vterq; afferebat partẽ quã habebat. vtꝑ
vuę partes cõuenirẽta illud ꝓpꝛie eſt ſin⸗
graphũ vel ſingraphꝰ. Singraph etiã
dꝛ nota aliqua vel ſcriptura in re aliq̃ cõ/
firmanda factaſicut ĩ chartis publiq vbi
non vnus ſcribit tm̃ ſed plłes ad ↄfirma/
tionem charte.
Cirogrillꝰ.i.eri
Cbiromãcia.tię.f.p.dinatio ꝗ fit in manu
a chiros manus mãcia dinatio.
Chironomãta.F. p.⁊ ̊ chironomans.tis.i.
ioculatoꝛ qͥlibet·qͥ manibo ſuis ludit. mo/

uẽédo eas cũ cultellis.⁊ dĩ a chiros manꝰ.

Znomos qð eſt mouẽs. Inde etiã hic chi⸗
ronomon indecdlinabile in eodem ſenſu.
ᷣ̊ chironomon victus eſt ioculatoꝛ ꝓpꝛio

noĩe · quaſi per excellentiam leccacitatis ⁊

ioculationis. .
Chiros gręce.manus latine.

Chirotheca. cęi.manuũ tectura vel repoſi⸗

toꝛiũa chiros⁊ tego.gis.vel theca qð eſt

repoſitio · ſcilʒ ſeæiniũ vel aliud vbi aliqͥd

reponit᷑. Et nota ꝙ theca põt eſſe grecuʒ.
ſicaſpirat cũ ſuis cõpoſitis Vel poteſt eẽ
latinũ a tego.gis: ſicnõ aſpirat. Iñ chi⸗

rothecari. m. ..qͥ chirothecas facit uł ven/

dit. Et chirothecarius. a. ũ. adiectiuũ.
Cirrus.plicatura capilloꝝ in antenoꝝ ꝑte
capitis dẽ a cirri qð eſt tondere. Iñ cir/
ritus.a.ũ.i.crinitꝰ.Hñ. Eſt hõ cirrit qͥ cir/
ros vertice poꝛtat.
Chirurgicus.pe. coꝛ.imedic manu ⁊ ferro

acy ſpinoſus maio: eritio.

lubd
Ctimn

liusa
.
nlde⸗

e

nphi
moſe
ut. 7m
iſen i

abiti

4nmans
Pen de
mnl zt
bünenge
wpen
Mſrnen
ngß
nogſe⸗
ntgellton
dwrtl
Waatite
wrtnen
neſnih
Abi
Fawr
eawe.
Ahunt
wircſtſin
mgiphcii
nenli
publa vbi
gidmn,

gmuiorennd.
jftirnun’
,
omans is⸗

isbdt no

9
brdsnn
kaührc
conſo
alii n
rluauns!

Citus.a.ũ.i.velox · agilis · vinax. et dꝛa cio
cis. Oñ Cerentius. Citus puer natus eſt

ciſionẽ oꝑansa d a chuos manꝰlgo

agis. Iñ etiã chirurgic.a. u. Iñ etiaʒ bec
chirurgia. gie. ipſa manuũ eius operatio.
Chirurgia etiã dĩ liber docẽs ſanare pla-⸗

gas ⁊ vulnera. L

Cis ꝓpꝛiũ nomẽ patris Saul.

Ciſon· interpᷣtat letiſicans eos vel ouricia
eoꝛum.

Ciſta.ſtę.f.p.i.ſciniũ.⁊ dĩa coſta. ſte. quia

a coſtis.i.ex cãnis vel lignis qbo texit ſit.
Et bm Papiã: Ciſta eſt grãdis coꝛb. Iñ
ciſtella.i.parua ciſta.

Ciſtema.t p.eſt loc aquã colligẽs.· Hoteſt

etiã dici lo pfudus vbi colligũt᷑ ag plu

uiales.⁊ dẽ aſterna ·q̃ſi inferiꝰ ſtricta.

Citatio eſt in ius vocatio vel inuitatio vt

cũ qͥs de aliquo conq̃rit et ꝗrimonia ſua

coꝛã iudice depoſitaiudex emiſſo citatio/
nis edicto. ad eius inſtãtiã vocat vel ĩui⸗
tat illũ ad ſe in quẽ agere deſiderat qcon
queſtus eſt. Si vo in edicto iudex adij⸗
cat hãc dauſulã: Si ĩ die pſcripto nõ ve⸗
neris ·q̃ſi ↄtumax cõdẽnaber vel reputa⸗
beris· tuc edictũ oliʒ dicebat᷑ ꝑmptoꝛiũ
Hogie aũt ſufficit ꝙ dicat᷑: Citamꝰ taleʒ
emptoꝛie.

——

Citatus.a.ũ.

Cithara doꝛica lingua d pect. Iñ h̊ citha/⸗

ra.rę. dicta ſic qꝛ ĩ initio credit᷑ fuiſſe ſiſis

bũano pectoꝛi· vt ſica pectoꝛeita ex ipſa
cãtus vł melodię ędunt᷑. Sʒ paulatĩ po/

ſtea fuerũt plłes ei ſpẽs. Iñ athariſta. ſie
q̊ c athara canit. Et citharedꝰ. pe p.idẽ.

Cithariſtestis:m.t.gręcũ.⁊ eſt qͥdã mons

Citherus.ri.m.S.qͥda monſ eſt.ꝗñ ctherea

reę.i. venus ꝗ in illo mõte colit· vel qꝛ inx

illum montẽ fuit nata de ſpuma mar. Inñ̃

cithereus.a.i./i. venereus uel a monte illo
exiſtens.

Cithiſus genus ẽ arboꝛis pinguis. cithiſo

inſula vbi abũdat. Iteʒ cithiſus genꝰ fru⸗

ticis herba odoꝛifera. ⁊ coꝛ pe· Dñ. Theo⸗
dolus. DOeſper oues cithiſo capꝛas depel⸗
lit ab humo. r
Citimus.i/pximus.
Citropedes:vide.j.ſitropedes.

2

e Paãphilo. Et cõponit cuʒ ꝑivt ꝑcitusi.
valgde citus.

Ciuicus.a.ũ.pe.coꝛah̊ ⁊ G̊ ciuilis.⁊ hoc le.i.

ad ciuem pertinens vel res ciuis.

Quiuilitas.tatis ſt. mãſio ciuiũ vl puilegio

Citatus.a. i. i welox.a cito. as. 2 cparatur.
Etiã citat idẽ eſt qð ad iudiciũ vocatus

ciuiũ vti poſſe vt gaudere. DHñ Mca.222

Ego multa ſumma ciuilitatẽ hanc conſe/
cutus ſum.

Ciuis. 9.t. dẽ a coeo · eo ꝙ ciues coeãt inſil

viuãt · vel vꝛ a cio. cis.qꝛ citant᷑ ad ſił ha/
bitandũ.Et inde ꝑ cõpoſitionẽ conciuis.
Et dicunt᷑ cõciues qͥ habitãt in eadẽ ciui/
tate. Oñ qͥdã. Non bon eſt ciuis qui p/
fert cuibo hoſtẽ. Papias diẽ: Ciues vo/
cati .q; in vnũ cętũ coeant ſocietatj viculo

adunati ad cuſtodiẽdã legẽ. Iñ ciuitaci/

la.i. parua ouitas.

Ciuitas.tatis.f.t.ẽ hoĩuʒ multitudo ·ſocic/⸗
tatij vniculo adunata · ab eodẽ iure viuẽ/
Di. Et ciuitas nõ ſaxa· hitatoꝛes vocãt.

Lauonte

Clades.dis.f.t.dꝛ fames ꝗ fit ex ſterilitate

frugũ ex quoꝝ carẽtia ſequit᷑ ſames. ⁊ dẽ

a dadeo.eseo ꝙ tũc res ięqualit ↄtingat
Wl a gladius:q̃i glades. Oꝛopꝛie eni cla⸗
des dꝛ eſſe pꝑeſtiletia. fit ꝑ gladiũ ſiue ꝑ
int fectionẽ factã a gladio 'm Mug. Pa/
pias vo dicit:Clades dicta ꝙ currendo

facta ledat vel cã vata/clades moꝛbo.ta/
bes · calamitas piculũ.Et differũt clades

ſtragesa moꝛbo.Dñ. De fructu ſterili wõt
clades bñ dici. Dꝛ ac ſtrages occiſio fac/
ta per hoſtes. Queę venit ex paſtu coꝛru/
ptio ſit tibi peſtis. Inde dadecula.i.ꝑua
clades. L ä
Clamdeſtinus.a.i.i.occultus ⁊ latens.
Clãdeſtinũ cõiugiũ eſt deſpecta ꝑſonaꝝ p⸗
ſentia · vel iur ſolẽnitate vel denunciatiõe
non pmiſſa ſine ſacerdotis bñdictiõe oc/
cultũ matrimonii.
Clãdeſtina electio dĩ ꝗ in cameris ꝑ occul/
ta cõuenticula fit · vel illa quã canonici int᷑
ſe ſec etã tenent.
Chlamyſ.dys.ſ.t.i.palliũ qð ex vna parte

Riduit᷑ neq; ↄſuit· ſᷣ fibula ifrenat᷑.Et chla⸗

mys eſt veſtis militü · purpura regũ ſtola
ſacerdotũ/toga aduocatoꝝ· birrhꝰ ruſti/
coꝝ vel cuſtodũ · cuculla monachoꝛuʒ· vt
C.de veſti · alo. et aura.li xi?
Clamoꝛ.oꝛis:a damo.as.dẽ aẽ camoꝛ ra/
tionabiliũ · clangoꝛ vvo irrationabiliũ.

Clanculus.a.ũ.i.occultus:dubius.

Clangoꝛ.oꝛis.i.ſonus: eſt irrationabiliuʒ·
vt anſcrũ · tubanꝝalaꝑꝝ·ſᷣ clamoꝛ rõnabiliũ
Pñ.Clamoꝛẽ faciũt tibi res rõne fruẽtes.
Clangoꝛẽ faciũt tibi res ratione carentes
Claredo. vinis.f.t.i. claritas.⁊ vĩ a clarus.
Inge hęc daritudo in eodeʒ ſenlu Et vt
5

vict Papias: Clanitas eſtſpledondan-

tudo nobilitatis.

Clanigatio. onis.i.clara actio.ſcilʒ ꝗᷣ erro⸗
nit᷑ dara ⁊ aꝑta voce. Et põt eſſe verbale
a clarigo.gas.i.clarigationẽ facere.i.cau./

ſas belli exponere.Et eſt ſüũptũ a romana

cõſuetudie. Cũ eni romani hoſtibo bellux
indicere volebant patpatratus ad fines

hoſtiũ ꝓſiciſcebat cdara voce eis expõe/
bat ·qbo de cauſis bellũ idiceret. QDuę cau/
ſan expoſitio clarigatio vicebat᷑.qꝛ dara
voce ſiebat. Expoſitis auteʒxauſishaſta

emiſſa in fines indicebat pugne pncipiũ.

†

Clarius.rij.i.ſol.⁊ dꝛ a clarus.ri.vel dicit᷑ a
claro inſula in qua colit᷑.

Clarus.a.ij.i.ſpledidus/ꝑſ picarx illũioſus.
et dꝛ a celũ:eo ꝙ ſplẽdeat.Et ↄponit᷑ cum

—

nobilitas qd virtus clara parẽtiũ.
Claſſariꝰ.rij.m. s.i.tubicẽ ꝓpꝛie militũ.
Claſſicarius.i.pꝛoreta qͥ nautis imꝑat.

Claſſitũ.n.S.i.coꝛnu ułtuba ułaliud inſttmn

cauſa cõuocãdi factuũ. ⁊ oꝛ a calo.las.qð ẽ

vocare. Claſſitũ etiã dꝛ ſignũ bellicuʒ · vel
ſonus tubę vel alterius inſtrumẽti bellici.
NHꝛope tũ claſſitũeſt cõcẽtus ⸗ concoꝛdia
oĩuʒ iſtrumẽtoꝝ inſimul ſonãtiũ· ſiue ſint

tube coꝛnua in bello · ſiue ſint cãpang· ſiue
etiã hoĩes.

Claſſis.f.t.di młtit udo nauiũ. DPi tñ ⁊ daſ⸗
ſis vna nanis vꝛ a calõ qð ẽ lignũ.qꝛ de
ligno fit. Claſſis etiã dꝛ coꝛnu ꝑ qð vocã/
tur hoĩes. Et qꝛ alia hẽbãt ſigna bellica ro
mani milites q; pedites · iõ milites vicut
qñq; claſſes:qñq; etiaʒ tã milites qᷓ; ple/

bei vicũt claſſes. Cũ enĩ Romulus repu/

blica inſtituiſſe:romanos ĩ duas partes
Diuiſit· ſcilʒ in nobiles igbiles. et vtrãq;
Partẽ caſſẽ appellauit a qbuſdã daſſitis.

qꝛ tã iſti q; illi ſuũ claſſitũ.i.ſuũ ſignuʒ ha/⸗
bebãt · illi ſalʒ nobiles dicebãt pᷣma claſ

ſis ignobiles ſecida cdaſſis. DPñ. Naueʒ

Dic claſſiseqͥtu ſit ĩ oꝛdine claſſis.Naues
collectas dic daſſem ſire.
Clatrus.m.S.i.repagulũ qð opponit᷑ oſtio

el ipſũ oſtiũ· gꝑcipue oꝛtoꝝꝑ vineaꝑ? vi

ridarioꝝ· vel truc.· Oñ Dꝛati. Obiectos

valeat cõfringere clatros. Scom Papiã:

Clatri ligna volubilia in caueis validiſſi/
mi ſuſtes· qbo oſtia obſerant᷑ valli.

Claua.uę.fp.eſt baculus bñs maſſã ferrii

ſine.⁊ etiã aliqñ in pncipio/ꝗqᷓ vulganiter
dꝛ maſſa.⁊ dꝛ a clauꝰ.uiiq; eſt clauus fer⸗

vt cdlat.⁊ cñ q;ᷓ. ut q; clarꝰ.abo p vallde
darus.Et ꝓducit da. Hñ qͥ da. Quid tibi

reis religata.q⁊ cateia vr. Et vifferũt cla
ua dauus clauis. Dñ.Claua ferit clauis
aperitclauus duo ingit. Indue te dauo:
rege cauo/ꝑcute dana.

Clauatus.a.ij.i.clauis cõfixus:vel dauo ve

ſte uł inſtrumẽto oꝛnat᷑ ? paratꝰ: di ꝗ
clauus. Itẽ cauat.m. s.ẽ qͥdda gen cal⸗
ciamẽti pedũ: vicũt᷑ dauati:qᷓi claui lati ·

q; minutjſcdaauis.i.acuſjſolea calig viciat.
Claudicariꝰ.a.ũ.qͥ cto claudicat.uł ſęxe · et

dĩa daudico.as Inuenit etiã h̊ claudica/
ria. rię.Fp.i.nauis oneraria vel ſonoꝛa.

Claudus.a.ũ.qͥ ineq̃lit incedit. Iñ cdandulꝰ

a.i.viminutiuũ a cauddus.

Clauiger.a. i.pe. coꝛ:qͥ claues gerit. Inuẽit
etiam ſubſtantiue declinatũ · in qͥlibet ge⸗
nere.⁊ cõponit᷑ a cauis gero.Põt etiaz

cõponia daua⁊ gero.gis: tũcidẽ eſt qð
dauã gerenn.

Clauis.is.f.t.faciẽs actm̃ ſingularẽ in em u
in im ? ablatm̃ in.e.vel in.i.⁊ actm̃ płaleʒ
in es vel in is eſt inſtrumẽtũ aperiendi et
ſerãdi ſeras.⁊ vꝛ a claudo.is.quia claudit.

Iñ clauicula.fp.i.parua clauis. Iſ etiaʒ
dauiculan.m. S. ꝗͥ poꝛtat claues H claui/
cularia rięin eode ſenſu. Item clauis put

ſumit᷑ in theologiaeſt ptãs ſoluendi ⁊ li⸗

gandi:q̃ ecdeſiaſtic iudex vignos reciꝑe
⁊indignos exdudere debet a regno.

Clauſtm.n. s. ꝛ inhiitatio religioſoꝑ/nł do
mus includẽs monochos? moniales ſub
certa regula viuẽtes.⁊ ꝛ a claundo- Inde

dauſtrelluũ.i.paruũ clauſtrũ.⁊ h et h cau/
ſtrenſis⁊ hoc ſe⁊ h̊⁊ H̊ͥ cauſtralis ⁊ le.in
eodẽ ſeſu.i.res clauſtri vel ꝑtinẽs ad clan/

ſtrũ ⁊ põt eſſe ſubſtãtiuũ.⁊ H̊ ⁊ H̊ dauſtra/
lis uł clauſtrẽſis.i.monachꝰ xel monacha
ſtãs in clauſtro vłĩ cęnobio. Itẽ dauſtru

etiã idẽ eſt qð clauſura vel ſen.

Clauſula.f.p.pe.coꝛ.eſt diſtictio ↄſtru cno⸗
nis: viat᷑ a daudo.Et vt Papias vicit:

Clauſula eſt in oꝛatione bꝛeuis ſententia.

Clauus.m.S.dẽ ferrũ acutũ quo lignum li/
gno adheret. vel ferũ ferro· vel ferruʒ li⸗
gno⁊ di a calibsq̃i calibo.i.ferreus:q fit
de ferro. Itẽ dauꝰ dꝛ veſtis purpurea·qᷓ

vtebãt᷑ ſenatoꝛes:q; qᷣbuſdã clauis aureii.

uſ de alia matia erat oꝛnata ⁊ vanata.Et

in tali veſte ſęꝑe denotat᷑ dignitas.Clauꝰ

etiã vꝛ gubnaculũ nauis·ſaliq; temo vel
manica temonis. Hoũ.25² Quaſi ſopi/
tus gubnatoꝛ amiſſo clauo.D etiã repe

gulũ· vñ di dauus tabernaculi.

Clemẽs.tis.o.t.i.miſericoꝛs:nobilis.pius

in
luit
ſon
ſena
d
S
tio
Ce

.

9
bit.
Cerx
E

ri

s⸗

pd
ſep
chi
Muiᷣ
Ccs
lpop
Cepſe⸗
foune
xraſe
lile⸗
Göͤſ
noch
din
ene
inſtnu
ogi

dti ſanctus.⁊ di a cluo cluis.i.defẽdo.quia cleronomia.i. hereditas. .
. d duit.i. defendit ? ptegit Ttuet · ſi ſolet pa Cleros grece · latine ſoꝛs vel hereditas.
D tronus dliẽtẽ. Iñ clemẽtia.⁊ differt a mi/ Clerus.ri.m. s.i.multitudo clenicoꝝ quaſi
A ſericoꝛdia. Oñ. Juſte damnato miſeriſit hereditani vel ſoꝛtit· eo ſit ſoꝛtit deo
rng coꝛdia vere. Iniuſteq; rei demẽtia dẽ eẽ. ude ſoꝛte oñi · vel q; partẽ dñi habet · vel
ii dig In p verſu cõmittit themeſis · q; illa dii bm quoſdãclerꝰdꝛ a dareo ꝙ ſit carus.
⸗ tio miſericoꝛdia viuidit᷑ ſit intervonit᷑. Clibanus.m. s.pe coꝛ.i. fumus vel foꝛmax
ut Cleopatra.ſ.p. regĩa ⁊ ſoꝛoꝛ NHtolemęei re dẽ a cliuus quaſi diuanus.q; in erectione
cnu gis Illexãdrieę. coꝛ.pe. Oñ Tluroꝛa. Nu⸗ eſt co llectus. Cliuus eni aſcenſi us vi. Iteʒ
zanke bit Alexãdro Cleopatra regia nident. T alio noĩe dꝛ cliuacius.cij.ſili a cliuo. Iñn
öcdie Cleophas frat fuit Joſeph ſponſi vᷣginis dibanrius.rij. qui cuſtodit clibanuz vel
vnng. Manię marit᷑ ſceę Alnnę. Dñ. Alnna mat᷑ facit.et hęc clibanaria rię. vxoꝛ clibanarij
ſicnch?ö vginis Manięhuit tres viros ſucceſſiue. vwl quę facit vel cuſtodit clibanũ: adiec·
. ⁊ deqlibet eo ꝑ tm̃ vnã filiã noĩe Mariã. tiue clibanarius.a.ũ. Iñ etiã clibanicius.
Säl Pf. Anna ſolet dici tres cõcepiſſe Ma/ m. S.i.panis in teſta vel furno coctus DHñ
ncg, rias. Mas genuere viri Joachim Cleo/ Eſt furnus clibanꝰ aſcẽſus cliuus babet.
d Pöteng phas Salomeqʒ. Mas vuxere viri Jo/ Cliens.ↄ.t.dꝛ ſeruiẽs vel famulꝰ qᷣcũq;· vel
mic hectg ſeph Alpheus Lebedęus. Oꝛima parit nobilis ſeruus.et dꝛ q̃ſi colens. a colẽdis
. chꝛiſtũ · Jacobũ ſecũda mioꝛẽ Et Joſeph patribo.vela cluo/eo ꝙ cluat et defendat
lrinan iuſtũ ꝑeperit cᷓ GSymone Judaʒ. Certia oñm ſuñ bᷣm Hug! Papias vo viẽ Cli⸗
uam li maioꝛẽ Jacobũ volucrẽq; Joannem. ens a colẽdo patronũ vict.i.amicus do/
inndic Cleos.i.gloꝛia. Inde indlytus.i.gloꝛioſus. meſticus. Itẽ dliẽtes viſcipuli q̃ſi colẽtes
ucuait CLleps.pis.9ↄ.t.vel cleptes tis.i.fur. męgrm·qͥ pus colẽtes dicebant. Plclienſ
1 Fei Clepſedra oꝛęf.p.pe.coꝛ.i.docilluſ qͥ obdit d ille cnus cauſã aduocat tuet⁊ defen/
Nstne foꝛamen dolij .qꝛ ꝑ illũ q;s furat liq̃rẽ vi/ dit. Iñ dliẽtulus in eodẽ ſenſu.vel paruꝰ
l der eſſe cõpoſitũ a cepo.is⸗ hydoꝛ qdeſt cdliens vel ſeruiẽs. .
lbendtrl⸗ aq ſiue liqr. ODñ qͥda vicũt clepſydra pe. Cliẽtela.p.i:ſeruitiũ vel multitudo buoꝝ.
ceruge coꝛ.qſi depẽs hydoꝛ.ſ potiꝰ videt᷑ cõpoſi/ 2 dia colo.is. Ołſᷣm DPapiã: Cliẽtela of/
nede. tio q; etymologia. Itẽ cepſydra vꝛ qð/ niciũ domeſticũ. pducit. te. .
obpun vã inſtr̃m qð ĩmittit ĩ doliũ ꝑ foꝛamẽ ſu/ Clima. tis.n.t.vĩ tanta poꝛtio terrebm quã
“ percã ſurãdivinũ. Itẽ depſydra ĩ illud mutat meridies:: dĩa dleo dles p inclina⸗
ucy ie inſtrumẽtũ ꝑ qð hoꝛę colligut. ſcilz hoꝛo⸗ ri. Et hm boc in aſtrologia aſſignãtur ſe⸗
zarbana⸗ logiũ. Iñ clepſydrarij vicutilli q ꝑ ilud ptẽ dimata in noſtra habitabili regione
lsrblein iſtrumẽtũ hoꝛas colligũt. Clepſydre etiã ſm quoſdã. ul ſm alios octo. Iteʒ clima
ande dicũt vaſa ꝑfoꝛata.ꝗ babebãt phiad di dꝛ plaga vel pars mũdi ſiue cęli:ſicut con
Gbſn metiendã quãtitatẽ. Oñ Martialis ĩſua ſueuit ici: Quattuoꝛ ſunt climata müdi
Anond aſtrologia. Moõſtratũ ẽ oĩa ſigna paria ipartes.ſcilʒ oꝛiẽtalis.occidẽtalisſeptẽé⸗
ti ſpacia cõtinere multiplia appoſitiõe de/ tnonalis ⁊ auſtralis. Iteʒ cima gręce. v
pſydrarum. latine gradatio. Iñ dimateriũ.rij. Et ſüt
o⸗ Cleptus.a.ũ.i.furatꝰ paſſiue.qð ⁊ p gulo cdimateria ꝗᷓ gradati oiſcurrũt uł incertę
Ann ſo dicit. rei dinationes vel incerta ꝓpfugia.
usl . Clericus.ci.m.ᷣs.dĩ a clerꝰvel cleros.Et di/ Climax qͥdã coloꝛ rhetoꝛicus eſta fit cuʒ de
uni cunt dlerici generalit᷑ oẽs qͥ ĩ eccłia chꝛiſti vno verbo ĩ verb fit gradatio. vt Mars
igm debuiũt · vu tñ oꝛdinẽ habeãt ab illo tẽ⸗ videt hãc viſamq; cupit potit?q; cupita
emg 4 toꝛe ſic dicti ſũtex quo Matthias ſoꝛte DHel vt Papias vicit: Climax gradatio
ncklt. electẽ. quẽ pᷣmũ ab aplis legimꝰoꝛdina⸗ cũ a quo ſupioꝛ ſenſus terminat᷑· inferioꝛ
pupner tum. Iñ clericatus.us.uia h ſᷣ dericalis incipit · vt eſt illud: Ex ĩnocẽtia naſcit᷑ i/
nunn ⁊ hoc le.i.ad dericũ ꝑtinẽs.⁊ ̊ dlericalitaſ gnitas· ex vignitate honoꝛ ex honoꝛe im/
mubt atis.i. dignitas clericoꝝ ſᷣm Vug . Papi peniũ. . . ”M
niuihn as dicit: Clerieis dict eſt· q de ſoꝛte oñi Cline gręce latine vꝛ lectusa vertit᷑ in lati/
m l eſt· xel qꝛ ñs ſoꝛs eſt⁊ pars dericoꝑ. ni.⁊ dĩ dinus dlini.i.lectus.a quo clino.
Huiſop Clerica dꝛ coꝛona dericoꝝꝑ raſavtnõ. Jo. Clinicus.ci.m.s.pe.coꝛ.qui de lecto non de/
Raüſepe an. de vi. 1 hone. cleri.c. cericd. ſcendita pcipue paralyticius.
. Cleronomus. m.s i.hgres a cleros dĩ Jñ lypeus pei.i.ſcutů,. Sed ſcutũ eſt milituʒ

*

54

õs

dypeus vo peditũ. dĩ a duo.i defendo ·
quaſi clupeus qꝛ defendit nos ab ictibus
vVel a cepo.pis.quod eſt furari/qᷓ depeus
q ſurat coꝛpoꝛa noſtra ictibo. Itẽ clypeuʒ
n. s. i pictura vel imago ułfigura rotũda
vbi tm̃ caput impingit᷑ vł vꝛ ſic loc vbi
imagines reponut. Iñ cypeolus.li.oimi⸗
nutiuũ. Iñ clypeola. le. pe. coꝛ.i.anulus. eo
ꝙ ſit rotudus iſtar clypei· ulẽ monile rotũ
dũũ ad modũ dypei. Iñ dypeat.a. i.i.ly⸗
peo ꝓtect vel armat Oñ. Quã manibo
dypeos acutę cuſpidis baſtam*
Clyſtere. ris.n. t.⁊ hoc clyſteriũ ĩuenit. ſcilʒ
inſtrumentũ medicoꝝ: quo ſtercus infir/
mi in ventre ꝑduratũ faciũt exire · ſicoictũ

quaſi clepẽs ſtercusvel vꝛ ſic quaſi colus

ſtercoꝛis vel quaſi colatio ſtercoꝛis ·q; per
ipſuʒ colat ſtercus extrinſecus. Et coꝛ / pe ·
dyſtere. Oñ Macer ð puluere eri⸗Ap
poſitis digit aut intus clyſtere fuſo. In⸗
uenit etiã clyſter in ntõõ.
Clyto.onis.m.t.i.filius regis vel imꝑatoꝛis
Wl qui multa reſplẽdet nobilitate · a duo
is P ſplengoo.
Clytus.a. n.i.gloꝛioſus nobilis· non eſt in
vrvſu. di a cleos quod eſt gloꝛia · Et ↄpo⸗

nt ci in vt indytus.i. valde gloꝛioſus et
nobllis.

Cliuus.m.S.i.collis·ſm qͥ cõſiderat᷑ in de/

ſcẽſu · ſcllʒ aſcẽſus· vł poti deſcẽſus mõtis

l flexuoſitas. Iñ cliuoſus.a.ũ.i.monti/⸗
culoſus vel flexuoſus Itẽ diuis cõponit᷑
bic ⁊ à̊ accliuis.⁊ H̊ ue.uł accliuus.a.ũ.de/
diuus ꝓcliuus qðdlibet iſtoꝝ cõꝑat᷑ ſm
Hug Papias vvo dicit:Cliu · aſcenſus ·
mõs nõ alt. Iñ cliuoſus.a.ũ.i.inclinatus.
Cloaca.fF. p.ꝛ ꝗlibet foſſa/ad quaʒ ſoꝛdes
defluunt.⁊ ꝛ a colo.as.eo ꝙ ibi colant᷑ ꝗ

emittũt᷑ · vł oꝛ a ceo cles:qð ẽ abſcõdere

vel ſoꝛbere· eo ꝙ ſtercoꝛa.⁊ imũda abſoꝛ/

beat vel abſcõdat. Oł ſᷣm Vapiã: Cloa/
ceę dicte ſũt. q; ꝑ eas colant aꝗ vt qᷣtiens
pluuię inudatio extiterit ꝑ eas aq̃ ex ciu/

tatẽ emittant. Iñ cloacani.rij.ͥ cloacam
facit vel purgat.⁊ H̊ doacaria rięin eodẽ
ſenſu. Et doacariꝰ.a.ũ.qð ꝑtinet ad cloa/
cam vel res doacæ. ?́è”Mcð
Cloto vna de tribo pant
vitã hoĩs. Dñ. Cloto colũ baiulat·lache/
ſis trabit· atropos occat. Hꝛima dat eſſe ·
ſecũda regit · ſed tertia finit· 2ð
Cluniculuũ.lin.S.pe.coꝛ.i.ſpata ſplẽdona.et

dꝛ a dunis eo ꝙ reſplẽdeat a clune· vł vꝛ
a duo.is.eo ꝙ defẽdat. Cluniculũ etiã dꝛ

18. 6 fingunt regẽ

foꝛamẽ quod fit in camiſijs mulierũ circa
inguina · vel generaliter quod fit in pan/
nis earũ circa latus. .
Clunis incerti gener:.i.natesa dꝛ a culꝰ eo

Vſint circa culũ· vel potius a cluo.is ꝓ de⸗

fendo ·quia illa maſſa carnis defẽdit oſſa

ſedentis
Luante B

Co actio eſt ouplex · abſo luta? cõditional
Coactio abſoluta eſt cui reſiſti nõ poteſt:

d quis violent trabit᷑ ad aliquid facien-
dum · qͥ caſu qͥs oĩo excuſat᷑.l.di.pꝛeſby⸗

teris.i.q.i. conſtat. Coactio conditiona/
lis eſt quęmetũ cruciatus vel alid gra ⸗/

ue minat·quę ſi excuſat a tãto/non tamen
a toto.c.ſacris de his quę vi.me.ve.cau.

fi.ĩ go. vbi attenuet hm Goff. in ſ. eo. ti.
Coactoꝛ.toꝛis:qui cogit.Coactoꝛ etiam dꝛ

agitatoꝛ aſelli hm Papiãä.
Coactrix.tricis.tt.dꝛ mulier ꝗͥ cogit
Coactus.a. i.i.cõſtrictus ⁊ in vnu collecx.

Coagulatus. a..icõſtrictus vel ſil ſtrictus
Coagulũ.n. s.i.illud quod ponit᷑ in lacte vt

coaguletur.
Coax·vox ranarũ.

Coccytus.ti.fluuius infemalis.⁊ interptat
luctus ꝓducit peꝗ etiã pmã:q.c.dupli/

cat. Hñ Job. ꝛi? Dulcis fuit glareis coc/
cyti. Et nota ꝙ Papias ponit quoccyt

in. q. ⁊ etiaʒ in. Oñ in.c. dicit: Coccyt in /
ferni palus vel fluuiꝰ vel oĩa flumia ignea⸗

a coccytos.i.luctu vel gemitu. ſigt qcqd

hoĩes iluctũ lachꝛymaſ q; ↄpellit. Vnde ·

Mõ niſi lamẽta tua dãt coccyte fluenta·
Muidã tñ ſcibũt ꝑ vnũ.c.tm̃.
Coccyteus.a.ũ.dĩ a coccytus. Dñ Virgi⸗
lius. 7? Enei. Hic ſubitam rabiẽ coccytea

7

virgo obijcit. ⁊c

Coccus. ci m. s. eſt genus tincture ſelʒz me⸗/

oiũ inter rubeũ ⁊ coceũ.Coccum dicunt
gręci: nos rubeũ ſeu vermiculatü dicm.
Eſt eni vermiculus ex ſilueſtribo frõdibo.
Iñ coccineus.a.ũ.⁊ coccinus.a.ũ.i.illo co/
lſoꝛe tinctus.i.rubeus. Inuenit etiã h̊ coc/

ciniũ Jſa.pᷣ. Siſſuerint peccata veſtra vt

coccinũ· vbi vicit glo.idẽ eſt coca cocci-
nũ ⁊ vermiculus. Papias dicit: Coccine⸗
tũ.i.ſanguineũ.a cocco dꝛ.

* —

Cochlea dꝛ circũflexus aſcenſus ĩmuro vl
turri. Et voꝛ a cõcha quaſi cõchula. Itẽ co/⸗
chleę dicunt᷑ altę ⁊ rotũde turresſcilicʒ a
cyclo· quaſi cyclee. q; ꝑ circulũ cõſcendunt
ad oꝛbe Oñ ſᷣm Papiã. Coch lea dicit k

.
ppe⸗
lceo
poln
or⸗
dunc
ntrer
flne
byf
wone,

ne
Pen⸗

beo
noſ

onu
wteſt
naen⸗
y,
vnn
gn
un
Ran.
edt.

oler⸗
mins
N

aßt
dupl
800
voe
n
tgei
Dode⸗
en

Drgs
tin

e
laut
in⸗
ͤb.
oo⸗
6500
Inn

1cα

(Wν

l
c
ndm
nortk.

circuluʒ aſcẽſus DBñ.Dic cochleã turris

ſcalã teſtãq; limacis

Cochlear.n.t vel cochleare bui cochlear.·
di inſtrumentũ qͥ abi liquidi ſolent man/
ucari:a cõcauitate.vel ab vſu pꝛius co/

chlearũ dictũ. Cochlear etiã vicit᷑ ꝗqdam

mẽſura·ſcilʒ dimidia pars dꝛacnęappen
dens ſiliquas nouẽquod triplicatũ con/
culaʒ facit. OHñ. Eſt cochlear ꝓpꝛie qͥ pul/
tes ponis in oꝛe.

4 *

Cochlearius.rij.m. s.eſt lapis marinus co⸗
chleis arenis lapillis ↄcret aſprimꝰ
Coctilis...t.⁊ hocle.pe.coꝛ.quod coctũ eſt

Vel aptu ad coquendũ.

Coctus.a.ũ.a coquo.is.dꝛ. e aũt coctum

quaſi coactũ ab igne⁊ aqua dẽ etymolo/

— „% S

a. ñ.i.p dimidia parte coctus.

gia eſt· nõ ↄpoſitio. cõponit᷑ ſemicoctus

Cocula · vaſa oĩa coquẽdi cauſa parata.
Codexidẽ eſt quod caudexquod ẽ trücus

⁊ mutata au in.o.dꝛ codex· Itẽ ꝑ tranſia/
tionem a codex vel caudex oꝛ hic codex

liber quidaʒ in quo cõtinent᷑ viuerſi libꝛi

partiales · ſicut in codice trüco continent
diuerſi rami. Et appellatio iſta mõ ãplia/
ta eſt · vt etiaʒ quilibet liber dicat᷑ codex.
Differũt tñ codex⁊ liber. Quia codex eſt
ꝓpꝛie multoꝝ libꝛoꝝſed liber eſt vni vo/
luminis. Iteʒ codex ꝓpꝛie eſt liber qͥ con/
tinet diuerſa pcepta imꝑatoꝑ. Oñ ante
tẽpus Juſtiniani erant tres codices ·ſcilʒ

gregonanus hermogenianus. tteodo/
ſianus.⁊ multę cõſtitutiões extra illos de

uagantes. pterea vuo pene milia libꝛoꝛuʒ
T treties cẽtena milia verſuũ. Nidẽs igit

Juſtinianus legũ tantaꝝ multitudinem.

voluit circa hoc adhibere remediũ ſalu⸗

bꝛe · pmo direxit aiuʒ ſuũ ad imꝑiales cõO⸗/
ſtitutiones de iſtis tribo codicibo extra

uagãtibo fecit fieri vnũ codicẽquem ſuo
noie appellauit codicem Juſtiniani.De⸗/

inde direxit aiuʒ ad imenſa veteris iuris

volumina.⁊ de illis duobo pene milibus

libꝛoꝝ treties cẽteniſ milibo verſuũ fecit

fieri libꝛũ digeſtoꝝ ſiue pandectaꝑ queʒ
diuiſit in qͥnquaginta libꝛos partiales.⁊
in tres ĩtegrales ſcilʒ.ff· vetus· infoꝛtiatũ⸗

7.ff.nouũ. Poſtea ꝓ iuuenibo legũ tyro/
nibo fec libꝛũ Inſtitſcilʒ mediocrẽ erudi
tionẽ ꝑ quẽ quaſi ꝑ pontẽ iuuenes ad le-
gũ ſubtilioꝛa ⁊ altioꝛa ꝑpuenirẽt.
Codicillus li.diminutiuu.i.paruus codex.

Codicillus etiã dicebat᷑ illa charta ĩ qua

ſeiptũ erat teſtamentũ alicuiꝰ moꝛtui er

ciuitatẽ uł in ꝑpegrinatiõe ꝗ poſtea mitte/
bat᷑ ad romanos.ODłcodicillus ẽ paruus
codex vel ſcipturanulla indigẽs ſolẽni/
tate · H̊ ſolũmodo teſtaton volũtatẽ ſigns

loco teſtamenti haber.
Codiculus.li.i.paruus coder.
Coepiſcopus.pi.i.vicarius eßi.a cõ⁊ eps:
wel hm Papia:Coepiſcopus cõiũctus ⁊
vicinus eßs.
Coeſus.a.n.i.coꝛroſus:a con⁊ eſus.
Coktaneus.a.ũ.i.vnius⁊ eiuſdẽ ętatis. Oſñi
ad Gal.e Moſficiebã in iudaiſmo ſupꝛa
multos coętaneos meos.
Coęternus.a.ũ.i.ſimul ęternus.⁊ dꝛ a con ⁊
gternus. Inde coęternitas.
Cogitatiũcula.f.p.i.parua cogitatio
Cognatus.m.S.i.fraterq̃ſi ſimul natus: GB
cognata.i.ſoꝛoꝛ.q̃ſi ſimul nata.i.filia.⁊ tũc
iterponit᷑.g.ꝑ ꝓtheſim. Itẽ natus cõponit
cũ con.⁊ ad d cognatus.a.ũ. h̊ cogna/
tus · hec cognata. Et agnatus.a.um.et hic
agnatus·hec agnata· qui vel quęułquod
ẽ de eodẽ genere natus vel nata vel natũ.
Cñ ibiẽ vifferẽtiaqꝛ agnati dicũt᷑ qui ꝑ
virilẽ ſexũ deſcendũt.Sed cognati qᷣ per
ſemineũ ſexuʒ. Et dicunt᷑ agnati· q; ſucce⸗
ount /ꝓ natisa ſuccedũt loco natoꝑ dvum
deſunt filij. Sed cognati dicunt᷑· q; ſunt

de eodẽ genere nati.vel q; ſunt ꝓpinqui

tate cognationis cõiũcti: Qui ideo coſt
agnatos habentquia ꝑ fęminei ſexꝰ per/
ſonas veniũt.
Co gnatio legalis ſᷣm Hoſti.eſt quedã ꝓ/
ximitas ꝓueniens ex adoptiõe vel arro/
gatione · H
Cognatio ſpũᷣalis eſt ꝓpinquitas vel atti-
nentia:quę puenit ex ſacramẽti datione
Vel ad ſacramentũ recipiẽdũ atteſtatio/
ne vel tentione. Vñ ex cognatione ſpũa/
li quęin baptiſmo cõtrahit nouẽ ꝓpinqͥ/
tates naſcunt᷑. Oꝛima filiatio inter ſacer⸗
dotem baptiſantẽ baptiſatũ. Secũda
cõpaternitas inter ſacerdotẽ ⁊ patrẽ ba/
ptiſati. Certia cõmaternitas inter eũdeʒ
⁊ matrẽ baptiſati. Quarta inter filios ſa
cerdotis baptiſatũ ·ſcilʒ fraternitas xxx.
qi.hoĩes.⁊.q.iij.ita diligere. Quinta ſi⸗

liatio inter baptiſatũ ſuſcipientẽ de ba/

ptiſmo. Sexta filiatio inter eũdẽ ⁊ vxo/
rem ſuſcipiẽtis. Septima fraternitas int
baptiſatũ filios ſuſcipiẽtis. Octaus cõ⸗
paternitas int᷑ ſuſcipietẽ etp em ſuſcepti

Nona cõmaternitas inter eũdẽz matreʒ
pueri · vt.xxx.qiij.ꝑ totũ. 65

Cognomen. net. eſt cõe nomẽ toti cogna /

tionis. Inde hic ⁊ hęccognoĩs hocne · ꝗ
ſunt eiuſdẽ noĩs vel cognoĩs.
Coberes.redis.ↄ.t.i.ſil cuʒ alio heres. Dñ

Ro. 8:. Si aũt filij ⁊ heredes.bęredes qͥ/

dem dei cohgredes auũt chꝛiſti.
Cohoꝛs.tis.m.t.dẽ a cohoꝛtoꝛ a frequentia
cohoꝛtationis: eſt multitudo ruſticoꝛuʒ.
Sed caſtra multitudo militum. Cohoꝛs
maioꝛ continet qͥngentos.Cohoꝛs minoꝛ
trecẽtos. Itẽ coꝛs coꝛtis oꝛ quoddã genꝰ
munitionisa coartãdo vel coercẽdo · eo
ꝙ coerceat cũcta ĩterioꝛa.i.cõcludat vłq;
coerceat obiectu ſuo er᷑neos.⁊ adire pꝛo/
hibeat. m hoc ĩ tali ſenſu melius ſcribit᷑
ſine. h. per vnüũ.o.
Cohu.hi.n.S.i.coꝛrigia ·qua iugũ ad temo/
nem religat. .
Coitus.us.ui.i.cõcubitusa coeo.is.
Colax.acis.fuit qͥd leccatoꝛa quo⁊ qͥlibet
paraſitus poteſt vici colarx.
Colema.atis.n.t.i.cõmixtio herbę ⁊ olei/ex
qua luctatoꝛes in paleſtra vngebant.
Colera.rę.f.p.pꝑe.coꝛ.dꝛ a colos vel colon.

quaſi follicula:ſcilʒ fellis effuſio.⁊ eſt vnꝰ

de q̃ttuoꝛ huoꝛibo coꝛpon. Dꝛ etiã cholera
ipſe folliculus de quo fel effũdit᷑. Et nota
ꝙ ſũt quattuoꝛ huoꝛes coꝛporn huani·ſcilʒ
ſanguis. cholera · melãcholia·? flegma. Et
vnuſquiſq; ſᷣdictoꝝ humoꝝ elemẽtũ ſuũ
imitat᷑. Sanguis nãq; imitat᷑ aerẽ· Cho/
lera ignẽ. Melancholia terram. Flegma
aqua. Inde cholericus.a.ũ.ille in qͥ magiſ

ſia᷑ choleear.

Coliciani hęretici a quodã Colicio noĩati·

q dicũteũ nõ creaſſe mala:ↄtra illud qð
fſcriptũ eſt: Ego oñs creans mala.
Coliphiu.n.s.i.panis qui poſt pᷣmã ułme/

niqdiem laboꝛãtibo vat· vel panis agimus

in modũ virilis mebꝛi factuſquo ſolebãt
vti agoniſte vt eſſent foꝛtioꝛes. Pñ Ju/
nenalis. Comedunt coliphia pauce.Ha/
pias dicit: Coliphia vicũt᷑ panes aximi

⁊ genus carniũ. Carnes aſſe? ſemicocte · q

eſt victus athletax.
Colimbus.bi.m.sS.eſt herba creſcẽs ĩaqua.
vel tirſus virẽs· vel aquęduct᷑· ſcilicʒ loc
ꝑ quem diſcurrit aqua. In paſſiõe beati
Thomeę iuenit᷑: Fecit colimbũ ⁊ lac aq̃rũ

influentes· Gapias vicit: Colimbus vbi
mũuũdant᷑ veſtimẽta. vel aquaꝝ ĩfluẽs loc.
Collactaneus.a.i.i.eodẽ lacte nutritus. vxel

eodẽ tẽpoꝛe lactatus.

Collacteus.añi/ eiuſdẽ lactis. Collactei ſũüt

qui idẽ lacſuxerũt· vel in eodeʒ tẽwꝛe · ſi

Colaphus.phi.m.s.eſt colli ꝑcuſſio⸗
Collariũ.rij.n.s.id qð eſt in collo canis.
Collateralis.ↄ.t. hocle.qui ẽ de latere · vt
ventus collateralisquali ↄtiguꝰ ⁊ vicinꝰ

7

et a latere exiſtens.

Collatoꝛes dicunt᷑ a cõferẽdo.q; cõferunt

in ſiſcuʒ·ſiue oꝛdinania ſit collatio· ſiue ex⸗
trao: dinaia. S=
Collatio ſᷣm Weo. nõ eſt aliud q;ᷓ coĩcatio

qqua res quõdaã nõ ſua vel nõ hęreditaria

iam eſt ſua vel hereditaria · vel eſt cõfuſio
ſiue coadunatio reꝝ ↄferẽt ĩres cões ſeu
cũ rebo coibo diuidendis:vt nõ.in.l.ſi ſo/
roꝛ. C. de colll.

Collatiuus.a.ũ.i.largus:amplusſinuoſus

capax· vbi multa cõferunt.
Collectiuus.a.ũ.a colligo dꝛ. Hñ collecti/
uũ nomẽ dꝛqð in ſingulari nuero multi/
tudinem ſigtvt ꝓplus.Ples eni hoĩes in
vno pplo colligungs.
Collega.lę.m.p.nomẽ eſt officij viroꝝ. Et
dr a collego.gas.Nꝛope quideʒ college
ſũt in officio. ſcilʒ qꝗͥ inſimul legant᷑ ad aſ⸗
quod officiũ agendũ:vt ad pacem inter
aliquos cõponẽdã.Dñ. Cõſoꝛtes ↄiũgit

amoꝛſocios laboꝛ vnꝰ. Miſſio collegas

ad eũdẽ copulat actũ.alſt eadeʒ comites

vnit via:menſa ſodales. Itẽ lego.gis.cõ/

ponit᷑ cñ con.⁊ dꝛ colligo.gis. Iñ hic et H
collega. ge. . p. pe. coꝛ.i.ſimul colligẽs vel
legẽs. Sicut eni cõuenę dicunt ſił veniẽ/
tesſic college dicunt᷑ ſimul legentes.
Collegarius· vnus ex talibus ſocijs.
Collegiũ eſt ſocietas collegan in vno ho⸗
noꝛe poſitox.
Collegiati dicunt᷑ aliqᷣ qͥ ſũt de aliqͥ coꝛpo/
re.i.cõgregationevel artiſicio hoiuzʒ.

Collibentia. tię i. obediẽtia vel cõſenſus· et

idẽ eſt collibeſcentis.
Collibertus.m.s.i.cũ alio libertus.
Collibiũ.bij.n. S.vꝛ paruũ munuſculuʒ· vel
fruct vt pomanucescicer.frixũvnapaſ/
ſa·quod ⁊ bellariũ dꝛ ⁊ antepometũ.et dẽ
a collibet · qꝛ ſi cũ alijs placetpoſt carniũ

fercula fructus ſolẽt diligi ꝑ ſe nõ tm̃. Iñ

collibiſta. ſtę. vĩ qͥ recipit collibia bmõi
munuſcula pꝛo vſura vel aliq ſeruitio. Pẽ
etiã collibiſta · qui ven dit collibia.

Collibꝑ. bꝛi. pe p.eſt genus pecuni?·vel to

ta pecunia ſumul collibꝛata.

Collyrida. ox.fp.pe. coꝛ eſt panis tenuis
quaſi ſubcineriaus·vel eſt panis modie

rĩ
ſo.
nis
wiars

Päkmt
noſten

Hcoian⸗
Nrdhennn
ſtcoſſo
coes ſen
ullc⸗

Smnods

l
ieomni
wis/

r 6
golege
ntadd
minte
Gnis
goc̃
ſiueh
mi⸗
e.
3
Bnde

6
ruco
Gn get

n
vupin⸗
Ntiad
Ren
D
bintn
md

itd,

mnis
gnodi⸗

Ttriangulus coctus ? frictus detenſus.

Collyriu.rij.n.s.i.queęlibet ſuꝑunctio· ꝓpꝛie

t ad tergendas feces oculoꝝ pm Hug.
Hapias vo vicit: Collyriũ medicamẽtũ.

Collyria ſonãt.quia vitia oculoꝝ tergant
Apoqʒ Et collyrio inunge oculos tuos
vt videss.
Collis.lis.m.t.a collũ dr. Et ſũt colles pꝛę/
eminentioꝛa iuga montiũ/quaſi colla· xel
ipſi aſcenſus circa ſümitates montiũ · Iñ
colliculus.i.paruus collis.
Colliſio.onis.f.t.dicitur quaſi ſimul leęſio⸗
Dicitur a collido.is. Iem colliſio eſt quę
dam ſpecies methaplaſmi · quę alio noĩe
dĩ ſynalympha · Ite colliſiones ſunt cum
aſꝑpę conſonates in cõſtructione occurrũt

ſibi. vt eſt illud: Si vires auriga per loꝛa
ꝑ flagella· ꝑ frena· vt vult Papias. Et ſic

colliſio eſt vitiũ cõtentũ ſub barbariſmo.
Colliſus.a.ũ.quaſi ſunul lęſus.
Colloquiũ.quij.i.cõſiliũ vel contio:quod
vulgo vꝛ parlamentũ.
Collũ.li.n.s.dꝛ a colũnaeo ꝙ ſit longuʒ et
rotundũ:vt coluna baiulãs caput:cuius
ãterioꝛ pars gula.poſterioꝛ ceruix. Inde
collulũ.n.S.i.paruũ collu.

Colluſio eſt inter actoꝛẽ⁊ reũ latẽs ⁊ frau

ulenta conuentio ꝑ quã alter in iudicio
ſe ſuꝑari ꝑmittit.vt oꝛ de collu.in glo.c.
audimus.
Colluuiũ.uij.n.s.⁊ hęc collunies.ei.et h̊ col
lunio.onis.in eodẽ ſenſu.i. quaꝝ inũda/
tio· uł ſoꝛdiũ collectio ⁊ ↄgregatio ex mul
ta fluxiõe indatione aqquae.
Colobiũ.n.s.dẽ palliuʒ virginale vſq; ad
talos depenſũ⁊ ſine manicis dꝛ colobiũ

q̃ſi collobiũ a collo depẽſũ · vel qꝛ ſitlõgu.

Et nota ꝙ nõ ſolũ virgines ſᷣ etiã diaco/

ni vtebant colobio/loco cuius poſtea vſi

ſunt dalmatica:q; ſalz nuditas bꝛachio/
rum cilpabat.
Coloma.mę.i.calamus cũ ſpica ſua.

Colon grecl dicũt · et interpᷣtat mẽbꝑ. Iteʒ

colon vel colos gręci vicũt fel uł aliud in/
teſtinũ. Item a colon dꝛ ꝑ cõpoſitionem:
monocolos:dicolos:uł bicolos/tricolos
Ttetracolos:a monos qð eſt vnũ vel dis
ſiue bis quod eſt duo · vel tris quod eſt
tres vel tria · vel tetrasquod eſt quattuoꝛ
⁊colon quod ẽ mẽbꝝſeilʒ qd habet vnã
vel ouas vel tres vel quattuoꝛ metri va/
nietates. Oñ inuenit in odis Dꝛatij. Mec
oda eſt monocolos.h̊ dicolos.ſ̊ tricoloſ
i. habet in ſe vnã vel vuas vel tres metri

.

vanietates Papias dicit: Colon cilare

mtteſtinuũ.

Colonia.nięf.p.i.ciuitas vel caſtrũ ulł villa
elirta nouis inſtituta colonis. Onde
ieronym i plogo Hieremię. Jã tras
eoꝝ colonię gentiũ poſſidebãt. Colonia
etiã dicebat᷑ olim ciuitas vel regio capta
a romanisin qua veteribo expulſis:ſup/
inducebat noui coloni a romanis. Colo/
nia etiã dicebat ciuitas vel caſtrũ uł vil⸗
la in cõfinio duaꝝ regionũ·a colonis ibi
frequeneer mutatis a romanisne liceret
eis eſſe infideles.
Colonus.ni m.s.i.terręcultoꝛ: pꝛie adue
na·qui aliũde veniẽs agrũ locatũ ſibi co/
lit· vel qui habet pᷣdiũ agri colendi cauſa.
Differt autẽ colonus ab inqᷣlino/q; hic in
rure·iſte autẽ in cuitate moꝛat᷑.Et habet
ples ſpẽs agricolaꝑ ſᷣim Mc. vt patebit.
Coloni cõditionales dicut᷑ quaſi ex ſua cõ
itione pᷣdiũ vel agrũ colere vebentes.
Coloni vñici dicebant᷑ qui colebãt agros
imꝑator- vt. C. de pꝛę.⁊ oĩbo re.li. xi?

Coloni illiriceni alias ⁊ melius illiriciani

de illirico.i.de ſclauonia vicunta habent
in.l. grebat᷑.C. vñ vi.
Colonus inquilinus min eſt aſtrict qᷓ; co/
lonus cõditionalis.Dñ inqᷣlinus bñ põᷣt
in alia parte cuiuſlibet ſuburbij domum
cõducere ⁊ inhabitare. Sʒ cõditionalis
colonus nõ audet cũ ſua familia recedere
a fundo quẽ colit:nec alibi habitare.
Colonus oꝛiginarius oꝛ coloni cõditiona/
lis filius ex eo ꝙ oꝛiginaliter conditioni
colonarię ſubiectus eſt. Mec refert ſiue in
ſolo fuerit natus ſiue ex ſolũ/q; tãq; oꝛigi
narius ad terrã illã reducendusquã pat
ſuus ſuſcepit colenda. HW
Coloni partiarij ſᷣm quoſdã vicũt᷑ illi qui
terrã colũt ꝓ parte dimidia vel tertia bhm
ſterilitatẽ ſeu fertilitatẽ terrarũ.
Coloni paleſtini ſunt de palęſtina puintia
Colon ſimplicit dꝛ qͥ ſub certa ãnua mer⸗
cede in pecunia numerata pꝛędia colenda
accipit. H
Colonus ꝓpꝛie oꝛ qui rẽ ruſticã ↄducit ni
mis.⁊ cõpetit cõtra eũ actio ſſcripij verbᷣ
ſiue in factũ.
Colonus ad nümũ cõductus eſt ille qͥ ſta/
tim cuʒ fructus fuerint a ſolo ſeparati vt
vſufructuarius intelligit᷑ p᷑m Jo.ff.ð fur.
l. ſi apſes.
Colonus ſuꝑficiarius eſt qui areã cõducit

7

ea conditione vt ſibi liceat in ea ędificare
7 domũ tollere ců voluerit. ?
Coloni partionarij ſunt qͥ totũ agrum ſuis
erxpenſis colunt. ex fructibo pᷣſtant vño
fundi quantũ conuenit.

Coloquintida.ę.vel hęc coloqʒ uint. tidis

eſt cucurbita agreſtis? vehement amara

ꝗ ſiłr per terrã vt cucurbita flagella extẽ/⸗
ꝓit.fructu rotũdoꝰ folijs ſilibo cucumeni

vſuali Ba4-⸗Kec Et collegit exea
e

coloqͥntidas agri. Del vt in hiſtoꝛijs di:
Coloqntidę ſũt agreſtes cuambit? ama/
riſſimę minoꝛes his ꝗ ĩ oꝛtis naſcut᷑. Del

yt quidã dicũt herba eſt quaſi vinſſe dif/
