nea.neũ qð totũ eſt ex ᷓmine.vel qð ad ꝗ̊/
men ꝑtinet.⁊ graminoſus.ſa.ſum.qð gra

mine abundat.vt locus.

BGrãdeęuus.ua.uũ.pe.pð.i.grãdis eui.ſ.ſe
nex. ⁊ ð a grãde ⁊ ecuũ. VUñ Innoc.lxx vij

dib. Quicunq; in vbo grãdęuus æc̃.

Grãdis.dis. .t.⁊ h de.i.magnus.Sʒ grã

dis ad coꝛpꝰ.magnꝰ ad animũ refert᷑. In

grãditudo. dinis. ⁊ hęc granditas.tat Et

cõponit᷑ grãdis.ꝑgradis.tamgrãdis.q;//

grandis.i.valde grandis.
Brandiſonus.na.nũ.i.grãdia ſonans.
Grandiuſculus.la.lũ.pe.coꝛ.i.aliquãtulũ
grand́is.

Sni habeat. Inde grandineus.nea.neũ.⁊

grandinoſus.ſa.ſum.

BGranũ.ni.n.s.eſt generale nom cuiuſlibet

ſemis. ⁊ ð a grãdis.qꝛ creſcendo grãde ef

ficit. Rer excellentiaʒ tñ frumentum dðe q⸗
num. Iñ B gnulũ.li.⁊ B; ꝗnellũ.li.dimi.et

B Snariũ.rij.locus vbi gnum reponit᷑

Graphia. ꝓhię.i.ſcriptura.⁊ ðꝛa ãp hos. i.
ſcriptoꝛ. Iñ graphiꝰ. phij. ⁊ B gphiũ. phij

id eſt ſtilus cũ quo ſcribit᷑ in ctear.

Graſſatoꝛ.oꝛis.m.t.qͥ crudelit᷑ agit.latro.ᷣ

datoꝛ.ſeuiens crudelit᷑ ⁊; homicida.
BGrates.tiũ.f.g.i.gratię.Sʒ ꝗtes deo agun

tur. Gratia vo hominibꝰ Sed ſepe vnum

pꝓ alio poni᷑.

Bratia.tię. ðꝛa gtis.Et eſt donũ vel dona⸗

lio.amoꝛ.⁊ ð gra.q̃ſi Stis data. Inde hęc

ſtiola. le. dimi. i. parua gra. Iñ gratioſus
ſa. ſum.i.plenus gra.Et ðꝛ ꝓpe gratioſus

QQI plus vnicuiq; q; meretur tribuit.

Gratuitus.ta.tũ.i.gtis datus ⁊ habitus

Gratus.ta.tũ.tria ſignat.Na gtus.i.gr̃am
Fuans.ꝗtioſus.acceptabił.placitus.Etꝗ̊

tus.i.memoꝛ bñficij.Et gratus.i.remune

1+

ratus.Et ꝓð.pᷣmam. VUn Oꝛatiꝰ. Grata

ſupueniet ꝗ non ſperabit᷑ hoꝛꝛa.

Grauaſcellus.li.m.s.i.aliquantulũ quis
Grauis.uis.ↄ.t.⁊ ̊ ue.ðꝛ a grãdis.quia ꝗqᷓ
grandia ſunt.guia ſolent eſſe Et eſt graue
de natura.ſed guidũ de accidẽti.i.feęcũdi/⸗

tate. vt arboꝛ guida pomis ⁊ młr gᷓuida fe
man te tu. Itẽ gues dicimꝰ autẽticos.venerabłeſ
glia herba.ꝗ etiam moꝛtua recẽti herba re

Vn ⁊ ↄtemptibiles.leues dicimꝰ.Et dici⸗
tur guis ꝓ conſilio ⁊ ↄſtantia.qꝛ non leui

motu diſſilit.⁊ fixa ↄſtantię gᷓuitate conſi/

ſtit. Iñ hec guitas.tatis.i.firmitas.vene/
rabilitas. maieſtas.⁊ hęc guedo.dinis.

Brauitas ex pondere animi ⁊ ſnia conſtat.
Sʒ grauedo vel grauitudo coꝛꝑis eſt. Itẽ

qnta hoĩs ętas ðꝛ grauitas ꝗᷓ eſt declinatõ
a iuuentute in ſenectutẽ.nec dũ ſenectꝰ. ſʒ
iam nõ iuuẽtꝰ. Item grauis młta ſigᷓt. Uñ
Nondus ꝑſona.vir.lectio femina pᷣgnãs
Qõðq; moleſtat᷑ ðꝛ eſſe graue.
Grauiſonꝰ.na.nũ.⁊ Grauidicus.ca.cum.

⁊ Grauiloquꝰ.qua.quũ.i.ꝗuia ſonans.di

cẽs.loquẽs.i.põderoſa.moleſtia.vehemẽ
Gręcꝰ.ci.fuit rex grecie.Iñ hęc gręcia(tia.
cię.⁊ hĩc gręcꝰ.ca.cũ.⁊ gręculꝰ.la.lũ.Iteʒ
gręci diuiſi ſunt in quiq; ꝑtes. Quid di/
cunt᷑ attici.qͥdã boetes.qͥdã ęoles.qͥdã do
res.qdam iades. Vñ ⁊ linguę gręcoꝛũ di/⸗
cũtur qͥnq;.ſ.attica.boetica.ęolica.doꝛica
iadia.

BGremiũ.mij.n.S.i.ſinus. Iñ gremiolũ.li.

dimi. gremioſus.ſa.ſum.⁊ gremiatꝰ.ta.

tum.q habet gremiũ.
Greſſus.ſus.ſui.i.paſſus.vłpes.vel veſti⸗
gium pedis.⁊ ðꝛ a gdioꝛ. Iteʒ greſſus.ſa.
ſum. participium. ðð
Greſſutus.ta.tum.pe.pð.qͥ magnos hʒ pe
des. vel magnos facit greſſus
Grex.gis.differt ab armẽto.qꝛ armentum

maioꝝ eſt animaliũ.vt equoꝝ.boũ. Grex

minox. vt capꝛaꝝ. ouiuum.?
Grillus.li.nomen hʒa ſono vocis.h̊retroã
bulat.terram terebꝛat ſtridet vocibus.ve
natur eĩ foꝛmicã. Iñ h̊ grilletũ.ti.locꝰ vbi
Abundanr grilii.
Griphes.phis.maſ.g.vel griphe.phel.eſt

4—1

.
N
a;
gi

n,

alites fere. ⁊ ſunt in oibus leonibꝰ ſiłes ſt
alas ⁊ facies.qͥbus aquił cõueniũt.⁊ młtũ
equos infeſtãt ⁊ eis inimicant᷑ adeo ꝙ eqͥ/

tem armatũ cũ equo in ſublime rapiãt

Hm Remigiũ.Griphes ſunt aĩmalia terri
bilia ⁊ foꝛtia ꝗᷓ coꝛpus hñt leoninũ.pedes
auũt ⁊ alas ⁊ roſtrũ vt aqᷣla.ideoq; ꝑ terraʒ
currũt vt leones.ꝑ aera volant vt aues

Gripꝰ.pi.i.ſuꝑbꝰ.ceruicoſus. Vnð canes

ſuꝑbos ignobiles gripos vocamꝰ. quia
Scęteris ſuꝑbi ſut.Zß
Groſſus.ſa.ſum.i.rudis.villanꝰ. Inð hęc
groſſitas.tatl.⁊ hęc groſſitudo.inis.⁊ hęc
groſſicies.ei.Et h groſſus.ſi.Et ſũt groſſi
ficus imaturę.inabiles ad comedẽdum. ⁊
pepᷣmitiue.ꝗᷓ ad pulſuʒ vẽti facile cadũt

nð Apoca.vj. Sicut ficꝰ mittit groſſos

ſuos.cũ a vento magno mouet̃

Brucula.lę.dimi.i.ꝑua grus.
Gruinus.na.nũ.qð ꝑtinet ad grum,.

Grumus.mi.i.cumulus.aceruus.ↄgeries

Inñ h̊ grumulus.li.in eodẽ ſenſu. Itẽ gru/

mus vel grumulꝰðꝛ ager a tumoꝛe.et hęc

gruma.mę.cruſta ꝗᷓ fit in lateribꝰ dolij pꝛo

pter vinũ. Iñ grumoſus.ſa.ſuʒ.⁊ hęc gru
moſitas.tatis.

Grunda.deę.f.p.i.inferioꝛ ꝑs tecti capanea

q̃ ſtillat aq. In hęc grũdula.lę.dimi. Et h
grundatoꝛiũ.rij.idem ꝙ grũda vł qð ſtil/
lata grunda.vel ſuꝑ qð ſtillat.Et ꝑ cõpo⸗
ſitionem hęc ſuggrunda.dę.qð eſt int᷑ te/⸗
ctum ⁊ parietem.vel ip̃ᷣa grunda.
Grus gruis auis ꝗ̃dã.⁊ ðꝛa ſono vocis.

Guadia debita

ↄſtitutio. Iñ guadiare.id ẽ
Sad ↄſtituere vel guadiam firmare.
uardia feuda ſunt ꝗᷓ ↄſtituunt᷑ aliqᷣbꝰ ꝓ/
pter cuſtodiã rei dñi ↄſtituentis.
Guardio ðᷣꝛ ille cui talcuſtodia eſt cõmiſſa
vel ðꝛ guardianꝰ qͥ etiã eſt ſuꝑioꝛ inter fra⸗
tres minoꝛes cuſtodiens ↄuentum.

BGubernio. onis.i.gubnatoꝛ.⁊ ðꝛ a gubno.
Guidagia.dicunt᷑ ꝗ dant᷑ ꝓ ducatu.vłcon

Dductu ꝑ terrã alicuius vt ſecuriꝰ vadat.ſʒ
Babelle dant᷑ de ↄtractibꝰ.vt de emptiõe
Pemptoꝛũ 7cccc.
Gula.lę.f.p.i.anterioꝛ ꝑs colli. Poſterioꝛ
vo ðꝛ ceruix.⁊ ðꝛa gala.qꝛilla ꝑs colli ſo⸗
let eſſe cãadida.vł ðꝛ a gutture. Iñ guloſus
ſa.ſuʒ.i.leccatoꝛ.⁊ guloſitas.tatis.Et coꝛ
ri.gu. Unde Auroꝛa. Cepas poſt manna
trurba guloſa ptit..
Gulo.onis.⁊ gulonꝰ.ni.ambo ꝓ leccatoꝛe.

Gulus.li.genꝰ nauigij.pene rotundum ad
modum gutturis. =ðèð

2.

umi. n. g. indecli. eſt lachryma arboꝝ ꝗẽ
qſi gutta.⁊ pᷣmo gutta exit a ligno. et inde
dureſcit. ⁊ fit gumi. IJñ gumoſus.ſa.ſum.
Gurdꝰ.a.ũ.i.ineptꝰ.ſtultꝰ.iutił.ipoꝛtunꝰ.
⁊ pcipue in cõmeſationibꝰ recipiendis.
Gurges. gitl.m.t.ꝓpᷣe eſt locꝰ altus ⁊ ꝓfun
dus in flumine CPer tapinoſim tñ ponit᷑ ſe
pe ꝓ mari vel ꝓloco ꝓfundo in mari quã
tapinoſim ſolent etiã autoꝛes eleuare per
adiunctionẽ epitheti iſtius.ſ.magnꝰ ⁊ al/
tus.vel vaſtus vel ↄſimiliũ.⁊ ðꝛ gurgesa
guttur.qꝛ eſt qſi guttur flumis.Et coꝛ.pe.
in gtõ. Vñ Ouið.de arte.Quo mime cre/
dis gurgite piſcis erſit.
Gurgulio.onis.f.t.ꝗdam ꝑs in oꝛe.cui ꝓxi

mum eſt rumẽ. cuius meaiꝰ ad os ⁊ nares

ꝓtendit᷑.hñs viam q̃ vox ad linguã tranſ⸗
mittit᷑.vt poſſit vba collidere. Iteʒ gurgu
lio inuenitur ꝓ quodam verme.qui come
dit legumina. ſed in hac ſigtione debet po⸗
tius icribic.eʒo
Gurguſtiũ.ſtij cella modica vłdomꝰ pau/⸗
peʒ. anguſta. ſecreta ⁊ tenebꝛoſa. Uł loc⸗
tabnaꝝ tenebꝛoſus vbi turpia ↄuiuia fiũt
Nel vbi piſces mittunt᷑.vł rete piſcatoꝛiũ
AVnde Job.iiij.Nunquid implebis ſage/
nas pelle eius.⁊ gurguſtium piſciũ capite
BGurgutinꝰ.na.nũ.i.ad gurgitem ptinens.
⁊ðꝛz a gurges.gitis.⁊ ꝓpð.i.
Guſtꝰ.us.ui.vnꝰ de qͥnq; ſenſibꝰ coꝛporis

Gutta. tę.eſt aq̃ꝗᷓ ſtat ⁊ paꝝ fluit.Stilla vo

q cadit. hinc ſtillicidiũ ſtilla cadẽs Stiria
em gręcũ.i.gutta. Iñ ðꝛ ſtilla dimi. Dum
aüũt ſtat ⁊ pendet de tectis vel arboꝛibꝰ.q̃ſi
glutinoſa gutta eſt. Vñ gutta q̃ſi glutta.i.
glutinoſa a glutine.dũ ceciderit ſtilla Gut
ta etiam ðꝛ qdam infirmitas. Itẽ gutta eſt
ꝗ̃dam ſpecies aromatica ſuauis odor.gu
ſtus aũt amariſſimi. ⁊ ðꝛ alio noĩie aroma.
Añ.Eſt pluuię gutta ſpẽs vel aromatlex⸗
tat. Dicit᷑ ⁊ ſepe paſſio gutta foe.
Guttoſus.ſa.ſum.i.guttis plenus.
Buttula.lę.dimi.i.parua gutta.
Guttulus.li.qͥdam minutus piſcis

Guttur. turis.n.t.eſt ꝑs colli.⁊ ðꝛa garrio.

ris.q̃ſi garrur.qꝛ inde garritꝰ ꝓcedit.⁊ ꝓ
du. pᷣmã. Vñ Auroꝛa. Quod guttur tran⸗
ſit non comꝑituriooblblb.
BGutturna.nę.f.p.i.iſirmitas gutturis q ſo.
let cũ inflatione gutturis euenire. Iñ gut/
turnoſus.ſa.ſum.habens talẽ iofäfinlſtakt

HGutturniũ.nij.qdᷣdã vas aꝗtile in inferioꝛi
pte ꝑfoꝛatũ qð inferius deguttat aquam.
BGutt. ti.m. sS.genꝰ vaſis vnguẽtarij.ꝓ bꝛe
uitate a gutta dictꝰ. Iñ hoc guttuz. gutti.
vnguentũ in eodẽ repoſitũ. Añ Juuenał.

Nõ oppoſito pauidꝰ tegit inguina gutto.

Buua vel guina. vas vitreũ. vel cucurbita

ſa in ſanguine accipiendo. Papias vo di⸗
cit. Guua vas vitreum ꝗa latinis a ſimili/
tudine c ucurbitę ventoſa vocat᷑.ꝗ anima⸗
ta ſpũ per igniculum in ſuꝑficiem trahit ſã

ir . bel interpᷣtat᷑ iuſtus vel luctus
Iggem ⁊ vanitas. qꝛ cito ſolutus
vel ſublatus eſt ⁊ ſubtractus
Habena.nę.f.p.i.loꝝ ⁊ retinaculũ freni.et
dSdꝛ ab habeo.qꝛ ea habemꝰ.i.retinemꝰ eqͥs
Inge habenatus.ta.tũ.i.habenam hñs.

yel habena oꝛnatus.
Habenula. lę. dimi.i. parua habena.

Hhabil. lis. 9. t. ⁊ B le..i ad habendũ cõmod

Aaptus ⁊ opoꝛtunꝰ.congruus.⁊ cõꝑat᷑ Iñ
habilit᷑. adu.⁊ hęc habilitas.tatis. Et cõ/
ponit᷑ inhabilis.i.non habił Inde inhabi
litas. tatlllis.

habitabil. Et q̊ habitaculum. li.
Habitus.tus.tui.i.q̃litas coꝛꝑis ꝑ applica
tionẽ adueniens.difficile mobił.Habitus
ille nihil aliud eſt qᷓ; habilitas ad actũ Itẽ
habit? eſt veſtimentũ. vt Iſte monachus

ſtatus vel volũtas.vłappetitꝰ.vel actus.

ſiue paſſio habendi. Itẽ habitꝰ ẽ pticipiũ

doe habeo. Itẽ habitꝰ. ta. tũ.ponit᷑ ꝓ pigui
Iß habitudo. dinis.i. compoſitio coꝛpor!
vyel moles. vel pinguedo. Vel Habitudo
ðꝛaptitudo.ve l ꝓpetas habendi.vel ↄue
nientia Inde habitudinarius. ria. riũ.qui
aliqᷓ habitudine ſe habet ad aliqͥd. vłqðꝑ
tinet ad habitukdunen.
Haeriani.qᷣdam heretici ab haerio dicti ſũt

Hi o fferre officium vel ſacrificium pꝛo de⸗

functis ſpernunt.
Halitꝰ.tus.i.odoꝛ.vel ſpũs.⁊ ꝓð.ha. ñ

la ꝗſuſtinet rete qͥ capiũt᷑ ferę.vel ꝗleuat

nomie ſfigurabat᷑ occidendus

Habitabil. lis. 9. t. 7 t le. q habitari põt.
ðꝛ ab habeo.Et cõponit᷑ inhabitabił.i.nõ

Hamꝰ.mi.m.s.eſt ferꝝ recuruũ cũ qͥ capiũ

tur piſces.⁊ ꝓð.pᷣmã.ſʒ amo.as.eam coꝛ.
AVñ. Anã ſꝑ amo cuiꝰ nõ ſoluoꝛ ab hamo
lhamꝰ etiã eſt macula loꝛicę.⁊ ꝓð.pꝛimaʒ
Iñ hamatus.ta.tũ.i.curuatꝰad modũ ha

mi vel vncinis circũdatus.velſqmis con
textus Vñ.j. Regl.xxvij. Et loꝛica hama
qgð ventoſa ðꝛ.⁊ videt᷑ dici a gula q̃ſi gulo

ta. Dicit᷑ em hamꝰ aſſer cõclauis.qͥ ſubte/⸗
gitur terrę in vineis ſub arboꝛibꝰdefendẽ⸗

dis. vel in domo circa ſcrinia ⁊ theſauros
yt ſi aliqñ fur ingrediat᷑ eiꝰ pedibꝰ infigat

⁊ ita fur depᷣhendat᷑.⁊ ſic coꝛ. pmam.

Hhara.rę.qñ ponit᷑ ꝓ ſtabulo poꝛcoꝝ aſpira
tur. ⁊ coꝛ.pᷣmã.ſʒ ꝓ altari ꝓð.pᷣmã.⁊ nõ al
pirat᷑. vide ſupꝛa in ara. l
Haſta. ſte.f. p. ab aſtu ðꝛ.qꝛ aſtutuʒ ꝗ̃rit do

minum in ea vtenda.

laſtifer. ra. ru.q fert haſtam.
haſtiger. ra. rũ.i. haſtam geren.
lagiellis u be. p vounr ꝓ ligno lanceę

2 ꝑte cãdelabꝛia ſtipite directe ꝓcedẽte
Haſtiludiũ.dij.qͥdam ludus militũ cum ha
ſtis.ſ.qñ eqͥtes currũt ⁊ frangũthaſtas

Hauſtus. tus.tui. attractio. euacuatio. vel

bibitio. Itẽ hauſt eſt ius hauriẽdi aquaʒ

de puteo vicini cui eo inuito iure ſeruituti

2.

aſcribik.

Hauritoꝛiũ vel hauſoꝛiũ.n.s.ðꝛ locus deqͥ

vel vbi haurit᷑.vel inſtt̃m hauriendi

Hauritoꝛiꝰ.ria.riũ.qð ꝑtinet ad hauriẽdũ

Hauſtra.ſtrę.f.p.qð ⁊ hauſtruʒ inuenit᷑.i.
rota hauritoꝛia. ab hauriendo aquas.qð
etiam hᷣ girgillus dðꝛ.qꝛ in girum vtif.

er e d Er, SI Hebdoas.adis.pe.coꝛ.eſt ſpaciũ ſeptẽ die⸗
habitü gerit monachalẽ. Item habitus. i.

rum. ⁊ ðꝛ ab hepta qð eſt ſeptẽ.⁊ doas qð
eſt dies. Et ſimilit᷑ ð h̊ͥ ogdoas.adis.ſpa⸗

cium octo dieꝝ.⁊ ðꝛ ab octo ⁊ doss.

Hebdomas.dis.⁊ hęc hebdomada.dę. ðꝛ
ab hepta gręce.qð latine ðꝛ ſeptem.q̃ſi he⸗

ptomada. a numero ſeptẽ dieꝝ quoꝝ repe
titiõe ⁊ mẽſes ⁊ ãni ⁊ ſecłla pagunt᷑. AUnde
Banieł.ix. Hebdomas vna. ⁊ coꝛ.do. Iñ

hebdomadariuſ.ria. riũ.qð ꝑtinet ad heb

domadã. Et hebdomadari rij.ͥ ꝑ heb

domadam curã gerit ꝓ ſocijs ſuꝑ cibarijs
vel in choꝛo officiũ facit Et vt dicit Papᷣ.

hebdomada deberet ſcribi ꝑ p. nam deri⸗
uatur ab hepta gręco.i.ſeptem latine.ſed
Halitus eſt flatus alitus nutritꝰhabetur. qꝛ
amis. tis. m. t. i. fuſtis aucupabilł.ſ. vgu /

qꝛ apud latinos p añ d.non reꝑitur.trãſit
p. in. b. Item hebdomades etia ſunt cõce⸗
ptiones ꝗᷓ fiunt in mente.ꝗ partim notę ſũt

omibus. vt Si de equalibꝰ gqlia demas.

R
8
⸗

gq
us

coe⸗

nn.

ßſtinos erroꝛes relinquant

irelinquunt᷑ ſunt equalia. partim nota ſa

pientibꝰ tm̃.vt incoꝛpoꝛea in loco non eſſe

Et declinat᷑ hec hebdomas.adis.et płalir

hebdomades. haꝝ hebdomadum.

Heber. fuit ꝓpnepos Sem.⁊ interpᷣtat trãſi

tus.Et hęc iterpᷣtatio eſt myſtica.eo ꝙ ab

ei ſtirpe trãſiret deꝰ.nec ꝑſeueraret in eis
trãſlata ad gẽtes gra. Ex ipᷣo em oꝛti ſunt
hebꝛei. Ab heber hebꝛeꝰ. bꝛęa.bꝛęũ.qð in

terpᷣtat᷑ tranſiẽs.vel traſitꝰ.vel tranſitoꝛ.
ꝓpter pᷣdictã cãm. Vñ hebꝛei dicti ſunt qᷣ⸗
dam heretici. qſi tranſitoꝛes.quo noĩead/
monent᷑.vt de peioꝛibꝰ ad melioꝛa trãſeãt

——

hHheben“. ni. pe. p. fę.g. arboꝛ ceſa dureſcit
in lapidẽ. cuiꝰlignũ nigrũ eſt. ⁊ ðꝛ hebenũ
Iñ hebeninꝰ.na.nũ.i.de hebeno exiſtens
Hebes.bet.i.piger.tardus.obtuſus.ſtupi
dDus. amennn. ã
hebeo.onis.vel hebeon.onis.i.pauꝑ. Inñ
hebeonei. vel hebeonite dicti ſunt qdã he

retici. qſi a pauptate intelligẽtię. Chꝛiſtuzʒ
em ꝑ ꝓuentũ ſolũ viꝝ iuſtũ putãt effectuʒ
li ſemiiudęi ſunt. ⁊ ita tenent euangeliuʒ
vt legẽ carnaliter ſᷣuẽt. Iñn hebeonę. nea.

neęum. ⁊ hebeonicus. ca. lcul.
Hebetudo.inis.f.t.i.pigritia.fatuitas.ob/⸗

tuſio. tarditas. Et inuenit᷑ ſcriptũ ꝑ bi.q/
dam tñ volunt ꝙ ſcribat᷑ p be.

lhectheca. cę.ðꝛ ſolariũ Vñ dicit glo. ſuper

illð Exech.xlj. ecthecas ex vtraq; ꝑte.

⁊c̃. ecthęcas qs rhomę vocãt ſolaria de
cenaculoꝝ ꝑietibus eminentia. vłmęnia/

lia ab eo qͥ ea pᷣmo inuenit.

.£

Mhectoꝛ. oꝛis.pe.gti coꝛ.ſicut gręca ꝓba ĩ oꝛ

vt Actoꝛ.toꝛis.ectoꝛ.torl. AVñ Huidiꝰ.

Hectoꝛa donauit priamo.prece mot ach

Hedera. rę. pe. coꝛ. eſt genꝰ herbe qd arboꝛi

bus adhęret. ⁊ ðꝛ ab hereo.res.qſi arboꝛi⸗
bus repẽdo adhęreat Iñ hederinꝰ.na.nũ

Hedus.di.m. S.eſt fetus capellę. Iñ hedu⸗

lus.li.dimi.i.paruus hedus

Helchana interpᷣtat᷑ dei celus. vl dei polſel
ſio.⁊ coꝛ.pe. Vñ Auroꝛa.echana qͥ do⸗

minum poſſeſſio ð illoss.
Heleiſon vel potiꝰ eleiſon eſt qdᷣdã verbuʒ
greęcũ.⁊ idem eſt qað miſerere. Uñ ðꝛ Chri
ſte eleiſon. i. chriſte miſerrer.

hHelena. nę. pe. coꝛ. ꝓpum nomen cuiuſdaʒ

—

mulieris.

Heliades. de. m. g. fllius vel nepos ſok. 8
ab helios qð eſt ſol.Et ſubtracta de.ſylla⸗
ba ab heliades ðꝛ hęc helias heliadis.filia

vel neptis ſolis.

+

Heli.vel potiꝰ eli lama aſabthani.idem qð

Helias ꝓpᷣum nom̃.⁊ interpᷣtatur dñs de.

de meus. deus me⸗ vt quid derelidſti me

Heliodoꝛ ꝓpᷣum nomen cuiuſdã viri.⁊ in⸗

uenit᷑ pe. pð. AUñ Oꝛatiꝰ hoſpitio modi/

co recto comes Heliodorꝰ. Inuenit᷑ etiaʒ
⁊ coꝛrepta. Añ Pantheõ.Coꝛpus Helio

doꝛi fodiũt abeuntq; latent᷑ Sic em theo⸗
doꝛus coꝛ. pe. ᷣm cõem vſum.ita ⁊ Helio/

doꝛus. licet aliqñ inueniat᷑ pe.ꝓ. Nñ JAu/
uenalis. Lautoꝝ pueros arteʒ dicẽs theo

doꝛus. quod autoꝛitati aſcribimus.

Helios gręce latine ðꝛ ſol.
Heliotropia.pię.qᷓdã gemma valð clara et
pſpicua ꝗᷓ coloꝛes mutat m variatioẽ co/⸗
loꝛum in ſole.vñ rubea apparet in mane ⁊

yelpe. 8ꝛ ab helios qð ẽ ſol.⁊ tropos qð
eſt ↄuerſio. Alðꝛ ſic.qꝛ poſita in labr ene⸗
is. radios ſolmutat ſanguineo coloꝛe reꝑ/

cuſſos. ſed extra aquazʒ in modũ ſpeculi ſ 0
lem accipit. Inuenit᷑ etiam heliotropius.

pij. p eodem lapide. V
Heliotropiũ.pij. ſt qdam herba.⁊ ðꝛ ab he

lios. qð eſt ſol tropos ↄuerſio.ꝗꝛ ſokmo⸗

tibus folia circũacta ↄuertit. Vñ ⁊ a latis

ſolſequium ðꝛ. Naʒ ⁊ ſole oꝛiente floꝛes ſu
os aperit.ſero claudit cum ſol occubuerit.
Zpa eſt quam latini incubum ſiluaticũ vo

ant. Hęc ⁊ verrucaria ðꝛ.qꝛ extiguit ver⸗

rucas.

Heliſeus interpᷣtat᷑ dñi ſalus.qꝛ młras vtu

tes fecit. ⁊ famem pellens ppłm a moꝛteli⸗
berauit ⁊ ſaluauit.

ℳ

Hema gręce. ſanguis interpᷣtat᷑ latine

Hemathia.i. ſanguinolenta ppt᷑ młta bella
Hemicyclus.cycli.i.dimidiꝰ circulꝰ.⁊ dici
tur ab hemis ⁊ cyclꝰ. Vñ hemicyclè qnq;

2

Zdꝛſedes dimidiũ circulum hñs.i.arcum.

Hemma. mę. qdam mẽſura mediũ ſextariũ

2tinẽs. ⁊ ðꝛ ab hemis qð eſt dimidium.

Hemioli⸗. lia. liũ.i. ↄtinẽs totũ ⁊ dimidieta
tem. Iñ hemiolicus.ca. cum.

Hemis dicunt gręci dimidium.

Hemiſpheriũ.ſpęrij..i.dimidiũ ſt phere Et

ſunt duo hemiſpheria. ſ. ſupius ⁊ inferius
Supius colim nos ⁊ antei nri. Inferius
colunt antipedes nr̃i ⁊ eoꝛũ antei ſi ̃ veꝝ
eſt iſtos populos eſe—
Hemiſtic hium. chij. ðꝛ dimidius vᷣſus. Et

: ab hemis qð eſt dimidiuʒ. ⁊ ſtichos qð
eſt verſfſus..
Hemitheos. thei.i. dimidiuſ dey.ſ.qᷣ ex ꝑte

patris vł matris eſt ti deus. ſcõm poetaſ

hemis. ? toga.qð eſt veſtis.
Hemitriceus.tricei.i.febris acuta.Et ſunt
tres hemit ricei.minoꝛ.medius.⁊ maioꝛ.
Henatini gigantes.ſiue robuſti.ſiue poten
tes.aut humiles ↄſurgentes.

Hemitogiũ.gij.n.s.i.dimidia toga.⁊ ðꝛ ab

Hẽnon vallł triſticię. vł valłinterfectionis.

Heęnophoꝝ.ri.vas vinariũ aptũ ad ferẽdũ

vinũ.⁊ ðꝛ ab hęnon qð eſt vinũ.⁊ phoꝛos

Henon grece vinum ðꝛ latne.

ctio.⁊ ðꝛ ab hęnon qð eſt vinum ⁊ mel

Hepta gręce latine ðꝛ ſepten.

Henomellũ.li.i.vini vłmulſi ⁊ mellis cõfe

Hepth emimer..eſt qꝗdam ſpẽs ceſurę. ſe ,.

ptima ſyllaba naturalit᷑ coꝛrepta pducit᷑.

Septima dico reſpectu triũ ſpondeicoꝛuʒ
pedũ.vt h̊ Tantalus ⁊ ſene perijt iniuria

ſuꝑ ſeptimam ſyllbbbo.
Herba.bę.ðꝛ ab aruo. Jacto em̃ ſemine ĩ ar
uum nõ lõgo tꝑe poſt ipᷣm pullulat in her⸗
bam.vel qꝛ terręſixis radicibus adheret.

☛

menſe. Et fit in pncipio quarti pedis. ſiue

Iñ h herbariũ.rij.i.locꝰ vbi herbeę creſcũt
vel abũdãt Iñ herbe.bea.beũ.ðe herba

factꝰ.vel ad herbã ꝑtinens vel viridis. et
herboſus.ſa.ſum.i.plenꝰ⁊ abundãs herbᷣ
Et herbidus.da.dũ.pe.coꝛ.i.herba ple/
nus herboſus.vel qui hʒ herbam. In hęc
herbiditas. tatis. è
Herbilł.2.t.⁊ H le.pe.coꝛ.i.herba abundãs
HHerbil etiam vocat᷑ anſer herba paſtus.
Herbula.le.pe.coꝛ.i.parua hero
Hercules ðꝛ q̃ſi heris cleos.i.lite gloꝛioſus
ab her!qð eſt lis.⁊ cleos gła.vel q̃ſi heros
głoſus.ab heros ⁊ cleos.vel q̃ſi herę.id ẽ

dDyię.ſ. Junonis gła. ab hera ⁊ cleos Inde

herculeus.lea.leũ.⁊ herculinꝰ.na.num.

Herebus.bi.i.infernuſ.⁊ ðꝛ ab hęreo.qꝛ ni

mis adheret illi quem capit.Et ẽ herebus
Pꝓpe tartarꝰ.ſ. ꝓfundiſſimꝰ locus inferoꝝ
Et coꝛ.pe. AUñ Lucanus in.ij. O vtinã ceę
liq; deis herebiq; liceret. .

Heredicapa. pę.2.p. hereditatẽ alterius
Heredipeta. tę.9. p.q̃ alterius hęreditateʒ
petit vel cupit. M
Herediſcinda. dę. 9. p. qͥ alteriꝰ hęreditatẽ

ſcindit vel aufert.

Hereditacula.lę.dimi.i.parua hęreditas.
Hereditał.lis.ↄ.t.⁊ G le.⁊ hereditariꝰ. ria.
riũ.in eodem ſenſu.ſ.ad hęreditatẽ ptinẽs
el q hereditatẽ accipit. vel accipe debet.
Hereditas.eſt ſucceſſio in vniuſum ius. qð

defunctus habuit. vt. ff. de v. ſig. l. nichil.
aliud eſt hereditas.⁊.l.bonoꝝ.eo.ti.
Hereditas addita.eſt illa de qua hereſſe in
tromiſit autoꝛitate ſtoꝛis.imo autoꝛitaſ pᷣ

toꝛis non eſt neceſſaria. ſed ſola voluntas

ſufficit.vt Inſti.de here.qua. ⁊ differẽ · S·

Item extraneus.Secus in petitiõe bono⸗

rum poſſeſſionis.vt ibi no.

Hereditatus. tus. tui.i.hęreditas.

Herediũ.dij.i.pᷣdium hereditatis.
Heremicola.lę.f.p.i.hęremum colens.
Heremipeta.tę. .p.qͥ heremum petit
Heremita.tę. .p.ðꝛ ab heremus.q̃ſi ab aſ⸗

pectu hoĩm remotus. Moꝛat᷑ em in hęre⸗

mo ſolitarius. IJdem ⁊ anachoꝛeta. Inde
heremiticus. ca. cum. ⁊ pð mii.
Heremiũ.mij.i.heremus.
Heremꝰ.mi.f.s.ð ab hęreo.res.pꝑ ↄtrariũ

qꝛ nũqᷓ; vel raro fit ibi manſio. A heremꝰ
ðꝛ inuia ſolitudo.vbi nunqᷓ; habitatuʒ eſt
Sed deſertum. vbi aliqñ habitatum eſt.
⁊æ nũc derelictũ eſt. In heremiticus.ca.cũ.
Heres.dis. .t.ðꝛ ꝓpe filius heri.quia he/

ro ſuccedere debʒ in hęreditate.licʒ ⁊ hę/
redes dicant᷑ alij qͥ in hereditatẽ ſuccedũt.
Nel heres eſt ille qͥ ſuccedit in vniuſuʒ ius
defuncti. l. c heres. ff. de diu. ⁊ temp. pꝛe⸗
ſcrip. Vel eſt dñs hęreditatl. qͥ fit a diciõe
in voluntarijs · S· fi. Inſti.de here.qua.et
diffe. Sed in neceſſarijs defertur ipſo iure
heregiiasssq.
Heęredẽ inſtituere.eſt aliquẽ poſt moꝛtẽ ſuã
loco ſui in oibꝰ bonis ſuis dñm ↄoſtituere.
Heres ab inteſtato. eſt ille qͥ ſuccedit in ius

defuncti ſine omni teſtamẽto.vt Inſti. de

here.ꝗᷓ ab inteſtato deferunk.

—

Heres ſideicõmiſſariꝰ.eſt cui ex fideicõ

diſpoſuit. dicendo ſic.fidei tuę cõmitto.ut
HB des illi. e

Heres legatari⸗.eſt ille qͥ legatũ accipit vr
cui legatũ factũ eſt.vt.l.qͥtiẽs.C.de hęre.

Heres legitimꝰ.eſt qͥ ex lege.xij.tabu(inſti.

laxꝝ. aut ex iuris ↄſti.etiaʒ ſine teſtam ento

ſuccedit defuncto.vt ſunt agnati.ꝓximi.
Inſti. de legit. ag. ſuc. in ſfſfn.
Heres neceſſarius eſt vᷣuus heres inſtitutꝰ
in teſtamento dñi ſui. ab eo qͥ facultates ſu
as habet ſuſpectas.ne poſſit ex ipᷣis ſatiſſi
eri creditoꝛibus.quibus eſt obligatꝰ adeo
ꝙ non credit alienum hereditatem ſuã ad⸗
ire.ſi heredem eũ inſtituerit.qui vᷣuus hę⸗
res factus.ideo neceſſariꝰðꝛ heres.qꝛſiue
velit ſiue nolit cogit᷑ ſuã hęreditateʒ adire

mil/
ſo relicta eſt hęreditaſ dãda illi cui teſtatoꝛ

—

N

NtN

ehn.

nn

gun.

ſinr
nesſi
ſini
adeo

ind⸗

voh⸗
crſre

ue

vt ſatiſfaciat creditoꝛibꝰ.vt Inſti. ð here.
Heres ſuus.ðꝛ filius qͥ eſt in ptãte pr̃is.tꝑe

moꝛtis ipᷣius patris.

Heres domeſticꝰ d qͥ eſt in ptã te moꝛientis

tpe moꝛtis.dũ eũ aliꝰ nõ pᷣcedit. Filio em
ſuꝑſtite ⁊ in ptãte patris exñte.nepos ex
eo qui in ptate aui eſt.ſuus hęres non eſt.
Inſti. de here. qua.⁊ diffe ˖ S. ſui.

Heres ſubſtitutꝰ. ð qͥ alij hęredi inſtituto
ſubſtituit᷑ vᷣbi gr̃a Si teſtatoꝛ ita dicat il
le heres eſto.qͥ ſi nõ velit.vłnon poſſit eſſe

her es.iſte eſto ei ſubſtitutꝰ. Et h̊ ſiue ſecũ
Do. tertio. vel quarto loco alio in locũ inſti
tuto deficiente ſubſtituat᷑. Naã ſecundꝰ dðꝛ
oĩs qͥ poſt pᷣmum ſequit᷑.etiã ſi decimus ſit

ff. de vul. ſubſti. in yn.
Heredes ſui ⁊ legitimi ſᷣm Axo. de ſuis ⁊ le

gitimis hęredibꝰ appellant᷑ qͥ in ptãte mo⸗
rient fuerunt.vt filiꝰ.filia.nepos.neptis.
erxy nepote natus.ex filio ꝓnatꝰ.ꝓnata.ſeu
Ppnepos. pꝓneptis.legitimi ⁊ naturales.vł

etiam legitimi tm ut adoptiui.

Heredes teſtamentarij dicunt᷑ qͥ ex teſtamẽ

to heęredes ſcripti ſunt.

Heredes tutoꝝ licet nõ ſint tutoꝛes. tenẽt

ttñ in q buſdã qſi tutoꝛes inchoatiõis.ſcʒ ꝑ

defectũ omiſſum.vt. ff. de here. inſti. l. j.

Hereſiarcha. cheę. 9. p.i.hęreſis pᷣnceps.ſcʒ

q̃falſaʒ de fide opinionẽ gignit. vł pᷣmo in
uenit ſicut Arrianus.⁊ alij ↄſites

Pereſis. ſis. vłſeos.f.t. ab electiõe ðꝛ.eo ꝙ;

qcũq; vnã opinionẽ heęreticaʒ. vl diſcipli⸗
nam ſibi elegerit.putat eã eſſe melioꝛeʒ.vt

xxiiij.q.iij. hęreſis. AUel hereſis interpᷣtat
Diuiſio. ⁊ eſt grereunm.
Hereticus ðꝛ errãs in fide. Vñ qͥcũq; i ſide

dubitauerit friuola adhęſione heęretic cẽ⸗
ſetur. vt. c. j. de here. Etiaʒ ꝓ heretico hẽt

q̃ ſcient᷑ hereticũ non reuocat.vt eo.ti.c.ij

Et ſᷣm Augꝰ. hereticus ðꝛ qͥ certã opinio⸗

nem nouã ⁊ ꝑuͦſam gignit vel ſeqͥ᷑ gra ali⸗
cuius tempoꝛal cõmodi vel alicuius głię.
yel pᷣncipatus Item qͥ puertit ſacramenta
eccłę.ſicut ſymoniacus.j.q.j.eos. Item ſa

cręſcripturę ꝑuerſus intellectoꝛ. xxiiij.q.

iij. hereſis. Item oĩs excõicatus.iiij.q.j.
qð aũt. Item romane eccleſię publicus in⸗
iuriatoꝛ. xxij. di. ois. Item qͥ aliter ſentit ð
articulis fidei qᷓ; rhomana eccła.xxiiij.q.j
Hereticꝰ.ca.cũ.diuiſus ab vnitate fidei eli⸗

gengdo qð ſibi melius videt᷑. Sʒ ſciſinatici
ſunt.q ab alijs ſunt ſegregati, Solo em̃ coo⸗

gregatiõis gaudẽt diſcidio. qꝛ eodẽ cultu
⁊ eodem ritu incedũt vt ceęteri.⁊ qſi eadeyʒ

opinant᷑ heretici vo penitꝰ alia opinant᷑.
Herił.lis. .t.⁊ B.le.i.res heri vłꝑtinẽs ad
hex.⁊ ðꝛ ab herꝰ. Iñ hęc herilitas.tatis.
Heritudo.dinis.f.t.i.dominatio.
Hermaphroditꝰ.ti.m. S.⁊ hęc hermaphꝛo
dita. ðꝛ qͥ vel ꝗᷓ vtrunq; ſexũ hʒ. ⁊ dicit᷑ ab
herma qð eſt maſculus.⁊ phrodi.qð fęmi
na nuncupat᷑. Hic alio noĩe ðꝛ androgenꝰ.
hi dextrã mamillã virilem. ſiniſtraʒ mulie

bꝛem habẽtes.viciſſim coeundo ⁊ gignũt

⁊ pariunt.Et qꝛ talis hõ nec vir nec muli/

er videt᷑.ideo quadam ſimilitudie herma⸗

phroditus ðꝛ caſtratus.qꝛ nec vir nec mu
lier videt᷑. Alł hermaphroditus ðꝛ ab her
mes quod eſt mercurius.⁊ phrodita.qð ẽ
venus.i.filius veneris ⁊ mercurij qui cõ/
mirxtus ex illis vtrunq; ſexum habuit. Jõ
ab illo ðꝛ hermaphroditus ⁊ hermaphro⸗
dita in quo vterq; ſexus apparet.

Hermagedo. ↄſurrectio in poꝛa. ſiue mons
globoſus interptatr.
HBermenia.nię.dicit᷑ interpᷣtatõ.Et vᷣm grę

cam declinationem hermenias facit gtüm
quod componitur cum peri. ⁊ dicit᷑ peri/⸗

hermenias. —dRRW
Hermeneuma.matis.i.interpᷣtatio.⁊ ðꝛ ab
hermenia Iñ hermeneumatixo. ticas. id ẽ

interpᷣtari.
Hermeneuticus.ca.cũ.i.interpꝛetatiuus.⁊
ðꝛ ab hermenia.nię.quod eſt interpᷣtatio.

Inde quoddaʒ genꝰ loquendi dicitur her

meneuticum.i interpᷣtatiuum.quo ſcʒ ali-

quam rem interpᷣtamur.id eſt exponimuſ

vel enarramus. vt in rhetoꝛica oꝛatiõe. vr
in vulgari ſermone. Sunt autem tria pꝛin

cipalia genera loquendi.ſ.dragmaticum.
Didaſcalicum. hermeneuticum.ſiue enar/

ratiuum. Gragmaticum eſt quod inter in

terrogantem v reſpondentem fit ſiue ver/⸗
ſatur. qðᷣ.ſ.deciſum eſt frequenti interro/
gatiõe ⁊ reſponſione.vt in dialectico tumt
tu. Et dicit᷑ dragmaticum. quaſi interro/
gatiuum. a dragma. matis . quod eſt inter
rogatio. Didaſcalicum eſt quod conſiſtit

inter doctoꝛem ⁊ diſcipulum.Et dicit᷑ di/

daſcalicum quaſi doctrinale.a didaſcalo.
quod eſt doctoꝛ vel magiſter. Herme/
neuticum vel enarratiuum eſt.quod con/⸗
ſiſtit inter continuam oꝛationem decurrẽ

tem et audientem. vbi vnus continue lo⸗

quitur. alter vel alteri tacent et audiunt.
Et differt a didaſcalico in hoc.quia illud

fit cũ doctrina.illud vo mime eſt docenale
Hermes.mę.mal.ge.vel h̊ hermes.mis.vł
hermetis.i. interpᷣtatiuus.⁊ ðꝛ ab herme/
nia. Iñ ⁊ mercurius dict' eſt hermes. qꝛ ẽ
interpꝛes dei ⁊ hoim. Iñ hęc herma. me.
⁊ hęc hermula.lę.dimi.ðꝛ imago mercurij

Zſtatua.hic etiã tractũ eſt vt ꝗlibʒ ſtatua

⁊æjcipue ſine manibns dicatur herma. vł

hermula. lę. Similit᷑ ðꝛ capitellũ columnę

* .

maſculus dꝛ.
Hermogenes.nis.pe.coꝛ.ꝓpᷣum nomẽ viri
hyermon. monis. monseſt.
Hherne lingua ſabina.ſaxa vocant᷑

Hernia.nię.eſt tumoꝛ vł defluxio inteſtino

rũ in mentulã. Iñ hernioſus.ſa.ſum.taleʒ
tumoꝛẽ inteſtinoꝝ patiens

ſidarius hernica ſaxa colunt.

rus.⁊ eſt etymo.Et nõ ꝙ tres fuerunt lhe
rodes. Primus fuit Herodes aſcalonita.
filius Antipatriſ.qͥ bmus alienigẽa regna
uit in Judea poſt Hircanũ. Iſte totum re
gnum obtinuit dolo. Iſte herodes pueroſ

interfecit bethleemitas a bimatu æ infra.

Fuit aliꝰ Herodes antipas.qͥ fuit filiꝰiſtiꝰ
ſub q̃ͥ paſſus eſt dñs.vt habet᷑ Luce. xxiij
AQui etiam decapitauit Joannẽ baptiſtã.
väy3it habet᷑ Matthᷣ.xiiij. Iſte etiã idem lhe
rodes adiudicãte Ceęſare imꝑatoꝛe ſucceſ⸗

ſit patri in galilea. ⁊ frater eius Archelaꝰ

in iudęa.Fuit ⁊ tertius Herodes qͥ dictuſ

eſt Agrippa nepos magni herodis a quo

Jacobꝰ frat᷑ Joannis occiſus eſt gladio.
vt habet᷑ Actſ. xij. rimꝰ g lherodes di/
ctus eſt Aſcalonita. Secundus Antipas.

Tertiꝰ Agrippa. AUnð.Aſcalonita necat

pueros Antipas Joannẽ. Agrippa Jaco
bum. claudens in carcere Petrum.

Herodias.diadis.⁊ h̊ herodiꝰ.dij.inuenit᷑

ꝓeodẽ. ⁊ i. gti mutata in a.⁊ aſſumpta deſ
iit h herodiades.herodiade.nom prony/
micum.i.filius vel nepos herodis.et hinc

ſubtracta de. ſyllaba.fit hec herodias.dis

id eſt filia vel neptis herodis.

Herodius dij.idẽ ẽ qð herodes. Itẽ hero ⸗

dius eſt rapaciſſima auis. oĩm volatilium
maioꝛ. ⁊ aqlã vincit. Ita dicit glo. ſuꝑ illð
pflſal. erodij domꝰ dux eſt eoꝝ. Alia lr̃a
hz Fulice domꝰ Itẽ Beutro. xiiij. ſuꝑ illð

N.N.

ſuperiꝰ ⁊ inferiꝰ.ſ.qð ſuꝑponit᷑ ⁊ ſuppoiĩt᷑

colũnę ðꝛ herma.erma etiaʒ apð gręcos Herois.idis.f.g.i.baroniſſa.ſ.vxoꝛ herois

leęc aũt ne comedat. Accipitrẽ iuxta gẽ⸗

ſuũ herodiũ ⁊c. Dicẽ glo.interlinearl Aul
go grifalco ðꝛ.qͥ aqlam rapit. Herodion.
onis.idẽ eſt qð herodiꝰ.Pap. vero dicit.
lerodiꝰ gręce fulica.i pſalmo ardea puta

Heroicus.ca. cũ.ðꝛ ab heros. Vñ ðꝛ (tur.

Hoc eſt heroicũ carmen. Heroica geſta qᷓ

ſunt de magnis viris ⁊ heroid. Et heroi/⸗

cus inuenit᷑ ꝓ dactylicꝰ.qꝛ geſta heroũ da

ctylico metro ſolent deſcribi.

IJñ intitulatus eſt liber Ouidij epiſtolarũ
Incipit liber heroidũ.qꝛ fere oẽs eplłę i eo
ↄtentę ſunt miſſę ab heroidibus ad viros.

Et ſi aliq̃ ibi eſt miſſa a viro ad mulierẽ nõ
fuit de ꝓppoſito autoꝛis
Heronicus.ca.cũ.i.heroicus vel antiquus
t Heros.herois.maſ.g.i.baro vel vir foꝛtis
Hernicꝰ. ca. cũ.pe.coꝛ.i.ſaxoſus vł mõticu
loſus.vłqͥ habitat in loc ſaxoſis kmõticu⸗
loſis.⁊ ðꝛ ab herne. AVñ Virgilius.Et ro

⁊ ſapiẽs ⁊ potens.q̃i vir herus.⁊ q̃ſi dñs
terrę.⁊ ðꝛ ab her vłheros. Ael ðꝛ heros qᷓ
ſi ethereus.qꝛ ꝓ ſapia ⁊ foꝛtitudie cęlo di⸗

5 gInus eſt. CPrope qdem heroes dicũt᷑.qui
Hherodes interp̃tat᷑ pelliceꝰ. vłgłoſus.cla/ 5 wrobe d

olim poſt moꝛtẽ credebãt᷑ deificari ob ſua

merita.vt lhercules Eneas ⁊ ↄſiles. Et ẽ

Hqͥ nomen tractũ a Junone.Gręce eĩ Juno

dicta ẽ hera. Vñ qdã eiꝰ filiꝰheros dictꝰẽ
Herus.ri.m.g.i.dñſterrę Iñ hec hera.id ẽ
dña.⁊ coꝛ.he. Vñ Eſopus. AVtiliter vᷣuit
nemo duobus heris.
Heſdras.drę.interpᷣtatur adiutoꝛ.
Heſperia.rię.i hiſpania.⁊ dicit᷑ ab Heſpe/⸗

ro ſtella.ꝗᷓ in ea parte lucet.Et hęc heſpe/
ria reſpectu italię.ꝗᷓ ðꝛ ſimilit᷑ heſperia Si
q̃ͥdem heſperꝰ fuit frat atlãtl pulſus a ger/
mano italiã tenuit.eãq; de ſuo noie.ł noĩe

pſtine regionis quã reliqrat heſperiam ap

pellauit. Si ̊ dicas heſperiã ſine addita/

mento.italiã ſigt. Si addis aliqͥd ſᷣm diũů⸗/

ſa addita põt ſigre.nũc hiſpaniam.vt ſi di
cas vltimã vel aliqd tale.nũc italiam.vt ſi
dicas magnã vel ↄſile. Iñ heſperius.ria.

riũ.i.hiſpanꝰ vel italicꝰ.Et hęcheſperes.

ridis.i.italia vel hiſpania. Iñ filię atlãtis
dicte ſunt heſperides.vł ab hiſpaia.vel a
Heſpera.rę.dicũt gręci (patruo heſperon.

idẽ hoꝛa ꝗ eſt int᷑ diẽ ⁊ noctẽ.vłecõũſo int
noctẽ ⁊ diẽ. Vñ h̊ heſperꝰ.ri.ſtella occidẽ

talis ꝗᷓ in veſpe poſt ſolẽ apparet.eęc etiã
ðꝛ veſperus.⁊ veſper.⁊ coꝛ.ſpe.
Heſter indecli:.mulier qdam fuit

Heſternꝰ.na.nũ.ðꝛ ab heri ꝓ herinꝰ cauſa

alternitat vitãdę.Heſternꝰ dies.i.heri.⁊
heſternꝰ cibꝰ.i.heri coctꝰ.ſ.ab heri ſᷣuatꝰ.

Hex dicunt gręci ſex.

6

.

ſ
i
wo
gi
idi
fun

Hexameron.i.lib ſex dieꝝ.⁊ ðꝛ ab hex qð ẽ
ſex. ⁊ emera quod eſt dies
Hexameter.tra.trũ.i.vᷣſus ↄſtãs ex ſex me

tris vel pedibus.Et coꝛ.pe.naturalit᷑ Añ
q̃dam.Fungit᷑ hexametrũ pedibꝰ ſex mo⸗

bile metrum.

Hexaplois. ðꝛ ab hex qð eſt ſex. ꝛ plois qð

eſt plica.q̃i ſex hñs plicas.i.ſex colũnellaſ

Et ſᷣm q̃ſdam debet ꝓferri hexaplis.qð ẽ
triũ ſyllabaꝝ.Oy em diphthongus greca
ꝗ ſonat i.tam apð nos qᷓ; apð gręcos. Vñ
Hieronymus in ꝓlogo Joſue. Ut ꝓ grę/
coꝛum hexaplois ꝗᷓ ⁊ ſumptu ⁊ laboꝛema/
ximo indigent editionem noſtrã habeant.
Et ponit᷑ hexaplois h̊ ꝓſex exemplaribꝰ.
vel interpᷣtationibus.
Hexaptotus.ta.tũ.eſt nom̃ ſex caſus hñs.
2Z coꝛ.pe. Vñ illa noĩa dicunt᷑ hexaptota.
q̃ in vno nũero ⁊ genere ſex diüſas termia
tiones hñt in diũſis caſibus.vt vnus.

it dã puer vſus in floꝛeʒ

Hyacinthꝰ. thi. fu

pm poetas Vñ ⁊ ille flos ſimilit᷑ dictus eſt

hyacinthꝰ. ⁊ eſt purpureꝰ.Et hic qͥdam la
pis ẽ dictꝰ hyac ithꝰ hñs purpureũ et ceru
leũ coloꝛẽ ad modũ illius flor. Vñ flos eſt
hyacinthꝰ. lapis eſt hyacinthꝰ hõq;. Inð

hyacinthus.tha.thũ.⁊ hyacinthinus.na

num..qqð eſt de coloꝛe hyacinthi. .
Hyas.adis.f.g.eſt qðda ſignũ celeſte.Et ꝗᷓ
libet ſtella illiꝰ ſigni põt dici hyas.⁊ hoc ſi
gnum eſt in fronte tauri.Et dicũt᷑ hyades
ab hyados gręce qð eſt pluuia latie.qꝛ oꝛ⸗
tu ſuo efficiũt pluuię. Vñ ⁊ latini ſucculaſ
illas appellant. Vel dicunt hyades ab hy

doꝛ. qð eſt aqua.Et coꝛ pe. Ande Auroꝛa

BGręce dicunt᷑ hyades guttęe pluuiarum.
Hialin gręce latine ðꝛ vitrũ. Iñ h̊ hialũ.li.
qdðdam genus puriſſimi vitri. Iñ hialinꝰ.
na.num..i. vitreus.

Hiatus.tus.tui.i.fiſſura.aꝑtio tᷣrę pᷣruptõ

terrę ꝓfunda q̃ſi itus Sʒ ꝓpe hyatꝰ eſt oꝛ
hois aptio. Itẽ hyatꝰ eſt qᷣdã vitium qð
ↄtinet᷑ ſub barbariſmo. Vñ dicit donatꝰ.
Fiunt aũt barbariſmi ꝑ hyatꝰ. Et dicunt᷑
hyatꝰ.qͥtiẽs du ę vł płes vocales ꝓnũciãt᷑
ſił.vt muſa amabit.vel muſe aonides
Hybernꝰ.na.nũ.ðꝛ ab hyems. Vñ hybᷣnũ
tpꝑs eſt inter hyem ẽ ⁊ ver.q̃i hyeme vᷣnum

gʒð tꝑs plerũq; aꝑte totam hyemẽ ſignat.

Nñ.ij. Heſdre.ix.Hłtitudo maꝗ eſt ⁊ tẽ
pus hibernũ. Iñ h̊ hibernũ.ni.⁊ h̊ hiber⸗

naculum.li ꝓ eodẽ.ſ.domꝰ in q̃̊ hiemamꝰ

in expeditione. Et hec hibernia. nię. puin
cia ꝗdã.qꝛ ibi eſt hyems pſcipue dura. Iñ
hibernus.na.nũ.⁊ hibernicꝰ.ca.cũ.⁊ h et

hec hibernenſis.⁊ Bᷓ ſe.gentilia.

Hiberus.ri.m.g.fluuius hiſpanię. Iñ hęc
hiberia. rię. dicta eſt hiſpania. Et hiberuùſ
ra.rũ.gentile.Et nõ ꝙ hiberꝰ gentile deſi⸗
gnat gentẽ hiſpanię.⁊ quẽlibet de illa gẽte
Et cã differẽtię ad nomen fluuij apocopat
ab autoꝛibꝰ ntũs tm.⁊ ðꝛ hiber.ra.rũ.⁊ hi
ber. beri. Et hinc hiber. beris.nomẽ alte/
rius gentl ab hiberis ꝓfecte.qꝗᷓ eſt vltra ar

meniaʒ Df tñ ⁊ hiber. beri. ꝓhiſpania.⁊

hiber. hiberis. qñ de illa gẽte loqmur quę
eſt vltra armenios.⁊ hiberꝰ.ri.i.fluuius.
AVñ Lucanꝰ in.iiij.Qui ſᷣſtat terrl tibi no
men aufert hiberus. .
Hydoꝛ vel hydro gręce.latine ðꝛ aqdua
Hydra.drę.vł hydrꝰ.dri.við ſupꝛa i exce/⸗
Hydria.drię.eſt qðdã vas aq̃tile.⁊ ðꝛ( dra
ab hydoꝛ vłhydro gręce qð eſt aqua latie
Et coꝛ. pe.
Hydrius.drij.i.aq̃rius.⁊ ðꝛ ab hydro.
Hydrophoba.bę.i.aq meatꝰ.ũc moꝛbuʒ
latini ab aq meatu lymphaticuʒ vocãt.Et
fit ex canis rabidi moꝛſu. vel ex eiꝰ ſpuma
quã ſi hõ vel beſtia tetigerit.aut dementia
repletur. aut in rabiem vtet᷑. Et ðꝛ ab hy/
dro. phobos.qð gręci timoꝛẽ vłmeatuʒ
dicunt. “M
Hydromalũ.li.pe.p.i.vnguentũ qð fit ex
aqua ⁊ malis macianiis ·ẽ
Hydromãtia.tię.eſt diuinatio ꝗᷓ fit in aqꝗ. et
ð ab hydro.⁊ mãtia.qð eſt diuinatio Eſt
em̃ ꝓpᷣe hydromãtia in aꝗ inſpectione vm
bras dęmonũ euocare. ⁊ imagies ⁊ ludiſi⸗
cationes eoꝝ videre.⁊ ab eis aliqᷓ ibi audi
re vbi adhibito ſanguie etiã infans phibe
tur ſuſcitari. qð genꝰ diuinatiõis a pſis feꝛ
tur illatũ. In hydromãtiꝰ.tia.tiũ.thydro
mãticꝰ. ca:cũ.q talẽ arteʒ exercet diuinãdi
Hydromellũ.li.n. S.eſt a mellita.ꝗq cõſtat
