vſtu ab vrẽdo.Et buſtũ.i.ſepulcꝑ.
Buſtura.f.p.i.ſepultura.⁊ dꝛ a buſtũ qð ẽ
ſepulcrum.
Buphthalmõ di aliqs hñs magnos ocu/
los vt bos.⁊ d a busi.bos⁊ ophthalmõ
oculꝰ.Mlbm Iſidoꝝ eſt quida flos croci
ſilis oculo bouis a grecis nomẽ accepit.
Butanicũ.n.s.eſt quida liber medicinę vel
phyſice·qͥ herbariũ dꝛ.

Hutyrũ.n.s.me,p.dꝛ pinguedo lactis: ſic

deriuat᷑ a buto qð eſt quoddaʒ aial lacte
multũ abũdãs. Inuenit᷑ tñ me.coꝛ.Hnde
Hirgilius. Aac niuen butyrũq; nouũ cũ
melle comedi.Et ſic cõponit᷑ a bos ⁊ vterꝰ
vel tyrus qð eſt caſeus: dꝛ butyrũ qͥddã
quod fit ex lacte. HZ

Buto.tonis.m.t.eſt quoddã genus aĩialis

qð valde in lacte abudat.⁊ dꝛ a buo.is.
Hutro.onis.m.t.i.inuenis.
Butus.a.ũ.i.perfuſus:a buo buis.
Buxus.m.s.eſt quędã artoꝛ.⁊ dꝛ a byxos
gręce. Inde h̊ buxũ.i.lignũ vel fruct illiꝰ
arboꝛis · vtruũq; tñ indinerẽter inuenit· tã
ꝓ arboꝛe qᷓ; ꝓ ligno. Iñ etiã buxeus.a.u.
de buxo exiſtẽs.⁊ hoc buxetũ loc in quo
creſcũt buxi.

Cante

Aath p itẽtia uł patiẽtia dẽ.
Caballꝰ. m. s. i. vilis equꝰz ꝛ a
cabo. Iñ caballinꝰa.ũ.pe/p.Dł
cobalłꝰoꝛ q̃i cauallꝰ.q; pede ca/
uat terrã.vel qꝛ pe’dẽ bʒ cauũ vt dextrari
Cabo.onis.i.equus caſtratus.

Cabꝛo. m. t.⁊ ſcabꝛeus bꝛei · ſüt diuerſa ge/
neruũ aĩialia.⁊ dicunt᷑ ambo a caboi.equo ·
q; de putridis carnibo equoꝝ ſexe naſcut

Papias vyo vicit:Cabꝛo vermis dictus
a cabonei.equo·eo ꝙ ex equo creet᷑ ſicca⸗/
bꝛo ſcribitur ſine r in pma ſyllaba. Nonit
etiã crabꝛo ita ꝙr eſt in pma⁊ ſecuda ſyl/
labis. Dñ dicit: Crabꝛo vermis dictus a
cabone ex quo naſcit᷑. Et hęc lra inuenit᷑ ĩ
multis biblijs.DPeut: ⁊⸗ Inſuꝑ⁊ crabꝛo/

nes mittet oñs deus tuus ĩ eos. Quęda
aut biblię habet ibis.⁊ d ſcrabꝛones:ita
ꝙ r eſti pma ⁊ ſecida ſyllabis. SOj HPa⸗
pias vult ꝙ ſcabꝛones ſceribat᷑ ſine ri pꝛi/
ma ſyllaba. Oñ dicit: BGcabꝛões.i. xeſpe

longioꝛa crura habentes,

Cabul in lingua phenicũ ſonat diſplicere.
Mñ. ʒ. Reg. 9? dicit᷑ ꝙ Mirã appellauit
oppida quę dedit ei Galomõ terram ca-
bul. qꝛ diſplicuerunt ei. DVPñ.DPico cabul
terra Salomon quã cõtulit Mirã.
QCabus cabi dicit mẽſura. Hñ.4. Aeg. c
Quarta pars cabi ſcilʒ ſtercor colũbarũ
Et vt viat Joſephus. h̊ cõdiebãt cibos
ꝓ ſale.tẽ in hiſtoꝛijs di. Cradũt quidã
noie ſtercoꝛis dia veſiculã colubęin qua
recipiebãt᷑ grana defoꝛis allata. Dñ. Eſt
meſura cabacaro vmibus apta cadauer.
Cacabus.m,s.pe.coꝛ.ilebesa ſono feruor
ictus. ꝓeruẽdo eni expmit hũc ſonũ ca
a ca ᷣm Mug. Oñ. In noſtro cacabo ꝓp/
pter pulmẽta cacabo. Hapias dvicit: Ca/
cabus vas de terra ⁊ etiã de ęramẽto Hn
Deſipis in cacabum ſi fruſta remoꝛſa re-
trudis. M
Cacephaton.i.turpis ſonꝰ.a cacos ⁊ pho/
ne·qð eſt ſonus vel turpis flatus. In ca/
cephatus.i.turpis ſon vel turpis flatus
qð ⁊ alio noie dꝛ cacophõia.i.cacephatõ
Cacethes.this.m.t.i.malus mos.⁊ di a ca/
cos ⁊ ethis qð eſt mos. Vñ Junenalis.
Inſanabile multos ſcnbendi cacethes.
Cacexia.xię.ulł cacoſia.di gręe mala vexa/
tio qdã paſſio eſt.⁊ oꝛ a cacos ⁊ oxi:qð ẽ
acutu · vel ethis qd eſi mosq̃ſi acutũ ma/
lum·vel malꝰ mos pᷣm Hug Papias vxo
dic: Cacexia nomẽ ſupſit a coꝛpon habi⸗
tu. Mã gręce malũ vel vexatio dꝛ. Fit eni
itemperãtia ęgrotatis vel medicatis.
Cachinnus.i.riſus inutilis ⁊ imoderatus⸗2
dꝛ a cachinnoꝛ.aris: vel cõponit᷑ cũ con et
cignus q eſt albus vt nix ꝓpter dentes qͥ
vident᷑ albere in riſu.
Cachinnatoꝛ ⁊ cachinno.onis.idem ſcilicʒ
deriſoꝛ

Cacodęmononis.i.malus angelusqᷓuaſi

malũ ſcies.a cacos ⁊ vomon.
Cacos gręce· interpᷣtat malil.
Catoſyntheton.ẽ vitioſa cõpoſitio dictio/
num.vt:Merſaq; viuetiũ terga fatigamꝰ
haſta. .
Cacumẽé.n.t.i.ſũmitas Inde cacimino.as.i
acuerein ſũmo ſublunare. et coꝛripit:mi.
HDuidius. Gũmaſq; cacuminat aures
Cacus.ci.dꝛ a cacos malũ:qꝛ fuit małꝰ.Fuit
eni ſeruus Euandri malus ⁊ ſur.
Cadauer.n.t.vꝛ a cadẽdo:eo ꝙ; moꝛte cec/
derataut q; ſtare nõ poõt. Dis moꝛtu aut
funus eſt· aut cadauer. Junus ſi ſepeliata
funibo accẽſis.i.cãdelisſic vicu et qnas

ante feretrũ papyris cera circũdatas fe/

rebãt. Cadauer vo ſi inſepultũ iacet. Itẽ

funus v; in domo. Cadauer dũ poꝛtat vl
ſepelit vel cremat᷑. Exequias vel fun di⸗
cimus crematũ. Keliqas cõditũ ia ſepul/

tum coꝛpꝰ ↄſuetudine dicimꝰ. aut oꝛ

cadauer quaſi caro data mibo· etymo⸗
logia eſt. Inde cadaueroſus.a.ũ.i. plen
cadauerib?bb.
Cadax.ↄ.t.i.caudus:qui ſępe cadit.
Cades.dis.ſ.t.vel hoc cades indecli.i.loc
vel fons vbi erit iudiciuʒ. Eunterpꝛetat
ſanctũ vel ſanctiſicãs vel ſanctiſicatio.
Cadeſa.f.p.i.coꝛtũ. Oñ Geñ.38e de Juda
dẽ. Qua ci vidiſſet ſuſpicat eſt cadeſã.i.
ſcoꝛtu.
Cadex.m t.i.trũcus.⁊ dr a cado ·quaſi caſũ
dans:qð ⁊ caudex dꝛ ⁊ codex.
Caducęũ.cęi.n. s. virga Mercurij cuʒ qᷓ vi⸗
ſcoꝛdiã faciebat cadere in pacẽ⁊ ſõnũ.ñ
bic caducęatoꝛ. tor.. qui lites pacificat. Et
ꝓpꝛie caducęatoꝛes vicũt᷑ legati pac ſcilʒ
qᷣ gra pacis ferũt legationẽ int aliquos.

Cadudler.a.i.i.ferens caducęum · talẽ ſelʒ

virgm.
Caducus.a.ũ.pe,p.⁊ cadabũdus.a.ũ.i.cre/
bꝛo cadẽs.Caducus etiã vꝛ id qð cadere
facit.vt caducus moꝛbo qui etiã comiciał
d. Itẽ hoc caduci.ci.ẽ illa hereditas que
cõtingit alicui ex moꝛte alicuiꝰ carẽtis he⸗

rede. Inde bic caducarius.rij: H̊ͥ caduca/

ria. rię ille vel ula cui hoc cõtingit · ſalicʒ qᷣ

accipit caducũ. Caduca etiã dicunt folia

maloꝝ vel floꝛesquos gręci ntinas vo/
cant hm Hug. Oapias vo dicit. Cadu
cum vꝛ quod ab vno cadit ĩ alterũ ꝑ bę/
reditatem. 2è
Caducũ legatũ ſᷣm ¶o.in ſũ.C. de cadu.
tollẽ.eſt q deficit pᷣſt moꝛtẽ teſtatorq̃

cunq; roe. Et q; qbuſdã modis rõniboꝰ

iniqͥs. oliz legata fiebãt qñq; caduca:iõ
lex ponit vnã rub.de cadu.tollen

Cadula.loꝝ.i.guttę ꝗqᷓ cadũt ex pingui car/

ne cũ aſſat · vel etiã ex cero.
Cadurcu.n.S.i.tẽtoꝛiũ/q; facile caditquod

⁊ cadurcus inuenit᷑. Itẽ cadurcũ ẽ mẽebru
virile vel potius femie Nã ꝓpꝛie cadurca

dicunt᷑ ſumitates naturę femię ſic viroꝛũ

pꝛeęputia. ARlij ſpondã lectuli eſſe dicunt.
Cadus cadi eſt vas:quod vulgo vꝛbarri/

le. Et vt dicut· vas ẽ vinariũ otinẽs tres
vmas.⁊ alio noĩe dr ſitula.ñ cadulꝰ.li:⸗
cadiolus diminutuiuaaag.
Capharnaũ interpᷣtat᷑ ager ↄſolationis/uł

.

villa pingnedinis.ꝛ ſeibit᷑p.f.ĩ Papia.
poõt etiã ſeibi ꝑ ph.

Caiphas.phę.m. ꝓ.pe.coꝛ.interpᷣtat ineſti⸗

gatoꝛ vel ſagax vel vomẽs oꝛe · Iniq enĩ
oꝛe ſuo iuſtu dãnauitq;uis hoc myſterio
ꝓphetali anũciaſſet.CCuroꝛa.¶d Caiphã
ꝓperant cõſiliũq; tenent.

Cain ꝓpꝛum nomen viri. ⁊ fuit pꝛimoge/

nitꝰ dę.⁊ iterpᷣtat᷑ lamẽtatio vel poſſeſ⸗
ſio vel augmentatio.
Cainiani hbęretici pinde ſunt apellati qm̃
Cain adoꝛãt
Calabꝛia.f.p.puintia iuxta apuliãꝗʒ.
Caladrius.ꝛij.auis ꝗdã eſt: dꝛ etiã cara-/
ↄꝛion Aeuit xi? Sed Deut? 242: Ca/
ladriuʒ ne comedatis. Wuroꝛa. Garrula
caradrion auis ẽ illoſq; figurat.Et vt di/
cuntcaladrius caradrion ꝓ eadem aue
accpiuntt.
Calamatus.m.S.eſt quoddã genus ſtricte
mitrę dr calamatus quaſi caloꝛẽ machi/
nans eo ꝙ ſtricta ſit capiti impᷣſſa. Vñ

Joſephus.Supꝑ caput geſtat pileum in

modu parui calamati.

—

Calamariũ. n. S. v coꝛnu vbi tenet᷑ ĩcauſtũ

Calamiſtratus.a.u.i.calamiſtro oꝛnat᷑ Iñ
calamiſtratulus.pe. coꝛ. Oñ Mieronym
in quadaʒ epiſtola. Pueros cincnnacu/
los⁊ calamiſtratulosa ꝑegrina vngueta
olentia deuita. “
Calamiſtrũ.n.S.ẽ acus ferrea uł alteri me/
talli in ſiłitudinẽ calami facta.qua crines

obtoꝛquent᷑ vt cniſpi fiant· quã i cinere vx

vt calamiſtrati ſint. 9

in igne calefacere ſolẽt qͥ; capillos criſpãt

Calamitas.atis.f.t.i.miſeria.⁊ dĩa calamꝰ
ꝓ canna·q; eſtianis ⁊ vacua iſtar calami.
Pꝛopꝛie qͥdeʒ calamitas eſt q aliqᷣs nec
in re nec in ſe nec exterius nec intenꝰ ha/

bet · ſicut cĩna vacua⁊ vana eſt exterius ?

interiꝰ. DHlł oicit᷑ calamitas a calamis ſti/
ulis. Cu eni calami ſegetũ frãgut᷑ inde

diriũt᷑ fames ? miſerię tuc ẽ calamitas DHDñ

quidã dicunt ꝙ calamitas ꝛ q̃ſi cada⸗-
mitas a cado· d in. l.mutata/qñ ita calami
cadũt frãgunt᷑ ſed potius videt᷑ etymo/
logia q; cõpoſitio. S”
Calamites.m.t.eſt genus ranęſic dictus a
calamus:q; moꝛat in calamis.
Calamitoſ.a.ũ.i.miſer ⁊ calamitate plenꝰ
Calamus. m.s. eſt cĩna vel ſtipula ſegetis
quę ſuſtinet ſpicã. dicit a caleo.es.quia
imiſſo flatu caleſcit. Itẽ hm Papiã cala⸗

mus dĩ penna ſq iptoꝛis: calamo.as.q&

KNw
el
tors
ime
abtto
Gnnns
nudc
ſacken
land
gete⸗
Clunn
dlong
(Ctus
valor
oge
iw⸗
pus
eyn
Colcan
lalc⸗
nens
(Karne
meond
zuluk
ſoboene
goc
(Aason
Gog
Aculol
1pelen
Cllo
ac
(h!
Wli
Cle
ſune
⸗
icg
uner
Uabſen
wuit

lens
alge
Peer
nimt
Nunta
V.
lo
⸗

E
ui

tian

Pagtileſt,
e Nieni
venſteno
UCipbi

anpineg,
no wpſen

pelntigi

Reniamn/
PiCa/
aOrmle
mryt
pendena

Nnus ſnt
rinuchn
npe Vi
tpleunin

et icniſti
donat
Ne
Cnannaau⸗
yngeen
lalen ne⸗
⸗ Mes
lanereyt

osipt

ndln
iſtraln.
gilhot
tinn /
lumisſt
nins Df
iiide⸗
itnohumt
Getemn

nsa

eſt velũ ponere · q; calat i incauſtũ ĩponit
ſuꝑ chartã. Itẽ calamus eſt ꝓpꝛiũ nomen
arboꝛisa cauẽdo.i.fundẽdo voces dictũ

Item calam Ecech. J0. eſt menſura ſex
cubitoꝑꝝ ⁊ palmi. Itẽ calamus eſt fluuiuſ

amnis cãpanię. Itẽ calamꝰ ẽ ſpecies aro

matica. Itẽ calami ſũt haſtę cãdelabꝛoꝝ

factę in modũ calamoꝝ. DOñ. Eſt arboꝛ ca⸗
lamꝰ.fit ſcriptoꝛis qʒ penna.Eſt culmꝰ ſe/

getis · ſpecies aromatis extat. .
Calaria.f.p.eſt nauis ꝗ ligna poꝛtat.⁊ dĩ a
calon gręce.quod eſt lignü latine.

coculoꝑ ſᷣm Hug.⁊ di a calon quod eſt
lignuʒ.quia fit ex ligno· vel oĩa calo.as.
i.pono· q ibi ponunt᷑ penſa vel aliud. Da/
pias vᷣo didt. Calati ſunt ciati · caniſtri
de virgisanguſti ĩ füdolati in oꝛe.
Calcaneus dꝛ a calx vel callus: idẽẽ quod
calx.⁊ eſt aliud qᷓ; talus:Nam talus e ſub

cruriboidem ⁊ talonus:⁊ ſub talo eſt cal-

canens vel calx. Z
Calcar.n.t.dẽ a calcaneus:qꝛ in calc ułcal⸗

caneo religat᷑. Et dicunt᷑ calcaria ſtimuli

aĩaliu.Dnñ DHuidius. Mil nocet admiſſo

ſubdere calcar equo. Itẽ lH calleo callus.

de quo calcar venit?⁊ cr.
Calcedomius eſt lapis pꝛęcioſus ſicut oict
glo.ſupꝑ Ipoq 22 caloꝛẽ naturalẽ habes:

ictu ſolis vel digitoꝝ attritus excandeſcit

⁊paleas ad ſe trahit.

Calcitroſus equus eſt qͥ ſolet calce ferirei.

pedibo retro ſe ꝑcutere.
Calcula.lę.i.lixa· vel ſeruꝰ militũ·vł nũcius
curſatilis. Oñ Plautus. Hideo calculaʒ
militaren.
Calculus pła ſigt. Nam pmo idẽ eſt quod

ratio · vt Ille habet bonũ calculũ.i.bonam

rõeʒ.2 & numer ul ↄputatio.Oñ ilegib⸗

Si qͥs erraueit ĩ calculo.i.nõ bñ diuiſerit

numeꝝ·dẽ errare ĩ calculo.ʒꝰ ẽ ſẽtẽtia dif/

ſinitiua.Oñ in decret.Nõ ꝓcedat calculꝰ

in abſentẽ. 4.i.carbo. Vnde Jſaię. 6? Et
volauit vnus ad me de ſeraphinꝰ in ma⸗/

nu eius calculus. Sʒ ibi dicit glo.ꝙ cal⸗

culus eſt lapis ignitus.uł carbuculus qui

ꝓPpter flãmeũ coloꝛem ignitus dicit᷑. S oẽ
quarta pars oboli.e traſũptiue dꝛ pꝛe/

miun. Nñ in pod. DNincẽdi dabo mãna

abſcõditũ ⁊ calculũ cãdidũ.i.pᷣmiũ.q di

lapis leuis paruus ro tũdꝰ⁊ ouniſſimꝰ.ſic
dictꝰ.q; buitate ſui:ſine moleſtia calcat᷑
Cui cõtrarius ẽ ſcrupus.lapillus minut

Zaſper .q ſi inciderit in calcismentuũ nocet

⁊eſt moleſtus aio.vnde ai moleſtiã ſeu⸗
pulũ dicimꝰ. hinc ⁊ ſeupea vel ſcrupulo/

ſa ſaxa.i.aſpa.SDe eſt idẽ quod gladiꝰ. Itẽ
calculus ꝛ lapis qͥ eſt in weſica. Iñ calcu/

loſus.a.ũi.qͥ talẽ patit infirmitate. Item a
calculus ꝓpter ſilitudinẽ calculi vꝛcuntur

ſcaqui.q; leues ſunt⁊ rotũdivel diain᷑a

callis:q per vias oꝛdinales eãt.i.ꝑ calles.

Hſ calculoꝝ partim oꝛdine mouent᷑: vnde

⁊oꝛdinarij vicunt partim vage:vnde et

vagi dicum acqͥ oio moueni nõ poſſunt

inati vicunt᷑.Dñ ⁊ egẽtes hoĩes iciti vo/

cant᷑qbo ſpes vltra ꝓcedẽdi nulla reſtat.

Vñ.Calculus eſt podus mimus lapis en
ſis acutus.Calculus eſt ratio·numerꝰ.ſen/

tentia:carbo. Moꝛbo. in ludis ſcaquoꝛi

calculus ibit.

Calculatoꝛ.i.nũeratoꝛ:cõputatoꝛ.⁊ bm IJſi/

doꝛũ di a calculis.i.lapillis minu:quos
antiqͥ in manibo tenentes ſolebãt nueruʒ
Calcus.m.S.i.quarta pars oboli.⁊ẽ mĩma

pars ponderis. Item chalcos gręci vicũt

⁊0 mutata in v cõuertit᷑ in latinu.⁊ dicit

chalcus.ci.i.fex vel es.

Caldaria. f.p.ẽ vas quoddã ·q̃ſi calidaria

a calidus dꝛ.wl.ein keſſel.
Caldus.a.ũ.ꝑ ſyncopã di ꝓ calidus.
Caleptra vide.j.capullulu.
Calerarius.m.s.dẽ miſter ferens ligna.
Calibs.libis.ↄ.t.dꝛ qͥdã plłs.⁊ vꝛ a caleo
eseo ꝙ ſemꝑ caleat fodiẽdo illud genus

ferri quod multũ abũdat circa eoſ. Inde
calibs. bis. ꝛ illud genus ferri. Et coꝛ pe.

Pñ Aucanus in quarto.Mõ calibẽ gen/
tes penitus fugiẽte metallo Eruerãt ⁊c.
Calidus.a.ũ.vꝛ a caleo les.⁊ cõparat᷑. Iñ
caliditas.atis.Et vt dicit Hapias.Cali⸗

dus.i.caloꝛe affectꝰ.ſcribit᷑ ꝑ vnũ.l. Coꝛ/

pit eni pmã ſicut caleo. es.
Caliendru.dꝛi.n.s.i.mitra.vel generaliter
quicquid caput iuoluit:vt maioꝛẽ caloꝛẽ
contrahat. Hñ Dꝛatius ĩ ſermonibo ll⸗
tum ſagane caliendrũ.

Caliga.ſ.p.ꝛ calciamẽtũ cruriũ ſiue ſit de

panno/ſiue de coꝛio · ſiue de ferro.⁊ dict

a calcio.as.uła colligo.as.q; caligeęligãt᷑
vel dꝛ a callo pedũ. Inuenit᷑ etiã calicula
ꝓ eodẽ Dñ Muroꝛa. Sume tibi caligas
2 veſtẽ ſtringe ſequẽdo.
Caligatus.a.n.i.caliga indutusvel habẽs
caligas.Dñ ⁊ milites caligati dicitur a

qbuſdã caligis ferreis quas ſolẽt habere.

Vñ quidã Meronũ victus ẽ caligula.q

a pueritia inter milites eſtverſatus. Cali

gula Pot etiã dici parua caliga. B
Caligo. ginis..t.ẽ obſcuritas ⁊ vmbꝛa ſpi/
ſitudine aeris facta · vel caligo vꝛ fuligo⸗
oꝛ ſicqꝛ maxume caloꝛe gens vel ignis gi⸗
gnit᷑. Oñ. Eſt veſtis caliga nomẽ caligo
tenebꝛę Derbũ caligo notat obſcuro vel
caligine plenus. 2WS
Calimacus.pe.coꝛ. ꝓpꝛi nomẽ viii· de quo

Huidius in de remedio amor. Calimaci

numerus nõ eſt dicendus cchilles.

Caliope. pes.eſt vna de nouẽ muſis q̃ſi ca⸗

lophone.i.bona ſonoꝛitas.⸗ dꝛ a calo · qu
eſt bonũ.⁊ poteſt ſcibi ꝑ RK kaliope.
Calix.m.t. eſt quoddã genus poculoꝝ.qð
olim exligno ſiebat.⁊ dẽ a calon· vel põt
deriuari a caleo. es. SGolebãt eni calidam
2 frigidã potionẽ miſcere in calice. Vnde
calix vict ẽ a calida potiõe.Et miſcere/ p
miſtrare ꝓpinare vinũ.vñ adhuc miſce/
mus calida frigidis ecõũſo·vinũ⁊ aquã
7 ecõuerſo. Et coꝛripit li Onde Mꝛatius.
Fecũdi calices que nõ fecere deſertũ. Itẽ
calix trãſũptiue plła alia ſigt. DHñ. Das ſa

cramẽti ſacra ſenptura voluptas. Daſſio
ſitq; calix ꝑternaq; pᷣmia regni. Iñ calicu

lus.i.paruus calix.

artis inſtructus. Et ſic callidus non pio

aſtuto tm̃ · ſed ꝓ aſtute etiã docto vꝛ. Mic

etiã dꝛ verſutus. q; aiuʒ cito vertit ⁊ faci⸗-

le ad quãlibet fraudeʒ. Inde calliditasi.
fraudulentia SMl

Callis.lis.oꝛ ſemita callo peduʒ perdurata
ſtricta ⁊ anguſta inter mõtes. Et ẽ callis
iter pecudũ ꝓpꝛieſemita hoiuʒ· vel callis ẽ
limes callide iacẽs,i ſᷣm G̊ dꝛ a calleo.es.

ꝓ callide ſeñů. =
Callus. m. S.i. vurities pedũ q̃ terraʒ calca/

mus: etiã manuũ vurities interioꝛ dicit᷑

callus: etiã cutis lardi. Iñ calloſus.a.ũ.i.
pinguis. carnulẽtus callis plenꝰ. Iñ etiã
calloſitas.i.duritia:foꝛtitudo/pinguedo

Vñ. Callus vurities dicat᷑ ſemita callis.

Calo.m.ct.vr ille qui poꝛtat ligna. Calones
etiã vicũt᷑ galeę militů. ñ. Ponere dico
calo.ſed refert pondera calo.

Calobalſamũ.n.s.dꝛ lignũ balſami velli⸗

quoꝛ emanũs de ligno eius trito.
Calon gręce · vꝛ lignu latine.

Calopodiũ.n. s.i.baculus ligneus. vel pes
ligneꝰ dꝛ a calon. podiũ qð ẽ baculus

vmbꝛo. Inde caliginoſus.a.ũ.i.obſcurſus

qquo terrę initim vela calon. pos.i.pes.

Caloꝛ caloꝛis oꝛ a caleo cales.
Caluaria.i.p.i.locus patẽs ſuꝑ duo ſupꝑer/
cilia. Oñ vt ĩ euãgelio habet. Locus in q̊;
xecapitabat᷑ latroneslocus caluarię ap/
pellabat · ſcilʒ ꝓpter caluicieʒ abſciſoꝝ ca/
pitũ ꝗ ibi iacebãt ul ꝓpter oſſa calua exi/
ſtentia ibi. 7 oꝛ hebꝛaice golgotha.

Caluaſter.i.aliquãtulũ caluus.
Caluiciũ.n. S. bęc caluicies.ei.loc' patens

ſuꝑ ouo ſuꝑcilia.
Calunia. ſ.p.ẽ accuſatio falſa:crimen falſo
obiectu iurgiũ alienę litis. NHlłeſt petitio
iiuſta ex certa ſcictia in iudicio facta.⁊ iu-/

ſte petitioni ũuſta rñſio · vel eſt falſi crimiſ

impoſitio.ff. de ver. ſig.l. i. in pꝛin.
Caluniatoꝛ· eſt falſus accuſatoꝛ.vel qͥ ſcent
alicui falſa crimina imponit vexandi occa
ſione. = M

Calus.li.eſt vas vimineũ ·vel de ſalice per

qð muſta colant.

— —

Caluus. m. . v carẽs cinibo in frõte capit
Inge caluulus.i.paruus caluus.

Calx.m. t.vꝛ pᷣma pars platę· vel potiꝰ po/
ſtrema⸗quę calcaneus vꝛ.:a dꝛ a callus.Hᷣ

hec calix caldi. cementũ: tũc dꝛ a calidus

q̃ſi calix·qꝛ ex lapide calefacto ⁊ aduſto
ſu· Cahx etia ponit ꝓ fine cuiuſlibet rei · ſic
dꝛ. In calce libꝛi p in fine libꝛi. DPñ. Pars
pedis eſt hic calx·cõbuſtus calculꝰ h calx.
Sed Papias vicit: Calx lapis cocꝰ aq̃ᷓ
accẽdit᷑oleo extinguit.
Cama.ſ.p.eſt quoddã genus lecti bꝛeuis ⁊
circa terrã:quod hoc cama · atis· iuenit᷑ in
Ambꝛoſio de officijs. Etiam vᷣm Iſidoꝛũ
Cama eſt quędã particula ſententię. Vñ.
Doꝛmit inops cama combuſſit pergama

Cambyſes.pe, pApꝛiũ nomẽ. Oñ gluroꝛa.
Rex Nabuchodonoſoꝛ Cambyſes victꝰ

in anno. ä
Cameleon.leont:m.t.quoddã aĩal dictũ a
camelus.⁊ dꝛ ſic·qꝛ licʒ ſit aſperſus albis
maculis vt parduscollo equo ſilispedi/
bus bubalis capite tñ camelo eſt ſilis ßᷣm
Hug Papias dicit: Cameleõ ſilis lacer⸗
teq̃drupes · ſcilʒ ſub aſpectu mutat coloꝛẽ.
⁊ viuit de aere · vide.ð.allec.

Camelopardus dictus eſt eo ꝙ camelo

pardo ſilis ſit.

Camelus.m.s.eſt aĩal gibboſũ⸗ dẽ a cami

quod eſt bꝛeue vel humile · q cum cameli
onerãt · ut bꝛeuioꝛes ⁊ humi es fiãt · accu/
bat · vel oꝛ a camur.qð ẽ cumũ:q; curuꝰ eſt

Cneuntl
Onisonen
Pucun
Npnean
engn
Petan
fnam
Gbammms⸗
haberenl
igteſt
ialblaln
anmense
natütnn
Cmücmen
Cymlusm.

etfinli

dipueln
partesi⸗
tum. Vi
Cumlos
nimizin
ntüvrlt
Cluqnün
lenik pel
Cummsnm
alunutef
Cnlalo⸗
Cnisin
diſcgol
Enilic
Ceaam.
Cnpmnf
geusvin
Cnhon
tun S
ns
lanpe
ul.
upani
onn
Cunſen⸗
etni⸗
fiti
Eountd
i N
kepudi
nig
antig
bent
Cpiän
Dens

1wsn s

duo ſr,
algn
luun ,
Nlucluen,
oche
6
oun

qnmen ao
N ſtwntio
Dfucn riu⸗
Rfallimit
n.
Nſa
Wundoon

ncſieg

foͤtapi
us⸗
ipor w⸗
dia alus
diaclchis
1o duſto
DiPus
nal har.
pscole

ibreuis?
n Naoi
mnuei

lſitrgen

Nüma.
Nisdic⸗

ul dicni
eſis ibis
oſtocedi⸗
chitsen
ſsuen⸗
numori⸗

gumh:

rim
mame
ii d
gonb

doꝛſo Itẽ camelus me ꝓ.eſt funis nautie
Camena.nę.f.p.i.cantilena vel muſa quaſi
canẽs amene.vel canẽs melos.⁊ ꝓduc pe.

Vñ Oꝛatius. Surge inbumanę ſeuui

depone camenę.

—

Camerus. a.ũ.i.curuus.⁊ dicitur a camur
að eſt curuũ. Iñ camera.ſ.pa. curuatura.
Pñ ⁊ camera vicitur locus ſecretus vbi

cubamus eo ꝙ quãdam curuaturã ſolet

habere in ſuꝑioꝛi parte quaſi ad modum
cgli·ꝗᷓ teſtudo dẽ lacunar Iñ camerariuſ
i. cubicularius vel pediſſequ.⁊ camerana
i.pediſſeq̃. Iñ cameratus.a.ñ.i.curuatus.
vl cameris oꝛnatus: cõponit᷑ bicamera⸗

tus. a. u. tricameratus. a. u. Oñ. Eſt camur

curuũ camerã dic inde venire. .

Camillus.m. s.i.puer ingenuusqͥ cameraʒ

ſolet frequẽtare. Inde etiã camilla.ſ.p.et

oꝛ puella ingenua. Inueniũt etiã be duę

partes ĩ alio ſenſuſcilʒ ꝓ pueris ſacerdo-⸗

tum. Dñ Macrobꝛius de ſaturnalibus.
Camillos inqͥt camillas appellabãt fla/
m inũ ⁊ flaminaruũq; miſtros. Et ſᷣm hoc
tantũ valet camillus:quantũ miſter.⁊ ca/
milla quãtũ miſtra. Oñ ⁊ Mercunius in-
uenit᷑ apellari camillus· q; miſter ẽ deoꝝ.

Caminus. m. s. pe. p. i. ignis vel foꝛnax.7 Dꝛ

a caumate m PHapis.
Camiſia.fſ.p.ꝛ a camaqꝛ in ea doꝛmum in

camis.i.in lectis noſtris vel ſtratis. Del

r ſicq oliʒ fiebat de canabe Iſñ camiſia/
tus.a. n. i. ͥ habet vel indutus eſt camiſiaʒ
Inde camiſiola.i.parua camiſia.
Campana.ſ.p.me.p.di a capanis puintia
q; eius vſus pmũ ibi repertus eſt. ꝗñ hęc
campanula: bęc cãpanellaãbo diminu/

tiua. Iñ etiã campanarius.i.q facit capa/

nas. Iñ bęc campanaria rię.ei vxoꝛ· ul ꝗ

campanas facit.⁊ hoc cãpanile.lis.turris

in qua ſunt campanę.

. „

Campania.F.p.eſt puintia auꝰ caput ẽ ca/

pua.

Compeſter. 9.t. vel cãpeſtris et hoc cãpeſtre

adiectiuu.⁊ hoc campeſtre·hui. ſtns ſub⸗
ſtãtiuũ · veſtis gladiatoꝛũ q̃ tm̃ genitalia
tegunt· dicta ſicq; iuuenes dum nudi in
cãpo Mari gladiaturã exerce bat illa ve
ſte pudẽda cooperiebãt. Dicũt etiã cam/
peſtria.lũbaria·ſuccctoĩa· perixomata hm
Pug. Et hoc eſt qð alij dicut ꝙ capeſtria
dicunt id quo virgines olim pudibũda
tegebant· vt perixomata.

„

Campiductoꝛ.m.t.i.pugil ſeu ductoꝛ ul ca⸗

pitaneus.

Campio onis.m.t.i gladiatoꝛ· vel ĩ cmpo
duellũ exercens:ſcilʒ pugnatoꝛ.

Campus.m.s.ꝓpꝛie eſt planicies terraꝝet

oꝛa cami qð eſt bꝛeue humile.q; eſt hu⸗
milis bꝛeuis pedibo nõ erect· vtmons ·
iacẽs. Pñ gręce podion di· Inde cam,/
pulus ⁊ campellusambo diminutiua.
Camur gręce.latine ĩ curuũ. Iñ camurus
a.ũ.i.curuus. Et hi camures camuꝑꝝ boueſ
alti ⁊ decuruati.vel deriuat᷑ a cami qð eſt
bꝛeue· qꝛ habent coꝛnua bꝛeuia.

Cana vicus eſt galileę. Vñ Gimon dict

ẽcanane. Joanis.2? Nuptię factę ſüt in
cana galiler. Et iterßtat cel vel emulatio

Canabu. n. S. d a cana ꝓpter ſilitudinẽ can/

nę uła gręco canabi qð vicũt gręc. Iñ H
canabis.bis. ꝓ eodẽ. / p choꝛda ide facta
coꝛ.pe. Hñ Perſius.uc mare traſiliẽs
vtſhoꝛda canabe ſultu. JM
Canalis.f.t.⁊ hoc canale.lis.a canna dꝛ·q
caua eſt ad modũ canne.
Cancellariꝰ.m. s.⁊ ille qͥ facit cãcellos. Et
cancellarius oꝛ in curia imꝑatoꝛis ab illa
ſigtione ſᷣm quã cancellus dꝛ ala palatij.
1ſemꝑ habitat in cãcello.i.in ala palatij
E eni theſaurus imꝑatoꝛis eſſet in cuſto
dia ipſiꝰ. ipſe iuxta theſanrũ manebat. q
erat repoſitus ĩ cancello. Del cãcellarius
nomẽ accepit a cãcellando. Cacellare eni
eſt ineã vucere vel oãnare. Oñ littera vl

ſcriptura ꝗᷓ vãnat᷑ cũ linea ꝑ mediũ duc/

ta vꝛ cãcellata. Et inde vꝛ cancellariꝰ auꝰ
officiũ eſt reripta vel rñũſa imperatoꝛis ?
mãdata inſpicere mala ſcripta cãcellare
⁊ bene ſcripta cũ ſignaculo ſuo ſignare.et
ſigillũ eis impᷣmere. Inde cãcellaria tam
ꝓ illa ꝗ habet illud officiũ/; p vxoꝛe cã⸗
cellarij 2 eius dignitate.
Cancellus.m.s.eſt ala palatij· paruũ foꝛa/
men pariet interſtitiũ inter ꝓpngnacula
muratoꝝ parietes ſine tecturaſic ꝗͥ dau/
dvunt choꝝ. DPapias vo dicit:Cacellꝰcan/
toꝝ excelles locus. Inde cãcellarius qͥ in
cancellis pmus eſt. Dr etiã cacellus fene⸗/
ſtra reticulata Pꝛou.7? De feneſtra eni
domus meę per cancellos ꝓſpexi. Et vicit
a cancer. cii.
Cancer.cri. m. S.ẽ a conca:qꝛ eſt tota cõca.
Et nota qꝙ cãcri viuũt de carnibo oſtreoꝝ
miro ingenio. Nam q; valida teſtã eoꝛu,ʒ
aperire non pñt exploꝛant quoad oſtrea
dauſtra teſtarũ aperiãt: tũc cancer latent
lapillũ inijcit.⁊ ĩpedita cõduſiõe oſtreoꝑ
carnes coꝛrodit. Itẽ Hapias dic: Cancer

—
. „*
R

cancri animal dictus/ql inteſtina in mo-

vum concaꝑꝝ habet. Cancer etiã eſt q̃rtuʒ

ſignũ in cglo victus ·.qꝛ cũ ad eũ ſol vene/

rit retrogradit᷑ in modũ cãci. Dicit᷑ etiaʒ
cancerꝓ moꝛbo. Et m antiquos fuit ge.
neu⸗ fecit gtũs canceris. Dñ. Eſt cancer

aĩal ſignum vitiũq; malignũ. Cancen eſt

„ .„

moꝛbo/cancri ſtellaq; piſcis.

Candacis.ft. quedã regina fuit. coꝛni. pe.
Vñ Muroꝛa. Cãdaq regina virũ direxe/

rat iſtũ. Et vt dꝛ in hiſtoꝛijs. Oẽs reginę

gthiopũ dicebant᷑ candaces·ſicut roma⸗/
ni imꝑatoꝛes dicebatur cęares.Necha⸗

bebat regimẽ regio illa niſi a fmninis.
Candela.ſ.p.dẽ a candeo/ des:quia accẽſa
candet.

Cãdelab:ũ.n.s.pe.pꝛo.vẽ a cãdela.qi cãde/

lafen·q; fert candelã·vel vꝛ cãdelabꝑ·q̃ſi
candelęlatoꝛiũ.

Candidarius.i.pelliparius qͥ coꝛia facit al-

baa e Fe cãdidarius etiã vocat᷑qͥ

lauat pãnos. Iñ cãdidaria.f.p.i.lotrix q

lauat pannos.
Candidatus.a.ũ.i.dealbatus.
Candidulus.la.lũ.i.parũ candidus.dẽ etiã
candulus per ſyncopã idẽ. Hñ Juuenal.

Piꝛxębeda gladio pulcra ẽ ⁊ cĩdula cõiũx.
Inuenit etiã candiculus.a. i.i.cãdidꝰ vel
candidulus. Dñ Merbotus in libello de

lapidibo.Certia cãdiculis tribo eſt inſcri⸗

pta lituris.

Condidus.a.i.iſplendidus vel albus.

Candus.m.s.eſt veſtis regia

Canicies.ciei.⁊ hęc canitudo.ſ.t.in eodem

ſenſu/albedo criniũ generata ex malis hu
moꝛibus.
Canicula.f.p. ⁊ hic caniculusa canis di/
minutiua.i.paruus canis. Canicula etiaʒ

di quędã ſtella in quã ſᷣm wetas fuitimu

tata canicula hycari. Inde hic hęccani/
cularis hocre.vt vies caniculares ĩ qͥbo
canicula regnat hm Mug.. Papias vo
dicit:Canicula vel caniſ nomẽ ſtelleg eſt
vicina tauro:quę⁊ ſyrus oꝛ ęſtiuis mẽſi/
bus in medio centro cęli eſt. Et cuʒ ſol ad
eam aſcẽderit:duplicat᷑ caloꝛ ⁊ diſſoluũt᷑
coꝛpoꝛa.vñ canis dꝛ:quia coꝛpoꝛa moꝛbo
afficit. „, GU .
anis...t. eſt aĩal latrabile oꝛ a cano nis
el canoꝛ:noꝛis. Inde canicus.a.ũ cani⸗
nus. a.ij.i.de cane exiſtens vel ad canem
pertinẽs:vel canis dꝛa cynos gręce quod
canis vi latine. Atem canis eſt piſcis ma

rinus. Itẽ eſt ſid celeſte. Oñ. Mat canis

1

in ponto latratextra·fulget in alto. Et nð

ꝙ; ſᷣm Iſidoꝛũ.iꝛ? etymologiaꝑ.Canibo
nihil eſt ſagacius. plus eni cęteris aĩalibo

habet: Qam ſoli ſus noia recognoſcunt·
vños ſuos diligũtoñoꝝ tecta defenduũt

ꝓ vñis ſuis ſe moꝛi ſubijcũt voluntarie

cuũ dño ad pꝛeędã currũtcoꝛpꝰoñi ſui etiã

moꝛtui cuſtodiũt non relinquũtquoꝛũ
poſtrema naturę eſt ex hoĩes eſſe nõ poſſe
Caniſtruũ. n. s. vꝛ ſpoꝛtula vel vas de folijs
palmarũ cõtextu ad wꝛtandũ panesqð

flexis cannis cõtexit: dꝛ a cana:q; de ca⸗

nis fiſſis texit vel vꝛ a canus.a.ũ.q; cana
I.poma quęſũt cana.i.lanuginoſa ibi po/
nunt. Inde caniſtrellũ.i.paruũ caniſtruʒ.

VDñ. Bpoꝛtula fert de canis cõtexta cani/

Cãna.f.p.pła ſigt. Mã cãna ponit p arun/

dine: p canna gulę:p quodã fluuio. JIñ

cannella.f.p. viminutiuũ.i.parua canna.
Sde cãnetũ.n.s.eſt loc vbi creſcũt cãnę
Inde cãnula.f.p.diminutiun.i.parua cã⸗
na. Inde cãnoſus locus vbi multę cannę
ceſcut. Inde cãnalis.ↄ.t:⁊ hoc le.i.ad can
nam pertinens⸗ cãnale.n.ta eſt ſiſtula vel

lignuũ ducens aquã.

Canon.nis.m.t.gręce:latine regula conſue/

tudo appꝛobata ſiue inſtitutio.iiij.il.ca⸗
non. Et in vna ſigtione eſt id qo in oalio
generali vel puintiali ſtatuit᷑. Et ſic capit

de cõſti.c.canonũ ſtatuta. In alia ſigtio/

ne videtur eſſe id quod ab emphitheo⸗
ta de re emphitheotica ſoluit᷑. ⁊ ſic videt

ſumi ab Aco. in ſũ. C. de iur. ẽphi. .ex h
aũt cõtractu.Etiã dꝛ illud qð ſumit᷑ p pe-
dagio vel vectigali.ff. de publi. et vecti.
Canon largitionaliũ tituloꝛũ eſt ſũma tri⸗
buti.⁊ pꝛeęſtat᷑ de regulari ꝑſtationea p/

uintialibo fiſco. Et vicunt tituli qui ex ſpe

cialibo titulis.i.litten bꝛeuibo cauta leguũt᷑
vt. C. de iur.fiſci.lpea. C. de anno.⁊ tnibu
l. iij. .acceptationes.
Canon frumentarius vrbis Romęẽ cert᷑
numerus meſuraꝝ frumẽti qͥ ſingulis an/
nis metebat᷑ Romę.l.ia.ij.eo.ti.lixi: qð
erat etiã de oleo. Et cõtra hoc non licebat
alicui beneficũ vel indulgẽtiã aut puile/
giu impetrare.⁊ impetratũ non valuit· vt
bidem dicit. =
Canonica eſt ius quod puenit ex electiõe
⁊ receptione in fratrẽvel eſt ius ꝑcppiẽdi
fructũ pᷣbede ſiue reddit.c relatu⸗de hbe ·

Canonica monitio eſt qñ ĩteruenit ctatio

cũ tnibo monitionibo· vel vna perẽptoꝛia

nruad
ſnero
(vonian
ſpane
ncoil
bih
Vans
necet
ſeplla
Canonia
po non.
Imoin
Cmonas
Nanont
nchpe
Cuae
Pamin
Canopen
retüüpl
noblu
ſasi
galicin
ſeeßapen
ſudneon
diitcone
ltiogel
nsqadl
chadr
paluaes,
blangr
Cuopror
(ntog
demn
Canonsa
Cantibe
nngano
inſcer,
ſywlety⸗
kuen
Genmngn
Gntterr

dEtſir

tnnlon

nni tres cõtinens · de qua in. cõſtitutionẽde modulat᷑ oſtea ctãs loquit. Quidam
wogſan ſen. excõ. li. vj. — eEttiã liber Galomonis ſtitulat᷑ cãticacan/
n dfenci Canonica poꝛtio de canõe deputata eccle/ ticoꝝ b excellentiã eo ꝙ oĩbo canticis /
plten ſieę parochiali de relictis parochiano de/ ferat oꝛ hebꝛaiceſ yraſiim.
Pdfiſienj functo illi ecclie vbi elegit ſe epulturã cim Cantilena.f.p.dẽa cantus ⁊ lenis non eniʒ
mirgan, alibi q in parochiali elegerit eã. Et ẽ m dꝛ eiſe cantilena niſi ſit cantꝰ oulq lenis
Geſeſonſ vanas ↄſuetudies alia ⁊ alia: Qaʒ alicui ſuauis ⁊ non aſper. ðJM
lyeg Lſi medietas·alicui tertia · alicui q̃rta dat᷑ de Can tus.us.ui.dẽ mo dulatio vocisK dicit
Mdipmnett ſepul.c.certiſicarra. „ a cano. is. Ded ãtus.ti. vĩ curnatura vel
inei Canonica eſt nomẽtituliv iurl. ꝛebenda arcũferẽtia roteſell lignũ qð terrã calcat
RKr” vᷣo nomẽ facti.⁊ cadit in extraneũ·vt nõt cui radius iufigit᷑. Oñ Perſius. DHertẽtẽ
nml bio Inno. in. c.ci m. de cõſti. MV ſeſe fruſtra ſectabere cantu.
iniſrng Canonicus.a.i. i.regular qð ſubſtãtiue di Canus.a.i.a caneo. nes: canic. a. i: H ca⸗
6tenann hic canonic'a h̊ canonica· tã p femĩa regu nus cani · ta P illo ꝗᷣ canet · ; ꝓ capillo qͥ ĩ
lari· ᷓ ꝓ ecdleſia vbi regulares moꝛantur capite canet.Bñ· Miles parce cani: cuim
wikm, Qusęlibet tñ ecclia inenit᷑ dici canonica: crines ſunt tibi cani.
Niſtun 1 Nam n qualibet regularit viuer e debet. Capa.f.p.dĩ a caput.q; eoꝛnamẽtũ capit
man Canopeũ.n. s. dẽ coꝛtina ſubtiliſſima inſtar vel vꝛ a capio.is.q capit totũ hoieʒ. In
cnii retiũ. plexatexta:et feneſtrata. vnde lecti capatus.a.ũ.i.capa indutꝰ.vel qͥ habʒ ca/
Caala⸗ nobiliũ oꝛnant᷑ ad arcẽdos culices et mu/ pam. Iñ hoc capuciũ⸗ eſt idem qð capa
nncnd ſcas.⁊ dꝛa canopus vel canopia.pię.ꝗᷓ ẽ Inde capula.i.parua cppoa.
umlan quędã ciuitas ęgyptiqꝛ in Agypto bmõi Capaculus.li.diminu.i.aliquãtũlũ capax.
Nliagan rete cipue habet. Hñ Juuenalis DNHt te/ Caſpadocia.f.p.ẽ qdaʒ euitas.Dñ regio
Kiſdlue ſtudineo tibi lectule canopeo. Del vt alij in qua eſt illa ciuitas:dicta ẽ cawadocia.
dicũt:conopeũ deriuata conos qð eſt ſu/ Iñ cappadox.docis.9.p.tã gẽti e · qᷓ; pa/
hcnie⸗ mitas galeę.⁊ tũc conopeũ dẽ q̃i conũ pe/ triu.⁊ coꝛ.pe. Hñ Juuenalis. Mrq; ⁊ cap
bn dla⸗ tens:qꝛ ad ſilłitudinẽ coni a lato tendit᷑ in padoces faciãt equiteſq; bythym Et bm
gnalo acutũ ad modũ reticuloꝝ ꝗᷓ canſa arcendi Papiã.Cappadoces oꝛti ſut.a.Maſoth
bſcar pulueres ſuꝑ altaria collocant ⁊ tũc ſei/ ſilio Japhet.
Miuſitn bitur per. o.in pᷣma ſyllaba. Capana.ſ.p.i.vilis caſa. vel domus palea
anphitro, Canopus vel canopia ciuitas e'gypti eſta cooperta. ⁊ vꝛ a capio/quia capit tm vnũ
eiende Canobo gubernatoꝛe Menelai· mutata vt in vineis cuſtodiẽdislicq; alię dicãtur
ppbipetb b. in. p. capanę. ſed ĩpꝛopꝛie ſm Mugl Papias
Bumktoe⸗ Canoꝛ.orlm.t.i.ſonꝰ.⁊ pducitno ĩ obliqͥs. etiaʒ dicit Capana a ruſticis dicta · quia
WaR. Canoꝛus.a.ũ.i.dulcis:ſuauis cãtu· gratus. vnũ tm̃ capiat.i.tuguriũu.
ünann Cantaber. a. u. hic cantaber ẽ plus hiſpa/ Capapellis · huiꝰ capapellis cõponit᷑ ex ab
Yhnonere nię a noĩe vrbis dict.⁊ hibeni amnis cui latiuo ⁊ ntõ · ſicut legeius. qd in rhetoꝛicis
dgire. mnſiget · ſic dietns. iuenit.qꝛ di capapellis q̃ſi ꝑellis cũ capa.
nauulpit Cãtabꝛu.n.s.i. purgamẽtũ frumẽti uł fari/ Capax.o.t.qᷣ aliq̃ in ſe caꝑe põt ⁊ cõtinere.
mormnbn ne vel abo canin quo canes paſaimnt. Capedo. oinis.f.t.i.ingeniũ/ſiudiũvel ſpa
Cantarida.f.p.dẽ vermis terren coꝛrodẽs cin.⁊ dꝛ a capio.pis.Dñ ꝑ cõpoſitionem
onneant cadauer. Mw hec intercapedo. dinis.i. diſtaãtia localis
nglis an/ Cantarus.m. . eſt quoddam vas vinariũ int duos parietes. Itẽ capedo vel capica
nine s ſcilʒ qatera dĩ a cano.is.q cãtãdo poꝛta⸗ diqda piſcss. MBä
nlachit tur. Et ſüt pla idẽ ſiontia. Oñ. Cantar 2 Capella.fp. oiminutiuũa capꝛa. ⁊ dĩ par/
mpul⸗, patera calices et pocula cater. Cyphus ua capꝛaEtiam capit p parua ecdleſia q
B len apud veteres tractantur coꝛua conchę. nec habet baptiſmũ nec cemiteriũ.⁊ diat
M Cimbꝛia vel gathus carcheſia iũgit iſtis. a capꝛa·q; olim tabernaculũ de pellibo ca/
tde , Canterius.m.S.dĩ equus caſtratus. pꝛarũ erat cooꝑertũ. Inde hec capellula.i
c⸗ ſ Cantes plis nueni oicunt᷑ fiſtule oꝛganoꝑ. parua capella.Inde hic capellanus taʒ p
upte in qbo catus teperat. Del vt Martiano ſacerdote illius ecdeſięqᷓ; ꝓ parachiano.
urh placet: Cantes dicunt dee oꝛnamentoꝝ. Inñ capellana capellanę. Inuenit᷑ etiã ca/
Ma i anticum.n. s. vox cantãtiũ in letitia/ laus. nus. a.ũ adiectiue. Capella etiã p ec/ .
npton Itẽ canticũ pſalterij eſt cũ id qd oꝛganũ cdeſia vca ẽ q̃i capiẽs laos.i.ꝓpły ułlaudẽ.
ꝛe

Capellus. m. s. qo H capellü ĩuenit oꝛ a ca/
pillusqꝛ capillos tegit caput. r aut
di capell q̃i capit pellis etymolo gia ẽnõ
ↄpoſitio. Iñ capellat.a.i. i. capello tectꝰ.
Caper. m. s.ihirc d a carpo.is.eo ꝙ car⸗
pat virgulta · vel a capio. q; capit ardua
nł aſpa uł oĩ ſic m quoſda a crepitu cru/
riũ ſuoꝝ. Inde hęc capꝛa pꝛę.
Capi.neu.ge.indecli.eſt quędã mẽſura.
Capiciũ.n. S. eſt os tunicę vel alternꝰ veſtis
vñ caput imittit. dꝛ a capst. Dñ Job
ʒo. Quaſi capicio tunicę ſuccinxerũt me.
Capidula.lę. diminutiuũ.i.parua capis.
Ceapilliciũ n. s. venit a capillus. idem eſt
qð capillatura. Oñ Martialis. Eꝛaconi/
bus arcumplexa crebꝛo capellicio fulſa.
NVſi capilliciũ· capillatura· capillamentuũ
oia ideʒ ſalz capilloꝝ oꝛnatus. vel ſpiſſi⸗
tudo capilloꝝ. Etiã capillamẽtũ dicitur
coma arboꝝ.
Capillus. m. 8. dĩ

caput. Inde capillulus.i.paru capillus.

⁊capilloſus.a.u.i.plenus pilis.⁊ capilla/
tus.a. i. qͥ multos vel lõgos habet capil/
los. Et eſt capillus tã viri q; mulier· Dñ
Eſt coma quadrupedis·colubꝛi iuba ſiue
leonis. Cęſaries hoĩs: cinis ꝓpꝛie mulier.
Huuius ⁊ illius bene dĩ eſſe capillus.
Capis.idis.f.t.eſt quoddã vasqdð vulgo
dẽ caſa.⁊ dẽ capis q̃ſi capiens hydros.i.
aquas. Et facit actm̃ ĩ es velĩ as vt capi/
des vel capidas. vñ mag grecũ oſtẽdit᷑.
Capiſteriũ.n. S. eſt quoddã vas cuʒ qͥ fru/
menta purgamꝰ. dẽ a capio.

Capiſtri.n. S. in ſingulari.ᷣ in pli maſ. vel
neu. eſt quoddã ligamẽ cũ qͥ equ'uł aliud
aial ex ꝑte capitis tenet.et dꝛ a caput · q;
caput iumentoꝝ ſtringit.
Capital.lis.n.t.vel capitale.lis.tã p pecũia
vel pena capitali · q;ᷓ etiã p ſentẽtia de ca⸗
pite puniẽdo. .
Capitalis.ↄ.ta hoc le.i.res capit:·uł ptinẽs
ad caput. Papias vo vic: Capital aſtu⸗
tus verſutusluꝑbo.Capitale caput pecu
nie vel ſoꝛs.
Capitatus.a.i. põt eſſe nomẽ a capite · qui
habet caput⸗ põt eſſe ꝑticipiuʒ hui vybi
capito. tas.qð eſt alicui caput facere.
apitecenſus. us.ui.i.coꝛona ꝗ ĩ capite ge/
nit᷑ vel taxatio poſſeſſionnʒ. Et adiectiue
