lis vtunt᷑ pirate ad ſpeculãdũ.⁊ exploꝛan

dum. Et dererunt᷑ hmõi nauiculę vel ſca⸗
phę in nauibus ⁊ piculo iminẽte deponũ⸗
tur in mare ad ſubueniẽdũ nauibꝰ.qꝛ his
nauis accigit᷑.⁊ ꝓ cinctu ipſiꝰ armat᷑. Uñ
Alct..xx vij. In iſulã aũt decurrẽtes ꝗ vo⸗
cat᷑ cauda potuimꝰ vix obtinere ſcapham
Scaphiũ.phij.n.g.locꝰ vbi arma reponũt᷑
vel genus vaſis ad turpes vſus aptũ.ſcʒ
ad requiſita naturę ſcʒ vas ad mingendũ
⁊? egerendũ.⁊ ðꝛa ſcando.dis.
Scaphus.phi.m.g.certus numerus.
Scapula.lę.ðꝛ ſpatula vel humerus ⁊ ðꝛ a

ſcaphus. Iñ ſcapuloſus. ſa.ſum.i.ſcapuł

Dilatatꝰ.Et h̊ ⁊ hec ſcapularis.⁊ h re.ad
ſcapulã ꝑtinẽs.Et h̊ ſcapulare.ris.ꝗdam
veſtis ſcapulas tm tegens. Et cõponit᷑ in⸗
terſcapulũ.li.Et coꝛ.pe. Añ ꝓpha.Sca⸗
pulis ſuis obumbꝛabit tibi.
Scapus.pi.m.g.i.ſũmitas.vel cacumẽ vel
humerus. VUñ Aug. de ciui.dei. Suꝑ pꝛi
api ſcapũ noua nupta ſedere videbat᷑.
Scaria arboꝛ ẽ ſpinoſa.⁊ facfructũ rubeũ.
Scarioth.qͥdã vicus eſt. Iñ h̊ ⁊ hec ſcario⸗
this. ⁊ B the. Hinc Judas dict' eſt ſcario⸗

this Johãnis.xiij. At traderet eũ. Judaſ
Simeonis ſcariothis.i. Judas Simeõis
filiꝰ.ſ.ſcariothis ſica loco illo noiatꝰ. õt
etiã declinari h̊ ſcariothes.huiꝰ ſcariothę
ſicut teſbites huiꝰ teſbitę. ⁊ coꝛ.Po.
Scarus.ri.genꝰ piſcis qð ſolũ inter piſces
ruminare phibek.
Scatebꝛa.bꝛę.aquę eruptio vel ebullitio ꝗᷓ
fit cũ aq̃ fluit ꝑ aliqs rimas.vł int᷑ ſaxa.vł
cũ erũpit in loco humido.⁊ in balneo. Jn
ſcatebꝛoſus.ſa.ſũ.ii.ſcatebꝛis plenꝰ. Jnð
ſcatebꝛoſitas.tatis. Et coꝛ.te.naturaliter
Vñ Virgi.Scatebꝛiſq; arẽtia tꝑat arua.

Scaturigo.ginis.ẽ aquaꝝ ebulitio vel eru⸗

ptio. Vñ Augꝰ.de ciuitate dei. In occidẽ
tis plagis ſcaturigines ⁊ ꝓluuiones dicit
ſtrages dediſſe. Et Martialis capel. Si
vo ↄcepta ex ipſi ſcaturiginis vena. Pꝛo
fluxerint.ꝓperus ſcrutatoꝛ iquirit.Et po
nitur in loco h̊ͥ tranſlatiue ꝓ ſciẽtia. Nam
aꝗᷓ tres habet ꝓpꝛietates.Abluit ſoꝛdes.

ſequit᷑ ðcliuia.⁊ reficit ſitiẽtes.Sic ⁊ ſci⸗

entia purgat ignoꝛantiam.de mꝗgto trãſit
ad diſcipulũ faciẽs decliuia.qꝛ oĩis imita⸗
tio citra ꝑfectionẽ eſt.nec par erit imitatoꝛ
gautoꝛi.reſicit hauſtu ſui ardoꝛe cognoſcen
di vera flagrantes. 4
Scauillũ.li.ᷣda ðꝛ.

Scaurꝰ.ri.ðꝛ qͥ aliquãtulũ bulbutit vł qui
habet talos extentos.vel excedẽtes. Vel
ſcaurus gręce.latine ðꝛ calix. Jñ ſcaurus
ra.rũ.i.aſper.ra.rũ.
Scaʒon ðꝛ claudũ.vel claudico.ſiue inęqᷣli
tas.⁊ ẽgręcũ.⁊ẽ vitiũ metri.uũc metruʒ
ðꝛ hr̃e ſcaʒon.i.tũc ðꝛ claudicare qñ ſylla⸗
ba coꝛrepta ꝓducit᷑.⁊ ꝓducta coꝛripit᷑.
Sceda.dę,/gręcũ ẽ.i.charta ſcripta.vel ſcri
ptum qð adhucnõ ẽ emendatũ nec ĩ libꝛũ
redactũ. Pꝛopꝛie qͥdẽ ſceda ẽ abbꝛeuiata

ſcriptura de aliqͥ cõtracta anqᷓ; charta fiat

Eadẽ ðꝛ ꝓtocollũ. IJñ ſcedula.lę.dimi.id
c.pua ſceda.Et ſcedariꝰ.ria.riũ.Et a ſce⸗
dula ſcedulariꝰ.ria.riũ.i.ad ſced vel ad
ſcedulã ꝑtinẽs.ſᷣm Hugl. NPap.vo dicit.
Scedula.pagina. epla.

Scebł. leris.n.g.i.facim.flagitiũ. Iñ ſcele⸗
ſtus.ſta.ſtũ.i.facinoꝛoſus.ꝓteruus.Dici

tur etiã h ⁊ hęc celeſtis.⁊ h ſte.in eodẽ ſen
ſu. Inuenit᷑ cęleſtis a celo ſines. Undeq⸗
dam. Regi celeſti nunq;; placuere ſceleſti.
AVt ſis cęleſtis nõ aſſimulare ſceleſtis. Itẽ
a ſcelus dicitur ſceleroſus.ſa.ſum.id ẽ.ple
nus ſcelere. Inde ſceleroſitas.tatis. Iteʒz

aſcelus ðꝛ ſcelero.ras.⁊ inde ſceleroꝛ.rar

Schena. nę. f. g.i. vmbꝛa.⁊ ðꝛ a ſcenos ꝙ ẽ

Inde ſceleratus.ta.tũ.in quo ẽ ſcelus.Sʒ
ſceleſtus.ſta.ſtũ.ꝑ quẽ fit.Sceleroſus vo
q̊ facit. Et ẽ ſceleroſus pluſqᷓ; ſceleratus.
Schema.matis.n.g.i.imago vel figura vł
modus loquẽdi.ſ.ſoleciſmꝰ figura. Et ſit

ſchema ꝓpꝛie ſolũ oꝛnatꝰcã etaplaſmꝰ
vo cã neceſſitatis fit.vel oꝛnatus in metro

Tropus cauſa vtriuſq;.taʒ in metro q; in

la. 'm Hugl.

⁊ ðꝛ a ſchema qð ẽ modꝰ loquẽdi.⁊ mene.

qð ẽ defectꝰ. Itẽ ſchema ðꝛ oꝛnatꝰ vel ſigdu

ra. Vñ in donato zzd.
Schemata lexeos kę dianęas ·i.ſigurę di⸗
ctionis.⁊ ſnię. Sicut em̃ hõ varijs veſtibꝰ
decoꝛat᷑.ita oꝛatio latinitatis taʒ ſoluta ;
ligata ſchematibꝰ adoꝛnat᷑. Et ſic ðꝛſche⸗
matiſmenos.i.defectꝰ oꝛnatꝰ ⁊ figurę.qui
fit ex carentia debitę intelligẽtię.vel dicif
ſententia figuratiua ⁊ defectiua.Sigtio g
dictionis ẽ q̃ſi oꝛnatꝰ ⁊ figura ipſiꝰ.vñ qñ
deficit a ꝓpꝛia ſignificatiõe.eſt ibi defectꝰ
oꝛnatus ⁊ figurę.i.foꝛme dictionis quę eſt
ſigtio. Et coꝛ.me.⁊ acuit᷑ in fine. Uñ Hie⸗
ronymusi ꝓlogo Job. Et gręci rhetoꝛes
vocant ſchematiſmenos. ð
vmbꝛa.Et ſcena.i.vmbꝛaculũ locꝰ obum⸗
bꝛatus in theatro ⁊ coꝛtinis coopert ſiłis
tabernis mercẽnarioꝛũ quę ſunt aſſeribus
⁊coꝛtinis cooptę.Et ſᷣm hoc ſcena poteſt
dici a ſcęnos qð eſt domus.quia in modũ
domus erat ↄſtructa. In illo vmbꝛaculo
latebant ꝑſonę laruate quę ad vocẽ recita
toꝛis exibãt ad geſtus faciendos. Et hinc
ſcęna ðꝛ qũq; totũ theatrũ.qñq; recitatio
ſcripturę.qnq; ipᷣa ſcriptura.qnq; allocu⸗
tio diuerſarũ pſonarũ vel diſtinctio ſcbtu
ręꝗ ibi recitabat᷑.vt in Terẽtio. Iñ ſceui⸗
cus.ca.cũ.pe.coꝛ.i.vmbꝛatilis.vel thea⸗
dꝛalis vel qͥ faciebat ludos ⁊ geſtꝰ in thea⸗
tro.vel qͥ recitabat ibi ſcripturas.

Sceęnobates.tis.i.funãbułꝰ qͥ gradit ſuper
funẽ. Et coꝛ.ba. Vñ Juuenał.Augur ſcæ

nobates medicꝰ magꝰ oĩa nouit.
Sceęenobiũ.bij.vide.S.in cęnobiũ.

Scęnofactoꝛia ars de qua fit mentio Actl.

xviij. ðꝛ ars faciẽdi tabernacula vł vmbꝛa
cula vł funes. Scenos em̃ gręce.dicit᷑ vm

bꝛa vel funis. A ſcenos. qd ẽ vmbꝛa. dici·

tur gręce domus ſcenos ab vmbꝛatione.
Hinc ⁊ ſilit᷑ gręce ðꝛ tabernaculuʒ ſcenos.
Tabernaculũ em ad ſilitudineʒ domicilij

factũ ẽ.Scnos ꝗ̊ ſiue ꝓ vmbꝛa ſiue ꝓta⸗

bernaculo.ſiue ꝓ fune põt cõponi cum fa⸗

cio.vt dicat᷑ ſcenofacio.cis.i.vmbꝛaculuʒ

vel tabernaculũ vel funes facere. Iñ h ſcę

nofactoꝛ ð᷑ artifex faciẽs tabernacula vm

bꝛas.vel funes.Et ſcęnofactoꝛiꝰ.ria.riuʒ.
ad ſcenofactionẽ. Fad ſcęnofaciẽdũ ꝑtinẽſ

Scenophegia. gię.f.g. qdᷣdã feſtũ iudeoꝛũ.

ſcʒ fictio vel dedicatio tabernaculi.⁊ dicit̃

248 üüüAauacenos. qò eſt vmbꝛa. phagin qð eſt co
chematiſmenos.i.defect' modi loquẽdgxi.

medere.quia tunc in vmbꝛaculis ſalicũ co
medebant. Ael eſt compoſitũ a ſcenos.qðᷣ
eſt tabernaculũ ſic factum ad ſimilitudieʒ
domicilij.quod gręce ſcenon ðꝛ ab obum⸗

bꝛeꝛatione. Iñ heęc ſcenophegia. gię. feſtum

ſdictũ.ſ.dðedicatio tabernaculi.in q̃ vt di⸗
ctum ẽ comedebãt ſub vmbꝛis ſalicum. Et
celebꝛat᷑ a iudeis in memoꝛiã expeditiõis.
qñ ab eęgypto ꝓmoti in tabernaculis ege
bant. AUn Job. vi. Dies feſtꝰ iudęoꝛũ ſcę

nophegia. Qõ ſcʒ feſtuʒ iudęi ſingulis an
nis faciebant in memoꝛiã beneſicioꝛũ.queę

—

eis dñs contulerat in deſerto.qñ in taber⸗

naculis habitabãt. De hoc feſto habetur
Leuitl. xxiij.II quitodecimo die mẽeſis ſe⸗

ptimi erunt ferię tabernaculoꝛum ſeptem
diebus dño. Et vt vult Hugl.in hoc noie

ſcenophegia licet coꝛripere⁊ ꝓducere pe⸗
nuł. ꝓ voluntate legentis. Eſt vero nomẽ
nothũ. qꝛ ̊ a gręco deſcẽdit põt penł.ꝓð.

Apud gręcos em̃ in multis.vocalis añ vo

*△

calem ꝓducit᷑.ſed qꝛ ad foꝛmam latinita⸗

tis reductũ ẽ. pᷣt etia coꝛripi ĩlegẽdo Apð
latinos em vocalis ante vocalẽ ñ ꝓducit

niſiin pauc In ſcanſiõe tñ ſine dubioilla
penl. bꝛeuis . „

Sceęnos.i.funis.Et ſcenos velſ. cenon greę⸗

ce ðꝛ vmbꝛa latine. .—
Scenotaphiũ.phij.n.g.i.vacuũ ſepulcrũ.i

imaginaria ſepultura ꝗᷓ fit cũ coꝛpꝰ deeſt.

ðꝛ a ſcęnos ⁊ taphos qð ẽ ſepulcrũ.

Sceptriger.ra.rũ pe.coꝛ.qͥ gerit ſceptrum

⁊2 ðꝛ a ſceptrũ.⁊ gero.

7 ä

Sceptrũ.tri.n.g.virga ptã

terito de capio.ſᷣm Hugl. NPap. vo dicit.
ſceptrũ vel ſceptron ðꝛ regimẽ vel vᷣga re⸗

galis. ⁊ eſt grecũ. . .
Sceſioſonomaton ᷣm Bedã eſt multitudo

noĩm ↄiunctoꝛũ. diuerſo ſono vnam reʒ ſi

gnifi cantiũ. vt in Eſaia. VUę genti pecca⸗
trici ppło graui imiquitate.ſemini nequo⸗
filijs ſceleratis.Et in pſalmo. Peccauimꝰ

cum patribus nr̃is. iniuſte egimꝰ. iniqta⸗

tem fecimus.vel ᷣm alios ſic dicã. Nebu⸗
la.nix.grãdo.ꝓcella.flumina venti.

tis. ⁊ ðꝛ a cępipᷣ

mi. Et ſcintilloſus.ſa.ſũ.

Sceuus. ua.uũ.i.ſiniſter malꝰ.puerſus ini

micus.

Gcibilis. lis. .. t. ⁊ h le. ad ſciendũ habilis.
Sciens.entis.ẽ peritꝰ ſcientia ⁊ rebꝰ*.

Sciolꝰ vo ſimulatoꝛ ſcię ac peritię qͥa ppe

tit videri ⁊ ſcire.qcqͥd alius ſciat.aut qͥ ſe
ſcire ꝓfitet᷑ oia. aut etiã futura ſdicere.
Sciẽtia.tię ſᷣm Ariſtotelẽ.ẽ habitꝰ ↄcluſio
nis ꝑ demonſtrationẽ acquiſitꝰ.
Gcientiſicꝰ.ca.cũ.i.ſapiẽs.ſciens.
Scylla.lę.nomẽ ẽ herbę.⁊ ſcylla gręce lati⸗

ne ðꝛ herba.ſiue ſda.Et ſcylla ppꝛium no

men puelle. Et fuerũt duę ſcylle ᷣm fabu⸗

las ſcʒ filia Niſi. ꝗᷓ fuit mutata in alaudam

filia phoꝛſy.que fuit mutata in monſtrũ

marinũ. Vñ ſcylla ſępe ðꝛ illud monſtruʒ
vel locꝰ piculoſus maris in quo ẽ illð mon

ſtrũ. Iñ ſcylleꝰ.lea.leũ.ſm Hugl. Iſidoꝛꝰ
vo dicit in. xiij. etymo. Scyllã a colle ſaxũ

eminẽs appellant ſiłe celatę foꝛmę ꝓcul vi
dentibꝰ. VUñ ⁊ monſtruoſaʒ faciẽ fabule il
li dederũt q̃ſi foꝛmã hois ſuccinctã capiti⸗

bus caninis ⁊ colliſi illic fluctꝰ latratꝰ vidẽ
tur expᷣmere.carybdis dicta.qꝛ gurgitibꝰ

occultis naues abſoꝛbeat. Papᷣ.vo dicit.

Scyllę ſaxa latentia in mari.

5 indula. lę. latꝰ aſſer. quo dom⸗ operiunk
cyniphes qͥdã ſcribũt ꝑ s.in pᷣma ſyllaba

vige.S. in cyniphes. M
Scinodenta. ð ab odenta qð eſt deus. Et

vocanm ſcinodẽtas qͥbꝰ voces cuʒ gemitu

prcedunt ⁊ duplices habẽt dentes.

Gcintilla.lę.f.g. a ſcindo.dis.eo pꝛoſi

lit ab igne. Et eſt ſcintilla dũ ardet. Fauil⸗
la dum extincta ẽ. Iñ hec ſcintillula.lę.di

2

Sciolus.la.lũ.i.aliquãtulũ ſciens.
Sciopodas ſicut dicit Auguſtinꝰ i.xvj. de

ciui.dei.ferunt eſſe gentẽ vbi ſingula cru⸗

ra in pedibꝰ hñt.nec poplicẽ flectunt.⁊ ſũt
mirabilis celeritatis.quos ſciopodas vo
cant.eo ꝙ ꝑ ęſtũ in tra iacẽtes reſupini pe⸗

dum vmbꝛa ſe ptegant. Iſidoꝛꝰ etiã in.xj

etymo. dicit. Sciopoduʒ gens fert᷑ eſſe in
ęthiopia.a ſingulis cruribꝰ ⁊ celeritate mi
rabili quos inde ſciopodas gręci vocant
4 Pęſtum in terra reſupini iacentes pedũ
ſuoꝛũ magnitudine adumbꝛannr.
Skcyphus.phi.calix maioꝛ.poculũ quo bi⸗

Et eſt s.pᷣma lr̃a.ſᷣm ugl.⁊ in Mapᷣ.nec
debet s. in ꝓnunciatiõe omnino taceri nec
olo ꝓferri.ſʒ q̃i medio modo.qꝛ s.ibi q̃n⸗

tum ad ſonũ liqueſcit aliqliter. Alij auteʒ
ſcribunt ſine s.cyphus. JJ
Scipio.onis.virga conſulũ.vel baculuſad
capiendũ aptus.⁊ ðꝛ a cępi pſᷣterito. Añ ⁊
quidã romanus dictus eſt Scipio. qꝛ ba⸗
culus ⁊ ſuſtentamentũ reipublicę fuit.vel
parentũ ſuoꝛum.Et fuerũt duo ſcpiones

auus nepos.

Sciroma.ſaxa dicunt᷑. Iñ hęc ſciroſis duri
tia in ſenſibus ſine doloꝛe. S
Scirpus.pi.genꝰiũci ẽ.⁊ ẽ planꝰſine nodo.
Iñ ſcirpeꝰ.pea.peũ.i.de ſcirpo exñs. AUñ
Exo.ij.Fiſcellã ſcirpeã.
Sciſma.mat..n.g.ðꝛ diſcoꝛdia diuiſio. Añ
AIſidoꝛꝰ etymo.viij.Sciſma ðꝛ q̃ſi a ſciſſu

ra aĩoꝝ.Eodẽ em cultu ⁊ eodẽ vo ritu cre
dit ſciſmaticus vt ceteri ſolo ↄgregatiõis

delectatur diſcidio. Inde ſciſmaticus.ca.

cum.i. diuiſus. Et diffinitur ſic m Goff.

VBciſma eſt illicita diſſenſio diuiſio vel diſ⸗
ceſſio eoꝛum inter quos vnitas eſſe debe⸗

ret. Ael ſic.Eſt illicitꝰ ab vnitate eccłię. vł

ab vniuerſitate diſſenſus. Differt aũt ſciſ⸗
ma ab hereſi.quia hęreſis ĩ pᷣncipio ſui ha
bet puerſum dogma.ſed ſciſma in fine fin⸗
git aliquã hęreſim vt recte ab eccłia videa
tur receſſiſſe. vt diẽ Hieronymꝰ. xxiiij.q.
iij. hęreſis ⁊ ſciſma differũt ſicut genus et
ſpecies quia omnis hęreticus eſt ſciſmati⸗

cus. ⁊ nõ ecõuerſo niſi durauerirt.

Sciſſura ręi.diuiſio ſeꝑatõ ⁊ ðꝛa ſcido.diſ
Scitalis.lis.qͥdã ſerpẽs qͥ ſolꝰ cũ oẽs ſerpẽ
tes pellẽ ſuã deponũt in eſtate ipᷣe deponit
ſuã in hyeme. Vñ ⁊ ſic dicta ẽ.quia ſcien⸗
tioꝛ eſt alis deponẽdo pellẽ. cũ eam depo⸗
nit in hyeme ſine lęſione. Ael ðꝛ ſcitalis.a
ſcile. vel a ſcele.qð ẽ lux. Iñ ſcitalis q̃ſi lu⸗

cens. qꝛlucens ⁊ noua efficit᷑ depoſita pel

le.vł quia tanta pfulget varietate tergi ſui

vt notarũ grã aſpicientes retardat. Et q

reptando pigra eſt.quos aſſeqͥ non valet.
miraculo ſui ſtupẽtes capit. Uñ Lucan i
. Et ſcitalis ſparſis etiã nũc ſola pꝛuinis
Et coꝛ. pe.
Scythę.dicti ſunt a quodã milite perſico.qͥ
ſcythasab eis diuilit. ſcytha cognomiato
Jñ hec ſchytia.tię.eoꝛũ regio. Iñ h̊ et hęc

ſcytha. thę. gentile. Et ſcyticꝰ. ca. cA.
i Scythipolis. oppidũ ẽ qðdã ſcythie.
bimus ᷣm Hugl. AUel ᷣm Pap̃ᷣ. Scyphꝰ
calix regius qͥ ⁊ patera vocat᷑ vel phiala.

Scitus. tus.tui.i.ſciẽtia vel cognitio.⁊ ðꝛ
aſcio.ſcis.Etnᷣ ſcitũ.ti.i.decretũ.ſtatutũ

yt indictũ.Et cõponit᷑ h̊ plebiſcitũ.Et ſci
tus.ta.tũ.i.ſapiẽs. Iñ ſcite aduer.i.ſapiẽ⸗

ter. Et ꝑ cõpoſitiõʒ.ꝑſcitꝰ.ta.tũ.ꝑfcẽ ſcitꝰ

— — ———

1
⸗

4
⸗
⸗
d
nie.
i
uns

ſee
onina
gahe⸗
.

.
9,40
ſuunn
e
glili

BEC

Et inſcitus.ta.tũ.i.inſipiẽs. Iñ hęc inſci⸗
tia.tię.i.inſipiẽtia.vel ignoꝛãtia.

Scius.ſcia.ſciũ.i.ſapiẽs.⁊ ðꝛ a ſcio ſcis.Et

ꝑ cõpoſitionẽ inſciꝰ.inſcia.inſciũ.i.neſciẽſ

Hcobs. bis.f.g.ferrũ quo ligna planantur

vel purgamẽtũ domꝰ. Vñ qͥdã. Vilia ſco⸗
ba leuat.ſcobs ſcobis aſpera tollit.·

Schhola grece. latine ðꝛ vacatõ.quia ibi ſtu
dio vacamꝰ. Et in ſingulari cuʒ dicimus.

Magnã ſcholã habeo.de loco intelligit᷑.

Cum vo ðꝛ in płali. agnas ſcholas de
ſcholaribe intelligit.q̃ſi multos ſcholares
habeo. Iñ ſcholaſtic. ca. cũ.i.ad ſcholas

yel ad ſcholares ꝑtinens. vel aſſiduus vł
frequẽs in ſchola.Et h̊ ⁊ hęc ſcholarl.⁊ B
re.ad ſcholã vel ad ſcholas ꝑtinẽs.Et ſub
ſtãtiue ſepe ponit᷑ tm in cõi genere ꝓ ſcho

Scholar ſẽ pſona vacãs ab hũanislaribꝰ.

negotijs.ſcholaſticis dedita diſciplinis.⁊

qðẽ virt.qſi vtutibꝰ vacans.

Scopa.pę.f.g.qdã arbuſtula.Et ſcopa.pę
etiã ðꝛ illud cũ qͥ domꝰ purgat᷑.⁊ fit ſepe ex

ſcopa arboꝛe. Vñ in euãgelio. Inuenit eũ

ſcopis mundatã ⁊ oꝛnata. Iñ hęc ſcopula
leę.dimi.i.ꝑua ſcopa.Jũñ ſcopuloſus.ſa.ſũ
.ſcopulis plenꝰ.qð ⁊ ſcopoſus.ſa.ſũ.ðꝛ.

Scopetũ.ti.pe.ꝓ.locꝰ vbi abundãt ſcopę.

Scopeus.pea.peũ.i.de ſcopis exñs.
Scopin gręce.latine ðꝛ itendẽ.vł ſpecłari.
Scopułꝰ.li.pe.coꝛ.i.arduũ ſaxũ.ardua et
hꝛupta rupes.apta ad ſpeculandũ.⁊ ðꝛ a
ſcopin.vel qꝛ inde facile poſſumꝰ ſpecula⸗

ri. vłqꝛ a longe videt᷑ talis locꝰ. Iñn ſcopu

loſus.ſa.ſũ.i.plenꝰ ⁊ abundãs ſcopulis.

Scoꝛia. rię.f.g. purgamẽtũ ⁊ ſoꝛdes metal⸗

loꝛum. ⁊ ðꝛ ſcoꝛia ab excoquẽdo vel excu⸗
tiendo.qꝛ qñ excoquunt᷑ metalla tunc ſoꝛ⸗
des cadunt ⁊ excutiunt᷑. Añ Eſa.j.Argẽ⸗

tum tuũ verſũ ẽ in ſcoꝛiã. Itẽ ſcoꝛia.rię.eſt

ſuffocatio veſice.ita vt vꝛina deneget. vel
ventris officiũ.⁊ tumoꝛ in pectoꝛe reꝑiat᷑.

Scoꝛio.onis.m. g.ð ſtultꝰ.ſtolidus.fſatuꝰ.

⁊ ðꝛ a ſcoꝛia.

Scoꝛpio.onis.m.g.vel ſcoꝛpiꝰ.pij.qð ideʒ
ẽ.ðꝛ qðᷣdã animal venenoſũ.⁊ ðꝛ ſcoꝛpio.

aᷓſi ſcoꝛte poio.qꝛ ab ãterioꝛi ꝑte fingit blã
dicies.ſed a poſterioꝛi pungit. Capite em
blandit᷑.ſed cauda pungit. Nel ðꝛ ſcoꝛpiꝰ
ab arcu.vel ab arpe.qð ẽ incuruatꝰ gladi
eo q; caudã figat. vel arcuata venena dif⸗
fundat. Item ſcoꝛpio ðꝛquidaʒ piſcis vel
vermis qui ledit dũ manu tollit᷑. Scoꝛpio
etiã ðꝛ ſagitta venenata.arcu vel toꝛmẽtis

excuſſa.quę dũ ad hoĩem ꝑuenit.virꝰ qð
habet infundit. Itẽ ſcoꝛpio ẽ gen duplic
flagelli. vel magni fuſtes. Itẽ ſcoꝛpio ẽ qð

daʒz ſignũ in celo. in qð ſm poetas ſcoꝛpio
animal fuit tranſlatũ. vel quia cum ſol eſt

in ſcoꝛpione.bmos ſentimus frigoꝛis acu⸗
leos.ſᷣm hugl. Uñ Scoꝛpiꝰeſt ſignũ. ver
miſq;. ſagitta flagellũ. Magiſter aũt in hi
ſtoꝛijs ſuꝑ illud.iij. Regi.xij.ater meuſ

cecidit vos flagellis ⁊c.ſic dicit. Scoꝛpio
eſt rubus aculeatus vel flagellũ virgaruz

nodoſũ vel ſcutica.hũñs in ſummitate glã⸗
des plumbeas..
Scoꝛpitis.huiꝰ ſcoꝛpitis.ꝗqdã gẽma ſcoꝛpi⸗
onẽ.⁊ coloꝛe ⁊ effigie referẽs.
Scoꝛte gręce.latine ðꝛ dulce.
Scoꝛtes.tis.f.g.pellis arietis.

Scoꝛtũ.ti.n.ge.i.meretrix.ꝗqᷓ apud grecos

1 ſcytha vocat᷑.⁊ ðꝛ a ſcoꝛtes pelle arietiſ qꝛ
ðꝛa ſcholi gręce.qð ẽ vacatio latine.⁊ ari

defricat᷑ pelles qbꝰcoꝛruptela fit. Uel ðꝛa
ſcoꝛte.qð ẽ dulce.qꝛ ſcoꝛtatoꝛibꝰ dulce eſt

AVñ Job. xxxj.Scoꝛtum alterius ſit vxoꝛ

Scotomia.mię.qꝗdã iſirmitas.⁊ accepit no
men ab accidenti. eo ꝙ repẽtinas tenebꝛaſ

ingerat oculis cum vertigine capitis. Jñ

ſcotomicus.ca.cũ.talẽ infirmitatẽ patiẽs.

Screa.ſcreę.f.g.pituita.ſtercꝰ.ſpurcitia ꝗ̃

7

pꝑ os pꝛoijcit᷑.

—

GScriba. bę. nomẽ ẽ officij.i. cancellariꝰ. Jñ

ſcribatꝰ.tus.i.ſcribę officiũ vel dignitas.
Szʒ ſcriptoꝛ ðꝛ qͥ frequent᷑ vel aſſidue ſcri⸗
bit. vel qͥ peritiã habet ſcribẽdi.
Scribę tabularij.ſm qͥſdã olim creabantur
ad tꝑs triennij ad ſcribendũ publica ratio
cinia ꝓuinciarũ.ſeu ciuitatũ. ſᷣm Accurl.
C.e.ti.ĩ rub.li.x.Et ꝓpꝛie ſunt illi qui ſcri
bunt noiatos ad munera.⁊ honoꝛes.⁊ tri⸗
buta ſoluta.⁊ ſunt tabularij.qꝛ public in⸗
ſtrumẽtis pᷣſunt in ſingulis ciuitatibꝰ. Et
hi appellant᷑ libellarij.vt.ff. de re iudi.l.li⸗
bellariꝰ. Et tabelliones. vt in Autl.de ta⸗
belbł.colł.ij. Alias ſcribę dicunt᷑. q̃ circa pᷣn

cipes vł alios magnos iudices ſunt depu

tati ꝓ actis ⁊ geſtis ↄficiendis. Hi qͥʒ vo⸗
cant᷑ ſcriptoꝛes notarij.libellẽſes.pꝛagma
ticales.epłares.exquęſtoꝛes.vt.C.de ap⸗
ele Seibint rlin offerẽédis.
cribę logographi. m Accurl.dicũt᷑ qͥ pu
blicis rõnibꝰ ſcribẽdis deputati ſunt.Naʒ
logos gręce.rõnes publicas dicimꝰ latine
2 graphos ſcriptura. Hi etiã nũerarij ap⸗
pellant᷑. vt.C. de ſuſcepto.pᷣpo.⁊ archa.l.
dDduos. li. x.
x 2

Sc ribe cenſuales ſunt qͥ ſcribũt cenſuʒ. C. Scurra.re.malſ.ge.id eſt.leccatoꝛ. vanilo⸗
deoee tabu. in rub. lib. xxiiJj.. quus. MPꝛopꝛie ſcurra dicitur. qui ſequit
Scriniũ.n. g. ð q̃ſi ſecretoꝛũ vel ſcriptoꝛu, curiam gratia cibi. Unde.ij. Regl.vj. Et
publicoꝝ reconditio.iſ.locꝰ vbi ſecreta re-⸗ nudatus eſt quaſi ſi nudet᷑ vnus de ſcurr
bonnunnt. Inde hic ⁊ hęe ſcurrilis.⁊ hocle.pe. ꝓð.
Scriniarij ſcrinioꝝ memoꝛiales ideʒ ſunt ꝛpꝑ geminũ.t. Inde ſcurriliter aduerbiũ.
2 mgri ſcrinioꝛũ.Etiã ſcriniarij appellan?ꝭ Et hec ſcurrilitas.tatl.i.leccacitas.turpi-
tabelliones. vt.c.ad audientiã.de ſᷣſcrip.i tudo.turpis ludus.iocularitas qͥ a ſtultis
Scrobs.bis.f.g.i.foſſa maxcſime glo. ðꝛcurialitas. Uñ ad Eph̊.v. Scurrilitas
illa quã ſcrophę faciuunt. quead rem no ptien.
Scropha.phę.f.g.i.poꝛca.⁊ ẽ nomẽ fictici:-. cus.neu.ge.indeclinabile.i.rotundũ uel
um. ſ.de ꝓpꝛietate ſoni ſumptũ. Indehec rotundias..
ſcrophula lę.⁊ ſcrophella. leę. ambo dimi. Scutella. lę. ðꝛz a ſcus vel ſcuta.qꝛ rotunda

——

Scrophule etiã dicũt᷑ ꝗdã apoſtemata. q

ſolẽt naſci pueris circa collũ. Iñ ſcrophu⸗

loſus.ſa.ſũ.⁊ ſcrophulatꝰ.ta.tũ.i.plenus

⁊æabundans ſcrophulis.⁊ coꝛ.phu.

Ecroppina. nę.g. qodi inſtrumetu carpe

tarij.⁊ ðꝛ a ſcrobs.qꝛ herẽdo ſcrobẽ facit.

Scrupus.pi.m.g.lapis puus ⁊ aſper qͥ ſe-

pe ſub talo iacẽs in calciamẽto multum lę⸗

dDit ⁊ offendit.⁊ ð a ſcrutoꝛ.aris. qꝛ qñ la⸗
tet in calciamẽto.lędit noſ.⁊ cogimur ipᷣm

ſcrutari.Cui ↄtrariꝰ ẽ calculus.Et inde h

ſcrupulus li.dimi pe.coꝛ. Et hͥ ſcrupꝰ.vel
ſcrupulus. ð&ε qödâ pond? ſex ſiliquarum
pongere conſtans. Et ꝑ ſititudinẽ ſcrupuſ

vł ſcrupulus ðꝛ moleſtia.ſollicitudo anxi

etas.⁊ dubietas animi.remoꝛſus ↄſciẽtieę
AVñ.j. Regl.xx v. Hõ erit tibi h̊ in ſingul⸗
tum ⁊ in ſcrupulũ coꝛdis. Iteʒ difficultas
ſubtilis queſtio. Sicut em ſcrupus paruꝰ

eſt. ſic ſubtilis quęſtio ꝑua ẽ ad videnduʒ

Et ſicut ille multu ledit ita ⁊ ſubtilis qᷣſtio

Multũ ledit eum qͥ nõ eſt ꝓmptus in diſcer

nendo. Inquiſitio em ⁊ queſtio rerũ ſubti
lium.multũ ſolẽt lędere. Itẽ a ſcrupus ðdꝛ

ſcrupeꝰ. pea. peũ.Et ſcrupoſus.ſa.ſũ.id ẽ

ſcrupis plenꝰ⁊ abundans.⁊ aſper.anxius
Durus. difficilis. nodoſus. obſcurus. Inö
hec ſcrupoſitas.tatis. Vñ ſcrupea vłſcru

pola ſaxa dicunt᷑ aſpera. Itẽ a ſcrupul⸗ ðꝛ

ſcrupuloſus.ſa.ſũ.i.ſcrupłis plenꝰ.⁊ abu

dans. vel aſper. anxiꝰ.dubiꝰ.difficilis.no

doſus. obſcurꝰ. Zn hec ſcrupuloſitas.tatl
SGcrutiniũi. nij .i. cruc(.i. ãxietas. difficłtas.
tatio. vł qcqd qͥs ſcrutat᷑ iterius ð aliq re.

Vñ ꝓphᷣa.Defecerũt ſcrutãtes ſcrutinio.

1 7 detrita. 8àaſcrutoꝛ. arl. Itez ſcruta

Didcunt᷑ exta.ſ.tripę.qꝛ in extis ſcrutabant᷑

futura.vel ſoꝛdes purgant᷑. Añ Oꝛatius

rpi. Nilia vẽdente tunicato ſcruta popel⸗

. .

eſt. Iñ ſcutellula.le. dimi. Et ſcutellarius

ria. riũ.Et hic ſcutellarius.rij.qͥ facit vel
vendit ſcutellas.Et hoc ſcutellariũ.ri.lo⸗
cus vel vas vbi reponunt᷑ ſcutelle.
Scutica.cę.pe.coꝛ.i.loꝛũ cũ qͥ verberantur

pueri. ancillę.ſerui.⁊ ꝛ a ſcuta qð ẽ foꝛma
rotunda ꝓpt᷑ rotunditatẽ coꝛrigiarũ.

Scutiger.ra.rũ.pe.coꝛ.i.gerẽs ſcutum.Et

inuenit᷑ ſubſtantiue in qͥlibet genere.

Scutra.trę.vas qðdã ẽ.⁊ ðꝛa ſcus vłſcuta

Et enũerant᷑ ſcutrę.iij. Regl.vij. int᷑ vten
ſilia tẽpli altaris vaſa.ſ.ęqualis amplitu⸗

Dinis in oꝛe ⁊ in ꝓfundo ad caleſaciendũ.
Vcutula.lę.f.g.monile rotundũ ex auro vł

argento. ⁊ ðꝛ a ſcuta.qð ẽ foꝛma rotunda.
Vnñn.j.Machab.iiij.Oꝛnauerũt faciẽ tẽ⸗
pꝓli coꝛonis aureis ⁊ ſcutuł. Et coꝛ.tu. Jñ

ſcutulatus.ta. tũ.i.ſcutula oꝛnatꝰ.vel ſcu⸗

tulã poſſidens.vel quod habet in ſe oꝛbes

in ſił itudinẽ ſcutularũ.ſicut ꝗdã veſtes.et
quędã aialia. VUñ ⁊ ſcutulatꝰ ðꝛ equꝰ ꝓpt᷑

oꝛbes quos habet candidos int᷑ purpure⸗
os. Iñ hęc ſcutulata.tę.vel h̊ ſcutulatum.

ti. ðꝛ indumentũ qdã pᷣcioſum.⁊ ẽ ꝓpꝛie

veſtis quę habet in ſe quoſdã oꝛbes vłcir⸗

culos.ſicut patet in quibuſdã pannis ſeri⸗

cis. VUñ Eʒech.xx vij. Gẽmã purpuram ⁊
ſcutulata ꝓpoſuerũt in mercatu tuo. Itẽ

inuenit᷑ h̊ ſcutulũ.płaliter hęc ſcutula. di⸗

mini.i.paruũ ſcutum,.B

ℳ

Scutũ.ti.n.g.ðꝛ a ſcuta.tę.qẽ foꝛma rotun

da. eo ꝙ antiqͥtꝰ ſcuta fiebat rotunda. AUel
ðꝛ ab executio.onis.eo ꝙ a ſe excutiat ⁊ eij

ciat ictum teloꝝ. Iñ h̊ ſcutulũ.li.dimi.Et
ſcutatus.ta.tũ.i.ſeutũ hñs vł ſcuto arma
tus.vel inſtructꝰ. Et ſcutariꝰrij.qͥ facit vel

vendit ſcuta. “ð
Sebaſtus. ſti.i. auguſtꝰ menſis. GOręco em̃

ſermõe ſebaſtꝰ tantũ valet quãtũ auguſt⸗

†

Inde ſebaſtia. nũc Seſicaz ciuitas. ꝗᷓ olim

dicebat᷑ auguſta ab Auguſto.

Gebũ.bi. ðꝛa ſus.qð modo ðꝛ vulgo. ſepũ

pi.i.adeps.pinguedo axungia.Et ðꝛ ſica
ſue.q̃ſi ſuenũ.qꝛ plꝰpinguedinis habet il⸗
lud animal qᷓ; aliud.
Gecenti.tę.ta.ðꝛ a ſex.⁊ centũ.⁊ abijcit᷑.x.
⁊ 8ʒ ſecenti.vel mutat᷑ in.s.ᷣm quoſdam.
⁊ðꝛ ſeſcẽti. tę. ta. Sʒ vſus fere oim ſcribit
ꝑ · x. Nec valet rõ in cõtrariũ cũ ðꝛ tres cõ
ſonantes nõ ſimul poſſe cõiungi.qð alij di
cunt ſieri ſi ꝑ.x.ſcribat᷑.cũ.x.vim duplicis
ↄſonantis habeat. MPatet erroꝛ eoꝛũ.quia

nõ intelligit᷑ regula illa niſi cũ vna enad?e

ↄſonãs duplicat᷑ imediate ad aliã ↄſonaãtẽ

Seceſſus.ſus.ſui.locꝰ ſecretus.⁊ ðꝛ a ſecae:

do. dis. qſi ſine acceſſu. RM
Secius.i.aliter.a ſecꝰ comꝑatm̃.m Map̃.
Secmentũ.ẽ faſcia qua matrona faſciat ca⸗
put. VUñ Juuenalis ĩ ſatyra ꝗq incipit qua⸗
dꝛingenta c. Secmenta ⁊ longos habit/
⁊flammã ſumpſit.
Secoꝛs.dis.ge.ois.i.ignauus.ſtultꝰ.⁊ ðꝛa

ſe ⁊ coꝛ.q̃ſi ſeoꝛſũ a coꝛde. In hęc ſecoꝛdia

die. i. ignauia.
Secretꝰ.ta.tũ.ðꝛ a ſecerno.nis. Et h̊ ſecre⸗
tum. ti.i.arcanũ.occultũ.oꝑtũ.myſticum
Iñ ſecretariꝰ.rij. Et hᷣſ. ecretariũ.rij. locuſ
vbi dant᷑ vel ↄſeruant᷑ ſecrtaea.

„ — „ .

Gecta. cte. f. g. ðꝛ ꝓpoſitũ in malo circa ali⸗

quã diſciplinam. ⁊ ðꝛ a ſeco.cas. Vñ ſecta
heęreticoꝛuʒ.qꝛ ſũt ſecti ⁊ diuiſi ab vnitate
ecchię vel ſidei. Secta etiã accipit᷑ in bono.
vt Secta phoꝝ.⁊ tũc ðꝛ a ſeᷣr.qꝛ tũc ſeq̃n
da.i.teneuda ẽ.vt ſecta apłloꝝ.ſecta ꝓphᷣa
rum. Quidã tñ dicũt ſectã in malo.a ſeq̃n⸗
do. Et ẽ ſecta habit aĩoꝛũ ⁊ inſtitutuʒ vel
pꝓpoſitũ in malo circa aliquã diſciplinam.
quã tenẽdo ſequunt᷑ longe.alia in religio⸗
nis cultu opinãtes qᷓ; ceteri. H
Seculũ.li.eſt ſpaciũ centũ decẽ annoꝛuʒ.et
dꝛa ſequoꝛ.queris.qꝛ vnum ſequitr᷑ aliud.
Iñ h̊ ſeclũ.cli.ꝑ ſyncopã. Itẽ ſeculũ qñũq;
ponit᷑ ꝓ vita vł ꝓ qͥlibet ſpacio tꝑis aliqᷣn
tulum longo. Vñn dicit MPap̃ᷣ. Seculũ dici
tur ętas euũ.tꝑis.ſpaciũ.interuallũ.vitę

curius. Iñ h̊ ⁊ hęc ſecłaris.⁊ B re.i.res ſę⸗

culi. vel ad ſeculũ ꝑtinẽs. Iñn hęc ſeculari⸗
tas. tatis. ⁊ ſęculariter aduer. H
Gecundus.da.dũ.nomẽ oꝛdinale.⁊ ðꝛa ſe
quoꝛ.querj.qꝛ ſtatim ſequit᷑ poſt pᷣmũ.Et
ſecundus.da. dũ.i. ꝓſper. ⁊ bonꝰ a ſequen
dDo.quia quę ſecũda ſunt de ꝓpe ſequunt᷑.
OAñ ⁊ lecũda ðꝛ foꝛtuna ꝓſpera.quia ꝓpe

nos ſequit᷑.⁊ iuxta nos ẽ ſicut aduerſa op⸗
poſita é. recedens. Itẽ ̊ nomẽ ſecunduũᷣ
ponit᷑ loco aduerbij loci vei älitatis vłpo
tius ſiłitudinis.cũ ðꝛ. Scoᷣm Lucam vbi
gręci dicũt cata Lucã. Itẽ ſecũda.dę.dici
tur folliculus in quo puer inuoluit in ven
tre matris. ⁊ ͥ ſimul cũ infante naſcit et ſe
quit᷑ eũ.⁊ egredit᷑. Itẽ ſecũda.dę.ðꝛ qdã
vicꝰ in hieruſalẽ.De quo habet᷑.ij. Keg-.
Qui habitat in hieruſalẽ in ſecũda.Napᷣ.
vo dicit. Secũda. ꝓſpera.abundãs. felix
btã. Secunde dicunt᷑ folliculi qͥ ſimul cum
ifante naſcunt᷑.dictę ſic.qꝛ cũ infans egre⸗

dit eum ſequunt᷑. Macer etiã de viribus

herbarũ dicit. Iſtas pelliculas medici di⸗
xere ſecundas. Oeutil.aũt.xx viij dꝛ. Et il
luuie ſecũdarũ. Inuenit᷑ etiã ibi ſecũdina
rum. ſed meliꝰ ð ſecũdarũ. Mõt tñ deriua
ria ſecũda dę. ſecũdinꝰ. na.nuũ.i.ꝑtinẽs ad
ſecundam. vel res ſecũdę.⁊ ꝓð.di. Vnde
Berñ.Tunica tua fuit pellis ſecũdina.

Secur..ris.f. g. ðꝛ a ſeco.cas.qꝛ ſecat. AUel

ſecuris. ðꝛ q̃ſi ſuccuris.qꝛ ea arboꝛes ſucci
dant᷑. vel ſecuris ãſi ſemicurl.Ex vna em
pte acuta ẽ.⁊ ex altera foſſoꝛia. Iñ hec ſe⸗
curicula. leę. dimi. Et inde ſecuriculari. 4

ſecurim defert. Et coꝛ. pᷣmã ſecur.ſed ſecu

rus eã ꝓdu. AUñ qͥdã. Rebꝰ ſecuris ẽ ſepe
minata ſecuris. ll
Securꝰ.ra.rũ.ðꝛ qſi ſeoꝛſũ a cura.⁊ ðꝛ a pe
poſitione ſe ⁊ cura. Iñ ſecuritas.tatis.vm
lhugl. Oap̃. wo dicit. Secur; nõ dubitas

firmus. munitus. Securꝰ ðꝛ qſi ſine cura.

id ẽ. frigidꝰ.ꝑ qð inutile accipit᷑.Et ponit
differẽtia int ſecurũ ⁊ tutũ. AUñ ĩ gręciſmo
2. Eſt hõ ſecurꝰ a cura quaq; remorꝰ. Sʒ
vir in agminibꝰ ↄfidens ẽ hõ tutꝰ.Et vide
qꝛ qͥdã voluerunt dicere ſecuriter. ꝓ ſecu⸗
re.ſed ĩpꝛopꝛie. Uñ.Aſſere ſecure ſecurit
penitus uerrr..
Secutus.ta.tũ. ꝑticipiũ de ſequoꝛ.⁊ ſcribi
tur ꝑ.c. quis ſequoꝛ ſcribat᷑ ꝑ.q. Nã vt di
cit ꝛiſtian in. x. Verba deſinẽtia iquoꝛ
mutãt eã ĩ cu.⁊ ſumẽtia.tũ.faciũt ſupinũ.
vt loquoꝛ locutũ.ſequoꝛ ſecutũ.
Sedat ta.tũ.placidꝰ.leuis.temperatꝰx-
Sedes. dis. F. S. ðꝛ a ſedeo.des. ꝓdu.ſe.li
cetſedeo. des.eã coꝛripiat. Uñ. Dum ſuꝑp
alta ſedes. caſuz ſbet tibi ſedes. Sedes nõ
vniꝰ tm ſʒ multoꝝ.ſed ſolium ⁊ thꝛonus
vnius tm. Iteʒz ſedes in ſingulari numero
ꝓpꝛie ẽ regni.qð gręce thꝛonos ðꝛ. Et idẽ
nos dicim ſoliũ. Subſellia vero ceteroꝛũ
quaſi ſubſedia. Cathedrę doctoꝛũ. Iteza

—¾

ſedes ð hec ſedecula.lę. di. ⁊ B ſedile lis.

Sedecim.cõponit᷑ a ſex.⁊ decẽ.⁊ ðꝛ ſedeciʒ

vel ſeſdecim. vt.x. abijciat᷑. vel mutet i.s.

Iñ ſedenariꝰ.ria.riu.

Seditio.onis.f.g.i.diſſenſio ciuiũ.⁊ dicit

a ſedeo.des.ꝑ ↄtrariũ.qꝛ ſeoꝛſum alij eũt
ab alis.vel qꝛ ſedendo ſolent machinari.
Alij dicũt ꝙ ſeditio ẽ diſcoꝛdia ⁊ diſſenſio
aioꝝ.quã gręci diaſtaſim vocãt. Iñ ſediti
oſus.ſa.ſũ.qͥ ſeditionẽ facit.⁊ diſcoꝛdiam

tu ſpẽs ſeditionis eert.
Sedile.lis.pe.p.ð a ſedeo. des. Et ſunt ſe
dilia loca in quibꝰ qͥs ſedere poſſit. Añ.iij

tes ſedile.

Regl. x. Et due manꝰ hinc atq; inde tenẽ⸗

Sedulus.la.lii.i.aſſiduus.intentus.bonꝰ.

ſtudioſus.firmꝰ. frequẽs. Et ðꝛ ſeduł q̃ſi

ſine dolo.quia ex aĩo ⁊ tota voluntate facẽ
Iñ ſedule aduerbiũ.Et hęc ſedulitas.ta⸗

tis.i.ꝗaſſiduitas.et coꝛ. du.p

Geges. getis. f. g. ðꝛ a ſe eco. cas. 1 bm H pꝛo⸗
pꝛie ſeges. matura.ſ. meſſis. Uel ſeges

ðꝛ a ſero.ris.⁊ m h ſeges ðꝛ ſemẽ qꝛ ſerit
Et illud in quo ſerit᷑ ſq; terra. Sʒ trãſlati⸗

ue ſemen etiã dðꝛ verbũ dei. Vñ Luẽc. viij.

Semen eſt verbum dei. Et coꝛ.ambas ſyl

labas ſeges.

Segmentũ.iti.n.g.ðꝛ veſtis mliebꝛis ⁊ lon
ga cuiꝰ neceſſe ẽ ꝑtem ſecare.⁊ ea ſolẽt vti
nubẽtes.Et ꝓpꝛie eſt limbus ſiue faſciola
quę mulieribꝰ indumentis in extrema pꝑte

cauſa oꝛnatus aſſuit᷑. Ande Juuenał.Se
gmenta ⁊ longos habitus vt flãmea ſum⸗
pſit.Aliqñ aũt inuenit᷑ ꝓ pticulis veſtimẽ

toꝛum.⁊ dicunt᷑ ſegmẽta.q̃ſi ſecamẽta. Iñ
ſegmentatus.ta.tum. tali veſte indutꝰ vI
oꝛnatus ſegmẽtis. Vñ ⁊ ſegmẽtata ðꝛ ve⸗

ſtis.quę eſt quibuſdam ʒonis.vel quaſip⸗

ciſis ſegmentis oꝛnata.Nã ꝑticulas cuiuſ
⸗ materię abſciſas.pꝛęſegmenta vocamꝰ

vm Hugl. Map. vero dicit. Segmenta ſüt
faſcię quibus faſciat᷑ caput. Item ſegmen
tum dicitur monilea collo in pectus depẽ⸗
des.

Segnis.cõ.t.⁊ h̊ ne.i.piger ⁊ ðꝛa ſe ⁊ ignii

quaſi ſine igne.ingenio carẽs.frigicꝰ.ocio

Vt non ſegnes efficiamini. Inde ſegniter

aduer. Et heęc ſegnicies.ciei. Et hęc ſegni

cia. cie i. pigritia.

tatur loquela inutilis.

Segrex. gis. ois. ge. i. nobik. 8: aſe. ⁊ grex

ſus.per qð inutilẽ accipimꝰ. Vñ HHeb. vj.

quaſi ſeoꝛſum a grege alioꝛũ.⁊ coꝛ.gre.

Geir. dict' ẽ quidã qꝛ fuit hiſpidus ⁊ pilo⸗
ſus.qũ em natus ẽ.totꝰſicut pelliſpiloſus
erat.Et idẽ dictꝰ ẽ Eſau.i.rufus.ob cocti
onẽ.ſ.rufę lentis.cuiꝰ edulio pᷣmogenitaꝑ
didit. Idem ⁊ edom.ob ruboꝛem coꝛporj
dictus.quod latine ſanguineus dicitur.
Seiuga.gę.maximus currus Jouis. vide
ſupꝛa in bliag.
Seiunx.gis.dicuntur boues nonduʒ iugo
coniuncti.quaſi ſeoꝛſum a iugo.⁊ dicitur

aſe xiugiun.
Selectus.cta.ctũ.i.ab alijs elect.

Belenos.ðꝛ lux noctis.ſ.luna.⁊ ðꝛ a ſele x
ſile. quod eſt lux.⁊ nox. Eadem ⁊ ſilenos

2.7 gcuit in fine.

Seleucus.ci.ꝓpꝛiũ nomẽ viri.triũ ſyllaba

rum. Et ibi eſt diphthongus eu. vñ.e.⁊. u

eiuſdem ſyllabę ſunt. Vñ in Auroꝛa.Tũc
gromana demetri vꝛbe ſeleuc.

Selinũ ðꝛ apiũ.A qͥ cõponit᷑ petroſelinum
Hypoſelinũ.oleoſelinun.

Gella. le. ðꝛ a ſedeo.des.q̃ſi ſ eda. qꝛ ibi ſup

ſedemus. Iñ h̊ ſellarius.rij.qͥ facit ſellas.
Et ſellariꝰ.ria.riũ.ad ſellã ꝑtinẽs. Et ſel⸗
larius.qui ſeſſurꝰ poꝛtat ſella. Itẽ inueni⸗
tur hec ſella ꝓ dã muliere in pᷣmo Regũ.
Gellio.onis.i.caballus.⁊ ðꝛ a ſell.
SGellula.lę.dimi.i.pua ſella.

Selluũ fuit quida vir qͥ fuit cuſtos veſtiũ ſa⸗

cerdotũ.⁊ acuit᷑ in fuen.
Pem. filius Moe dictus eſt.⁊ ex pſagio po⸗
ſteritatis nomẽ accepit. Ex ipᷣo em patri⸗
arche. ⁊ ꝓphᷣe.⁊ apli.⁊ pplłs dei pꝛogreſſi
ſunt.Ex eiꝰ quoq; ſtirpe eſt chꝛiſtꝰ cuiꝰ ab
oꝛtu ſolis vſq; ad occaſum magnũ ẽ nomẽ
in gentibꝰ.õt
Semẽ.inis.n.g.ẽ qð in agro ſpargit᷑ ad gi⸗

gnendũ fructũ.Itẽ ſemẽ ẽ aĩaliũ qð ſpar⸗

gitur ad gignendũ fetũ.

SGementis.tis.f.g.ẽ ſemen frugü. vel tẽpuſ
ſeminãdi.vel dea ſemẽtis.vel ipᷣe actꝰſemi

nandi. Iñ ſementinꝰ.na. ddſdu.
Semeſus.ſa.ſũ.i.in media pꝑte coꝛroſus et
comeſtus.ſemicomeſtus.⁊ ðꝛ a ſemis.qð
ẽ dimidiũ.⁊ eſus.Et ꝓdu.pe. VUñ Virgi⸗
lius in.iij.ęgnei. Semeſam pᷣdaʒ ⁊ veſtigia
feda relinquur.
Semianimꝰ.ma.mũ.⁊ h̊ ⁊ hęc ſemianimis
⁊ h̊ me.i.ſemiuiuus.

a. cig, pigriia. Jemibos.bouis.cõ.g.i.in media ꝑte bos.
Segoꝛ.qͥdã locus ẽ.⁊ acuit᷑ in fine.⁊ interꝰ

yvt monotaurus.Et coꝛ.pe.tam nti qᷓ; gti.
Vñ Ouidiꝰ.Semiuirũq; bouem.ſemibo

uemq;.virũ;.

Semiceęcus.ca.cũ.q in ꝑte ẽ cecus ⁊ in ꝑte
videt.vel qui non clare videt.⁊ ðꝛ a ſemis
cecus. MD H

Semicinctiũ.ctij.ẽ zona minꝰ lata.ſicut cin

gulus cinctura lata. ⁊ ð a ſemis ⁊ cinctus
qſi dimidiꝰ cinctus. Iñ ſemicinctiuʒ ðꝛ eo
ꝙ dimidiũ cingat. In glo.autẽ Acti.xix.

dicuntur ſemicinctia veſtes ex vno latere

dependẽtes.vł ʒonę ſiue veſtes nocturnę
vel genꝰ ſudarij quo hebꝛęi vtunt᷑ i capite

Semicinctũ.cti.i.ona minus lata.quia di

midiũ cingit. ⸗
Semicoꝛs.dis.oĩs ge.i.dimidiũ coꝛhñs.⁊

ðꝛ a ſemis.⁊ coꝛ.

Semideus. dei. pe. coꝛ. i. dimidiꝰ de vel ãi

ſemꝰ.i. imꝑfectꝰ ⁊ nõ plenꝰ dueus.
Bemiermis.mis.con.t.⁊ Gq̊ me.i.ex ꝑte ar⸗

Semifer.ra.rũ.i.in media ꝑte (matus.

fera. vt centaurus. ⁊ coꝛmi.

Semihiulc. ca.cũ.i.aliqntulũ hians.aꝑtꝰ
ex ꝑte. ⁊ ðꝛ a ſemis ⁊ hiulcus.
Gemilacer.ra.rũ.i.ex ꝑte laceratꝰ.

Semilongus.ga.gũ.qſi medio modo lõ Gg.

Semiluniũ.nij.i.media luna.

„

Semimaris.cõ.ge.i.ſemimaſculus.vel im

pfectꝰ mas.iſ.caſtratꝰ q̃ſi minꝰ hñs qᷓ; mas
7 coꝛ. ma.
Geminariũ.rij.n.g.i.ſemen. vel cuiuſlibet
rei exoꝛdiũ.vel vas in quo ponit᷑ ſemen.⁊

ðZꝛ a ſemen. Et ſeminarius.ria.rium.id eſt

ad ſemen vel ſeminatũ ꝑtinẽs:vel exoꝛdi⸗

alis vel initialis.Et h̊ ⁊ hęc ſemialis.et 6
ſeminale. J

Seminecis.cõ.t.⁊ h ce.i.ſemimoꝛtuꝰvł ne
catus.exanimis.int᷑ moꝛtuos ⁊ viuos.
GSeminiuerbiꝰ.bij.m.g.i.ſeminatoꝛ vᷣboꝛũ
Iñ hec ſeminiuerbia.bię.i.verboꝛũ ſemi⸗
natrix. AUñ Actl. xvij. Quid vult ſemini⸗

uerbius h̊ dicere. Hugl. aũt videt᷑ dicere.

Semiuerbiꝰ.⁊ ſemiuerbia.⁊ tũc tenet na⸗
turã de ſemen..ſed ſeminiuerbiꝰ naturam
tenet de ſemini. MPap. dicit. Seminiuerbi
us.i.ſeminans verba. 4
Seminiũ.nij.i.ſemẽ.vel cuiuſlibet rei exoꝛ
diũ. vel lucrũ de ſemine.
Seminudus.da.dũ.i.nõ totꝰ oꝑtus.et ðꝛ
a ſemis.⁊ nudus.⁊ ꝓdu.nu.

Semipaganus.na.nũ.i.nõ ex toto vꝛbanꝰ

nec ex toto villanꝰ.vel nec ex toto facetus

nec ex toto ruſticus.

Semipes. dis. maſ. ge.i.dimidiꝰ pes.⁊ coꝛ.

pe. gti. Jñ h̊ ⁊ hec ſemipedalis.⁊ h̊ dale.
pe. ꝓd. menſura dimidij pedis.⁊ hec ſemi

Semiplagiũ.gij i. minus rete. vel adiũctę

retibus lineę reſtes plage dicunt.
Semiplenꝰ. na.nũ.pe. ꝓdu.i.dimidius.
Semipondiꝰ.dij.i.dimidiũ pondus.
Semiputatus.ta.tũ.i.ex ꝑte putatus.et in
pte nõ. VUñ Virgiliꝰ in bucoł.Semiputa⸗
ta tibi frondoſa vitis in vmo.

ℳ

GSemirutus.ta.tũ.pe.coꝛ.qͥ ex pte coꝛruit.

BGemis ois ge. ideclinabile.i.dimidiꝰ. dia.

„ —

diu. ðꝛ ab hemis. qð ẽ dimidiuz. ſubtra⸗

cta aſpiratiõe.⁊ ꝓ ea poſita.s. Añ qdam.
UVas tribꝰ ⁊ ſemis ſolidis ego ꝓdig emi.

Itẽ ſemis põt cõponi. a ſemis. ⁊ as aſſis.⁊

dꝛb ſemis lemiſſis.⁊ ſicẽ decli.⁊ ponit᷑ ꝓ
quadã mẽſura. NPonit᷑ etiã ꝓ quodã pon⸗
dere. qð conſtat ex ſex vncijs quaſi ſemis

as. Als enim conſtat ex duodecim vncis.

Semiſpatiũ.tij. gladius a media longitudi
ne ſpatę dicua)sss
Semita. te i.dimidiũ iter.q̃ſi ſemis iter. Et
eſt ſemita duoꝛum peduʒ ſcilicet via adeo

ſtricta vt alter in tranſitu tranſirenon poſ
ſit. Et eſt pꝛopꝛie ſemita hominum. callis

ferarum et pecudum.a calcando. vel a cal

lo.Et eſt callis pꝛopꝛie ſemita ſtricta et te⸗
nuis callo pecoꝛum perdurata. Tramites
vero tranſuerſa ſunt in agris itinerz.
Semitonus.ni.m. g. ⁊ B ſemitoniũ.nij id ẽ
nõ plenus ſonus. ⁊ coꝛtto.
Semiuir. uiri.i.imꝑfectꝰ vir.vel caſtratus
et dicitura ſemus. quod eſt imperfectus.
et vir. Poteſt etiam ſemiuir componia le⸗
