Pꝛopterea.i.idcirco/ideocõiũctio cauſał.
Pꝛohpudoꝛ:ẽ interiectio vituꝑani uł do/
lentis· cũ aliqs pudoꝛẽ.i.cõfuſionẽ alicui
adijcit. vt videt᷑ dicere Pap. AUlij vicũt
ꝓh pudoꝛ ſũt vuę ꝑtes.⁊ vnobo accẽ/
tibꝰ regẽdę ꝓh intiectio pudoꝛ nomẽ.
ꝙ intiectio cõponi nõ põt.Ratioq pbu
paſſiõis ẽ deſtruẽ.⁊ cũ intiectio deſignet
affectionẽ paſſionis:naturã habet cõpo⸗
ſitioni ↄtrariã.⁊ ꝓpt᷑ ̊ cõſueuit abſcõdita
voce ꝓferri. Cum dĩ pꝛobpudo: piob
doloꝛ ſunt interiectiones · expone.i.loco
interiectionũ vident᷑ poni. MVU
NPHꝛoꝛſus.i.penitoĩno/ꝓculdubio:pfecto.
Pꝛoſeutice.i.humiliatice.⁊ depꝛecatoꝛie.et
depꝛecatiue. ”

Hꝛotenusadũ.locia eſt cõpoſitũ a ꝓpe vel
ꝓcula tenus ſigt longe.vt vicat ptenuſ
qſi pꝛocul a ten.i.pꝛocul a ꝓpe.ñ Vir/
gilius in. v. enei. Cartare intendit vocẽ
qua ꝓtenus omne Contremuit nemus.

NPꝛotinus· aduerbiũ tẽpoꝛis vel oꝛdinis.i.
cito · ſtati. cõtinuo · ul cõſequent. Et coꝛ. pe.
Vnde Duidius epi.Pꝛotinus abductis

ſonuerunt pectoꝛa palmis.

Sube tenuſ . oue partes ſunt.i. vſq; ad pu/

Publicitusadubiũ.i.publicea dicit᷑ g pu
blicus. Et coꝛcc.

Pulſim. aduerbiũ a ꝑello.lis.

Qua.eſt intro

Auaeſt introgatiuũ ꝑ locũ. vt Qua traſ/⸗
iſti. Aeſponſiua eius hac illac iſtac.

Qusg e re.i.ꝓpter quã rẽcurquõ:q̃ rõne.
Quadragiesaduũ.nũeri.i.q̃dragita vicibo

Qualiter: aduerbiũ interrogatiuũ.
uaeſt cõiunctio viſcretiua vel electiua.

ut DBiues eſſe volo q; pauper.vel Honũ

eſt ſperare in domino qᷓ; ſperare in pꝛinci/

pibus. Etiã eſt adu.ſimilitudinis.vt Cã

Plato q; Soꝛtes legit.Etia ẽ adu.cõpa/
rãdi. vt Ille ẽ maioꝛ ꝙ; ille. Et ẽ adu.quã/

titatis. vt Iſte q; põt legit.Et ſᷣm hac ſi⸗
gnikicationẽ põt quãtus deriuani a q;. Et
qᷓ; cõponitur ꝑ geminationẽ.⁊ dicit q; qᷓ

i.quãuiscõiunctio aduerſatiuag.

Quãlibet.i.q;uis.⁊ acuit᷑ penł. Pñ Gꝛegꝰ

Multũ reliquit qͥ q;libet paꝝ tm̃ dehuit.

Quãobrem. adu.interogãdi hᷣm Donatũ.
Et acuit penłſm quoſdãa videt eſſe qdã
irregularis aggregatio dictionũ ꝗ ponit᷑

loco vniꝰ dictionis potiꝰ qᷓ; ꝓa cõpoſitio.
Quãuis.i.qᷓ;q; vel liq;· tamen:coniunctio
aduerſatiua? acuit᷑ enraul.
Quanã.i.i q̃ ꝑte· ſyllabice hʒ nã.bᷣm Pap.

Quãdiu:quado eſt vna pars acuit᷑ penul.

vige etiã. S. in oiu. Et eſt q;diu· vſq; ad
quẽ finẽ.vel vſq; ad qð tẽpꝰ.ſm Papiã.

Quãdo ·deriuat᷑a q;.⁊ eſt adu.tẽpoꝛis.Et

eſt interrogatiuũ · iufinitũ relatiuũ.Et cõ/
ſonit᷑ vel ſyllabicata dĩ quãdoq;.⁊ quã/
docũq;.⁊ quãdoqͥ dẽ.i.q;. Et coꝛ.qui. Itẽ

ſiquãdo/nequãdoaliquãdo añpeł acuũt

Et nõ ꝙ quando/habet ſex cõpoſitiones
tm̃ ſᷣm aliquos.vt Siquãdo/nequando
aliquando·qñq; quãdoqñ·qñcũq;. Ex
hoc patet ꝙ quãdoqͥ dẽ non eſt cõpoſitio
xera·̊ ponit᷑ aliquãdo loco vnius parti.
Et eſt potius gdã vocũ cõgeries irregu/

laris q; cõpoſitio.⁊ tũc accentuatur acſi
eſſet vna victio.vt Extẽplo· defacili.de/

cetero eximpꝛouiſo cętera cõſimilia.
Cuanq;i. ᷓuis licʒ. Et nota ꝙ q;q; ⁊ ſi⸗

milia habentia. m. ante.q.p. n. ſnbuntur.
Quantiſper.i.quãtũ.vt Quantiſper valet

res iſta. Cantiſper.
2 . –

Quantotius.adu.i.quãto ocius· velocius

citiis. Et cõponita quãto⸗ oc adubio.
Quãto minus · vuę ꝑtes ſũt/ſicut ⁊ quãůto

magis:iita ſub duobo accẽtibus ſüt ꝓfe/
reẽdę·bm Hug. in libꝛo de dubio accẽtu.
Quaxꝓpter.i.q;obꝛẽ ꝓpterea:quo pacto.
Qusſi.i.ſicutianq;ᷓ· velut. Et ponitur q̃ſi
aliquũdo ꝓ ſimilitudine · aliquando pꝛo

writate Pꝛo ſimilitudine. Onde Paulꝰ.
Quaſi triſtes ſp aũt gaudẽtes.ꝛo veri

tate vt in euãgelio Joãnis. Pidim glo⸗

riã eius gloꝛia q̃ſi vnigeniti a patre.Lli/

quando nihil differt vtrũ ꝓ ſimilitudine

an pꝛo veritate ponatur.vt Job. Quali

impios ꝑcuſſit eos in loco videntin. Sʒ
ibi. Gicut impius imicus meus aduer⸗/
ſarius meus quaſi iniquus:Gicut⁊ quaſi
vt vult Gꝛeg· pꝛo affirmatione poti q;
ꝛ0o ſimilitudine victü vider.
uatenus.vide.j.in quatinus.

Muater.adũ.numeri:a quatuoꝛ deriuat᷑.⸗

ſcribit᷑ ꝑ vnũ.t.Et bꝛemiat᷑ qua Oñ Vꝛa/

tius in ᷣma epła. Me quater vndenos
ſcias impleuiſſe decẽbꝛis. Quattuoꝛ aũt

nomen ꝑ ouplex.t. cribitur.
dicit᷑ a quaternnus.
Quatinus/pꝛo vt eſt cõiunctio cauſalis ꝑ

lj.ſcribita deriuat᷑ a qua.Põt etiã eſſe cõ/

iunctio adiũctiua. Sʒ qua tenus ꝑ.eę.ſunt

Duęg ꝑtesa acuit᷑ te. Oñ in greciſmo dicit᷑

Dictio quatinus ẽoꝛatio qua tenus eſto
Dictio ſub media bꝛeuis eſtoꝛatio lõga
Si fiat pꝛoſa:bꝛeuiat tñ vtraq; metꝝꝑ.Et
nota ꝙ vtq- vquatinus:cõiũctiones ad
iuicem ĩ hoc differũt. qꝛ vt cauſam remo/
tioꝛẽ. Sʒ quatinus recipit cauſam ꝓpin/

quioꝛẽ. zæ vo ꝑtinet ad vtrũq;. ndei

cõgrue vꝛ. Dolo quatinꝰ legas.ſᷣ bñ dꝛ.
Volo vtlegas:qꝛ volũtas lõgiſſima c.⁊⸗
nimiũ infinita. Hoſt quatinꝰ ergo vel ꝙ;
recte ſequit᷑ hęc comiũctiovt hoc modo.
RKogo vos vt quatinus mihi veſtrum
auxiliuz impendatis. Del ſic. Hoſtulo ꝙ
mihi dignemini pꝛouidere vt poſſim in
ſtudio cõmoꝛari. Sed nõ adeo bene di/
citur. Rogo vos vt bene mihi lacatis ꝙ

Quaternatimaduerbiũ.i.p quatemos.⁊

— —VV——158

l

Pundr.
Wwyl

d is
Paco.
rl
wtope⸗
be
low
bu

LBiber
achos
mortit

enos,

uuſils
nücſec⸗

7
;=

did
ese
mrond
lung,
bi
Cku
oſimmn
rn

vlquatinus poſſim in ſtudio ꝑmanere.
Que cõiunctio copulatiua ꝑ.e.ſolã ſcribit

⁊ idẽ eſt qð.⁊. Quando eſt nomẽ ſcribit
ꝑ.ae. diphthongon quę: in ſingulari fę⸗
minino.⁊ ĩ plurali neutro. Et eſt interro⸗

gatuũrelatiuũ.⁊ infinitũ.

Euia ⁊ quoniãin eodẽ ſenſu. Sed quo/

niã ꝓpꝛie pponit᷑.⁊ ſic ſequentẽ ſenſũ alli/
gat.vt Quoniã diſcis diſco· Quia qͥpe
poſtponit᷑ ⁊ ſuꝑioꝛem ſenſũ cõfinmat.vt
Scio qͥa didicia q; ſyllabicat dvꝛ quia/
nã.i.quia vel cur. GBnde Hirgilius. Heu
quianam tanti tinxerũt cthera nimbi.
Cuidem cõiunctio affirmatiua.⁊ coꝛripit
pꝛimã. Hnde Facetus. Mente qᷣde leta
decoꝛat᷑ floꝛida vita. Et inde cõponit᷑ ſi/
quidem. Equidem aũt ſimplex eſt.vide
3. in ſuo loco in.e.littera.
Qui diu duę partes/pꝛo vno affirmatiuo
aduerbio.i.certe· vere.
Quin.i.vt non/vel vt cõiunctio adiũctiua
Muin.i.ergo · cõiũctio ẽ collectiua. Nuin
i.potius aduerbiũ eligendi. Quini.cur
nõ.vel curaduerbiũ interrogandi.uin
i. certe. adubiũ affirmandi. Quin.i.inſuꝑ
aduerbiũ oꝛdinis.Et cõponit᷑ Quinetiã
i. inſuꝑ. aduerbiũ oꝛdimis.ᷣm Mug. Itẽ
iuenit᷑ qnimo.i.potius vl certe aduerbiũ
affirmandi vel eigendi· vel poſſunt eſſe
duę partes· Et ſdas ꝙ in Lucę euãgelio
vbi vicit᷑: Quũimo.beati qui audiũt ver/
bum dei ⁊ cuſtodiũt illud. Ita diſtinguẽ/
dum eſſe videt᷑. Quũimo beati.⁊ deinde
beati qͥ audiũt vbũ dei ⁊ cuſtodiũt illud
Et ꝓducit penułqnimo·quia imo habet
pꝛimã longoam. W
Quindecies: aduerbiũ.i.qͥndecim vicibꝰ.
Quinetiã:aduerbiũ oꝛdinis.i.inſuꝑ.⁊ dẽ
g quin. 7 etiDim.
Quinimo.vide in qun.
Quinpotius.i.magisſm Hapiam.
Quiquageſies/adu.numeri.i.qnquagĩta
vicibus. vĩ a qnquagintaſᷣm Pap.
Quĩquies.i.quĩq; vicibus.
Quippe.i.nimirũ/ſine dubio·certe confir/
matiuũ adubiũ.Eſt enĩ ſicut· ſcilʒ · videlʒ
Et ꝓducit pꝛimã poſitione.
Quo.interrogatiuũ ad locũ.vt Quo va/
dis.Aeſponſiua eiushuc illuciſtuc.

Quocirca:ẽ cõpoſituʒ a quo ⁊ circa.Et nõ

ꝙ; circa ꝑ cõpoſitionẽ vel poti ꝑ quãdã
irregularitatẽ iungit᷑ cum iſtis · ſeiʒ quo/
circa.pꝛo cõiunctione cauſali vel illatiua.
Circucirca vel circũquaq;⸗

Quodã modo vuępartes ſunt.vñ duobo
accentibus regendę ſunt. Quidã tamen
grauãt moꝗ tuc dicemus ꝙ nõ eſt ibi cõ/
poſitio· ᷣ̊ quedã irregularis vocũ cõge/
ries fungens loco vnius victionnis.
Quo minus· duę dictiones ſunt. Hapias
tamen dic quominus.i.aliter non ꝓ vna
Dictione ſumen. Uẽ
Muo modo/duępartes ſunt in euangelio
Aud. ut Quo modo fiet iſtud qm̃ viꝑ nõ
cognoſco: Aliqñ quomodo videt᷑ eſſe di
ctio cõpoſita·̊ potiꝰ ẽibi ꝗdã irregulari
vocũ cõgeries: ponit᷑ loco vniꝰ dictio/
nis.vt quõ.i.q̃lit⁊ tüc accẽtuat᷑ ac ſi eſſet
Vnga dictio acuit᷑ quo:mo/grauat᷑.
Quondaʒaduerbiũ tempoꝛis.ꝑ.q.ſcribit
quia deriuata quando.

.

Muoniã cõiũctio caſualisul ſhᷣcõtinnati/

ua. Cauſalis. vt Quoniã ꝓdeſt tibi lege.
Subcõtinuatiua · vt Quoniã ambulat
mouetur. Sic quoq;· quia vel ergo vna
ꝑs eſt m Pap. Et viffert qm̃.a quia·ſic
habes in quia.

Muoniãquidẽ.i.quia· vel ergo·vna pars

ẽ cõpoſita a quoniã ⁊ quidẽa tũc graua/
tur qui.⁊ acuit᷑ an. Hoſſunt etiaʒ eſſe duę
ꝑtes.⁊ tũc duobo accẽtibo regunt᷑⁊ acui⸗
tur qui.⁊ ſcibit᷑ tuncqm̃ ꝑ.ma tunc quo-
niã quidẽidẽ eſt qd·qꝛ certe. Et ſic ſumit

D GCon. F. Qm quidẽe ꝑ hoĩeʒ moꝛs c.

uoq; eſt cõiunctio copulatiua. WMcopit᷑
enĩ pꝛo et.vel etiã.⁊ notat qñq; ſimilitu/
Dinẽ.vt Cn quoq; fac ſimile.tamen loco
aduerbij inuenitur/p:o certe. H
Quoꝛſum.i.verſus quã ꝑtem. Et cõponit
a quo⁊ verſum.⁊ ſyllabicat᷑ quoꝛlũet dꝛ
quo:ſũcunq;.i.verſus quãcũq; partẽſᷣm

Huguitionem.

Muotidie· aduerbiũ tempoꝛis: dici a qt

dies quod vitioſe ſeribit᷑ per.c.vt vult
HDug/ MNam ꝑ.q.ſcribi debet. Hoc etiam
vult Dap. Et a q̃tidie oẽ q̃tidianus.na.

ni. ſicut a meridie:meridianꝰ.na.nũ. Oñ

qStidianũ debet ſeibi in pater noſter ꝑ.q.
Muotiens· aduerbiũ numeri.i.frequenter
multotiens. Quotiens.i.quot vicibo.cui
reſpõdet᷑ ſemel bis ter.⁊ ſimilia.⁊ deriuat
a quotus.⁊ ſyllabicat᷑ quotienſcũq;.
Quouſq; i.q;diuadubiuʒ tẽpoꝛis.Quo⸗/
uſc;.i.ad quẽ locũ · aduerbiũ loci. Dnde.
Tẽpus ſiue locũ dic ſignificare quouſq;.
Quuraduerbiũ interrogãdi põt deriuari
a quia ſcribit᷑ ꝑ.qa geminũ.u. vel poteſt
veriuari a gtõ cuius de quis: tunc debet

ſcribi ꝑ.ca vnũ.v.ſicut cur.⁊ ita coĩter ſcri
bitur bm modernos.

Kacha . eſt interiectio affectũ indignantis
oſtendens:ſicut ci dolemus:dicimus heu
cum letamur vah.⁊ ſimilit᷑ cuʒ indigna/
mur dicimus racha. Del racha.i.inanis.i⸗
vacuus quẽ vulgata iiuria abſq; ſenſu uł
abſq; cerebꝛo vicere poſſumus ẽ hebꝛeũ
⁊ acuit᷑ in fine. Sʒ pꝛiꝰ oictũ meliꝰ valet.
Radicatus aduerbiuũ.i.funditus vſq; ad
radicem.
Kancoꝛditeraduerbiũ.i.iraſcibiliter.
Raptim· aduerbiu.i.feſtinanter. violenter
quaſi ruptin.
Karo.qduerbii.i.interdũaliquando.
NRe. ppoſitio inſeꝑabilis aliquando notat
reiterationẽ. Bnde.Meęæc tria re ſigt · ſurſũ
retroq; contra.
Repente.i.cito· ſubito.
Neuera.i.certe· veracitadũ.⁊ eſt cõpoſitũ:
vel ſunt ouę partes poſitę pꝛo vna.
Retro· aduerbiñ loci. Et cõponit cũ ve. vt
Deretro.Et coꝛri.re.naturaliter. Onde in
Auroꝛa dicit᷑. DPeretro reſpiciat aĩo qui/
cunq; reliquit.
Retroꝛſum .i.de ſũmo vſq; ad infimũ · de/
oꝛſum.vel tergotenus.
Aite.i.recte bm Pꝛiſcianũ: dicitur a ritu.
PHapias vo oicit: Rite · recte· iuxta moꝛẽ
legitime pꝛobe

7 . *

AKipatim · adu.i.ꝑ ripas·vel de ripa ĩripã

7 deſigt locũ riparũ · ſic oſtiatim oſtioꝛũ.

Roſim aduerbiu.i.moꝛdacit᷑: a rodo.ois.

AKurſus vel rurſum.i.denuoiterum.

De
Sagaciter.i.pꝛudenter.ingenioſe.
Saltem ·cõiunctio aduſatiuacũ oiminu/
tione ꝑ ſyncopã fit a ſalutẽ.⁊ eſt tractum
a captiuis·:q quãdo capti erant ex timo/
renon valentes loqui integre dicebant:
Saltem ſaltemſaltem.quaſi vicerẽt· vt
vitã ⁊ ſalutẽ nõ amitterent. Item ĩuenit
ſaltim ꝑ.i.⁊ dẽ a ſaltu. Dñ vicit Pꝛiſcianꝰ
in.i“. libꝛo: Saltu/ſaltuatim vel ſaltim.i.
ſaltando.⁊ eſt aduerbiũ qualitatis. Dñ

Salti ſaltando/ſed ſaltem diminuendo.

Sane.i.certe.benerecte.
Sat · aduerbiũꝑ aꝑocopã fit aſatis.⁊ po/
nit᷑ loco noĩs.vt ſat eſt.i.ſufficit.bõm Paßᷣ
Satyrice.i.repꝛehenſoꝛie.
Satis · adu erbiuʒ qualitatis. Sed ponit᷑

W

qñq; pꝛo ſufficiens. VPñ Aucanꝰ. Cu ſa⸗
tis ad vires romana in carmina vandas.
Et inde ꝑ axocopam ſat.
Satius.i.melius:aduerbiũ cõꝑadi.⁊ dẽ a
ſatis. DHnde vicit Hꝛiſcianus in tractatu
aduerbioꝝ · Satius ꝓ melius. Oñ Aug⸗

SBSatius e moꝛi fame q; veſci idolotitbo

Et lcribit᷑ ꝑ.t.qð accipit ſonũ de.c. Qui⸗/

do legũt ibi ſaucꝰ ꝑ.v.̊ male⁊ coꝛupte.

Scilicʒ.i.ſcire lic; nimirũ .adubiũ eſt affir/
mandi:vel cõiũctio copulatiua uł expoſi/
tiua ᷣm quoſdam.
Se·pᷣpoſitio ẽ.⁊ iuenit᷑ ſolũ ꝑ cõpoſitionẽ
Serx eni ſunt pᷣpoſitiones ꝗ nõ iueniunt
niſi in cõpoſitiõe·ſcilʒ di.dis.re.ſe.an.con
Et ſigt ſe aliquãdo ſine.vt ſegnisq̃ſi ſine
igne. Et ſedulus. ſine dolo. Rliqñ ſeoꝛſuʒ
vt ſeduco/quaſi ſeoꝛſum duco. Itẽ ſe etiã
eſt pꝛionomẽ.⁊ geminat ſeſe.
Seckerimlicreto e! ſecrete.i.occulte.
Becundũillud nomẽ ponit᷑ loco aduerbij
loci· vel q̃litatis:vel potius ſimilitudinis
Cũ vꝛ Scom Aucã.vbi gręci vicũt Cata
Iucam.
Secus a ſe ſoſitione deriuat᷑.⁊ deſeruit
actõ caſui · vt Secus Petrũ.i.iuxta Pe/
trũ. Põt etiã eſſe adubiũ,⁊ ẽ ſecus idẽ qð
alit᷑ vel alias vel ꝓpe vel iux. Et bm q̊ſdã
idẽ dꝛ ſecius. Itẽ i gręciſmo dꝛ. Dic ſecus

eſſe aliter iuxtaq; localit᷑ vnũ. Dices aſt

aliud tu oices qualitatiue.

Sed cõiunctio eſt aduerſatiua: debet ſcri

bi pꝑ.o.Antiqui enĩ vicebãt ſedũ:pꝛo ſed
Nos v duas litteras vltimas abſcin/
vimus.⁊ dicimus ſed ꝑ apocopam.
Sedecies.i.ſedecim vicibus.
Sedenim. vna pars ił loco vnius partis
eſt. Oñ in verſibus Sibyllelegit. San/
ctoꝝ ſedeni cunctęlux libera carni.Dñ.2.
Machab. 7*. Dedeni mundi creatoꝛ c.
Sedtamen.i.atcontra ·aliquando ſũt duę
partesaliquando eſt dictio cõpoſita.et
tunc grauat᷑ ta. vel eſt quędã irregularis
vocũ congeries.ꝗ ponit᷑ ꝓ vna dictione
Sedulo.aduerbiuʒ.i.inceſſanter iterato/
frequenteraſſidue.
Segniter:aduerbin.i.pigriter.
Segregatim.i.diuiſimſeparatim.
Semeladuerbiũ numeri.i.vna vice.
Semperaduerbiñ tẽpoꝛis.i.oĩ tempoꝛe.
Senſim.i.paulati.adi.remiſſiuũ vꝛa ſen
ſus. Mã ꝗ moꝛãt᷑? paulatim tẽdũtſenſũ
faciũt ⁊ cũ ſenſu fiũt. Iteʒ ſenſim.i.ſenſibi
liter.xel ad ſenſum conſtantertimide.

— — —— —

— — — — — — eS— —DW.

—

+——

2 —

ASe ☛ 2 2NNNA⸗5—

f— —

2—☚ – 22 — — — --ð

9
Tith

nce

rdin
M
Gatp
A⸗
ſachr⸗

„*

law,

inon⸗
lenlune
mcon

ß
Hi ka

1Mr

Dias

vletſn
poſel
oblan/
m.

Epens
1Sn
m
Mdu
vſta.
Vm
R
eN

.
inſen

SGoeoꝛſum adũ. diſcretiuũ.i.ſepatimſegre/

gatim·ſemotim.Et deriuat᷑ a ſe ſpoſitio/
ne inſeꝑabili:quę ſeꝑationẽ conſignat.
Sępe.adu.i.multotiẽs.a ſepio.pis.Et cõ/
ꝑat᷑ ſeꝑe.pius.ſime. Inuenit᷑ enã ſᷣm anti/
quos ſępioꝛ.pius.ſimus.ma.mũ.quaſia
ſepus.pa.pu.poſitiuoEt cõponit᷑ Aſepe
pꝑſepe.q;ſepe.ſępenũero.i.multotiẽs.

Sepiuſculedicit᷑ a ſępiusaddita cule. vt

ſepiuſcule.aliquãtulũ ſępiꝰ.Et ſępicule.i
ſępea videt᷑ eſſe dimi.Hnde Plautus in
caſſia. Sępicule peccas inquit. Et coꝛ. cu.
Septiesaduerbiũ numeri.i.ſeptẽ vicibo.
1 dicit᷑ a ſeptẽ Onde ꝓpheta. Septies in
Die laudem dixi tibi. H
Sero·adu.hoꝛã ſignificat: tarditatem.Et
ſero tẽpus noci ꝓſundũ.vt Sero ad lu/

cub:andũ ſurrexi.licʒ aliquãdo noĩaliter

ineniat.vt obſcurũ ſero/pulcrũ mane.

Sere. ſerius.ſime.adu.i.tardeextreme.
Serie.aduerbiũ:a ſerius.i.vtiliter:intente

ſedulo· ſtudioſe/ex aĩio. Inuenit᷑ etiaʒ ſe⸗

rio ablatiuus poſitus ꝓ illo adũ.ſerie.

Seu·cõiunctio diſiunctiua.i. lll.
Sexageſies:aduerbiũ numeri.i.ſexaginta
viabus.

BSexies adũ.numeri.i.ſex vicibus.⁊ dicit

a ſex Dnde.4. Regliʒꝰ. Si pcuſſiſſes qͥn
quies·ant ſexiesaut ſepttes.
Si · cõiunctio ponit᷑ affirmatiue vel oubi⸗
tatiue.vt Meſcio ſi faciã.vel adiũctiue.vt
Si veneris faciã. Itẽ negatiue pꝛo non.
vt ſi Dauid mentiar. Item optatiue.vt
Si ram iſte daret aurea poma.i.vtinã

Vnde. IFlffirmat ·dubitatcõiungit ·ſi ne/

Sic quãdoq; tenet᷑ ſimilitudinarie· qñq;
demonſtratiuequãdoq; ãmiratiue.

Siccine.i.ſic ne.⁊ eſt ci ſyllabica adiectio.

Tnõ inclinat hic necõiuctio encletica ac/
centũ pꝛęcedentis ſyllabęad ſe.i.iuxta ſe.
VBngde pꝛincipalis accentus eſt ſuꝑ pᷣma

ſyllaba.⁊ media grauat᷑ſic hęcc nequia

accentus pꝛincipalis nõ põt poni ſuꝑ ſyl
labica adictione.vide in hęccine. Dñ.j.
Reg.ise oẽ. Siccine ſeꝑpat amara moꝛs.

Et in TAuroꝛa dicit. Siccine rex Oharao

paſcali vincit᷑ agno. Hoſſet tamẽ iĩ ſiccine

ibi cine eẽ ſyllabica adiectio·⁊ legi debẽt

remiſſiue · ſiccine.i.ſic ſepat amara moꝛs.
Sicub in vbi vide.

Sigillatim i.expꝛeſſea ſigillũ dꝛ.⁊ pd.la.

Signanteraduerbiũ.i.euidenterapertea

dicit᷑ a ſigno.nas.

Simul.aduerbiũ cõgregandi.i.vna parit᷑
in eodẽ loco.vel in eodẽ tempoꝛe.Simul
etiam quãdoq; ponit᷑ pꝛo poſtq;. Onde
Qucanus. Stat ſimul a pꝛima deſcendit
oꝛigine mundi. Cauſarũ ſeries.
Simulat.i.poſtq;. Hnde Huidius de fa/
ſtis li.2? Quę ſimulat tenuit intne ſtagna

ſmoꝛoꝛis. Itẽ Oꝛati ĩ libꝛo hmo. Jupiter

exclamat ſimulat audiuit.
Sin cõiũctio caſualis vel cõfirmatiua. Itẽ
ſyn grece · latine con vel ſimul ſigt.
Sinautem pꝛo ſed vel ſinon.
Sincere vwel ſinceriter.i.pure.
Sine pᷣpoſitio.i.abſq; extra.⁊ viffert ſine
quãdo pᷣwnit poſtponit᷑ caſuali.ꝛępo/
ſita eni grauant᷑ vtręq; ſyllabe. vt Bine
timoꝛe.Poſtpoſita vo penułacuit. ut Te
ſine nil altum. Ex h̊ patet ꝙ oꝛetenus pu/

betenusa conſimilia acuunt te.

Singillatim.i.ſingulariter. ꝑ ſingulas vi/
ces ꝑ vnũquẽq; ſeꝑatim. Et dicit᷑ ſingil/

latim. quaſi ſingulatim. a ſingulus. la.lũ.

ð eſt vnus· vel a ſingulus.qð eſt vnicus
uguitio vvo vicit. ꝙ a ſingulus dꝛ ſin/
gulatiʒ·aduerbiũ diſcretiuũ.i.ꝑ ſingulos
pꝛo quo quidã vicunt ſingillatim.᷑̊ male
bᷣm eum. DPꝛiſcianus etiam in tractatu de·
aduerbijs vic a ſingulus ſingulatim. d
hoc dico ꝙ hᷣm foꝛmationẽ vidert eſſe di/
cendũ ſingulatimſicut ab oſtio oſtiatim.
Poteſt nihilominus dici ſingillatim pꝛo
ſingulatim hoc coĩs vſus appꝛobat.Dñ
ꝓpheta. Qui finxit ſingillatim coꝛda eoꝝ
i.aias. Itẽ in ſymbolo Athanaſij · Quia

ſicut ſingillatim vnã ⁊c.

Siniſtroꝛſum.i.aduerſus ſiniſtrã partẽ.et
Dicit᷑ a ſiniſtra verſum.
Siquidem.i.certeex ſi ⁊ quidẽ cõponit.et
coꝛ.qui. Aliqñ autẽ ſũt duę partes.⁊ tũc
qui acuit᷑.⁊ ſic ſumit᷑ 2. Machab. vlt. Et
ſiquidẽ bene.⁊ vt hiſtoꝛię cõpetit h ⁊ ipſe
velim. Item Matthei x: Et ſiquidẽ fue/
rit dom illa digna.veniet pax veſtra ſuꝑ
eam. Itẽ Aud.iʒe Et ſiqdeʒ fecerit fructũ ·
ſinautẽ· in futurũ ſuccides eã. Iteʒ Mebᷣ.
6eEt hec faciemus ſiquidẽ ꝑmiſerit deus
Item Neuitiʒꝰ Et ſiquidẽ lepꝛavltra nõ
creuerit ⁊c.
Siquominus ſᷣm Huglin roſario ſũt tres
dictiones Joannis.iꝗꝰ Siquo minus
vixiſſem vobisqꝛ vado parare vobis
locuʒ. Et ſub tribus accentibus ꝓferedę.
Si ẽ cõiunctio:minꝰ ponit pꝑ adu.negãdi
ſcilicʒ non· quo eſt nomen.⁊ ibi ſuperfluit

xel ponit adubialit᷑ quo.i.aliq̊ modo. Et
Eſenſus. SGi nõ eſſent vel aliqͥ modo non
eſſent in domo pris mei manliões multę·
oixiſſem vobilq; vado ꝑare vobis locũ
Alij oicunt ꝙ ſunt onę victiones ſcilicʒ

ablatiu ſiq min adubiũ.i.ſi ĩ aliq̊ minꝰ

Et bᷣm vtraq; opinionẽ minacuit penl.

Sodes aduerbiñ blandiẽtis vel obſecrã/

tis. Dñ Pꝛiſcianus: Inueniũt᷑ aduerbia
terminãtia in.es ꝓductã vt ſodes.llibi
tamẽ cõnumerat ſodes inter verba defe/

cciua·ſ̊ ibi ſecut ẽ opinionẽ eoꝛũ qͥ dixe

runt ꝙ ſodes ẽ verbũ comicũ.vt Sodes
i.ſi audes.⁊ eſt ſine dubio vox blãdieni
7obſecrantis.
Solũmodo/adũ.quãtitatis.i.tãtumodo.

7 dꝛ a ſolus.⁊ modo.⁊ ſunt duę ꝑtes po/

ſitę pꝛo vna grauat᷑ penlł.ſiue mm.
Soꝛtito/adu.i.ꝑ ſoꝛtes/penł.pꝛod. Hnde
Exkech. 45 Cüq; ceperitis terrã Diuidere
ſoꝛtito ſeparate pꝛimitias vño.
Sppõte. aduerbiũ qualitatis.i.vltrovolũ

tarie dĩ a ſodeo.des.Monit etiã qñqʒ

noĩalit vt Mea ſpõte hoc feci. Sʒ meliꝰ
eſt vt dicamus nomẽ eſſe tm̃ ablti caſus.
nõ aduerbiũlicʒ qñq; ponat᷑ adubialit᷑
Bi eni eſſet adubiũ/cũ poneret᷑ noĩalit᷑ nõ
adiungeret ſibi adiectiuũ niſi in neu.ge.
Generale quidẽ eſt ꝙ quãdo aliq̃ dictio

nõ noialis ponit᷑ noialiter in neu. ge. po/
nitur tm̃a ſuſcpit adiectiuũ in neu.ge.vt

Tuü legere· Cuũ euge.· Cuũ ergo.
Stati.i.ilico/adũ.tẽpora ſto ula ſtatu vẽ.

tirpitus/adu.i. radicitus.⁊ dꝛ a ſtirps.

Sub ſoſitio ẽ deleruit vtriq; caſui. Et
nota ꝙ quotienſcunq; ſub ſigt ad locum

conſtruit᷑ ci accuſatiuo tm̃.vt Mirgilius

Mitunt᷑ ſub ipſos poſtes.i.ad ipſos po/
ſtes. Itẽ qñq; ponit᷑ ꝓ ante.vt Nirgilius
in geoꝛg. Gub lucem expoꝛtant calatũ.i.
ante luce. Itẽ qñq; ponit pꝛo p.vt Sub
noctẽ curã reculat.i.ꝑ noctẽ. ¶libi videt᷑
ſigre in loco vel quaſi in loco.⁊ conſtruit
tunc cuʒ ablatiuo tm̃.vt Sub vomo.Et
ſcias ꝙ ſub his litteris ſequentibꝰmutat.
b. in illas · ſcilʒ:c fg m.p.r.vt Guccumbo.
ſuffero:ſuggero.ſuũmoueoſuppono .ſurri/
Subito· aduerbiũ.i.cito·velocit · (pio.
repente. inſperate. Et vt vicit Dionyſiꝰ

ſpem. nõ ex aparente ad manifeſtũ ad/

Ductü. . S
Subter ſubtus aduerbia.⁊ deriuantura

ſub. Et vifferũt · quia ſubter eſt qð re ali⸗

in epla ad Gaiũ. Gubito eſt qd eſt pꝛet

qua ſuꝑioꝛi depꝛimit᷑ conculcat᷑. Sub/⸗
tus qð demiſſionẽ alterius nõ contingit.

Item ſubtus nõ exigit caſum. ̊ ſubter ex/

igit qñq; accuſatiuũ:quandoqʒ ablatiuũ

Muotiens ſubter ſignat eſſe in loco vel

qſi in loco·conſtruit᷑ cũ ablatiuo tmalibi

terioꝛ:ſuꝑlatiuo caret.

vo cum accuſatiuo· Et cõpat ſubter· ſub⸗

Super.aduerbiũ loci. Onde ſupꝛa welſu⸗,

pera vicebat antiqui. Inde ſuꝑ ꝑ axoco/
pam.⁊ ſupꝛa ꝑ ſyncopã. Sed differunt-
quia ſuꝑ eſt qð iminet. Supꝛa qð ſub ſe

aliquid habet ſtratũ. Item ſupꝛa ↄſtrui

cũ ſolo actõ.ſuꝑxvo qñq; cũ actõ:qñq; cũ

ablatiuo. Qnñ eni ſuꝑ ponitur pꝛo de vel

in· cõſtruit᷑ cũ abltõ tm.vt Suꝑ Vꝛiamo
i. de Hꝛiamo.⁊ Suꝑ vinidi fronde.i.in
viridi frõde aliter cõſtruit cũ accuſatiuo
Itẽ ſupꝛa ponit᷑ pꝛo poſitiuo.⁊ cõꝑatur

ſupꝛa ſuꝑioꝛ ſupꝛemus vel fſüimus. Inde

ſuperius ſup:eme vel ſũme aduer. Et hec
ſupꝛemitas.tatis. Et ſuperus.ra.ruũ.Et h
ſuperus.ri.deus cęleſtis.Et coꝛ.pꝛimã ſuꝑ
Et cõponit᷑ Veſuper ⁊ inſuper. Et woſſunt
eſſe vuę partes.de ſuper: in ſupa tunc ſu
acuit᷑. vt De ſuper terram x ꝛc.
Surſum vel ſuſũ:aduerbia loci pᷣm Hug.
Et vt dicit Pap. Suſum in ſuꝑioꝛi ꝑte
in loco ſigt/ſurſum ad locum.

De

Tam. aquerbiũ quantitatiſvel cõparãdi

Vel ſimilitudinis.
Tameneſt cõiunctio aduerſatiua.

Tametſi/ponit᷑ pꝛo q;uis.⁊ eſt coniunctio

aduerſatiua. Et ↄponit᷑ a tam. ? etſi. Del

eſt quędã irregularis cõgeries vocũ/quę

ponit᷑ pꝛo vna parte Mnde Meb. 6* dĩ
Tametlſi ita loquimur. Oel ſm aliã lr̃am
Tamen etſi ita loquimr.
Tandem.i.aliquando. in fine.

Tantiſper.i.tm̃vel interea.⁊ videtur com/

poſitum/a tantis.⁊ per.
Thau dicit᷑ eſſe aduerbiũ admirantis.
Temere · aduerbiu.i.ſũptuoſe fatue . ſtul⸗
te.ſine cauſa:.ſine conſilio.

Tenus.:ẽ ſpoſitio ablatiuo caſui deſerui⸗
ens. Boteſt etiã eſſe adu.⁊ eſt tenus idẽ

quod ꝓpe veliuxa.
Typice:aduerbin.i.figuratine.
Totiensadũ.numeri: dĩa tot.
Trãs.i.vltra Etut dic Vꝛiſcian i tractatu
Epoſitionũ:qñ trans cõponit᷑ ci dictio/
ne incipiente a.d.vel.n. vel.j.conſonante ·

— —

—— —
— — ——W ðGU

—,,— ———0

erer
v
nab
Nib⸗

wo,
int⸗
wie
ſi
ſichid
NW
Prum
ncir
s Ne
mic
piniic⸗
Ewdin
uni

N
hn
golge

iprrid⸗

uncho
eibel
a

r

umm

⸗

jmcutt
iden⸗
cur.

abijcit.n.S.vt Traduco.trado.trano.tra⸗

ijcio. In alijs aut cõpoſitionibo remanet

integra. Onde. Si cõponat᷑ trans littera

nulla mouet᷑ · Crano ·traijcio· trado· tra/
ouco remotis.

Triciesaduerbiũ numeri.i.triginta vicibꝰ

⁊ dicit᷑ a triginta.
Tridieaduerbiũ/a triduũ dicin.
Trigies· aduerbiũ nũeri.i.triginta vicibo.
a triginta dicitur.

Cuatimadũ.ꝑſonale.i.tuo moꝛe·vel moꝛe

tuę gentis · vel patrię. Similiter diſtin/

guemeatim ⁊ ſuatim. Et ſcias ꝙ adubijs

non accidit numerus neq; ꝑſona. vt dixi

nmeatein.
Cunſim·adũ.i.minutim/ↄciſim· uł ꝑcuſſim
⁊ dicitur a tundo.vis.

₰-

Hab quandoq; ſigt gaudiuʒ.⁊ eſt interie/
ctio gaudentis. Dnde aſaię. 44*Dab

calefactus ſum. vidi vocũ. Et Tuguſtinꝰ

Dicit. Cũ delectamur dicimus vah. Iteʒ
quãdoq; denotat denſionẽ.vel increpa/
nonẽ. nde Matthei. 272 Dah qui de⸗
ſtruit templũ dei.⁊c.

Palde.i.foꝛtitnimis:vehementa dꝛa va/

lidus ꝑ ſyncopã ꝓ valide.pᷣm Nꝛiſcianũ.

Hau. eſt aduerbiũ admirantis vel iurãtis.

Hau etiã nomen ẽ cuiuſdã elemẽti apud
hebꝛęos.ſcilʒ.v.cõſonantis.
Pbertim aduerbi.i.abundant.
Pbi eſt aduerbiũ loci interrogandi.⁊ſi/
gnificat interrogat in loco. Iteʒ eſt ad/
uerbiñ tẽpoꝛis· vt Pbi.i.poſtq; vel qñ.
Item eſt aduerbiuʒ qualitatis. vt vbi.i.
qualiter. Et quãtitatis.vt vbi.i.quantũ.
Et ſimilitudinis.vt vbi.i.ſicut.Eſt etiam
quaãdoq; aduerbiũ increptis vel admi/
rantis. Oñ Geñ.ʒ? Idam vbi es · quaſi
Dicat in quãta miſeria esa in quanta an/
guſtia es. Mer quid feciſtiiin quantum

peccatũ cecidiſti.Bene enĩ ſciebat de vbi

eſſet.ſᷣ̊ quaſi admirando increpat eũ ꝙ in
tantũ peccatũ delapſus erat.Et nõ ꝙ vbi
recipit vndecim intercõpoſitiones ⁊ ſyl/
labicas adiectiones.vt Sicubi.Necubi
Xlicubi.Nuncubi. Ecubi ex ena vbi cõ/
coſituʒ. Obiq;.vbiubi.vbiuis.vbilibet.
vbicũ q; vbinã. Inueniunt᷑ etiã ꝗdã alia
quę vidẽt᷑ eſſe cõpoſita ab vbi.vt ltubi.
Aſtubi. Hoſtubi. bᷣ poti ſũt ꝗdã irregu/
lares vocũ cõgeriesa fungũt᷑ loco vnius
dictionis aliquando. Item vbi tam ſim/

plex q; cõpoſita eius poſſunt exigere ge⸗

nitiuũ ex vi diſtributionis.vt Obiq; lo/
coꝝ.i.in quolibet locoꝝ.⁊ vbi locoꝝ.i.in
quo locoꝝ.Similit᷑ ⁊ vbiuis locoꝝ:vbi/
cũq; locoꝝ vel gentiũ. Del dic ꝙ cu dicit
VOVbicq; locoꝝ vel terrarũ.i.in quolibet lo/
coꝛũ·illi genitiui regunt᷑ ex natura ꝑtitio/
nis. Et coꝛ· pmã vbi. Hnde Duidiꝰ epi.
Jura fides vbi ſunt commiſſaq; dextera
dextrę. Item nota ꝙ in pdictis quando
vbi poſtponit · tic ẽ cõpoſitio. vt Sicubi
alicui· vel quãdo geminat. ut vbiubi. Sʒ
quãdo vbi pᷣponit·tũc eſt ſyllabica adie/
ctio. vt vbiuis vbicũq; ⁊c.

VPeinteriectio dolentis vel execrantis vel

maledicentis.vt Mę illi ꝑ quẽ ſcandaluʒ
venit. Item veſiãt ęternã dãnationem ĩ
ſacra ſcriptura.⁊ ſcribit᷑ ꝑ.ae.diphthon⸗/
gon. Itẽ ve.i. ſine. Inde ꝑ cõpoſitionem
veſanus bm Mug. Iteʒ ve eſt cõiunctio
endetica p vel ponit᷑.⁊ tũc ſcribitur ꝑ e
Hehemẽter. tius.ſime.i.foꝛtit. (ſimplex.

Pel aliquando eſt cõiunctio diſiunctiua.

vt quando ponit᷑ int᷑ duo quęnõ poſſũt
ſimul eſſe vera. vt Homo eſt rationale
xl irrationale. Iliquando eſt ſubdiſiũ/
ctiua.vt quado ponit᷑ inter vuo queę ſũt
ſimul vera. vt amauerunt vel amauere.
Aliquando etiã ponit᷑ vel pꝛo ſaltem.

BHBelociteraduerbiũ.i.cito.repente.

VBeluti ·a vel ⁊ vti cõiunctione componit᷑.
idem eſt quod quẽadmodũ:quomodo
ſicut. ſm Pap. Et coꝛ.penuł. Bnde Pir-
gilius gnei. 9? At weluti pleno lupus in/
ſidiat᷑ ouili.Et inde ꝑ apxocopaʒ fit.velut
aduerbiũ ſimilitudinis.i.ſicutquaſi ·⁊ eſt
t. finalis littera non.v.
Derbbo tenus verbi gratia verbi cauſa duę
ꝑtes ⁊ ſub duobus accentibus regendę
Venuſte.i.honeſte.
VYerlſute.i.callide.
Vero./ſepe cõponit᷑ ꝓ cõiunctione copula/
tiua.⁊ lępe pꝛo affirmatiua.i.certe.⁊ ſepe
pꝛo expletiua. Item verũ ſepe ponit᷑ pio
ſed.vel pꝛo certe. 6M
Vicatimadũbiuʒ/penł.pꝛod. poteſt deri/
nari a vicus:quaſi ꝑ vicos vel de vico in
vicum Mel poteſt deriuari a vice.i. viciſ⸗
ſim/ ꝑ ſingulas vices.
NViciſſimadũ.i.alternatim·mutuo/ꝑ viceſ.
Vidgelicʒaduerbiũ affirmandi.i.nimirum
certe · ſcilʒ vero· videre licʒ.⁊ cõponitur a
viderea licet. DNel eſt cõiunctio copula/
tiua vel expoſitius.ſᷣm Muguitionẽ.

/

Vigies wl vicies aduer numenii viginti
vicibus.⁊ dꝛ a viginti. Dnde poꝗ.9:
Vigies millies dena milia.
DNiritim.adũ.iꝑ ſingulos viros · vel de vi⸗
ro in virum. di a vir.
Pltra· adu.loci.⁊ cõpat᷑vltra · vlterioꝛ · vl⸗

timus.DPõt etiã eſſe poſitio qñ regitea ca/

ſum. vt vltra rhenum.
Vltro.i.vltra.vel ſponte.
VHncatim adũi.ꝑ vncias ul de vna vncia
in aliam dicit᷑ ab vncia.

Vngde adubiũ loci.i.a quo vel ex quo loco

Vl ex qua re vel caula · võm Papiam.

Vndecdiesadũbiũ numeri.i. vndecim vi⸗

cibus.⁊ dicit ab vndecim.

Vndiq; adu.i.ex oĩ parte.⸗ grauat penut.

Vngde q; cõiũctio encletica nõ inclinat h
accentũ ᷣcedentis ſyllabę ad ſe.i.iuxta ſe ·
quia ſcedẽs vocalis coꝛrupta eſt in vn/
diq;. Nã vndiq; cõponit᷑ ex vnde. 1 3.
Et ſimiliter cõtingit in deniq; · qd cõpo⸗/
inr er denuoqa q;.

VBnq;.i aliq uanoaſoche huetil te⸗

poꝛis · vide in nuncß.
Voluptuarieadũ.i.ᷣm volup tatem.
Vſpiam.i.in aliquo locoalicubi· aduᷣbiuʒ
loci· di abvllus.⁊ eſt ibi piam ſyllabica
adiectio.vñ nõ acuit᷑ in fine·quia accẽtus

pꝛincipalis non debet poni in ſyllabica

adiectione.
VPſq;.ii aliquo loco.adi. locia dĩ abyllus
Vſqueq̃q;i.x oĩa nimis · ex toto omnino.
Zacuit penul.
Nſqquo .i. nadiu quouſq; ad quẽ finem
Hm Paß. Mel pleniuſ põt vici ſic Oſq;/
quo.i.aliquãtulũ.aduerbiũ eſt quãtitatis

VBñ in plalmo. Cõuertere oñe vſc;quo

i. aliquatulũ. ẽ vſq; quo.i.vndiq;adũ.

eſt loc. Pñ Lach. S: VNſq; quo veniant

populi.i. vndiq;. Item vſq;quo.i.quo/
uſq;· vel quãdiu·aduerbiũ eſt tẽwꝛis. vt
ibi. Oſq;qͥ oñe obliuiſcer me in finẽ. Itẽ
qñq; ponit ꝓ doneca ẽ aguͦbiũ tẽpor. Vſi
2. Machab. . Sacerdotes plallebant
bymnos vſq;quo cõſumptũ eſſet ſacrifi/
cii.i.donec.⁊ acuit vltima ſᷣm vſũ vſq;ʒq́.
Vt multa ſigt. Nã vt.i.coſtq;. Dt.i.ſicut.
Pt.i. quis. Ot.i. ſimul. Onde de qbuſdã
Eᷣdictoꝝ · dicit quida. Ht poſtq; dicas. ut
quãuis· vt quoq; ſimul.
Nti aduerbiũ ſimilitudinis.i.ſic. Et inde
cõponit᷑ Sicuti · veluti. Et coꝛ. v. Sed vti
wverbũ ꝓducit pꝛima. VHnde. Quiſc; do⸗
cetur vir veler virtntibus vti · 3

Vinnam aduerbiũ optandi.. vt fiat opto
Et cõponit᷑ ab vt vel vtia nam. Et coꝛ. ti.
NPtiq; quãdo eſt dictio cõpoſita·tũc acuit
antepenl.H quãdo ſine ↄpoſitione accipit᷑
vtiq;· tüc accentũ habet ſuꝑ penł.ſeruata
nata ipſius endeſis.⁊ ſic cauſa vifferẽtig
amittit vim ſuã cõiũctio encletica ĩ vtiq;
dictione com foſita⸗ ſimiliter intelligen/
dum eſt de itaq;.
Ptpote.i.tanq penl.coꝛ. Et cõ cõponit ab vt
Tote ablatiuo de pot. vel pos potis.
Vtputa.i.verbigratiaiicut.adu.Et videt᷑
ibi puta eſſe ſyllabica adiectio.⁊ ſic erit
ſimplicis figuręa deriuabit᷑ ab vta acuet
pꝛima:.q; accentus pꝛincipalis non debet
poni ſuꝑ ſyllabica adiectione.Oñ.j.Con.
S Non coꝛpus qð futuꝝ eſt ſeminas.R
nudum granum.vtputa tritic.
VPtrin ꝙ; adu.i.ex vtraq; ꝑte.Vñ Ecech.
4o. Finis vtrinq;. ſm vnã littera
Vtrobiq;adu.i.in vtraq; ꝑte: acuitpel.
Vtrũ · dialectica interrogatio habes ſe ad
vtrũq;.i. ad affirmationẽ ? negationẽ.vt
cũ dico.vtrũ cęlũ ſit rotundũpõt reſpõ/
deri · celũ eſt rotunducęlũ nõ eſt rotundũ 5
Item vtrũ aliquaãdo eſt nomen.⁊ ponit᷑
pꝛio quis. Onde quidã. Nomen dic vtꝑ
coniunctio dicit᷑ vtu.
Ptrülibet.i. qſi ex his placet. Et coꝛli. Et
eſt libet ſyllabica adiectio.
Vtrũnam · interrogatiuũ eſt.⁊ habet nam
“ yllabice. acuit penut.

S Finit vocabnlarins bieniloqnus ti⸗

plici alpha beto diuerſis ex autoꝛibꝰ
necnõ coꝛpoꝛe vtriuſ⸗ q; iuris collectus:
dad latinũ ſermonẽ capeſſendũ vtiliſſi /
mus: Impꝛeſſus Baliler · ꝛlnno oñi.
E S Cccc xx viij.

Taus weo.

weße
1
Kopeo

n
1 .
nſeri

A lic;

4 NN
ee
„ e
V

een

wpcws
Atnide
W rſcent

tbmmget

R„
* ”ñ

——R
mobtsk
„ Ab 8

„
. .
Ean
M.⸗

* 7
RIN oefp
lpo/

. ?
6 ⸗
aw,

Wee e
“

ℳ , E 3
L
.
†

11

.
RE 820

.
.
meon
9 5äs

urH/NRer
. WDNI
*
„ 7.
„- 1 /,
IU.
– 42
eAe.
„ℳ AP
.
„

9

ẽ

«1

—

Archlivflim

„

rhanden

VOα

*

.

i. extra cõtextũ.i.in alia cauſula.tũc acut
in illa ſyllaba ad quã ꝑtinet accẽt regular.
vt Soꝛtes currit qͥ mouet᷑i.Soꝛtes currit
⁊ipſe mouet᷑.Et ſic ſumit᷑ in Auca:qui fuit
Jacob · qͥ fuit Heli. Sunt enĩ hmõi noĩa⸗

aduerbia inceptiua uſularũ.⁊ tüc faciũt
relationẽ explic cũc acuũt᷑ ad oſtẽden /

dũ hanc vim. E. q; aũt inſerunt᷑ dauſule
ſui antecedẽtis.⁊ tũc facũt relationẽ ĩpli/
citã. ⁊ tunc trahunt᷑ a ſuo ãtecedẽci.⁊ ideo
amittũt naturalẽ accentũ: regũt᷑ graui.Et
habet locũ ſdicta viſtinctio in oibꝰ noĩb⸗

interrogatiuis adbijs·ꝗᷓ relatiue acipi

poſſunt:vt qualis:quãtus:quotiens:quot ·
cuius cuias/quo/qua· vnde.⁊ vbi:quãdo
cũ·quãtũqualiter.quotẽnis.¶¶ Elc quoc
Diſtinctio cauſa q̃re ↄpoſita abinde acuũt
antepenł.vt exinde· deide/ſubinde.cũ penlł.
q ẽ lõga poſitione · acui deberet hm regulã.
Hꝛiſtianus autẽ vicit hoc ꝑ greciſmũ fieri
qꝛ ſic accidit in aliqbus aduerbijs gręcis.
hocfit ne ſᷣoſitio videat᷑ venire ꝑ appoſi/
tionẽ. Sed eadẽ ratione cõpoſita/ab intus
⁊a lõge⁊ ab oꝛſũ.vt deoꝛſũ · ſic deberent p/⸗
ferri.¶ Dicendũ q oẽs cõcoꝛdãt qꝙ in de⸗
inde· ſbᷣindepinde: cęterl cõpoſiſjab inde/
añpenł.acuat᷑.Et ſilłit᷑ a quando cõpoſita·

vt ſiquãdo:/nequãdo.⁊ aliquãdo.In alijs

aũt nõ oẽs ↄcoꝛdant.vt abintus:deintus

alonge . delõge · deoꝛſu · 1 deſurſũ · deinceps

decontra. Ideo de quãdo et inde indubi/
tanter teneamus/ꝙ ab eis cõpoſita debent
in antepenł.acui.cetera aũt ſunt regularit
ꝓferẽda/tamẽ ꝓpt᷑ cõfoꝛmitatẽ tenendãꝑ/
ſuadet᷑ ſuꝑ bibliã vt talia etiã in antepentł.
acuant. Qui aüut coꝛigit nõ multũ inſtet ·
potiꝰ oiſſimulet.qꝛ H̊ nõ videt᷑ autoꝛi ſcilʒ
Pꝛiſtiano.niſi de cõpoſitisa quando.⁊ ab
inde. Dt etiã aduerbia a noĩbꝰ diſtin/
guãt᷑contra quartã regulã.q̊ aduerbia vl/
timo acnunt᷑· alioaliquo alias. ¶ Cauſa
etiã diſtinguẽdi pᷣpoſitiones variãt accẽt
ſuos:de qͥbus tres regulę dant᷑.¶ VHꝛima
eſt · ꝙ Hpoſitiones ꝑ ſe pꝛolatę acuũt᷑ ĩ fine
quando ſcilʒ ponunt᷑ materialiter.vt ad
pars eſt. ¶ Secũda regula eſt. ꝙ ptoſite
ſuo caſuali.vt extra domũ ·iuxta poꝛtã.vel

interpoſitę ſuis caſualibus. vt domũ extra

tuã.vel ppoſite caſui relato ad ſuũ caluale.
vt extra mundi terminos:grauãt᷑ in oibus

ſyllabis.¶ Tertia regula eſt· ꝙ poſitio/

nes poſtpoſitę caſibꝰ quos exigũt · vel poſi/
te ꝑ defectũ vᷣboꝝ.vt tu mihi de mult nat

ſolus ſup.i. ſuꝑ es.vel poſitęĩ fine. vt mille

hdĩes venere ſup.ſuãt generalẽ regulã.vt

ſcilʒ monoſyllaba acuat᷑ ⁊ viſſyllaba vi/
ctio acnat pᷣmã.⁊ triſſyllaba med pdu.Et
ſi med.ẽ bꝛeuis/acuit antepentł.ſaluis exce/
ptionibo ſupꝛadictł ¶ ec ſpoſitio verſus
poſtpoſita accuſatiuo trahit ipſũ ad facien
dum vnũ aduerbiũ locale.pm quoſdã. vt
italiã ꝓᷣſusa tũc acuit᷑ penł.vel dicat᷑ ꝙ ſũt
duę ꝑtes.⁊ verſus inclinat acentũ ſcedẽt
dictionis ad hanc ſyllabam.ver.⁊ oẽs alię

grauant᷑ illa ſola acuit᷑ ſiue circũflectit᷑ &

encleſis. ¶¶Siunctiones cã viſtinctionis
variãt accenli·nã poſitę grauant᷑ in oĩbo

ſyllabis ſuis.vt Soꝛtes curritigit᷑ mouet᷑.

poſtpoſitę vᷣo ſeruãt accentũ regularẽ.vt

SBSoꝛtes currit:mouet᷑ igit᷑a hocſter ende⸗/

ticas ꝗᷓ poſtpoſite granant᷑quẽadmodũ ſi
Hronerent.¶ Diſtinctio regularis accẽt
cogit accẽtũ in alijs ſyllabis qñq; coꝛripi

vt meimet granat me.q;uis ſit lõga ꝓoter

pꝛincipalẽ accẽtũ qui erat ſupꝑ pmã.qñ di
cebat᷑ mei:quẽ nõ potuit mutare ſyllabica
adiectio.Et ſic tene ð ſiłibo.ut egometille⸗
met. Sic ĩ imꝑatiuo dicimꝰ.bñfac calefac
ponẽtes accentũ ſuꝑ vltimã.qꝛ pncipalis

