1 cH le. Et ſuaſibiliter· aduerbiũ. Et H ſua⸗
ſibilitas.tatis.Et hęc ſuadela.lę.i.ſuaſio·
aſſenſus. Onde &uidius in epi. At bene
numatũ decoꝛat ſuadela venuſq;. JItem
ſuadeo cõponit.Piſſuadeo.des.i.dehoꝛ/

tari. Perſuadeo.des.i.ꝑfecte ſuadẽ effe/

ctũ ſuaſionis obtinere · in ſuadendo effe/
ctũ habere. Et ſuadeo eſt quattuoꝛ ſylla/
baꝑ ĩ pſa · licʒ ĩ vſu iueniat tri ſyllabaꝝ.
uauio. uias.⁊ ſuauioꝛ.aris.i.oſculari cũ
ſuauio.⁊ dẽ a ſuauiũ.
Subagito. tas.a. p.qð ⁊ ſubigito.tas.dẽꝛ
i.ſubtus agere · vel ſubducere. DVnde Te⸗/
rentius in tertia comędia. Hęæc quidẽ cõ/
tumelia eſt/amicũ ad te reciꝑea eius ami/
cam ſubagitare.

Subarro.ras.raui.a.p.i.quaſi latent᷑ arrã
dare.i dicitur a ſub.⁊ arra. Vnde beata
Agnes dixit: Anulo ſuo ſubarrauit me

oñs meus Jeſus chꝛiſtus.
Subanerixo. cas.n.p.i.ſub cinere coquẽ.
Subdo. vis.didi.ſubditũ.n.t.i.ſuppone⸗/
re ſubiugare.⁊ dicit᷑ a ſub.⁊ do.das.Et
inde ſubditus.ta.tũ.pe.co.
Subduco.cis.a.t.i.ſeduecre: vel ſubt du/

cere · vel ſubtrahere. Et eſt ꝓpꝛie ſubducẽ

naues de aqͥs ad terrã trahere vel vucere.
Subeo.is.ſubiui.vel ſubij ꝑ ſyncopaʒ.i.
ſubtus ire · vel poſt. vel paꝑꝝ.⁊ vꝛa ſub.et
eo.is. Itẽ iuenit᷑ ſheo.is.i.ſurſũ eo.Et ita
ſumit᷑ Jodnis.? Bubijt ergo Jeſus in

montẽ.i.ſurſũ abijt.⁊ dĩ a ſurlum eo.is.

Subero. ras.i.latent᷑ pcio ſcilʒ ęre cõducẽ.
Et ſuberare eſt ſub auro · vel argento· vel
alio metallo· vel alia re gs ponere. Pñ et

aurũ dꝛ ſubęratũ · qꝛ ſub ſe ęs habetquaſi

deauratũ ęs. Dñ Perſius. Neqʒ ſubau⸗
rato mendoſũ terminat auro.
Subigo.gis.egi.actũ.a.t.habet quattuoꝛ:
ſigtiones · ſcilicʒ cogere · impellere · acuere
ſupponere · vl biugare · qſi ſubtus agere.
Subijdo.cis.ſubieci.ſubiectuʒ.a.t.i.ſubt

iacere· vel poſt · vel ſubiungere reſpõdere ·

ſee
ubi

itu

Gubi
one
it
diat.
Gille
Olatu
luente
Glbiun
Wela
atori
Gubyen
Nonos
neno⸗
eone⸗
Gubn

1

Wſi
Oub.
pꝛo⸗
more
Gubole
ii ln
ſoplen.
Oblamn
naresſab
ſomnon
Er die
Gubſer
tet vl
Jubſid
dren
Lectene
Gubſig
ſogap
losſub
Qubſli
pani
nitenia
cntka/
Dcn
ſunder
Bubſto
ſubtus
ſto ſta
Vubte
ditur
Atmn
niere
lltie
Ahni
tceo.
Dbin

nnnd,
HWK
if
acien
ctuibln
tdin
gl ſunſo
Ken
Ien
aind

gon.
Mrec⸗
ueco⸗
eusanni

mtni
Dlban
ſubanmut ne

anoroi⸗

llvre⸗

wer dun
eſnupg⸗
trinhie
igg Pnsn

Giomatn e

n ⸗
sbalung
. 8
al

ngeN

vpannn
WRn,. 9

reddere.⁊ dicitur a ſub.⁊ iacio.cis. Inde
ſubiecto.tas.fre.Et etiã ſubijcito.tas.iue/
nitur in eodẽ ſenſu:ſcilʒ pꝛo ſuponere.

BSubinugo. gas. a. p.i. debellare · ſub ingo

ponere.⁊ dicit᷑ a ſub⁊ ingo.gas.
Subligo.gas.a.p.quaſi ſubtus ligare.et
Dicit᷑ a ſuba ligo.gas.
Subligo.gis.legi.ſublectuʒ.a.t.i.furari.
dicitur a ſub lego.gis.quaſi ſubtusvel
latenter legere.⁊ coꝛ.li.

Sublimo. mas.a.p.i.ſublimem uł altũ fa/

cere.exaltare.⁊ dicit᷑ a ſublimis. Iñ ſubli/
matoꝛ/ſublimatrixſublimatio/ſublimat.
Subneruo.uas.ſubneruaui.uatuʒ.a.p.i.
neruos poplicũ ſuccindere: dicit᷑ a ſub.⁊
neruo.uas.Cunc enĩ equi ſubneruant᷑ qñ
eis nerui poplicũ pꝛęſcindunt᷑.

Subnitoꝛ.teris.d.t.i.ſubt niti·appodiari

vel ſũminiſtrare: dĩ a ſub: nitoꝛ.teris.
Subo.bas.baui.n.p.i.coire/libidinare.⁊ ẽ

poꝛcoꝛũ. Vnde ſues ſubant.i.coeunt: vel

amoꝛe coeundi ferunt᷑.
Suboleo.les.ſuboleui.ułſubolui:ſuboli/
tũ.vel ſuboletũ.n.S.i.ſuccreſcere. Inde
ſoboles. H
Subſamno.nas.a.p.i.deridere· inſultare.
nares ſubmouere deridẽdo.⁊ dĩa ſubet
ſamno.nas.qð nõ eſt in vſu. Onde ꝓphᷣa
Et oñs ſubſamnauit eos.⁊ ſcribit᷑ ꝑ.mn.
Subſequoꝛ.er.d.t.i.ſubtus vel poſt ulł la/
tẽt᷑ vel paꝝ ſeqͥ. Iñ h̊ ſſequiũ.i.ſeruitiũ.
Subſideo.des.⁊ ſubſido.dis.i.ſubtus ſe/
dere. inferius eſſe. Oñ Duidius. Juſſit
⁊ extendit campos ſubſidere valles.
Subſignare · ẽ ſubſcribere. vt teſtes in chi⸗
rographo ſolent ſignare.⁊ quaſdã notu/
las ſubſcribere.

Subſilio.lis.n.q.i.ſi. ubt' ſalire. ul poſt· vel

parũ. Inde ſpᷣſiliens.entis.ge.oĩs Inue/
nit᷑ etia·ſubſilio.lis.i.ſurſũ ſalire.⁊ tũc cõ/
ponit᷑ a lurſũ.⁊ ſalio.
Subſtituo.is.a.t.i.ſubtꝰ vel poſt ſtatuere
ſurrogarein loco moꝛtui eligere? ponere

Subſto ſtas. Bſtiti. ſubſtitũ. n. p. i. ſubeſſe

ſubtus ſtare·vel ſubſiſtere.⁊ dicit᷑ a ſub.⁊.
ſto.ſtas. Inde ſubſtans.antis.ge.oĩs.
Subtego. gis.a.t.i.ſubt.vel poſt tegerea
icitur a ſub tego.gis.
Subterro.ras.n.p.i.ſbᷣ terra ſepelire terrę
infodere dicit᷑ a ſub.⁊ terra.
Subticeo.ces.ſubticui.ticitũ.n.s.i.ſubtus
vel parũ·vel poſt tacere.⁊ dicitura ſub.
taceo. Et coꝛ.ti · Iñ ſubticeſco.ſcis.inchoa.
Subtinnio. nis.i.parũ vel ſubtus tinire·ul

ab inferioꝛi parte tinnitũ reddere.⁊ ꝓpꝛie
dĩ de pſalterio vbi aliquid ſupponit᷑ vt
melius tinniat.
Subtraho. his.a. t.i.maledicere. vel ſubtꝰ.
vel latẽt ul paꝝuł poſt trahbere.diminuẽ.
aukerre.
Subueho. his.i. ſubtus · vel ſurſuʒ poꝛtare.
Inde ſubuecto.tas.fre. U
Subuenio e n i. ſuccurrre.
ubuerto. tis.a.t. deſtruere · q̃ſi ꝗ ſubtus
ſunt vertere.⁊ ecõuerſouł deciꝑe ſeducẽ.

Subulo. las. a. p.i.ſuere ſubula:v coꝛ.bu.

Subuolo.las.n.p.i.ſubtꝰ.vel poſt· vel pa/
rum volare.⁊ dicit᷑ a ſub ⁊ volo.las.
Subuoluo.uis.i.ſubtvel paꝝ voluere.
Succedo.is.ceſſi.n.C.i.ſubt vel poſt ce/
dere.⁊ dꝛ a ſuba cedo.dis. Iñ h̊ ſucceſſoꝛ
oꝛis.dicit᷑qui locũ gcedẽtiũ occupat.Et

ſuccedere vꝛ ꝓſꝑe euenire. Iñ h ſucceſſus

ſus.ſui.i pſper.⁊ bonus euentus.
Succendo.dis.ſuccendi.cenſũ.a.t.i.latent
accenderea dĩ a ſuba candeo.des.cãdui.
Succenturio.as.n.p.i.ſuccurrere:vel potiꝰ
in ſuccurſuʒ pꝛimoꝝ poſt illos oꝛdinare.
Hꝛopꝛie enĩ ſuccẽtuarij vicũt᷑ qͥ poſt pmã
aciem ſunt oꝛdinati vt ei ſuccurrant ſi ne/
ceſſe fuerit.⁊ dicit᷑ a ſub ⁊ cẽturio.rias.
Succibo.bas.a.p.i.latenter:vel paruʒ· vel
ſubtus cibare.⁊ di a ſub. ⁊ co.bas.
Succido.dis.di.ſũ.i.ſubt cędere/ſicut fſit
cũ poꝛri inter duas tras cędũt᷑.⁊ dꝛ a ſub
⁊cędo.dis.cecidi.Et ꝓd.ci.Itẽ ſuccidere
eſt q̃ſi ſubtus cadere. Et vĩa ſub. ⁊ cado-
vis.⁊ coꝛ.ci.tam in pᷣſenti q;ᷓ in ſterito.
Succingo.gis xi.ctu.a.t.i.ſubtus cingere.

Et nota ꝙ accingimur bellaturi.ſcingim̃

ituri.ſuccingimur miniſtratuſii.
Succino.nis.ſuccinui.centũ.n.t.i.parũ vel
ſubtus · vel voce remiſſa: vel poſt canere.

7 dĩ a ſuba cano.nis.⁊ coꝛ.ci.

BSuccũbo.bis.⁊ ſuccubo.bas.in eodẽ ſenſu

i. ceſſare· uł ſupariul ſubt cubẽ. ul cubare
Succuſſo.ſas.vᷣbũ fre.a ſuceutio.tis.i.tro/
tare. Iñ ̊ͥ ſuccuſſatura.rę.i.trotatura.Et
H ſuccuſſatoꝛ. toꝛis.i.trotatoꝛ.vt equus.

Succutio.tis.n.t.i.ſubtus: vel ab inferioꝛi

parte quatereſicut faciũt trotatoꝛes.Et
ſuccutere eſt ſubtus vel ſurſũ quatere.Et
dicit᷑ a ſubq cutio.tis.q;tuʒ ad vocem.E᷑
a ſub.⁊ quatio q;tum ad ſignificationẽ.
Suco.cas.qð nõ eſt in vſu: Sed inde cõ/
conit᷑ exuco.caſ.i.ſuccũ auferre:/pd.pmã
Sudo. oas.aui.n.p.i.ſudoꝛẽ emittere.et
dicit᷑ a ſudus quia magis in ſereno q;ᷓ in

nubilo ſudoꝛ emittit᷑.vel quia tunchomo
habet ſubudum. Iñ hicſudoꝛ.oꝛisa hinc
ſudoſus.ſa.ſuʒ.⁊ ſudoꝛoſus.ſa.ſũ.i.ſudoꝛe

plenus.Et ꝓducit ſu. Sed ſudes nomen

eam coꝛripit. DHnde.Ce mars ferre ſudes
iubet vt per pꝛelia ſudes. .
Sueo. es. non eſt in vſu in pſenti · h in pte⸗
rito ſueui.⁊ in ſupino ſuetu.n.S.i.vſitare.
Inde ſuetus.ta.tũ.i.viſitatusaſſiduus

quotidianus. Inde ſueſco.cis.inchoatm̃.

Suffarcino.nas.a.p.i.ſuccingere/quaſi ab
inferioꝛi ſunſuʒ veſtes attrahere.⁊ ſubtus
cingere:quod faciunt qui ſub veſte aliqͥd
latenter poꝛtant. vt ſit ſuffarcinare · quaſi
ſub veſte quãdà farcinationẽ faciẽdo ali/
quid latenter deferre.⁊ coꝛ.penl.
Suffertio.tis.ſufferſi.ſuffertũ.a.t.i.paruʒ
vel ſubtus · wel poſt fartire.⁊ vicit᷑ a ſub.⁊
fartio.tis. Inde ſuffertus.ta.tü, ſufferto
tas.frequentatiuũ.
BSuffero.ſuffers.ſuſtuli.ſublatũ.i.pati vel
ſuſtinere · vel ſurſum ſerre ⁊ eleuare.
Suffibulo.las.a.p.i.ſubligare.⁊ dꝛ a ſub.⸗
fibulo.las. Inde hoc ſuffibulatoꝛiũ.toꝛij.
i.ſubligatoꝛiũ.
Sufficio.ſufficis.ſuffeci.ſuffectũ.n.t.i.ſatis
eſſe ·qð in vulgari lombardoꝝ dicit᷑ ba/
ſtare. Onde.2. Cor..j22 Bufficit tibi gra⸗
tia mea. Et bᷣm hanc ſignificationẽ iuenit

ſufficit. ꝓbũ imꝑſonale. Oñ.2. Aeg.24 2*

ait angelo oñs ꝑcutienti. Sufficit.i.ſatis
eſt · vel baſta · cõtine manũ tuã. Iteʒ ſuffi⸗
cere.i.ſũminiſtrare.vt Iſte ſufficit mihi
neceſſaria.i.miniſtrat. Itẽ ſufficere.i.ſub/
rogare · ſubſtituere. Pñ dꝛ Epũs vel cõ/
ſul ſuffectus.i.loco moꝛtui ſubſtitutus.i.
ſubꝛogatꝰ in loco decedent. Pñ.2. Ma⸗/
chab. 42 Buffecto vno ex comitibo ſuis
Andronico.Et vr ſuffect·a ſufficio.cis.
Suffio.ſfis.fiui.fitũ.i.ſubfumigare.vel ad/
miniſtrare.
Sufflo.ſufflas.flani.a.p.i.ſubtus flare.vel
poſt· vel parũ · vel ſurſũ flare· vel ſpirare.
Et ſuſtlare.i. appodiarefulcire·appodia/
men ſuponere. Inde hoc ſufflamen. miĩs.
i.appodiamen . ſalicʒ cui aliquid initit᷑ vt
ſuſtentetur.
Suffoco.cas.caui.a.p.i.ſub fance capere
ſtrangulare.⁊ vꝛ a ſub.⁊ faux. Iñ ſuffoca/
tus.ta. tũ. Et hic⁊ hęc⁊ hoc ſuffocans.cãt.
Vnge Exech. ʒcꝛ Et ſuffocãs gentẽ tua.
Itẽ Marth. jʒ? Fallacia viuitiaꝝ ſuffo/
cat verbuʒ. Item Marci. 42 Suffocant
verbũ. Et Aud.d Suffocant. Dñ vicit

Sugo.gis.ſuxi.n.ta caret ſupino.ſᷣm vſũ

Gꝛegoꝛius in Omel. Suffocant enim e·
impoꝛtunis cogitationibo ſuis gutt᷑ men/
tis ſtrangulant. Item conſuenit vici. Eſt

ſollicitudo ſuffocans. Et oĩa pᷣdicta⁊ cõ/

ſimilia ꝓducũt fo. Onde Ouidius. Sulf⸗
focent aĩaʒ dira venena tuã. Itẽ ſm qͥſdã
ſuffoco.cas.põt componi a ſub.⁊ focusa

tunc ſuffoco.⁊ ſuffocans coꝛri.ſo. VHnde.

Suffocat extiguitſuffocat guttura ſtrin/

git · ſed iſta cõpoſitio nõ ab oĩbo recipit.
Suffraginoꝛ.aris.d.p.i.flectere genua.⁊

dicit᷑ a ſuffragiens. Inde hic ſuffragina/
toꝛ.ton..⁊ Gͥ ſuffraginatrix. Et ſuffragina⸗
tio.i.curuatio genuũ. Et ſuffraginat.ta.
tũ.i.fractis vel curuatis cruribus.

Suffragoꝛ.aris.ſuffragatus.ſũ.v.p.i.au/

xiliari:. ꝓpꝛie in verbis· ſellʒ pces effũdẽ.
Inde hoc ſuffragiũ.gij.

Suffumigo.gas.a.p.i.paruʒ·vel ab infe⸗

rioꝛi parte fumigare

Suffundo. dis.fudi.fuſũ.i.parũ vel ſub/

tus fundere. Inde ſuffuſus.ſa.ſũ.i.parum
vel ſubtus fuſus.

Suggero.geris.ſuggeſti.geſtũ.a.t.i.ſum/

mittere · ſubſternere. ſũminiſtrare · vel idi/
care · dicere/ſuadereq̃i latent aliqͥd alicui
cõſulere· ⁊ ꝓpꝛie cauſa decipiẽdi⁊ ei incõ/
moduʒ vandi. nde. Intimat ad men⸗
tem ſed ſuggero ſpectat ad aurem.

Suggillo.las.laui.a.p.i.ſuggerere dicit

a ſuggero. Et ſuggillare.i. ſuffocare · ſtraã⸗
gulare · vel mann gule dare eã ſtringere
Et tunc dꝛ a ſub.⁊ gula:quaſi ſuggulare.i
ſub gula capere. Item ſuggillare.i. cõdẽ/
nare. irridere. J

Sugguto. tasn. p.iſub vel parũ guttare.

„

7 dicit᷑ a ſub.⁊ gutto.tas.
deberet tamẽ facere ſuctũxi.in.ctũ.Et oꝛ
puer ſugere oũ lactat Oñ QLuqxj? Btũs
Wter qui te oꝛtauit⁊ vbera ꝗ ſuxiſti.Et
ſcribit᷑ ꝑR vnũ.g. Et ꝓducit pꝛimã. Dnde
Job. 20. Caput aſpidum ſuget. Et Ylaię
vlt. Sugatis ⁊ repleamini ab vbere.

Sulco.cas.n.p.i.ſulcos facere:ſecare·oiui

dere. Et cõponit᷑ Conſulco.cas. Deſulco.
cas.i.valde ſulcare.⁊ ſulcos deſtruẽ. Diſ/
ſulco.cas. Inſulco.cas.MReſulco.cas.

Sum es eſt · vxrbum ſubſtantiuũ.⁊ caret

terito/ſed accipit mutuo a fuo fuisX fac
fui fuiſti. Et habet ouo particpia.ens et
futurꝰ. Et eſſendi.do.du.gerũdia ficticia.

Summiſtro.ſtras.eſt quaſi ſubt. vel ſub
minſtrareſeruitiũ vel ſubſidiũ gbere.

Suobi
apta
iwfaſti
Glpen
ſſurn
ſpommn
n
Wped
inchkr
ſuper
adue
xeſn
ſuntp
Olteni
dinit
Ntſie

encnumt

duepe
Bupert
ſppſtue
ſiorſto
eAr
Eran
Gupin
pinüͤf
ſatus
ſpin⸗
luis W
ſyns
ne
Upar
beft⸗
duugr
terezn⸗

nin
nduͤ
aaiani,
Mng
ihrha
ee
ömt
mme

gnan

udpin

wWwoit

rig⸗

ni
Caligalei
nneind
mrzdnen
Gvenr,n
lurloi

gmgn

andi
S
miiunſt.
mi Vd
c
er.
eſened
Gas ii
—ZLZ
imnint
iiglin
muebe
mufuna
win

SGummitto.tis.miſi.n.t.i ſupponere.⁊ dĩ a
ſub mitto. ßMUNé
Summo.mas.i.a.p.ſummã facere vel ſũ/

matim compꝛehendere ? colligere. Inde

ſũmatim aduerbiũ/bꝛeuiter/ſtrictim/par/
tim.feſtinanter. Et cõponit᷑ cõſũmo.mas.
i. ſimul ſümare uł ꝑficea ſcibit᷑ꝑ duo.m.
Summoueo.ues.n.s.i.remouereauferre.
dicit᷑ a ſuba moueo.ues.
Sumo, mis.ſumpſi.ptũ.a.t.i.accipere. Sʒ
ſumimus ipſi:accipimus ab alio. Cũ da/
mus dicendũ eſt accipe · cũ ꝑmittumꝰ ipſi
tollere:dicendũ eſt ſume.Itẽ ſumimus ꝑ
nos/accipim a nolente.Et ſcribit᷑ ꝑ vnũ
m,.ꝓduẽ̃ tñ ſu. DPñ Oꝛatius. Gꝛata ſume

manu hęc vulcia differ in anũ. Sʒ ſũmo

ſũmas ꝑ duo.m. Dnde. Mſũmare du/
plex ſibi vult.ſed ſumere ſimplex.
Suo.ſuis.ſui.ſutum.a.t.i.ſuturã facerevel

ſuẽdo vnã rẽ alteri adiũgere vel cõſuere.
Supꝑbio. bis.biui.bitũ.n.q.i.ſuꝑioꝛis pꝛeę⸗

cepta inobediẽdo trãſcendere · vel ſuꝑ ſe
ire faſtidire· deſpicẽ· dedigri.⁊ dꝛ a ſupbo
BGupꝑemineo.nes.nui.n.s.i.hualere· peſſe.

ſſtare· ſcellere. dicit᷑ a ſupꝑa emineo.Iñ
ſuꝑeminẽs.entis.oĩs ge.Et ſuꝑeminẽtia.

tię. Et coꝛripit mi.
Supero.as.i.excellere· vincere.Et ſupare
i. reſtare.⁊ ſuꝑabundare. Inde bic ⁊ hęc
ſuperabilis.⁊ hoc le. Inde ſuperabiliter ·
aduerbiũ.Et ↄponit᷑ Exupero.ras.i.val/
de ſuperare. Supero⁊ eiꝰ cõpoſita actiua
ſunt ꝓ excellere· aliter neutra ſũt⁊ coꝛ.pe.

Superſideo.des.ſedi.n.s.i.ſedere ſuper·et

imittere.Et cõſtruit᷑ cũ otõ ⁊ ablatiuo.
vt ſuperſideo huic reia hacre. Inuenitur
etiam ſuꝑer ſedeo/ſuper ſedere.⁊ tunc ſunt
duę Partes
Superſto.ſtas ſtiti.ſtitum.n.p.i.ſupereſſe
ſupꝑfluere. Et cõponit᷑ a ſuꝑa ſto ſtas. R
ſuperſto dicit᷑ hic⁊ bęc ſuꝑſtes.ſtitis.i.ſe/
nex· vel remanens viuus/vel vitã oucẽs.
Et coꝛ. penul.genitiui.
Supino.nas.naui.natũ.a.p.i.verſare· ſu/
pinũ facere. Inde ſupinus.na.nũ.i.reuer/
ſatus. Onde gerundia⁊ participia vicũt᷑
ſupina/qᷓi ſupinata.i.deriuata ⁊ inflexa a

ſuis verbis. Et a ſupinus per ſyncopam

ſupus.pa.pũ.i.ſupinus. Item Supino
ↄponit cũ rea dicit᷑ reſupino.nas.i.retro
ſupinare. Inde reſupinus.na.nũ.Et de/⸗

bet ſcribi ꝑ vnũ.pa coꝛ.pꝛimã. Dñ Dui⸗/

dius in.jʒ.epła. Et modo cantabant ve⸗
teres reſupinos amoꝛes.

Suppedito.taſ.n.p.i.auxiliare.ſummiſtra⸗/

re ſubſeruire· obſeqͥ· ſupedia dare. coꝛ.
di. Et vt dicit Mug. Eſt eliminãda eoꝛũ
fatuitas qui ponũt hoc verbũ pꝛo peſſũ/
Dare.⁊ cõculcare ſub pedibus. H
Suppello. lis.ſuppuli.a.t.i.ſurriperequaſi
ſubtus pellere.⁊ dꝛ a ſub pello.lis.
Suppeto.tis.tiui.vel ſuppetij.titum.i.ſum/
miniſtrare: vel ſupabundare.⁊ dicitur a
ſub.⁊ peto.tis. DPnde Dꝛatius. Pauper
eni nõ eſt cui reꝝ ſupetit vſus. Suppeto
pꝛo ſuꝑpabundare neutrũ eſt.⁊ ſm hoc fa-
cit ex ſe verbũ imꝑſonale ſuppetit. Sed/p
ſũminiſtrare eſt actiuũ.
Suppilo.las.a.p.i.con tũdere. vel latenter
pilare · vel compellere.⁊ dicit᷑ a ſub pilo
las. Et pꝛoducit pi.
Suplanto.tas.a.p.i.decixere.⁊ ꝓpꝛie per
planta:qð fit cũ latent᷑ plantã ex trãſuer/
ſo iacimus inter plantas alterius. Hnde
Eſau dic de Jacob. Geñ. 26: En ſuppla⸗
tauit me altera vice.
Suppleo.ꝓles.pleui.tũ.n.s.i.ſuꝑimplere ·
vel in loco alterius unplere.⁊ dꝛ a ſub.et
pleo ples. Inde hoc ſuplemen.inis.Et h̊
ſupplementũ.ti.Et ſuppletus.ta.tum.

Suplico.cas.caui.n.p.dꝛ q̃ſi ſubt᷑ ſe pli⸗

care humiliare ad rogãdũ/pces fũdere.
dicit᷑ a ſuba plico.Et ↄſtruit᷑ in h̊ ſenſu
cum vtõ ⁊ accuſatiuo.vt Supplico tibi ·
ſupplico te. Inde ſupplicatio.i.humilis de/
pꝛecatio.
Supono.inis.a.t.i.ſũmitterepꝛo aliquo
ponere.

„

Suppꝛimo.mis.ſuppꝛeſſi.ſũ.a.t.i.ſubtꝰ pꝛe/

mere.⁊ dẽa ſuba pꝛemo.is.⁊ coꝛ.pꝛi.
Suppoꝛto.tas.a.p.i.ſubt poꝛtare·vel poſt
vel latenter poꝛtare · vel ſufferre · vel ſuſtẽ/
tare · vel auxiliari.
Suppubeo. bes.n.s.i.ſubtus vel parũ bar/
bere · vel pubem emittere. vel creſcere.
Supputo.tas.a.p.i.latenter:vel paruʒ · vel
poſt putare vel numerare.

Surdeo.des.dui.i.eſſe vel fieri ſurdũ. Sʒ

ſurdo. das.i.facere ſurdũ.Et ãbo ↄponũt᷑
Dbſurdo.das/ obſurdeo.des.i.vndiq;
ſurdare:vel ↄtra ·ſilit᷑ vndiq; ſurdere.Iñ
obſurdeſco.ſcis.ſilit᷑ cõſurdeo.deſco.ſcis.
Surdeo neutrũ ẽ. Sʒ ſurdo.das.actm̃.
Surgo.gis.rexi.dĩ q̃ſi ſurſum me rego.et
icitur a ſurſuʒ.⁊ rego.Et cõponit᷑ cĩ ad
vt aſſurgo.gis.i.ad aduẽtũ alicui cã ho/
noꝛis ſurgere.Cõſurgo.gis.i.ſimul ſurgẽ
Exurgo.gis.i.extra ſurge.⁊ppᷣe a ſomno

Inſurgo.gis.i.cõtra aliquẽ ſurgẽ.i.inua/
dere · vel inpetẽ. ⁊ ↄſtruit᷑ cũ otõ. Itẽ nõ

ꝙ ſurgit᷑ a loco.Exurgit᷑ a ſomno. Inſur⸗
gitur ad vindictã. Conſurgit᷑ ad auxiliũ.

Itẽ reſurgo.g.i.iteꝝ wel retro ſurgẽ. ñ.

Surgo ſedẽs:exurgo iacẽs:a moꝛte reſur

go. vłſſurgo onis:iſurgo dirus ĩ hoſtes.

Surrepo.pis.repſi.reptum.n.t.i.ſubtus
parũ · vel latenter· vel poſt intrare · vel re⸗
perea ꝓducit.ri.
Surrideo.des.n.s.i.latenter·vel poſt · vel
ſubtus vel remiſſe ridere.
Surrigo.gis.rexi.rectũ.a.t.i.quaſi ſurſũ r
gere. exigere erigere · vel caput leuare.
⁊ põt ſyncopari ⁊ dici · ſurgo.i.ſurrigo.⁊
ſim h̊ põt ſaluari ꝙ dicit quidã. Surgo
aleat nõ eſt extendendn.
Surripio. pis. pui. reptũ. a. t.i. latent᷑ raꝑe
ſubtrahere. furari: di a ſub.⁊ rapio.pis.

Itẽ ꝓ falſo ſuggerere iuenitur Baniel. Oo?

Tucbnapes⁊ ſatra pęſurripuerũt regi.

Surrogo.gas.a.p.i.ſubſtituẽ Dñ Aug .

de ciui.dei. Lucretius qui loco Gꝛuti fue/
rat ſurrogatus.

Suſcipio.pis.cepi.ceptũ.a.t.i.quaſi ſurſũ
caꝑe dĩ a ſurſu.⁊ capio.pis.Et ad coꝛ/

pus ⁊ ad aĩam refert᷑.⁊ coꝛ.pi.

Suſcito.tas.taui.a.p.i.excitare.⁊ ꝓpꝛie de

moꝛte.⁊ dĩ a ſurſũ.⁊ cito.tas. Et cõponit
reſuſcito.tas.i.iteꝝ ſuſcitare.
Suſpendo.dis.i.ſũ.a.t.i.quaſi ſurſũ pen⸗
dere.⁊ dꝛ a ſurſum pendo.dis.
Suſpicio.cis.ſpexi.ſpectuʒ.a.t.i.habere ſu⸗/
ſpectũ · timẽ· vel ſurſũ aſpicere. Et ꝓ vene⸗

rari · ſicut deſpicere ꝓ contẽnere·qꝛ quos

veneram̃·q̃ſi ſurſũ aſpicimꝰ.Et vꝛ a ſurſũ

⁊ ſpecio. Iñ ſuſpect᷑.tus.Et ſuſpecto.tas.

fre. Et ſuſpectꝰ.ta.tũ.Et ſuſpectiuuſ.ua.uũ.

Et a ſuſpicio.cis.hęc ſuſpicio.onis.⁊ hec

ſuſpectio. onis in eodem ſenſu.
Suſpicoꝛ.ar..v.p.i.ſuſpicere.⁊ dĩa ſuſpi/

cio.cis.vl cõponit᷑ ꝑ ſe a ſurſum ſpecio.

quaſi ſurſum aſpicere vel arbitrari · exti/

mare. Inuenit etiã ſuſpico.cas.pe.pꝛo.Et

tũc dã a ſub. ⁊ ſpico.cas. Et eſt ſuſpicare.
latẽt᷑ uł poſt· ul ſubt' ſpicare ẽ ᷣbũ neu.
Suſpiro.raſ.raui.ratũ.n.p.i.ſurſũ ſpirare.
Vel ſubt ſpiritũ oucẽa dꝛ a ſurſũ⸗ ſpiro.
ras. Iñ h̊ ſuſpiriũ.rij.⁊ ſuſpirioſus.ſa.ſũ.
Suſtineo.nes.nui.ſtentũ.a. S.i.ſurſũ tenere
vel patia d a ſurſum teneo. Iñ ſuſtẽto
tas.fre. Iñ hoc ſuſtentamẽ.⁊ ſuſtẽtamen/
tum. hoc ſuſtentaculũ.li.
Suſtollo.lis.ſuſtuli ſublatum.a.t.i.ſunſum

tollere.⁊ dĩ a ſurſum.⁊ tollo. Et vt dicit

Hap. Guſtollit· eleuat · ſuſtinet· Hſidio ẽ.

ſuffragatur.patit᷑tolerat.
Suſurro.ras.raui.n.p.i.murmurare:ĩ aure
glicuius aliqͥd latent᷑ dicere. Et ẽ verbuʒ
ficticiũ de ſono locutiõis dictů. Qui eni
ſuſurratnõ in facie alicuiusſ̊ in aure loqͥt
de altero detrahendo. Et coꝛ.pꝛimã. NPñ
Duidius in.jõ? epla. vᷣlut ego cuz chara
de te nutrice ſuſurro.

Abbeo. bes. bui.n. S.i. putrẽ· pi/
t Frere . delicere. tabe fluere. dĩ

a tabes.bis. Inde tabeſco.ſcis.

fre. Et caret ſupinis.⁊ pdu.ta.
Tabulo. las.laui.a.p.i.tabulas parare.p⸗/

ſternẽ. Et cõponit᷑ Cõtabulo.las. Viſta⸗

bulo.las.i.tabulas remouerea coꝛbu.
Taceo.ces.tacui.tacitũ.n.S.i.ſilere. Iñ ta⸗
citus.ta.tu.⁊ taciturnus.na.nũ.qui faale
tacet. Et coꝛ.ta. Oñ Duidiꝰde arte. Here
pꝛius taceant volucres ęſtate cicade.Int᷑
aũt tacere⁊ ſilere.hoc intereſt ſ̃m quoſdã
quia qui tacetloqui nõdũ incepit.qͥ xo
ſilet.loqui deſinit. Juxta illud ꝗſaię. Ca/
cui ſilui:ſemꝑ patiens fui.
Tamino.nas.naui.i.aduerſari.Et cõponit
attamino. nas.i.aduerſari. Itẽ cõtamino
nas.i.polluere·deturpare. eſt actiuũ.alia
Edicta ſunt neutra.Et nõ ꝙ attamio.nas

eſt purgare.vt farinã cñ ſetario · m qͥſdã.

Iñ hoc attamen.inis.i.ipſũ ſetaniũ.
Tango.gis.tegi.tactũ.i.õtigere · inqetare
cõtrectare. Inde h̊ tactus.tus.tui.Et hᷣ
⁊ hęc tangibilis: h̊ le.Et ↄponit᷑ attingo
gis.attigiattactũ.i.valde vel iux tãgere.
el accidere.Cõtingo.gis.cõtigi cõtactũ
Iñ h cõtactus.tus.tui. Obtingo obtigi
obtactũ. Cango ⁊ eius ↄpoſito ꝓ tãgere
actiua ſunt. Sʒ pꝛo accidere neutra ſunt.
Tarataãtario. gas.n. p.i.tuba clangere. vel
farinã colare.⁊ eſt ſetaciare.
Tardo.das.daui ·datuʒ.a. p.i.moꝛari·vel
impedireretinere differre· tardum facere
Inde tardus.da.vũu.Et tardito.tas.tare

frequẽtatiuũ. Et cõponit᷑ Retardo.das.

Taxo. as. are.a.p.i.numerare. Et taxare.i.
icere.Et taxare.i.cõfirmare.Et taxare.i.
licitũ imponere · ſcilʒ pᷣciũ rei ꝗq vendit᷑. Iñ
hec taxatio.onis. ñ.2. DMeſdre.S8 Dia
ſine taxatione.i.ſine quãtitatis detmina/
tione. Caxo cõponitur cum con.· pꝛę.⁊ re.
Et ꝓducit pꝛimã poſitione.

nni
Mad⸗

Winm
ewh
Enni
mehoee
mip’
cden

putd
buer
o.s
Sapdntn
Spung
ol Nin
olbr.
fnan⸗
nupirqn

ed

aGop
n ſndil
M.
nann Et⸗
nuniun

permi
etrcunſin
otbln
Derncoti
humen
t ue
odetniin
NRNN

1

T onte E

Tedeo.des.tędui.n.s.dicebat᷑ antiquitus.
ſ̊ modo nõ eſt in vſu.i.faſtidiri:ĩdignari:
anxiari·habere tędiũ. Iñ tedet imꝑſona/
le.⁊ cõſtruit᷑ cũ actõ·⁊ gtõ.vt Cędet aiaʒ
meã vitę meę.Iñ hoc tędiũ·vij. Itẽ tedet

cõponit᷑. Detędet. Diſtędet.i.valde tędet

Pertędet.i.valde teędet.Cędeo.⁊ tedet
cũ cõpoſitis · neutra ſunt.et carẽt ſuꝑinis.
pdu.tę.Oñ Ouidius.Detedet ingenu/
os tedia ferre ſui.
Tedioꝛ.aris.tędiatul.ſũ.d.p.i.tedio affici.
dicitur a tediũ.

„

Cego.texi.ctũ.a.t.i.oꝑire· defendẽ. Et coꝛ.

te. in pᷣſenti Oñ Oꝛatius in epła. Cõmiſ⸗

ſumq; teges ⁊ vino toꝛtus ⁊ ir
Tegulo.las.n.p.i.tegulas facere · vel tegu⸗
lis operire. Et ꝓducit te.

Telo. las.telaui.a. p.i.longare. differre·ſed

non eſt in vſu. Et cõponit᷑ Notelo.las.i.
diſtẽdere plõgare· differre · ꝓuocare. Et
ꝓducit te.

Temero.ras.raui.a.p.i.coꝛrũpere:violare

polluere. Et coꝛripit me.

Temno.nis.pſi.ptũ.a.t.i.vilipendere:dã/

nare. Et cõponit᷑ Cõtẽno.nis.pſi.ptũ.Et
nõ ꝙ tẽno habet.m.ante.n.ĩ eadẽ ſyllaba
in pᷣſenti ⁊ in tẽpoꝛibo foꝛmatis a pſenti ·
in pꝛeterito ꝑfecto habet.pa in his quę
foꝛmant᷑ a ſterito. M
Tempero.ras.raui.a.p.placare · mitigare ·
lenẽ facere:ęque libꝛare:moderare.⁊ dĩ a
tempoꝛo·quia a tempoꝛe pꝛocedit tempe
ries. Inde temperatus. ta. tũ. Et cõponit
attempero.ras.i.valde vel iuxta tẽperare
vel obedire. Cõtempero.ras.Diſtempero
ras.i.a tẽperie remonere. Obtẽpero.ras.
i. obedirecõſentire. Cempero ⁊ eius com
poſita ſunt actiua · pꝛęter obtẽpero ⁊ attẽ/
pero.ras ꝓ obedireꝗ ſunt neutra coꝛ.pꝑe.

Tempeſto.ſtas.ſtaui.a.p.i.moleſtare.Et
tẽpeſtare. deſtruere · diſſipare ultẽpeſtatẽ

facere. Inde tempeſtuoſus.ſa.ſũ.i.tẽpeſta
te plenus. Et tempeſtuoſe.ſius.ſime.adũ
Et hec tempeſtuoſitas.tatis. .
TCempoꝛo.ras.itempus vucere· vel in tem
poꝛe viuẽ. dꝛ a tẽpus.Et cõponit.vt at/
tẽpoꝛo. ras. Et cõtẽpoꝛo.ras.i.ſil tẽoꝛare
Tendo.dis.tetẽdi.tenſũ.vel tentũ.iiire· di
iigere · feſtinare · eleuare . pgere. conari. Et
tẽdere dicũt arcũ vineã⁊ bꝛachia.Cẽdo
dis./ꝓ ire neutꝝ ẽ· hĩalia ſigẽtione actiuũ.
Tenebꝛo.bꝛas.q.p.i.obſcurare· tenebꝛoſũ

facere. Inde tenebꝛaſco.ſcis.inchoatiuũ.
Teneo.nes.tenui.tentü.a.s.i.habere · poſſi⸗/
dere ſeruare· moꝛari. Et coꝛte.

Tenſo.ſas.fre.a tendo.vis.i.defendere.ſe/
curuʒ facere. ⁊ ducẽ. . quo TCenſito.tas.
aliud fre. Et ꝑ cõpoſitionẽpꝛotẽſo.ſas.⁊
pꝛotenſito. tas.i.defenderepꝛotegere.
Tento.tas.taui.i.frequẽt᷑ tenere.⁊ explo⸗
rare. Et debet h verbũ ſcribi ꝑ.n.⁊ ſine.p.
TZnunq; p.m. vel.p.Et cõponit᷑. Pertẽto
tas. Retẽto.tas.i.iteꝝ tẽtare. Oel frequẽt
retinere.⁊ tũcẽ fre.huiꝰ verbi retineo.es.
Tento actiuũ eſt cũ ſuis ↄpoſitisita dicẽ
Hug.Multi tamẽ dicũt ꝙ tempto.tas.
debet ſcribi per.mp. vt Cemptauit deus
Vbꝛaũ.Et deſcẽdit ut dicũt a temno.nis.
tempſi.tẽptũ.ptu.v.in.o.fſit tempto.tas.
tũc videt᷑ ꝙ mutet ſigtionẽ.vt tẽptare
i. frequẽter temnere.i.cõtemnere ⁊ deſpi/
cere. Sʒ tentare a teneo.i.frequẽt᷑ tenere
vl exploꝛare.ſᷣ pus dictũ melius placet .
TCTenuo.as.aui.a.p.i.ſubtiliare:tenue facere
Et cõponitur Attenuo.as.Cõtenuo.as.
Extenuo.as.i.extendere dilatare.valde
ſubtiliare.
Tepefacio.fad.feci.i.facio tepere.⁊ acuit fa.
licʒ ſit bꝛeuis ĩ tepefacit ⁊ tepefacio.Et nõ
q vbũ nõ põt cũ vᷣbo cõponi niſi cũ infi/
Tepeo.pes.pui.i.eſſe uł fieri tepi/ (nitiuo.
vũ · ſcilʒ calere vel frigere.Cũ enĩ res a ni⸗
mio caloꝛe ceſſat dĩ tepere/ſimilit᷑cũ a fri/
goꝛe tranſit in caloꝛem vĩ tepere. HPñ ſee
dẽ tepere calere. ſepe frigere. Eſt ů tepere
ꝓpꝛie eſſe int caloꝛẽ ⁊ frigiditatẽ tẽperatũ.
Iñ bic tepoꝛ.or.. Et tepeſco.ſcis.inchoa.
Et tepidus.da.dum.Et tepiditas.tatis.
Et tepidulus.la.lũ.i.aliquãtulũ tepidus.
Et tepido.das.i.tepidũ facere:⁊ẽ actiuũ.
Tepere infinitiuus cõponit᷑.Cepefado.
cis. Tepeſio.fis. Cepeo ↄponit᷑.Cõtepeo
pes. Diſtepeo pes. Intepeo. pes. Tepeo
neutrũ ẽ cũ ſuis cõpoſitis.⁊ caret ſuß.
Terebꝛo.bꝛas.a.p.i.ꝑfoꝛare terebꝛo.Et cõ
ponit᷑ cõterebꝛo.bꝛas.⁊ coꝛ.naturalit.re.
Tergiuerſoꝛ.arl.atus.ſum.d.p.i.in varias
ꝑtes ſe vrtere. decipere aĩuʒ ·q̃i tergũ huc
Zilluc vertere. Inde hictergiuerſatoꝛ.tor.
deceptoꝛ : werſipellis · qꝛ aĩuʒ q̃ſi tergũ huc
Zilluc vertit · ne q̃lis ſit intelligat. E hec
tergiuerſatio. onis.i.deceptio.Et hᷣ hęc
tergiuerſabilis.⁊ hoc le.i.deceptoꝛius et
habilis ad decipiendũ.
Tergo.gis.terſi.terſũ.i.mũdare · deſiccare·
exiccarepurgare. Inde tergeo.ges.terſi.

ℳ

terſũ· in eodem ſenſu. Et vtrũq; cõponit
Betergoꝰ⁊ detergeo.i.valde tergere.Cõö⸗

tergo· contergeo. Extergo· ⁊ extergeo.

Pertergo.⁊ ꝑtergeo.Retergo.⁊ retgeo

i.iterũ tergere.⁊ ſunt actiua. .
Termino.nas.a.p.i.finire· diſtinguere. Iñ
Hͥ B terminabilisa h̊ le.Cermino cõpo/

nit᷑ Cõtermino.nas.i.ſimul terminare· uł

cõiungere. DPetmino.nas.i.diffinire · vel
terminos auferre. VPiſtermino. nas.i.ter/

minũ remouere. Extermino.nas.i.termi/

nũ remouerevel extinguere. Et coꝛ.mi.
Tero.ris.triui.tritu.a.t.i.cõminuere:ↄfrin/
gere. Et in pꝛeſenti coꝛ.hãc ſyllabã te. In
terito vo ⁊ in ſupino pꝛoducit.tri.
Terreo.res.terrui territuʒ.a.S.i.terroꝛẽ in/

ferre. Inde h̊ terroꝛ.oꝛis.Et ſcribit᷑ ꝑ ge-

Territo.tas.frequẽtatiuũ.i.fre- (mii.r.
quẽter terrere. Et d a terreo.res.⁊ coꝛ.ni.
Teſcuo teſcuas.aui.a.p.i.caſtrare. Et hinc

teſcuatoꝛes.i.caſtratoꝛes. Iñ teſcuatiões·

caſtrationes dicunt.

Teſtamentoꝛ.aris.d.p.i.teſtamẽtũ facere.

Teſticulo.las.a.p.i.teſticulos dare.⁊ per

teſticulos ꝑcutere. Et cõponit᷑ Deteſti⸗

culo.las. eteſticulo. las. Et coꝛ. cu.

CTeſtilicoꝛ:caris.v.p.i.teſtẽ facere· vel teſte

cõfumare.? coꝛ. fi. (nio

Teſtimomio.as.n.p.i.confirmare teſtimo/

Teſtoꝛ anis.teſtatus.ſuʒ..p.i.teſtamẽtũ
facere.Et teſtari.i.teſtiicareteſtimoniuʒ
are. Et teſtari.i.iurare.vel ↄiurare · uł in
teſtẽ adducẽ.vel rogare.Ceſtoꝛ cõponit

Atteſtoꝛ.ar.i.valde teſtari Deteſtoꝛ.arl.

Conteſtoꝛ aris.i.ſimul teſtari.Pꝛoteſtoꝛ.
aris. Obteſtoꝛ.aris.i.vndiq;/ul ob aliqͥd
vel cõtra teſtari.
Tetrarcho. chas.chare.n.t.i.pꝛincipari.
Vñ Oꝛatius ĩ epła. CTetrarchare volẽs ·
accedet ſiccus ad vnctum.
Texo· xis.texui.textñ.a.p.i.coopꝑireoꝛdi9/
nare. cõſtruẽ⁊ ad telã ꝑtinet. Iñ h̊ textu/

ra.rę. Et texto. tas.i.ſlępe texere. Et a texo.

is.hic textoꝛ.toꝛis.

T ante H
CTCheologoꝛ.ariſ.d.p.i.de theologia tracta/
re· vel loqui. Idem ⁊ thologicoꝛ. caris.
Et coꝛripitlo.
Theoꝛo.ras.a.p.i.videre.⁊ dẽ a theosqꝛ
deus oĩa videt. Et theoꝛare ppꝛie eſt cõſi/
derare diuina. Inde hęc theoꝛia. nię. vel
theoꝛica. ce. ſcientia ꝗᷓ tractat de iuiſibilibꝰ
vel vita cõtẽplatiua.Inde theoꝛicus.cq.

ci. cõtẽplatiuꝰ.qͥ tin cõtẽ plationi vacat.
Theſauro.ras.n.p.i.facẽ theſaurũtheſaurũ

ↄgregare. Idẽ theſaurixo. cas Bñ Pau⸗/

lus ad Ro.2: Theſaun as tibi iram. i.q̃i.
eſſet theſaurus quid pcioſum cõgregas
tibi iram dei ſine pena. Mã iratus videt᷑
deus quando pęnã iuſte infrer.

—

Khuriſico.cas.a.p.i.incenſare.vel incenſũ

facere: vel ſacrificare.⁊ dã a thus.⁊ facio.

Inde h̊ ⁊ hęc thurifex.ficis.ſacerdos vel

incenſatoꝛ. Iñ h̊ thurificiũ.i.ſacerdotiũ.

Et hec thunificina. cinę locus vbi thus ef/

ficit᷑.vel etiã ſpargit᷑.vel ſacriſicat.

T gnte J

Ticionoꝛ.aris.d.p.i.ticonibus pᷣparare.
Vl eos in ignem mittere. Et componitur

Atticionoꝛ.aris.bᷣm Huguitionẽ.

Timeo. mes.timui.a. S.i.metuere Iñ timoꝛ
oꝛis. Itẽ cõponit᷑ Extimeo. mes. Perti/

meo.mes.Et caret ſupino.i coꝛ.hãc ſylla⸗
bã.ti. On. Qui de moꝛte timet.plurima
mente videt. Iñ timeſco.ſcis.inchoatm̃.

Tincto.tas.i.frequenter tingere. qͥ tin-/

ctito. tas. aliud frequẽtatiuũ.

Tingo.gis xi.ctũ.a.t.i.tinctura inficere:co/

loꝛare.infũdere. Inde tinctus.cta.ctũ.Et
tinctim aduerbiũ. Et bic? hęc tingibilis.

⁊ hocle.pe.coꝛ.habile ad tingenduũ.Et hęc

tinctura.rę Atẽ tingo cõponit᷑ Cõtingo
gis xi.ctũ.i.ſimul tingere. Vetingo.gis.

i. tincturã remouere. Intingo.gis.i.in tin/

cturã fũdere.Retingo. gis.iiteꝝ tin gere
uł tincturã auferre. SGubtingo.gis.i.ſub/
tus vel parum tingere.
Tinnio.nis.iui.itũ.i.liquide ⁊ pure ⁊ lenit᷑
ſonare. Et ꝓpꝛie dꝛ de ęre vel alio metallo
Et vt dicit Pꝛiſcianꝰ. deficit in pꝛima et
ſecunda ꝑſona ꝓpꝛie.in tertia ſępe ĩuenit᷑.
⁊eſt onomotopęiũ.i.verbũ ficticiũ·ĩuen/
tũ ex qualitate ſoni illius rei cui cõuenit.

Impꝛopꝛie tamen qñq; iuenit᷑ in pꝛima
7 ſecunda ꝑſona. Inde hic tinnitus.tus.

Et tinnito.tas.fre. Et tinnulus. la. luʒ. Et
tinniens. tis. ge. omnis.
CTyrocinoꝛ.aris.d.p.i.eſſe uł fieri de nouo
militẽ uł facere uł exercẽ officiũ tyronis.
Titillo.titillas.i.titubare.vel ad luxuriam
icitari· ſtimulare.? dꝛ a titubo. bas. Et in

actiua ſignificatione dꝛ titillo.las.i.inflã/

mare · incitare· ſtimulare.cõmouere ad lu⸗
xuriam. Inde hęc titillatio/luxurię incita/
mentũ ·carnis incitatioinflãmatio. Et ti⸗
tillicus,.ca.cũ.pe.coꝛ.i.titillatione plenus.

ſecgn

nn

np
Unm ii
1
Wnnmni
Gtnc.
Wde
Mtoti.
bicset⸗
r.

Biparn
rzinm
r Tin
fan
cnaE
A,
erienn
I

=.

innan
Gu
ginan
gno, Ein⸗

ſcilʒ qͥ ĩcitat· vel qͥ incitatad luxuriã. Et ti⸗

tillariꝰ ria. rin.i.pꝛon ad luxuriã. Titillo.
las.iĩ abſoluta.⁊ ĩ paſſius ſigẽtione neutrũ
ẽ Et in actiua eſt actiuũ.⁊ ſcribit᷑ ꝑ duo.l.

Titubo. bas. baui.n. p.i. vubitare vel v⸗

clllare:tremereꝗæ coꝛ.tu.

Tiuulo.las.a.p.i.deſignare titulo/uł titulũ

apponere ⁊ dꝛ a titulus.Et cõponit᷑ Inti⸗
tulo.las. Pꝛętitulo.las. Retitulo.las. Et
coꝛ.ti. Oñ Ouidiꝰ de reme. Aegerat buiꝰ
amoꝛ titulum nomenq; libelii.

CTogeo.des.todui.vel todi.n.S.i.moueri:

tremere ad modũ todę.⁊ dẽa toda.
Tolero.raſ.raui.a.p.i.ſuſtinẽ/pati ·ſufferre
Et ſcribi debet ꝑ vnũ.l.habet enĩ pꝛimaʒ
bꝛeuẽ. Onde Duidius de arte. Dũ vires
aiuʒ q; ſinunt tolerare laboꝛes.Naã veniet
tacito curua ſenecta pele.
Tollo.lis.i.eleuare.Et tollẽ.i.anferre. Sʒ
tollimus a volẽte. Eripimus vi. Euferi/
mus qð dedimus.Et tollere.i.nutrire.Et
tollere.i.poꝛtare.vel ſuſtinere.⁊ caret p̃/
terito⁊ ſupino/ſed accipit mutuotuli vel

ſuſtuli. Antiqui enĩ oicebãt tulo.lis.tuli.

vel tetuli.tultum. Et inde cõponebat ſu⸗
ſtulo.lis.ſuſtuliqdð modo nõ eſt in vſu in
pꝛęſenti.⁊ ideo datũ eſt eius ſteritũ huic
verbo tollo · quod ſigt auferre vel eleua/
re. Et compoſita ſimiliter poſſunt acciꝑere
pꝛęteritũ ·a cõ oſitis illius q;uis non oĩa.
Item CTollo cõponit᷑. Ettollo.lis.attuli.i
valde tollere.Extollo.extuli. Suſtollo
ſuſtuli. i ſurſum tollere. Et eſt actiuũ tollo
cum ſuis cõpoſitis· hm Hug. Similiter
tuli dat᷑ pꝛo pꝛęterito huic vᷣbo fero. Pꝛi/
ſcian aũt in. x? libꝛo ſic dicit: Tollo tetuli
10 quo nunc in vſu frequenti eſt ſuſtuli.
AE tulo qͥʒ de veteribus qð fuit in vſu te/
tuli dicebãt. Tollo q̊ʒ deficit ſupino · R p
eo vtimur ſublatũ. Suffero etiã facit ſu/
ſtuli · in alia ſiẽtione De ſigtionibꝰ huiꝰ
vꝓbi tollo cõſueuit a quibuſdã vici. Qui
remouet tollit·qͥ ſublimat qͥʒ tollit. Et p
nutrire tollẽ ſepe dat. Itẽ. Qui tollit re⸗
mouet · gerit · erigit· accipit:aufert.
Tondeo.des.totondi.tonſũ.a.S.i.capilloſ
ſecare vel aliud diminuẽ in circũitu coꝛ/
rodere. Inde hic tonſoꝛ. Hertinet etiam
tõdere ad oues. Dñ.j.Reg..252 Tudiui
qꝙ tonderẽt paſtoꝛes tui gregem. Inue/
nit᷑ etiã tũdo.dis.ꝑ.u.tertię cõiugationis
Bb aliud ſigẽt. Onde. Condemus barbas

vel oues:ſed tundimus herbas. Condeo

Dat tonſũ· ſ pbet tundere tuſũ. Dat tũdo

tutudi:ſᷣ̊ dat tondere totondi.
Tondito.tas.frequẽtatiuũ de tõdeo:des ·
Tono.tonas.tonui.itũ.i.tonitruũ facerea
cõuenit ſoli deo · Dñ ſolũ in tertia ꝑſona
dicit᷑ iueniri. Inuenit᷑ tñ in pima? ſecõẽda
pꝓſona ꝑ pꝛoſopopęiã.i.per tranſlationẽ.·

yvyt tono.i.ſono.vel foꝛtiter clamo.et per

apoſtropham. Cono componitur Atto⸗
no.nas.i.ſtupefacere.Cõtono.nas.i.ſimul
tonare Intono nas.i.iſonare.Cono neu/
trũ ẽ. cõpoſita.pꝛęter attono quod ẽ ac/
tiuũ. Et oĩa faciut pꝛęteritũ in nui.⁊ ſupi⸗

mü in itu. Licet quàdoq; inueniat᷑ facere ĩ

aui.⁊ ĩ atũ ſᷣm antiquos.Et oĩa coꝛ.hanc
ſyllabam. to. Et nõ ꝙ tono abſolutü ẽ. vt
deus tonat. Inuenit᷑ tamẽ etiã quãdoq;

deus tonat aeremquia verbũ tranſitiuũ

tüc intelligitur in eo.i.tonare facit.vel to/

nitruo ꝑcutit. mouetet tangit. Similit᷑

EPluet ſuꝑ peccatoꝛes laqueosignis.i.qſi
pluẽdo.i.ſubito ⁊ abundãter emittet.Et

coꝛ.pmã tono. Oñ Cſopus. Duʒ foꝛtuna

tonatfugitiuos terret amicos.

Tonſo.ſas.frequẽtatiuũ. ! qͥ tonſito.tas.

aliud frequẽtatinun.

Toꝛmento. tas.i.toꝛmẽto afficere. Iñ toꝛ⸗

mentuoſus.ſa.ſũ.qð ⁊ toꝛmentoſus dꝛ.

Toꝛno.nas.i.toꝛno aptarein girũ mittere

vel voluere inſtrumentũ·ſcilʒ toꝛnũ.
Toꝛpeo.pes.pui.⁊ caret ſupino.i.languere
pigrere ⁊ deficere:ſtupere/mutere quada
admiratione · vel timoꝛe affici. Inde hic

toꝛpoꝛ. oꝛis: toꝛpeſco.cis inchoatiuũ.

Toꝛqueo.ques.toꝛſi.toꝛſum· vxl toꝛtũ.a.s

i,cruciare. Et toꝛquere.i. flectere · voluere

vel mittere · iaculaarr.
Toꝛreo.res.rui.toſtum.a.s.i.vrereaſſare.
ſiccarecremare · vel vertere · ſiue ſoluẽ. Oñ

CTheodolus. Ethiopũ terras iam feruida

toꝛruit eęſtas.Coꝛreo facit toꝛrui ĩ pterito

Ztoſtũ ĩ ſuß. Inuenit᷑ etiã toꝛritũ.tu. De

ſigtionibus huius verbi ſolet dici. Qui
toꝛret voluitſiccat:cremat/aſſat.⁊ vrit.
Toꝛreſco.cis.a torreo · verbum inchoatiuũ
quod accipit᷑ impꝛopꝛie qñq; in paſſiua
ſigtione ⁊ abſoluta.i.areſcrer.
Toxico.cas.a.p.i.venenareveneno inſicẽ.
Et cõponit᷑ intoxico.cas.

CTracto. tas. vb ü fre. trabo. his.qð videt᷑
iſtare a ſignificatione ſui pꝛimitiui:ſed
729

v

penitus non diſtat. Nam qui aliqͥd tra/
ctat.quodamodo illud trahit. Eſt eni tra⸗
ctareſententiã frequẽter huc⁊ illuc trabẽ
