Eucharis.ris.vel charidis.i.hõ bñ gratio
ſus.⁊ coꝛ.cha. VUñ Eccl.vj.Et lingua eu⸗

charis in bono hoie abundabit.

Euchariſtia.ſtię.i.bona gratia vel ẽtiaru

actio. ⁊ ðꝛ ab eu qð eſt bonũ.⁊ charis gr̃a.

Ael euchariſtia ðꝛ ſacr̃n panis ⁊ calid.ſ.
ſacrificiũ coꝛpoꝛis ⁊ ſanguinis chriſitt.
Euchius.chij.i.bacchus.⁊ ðꝛ ab eu qð eſt

bonũ.⁊ chios filiꝰ.q̃ſi bonus filiꝰ.qͥ nomie
eũ Jupiter nominauit.cũ gigantẽ intfecit
Eudoxia.xię.f.p.i.bona gła.claritas.
Eudulia.lię.f.p.i.bonũ vᷣuitiũ.⁊ ðꝛ ab eu.

gõð eſt bonũ ⁊ dulia.qð eſt uitus.

Euentus.us.ui.i.caſus.finis.pᷣncipiũ Añ
Ouið.Exitꝰ acta ꝓbat careat ſucceſſibus
octo. Quiſqͥs ab euentu facta notãda pu⸗
tat. De pdictis tribus ſigãtionibꝰ diẽ qdaʒ

Euentus dic pᷣncipiũ.finem qͥʒ caſum
Etcchiops ꝑ ps ſcribit᷑.⁊ coꝛ.pe.tam in ntõ
qzᷓ in obliqͥs. Et ęthiopes dicti ſunt a filio
Cham ã̃ vocutus eſt Chus.a qͥ oꝛiginem
traxerunt. Chus em hebraica lingua ęthi

Eueunus filius Chanaan.a qͥ dicti ſunt Euęi

ZBßpi ſunt ⁊ gabaoniteę de ciuitate gabaon.
Qſupplices venerunt ad Joſue.

Eufemia.mię.i.bona foꝛtuna. ab eu qð eſt
bonũ. Iñ qdam vgo dicta eſt eufemia. qſi
bñ foꝛtunata

— 7

Eufoꝛtuniũ.nij.i.bonũ foꝛtuniũ.⁊ ðꝛ ab eu

qð eſt bonũ ⁊ foꝛtuniũ.

„

s8. vł euphrate

fluuius meſopotamię de paradiſo exiens

copioſiſſimus gemmis.qui per mediam

m Wap. Eu

hr⸗

babyloniã influit.q̊ ab vbertate nomen ac ſunt deliece.
cepit. Naã hebꝛaice euphrata fertilitas in· Euocatio eſt dictionũ diuerſaꝝ intrãſitiua
pᷣtatur. Meſopotamiã in q buſdam locis adiunctio.ita ꝙ vna trahat᷑ ad im ꝓpeta⸗
ie ita irrigat ſicut nilꝰalexandriã.⁊ ꝓdu.pe. tenm alterius.vt ego CPetrus lego.
tbirze Vñ Lucanꝰ. Tigris ⁊ euphrates vno ſe Euphemiſmos eſt bona vbi ꝓ vbo muta
fonte reſoluunt. Item Auroꝛa. Frugifer tio. vt Exultabit lingua mea iuſticiã tuaʒ.
ſey⸗ euphrates natat h̊ ꝙ plurima pfert. id ẽ exultando ꝓnunciabit. ⁊ öꝛ ab eu qd
mins: Euphrateus. tęa. tęũ. ðꝛ ab Euphrates fltu bonũ.⁊ phemiſmos qð eſt mutatio q̃i bõa
R uio.ſed effrateus ꝑ duo f ab effrata venit. mutatio. Uñ. Euphemiſmos erit ꝓ vbo
lning Euphauia eſt pulcra locutõ.vt meridieſ pꝓ ponere vᷣbum.Exultat dñi vocem lingua
medidies. Et ſm quoſdam ſit dupliciter. mea ſupin. ”
Kne Del qñ lra tranſponit᷑.vt nobiſcũ pꝛo cuʒ Eupolis.f.t.pe.coꝛ.latine eupoleos grece
Ae nob. Ael ſcribit᷑ non ꝓfert᷑.vt Circũeo. id ẽ bona ciuitas.⁊ ðꝛ ab eu qð eſt bonum.
ircũamicto. ꝓpt᷑ mala ↄſonoꝛoſitateʒ. et ¶⁊ polis ciunuttuiuias..
rötii ðꝛ ab eu qð eſt bonũ.⁊ phonos ſonꝰ.quaſi Euprepia.pię.i.pulcritudo.deco....
WZ bo na ſonoꝛitas vel bonꝰ ſonꝰ. Jñ eupho⸗ Euripus.pi.m.s.i.maris eſtuatio.vłlocuſ
— nicus a. i.i.bene ſonans. Et excuſat cace⸗ in mari piculoſus.⁊ ðꝛ ab eu qð eſt bonuz
* pꝓhaton ſᷣm doctrinale. Añ. Cum retices ⁊ripa.quaſi bona ripa.ꝑ ↄtrarium. Vnð
o turpe ſonant euphonia habet. Boetius.Eſtuantis moꝛe fert᷑ euripi. vm
Eugenes.pe.coꝛ.gręci dicũt.qð nos inge-⸗ Hhugl. ap̃.dicit.Euripꝰ eſt reductio ma
in: nuos vel nobiles.i.boni generl dicimus. ris vel aquaxꝝ.qð fit ᷣm crementũ vel de⸗
ugiſe Euictio ſᷣm Axo.in ſũ.ſic diffinit. Euictio crementũlurn.
11 eſt rei emptę vłex alia iuſta cauſa accepta Euroauſter. ſtri. eſt vẽtꝰ collaterał. ⁊ ðꝛ ab
Kige ꝑ ſniam iudicis abductio vel vt petat alio euro ⁊ auſter.qꝛ eſt int᷑ eurum ⁊ auſtrum.
linge euincẽte omiſſio. Nec em̃ ſꝑ eſt neceſſarũũc Inuenit᷑ etiq euroqdlo.

d renm abduci vt videt euicta. vt. ff. de eit. Europa fuit ſilia Agenoꝛis regl libye quazʒ

ANe 5. f. IXIupir ab africa raptã.cretam aduexit.et
1crzn Euidens.tis.oĩs.ge.i.clarus vel aꝑtꝰ. JIſ ab ea tertiã ꝑtem mũdi europam vocauit.
ielall hec euidentia.tię.i.aꝑtio vel claritas. Et Jũ europicus.ca.cũ.⁊ europius.pia.piũ
cit cõpõit᷑ cũ in.⁊ ðꝛ ineuidẽs oĩ s.ge.i.obſcu Et nõ ꝙ ſunt tres ꝑtes mũdi.ſ.europa.li⸗
ba rus vłinaptꝰ. Iñ ineuidẽtia.tię.i.obſcuri bya.⁊ aſia.Se qͥbus Lucanus in.vj.Eu⸗
gone Euilath filiꝰ Chus.a qͥ getuli.i.mauri ( tas ropam miſeri libyã aſiamq; timrre.
ürteat Item euilath ðꝛ ꝓpᷣum terrę Eurus.ri.m.s.eſt ventꝰ flans ab oꝛiente.⁊
ne, Euitatus.a.ũ.i.valde vitatus vł euidẽter vↄꝛab eos.eoi.quaſi ab eoo ruens.
echel. vitatus.⁊ ðꝛ ab euito.tas. AUl põt compo Euſebia.bię.i.pietas. Iñ euſebius.i.pius.
ni ab e.⁊ vita.⁊ tũc euitatus.i.vita puatꝰ*. ⁊ cõponit᷑ ab eu qð eſt bonũ.⁊ ſebes quod
g AH AVñ dicit Papᷣ. Euitatus.i.vita priuatꝰ* eſt pietas.q̃ſi bõa pietas. hinc etiã gręce
Ccſides id eſt ꝑterritus. ALaiiconia ðᷣꝛ euſebes.i.bonę pietatis auis.
dat :. Eulogiũ.gij.n.s.i.ſapia.vłbona fama vel Fert᷑ em̃ ꝙ ſicut alit᷑ a parentibꝰdũ parua
R teſtimoniũ.vel cantus. Itẽ eulogia dicin elt.ita poſtmodũ ſenes parentes alat
Saiun tur laudes electę ⁊ ſummatim collectę. vt Euſtochium. f.s.i.bñ foꝛtunata.⁊ ð ab eu
zum bui ſi aͤs in imagine alicuiꝰ laudes ſcribat eu⸗ qʒð eſt bonũ.⁊ tuchis qd interpᷣtat᷑ foꝛtũs.
—NRH logia dicũt᷑. Itẽ eulogia. gię.ᷣf.g.ðꝛ ab eu Euticiani qdã hęretici dicti ab Eutice con⸗
. að eſt bonũ a logos. ſunt eulogię benedi ſtantinopolitano abbate. chriſtum poſt
anhze ctiones. ſalutationes ⁊ bone donationes. humanã aſſumptioneʒ negauit exiſtere in
innſi⸗ Vñ in decret.x vj.di.de eulogijs ad ſarra duabꝰ naturis.ſed ſolam diuina aſſeruit ĩ
ↄcilia ↄſtitutis. Iñ eulogicus.a.ũ.⁊ eulo eoeſſenaturam. MP
Acbeal gius. gia. giũ.i.bñdictus. ü&Egcguui.n. s.i.ſeculũ vel tps vel ſpaciuʒ qð cũ
1 Eumenis. dis.f.g.furi a in fernał.quaſiibo mundo cepit eſſe.⁊ ðꝛ ab h inſnitiuo eſſe.
acher⸗ no deſiciẽs.⁊ ðꝛ ab eu qð eſt bonũ.⁊ mene ¶ Euũ etia eſt pſentarius ſtat oim ſunt ⁊ fu
ds.4 defectus. ⁊ coꝛ.pe. Ande Gręciſmus. Eu ecrunt ⁊ futura ſunt.i.in cuius ſſentia ſunt
oeuen menides qꝛ deſiciũt bonitate vocan᷑t.· oĩa pſᷣterita ⁊ futura tanqᷓ; ſſentia.Inñ eui⸗
. Ad⸗ Eunuchus.chi.m.g.gręcũ eſt.i.ſpado. Et ternus.na.num.a ęuitaneus.a.ũ.i.ꝑdura
n eunuchia. chie. i. facies. Sʒ eunuchię aꝝ. “̊ð”MMßM

pilis in euo.

K

Exactio.onis.f.t.i.iniuſta petitio.
Exactoꝛ.oꝛis.i.iniuſtus petitoꝛ.
Exxactus.a.ũ.i.pfectus.ꝑqͥſitꝰ.delectabił.
gularis ponit.
Examen.inis.i.filũ m ediũ quo trutia ⁊ ſta⸗
tera regit᷑ ⁊ lances ęquant᷑. Vñ ⁊ in lãceis

amentũ ðꝛ. Nel examen ðꝛlingula ꝗ̊ in fo⸗
ramine trutinę vtit᷑ huc ⁊ illuc.vᷣm quam

conſiderat᷑ ęqualitas po nderatoꝝ. Vnde
⁊examen ðꝛ iudiciũ.diſcretio.ꝓbatio.in⸗
qſitio. Examen etiã ðꝛ apum ↄgregatio.⁊
tranſſlationem hoim. DMU
Exanguis.9. t. ⁊ B gue.i.extra ſanguinem.
yel pallidus. ⁊ ðꝛ ab ex ⁊ ſanguis.

Exrxaminatus.a. ũ.i.debilitatus.perterrefa

ctus. ↄſternaauss.
Excedra.drę.ab hydoꝛ vł hydro quod eſt
ꝗqua.ðꝛ h hydrus vel hydra ſᷣpens aqua
ticus.De hydra legit᷑ ꝙ fuit Oracomłto⸗
rum capitũ.q̃lis fuit in leerna palude ꝓui
cisę archadię lhęc latine excedra ðꝛ qꝛ vno
ceſo tria capita excreſcebãt. Sed h̊ fabulo
ſum eſt. Nam oſtat hydram locũ fuiſſe vo
mentem aqs vaſtantes ciuitatẽ vicinam.

in quo vno meatu clauſo młti erũpebant.

ODð hercules videns loca illa cõbuſſit. et
ſic aquę meatꝰ clauſit vnde ⁊ hydrã ðꝛ int᷑⸗-
feciſſe.Et nõ ꝙ in aliqᷣbus libꝛis ſcribitur
erxcedra ꝑ d.⁊ tunc eſt etymo.excedra.qð
excelſa hydra. In aliquibus ꝑ t. excetra.
quaſi excelſa tria.Et iſta lr̃a cõmunioꝛ eſt.

æ hʒ mediã naturalit᷑ pductã.Excetrę aũt

cõꝑat Hierony mus emulũ ſuũ ꝓpt᷑ detra
ctionis ſibiluʒ. vel foꝛte qꝛ qñ aufert᷑ vna
via detrahendi. inuenit detractoꝛ aliã viã
vel płes. Unde in ꝓlogo Eſdrę ðꝛ. Itaq;
licet excetra ſibilet victoꝛq; Sinon incen⸗
dia iactet Sinon autem fuit qͥdam ꝓditoꝛ
cuius inſidijs capta fuit Troia Et ideo ðꝛ
victo ⁊ cui comꝑat Hieronymus ęmulum
ſuum detractionis incendia iacientem.
Excelſus.a.ũ.i.altꝰ vel ſublimis. Iñ excel⸗
ſitudo.inis.i.altitudo.ſublimitas.
Exceptio eſt rei defenſio ꝑ quaʒ ſe defendit
2⁊ tuet᷑ ab actoꝛe.Et m Moin ſü. C. e. ti.
qñq; ponit᷑ large ⁊ impꝛopᷣe ꝓ omni defen
ſione ꝓut reo competit. etiaʒ ſi nulla acto
ri cõpetit actio. Et tunc qͥdam vocant eaʒ
exceptionem facti.vt qñ ſine actione quis
calũnio ſe ponit
Exceptio dilatoꝛia eſt quę cauſaʒ differt.vt

Erxrallage eſt mutatio qñ ꝓ numero pli ſin⸗

Exceptio peremptoꝛia m ſpe.vocat᷑ ſic.qꝛ

actionẽ vel intentionem agentis ꝑpimit.
Exceptio ꝑpetua eſt ꝗͥ ꝑpetuũ hʒ effectum.
vt cum petis a me debuuz. excipio ꝙ tu re⸗

miſiſti mihi. Hec exceptio ꝑpetua dici po⸗

teſt.⁊ ꝑpetuo competit qñcũq; actoꝛ agit.
qꝛ exceptio nõ competit niſi qͥs agat.ff.de
excep.l.exceptio.
Exceptio tꝑalis eſt ꝗᷓ ad tꝑs vtilis eſt.vt cũ
petis debitũ.excipio ꝙ feciſti pactũ mecũ
de nõ petendo.lhęc exceptio vſq; ad annũ
vtilis eſt.poſtea vo non.de q̃ dereſcrip.c.
plerũq. ”M

Exceptio anoꝛmala eſt ꝗᷓ̃ no ſequit normaz

aliaꝝ. qꝛ põt opponi an litis ↄteſta.⁊ poſt
infra litis ↄteſta.vt exceptio excõicatio

nis ⁊ alię.ſ de quibus dubitatur an ſintꝑ⸗

petuę an tempoꝛales.vt exceptio mr̃imo⸗
nij ⁊ exceptio non numeratę pecunię.⁊nõ
numerate dotis. vt no. Inſti. de excep · S·
appellank.
Exceptio rei iudicatę non põt opponi.quã

do fit ſuꝑ eadẽ re ⁊ qñ eſt ex eadeʒ cã ⁊ ea⸗

dem pſona.
Exceptoꝛius.a.ũ.ðꝛ ab excipio.pis.Exce⸗
ptoꝛia ſunt ꝗ̊ excipiunt᷑ vel debent excipi.

Excidium.cidij.i.deſtructio vel euerſio vł

caſus. Inde excidioſus.a.ũ.i.excidio ple⸗
Exciduus.dua.duũ.qð facile cadit.
Excipulũ.li.i.venabulũ.⁊ ðꝛ ab excipio iis
eo ꝙ accipiat apꝛum venient.
Excipuus.a.ũ.i.ſᷣcipuus ⁊ melioꝛ.⁊ ðꝛ ab
excipio.pis.qꝛ melioꝛa ſolẽt excipi ⁊ eligi.
quaſi extra alia
Exclamatio eſt cuʒ frequent᷑ clamat᷑. vt O
qᷓ;tis.o qbus.o qlibus es vidueta.

Excluſoꝛ.oꝛis.qͥ ⁊ excluſarius ðꝛ.i.ianitoꝛ

q̊foꝛas excludit hoĩes.

Excolens.entl.oĩs.ge.qͥ excolit vel purꝰ et

delicioſe diligent ꝑatꝰ.⁊ tũc comꝑat᷑ex
colẽs.tioꝛ. tiſſimꝰ. VUñ Joannes Caſſianꝰ
diẽ. Excolentioꝛes cibi aię nõ adimũt pu⸗
ritatem. ſi cũ moderamine ſumant.

Excolitꝰ.ta.tũ.i.bñ cultus ⁊ diligente
Excõicatõ.f.t.eſt extra cõionẽ eccłę ſeꝑatõ

vłcẽſura eccłaſtica excludẽs a coione fide

lium. xj.q.iij.c.nihil.⁊.S·euident᷑. Vel eſt

eternę moꝛtis dãnatio.xj.q.iij.nemo epᷣo⸗

rum. ⁊.c.nullã. Et excõmunicationis duę

ſunt ſpẽs ꝗᷓ frequent᷑ vſitant᷑.de quibꝰ .iij.

q.iiij. Engeldrudã. Ana ꝗᷓ maioꝛ eſt. et ðꝛ

ganathema. ⁊ excludit ab ingreſſu eccleſię.

öicin
mmſin
9 mno⸗
unie. dſi
tercep

Ppong
dezcns

dho r
thanancn
Aagſon
Nado
i

O

ianm.

vapur
R
Nsiſn
initt
.

Mii
ineſe
Gt
ſenoep'⸗
foris d
dguid'l
orek
ſtouc

tio ⁊ etiam ꝓthalamo.
Exemplũ.pli.ðꝛ ab amplus.pla.pluʒ.⁊ ð

qa cõione fideliũ ⁊ a ſacramentis. Alia mi

noꝛ.ꝗᷓ ſolũ ſeꝑat a ſacramentoꝝ ꝑceptiõe.
de qua in. c. Si celebꝛat. de cele. miſſa. ex

noſrriiis.
Exconſul eſt qͥ deſijt eſſe conſul.
Excoꝛs.coꝛdis.oĩs.ge.i.ĩers.fatuꝰ.iſipiẽs

⁊8 ab ex ⁊ coꝛ.q̃ſi extra coꝛ. Et in eodem
ſenſu ex e.⁊ coꝛ ðꝛ ecoꝛs.dis.ge.oĩs.quaſi
ſine coꝛde. AUñ Oꝛatius in epi. Sub domi
na meretrice fuiſſet turpis ⁊ excoꝛs

Eyxcrementũ eſt qð ſuꝑexcreſcit.vt in arbo

ribus qð putat᷑.ſeu qð expuimus
Excubię.aꝝ.i.vigilię.cuſtodię.inſidię.
Excuſatio eſt alicuius iuſtę cauſę allegatio
in defenſionem vel ſuppoꝛtationẽ alicuiꝰ.
ne cogat᷑ cõparere in iudicio.de qͥ ĩ lege.ij
ff. ſi qs cautionibus.

Erxcuſatoꝛ ſᷣm Axo.eſt qͥ venit ad ꝓponen⸗
dum cauſas abſentię alicuiꝰqͥ non poterat
eoſdem.

ſimul ratione ſui vel cauſę pcuratoꝛẽ con
ſtituere. vt in cauſis criminalibꝰ. in quibꝰ
licet ꝓcuratoꝛ nõ interueniat.tñ allegatis

cauſiſ abſentię bñ admittit.vt in.l.abſens

ff. de ꝓpcura. vel vocatus erat vt ꝑſonalit᷑
copareret

Evrecutoꝛ m ſpe.eſt officiałꝑ quẽ litis exe
cutio vel ipᷣius cauſę ſᷣparatio iubẽte iudi

ce ſuo expedit᷑. Ael m Axo. ppᷣe eſt ille qᷣ
diſcuſſam cauſam ⁊ ſententiam executioni
mandat. qui etiam in iure vocatur appari

Exrecratio. onis. fe.t.i.maledictio vel dete⸗

ſtatio. Iñ execrabilł.i.deteſtabilis

Execratus.a.ũ.i.maledictus vel excõicatꝰ
Exedra.drę.i.cathedra.thronꝰ.ſedeſ.ſella

ſuggeſtus. Ael exedra eſt camera ſecreta.
vłloc theſauri.vel locꝰ ſubſellioꝝ.·i.abſi⸗
da.vłcamera vł locꝰ qͥdã ſepatꝰ modicũ a

Htoꝛio vel a pallatio. Ał exedra genus eſt
feneſtręꝗᷓ exterius dilatat᷑.ſed interius co

artat᷑. Item inuenit᷑ exedra ꝓ gaçophyla⸗

illud qð fit. Iñ exemplar.arl ad cuius ſilłi
tudinẽ fit Añ qͥdam. Exemplar genus eſt

exemplũ quo trahis inde. ł exemplar li

ber eſt. exemplũ qð trahis inde.Et eſt exẽ

plum alicuiꝰ dicti vel facti ptiti ꝓpoſitio.

cũ certi autoꝛis noĩie.vt Oẽs ꝓ ſuꝑnapa⸗
mia laboꝛare debemus ſiẽ fecit apłs. qͥ tot
ꝓbera paſſus eſt. Item exemplũ eſt ꝗqdam
ſpecies argumentationis.⁊ ᷣm hͥ exepluʒ

eſt qñ fit pceſſus ab vno ꝑticulari ad aliðö.

vt athenienſes pugnare cõtra thebanos ẽ

—

malum.ergo thebanos pugnare cõtra fo⸗
cenſes eſt malum. l
Exemplaris ðꝛ illa ſubſtitutio ꝗᷓ fit filio fu⸗
rioſo ſeu mente capto in euẽtu moꝛt i furo

re ſeu non ſana mene.
Exemptus.ta.tũ.i.ſubtractus.ſublatꝰ.ex⸗
tractus.⁊ ðꝛ ab eximo.mis.ſi ex aliqͥ em⸗
ptus.i.tractus. H

Exemptus ðꝛ iſte qͥ a ſuo iudice ſiue iuriſdi

ctioue oꝛdinarij ſubductus efff.

Exemptio ꝓpᷣe eſt vbi aliq̃ ↄuentuał eccłia

canonicoꝝ ſeculariũ vel regulariũ mona⸗
choxꝝx vel monialiũ immediate ſubeſt papę
Et eſt duplex.ſ. vniuerſał ⁊ particularis.
Vniuerſał eſt ꝗᷓ cum vniuerſitate iuri ſpe⸗
ctat ad papã.ita ꝙ metropolitano aut dio
ceſano nihil iuris maneat in eadem. Par⸗
ticularis eſt ꝗᷓ pꝛo parte in certis caſibꝰ ab
eox iuriſdiciione eximit᷑.⁊ alias ꝑtinet ad
Exenium.nij.n.s.munꝰ paruũ.⁊ qdðcunq;
munus mittit᷑ alicui.⁊ ðꝛ ab exenos qð eſt
pegrinũ ſᷣm hugl. Papᷣ.diẽ. Exenia pꝛe⸗
mia. dona. munera. bñficia. Anð Eccl.ij.
Exenia ⁊ dona excecant oculos iudicum.
Exenſis.ſis. .t.⁊ h ſe.i.extra ſenſum.⁊ ðꝛ
ꝗab ex ⁊ ſenſus.
Exentera dicunt᷑ inteſtina.ꝗ̃ ſic dicunt᷑ qſi
exinter.
Exequię.aꝝ.płis numeri.f.p.i.officiũ moꝛ

tuox.⁊ obſequia ꝗᷓ fiunt circa ſepulturam

Iñ h̊ ⁊ hec exequialł.⁊ h̊ le.i.ad exequias
ptinens.vel res exequia,.
xercitoꝛ ðꝛ is ad quẽ quotidianus queęſtꝰ
⁊ vtilitas nauis ptinet. Magiſter vo na⸗
uis ðꝛ cui tota nauis ⁊ ancoꝛa cõmiſſa eſt.
Exercitus.us.ui.i.collectio hominũ in ex⸗
peditione. l
Exermis..t.⁊ B̊ me.i.extra arma.⁊ exer⸗
mus.ma.mũ.idem.
Exeſus.a.ũ.i.coꝛroſus.extra vł valð eſus
cõſumptus.euacuatus. HD
Exhauſtus.ſta.ſtũ.i.cõſumptꝰ.euacuatus
extenuatus.
Exhebenus.ni.f.s.ꝗqdã gẽma pᷣcioſa ⁊ can
dida.qua aurifices auꝝ poliũt.

„

Exheredatio eſt alicuiꝰ a ſua ſuba vłhere/⸗
ditate excluſio.⁊ alteriꝰ ſeu alieni inſtitu⸗
tio. veluti cuʒ parentes exhęredant filios.
⁊ ſcribunt alienos hęredes in teſtamento.
Ita accipit᷑ Inſti.de exhere. liber.
Exitiũ.tij.n.S.i.toꝛmentũ vłmoꝛs.clades.
calamitas. caſus aduerſus. exitus malus.
Inge exitioſus.a.ũ.⁊ h ⁊ hęc cxitlalig. et

6 (EX

H le.i.ꝑiculoſum.vel qð infert exitiũ. Inð
⁊ exitiolũ.li.dimi.i.paruũ exitium.
Exiguus.gua.guũ.i.paruꝰ.⁊ ðꝛ ab exigo.
qò eſt diuido.qð em exiguũ eſt alteriꝰeget
ſuffragio.vᷣm Hugui. Napias dicit.Exi⸗

guus.imbecillis infirmus.multum egens

paruñs

E xxilis.lis.ↄ.t.⁊ h le.i.tenuis ⁊ macer.⁊ ðꝛ

ab ex ⁊ hilus.vel exilis.quaſi ſine ilibus.
Nõ em̃ exilis videt᷑ haberi ilia.vel exił᷑ ðꝛ
ab exeo.qꝛ poſſit q̃ſi ꝑ anguſtũ exire. Inð
hec exilitas.tatis.i.tenuitas.Et ꝓdu.pe.
exilis. ⁊ viðꝛ eſſe aſpirandũ qñ còponitur
ab hilus.alias nõ. VUñ Oꝛatius in epi.Ex
ilis domꝰ eſt vbi nõ multa ſuꝑſunt.
Exiliũ.lij.i.pegrinatio vel damn atõ.q̃ſi ex
tra ſolium eiectõ.

4

Eximius.i.maximꝰ.pᷣclarꝰ.nobił.ſbᷣlimis.

⁊ 8 ab ex.⁊ imus.q̃ſi extra imum poſitus
Et hʒ vim ſuꝑlatiui.vñ ↄſtruit᷑ cũ gtõ płi

vt Dauid eximius ꝓphetaꝝ. Ałðꝛ ab ex

qð eſt valde ⁊ eminẽs.quaſi valde eminẽs
Inde eximietas.tatl.i.ſublimitas.magni
tudo.nobilitas.claritas.

Exitus.tus.tui.pla ſiãt.Nã exitus. i. finis

Vñ Ouið.epi.Exit acta ꝓbat caret ſuc⸗
ceſſibus opto. Quiſqͥs ab euẽtu facta no⸗

tanda putat. Item exitus.i.moꝛs. Itẽ exi
tus.i.egreſſus. Añ ꝓpheta. In exitu iſrk

4

ðꝛ abex ⁊ller.
Exodiũ.dij.i.pᷣmꝰ cantꝰ.initiũ cantilene.et
ð ab ex ⁊ oda qð eſt cantꝰ. Iñ h̊ ⁊ hec exo
diarius.rij.i.pᷣcentoꝛ.q cantũ incipit ante
alios.⁊ exodiarius.ria.riũ.i.ad exodium
vel exodiariũ ꝑtinens.
Exochł. di. pe.coꝛt.m.s.i.exitꝰ.⁊ ðꝛ ab ex 2
oda qð eſt via.q̃i itus.viatio extra.hic ⸗

Exlex.exlegl.oĩs.ge.i.ſine lege. extra lege.

.

dam liber ðꝛ exodus. qͥ ↄtinet exitum vel

egreſſum populiiſrael de gypto.
Exoletus.a.ũ.i.excretꝰ.nutritꝰ vel adult⸗
Vnñ Plautus in empidico. Gomi reliqui
vᷣginẽ exoletã.i.grandẽ.⁊ ðꝛ ab ex et oleo
les. Itẽ exolet⸗.ta.tũ.i.valde fetidꝰ.⸗ tũc
ðꝛ ab ex ⁊ oletꝰ.i.fetidus.⁊ eſt nomẽ.
Exomnis..t ⁊ ̊ ne.i.extra ſomnum. ⁊ ðeꝛ

ab ex ⁊ ſomnus.

vel eee ſiue ſit laudis. vt cũ ðꝛ Gatth.
xj. Conſiteoꝛ tibi pr celi ⁊ terreę ⁊c. ſiue ſit
peccatoꝝ.Et differt a keranhs Ainterßtan
1

tur rogationes.qꝛ ex omologeſis pꝛo ſola

cõfeſſiõe peccatoꝝ agit. Letanię aũt ppr

Exomologeſis.f. g. gręce. latine ðꝛ cõfeſſio

roganduʒ deũ impetrandũ in aliqͥ malo .

mivicoꝛdiam eius fin.
Exoꝛabilis.2.t.⁊ h le.qð facile põt exoꝛari
ſq; concedere rogata. Inde exoꝛabilit᷑ ad⸗

uer. Et componit᷑ inexoꝛabilis.i.non exo⸗

rabilis. VUVMWUd
Exoꝛciſmus.mi.eſt increpatio vel ↄiuratõ
aduſus diabolũ. vt recedat. vt ẽ ill ʒacha
rię.iij. Increpet in te dñs ſathan. Iñ hic ⁊
heęc exoꝛciſta.ſtę.i.cõiuratoꝛ vłicrepatoꝛ.
Snuoegreri ſuꝑ cathecuminoſ.⁊ ſuꝑ eos

habent ſpũm immundũ nomen domino
ſtri Jeſu chriſti. adiurans ꝑ eum vt egre⸗

diatur ab o. ð
Exoꝛdium.dij.n.s.i.inceptio. Itẽ exoꝛdiũ

dðepᷣma pars or̃onis in rhetoꝛica. Naʒ ym

Iſið.in libꝛo etymo. Narteſoronis in rhe

toꝛica arte ſunt quattuoꝛ.ſ.exoꝛdium. nar
ratio.argumentatio.⁊ ↄcluſio.aꝝ pᷣma

auditoꝛis aim ꝓuocat Secũda res geſtas

applicat. Tertia fidem aſſertoꝛibus facit.

Quarta finem totiꝰ oronis cõplectit᷑. Et
vt dicit MPapᷣ.Exoꝛdium ðꝛ pᷣncipiũ oro⸗
nis.qð oꝛatoꝛ in ſua cauſa facit in qͥ reddit
auditoꝛes beniuolos dociles ⁊ attentos.

Iñ exoꝛdiarius.ria.rium.i.ad exoꝛdium

ꝑtinens.Et hic exoꝛdiarius.rij.qͥ incipit
vel exoꝛdium facit.
Exoꝛia.rię.f.p.i.naſcẽtia.⁊ ðꝛ ab exoꝛioꝛ
Exoꝛs.oꝛtl. .t.i.extra ſoꝛtẽ.⁊ abijcit᷑ s.pᷣ⸗
cedentex. Vñ Sapię.ij. Nemo nr̃m ſit ex
oꝛs luxurię nr̃ę.i.alienus vel extra ſoꝛteʒ
Exoꝛſus.a.iũ.i.locutꝰ.jnceptꝰ.⁊ ðꝛ ab exoꝛ

Exoſus.a.ũ.i.valð vł ꝑfecte odiens.(dioꝛ

⁊ ↄſtruit᷑ cũ actõ.vt exoſus bella.i.odiẽs

valde. Et ᷣm Pap̃. Exoſus eſt qͥ aliquezʒ
ogit. Odioſus vo q̊ odit᷑. MDM

Expeditus.a.ũ.i.exolutus.lib. ꝓpmptus.
ðꝛ ab expedio.is.qð idem eſt qð liberare.

explicare.exoluere. Itẽ expedire.i.ↄueni

re.vł ꝓdeſſe vł vtilẽ eſſe.⁊ vᷓm h̊ ſepeinune

nitur imꝑſonale Expedit.vt ibi.Expedit
vobis vt vnus hõ moꝛiat᷑ ꝓ pplo ne tota
gens pereat.

Expenſe ſunt ſumptus volũtarij ⁊ non ne
ceſſarij.⁊ ðꝛ expenſa quaſi extra penſas et
debitum facta. SJ

Experectus.a.ũ.i.ꝑ ſe vigilans
Expers.pertl.2.t.i.imunis.ſine parte. Jñ

expertiꝰ.a.ũ.i.expers vᷣm Hug. Papias

vo diẽ.Expers.i.extra partẽ vł patriam
glien?. extraneꝰ. In expertia. i, extraneg.
Expes.oĩs.g.⁊ deſic in obliqs.i.extra ſpẽ.

vel ſine ſpe deſperatus. Unde Perſius.·

Ue

D
Abile
Lhoner⸗

niun
lözah
Nibie⸗
hepaor.
ſihens
Nnino

ne.

ianli
a Eyn

wnisinhe

Wiun. n
herum
Ggeſtas
us faet.
cait. Et
dd⸗
iredas
1mends,

HaNdon

aͤugt

enn.

ials⸗

GN

;
*.
(do
odis
lige

hns
bbem.

t Nei

zſeine
Eyent

hote

nin
nlet

Pees

iNmen
erN

emnſt

Exrpiatus.a.ũ.i.mundatuts.

Bonec deceptꝰ a expes. Et eſt qͥnte decli.

Expilatoꝛes ſᷣm Axo.in ſum.hi ſunt q exre
bus vacãtis hęreditatis aliqͥd ſurripiunt

*

⁊ exKpilant.de pe.di.j.aut facta.

Expinis..t.⁊ G ne.i.extra ſpinas.vel ſine 1ðꝛ b
ſpinis.⁊ ðꝛ ab ex ⁊ eerny q eſt extra. ? ſtaſis qð eſt ſtatus.q̃ſi ex
Exrpiatio.onis.f.t.i.purgatio.pia actõ.mũ

ſpinis.⁊ ðꝛ ab ex ⁊ ſpina.
datio Expiamen. pe. ꝓ. idem.

xpletus. a. ũ.i. finitus.

ꝗᷓ replicationem infirmat ⁊ reũ adiuuat

Explicitus. ta. tum. i. extenſus. finitꝰ vlter⸗
Exploſa.i.excluſa.c.inqͥſitioni.ð ſen.excõöõ.

Expolia.lię.f.p.pręda ſic dicta.ab expoli⸗

Expulſoꝛ.oꝛis eſt aliqͥs expellens. Inde ex
pultrix. tricis.mulier expellens.⁊ foꝛmat᷑
ab expulſoꝛ.⁊ deberz dici expulſrix.ſ̊ mu⸗

tatur s.int.

Expunctoꝛ ðꝛ ab expungo. Et expũctoꝛes
dicim?eos qͥ expellunt alios ab hęreditate

⁊ delẽt noĩa eoꝝ de tabula teſtamẽti. Vel
eos ſic dicimꝰ.qꝛ in ſignãdiſ ſerãt teſtamẽ
tis.⁊ eoꝝ inſer ebant punctos qͥ erãt in hę⸗

reditate.vel eoꝝ quotiẽs expediebat aufe

rebant noĩa qͥ erant exheredanhdii.
Exqueſtoꝛ eſt qͥ publice pecuuię ↄgregãdę
ↄpᷣuandę ⁊ ꝗqrendęofficiũ habebat. Abł dðꝛ

ille qui ꝗſtoꝛis deponit adminiſtrationeʒ.

Exta ſunt medieę pecoꝝ ꝑtes. inteſtia fibre
Hm Napᷣ. Scðm aũt hugꝗl.ðꝛ h̊ extum ti.

inteſtinũ.⁊ ðꝛ ab exeo.is. vel ab exto.as.

Vnde Exech.xxj. Interrogauit idola ex⸗

ta conſuluitt.
Extales ⁊ ani idem ſunt.i.vię alui purgãdi

Vñ.j.Regl.v.Cõputreſcebãt ꝓminẽtes

extales eoꝝ.Qð dicit Joſephus factũ fu⸗
iſſe ex violenta paſſione diſinterię.vt ⁊ pu

trefacta inteſtina egererent. Ande mures lis.⁊ pꝓe ius in. vj
H Znei⸗Mit laboꝛ illa domꝰ⁊ extricabił erroꝛ

ebullientes de agris comedebant extales
eoꝛum Et declinatur hic extalis.lis.⁊ pꝛo
ducit ta. ð

Eyxrtaſis.ſis.f.t.pe.coꝛ.i.exceſſus mentis.ſ.

cũ hõ ponit᷑ extra ſtatũ ſuę mentis.ſicut in
articulo moꝛtis.⁊ ðꝛ ab ex ⁊ ſtaſis quod ẽ
ſtatus. Nel ᷣm MPapᷣ.Extaſis eſt exceſſus

mentis ꝗᷓ ſit pauoꝛe mentis vel aliq̃ reuela
tione. Item extaſis eſt qꝗdaʒ ſpẽs metapla

tur ignis patrię.
Ex traduce ſunt du ex pᷣpoſit MM
traduce nomen. qð eſt caſus ablatiui ò rra

Exultatio.onis.f.t.i.gaudium. Et differt a

ſmi. x eſt extenſio ſyllabę ↄtra naturã vbi.
yt Italiam vado ꝓfugus.cũ italiam co.

pᷣma ſyllaba dici debeat. ꝗᷓ diaſtole a buſ⸗
dam dꝛ. Ael extaſis eſt ꝓductõ ſgallabt na
turalit᷑ bꝛeuis.⁊ interpᷣtat᷑ extẽſio. ⁊ ðꝛ ab

tra ꝓpᷣum ſtatũ poſitio.Et ðꝛ extenſio ſyl⸗

lbe. qꝛ bꝛeuitas extendit in longitudine,ʒ

Quidam tñ dicunt extheſis ab ex ⁊ theſis

etus. a. . yoyodlſitio. quaſi extra ſuam poſitionen
xplicatio onis.f.t.eſt allegatio ꝗᷓ ſuppli/
cationẽ infirmat.⁊ eſt actorſ ↄtra reu. Añ
replicatio eſt allegatio ↄtra exceptioneʒ.?
adiuuat actoꝛẽ.Et ſupplicatio ẽ allegatio

Exter.ra.rũ.i.vltimus. vel extraneꝰ.exter

Externus.na.nũ.i.alienus. Iñ externo.as

Are. i. alienare.
Evxterus.ra.rũ.i.externus.

ſpicireraa.
Extollẽs.tis.oĩs.ge.i.ſuꝑbꝰ.elatꝰ.inſolẽs
Iñ extollentia.i.ſuppbia.
Extorris..it.i.expers.vel extra terrã poſi
tus exul. ⁊ ꝓpᷣe expulſus de terra ſua vi.?
ðꝛ ab ex ⁊ terra. Uł põt cõponi ab ex ⁊ tor

Extipex. oĩs.t.vel extiſpex.cis.i.augur q i⸗

ris. ⁊ ðꝛ extoꝛris.i.exul ꝓpᷣe cui intdiceba

epartes. ⁊ ex ſpoſitio.

dux. ci7gg..

Extraneus.nea.neuũ.quaſi exterraneꝰ.i. ex

tra terrã ſuam poſitus.⁊ ðꝛ ab exra.

Extraoꝛdinariũ remediũ eſt qð ob aliquez

cauſam extra vel vltra curſuʒ ſolitum ali⸗
cui datur. vt reſtitutio minoꝛi lęſo.vel ab⸗
ſenti cauſa iuſta neceſſaria vel ꝓbabili. ad
Q rremedia nunqᷓ; recurrendũ eſt q;diu re⸗
medio oꝛdinario locus eſt ad qð põt habe

rirecuruursz.
Extraoꝛdinariũ iudiciũ eſt coꝛam delegato
vel qñ non ꝓcedit᷑ in figura iudicij.ſed ex

officio iudicis in modum inqͥſitiõis vł de⸗

nunciatiõis.vide tex.iuncta glo.in.c.qm̃
contra. de ꝓpba.
Extremus vel extimꝰ. ab extra exterioꝛ ad⸗
uerbio.i.pᷣclarus.pᷣcellens.nouiſſimus

Erxtricabilis.ↄ.t.⁊ h le.i.explicabił.ſolubi

lis. ⁊ ꝓducit tri. Ande Virgilius in. vj.

xuberis. ↄ.t.⁊ h̊ bere.ðꝛ ab ex ⁊ vber pꝛo

mãma. Et dicunt᷑ exuberes infantes qͥ ex⸗

tracti ſunt ab vpere. . „
Exul.lis. .g.i.extra ſolum ꝓpꝛium poſitꝰ
2 dicit᷑ ab exulo.lis.remota o. Inde Exi⸗

lium. lij. quaſi extra ſolum ppꝛium poſitõ

extra terminũ.⁊ exulariꝰ.ria.riũ.q exulat

K 3

leticia. qꝛ exultatio eſt vboꝝ atq; mẽbꝛoꝝ

leticia vero mentis gaudiũ efff.
Exutus.a.iũ.i.ſpoliatꝰ.extractꝰ.expulſus.
Exuſtus.a.ũ.i.cõbuſtus.de qͥ nihil ſuꝑeſt.

Exuuieę.arũ.i.ſpolia.veſtes.indumẽta.qa

exuunt᷑. Exuuieę ⁊ induuię dicunt᷑ tunicę
pᷣpentum.qꝛ induunt᷑ ⁊ exuunt᷑ ᷣm hHug.

Papias vo dicit. Exuuię ſpolia occiſoꝛũ

hoſtiũ vel tunice ſpentum.
Exechias interpᷣtat᷑ foꝛt dñs vł foꝛtitudo
domini. ”U
Exechiel interpᷣtat᷑ foꝛtitudo dei.vel impe⸗

rium d ei. 1

is dictionibꝰ ponimꝰ.vt

In latin .
fama filiꝰ. In grecis vo di ctioni
bus ph. vt oꝛpheus.pheton Sci
. re tñ debes ꝙ non tam fixis labꝛiſ
eſt ꝓnuncianda f. quõò ph. atq; hoc ſolum
intereſt. ſicut dicit Priſcianus in pᷣmolib.

Faba fabeę. ðꝛ q̃ſi faga.a fagi qð eſt comede
re. Iñ Yabariꝰ.ria. riũ.qð fit de fabis.vel
qð ꝑtinet ad fabas.Et h̊ fabarius.i.cãtoꝛ

Et diceba nt᷑ apud gentiles cantoꝛes faba

rij.qꝛ illo legumine maxime vtebant᷑ in ci⸗

bo. Et ꝑ cõpoſitionem hęc Fabafreſa. ſe
qꝛ eam hoies frendẽt.i.frangunt cũ molẽ⸗
do eam cõminuunt. AUel ſunt duę partes.
ð2 freſus. a. ũ.i.fractus a Frendeo. des.
Fabella. lę. dimi. i. parua fabula.
Faber. bꝛi. ð q̃ſi facer a faciendo ferꝑ.⁊ ðꝛ
A facio.is.qꝛ faciẽs ferrũ.Hic etiaʒ poſtea
HB vbum trauctũ eſt ad aliaꝝ reꝝ artificeſ
ſcqʒ cũ adiectione. vt faber lignariꝰ. faber
carpentariꝰ. Iñ h̊ Faberculus.li.dimi.et
hec fabriſa.ſę.vxoꝛ fabri. Iñ hęc fabrilla
lę.⁊ fabercula lę.dimi. Inde ⁊ fabrica.cę.
locus fabricandi. Item fab componit᷑ hic
aurifab. bri. Item a faber. bri. ð fab. bra.
brũ.i.ingenioſus.cautus.pulcer.cõpoſitꝰ

Iñ Fabreadü. qð componit᷑ Fabrefactꝰ

cta.ctum.i.artificioſe ⁊ ingenioſe factꝰ Et
cõponit᷑ Faber affaber. bra.brũ.i. valð fa

non pulcer.nec cõpoſitus.

ber. ⁊ etiam infaber. bꝛa.bꝛũ.i.non faber.

Fab lignarius ð non ſolum qͥ ligna dolat.
ſed generalit omnis qͥ ediſicat.ff.de v. ſig,.

l. fere:S· fabros.
Fabricenſes dicebant᷑ qͥ erant deputati ar⸗

mis faciẽdis.reparãdis ⁊ vendẽdis. vt.l.

X. e.ti.li.xj. Sʒ Jo. an. ð ſen. excõ. ſi iuðx

li.vj. dicit ꝙ fabricẽſis ðꝛ qͥ publica arma

facit.⁊ ĩ publicis fabricis ⁊ nõ albi.⁊ dat
pᷣmicerioꝛi vt reponat in public armamẽ⸗
tis.quoꝛum brachia ſtigmate figurabant

Fabꝛateria.rię.i.oꝛnatꝰ fabꝛoꝝ.vłlocꝰ vel
domus vbi fabrice ſunt AUel Fabrateria.

rię.eſt ciuitas cãpanię. Iñ fabraternꝰ.na.
num. MNoia em deſinentia in teria faciunt
poſſeſſiuũ in nus.r. pᷣcedennte.
Fabril. .. t. ⁊ B le.pe.ꝓð.i.ad fabricã perti
nens. vel a fabꝛo ꝑfectum M
Fabula.lę.f.p.i.res ꝗᷓ̃ nec vera eſt.nec veri
ſimił.Et fabula illa eſt vera.ꝗᷓ nihil vitat

habet in ſe. Et illa falſa eſt ꝗᷓ aliqd vitatis

in ſe ↄtinet admixtuʒ. Sic em eſt in amoꝛe
modus nõ habuiſſe modũ.ſic eſt in fabula

Vitat non habuiſſe vitatem.⁊ ðꝛ fabula a
fando. qꝛ in ſolo fatu ↄſiſtit. Item fabula

qñq; ðꝛ hiſtoꝛia ſimilit᷑ a fando.qꝛ eam fa⸗

mur.quandoq; locutio. Inde fabuloſus.

ſa.ſum. ⁊ H̊ ⁊ hęc fabularſ.⁊ hoc re.Et hęc

fabulo.onis.recitatoꝛ fabularum vł inuẽ⸗
toꝛ.Et fabuloꝛ.laris.id eſt fabulas dicere

vel fallſa.
Facetia. tię.i. curialitas.vrbanitas.elegan
tia. ſuauitas.⁊ ꝓpᷣe in factis.⁊ ðꝛ a facetꝰ.

Facetus.ta.tũ.i.curialis.vrbanus.ꝓpᷣe de

doctrina. ⁊ ꝓbpe in factis.ſ.q iocos ⁊ luſus
geſtis.⁊ factis cõmodat.⁊ cõꝑat᷑.O auteʒ

ðꝛ facetus quaſi fauens cetui.etymologia

eſt.
Facies.ei.ðꝛa facio.cis.qꝛ facit noticiã ho
minis.vłqꝛ facta ſit a natura.Eſt em faci⸗
es naturał ⁊ certꝰ⁊ immutabił oꝛis habitꝰ
Aultus ergo artiſiciał ⁊ varius eſt.⁊ ᷣm
affectionem animi mõ triſtis mõ letꝰ AUnð
ſolet dici ꝙ facies facta eſt. vultus vo fit.
AUngde. Conſiſtit facies.ſed vult/ ſepe mu⸗
tatur Inde faciecula. le. dimi.id eſt parua
facies. ́́èŹMẽ
Facil.9.t. ⁊ B le.qð de facili põt fieri vyłſine
difficultate. Et vt dicit Oreciſmꝰ. Dr id
facile qð nõ quat ad faciendũ.Cui non põ
dus ineſt ðꝛ eſſe leue. Oppoſitũ facili gue
dico leui q́; pondus.
Facinus.noꝛis.ðꝛ a SFacio.cis.Et differt a
flagitio. Quicqͥd em agit indomita cupidi

tas ad coꝛrumpendũ animũ flagitiũ voca

tur. Sʒ qᷣcqͥd agit vt alteri noceat facinus
ðꝛ.Et hec ſunt duo genera oĩim peccatoꝛũ
Sed flagitia peioꝛa ſunt ꝗᷓ cũ coꝛruperint
animũ.ad facinoꝛa ꝓſilit᷑. Sũt em flagitia
in dictis vel cogitationibꝰ. ſed facinoꝛa in
factis. Unde ⁊ illa dicunt᷑ flagitia a flagi⸗
tãdo facere.qð ſibi noceat.vel a flagitãdo

2 — — 8 — —

——
——

„R—— —

õ n ait r . 128r. vt vo
wmi. coꝛruptelã libidinis.Sed hęc dicunt᷑ fali eis eueniat qð gręce ſignificantiꝰ ð vevO
wri noꝛaa facti cõmiſſione. qꝛ facit qð altino⸗ ent oolydoros, Beſ nauducires ſene
cet. Iñ facinoꝛoſus.ſa.ſum.Et nõ ꝙ Faci cias.q̃ſi diceret. vereoꝛ ne ipᷣis ſpõte legen
Nenn. nus aliqñ accipit᷑ in bona ſigtione.ſ.ꝓ fa⸗ tibus ⁊ detrahentibus eueniat qð grece ſi
wen, gð fereſp diſcernit᷑ ex adiũct IlI⸗ gnantius ð in deteſtationẽ talium q; lati⸗
e. cco qð fereſpꝑ diſcernit᷑ ex adiũcto.vt pul- . getalu H
dan crum facinus. clax facinis. ne. qꝛ apud gręcos vbum vſitatũ eſt ma
Facitergiũ. gij.i. togilla.ſiue paruulũ gau⸗ xime detractionis expᷣſſiuum. vt vocẽtur
iheni ſape ad tergendum faciem . au⁊ufagolydoꝛos. i. maledicta comedentes vi⸗
feige ſ. a factus Et ð: nomẽ facti coꝛpoꝛantes ſibi eadẽ ꝗᷓpus maledixerunt
Sctriug de des ſact ilitudiné ſoni illiꝰ detrahẽdo.Quidã vo exponũt fagolydo
Rin nalom ih i. comedentes maledictum vłmaledi⸗
li rei ꝗ noiat᷑. Ałfacticiũ nomen eſt illð qð a ros. I. comedente ihil aliuh vi
betate ſonoꝝ inuentũ eſt p imitationem ctionẽ. Tales ei detractoꝛes nihil aliud vi
Nus Pperate ſono it . dDentur hre in oꝛeniſi maledictiões vel de⸗
Bmnac Griurtur. taratantara tintinabulum. ſſio tractiones maledictas.hᷣ eſt apð nos man
nfcel 5 õ Peird. wel pa le⸗ ducãtes ſenecias. Orędicti apud gręcos
ſbrun ſendi. Et Hetiod⸗ ctaactio. um ana 1. aupharre porent mlp d⸗⸗ 6. Arpm
nilk qs fingit ſealiqd Scerc derm. genn e allos ſenccia grecum eſt. ⁊ latine ðꝛ belua.
Be Dii rficnos paino. Zudde faeno, immund aigtktose ebtſteleg, ie aliai
. ſe a Kitte os ſefingit facere vt pſit marem.aliqñ femina.⁊ qꝛ eſt aial immun⸗
. aLAienol t. Ind ctioſt r dum ponit᷑ H̊ ꝓimmũdicia. Et eſt ſenſus
ne⸗ Paltve vt noceg In e r. ac 0 ns mãducantes ſeneciaſ.i.qð vn⸗ detrahẽdo
Net ctus.ᷣ tus. tui. ðꝛ a facio. ⁊ hoc factuʒ. cti. euomit. alius audiendo deglutit. ita in
Factus. tus tui. ꝛ Heo rhoclactuz cli. hmõi immũditijs delectant ſicut famelici
3 vł potius a fio.⁊ eſt actꝰ faciendi vł paſſio hmõiimmũ e jas. i. detra
i fiendi. Factũ qð fit. Declinat᷑ etiã adiecti⸗ in cibo. AVñ manducãtes ſenecias.i.detrę
ainch. neacege aam (Ltionum immüdicias. dectebunterma⸗
ere ,Sn n e. Iñ faculo.las ducantes.i.incoꝛpoꝛãtes ſibi.ſ.in occulto
R Facula.lę. dimi.i.parua fax.Iñ faculo.las e1 deabgoin puhileo nslegtelt, 8
en id eſt fingere faces vel facere ä dam qlzdifera. æ8
duu lentus.ta. tũ.i.lucidus.clarꝰ.et dicdci· Eagus.gi.eſt arboꝛ ꝗdam g
mmog Faculentue kaeſ. ñ faculent⸗.i. pienꝰluce fagin qð eſt comedere qꝛ eius fructꝰ olim
pbos entos, ꝗᷓ rent⸗:l. . ber hoies comeder᷑̃t ⁊ eſcã habuerũt. Vñ ſepe
anin Reiertta een nler brregae iper ꝓ agro ponit᷑.qꝛ olim pauit homies ſicut
Wnsn „ El⸗ 9„O ₰ — . I592 7 .
na⸗ Facultas.tatis.f.t.i.facilitaſ vłpoſſibilitaf mõ ager.Et n Gifeine. Thite
tmß⸗ Vñ ⁊ facultas alicuius ðꝛ ſcia illiusĩ que tu patule recubans ſub tegm .
n ſcultas 5 ndũ Falcarius. rij. qͥ falces facit. vł qͥ falce ſecat
an p ceteris eſt facit ⁊ potẽs ad reſpondendũ 16: ialxr. ſalces facit. v
I. a ſitur lltenal SFocn deettzveſ Falcaſtrũ ſtri. n. .ð: inſtrẽm ferreũ curuuʒ
on. ibet ſcia eo ꝙ reddat eum facilẽ ⁊ potentẽ a Ar t. 1,6. rrem voereiig
le js 1 cũ longo manubꝛio ad denſitatem vepꝛiũ
un ad pᷣdicta faciẽda. Item facultas ðꝛ copia c10 8. du. voꝛa falr. qerecrurid eſt. 3 ſi
Spbau ilitudine is. Idẽ co. onis ðꝛ
Facũdus,.da.dũ.i.diſertꝰ. qͥ facile fari po⸗ miineaga venete
einin teſt að intelligit Inde hec facundia. dię. Falciciſlo le.f pei pua far.
vRi Kannchlas igtig Eteſt taeuadia n6Se Falcidia lex ðꝛ a Falcidio tribuno plebis qͥ
dig,/e dei donũ. vſi is cõmode dod cloquid et ſub Octauiano pam adinuenit ad y qs
ecii⸗ moge unelligit. faeunioſus ſa ſu et extraneo in teſtamento ſuo legare non poſ
fanmdatus ha:c. plenus ſacidia. Fa ſetqͥn ad minus quarta parſremaneret hę
in⸗ cundo. as.i.facun um — redibus ꝙ ſi ↄtra faceret locum non haba
B Faeerthgn Se cor a ugine⸗nen nell ret. Etnora cvſiheredes ſunt ſl. ſunt
Gim in eodẽ ſenſu. qd eſi de fago vł qð ptinet quattuoꝛ vel pautioꝛes. legitima oim ẽ er.
nneg in code ſenſi: gfn defgoit an Peinet na pars hęreditatis. Si vo ſunt nq;ʒ vel
– ka tagun 26zafagh gineru.tt: plures.legitima oĩm erit medietas hęredi
locus vbi abundant fag. EScn i ſiue pauci. ſiue
cpern Se oE tes. maledi tatis. Si aũt ſunt extranei ſiue pauci. ſiu
Fagolydoꝛos gręce manducantes. male H ditatis erit legitia
fugn ctum latine. Fage em̃ comedere.lydoros En auandd ſ, ercditange legitima
nan ictũ. acuit᷑ vltima. Añ Hiero.ĩ p Etin quolibet iſtoꝝ ca uum iſta legitims
d, maledictũ.⁊ acuit᷑ vltima. Añ Hiero.ĩ ꝓ COWE kes ſunt eälir
u logo ſuꝑ Ecech.dicit. Sed vereoꝛ neillõ eſt inter ipᷣos hęredes vbi p k 4

diuidenda. Vñ qͥdam. Quattuoꝛ aut ĩfra
dant natis iura trientẽ. Semiſſem vo dãt
natis qͥnq; vel vltra. Arbitriũ ſequit᷑ ſub⸗
ſtantia cętera patris. è
Falco. onis.auis qdam eſt. ⁊ ðꝛa falx.cis.

eo ꝙ vngues habeat recuruos ad ſimilitu

dinem falcis.

Falera.rę.pe.coꝛ.eſt oꝛnamentũ equoꝝ.ſʒ

ponit᷑ qnq; ꝓ oꝛnatiõe aliaꝝ reꝝ.vt vboꝝ

Itẽ falera inuenit᷑ etiã ꝓ ſuꝑbia ⁊ iani ia⸗

ctatione. Et coꝛr.fa. ANn Auroꝛa. NPlumę
ſunt falerę Ciceronis picta poetę. Inueni
tur etiã fallere infinitiuus de fallo.lis.⁊ ꝓ

ducit mã po ſitione Vñ Ouið.epi.Falle

re credentẽ non eſt operoſa puellam.
Falernus.ni.mõs eſt in campania vbi opti
mum abũdat vinũ. Jõ falernũ ðꝛ bonũ vi
num Iñ falernꝰ. a. ũ.⁊ falernicꝰ.ca.cũ.pe.
coꝛ.⁊ pᷣma.qꝛ oĩa illa ſcribunt᷑ ꝑ vnuml.
Fallax.lacis.oĩs ge.i.deceptoꝛ.⁊ ðꝛ a fallo
lis.qꝛ fand o decipit. Iñ fallacia.cię.i.de⸗
ceptio. Et nõ ꝙ fallax differt ab eo qͥ men⸗
titu r. qꝛ ois hõ fallax id agit vel dicit vnð
