Napa. pę.f. g. ð: a rapio.piſ.eo ꝙ rapiat.i.
cõpꝛehẽdat plus terrę radice qᷓ;napꝰ. Iñ
hec rapula.lę.dimi.qð ⁊ h̊ rapulũ.li.iuue

nitur. Et h̊ rapariũ.rij. locus vbi creſcunt

rapę.qð ⁊ q̊ rapulariũ ðꝛ.Et h̊ rapulatuʒ
ti. cibus de rapis. ⁊ ꝓð. pᷣmãa.
Raphael interpᷣtat᷑ curatio vłmedicina ði
Abicũq; em̃ curãdi vel medendi opus ne
ceſſariũ eſt. H̊ angelus a deo mittit.
Rapax. cis.i.auidꝰ.ſpoliatoꝛ cupidꝰ vłali⸗
ena violenter rapbiens.
Rapidus.da.dũ.i.velox vel rapax cũ im⸗
petu currens. ”?ͦòèĩꝗe
NRapacitas.tatl.i.cupiditas.expoliatio.
Rapina eſt violẽta receptio reꝝ.vt ĩ.l.i.C.

—

vi. bo. rap. Et ð a rapio.pis.Et ẽ rapina

pgeęraptatio ex pondere. Iñ rapinula.łę.
Dimi. i. pua rapina. Et rapinoſus.ſa.ſum
ii.rapina plenꝰ. Cõmittit᷑ aũt ꝓpꝛie crimẽ
rapinę cũ ꝑ violẽtiã vi ⁊ aꝑte res alienas

Oos rapit vndecũ q;.excepto loco ſacro. vł

re eccłiaſtica.qꝛ tũc cõmitteret᷑ ſacrilegiũ.
Raptoꝛ.toꝛis.maſ.g.ðꝛ duobꝰ modis.Eſt
eñm raptoꝛ rerũ qui bona aliena vi rapit et
apte. ff. ne qͥs eũ qͥ in ius.l.qj eximẽdi. Et ẽ

raptoꝛ hoim.a maxime mulierũ. Et ðꝛ ra⸗
ptoꝛ a rapiendo.i.coꝛrũpendo.q̃ſi coꝛru⸗

ptoꝛ. Et põt raptoꝛ excõicari.nõ ſolum a
ſuo epo ſed etiã ab ipſo in cuiꝰ epᷣatu rapi⸗
nam facit. Itẽ denegat ei penitẽtia.niſi re
ſtituat ablata vel plenã ſecuritatẽ faciat ð

reſtituendo.ſi tñ habeat vñ reddẽ poſſit.

Raptus. tus.tui.ð actꝰ vł paſſio rapiendi
⁊8z a rapio.pis. Vel raptꝰ ꝓpꝛie ẽ illicit
ↄcubitꝰ ⁊ ð a rapiẽdo.i.coꝛrumpendo.
Ethh; raptũ.ti.inuenit᷑ ꝓ eodeʒ ſᷣm lhugl.
Itẽ ꝓpꝛie rapina ẽ rerũ ⁊ raptꝰ mulierum
Toõmittit᷑ aũt crimẽ raptꝰ duplicit᷑.videlʒ
cũ ipſa puella violent᷑ rapit᷑ vt ĩꝑpetuũ te
neat᷑. Itẽ cũ nõ ipᷣa violent᷑ rapit᷑.ſʒ vſus
eniꝰ ea ꝓhibẽte violẽt᷑ vſurpat᷑. Itẽ tũc de
mũ cõmittit᷑ raptꝰ.cũ ipᷣe raptoꝛ nõ deſpõ
ſauerat pᷣmo ipſaʒ puellã. Large nõ ſoluʒ

cõmittit᷑ in vᷣginẽ ſʒ etiã i viduã ⁊ ſcimoni

alẽ. Aliqñ accipit᷑ ꝓ qͥlibʒ illicito ↄcubitu
vcoitu.Et nõ ꝙ foꝛnicatio lʒ videat᷑ eſſe
genꝰ cuiuſlibet illiciti coitꝰ q̃ſit extra vxo⸗
rem tũñ ſpalit᷑ itelligit᷑ i vſu viduaꝝ ⁊ mere
tricũ ⁊ ↄcubinaꝝ.Stupꝛũ aũt ꝓpꝛieẽ vᷣgi
nũ illicita deſloꝛatio. Adulteriũ vo ẽ alie⸗
ni thoꝛi violatio. VUñ adulteriuʒ ðꝛ.q̃ſi ad

alteriꝰ thoꝛũ acceſſio. Inceſtꝰ ẽ ↄſanguine

arũ vel affiniũ abuſus.vñ iceſtuoſi dicun⸗

tur qͥ ↄſanguineis vel affinibꝰſuis abutũt

Rapt“ cõmittit᷑ cũ puella violent a domo
pfis rapit᷑ ſeu educit᷑ vt coꝛrupta in vxo⸗

rem habeat᷑.ſiue puelle ſolũmodo ſiue pa
rentibus tm.ſiue vtriſq; vis illata fuerit.
Rarus.ra.rũ.i.nõ ſpiſſus.⁊ compat᷑. Inð
rare rariꝰ.ſime.aduer.⁊ hęcraritas.tat.
Ralilis.lis. .t.⁊ G le.i.res raſa vel piloſa
vt radi poſſit.vel apta ad radendũ.⁊ ðꝛ a

li. ⁊ coꝛ.pe.raſilis. “=
Raſtrũ.ſtri.n.g.⁊ płarit᷑ hi raſtri.ſtroꝛuʒ.i

rado.diſ.Et h̊ raſoꝛiũ.rij. Iñ h̊ͥ raſoꝛiolũ.

ſtrumẽtũ ruſticoꝛũ.i.foſſoꝛiũ duplex vt di
cunt.⁊ ðꝛ ſic a raritate dentiũ. vel a rado.

dis.qꝛ radit trã. Raſtxꝝ etiã ðꝛ aliud iſtru

mentũ ruſticoꝝ dentatũ q̃ͥ paleã remouẽt
a granis. In hᷣ raſtellũ.li. diii.

Ratio.onis.ðꝛ a ratꝰ.ta.tũ.i.firmꝰ.eo ꝙ ſir

ma ſit. Et eſt ratio mentis motus in his ꝗᷓ
dicunt᷑ diſcernere vel ↄnectere valẽs. AUlł
ratio ẽ qͥdã morai viſũ mẽtl acuẽs veraq;
a falſis diſtinguẽs. Sʒ ratiocinatio ẽ rati⸗

onabilis ſbᷣtiliſ q; diſputatio ⁊ a certis ad
incertoꝛũ indagationem nitens cogitatio
Itẽ ratio.i.diffinitio.Et coꝛ.pᷣmã rõ. Vñ

quidam. Sic volo.ſic iubeo.ſit pꝛo ratiõe

Ratio vᷣm Aʒo.C. de eden.eſt ſciptura cau

ſa negociationis mutuę edita de dat ⁊ ac

ceptis.ſecꝰ ſi ibi ↄtinet᷑ de pignere tm. vel

de mandato tm̃.vl de ↄſtituta pecunia tm
Alit ſumit᷑ ratio dũ ðꝛ.rõnẽ eſſe reddendã
de oibus.ar.de reſcpᷣ.ſi qñ in v. rõnabileʒ
cãm.quia teſtis nõ valet niſi rõnẽ ſui dicti
reddat ſi quęrat᷑ ab eo.ij.q.j.in pᷣmis.tũc
em̃ ratio ſumit᷑ ꝓ cauſa.Siliter ibi qð ra⸗
tione caret extirpare neceſſe eſt.vt.lx viij.
diſ. coꝛ.epᷣi. Etiam pᷣlatus debet eẽ paratꝰ
rõnẽ reddere oĩ poſcẽti:S/ecce.in fi.xxx vj
diſ. 1 in. l.ſiqͥs · S ſed interduʒ.ff.de reli.et
Ratiocinia ſunt rationũ redditiones ad q̊s
aliqͥs obligat᷑ ex adminiſtratiõe reipubli⸗
ceę vel pᷣuatę quaʒ geſſit. Vñ publica.ſicut
illa qbꝰ obligant᷑ officiales curię ex admi⸗
niſtratione aliqua ad rẽ publicã ꝑtinentẽ.

vt in. l. officiał.C. ð epiſ.⁊ cle. Pꝛiuata ãt

ſunt illa qbꝰ obligant᷑ aliqͥ ex adminiſtrati
one reꝝ ꝑtinẽtiũ ad pᷣuatos.vt tutoꝛes.cu
ratoꝛes. vel ꝓcuratoꝛes ⁊c. Vñ obligatuſ
ad ratiocinia.ẽ ad rationẽ reddẽdã alicui
aſtricuss.
Roõnal.lis.cõ.t.⁊ G le.⁊ H ⁊ hec rationalis

1

2 Hle. dicunt᷑ a ro. Et licʒ qda iſta noia in⸗
different accipiãt. dꝛñt tñ.qꝛ rõnale ðꝛ qð
vtit᷑ rõne.vt hõ.Sʒ rõnabile ẽ qð ratione

agit᷑ vel ducit. ⁊ rõnabilit᷑ viuit. AUñ mlti

imo oẽs hoĩes ſunt rõnales.i.aptitudineʒ
hñt ratiocniãdi.ſʒ nõ oẽs ſunt rõnabiles
quia nõ oẽs ducunt᷑ ratione.Et hoc ratio

nale lis.n.g.dicebat᷑ pannus in pectoꝛe ſa
cerdotis quadratus in quo lapides ſcioſi
erant inſerti.

Ratis.tis.f.g.dicebat᷑ pᷣmum ⁊ antiquiſſi

mum nauigij genus.erudibꝰ tignis aſſeri⸗

buſq; cõtextũ.ad cuiꝰ ſiłitudinẽ factę ſunt

naues ꝗᷓ ratarie dicunt᷑. Nũc vo ratis ꝗli⸗
bet nauis abuſiue ðꝛ. Nã ratis pꝓpꝛie dici⸗
tur cõnexio nauiũ vel ſtrues lignoꝝ ⁊ tra⸗
bium vel incaſtratura nauiũ.Ael rat ẽ il⸗
la ꝑs nauis.ſ.ꝗ eſt inter carinã ⁊ pꝛoꝛaʒ vł
puppim.dicta qꝛ radit aquã vel qꝛ ſit rata

⁊ firma.Et ꝑ ſynodochẽ ꝗlibet nauis dici

tur ratis.qꝛ radit aquã.vel qꝛ rata ſit ⁊ fir
ma ⁊ firmiter currat. Iñ hęc raticła lę.di.

i. ꝑua rat.Et coꝛ.ra.VUñ qͥdã. Dic latꝰ eẽ
ratem.vẽtrẽ dic eſſe carinã. Itẽ aliꝰ.ra⸗

ta ſit.rat ẽ.ꝙ ↄcaua dicta carina.
Ratiuncula.lę.dimi.i.ꝑua ratio.

Ratus.ita.tũ.pticipiũ ẽ de reoꝛ.rerl.ratꝰſũ

reri.i.extimare.putare. Iñ ratus ſũ.i.pu⸗
taui.Et ratꝰ.ta.tũ.nomẽ. ⁊ tunc tm̃ valet

qᷓ;tũ firmꝰ. Iſidoꝛꝰ aũt dicit.ratũ ðꝛ qð ra

tionabile ⁊ rectũ eſt.vñ ⁊ qᷣ pollicet᷑ dicit.
Ratũ eẽ ꝓfiteoꝛ.hᷣ ẽ.firmũ atq; ꝑpetuum
Et Pap.dicit. Ratũ.firmũ.ſtabile.iĩmu⸗

tabile. acceptũ. Itẽ ratus.i.arbitratꝰ. Et

coꝛ.pᷣmã. Itẽ inuenit᷑ rata in alia ſignifica
tione.vt Iſte ſoluat vel recipiat ꝓ rata.id
eſt. ꝓ ꝑte ſibi ↄtingente. MM
Nauciduo da:pt raueus. Iñ raucidulꝰ
a.luũ.i.aliquãtulũ raucꝰ qͥ ⁊ rauculꝰ ðꝛ.

Raucus.ca.cũ.ðꝛ a rauni qð ẽ raucitaſ.Et

comꝑat᷑ rauc. cioꝛ.ſimꝰ. Iñ rauce.cius.ſi
me.aduer.Et heęc raucitas.tatis. Et hęc
raucedo.dinis.i.vocl ãputatio.ſiue impu
Rauia.uię.i.vox rauca. Iñ hęc ra⸗(ritas.
uilla lę.i.cauſidicꝰqꝛ clamãdo efficit᷑ raucꝰ
Rauiatꝰ.ta.tũ.i.raucꝰ.⁊ ðꝛa rauio.as. Iñ
hec rauiatio.onis.i.raucitas.
Rauni.nomẽ indeclinabile.i.raucitas.
NRauus.ua.uũ.i.rapax vel fului coloꝛis.et
ðꝛa rapio.pis. Anð inuenit᷑. Lupa raua.
Et in vtraq; ſignificatiõe ↄuenient᷑ ðꝛ lu⸗

pa raua. Nã rapax ẽ.⁊ fului coloꝛis. Inð

rauulus.la.lũ.⁊ rauiſcellꝰ.la.lũ.ambo di.
Et raua. uę talis coloꝛ.vel rapacitas. Et
Nap̃.dic. Raua:niger coloꝛ mixtꝰ fuluo.

aute EGE

Zꝛ a reus. qſi rei actus. Et

accipit᷑ reatus in ſcriptura multipliciter.ſ.

ꝓ culpa.ꝓ pena.ꝓ obligatiõe penę tꝑalis
⁊ ęternę. Si em moꝛtale ẽ obligat nos pę⸗
ne eternę. Si veniale.obligat nos penę tẽ?
poꝛali.vt dicit mgr in.i.ſniarũ. Tñ ſcias

ꝙ reatus ðꝛ ſᷣm qð qs eſt reꝰ penę.et ideo

ꝓpꝛie reatus nihil aliud ẽ qᷓ; obligatio ad
pęnã.Et qꝛ obligatio quodãmodo eſt me
dia int᷑ culpã ⁊ penã.ex eo ꝙ ꝓpter culpaʒ
aliqͥs obligat᷑ ad pęnam.ideo nomẽ medi
trãſumit᷑ ad extrema.vt interdũ ipᷣa culpa
vel pęna. reatus dicat᷑. rßMVs
Rebecca.interpᷣtat᷑ patiẽtia.vłꝗᷓ multũ ac⸗
Rebellis.lis.2.t.⁊ h le.i.iobediẽs (cepit.
reſiſtẽs.ↄtrariꝰ. Iñ hęc rebellio.onis.⁊ B
rebelliũ.lij.in eodẽ ſenſu.i.repulſio.vel re
ſiſtimẽtũ.⁊ poſt pacẽ factã ad bellũ reuer⸗
ſio.belli iteratio. M
Recaluaſter.ſtra.ſtrũ.i.retro aliquãtuluʒ
caluus. Et ꝓ eodẽ iuenit᷑ recauluꝰ.ua.uũ
Recẽs.ent.oĩs ge.i.nouꝰ.⁊ ðꝛ a reci qð eſt
iterũ vel retro.q̃ſi renouatꝰ vel iterũ nouꝰ
Sʒ recẽs naſcit.nouuũ fit. Iñ recentulus
la. lũ. aliquãtulũ recens. Et cõponit᷑ ꝑre⸗
cens.qᷓ;recens.i.valde recẽs.

Recenſit' pe. pðᷣ. ð: renouatꝰ. recẽs factꝰ.

Sʒ recenſitꝰ.pe.coꝛ.ẽ idẽ qð nũ erat᷑.reci⸗
tatus. rememoꝛatus. Vñ Aaſa recenſita
ſz poma recenſita dicas.
Receptaculũ.li.n.g. locꝰ vbi fit alicu iuſ rei
Receptatoꝛes dicunt᷑ qͥ aliqͥs re- (receptio.
ceptant.⁊ vt frequẽtiꝰſonat in malũ.Sũt
em illi.qͥ fures.raptoꝛes.⁊ cęteros male⸗
factoꝛes recipiũt.vt.C.de his qͥ latro.l.j.
et. ff. de recepta. le.j. Sine quibus latere
non poſſunt.vt in.capitulo ſicut ait.de hę
re.vbi hęreticoꝝ receptatoꝛes anathema⸗
tiʒant᷑. S ʒ receptoꝛes ſᷣm Innoc.dicunt᷑
aduocati.in.c.ex ꝑte.de poſtu.
Reci.i.iteꝝ.vel retro gręcũ efſrf.
Recidiuus.ua.uũ.⁊ rediuiuus.ua.uũ i.re
nouatꝰ.poſt caſuʒ reꝑatꝰ.qð nõ põt eẽ ni⸗
ſi caſus pᷣceſſerit vmoꝛs. Vñ recidiua ar

boꝛũ ſũt ꝗͥ alijs ſectis repullulãt. Et eadẽ

dicunt᷑ rediuiua.qꝛ redeũt ad id qð fuer̃t.
quaſi denuo viua.

—

Reciduus.dua.duũ.i.retro vel iteꝝ cadẽs

Recinũ.ni. vłh̊ reciniũ.nij. matronale ope

rimentũ.quędã.ſ.veſtis vł palliũ.⁊ ð ſic
q̃ſi reucinũ.qꝛ dimidia ꝑs eiꝰ retro abijcit᷑
Igẽ ⁊a gręcis ðꝛ ſtola.

Recip 200, c9. ch.i.iteꝝ ouer ſiuꝰrepetitiuꝰ

Vñ recipꝛoca ðꝛ ↄſtructio in q̃ eadẽ ꝑſona
iterũ repetit᷑.vel in qua eadẽ ꝑſona videt
agere ⁊ pati. vt Ego diligo me. Tu diligl
te. Petrus diligit ſe. Et coꝛ. p.

Recõſus.ſa.ſũ.i.recõditꝰ.⁊ ðꝛ a recõdo.is

Recõuẽtio.onis.f.g.ẽ actio rei ↄtra actoꝛẽ
Recta linea aſcẽdẽs.ſũt pĩ.auus.pꝓauꝰ.ab
gauus. atauus.tritauus.ſicut in femis line

ain dicimꝰ. mr̃em. auiã. ꝓauiã. abauis.

Recta linea deſcẽdẽs.ſunt ſiliꝰ.filia.nepos
neptis.ꝓnepos.ꝓneptis.abnepos.
Rectoꝛ.toꝛis.m.g.ðꝛ regẽs aliqͥd ꝑ ſuũ of⸗
ficiũ.⁊ ðꝛ a rego.giſ.A qͥ etiã rectꝰ.cta.ctũ
Iñ rectitudo.dinis.i.iuſticia.ęqtas.
Recuſatio ſᷣm ſpe.e.ti.ẽ iuriſdictionis vel
audiẽtię cã ſuſpitionis ꝓpoſita declinatio
vt. C. ð iuð.l.aꝑtiſſimi.Et fit vſq; ad.xx.
dies m leges.ᷣm canões dũtaxat ꝑ decẽ
Recuticus.ca.cũ.idẽ ẽ qð cuticus vel recũ
ticus.qͥ retrouerſaʒ hʒ pellẽ virib membꝛi

Vnñ recutici ꝓpꝛie dicunt᷑ iudei. q̃ſi retro

hũñtes cutẽ.i.circũciſi.Carẽt em anterioꝛi
pelle virilis mẽbꝛi. Añ Perſiꝰ. Recutica
q; ſabbata pelles.Et vocauit ſabbata re⸗
cutica.ꝓpter recuticos.qꝛ ad eos ꝑtinent
⁊ ea celebꝛant.Et ꝓdu.iti.
Redditus.ta.tũ.ðꝛ a reddo.dis. VUñ Oui
dius epi. A iuuene ⁊ cupido credat᷑ reddi
ta virgo. Itẽ redditꝰ.tus.tui.i.lucrũ mer
ces.fructꝰ.vectigal.pᷣſtatio.cenſus.
Redibitio.onis.ẽ emptionis reſolutio.vt
ff.ð acqͥ.poſſeſ.l.pomponiꝰ/S.pᷣterea.in fi.
NRedimiculũ.li.n.g.monile vel coꝛona vel
vitta.qᷓ mitra in capite feminaꝝ alligat᷑.et
ðꝛ a redimio. mis. Vel redimiculũ ſuccin⸗
ctoꝛiũ vel bꝛachiale qð ꝑ ceruicẽ deſcẽdẽs
⁊ a lateribus colli diuiſũ.vtrarũq; alaruʒ
ſinus ambit ⁊ hincinde ſuccingit vt ↄſtrin
gens latitudinẽ veſtis ad coꝛpus ↄtrahat
⁊ iũgẽdo cõponat.oc vulgo bꝛachile dꝛ

q̃ſi bꝛachiale.qᷓ;uis ñ bꝛachioꝝ.ſʒ renũ ſit

Redimitꝰ.ta.tũ.i.oꝛnatꝰ.coꝛonatꝰ (cigulũ
Relditus. tus.tui.p. coꝛ.ðꝛ a redeo.dis.Et
ſigniſicat duo. Redituſ em ðꝛ qð redit.qꝛ
ſingulis annis redeat. Uñ Ouidiꝰde ſine

titulo. Turpi thoꝛi reditu cenſus augere

pat᷑ nos. Itẽ reditꝰ.i.reuerſio. AUñ Ouidi
us epi. Uela ꝗqroꝛ reditu vbi carere fide.
Redux. cis.ois ge.qͥ redit.⁊ ðꝛ a re.⁊ dux
cis.vel a reduco.cis.⁊ coꝛ.du.qꝛ tenet na
turã huiꝰ pſteriti duxi. “”VZMẽ
Refectoꝛiũ.rij.locꝰ vbi reficiunt᷑ famelici.

Itẽ refectoꝛiũ ðꝛ locꝰvbi iſimul comedũt

fratres vel monachi.
Refectꝰ.cta.ctũ.i.repletꝰ.recreatꝰreleuat⸗

Refertus. ta. tũ.i. repletꝰ. Et ðꝛ a refertio.

tis. ᷣm Hugl. NMap̃. vo diẽ. Referta ple⸗

na. bñ ferta. obeſa. craſſa ⁊c.

Refrigeriũ.rij.n.g.i.ſubſidiũ opitulamen
auxiliũ.ſolatiũ.leuamẽ redes.

Refugiũ.gij.i.auxiliũ.tutela.ſecuritas.ad

iutoꝛium.⁊ ðꝛa refugio.gis.
Refugus.gi.pe.coꝛ.qͥ fugit ꝓpꝛiã patriaʒ.
⁊ ꝓpꝛie apoſtata.q̃ſi refugiũ quęres.
Regillũ.li.eſt veſtimẽtũ regiuʒ.⁊ ꝓpꝛie dðꝛ
reginę latũ veſtimẽtũ vel peplũ ſericũ.
Regio.onis.f.g.patria regi ſubiecta. et ðꝛ
a rex. regis. In regionarꝰ.ria.riũ.ad re⸗
gionẽ ꝑtinẽs.vel de regione exñs.

Regia. gię. ðꝛ domꝰ regis.dicta a rege.

Regiſtrũ.ſtri.n.g.qͥdã liber ð regimineec⸗
clelſię. ſcʒ ex cuiꝰ dictis ecclia regit᷑ ſᷣm hu
gui. Pap. vo dicit. Regiſtrũ liber qͥ rerũ

geſtarũ memoꝛis ↄtinet. Vñ ⁊ ðꝛ quaſi rei

geſteę ſtatio.
Regiuncula.lę.dimi.i.ꝑua regio.
Regiꝰ.gia.giũ.regalis.

Regula.lę.f.g.i.noꝛma viuẽdi.⁊ ðꝛ a rego

gis. qꝛ rectã viã viuendi pᷣbet.vel quia ad
recte viuendũ regat ⁊declinare nõ permit
tat.vel qꝛ qð pꝛauuʒ ẽ ⁊ diſtoꝛtũ coꝛrigat.
⁊ ad rectã viam ducat. Regula ðꝛ etiaʒ in
ſtrumentũ ędiſicioꝝ quaſi rectula.qꝛ ſit re
cta ⁊ impedimẽtũ nõ habeat. Uñ. Regu⸗

la pceptũ dat noꝛma regula lignuʒ. Jñ re⸗
gularis. ris. 9. t. ⁊ B re. ⁊ hęc regularitas.

Regula ſᷣm Aʒo.ẽ pluriũ reruʒ narratione
facta cõpendioſa traditio. ANel eſt compẽ⸗
dioſa diffinitio reꝝ vniuerſitatẽ cõplectẽs

Itẽ regula qñq; ðꝛ ſpalis noꝛma.vel mo⸗

dus viuendi monachoꝛũ. vel canonicoꝛũ
qꝛ talis noꝛma recte viuendi pſᷣbet. de ſta.
monach.pꝑ to. Et ide ðꝛ regularl. Itẽ qnq;
regula ðꝛ ↄſtitutio canonica.xj.diſt. G ve⸗
ſtre idicimꝰ charitati. Itẽ regla ᷣʒ Goff. ⁊
legiſtaſ ẽꝗᷓ rẽ ꝗͥ ẽ bꝛeuit᷑ enarrat.ñ ex vt ea

ius ſumat᷑.ſʒ ex iure qð ẽ regulare fiat.na,z

ex regula nõ fit ius.ſed ex iure qð eſt regu
lare.fit regula.alias em dici öberet ius re⸗
gulariũ.⁊ nõ regula iuris.Et ðꝛ regula iõ
quia recte ducit.nec alioꝛſum trahit.qua⸗
ſi a rego.eo ꝙ recte regat.Et deberet regu
la fieri ſigno vniuerſali.vel idiffinito.Ali⸗

ter in gramatica regula ẽ multoꝛ ũ ſimiliũ

collectio vel ↄiunctio.
Regulares ſᷣm Goff.ſũt qͥ ad viuẽdũ ſe re⸗
gularit᷑ aſtringunt ſiue ſint monachiqͥ de
bent vacare diuis.ſiue ſint canonici regu⸗
lares.Nã idẽ eſt iudiciũ de ambobꝰ. vt in

c.ex ꝑte.de poſtu.⁊.c.ñ magno.ne.cle.vł

N
. —

monach.Et h ẽ verũ q̊ ad rem.nõ qͥ ad re⸗
gulꝗ latioꝛẽ. vt in ti.de ſta.⸗monach.
Regul. li. m. g. i. puus rex. ętate vel regno
vel dignitate. Et cõponit᷑ ſurreguł.li.id

. ꝓuꝰ reguł. Itẽ regulꝰ ðꝛ q̃dã ꝑua auis.

ſic dicta a ꝑpuitate ſui. Itẽ regulłꝰ ðꝛ qͥdam

ſerpẽs.ſ.baſiliſcꝰ.rex ſerpẽtũ. Idẽ ⁊ ſibilꝰ

dꝛ qꝛ ſibilo occidit añqᷓ; moꝛdeat ⁊ exurat
Vn Regulꝰ ẽ ſerpẽs auis ⁊ rex puułꝰoĩs.
Relatio.onis.f.g.ẽ rei pᷣus cognitę iterata

cognitio. Ael relatio. añ late rei ſca reß
Relatio ᷣm ſpe. C. e.ti.ẽ iudicl du⸗(ſentatõ

bitãtð iure ad pᷣncipẽ miſſa ↄſultatio.

Relatiuꝰ.ua.uũ.qð ad aliqͥd refert᷑. Ał po
tius qð iteꝝ fert aliqͥd ad memoꝛiã.q̃i itezʒ l . te metri addatu
vnũ.l.vt pᷣma ꝓducat᷑. Uñ Virgili in.j.

poꝛtatiuũ. Cũ em̃ dico Soꝛtes legit.peꝛ h̊
nommẽ ſoꝛtes. ſoꝛtẽ cognitioni ſubijcio.Cũ
gai poſtea ſubiũgo ⁊ ipſe diſputat.ꝑ illud
ꝓnomẽ ipſe.ſoꝛtes refert᷑.i.iteꝝ fert᷑ ad co
gnitionẽ. Vñ ⁊ illud ꝓnomẽ ipᷣe ðꝛ relati⸗
uum. eo ꝙ ſic aliqd referat.

„

Relatꝰ. ta. tuʒ. ðꝛ a refero.fers. Et vt dicit

₰

Nap. Relatũ.pe.pð.i.repoꝛtatũ.vel ad

Aliqͥd datũ vel dictuAm. .
Relegatio.onis.f.g.qðdã genꝰ dãnatiõis
cũ aliqͥs ꝓ aliqͥ cõmiſſo in᷑dicebat᷑ a pr̃ia.

⁊pᷣuatim videbat᷑ recedere ⁊ ſua nõ amit⸗
tebat. ⁊ ſpeʒ habebat reuertẽdi. Et differt

a depoꝛtatiõe.qꝛ relegatio fit ad tempꝰ.ſʒ
depoꝛtatio imꝑpetuũ. Iñ relegatꝰ.ta.tũ.
ſic damnatus.

Religio. onis ẽ vᷣtus ꝗᷓ ſuꝑioꝛi naturęquaʒ
diuinã vocãt cultũ cerimoniãq; confert.⁊
ðꝛ a religo.gas.eo ꝙ nos religet ad dei ſer
uitiũ vel cultũ. Ał ðꝛ a relego.gis.qꝛ reli⸗
gioſi relegũt ⁊ tractãt ꝗᷓ dei ſunt. Ael ðꝛ a
rigeo.ges.eo q rigida ſit. Iñ religioſꝰ.ſa.
ſũ.⁊ cõpat᷑.Et cõponit᷑ irreligioſꝰ.ſa.ſuʒ.

i.nõ religioſus.⁊ ſilit᷑ comꝑat᷑. Et vt diẽ

ap̃ᷣ. Religio ẽ appellata.qꝛ ꝑ eaʒ relige

mus vni deo aias nr̃as ad cultũ diuinum

vinculo ſᷣuiẽdi.Tria ſunt aũt ſiẽ ait Iſið.

in. viij. etymo.que in religiõis cultu ad co
lendũ deũ in hoibꝰꝑquirunt᷑.ſ.fides.ſpes

——

qigd ſperandũ. In charitate qͥd amã

charitas. In fide quid credenduʒ. Pe
ſ. Et
Aſſignat Nap.dꝛñam int᷑ religionẽ ⁊ ſup

ſtitionẽ dicẽs. ꝙ religio ẽ in vᷣtute. ſuꝑſti⸗
tio vo in vitio.i.in cultu illicito.

Religioſi ſũt qͥ vitã regularẽ ꝓfeſſi ſũt. Et
large dicunt᷑ religioſi qͥ in ꝓpꝛis domibꝰ
rreligioſe viuũt qᷓ;uis nõ ſint ꝓfeſſi. Ande
tria ſbalia vitę regularis ꝓfiteri debet re-·
ligioſus.ſ.obedientiã.caſtitatis cuſtodiãs.

„

7 ppꝛietatis abdicationẽ. vt. xij. q. nõ di
catis.xix.q.iij.qꝛ ingrediẽtibꝰ.Nec in hiſ

diſpenſandũ ẽ.vt in.c.cũ ad monaſteriuʒ.
de ſta. monach.in fi. Maʒ ꝓfeſſio ẽ ſolẽnis

ꝓmiſſio religionis.in q̃ ſᷣdicta tria concur
runt.Et religioſiſicẽ̃ ⁊ alij plati phyſicaʒ et
leges nõ legat neq; audiat.Et ſi ↄtra fece⸗
rint ipſo iure ſũt excõicati.vt.c.nõ magno
⁊. c.ſuꝑ ſpecula.ne.cle.vel mona. .
Reliqᷣę.quiaꝝ.dicũt᷑ ꝑtes reſiduę. Itẽ reli
quię dicũt᷑ oſſa ⁊ veſtimẽta ſcõꝝ ꝗᷓ nob re⸗
linquunt᷑ vt eoꝛũ merita recolẽtes.eos di
gne veneremur. et eoꝝ vitã imitemur.Et
hʒ pᷣmã bꝛeuẽ ᷣm Sonatũ.vñ ꝑ vnum.’l.
ſcribi dʒ licʒ aliqñ ncc̃itate metri addatur

—☚

Achilli. Et eſt ibi epentheſis.
Reliquũ.qͥ.ẽ qð reſtat vłſuꝑat m Papᷣ.
Reliſus.ſa.ſũ.pe.pð.i.retro.veliteꝝ lęſꝰ.
Reluctãs.tantl.i.ↄtra luctãſ.reſiſtẽs.repu
gnãs.ĩcertꝰheſitãs.pẽdẽs.⁊ ðꝛ a reluctoꝛ.
Rematopęia.pęię.f.g.i.vbi ↄfirma(taris.
tio.vt in vᷣbis ficticus ꝗᷓ ſũt ꝓlata ⁊ inuen⸗

enei. Troas relliqͥas danauuʒ atq; imitis

ta ꝑ rematopęiã. vt Tinnit. Iñ rematop
ius.peia.peiũ.i.ad rematopęiã ꝑtinẽs.v

platũ.vel fictũ ꝑ rematopęiã3.

77 ——

NRemediũ. dij. n. g. medicia ꝗᷓ pꝰ lapſuʒ ſuc⸗

currit.⁊ ðꝛ a remedeoꝛ.derſ. Iñ h̊ remedi
olũ.li.dimi.i.puũ remediũ.

£

Rewmex. remigis. m. g. nauigatoꝛ q̊ remum

agit. ⁊ ðꝛ a remigo.gas. aũt ðꝛ remex qᷓi

remi actoꝛ.etymologia ẽ. Et foꝛmat᷑ gtũs

antõ.e.mutata i.i.⁊ ablata.x.⁊ addita giſ
Vñ diẽ Nꝛiſtia.in. vj. In.x.deſinẽtia ſia
verbis ſint in go deſinẽtibꝰ.ablata.x.⁊ ad
dita gis. faciũt gtm vt grex. gis.
Remigiũ.gij.actꝰ vel officiũ remigis.Qui
dam tñ dicũt ꝙ remigiũ ẽ remoꝝ collectio
vñ ðꝛ in grecis.Eſt remex ducẽs.ẽ remex
duct'i amne.At vbi remoꝝ collectio remi

NRhemis.indecli.ꝗdã ciuitas fran⸗(giũ ſit.

cię. Iñ h̊ ⁊ hec rhemẽſis.⁊ h ſe.patriũ.
Remiſſio.ẽ cauſe cõmiſſe ad cõmittẽtem fa
cta miſſio. Itẽ qñq; ſignificat idẽ qð idul⸗
Weri m ſpe. Et ſic ſumit᷑ in ti.de pę.⁊ re.
emiſſus.ſa.ſũ.qð retro mittit᷑ vł qð non
ex toto intendit᷑.ſʒ parũꝑ leni᷑. Uñ ⁊ qð⸗
dam aduerbiũ ðꝛ remiſſiuuʒ.qð deſignat
remiſſionẽ alicuiꝰ rei m Hhugl. Map. vo
dicit. Remiſſus. feſſus. benignꝰ.ſimplex.
indulgens.dimiſſus.diſſolutꝰ.leuis negli
gens.tractabilis. ↄdona-.
Remoꝛa.rę.i.moꝛa ipedimẽtũ. Vñ Liui

O nã nox greſſui meo remoꝛã facit. Repertoꝛ.toꝛis.i.autoꝛ.inuẽtoꝛ ᷣm apᷣ̊.H.
IRemoꝛamẽ.inis.n.g.i.moꝛa vel ipedimen Repetitio ẽ coloꝛ rhetoꝛicꝰ ⁊ fit ex eo ꝙ ea⸗

tum. ⁊ ꝓpꝛie greſſuum. ⁊ ðꝛ a remoꝛoꝛ.Et
ꝓdu.ra. Añ Ouidiꝰ meta.iiij. Remoꝛa⸗
mina.ꝗ̃ᷓ ipſaʒ nocebãt.

„ £✕

Remultũ.ti.n.g.funis quo nauis deligata

trahit᷑ vice remi. IJñ remulto.tas.i.remul

to nauẽ trahẽ.vłnauẽ remſto ad litꝰducẽ.
Remꝰ.mi.malſ.ge.ðꝛa remoueo.ues.eo ꝙ;
remoueat ⁊ↄcutiat fluctꝰ. Iñ h̊ remulꝰ.li.
dimi. Et remillꝰ.li.idẽ.Sʒ palmula eſt ex⸗
trema latitudo remi. a palma dicta.q̃ ma⸗
re impellit᷑. Itẽ remꝰ cõponit᷑ biremis.et
eſt nauis que habet oꝛdines duoꝝ remoꝝ
Et hic triremis.quadriremis.qnqremis
vel pentiremis.hexaremis.a pẽte quodẽ
q̃nq; ⁊ hex qð ẽ ſex.⁊ remꝰ.ſ.nauis ꝗᷓ ha⸗
bet tres vel q̃ttuoꝛ vel qͥnq; vel ſex oꝛdies

remoꝛũ. Inueniũt᷑ aũt oĩia hęc adiectiue ⁊

mobilit᷑ öcliata.ſ.h̊ ⁊ hęc biremis.⁊ G̊ me.
Ren. renis.m.ge.ſᷣm Varronẽ ðꝛ a riuꝰ qꝛ
a renibꝰ riui obſceni ⁊ cenoſi hũorl deriuã
tur. Mã venę ⁊ medullę tenuit᷑ liqͥrẽ deſu⸗
dant ĩ renibus.qui liquoꝛ rurſus a renibꝰ
caloꝛe venereo reſolutꝰ decurrit ad geni⸗
talia.Et a ren ðꝛ h̊ rien rienis.idẽ ꝙ ren vł
poꝛcellꝰ. Vel rien ðꝛ qðᷣdã inteſtinũ.⁊ int᷑

pꝛetat᷑ fluẽs.⁊ tũc deriuat᷑ a vᷣbo gręco.ſ.

reo. quod eſt fluuo.
Renale.lis.n.g.ẽ ʒona circa renes.⁊ dicit᷑

a ren. Et h̊ ⁊ hęc renał⁊ h̊ le.ad renes ꝑti⸗

Renitẽs.tentis.vide.S.in nitens. (nẽs
Renũculꝰ.li.dimi.i.pꝑuꝰ ren. Vel renũculi
dicuũt᷑ inteſtina qdã renibꝰ adheęrẽtia ⁊ ſũt
rotunda ad modum teſticuloꝛũ.⁊ ſuut co⸗
meſtibilia. Vñ gred. Inteſtinoꝛũ ꝑs ẽ re⸗
nũcuł.aut ſunt Renes luxurię ſedes.nec
non alimẽta. ZUVMW
Renunciatio ꝓpꝛie eſt rei vel iuris ſponta
nea refutatio.Et põt fieri ꝑ illũ ad quẽ ꝑ⸗
tinet illud cui renũciat᷑.alias generalit᷑ re⸗
nunciatio põt fieri ꝑ quẽlibet de re ſua vel

iure ſuo ꝓpꝛio:vt.vij.q.j.qᷓ; ꝑpiculoſũ.C.

de pac.l.ſi qs in ↄſcribẽdo.
Repagulũ.li.n.g.i.obex.qð ad ipedimẽtũ

opponit᷑.⁊ ðꝛ a repãdo.dis.eo ꝙ claudat

⁊ pandat iter. vt ſera.⁊ coꝛ.gu.
Repandus.da.dũ.i.recuruꝰ.qð acutũ eſt
cũ illð retundit᷑ repadũ ẽ ᷣm HHugl. ap̃.
VYo dic̃. Repandũ.recuruũ.patũ.repãſũ.
Repẽs.entis.nomẽ.i.ſubitꝰ. Iñ repete ad
uerbiũ. AUñ Ouidiꝰ in libꝛo faſtoꝝ. Bina

repens oculis obtulit oꝛa meis. Et inde

repentinꝰ.na.nũ.ſubitꝰ.impꝛouiſus.

dem dictio in bᷣncipio pluriũ clauſulaꝝ re⸗
petit᷑.vt Laudate dñm de ceęł laudate eũ i

Repetitio capit᷑ ĩ iure ꝓ reaccepti⸗(excelp.

one in teſtõ vel ſbſtitutiõe heredu vt duzʒ
grit᷑ de repetitiõe emolimẽti.onerl.aditio
nis.mõi.vłalteriꝰ q̃litatl.⁊ ſigniſicat᷑ eodẽ

mõ qꝗͥ ꝓbabilit ſignificari ↄcludit᷑. vbigrã
Teſtatoꝛ heredẽ iſtituit.qͥ legata ab eo re⸗

liqt ⁊ vulgarit᷑ ei ſſtituit. ibi repetitõ fcã
cenſet᷑ a ſſtituto.vt in.l.lʒ.ff. de le.j.⁊ rõ
ſumit᷑ ex volũtate in ſubſtitutide.

Repetẽc. da.dũ.ſᷣm modernos.⁊ vᷣm an⸗

tiquos repetunc. da.dũ.ðꝛ a repeto.tis.
Vñ repetundę darũ.dicũt᷑ pecunię repeti

te.Siqdẽ mos erat romę.ꝙ ſi qͥs depoſuiſ

ſet pecuniã alicui.nec poſſet eã rehr̃e.veni
ebat ad ſtoꝛẽ.ſᷣtoꝛ vo mãdabat debitoꝛi.
⁊ ↄſtituẽs terminũ quẽdã pᷣcipiebat vt in
fra terminũ illũ pecuniã ꝓfiteret᷑ ⁊ redde⸗
ret.⁊ tũc poterãt dici petũdę.darũ.Si vo

debitoꝛ in ᷑mino nõ ↄfiteret᷑.iterũ depoſi

toꝛ veniens ad pſtoꝛẽ pecuniã repetebat.⁊

tũc dicebant᷑ repetũdę darũ. Tũc vo de⸗

bitoꝛ clamãte pſtoꝛe reꝰ erat repetũdarum
AVñ Saluſtiꝰ oſt paulo. Catilina pecu
niarum repetũdaꝝ reꝰ. Itẽ ↄſuetudo erat
antiqt romę ꝙ legatꝰreipublicę acciꝑet ꝓ
ſe ⁊ ꝓ ſuis victualia de cõi vbicũq; eẽt ſed

nõ vltra qᷓ; deberet. Finito poſtea mino

illius cũ aliꝰ legatus eadẽ deberet fungile
gatione.ſecũ ducebat legatũ p̃teriti anni.
⁊ licebat cuilibet infra quadragita dies ꝗᷓ⸗
rimoniã facẽ de eo ꝙ pecuniã vltra qᷓ; de⸗
beret accepiſſet.⁊ pecuniã repetẽ ſuꝑflue
acceptã.⁊ tlłis pecunia ſic repetita diceba

tur repetũdę.darũ.⁊ tũc ſi ille nõ poſſet ſe

excuſaꝛe.reerat repetũdaꝝ ⁊ cogebat᷑ eaſ
Repofociliũ.lij.ẽ id qð tegit ignẽ (reddere
i nocte.vł qð retro ponit᷑.q̃ſi ciliũ foci ſuꝑ
qð a poſteꝛioꝛi ꝑte foci ligna ponũt᷑.quod
vulgo lar ðꝛ.⁊ ðꝛa repono ⁊ focꝰ ⁊ ciliũ.
Replicatio vᷣm Spe.e.ti.ð.excep ·S:multũ
ẽ exceptionis factę excluſio.Et ſicẽ ꝗq dam
acceptio cõpetẽs actoꝛi ↄtra exceptionem
rei.⁊ iſtã ſpꝑ opponit actoꝛ.Et ↄtra replica
tionẽ actoꝛis dat᷑ duplicatio reo. Et iterũ
ↄtra duplicationẽ rei dat᷑ actoꝛi triplicatõ

⁊: ſic in ĩſinitũ extẽdere licʒ.inſti.e.ti.ĩ pᷣn.

Repꝛeſſalia.ẽ ptãs pignerãdi ↄtra quẽlibʒ
de terra debitoꝛis data creditoꝛi ꝓ ſiurijs
damnis. De his repꝛeſſalijs dicitur de
iniur̃.⁊ dam.da.c.⁊ ſi pigneratiões.li.vj.

4
l
ti
i.
tin
le⸗

ee

n

ali⸗
uni
id
tonn
plan
1lten

a,
ib.

aip⸗
ſuns
Gurd

vbi phibent᷑ extendi ↄtra ꝑſonas eccleſia

ſticas ſbᷣ pena excõicatõis vłint᷑dicti. Añ
bꝛeuit᷑ repꝛeſſalię dicũt᷑ qñ aliqͥs oꝛiundꝰ
de vna terra ſpoliat᷑ vł damnificat᷑ ab alio

oꝛiundo ab alia terra.vel etiã ſi debitũ nõ

ſoluerit ei.tũc em̃ dat᷑ ptãs iſti ſpoliato ꝙᷓ

ei ſatiffaciat ↄtra quẽlibet in tra illa.vnde
eſt ſpoliatoꝛ vel debitoꝛ.

Re pꝓmiſſio.ẽ ꝓmiſſionis iã factę ↄfirmatio

⁊ differt a ꝓmiſſione.qꝛ ꝓmittẽdo negoci
um inchoamꝰ ſʒ repꝛomittẽdo ad impletũ

ↄſolidanꝰ.Et ẽ repꝛomiſſio q̃ſi iterata ꝓ·

miſſio. vt res magis ſit in ſecuro.
Reptitł.lis.2.t.⁊ B le.ðꝛ a repo.pis.et coꝛ.

pe. Vñ in Auroꝛa. Reptile ſubijcit᷑ cũ ſů⸗

ſtas ei famulatũ. Et nota ꝙ reptilium quę

dam genera ſunt terreſtria.quędã aq̃tica.
Dicitw᷑ em̃ reptile qð ſe rapit Hoc aũt con

tingit multiplicit᷑.Qðdã em rapit ſe vᷣtu⸗
te coſtarũ.vt ſerpẽtes.qðdã vi anuloꝛum

vt aial anuloſum. qðdã vi oris. vt quidã

vermes.qͥ oꝛe vrę affixo totũ coꝛpꝰpꝰſe tra
hunt.qðdã vo ẽ qð ĩ vi pinnulaꝝ qrũdaʒ

ſe mouet.vt piſcis.⁊ vniuerſalit᷑ ome aial

vigdet᷑ reptile dici cuiꝰ coꝛpꝰ a tra nõ mul⸗
tũ eleuat᷑ ꝑ iſtrumẽta motꝰ.Et vt dicũt qᷣ⸗

dam reptilia ppꝛie ſũt aqᷓꝝ. Reptẽtia vO

terrę. Iſta tũ ꝓpꝛietas nõ ſꝑ obvᷣuat᷑.

Repudiũ.dij. ↄꝛ repulſio vel ſcriptũ repul

ſionis qð ſub teſtimonio teſtiũ pñti vel ab

ſenti mittit᷑. ⁊ ðꝛa re ⁊ podiũ.qð ẽ baculuſ

ſuꝑ quẽ innitimur. MDRodiũ etiaʒ dicit᷑ vbi
cunq; innitimur. Vir aũt ẽ podiũſiue ſu⸗
ſtentamentũ mulieris. Iñ repudiũ ðꝛ diſ⸗
cidiũ.diuoꝛtiũ.vel repulſio młieris a viro
vł cõponit᷑ a re.⁊ pes.pedis.ĩde repudiũ
q̃ſi repediũ.Cũ em̃ repudiat᷑ mulier.tunc
repedat.i.reuertit᷑ ad ſuos. Vel cõponit᷑
a repello.lis.⁊ ędes.qð ẽ domꝰ.inde repu
Diũ ðꝛ q̃i repellediũ.i.repulſio ab ede.
Repulſus.ſa.ſũ.i.retro pulſus.fugatꝰ.eie
ctus.⁊ ðꝛ a repello.lis.Et hęc repulſa.ſę.

i.repulſio iiuria q̃ repellũt᷑ hoies ab hono

Reputatio ᷣm Pla.ẽ cõpẽſa (ris petitiõe.
Reqes ẽ refrigeriũ.ſola(tio.vt.j.ff.ð ſolu.
Res rei.a reoꝛ reris.ðꝛ vm (tiũ.pauſa.
Hugl. Mꝛopꝛie qͥdẽ res ſunt qs ſola exti⸗
mationẽ ⁊ intellectu cõpꝛehẽdimꝰ.vt icoꝛ
poꝛeę.Alia vo appellant᷑ coꝛpoꝛea. Unð
diẽ Priſti. Coꝛpoꝝ ſeu rerũ. Res etiã ðꝛ
quęilibet. Eſt em res vnũ de trãſcẽdẽtibꝰ.
Nam q̃ttuoꝛ ſunt trãſcendẽtia. Res.ens.
vnũ.⁊ aliqͥd. Et etiã ᷣm leges res ſunt ꝗ̃ in

nẽo iure ↄſiſtũt a recte habendo. VUñ dicit

AIſidoꝛus ĩ qͥnto etymo.vbi agit de rebus
Res ſũt qͥ in nro iure ↄſiſtũt. Jura aũt fũt
quęa nob iure poſſidet᷑.nec aliena ſũt. Dti
cta aũt res a recte hñdo. Jus autẽ a iuſte
poſſidẽdo.Hoc.n.iuſte poſſidet᷑ qʒ bene.
Qõð aũt male poſſidet᷑ alienũ eſt ale ãt
poſſidet.qͥ male ſuis vtit᷑ vł aliena pᷣſumit
Poſſidet aũt iuſte qͥ nõ irritatur cupidita
te. Qui aũt cupiditate tenet᷑ poſſeſius eſt
nõ poſſeſſoꝛ. Verba ſũt Iſidoꝛi. Itẽ a res
ðꝛ h̊ͥ ⁊ h real.⁊ h̊ le. Iñ realit᷑ aduer.⁊ hec
realitas.tatl.Et cõponit᷑ res cũ publica.⁊
ðꝛ reſpublica. gtõ huiꝰ reipublicę. Sʒ pᷣt

Iri. an ſiẽ fit iſta cõpoſitio reſpublica poſ⸗

ſit fieri hec cõpoſitio mulier alba. Rñdet
qꝙ oiĩs cõpoſitio imutat.⁊ cõmoditatẽ hẽt
alioquin eſt inutił.⁊ nõ tenẽda. Reſpubli
ca ergo qꝛ aliqͥd imutat.eſt vna cõpoſitio.
Nã qũñ reſpublica ſũt duę ꝑtes.idẽ eſtres
publica. qð res notoꝛia manifeſta. Cum
gut ẽ vna dictio cõpoſita idẽ ẽ reſpublica
qð cõe.hęc ãt mutatio nõ ↄtingeret ĩ mu
lier alba.qꝛ ſiue eẽt vna dictõ.ſiue duę.ſꝑ
fieret ſuppoſitio ꝓ muliere alba.⁊ ſic nul⸗
la eẽt vtilitas ĩ tli ↄpoſitiõe.vñ ñ ẽ faciẽda
Res iudicata ſᷣm Aʒo.e.ti.ðꝛ ſnĩa ꝗᷓ finẽ cõ
trouerſiaꝝ ꝓnũciatõe iudicl accipit.vt.ff.
e.ti.l.j. Nel ẽ qdðᷣ ↄdẽnatiõe vel abſolutio⸗
ne ↄtingit. Itẽ res iudicata ẽ a iudice ⁊ in⸗
iudicio eius qð deductũ ẽ rõne ꝑ eũ adiu⸗
dicatio.vt dicta.l.j.cũ ibi nota.Nã ibi no
tat᷑ ꝙ res iudicata ñ ẽ ſnia ſʒ id qð ẽ deciſũ
ꝓnũuünciatione iudicis. Snia vᷣoẽ diſpoli⸗
tio vel ꝓnunciatio iudicis legaliter decla
rata.Ex quo ſequit᷑ ꝙ interlocutoꝛia non
põt appellari res iudicata.qꝛ nõ capit finẽ
cõtrouerſiarũ.lʒ qñq; ex iterlocutoꝛia au
ſa diffiniat᷑. Mec ſnię arbitroꝝ dicunt᷑ ces
iudicatę.quia nõ imponũt finẽ.nã ꝑ ſoluti
onẽ pene poſſunt reſiliri.
NRes còes naturali iure dicũt᷑ q̊ꝝ vſus oibꝰ
gialibꝰ ẽ cõis vt aer.aqᷓ ꝓfluens ⁊ mare.⁊
eiꝰ litoꝛa.vᷣm Aʒo.Et inſtitl.de re.diui · S·

flumina aũt. . ff. de aqͥ.re.do.l.ſ.

—

NRes publicę dicunt᷑ ꝗᷓ ſunt omniũ ppłoꝝ⁊
hoĩm tm.vt ſunt flumina ⁊ poꝛtꝰ.⁊ ꝗ ſunt
dedicata vſibꝰ ppli.vt foꝛũ.ſtadiũ.
Res ſanctę dicũt᷑.ꝗ ab omni lęſione muni⸗
te ſunt.vt muri ⁊ poꝛteę ciuitatis.queę ideo
ſanctę dicunt᷑.qꝛ pena ſanguinis ↄſtituta
eſt contra eos.ſeu aduerſus eos qͥ aliqd in
his delinquũt violãdo vel aliud cõmittẽ⸗
do vel tales res trãſcẽdẽdo ſcalis admot

yel ctiã aliqd in eoꝝ leſionem. auf erendo

vtqualibet alia röne occupãdo.vt Inſti.
de re. diui · S:ſi qͥs vo.Nã ciues romanos
alias qᷓ; ꝑ poꝛtas egredi nõ decet. cũ iſtud
hoſtile ⁊ abominandũ ſit.Nã ⁊ rhemꝰfra
ter romuli occiſus tradit᷑ ob id ꝙ murum

tranſcendere voluit. Uñ Lucanus. Fra⸗

terno pꝛimi maduerunt ſanguine muri.

Res ſacreę dicunt᷑.quę rite deo per pontifi
ces conſecrate ſunt. vt edes ſacre ⁊ alias do
na pia quęad diuina miniſteria conſeruã⸗
da degicata ſuut. vt Cruces ⁊ thuribula
quę etiam alienari phibent᷑.excepta cau⸗

ſa redẽptiõis captiuoꝝ.vt.C. ð poſ.li.re.
l. ab hoſtib“. 2.l. fi. c poreteI

Res religioſe e. ſepulcra ſi unt i qbꝰ hoies ſe⸗

peliunt᷑.vt Inſti.de re.diui ·S:religioſum

Res ſoli.ẽ res imobilis.vt.ff.de diuer.⁊ tẽ

Res emphyteotica.ẽ

diñs dominio ⁊ ꝓpꝛietate retẽta ↄceſſit em
phyteotę qᷓ;tũ ad ſolã poſſeſſionẽ. VUñ ſih

emphyteota rem illã in aliã ꝑſonã trãſpo⸗
ner e velit. nõ põt tradere eâ.i. dominium
trãſferre. eo ꝙ ipe.nec habet.nec habuit il

lud.⁊ ideo alteri dari nõ põt.qꝛ nemoi ali
um plus iuris tranſferre poteſt qᷓ; ipſe ha⸗
beat. vt in regula. Nemo plus ⁊c.de regl.
iurj. lib. vj. =èò
Reſcriptũ vᷣm Goff.õ mãdatuʒ pᷣncipis qð
ad inſtantiã alicuiꝰ vel aliquoꝝ ſiue ꝓp:io
motu. vel ex relationibus abſentiũ.vł ex
ſuggeſtionibꝰ pᷣſentiũ.vel ad alicuiꝰ ↄſul⸗

tationẽ facit.vel cũ alicui vel aliquibꝰ.coꝛ

poꝛi collegij. vniuerſitati.vłciuitati aliqͥd
mãdat᷑ vel indulget᷑.talia em ius faciunt.
nõ generale ſʒ ſpèale in negocijs.a int᷑ ꝑſo

nas in qbꝰ.⁊ int᷑ ᷓs ꝓmulgata ſunt.vt.C.

De. l. 2 cõſti. l. j.
Reſes.ſidis.cõ.ge.i.piger.⁊ q̃ſi retro mo⸗
rans. ⁊ coꝛ.ſi.
Reſina. nę.pe.ꝓð.ðꝛ lachꝛyma ſudoꝛe liqͥ⸗
ris exaltata lignoꝝ.vt ceraſi.lentiſci.bal⸗
ſami. ⁊ aliarũ arboꝛũ virgultoꝝ ꝗᷓ ſudoꝛe
Reſolutoꝛiciniũ.nij.i acꝰ pectoꝛa⸗(ꝓbant᷑
lis.ſ.firm aculũ qͥ camiſia ſuꝑ pectꝰ firmat
yel q palliũ reſtringit᷑.⁊ ðꝛ a reſoluo.uis.
Akẽ iſtr̃m qͥ crines diſcernũt᷑.⁊ tũc ðꝛ a re
ſoluo ⁊ cincinnus.qð ẽ capillꝰ. Añ ar
cial. Reſolutoꝛicinioq; flamaꝝ iſtar. Qui
dam tñ legunt ꝓ duab dictiõibꝰ. ſ. reſolu
to ⁊ ricinio.Et eſt ricinio idem quod dici⸗
mus eſſe reſoluto ricinio. quod qᷓuis veꝝ
lit.tñ ꝓ vna ꝑte melius legit᷑ reſolutoꝛici⸗

ca. res emphyteoticę cõ⸗
ditiõi ſubiecta.ſ.illa quã eccłia vel aliquis

nio.ſi qs cõſideret copulatiõis vim ⁊ oꝛdi

Reſponſum.ſi.n. g. ðꝛ a reſponſo.ſas. qðẽ

frequẽtatiuũ de reſpondeo.⁊ h rñſoꝛium.
rü.Sʒ reſponſũ qð dat᷑. Reſponſoꝛiũ ver

bum vel verſus q ſępe iterat᷑. Et ðꝛ ſic.qꝛ

vno deſinẽte id alter reſpondeat.

Reſticula.lę.ẽ dimi.a reſtis.i.parua reſtis

Iñ reſticulariꝰ.ria.riũ.qui facit reſticulaſ
vel ad eas ꝑtinẽs. Reſticulęetiaʒ ſunt q̃s
ſuccinctoꝛia.vel redimicula.⁊ ꝓpꝛie bꝛa⸗

chiatoꝛia appellare poſſumꝰ.

Reſtis.ſtis.f.g.i.funis.vel qð fit ex funib⸗
ad aliqd trahendũ.Et dicunt᷑ reſtes.quia
his retia tendunt᷑.vel qꝛ rates ↄtineant.

at piſces vel aues.Et habet i.tm̃ in abltõ.
licet olim faciebat e. Iñ Ouidiꝰ in.v.fa⸗
ſtoꝛũ. Cur tibi ꝓ libitis claudunt᷑ rete leo⸗
nes. Rete dixit ꝓ reti. Et dicũt᷑ retia qua

Rete. tis. len⸗ retineo.nes.eo ꝙ retine⸗

ſi retinẽtia.⁊ nõ aſpiraß. M
Retiaculũ.li.ðꝛ a retineo.nes. Et dicũtur
retiacula in modũ retis facta.Et eſt retia⸗
culũ.ſicut ⁊ reticulũ.dimi.a rete retis.ſcʒ
pꝓuũ rete.Et reticulũ etiã ðꝛ ꝑpuũ inteſtinũ
tenue.vł q̃ſi reticulatũ qð oꝑit vitalia.
Retiariꝰ.ria.riũ.i.ad rete ꝑtinẽs vel deci⸗
piens.vel qͥ retia facit.

Reticula.lę.dimi.i.ꝑuũ rete vel mitra vᷣgi

nalis capitis.
Retiolũ.li.n.g.ðꝛ illud qð colligit comas.
⁊ ðꝛ a rete.qꝛ q̃ſi paruũ rete ẽ.vel qꝛ retiet
Einesne effundannr. .
Retinaculũ. li.i.haber
qꝛ eo retinet᷑ impet equoꝝ. vel idẽ eſt qð
reticulum.

Retoꝛtꝰ. ta. tũ. vel retoꝛſus ſa.ſũ.qð ẽ idem

.i. iteꝝ cruciat.vel retro.vel iteꝝ flexꝰ.vł
iteꝝ volutꝰ. ſiẽ̃ filũ bis filatũ. Ael retoꝛtus
ii.iterũ miſſus.ſicẽ iaculũ qð iteꝝ mittit᷑ in
hoſtes.⁊ ðꝛ a toꝛdo.queſ.qð ſigniſicat cru
ciare.flectere.voluere.mittere iaculari.
Retrimẽtũ.ti.ðꝛ q̃ſi retinimẽtũ.Et ſunt re⸗
trimẽta ea loca iĩ bꝰ digerunt᷑ ſtercoꝛa.vl
ꝗretinẽt capita venaꝝ.qͥbꝰ laxant᷑ vincu⸗
la.qbꝰ retrimẽta vſq; ad digeſtionis opoꝛ

tunitatẽ continebantur.et iterum muſculi

quibus naſcebantur retrimentoꝛum mea⸗

Retrogradus.da.dũ.i.retroiẽs.vel retro⸗

gradiens. vt Cancer ðe retrogradus. Et
planeta eſt qũq; retrogradus.qñũq; eſt ꝓ⸗
ceſſiuus quandoq; ſtationarius. Et muł

vicioſus ſimiliter quãdoq; eſt retrograd

a. dictũ a retinendo

— —, —

2 —

n 2

Reu.i.radix.Et cõponit᷑ cũ barbarũ vłpõ

Reuerẽs.entl.oĩs ge:i.valde verẽ

qñq; ꝓceſſiuꝰ.qñq; ſtationarius.

tus.⁊ ðꝛ reubarbarũ.ſiue h̊ reuponticũ.il⸗

lud qð ẽ trãs danubiũ in ſolo barbaro. et

H circa pontũ colligit᷑ ſic dictuʒ.q̃ſi radix
barbara.vel qſi radix pontica.
Es. vł ho⸗
noꝛans.⁊ ðꝛa reuereoꝛ.rerl.Et põt eẽ no⸗
men vel ꝑticipiũ. Iñ hec reuerẽtia.tię.⁊ ẽ

LQ

honoꝛ qͥ cũ pauoꝛe exhibet᷑.

—

Reuma.matis.n.g.i.tẽpeſtuoſa maris iun

datio. vel ille feruoꝛ aquę qͥ ſit ex remoꝛuʒ

agitatiõe. Reuma etia ẽ eruptio vl feruoꝛ

humoꝛũ.qð ducit᷑ vela capite vel ab alio
mẽbꝛo. In h̊ͥ reumatiſma.matis.i.ſluxus
abundantis aquę.vel humoꝛis.

Reuolutilis. .t.⁊ hͥ le.pe.coꝛ.⁊ h̊ ⁊ hec re

uolubilis. ⁊ B le. in eodẽ ſenſu a reuoluo.
uis. Uñ Augꝰ. de ciui.dei.Mũdi reuolu
tilis oꝛtus eiuſdẽ circũitibꝰ inſerite.

Reus. rea. reü. Zꝛ a re q petit᷑ q quis ſcele⸗
ris cõſcius nõ ſit.reus tñ ðꝛ q;diu ius ĩ iu-

dicio ꝓ re aliq̃ petit᷑. Et reus fideiuſſoꝛ ðꝛ
q re de ̊ ẽ obnoxius. Iñ h reatꝰ. Itẽ reus
maieſtatis pus dictꝰ qꝛ aduerſus rẽpubli
cam aliqͥd egiſſet.Et q cunq; hoſtibꝰ ↄoſen
ſiſſet.dictus ẽ reus maieſtatis.qꝛ malꝰ eſt
ledere patriã.qᷓ; ciuẽ vnũ. Moſtea etia ille

aduerſus maieſtatẽ pᷣncipis egiſſe videt

