moueri⸗ iã ꝓmot in eis miſtrare phibet
degradari ſiue deponi qñq; meret᷑.
Irreuerẽs. entis.i.nõ reuerẽs· iuerecũdus
Inde irreuerentia.tię.
Irriguus.gua.guũ.i.madidusvel fertilis
vel fecundus · vel ſtercoꝛat᷑a dꝛ ab irrigo
gas. Oñ Mꝛatius in ſermonibꝰ. Irriguo
nihil eſt elucius hoꝛto. Et H irriguuʒ. gui.
Vñ Judidpᷣ.Irriguũ ſuperius ⁊c.

ante B

IJs.ea. id.ſcribit᷑ ſine.h. Dñ in plurali.ij. et

ee.et. ijs. ſin e. h. debent ſcribi ꝑ geminũ.j
Sʒ hi. he. his. debent aſpiraria p vnu.⁊
ꝑ vnũ.e.ſcribi.Et nota q- id eſta hᷣ eſtſũt

Duyue partes.vt cũ dꝛ. Marecid eſt.Cul/

lius.vel Marcus hoc eſt · Tullius.· Id eſt
vel hocẽ· nõ põt eſſe vna dictio cõpoſita
q; cõſtat ex ntõ⁊ verbo.Etiã nõ ſunt con/
iunctiones expoſitiue vt q d putauerũt
q; nec etiã talis ſpecies ↄiũctionũ iuẽta ẽ.
Sũt gᷓoꝛatiões expoſitiue.Et illud ꝓno/
men hoc venit demõſtratiue.⁊ Hꝓnomẽ

id relatiue.⁊ reſpicit intellectũ ſᷣcedentis

termini nõ ſuppoſitũ.⁊ ideo ſumit᷑ ĩ neu/
tro generea in ſingulari numero.
IAſaacinterpꝛetatur riſus·pᷣm MHapiam.
Aſachar· interptat᷑ merces.Et coꝛ.pe. Bñĩ
Turoꝛa. Eſt aſinus foꝛtis JIſachar recu⸗

3 bans pꝛopemetas.
Iſagoga.:gę.i.inſtructi

inſtructio. vel introductio.
ñ apud dialecticos introductiões ad
artẽ dialecticã iſagogę dicũt᷑. Et etiã lib
PHoꝛphirij· oꝛ JIagoga·q; introductoꝛiꝰ
E ad libꝝ pᷣdicamentoꝝ. Inde biciſago/

gus.gi. introductoꝛ litteraruũ.

Ilboſeth. vir confuſionie interpꝛetat. W

Aſcaliduſ.da.dũ.ꝛ ab excolo.lis.vt ager

iſcalidus quaſi excolidus. qꝛ iã a cultura

exierit· ſiẽ excõſulqꝛ a cõſulatu viſceſſerit

Iſis.idis.p.t.eſt dea lanificumſm fabulas
ꝓgyptioꝛũ ·quę habuit duos fratres/ſcilʒ
oſirim? tiphonẽ.Et ipſa dea Iſis nupſit
oſirim ꝓ marito . qð alter frater dolens eũ
occiditq ꝓpt᷑ oſirim cũ filio ſuo oꝛo fugit
in biblũ ſyrię querẽdo occiſũ oſirim ama/
riſſime lamentãdo·donec oꝛus creuit · qui
interfecit tiphonẽ patruuʒ ſuũ/ſui patris
occiſoꝛem ⁊ fratrem/ac ſuũ auũculum.
Iſopus.pi.ẽ herba pulmonibo apta pur/

gandis. Iſopus etiã or ſparſoꝛiũ agq·

in q buſda locis fit ex illa herba.vel vꝛ ſic

Apr ſimilitudinẽ purgationis. Et ẽ ge. fe.

bᷣm Hug. Inuenit tñ in neu.ge.H iſopu.
Vñ Macer de viribo herbaru. Et iſopũ
ſiccũ · calidũ quoq; terti illi Eſt ĩ vtroq;
gradus ⁊c. Et ſm aliqs coꝛ.penł᷑. Dndeĩ
luroꝛa:Oecton humoꝛesiſopi decoctio
mũdat. Itẽ alius dict. Iſopus eſt herba
purgãs ð pectoꝛe phlegma.¶lij dicũt ꝙ;
iſopꝰ ſit gręcũ pdu.pe.NDñ Bemardus
ait. NPector herba cauas rupes iĩſedit iſopo
Ite aliꝰ. Ad pulmonis opus cõfert me/
dicamẽ iſo pus. Itẽ. Jus ſinapis cerebꝛũ
ſed purgat pectus iopus.
Iſpalis · eſt quedã ciuitas hiſpanię. Inde
iſpalienſis.ſis.9.t.⁊ hocle.
Iſrael.maſ.ge.indecli.⁊ etiã decliabile ĩue/
nit ̊ iſrael: huius iſraelis: Jacob dictus

fuit iſrael interpᷣtat᷑ vir videns deũ· Js
enĩ dꝛ vir.ra:vidẽsel:deꝰ.Cũcenĩ nomẽ
HGaccepit · qñ tota nocte luctat vicit an /
gelũ in certamine: oꝛiẽte lucifero bñdictꝰ

. inde ꝓpt᷑ viſionẽ deiiſrael appellat e.
Sicut ⁊ ipſe ait:Nidi vñʒ ſacie ad facẽ.

Et ex hinc duodedc tribo ſilioꝝ iſrael vo/

cabulũ ſoꝛtitę ſũt. Oñ Exo. i4? Fugiamꝰ

iſraelẽ. Iñ h⁊ G iſraelita.tępe. p.⁊ iſraeli/

tic. ca. ci. pe. coꝛ. Et ſolet qdã in h noie iſr
tacere. S. qꝛ. .. ante.r. ĩ eadẽ ſyllaba ſonare
nõ põt in latinis dictionibo·ſᷣ errãt. Mõ

enĩ iſrael eſt latina dictio uł gręca.ſ bar/

bara.⁊ ĩ barbarj ictiõibo in multis licet

mnim

aign,

itbi

Makhrien
“
n
wolsy
ndſn
nfinbii
sfuntsſch
a iemp
m Di
idl
g
Wmpn
ha udiſi
iget
ablopi.
m biopi
nirno
Sid
Taing
enmnhus
iedrio
8me,

Pihr

2
nittüͤt⸗
obi
wni
Ninvn
ni nlat a,
mbſclic
uma⸗
wwenſie
ie
RMM
pſn
mit. 1
bb
lltis il

barbaricare. Nõ enĩ barbaries uł lingus
hebꝛęa artat᷑ regulis artis gramaticę.

J ante C

Ytalia. lię· victa eſt ab Italo rege.Et nota

ꝙ italia oli a gręcis occupata:maona grę

ga victa eſt. Iñ italicus. ca. cu. italus.la.

luũ. Sʒ h magis oꝛ ab Italo rege. Et coꝛ.
bmã italia · lic aliqñ iueniat᷑ longa per ex/
taſun. vt YIaliã ꝓfug ⁊c. vt dic. Donat

Iter.iteris.neu.ge.⁊ H itiner.neris.⁊ h itio

onis h itus.tus.oĩa ab eo is ·bᷣ differũt ·

Sʒ iter itiner viuerſam habet ſigtionẽ
Iter eni eſt locus trãſitu faciis. OPn euʒ
appellam aditũ. Itiner aũt · eſt iter longe
nias. I¶ccipiũt᷑ tñ qñq; in eadẽ ſigtione.
Et bᷣm h̊ ex iſtis duobus noĩbo·ſalʒ iter⁊

viea igſelal ambulãadi ·vt q̃ velis ꝑue/

qn itus ẽ via qᷓ in ab hoie quaq; vᷣſũ pöt

itiner effectũ eſt vnũ H̊ modo: Iſte noiꝛa/

tiuus iter eſt in vſuſᷣ eius obliqui nõ ſunt
in vſu. Item iſti obliqͥ iinerisitineri.iti/
nere.ſunt in vſu.ſ̊ eoꝛũ ntũs obleuit.⁊ ſic
factũ ẽ vt ex iſtis obliqͥs ⁊ ex illo ntõ iter

efficeret᷑ vnũ nomẽ: dedlinat᷑ hᷣ iter·-nen.
Itinerache dicut iiner cuſtodes.ab eos
archos gręce.ipꝛinceps hocnomentra/

hẽtes · q; ad ꝓuĩtiaꝝ tutelã ꝑ ſingula loca

pacis ⁊ quietis facuũt ſtare cuſtodiaʒ. vt

in.l. j. C. de cuſto. reoꝝ.

ante B

Juba. bę.f. P.eſt crinis equoꝝ ⁊ etiã alioꝛũ
aĩaliũ irrationabiliũ.⁊ dicit᷑ a iubeo. bes.
Juba etiã dꝛ criſta · ꝗ galeę ſuꝑponit · vel
ꝓpt᷑ noticiãuł ꝓpt᷑ fruſtratione ictiuũ. Iñ
iubatus. ta. tũ.i.crinitus· vel criſtat.⁊ iu/
boſus.ſa.ſũ.i.iubis abundans.

Jubar. iuban.i.ſplendoꝛ wel itiũ oꝛt᷑ ſolts
vVl ſol · vel lucifer. ⁊ vꝛ a iuba. be. qꝛ Pter
radios qdðlibet iſtoꝛũ videt᷑ iubatũ. quia

dirigit radios ad modũ iubanis. Et coꝛ.
bma. Oñ. Exẽplũ q̃i ſol collaterale iubar
Jubileus lęi.m.S.i.ann reqͥetionis:gaudij

Z leticię ⁊ remiſſiõis ·qͥ ſerui liberati dona-/

bankt · debita relaxabankt · captiui abſolue
bant· poſſeſſiones gratis reſtituebãt᷑. Ita
dicit Hug. In hiſtoꝛijs aut ſuꝑ Gen. iʒ?
dĩ. vlb hac victoꝛia Ilbꝛaę tradũt iubileũ

habuiſſe ütiũ ꝓ hac remiſſione captiuog
Jobel enĩ remiſſio vel ũtiũ oꝛ. Iñ iubile
Lremiſſiuus· vel mitians. Ob hoc autem
cõſtitur eſt qᷣnqgeſim. q; tuc erat Lotb

vt dicũt quidã qnq̃ginta annoꝝ.vel tũc

ria moꝛtis.q; nõ repente ꝑſuaſusſᷣ diut

Judei · dicũ

erat qnq̃geſim annus exqͥ oñs deus lo/
cut erat lbꝛaę in via. vel ex qᷣ egreſſus ẽ
de tairam. Et nota ꝙ ſi iubileus deriugt
a iubilo.las.tũc vicendũ eſt iubilę ꝑ.j.in
antepenul. ſyllaba. Si ant a Jobel tuc vi
cendũ eſt iubelęus ꝑ.e.in añpenulł.ſyllaba
In pma aũt ſyllaba cauſa euphonię ſcri⸗
bitur per. ua non per.o.

Jubilus.li.i.argutus:ſonoꝛ.⁊ lętabũdus

cantus. Mopꝛie quidã iubilus ẽ vox cõ/
fuſa ̊ gaudio. Mel ſᷣm quoſdã: Jubilus
eſt gaudiũ qð verbis explicari nõ poteſt
nec tñ penit reticeri. Oel iubilus eſt cum
tanta lęticia coꝛde cõcipit᷑quãta hmonis
efficacia nõ explet.vt dicit Papias. Oñ
in greciſmo oꝛ. Fert᷑ inexpleta iubilus lę⸗

ticia mentis.

Juda filius Jacob · cõfeſſio ĩterptat. Nñ

eni eũ peꝑit Aia· laudẽ oño retulit dicẽs:
Miũc ſuꝑ h̊ dñio cõfiteboꝛ.Et nota ꝙ pꝛo
filio Jacob iuenit᷑ Judas ul Juda qudę.
7 Inda ĩdeclinabilc. Iñ iuda.vę.uł iuda
indeclinabile· tã ꝓ plo q; ꝓ tra iudęoꝝ
Et qñ eſt indeclinabile debet accẽtuari in

fine.iuda cauſa vifferenti bm Hug. Dñ

Alcx. Cũ decdlinat᷑ demittit᷑ vltima iuda.
Cum manet imota ipſius poſtrema leuat᷑
Et a iuda wei iudęa dẽ iudaicus.ca.cũ.

Judas Jacobi qui appellat alibi lebe· fi⸗

guratũ nomen habet a coꝛdeqð nos di/
minutiue coꝛculũ poſſum appellare Jpſe
ĩ alio euãgelio Caddęus dꝛquẽ ecdeſia/
ſtica hiſtoꝛia tradit miſſum Ediſſam ad
Abagarum regem.
Judas ſcariothuł ſcariothis.vel a vico in
quo natus eſt· vel a tribu Iachar voca⸗
bulũ ſũpſit·quodam pᷣſagio futuni in cõ/
demnatione ſui:· Iſachar eniĩ interpᷣtatur
merces.vt ſignaret᷑ pciũ ꝑditiõis:qͥ ven/
didit oñm. Scarioth· intpꝛetat᷑ memo⸗
i
meditatus ꝑegit ſcelus.
.Dicũt q moſaicã legẽ ad litterã ĩmi/
tantes tenent circũcidendo ? alia legalia
facieno.
Judeęus.ęa.vęũ.dẽ a Juda filio Jacob ·
qð nomẽ ſciſſura decẽ tribuũ hebꝛeis ipo/
ſuit. Maã ante hebꝛei · vel iſrael victi ſunt.
exquo in ouo regna ꝓplłs dei viuiſus eſt:
tũc duę tribus ꝗ de ſtirpe inda reges ha/
bebantiudęoꝝ nomẽ ſoꝛtitę ſut.Reliqua
pars decẽ tribnũ ·quę in ſamaria regẽ ſibi
cõſtituitob ppłi magnitudinem pꝛiſtinũ
nomẽ obtinuit iſrael. Et iterpᷣtat iudęus
n

.

cõſeſſoꝛ ſiue confitens. Nomẽ vo modo

nõdũ eis cõuenit interpᷣtatio aũt eiꝰ.ab

eis longe abſentat᷑.Mõ enivo noĩe nunc

dicunt cõfeſſoꝛesſᷣ diffeſſoꝛes potius.
Judex.vicisoꝛ quaſi ius dicens ꝓplo · vel

iure viſceptãs.⁊ ẽ etymologia. Jure aũt

viſceptare· eſt iuſte iudicare.Mõ eniʒ eſt
iudex.ſi nõ eſt in eo iuſticia.vt in.c.foꝛus

q ex iuriſdictione ꝓpꝛia · aut ſibi delegata

cõmiſſa ius habet ſuꝑ cauſas litigioꝛuʒ

*

vel litigatoꝛum cognoſceniu.
Judex oꝛdinariuseſt ille qͥ habet ptatem
iudicandi a ſe iure ſuo hocipſo ꝙ eſt talis

vt epũs baliu pᷣſes ꝓuintię.⁊ cõſimiles.
Judex delegatus eſt ille qͥ habet ptatẽ de
cauſa aliqua cognoſcẽdi ab aliqͥ ſibi com

miſſam.ꝗ etiã dicit᷑ iudex eroꝛdinarius.

Judex cõpetẽs · dꝛ qͥ cauſę iuriſdictionẽ hʒ

cũ exercitio vato ·qð ꝑ exceptionẽ poſſit
elidi ·ſiue exceptio cõtingat ꝑſonã: vt qꝛ

ſuſpect. ſiue iuriſdictionẽ. vt q; reſcriptu
ſurrepticiũ.ut ĩ glo cle.cũ lite. ut lite pen.
Judex incõpetens. eſt in quẽ liq; conſenſe/⸗

rimꝰ. vel qꝛ ipſe null iuriſdictionẽ habe/

bat · vel qꝛ interuenit erroꝛ in adducendo
vel adeundo ipſuʒ· vel quia vi cõpulſus
ſum in eum conſentire.
Judex cõpꝛomiſſari.ẽ ille qͥ ex cõpmiſſo

i.ex cõſenſu ꝑtiũ ⁊ ex litigantiũ electione

de cã cognoſcit · nullã habet iurdictionẽ
ꝓpꝛiã ſeu delegatã.ff. de arbi.l.i.

Judices pedanei · dicũt᷑ illi quoꝝ officiũ ẽ

de minutis cauſis? infimis cognoſcere.⁊

inutilibus vel vilibus · licʒ ſint oꝛdinarij.
Judices cartularij · erãt olim qͥ ab ipatoꝛe

pꝛiuilegiati erãt·vt qͥ vellent coꝛã eis liti⸗
gare poſſeẽt · Hipſi nõ poterãt cogẽ aliquẽ
ad litigandũ coꝛã eis.Et dicũt᷑ etiã hodie
iudices oꝛdinarij creati a comite palati⸗
no.qͥ nõ habẽt admiſtrationẽ niſi habitu
vt no.in.lʒjj.ff.de iudi:ꝛ.l.fi.O.vbi apud
quos reſti.agen.ſit.
Zuaic⸗ domeſtici.vide.S.domeſtici.
udicẽ delegare· eſt vice ſua aliũ de cauſa
cogniturũ conſtituere.

Judiciũ. Hec dictio multipliciter ſigt. ö.

modo idẽ eſt qð caſus foꝛtuitus.vt dicit᷑

Hoc de meo indicio venit.2ẽ diſcretio

vt dicendo. In pueris nõ ẽ iudiciũ.facit

Inſti. qui. non eſt pmilſ.fa.teſta.S.terea.

5· eſt actio.vt cũ dꝛ. Judiciũ familię ber/

ciſcũdę.ff. de iudi.l. in familię. 4 vltima

volũtas teſtatoꝛis. Sꝰ eſt indicin vel ſnia

iudid. l.i.ff. de re iudi.ũe ponit᷑ ꝓpexami/

natione uł veliberatiõe. 72 autoꝛitate.
lcij. oil.c. ij. 8: qñiq; pgna.. dil.cexpur⸗
gabat. capit p inſtãtia vel oꝛdinatiõe

cauſeę viſcutiẽdę in iure coꝛã iudice.ſicſu
mitur in ti. de iudi.⁊ ĩ.. ꝓperãdũ.S.i. C. d
iudi. et. ff.e.ti.lponebat. Et i hacſigtõöe
Diffinit᷑ ſic. Judiciũ/eſt act legitimꝰ triũ
tꝑzſonaꝑ·ſcilʒ iudicis/actor..⁊ rei.ſup eade

Aſtioneaut ſuꝑ eodẽ iudicio cõtract.de

v.ſig.c foꝛ.in glo. Et vꝛ iudiaũ q̃ſi iunij/
Dictio⁊ oſtẽſio.Et ẽ iudiciũ oũ diſcemit.

Cauſa cũ ꝓponit᷑.Juſticia cũ finit. Et a in

diciũ dꝛ h iudiciolũ.li.oimi.⁊ iudicianꝰ.
ria.riũ.q ꝑtinet ad iudiciũ.⁊ h̊ ⁊ Jͥ iundi

cialis.⁊ hoc le.in eodem ſenſu.

Judiciũ cõtradictoꝛiũ dĩſi vicerẽ hoc eſſe
cõſuetudinẽa tu aduerſar meus viceres
nõ eſſe ↄſuetudinẽ.vt in.c abbate in glo.

fi. de x.ig.
Judicia capitalia/ſunt qͥbus caput eximit
a ciuitate moꝛteułexilio.ð hiſ vide Inſti⸗
de pub.iudi.in.S.publicoꝝ.,:

Judicia publica ſunt de publicis canſis..
dicunt᷑ quaſi populica ·qꝛ cuilibet de pplo
cõmiſſa eſt executio · vt cõtra crimen leſe

maieſtatis in quo oẽs de pplo poſſũt ac⸗
cuſare. Qñq; iudiciũ publicũ· vꝛ eſſe iu/

Diciũ qð intendit᷑ a cimine.de hoc Inſti.

Judicia pꝛiuata·ſunt quę ciuiliter tractant
ſiue intentantur.
Judith vidua laudandaꝗ interfecit Ho/
lofernẽa liberauit iſrael de manu hoſtisa
interptat laudans uł iudęa/uł cõfitens.
Jugabilis.lis.ↄ.t⁊ H̊ le.qð etiã.h⁊ H̊ iugal

⁊ B̊ iugale iuenit᷑ ꝑ ſyncopã.i.iungibilis

vel iugo habilis.

Jugalis. lis...t.. h leiiugo aſſuetus· ſub
iugo poſitqſi domit. Itẽ iuenit᷑ iugalis

iiungibilis.⁊ oꝛ tüc a iugabilis ꝑ ſynco/

pam. Mñ. 2. Aeg. 8: Gubneruauit oẽs

iugales curruun.

7

Juger.ri·ſm ꝙ coĩter accipit᷑·ẽ ſpaciũ rg.

qu vnũ aratrũ põt arare in die. Et inue/

nitur h iuger iugerl in eadẽ ſigtione. Ii⸗
doꝛus diẽ in libꝛo etymologiarũ.Jugeꝝ
cõſtat longitudine pedũ oucentoꝝ qua/

dꝛagintalatitudine centũ viginti.
Jugis.gis..t.⁊ h̊ ge.i.aſſiduusotinuꝰ.ꝑ/⸗
ſeuerãs:. ꝓducit pᷣmã.ſᷣ iugũ eã coꝛ.DPñ.
Expers eſſe iugi veneris neqᷓo pꝛece iugi.

Jgotarie ci iduitas pſeuerantia

uglans dis. dig Joue ? glãs. Et dicunt

glun
ſin
enti
wun
mar
Iun
ug
füch
nun
ſia
⸗
An

Iun

. in
W
„A.
4

Nan

4
Audine
⸗,
Nic Al
INNN X
e?

5 E*:
AN
g N

171 4 .

hninin
in
WA

oR 1

1Den 4

„
noen

gunn

.

„ LE.

Ledwegs
ud

V

n⸗

igi⸗

ſ⸗

üct
bion
*L

iuglandes caſtaneę quaſi iouis glandes

.

q; ſt ↄſecrate eiułqꝛ ſũt ebo Joue vige

ucanus in. 22 Mis dabit hic pacẽ iugu/
lus finẽq; maloꝛum.

Jugulũ.li.viminutiuũ.i.paruũ iugum.

Jugũ.gi.n.s.eſt cacumẽ mõtis.⁊ di a iũgo
iũgis. q; ꝓpinqͥtate iugoꝝ colles iungat.
In iugoſus.ſa.ſũ.i.cacuminoſus/ul mon/
tuoſus. Dicit᷑ etiã iugũ illud ligneũ ĩiſtru/
mentũ cum quo boues iungunt᷑. Oñ q̃dã
ſimilitudine iuguʒ dĩ ſeruitus.⁊ inde hic

ingulus. Et coꝛ.pmã iugũ. Dñ NPꝛoſper.

Mon ſeruile grauat libere coꝛda iugu.
Julianus.na.nu.ẽ nomẽ poſſeſſiuũ de Ju/
lius cęſar. Inde Julianus.ni.icit᷑ ꝓpꝛiuʒ
nomen cuiuſdã viri. ”
Julus.li.fuit filius Eneę.⁊ ẽ biſſyllabũ.licʒ
qñq; cã metri ponat triſſyllabũ. Et hinc
cęſar dictus eſt Juliꝰq; de eiuſdẽ ꝓgenie
ꝓceſſit. DOñ illud. Juli a magno vimiſſũ

nomen Julo. Iñ iulius.lia.liũ.nomẽ poſ⸗

ſeſſiuũ. Et h iulia. lię.quędã colüna romęĩ
cuius ſũmitate eſt vrna · in q̃ poſita fuerũt
oſſa ⁊ cinis coꝛpor cęſaris.⁊ hinc dicta eſt
iulia. Itẽ a Julio imꝑatoꝛe dictus eſt hic
iulius.lij.q d menſis:qͥ pꝛimo vocabat᷑

qntilis/ b̊ poſtea in honoꝛẽ Julij cęſaris q

eo mẽſe nat eſt· vel qꝛ in eo aliquã victo/

niã obtinuit dict᷑ ẽ iuliꝰ.Iñ iulius.lia.ii.
Julos:ꝓpꝛie dꝛ pma barba·ſcilʒ lanugo.

Jumentũ.ti.dꝛ a iuuo.uas.vel a iuuamẽtũ
ꝑ ſyncopã ·bos · vel equꝰ. vel aſinꝰ. ⁊ vicũt
hmõi aialia iumenta ·qꝛ noſtrũ laboꝛẽ vel
onus ſuo adiutoꝛio ſubuectando⁊ arãdo
iuuent.Nã carpenta trahit bos.⁊ vuriſſi⸗

mas terrę glebas vomere euertit. Equus

Taſinus poꝛtãt onera⸗a hoĩuʒ in gradiẽdo

laboꝛeʒ tẽperant.vñ ⁊ iumenta appellant·

qꝛ iuuant hoĩes. Eadẽ q̃ʒ dicunt᷑ armẽta
Iñ iumentarius.ria.riũ.qð ꝑtinet ad iu/

mentũ hic iumentarius.rija hęc iumen/

taria. rię. cuſtos iumenti.
Juncata.tę.ẽ lac cõcretũ: in iũcis ĩuolutuʒ

* .

⁊ dicitur a iuncus.ci. Z
Juncus.oi.i.ſcirpus vel papyrus.⁊ dicit᷑a
iungo.gis:q; eo aliqͥd iũgit᷑⁊ ligat.ułqꝛ

inctiſ radicibo hęreat. Iñ h̊ inculus.li.oi/
minutiuũ⁊ h̊ iuncetuʒ.ti.locus vbi iunci

abũdant.⁊ iũceus.a.u.i.de iũcis exiſtens
Vl ad iũcos ꝑtinẽs.vel macerulł ſubtilis

ad modũ iunci.

—

IJunipyꝰ ri. qdã arboꝛ cuiꝰ cineres pleno

Jügibilis lis .t. ⁊ le. apt ad iſgendũ.

anno ſeruant ignẽa dĩ quaſi gignipyrus
i.gignẽs pyr.i.ignẽ:qꝛ cõtectu diu teneat
igne· adeo vt ſi pꝛunę eius cinere fuerint

cooꝑtę vſq; ad annũ ꝑueniũt · vel qꝛ ab

amplo vſq; in acutũ finit vt ignis.

Junius.nij.menſis quidã.vide.j.maius.
Junix.cis.fę.t.eſt idẽ qð iuuẽcula.i.parua

bos · m Mug. DNapias vyo dicit: Junces
boues inuenes.Et ꝓdu.pe.gti.Oñ Perſꝰ
Tot tibi in flãmis iunic omẽta liqueſcũt

Juno Junonis.ſfę.ge.dẽ a iuuo.uas:quaſi

iuuas nouos.Eſt enĩ Juno viuia bonitaſ
ꝗ nouos iuuatqꝛ creata gratia ſua nutrit
Eſt etiã aer qͥ ſimilit᷑ iuuat nouos:q; infa/
tes a calido ⁊ humido vtero venientes.⁊
ſimiliũ qualitatũ bñficia poſcẽtes recipit
fouẽs humoꝛe ⁊ caloꝛe:qꝛ ipſe ſolus inter
elementa calidus ẽ ⁊ humidus. HMeęc etiã
eſſe dꝛ Lucina.i.dea part. Nel Juno dꝛ
qᷓi iano a ianua.i.ianua ꝓpagatiõis fęĩiaꝝ
q; quaſi poꝛtas matronaꝝ pandit. natu/
ras nubentiũ maritis. Eſt eni dea partu/
rientiũ nubentiũ. Iñ iunoniꝰ.nia.niũ.i.
res ꝑtinẽtes ad iunonẽuł res iunonis ſicẽ
pauo qͥ dꝛ auis iunonia.ODñ Duidi de
arte. audatas oñdit auiſ iunonia pẽnaſ.
Jupiter iouiseſt vnus de ſeptem plane⸗/
tis erraticis · in ſuis qualitatibo temꝑatꝰ
calidus ⁊ humidus. Malitiã qñq; Sa⸗
turni tẽperat. Curſũ ſuũ in duodeciʒ ãnis
cõplet. Itẽ m fabulas oetaꝝ fert alioꝝ
deoꝝ pat᷑.⁊ dia iuuo vel iuuãs.⁊ pat᷑.Et
ꝓducit pꝛima poſitione. Oñ Ouidius in
epi. Jüpiter eſſe piu ſtatuit qcunq; iu-
uaret. Et iuenit᷑ in ntõ Jupiter vel ionis⸗

vt dicit Pꝛiſcianꝰ: Camẽ moderni vtunt᷑

tm̃ h̊ͥ ntõ Jupiter. Huglaũt dic: A. iuuo
as. dꝛ h̊ iouis huiꝰ iouis.⁊ h iupiter.ten.
vel iupitr. Antiqͥtus enĩ ita dedinaban
oĩa iſta·̊ poſtea obliqͥ iſtꝰ noĩs iupiter⸗
iſte ntũs iouis aboliti ſunt. Oñ poſtea ex
obliquis iſtius nti iouis.⁊ iſto noĩe iupi
facta eſt quędã cõmixtio.⁊ redacta ſũt q̃i
in vnũ nomen . ſcilʒ h̊ iupiter huius iouis
Inde hic ⁊ hęc iouialis.⁊ hocle.

Juramentuʒ.ti.eſt affirmatio vel negatio

ſacrę rei aſſertiõe uł atteſtatione firmata
ſim Goff. ukadhibita religione· pm Pla.
Juramentũ aſſertoꝛiũ · eſt cũ iurat᷑ de ꝑñti
vel de pterito ſic eſſe vel nõ eſſe · fuiſſe vel
nõ fuiſſe. Sʒ iuramentũ ꝓmiſſoꝛiũ ·eſt qñ
iurat᷑ de futuro aliqͥd datuꝝ· vel facturũ.
Aliquãdo etiã iurat᷑ ꝑ execrationẽ.ut SÖi
hoc non fecerohoc accidat mihi vel filiſs

meisaut huiuſmoddd.

Juramentũ calũnięeſt cũ qͥs iurat ſe bona

fide.⁊ nõ aĩo caliniandi agere vel reſto/

dere · nec egiſſe vel reſpondiſſe.vñ illud
iuretur ꝙ ſibi lis iuſta videt.Et ſi qretur
verũ·nõ inficiet.Nihil pmittet· nec falſa

ꝓbatio det᷑vt lis tardet·dilatio nulla pe/

ℳ

tetur. c.j. de iura. calü. in glo. iij.
Juratus.ta.tũ.ꝛ a iuro.as.⁊ ponit᷑ actiue
vel paſſiue. OPñ Duidiꝰ. Cu mihi iurat᷑

per numina matris aquoſę. actiue dixit ·
Et alter. Jurata numina non reducũt te·

paſſiue dixit.
Jurgiũ.gij.i.litigatio· vel verberatio.⁊ dẽꝛ
a iurgo.gas· quaſi iun garriũ· ułq̃ſi iunis
actio· hm HMug. Bel hm Papiã: Jurgiũ
dꝛ cõuitiũ:caſualis cõtentio. Ide iurga/
men. inis.

—

Juridicialis.lis.9.t.⁊ h le.qͥ de iure tractat
Dñ ⁊ quędã cõſtitutio in arte rhetoꝛica

Dẽ iuridicialis:q; de iure tractat.
Juridicus.ca.cũ.i.rectus:qui vicit ius.
Jung conſultus.i.iuriſperitus. ſm Papiã.
Juriſdicio · eſt ptas de publico ĩtroducta

ciũ neceſſitate iuris dicendi vel quitatis
ſtatuẽdę bm v¶. Et vicit a ius.⁊ dicio

onis:quod eſt põᷣteſtas.
Juriſpꝛudentia ·eſt diuinaꝑ ⁊ humanarũ

rerũ noticia · iuſti atq; iuſti ſcientia · iuſti
ſcilʒ ad faciendũ.iiuſti ad euitandũqꝛ; nõ
ſufficit ſcire·qͥd ſit iuſtũaut iniuſtũ ·niſi et

ipſaꝝ reꝝ cõtrariarũ uł coꝛpoꝛaliũ habeat
qs noticiã· ſᷣm quã ſᷣm varias ↄditiones
varia iura ſũt ſtatuenda.Inſti · de iuſti.et
iure.in pꝛin.
Jus iuris dꝛ a iubeo.bes.q; iubet.Etẽ ius
lex diuina.Fas lex bumana. CTrãſire aũt
ꝑ agrũ alienũ·fas eſt. Jus vo nõ eſt. Itẽ
ius dr eſſe lexſcripta. Itẽ leges humanę

ſüt · Jura viuina ſũt. Itẽ ius generale eſt
Lerx ei ſpecies. Et caret h nomẽ ius gtõ
vtõ ⁊ ablatiuo pluralibo ᷣm vſũ.Et nõ⸗

ꝙ ius reꝑit᷑i alijs ſiẽtionibo. Dñ.Jus aq̃
ius rectũ/ius v eſſe ptãs. Itẽ ius ꝓphanũ
dĩ bꝛodiũ ułaqua in qua coquũt᷑ carnes

poꝛcinę. ꝗq ꝓphanę ſũt iudęis.Et vt dicũt

quidã. Jus iuris p lege.vel ptãte vel ra⸗
tione ꝑ nis. Sʒ ius iutis ꝑ.t.ꝓ aqua vel

bꝛodio. Hñ. Jus iutis mado/lus iuris inn

agmine pando.
Juſiurandi.di.neu.ge.i.iuriſiuratio.
Jus naturale eſt. qdð eſt cõe oĩ nationieo
ꝙ vbiq; inſtinctu naturę habet· non aliqᷓ

cõſtitutiõe facta ab hoie · ab ipſo natur

cõditoꝛe.vt maris ⁊ feminę cõiũctio.libe/

roꝝ ſucceſſio.⁊ pueroꝝ educatio. Itẽ ius
naturale vꝛ ꝓqᷣſſimũ · veluti.qdð tibinõ vis
irrogari:alijs nõ irroges. Iñ dicut etiaʒ

tinent. vt Non męechaberis zc.

Ius ciuile iuenit᷑ accipi diſimode.vt diſ.

pc.ius naturale.Ono modo ẽ qð quiſq;
ſpls vel quęq; ciuitas ſibi ꝓpꝛiuʒ diuina
huanaq; cauſa cõſtituit·ſm Iſidoꝝꝑ li.S:
2˙ vꝛ ius ciuile.l.xij. tabulaꝑ.3 dĩ· qd ex
legibus · plebiſcitcõſtitutionibo·ſenatul⸗
cõſultis.pꝛincipũ decretis: vel autoꝛitate
pꝛudẽtiũ iuenit᷑.ꝗ dꝛ ius:qð nõ ẽ gtoꝛũ
5ꝰ dr diſputatio pꝛudęẽtũ ·ꝗ fuit facta ſub
lege xij.tabulaꝝ.ꝛ quicqͥd habemſci/

ptũ de iure.⁊: quicqͥd iure natali uł iure
gentiũ ſubtrahit · vel qð nõ eſt ius natale

nec gentiũ. Et ſic accipiẽdo/ius canonicũ

dr ius ciuile. Et ita ſumit.j.oiſ. ius auteʒ·

aut naturale.vt in glo.j.no.in fi.

Jus gentiũ eſt ſedin.i.hoſtiliũ occupatio.

mũitio · bella:captiuitates · buitutes poſt/
liminia.fędera pacis/inducięlegatoꝝ nõ
vetandoꝝ vel violãdoꝝreligiocõnubia
int᷑ alienigenas ꝓhibita. Et vꝛ ius gẽtiũ ·
q; eo oẽs fere gẽtes vtũt᷑.c.iuſ gẽtiũ.j.diſ
Jus aureoꝝ anuloꝝ·ſᷣm quoſdã di/qð olĩ
liberti anulos aureos ferre nõ poterant.
Sʒ ᷣm Ao. eſt pꝛiuilegiũ qð ↄcedebat᷑
libert in ſignü ſemiplenę ĩgenuitat. Di/
uebãt eni ut ĩgenui.ſ̊ moꝛiebãt᷑ vt liberti.

Ius militare. eſt belli inferendi ſolẽnitas
fęderis faciẽdi nexꝰ.ſigno oato egreſſio
ĩhoſtesa pugnę ↄmiſſio.Itẽ ſigno dato

receptio. Itẽ flagicij militaris diſciplina
ſilocus deferat᷑. Et ᷣm canones·qui fugit

in bello publico infamis ẽ.vi.q/i.ſffames.
Et bm leges capite puniũt.ff. de re mili.

l.cauſeę.S. quę in acie.

Juſ poſcendi eſt ex babitatione domiallij

⁊ cotatis. DMU
IJIus patronat eſt autoꝛitas ſiue foteſtas
na patronus habet in libertu. Alit bm
off. eſt autoꝛitas ſiue ptãs ꝓpueniẽs ex

bfficijs añ cõſecrationẽ ecdeſę collat. Et

ꝓuenit ex tribo · ſcllz füdatione · dotatiõe⸗

edificatiõe· aut ſola collatiõe· vt. xvi. q. vi

filijs. .c.qcñq;. xviij.q. ij. abbates. Dñ.
Patronũ fauit· dos:ędificatio fundus.
Juſpublicũ · eſt qð generalit: alias pꝛinci/
Ealir ae gublic ſeuie l ſe t gaſtoh

até veluti · ne ĩ poꝛtis vel muris ciuitar
Zalijs ſacris iudicibꝰ vel ſacerdotibꝰ vel

nug

Ntlit
ſipti

D
tdin
wiehn
iguig
Anig
Amnene
eimi
uhnſh
dinſh
4

tpne
opt
“
tüjol
Hnd
pam
mrr
lenn
binns
RHK
d
SRid
runil

miol,

pteſus
mmise
ln
votit
mngn
Gpinch
rvi,
giuitt
i

magiſtratiby alid cõmittat᷑ vel inferat.
Ius pꝛiuatuʒ· oꝛ qð ſpecialit᷑ ad ſingularẽ

vtilitatẽ ꝑtinetſecũdario tamẽ etiam ad
rẽpublicã.vt in pactis ⁊ cõuẽtiõibo mu/⸗
tuis pꝛiuatoꝝ ſpecialiter initis cõſpicitur
Inſti.de iuſti. et iu. S. ij.
Jus quaſi naturaleeſt qð oñs vel patro/
nus habet in ſeruũ vel libertum. .
Jus quiritũ·dꝛ a quirino.i.a romulo.Etẽ
pꝛie romanoꝛũqꝛ nulli tenent h̊ ius niſi
ꝗqrites.i.romani/ſm Iſidoꝝ li.Sꝰ etymo.
Jus ſibi facere vel vicere · eſt aliqͥd facẽ qð
manifeſte ſpectat ad iudid officiũ:ſcilʒ qð
a iudice faciendũ ſit.veluti/qͥs rẽ ſuã ꝓpa

rapuit autoꝛitate putãs ſibi hᷣ licere ĩ iure

confitet᷑ ſe ̊ feciſſe.de qͥ ꝗrit᷑ vtro q; caſu

ipſe facit. vñ debet ſuſtinere cõtrariũ cal-⸗

culũ.i.cõtrariã ſententiã.ut ꝓ debito quo
teneris alicui/is pignꝰ tuũ capit te inuito
ius qð ſibi iure cõpetebat amittit.
Jus ꝑtoꝛiũ · eſt qð ſtoꝛes induxerũt adi⸗
mendiſupplendi.vel coꝛrigẽdi iurj ciuilis
gra.vt.ff.de iuſti: iu.l.ius aũt.MHoc etiaʒ
ius dꝛ honoꝛariũ:q; qͥ honoꝛes gerũt . ſcilʒ
magiſtratusautoꝛitatẽ huic iuri dederũt
vt Inſt.ð iu.na.gẽ.:iK ciui.S.ſᷣtor; edicta
Jus ſuccedendi habet hęres. Itẽ patronꝰ
in bonis libertt.

JIus verſutum . dicũtur · pꝛeſtigia · veſtigia ·

ſiue captiones verboꝝ/quibus obũbꝛant
delicta. Et dicebãt vſuta hm o. q; qͥs

repellebat᷑ ab actione ꝑ quaſdã verſutias

i. machinationes verboꝛum.

Jun auſpiciũ.i.exoꝛdiũ litis.vt in.c.paſto

ralis.de cau.pol.et. C.de excep.l.penułet
de codicillis.l.vltima.j.reſponſo.
Juris ſcepta tria ſunt.ſcilʒ honeſte viuere

alteru nõ leędẽ· a ius ſuũ vnicuiq; tribuẽ.
Jus canonicũ diuidit᷑ ĩ decretũ ⁊ decreta/

les· quaꝝ volumẽ dẽ exuagans in quĩq;
libꝛis maxime reſpectu iun ciuilis.Nuoꝝ

libꝛoꝝ materia bis habet vſibus. Pars

pꝛioꝛ officia. creat ecdeſięq; miſtros.¶l/
tera dat teſtes.⁊ cętera iudicioꝝ.Certia

de rebo vita pᷣſbyteroꝝ. Dãs thoꝝ q̃rta

mulienꝝ qͥ docet ea. Oltima de vitijs pę/⸗
nis tractat eoꝛum. Oel ſic. Judexiudiciũ
derus.ſponſaliacrimen.

„* 4 *

Jus vyo ciuile viuidit᷑ in q̃ttuoꝛ libios pn-/
cipales · ſcilʒ·ff. C. Inſt aut. uibo ad/
dit᷑ collatio decima · ſeu liber feudoꝝ ꝛc.
Juſta iuſtoꝛũ ·pluralis nũeri.i.exeqͥę moꝛ⸗/

tuoꝝ· qꝛ iuſtũ eſt· vt hõ hoĩeʒ· cinis anerẽ
ſepeliat.Oñ Ouidiꝰ. Iniuſta iuſta ꝑegi.

Juſticia.cię.f.p.eſt cõſtans ⁊ ppetua volũᷣ/
tas reddẽs vnicuiq; qð ſuũ eſt. Et diffe⸗
rnt ius⁊ iuſticia·q; ius eſt ars ęqͥ ⁊ boni ·
h iuſticia eſt cõſtans ⁊ ꝑpetua voluntas-
Wl eſt virtus tribuens vnicuiq; qð ſuũ ẽ
Itẽ oẽ ius eſt iuſticia· ſ̊ nõ ecõuerſo. Itẽ
ius dꝛ in re.ſ̊ iuſticia in actu⁊ exercitio uł

opꝑatione. Dñ⁊ dẽ iuſticia: q̃ſi iuris ſtat

Vel ſtatio · qꝛ ꝑ iuſticiã ſtat ius.i.exercet.
Juſtitiũ.tij.i.taciturnitas iuris ⁊ ceſſatio⸗
dꝛ a ius.⁊ taceo/ul ẽ a ius⁊ ſtatio:quaſi
iuris ſtatio.i.iuris ceſſatio. Cuc enim ius
ſtat. i. ceſſat cũ non exercet᷑ Oñ Lncanꝰ in
20. Ferale per vrbem iuſtitiũ.
Juſtus.ſta.ſtũ.dꝛ a insq̃ſi ius tuens ułte/
nens.cilʒ qͥ ius cuſtodit⁊ ſᷣm legem vinit
Et differt iuſtus ab ęquo:qꝛ iuſtłꝰ ex lege
eſt:quaſi ius cuſtodies. Cquꝰ ex naturaẽ
Jutus.ta.tu.i.adiut:ꝑticipiũ de iuuoꝛ.ar
Junenalis.lis. .t.⁊ hoc le.qð ꝑtinet ad iu⸗/
uenẽ vel laſciuus ſiue ſtultus ⁊ fatuus ad
modũ iuuenis. Inuenit᷑ etiã hic⁊ G̊ iuue/
nilis.⁊ hoc le.in eodẽ ſenſu. DHñ Dꝛatius
ĩepi.NRlta iuuenales tardat arena pedes.
Inuẽit᷑ etiã H̊ Juuenalis.lis.ꝓpꝛiũ nomẽ
viri ·⁊ deſinit ablatiuus in.e.tm.
Juuenculus.li.dimi.i.paruus iuuẽcus.Jñ
H iuuẽcula.lę.ꝗᷓ alio noĩe dꝛ iunir.
Juuencᷣ.ci.m.s.i.bos nouellus cũ a vitulo
Diſcdit inuare incipit hoĩs vſus terraʒ
excolẽdo. Iñ h̊ iuuenca.cę. Et coꝛ. pꝛimã.
Dñ Ouidiꝰ epi. male inęquales ve/
mniüt ad aratra iuuent.
Juuenis.nis.coĩs ge.dꝛ a iuuo.as.qꝛ iuua⸗
re poſſe incipit.Et eſt iuuenis in ipſo etat
incremẽto poſitus ⁊ ad auxiliãdũ parat.
Et nota ꝙ antiqͥ dicebãt h̊⁊ q̊ iuuenis.⁊
hocne cõꝑabat᷑·iuuenis/iuuenioꝛ:ſimus
ſed modo iuuenis coꝑat᷑ tm̃ ꝑ ouo gene⸗/
ra.⁊ caret ſuꝑlatiuo.⁊ habet cõꝑatiuũ ir/
regulareſcilʒ ⁊ Gᷓ̊ iunioꝛa h̊ iuniꝰ.Et hic
dꝛ h̊ iuni.nij.qdaʒ menſis/ſic maiꝰ a ma/
ioꝛibo. Iñ iuniꝰ.nia.niũ.vt Junię kalẽdę.
Juueutus.tutis.ſ.t.eſt collectio iuuenum:X⸗
etas plurimoꝝ iuuenũ. Sʒ inuẽta.tę. etaſ
vnius iuuenis. Et eſt iuueẽtus vel inuenta
a viceſimooctauo anno vſq; ad qͥnqua-
geſimũ. Itẽ iuuẽtus etiã dꝛ dea iuuẽtut..
Irxion.ixionis.maſ.ge.pat᷑ fuit centauroꝛũ
qui iunonẽ de cõcubitu ĩterpellauit. int⸗
pꝛetat᷑ dignitas. Oñ dꝛ ixion q̃ianxion
qð ẽ dignitas vel quaſi anxion ab ango
gisq; dignitas reddit hoĩeʒ anxiũ. Inde
ixioneus.nea.neũ⸗ hic ixionidesixonidę.
nz

filius ułnepos ixionis ſubtracta. de. ſyl⸗/

laba.vꝛ hͥ xxionishuiꝰ ixionidis.filia vel
nept ixionis.Et ẽ ixion.onis.auis de ge⸗
nere vulturalba minoꝛ q; vultur. Pñ

ante A
Et. q. q;uis figura ⁊ noĩe vide/
K ankt aliquã habere vifferentiaʒ
cii.c.tñ eandẽ tã in ſono vocuʒ⸗
q; in metro cõtinẽt ptãtẽ.Et.x
quidẽ penitus ſuꝑuacua eſt. Qulla eni vi/
detur ratio cur ſequẽte.a. debeat ſcribi..
Cartago eni caput ſiue ꝑ.c.ſiue.ꝑ.R.ſcri/
bant᷑nullã faciũt nec in ſono/nec in ptãte

eiuſde cõſonantis differentiã.ſicut dicit

NPꝛiſcianꝰĩpᷣ̊ maior. Et vt vicit Hapias
Dia gręca qualicũq; ſequẽte vocali/ꝑ.K.
ſcribeuda ſũtſ̊ hoc a ſcriptoꝛibo nõ ſeruat
Hugl. vo dicit· ꝙ hbec figura.k. ſuperfluit
apud nos.ſ̊ nequaq;ᷓ apud gręcos. DHbi
eni nos ſcribimꝰ.c.gręci ſcribũt.ꝭa vocat
apud eos Rappa. In nullis latinis dic/
tionibo debet ſcribi.. ſ̊ tm̃ ĩ gred. In no/

this vᷣo ĩdifferent᷑ põt ſcribi tã.c.q;.R.qꝛ

enĩ reductę ſũt ad latinitatẽ poſſũt ſcribi
ꝑc.Sed qꝛ agręcis habẽt oꝛiginẽ poſſũt

Kalo gręcelatine laxa dicit᷑. ¶ſcribiꝑ Kk

Kalendariũ.rij.liber ẽ vbi kalendę viſtin/
ctęſunt: dicitur a kalendę.darũ.
Kalendę. aꝑ.i.pꝛimus dies menſis.⁊oꝛ
a kalo.qð eſt voco ·q; eo die ſolebat põ/
tifex aſcendere turrim de cõſuetudine ro/
manoꝛũ.⁊volẽs nũciare quota eſſet luna

eo die · vel pꝛincipiũ menſis dicebat plu

ries Ralo.kalo:quaſi voco vos· venite.
audite ętatẽ lunę vel pꝛincipiũ menſis.et
ideo menſis ille dictus eſt kalendęquaſi
vocationes. DNel alit᷑ ve cõſuetudine ro/
manon eratq i pᷣncipio cuiuſlibet mẽſis
celebꝛarent nudinas eas incipiebant in
nonis.· qꝛ venturi neſciebant pꝛincipiuʒ

menſis:ideo ſemꝑ in pꝛima die co turri

aſcendebat.⁊ totiẽs vocabat kalo· quaſi
voco vos ad nũdinas:qͥt dies reſtabant

yſq; ad oiẽ in quo volebãt inciꝑe foꝝ· vt
ſi quarto vie.quat᷑ dicebat kalo .ſi ĩſexto
ſexies. vñ ⁊ ille menſis habet quattuoꝛ

nonas:iſte vo ſex nonas qð ideo ſic di/
uiſerunt · vt latrones neſcirent qñ deberet

eſſe foꝝ·q; abſcõdebãt᷑ in ſiluis? veniẽteſ
ad foꝝ occidebãta pᷣdabãt. Ołkalẽdę di
cñt q̃ſi colẽdę.qꝛ pᷣma dies cuiuſſibet mẽ/
ſis colebat᷑ antiqtus in honoꝛe Junonis

Deut: S Arion ꝓ aue ĩ qͥdquſdã libn dꝛ

P ñili.fauſtoꝑ Bedicat auſonias iuno⸗
nis cura kalẽdas Hlł oicũt᷑ kaledę a kalõ.

qð ẽ bonũ:qꝛ ĩpᷣ die meſ ſolebat ſibi iuicẽ

muũuſcula mittẽ ? dare.⁊ ex illo bonã foꝛ/
tunã ꝑ totũ menſem ſibi ſperabãt euẽturã
Nonę aũt vicebant᷑ a nudinisqa ꝑ tot
Dies durabant nũdinęquot ſunt nonę.
Del dicebant none.qꝛ in iſtis diebo nul⸗
lus deus habuit feſtũ.q; ꝑ tales dies du/
rabãat ſola feſta nũdinaꝑ ⁊ nõ deoꝛiũ Dñ
DOuidi. Nonanꝝ tutela deo caret.i. nonę

cgrent tutele deiut fiat hypallage. Adus

vo dicunt᷑ quaſi diuiſionesab iduo.qð
eſt diuido.quia fere quemlibet menſem
diuidunt in ouas parte ęquales.velqꝛ
tũc ꝓpłs oiuidebat᷑ a nũdinis. vlb iſtis ꝗ
tribus diebus appoſitis dictionibus nu/
meralibo· ceęteri oẽs denoiant᷑: vt.iõ.Rale⸗/
Das.ʒ.iqus.ꝗ.nonas ⁊c.vt patet in kale⸗
Dario. Et in oib iſtis ſubintelligenda eſt
hec dictio ante · vt ſit ſenſus.J.nonas.i.4
Die ante nonas.j6.Ral.i.j6õ.ie ante kal.
Xc. Ei nota ꝙ vbi ponit᷑ numerꝰ binarius

circa ſdictanõ debet ꝓferri ſic ſecũdo kał

ſecũdo nonas ·vel ſecũdo idusquia hęc

dictio ſecũdus:dꝛ a ſequoꝛ.eris talis aut
Dies nõ ſequit᷑ diẽ kalendaꝑ: nonaꝑ.vel
iduũ̊ ſcedit.Hñ debet vici· pꝛidie kał.

pdie nonas.ułidus.i.pꝛiori die ante kał.

nonas. wel idus. ꝗtẽ nota ꝙ feſta quę oc/

currunt in kalendis:nonis.⁊ idibo· debẽt
in ablatiuo ꝓnũciari. ſalʒ Ralẽdis:nonis
idibus apꝛilis luna tali.Et ẽ ſenſus:Luna

eſt in kalendisnonis vel idibuſ. Quãdo
vpo feſta ſᷣcedũt:debent ꝓnũciari in actõ:

Et ẽ ſenſus: Luna ẽ talis tali die ante ka⸗

lendasnonasułidus. Dñ. De kalo liue

colo nos vicimus eſſe kalendaas.

Kalo.lonis.m.t.iille qͥ fert ligna dia ka/
lon quod eſtlignuũ. RKalones etiã dicunt

galee militũ.

Katerina.nę. ꝓpꝛiũ nomẽ cuiuſdam ſancte

virginis.⁊ dꝛ a cata/qð ẽ vniũſuʒ ⁊ ruina

quaſi vniuerſalis ruina.Oẽ enĩ ędifſicium

diaboli in ea vniuer ſalit coꝛruit.Nã in ea
ruit ędificiũ ſupꝑbię ꝑ humilitatẽ quã ha/

buit. Carnalis cõcupiſcẽtię p virginitatẽ
quã ſeruauit. Cupiditatis mũdanęquia

oĩa mundana deſtexit.

Ayriosp vnum.ri. oñs. Ayrrosꝑ vuo.r

i.poꝛcus ſiue ſus.

Kyrieleiſon.i.oñe miſerẽ. Et ſüt dueptes
⁊non dictio cõpoſita. Mam Kyrii/ oñe.
Eleiſon.i. miſerere,

Mwii
lins
unenſem
s:
ru he.
buumus
ücofa-
btllszit
A
utinds

unluc
S.
Anaun
Kne
igiſn
motn

ioſe⸗

auro fit ⁊ lapidibus pꝛęcioſis
in vexillü ſanctę crucis trãſfoꝛ/

bant.Hoc ſignũ ⁊ adoꝛationẽ eius Con/
ſtantinus fieni iuſſit.

Labdaciſmuseſt vbi.l.plurimũ ſic ſonat⸗

vt ſol⁊ luna luce lucẽt. Labdaciſm etiã ẽ
vel ſiꝓ vno.l.duo ꝓnũdant · vel quotiẽs
vnũ.l.exiliꝰ.duo largius ſonãt.Nã vnũ
largius · duo exilius ꝓferri debent.

AQabecula. le. oiminutiuũ i. parua labes.
Labellũ.li. oiminutiuũ.i.puũ labꝛũ. Iñ la⸗/

bellulũ.li. aliud diminutiuuuu.
Aabeo. onis. m.t. i.tabernarius vel leccatoꝛ
ꝛ a laboꝛ.beris. Et labeo fuit quidà le/
giſperitus.et etiã quidã vilis ppeta.

Laberintus.tii.pplexũ ędiſiciũ/qualę erat

apud cretà factũ a DHędalo.⁊ dꝛ hiclabe/⸗
rintus.qꝛ nemo poſſet inde labi.vel quia
erratilis eſta ad labendũ facilis.⁊ dicit᷑ a
laboꝛ. beris. Oel dꝛ laboꝛintus ꝑ oa laboꝛ
oꝛis ⁊ intus:qꝛ habet intus laboꝛem.

Labes.bis.i.t.iputredoꝑnides:ruina.mi/
ſeria. dicitur a laboꝛ. beris.
Labilis. lis. 9.t. ⁊ hocle.qð cito labit᷑ vel in

quo quis facile labitur.

Aabiolũ.li.oiminutiuũ.i.puũ labiũ.
QIabina.nę.f.p.terra aquoſa ⁊ mobilis⁊ la

bilis in qua quis facile labitur.

Qabioſus.ſa.ſu.qui groſſa babet labia.

Laboꝛ.vel labos.oꝛis.i.ſtudiũ ·cura·vigilię
miſeria:calamitas.conatus dicitur a la/
vꝛ0. a8. Iñ laboꝛoſus: labdꝛioſus.ſa.ſi.i.
plenus laboꝛe·qͥ patit᷑ laboꝛẽ.⁊ qui exigit
laboꝛem vt fiat. H

Tabꝛoſus.ſa.ſũ.i.groſſa labia habens. H
Aabꝛucetũ.ceti.locꝰ vbi labꝛuſtę abũdãt.
Labꝛũ.bꝛi: h̊ labiũ.bij.ambo alambo.bis.

Differũt · q labiũ dꝛ ſuꝑius labꝛũ inferiꝰ.
Del labiñ mulieꝝ labꝛũ viroꝝ ꝓpt pilos.
quaʒ aſpitatẽ ſigt hęc littera.ᷣr. poſita in H̊
noie labꝛũ. Mñ. Labꝛa ſunt viroꝝ· ſ labia

ſunt mulierũ. Del labꝛũ eſt vaſis labium

xo oꝛis.Dñ⁊ labꝛũ iuenit᷑ p ipſo vaſe in
quo pedes lauant᷑a tũclabꝝ di alauãdo
quaſi lauũ:qꝛ lauatio ſiue lotio infantiũ ĩ
eo fieri ſolet. IJdem dicitur ? aluuu2s.
Labꝛuſta. teę. . p.vitis ſilueſt · ſic dicta·qeĩ
labꝛis.i.extremitatibo terrę vel agroꝛũ fi⸗
nibus ⁊ marginibꝰ naſcit. Et ponit qñq;

Aante 1l

Abarũ.ri.i.ſignũ bellicũ qð ex

Mmatü ·inter alia bellica ſigna R/
doſius erat:qð imꝑatoꝛ ⁊ cõſules adoꝛa/

Lacertulus.li.⁊ ̊ lacertellus i.

p fructu illius vitis Bñ Ilaie. 5e Et expe
ctauit vt faceret vnas ⁊ fecit labꝛuſtas.
Labꝛuſtetũ.ti.i.locꝰ vbi labꝛuſtę abudãt.

QLabꝛuſtoſus.ſa.ſũ.i.plenus labꝛuſtis—
Zac lactis.n. t. a coloꝛe noĩat᷑ eo ꝙ ſit albus
liquoꝛ. Leucos em gręci albũ dicũt. Cuiꝰ

natura ex ſanguie ꝓcreat᷑:Nã poſt partũ
ſi qd ſanguinis nõdũ fuerit veteri nutri/
mẽto cõſũptũ · naturali meatu fluit ĩ mã/

mas. eaꝑ virtute albeſcẽs lactis accipit

qualitatẽ. Et a lac dꝛ hęclactis.tis.qdam
pars inteſtinoꝝ.Et lactiſ eſt id qͥ lac coa⸗

gulat.et vt dicit illud inteſtinũ eſt ꝗdaʒ

