Sirpa.pę.idem eſt quod ſarpa.
Syrttis.fę.ge.dẽ a ſyren qd ẽtractus.Et

ſiüt ſyrtes loca piculoſa ĩ mari:victa ab at/

tractiõe arenei cumulos.Eſt v ibi ĩcq̃li/

tas man ⁊ t᷑rę in vno loco eſt aqua pꝛo⸗/

fũdiſſima · in alio vadoſa. vñ periculũ eſt

ch
Sy
ſuön
1rece
Bin
duat⸗
tuihon
Mnt
nni⸗
ninl.
Cmnia
Annn
og
uriu
cii
cion
bbe⸗
Cyi
gaſt
berſt
tnni
Men
Sſſoe⸗
Gene
ſaten⸗
ecen

(

Caton

nune⸗

con
Li.

Hpen
An
ſiſmis
Oins.
alol⸗
aon
ropw
bämn
Nuſn
gon
Gitl⸗
tnbi
lptae
etn
ſep
Wh

mir
ne,
cnig,
mwiy
Eſon
irig
liſie
phugt
fügit
neohe
oceal/
leaos
ii
nriͦ
Weſten
Emn
D 6
ran,

indi⸗
ewvs
dice
srune
a
wüffin
Lenſtis
nien
en

mnin
Gnis te
Gnnn
mn
ſplam

6

nenge
noolue⸗
ſhione
anar⸗
eceis
ſenon
s.Cant
6
nubt
mab⸗
biici

illac tranſire· m Mug. Dapias vo diẽ:
SGyrtes tractusaquaꝝ rapaces:ſcopuli
ſup mare· loca arenoſa vel arida·accedũt
⁊ recedunt. . M
Syrtus.ta.tũ.i.attractiuus ⁊ ſpinoſus et
icit᷑a ſyren/quod eſt tractus.Et h ſyrtũ
ti.i.ſpinetum. JM
Siſara · interpᷣtat futurũ iudiciũ/uł gaudij
exduſio.ułeqͥ miſſio. ppꝛiũ nomẽ cniuſda
viri in libꝛo Judid.⁊ coꝛ pe. Oñ ĩ Tluroꝛa
Currũ deſeruit Siſara terga dedit.
iitatg,le was eſt repoſitoꝛiũ · ſicut ſac/
cus vel pera. Et ſũt ſiſtarcię nautan dicte
ꝙ int ſute · vel valcula in quibus poꝛtant
cibi Mñ.).Reg? Panis deficit iĩſiſtar/
cijs noſtris. Et iſta littera coĩter habet in
biblijs coꝛrectis. Quidꝗ vo vicũt ciſtar/
ca.vñ ſᷣm eos debet diciin ciſtarcis nr̃is:
a ciſta arca. Elij dicunt ꝙa ſuo.ſuis. dẽ
bec ſitarcia.cię.i.ſubſtantia. et ꝓpꝛie nau/
tarũeo ꝙ ſuta ſit.vel qꝛ ſit ſita.i.collocats
Hoc videt᷑ ſentire Huguitio.
Syſtole.les.⁊ ſyſtola.lę.eſt coꝛreptio ſyl/
labe naturaliter longe cõtraria extaſi· qꝛ
ſicut extaſis ꝓducit bꝛeuẽ ſyllabã · ita ſy/
ſtole coꝛripit lõgã.vt vquoſus oꝛion · cũ
oꝛion ꝓducte dici debeatĩpen. Et apud
Catonẽ. Hoc vide ne rurſus leuitat cri/
mine dãnes. Dltima enĩi buiꝰ vᷣbi vide
coꝛripitcuᷣ ſit ſechde ↄiugatiõis ꝓduci
veltees.
Siſtrũ.ſtri.neu. ge.i.tuba.⁊ da ſiſto.ſtis
vel vĩ ſic ab inuentrice. Del ſiſtrũ lingua

ęgyptiaca dĩ tuba cũ qua Iſis deſcribit

Mam in hmõi ſacrificijs ea vtunt. Oñ.j.
Reg. id? legit. In tympanis leticię ⁊ in
ſiſtris. pꝛęcinebãt mulieres.
Sitis.tis.fę.ge.deſideriũ bibendi. Iñ ſiti/
cula. lę. vimi.pua ſit. Et ſiticuloſus.ſa.ſũ
q aſſidue ſitit uł aliquãtulũ ſitiens.

—

Sytropodes · ſũt coquẽdi cauſa vaſa ficti/

lia cũ tribo pedibo · hm Pap̃.⁊ videt᷑ ↄpo/

ni a ſyn· qð ẽ con.⁊ tris ⁊ ꝑes · q̃ſi cũ tribꝰ

pedibꝰ vas. Quidã aũt dicũt ctropodes
a citra ⁊ pes q; pedes habet citra ſuꝑioꝛẽ
Situla. lę.pe.coꝛ. reſtis eſt q̃ aq (fabꝛicã.
trahit᷑.vl potius ipſũ vas.⁊ vĩ a ſitio· qꝛ
apta ẽ ſitiẽtibo ad bibẽdũ.qð vas gręci
cadũ vocãt. Itẽ ſitula.lę.eſt qdðdã genus

ſerpeẽtis. Iñ ſitella. lę. oimi.i. pua ſitula.

Sit᷑. tus.tui.i.repauſatio · uł oꝛdinatio uł
repoſitio/ułmodus.uł naturauł vetuſtas

xel humoꝛ vel longitudo tẽpoꝛis· vel ne/
gligẽtia. Mã negligẽtia ex vetuſtate ſeqᷣ/

tur.⁊ dr q ſino.nis.Et ſitus.ta.tũ.nomẽ.i.
poſitus: voluerũt qͥdã ꝙ in hacſiẽtione
ſitus deriuet᷑ a pono.nis.ꝑ aufereſim. q̃ſi
poſitus · aufereſis non fit niſi in cõpoſita
dictione.ſᷣm NHuguitionen.

B ante MW

Smaragdłꝰ. i. lapis ſcioſus. viridẽ hñs

coloꝛẽ cui nihil viridius cõꝑat᷑. Mã her⸗
bas qͥʒ virẽtes frõdeſq; exuperat. Solo
eni intuitu ĩplet oculosnec ſaciat. Scul⸗
pẽtibo q̊ʒ gẽmas · nulla gtioꝛ oculoꝝ refe/
ctio · reficiẽs circa ſe viriditate reꝑcuſſum
gerẽ. Iñ ſmaragdinꝰ.na.nũ.nomẽ poſſiſſi⸗
uũ penł ꝓdñ in Auroꝛa. Seq; ſmara/⸗

gdinis miſcet vbiq; coloꝛ. Inuenit᷑ etiã

ſmaragdo:dinis/idẽ qð ſmaragdꝰ.⁊ coꝛ.
penł.gti. Iñ ſmaragdineus.nea.neũ. DHDñ
Apoꝗq.ꝗ? bñt quedã biblię·Et iris erat in
circũitu ſedis ſimilis viſioni ſmaragdiniſ
Alię habent ſmaragdine:⁊ tũc eſt nomẽ
poſſeſſiuũ. — „
Smigma . matis.neu.ge.ẽ qdðdã vnguẽtũ
vel cõfectio vnguẽti · vel ſapoꝛis· vel aliq⸗
rũ aliaꝑ reꝑ boni odoꝛis. DHñ Daniel.ʒ?
Afferte mihi oleuʒ ⁊ lmigmata vt lauer.
Inuenit᷑ etiãẽ migma/ aliud ſigt.vide.s·
Smirna. nę.Fg. ge. aſię minoꝛis ꝓuincia · et
interpꝛetatur canticum eouum.

Sobna. ne ꝓpꝛiũ nomen cuiuſdã viri · de qᷣ
habet Jſa ʒce? Et ſobna ſcriba. ⁊ ĩterpᷣtat
ſedẽs.vel ſedesſeu diuerteans.
Sobo les.lis.i.ꝓgenies.ſcilʒ filiꝰ vel filia.⁊·
dĩ a ſuboleo.les.eo ꝙ ſboleat.i.ſuccreſcat.
Sobꝛinus.ni.maſ.ge.i.ſilius ſoꝛoꝛis.⁊ di a
ſoꝛoꝛ· q̃ſi ſoꝛoꝛinus. Iñ ̊ ſobꝛina.nę.filia
ſoꝛoꝛis. q̃ſi ſoꝛoꝛina.Et ꝑ cõpoſitionẽ· hic
cõſobꝛinus.ni.i.cognatus. Del cõſobꝛini
dicũt᷑ filij duarũ ſoꝛoꝝ· vel fratris ⁊ ſoꝛo/
ris·q̃ᷓi cõſoꝛoꝛini · Iñ h̊ cõſobꝛina.nę.⁊ coꝛ.

—

Sobꝛius.bꝛia. bꝛin.i.abſtinẽs.? dẽ (bꝛi.

a ſe. 1 bꝛia.qð ẽ mẽſura:q̃ſi ſebꝛius.i.ſecuʒ
habes bꝛiã Iñ H ſobꝛietas.tat. Et viffert

a pudicus. DHñ quidaʒ. Sobꝛius a meſa.

de lecto ſurge pudicus. Iſ ſobꝛiolus.la.

lũ.i.aliquãtulũ ſobꝛiuns··
Soccusci.mal.ge.ẽ qðdaʒ calciamẽtũ co/

mędoꝛuʒz. 7 dĩ

qñq; comędus Iñ ſo ccell. i. vimi.i. par/
uus ſoccus.Et ſoccat᷑.ta.ti.i.ſoccis indu/
tus. vel ſoccos habens. ðèð

–
R——

a ſaccus eo ꝙ ſaccu habeat
in q́ ꝑs plantę ĩmittit᷑· ⁊ p metonomiã oꝛ

5sõs

Socer.cerimal.ge.dꝛ pater vxoꝛis:ułma/

riti.?⁊ dĩ a ſocio.as.quia ſociat᷑ genero uł

nurui.⁊ ipſe ei. Inde ſocerinus.na.nũ.Et
hec ſocrus huius ſocrus:mater vxoꝛis vel
mariti. Et ꝑ compoſitionem hic pꝛoſocer
ri. pater ſoceri vel ſoqusq̃ſi ſecundus ſo/
cer. Et hec ꝓſocꝰ.mater ſocrus vel ſoceri.
Et coꝛ.ſo. Dñ in gręciſmo.Eſt ſocer vxon
genitoꝛ:ſocrus genitrixq;.
Socius· ꝓpꝛie eſt in ꝑiculo· Collega in of/⸗
ficio. Comes in itinere. Conſoꝛs in ᷣmio.

Sodalis in mẽſa · vel in ſede. q̃ſi ſedalis.
AIſidoꝛus etymo.x vicit ꝙ ſocij vicunt

ꝓpt᷑ ꝑericuli aut oꝑis ſocietatẽ/q̃iĩ vna ca
liga ułſocco.vel ĩ vno veſtigio manẽtes.
tũc ſociꝰ dr a ſoceꝰ.qð ẽ calciamentũ co⸗
mędoꝝ. vel vĩ a ſequoꝛ.queris. Iñ ſocia.
cię. Inuenit᷑ etiã ſociꝰ cia.ciũ. Et coꝛnpit

pꝛimã. Oñ Ouidius de arte. Mõ bene cũ

ſocijs regna venuſq; manet. Iñ ſocietas
tatis.dꝛ pax/fędus.⁊ ſocioꝝ vnitas.
Sodalis.ↄ.ta hoc le.i.ſocius in menſa.vel
ſcutella·vel in ſymbolis. Inde hęc ſodali/
tas.tatis.i.ſocietas:amicitia.Et hoc ſoda/
laciũ.cij.pꝛo eodẽ.Dnde Duidius.Jure
ſodalicij qui mihi iũctus erat. Et ſodalis
pꝛo amico dꝛ.⁊ cõꝑat᷑. vnde inuenit᷑ ſo/
Dalicius.i.amicabilius.Et pꝛoducit penł.
Sol.ſolis.maſ.ge.vꝛ a ſolus/eo ꝙ ſolus lu
ceat obſcuratis cunctis alijs ſideribꝰ ſuo
ſplendoꝛe. Iñ hic ⁊ hęc ſolaris.⁊ hoc re.i.
res ſolis· vel ad ſolẽ ꝑtinẽs.Et ſolanꝰ.na.

nü.penł/pd.ꝑoſſeſſiuũ.Ex quo ſubſolanꝰ.

Et dicit ſol ·quaſi ſolus lucens.

Solaciũ.cij. oblectamentũleuamen. refri/

geriũ · conſolamen. Solamen.inis.idem
Solariũ.rij.vꝛa ſol.q̃ſi ſolauriũ:quia ſoli
1 geri · vel auris pateat.
lax.lacis.eſt pecus multũ depaſcens.
Golea. leę. fęg. ge. ẽ a ſolũ:eo ꝙ ſoluʒ pedis
tegat · vel qꝛ ſolo terre adheret. Inde ſo/
leola lę.dimi.i.parua ſolea.

Solennis.ↄ.t.⁊ h ne.i.celebꝛisfeſtiuꝰ.Iñ

ſolẽnitas.tatis.Et hoc ſolẽne.nis ꝓ eodẽ.
Et cõponit᷑ a ſoleo ⁊ annꝰ.q; ſolet eſſe ſin/
gulis annis. vel a ſolido.das.i.firmo.qꝛ
ſolidũ ꝓpter religionẽ mutari nõ debeat.
Et ᷣdicta vocabula ſcribenda ſunt ꝑ vnũ
l.7 dvuo.n.⁊ nunq; ꝑ.m.et. bD.
Solers. lertis. oĩs geii. ſapiens ingenio/
ſus.ſagaxcautus.⁊ dicit᷑ a ſolon· quod ẽ
totũ vel multũ ars/quaſi totus vel mul/
tus i arte. Et hm hoc põt ſcribi per vnũ.:l.

HBel cõponit a ſollicitus.ta.tu. arsquaſi

ſollicitus in arte vtilis.⁊ pᷣm hoc ſcribit
ꝑ duplex.l. Inde hęc ſollertia.tię.i.ſollici/
tudo/vigilantiaaſtutia:ſagacitasindu/
ſtriaa ꝓdu.ſo. Onde quidã. Exiguo pul/
crã vucit ſollertia vitã.i.ſapiẽs: caut H.
Sollicitus.ta.tũ.i.curioſus:anxius: com/
motuſ. Inde ſollicitudo.dinis.curioſitas
anxietas.
Solidus.da.uũ.i.integer.firmus.⁊ dĩ a

ſolido. das.qð ẽ firmareĩtegrarea qñq;

ſyncopat.i dr ſoldꝰ.da.vũ. Itẽ h ſolidꝰ
di.ẽ qdᷣdã põdus: vĩ ſolidus:qꝛ nihil illi
eeſſe videtur. Solidũ vᷣo integrũ ⁊ to/
tuů · veteres dicebãt. Ipſũ · vel ipſe quoq;
numiſima:.a numa vocatur. vel nomiſima
qꝛ noĩbo pᷣncipũ ⁊ effigie ſignet᷑. Ab ĩiitio
vo vnũ numiſma:vn argete erat ſolidꝰ.
Apud latinos alio noĩe ſextula dicit:q;
vncia cõpleat᷑ ſex ſolidis. Hũc vulgꝰ au⸗
reu ſolidu vocat/cui tertiã partẽ vixerũt
tremiſſeʒqꝛ ſolidũ faciat tremiſſis.Et nõ
ꝙ pꝛo illo pondere dicẽdũ ẽ ſolidus.⁊nõ
ſoldus:niſi ſyncopet᷑ ĩ ſyllaba.Inde ſoli⸗
arius.ria.rii.ad ſolid ꝑtinẽs.vel ſeallicʒ
ſolidos accipiẽs/vel ꝓ ſolidis ſeruiẽs.
Solifuga.gę.penlł.coꝛ.quoddaʒ aĩal· eo ꝙ;
fugiat diẽ.vt dicunt muſeraneus:qui eſt
granię foꝛma.
Soliloquiũ.quij.neu.ge.i.ſolitariuʒ elo/
quiũ · ſcilʒ cũ noſipſi nobis ad introgata

reſpondemꝰ. Oñ quidaʒ liber Auguſtini

Dictus eſt ſoliloquiũ.
Solyma. hieroſolyma victa eſt coꝛrupte
a wetis ſolyma. Iñ ſolymꝰ.ma.mũ.Hñ
Juuenalis. Interpꝛes leguʒ ſolymoꝛũ et
magnus ſacerdos.
Soliſequiũ uł ſolſequiũ:quędã herba·ſcilʒ
heliotropiũ · qꝛ ſe cõtẽdo ſeqͥ᷑ ſolẽ: Naã
ſole oꝛiẽte⁊ occidẽte floꝛes aꝑit ⁊ caudit.
Solitarius.ria.riũ.i.cõſuetus.⁊ dẽ a ſolit
Et hec ſolitudo.i.cõſuetudo. Itẽ ſolita/
rius põt deriuari a ſolus.vide in ſolus.

Solitudinarius.ria.riũ.i.cõſuetus.⁊ dicit

a ſolitus. Itẽ ſolitudinarius.i.ſolitarius:

Vel in ſolitudine cõmoꝛans.vel ad ſolitu/

dinẽ ꝑtinens. tunc dicitur a ſolus.

Solitudo.dinis.i.ſingularitas· deſertum ·
ſolitaria manſio · ſiue loc' carens frequen/

tia hoiuʒ dicitur a ſolus.

Solitus.ta.tũ.i.rrequensaſſuetus/aſſiduꝰ

vſitatus. Et componit᷑ inſolitus. ta. tũ.i·
inconſuetus.

Soliuagus.ga.gũ.pe.coꝛ.qͥ ſolus vagat᷑.
Soliũ.lij.neu.ge.regia ſedesa d a ſedeo.

u

nlle
ind
ü
ttte
gſena
nns
G
brh⸗
ſog
Gie
con
lani
vye
nno
Gi
gar
Unchn
Gg
Wons
bad⸗

be
lhl⸗
Gl,
M⸗
tb
Grlon
W

ad
rg;
lbllill
mit,
egnoq
Dmmn
nſo
Pni
lalin
isrnd
kl⸗
lag
is
beog

GN

rint
n
Lant
tonpte
ni i
mwin

i

ttult.
niblt
tiſolta⸗
ſolns,
gadiat
ſoltnus
Nuaſol⸗
ſlus⸗
8 ten
vfie,

nſſ

. vugt
iabetn

quaſi ſediũ a ſedendo. vel ſoliũ ã q̃ſiſo/
lidũ.q; de ſolidis lignis fiatulł dꝛ a ſolus

quaſi ſolius ſelles.
Soloeꝗdã ciuitas int gręciã barbariã.
Solęciſmus vꝛ a ſoloe cinitate · vel a pplo
illiꝰciuitatqͥ ex vrbe ſoloe ꝓfecticũ apud
atheniẽſes cõmoꝛarent᷑ vt illoꝛũ linguam
diſcere vellẽt · ſuã parit᷑⁊ illoꝝ linguã coꝛ
ruũpebãt.vñ ⁊ libuit athenienſibo vt illud
vitiũ ſolęciſmus vocaret᷑. Pel a ſoloe ci/
uitate vꝛ ſolenſis.ſe.⁊ h̊⁊ hbęc ſolęcenſis.⁊

Hͤ ſea cõponit᷑ cũ mos moꝛis.⁊ dĩ h̊ ſolę
ciſmus.mi.quaſi mos ⁊ cõſuetudo ſolęcẽè/

ſiũ. Cu eni ſolęcenſes in confinio gręcię et
barbarię ſiti eſſent· parti barbaroꝝ moꝛe

tꝑti greoꝝ loquẽres liguã habeboͤt ofuſã

Cu eni vtrãq; vellet ſibi defendẽ· vtrãq;
coꝛrũpebãt. Mi cũ romã venirẽt vt linguã
latinã addiſcerẽteã maxime coꝛrupebant
vnge ioleuit cõſuetudo vt qðlibet vitiũ
in oꝛatione.viceret᷑ ſolęciſmusqſi mos ⁊
coõſuetudo ſolęcenſiũ. Et eſt ſolęciſnus fi⸗

gura vel vitiü qð cõſiſtit in incompetenti

iunctura dictionũ. Et vt ZRonatus vicit

Solęciſmus eſt vitiũ in cõtextu ꝑtiũoꝛa/⸗
tionis ↄ regulas art grãmaticę factu. Int

barbariſmũ aũt ⁊ ſoięciſmũ h̊ inter eſt.qꝛ
ſoleęciſmus diſcrepãtes aut incõſequẽtes
int᷑ ſe dictiones habet. Harbariſmus aũt
in ſingulis vbis fitaut ſcriptis aut ꝓnun/
ciatis. vnde barbariſmus fit in victione.
Solęciſmus in oꝛatione. Vñ quidã.Eſt

barbariſimnus cũ dico oña oñs.Eſt ſolg⸗

ciſmus vir mea ſponſa meus.
Solon · interpᷣtat totũ vel multu.
Solſtitiũ.tij.i.ſtatio ſolis. ñ h̊ ⁊ B ſolſti/

tialis. Hᷣ le. res ſolſtitij ·vel ꝑtinẽs ad ſol/

ſtitiũ.Solſtitiũ eſt maxiĩa oiei artiſicialis
⁊noctis ĩqualitasſiue ingreſſus ſolis in
capꝛicoꝛnũ vel ĩ cancũ.Et ſüt vuo ſolſti⸗

tia. ſcilz ſtiuale hyemale. Cſtiuale circa
feſtũ ſancti Joannis baptiſtę. Myemale

circa feſtũ natalis oñi.
Solũ.li.iterra: vꝛ a ſol:q ſoli pateat. Iñ
H̊ ſolũ.liiferioꝛ pars pedis q; eo terrę ve/
ſtigia impꝛimimꝰ.Et q; terra firma eſtad
ſuſtinendũ: ideo dꝛ ſolũ quicqͥd ſuſtinet
aliqᷣd. vt Mqua eſt ſolum nauis ⁊ piſciũ.
Aer eſt ſolü auiũ.Ceęlũ eſt ſolum deoꝝ et
ſtellaꝝ. Et inde ſolũ dꝛ pedis.qꝛ totũ mo/
lem coꝛponpoꝛtat.Et coꝛripit.ſo. Onde
NRuianus. I¶lſtu vincit hõ cuncta creata
ſolo. Sʒ ſolus.la.lũ.bmã ꝓdu.Dñ.Fixũ
pone ſolũ bꝛeuẽ longũ mobile ſolum.

Solus.la.lũ.i.ſine alio ſingulars.Iñ ſoli/
tarius.ria.riu.i.ſingularis. Bñ heremiteę

dicunt ſolitarij.qꝛ ſoli in heremitario cõ/

moꝛant᷑.Et ꝓduc ſo ñ qͥda. Mõ facias
ſolus qð fugit oĩis hbomo.
Solutoꝛ.toꝛis.eſt ille qͥ ſoluita oꝛa ſoluo.
Soma.i.coꝛpus.Inde ſomatopęia.

Sõniũ.nij.neu.ge.id qdð videt᷑ in ſõno. Et

nota ꝙ ſoniũ qñq; large accipit᷑ita ꝙ ſit
gen oinʒ ſõnioꝝ.alliquãdo vo accipit᷑ p
ſpecie ſõnij. Sũt eni qͥnq; ſpecies ułmodi
ſõniandi:quaꝝ duę nihil ſignt·ſcilicʒ fan/

taſma ſiue viſũ.⁊ inſõniũ. Sʒ tres aliqd

ſint.ſcilʒ oꝛaculũ · viſio.⁊ ſomniũ · Et eſt
inſõniũ quotiẽs ex aliq̃ cogitatione? cuʒ
cura ſᷣcedente naſcit᷑ aliqð ſõniuʒ: dĩ ab

in ⁊ ſõnus.qꝛ tm̃ ẽ in ſomnoa pani᷑ euolat

⁊euaneſcit cũ ſõno. Sʒ cętera ꝗ aliqͥd ſi⸗
gnãt · etiã poſt ſõniũ ſbᷣſiſtüũt iſua ſigniõe
aut a ſua ſigẽtione. Fantaſma ſine viſũ eſt
cũ aliquis ĩ pꝛincipio ſõnij videt foꝛmas

iuerſas ⁊ varias alienas a naturs reg.

In ſů genere cõtinetur ephialtes.

Söõnolentus. ta. tũ.. piger vel ſõno plenꝰ.

Iñ ſõnolent᷑ adu.Et hęc ſõnolentia.cię.in

eodẽ ſenſu. Et in eadẽ ſigtione vel cõxo/

ſitione dĩ ſomnolens.entis.oĩs generis.
Sõnus.ni.mal.ge.ipſa quies in doꝛmiedo

virtutũ cũ intẽtione naturalin. Xnimales

virtutes dicunt᷑ hic quiq; ſenſus: ratio:
2Zintellectꝰ. Sʒ naturales virtutes dicũt

appetitiua retẽtiua · digeſtiua expulſiua.

Sed in ſõno quieſcũt aĩales virtutes.Cũ
enĩ doꝛmit homo:nec videtnec audit nec
iſcernitnec ĩtelligit. Sʒ naturales vir/
tutes tũc intẽdũt᷑nã in ſõno melioꝛ ſit di/
geſtio melius mutat᷑ cibus.⁊ ex H̊ ſeqͥt᷑

melius appetit. Itẽ a ſõnus hic ſõnulus

lia ſõnellus.li:a ſõniculus.li.oĩa dimi.ñ
ſõniculoſus.ſa. ſũ.i.ſõno plenus.Et H ſõ⸗/
niculoſitas.tatis.Et vt dic Pap. Sonꝰ

eſt qð doꝛmimꝰ. Somniũ v̈o qð doꝛmi/

entes videmus.

Somatopęgia · eſt cũ res incoꝛpoꝛea intro/

ducit᷑ ad loquendũ vt cũ dicimus deos
⁊ angelos loqui. .
Sonipes.pedis.maſ.ge.dꝛ dextrarius:q
pede ſonat terrã ꝑcutiendo.
Sonoꝛus.ra.rũ.i.qð ſonatEᷣ ꝓpꝛie benenł
granit᷑ ſonans. Iñ ſonoꝛe·adu. Et hec ſo⸗

noꝛitas.tatis.i.ſonantia.⁊ ꝓpꝛie bona vel

grauis. Et cõponit᷑ cõſonoꝛus.ra.rũ.i.cõ⸗
ſonus. Et pꝛoducit no·

Sons.ſoni.oĩs gei nocẽs vel culpabilis·

vitioſus. Et eſt metaphoꝛa tracta ab olla.
Siẽ eni olla nõ ſatis cocta ul rimoſa ſi ꝑ/
cutiat᷑ mute ſonata ꝑ ſonũ vitiũ eius ap/
paret ·ſic aliquis inſipiens nõ inſtructus
ſapiĩa vitioſus·ſcilʒ ſi introgat᷑ſuo ſono⁊
ſua reſpõſione vitiũ ſuũ manifeſtat ꝓdit
Iñ ſonter adu. Et hec ſontia.tię.i.nocen/
na. Et ſonticus.ca. cũ.i.nociuus.⁊ coꝛ.ti.
Sonus.ni.maſ.ge.eſt qͥcqͥd aure audit᷑ vel
auditu percipit᷑. Inde ſonulus.li.dimi.i.
paruus ſonus. =
So phar ꝓpꝛiũ nomẽ cuiuſdã viri. Et int/
pꝛetat᷑ diſſipatio.vel ſpeculũ viſſipans.
Sophia. phię.Fę. ge.i.ſapia.⁊ acuit᷑ penuł.
Sophiſma.matis.ſermo ĩuolutus/vbi in
falſis ſentẽtijs ↄnexionis veritas manet.
1coꝛ.pe.gti.Iñ lophiſmatic.ca.cũ.qͥ loqͥ᷑
ꝑ ſophuma.vel ad ſophiſmata ꝑtinens.
Sophiſta. ſtę. in loquedo deceptoꝛvboꝝ

itricatoꝛ: apparẽs ſapiẽs ⁊ nõ exiſtẽs. Iñn

ſophiſtic. ca. cũ. pe. coꝛ.i.fraudulentus de/
ceptoꝛius. Item ſophiſta qñq; accipitur
ꝓ ſapiente vel ſapiẽter loquẽte.⁊ hcipue
apud antiquos.
Sophos gręce· latine ſapiẽs dẽ.vel caut
ſapienter dictus.⁊ verſa · os in vs · dicit᷑ h
ſophus.phi.i.ſapiens.

. — »

Sophꝛonicus.ca. cũ.pe.coꝛ.i.pꝛudens vel

temperatus. ⁊ di a ſophꝛone. qð interpᷣ/
tatur pꝛndentia.vel tempantia.
So pbꝛonin.nij. dicta eſt ꝗdaʒ mulier di/
minntiue cã adulatiõis:q̃ſi pꝛudẽtiũcula
Vel temperãtiũcula: eſt gener.fę.qꝛ qua/
litas vocis eſſentiã rei nõ mutat.
Sopoꝛ.porl.i.ſomnꝰ. Sʒ ſopoꝛ leuis · ſom/
nus ppetua quies. Iteʒ ſopoꝛ ipſa quies
1 ſuauitas quietudo ſomni. Eñ ſeępe cõ/⸗
tigit ꝙ ĩ aliqͥ ſõn in qͥ nõ ẽ ſopoꝛ·hᷣ in qͥ⸗
cuq; e ſopoꝛa ſõnꝰ. Iñ ſopoꝛ ra.rui.qͥet
ulcis ſuauis.vel ſopit.i.doꝛmiẽs.⁊ coꝛ.
pmã ſopoꝛ. Hñ Duidiꝰ i.2? epi. Queęq;
tibi dederã vina ſopoꝛis erant.
Sopꝛifer.ra.rũ.pel.coꝛ.i.ſomniferſopoꝛẽ
Soꝛ:bicies.ei.i.ſoꝛbicio. Iñ ſoꝛ/ (ferens.
biciuncula.lę.et ſoꝛbiciecula.lę. dimi.bᷣm
Hug. Quidã dicunt ꝙ ſoꝛbiciũcula eſt
Dimi.a ſoꝛbicio · ſ̊ ſoꝛbiciecula ẽ vimi.de
ſoꝛbicies. Et dr ſoꝛbiciũcula · liq dus cibo
ASan deglutit.ſic ſolet fieri de farina.
Dñ. 2. Reg. iʒꝰ. Culit g Chamar ſoꝛbi/⸗
cunculas quas fecerrt.
Soꝛbus.bi. qdã arboꝛ.⁊ dẽ a ſoꝛbeo·eo ꝙ;
eius fructus habilis ſit ad ſoꝛbendũ. Iñ

„

.

hoc ſoꝛbũ.bi.eiuſdẽ arborfruct. SGoꝛbiũ
etiam dĩ cereuiſia l potus qui fit ex tali
fructu vel etiam offa. S=
Soꝛ:bætũ.ti.locus ubi ſoꝛbi creſcunt.⁊ dia

ſoꝛbus. Et h ſoꝛbariũ· idem eſt. vel locus
vbi ſoꝛba reſemant· vel etiã ipſa arboꝛ.
Soꝛdes.dis.fę.ge.i.putredo:/metalloꝛum

ſcoꝛia.⁊ aliaꝝ reꝝ. Iñ ſoꝛdecula.lę. vimi.

i. pua ſoꝛdes. Et ſoꝛdidꝰ.da.dũ.i.imũdꝰ.

ſoꝛdidatus. Hñ Duidiꝰ. Meſtes q̃s gerit
ſoꝛdida lana fuit. Iñ h̊ ſoꝛdiditas.tat.Et
ſoꝛdidulus.la. l.i.aliquãtulũ ſoꝛdidus.
Soꝛeth.interp̃ᷣtat᷑ dilecta·genus eſt vitis
optimę/quę vberes fructus facit. Soꝛeth
etiã eſt nomen cuiuſdã loci.
Soꝛex.cis.i.mus.⁊ dꝛ a ſerra ⁊ rodo.quia

rodita in modũ ſerrępᷣcidit. Iñ ſoꝛiculus

li. ⁊ ſoꝛicilus.li.abo dimi.ꝑua ſoꝛex.Et h̊
ſoꝛicetũ.ti. locus vbi ſoꝛices abundant-
Soꝛica.cę.fę.ge.quilibet tumulus arenarũ
Vel tranſiatiue cuiuſlibet rei congeries.
Soꝛiſcula.lę.vaſculũ aꝗ⁊ dĩ a ſoꝛos.qð ẽ
Soꝛitica.cę.ars vel argumẽtũ (aceruus.

pbpoꝑ.? dĩ a ſoꝛos aceruo.

Soꝛophag.gi.pe.coꝛ.qͥdã lapis ſic dict.

a ſoꝛosqð ẽ ſepulcꝑa phagin:comedere.

qꝛ coꝛpoꝛa defũctoꝝ cõdita in eo infra qᷓ;
ꝛagita dies cõſumũt᷑.Et ponit ꝓ ſepul/
crxo ſimplicit᷑. Et ꝓ eodẽ inenit᷑ larcopha/
gus. vide. S. in ſarcophagus.

Soꝛops. pis. di a ſoꝛos· qð eſt aceruus.

Et dicunt᷑ ſoꝛopesceſpites.
Soꝛoꝛ.roꝛis.dicitura ſemen:quaſi ab eo/
dem ſemine. Pꝛopꝛie quidẽ ſoꝛoꝛes ſunt.
ꝗ babent eundeʒ patre̊ viuerſas mr̃es.
Econtra.germanęeandẽ matrẽ Fᷣ oiuer/
ſos patres.quaſi ab eandẽ matre manan
tes. Del dicit᷑ ſoꝛoꝛ a ſolus:qꝛ ſola cũ fra/
tribo in ſoꝛte cognationis habeat.
Soꝛoꝛcula.lę.dimi.i.parua ſoꝛoꝛ
Soꝛoꝛius.ria.riũ.ad ſoꝛoꝛẽ ꝑtinens.et di/
citur a ſoꝛoꝛ. Et hinchic ſoꝛoꝛius.rij.filius

ſoꝛoꝛis. Et ſoꝛoꝛia. rię. filia ſoꝛoꝛis. Et ſo/
roꝛiusmaritus ſoꝛoꝛis: vel frater vxoꝛis.

Soꝛos vel ſoꝛon· dicit᷑ ſepulcruʒ vel arca
in qua moꝛtuus fertur vel recõdit᷑. Itẽ ſo/
ros dicitur aceruus.⁊ acuit penut.
Soꝛs.ſoꝛt.fę.ge.qñq; dĩ ↄiecturaut Iſta
ertula ſcit multa de ſoꝛte. Quãdoq; oſ/
ſeſſio. vt Hieruſalẽ fuit in ſoꝛte Beniaim
Quandoq;ʒ ſucceſſio tẽpoꝛis ex naturali
conditione· vel viuina viſpoſitiõe.vt ibi
Cũ dies abſceſſeritnoctẽq; ſoꝛs reduxe/
rit. ?c. Qñq; capitale ut Quicqͥd accipit᷑

Nir
Hu
hn
u
G
ine
ſs
i
eor
ſcon
bon
Gutin
Gone
Gord
coli
ma
ggt
Gonle
fant
Hartun
ro
Sſes
lunis
woſh
ſclse
muo
phr⸗

vn⸗

Aoh

Soln
Zun
dnt4
Goſt
Boter
ſaluat

Lot⸗

lopom.
ſal⸗
sſra
Inonn
ſoar
eki⸗

Ppaci
nlene
Peof
i
ſche⸗
Ehun

dobi

.
lorm
dm.
ni.
6n
dichs
ſtvits
Doreth

14

en⸗
DNN

Smi
nosi

n;.

ſcdic⸗
nedere⸗
n,
pſep⸗
maopde

1 „
AC,

AA abeo/
oesſant⸗
ſasnis⸗
ſebdu
auemana
setdi⸗
llius
bſ⸗
W.
NW
⸗
nar
iiſe⸗
Goum
ruunnl
ievtb
glecnn⸗

Aacch⸗

Sorꝛtilegi vel ſoꝛtilegiſtęſunt qui

vltra ſoꝛtẽ vſura eſt. Nñq; vĩ caſus Oñ
Duidiꝰ meta.pᷣ. Pꝛimꝰ amoꝛ phębi da/

pfbhne peneiaquã nõ Soꝛs ignara dedit.
Itẽ ſoꝛs di foꝛtuna vel euentus rerũ. Dñ

Aucan in p̊.O mileri ſoꝛtis ꝙ nõ ĩ puni/
ca nati ⁊c. Itẽ ſoꝛs qñq; ĩpoꝛtat electionẽ
ſm qð vi. Alptłi fecerũt ſoꝛtem. Et cecidit
ſoꝛs ſuꝑ Matthiã. Dñ.Soꝛs fatuʒſoꝛs
auguriũ·ſoꝛs ẽ capitale. Soꝛſq; miniſte/
rin ſucceſſio tẽpoꝛis ẽ ſoꝛs. Hug..icit: ꝙ
ſoꝛs dĩ euentus: vel parsvel foꝛtuna · vel
reſponſuʒ · vel oꝛacnlũ:q; in qͥbuſdã locis

dDabant ꝑ ſoꝛtes reſponſa.

Soꝛtialis.lis.O.t.⁊ le.ad ſoꝛtẽ ꝑtinens.
Soꝛticula.lę.dimi.i.parua ſoꝛs.
Soꝛtilegus.ga.gu.pe.coꝛ. qͥ futura legit.i.
colligit ꝑ ſoꝛtes.⁊ dĩ a ſoꝛs ⁊ lego· Bel qͥ
per creaturã aliquã diuinat. In h ſoꝛtile/
giũ.gij. talis diuinatio.
fictę religionis futura pꝛędicunt.
Soꝛtiuidus da.dũ.pe.coꝛ.qui videt ꝑ ſoꝛ/
tes/ dicit᷑ a ſoꝛs ⁊ vid.
Soſpes.pitis.coĩs ge.i.ſanusſaluꝰ.inco/
lumisſuꝑſtes. dꝛ a ſea ſpes · q̃ſi ſecũ ha/
bens ſpem. Et iuenit in neu. ge. Oñ Juue⸗/
nalis. DHepoſitũ tibi ſoſpes erit. Cñ decli/
natione eſt tm coĩs ge.tã ĩ ſingulari:. qᷓ;in
plurali. Sʒ h̊ ſoſpita.tę.in ſingulari ẽ ge.
fę. In pli vo neu.ge.hñs tm̃ ntm̃ actm ⁊
vtm̃.⁊ ſic ẽ eteroclitũ.vt pluralit᷑ ſoſpita.

actõ hęc ſoſpita. vocatiuo o ſoſpita.
Soſtratus.ti.pe.coꝛ. ꝓpꝛiuʒ nomen.DHnde

Juuenalis.li. ꝰ.Olaudente⁊ madidis qͥ
cãtat Soſtrat alis. Et. 2. Machab. 4.
Soſtratus autẽ pꝛęlatus eſt cypꝛis.
Soter . grecũ nomen dei eſt.⁊ interpꝛetat᷑

ſaluatoꝛ vel ſalutaris.

Sotularis laris.ẽ a ſolea. Et inde ꝑ apo/

copam ſotular.lar..neu.ge: coꝛ.pe.ntiſic

ſpecular · Oñ ĩ doctrinali. His ſotular ſo⸗
cias ſpecular bꝛeuiabit oꝛigo. Et eſt ſotu⸗

lar.genus calciamentoꝝ. Bicunt tñ alij ꝙ

ſotular vel ſotularis nihil eſt· imo dicẽdu
eſt ſubtelaris.

B ante B

Spaciũ.cij.dĩ diſtantia·vel interuallũ· ul
intercapedo. Iñ hoc ſpaciolũ.li.oimi · Et
ſpacioſus.ſa.ſũ. Iñ h̊ ſpacioſitas.tatis.

Spadix.iq.fę.ge.Et h̊ ſpadica.cę.i.pal-.

ma. Iñ h ⁊ B ſpadix.i.ſubꝛubeusfuluus
ſcilʒ coloꝛe palmę.Oñ ⁊ ſpadices dicunt᷑
equi palmati.i.eqͥ fului⸗ rubicũdi coloꝛis

ſub noĩe

ſſiẽ palmaułòͥ palmęfigurã i nunbo hñt.
Spado.donis.di eunuchus:caſtratus.et

di a ſpadix. Itẽ ſpadones dicũt᷑ ſurculi
vitiũ fruge carẽtes· dicti ſic eo ꝙ ſint ſte⸗
riles. Del vt quidã vicũt·ſpadodicit᷑ a
ſpata.i.gladio cũ quo caſtrabant.
Spargena. nę.fe.ge. infanti? initia.
Sparſoꝛiũ.rij.dꝛ id cũ quo aliqͥd ſpargit᷑

Sparſus.ſa.ſũ.i.diũſis loq poſit· varius·
Oiniſus. Et põt eſſe nomen ? participiũ.
Sparte · ciuitas eſt lycanię. Et eſt eadẽ ci/
uttas ſparta ułſparte lacedemonia.Dñ
lacedęmonij dicũt᷑ ſpartani. Et di ſparta
ull ſparte a ſparto filio Phoꝛonei. Inde
ſpartanꝰ.na.nũ.Et h̊ ſpartũ.ti.gen veſt/

qð ibi factũ pmũ fuit.Et inde h̊ ⁊ H ſpar/
tiata.tę.patriũ · ab illa cuitate. vel ab alia

vt dicũt. Et videt᷑ ꝙ pducat a ſiue penul.

— *

cũ ſit deriuatm̃. Itẽ ſpartũ iueit᷑ ꝓ rutice.

Sparus.ri.telũ ruſticũ miſſile.⁊ vꝛ a ſpar/

go. gis.eo ꝙ ſpargat.i.mittat. Bñ ⁊ qͥdã
ilee dẽ ſparusq; eiuſdẽ figurę ſit.
paſmus gręce · latine dĩ ſubita ↄtractio

partiũ · aut neruoꝝ cũ doloꝛe · qua paſſio/

nem a coꝛde dictã dixerũt· qꝛ ĩ nobis pᷣn/
cipatũ vigoꝛis habet. Inde ſpaſmoſus.
ſa.ſũ.talem infirmitatẽ patiens.
Spata.tę.fę.ge.gladius eſt lõgꝰ ex vtraq;
ꝑte acut. vel ipſa eſt? rhõphea a paſſiõe
dicta · qð pathin gręce vꝛ. Iñ ſpatarius

4 -

ria. riũ. Et hic ſpatarius.rij.q facit ſpatas
Vel vendit. Ite a ſpata vꝛ ſpatatus.ta.tũ

ſpatã habens· vel ſpata armatus.
Spatula.lę.fę.ge.armus vꝛ.et ꝓpꝛie in pe/
coꝛibus.⁊ dꝛa ſpataeo ꝙ lata ſit.Et ſpa/

tuleę rami vel folia vel fruct palmaꝝ añq;

aperiant᷑ ad ſimilitudinẽ ſpatę vicut. Oñ
Leuit.2ʒ. Spatulas palmarũ. Itẽ ſpa/
tule grece latine delitię dicũt. Et a ſpatu⸗
la. dꝛ ſpatuloſus.ſa.ſũ.Et ſpatulatꝰ.ta.tũ.

q; magnas 7 diffuſas habet ſpatulas· vel

delitioſus ſiue delicatus. Wä
Species.ciei.i.pulcritudo ułfoꝛmaſm qð
dr. Species OPuiami vigna ẽ imꝑio. Itẽ
ſpecies ꝓpꝛie ſoꝛma dĩ:pꝛia qualitas ꝗ
dinoſct ex cõuẽtu accidetiũa viſpoſitio/
ne ꝑtiũ. Itẽ oꝛ ſpecies rer maneries · Hm
qdð oĩ Huiꝰ ſpeciei.i hui maneriei herba
ẽĩboꝛto meo. Itẽ ſpecies dĩ ſubſtãtia vel
eſſentia Oñ in qͥda collecta. Cõcede ꝗqlu/
mus vt qᷣ iã te ex fide cognouim vſq; ad
cõtẽplandã ſpeciẽ tuę celſitudinis ꝑduca/
mur. Itẽ ſpecies dĩ qdã pᷣdicabile ĩ dia/
lectica: Et viffinit ſic. Species eſt quod
w 2

pdicat᷑ de pluribus differẽtibus numero
in eo qð qͥd. Nẽ ſpecies dꝛ accidẽs ꝑtiũ/

oꝛonis i grãmatica. Et deſcnibit ſic maxie
ſm qð noĩs ẽ accidẽs: SGpecies ẽ oꝛiginal
Diſpoſitio dictionisꝑ qua fit pᷣmitiui et
deriuatini oiſcretio. DPi etiã ſpẽs occaſio
vel cauſa. Iñ h⁊ h̊ ſpãlis hᷣ le.ad ſpeciẽ
ptinẽs/ułſpẽm deſignãs ſingular.xpꝛiꝰ

vnic. Iñ h ſpalitas.tatis.Et ſpãlit᷑ adũ.
i.ꝑ ſpecies· Itẽ a ſpecies dẽ ſpecioſus.ſa.ſũ
i. ſoꝛmoſus/pulcer. Iñ ̊ ſpecioſitas.tatis.
Specimen. inis. neu.ge.i.pulcritudo vel

ſimilitudo·imago ſignũ·noticia· exꝑimẽ/
tũ.⁊ coꝛ.penuł.tam nti qᷓ; genitiui.

Specificus.ca.cñ.i.ſpecialis diuiſusvel fa

ciens ſpecieim.

Specincula.lę.dimi..parua ſpeeies.
Specula. lę. fę. ge. altus loc apt ad circũ/

ſpiciẽdũ · ſic habẽt cuſtodes muroꝝ⁊ vi/

neaꝑ.⁊ di a ſpecio.cis.qð eſt cõſiderare.
Specular.vel h̊ ſpeculare.lis.locus alt vñ
dqs ſpeculari põt. DPñ feneſtre⁊ vebicula

de qbus ſpeculamur . ſpecularia vicũt. DHñ

Tug in qͥdã ſermone. Solis radius pe/

netrat ſpecular. nec cũ ingredit᷑ violatnec
cum egreditur diſſipatq; ⁊ in ingreſſu ⁊
egreſſu eius ſpecular integrũ ꝑſeuerat.

Specularl ris.ↄ.t.⁊ hoc re.i.illuſtris:velad

ſpeculã ꝑtines · vel habilis ⁊ apt ad ſpe
culanduũ.⁊ dĩ a ſpecula vel ſpeculoꝛ.aris.

Speculũ.li.neu.ge.dꝛ a ſpecio.cisqꝛ ibi fę⸗

mina ſpeciẽ ſui vultus cõſiderat. Hel dꝛa
ſplendendo/qꝛ ſplendoꝛẽ reddit.

Specus.cimal.ge.⁊ H̊ ſcus.cus.cuia hoc

ſpecus.corła h̊ ſpeci.ci. G̊ ſpecuindecli ·in
ſingulari:oĩa ĩ eodẽ ſenſuſcilʒ foſſa facta

ſub tra q̃ ꝓſpici põtꝗq⁊ antrũ dꝛa ſpęleũ

⁊ ſpęlunca. Sʒ antꝝ ⁊ ſpęleü gręce · latine
ſpęlũca·ſcilʒ locꝰ cõcauꝰ rupes cõcauaEt
nõ ꝙa ſpeleũ deriuat ſpelũca. Et deberẽt
ſpecus.cus.vel ſpecu· facere vtm̃ ⁊ abltm̃
plurales in ibus:tamen vſualiter faciunt
in vbus.vt ſpecubus.

Specus eſt altus locus ſupꝛa terrã ꝑ quẽ

ducit᷑ aqua.ff. de riuis.l.j.S.ſpecus. Item

ponit ꝓ foſſa q colligit᷑ aqua: eſt ampla
⁊rotũda. ff.de aqua plu.arcen.l.ſupᷣ iter.

Spectacula.ſũt ꝗ fit in loco vbi ludebãt

comedi.? tragedi. vt vicunt gręci. Et ha⸗
betur in vnt. de cõſulibus.

phera.rę.i.rotũditas/ſiue coꝛpꝰex oĩ ꝑte

rotũdũ.⁊ ẽ ſphęra manẽte diametro con

tinua circa ipſũ ſemicirculi circũductio. Et

dĩ ſphęra q̃ſi circulus rotůdus. Pſñia ro/

Spernax.cis.oĩs ge.

tũditas mũdi:di ſphęra mũdi:q ei ſpẽs

ĩ rotũdũ foꝛmata c.Et qᷣcqͥd rotudũ vo/

lubile ẽ dĩ ſphera:a volubilitate ⁊ rotun
ditate. vt pilęqbo ludũt ifates. Iñ ſpbe⸗
ricus.ca.cij.i.rotũdus ſolidus ad modũ
ſphere. Et vt vicit Iſidoꝛ. Sphera celi
ſpẽs qdã in rotũdũ foꝛmata.cuiꝰ centrũ

ta ẽ ex oibo ꝑtibo eq̃lit᷑ cõduſa. Sphera

iſta ab oꝛiẽte ⁊ occidẽte ſemel in dieæ no/

ccte vxrtit.⁊ tanta celeritate vꝛ currere. vt

niſi aduerſus pcipitẽ ei curſũ aſtra curre/

rent ꝗ eã remoꝛarent᷑mũdi ruinã faceret.

Iñ ſpherula.lę.dimi.i.ꝑua ſphęra.ꝑuus
circulus/ꝑua rotũditas.Eſt etiã oꝛnamẽ/
tum candelabꝛoꝝ.vel pomũ cãdelabꝛi:in
modũ ſphere rotundu.

Sperma.mati.ſemen. ꝓpꝛie aĩaliiũ.
Spermologus.gi.pe.coꝛ.i.ſemiuerbiꝰ.Et

adiectiue ꝑõt declinari:ſpmologꝰ.ga.gũ
frequet᷑ alios ſpnit
Iñ ſpernacitas.tat.Et ſpernaculus.la.lũ
pe.coꝛ.i.aliquãtulũ ſpernar.
q̃ſi peseo ꝙ ſit pes ꝓgredicdi.ꝛ eſt ety/
molo.Hñ ecõtrario di deſperatio· Deeſt

Spes ſpei ſę.ge.dꝛ a ſpero.ras.Et dꝛ ſpeſ

eni pes nullaq; ꝓgrediẽdi facultas eſt·q;
vuũ qſq; peccatũ amatfuturã gloꝛiam nõ
ſperat. Et caret gtõ dtõ abltõ pluralib⸗

hᷣm vſũ.Inuenit᷑ tñ ſpebus.Dñ.2. Ma⸗/

V chab. ⁊. Moli fruſtra extolli vanis ſpebꝰ

Et nõ ꝙſpes eſt certa expectatio futurę
beatitudinis veniẽs ex dei graq ex merii
pcedẽtibo. Sine meritis enĩ aliqͥd ſpare
nõ ẽ ſpes:h̊ ſſũptio vid põt.Et ſcias ꝙ

ſpes hm qð eſt paſſio nõ eſt virtus. bſᷣm

qð eſt in appetitu intellectiuę partis.

Spica. cę.fg. ge. ꝛ a ſpecio.cis.q; ð ſtipu/

la/ ꝓſilit ⁊ apparet. Del ſpica vꝛ q̃ſi ſphę⸗
rica:qꝛ rotũda ẽ. Et ſpica de maturis fru/
gibus vꝛ abuſiue. Maã pꝛie ſpica eſt cũ ꝑ
culmi folliculum.i.extremũ tumoꝛẽ culmi
ariſtę adhuc tenues ĩ modũ ſpiculi appa/
rent. Dñ ⁊ ſagittę ⁊ lanceę bꝛeues dicũt᷑

ſpicula a ſpicarũ ſilitudine. Iñ ſpicoſus.
ſa.ſu.i.plenus abũdans ſpicis. Inde h̊

ſpicoſitas.tat.ſpicarũ plenitudo⁊ abun/
ãtia. Itẽ a ſpica·d ſpicat ta.tũ.i.ſpicã
hñs uł ſpicis oꝛnat.uł ex ſpicis cõpoſit.
Sicut in euãgelio legit᷑. Hnguentũ ſpi/
catũ .qð de ſpicis aromatũ fuit factũ.

Spicula.lę.oimi.a ſpica.i.parua ſpica.Et

H ſpiculũ.li.telũulł ſagitta·ul bꝛeuis lãcea
ułiaculũ:qꝛ adinſtar ſpicę acuit᷑.

Spiculatoꝛ.torli.carnifex qͥ poꝛtat ſpiculũ

Sd

ſo⸗

ſatt
Gp
acut
ſane
n
ſir
nloa
ſil⸗
ſiht
kunn
ym

Spn
grd
ſuo
Gon
Jyn

poob

Gyun
Hpinn
Spna
Mpen
Gpems
gun
Gyn
piüci
funin
haut
Wr

Soin

igalu
lante
Wan⸗
la:
Spin
pint
gnuna
e
Weny
Wir
Gſi⸗
s
ſtſr⸗
Ca
ſp
ga
nni
E
ui
de

h
lne⸗
Udnn
l
Cnod⸗
hnel
anni
Zen
Nino⸗
N
mane
ſacen.
prus
mamne⸗

Vabt
Loset
nlislali

iſen
ſſtety⸗
Decſt
unn
Donit⸗
s er
moun
rerwen
t hae
ltlusq
msbinn
ns.
cöſh⸗
niaſſer⸗
umnft
ckai
nialmt
nliape
diaſt
ſpccſt.
8 Soten
rtbn
iüihi
vo
mnß⸗
i.
iue
miglace

rſpini

ad occidendũ.⁊ dicitura ſpicalo.
Spidromũ.mi.locus poſt domũ ſecretus
ſicut ad reqͥſita naturę. Idẽ vꝛ hypodro/
Spina.nę.fę.ge.dẽ a ſpicaꝓpter (mus.
acuitatẽ & aũt dẽ ſpina:qſi pungendo

ſanguinem trabens. etymologia.eſt. Iñ

ſpinoſus.ſa.ſũ.i.ſpinis plenus. Inde bęc
ſpinoſitas.taſij. Itẽa ſpina dẽ h ſpinetũ.

ti. locuſ vbi ſpinę creſcut. Et ſpineus nea.

neu.i.de ſpinis fact.vt Spinea coꝛona.
Itẽ ſpinaẽ iunctura doꝛſi ·ſic dicta:qꝛ ha⸗/
beat radiolos acutos.Et ꝓdu.ſpi.nde
Spinis ⁊ tribulis purgare noualia de/
bet. Qui ſerit. vcc.
Spinax.nacis.fę.ge.tabula phᷣoꝛũ/q⁊ pi/
nax di: in qna phᷣi figuras faciũt ĩ ſuppo/
ſito puluere. 4MMB
Spinifer.ra.rũ.pe.coꝛ.ferẽs ſpinas8.
Spinigena.nę.coĩs.ge.i.de ſpinis genitꝰ.
Spinter .in decli.neu.ge · vel ſpint᷑ teris.i.
phibula. vel armilla. Et coꝛ.penl.gti.
Spinterculũ.li.dimi.i.paruũ ſpinter.
Spinula.lę. oimi.i.parua ſpina.
Spinulẽtus.ta.tũ.i.plenus ſpinis·Inde
bec ſpinnlentia. tię.
Spinus.ni.fę. ge.arboi pꝛunoꝛumquod
quidam in mal.ge.pꝛotulerunt.

pira.rę.fę ge.orculus non rediẽs ad idẽ

puctũ Onde ⁊ reuolutiones ſerpentiũ et
funiũ in naui:ſpirę dicunt᷑.Et ipſi funes
nautaꝝ dicũt᷑ ſpiręq ĩ ſpiris recolligũt᷑.
Vel dicunt᷑ ſic a ſparto vnde funut.
Spiraculum.li.aditus vel foꝛamẽ · vel ali/
qͥd aliud ꝑ qð ſpirat Oñ ⁊ ſpiracula vi/
cunt᷑ oĩa loca ꝑ ꝗᷓ põt ferri ſpũs.ꝗ gręci
vocant paronia· vel acarothea. Et ſpira⸗/

cula vicunt locapꝑ ꝗ terra ſpiramẽ edit.

Spiratoꝛ. toꝛis. mal. ge. qui ſpirat.

Spiritus. tus. tui.i. flatus uł angelus vel

anima ⁊ dicit᷑ a ſpiro.ras.quia facit ſpi/
rare vel quia ſpirat in coꝛpoꝛe.Pꝛiſcianꝰ
autem videtur velle ꝙ a ſpiritus deriue/
tur ſpiro. ras. Spũs aũt multiplicit᷑ dꝛ·
Spũs enĩ qñq; dĩ aia DHñ Matth.27
Jeſus aũt iteꝝn clamãs voce magna emi/

ſit ſpiritũ. Qñq; dĩ ratio. Oñ ad Gal. S··
Caro ↄcupiſcit adũſus ſpiritũ. Qñq; dĩ

ſpũalis ĩtelligẽtia. DHñ 2 Corl.ʒ? Littera
occidit·ſpũs autẽ viuificat. Qñq; reſpi/
randi actio. Oñ Hyxocras. Siſpuͦs fre/
quẽs ſit·ſiẽt doloꝛẽ.⁊c. Et Eccleſiaſtes ʒ.

Similit ſpirãt oĩa. Item. Onus ſpüs eſt
oĩbo. Qñq; or vẽtus Oñ Geñ. .. Ad/
Duxit ſpm̃ ſuꝑ terrã. Qñq; dicit᷑ ira vel

indigtio. PHnde Geñ. 6e Nõ pmanebit

ſpiru me in hoĩe. Nñq; dꝛ ſupbia Mñ
Eccleſiaſtes xꝰ. Si ſpus ptatẽ habentis
aſcẽderit ſuꝑ te.-locum tuũ nõ dimiſeris.

OQñq; dꝛ ſpuſſanctus. PHñ Matth. 4
Ducx᷑ ẽ Jeſus in deſertũ a ſpũ ⁊c. Et nõ

q(; Micheę. 2⁰ ſuꝑ illum textũ. Otinã nõ

eſſem vir habẽs ſpm̃.dicit glo Obicuq;

in nouo uł veteri teſtamẽtoſpũs ſine ad/

ditamẽto wõit᷑ ĩ bona ꝑte acapit᷑. Qñq;
ſpñs vi hõ. Dñ in pſalmo de hoĩe dicit.
Spũs vadẽs ⁊ nõ rediens. Qñq; idẽẽ

qð vita Hñ Job. 7“. Bpus meus atte/
nuabit ⁊c. Et ſpũs ãgelus aliqñ ſumũt

pꝓ eodẽ. NDñ pᷣs. Qui facit angelos ſuos
ſpũsſ̊ tñ vifferũtqꝛ ſpũs oꝛ ᷣm eſſentiã
ſiue naturã ꝓut aſſiſtit in ſentia dei. Sʒ
angelus inꝙ;tũ miſtrat miſſus ad iferioꝛa
q;; angelus iterpᷣtat nũcꝰ. Et hm Iidoꝝ
ois ſubſtantia incoꝛpoꝛea vꝛ ſpũsſiue ſit
bonus ſiue malus ſiue angelus · ul viabo⸗

lus. Itẽ a ſpũs vꝛ hic ⁊ hęc ſpũalis.⁊ hoc

le.i. ad ſpm̃ ꝑtinẽs. Et ꝑ ſyncopã oꝛ ̊ ⁊ 6B
ſpiritalis: hocle. Iñ ſpiritalit. Et licʒ vi⸗
deant᷑ idẽ ſigretamen vifferũtqꝛ ſpnalia

agd ſpiritũ ptinẽt generalit᷑ · ſiue ad bonũ

ſiue ad malũ. Sʒ ſpiritalia ſunt bona quę
ſpectãt ad ſalutẽ ⁊ ad vitã ęternã. Mõ ꝙ
ſpirituſſanctus quãdo eſt vna dictio dã
de tertia ꝑſona in trinitate. Sed quãdo
ſunt duę partes ſpirit ſanctus vꝛ de ſpũ
cuiuſlibet viri inſiii.
Spiſſus.ſa.ſũ.dicit cõpactionẽ in coꝛoꝛe
ſolido ⁊ cõtinuo·ſcilʒ ferrolapideuł etiã
in liquidis. vt lacte:melle· incauſto. Sed
venſũ in coꝛpoꝛe raro⁊ diſcreto· ut in luco

nemoꝛe ſilua. Onde. Spiſſũ de toto ſoli/

do dicet · ac illud Denſũ dicat᷑ vbilocus
opacus habet. .
Splen.nis.maſ.ge.ẽ qðdã iteſtinũ aĩalis
a quo ꝓuenit riſus.⁊ dꝛ a ſupplemento ex
cõtraria parte iecoꝛis ne vacua exiſteret
Iſñi ſpleneticus.ca.cũ.i.ad ſplenẽ ꝑtinẽs
vel qͥ patit᷑ in ſplene. Vnde in gręciſmo
dꝛ. Coꝛ ſapitpulmo loquittfel cõmouet
irã. Splen ridere facitco git amare iecur.
Splẽdidulus.la.lũ.i.aliquatulũ ſplẽdidꝰ.
Splendificus.ca.cũ.pe.coꝛa ſplendiſicẽs.
tis. oĩs ge. in eodẽ ſenſu a ſplendeo. Inde
ſplendificentia.tięi.claritas.
Splendona.nę.i.gladius.⁊ dĩ a ſplendeo
des. eo ꝙ ſplendeat. DZ
Spoletũ.ti.penł.pꝛo.quędã ciuitas. Inde
ſpoletanus.na. nu.
w 3

Spoliatoꝛiũ.rij.neu.ge.locus ſpoliandi.
Spoliũ.lij.i.rapina.Et ſũt ſpolia puatoꝛũ:
exuuię ducũ⁊ oiuitũ. Inde h̊ ſpoliariũ.rij
locus vbi ſpolia rexonũt᷑ vel exterioꝛ bal
neox cellula.
Spoliatio.onisẽ a poſſeſſione rei ĩmobi/⸗
lis violenta ⁊ iiurioſa deiectio⸗vel rei mo
bilis ablatio.
Sponda.o.ꝑs lectuli ułſcrinij. Iñ hicꝛ h
ſpondalis.⁊ h le. ad ſpondã ꝑtinens.
Sponſus.ſi.maſ.ge.⁊ H̊ ſpõſa.ſę.icunt᷑ a
ſpõdeo.des. Ma olim ſpõſoꝛes ſibi iuicẽ
mittebãt cautiões qͥbo ſpõdebãt ſe ĩuicẽ
cõſentire ĩ iura matrimonij.⁊ fideiuſſoꝛes

dabãt: Iñ admiſſũ eſt vt ſponſũ oicamꝰ

