der abaneth· pillen· machil ephot legiuʒ
petalũ · bathin·ſiue fęmialia. Et ẽ pilleu ex
byſſo rotũdũ q̃i ſphęra mediacaput te/
ges ſacerdotalea ioccipitio vitta ↄſtrin/
ctũ. Hoc gręci ⁊ noſtri tyarã ⁊ galeꝝ vo/

cãt. Sʒ modo pilleü gnalit᷑ ꝓ capello ſu⸗/

“ mit᷑.⁊ vi pillea pilis:q; pilos capitte/
git uł q; ex pilis fit. Iñ pilleolus.li: hoc
uleolu.li.oimi.i.ꝑu pilleꝰ. Oñ Oꝛatiꝰ.

eca tipiles hñs · ul pilleo ĩdutꝰ.

iloſi· ſicut vic glo. Jſa.ʒ 4.Mõſtra ſũůt

ad ſilitudinẽ hoiuʒ/uł oęmones icubones
uł ſatyri.i. ſilueſtres hoies·qruʒ foꝛma ſᷣm
Pap.ab hüana effigie ĩapitꝑ beſtiali ex-
tremuate tminat᷑. Iſidoꝛꝰ aũt etymo.82
ſic ait. Piloſi vicũt᷑ qͥ greęci panitęlatine
icubi appellat · ſiue inij ab iendo paſſim cũ

t ci pilleolo ſoleas cõuiua tribnliſ.Et

aialib. vñ incubi dicũt ab incubãdoi.
ſtupꝛãdo. Vępe eni ĩpꝛobi exiſtüt mulie ⸗
ribꝰ.⁊ eaꝑ ꝑagũt cõcubitũ:q̃ͥs danones

galliduſios noĩant/q; aſſidue bacꝑagũt
imũdiciã quẽ vulg' icubonẽ vocat · hüc
romani faunũficarii oicũt.

1

Pylumen.inis.dꝛ quicqͥd ĩ pyla tunditur.
l potius qð pijcitura rebus vel granis
in pyla tunſis. ꝓducit lu.

Pius.li ꝓ capillo dꝛa pelle ·q̃ſi bellus q a
pelle pcedit.tẽ pylꝰ oꝛ iſtrm cu qͥ tuidi᷑a⸗
terit i pyla. Sʒ ꝓ iſtro/pmã p.alit᷑ eã coꝛ.

Bñ.Qui terit ẽ pyp.pilꝰẽ i rõte capillꝰ.

Pyli.li.neu.ge.qddã genꝰteli.⁊ eſt roma⸗/

noꝛũ. di a pello.lis.q; pellit᷑.i.emittitur⸗
toꝛquet᷑. pdu.pmã. Gnde Aucan inp̃.
igna pares aquila ⁊ pyla minãtia py/

lis.tẽ h̊ pili.li.ponit᷑ ꝓ raſoꝛio⸗ ꝓduct

pma. Oñ ald tactũ pili mille ruere pili.
Pin grece · vicitur altũ latine.
PHina gręce fſames vicit᷑.

DPinax.acis.i. pugillar ephimeris tabula

manuałex pino facta. Et pinax dẽ tabula
iq̃ phi figuras fadũt in ſupoſito puluẽ.

Pincerna.nę.maſ.ge.vꝛ vini viſpẽſatoꝛ· ul
poti ꝓpinatoꝛqᷣ poꝛrigit ex officio poculũ

vñno ſuo⁊ dꝛ pincerna:qᷓi penus cernẽs.i.
cellariũ.q; ſy babet oculu ad vinũ ſuo tꝑe
DPinguis. guis.cois ge h̊ gue.i. ꝓpinãdũ
caſſusa cõꝑat᷑ pinguis:pinguioꝛ.ſimus.

Hinna.nę.eit ſumitas cuiuſſlibet rei· ꝓpꝛie

tẽploꝝ uł muroꝝ.⁊ dꝛa pin gręceqð dꝛ
altũ. Itẽ pinna dꝛ qð ſuꝑeminet in doꝛſo
piſcis:qdð aliter vꝛ notria.qñ pinnula.lę.
Dimi. Itẽ a pinnaH pinnaculu.li.cuiuſli⸗
bet domus ul tẽpli faſtigiũ. Oñ Matth.
4 Et ſtatuit eũ ſup pinnaculũ tẽpli.Et
ſepe pꝛo cuiuſlibet rei faſtigio ponitur · m

Hug. Beda vo dic: Pinna uł pinaculũ

eſt ſumitas tepli:q dꝛ tabulatu. Et An/
ſelmꝰ vicit: Mos erat in paleſtina ꝙ te/

cta eſſent plana.⁊ a latere ꝗqdaʒ appodia/

tiones ne quis laberet᷑ incaut. Dinaculũ

xvo tepli erat eiꝰ deãbulatoꝛiũqð erat ta

bulatũ/planũ ĩ ſüũmitate tẽpli:in qͥ dica/

bãt ſacerdotesſm glo. Ve qͥ Matth.xx
Qð in aure auditispdicate ſuper tecta.
Pinnirapus/pi.i.gladiatoꝛ:: dꝛ a pinna⸗
rapio.eo ꝙ rapiat pinnas.i.ſummitates
galeaꝝ a deuictisquas colũnis in ſignu

victoꝛię ſuſpẽſas ferebãt.vel pinnirapus
quaſi pennirapus.ſcilʒ qui plumat aues
vel qui rapit pẽnã de capite alteriꝰ. Mui

enim ſe de velocitate iactabãt· pẽnam in

le
lwrapk⸗

S

lemimnd
Makn
*
1

ivpulni
tor
Maoſall
sei

wmüſegn

ogo
mnd
ülan
RRr
i ini⸗
euſ
Nunlpör
luyt
polll
Pinali
arn
Gqn
ſpann
inpon

capite ſuo ponebant in ſignũ velocitatis.

Beniq; ſi quis interueniret velocioꝛ:ra/
piebat pennã de capite eius. HDñ Juue⸗
nal. Dinnirapi cultos iuuenes iuueneſq;
laniſte.
Pinnoſus.ſa.ſũ.i.altus:ſupbꝰvel lanioſus
Inde bęc pinnoſitas.tatis.i.altitudo· vel
ſuꝑbia · vel lanioſitas.
PHinnula. lę. dimi.i.pua pinna ſm Mug.
Vñ in Leuit..debet legi pinnula ·illud per
qð piſcis in altũ leuat᷑licʒ qdã legant ibi
penulę. Pap. vero dicit: Pinnula ſũma
pars auris vel naris· ab acumine dicta.
Pinniũ.nij.ꝑ duo.n.i.acutũ.vt dic Papᷣ.
DHinſus.ſa.ſu.i.piſtritus.vel pinſus.i.trit

tunſus. 7 Dꝛ? a pindoꝛ.der:. Itẽ h̊ pinſa.ſę.

maius inſtrumẽtũ pinſendi.⁊ dꝛ a pinſo
ſis MHnde qͥdã. Neq; pinſis pinſui:neq;
molis molui. Inde bęc pinſula.lę.dimi.
Pin us.nus.nui.vel pinus.ni.ꝗdã arboꝛet
i a pin.qð eſt altuʒ.veldꝛ a pinnũ·qð ẽ
acutũ · q̃ſi ab acumiĩe folioꝝ·pinũ alia pi/
cin · aliã gręci pecuẽ vocãt/quã nos piceaʒ
dicimus:/qꝛ deſudat picem. Inde pineus
nea. neua boc pinetũ.ti:loc vbi pini cre/
Piper.per.neu.ge. Et iuenit᷑ in maſ. (ſcũt.
ge.⁊ dĩ a pyr.qð eſt ignisq; caliduʒ eſt.
vel qꝛ ab igne denigrat. Et piper arboꝛ ĩ
india naſart᷑ in latere mõtis caucaſi · folia
habet ad iunipyri ſimilitudinẽ· cuiꝰ ſiluã
ſerpetes cuſtodiũt. ̊ cũ matuꝝ fuerit ince
dunt᷑ illa loca vt fugiãt ſerpetes.vt poſſit
colligi. Sʒ piperis diuerſus eſt fructus.
MNaã quod imaturũ eſtpiꝑ longũ vocat᷑.
incoꝛruptũ ab igne piper albũ di.qð xo
cute rugoſa⁊ hoꝛrida fueit ex caloꝛe ignis

trahit coloꝛc.⁊ ex coloꝛe trahit nomẽ pi-

per. Si leue eſt. vetuſtũ ẽ·ſi graue nouellũ

Ditãda ẽ in his mercatoꝛũ fraus. Solẽt

eni vetuſtiſſimo piperi humecto argenti
ſpumã ⁊ plũbuʒ aſpgere vt põderoſius
fiat. Iñ piperat ta.tu.i.pipere cõdit vel
ↄfeci. Et bec piꝑata.tę.qdã confectio ex
pipe. Et pipereus. rea. reu. ⁊ piperinꝰ.na.
nũ. Et hb pipertinus.ni.ſubſtatiueq dã la⸗
pis ſubalbidus cũ pictis venis nigris.
Sipio.onis.maſ.ge.pullus colũbaꝝ.
PHipiunculus.li.⁊ hęc pipiũcula.lę.i.acci/

Pipleę · dicũt᷑ muſęa pipleo (pit.⁊ coꝛ.cu.

fõte macedonię ułmõte· aut peplo veſte.
Pyr grece · latine dicit ignis.

Pyra.r.fſę.ge.i.rog vel cõgeries lignoꝛũ

. ₰

in igne. 1 vꝛa pyr· qð eſt ignis. Sʒ rog

eſt oñ nõdũ eſt accenſus. Oyra ẽ exquo

arget. BGuſtũ poſtq; arſerit. Oñ Nct.28.
Accẽſa eni pyra·reſiciebãt nos oẽs ꝓpter
Pyracmon.onis.faber Jouis.fulminũ eiꝰ
fabꝛicatoꝛ. dicit᷑ a pyr.quod eſt ignisx
acmon. qð eſt incus·qſi ignea incuseo ꝙ;
ſemꝑ ſit iuxta ignẽ incudem.
Pyrama.atis.neu.ge.⁊ hic pyramis.idis.
qdã alta ſtructura ꝗ fiebat antiqtus ſuꝰ
ſepulcrũ moꝛtuoꝝ. talis ędificatio ſur-
git. vt a latitudine incipiat: in anguſtuʒ
finiat᷑ ſicut ignis:Nã apud maioꝛes·po/

tentes. aut ſub mõtibus vel in montibus

ſepeliebãt᷑: inde tractũ eſt ut ſupꝛa cada/
uera · aut pyramides fierentaut ingẽtes
colũnę collocarent᷑. Item ⁊ pyramis di/
citur quędam figura quę in modũ ignis
ab amplo in acutũ cõſurgit.

Pirata. tę.pe ꝓd.i.marinus latro:viſpilio:

Inde piraticus.ca.cũ.bᷣm Hug. Dapias
v dicit: Piratę.ſunt pꝛedones marini
ab incendio nauiũ vel inſularũ:quas ca/
piebant dicti.
Hiratica.cę.fę.ge.latrociniũ in mari.
Pyreneus.nei.⁊ hic pyrene.nes.mõs hiſ/
panię altiſſimꝰ. dictus a pyrvel q; igneꝰ
eſt · vel quia igni.i.ſuꝑioꝛi elemento eſt p/
pinquus: ꝓducit pe.
Pyretrũ.tri.vel pyretron·queędã herba ꝗ
habet radicem incendioſama dĩ a pyr.
Pyrgus.gi.malſ.ge.lignũ vel tabula ĩ alea
ſuꝑ quod ponũt illa rotunda inſtrumẽta.
ſed ꝑ ſynędochen qñq; ponit᷑p ipſa alea.
vt cñ dꝛ: Iſte amiſit oĩa in pyrgo: dicit
a pyrquia illud lignuʒ eſt acutũ in ſũmi/
tate ad modum ignis.
Pyrgus grece · diat᷑ turnis.a pyr quod eſt
ignis · quia ad modũ ignis cõſcendit. Et
hinc pyrgus vi:eo ꝙ ſpeciẽ turris habeat
Pyritus.ti.mal.ge.quidã lapis aeris qua/
litatẽ ſimilians dictus a pyr eo ꝙ pluri/
muz ignis inſit ei. Eſt alius pyritus vul/⸗
garis:quẽ viuũ lapidẽ dicũt·ſcilʒ petram
focarem.q; ferro vel lapide ꝑcuſſus: ſcin/
tillas emittit.
Pyromãtia.tię.i.diuinatio quę fit in igne
l in aſtris. in ſcintillationibus ignis.⁊
dicit᷑ a pyr.qð eſt ignis.⁊ mãtia:quodẽ
oiuinatio. Inde pyromantius.tia.tiũ.et
pyromãticus.ca.cũ. acuit.ii.
Syropus.pi.maſ.ge.quędam ſpecies me/
tallica ex tribꝰ denarijs auri.⁊ ex ſex eris.
vel quidam lapis flamaticus ·ſic dictus
q; viſionẽ⁊ coloꝛem habeat ignis. Onde

Duidius.Flãmas imitante pyroc.
Pirrhikius.Rij.quidã pes metricus ↄſtans
ex duabꝰ bꝛeuibus. vt Legit · ſic dictus a

Pirrho filio Achillis ·qͥ ad funus patris

armatꝰ eo metro ſalutauit. DHñ ⁊ pirrhi/
kia apud gręcosſalutatio dicitur.

Pirrhus.rhi.filius Achillis.⁊ dĩa pyr. q⸗
igneos⁊ rufos habuit capillos. Itẽ pir⸗/

rhus· rex epirotaꝑ.⁊ ſic eſt nomẽ onony/
muũa ponit᷑ aſpiratio pꝰ.r.ſᷣm Pꝛiſcianũ.
Pirus.ri.qdã arboꝛ. Iñ h̊ piꝑ·fruct illius
arboꝛis. Et H̊ piretũ.ti.locus vbi piri cre/
ſcũt. Et hec pirula.lę. extremitas a foꝛma
ipſius piri.⁊ coꝛ.pi.cõm Mug. Pap.autẽ

dDic: DHirula vꝛ extremitas naſi:a foꝛmula

PHis gręcelatine dicit᷑ aurũ. (piri.
NPiſa.ſę.quoddã genus legumisa di a pis
qð eſt aurũ:qꝛ ea penſabat᷑ aliqͥd auri mi/
nutim. Et peccãt qui dicũt ꝙ piſa ſit plłis
nũeri.⁊ neu.ge.ſcilʒ piſa.ſoꝝ. Neccauit ꝗ
qͥ dixit: Meęc piſa ſut bona · ſut qͥʒ pinguia
ſũt ſine lardo. Il pis vel piſa dicta ẽ piſa
ꝗdã ciuitas gręcię ab abũdantia auri vel

illius legumis. Iñ piſeus.ſea.ſeũ.Et plit᷑

bepiſę.ſaꝑꝝ.qdãa auitas tuſcię qꝛ illi qͥ hãc
ciuitatẽ ędificauerũt/ab illa piſa ciuitate

grecię venerũt.vel piſeę q̃ſi penſęa pẽſãdo

i.deliberando.cũ enĩ ſpolleat ſapia cũ pẽ/
ſatione⸗a cõſilio agit. Iñ piſanus.na.nũ.
Niſcens ·oĩs ge.indecli.i.piſcãsuł piſcatoꝛ
PBñ Juuenal.Cüc piſcẽs accipe dixit.
Piſciculus,.li.dimi.i.paruus piſcis.
NPiſcina.nę.aq̃ collecta nõ habẽs piſces.⁊⸗
dẽ a piſceꝑ cõtrariũ ·qꝛ nõ habet piſces.
NPiſcarius.rij.maſ.ge.i.piſcatoꝛ·ſ̊ piſcatoꝛ
pꝛie qͥ capit piſces. Diſcarius qͥ vendit.

Piſcis.ſcis.maſ.ge.dꝛ q̃i paſcis:a paſcẽdo

eo ꝙ ſit paſtus hoiuʒ. Iñ piſcoſus.ſa.ſi.i.
iſcibus plenꝰ ulł abũdãs.qð etiã piſco/

lentus. ta. tũ. dẽ· q̃ſi piſcibus plenꝰ. Iñ H̊
piſcolẽtia.tię.plẽitudo ⁊ abũdãtia piſciũ

Piſciuoꝛus.ra.rũ.pe.coꝛ.i.piſciũ voꝛatoꝛ.

Piſantia · ẽ ꝗqſtio cui nõ põt vna voce re/

ſponderi.vt Qua gerem bellũ ·ꝗ auxilia
nobis parata erũt ·qͥs erit qͥ ſůuenire welit

cũ tã acerbe ſocios tractauerimꝰ: Et vo⸗/

cat᷑ a Tullio hęc figura interrogatio.
Piſſaygra.grę.fę.ge.i.pix liquida.
Piſſaxera xerę.i.pix quę dura eſt⁊ ſicca.
NPiſtacia.cię.quędã arboꝛ:a piſtis vlł piſti/
cus · eo ꝙ coꝛtex pomi eius nardipiſtici
odoꝛem ferat.

DPiſticus.ca.c.i.ſidelis.⁊ dꝛ a piſtis grce

quod latine dẽ fides. Oñ narduũpiſticuʒ

i.fidele puꝑnon adulteratũ cõmixtione
aliaꝝ rerũ.⁊ coꝛ.ſti. .
NPiſtillũ.li.nen.ge.⁊ hoc piſtellũ.liquod⸗
mal.ge.iuenit᷑ hic piſtillus.li.uł piſtellus
c quo piper terit· vel aliud in moꝛtario.
Piſtis gręce· latine dr fides. .
Piſtoꝛ.oꝛis.mal.ge.qͥ facit panẽ.⁊ ꝓdupe.
gtiß H̊ piſtoꝛis ꝓ quada ciuitate coꝛ.pe.

.

Hñ. Piſtoꝛis eſt rectus piſton ſit gtũs.

Piſtoꝛis.ris.fę.ge.quędaʒ ciuitas:quęa qͥ/
buſdã modo vꝛ piſtoꝛia·ab alijs piſtoꝛiũ
ſed hoc ſit ex cõſuetudine vulgan ſermo/
nis. Pꝛopꝛie eni vꝛ piſtoꝛis vt penultima
coꝛripiat᷑.⁊ ntũs ſit par gtõ ĩſyllabis.Si

x ibi iueniat piſtoꝛ pꝛo ntõ pdicti noĩs

dicendũ eſt litterã ibi eſſe coꝛruptaʒ. Iñ
piſtoꝛenſis.ſis.coĩs gea hoc ſe.gentile.
Piſtricus.ca.cũ.i.mixtus ex viuerſis.ſicut
electuarir.

Piſtrinũ.ni.locus vbi piſtrit᷑.i.molẽdinũ

Vl furnus.⁊ dicit᷑ a piſtrio.tris. Iñ ̊ pi/
ſtrilla.lę p eodẽ. Nel piſtrinũ/quaſi pili/
ſtrinũ a pilo/qꝛ: pilo antea tũdebat᷑ fin/
debat᷑ granü.Oñ ⁊ apud veteres nõ mo
litoꝛes dicebantſ̊ piſtoꝛes q̃ſi pinſoꝛes
a pinſendis granis frumenti.i.terendis.
Molarũ eni vſus nõdũ eratſed granuʒ
ibi pilo tundebat᷑ ⁊ findebat᷑. Et hictra/
ctũ eſt.vt dicat᷑ piſtrinũ pęna ſeruilisq;
ſerui in piſtrinũ mittebant᷑ ligati.⁊ ibi ad
modũ iumẽtoꝝ molã trahebant. Et hᷣm h
videt᷑ piſtrinũ magis ꝓpꝛie vici molẽdi/

nũ q;ᷓ furnus. Pſus tamẽ habet vt piſtri/

num vel piſtrilla vicatur furnus potiusa
pinſendo/qᷓ; a pilo.Et ꝓdupenł.piſtrinũ
Vngde Mieronymus in ꝓlogo Danielis
Cũ me in linguę hui piſtrinu redluſiſſem.
DNiſtrix.cis.fſemina ꝗ pinſit.Et hęc piſtrix
tricisquoddã monſtrũ marinũ ſcilʒ ba/
lena.vt dicũt.Sed piſtris per.s.nomen
fuit cuiuſdã nauis Enee.
Pitiaſis: vrinę feruoꝛ. Olpitiaſes ſũt fur
fures qui fiunt in vrina. .
Pitiſma.tis.neu.ge.eſt genus ludi qͥ mira⸗

bili arte voluit᷑ girat. Onde Juuenalis
Qui late veęmonio pitiſmate lubꝛicat oi
Pituita.tę.i.humectatio ſiue illa infir/( be.

mitas quę ex abũdantia phlegmatis ac/
cidit.⁊ facit capita gallinaꝝ viſtoꝛqueni.

Vnde ⁊ wonit ꝓ vana gloꝛia:quę meritũ

cõſcientię diſtoꝛquetcũ quis ad fauoꝛem

populoꝝ ⁊ ad oculos facit. Et ꝓdu.pmã.
Vnde Perſius.Sõnia pituita qui pur/

gatiſſima mutant.Et coꝛ.pe.

ha
nnen

Wizole
spi
Gi
twnulan

. dm ſe

iinn
Abarri
nisrömo
Atd
ſg
1 Cibin
uwd

.

trnpſe n

H
. *
AN

oPtfen

wiqm
telornan
lail
wu

nquipn

ipeſoes

Pius.pia.piũ.i.religioſus:miſericoꝛsbeni
gnus/ꝓpiti. Iñ pietas.tat.i.vvtus pꝑ quã
patrię.⁊ beniuolis: ↄiũciſanguĩe officiũ
⁊ diligens attribuit᷑ cultus · vel q̃ ſangui/
ne cõiuncti beniuoli efficiũt.
Pix.cis.fę.ge.qdex pino fit.MMoca gręcis
vꝛ doma.quã nos ramellã vicẽ poſſumꝰ.
Et inde piceꝰ cea.ceũ.de pice exiſtẽs · vel
ad picẽ ꝑtinẽs:uł niger ul obſcurꝰ. Et hec
picea.ceę.qdã arboꝛ ·de cuiꝰ ſucco pix effi/

cit᷑. Et nõ ꝙ pix alio noĩe apud gręcos oꝛ

iſſa. ſę. Iñ ſᷣm q̃ſdã di apud nos pix.
yxis xidis.fᷣę.ge.i.buſſula.ſelʒ vas vbi
medici reponũt ſuas cõfectiones: dicit᷑ a
pyxos · qð dĩ buxus. Silit᷑ dĩ vas vbi
mulieres ſuas lauaturas ponũt. Et ſic coꝛ/

rupte dicimꝰ buxũ.Siliter ſeruãtes eãdẽe

coꝛruptionẽ qͥdaʒ a bux dicũt h̊ buxis.
xidis,p pyxis.dis. Et fac actũs ſingular
hbãc pyxidẽ uł pyxida.Et actũs plis has
pyxides vel das. DHPñ Duidius de reme.
Pyxidas iuenies ⁊ rerũ mille coloꝛes.

Pyrxos grece · latine dict᷑ buxug.

6 gnte

Placẽta.tę.i.libũ.ſocacia.⁊ dꝛ a placeo.eo
ꝙ placeat· Iñ hic placetariꝰ.rij.⁊ H pla/
cẽtaria.rię.q ułꝗ fac placẽtas:qð etiã d
h̊ placẽtinus.⁊ hęc placẽtina.nę. IJtema
placẽta · hęc placeẽtia.tię.ꝗdã ciuitas ĩ lõ/
bardia.eo ꝙ ibi optimęfiãt placentę. JIñ
placentinus.na.nũ.nomen patriũ.
Placidus.da.dũ.i.mitis: maſuetus.quaſi
placoꝛi dat᷑ Iñ placiditas.tat.ᷣm Hug
Pap.vo dicit. Nlacidus·qͥ oibus placet
ppitius .· ſerenus·quietustrãquillus.
Placitus.ta. tũ.qð placet vel placuit. dꝛ
a placeo · ces. Et h placitü.ti.neu.ge.ſiłit᷑
a placeo ·ꝑ antifraſim·qꝛ diſplicet.ſcilʒ p
lite. Iñ placito.as.vel placitoꝛ. tarli. liti/
gare.Et hic placitatoꝛ ul placitatoꝛiꝰ.ria
riũ. Et h̊ placitatoꝛiũ ·loc vbi fit placitũ.
Placoꝛ.or.maſ.ge.i.trãquillitaſmitigatio
Et ꝓpdu. pla. B. Ecd. 4? Cõplectit᷑ pla/
coꝛem eius.Et ꝓducit co.
Plaga.gę.i.vulnus tuber·q̃i flagra· qꝛ cuʒ
q̃dã ſtrepitu.i.flatua flagn plage coꝛpor
infligũt᷑.Et nõ ꝙ plaga qñ; d circulus
vel pars celi.eadẽ clima.Et ſil ꝓ patria
vel vico aliqͥ accipit᷑. Et plaga.i.rete.vel

potius funis retis Mope qͥdẽ plagę ſunt

funes illi q bus retia tẽdũt᷑ circa imã ⁊ ſũ/
mã ꝑtẽᷣ ponũt᷑ qñq; ꝓ ipſis retibus.Et
plaga ꝓ vulnẽ ꝓducit pᷣmã. In alijs vo

ſigtionibo eã coꝛripit. DPñ. Dulnera ſunt
plage· regio plaga·fit plaga rete. Itẽ nõ
ꝙ plageęꝗ Eharaoni inflictę fuerut ſunt
decem. vt patet in his vꝓᷣſibus. SGãguis
rana · culex· muſcępecus. vlceragrando.
Pꝛuc caligo:moꝛs obtinuere necando.

*5*

Pla giarius.rij.⁊ plagiatoꝛ.tor..in eodẽ

ſenſu · ſcilʒ xeditoꝛ hoĩuʒuł ſeductoꝛ hoĩuʒ
ulł deceptoꝛ ſcilʒ qͥ ſeducit⁊ ſollicitat pue/
ros⁊ buos alienos.Dñ apis.j.Cimot.ðᷣ
Plagiarijs mẽdacibꝰ ꝑiur. Oł plagiariꝰ
etiã dꝛ qͥ mãcipiũ aut pecꝰ alienũ ſeducẽ/
do diſtrahit. Et dꝛ plagiarꝰ.ul plagia/
toꝛ:a plagio.i.obliqͥiqꝛ nõ recta via gdit
ſpelliciẽdo dolis ⁊ pollicẽdo. Oñ ⁊tlexã/
der. Qui pueros vedis plagiarius ẽ tibi
nomẽ. Itẽ plagiariꝰ.vel plagariꝰ. oẽ re-
tiariꝰuł plagas faciẽs:vel iferẽsul curãs
vt ẽ medic. q̃ſi plagã agẽs:̊ plagarius
magis ẽ in vſu in iſta ſigtione. Hñ Pap.
Plagariꝰ.plagas curãs:plagiariqᷣ ſedu/
cit pueros ·⁊ ſollicitat ſeruos alienos.
Plagiũ.gij.eſt plaga vel doloꝛ qͥ parẽtibꝰ
vel dñis infert᷑ de ſurreptione filioꝛũ vel
ſeruoꝝ ab ipſis plagiarijs. 1
Plagilla.lę.: hęc plagella.lę.ambo vimi.i.
arua plaga. (plenꝰ
Plagioſus ſa i. uł plagoſus.ſa.ſũ.i.plag
Plagioxipus.pi.i.acutã plagã inferens.
Hoc noie dicũt᷑ hoiuʒ weditoꝛes:qͥ acuta
iferüt vulnera. Oñ Cicero. Nidete iudi/
ces quẽadmodũ plagioxipꝰ iſte me tra/
Plagi.gia.giũ.i.plagas faciẽs uł (ctauit.
curãs.uł obliquꝰ.qꝛ plagę hoĩeʒ faciũt ob/

Planca.cę.i.tabula vel aſſer.⁊ dꝛ (liquari

a planꝰ.vel platoseo ꝙ plana ſit ⁊ lata.
Iñ plancula.lę.⁊ hęc plãcella.lę.i.parua
planca. Et plancus. ca. cũ. ͥ pedes habet
planos ⁊ latos inſtar plancę.
Planeta.tę.maſ.ge.i.erràãs. Sʒ h̊ planũta
te.i. erroꝛẽ icutiẽs.Picũt &̊ qdã ſtelle pla/
netę.i. errãtes.qꝛ ſingulis diebꝰmouẽt oꝛ⸗
tũ⁊ occaſũ ſuũ. Heę ⁊ dicũt᷑ planũtęi.er ⸗
roꝛẽ incutiẽtes:q; ſingulis dieb oꝛtũ⁊ oc
caſũ ſuũ ſic variado hoibꝰ incutiũt erroꝛẽ
⁊faciũt eos errare. Hnde ſᷣm Oꝛatiũ ·nõ
debẽt planeteę dici.i.errãtes:ſᷣ planüũtę.i.
erroꝛẽ incutiẽtes. Planetę eni non errãt.
imo eundẽ motuʒ ⁊ eandem mouendile/
gem nüchabent quã ab initio ſuę condi/
ti onis habuerũt: ſed errare vident moꝛ/
talibꝰ.cũ ita variãt oꝛt᷑ ⁊ occaſus ꝑ diũſa
loca Oñ poty debet vici planũtę.i.errare
facietes · q;ᷓ planetę.i.errãtes.Mõ eni ipſi

errãt· SᷓR nos circa eoꝝ mot errare faciũt.
Itẽ planeta vꝛ febꝛis erratica.Itẽ plane/
ta dꝛ ꝗqdã veſtis laxa circa oꝛasq; errãti/
bus oꝛis euagat᷑.Et a planeta vꝛ plane/
ticus.ca.cũ. Et H H̊ planetaris.⁊ B re.Et
planeta eſt ge.maſ.ꝓ ſtella. In alijs vꝓo
ſigtionibo eſt ge.fę.? pd.pe.Et bm Pap.
Plonctes grece eſt eſi l nos
q̃ʒ planeta ẽ ge.maſ.Et ſüt ſeptẽ planete·
ſcilic; Saturnus. piter Noars Sol ·
Denꝰ. Mercuriꝰ. Auna. Itẽ plãeta grece
latine dꝛ caſula:qꝛ totũ tegita ſigt chari/
Planipes.dis.oĩs ge.i.planos ha/ (tatẽ.
bẽs pedes.vt JFfunabułꝰ uł recitatoꝛ cuiꝰ
dã fabulę ·ꝗᷓ planipedia dicebat᷑.Et di⸗
cebat᷑ planipedia.vię.tale gen fabularũ
q: planis⁊ nudis pedibus recitabat.
Planos gręce:latine dꝛ erroꝛ uł vagatio.
Plaãta.tę.oꝛ plãicies pedũ⸗ dꝛa planꝰ.qꝛ
plãtę nõ ſũt rotũdęutĩ q̃drupedibo:Nõ
eni hõ cũ ſit bipes poſſet ſtare. Et ſüt plã/
tę antioꝛes ꝑtes:ꝗ ex mulijoſſibo conſtãt.
Calx xo pᷣma ꝑs plãtę·ſic vict a callo:q̃ͥ
trã calcamꝰ. Hic ⁊ calcaneꝰ. Itẽ plãta oꝛ
olus qð plãtata ramus arboꝛũ qᷣ inſerit᷑
Iñ h̊ plantula.lę.dimi.Et h⁊ ̊ plãtaris
⁊H rę.ad plãtã ꝑtinẽs.Et h̊ plantare.ris.
i.planta arbor ꝓpꝛie. Differut tñ·qꝛ plãtę
ſũt raptę de ſũmitate arboꝝ.Sʒ plataria
ꝗ cũ radicibo⁊ tra euellũt᷑⁊ alibi plãtant᷑
Et hoc plantatoꝛiũ.rij.idẽ qð plantare.

Plantago ginis.maſ.ge.ꝗda herba.⁊ dĩa

plãta ꝓ ramo arboꝛis qͥ inſerit᷑ · qꝛ planta
eius adheret terrę.⁊ pdu.ta.
Planus.na.nũ.pe.coꝛ.i.clarus:cert᷑qualł
manifeſtus apertus.⁊ pdu.pla.
Plaſmatoꝛ.tor.maſ.ge.i.fſoꝛmatoꝛ/factoꝛ.
Plaſmatura.rę. H̊ plaſma.mat.pe.coꝛ.gti.
i.factura·foꝛmatura·ſcilʒ qð eſt foꝛmatuʒ.
vl foꝛma.Et qñq; ponit ꝓ qͥdã electua/
rio/qð foꝛmat vocem.
Plaſtes.ſtis.maſ.ge.i.foꝛma·ułfoꝛmatio.
uł figulus. Dñ Yla.45 Ipſe de' foꝛmãs
frã faciẽs eãipſe plaſtes eiꝰ.Et põt dici
H̊ plaſtes huius plaſte.Et inde plaſticen
ſcilʒ parietũ ex gipſo vel alio effigies.
Plaſtographꝰ.phi.i.falſus ſcriptoꝛ. Inde
plaſtographia.i.falla ſcriptura.Et hoc
plaſtographũ.i.falſũ ſcriptuʒ.⁊ coꝛ.gra.
Platan. ni.qdã arboꝛ a latitudine folioꝛũ
ſic dicta. vel quia ipſa arboꝛ patula eſt et
ãpla.Naã gręci platos latũ vocãt. Exp̃ſſit

unut ſcripta h̊ arbor nomẽ ⁊ foꝛmã: dicẽs

Ecd.24 Quaſi platanꝰ exaltata ſũ iux

aquas ĩ plateis. Et coꝛ.pe. Dñ DHuidius.
Et platan hyemalis atq; coloꝛibo ĩpar.

Platea. tee. i.lata⸗ ſpacioſa via⸗ di a pla
tos. Iñ h B platealis: Hᷣ le.⁊ h ⁊ B pla⸗.
Plato.ctonis.qͥdã phus.⁊ dĩa (tear.⁊ Hᷣ re

platos qð eſt latitudo. MHñ a latitudine
argumẽtoꝝ ſic victꝰ ẽ. Iñ platonicus.ca.
ch. pe. coꝛ. Et hic hec platoniſta.ſtę. qui
ſequit᷑ Platonẽ vel ſtudet in eo.
Platos gręcelatine dĩ latũ vel latitudo.
Plauſidicus.ca.cũ.qui dicit plauſum.
Plauſificus.ca.cũ.qui facit plauſum.

Plauſtrũ.ſtri.neu.ge.eſt vehiculũ duaruʒ

rotaꝝ.⁊ dẽ a pila ꝓ iſtrumẽto terẽdi.vel

a pila ludo.q̃i pilauſtrũ:q; voluit᷑. Inde
plauſtellñ.li.Oimi. Et mutata.au.in.o.dĩ

ploſtrũ. Iñ ploſtellũ. Itẽ vt dicit Hap.

Plauſtrũ:ſeptẽtrio dictũ ẽq; ĩimodũ ve

hiculi voluit modo tres ad ſũma eleuat.
modo quattuoꝛ inclinat.
Plauſtus. ſta.ſtũ.i.ſoꝛmatus.Et cõponit᷑
ꝓthoplauſtos.i.pꝛimus foꝛmatus.

Plauſus.ſus.ſui.manuũ percuſſio:exulta-.

tio manꝰ reꝑcutiẽdo.⁊ dẽ a plaudo.dis.
Et plauſus.ſa.ſũ.⁊ ̊ ⁊ plauſibilis.⁊ hoc
le.bᷣm Mug. Pap.etiã dicit: MHlauſus.ſus
lęticię indicin:fauoꝛ populi.Plauſibile ⁊
plaudibile vnũ ẽ· qð fit ad aurã populi.
Plebes. bei.fę.ge.pꝛo eccleſia baptiſmali⸗
pꝛie in villis int᷑ plebẽ.⁊ d a plebs bis
ꝓ collectiõe hoĩum.vñ dꝛ ſic a polis:qꝛ a

płalitate ꝓpli. Iñ plebanꝰ.na.nũ.ad plebz

ꝑtinẽs.Et h̊ plebanat.tus.tui.eiꝰ digni/
tasul deſtric plebani.Et dꝛ ꝓpe plebs
hoĩuz · B̊ plebes eccliaꝝ Nñ. Olebs hoĩuʒ
Dicas/̊ᷣ plebes ecdeſiaꝝꝑ· pᷣm modernos.
Antiqͥ tñ dixerũt plebesbei.ꝓ populo.
Plebicola.lę.coĩs ge.qͥ colit ⁊ amat plebẽ.
Plebiſcituʒ.ti.dicit᷑quod in coĩ ſenſu ple⸗

bis ſtatuit᷑ ſancit. Dnde ⁊ dicitur ple/

biſcitũ.i.ſcitũ ſtatutũ ꝓpli: vel qꝛ ſciat᷑a
ſplo. ⁊ pdu.pe.Hel plebiſcitũ·ẽ qð ple/
beio magiſtratu.i.tribuno iterrogãte an
oĩbo placeat plebs ĩſtituitdictũ q̃ſi ſta/
tutũ.Oꝛta eni int plebẽ maioꝛes ciuitat
romanę diſcoꝛdia.plebs ſibi leges cõſti/
tuit · ꝗ dictę ſũt plebiſcita.vt.ff.de oꝛi.iur
l.ij. S. ijſdẽ. Reliquꝰ vo pls cũ ſenatoꝛibo
7 patricijs ius ſibi ↄſtituit:qð ꝛ lex pli
antonomaticę.i.pꝑ excellẽtiã ſm Iſidoꝝ.
Plebs. bis. dꝛ ſpls igbilis. ſiue vulg. dẽ
plebs a plalitate:q; plures ſunt ignobi/
les qᷓ nobiles.Eſt eni plebs collectio tm̃
ignobiliũ. Sʒ ãtiqͥ dicebãt h̊ plebes.bei.

D
rung
kidin
ilurn
unen
n
Wlrnd
Mulm.
Daſ.
tinänn
Ntiln
aauid
mah
gindcir

Bict
muns
Pluco dis
übliso⸗
Paritsle

Puſbran

Ammäpn
ſabepue
iiihl
amiahoign⸗
nighepen⸗
naoilnir
nluut
ͦigopl
mogüte 4

mesCn

bilegtslt

ziepr
/,
,„ ,,mnN

leaot

„*
24

Pñ Aucanus in. ʒ? Hotẽtes vulgus alüt

neſcit plebes ieiunia timere. Iñ h̊ plebe⸗

cula. lę. oimi. Sʒ a plebs H̊ plebicula.le.
dimi. Et plebeius.beia.beiũ.de plebe ex/

iſtens. vel ad plebẽ ꝑtinẽs· ſcilʒ ruſtinus.

Et nõ ꝙ gtüs plebei coꝛ.pe.q; regula eſt:
qñ gti ⁊ dti qͥntę dedi.habẽt tres vocales

—

.

cõtinuas pducnt.e. ãte.j.ut vies diei. Si

aũt habeant cõſonãtẽ ante ei:coꝛripiũt.e.
ante.j. vt fides fidei/ſpes ſpei ⁊c.

Plecta. ctę. d qͥlibet nexus ex virgulis: vel

papyro · vel charecto fact vñ cophinos
faclebãt.⁊ dĩ a plecta.ctę. Iñ ̊ plectula.
le. dimi. OHñ Joſeph in. de Erãt crateres
ex criſpantibo plectulis factę. Olecta etiã
dꝛ calix duas anſas habes.dẽ⁊ crat ſᷣm
Hug.Glo.auũt.4. Reg.? ſic dic:Cabu/
le qͥbꝰ baſes factę ſũtqdratę fuerãtin qͥᷣbo

rotũdę erant foꝛmuleęꝗ coꝛonulę ſiue ple/

ctęe appellabant · circuli quidã erant·
Pilectrũ.tri.neu.ge.i.gubernaculũ nauiſul
lingua in coꝛpoꝛe ul wotius vltima ꝑs lin/
guę. ꝑcuſſoꝛiũ citharę dĩ a plecto.ctis
ꝓ flectẽ·q; flectitK huc⁊ illuc. Mel ꝛa plec/
to ꝓ punire.vel ꝓberare· qꝛ plectrũ vᷣbe/
rat⁊ ꝑcutit. Iñ h̊ pectellũ.li.vimi.i.ꝑuũ
OPleias.iadis.pe.coꝛ.dꝛ ſignũ cę (plectꝝ·
leſte · di a pluuia. Et ſut ſeptẽ ille ſtelle·
ſcilʒ pleiades. Et dicũt᷑ ſic qi pluuiades:
qᷓi pluuiã dãtesq; eis oꝛiẽtibus abũdat
pluuia.Hł oicũt᷑ pleiades a OPleione cõ/
iuge Etlãtis matre eaꝑ· vel a pluralitate
Sũt enĩ ſeptẽ ⁊ ñ aparẽt niſi ſex. Scom

enĩ fabulas poetaꝝ ſex cõcubuẽ cũ vijs· SDS

vna tm̃ cũ moꝛtali.vñ ꝓpt᷑ verecũdiã ap/
parere non vult. Et nota ꝙ pleias qñe;

dĩ ſignũ illud: ſᷣm h̊ caret plurali nuero.
qñq; vna illaꝝ ſtellaꝝ dẽ pleias:⸗ ſᷣm hoc

habet pluralẽ nuen. Et ꝑ ſyncopã inenit
plias pliadis ꝓ pleias pleiadis.Vnde

Yob. 38 Nuũquid cõiũgere valebis mi ⸗
cates ſtellas pliades:? Et coꝛ. pe. Has ſtel⸗

las dicit vulgus gallinam.

NPlemina · ſũt vlcera ⁊ ſulci in manibus⁊ in

pedibus calloſis.
Pleniluniũ.nij neu.ge.d tẽpus qñ luna ẽ
plena. Et vt vicit pᷣus: Noctes pleni/
lunij ſunt calidioꝛes.
Plenus.na.nũ.i.diſtẽtus/coꝛpulentuscõ/
pletus: di a pleo ples.Et ꝓdu.ple. Oñ
Dꝛatius. Dẽ ſuꝑuacuũ pleno de coꝛpoꝛe
manat. “MVMU.
Pleonaſmos ſᷣm Donatũ eſt adiectio vbi

ſupuacia ad plenã ſiẽtionẽ ut ſic: Me lo⸗

cuta ẽ. Et Ruribo audite ſidera cęli.MHo⸗/
terat eni ſufficere · ſi vixiſſet ſic: Locuta ẽ.
etiaʒ ſi nõ addidiſſet oꝛe.Dꝛe enĩ loquim̃
nõ oculis vel aure.
Plerus.i.frequẽs/ex maioꝛi ꝑte.a pluribo
deriuat᷑. Inde pleriq;.i.aliquãti:nõnulli.
multi · m Pap. Et nota ꝙ pleraq; fę.ge.
acuit penł. ꝓpt ↄſoꝛtiũ maſqa neu.ſcilʒ ple/
ruſq; ⁊ pleꝝxq;· ꝗq ð neceſſitate acuũt penl.
Pleureſis.ſis.łę.ge.eſt doloꝛ lateris acutus
cñ febꝛe ⁊ ſputo ſãguinolẽto.⁊ dꝛ a pleu/
ron grece qð di lat latine. Iñ pleuretic
ca.cũ.qͥ talem infirmitatem patit᷑:vel ad
pleureſim ꝑtinẽs.vt pleuretica paſſio.
Plexus.xus.xui.i.flexus:vel punitio. Iñ
plexuoſus.ſa.ſũ.i.flexuoſus vel punitus.
Et hic⁊ hęc plexibilis.⁊ h̊ le.i.habilis ad
plectendum. Item adiectiue declinatur
plexus. xa. xu.
Plica.cę.fę.ge.dꝛ a plico cas.Et cõponit᷑ hᷣ
⁊ hęc ⁊ hoc ſimplex.cis.q̃i ſine plica mali/
cię · Itez ſimplus.pla.plũ.i.ſimplex. Iteʒ
Duplus.pla.plũ.Cripłꝰ.pla.plũ.Nua/
ruplus.pla.plũ.xłKNcc.
PHloꝛatus.tus.tui.i.flet vel planct.̊ plo/
ratus lachꝛymaruʒ eſt. Olanctꝰ tm̃ vocũ.
Flet po ad vtuq; ꝑtinetqᷓ plenq; poe/
Ploſus.ſa.ſũ·di p plauſus.i. (tę cõfũdũt
reꝑcuſſus.vel clauſus.⁊ cõiunctus.
Pluma.mę.fę.ge.dĩ q̃ſi piluma.a pilus ꝓ
capillo· q; ſicut pili ſunt in coꝛpoꝛe qᷓdru/
pedũita pluma in auibus. Iñ h̊ plumula
lę.⁊ H plumella.lę.dimi.i.ꝑua pluma.Et
hoc plumatum.ti.ceruical vel pluteü. Et
plumatus.ta. tũ.i.plumis tectus. Et plu⸗
moſus.ſa.ſũ.i.plenꝰ plumis. Iñ plumo/
ſitas.tat. Et ꝓduẽ plu. Itẽ a pluma dici
plumarius.ria. rin. ad plumas ꝑtinẽs. Iñ
Hᷣ plumariü.rij.dĩ opus in modũ plumę
factum ⁊ depictũ⸗m Mug. In biſtoꝛiiss
autẽ ſuꝑ Exo.dẽ ꝙ pluma lingua qᷓdam
dr acus.Et inde vꝛ hic plumarꝰ.rij.maſ.
ge. i. operarius q ch so pρt cũ pluma. i. cñ
acu. Et inde plumarius. ria. rin. dicit᷑ opꝰ
aucupictũ vel variauetu.
Plumaciñ.cij.i.ceruical · vel ſcriptoꝛiũn.
Plübü.bi.eſt metallu fragile ⁊ molle.⁊ oꝛ
a pila · eo ꝙ ex eo pᷣmũpilis factis:maris
altitudo teptata eſt. Muius ouo ſũt ge/
neranigrũ ⁊ candidũſ̊ melius ẽ candidũ
Inñ pluübeus. bea. beu.i. de plubo exiſtẽs.
Plũbatũ.ti.i.plũbo aptatũ:vel toꝛmentuʒ
vel flagellũ de plubo factũ.

Pluralis.lis.ↄ.ta hocle.dꝛa plus.Inde

pluraliter adũ. Et hęc pluralitas.tatis.
Plurimus.ma.mũ.dꝛ a plus. Et cõponit᷑
cõplurimꝰ.ma.mũ.q;plurimus.ma.mũ.
Pluns.ↄ.t.⁊ hocre.dꝛ a plus.Et cõponit
q;pluris q;plure.compluris cõplure.ꝑ/
pluris.re.tãpluris.re.oia ꝓ valde pluris.
Plus pluris.dꝛa polys:qð eſt pluralitas.
Et eſt ĩntõ actõ ⁊ vtõ neu.ge·ĩ ſingulari.
In alijs v caſibo tã ĩ ſingulari q; in plu/

rali eſt ge. oĩsin vna voce vel ĩ diuerſis.

Bngde.Cum ꝑ tres caſus neutrum genus

obtineat plus.Caſibꝰ in reliquis obtinet

omne genus. Et deſinit ablatiuus ſingu⸗
laris in.e.vel.in.i.vt plure vel pluri.Iteʒ
ntũs pluralis facit plures vel plura⸗ an/
tiqtas pluria. Item actũs pluralis facit
in. es.vel in.is.plures vel pluris. Itẽ plꝰ
eſt cõꝑatiuũ de multus.Hñ oic̃ Pꝛiſcia/

nus in. ʒ? libꝛo. Plus qͥʒ videt᷑ eſſe cõꝑa/

tiuũ huius noĩs multus.ſ̊ ſingularl ntũs
nõ iuenit᷑ niſi neu.ge.Pluralis vo iuenit
etiam oĩs ge.hi ⁊ hęplures.⁊ hęc plura.
Antiqui tamẽ pluria vicebãt. Suꝑlati/
uus tamẽ ab hoc ipſo oiʒ generũ iuenit
plurimus.ma.mũ.
Pluſculus.la.lũ.i.parũ plus⁊ dẽ a płꝰ.ad⸗/
dita culus.Et cõponit᷑ cõpluſculus.la.lũ.
Pluteũ.tei.dẽ a plantis ꝗ ibi ſubſternũt᷑.i.
tabulis ligneis a qͥbus libꝛi ſuſtẽtant᷑. Et
pluteũ eſt ſciptoꝛiũ ſuꝑ qdð ſcribit᷑. Item
pluteũ d tabulatũ·vel cratj crudo coꝛio
intexta·ꝗᷓ in oꝑe faciendo oſtio obijcitur
bm Hug. Papß. vo dicit: Pluteus · inte/
rioꝛ pars lecti ·ſcriptoꝛiũ. Olutei ſunt cra/
tes coꝛio crudo intextę·ꝗᷓ in oꝑe faciendo
oſtio iũgunt᷑ᷣ magis eſt ſᷣm vſũ neu.ge.
Pluto.tonis.deus inferni dꝛ. Oluto gręce
latine vis vel viues dicit·quia infernus
oĩa recipit. S
Pluuia.uię.dẽ q̃i fluuia/a fluo fluis.qꝛ fluit
Maſcit enĩ de terręa maris halituꝗ cũ al⸗
tius eleuata fuerit · aut ſolis caloꝛe ſoluta
aut vi ventoꝛũ cõpꝛeſſa/ſtillat ad terram.
Et eſt pluuia lenta iugis aqua. Inde hęc
pluuiola.lę.dimi.i.parua pluuia.
Pneu mon gręcelatine dici᷑ pulmo. Hel

pneumon/d ſpiritus ꝑ quẽ mouet᷑: agi

tat᷑ aperit᷑ pulmo vt capiat flatum.
Pneumonia.nię.doloꝛ ułtumoꝛ pulmoniſ

ante B

Pochotrophiũ.phij.locus in qͥ paupes ⁊
infirmi paſcunta oꝛa pochos :qð ẽ pauꝑ

⁊ trophos.qð eſt cõuerſio. Iñ hic: H̊ p/

chotrophita. tę.qui ul ꝗ eſt oñs el oſa

talis loci.⁊ ꝓducit phi.
Poculi.li.ipotus·vel vas cũ quo bibit et
dicit᷑ a poto.tas/quaſi potulum.
Podagra.grę.ꝗqdã infirmitas pedũ.2 dia
bes.⁊ agros·qʒð eſt tractꝰ.vel agrios qð
Eferũ agreſte. imite crudele · q̃ſiretracta⸗
tio pedũ · vel ferꝰ doloꝛ pedũ: nã oẽ quod
imite eſt· abuſiue agreſte vocamus. Iñ
odager.gra.grü.Et podagricus.ca.cu.
Poderis.ris.fę.ge.weſtis ſacerdolis linea
coꝛpoꝛi penit aſtricta.? vſq; ad pedes de/
ſcendẽs. Hñ ⁊ camiſia ⁊ ſubucula dꝛ.Et

ĩ a pos podis. Iñ poderis q̃ſi pedibus

berens. Et coꝛ. pe. DHñ quidã. Calarẽ tu⸗
nicã poderẽ cenſere memento.
Podex.dicis.mal.ge.i.culus:eo ꝙ feteata

dia pedoꝛ.don. Pnde Juuenalis. Sed

odice leni.
Podiũ.dij.baculus ſuꝑ quẽ initimur cum

ſepe terrã ferimus. Onde ⁊ podiũ dicitur

vbicũq; initimur.
PBoema.matis.pe.pꝛo.in ntõ.⁊ coꝛ.in gtõ
ꝓpꝛie eſt opus vnius · licʒ generalit p oꝑe
woetę accipiat. Iñ woematicus.ca.cũ. Sʒ
weſis eſt opus multoꝝ libꝛoꝝ.

Ho emaneus.nea.neũ.i.ĩ ppemate manẽs.
PHo eſis.ſis.fę.ge.ipſa ars poetandi · vel fi⸗

gmentũ. ⁊ dꝛ a pęo · qð eſt fingo MHel poe
ſis eſt materia totius carminisin q̃ woeta
verſat. Del weſis eſt opꝰ multoꝛũ libꝛo/
rũ. Sed poema eſt ꝓpꝛie opus vnius.Et
ꝓducũt.e.weſis ⁊ ppema.Hñĩ greciſmo

dĩ. Arte wetria fungoꝛ dũ fingo ppema.

Ipſe woeta vocoꝛ ·ſit fictio dicta poeſis.
Poeta.tę.coĩs ge.i.fictoꝛ.⁊ ꝓpꝛie carminis
alta verba loquẽs.⁊ dĩa pęo/qð ẽ fingo.
Iñ hecoetiſſa. ſe. vxoꝛ poete · vel que fin⸗/
git. Eadem vr hęc poetrida.ę.Et inde
poetridus.da.dvũ.i.poeticus. Itẽa poe/
ta·poetricus.ca.cũ. Et hęc poetria.trię.i.
ars poetica.
Pole gręce·latine dĩ vendere.⁊ pꝓduc̃.po.
Polemos./ polementũ.i.pugna ſiue bellũ
Polenta.tę.genus legumiĩs vel farina ſub/
tilis de fabis · vel ð tritico· vel de hoꝛdeo.

Vel qͥdã cibus inde factꝰ dĩ polẽta.Et dẽ

a pollis vel pollen pollinis. Et coꝛ. pᷣmã.

VPñ Perſſius. Inuigilat ſiliquis grandi

paſta polẽta.i.farina mixta aqua. In hi⸗/
ſtoꝛijs aũt ſuꝑ Joſue d. Noleta ſũt ꝗna
toſta ⁊ manibꝰ cõfricata ad modũ grani
pilo tunſi.vñ vicit᷑ polenta ·q̃ſi pilenta.
Muidã tamẽ tradũt polẽtas eſſe pultes

te

ig

Brün
Ai
kiine
aiin
Gnngd
Cse
l
hdi
Aouhn
Wnt
lnks

zi

cigi
mipope
Gad
1.
Meni
l
umnilis
vnnu
figun
wn
np⸗
mn

wCN
4 .

ati
uin

pcnio
uirl
Cinſt
Amind
Nluß
n
ith⸗
ügn
iplen
cſepe

de purgatiſſima farina factas.⁊ dictã po/
lentã a pollen·qð eſt purgatiſſima fanina
Polya. polyę.i.armẽtũ vel grex. Et glibet
pluralitas vel collectio equoꝝ·vel alioꝛũ
iumẽtoꝝuł generaliter beſtiarũ dĩ polya
dicit᷑ a polys ·qð eſt pluralitas.

Polyandrũ.dꝛi.neu.ge.i.cumulus terrul

ſepulcrũ · vel cemiteriũ.⁊ oꝛ a polio.lis · et

antrũ·q̃ᷓi politu antrũ:q; ibi ſepulcra moꝛ

tuoꝝ poliũt᷑.Et polyandrũĩterpᷣtat᷑ mul/
titudo viroꝝa polys:qð eſt pluralitas⸗

andros:qð eſt vir. Et ᷣm hoc ꝓpꝛie vici

cęmiteriũ ꝓpt multitudinẽ hoiuʒ ibi ſepul

PHolictoꝛ.tor.malſ.ge. vĩ a polys. (toꝛnũ.

qð ẽ pluralitas:iK lictoꝛ.ctorqð ẽ poꝛtitoꝛ

cadaueꝝ:Et bᷣm Paßp. Polictoꝛes ſůt hu⸗

matoꝛes oſſiũ·ſiue cadauerũ ſepultoꝛes.
HSHolydamas.mę.vel mat.maſ.ge.i.multi/
cubaa multigamusqͥ plures vxoꝛes ha/
bet · ſicut fuit Nero qͥ dict ẽ polydamas:
nã vꝛ fuiſſe vir oĩuʒ mulieꝝa mulier oĩuʒ
viroꝝ.vtpote · qͥ veſte talari ſęxe indutus
ne agnoſceret᷑lupanar intrauit.

Polygdectes vel polydect.i.plura cõtinẽs

Et dĩ a polys · qð eſt pluralitas: dectes ·
quod eſt continens. H
Polyloquus.qua.quum. pe.coꝛ.i.multilo/
quus. verboſus:vaniloquus.

PHolymnia .·dꝛ a polys·qdð eſt pluralitas.⁊

mnimon.qð eſt memoꝛia· Et victa ẽ vna
muſaꝝ.⁊ interpᷣtat᷑ plura recoꝛdans.
Polymitus.ta.tũ.i.text vel oꝛnat multis
coloꝛibus.⁊ rotundis imaginibus.⁊ dĩa
polys qð eſt pluralitas.vel a polus li.
Holymita.tę.ꝗdaʒ veſi ·ſic dicta ꝓpt᷑ mul/
tos coloꝛes.⁊ imagines rotũdas. Iñ po/

lymitarius.ria.riũ.i.variatus. DPn icon⸗

ctione tabernaculi pcipit᷑ vt illa fiant

ope polymitario. Et h polymitarii. ſcul⸗

ptoꝛ vel pictoꝛĩ tali oꝑe· vel Aobeetelts

veſtes: ꝓducit penł. Dñ in Tluroꝛa.
polymita fuit oſcula vãdo pedi.Papias
xo dicit: Polymita veſtis multicoloꝛis
a rotunditate diquod eſt ppolus.

Holyonos/ꝗdã herba quã latini herbã ſan

guinariã vocantquia miſſa in nares ſan/
guinem vomit. dicit᷑ a polys.
Polyos · ꝗqdam herba·q a latinis dꝛ omni⸗
moꝛbiaeo ꝙ multis moꝛbis ſubueniat.

SHolypodion ·dicta ẽ qdã herba cuꝰ radix

ẽhirta⁊ crinita ut ẽ polypꝰ.⁊ d a polypo
Polyptoton ·eſt multitudo caſuũ (piſce.
varietate diſtincta · vt Qitoꝛa litoꝛibꝰ cõ/
traria·fluctibus vndas. Et nota ꝙpoly⸗

ptoton gręce·latine dĩ multitudo caſuũi.
vbi ſcilʒ multi calus ponũt᷑.᷑̊ diuerſi. vt
in pꝛędicto exemplo. ſ
Polipus.pi.maſ.ge.i.fetoꝛ.⁊ maxime qui
ſolet eſſe in ciuitate.⁊ dꝛ a polis ciuitas.⁊
pus · qð eſt putredo. Sʒ ponit p qͥlibet
etoꝛe.Sicut ĩ libꝛo ſhmo.Hꝛatij ꝓ fetoꝛe
naſi. ut ibi. DHeluti balbinũ polipus agne.
Et de licentia wetica ꝓducit᷑ pma. Item
polypus ponit᷑ ꝑ qͥdã piſce qͥ multos ha/
bet pedes Pñ Ouidiusĩ.ꝗ.meta Htq z
ſub ęquoꝛibus depꝛenſũ polypus hoſtẽ.
Et tũc cõponit᷑ a polys:qð ẽ pluralitas.?
pes pedis ꝓd.pᷣmã.vt patuit ꝑ Ouidiũ
ſed ꝓ fetoꝛe.coꝛ.eã. Oñ in gręciſmo dicit᷑.
Eſt polipus naris:oſcedoq; dicitur oꝛis.
Polypus eſt piſcis:polipus fedatio nanr.
Polis ꝓ ciuitate pᷣmã coꝛ.ſ̊p pluralitate
eã ꝓducit. Hñ. Drbsẽ dicta polis· oicũt᷑
plurima polys. DPolis ꝓ ciuitate cõponit᷑

hec tripolis tetrapolis/ pentapolis hexa/
polis · neapolis· decapolis· vndecapolis.i.

regio in ſe cõtinẽs · vel ciuitas ſub ſe hñs
tres · vel q̃ttuoꝛ · vel qͥnq; · vel ſex · vel nouẽ
vel decẽ · vel vndecim ciuitates.Et a pᷣdi/
