Haud pꝛo nõ eſt adu.negandi.⁊ ſcribit᷑ ꝑ
d. aſpirat᷑. Iteʒ hᷣm Pap. Haud.ſecus

non aliter. Haud pꝛocul.nõ longe. Item
iuenit᷑ aut cõiüuctio ta ſineonſpnogſonc.
2

Heceine ſunt ous partes becz ne grauat
penul. Oñ hic nõ inclinat cõiũctio encle/

tica accentũ pcedẽtis ſyllabę ad ſe.i.iuxta

ſe qð accidit ꝓpt coꝛruptionẽ ſcedentis
vocalis.Nicit᷑ enĩ hęccine· cũ deberet dici
heccenecoꝛrupta ẽ ibi ſyllabica adiectio.
ce.vide..in tractatu de accentu. Idẽ di /
cas de ſiccine. Itẽ cine adiũgit᷑ aliqñ huic
ꝓnoĩ hic pꝛo ſyllabica adiectione.⁊ tunc
deberet legi · nõ interrogatiue.̊ remiſſiue
PBñ Chꝛeñ.2? Plauſerũt ſuꝑ te manibꝰ
oẽs trãſeũtes ꝑ viãſibilauerũt ⁊ moue/
runt capita ſua ſuꝑ filiaʒ hieruſalẽ:hęcci/
ne eſt vꝛbs vicẽtes ꝑfecti decon: gaudiũ
vniuerſe terrę. Heccine.i.hic. Item Jſaię

20. Heccine erat ſpes noſtra ad quos cõ/

fugim in auxiliũ:vt liberaret nos a facie
regis aſſyrioꝝ.⁊ quõ effugere poterimus
nos: Et ita aliquando in ſiccine. cine. eſt

Fllabica adiectio. Et tunc ſiccine.i.ſic.

Hercule · adubiũ iurandi.i.p herculẽ iuro:
qui eſt mediſſidius/ſcilʒ ſemidens ſemi/
homo·q ex parte matrisſcilic; Alcmenę
homoq ex parte patrisſcilʒ Jouis vicit
deus fidius.i.filius.Et ponit᷑ ibi.d.pꝛo.l.
Antiqui enĩ ſępius.d.poſuerũt pꝛo.l.vt
celda ꝓ cella. Hel medius.i.melius.fide/
liſſimus inter deũ⁊ hoĩeʒ. Vꝛ enĩ hercules

Baan reſponſa ab his ad illos.

eri aduerbiũ tẽpoꝛis. Et coꝛ.pꝛimã. Dñ
Eſopus. Fallere vult hodie ſiqua fefellit

Henliter aduerbiũ.i.ñanter. „
Hic.ſeępe ponitur pꝛo tũc.⁊ ſiceſt aduerbiũ

temꝑoꝛale.qñq; hic eſt aduerbiũ locale⸗
tunc eſt ſenſus.Mic.i.in H̊ loco.⁊ tunc hic
ꝓducit᷑. Sʒ quando eſt ꝓnomẽ coꝛripit᷑.
⁊ ſignificat tãtũ quãtũ ille.

Hypo pᷣpoſitio gręca.ſub.
Hodieaduer. tempoꝛis.i.hoc vie.Et pꝛo

ſemꝑ ponit᷑ cõponit᷑ ex hoc. die.

Honeſte.ſtius.ſime/adũ.i.viſcrete.decẽt᷑.
Honoꝛatim. honoꝛate.⁊ honoꝛabilit idẽ.
Hoꝛno:adũ.tꝑis.i.h̊ ãno⸗ dꝛ ab annꝰ“.
Poꝛribilit.lius.liſſime aboĩabilittribilit.
Hoꝛſum.aduerbiũ loci.i.in hanc partem.
Hoſtiatim.adũ.i.ꝑ hoſtia:quaſi de hoſtio

ad hoſtium.

Hoſtiliter.i.aduũ:crudeliternmicabiliter.
Humane ul humanit. nius.ſſime.⁊ huma,
nitusadũ. Et differunt humane ⁊ huma

nitus. Sicut diuine ⁊ dĩnitus. Nam di/
uinitus ⁊ humanitus ſignt a deis hoĩbo
gliqd fieri. Sʒ diuine ⁊ humane ad ſimi⸗

litudinem deoꝝ vel hoĩuʒ. Si eni vicas:
Gabꝛiel miſſus eſt viuinitus:idem eſt ac

ſi vicat. Gabꝛiel miſſus ẽa deo. Et iſtud

factũ eſt humanitus.i.ab hoibus.Si xpo

dicas: Gabꝛiel locutus eſt viuine vel bu ⸗/
mane.i.ad ſimilitudinem deoꝝ vel hoiuz

ſiue diuino moꝛe vel hano. Et humane
i.maſuete. Et humanit᷑ idẽ ẽ qd humane.
Humide.ius.ſſime.adũ.madenter.ma⸗
dide.Humectatim. i/dem.

Humatim aduũ.i.ſepultiuł vilit᷑ abiecte

De

Jactanter.ctiꝰ.ſſimè.adu.i.ſuꝑbęarrogãt᷑.

Jam:aduerbiũij eſt tempoꝛis.
Ibiadu.loci.Et cõponit᷑ cũ in· vt Inibi.i.
in eodẽ loco. Et cũ idẽ.vt ibidẽ.i.in eodẽ
loco.⁊ acuit penulł.duo enĩ.j.cõglutinãt᷑ ĩ
vnã longã. Iteʒ cõponit᷑ cũ alius.⁊ dicit

alibi.i. in alio loco. Et cũ intera vꝛ intibi.

i. interiminterea:ĩ illo locoa coꝛ.pmã ibi.
Idcirco.i.ideo:ꝓpteaa videt eſſe ſimplex.
Isgnaue vel ignauiter. uius.ſſiime.adũbiũ
i.pigre inſipienter.ſtulte.

Ilicet.pe.coꝛ.i.ire licet. Expleto eni officio

ſuo ſacerdos dicebat · ilicetquaſi diceret
ire licet. Magis aũt coꝛruptũ ẽ oſtmo/
dũ.⁊ dictũ eſtilico.i.cõtinuo aduerbiũ
tẽpoꝛis.vt dicit IRclexander neq;. Et ſci⸗

bit᷑ ꝑ vnũ.lłꝓducit tamen pꝛima. DHndei

pꝛotinus ilico ſtatim. M
Ilico· aduerbiũ tẽpoꝛis.Et ſm Papiam·
Ilico.i.continuo/ſubito·ſtatimiterato.

Illo.aduerbiñ locia acuitur in fine.Onde

Matth. 22 Cimuit illo ire.i.ad illũ locũ.
Immganiter.nius.ſſime.i.crudeliter: ĩman⸗/
ſuete · terribiliter.
Immunde. ius.ſſime.i.impure.
Imo. eſt adubiũ eligẽdi.⁊ valet tm̃ quãtũ
potius. IRliquãdo eſt aduerbiũ affirmã/

oi: valet tm̃ ſicut certe.?liquãdo eſt cõ/

iũctio illatiua.⁊ valet tm̃ ſic· igit᷑. Et imo

ſcribi debet ꝑ vnũ.m.⁊ cauſa differentię

ad ablatiuũ de imꝰ.ma.mũ.debet eſſe ac/
centꝰ ĩ fine.⁊ debet.m.aliquãtulũ cõpꝛeſſe
ſonare cñ.j.licʒ ſit de ſequenti ſyllababm
Hug.Quidã tamẽ dicũtꝙ nõ opoꝛtet
ꝙ imo aduerbiũ accentuet in fine ad vił/
ferẽtiã ablatiui imo/quia ſatis patet dil/
ferentia inter ea cum ſint diuerſę parteſ/
oꝛationis. Et ꝓducit pmã. Vnde.Spõ/
ſam non cupias quã vuxit ꝓximus imo.
Floꝛeat illeſus ꝓximitatis amoꝛ.

gręciſmo vicit᷑. Concito confeſtim mox

—

Pene

thid
Smnj
inch

afo
ieret
wnd⸗/
tiſn⸗
Buri

pen⸗
.
Mie
üba.
Winen

mni,
Go⸗
Eim
neſen
jip
lc
Wol
o⸗
nd,
—KZ

4

IJimpendio aduerbiũ i ſedule intẽte. Jm-·

pendioſe·idem.
Imperegre.penł.coꝛ.aduerbiũ.⁊ eſt idẽqð
inſtabiliter. vel ſine certa maſione.⁊ dicit᷑
ab in. ⁊ pererre. H
Imperite.tius.ſſime.iindocte.ignauir.

Impie magimpie.impijſſime.aduerbiũ.

i.ſine pietatecrudeliter. 1
Impꝛeęſentiaꝑ.i.in pſenti·modo.⁊ poteſt
eſſe pars cõpoſita⸗ erit aduerbiũ tẽpoꝛis
Vñ Geñ̃.So. Sicut imꝑſentiaꝝ cerni.

Hoteſt etiã eſſe aduerbiũ loci·ſm qͥſdaʒ.

⁊tũc impᷣſentiaꝝ idẽ eſt qð in pſentia.
Impꝛobe.bius.ſſime.i.impoꝛtune.
Impꝛomptu.i.in manifeſto/ſed magis ſũt

Impudice.cius.ſime.adu.i.inerecunde.
Impune.i.ſine pęna.

In tpoſitio aliqñ conſtruit᷑ cũ accuſatiu

caſu. &liquando cũ ablatiuo. liquãdo
cũ vtroq; ſimul. Septẽ aut modis con/
ſtruit᷑ cũ actõ tm̃. Sex cũ abltõ tm. Crib⸗
cũ vtroq; indifferet᷑a ſic in vniuerſo xvj.

modis cõſtruit᷑ c caſibus. Quotiẽs aũt

inſignificat motũ de loco ad locumcon/

ſtruit cũ actõ tm̃. vt Mado in vrbẽ. vado
in ecdeſiãſi ſum extra.2quotiens in/po

mnit᷑ ꝓ ↄtra cõſtruit᷑ cũ actõ tm.vt DHado
in hoſtẽ.i. cõtra hoſtẽ. Item In adulteꝑ
Dico.i.cõtra adulterũ. quotiens · in · ſigt
indeterminatã infinitatẽ cõſtruit᷑ c actõ
im̃.vt in pſalmo. Oñis regnauit in ętemũ
Et Juſti ĩ ꝑpetuũ viuent.ꝗ quotiẽſcũq;
in.cõſignincat diuturnitatẽ cõſtruit᷑ cum
actõ tm. vt Viſio quã h̊ vides in lõgos
Dies eſt. Et Iſte pheticat ĩ magna tepo/
ra.Et ibi Dt ibabitẽ in lõgitudinẽ dieꝑ.
5S quotienſcũq; ad /in/ſubintelligit vſq;·
cõſtruit᷑ cũ actõ tm̃.vt Qui odit aiaʒ ſu/
am in hoc mũdo.in vitã ęternaʒ cuſtodit
eam.i.vſq; ad vitã ęternam. Et ibi SGcio
cui credidia certus ſũ:q; potẽs eſt dexoſi⸗
tum meũ ſeruare in illu viẽ.i. vſq; ad illũ
oiẽ. Et Mado ĩ montẽ.i.vſq; ad montẽ.
G quotiẽſcũq; in· ponit᷑ ꝓ iuxta cõſtrui/
tur cũ actõ tm̃.vt Iſti contendebant iu/

xta regẽ in hũc modũ.i.iuxta hucmodũ.
Et ibi Miſit ad Egechiã in hec verba i.
iuxta hec verba.⁊ quotiẽſcũq; · in · ponik
pꝛo ſuꝑ · ↄſtruit᷑ cũ actõ tm̃.qð videt᷑ eſſe

tm̃modo.cũ liber oſtẽdit᷑ ab aliqͥ exoni.
Pt Beda in Matthęũ.i.ſuꝑ Mattheũ.
Et ſicſeptẽ modis cõſtruit in cũ actõ tm.
Sex autẽ modis cõſtruitur cũ ablatiuo

tm̃. Primoquotiẽſcũqʒinſigt motion?

fieri ĩ eodẽ loco/ cõſtruit᷑ cũ ablatiuo tm.

vt Milites currũt ĩ cuitate.⁊ ego curo
in cãwo. 2 quotiẽſcũq; · in cõſigt pmanẽé/⸗
tiã ĩ eodẽ loco vel in re aliqua/cõſtruit᷑ eG
ablatiuo tm̃ ut Dũ ĩ domo. Sũ ĩ lectiöe
Sũ ĩ cogitatiõe. Hoꝛmio ĩ lecto.ʒꝰ quo/
tiẽſcũq; inponit᷑ ꝓ intercoſtruit᷑ cũ abla-

tiuo tm.vt Genedicta tu in mulieribus.i.

inter mulieres. Et ibi Accepiſti bona in

hominibo.i. inter homines. Et ibi In qᷣbo
vocati eſtis vos.i.inter quos.ꝗ quoti

enſcũq;·in·ponit᷑ ꝓ intra·ↄſtruit cũ abla/

tiuo tm̃.vt Oꝛatio mea iĩ ſinu meo conũ/

tet᷑.i.intra ſinũ meũ Et ibi Nec conduſi/
ſti me in manibo inimici.i. intra man. Sꝰ
quotieſcnq;in·ponit᷑ ꝓ cum · cõſtruit᷑ tuʒ
ablatiuo tm. vt In baculo meo tranſiui
ioidanẽ.i.cũ baculo meo.G“e quotiẽſcũq;
in · ponit᷑ ꝓ antecõſtruit᷑ cũ ablatiuo tm̃.

vt Dirigat᷑ domine oꝛatio mea · ſicut in/

cenſum in ↄſpectu tuo.i.añ conſpectũ tuũ.
Et ibi Hocẽ mirabile ĩ oculis noſtris·.i.
añ oculos noſtros. Cuʒ vtroq; caſu con/
ſtruitin.indifferent· ꝛimo:quotiẽſcũq;
in.ponit᷑ p ſupercõſtruit᷑ cũ actõ.vt Lo⸗
quet᷑ paceʒ in plebẽ ſuã.i.ſuꝑ plebẽ ſuam.
Cũ ablatiuo/ut Miſit de filiũ ſuũ in tris

i. ſuꝑ terras. Et ibi Jacta cogitatũ tuũ in

dño.i.ſuꝑ dñm.2 quotiẽſcuq; in ponit᷑

pꝛo per.conſtruit᷑ qñq; cũ ablatiuoqñq;

cũ accuſatiuo. Cũ accuſatiuo·quado ſigt
localẽ trãſitionẽ.vt I¶penite mihi poꝛtas
iuſticię: ingreſſus in eas.i.x eas.Cuũ ab/

latiuo quãdo notat adminiſtrationẽ. vt
Multifarie multiſq; modis/olim deus

loquens patribus in ꝓphetis.i.p phetas
ʒo quotienſcũq; in· ponit᷑ p ad/conſtruit᷑
qñq; cũ actõ:quãdoc cũ abltõ. Cũ actõ
quãdo localẽ motionẽ deſignat. vt Im/
pulit in latus tuũ.i.ad latus tuũ.⁊ Pado
in hoſtes.i.ad hoſtes. Cũ abltõ.vt Dñs
erit in latere tuo.i.ad latus tuux ita dicit
Hug. Scom autẽ Ariſtotelẽ ſic diſtin/

guũt modi dein. Mã pꝛimo modo dicit᷑

aliquid eſſe in aliquo⸗ſicut pars integra/
lis ĩ ſuo toto. ut Digitus in manu/paries
in domo. Secũdo modo ſicut totũ inte/
grale eſt in ſuis ꝑtibus.vt Homus eſt in

pariete tecto ⁊ fundamento. Tertio autẽ

modo ſiẽſpecies in genere. vt Homo in
aĩali:⁊ vniuerſaliter qdlibet infer in ſuo
ſupioꝛi. Quart modus eſſendi.in. dicit᷑
ſic gen ĩ ſecie vt Kialivie . vna

diffiniens in ſuo diffinito. Quintus mo/
vus eſſendi ĩ aliquo eſt ſicut fſoꝛmaĩma⸗/
teria. Et iſte quintus modus ſubdiuidit᷑.
q; quęda ẽ ſoꝛma ſubſtantialis: vt anima
eſt foꝛma ſubſtãtialis hominis. Tlia aũt
eſt accidentalis. vt albedo eſt foꝛma acci-

dentalis hominis.⁊ pꝛima earuʒ dicit p/

pꝛie eſſe in homineſicut foꝛma in materia
7 aĩa in coꝛpoꝛe.lia di eſſe in/ſic accidẽs
in ſubiecto. vt albedo in pariete · et coloꝛ
in coꝛpoꝛe. Sextus modus eſſendi in· eſt
ſicut aliquid in Eim cauſa efficiente.vt
regnũ ĩ regẽte.Septimus modus eſſen/
Di in · eſt ſicut aliquid in fine·ſicut virt in
beatitudine.Octauus modus eſſendi in-
eſt ſicut aliquid in vaſe⸗ vniuerſaliter ſi/
cut locatum ĩ loco. Mos autem octo mo/
dos eſſendi in wiſtingnir Vriſtoteles in
pꝛędicamentis ſuis. Boetius autem aſſi/
gnat noueʒ · quia ſubdiuidit quintũ mo/
dum in vuos. vt victum eſt.
Incaſſumaduerbiũ.i.fruſtra/ſine cauſa.et
Dicit᷑ ab in. caſſis quaſi ſine caſſibꝰ.ſine
quibus venatio inanis eſt. Mel cõponit᷑
ab in.⁊ caſſu aduerbio q̃litatis hm Hug.
NPaßp.etiã vicit: Incaſſum.irritũ:fruſtra.
infructuoſeſine cauſa.
Incunctanter.adu.i.dubitant:bm Pap.
Indeaduerbiũ.⁊ deriuat ab in. Et cõpo/
nit᷑.Deinde. Exinde. Perinde. Pꝛoinde
Subinde.Et vifferũt.qꝛ exinde deinde.
2 ſubinde adũu.ſũt loci vel oꝛdinis. Derin/
dve. adubiũ ſimilitudinis vel qualitatis.i.
taliter. ꝛoinde eſt coniunctio illatiua.i.

igit᷑. Inuenit᷑ tamẽ qñq; adũ.loci vel oi

Dinis. Et iſta quandoq; apocopãt᷑exin.
pꝛoin.ſubin.perin.dein.ꝓ exinde.deinde.
Induſtrie/aduerbiũ.i.ſtudioſe ·ſollert aſſi⸗
Due vigilanter.
Infauſte.i.infęliciter.
Infra.aduerbiũ loci.Et cõꝑpat᷑. Infra infe/
rius:infime. Et infra ſigniſicat localeʒ de/

pꝛeſſionẽ vel ſupoſitionem cui contrariũ

eſt ſupꝛa. Item infra etiã eſt ̃poſitio.
Ingenioſe.ſius.ſime.i.artificialiter.aſtute⸗
callide/pꝛudenter/ſubtiliter.
Inibi · aduerbiu loci.i.in eodem loco.
Ino pinate.inſperareſubito.impꝛouiſe.
nſolenter.tius.ſime.i.ſuꝑbęfatue.
Anidipſum.i.in vniaduerbiñ cõgregãdi.
Del in id ipſũ tres partes ſunt.i.in illud
bonũ qð eſt ipſuʒ.i.in ſe manẽsnulla vi/
ciſſitudine cõmutatauu.
Inter· adu.loci. Sempꝑ eni ſignificat locuʒ

Vl q̃ſi locũ·ſ̊ diſſimiliter. q̃ſi ſex modis.
Signiſicat eni qñq; localem poſitionẽ ĩ
medio.vt interrupo.quãdoq; trãſitionẽ
vnius ad aliũ.vt internũcius.quandoq;
localem diſtantiaʒ.vt intercapedo.qñq;
diſtantia tempoꝛalẽ: vt interuallũ.qñq;
viciſſitudinẽ cũ tranſitione.vt cõnerſiq;
oculos inter ſe atq; oꝛa tenebãt.quãdoc;
ſignificat permanentiã in medio. vt inter
amicos hoc cũ quadã cõtinuationis ſi/
gnificatione.

Interdin·cõponit᷑ ab inter.⁊ viu.i.interim

dum vieseffff.
Interdũ.i.nõnunq;aliquãdo/aliquotiẽs.
Interea· ab inter ea componitaduerbiũ
tẽpoꝛis. Quidã vo vicut ꝙ ab int᷑ ceri/
uat.interim ⁊ ĩterea.Et cõponit᷑ interea/
loci.aduerbiũ loc.i.interim · vel i eo loco
Intra vicitur ab in.⁊ differt ab infra:quia

infra ſigt localem depᷣſſione vel ſuppoſi/

tionẽ cui cõtrariũ eſt ſupꝛa:qð ſignificat
localẽ ſupꝛapoſitionẽ. vt Sol currit ſup
lunã. vel luna infra ſolem. Intra vyo ſigt
localem incluſionẽ· cui cõtrariũ eſt extra

qð ſigt localem excluſionẽ. vt Ciues ha/

bitant intra muros ciuitatisruſtici extra.
Nullꝰ ergo dicat: Ego ſum infra muros
quitat/nili eſſet defoſſuſ ſub ipſis muris.
Et cõꝑat᷑ Intra interius intime ad.

Intro · adi.loci. ſigtad locũ.⁊ acuit᷑ in fine.
Intus ⁊ intro dicut᷑ ab intra. Et differunt
qquia intro ſigt ad locum Intus ſigt in lo/

co vel de loco.vt Intro vadointus ſum.
intus exeo Mñ. Intro foꝛas ad ſigt.ſoꝛis
intus · in⁊ de. Et cõpoõit᷑ Deint Abint.
Inuicem · debet pferri ſub vno accentu. vt
deſignet᷑ poni pꝛo vna parte.vel ꝓ vno
aduerbio q̃litatis. Scom enĩ veritatem
inuicẽ ſũt duę partes poſitę pꝛo vna ſine
cõpoſitione.⁊ poteſt dici qdaʒ irregulan
vocũ cõgeries: coꝛ.vi.
Jroniceaduerbii.i.derilſoꝛie.
Itaq;. dictio cõpoſita:ãtepenł.acuit. Oñ

cõòlunctio endletica hic nõ inclinat accẽtũ

pꝛęcedeutis ſyllabęad ſe.

Item.c adubiũ ſimilitudinis vel oꝛdinis.

Iterati adu.oꝛdinis: vel q̃litatis· p qͥ ſepe
ponit᷑ iſte abltũs iterato/poſit adubialit᷑
Iterũ.i.altera vice.q̃ſi iter alteꝝ.ᷣm Hap.
Itidemcõponit᷑ ab item aduerbio ſimili/

tudinis vel oꝛdinis ꝑ geminationẽ. Et dꝛ

itidem vel idẽtidẽ. i.item ⁊ item. iterum
T iterũ · vel ſilit. Et ĩ vltimo intponit᷑.t.et
deberet dici itẽtidẽ ꝑ.t.ſ᷑ cauſa euphonię

„

y .ð

f — 5— ,„

.—— ũ

nols
inni
ton
Mdo,
Lanch
ni
oc
nter

nnn

notis
uebii
Dto
icpbe

*
N
R
ee⸗
ß

„

cen
Cryb
am.
mmuros
mrnfur
msſan.

ſors
ſe.
C.V
ow

5

aij
MR

Aodnns
haͤſe
RKH”
tdt
erum
Gnit 4
on

— ,= —

V—

—
⸗828

mutat.t.in.d.et.m.in.n.añ.t.⁊ dꝛ idẽtidẽ.

Poſſunt etiam ibi identidem ⁊itidẽ eſſe
ꝓnoia neutri ge.⁊ tm̃ in ntõ ⁊ accuſatiuo.
7 vtrũq; eſt cõpoſitũ ab idem geminato.
Tin vltimo interponit᷑.t tãtũ.valet itidẽ
vel identidẽquatũ idem idẽ vel ſimile.
Jugiteraduerbiu.i.aſſidue· continueper/

ſeueranter. B

Juſum · adu.locii.deoꝛſũ.Et contrarniũ eſt
ei quod eſt ſuſum vel ſurſum.

Juxta · aduerbiũ loci.⁊ ſignificat localem

.

inquitatẽ. vt Iſte ſedet iuxta eũ. Iteʒ

eſt aduerbiũ ſimilitudinis tũc ſigt accõ/

modationẽ ſimilitudinẽ.vt Hoc eſt vi/
ctũ iuxta illũ magiſtrũ. Itẽ iuxta eſt adu.
qualitatis.⁊ tunc ſiẽt .qualitatẽ.vt iuxta
i. equaliter. In qua ſignificatione videt᷑
eſſe aduerbiũ ſimilitudinis.

De .

Lachꝛymoſe · aduerbiũ.i.flebiliter.
Laniatim.i.viuiſim.
Large vel largiter. gius.ſſime.aduerbiũi.
abundanter affluenter.
Largiflue · aduerbiũ.i.affluenter.
ſaue.uius.ſſime.⁊ laſciuioſe.ſius.ſſime.i
luxurioſe· petulanter.
Late.tius.ſſime.i.ampleſpacioſe.
AZeniter· aduerbiũ.i.molliter. (lenit᷑
aienettateantimn ac

pide.dius. diſſime. aduerbiũ.i.facete·
oꝛnate/facundecuraliter.
LZete.tius.ſſime.adu.i.hilariter.iocunde.
Aeuiter. leuius.leuiſſime.i.facilit · agiliter.
Libenter · aduerbiũ.i.cum magna volun/⸗
tate? animo. Z

Liberaliter lius.ſime.adubiuʒ i large· be/

nigne humaniter.
Licet.⁊ licebit:qñq; ponũt᷑ ꝓ cõiunctione
aduerſatiua.ſolz.q;uis· nõ tamen eſt vi/
cenduʒ ꝙ licʒ vel licebit ſit cõiunctio·ſed
tm̃ verbum. ßVMVv
Lympide dius.ſſime.adubiuʒ.i.clare·ma/
nifeſte· lucide.
Lineatim aduerbiũ.i.ꝑ lineas ptractim.
Liquide.dius.iſſime.aduerbiũ.i.aperte.
Locupleter. tius.tiſſimeaduerbiũ.i.plen
abundanter. M
Longe aduerbiũ.⁊ dicit a longus.Et cõ⸗
pomit Alonge · delonge elonge · oĩa qſi in
eodẽ ſenſu: acuũt pel cũ ſit lõga poſitiõe.
Aucubꝛate. tius.tiſſime.adũ.i.vigilanter.
Lucubꝛe.i.mane vel vigilanter. Et coꝛ.cu.

Auculenter.tius.tiſſime.aduerbiũ i.care.·
Ludicre.i.ioculariter. .
QAugubꝛiter · aduerbiũ.i.flebiliterfuneſte:
triſte. Et coꝛ.gu. naturaliter.

Mage · ponit᷑ pꝛo magis. ſᷣ hoc oetica li/⸗

centia ᷣm Papiam vtimur.
Magis aduerbiũ cõparandi.
Magiſpluris.i.multopluris pᷣcij. vel exti/
matiõis.vt habet᷑ Mathei. G“. Pel mag
pluris.i.magis magni pc üla.
Magnifice.⁊ magniſicent.adubia.i.gene/
roſe · gloꝛiole· HUMUUNw
Magnopere.i.ſᷣm magnũ opusuł valde.
7eſt aduerbin. Sed quando habet vuo
o. ſunt ouę partes:magno opere.
Mane. eſt aduerbiũ temꝑor..⁊ nõ acuit᷑ in
fine vicit᷑a manu.qð eſt boni.Et quid
melius eſt mane. qñ de tenebꝛis deuenit᷑
ad luceʒ?: Del mane dãa mano.as.qꝛ tũe
Dies manare incipit. Et ꝓducit pꝛimam.
Poteſt etiã eſſe nomẽ. vt Bonũu mane.
Manhuaduerbiũ admirantis apud he/
bꝛeos· quaſi qð ſignũ eſt hoc vel quid eſt
hoc. Hnde Exo.iõ“. Dixerunt ad iuicem
manbu . qs ſigt · qd eſt hoc.⁊ acuit᷑ in fine.
Mature·aduerbiu.i.feſtinantcito.
Maximeaduerbiũ.i.pꝛęcipſuuue.
Meapte · tuapte · ſuapte · vm qð exponit
Pap.i. mea. tua.ſua.cauſa. vel meapte.i.
meo vſu vel moꝛe · vt Iſte loqͥt᷑ meapte.
i.bm moꝛes vel vſũ uł modũ meę patrię.
Meatim·ẽ adubiuʒ ꝑſonalenon tamen ei
accidit ꝑſona. Iduerbijs enĩ nec accidit
numerus nec ꝑſona · licʒ quędã aduerbia
ſint numeralia. vt bis ter. Et quędã ꝑſo/
nalia. ut meatim tuatim.qꝛ nõ habent nu⸗
merũ vel ꝑſonã ꝓ accidente·hp ſigtione.
Vnge in gręciſmo vĩ.Nic idioma meum
conſiẽre meatim. Oſũ vel moꝛes dic inſi/
nuare meapte.
Mediuſfidius aduerbin iurandi.i.p mer/
curiũ ·ͥ mediatoꝛ ẽ.⁊ fidius interpꝛes de/
oꝛũ ⁊ hominũ. Oel dicit᷑ a medius⁊ ſideſ
quaſi mediante fide.
Medullitꝰadũ.loci:a medulla oꝛ.⁊ coꝛ.pe.
Meẽdoſeadũ.i.maculoſeturpit᷑ mẽdacit᷑.
Millies aduerbiũ numeri.i.mille vicibo.
dicitur a mille.
Minimeadubiũ/qð qñq; ponit᷑ pꝛo non
quãdoq; ꝓ parũ.Et vꝛa minimus.Oñ.
Hanc vocem mime reꝑimus lępe negan/
do.Picas ⁊ minime ſępe ſignare pareu;.
4

5

Mogdo aduerbiũ temporli.nũc.vel aliqn
vel pauloante · vel tantũmodo.Et cõco/
nit᷑ vlmodo.i.deĩiceps.Cãtũmodo.So/

lũmodo.⁊ poſtmodũ.i.poſtes. Et admo/
Dum.i.valde.
Moꝛditusaduerbiũ.i.moꝛdẽter.vel moꝛ/
ſiliter.vel moꝛdaciter. Et coꝛ.di.
Mox.i.ſtatim.

Multifarie.adubiũ.i.muli modis multi -
pPlici ſermone. Et actũs multifariã iuenit᷑

aduerbialiter poſitus ꝓ multifaie.
Multo magis. ſũt duę ꝑtesa duobo accẽ/

tibo regendę. Et nota ꝙ multo eſt nomẽ

agubialit poſitũ. ⁊ nõ mutat accentũ.
Muſſim.aduerbiuʒ.i.muſſanter.latenter.
lente vel leniter.
Mutuoaduerbiũ qualitatis.i.iuicẽalter/
utro· viciſſimalterno·pᷣm Papiam,.

De 2

Nam. nãq; ponũt᷑ pꝛo quia.
Naue ⁊ nauiter.uius.ſime.aduerbia.i.do/
cte · lapiente.
Ne.ſm qð vat rationẽ oꝛationis interro/
gatiueeſt cõiunctio encletica.vt vtrũ ne.
Ma ſi oꝛatio nõ eſt interrogatina non eſt
encletica.vt Mide ne feceris. Et h̊ inuere

vigder᷑ Pꝛiſcian qͥ dicit in. iõ“ libꝛo. Me

poſtpoſua eſt cõiuctio. Hepoſita vᷣo eſt
adubiu. Et ſcias ꝙ ne nõ cõponit᷑ cũ vbo
qꝛ nulla cõiunctio cõponit᷑ cũ verbonec
etiã cũ noĩe· niſi/ſi ne.vt ſiquis nequis.
Neceſſe neceſſario ſęꝑ ponũt᷑ adubialit-

. „

Si⸗ neceſſarie.

Necdũ.i.nõdũ.nõ adhucvulgariter ·non

Nempe. i. certe. nimirũ. “
Nequaq;.i.nullomodo.

Meutrobi.i. in neutra parte/ſcilʒ in neutro

loco.qð etiã dꝛ neutrobiq;. Eñ Blaut.
Neutrobiq; habeo ſtabile ſtabulũ.
Mi.i.niſi.
Mihilominus · qñ eſt victio cõpoſita debet
regi vno acuto accẽtu in antepenul.collo/

catoa eſt coniunctio aduerſatiua.⁊ valet

tantum quantũ t. vt Iſte me offendit et
ego niblomin bene feci ei. QNñ vo ẽ oĩo
ſcilʒ ablatiuus nihilo minus nomen vel

aduerbiuʒ d bet ꝓferri duobus accenti-

bus.⁊ minus comꝑatiue tenetur.ſiue no/
minalit᷑ ſiue adubialiter accipiat᷑.vt Iſte
multũ comedit.⁊ ille nihilo minus iſto.
Nexim aduerbiũ.i.cõiunctim.
Nimiri.i.ſine vubio pſecto/nec miriũ.

Mimis vel nimiũ adu.quantitatis.i.ꝓlus
iuſto·vltra volutatẽ.multũ:vel ſatis.bᷣm
Hap.Et coꝛ.ni. Bnge Ouidius de reme.
Quę nimis apparẽt retia vitat auis. Ho/
nitur etiã nimis ꝓ valde vel ꝑfecte. VPñ
Pſalmiſta.Ego aũt humiliat ſu nimis.i.
pꝓfecte vel valde.vt exponit Bernardus.

Niſi eſt cõiunctio.i.ſinõ. Et coꝛ.bᷣmã. Bñ

quidã.Nõ ſunt quiq; niſi oño dare vul/

nera niſi. Nõ ẽ tuta niſi ſine niſo filia niſi.

Noctu.i.de nocte ·vel in nocteaduerbinʒ

tẽpoꝛis. Et vicit᷑ a nocte. Oñ ꝛiſcianus

in. s? libꝛo. In.v.pauca inueniũt᷑ aduůbia

denoĩatiua.vt viu ex eo cõpoſitũ.ut in /

terdiua a nocte noctu.

Non.c aduerbiũ negandi.Et ſ cias bee

negatio non/ppoſita noĩ ꝑ compoſitionẽ
pꝛiuat tm̃:vt nullus.Sed qñ ꝑ comꝑoſi/
tionẽ adiungit᷑ verbis:ſine dubio pꝛuat
ponit.vt nolo/neſcio:nequeo. Hec enĩ
ſola verba cõponunt᷑ cum non. vt oſten/
atur pena inflicta hoĩ ꝓpter oꝛiginale
pctm̃:qꝛ punitus eſt in voluntateſciẽtia
otentia. Si aũt weniat ꝑ infinitatẽtunc
habet exilem negationẽq; priuat: ponit
vt nõhomo.i.aliquid quod nõ eſt homo.
Nonagies· aduerbiũ numeri.i.nonaginta
vicibusi dicit᷑ a nonaginta.
Nondũ.i.nec adhuc pm Papiam.
Monne.i.nunqͥd non m Papiam.
Monnun;. i. aliquotiens vel aliquando.
Nonies.i.nouẽ vicibꝰadũ.⁊ di a nouem.
Nouiſſime.i.vltimo. l

Nudiuſtertiꝰ aduerbiũ tẽpoꝛis ẽ vt vult

Pꝛiſcianus. Et eſt victio cõpoſita a nunc
dies.⁊ tertiusq̃ſi nũc ẽ dies tertius.Et

ſimiliter cõponit᷑ nudiuſquartus.i.nüũc eſt

dies quartus.Et generaliter cũ quolibet
noĩe numerali oꝛdinali·pᷣm Hug.iuenit

talis cõpoſitio· ut nudiuſcẽteſim nudiuſ//⸗
milleſimus. Et ſunt oĩa aduerbia temon

Vñ vᷣlłcijx: dĩ. N nudiuſquarta vie.i.
die quę nũc eſt dies quarta vſq; ad hanc
hoꝛam. Itẽ.j. Reg. 4 De nobis nõ eniĩ
fuit tanta exultatio heri ⁊ nudiuſtertius.
Nullatenus:uł eſt victio cõpoſita.vel po/

tius qda irregularis vocũ cõgeries loco

vnius dictionis poſita.⁊ granat penuł.
Munc.i.modoaduerbiũ tempoꝛis.
MNuncubi:aduerbiũ locia dĩ a nũ.⁊ vbi.⁊
interponit᷑.c. cauſa euphonię. Et. m. mu/
tat᷑ in.n. ſequẽte.c. vt dicit Oꝛiſcianꝰ in pᷣ
maio.qð.m. traſit in.n.vt numnuncubi.

MNũquã.i.in nullo tẽpoꝛe:adubiũ tempori

.,. ..V¾,

lans
dd
W

de
wwi
Deai
nwnt
o.
Andn

nrut
anune
nget
ei.
wene
poi
“
nsbo
m,

5
.7
au/
75
Gnp
nube.

—— ——,

— — —

acomponit᷑ exnõ ⁊ vnq;.⁊ non remanet
de nõ niſi.n. Sʒ nuſq;.i.in nullo loco·cõ/
ponit᷑ exnõ ⁊ vſq;. Dñ Heb.p. Nuſq;
angelos appꝛehendit deus. Oñ nun; ꝑp/

tinet ad tpy nuſc; vo ad loci Bñ da
Ad tẽpus nunq;· ſ̊ ꝑtinet ad loca nuſq;.

Similiter vnq; ꝑtinet ad tempus.vſe;

vo ad locim.

Nup aduerbiũ tẽpoꝛis. dẽ a nonus ⁊ t/

poꝛe · quaſi nouipꝑ.i.recenti tempꝛe· mo/⸗
wo·paꝝ ante hoc tempus.

Auſpiam aduerbiñ loci iin nullo loco. et

dicit a non? vſpiam.
Nuſq;· vide in nunq;.

Mutatim. adu.i

.

NQutanter.i. vubitanter.
O diuerſas ꝑteſoꝛatiõis efficit. Qã intdũ
interiectio eſt dolent. vt O de in quãta
miſeria. Int᷑dũ admirãtis.vt OQ rem ad/
mirabilẽ. Interduũ optãtis aduerbin. vt
O mihi pteriti referãt᷑ cęlitus ani.Exoꝛ/
tãtis qʒ. vt O fugite ⁊c. Vñ in gręciſno
dꝛ. Oſtupet·o dubitat· vocat indignat᷑

adoptat. Clamat conqrit᷑ vlut exemplis

reperit Ołſic. O dolet/o damatvocitat.
mirat optat. dedignat᷑ ſe noĩat utp/
Ob pᷣpoſitio his litteris ſequen/ (hibet.
tibus mutat. b. in illas · ſcilʒ. c. vt Hccido.
f.vt Offero.g. vt Ogganio.p. vt PHpo⸗/
no. Qñq; ſbtrabit.b. vt Operio. Si aut
ſequat m. ſubtrahit᷑.b.vt Omitto. ul mu/
tat in. m. vt Ommitto. ñcq; tamen int⸗
apit. S. cñ dictione incipiente.a.c. vt Ob
ſcurus. Oñ qͥdã. Cur fert grex ſo mũ nunc
ob mutat᷑ in ilas. H
Bbnixe.i. intente · vel humilit· vel multũ.
Becius · adu.i.velocius·celeriter.ſtatim.
Octies:aduerbiũ.i.octo vicibus.
Offatimaduerbiũ.i.particulatim.
VOfficiole.i.ſedule.
Blim · aliquãdo ſteritũ ſigti.quõdããtea.
AXliqñ olim et de ſterito ⁊ de futuro dĩ.
ſicut aliquãdo/quãdo vnq;ᷓ· m Papiã.
minoſe · aduerbiũ.i.ſoꝛtunge.
Hmnino aduerbiuʒ intẽtiuũ.i.penitus. Et
ꝓducit penulł.ſm coẽm vſum.
Opido/aduerbiũ.i.valde.
Dpime.i.abundanteraffluenter.
Nptate · adu ꝓ quo inuenit optato.i.deſi/
deranter · vel eleganter.

.— „

Opiꝛuliter iurliſter. Opitulatin ide ·

utat mnutim. lignanter. xel de
nutu in nutũ:qñ qͥs ſemꝑ loquit ꝑ nutus.

HOpulent ułopulẽte tius. ſime.i. abundãat.
Dꝛſũ·adũ.ᷣloci.i.in hãc ꝑtẽ. Iñ deoꝛſum.

Oſi · vna victio: adu/optandi.i.vtinã vel

illa natiuitas.
Oſſim vel oſſatimadũbiũ.i.oſſa frangẽdo
el ꝑ oſſa.i.de oſſe in os.
Bſtenſim. i.apete. .
DOuanter ouatim adu.i.gaudent.

Palamadu.qualitatis.i.aperte.manifeſte.
7 dr a palo.las.Rñ Joãnis.j: Ego pa/⸗
lam locutus ſum mudo.Et cõponit cũ in
⁊ dicit᷑ impalam.i.in aꝑto.õt etiã palã
eſſe p̃poſitio quãdo regit caſum. vt DHalã
illo hoc feci.i. coꝛã illo. Et coꝛ.pꝛimã. Sed
palo.las.eaʒ ꝓducit. Oñ Qucanus in. 72
Oꝛincipes fecere palam ciuilia bella. GS5
de vltima ſyllaba grit an debet acui. Et

„ 1 „

dicũt quidã ꝙ ſic ad vifferentiã hup acti
palam. de pala.lę. palam. Yllij vicunt
nona melius:qꝛ hmõi adubia in am deſi/⸗
nẽtia depꝛimũt᷑ ĩ fine. vt mitifariã.ꝑperã.
Palanter.i.maniteſte· ul vagant.Del pa/
lanter. i cõpoſite · ut oiſplſe · adũ.qᷓlitatis.
Hape interiectio eſt admirantis.Hñ.Ce/
Dit papa papę nõ cedunt munera papę.
AEccipe tolle cape · ſũt vba placẽtia papę.
Hanegyrice.i.laudanter.laudabiliter.
Parenetice.i.interpoſitollte.
Paniter aduer.ſimilitudinis.i.ſimul.
PHara ſpoſitio greca.i iuxta · vel apud · vel
re.vel pꝛęter·vel trans.
Partimaduerbiũ.i.diuiſim.
Harticulatim.i.diuiſim. vel ꝑ particulas.
Parũ.i.modicũ.Et cõpoit᷑ cũ ꝑ · vt Parũ/
per.i. valde parũ. Inuenit etiã parüante
HBpotius ſunt duę partes.
Haſſim·adũ.i.vbiq;uł gradatim. ukleuit.
Haulatimaduerbiũ.i.ſenſim·particulatiʒ
pedetentimminutatim.
Hauliſper.i.parũꝑ · vel modie.
Paulominus qñ; eſt vna victio .i.fere.
vt ibi. Haulomin conſũmauerũt me in
terra. Qñq; eſt oꝛatio ſiue duę dictiões
vt ibi. Minuiſti eũ paulo min ab ãgel.i
minus modico. Onde in gręciſmo dꝛ. Gi
paulo min eſt oꝛatio comꝑat inde. Eſto
fere ſi dictio ſit paulominꝰ vna. Itẽ nota
qꝙ; paulo non debet acui in fine in bonle
minus qñ ſũt duępartes.tẽ paulo pꝛiꝰ
ouse ꝑtes ſunt · Ite paulo rnit hihlo

vocãdi Hñ Symeon. Oſi me h̊ iueniret

poſt pauloante. vel potius ſunt due ptes

poſitę ꝓ vna. Itẽ paululũ ⁊ paulũ⁊ pau/
lo ſunt noĩa.licʒ aliqñ ponãt᷑ aduerbialit.
Pauxillatim/aduerbiu.i.parn.
NPeculiariter.aduerbiũ.i ꝓpꝛie·familiarit.
Pedetentim.i.ſenſim·ſubtiliter.gradatim:

caute. cunctant·qſi pede tentãs ßm Paß.
Vñ Hieronym in epla ad Paulinũ.Se.

Caute.i.pedetentim tuas poſſeſſiunculas
vendideis.

Dellaciter adu.i.doloſe/fraudulẽter. falla⸗

citer.⁊ dicit᷑ a pellax.
Pene.aduerbiũ remiſſiuũ eſt.i.fere.
Penes.ſpoſitio.i.apud.iuxta.ꝓpe.Et coꝛ.
pe. Hñ Vꝛatius ĩ wetria. Quẽ penes ar/
bitriũ ius ẽ noꝛma loquẽdi.Sʒ h̊ penes
nis.i.virile mẽbꝝꝑ.Et ꝓd.pe.Oñ.Ce ſunt
damna penes damnat ſi tibi penes.
Henitusadũ.intentinũ.i.oinoex toto.
DPenſiliter aduerbiũ.i.leuiter.

Per pᷣpoſitio aliquãdo puat.vt PHerſidus

i. ꝗ nõ habet fidẽ. Itẽ iurat vel adiuratio/

nẽ ſigt. vt Per deũu iuro. Itẽ ꝑ dicit cauſã

vt Per ſtudiũ fit homo ſapies.⁊ ꝑ vᷣtutẽ

laudabilis.i.canſa ſtudij. cauſa virtutis.

S ſigt locũ.vt PHer italiã tranſiui.Et in

cano. Bella ꝑ emachios pluſq; ciuilia
campos.tẽ ſigt tẽpus.vt Per diẽ lego.

Atẽ auget. vt Perpulcer.i.valde pulcer.

Peregreaquᷣbiũ.iad peregrinandũ. Vñ

in euãgelio.Momo quidã ꝑegre pfectus

eſt. Et ſigt de loco·ꝑ locũ.: in loco VPnde
diẽ̃ Pꝛiſcian inis. Peregre cõe adu. vt
Peregre ſü. pegre abeo. pegre aduenio.

ꝑegre trãſeo. Et nõ debet acni in fine.

Peremptepẽptoꝛieadi.i.cito.ſine moꝛa.
Perendie·adu.tẽporla dĩa pempta ⁊ vna
⁊ die · qſi ꝑẽpta vna die·ſcilʒ iſta.i.in ſero

l crasqð nõ credimusimo perendie.i.

coſt cras ·ſic enĩ pꝛocedimus.hodie/cras
perendiepoſtridie.Et oꝛ perendie·q̃ſi ꝑ/

empta vna die.qð nõ põt dicið hodier/
na die · ci de ea nõ reſtat ſpaciũ vniꝰ diei
BSic g̊ de caſtina intelligit᷑. Eſt gᷓ pendie
idem qð poſt cras. Hnde Plautus. Quę
cras veniet perendie foꝛas efferetur ſoꝛoꝛ.
VPñ.j. Reg. 20. DBñe de iſrael ſi ineſtiga⸗
uero ſniaʒ patrmei craſtino vel perendie.
Perennit᷑ adũu.ði.iugiter/ppetue·ęternalit᷑
Perfũctoꝛie· adubiũ.i.ianiter.imaginarie.
tranſitoꝛie,leuiter.
Peri.i.circũ · wel de.⁊ acuit᷑ in ſine.·
Perinde.i.taliter.aduerbiũ ſimilitudinis
vel qualitatis.⁊ dꝛ a ꝑ.⁊ inde.

Nerite.tius.ſime.aduerbiũ.i.dcte.pꝛudẽt᷑

Perpere.adi.q̃litatis.i.ꝑuerſe:male.pꝛaue

nõ recte. Pꝛo quo ſępe ponit᷑ ꝑperãquod
nõ debet acui in fineſic nec multifariã.nec
palã. DOnde.j. Cor.iʒꝰ. Nõ agit ꝑperam.
Perpetimaduũ.i.plixe·ppetue/continue.
Perpetue· aduerbiii.i.ęternaliter.
Perſeępe.i.ſpiſſime ſeꝑe ·pᷣm Pap.Et ꝓd.ſe

Perſpectim ·adu.i.viſibilit:vel clare. Et ꝑ.

ſpicue perſpicabiliter.aduer.idem.
Peſſumadnerbiũ loci.i.ſub pedibo.⁊ dꝛ a
pes. vel peſſum.i.deoꝛſumpꝛęceps.
Pictin·aduerbiũ.i.pingendo/coloꝛatim.
Plerũq;.i.aliqñfrequentaſſidue.
Pigre.i.deſidioſetarde·teędioſe.
NPHõpatice.i.ſuꝑbelaſciue.Hompoſe idẽ.
Poneadũ.loci.i.retro:ułiuxta:poſt tergũ.
Vnde Staciꝰ Achilleidos:Hone natãt
delẽtq; pꝑedũ veſtigia cauda.Et acuit᷑ vl⸗
timaad vifferẽtiã ꝓᷣbi pone.qð circũfle/
ctit pmã.
Hoꝛro/aduerbiũ.oꝛdinis.i.conſequenter.
DHoꝛro etiã dĩ certe · vel valde · vel longe·
vel ſed.vel vtiq;.

Poſt.adi.locilic; qñq; ponat ĩ vi tẽpoꝛis.

Et cõpat᷑ poſt poſterio: poſtremus. Doſt
cõponit᷑.vt poſtq;. Itẽ vſtheri.i.hodie.
Itẽ poſtridie.i.poſt tres dies. Doſtpᷣdie
i.hodie. Itẽ⁊ cũ qbuſdaʒ alijs pᷣm Mug.

Et ſigt tria poſt · ſcilʒ tẽpus. vt Poſt ãnũ

venias ad me.Itẽ loc.vt Iſte latet poſt
mõtẽ. Itẽ oꝛdinẽ̃.vt Poſt ſapiẽtiã diui/
tię quęrẽdę ſunt. QNã melius eſt philoſo/
phari qᷓ; vitari · niſi foꝛte indigenti. Dñ.
HPic tria poſt poꝛtat quęſũt · tẽpuslocus.
⁊oꝛdo.Et eſt põſt ſpoſitio potius quãdo
regit caſum.
Poſteaadũ.tẽpoꝛis vel oꝛdinis.i.deinde.
Et cõponit poſteaq;.i.poſtq;. Et poſtes

locii poſt illũ ſocñ. wl poſtillud tẽpus.

PHoſthac qdã vocũ irregularis congeries
ſeu aggregatio videtur eſſe:fungẽs loco
vniꝰ victionis id eſt poſt. Hñ Heb. 4e
Nunq; de alia loqret᷑ poſthac vie. DPel
ſit ibi hac ſyllabica adiectio.
NPoſtpꝛidie.i.altera die poſt tertiã diem.

bm Papß. Vel ᷣm Hug.. Hoſtpꝛidie.i.

hodie.⁊ cõponit᷑ a poſt ⁊ pꝛidie.
NHoſtremo.i.ad vltimũadũtẽpor ułoꝛdi/
nis.⁊ ꝓduẽ ſtre. Poſtreme.mius.ſime.idẽ.
Poſtridie.i.poſt tres dies:a poſt ⁊ tris ⁊
Die. Et pꝛoducitte.
Nꝛeę ſpoſitio ponit᷑ p ad.vt JYllũ contẽpſi
E me.i.ad cõꝑationẽ mei. Item ꝓ ab. vt

.

tagi

ee
WN
„

ts
lodie.
er⸗
1Ds
oſtüni
w
ninin
lo/
1i.
s

1de
oſe
Ciipes
1000
ieDe⸗

jden⸗
nide⸗

ipi

ð — ––

Sꝛę amoꝛe hũc exdudit foꝛas. Itẽ ꝓ ſuꝑ

vt Pꝛę cunctis laudo beatos.i.ſuꝑ. Itẽ
valde · ut Pꝛęcelſus. Itẽ ꝓ ate · ut Pꝛęcio
pᷣdico. Item p̊ iuenit aduerbialit.
Pꝛecarieaduerbiũ.i.pꝛecabiliter. vel per
pꝛeces.Et pꝛo eo ſepꝑe inuenit᷑ pᷣcario.Dñ
Terentius in eunucho. Jam vel pꝛecario
fac-traas 5
Pręcipue · aduerbiũ.i.ma xime/pꝛęſertim.
Pꝛeſerti.i.ſᷣcipue·adũbiũ teſte Piſciano
dicit᷑ a pꝛęſortu/ſicut tracti a tractu.Pꝛę⸗
ſertu aũt ẽ ſupinũ huiꝰ vbi ſſero.ris.qð
eſt ante vel pꝛęalijs ſerere. Item pᷣſertim
i. pꝛęterea· cõiunctio cauſalis. Item pᷣſer/
tim· maxime pꝛime. Dnde dicit Papias

Pꝛęſto.aduerbiũ tẽpoꝛis vel loci.i.in pꝛę/

ſentia ſum/quaſi ſto pe.
Pꝛęter.i.abſq;. Ponit᷑ etiam pꝛo iuxta/vel
tranſ.vt pꝛętereas.i.tranſeas.
Pꝛeterea:aduerbiũ eſt.⁊ dicit᷑ a teradũ/
bioq ea ꝓnoĩe.ſᷣpoſitio eni ꝓnoĩ ſicut et
ꝛio nomini ꝑ appoſitionẽ loluʒ iungit᷑.
duerbiũ aũt potuit cuʒ ꝓnoĩe cõponi.
vt Eccuz ⁊ ellů · interea · Rterea. Et veſinit
in a ꝓductã ſterea. Et ẽ pꝛęterea adubiũ
diſcretiuũ/idẽ quod pꝛęt᷑ iſta q dicta ſũt.
PHꝛidemaduerbiũ tempoꝛis.Et comꝑatur
pꝛidem pꝛioꝛ pꝛtimiuius.
Pꝛidie·aduerbiũ tẽpoꝛis.i.pꝛimo vel pᷣoꝛi
die. ⁊ dicit᷑ a pꝛimus vel pꝛioꝛ ⁊ die.Et
inde pꝛidianꝰ.na.nũ. Et vt vicit Pꝛiſcia/
nus:a noĩbus quitę declinationis cõpo/

ſita ꝓducũt.e.vt pᷣdie.hodie.poſthodie

poſtridie. Et adiungit᷑ pᷣdie moꝛe pᷣpoſi⸗
tionis accuſatiuis · vt pꝛidie khalendas ia/
nuarij· pꝛidie nonas/pꝛidie idus.i.a pᷣma

die onte idus. Pnde. 2. Machab. vlt.

NPꝛidie mardochei die. H
Pꝛimitusaduerbiũ oꝛdinis.i.pꝛimo vel in
pꝛincipio. Et coꝛ.mi.
NPꝛincipaliter.i.pꝛimo:⁊ maximeaduer.

Pꝛincipanter.i.imperioſe·adũ.a pꝛicipoꝛ.

NPꝛioꝛſumaduerbiñ locii.verſus pꝛioꝛem
partem.Et componit᷑ a pꝛioꝛ⁊ oꝛſum vel

verſum. 2 „ „ — „ „ „
Prꝛiuatim · aduerbiũ diſcretiuũ.i. pꝛie · ſin⸗

Pꝛiſce.i antique longeue vetuſte . .
PHꝛo pᷣpoſitio ſigt cauſã.vt ꝓ te.i.cauſa tui

Itẽ hciũ.vtꝓ ſex ſolidis. Itẽ ꝓ iuxta.vt

Ille cantauit ꝓ viribꝰ.i.iuxta vires. Itẽ
pꝓ ſpoſitio greca · ſigt ante ᷣpoſition.
SHꝛocul.aduerbiũ locii.longe.vel ꝓpe · ⁊ dꝛ

*

a pꝛo vel pꝛę ⁊ oculus. Nicit᷑ eni pcul.qſi
pꝛo vel ꝓpe oculis. Sed id qð pꝛę oculis
eſt · poteſt eſſe longe · vel põt eſſe pe. Et
ideo dicit᷑ aliquando pꝛocullongealiqñ
pꝛope. Hnde dvicit᷑ pcul.quaſi poꝛro ab
oculis vel quaſi ꝓpe oculos.⁊ eſtetymo/
logia bm Hug. Et vt oiẽ Baß. Pꝛocul
eminus. longe internallo. Pꝛocula longe
Pe dicit · Mocul nec nimiuʒ longe:nec
iuxta. Oꝛoculdubio.i.lõge a vubitatiõe.
NHꝛohdoloꝛ:interiectio dolentis:cũ aliquis
in doloꝛe loquitſicut vult Pap. Rlij oi⸗
cunt ꝙ pꝛohdoloꝛ ſunt duę ꝑtes.⁊ duo/
bus accentibus regendęa pꝛoh eſt inter/
iectio.? doloꝛ eſt nomen. Nam ſicut dicit

Pꝛiſcianus in.S? libꝛo.vbi agit de figura
cõpoſita. Figura in oibus partibuſoꝛa/
tionis iueniturexcepta interiectione quę
ſemꝑ eſt figurę ſinplicis. =ð
Hꝛofecto. aduerbiũ affirmandi.i.ꝓculdu/
bio· vtiq;· pꝛo facto ſcilʒ qð habeas:adů/
biũ affirmandi.
Dꝛoinde. cõiunctio illatiua.i.igit᷑. Inuenit᷑
tamen quãdoq; pꝛo aduerbio loci vel tẽ-
poꝛis. Et apocopat quãdoq; a dĩ pioin
pꝛo ꝓinde.⁊ acuit᷑ añpenul.ſicut alia com/
poſita ab inge. MMVM
NHꝛolixe.i.longe:extẽſe:cumulate·co pioſe.
Pꝛompte.tius.tiſſime.aduerbiũ.i.expedi/

te. velo citer.

eꝛope · aduerbiũ loci.i.ᷣ iuxta·ſecus.⁊ dicit

a pꝛo. Et cõꝑat᷑ ꝓpe ꝓpius ꝓxime.aduer.
Et cõponit᷑ Depꝛope.Et coꝛ.pꝛo.
Pꝛopenſiusaduerbiũ.i.extenſiuus.
PHꝛopere.adũ.i.velociter.celerit⁊ coꝛ.penl.
Pꝛopt᷑adũ.loci.i.iuxtacõminꝰa dĩ a pꝛio.
Ponit᷑ etiam pꝛo cõiunctione cauſali.vt
PHꝛopter te factum eſt ho.
