ij. Machab. vltl. Et ſiquidem bene et vt
hiſtoꝛię cõpetit hec ⁊ ipſe velim. Itẽ ¶a
thei.x. Et ſiquidem fuerit domus illa di⸗
gna veniet pax veſtra ſuper eam. Itẽ Lu⸗

ce.xiij. Et ſiquidem fecerit fructum. ſinau

tenm in futuꝝ ſuccides eã. Itẽ Heb. vj. Et
bec faciemus ſiquidem ꝑmiſerit de'. Itez

Leuiti.xiij. Et ſiquideʒ lepꝛa vltra nõ cre⸗
uerit v7. .R
Siquominus ſᷣm Hug..in roſario.ſũt tres
dictiões Job. xiiij. Si quo minus dixiſſez

yobis. quia vado parare vobis locuʒ. Et

ſub tribus accentibus pꝛoferende. Si eſt
coniunctio. minus ponitur adu. negandi.
ſcilicet nõ. quo eſt nomen. et ibi ſuperfluit

vel ponit᷑ aduerbialit᷑.qͥ.i.aliqͥ modo.Etẽ
ſenſus. Si nõ eſſent vel aliq̊ mõ nõ eẽnt in

domo patris mei mãſiones multę dixiſſeʒ
vobis.qꝛ vado ꝑare vobis locum.Alij di

cunt ꝙ ſunt duę dictiones.ſ. ablatiuus ſiqᷓ

⁊ minꝰ adu.i.ſi in aliq̃ minꝰ.Et vᷣm vtrãq;
opinionẽ minꝰ acuitpe. „
Soges.adũu.blandiẽtis vel obſecrãtl. VUñ

Priſtianꝰ. Inueniunt᷑ aduerbia terminã⸗

tia in es.pꝓductam.vt Sodes. Alibi tamẽ
cõnumerat ſodes inter verba defectiua.ſʒ

ibi ſecutꝰ ẽ opinionẽ eoꝛũ qͥ dixerunt ꝙ ſo⸗

des eſt verbum comicũ.vt Sodes.i.ſi au⸗

des. ⁊ eſt ſine dubio vox blandiẽtis ⁊ ob⸗

ſecranDnis.
Solũmodo.adũ.q̃ntitatis.i.tantũmodo.⁊
ðꝛ a ſolus.⁊ modo.⁊ ſunt duę ꝑtes poſite

vna.⁊ grauat᷑ penł.ſiunem.
oꝛtito.aduũ.i.ꝑ ſoꝛtes.pe.ꝓd. Vñ Ecech.
xlv. Cũq; ceperitis terrã diuidere.ſoꝛtito

leparate pᷣmitias dño.
Sponte.adũ.q̃litatl.i.vltro volũtarie.⁊ ðꝛ
a ſpondeo.des. NPonit᷑ etiã qñũq; noialiter
vt Mea ſponte h̊ feci.Sʒ meliꝰ ẽ vt dica⸗
mus nomẽ eẽ tm ablatiui caſus. ⁊ nõ adũ.
licet qũq; ponat᷑ aduerbialit᷑. Si enim eẽt
aduerbiũ.cũ poneret᷑ nominalit᷑ nõ adiun
geret ſibi adiectiuũ niſi in neu.genere. Ge
nerale qͥdã ẽ ꝙ qñ aliqua dictio nõ noĩalis
ponit᷑ noialiter ĩ neu.genere.ponit᷑ tm̃.et
ſuſcipit adiectiuũ in neu.ge.vt Tuũ lege
re. Tuũ euge.Tuũ ergo.
Stati.i.ilico adũ.tꝑis a ſto vła ſtatu ðꝛ.
Stirpitꝰ.adũ.i.radicitꝰ.⁊ ðꝛ a ſtiros.

Sub. ppoſitio ẽ ⁊ deſeruit vtriq; caſui. Et

nõ ꝙ quotienſcũq; ſub ſigt ad locũ ↄſtrui⸗
tur cũ actõ tm̃.vt Airgiliꝰ.Nitunt᷑ ſub ip
ſos poſtes.i.ad ipſos poſtes. Itẽ qñq; po
nit᷑ ꝓ ante.vt Virgiliꝰ in geoꝛg. Sub lu⸗
cem expoꝛtãt calatũ.i.ante lucẽ. Itẽ qñq;
ponit᷑ pꝛo ꝑ.vt Sub noctẽ curã recuſat.i.

ꝑ noctẽ.Alibi videt᷑ ſigare in loco. vel q̃ſi

in loco.⁊ ↄſtruit᷑ tunc cum ablatiuo tm̃.vt
Sub domo. Et ſcias ꝙ ſub his lr̃is ſequẽ⸗

tibus mutat.b.in illas.ſcʒ.c.f.g.m.p.r.vt

Succũ bo.ſuffero.ſuggero.ſũmoueo.ſup
pono.ſurripio.
Subito aduerbiuʒz.i.cito.velociter.repẽte
inſperate. Et vt dicit Bionyſius in epiſto
la ad Gaium. Subito eſt qð eſt pᷣter ſpem
et non ex apparente ad manifeſtum addu⸗
ctum.

Gubter 2 ſubtus aduerbia. deriuant aſb

Et differũt.qꝛ ſubter ẽ qð re aliqua ſuperi

oꝛi depᷣmit᷑ ⁊ cõculcat᷑. Subtus qð demiſ⸗

ſionẽ alterius nõ ↄtingit. Item ſubtus nõ

exigit caſum.ſʒ ſubter exigit qñq; accuſa⸗
tiuum qñq; ablatiuum. Quotiens ſubter

ſignat eſſe in loco.vel qſi in loco conſtruit᷑
cum ablatiuo tm.alibi vero cum accuſati⸗

uo.Et comꝑatur ſubter.ſubterioꝛ.ſuper⸗

latiuo caret.

Guper.adũ.loci. Añ ſupꝛa vel ſupera dice

bant antiqͥ. Iñ ſuꝑ ꝑ apocopã.⁊ ſupꝛa peꝛ
ſyncopã. Sed differũt.qꝛ ſuꝑ eſt qð immi

net. Supꝛa quod ſub ſe aliquid habetſtra
tum. Item ſupꝛa conſtruit᷑ cum ſolo actõ.

ſuper vo qñq; cum actõ qñq; cuʒ ablatiuo

Añ enim ſuꝑ ponit᷑ pꝛo de.vel in conſtrui
tur cum ablatiuo tm.vt Suꝑ Pꝛiamo. id

eſt. de hbamo.⁊ Super viridi fronde.i.in

viridi fronde.aliter ↄſtruit᷑ cũ actõ tem
pꝛa.

ſupꝛa ponit᷑ ꝓ poſitiuo. ⁊ comꝑat᷑ ſu

ſupior. ſupꝛem vel ſũm Iñ ſuperiꝰſupᷣ⸗
me vel ſũme adũ.Et hecſupꝛemitas.tatis

Et ſuperus.ra.rũ.Et h̊ ſuperꝰ.ri.de cęle⸗

ſtis. Et coꝛ.pᷣmã ſuꝑ. Et cõponit᷑ Deſuꝑ
⁊ inſuꝑ.Et poſſunt eſſe duę partes.de ſu⸗
per ⁊ in ſuper.⁊ tũc ſu acui᷑. vt De ſuper

Surſum vel ſuſum. adu.loci.ᷣm HHugl. Et
vt dicit Papᷣ. Suſum in ſuperioꝛi ꝑte ilo⸗

co ſigt.ſurſum ad locum.

Tam.adũ.quãtitatis vel cõparandi. vel ſi⸗

Tamẽ.ẽ coniunctio aduerſatiunua.

Tametſi.ponit᷑ ꝓ qᷓ;uis.⁊ eſt cõiunctio ad⸗
uerſatiua.Et componit᷑ a tam. ⁊ etſi. Hel
eſt quędã irregularis congeries vocum.ꝗq
ponit᷑ ꝓ vna ꝑte. Vñ Heb. vj. ðꝛ. Tamet⸗
ſi ita loquimur. Ael ᷣm aliã lr̃am. Tamen

⁊ſi ita loquimir..
Tandem.i.aliqñ.in fine.

Tantiſper.i.tm.vel interea.⁊ videt᷑ eſſe cõ

poſitum a tantis.⁊ pr.
Thau dðꝛ eſſe aduũͥ.admirantis.

Temere. adũ.i.pſumptuoſe. fatue.ſtulte.ſi

ne cauſa.ſine ↄſilio.
Tenus ẽ ſpoſitio ablatiuo caſui deſeruiẽs.
Poõt etiã eſſe aduer.⁊ eſt tenus idẽ qð pꝛo

pe vel iuxta. .

Typice.adi.i.figuratiue.
Totiens.adũ.nũeri.⁊ ðꝛ a tot.

Frãs.i.vltra. Et vt dicit Oriſtianꝰ in tra⸗

ctatu ſpoſitionũ.qñ tras ↄponit᷑ cũ dicti⸗

one incipiente a. d. vel. n. vel.i. conſonãte.

SS — .

4

1

abijcit᷑.n.sS.vt Traduco.trado.trano.tra
ijcio. In alijs aũt cõpoſitiõibꝰremanet in⸗
tegra. AUnde. Si componat᷑ trans littera

nulla mouet᷑. Trano.traijcio.trado.tra⸗

Dduco remotis.

Tricies.adu.numeri.i.triginta vicibꝰ.⁊ ðd

a triginta.
Tridie aduerbiũ.a triduũ öꝛ.
EHisies adũ·nuͦeri. i. triginta vicib⸗ q tri⸗
nta J.
Cuatim.aduũ.pſonale.i.tuo moꝛe.vł moꝛe
tuę gẽtis vel patrię.Siłiter diſtingue mea
tim ⁊ ſuatim. Et ſcias ꝙ aduerbijs nõ acci

dit numerus.neq; perſona.vt dixi in mea⸗

tim.
Tunſim.adi.i.minutim.cõciſim.vel ꝑcuſ⸗
ſim. ⁊ : a tundo.dis. „

Vah qñq; ſigt gaudiũ.⁊ eſt interiectio gau
dentis. Uñ Eſaię.xliiij. Aah calefactꝰſuʒ
vidi vocũ.Et Augꝰ.dic̃.Cuʒ delectamur
dicimꝰ vah. Itẽ quq; denotat deriſionem

vel increpationẽ. Unde Matthei. xxvij.

VAah qui deſtruit templũ dei.⁊vT7.
Nalde.i.foꝛtiter.nimis vehementer.⁊ dici
tur a validus ꝑ ſyncopam pꝛo valide vᷣm
Priſtianum.
Vau.ẽ adübiũ admirãtis.vel iurãt. Nau
etiã nomen ẽ cuiuſdã elementi apud hebꝛę
os.ſcʒ.v.ↄſonantis.
Abertim.aduer.i.abundanter.
Abi eſt aduerbiũ loci ⁊ interrogandi.⁊ ſiẽt
⁊ interrogat in loco. Item eſt aduerbium
tꝑis.vt Abi.i.poſtqᷓ; vel qñ. Item eſt ad⸗
uerbium qualitatis.vt vbi.i.qualiter. Et
quãtitatis.vt vbi.i.quantu m.Et ſimilitu
dinis. vt vbi.i.ſicut.Eſt etiam qñq; adu.
increpantis vel admirantis. Unde Geñ.
iij. Adam vbi es.quaſi dicat.in quãta mi⸗
ſeria es ⁊ in quãta anguſtia es. iſer qͥd
feciſti in quantum peccatum cecidiſti. HRe
ne em̃ ſciebat deus vbi eẽt.ſed quaſi admi
rando increpat eum ꝙ in tantũ peccatũ de
lapſus erat.Et nõ ꝙ vbi recipit vndecim

intercompoſitiones ⁊ ſyllabicas adiectio⸗

nes.vt Sicubi.HNecubi.Alicubi.HNũcubi
Ecubi.ex en ⁊ vbi ↄpoſitũ. Abiq;.vbiubi
vbiuis. vbilibet. ybicũq;. vbinã. Inueni⸗
unt᷑ etiã ꝗᷓdã alia ꝗ̊ᷓ vident᷑ eſſe cõpoſita ab
vbi. vt Atubi.Aſtubi. Noſtubi ſo potius
ſunt quędam irregulares vocum congeri
es.⁊ fungunt᷑ loco vnius dictionis aliquã

do. IJtem vbi tam ſimplex qᷓ; cõpoſita eiuſ

ap̃. Et coꝛ.penł.

poſſunt exigere genitiuũ ex vi diſtributio

nis. vt Abiq; locoꝛum.i.in quolibet loco⸗

rum. ⁊ vbi locoꝛum.i.in quo locoꝛum. Si
militer vbiuis locoꝛũ.vbicũq; locoꝛũ vł
gentiũ. Ael dic ꝙ cũ dicit. Abiq; locoꝛuʒ
vel terrarũ.i.in quolibet locoꝛuzʒ.illi geni⸗
tiui regunt᷑ ex natura ptitionis. Et coꝛ.pᷣ⸗
mam vbi. Vñ Ouidiꝰ epi. Jura fides vbi
ſunt commiſſaq; dextera dextrę. Item no
ta ꝙ in pᷣdictis qñ vbi poſtponit᷑ tũc eſt cõ
poſitio.vt Sicubi.alicubi.vel qũ gemina
tur. vt vbiubi. Sʒ qũ vbi ſponit᷑ tũcẽ ſyl⸗
labica adiectio.vt vbiuis.vbicũq;.⁊c.·
UVe interiectio dolentis.vel execrantis vel
maledicẽtis.vt AVę illi ꝑ quem ſcandalum
venit. Itẽ ve ſigt ęternam damnationẽ in
ſacra ſcriptura.⁊ ſcribitur ꝑ ae.diphthon
gon. Item ve.i. ſine. Inde per compoſiti⸗
onem veſanus. m Hugl. Item ve eſt con
iunctio encletica.⁊ ꝓ vel ponit᷑.et tũc ſcri⸗
bitur p.e. ſimplex. H
Vehementer.tius.ſime.i.foꝛtiter.
Vel aliqũ eſt ↄiunctio diſiũctiua.vt quãdo
ponit᷑ inter duo quę nõ poſſunt ſimul eſſe
vera.vt õ eſt aĩal rationale vł irrationa
le. Aliqñ eſt ſubdiſiunctiua.vt qñ ponitur
inter duo quę ſunt ſimul vera.vt Amaue⸗
runt vel amauere. Aliquãdo etiam ponit
vl pꝛo ſalten.
AVelociter.aduũ.i.cito.repeitte.
Veluti.a vel ⁊ vti ↄiunctiõe cõponit᷑ ⁊ idẽ
eſt q quẽadmoduz. quomodo.ſicut.vᷣm
Ande Virgili? gnei. ix
At veluti pleno lupus iſidiat᷑ ouili.Et in⸗

deꝑ apocopam fſit. velut aduerbium ſimi⸗

litudinis.id eſt.ſicut quaſi ⁊c.t.ſinalis lit⸗
tera. 7 no. O.

Ver bo tenus verbi gratia verbi caula duę
ptes.⁊ ſub duobus accentibus regendę.

Venuſte.i.honeſte.
Verſute.i.callide. W Sðð
Aero.ſepe ponit᷑ ꝓ ↄiunctiõe copulatiua.
⁊ ſepe ꝓ affirmatiua.i.certe.⁊ ſepe pꝛo ex⸗
pletiua. Item verum ſępe ponit᷑ ꝓ ſed.vel
pꝛo certe.

Aicatim. aduerbiũ.penł.ꝓdu.põt deriua⸗

ria vicus.quaſi ꝑ vicos.vel de vico in vi⸗

cum. Ael poteſt deriuari a vice.i.viciſſim

p ſingulas vices.
Wiciſſim adũ.i.alternatim.mutuo ꝑ vices.
Widelicʒ.aduü.affirmandi.i.nimirum.certe
ſcʒ.vero.videre licʒ.⁊ cõponit᷑ a videre et
licet. Vel eſt coniunctio copulatiua vł ex⸗

poſitiua m Hugl.

Aigies vel vities. adũ.nũeri.i.viginti vici

bus.⁊ ðꝛa viginti. AUñ Apocl.ix. Vigies
millies. dena milia.

Viritim. aduer.i.ꝑ ſingulos viros vł de vi

ro in virũ.⁊ ðꝛ a vir. M
Vltra.adũ.loci.⁊ compat᷑.vltra. vlterioꝛ.

vltimꝰ. NPõt etiã eẽ pᷣpoſitio qñ regit caſũ

vt vltra rhenũ.
Altro.i.vltra.vel ſponte.

Vnciatim.adũu.i.ꝑ vncias.vł de vna vncia

in aliã.⁊ ðꝛ ab vncia.
Vnde.adi.loci.i a qͥ vel ex quo loco velex
qua re vel cauſa ᷣm Pap.

UVndecies.adu.numeri.i.vndecim vicibꝰ.

⁊2 ðꝛ ab vndecim. =
Vndiq;.adũu.i.ex oĩ ꝑte.⁊ grauat᷑ pe.
Ande q; ↄiũctio encletica nõ iclinat h̊ accẽ
tũ ſᷣcedẽtis ſyllabę ad ſe.i.iuxta ſe.qꝛ ſᷣce⸗
dens vocalis coꝛrupta ẽ in vndiq;.Nã vn

diq; cõponit᷑ ex vnde.⁊ q;. Et ſiliter ↄtin⸗

git in deniq;.qð cõponit᷑ ex denuo.⁊ q;.
Vnqᷓ;.i.aliqñ.qñq; adũ.tꝑis.vide ĩ nũqᷓ;.
Voluptuarie.adũ.i.vᷣm voluptatẽ.
Aſpiam.i.in aliqͥ loco.alicubi aduer.loci.⁊
ðꝛ ab vllus.⁊ẽ ibi piam ſyllabica adiectio
vñ nõ acuit᷑ in fine.qꝛ accentꝰpncipalis nõ
debet poni in ſyllabica adiectione.
ſqᷓ;.i.in aliqͥ loco.adũ.loci.⁊ ðꝛ ab vllus

ſqueq̃q;.i.ꝑ oĩa nimis.ex toto omnino.

⁊ acuit penł.
Aſq;quo.i.qᷓdiu.quouſq; ad quẽ finẽ ᷣm
Naðp.ANel pleniꝰ põt dici ſic. Aſq;qͥ.i.ali⸗
uãtulũ.aduerbiũ ẽ quãtitatl. Vñ in ps.

duertere dñe vſq;q̊.i.aliquãtulũ. IJOtem

vſq;qᷣ.i.vndiq; adũ.ẽ loci. AUñ Zach.viij
Aſq;quo veniãt ppli.i.vndiq;. Itẽ vſq;

i.qᷓuſq;.vł q;diu.adu.ẽ tꝑis.vt ibi. Aſʒ

quo dñe obliuiſcerl me in fine. Item qñq;
ponit᷑ ꝓ donec ⁊ ẽ aduerbiũ tꝑis. VUnð.ij.
Machab. j. Sacerdotes pſallebãt hym⸗

nos vſq;quo ↄſumptũ eſſet ſacriſiciũ.i.do

nec.⁊ acuit vltimã ſᷣm vſum vſq;q.

At młta ſigt. Nã vt.i.poſtqᷓ;. At.i.ſic. At

.i.qᷓ;uis. At.i.ſimul. Vñ de qͥbuſdã pꝛędi

ctoꝛũ.vt dicit qͥdã. At poſtqᷓ; dicas.vt qᷓ;

uis.vt quoq; ſimul.
Ati.adũ.ſiłitudinis.i.ſicẽ. Et inde cõponit
Sicuti veluti.Et coꝛ.v.Sʒ vti vᷣbuʒ ꝓd.
pᷣmã.vñ.Quiſq; docet᷑ vti.dʒ vᷣtutibꝰ vti.
Atinã.adũ.optandi.i.vt fiat opto.Et com
ponit᷑ ab vt vel vti.⁊ nã.⁊ coꝛ.ti.

Atiq;.qñ ẽ dictio cõpoſita.tũc acuit ante⸗

penł.ſʒ qñ ſine compoſitione accipit᷑ vtiq;

tũc accẽtũ habet ſuꝑ penl.Fᷣuata natura iꝰ

nn

ſius encleſis.⁊ ſic cã differẽtię amittit vim
ſuã ↄiũctio encletica in vtiq; dictiõe cõpo⸗
ſita.⁊ ſiłiter intelligendũ ẽ de itaq;.
Atpote.i.tanqᷓ;.penł.coꝛ.Et ↄponit᷑ ab vt
⁊ pote ablatiuo de potis.vł pos. potis.
AVtputa.i.vbigratia.ſicut aduer.Et videt
ibi puta eẽ ſyllabica adiectio.⁊ ſic erit ſim⸗
plid figurę.⁊ deriuabit᷑ ab vt ⁊ acuet᷑ pᷣma

qꝛ accentꝰ pᷣncipalis nõ debet poni ſuꝑ ſyl

labica adiectione. Uñ.j.Coꝝ.xv. Nõò coꝛ
pus qð futuꝝ ẽ ſemias.ſʒ nudum granum
vtputa tritici.

Vtrinq; adu.i.ex vtraq; ꝑte. Unð Eech.

iiij. Finis vtrinq;. m vnã lĩram.
robiq;.adũ.i.in vtraq; ꝑte ⁊ acuit᷑ penł.

Vtrũ.dialectica introgatio hũs ſe ad vtrũů⸗

q;.i.ad affirmationẽ ⁊ negationẽ vt cuʒ di
co.vtrũ cęlũ ſit rotundũ.põt rñderi.cęluʒ
ẽ rotundũ.ceęlũ nõ ẽ rotundũ.Iteʒ vtrum
aliqñ ẽ nomẽ.⁊ ponit᷑ ꝓ qͥs. Vñ qͥdã.No⸗
men dic vtrũ ↄiũctio ðꝛ vtrũ.

AUAtrũlibet.i.q̃ſi ex his placet.Et coꝛli.Etẽ?

libet ſyllabica adiectio. .
Vtrũnam.interrogatiuũ eſt ⁊ habetnã ſyl
labicę.⁊ acuit penł.

rius bꝛeuiloquus. tri⸗
o diuerſis ex autoꝛibus
oꝛe vtriuſq; iuris collectus

nẽ capeſſendũ. vtiliſſi⸗

Keſler. Anno

eamittit vin
dichoe copo⸗
eitag.
0ponik ab yr
Doo pots
ler Eyide⸗
Naſicemſin⸗

ee 21

iacuck pina

ilfan.
Meraaiket.
disſeag mi⸗
miptazo
nii omn

☚

D
2
ä
*
2
*
*
4
4
.
*
*ð

2

les10O eleisolna-„Plepuels 10lelesqle-eA

A XK 61

M 81

1 S 8

— —

ZI

o0ueſeg

91

81

Snoo⸗

vI

1

1I

01

.

uiOo elSeAONXX“ HꝗO ese NHAA 666 MBLAdo᷑O G 4
9 8 2