manum. qð ẽ bonũ.Et qͥd meliꝰẽ mane qñ
de tenebꝛis deuenit᷑ ad lucẽ. Vel mane ðꝛ
amano.as.qꝛ tũc dies manare incipit.Et
ꝓdu.pᷣmã. Mõt etiam eſſe nomen. vt Bo⸗
num mane.
Nanhu.aduü.admirãtis apud hebꝛęos qi
qð ſignũ ẽ B. vel qd ẽ H. Uñ Exo.xvj. Di
erunt adinuicem manhu. quod ſiꝗt.qͥd ẽ
3.7 acuit᷑ in fine.
MWature.adũ.i.feſtinanter.cito.
MNaxime.adũuũ.i.pᷣcipue.
AMeapte.tuapte.ſuapte.ſᷣm quod exponit
Pap̃.i.mea.tua.ſua.cauſa.vel meapte.i.
meo vſu vel moꝛe.vt Iſte loquit᷑ meapte.
id eſt.m moꝛes vel vſum vel moduʒ meę
patrię. ””M
¶ Reatim.eſt aduer.pꝑſonale.non tñ ei acci⸗
dit perſona. Aduerbijs em̃ nec accidit nu
merus nec ꝑſona licet ꝗdaʒ aduer.ſint nu⸗
meralia. vt bis.ter. Et quędaʒ perſonalia
vt meatim.tuatim.qꝛ nõ habent numeruʒ
vel pſonã ꝓ accidẽte.ſʒ ꝓ ſiãtione. AUnde
in Gręciſmo ðꝛ.Dic idioma meũ conſigre
meatim. AUſum vel moꝛes dic inſinuare
meapte.
¶NHediuffidius.aduer.iurandi.i.ꝑ mercu⸗
riũ.qui mediatoꝛẽ.⁊ fidius interpꝛes deo
rum ⁊ hominũ. Vel ðꝛ a mediꝰ.⁊ fides q̃ſi

medianteſide.

ANedullitꝰadu.loci a medulla ðꝛ.⁊ coꝛ.pe.
Olẽdoſe.adüũ.i.macłoſe.turpit᷑.mẽdacit᷑.
EMillies.aduer.numeri.i.mille vicibꝰ.⁊ ðꝛ
Ninime.adũ.quod qñq; ponit᷑ ꝓnõ.qn⸗
q́; pꝛo parum. Et dicit᷑ a minimus. Unde
Hhãc vocem minime reꝑimꝰſępe negãdo.
Bicas ⁊ minimeſępe ſignificare S
. „ 2

Mogdo.aduer.tempꝑis.i.nunc vel aliqũ.vł
pauloante.vel tantũmodo. Et componit
Amodo.i.deiceps.Lantũmodo Solum
modo.Et poſtmoduʒ.i.poſtea.Et admo⸗
dum. i. voalleae.
AMMoꝛditꝰ.adi.i.moꝛdent᷑.vel moꝛſilit᷑.vel
moꝛdaciter. Et coꝛ.di. RUMBDĩʒ
Multifarie.adũ.i.multis modis.multipli
ci ᷣmone.Et actũs multifariã inuenit᷑ ad

uerbialit᷑ poſitꝰ ꝓmultifarie.
Multo magis.ſunt duę ꝑtes ⁊ duabus ac
centibus regendę.Et nõ ꝙ multo ẽ nomeʒ
aduerbialit᷑ poſitũ.⁊ nõ mutat accentum.
Muſſim. adu.i. muſſanter. latenter. lente.
vel leniter. .
Mutuo.adũ.qualitatl.i.inuicẽ.alterutro.
viciſſim. alterno.vᷣm NPap̃ᷣ.

Nam ⁊ nãq; ponunt᷑ ꝓ qua.
Maue ⁊ nauiter.uius.ſime.aduũ.i.docte ſa⸗
pienter.

NMe. m qð dat rationẽ oꝛationis interroga

tiue.eſt ↄiunctio encletica.vt vtrũ ne.Nã
ſi oꝛatio nõ eſt interrogatiua nõ ẽ encletica
vt Vide ne feceris. Et h̊ innuere videtur
Ariſtian qui dicit in. xvj. lib. Ne poſtpo
ita eſt coniunctio. Prępoſita vo ẽ aduer.
Et ſcias ꝙ ne nõ cõponit᷑ cũ vᷣbo.qꝛ nulla
ↄiunctio cõponit᷑ cũ vᷣbo.nec etiã cuʒ noie
niſiſi.⁊ ne.vt ſiq̃ͥs.neqͥs.
Neceſſe ⁊ neceſſario ſępe ponunt᷑ aduerbia
liter ꝓ neceſſarie.
Necdũ.i.nõdũ.non adhuc.vulgariter non
ſtatim dicic. S
Nempe.certe.i.nimirũ.
Mequaqᷓ;.i.nullo modo.
Neutrobi.i.in neutra ꝑte.ſcʒ i neutro loco.
qð etiã ðꝛ neutrobiq;. Añ Plautꝰ. Neu⸗
trobiq; habeo ſtabile ſtabulũ.
Nihilominꝰ qñ eſt dictio cõpoſita debet re⸗
gi vno acuto accentu in antepenł.colloca⸗
to.⁊ ẽ ↄiunctio aduerſatiua.⁊ valet tantũ
quãtũ tñ.vt Iſte me offendit ⁊ ego nihilo
minus bñ feci ei. QAñ vero eſt oꝛatio.ſ.ab⸗

latiuus nihilo.⁊ minus nomẽ vel aduerbi

um debet ꝓferri duobꝰ accẽtibꝰ. ⁊ minus
comꝑatiue tenet᷑.ſiue nominaliter ſiue ad
uer bialiter accipiat᷑. vt Iſte multũ come⸗
dit. ⁊ ille nihilo minꝰ iſto.
Nexim.adũi.i.ↄiunctim.
Nimirũ.i.ſine dubio ꝓfecto.nec mirũ.

aliit humiliatus ſum nimis.

Nimis vel nimiũ.aduũ.quãtitatis.i.plꝰ iu⸗
ſto. vltra volũtatẽ.multũ.vłſatl. pm Ca⸗
piã. Et coꝛ.ni. Uñ Ouidi⸗ dereme. Au⸗
nimis apparent retia vitat auis. onitur
etiã nimis ꝓ valde vłꝑfecte. Uñ põ. Ego

n i. pfecte vł val
de vt exponit Ber’.
Niſi ẽ ↄiunctio.i.ſi nõ.Et coꝛ.pᷣmã. Vnðq̃

dã. Nõ ſunt qnq; niſi dño dare vulnera ni

ſi. Mõ ẽ tuta niſi ſine niſo filia niſi.

Noctu.i.de nocte.vłin nocte aduũ.tꝑis.Et

ðꝛa nocte. VUn Priſtianin. xv. lib. In. u.

pauca inueniunt᷑ aduerbia denominatiua

vt diu. ⁊ ex eo cõpoſitum. vt Interdiu .et

A nocte noctu.

Non eſt aduer.negandi.Et ſcias ꝙ hęc ne⸗
gatio nõ ſpoſita nomini ꝑ cõpoſitionẽ pꝛi
uat tm. vt nullus.Sʒ qñ ꝑ cõpoſitionẽ ad
iũgit᷑ vbis.ſine dubio pᷣuat ⁊ ponit.vt no
lo. neſcio.nequeo.hęc em ſola vba cõpo⸗
nunt᷑ cũ nõ vt oſtendat᷑ pena inflicta homi
ni ꝓpter oꝛiginale pctm.qꝛ punitus ẽ ĩ vo

luntate.ſcientia. potentia. Si autẽ veniat
per infinitatem.tũc habet exilem negatio⸗

1„

nem.qꝛ puat ⁊ ponit.vt nõ hõ.i.aliqͥd qð

₰

nõ ẽ homo.
⁊8 a nonaginta. S
Nondũ.i.nec adhuc.ſᷣm Map̃.
NMNõne.i.nũquid nõ.ſᷣm Papᷣ.

Nonagies.adũ.numeri.i.nonagiĩta vicibꝰ.

Mõnunq;.i.aliquotiẽs.vel aliqñ.

Nonies.i.nouẽ vicibꝰ.adüũ.⁊ ðꝛa nouẽ.
Mouiſſime.i.vltimo.

Mudiuſtertiꝰ.adu. tpis ẽ.vt vult Oriſtia⸗

nus. Et eſt dictio compoſita a nũc ⁊ dies.
⁊ tertius.q̃ſi nunc eſt dies tertius.Et ſimi
liter cõponit᷑ nudiuſquartꝰ.i.nũc eſt dies
quartus.Et generaliter cũ quolibet nomi
ne numerali.oꝛdinali.vᷣm Hugl.iuenit᷑ ta⸗
lis cõpoſitio.vt nudiuſcenteſimꝰ.nudiuſ⸗
milleſimꝰ.Et ſunt oĩa aduerbia tꝑis. Vñ
Actl.x. ðꝛ. A nudiuſquarta die.i.a die ꝗᷓ
nũcẽ dies quarta vſq; ad hãc hoꝛã.Itẽ.j.
Regl.iiij. Uę nobis.nõ em fuit tata exul⸗
tatio heri ⁊ nudiuſterti.
NMNullatenꝰ.vel ẽ dictio cõpoſita.vłpotiꝰꝗ⸗

danm irregularis vocũ ↄgeries loco vnius

dictionis poſita.⁊ grauat᷑ pe.
Niũc.i.modo.adü.tpis.

Nuncubi. adũ. loci.⁊ ð a num ⁊ vbi.⁊ int᷑⸗

ponit᷑.c.cauſa euphonię.Et.m.mutat᷑ in

n. ſequẽte.c.vt dicit Mriſtianꝰ in.j.maio.

ꝓ. m. tranſit in.n.vt num nuncubi.
Nunquam.i.in nullo tꝑe.aduer.tempoꝛis

——s

⁊ cõponit᷑ ex nõ ⁊ vnqᷓ;. ⁊ non remanet de Opulent vłopulẽte. tius.ſime.i.abundãt᷑.
nõ niſi.n.Sʒ nuſq;.i.in nullo loco cõponi⸗ Orſũ.adũ.lo ci.i.in hãc ptẽ. Iñ deoꝛſum.
tur ex non ⁊ vſq;. Añ HHeb.j.Nuſqᷓ; ange MOſi vna dictio aduerbiũ optandi.i.vtinaʒ
los appꝛehẽdit deus. AUñ nunqᷓ; ꝑtinet aa vel vocãdi. Uñ Symeon. Oſi meh inue⸗
tempꝰ.nuſqᷓ; vo ad locũ. AUñ qͥda. Ad tem niretilla natiuitaeas.
pus nunq; ſ ꝑtinet ad loca nuſq;. Simili⸗ Gſſim vel oſſ atim. aduũ. i. oſſa frangẽdo vel
M ter vnq; ꝑtinet ad tempus. vſq; vero ad ꝓolſa. i. de oſſe inos. MV
Hocdin. ſeenſim. i. aꝛbtte.
M Muꝑ adi.tꝑis.⁊ ðꝛ a nouus.⁊ tempoꝛe.q̃i Ouanter ⁊ ouatim.adũ.i.gaudenter.
nouiꝑ.i.recenti tempoꝛe.modo parũ ante Sꝗ ee

hoctempus. Do vr ai au g ☚D
Nuſpiam.adi.loci.i.in nullo loco.⁊ dicit Palã. adu.qᷓlitatl.i.apte.manifeſte. et ðꝛ a
Bnae vſhlam. hhhalo las. Añ Joh. xviij. Ego pala locut- .
Nuſq;.vide in nunq;ᷓ. ſum mundo. Et cõponit᷑ cũ in.⁊ ðꝛ ipalaʒ.

Hutatim. adu.i.nurim. ⁊ ſignant᷑.vłdenu⸗ i.in aꝑto. Cõt etis palã eẽ ppoſitio qñ re
tu in nutũ.qñ qͥs ſemꝑ loquit᷑ ꝑ nutus. gitcaſum.vt alã illo h̊ͥ feci.i.coꝛam illo.

8 Nutanter.i.dubitanter. Et coꝛ.pᷣmã. ʒpalo.las.eã ꝓd. Uñ Lu
4 AASNn canus in. vij. Orincipes fecere palam ciui
1 r li bella. Sed de vltima ſyllaba querit an
O diuerſas ꝑteſoꝛatiõis efficit. Nã int᷑duʒ debeat acui. Et dicunt quidã ꝙ ſic.ad dil⸗
. intiectio eſt dolentis.vt O de in qnta mi⸗ ferentiã huiꝰ acti palã. de pala.lę.palam.
8 ſeeria. Interdũ admirãtis. vt O rem admi Alij dicũt ꝙ non ⁊ melius.qꝛ hmõi aduer
ir rabilem. Interdũ optantis aduerbiuʒ. vt bia iam de inẽtia. depᷣmunt in fine. vt mul
. O mihißpteriti referant᷑ celitanni.Exhoꝛ tifariam. pꝑperanam.
tantis qͥʒ. vt O fugite ⁊c. VUñ iĩ Gręciſmo Palanter.i.manifeſte.vel vagant᷑. Nelpa
2. O ſtupet. o dubitat. vocat idignat᷑ ad⸗ lanter.i.ĩcõpoſiteę.vł diſꝑſe.aduũ.qlitatis.
optat. Clamat conquerit᷑ velut exemplis Mape interiectio ẽ admirantis. Uñ. Cedit
reperit᷑. Vlſic.O dolet.o clamat.vocitat papa papę.nõ cedunt munera papę.
mirat᷑.⁊ optat.O dedignat᷑ ſe noĩat vt ꝓ⸗ Accipe tolle cape.ſunt vba placẽtia papę.
Ob ppoſitio his lris ſequẽtibꝰ chibeẽ. Palin.i.iterum. l
mutat.b.in illas.ſ.c.vt Occido.f.vt Offe Panegyrice.i.laudant᷑.laudabiliter.
ro.g. vt Ogganio.p. vt Oppono.Qñq; Parenetice.i. interpoſitoꝛie.
ſubtrahit᷑ b. vt Operio.Si aũt ſequat᷑ m. Pariter.adu.ſilitudinis.i.ſimul. MD
ſubtrahit᷑ b.vt Omitto. vel mutat᷑ in.m. Para.pᷣpoſitio greca.i.iuxta.vel apud.vł
vt Ommitto.Añq; tñ intercipit.s.cuzʒ di re.vel ſter. vel trans.
ctione incipiẽtea.c. vt Obſcurus. Añ qui PMartim.adu.i.diuiſim.
23 dam. Cur fert grex pomũ nunc ob mutat Marticulatim.i.diuiſim. vel ꝑ ꝑticulas.
4 inillas. Parũ.i.modicũ.Et ↄponit᷑ cũ ꝑ.vt Marũ „
Obnixe.i. intẽte vel humiliter. vel multũ. per.i.valde parũ. Inuenit᷑ etia parũante.
H Ocius.adu.i.velocius.celeriter.ſtatinm. G potius ſunt duę ꝑtes. S
S MOcties.adũ.i.octo viciobus. WPaſſim. adũ.i.vbiq; vłgradatim . vxł lenit᷑
dH 0Dffatim. adu.i. pticulatim. WVFVaaulatiʒ. aduũ .i.ſenſim.ꝑticulati.pedeten
Officioſe.i.ſedule. . tim. minuatim. —. .e . HD
c Olim. aliqn pᷣteritũ ſigt.i. quondam antea Mauliſp.i.parũꝑ vel modicececd.
Aliqñ olim ⁊ de ſterito ⁊ de futuro ðꝛ ſit Maulominus.qnq; eſt vna dictio. i. fere. vt
6 aliqn.qñ vnq; ᷣm ab. iſbbi. Maulominus ↄſũmauerũt me in terra
4 Gminole. adũ i.foꝛtunate. AQq; ofo ſiue due dictiones. vt ibi i
28 Hhmnino. adu. intentiuũ ·i. penitꝰ. Et pdu. nuiſti eum paulo min ab angelis.i. minut
penł.m cõem vſum. mogico. Vnde iĩ gręciſmo dicitur. Si pau
Opido.aduer.i.vallde. lominus eſt oꝛatio comparat inde. Eſto fe
4 Opime.i.abundant᷑.affluenter. freeas ſi dictio ſit paulominus vna. Iteʒ nota
4 MOptate.adũ.ꝓ qͥ inuenit᷑ optato.i.deſide⸗ ꝙ paulo non debet acui in fine in paulo mi .
k J ranter vel eleganter. ⸗ nus qñ ſunt du ꝑtes. Item paulo pꝛius
Opitulanter.i.auxiliant᷑. OpitulatimideY. due ptes ſunt. Iteʒz paulo coportkHanlo .

poſt. paulo ante.vłpotiꝰ ſunt dug ꝑtes po
ſite ꝓ vna. Itẽ paululũ paulum ⁊ paulo
ſunt noia. licet aliqñ ponant᷑ aduerbialit.
Nauxillatim. aduerbiũ.i.paru.

Peculiariter aduerbiũ.i. ꝓpꝛie.familiarit

Pedetentim.i.ſenſim.ſubtihter. gradatim
caute. cunctant᷑.q̃ſi pede tentans. vᷣm a
piã. Vñ Hieronym in epła ad aulinũ.
viij. Caute.i.pedetentim tuas poſſeſſiũcu
las vendideris. òUGMð
Pellaciter.adũ.i.doloſe.fruduleut᷑.fallaci
ter. 2 ð a pellaxrx. 3
Pene.adũ.remiſſiuũ ẽ.i.fere.
NPenes pſpoſitio.i.apð.iuxta.ꝓpe. Et coꝛ.
pe. VUn Oꝛatiꝰ in poetria. Quẽ penes ar⸗
bitriũ ius ẽ noꝛma loquẽdi. Sʒ h̊ penes
nis.i. virile mẽbꝛũ.Et ꝓd. pe. Vñ.Te ſũt
damna penes damnat᷑ ſi tibi penes.
NPenitus.adu.intentiuũ.i.oino.ex toto.

Menſiliter.aduũ.i.leuitteer.
Per ſpoſitio aliqũ pᷣuat.vt Merfidus.i.q̃
nõ habet fidem. Itẽ iurat vel adiurationẽ
ſigt. vt Mer deũ iuro. Itẽ per dicit cauſaʒ
vt Per ſtudiũ fit hõ ſapiẽs.⁊ ꝑ vᷣtutẽ lau⸗
dabilis. i. cauſa ſtudij.cã vtutis. Iteʒ ſigt

locũ.vt Per italiã trãſiui.Et in Lucano.

Bella ꝑ emachios pluſqᷓ; ciuilia campos.
Item ſigt tempus.vt Cer diẽ lego. Item
auget. vt NPerpulcer.i.valde pulcer.
Peregre.adi.i.ad pꝑegrinandũ. Añ in euã
gelio. õ qͥdã ꝑegre ꝓfectus ẽ.Et ſigt de
loco.ꝑ locũ.⁊ in loco. VUñ diẽ COriſtianꝰin

xv. MPeregre cõe adu.vt Meregre ſũ.per⸗

Et nõ debet acui in fine.
NPerempte.ꝑẽptoꝛie.aduũ.i.cito ſinemoꝛa.

egre abeo.ꝑegre aduenio.pegre tranſ eo.

Terendie.adũ.tꝑis.⁊ ðꝛ a pempta ⁊ vna ⁊

die. qᷓi pempta vna die.ſ. iſta. i.in ſero.vel
cras.qð nõ credimꝰ. imo ꝑendie.i.pꝰ cras
ſicem ꝓcedimꝰ hodie.cras ꝑendie.poſtri⸗
die. Et ðꝛ ꝑendie.q̃ſi ꝑempta vna die.qð

nõ põt dici de hodierna die.cũ de ea nõ re

ſtat ſpaciũ vniꝰ diei. Sic ergo de craſtina
intelligit.Eſt g ꝑendie idem qð poſt cras
Vñ Plautꝰ. Quę cras veniet perendie fo

ras efferet ſoꝛoꝛ. Uñ.j. Regl.xx. Dñe deꝰ

iſrael ſi inueſtigauero ſniam patr mei cra⸗
ſtino vel perenlidlie.
Perennit᷑.adũ.i.iugit᷑.ꝑpetue.ęternaliter.
Nerfunctoꝛie.adũ.i.inaniter.imaginarie.
traãſitoꝛie. leuiter. S
Neri. i. circũ.vel de.⁊ acuit᷑ in fnien.
NPerinde.i.talit.aduũ.ſiłitudinis vel q̃litat᷑

⁊282 a per. ⁊ inde.

loqueret᷑ poſthac d

Perite.tius.ſime.adu.i.docte.pꝛudeẽter

NPerpere.adu.qlitatis.i.pꝑuerſe.male.pꝛa⸗

ue.nõ recte. ꝛo qͥ ſꝑe ponit᷑ ꝑperam. qcdGd
nõ debet acui in fine. ſicut nec multifaria,z
nec palã. Vñ.j.Coꝝ.xiij. Nõ agit ꝑperaʒ

Nerpetim.adu.i.ꝓlixe.pꝑpetue.ↄtinue.
NPerpetue.adũu.i.ęternaliter. V

Perlepe.i.ſepiſſime ſepe. vʒ Cap̃.⁊ ꝓd.ſe
NMerſpectim.adu.i.viſibilit.vel clare.Et ꝑ

ſpicue.⁊ ꝑſpicabilit᷑ aduᷣ.idẽ.

Meſſum. adi.locii.ſub pedibus.⁊ vꝛa pes

vel peſſum.i.deoꝛſum.⁊ pce9pbs.
NHictin.aduü.i.pingendo coloꝛatinm.

Plerũq;.i.aliqñ.frequent᷑.aſſidue.

Pigre.i.deſidioſe.tarde.tedioſe.
Pompatice.i.ſuꝑbe.laſciue.Nõpoſeidẽ.
None.adi.loci.i.retro.vłiuxta.pꝰtergũ.
Vñ Staciꝰ Achilleidos. Done natãt de⸗
lentq; pedẽ veſtigia cauda. Et acuit᷑ vltia
ad differentiam verbi pone.quod circũfle

Moꝛro. adũ.oꝛdinis.i.ↄſequenter. Doꝛro

etiã ð certe.vel valde.vel longe.vel ſed.
vel vſiicc. .
NHoſt.adi.loci.licet qñqʒ; ponat᷑ in vi tꝑis.
Et cõꝑat᷑ poſt.poſterioꝛ poſtremꝰ. Poſt
coponit᷑.vt poſtq;. Itẽ poſtheri.i.hodie.
Itẽ poſtridie.i.poſt tres dies. Doſtpᷣdie.
i.hodie. Itẽ ⁊ cũ qbuſdã alijs.vᷣm ugl.
Et ſigt tria poſt.ſ.tꝑs.vt Moſt annum ve
nias ad me. Item locuʒ.vt Iſte latet poſt
montem. Item oꝛdinẽ. vt Moſt ſapientiã
diuitię quęrẽdęſunt. Nã melius ẽ philo⸗
ſophari qᷓ; ditari.niſi foꝛte indigenti. Añ
Hic tria poſt poꝛtat.quę ſunt tꝑs.locus.⁊
oꝛdo. Et eſt poſt pꝛepoſitio potius qñ re⸗
git caſimm. èWDW
Moſtea.adũ.tꝑis vel oꝛdinis.i.deinde.Et
cõponit᷑ poſteaqᷓ;.i.poſtqᷓ;. Et poſtea loci
i.poſt illũ locũ.vel poſt ilud ts.
NHoſthac.ꝗdã vocũ irregular ↄgeries .ſeu

aggregatio videt᷑ eſſe.fungẽs loco vniꝰdi

ctionis.i.poſt. Vñ Heb.iiij.Nunq; ð alia
. ie. Vel ſit ibi hac ſylla⸗
bica adiecio.ͤ
NHoſtpꝛidie.i.altera die poſt tertiã dieʒ.Fᷣm
NPap. Vel vᷣm Hugl. poſtpꝛidie.i.hodie.
⁊ cõponit᷑ a poſt.⁊ pꝛidie.

Poſtremo.i.ad vltimũ.adũ.tꝑis vłoꝛdis.

⁊ ꝓd. ſtre. Poſtreme. ius.ſime. ide.
Poſtridie.i.poſt tres dies.a poſt ⁊ tris. et

die. Et ꝓdu. e.

Preę ſpoſitio ponit p ad. vt Illum ↄtẽpſi

Hp me.i.ad comꝑationẽ mei.Item ꝓ ab. vt

—

—

= -⸗

—. =—

Preęamoꝛe hũc excludit foꝛas. Itẽ ꝓſuꝑ
vt Pꝛę cũtis laudo beatos i.ſuꝑ. Itẽ pꝛo
valde.vt Mꝛecelſus. Iteʒ ꝓ ante. vt Mꝛeę
ſcio ſᷣdico. Itẽ ſ̊ inuenit᷑ aduerbialiter.

Pꝛecarie.aduerbiũ.i.pꝛecabiliter.vel per

pꝛeces.Et pꝛo eo ſępe inuenitur pꝛecario.
Ande Terentius in eunucho. Jam vel pᷣ
cario fac.tradas.

Pꝛecipue.aduerbiũ.i.maxime.pᷣſertim.

Preſertim.i.pᷣcipue.aduerbiũ teſte Priſti
ano. ⁊ ðꝛ a ſſertu.ſiẽ tractim a tractu.rę
ſertu aũt ẽ ſupinũ huiꝰ verbi pſero.ris.qdð
ẽ ante velp̃ alijs ſerere. Item ſᷣſertim.i.p⸗
terea.ↄiunctio cauſalis. Item pᷣſertim ma
xime. bᷣme. Vñ dicit Pap. Pręeſertim. pꝛę
terea.pᷣcipue.maxime pᷣme.
Nreſto.adu.tꝑis vel loci.i.in ſſentia ſum.
quaſi ſto pꝛę.
Vreter.i.abſq;. CPonit᷑ etiã ꝓp iuxta. vlłtrãſ
vt ptereas.i.tranſeass.
Vręterea. aduerbiũ ẽ.⁊ ðꝛ a pter adubio.et
ea ꝓnomine.pᷣpoſitio em ꝓnomini ſicut et
ꝓpꝛio noĩ ꝑ appoſitionẽ ſolũ iungit᷑.Ad⸗
uerbiũ aũt potuit cũ ꝓnomine cõponi. vt
Eccum ⁊ ellũ.interea ſterea.Et deſinit in
a ꝓductã pterea. Et ẽ pterea aduerbiũ diſ
cretiuũ.idẽ qð pᷣter iſta q̊ dicta ſunt.

Pridem.adüũ.tꝑis.Et comparat᷑ pꝛidẽ pꝛi

oꝛ. pᷣmus.
Pridie.adu.tꝑis.i.bmo vel poꝛi die.⁊ ðꝛ a
bᷣmus vla poꝛ ⁊ die. Et inde pꝛidianus na
nũ. Et vt dicit Priſtianꝰ a noibꝰ qnte de⸗
clinationis compoſita pducunt.e.vt pᷣdie
hodie.poſthodie.poſtridie.Et adiũgit᷑ p⸗
die moꝛe ppoſitionis accuſatiuis vt pᷣdie

4

kalendas ianuarij. pꝛidie nonas.pᷣdie idꝰ.

.i. a pᷣma die ante idus. Vñ.ij. Machab.

vltl. Nridie mardochei die.
Vrimitus.adũ.oꝛdinis.i.pmo vel in pꝛin⸗
cipio. Et coꝛ.mi. HZ
Principaliter.i.pᷣmo.⁊ maxime. adũ.
Principant᷑.i.imperioſe.adũ.a pᷣncipoꝛ.
EPrioꝛſum.adũ.loci.i.verſus pꝛioꝛẽ parteʒ
E⸗ componitur a pꝛioꝛ et oꝛſum vel ver⸗
Priuatim.aduerbiũ diſcretiuũ.i.ꝓpꝛie ſin
gulatim. M L
Vriſce.i. antiquę. longeuę. vetuſte.
Pro.pꝛępoſitio ſiãt cauſam. vt pꝛote.id ẽ.
cauſa tui. Item pᷣcium vt pꝛo ſex ſolidis.
Item pꝛo iuxta.vt Ille cantauit pꝛo viri⸗
bus.i.iuxta vires. Itẽ pꝛo pꝛepoſitio gre⸗
ca.ſiãt ante pᷣpoſitionẽ.
Vrocul.adũ.loci·i.longe vel ꝓpe.⁊ ðꝛa ꝓ

vel pꝛe ⁊ oculus. Or em̃ ꝓcul qſi ꝓ vł ꝓpe
oculis.Sʒ id qð ſ oculis ẽ põt eſſe longe.
vel põtsẽ ꝓpe. Et ideo ðꝛ alian ꝓcul lon
ge. aliquãdo ꝓpe. AUnde dicit᷑ pcul. quaſi
poꝛro ab oculis.vel quaſi ꝓpe oculos.⁊ E
etymologia. ᷣm Hugl. Et vt dicit Pab.
Procul eminus lõge. interuallo. rocul
⁊ longe ⁊ pꝛope dicit᷑. rocul necnimtuʒ

longe nec iuxta. Procul dubio.i.longe a

dubitatione.

5*

Probdoloꝛ. interiectio dolentis.cuʒ aliqs
in doloꝛe loquit᷑.ſicut vult Mapᷣ. Alij di⸗

cunt ꝙ pꝛohdoloꝛ ſunt duę ꝑtes.⁊ duobꝰ
accentibꝰ regendę.⁊ pꝛoh e interiectio. ?
doloꝛ ẽ nomen. NMã ſicut dicit Priſtianus
in qnto libꝛo. vbi agit defigura cõpoſita.
Figura in omnibus ꝑtibꝰ oꝛatiõis inueni⸗
zur. excepta interiectione quę ſemper eſtſi

gure ſimplicis.
Wrofecto.adu.affirmandi.id eſt. pꝛoculdu

bio. vtiq; pꝛo facto ſcʒ ꝗ habeas aduerbi⸗
um affirmadi.

Proinde.ↄiunctio illatiua.i.igit. Inueni⸗

tur tñ qñq; ꝓ aduerbio loci vel tpis. Et
apocopat᷑ qniq; ⁊ ðꝛ pꝛoin.pꝛo pꝛoinde.et
egltur antepenł. ſicut alia compoſita ab
inde.

Prolixe.i longe.extẽſe.cumulate.copioſe.
Prompte.tius.tiſſime.adũ.id Eẽ. expedite.

velociter.

Prope.adi.loci.i.iuxta.ſecꝰ.⁊ ðꝛa . Et

comꝑat᷑ ppe ꝓpius ꝓxime.adu.Et cõpo
nit᷑ Hepꝛope.Et coꝛ.pꝛo.

Propenſiꝰ.adi.i.extenſt. .·
MPropere.adiu.i.velociter.celerit᷑.⁊ coꝛ.pe.
ropt᷑.adi.loci.i.iuxta cõminꝰ.⁊ ðꝛr a pꝛo

*

Ponit᷑ etiã ꝑ ↄiunctione cauſali.vt ro
pter te factũ ẽ hoc.

MPropterea.i.idcirco.ideo. iũctio cauſar.

Prohpudoꝛ.ẽ interiectio vitupantl vel do
lentis. cũ aliqͥs pudoꝛẽ.i.cõfuſioneʒ alicui
adijcit. vt videt᷑ dicere Papᷣ. Alij dicũt ꝙ
pꝛoh pudoꝛ ſunt duę ꝑtes ⁊ duobꝰ accẽti⸗
bus regendę ⁊ pꝛoh ĩteriectio ⁊ pudoꝛ no⸗
men. qꝛ interiectio cõponi nõ põt. Ratio.
qꝛ ꝓpꝛiũ paſſionis ẽ deſtruere.⁊ cũ inter⸗
iectio deſignet affectionẽ paſſiõis. naturã
habet cõpoſitioni ↄtrariã ⁊ ꝓpt᷑ h̊ conſue⸗
uit abſcondita voce ꝓferri. Cũ ðꝛ pꝛoh⸗
pudoꝛ.pꝛohdoloꝛ ſunt interiectiões.expo

ne.i. loco interiectionũ vident᷑ poni.

Proꝛſus.i.penitꝰ.oĩno.ꝓculdubio ꝓfecto
Proſeutice.i.humiliatice ⁊ depꝛecatoꝛle ⁊
depꝛecatiue.

de 4

Peul ⁊ tenus.⁊ ſigt longe.vt dicat᷑. ꝓten
qſi ꝓcula tenus.i.ꝓcula ꝓpe.V Uirgi⸗
lius in. vij.enei.Tartarea intendit vocè q̃
Pꝓtenus oẽ Cõtremuitnemua.
Protinus.adũ.tꝑis vel oꝛdinis.i.cito.ſta⸗
tim. ↄtinuo. vel ↄſequẽter. Et coꝛ.pe. Añ
Ouidiꝰin epi. drotinus abductis ſonue

runt pectoꝛa paimis.

NMube tenus.duę ꝑtes ſũt.i.vſq; ad pube ⸗ 4

tatis tempus.
Et coꝛ.cd1.
Hulſum.adu.a pello.tl(is.

e

Qua ẽ interrogatiuũ ꝑ locũ.vt QAua traſi⸗

ſti. Reſponſiua eiꝰ.hac.illac.iſtac.

Nublicitus.adu.i.publice.⁊ ör a publicus

Qua dere.i.ppter quã rẽ.cur.qũo.q̃ réne
Quadragies. adu.nũ eri.i. dragita vicibꝰ

Qualiter.adũ.interrogatiuu.

Quam.c&ẽ ↄiũctio diſcretiua vel electiu 4. vt

7

Biues eſſe volo qᷓ; pauꝑ.vel Bonũ ẽ ſpe⸗
rare in dño qᷓ; ſperare in pᷣncipibꝰ. Etiaʒ ẽ
aduerbiũ ſilitudinis. vt Zã Olato qᷓ; Soꝛ
tes legit. Etiã c adu. comꝑandi. vt Jlle eſt

maioꝛ qᷓ ille.Et ẽ adũ.qᷓntitatl. vt Iſte q;

põt legit. Et ſᷣm hac ſiqtionẽ põt quãtꝰ de
riuaria q;. Et qᷓ; cõponit᷑ ꝑ gemminatioeʒ
2⁊ dicitur q;ꝙᷓ· id eſt. quis coniunctio ad⸗
uerſatiua.

QMultũ reliqͥt qͥ qlibet p arũ tm̃ deſeruit.
Quãobꝛẽ aduer.interrogãdi ſᷣm hGonatũ.
Et acuit᷑ penł.ſᷣm quoſdã ⁊ videt᷑ eẽqdaʒ

irregularis aggregario dictionuʒ ꝗ̊ ponit

Joco vniꝰ dictionis potiꝰ qᷓ; wa cõpoſitio.

„—

Quãuis.i.qᷓqᷓ; vel licet.tñ.ↄiũctio aduerſa

tiua.⁊ acuit᷑ pen=.

Quanã.i.i ꝗᷓ ꝑte ſyllabice hʒnã vᷣm apᷣ̊.
Quãdiu.qñ ẽ vna ꝑs acuit᷑ penł.vide etiaʒ

ſupꝛa in diu. Et ẽ q́diu.vſqʒ ad quẽ finem

Yel vſq; ad qð tꝑs ᷣm Pab.s/g
NQuãdo deriuat q q́;. ⁊ ẽ aduer.tꝑis.Et eſt

interrogatiuũ.infinituʒ.relatiuũ. Et cõ⸗
ponit᷑ vel ſyllabicat᷑.⁊ ðꝛ qñq; ⁊ qñcunqã.

⁊ quãdoqᷣdẽ.i.qꝛ. Et coꝛ.qͥ. Itẽ ſiquando
nequãdo.aliq;do.añpenł.acuũt. Et nota
VY qñ habet ſex compoſitiões tm̃ ᷣm aliqͥs
vt Siqñ nequãdo.aliquando.qñq;.quã⸗
Doqñ.qncunq;.Ex h̊ patet ꝙ quãdoqͥd eʒ
non eſt compoſitio vera.ſed ponit᷑ aliq uã̊

do loco vnius partis. Et eſt potius qdam
vocum congeries irregularis quꝗ compo

Protenus. adu. loci. ⁊c cõpoſitũ a ꝓpe vel

Johaãnis. Ai

ð

ſitio.⁊ tũcaccẽuat᷑.ac ſi eſſet vna dictõ. vt
Exemplo. de facili.de cętero.ex impꝛoui⸗
ſo. cętera ↄſimiiliiia.
bentia. m. ante.q.ꝑ.n. ſcribunrr.
Quantiſper.i.quatũ.vt Quãtiſp valet re

Quãqᷓ ·i. ;tiis. licz. Et no q;e; ꝛ ſilla ha

iſta. Tantiſper. “”ðM
Quãtotius.aduer.i.quãto ocius.velocius
citiꝰ. Et cõponit᷑ a quãto vocius adubio.
Muato minus.duę ꝑtes ſunt ſicut ⁊ quãto
magis.⁊ ita ſub duobꝰ accentibꝰ ſunt ꝓfe
rende. ſm lhugl.in libꝛo de dubio accètu.
Nua ꝓpter.i.qᷓ;obꝛẽ. ꝓpterea.q pacto.
Quali.i.ſicuti.tanqᷓ;. velut.Et ponit᷑ q̃i ali
qñ ꝓ ſilitudine.aliqñ ꝓ veritate. Pro ſili
tudine. Añ Paulus. Quaſi triſtes ſa empꝑ
auũt gaudẽteſ. ro veritate vt in euãgelio
Joh Himus gloꝛiã eiꝰ gloꝛiã qua⸗
ſi vnigeniti a patre Aliquãdo nihil differt
yvtrum ꝓ ſimilitudine an ꝓ veritate pona⸗
tur. vt Job. Quaſi impios pcuſſit eos ilo
co videntiũ. Sed ibi. Sicut impius inimi
cus meus ⁊ aduerſarius meꝰ quaſi iniquꝰ
Sicut ⁊ quaſi vt vult Gregoꝛius pꝛo affir
matione potius qᷓ; pꝛo ſimilitudine dictuʒ

videtur. ê
Qua tenus.vide infra in quatinꝰ.
Muater aduü.nũeri.a q̃ttuoꝛ deriuat᷑.⁊ ſcri⸗
bit᷑ ꝑ vnũ.t.Et bꝛeuiat᷑ q̊. AUñ Oꝛatius in
pᷣma epla. Me quater vndenos ſcias ĩple
uiſſe decembꝛis. Quattuoꝛ aut nomen per
duplex. t. ſcribit.
Quaternatim adu.i.ꝑ quaternos.⁊ dicit᷑ a
quaternus. =è
Muatinus pꝛo vt eſt coniunctio cauſalis ꝑ
i.ſcribit᷑.⁊ deriuat᷑ a qua. õt etiã eẽ con
iunctio adiunctiua. Sed qua tenus per.e.
ſunt duę ꝑtes.⁊ acuit᷑ te. AUñ ĩ greciſmo ðꝛ
Bictio quatinus eſt oꝛatio qua tenus eſto
Bictio ſub media bꝛeuis eſt.oꝛatiolonge.
Si fiat pꝛoſa bꝛeuiat tñ vtraq; metruʒ. Eꝑt
nota ꝙ vt ꝙ ⁊ quatinꝰ.ↄiunctiões ad inui
cem in h differũt.qꝛ vt cauſam remotioꝛeʒ
Sed quatinus recipit cauſam pinquio⸗
rem. vo ꝑtinet ad vtrũq;. Vñn icõgrue
Sꝛ. Volo quatinus legas.ſed bñ ðꝛ. olo
vt legas.qꝛ voluntas longiſſima ẽ.⁊ nimi
um infinita. Moſt quatinꝰergo vel ꝙ recte
ſequit᷑ hęc ↄiũctio.vt h̊ modo. Rogo vol
yt quatinus mihi veſtrũ auxiliũ impẽdat
Del ſic. Poſtulo ꝙ mihi dignemini pꝛoui
dere vt poſſim in ſtudio commoꝛari. Sed
non adeo bene dicit᷑. Rogo vos vt bñ mi⸗

hi faciatis qð vel quatin poſſim in ſtudio

De

Que iunctio copulatiua pꝑ.e.ſolã ſcribit᷑.
⁊Tidẽ ẽ qð ⁊.qñ ẽ ꝓnomẽ ſcribit p ae diph

thongon quę. in ſingulari feminino.⁊ in

plurali neutro.Et eſt interrogatiuũ relati
uum. 7 mnit.⸗
uia ⁊ qm in eodẽ ſenſu. Sʒ qm̃ ꝓpꝛie pꝛę
ponit᷑.⁊ ſic ſequẽtem ſenſũ alligat.vt Am

diſcis diſco.Quia quippe poſtponit᷑ ⁊ ſu
perioꝛẽ ſenſũ ↄfirmat.vt Scio qꝛ didici et

quia ſyllabicat᷑.⁊ ðꝛ quianã ·i.quia vel cur
Vñ AVirgilius. Heu quianã tanti tinxer̃t

ethera nimbi.

Auidẽ ↄiunctio affirmatiua. ? coꝛ. pmam .

Vnde Facetus. Aldente quidem lęta de⸗
corat᷑ floꝛida vita. Et inde componit᷑ ſiqᷣ⸗
dem. Equidẽ aũt ſimplexẽ.vide.s.in ſuo

loco in.e.l̃a.

Qui diu due ꝑtes ꝓ vno affirmatiuo aduer

bio.i.certe. vere.

Quin. i vt nõ.vł vtↄiũctio adiũctiua.Qui

i.Ocõiunctio ẽ collectiua.Quin.i.potius
adu.eligendi.Quin.i.curnõ.vel cur adũ.
interrogandi. Quin.i.certe aduerbium af

firmandi. Quin.i.inſuper aduerbiuʒ oꝛdi

nis. Et componit᷑.Quinetis.i.inſuꝑ adũ.
oꝛdinis.ſᷣm lhugl. Itẽ inuenit᷑ qnimo.id
eſt.potiꝰ vel certe aduerbiũ affirmandi vel
eligendi. vel poſſunt eſſe duę ꝑtes. Et ſci⸗
as ꝙ in Luceę euãgelio vbi ðꝛ. Quinimo.
beati qͥ audiũt verbum dei ⁊ cuſtodiunt il
lud. Ita diſtinguendum eſſe videt᷑. Quin

imo beati ⁊ deinde beati qui audiunt ver⸗

bum dei ⁊ cuſtodiunt illud. Et pꝛodu.pe⸗
nuł.quinimo.quia imo habet pꝛimam lon
Quindecies.aduũ.i.qͥndecim vicibꝰ.

Quinetiã.aduü.oꝛdinis.i.inſuꝑ.⁊ ðꝛ a quin

Quinimo.vide in qdaunn.
Quinpotiꝰ.i.magis.ſᷣm MHab.

Quinq̃geſies.adu.nũeri.i.qnq̃gita vicibꝰ.

⁊dðꝛ a quinquaginta.ſᷣm Pap.
Quinquies.i.qͥnq; viciodb.
Quippe.i.nimirũ.ſine dubio.certe.ↄfirma
tiuũ adũ.Eſt em ſicut ſcʒ videlicʒ.Et ꝓd.
pᷣmã.poſitione.
Quo.interrogatiuũ
Reſponſiua eiꝰ.huc.illuc.iſtuc. .
Quocirca.ẽ cõpoſitũ a qͥ ⁊ circa.Et nota ꝙ;

circa ꝑ compoſitionẽ vel potiꝰ ꝑ qᷓndã irre

gularitatẽ iungit᷑ cũ iſtis.ſ.qͥcirca ꝓ ↄiun
ctione cauſali vel illatiua. Circumcirca vl

circũqua.

ad locũ. vt Quo vadiſ

Quodã modo duę ꝑtes ſunt.vñ duob“ ac⸗
centibus regendęſunt.Quidam tamẽ gra
uant mo.⁊ tunc dicemus ꝙ nõ eſt ibi cõpo
ſitio.ſʒ quędã irregularis vocum ↄgeries
fungens loco vniꝰ dictionliiis.
auo minus. duę dictiões ſunt. Pap̃. tamẽ
dicit.quominus.i.aliter non.ꝓ vna dictio
neſumens. M
Quo modo.duę partes ſunt in euangelio.
Lucl.ij.vt Quo modo ſiet iſtud qm virum
nõ cognoſco.Aliqñ quomodo videt᷑ eẽ di
ctio cõpoſita.ſed potiꝰ eſt ibi ꝗdã irregula
ris vocum congeries.ꝗᷓ ponit᷑ loco vniꝰ di
ctionis.vt qũo.i.q̃lit᷑.⁊ tũc accentuat᷑ acſi
eẽt vna dictio.⁊ acuit᷑ q̊.ſʒ mo graun᷑.
Quondaã.adũ.tꝑilſ.per.q.ſcribit᷑.qꝛ deriua
turaau.—
Quoniã.ↄiunctio cauſalis vel ſubcõtinua
tiua. Cauſalis.vt Quoniã ꝓdeſt tibi lege
Subcõtinuatiua.vt Quoniam ambulat
mouet᷑.Sic quoq; quia vel ergo vna pars
eſt m Paßp̃. Et differt qm a quia.ſicut ha
bes in qdauuuag.
Quoniãquidẽ.i.quia.vel &̊ vna ꝑsẽ cõpo
ſita a quoniã ⁊ qͥdẽ.⁊ tũc grauat᷑ dͥ.⁊ acui
tur an. Nñt etiã eſſe due ꝑtes.⁊ tũc duobꝰ
accẽtibꝰ regunt᷑ ⁊ acuit᷑ ꝗͥ ⁊ ſcribit᷑ tũc qm
p.m.⁊ tũc quoniamquidẽ.idẽ eſt qðᷣ.quia
certe. Et ſic ſumit᷑ j.Corl.xv. Qmquideʒ

hoĩem moꝛs.⁊c̃. ”“
uoq; ẽ ↄ iunctio copulatſiua. Accipit᷑ em̃

Pet. vel etiam. ⁊ notat qnq; ſiłitudineʒ.vt

uquoq; fac ſimile.tñ loco aduerbij inue
nit᷑ pꝛo certe. “łUMꝑéeB
Quoꝛſum.i.verſus quã ꝑptem. Et cõponit᷑
a quo ⁊ verſum.⁊ ſyllabicat᷑ quoꝛſuʒ.⁊ ðꝛ
oe ucũq;.i.verſus quamcũq; partẽ vᷣm

AQuotidie. adu. tꝑis. ⁊ öꝛ a q̃t.⁊ dies.qð vi

cioſe ſcribit᷑ ꝑ.c.vt vult hugl. Naã per.q.
ſcribi debet Hoc etiã vult Pab. Eta qᷣti⸗
die ðꝛ quotidianꝰ.na.nũ.ſic a meridie me⸗
ridianꝰ.na.nũ. VUñ quotidianũ in pat᷑ no⸗
ſter debet ſcribi p. q.
Quotiẽs.aduũ.nũ eri.i.frequẽter multotiẽs
Quotiẽs.i.quot vicibꝰ.cui rñdetur ſemel
bis ter ⁊ ſilia.⁊ deriuat᷑ a quotꝰ.⁊ ſyllabi⸗
catur quotienſcũq;. .
Quouſq;.i.qᷓ;diu.adũ.tꝑis.QAuouſq;.i.ad
quẽ locũ aduerbiũ loci. Añ.Tẽpꝰ ſiue lo⸗
cum dic ſignificare quouſq;. ðWͤ
Quur.aduerbiũ interrogandi põt deriua⸗
ri a q.⁊ ſcribit᷑ ꝑ.q.⁊ geminũ u.vel poteſt
deriuari a gtõ cuius de auis: Tunedebe
5

ſcribi ꝑ.c.⁊ vnũ.u.ſicut cur.⁊ ita cõit᷑ ſcri⸗

bitur m modernos.

Racha ẽ interiectio affectũ indignãtis oſtẽ
dens. ſicut cũ dolemus. dicim heu ⁊ cu le
tamur vah.⁊ ſiłiter cũ indignamur dicimꝰ
racha. Uel racha.i.inanis ⁊ vacuus.quẽ
vulgata iniuria abſq; ſenſu vel abſq; cere
bꝛo dicere poſſumꝰ.⁊ ẽ hebꝛęũ.⁊ acuit᷑ ifi⸗
ne. Sʒ pᷣus dictũ melius valet.
Radicatus.aduerbiuʒ.i.funditus vſq; ad
Rancoꝛditer.adũ.i.ira ſcibiliter.
Raptim.aduerbium.i.feſtinanter.violent᷑
quaſi ruptim.

2„

Raro. adu.i.interdũ.aliqñ.

NRe. ppoſitio iſeꝑabilis aliqñ notat reitera⸗

tionẽ. Unde.hęc tria re ſigt.ſurſuʒ retroq;
contra. ULM
Repente.i.cito.ſubito. è
Reuera.i. certe.veracit᷑. ad.⁊ ẽ cõpoſituʒ
vel ſunt duę ꝑtes poſitę ꝓ yna.
Retro.adũ.loci.Et cõponit᷑ cũ de.vt De⸗
retro. Et coꝛ.re.naturaliter. Ande in Au⸗

roꝛa dicitur. Deretro reſpiciat animo qui

cunq; reliquit. B
Retroꝛſum.i.de ſũmo vſq; ad infimũ deoꝛ⸗
ſum. vel tergotenus.

Rite.i.recte.ſᷣm COriſtianum.⁊ dicit᷑ aritu
Pap̃. vo dicit. Rite. recte.iuxta moꝛeʒ le⸗

ipatim. adu.
deſiãt locũ riparũ.ſic̃ oſtiatim oſtioꝛum.
Roſim.aduü.i.moꝛdaciter.a rodo.dis.
Rurſus vel rurſum.i.denuo.iterum.

Gagaciter. i. pꝛudenter ingenioſe.
Saltem.ↄiunctio aduerſatiua.cũ diminuti
one ꝑ ſyncopã fit a ſalutẽ.⁊ eſt tractũ a ca⸗
ptiuis.qͥ qñ capti erãt extimoꝛenõ valẽteſ

Kinne pꝛobe⸗

loqͥ integre dicebãt. Saltẽ.ſaltẽ. ſaltẽ. qua
ſi dicerẽt. vt vitã ⁊ ſalutem nõ amitteret. on SD HS
BGedulo.aduer.i.inceſſanter.iterato frequẽ

Itẽ inuenit᷑ ſaltim ꝑ.j.⁊ ðꝛ a ſaltu. AUñ diẽ

Priſtianus in.x vj.lib. Saltu.ſaltuatim

vel ſaltim.i.ſaltando.⁊ eſt aduerbiũ quali

tatis. Unde. Saltim ſaltando.ſed ſaltẽ di

minuendo.
Sane.i.certe.bene recte.
Sat.aduü.ꝑ apocopã fit a ſatis.et ponit᷑ lo⸗
co noĩs.vt ſat ẽ.i.ſufficit ᷑m ap.
Saryxrice.i.repᷣhenſoꝛie. .
Satis.aduü.qualitatis. Sʒ ponit᷑ qñq; pꝛo

dꝛ. Scoᷣm Lucam. vbi gręci dicunt.

i. ꝑ ripas. vel de ripa in ribà

ſufficiens. Ande Lucanꝰ. Tu ſatis ad vi⸗
res romana in carmina dandas.Et indeꝑ
apocopam ſat.
Satius.i.meliꝰ.aduũ.comꝑandi.⁊ ðꝛa ſatl.
Vñ dicit Priſtianꝰin tractatu aduerbioꝝ
Satius ꝓ meliꝰ. AUñ Aug. Satiꝰ eſt moꝛi
fame qᷓ; veſci idolotito. Et ſcribit b:r. qð
accipit ſonũ de.c.Quidã legũt ibi ſaucius
p.u. ſʒ male ⁊ coꝛrupte.
Scilicet.i.ſcire licʒ.nimirũ.aduũ.ẽ affirman

di. vel coniunctio copulatiua vel expoſiti

ua m quoſdã.
Se.pᷣpoſitio ẽ.⁊ inuenit᷑ ſolũ ꝑ cõpoſitiõeʒ
Sex em̃ ſunt ſᷣpoſitiones qnon inueniunt᷑
niſi i cõpoſitiõe.ſ.di.dis.re.ſe.an.con.Et
ſiãt ſe aliqñ ſine.vt ſegnis ãſi ſine igne.Et

ſegqdulus. ſine dolo. Aliqñ ſeoꝛſum vt ſedu⸗

co.q̃ſi ſeoꝛſũ duco. Item ſe etiã ẽ ꝓnomen

2 geminak ſele.

6

Secretim.ſecreto.vel ſecrete.i.occulte.

HSecũdũ illud nomẽ ponit᷑ loco aduerbij lo-

ci. vel qualitatis. vel potiꝰ ſilitudinis. Cũ
Cata
Lucam.
Secus a ſe pᷣpoſitiõe deriuat᷑.⁊ deſeruit ac
cuſatiuo caſui.vt Secus Petruʒ.i.iuxta

Petrũ. Cõt etiã eẽ adu. ⁊ ẽ ſecꝰ idẽ qðᷣ ali

ter vel alias. vel ꝓpe vel iuxta. Et hm qſ⸗
dam idẽ ðꝛ ſecius. Itẽ in greciſino dꝛ. Dic
ſecus eſſe aliter iuxtaq; localit᷑ vnũ.Dices
aſt aliud tu dices qualitatuuie.
Sed ↄiũctio ẽ aduerſatiua.⁊ debet ſcribi ꝑ
d. Antiq; em dicebant ſedũ ꝓ ſed. Nos ve
ro duas lr̃as vl:imas abſcindimꝰ ⁊ dicimꝰ
ſed ꝑ apocopz. U
Sedecies.i.ſedecim vicibꝰ. . . =
Sedenim vna ꝑs. vłloco vnius ꝑtis ẽ. Aũñ
in vſibꝰ Syllabę legit᷑. Sanctoꝛũ ſʒ em cũ
ctęlux libera carni. Uñ.ij. Machab. vij.
Sedem mũdi creatoꝛ.cc
Sedtamen.i.atcontra.aliqñ ſunt duę ꝑtes
aliqñ ẽ dictio cõpoſita.⁊ tũc grauat᷑ ta. vl
eſt ꝗqdã irregularis vocuʒ congeries.ꝗpo⸗
nit᷑ ꝓ vna dictione.

ter. aſſidue.
Gegniter.adũu.i.pigriter.
Segregatim.i. diuiſim. ſeꝑatim.
Semel.adü.numeri.i.vna vice.
Semp.adũu.tꝑis.i.oĩ tte.
Senſim.i. paulatim. adu.remiſſiuũ.⁊ dicit
aſenſus. Nã ꝗᷓ moꝛãt᷑ a⁊ paulati tẽdũt ſen⸗
ſum faciũt. cu ſenſu fiñt. Itẽ ſenſim · i. ſen
ſibilit. vel ad ſenſum. ↄſtant᷑.timide.

Dixi tibbbbsss
Sero.adũu.hoꝛã ſiãt.⁊ tarditatẽ.Et ſero tẽ⸗

HSigillatim. i. expᷣ

Seoꝛſum.adu.diſcretiuũ.i.ſeꝑatim.ſegre⸗

gatim.ſemotim.Et deriuat᷑ a ſe poſitiõe

nſepapill Aſcpanon? eſigner-
Sepe adũu.i.młtotiẽs.a ſepio.pis.Et cõꝑa
tur.ſępe.pius.ſime. Inuenit᷑ etiã ſᷣm anti

quos.ſepioꝛ.pius.ſimus.ma.mũ. q̃ſia ſæ

pus.po.pũ.poſitiuo.Et cõponit᷑ Aſepe.
ꝑpſepe.qᷓ;ſepe.ſepenũero.i.multotiẽs.
Sepiuſcule.ðꝛa ſępiꝰ addita cule.⁊ ſepiuſ⸗
cule.aliquãtuluʒ ſepr'ꝰ.Et ſepicule.i.ſepe

Sgpicule peccas inqͥd. Et coꝛ.cu.

Septies.adũuũ.nũeri.i.ſeptẽ vicibus.⁊ ðꝛa

ſeptẽ. Uñ ꝓpheta. Septies in die laudeʒ

pus noctis ꝓfundũ. vt Sero ad lucubꝛan
duñm ſurrexi. licet aliqũ noĩalit᷑ inueniat᷑.
vt obſcurũ ſero.pulcrũ mane.

Sere. rius. ſime. adu.i.tarde. extreme.
Serie.adu.a ſerius.i.vtiliter.intẽte ſedulo
ſtudioſe.exaio. Inuenit᷑ etiã ſerio abltũs

poſit ꝓ illo adũ.ſerie.

Seu. ↄiunctio diſiunctiua.i.vel.

Sexageſies.aduerbium numeri.i.ſexagin⸗
ta vicibus.

GSexies.adũ.numeri.i.ſex vicibꝰ.⁊ ðꝛ a ſe ex
Añ.iiij. Regl.xiij. Si ꝑcuſſiſſes qnquies

aut ſexies. aut ſepties. HZ
Si coniunctio ponit᷑ affirmatiue vel dubi⸗
tatiue.vt Neſcio.ſi faciã vel adiũctiue.vt

GSi veneris faciã. Itẽ negatiue ꝓnõ. vt ſi

Bauid mentiar. Item optatiue.vt ſi ramꝰ
iſte daret aurea poma.id eſt vtinam. Un

Alfffirmat.dubitat.coniungit. ſi negat op⸗

tar. H
Sic qũq; tenet᷑ ſiłitudinarie.qñq; demon⸗

ſtratiue.qũq; ammiratiue.
Siccine.i.ſic ne.⁊ eſt ci ſyllabica adiectio.⁊

nõ inclinat h̊ ne ↄiũctio encletica accentuʒ

Scedẽtis ſyllabe ad ſe.i.iuxta ſe. AUñ pᷣnci⸗

palis accentus ẽ ſuꝑ pᷣma ſyllaba.⁊ media
grauat᷑.ſicut hęccine.qꝛ accentꝰ pᷣncipalis
nõ põt poni ſuꝑ ſyllabica adiectione.vide
in heęccine. VUn.j. Regl.xv. ðꝛ. Siccine ſe⸗
parat amara moꝛs. Et in Auroꝛa ðꝛ. Sic⸗
cine rex Rnari paſcali vicit᷑ agno. NPoſ

ſet tñ in ſiccine ibi cine eẽ ſyllabica adiectõ

⁊ legi deberet remiſſiue.ſiccine.i.ſic ſepꝑat

amara moꝛss.
Sicubi. in vbi vide.
ſſe. a ſigillũ ð:.⁊ ꝓdu.la.
Signanter.aduer.i.euidẽter aꝑte.⁊ ðꝛ a ſi⸗
gno. nas. ”UMU:

⁊ videt᷑ eſſe dimi. VUñ Plautus.in caſſia.

Simul. adu. ↄgregãdi. i. vna parit in eodẽ
loco. vel in eodẽ tꝑe. Simul etiã qñq; po⸗

nitur po poſtq;. Vnde Lucanus. Star ſi

mula pma deſcendit oꝛigine mundi.Cau⸗

ſarum ſeries. 22
Simulat.i.poſtqᷓ;. Ande Ouidi de faſtis

ib ij. Ause ſimulat tenuit iterne ſtagna ſo

roꝛis. Itẽ Oꝛatiꝰ in libꝛo ſermo. Jupit ex
clamat ſimulat audiuit.

Gin. ziũctio cauſalis vel ↄfirmatiua. Itezʒ

ſyn gręce.latine con vel ſimul ſist.
Gin aũt ꝓ ſed.velſinõ.
Sincere vel ſinceriter.i.pure.
Sine pꝛepoſitio.i.abſq;. extra.⁊ differt ſine
qñ ſponit᷑ ⁊ poſtponit᷑ caſuali. repoſi⸗
ta em grauat᷑ vtręq; ſyllabę. vt Sine tuno
re. Poſtpoſita vo pe.acuit᷑.vt Te ſine nil
altum. Ex ̊ᷓ patet ꝙ oꝛetenꝰ.pubetenul.⁊
oſimilia acuuntte.

Hingllatim. i. ſingulariter. p ſingulas viceſ

p vnũquẽq; ſeꝑatim. Et ðꝛ ſingilatim. qſi
ſingulatim a ſingulus.la.lũ.qð ẽ vnꝰ.vła
ſingulꝰ.qð ẽ vnic. Hugl.vo dicit. ꝙ a ſin⸗
gulus ðꝛ ſingulatim aduerbiuʒ diſcretiuũ
i.ꝑ ſingulos ꝓ quo quidã dicunt ſingilla
tim.ſʒ male ᷣm eum Priſtianus etiam in
tractatu de aduerbijs dicit.a ſingulꝰſingu
latim. Ad hoc dico ꝙ ſᷣm foꝛmationẽ vide
tur eſſe dicenduʒ ſingulatim.ſicut ab oſtio
oſtiatim. Nõt nihilominus dici ſingillatiz
pꝛo ſingulatim. ⁊ hoc cõis vſus appꝛobat
Vnde pꝛopheta.Qui finxit ſingillatiʒ coꝛ
da eoꝛum. id eſt. animas. Item in ſymbo⸗
lo Athanaſij. Quia ſicut ſingillati vnũ.⁊c
Siniſtroꝛſum.i.aduerſus ſiniſtrã ꝑtẽ.et ðꝛ

gſiniſtra verſum.

Siquidem.id eſt.certe.ex ſi ⁊ quidem com⸗
ponitur. et coꝛ.qui Aliquando auteʒ ſunt
duęe partes.⁊ tunc qui acuitur.⁊ ſic ſumit᷑
