necisr

Bemed
Andlen

D
Bigni
iiga
onei
aſin
almni
diln di
mſingin
er⸗ Du
lqz fiee

an
Nüchien
Ni,
vnfl⸗
ri
hunphecj
iinlisn
fiepols.
nirdiat
ewbiet
Nni,
ahr
manw

glyu N

8
Ns
NM.
Ng
n unr
pterlo⸗

ciuon⸗

nopo

ſatin.

huges
u
ſ
u

Aethe. ches.i. palus infernalis⸗ dia leo.les

Lethes.fę.ge.quędãa arboꝛ cui

ſimul ĩtrauit lętata quoq; coꝛpa vidit. Et
ſcribit᷑ ꝑ oe diphthongũ ·ſicut lętũ. Inue

nit᷑ etiã letatus.ta.tũ.a letoꝛ.letarn.partici/
piũ. Oñ in pᷣs. Letatus ſuʒ in his ꝗ dicta
ſũt mihi. Et tũc ſcribit ꝑ ae viphthongũ
ſicut lętoꝛ.aris.

q; delet memoꝛiã Mñ interptat᷑ obliuio
q; ex quo aĩę bibũt de aqua illius patiũt
obliuionẽ peccatoꝝ· ſm poetas · vel futu⸗
roꝛũ ·m ph̊os. Inde letheus.thea.theũ.i.
infernalis:vel ꝑtinẽs ad lethem· vel obli/
uioſus. Oñ ⁊lethea papauera dicimꝰ.q

obliuionẽ mandentibo conferũt. Et acuit

pent.· Dñ Lucanus in.? meta.Mõ letheę
cõiunx obliuio npę.

arboꝛ cuius ſuccus gu⸗
ſtatus confert obliuionẽ.⁊ vĩ a lethe. Itẽ
lethes cõponit᷑ cũ phaginqð ẽ comedere

7 dĩ h̊ lethophagꝰ.gi.fructus illiꝰ arboꝛis

q valet ad irritandũ amoꝛẽ. Dñ Ouidiꝰ

de reme. Illo letophagosillo ſerenos

in antro Eſſe puta ⁊c. Vel legit᷑ ibi leto⸗/
hagos ꝑ oe diphthongũ in pᷣma ſylla⸗

ba:ſine.h.in ſecunda ſyllaba. Eſt aut le⸗
tophagus vermis coꝛpoꝛa moꝛtuoꝝ co-/

medẽs: dĩ a lętũ.ti.qð ẽ moꝛsa phagin.
quod eſt comedere.

»„* —

lętũ.⁊ fero.Del letifer.ra.rũ.i.ferẽs lęticiã

⁊ dicit᷑ a letus vel lęticia.⁊ fero.fers.

ALctü.ti.i moꝛs.⁊ ſcribit ꝑ oea di aleo.les.

qð ĩ ſimplid nõ ẽ in vſu. leen res ipſa
a delet vitã. DHñ quidã. Ninque metum
leti nam ſtultũ eſt tempoꝛe omni.

Letus.ta.tũ.ꝑ ae ſcribit᷑i.hilaris·gaudens

7 dẽ a latus qꝛ lataʒ ⁊ extẽſam habet faciẽ

Solẽt eni leti faciẽ diſtendere:ecõtra tri

ſtes coꝛrugare. Itẽ a letꝰ.ti.addita.cia.fit

leticia.cięquaſi laticia.Et eſt leticia vult
gaudiuʒ mentis.exultatio vᷣo verboꝛũ ⁊z-

tamlętus.i.valde lętus.

mẽbꝛoꝛu. Itẽ lenene ꝑletus · q;letꝰ.
ge
Leua.uę fę. ge.i.ſiniſtra.⁊ dĩ a leuo.as.q;

aptioꝛ eſt ad leuandn poꝛtandũ aliquid

Ipſa enĩ poꝛtat cypeum ⁊ enſem ⁊ cętera
vt dextra expeditioꝛ ſit ad agendu. Inde
leuꝰ.ua.uũ.i.ſiniſter:ułmalus:uł ꝑuerſus.

6⁶%

natur aliquid.

Leuatoꝛiũ.rij.locus in quo leuat᷑ vel pla/

Leucos gręci dicunt albũ.

Zeucothoe. leucothoes fę. gen.i. alba dea.

ſcilicʒ auroꝛa·vel ino mater poꝛtuũ.⁊ dꝛa

leucos.qð eſt albũ theos de bᷣm Hug.

NLeuis..ta H

Papias etiã dicit:eucothoe vel leuco/
thea.i.alba dea. quę eſt auroꝛa.

Aeuca.cę.f.p.finit paſſibo mille qngentis.

Leucas galli vocat. Greęci ſtadia:nos mi/
liaria·bm Papiam.

Aeui:interpᷣtat᷑ additus: vel aſſumptus.
Aeuialeuięquędã mẽſura terręꝗ quigẽtis
paſſibus finitur: dicit᷑ a leuo.as.
Jeniatbameſt ſerpens toꝛtuoſus in aquis.

ſcilʒ diabolus in mundoq in huius ſęculi

mari volubili verſat᷑ aſtutia.⁊ interptat

additamentũ eoꝑ. quoꝛũ ſcilʒ niſi hoĩuʒ ·
quibus in paradiſo ſemel culpã puarica/
tionis intulit.⁊ hãc vſq; ad ęternã moꝛtẽ

qtidie peſſimis ſuggeſtionibextẽditqbo

dum reatũ fęnoꝛe peccati multiplicat · pe/
nas ꝓculdubio ſine ceſſatione coaceruat.

Leuidenſis.maſ.ge.quędã veſtis dicta·qꝛ

charo filo ⁊ leuiter denſata ſit.⁊ videt᷑ cõ/
poni a leuis ꝓ nõ ponderoſo.⁊ denſus.

Leuiga.gę.inſtrumentũ leuigandi:qð etiã

cõplanatoꝛiũ dicitur.

Leuipes. dis.oĩs ge.pe.coꝛ.i.leues habens

pedes·ſcilicʒ planos ⁊ agiles.

Leuir leuiri.maſ.ge.i.cognatus·ſcilʒ mariti

xel vxoꝛis ·quaſi leuus vir.
5ue. habet ouo ſigta. Leue enĩ
i.agile ⁊ nõ ponderoſũ.Et leue.i.planuʒ:
ſcilʒ qð pilis ⁊ aſperitate caret.Et ſᷣm hoc
etiã eſt differentia in tẽpoꝛe.Oñ quidaʒ.
Pꝛo plano leuis p leuitate lenis.

LZeuita.tę.pe.pꝛo.i.diaconꝰ.⁊ dicit᷑a eui

filio Jacob. De leui enĩ leuitę exoꝛti ſunt
a quibus in tẽplo dei myſtici ſaccamenti
miniſteria explebãt᷑. Mi grece diacones
latine miniſtri dicũt᷑q ſicut in ſacerdote
cõſecratio ·ita in diacono miſterij viſpen/
ſatio habetur. Iñ leuiticus.ca.cuũ.pe.coꝛ.
res leuitęuł ꝑtinẽs ad leuitã.Dñ quidaʒ
liber appellat᷑ Leuiticus.ci.eo ꝙ leuitarũ
miniſteria: viũſitates victimaꝝtotuſq;
in eo oꝛdo leuiticus annotet᷑.

Zeuitiſſa.ſe.i. vxoꝛ leuite · vel ꝗ habet illud

officium.

Leuitonariũ.narij.i.collobiũ lineũ ſine ma

nicis.i.dalmatica·quali ęgyptij monachi
vtunt. Hoc leuitę olim vtebant.

Leunculus.li.diminutiuũ.i.paruusleo.
Lex leg.t.ẽ ius ſcriptũ ·aſciſcens honeſtũ-

pꝓhibẽs griũ. Ołlexẽ ſcriptuꝓpło ꝓmul/
gatũ · magiſtrato ꝗrẽte.⁊ pplo reſpõdẽte.
Solebat enimgr̃cauitatᷣ cuʒ aliquã legẽ
vellet ↄſtituẽ · aſcẽdere pulpitũ in media

contione ꝗrere a populo ſi vellet illud

„
õ

ratuʒ eſſe accepta reſponſione a populo

veinceps p lege babebat. Itẽ lex eſt con /
ſtitutio ꝓpłi qua maioꝛes natu ſimul cim

plebibo aliqͥd ſanxerũt· ſᷣm Iſidoꝝ.li.v.

⁊ dil.j.lex eſt. Et vicit glo.ꝙ olim ꝓplus
ſtatuit leges. Sed hodie tranſtulit hanc
poteſtatẽ in imꝑatoꝛẽ. Inſti.de iu.na.gẽ.

⁊aui.S.ſed quod pꝛincipi.

Qex aquilia loquit᷑ ĩ eo caſu cũ quis culpa

ſua alicui dãnũ dederit.veluti equũ ·ſeruũ
uł aliud aĩal occiderituł vulnerauerit ſeu
veſtẽ ſuã ſciderit · aut in illis rebb damnũ
dederit·talis tenet᷑ ad damnũ reſtituẽdũ
ſiue pecus tradere in extimatione.

Lex cõmiſſaria:ꝓpe nõ ẽ lex neq; ſenatuſ/

conſultũſed potius pactũ. Et habet locũ

cũ ita venditoꝛ cõuenit cũ emptoꝛe vt ſi
nõ fuerit ſolutũ pᷣciũ totũ ul pars cũ qdãa

poꝛtio ſtatim ſoluta eſt. vt in tali die vel

tẽpoꝛe ſit res iempta vel inendita ſi dictũ
ſit vt redeat poſſeſſio uł dominiũ ad ven/
itoꝛẽ.Cale aũt pactũ nõ habet locuʒ in
pigneribus:ſ̊ in emptionibo. vt. ff. de le.

cõmil.l.vlt.et.l.ſi.fundus.

Lex coꝛnelia de falſis pęnã irrogat his qui
falſum teſtimoniũ vixerũt. vel falſum te-
ſtamẽtũ uł aliud qdðlibet iſtr̃m ſcripſerũt
aut ſigillauerüt·aut alias falſũ cõmiſeruũt ·

puta in moneta vel mẽſura. Et dꝛ coꝛne/
lia a Coꝛnelio inuentoꝛe.Dicit᷑ etiã teſta/
mentaria.

Aex coꝛnelia de ſiccarijs· loquit᷑ de his qui

hoĩem dolo malo interficiũt · ſcilʒ telo vel
iactu furtiuo.⁊ hmõi. Del etiã d lex coꝛ/
nelia de veneficijs a veneno · puta qñ qͥs
aliũ interficit veneno aut magicis ſuſuri
vel incantationibus/vel qꝛ mala medica/
menta publice vendidit.
Lex ouodeci tabulaꝝfuit oꝛigo totiꝰiuris
ciuiliſ.ᷣm glo. Inſti.de.iu.na.gen..ciui.S
exnõ ſcripto.i.v.oꝛigo.ff.de oꝛigi.iur.l.ij.

§.i. Et vꝛ lex ſcripta i xij.tabulis:q̃ꝝ decẽ
a ciuitatibo atheniẽſin ⁊ lacedemonioꝝ a
decẽ viris fuerũt allatę.Et duę ad illaruʒ
declarationẽ per eoſdẽdecẽ viros poſtea
additę.vt dicit glo.in.vᷣ. decem viros.S.

deinde.c. Moyſes. diſ. vij.

Nex falcidia. diſ.ij.c. quedã.in fi phibet ne
quis in teſtamẽto plus extraneis legare

Poſſit q;vt quarta pars ſit heredibꝰ oata

Dicit᷑ aũt falcidia a Falcidio tribuno au

toꝛe. Oel ſᷣm Io. oicta eſt a fabꝛi falce i.
oiminutione.quia iã in pᷣmo ſingularibo

relictis reſecat legatisvt falce reſecantur

Aex fauia de plagiarijs · eos pſequitur qui
liberos aut ſuos ułfilios alienoſab vrbe

vel de vna ꝓuitia ad aliã ſubducũt eos

vendunt fraudulent inſcijs oñis ⁊ patri⸗

bus ſuis. vt.ff.ad.l.fa. de pla.l.i et. l.. lege.
Zex fuſia alias ſuſia vel ſuffia canina:nõ ꝑ/

mit ebat in teſtamento manumiſſiones
fieri niſi vſq; ad certuʒ modũ vel numeꝝ
ſeruoꝑ·liq; inter viuos ſit. Sʒ hodie iſta
ſublata ẽ.⁊ multomagis hoc liceret in vl/
tima voluntate. Et dꝛ canina foꝛte a q̃dã
inducta qui canis vocabatur. .
Lex heliaſcentia deditioꝝ· eſt de lata liber
tate· de qua Inſti.qui⁊ qui.mo.mãumit.

non poſ. S. eadeʒ lege heliaſcentia · qᷓ oño
minoꝛi viginti annis nõ aliter manumit/

tere ꝑmittitqᷓ; ſi vindicta.i.virga ſtoꝛis

apud conſiliũ.i.apud locũ cõſilij ſuꝑ hoc

iuſta cauſa manumiſſionis appꝛobata fue
rint manumiſſi.vt ibidẽ tex inquit.

Lex iulia de adulterijs ⁊ ſtupꝛo ꝑpſequitur

adulteros eos qui ſine vi virginesvi/
duas aut honeſtas aut honeſte viuentes
coꝛrũpũtaut violãt.Et non ſolũ temera/

tores aliaꝝ nuptiarũ:gladio punitᷣ etiã

eos qui cũ maſculis nefandã libidinẽ ex/

ercere audẽt ſiue nõ verent.nſti.de pu/
bli.iudi.S.item lex iulia.de adulteriiss.

Lex iulia de ambitupunit eos qͥ ꝑ ambituũ

ſeu ambitionẽ muneribo datis ad hono/
res:ad officia publica accedunt ſeu ſucce/

vũt · de quo Inſti. de publi. iudi.in. S. ſũt

pꝛeterea · in glo.

„

Lex iulia leſe mai

niſi ꝑ pꝛincipẽ diſpenſet cum eis. “””’
Ler iulia repetundaꝑloquitde his plectẽ/
dis qui tẽpoꝛe admiſtrationis aliqd ac/

ceperint vt iudicarẽt vel nõ iudicarent uł

aliquẽ in vincula deicerent velnon.
Lex iulia de reſiduis:punit eos qui officii

publicũ aut adminiſtrationẽ habuerunt

⁊tempoꝛe admiſtrationis ſuę publicã pe/

cuniã quã acceperũt in qdcũq; negocuʒ
erogandã retinuerũt nõ erogauerũt· u
qui rẽpublicã quã acceperũt tradendin
coĩ ęrario nõ repoſuerũt ibidẽ ſed penes
ſe furtiue ⁊ doloſe retinuerunt.vt.ff. ad.l.

iul. pec.l. ij.et. l.ij. S.kleegee.
xiulia de vi publica punit eos qᷓ viʒ cũ

eſtatis eos punit qui in
pꝛincipẽ·aut in rem publicaʒ aliquid cõ/
mittunt machinant.Et eſt contra tales
ſtatuta pęna capitalis. Item ꝙ vſq; ad
quartã ꝓgeniẽ non ſuccedunt nati ab eis

nunn
hliale

anng 1 5

mnſon
Nnne
Cleenn,
Nlergg

Khrlben

Wrn,
Pnit
,
vglun
eynnantes
ütenen,
unbeni

t r ce

nght
*
ida
Lonmntel
N.
Ggitkn
inpibli

7

armis fecerũt vel intulerũt. Et ẽ pena de⸗
poꝛtationũ.vt Inſti.de pub.iudi.S.item
lex iulia.
Lex iulia de vi pᷣuata punit eos qͥ ſine ar/⸗
mis inferũt in publicatione ttie partj bo/
noꝝ.Si aũt vi rapt virginis:viduę· vel
ſanctimõtialis/aut alias fiatfacicteſa opẽ
flagitio dãtes·pęna capitj puniũt᷑. Inſti.
de pub. iudi.S.itẽ lex iulia · de vi pꝛiuata.
Lex iulia noꝛbana loqᷣt᷑ de latina libertate
vt Inſti. de liber. . libertinog autt.

Lex iulia de anona · ↄpetit cõtra illũ qͥ facit

uł/ pcurat ãnonã fieri charioꝛẽ·q; ĩ ̊ ledit
reſpublica.vt.ff. ad.l.iul.de ãno.l.ij.
Lex iulia peculat᷑ cõpetit ↄtra illos qͥ pecu/
niã vel republicã · vel ſacrã · vel religioſaʒ
furãtur. vt Inſi.de pub. iudi.S.lex iulia.
Lex iulia miſtellia alias viſtellia habet lo⸗/
c quando maritus relinquit vxoꝛi in te/
ſtamẽto aliqͥd ſub certa cõditiõe ſi alteri
nõ nupſerit cõditione nõ ſeruata · nõ te/
netur heres dare relictũ ꝑ iſtam legem.

Lex oꝛtenſia lata.i.facta ⁊ a rege nomẽ ſoꝛ⸗

tita ẽqͥ eã ſtatuit⁊ fecit·ꝗᷓ ↄcoꝛdauit inter
plebẽ pplm ⁊ pꝛincipẽ q̃ cõſtituit᷑ vt nõ
minaut pluſ valet plebiſcita q;ᷓ lex pplłi
S q̃ InitjSð iu na.gẽ:⁊ciui.S.ᷣꝛ plebiſcita
Lex papia patrũ cõtinet pᷣmia ꝓ ſuſcipiẽ/
dis liberis. Et dĩ a Papio autoꝛe alias
papiniana a Papiniano autoꝛe.vide de
hoc Inſti.ꝑ quasꝑſo.no·ius acqui.in.S.
ſanatum eteni.

Lex pompeia de patricidijsalias panici /

dijs:punit eos qͥ patri·aut matri:aut auo
pꝛoauo.aut alteri de conſanguineis · aut
arentibus ſuis moꝛtẽ infligunt. .
r pli antomaſtici· dꝛ lex ꝑ excellentiiã.

Lex publiciana dicta eſt a publicano pꝛę/
toꝛe anteer.
Zex rodia de iactu ſbuenit bis quoꝑ mer/

ces cauſa coĩs periculi euitandi eiectę ſunt
ꝓpt᷑ iactũ nauis ſalua facta eſt. Nuibus

datur actio cõtra magiſtrũ nauis: ułeos

quoꝝ merces ſũt ſaluę. Et dicit᷑ rodia ab
inſula rodo· alias rodiſis · in qua antiqt
plurimũ fuit vſus mercato.

Lex ſatymeſt que de plunbus ſimul lod?
rebꝰ. victa ſic a copia reꝝ: q̃i a ſaturitate

Lex attilia loquit᷑ de cõmiſſione tutelę in

puintijs pꝛo pᷣſidibꝰ eaꝑ Romęſcario
vrbani ⁊ maioꝛi parte tribunoꝛũ plebis.

de quo Inſti. de attilia.etu.
Zex vitellia loquit᷑de liberto appetẽte ea ꝗ

ingenuis tm̃ cõpetũt · puta honoꝛes ⁊ di⸗

gnitates · aſſerendo ſe ingenuũ eſſe.
Aex viarũ · dꝛ ſolitaria excellentia.
Lex municipalis · dr quã aliq̃ cuitas con/
ſtituit ſibi.⁊ eſt ius auile. Inſti.de iu.na·
gen: ciui.S.i.in tex: in glo.
Lex canonica appellat᷑ viuina.c.nimis.de
iureiur.et.c.i.de iura·calũ.Et lex ciuilis diꝛ
lex humana.c.ij. S pſcrip.li.vi. Põt tamẽæ
ius canonicuʒ vici lex humana:q ſunt in
eo multa ab hoĩbus ſtatuta · licet reſpectu
alioꝛũ iuriũ ciuiliũ dicat᷑ lex diuina. Si/
militer lex ciuilis·põt dici diuina aliquo
reſpectu·imo ſacra dꝛ.⁊ per ipſam qͥs reli/
gioſus efficit. ut. C. de legi cõſti. l. leges.
Lexis · interpꝛetat᷑ pauſatio vel ſermo. Et
ide barbarolexis· pm Hug. Daß. vo dic
Lexis gręce latine locutio.i.quęelibet ſyl/
laba vel vox quę ſcribi debet vel pot.

A. gnte ꝗ

Lia · interpꝛetat᷑ laboꝛioſa. Dticq; fuit labo/

rioſa in generãdo. Plures eni doloꝛes qᷓ;

Kachel fęcunditate pariendi ꝑpeſſa vel
experta eſt.
Aibamen.inis.neu.ge.i.ſacrificũ vel cibus
7 dĩa libo.as.⁊ ꝓduc̃.ba. Et ſcias ꝙ ſicut
dꝛ in hiſtoꝛijs in pꝛincipio Leuittriplex

eon ꝗ offerebant᷑ occumit oiſcretio. Aut

eni erat oblatio de aĩalibus· et ſacrificiuʒ
vicebat᷑· nec ante octauũ diẽ natiuitatis
põterat offerri·nec eadẽ die mater ⁊ fęt
eiꝰ. Tut de ſicca matia · ut de ſimila pane.
thure ꝓpe dicebat᷑ oblatio. Tut de liqͥ/
vis.vt de vino ⁊ oleo ·qð ꝓpꝛie libamen
vVel libatio dicebatur.licʒ his nominibꝰ
ſcriptura qñq; indifferent᷑ vtat᷑. Itẽ alibi

oi libamẽ? libamẽtũ erat ſimila oleo glu

tinata.⁊ vinũ/ꝗ cũ hoſtia adolebãt᷑.vt q̃ſi
vinũ ⁊ panis ⁊ caro vño offeran-.
Iibanus.bani.mal.ge.mõs pheęnicũ altiſ/
ſimus. dictus ſic ꝓpt᷑ thus qð ibi colligit
vnge ſit libatio·bᷣm Hug. Del vt Papß.
dicit: Libanꝰ eſt phęnicuʒ mons ·in quo
cedri ſunt altiſſimę. ERlter libanꝰ eſt mõos
arabię· vbi colligit thus. Sʒ h̊ liban ar⸗
boꝛ ẽ arabię ĩmẽſa atq; ramoſa ſuccũ aro/
maticũ fũdẽs.Et dꝛ ppᷣe h libanꝰp mõte
H̊ libanꝰ ꝓ arboꝛe·hoc libanũ ꝓ thure. Me
aũt oꝛ Ecq.242 Quaſiliban nõ inciſus
ĩ maſ.ge.autoꝛitati aſcribimꝰ. Itẽ libanꝰ
ponit p tẽplo Jſaię.ʒ? Confuſus ẽ libanꝰ
7 obſurduit.vbi dicit glo. Cõfuſus eſt li⸗
ban.i.templũ.⁊ obſurduitne ibi audiãt᷑
pꝛeces a oño · ſicut ante.

Libaſius ·ſij.mal.ge.i.bacchꝰa dãa lilo.as.

Aibatoꝛiu.rij.locus vbi ſacriſicat᷑.
Aibat.ta.tu.i.ſacrificatus:ułparũꝑ degu/

ſtatus. Et ↄponit illibatta. tu.i·nõ tact.

Aibella. le..parua libꝛꝛa.
Libellulus.li.dimi.i.paruus libellus.

Aibellus.li.pluribo modis accipit᷑pᷣ ẽ par

nus liber vel codicillusvel cedula in qua
actoꝛ cauſam ⁊ actionẽ exbᷣmit. Et ẽ ou/
plex.qdã accuſatiõis.⁊ ille in criminalibo
locu habet. Et q dã cõuentiõis:xille in ci/
uilibus. Et debent plura ↄtineri in libello
vt in his verſibns cõtinet᷑. Quis·qᷣdcoꝛã
q̃quo iure petat.⁊ a quo. Recte cõpoſit

quiſq; libellꝰ habet.2 conit᷑ ꝓ pane aci/

mo ſeu ſuccinericio. vt. C. de epiſ. audien.
l.iudices.vbi tex.inqͥt ꝙ incarceraſj debet

victualis ſubſtantia miſtrari vel tradi li-

bellis vuobo aut tribus viurnis.Et dicit
glo. ibi.i.panibus:a libũ.bi.vel a liba.bę.

q eſt panis albus wl ſuccinenicius. 3

capit᷑ ꝑ pᷣcibꝰ pncipi oblatis.C.qñ libel.

pꝛin.ob. fa. lit. cõteſ. iudice delegato

ff. de offi. cõſul. l.nec quiſq;. ꝓp ſcriptura

demãdatoꝛis. 6e ꝓ ſciptura recuſatiõis.

7 % ſcriptura quã vir dat vxoꝛi quã re/
pudiat.⁊ illa dꝛ libellus repudij.S ꝓ ſcri
ptura appellationis.ff. de appel. l.j. ο pꝛo
ſcriptura quã iudex dat appellanti · ſcilʒ

aplis · de appel. c. coꝛdi.li.vj. DHecimo pꝛo

ſcriptura iſamatoꝛia.ꝗᷓ dꝛ libellꝰ famoſus
quã nullus debet ſcribere nec dictare ſub

pena capit ſm leges. Pꝛopꝛie tñ libellus
eſt ſcriptura agẽtis qſtionẽ cõtinẽs ⁊ fu-
turam actionem depꝛomens.

.

voluntate volensa dicit a libeo.bes.
Aiber.ra.ru.d qͥ nõ ſubiacet iugo ſeruitut.

dꝛ a libero.as.ñ libertas.tatis.ꝗtem a
libero.as.dꝛ h̊ liber:qð ĩ q̃ttuoꝛ ſigtiõib

iuenit᷑.Maã liber.i.coꝛtex/uł codex/bacchꝰ

wel igenuns · eſt differẽtia in gtõ. Nã p

baccho vel ingenuo facit gtm̃ liber liberi.
SBʒ /p codice vel coꝛtice liber.libꝛi Onde
iber ẽ bacchus vel vir ſine cõpede nat.
Acliber ẽ codex ·vel rapt ab arboꝛe coꝛ/
tex. Liber. beri. oꝛ filiꝰ igenuꝰq ex libero
matrimonio ſit natꝰ uł oꝛtꝰ. Mã filij ex li/
bero ⁊ ancilla oꝛti ſeruilis cõditionis ſũt.
Sp enẽqͥ naſcit detioꝛẽ ſtatũ pentũ ſeqᷣt

Aiber. beri.d bacchꝰ.q; liberat hoĩiem a

cur.. vel q; mares in coeũdo ꝑ erꝰ bñficiũ

emiſſis ſemibo liberant. Iteʒ liber mulie/
bꝛi delicato carne depigit qꝛ dicũt mu

2 bens. entis. o 18 ge.i.volũtariꝰ. ſiplena

lieres ei attuliſſe vinũ ꝓpt᷑ exatãdã luru-·

niã uł libidinẽ.vñ ⁊ frons eiꝰ pãpino cin

git ·biõ coꝛonã vitreã coꝛnu habʒ. qn cũ

grate? moderate vinũ bibit᷑ leticia pſtat

cũ vltra modũ:excitat lites ⁊ quaſi coꝛnu

addit.DPñ illud. Cũ venere ⁊ baccho lisẽ
Hiuncta voluptas. Dñ Duidius. Dina
harant animuʒ veneni ſi plurima ſumas.
iber. bꝛi.eſt iterioꝛ tunica uł pars coꝛtid

a ligno adhęret oꝛ a libero.as.q liberat

17 defendit interi lignũ. vel q; iſte interioꝛ

coꝛtex defendit᷑ ab exterioꝛi.vel vꝛ libera
liberato coꝛtice.i.ablato, Eſt eni mediuʒ

quoddã int᷑ lignũ⁊ coꝛticẽ. Iñ liber dĩ in

q̃ legim.q; an vſũ chartę uł mẽbꝛanęg de

libꝛis arboꝝ fiebãt volumia ⁊ cõpagine⸗
bãt. Vñ ⁊ ſciptoꝛes a libꝛis arboꝝ libꝛa/

rij vocat. Et ige victi ſüt biblioxoleꝛ ãti ⸗
q̃rij. Sʒ libꝛarij ſũt qͥ noua ſcibũt ⁊ wte⸗/
ra. Tntiq̃rij qͥ tm wetera vñ z dicti ſunt.

ſolis liberis ſtudiũ legendi vabat᷑.

benign. ſcilʒ qͥ libet᷑ donat ⁊ nõ mĩmurat.

Iñ liberalitas.tatis.i.largitas.hũanitas
benignitas: ꝓ libertate iuenitRpꝛie li/
bertas ẽ ↄditõisliberalitas vo bñnſicẽtię

⁊largitat. tẽ liberalis dꝛ qð ad liberuꝝ

ꝑtinet. MHñ ꝗqdã artes vicit liberales. q;
nõ niſi liben licebat eas addiſcere vel qꝛ
volũt libeꝑ ab oi cura ſollicitudine.Oñ
pauperes ſtudẽ nõ poſſũt·q; nõ ſũt liberi

ab oi cura ꝓpter defectũ rerũ tempoꝛalii’6.

Libertas·ẽ naturalis facultas eiꝰ qdð cuiq;

facẽ libet·niſi qð vi aut iure ꝓhibet᷑. Inſt.
de iure ꝑſo.in pn. Et h̊ facultas q;uis late
pateattñ ei qñq; reſiſtit᷑ de facto. vtqn
nõ poſſumꝰ qð deſideramꝰ. uł de iure. vt
qñ nõ facere furtũ aut rapinã phibemur.
Libertas latina fuit libᷣtas qᷓ habebatqRd
ſi moꝛeret᷑ ille cui dabat᷑ libertas/tuucte/
nuit · ᷣ ſi ſuꝑuixit tũc nõ tenuit. Sʒ hodie

eſt coꝛrecta ꝑ.l.j.C.de lati.liber.tol.

Libertas fideicõmiſſaria/ẽ quã teſtatoꝛdi

recte voluit cõpetẽ·ſ̊ ꝑ mãumiſſionẽ altiꝰ

cuiꝰ fidei h̊ cõmiſit· ſcilz vt manumiteret.
Libertas teſtamẽtaria·ẽ ꝗ ex ipſo teſtõ dNi
recte cõpetit.vt. C. de teſta.ma. pᷣn.iglo.
Iibertas vindicta eſt ꝗ fit ꝑ vindictã. C.

de vindi.liber.in pꝛin.glo.

Libertus.ti eſt qui ex ſeruo factus eſt liber

q̃ſi liberatus a iugo ſeruitut. Iñ liberta ·
te quę de ancilla facta eſt libera. Et hic
libertinus.ni.filiꝰ liberti.⁊ H̊ libertinain.

Awil

Ranmun
ilbgdin
nen
niruin in

Phunnus
nsbams

ie

rnöſtlemn
Canh
Pot ſi⸗

7

4 74
vNo NNRN
u N
.
. 4
W ANENI
„en
H ben,
. . Wc
69 0

u Glm

tmnol
nürcſtord⸗
2. 5
tommmten

4.,

=

7

0,
n .

ſilia liberti · q̃ſi de liberto natus vel nata.
Et libertin.na.nũ.ad libertũ ꝑtinẽs. I᷑tẽ
libertus cõponitcollibertusuł colliberta
qͥ uł ꝗ cũ alio ẽ libert᷑ uł liberta· uł fit. Eſt

ᷓoꝛdo ſeruꝰ libert᷑ qͥde ſeruo fit liber. Itẽ
collibertꝰ vel manumiſſuslibertinus filiꝰ
liberti filius libertini ſimplicit᷑ iam liber.

Vñ.Libert pꝛimꝰ libertinuſq; ſecãdus.
Tertius eſt liber poſteritaſq; ſua. In le-/
gibus autẽ ꝓ eodẽ habent᷑ libertus colli /

bertus libertinus.ſcilʒ ꝓ illo qͥ ex iuſta cã

a ſeruitute manumiſſus ẽ. Magiſter aũt

in hiſtoꝛijs ſuꝑ illud actuũ. Surrexerunt
aũt qͥdã de ſynagoga libertinoꝝ ſic vicit.
Libertini a regione ſic dicti· vel libertini. i

manumiſſi ·ͥ cũ pꝛius fuiſſent ſerui poſtaea
fuerunt libertati donatia ſic fuerũt de ſer

uili ↄditione qui pꝛimo fidei reſtiterunt.
ibertus aboꝛtiuus eſtqͥ in teſtamẽto eiꝰ
q aboꝛtus eſt.i.moꝛtuus:manumittit᷑.

Qibertus aſſignaticꝰ. eſt quẽ patronꝰ eius
ex liberis ſuis eſſe velit:ipſũ aſſignauit.
Libya.byeę.filia fuit Epaſi· ꝗ regnuʒ libye
poſſeditex cuius noie terra ülla dicta eſt

libya. Iñ libycus.ca.cũ.⁊ H⁊ h̊ libes ułli/
bys.i.libycus.Et h̊ libycus ventus flans

a libya. qͥ aliter dĩ afric. Et libyus. bya.
byũ.i.libycus.⁊ hi⁊ hęlibyes: indeclina.

q̃daʒ ppłi libye. Vñ Ecech. 27: Perſe
lydij ⁊ libyes.Et dicit᷑ libya tertia pars
oꝛbis. Oñ Aucanus in. 6e? Enropa miſeri
libyam aſiãq; timere.

Libyana.nę.quoddã genꝰ chartę·ſic victa

ad honoꝛẽ libyea libyan.na.nũ.i.libycꝰ.

bido.inis.·ſ.t.i.voluptas/uł luxurioſa

volũtas: dĩ a libetuła libero·qͥ puellaꝝ

coꝛtoꝛe depingit᷑. Iñ libidinoſus.ſa.ſuʒ.
voluptari.vel luxurioſus:qꝛ facit qu.ecd
libet. Et libidine.nea.neũ.Et hm HPap:
Libido cupiditas aĩ ẽ. Sũt aũt multę va
rieq; libidines · ſic vlciſcẽdi:ꝗqᷓ ira voca᷑
vel habendi pecuniã:ꝗ auaritia noĩaturzæ

ceteręCũ igit᷑nõ addit᷑ cuius libido:non

ſolet aĩo occurrere · niſi illa ꝗ in came illa

coꝛruptibili plus oĩbꝰ ſeuit. Hec aũt ſibi
nõ ſolũmodo coꝛpus· ven etiã intrinſec
totũ cõmouet ⁊ vendicat boiem.

Qibitina.nę.dea libidinis· qdð etiaʒ ꝓ fere⸗

tro ⁊ moꝛte accipitur.

Aibitus.ta.tũ.pe.coꝛ.dĩ a libet.⸗ componit
illibitus.ta.tũ.i.non libitus.Et hiclibitꝰ.

tus.tui.⁊ hoc libitum.ii.

Libꝛa. bꝛęf.p.pficit᷑ouodeci vncijs. inde
habet pfecti põderis genus q; tot cõſtat

vncijs ·qͥt menſibo annꝰa dẽ libꝛa:quia ſit
libera ⁊ cuncta in ſe pondera pcedẽtia vel
minoꝛa cõcludat. Et nota ꝙ libꝛa.dicunt
viginti ſolidi.qꝛ tãtũ ſolẽt põderare.Itẽ

libꝛa dꝛ qðdã ſignũ in cęlo.qð ſol intrati

ſeptẽbꝛi.?⁊ dẽ libꝛa:q; tunc dies ⁊ noctes
equant᷑. Et cõponit᷑ libꝛa· H⁊ hH̊ bilibꝛis.et
H bꝛe.i. duaꝑ libꝛaꝑ pondus vel menſura
Tſic trilibꝛis ⁊ q̃drilibꝛis: ꝓducũt li.ſicut
⁊libꝛa naturalit᷑ ꝓducit li· ſᷣ liber.bꝛi.coꝛ.
li. Dñ. Dꝛo cẽtũ libꝛis nolo carere libꝛis.

Libramentũ.ti.i.quamentũn.

Qibꝛarius.ria.ri.qð ad libꝛã ꝑtinet. Item

Libꝛilla. le. eſt baculus cũ erig

libꝛarius vel libꝛaria vꝛ qui vel ꝗ in libꝛa
apponẽdo põdera canſas reꝝ detminat
l dẽ tenẽs libꝛã. Itẽ libꝛariꝰ ułlibꝛaria/
ẽ ſeruus vel ancilla/qꝛ ad libꝛã.i.ad men

ſurã cibũ accipiãt. Ite libꝛariꝰ ułlibꝛaria

ſcriptoꝛ vel ſcriptrix. qͥ vel ꝗ ſcribit librũ

Wl libꝛos vendes vel cuſtodies. ꝓdu. li

Dñ Heſter. Se Gcribis ⁊ libꝛarijs reg..
Libꝛellũ.li.quidã flos.⁊ dẽ a libꝛo.bꝛasq;
creſcendo cito ſurſum libꝛetur.

.

Liburnia.nię.quędã regio ce
agiles.⁊ ad currendũ habiles ⁊ veloces.

.₰

a plũbata
ad libꝛandũ carnes. Et libꝛil

ſtra:ſcil, manganus.

— * —

Qibꝛipꝑẽs.dis.dꝛ tenẽs libꝛã:q; de manu eiꝰ
pendeat libꝛa · vel q; libꝛã pendentẽ ſuſti/
neat. Hñ Nenius. Qui libꝛã tenet appel⸗/

latur libꝛipens.

7 —

catur vel offert᷑ alio noĩe vĩ placẽta. Vñ
Numeri. 282 Pꝛeter holocauſtü ſempi/

ternum? liba eus.

.% „ „ „ —

regio cuius holes ſüt

Inñ liburn. na.nũ.gẽtile. Et qꝛ liburni ſũt

veloces: ideo parua nauis ⁊ habilis ad

currendũ vicit᷑.hęcliburna.nę. Et qꝛ ſilit
illi liburni ſũt adeo agiles veloces:ideo
ab ülis dꝛ H̊ liburnus:.quoddã genꝰ cur/

rus velociſſimi.Oñ Juuenalis. Diues et
ingẽti curret ſuꝑ ara liburno.Et ab eadẽ
ratiõe dẽ h̊ liburnus.ni.pᷣco uł diſcurſoꝛ.

Bñ Juuenalis. Pꝛimꝰ clamãte liburno.

Licentia.tię. pꝛie ẽ abuſio ⁊ ipꝛobetas cũ
aliqs de cõceſſione coĩ uł aliqͥ facit qð nõ
debet wel cõtra artẽ. Oñ licẽtia autor doi -
cimuscũ coꝛripiũt ꝓductas.vel ꝓducuit
coꝛreptas dꝛ a liceo.ces.vel a licet·qð ẽ

licitũ: inde licens.entis.ti. addita.a. fit li⸗

Atem licẽtia vꝛ cõmeatusqð vulgariter

* mes. Et libꝛilla oꝛ inſtru/
mmentũ libꝛandi.i.ꝑcutiẽdi lapides in c⸗

õ

dicit᷑ cõmeatio. Inde licentioſus.ſa.ſuʒ.i. teria · eſð eſt inteſtina. q̃ſi molle inteſtinũ olriis
laſciuus· vel cui omnia licent. q; cibũ tanq; ꝑ aliena inteſtina nullis ob/ iblus
ALycia. cig regio eſt. Iñ lycius.cia.ciũ. pe. co: ſtantib fact ꝑlabi qualẽcũq; eni ebu ac/ unbusb
Pñ Ouidi epi.Sãguine tricolomilyciã cepit incoctũ egenit. Iñ lienteric.ca.cij.ꝗ (coucſt
tepefecerat haſtã. vlutoꝛes tñ qñq; poeti/ talem infirmitate patit᷑. l tfliga⸗
ca licentia peni.iſtius noĩs pducũt. Lyeus.lyxi.maſ.ge.i.bacchul vinu. dictũ mnnſeas
Liciatoꝛiũ.nij.lignũ in quo liciũ iuoluit᷑. ab eo ꝙ curã ſoluat Iñ lyeus. a. gij.i.bac/ d7
Lychnos grece · latine vicit᷑ lux·vel lumen · chicus Et ꝓducit pe. Hn Ouidi de arte. lzone
ułlucerna. Iñ h̊ lychnus.ni.uł lychinꝰ.ni. Turpe iacẽs młier multo madefacta lyei. EsCnu
in eodẽ ſenſu/ſcilʒ funis candelę qui ardet Lignu.ni dꝛ a lychnos gręco · eo ꝙ inceſũ AYoN
in candelavel cincẽdela lucernę. Et vicut conutat᷑ in lumẽ/uł qꝛ cõuᷣſũ in ignẽ lumẽ Cnnuo
ſic· q; dent lumẽ: ponũt᷑ qñq; ꝓ ipſis ca/ faciat · vel qꝛ aptũ eſt flãmis ⁊ luminibus ipte
delis. vel lucernis. Bñ Birgili in pᷣ enei. Iñ ligneꝰ.nea.neun.de ligno exiſtẽsuł ad eWni
Fit ſtrepidus tectis voceſq; perampla ugnũ ꝑtinẽs.Et h̊ lignarii.rij.loc ligno⸗ ſuͤperg
volutant. Etria dependent lychini. rum vel lignoꝝ aceruus. Itẽ h lignarius Pimenir
QLiciniũ.nij.genus veſtis· dictũ a ligo.gas. generaliter opifex lignoꝑ appellaẽ. ot
qꝛ textura eius ligata eſt ꝑ totũqſi lignun Ligo. gonis.malſ.ge.iſarpa quoddã iſtru/ RZD
eſt. c.poſita pꝛo.g. S mentũ ruſticanũad fodiendũ aptũ.⁊ di nanſue
Lycyſc.ſci.⁊ hęc lycyſca.ſcę.dẽ a lycosqð a leuo.as:q; leuat terrã. Oñ ligo·q̃ſileuo lmnitesi
eſt lupus.⁊ cynos:qð ẽ canis.Et vt vicit ⁊ ligones:quaſi leuones.Et ꝓducit pe.gti Jübth
Plini. Lycylci uł lycyſcę dicũt᷑ canes natit ligonisligones:nomẽ gẽtile eã coꝛnpit Errn
ex lupis ⁊ canibo· cũ ſoꝛte int᷑ ſe cõmiſcent Ligula.lę.i.parna faſcia vel coꝛrigia ctum nazmin
Nicitatio.onis.fę.ge.eſt ꝓpꝛie qñ aliqͥd ven qua aliquid ligat. Iñ ligulatꝰ.ta. li.i.li⸗ (Gginr
ditura emptoꝛes ſuꝑ ſe augmẽtũ vel di/ gulis ligatus vel plenus.Et h̊ ligulatꝰ.ti (nn
minutionẽ faciũt· vel ſponſionẽ· vel ꝓmil⸗ i. coquꝰ cui multę igulę ſut neceſſarie ꝓpt᷑ had
ſionẽ. Oñ ſepe licitatio vꝛ ſponſio vel p/ veteres pannos quos indqut. ani⸗
miſſio·Eᷣ ꝓpꝛie pᷣdicto modo faca. Liguria.rię.quędã ꝓuitia in qua ſũt velle eded,
. Licitarij vicunt᷑ qͥ emẽdo· vendẽdo · ułcõ/ nouaria· mediolanu.papia · dicta ſic ab ne
ucendo rẽ aliquã · vel negocãdo aliqð abundãtia legumis. Iñ hic ⁊ hęc ligurus *
aliud/plus offeredo alter alten contendit vel ligus.guns.gentile. ⸗
ſuperare. Ligurius.rij.maſ.ge.quidã lapis pᷣciolſus ſilin
H Aiaum.cij.filum innodatũ telęꝑ quod ſta/ dict a linx. qꝛ ſit ex vnina linas tempoꝛe zöͤfn
men trahitur ⁊ licitur. indurata. ODn Exo. 5ʒ9*. Liguni achates. lntel
Nicon ulłpoti glycõ grece · latine d oulce. Liguſtic.ca.cij e.coꝛ.dꝛ a liguria. Onde lünc
ycos gręce· latine vꝛ lupus · ab auiditate· Juuenał.Naã ſi ꝓcubuit q ſaxa liguſtica *R
vel rapacitate·quia rabie rapacitatj quę poꝛtat. Itẽ hoc liguſticũ.c. quęda herba Nn
inuenit trucidat. a liguria dicta.qꝛ abũdat in liguria. arl
Lictoꝛ.oꝛis.maſ.ge.qͥ de officio poꝛtat gla/ Liguſtrü.ᷣtri.qͥdã flos dict a liqueo.ques. il
diũ⁊ ſecurim ante regẽ vel ĩꝑatoꝛẽ· vt ad ꝛcito liquet ⁊ marceſcit. Oñ Nirgilius. Tnit
puniẽdos reos ſſto ſit.⁊ dꝛa lito.tas.q̃ſi lba liguſtra cadut vaccinia nig legunt ſem.
litoꝛ.qꝛ litat interficit reos. Dñ⁊ q cũq; Liliũ.lij.ꝛ flos lacteꝰ.⁊ qdã herba lactei üpin
regi· vel iudici · vel alicui ᷣſidi obſequent᷑ coloꝛis· ſimilit vꝛ liliũ·a lacte.qſi lacteũ.⁊ n u
ad puniẽ̃dos reos/lictoꝛes dicunt. Item lilia qſi lactea· quoꝛũ candoꝛ eſt in foliss. “M
lictoꝛ dꝛ poꝛtitoꝛ cadauerũ · ſcilʒ qͥ poꝛtat Lima. mę.f. p. eſt inſtrmetů fabꝛile 7 ferren
cadauera ad buſtũ vel ſepulturã. Itẽ lic/ qͥ metalla rodut· poliuũt᷑. minuũt. pur / ins.
toꝛ põt dici leccatoꝛ · vel qͥ lingit.⁊ tũc dĩ ata dẽ a lim. q; limũ aufert de metallis. “
a lingo. gis. . imaca. cę.f. p. limax. cis. ꝓeodẽ rme 8
Lydia.ię.regio ẽ. Iñlydꝰ.da.dũa lydiꝰ. q; in limo moꝛat᷑. vel de limo naſcit · ulq; Ne h
dia. diũ. DHñ Excech. ʒo. Ethiopia liby. totus eſt imuũdus limoſus. Sl
zlydij. Limarius.rijiretiarius. dia linus. D
Lien. lienis.maſ.ge. ꝑ.jiid eſt ſplen. ̊ lyen Limas.atis.fę.ge.veſtis ꝗ/ ꝓtẽdit᷑ ab vm/ nes
p. y.id eſt. venus. bprilico vſq; ad pedes. dĩ a limus:q; infe,. ſiul
ienon. i. eue. rius in extremo ſui habet limbũ limum.i. ſnp
Lienteria.rię.dĩ a lienon.qdð eſt leue.⁊ en/ obliquũa eadem veſtis dicitur limus. mngl
ſ

Aieſtiß
Kati
maii

l
nulcnf
nnigiin
81luminbr⸗
eſbats
nbolgo⸗
mah
RKrZ
onun

Mrlii.

blglat

Nuſmne de

.

Gaſl

Nn

111 84
NNAl

wNrt
meicars.
nn ree
Nn
rollu
aak bs,
ir timnen
nmitaß
ximu
W

Hac publice vtebant᷑ ſerui ⁊ coqui.
Aimbellus.li.dimi.paruus limbus.
Aimbulus.li.dimi.i.paruus limbus.

Ambus. bi. quã nos oꝛnaturã dicimus.fa/

ſciola eſt ꝗ ambit extremitatẽ veſtiũ · aut
ex filis· aut ex auro cõtexta· aſſũptaq; ex-
trinſecus in extrema parte veſtimẽti vel
chlamydis. DHicit᷑ tñ lunbꝰ vndecũq; fiat
talis oꝛnatura. Dicit᷑ etiã linbꝰ qñq; ar/
cũitus cuiuſſibet rei.vel oꝛa marisuł veſt
vl chlamydis. Iñ limboſus.ſa.ſũ.limbo
oꝛnatus vel plenus. Ite limbo ponit᷑ pꝛo
qᷓdã parte inferni. Quattuoꝛ eniĩ ſũt loca
inferni · ſcilz infern danatoꝝ limbꝰ pue/
roꝛũ·purgatoꝛiũ.⁊ limbus patru.

„

—

Limen. inis.eſt terminꝰ domus vellignuʒ

in foꝛibus domoꝝ ꝑ qð intrat oictu a li
mes: Mã limina oſtioꝝ dicut a limes:q;
tranſuerſa vt limites ſunta ꝑ ea ſicut per

limites in agrosĩ domũ ĩtroeat᷑ vel exeat

Iñ h⁊ G̊ liminar.⁊ Hᷣ re.ad limitẽ ꝑtinẽs.
Et hoc liminare.ris.idem qð limen.
Limes.mitis.maſ.ge.icallis.⁊ dĩa limus.
q; ꝑtraſuerſũ duct⁊ extra viã. Olł limes
eſt terminus agris poſitus vel pꝛatis ſeu

campis.vel etiã dici᷑ meta. Itẽ lunes eſt

regionũ vel finiũ. Limen vᷣo ędin.Et li/

mes coꝛ.penłgti. DPñ DPꝛoſper. Anguſto

virtus limite cella petit.
Luninarche· dicũt pꝛinci

qͥ cõfinia oppida vel ciuitates tenent traſ
lumitẽ locoaam.
ANiminiſcus.ci.virgula inter duos pũctos

iacens.⁊ dĩ a limo.as.i.obliquoquia ex
tranſuerſo iacet. Et ponit᷑ in his locis · que
ſacrę ſcripturę interpꝛetes eodem ſenſu· SD

viuerſis ſermonibus tranſtulerunt.
Liminiũ nij.n.S.i.captiuitasexiliũ· expul⸗
ſio extra limen vel extra domũ. Et cõpo⸗

nit poſtliminiũ.nij.i.reuerſio de exilio ad
iura ꝗᷓ amiſerat · vel ius qð quis vendicat
ſibi ſuꝑ rebꝰ ſuis poſt reuerſionẽ de exilio

INimis.mis.9.t.⁊ Hͥ mea limꝰ.ma.mũ.i.ob/⸗
liquus ·vel diſtoꝛquẽs oculoſ.ſcilʒ ſtrabo

Iñ hic limes.mitis.i.callisa inde ↄponit᷑
hic⁊a hęc ſublimisa hocme.

Limitanus.ni.deus qui peſt limiti qͥ etiam

terminus vicitur. dicitur a limes.itis.
Aimoſus.ſa.ſũ.i.plenus limo.

* —

QAympha.phę.i.aqua:iK dĩ a nympha⸗mu⸗
Jympha eti oĩ qdaz bumoꝛ

tata.n. in.l.

7

pes locoꝑ · in by
ſunt diuerſaꝑ ꝓuinciaꝑaut regnoꝝ diu/
ſoꝛũ limites ⁊ termini. Iñ colliminarche

vel ſpuma in fronte canuʒ qua viſꝑſa prr
caput iſaniũt ⁊ ĩrabiẽ vertut᷑.⁊ dĩ a lym/

pha liquoꝛe· q; ad modũ illius viſcurrit.

uł qꝛ patiẽtes h̊ vitiũ vitãt ⁊ timẽt aquã

Lymphaticus.ca.cii.i.inſanꝰ: ꝛ ſiceo ꝙ;

aquã timeatquẽ gręci hydrophobã di ⸗
cunt. Et vꝛ ꝓpꝛie lymphaticus qͥ vitiũ ex
aqua contrahitcuius vitiũ eſt huc ⁊ illu
curſu ire·ſumpto vitio a fluoꝛe ad.Sʒ iã
poetę vſurpat nomẽ h̊ gnãlit᷑ ꝓ furioſus
VDñ lymphatic ꝓpꝛie dꝛ canis:a lympha
quã habet.⁊ hinc tranſlatũ eſt ad alia.
Aunmpidus.oa.vu.i.purus:lucidusclarus
manikfeſtus· qᷓſi linphidus. Et cõꝑat. lim/
pidꝰ. ioꝛ. diſſim. Oñ Ecech. 242 Duꝑ
limpidiſſimã petrã effudit illud.
Zimula.lę.dimi.i.parua lima.

Aimus.mi.ſę.ge.terra huida ⁊ cenoſa ·ſicut

ꝗ eſt in ꝓfundo ag.⁊ dꝛ a leuis. Itẽ adie/
ctiue declinat᷑ limus.ma. mũ.i.obliquꝰ uł
diſtoꝛquẽs oculos/ſaellʒ ſtrabo.
Iinarius.rij.i.retiarius⸗ d a linũ. Et lina⸗/
rius.ria.riũ.⁊ ̊ linariũ.i.locus vbi abun/
dat linũ vel ſemen lini. H
Linea.neę.ẽ choꝛda cũ q̃ aliqͥd dirigit᷑.⁊ di
alinũ.ni.eo ꝙ fiat ð lino. Et ſi nõ fiat etiã
de lino tñ linea dꝛ. Et etiã ſignũ qð per li/
neã fit dẽ linea· vt ĩ ſcriptura. Et linea etiã
longitudo vĩ ſine latitudine. Item linea
eſt collectio ꝑſonarũ ab eo dẽſtipite de/
ſcendentiũ:diuerſos gradus continens⁊
numeros viſtinguẽs. Itẽ in veteri teſta⸗/
mento appellat᷑ linea ſtricta · camiſia totũ
coꝛpꝰ oꝑiens ·ꝗ ita ſtrictis manicis adhę/
rebat coꝛpoꝛiut nulla ineſſet ruga.⁊ deſcẽ/
debat vſq; ad pedes.vñ gręce poderis.i.
talaris dicebatur. ””M
Ainearis.ↄ.t.⁊ hoc re.qð ꝑtinet ad lineã.
cõponitur interlinearis.ris.⁊ hocrre.
ineus.nea. neü. de lino exiſtẽs · ul ad linũ
pertinens.⁊ dicitur a linum. H
NVingua. uę.dĩ a linguo.gis:q; ea lingimus
vel dĩ a ligo.gas.qꝛ ligat verba ⁊ voces
ꝑ articulatos ſonos.vel dꝛa lędo.dis.q·
dentibꝰ illidit᷑. Sicut eni plectrũ choꝛdis
ita lingua illidit᷑ dentibus⁊ vocalẽ efficit
ſonũ. Iñ linguoſus.ſa.ſũ.i.loquela plenꝰ
abundãs ·ſcilʒ loquax.Et linguat.ta.tũ

qͥ magnã habet linguã uł in lingua potts

Itẽ lingua ponit᷑ ꝓ liguagio.Vñ.j.Con.
iʒ? Siue linguę ceſſabũt. Süt autẽ tres
linguę ſacre · ſcilʒ hebꝛaica · greęca.⁊ latina
quę maxime toto oꝛbe colunt᷑. Et his lin/
guis titulus ſuꝑ crucẽ dñi fuit ſcriptus: ut

₰

habet᷑ Joannis.i9? Itẽ lingua ẽ equocu.
Pñ. Eſt inſtrumetu modꝰ ac idioma lo/

gquẽdi. Examẽq; libꝛęlingua vocari ſolet

inguax. cis.oĩs ge.i.multũ loqx. aſſidue

loquẽs:copioſus linguę. Iñ linguacitas.

Ainguilata.tę.ſ.piſcis qͥ foꝛmã bʒ linguę
vel auguratrix ſiue incantatrix mulier.
Aingula. lei. parua lingua.

liniamenti ti i. oiſpoſitio · ſimilitudo. vel

figura ſimilitudinis. .
Ainifex. ficis. pe. coꝛ. tam in ntõ qᷓ; in gtõ·qͥᷣ
vel quę facit vel oꝑat᷑ lind.
Ainificiu.ficij. eſt ipſa lini operatio.
Linipes.pedis.maſ.ge.⁊ h̊ linipediũ.dij.in
eodẽ ſenſu:ſcilʒ lineũ calciamentũ.
Liniſtema. matis.eſt veſtis ex lino ⁊ lana
cõtexta.⁊ vꝛ a linũ ⁊ ſtamẽqꝛ in ſtamine
linũ.⁊ in trama lanã habet.⁊ ꝓducit ſte ·
AQinna. nę.f. p.i.ſagũ q̃drũ⁊ molle⸗ eſt gal/
loꝝ. Quibuſdaʒ eni nationibo ſua cuiq;
ꝓpꝛia veſtis eſt. vt parthis · ſarabere· gal⸗

ges/ ſardismaſtrucę. Et a linnalinnatus
ta.tũ.i.linna indutus.

Ainoſis.ſis..t. moꝛbus ſplenis.⁊ dã a lien.

q eſt ſplen. Et hinc linoſus.ſa. ſũ: lieno/
ſus.ſa.ſũ.i.ſpleneticꝰ qͥ patit᷑ ĩ ſplene.Vñ
Plautus.Coꝛ vt opinoꝛ lienoſum habet.
Ainter.terlf.t.i pua nauicula dicta a linio/
