Hel oꝛ ouũ ·q̃i vuũab vua· eo ꝗ ſithu⸗
midũ ſicut vua:q; ſicut vua exteniꝰ ſicca ẽ

⁊interius vuida ułhũidaſic ouũ exteriꝰ

ſiccũ ẽ.⁊ interius hũidu. Iñ hocouulũ.li.
dimi.⁊ H̊ ouiculũ.ᷣi.ſilit dimi.bᷣm HMug.
Et ꝓdu.pmã.ᷣouo.uas.eã coꝛ Dñ Pꝛu/
dens frat oua · cũ oãt tibi ſepi oug. Pa/
pias vo dicit: Oua dictaq; ſunt vuida
ab eo ꝙ itrinſec' humoꝛe ſint plena. Mã
humidũ eſt· qð exterius humoꝛẽ habet.
vuidũ:quod interius.

ante

Vxea oxeę. wl oxia· eſt acut moꝛbus vel
veloxa dꝛ ab oxi.qdð eſt acutũ.vel vlox.

qꝛ cito tranſit vel necat.vt freneſis.Et hec
oxea vel oxia· acutus accentus. SBüt enĩ
decẽ figurę accẽtuũ · quea grecis ꝓuᷣbioꝑ
viſtinctionibus apponũt᷑.

xi apud grecos⸗ acutũ⸗ welocẽ ſigt. ñn
oxus xa.xu.i.acutus vel volox Hñ ⁊ qð/

dã gen teli acuti vꝛ hicoxusxi. Etmoꝛ⸗
boꝛũ quidã dicunt oxiqͥdã chꝛonici.Oxi
ſunt qui ceito interficiũt vel trãſeũt Chꝛo/
nici aut ſũt qui viu languere faciũt Item

ab oxi qð ẽ acutũ ·ꝛ apud gręcos acetu

oxi · eo ꝙ ſit acutũ. Iteʒ ab oxi qð ẽ acutũ

Popt
bolin
vua
At
ſita.
Vno⸗
igle
ln
zolob
nhin
nosone
n
Nelis

h
Pol
ie

h
lip⸗
e

Pe

Pgie⸗
G6
lln
dhh
is.
Plah
Wnide
mpar

schoblan
n bones
mami.
allapii,

Ar .
04

„ N „
NN
MWous

Ae

„ .
Dipr⸗
. B

“
WAEPAE1

.
M
Wor.
Erbee
Giteni
pr

Mins
n E
nuhi
ilho/
in
s len

*

ocgima neruo.

e

vel velox · dicitur oxi:quędã medicina.
Oxiphalus.li.genus eſt mẽſuręſcilʒ acita/
bulũ:vel ocitabulũ, ꝓpꝛie ad acetũ feren
vũ.vnde ⁊ dꝛ oxiphalus: q̃ſi oxiphoꝛus
vel dĩ a phalon . qð eſt lignuũeo ꝙ ligne
ſit. ⁊ coꝛ. pha. .
Oxigaros.maſ.ge.vel hic oxigarus.gari.
i. acetũ cum liquamiine.
xigoniũ.nij.i quo tres anguli ſunt acuti
⁊ dꝛ ab oxi · qdð eſt acutũ.⁊ gonosqð eſt
angulus. Et oxigonus.na.nũ.i.habens
tres angulos acutoo.
Nrximel.neu.ge.vel oximellũ.li.eſt aceti et
mellis ꝑmixtio · id ẽ/ duas partes habẽs
aceti.⁊ tertiã mellisvnde talis confectio
ulcedinem retinet acoꝛeem.
Oximentũ.ti.acetũ cũ vino mixtũ.

Dg. ge. pꝛiũ nomẽ cuiuſdã viri. De quo

hbabet. 2. Aeg.“. Jratus eſt oñs indig/
tione cõtra Ma. Ct.. Et vocatü ẽnomẽ
loci illiꝰ ꝑcuſſiõ Oxcę. Et nõ debet accẽtu/⸗
ari iĩ fine ci ſit decli. Et interpᷣtat᷑ Oca ro⸗
bur. vel viſio · ſiue vidẽs · vel robuſtus.
Ntias.oca. vel ogi.interpᷣtatur robur. Dñ

Dtias dicx' eſt· q; interpꝛetatur foꝛtitudo

ñi.Ipſe eſt ꝗͥ ⁊ ¶arias · ouplici noĩe·
Iſte ẽ qͥ illicitũ ſibi ſacerdotiũ vendicare
conatus eſt lepꝛa in fronte ꝑcuſſus eſt.vt
dicit᷑ 2 DHaralipo. 262 JItẽ. 4. Reg. 5
Oęimũ.mi.dꝛ ab oca vel interptat
rõbur. Et ocima inteſtina boũ vicũt · ſcilʒ
tripeę · q; in eis conſiſtit foꝛtitudo. DPnde

Perſius. Cum bene diſtincto cantauerit

ante A
Littera apud hebꝛęos nõ ha/
p betur ⸗nec vllũ nomẽ eſt apud
eos qð hoc elemẽtũ ſonet. Ab⸗
uſiue igit᷑ accipienda ſunt noĩa
hebꝛea qñ ꝑ.p.iueniũt᷑ apud nos ſcripta.
Pabulũ.li.a paſcendo vꝛ/ſcilʒ paſtus vel
paſcua. Inde pabnloſus.ſa.ſũ.i.pabulis
plenus. ”M
Pacalis·lis.ↄ.t.⁊ H̊ le.i.pacẽ deſignas vel
ad pacẽ ꝑtinẽs. Dñ Ouidiꝰ in.õe meta.
Circũit extremas oleis pacalibus hoꝛas.
Pacat᷑.ta.tũ.i.paciſicatus dĩ a paco.cas
q̃ᷓi pacẽ tenẽs· Et cõꝑat᷑ hm ꝙ eſt nomen
pacatus.tioꝛ.ſimꝰ On ad Heb.j2: Fru/⸗
ctũ pacatiſſimũ exercitatꝑ eã reddet iu/
Pacifica·dicebat᷑ oblatio ꝗ fiebat (ſticię·

pꝛo pace ad deum.vel ad hoĩes.vel q; ad
bonũ pacis fiebat .ſicut ſalutaria ſacrilicia
ꝓ ſalute oata. vxl danda vel reſeruanda
offerebantur.ſicut d in hiſtoꝛijs.

Hactio ·nis.fę.ge.i.ↄuẽtio·ↄditio pmiſſio
Pactoꝛius.ria.rin.i.ad pactũ ꝑtinẽs.⁊ dẽ

a pactũ. Et hoc pactoꝛiuʒrij.idem quod

pact i · l locus vbi fit pactũ.
Hactũ.cti.eſt int᷑ partes ex pace cõueniẽs

ſcriptura·legibo ac moꝛibus cõpꝛobata.
de x.ſig.c. pactũ. Del pactũ.eſt cõſenſus
vuoꝝ vel pluriũ in idem placitũ ·ſcilʒ ad
dandũ vel faciẽdũ aliqd alteri ab altero
eoꝝ.ff. de pac.l.i.S.i.Et dꝛ a paciſcoꝛ.ſcer.
q̃ſi de pace factũ· vel pacis actũ. Itẽ bᷣm
quoſdã pactũ eſt cõtractus:qꝛ paciſcẽdo
iuerſas in idẽ cõtrahimus voluntates.
Et capit᷑ qñq; late ꝓ eo qð nõ tranſit in
cõtractũ noĩatũ.vt venditio ⁊c. Et ſic oẽ
pactũ põt dici cõtract᷑ inoĩatus.vt trãſ⸗/
actio · do vt des ⁊c. Nñq; ſtricte pꝛo ſim/
plici pacto gratis facto.vt pꝛomitto tibi
dvecẽ⁊c. Et ſica trãſactione⁊ pollicitatiõe
Differt · qꝛ pollicitatio eſt ſolius offerẽtis.
Et aſſignat vifferẽtia int pactũ ? tranſa/
ctionẽ· qꝛ pactũ ẽ de re certa ⁊ nõ litigio/

ſa ⁊ gratuita. Trãſactio vvo de re incerta

litigioſa⁊ nõ gratuita.

NHactũ cõuentũ dẽ:qð ſub certis ꝓbis ⁊ ſᷣ

certa foꝛma factũ expᷣſſũ ⁊ redactũ eſt.

Pactũ tacitũ dã:qdð in vᷣitate nõ eſt expᷣſſe

factũ · ſ̊ ex aliq̃ lege ſpeciali ac ſi fieret ſta/
tutũ ex caſu habere iubet. vᷣbigr̃a. Con/
ouxi domũ a Seio.⁊ res meas intuli ·i hᷣ
caſu res meęillatę p mercede domꝰ debẽt᷑

Sein iure ſ̊ ſtatuẽte vel iubente lege pi⸗

gneri ita eſſe obligatę⸗ ac ſi ſpecialit᷑ ⁊ ex/
pꝛeſſe int᷑ nos cõcoꝛdatũ eſſet ⁊ cõuentũ:
dato tñ ꝙ nõ ↄueniemꝰ⁊ ſuꝑ h̊ dixerimꝰ.
Pactũ adiectionis in diẽ talẽ eſt.vt vẽdo
tibi domũ.⁊ ſi potero habere maius pᷣciũ
vſq; ad mẽſemego repeto ipſam domũ.
Pactuʒ legis cõmiſſarię eſt. vt vendo tibi
domũu.⁊ſi nõ ſoluer infra mẽſem· volo ꝙ;
ſit inempta.vt.C. de pac.int emp.⁊ ven.
Hactũ ꝑlonale eſt:qð nõ gnãũlit fit · h tm̃ p
vna ꝑſonauł duabꝰ. Et vꝛ ꝓ tãto ꝑſona/
le · qꝛ fit ꝑſonę ſoli · ſic ꝙ tali ⁊ non alti ꝓ/
deſſe poſſit.vtſi paciſcoꝛ pecuniam a tem
debitam non petiturũ a te ha tuo hęrede-
tũc illud pactũ tm̃ ꝑſonã tuam tueta non
heredem tuũu.
Pactũ reale vel in rẽ eſt gnãle nõ cõtinet
ſpecialit᷑ vnã ouas vel plures ꝑſonas. v
r

gnũlit cõplectit᷑ oẽs ad q́s illa res ꝑtinet
vel prinere põt. vt cũ debitũ meñ oio re/
mitto tam tibi q;ᷓ hęredibus tuis ita vt

oẽs liberemini tu? hęredes ⁊ ſideiuſſoꝛes

nullus mihi reſeruet᷑ regreſſus ad pecu-
niã vel ad rem petendam.
NPactũ nuduʒ dici põt qð ab oĩbus iuris
ſolẽnitatibus eſt deſtitutu.i.iuris ſoleni/
tatibꝰ eget ·ſalʒ qñ nec chirographũnec
inſtrumentu interuenit qͥ pactũ cõfirmet
vel roboꝛet᷑. Et oꝛ nudũ a cauſa ꝗ ſufficere
põt ad ꝑfectaʒ obligationẽ.vt do vt fa⸗
cias facio vt des ⁊c. Cuiuſmodi conuen/
tiones dicũt᷑ cõtractus inoiati. Item dĩ
nudũ a foꝛo negocij · vt qñ negociuʒ non
icidit in certũ nomẽ cõtractus/vt in noĩe
emptionis:venditionislocatiõis: ſiłiũ.
Ite nudũ vꝛ a rei ſteruentu vt tali nõ int⸗
cedat res ꝗ poſſet ſuo interuẽtu ꝑfectam
reddere cauſam obligationis:ſicut ĩ mu/
tui datione. Itẽ dicet᷑ nudũ a cõtinentia
qm̃ ſi incõtinẽti poſt cõtractũ adijciat pa
ctum. ex ſcedẽti obligatione vires göbit
vt videat᷑ ineſſe ↄtractui.⁊ cauſaʒ veſtire
vt pactũ qñ ſemel factũ ẽa poſt traditio/
nẽ intercedit res ſi veſtit interuẽtu rei.
NHactũ veſtitũ dĩ ſex modis ſᷣm ꝙ ſex mo/
dis veſtit · ſcilʒ re · verbis · litteris cõſenſu ·

contractu:cohęrentia rei interuentu ßm

Goff. Inſti. de v. obli.

SHadus.oi.fluuius lombardięſic dict᷑ ab

vno triũ fontiũ·ex qͥbus habet oꝛiginem
q padus dĩ. Itẽ fluuius padus victus ẽ
eridanus a phętonte in en ſbᷣmerſo qͥ eri/
vanus vicebat᷑. Iñ padanꝰ.na.nũ.pe pd.
Paganiſmus.mi.i.ritus mos paganoꝝ.
Haganus.na.nũ.i.villanus.vel incultus.⁊
dꝛ a pagꝰ.qð ẽ villa.Et qͥ cũqʒ habitat in
villa vꝛ paganus. MHꝛęterea qcũq; eſt ex

ciuitatẽ dei.i.eccleſiã dꝛ paganusq̃ſi vil/

lanus: nõ habitãs in ciuitate dei.i.eccle/
ſia.̊ longe eſt in pago ſm Mug.Scvm

mienſiũ vbi oꝛti ſunt. ꝗbi eni ĩlocis agre/
ſtibo⁊ pagis:getiles lucos⁊ idola ſtatue/

runt.⁊ a tali initio pagani vocabulũ ſoꝛ/

titi ſũt.· Iñ paganic.ca.cũ.Et h̊ pagani/
tas. tat.i.multitudo collectio paganoꝝ
vel ꝓpꝛietas q pagani dicũt᷑ vel tra eoꝝ.
Haganicũ aduetiaucẽ peculiũ qð ex ꝓſpa
foꝛtuna aduenit. Veluti ex teſtamento co/
gnatoꝛũ veletiam agnatoꝛũ.
Hagella.eę. vimi.i.parua pagina. Vnde
Bieremię. 36 Cüq; legiſſet tres Pagel⸗

las · vel qttuoꝛ/ſcidit illud ſcalpello ſeibę.
PHagina.nę.fę.ge.i.pars folioꝝ libꝛoꝝ d
a pango.gis/ꝓp ingere· vel ipellere. q pa/

gine ſibi iuicem cõpingũt· vel q; folia ibi
ingut. Bagina etia vꝛ qñq; charta.qñq;

liber.qñq; ſciptura.Vnde cõſueuit dic:

Hoc iuenit᷑ in viuina pagina. Inde bęc

paginula.le.v imi.i.parua pagina.
Pagulus.li.i.Paruus pagus.

Pagus. gi.i. villa: di a pigequod apud

gręcos ſonat fonsquia iuxta fontes villę
ſolent ędificari. Et ꝓducit pꝛimã.
Pala.lę.eſt inſtrumetũ qͥ ventilat᷑ rrumẽtũ
vt a palea purget᷑.vide.j.in pale.
PHalefredus.di.pe.pꝛo.eſt genus eqͥ qͥ alio
noĩe dꝛ manus.⁊ gradarius.⁊ dĩ a paſſu

leni: frenoa oucendo:q; leni paſſu prr

frenũ ducit᷑. M
Halans.antis.oĩs ge.qͥ nunq; in aliqͥ loco

habet certã manſione.⁊ dꝛ a palo.las.nñ

palant᷑.i.manifeſte vel vagant.Et pala/

bundus.va.duũ.i.errabũdus:vagabüdꝰ·

bm Hug.. Lñ Judidq 9? Dug aut turme
palantes ꝑ cãpù aduerſarios ꝑſequebat᷑

Pap.vo dic Malates gaudẽtespalã vja
gãtes · diſpſi. Palant.iicõolite · ul oiſpyſe
Halanteũ.tei.neu.ge.qðddã oppidũ in pa/

latino mõte:vbi modo eſt Roma.Etqꝛ

palanteũn altuʒ erat: ideo palanteũ dic᷑

murus altus. vel faſtigiũ.

PHalata.tę.pe.pꝛo.maſſa ꝗ fit de palis. Et

palatę ſunt maſſę ꝗᷓ de recentibus ficub
cõpingi ſolent quas inter palas ad ſolẽ
ſiccant. Et ſic ſumitur. 2. Reg.is.

SHalatinus.na.nũ.pe. ꝓd.i.de palatio exi -

ſtẽs. Et tũc vꝛ a palatiũ. Ołpalatinꝰ.na.
nũ.i.ptinẽs ad palatua tũc vĩ a palatũ.
Halatinus comes vĩ.qᷣ curã gerebat hci/
puã vt miſſis notarijs ſuis negligentiaʒ
iudicũ argueret. C. de offi. recto.l.xnullã.
SHalatii.tij. ampla dom ĩ q̃ multi vagari
poſſunt. Iñ palatinus.na.nũ.pe. pꝛo.i. de
palatio exiſtens. Oel hic Oalans.tis.rex

fuit archadięin cuius honoꝛe regina aulã
ipſius noĩe conditam palatium vocaue/

rat. Sic g appellauerut a Palãte H pala/

latiũ. Et coꝛ. pa. ODñ Aucanus in. ʒ Dix

odiſſe vacat phgbea palatia cõplet.
Halatũ.ti.di a palatiũ:eo ꝙ; magnũ ſit et

ãplũ.vel qꝛ ſit q̃ſi palatiũ oꝛis: vel linguę

vel dĩ a palo.las.q; ibi lingua vagatur.
Vel palatũ oĩ.q̃i polenũ a olo.q ibi pꝛo
ſui concauitate celi habet ſimilitudinem.
VDñ ⁊ greci palatü vranon vocãt. Inde

„c. .
S
154
rpad
wl
„ *
na
Efumcti
.

i n

aRe
4

.
lx

25 0
Blnhe

1Deo
A

n

vrehe

tutn
Esulſli
olunde
Ndam'n
ldi
ngen
de
Ptone
alli
WNR
iubpl
zngph
Gple,
gili
uln
maſu.
en
mcinen⸗
1

S

getiles cererẽ

palatinus.na.nũ.i.ad palatiũ ꝑtinẽs.
Hale.laꝝ.fę.ge.płlis numeri.i.doꝛſi dextra
leuaq; eminẽtia mẽbꝛa.⁊ dicunt᷑ a palin-
qð eſt motusvel lucta · qꝛ in luctãdo eas

pꝛęmimus. qð ſcilʒ luctari vel luctã grec

icũt palin. Inuenit᷑ etiã in ſingulari.ſᷣ in
alio ſenſu· ql ſcllʒ pala vꝛ vẽtilabꝛũ ⁊ latũ
inſtrumentũ ferreũ ad opus ignis. Pala
etiã dꝛ ille concauus locus in anulo/ĩ quo
ponitur lapis Rᷣcioſus.
Halea.leę.ſicut vic Aſidoꝛꝰ in.j⁊? etymo.
dĩa pala:eo ꝙ pala ventilet.vt frumeta
purgẽt᷑. Del a Pale frugũ inuẽtrice · quã
Seſſe volunt. Be q̃ Dirgili
Te qͥʒ magna pales:i te memoꝛãda cane/
mus. Oelvicit᷑ a pabulo· eo ꝙ palea ſola
paſcẽdis aĩalibus pꝛimũ ſbebat᷑.Cuius
natura ex contrario frigida eſt intantum

vt obꝛutas niues fluere non ſinat. deo

calida ut matureſcere poma compellat.vt

diẽ Aug de ciuitate dei. Et coꝛ.pa. Pñ

in ̈luroꝛa. Mõ vult nudari paleis donec
ſit aduſta. Inde hęc paleola.lę. oimi.
Haleare.ris.n.t.⁊ H̊ paleariu.rij.locus vbi
paleę reponũt. oicit᷑ a palea. Et etiaʒ ſic
dꝛ pellis ꝗ ſub collo bouis fluitat huc⁊ il⸗
luc ad modũ paleę. Iñ h hęc palearis.⸗
E re. Del a pelle deriuat᷑ hoc paleare.ris.

vel paleariu.rij. pellicula quę pendet ante

pectus bouis/q̃ſi pellearin. Del ſic vicit a
palo.las.quia vagat᷑ huc ⁊ illuca fluitat.
Iñ palearia dicũt᷑ qdã partes iugi ꝗ̊ ſub

illa pelle colligãt. Et coꝛ. pa. Oñ Duidi

meta xj? Colla toꝛi extant aruis palearia
Hales.fę.ge.indecdli.vel pales.lis. (ꝑẽdẽt.

eſt dea pabuloꝝ. Iñ hᷣ palatualiseiꝰ ſa/

cerdos.Et płr h̊ palilia·hoꝛũ paliliuʒ vel
palilioꝝ ·illius deę feſta. Oñ Verſiꝰ. Fu/
moſa palilia feno. Et palilioſus.ſa.ſuũ.i.fu
moſus a feſto palis:in qͥ fenũ cõburebat᷑.
Paleſtina·a philiſtim vrbe oĩs regio circa
eã dicta eſt paleſtina. Iñ palęſtinꝰna.nũ
Paleſtra.ſtrę.dꝛ lucta · vel loc (gentile.
luctationis:7 ꝛ a palin. qͥ eſt lucta · vel
motusqꝛ ibi frequẽter ſe moueãt. Dł oꝛ
a pale dea paſtoꝝ· in cuius honoꝛẽ pᷣmo
fuit celebꝛata. Hel a palude qᷓ vngebant
luctaturi ãteq; haberẽt oleü. Iñ paleſtri⸗

cus.ca. cũ. Et h palęſtrica. cę.q in paleſtra

luctat᷑. Et qꝛ ad palęſtrã foꝛtes vocabat᷑:
ideo palęſtrica qñq; pꝛo foꝛti ponit᷑ ᷣm
Hug. Papias vvo dvicit: Halęſtra gręce
lucta. vbi athletę exercẽt ſe: Auctatio ꝗ fit
iu gymnaſio.Et coꝛ.mã. Dñ Duidi in

j6e epi. Aut fera nos retinent aut vncta
dona paleſtrę.
Palimbachius. bachij. idẽ eſt qð antiba/⸗
chius ·ſcilʒ pes cõtrarius bachio. Conſtat
eni ex pmis vuabo longis. tertia bꝛeui.
vige.S. in antibachius.
Palin.i.iteꝑ.Itẽ palin.i.motus:vel mobi/
litas. Item palin.i.lucts.
DPalinodiũ.dij.dẽ a palin.qð ẽ iteꝝ.⁊ oda
qð eſt cantus.vel laus.Et palinodia di/
cunt᷑ laudes iteratę vel cantus iterati. Iñ
palinodius.dia.din.i.iterũ cantatus vel
laudatus. Et h palinodicus.Ci.qͥ palino/
dia facit· vel dicit.
Haliſcus.ci.dẽ a palin.i.iterũ:quaſi iteruʒ
veniẽs · vel qſi iteru nat. Oñ paliſci victi
ſũt duo filij Jouis Etnęq̃ſi bis editi:qꝛ
ſemel de matre. poſtea iterũ de terra.bm
poetas Hñ Ouidi in. Se meta. Stagna
paliſcoꝛũ rupta feruetia terra.
Paliſma.mat.locus luctęi vꝛ a palęſtra.
Haliurus.ri.carduus eſt ſpinoſus.⁊ aſpri
mus. De qͥ habet᷑ Iſa.ʒ3 42 Papias etiaʒ
dicit Oaliurꝰ herba aſꝑrima ſpinoſa.Et
ꝓd.ꝑe.MHñ Virgili in bucol.Carduus ⁊
ſꝓinis ſurgit paliurus acutis.
Palla.lę.fę.ge.quadrũ palliũ mulierũ de/
uctũ vſq; ad veſtigia:affixis in oꝛdine
gẽmis · dicta ſic a palin.i.a mobilitate ꝗ
circa finẽ eſt huiꝰ indumẽti. Hel qꝛ vᷣgis
vibꝛãtibus ſinuata criſpet᷑ Oel oꝛ pãnus
quadrus qͥ tegit᷑ oꝛnat altare.
Pallas.dis.fę.ge.dea belli ẽ.⁊ dĩ a palin.i.
a motu? excuſſione haſtę. Del oꝛ pallas
a pallone inſula thꝛacię vbi nutrita fuit.
Bel q pallantẽ gigantẽ occidit·ꝗq ⁊ mi/
nerua d· q̃ſi moꝛtalis· vel q̃ſi minus va/
riarũ artiũ · qꝛ fuit iuẽtrix multoꝝ ĩgenio/
rũ.vt dicũt.Et a pallas h̊ palladiũ.dij.
imago vel ſimulacrũ palladis. Et palla/
dius.dia.diũ.ad palladẽ ꝑtinens.
Hallex.icis.coĩs ge.i.adulter vel inuenis.
Pallidus da.dũ.qͥ habet palloꝛem · defoꝛ/
matus abiectus vultu. oiuerſi colon vĩ
a palleo. les. Iñ h̊ palliditas. tat. Et ẽ ſi⸗
gnũ amon palliditas. ODñ qͥdã. DPallida
furtiuũ facdes maniſfeſtat amoꝛ.
PHalliũ.lij.dẽ a palla.qð eſt pallinʒ. Et eſt
palliũ qͥ miſtrãtiũ ſcapulę tegũt᷑.⁊ vt vũ
miſtrant expedite diſcurrãt. Oñ Plautꝰ.
Siqͥd facturꝰ es appende ĩ humen palliũ
⁊ꝑgas q;tuũ valet tuoꝝ pedũ ꝓmptitas.
VBel oꝛ palliũ a pellibus vñ fiebat pᷣmũ.
Sʒ modo dĩ palliũ quoddã gen panni
r 2

exſerico. Et qlibet mãtellus. Iñ palliolũ

li.dimi.i.paruuʒ palliũ.Et palliatꝰ.ta.tũ

i.palliũ habẽs· vel pallio indutus. PHõt

etiã palliatus deriuari a pallio.as. Et tũc
palliatus.i.pallio tectus:ul occultus·co/
opꝑtus.vt Iſte habet ꝓ̈ba palliata.i.oc/

cultacoopta. Et pqucit pmã palliu. Oñ
ARuianꝰ. Exiguo ꝑu circũdãs pallia collo

Halloꝛ.lor.mal.ge.i.defoꝛmitas/timoꝛ.
Palma.mę.oꝛ a pando.dis.quaſi panſa.⸗⸗
extenſa. Eſt eni palma · manus extẽſa ·ſcilʒ
extenſis ſiue expaſſis vigitis explicat.
Cui cõtrarius e pugnusſcilʒ man digit
cõtractis ⁊ claulis.Eſt g& palma extenſa.

Pugnus vvo claulſus. Ite a palma manu

dẽ hęc palma.mędã arboꝛq; ad manus
victoꝛs oꝛnata e.vel q;ꝛ oppaſſis ẽ ramis
ĩmodũ palmę hoĩs: Eſt eni arboꝛ ĩſignis
victoꝛię ꝓcero decoꝛoq; vꝓᷣgulto:viutur⸗/

nis etia veſtita frõdibꝰ folia ſua ſine vl/
la ſucceſſione conſeruãs. Mãc gręci phę/

nicẽ appellant.q; viu vurat:ex noie auis
illius arabię ꝗ multis annis vinere ꝑhi/⸗
bet. Quę vu in multis locis naſcat᷑nõ tñ

in oibus fruct pſicit maturitatẽ. Frequẽt᷑

autem in egypto ⁊ ſynia. Bola hec arboꝛ

vulgo fulmiari mime credit᷑. Fructus aut

eiꝰ actyli dicũt᷑ad vigitoꝛũ ſilitudinẽ.
Itẽ palma dꝛ victoꝛia:q; palma arboꝛe
victoꝛes coꝛonabat᷑. Iñ ha hęc palmalis
Thoc le.Et palmoſus.ſa.ſũ.i.victoꝛioſus
triũphalis/aĩoſus.Et h̊ palmariũ.rij.pal

mępᷣmii.Et dẽ palma·q̃ſi pacis almaqꝛ

a victoꝛibus ferebatur.⁊ eſt etymologia.

pugnus ·ſicut dicit ꝗdã glo. Jſa.ao. Iſi

palmulus.li.maſ.ge.vimi.i.puus palmꝰ.

Palpebꝛa. bꝛę.fę.ge.i.ſinus oculoꝛũ.⁊ dẽa
palpo.pas.q;ꝛ palgebꝛęſꝑ mouent᷑ pilis

in oꝛdine aſtãtibꝰ ad eoꝝ munitione. Et

cõcurruũt ideo iuicẽ·vt aſſiduo motu reſi⸗
clant intuitũ. Iñ palpebꝛoſus.ſa.ſij.i.ma⸗
gnas habens palpꝑebꝛas.⁊ coꝛ.pe.
Halpo.ponis.qui palpatvt cæcꝰ.· Hel pal

ſo dꝛ adulatoꝛ. Hnde.Palpo manu tra-

ctans.⁊ palpo vocat᷑ qdulans.
Paludamentũ.ti.n.s.qdã veſtis regum ⁊
imꝑatoꝝ.qᷓ vtebatur rex vel imꝑatoꝛ ad

oſtendẽdũ bellũ in ꝓximo eſſe futun oꝛ

a palã:q; tũc oĩbus fiebat etiã palã ⁊ ma
nifeſtũ bellü in ꝓximo eſſe futurũ.ñ pa/
ludatus.ta.tũ.⁊ paludamẽtatus. ta.tũ.i.
paludamẽto idutuł paludamẽtũ hñs.
Halüũbes.bis.maſ.ge.i.ſilueſtris columba
ꝗ in arboubus nidiſicat. SGʒ coluba quęĩ
domibus. Et dicũt palubes a pabuluũ/q:
ſüt foꝛtes pabulo. eaut vicut᷑ palũbes
Iſi parcentes lubis/ſicut colũbęcolentes
lubos · etymologia ẽ. Inuenit᷑ etiaʒ h̊ pa/
lubus.bi ꝓ pullo palubis. HPñ Perſius.
Aut cur nõ potius teneroq; palũbo. Iñ
palumbinus.na.nu. m Hug.

Halus. paludis. Ig. ge. v a pales dea pa⸗

buli.q; paleã.i.pabulũ nutriat iumẽtoꝛũ.

Inde paludoſus.ſa.ſũ.Et hic ⁊ hęc palu/

exiſtẽs al creſcẽs. Et paludanus.na.nũ.

ſtris ⁊ ̊ trę.ſimilis Fipaudn in palude

paludi imixtus.vel in palude moꝛãs.Et
ꝓdudit lu. DPñ Aucanus. Cuta fruge tri/

☛ 2½

conos addit nil leſa palnude.
Halus.li.dꝛ ſudes ułlignũ qð terręinfigit
in vineis.⁊ dꝛ a palã ·q; in aꝑto ſigit᷑. Iñ
paxillus li.vimi.i.paruꝰ palus vineag.

Pñ.alma manꝰ.palma ẽ arboꝛ:victoꝛia
palma. Dalma notat laudẽ.belli victoꝛia
NHPalmes.mitis.maſ.ge.dẽ ramus (fin.
vitis vbi vua naſcit᷑.⁊ dꝛ a palma ꝓpter

S

fęcunditatẽ coꝛ.mi.in obliquis.
Palmetũ.ti.locus vbi palmęabundant⁊
creſcunt.

Palmula.lę.dimi.eſt a palma.Et palmula
etiã eſt extrema latitudo remi.qꝛ extẽſacẽc

ad modũ palmę.Et palmula ẽ inſtrume/
tũ ruſticoꝝ in area ci tribo vel q̃ttuoꝛ vel
etiã pluribus ramiseo ꝙ habeat ramos
extenſosſicut palma digitos pm Hug.

Et ap.oic Malmula extrema latitudo

remi:qua mare ĩpellit᷑. Oalmula guberna/
culi pars ima.
Palmus.mi.mal.ge.q̃dã mẽſuraſcilʒ pal/
mę.⁊ vꝛ a palma ꝓ manu. Et eſt palmꝰ a
pollice vſq; ad minimũ vigitum extenta
manus. Bugillus ꝓo eſt cõtiactis digii

2

Hamphilus.li. interpᷣtat᷑ totuſ amoꝛ.⁊ coꝛ.

pe Bñ.Hamphile tolle manusmale nũc

offendis amicam. Jac; redit anus Pam/

pPhile tolle manus.

. .

Hampinus.ni.foliũ vitis.⁊ dia palmes.
eo ꝙ a palmite dependeat. Iñ pãpineus

nea. nen.qð totũ ẽ de pãpinis.Et pãpi/

noſus.ſa.ſũ.qð eſt plenũ pãpinis.Et coꝛ.

pi Onde Huidius. Mõ hic pampineis
amittit᷑ vitibus vlmus.

Han gręece. latine vꝛ oẽ. Iñ h̊ pan panos

dictus eſt qͥdã deus paſtoꝝ:quẽ in ſilitu/
dinẽ naturę ſoꝛmauerũt.q; volũt eũ rex⁊
totiꝰ nate deũ eſſe. vñ pan q̃ſi oĩa dicũt.

PHanates · herba eſt ex qua ꝓfluit ſuccusq

7 panatus vicitur.

— ——. J-

ue

non,!
usain,
dumnkls
honee
4 1
Pahel

Manntn,

egm
orad
md
ä
pobuli
tpali;
nipe,
esdenßn
uſiugen,
munnti
ulul
nugin/

ipames
piphhens
Crpipr

pen d
iien
ſou dialt,
tſucws

Pancelenos dĩ a pan/qð eſt oẽ.⁊ celenos

qð eſt lucens.⁊ di pancelenos:quo noĩe
ꝛ luna in plenitudineq̃ſi tota lucens.
Pancrariu.rij.n.s.genus eſt ſpectaculi.vt
fieri ſolet ab his qͥ cũ beſtijs congrediunt᷑
ferociſſimis.⁊ dĩ a pancracioꝛ.ar..
DPancra.crę.i.rapina.

Pancraciũ.cij.i.toꝛmẽtũ ·ułflagellũuł qͥdã

ludus qͥ fit ſubtrahendo aliqͥd de manu in
manũ. HNel pancraciuʒ eſt colluctatio cũ
fuſtibus.vel locus lignis circũdatusin qͥ
certo oꝛdine ſtãt pugnãtes.vt i pugilibꝰ
videmus. Glo.eſt in.l.qua actione.S. ſi
quis in colluctatione.ff. ad.l.aquil.
Pancrus.cri.lapis varius:pene ex oĩbus
coloꝛibus cõſtans.⁊ dꝛ a panqð eſt oẽ.
OPandecta.ctę.tę.ge.liber ola ferens ⁊ cõti/
nens · ſicut totũ coꝛpus legis:vel vetus ⁊
nouũ teſtamentũ bhm Mug. Papias vi⸗/
detur dicere: Pandecter.
Sandicularius.rij.maſ.ge.homo hians et
toto coꝛpoꝛe oſcitans.⁊ dꝛ a pando vis.
Handona.nę.quędã poꝛta apud Romãgꝗ
ſemꝑ pandebata dicit᷑a pando dis.
Pandox.cis.i.ebꝛioſus·vel guloſuslecca⸗/
toꝛ qͥ ſo pandit oꝛa ꝓpr᷑ eſcas.⁊ di a pãdo
dis. Iñn pãdociũ.cij.i.leccacitasulł ebꝛio/
ſitas · taberna · vel caupona.
PHanduca.cę.fę.ge.genus eſt oꝛgani.
SHandus.da.dũ.i.curuꝰ. ⁊ dꝛ a pãdo.dis.
Sʒ pandũ ꝓpꝛie eſt qð virigit capita in
inferioꝛẽ partẽ. Curuũ qð in ſuꝑioꝛẽ. Dẽ
tñ curuũ põt eſſe pandũ.⁊ ecõuerſo·diu/
ſis eſtertihug. g pandulus.la.liũi.i.ali/
quãtulũ curuꝰ. Et ↄponit᷑ repãdułꝰ.la.li.
Hanegyriſta.coĩs ge.i.laudis decãtatoꝛ.
Panegyricus.ca.cu.i.laudãdo decãtatus.
Iñ panegyrice.i.laudantlaudabilit.· Et
Hᷣ panegyriciũ.ci.ſcilʒ licẽcioſũ laſciuioſũ
genꝰ oicediĩlaudibꝰalicuiꝰ. In cui ſpecie
7ↄpoſitiõe hoĩes multmẽdacijs adulat᷑.
Paneta.tę.ↄ.p.qui vel quęfacit panem.
Sanphagius.gia.giũ.dꝛ q̃i oĩꝛa comedẽs
7 dẽ a pan. qð eſt oẽ.⁊ phagin/qð eſt co/
medere Oñ ⁊ panphagi dicti ſũt quidã
hoĩes in ethiopia ·qᷣbus eſt ceibo oẽ quod
mãdi põt.⁊ oĩa foꝛtuitu gignętia.
PHangitoꝛiũ.rij.n.s.locus vbi multi ſimul
canũtſcilʒ choꝛus.

PHaniceus.cei.maſ.ge.⁊ H̊ panicea.ceę.qͥ uł

ꝗ facit panẽ.⁊ dꝛ a panis.Et paniceꝰ.cea
ceũ.ad panẽ ꝑtinẽsuł de pane exiſtẽs · ſic
dicimꝰ paniceas mẽſas:quę ad panẽ co/
medendũ parantvel quę fit de pane.

Haniciũ.cij.qddã gen ãnonęa dẽ a panis
q; in qbuſda locis eo hoĩes ſuſtentat᷑ vice
panis.vnde ⁊ dicitur panicicũq̃ſi panis
viciũ qꝛ vice panis fungit ſm quoldam.
Paniculus.li.dimi.i.paruus panis.
Panifex.cis.coĩs ge.qͥ ułꝗ facit panẽ.Idẽ
7 paniſic. ca. cũ Ba.Aegi6 Filias q́ʒ
Veſtras faciet ſibi vnguentarias.⁊ foca/
rias ⁊ panificas. HH
Panificii.cij. locus vbi panis fit·uł factio
panis.vel artificiũ piſtor d a panifico
Panisſicina.nę.ſilr dꝛ locus vbi fit panis.
PHanis.panis.maſ.ge.dꝛ a pan.qð ẽ oẽq;
cũ oĩ cibo apponit᷑ ulłqꝛ oẽ alal eũ appetit.
Itẽut dꝛ in hiſtoꝛijs ſuꝑ Exodũ.Hanes
ꝓoſitiõis vocant᷑ duodeci panes acimi
de ſimila mũdi valde:qͥ ponebãt᷑ ſuꝑ mẽ/
ſam ſeni altrinſecus.⁊ cõſtabãat ſinguli de
duabꝰ decimis ephi.⁊ ſingulis ſuppone/
bat᷑ p atena aureaa ſuꝑ patenã pugillus
thuris. Joſephus dicit:hialas aureas
ſuperpoſitas plenas thure. In diluculo
ſabbati recẽtes et calidi panes ĩxonebãt᷑
menſę.⁊ erãt ibi imoti vſq; ad ſabbatum
ſequẽes.Cũc illis ſublatis ⁊ thure incenſo
ſuꝑ altare· noui cũ alio thure ſbᷣſtituebãt.
Sublatos vvo ſoli ſacerdotes comede/
bant· vñ ſacerdotales vicebant᷑ Mel etiã
ideo q; ut ait Joſephꝰ oñs ſceꝑat ꝙ ſoli
ſacerdotes panes illos foꝛmarent.⁊ coq;/
renta ponerẽt in mẽſa: tollerẽt. Picebat᷑
etiã panes ꝓpoſitiõis:qꝛ poſiti erãt coꝛã
vño ĩ memoꝛiaʒ ſempiternã vuodedc tri/
buũ filioꝛũ iſrael.vel poꝛro poſiti.i.a lõgo
tẽpoꝛe poſiti:quia ꝑ totã hebdomadãvel
inęternũ ꝑ ſucceſſionẽ ponendi.
Pannoſus.ſa.ſũ.i.cincinoſus:vilibꝰ pãnis
indutus. Itẽ pãnoſus põt dici plenus ⁊
abundãs pãnis.Iñ hęc pãnoſitas.tatis.
PHanucius.cia.ciũ.i.pãnoſus· vilibꝰ pãnis
indutus dẽ a pãnus.Et hęc pãnucia.cię
dꝛĩ gda veſtq; ſit ð diuũſis pãnis abſciſſa
Pannꝰ.ni.maſ.ge.vꝛ a pan·qð ẽoẽ· qꝛ ab
oĩ hoĩe appetit᷑. Iñ panniculus.li.imi.i.
Hanociꝰ.cia.ciũ.oꝛ a pan.qd (ꝑuꝰ pãnꝰ
eſt oẽa ota vel oti:qð eſt auris.Et ſut pa
nocij m qͥdãapud ſcythas quidã hoĩes
menſtruoſi ci diffuſa magnitudine auriũ
vt oẽ coꝛpus ex eis contegant.
anſelenos.i.tota lux noctj ſcilʒ luna ple/
na vel pleniluniũ. dicit᷑ a pan.quod eſt
totũ ⁊ ſelenos:quod dicitur lux noctis.
Panſus.ſa.ſũ.i.aꝑtus.extenſus. diffuſus·
ſcilʒ qui ambulat nudis pedibus.
r 3

Pantapoles grece · vꝛ negociatoꝛ qͥ multa
venditqui latine ſeplaſſarius dicitur.

Hanther.theris.actõ pantherẽ vel ra. Et H

panthera.rę.pe.pꝛo.genꝰ lupi.⁊ d a pan.

qð eſt oẽ· eo ꝙ oiuʒ aĩaliũ ſit amicus niſi
ꝛaconis.uł q; in ſui genen ſocietate gau/

deat: ad eandẽ ſilitudinẽ qͥcdqͥd accipit

Pantheus.thei.deus in ſe oia re/ (reddit.

Eſentãs.⁊ vꝛ ꝗa pan/qð ẽ oẽ ⁊ theos deus.
qſi oiuʒ deus. Idẽ qͥ ⁊ pan. Et h pãtheuʒ
vel pantheon . tẽplũ illius dei · vel tẽplum
oĩbo vijs ↄſecratũ·ſicut ẽ tẽplũ oĩuʒ ſcõꝝ

Et ut fert. romani cũ vniuſo oꝛbi vñarẽt ·

qddã tẽplũ maximũ ↄſtruxerũt · in cuius
medio ſuũ idolũ collocãtesoiuz ꝓuiciaꝝ
ſimulacra ꝑ circũitũ ſtatuerũtreſpicieẽtia

rectj vultibo idolũ romanoꝝ.Si qñ autẽ

aliq; ꝓuicia rebellaretↄtinuo arte diabo/
lica üliꝰ ꝓuĩcię ſimulacrũ idolo romanoꝝ
poſterioꝛa voluebattãq; inuens ꝙ ab er
dominio receſſiſſet. Cõcitati g̊ romani ad
ipſam ꝓuinciãcopioſũ exercitũ deſtina/
bãt.⁊ ipſaʒ ſuo dominio ſbᷣiugabãt. Deꝝ
nõ ſuffecit romanis:ꝙ oĩuʒ ꝓuiciaꝝ ſimu/
lacra in vrbe ſua haberẽt · qͥnpotiꝰ fere ſin/
gulis dijs tẽpla ſingula cõſtruxerũt· tãq;
q eos oiuʒ ꝓuiciaꝝ victoꝛes⁊ dñios effe/
llſſſent:ſed qꝛ oĩa idola tẽpluʒ ibi habere
nõ poterãt: ad maioꝛẽ ſuę veſanię oſtẽta/
tionẽ· vnũ tẽplũ cęteris mirabilius ⁊ ſub/
limius in honoꝛẽ deoꝝ oiuʒ erexerũta pã
theon qð ſonat oĩ dei nũcupauerũt.Pon/

tifices eni idoloꝝ ad maioꝛẽ populi dece -

ptionẽ finxerũt/ ſibi a Cybele ·quã oĩuʒ
deoꝛũ matrẽ appellabãt fuit imꝑatũ.vt ſi

Papas.pantis.i.gnartio·q;ꝛ circa culinas

papando incedit. DPel papas dꝛ pęda/
ogus cui infantis viſciplina cõmittit᷑.
ñ Juuenalis.Cimidus pᷣguſtat pocula

papas. Sʒ h̊ papas.atis.dꝛ gręce qdã

genus lini candidiſſimi molliſſimi.

Papauer.ueris.neu.ge.herba eſt ſõnifera.

De q̃ dicit Hirgiliꝰ. Qetheo ꝑfuſa papa/
uera ſõno. Soꝑoꝛẽ eniʒ languẽtibo facit.
Et alia eſt vſualis alia agreſtis·ex q̃ fluit
ſuccꝰqui apion appellat᷑. Et Pap.addit:
PHapauer ſiluaticiũ.i.agreſte cũ aceto tri/
tů.⁊ fronti iĩpoſitũ·ſedat doloꝛcẽ. Succus
vxo eius ſi frontẽ ex eo ꝑungas ei q vigi/
lias patit᷑· ſõnũ cũ ſopoꝛe adducit.
Paphus.fę.ge.inſula eſt veneri cõſecrata.
Iñ paphius.phia.phiũ.q ſępe inuenit᷑
ꝓ venereus.rea.ren. Et inde quędã oliuę
dicunt paphię
Hapia. fę.ge.admirabilis ciuitas: dicit᷑a
pape. Iñ ha bec papiẽſis.⁊ ſe. Et vicit

FPopiaecipanpinnaie golſoiſehet
Hapias.pię.nomẽ cuiuſdã auton (ticinũu.

⁊ cõſequenter libꝛi ſui:ſiue voluminis.
Papilio.onis.fę.ge.auicula ꝗdaʒ ꝗ in ſuo
aduẽtu meret᷑ admirationẽ. Pe qua dicit
Aſidoꝛus.j⁊etymo.Dapiliones auicule
ſunt q maxime abũdat floꝛeẽtibus maluis

faciut naſci vermiculos de ſtercoꝛe ſuo q́ᷓ

ſimili noĩe nũcupant᷑. Et addit Papias:
Paeęauiculę lumie accẽſo cõueniũt⁊ circũ/

uolitantes · ab igne ꝓximo interire cogũt᷑

papiliones dicut᷑ tentoꝛia ad ſimili⸗
idine illius auis volantis.

Papilla.le.fę.ge.eſt caput mãmillea dicit

te oibus gẽtib vellẽt victoꝛiã obtinere: a papo. pas. q; pueri eã quaſi papãt duũ
filijs ſuis templũ magnificũ fabꝛicarent. lactent. Mamilla enim eſt oĩs eminentia
Pantomimus.i.pꝑ oĩa ioculatoꝛa dꝛ a pan vberis. Sʒ papilla eſt illud bꝛeue vnde

vel panton.i.oẽ.⁊ mimus.

Panꝰ.ni.maſ.ge.virgula illa circa quã tra⸗

ma ĩuoluit᷑a vꝛ a pannus·quia eo pannꝰ

texitur Idẽ ⁊ cannellus dꝛq; ⁊ de cannis
ſit ĩ buſdã locis. Onde Aucilius. Inten/

tus monſtret rectus ſub tegmine panus.

Inde h̊ panucula.lę.dimi.nauicula tex/

tricũ·q; eius diſcurſu panni texuntur.

NPapa papę.i.admirabilis:maioꝛ pater ⁊

cuſtos: dꝛ a pape.qð eſt interiectio ad/
mirantis:quia vices dei gerit in terris.Et

vicarius illius eſt:cuius eſt terra ⁊ pleni -/

tudo eius. ctua. de deci.et. ix. q.iij. cuncta
ꝑ mundũ. e aũt vꝛ papa·q̃ᷓi pat᷑ patrũ

etymologia eſt. Iñ h H̊ papalis.⁊ H̊ le.

T hoc papale.lis.Et h̊ papatus.tus,.tui.

lac trahitur. Et coꝛ.pa. Onde Dirgilius.
Haſta ſubexertã tonet plata papillã.

Hapyno.onis.ẽ loc in qͥ creſcut papyri.
Pap yrus.ri.fę.ge.pe.pꝛo.quędã herba vxel

— * —

genus iñci. vt dicũt. Et dꝛ papyrus· q̃ſi
parãs pyr.i.ignẽeo ꝙ in cęreis? lampa/

dibus ponit᷑ ad ardendũ. Dicit᷑ etia hec
papyr charta bombicinata · ſiue bombi⸗
cina. Iñ papyrꝰ. ra.ru.ad papyrũ ꝑtinẽs

vel de papyro exiſtẽs.z etiã papyrius

ria. riũ. ꝓ eodẽ. Mñ Jſa. 3e Queę mittit ĩ
mare legatos.⁊ ĩ vaſis papyrijs· vel pa/
pyri ſuꝑ aquas.In vaſis papynijs... in
nauibꝰ de papyris.i.incis:qͥ papyri tan/
te ſunt magnitudinis ſm hiſtoꝛam Alle⸗
xandri vt naues ſiãt ex eis. Hel in vaſis

2- — — —8,.— — E=

— —
— —

S =

Peead

papyrijs.i in chari de papyris factis.qᷓs
egyptij ꝑ legatos mittebat ouobꝰ tribu/

bus eütes ſuꝑ aq̃s. DHel ĩ vaſis papyrijs
i pyxidibus de papyro factis· in quibus

continebantur vel deferebant epte miſſe
ab egyptijs ꝑ legatos ad exhoꝛtanduʒ et
animandũ ouarum tribuũ iudęos.

Papula.lę.ſicut dicit Iſidoꝛusẽ ꝑuiſſima

cutjerectio circidata ruboꝛe: ⁊ iõ papula
icta ẽq̃i papilla. Hug.aũt dic. Papu/
la ẽ carbuculꝰ. Süt eni papulęminutiſſi⸗
ma vlcera ꝗ naſcũt᷑ alicui in cute.⁊ doloꝛẽ
afferũt ſcabiẽa ardoꝛẽ. Dñ Pirgiliꝰ in
geoꝛ. Ardẽtes papulę atq; imũdis olẽtia
ſudoꝛ Mhẽbꝛa ſeq̃tur ⁊c. Jñ papuloſus.
ſa. ſ.i.papulis plenus. Iñ papuloſitas.
tatis.i.pler itudo ⁊ abũdãtia papularuʒ.
Et papulẽtuſ.ta.tũ.in eodẽ ſenſu.Iñ hęc
papulẽtia.tię.idẽ qð papuloſitas.

Par.par.deriuat᷑a paro.raſ.q;tũ ad vocẽ

Hq;tũ ad ſigtionẽ a cõparo.ras.Dꝛopꝛie

eni pares ſut qͥ int ſe cõparari poſſũt. Jã

parit᷑ adua h paritas.tat. Et cõwoit᷑ par:
Cõpar.pari.coeqlis· cõſilis.Diſpar.ris.
i. diſſilis. Impar. rli.nõ ſilis nõ par. De/
par. ris.i.ſeoꝛiũ a pari.i.diſſitis. Suppar
ris.i.ſubiectᷣ pari. Iñ diſparitas cõpa/
ritasĩparitas ſeparitas.ſupparitas. Et ẽ
par.oĩs ge.cũ ſuis cõpoſitj.⁊ coꝛ.pa. Dñ

Duidiꝰ epi.Si qᷓ̃ voles apte nubẽ nube

pari. Inuenit᷑ etià h̊ par par tm̃ ĩneu.ge.
vt vnũ par boũ ·duo paria caligarũ.
Para ·ppoſitio gręca eſt.i.iuxta vel apud
l re · vel pꝛeter. vel tranſ.
Parabola · ſicut dicit Donatus ·ẽ rerũ gnẽ
Diſſiłiũ cõpatioa dĩ a para:qð eſt iuxta.
⁊ bole · q eſt ſnĩa ·q̃i ſiitudo ſiue cõꝑatio
ex diſſilibus ſũpta iuxta ſniaʒ.vt cũ ſemẽ
ponit᷑ p euãgelio · leo ꝓ chꝛiſto. Semẽ eſt
bũ dei. DNicit leo de tribu Juda ⁊c. Iñ
parabolicus.ca. cũ.i.ſimilitudinarius· vel
parabolis vtẽs. Itẽ diẽ Haß: Baraboleę
grece· latine puerbia vocant · eo i ipſis

ſub cõparatiua ſilitudine figurę verboꝛuzʒ

imagines veritatis oſtendunt᷑.
Parabolaniſũt medici qͥ ad curandũ ęgra
mẽbꝛa vel coꝛpoꝛa debiliũ deputãt᷑· victi
parabolani:a parabola ·qꝛ plura ꝓmittũt
hoĩbo q; faciat.⁊ q; ſepiꝰ vtunt᷑ pabolis.
vt. C. de epia de.l.ꝑabolani.vbitex.pa/
Paradeſis gręc · (rabolani qui ꝛc.
latine dꝛ aduocatio vel cõſolatio.

Paracdletꝰ.ti.maſ.ge.i.cõſolatoꝛ.⁊ dĩ ꝗ pa/

radleſis:qdẽ ↄſolatio.Et ſᷣm h̊ ſpũſſancx

dĩ paradlet.i.cõſolatoꝛ:qꝛ ↄſolat᷑ nos in
oĩbus anguſtijs noſtris. Itẽ paraclet.i.
aduocatus.⁊ dꝛ a paracdleſis· qð ẽ aduo/
catio. Et ſm h̊ cõuenit filio· q; ipſe ꝓ no/
bis interpellat apud patrẽ.Hõt etiã ſpi⸗
rituſſanct' cõgrue vici paraclet᷑.i.aduo⸗
cata cõſolatoꝛq; ꝓ nobis aduocata nos
Haradigma·eſt ꝓpoſitio vel (conſolat.
enarratio exẽpli hoꝛtãtis:aut deterrentis
Hoꝛtantis · ut Helias hõ erat ſilis nobis
paſſibilis.⁊ oꝛatiõe oꝛauit vt nõ plueret
ſuꝑ trãa nõ pluit.Deterrentis.vt In illa

hoꝛa q fuerit in tecto ⁊ vaſa eius indomo

nõ deſcẽdat tollere illa ⁊c.⁊ dꝛ a para:qð
eſt iuxta.⁊ digma.qð eſt dignitasulno/
men · vel decus laus:⁊ gloꝛia.
Paradiſus.ſi.maſ.ge.eſt locus in oꝛientis
partibꝰ cõſtitutcuiꝰ vocabulũ ex gręco
in latinũ vvᷣtit·hoꝛtꝰ. Doꝛro hebꝛaice eden
dẽ qð ĩ noſtra lingua delitię ĩterptat᷑·qð
vtrũq; iñctũ facit·hoꝛtũ delitiaꝑ.Eſt eniʒ
oĩ genere ligni pomiferarũ arboꝝ cõſit ·
hbñs etiã lignũ vitę·nõ ibi frigusnõ eſtus
E ꝑpetua aen tẽperies. Ex cui medio fons
ꝓrũpens · totuʒ nemus irrigat: diuidit᷑in
q̃ttuoꝛ naſcẽtia flumia. Cuius loci aditus
poſt peccatũ hoĩs intercluſus eſt.
Haradoxusxi.i.admirabilis dꝛ a paro
as.vel para pᷣoſitionẽ gręca:qð ẽ advel
iux doxa gloꝛia·q̃ſi ꝑat ad vanã gloꝛiã
huiꝰ mũdi. Iñ h̊ paradoxa.doxę.mulier
talis. Et adiectiue põt dedinari parado/
xus.xa xũ.Dñ qͥdã liber Cullij intitulat᷑:
Tullius de paradoxis:q in eo tractat de
paradoxis. Et dicũt᷑ ibi paradoxa dicta
vel ſnię ad mũdanã gloꝛiã ꝑtinẽtesquaſi
laudes gloꝛioſęułparatę. Iñ h̊ parado/
xia.xię.talis gloꝛia vel laus.
Harafernalia bona uł res parafernales di
cũt᷑ res qᷓs mulieres iuxta dotẽ inferũt in
domũ viri:a para·qð eſt iuxtaa ferna.qð
eſt dos · vel donatio. Iñ parafernale vicit
qcqͥd mulier habet vltra dotẽ vndecũq;.
Et ſi ẽ ↄſuetudo põt talia retinere pꝛo ſe·
nec maritus debet ſe de his intromittere
muliere iuita · vom Hoſti. de do dong ꝓpt
PHaraphꝛaſtes.tis.mal.gc.i.loquax.(nup.
7 dĩ a para.qð eſt iuxta.uła paro.ras.⁊
phꝛaſis ·q̃ſi iux loq̃lã·vel locutionẽ ulpa
ratus.i ꝓpmptus ad loquẽdũ. Hel para/
phꝛaſtes dꝛ ꝓpe nõ dilertoꝛ.nõ bonus.
malus interpꝛes. Hel ſᷣm qͥſdã dãqͥ minꝰ
bene interpᷣtat᷑qͥ ſcilʒ nõ traſfert litterã ex
littera ·Sſenſũ ex ſenſu. Oñ paraphꝛaſtes

locutoꝛ iuxta ſenſũ: ſᷣ nõ iuxta litterã. Pñ
Hieronymꝰ in ꝓlogo reguũ. Del intpꝛetẽ
me exiſtimato ſi grat es.vel paraphꝛaſtẽ
ſi ingratus:q; ꝙᷓ; mihi oĩo cõſcius non ſim
mutaſſe me qdpiã de hebꝛaica veritate.
Paragoge eſt apoſitio gda ĩ fine victio/

nis lrę vel ſyllabę. vt magis p magi. po/
teſtur pꝛo poteſt.⁊ amariter pꝛo amarni.

Hanc alij ꝓparaleſim appellant.
Haragãda·oꝛnamẽtũ pallijuł veſtis qdã.
Paragoꝛia.rię.i.mitigatio.Et paragoꝛia·
oꝛ quędã medicina·quia lenit.

NPHaragraph.phi. vel h paragraphũ. phi

nota ſic ſacta.S. ꝗ apponit᷑ ad ſeparandas
res a rebꝰ.ꝗ in cõnexu occurrũt.⁊ coꝛ.gra.

Haragus.gi.auis mali ominis: vt dicunt.
BHPHarakimenon. vẽ a para:qð ẽad.⁊ kime/

non. qð eſt iacens.⁊ di parakimenon.i.
adiacẽs:qͥ noĩe vocat᷑ apud grecos Rteri⸗
tũ ĩꝑfectũ:qð deſigt rẽ pauloañ ꝑfectãq̃i
adiacẽs tẽpꝰ Ol põt vici paraqmenon.
Paralella.lę.dꝛ a para.q eſt iuxta.Et ſũt
paralellę/lineę ęque viſtãtesqᷓ quis ĩ in-/
