterito actiui.⁊ in futuro
paſſiui.¶ Quarta cõiugatio · pꝛoð.mã
⁊ſecundã pſentis indicatiui modi pluralis

nũeri.⁊ totũ pteritũ ĩꝑfectũ in triſyll.⁊ vl

tra· totũ ptitũ ꝑfectũ · excepta pma ꝑſona
pluralis nueri ·niſi ĩteruenerit ſyncopa. In
hterito pluſq;ꝑfecto/pꝛoð.hma⁊ ſecunda
pluralis nũeri/ſic⁊ ĩ futuro. Sic ⁊ in ſſenti
ipatiui modi. In futuro/pꝛoð.oẽs ĩ triſylł.
In ſſenti optatiui oẽs:pꝛoð.iĩ triſylł.⁊ vl⸗/
tra. ⁊ in ñterito ſiłr. In futuro/pꝛod.pᷣma ⁊
ſecũda pluralis nũeri.ſic⁊ in pᷣſenti ſubiun/
ctiui. In ſᷣterito imꝑfecto oẽs pꝛoð.In ſ/
terito ꝑfecto oẽs coꝛ. In pᷣterito pluſq;ꝑfe

cto oẽs pꝛoð. In futuro oẽs coꝛ.In infini⸗
tiuo · pꝛoð.penulin triſyll.in hſenti:hᷣterito

futuro·qð ſumit᷑ ex ſapino. penluñ
re. ſ pꝛod. in quarta cõiugatione. l ante
re.vel ris pꝛod.in qualibet cõiugatione · vt
amaris vel amare· docearis vel re.legaris.
el re · audiaris vel re· pꝛeter do · das cũ ſuis
cõpoſitis qñ remanet pmę cõiu. E. penl. añ
rüt · vel · re · pꝛoð.in ſteritis cuiuſſibet cõiu.
Epenl. ante · ris · vel re · nõ pcedẽte.b. pꝛod.
in q̃libet cõiugatione · niſi in pꝛęſenti tertię
coniugationis.E. penl. ante · ris · vel· re · Pce/
dente . b. ſe wr Quattuoꝛ ſũt vᷣba gꝗ nõ
ſequũt᷑ has regulas.vt ſũ/uolo/feroa edo.
De volo dĩ. v. Nelle velim vellẽ ſũt vuli
anoꝛmala vis vult. Itẽ in iſtis ſex locis eſt
anoꝛmalũ:ĩ q bus ſequũt᷑ alia verba ꝗᷓ pꝛo

ferant᷑ ſicut illa. Ilia etiã deficiũt in pſenti.
vt odi.nouicepi.⁊ men·ꝗ aptant ttie

cõiu. Nio·ais in imꝑatiuo
ai. Inquio einque-/
ant. Foꝛẽ res Quge⸗
ſumex gſo tm̃ “ auete
ſalue ſaluete· val oniu.

Incipit incipiůðt·unt · tertię
cõiu. Infit.i.dixit.uł dĩ faxo.i.faciã. Cedo
i. dic.vLuſimauſisauſit.i.andeamasat·in
ſubiũctiuo. Apageſis · in imperatiuo apa⸗
gite.i. quieſce et quieſcite. Ouat.i.lętatur.
ouant ⁊ ouãsnõ plus reperit᷑ in vſu⸗ Nõ
ꝙ vocalis ante vocalẽ in latinis dictioni/
bus coꝛ. vt capꝛea·fouea·video· doceoꝛ ſi⸗
milia. Excipit᷑ gtũs in. ius. vt illius· iſtius.
tamẽ alteriꝰ coꝛ.q; in duabo ſyllabis ſuꝑat
ntm̃. vclius aũt in ntõ coꝛ.ſᷣ in gtõ ꝓð.Ex⸗/
cipit᷑ etiã gtũs ⁊ otũs qntę declina. deſinẽs
in ei · pꝛoducit᷑ eni ſi habet ei vocalẽ ante ſe
vt viei⁊ aciei ·ſi aũt cõſonantẽcoꝛ.vt fidei
De gręcis aũt ⁊ peregrinis h̊ ſit tibi regula
Quoniã noĩa feminina cõſueuerũt ꝓduci
vt oſtreachoꝛea:galathea· medea:platea
⁊c. In.ia.ſi ſunt noĩa mulieꝑ pꝛoducta p/

nũciamꝰ. vt Maria Argia ⁊c. Si aũt de⸗

ſcendũt a maſculino·bꝛeuiamus· vta Clau
vius Claudia. a Julius Julia. Excipit᷑ Au
cia ꝗq ꝓducit᷑. Cetraſyllaba ⁊ vltra bꝛeuiat

vſus noſter. vt Athalia· Anaſtaſia.Ceci/
lia cętera ſimilia · qᷓ;uis quoꝛũdã vſus lõ/⸗

ga pꝛonũciet. Noĩa regionũ in.ia.latina
coꝛ.qᷓ;uis gręca plus acuãt.vt dic̃ Hꝛiſcia/
nus in ſeptimo.vt libya · ſyria ⁊c. ¶ In ap⸗
pellatiuis vſũ tene · nã regulę grecę a latinis
ignoꝛãt᷑. hęc tñ acuere in penultima ſolemꝰ.
ſic ẽ agonia ·allegoꝛiaarmoniaepiphania
hierarchia.phantaſia logia.⁊ ab eo cõpo/
ſita. vt genealogia · theologia: tropologia.
melodia.phyſonomia · ſimonia · Iympho/
nia pſalmodia· vſia·modo illa in antepent.
acuimꝰ. caſtrimargia/latria.neomenia. ſcę⸗
nophegia.¶¶ Nomẽ in · eas · ſolet pꝛodud .
vt Andreas Eneas. Egeas. Maſculinů ĩ

ias. let ꝓduci.vt Melias. Mieremias ꝛc.

nomẽ fę.coꝛ.vt Herodias. Nomẽ aus
Zin · eus· ſolet ꝓduci.vt Menelaus. Bar⸗/
tholomeus. NMomẽ ĩ eũ · vt canopęũ·mau⸗/
ſoleuũ pð.̊ Ptolomęũ licʒ cõmunius ꝓð.a

q̃buſdã tñ coꝛ. Nomẽ in. ius.qð gręce dꝛ
in os · coꝛ vt Coꝛnelius. Claudiꝰ.Culliꝰ ⁊c

Keliqua noĩa bꝛeuiant᷑ in fine acuunt.vt
Berſe aͤbee geloe zeten hbuiuſmodi.
Ffinis.
Incipit Bꝛeuiloqnus vocabularius.

₰

— — — — — — — — ——

— — — —

2ẽ

Aa domine deus

ecce neſcio loqui
quia puer ego ſum Hieremiępᷣ.Liqʒ; iſtud
verbũ pheticũ ab ipſo ꝓpheta alio fine ſit
enarratu: tñ non abſq; metaphoꝛa quadã
noſtro ꝓpoſito ꝓ aliquali elucidatiõe ap/
plicari pot: vt ſic qͥlibet puer inſciꝰ exiſtes ·
ꝓuerbia ⁊ vocabula bene vſitata vix in/

telligenslicite põt dicere: Ecce neſco loqͥ ·

id eſt. nõ poſſum mẽtis ↄceptũ expꝛimere ·
quod tñ maxime oppoꝛtunuʒ ⁊ neceſſariuʒ
eſt curã animarũ gerentibo:⁊ qui gregulũ
cõmiſſum paſtu vitęid eſt. ſacra ſcriptura
quęſqiptis comphendit᷑ paſcere debent
exemplis Pꝛeſupponit᷑ nanq; in qualibet
ſcientia iux dictũ phi pᷣ poſterioꝑꝝ:ſcre qͥd
noĩs eſt pncipiũ doctrinę. Etiaʒ dicit Re⸗
migius:Niſi nomẽ rei ſccris:cognitio reꝝ

perit. Sed q;ᷓuis diuina pagina litteralit

itellecta (vt ait apłs.2. Cor. ʒ?ꝰ) occidat:tñ
adoleſcenti neceſſariũ eſt vt ipſe pᷣus eam
litteralit q; ſpũaliter ĩtelligat. Nãq; vinũ
de toꝛculari eijcere quõ qͥs poterit ſi racemꝰ

iĩeo cõpꝛunere pᷣmit nõ agnouit? Peꝑ cũ

dictiones rarę ⁊ verba inſolita intellectuʒ
ſepue puertere ſolẽt quẽadmodũ frutex
ſeu arbuſtũ laboꝛioſũ ipedit arantẽ:ita ipſa
igrãtia raraꝑ dictionũ vocabuloꝝ lecto/
ns aiuʒ pꝛocedere nõ ſinit ad ꝑfectu. DHęc
aĩaduertendo ob neceſſitatẽ paupeꝝ quid
noĩs ignoꝛantiũrara⁊ incõſueta vocabula
ſicut ab alijs abſtracta ſut:p ꝑoſſe ĩ vnũ fi/
delit colligã/ſuꝑ oꝛdine cõpetẽti ad iuenien
oũ qdlibet· lucidioꝛi modo quo potero oꝛ-
dinado.Lic; ↄo Iſidoꝛus Papias Bꝛito
TIllanus ·alij q; q;plurimi magiſtri · ſat de
histractauerũt.a quibo etiã hoc opꝰ rece/
ptũ eſt:attamẽ ob cauſam pᷣfatã hoc opus

pſſens aggrediar. Quorũdã nãq; voluĩa
ita ſunt plixa ⁊ magno pᷣcio cõparãda.vt

tenuis noſtraꝝ reꝑ facultas ea non ſufficit

cõparare: Quoꝛuũdã quoq; ita ſut accur/

tata ⁊ ſparſim inoꝛdinate conſcripta:vt

pauc in eis frucꝰ carpi poteſt · niſi valde

Diligent reqrat᷑: ꝙ oia refoꝛmata ⁊ emen/
data.etiã a quocũq; vt ſic fierẽt ſümopere
eſt affectanduʒ: Idcirco pꝛęſentẽ laboꝛem
aggrediens vniuerſis ſupplico cim Evſf⸗
fredo ĩ nouella wetria ſic vicẽte:. Quate⸗
nus nem moleſt mihi exiſtens.ſtimulis
me pnᷣgat iuidię. Si q̃ tãq; inſeꝰ ignarꝰ
adduxero:patientiam in me habe. ¶u enĩ
lima caritatj fraternę coꝛrige: ⁊ ſi in aliqͥbꝰ
deuiauero· non mihi ex toto/ſed a quibus
recipio· imputet᷑. NDñ. Poſcoq; doctoꝛes

iuuenes ſimul ſenioꝛes. Ot quęuis dicta

liment hic non bene ſcipta. Quod minus
eſt ſupple .quod plus abꝛade:quod hirtuʒ
Comequod obſcuruʒ declara·qð vitioſũ
Emenda:a curis iſtis ſint omnia ſana. Et
in pncipio auiuſiibet operis iuocãdus eſt

pater oiʒ reꝝ ſalicq; deus· quo pꝛętiniſſo

nullũ nite ſundat᷑ exoꝛdiũ: vt diet Hoetiꝰ
in ʒꝰ de ↄſolatione philoſophię. Dñ q da
bſeq; deo facta ſua qui diſponere curat.

Dui amoꝛ vere nõ multo tempoꝛe ourat.
Dicit᷑ g in ſpeculo grammaticę. Ce pꝛęcoꝛ

omnipotẽs vt me tua gratia gratũ ld ſi-
nem vucat nauigãtẽ ꝑ mare latũ. Mic ſcri-
bendaꝝ doctrinaruũ variaꝝ. Ot poſſint dle⸗/
ro quę ſcribo valere nouello.Nt aũt iſtud
quod a lectoꝛe in libꝛo iſto quęrit᷑ facillius
inueniat᷑: poſui vocabula ſᷣm oꝛdinem al⸗
phabeti. Et eſt oꝛdo alphabeti non ſoluʒ
in pmis ⁊ ſecũdis litteris vocabuloꝛũ bic
ſitoꝝ. ſᷣ etiã in tertijs quartis⁊ cęteris
itteris ſequetibo vſq; ad finẽ eoꝝ. Derbi

gra: varõ ſtat ante IRtbachuc ex eo. qꝛ licʒ

ambęin hac lr̃a a incpiũt: tñ ſecũda lr̃a in
olaron pꝛęcedit ſecũdã litterã ĩ glbachuc.
Etiã acetũ ſtat ante acidum:qʒ liq; in ipſis
bpmę duęlrę cõcoꝛdãt:tamẽ tertia lra ĩ ace⸗
tum pꝛęcedit tertiã ĩ acidũ.⁊ quarta lra in
actoꝛ pᷣcedit quartã in actrix.⁊ ſic de alis.
Et liq; talis oꝛdinatio ſeu oꝛdo in aliquibꝰ

vocabulis non pꝛęciſe obſeruat᷑: vel foꝛte

hoc eſt ꝓpter aliquã cõuenientiã ſimul po/
ſitoꝑ:vł foꝛte ex inaduertẽtia.łd melioꝛẽ
autem intellectuʒ memoꝛiam firmioꝛem:
applicaui quibuſdam vocabulis verſus ex

Diuerſis autoꝛibus collecos.

Woniã qͥdẽ pꝛeſens collectio arti
oeſeruit grãmaticę. qᷓ m q̃ſdaʒ in
llabã i victionẽ oꝛonẽ oiuidit
ARlittera ſᷣm Iſidoꝛũ in pᷣ libꝛo etymolo/
giaꝝ ĩ oibo lingnis poꝛ eq ipſa naſcẽtiũ
oꝛa apenit. De q̃ͥ vꝛ in hiſtoꝛjs: Maſcul⸗
recent᷑ nat eiulado vicit damat a.femi/
na vo e. Oñ. E pꝛofert aut a qͥſquis ꝓce/
dit ab Eua. Pꝛeſentis q̊ʒ operis ꝓſecu-

1gręoꝝ incipianꝰ: oꝛdinẽ tan latinoꝝ
lranꝝ triplici alphabeto ſpãlit pſequẽdo:
ſcilʒ:noiuʒ· ꝓboꝝac partiũ ideclinabilin.

Aleph igit᷑ pma lr̃a hebꝛęoꝝ ul hebꝛaici al

phabeti ẽ. interptat᷑ doctrina · ul via · vl
beatitudo. Et eſt ſenſus Boctrina legeſt
via ad beatiudinem ęternam.

tio ꝑ litteras alphabeti viſtinguit: ideo
aomis lris· nõ tm latinoꝝ· etiã hebꝛeoꝝ

Alpha grcoꝝ eſt pᷣma lr̃a.⁊ vi initiũ lati

ne. Wñ vlpod vltj. Ego ſü alpha ⁊0. Et
o grece eſt finis latine. Et eſt ſenſus. Ego
ſum pꝛincipiũ ⁊ finis.

AXxo pꝛima lra noſtroꝝ ullatinia alpha⸗

beti ẽ. cui ſim Hꝛiſcianũ tria accidũt · ſcilʒ
nomẽéz q;tũ ad vocẽ.ſigura q;tuʒ ad pꝛo/
tractionẽ/poteſtas q;tũ ad coꝛreptionẽ⁊

ꝓductionẽ. Etiã vt idẽ dic: Iᷣ eſtnomen

indeclinabile neutri gener ⁊ oẽs alie lre.
vt a uł b vel ca ſic de alijs·ẽlr̃a vel figura

triãgular. Qnq; a ẽppoſitio· vt ſuũmo
vſq; deoꝛſuʒqnq; eſt interiectio dolẽtis
vt patʒ ĩ verb Hieremięq ĩ pnapio tbe-

matis dicta ſunt.ſcilʒ. Ma a vomme zc.

Aante ¶uel

AAlma. i. vgo abſcõdita ułſeceta.

a væcaron: ĩdedinabile magn ul fo·
titudo interpᷣtat᷑a fr Moyſi erat.

Ab.· idecliabile nome ſm hebꝛęos oꝛ meſis
auguſt. etia ẽ ppoſitio vt patet loco ſuo.

Abachuc eſt nomen phᷣe.? interpᷣtat᷑ am/

plexãs vel luctatoꝛ

Ilbaccidentibo. vna dictio ĩdecli. iille

ſcribebat accidẽtia.ita exponit᷑ 2. Eſdre.ʒ

Abactoꝛ.m.tc.eſt fur iumentoꝛũ vel pecoꝛũ

s vulgo abigeũ vocam ab abigendo
ñ latrones etiaʒ abactoꝛes oicmus.

bactrix. ſt. mulier oꝛ faciẽs ſic abactoꝛ.

Abactus.a.Di.i.ingat diſperſus ſeparatus
Abac. m. s.eſt ꝓpꝛiũ nomẽ vt qdã vicũt
phs fuit in anthmetica.vel abacus vꝛ ab

abax qs interpᷣtat᷑ decem. q i abaco ſunt

decẽ are ſeſe decuplatesĩ pmo c vnitas

in ſecũdo denariꝰ. in tertio cẽtenarꝰ. Eſt

◻

*

etiã abacvel abax vᷣga geometri? vlta⸗

bula quã habet phᷣi hisin puluẽ
ſuppoſito fac· 1 pinax.
Abax etiã vel ab zcapitel
li.i. ſaxu quadrãg uumnas
vnit᷑: oꝛ etiã q̃lib zea.
Abalienarnenni.
Abamita.f.p.eſt ſoꝛoꝛ l.iu⸗
riſconſultꝰ. S. auuncuuu

arcenũ.n.s.i.inhoneſtu..
baneth vꝛ ſbucula vel camiſia linea vel
cingulũ ſacerdotale rotũdũ polymita ar⸗
te ex cocco purpura⁊ byacintho otextuʒ

Abarim·vꝛ mons in quo obijt Moyſes ·

vt habet Beut? ʒ22

Abas ꝓpꝛiũ nomè cuiuſdã viri.Oñ.Nui/
dã vicł abas monachoꝝ ſit paabbas.

Abaſo oꝛ dom infirma vel inſumi: dicit
ba qð eſt ſine.⁊ baſis.i.ſundamentũ.
batis. ↄ.t.me.coꝛ.indecdli.qui vel quę cuʒ
bato viuidit auenã vel alia frumẽta. Oñ
Abatis ad cenã dat equis abbajauenã.
bauia. f. p. vꝛ mater/ paui vel ꝓauie.ff. de
e nennl cõſultus.S.q̃rto gdu. S
bauunculus. m. sS. eſt rater abaui?.
Abauus.m.s.me.coꝛ.dꝛ pater ꝓaui. Dñ
abauus dr pat᷑ pꝛis meiſ pauus dꝛ pat᷑
gui‚ſed abauus dicit᷑ pater ꝓaui:ſed ata/
uus vꝛ pat abaui·ſed tritauus dꝛ pꝛ ata/
ui: hoc aſcendẽdo.Silr deſcendedo ne⸗
pos dicit᷑ fil filij vel filię meę.? neptis fi-
lia filij vel filie mey b pnepos filius nepo⸗
tis· abnepos ſilius ꝓnepotis · atnepos fi⸗
lius abnepotis.⁊ trinepos filius atnepot.
Vñ. Eſt auus pau abauꝰ atauus trita⸗
uuſq;. Et ſic inde nepos · pꝛo · ab · at · tri · ſu⸗

ſcipit bęc vox. Et ſic au nexos cõponũt

cum pꝛoab· at· tri:ſic etiã neptis ſocer ſo⸗
crus nurus gener⁊ ſilia.vt,/pſocer.i.pater
ſoceri ꝓpſocrus.i. mater ſocrus meęzc.
Abax. vide..in abacĩs.
Abba bᷣm VPapiã:ſyrum? hebꝛeũ eſt.? int

5p̃ᷣtat᷑ pat᷑a accentuat᷑ in fineiux iſtos ver⸗

ſus: Ois barbara vox nõ declinata lati⸗

ne· Accentuũ ſuꝑ extremã puabit acitum.
Abbas. m.t. me, p. vꝛ pꝛ monachoꝑide ab

batia vꝛ pᷣlatio vel vignitas abbat. Dñ
Abba par ſignat hic abſalõ exit⁊ abbas
Abbatiſſa.fſ.p.dꝛ mater monialiũ uł oña.
Abdenago.indecli.interptat ſuies taceo.
Et erat vn ð tribo puen q fuerũt i camiĩo
ignis ? accẽtuat᷑ i fine. Idem ⁊ ſarias.
Abgera eſt tia in qua in Ralianuarijhoĩes
indigenę vnũ emptum /ꝓ capitibus oĩuʒ

— —

—

— E — — — —

teuotũ lapidabãt. Oñ Ouidiin Jbim.
Aut te deuoneat certis abdera diebo.
Abderites di ſatuma lapide quẽ ꝓ ioue
deuoꝛauit .q grece dꝛ abadir.

Abdiasſeruus domini:interptatt.
AIcbdicatoꝛii.n. S. locus habilis ad ab/

dicandum./i deriuatur ab abdico as.
Abdiciũ.vr ſecretũ/ocoultũ vel abſcõditũ.
Abadomen.n.t.gręce vꝛ pinguedo carnis
latine eſt ꝓpꝛie pinguedo q eſt in vẽtre
poꝛci vel oꝛcę. Dñ Juuenal.Itq; bonã
tenere placant abdomine poꝛcę.
Abdomitũ.n.s.ẽ pinguedo lates in oſſibo

carniũ decoctaꝝ.wl. margk. Et vꝛ ab ab⸗

do. dis.i.abſcondo:q; tal pinguedo abſ-⸗
condita eſt in oſſibo.
Abel pꝛiũ nomen viri.⁊ fuit filius ꝛldę.⁊
interpᷣtat᷑ luceqꝛ pat e ꝑ voucẽtos ãnos
lugebat ꝓ eo qñ interfectus fuit a fre ſuo
Cain. noluit Adã Euã vxoꝛẽ eius cog/
ſcere pꝛopter tale nefas Cain niſi ex oi/
uino iuſſu. vt habet in glo. ſuꝑ Geña po/
nit᷑ trãſumptiue ĩſcolaſtica hiſtoꝛia. Del
interpᷣtat᷑ vapoꝛ vel fum q̃ſi cito traſiturꝰ
qꝛ cũ trigita eſſet anoꝝ occidit eũ frat ſuꝰ
VDel qꝛ ᷣm Joſephũ non reliqͥt ſemẽ ſuꝑ

terrã. Oel etiã interptat᷑ iuſt ꝓpter holo/

cauſtuũ. vlbel etiã dꝛ lapis ſuꝑ quẽ archa
Oñi fuit poſita. vel locus vbi ſteterat ar/
cha· vt patet in Geñ. Del Ebel eſtnomẽ
auitatis qᷓ pus Bethſames vicebat. Vñ
HBox abba pr ſ abel lucꝰ lapis ⁊ vir.
Abela ꝓpꝛiũ nomẽ ciuitatᷣ. vel nomen lapi⸗
dis ſuꝑ quẽ archa oñi fuit poſita.
Abeſton · vĩ lapis pꝛęcioſus diſpoſitus ad
modum ferri.
Abeſtis inteſtina beſtiaꝝ aſpiciens.
Mbeſus.a.ũ.pe.p.i.circũquaq; comeſtus ⁊
coꝛroſus.⁊ cõponit᷑ ab am.i.circi:i eſus.
Abia · interpᷣtatur pꝛ dñs.⁊ fuit filius Ro/
boam. ODñ. Boſt Roboazʒ regni ſuſcepit
AIbůa coꝛonam.
Ibiectus.a.ũ.i pcul iact vilis.vel ↄtẽpt
⁊ Venit ab abijco. Inde abiectio.onis.i.
vilitas ꝓcul iactio vel ↄtemptus.

Abies. etis.ſ.t. eſtnomẽ arboꝛis: vẽ ab eũ⸗

do eo ꝙ ß ceter arboꝛibo longe eat z iex⸗
celſu pmineat. Inde abienꝰ ꝑ.n.ſine.g. et

abiegnus ci. g. m qͥſdã ĩ eodẽ ſenſu.i. de

abiete exiſtẽs. Iñ abietan.i.carpentariꝰ
qui de abiete oꝑat᷑. Iẽ abies reperit᷑ etiã
in qnta dedliinatiõe. Oñ Claudianus. Et
ſectas abies. Sed bᷣm Nirgiliũ vꝛ abie⸗
te ſecta. Dñ Ex abies abietis fit ex abi⸗

es abiei.

Abiecula.fp.pe. coꝛ.i. parua abies.

Abiges.gis.m.t.i.fur iumẽtoꝝ ⁊ pecoꝑeo
ipſa abigat alioꝛſũ vt cõpetentiꝰ ea fu⸗
rari poſſit. Sʒ abigeat dꝛ tale furtũ vel
etiã terrefactio ipſoꝝ pecudũ.
Abigeus.· vide. S. in abactoꝛ. vel abigeus
ſm Papiã vꝛ qͥ ſeducit alienũ ſeruũ.

Abinelech interpᷣtat᷑ pat me rexvel lin

gens ſanguineʒ. ⁊ eſt cõe nomen oiudre/
gum paleſtinog.
Abiona terptat deſideriũ ↄcupiſcẽtię.
Abinteſtato.i.ſine teſtamẽto.vt iſte ẽ moꝛ
tuus ab inteſtato.i.ſine teſttamento.

biram. interptat᷑ pꝛimitiuꝰ vel pmitialis

Abiſac interpᷣtatur patris niſus.)
Abyſſus.fs. eſt pfunditas aquaꝝ inpenc-
trabilis a qua fontes fluia pcedñt ⁊ per

occultas venas ad matnicẽ abyſſũ reutũt᷑

⁊ dĩ abyſſus q̃ſi adipſus.qꝛ ad ipſã reuer
tunt.vel qſi abuiſus:q; eius altitudo cer⸗
ni non põt. H pꝛoſfunditas ſcripturarũ
dẽ abyſſus. Olł oꝛ ab a qð ẽſine ⁊ byſſus
qð eſt gen lini candidiſſimi:q̃ſi ſine byſ⸗

ſo.i.candoꝛe.vel ab a qð eſt ſine baſis fũ

Damentũ. DHel dꝛ infernus.

Abitio.onis.ſ.t.i.receſſio.

Ebiu nterßtat pater meus.
Ebiuratio...t.eſt rei creditę abnegatio
Ablactatio.ſit.i.a lacte remotio.Et vt oiẽ
mgr in hiſtoꝛijs triplex ẽ ablactatio. DMꝛi

ma a lacte mmillę qᷓ fit in tertio ãẽno Se

Cida a lacte infantięqᷓ fit in ſeptimo ãno.
Tertia a lacte pueritięq̃ fit in duodecio
⁊ ſicamouet᷑ puer a nutrice a pedagogo
tutoꝛe.
Ablactatus.a.ũ.i.a lacte amotus
Ablas.p.t.oꝛ ſtultusinſipiens
Ablatiuus.a.ũ qͥ anfert.vel ponit p caſu qᷣ
eſt auferentiũ.

Abligurigo. inis.ft. pe, p.i pdigalitas. de/

uaſtatio vel voꝛacitas.

Abliguritoꝛ. m.t.i. ↄſumptoꝛ vel guloſus.

In abliguritio.i.voꝛactas vel guloſitas
Ablegumina.n. s. ſunt partes extoꝝ.
Ablucinatio.onis f.t.i.luq alienatio ⁊ ab⸗
ſentatio deriuat᷑ ab ablucino.
Ablutes.tiũ.płis numeriſũt loca cenoſa ⁊
aq̃ plena ·q̃ ablutia dicũt᷑.⁊ dicũt᷑ ſic ab
abluẽdo.ꝑ ↄtrariũ.qꝛ minime ſut abluta.
Abluuio.ſt.inũdatio ſoꝛdium.
Abmatertera.f.p.ẽ ſoꝛoꝛ abauię. Inſtit de
gra. S. tertio gradu.
Abnepos eſt ſilius nepotis ſiẽ nepos filius
a 2

Abneptis eſt filia nẽpotis vel neptis.
Ibnoꝛmis.i.defoꝛmis/turpisianisgran/
dis ·irregularis · illitteratus craſſus.Oñ
Pꝛatiꝰ. Auſticus abnoꝛmis ſapies cral/
ſaq; minerua. èMBͤ
Abolitio ẽ aceuſatiõis inſtituteę pꝑemptio.
vel abſolutio qᷓ nomen alien qͥ accuſauit
cũ oĩ inſciptione iã facta ĩ totũ abolet re/
miſta nccitate accuſadi.ff. oe abo.l.abolitõ
Abolit. a.ũ.me.coꝛ.i.delet.deſtruct· con/
ſumptus. denaſtatus.Ro. 4? Ekinanita
eſt fides abolita eſt pꝛomiſio.
Atolla abollę.ſ.p.ẽ gen veſtis ſenatoꝛię.
Oꝛ ſic q̃ſi abulla.eo ꝙ vndiqʒ ſit bullata.
HBñ. Vnduiq; bullata veſtis dicat᷑ abolla.
Abominiũ.n.s. vꝛ execratio.
Atomioſus.a.i.i.plenꝰſoꝛtua ·ab ab omẽ
Aboꝛigines pe.coꝛ.plis numeri.ul aboꝛgo
ginis. ſunt ſuꝑflue frutices: q non natalit
vitioſe in aroꝛibo ⁊ capis oꝛiut. Et di⸗
cunt q̃ſi ſeoꝛſũ ab oꝛigine.nõ q; nõ heant
oꝛiginẽ q; nõ naturalẽ. Itẽ aboꝛigines
inis. 9.t.i ruſtic agreſtis ignobilis.DPñ
Saluſtius. Cunq; his aboꝛigines genus
hoiuʒ agreſte.

/

ꝑſuaſerit. C. de fur· Au.l. ↄſentaneũ.
Abꝛeptitius.m. S
Abꝛeth. interpt 3333,,
Abꝛogans.i uilis
Sedar
Abꝛotann.
Abꝛotoniũ.f. 9. odo/
niũ.i.venuſculaic Adulatio/
nis. HScom Bapia g. erptat am/

plexibus apta.

.

Abꝛuptus participiũ. ab aliqͥ rupt vel

ſeparat a rupo. Sʒ abꝛupt nomeẽ loc

* Abſens.o. t.inõ pᷣſens.fl. de v. ſig. l. abſetẽ.

Aboꝛtiuus.m.s.ẽ puer ułalt ſet añ vebiuu

tp̃s natꝰ.⁊ ꝛ ſic nõ ꝙ nõ oꝛlat ̊ abonat
bm Iſidoꝝ libꝛo decimo. Hel oꝛ abſciſus

de aluo mris qua doloꝛ part᷑ inceſſabilit
cogit expirare. Sʒ Paulus vicit ſe aboꝛ⸗
tiuũ·qꝛ xpᷣm in carne non vidit.vel ex tps

renat᷑ in xpo apłatu accepit. Del oꝛ ille

qᷣ eſt moꝛtuꝰ nat.vel qͥ ad pᷣſentiã xpᷣi nõ

venit. Hñ. Extat aboꝛtiu nõ certo texoꝛe
natꝰ. Eſt aboꝛtii ꝗ cęſus tractus ab aluo

Poſthum ẽe nat poſt exeqͥas genitoꝛis.

Aboꝛtus.a.u.ab aboꝛioꝛ: non qꝛ nõ oꝛiat· KD⸗

aboꝛiat·ᷣ ſcilic naturalit᷑nõ eſt natus.
lbpatruus eſt frat abaui vel abauię.

Abꝛa.interptat᷑ ſpeculũ bm Muguitionẽ

dꝛ ancilla libertat.. Etiã ẽ ꝓpꝛũ nome pu/

elle. Bñ legit᷑ Judith.is: Mabuit peciſ/

Abſintestis. gẽma eſt magna? põ deroſa:
q̃ calefacta igni ſeptẽ viebo tenet caloꝛrꝛ.
Abſolutꝰ.a.i.i.a vinculo vel ab ipedimeto

ſequã noĩe Cbꝛa. Et vꝛ olbꝛa qi abaraq·

ad ara ⁊ de aris antiqͥt puellę vucebãt.
Pñ.Abꝛa pediſſeq̃ nomẽ ꝓpꝛiiq; puelle.
Abꝛã cõpomit᷑ ab abba.qð eſt pi⁊ ram qð
eſt excelſus.vñ vᷣlłbꝛã qſi abbarã.i.pater
excelſus r addita eſt ei a lra.⁊ victus eſt

Abꝛaam.qo ſonat pꝛ multaꝑ.i ſubaudit᷑

gentina debet ſcribi ſine aſpiratiõe. Dñ.

Eſt Abꝛã pꝛ excelſus·pꝛ ⁊ populoꝝ Fer/

tur multoꝝtũc a ſuꝑaddit᷑ vna.

Ab re.i.ſine cauſa.ut habet in.l.Si qͥs buo

excelſus.qſi a viſu hoiuʒ uł acceſſu raptus
Abꝛupta dicit᷑ loca aſꝑa int mõteſa acuta
Abſalon.interpᷣtat᷑ pax pꝛis/ꝑ antifraſum
qq; bellũ ↄtra patrẽ geſſitt.
Abſcidilin oꝛ cultelꝰ quo vngulęequoꝛũ
ablcidunt.
Abſcondit.i.occultat· Et vifferuũt abſcõ/
oit?a abſcõſus. VPñ. Muę nata tegit no/
bis abſcõdita vicas. Res ſunt abſcõſęe qᷓ
celas calliditate.

Ibſida.vg.gręcũ eſt.⁊ iterpᷣtat᷑ lucda.i.la-

tus ędificij vel triuia · eo ꝙ luie acceptoꝑ

arcu reſplendeat lume ſaciat.
AEbſinthiu.n. S.gręcũ eſt ᷑m Papiaʒ. ⁊ eſt
amara herba.

Aebſiriꝰ frater Medeę fuit:que fugiens cũ

Jaſone interfecit. bſirtus etiã eſt fluuiꝰ
ꝗ cadit in mare adriatici.
Abſis.ois.:.t.i.abſida. Itẽ abſis dꝛ pᷣnci⸗
piũ exaltationis planetę in ſuo circulo.i.
illa pars circuli ĩ q planeta incipit eleua/
ri.xel iſta pars in ꝗᷓ planeta adeo viſtat
a ſole ꝙ amphꝰ oiſtare non poteſt.

ſolut vel liberatus. Oñ qdã noia vicũt
abſoluta. q; ꝑ le dicta vant itelligi cqͥᷣd

eis ↄuenient pot addrvt de me. Et qux⸗

vam verba vicunt᷑ abſoluta.i.nõ trãſiti⸗/

ua. Oel abſoluta.i.nõ diſcretiua rei ad rẽ

in ſoa ſignificatiõe. Oel abſoluta.i. ꝑfecta

q̃ non deſiciut in aliqͥ ſu modo. Et abſo/
lutii.i.nõ relatu.i.nõ reſpectu alicui ictũ.

Abſonus.i.viſſidẽs ⁊ diſcoꝛdans vel non

ſonans. Inde abſonantia.i.diſſonãtia.
Abſoꝛptus.a.i.i.euacuatꝰul valde ſoꝛptꝰ
Abſtemius.i.abſtinẽs vel ſobꝛius.⁊ vꝛ ab
ab ⁊ temetu:q̃ſi a temeto.i.vino abſtinẽs

Abſterin.n. S.ꝛ domꝰ ſanctaꝝꝑ monialiũ.

Ilbſtruſura.f. p.ꝛ occultatio vel indluſio.

.

⸗
T⸗

4

C

Abſtula.i.napta. VPñ. Abſtula vel napta
ſarmentũ malleoluſq;. Quiſquilie ſtipu

le poſſunt ignem reuocare.

Abſurdus.a.ũ incõueniẽs ſᷣ ſubſtantiuũ

q non audit.

Abulla vide S. in abolla M
Abuſio dꝛ malus vſus. vel eſt octaua ſrxg

traſumptiõis.⁊ ſit qñ victiones ↄſilis ſi/
gnificationis tranſumũt᷑ ꝑ inicem.vt bꝛe/
ue ꝓ paruo-longũ ꝓ magno.
Abuſiuus.a.ñ.i.extra vſum ouctus.
AVbuſus.us.ni.i.peruerſus vſus.

A gnte

Acaliculis indecli.i.pincerna vel cuſtos uł

mgj calicũ vel calcoꝝ quos ſolent habe/
re dinites:vide.j.acõmentarijs.
Acarina eſt puintia in grecias.
Acaris.ridis.vel acaris acaris.me. coꝛ.ↄ.t·
ßm aliquos dꝛ ab a qð eſt ſine? caris gra
qſi ſine gratia vel ingratioſus: vicit eſſe
ſeruus eni dominus eſt iuidioſus.
Accaluaſter.i.ab ãterioꝛi parte caluꝰ ſic re/
caluaſter a oſterioꝛia d ab ante ⁊ calua
ſter. Ofñ.Eſt accaluaſter vir caluꝰ ab ãte/
rioꝛi Parterecaluaſter retro caluatꝰ hẽt.
AVccaliſſa.fp.dẽ vrtica.

Accaſia ẽ ſuccus expᷣſſus a ppmis vel piris.

Eccaſiu eſt fructus accaſij.
Accaſius arboꝛ quędam.
Accẽtus.us.ui.i.ſonꝰul modulatio vocis.
AMEcceptilatio.f.t.ẽ liberatio ꝑx mutu int᷑ro/
gationẽ q̃ vtriſq; ↄtingit ab eo nexu ab/
ſolutio.ff. eo.ti.l.pluribo.et.l.i.
Icccerſitus.i.vocatuscollectusvel circa ſe
ſitus. Gʒ. dil. qꝛ igit.
Acceſſio vꝛ aliqd adiacens alteri.vł oẽ id
qð eſt acceſſoꝛiuʒ neceſſariũ in pncipali
vt capiſtꝑ equo/veſtis ſeruo.vt.ff. depo.
l.i. S. que in depoſitis.

Kcceſſoꝛiũ idem.

AAccidtus vĩ cultellus magnus auut dẽ

qſi auute ſcendens. Et ſunt plura noĩa idẽ
ſignificãtia Oñ IAcciatus pugio cõiũgo

nouacula cultris. Cultelloſq; ſpatas aſo
ria iũgimus illis.

— .

Accinctus d armis inſtructusa paratus

dbellhhnn.
Accipit᷑ ſm Papiã ẽ auis armata vngulł
ab accipiẽdo victa·eo ꝙ ſibi capiat ⁊ ab

alns rapiat. Oñ Huidi de arte. Odimꝰ

accipitrẽ q; ſemꝑ viuit in armis.
cQGIus. m. S. i. crcuciſus.

Accitus.a.ũ.me.coꝛiappellat vel vocatꝰ.

Acclinis. nis. ..t. vel acdinꝰ. a. ů. in eodem

ſenſu.i.fſlexus vel incuruat ꝓpꝛie iĩ aſcen⸗
ſu. vel vꝛ locus erect ſurſũ. ſi ĩ Ruroꝛa

Debebant bachlis acclinia coꝛpoꝛa viri.i.

flena vel incuruata.
Acclinatoꝛiu.n.s.eſt locus in qͥ acclinari uł
reqeſcere poſſumꝰ.vel ſup quod acdinat᷑
yvt culcitra vel pulunar.
Acclinatus.m.s.i.curuus vel obliquus.
Accola.ↄ.p.bim Papiã dẽ finitimꝰ. Pin/
quus. vicinusalienꝰ.ciuis:affinis:cultoꝛ
lod in qho nõ eſt natus. VPñ qdam. lc⸗
cola non ꝓpꝛiã.ꝓpꝛiã colit incola terram.

AMccubitus. us.ui.m.q.i.locus requiei.

Acauratus.a.i.i.iligent pcuratus.
AEccuſatio ft.eſt alicquus apud iudicem de
crimine pcdlamatio.
Accuſatoꝛ. m. S.qͥ aliquẽ coꝛã iudice accuſat

⁊ ciminalem ſibi monet quęſtionem.

Acephalus.pe. coꝛ.dẽ qͥ eſt ſine capiteab

a qð eſt ſine cephas capnt.9ʒ.dil.nulla

in Rut. de app. §. generalem.
Alcephali gen clericoꝛũ ſine capiteqͥ quẽ
ſequent᷑ ignoꝛãt. Hi⁊ hęretici dicti quoꝝ
nullus eſt autoꝛ a quo exoꝛti ſunt: hi triũ
Calcedoneñ.caploꝝ ĩpugnatoꝛes.duaꝝ
in chꝛiſto ſubſtantiaru ꝓpꝛietatẽ negãt. ⁊
vnã naturã in eius ꝑſona pꝛędicant.
ATcer eſt ęeͥuoc ad pla. Pñ.Di arboꝛ acer
vir foꝛtis ipꝛobo acer. Eo pmo dat eris
p reliqs tibi dat cis: Et cõparat᷑. acer

oꝛ.cerrimꝰ. monet᷑· h acer ̊ acris ̊ ace.

Dꝛ etiã acer ſbᷣtilis vel acut ingenio. In⸗
de acrimonia.i.ſubtilitas ſenſus HM
Aceratꝰ. a. ſ. ab acer aceris dicit᷑ ſoꝛdidus
inſtar aceris.
AEcerbo. a.i.i.imaturus vel aſper.
AEcernus.a.i.i.œ acere exiſtens.

Aceronicus vꝛ qͥ nulli coĩcat.

Acerrę aꝑ. plis numeri voce · ſingularis ſi⸗
gificatione ·ſicut thebe athengeſt nomen
cduitat.⁊ oẽ ab a quod eſt ſine ceres dea
frugũ/q; apud iſtã ciuitatẽ nõ ceſcũt fru
es· q; terra ſterilis eſt⁊ infecũda.
rena Ap. oienmml wl vas ad cerrẽ reci/
piendãin quo thus reapit᷑. vel qꝛ fertur
ante cererẽ talem deã.vel qꝛ ponit᷑ ante ce/
rerem in ara. Del vas in quo thus reſer⸗/

uat. Oñ.Churibulü thura ↄſumitſeruat
acerra. Et venit ab acer aceris pꝛo arboꝛe

eo ꝙ de acere fieri ſolet H
Aceruus vi ſtrues moles:ↄgeries:cumulꝰ
congeſtu. Pñ. Congeries molescumn⸗/

luſq; ſtrues fit aceruꝰ. Inde aceruulus.i.

3 5

paruus aceni. Iſ aceruoſus.a.i.i plen

aceruis. Itẽ aceruus mercurij m qᷣſdam

eſt de argenti viui. Dicit etiã ſm phᷣos

Aceruus mercurij qͥ ꝓpter eloquentiam
1 diſcretionẽ pᷣeſſe mercatoꝛibo vicebat:
quibus iſta ono ſunt neceſſaria. Et dicit
mercurt q̃i mercatoꝝ kyros.i.oñs. ODñ
ambulantes in via vbi ſepult eſt mercu⸗

riug ↄſuetudinẽ hẽbat· ſm fabulas. lapi/
deĩ iacere in aceruũ ipſiꝰ. vnuſquiſꝗ; in

honoꝛẽ eiuſdẽ. Del aceruꝰmercuxijſut e⸗
denarij· vbi ſi lapis pijcit oiſpergunt: ſic
qui ſtulto tribuit honoꝛem. Del vicitur
edificiũ vel altare factũ in honoꝛẽ mercu/

.

ſine alian reꝝ de ꝗbus ſolet fieri numera/

tio: vbi p vno ſolido vel libꝛa pynit᷑ yna

