CLtoꝛ.⁊ tũc deriuat᷑ a cõöuinco. ccis.
Löãuitiũ.tij. n. Ss.i. cõtumelia. vituperiũ. vel
oppꝛobꝛiũ.iniuria.⁊ videt᷑ ꝙ debeat ſcri⸗

NHap̃. Couexa dicunt᷑ extrema celiflea

biꝑ c.ſiẽ viciũ qð deriuat᷑ a vinco.cis.pᷣm

Hugjl.Alij dicũt qð vitiũ deriuat᷑ a veto.
as.⁊ ↄuitiũ a cõ ⁊ vita.⁊ ſic debet ſcribi ꝑ
t. ſicut veto ⁊ vita.⁊ q̊ verius videt᷑ Inde
cõuitiolu m. pe.coꝛ.i.paruũ cõuitium.,.
Cõuiua.2.p.ð qͥ cũ alio viuit ⁊ comedit.⁊
ꝓducit vi VUñ Oꝛatius in epi.Tres mihi

cõuiuę ꝓpe diſſentire vi dennr.

Cõuiuariũ.n.s.eſt locꝰ in quo qͥs cõuiuat.
qð ⁊ cõuiuatoꝛium ñd.—
Cõuiuiũ.n S.i.lauta comeſtio ⁊ maã. Inð
conuiuiolũ.dimi.i.paruũ cõuiui.
Cõuotus.a.ũ.i.eodem voto aſtrictꝰ.⁊ ðꝛa

con 7 voſim.
Conus.ni.m. sS.i.ſũ mitas galeę vłcuruatu

raãſupꝑ galeã ponit᷑.ſup qu ſunt criſte. a

conon gręce qðᷣ ðꝛlatine acuta vłalta rotũ
ditas. Un ⁊ conon ðꝛ figura ꝗᷓ ab aplo inci

5 —“ . 7

Si ⁊ in acutũ finit᷑ ſicut oꝛtogonium.

ophinarius.rij.m.s.qͥ cophinos facit vel
vendit vpottttat.
Cophinus ·ni. pe.coꝛ ðꝛ a cauo.as.q̃ſi cau⸗
eo ꝙ ſit cauꝰ.Et vt dicit Papᷣ. Cophinos
gręce coꝛbis latine.Co phinꝰ vas ex vgul

tis aptũ aliqͥd mund are. Vel cophini ſunt

Yaſa ad fimũ poꝛtandũ.vel cophinꝰeſt ge⸗
ſtatoꝛium fimi vel ceni.
cophini ſunt vaſa viminea ad oꝑpa ſeruilia
Deputata. Juxta illud anus ei? in co⸗
phino fuierunt. Inde coph inulus.i. ꝑu⸗
cophinus. l

Copia. pi p:i multitudo abundtia. di⸗

cta q̃ſi cũ opibꝰ. ⁊8z a copos.i.laboꝛ.quia
oĩs ſba ex laboꝛe ↄſtat. Hõ em ſine laboꝛe

copia haberi põt. Iñ copioſus.a.ũ.i.locu
ples. abundans.plenꝰ copia. Quidam tãñ

dicũt ꝙ copia deriuet᷑ a cops.pis. Ande.

.

ps diues fert᷑.copia naſcit᷑ hinc. IJIñ co

qð qſi idẽ eſt. Nel

iola.dimi.i.parua copia
opos gręce ðꝛ laboꝛ latine.
Cops.pis.o.t.i.diues.opulentꝰ.q̃ſi cũ opi
bus Vñ qͥdam. Fecundus cops eſt deat⸗
rę fertilis ops eſt. YFex domuũ . ſcops ẽ mũ
darum. foſſaq; ſcrops eſt. Inuenit᷑ etiam
heęc cops indecli.fę.ge.⁊ tũc deriuat᷑ a co⸗

pia. pię.⁊ eſt idem ꝙ copia.

opula. lę. i. ↄiunctio. vlid qð ↄiũgit vł vi

culum in collo canis.⁊ in ſingulani ꝛi pla⸗
li eſt ge. f. In pki mñ inuenit᷑ neu. ge. copła.

oꝝ. Et vt dicũt in ſingłari ꝓ ↄiunctiõe ca
num. In pli copula neu. ge. ꝓ älibet alia
ↄiunctiõe ſiue hoim ſiue alia rer
Copulariꝰ.rij.m.S.i.vinculũ in collo canis
Copulatiuus.a.ũ.qð copulare haber
Coquina.nę.locus vbi cibus coqui.
Coquus.qui.i.qͥ cibos coquit. Iñ coquilꝰ
Dimi.i.paruus coquus

CLoꝛ. coꝛdis.n.t.ðꝛ a cardian qð eſt coꝛ.qð

aũt ðꝛ coꝛ q̃ſi cuſtodia oim reꝝ.etymot.eſt
non cõpoſitio.⁊ cõponit᷑ cũ multis.vt cou
coꝛs. diſcoꝛs. excoꝛs. vecoꝛs.ſecoꝛs.vni⸗
coꝛs. ⁊ ſic de alijs ꝗᷓ patent locis ſſis.
Choꝛagios gręce latine villa z.

— 27

Choꝛagiũ.gij.i.ſuffragiũ.Choꝛagiũ etiam

eſt ꝑs ludi.ſ qñ pubia dicũt᷑.vłchoꝛagiũ

eſt vᷣginale ſignũ. vel vginalis põpa qua
ſolent vᷣgines facere in q buſdaʒ loc circa
moꝛtuum.ſ.choꝛea.⁊ ꝗlibet choꝛea ſic põt
dici. ⁊ tunc cõponit᷑ a choꝛea ⁊ ago.agis.
Sed coꝛragium ꝑ duo r.aliud eſt.ſ.qð ex
toto ⁊ intimo coꝛde petitur.⁊ cõponitura
Coꝛaliꝰ.lij.naturã hʒ vimis ſub aq̊.ſed de⸗
tracta ſuꝑ aquã ſtatim dureſcit ⁊ rubeſcit.
⁊ lapideſcit. Ita occupariq; ⁊ euelli retibꝰ
ſolet. aut acri ferramento ciii.
Coꝛax.cis.i.coꝛuus.⁊ tã illud qᷓ; iſtud nom̃
pʒ a ſono pectoꝛis.qꝛ grũnit pectre
Coꝛban.oblatio ſiue donũ vł votum ſonat

Matth̊.vij. Coꝛban qð eſt donrfn.
Coꝛbio.onis.m.t.ille qͥ facit vel vendit vel
oꝛtat cobes.
oꝛbis.bis.vas vimineũ qͥ mẽſurat᷑ vinuʒ
vel etiã annona.vel ꝑ qð etiã fluit muſtuʒ
⁊ðꝛ a curuo.as.qꝛ ex curuatis vᷣgis ↄtexi
tur. vel a colano.

Coꝛbita. te. pe. ꝓ.f.p.i.nauis oneraria
Coꝛbius.bij.⁊ h̊ coꝛbinus.bini.ꝓ eodeʒ.ſ.

ille qͥ duplex hʒ coꝛ. ⁊ za binũ ⁊ coꝛ.qua⸗
i binũ coꝛ hñs.vel reuera qui eſt vſipelliſ.

zincöſttarnrxYÄ–.
Coꝛbonan. vłhec coꝛbona · i. gacophilatiũ.

*

ion
ini
aun

i
14 .
.

onn
1
ng;

ii
lell

.
dli

i.

vbi diuin oblationes reponunt᷑. MPapi.
vo dicit. Coꝛbonã gacophylatium vbi pe

cunia ſacerdotũ erat poſita.⁊ interpᷣtatur
oblatio.Et vt ðꝛ in hiſtoꝛijs ſuꝑ actꝰ aplo

rum. Coꝛbonan erat arca in q reponeban⸗
tur dõaria ſacerdotũ Muſach erat arcai

qua reponebant᷑ donaria regũ vłpᷣncipũ.
Gaxophilatiũ erat arca.in qua reponebã⸗

tur donaria tranſeuntiũ.

Coꝛbulus.li.m.s.pe.coꝛ.i.paruus coꝛbis.

Corcula.i.ioculatrir.
Coꝛculũ.li.dimi.i.paruũ coꝛ.
Corculus.i. Tadeꝰ a coꝛde dictꝰ. IJpe ⁊ ta

dey. ipe ẽ ⁊ Judas Jacobi quẽ eccleſiaſti
ca tradit hiſtoꝛia miſſum Ediſſam ad aba⸗

arum regem. ꝗl
horda.dę.f.p. ðz a coꝛ.qꝛ ſicut pulſus coꝛ
dis eſt in pectoꝛe.ita pulſus choꝛdęẽ̃ in ci⸗

thara. Unde pꝛopheta. Laudate eum in

choꝛdis ⁊ oꝛgano. J

—

da. 2 z a choꝛda.

Choꝛdatiſta.ſtę.ↄ.p.qͥ vel ꝗᷓ canit cũ choꝛ⸗

ordatus.a.ũ.i.ſapiens.gnauꝰ.audax.cõ

ueniens. VUñ Job. xxxiiij. Viri coꝛdati.i.

nit cũ choꝛdis. ”MMM
Cordiacus.vide ſupꝛa cardiacus.
Chordula.lę.dimi.i.parua chora.

Cordꝰ. a. ũ.i.ſerotinꝰ.⁊ ðꝛ a coꝛ. Vñ ⁊ vuę
A tarde veniũt ad maturitatẽ.coꝛde dicũ⸗

—

tur ᷣm Hugl. Et Map̃. dicit. Coꝛdũ ſero⸗
tinũ qð tarde naſcitur.

Coredulus.li.ꝗdã auis ꝗ̃ ſtatim ⁊ citius q;ᷓ

cętera mẽbꝛa coꝛ auis captę edit.

Choꝛiambus.vi.eſt qͥdã pes ↄſtãs ex bͤma

lõga ⁊ duabꝰ medis bꝛeuibꝰ ⁊ vltia lõga

vt Audierant.⁊ ðꝛ ſic.eo ꝙ carmẽ h̊B pede

cõpoſitũ.aptum ſit choꝛo canentium

Coriandrũ.dri.n.s.genꝰ herbę a greco qð

illi coꝛion dicunt. ⁊ vt dicit Rap̃. Corian

drum qð gręci corion dicũt. cuius ſemen

dulci vino datũ ꝓnioꝛes reddit in venerẽ

ſi ſupra modũ dederis amentiã facit In ci
bo ſumptũ calefacit ⁊ ſtringit ⁊ ſomnũ fac
Coriarius.rij.m.s.qͥ parat coꝛia vel qͥ opa⸗

tur de coꝛijs.⁊ ðꝛ a corio.
Coꝛimbus.m.s.fructꝰ eſt hederę.⁊ ðꝛa co⸗
rona.qꝛ inde coronabant᷑ antiqͥ et pᷣcipue
poetę. AUñ Ouið.iiij.meth̊.Et guidus di
ſtinguit tela coꝛimbis.Coꝛimbi etiã dicũt᷑
anuli vitis.qͥ ꝓxima ꝗ̃q; ligant ⁊ cõpᷣhen⸗
dunt ne longius laxati palmites ventoꝛũ

Coꝛithꝰ. thi. m. S.i.tectura

flatibus diſſipearrktt
i arcuũ Uñ Sta
tius thebaidos in.vij. Quã ſuꝑ a go ve⸗
lox coꝛinthos ⁊ arcus. Itẽ coꝛinthos.ti.i.

repoſitoꝛiũ ſagittaꝝ.ſ.pharetra. Vñ oui⸗

dius triſtiũ. In qbꝰ eſt nemo qͥ nõ coꝛithõ
⁊ arcũ.Coꝛinthon actm̃ gręcũ ꝓtulit.pꝛo
corinthum Inuenit᷑ etiã hec corithꝰ nom
ciuitatis. In coꝛinthius.thia.thiũ.Ad co
rinthios ſcribit 0ρaulus duas eplas. Et
ſcribit᷑ ꝑ h. in vltima ſy'llabo.
Coꝛiũ.n.S.a carne ðꝛ q̃ſi carniũ.eo ꝙ carnẽ
tegat.vel qꝛ a carne extrahit᷑. Iñ coꝛioſus
a.ſ.i.coꝛio veſtitus. Iñn coꝛiolum dimi.i.
paruum coaniuiul.
Coꝛnetum.ti.n.s.pe.pꝓð.locꝰ vbi creſcunt
coꝛni.⁊ ðꝛ a coꝛnꝰ.ni.ꝓ quadã arboꝛe du⸗
ra in fructu vel ligno
Coꝛneus.a.ũ.ꝑtinens ad coꝛnu. vel de coꝛ
vu exiſtenn.
Coꝛnicen.nis.m.t.q canit cuʒ coꝛnu.qð ðꝛ

☛ .

etiã h̊ ⁊ hec coꝛnicens.tis.⁊ vtrunq; cõpo
nitur a coꝛnu cano. M
Coꝛnicena.nę.f.p.pe.coꝛ.fęmina ꝗᷓ cait cuʒ
ſapientes audite me. Iñ cordate.i.ſapien
ter.cõuenienter. honefſe.
Choꝛdex.cis.m.t.qͥ facit choꝛdã.vł qui ca⸗

coꝛnu.⁊ ðꝛ a coꝛnicen.
Coꝛniger.a.ũ.pe.coꝛ.i.gerẽs coꝛnu.
Cornipes.dis.oĩs.t.i.corneos hñs pedes
qð ꝓ equo inuenit᷑.⁊ tunc eſt gemaſ.

LCooꝛnix. cis.f.t. ꝗqdam auis clamoſa.⁊ dici

a coꝛnu.qꝛ clamoſa eſt vt coꝛnu.vel qꝛ diu
viuit. vt coꝛnu etiã durat. In coꝛnicula.i.

arua coꝛnir.
oꝛnu ðꝛ a carne qſi carneũ.qꝛ ex carne ꝓ⸗
cedit.Et in ſingulari eſt indecli. In płi vo
hec coꝛnua.nuũ.Inuenit᷑ etiã h̊ coꝛnꝰ.us
ui.in eodẽ ſenſu.Et nõ ꝙ coꝛnua vocãtur
extremę ꝑtes antẽnaꝝ ꝑ tropũ ab aimali.
Itẽ coꝛnua vocant᷑ extremitates exercitꝰ.
qꝛ intoꝛte ſunt ad modũ coꝛnuũ aialis.ſed
in hac ſigtione ꝓpᷣe inuenit᷑ h coꝛnꝰ.us.ui
⁊ ꝓ coꝛnu milit ſimilit.Sʒ coꝛnu in ſingu
lari. ⁊ cornua ĩ płali ꝓpᷣe ꝑtinet ad aialia.
A cornu deriuat᷑ coꝛnutꝰ.a.ũ.⁊ corno.as
id ẽ cornu reſonare.⁊ h̊ coꝛnꝰ.ni.ꝓ qnadã
arboꝛe dura in fructu vel ligno. In h cor⸗
num.ni.i.fructus illius arboꝛis. Uñ.Coꝛ
nu gerit coꝛnꝰ pecuduʒ ſunt cornua coꝛnu
MEWilitis eſt qñ ꝓperat ſua bella gerendo.
tem coꝛnu componit᷑ ̊ ⁊ hęc bicoꝛnis.⁊
B ne.⁊ H̊ ⁊ hec vnicornis ⁊ ̊ ne. Iñ coꝛni⸗
culum.n.S.i.paruũ coꝛnu
Cornicularij dicunt᷑ illi qͥ gerebant coꝛnua.
vel aciem in bello. vel qͥ inaures iudicum
vota ꝓtulerunt ſua. . 2

Cornupeta. te. pe. cor.i.bos. Añ Exo. xxj.

O ſi bos cornupeta fuerit ⁊ c.

Cornuſtibij.t᷑tia filia Job.nomen accepit.
ꝗqꝛ em ꝑ coꝛnu ⁊ tibia vnuʒ vbũ ex vtroq;
cõpoſuit.vtrũq; vᷣbũ ꝑ vnã or̃ois partem

in latina lingua trãſfuſum eſt.qͥ voluit ge⸗
nere licite demõſtrauit 'm Gregg.
Cornut.a.ũ.i.hñs coꝛnua. Et facies moy
ſi erat cornuta ſicut dicit glo.Exo.xxxiiij.
ꝓpter q̃ſdam radios ſplẽdoris quos hũa⸗
nus viſus capere nõ potuit.
Corolla.lę.dimi.i.parua coꝛona.

Corollariũ.rij.n.s eſt pᷣmiũ alicuiꝰ certami

nis.ſ.corona vł aliud. vel corollarium eſt
vnde aliqͥs meret᷑ adipiſci coronam.
orona.nę.f.p. ðöz a choꝛus.qꝛ rotunda ad
modũ chori ſolet fieri.⁊ ẽ in ſignũ victoꝛię
vel regij honoris .ꝗᷓ ideo in capite regum

ponit᷑ ad ſigndũ circũfuſos in orbe ppłos

qbus accinctꝰ q̃ſi cap ut ſuũ coronat᷑. Ma⸗
pias vo dicit ꝙ corona generaliter ðꝛ.dia
dema vo ſpecialit᷑. NMam eſt geſtamẽ regij
capitis.Corona vo quoꝛũcũq;. Iteʒ coro
na ðʒ circulus. Item corona eſt etiaʒ raſu.
ra pilorũ in ſuperiori ꝑte capitis clericoꝛũ
quę ⁊ clerica ðꝛ. Inde Coronula.i.parua
Corꝑalis. .t.⁊ G le.i.ad corpus pertinẽs.
Inñ corꝑalitas.tatis.Et cõponit᷑ cũ in.vt
incorpalis.Et vt dicit Priſcianꝰ. Corpa

le nomẽ eſt iſtud qð corporeã rẽ ſiꝗãt. ⁊ Bi

ꝓprijs ⁊ appellatiuis nomibꝰ. In ꝓprijs
vt Soꝛtes. In appellatiuis vt hõ. Incor
ꝑale vo eſt nomẽ illud qð incorporeã rem
ſigt.in ꝓprijs ⁊ appellatiuis. In ꝓprijs.
vt pudicicia penelopes. In appellatiuis.
vt vᷣtus Item corꝑale ſubſtantiuũ neutri
ge. eſt alba palla in altari ſuꝑ qua ponitur
ſacramentũ euchariſtie. —
Corpulentꝰ.a ũ.i.pinguis.craſſus. I coꝛ
pulentia. tię.i.craſſitudo.⁊ ðꝛ a coꝛpꝰ alẽ⸗
tos qð notat plernum.
Corp.oris.n.t.a corrũpo.pis.dꝛ. eo ꝙ ſit
naturę corruptibilis.⁊ cito corrũpat᷑. Ał
corpꝰ cõponit᷑ a cor ⁊ pus.puris. Iñ Coꝛ
pus q̃ſi cordis pus.i.cuſtodia.ſed potius
yiðꝛ etymo.qᷓ; compoſitio. Ael ðꝛ corpus
ꝗqſi coram poſitus. Inð corporeus.a. um.
Iñ ⁊ corporeitas.tatis.⁊ cõponit᷑ hęcin⸗
corporeitas.tatis.A corpus cõponit᷑ Bi
corpor.tricorpor. quadricorpor ⁊c. Inð
corpuſculum.li.diminutiuũ. id eſt paruũ
coꝛpus.

Corpus qñq; ðꝛ collegium ſiue vniuerſitas

cuius caput eſt platuſ.c.nouit. de his qͥ fi.

a pᷣ.Et tale corpus põt hr̃e vnum ſigilluz3.
de exceſſ.pᷣla.dilecta.Dicit᷑ etiã ↄgregatö
cuiuſcũq; ciuitatis vel villę vel caſtri hr̃e
corpus. Itẽ ꝗqlibet ↄgregatio ꝓ iuſticia fa
cienda.vt cõgregatio ſcabinoꝝ vel totius
vniũſitatis. Item ſocietas cauſa religiõis
cui ꝓuiſum eſt vnũ coꝛpus hr̃e debʒ iſtar
reipublice.Et res cões.ſ.actoꝛem ſiue ſyjn
dicum cõmunẽ ꝑ quẽ agere põt.ff.ꝙ cuiꝰ.
vniũ.no.agit᷑.l.j. Item epᷣs cuʒ capło ſuo
facit vnũ corpus.cuius ipᷣe eſt caput.ſʒ cũ

clero ciuitatis vel dioceſis nõ ðꝛ facẽ vnũ

corpus.ſic nec abbatiſſa cum clericis ſuis.
licet ſit caput.vnũ coꝛpus facit
Correctio.onis.f.t.i.emendatio caſtigatio
acorrigo.gis. Item correctio eſt qͥdam co
lor rhetoricus.⁊ fit qñ tollit᷑ qð pᷣus dictũ
eſt.⁊ qð magis idoneũ videt᷑ apponit᷑. vt
Sum minus oblitus decoꝛis qͥnimo de⸗
decoris.ex quo dicoꝛ amans.imo veraci⸗
Corregionalis.i.ex vna regiõe.
Corrigia.gię.f.p.ðꝛ a coꝛiũ.vła colligo.as
qᷓſi colligia. Iñ corrigiola.lę.i.ꝑua corri⸗
ia.Et corrigiatꝰ.a.ũ.i.cũ corrigijs liga⸗
orrigibił.ↄ.t.⁊ hocle.ad corrigen⸗ (tus
dum habilis m Pap̃ᷣ.
Correptio fraterna eſt admonitio fratrl de
emendatione delictoꝝ ex fraterna charita
e ꝓcedens. U
Corriualis. ↄ.t.⁊ h le.i.cũ alio potans eun
dem riuũ. Vñ ⁊ ꝑ ſimilitudinem corriua⸗
les dicunt᷑ qͥ eandem amicã habent.
Coꝛs.coꝛtl.vide ſupꝛa in coho—nrrs.
Coꝛtex incerti ge.eſt ſupᷣma pars arboriſ.⁊
cõpat᷑ pelli aialis.⁊ viðꝛ cõponi a coꝛium
ſʒ eſt etymo.potiꝰ qᷓ; cõpoſitio.Coꝛticẽ eti
am vocãt qdam coꝛucẽ. Liber eſt ꝑs inte⸗
rioꝛ coꝛticis dictꝰ a liberato coꝛtice.i.abla
to.eſt em mediũ qðdam inter lignũ ⁊ coꝛti
cem. Mõt etiam ibi poni tertium.ſ.ſuber.
Añ. Mars poꝛ eſt coꝛtex.lib alta. ttia ſub
AVnde Theodolus.Mutat flebiliter rigi
dum ꝓ corpoꝛe ſuber Inde corticillus. li.
aruus coꝛtex. “4“2“
oꝛtina.f.p.vt ðꝛ in hiſtoꝛijs.qñq; ðꝛ velũ
qñq; tentoꝛiũ qñq; tabernaculũ. AUñ coꝛ⸗
tina eſt oꝛnamentũ eccłaꝝ vel tabernaclo⸗
rum. ſicut vela depicta.ꝗᷓ in lateribus alta
rium ſuſpendũt᷑.ne ſacerdos i aſpectu cir⸗
cũſtantiũ ↄfundat᷑.⁊ ðꝛ a coꝛiũ.qꝛ pᷣmo ex
coꝛijs ⁊ pellibꝰ fuerũt facte. Itẽ coꝛtia eti⸗
am dicebat᷑ loc' olim in tenplo vñ dabatk

Gs
n
l⸗

e
ni⸗

mn
e⸗

con
ie.
ii
nni

⸗
⸗
nc
oe

reſpõſa.vłpotiꝰ mẽſa in tẽplo Apollinis
ſuꝑ quã ſtabat phębus qͥ dicebat oꝛacula.
⁊ dicebat᷑ coꝛtina.qꝛ coꝛio fetonis erat te⸗
cta. Nel ðꝛ coꝛtina qſi certina.qꝛ ibi certa
dabant᷑ reſpõſa.vł coꝛtia q̃ſi coꝛdicina.qꝛ
ibi hoĩm tenebãt᷑ coꝛda. Iñ coꝛtinatus.a.

um .i. coꝛtina ſparatus. Iñ ⁊ coꝛtinarius
rij.qͥ coꝛtinas extendit vł ſᷣuat vłfacit. Et

hec coꝛtinaria. tinarię. in eodem ſenſu. Et
coꝛtinarius.a.ũ.qð ad coꝛtinã ꝑtinet. Jnñ
etiã coꝛtinula.i.parua coꝛtina.

CQoꝛus. ri. pᷣma ꝓducta p vento ſine aſpira

tione.
Cos.cotis.f.t.ðꝛ a cote gręco qð latine dici
tur inciſio.eo ꝙ ferrũ ad incidendũ acuat.
Propᷣe vo duri lapides appellant᷑ cotes.
qſi cautes.⁊ ꝓducit co. Vñ. Virgił. Sub
iguntq; in cote ſecurſres.
Coſmarcha.chę.dñs vel pᷣnceps mundi.a
coſmos mũdus ⁊ archos pᷣnceps. Iñ hęc
coſmarchia.chię.eius poteſtas.
Coſmarius.rij.m.s.ðꝛ dñs mundi
Coſmicus.a.ũ.pe.coꝛ.i.mundanus.
Coſmographꝰ. phi. ðꝛ q̊ munduʒ deſcribit
⁊ ðꝛ a coſmos qð eſt mundus.⁊ gphos qð
eſt ſcribere.⁊ coꝛ.pe. Vñ in Aurora dicit᷑.
Coſmographo mopſi mihi pꝛeduce carmi

ne huius. Inde coſmographia. phię.mũ⸗

di deſcriptitio.
Coſmopeia.i.mundi factura.
Coſmos dicũt gręci.⁊ ↄuertitur in latinam
foꝛmã.⁊ ðꝛ hic coſmus.i.mundus.
Coſmus.mi.i.mũdus.a coſmos. Item coſ
mus ðꝛ oꝛnamentum pontificis.
Coſta.ſtę.ðꝛ a cuſtodio.dis.qꝛ coſtę cuſto⸗
diuut interioꝛa. Iñ hec coſtula.lę.⁊ coſtel
la.le.dimi.⁊ h coſtariũ.rij.locus coſtaruʒ
Et coſtatus.a.ũ.qͥ habet coſtas vł habẽs
magnas coſtas. H
Coſte. decas.gentos.vnum ⁊ idem ſiãnt.
Coſtus.ti.f.S.eſt radix herbę cuiuſdam.
Cotana.i.mala cogogna.i.genus maloꝛũ.
⁊ declinat᷑ ̊ cotanum.ni.⁊ ſcribit ſine c.i
NPap̃ᷣ. Vñ dicit. Cotana genꝰ fructuũ nu/
cum.Et coꝛ.bᷣmã.vt patet in ̊ vſu.Cũ co
tano moꝛus moꝛiq; ſoꝛoꝛ ſy comoꝛus

Cote gręce.inciſio latine.

—

Kotula. lę.f. p.qdam menſura vini cõtinẽs

ciathos ſex.i.emina.ꝗᷓ iðᷣo cotula ðꝛ.eo q

ita fit cotula. ꝗYMRMU .
Coturnix.cis.f.t.a ſono vocis ðꝛ.quã gręci

inſciſio ⁊ diuiſio ſextarij ſit in dua ęqua.et

oꝛtogon vocant.⁊ ẽ auis regia. Hec patit᷑

moꝛbũ caducum vt hoies.Et ꝓð.pe. VUñ

u 62. Mane coturnices veſpere vulgꝰ
Couterinus.a.ũ.i.ex eodem vtero cuʒ alio
genitus.
oxa. xę.f. p. ⁊ coxę in płi dicte ſunt qſi con
iunctę axes. In ipᷣis em capita femoꝝ iun
guntur. Jn coxula. dimi.
ante P
Cra vox eſt coꝛuo

Krapula dle. ſcpi ſtipabundas edacitas. i⸗

moderata ⁊ noxia voracitas.⁊ ðꝛ a crudꝰ
q̃ſi cruda epula. cuius cruditate guat᷑ cor.
⁊ ſtomachus turbat᷑.Eſt autẽ vini cibiq;.
Vñ. Vina bibit mane cerebꝛum refoꝛmat
inane.Quę ꝑfudit heri crapula młta me⸗
ri. Et ponit᷑ qñq; crapula ꝓ exceſſu in po⸗
tu. Vn pſał. Crapulatus a vio.
Craſſus.a.ũ.i.pinguis.ſʒ abeſus plꝰ qᷓ; pin
guis. ⁊ ð a creſco.cis.vel a creas vł a creã
do. quaſi aptus ad creandas carnes ? c⸗
pat᷑. Iñ hęc craſſitas.tatis.⁊ hęc craſſitu⸗
ðo. dinis. ⁊ hęc craſſicies.ciei.Et ꝑ cõpoſi
tionem craſſilentꝰ.a.ũ.i.plenus craſſitie.
Naßp̃.dicit. Craſſa fecunda pinguis ſpiſſa
CTraſſari coꝛpis eſt ⁊ ſanguinis. Braſlari
animi ⁊ crudelitatis. H
Craſtinꝰ.a.ũ.ðꝛ a cras.a q̊ etiã craſtino.as.
qð cõponit᷑ ꝓcraſtino.as.vide loco ſuo
Crater.eris.m.t.eſt genꝰ calicũ.i.poculoꝛũ
duas hñs anſas.⁊ fiebat pᷣmo de cõnexiõe
vgultoꝝ.⁊ ðꝛ a cratim. eo ꝙ ſe inuicẽ tene
at. Et vt dicit Papᷣ. Crater eſt vas vina⸗
rium. Item crat᷑ facit duplicẽ actm̃ in ſin⸗
gulari.ſ. craterem vel cratera.⁊ cratera eſt
actũs grecꝰ.Et ſimilit᷑ in płi geminũ habʒ
actm. vt crateres vel crateras. Vñ Virgi
lius enei.viij. Indulgent vino ⁊ vtũt cra⸗
teras aenos. Idẽ in pᷣmo ęneið. Crateras
magnos ſtatuũt ⁊ vina coꝛonant. Iñ cra⸗
terculus dimi.i.paruus crater.
Cratera.pe.ꝓð.põt eſſe actũs gręcꝰ.⁊ tunc
eſt maſ. ge. ſicut crat᷑. Vel põt eſſe ntũs la⸗
tinus.⁊ lic eſt. f.g.pᷣme declinationis.
Crates.tis.eſt inſtrm qð fit de vimibus vł
de ferro ad aſſandas carnes vłpiſces deſu
per. Iñ hęc craticula.dimi.i.ꝑua crates.
Et nõ ꝙ iſtud dimi.requirit ꝙ dicat᷑ cratl
in ntõ pi. In multis tñ libꝛis inuenit᷑ cra⸗
tes in ntõ ꝑ e. AUnde in Auroꝛa.Altar me
dio crates prędicta reſedit. In Gręciſmo
Eſt crater patera connexio virgea crates.
Creagra.grę.f.p.ðꝛa creas.qð eſt caro. et
agros quod eſt tractus. Et ſunt Qeng

ðM

R K.—.

tridentes fulcinulę ad carnes de caldarijs

ferendas vel extrahendas

reber. a. i. i. denſus vel ſpiſſus.ſed differt
ab his. qꝛ creber ðꝛ de multitudie.vt Cre⸗

ber paries circũit hãc domũ.i.młti parie⸗

tes. Benſum ſiue denſatũ eſt qð viſu nõ ẽ
penetrabile.vt ebur.licet tenue. Spiſſum
vo qð non eſt tenue.Et ꝓð.cre. AUndeqͥ⸗
dam. Lectio crebꝛa valet quã non obliuio

tollit.

fures.ſ.qͥ ſepe frequentat᷑ a furibus

Crebꝛo. onis.m.t.alio noĩe ðꝛ poꝛca.eſt au=t
poꝛca illa terra ꝗqᷓ ↄtinet᷑ inter duos ſulcos
2z a cribꝛo.quia aqua crebꝛo per ipſam

Diſcurrit.
Eredibilis.ↄ.t.⁊ h le.qð põt credi.

Creditarius. m. s. i. ↄſiliariꝰ vel camerariꝰ
cui ſecreta cõmittunt᷑. Inð hęc creditaria

igd eſt cameraria.

Ereditoꝛ eſt qͥ alieuã fidem ſequit᷑ mutuatẽã

pecuniã numerando. Generalit᷑ vo credi
toꝛ ðᷣꝛ q̊ͥ ex cauſa quacunq; alienam ſidẽ ſe

bitoꝛi.

quitur. Et dicit᷑ ideo creditoꝛ.qꝛ credit de

Credulus ·a.ũ.qͥ ſꝑ vel facile credit. JInde
hec credulitas.tat.Et cõponit᷑ cũ in. vt i⸗
credulus.qui nunqᷓ; vel vix credit. Ande

SGSgrkęciſmus. Rumoꝛ credibilis res credu⸗
laſ cito credit. Sic incredibilis ⁊ res icre/
Crementũ.ti.n.s.i.ſemen virile.⁊ ðꝛ a creo
A8. qᷓſi creamentũ. Vñ Joſephꝰ Cremẽtũ
ad libidinem ſuo potiꝰ nutriuit ex coꝛpoꝛe
Item crementũ ðꝛ a creſco.is.⁊ tũc tm va
let q́;tum incrementũ.

Cremiũ.mij.n.s.i.ſiccamẽtũ lignoꝝ vł fri

xoꝛuʒz in patella.⁊ etiã qð remanet in patel

la aridũ de carnibus poſt pinguedinem li

ꝗfactã ðꝛ cremiũ. Unð ꝓpheta. Oſſa mea
ſicut cremiũ aruerunt. Et ðꝛ a cremo.

Cremiũ.n.S.i.ſacrificiũ.qð ⁊ holocauſtum

dicebat᷑. ⁊ ð a cremo.as.
CTreas gręce.latine ð caor.
Creperon dubium ðꝛ. Inde creperus.a.ũ.
iid eſt dubuis. 1
Crepido.inis eſt ripaꝝ obruptio ſaxi.vłru
pis.vel montis extremitas.altitudo.ſum
mitas. NPonit᷑ tñ qñq; ꝓ cauerna vbi vie
coueniunt.in qua ſolẽt pauꝑes latitare vł
mendicare. VUn Juuenalis. Hulla crepi⸗
do vacat. Et ponit᷑ h̊ͥ ꝓ ſummitate ripaꝝ.
Et ðꝛa crepo.as. qꝛ ibi eſt frequẽtiꝰ ſoni⸗
tus ventoꝝ ⁊ ruptio lapidũ. Quidã tñ vo

lunt deriuaria creperon. qð eſt dubiuz vlł
incertũ.qꝛ dubiũ eſt in tali loco ponẽ pedẽ

Itez ſummitas vel extremitas in circũitu

altar dicebat᷑ crepido.⁊ ipᷣm ꝓpiciatoꝛiũ
Vñ Exech. xliij. Be ſinu terrę vſ. q; ad cre

ibidinein.1. ppiciatorium. è”ð
Er.

epitꝰ. us. ui.⁊ B crepitaculũ.i.ſonitus.

Crepoꝛ.oꝛis.m.t.i.ſonitus vel eleuatio. et
SZaꝛa crepo. gas.
Crepundiũ.dij.n.s.i.cunabulũ.⁊ ðꝛa cre⸗

po.as.qꝛ in ea puer crepat.i.ſonat vagiẽ⸗

do Itẽ ᷣm Papᷣ. Crepũdia puerilia oꝛna

menta indita ꝗᷓ expoſitis infantibꝰadhibẽ

tur vt cunabulũ. Vnde Hierony. Int cre

pundia noui partus.
Crepuſculũ.n.s.i.dubia lux.ſ.hoꝛa ꝗᷓ inter

noctem ⁊ diem eſt. vlint diem noctez du
bia. an ſit diei vel noctis.⁊ ðꝛa crepon qð

eſt dubiũ. Et eſt duplex crepuſculũ.ſ.diei

⁊æ noctis. Abi aduertẽdũ ſᷣm hhug.ꝙ nox
habet ſeptẽ partes. Nꝛima ꝑs noctis dici
tur crepuſculũ vel veſperũ a ſtella occidẽ
tali. Secunda cõticinium a cõticẽdo.Ter
tia galliciniũ.a gallicãtu. Quarta intẽpe⸗
ſtum.i.nõ opoꝛtunũ.⁊ nõ aptũ tꝑs alicui
rei faciendę.qñ nichil agi põt.q̃ſi ſinete.

icdd eſt actu ꝑ quẽ cognoſcit᷑ tꝑs. Quita ite⸗

rum galliciniũ ꝓpter gallos lucis pſᷣnunci⸗
os. Sexta matutinũ inter abſceſſum tene⸗
brarũ ⁊ auroꝛeaduentum.Septĩa dilucu
lum nuncia diei.quę incipit quaſi diei par
ua lux. Idem etiam auroꝛa ðꝛ poſtea iterũ
crepuſculum. D=
Creſus.ſi.m.s.rex lidoꝝ. Ande loierony.
in epła ad Paulinum. viij. ca. Prefert vi
dua diuitis Creill.
Creta.tę.f.p.ꝗda inſula eſt in q̃ fuit nutrit/
Jupit᷑. Iñ cretus.a.ũ.⁊ creſus.a.ũ.Et h
T heęc cretẽſis.⁊ h ſe.in eodeʒ ſenſu.Et hęc
creia. teę. genꝰterrę albę.ſ.argylla.qꝛ in illa
inſula melioꝛ abundat creta. Iñ cretoſus.
a.ũ.i.abundanſ creta ⁊ creteũs.a.ũ.id qð
eſt de creta. òꝗÿMUõ

Creticꝰ. ci.i. iudex vłmedicus.⁊ ðꝛa criſis.

qð eſt iudiciũ.qꝛ ᷣm criſim iudicat de infir
mo. an debeat euadere yel ne. vłðꝛa Cer⸗
no.nis. Iñ creticus.a.ũ.i.iudicialł vel de⸗
terminatiuus. vt creticus dies.in qͥ ſumit
iudicium infirmitatis. M

Xretio.onis.f.t.i.iudicatio vel certꝰnume⸗

rus dier. in q; iſtitutꝰ eſt heres. vl adijt hę
reditatem. vel finito tꝑe cretiõis excludit᷑.

28 cretio.q̃ſi decretio.qꝛ ita decernit᷑ vel

conſtituii.

CTribʒ. bri. n. . eſt inſtm aptũ ad purgãdũ
fruges. 1 ðz a currẽdo.qꝛ ibi currit frumẽ⸗

tum. Ael ðꝛa creber.a. ũ. qð eſt idẽ quod
tẽſus.eo ꝙ ſit crebꝛo ꝑfoꝛatũ. Iñ cribellũ

dimi. i. paruum cribꝛum. Vñ qdam. Hau
rit aquam cribꝛo clericus abſq; libꝛo

ſias: ſimilia quę non occidunt ſed infa⸗

Criminũ capitales erant carceris cuſtodes

q̃ etiam ſtratoꝛes dicunt᷑.a ſternendo. qͥa
damnatos puniebant.

Crimen eccłaſticum eſt qð ꝑtinet ad iuriſdi

ctionem eccłę. vt hęreſis.ſacrilegiũ.ſymo
nia. pꝑiurium.vſura.adulterium.xij.q.ij.ĩ
ſum. lxx vij. di.
oꝛtũ a canonibꝰ ſumpſit.⁊ ſolũ coꝛã iudici
bus ecclaſticis coëſci habeat.de cuius co⸗
gnitiõe iudices ſęculares ſe nullatenꝰ itro
mittere pñt.vt eſt crimen hęreſis.Sed cri
men mere ciuile ꝑ oppoſitum.eſt delictum
legibus ciuilibus ꝓhibitũ. alias in ſe non
peccatũ.vt in ciuitate ire de nocte pꝰ ſonũ
cãpane vel oſilłe. Crimen vo mixtũ eſt qð

ſpectat ad foꝝ vtrũq;. vt eſt ſacrilegiũ qð

ſpectat ad foꝛũ eccłaſticũ.⁊ põt etia iudex
ſecularis de pęna eius cognoſcere ⁊ ſacri⸗
legum punire ̃m glo.in vbo adimimus.ĩ
c.feęlici S.de pę.li.vj.⁊ de hoc eſt glo.ſum.

£

Crimen leſe maieſtatis eſt vbicũq; q̃s ↄtra

vrbẽ aliqͥd molit᷑.aut qͥ ꝓfugit ad hoſtes.

vel iſtos iuuat q̃licunq; cã.ſ.armis.ↄſilio

vel pecunia.vel qͥ ſubie ctas ꝓuincias niti
tur facer e rebelles. vel ſeditiones aut bel⸗
la mouit in ciuit ate.vel qui ſlatum magi⸗/
ſtratum vel pᷣncipem occidit.vel qͥ ↄtra la

tus eiꝰ militat. vel arma fert ⁊ occupat cõ⸗

tra rem publicã. Et idẽ ðꝛ crimen ꝑduelli⸗
onis.i.hoſtile.Nã ꝑduelliones dicũt᷑ ho⸗
ſtes. Secus ſi cõmittit᷑ q̊ crimẽ non cõtra
rempublicã. qꝛ tunc nõ ðꝛ ꝑduellioniſ.ſed
ſimplicit᷑ leſę maieſtatis. Et nõ ꝙ non ſub
ditus crimen leſę maieſtatis non cõmittit.
vt in·Srurſus.in cle.paſtoꝛał.de re iudi.
vbi rex cecilię Ropertus nõ eo mõ ſbᷣfuit
lheinrico imꝑatoꝛi.ꝙ crimen lęſę maieſta
tis in eum cõmiſerit.
Crimen heęreſis in młtis cõuenit cũ crimie

leſe maieſtatl.⁊ hmõi ſᷣm canones eſt ꝓpᷣe

leſę maieſtatis.qꝛ ledit rempublicã. imꝑa⸗
toꝛem etiã diuinum ⁊ celeſteem.
Grimẽ ſacrilegij ſᷣm Axo.ſit ꝓpᷣe qñ ſacruʒ

Crimen mere eccłiaſticum eſt. qð pᷣncipalit

de ſacro aufert᷑ Acetiam m eũ.⁊ſi qͥs nõ
ſacrũ de ſacro recipit.vel ſacruʒ de non ſa⸗

cro. Sed m leges tunc ſacrilegiũ non eſt
dqꝛ qñ res pᷣuate auferũt᷑ de ſacro tũc actio
furti locum habet. Ho ſti. tñ dicit ꝙ ſi acci
it aquam c pitur ſacrũ de ſacro.vel ſacruʒ de nõ ſacro
Crimen.nis.n.t.dicit᷑ a careo.vt furtũ.fal-

ſempꝑ ſacrilegium fit. vt.x vij.q.iiij.quiſqͥᷣs
V. ſimpliciter. ̃ᷣͦ
Crimen peculiatus ᷣm Axo. locum hʒ pꝛo
pecunia publice recepta vł intercepta. vel
quocũq; mõ cõtaminata. vt ſi in aurũ vel
argentũ vel es publicũ aliqs ferrũ vel ſilłe

aliqͥd inducat.i.adijciat. Idẽ eſt in ſac re.
yt in vaſis eccłe. Idem eſt in religioſis.vt
in oꝛnamentis.ſepulcris.

Crimen ſtellionatus ſᷣm Aco.ðꝛ a quodam
aĩali reptili.qð ðꝛ ſtellio. Et cõmittit h̊ cri
men ꝗqͥᷣ in varietate animi rẽ aliqu alti pi⸗
gneri obligatã ſiue pigneratam alij poſtea
obligat. Et ð a ſtellione.qꝛ ſicut ille vmis
eſt varius in coloꝛibus. ſic ille qui cõmit⸗
tit hoc crimen eſt varius in oꝛe ⁊ incõſtãs
in mente.
Crimeu fraudati cẽſus cõmittit᷑ cũ qͥs fura
tur publicã pecuniã ſibi accõmodatam
Crimen fraudatę annonę eſt cũ poꝛtitoꝛes
furantur victualia. a republica ad exerci⸗
tum miſſi.
rimen piaculare eſt qð moꝛte expiatur
Crimẽ concuſſiõis cõmittit qͥ ſᷣtextu officũ

ſibi conceſſi extoꝛquet cõminado aliqͥd ab

inuito.Et tali crimine punit᷑ qͥs pęna qua

Drupli. j.q.vij.ſanximus.in fi.

Criminũ alia ſuut pᷣuata. vt illa quoꝝ exe⸗
cutio.i.accuſatio vel denũciatio ꝑtinet tm
ad illos qbus inferũt᷑.vt furta.dãna illa⸗
ta ⁊ iniurię.Alia ſunt publica quoꝝ execu
tio dat᷑ cuilibʒ de pplo. QAm̃ ad publicam

vtilitatẽ ſpectat.ne maleficia maneant im⸗

punita. vt ſunt homicidia. pr̃icidia. adul⸗
teria.pꝰ q̃drageſimũ tñ diẽ.vt.l.iure mari
ti. C. de adulte. Itẽ crimẽ leſe maieſtatis.
Et nõ ꝙ crimen ðꝛ qͥnq; modis.pᷣmo ſumi
tur ꝓ q̃libʒ peccato ſiue moꝛtale ſit ſiue ve
niale. Scðo ꝓ crimine irrogãte infamiaʒ.
qð eſt accuſatiõe ⁊ dãnatione digniſſimuʒ
Tertio ꝓ peccato qð eueit ex deliberatõe
ſiue moꝛtaleſiue veniale ſit.qð non delet᷑
niſi ꝑ penitentiam. Quarto qð ſemł cõmiſ
ſum ſufficit ad condemnationẽ.nõ tñ infa-
mat. Quito qð irrogat ꝑpetuã infamiam.
vt no.xxv.di.c.vnũ oꝛariũ ·S:nunc aũt.et
lxxxj.di.apłlus. Vñ Si qlibet eſt peccatoꝛ
non tñ qᷣlibet eſt criminoſus.
8§

“

Xrinalis.9.t. ⁊ B le.i.ad crinẽ ꝑtinens ⁊ ðꝛ

gqcrinis. Sed crinalis.m.t.i.acus qua cri⸗
nes aptantur.

Crinis.nis.m.t.a cerno ðꝛ.⁊ ſunt crines ꝓ⸗

pꝛie muliex ſic dicti. eo ꝙ crinibꝰ a vir! di⸗
ſcernant᷑.⁊ ita q;tũ ad vocẽ deſcendit cri⸗
nis a cerno.ſed qᷓ;tũ ad ſigtionẽ potiꝰ a di⸗
ſcerno.E tiã ðꝛ alio mõ h̊ cirrus.ri.qð ⁊ ꝓ
plicatura ðᷣꝛ capilloꝝ.a cirrim qð eſt tõde⸗
re. Iñ criniculus.i.paruus crinis.Et cri⸗
nitus.a.ũ.pe.ꝓð.i.magnos habẽs crines
Crypta.ptę.i.ſpelũca cauerna.vłturba ho

—„N—

minũ.⁊ ð a crepo

ECriſta. ſte.f. p.ðꝛ illud qd eminet ſuꝑ gale,

ſup capita qrundã auium Iñ criſtatꝰ.a.

ſi.i.criſta oꝛnatus.vel qͥ magnã hʒ criſtam

Inuenit᷑ etiã criſtatꝰ.i.galeatus.
ryſtallus.li.f.s.genꝰ eſt candidi lapidis

Aſi nix.⁊ fit glacie durata ꝑ annos.vnð et
gręci ei nomen dederũt. Et nõ ꝙ antiq di⸗
cebant h̊ cryſtallũ.li. Añ Auroꝛa Cryſtal

liuina facit facta feneſtra dicens. Et cryſtal⸗

lus appoſita radijs ſolis adeo rapit flãmã
vt aridis fungis vel folijs pꝛebeat ignem.

fulgidum autem nihil aliud q; frigidũ pa
ti poteſt.

Croceus. a.ſ.⁊ hec crocea. ceę.f.p.i.cuna ĩ
fantiũ Vñ in Threnis Hieremię ðꝛ.Qui

nutriebãt᷑ in croceis.ãplexati ſũt ſtercoꝛa.

Krocodilus.li.quoddã animal qdrupes. æ?
ðꝛ a crocꝰ.eo ꝙ croceũ habeat coloꝛẽ.Et ẽ
plerũq; in longitudine viginti cubitoꝛum

dDentiũ ⁊ vnguiũ immanitate armatꝰ. tãtę

D uritię ꝙ foꝛtiũ ictꝰ lapidum tergo reꝑcuſ

ſus nõ ſentiat. Nocte in aqͥs ⁊ die humi re

quieſcit. Solus ex aimalibus ſuꝑioꝛẽ mã⸗

dibulam mouere ðꝛ. Quidã tñ dicũt ꝙ cõ⸗

ponat᷑ a crocus ⁊ dilus qð eſt metus. Añ
Herba crocus diluſq; metuens venit hic

crocodilus. Nam croceis maculis variat᷑
⁊ eſt metuendus. R.poſt.c.pᷣmuʒ ſibi dãs
l. ſcriptito ſolo.
Crocus.ci.qͥdam puer vᷣſus in floꝛẽ ſᷣm po

etas. Iñ h crocꝰ. ci.dictus eſt flos. Sed ꝓ

pꝛie h̊ crocũ.ci. ꝓ floꝛe.ſʒ ꝓ puero h̊ croc

licet ꝓ floꝛe inueniat᷑ h̊ crocus.ci.tñ h̊ fit ꝗẽ

tia pueri. AUel crocum ðꝛ a coꝛitio oppido

cilitię. vbi melius ⁊ plus abundat q; alibi.

Inge croceus.a. um.⁊ hęc crocea.ceę.ſub
ſtant iue. YYJMVMU

aiſ.qcoloꝛe nõ confundit᷑ nec coloꝛeʒ mu

citur coloꝛ vel humoꝛ.

tat m Hugl. Map̃. dicit. Croma grece. di

delis quoq; crudus.

Cronia.nię. ꝓlixus coꝛꝑis moꝛbꝰ q̃ multo
tꝑe moꝛat᷑.vt podagra vel ptiſis.
Chronicꝰ.a.ũ.i.tꝑalis.terrenus Et płiter
hec chꝛonica.oꝝ.i.tꝑa.vel tꝑm ſeries.vel
oꝛdo vel liber vbi deſcripta tꝑa ↄtinẽtur.
vel facta diuerſoꝝ tempoz.

Chronographus.pe. coꝛ.qᷣ deſcribit tpa.

ðꝛa chronõ qð eſt tꝑs ⁊ gphus qð eſt ſcri⸗
ptoꝛ. Inð chronographia.phisę.i. bꝛeuis

ſcriptũura vel tempoꝝ deſcriptio.

Chronon gręcelatine ðꝛ tempus.

Cruciabil.P.t.⁊ h le.qð eſt dignũ vłaptuʒ

cruciari. B
Cruciamen.inis.⁊ q̊ cruciamentũ.⁊G̊ cru⸗
ciũ.cij.oĩa idem.ſ.toꝛmentũ qðlibʒ. Anð
Lucillius. Vinũ cruciũ inſuaue dixit
Cruciarius.rij.qͥ eſt cruce dignus.vłqͥ fert
crucẽ ad ſuũ diſpendiũ.vład officiũ ſuſpẽ
dij. vel ad ſignum ꝓfeſſionis ⁊ religionis
ſuę.⁊ dicitur a crux. Inde cruciarius.a.ũ
adiectiue. è
Crucibolũ.li.n.s.i.lucerna.⁊ ðꝛa crucio.⁊
bolus.qꝛ bolus.i.moꝛſellłꝰ ſępe ibi cruciat
7 diminuit᷑. Crucibolũ etiã ðꝛ moꝛtarium
Crucicula.lę.f.p.i.parua crux.
Crucifer.a.ũ.qͥ fert crucem.
Crudetł.ↄ.tia G̊ le.i.crudus. Et eſt crudełi
ſanguine. ſęeuus inira.
Crudus.a.ũ.ðꝛ qð non ẽ coctũ.q̃ſi non ſine
ſanguine.Et ðꝛa cruoꝛ.Et inde ꝑ tranſia⸗
tionem ðꝛ hõ crudus. q̃ſi nõ cociꝰ nec eſui

habilis. Eſt em aſper ⁊ crudus. Inde hęc

cruditas.tatl. AVñ crudus nõ coctus ẽ cru
Cruentus.a.ũ.i.ſanguĩie inqͥnatus.vel qui
amat effuſionem ſanguis. Iñ cruentatus
a. ü. ⁊ differt a cruentus.qꝛ cruentat dicit
ꝓbpe ſanguine inqͥnatus.ſed cruentus qui
amat effuſionem ſanguinis.
⁊ cruma.mę.dicitur.
Cruoꝛ.oꝛis.a curro ðꝛ.eo ꝙ cruoꝛ currẽdo
corruat.⁊ eſt cruoꝛ effuſus.ſanguis vo in
coꝛpe. Vñ. Sanguis alit coꝛpꝰ.cruoꝛ eſta
coꝛpoꝛe fuſus. Ael ſanguis eſt hoim.cru⸗
oꝛ victimaꝝ Vel cruoꝛeſt coꝛruptꝰſãguis
q̃ emittit᷑.⁊ ðꝛ ſanguis qꝛ ſit ſuauis.
Crus.cruris.n.t.ðꝛ a curro.is.qꝛ cruribus

Krumena.nę.pe. ꝓð.ſaccus.marſupiũ.qð

currim?⸗ vgreq um facimꝰ. Et ſi an
genib“ vſq; ad ſuras. Ałcrus eſt os tibię
Croma gręce ðᷣꝛ latine coloꝛ. Iñ cromaticꝰ. genibꝰ vſq; ad ſuras. Ałc g.

anterius. Iñ cruſculũ.li.i.paruum crus.
Et cruſculus.a.ũ.qͥ parua habʒ crura. Et
cruratus.a.ũ.qui mag habet crura.

ruſcumulus.li.m.S.eſt tumoꝛ crurũ.⁊ ð:

r
N
,

6

n

— —
. =

CLCubatoꝛiũ. rij.t
nitimur. –a cubo.

Cruſtum.ſti.n. s.vel cruſtuluʒ ꝓfragmẽto

panis ⁊ ꝓ quolibet edulio

Cruſta.ſtę.vel cruſtula.lę.dimi.pe.coꝛ.eſt

lamina ꝗlibet vel fragmentũ auri vł argẽ⸗

ti vel alterius metalli.vel ligni vłlapidis.

AVnde marmoꝛati lapides cruſtati dicunt

Item cruſta vel cruſtula ſuꝑficies vel coꝛ-

tex panis vel alterius rei.

C .2

ſic dicta.

Truſtaria. rię. i. taberna. a vaſis cruſtatis

Cruſtoſus.a.ũ.i.plenus cruſtis.⁊ ðꝛa cru⸗

ſta. Jñ cruſtoſitas.tatis. M

Cruſtumiũ.mij.qðdam genus piri.qꝛ du⸗
rain hʒ coꝛticis cruſtã. vel ðꝛ a cruſtumia
regione.⁊ in eadem ſigtione poteſt declia⸗

.

ri adiectiue.

Crux.crucis.ðꝛ a crucio.as.qꝛ cruciat.⁊ fa

cit gtũs plurał crucũ.qꝛ foꝛmat᷑ ab h abla⸗
tiuo cruce e.mutata in ũ. Et coꝛ.u.ante.c.

AVñ Oꝛatiꝰ in epłis. Nõ hoĩem occidi.nõ

paſces in cruce ceruos. Et in Auroꝛa. Ex

tat imago crud ꝗᷓ domat omne malignum

Et nõ ꝙ crux chꝛiſti q̃ttuoꝛ lignoꝝ genere

fuiſſe ꝑhibet᷑.ſ.palmę.cypꝛeſſi.oliuęet ce⸗
Ddri. Unde qdam. Ligna crucis palma. ce
drus.cypreſſus.oliua.anc differentiam

lignoꝛum videtur apoſtolus innuere cum
dicit. At poſſitis compꝛehendere cũ omi⸗

bus ſanctis ꝗ ſit longitudo.latitudo.ſubli

mitas. ⁊ ꝓfundum.

cui i

am ꝓ lecto q; ꝓ alia re

„

Cubic ulariꝰ.rij.m.S.i.lecti cuſtos vł fabꝛi⸗

catoꝛ vel pᷣparatoꝛ. I cubicularia.rię.in

eodem ſenſu. Põt etiam declinari adiecti
ue cubiculariꝰ.a.ũ.qð ꝑtinet ad cubiculũ
vel ad cubiculariũ. ́ÿUDNB
Cubicularij dicunt᷑ ſerui qͥ cubiculũ dñi ſui

eurant.
Cubiculũ.li.i.lectꝰ.a cubo.as.

inclinamentũ qᷓ; aſcenſus.
Cubio.onis.m.t.i.maſculus.

Cubitꝰ.ti.m.s.eſt ꝗdam ꝑs bꝛachij.⁊ ðꝛ a
cubon eo ꝙ firmũ ⁊ ſolidũ membꝝ ſit. velb
dðdꝛ a cubo.as.qꝛ ſuꝑ cubitũ ſolent cubare ĩ

comeſtione.⁊ durat vſq; ad manũ. Ał eſt

mmDaenſura qdama medio bꝛachij vſq; ad fi⸗
nem digitox ſe extendẽs. Iñn h̊ ⁊ hęc cubi

Cubile. lis.n.t.ꝛ a cũbo.bis.vłcubo.as.⁊
eſt ꝓpᷣe ↄcubinaꝝ.ſicut genialł ſponſarum
Fit em̃ ad lectũ cõcubinaꝝ potiꝰ deſcẽſus

talis ⁊ B le. Et ſunt cubitalia ſuꝑ ꝗᷓ cubitũ
vel ceruicẽ reclinamus.vt aurealia ⁊ pul⸗
uinaria. ⁊ etiã alia. Item cubitał cõponit
bicubitał.le. tricubitalis.le.Similit᷑ cubi⸗
tus cõponit᷑ bicubitus.a.ũ.tricubitꝰ.a.ũ.
Et vt dicit Papᷣ. Cubitus duplicit᷑ ſumi⸗
tur. vnus qͥ naturalit᷑ ad digitoꝝ ſummita
tem a cubito vſq; ꝓtendit᷑.q̃li moyſes ar/
cam mẽſurauit. Alius cubitus eſt ma⸗
ioꝛ ðꝛ.qͥ bꝛachio extenſo toto cubito capiti
plato ſe eſſe demonſtrat.quo arca noe de⸗
metita eſt. AHñ.Eſt ꝓ menſura cubitus cu
bituſq; lacertus

₰

ubon interp̃tat᷑ firmũ ſiue ſolidum.

Cubus.bi.m.s.eſt figura ſolida ꝗͥ lõgitudi
ne.altitudine.latitudine cõtinet᷑. An.Cu
bicus ðꝛ numerus ſolidus.ſ.hñs in ſui de
nominatiõe q̃ttuoꝛ voces.vt bis duo.bis
ter. ter. tria. In cubicus.a.ũ.⁊ h̊ cubicꝰ ꝓ
illo ſolido numero.ſ.idem quod cubꝰ. Et
vt NPap̃.dicit. Cybus gręcum eſt latinum
cubus.
Cucullus.m.s.i.veſtis caputiata ⁊ lata hu
meroſ tm ⁊ caput tegẽs inſtar caputij VUñ
Juuenalis.Sumere nocturnos meretrix
anguſta cucullos. Iteʒ cucullus eſt quod⸗
dam genꝰ poculoꝝ. Vñ Oꝛatiꝰ Reges di
cũtur multis vrgere cucullis.
Cuculus.auis ꝗqdã a ſono voc dictꝰ. Nnð
In ſiluis cuculũ in clauſtris qre cuculluʒ.
Item. Licet ꝑ multos cuculus cãtauerat
annos. Mſallere neſcit adhuc aliũ cantuʒ
niſi guckguck.

Cucuma.mę.f.p.a ſono feruoꝛis ðꝛ.ſicut ca

ℳ₰

cabus.i.vas ęneũ deſuꝑ cooptũ.in qͥ cale⸗
ſcit aqua vel coquit᷑ cibus. Itẽ cucuma vł
cucurma ðꝛ qödam genus clauę

„

Cucumer vel cucumis huiꝰ cucumeris. eſt

herba cuiꝰ fructus humidę naturę eſt. et
ðꝛ ab amarꝰ. eo ꝙ interdũ ſit amarꝰ.qͥ dul⸗
