mãdatoꝛẽ quatenꝰ fines nõ eſt egreſſus.
Si vo aliqͥd erogauit vtilit᷑.in eo nõ ha⸗
bet mãdati iudiciũ.ſed tm negocioꝛũ ge
ſtoꝛuʒ. Si vo mandauerim tibi vt mihi
fundũ emeres.etiã ſi nõdũ pꝛeciũ ſolue⸗

Actiones h̃iudiciales in rem dicunt᷑

ↄtra debitoꝛẽ.⁊ dat᷑ ad multa.Si em̃ de
cipiat᷑ a debitoꝛe vel ipᷣa re vel eiꝰ ꝓpoſi
to.qꝛ obligauit rem alienã vel ali pigno
ratã ſiue obligatã.niſi eadẽ reſſit ampla
⁊ ad modicũ etiã fuerit ali pignoꝛata q̃i

in nullo captꝰ ſit qͥ pignoꝛa ſcdðoloco ac⸗

cepit.Et ſi debitoꝛ malicioſe vſatꝰ ſit ob
ligando ęs vel ſtagnũ ꝓ auro vel argen⸗
to.vel ſi obligauit ſeruũ ꝑ quẽ dãnũ da⸗
tum ẽ.puta furtũ vel aliud hmõi.⁊ hoc
ſi ſciuerit.tenet᷑ in ſolidũ.i.in totũ.ſecus
ſi ignoꝛauit.qꝛ tũc liberabit᷑ noxe dediti
one.ſ.dãdo ſeruũ ꝓnoa.

Actio pignoꝛaticia vtilis vᷣm Tla dat ei

q̃ impignoꝛauit rem alienã ſine conſenſu
dñi. ⁊ poſtea dñs pignoꝛis ẽ.vt.ff.e. ti.
l.rem alienam.⁊ tã directa qᷓ; illa dantur
pᷣncipali ⁊ ſuis hęredibꝰ.⁊ ↄtra hęredes
creditoꝛis. H

Actio ꝑ quaʒ ꝗrit᷑ an actoꝛ iurauerit.ſᷣm

quoſdã dat᷑ ei qͥ cũ peteret rẽ ſuã delato
ſibi iureiurando ab aduerſario eã ſuam
eſſe iurauit.
eẽ ꝑp
q̃s quęrit᷑ an quis liber ſit.an libertus.

æin ꝑtu agnoſcendo.vt in · S: pꝛeiudicia

les. Inſtiti.de act. Sʒ illa ꝑ quã quęrit᷑
an aliqs ſit liber. ꝑtim cauſam ciuilẽ ob⸗
tinet ꝑtim ſtoꝛiã. Ciuilẽ aũt m foꝛmazʒ
dominij qua in ea directe agit᷑. Et ptoꝛi⸗

am ſᷣm foꝛmã ⁊ modũ petendi qꝛ tuuʒ a

teipᷣo.nõ ab alio petit poſſeſſoꝛe.Ceętere
vo duę foꝛmã accipiũt ex pᷣtoꝛia iuriſdi⸗
ctiõe.Et in rẽ dicũt᷑ eẽ ad inſtar actionũ
de ſeruitute.qꝛ in hac de iure patronatꝰ
in re. in illa ꝓpꝛietatis iure agit᷑. Et ßpiu
diciales dicunt᷑.qꝛ quẽadmodũ excepti
ones actionibꝰ opponunt᷑.⁊ añ pᷣmaʒ q⸗

ſtionẽ terminant᷑. Si aũt qͥs ꝗqrat q̃renõ

exceptiões.ſʒ actiöes dicant᷑.hãc cauſã

accipiat.qꝛ nõ ẽ exceptio niſi ſit actionis

excluſio.hę vo pſiudiciales nullã actiõeʒ

excludũt.ſed nõ cõpetere dicunt.

Actio pſſcriptis verbis ex ↄtractibꝰ inoſa
tis deſcendit. vbi ſcʒ ciuilis cã ſubeſt ſuf
ficiens ad actionẽ introducendã.⁊ cũ ne
gociũ nõ cadit in certũ ⁊ ſpẽale nomẽ cõ

tractus.nec cauſa hmõi actionis exbᷣmi⸗

tur.ceęterę hmõi actiões expᷣmunt᷑ ſic.do
⁊ des.facio vt facias.do vt facias.facio
vt des. Ex qbꝰnaſcit᷑ actio ſᷣſcriptis ver

bis noiata alias ciuilis. Qñ mihi aliqͥd

adeſt vel abeſt vel affutuꝑ ẽ. nec tibi ad⸗
ẽ nec affutuꝝ eſt. aut mihi nõ abeſt nec ti
bi adeſt.aut ſi nec tibi aſſit nec mihi abſit

7 ceſſes implere qð cõuenit int᷑ nos.ego
aũt feci in ſubſidiũ.intentat᷑ actio de do
lo.nã vbi vnus ceſſat implere qð in ſe ẽ
quod pꝛomiſit altero implente.locuʒ ha
bet hec actio.

Alctiones ptoꝛię.ꝗᷓ ſunt ⁊ qt. reqͥre in ſe.

ti. de act.ſeu peti.ꝓpo ·S·poſtremo.Di⸗
cunt᷑ aũt pᷣtoꝛię.qꝛ a pꝛeętoꝛe ſunt iductę
vt Inſtit. de act.

Actio ꝓ ſocio quę ex vtraq; pte directa ẽ.

cõpetit ab vſufructu quẽ ſołꝰ alt᷑ ſocioꝝ

pcipit.vel ſi dolũ cõmiſit in rebꝰ cõibus

muneẽ᷑.Et ſi aliqͥs ſocioꝛũ male ⁊ dolo⸗

ſe verſet᷑.tũc alteri ↄtra eũ dat᷑ hec actõ

Eſt ãt ſocietas ſᷣm Aʒo.duox vel pluri

um ↄuentio.cõtracta ob comodioꝛẽ vſũ
⁊ vberioꝛẽ queęſtũ.Naſcit᷑ aũt hęc actio
demuz ſocietate finita.quę finit᷑ pluribꝰ
modis pꝛout pꝛoſequitur ipſe Aʒo.iſũ.

eo. ti.

Actio publiciana ex ęqͥtate dat᷑ ei qͥrẽ bo

na fide emit a non dño.⁊ rem ſibi tradita

bona fide cepit.credens vẽdenteʒ tꝑe v·
ditõnis ⁊ traditiõis dñũm eẽ.ff.de publi.
⁊ ſi res · S·vlt.Et ſufficit emptoꝛi habu⸗
iſſe bonam fidem. licʒ venditoꝛ malam fi
dem habuerit. ⁊ callido ↄſilio vẽdiderit
vt. e.l · S· Ptoꝛ ait.
Actio publiciana reciſoꝛia dat᷑ ei cuiꝰ res
quã non dño emit credens eũ dñm vtS.
cũ abſens erat cauſa reipublicę vł ſtudij
vel pegrinationis vel legationis ciuita⸗
tis vel cauſa appellationis ꝓſequẽdę vł
teſtimonij ferendi.vłqꝛ in captiuitate fu
it.vel alia cã neceſſaria fuit abſens.⁊ ta⸗
lis res ſua.cum eſſet abſens vſucaptaẽ.
licet ei ꝓpter neceſſariã abſentiã ifra an⸗

num poſtqᷓ; reuerſus ẽ reſcindere vſuca⸗

pionẽ vt dicat aduerſariũ nõ vſucepiſſe
qui vſucepit ꝑ auxilium pꝛętoꝛis hocre
medium ſibi dantis. Si aũt vere dñs fu
it rei.tũc cõpetit ei vendicatio reciſoꝛia.
Si vo talis res fuit pignoꝛi obligata.cõ
petit ei hypothecaria reciſoꝛia.⁊ hoc in

realib“ actionibꝰ. In actiõe aũt ꝑſonali

cõpetit certi ↄditio reciſoꝛia.

☛ℳ

Actio quãti minoꝛis pᷣtoꝛia locũ habet cũ

qͥs emit aial vel ſeruũ moꝛboſuʒ ſeu viti⸗
oſum qͥ ꝓpt᷑ moꝛbũ vel vitiũ minꝰ valet
qᷓ; emptus ſit.⁊ dat᷑ ad petendũ id qð mi
nus valet.puta ſi res nõ eſſet vitioſa vel
moꝛboſa valeret viginti.nũc autẽ valet
qndecim. ꝓponit᷑ hec actio ad petendũ
quãti minoꝛis int᷑ſit emptoꝛis.Hoc aũt
ſcias ꝙ de vitio nunqᷓ; tenet᷑ venditoꝛ ni
ſi ĩ tribꝰ caſibꝰ. NPrimꝰ ẽ qñ noiatim pꝛo
miſit ⁊ tũc aget᷑ ex ſtipulatu. Scðs ẽ qñ
ſciebat ſeruũ habere vitiũ.⁊ emptoꝛẽ nõ
ãqmonuit.⁊ tunc tenet᷑ ex empto.vł ꝙ re⸗
dibeat᷑. vel ꝙ admittere teneat᷑. Tertiꝰ
ſi in vitio animi ſit admixtũ vitiũ coꝛpo
ris dat᷑ aũt infra annũ vtilem.
Actio ciuilis quãti minoꝛis cõpetit qñ li⸗

i dolu buiꝛã”:ũ vel aliã rem vitioſaʒ vel moꝛboſam
Et habet locũ qñ duo ineunt ↄtractũ ſo
cietatis.ita ꝙ tã lucrũ qᷓ; dãnũ int᷑ eos cõ

emit. ꝓpter quod res minus valet.⁊ agi
tur quãti minoꝛis eẽt empturꝰ.Se hac
actione nihil ðꝛ in arboꝛe actionũ.ſʒ de
pᷣtoꝛia ſolum.

Actio qð iuſſu perpetuo dat᷑ ↄtra patreʒ

vł dñm.qͥꝝ iuſſu cũ filio vłpᷣuo aliqs coõ

traxit. ſiue videat᷑ iuſſus ad cõtrahentẽ

ſiue ad ſeruuzʒ. nec ẽ in ea opꝰ verbis aut
ſcriptura. Vel vt diſtiguat᷑ ᷣm Aʒo. an
videat᷑ iuſſus ſpẽalit᷑ in vno ↄtractu.vł
generalit᷑.vt ita ꝙ volẽs cũ ᷣuo meo ge⸗

rere.videoꝛ ei oĩa iuſſiſſe.niſi lex certa.i.

Qitio vel pactũ ↄtrariuʒ phibeat. Ba⸗

bet ergo locũ hęc actio qñ dño viuẽte vł
pr̃e.ᷣuꝰ vel filiꝰ ↄtraxit.qꝛ hac dñs vel
pater eo ꝙ iuſſit teneblbick.

Actio qð metꝰ cauſa dat᷑ ei qͥ ꝓbabili vel
iuſto metu coactꝰ.rẽ ſuã vendidit.tradi

dit vel ꝓmiſit.aduerſus eũ qͥ metũ fecit.
Sʒ infra annũ erit qdrupli.pꝓpt᷑ ↄtuma

tiam nolẽtis rẽ reſtituere iuſſu iudicl añ

litis cõt.pꝰ annũ vo ſimpli.vt i.l.ſi cuʒ

ẽptoꝛe.j.rñſo ⁊·S·pꝰãnũ.ff.qð me.cau.
Actio rei vendicatiõis c.q dicis reʒ coꝛ:
poꝛalẽ eẽ tuã.vt hũc vᷣuũ.hãc veſtẽ hũc

ęquũ.Alia ðꝛ vendicatio quãꝗ legiſtę nõ
hñt.ꝗᷓ dat᷑ ꝓ re incoꝛpoꝛali. vt nota.per
doc.in.c.examinata.de iudicijs.
Actio redibitoꝛia.dat᷑ emptoꝛi ↄtra vẽdi

toꝛẽ.vt ſeruũ vel aial moꝛboſuʒ recipbiat

⁊ pᷣciũ reſtituat.⁊ dat᷑ ifra ſex mẽſes vti
les.qꝛ hęc actio tm ſex menſibꝰdurat.vt
ff. de edi.edic.l.j. Verbigratia. Si ven⸗
dis mihi aial moꝛboſũ latentẽ moꝛbũ ha

bens. vvel aliã rẽ vitioſaʒ tali vitio qð vi

tium ſi ſciuiſſem nullo modo emiſſem mi
hi dat᷑ actio ↄtra te ad h̊ ꝙ pᷣciũ receptũ

dam vel vitioſam reaſſumas.

Actio rerũ amotaꝝ cõpetit marito aduer
ſus vxoꝛẽ de rebꝰ ↄſtãte matrimonio cãʒ

diuoꝛtij ablatis. Dat᷑ aũt poſt diuoꝛtiũ

⁊ ↄtinet rei ꝑſecutionẽ.ſʒ ſi pendẽte iudi

cio reĩitegret᷑ matrimoniũ.ſoluit᷑ iudiciũ
rerũ amotaxꝝ.Et ſi reintegrato mr̃imo⸗
nio iteꝝ fiat diuoꝛtiũ.remanebit actio re
rũ amotarũ ob res amotas pᷣoꝛis diuoꝛ⸗
tij cauſa.Et in quo caſu actõ furti datur

ↄtra extraneũ.in eodẽ actio rerũ amota

rũ locũ habet dũmodoilla ↄcurrant ſq;
vt res mariti dolo malo amoueãt᷑ ⁊ ecõ⸗

tra. Item ꝙ fiat amotio conſtantematri

monio.vel aliquid quod ꝑ amotionem

tur etiã hęc actio cõtra patrẽ filio vłfilię

quatenꝰ ex ea re locupletioꝛ eſt factus et
dolo malo eius factum eſt quo minus fi⸗

eret. H
Actio rei vxoꝛię vel vxoꝛaticię ſublata ẽ.
i cuiꝰ locũ ſurrogata ẽ actio ex ſtipulatu

ᷓ dat᷑ marito vel eiꝰ pr̃i vt dos tradatur

Si ema datione dos inciperet hec actio
locũ nõ haberet.licʒ qͥdã dicãt ↄtrariuʒ

vt dicit Azo in ſũ.eo.ti.

Acctio ſeruiana dño fundi vel domꝰcõpe⸗
tit ad ꝓſequẽdas res cõductoꝛis ꝓ mer

cede domꝰ. q̃ſi res pignoratas. q;uis nõ
ↄuentione pignoꝛent᷑ tñ iuris ↄſtitutiõe

obligant᷑ tacite ꝓ locatiõe iure pignoꝛis

72

in vꝛbanis pᷣdijs infecta ⁊ illata.in ruſti

cis vo pſdijs fructꝰ tm̃. ́́MMVW
Actio q̃ſi ſeruiana ꝗᷓ etiã hypothecaria dꝛ
ptoꝛia ẽ.ꝑ quã rem mobilẽ vel imobileʒ
tibi pignoꝛe obligatam quã poſſidet ali⸗
qͥs ſiue ſit debitoꝛ ſiue aliꝰ poteris ab eo
euocare ſeu petere.Et ẽ actio in rem vtił
⁊ dat᷑ creditoꝛi ad ꝓſequẽdũ pignus hy
pothecarię.i.rem mobilem obligatam.
Inſti. de act · Sſeruiana.

Actio ᷣui coꝛrupti cõpetit nõ ſolũ aduer⸗

ſus eũ cuiꝰ hoꝛtatu vel ↄſilio ſeruꝰ coꝛru
ptug vel deterioꝛatꝰ ẽ.ſʒ etiã ↄtra eũ no⸗
ua lex dat᷑.Qui ſollicitauit ſeruũ licʒ bo
nos moꝛes eiꝰ coꝛrũpe nõ potuerit.hꝑc
aũt actio in duplũ habet ↄdẽnationẽ.ſcʒ
q;ti deterioꝛatꝰẽ Fuꝰ.qᷓ;tiue res fuerit a
ſeruo ſollicitato aſpoꝛtata.⁊ tenet᷑ qͥ coꝛ

rupit ſiue ex bono malũ ſiue ex malo d⸗e-

terioꝛẽ fecerit. De h̊ in.l.ſiqs ſᷣuo alieno
pſuaſerit.C. de furtis.

ar. aer ciüu r Actio ſubſidiaria ðꝛ. qꝛ in ſubſidiũ ⁊ au⸗
reſtituas infra ſex mẽſes.⁊ rẽ tuãs moꝛbi

xilium alteriꝰ ꝗ inefficax facta ẽ dat᷑. vt
ſi tutoꝛ res pupilli alienauerit. vel male

agdmiſtrauerit. et ipᷣe tutoꝛ ⁊ eiꝰhęredes

nõ ſunt ſoluẽdo.i.nõ ſufficientes ad ſol
uendũ pupillo dat᷑ actio ↄtra iſtũ in quẽ?

res eiꝰ alienatę ſunt.

Alctio tutelę ſoᷣſidiaria cõpetit pupillo qñ

nec tutoꝛ nec heres ſoluere habet contra

ciũ cui iura tradita ſunt a pupillo. vt cau
tionẽ exigat a tutoꝛe de indẽnitate pupii
li. qñ vel nullã vel parũ idoneaʒ admiſit

cautionẽ.

Actio tutelę directa.dat᷑ aduerſus tutoꝛẽ
ißi pupillo inquãtũ ouenit ſi tutoꝛ in re⸗

bus pupillaribꝰ dãnũ dedit dolo vł cul

pa ipſi pupillo.
habeat᷑. Item ꝙ fiat cauſa diuoꝛtij.Da⸗

—

Actio tutelę contraria cõpetit tutoꝛi.ad⸗

uerſus pupillum ſi in rem eiꝰ aliquid de

ſuo impẽdit. vel ꝓ eo fideiuſſit. aut rẽ p

pꝛiã impignoꝛauit vel obligauit ꝓ pupil

lo.

glctio venditi cõpetit vẽditoꝛi ad petẽdũ

p̃ciũ ⁊ vſuras ex tꝑe moꝛę.Et ſi aliquid
ſpẽali pacto cõpꝛehendit᷑ put is ſibi po-⸗
ciſcit᷑ vel int᷑ ꝑtes ↄuentũ ẽᷣ. Et huiꝰↄtra
ria ẽ actio empti. quã vides.

Actio vi bonoꝝ raptoꝝ de rebꝰ mobilibꝰ

vi ſurreptis dat᷑ ei cui res mobiles ꝑ vi⸗
olentiã ſũt ablate.⁊ competit reſtitutio

infra annũ ad quadruplũ.ita ꝙ in q̃dru⸗

plo cõtineat᷑ rei reſtitutio.⁊ hęc ẽ vis ab

Ilatiag.
Actiuncula.f. p. pe. coꝛ.i.ꝑua actio.
Actoꝛ ſine.u.cũ.c.venit ab ago.⁊ dꝛ defẽ

ſoꝛ.patronꝰ.cauſidic. aduocatꝰ.factoꝛ.
ductoꝛ vłcuratoꝛ. Uñ.Actoꝛ agit libꝛoſ

paſtoꝛ pecudes puer annos. Hic agit h

ducit.tꝑa trãſit ⁊ B. Vel actoꝛ ðꝛ ille qui

agit ⁊ pulſat aliũ.rem aliquã ab ipſo pe⸗
tens ĩ iudicio.ff.de iudi.l.in tribꝰ.Actoꝛ
etiã eſt ꝓpꝛiũ nomẽ.⁊ gręcũ c. ⁊ coꝛ.pe.
6 qñẽ latinũ tũc ꝓð. VUn.Actoꝛis ĩ ſpo⸗

lijs vtus actoꝛis habet᷑.Sʒ autoꝛ cũ.u.
acus. Et ac' aceris. ꝓ palea ðꝛ ab a.qð

ſine. c. venit ab autentim gręce.i. autoꝛ
vel dignũ latine.qꝛ eiꝰ dictũ vel faauʒ ẽ

dignũ imitatiõe. In autenticꝰ. Iñ etiam
gqutoꝛitas.⁊ eſt ſnia imitatiõe digna.Sʒ

auctoꝛ cũ.c.⁊.u.venit a vᷣbo augeo.a ðꝛ
aliqs qͥ rem aliquã auget. Vñ. Inuenit

qutoꝛ.agit actoꝛ.res ampliat auctoꝛ.Et

ab actoꝛ venit actrix.

act In etiã actiuus.i.
Habilis agere.

Arctualis eſt ille qᷓ acta facit vel res que C6

in actu.

Actuariꝰ ðꝛ diuerſis actibꝰ poccupatus.

Etiã ðꝛ ſcpᷣtoꝛ publicꝰ qͥ facit acta.

Actuaria.f.p.ẽ nauis ꝗᷓ velo ⁊ remis ſimł

Actus.us.ui.i:oꝑatio.ductio.actõ (agi᷑
vel fictio.vł pñtialitas.vł pñtia. Eſt eti

am idẽ qð iter. Sʒ tñ dꝛñt.qꝛ actꝰ eſt via

apta curribꝰ ⁊ iumẽtis.ab ago.is.i.du⸗

co.is.qꝛ res ibi ducũt᷑ iter ẽ via apta

hoib' tranſeuntibus. Uñ Greciſta. Eſt

act' via qꝛ curro iumẽtaq; ducit. Sʒ per

iter ſine iumẽtis ⁊ curribꝰ ibis.
Aculegia.f.p.ðꝛ ꝗqdã peſtis vłpiſcis qͥdã

Aculeꝰ.m.S.ẽ ferrũ acutũ ⁊ recuruatum

mediãaãte quo piſces ſolent capi. Etiã eſt

ſtimul' qͥ mediãte pungunt᷑ boues. o⸗

nit᷑ etiã ꝓ ſtimulo apis vel ſerpẽtis vłal

teriꝰ ꝗaĩalis pungentis.Eſt etiã expanſa⸗

le in q̊ expandit᷑ panꝰ vel cutis ad facien

dũ ꝑgamenũ. Ael ðꝛ qddã gen toꝛmẽti

ſcʒ patibulũ.qð tñ ꝓpꝛie ðꝛ eculeꝰ.

Aculeatꝰ ꝑticipiũ.i.aculeo monitꝰvt apiſ

vel ab aculeo punit ab api.

Acumen. n. S.i. acutio ab acuo. Anð. Eſt

acies belli.ſʒ acumẽ ſit tibi cultri.
Acumeos.i.victima.

Acupediꝰ vel ſ̃m aliqͥs acupediẽs.i.cur⸗

ſoꝛ.quaſi acutis pedibꝰ currẽs.

Acupedineꝰ.i.velox.vł ad acupediũ ꝑti

nens.

Acupediliꝰ. g. ü .i. velox.
Acupicta.f.p.ð⁊ veſtis acu ↄtexta vel oꝛ
nata vel picta. Eadẽ ⁊ phꝛigia ðꝛ.quiai
phꝛigia inuẽta ẽ. Vñ ⁊ artiſices illi ve⸗
ſtis phꝛigiones dicunk.
Acus.us.f.q.ẽ inſtt̃m ſuendi. Etiam eſt
ſpinter quo moniales aptant vela ſuper
capita.vel alię młieres pepla. Itẽ acꝰ öꝛ
poꝛta ĩ hierm.vt i euãgelio ᷣm Chꝛiv.
de diuite vbi ðꝛ. Siẽ ipoſſibile ẽ camelũ
ꝑ foꝛamẽ acꝰ trãſire.ita ipoſſibile ẽ diui⸗
tem intrare in regnũ ceęloꝝ. Sʒ acus ace
ris.n.t.i.palea frumẽti vel tritici. Ande
Puncta pungit acus.gallinis ſpargitur
ſine ⁊ ceres dea frugũ q̃i ſine frumẽtis
qꝛ purgat᷑ a frumẽtis.Sed acꝰ.us.ui.ðꝛ
ab acuo.is.qꝛ acuta ẽ.vel ab acumen.qꝛ
nihil pene ẽ niſi acumẽ.Et hʒ acubꝰi dtõ
⁊ abltõ płi. Vñ.Añ bus.u. Puat.
Acutela.lę.f.p.pe.ꝓð.i.acumen.
Acutio.onis.f.t.i.actio vel paſſio acuẽdi

Alcutoꝛ.oꝛis.hõ qͥ acuit. In acutrix muli

er gacuit.
Acutus.us.ui.i.acutio.vel acut. a. um.

. 7 *4

dagoniſta ö incitatoꝛ certaminis.
Adaã ꝓpꝛiũ nomen viri ꝓthoplaſti.i.pᷣmi
hoĩs.⁊ interpᷣtat᷑ hõ terrenꝰ vel luctus.
Sz vm Joſephũ ðꝛ rube⸗ vel rubꝛa ter⸗
ra. quia de terra facta eſt caro illiꝰ.Et il⸗
lud nomẽ inuẽtũ ẽ a q̃ttuoꝛ ſtellis q̃ttuoꝛ
ptiũ mũdi. ſ.oꝛientali.occidẽtali.ſepten
trionali. ⁊ meridionali. Et qñ adaʒ fuit
foꝛmatꝰ legit᷑ ꝙ creatoꝛ creaturaꝝ pꝰ cre
ationẽ celi ⁊ terrę volẽs facere hoĩes cre
auit ada.Quo facto volẽs ei iponereno
men.miſit ttuoꝛ angelos ĩ quattuoꝛ ꝑ⸗
tes mundi.Et pmũ.ſ.Michaelẽ miſit i
oꝛientẽ vt afferret lr̃am.qͥ quandã vidit
ſtella anatole.ꝗᷓ iterpᷣtat᷑ naſcẽs vł oꝛiẽs
q̃ rediẽs tulit inde A.Scdm angeluʒ ſcʒ
BGabꝛielẽ miſit in occidentẽ.qͥ vidit ſtel⸗
lam noiatã diſis.ꝗ iterpᷣtat᷑ occidẽs.qui
rediẽs tulit inde H. Tertiũ.ſ. Raphae⸗
lem miſit in ſeptentrionẽ.qͥ vidit ſtellam
noie arctos.ꝗ̃ interpᷣtat᷑ ſeptẽtrio.qui re
diens tulit inde A. Quartũ.ſ. Vrielem
miſit in partem meridionalem.qui vidit
ſtellam meſſembꝛis.ꝗᷓ interpᷣtat᷑ meridi⸗
es.qui rediens tulit inde . Et redeũ⸗
tes ad dñm.dixit.legite lr̃as.et legerunt
Adam.Et ait dñs.hoc erit nomẽ eiꝰ.Et

ꝑõbᷓ ſignatꝰẽ pᷣmꝰhõ Adã vt pgeies ſus

qᷓtuoꝛ ptes mði poſſideret. VUn. Anato

le dedit a. diſis d.a ↄtulit arctos. eſ

ſembꝛis.m. collige fit Adam.

Adamiani ſunt hęretici qͥ nudi oꝛãt.⁊ nu
di int ſe mares ⁊ ſemię ↄueniũt ⁊ coeũt.

quaſi Adę imitent᷑ nuditatẽ.
Adama hebꝛaice.latine domꝰ vel tra ðꝛ.

Adamas.antis.vt diẽ Iſið.xvj.etymoł.

indicꝰ lapis ẽ ⁊ ꝑuꝰ ⁊ indecoꝛꝰ ferreũ ha
bẽs coloꝛẽ ⁊ ſplendoꝛẽ criſtallini. Nũqᷓ;
aũt vltra magnitudineʒ nuclei auellanę

reꝑit᷑.⁊ ẽ duriſſimꝰ.lhic nłli materiei ce

Dit.nec ferro qͥdẽ.nec igni.⁊ nunqᷓ; cale⸗

ſcit. hircino tñ ſanguie recẽti rũpit᷑.⁊ ðꝛ
ab adimẽdo. Iñ venit adamãtinꝰ.a.ũ.i

de adamãte exñs.⁊ ꝓð.pe.Etiam ðꝛ ab

ad ⁊ amo.qꝛ valde amat᷑.nã valde pᷣcio

ſus ẽ. Vñ.Eſt adamas gẽma quã nõ fer
rũ neq; flãma. Diſſoluit.ſanguis hirci⸗
nus diuidit illũ.
Aldamãtiꝰ ⁊ Origenes ſunt noĩa cuiuſdã
Adaptꝰ.a.ũ.i.oꝛnatꝰ.vel pᷣpatꝰ. (hoĩs.
Aldar hębꝛaice ðꝛ mẽſis martiꝰ.⁊ẽ gene⸗
ris neu.iĩdecli.Et nota ꝙ Beda diẽ i ſuo
tractatu de mẽſibꝰ. ebꝛęi qͥbꝰ ſũt credi
ta eloòͥa dei.antiqͥ moꝛe mẽſes obᷣuare

noõõ ceſſant.pᷣmũ mẽſeʒ qͥ paſce cerimoniſ
ſacratus ẽ niſan appellãtes.qͥ ꝓpt᷑ mul⸗

tiuagũ lunę diſcurſũ.nũc in martiũ men
ſem.nũc incidit in apꝛilẽ.nũc aliqͥt dies
mẽſis maij occupat.ſʒ rectiꝰ apꝛili depu⸗
tat᷑.qꝛ paſca ſp in ipᷣo incipit᷑.vel deſinit

vel totalit᷑ in eo includit᷑. Scðs mẽſis.ſ.

maiꝰ ðꝛ iar. Tertiꝰ. ſ. iuni⸗ dicitur ſiban.
Quartꝰ.ſ.iuliꝰ ðꝛ tanuc.Quintꝰ ſcʒ au⸗

guſt ðꝛ ab. Sextx. ſ.ſeptẽber ðꝛ elul. Se

ptimꝰ.ſ.october ðꝛ theſere.quẽ ꝓpt᷑ col⸗

lectionẽ frugũ ⁊ celeberrimas iĩ ipᷣo feſti⸗

uitates nouũ annũ appꝑellãt.Octauꝰſcʒ
nouẽber ðꝛ mariſan. Nonus.ſ.decẽber

ðꝛ caſleu. Decimꝰ.ſ.ianuariꝰ ðꝛ thebeth

Vndecimꝰ ſcʒ febꝛuariꝰðꝛ ſabath. Duo
decimus. ſ. martius ð adar. Noiĩia autẽ
⁊ oꝛdo iſtoꝛũ menſiũ põt haberi per hos

vſus. Menſibus hebꝛeus h̊ ponit noia

niſan. Ac iar ⁊ ſiban thanuc ab elul the⸗

leriq;. Mariſa caſleu thebeth ſabath ſi
mul adar. Inchoat apꝛilis ſʒ martius ẽ

ibi finigs.
Adaſia ẽ ouis maioꝛ natu.

Adaſtria.i.ſoꝛs.eo ꝙ dura ſp videat᷑ vel

ðꝛ eẽ femina.

Adaugiũ.n.s.i.auctio vel augmẽtatio.
Addictꝰ.a.ũ.i.deputatꝰ.oſchᷣtꝰ.aſcpᷣtus.
deſtinatꝰ. Añ Oꝛatiꝰ. Nulliꝰ addictꝰ in
trat in vba magiſtri.
dditꝰ.a.ũ.i.iũctꝰ.appoſitꝰ. Vñ.i.a
chab.iij. Et additi ſunt ad eos exercitꝰ.
Adelphꝰ ðꝛ ab ad ⁊ delph gręce qð ẽfra

ter latine. Vñ Terẽtiꝰ in adelphis.i.in

comędia facta de duobꝰ“ fratribꝰ.
Ademprꝰ.i.ſublatꝰ.ab adimo is.
Agdempta legata dicimꝰ illa ꝗᷓ teſtatoꝛ ad⸗
imit legatario cui pᷣmo legauerat muta⸗
tapma ſua voluntate. Oð́ðä
Adeodatus ẽ nomen Bauid qͥ datꝰ fuita
deo ad liberationẽ iſreal.
Adeps ðꝛ pinguedo.⁊ eſt interioꝛ ꝓpꝛie.
Pinguedo em ſuꝑ carnẽ.aruina vellar
dy ðꝛ.ꝗᷓ carni admixta ðꝛ pinguedo. Añ
Inx'adeps aruina foꝛis.pinguedoq; mi
xta.Et ſiẽ ðꝛ in hiſtoꝛijs triplex ẽ adeps
vitaliũ ſcʒ coꝛdis ⁊ ventris.adeps ieco.
ris.i.epatis quẽ reticulũ dicimus.qꝛin⸗
uoluit᷑ ad modũ retis.adeps re nũ.hoſ
tres adipes duoſq; renes.i.ilia ⁊ renun⸗
culos.adolebat ſacerdos ſuꝑ altaꝛe. Jtẽ
adeps ðꝛ medulla tritici quę ẽ ipſi pin⸗
guioꝛ ⁊ interioꝛ ꝑs.
Adepticꝰ.a.ũ.pe.coꝛ.qð de facili acqͥrit᷑.
Adeptꝰ.a.ũ.i.aſſuetꝰ vel acqᷣſitꝰ.ab adi⸗
piſcoꝛ.
Aderatio ðꝛ q̃ſi eris punitio.vładęrataß
dia dicebant᷑ ex qbꝰes puniebat᷑. vt ha
bet ex. l. j. C. de comi. re. mili.
Adipatꝰ.i.adipe ↄditꝰ ⁊ ipinguatꝰ. .
Adipatũ ẽ qðlibʒ eduliũ adipe ĩpiguatũ.
Adipex vermiculꝰ qͥdã.
Adipicuł dimi.i.ꝑuus adeps.

2 ℳ₰

Aditꝰ.us.ui.⁊ hoc aditũ ti.pe.coꝛ.dꝛñt.
Nã aditꝰ ẽ itroitꝰ.gradatio.op poꝛtuni⸗
tas.vel aggreſſio. Sʒ aditũ ti.ẽ locus ſe
cretꝰ iuxta altare vñ dabãt᷑ reſpõſa.⁊ ðꝛ
ab adeundo.ꝑ ↄtrariũ.qꝛ minĩie licebat
alicui adire locũ illũ niſi ſũmo põtifici.
Adiumẽtũ auxiliũ ſubuẽtio.adiuuamen
tũ adiuuamẽ. adiutoꝛiũ.oia idẽ ſignãt.
Adminiculũ.li.i.auxiliũ. IJñ adminicula
toꝛiꝰ.a.iũ.i.auxiliatoꝛius.
Admiſtratoꝛ.m.t.ðꝛ curię adoꝛnatoꝛ vel
coadiutoꝛ. ⸗
Admiſſariꝰ.i.equꝰſeu emiſſariꝰ.ſʒ dꝛñt in
hoc.qꝛ admiſſariꝰ ẽ equꝰ qͥ ad tꝑs inter
equas admittit᷑ ad coitũ.ſʒ emiſſariꝰ ẽ qͥ
ſemꝑ equab⸗ intereſt.
Admiſſura ðꝛ qñ anialia ⁊ ꝓpꝛie iumẽta

ad coitũ admittũt᷑ vt ↄcipiãt.⁊ ðꝛ ab ad⸗
mitto.i.ad coitũ mitto ꝓ vno ſigniſicato

vel admittere ð aſſumere ⁊ cũ agilitate

equũ vtere ⁊ ducere. VUñ Ouidius.Nil
nocet admiſſo ſubdere calcar eqͥ. Et ad⸗

miſſus.a.iſ.i.aptꝰ admittẽdũ. Vnde foꝛ
tes ⁊ bonos eqͥs admiſſarios vocamus.
qꝛ admittunt᷑ int᷑ armẽta ad coitũ velad

arandũ vel ad trahendũ. Vñ hec admiſ
ſura.rę.qũq; dicũt᷑ bꝛuta aialia.⁊ ꝓpꝛie

iumẽta ꝗ ad coitũ admittũt᷑. Iſtas ſigni
ficationes ponit Hug.in ſuis deriuatio
bus. Serotina aũt admiſſura ſic̃ tangit᷑

in hiſtoꝛijs. erat ea ꝗᷓ fiebat in extremita⸗
te veris.in q̃ deterioꝛes erãt fetꝰ.qẽ i tar

de appetentibꝰ coitũ.minꝰ viget natura
QNel ſerotina admiſſura dicta ẽ iautũno.
qꝛ natura ouium. Meſopotamię ⁊ Ita
lię eadem eſſe tradit᷑ vt bis in anno pari
Admiſſum ẽ pctm̃ iã ꝑpetratũ. VUñ. Ad⸗
mittit peccat aſſumit flectit equũq;. Hic
admiſſura pmittere bꝛuta coire.
Admirabilis.cõ.t.i.modeſtꝰ.honeſtꝰ. ſi⸗
ue moꝛigeratꝰ.egꝛegiꝰ.taciturmꝰ. facetuſ
venuſtus. decẽs.gratꝰ. elegãs.ſtupicdł.
admiratione plenꝰ.

Adoleſcẽs. cõ.t. ðꝛ ille qᷓ eſt infra triginta
annos. AUñ. Eſt adoleſcẽs creſcẽs nomẽ

trahit hinc adoleſcens.
Adoleſcentia.f.p.ðꝛ.tertia etas hoĩs du⸗
rans a dntodecimo anno vſq; ad vicelſi⸗
mũüoctauũ.⁊ adoleſcẽtia quaſi ad gi⸗
gnendũ apta adulta.
Adoleſcentulus.a.um.dimi.i.paruꝰ ado
leicengs.
Adomiſedech interpᷣtat᷑ dñs iuſtꝰ.
Adonai nomẽ dei hebꝛeũ.⁊ intpᷣtat᷑ dñs
Adoneꝰ.i.dñs vel ad dũm ꝑtinẽs.
Adon ẽ nomẽ cuiuſdã ciuitatis.
Adonis.adonis.vel adonidis.me.ꝓ.in
ntõ.⁊ me.coꝛ.in obliqs.ðꝛ fuiſſe iuuenis
pulcerrimꝰ amaſiꝰ veneris. Uñ Ouidiꝰ

Abſtinet a ſũmo celo pᷣfert᷑ adonis. Et

m fabulas ðꝛ fuiſſe venatoꝛ ⁊ mechꝰ qᷣ

vulnerãs apꝛũ AVeneris.occiſus ẽ ab eo

Et ðꝛ reuixiſſe poſt moꝛtẽ ĩ mẽſe qͥ apud
hebꝛeos thanuc ðꝛ.i.in iulio quẽ gẽtiles

anniuerſario ſolebãt plangere ſicut ipſa
plãxit.de quo ꝓpha iſraelitas increpat.

Eʒech. viij. lieres plãgẽtes adonidẽ
AMAñ. Quẽ trãſfixit ap Aeneris vir fert
Adoptio.f.t.ẽ gratuita qda (adonis.
electio qᷓ qs ſibi eligit aliquẽ in filiũ.et qͥ

ſic recipit᷑ i flliũ. ꝛ adoptiuꝰ.⁊q eũ ſic re
cipit ðꝛ adoptiu pater.

Zidoptio.f.t.⁊ ꝑ ſyncopã ðꝛ adoptio.id ẽ

deſideriũ vel affiliatio in filiũ acceptio.

Adoptat.a.ũ.ðꝛ electꝰ in filiũ vel deſide
Aldoꝛ.n.ĩdecli.ẽ qðdã genꝰ qnonę(ratus
vel frumẽti vñ fiebat panis imolatitius
quẽ qͥ imolabat deũ adoꝛabat.

Adoꝛeus.a.iũ.i.triticius.Adoꝛiꝰ idẽ .
Adoꝛea.f.p.dea frumẽti.velꝗdaʒ veſtis
triũphalis.

Aldoꝛia.f. p.i. glia vel bona fama.
Sdora m s lanrnn⸗ 8ꝛ.

doꝛſus.a.ũ.i.incept vel allocutꝰ.
Adoꝛtꝰ.m.S.i.nouit᷑ vel ſubito natꝰ·
Adramoloch idolũ aſſirioꝝ qð ſamaritę
colunr.e
Agdremon ðꝛ ciuitas vel vꝛbs iuxta ieʒra
el in caõpo mageddõ.in qͥ ioſias rex vict
a Mharaone nechao vulnerat'ẽ. Gup
qͥ lamẽtatiões ſcpᷣſit. Hieremias. De 4

planctu ðꝛ Zacharie.xij. Erit planctus
n hierłm ſiẽ planctꝰ adremõ. AUkł

„

magn'?i
adremon ðꝛ nomẽ regis regnãtis tũc in
charcamis. in cuiꝰ auxiliũ venit Joſias
ↄtra nechao. VUnñ.Adremon caſtri vł re
gis nomẽ habet᷑.

Adriaſtia.f.p. ð ſoꝛs.

Adria ẽ mare petroſũ.⁊ ðꝛ ab adroſ gręce

i. petra.eo ꝙ magis ẽ petroſũ qᷓ; alia ma
ria. Añ Ouidiꝰ. Serpẽtẽ medijs adria
vidit aq O etiã regio vel nomẽ loci.a
qͥ ðꝛ mare adriaticũ.Etiã ðꝛ ſcopulꝰ vel
rupes. Uñ.Adria ſũt ſcopuli ſʒ ⁊ adria
terre fretũq;. Iñ adriaticꝰ.a.ũ.i.petroſꝰ
7 de adria terra exñs.vł ad eã ꝑtinẽs.
Aduena.ↄ.p.ðꝛ eo ꝙ aliũde veniat.ar.ff.
de iudi.l.heres abſens.
Aduertibił. .t.i.ſolubił ⁊ intelligibilis.
Aduẽtinꝰ.m.s.quidã mons romę.
Aduenticiꝰ i.aduena.ſ.qͥ aliũde venit.
Aduerbiũ.n.S.i.allocutõ.⁊ ſumit᷑ ꝓqua
dã ꝑte oronis ꝗͥ determinat vbũ ratõne
ſignificatiõis. IJñ h̊ ⁊ hec aduerbialł.et h
aduerbiale.i.ad aduerbiũ ꝑtinẽs. Item

nomẽ aduerbiale ðꝛ qð ab aduerbio de

riuat᷑. vt heſternꝰ.hodiernꝰ.

Aduncꝰ.i. valde curuꝰ. .
Alduocat⸗.m.S.ẽ qͥ alio noie ãi legatꝰ vel

patronꝰ vocat᷑.qͥ in foꝛenſibꝰ ſeu extra⸗
neis negotijs peminẽtibꝰ pbet litigatib⸗
ſuũ patrociniũ cuiꝰ pᷣciũ oneraria vocat᷑
Adula.f.p.ðꝛ caput lin.

1

Adulatoꝛ. m. s. ðꝛ qͥ blandit᷑.ſlocutoꝛ oꝛ»e

⁊ nõ coꝛde. IJñ adulatrix.
Adulatoꝛcuł.m.sS.ðꝛ puus adulatoꝛ.
Adulatio f.t.ðꝛ pua laudatio.

Adulter.m. S. ðꝛ q̃i ad alt᷑.⁊ ẽ ille qͥ vxoꝛẽ

alterꝰaccedit ipᷣam violãdo. Jñ adult᷑a
Adulteriũ.n.S.ðꝛ q̃i ad altiꝰ thoꝝ acceſſ
vel ad alteꝝ.qꝛ ex adulterio ab vno ↄce
ptus ad hęreditatẽ alteri naſcit᷑.
Adulteriũ etiã ᷣm mꝗr̃m qrto ſniaꝝ ẽ illi
citꝰ coit cũ maritata. Stupꝛũ ẽ defloꝛa⸗
tio vᷣgis illicita. Inceſtꝰcũ ↄſãguinea vł
affini vel religioſa ꝑſona. Rapxꝰ ẽ cũ pu
ella violent deducit᷑ de domo paterna.
Sʒ foꝛnicatio ẽ cõis ad hec oĩa.ſit tñ ſpe
cialit᷑ cũ ſoluta.vidua vel meretrice.
Adulterinꝰ ẽ de adult᷑io ↄceptꝰ vłgenitꝰ.
Vñ adulterina moneta.vel ſigillũ ðꝛ fal
ſa moneta vel falſum ſigillũ ad inſtar ve
rę vel veri facta vel factũ.
Adulterinę plantatiões dicũt᷑ męche plã
te vel nõ naturales.vt patʒ Sap.iiij.Et
illã lĩĩ̃am inuit Aug. in lib.ij.de doctria
chꝛiſtiana. Sz Rabanꝰ ⁊ antiqͥ dicũt ꝙ
ſint ſpuria vitulamina.Et vitulamen ðꝛ
planta infructuoſa ꝗ̊ naſcit᷑ ex radice vi⸗
tis vel alteriꝰ arboꝛis.
Adultꝰ venit a vbo adoleo.es eui.etũ.vł
itũ.ꝓ q̊ vtimur adultũ qð ſignat crema⸗
re vł creſcere. Vñ adultꝰ.a.ũ.i.crematꝰ
excretꝰ.maturꝰ.vel annoſus.Et ꝓ excre
tus inuenit᷑ frequent in ſacra ſcriptura.

9

Aer.m.t. m vſuʒ
de quattuoꝛ elemẽtis.⁊ ꝓpꝛie ẽ illud qð
ꝓtẽdit᷑ a nobis vſq; ad ſpherã lunę.Et
ðꝛ ab a qð ẽ ſine.⁊ er lis.qſi ſine lite.ꝑ cõ
trariũ.qꝛ ibi ẽ ventoꝝ ↄtrariꝰ ↄflictꝰ.nã
ibi cauſant᷑ nebulę.tonitrua coꝛuſcatio⸗
nes ⁊ fulgura. Ael ideo ſine lite.qꝛ faci⸗
liter ⁊ ſine lite cedit feriẽti vel impellẽti.
Itẽ aer ẽ coꝛpꝰelemẽtare hũidũ ⁊ calidũ
pnaturã qð iſpirat᷑ ⁊ reſpirat᷑ a nobis.
Itẽ aer etiaʒ hʒ aera in accuſatiuo moꝛe
gręcoꝝ.⁊ etiã foꝛmat fęmininũ in a. Na
qnq; ſũt noia habẽtia em. vła.iĩ accuſati
uo ſingulari.a qbꝰfoꝛmãt᷑ noia.f.p.iĩ a.ꝗᷓ
noĩa ſic hñtia em.vł.a.in accuſatiuo ſin⸗
gulari hñs es łas.ĩ actõ pli. Vñ. Ether
7 crater aer lampas iungas quoq; pant᷑
Ex qͥ feminea qbꝰ ẽ inflectio pᷣma.Sunt
alia noia iſto mõ faciẽtia vt ſtix. ache⸗
ron. heros.vt ptʒ ĩ ſequẽtia vbi canitur
Sʒ qd nos iſtos recenſemꝰ heroas·i.do

—

caret płi nũero.⁊ ẽ vnũ

minos.

Alriani heretici ab aere dicti. Hi vetat ꝓ

defunctis ſacriſiciũ offerri ſm Mapiã.
Aerinꝰ.a.ũ.pe.ꝓ.i.ad aerẽ ꝑtinss.

AHNlerius.a.ũ.idẽ.vel qñq; idẽ qð altꝰ.

Aeripes.i.aereos hñs pedes.i.veloces
ita ꝙ in aere videant᷑ ſuſtentari ⁊ figi.et
idẽ eſt qð ceruus. ððMD
Aeromãtia.pe.ꝓ.ẽ diuiatio queę fit i aere
Iñ aeromãticꝰ.i.ꝑfectꝰ in tli arte.qdam
dicũt aerimãtia ꝑ.i.in tertia ſyllaba.
Afer fuit vnꝰex poſter Abꝛaę ð Cethura
aqͥ africa dicta c.qͥ gẽtẽ illã deuicit.⁊ in⸗
habitauit. vel ðꝛ aliqͥs de tali regione.
Afereſis vel aufereſis ẽ ſubtractio lre vel
ſyllabe in pᷣncipio dictionis.
Affa idem ẽ qð talpa.
Affabilis.cõ.t.i.delectabilis.
Affatꝰ.a.ũ.ꝑticipiũ vẽiẽs ab affoꝛ arl.Et
affatus.us.ui.me.ꝓ.ðꝛ allocutio.vel oꝛ
natus ſermo.
Affectꝰ.us.ui.ſᷣm NPapᷣ.ẽ animi deuotio
amicitia.fedus.ſocietas.dilectio.chari⸗
tas.ab affecto.as.ſʒ affectꝰpticipiũ ðꝛ la
ceratus vel maceratꝰ.
Affectio.f.t.ẽ alteratio coꝛpis. Vñ coꝛpo
ris alteritas affectio ðꝛ eẽ. Ac ſpectat mẽ
tis ad iterioꝛ a affectꝰ.Et dꝛñt affectio et
pietas.qꝛ pietas int᷑ iũctos ſanguine ẽ
affectio int᷑ extraneos exhibet᷑.
Affiblatꝰ.a.ſũ.i.ↄnodatꝰ.vłfibula oꝛnatꝰ
Affictꝰ ðꝛ cẽ̃ſus qͥ dat᷑ rõne hdioꝝ.
Aſffidoxe ſunt ſnię quarũ ꝑs ẽ honeſta et
ps inhoneſta. . d
Affiliatio.i.ad optio vel imitatio nature.
Affinis. .t.ðꝛ cognatꝰ vł ꝓpinquꝰ vxor:
vel mariti.vel ecõuerſo.vel qͥ ẽ degene⸗
re pr̃is aut mr̃is.Et differũt affinis ⁊ cõ
finis. VUñ. Affiniſ genere ↄfinis ꝓximita
te. Itẽ ↄfinis meꝰ ẽ mihi manſio ꝓxima
cuiꝰ.Affinis meꝰ ẽ mihi natio ꝓximacꝰ.
Affinis genere mihi ↄfinis ꝓximꝰ vꝛbe.
Affinitas ẽ ꝓximitas ꝑſonarũ ex coitu ꝓ
ueniẽs oĩ carẽs parẽtela.⁊ hoc ð iure ca
nonico.⁊ ſic ↄtrahit᷑ affinitas tã ꝑ coitũ
legitimũ qᷓ; ꝑ foꝛnicariũ. Sʒ ſᷣm leges ẽ
irregularitas pſonaꝝ ex nuptijs ↄiũcta
rũ oĩ carẽs parẽtela.vt.C.ð nup.l.libi.
ffirmatio.f.t.ðꝛ ↄfirmatio.aſſertio.
ffla.f.p.eſt aial quoddã.
Alfflatꝰ m. s.i.inſpiratꝰ.ab ad ⁊ flo.flas.
fflictꝰ.us.ui.ab affligo.i.cruciamen.
ffluꝰ.q.iũj.i:abũdãs vel diuse.

*

Aflatices ẽ lac iudeę vbi nihil mergi põt
qð habet aiam quaſi ſine flau.
Afodillũ.n.s.ẽ albedo exns in ouo.
Afoꝛiimꝰ. m. S.eſt ſᷣmo bꝛeuis integꝝ ſen
ſus rei ꝓpoſitę ſcribẽs.Etiã afoꝛiſmi ſũt

foꝛamina in naui vñ remi emittunt᷑. Itẽ

liber qͥdã in phiſica ſic .

Afoꝛus.m.s.pe.coꝛ.ðꝛ piſciculꝰ.qͥ ꝓpter

exiguitatẽ hamo capi nõ poot.
Afoſon.indecli.ðꝛ miniſter crudelitatis.
Afraſia vel afriſia.f.p.herba quedã.
Africa.f.p. ðꝛ regio quęda.⁊ ðꝛ q̃i apꝛica
gqꝛ fuit apta ⁊ expoſita ceęlo vel ſoli. vel ẽ
tertia ꝑs mũdi a meridie.
Africanꝰ. m. sS. negociatoꝛ vł icola africę.
Africꝰ me.coꝛ.vent a meridie flans vſus
africam. Vñ quattuoꝛ ſunt vẽti pᷣncipa⸗
les. Nrimꝰ ab oꝛiẽte ðꝛ eurus qͥ venit ab
oꝛiẽte ęquinoxiali.ab illa.ſ.pte mði vbi

ſol oꝛit᷑ circa feſtũ Oregoꝛij ⁊ i exaltatio

ne ſacte crucis. Hic habet duos collate⸗
rales.iſ.vulturnũ qui venit ab oꝛiẽte ęſti

uo vbi ſol oꝛit᷑ circa feſtũ ſãcti Viti.⁊ al⸗

terũ ſubſolanũ qͥ venit ab oꝛiẽte hyema⸗

li.i.ꝗ loco vbi ſol oꝛit᷑ circa feſtũ ſactę lu

cię. Deide tres ſũt i occidẽte q̊ꝝ bncipał
qͥ venit ab occidẽte ęànoxiali ðꝛ ʒzephirꝰ
huiꝰ collateralis veniẽs ab occidẽte eſti⸗
uo dꝛ circiꝰ. ſʒ ab occidẽte hyemali ð fa⸗
uoniꝰ. Deinde tres veniũt a ꝑte meridi⸗

onali.quoꝛũ pᷣncipalis ⁊ mediꝰ ðꝛ auſter
huiꝰ collateralis declinãs ad occaſũ ver

ſus zephirũ ðꝛ nothꝰ. ſz alter collateral

vergens ad oꝛientẽ ðꝛ africꝰ.Deinde ab

aquilone.i.ſeptẽtrione etiã veniũt tres.

qh‚lrũ mediꝰ ⁊ pncipalis ðꝛ boꝛeasille vo
qui ab eo declinat verſus occidẽtẽ dicit᷑
choꝛus.declinãs aũt ad oꝛientẽ ðꝛ aq lo.
Et ſpᷣſolanꝰðꝛ qꝛ ſb ſole oꝛtꝰẽ.Eurꝰqꝛ ab
eo flat.ſ. ab oꝛiẽte. Nulturnꝰeo ꝙ alte to
nat. Auſter ðꝛ ab hauriẽdo aqs hB; gręce
Algaritudo.f.t.ðꝛ ſuſpiriũ vel anxietas.
Agarus. in. S. curſoꝛ pedeſter.

ðꝛ nothꝰ.nã peſtilẽtiam gignit.Euro au

ſter eo ꝙ ex vna ꝑte habet eurũ.⁊ ex al⸗
tera auſtꝝ. Auſtroafric“.eo ꝙ iũct' ẽ hu

ic Auſtrofauoniꝰeo ꝙfoueat frugeſ ⁊ flo
res.Africꝰ dictꝰ ẽ choꝛus eo ꝙ ipᷣe circũ

claudat ⁊ qſi choꝝ facit. Septẽtrio eo
in circulo ſeptẽ ſtellaꝝ ↄſurgat. Aqlo

dꝛ circius.eo ꝙ ſit iũct choꝛo. Boꝛeas
eo ꝙ ab hypboꝛeis ꝑtibꝰ flat ⁊ ẽ frigidꝰ
⁊ ſiccꝰ. Natura em ſeptẽtrionaliũ eſt fri⸗
gida ⁊ ſicca.auſtraliuʒ humida ⁊ calida

oꝛientaliũ calida ⁊ ſicca.occidentaliũ fri

gida ⁊ humida, Vñ.Flat ſubſolanꝰ vul

turnꝰæ eurꝰ ab oꝛtu. Atq; diei medięno

thus heęret ⁊ africꝰ auſtro.Cirtiꝰ occaſũ

ʒephirꝰ atq; fauoniꝰ af flant. Sʒ veniũt
ꝗqdlo boꝛeas ⁊ choꝛus ab arccto.
Afrodita.f.p.ðꝛ venꝰ.⁊ ðꝛ ab afros qð ẽ
ſpuma. quia nata ðꝛ fuiſſe ᷣm fabulaſex

ſpuma maris ꝓueniẽte ex genitalib ſa⸗
turni. Uñ Martialis. Omes vo illece⸗

bꝛas circa ſenſus cũctoſ appoſuit afrodi
Alfrodis gręce femina latine. .

Afronitũ.n.s.ẽ ſpuma nitri. Vñ qͥdam.
Ruſticꝰ hęc neſcit qͥd gręco noie dicar.
Spuma vocoꝛ nitri grecis ⁊ afronitũ ẽ.
Afrus.m.S.Fᷣm Mapiã ẽ ciuis africus.
Aſfumentũ.n.s.i.dumentũ,.

Agabus. pe. co.d ppheta deq habet
Alcx.ij. Vñ in Auroꝛa. Agabaꝰ ecce fa⸗

mem pdixit in vꝛbe futurãs.
Agagulo.m.t.ðꝛ vanꝰ foꝛnicatoꝛ.

Agalma.n.t.i.figura.⁊ ðꝛ ijſi agẽs imagi

nsẽ alteriꝰ.vel ẽ ſpeculũ pᷣclarũ.ponit᷑ eti

am ꝓ celo vbi eſt veꝝ ſpeculum.ſ.facies
chꝛiſti. Añ Intrat cũ palma plebs alma

ſalutis agalma.i.regnũ celoꝛũ.

Agam. m. s. pe. coꝛ. i. ſine vxoꝛe. ⁊ ð ab
q qò ẽ ſine ⁊ gamos vxoꝛ.

Agapa pę.vel agape.pes.i.laboꝛ alienꝰ.

dilectio. charitas. oꝛationũ cõio.vł ele⸗

moſyna rogata.⁊ ſ̃m aliqͥs ẽ mãducatio
que fit in charitate ob memoꝛiã defũcto
rum. Iñ agapitus.i.dilectus.
Agapeta.f.p.pe. ꝓ.aãcilla dei ꝗᷓ ꝓ xpᷣo nu
bere noluit. vt dieit Hugo. Map̃. autẽ

dicit agapeta vel agapetes.i. lenocina⸗

toꝛ vel qͥ cũ feminis illicite ↄuerſat᷑.
Agar interpꝛetat᷑ aduena cõuerſa.⁊ erat
cõcu bina Abꝛaę.

Agareni.pe.ꝓ.dicti ſũt ꝓſeliti ⁊ aduenę

aꝗab agar.

Agaſo ꝓpꝛie ð qͥ curat iumẽta qſi agens

ſomariũ.qñq; tñ agaſo ðꝛ domeſticꝰ mi⸗
niſter aſinoꝛũ. Vñ Gręciſmꝰ.Eſt aſino

rũ paſtoꝛ agaſo boumq; bubulcus.
gates.m.t.ðꝛ lapis pꝛecioſus.
gaticia.f.p.ẽᷓ herba qdam.

Agea. f.p.ðꝛ locꝰ vel via in naui ꝑ quã ci⸗

atoꝛ ad remiges accedit. Ande Ennius

Multa foꝛo ponẽs ageacq; longa reple⸗
tur. Itẽ agea ageoꝛũ.pluraliter. dicunt᷑
victime ꝗ ꝓ rebꝰ agendis offerebant᷑.

(ta.

Agelaſter dicit aliquis qui nunqᷓ; ridet.
gellarius.m.S.i.ruſticus ab ager dictus.

Agenei oꝝ.plurałnume:dicũt᷑ victimeg ꝓ

rebus agendis offerebantur.
Algenaria.f.p. dicit᷑ dea agendi cuiꝰ feſta a⸗

genaria dicunt᷑ in płi.in ſingłari agenariũ

Agenatoꝛ dicit᷑ qͥ rem ſuaʒ celeriter agit.
Agenda ðꝛ liber baptiſmatl vł bñdictõnis.
Agenus.a.ũ.i.feſtinus vtleus.
Eger ðꝛ campus vel ſpaciuʒ terręꝗᷓ colit᷑ ⁊
arat᷑. Et diuiditur ager a Virgilio q̃drifa
rie. Eſt em ager ſational.qͥ eſt aptꝰ ſemibꝰ
⁊ eſt ↄſitiuus qͥ eſt aptus vitibus ⁊ arboꝛi
bus.⁊ ager paſcuus qͥ eſt aptꝰ paſcuis.etẽ
ager floꝛidus vel floꝛens qͥ eſt aptus floꝛi⸗
bus ꝓducendis. Unð. Eſt bñ tutus ager
quem circũſepit agger Inde agerculus et
agellus.i.paruus ager. .l
Agger eſt cumulus terrę ſurſuʒ eleuateę.eti⸗
am dicit᷑ cuiuſlibet rei coaceruatio. Inde
aggeroſus.a.ũ.i.cumuloſus.
Aggeſtus us.ui.i.cumulus vel coadunatõ
Vnde Agger aggeſtus eſt cõgeries vela⸗
ceruus.OHonticulꝰ cumulus aggero par
turit hec. l
Aggeus.m.s.interpᷣtatur feſtiuus ⁊ letus.
Ageromines.i.dilecttus
Agilis..t.dicit᷑ facilis ad agendũ.⁊ ↄpat
agilis.ioꝛ.limus.Inde agilitas.i.facilitaſ
agendi.

Agia.f.p.ðꝛ fragilitas ꝑ quã gignit᷑ iuidia

Agina dicit᷑ foꝛamen in quo ſe trutina vtit
vel dicit᷑ feſtinantia.

Asginatoꝛ.m.t.i.actoꝛ vel mercatoꝛ qui reʒ

ſuam agililit agit. Z
Agiama dicunt᷑ qꝗdam loca in manibusqͥ ꝑ
artatõʒ remoꝝ veniũt.vł dicũt᷑ foꝛamina
pꝓꝗ̊ᷓ hoꝛtatoꝛ remos acceldit.
Agiographia.i.ſancta ſcriptura.ab agios
qð eſt ſancta.⁊ graphia qð eſt ſcriptura
Agiographus.m.S.i.ſancta ſcribens

Agios grece.i.ſanctus latine.⁊ ðꝛ ab a qd

eſt ſine.⁊ ge quod eſt terra.
Agitatoꝛ dicit᷑ vectoꝛ qͥ currum agitat.
Aginon grece eſt vicus latine.
Agmen ðꝛ turba vel exercitꝰ in aliqͥ itinere.
⁊ Fᷣm Rabanũ ðꝛ ab ago is.qꝛ vbi agmen
eſt ibi frequẽs actio exercet᷑. Ael ᷣm yYſi.
ðꝛ ab agẽdo.i.eũdo.vm qð in lõgitudine
directũ eſt ſic exit a poꝛtis alias abuſiue.
Agnati dicũt᷑ cognati depr̃e.eo ꝙ accedũt
ꝓnatis dum deſunt filij vel dicũtur amici
deſcendẽtes a patre.ſed cognati dicuntur

amici deſcẽdẽtes a matre. Unde.Attinet

—

agnatus ſexus a ꝑte virils.
Agnellus.m.s.i.paruus agnus.
Agnes ꝓpꝛium nomẽ vᷣginis.⁊ declinatur
oglles agnetis vel agna.nę.vel grece hec
agne.huius agnes. ⁊ interpᷣtatur caſta vł
mater vel matrix.
Agniculus.m.s.i.agnellus.
Agnigloſſa herba quędã ꝗᷓ dicit᷑ agniligua
Agnomen.n.t.eſt nomẽ qð alicui imponit
ab euetu. vt Scipio dict'eſt africanus.qꝛ
africã ſubiugauit.⁊ Pilatus dicit᷑ ponti⸗
ab inſula qᷓ dicitur pontus.
Agnominatio.f.t.eſt q̃dam coloꝛ rhetoꝛicꝰ
