defunctus habuit. vt. ff. de xᷣ. ſigni. l. nihil
aliud eſt hęreditas.et.l.bonoꝝ.e.t.
HPereditas addita· eſt illa de qua heres ſe
intromiſit autoꝛitate ſtoꝛis:imo autoꝛi/

tas pꝛętoꝛis nõ eſt neceſſaria/ſed ſolavo/

lutas ſufficit.vt Inſtit. de here.qua⸗ vif.
S· Itẽ extraneus. Secus in petitione bo⸗
noꝛum pſſeſſionis. vt ibi no.
Hereditatus.tus.tui.i.hęreditas,
Heredii. ij.i.pdiũ hęreditatis.
Heremico la. lg. .p.i.heremu colens.
eremipeta.tę.ↄ.p.qui heremũ petit.
eremita. tę.ↄ.p. dẽ ab heremꝰ. quaſi ab
aſpectu hoĩuʒ remotus. Moꝛat᷑ eni in he/
remo ſolitarius.dẽ ⁊ anachoꝛeta. Inde
heremiticus.ca.cu.a ꝓducit mi.
Heremiũ.mij i. heremus.

Heremus.mi.f.s.dꝛ ab hęreo.res.ꝑ pᷣriũ.

qꝛ nũqᷓ; uł raro fit ibi mãſio. Del beremꝰ
icit᷑ iuia ſolitudo:vbi nunq; habitatuʒ
eſt. Sed delertũ ·vbi aliquãdo habitatũ
eſt. nũc derelictũ ẽ. Iñ heremitic.ca.cũ.
Heres.is.ↄ.t.dicit᷑ ꝓprie filiuſ hęri:quia

hero ſuccedere debet in hęreditate.licʒ et

heredes vicant alij·qui in hereditatẽ ſuc/
cedunt. Del beęres eſtille·qui ſuccedit in
vniuerſuʒ ius defuncti.l.cum heres. ff. de

viuera temp.ſᷣſcip. Velẽ vñs hęredi -

tatis · qui fit a dicione in volũtanijs.S.ſi.
Inſtit. de here. q̃.⁊ dif. Sʒ in neceſſarijs
defertur ipſo iure hęreditas.
Heredẽ inſtituereẽ aliquẽ poſt moꝛtẽ ſuã
loco ſuiĩ oĩbus bonis ſuis oñʒ ↄſtituere.
Heres abinteſtato.ẽ ille qui ſucceditĩ ius

defuncti ſine oĩ teſtamento · vt Inſtit. de
bere. quę abinteſta. deferunt.
PHeres fideicõmiſſariuseſt cui ex fideicõo⸗
miſſo relicta eſt hęreditas danda illi cui

teſtatoꝛ oiſpoſuit· dicendo ſic: Fidei tuę
cõmitto · vt hoc des illi.

Hereslegatariꝰ.ẽ ille qͥ legatũ accip it. vel

cui legatu factũ ẽ.vt.l.qtiẽs.C. hẽ.inſti.

Veres legitimus eſt qui ex legexij.tabu/
larũ · aut ex iurj conſti.etiã ſine teſtamẽto
ſuccedit defuncto.vt ſunt agnati pximi.
Inſtit.de legit. ag.ſuc. in ptin.

Veres neceſſariusẽ ſeruus hęres ĩſtitutus

in teſtamento vñi ſui· ab eo qͥ facultates
ſuas habet ſuſpectas · ne poſſit ex ipſis ſa⸗
tiſffieri qeditoꝛibusqbus eſt obligatus.
adeo ꝙ nõ credit alienũ hęreditatẽ ſuam

adire.ſi hęredẽ eũ ĩſtitueritqͥ puus bęres

factus: ideo neceſſarius dꝛ hęres · q; ſiue
Velit · ſiue nolit· cogit᷑ ſuã hereditatẽ adire

Nti
hgeg⸗
hnof
iwe
Pres
leo⸗
eniſiu
wocr
Hyut
lehge

ge

ſeſech
a
ſeonn
ſide
Pee⸗
legi
non
lnix
lupn

hnret⸗
hett⸗
Hyt

giant
guled
Kkanndbe⸗
a. d

o
been
hnn
raa.
mrliga
umntir
ncedtu
uſen
ſemer.
AMins

4 „
..,,

r

He
beuſt.
nch⸗
Ceni
ngo.

giſnutr
gfue
indn⸗

vt ſatiſſaciat creditoꝛibus.vt Inſtit. de

Heres ſuus · vꝛ filius qͥ eſt in ptãte patris
tẽpoꝛe moꝛtis ipſius patris.

4— - —

Veres domeſticus. dꝛ qẽ in ptate moꝛiẽt
tepoꝛe moꝛt · voũ eũ alius nõ pcedit Filio

enĩ ſuꝑſtite ⁊ in ptãte patris exiſtẽte · ne/

pos ex eo qᷣ in ptãte aui eſtſuus hęres nõ

eſt. Inſtit. de here. qᷓ dif. S.ſui.
PVeres ſubſtitut oꝛ qͥ alij hęredi iſtituto
ſbᷣſtituit.vᷣbigratia.Si teſtatoꝛ ita dicat
ille heres eſto ·qͥ ſi nõ velit · vel non poſſit
eſſe heres · iſte eſto ei ſubſtitutus: Et hoc
ſiue ſecũdo ·tertio · vel quarto loco alio in
locũ inſtituto deficiẽte ſubſtituat᷑: Nam
ſecundus dꝛ oĩsqͥ poſt pꝛimũ ſequit ·etiã
ſi decimus ſit. ff. de vul. ſubſti. inpꝛin.

Heredes ſui ⁊ legitimi· ſjm cco. de ſuis
legitimis hęredibus appellant᷑ qͥ in ptãte

moꝛiẽtis fuerũtut filiusfilia·nexos nepi
ex nepote natus· ex filio ꝓnatuspꝛonata
ſeu ꝓnepos ꝓneptislegitimi? naturales
vel etiã legitimi tm̃ vt adoptiui.
Heredes teſtamentarij:vicunt᷑ qͥ ex teſta/
mento hęredes ſcripti ſunt.
Heredes tutoꝝlicqʒ nõ ſint tutoꝛes:tenent

tñ in qbuſdã q̃ſi tutoꝛes inchoatiõisſcil,-

ꝑ defectũ omiſſũ.vt.ff.de here. inſti.l. .
Hereſiarcha.chę.ↄ.p.i.hęreb pnceps.ſcilʒ

à falſam de fide opinionẽ gignitułpmo

iuenitſicut AXrrianus.⁊ alij conſimiles.
Pereſis.ſis.vel ſeos.f.t.ab electione vicit-
eo ꝙ quicũq; vnã opinionẽ hęreticã · vel
Diſciplinã ſibi elegerit· putat eã eſſe me/

lioꝛem. vt xxiiij.quij. hęreſis. Del hereſis

interpꝛetatur diuiſio.⁊ eſt greum,.
Vereticus · oꝛ errans in fide. NHñ quicũq;

in fide vubitauerit friuola adheſione· be⸗
reticus cenſet.vt.c.j.de here.Etiã p here⸗

tico habet · qͥ ſcienter hęreticũ nõ reuocat
vt eo.ti.c.ij. Et ᷣm lug. Mereticꝰ dicit
qui certaʒ opinionẽ nouã ⁊ ꝑuerſam gi⸗
gnit vel ſequit᷑. gratia alicuius tẽpoꝛalis
cõmodi .vel alicuiꝰ gloꝛię:vel pncipatus.

*

ectoꝛ.xxiiij.q.iij.hereſis. Itẽ oĩs excoĩca/
tus.iiiij.q.j.qð aũt. Item romanę ecdeſię
publicus ũiuriatoꝛ xxij.diſ.oĩs. tem qui

aliter ſentit de articulis fidei ꝙ; romana

ecdeſia xxiiij.q.i.hęc eſt fides.
eretic. ca. cñ.i.oiuiſus ab vnitate fidei
eligẽdo qð ſibi melius videtur. Sʒ ſciſ⸗

matici ſũt · q ab alijs ſũt ſegregati. Solo

Itẽ qͥ pꝑuertit ſacra ecdeſię · ſic ſymoniac
ler. eos. Itẽ ſacrę ſcripturę ꝑuerſus ĩtel

enĩ cõgregatiõis gaudẽt diſcidio · qꝛ eo/
deẽ cultu eodẽ ritu ĩcedũt vt cęti.⁊ qᷓiea//
dẽ opinãt.heretici vo penit alia opinãt᷑

Herilis.lis.ↄ.t: hocle.res heri ·vel ꝑtinẽs

ad herũ d ab herus. Iñ h̊ herilitas.tat
Meritudo.dinis.f.t.i.dominatio.

NHoermaphꝛodit ti. m. s. ⁊ Ppęchermaphꝛo

Dita · Dicitur qui vel quę vtrũq; ſexũ ha⸗/
bet dꝛ ab herma:qð ẽ maſculus phꝛo/
di ·qð fęmina nucupat. Hic alio noĩe dẽ
androgenus.hi dextram mãmillã virilẽ

ſiniſtrã muliebꝛẽ habeteſ.viciſſim coeũdo

⁊ gignũt ⁊ pariunt.Et qꝛ talis homo nec
vir. nec mulier videt᷑a vtꝑq; videt᷑ideo
quadã ſimilitudine hermaphꝛoditus dĩ
caſtratus:quia nec vir:nec mulier vidert᷑.
VDel hermaphꝛoditus:dꝛ ab hermesqð
eſt mercurius.⁊ phꝛodita:quod eſt venꝰ.
i.filius veneris ⁊ mercurij · qui cõmixtus
ex illis vtrũq; ſexũ habuit: Ideo ab illo
dicit hermaphꝛoditus ⁊ hermaphꝛodita
in quo vterq; ſexus apparet.

Hoermagedocõſurrectio in poꝛa · ſiue mõs

globoſus interpꝛetatur.
Hermenia. nię.dicit᷑ intpꝛetatio.Et ſcom
gręcã declinationẽ hermenias facit gtm̃·

gqgð cõponit cũ peria dĩ perihermenias.

Hermeneuma.matis.i.interpꝛetatio.⁊ dꝛ
ab hermenia. Iñ hermeneumatio herme⸗
neumaticas.i.interpꝛetari. UMD
Hermeneuticus.ca. cu. i. interpꝛetatiuus.
12 dicitur ab hermenia.nię.quod eſt int⸗
pꝛetatio. Inde quoddã genus loquendi
dicit᷑ hermeneuticũ.i.interpᷣtatiuũ:quo
ſcilʒ aliquã rem ĩterpᷣtamur.i.exponimꝰ
vel enarramus. vt in rhetoꝛica oꝛatione
Vel in vulgari ſermone. Sunt autem tria
pꝛincipalia genera loquendi:ſcilicʒ oꝛa/
gmaticũ · didaſcalicum · hermeneuticum
ſiue enarratiuũ. Pꝛagmaticum eſtquod
inter interrogantem ⁊ reſpondentem fit
ſiue verſaturquod ſcilicʒ deciſum eſt fre/
qjuenti interrogatione ⁊ reſponſione.vt
in dialectico tumultu. Et dicit᷑ dꝛagma/
ticuʒ· quaſi interrogatiuũ:a dꝛagma.tis.
quod eſt interrogatio. Didaſcalicumeſt
quod conſiſtit inter doctoꝛem ⁊ viſcipu/
lum. Et dicitur didaſcalicũ· quaſi doctri⸗
nale·a didaſcalo:quod ẽ doctoꝛ velmꝗr.
Hermenenticũ.vel enarratiuũ eſt·quod
conſiſtit inter cõtinuã oꝛationẽ decurren/⸗
tem⁊ audientem vbi vnus continue lo/
quitur · alter vel alteni tacent⁊ audiũt. Et
iffert a didaſcalico in hoc·quia illud

-⸗

fit cũ doctrina. illud ο mime ẽdoctrinale
Hermes.me.mal.ge.vel h̊ hermes.mis.uł

hermetis.i.interpᷣtatiuus.⁊ dꝛ ab herme/
nia. Iñ ⁊ mercuriꝰ victus eſt hermes:qꝛ ẽ

interpꝛes dei ⁊ hoiuʒ. Iñ h herma.meę. et

Hͥ hermula lę.oimi. vꝛ imago mercurij et
ſtatua. MHinc etiã tractũ eſt vt ꝗlibet ſta/

tua ⁊ ſcipue ſine manibo dicat᷑ herma ul
hermula.le. Similit᷑ oꝛ capitellũ colunę
ſuꝑius⁊ inferiꝰ.ſcilʒ qð ſuꝑpꝑonit᷑ ⁊ ſupo/

nit᷑ colünę dꝛ herma. Herma etiã apud

grecos maſculus dicitur. „ .
Hermogenes.nis.pe.coꝛ.ppᷣuʒ nomẽ viri.
Hermon.monis.mons elit.
Herne lingua ſabina ·ſaxa vocan
Hernia.nię.eſt tumoꝛ· vel defluxio inteſti/
noꝛũ in mentulã. Inde hemioſus.ſa.ſum.
talẽ tumoꝛẽ inteſtinoꝛũ patiens. .
Vernicus.ca.cũ.pe.coꝛ.i.ſaxoſus vel mõti⸗/
culoſus. vel qͥ habitat in locis ſaxoſis uł
mõticuloſis.⁊ dꝛ ab herne. Hñ Nirgiliꝰ
Et roſidarius hernica ſaxa colunt.

Herodes · interpᷣtat pelliceꝰ. ulł gloꝛioſus ·
clarꝰ.⁊ ẽ etymologia.Et nõ ꝙ tres fuerüt
Herodes. Hꝛimꝰ fuit Herodes aſcalo/

nita filiꝰ Antipatr-qͥ pmalienigena reg/
uit in iudęa pꝰ DHircanũ. Iſte totũ regnũ

obtinuit dolo. Iſte Herodes pueros in/

terfecit bethleemitas a bimatu. infra.
Fuit alius Herodes antipasqͥ fuit filiꝰ

iſtius. ſub qͥ paſſus ẽ vñs. vt habet Qud.

2)3 Qui etiã decapitauit Joannem ba/
ptiſtã. vt habet Matthei.ꝗ. Iſte etiaʒ
idẽ Merodes adiudicãte Cęſare ĩpatoꝛe
ſucceſſit pꝛi in galileaa frat᷑er Archelaus
in iudęa. Fuit tertius Herodes qͥ dictꝰ
eſt êgrippa·nepos magni Herodis· a
q̊ Jacobo frat᷑ Joãnisocciſꝰ ẽ gladio.vt
bꝛ AWctj. i*. Pꝛimꝰ g& Herodes vict eſt
Alſcalonita. Secũdus Elntipas.Certiꝰ
Agrippa. MHñ. Aſcalonita necat pueros
Vntipa Joãnem. Ilgrippa Jacobũ · clau
dens in carcere Petrum. .
Herodias.diadis.⁊ hͥ herodiꝰ.ij.iuenit
ꝓ eodẽ.⁊.j.gti mutata in.a.⁊ aſſũpta.des
fit h herodiadeſ herodiade:nomẽ patro
nymicum.i.filius vel nepos Herodis.⁊⸗
hinc ſubtracta. de.ſyllaba.fit ͥ herodias.
dis.i.ſilia vel neptis Herodxiis.
Herodiꝰ.dij.idẽẽ qd herodes. Itẽ hero⸗
dius eſt rapaciſſima auisoiuʒ volatiliũ
maioꝛ. ⁊ adlã vincit. Ita dic glo.ſuꝑ illud
ps. Merodij domus voux ẽ eoꝝ. Mlia lra
bʒ. Fulice dom. Itẽ Veut: i ſup illug.

HVec aũt ne comedatij:lccipitrẽ iu gen

ſuu.herodiũ ⁊c. PVic glo· intlinear. Hul⸗
go grifalco vĩ·qͥ aquilã rapit. Herodion
onii.idẽ ẽ qð herodiꝰ NPap.vo diẽ: Me⸗/

rodiꝰ gręce fulica.ĩ plaſmo ardea putat.

Heroid.ca.cu.dꝛ ab heros Mñ oꝛ Hocẽ
heroicũ carmẽ. Meroica geſta ꝗ ſt᷑ de ma/

gnis viris heroiq Et heroicus iĩuenit ꝓ
dactylicus · quia geſta heroũ dactylico

metro ſolent deſcnibi.

Herois.idis.fę.ge.i.baroniſſa:ſciliʒ vxoꝛ

herois · Iñ intitulat eſt lib Ouidij epłaꝝ
Incipit liber heroidũ · q; fere oẽs epłę in
eo ↄtẽtę ſũt miſſę ab heroidibo ad viros.
Et ſi aliq̃ ibi ẽ miſſa a viro ad mulierẽnõ
fuit de pꝛopoſito autor.

Heronicus.ca.cñ. i. heroic. vel antiquus.
Heros herois.maſ.ge.i.baro/uł vir foꝛtis

⁊ ſapiẽs⁊ potẽs: q̃ſi vir herus.⁊ q̃ſi dñs
tręa dꝛ ab herułheros. Nel dꝛ heros·q̃ſi
ęthereꝰqꝛ/ ꝓ ſapia⁊ foꝛtitudie cęlo dignꝰ
ẽ. Pꝛopꝛie qͥdẽ heroes vicũt·qͥ olim poſt
moꝛtẽ credebant᷑ deificari ob ſua merita:

vt Hercules Cneas⁊ ↄſiles.Et ẽ q̊ nomẽ

tractũ a Junone. Gręece enĩ Juno dicta ẽ

hera. Mñ qͥdã eius filiusheros victus ẽ.

Herus.ri.maſ.ge.i.dñs terrę.Inde h̊ hera

i. domina: coꝛ.he.Oñ Cſopus. DNtiliter

ſeruit nemo vuobus heris.
Heſdras.dꝛęinterpꝛetatur adiutoꝛ.
Heſperia.rię.i.hiſpania⸗ dicit᷑ ab heſpero

ſtella · ꝗ in ea parte lucet.Et h heſperia re/

ſpectu italię · ꝗ vĩ ſiliter heſperia. Siqͥdẽ

heſperꝰ fuit frat᷑ Ntlãt·pulſus a germano ·

italiã tenuit· eãq; ð ſuo noĩe uł noĩe pſtinę
regionis quã reliqrat heſperiã appellauit.

Sig vicas heſperiã ſine additamẽto·it
liã ſigt. Si addis aliqͥd-ſm diuſa addita

põt ſigre:nũc hiſpaniã.vt ſivicas vltimã
uł aliqd tale:MNunc italiã. vt ſi dicas ma/
gnã.vel cõſile. Iñ heſperius. ria.riũ.i.hiſ/
panꝰ.ułitalicꝰ. Et q̊ heſperes.ridis.italia

ułhbiſpaĩa. Iñ filię Ttlãt dictę ſũt heſpe ⸗
rideſuł ab hiſpania uł a patruo heſperõ.
Heſpera. rę. dicunt gręci.i. hoꝛa quę eſt int
diem ⁊ noctẽ · vel econuerſo:inter noctẽ

diẽ. Oñ h heſperus.ri.ſtella oceidentalis
ꝗ in veſpere poſt ſolẽ aparet. Hecetiaʒ
vicit᷑ vperus ⁊ veſper coꝛ.pe.

Heſter · indecli.quędã mulier futt.
Heſtem.na.nũ.oꝛ ab heri/ p herin cã alt⸗/
nitatj vitãdę.Meſternꝰ vies.i.heri⸗ heſt/

nus cibo.i.heni coct. ſcilʒ ab heri ſeruat᷑.

Herx. dicunt greci ſex.

Hon.
gooden
Hamm
ſheens
i
wenn
Venp
iplan
Cinnea
mnütl

oo

Pih
gut
nupe
Ca
Wn
Per
700
iny
nate

.

Rd
inpe
Cthr⸗
diee
Cons
dne

nenh,
Dendon
Ndihe,
gianut
ind
gkden
nhin

ſg
ncheptn
yros.

Ammgn
hngj
niy⸗
ſint
unenn.
tibnone
no dni
dici
ehhen
RH

Peſen
mure,
Bie
Pnmo
pann
nipn
inaden
vniini
oſna/
nüib⸗
isipin
ſuune
wen,
len

Hexameron.i. liber ſex dierũ.⁊ dꝛ ab hex/

„7

quod eſt ſex.⁊ emera:qð eſt dies.
Hexameter.tra.trũ.i.verſus cõſtans ex ſex
metris ul pꝑedibo.Et coꝛ.pe:naturalit. Vñ
qdã.Fügit᷑ hexametrũ pedibo ſex mobile
merrim.
Hexaploiſ.dꝛ ab hex.qð ẽ ſexa plois:qð
ẽ plica:qᷓi ſex hñs plicas.i.ſex colũnellas.
Et hm qͥſdqã debet pferri hexaplis·qð eſt
trin ſyllabaꝝ. Dy enĩ diphthong gręca
quę ſonat.j.tã apud nos q; apud gręcos:
VSVñ Mieronym in ꝓlogo Joſue. Dt ꝓ
gręcoꝝ hexaplois quę ⁊ ſumptuꝰ laboꝛe
maximo indigẽt: editionẽ nr̃aʒ habeant·
Et ponit hexaplois h̊ ꝓ ſex exemplaribo
vel interpꝛetationibus
Herxaptot᷑.ta.tũ.ẽ nomẽ ſex caſus habẽs
coꝛ.pꝑe.Mñ illa noia dicũt᷑ hexaptota.ꝗ
in vno nũero ⁊ genere ſex oiſas termi⸗
nationes habẽt i diuerſis caſibo· vt vn⸗

Hante J
Hyacinthꝰ.ti·fuit qdã puer vſus ĩ floꝛem
ſim woetas. Oñ ⁊ ille flos·ſilit᷑ oict ẽ hya
cinthus: ẽ purpure. Et hic qͥ d lapis ẽ

dicx᷑ hya cinthꝰ hñs purpureũ ceruleũ

coloꝛẽ· ad modũ illius floꝛis. Dñ· Flos ẽ
byacinthus lapis ẽ hyacinthꝰ homoq;.

õä hbyacinthinus

na.nu. qð eſt de coloꝛe h yacinthi.
Hyas.adis.f ge.ẽ quoddã ſignũ ceęleſte.
Et glibet ſtella illiꝰ ſigni põt oici hyas.⁊

H̊ᷣ ſignũ ẽ in frõte tauri.Et dicũt hyades

ab hyados gręce:qð ẽ pluuia latieq; oꝛtu

ſuo efficiit pluuias.ñ ⁊ latini ſucculas

illas appellant. Del vicũt᷑ hyades ab by/

doꝛ · qð ẽ aq̃ ⁊ coꝛ.pe.Pñ Ruroꝛa.Gꝛeęce

dicunt᷑ hyades guttę pluuiax.·
Hialin gręce·latine dꝛ vitrũ. Iñ H̊ hialũ.
li.quoddam genus puriſſimi vitri. Inde
bialinus.na.nũ.i.vitreus.

Hiat᷑.tus.tui.i.fiſſura.aꝑtio tręp̃ruptio

terrę pfũda ·q̃ſi itus. Sʒ ꝓpꝛie hiat ẽ oꝛis

hoĩs aꝑtio. Itẽ hiat ẽ quoddã vitii qð

dtinet᷑ ſub barbariſmo. Dñ dic Donat

iũt autẽ barbariſmi ꝑ hiatꝰ.Et dicun
hiat᷑ qtiens duęuł plures vocales pnũ/

ciant᷑ ſi.vt muſa amabit. uł muſę aonideſ
Hibernꝰ.na.nũ.dꝛ ab hyems. VPñ hyber⸗
nũ tẽpus ẽ inthyemẽ ⁊ verquaſi hyeme
wernu ·qð tẽpus plerũq; a ꝑte totã hymẽ

ſignat. Onde.2. Meſdrę.q“. Multitudo

magna eſt ⁊ tẽpꝰ hibernũ. Iñ H̊ hibernũ.

ni.⁊ hoc hibernaculũ.li p eodẽſcilʒ domꝰ

in ᷓ hyemamin expeditione. Etpᷣ hiber
nia.nię.ꝓuitia ꝗdã:qꝛ ibi eſt hyems pſᷣci-
pue oura. Iñ hibernus.na.nũ: hiberinc
ca. cũ.⁊ BZ ⁊ BZ hibernenſisa h̊ ſe· gentilia.
Hiberus.ri.maſ.ge.fluuiꝰ hiſpanię.Iñ hec
hiberia. rię.dicta eſt hiſpania. Et hiberuus
ra. ru. gentile. Et nota ꝙ hiberus gentile
deſignat gẽtẽ hiſpanię ·⁊ quẽlibet de illa
gente. Et cã vifferentię ad nomen fluuij
apocopat᷑ ab autoꝛibo ntüs tm̃a dĩ hiber
ra.rũ.⁊ hiber.beri.Et hĩc hiber.berlnomẽ
glteri gẽtis ab hiberis ꝓfectę g eſt vltra
armeniã. Di tñ hiber hiberi:/p hiſpania
T hiber. beris · qñ de illa gẽte loqmur. ꝗ eſt
vltra armenios.⁊ hiberus.ri.ſuuius.Oñ
Aucan in. 4? Qui pꝛeſtat terris tibi no/
men aufert hiberus.
Hydoꝛ: vel hydro gręce.latine dĩ aqua.
Mygdra.vꝛę.uł hydꝰ.dꝛi.vide.S.iĩ excedra
Hygdria.ꝛię.ẽ quoddã vas aquatile.⁊ dẽ
ab hydoꝛ: vel hydro gręce:quod eſt aqua
latine. Et coꝛ. pe. ð
Hygdrius.dꝛij.i.aquariꝰ.⁊ d ab hydro.
Hygdrophoba.bę.i.aꝗᷓ meatus. Huc moꝛ/
bu latini ab ag meatu lymphaticũ vocãt
Et fit ex canis rabidi moꝛſu· uł ex eiꝰ ſpu⸗
ma quã ſi hõ uł beſtia tetigerit:aut demẽ/
tia replet aut i rabiẽ vertet᷑. Et dẽ ab hy⸗
dꝛoi phobos.quod gręci timoꝛẽ uł mea/
tum diaontt.
Hydromalũ.li.pe.pꝛo.i.vnguentuʒ qð fit

*

ex aqua ⁊ malis macianis.
Hydromãtia.tię.ẽ diuinatio ꝗ fit in aq̃.⁊
dꝛ ab hydro mãtia:qð ẽ viuinatio.Eſt
eni/ ppe hydromãtia ĩ aquęiſpectiõe vm/
bꝛas oęmonũ euocare.⁊ imagies ⁊ ludifi/
catiões coꝝ vidẽ:⁊ ab eis aliq̃ ibi audire
vbi adhibito ſanguine etiã infas phibet
ſuſcitari ·qð genꝰ oiuinatiõis a perſis ſert
illatũ. Iñ hydromãtiꝰ. tia.tin.uł hydro/
mãtic.ca.cũ.qͥᷣ talẽ artẽ exercet diuinãdi.
Hycdlꝛomellũ.li.n.S.eſt aqua mellita·ꝗ cõ/
ſtat ex aq̃ cocta melle.⁊ cõponit᷑ ab hy/
doꝛ. aq̃:⁊ mel. Idẽ ⁊ medo dꝛ. Sʒ mulſũ
eſt quod fit ex aqua cruda? melle.
Hygdropis.piſis.ułhydrops.pis.i.aqͥſus
humoꝛ. Eſt eni humoꝛ ſuccutaneuſ cũ ifla/
tione ⁊ anhelitu fetido. ꝗIñ hydropic' ca.
cũ.pe.coꝛ.q talẽ ĩfirmitatẽ patit. Et h by⸗
dropiſis.idem qð ydropis.⁊ coꝛ.pe.
Hyems.mis.ĩ ab hemysqð ẽ dimidiũ.
qꝛ tũc h̊uioꝛi ⁊ diminuto vſq; ad medie/
tatẽ vel vltra ſol vᷣtit᷑ circulo· uł potiꝰ ab
hyein · qð ẽ pluere.Et eſt hyems frigida

bumida. Iñn hic⁊ hec hyemalis. ⁊ H le.

Pien grece· latine dꝛ ſacrũ· vel ſanctũ.

ierapigra · vel hierapitagravĩ a hiera ·
qð ẽ ſacꝑa pigraqð ẽ medicina· q̃i ſaca

vel ſancta medicina ꝓpt eiꝰ vtilitatẽ. Eſt
enĩ optima medicina.
Hierarcha.che.i.ſacer pncepsſicut eps.⁊
oꝛ a hiera.⁊ archosqð ẽ pnceps. Iñ hie/
rarchia chię.ei ptãs/uł ſacer bncipat. Et
ſũt tres hierarchięaĩ q̃libet ſũt tres oꝛdi/
nes angeloꝝ. Inñ hierarchicca. cũ.i. ſacer
uł ſacrat. uł ad hierarchiã ꝑtinẽs.vt actꝰ
bierarchici.i.ad hierarchiam ꝑtinentes.
Hierapolis.pe.coꝛ.quędã ciuitas.
Hieremas · ĩtertat᷑ excelſus vñi ·:qꝛ dictũ
eſt ei: Ecce cõſtitui te ſuꝑ gẽtes ⁊ regna.

Hieroboã · ſterpᷣtat᷑ ſupiꝰ oiiudicãs:vel cã
ppri · aut viuiſio ppli·ſiue viſcernẽs ꝓplłm
q; in regno eius diuiſus fuit ꝓpls iſrael· et

ſciſus a regno ſtirpis Hauid.
Hieronym iterpᷣtat᷑ ſacra lex.Fuit enĩ ſan
ctus.i.fimꝰa mũdusuł ſanguine tinctus
vel ſacro vſui deputatꝰ· ſic vaſa tẽpli di/
cebãt᷑ ſacra:q; ſacro vſui deputata. Et nõ
q; cũ olim in ecdleſia vnuſqͥſq; caneret qð
volebat:Cheodoſi imꝑatoꝛ Hamaſum
papũã roganit ·vt alicui viro docto eccle/
ſiaſticũ officiũ cõmitteret oꝛdinãdũ.ꝗpᷣe
igit᷑ ciens Mieronymũ in lingua latina:

gręca. hebꝛaica ꝑfectũ.⁊ in oĩ ſca ſůmũ:

eidẽ pᷣdictũ officin cõmiſit. Mieronymus

S pſalteriũ ꝑ ferias diſtinxit.⁊ vnicuiq;
ferię nocturnum ꝓpꝛiũ aſſiguitac:Gloꝛia

patri ⁊c.in fine cuiuſlibet pſalmi dicẽdũ

inſtituit. DPeinde epłas euãgelia:pꝑ anni

circulũ decãtandascęteraq; ad officiũ p/
tinẽtia/pᷣter cantũ rationabilit᷑oꝛdinauit.

Miſitq; idẽ de Bethleẽ ad ſũmũ põtifi

ccẽ̃.⁊ tã a papa qᷓ;ᷓ a cardinalibo fuit valde
appꝛobatũ.⁊ ꝑpetuo autenticatũ.Candẽ
aut in oꝛe ſpeluncę.vbi oñs iacuit:monu/

gintaocto ãnis ⁊ mẽſibo ſex ſepult fuit.
Hieroſolymipeta tę.pe. coꝛ.ↄ.p.peregrinꝰ
qui petit hieruſalem.
Hieruſalẽ grece · latine pacifica· vel viſio
pacis interpᷣtat. Itẽ Piebe ſpun nomẽ
fuit cuiuſdam viri. Iñ hiebuſeus.ſea.ſeũ.
Hiebuſei edificauerũt hiericho Onde⁊
dicta eſt hiericho · quaſi hiebico · qꝛ Hie⸗

bus hieruſalẽ ãpliauit: ideo hieruſalem

dicta eſt hiebus. Siqͥdẽ hieruſalẽ bmo
dicta eſt ſalẽa cõditoꝛe·ꝗͥ dicebat᷑ ſalem
Poſtea victa ẽ hiebus · ab ampliatoꝛe qͥ

vocatus eſt HMiebus. vel a hiebuſeis ha ⸗

bitatoꝛibus. Poſtea illis duobo noĩbus
cõiunctis ꝑ cõpoſitionẽ ſcilʒ hiebo ſalẽ
dicta ẽ hieruſalẽq̃ſi hiebuſalẽ.⁊ videtur
ꝓferendũ eſſe ꝑ geminũ.s.ſ̊ dic ꝙ in cõ/
poſitione vnũ.s.abijcitur. Heęc poſtea a
SBalomone dicta eſt hieroſolyma:quaſi
hieroſalomonia. Et nota ꝙ iuenit· h hie⸗
roſolyma.mę.⁊ hę hieroſolymę.marũet
hieroſolymis indedlinabile:in eodẽ ſenſu
ſcilʒ pꝛo illa ciuitate.Et hęc etiam coꝛu/
pte a poeijᷣ ſolyma dicta ẽ. Et poſtea ab
helio hadriano vocata eſt helia. In ipſa
eſt ſion · quę hebꝛaice ſpeculatio interpꝛe/
tatur.quia in ſublimi conſtructa de lon/
ge venientia contemplat᷑.Et nota ꝙ hie⸗

ruſalẽ hiſtoꝛice eſt nomẽ ciuitatis cuiuſdã

Tropologice eſt typus aie ſidelis.Rllle/
goꝛice figura eſt eccdleſię militantis. ?lna/

go gice typuz gerit ecdeſię triſphantis.
Itẽ ſcias ꝙ hieruſalẽ ciuitas euerſa eſta
MNabuchodonoſoꝛreſtituta ẽ a Neemia
Jeſu ſũmo ſacerdote. Euerſa vᷣo eſt a

romanisreſtituta eſt ab helio hadriano.

ſed non in eodẽ loconec in pꝛiſtinũ ſtatũ

vt dicit glo. ſuꝑ illud Jſa.2 5. Poſuiſti
ciuitatẽ in tumultũ · vꝛbẽ foꝛtẽ in ruinam
Meꝛ aüt in alio loco ſit modo hieruſalem
qᷓ; eſſet cũ fuit oñs crucifixus:patet ex hᷣ

qꝛ loc in qͥ crnciſixus ẽ oñs ⁊ hoꝛtus in q
ſepultus eſtmodo ſunt in medio ciuitat

⁊ tunc erant extra. Dñ apłs ad Hebiʒ?
Pꝛopt᷑ qð ⁊ Jeſus vt ſanctificaret ppm
ſuũ ſanguinẽextra poꝛtã paſſus eſt.
ieu ꝓpꝛiũ nomẽ viri.⁊ interpᷣtat᷑ patiẽs
vel faciẽs · ſiue cõmotus · vel cõmotio.

Hilaramen. minis.n. t.i. leticia xel gaudiũ

7 dicitur ab hilaro.as.

Hilarius.rij.quidã ſanctus dictus ab hi

laro· as:qꝛ ſemꝑ fuit hilaris i dei ſeruitio.
Et binc Milario. onis.pꝛo alio ſancto.

Hylas· eſt fluuius Aſie. Itẽ hylas ul hyla

fuit quida armiger vel amaſius Hercu/
lisqᷣ fuit raptꝰ a nymphiscũ exhauriret
aquã de qdã fonte· ſm fabulas poetarũ.

NℳVyle hyles.fę.ge.interpꝛetatur ſilua.⁊ di/

cta ẽ ſic pꝛimoꝛdialis materia· quã qͥdaʒ
vocauerũt ſiluã:qͥdã poſſibilitatẽ:quidã
int᷑ aliqͥd⁊ nihilq dã int᷑ aliquã nullam
ſubſtantiã. quidam receptaculum oĩum
foꝛmarũquidam coꝛpus incoꝛpoꝛeuma
alijs adhuc noibus phi eam vocauerũt.

Si queres vtꝝ byle ſit aliqd uł nihil.Qõ

hoc cõcedim eſt inter aliqͥd ⁊ nihil. DPe

bodiit
biviͤ
nnhe
ſelignn
iſfome
ngtelig
gigls⸗
elemente

Poln

Nnete
lnogo

Pennn

Aupen
ſeman
foma⸗
go
conag
Pywe
font⸗
taunt
ur
n r
ſonig
nna
hynnd
Pmg
w.
Pfonn
Pynn
no.
bym

Pynn

Wmin
n.
Mapohe
nennie
Eipoſtuib
Lwacbe
rnnsi
vanhakt
Ama
uwea
Umiſtuti
. Poſu
Knpunamn
51nmon
Mebqz:
iun pin

amul
vano.
oo.
lontbyit
Peru,
hiſ⸗
gtmmd
zbi N

hoc dicit Calcidius ſuꝑ latonẽ. Sicut
nibil vidẽdo videmꝰ tenebꝛasa nihil au/
diendo audim ſilẽtiũ · ſic nihil ĩtelligẽdo
ĩitelligimꝰ hylem. DHñ Rug. Cũ aliquid
infoꝛme cõcipio · pꝛius nihil intelligo q;
in telligã. Et ab hyle vic ẽ hyleus qda,
gigas ꝓpter cõfuſionẽ ⁊ magnitudinem
elementoꝛum.
Hilus.li.m.s:⁊ hilũ.li.granũ/putamen qð
adhbęret fabęvel medulla pennyſcilʒ illud
tenue· qð eſt in medio pennę.

ymen. nis maſ. ge.eſt mẽbꝛanula illa in

qua puer ĩuoluit᷑ in vtero matris.ꝗ alio
noie matrix dicit᷑. In qua ſũt ſeptẽ cellulę
foꝛma humana impꝛeſſę nec plures. Vñ

nõ cõtingit plures q; ſeptẽ pueros ſimul

concipi a muliere.
Hymeneus.nei.deus nuptiaꝑ · liqñ aũt
nit ꝓ nuptijs:qñq; ꝓ coitu.⁊ interpꝛe/
larur anen Etpanns pe. VHñ Duidiꝰ.
Maioꝛ hymeneus adeſt nõ illi gratia le⸗/
ctoꝛ. Item Ouidius.Ecce vocant hyme/
neo ⁊ ignibus atria fumant.
Hymnicanus.ni.qui canit hymnos.
Hymnidicus.ca.cu.qui dicithbymnos.
Hymnigraphꝰ.pha.phũ.i.hymnoꝝ ſcri/
ptoꝛ. Inde hbęc hymnigraphia.phię a.
bymnoꝝ deſciptoo.ẽ
Hymniloquus.qua.quũ.qͥ loqt᷑ de bym/
no. Itẽ ꝓ eodẽ hymnilog.ga.gũ. Inde
hymnilogia.gię.i.mo uł laus de hymno
Hymniſta. ſtę.o. ge.qͥ facuł cãtat hymnos

Hymnus.ni.maſ.ge.i.laus dei cũ cantico.
Propꝛie enĩ hymnus eſt cõtinens laudẽ

dei. Si ergo ſit laus⸗ nõ ſit dei nõ ẽ hym
nus. Si ſit laus.⁊ ſit dei.⁊ nõ cantet᷑· non
hymnus eſt. Si ergo in laude dei dicit

cantat tunc eſt hymnus. Cui cõtrariũ eſt

thꝛena·.q eſt canticũ lamenti funeris.
Hin·queędã menſura eſtſcilʒ ſextarius.

VHinnitus.tus.tui.ꝑ geminũ.n.clamoꝛ eſt

equoꝛũ.Et ꝓducit.ni. Dñ Job. 3: Aut
circũdabis collo eius hinnitumꝛ
Ninnulus.li.dicit᷑ filiꝰ ceruoꝝ.Iñ hinnu⸗

linus.na.nũᷣ.⁊ hinnuleus.lea.leũ.in eodẽ

ſenſua hic hinnuleꝰ.lei.idẽ qð hinnulus.
Vñ Cant.2. Similis eſt dilectus meus
capꝛeę hinnuloq; ceruouum.
NPypailage· ſᷣm Iſidoꝝ fit quotiẽs ꝑ cõ/

traniũ ꝓèba ĩtelligut. vt Date claſſibo v⸗
tos.cũ ecõtrario:daſſes vent.⁊ nõ vẽtos

daſſibus demus. Item Derflauit fiſtula
buccas. Del ẽ cõuerſio caſuũ: vel conſtru/

ctionũ.vel qñq; totius ſnię dꝛ ab hypo

qð eſt tranſ.⁊ allage:qð ẽ mutatio: inde
bypallage.i.tranſinutatio.
HPHypaton · dicũt gręci iecur. Iñ bypatic.
ca. cuʒ. qui patit in iecoꝛe· vel ꝑtinens ad
iecoꝛ.Et coꝛ.ti.

Pyper grece. i. ſuꝑ latine.

Hypaſpiſtes gręce· idẽ qð ꝓtectoꝛ latine.
V Hieronym in plogo Geñ. Ariſtes
eiuſdẽ Otolemęi hyꝑaſpiſtes.

Hyobaton. eſt gdã trãſcenſio vᷣboꝝ oꝛdi⸗

nẽ turbãs. Oel ẽ longa⁊ ſuꝑgrediens cõ/
ſtructionis vel ſnię trãſcẽſio · ſcilʒ cũ vꝓᷣbũ
aut ſnia oꝛdine cõmutat᷑.Cuiꝰ quĩq; ſunt
ſpecies · ſclʒ hyſterologia·:vel hyſteron/
ꝓteronanaſtrophe· parentheſis · temeſis ·
Hygbole ·ẽ dictio fidẽ excedẽſ augẽdi mi⸗
nuendive cã. Augẽdi.vt Iſte ẽ niue can/
Didioꝛ/aquilis velocioꝛ leonibus foꝛtioꝛ.
Minuendi ve.vt Terrebit te ſonit᷑ folij
volantis.⁊ VBenigrata eſt ſuꝑ carbones
facies eoꝛum.

Pyperbolicus. ca. ci.i. excedens veritatem.

elatus.⁊ didtur ab hyperbole.
Hyꝑ boꝛeus.rea.reũ.i.ſuꝑ qð boꝛeas flat ⸗
dꝛ ab hyꝑ ⁊ boꝛeas.VDñ ⁊ qͥd mõtesdi/

cuũtur bypboꝛeiſuꝑ quos⁊ a qbus boꝛeas

flat · qui ⁊ hyꝑbata.batę.dicunt᷑.

Hyꝑcatalecticus.vide.S. in Catalecticus.
Pyperdulia.vide.S. in Dulia.

Hyꝑphan.na.nũ.i.ſuꝑbo vꝛ ab byper:

phanus:qð eſt apparitio.ꝗñ h̊ byppha⸗
nia.nię.i.ſuꝑbia/ſcilʒ cũ aliquis vult appa

rere ſuꝑ illud quod eſt.

Hypenion. onis.i.ſuꝑ oĩa: dicit᷑ab byp.

on.qð eſt totũulłoẽqð qñq; d de Joue

q ſuꝑ oĩa ẽ.qñq; de ſole · ᷣ ſuß faciẽ toti

rerre in circnitu fert᷑.qñq; de qdã gigãte·
qui ſuꝑ omnes alios fſuit.
Hyꝑlidꝰꝰ dꝛ ab hyꝑ⁊ lidiꝰ.qð oꝛ acut ſo/
nus in muſica.⁊ ẽ hyꝑlidiꝰ.idẽ qð lidius:
ſcilʒ acutus ſonus in muſica.

Hypſintelicon i. pluſq; ꝑfectũ ·qd ſteritũ
apud gręcos deſit rẽ multo añ p̃teritãz

d ab bypꝑ.⁊ ſintelicon:qð eſt ꝑfectũ.
Hypꝑſophia.phię.i.ſuꝑgrediẽs ſapiẽtia.
Hyphen · interpꝛetatur copulatio.Eſt eni
byphen.modus pꝛonunciandi qui con/
ſiſtit ĩ cõtinua ꝓlatiõe dictionũ ſine vlla
viſtinctione.vt h: Populus gẽtiũ ⁊c. Et
dicit᷑ ſicquia vna dictio ſub.i.poſt aliaʒ
ſine diſtinctione copulatim pꝛofertur.

Hippocentaurus.ri.idẽ eſt qd centaurus

ſcilʒ monſtꝝ ex ꝑte homo.⁊ exꝑte equus

R

ſicut onocentaurus monſtrũ ex ꝑte aſinꝰ.
ex ꝑte homo.Mã onos aſinus dꝛ.Et dẽ
ab hippos.qð eſt equus.⁊ centaurus.
Pypocrita.tę.O.p.dꝛ fictoꝛ:ſimulatoꝛ.⁊ re/

Bſentatoꝛ altiꝰ ꝑpſone. Simulat eni ſe eſſe
R

id qð nõ ẽ. Et dꝛ ab hypoa criſis.qð ẽ iu/
iciũ·qꝛ dũ intus malus ſit·bonũ ſe palã
oſtẽdit: ideo de eo habet᷑ falſum iudiciũ
vũ falſo vultu incedit: ſimulat quod nõ
et᷑. Inde hypocriſis.ſis.i.ſimulatio.
Hypodiaconus/vel hypodiacon gręce · dꝛ
ſubdiaconus latine. .
Hippodromus.mi.m.S.i.ſtabulũ equoꝛiũ ·
vel toꝛmentũ factũ ad modũ vel ad ſimi/
litudinẽ equi: dẽ ab hippos/qð cẽ equus.
7 dꝛomosqð ẽ curuitas. Del hypodro/
mus.mi.dicitur locus obſcurusa domus
declinandi ad neceſſitatẽ· vel locus ſupꝛa
Vel citra ·q ſũt arcus deambulatoꝛij·ſuꝑer
quos hoĩes ambulãt.Et hᷣm H̊ hypodro/

mus ↄꝑonit᷑ ab hypo· qð ẽ ſub dꝛomos

quod eſt curuitas. Oel ab hyper:quodẽ
ſupꝛa.⁊ dꝛomos/qð eſt curſus.qꝛ deſuper
hoies currunt ⁊ ambulant. Mñ in legeda
beati Sebaſtiani vr · Cũc iuſſit eũ in by⸗
podromo palatij tamdiu fuſtigari:q; diu
ſpiritũ exalaret. Et coꝛ.ꝛo. Mñn. Mypo/
vꝛomiq; decus par ſit loc his duodenꝰ.

Hypophoꝛa · eſt obiectio quę põt fieri ab
adquerſario.⁊ dicit᷑ ab hypo· qð eſt ſub.et

zoanod eſt fero.i.dico.
ippogabus.gabi.maſ.ge.i.nauis q̃ equi

trahunt.⁊ diet᷑ ab hippos.qð eſt equus.
PHypogeũ.gei.i.ſub terris cõſtructũ ędiſi/

cin · qð nos antrũ. vel ſpelucã dicimus.et
diꝛab hypo.? ge · q eſt terra. Sed h̊ by/
cogeus maſ.ge. dꝛ ſol.qꝛ ſub terris vadit

in nocte. DHel hypogeus oꝛ ab hyp·quod

eſt ſuꝑ.⁊ gę· qð eſt terra.q in die ſuꝑ t᷑rã

ferat. Onde ⁊luroꝛa.Dulpibo hypogeis

aſſociandus abis.

Pypolidius·vij grauis ſonus in muſica. q

⁊ ſublidius vꝛ/ab hypo.⁊ lidius.
Pippomanes.nis.m.t.q̃ſi velox ad modũ
equi.vñ ꝓpter ſuã velocitatẽ oicit᷑ ſuꝑaſſe
Ttlante curſu. Sed hoc hippomanes in⸗

declina. neu. ge. eſt qdã herba ꝗ ſe come-

dentes facit ſurere. Del potius bippoma/
nes · eſt virus qð ſtillat ab inguine equę

ex nimia luxunia oñ amoꝛis rabie fertur.

Et vicit ab hippos·qð eſt equus mano
nas.q; ab inguine equę diſtillat. Mocno
uerce maleficę ſolẽt colligere.⁊ potionẽ
moꝛtifer inde facere.qð venenũ ſimiliter

dicitur hyppomanes.
Hypopyrgii.gij.n. s. dicit᷑ illud ferreum

inſtrumẽtũ. qð retinet ? ſuſtinet ligna in
igne.⁊ dĩ ab hypo⁊ pyr ⁊ gero ·q̃ſi ſubtꝰ

ignem gerens.
Hypo.i.ſub. Sed hippos.i.equus.

Hypoſtaſis. ſis it.i. ſubſtãtia itellecta ſine

foꝛma .ſcilʒ pꝛimoꝛdialis materia.⁊ dꝛ ab

hypo · q eſt ſub ſtaſis.qð eſt ſtatus vel
ſtans quaſi ſubſtãs: quia habet ſubſtare

oĩbus accidentibus.⁊ in ſe oĩia accidẽtia

recipit.nullo tñ infoꝛmat᷑ Iñ hypoſtatic
ca. ci. Et nota ꝙ greci vtunt eodẽ modo

H noĩe hypoſtaſis·ſicut nos vtim h̊ noĩe

pſona. Vñ põt vici ꝙ tres ꝑſonęſunt in
diuinis· vel hypoſtaſes.i.tres ſubſiſtẽtes.

Hippotam.mi.i.equus fluuialisſcilʒ qͥdã

pilſcis ſic dictus: q; ſit equo ſimilis:doꝛſo.

iubahinnitu:roſtro reſupinato a pꝛimis

vẽtibo·cauda toꝛtuoſa.vngulis binis.die

in aquis cõmoꝛat nocte ſegetes depaſcit.
Hypotheca. cę.f.p.eſt cũ res cõmodat᷑ ſine

viſpoſitione pignoꝛis:pacto vel cautiõe
ſola interueniente. Et viffert a pignoꝛe ·

quia pignus eſt quod ꝓpter rem creditã
obligat. Item fiducia viffert ab vtroq;.
Eſt autẽ fiducia cum res aliqua ſumendę

mutuę pecunię gratia · vel macipat vel in
iure cedit᷑. Item hypotheca vicit ideʒ ꝙ

apotheca. In hypotecarius.ria.riũ.qð ad
bypothecã ꝑtinet. Et hic hypothecanius.i.

apothecarius.vel qui rem noĩe hypotheck

Hypotheſis. dĩ canſa vbi auʒ certa ꝑſona

controuerſia eſt. Et bypotheſis ẽ ſubſta⸗
tia· vel viſputatio ↄditio·ul ſuppoſitio
vel conſenſus. Iñ hypothetic.ca. c. i.cõ/
itionalis: vel ſupoſitiuꝰ.⁊ dꝛ ab hypo·
qð eſt ſub.⁊ theſis:qð eſt poſitio. Iñ hy⸗
theſis.i.ſuppoſitio.

ypoſenſis.e vbi diuerſa verba ſingulis

qbuſq; danſul/ ppe ſbiũgũt.vt Sic regẽ

adijt.⁊ regi memoꝛat:nomẽq; genuſqʒ.

Hir. vigil interpꝛetat.

Myrcania.nię.vꝛ quędã ſilua quę ſubiacet
ſcythię. Ju bec hyrcania. nię.quedam re⸗

gio illi ſiluę adiacẽs. Iñ hyrcanus.na.nũ
pe. pꝛo. Oñ vᷣluroꝛa. Poſt annos plures
hyrcanus ſurripit yununun.
Hircinus.na.nũ.pe.pꝛo: hircoſus.ſa.ſũ.in
eodẽ ſenſu:q eſt fetidus inſtar hirciq̃ſi q
ſudoꝛe coꝛpoꝛis fetido fetet. Hircin etia
eſt coſſeſſiuũ de hircus.
Hircus.ci.vide.j.in hirquus:

A.
e
el

cihe

1
Wukln,

nye
N e

koi l
Nibywkn
Niogenodo
SDbndie
Songſun,
apali.
vPWante
mpige⸗
EM.

teſnguls
Ncnege

atiun
ma

iuqſi
an' en⸗

Hirquub. li.dimi.malſ.ge.puer libidino/
ſus ⁊ laſciuus vt hircus.⁊ qͥ oculos ſemꝑ

retoꝛquet ad angulos ex nimia laſciua.

Hirquus.qui.maſ.ge.bᷣm Suetoniuʒ· eſt
oculoꝝ angulus vbi putredo colligitur.
Et qꝛ ex nimia laſciuia: luxunia ſolet qdã
retoꝛquẽ oculos ad hirquos: Inde di h̊
bircus.ci.caper/ſcilʒ aĩal laſciuũ ⁊ petulcũ
feruens ſemꝑ ad coitũ.Cuiꝰ oculi ad li/
bidinẽ in trãſuerſũ aſpiciũta ad hirquos
retoꝛquent᷑.⁊ inde dictus eſt hirc. DNicit

enĩ in naturali hiſtoꝛia: hircos ita eſſe li /
bidinoſos. vt indignentur ſi videant ali/

quos coeũtesvt in eos impetũ faciãt. Iñ
hirculus li.⁊ hircio lus.li.diminutiua.
Hirſutus.ta.tũ.i.aſper pilis.vel piloſus ut

hircus. Iñ hirtus.ta.tũ.ꝑ ſyncopam pio

hirſutus.ta.tũ Dñ de ſancto Joanne dꝛ.
PHꝛeębuit hirtũ tegimẽ camelus. Pꝛopꝛie
quidẽ eſt hirſutus·cuiꝰ pili erecti extant.
Pirudo.vinis.i.ſanguiſuga: dicit᷑ ab hę⸗
reo · eo ꝙ carni adhęreat. Et ꝓdu.ru. Dñ
Dꝛatius. Non miſſura cutem niſi plena
quoꝛis hirudo. Iñ hirudine .nea.neũ.⁊

hirudinꝰ.na.nu.i eodẽ ſenſu. Inuenit᷑ hec

hirundo.oinis ꝑ.n.ꝓ quadãa aue. Iñ hi⸗
rundininꝰ.na.nu.⁊ hirundineus.nes.neũ.
in eodẽ ſenſu. Miruũdininus etiã dĩ paruꝰ
filius hirũdinis. Dñ.les hiruũdo volat
nat hirudoagitat᷑ arundo. Del ſic. Can⸗

tat hirũdo/ſugit hirudocreſcit arundo.

Pyſchiros gręcelatine dicit᷑ foꝛtis.
Hiſpanus.ni.fuit quidã rex conditoꝛ hiſ/
Panie ande dicta ẽ hiſpania. nię Et binc
iſpanus.na.nũ. gentile poſſeſſiuũa bic
⁊ hęc hiſpanienſis.⁊ hoc ſe gentile.Et ha⸗
bet ſex pꝛouintias ·ſcilʒ terraconẽſem/car/⸗
taginẽſem · luſitaniã · galiciam · beticam · et
tranſ fretũ in regione africę tingitaniam.

ſeptentrionali plaga a pirenio vſq; ad
cartaginẽ poꝛrigit᷑. Olterioꝛ quę in meri/
die a celtiberis vſq; ad gadicanũ fretum
extendit᷑ Citerioꝛ aũt⁊ vlterioꝛ dicta eſt/
quaſi citra vel vltra. Sʒ citra · quaſi citra
terras.⁊ vltra vel quod vltra ſit. vel quia
non ſit poſt hanc vlla⁊ alia terra.
Niſpidus.da.dũ.i.aſper·fetoſus: piloſus
hirſutusſqualidus. Et coꝛ.pe.
Hiſter.ſtri.maſ.ge.fluuius eſt qͥ ⁊ Danu/
bius dicitur. Onde hiſtri dicti ſunt: Si
quidẽ de colcho inſula quidaʒ miſſi ad ꝑ/
ſequẽdos argonautasa ponto ĩtrauerũt
biſtrum fluui.⁊ indea vocabulo amnis

quo a mani receſſerunt · hiſtri victi ſunt.
Inde hęc hiſtria.ſtrię.dicta eſt terra quã
incoluerunt. Inde hiſter.ſtra.ſtrũ.gẽtile.
Et hec hiſtrix.cis.quoddã aĩal q̃drupes
ſpinoſũ ·quia in terra illa abundat.

Biſtoꝛia · dicit᷑ ab hiſtoꝛin:qð interpꝛeta

videre· vel cognoſcere. Antiquitus enim
nullus ſcribebat hiſtoꝛiã ·niſi qꝛ interfuiſ/
ſet. ⁊ ea quę ſcribẽda eſſent vidiſſet. Del

iqeo didtur ab biſtoꝛin · quia diu pꝛete-

rita ad noſtrã memoꝛiam ⁊ noticiã redu-
cit. Eſt autẽ hiſtoꝛia res geſta a memoꝛia
hoĩuʒ. ꝓpter vetuſtatẽ remota. In noſtro
tamen vſu ⁊ ſi nuꝑ vel aliquãtulũ res re/

tro geſta ſit· tamẽ dicitur hiſtoꝛia. Inde

biſtoꝛiola.lę. diminutium.
Hiſtoꝛic.ci.qui biſtoꝛiã deſcribit.vel nar/
rat.⁊ coꝛ.ri.⁊ poteſt adiectiue decdinari.

Hiſtoꝛiographus.phi.i.deſcriptoꝛ hiſto⸗

riarũ. Iñ hiſtoꝛiographia. phię.biſtoꝛię
deſaiptio.
Hyſterologia · vel hyſteronpꝛoteron · eſt
ſententięcu verbis oꝛdo mutat. vt Coꝛ⸗
rere parant flãmis. frangere ſaxa. NS
ſic intelligas. Hyſterologia·eſt mutatus
oꝛdo ſentẽtię cũ verbis.vt in pᷣdicto exẽ/
plo.Toꝛrere parãt ⁊c.pᷣ enĩ ſolenti mola

frangi triticũ.⁊ poſtea toꝛreri.i.flãmis co/

ui. Ergo ⁊ ſenſus verba cõfũdunt᷑.Itẽ
irgilius. Moꝛiamur ⁊ in arma ruamꝰ.
Itẽ Nutrit ⁊ pꝑeꝑit. Itẽ vomit potat.
iſtrio. onis.m.t.i.geſticulatoꝛioculatoꝛ

qͥ diũſos geſtꝰ ⁊ habit hoiuʒ ſcit reßſen⸗

tare.⁊ dꝛ ab hiſterion · qð ẽ geſticulariq̃i

hiſterio. Oñ hiſtriões dicebant᷑ retjſen-

tatoꝛes comędiaꝝqͥ i recitatõe laruas ſuę
faciei apponẽtes reßſentabant habitus
geſtus diuerſonꝛꝝ. HW
Hiulcus.ca.ci.i.hians.fiſſus:rimoſus.⁊ dẽ
ab hio. as. In eſtate tra ẽ hiulca · cñ ẽ fiſſa

⁊ rimoſa caloꝛe ſolis.Et cõponit᷑ ſemibi /

ulcᷣ. ca. c. i.aliquãtulũ hiansaꝑtex ꝑte.

H ante OD

Holigopomenon · ſub paucis vbis mul⸗/

toꝝ ↄphenſio.vt h̊ Orit amoꝛ PHaridem
