ferre. Itẽ ferre.i.diſtare.bᷣm h̊ ſępe tener
ipſonalit᷑. vt Refert an facias ᷣ vel illud.
Itẽ refert.i pdeſtuł ꝑtinet ad officiũ⸗vel
vtilitatẽ alicui a ſᷣm pᷣ ſꝑ ẽ ĩpſonale refert
1 ſpꝑ cõſtruit᷑ cũ gtõ cniuſſlibet caſualisex/
cepigtis pᷣncipaliũ ꝓnoiuʒ cũ qͥbo nõ cõ
ſtruit᷑ cã coĩcidentięRᷣ p illis cõſtruit cam
abltis femis ſuoꝝ poſſeſſiuoꝝ. vt Refert
ſocrat-uł mea · uł tua ułſua· uł illiꝰ.i, pdeſt
ſocratiuł tibi ułm · uł ſibi:ułilli · ul ꝑtinet
ad officiũ· ulvtilitatẽ ſocrat/uł meã/uł tuã
ubſuã · vm Mug.. Et ſcias ꝙ refert p diſtat
ꝓd.pᷣmã.Dñ qͥdã. Stult ſi q̃ refert ꝗ ſint
ea nõ puto refert.Itẽ Pꝛudẽtiꝰ. Nil re.
fert armis palma cõtingat doliſve. Et iõ
Dicũt qͥdã ꝙ h̊ ꝑpoſitio re ꝓducit᷑ ĩ refert
imperſonali · vel foꝛte ꝓducit᷑ poſitione.
Kefertio.tis.ſi.tũ.a.q.i.replere·inſpiſſare.

ta· obeſa. craſſa ẽꝛc.
Keficio.cis.eci.ctũ.a.t.i.reſtituererecreare
Mefiteoꝛ.terlſſus.ſũ.d.S.i.iterum vel retro
fateri.vel negare. M
Refleo.fles.n.s.i.iteꝝ flere.exuberare.
Refloꝛeo.res.n.s.i.iten floꝛerereſplẽdere.
Tenrere.
NKefocillo.las.a.p.i.reficere· iteꝝ focillare.
NRefoꝛmido.das.n.p.eſt quaſi cĩ quadam
foꝛmidine retrahi. ßM
Mefoꝛmo.as.a.p.i.iteꝝ vel denuo foꝛmare
I pbeẽ poſtlapſũułi pᷣſtinã foꝛaʒ redigẽ
Refragoꝛ.gar.gat.ſũ.d.p.i.reſiſtẽ·repu/⸗

Papias v̈ vicit: Refecta plena bñ far-

gnare:contradicererecuſare. B
RKefrico.cas.care.a.p.i.iten vel reuerſe fr/
carea põnit᷑ ꝓ reſiſtere· vel cõtradicere.
Kefrigeo.esxi.vel gui.frictũ.n.s.i.iten fri /

gere. Oñ in euãgelio. Refriguit charits

multoꝝ. Iñ refngeſco.ſcis.inchoatiuu.

KRefrigero.ras.aui.a. p.i.releuare·cõſolari ·

refrigeriũ dare.⁊ vꝛ a rea frigero.ras.

NRefringo.gis.fregi.fractum.a.t.i.iterũ vel

retro frangerea dĩa rea frango.gis.
Kefugio.gis.fugi.gitũ.a.t.i iteꝝ vel retro
fugere · vel ad aliquẽ fugere cĩ euadendi
⁊ habendi auxiliũa dĩ a rea fugio.gis.
NRefundo.dis.a.t.i.iteꝝ fundereretribu?.
Reſuto.aſ.a.p.i.renuẽ recuſarerepꝛobare
ARegero.ris.ſi.a.t.i.iten gererevel deſtruz

geſtũ · vel reputare. vel relegare.

Negno.naſ.naui.n.p.i.regnu obtinere.Et
componit᷑ conregno.nas.i.ſimul regnare.
NRegno eius cõpoſita neutra ſũt ⁊ abſo-

luta· q;uis qñq; ponãt᷑ tranſitiue.vt Iſte
regnat hanc terram.i.regnando obtinet ·

Nego. gis. rexi.rectũ.a.t.i.gubernare mi/

niſtrare· hm Mug DPapias dicit: Regit·

coꝛrigit. gubernat adminiſtrat. Et oꝛ re/
gere · quaſi recte agere.⁊ eſt etymologia.
Iñ rectus.a.ũ.⁊ cõpat᷑. Iñ recte.ti.ſime.
aduũ.Et rectitudo.oinis. Et coꝛ.pꝛimã re/
go.gis.ſᷣ rex regis ꝓdu.pᷣmã.Dñ.Si bñ
regna regises dignus noĩe regis.
Megredioꝛ.deris.greſſus.ſũ.d.p.i.redire
retro gradi. =B
Aehabeo.dbes. bui.bitũ.a.S.i.iterũ habere
qð iã habuimꝰ⸗ hẽre deſiuimꝰ.Et coꝛ.ha.
Reijcio. cis.ieci.iectũ.a.t.i.iteꝝ vel retro ia⸗
cere.⁊ dꝛ a re.⁊ iacio.cis. Inde reiect᷑.a.ũ
Et reiecto.tas.frequentatiuun.

„ „ E

Reiuueneſco. ſcis.i.frequent reiuuenere ul

floꝛere · ſiue ſplendere.
Kelego. gas. gaui. a. p.i.remi.
legare eſt vãnare in exiliũ mittere · ſcilʒ in

aliquã inſulã · vel aliũ locũ·ut ibi pt᷑ deli⸗
ctũ aliqð qð cõmiſit moꝛã ad tẽpꝰ faciat·
ſcilʒ ꝑ quiquẽniũ.⁊ eſt q̃ſi bannire.⁊ dꝛa

re.⁊ lego.gas. Iñ ̊ relegatio.onis.qd/

vã genus vãanationis · cũ aliqs ꝓ aliquo

cõmiſſo intdicebat᷑ a patria.⁊ puatiʒ vi/

debat᷑ recedẽ.⁊ ſua non amittebat.⁊ ſpem

habebat reuertendi. Iñ relegatus.a.ũ.ſic

dãnatus.Et dĩ relegare ſic dãnare:qꝛ re/
legat᷑ ſp habebat ſpem vtretro legaret.
i. vt reuteret. Itẽ relego.gis.põt cõponi
a re.⁊ lego.gis.⁊ tũc declinat relego.gis.
tertie cõiugationis.i.iten vel retro legere
Tretinet.e.in pᷣſenti:qð mutat᷑ in.j.in alijs

cõpoſit. Et relego. gas ꝓd. le. Sʒ relego

gis.coꝛ.le. Vnde.Aectoꝛ ſic releges vitiũ

qð ab arte releges. Quiſq; relegatus ſua
cũ remeabit habehbit.

Aelido.dis.a.t.i.retro vel iteꝝ ledere. dze
a rea ledo.dis.Et ꝓducit.li.Iñ reliſus. a.

ü.i.retro vel iteꝝ leſus.

—w—

NRelino.nis.releui.reletũ.a.t.i.iteꝝ linire et
diſcooꝑire · ſcilʒ ab oꝛe dolij operculuʒ re⸗/

mouere.⁊ fit q eſt euacuatũ. Et coꝛ.li.
Nelinquo.quis.qui.relictũ.a.t.i.deſerẽ. Et

Pa litelii Hteritũ. Sʒ reliqͥ nomẽ plura⸗
1*

de reliquus. a. . coꝛ. pe. OHñ̃. Gut hoĩes
eliqui memoꝛãs quos mente reliqui.

27. ..

ttere. Et re⸗

Keliteo. tes. n. ..i.iteꝝ vel retro latere.

Keluctoꝛ. aris.d.p.i.cõtra luctari ⁊ reſiſtẽ.
Iñ reluctãs.tis.i.cõtra luctãs:reſiſtẽs.re⸗

Anonas incetus Pyſe ha pendena.

eluo.is.a.t.i.retro vel iten luere · vel dela

uare . vel reſolurnre.
Remando.das. daui.a. p.i.iteꝑ vel retro

mãdare.Dñ aię.282 Manda remãda

ARemedeoꝛ.deris.d.s.i.iteꝑ remederi⸗a ca⸗
ret ſuppletiõe teriti ſupini. qͥ dicimꝰ
remedicatus ſũ. Iñ h̊ remediũ.dij.medi⸗/

cina ꝗᷓ poſt lapſu ſuccurrit. Et hinc reme⸗

NRemedioꝛ.aris.atus.ſũ.d.p.i.remediũ cõ/

ferre:mederi dicitur a remediũ.
MRememoꝛoꝛ.anl atus.ſũ.d.p.i.iten memo
rari Oñ pᷣs. Rememoꝛati ſunt · quia deꝰ
eoꝛum adiutoꝛ et.
Remeo.as.aui.a.p.i.redireretro meareul

iteꝑ meare uł reuenire.⁊ dꝛ are.⁊ meo.as
Remetioꝛ.tir titus.ſũ.uł remeſus.ſũ.d.q.i

iteꝝ metiri · vel reddẽdo metiri⸗ dẽ a rea
melepdms Auneni tñ in paſſiua ſi⸗
gnificatiõe.Dñ Aucę õ?Eadẽ qpe men/
ſura q̃ menſi fuerit remetiet᷑ vobis.
Remigo. gas · gaui.a. p.i.remũ agere.⁊ dĩ

a remꝰ. Et ↄponit᷑ arremigo.gas.i.ad lit

remigare. Coꝛremigo.gas.i.ſimul.vel ciʒ

alio remigare. Diremigo. gas. i. diuerſis
modis.ulłi diũſas ꝑtes ulł diſſonãt᷑ remi/

gare. M aũt vꝛ remigo · qᷓi remũ ago · po⸗

tius videt᷑ eẽ etymo.q; ↄpoſitio⸗ coꝛ.mi.

MReminiſcoꝛ.ſceris..t.i.recoꝛdari:ad mẽo⸗
riã reducererecolere.⁊ caret ſup.⁊ ſupple/
tiõe pteriti ·qꝛ caret participio ñteriti tẽ/
poꝛis · ⁊ hoc ven ẽſᷣm vſũ.nã bᷣm artẽ de⸗
beret facere remẽtũ ⁊ remẽtus. Dñ Pꝛiſ.
in libꝛo. x? dicit. IA¶ reminiſcoꝛ ſupinũ vel
participiũ ſteriti ułfuturi ĩ vſu nõ iueni:
q́;uis ratio quoq; remẽtũ quomodo cõ/
mentum exigat dici.

ARemitto.tis.a.t.i.retro vel iteꝝ mittere· ul

dimittere ⁊ cõdonare· ul oiſſoluere · ulle⸗

nire · nõ ex toto ĩtẽdẽ.⁊ d a re mitto Iñ
remiſſuſ.a. ũ. qð retro mittit vel qð nõ ex
toto ĩtẽdit ſᷣ parũꝑ lenit Oñ qðdã adũ⸗/
biũ dẽ remiſſiuũ qð deſigt remiſſionẽ ali/
cuiꝰ rei ·bm Mug. Pap. vo vic: Aemiſſꝰ
feſſus·benignꝰſimplexĩdulgẽſ.dimiſſus
Remoꝛdeo. des.a.S.i.cruciare:ſollicitare·
ſepe mouere· de medio tollereſepare.
NRemoꝛoꝛ.arisatus.ſũ.d.p.i.iteꝑ moꝛari ·
retardare. Iñ remoꝛa. rę.i.moꝛa/ipedimẽ/
tũ. Oñ Liuus. M nam nox greſſui meo

long
inen
Plon

Ranm
1 %,

gn
ugt
ſt
g
ſepen
dupie
nitte
niſe
or
bed
lep

binczene⸗

neuii
i
mmem

wneen
enee

nadin
Epaſuah

cen

bis
e 1i
iadl?
Alao
dugſs
ſnütnenn
mmͦ goſ
mali
Pötnuti
Dih
nuninn
co⸗

ineren
une

Ucgnin
i⸗
mſoii
NZN
vlaure⸗
,
nnom
mirine

nimd 7

remoꝛam facit. Et coꝛriptim.

»„ „„

Remoueo.ues.remoui.a.S.i.iteꝝ monere
vel ſeꝑare. Inde remotusa.ũ.Et remote
remotim adũ.i.ſeparatim.
Keniteo.tes.n.S.i:reſplendere.

Kenitoꝛ. teris. reniſus.vel renixus.ſũ..ti.

reſiſtere· reluctari·cõtradicere.⁊ dicitura
re.⁊ nitoꝛ.teris.
Kenouo.as.a.p.i.reſtaurare· vel inouare.
Renuo.is.a.t.i.refutarerecuſare:denegare

KRenũcio. as. a. p.i.iten nũciareuł renuere.
Vl remittere · vel negare. Dñ vĩ · lben eſt

vnicuiq; iuri ſuo renũciare.i.remittẽ ius

ſuũ · negare eo ſe velle vti.
Keoꝛreris.vᷣbũ depo.i.extimare· putare ·

opinari. Inde ratus.a.ũ. participiũ.
Repando. dis.di.ſum.a.t.i.recuruare · ve
claudere · vel recudere.
Reparo.ras.xraui.a.p.iterũ vel retro pa/
rare.⁊ dẽ a re.⁊ paro.as. DZZZ
Kepatrio.as.aui.n.p.i.ad patriã remeare

NRepedo.das.repedaui.n.p.i.retro pedem

dare · remeare.⁊ da re.⁊ ꝑes. Vñ equus
dẽ repedare cuʒ retro pedẽ iaut ⁊ ꝑcutit.

Vñ. Retro pedem iaciens rexedatrepe
datq; reuertens. Innenit᷑ etiã repedo pe/

dis. Et tunc ꝓducit pe.ſiceut ꝑedopedis.
Pñ. ⁊ᷣl pedo dicrepedo · ſ̊ dat tibi pedo
repedo. Iñ repedito.tas.pe.coꝛ. vbũ fre.
Repello.lis.repuli ·repulſũ.a.t.iretro pel/
lere · ꝓpulſare.⁊ dẽ a re pello.lis.Et pel⸗
lo habet vbiq; vnũ.p.vnde pᷣmã coꝛ.vt
Repuli repulſũ:tamẽ autoꝛes geminant
in tertia ꝑſona pteriti vt fadat pꝛimã
ongã. Hnde Aucanus. NReppulit a libit
imenſũ ſirtibo ęquoꝛ.Sʒ Ouidiꝰ in pᷣma

ꝑſona recte coꝛripit.dicẽs. Quęq; feros

repuli doctis medicantibus ignes.
Repenſo.ſas.a.p.i.vicẽ reddereretribuẽ.

NRependo.dis.di.a.t.i.reddẽ remunerare.

J dẽ a re.⁊ pendo.dis. ß
Neperio.ris.ri.reꝑtũ.a.q.i.iuenireEt ſcias
ꝙ reꝑimus vltro occurrentia. Inuenimꝰ
quęſita. Del repire ẽ ſcire de re ꝑdita vbi
ſit. Inuenire aut ẽ rẽ ꝑditã rehabere · Pᷣm

NHug. In greq aũt oꝛ. Quęſita inuenio
reperis quod ſoꝛs parat vltro. Et reperio

ouplicat p ĩpterito.ſed in ſᷣſenti ⁊ ꝗ ve⸗
niũt a pſenti nõ geminat. Et ſic pᷣmã coꝛ.
in pſenti. in pꝛęterito ꝓducit. Supinũ
vo ꝑ vnũ.p.ſcribit᷑. Et coꝛ.pᷣmã.vt reꝑtũ.
MRepeto.tis.a.t.i.recolere·vel retrouł iteꝝ
Petere · vel iterare · repoſcere.

. ₰ 4

Kepignero.ras.a.p.i.pignus recipere· vel

iterum pignerare. vel depignerare
Repilo.las.a.p.i.iteꝝ pilare dicit᷑ a re

ilo.Et pꝛoducit pi.
epingo. gis.repegi. ctũ.a.t.i.itex vel re
tro ipellere vꝛa re.⁊ pango.gis.qð eſt
cõiungere· vl ipellere. Del dꝛa re.⁊ pin/
go. gis: Et eſt repingere iten pingere.
Kepleo.ples.pleui.a.S.i.complere.·
Beplico.cas. care.a.p.i.reuoluere.repetẽ
aliquid multotiens. H
Nepo. pis.repſi.reptũ.n.t.i.latent᷑ intrare·
vel ventre iuxta terraʒ ire.vt faciunt ſer⸗/
pentes ⁊ piſces.⁊ ꝗcũq; in bꝛachijs non
eleuantur ſed coꝛpoꝛe rapiunt terraʒ. Et
pꝛoducit.re. Pnde Duidius in epi. Sʒ
mouet obrepens ſomnus amie caput.
NRepono.nis.a.t.i.collocare· cõpetent᷑ ſta⸗
tuere · in remoto ponere.
NRephendo.dis.dere.a.t.i.arguere·ĩcrepa⸗
re· detrahere. ́MßDßUd

KReßſento. tas. tare. a. p.i. aſſimilare · effigiẽ

figurare.

„* „ 6⁶

Nepꝛimo.mis.a.t.ixrefrenarecõpeſcere.
NRepꝛobo. bas.i.iteꝑꝝ ꝓbare uł vituꝑare.

Nepto. tas. taui.i.frequent repere. Inde

reptito.tas.aliud frequentatiuũ.

Repudio. as. aui. a. p.i. repellere reſutare ·

ſpernere · vel dedignari reſpuere
Repugno.nas.nare.n.p.i.reſiſtere· reluc-
tari· vel iterum pugnare.
Aepullulo.las.laui.n.p.i.iterũ poſt caſum
pullulare recreſcene.
epungo. gis. a. t. i. iteꝝ vel retro punge/

re·ſalʒ viceuerſa pungentẽ pungere.

NRequieo.es.eui.etũ.n.q.i.iteꝝ qeſcere re/
quiem babere.⁊ dr a re.⁊ quieo.es. Inde
requieſco·ſcis.inchoatiuũ.

Requiro. ris. ſiui. ſitũ. a. t. i iten querere . ul

ieſtigare · vel inquirere.
Keſartio.tis.tire.a.q.i.viſſuere.vel iterum
ſartire· reficereułreſtaurareuł reſtituere.
Keſero.as.are.a.p.i.aꝑire:pãdereuł iterũ
ſerarerecludẽ.q̃i retro ſerã facẽ remouẽ.
Keſedo. cras.craui.a. p.i.ſacrare·. vel exe/
gare vel exoluere . vel liberare · oimit ere.
Keſideo.des.n. s.i.pigrerequaſi retro ſe/
dereremanẽretro moꝛari. Iñ reſideſco.
ſcis. inchoatiuũ. dĩ a re.⁊ ſedeo.des.
Relſigno.nas.naui.a.p.i.iterum ſignareuł
ſignũ auferre ⁊ aperire · vel retro ſignare ·
reddere.reſtituere.
Reſilio.lis.liui.ułlij.n.q.i.iten ułretro ſa/
lire ñ ⁊ dẽ ille reſilire a pacto qͥ dimit⸗
tit pactũ ⁊ ceſſat retro. In reſulto.tas.tre.

Reſipio. pis n.t.i iten ſaperedire ad ſape
Pꝛope ille reſipit qͥ pęnitens fo.æfacti re/
it ad ſatiſfactione ad ſaꝑe qð vimiſe-/
rat foꝛefaciẽdo. Iñ reſipiſco.eis.inchoa.
Neſiſto.ſt.i.reluctari refragari repugnare
Meſoluo.nis.a.t.i.iteꝝ ſoluere· vel retro li/
gamen deducedo ſoluere ⁊ ſeparare.
eſono. as. n. p.i.iteꝑ vel retro ſonare vel
ad ſonũ alterius ſonare.

Reſpicio.cis.ðxi.ctũ.a.t.i.rerto aſpicẽ.Jñ

reſpecto.tas. vᷣbũ fre.i.frequẽter reſpicio.
Reſpiro.as.n.p.i.retro vel iteꝝ ſpirare· uł
quieſcere.pauſare a laboꝛe.
Reſpondeo.des.di.n.s.i.recro petẽti vocẽ
mittere · vel reddere vel ↄſonare. vel reſi⸗

ſtere contradicere. Iñ reſponſo.ſas.i.fre⸗

quent᷑ reſponderereſiſtere· contradicere
Iñ hᷣ reſponſũ.ſi.Et h̊ reſponſoꝛiü.rij. Sʒ

reſponſũ qð dat᷑. Reſponſoꝛiũ:verbũ· vel

verſus qͥ ſęe iterat᷑.Et vꝛ ſic· qꝛ vno deſi⸗

nente id alter reſwondeat Inde reſponſi-

uus. a. u. ⁊ reſponſoꝛius.a. u.

Reſpuo.is.ſpui.ſputũ.n.t.i.iteꝝ vel retro

ſpuere. vel recuſare renuere· vilipendere.

Keſtauro.ras.raui.a.p.eſt pꝛopꝛie tertio

repare renouareredintegrare.
Aeſtinguo.guis.xi.ctũ.a.t.i.extinguere
iterũ moꝛtificare· delere.
Keſtituo.is.a.t.i.retro vel ite; ſtatuere. et
dꝛ a re.⁊ ſtatuo. Item reſtituere impoꝛ/

tat redditionẽ illiꝰ rei ꝗ iuſte ablata eſt.

KReſto. ſtas.ſtare.n.p.i.reſiſtere ⁊ obſtare.
Itẽ reſtare.i.ſuꝑeſſe: ſuꝑfluẽ. Itẽ reſtare
eſta motu ſtare ⁊ ceſſare. Iñ eſtito.tas
i. frequẽtareſepe ĩ viuerſis locis reſtare.
Keſtringo.gis.a.t.i.iteꝑ vel retro ſtringe/

re · vel ampliare. vel a ſtrictura remouere.

Keſulto.tas.taui.a.p.i.cõtradicerereſilire
reluctarirecamare.vñ ſplendoꝛ ſolis vel
ſpeculũ reſultat cũ in oppoſito reꝑeriunt.
Keſumo. is. ere. a.t. iiteꝝ ſumere.
Re urgo. gis. n.t. i. iteꝝ vel retro ſurgere.
Keſuſcto.tas. tare. a. p.i.iteꝑ ſuſcitare.
Netardo. vas.a. p.i.moꝛani cohibere.

Netego. gis.i.a.t.iten tegẽ · ulł diſcooꝑire

Retendo. dis.a.t.i. iten tendere vela ten⸗
ſura remouere.
RKetento. tas. taui. ꝓbũ frequẽtatm̃.iitenã
tentare. ul frequẽt᷑ retinere. 3
Netexo. is.a.t. iiten texere vel texturã de⸗
ſtwere · remouere·omiſſa de nono referre
apire⸗ decarare. (lare.
Leticeo. ces. n. g.i. tacere. ſupſedẽ diſſimu⸗
Retineo. nes. retinui.retentu.a &.i: tenere

conſeruare. Et cõponit᷑ a re. teneo nes.
Et coꝛ. ti. Oñ FJFacetus. Quęritur euentu

ſocius t arte tenet᷑. Res bꝛeuis eſt quęri

ſed retinere laldnꝛ.
NRetio. tis retiui.a.qi.reti capea dia rete.
Et cõponit᷑ irretio.tis.iillaqareĩpedire.
Et pꝛoducit re.
NRetracto. tas.a.p.i.iteꝝ tractare tractata-
repetere omiſſa:.quod⁊ retrecto iuenir.
Ketnbuo. buis.buere.a.t.i. iteꝝ tribuere.
Retrogradoꝛ. aris.d.p.i.retro ire · gradi
retro. dia retro grado.das coꝛ.gra.
Iñ retrogradus.va.di.i.retroiẽs:ułre/⸗

tro gradiens. ut Cancer d retrogradus.
Et planeta eſt qñq; retrogradus.qñq;

eſt ꝓceſſiuus.qñq; ſtationarius. Et mu⸗

lus vitioſus ſimilit᷑ qñq; eſt retrogdus.

quãdoq; ꝓceſſiuusqñq; ſtationanus.
Retrudo.dis.dere.a.t.i.intro trudere.vel
claudere · Del retrudere.i.retro trudere
vl extra trudere.
Retundo.dis.retudi.retuſũ.a.t.i.retro tũ⸗
dere · vel tundẽdo retro oppꝛimere.⁊ acu/⸗
men ferri deſtruere.
eueho. his.a.t.irepoꝛtarereducere.
Reuelo. las. a. p. i. detegere apire· vel ma⸗
nileſtare.
Renereoꝛ. reris.verit.ſũ.d.s.i.valde ve⸗
reri· verecũdari ·timere.⁊ ꝓpꝛie cũ exhibi⸗
tione reuerentię.

Keuerſo. ſas.a.p.i.retro verſare.⁊ dĩare

⁊2 Verſo. ſas.

Neuertoꝛ.teris.reuerſus.ſũ.d.t.i.retro tẽ

x redire: qd antiqͥ dicebãt reuerto.tis.
⁊ dicit a rea verto.tis.

NReuiuo.uis.reuixi.n.t.i.iteꝝ viuere.Inde
euiuiſco.ſcis.inchoatiuũ.i.reſurgere.
Aeumatixo. as. caui.n. p.i.reuma pati·uł
emittere. ðꝛ a reuma.
Reuoco. as.a. p.i.iteꝑ vocare. Itẽ reuoca/

re domũ. eſt allegare⁊ vicere ſe nõ poſſe

cõpelli eo loco quo cõuenit᷑ ad litẽ ſuſci/

piendã.̊ remitti ad locũ in qͥ domiciliuʒ
babet. Inde vicũt legatos qàͥ Romã mit/
tunt᷑ nõ debere cõueniri ipſis ĩuitis ̊ ha⸗
vnt ius reuocandi domũ.c.fi.de.fo ↄpe.

Reuoluo.uis.reuolui.reuolutũ.a.t.i.iterũ

voluere.

R ante 3
Rigeo.des.ſi.ſũ.n.S.i.gaudere.leętari.⁊ dẽ
aradio. dias. Qui eni nidet · dẽtibo videt᷑
quaſi radiare. Inde hᷣ riſus.ſus.ſui.⁊ h et
hęcniſibils.⁊ hᷣ le.i.aptũ natũ ridere. Iñ

ni⸗
.
len
ig
lal⸗
lep
n
ſip

igi
ctoo
ſgure
iol
gnot
Pi
ngutl
Kuno⸗
gore⸗
ten
wnt
ſunal
niner
alno.
gern
lingo⸗
finuran
⸗
53
Rrd
dee

1

le⸗

Kob⸗
nno⸗
wo⸗
Rodo
llbis
lcpol
ſmult
boch.
Mtn
oa
re ß
Etno⸗
noͤr
mnutut
ſuso
ſponi
Nene
nnit
nif⸗
zhe
ſebah

mian
wi
n,
z
0gn,
ekre⸗

wls.
WNI
Nulce
womaer

imi

ler.
vN

me,/

e wien

CN

mhi

.
*RL

üme
lbiſtſt
Cliſic⸗
Wiciun
nbe,
niuin

.
5

glube
ileey

niſibiliter aduerbiũ. Et riſibilitas ta.
Et ꝓduc.ri. NHñ Oꝛatiꝰ epi.Nocturnos
lemures poꝛtẽta theſala ride.

Nigeo ges. rigui.n. s.i.eſſe vel fieri nigidũ
ſalʒ ourere · algere · toꝛpere · hoꝛrere · ſic cũ
capilli erigut᷑. Inde rigeſco.cis.icho.⁊ ca/

ret ſupa coꝛ.ri. Pñ. uidiꝰ epi.Oltima
Brupta coꝛnua molle niget.

Rigigovag vanid Pingidumn facere.
Aigo.gas.aui.a.p.i.madefacẽ·humectare.

Et cõponit᷑ Nrrigo gas.i.iuxta uł valde
rigare. Coꝛrigo.gas.i.ſił rigare. Irrigo
gas.i.intus vel valde rigare. Inde irri/
gans.tis.ge.oĩs.Et ririguꝰ.a.ũ.Et coꝛ.ri.
Vñ C heodolus.¶ddictus moꝛti faciem
rigat imbre ſalubri.
ARumoꝛ.aris.atus ſũ.d.p.i.ſcrutari.inueſti/
gare · inqrere.⁊ eſt tractũ a poꝛq qͥ ꝑ rimã

terrę ſiliquas ⁊ radices inquirunt.Et cõ⸗/

ponit᷑ DPerrimoꝛ.aris.i.ꝑfecte vel ſubtilit
rimari. Et ꝓdu.ri. ñ Proſꝑp. Moꝛbida
rimet᷑ penetralia dextra ſalutis. Et ĩ grę/
ciſmo. Scrutoꝛ vt experiar vt ſanem vul
nera rimoꝛ:.

Ringo.ring.rinxi.rictũ.n.t.i.iraſci·indigri

mmurare.vel nictũ facẽ.⁊ d a rideo esEt
cõpõit᷑ arringo.gis.Coꝛrĩgo.gis. Obꝛigo
gis. Inuenit᷑ etiã in deponẽtivt ringoꝛ.
MRixoꝛ.arisatus ſũ.d.p.i.rixã facere cõtẽ/
dere. Iñ nixabũdꝰ.a.ũ.i.rixãti ſimilis· vel
q facile mouet᷑ ad nxam.

B ante D
AKoboꝛo.as.are.a.p.i.ↄfoꝛtare:confirmare
maioꝛes vires dare.Et cõponit᷑ Coꝛro/
boꝛo.as.are.Et.coꝛ.bo··
Kodo.roſi ·roſũ.a.t.i.ledere.detrabẽden/
tibus atterere. Et cõponit᷑ Nlrrodo.dis.
i.valde vel iuxta rodere. Coꝛrodo.dis.i.
ſimul rodẽ Circũrodo/dis. Perodo.dis.

Erodo.dis.i.extra ul valde rodere.Et p/⸗

ducht. ro.
Rogo. as.aui.a.p.i.petereoꝛareimploꝛa/
re. Iñ h̊ rogatoꝛ.or.Et h̊ rogitatio.onis.
Et rogito.tas.frequẽ.Et rogo habet plu
ra cõpoſita · ⁊ im diuerſas cõpoſitiones
mutat ſigniſicationẽ. Et ẽ actiuũ cũ oĩbo
ſuis compoſitis.⁊ coꝛ.hanc ſyllabã ro.Et
cõponit᷑ cũ.e ꝓ.ſub.?c. Oñ.Si rogat ad/
dideris:con cõgregat:e dat · in infert. De
minuit · ſub ſbſtituit ꝓ ꝓtrahit · iter Qu⸗⸗
rit· ſuperat· ab deſtruitadq; ſuꝑbit.
Rhomanico. as.are.n. p.i.rhomano moꝛe
ſe habere· vel loqui. Et rbomanixo. cas.i.

toꝛmẽtarecrudaare· affligere· trucidare.·
pꝛoducit rho.
Roꝛo.ras.raui.n.p.i.roꝛem emittere.vł hu
moꝛe ſtillare.vel aſpergere ad modũ ron
Inde ꝑ cõpoſitionẽ Irroro.ras.i.aſper/
gere· infundere. Itẽ roro ꝓ aſꝑgereacti /
uũ ẽ.⁊ producit ro.
ARoto.tas.taui.a.p.i.girarecircũire.circũ/
Ducere · ſeu rotã voluere. Inde verbalia
Et coꝛ.ro. Dñ Birgilius enei.pᷣ Pertur/
bant inſtarnõ ſegnius ac rotat enſeʒ. Itẽ
a rota dicit᷑ rotudus.da.diũ.Et rotũdo.
das.i.rotundũ facere.

B uonte A
Aubeo.ves.bui.n.s.i.eſſe uł fieri rubeũ Jñ
ruber. bra. bruũ.i.rubeus. Et a rubeo dicit᷑
rubeſco ſcis.inchoa · Rubeo cõponit᷑ eru-
beo. bes.i.valde rubere.vel verecundari.
Iñ erubeſco ſcis inchoa · Et nota ꝙg rube
re ideo ponit᷑ pro wrecũdari:qꝛ ruboꝛ ſi/
gnũ verecũdięẽ Dñ Boeti de ↄſolatio
ne dic· Et cõfeſſus verecundiã ruboꝛe.Et
rubeo ſupinis careta coꝛripit.ru Dndeĩ
Auroꝛa dicit᷑. Hos eſt rufa crucem paſſa
cruoꝛe rubens.
Aubigino. nas.a.p.i.eruginẽ uł rubiginẽ
coꝛrũꝑe·deuaſtare. Et vicitura rubigo.
ginis. Et cõponitur Derubigino. nas.
Kubꝛico.cas.a.p.i.dirigere cũ rubca.⁊ rec
tũ facere.vel cũ rubꝛica deſigre · vel rubrũ
facere. Iñ rubꝛicatus.a.i.i.rubrefact.vel
rubꝛica tinctus.
Aucto.tas.n.p.i.ructũ facerevel emittere.
⁊expmere. Inde ructuo.as.in eodẽ ſenſu
Et vtrũq; cõponit᷑. Coꝛructo.ctas.⁊ coꝛ/
ructuo.as. Eructo.tasa eructuo asa ſunt
neutra ꝓ ructũ facere.ĩ alia ſigniſicatione
ſunt actiug. Inuenit᷑ etiã in deponẽti ge ·
AKuctoꝛ.aris.Dnde ꝛatius.Hec vũ ſb/
limis vᷣſus ructat᷑ ⁊ errat.
Anudeo.des.n.sS.i.eſſe vel fieri rudem.⁊ dĩ
a rudis.
ARugeſco.ſcis.i.incipio rudere · vbũ incho.
de rudeo rudes. Inuenit᷑ etiam ꝓ matu/
reſcer.
ARudio vis.diui.vitũ.cõmune ad camare
oĩuz aĩialin.Et dꝛ a rudo dis.vel a rudis.
vis.Inde h̊ ruditus.tus.tui.talis clamoꝛ
ſcilicet aſini uł alterius animalis Et com/
ponitur. Erudio. ois.i.inſtruere·quaſi ex̃
rudem vel ruditatẽ ponere. Quidaʒ xpo
cõponunt hᷣ ab ea rudi. Inde hoc erudi/
mentũ.ti.i.documẽti. Et emmjitns. ti⸗

AKudo. ois. rudi. ruſũ.deberet facẽ· p caret
ſupß. bm vſiũ. Et eſt rudẽ ꝓpꝛie damare ad

modũ aſinoꝝ. Et habet pꝛimã bꝛeuẽ. OHñ

Duidius.Ecce rudẽs rauco ſimilẽ vectoꝛ
aſellꝰ. Intẽpeſtiuos edidit oꝛe ſonos. Si
eni pꝛima eſſet longafaceret pteritũ ĩ ruſi

ut rudo ruſi:qð nihil ẽ ſ facit rudi. Derſi
tamẽ cauſa metricę neceſſitat pducit pᷣmã

icẽs. Clamat vt achaide pecuaria rudẽ
cedas. Oñ rudo. dis⸗ rudis nomẽ.⁊ ru-
dens ſiue nomen ſiue participiũ coꝛ.pᷣmã
Vñ qdaʒ. Dtilis eſt rudibo pᷣſentis cura
libelli. &rudo. dis. vꝛ ha bęc rudibilis.
hoc le ꝓpꝛie aſinoꝝ. Iñ rudibiliter aduer.
Et hec rudibilitas.tatis.

Augio.gis.giui.vel gij.gitũ.n.q.ppꝛie eſt

leonũ. Iñ hic⁊ hęc rugibilis: hᷣ̊ le.Et cõ/
ponit᷑ c in.vt Irrugio.gis/gire.i.ad mo/
Duzʒ leonis clamare. Dñ Geñ. 27 Jrru⸗
gijt clamoꝛe magno.Et pꝛoducitru.
Augo. gas. gaui. a. p. ix rugas vel rugoſum
facere.aliqͥd in vnuũ colligere⁊ plicare.Et
ꝓducit ru. Hñ Mirgilius enei.j22 Cõpo/
nent ciũ iam leges? fſędera rugent.

AKRumifico. cas. a. p. pæ. coꝛ.i. rumoꝛes facere-

afferre: vel vicẽ rumoꝛẽ:a rumoꝛe ⁊ facio.
Aumigero.ris.a.t.pe.coꝛ.i.rumoꝛes gerere
7 da rumoꝛ.⁊ gero.ris. Inde rumigeru/
lus la.lũ.qui rumoꝛes gerit.

ARumino. nas.naui.a. p.i.cibũ ad rumẽ re

uocare. dꝛ a rumes. Seda rumavꝛ ru/
mo.mas.Iñ rumito.tal.fre.Et põit᷑ qñq;
ruminare uł rumare ꝓviligẽt᷑ examinare.

Rumorumas.a.p.i.rumoꝛes facereuł al

ferre.⁊ dẽ a rumoꝛ.mori.Et cõponit᷑ Alr/
rumo. mas.i.rumoꝛes afferre. Coꝛrumo.
mas.i.ſimul rumoꝛes dicere.⁊ ab his fre/
uentatiua. Aumito. tas. ¶Xrrumito. tas.
Coꝛrumito.tas. L
Aumpo.pis.rupi.ruptũ.a.t.i.frangere vel
ſoluere. Iñ hec ruptura.ręa ruptim adũ.
Itẽ a rumpo · dꝛ rupto.taſ.frequẽ.l¶ quo
ruptito. tas.aliud frequẽtatiun.
ARunco.cas.a.p.i.herbas a terra euellere.⸗
d a rus. Mam terra rus dicit.
Auo.is.rui.rutu.vel ruitũ.n.t.i.cadere.Iñ
ruiturus. ra. ru. Dñ
ad HPaulinũ.? Auituram domũ ⁊c.
Auſpoꝛ. aris.atus.ſum..p.i.inqͥrere.⁊eſt
gallinarũ quę pedibꝰ eſcã quęrũt in terra.
Et videt᷑ cõponi a rus, ppees.
Autilo. las.n. .i.ſplẽdẽfulgẽ.⁊ oꝛa rutilꝰ

B gnte A

Hieronym in epłla

Abbatico. gas. n. p.i.req eſcere
vel ſabbaͤtu obſeruare. Inde h
ſabbatiſmus.mi.i. requies.
Sacco. ſaccas.a.p.i.in ſaccũ mittere.⁊ per
ſaccũ colare expmẽ.Et cõponit᷑ Inſacco
cas.i.in ſaccũ mittere uł cõſümare.Exac/
co. cas. Deſacco. cas.i.extra ſaccũ ponere.
Sacrifico.cas.a.p.pe.coꝛ.i.ſacrificiũ facere
Vl offerre dĩa ſacera facio. Iñ ſacrificꝰ
ca.cũ.i.ſacrificinʒ faciens vel offerens. Et
binchoc ſacrificiũ/quaſi ſacrũ factu. Et H
ſacrificia.cię.locus in quo ſacrificat᷑.
Sacro.ſacas.aui.a.p.i.ſanctiſficare: dedi/
care. vel conſecrare. coꝛ.ſa.
agino.nalſ.naui.a.p.i.impiguarecraſſũ
facerenutrire. Iñ hoc ſagimen.inis.pin/
guedo.Et hoc ſagimentũ.ti: hoc ſagina/
mentũ.ti.pinguedo.Et pꝛoducit gi.
Sagio.gis.giui.gitũ.n.q.i.igenioſe agere
vel viuinare. Et cõponit᷑ Pꝛeſagio. gis.i.
diuinare vel pꝛędiuinare. De quo in ſuo
loco habes. Et pꝛoducitſa.
Sagitto.tas.a.p·i.ſagittas mittereuł ſa/
gittis pcutere. vel apetere.

Salio.ſalis.lui.vel ſaliui.vel ſalij.ſaltum.i.
facere ſaltũ.⁊ tunc eſt neutrü? abſolutuʒ.

Et ſalire qð vulgare eſt amoꝛare pertinet

dad ailalia irrationabilia.a tunc eſt actiuũ.

Vñ Ouidiꝰ.QLeęta ſalit ouis tauro qʒ leta
iumenta. Iſñ ſaltoꝛ.trix. Et hᷣ ſaltricula.lę.
imi. Et a ſalio ſalis·ſalto.tas.fre.
Sallo.ſallis.ſalli.ſalliſti.ſũ.a.t.Et ſallio.lis
liui.litum.a.q.in eodem ſenſu.i.imponere
ſalem. aſpergere ſale · condire. autem
Dicit᷑ ſallo vel ſallio.i.ſale aſpergo· etymo⸗
logia eſt. Mic nõ ꝙ ĩuenit ſalio.lis.ᷣliui.uł
lui.vel lij facit ſupinũ ſaltũ.⁊ coꝛ.pꝛimã.

vnge ꝑ vnũ.:l.ſcribit᷑. Itẽ iuenit᷑ ſallio.lis.
linui. wel lij ꝑ ſyncopam. ⁊ facit ſupinũ ſal/

litũ.⁊ ſenbit᷑ ꝑ vuo.l.Item inuenit᷑ ſallo
lis. lere. tertię cõiugationis? facit ſupinũ

ſalſũ/in eodem ſenſu cũ ſallio.Et ẽ ſallo ſa

le condirea ſcribitur per duo.l.cum faciat
ſupinũ in ſum · ſicut vello vulſum. Nam
ſi ſcriberet᷑ ꝑ vnũ.ñ.faceret ſupinũ in tũ.vt
colo cultuʒ. Inuenit᷑ etiam pſallo pſallis
plalli. lere.tertię cõiugationis.⁊ ſcribitur
per. ps.⁊ caret ſupino. Dñ ꝓpheta. Plal/
lite vño in cithara. De pꝛedictis conſue/
uit dici.Sallio ſallo cibũ.ſalio pede/can/
tica pſallo. Sallio ſallitũ · dat ſalſuʒ ſallo
ſupinuʒ. Dat ſaltum ſalio/pꝛiuat᷑ pſallo
ſupino. Sallo ſac ſalliſallini ſallio· pſal/

lo Vat plalli·ſalio ſaluiſalijq;ſaliui.

ninnen
Sug
Ann

Sin

ne

Wr
nde⸗
ues,
e
ice
rbn
wrer.
Miſger
flunce
ſonsk
r
e di⸗

ecealſi
mnpin
Mnn
uctg.
ſgogs!
eqnonir

meakſ⸗

Wolung.
rpatnet
Raund.
mdien
Ee
Unwra
amno/
inmnti
Ctilloſt
Lunfaan

Sallo facit ſalſũ · ſallitũ ſallio/ſaltũ Dat
ſalio .pſallo tamen manet abſq; ſupino.
Et nõ ꝙ ſalis genitiu de lal vtrãq; ſylla⸗
bã coꝛripit.Sallis vo ſecũda ꝑſona huiꝰ
werbi ſallo ꝓ cõdire cibũ ſale· vtrãq; ſyl⸗
labaʒ ꝓducit. Salis autẽ ſecunda ꝑſona
huius verbi ſalio ꝓ ſaltuʒ facere · coꝛripit
pᷣmã./ꝓpduc vltimã. Sed plſallis ꝑ.p.ſe/
cũda perſona huius verbi pſallo. pſallis.
ducit pꝛimã.⁊ coꝛripit vltimã.
aluo.ſaluas.a.p.i.eſſe vel fieri ſaluũ⸗ dĩ
a ſalusquia ſalus ſaluatvel quia tali ver/
bo vtumur in ſalutatione. Inde ſaluus.ua
uũ. Inde hęcſaluitas.tatis. Et ſalue · ſal⸗
uete · ſalueto· ſaluetote · ꝓbũ defectiuũ. Et
ſaluatoꝛiũ.Et ſaluio.uis.ſaluire.in eodeʒ
ſenſu.i.eſſe vel fieri ſaluu. Pnde Vꝛatius
Vrbis amatoꝛẽ fuſcum ſaluire iubemus.
Legit ibi tñ ſaluere.
Saluto.tas.a.p.i.ſalutem nunciare · vel
optare: d a ſalus.
Sancio.ſancis.ſanxi.vel ſancini/ſanctũuł
ſancitum.i.ſtatuere conſecrare·ſanctũ fa/⸗
cere:confirmare.⁊ irrogare/pene ab omni
iiuria defendere.⁊ dict᷑ a ſanguis. Sic ⁊
leges ſanctęq moꝛes ſancti vicunta hoĩes
confirmati infideſancti dicunt.Et vicit
ſancire a ſanguine hoſtię.⁊ hoc de veteri
conſuetudine.Nihil vo ſanctũ apud ve/
teres dicebat᷑· niſi quod ſanguine hoſtię
eſſet conſecratũ vel reſperſu. Dñ hi qͥ pu/
rificari volebantſanguine hoſtię vnge⸗

bant᷑. Inde ſancti poſtea dicebant᷑quaſi

ſangnine vncti. Sed modo ſanctus dicit

qui in fide chꝛiſti eſt cõfirmatꝰ.Et ſanctũ

quod violare⁊ coꝛrüpere nefas eſt. Inde
ſancitus.ta.tũ. Onde ad Hebᷣ.R: Quod
in melioꝛibus repꝛomiſſionibo ſancitum
Ebm Hug.Mõ tñ ꝙ; ſᷣm modernos ſan/
cio ſanqᷣ ſacit ᷣteritũ ſanxi. Netuſtiſſimi
tamen etiam ſanciui vel ſancij ꝓferebant.
Et ſupinũ facit ſanctũ.xi.mutata in.ctuʒ.
vt ſanxi·ſanctum. Inuenitur etiam aput
vetuſtiſſimos ſanciui.ſancitũů.Dñ Aucre
cius.Qð poꝛro neq; ſancitũ qͥdem extat.

BGSsanctifico.cas.a.p.i.cõſecrare:cõfirmare.

vel mũdarevel ſequeſtrare.⁊ dicit᷑ a ſan/
ctus:i facio. . .
Sanguiminuo.ſnuis.nui.a.t.i.ſanguinem
minuere. oĩ a ſunguis ⁊ minuo.
Sanguino.nas.a.p.i.ſanguinẽ emittere
vel minuere · vel ſanguinẽ inquinare.
amno.nas.a.p.i.deridere.⁊ dicit᷑ a ſam/
na.nę.quod idem eſt qð deriſio/ſed non

eſt in vſu in ſimplici. ſed ĩ cõpoſitoſcilicʒ
ſubſamno.nas.vide.j.ſubſamno.
Sano.nas.ſanaui.a.p.i.mederi.Etcõpo⸗
nit᷑ cuʒ re.vt reſano.nas.i.iteruũ ſanare.Et
ꝓducit ſa. Pnde Duidius de reme. Qui
poterit ſanũ fingere ſanus erit.Diſcite ſa/
nari ꝑ quẽ vidiciſtis amare.
Sapio.pis.ſapui.vel ſapiuiułſapij.itũ.
n.t habet pteritũ atq; ſupinũ ad moduũn
quartę coniugationis. Et ſignificat ono.
Sapere.i.habere ſapoꝛẽ.vt Iſte cibo be⸗
ne ſapit.⁊ eſt abſolutũ ſᷣm hoc. Inuenit᷑
tamen cõſtructũ cũ actõ.vel quia tunc per
accuſatiuũ deſignat᷑ cauſa.⁊ ponit ꝓ ab/
latiuo. vt Iſte abus ſapit ſapoꝛẽ.i.lſapoꝛe
Del quia in eo intelligit᷑ verbũ qð exigit
accuſatiuũ.vt Iſte abꝰ ſapit carnes aſi/
ninas.i.ſapoꝛẽ reßſentatvel imitatur vel
ſimilat illas. Itẽ lapere.i.habere ſapiẽtiã
Et hec ſignificatio tracta ẽ ex pꝛima.Si/
cut per ſapoꝛẽ cibos diſcernimus · ſic ꝑ ſa/
piẽtiã res. Et ſic guſtꝰaptusẽ ad viſcre/
tionẽ ſapor ciboꝝſic ⁊ ſapia ad oiſcernẽ/
das cauſas reꝝ. Iñ ſapidqꝰ.da.dũ.i.ſaꝑo/
rem habẽs ſapoꝛi datus.Et cõꝑatur. Iñ
ſapiditas.tatis. Sapio componit᷑ Deſi⸗
pio.pis.i.delirare·ſeoꝛſũ a ſaxvꝛe eſſe · vel
facere neqͥtare. Iñ deſipiſco.ſcis. inchoa.
Keſipio.pis.i.redire ad ſapere.Et ꝓpꝛie
ille reſipit qui pęnitens foꝛefacti redit ad
ſatiſſactione⁊ ad ſapere qð dimiſerat fo⸗
refaciendo. Inde reſipiſco.ſcis.inchoatiñ
Et coꝛ.ſa. Vnde Pꝛoſper. Non pꝛodeſt
quicq; recte ſapuiſſe malignis.
Sapoꝛo.ras.raui.a.p.i.ſapoꝛatũ facere.
Saracenixo.cas.n.p.i.moꝛe ſaracenoꝛũ ſe
habere. ⁊ ꝛ a ſaracenus.
Sarcino.nas.a.p.i.onerarę.⁊ coꝛci.
Sartio.tis.ſarſi.ſartiũ.a.q.Et ſᷣm atiquos
iuenit᷑ ſartiui ſartitũ.i.ſuere. Inde ſarto/
res dicunt᷑ ſutoꝛes vel veſtiũ reꝑatoꝛes.
Quod autẽ dꝛ ſartio/quaſi ſetis coꝛcoꝝ
filo inſertis ſuo · etymologia eſt. Sartio
cõponit᷑ Cõſartio.tis. Piſſartio.tis.ſRe/
ſartio.tis.i.diſſuẽ·vel iteꝝ ſartire ⁊ reficẽ.
Sario.ris.riui.ritũ.a.q.i.purgarecircũfo/
dereherbas nociuas euellere. Inde hoc
ſarculũ.li. DNel hic ſarculus.li.inſtrumẽtũ
ſariendi Onde Yſaię.7? Et oẽs montes
qui in ſarculo ſanient᷑.Et hinc ſarculo. las.
laui.i.ſarculis aptare:purgareſicut miliũ
huiuſmodi.
ardo. das.dani.a.p.i.intelligere.⁊ dĩa
ſardis ciuitate vel inſulaquia wles illi
2

loci ſubtiles ſunt ad intelligendin.
BGarmento.tas.taui.n.p.i.ſarmenta vitiũ

colligere amputata vel amputare ea· eal

ſarmenta facere.
Sarpo.pis.pſi.ptum.a.t.i.aliquid ſarpis
euellere · vel herbas ſarire · vel extirpare
el eligere.
SGatago.gis.ſategi.n.t.ſupinis caret ſᷣm
vſu.i.ſatis agere ꝓcurare. feſtinare ·oĩa ꝑ/
agere dicit᷑ a ſat vel ſatis ago coꝛ.ta.
Pñ. Amplex ſatagit ingeminare pat.
Satio.as.aui.atuʒ.a.p.i.ſaturare.vel cibo
uł ſpectaculo implere.⁊ dicit a ſatisquia

qð ſatis eſt ſatiat. Iñ hic ⁊ bęc ſatiabilis

⁊ hocle. Et ſatiabiliter adu. Et hec ſatia⸗
bilitas.taſj.Et ꝑ cõpoſitionẽ inſatiabilis.

le. Inſatiabiliter. Et hec inſatiabilitas.ad

Et ſatio componit᷑ Reſatio.as.Et coꝛ.ſa.
Vnde. Hno me ſatio ſaturat me fercula
multa. SS
Satiſdareeſt ſecuritatem per fideiuſſoꝛes

Oare ff. qui ſatiſda. co.l.j. Vel bmn xo. ẽ

alicuius voluntatẽ implere.
Satiſfacio.cis.cere.i.ſatagere.vel ſoluere.
Saturo.ras.xraui.ratũ.a.p.vꝛ a ſatis.Bñ
ſaturat᷑ quis cibo. Satiat ſpectaculo. Itẽ
ſatiatur qͥs vno cibo Gaturat᷑ diuſis.Iñ
hica hec ſaturabilis.⁊ hoc le.Et hec ſatu/⸗
rabilitas.tatis. Et cõponit᷑ inſaturabilis.
Inſaturabilitas. tatj. Inſaturabilit. Itẽ
aſaturo dicit᷑ ſaturus.ra.rũ.i.ſaturatus.
Inñ bec ſaturitas tatis. Saturo cõponit
CTonſaturo.ras. Reſaturo. ras. Etcoꝛ. tu.

Vngde Ouidius in.xi.eplła. Ipſe gerã ſa⸗

turatas mirifice vſtes. Et Lucan. Ba⸗/
turũ cũ obſidet hoſtẽ. Itẽ qͥda. OHno me
ſatio · ſaturant me fercula multa.
Saucio.as.aui.a.p.i.vulnerare.cutere.
Inge ſaudiatus.ta.tũ. Et ꝑ ſyncopã ſau/
cius.cia. ciu.i. ſauciatus. Ged ſauci ſemel
ſauciatus ſepius. DHel ſᷣm quoſdã:Sau/
cius vulneratus uł ętate cõſũptus:quaſi
ſanguine hauſtus.

B agante

Scabo.bis.ſcabi.bitũ.a.t.i.gratare. Inde

ſcaber. bꝛa. bꝛũ. Et ſcabioſus. ſa. ſũ Et ſca⸗
bidus.da.dũ.i.aſper:vitioſus. Iñ ſcabi⸗
Oulus.la.lũ.i.aliquãtulũ ſcabiduſ.Et coꝛ.
ſca.: in pᷣſenti · ſ̊ in ſterito eã ꝓducit. DPñ.
Pꝛeſens pone ſcabitnõ p̃teritũ bñ ſcabit.
Et ſcabitũ ſu.coꝛ.bi.ſicut bibitũ.

Scalpo.pis. pſi.ptuʒ.a.t.i. gratare.Et eſt

Apꝛie ſcalpere cũ vno vigito vel duobus

caput gratare. Et ẽ ꝓpꝛie ſimiarũ ułluxu/
rioſoꝛum. Et inde ſcalpto. tas.fre. Et ſcal⸗
ptuno.ris.meditatiuun.
Scandalio. cas.a.p.i.offẽdere vel le'dere
vel occaſionem riunę dare.

Scando.is.ſcandi.ſcanſũ.n.t.i.aſcẽdere.

Et etiã adverſus ꝑtinet ꝓpter ſcanſiones

edi Oñ Aſcenes ſcandit oiſtinguẽs
carmina ſcandit. Itẽ ſcando cõponit᷑ cim

ad.⁊ dicit᷑ aſcendo.dis.aſcendiaſcenſũ.i.
ad aliquid ſcandere. Iñ hic aſcenſus.ſus.
Itẽ conſcendo.dis. Itẽ deſcendo.dis.i.

deoꝛſü ſcandere ſubire. Inde h deſcenſus
buius deſcenſus.Item tranſcendo.dis.i.

vltra ſcandere.

SGScateo.tes.tui.n.ſ.i.ebullire·feruere·ema/
nare. erũpere · ſicut facit aqua dũ decurrit
inter anguſta.⁊ dũ emanat ĩ locis humi⸗/

dis ⁊ balneis. Inde ſateſco.ſcis.inchoa.

Et carẽt ſupino.⁊ coꝛ.ſca.
Scaturio.ris.riui.a.q.i.catere.⁊ vĩ a ſca/
teo. Iñ ſcaturigo. cas. Bel ſcaturixo. gas.
poteſt deriuari a ſcateo.Et ẽ ſcaturico · idẽ
qð ſcaturire· vel ſcaturiẽtẽ imitari. Er cõ/
fonit᷑ excaturico.cas.i.ꝑ aquã ſcaturiẽtẽ
vel ebullientẽ plumã aui auferre. DPñ le/
git᷑ Sidonio. Alij excaturiabãt aues ·
alij exenteni cabaͤt piſces. Et pduc ſcatu⸗
rico. v.ante.xr. ſicut ⁊ ſcaturio.ris. Pnde

Pꝛudenti.Petra dei iuſſu potũ largita

ſcaturit.

Scelero.ᷣras.raui.a.p.i.peccare. Inde ſcele
roꝛ.aris. Iñ ſceleratus.ta.tũ.ĩ qͥ fit ſcelus.

Sʒ ſceleſtus.ta.tũ.ꝑ quẽ fit. Sceleroſus
xo qui facit. Eſt et ckeroſus pluſq; ſce/
leratus. Et ſceleroſus comparat᷑. Siliter
⁊ſceleratus cõꝑat᷑. Iñ ſceleroſe.ſius.ſime.
Et ſcelerate.tius.ſime.adu. Item ſcelero
cõponit᷑ conſcelero.ras.Et coꝛ.le.
Scęnofacio.cis.feci factũ.i.facere funes.⁊
dĩ a ſcęnosqð eſt funis.⁊ facio. Inde h̊
ſcęnofactoꝛ. ctoꝛis.funiũ factoꝛ. Et hic ſce⸗
nofactoꝛius.ria.riũ.ad ſcenofactionẽvel
ad ſcenofauendũ ꝑtinens. Mñ dicit᷑ ars
ſcęnofactoꝛia DHñ Mct.j8: vicit᷑ de Pau/
lo. Et erat ſcenofactoꝛię artis.
Scindo.dis.di.ſſũ.a.t.i.ſepare frangere.
Et componit · abſcindo.dis.i.ab vno ad
aliud ſandere.Conſcindo.vis.Circuũſcin/
wo. dis. Diſcindo. dis. Excindo. dis.i.

valde ſcindere:deſtruere.ꝛęſcindo.dis

Pꝛoſcindo.vis.Reſcido. dis. Et ſũt oĩa

actiua. abij ciũt. n. i. hterito. ſupino. Et

oĩa coꝛripiũt pe.ſtenti·ut cõſcidiabſcidi

ſ
pee
llb⸗
we:
A
Ad
Aß
ſehr
non

Mones
ſi
Mkan
Manii.
Mninsins
odsi⸗
eenſis
lo digi

Mema,
üdani
dasbund⸗
Gnch.

vinſo⸗
mnns
m. bo⸗
atmit
Pile⸗
itnnes.
i⸗
Dr
Nülnge

Peſc⸗
Gür,
lnſan
Iß
ebeſe⸗
N
ditn
txerr

,
pnen
di⸗
tſtes
mo.
iil

Vnge Aucan in.ʒ: Aut ſcidit ⁊ medias
fecit ſibi litoꝛa terras. Detuſtiſſimi etiam

ſcindi dicebant. Et oĩa geminãt.s.in ſu/

pino. vt abſciſſũ. Sed a cęedo compoſita

per vnũ.s.ſcribunt᷑ vt conciſus inaſus.
Scintillo.las.n.p.i.fulgere vel ſcintillas

emittrte.
