qðdã aial.qꝛ ſub terra facit ſuũ cubile Pᷣm·
Hugl. Pap.vo dicit ¶ius terra. ;:ς
puſillũ aial.i.ſoꝛex.Alij dicũt mureſ.quia
ex humoꝛe terrę naſcãt᷑. AUñ diẽ Baſilius

in nona omeł.haxameron. Mures etra/⸗
nas ex terra generari videmus. Deniq; in
egyptiacis thebis ſi pluuias largioꝛes ęſti

uo temꝑe fuderit.mox infinitis muribꝰ re⸗

gio tota replet᷑.
¶Muſa. ſę.f.p.ðꝛ a moys.qð eſtaq̊.Et vᷣm
ph̊os ſunt nouẽ muſę.i.nouem inſtrᷣa loq̃n
di. ſ. duo labia. qᷓttuoꝛ dentes pꝛincipales

plectrũ linguę. arteria gutturl. concauitas

pulmonis.Et hec inſtra dicuntur muſę.a

moys.qð eſt aq̃ᷓ.qꝛ ſine humectatõe iſtoꝛũ

non põt naſci vox. Itẽ muſa ðꝛ qũq; canti
lena.qñq; ſapia.Et a muſa ðꝛ muſicus ca.
cuũ. muſaicus.a.ũ. Aſtrologi vo nouem
muſas dicunt nouẽ ſonos qͥ celeſtem armo

niam faciũt. Nrimiſſeptem.ſunt ſeptẽ pla

4

netarũ. Octauus eſt firmamenti. Honum

qdẽ aſſignãt terręꝗ lʒ nõ moueat᷑ ꝑ ſe. mo⸗
uetur tñ circũactioe aliaꝝ ſphęraꝝ circa ip
ſam. Et adeo hʒ ſonũ raucũ.vt vix etiã cõ

putetur inter alios ſono.

Mulach. erat arca in q̃ reponebantur do⸗
naria regũ vłpᷣncipum ad reficienda ſarta

tecta templi. Hñ. . Regl.xvj. Muſach
qʒ ſabbati qð ędificauerat in templo. etin
greſſũ regis exteriꝰ ↄuertit in tẽplũ dũůi

¶Huſca.ſcę.eſt aial ꝑuuʒ volatile et debile
⁊ da mus.ꝓ terra vel ꝓ ſoꝛice.q̃ſi muris

eſca ⁊ eſt etimologia
MMHuſcetũ.ti.⁊ G̊ muſculetum. ti.locus vbi
abũdãt muſcę.Et h̊ muſcariũ.rij.et h̊ mu⸗
ſculariuz. rij. ꝓ eodẽ loco. vel multitudine
muſcaꝝ.uł ꝓ flabello qͥͥ muſcas abigimꝰ.
Muſceraneuſ.nei.eſt aial exiguum aranei
foꝛma et muris. qð et ſolifuga ðꝛ.qꝛ diem

fugiat Et ðꝛ muſceraneus.qꝛ eius morfu

aranea interimitur

ſtũ bibat.⁊ ðꝛ a muſtũ. Idẽ et bibio ois
Muſcipula.le.f. p.deceptio ad mures ca⸗

piẽdos.ſic muſtricula.⁊ ðꝛ a mus ⁊ capio
Et põit᷑ generalit᷑ ꝓ ãlibʒ deceptione Iñᷓ

muſcipulatoꝛ.toꝛis.i.deceptoꝛ. Itẽ muſci
pula ponit᷑ ꝓpedica.i.laqo qͥ pedes ligãt

EᷓHuſco.onis.i.magna muſca.⁊ ðꝛ amuſca
Et muſcoſus.ſa.ſum.i.plenꝰ ⁊ abundans
mulſcis. Iñ hec muſcoſitas. tis.i.abũdan⸗

tia ⁊ plenitudo muſcaꝝ.

ſupet. Ael mu
Muſiũ.ſij.i.nidus muris.⁊ ðꝛ a mus
Muſtacium. cij. n. S. potꝰ qͥ ex muſto fit et
glijs potionibꝰ. Vñ Juuenal.Cauſa necc
eſt qre cęnã muſtacia perdas.
MWVuſtela.lę.qðdã aial.⁊ ðꝛ a mus ⁊ telon.

6

QHuſculoſus.ſa.ſum.i.foꝛtl.lacertoſꝰ.ple⸗

nus muſcuł. Iñ muſculoſitas tatis.i.foꝛti
tudo.plenitudo muſculoꝝ.

MMuſculꝰ.li.pe.coꝛ.i.paruꝰ mus.⁊ muſcu⸗

lus etiã ðꝛ curuũ genꝰ nauigij. Et muſculi
dicũt᷑ capita neruoꝝ ex ſanguine ⁊ neruis
copulata.ſ.illa nodoſa caro ꝗ eſt in tibijſ ⁊

bꝛachijs.⁊ ðꝛ muſculꝰa muriũ ſimilitudie

qꝛ lateat in mẽbꝛis ſicẽ mures ſub terra.vel
qꝛ diſpoſita eſt ad ſiłitudinẽ murl.Ideʒ ðꝛ
⁊ lacertꝰ. In hac ſiãtiõe inuenit᷑ a Malla⸗
dio poſitũ vbi docʒ eligẽ bonos eqͥs dicẽs
ꝙ; pulcritudo boni eqͥ in his cognoſcit᷑. Si
coꝛpꝰeiꝰẽ vaſtũ ⁊ ſolidũ.latꝰlõgiſſimũ.clu
nes rotũdę ⁊ maxie pectꝰlate patẽs ⁊ totũ
coꝛpꝰ muſculoꝝ denſitate nodoſuʒ.pes ſic
cus.coꝛnu ↄcauũ.altiꝰcalciatꝰ. Itẽ muſcu
li ſunt cochleę.ð quaꝝ lacte ↄcipiut᷑ oſtreę

Et dicunt᷑ muſculi q̃ſi maſculi.qꝛ ſuntma⸗
ſculi oſtreaꝝ.⁊ etiã balneaꝝ.Eoꝝ em̃ coi⸗

tu ↄciꝑe balenę ꝑhibent᷑. Itẽ muſculus ðꝛ

bellicũ machinamentum ſimile cuniculo q

murus ciuitat ꝑfodit᷑ ⁊ diſſoluit᷑.⁊ tũc ðꝛ
ꝗq murus.q̃ſi muruſculus.

Muſcus.ci.ꝗqdã herba.vłlanugo in fonti⸗

bus ⁊ circa arboꝛes creſcẽs. In muſcoſus
ſa.ſum.muſco plenꝰ ⁊ cooꝑtꝰ. Vñ Virgi.

MWuſcoſi fontes ⁊ ſono mollioꝛ herba Jñ

muſcoſitas.tatis.

AEuſica. cę. eſt vna de ſeptẽ artibꝰ liberali⸗

bus.⁊ ðꝛ a moys.qð eſt aq̃.qꝛ tractat ð vo

cibꝰ łde ꝓpoꝛtiõibꝰ vocũ.⁊ ſine hũorl.bñũ

ficio nulla cãtilenę vł voclſtat vel ſubſiſtit

delectatio. Iñnl muſicꝰ. ci.q tractat de muſi
ca.vel qͥ docet eã.⁊ muſicꝰ ca.cũ.⁊ h̊ ⁊ hec

muſicał.⁊ h le.in eodẽ ſenſu.Itẽ muſica.i.
ſapia.⁊ tunc deriuat᷑ a muſis.ꝗ ſunt cã ſa⸗
pientię.vel inſtr̃a ſapię ⁊ eloquentię.

Mouſcino vocat᷑ aimal qð ex capꝛa ⁊ ariete
naſcit᷑.Eſt aũt dux gregis. Muſcino mõ
ſtrum ſimile ſimieę. m Rap̃.

„

uinten — MVuſio. onis. ðz a mus.eo ꝙ muribus infe
Muſcio.onis.m.ge.ðꝛ q̃ſi muſtio.qꝛ mu.

ſtus ſit. Hunc vulgꝰcattij a captura vocat
Alij dicũt ꝙ captat.i.videt.Neaʒ tãto acu⸗
te cernit.vt fungor lumis noctis tenebꝛaſ

io ðꝛ fatuus.

qð eſt longũ.q̃ſi longus mus.Et ſunt duo
genera muſtelaꝝx. Anũ eſt ſilueſtre diſtas
maguitudine.Alteꝝ in domibꝰ oberrans.

sää
ðððMU
„K HZ

bec ingenio ſubdola in domib⸗vbi nu trit

catulos ſuos trãſfert.mutatq; ſedẽ.ſerpẽ/

tes etiã ⁊ mures ꝑſeqᷣt᷑. Falſo aũt opinan⸗
tur qͥᷣ dicũt muſtelã oꝛe ↄciꝑe.aure partuʒ
effüdẽ. Jñ muſtelinꝰ.a.ũ.pe.ꝓð.i.ꝑtinẽs

ad muſtelã. vel de muſtela exns. Et H̊ mu

ſtelariũ.rij.fouea muſtelę.ꝗq ⁊ muſteliũ ðꝛ.
¶ Huſtricula.lę.inſtrm ad mur es capiẽdos
dicta ſic. qꝛ ſtringit mures.

MMuſtũ.ſti.eſt vinũ nouũ ex plo ſtatim ſub

latũ.⁊ ðᷣꝛ a mus qð eſt fra. eo ꝙ credit᷑ i ſe
hr̃e terrã ⁊ limũ mixtũ. Iñ muſtꝰ.a.um.i.
nouũ.Ael põt deriuari muſtũ a młceo ceſ
eo ꝙ mulſu m ſit.i.ſuaue ad bibendum.
Mutatoꝛiũ.rij.veſtis pᷣcioſa ꝓ qᷓ ſumenda
alia mutat᷑.⁊ ðꝛ a muto.tas. Vn legit᷑.iiij
Regl.v.de Naaman qͥ cũ tuliſſet decẽ mu

tatoꝛia veſtimentoꝛum detulit litteras ad

rregem iſrl.

nibus vel alia ꝑte. Et a mutilus dicti ſũt
mutili qdranguli qͥ minus hñt. Et mutili
dicunt᷑ capita nabin. inutilata ſunt. et
coꝛ.pe. Vñ Ouið.Turpe pecus mutilum
turpis ſine gmine campus.
¶QRutꝰ.ta.tũ.ðꝛ a mugio.gis.eo ꝙ mugiat
⁊ non loquat᷑. Nox em̃ eius nõ eſt ᷣmo ni⸗
ſi mugitus. Vocalẽ em̃ ſpũm ꝑ nares qua
ſi mugiens emittit. “M
MQMutuus.tua.tuũ.i.mutuo datꝰ vel acce/
ptus.⁊ ðꝛ a muto.tas. Iñ h̊ motuuʒ.quia
mutuo dat᷑ ⁊ accipit᷑. aũt ðꝛ mutuũ. q̃ſi
meũ tuũ.qꝛ id qð a me tibi dat᷑ ex meo tuũ

—

Abal ſtultꝰ intpᷣtat᷑ vel inſipiẽs.
D= HNabilt. lis. 9. t. ⁊ B le.pe.coꝛ.i.ad
7 andũ abil.⁊ ðꝛ a no.nas.Et na⸗
undus.da.dũ.i.faciład nandũ
vel ſimilis nanii.
Nablũ.bli. hebraice.gręce pſalteriũ. latine
oꝛganũ ðꝛ ᷣm NPapᷣ. NPonitun tñ dra inter

pfſalteriũ ⁊ nablũ.qꝛ pſalteriũ eſt canoꝛa ci

.

tara decem coꝛdis coaptata ꝗᷓ ꝑpcutitur cũ

plectro. Nablum vo duodecim ſonos ha⸗
bens digitis tangit.
Nabulü. li. i. merces nautica. ⁊ ð: a no. as.
eo ꝙ natare videat᷑ cũ ꝑ mare tranffertur.
Nactus.a.i.i.inueniẽs.acqͥſitꝰ.adeptꝰ.cõ
ſecutus. Vñ.ij. Mach. xiiij. Tempꝰ autẽ
oppoꝛtunũ dementię ſuę nactus.

Naides.ſunt deę aquaꝝ vel nymphaꝝ. vel

nymphę pluuioꝝ ⁊ fontium.

2 ante A1

Nanea.neę.með.pð.ðꝛ dea foꝛtunę.vel ðꝛ
diana. de qᷓ.ij. MMach...
NHaos gręce latine ðꝛ templũ.
Naophylax grece.cuſtos templi ðꝛ.

Napea.eſt dea floꝛum.
Napocaul.lis.m.g.genus olex.qͥ cuʒ ſit ſa

poꝛis ſimil napo.nõ in radicẽ.ſʒ in tirſum

condeſcendit vt cauxk.
Mapta. tę. f. p. vt in daniele. legit᷑ genꝰẽ fo/⸗
mitis apud pſas.qͥ maxie nutriunt᷑ incen⸗
dia. alij oſſa oliuaꝝ ꝗ ꝓnjciũtur cũ amurca
ꝗarefacta.naptam eſſe dicũt ᷣm Hugl. Na
pta etiꝗ ᷣm Papᷣ.ðꝛ purgamentũ lini.vel
cuiuſlibet rei. Pliniꝰ aũt dicit.Naptã cir⸗

ca babyloniã mõ liq̃di bitumis ꝓfluere. et

nutriendis ignibus amicã eſſe. vt etia lon⸗
ge admota ignem cõcipiat. Vñ. Igneʒz na
pta ſouet.manatq; bituminis inſtar.Oſſa

h hanc olei reꝑta vocant᷑ amurca.

Eutilus.la.lũ.i.minutꝰ.truncatꝰ.ſine coꝛ

tudinẽ rapę.niſi ꝙ folijs eſt latioꝛ.⁊ radicl
guſtu ſubacrioꝛ. Nois aũt affinitas eſt in/
de ꝙ vtriuſq; ſemẽ in alteꝝ viciſſim muta/
tur.Nã rapa in alio ſolo (vt ðꝛ) ꝑ bienniũ
mutat᷑ in napũ.in alio vo ſolo napꝰ traſiti

Nar. narl.qͥdã fluuiꝰ qͥ hʒ duos mea(rapi.

tus ad modũ nariũ.vel qꝛ ꝑ nares ęrei tau
riexit. Iñ narinꝰ.na.nũ.pe. pðo.
Narciſſus.genꝰ herbę odoꝛiferę purpureę

fabuloſe dicta a puero eiuſdẽ nomis.cuiꝰ

mbꝛa dicunt in hunc floꝛem tranſiſſe.
Mardꝰ.di.f.g.herba eſt ſpicoſa ⁊ aromati/
ca. fragili radice. ſz nig. ⁊ folijs dẽſa.qͥruʒ
ſũmitates ↄſurgũt in ſpicas. Iñ h̊ͥ narduʒ
di. ðꝛ vnguentum. vel confectõ ex eo facta
nardũpiſticũ ðꝛ.i.fidele.pux.ſine oĩ ipoſi⸗
tura ⁊ cõmixtura cõpoſitũ.nõ adulteratũ
alijs herb. Piſtis eni gręce. latie ðꝛ fides.
Naudũpiſcatũ ðꝛ.qꝛ ſpecies nardi in eo ſit.
yvel qꝛ ſpicis ⁊ folijs nardi eſt ↄfectum
Naricia. cię.ꝗdã regio. Iñ naricius.a.ũ.

Naricꝰ.ci.i.brucꝰ.cuiꝰ nares ſꝑ ſtillant.

Marl. ris. f. g. ð a narus.ra.rũ.⁊ dicũt᷑ na⸗

res.q̃ſi gnares.qꝛ ꝑ eas cognoſcimꝰ et ſci/
mus aliqͥd odoꝛare. Ael nares d icuntur a

mano. as.qꝛ ꝑ eas manat odoꝛ ⁊ ſpũs.Et
ſunt in eis tria officia.vnum ducendi ſpm.
aliud capiendi odoꝛẽ.tertiũ du cẽdi purga

mentũ cerebꝛi. Et pð.pᷣmaz. VUnð Ouið.

de arte. Ferre nouę nares tauroꝛum terga
Marratio. onis.f. g. a narro.ras. Et eſt

aut qſi geſtaruʒ expoſitio.Aliqñ enim res

Hapus. pi. a rapa. qſirapꝰ. ⁊ ðe ſicad ſir

Hvm Tullium. NMarratio rerum geſtarum.

2
— —

ge
tus
lita
mno⸗
lio

Har⸗

nan

geſtas. exponimꝰ aliqñ nõ geſtas. ãtñ ſůt

ad narrationis officiũ q̃i geſtę.Debʒ autẽ

narratõ eſſe bꝛeuis.lucida ⁊ veriſimił Bꝛe

uis eſt.qñ nõ niſi neceſſaria cõpᷣhẽdit.ha/⸗/

bito reſpectu ad materię quantitatẽ. Luci
da eſſe debet. i. intelligibil ⁊ aꝑta m capa
citatẽ ingenij auditoꝝ.nihil hñs ãbiguuʒ

licium. cij. i. natiuites.
i frequent na⸗

Natatoꝛiũ.rij.i.locꝰ in aq̃ vb

tat᷑.⁊ ðꝛ a nato.as. Dr etiã hęc natatoria.·
rię. Vñ in hiſtoꝛia ſup illð Jo.ix. Aað la /
ua in natatoꝛia ſiloe ⁊c.ðꝛ.Siloefõs ẽad
radicem mont ſion qͥ nõ iugibꝰ aqs.ſediin
certihor ebullit. cuiꝰ aq̃ vt exciperent᷑ qſi

nihil toꝛtũ.nihil curuũ.nõ ſumẽs pᷣncipii ſtagnũ nõ lõgea fonte ↄſtructũ erat quaʒ
aremotis nec nimis lõge materiã ꝓſequẽſ collectionẽ mõ natatoꝛiã. mõ piſcinamſcri
de his aũt ꝗ ꝑtinẽt pᷣncipalit᷑ nibhil omitts ptura vocat. Vel ᷣm qſdam ðꝛ natatoꝛia
AVeriſiłis ẽ narratio ſi rebꝰ ⁊ ꝑſonis debi / anato.as.ꝑ antifraſim.qꝛ ibi nullus naas·
tas circũſtantias aſſignemꝰ narrantes. vt bat. ſicut ⁊ piſcina.qꝛ piſcibus crrte.
mos ⁊ opinio ⁊ matia videbit᷑ poſtulare. Nates.tis.f.g.ðꝛ illa ꝑs inferioꝛ molł cira
4 Harratiũcula.lę.dimi.i.parua narratio poſterioꝛa.ſ.clunis.⁊ ðꝛ a nitẽdo.qꝛ inna
r Marus.a.iũ.i.ſciẽs.peritꝰ.ſ.qͥ ex arte ſcit ꝗ/nfdbibus nitimur.dũ ſedemus. Vñ ⁊ conglo
1 liter aliqͥd fiat. uel ſit ad faciendũ. vel fieri bata eſt in eis caro.ne pᷣmentis coꝛpꝑis m.
1 debeat. ſiue illud faciat ſiue nõ Et aliqñ g le vel face oſſa dolerent. Raro tñ inueniſi·
apponit᷑ ꝑ ꝓtheſim. ⁊ ðR gnarus. ſiingulari. Et pdu. pᷣmam. ſed nato. as. eaca
i Haſilis.lis.9.t.⁊ H le.ad naſum ꝑtinens.? coꝛ. Ande qͥdam. Quẽuis arte nates tim
pð.pe Et h̊ naſile.lis.qð naſum ꝓtegat apparent tibintes.
o Maſo.ſonis.dictꝰ eſt Ouið.qꝛ magnuʒ ha⸗ NMathan interpᷣtat᷑ dedit.ſiue dantis
n buit naſuʒ. Añ Cato Naſonem petito. Nathanael interp̃tat᷑ donũ dei. qꝛ dolusteii.
i Maſla. ſę. quoddam inſtrm ex vimibus tan ſimulatio dono dei in eo non fuiutt.
ri qᷓ; rete ↄtextũ ad capiẽdos piſces. HNathinei hebꝛaice.hypodiacõi grece. ſub⸗
i Naſtale.lis.n.t.cinguluʒ.vel fibula. quod diaconi latine dicunt᷑.Et dicunt᷑ nathinei 7 W
reſtringit palliũ circa colull. eſt in humilitate deo Puientes . uaur ſu K er Wrn
. Naſturciũ.cij.ꝗdam herba ꝗ acrimonia ſu Matica.cę.i.nates. Iñ naticoſus.ſa.ſũ.ma crrnn ,.
e naſum toꝛquet. ⁊ ðꝛ a naſus ⁊ toꝛque. gnas hns nates. L. . 1 P
Naſus.ſi.m.g.eſt id ꝑ qð odoꝛintrat ⁊ exit Naticula.lę.dimi.i.parua nates. e lot. weunl, S
eſt ꝑs faciei.⁊ ðꝛ a narus.a.ũ.qᷓi narus. Natio.onis.f.g.i.ꝓpetas naſcendi.ſ.actuſ he ſi loi⸗ ..
i D qꝛ ſapiẽs eſt in diſcernendo res odoꝛe.vel vel paſſio naſcendi Propᷣe natio ðꝛgen 4 17
8 dꝛa nãdo.qꝛ ſꝑ nat·i.fluit putredinem A¶ Em ꝓpaʒ cognationẽ ⁊ collectionẽ ab alia
naſus ðꝛ elatio.Et a naſus ðꝛ h naſellꝰ.li. diſtincta. vt gręci.italici.franci. Et natio
4 ⁊ naſiculus.li.⁊ naſitellus.li.omia dimi. Ppuincia eoꝛuʒ eſt.Et natio qũq; regio.vel
E Et naſoſus.ſa.ſum.⁊ naſut.ta.tũ.in eo/ terra pax vel nihil habitata .
zn Natale.lis.n.t.⁊ h̊ natał.lis.in eodeʒ ſenſu Natiuus.ua.uũ.i.naturat vel genitiuuus.
6s. id ẽ natiuitas. Uñ Ouið.de arte arcite Natrix ·tricis.f.g.młr ꝗᷓ natat. Item h̊ Na⸗
t⸗ natales timidi numerare deoꝝ. Cęſaribꝰ trix ðꝛ qͥdã ᷣꝑẽs qͥ veneno ſuo inficit aqs i
virtus ↄtigit añ diem. In kalẽdario tñ yt qbus fuerit. Uñ Lucanus Eſt natrix vio
ad. dicit Hug.differũt natale.lis.⁊ natiuitas latoꝛ aꝗ iaculiq; volucres. Vel ſᷣm qſdaz
n. qꝛ ibi natiuitas appellat᷑ a mr̃e in terra.vt eſt ge.t᷑ę.ſed Lucanus maſ.ge.ſ.violatoꝛ
doäin natiuitas chriſti. ſanctę marię.ſci Joanniſ retulit ad ſerpentem. Cegit in quibuſdam
naſ baptiſteę. Et nõ ꝙ beata ygo.⁊ ſanctꝰ Jo/ libꝛis rinattir.
dionmn annes baptiſta in vtero in nouo teſtamen⸗ Matura. rę.f. g. ðꝛa naſcoꝛ.⁊ idẽ eſt qðð nati
his to ſanctificati ſunt. Iñ eſt ꝙ eoꝝ natiuira / uitas Ernatura ðꝛ deꝰ.qꝛ oia creauit xẽna
ihet. tem ex vterop̃ alijs ſancij eccłia celebꝛat. ſci fecit.Et nat᷑a ðꝛ ꝗqlibʒ creata.Et natu /
Gog Sed natale vel natalis ðꝛ obitꝰ ł dies obi/ ra ðꝛ cõplexio.Et nat᷑ a ðꝛ qdã vis nat alit
hud. tus ſanctoꝝ.qꝛ eoꝝ obitꝰ in terra fuit nati/ reb inſita. de ſil ib ſilia ꝓcreãs.Nat᷑ a eti⸗
negn uitas in celo. Tunc em de nõ eſſe ad eſſe. ? am ðꝛ qdã ſigtio vocabuli.⁊ cãẽ qᷓre vooz
moꝛte ad vitã. de tenebꝛis ad lucẽ.de exi / bulũ naſcat᷑.i.ĩponat᷑. Mat᷑a etiã ðꝛ ipoſi/
bick lio ad regnũ tranſierunt. to vlinuẽtio vocabuli.qꝛ vocabulum na
Aanun. Nataliciꝰ.cia.ciũ.i.natal.vład nataleʒ ſiue ſcinihil aliud eſt qᷓ vẽᷣtus naturałex ꝓpꝛio
iinds natiuitatẽ ꝑtinens.⁊ ðꝛ a natał.⁊ h̊ nata / bypñplacito ipᷣm inueniri vel imponi.

r 2

Naturab lis.⁊ B le.i.ad naturã ptinens. vł

de natura ꝓcedẽs. VUñ naturales dicũt᷑ fi⸗
lij ↄcubinarum. qͥs ſola natura genuit.nõ
honeſtas ↄiugij. ꝓducitrra.
Nat.tus.tu i.i.natiuitas.⁊ ðꝛa naſcoꝛ.ſce

ris. Et natus.ta.tuʒ. Et h̊ natus.ti.i.filiꝰ.
Et hęc nata.i.filia.Et ſepe ſolent inueniri
ꝑS. ꝓtheſim.i.poſitionẽ. vt gnata.gna⸗

te. gnatꝰ. velſineg. Eſt em de naturali in⸗
tegritate iſtaꝝ dictionũ.qꝛ ðꝛ gnatus.qua
ſi generatꝰ.⁊ gnata.q̃ſi generaa.

Naual.lis.ↄ.t.⁊ B le.i.ad nauem ꝑtinens.

Vnñ Ariſtoteles. Meceſſe eſt nauale bellũ
foꝛe vel nõ foꝛe. Item h̊ nauale.lis.locus

vbi naues ſtant.ſ.poꝛtꝰ.vel locꝰ vbi fabri⸗
cant᷑. hoc ⁊ textrinũ vocat.⁊ ꝓð.vo.

NMauarchus. chi.i.pᷣnceps nauis ”M
MNauargus. gi. i. magiſter. nauis. ⁊ ð? a na/
uis ⁊ argus m Paß.

HNauci. indecli.n. g. i. putamen nucis.vł ex
terioꝛ coꝛtex nucis. vel id qð eſt intra nu/
cleum nucis q̃ſi in medio qð eſt nigrum qũ
nux deſiccat᷑.vel illð in quo voluit᷑ nucleꝰ

dqð qᷣdem nihil valet. Et ideo nauci ponit
„PnihiiioPuooo

auclerus.ri.vel naucleriꝰ.rij.qnauem in

ſoꝛte ⁊ ptãte hʒ.⁊ ðꝛa nauis ⁊ clerus.Et

pð.cle. Vñ Actj.xxvij. Cẽturio auũt mag

credebat gubernatoꝛi naucdlero.

77

Naufragiu.gij.n. S.i.nauis fractio.quod æ

naufragũu. gi. ðꝛ. D
Naufragus. ga.gũ.i.nauem frangẽs.vel q̃
Matit naufragium ꝑiclitatus.

auicula. le. dimi.i.parua nauis. Item na

icilla. le. aliud dimi. idem. W
Mauiculariꝰ.rij.i.nauis cuſtos vłnauifex.

Nauigabił.9. t. ⁊ B le.qð aptũ natuʒ eſt ad

nauiganduzʒ.i.vt nauiget.ſicut hõ.vel vt
nauigetur. ſicut mre.“—
Nauigiũ.gij.i.actionauis.ſ.nau igatio.vł
nauis.vel multitudo nanuu.

Nauis nauis.f. g. Gręci dicuntnays.inde
nos dici nau is int᷑poſita u.ↄſonante.vel
ðꝛza no nas.vel nauis ðꝛ.qꝛ gnarum.i.ꝑi/⸗

tum rectoꝛẽ ꝗqrat.Et fit actũs plłalis in es.
vel in is.vt has naues vłnauis. Et actũs

ſingularis in em vel in im. vt hanc nauem

Yel nauim. ⁊ ablatiuꝰ in e.vel inii.
Naulũ.li.n.s.ðꝛ pᷣciũ ꝓ trãſmeatiõe datuʒ

tur naulũ.q̃ſi nauis lucrũ.

—

HNaum interpᷣtat᷑ germẽ. ſiue ↄſolatoꝛ oꝛb.

Increpat em ciuitatẽ ſanguinũ.⁊ pꝰ eüſio
nem illiꝰ ↄſolat᷑ ſion dicẽs Ecce ſuꝑ mõteʒ

ſiue qdð dat᷑ ꝓhis ꝗ̊ poꝛtant᷑ in naui.⁊ dici

acuit᷑ in fine.
Naumachia. chię.i. naual pugna.⁊ ðꝛa na⸗
uis ⁊ machia.qð eſt puagnae.

Nea. grecid

pedes euangeligantis annunciantj pacs.

Naupicus.ci.nauis pater.i.dñs vł factoꝛ.
⁊dꝛ a nauis ⁊ pater.⁊ coꝛ.fbi.
Nauplus.pat᷑ fuit palamedis.a qͥ nauplia
dictus eſt qͥdam ludus ab eo inuẽtus.veli
honoꝛẽ illius pᷣmo celebꝛatus circa eius ſe
pulturã.Et fit de q̃ttoꝛ pomis.duobus in

aerem miſſis. Vnde Ouið.de arte.DLiſce
etiã duplici genitalia nauplia palma. er

tere ve.

Nauiea.ſeę.i.vomitꝰ in naui ex turbatione
cerebꝛi ꝓpter aquã vel fetoꝛẽ. Ael potius
nauſea eſt voluütas vomendi ſine effectu.?

Pꝓpe in naui. Iñ nauſeola.lę.dimi.

NHauſtrologus.gi.nauis dil⸗ pẽſatoꝛ. vel al⸗

locutoꝛ. vel exhoꝛtatoꝛ.⁊ coꝛ.pe.

Nauta.tę.m.g. qcunq; ducit nauem velna
uigando laboꝛat.vel maioꝛ in naue. Inde
hᷣ nauita.tę.ꝓ eodem.lHoc frequentiꝰ vte

bantur antiq́ q; nos.

Nautea. teę. aq̃ fetida in q coꝛia maceranf.
Nauticꝰ.ca.cũ.ðꝛ a nauta.ſicut nauiticus.

ca.cũ.a.nauita.i.nauał.⁊ coꝛ.ti.

Nauꝰ.ua.uũ.i.doctꝰ.ſapiens.ſtudioſus.iĩ⸗
uigilãs.ſtrenuus.agił.impiger. Jñ naue.
vel nauit᷑ adu.Et hęc nauia.uię.i.ſapiẽtia
ſtrenuitas. inuigilãtia. Et aliqñ apponit

S. ꝑ ꝓtheſim. ⁊ ðꝛ gnauus.ua.uid.
NHaxareth.qͥdã vicꝰ eſt vel ciuitas in ꝗᷓ dñs

noſter ieſus chriſtus ↄceptus eſt ⁊ nutritꝰ

Et interpᷣtat᷑ flos ſiue germen ſiue mundꝰ
Jñ nacaręenus.na.nũ.Et nacaręꝰ.ręa.ręũ

Et hinc qͥdam heretici dicti ſunt nagarei.
qꝛ cũ chriſtum qͥ a loco dictꝰ eſt nacarenus

filiũ dei ↄfiteant᷑.omia tñ veteris legis cu

ſtodiunt mãdata. Nacareus etiã ðꝛ ſãctꝰ.

vel mundus a merito. MNaçareus olim di⸗
cebat᷑ qͥ ſanctimoniam nutriebat. ⁊ nichil

contaminatũ accipiebat. abſtinens ſea vi/

no ⁊ omni ſicera ꝗq mentẽ ab integra ſanita
te ꝑpuertit. Etiã nagareus interpᷣtat ſanctꝰ
dei. Fm Hhugl. Item nõ. ꝙ dicebant naca⸗
rei qdam qͥ ex voto ſe obligabãt ſanctimo
nie vſq; ad determinatũ tꝑs.yvel iugit. vt
Samuel.⁊ conſecrabant ſe dño.⁊ qſi ſeꝑa
bant ſe a cõi vita hoim.ſicut qͥs mõ ꝑ vnũ
annum vel duos ſeruit in hoſpitali hieru/

ſee
tun
fa

f
n

de.
ſui⸗

R
hunt
ninh
11
m.
mus
ge
.

nN.

aich
Pſenn
Ptſnn
Uiſenc

e

ſuann
ugt.
ie⸗
o
Ubien

6

–

NMNeapol. lis.ꝗqdã ciuitas. ⁊ ðꝛ a nea qd no
ueum. ⁊ polis ciuitas.q̃i hñs ſub ſe nouem
ciuitates. Nel ðꝛ a neos qð eſt nouũ.⁊ poł
ciuitas.q̃ſi noua ciuitas. IJñ neapolitanꝰ.

na.nũ. Ei h̊ neapolitanꝰ.ni.dũs vel epũs

Nebel interpᷣtat᷑ vter. (illius ciuitatis.

7

Hebrida. dę.f.p.i planeta induebat᷑ tpe
ſacrifrcz. 1

Nebris. bridis. f. g:eſt pelłlyncis vel cerui
Nebula. lę. a nubes. Exalant em valles
hyumidę nebulas.ꝗᷓ ſurſuʒ aſcendentes nuu

bes fũt. Sunt em ꝓpᷣe nubes cęli. nebulę

terrę ⁊ circa terrã. Uel ðt nebula a nubo.
bis. ꝓ tegere.qꝛ tegit trã. Jñ nebuloſꝰ.ſa.
ſum.i.obſcurus.q̃ſi nebula plenꝰ. Iteʒ in
gręciſmo ðꝛ.Aeris eſt nubes.nebule ð flu⸗

mine ſurgunt.Ac panis nebula tibi ſubti /
liſſimus erart.
Nebulo.lonis.i.leccatoꝛ.⁊ ðꝛ a nebula.qͥ lh

vianus eſt vt ne bula ⁊ cito vaneſcit
MNeceſſe.n.ge.in decli.i.ineuitabile.qð alit᷑
elſſe nõ põt.⁊ ðꝛ a necto.tis.qꝛ nexum eſt ?
firmũ.nec diſſolui põt. Itẽ neceſſe.i.vtile

vt Neceſſe eſt oꝛare deũ. aũt ðꝛ neceſſe.

q̃ſi nõ ceſſans eſſe.etymo.eſt.⁊ coꝛ.bmam

Vñ Ouið.epi. t culpent alij tibi me lau

dare neceſſe eſt. Iñ neceſſariꝰ.ria.riũ.i.in⸗
euitabił vel vtilis. Et h̊ neceſſarius.i.aiſii
cuſ.domeſticus.qͥtidianꝰ.q̃ſi a qͥ nõ ẽ ceſſꝗa
dum. ⁊ cõponit᷑ ꝓꝑneceſſarius qᷓ;neceſſariꝰ*

abo ꝓ valde neceſſarius. Inuenit᷑ etiam B

neceſſariũ ꝓ ineuitabili. vel vtili.poſitum

–

ſubſtantiue.Et ponit᷑ neceſſa

ꝓ neceſſarie aduůbialit.

Neceſſitas.tatis.fe.t.⁊ neceſſitudo.dinis.
dDirifferũt.qꝛ neceſſitas aliqͥd fieri cogit.ſed
neceſſitudo.i.amicitia.dilectio.affectꝰ.af⸗
finitas. ꝓpinqͥtas. vel vinculũ ꝓpinqͥtatl.
vyt vxoꝛ vel filius. Sed hęc ꝓpᷣetas ſępe cõ
fundit᷑.Et hinc neceſſitudinarius.ria.riũ

Et nõ triplex eſt neceſſitas ſ.abſoluta.

ſicut neceſſariũ eſt deũ eſſe. vel triangulũ
hr̃e tres angulos. Alia neceſſitas eſt ex ca
efficie nte.ꝗᷓ ðꝛ neceſſitas coactionis. Ter/

tia eſt neceſſitas ex ſuppoſitione finis. Et

hec eſt duplex.qꝛ vno mõ ðꝛ neceſſariũ ſi /½
ne q̊ aliqd nõ põt ↄpᷣuari ineſſe ſic nutrimẽ
tum alicui.Alio mõ ſine quo nõ põt habe.-
ri. qð ꝑtinet ad bñ eſſe.ſicut equus ðꝛ ne/
ceſſarius ambulare volẽti. ⁊ medicina ad
6eß ꝙ hô ſane viuust.õ
Mecro mãtia.cię.i.diuinatio moꝛtuoꝝ. vel

ꝗ̃ firꝑ moꝛtuũ.⁊ ðꝛ a necros.qð ẽ moꝛtuuſ

2 mantia.qð eſt diuinatio.qꝛ quibuſdam

tius.tia. tiul.
Necros gręce ðꝛ moꝛtuus latine. 2
Nectar.taris.n.g.i.dulcl liqͥꝛ. vinũ pigmẽ/

rio ⁊ neceſſe.

SS *
2,„„ Kf.

incantationibꝰ vident᷑ moꝛtui reſuſcitati
diuinare.⁊ ad interrogata rũdere.ad qͥs
ſuſcitãdos hũani cadauerl ſanguis addit

NHam amare ſanguinem dicunt᷑ demones
Ideoq; q̃tiens necromantia fit.cruoꝛ aq

miſcet᷑.vt coloꝛe ſanguis facilius ꝓuocen

tur. Iñ necromanticus.ca.cũ.⁊ necromaã⸗

tatum. ⁊ coꝛ.pe.gti. Unde Lucanus. Sti
pant ⁊ dulci diſtentat nectare cellas. Inð

nectareus. rea. reud.
Necula.lę.i.parua nex.i.moꝛs.⁊ eſt dimi.
de nex. licet nex non ſit in vvſu.
Neemias. ſolatoꝛ.ſiẽ Heſdras interpᷣtat᷑
adiutoꝛ. Quodam em̃ pſagio futuri noia
iſta cõſoꝛtiti ſunt. Fuerũt em ad adiutoꝛiũ

⁊2ſolationẽ oĩ illo ppło redeũti ad pr̃iam

MNam ⁊ templũ dñi reed iſicauerunt.⁊ mu

roꝛum ⁊ turriũ opus ipᷣi reſtaurauerunt.

Hefandus. da. dũ. qð qͥs nõ debet fari
HNHefariꝰ.ria.riũ.i.nõ dignꝰfarre.⁊ ðꝛa ne ⁊

far. qͥ cibi genere vita hoim pᷣmo ſuſtenta/

batur. Vel nefarius.i.nefandus.nec dicẽ
dus.a ne ⁊ foꝛ faris. Vel nefarius.i.ſcele/⸗

Nefas.n.g.indecli.q̃ſi non vas.i.illicitum
Vñ ⁊ qñq; ponit᷑ ꝓſcelere.qꝛ illicitum eſt

Iñ nefarius.ria.riũ.i.ſceleſtus.
Hefaſti dies erãt in qͥbꝰnõ licebat ius fari.
Nephrendus.di.m.g.i.poꝛcꝰ domeſticus
carens teſticuł.⁊ ðꝛ anephren.qð dicunt
greci renes. Nel ðꝛ a frẽdeo.des.qꝛnõ frẽ

det dentibus Hic alio noie ðꝛ maiał.qui ⁊

cituris ðꝛ.natꝰ ex apꝛo ſilueſtri ⁊ domeſti⸗

ca poꝛca.Et hinc ðꝛ h̊ ⁊ hęc nephrẽdis dis
poꝛculus vel poꝛcula adhuc lactens.eo ꝙ

nihil frendeat.i.nihil dentibꝰ ↄcutiat ⁊ cõ
minuat. Et eadẽ rõne nephrẽdis ðꝛ infas.
qᷓſi nõ dentibꝰ frendẽs.i.ↄcutiẽs aliqᷣd.vł
cõminuens dentibꝰ. Eta nephrẽdus vel
nephrendis ðꝛ nephrendinꝰ.na.nũ.Et ne
phrendiciꝰ.cia.ciũ.vt nephrendina caro.

2 nephrendinũ ferculũ. Et indeh̊ nephrẽ
dicium. dich. i. annuale tributũ.qð ruſtici
ſuis domis circa natiuitatẽ vel alio tpe an

ni ſolẽt afferre.Et etiam qð parui diſcipu

li ſuis doctoꝛibus appoꝛtant dumtaxat ſit

carneũ.ſ.poꝛcellus vel hmõi.

Nephreſis.f.g.qᷣdam moꝛbus.ſ.doloꝛre/⸗
num. 1 ö a nephren.qð gręci dicũt renes

Iñ nephreticꝰ.ca.cũ.pe.coꝛ.q̃ talẽ doloꝛẽ

patit᷑. Et coꝛ.pe. Vñ Macer de viribus num ſic repat illi. Item in Greciſmo dicik
herbaꝝ. Idẽ nephretic elixũ ſumẽ iuſſit. Nenia ſunt nuge funebꝛia carmia nenę.ö
Negatio. onis.eſt enũciatio alicuiꝰ ab alij nenę.qꝛ nenię no potuit in vᷣſu poni Et eſft
vt Hõ non eſt lapbis. nenia noméẽ onomatopeiũ. vel ſicticium. qᷓ
Negatiũcula. lę.dimi.i.parua negatio. ſiſictum a ſono. vt ne.ne. ne. ⁊ maxie qᷓ;tuʒ
Negligentia.tię.eſt eiꝰ qdð ſieri debet vłpõt ad cantilenã ꝗᷓ fit ſuꝑ cunis puero.
Negocita.tę. cõis.g.pe.ꝓpð.i.ne(omiſſio. MNeomenia.nię.quoddã feſtum iudeoꝝ.qð ę
gociatoꝛ.inſtitoꝛ.op ifex.mercẽnarius. faciũt in nouilunio.⁊ ðꝛ a neos.qð eſt no S
Negocii.cij.n.S.i.mercatꝰ.vel actꝰ alicuiꝰ duum ⁊ mene.qð eſtluna q̃ſi noua luna vel

rei.cui ↄtrariũ eſt ociuʒ.⁊ ðꝛa nego.as.et
ociũ.q̃ſi negãs ociũ. Vel negociuʒz q̃ſi nec
ociũ.i.ſine ocio. Mõ etiã negociũ ſigt ac⸗
tionem ꝑ modũ cauſeę qð eſt iurgiũ lit Eſt

nouiluniũ AUñ neomenia ſonat innouatio

lunę.⁊ qꝛ iudeęi in legitimis ſuis lunatiões
ꝓ mẽſibꝰ habebãt ex lege.iõ diẽ nouę lunę

vocabãt Ralendas legales.⁊ erat dies ſo /

gnegociũ in cauſis.Negociatio in cõmer⸗ lẽnis apud eos.Et nõ ꝙ ſeptẽ ſolẽnitates
cijs.vbi aliqͥd dat᷑ vt maioꝛa qͥs lucretur. legales erãt.ſabbatum.neomenia. phaſe.
Iñ negociolũ.li.dimi.Et negocioſus.ſa. penthecoſtes.feſtũ clangorl.feſtũ ꝓpicia⸗
ſum.i.vtił vel plenus negocio ⁊ rebꝰagẽè triionis ſcenophegia.Alias feſtiuitates ad
dis intentus. eeteccerüt his hebꝛei ꝓpt᷑ varios euet. ſicut
Nemanceps.cipis.i.emãceps.⁊ ðꝛa ne.et encenia ⁊ phurim.i.feſtũ heſter.ſed nõ di⸗
mãceps.q̃i qͥ iam nõ eſt manceps. IJItema cuntur legales.i.lege inſtitute. “
mãceps ⁊ nemaceps ðꝛ mãcipi ⁊ nemãcipi Neophicus.ci.gręce.i.nouellus.nouicius .
noiĩia indecli.⁊ oĩs ge. Alm Priſcl.potiꝰ rudis.fideł.vł nuꝑ renatꝰ.⁊ ðꝛ a neos.qð
ſunt dti ſdictoꝝ noim figuratiue coniũcti eſtnouũ.⁊ phicos.qð eſt fides. AUlła neos
cũ qlibet genere ⁊ cũ qͥibʒ nũero ⁊ cĩ quo ⁊ phico.qð eſt ꝗro.q̃ſi nouus ꝗſitoꝛ. Qui
libet caſu intranſitiue. Ael maãcipi eſt com em̃ ad fidem nuꝑ ↄuerſus eſt de fide ꝗqrere
poſitũ a manu ⁊ capio.qð vlteriꝰ cõoponi᷑ ſolet.
cũ ne.⁊ ðꝛnemãcipi.⁊ ſunt noĩa indecli. et Neos gręce.nouum ðꝛlatine. D
oĩs ge. Res mancipi ðꝛ ꝗ cũ alienat᷑.i.quę Meotericꝰ. ca.cũ.pe.coꝛ.ðꝛ a neos. Et ſunt
cum ptate vendent trãſit in ptatem emen- neoterici hoĩes huius tꝑis nouicij recẽteſ
tis ꝙ manu capi põt vt equus.Sed resne vel cõmunes. èMU
mãcipi ðꝛ cũ Hmiſſo mõ alienat᷑.manu ca Nepa pę.f.p .qdam p pẽs 4 natos ſuos cõ/
pinon põt.vt lgger. H ſumit excepto eo qͥ in doꝛſo eiꝰ inſederit uł
Nemo.ſiue ſit ex nõ ⁊ hõ cõpoſitũ.vt qͥbuſ inhelſerit.poſtea ipᷣe qͥ ᷣuatꝰ eſt ↄſumit pa 1.
dam vidꝛ. ſiue non. cõis. ge. eſt. ⁊ o. muta⸗ trem.Et ðꝛ nepa.q̃ſi necãs parti.i.necans 1
ta ini.⁊ addita nis.fit gtũs nemis.et ðꝛ ñ fflilios.vłnepa q̃ſi necãs part.i.ſliuſ qꝛ ne lo
ſolũ de homibus. ſed etiam de djs. cat pr̃em. Et hinc tractũ eſt ꝙ hoies ͥ bo⸗ 0
Nemus.orl.n.g.i.ſilua.⁊ ðꝛ a numẽ q̃ſinu⸗ na p rentũ ꝑ luxuriã cõſumũt nepotes di
mus.a numinibus ibi ſacrificatis ⁊ cultis cutur.i.luxurioſi ⁊ pdig. E
Iñ nemoꝛoſus.ſa.ſũ.⁊ hic nemoꝛoſe adui. Nephi.i.puriſicatio. . 1
⁊ hęc nemoꝛoſitas.tatl.⁊ coꝛ.ne. Un. DHo⸗ NMepos.pot..ma.g.i.filiꝰ filij vel filię. et ðꝛ a 4
nat ligna nemus ꝗᷓ coꝛde numine nemus. naſcoꝛ.ſcerl.q̃ſi nat poſt.ſ.pꝰ filiũ vł filiax
Nenia.nię.eſt funebris cãtꝰ.ſ.catilena ¶ fit Iñ nepotulus.li.dimi. Etiã nepos capit᷑ h
ſuꝑ moꝛiuũ.Et ponit᷑ qñq; ꝓ cãtilena pu- Pꝓfilio fratrl.c.ij. de arbi.c. fundamẽta.de
eroꝝ. qꝛ pueroꝝ eſt flere.⁊ facile mouẽtur elec.li.vj.Et nepos.potl.puũ vgultũ.qͥa
ad fletũ. Item nenię dicũt᷑ viles ⁊ vanę fa de poma qſi de filio naſcit᷑. Itẽ nepos com i
buleę. Unde Hiero. in ꝓplogo pentateuci. ponit᷑ ̊ pnepos.fili ꝓnepot..qſi ꝓpe ne/⸗
Et hiberas nenias liberis autẽticl ſᷣferüt potẽ.lic abnepos.ſfilr ꝓnepot.qꝛ abin⸗
Hiberas nenias appellat fabulas ab hibe git᷑ ab nepote.ic atnepos.ſfiliꝰ abnepot dei
ris.i.hiſpanis inuẽtas.vel apð eos vulga Trinepos.fſilius atnepoti.q̃ſi tetrranepos dec
tas. Item vt qdã dicũt nenia ðꝛ cantilena idẽq̃rtus poſt nepotẽ. Itẽ nepos ðꝛ luxu ſi⸗
Afit ſuꝑ moꝛtuo vel ſuꝑ cunis pueroꝛũ vt rioſus.ↄſumptoꝛ.dict a nepa quodaʒ ge⸗ Ven
doꝛmiãnt. Item nenię fabuleę viles. Item nere ſcoꝛpionuʒ qð natos tuos ↄſt umit. vt gen
nenię.i.nugę. AUnde Nenia nutricis dict ſupꝛa dictũ eſt in nepa.⁊ tũc eſt g.cõis. Iñ n
qſi cantus inanis. Queʒ canit infanti ſom nepotatio onis.i.luxuria. Pen

qai

N

16

8
i
tee

tio interpᷣtatur.

Neptalim.latitudo vel dilatatio vel cõpa
Nepti.tis.f. g. ðꝛ ilia filij vł filie. Iñ nepti/

cula. le. dimi. Et cõpõit᷑ ꝓneptis. abneptl
atneptis.trineptis. M

Neptunꝰ.ni.deus marl.vel ipᷣm mare.⁊ ðꝛ

a nein.i.mare.⁊ ptai.i.volare.q̃ſi volans
mare. Ael ð a nubes.⁊ tono.nas.q̃ſinu⸗
be tonãs.Mare em̃ vapoꝛalit᷑ erectũ nu⸗
bes facit.⁊ ↄtrario ventoꝝ pulſu tonitrua
creat. Nel ðꝛ a Eubo.bis.qꝛ nubit ⁊ tegit
terrã. IJñ neptuniꝰ.nia.niũ.⁊ ꝓdu.pe.

HNeqᷓ;. o.g. ⁊ indecli.i. malus. Sed malꝰ vt
dicũt naturalit᷑. Nequã voqͥ neqt ſe ↄti /
nere a ſceleribꝰ. Itẽ nequã ðꝛ luxurioſus.

qꝛ incõtinens eſt. I neqᷣcia.cię.i.malicia
⁊ luxuria. Vñ qͥdaʒ. Neqͥ cia ẽ ꝗ te nõ ſinit
eẽ ſenẽ. Iñ neqͥciola.lę.dimi.(q̃ſi nõ aliqs
Nedqs.nequa.neqð vłnedqd.ðᷣꝛ a ne et quis
Nereꝰ.nerei.m.g.ðꝛ deꝰ marl.Et ponit ꝓ
ipᷣo mari.⁊ interpᷣtat᷑ motus.qꝛ mare ſꝑ ẽ
in motu Iñ hec nereis.nereidis.nympha
marina.qᷓſi nerei filia. Et hęc nerina.nę.⁊
nerinis.nis.ðꝛ filia nerel.

4

Nero.onis.ꝓpum nomẽ cuiuſdaʒ tyranni

ꝑſecutoꝛis eccłe Itẽ nerones rhomani im
patoꝛes poſt Auguſtum dicti ſunt.

NHeruiceus.cea.ceũ.i.de neruo exnñs. AUnð

Judid..xvj. Si ſeptẽ neruiceis funibus li⸗
gatꝰ fuero. Ael vſᷣm aliã lr̃aʒ neruicl. ⁊ tũc
eſt abltũs płarl de neruicꝰ.ca.cũ.qð idẽ ẽ
Neruꝰ.ui.eſt vinculũ mẽbꝛo (qð neruiceꝰ
rũ dictuſ a gręco. OGręci em̃ neruos neura
uocant. Alij latine vocari neruos putant
eo ꝙ artuũ ↄiũctõnes ſibi iuicẽ inhereant

vñ dicũt᷑ ab inherendo. Iñ neruulꝰ.li.di.

Et neruoſus.ſa.ſũ.i.plenꝰ neruis vł foꝛtiſ
tobuſtus firmꝰ.Et qnq; ſic ðꝛ ſupbus. Iñ
neruoſitas.atl.Et neruatꝰ.ta.tum.Et ner
uuloſus.ſa.ſũ.idẽ qð neruoſus Itẽ neruꝰ
ponit᷑ ꝓ cippo q̊dam pedũ toꝛmento. Vñ
Job. xiij. Poſuiſti in neruo pedem meum

Neſtoꝛiani qͥdaʒ hęretici a Neſtoꝛio ↄſtan
tinopolitano epᷣo nũcupati.qͥ beatã M.a⸗

riã vginẽ nõ dei. ſz homis tmmõ genitricẽ
aſſeruit.vt aliã ꝑſonã carnis.aliaʒ faceret

deitatl. nec vnũ chꝛiſtũ in vbo dei ⁊ carne
credidit. ſʒ ſeꝑatim atq; ſeiunctim alteruzʒ

filiũ dei.alterũ filiũ homis pᷣdicauit

Netus.ta.tũ.i.filiatꝰ.⁊.ðꝛ a neo.nes ⁊ hin

netus.tus.tui.i.filamen. Vñ Marcialis
capel.Ex cadẽt byſſi netibꝰ ludebatur

Neuma.mat..n.g.⁊ hęc neuma.mę.i.vocũ
emiſſio.modulatio. Iñ neumaticꝰ.ca.cuʒ

i. modulatoꝛ dulcis ⁊ ſuauis.ↄſonans Et
coꝛ.pe.in t᷑tia decli. Añ in Auroꝛa.Chri/
ſtus mõs vitę cũ ſancti neumatis igne.
Neuter.tra.truʒ.gtõ neutriꝰ.i.nec iſte.nec

ille. nullꝰ. Et nõ ꝙ antiqͥ dicebat neut᷑ tra.
trũ.gtõ neutri.trę.tri.dtõ neutro.trę.tro.
Vñ adhuc dicimꝰ. Cuius generis neutri.
Eſt em neutri gti caſus. 3
Neutrobi.i.in neutra ꝑte.ſ.in neutro loco.
qð etiam ðꝛ neutrobiq;. Ande lautus.
HNHeutrobiq; habeo ſtabile ſtabulũ.
Neuus.ui.m.g.i.macula ꝗᷓ naſcit᷑ in coꝛꝑe
hois.Et ponit᷑ qñq; ꝓculpa.vel offenſa.
Iñ neuulus.li.dimi.i.paruꝰ neuus.et ne⸗
uoſus.ſa.ſum.i.plenꝰ neuis. Jñ neuoſe.
adu.⁊ hęc neuoſitas.tatl. Añ Bernarduſ
in Cantſ.ſᷣmõe.lxxj.dic̃.Si in ↄſcia neuꝰ
fuerit.nec qð ex ea ꝓdierit carebit neuo.
Nex.necis.i.moꝛs vł ſuppliciũ.⁊ ðꝛ a neco
cas.ſʒ ntũs nõ eſt in vſu.quẽ tñ Ambꝛoſi⸗
ſuꝑ Egeſippum poſuit dicẽs. Et erit nex
Nexibil.lis.ↄ.t.⁊ ̊ le.qð ( moꝛtuoꝝ płima
⁊B ⁊ hęc nexił.⁊ h̊ le inuenit᷑.Et eſt nexi/
bilis vel nexił qð põt necti. vel qð multis
nexibus eſt nexũ.vt rhter.
Nexus.a.ũ.i.ligatus.ↄiũctus.⁊ ð a necto
tis.Et nexus.xus.cuiuſſibet reiligatura.
Iñ nexuoſus.ſa.ſum.i.nexibus plenus.
Nibatꝰ.ta.tũ.i.ſplendidus.⁊ ðꝛa niue.Et
hęc nibata.tę.aq̃ ex nubibꝰ vel ex niuibus
Nice vł nicos gręce.latie ðꝛ victoꝛia ł victꝰ
Nicea.ceę.ꝗqdã ciuitas.⁊ ðꝛa nice q̃i victo/
rial.quam Alexander ↄdidit in India pꝰ
victoꝛziam. „b
PHicepoł.polis.pe.coꝛ.ꝗ̃daʒ ciuitas.anc
Auguſtus fecit.⁊ a victoꝛia ſic appellauit

poſtqᷓ; deuicit Antoniũ.
Niceteriũ.rij.ðꝛa nice vłnicos. Et dicũnt᷑
niceteria philateria ꝗᷓ geſtabãt athelte fcã
de ſummitatibꝰ armoꝝ ꝗa vict acceperãt
ea collo ſuo ſuſpenſo gerebãt. qͥtiens vi⸗
ctoꝛes extiterãt.q̃ſi ſigna victoꝛꝛie.
Nichanoꝛ.norl. ꝓpᷣuʒ nomẽ.de qͥ ðꝛ in Au⸗
roꝛa. Enſe metũt dextrã linguamq; nicha
Nicodemus.mi.pe.ꝓð.ꝓpᷣũ ( norl hoſtes.
nomen cuiuſdam viri eſt QMUZU
Nicolaitę dicti ſunt qͥdã heretici a qdã Ni
colao diacono ecclłe hieroſolymaꝝ qui cũ
Stephano ⁊ ceterl ↄſtitutus eſta Petro.
qͥ ꝓpt᷑ pulcritudinẽ reliquẽs vxoꝛẽ dixit.
vt qᷣcũq; vellet vtẽt᷑ ea.pꝰea vᷣſa ẽ iſtupen

talłoſuetudo vt inuicẽ cõiugia coĩcarent᷑
Micolaus.lai.ꝓpᷣũ nom.⁊ interpᷣtat᷑ victo⸗
ria ppłi.i.vitioꝛũ ꝗ ſunt ppłuria ⁊ vilia.et

Zꝛ a nice.qð eſt victoꝛia ⁊ laos ppłs. AUnð

Greęcl. laos ẽ ppłs.mõſtrat ve Nicola⸗

Nyctages.hęretici a ſomno nücupati.ꝙ vi

gilias noctis reſpuant ſuꝑſtitioneʒ eſſe di⸗
centes iura temerari diuina qͥ nocteʒ ad re
quiem tribuit. ð
Nyctalinꝰ.ni.i.ꝗdã paſſio q̃ ꝑ diẽ viſus de

negat᷑ patentibꝰ ocuł.⁊ nocturnis irruen⸗

tibus tenebris reddit᷑. Vel ecõũſo die red
dit nocte ðnegat᷑.⁊ ðꝛ a nyctos qð eſt nox
Iñ nyctal inicꝰ.ca.cũ.qͥ talẽ moꝛbũ patit᷑.
M yctamen.inis.n.t.i.vigilamẽę.
N ycticoꝛax.acis.a qͥbuſdã noctua ꝗᷓ et bu⸗

bo appellat᷑. Quidã aũt dicũt eſſe oꝛi ẽtalẽ

gauẽ.qͥ noct᷑nꝰ coꝛuꝰðꝛ.⁊ ðꝛ a nyctos qð eſt
nox. ⁊ coꝛax qð eſt coꝛuꝰ.q̃i coꝛuꝰ noctis.
qꝛ de nocte volat.vel qꝛ de nocte vigilat.
Eyctiliꝰ.lia.liũ.i.nocturnꝰ.⁊ ðꝛ a nyctos.
qð eſt nox.Et h̊ nyctiliꝰ.lij.i.bacchꝰ.qꝛ ð
nocte ei ſacrifſicabant. vel de nocte pota/⸗
tioni vacabant ⁊ inebriabant᷑.
Ny ctimene nyctimenes.f.g.i.noctua
Nyx.huius nyctos gręce.latine ðꝛ nox.
Nyctꝰ.tus.i.vigilamẽ.vł motꝰ palpebrax

HNidoꝛ. dorl. m. g. i. odoꝛ.⁊ ꝓpᷣe aſſatoꝛum.

Nidulus.li.pe.coꝛ.i.paruus nidus AUnde
Job. xxx. In nidulo iam moꝛiar.

Nidus.di.ꝓpᷣe habitatio volucrũ.ex diũ/

ſis vᷣgultis cõtetta.
Nigellus.la.lũ.i.aliq;tulum niger. Inð ni
gellulus.la.lũ.aliud dimlii.

Niiger. gra.grũ.ðᷣꝛ q̃ſi nubiger.i.nubem et

obſcuritatẽ gerens. vñ ⁊ a nubes ðꝛ.qꝛ nõ
eſt ſerenꝰ.ſed fuſco oꝑtus.⁊ viðꝛ eſſe com
poſitio. Item niger cõponit᷑ ſubniger.id ẽ
aliq;tulum niger.⁊ coꝛ.ni.
Nihilũ.li.n.g.inuenit᷑.⁊ ꝑ apocopã ðꝛ hoc
nihil indecli. A qͥ ꝑ ſyncopã. B nil indecli.
Et ðꝛ nihilũ q̃ſi nõ hilũ.i.nõ aliqͥd. Naʒ h
hilus.vel h̊ hilũ.ðꝛ illð tenue qð eſt in pẽ⸗
na. qð nullius valoꝛis eſt. Itẽ i nuenit᷑ h̊ ⁊

heęc ⁊ Bᷓ nihili indecli. vł potiꝰ ſᷣm Hugl.ẽ
glrũs.⁊ figuratiue ↄſtruit᷑ cũ qͥlibet caſu ert
genere. ⁊ cũ v troq; numero intranſitiue.

vt nihili hõ.nihili hois. nihili hoi ⁊c. id ẽ

nullius vtilitatis.vel pᷣcij.vel valoꝛis hõö.

Et debent pᷣdicta ſcribi ꝑ h. ⁊ ſinec.

Niliacus.ca.cũ.ptinens ad nilũ.vłęgypti⸗

acus.⁊ ðꝛ a nilus.Et niloticus.ca.cuᷣ.i eo
dem ſenſu. Vñ Lucanus in. ix. Rege ſub

impuro nilotica regna tenente.

Niligena. nę.cõis ge.pe. coꝛ. genitꝰ a nilo.

vel in ęgypto.

Nilotis. tidis.ęgyptiacus. ⁊ ðꝛ a niuus.
Nilus.li.m. g.i.fluuius egypti.ſic dicus.

