Fictoꝛ. oꝛis. m. t. q cõponit vel oꝛnataliqᷣd.

ſicut qͥ capillos mulieꝝ linit ⁊ ꝑtractat vn

git ⁊ miti⸗ at. In Fictoꝛiꝰ. ria.riũ.qui fin⸗
git vel q fingit
Ficulnea.neę.eſt ꝑua Ficꝰ.⁊ ðꝛ a Fico ar⸗

boꝛe. Iñ H ficulnetũ.ti.loc vbi creſcũt Fi

culneę.qð ⁊ B Ficetũ ðꝛ a fico.Et Ficulne

us. a. i. de ficulnea exñs. vł ad Ficulneaʒ
p tinẽs.qð ⁊ Ficeꝰ.cea.ceũ.⁊ Yiculnꝰ.a.
u. ðꝛ. Ficeꝰ etiã põt deriuari a Ficu fructu

Ficꝰ?. ci.f. S pꝓ arboꝛe Dñ Lu ce. xi ijj. Arbo

rem fici habebat qͥdã. Et ðꝛ a fecũdꝰ.eo ;

ſit fęcũdioꝛ ⁊ feracioꝛ oibus alijs arboꝛibꝰ

qꝛ bis vel ter generat fructũ in ãno.⁊ vno

„

matureſcente ali oꝛit᷑. Hinc ⁊ carica ðꝛ fru

ctus eiꝰ vel maſſa fructuũ eiꝰ a copia. Inð
heęc Ficꝰ. us.ui.ꝓ fructu illiꝰ arboris artę
decli. ⁊ deſinit ablatiuꝰ in ubus. Inuenit᷑

etiã ꝓ q̃dã in firmitate.ſiłr Ficꝰ us. q̃rtę de

cli.ſed differũt.qꝛ Ficꝰ ꝓmoꝛbo eſt. g. m.
ſed Ficus ꝓ fructu eſt ge.fę. Cecilianꝰ tñn
voluit ꝙ Fic' ꝓmoꝛbo eſſet ſecũdę decli.
Vñ Martial coquus. Cũ dixi ficꝰ rides
quaſi barbara vba.Et dici ficos Cecilia⸗

ne iubes. Bicemus ficus qs ſcimꝰ in arbo

re naſci. Dicemꝰficos Ceciliane tuos. Itẽ
VYſus. Arboꝛe de fico maturos collige ficꝰ.
Sʒ tumidos ficos nullꝰ mihi mittat amic⸗
Inuenit᷑ etiã Ficus. ci. fę. ge. ſecũdę decli

na. ꝓ fructu. Hiere.xxiij. Et ecce duo ca⸗

lati pleni ficis. Item Marci. xj. Non eniʒ

erat tꝑs ficoꝛũ. AUñ Gręciſmus. Eſt ficus

moꝛbus eſt ficꝰfructus ⁊ arboꝛ.Dicit᷑ h fi⸗
cus ꝓ moꝛbo.ſed ꝓ reliqs hęc.
Fidecula.lę.dimi.i.parua fides.
Fidelia. lię.f. p.i. olla dicta a fideł.qꝛ ſit fide
lis in vFuando. Vñ Perſiꝰ. Reſpodet viri

—

di nõ cocta fidelia limo. Fidelia etiam põt

„ 2

eſſe płis numeri.⁊ tũc declinat᷑ H̊ ⁊ hec Fi

del ⁊ ̊ le.vt in pſal. Fidelia omĩa mã.eiꝰ .

Figeliola. lę. dimi. i. pua fidelia ſiue olla.
Gideł...t.⁊ le.i.Fidꝰ.⁊ ðꝛ Fidełab eo ꝙ
dicit vel ꝓmittit bonũ. Añ qͥdam. Eſt vir
in obſequijs fidus.ſᷣmone fidelis. Inð Fi
deliter adu. ⁊ hęc Fidelitas.tatis.
Fidelitas ᷣm Hoſti. nihil aliud eſt niſi iuſ⸗

iurandũ.qð a vaſallis ſſtat᷑ dño.

Fides.dei.f.g.eſt q̃ veraciter credimus qð
nequaqᷓ; videre valemꝰ. ⁊ ð: a Fio fis Hã
credere nõ poſſumus qð videmꝰ. Et eſt ſi-
des ſi in aĩo fiat qð dictũ eſt vel ꝓmiſſum.
yel placitũ int᷑ vtroſq;.qſiint᷑ deũ ⁊ hoĩeʒ
Añ ⁊ Augꝰ.diẽ ꝙ Fides ðꝛ ex h̊ ꝙ fiũt di
cta. Et nõ ꝙ ðꝛ hęc Fidis.is.ꝓ choꝛda.et
coꝛ.pᷣmã. Ne inuenit hec Fides.dis.ꝓ vᷣ⸗
gine qdã. ⁊ coꝛ.etiã pᷣmaʒ.⁊ hęc fides.dei.
qð etiã coꝛ.pᷣmã.ſʒ YFido.diſ.vbũ.ꝓ.pᷣma
Vñ. Oꝛphea nulila fidis tagit ꝗͥ tangere fi⸗
dis. Item. Airgo fides fidis eſt reſonat fi-
dis in citharando. Jungit amicoꝝ coꝛda
fides fidei. Ponitur etiã Fides fidei ꝓ cre
dulitate ⁊ pꝛo articulo fidei Vnde.Credu
litaſq; fides articuluſq; fides. Ernota ſi
cut dicit Caulus. Fides eſt ſubſtatia ſpe⸗
randarum rerum argumentũ non apparẽ
tium Et appellatur hicfides ſubſtatia.nõ
gꝛ ſuba ſit in genere ſubſtantię.ſʒ qꝛ quan⸗
dam ppetatem habz ſubſtantię. ſicut eniʒ

ſuba eſt fundamentũ ⁊ baſis omniũ alioꝝ

entiũ.ita fides eſt fundamentũ totiꝰ ſpũał

ediſicij. Et ꝑ hunc modũ ðꝛ etiaʒ ꝙ lux eſt
hypoſtaſis coloꝛis.qꝛ in natura lucis oẽs

coloꝛes fundan᷑. .
Fideicõmiſſum eſt illud legatũ vel relictuʒ

qð cõmittit᷑ fidei hęredis alicui dandũ ab

eo cũ teſtatoꝛ dicit.heres fidei tuę cõmitto
yt des legata ⁊ cõmiſſa.vt ſᷣm Axo.iſum.
CL. e. ti · S· ſedtur.

Fideicõmiſſarius eſt ille cuius fidei legati

Vel relictũ cõmitti.
Fideicõmiſſaria hereditatis petitio eſt q̃ cõ

petit ei cui fideiuſſoꝛia hereditas reſtitui
ex ſenatu ſconſulto trebelliano.vt qͥ habet
agros conſines ꝙ ꝑ ipᷣaʒ diuidant᷑ agri vł

Fideiuſſoꝛ eſt qͥ alienã obligationem in ſuã

recipit vel ſuſcipit fi dẽ.pᷣncipali nihilomi⸗
nus manẽte obligato.videlicet qͥ ſe ꝓ alio

obligat vt eo.ſ.pᷣncipali debitoꝛe nõ ſatiſ⸗

faciente ipᷣe ſatiſfaciat.Et ðꝛ quaſi iuſſu al

terius ponens fidem ſuaʒ. vt Inſti. e. ti. in
Ppn. 7. ff. e. l. j. 7. ji.

Fideiuſſoꝛ in rem ſuaʒ ð qͥ ſdeiubet p aliä

re in ea cauſa q̃ res futura eſt Saeebi /
tia. Dedi ꝓcuratoꝛem ad defendenduʒ in
cã mea.⁊ ſideiuſſi ꝓ eo iudicatũ ſolui. hoc
caſu fideiuſſoꝛ in rem meã dicoꝛ.vt.l.ſi de⸗
functus.ff. de pcuX.

Fideiuſſio ita fit. Si ĩterroget᷑ fideiuſſoꝛ ſic

fide tua iubes ꝙ iſte debeat. Et ille reſpon

deat ſideiubeo. vt Inſti. e. ti · · in ſtipula⸗
tionibꝰ odie tñ ᷣm Hoſti.in ſum.e.ti ·..

qualiter. vulgares vtunt᷑ q̊ modo.es fide⸗
iuſſoꝛ ꝓ tali.⁊ mittis mihi ꝓ eo.⁊ iſte re⸗
ſpondet ſic.vel ꝓmitto. =

Fidicẽ.cinis.pe.coꝛ.m.t.qͥ canit cũ fide ſiue

choꝛda. 8 a fidis. choꝛda. ⁊ cano.is.
Fidicina. nę.pe.coꝛ.f.p.cithariſta ꝗᷓ cũ fide

canit. ⁊ a fidDdien.
Fidicula.lę.f. p.ðꝛ quoddã gen⸗ toꝛmenti.

ſcʒ parua choꝛdula vñ ligabantur manus

martyꝝ. ⁊ ðꝛa ſidis choꝛda. Vñ NMruden⸗
tius in hymnis. Ignis ⁊ fidiculę ſeuiãt.et

tunc ðꝛ a fides.qꝛ Sanere tomentl rei in

eculeo toꝛqbant᷑ vt ſides inueniret᷑. Jdeʒ
etig vngula z.
Fidifragus.ga.gũ.i.ſidem frangens.
Fidis.dig.f.g.i.choꝛda citharęg. ⁊ ðꝛ a Fin
do. dis. m Hugl. Vel ᷣm NPap̃.Fidis.i.
choꝛda dicta.qꝛ ſibi fidem pᷣuet. ne alteriꝰ
ſonos imitet᷑.⁊ coꝛ.fi.vide ſupꝛa in Fides
Fiducia.cię.f.p.dꝛa fidꝰ. Et ẽfiducia in bo

1

Iñ fiduciał.2.t.⁊ h le.Et fiducialiter adü
biũ.⁊ hęc fiducialitas.tatl. Itẽ a Fiducia

nis rebꝰ ⁊ in mal.ſed ſępius in bonis rebꝰ.

reg aliq̃ ſumendę pecunię mutuę gratia vł
mãcipa t᷑ vłin iure credit᷑.⁊ hinc ſiduciari
us ð poſſeſſoꝛ.vel qͥ rem aliquã fiducialit᷑
accipit.i.in fiducia ⁊ tutela.

eſt in vſu. ⁊ a findo.dis. Et cõponit᷑ bi⸗
dum. multifidus.da. dũ.qð eſt fiſſũ in du⸗
as vel tres vel quattuoꝛ vel multas ptes.
Itẽ fidus põt deriuaria fido. dis. ⁊ tũc dðꝛ

cus.ſideł amicꝰ. Iñ ſide. dius.ſime. aduũ.

Itẽ Fidus cõponit᷑ infidꝰ.da.dũ.i.non fi⸗

dus.⁊ ꝑfidus.da.dũ.⁊ ꝓ.fi. AUñ Lucan⸗

Infidus pᷣmis ducibꝰ dubiuſq; poꝛi. Itez

⁊ de ↄſimilibꝰ.ꝙ ſi cõponat᷑ aſidꝰ ꝓ.pᷣmaʒ

yt ꝑſidꝰ.i.valð ſidus.ſi aũt a fides coꝛ᷑. ſi.
AVn qͥdã. erfſidus eſt neqᷓ; ꝑfidus coꝛde
fidet. Item. Hõ caret ille fide cui ment g⸗

tiã fidi.

Figmen. minis.i.figmentũ.⁊ binc h fimẽ
tum. ti.i.cõpoſitio.inuentio Iñ ſignẽtatꝰ

ta.tũ.i.ſictus.

Figulus.li.pe.coꝛ.i.ollariꝰ.luti cõp oſitoꝛ. .
qlutum ↄfingit ⁊ redigit in aliquà foꝛmã.

⁊8ꝛz a Fingo. gis.
ſiguli vaſa terrea.ſ. oll1llas.
Figura.rę.i.foꝛma.vel ſiłitudo Et ẽ figura

Figulina.nę.pe.pð.eſt foꝛnax in q̃ co quut

hois.foꝛma naturę. Itẽ figura in gramati
ca eſt ex eodẽ vł diuſo ꝓueniẽs qᷣdã diſpo-
ſitio dictõis.Tres aũt ſunt figurę.ſ. Sim

plex.cũpoſita.⁊ decompoſia.

.

Filatiſta. ↄ.p. ðꝛ qͥ vel ꝗᷓ ꝓ mercede filat. et

„

ðꝛ a filum. li.

Filiał. 9. p. pe. pdᷣ. res filij vłfilię. vłptinẽs
i filiũ vel filiã. Iñ filialit᷑ adu. Et hęc fi⸗
lialitas.tat.⁊ hęc filiatio.onis.in eodẽ ſẽ⸗

ſu.ſ. ꝓpetas q̃ quis ðꝛ filius vel filia

Filiaſter. ſtri. m. S. qͥ fliam hʒ vxoꝛẽ. vłpo⸗

tius huignus. Iñ heęc filiaſtra.i.ſᷣuigna.
Filiatus.ta.tũ.pe.ꝓ.i.curuatꝰ.⁊ ðꝛa Filũ
qꝛ filum cito curut᷑
EFilica.cę.i.curiał.⁊ ðꝛ a phile.qð eſtmtr

Filicariũ.rij.locꝰ vbi filix abundat.⁊ dici=

a Filix. cis. Filicetũ.ti.pe.ꝓ.idem.

ð: fiduciariꝰ. a.ũ.i.fidus. Itẽ fiducia Ecuz

Fidus. da. dũ. i·fidet. qd ⁊ fius vꝛ. ſed non
fidus. da. dũ. trifidus. da. dũ.q̃drifidꝰ. da

dus qͥ fidit ⁊ in quo qͥs fidit.⁊ ðꝛ fidꝛami⸗

infidus põt cõponi ab in ⁊ ſides.⁊ tũccoꝛ.
fi. AUñ Virgiliꝰ in qdaʒ libello. Infida me
celeri facta tuliſſe moꝛa. Siłr fic de ꝑſidus

Filiceꝰ. cea. ceũ. de filice exñs. vel ad filiceʒ

ptinens. 8z a flix cis.—

„

liolus. li.i.paruus filiꝰ. vel quẽ de ſacro

fonte leuamꝰ. ⁊ ðz a filius Itẽ a filia ðꝛ hęc

filiola.i.parua filia.vel etiã quaʒ de ſacro

fonte extrahimus.

Filius. lij. m. s. ðꝛ qſi famulus a familia Jñ

hec filia.lię.⁊ deſinit dtũs ⁊ ablatiuꝰi abꝰ
vt filia.fliabꝰ ad differentiã maſculini.Et

dicunt᷑ filij ⁊ filie a familia.qꝛ pᷣmi exiſtunt

in oꝛdine naſcentiuʒ. Familia em incipit a
pr̃e ⁊ terminat᷑ in tritauo.Sʒ ſtirps ex lon
ginqᷓ generis ſanguie vocat᷑.Quidã tñ di
cunt ꝙ filius ðꝛ a philos qð eſt amoꝛ.quia
ſit amoꝛ pr̃is vel mr̃is. AUłðꝛa filo genera⸗
tionis.Eſt em̃ filius filũ generationis ꝓce
dendi in poſteris ſed vbi deeſt filius.fran

gitur filuʒ generatõis.nec vltra ꝓcedi põt

Scdðm vo Aug..filius ðꝛ.qꝛ fit vt ille.i.vt
pat᷑.ſed potius eſt etymolo.qᷓ; cõpoſitio.⁊

ↄuenit ꝓpe filio dei.qꝛ ꝑ oĩa ſiłis eſt patri.

Et nõ ꝙ adriptitꝰ eſt oꝛdo filioꝝ.ſ.vnige⸗
nitus. pᷣmogenitus:mediꝰ.⁊ nouiſſimus.
Primogenitꝰ ðꝛ añ quem nullus. Anige⸗
nitus ðꝛ añ quem vel poſt quẽ nullꝰẽ natꝰ
Medius inter oẽs. Nouiſſimꝰpoſt omẽs
Idẽ eſt ⁊ minimꝰ a monade. Nouiſſimus
aũt qꝛ nouus.Na cęteri ſᷣcedendo antiqo
res exiſtũt. Itẽ q̃ttuoꝛ modis dicunt᷑ filij.
ſcʒ natura.vt filij naturales Imitatiõe.vt

iudei cũ dicunt᷑ filij abraę ipᷣius fidẽ imitã

tes ex gentibus.Adoptiõe.⁊ põt adopta⸗
ri qlibet taʒ maſculus qᷓ; femina.dũmodo

ſit minoꝛis ętatis pr̃e adoptiuo ita ꝙ filiuſ

naturał eius eſſe poſſit. Doctrina ſic apłs
appellat eos filios qͥbꝰ euãgeliũ pſᷣdicauit.
Itẽ dicunt᷑ filij liberi.qꝛ ſicut vᷣuus ẽ in po
teſtate dñi.ſic filius eſt in ptãte pr̃is. Et in
de etiã filio fit emancipatio vt ſit lib a pr̃eſi
cut vᷣuo manumiſſio. Ael dicunt᷑ liberi qꝛ
ex libero ſint matrimonio oꝛti. Naʒ filij ex

libero ⁊ ancilla oꝛti.ſeruilis ↄditiõis ſunt.

ſp enim qͥ naſcit᷑ deterioꝛeʒ parentis ſtatũ
Filiuſfamilias ðꝛ qͥ eſt in ptãte pr̃is vł parẽ
tis vt accipit᷑ in.l.fi.ff.de his qͥ ſui vłalieni
iuris ſunt.ſicut filius emãcipatꝰ ðꝛqͥ extra
poteſtatem patris eſt.
ilij naturaleſ pᷣm Axo.in ſum.C. eo.ti.ſũt
młtiplices. Aliqͥ ſunt naturales ⁊ legitimi
vt qͥ naſcũt᷑ ꝑ legitimũ thoꝝ. Alij ſunt legi
timi tm vt adoptiui.Alij naturales tm.vt

nati ex cõcubina vnica ⁊ in domo indubi/

tato affectu ↄiuncta. Alij neq; naturales.
neq; legitimi.vt qͥ ex illicito ⁊ dãnato coi⸗

Filix. cis. m. t. ge
vitra. ⁊ ðꝛ a filũ.qꝛ eiꝰ folia q̃ſi fila ſunt.et
coꝛ.pe.in gtõ. Vn Virgilł.in.ij.geoꝛ. Et fi

Finitimus.ma.mũ.i.ꝓpinquus.yici
Finitus.ta.tũ.ðꝛa finio.nis. Iñn finitiuus.

S

tu nati ſunt.

Filij ſpurij dicunt qͥ de adulterio ex ſoluta
cũ non ſoluto vel ecõuerſo ↄcepti ſunt
Filiuſſaltꝰ ðꝛ Dauid. Vñ.ij. Re.xxj.dicit᷑

Tertiũ qͥʒ bellũ fuit in iob ↄtra philiſteos
in qͥ ꝑcuſſit adeodatꝰ filiuſſaltus polymita
rius bethleemites goliad getheum.

——

dã herba de cuiꝰ cinẽ fiunt

licem curuis inuiſam paſcit aratris.

Filtrũ.tri. n. S.ðꝛ a filũ.qꝛ ex fił.i.pił aĩaliũ

fit. Iñ Filtratus.ta.tũ.Filtrũ etiã ðꝛ qᷣdã
herba venenoſa. Vñ ⁊ ſepe inuenit᷑ ꝓ ve⸗
neno acutiſſimo poſiteiuil.

Filum. li.n. S.ðꝛ a philõ.vel ðꝛ Filũ qſi pi⸗

lum.qꝛ ex piłanimaliũ fit.

Fimarius.rij. ðꝛ hõ vel equꝰ qͥ poꝛtat fimũ.

⁊ðꝛ a Fimus.

Fimbria.brię.f.p.ðꝛ extremitas veſtis.vł
filũ qð appendit᷑ ad decoꝛẽ in extremitate

veſtis.ſicut fit in ſtolis ⁊ mauipuł. Item
Fimbꝛie dicunt ille ſciſſure vel lingule in

tunicis ioculatoꝝ ⁊ quoꝛundã nobilium ꝗͥ

potius diſſolutionis ſiꝗ ſunt qᷓ; nobilitatl.
Iñ Fimbriatus.a.ũ.i.fimbꝛijs oꝛnatꝰ
Fimus.mi.m.S.i.ſtercꝰ qð ꝑ agros iacit᷑
qð vulgo letamen ðꝛ.qꝛ ſuo nutrimẽto lę⸗
ta facit arua.⁊ reddit piguia.Et coꝛ.pᷣmã.
Vnde qͥdã.Fetat vbiq; fimus vitioſi coꝛ⸗
poꝛe fimus.

Finis.nis.incerti ge.i.terminus.⁊ ðꝛ a Fu
nis.qꝛ agroꝝ fines funicuł ſunt diuiſi. Nñ
pꝓphᷣa.Funes ceciderũt mihii pſᷣclar. Mẽ

ſurax em lineę in terraꝝ partitiõe tendũt᷑

vt dimenſionis ęqͥtas teneat᷑. Et nõ ꝙ Fi

nis ðꝛ fminꝰ.ↄſũmatio.moꝛs patria. VNñ
Eſt finis patria moꝛs ↄſũmatio meta.Iñ
h ⁊ hęc finał.⁊ h̊ le. Iñ Finalit᷑.Et ẽ Finiſ

ↄſummans.⁊ eſt finis ↄſumẽs. Vñ Finis

ↄſumens.⁊ ↄſummatio finis. In eo ꝙ cõ⸗
ſummat ſiue ꝑficit hʒ nomen maris.ſeu hʒ
ſead modũ maris. In eo ꝙ ↄſumit habet
ſe ad modũ feminę. Uñ ↄuenient eſt incer
ti ge.i.maſ.vel fę.

i. ꝓpinquus. vicinus.

ua.uũ.qð finit vel finit᷑. ⁊ cõponit᷑ infinitꝰ
ta.tũ.i.non finitꝰ.ſ.cuius mẽſura non hʒ ſi
nem. Et inſinitiuꝰ.ua.uũ.i.nõ finitiuꝰ. Et
hinc qͥdã modus vbi ðꝛ infinitiuus.

4. : .

Firmaculu.li.pe.coꝛ. vel firmatoꝛiũ eſt illð

quo aliqͥd firmat᷑.

Firmamentũ.ti. n. . ðꝛ eo e nõ ſtinualldu

neq; remiſſum.vel cęlũ in quo ſidera ſunt.
2⁊dꝛa firmo.mas.eo ꝙ firmum ſit nec caſui

ſubiacens.

Firmus.ma.mũ.i.valẽs.ſed firmꝰex natu⸗
ra. valẽs vo ex pſᷣcipuis viribꝰ.vt athleta.
⁊ðꝛ a foꝛmon qð ẽcaloꝛ.q̃ſi cũ caloꝛe.⁊ cõ⸗

ꝑat᷑. Iñ Firme.miꝰ.ſime.adũ.⁊ etiã Fir⸗

miter ðꝛ. Et hęc firmitas.tatis.⁊ hęc firmi

tudo.dinis.q̃ aliqᷣd frmaft.
Fiſcella.lę.f. p.dimi.i.parua fiſcina.Et hic
fiſcellus. li. i. mollis caſei appetitoꝛ.
Fiſcina. nę.f.p.i.vas vel coꝛbulus ex iũcis

vel vimine factus.in quo fit caſeꝰ.⁊ coꝛri.

ei Virgiliꝰ.Nunc faciłrubea ↄtexit

ſcina vga. Iñ fiſcinula.lę.pe.coꝛ.dimi.i.

arua fiſcina.

iſcus.ſci.m.S.i.ſaccꝰ vel burſa regis vbi

publicus cẽſus reponit᷑. Ał eſt ſaccꝰ regiꝰ
in quẽ reducũt᷑ vel cui applicant᷑ bõa ban
nitoꝝ vł ꝓſcriptoꝝ.ita accipit᷑.ff.locati.l.
Pecka. zifſcus Ponit᷑ iñ qñq; ꝓ qͥlibet
ſacco Iñ h̊ ⁊ hęc ſiſcał.⁊ G le.⁊ h̊ ſiſcale.liſ
id ẽ redditꝰ regalł. Oia em publica dõa di⸗
cunt᷑ fiſcalia Et vt dicẽ Augꝰ. ↄtra auaros
AQõð non accipit chriſtꝰ accipit fiſcus. Itẽ
ſiſcus etiã eſt pellis in qua teſticuli ſunt

Fiſſilis. lis. 9.t. ⁊ I le.qð facile fingi vł frã⸗

gi põt. ⁊ coꝛ.be.
Fiſſus.ſa.ſum.i.diuiſus vłſciſſus.⁊ dicit̃
a findo. dis. Iñ hęc fiſſura. rę.i.ſciſſura.et
ſcribit᷑ ꝑ geminũ s.ſʒ fiſus.ſa.ſũ.a fido dis
bP vnũ. Qnò. A fido fiſum ſʒ findo dat tibi
iſtula. lę. f. . eſt inſttm ad canẽdũ (fiſſum
ex canulis cõpactũ.⁊ ðꝛ a phos qð eſt vox
⁊ ſtolon qð eſt miſſio.qꝛ vocẽ vł aerẽ emit
tit. Vñ qͥdã. Fiſtula dulce canit volucreʒ
dũ dalrancepe Pi ⁊ fiſtula ðꝛ aq̃ductꝰ
⁊ meatꝰ.qꝛ aquã fũdat ⁊ emittat ſiẽ ſiſtula
inſtr̃m voces. Fiſtula etiaʒ ðꝛ qdã infirmi
tas. Iñ fiſtulatus.ta.tũ.⁊ ſiſtuloſus.ſa.ſũ
qillam patit᷑ infirmitatẽ. Añ. Fiſtula dul
ce canit.eſt fiſtula moꝛbꝰ durꝰ Fiſtła etiaʒ
ðꝛ aroma vel arbuſtula bꝛeuis aromatica

/

⁊ caſia ðꝛ. Vñ.Cantl.iiij.Fiſtula ⁊ cina⸗
momũ cum vniüſis lignis libani.
Fixula. lę.f.p.i.phibula ꝗᷓ ad firmandũ pal
lium in figitur.
Fixus. a. i.i.ſtabilł. firmus.⁊ ðꝛ a Figo.is.
Inuenit etiã fiſſus.ſa.ſum.a findoꝛ.deris
Vñ.Al ſigoꝛ fixus a findoꝛ ſit tibi ſiſus

Elabellũ.li. muſcariũ.ſ.cũ quo muſcas abi⸗
Simus ⁊ flatum facimus. ⁊ ꝛ a flabrum.

Flabꝝ.bꝛi.i.vẽtꝰ vel flatꝰ venti.⁊ ðꝛa Flo
Flactꝰ.cta.ctũ.i.maꝛcidus.⁊ ðꝛa Flacio..
Flagitiũ.tij.n.s.i.ðdecꝰ.peccatũ.⁊ ðꝛa fla
gito. tas. Iñ flagitioſus.ſa.ſum.i.vitioſꝰ
libidinoſus.turpis.criminoſus.ſic dictꝰ.
qꝛ frequent᷑ flagitet ⁊ appetat libidinẽ. vł
noceat ſibi. Iñ Flagitioſe.ſius.ſime.adu.

⁊ hec Flagitioſitas.tatis.

Flagrũ.gri.n. S. ðꝛa Flo. as.⁊ inde 5 Fla⸗
gellũ.li.dimi.Et ſunt flagra vłflagella viꝛ
gulę vel potiꝰ ſummę ꝑtes vᷣgaꝝ.qꝛ cũ fla

tu ⁊ crepitu in coꝛpoꝛe ſonãt. Ałſũme par
tes arboꝝ dicunt᷑ flagella.qꝛ crebꝛos vẽto

rum flat-ſuſtinẽt.Eadẽ rõe dicũt᷑ ⁊ flagra
Itẽ qꝛ flagrũ ꝑcutit ⁊ vrit ðꝛ flagrũ qnq;

—à

vberatio.qñq; ardoꝛ. 2
Flãma ðꝛ radiꝰ flatꝰ ignis.vel fumꝰ ardẽs.
⁊ðᷣꝛa flo.as.qꝛ flatu excitat᷑. Iñ flãmula.
id eſt parua flãma. .
Flamẽ.inis.m.t.ðꝛ ſacerdos Jouis.⁊ dðꝛa
filũ.q̃ſi flamẽ.qꝛ reliqͥas a collo ꝑ fila pen⸗
dẽtes poꝛtet. Ael iõ ðꝛa filo.qꝛ quicunq;
erat ſacerdos.in ſignum ſacerdotij defere⸗

bat almuciũ.ſʒ ingruẽte caloꝛe cũ ex calorſ

nimietate nõ poſſet id deferre.ligabat ſibi
capillos q̃daʒ filo.vłfloculũ lanę filo in vx⸗
tice ligatũ deferebat in ſignum ſacerdotij.
Sʒ Flamẽa flo.as.neu.g.i.flatꝰ.ſpiramẽ
vel ventꝰ Vñ.oc flamẽ flatus.h̊ flamen
pᷣſbyteratus. Dum cantat flamẽ reſpõdet

filius amen.
Flameũ.mei.n.s.eſt vitta ſiue infula nupti
arũ tenuis ⁊ rubea.q̃ vtebant᷑ nubẽtes ad
deſignãdũ pudoꝛis lęſionẽ.operiẽtes vul
tum cũ ea. Uñ Lucanꝰ in.ij. Cutea dimiſ
ſos velarũt flamea vultus. Iñ Flameolũ
li.i.paruũ flameũ. Vñ Prudentius in ſy⸗
monile.
Flameꝰ mei.m.s.i.ſminiſter ſacroꝛꝛ
Flamita.tę.i.ſacerdotiſſa.⁊ ðꝛ a Flamen.
Flaminia.idem. vel eſt filia ſacerdotis.

Flamineũ.nei.n.s.i.ſacerdotiũ vel officiuʒ

Flaminis.

Flammiger. ra.rũ. pe. coꝛ.i.gerẽs flammã.

Flãdria.drię.pe.coꝛ.qdã ꝓuincia vłcomi-
tatus. Iñ h̊ ⁊ hęc Flandrienſis.natus vel
nata de illa ꝓuincia vel illo comitatu.

Flatus.us.ui.i.vẽtus.ſpũs.vel aer.

Flatił.lis.płę.coꝛ.ↄ.t.⁊ h le.i.facił ad flãdũ
Iñ Flatilit᷑ adu.⁊ hęc Flatilitts.
Flauus.ua.uũ.i.albus vel rubeus.⁊ dicit
a flaueo.ues.ſed ꝓpᷣe flauus eſt qui vulgo
dicitur blũdus.Flaui etiam dicti ſunt an⸗

chomachia. Flameolũ ſtropheũ diadema

.

gi
lun
Vu⸗

Flu

dn
.⸗
ed.
n
neadi,

bſh⸗
run
gaͤch.

merr

weſin

Gigg

INnmiH
Ffn.

X
Kog
dr
tügae

“ 8 1
er eee
l. ℳ

nsbin
ic

gich upe
Nhuzed
is
ndini
neond
usincf⸗
dudca

ee⸗
en

glici teutonici flandrienſes. Iteʒ flaua eſt
arena.Flaua eſt ſpica cũ eſt matura. Inð
flaue.ius.ſime.adũ.⁊ hęc flauedo.inis Et
vt dicit Gręeciſmus.Flauus eſt crinis.ſed
fuluum metallũ. Vñ.Dic apte flauũ crinẽ

fuluumq; metalluü.

Fleuus.ia.uũ.i.vanuauus.
Flexibil.lis. ↄ.t.⁊ hocle.qð facile flectitur
vel flecti põt. Iñ flexibilit᷑ aduer.⁊ hęc fle
xibilitas.tatis.
Flexuoſus.ſa.ſum.i.plenꝰ flexu.nõ rectus
vel qͥ nõ cedit recta via. In flexuoſitas.tl.
Floccꝰ.ci.m.S.i.parua maſſa lane vłniuis.
æ ðꝛa flo.as.qꝛ leuit᷑ flato impellit᷑ huc et
illuc. Inde flocculus.li.dimi.id ẽ paruus
HoccuiiiKKKuss6.«.
Floꝛa.rę.f.p.eſt dea floꝛum.
Floꝛalis.lis.ↄ.t.⁊ h̊ le.qð ꝑtinet ad floꝛam
deam.⁊ ðꝛ a floꝛa.rę.Etplit᷑ floꝛalia.liuʒ.

vel floꝛalioꝛum.feſta floꝛe ꝗᷓ ab antiqs cele

brabant᷑. Item inuenit᷑ h̊ ⁊ hec floꝛał. et h

le.qð pertinet ad floꝛes.Et tunc ðꝛa flos.

Vnñ ⁊ floꝛalia dicunt᷑ tꝑa floꝛuum.

77

Floꝛarium.rij.locus vbi floꝛes creſcunt y? F

vbi reponunt᷑.

Floꝛetũ.ti. locus vbi floꝛes abundant
Floꝛulentus.ta.tũ.i.plenꝰ floꝛibus.⁊ dicit᷑

a flos ⁊ lentos qð ſigt plenitudinẽ.Floru⸗
lenti ſunt campi ⁊ prata. Sed floꝛidę ſunt
arboꝛes ⁊ herbb.
Flos.oꝛis.m.it.ðꝛ a fluo.is.q̃ſi fluos.et flo⸗

res.q̃ſi fluoꝛes.qꝛ cito fluant. IJñ.floꝛeus.

rea.reũ.de floꝛibꝰ totꝰ exñs vel floꝛibꝰple⸗
nus.vel ꝓcreandis floꝛibus aptus
Floſculus.li.i.paruus flos.⁊ coꝛ.pe.
Flucticulus.li.i.paruus fluctus.⁊ coꝛ.pe.
Fluctiuagus.a.ũ.pe.coꝛ.i.vagãs ꝑ fluctꝰ.
Fluidus.da.dũ.i.madidus vel currẽs. IJñ
fluiditas.i.madiditas.decurſio. .
Flumen.inis.n.t.eſt aqᷓ decurrẽs.Sed flu⸗
uius ipᷣe aꝗ decurſus ðꝛ.Et a flumẽ flumi⸗
neus.nea.neũ. .
Fluoꝛ.oꝛis.m.t.i.decurſio vłmadiditas.
Fluſtrũ.ſtri.i.aq̃ vel vnda criſpans.⁊ ðꝛa
fluo.is. Mꝛope fruſtra ſunt maris motꝰ ſi⸗
ne tempeſtate fluctuantis AHñ qͥdam. NUa
ſtabant in fluſtris.ac ſi diceret. In ſalo ⁊ i
criſpantibus aquis.
Fluuidus.da.dũ.idem eſt qð fluidus. AVñ
Lucanus. Traxit iners telum fluidum cõ

tagia peſtis.

Eluuiolus.li.dimi.i.paruus fluuius.
Fluuius.uij.m.S.eſt ipᷣe aq decurſus. Inð
fluuioſus.ſa.ſum.⁊ h ⁊ hęc fluuial ⁊ B le.

Foca ꝓpᷣum nomen ceſaris.vel foca ðꝛ poꝛ
cus vel piſcis marinuus.
Focaciꝰ.cia.ciũ.a focus ðꝛ.⁊ ðꝛ panis foca
cius in cinere coctꝰ. Idẽ ⁊ ſubcinericiꝰ ðꝛ.
Focaria ðꝛ coqͥnaria a foco. Nñ.j.Re.viij
Filias qͥʒ vr̃as faciet ſibi vnguentarias et
focarias. Item focaria ðꝛ ↄcubina.
Focaris. .t.⁊ B re.eſt aliqͥd hñs in ſe ignẽ
vtualiter.⁊ ðꝛ a focus. Vñ focarem petrã
vulgus vocat.quę ferro ꝑcuſſa ſcintillam

Focariü rij locus in quo ſtignis.

Focus.ci.ðꝛa phos qð eſt ignis.⁊ colo.is.
vela foueo.ues.qꝛ fouet ignẽ. Ignis etiã
eſt ipᷣ̃a flamma.⁊ qͥcqͥd ignẽ fouet foc vo⸗
catur.ſiue ſit ara.ſiue ſit illud in quo ignis
fouet᷑.ſicut locꝰ in quo ignis fit in domibꝰ.

ponit᷑ tñ qñq; ꝓigne. Inde foculus. li. id

eſt paruus focus. “
Fodine dicunt᷑ loca vel foueę vbi aliqᷣd fo⸗
ditur. di. xxj. cleross.
oliobalſamũ.mi.m.S.ðꝛ foliũ balſami vł
liq̃̊ꝛ manans de certis folijs illiꝰ.⁊ ðᷣꝛa fo⸗
liuʒ ⁊ balſamus. Vñ in Greciſmo ðꝛ Bal
ſamus eſt arboꝛ foliũ folibalſama reddit.
Et ſᷣm h̊ dicendũ eſt folibalſamũ.ita ꝙ nõ

eſt o. tertia ſyllaba.ſed bal.ſed põt dici ꝙ

ibi eſt ſyncopa.

Foliũ.lij.n. S. ðꝛ a foueo.es.qꝛ fouet floꝛem

qñ pᷣus ꝓrũpit.vel ðꝛ a fluo.is.quia facile
ffuit. Et inde foliũ ðꝛ qꝗdã herba.qꝛ ſine ra
dice vlla innatat huc ⁊ illuc. Et dicũt ꝙ ꝓ
cedat de fontibꝰ paradiſi.⁊ colligit᷑ in lito
ribus Indię.⁊ inde ↄſicit᷑ pᷣcioſuʒ vnguẽ⸗
tum qð vocat᷑ foliatũ. Item folia dicunt
libꝛoꝝ ꝓpter ſimilitudinẽ folioꝝ arboꝛuʒ.
vel qꝛ ex follibꝰ.i.ex pellibꝰ fiũt.quoꝝ par

tes paginę dicunt᷑.qꝛ ſibi inuicẽ cõpingãt᷑

id ẽ ↄiũgant᷑. Itẽ a foliũ ðꝛ foliatus.ta.tũ
id ẽ hñs folia.vel abũdans folijs.vel cur⸗
uatus. Itẽ foliũ cõponit᷑ trifoliũ.qᷣnq;fo⸗

liũ.⁊ coꝛ.fo. Vñ alexander. Pampinꝰ eſt
foliũ vitis ramuſculus huſꝰ.
Follicia. cię. vel follentia. tię. i. vanitas.ſi u⸗
pbia.ſtulticia.

Folliculus.li.i.paruus folł.Folliculꝰ etiaʒ
eſt theca frumẽti in q̃ granũ ᷣuat᷑ interius
Mic ſuꝑ ſpicã vallo inſtructa munimenꝑ⸗
tendit. ne auium minoꝝ moꝛſibſpica ſuis

fructibus exuat᷑. vel veſtigijs pterat᷑. Et

vbicunq; aliqᷣd ita ↄtinet᷑· poteſt etiã dici

3 .
i — * . ℳ½
.

Folliſ. lis. m. t. mantibꝛũ fabri. ⁊ ðꝛ folk äſt

fouis a fouendo.qꝛ fouet ignẽ flando. Et
gqggꝛ folles inflant᷑ qſi qdam re inani. inð eſt
ꝙ foll ðꝛ ſtultus.ſuꝑbus.vanus.inflatꝰ
Fomen inis. n. t. i. nutrimentũ.eſcaꝗᷓ fouet

Fomentũ.ti.n.s.i.nutrimentũ.eſca.

Fomes.itis.m.t.idẽ eſt qð fomẽ vel fomen
,Z tum. ſ nutrimentũ. eſca ꝗᷓ fouet. Fomites
etiã dicunt᷑ ſcintille ꝗᷓ ꝓſiliũt ex ferro cãdẽe
te. ſicut aſtule ꝗᷓ cadut ex aſſeribꝰ cũ dolan
tur. Item Fomes ðꝛ radix ᷣm Papᷣ. AVñ
peccatũ oꝛiginale ð fomes. .
Fonaſgũ vel fonaſgo indecli.ðꝛ qdã potio
⁊ a phonos qð eſt ſonus.⁊ ge. qð ẽ ter⸗
ra.⁊ ðꝛ ſic.qꝛ creat vocẽ. Nam terra creat

dia. qua potione vtebant᷑ poetę cũ recita/
re habebant.

Fons fonti. m.t. ðꝛ qſi aquã fundens.⁊ ðꝛ a

fundo. eo ꝙ aquã ex ſe effundat. Eſt enim
oꝛigo naſcentis agu.

Kontana.nę.idem eſt qð fons. =

—

o ntanus.na.nũ.i.iuxta fontẽ habitans.
Vel ad fontem ꝑtinens.⁊ ð a fons

Fonticulus.li.dimi.i.paruus fons.
Fontoſus.ſa.ſum.i.plenꝰ ⁊ abũdãs fõtibꝰ
Foꝛago.ginis.ðꝛ illud filũ alterius coloꝛis
qð mulier ponit in capite vel in fine.vł ĩ la
tere telę.ad diſtinctionem vel oꝛnatum fa⸗
ciendum.

Foꝛamen acus de quo Matth. xix. Facili
us eſt camelũ ꝑ foꝛamẽ acus trãſire ⁊c̃.ſic
Eexponit᷑ in hiſtoꝛijs. Quidam dicũt in hie
ruſalẽ fuiſſe poꝛta ꝗᷓ dicebat᷑ acꝰ. ad quam

cũ veniebãt cameli ꝓ cõpẽdio vię.cũ one⸗
ribus ſuis nõ ꝑoterãt ꝑtrãſire vł ſbire eaʒ
exoner ati &tra nſibant.⁊ iteꝝ receptl one⸗
ribus minabant᷑. Scom Hq̊ ̊ ſunilitudo vo

catur.nõ impoſſibilitas. Opoꝛtʒz eiĩ auarũ

Amoꝛẽ opũ dimittere.ſi vult ad vitã ingre
di eternam. Item alia expoſitio. Facilius
ſigt h minus poſitiuo ſui ↄtrariji.minus
difficile. qꝛ minus impoſſibile. NPoõt enim
Deus facere vt camelus ꝑ foꝛamẽ acꝰ tran
ſeat nullo obſtante piculo. Ruaꝑꝝ vo qͥ hic
Noie diuitis intelligit᷑ ponere in głaj. ſi põt

de potentia non põt de iuſticia. Foꝛamen
etiaz dicit᷑ perſpicuitas alicuius rei groſſ·.

ſecziieanng. migene . e
Foꝛaneus ðꝛ q̃ foꝛũ tenet vel de foꝛo venit.
Foꝛceps.cipis.m.t.eſt inſtr̃m fabrile cuʒ
renet ferrũ ad fabricanduʒ. licet antiqͥ po⸗

ſluerũt h̊ͥ nomen in fę.ge. Vñ Nenius. Si

gnare opoꝛtet frontẽ calida foꝛcipe. Et ðꝛ
a ferrũ ⁊ capio.q̃ſi ferriceps.eo ꝙ ferrum
candẽs capiat ⁊ teneat. Ał ðꝛ foꝛceps.q̃ſi
foꝛmiceps.qꝛ cũ eo aliqͥd foꝛmũ capimus
⁊ tenemus.Nam foꝛmũ eſt calidũ. Itẽ fer
rum cõponit᷑ cũ filo.⁊ ðꝛ h̊ foꝛfex.cis.q̃in-
cidit᷑ filum. qſi ferrũ filoꝝ.i.aptatũ ad fila

incidenda. Ułcõponit᷑ a foꝛis ⁊ capio. qa

capiat qð foꝛis eſt in veſte vłin panno.Et
Hm h̊ ꝓpe eſt fullonum. Itẽ cõponit᷑ ferrã
cũ pilo.⁊ ðꝛ hęc foꝛpex.cis.qua incidit᷑ pi
lus.ſ.ferrũ piloꝛum.ſ.aptatũ ad pilos inci
dendos.Et ab iſtis tribus nomibꝰ deſcen
dunt tria diminutiua.ſ. hec foꝛcicula. hec

foꝛſicula.⁊ hęc foꝛpicula. Añ. Foꝛſice fla

piluʒ cape foꝛpice.foꝛcipe ferrũ. Itẽ.Fex
eſt filoꝛum. ceps ferri.pexq; piloꝛuʒ. F. co⸗
dit filum. c. ferrum.p.q; capillum. VUelſic.
SSr ecat filum. p.pilum. ceps quoq; ferꝑ
oꝛculus.li.pe.coꝛ.deus qͥ peſt foꝛibus vt

e.s cuſtodiat. ⁊ ðꝛa foꝛes.teiuill.
Foꝛenſis.ſis.ↄ.t.⁊ Gſe.i.in foꝛo vel in for.

manens ⁊ habitãs. Añ Oꝛatiꝰ. Ac velut
innati triuijs peneq; foꝛenſes.
Foꝛes.riũ.f.g.płaliter.i.poꝛtę.⁊ ðꝛ a foꝛis
vel foꝛas.qꝛ foꝛis ponunt᷑ ⁊ foꝛis apiunt.
⁊ voluunt᷑. In ſingulari tñ inuenit᷑ geniti⸗
uus foꝛis.actũs foꝛem. ablatiuus foꝛe.

Foꝛica. ce.f.p.i.cloaca.ad quã publica ciui

tatis ſtercoꝛa ↄfluunt ⁊ ꝓijciunt᷑. Nam la
trinę dicunt᷑ a latendo.ſ.cloacę bᷣuatę.ꝗᷓ in
domibus latent. Foꝛica etiaʒ dicunt᷑ foſſa
extra poꝛtã ad quã ↄfluunt immũdicię.et
ðꝛ ſic qꝛ foꝛis eſt. Si vero eſt intra poꝛtam
ðꝛ latrina. Item Foꝛica ðꝛ qͥcqͥd immũdũ
foꝛas iacituiuiir.
Foꝛeſta eſt locus vbi ferę inhabitãt vel in⸗
cludunt᷑. ⁊ vbi qͥs hʒ vſum venandi ſcõm
Ber. de dona. cũ dilectus. in glo..
Foꝛinſecus.ca. cũ.i.extraneꝰ.de foꝛis veni
ens vel exñs Et ponit᷑ foꝛinſecus qñq; ad

Uer. ſicut ⁊ intriſecꝰ ⁊ extrinſecꝰ.⁊ coꝛ.pe.

Foꝛma.mę.f.p.i.pulcritudo.pulcra diſpo⸗
ſitio.⁊ ð: a foꝛmon qð eſt caloꝛ. ꝓpᷣe em̃ ca
loꝛ ſanguinẽ mouet ⁊ ſanguis pulcritudi⸗
nem. Iñ foꝛmoſus.ſa.ſum.i.pulcer.cui ca
loꝛ ſanguis ex ruboꝛe pulcritudinẽcreat.
Iñ foꝛmoſe.ſius.ſime.⁊ hęc foꝛmoſitas ta
tis. Itẽ a foꝛma ꝑ compoſitionẽ bifoꝛmis
trifoꝛmis.cõfoꝛmis.defoꝛmis.diffoꝛmis.

infoꝛmis. vnifoꝛmis. multifoꝛmis. a qbuſ
Qadübia q̃litatis. ⁊ noia ꝓpᷣetatis in tas.vt

bifoꝛmiter. tas.ↄfoꝛmiter.tas.defoꝛmiter.

tas.vnifoꝛmiter. tas.⁊c̃.

F

Foꝛmella. lę. ðꝛ paruus caſeꝰ. Añ mgf i hi⸗
ſtoꝛijs ſic exponit illud qð ſcribit᷑.j. Reg.

x vij. Decẽ foꝛmellas caſei.i.decem caſeos
paruos ⁊ recẽtes. Vñ Alex.neq;. Caſeus

exiguꝰ dat qð foꝛmella figurat. Item YFoꝛ
mella. le. ⁊ foꝛmula. diminutiua ſunt a foꝛ
ma.⁊ ſunt ꝓpᷣe inſtrumẽta alutarioꝝ.qui⸗
bus foꝛmant ſubtalarreas.
Foꝛmica ðꝛ a fero qð eſt poꝛto.⁊ mica.eo ꝙ
ferat micas annonę. VUñ Ouidiꝰ. Grãde
opus exiguo foꝛmicas oꝛe gerẽtes. Iñ foꝛ

foꝛmicariũ.rij.locus foꝛmicaꝝ.qð ⁊ foꝛmi
cetum ðꝛ.Et dicit qͥdam ſapiẽs. Exẽpluʒ
hbet nobis foꝛmica laboꝛis. De qua dicit
Iſidoꝛus etymo.xij.Foꝛmice ſolertia mł⸗
ta. Mꝛouidet em̃ in futuꝝ.⁊ pparat ęſtate
qð comedat in hyeme. In meſſe aũt colli⸗
git triticũ.hoꝛdeum nõ tangit. Dum pluit
ei ſuꝑ frumentũ totum eijcit.
Foꝛmicales.lium.m g.plłalit᷑.i.foꝛcipes fa
bꝛoꝝ.qꝛ phoꝛma.i.calida de foꝛnace extra

Foꝛmicoleon ontis.m.t.eſt aial puũ (hũt.

Hᷓ foꝛmũ.i.calida materia ferri.ſicut extra
hitur ab ignge.
Foꝛnax.cis. ðꝛ a phos qð eſt ignis.q̃i phos
vrna.vel quaſi phos vrgens. Itez foꝛnax
cis. dicebat᷑ ꝗdam dea apud gentiles. In
hec foꝛnacula. lę. dimi. ⁊ B fo ꝛnacalium.lij

vel foꝛnacale lis. Et dicunt᷑ fornacalia fe
ſta illius deę apud antiquos. Fornacalia

micin. na. nũ. ⁊ foꝛmiceus cea.ceũ. ⁊ ho

etiam dicunt᷑ qdam inſtrumẽta ad opꝰfoꝛ⸗
nacis aptaa.

Foꝛnicatio.onis.f.t.eſt cuiuſlibʒ illiciti coi
tus genꝰ qͥ fit extra vxoꝛem legitimã. ſpeci

gliter in vſu viduarum.meretricũ.vel cõ⸗
cubinarum.

.

foꝛmicl.ſatis infeſtũ.qð ſe in puluẽ abſcõ⸗

„ *

dit. ⁊ foꝛmicas frumentũ geſtãtes intficit.

⁊dꝛa foꝛmica.⁊l eon qð eſt leo.q̃i foꝛmica⸗
rum leo.vel certe foꝛmi ca parit᷑ ⁊ leo.ꝓin⸗

de aũt foꝛmica ⁊ leo vocat᷑.qꝛ alijs aialibꝰ

vt foꝛmica eſt.foꝛmicis aũt vt leo eſt
Foꝛmicula.lę.dimi.i.parua foꝛmica.
Foꝛmido.dinis.f.p.i.pauoꝛ vel metꝰ.vel ti
moꝛ. ſed differunt. qꝛ formido obijcit᷑ ocuł
vel aimo ſine habita rõe.⁊ maxie paruuł.

Sed pauoꝛ cũ timiditate animi ſubita eſt.

ↄturbans oculos. qñ tñ ſoluit᷑ ratiõe vł tẽ
poꝛe non conſtat. Metus eſt interioꝛ mo⸗
tus animi ſubitꝰſiue coꝛdiſ.factꝰex aliqua

triſti recoꝛdatiõe. Sʒ timoꝛ eſt accidẽs do
loꝛ mentis extrinſec? ex aliqᷓ occaſiõe acci⸗
denti Item foꝛmidines etia dicunt᷑ pennę

ſagittę alligatę.quibus venatoꝛes ceruos

capiurnnnrr.
Foꝛmidolus.la. lũ.pe.coꝛ.̊ hʒ foꝛmidineʒ

Inð foꝛmidoloſus.ſa.ſum.in eodeʒ ſenſu
id ẽ qͥ patit᷑ foꝛmidinẽ. Ponit᷑ m̃ impꝛobe

pꝓ eo qͥ infert foꝛmidinem. Vñ Saluſtius.
Non aliena virtus ſemꝑ eſt foꝛmidoloſa.

hies.i. inferens foꝛmidinem. Inde Foꝛmi⸗

doloſe. ſius.ſime.aduerbiũ.Et foꝛmidolo
ſitas. tatis.
Foꝛmidus.da.dũ.pe.coꝛ.i.calidus.⁊ dici⸗
tur a foꝛmus.
Foꝛmon.i.caloꝛ.vel ignis. Iñ foꝛmꝰ.ma.
mũ.dixerunt antiqui calidus ⁊ feruẽs Et

Foꝛnix.cis.m.t.ðꝛ arcus triũphalis iuxta
ſuꝑbiam gentiliũ.in ſignũ victoꝛię erectꝰ.
Et ſicut ð in hiſtoꝛis ſuꝑ.j. Re.xv. Fie⸗
bar de mixtis vel palmis vel oliuis.Et ſicẽ
dicut ibi. depingebat ſeries belli gla tri⸗
umphi. ⁊ dicebat᷑ fornix qſi forl nitens·i.
apparẽs.qꝛ in loco eminẽti fiebat vt ab oi
bus poſſet videri. ⁊ coꝛ.pe.in obliqͥs. Vñ
Virgilius enei.v.Menia ↄſpicio atq; ad
uerſo fornice poꝛtas. Vel foꝛnix ðꝛ arcus
lapideus.⁊ ðꝛa foꝛnax.qꝛ de coctura for⸗
nacis extruit᷑. vłqꝛ curuatus ⁊ arcuatus
ſit vt fornax. Et qꝛ meretrices ſolent mere
tricari in hmõi fornicibꝰ.iõ etiã fornix ðꝛ
lupanar.ſ.domus meretricũ. AUnð Juue⸗
nalis. Lenonum pueri qͥcunq; in fornice

nati. Item Gręciſmus. Fornix lenonis lo
cus eſt pariter meretricis.Aſt arcus muri
ðꝛ exterioꝛ. Item. Eſt arcus fornix ſed foꝛ
nax ſaxa ꝑpurit.
Foꝛs.f. g.l.euentꝰ reꝝ.⁊ ðꝛa foꝛos Vñ ſe/⸗
pe inuenit᷑ poſitũ adubialit᷑ p adubio euẽ
tus.nec hʒ h̊ nomen niſi iſtas duas voces
ntõ hęc fors.ablatiuo ab hac forte
Fortis tis. 9.t. ⁊ B te.m Rabanũ ðꝛ a fe⸗
ro fers.eo ꝙ fortiter ferat adũſa.⁊ ꝗcunq;
accidunt. Scoðm vo Iſið.a ferro.qꝛ durꝰ
ſit ad flectendũ nec molliat᷑. Et eſt foꝛtl ad
picula. Inuictus ad labores. autem ðꝛ

fortis quaſi phos vel phormon tenẽs.ety

mologia eſt. Iñ fortit᷑.tius.ſime.adũ. Et
hęcfortitudõ.dinis.vna de q̃ttuoꝛ cardia
libus virtutibus.Et eſt fortitudo mentis
queę aduerſa ęquanimiter tolerat.licʒ quã
doq; dicatur. corporis. Et deſcribitur ſic
Fortitudo eſt ꝑiculoꝝ ↄſiderata ſuſceptõ
⁊ laboꝝ diuturna ꝑpeſſio.vt ſicnõ timea⸗
mus. ⁊ ſic eſt fortitudo cõtra timoꝛeʒ. Itẽ
fortis cõponit᷑ qᷓfortis.tamfortis.valde

Fortuitus. ta. tũ. id qð forte ↄtingit. vt bo
na fortunętꝑalia. Iñ fortuitu adũ. euẽtꝰ-.

quo etia qnq; inuenit᷑ fortuito ablatiu⸗
poſitus aduerbialir.

Foꝛtuna. ne. f. p. ðe qſi forte vna. quia vix
Aut raro ꝑmanet eadẽ. Vñ depingit᷑ eus
imago q̃ſi voluens rotã ꝓpter ſui volubi

litatem. Et ſcribnnt᷑ ibi vſus. Gloꝛioꝛ ela⸗
tus. deſcendo minoꝛiſicatꝰ. Infimꝰ axete⸗

ror. rurſus ad aſtra feroꝛ Dẽ qᷓ dicit Iſið.

etymo. viij. vbi loquit᷑ de dijs gentiũ.
Fortunã a fortuitis nomen hr̃e dicũt. qua

ſi deam quandã res humanas varijs caſi⸗

bus ⁊ fortuitis illudentem. Vñ ⁊ eã cęcaʒ

appellãt. eo ꝙ in quolibet paſſim incurrẽs

ſine vllo examine meritoꝝ ⁊ ad bonos et
dQà malos venit. Sed hec dea aut nihil eſt
aut eſt tꝑalis euentꝰ reꝝ a deo ꝓpuiſarum.
Scðm Papᷣ. Fortuna ðꝛ felicitas.euentꝰ
exitꝰ. Et licet fortuna ſe habeat ad ꝓſperi
tatem ⁊ ad adũſitatem.tñ ſine adiuncto ſꝑ
accipit᷑ in bono. Iñ fortunatus.ta.tum.i.
cui fortuna fauet.⁊ ſꝑ eſt ꝓpſpera.Et cõpo
nitur Infoꝛtunatꝰ. ta. tũ. cui fortuna ſem⸗
per eſt aduſa. ⁊ vtrũq; cõpatur
Fortuniũ.nij.n.s.ꝓſper euentus
Forulus.li.pe.coꝛ.i.burſa vłſcriptoriũ. et

dSdꝛꝛa forus ꝓ foꝛamie.qꝛ crebꝛo ſit ꝑfoꝛatũ

ad pennas ⁊ coꝛnua imponẽda Ael theca
vel ciſta libroꝝ. AVñ Juuenał. lic libꝛos
dabit ſed ⁊ forulos mediamq; mineruam
Foo ʒ. ri.n.s.ðꝛ locus deputatus ad emẽdũ
vł vendendũ.⁊ ðꝛa foꝛis.qꝛ ſꝑ fit for.Fo
rum etiã ðꝛ locus vbi tractant᷑ cauſę.⁊ tũc
ðꝛa fando. Iñ h̊ foꝛulum.li.dimi.i.paruũ
foꝛum.

Foꝛũapij.quod Apius ſenatoꝛ condidit

Foꝛus.ri.m.s.ad multa ęqͥuocat Foꝛꝰ em̃

eſt exercendaꝝ litiũ locus.a fando dictus

Nela Choꝛonio rege qͥ pᷣmo gręcis ir̃is le

gem degit. vt de v. ſig. c. foꝛus. ⁊. vij. diſ.

Moypſes. Et ↄſtat ex tribꝰ. ſ.cauſa.lege.

⁊iudicio.Foꝛus etiã eſt locus vbi vua cal
catur. ſic dictꝰ.qꝛ pede calcantl feriat᷑.qð

⁊calcatoꝛium ðꝛ. Item foꝛus etiaʒ ðꝛ vbi
res vendunt᷑.a fando. vel qꝛ foꝛis eſt. Et
foꝛus eſt tabulariũ nauis.a ferendo.qꝛ fe⸗
rat inceſſum hoĩm. Foꝛus etiã ðꝛ foꝛamen

illud in naui ꝑ qð remoimmittit᷑ a foꝛãdo.

Vñ qͥdam dicunt.Cauſaf vẽditq; foꝛum.

rina foꝛos.

Foſſa. ſę.f. p.i. fouea. Iñ foſſatü dictum eo

ꝓ multas foſſas habeat.

Foſſoꝛ.ſoꝛis.ille qͥ fodit ter.
Foſſoꝛiũ.rij.i.ligo cum quo fodik
Fotilis. lis.9.t.⁊ h lę.i.nutribił.vel aptus
ad vouendum. coꝛ.be.
Fotiniani.pe.ꝓð.qͥdam heęretici a Fotinio
gallo grecię ſmirnę epo dicti q hebionitaꝝ
hereſim ſuſcitãs.aſſeruit chriſtuʒ a maria
Joſeph nuptiali coitu fuiſſe ↄceptum.
äe foueo.

Fotus.tus.tui.⁊ fotus.ta.tũ.i.nutritꝰ.re⸗

focillatus. refectus. ⁊ ꝛa founo.

Fracticius.cia.ciũ.qð facile frangi poteſt.
Fractillus.li.m.s.cauda vł fragmen panni
fiſſi. cauſa oꝛnat? pendens ex inferioꝛi ꝑte
Fractillus etiã ðꝛ villus in tapeto vel alia

veſte villo0na.
Fractꝰ.cta.ctũ.i.debilitatus.ᷣlaceratꝰ.diſ⸗
ſolutus.⁊ ðꝛ a frango. Iñ hęc fractio.oniſ

⁊ hęc fractura.rę.⁊ fragmẽ.⁊ fragmẽtüũ.
Fraga. poma ſilueſtria. vł genꝰ rubicũ⸗(ti.
de herbe ꝗᷓ terrę adheęret.⁊ ðꝛ camelia. vel

loca montoſa. Iñ fragoſus.ſa.ſum.
Fragidica.cę.i.ſtilus.⁊ ðꝛa frango.gis.

Fragil. lis.9.t.⁊ h̊ le.i.debilł.⁊ còpat᷑. Inð

fragilitas.tatis.⁊ fragiliter aduerbiiũ/

Fragoꝛ.oꝛis.m.t.eſt tonitruũ vel aliꝰſonꝰ.

⁊ ðꝛa frango.gl.qꝛ qq; ſicca ⁊ arida facile

frangit. In fragoſus.ſa.ſum.i.plenus frra
goꝛe.vel aſp.vel ſpiſſus denſitate reꝝx fra⸗
ctarum. vt ſunt loca in ſiluis vbi frequen
flunt fragoꝛes fractione ramoꝝ aridoꝝ

Fragus.gi.m.S.i.curuatio genuũ.vel ipᷣm
genu. ⁊ ðꝛa frãgo.qꝛ videt᷑ ibi os fractum

Framea.meę.ſf.p.eſt gladiꝰ ex vtraq; parte

acutꝰ.⁊ ðꝛ a ferrũ.q̃ſi ferrea. Idẽ eſt ⁊ ſpa
ta ⁊ romphea.Sʒ machera eſt gladiꝰlon⸗

gus ex vtraq; ꝑte acutꝰ. Vel ſm alios fra

mea ðꝛ quaſi fremea.a fremo.mis.qꝛ men

ticuloſos fremere facit. Uñ ꝓpheta Erue
gaframea deus aiam meã. AUn Alex. neqᷓ;.

