cunt᷑ röne. Et h̊ rationale.lis.neu. ge. dice/
batur pannus in pectoꝛe ſacerdotis qua/
dratus.· in quo lapides Rcioſi erãt inſerti.
KRatis.tis.fę. ge. vicebat᷑ pmũ ⁊ antiquiſſi/
mũ nauigij genuse rudibo tignis aſſeri /
buſq; cõtextũ:ad cuius ſimilitudinẽ factę

ſũt naues ꝗ ratarię dicunt᷑:Quũc vo ratis
glibet nauis abuſiue vi:Naã ratis ꝓpe dꝛ

ↄnexio nauiũ ułſtrues lignoꝝ trabiũ u
incaſtrata nauiũ. Hel ratẽ la ꝑs nauis

ſcilʒ ꝗᷓẽ int carinã ⁊ pꝛoꝛã vel puppi:icta
q; radit aquã vel qꝛ ſit rata ⁊ firma.Etꝑ

ſynecdochẽ glibet nanis vĩ ratis · q; radit
aquã.vel qꝛ rata ſit ⁊ firma.⁊ firmiter cur/

rat. Iñ H̊ raticula.lę.vimi.i.parua ratis.

Et coꝛ.ra. Dnde qͥdã. DNiclatus eſſe ratẽ·
Wtrẽ dic eſſe carinã. Itẽ aliꝰ. rata ſit

ratis eſt ꝙ cõcaua dicta carina.

atiũcula.lę.dimi.parua ratio.
Aatus.ta.tu.pꝑticipiũ ẽ de reoꝛ rerrat ſũ

reri.i. extunare· putare: Iñ ratus ſũ.i.pu/
taui. Et rat.ta. tũ.nomẽ tũc tantũ valet

quãtũ firmus. Iſidoꝛus aũt dic:. Ratũ dẽ

qð rõnabile ⁊ rectũ ẽ.vña qui pollicetur

icit. Ratũ eſſe pfiteoꝛ. ẽfirmũ atq; ꝑ/
petuũ. Et Hap.dicit. Ratũfirmũ/ſtabi⸗

le.imutabile:acceptũ. Item ratus.i.arbi/
tratus. Et coꝛ. pmã. Itẽ iuenit᷑ rata in alia
ſigniſicatione.vt Iſte ſoluat vel recipiat
ꝓ rata.i ꝓ parte ſibi cõtingente.

Naucidus. a. oũ.i.raucnſ. ꝗñ raucidulus

la.lũ.i.aliquantulũ raucus:q raucułꝰ vẽ.

NRancus,. ca. ci. v a rauni qð ẽ raucitas. Et

cõparat᷑ raucus.cioꝛ.ſimus. Iñ rauce.ciuſ
ſime. aduer. Et H̊ raucitas.tat.Et h rauce⸗
do. dinis.i.vocis ãputatio.ſiue ipuritas.

Rania.uię.i.vox rauca. In hec rauilla.lę.i.
cduſidicusq; damãdo effici᷑ raucus.
Aauiatus.ta.tũ.i.raucus.⁊ d a rauio.as.

Iñ h̊ rauiatio.onis.i.raucitas.

KRauni:nomẽ indedlinabile.i.raucitas.

Rauus.ua. uũ .i.rapax · vel fului coloꝛis.⁊
iĩa rapio.pis. Hñ inuenit᷑ Aupa raua.

Et in vtraq; ſigniſicatione cõueniẽter oꝛ
lupa raua.Maã rapax ẽ fului coloꝛis.ñ

rauulus.la. lu rauiſcellꝰ. la lũ.ãbo dimi.
Et raua.uę. talis coloꝛ· vel rapacitas. Et
Hap.vic. Aauaniger coloꝛ mixt fuluo.

ante

Reatus. tus · tui.vĩ a reus:quaſi rei actꝰ. Et
accipit᷑ reatus in ſcriptura multipliciter ·
ſcilʒ ꝓ culpa.pꝛo pęna ꝓ obligatiõe pę⸗
nę tẽpoꝛalis ⁊ ętemę.Si enĩ moꝛtale eſt.
obligat nos penę eternę. Si veniale· ob/
ligat nos penę tẽpoꝛali.vt vicit mgrĩ 22
ſniarũ. Cñ ſcas ꝙ reatus dĩ m qð quis
eſt reus pęnę: ideo ꝓpereatꝰ nihil aliud
eſt.q; obligatio ad pęnã Et qꝛ obligatio
q̃damõ ẽ media int culpã ⁊ pęnãex eo
ꝓpter culpaʒ aliqͥs obligat ad pęnã:ideo
nomen medij traſumit᷑ ad extrema. vt in/
terdũ ipſa culpa vel peęnareatus dicat᷑.
ARebeccaĩterpᷣtat᷑ patiẽtia:vel ꝗ̊ multũ ac⸗
Aebellis. lis. 9.ta Rᷣ le.i.inobediẽs. (cepit
reſiſtẽs:cõtrarius. Iñ heęc rebellio.onis.2
hoc rebelliũ · lij. in eodeʒ ſenſu.i.repulſio

Vel reſiſtimentũ: poſt pacẽ factã ad bellũ

reuerſio·belli iteratio.

Recaluaſter. ſtra. ſtru.i.retro aliquãtulum

caluus. Et pꝛo eodẽ iuenit᷑ recaluꝰ.ua.uũ.
Recẽs.entis.oĩs ge.i.nouus.⁊ dicit᷑ a rec
qð ẽ iteꝝ vel retro· q̃ſi renouatus vel ite/
ruũ nouus.Sʒ recẽs naſcit᷑· nouũ fit. Inde
recentulus.la.lũ.aliquãtulũ recẽs.Et cõ/
ponit᷑ pꝛecens:q;recens.i.valde recens.
MRecẽſitus.penł ꝓd.dꝛ renouatusrecẽs fa/
ctus. Sʒ recẽſitus:pe· coꝛ.ẽ idẽ qð nume/
ratus.recitatus:rememoꝛatus.Dñ. Daſa
recenſita·̊ poma recenſita dicos.
Neceptaculũ.li.neu.ge.loc vbi fit alicuiuſ
Neceptatoꝛes dicunt᷑qui (rei receptio.
aliqͥs receptãt: vt frequẽtius ſonat ĩ ma
lũ. Sũt enĩ illi qͥ fures·raptoꝛes:⁊ cęteroſ
malefactoꝛes recipiũt.vt. C. de his qͥ la/
tro.l.i.⁊.ff.de recepta.l.i.Sine qͥbo latere
nõ poſſũt.vt in.c.ſicut aitde hęre.vbi he/⸗
reticoꝛuʒ receptatoꝛes anathematicant᷑.
Sed receptoꝛes pᷣm Inno.dicunt᷑ aduo/
cati. in.c.ex parte de poſtu.
MNeci.i.iterum.vel retro·gręcum eſft.
Recidiuus.ua. uũ.⁊ rediuiuus.ua.uũ.i.re⸗
nouatus/poſt caſuʒ reparat.qð nõ po/
teſt eſſe· niſi caſus ſᷣceſſerit vel moꝛs.Vñ
recidiua arboꝝ ſunt ꝗ alijs ſectis repullu
lant. Et eadẽ dicunt᷑ rediuina· q; redeunt
ad id qð fueruntquaſi denuo viuna.
Meciduus.oua.duũ.i.retro uł iteꝝ cadẽs.
Mecinũ.ni.uł ̊ reciniũ.nij.matronale ope/
rimẽtũꝗqdã ſcilʒ veſtis vel palliũ.⁊ dĩ ſic
quaſi reijcinum.qꝛ dimidia pars eius re/
tro abijcit᷑. Idẽa a gręcis oꝛ ſtola
MRecipꝛoc ca.cũ.i.iten cõuerſiuꝰ repetitiuꝰ

Vnde recipꝛoca d conſtructio in q̃ eadẽ
ꝑſona iteꝝ repetit᷑.vel in qua eadẽ ꝑſona
videt᷑ age ⁊ pati.vt Ego diligo me. Cu
Diligis te. DPetrus diligit ſe. Et coꝛ.pꝛo.
Recõſus.ſa.ſũ.i.recõdit.⁊ dꝛ a recõdo.is.
Aecõuẽtio.onis.fę.ge.ẽ actio rei õ actoꝛẽ.
Kecta linea aſcẽdẽs:ſũt pĩ:auꝰ.pauusab/
auus·atauus/tritauusſicut ĩ ſemis lineaʒ
vicimusmatrẽ.auiã/pauiã/abauiã.
Aecta linea deſcendẽs·ſunt filius · ſilia:ne/
pos neptis ꝓnepos ꝓneptis abnepos.
Aeckortonie mal gedi regẽs aliqd ꝑ ſuũ
officiũ.⁊ dr a rego.gis. l qͥ etiã rect.cta.
ctũ. Iñ rectitudo.dinis.i.iuſticia:qtas.

Recuſatio ſᷣm ſpe.e.ti.eſt iuriſdictionis vel

audiẽtię cã ſuſpiciõis ꝓpoſita declinatio
vt. C. S iudi.l.aꝑtiſſimi. Et ſit vſq; ad/xx.
dies bᷣm leges ſᷣm canones vũtaxat ꝑ de/

Necuticus.ca.ci.idẽ eſt qð cuticus. ( cem

vel recuticus:q retrouerſã hʒ pellẽ virilis

mẽbꝛi.Dñ recutici ꝓpe vicut᷑ iudęi:quaſi
retro habẽtes cute.i.circũciſi. Carent eni
anterioꝛi pelle virilis mẽbꝛi. Oñ Perſius
Necuticaq; ſabbata pelles. Et vocauit

ſabbata recutica: ꝓpt recuticosqꝛ ad eos
ꝑtinẽt ea celebꝛant. Et pꝛoducit.ti.
Reddit᷑.ta.tũ.dẽ a reddo.dis. Dñ Dui/

dius epi. iuuene ⁊ cupido credatred/
ita virgo.Itẽ redditus.tus.tui.i.lucrũ.

merces. fructus· vectigal. pſtatio.cenſus.
Kedibitio.onis.ẽ emptionis reſolutio.vt

ff. Z acqͥᷣ· poſſel.l.põponius.S.ſterea in fi.

NRedimiculũ li.neu.ge.monileuł coꝛona· uł

vitta ·qᷓ mitra ĩ capite femiaꝝ alligat᷑ dꝛ

a redimio.mis łredimiculũ.ſuccictoꝛiũ
vel bꝛachiale qð ꝑ ceruicẽ deſcẽdẽs⸗a a la/
teribo colli diuiſũ· vtrarũq; alaꝝ ſinꝰ ãbit
⁊ hinc inde ſuccingit· ut cõſtringẽs latitu/
vinẽ veſij ad coꝛpꝰↄtrahat ⁊ ingẽdo cõ/
Pponat. Moc vulgo bꝛachile vicit · q̃i bꝛa/
chiale. q;uis nõ bꝛachioꝝ · renũ ſit cigulũ
Nedimitus.ta.tu.i.oꝛnatuscoꝛonatus.

Regitus.tus.tui.pe. coꝛ. vĩ a redeo. dis. Et
ſigt ouo. Aeditus enĩ dẽ qð redit· qꝛ ſin/

gułãnis redeat. Oñ Ouidiꝰ ð ſine titulo
Turpi thoꝛi reditu cẽſus augere pat᷑nos
Itẽ reditus.i.reuerſio. Oñ Huidius epi.
Bela queroꝛ reditu vrbi carere ſide.
Redux. cis. ois ge. qͥ redit. ⁊ dꝛ a re.⁊ dux
is. vel a reduco. cis. coꝛ.du q; tenet na/
turã huius ſteriti ouxi.
B efectoꝛiũ:rij. locus vbi reficiunt᷑ famelici
Itẽ refectoꝛiũ dꝛ locus vbi inſimul come
Dunt fratres vel monachi.
Refecx.cta. ctũ.i.replet recreatꝰ.releuatꝰ.

ARefertus·ta. tũ i repletus. Et dꝛ a refertio

tis · om Hug. DPapias vo dicit:Referta
plena · bene ferta·obeſa· craſſa ⁊c.
Kefrigeriũ.rij.neu.ge.i.ſubſidiũ· opitula/
men auxiliũ·ſolatiumleuamenrequies.
Mefugin.gij.i.auxiliũ·tutela:ſecuritas/ad/
iutoꝛii. di a refugio. gis.
NRefugus.gi.pe.coꝛ.ꝗ fugit ꝓpꝛiã patriã.et
ppꝛie apoſtata·quaſi refugiũ quęrens.

Regillü. li. eſt wſtimẽtum regiun ꝓpꝛie di

reginę latü veſtimentũ vel peplũ ſericũ.
Negio. onis.fę.ge.patria regi biecta.⁊ dĩ
a rex regis. Inde regionarius.ria.riũ.ad
regionẽ ꝑtinẽs · vel de regione exiſtens.

egia.gię.di domus regis.victa a rege.

Negiſtru. ſtrineu. ge. qda liber de regimie
eccleſię· ſcilʒ ex cuius victis ecdleſia regit
bm Hugl Pap.vo dic: Regiſtrũ liber qͥ

reꝑ geſtaꝑ memoꝛiã cõtinet. Oñ⁊ diq̃ſi

rei geſtę ſtatio.
NRegiüucula.lę.vimi.i.parua regio.
Negius.gia.giu.i.regalis.
Megula. le. fę. ge.i.noꝛma viuẽdi.⁊ dĩ a re/
go.gis:q; rectã viã viuẽdi pᷣbet.vel quia
ad recte viuendũ regat.⁊ declinare nõ ꝑ/
mittat.vel qꝛ qð pꝛauũ eſt⁊ diſtoꝛtũ coꝛ/

ngat. ad rectã viam oucat.Regula dĩ

etiã inſtrumentũ eędificioꝝ quaſi rectula.
l it recta ⁊ impedimẽtũ nõ habeat ñ.

egula ceptũ dat noꝛmã regula lignũ.

Iñ regular.ris.o.t.⁊ ̊ rea ̊ regulanitas.
Kegula ßm xo. ẽ pluriũ rex narratione
facta cõpẽdioſa traditio.Del ẽ cõpẽdioſa
Diffinitio reꝝ vniuſitatẽ ↄplectẽs. Itẽ re/

gula qñq; dꝛ ſpãlis noꝛmauł modus vi/

uẽédi monachoꝑ uł canonicoꝝ· q; talłnoꝛ/

mã recte viuendi ſbet.de ſta.mona.ꝑ to.

Et inde vĩ regular.. ꝗItẽ qñq; regula dĩ

ↄſtitutio canonica.xi.diſ.hoc veſtre indi/

cimꝰ charitati. Itẽ regula hm Goff. ? le⸗

giſtas ẽ ꝗq rẽ ꝗ eſt bꝛeuit enarratnõ vt ex
ea ius ſumat᷑. ̊ ex iure qð ẽ regulare fiat.

nã ex regula nõ fit ius· H ex iure qð eſt re/

gulare fit regula. alias enim vici deberet
ius regulariũ. nõ regula iuris. Et vꝛ re/

gula ideoqꝛ recte vucitnec alioꝛſũ trahit

q̃ſi a rego· eo ꝙ recte regat.Et debet re⸗
ula fieri ſigno vniuerſali:nł indiffinito.
eliter ĩ gramatica regula eſt multoꝛum
ſimiliũ collectio vel cõiunctio.
Kegulares bm Goff. ſut qͥ ad viuẽdũ ſe re
gularit᷑ aſtringũt·ſiue ſint monachi ·qͥ de⸗
bẽt vacare dinis/ſiue ſint canonici regu/
lares. Mã idẽ ẽ indiciũ de ãbobꝰ. vt in.c.
exꝑte/de poſtu.ꝛ.c.non magno.ne de.vel

Mon
ſegn
hegt
lo
regt
vin

igi⸗

rhiaſe⸗
Alqri
menop⸗
nmidn
eglari

Aürecn.

bi
egnlgi
ndone
cedioſa
ein,
moens
vvln
noagt
gpn
ufnid
Cuft⸗
oyter
iue fut
Geſtne
dbere
Edene
ſütht
tanut⸗
ipcifun⸗
. utouum
zigüſen
Chiq̃n⸗
nicn ſey⸗
bevtn
ohece

monach. Et h̊ eſt verũ quo ad rẽ nõ qͥ ad

regulã latioꝛẽ.vt in ti.de ſta.monach.

Regulꝰ. li.maſ.ge.i.pu rexętate vel regno

ul oignitate. Et cõponit ſurregulłꝰli.i.puꝰ

regulus. Itẽ regulus dꝛ ꝗqdã ꝑua auis.ſic

icta a ꝑuitate ſui.tẽ regulꝰ oꝛ qͥdã ſpeſ
ſcilic baſiliſe rex ſerpẽtu. IJdẽ⁊ ſibilꝰ oꝛ
qꝛ ſibilo occidit anteq; moꝛdeat ⁊ exurat
Vñ.Regułꝰẽ ſerpẽs auis ⁊ rex ꝑuułꝰ oĩs
Nelatio.onis.fę.ge.ẽ rei pꝰ cognitę iterata
cognitio. DHel relatio·ẽ añ latę rei ſecũda
Relatio bᷣm ſpe. C. e.ti.ẽ iu / (rep̃ſẽtatio.
did dubitatj de iure ad pncipẽ miſſaoſul/

Kelatiuus. ua. un.qð ad aliqͥd re- (tatio.

fert Mel potius qð iten fert aliqᷣd ad me⸗/
moꝛiã·qᷓi iten poꝛtatiun.Cũ eni dico Soꝛ
tes legitꝑ H̊ nomẽ ſoꝛtes ſoꝛtẽ cognitiõi
ſubijdo. Cũ aũt poſtea ſbiũgo. ipſe vil⸗
putatꝑ illud ꝓnomẽ ipſeſoꝛtes refert.i.
iterũ fert᷑ ad cognitione. Oñ? illud ꝓno/
mẽ ipſe vr relatiuũeo ꝙ ſic aliqͥd referat.
Nelatus.ta.tũ.dã a refero.fers.Et vt dicit
Pap. Relatum.pe.pd.i.repoꝛtatũ:vel ad
aliquid vatũ vel dictum.

Nelegatio.onis.ę.ge.qddã genus dãna/

tiõis. cũ aliqs aliqͥ cõmiſſo intdicebat᷑
a patria.⁊ puati videbat᷑ recedẽ.⁊ ſua nõ
amittebat⁊ ſpem habebat reuertendi. Et
differt a depoꝛtationeq; relegatio fit ad
tempusᷣ depoꝛtatio imꝑpetuũ. Iñ rele/
gatus.ta.tũ.ſic dãnatus.
Keligio.onis.ẽ ꝓtus ꝗᷓ ſuꝑioꝛi naturę quã
dinã vocãt cultũ cerimoniãq; ↄfert.⁊ d
a religo.gas.eo ꝙ nos religet ad dei ſer⸗
uitiũ uł cultũ Nel ꝛ a relego.gis:qꝛ reli/
gioſi relegut ⁊ tractãt ꝗ dei ſũt. Nel dꝛa
rigeo.ges.eo ꝙ rigida ſit. Iñ religioſus.
ſa.ſũ:i cõꝑat᷑.Et cõponit᷑ irreligioſus.ſa.
ſũ.i.non religioſus.⁊ ſimilit᷑ cõparat᷑.Et
vt dic Pap. Religio ẽ appellata:q; ꝑ eaʒ
religemꝰvni deo aias nr̃as ad cultũ vĩnũ
viculo ſeruiẽdi.Cria ſũt aũt ſicut ait Iſi/
doꝛus in. Se etymo.ꝗ ĩ religionis cultu ad
colendũ deũ in boĩbus pqͥrũt· ſcilʒ fides·
ſpescharitas. In fide qͥd credẽdũ. In ſpe
qͥd ſperandũ. In charitate qͥd amãdũ.Et
aſſigt Paß.differẽtiã int᷑ religionẽ⁊ ſuꝑ/
ſtitionẽ dicẽsꝙ religio eſt in vᷣtute · ſup/
ſtitio vᷣo in vitio.i.in cultu illictto.
Religioſi ſüt qͥ vitã regularẽ ꝓfeſſi ſũt. Et

large dicũt religioſi ꝗᷣ pꝛijs domibo re⸗

ligioſe vinũt q;uis nõ ſint ꝓfeſſi. Oñ tria
ſpſtãtialia vite regular ꝓfiteni debet re/
ligioſꝰ/ſcilz obedietiãcaſtitatj cuſtodida

ꝓpᷣetaſlabdicationẽ.vt.xij.q.j. nõ dicat·

xXix.q.iij.qꝛ ĩgrediẽtibꝰ. Neciĩ his diſpſen/

ſandũ ẽ. vt in.c.cũ ad monaſteriũ.de ſta
monach.ĩ fi. Qã ꝓfeſſio ẽ ſolẽnis pmiſſio
religionisĩ q̃ dicta tria cõcurrũt. Et re/
ligioſi ſic⁊ alij ꝑlati phyſicã leges nõ le/
gat neq; audiãt. Et ſi õ fecerint · ipſo iure
ſut excoĩcati.vt.c.nõ magno.et.c.ſuꝑ ſp
cula. ne cle. vel mona.
Keliqᷣ.qaꝝ. dicũt ꝑtes reſiduę. Itẽ reliqᷣeę
dicũt᷑ oſſa ⁊ veſtimẽta ſcõꝝ ꝗ nobᷣ relin/
quũt᷑ vt eoꝝ merita recolẽtes:eos digne
veneremur eoꝝ vitã imitem̃.Et hʒ pmã
bꝛenẽ· m Sonatũ.vñ ꝑ vnũ.l.ſcribi de/
bet · licet aliqñ neceſſitate metri addatur
vnũ.l.vt pᷣma ꝓducat᷑. Dñ Dirgilius in
pmo ęnei.Croas relliquias danauũ atq;
imitis Achilli. Et eſt ibi epentheſis.
Keliquũ.qͥ.ẽ qdð reſtat uł ſuꝑat.ſᷣm Nap.
Meliſus.ſa.ſũ.pe ꝓd.i.retro.vel iterũ lęſus.
Reluctãs.tãt.i.ð luctãsreſiſtẽs:repugnãs
icertꝰ.hęſitãs:pẽdẽs.⁊ vẽ a reluctoꝛ.taris.
Kematopęia.pęię.fę. ge.i. bi cõſirmatio
vt in ꝓbis ſicticijs ꝗ ſũt ꝓlata⁊ iuenta ꝑ
rematopęiã.vt Cinnit. Iñ rematopęius
pęia.pęiũ.i.ad rematopęiam ꝑtinesvel
ꝓlatũᷣ.vel fictũ ꝑ rematopeęiã.

Remediũ. dij. neu. ge. medicina ꝗ poſt la/

pſu ſuccurrit ⁊ dꝛ a remedeoꝛ:der. Iñ hoc
remediolũ.li.dimi.i.paruũ remedii.
Remex. remig.. maſ.ge nauigatoꝛ qͥ remũ
agita dĩ a remigo.gas e aut vĩ remer
qᷓi remi actoꝛ:etymologia ẽ. Et foꝛatgtũs
antõ.e.mutata.in.i⸗⁊ ablata xa addita.ꝗ
VDñ dicit Pꝛiſcianꝰ in.õ? In.x.deſinẽtia
ſi a verbis ſint in go deſinẽtibus ablata.x
⁊addita.gis.fſaciunt gtm̃.vt grex.gis ⁊c.
Aemigiũ.gij.actꝰ nł officiũ remig. Quidã
tñ dicũt ꝙ remigiũ ẽ remoꝝ collectio.vñ
di ĩ greq. Eſt remex ducẽsẽ remex duct᷑
amne.lt vbi remoꝛũ collectio remigiũ
Rhemis . indedi.qdã ciuitas francię (ſit.
Iñ hica H̊ rbemenſisa hocſe.patnũu.
Kemiſſio · eſt cauſe cõmiſſeę ad cõmittenteʒ
facta miſſio. Itẽ qñq; ſigt idẽ qd indul/
gẽtia bm ſpe. Et ſic ſumit in ti. de pe.⁊ re.
Kemiſſus.ſa.ſũ.qð retro mittit ulqð non
ex toto ĩtẽdit᷑ ̊ parũꝑ lenit. Dñ ⁊ qͥddã
adũbiũ dꝛ remiſſiuũ:qð deſigt remiſſio/
nẽ alicuius rei· pm Hug. Haß. vᷣo dicit:
Kemiſſus. feſſus benignusſimplexidul

gens · oimiſſus · diſſolut leuis· negligẽs.

tractabilis condonatus. .
KRemoꝛa.rę.i.moꝛaĩpedimẽtũ. Pñ Liui

Wꝛ nã nox greſſui meo remoꝛã facit.
AKemoꝛamen.inis neu.ge.i.moꝛa vel ipedi/
mentũ. ꝓpꝛie greſſun.⁊ dẽ a remoꝛoꝛ. Et
pꝛoducit ra. Vñ Duidius meta. 42 Re⸗
moꝛamina quęipſam nocebant.
Kemultü.ti. neu.ge.ſunis qͥ nauis deligata
trabit᷑ vice remi. Iñ remulto.tas.i.remul
to nauẽ trahere:uł nauẽ remulto ad litus
Remus.mi.mal.ge. dĩ a remoueo. (ducẽ.
ues.eo ꝙ; remoueat ⁊ cõcutiat fluct. Iñ
h remułꝰ.li.vimi. Et remillus.li.idẽ. Sʒ
palmula ẽ extrema latitudo remi:a pal/
ma dicta·.q̃ mare ĩpellit᷑. Itẽ rem cõponit᷑
biremis.⁊ ẽ nauis ꝗͥ bʒ oꝛdines duoꝝ re/
moꝝ. Et h triremis:q̃driremis:qͥnqremiſ
ul pẽtiremis hexaremisa pẽte qð ẽ qnq;
⁊ hex qð ẽ ſex.⁊ remꝰ.ſcilcʒ nauis ꝗ̊ habʒ

tres uł q̃ttuoꝛ:ułqͥnq;/ ulſex oꝛdies remo

rũ Inueniũt᷑ aũt oĩa h̊ adiectiue? mobi/
lit᷑ decliata· ſcilcʒ h̊⁊ hęc biremis.⁊ h̊ me.
Ken renis maſ.ge. bm Parronẽ. di a riuꝰ
qꝛ a renibus niui obſceni⁊ cenoſi humor
deriuãt. Nã venę⁊ medullę tenuit᷑ liq̃rẽ
deſudãt in renibꝰ qͥ liqͥr rurſus a renibus
caloꝛe venereo reſolut decurrit ad gẽita/
lia. Et a ren vꝛ hic rien rienis· idẽ qð ren
ul poꝛcellus. Del rien dꝛ qddã inteſtinũ.

⁊intpretat᷑ fluẽs: tũc deriuat a vᷣbo gre⸗

co ſcil reo.quod eſt fluo.
Kenale. lis neu. ge.ẽ cona circa renes.⁊ dĩ
a ren. Et H H renalis.⁊ G̊ le.ad renes ꝑti⸗/
Renitẽs.tent. vide.s. in nitens. (nens.
NRenũcubꝰ.li.dimi.i.paruꝰ ren. Ołrenũculi
Dicut᷑ ſteſtina ꝗdã renibꝰ adherẽtia.⁊ ſũt

rotüda ad modũ teſticuloꝝ.⁊ ſũt come⸗

ſtibilia. Bñ gręq. Inteſtinoꝝ pars eſt re/
nüculus aut ſũt Renes luxunię ſedes·nec
non alimenta. 3
Kenũciatio ꝓpꝛieẽ rei ułiunſpõtanea re/
ſutatio. Et põt fieri per illũ ad quẽ ꝑtinet
illud cui renuciaf. alias gnalit᷑ renũciatio
põt ſieni ꝑ quẽlibet de re ſua vel iure ſuo

4 7

ꝓðo.vt.vij.q.i.qpiculoſũ.C. de pac.l.ſi
qquis in conſcribendo.
Nepagulũ.li.neu.ge.i.obexqð ad impedi
metũ opponit᷑.⁊ dĩ a repando.dis.eo q;
daudat ⁊ pandat iter.vt ſera: coꝛ.gu.

epandus.va.ũ.i.recuruꝰ.qð acutũ eſt

ch illud retũdit᷑repãdũ ẽ·bm Mug. Paß
ypo dic Repãdũ recurnũ/paratũrepãſũ.

epens.ent.nomẽ.i.ſubit Iñ repẽte adu.
Bñ Ouidiꝰin libꝛo faſtoꝝ. Gina repens

oculis obtulit oꝛa meis. Et inde repẽti⸗
nus.na/u/ſubitus/impꝛouiſus.

4

Mepertoꝛ ton i.autoꝛuentoꝛ.bᷣm PHaß.
Repetitio · ẽ coloꝛ rhetoꝛic.⁊ ſit ex eoq; ea/

vẽ dictio ĩ pncipio pluriũ danſularn re,
petit᷑. vt Aaudate oñʒ ð cęꝗlis laudate eũ

Kepetitio capit in iure p reac/ (ĩ excelſis.
ceptiõe ĩ teſtõ uł ſbᷣſtitutione heredũvt
dũ grit᷑ de repetitiõe emolimẽti/oneris
cõditionismodi:uł alteriꝰqlitatis.⁊ ſiꝗt᷑

eodẽ modo qͥ; ꝓbabilit᷑ ſigri ↄdudit᷑ vbi
gra. CTeſtatoꝛ hęredẽ ĩſtituit qͥ legata ab

eo reliqͥt.⁊ vulgarit ei ſubſtituit.ibi epe/
titio facta ceſet᷑ a ſſtituto.vt ĩi.l.lic.ff. de

antiqͥs repetũdus.da.du.vẽ a repeto.tis.
Hñ repetuũdę.oaꝝ.icũt᷑ pecunię repetitę
Siqͥdẽ mos erat romę· ꝙ ſiqs depoſuiſ⸗/
ſet pecuniã alicui:nec poſſet eã rehabere·

Si vy debitoꝛ ĩtinino nõ cõſiteret᷑ iteꝝ
depoſitoꝛ veniẽs ad ſtoꝛẽ pecuniã repete/
bat. tũc dicebãt᷑ repetũdę.vaꝝ.Cñc xo

debitoꝛ clamãte ptoꝛe·reꝰ erat repetůdaa

Vñ Saluſti Moſtpaulo Catilina pecu/
niaꝝ repetüdaꝝ reus. Itẽ cõſuetudo erat

antiqͥtꝰ romę ꝙ legat reipublicę accipet

ꝓ ſe⁊ ꝓ ſuis victualia de coĩ vbicũq; eſſet
t nõ vltra q; deberet. Finito poſtea tmio
illiꝰ cñ aliꝰ legat eadẽ deberet fũgi lega/
tiõe ſecũ oucebat legatũ pteriti ãni: lice
bat cuilibet infra qᷓdragita dieſ grimoniã
facere ð eo ꝙ pecuniã vltra q; deberet ac/

cepiſſet.⁊ pecuniã reꝑetẽ ſuꝑflue acceptã.
tal pecunia ſic repetita dicebat᷑ repꝑetũde

dan. tũc ſi ille nõ poſſet ſe excuſare/reus
erat repetũdaꝑ. cogebat᷑ eas reddere.
Nepoſociliũ.lij.eſt iq qð tegit ignẽ ĩnocte

vel qð retro ponit᷑· qſi cilii fod ſuꝑ qð a
coſterioꝛi parte foci ligna ppnũt᷑qð vul

go lar di.⁊ dĩ a repono.⁊ focusa alium.

Replicatio hm Spe.e.ti.ð excep.S.mitũẽ

exceptiõis factę excluſio. Et ſicẽ gda ex/

ceptio ↄpetẽs actoꝛi cõtra exceptionẽ rei
Ziſtã ſo opponit actoꝛ. Et õ replicationẽ

acton vat᷑ duplicatio reo. Et iteꝑ contra
uplicationẽ rei dat᷑ actoꝛi triplicatio:⁊

ſic ĩ ifinitũ extẽdere licet. Inſti.e.ti.in bn.
Nepꝛeſſalia· eſt ptãs pignerandi contra
quẽlibet de terra debiton data creditoni
ꝓ iiurijs? dãnis. De his rep̃ſſalijs vꝛ de

iiur dam. da.ca ſi pignerauones li vj.

le. j. rõ ſumit᷑ ex volüũtate ĩ ſbᷣſtitutione.
Kepetendus. oa. vũ. m modernos. bᷣm

eniebat ad ptoꝛẽ.gtoꝛ vꝓo mãdabat de/
bitoꝛi. ⁊ ↄſtituẽs tninũ quẽdã pcipiebat
vt infra terminũ illũ pecunià pꝛoſiteret᷑
redderet.⁊ tũc poterãt dicipetũdę.varũ.

ſbit
ſppe
Heuet
nnt
wab
etu
ſntick
ſſtſ⸗
Heni
julen
Gucv
Glan
nnſe
ſun
Dd
ſhne⸗

laplg⸗
Npun
etmi
Gbcgpn
Genum
Wwerin
muneg
Repe
ſonis
blen
lluoſ⸗
bic̃e
tetuni
achind
Raa⸗
dliſq̃
D
mnhi
Nioinn
Nallis
Muml
lunie
Aan
ee
Res ſ
deſes
Pbec
re
ge
tici
zen
lesſitz

Lid

d,

n

niin,
mini
ſengig
honen⸗
rſis
a
L/*
gntaab
tbiiere
ligfde
nuntione
os.75n
Wons
mn
sRp
tünhen
üdcbe
idcpin
joitnt
iigeeni
mmmier
nineptte
Cicie
erüücar
Mrap
S5

bcigde

vohtni
ntſis e
mninhaE
ſginoni

Sn
uenchn

uaens
Rol.

ice

Niped⸗
Gadliun.
Pninie

ſigig

Ceptoet
mmiindn
enup⸗
Nai
geditnl
ſlis din
oneslen

vbi ꝓhiłt᷑ extẽdi ð̊ ꝑſonas ecclłiaſticas
ſub pena excoicationis uł intdicti Hnde

bꝛeuit repꝛeſſalię dicũt᷑ qñ aliqͥs oꝛiũdꝰ ð

vna tra ſpoliat᷑ uł dãnificat᷑ ab alio oꝛiũ/
do ab alia tra. uł etiã ſi debitũ nõ ſoluerit
ei:tunc enĩ dat᷑ poteſtas iſti ſpliato ꝙ ei
ſatiſfaciat ↄtra quẽlibet in terra illa vnde
eſt ſcoliatoꝛ vel debitoꝛ.

ARepmiſſio.ẽ pmiſſiõis iã factę ↄfirmatio.

7 differt a ꝓmiſſione:qꝛ ꝓmittedo nego/
ciũ inchoamꝰ.ſ repꝛomittẽdo adimpletũ
cõſolidamꝰ. Et eſt repꝛomiſſio · q̃i iterata
ꝛomiſſio vt res magis ſit in ſecro.
Aep tilis. lis. 9.t. ⁊ B le. vĩ a repo. pis: coꝛ.

pe. Onde in CMuroꝛa. Reptile ſubijcit cuʒ

ſſtas ei famulatũ.Et nõ ꝙ reptiliũ ꝗqdaʒ
gnã ſũt treſtria:qdã aq̃tica.P: enĩ reptile
qð ſe rapit. Hoc aũt cõtingit multiplicit
dã eni rapit ſe vtute coſtarũ.vt bpẽ/

tes qð dãvi anuloꝝvt aial anuloſũqdãa

vi oꝛis.vt qͥ dã vꝓmes qͥ oꝛe fręaffixo totũ
coꝛpus poſt ſe trahũt.qðdã vᷣo eſt qð in
vi pinnularũ quarũdãa ſe mouet.vt piſq.
Et vniuerſalit᷑ oẽ aĩal videt᷑ reptile dici
cuiꝰ coꝛpus a tra nõ multũ eleuat᷑ ꝑ ĩſtru/
menta motus. Et vt dicũt q di. Aeptilia
ꝓpꝛie ſunt aquaꝝ. Reptẽtia vo trę. Iſta

tamẽ ꝓpꝛietas nõ ſemꝑ obſeruat᷑.

NRepudiũ.dij.dꝛ repulſio ułſcriptũ repul
ſionis qð ſub teſtimonio teſtiũ pᷣſenti vel

abſenti mittit᷑.⁊ dĩ a re.⁊ podiũ:qð ẽ ba⸗

culus ſuꝑ quẽ ĩnitimur. Podiũ etiã dicit

vbicũq; initim̃. Mir aũt ẽ podiũ ſiue ſuſ-

tentamẽtũ mulieris. Iſ repudiũ dĩ diſ/
cidiũ:diuoꝛciũ/uł repulſio mulier a viro.
DBel cõponit᷑ a re.⁊ pes pedis:inde repu/

diũ · q̃ſi reꝑediũ. Cũ eni repudiat mulier

tũc repedat.i.reutit᷑ad ſuos. DPł ↄponit᷑a
repello.lis.⁊ ędes:qð ẽ domꝰ:ide repudiũ
dDr q̃ſi repellediũ.i.repulſio ab de.

RKepulſus.ſa.ſũ.i.retro pulſꝰ.fugat.eiectꝰ.

17ꝛ a repello.lis.Et h̊ repulſa.ſę.i.repulſio
uuria q repellũt hoĩes ab honon petitiõe.
Aeputatio ſᷣm Pla.ẽ cõpẽſatio.vt.i.ff. de
Neqᷣes.i.refrigeriũſolatiũ/pauſa. (ſolu.
Res rei ·a reoꝛ rer dꝛ hm Hng. Hꝛope q;/
dẽ res ſũt q̃s ſola extimatione ⁊ ĩtellectu
ↄp̃hẽdimꝰ. vt ĩcoꝛpoꝛeę. Rllia vo appellãt
coꝛpoꝛea. Pñ dic NHꝛiſcianꝰ. Coꝛpoꝛũ ſeu
reꝝ. Res etiã vꝛ ꝗqlibet. Eſt enĩ res vnũ ð
traſcẽdẽtibo. Nã q̃ttuoꝛ ſũt trãſcendẽtia

RKes. ens. vni. aliqd. Et etiã bm leges
res ſũt ꝗq ĩnr̃o iure cõſiſtũt a recte habedo

Hñ dicit Iſidoꝛ in.S etymo.vbi agit

Zmare. eius litoꝛa ·ſm Ico. Et Inſti. de

de rebo. Res ſüt ꝗ ĩ nr iure oſiſtũt. Jura
aũt ſunt. ꝗ a nobis iure poſſidẽt. nec alie/
na ſüt. Dicta aũt res a recte habẽdo. Jus
aũt a iuſte poſſidẽdo. Moc enĩ iuſte poſſi/
det qð bene. Qð ãt male poſſidet᷑ alienũ
ẽ. Male aũt poſſidet qͥ male ſuis vtit᷑ vel
aliena pᷣſumit. Doſſidet aũt iuſte qͥ nõ ir/
ritat᷑ cupiditate. Qui aũt cupiditate te/
net poſſeſſꝰ ẽ· nõ poſſeſſoꝛ. Merba ſut Yſi⸗
doꝛi. Itẽ a res dꝛ H⁊ h realisa Gle.nde
realit adu.⁊ hęc realitas.tat. Et cõponit
res cũ publica.⁊ d reſpublica: gtõ huiꝰ
reipublicę. Sʒ põt grian ſicut fit iſta cõ/
coſitio reſpublica · oſſit fieri hec ↄpoſitio
mulier alba·Añdet᷑.ꝙ oĩs cõpoſitio imu/
tat.⁊ cõmoditatẽ hʒalioqͥn ẽ iutilis.⁊ nõ
tenẽda.Reſpublica g qꝛ aliqͥd imutat/eſt
vna cõpoſitio.Mã qñ reſpublica ſũt ouę
ꝑtes/idẽ eſt res publica:qð res notoꝛia 2
manifeſta. Cũ aũt eſt vna dictio ↄpoſita

idẽ eſt reſpublica qð cõe. Mec aũt muta/

tio nõ contingẽt in mulier alba:quia ſiue
eẽt vna dictio · ſiue dus· ſp fieret ſuppoſi⸗
tio pꝛo muliere alba.⁊ ſic nulla eſſet vtili/
tas ĩ tali cõpoſitione: vnde nõ ẽ facienda.

Res iudicata ſim A¶Co. e.ti. dꝛ ſnia ꝗͥ finem

ↄtrouerſiaꝝ ꝓnũciàtiõe iudiqaccipit.vt
ff. e. ti. l.. Mel ẽ qð cõdẽnatione vel abſo/
lutiõe ↄtingit. Itẽ res iudicata ẽ a iudice
⁊ĩ iudicio eꝰ qð deductũ ẽrõne ꝑ eũ ad/
iudicatio.vt dicta.l.i.cũ ibi nota.Mã ibi
notat᷑ ꝙ res iudicata nõ eſt ſniaſᷣ id qð ẽ
deciſum ꝓnũciatione iudicis. Snĩa vᷣo ẽ
viſpoſitio vel ꝓnũciatio iudicis legaliter

declarata. Ex qͥ ſeqͥt ꝙ interlocutoꝛia nõ

põt appellari res iudicata:qꝛ nõ capit finẽ

coõtrouerſiaꝑ·licʒ qñq; ex interlocutoꝛia

cã diffiniat᷑.Nec ſnię arbitroꝝ dicũt᷑ res
iudicatęqꝛ nõ imponũt finẽ nã ꝑ ſolutio/
nem penęe poſſunt reſiliri.
Aes coes naturali iure dicũt᷑ quarũ vſus
oĩbo aĩalibo eſt coĩs.vt aer:aqua ꝓfluens
reꝝ viui.S. fluiĩa ant.a.ff. de acq.re. do.li.j.
Aeſpublicę dicũt᷑qᷓ ſunt oĩuʒ pploꝝ ⁊ ho/
minũ tm̃i.vt ſunt flumia ⁊ poꝛtus.⁊ ꝗ ſunt
dedicata vſibus ꝓpłi.vt foꝛũſtadin.

Res ſanctę dicunt᷑quę ab omi leſione mu/

nitę ſunt.vt muri⁊ poꝛtęciuitatis:ꝗᷓ ideo
ſanctę dicũt᷑q; pęna ſanguinis cõſtituta
eſt cõtra eos/ſeu aduſus eos qͥ aliqd ĩhis
delinquũt violãdo nił aliud cõmittendo
vel tales res tranſcẽdendo ſcalis admot..
vl etiã aliqd in eoꝝ lęſionem auferẽdo.

vel qualibet alia ratione occupando.vt
Inſti. de re.iui.S.ſi quis vꝓo. Naʒ ciues
romanos alias q; ̊ poꝛtas egredi non
decet · cu iſtud hoſtile ⁊ abominandũ ſit.
NMaz Rhemus frater Rhomuli occiſus
tradit᷑ ob id ꝙ muꝝ tranſcendere voluit.
Vnde QAucan. Fraterno pꝛimi madue/
runt ſanguine muri.
Aes ſacrę dicut ꝗq rite deo ꝑ põtifices cõ/
ſecratę ſut vt Edes ſacrę.⁊ alia dona pia
ꝗad diuina miſteria cõſeruãda dedicata
ſut. vt Cruces thuribula/ꝗ etiã alienari
ꝓhibẽt · excepta cauſa redeptiõis capti/
uoꝑ. vt. C. de poſtli. re.l. ab hoſtibo. .l.fi.
Mes religioſę/ſepulcra ſunt in qbus hoĩes
ſepeliũt. vt Inſti. de re. viui. . religioſũ.
Aes ſoli eſt res imobilis. vt. ff. de viuer. et
tempo. ſcrip.l.quibuſdã. .
es emphyteotica⸗ eſt res emphyteotice
cõditioni ſubiecta·ſcilʒ illa quam eccleſia
vel aliqͥs oñs dominio ⁊ ꝓpꝛietate retẽta
cõceſſit emphyteotę q;tũ ad ſolã poſſel/
ſionẽ Bñ ſi h emphyteota rẽ illã in aliaʒ

ꝑſonã traſponere velit· nõ põt tradere eã

i.dominiũ trãſferre·eo ꝙ ipſe:nec hʒ.nec

habuit illud: ideo alteri vare nõ põtqꝛ

nemo ĩ aliũ plus iur trãſferre põt qᷓ; iple

habeat. vt in regula. Nemo plꝰ ⁊c. de re.

iur. li. vj · “VW
Keſcriptü ſᷣm Goff. eſt mandatũ pᷣncipis
qð ad inſtantiã alicuius vel aliquoꝝ ſiue
ꝓpꝛio motuvel ex relationibus abſentiũ
vel ex ſuggeſtionibus pſentiũ · vel ad ali⸗
cuius cõſultationẽ facit: vel cuʒ alicui vel
aliqͥbꝰ.coꝛpoꝛi collegij.vniũſitati · vel ciui⸗
tati aliq̃d mandat᷑ vel indulget᷑· talia enĩ
ius faciũt· nõ gnãle ſᷣ ſpeciale in negocijs·
⁊inter ꝑſonas in quibꝰ inter quas pꝛo/
mulgata ſunt.vt. C. de legia conſti.l.ij.
Reſes.ſidis.coĩs ge.i.piger.⁊ quaſi retro
moꝛans: coꝛ.ſi.
Neſina.nę.pe.pꝛo.dꝛ lachꝛyma ſudoꝛe liqͥr
exaltata lignoꝝ.vt ceraſilentiſci·balſami
aliaꝝ arboꝝ virgultoꝝ ꝗᷓ ſudoꝛe ꝓbãt᷑.
Keſolutoꝛiciniũ.nij.i.acus pectoꝛalis ſcilʒ

firmaculũ qͥ camiſia ſuꝑ pectus firmat. vel

q̃ palliũ aſtringita dꝛ a reſoluo.uis Del
inſtrumẽtũ qͥ crines diſcernunta tũc dꝛ
a reſoluo.⁊ cincinnusqð ẽ capillus. Pñ
Martialis.Reſolutoꝛicinioq; flãmaruʒ
iĩſtar. Nuidã tñ legũt ꝓ duabꝰ dictioni/⸗
bus· ſcilʒ reſoluto ⁊ ricnio.Et eſt ricinio
idẽ qð diamus eſſe reſoluto ricinio·qð
q;uis veꝑ ſittamẽ ꝓ vna ꝑte meliꝰ legit

reſolutoꝛicinio/ſi quis cõſideret copula/
tionis vim oꝛdinem. =s
Neſponſü. ſi.neu. ge.dĩ a reſpõſo.ſas.qð ẽ
frequẽtatiuũ ·de reſpõdeo.Et h̊ reſponſo/

riũ.rij · Sʒ reſponſũ qð dat᷑.Reſponſoꝛiũ

verbuz vel ꝓyͥſus qᷣ ſeępe iterat.Et dĩ ſic· qꝛ
vno deſinente id alter reſpondeat.

RKeſticula. le. eſt vimi.a reſtis.i. pua reſtis.
Iñ reſticularius.ria.riũ.qͥ facit reſticulas

vel ad eas ꝑtinẽs.Reſticulę etiã ſunt q̃s
ſuccinctoꝛia uł redimicula ꝓpᷣe bꝛachia/
toꝛia appellare poſſumus.
Keſtis.ſtis.fę.ge.i.funis ·vel qð fit ex funi⸗/

bus ad aliqͥd trabẽdũ.Et dicũt᷑ reſtesqꝛ

his retia tendũt· vel qꝛ rates cõtineant.
Kete. tis. nen. ge. vꝛa retineo. nes . eo ꝙre⸗
tineat piſces vel aues.Et habet.j.tm̃ ĩ ab/
latiuo/licʒ olim faciebat.e.Oñ Buidiꝰ in

S§e faſtoꝛũ.Cur tibi pꝛo libitis dauduntur

rete leones. Rete vixit p reti. Et dicunt
retia · q̃ſi retinentia.⁊ nõ aſpiratur.
NRetiaculũ.ᷣli. a retineo.nes.Et vicunt
retiacula in modũ retis facta.Et eſt retia/
culü · ſicut reticulũ dimi.a rete retisſcilʒ
paruũ rete. Et reticulũ etiã dꝛ ꝑuũ inte/
ſtinũ tenue · vel quaſi reticulatũ qð operit
Retiarius.ria.rin.i.ad rete ꝑtinẽs (vitalia
vel decipiens · vel qui retia facit.
Reticula. le. dimi. i. paruũ rete· vel mitra
virginalis capitis.
Retiolũ.li.neu.ge.dẽ illud qdð colligit co/
mas.⁊ dẽ a reteqꝛ quaſi paruuʒ rete eſt.
vel qꝛ retinet crines ne effundant᷑.
Ketinaculü. li.i. habena · dictũ a retinẽdo.
qꝛ eo retinet᷑ impetus equoꝝ· vel idem eſt
quod reticulum.
Ketoꝛtus.ta.tũ.ułretoꝛſus.ſa.ſũ.qð ẽ idẽ.i
iteꝝ cruciatus:vel retro: vel iterũ flexus
vel iterũ volut. ſicut filũ bis filatũ. Del
retoꝛtus.i.iterũ miſſus/ſicut iaculi:quod
iteꝝ mittit᷑ in hoſtes.⁊ dẽ a retoꝛqo.ques
qð ſigt cruciare flectẽ · voluẽmittẽ · iacu/
Ketrimentũ.ti. dẽ q̃i retinimẽtũ. Et (lari.

ſunt retrimẽta ea loca in qbus digerunt᷑

ſtercoꝛa · vel ꝗ retinẽt capita venaꝑqbus
laxant᷑ vincula:qͥbus retrimenta vſq; ad
dvigeſtionis opoꝛtunitatẽ continebant:⁊
iterũ muſculi qbꝰ naſcebãt᷑ retrimentoꝛũ
meatus.

Retrogradus.da.di.i.retroiens:ułretro

gradiens.vt Cancer dẽ retrogradus. Et
planeta eſt qñq; retrogradus· qñq; eſt
ꝓceſſiuus.qñq; ſtationarius.Et mulus

vitioſus ſimiliter qñq; eſt retrogradus.

fun

iyt

oro
ſh
corc
barben
Reuenen
Z
ſonmn
tuckh
emun
ſplice⸗
nouugt
weno⸗
Akiban
ſfuds
Keuolu
olibi
lalsort
Lune
ſmc
Dnd
Püne
ſccd
ſtbins
maun
atiͤl
ggiſe
tlln
org
Glrſet
Nlnen
gernd
nosy
n
ſnaic
lipe.
ihun

8
pin
ſpinn
pulen
ſe⸗
ln
97
mo
vs
Rhe
fegen

chln

lsg
5Nt
eſonti
tdi 4
.
Wueſtig
mtales
minti
pebache

terſint

emt.

kiciit
Pibein

3 3

1GEnn

.
Gniun
ctetia⸗
isſalh
iͤinte⸗
Pomnt
Sel
..
NNXn

Foligte⸗
mnreſt

uneunedo⸗
Wünc

imiſns
ni
ligo
hores
itto inc⸗/
Et len
mpq
—K
ntinben:

Golkietn
uns.
giche
Etwu⸗
gn

qñq; ꝓceſſiuusqñq; ſtationarius.
Reu.i.radix.Et cõponit᷑ cũ barbaꝝ vel põ/
tus. dẽ reubarbanꝝ ſiue h reupõticũ ·illud
qð eſt trans danubiũ in ſolo barbaro· et
hoc circa pontũ colligit · ſic victũ ·q̃ſi radx
barbara · vel quaſi radix pontica.
Keuerens.entis.oĩs.ge.i.valde verẽs vel
honoꝛans dĩ a reuereoꝛ.rer..Et põt eſſe
nomen vel participiũ. Inde h̊ reuerẽtia.
tię: eſt honoꝛ qui cũ pauoꝛe exhibet.
Keuma. mat.neu. ge.i. tempeſtuoſa maris
ſundatio · vel ille feruoꝛ aquę qui fit ex re/
moꝛũ agitatione. QReuma etiã ẽ eruptio ·

vel feruoꝛ humoꝝ · qd ducit᷑ vel a capite⸗e-

uł ab alio mẽbꝛo. Iñ H̊ reumatiſma.mat..
i.fluxus abũdantis aquę. vel humoꝛis.
Keuolutilis. ↄ.t.⁊ hᷣ le.pe.coꝛ: hic ⁊ hęcre/
uolubilis hocle.in eodẽ ſenſu:a reuoluo
uis. Hñ Tug de ciui.dei. Mundi reuo⸗
lutilis oꝛtus eiuſdem circũitibus inſerite.
Keus. rea.reũ.dẽ a re quę petit᷑qui q;uis
ſceler cõſciꝰ nõ ſit:reus tamẽ dꝛ q;diu ius
iudicio ꝓ re aliq̃ petit. Et reus fideiuſſoꝛ
Dĩ a re de q̃ eſt obnoxius. Inde h̊ reatus
Itẽ reus maieſtatis pus dict.q; aduſus
rẽpublicã aliquid egiſſet. Et quicũq; ho/
ſtibus cõſenſiiſet dict ẽ reus maieſtat/q;
maius ẽ lędẽ patriã ·q; ciuẽ vnnj. Poſtea
etiã ille qui aduerſus maieſtatẽ pncipis
egiſſe videt᷑· vel qui leges reipublicę de⸗
tulerat· vel vtiles abꝛogauerat·bᷣm Pap.
Kex regis victus · eo ꝙregere debeat rem

ppli ⁊ ſalutẽ. Inter regem ⁊ tyrãnũ pꝛius

nulla erat differẽtia · nuũc in vſu accidit re⸗
ges vocare modeſtos? tẽperatos.Tyrã-
nos vo impios.Et rex ·a recte regẽdo dꝛ

Nõ aũt regit qui nõ coꝛrigit. QRecte igi

faciẽdo reg nomẽtenet· peccãdo amittit᷑
Et ꝓd.re.ᷣ rego.gis eã coꝛ Onde.Sibñ
regna regis es vignus noie regis.

B ante H
Abãnus.ni.genꝰ ẽ ſpinaꝑ.vt dicũtſpina
alba ul ram eius. Dap.etiã dic. Abãnꝰ ẽ
ſpina alba· ułlignu ſpinoſũ. Rhanꝰ gen
ſpinarũ denſiſſunũ:quęĩ herba ẽ mollis 2
pulcra· ibi ſunt tamẽ ſpinę poſtea. Dñ in

Ps.·Mꝛiuſq; ĩtelligerẽt ſpinę vie rhanũ 2 c
bea ꝓpꝛin nomẽ matr Rhomuli Rhe⸗
mi·gq ⁊ Ylia vicit. Oel Rhea vẽ dea terre

quę⁊ ops vel ceres dꝛ. Nel ſm aliqs fuit
vxoꝛ Saturni.
Kheęda.vę.genus eſt vehiculi ad eundũ ⁊
redeundũu habilis⸗ eſt quattuoꝛ rotax.

Aheno.nonis.veſtis eſt de pellibus.Sunt

eniʒ rhenones ſᷣm Iſidoꝛu: velamina hu⸗
meroꝛũ ⁊ pectoꝛis de pellibo villoſis vſq;
ad vmbilicũ·⁊ nõ vꝛ a renibus. ᷣ̊ a rheno
germanię fluuio vbi his maxime vtunt᷑.
Abenones etiã vulgo vicũt᷑ repti · qꝛ lõ/
gitudine villoꝝ quaſi reptant.
hrenns nl. qdã fluuiꝰ diuidens germa/
niam ⁊ galliam.
Abeſis ·iterß tat᷑ locutio. Iñ H̊ rhetoꝛica.cę.
q̃i a copia locutiõis dicta.Del rhetoꝛeſis
dꝛ copia dicẽdi · vel loquẽdia rheſis. Iñ
rhetoꝛicaars illa. Iſñi rhetoꝛ.torl.⁊ rhetoꝛi/
cus.ca. cũ. de arte illa tractans· vel ad illa
arteʒ ptinens. Et H̊ rhetoꝛica.cę.⁊ pluralit᷑
rhetoꝛica.coꝝ.⁊ rhetoꝛici.coꝝ.liber in quo
docet᷑ ars illa. Et coꝛ.pe.gti rhetoꝛ.toꝛis.
Vñ Juuenalis.Cedũt grãmatici· vincũt᷑
rhetoꝛes omnes.
Abinoceros.ceroſlidẽ aĩal.qð ⁊ egoceros
ſm quoſdã ·vel ꝓ alio aĩali.⁊ dĩ a rbinos
qð eſt nara ceros.qð ẽ coꝛnu. Pĩ quoq;
rhinoceros ꝓ virili mẽbꝛo·eo ꝙ rigeat · ul
q; ſit vnicoꝛne inſtar rhinocerontis. NDñ
Juuenalis.Et magno cũ rhinocerõte la/
uari. Pꝛędictũ etiã aĩal dꝛ monoceros.i.
vnicoꝛniseo ꝙ vnũ coꝛnu in media frõte
habeat. Et nõ ꝙ inẽit · H rhinoceros.⁊ tũc
facit gtũs rhinocero·intpoſita.ti.pe pd.
vt ſacerdos.dotis.⁊ accuſatiuꝰ ſingularis
deſinit in. em. vel in.a.vt rhinocerotẽ. xel
ta. Item inuenit᷑ rbinoceron.⁊ tunc facit
gtũs.ronta foꝛmat᷑ gtũs a ntõaddita.tis
7 actũs deſinit in.em.vel.a.vt rhinoceröõ⸗⸗/
tem. vel ta. Poteſt etiã dici h̊ rhbinocerus
ri. pe. coꝛ. ⁊ tũc eſt ntũs latinꝰ. Itẽ Gꝛegoꝰ
exponẽs illud Job. 9? Mũqͥ volet rhi/
noceros bᷣuire tibi? ita dic. Rhinoceros
indomitę oĩo naturęeſt · ita vt ſiqñ capt
fuerit teneri nullatenus poſſit. Impatiẽs
quippe vt fert· ilico moꝛit᷑. Eiꝰ vo nomen
in latina lingua interpᷣtatũ:ſonat in nare
coꝛnu. Et qͥd aliud ĩ nareniſi fatuitasqͥd
in coꝛnu niſi elatio deſignat᷑. Ahinoceros
iſte qui etiĩ monoceros gręd exẽplaribꝰ
noĩat᷑tantę foꝛtitudinis dicitut nulla ve/
nantiũ vᷣ̈tute capiat᷑. Sʒ ſicut hi aſſerunt
qui in deſcribẽdis naturis aĩaliũ laboꝛio/
ſa ĩueſtigatione ſudauerũt· vᷣgo ei puella
Htonit · quę veniẽti ſinũ aperit in q ille oĩ
ferocitate poſtpoſita caput dexõit. Sicqʒ
ab eis a quibo capi grit᷑· ſopoꝛatus velut
inermis inuenit. Guxei coloꝛis q́ʒ eſſe de⸗/
ſcribitur.qiu etiã cuʒ elephantis quando

certamẽ aggredit᷑: eo coꝛnu quod in nare
ſingularit᷑ geſtat:ventrẽ aduſantiũ ferire
pbhibet· vt cũ ea ꝗᷓ melioꝛa ſunt vulnerat
impugnantẽ ſe facile ſternat beęc Gꝛege.
Solinus aut vicit: Abinoceros ẽ mon/
ſtrũ qdã rugitu hoꝛrido/coꝛpoꝛe eqͥno·
capite ceruinoex eius frõte media coꝛnu

ꝓtẽdit᷑· ſplẽdoꝛe mirifico:ad magnitudi/

nẽ q̃ttuoꝛ pedũ·ita acutũ/ut quicqd impe-⸗
tierit · facili ictu pfoꝛet naturę indomitęqᷣ
ſi captus teneat cito moꝛit.
Ahinos · interpᷣtat᷑ auris vel narRss
Rhodus.inſula eſt quęante ophicuſ oice/
batur. Et coꝛripit pꝛimã.

MRbodij· dicti ſunt quidã qͥ venerunt iuxta

