patria. Rapina de ꝑte. Itẽpda ẽ ex hoſte.
Lucrum ex negociatione. Compendiuʒ ꝓ
pꝛie ex pondererr.
Pꝛedanꝰ.na.nũ.i.de pᷣdio exiſtẽs.⁊ ðꝛa P⸗
diuũ. Uñ Amb. Inter cõuiuia ſᷣdanas epu
las ructanten.
Pꝛegeſtinatõ.ẽ pſᷣpatõ gre in pᷣſenti.⁊ glie i
Pꝛediat.ti.m.g.deus pᷣdioꝛum.ſcʒ (fut̃o
Saturnus vt dicunt.
Pꝛediolũ.li.di.i.puum pᷣddii.
Pꝛeditꝰ.ta.tũ.i.pdijs datꝰ vlłpſᷣ alüs ditatx*&.

7 dr̃ as pᷣdijs. AUel pdit/ ðꝛa hdo.dis.qð
eſt aljs dare. Et eſt pditꝰ ſᷣm Map̃.ᷣ ſubli

mat“ oꝛnatꝰ.clarus pᷣclarus.antepoſitꝰ.et
coꝛ. di. UVñ Theodolus. Mꝛeędit ingenio
decoꝛauit menia templo.
Pꝛediũ.dij.i.poſſeſſio.villa.ager ſʒ ꝓpꝛie
allodiũ.⁊ ð pdiũ a pda.qꝛ antiq agros qᷣs
ceperãt pᷣde noie vocabant Nel ſᷣdiũ ðꝛ qꝛ
ex oĩbus ꝑtibꝰ pꝛiſfamilias puidet.i.appa
ret. Vñ dꝛ pᷣdiũ q̃ſi ſuidiũ.vel ſᷣdiũ ðꝛ.qᷣt
p alijs ditãs. a p ⁊ dis ditis.qð eſt diues. ſʒ
potius eſt etymologia. —
Pꝛedo donis.m.g.i.raptoꝛ.⁊ ðꝛ a pda.Et
vt dicit Pap. Mꝛedo vel ſdus dr qui pꝛę
dam hz. vel ſcit. ꝗ
Pꝛeęfatio.onis.f.g.Fm Hhug.i.ꝓlogus.pᷣlo

—

cutio. VUñ in miſſa ðꝛ pfatio.qꝛ pᷣcinit᷑ ante

ſacramentũ coꝛꝑis ⁊ ſanguis xpᷣi.papᷣ. vo

——

dicit. pfatio.plocutio libꝛoꝝ ꝗ ante oẽz nar.
rationem fit ad inſtruẽdas audientiũ aureſ
ad qð optauit dicta pᷣfatio.quaſi ſlocutio
i.pꝛima locutio.
Pꝛefaciũcula.lę.i.pua pᷣfatio.
Pꝛefatus.ta.tũ.i.ante locutus.⁊ ðꝛa pfoꝛ.

faris.⁊ ꝓducit fa.
ſſ 2

BU
„ ——

hil faciẽs. i. ſine cedenti iudicio.in alterazs
Ptem declinanos.
Neꝛeiudiciũ eſt quaſi qᷓdã platio vłp̃poſitio

Peꝛęfectus cti.i.alijs ppoſitꝰ. dignitatẽ deſi
gant. In hec pfectura. rę.i.dignitas 2P⸗
fectoꝛiꝰ.ria.riũ.qð ad pᷣfectũ ꝑtinet ⁊ ẽ idẽ
pfectus qð pto.

NPNꝛefect auguſt vłauguſtał.dꝛ pfect⸗ egy⸗

pPti. vt. ff. ð off. fec.auguſta.l.vna.C. e.ti.
l.qꝛ iꝑatoꝛ. HN iꝑatoꝛ maximꝰ Auguſt in
egypto pᷣmo ſfecti ptãtem introduxit.
Pꝛeęfectꝰpᷣtoꝛio ab initio mgr eqͥtũ creatꝰeſt
ciũ dictatoꝛes ſibi antiqᷣtꝰ mgr̃os militũ eli⸗

gerẽt.qͥ pncipali ſollicitudi aſſociati ſmãa

poſt dictatoꝛes gerebãt ptãtẽ.h̊ exẽplo pᷣn

cipeſad qͥſ gubnaculũ fipublice ꝑpuẽit peea
eligerũt pᷣfectos pᷣtoꝛio qbꝰpublice diſcipli

nę emẽdatõ ↄceſſa ẽ qͥꝝ autoꝛitaſ ita ẽ ãplia
ta. ⁊ adeo appꝛobata.vt nec ab eoꝝ ſenten⸗
tijs appellari.nec in integrũ reſtitutio faci⸗

le poſſet poſtulari. Et erãt quattuoꝛ.ſ.pᷣfe⸗
ctptoꝛio oꝛiẽtl.pᷣfectꝰptoꝛio affricę cꝰſedeſ
cẽi cartagie ſᷣfectꝰ pᷣtoꝛio illuſtris pᷣfectus
Værbis. ff. ð off. pfec.ᷣto.l.j.⁊ ibi nota.
Pꝛefectus vigilũ.idẽ eſt qð pfectꝰnocturnꝰ
HMox aũt officiũ eſt de nocte facere excubi⸗
as. ꝛęfuerũtq; incẽdijs arcẽdis.qͥ etiã ca
uebãt.inqͥrebãt.⁊ puniebãt incendiarios.

fures graſſatoꝛes. effractoꝛes niſi delinqni

eẽt tam famoſa ꝑſona vt ad pᷣfectũ vꝛbis ð
berer mitti puniẽda Coterãt etiã iudicare
de capſarijs qͥ in balneis veſtimẽta cuſtodi

enda ſuſcipiũt.ſi aliqͥd dolo fecerũt.vt. ff.

Dde offi. pfec. vigil.l. ij·S cognoſcit.
Peefectus annonę dicebat᷑ qͥ de annona. i.
de blada curã habebat.
Pꝛefectꝰ vꝛbis dicebat᷑ cui ab nbarone cõ⸗
ceſſa ẽ vꝛbis admiſtratõ qͥ cęteriſ mgr̃atibꝰ⸗
ex ꝗcũq; cã ab vꝛbe ꝓficiſcẽtibꝰ ⁊ recedẽti⸗
bei vebe relict ius dicebat. oib? dignita⸗
tibꝰ i ciuitate añcedebat ſi ua dignitate. qͥ cũ
ab vebe ꝓgrediebat᷑ nõ hũit iuriſdictionẽ
quã pᷣbere tñ potuit i ciuitate Sʒ vᷣm Aco.
C. e.ti.extra vꝛbẽ itra cẽteſimũ miliare ha⸗
bebat iuriſdictõʒ vide de off. pfec. vꝛ. pto.

Pꝛefica. cę. coĩs ge.i.ſacerdos.qͥ incipiebat G

cantus.⁊ ſerat plangentibꝰ.
Nꝛefulgoꝛꝰ.ra. rũ. ð: pclarꝰ p̃fulgidus.
Pꝛegnans. antis.i.grauida.ſed pgnans eſt
ↄcepit. Gꝛauida quã vteri grauedo ꝓxi⸗
mam patrui oſtendit. V

Mꝛeiudiciũ cij.n. g.i.cauſeę impedimentuʒ
⁊ * a ſiudico.quaſi ſuꝑ alia iudiciũ.i.da⸗
natio alioꝝ. VUñ ſeruiꝰ ĩ cõmento ſi uꝑ TWir⸗
giliũ. Quicqͥd fit ſᷣter naturã non aufert p⸗

iudiciũ generalitati NVñ ſiudiciũ.i.ſcedẽſ

iudiciũ. Nñ.i.Timot᷑.v. Sine Riudicio ni

ſiue plocutio vniꝰ rei reſpectu alterius.
P

Peeliares dies ſũt quibus fas eſt hoſtẽ bel⸗

lo laceſſere. Sicut in li. Regl. legit᷑ Tpech
reges ſolebãt ad bella pcedere.
Peꝛeliũ.lij.n.g.i.bellũ vel pugna.ſed plium
Ppꝛie pᷣmꝰ ↄgreſſus ðꝛ.vel ipᷣe ↄflict? Bel⸗
lũ vo ipᷣa guerra. Vñ dictũ eſt rhomãai ſe
pe victi ſunt in pᷣlio.ſʒ nũqᷓ; in bello. qꝛ ſe⸗
pe in ↄgreſſib⸗ vincebant᷑ vl in ipis oflicti
bus.ſed nũqᷓ; in fine vel in guerra. Indeſᷣ⸗
liolũ.li.di.i.paruũ pᷣlium. MUD

NPꝛeludiũ.dij. ð ꝑuus ludus añ maioꝛẽ fa⸗

ctus. ⁊ a ludo dis.

Peelũ.li ðꝛ trabs q̊ vue calcant᷑a ſᷣmẽdo qᷓ

ſipſſoꝛiũ latũ.⁊ a pᷣ.⁊ longũ.qꝛ p alijs eſt
valde longũ. Vñ in ꝓlogo ſuꝑ pꝓübia diẽ
Hiero. Sʒ ſtatim de hlo puriſſime cõmen⸗
data teſte ſuũ ſapoꝛẽ ſeruauerint.

Peꝛeluſtris.ↄ.t.⁊ ſtre.i.hᷣclarꝰnobił.altus

2

qß oibus luſtrat᷑. ambit᷑. ⁊ ꝓd. lu.
Mꝛemiũ.mij.n. g. ð: a ᷣmo mis.qꝛ ꝑ miuʒ
ſolet ᷣmere alios. Alðꝛa pᷣ.⁊ emo qð eſt
alijs emere. Ael a ̊ ⁊ muniũ q̃ſimunium

i..p. officio datuʒ Papß̃. vo dicit. Pꝛemia
mercedes. dona. emolimẽta. palmę. mune⸗

a victolile.
PHꝛenomẽ.mĩs.n.g.i.nomẽ qð imponit᷑ cã

differetie. vel cã amicitię ⁊ ꝛ pnomẽ qꝛ ſh⸗
ponit᷑ ꝓpꝛio nomini. 2ðð
Pꝛepes petis.ois ge.ðꝛ a ppeto tis.qð eſti

alijs petere Et pᷣpeteſ dicunt᷑ ꝗdã aues aui
um eni ꝗqdam dicunt᷑ oſcines ꝗᷓ oꝛe ⁊ cantu
auguriũ faciũt vt coꝛuus.coꝛnix.⁊ picus.
Quęgdã dicũt᷑ alites ꝗᷓ futura volatu oñde

re vident᷑ vt aqᷣla accipit᷑ ꝗᷓ ſi aduerſę ſũt in

hibe dicunt qꝛ inhibeant.i.vetẽt.ſi ꝓſꝑę
ppetes.Et dicunt᷑ ppetes.qꝛ ſᷣ alijs petũt᷑
ad auguria. vł dicunt᷑ ppetes qꝛ oẽs aues

ℳ

H·i. boꝛa petunt.volantes.Et ſᷣm h̊ ꝗqlibet
auis põt dici ppes.Itẽ pᷣpes ðꝛ velox. qͥa
petat anterioꝛa Sed ꝓpꝛie iõ dr pᷣpes qꝛpſᷣ
pedibus hʒ alterã velocitatẽ. vt auis ꝗͥ pꝛę
pedibus hʒ velocitatem alarũ ⁊ tũc dꝛa p̊
a pes.dis.⁊ coꝛ.pe.gi.
Miezpos. tis ois. g.i. valde vt pꝛyalis potẽſ
⁊ da pꝛę. ⁊ pos.potis.⁊ coꝛ.pe.gti.
Nꝛepoſitõ onis.f.g.i.añpoſitio vñ pꝛepoſi
tio ε qdã ꝑſoronis ꝗᷓ alijs ꝑ appoſuõʒ vel
cõpolſitõʒ pꝛeponikk·
NMꝛepolſitoꝛ toꝛis.⁊ h̊ ppoſit ti. ꝓpꝛie ĩ eccle
ſia ſʒ ptoꝛ ĩ ciuitate Iñn hec pᷣpoſitura.turę

—õ

i

ei dignitas. Itẽ p̃poſitꝰ.ta.tũ.i.añpoſitꝰ.
NPꝛepoſitꝰ põt dici qͥlibet qͥ alijs ſeſt. vſus
tñ obtinuit vt ſpoſit dicat᷑ qͥ quondã ꝑꝛio
ratus curã ſuꝑ alios geſſit ð.v.ſig.c.qᷓ;uiſ
NPeꝛepoſiti labaꝝ.alias loboꝝ vel ᷣm aliqͥs
labioꝝ a labijs dicunt᷑.qꝛ foꝛte coꝛrigebat
eos qͥ male de pncipe loqueban.ꝛ.
Pꝛepoſiti ſacroꝝ ſcriioꝝ erãt illi qͥ heꝛãt ſcri
nijs impialibꝰ.qͥ alias dicebant᷑ ꝓpximi eo

ꝙ magis pᷣncipi appꝛoximabãt qᷓ; alij.

Pꝛeputiũ.tij.ðꝛ anterioꝛ ꝑs pellis pᷣapi qꝗſʒ
putiat᷑ ⁊ ſcindit᷑ iudęis IJñ pᷣputiatꝰta.tũ
dðꝛ hñs ſputium pᷣciſũ ſicut iudęi qͥ dicunt᷑
puciati. Pꝛeputiũ etiã qñũq; ðꝛ ipᷣe pꝛiap⸗
nde pᷣpuciatus ðꝛ magnũ hñs ſputiũ.i.
papũ.⁊ pputiũ aliqñ ponit᷑ punßpurinro
q̃ habet pputiũ non putatũ ſi .
tiles ⁊ oẽs alij a iudęis qͥ ꝓpter h̊ͥ a iudęis
immũdi reputant᷑. Itẽ ſputia dicunt᷑ pᷣmi
fruct'. qꝛ immũdi dicebant᷑ ſicut ſputiati.
Vñ pſceptũ fuit filijs iſrł Leuit.xix.cum in
trarẽt terrã ꝓmiſſionis vt auferrẽt pᷣputia
arboꝝ quas plantarent.
Pꝛęrogatiua.uę.i.ſingularis excellentia vł
pꝛiuilegium. .
NPꝛerogatiuus.ua.uũ.i.excellẽs vel ad pꝛo
gatiuam ꝑptines.
Pꝛeruptꝰta.tũ.i.ante ruptꝰ.vel ab anterio
ri ꝑte ruptꝰ.⁊ ðꝛ a hrũpo.pis.Itẽ pꝛuptuſ
ðꝛ in alto poſitꝰ.pᷣceps.excelſus.⁊ tũc ðꝛ pſᷣ⸗
ruptꝰ.q̃ſi raptus.qꝛ ſᷣ alijs ĩ altũ rapit᷑.
ꝛes. dis. m. g. i. diues.⁊ ðꝛ a pᷣdiũ q̃ſi ſdi⸗
es ⁊ ꝓpꝛie qͥ multa hʒ ſdia.⁊ hs drĩ mediuſ
vel mediatoꝛ. Et pᷣs.i.ſfideiuſſoꝛ vel obſes.
Indeꝑ cõpoſitionẽ cõpꝛedeſ dicunt᷑ ſimul
ſideiuſſoꝛes vel obſides.⁊ ſunt iſtę ſigtiõeſ
tractę ex pᷣma. Diuites eni ſolent eſſe medi
atoꝛes inter aliquoſ a ſolẽt eſſe fideiuſſoꝛes
⁊ obſides. aũt ðꝛpᷣs quaſipᷣ alis diues.
vel ditans etymologia eſt. —
Pꝛeſagiũ.gij.i.diuinatio futuroꝝ ſᷣſcia.vł
annunciatio.⁊ ðꝛ a pᷣſagio.gis.
Pꝛeſagus.ga.gũ.i.pſcius futuroę.
Pꝛeſbiter gręce.latine ſenioꝛ interpᷣtat᷑ non
pꝓ ętate vel ꝓ decrepita ſenectute.ſed ꝓpt᷑
honoꝛẽ ⁊ dignitatẽ quã accepit.pᷣſbyt᷑ vo⸗
cat᷑. łideo qꝛillo vtit᷑ officio ⁊ ſinõ ętate
m ſenſu ⁊ diſcretiõe ſenioꝛ pᷣſbyter dz eſſe.
Igdeo aũt pᷣſbyteri ſacerdotes vocãt᷑.qꝛ ſa⸗
crũ dãt ſicut epᷣi.qͥ licet ſint ſacerdotes. tñ
pontificatꝰ apicẽ non hñt. qꝛ nec criſmate
frontẽ ſignant.nec paracletũ ſpm̃ dant.qð
ſolis debet᷑ ẽis. vñ ⁊ apud veteres idem
epᷣi ⁊ p̃ᷣbyteri fuerũt.qꝛ illud nomẽ ẽ digni

cut ſunt gen-⸗

tatis ętatis ⁊ officij. Iñ pᷣſbyterculꝰ.li.⁊ſᷣ⸗
ſbitellꝰli.⁊ pᷣſbytericulꝰ li.di.⁊ hęc pᷣſbya
rę.i.vxoꝛ pᷣſbyteri.vel ſacerdotiſſa.Et hp
ſbyteratꝰ.tus.tui.⁊ G̊ pᷣſbyteriũ.rij.i.offi⸗
ciũ vel dignitas.vel oꝛdo pᷣſbyteir.
Pꝛeſciꝰ.ſcia.ſciũ.i.pᷣſagus futura ſciens.

Pꝛeſcriptio.onis.f.ge.eſt acqͥſitio dominij/

ſuꝑ aliquã rem. aliqͥ certo ſpacio tpis poſſi
dendo Ael ſſcriptio eſt exceptio rei ex tꝑe
congruens.ab autoꝛitate legum vim capi⸗
ens.negligẽtibꝰ penã infligens.⁊ finem li⸗
tibus imponẽs.Et requirũt᷑ ſex ad pᷣſcrip
tionẽ ſi valere debet.ſcʒ.titulus.poſſeſſio.
bona fides.res pᷣſcribenda.ꝑſona pſᷣſcribẽs
⁊ pſona cõtra quã pᷣſcribit᷑. Inter quę poſ
ſeſſio ⁊ bona fides ſunt maxime ſubſtantia
lia. ⁊ no.in.c.illud de pſᷣſcrip.Et eſt quedaʒ
pᷣſcriptio longi tꝑis.ſ.continuata poſſeſſio
inter pſentes decem annoꝝ.inter abſentes
viginti. Alia eſt pᷣſcriptio longiſſimi tꝑis.
ſcʒ triginta vel quadraginta vel centuʒ an-
noꝛuuu.
NPꝛeſegmẽ.inis.ðꝛ illud qð ſſcindit᷑. ⁊ ðꝛ a
pᷣſeco.cas ᷣm ug. Papᷣ.wo dicit pᷣſegmi
na ꝑtes coꝛꝑis inciſ. =ð
Pꝛeęſens.tis.oĩs.g.ðꝛ qͥcqͥd alicui qnq; ſen⸗
ſuũ ſubiectũ ẽ.⁊ ðꝛ a p̊ ⁊ ſenſus qſi pᷣ ſenſib?
poſitũ.i.ante ſenſus.vłpᷣſto ſenſibus.ſicut
oculo ⁊ alicui ſenſui.Et ðꝛ qñq; pᷣſens.pꝛo
ſper.⁊ benignus.⁊ ꝓpitius.qꝛ ꝗq nobis ꝓ⸗
pitia ſunt.quaſi pᷣſentia ſunt.Et aliquoꝛuʒ
pſentia qſi fauoꝛ eſt.vt deoꝝ. Iñ hęc pᷣſen⸗
tia.tię.⁊ hic ſᷣſentialitas.tatis.vᷣm Hug.
Pap̃.vo dicit. Mꝛeſens dictũ.qꝛ p ſenſibꝰ
1. coꝛam oculis.pſᷣſens tpᷣus ðꝛ illud inſtãs
punctũ qð diuidi nõ põt.quod eſt finis pſᷣte
riti ⁊ pꝛincipium futuri.Eſt igi᷑ terminus
vtriuſq; cõis. Itẽ ſᷣſens.i.pᷣſtans.ſuꝑſtãs
⁊ tunc deriuat᷑ a pſum pᷣes “”8
Pꝛeſentaneus.nea.neũ.i.in pᷣſentia exñs.
vel ſepe reſſentans.⁊ ðꝛ a ᷣſentia.
NPꝛeſepiũ.pij.n.g.⁊ h̊ pᷣſepe pis.locus pᷣſep
tus.in quo beſtię rodunrr.

mꝛeltoſic cs ge⸗ßſige in aliqͥ loco. vᷣm
Hug. icit Pee
Pꝓuinciaꝝ.dicti.qꝛ ſᷣſunt ⁊ coꝛ.pe.

Pap̃.dicit Oꝛeſides rectoꝛeſ ſunt
Pꝛeſidiũ.dij.i.auxiliũ.vel defenſio ꝓpꝛie
ꝗ dat᷑ a maioꝛi. Item pᷣſidiũ ðꝛ refugiũ ſub
ſidiũ.locus refugij.munitus ad quẽ qs ꝓ⸗
fuit vt ſe defendat ab hoſtibus.
Pꝛeſſoꝛiũ.rij.i.toꝛcular vbi vuę calcant et
ᷣmunt᷑.⁊ potius illud lignũ longũ qͥ vuęp

munt᷑ idem ö⸗pluiuun.
Pꝛeſtans.ſtãtis.i.multuʒ ſcellens ⁊ ſ alijs

valens Iñ becpſtatia. tie. 2 bec pſtabi

lis. ⁊ B le.i.multũ ⁊p alijs valẽs. Dap̃. vo
dic.p̃ſtãs.i.añ ſtãs.nobił.ꝑſeueras.pcipu
us. Iñ pᷣſtãtiꝰ.ſigntiꝰ.ſblimiꝰ.pſᷣclarius

NPeꝛeſtigiũ.gij.qdã ſpẽs magicę artis.ſ.hũa

noꝝ ſenſuũ illuſio.⁊ ðꝛ a pᷣſtringẽdo qꝛ aciẽ
oculoꝝ pſſtringit. Scom pᷣſtigiũ incredibi⸗
les reꝝ mutatiões vident᷑ fieri vt terrę cu⸗
mulus videt᷑ caſtꝝ.⁊ lapillꝰ talentũ.ſeges

cohoꝛs militũ galeatoꝝ. Vel cõponit᷑ pᷣſti⸗

gliüu. a ⁊ ſtige qꝛ qdã ſtigialia facta pᷣ.i.ãte
faciũt.Hanc ſpẽm artis magicę ðꝛ inuẽiſſe
mercuriꝰ. Inde pſſtigioſus.ſa.ſũ.⁊ h̊ ⁊ hęc
pſtigialis ⁊ B le.?m hug.NPap̃ᷣ.vo dicit pᷣ
ſtigiũ dolus fraus.mẽdacium.fallatia.ma
leficium.

Hꝛeſtites.ſtitũ.m. g. plalis nũeri pe. coꝛ.qᷓ

ſſto erãt ad petitiones hoiuJz.
Pꝛeęſumptio.onis ᷣm ſpe.eſt argumẽtũ ad
credendũ vnũ factũ.ſurgens ex ꝓbatione
alterius. vt ex coexiſtẽtia vel ↄiacentia ꝑ⸗

ſonaꝝ ſuſpectaꝝ ſſumit᷑ coitus.c.lr̃is.e.ti.

vvbi ſolus cum ſola.nudus cum nuda in eo
dem lecto ex ſſumptione violenta ꝓbant᷑.
copulari carnaliter Sʒ vᷣm Goff. diffinitur
ſic.eſt alicuius facti dubij aliquotiẽs plẽa
aliquotiens ſemiplena inueſtigatio ſeu pꝛo
batio. Itẽ ſſumptio eſt quoddã mediumi

tellectuale veritatis eliciendę ex circũſtan⸗

tijs inſurgẽs.Et ſunt tres ſpẽs pᷣſumptõis
Ana ẽ temeraria.ꝗᷓ ↄſurgit ex malis hoibꝰ
⁊ ex cauſis pluribus.alias puerilibus.⁊ ſu
ſpitionibus leuibus. Et hęc repellit᷑.⁊ re⸗
ꝓbabil.ẽ.ij.q.j.pᷣmo.vj.q.i.oueſ.ð ſen.ex.
inqᷣſitioni.Alia ẽ ꝓbabilis ſiue veriſimilis
q̊ ↄſurgit ex multis cãis ⁊ ſuſpitiõibꝰ ⁊ hęc
QAdld mittit᷑ ad ꝓbatõʒ ſemiplenã vñ adiuuat
dQdg ꝓbationẽ ſi ſint alia coadmicula. c. a no
bis.qͥ mat᷑.accu.poſ.v.glo.admittit᷑ etiaʒ
ad purgationẽ indicendã.c.ſi qͥs de pur.ca
no.ij.q.iiij.pᷣ ſbyter.Tertia eſt violenta.ꝗ
ad ꝓnunciandum vel condemnandum ſuf
ficiens reputat᷑.vt.xxxij.q.j.dixit dñs.ff.
de his qͥ ſui. vel alie iur.ſunt.l.filium ⁊.c.
Iris de PRluup-..—

Peꝛel ul. lis. cois. g. qͥ vel ꝗᷓͥ peſt ſollicitudine

vel nũc ꝓ ep̃o ponit᷑.pᷣſul ꝓtectoꝛ.fauẽs iu
dex. actoꝛ.⁊ coꝛ.pe.gti.

NPꝛeſũptuoſus.ſa.ſũ q ſũit vłpſũit᷑ audax
impudẽs. Iñ ſᷣſumptuoſitas tatis.⁊ pᷣſũp

tiuus. ua. uũ.i.pᷣſũptuoſus.⁊ h̊ ⁊ hęc pſũp

tibilis.⁊ B le. Iñ hęc pᷣſũptibilitas.tatis.
Pꝛetexta. tę.ꝗdã veſtis nobiliũ rhomanoꝝ
⁊ðꝛ a ſtexo.xis.qꝛ ſtexebat᷑ ei.qͥ ea vteba

tuür. hac veſte vtebãt᷑ pueri nobiles vſ;
ad qͥndecim ãnos ſub diſciplia.poſtea vte⸗

bankt᷑ virili toga. Iñ ſtextatꝰ.ta.tũ.i.pſᷣtex⸗
ta indutꝰ vłoꝛnatꝰ.Et hęc pᷣtexta.tę.⁊ hęc
ptextata.tę.ſ.comędia de factis nobiliũ.ſʒ
a latinis ↄdita ꝗͥ nulliꝰpᷣcij erat. Añ Oꝛati

us Vłqͥ ptextas.vłqͥ docuere togatas ſᷣm
it ꝙ dicebat texia qꝛ ſte⸗

xebaft ei latioꝛ qᷓ; purpura.

Pꝛętoꝛ.toꝛis.m.g.i.ppoſitꝰ.Sed poſit⸗ in

eccłia.pᷣtoꝛ in ciuitate.Et dicunt᷑ ꝑtoꝛes qꝛ

plſunt ⁊ toꝛꝗqant vel qꝛ perant toꝛmentis.a
⁊ toꝛqueo.ques.AVbł dicunt᷑ a peundo.vł
Pptoꝛes dicuut᷑ q̃ſi ppoſitoꝛes. AUl ſtoꝛes q̃i

pceptoꝛes ciuitatis.⁊ pꝛincipes.ita ꝙ ſce⸗
ptoꝛ ſyncopet᷑.⁊ dicat᷑ h̊ ptoꝛ.q̃ſi ſᷣceptoꝛ.

qꝛ pᷣcipiat. Idem ⁊ pfecti.qꝛ pᷣtoꝛia ptateſʒ

ſint. Idem ⁊ qſtoꝛes.qꝛ ſᷣ oibus ꝗqrunt. IJn

heęc ptura.rę.dignitas ptoꝛis. Et ſtoꝛius.
ria.riũ.⁊ B ptoꝛiũ.rij.locꝰ vbi pᷣtoꝛ reſidet

ad diſcuciẽdũ domꝰ iudiciaria ⁊ ꝓ.pe.gti.

Pꝛetoꝛ eſt qͥ in vꝛbe romana iudicio ſenatꝰ.
ad diſſipaãdum vel diſceptãdũ dubios ac⸗
ctus ⁊ cauſas oꝛdinabat᷑.Et erat eius offi⸗
ciũ annuuʒ vel annale. qꝛ ſolo anno dura⸗

bat.⁊ anqᷓ; a ppłlorhomão ad pᷣncipẽ trãſſa

ta fuiſſʒ ptãs.łanqᷓ; rhomaa ptãs ſb̊ iꝑato

re veniret habuit poteſtatẽ plenã faciendi

ius ⁊ ſtatuta ⁊ edicta cuiꝰ edicta iuris one⸗

rarij nomine cenſent᷑.qꝛ hmõi honoꝛe ⁊ au
toꝛitate pollebant vt.C. de offi. pꝛęto.l.j.⁊
Inſti. de iure gen. na.⁊.ciui:S· ſtoꝛum qͥʒ

edita.⁊ no.in.l.certum.C. vñ legit ꝙ ſᷣtoꝛ
viuus potius debet ſeqͥ ſtoꝛẽ moꝛtuum qᷓ;
ius ciuel.
Pꝛetoꝛ fideicõmiſſarius dicebat᷑ ille qͥ de ſi⸗

deicommiſſiõis relictis cognoſcebat.⁊ ius
dicebat ⁊ reddebat dicens.ius dabo.ff.de
oꝛigi.iuris.l.neceſſarium.

Pꝛetoꝛ ꝑegrinus dicebat ille qᷓ inter pegri⸗

nos q in ciuitate af fluebãt vel confluebant
ius reddaebat.

NPꝛetoꝛ vꝛbanus dicebat᷑ q̃ cum cõſules ad
bella finitima alias vicina vocarent᷑ ius ne

celſſariũ in ciuitate reddebat ff. de oꝛi. iur̃.

Pꝛeroꝛiũ eſt locus in qͥ ius ex amoꝛe reddit
Etiã locus in q̃ͥ qs pᷣfecturã exercet cũ ſuis
officialibus ⁊ cauſam tractare ſolet. Jdẽ ẽ

domus pᷣſidi ꝓpuincię aſſignata. vt locꝰ. de
putat iudicibus ad cognoſcenduʒ ⁊ depu

tandum. vel ad ſniandũ de cauſis.
ꝛetoꝛiũ pignꝰðꝛ illð qð alicui dat᷑ a iudice
Pꝛetoꝛiolum li. di.i. paruum toꝛium / vel

——–——

= hfh
—

N—– — ——ð —

1
6

us
NR

,
con

lesil
uene

4
.

iſnis
di⸗
, de
dehn

—
—— =-—
—

X

parua domus in naui.
Pꝛeuaricatoꝛ.toꝛis.i.trãſgrediẽs.⁊ ðꝛapᷣ⸗
uarico. cas.⁊ dicunt᷑ ſuaricatoꝛes legis.i.
trãſgreſſoꝛes legl.qꝛ pᷣ alijſ ⁊ pluſq; debeãt
ĩ legẽ varicãt.i.claudicãt.vel ambulant
NPꝛeuius.uia.uiũ.i.ſᷣcedens pſᷣcurſoꝛ ãtepo
ſitus in via pambulans. M
Pꝛex.cis.hępᷣces.haꝝ pᷣcum. ſed ntũs ſin⸗
gularis non eſt in vſu.i.rogatões.ſuppli⸗
cationes.⁊ coꝛ.p̃̊. S
ꝛiamꝰ. mi. pe. coꝛ. ꝓpꝛiũ nomẽ cuiuſdã.et
ðꝛ a pꝛiaſce qð ẽ emere vel redimere.q̃i em⸗
ptus vłredẽptus.Et a gtõ pꝛiami addita.
des fit pꝛiamides.huiꝰ pꝛiamidę filius vel
nepos pᷣami.⁊ a ntõ pamides.remota.de.
ſyllaba.fit hec pᷣamis pꝛiamidis.pe.coꝛ.ſi⸗
lia vel neptis pꝛiami. M
Pꝛiapus.pi.fuit iuuenis qͥdã de lapſato ci⸗
uitate helleſponti. vñ depulſus eſt ꝓpt᷑ ma
ghitudinẽ virił mẽbꝛi.⁊ habitꝰ ꝓ deo ẽ a fę
minis.⁊ ðꝛ deꝰ hoꝛtoꝝ ꝓpter fecunditateʒ
eoꝝ.qꝛ hoꝛtus nũqᷓ; eſt ſine fructibꝰ.Et ꝓ⸗

*

ducit pe. Uñ Ouidiꝰ in libꝛo faſtoꝝ Ac ru

bet hoꝛtoꝝ deus ⁊ tutela papus.Itẽ ðꝛ de
us furũ ⁊ deus auiũ.⁊ ab illo ðꝛ pꝛiapꝰviri
le membꝝ. Vel vᷣm Hhug.ðꝛ a paſce qð ẽ re
dimere.qꝛ ge neris hũani iacturaʒ redimit

Inde pꝛiapiſmus.mi.pudendoꝛum tenſio

vel paſſio.

Pꝛiaſce grece ðꝛ emere vel redimerelatine.

Nꝛimarius.ria.riũ.i.pꝛimus.⁊ ðꝛ a pᷣmus.
Pꝛimas.matis.cõ.g.ðꝛ qͥ pᷣmus habetur in
pplo. Inde pmatus.tus.tui.eius dignitaſ
vłmagiſtratus. Itẽ pᷣmas deſignat quan⸗
dã dignitatẽ in eccleſia.⁊ tunc eſt.g.m. Et
vt dicit RPapᷣ. Pꝛimas.matis.inter reliqͥs
maioꝛis dignitatis ⁊ poteſtatis eſt.⁊ ꝓdu⸗
NPꝛimęuꝰ.ua.uũ.pe.ꝓd.i.pᷣmꝰ in ęuo.vel pᷣ
mi eui.i.ſenex vel pᷣmus.vel antiquus.
Pꝛimiceęrius.rij.qͥ pᷣmum cęriũ poꝛtat ante
epiſcopũ.vel regẽ de dignitate. ⁊ ðꝛ a pꝛi⸗

mus vcereus. Inde hęc pꝛimiceęria rię.ei⸗

dignitas. ”M
Pꝛimitię.arũ.pluralis nũeri.ſunt ꝗ̃ pᷣmo de
frugibus pcipiunt᷑.velꝗᷓ deo pᷣmo offerun
tur.hinc eſt ꝙ ſacerdos pmã miſſam cãtãs
dðꝛ celebꝛare bmitias. Inde pmitiꝰ.tia.tiũ.
i.pᷣcipuus.⁊ inter alios pᷣmus vłmaioꝛ.Et
declinat᷑ in plłali nũero tm ſᷣm vſum. Inue
nit᷑ etiã in ſingulari pᷣmitia.tię.i.pᷣma pars

frugũ dño offerenda. Hec aũt debet᷑ pcep⸗
to dni qͥ Exo.xxij.pcepit. Decimas ⁊ pᷣmiti

as nõ tardabis offerre dño.⁊ vt dicũt.h̊ß⸗

☚

ceptũ ex toto fuit cerimoniale.Sʒ ſᷣceptuʒ
de decimis ꝑtim fuit cerimoniale.⁊ ꝑti mo
rale.Et vt dicit Hiero.Qui plurimũ qdra
geſimã ꝑtem dabãt ſacerdotibꝰ qͥ mimũ ſe⸗
xageſimam. Inter qdrageſimã ⁊ ſexageli⸗
m licebat offerre quodcunq; voluiſſent. ?
hoc in aridis ⁊ liquidis. In fetibus aial pᷣ⸗
mogenitũ dabat᷑.
Pꝛimipylus.li.m.g.⁊ h̊ pᷣmipylius.lij.⁊ h
pᷣmipylaris.in eodẽ ſenſu.vexillifer q̊ͥ poꝛ
tat pꝛimũ pylũ.i.pᷣmũ vexillũ añ regẽ vel i
bello In h ⁊ hec pᷣmipylaris.⁊ G̊ re.⁊ H̊ pꝛi
mipylatꝰ. tꝰ.tui.dignitas vł offm pᷣmipyli
NPꝛimiuirgius.gij.qui pꝛimam virgam fert

gnte regem.

Pꝛimogenitꝰ.ta.tũ.i.bmo natꝰ.⁊ poſt quẽ
eſt alius vel alij.ſicut Eſau dr pᷣmogenituſ
Iſaac. Item pꝛimogenitꝰ ðꝛ ante quẽ nul⸗
lus.nec poſt quẽ alius.⁊ ſic xpᷣs IJh;s ðꝛpᷣ⸗
mogenitus beatę virginniis.
Pꝛimogenita dicunt᷑ ius pᷣmogẽiturę vñ ſu
ꝑ illud Geñ.xxv. NMaruipẽdẽs ꝙ pᷣmoge⸗
nita vẽdidiſſet.ðꝛ in hiſtoꝛijs.Erãt aũt pꝛi
mogenita dignitates q̊s habuerũt pᷣmoge⸗
niti ĩ ↄgnatiõibꝰ ſuis vſq; ad Aaron. Ha⸗
bebat eni pᷣmogẽitꝰ veſtẽ ſpalem. qᷓ indue⸗
baf tm in ſacriſicio offerẽdo.⁊ recepturus
finalẽ bñdictionẽ a pr̃e. Itẽ in ſolẽnitatibꝰ
⁊ ↄuiuijs benedicebãt mioꝛibꝰ.⁊ in his du

plieẽ ciboꝝ poꝛtionẽ recipiebat. Cradunt

etiã ꝙ in diuiſione hereditatis ſꝑ duplum
reciꝑet pmogenitꝰ. Nõ etiã ꝙ pᷣmogenita
moꝛs ðꝛ ſuꝑbia.ꝗᷓ fuit bᷣma ca apoſtaſię.
ꝛimoꝛ.oꝛis.ðꝛ maioꝛ ⁊ dignioꝛ in ppło.vł
pmꝰ in oꝛdine ᷣm Hug. NPapᷣ. vo diẽ Pꝛi⸗
moꝛes.pe.ꝓ.ſũt pᷣmarij pᷣmi viri electi Vñ
Oꝛatius ĩ ſermo. Mꝛimoꝛes ppli arripiũt
populumq; tributũ.
Pꝛimoꝛculus.la.lũ.dimi.i.aliqntulũ pᷣmoꝛ
Pꝛimulus.la.lũ.di.de pmus.Et inuenit᷑ ꝓ
pꝛimus. coꝛ.-nmuuu.
Pꝛinceps.cipis.cõ.g.ðꝛ qſi pᷣmꝰ capiẽs vel
q̃ſi pmũ capiẽs.⁊ ðꝛ a pꝛimũ ⁊ capio x aũt
dðꝛ pᷣnceps q̃ſi ᷣmũ caput etymo.eſt. Si eni
cõpoſitũ eſſet a caput faceret qͥdẽ gtmĩ tis
ſed qꝛ a capio cõponit᷑ ⁊ fac in pis.⁊ deſig⸗
nat oꝛdinẽ ⁊ dignitatem pꝛinceps. Inde hᷣ
pꝛincipiũ ᷣm Hug. Scom papᷣ. Pꝛincepſ
dictus eſt qꝛ pꝛimus capiat ſubſtantiã. lo⸗
cum vel dignitaten.
NPꝛincipatus.tus.tui.i.dñatio.Et vt dicit
Ariſtoteles in.v.ethicoꝝ. ꝛincipatꝰ vix
oſtendit. Eſt etiã ſicut ðꝛ qdam oꝛdo ange
loꝛum quibus deus maxime beincipocle

vel qꝛ alijs ſſunt.⁊ ſubditos ãgelos ad ex.

plendũ diuinũ myſteriũ diſponũt.
Peꝛinus gręce.lentiſcus latine.arboꝛ ðꝛ Pᷣm
Mapᷣ. Vel vᷣm hug. NPꝛinꝰ arboꝛ eſt. ſ. ilex
vt dicunt.Et eſt grecum.

Mꝛioꝛ. oꝛis.qñq; eſt comꝑatiuũ a pᷣdẽ pꝛioꝛ
pꝛimꝰ. Itẽ poꝛ qñq; non hʒ vim comꝑati⸗
ui.ſed ſimpłr deſiãt oꝛdinẽ.ſ.ſine comꝑati

one.⁊ tũc pꝛioꝛ ꝓpꝛie ðꝛ de duobꝰ.pᷣmuſð

tribus.vel quattuoꝛ.vel de pluribꝰ Nã de

dictõne diſſyllaba qñq; ſolet ꝗri pᷣoꝛ quãta
BZe pollyſyllaba.pꝛima quãta. AUñ de mul
tis ꝓpꝛie pᷣmus dies.aliuſue.Sʒ pᷣoꝛ ac al⸗
ter dic concoꝛdare duobus Itẽ pᷣoꝛ qũq; ð
ſignat dignitatẽ i eccleſia.⁊ tunc eſttm.m.
g. ſicut h̊ poꝛ poꝛis. Iñn hęc pᷣoꝛiſſa.ſę.muli⸗
er talem hñs dignitatem. vel vxoꝛ pꝛioꝛis
2 B poꝛatꝰ.tus.eiꝰ dignitas.vl diſtrictꝰ Et
nõ ꝙ inueit᷑ ſepe pᷣoꝛ ꝓ melioꝛ poſitũ.⁊ tũc
ſine dubio hʒ vim cõpatiui.Et pᷣmꝰ ꝓopti
mus.⁊ tũc ſuꝑlatiui ſigniſicationẽ obtinet
ſeu comꝑatiui. AUñ virgilius.Et pᷣmos iu⸗
uenũ tot miſerit oꝛdo pᷣmos. ꝛimos po⸗
ſuit ꝓ optimos.Pꝛimus etiã ꝓ maximꝰ in

uenit᷑. Vñ.j.Timot᷑.j.ðꝛ.Chꝛiſtꝰ venit in

hunc mundũ pctõꝛes ſaluos facere.quoꝛũ
pꝛimus ego ſũ.vbi dicit glo. ꝛimꝰ.i.ma⸗
ximꝰ. NPeioꝛ enĩ oibus ſum.qꝛ ꝑſecutoꝛ.qͥ
nõ erat peioꝛ. Pꝛimꝰ & fuit nõ oꝛdine tꝑis.
ſſed magnitudine iniquitatis.
Pꝛioꝛculus.li.i.paruus pꝛioꝛ.vel in perſo⸗
na vel in dignitate. ð
Pꝛiſcillianiſtę.qͥdã hęretici a pꝛiſcillião do⸗
cati.q in hiſpãia ĩ erroꝛe gnoſticoꝛũ ⁊ mani
chęoꝝ.ꝑmixtũ dogma compoſuit.

Pꝛiſcꝰ.ca.cũ.i.ãtiquꝰ.vetuſtꝰ.vellongeuꝰ

Piꝛiſtinꝰ.na.nũ.pe.coꝛ.i.antiquus.·

Pꝛiuatus.ta.tũ.i.expoliatus.oꝛbatus vel
glienatꝰ ab aliquibꝰ rebus.vel honoꝛe vel

dignitate. et olim pᷣuati dicebant᷑ ab officijſ
publicis extranei.Eſt eni nomen magiſtra⸗

tum habenti cõtrariũ. Itẽ pꝛiuati ꝓpꝛie di

cuntur qͥ non ſũt conſtituti in aliqua digni⸗
tate xxiiij.q.i.qͥ cõtra. Itẽ dicũt᷑ omẽs exẽ⸗

pti a iure cõi.ſiue ſit collegiũ.ſiue aliq̃ ſpẽał

ꝑſona.vij.q.i.petiſti. ⁊ diſ.iij.puilegia.
NPꝛiuata ꝑſona. eſt ꝑſona carens functione
publica. 3

Pꝛiuatum ius ẽ illud qð bncipaliter ad ſin⸗

guloꝛũ vtilitatẽ ꝑtinʒ. vt in pactis.⁊ cõuẽ⸗
tione ſingulariũ ꝑſonaruiꝗiz..
NPꝛiuata delicta dicut᷑.quę ciuiliter tractãt
vt ſi mihi furatꝰ ſis decẽ. ⁊ ego vt re habeã
ago.nõ vt coꝛpoꝛaliter puianris.
Prinignus. gni.eſt qͥ expoꝛi viro genitus ẽ

dictus q̊i pᷣuigenꝰ.i.expᷣoꝛi viro genitꝰ ve
Iſi pᷣuatꝰ igne.i.dilectione.qꝛ parũ diligit᷑
a nouerca.vela vitrico. Uñ vulgo antena
tus dicit᷑.ſ.anteqᷓ; marer ↄtraheret cum al
tro viro. In hec puigna.nę.quę ex vxoꝛe
viri nata fuit anteqᷓ; eſſet vxoꝛ ſua.Et eſt ſi
lia vxoꝛis ab alio viro pᷣoꝛi genita.

„— 77

Pꝛiuilegiũ. gij ẽ lexuata ⁊ ſingularis ad

vnũ ꝑtinet vel ad paucos.et pᷣuilegium ðꝛ

pꝛęrogatiuũ.vł honoꝛ ſinglłaris vel ꝓpꝛia
pꝛꝑęſũptio. Mꝛiuilegiũ etiã dicitur qð iure
debet᷑. ⁊ beneficiũ qð a pꝛincipibꝰ cõcedit᷑
Nel pꝛiuilegiũ eſt pꝛincipis bnſiciũ contra
ius cõe indultum HNõ eni eſt priuilegiũ niſi
aliquid indulgeat ſpãle.c.abbatẽ ð v.ſig.⁊
c.inhis.ð pꝛiuile.Et ðꝛ q̃ſi pᷣuãs legem.vł
eſt lex pꝛiuata.i.vnius ante alios honoꝛ vł
dignitas aut imunitas quę ſibi cõuenit eo⸗
rum quę alijs incũbunt vel quę deiure cõi
allegantur. Jñ builegiat.ta. tũ. Et puile-
giariꝰ.ria.riũ.i.pᷣꝛogatus. vel qͥ vtitur pᷣui
legio.Et nota ꝙ puilegiũ meret᷑ amittere qᷓ
cõceſſa ſibi abutit᷑ ptãte Itẽ vt diẽ Hiero⸗

nimꝰ. pᷣuilegia paucoꝛũ non faciunt legem

Priuus.ua.uũ.i.pᷣuatꝰ vel ꝓpriꝰ.

ꝓpe murum arboꝛü.
Pꝛoauliuʒ.lij.n.g.i.poꝛticus.
Pꝛobaticꝰ.ca.cũ.i.pecualis.⁊ ðꝛ a ꝓbaton
qdð interpᷣtat᷑ ouis.Hinc dicta eſt ꝓbatica

piſcina.i.pecualis.qꝛ cadauera hoſtiaruz

ibi abluebant᷑. Vñ Johis.v. Erat aũt hie
roſolimis ꝓbatica piſcina ꝗᷓ̊ cognominaba
tur hebꝛaice bethſaida.i.domus pecudum
latine.Et ſatis ↄ coꝛdat cum gręco.ſ.ꝓba⸗
ton.vł ꝓbatica.Et nõ ꝙ tres piſcine erant
hieroſolimis. Ana piſcina ibi erat ꝗ dice⸗

bat᷑ ſuꝑioꝛ.Et hęc erat extra ciuitatẽ. SDe

q̃ Eſa. vij. dicit dñs ad Eſaiã. Egredere in
occurſũ Acham tu.⁊ qͥ derelictus eſt. Ja⸗
ſub filius tuus ad extremum aquęductus

piſcinę ſuperioꝛis in via agri fullõis.Alia

piſcina erat inferioꝛ. et hec erat in ciuitate
qd vſum ciuium. Tertia autem erat iuxta
templũ quaſi ad radicem montis ſion. De
qua piſcina ſumebat᷑ aqua ad ſacriſicia ab
luenda.Et fiebat hęc piſcina ex congrega⸗

tione aquaꝝ ſiloe.qð erat fons ad radicem
montis ſion. In hac piſcina nathinęei hoſti

as lauabat ſiue oues ſacrificandas. Itẽ ꝓ⸗
baticꝰ.i.qui ꝓbat vel ꝓbatur.⁊ tunc ð a
pꝛobo. bas.·

Pꝛoaſtiũ.ſtij.locꝰ ante ciuitatẽ.ſ.ſuburbiũ.
⁊ dicit᷑ a ꝑpꝛo.i.ante.⁊ aſty.qð ẽ ciuitas.ſᷣm
hug. Pap̃ vo dicit Pꝛoaſtiũ viri darium

vłpꝛceoſteria dicũt᷑ loca extra ciuitatẽ de.·

NPꝛobaton grece latine ðꝛ ouis. .
Pꝛoblema.matis.n.g.qð latine ðꝛ ꝓpoſitõ

ſtio eſt difficilis hñs aliqͥd qð diſputatio⸗

ne ſoluendũ ſit.⁊ coꝛ.pe.gti Inde ꝓblema
ticus.ca.cũ.grauis ⁊ difficilis vel qͥ ꝓble⸗
ma ꝓponit Et videt᷑ pblema componia ꝓ

⁊ lema qð eſt voꝛago.qꝛ ꝓponit᷑ vt voꝛet.

⁊ decipiat ⁊ pꝛoducit ble.

—

Nꝛobus. ba. bũ.i.moleſtus.moꝛigeratꝰ qt

cõmodus.aptus.bonus. Inde ꝓbitas ta⸗
tis.⁊ coꝛ.pꝛo. Uñ.Es pꝛobus expirat pꝛo
bitas.es honeſtus honeſtas.Labit᷑ es foꝛ
tis.foꝛtia moꝛte iacent.

Pꝛoboſcida.vel pmuſcida. roſtrũ elephan

tis.qꝛ illa pabulũ oꝛi admouet.⁊ videt᷑ de⸗
clinari.hęc ꝓboſcis.ois.vł pꝛomuſcis.diſ
Pꝛobꝛũ.bꝛi.n.g.i.crimen turpitudo.cõuiti
um. dedecus. Inde ꝓbꝛoſus.ſa.ſũ.i.dede
coꝛoſus. Inde hęc ꝓbꝛoſitas.tatis.
NPꝛocaſtriũ.trij.locus foꝛis añ caſtra vł ca⸗
rũ.⁊ ðꝛ a ꝓ ⁊ caſtrũ vel caſtra.

Pꝛocax. cacis.oĩis. ge.i.petax.auidus peti⸗

toꝛ impoꝛtunus ad petendũ qð maxime ſo

lent facere ꝓci.⁊ ꝑtinet ad meretrices. In⸗

de ꝓcacitas.tatis.i.impudẽtia.intemꝑan
tia.⁊ ꝓculus.la.lũ.i.aliquãtulum ꝓcax.
Pꝛoceleumaticus.ci.vide.S.in celeuma.
Pꝛocella.lę.f.g.i.ſubita vis ventoꝝ cũ plu
uijs.⁊ ðꝛ a ꝓcello.lis.eo ꝙ ꝓcellat.i.ꝑcuti
at. Et eſt ꝓcella ppꝛie terrarũ ⁊ cęli. Tem⸗
peſtas fluctuũ tm Br tñ qñq; ꝓcella eleua
tio fluctuũ.ſed ꝓpter ventos. Inde ꝓcel⸗

loſus.ſa.ſũ.i.tempeſtuoſus. Inde ꝓcello⸗

ſitas.tatis.i.tempeſtuoſitas.
NMꝛoceres vt ait Map.ſũt pꝛincipes ciuita⸗
tis qſi ꝓcedes.eo ꝙ añ oẽs honoꝛe pᷣcedãt
Itẽ capita trabiũ ꝗ eminent extra parietes

pꝓceres dicunt᷑.eo ꝙ pᷣmo ꝓcedãt.inc fa

cta trãſlatõe ad pᷣmoꝛes ⁊ ad quoſdã nobi⸗

les ꝓceres dicunt᷑.qꝛ cęterę multitudini p⸗

minẽt.Et declinat᷑ H ꝓcer.huiꝰ ꝓceris.ſed
raro in ſingulari inuenit᷑ niſi ꝙ iuuenalł di⸗
xit. Agnoſco ꝓcerẽ ⁊c̃.Et coꝛ.pe.ꝓceres.

Vñ Lucanus in.v.Facta vacẽt ꝓceꝝ mo

tus hic cuncta ſequunt᷑.
Pꝛocerus.ra.rũ.i.longus.altꝰ.foꝛmoſus.

⁊ðꝛa ꝓcedo.dis Iñ hęc ꝓceritas.tatis.i.

longitudo.altitudo.⁊ ꝓ.ce. Vñ Banielis

iiij. Et pꝛoceritas eiꝰ ↄtingẽs cęlũ.⁊ Deu
ij.Ppls magnꝰ ⁊ multus ⁊ pꝛocere longi⸗
tudinis.⁊ Eumeri. xiij. Ppls quẽ aſpexi⸗

mus pꝛocere ſtatureęeſt.

NPꝛoceſſpęſus.ſui.i.ꝓſpꝑ.euẽtꝰ.vel augmnẽtũ.

ꝛoceſtria.oꝛum pluralis numeri loca ex⸗
tra ciuitateʒ. ſicẽ ꝓcaſtria loca extra caſtra.

gdata.ꝑ ꝗᷓ murus aſcendit᷑

Nꝛocinct.i.apparatꝰ belli vel pugnę. Iẽ

pꝓcinctus.cta.ctũ.i.expeditꝰ.armatus.

Nꝛocliuus.ua.uũ.⁊ h̊ ⁊ hęc ꝓcliuis.⁊ Bue.
in eodẽ ſenſu.i. ꝓcuruꝰin anterioꝛẽ ꝑtẽ q̃ſi

pᷣceps.Et ponit᷑ qñq; ꝓ intentus.ſedulus

ꝓmptus qũq; ꝓ facilis.Qui eni in ꝓcliui⸗
tate eſt. valde ẽ intentꝰ ne cadat.⁊ ideo po

nit᷑ ꝓ intentꝰ. Itẽ facile ſcipitari põt ⁊ iðᷣo
ponit᷑ ꝓ facilis. Inde ꝓcliuitas.tatis.

Pꝛocõſul ðꝛ.qͥ vice cõſulis fungit᷑. Uñ diẽ
Iſidoꝛus.ix.etymo. MPꝛocõſules ſubiecti
erant ↄſulibus.⁊ dicti ꝓconſules.eo ꝙ vi⸗
ce conſulis fungeren.
Pꝛocõſul ðꝛ iudex oꝛdinarius.⁊ eſt iudexa

ppło cõſtitutꝰ nõ a pꝛincipe.nec ab alio ſʒ
ante imꝑatoꝛiã dignitatẽ creatus.cuius of

ficiũ erat in puincijs dirigi.ſ.in regno tri⸗

butarijs.vt ꝑ eum ꝓuinciales ſua negocia

expedirent.Hic vo pluries non potuit vti
faſcibus qᷓ; ſexies. Nemo eni ſeptimo ẽ cre

atus ꝓconſul.⁊ niſi ſemel ꝓconſulat fũge

baft inſignijs.⁊ in ꝓuincia.⁊ ad eum ꝑtine
bat. vt ad quoſcunq; mgr̃atꝰ reſpiceret.ff.

de officijs ꝓconſul.l.ꝓconſules.

Pꝛocõſullegatꝰ.ẽ cui ꝓcõſul ꝓuinciã igreſ

ſus mandat iuriſdictionẽ.

NPꝛocoꝛus.ri.pe.coꝛ.ꝓpꝛiũ nomẽ cuiuſdaʒ
viri. Vñ in auroꝛa Ohilippus ꝓcoꝛus ſte

phanus pdlarus honoꝛe.⁊ addit᷑ vnũ.l.in

Phillippus.vt ppᷣma ꝓducat᷑.

Pꝛoculus.li.pe.coꝛ.ſlius qͥ naſcit᷑ p̃ᷣeexi
ſtente ꝓcula patria Et hec ꝓcula.lę.i.flia
talis.Et ꝓcula qdã veſtis pᷣciola ꝗ de pꝛo⸗

cul afferebat᷑.vn ⁊ ðꝛ ꝓcula.q̃ſi ꝓcul lata.

Pꝛocꝰ.ca.cũ.ðꝛ a ꝓcoꝛ.caris.⁊ h̊/ ꝓcꝰ.ci.i.
petitoꝛ ⁊ ꝓpꝛie mulieꝝ vel nouę.ↄiugis et

nuptiarũ. Ael ðꝛ a ꝓcando qꝛ freqnter ſo⸗
let pᷣcari ⁊ petere donis eam quã vult.
NPꝛocuratoꝛ toꝛis.eſt qͥ aliena negocia man
dato ſibi a dño facto gerenda gratuue ſuſ⸗
cipit vnũ vel plura.ff.de nego.geſt.l.iij · S·
Pꝛodigialis lis.cõ.t.⁊ hoc.le.i.monſtruo⸗
ſus. In hęc ꝓdigalitas.tatis.i.mõſtruoſi⸗

tas.⁊ H̊ ꝓdigiatoꝛ.toꝛis.i.ꝓdigioꝝ iterpᷣs

Pꝛodigiolũ.li.di.i.ꝑuũ ꝓdigiũ.
dũ paratũ.⁊ ðꝛ a ꝓdigo.gis. Seępe tñ ſim⸗
pliciter ꝓ monſtro accipit᷑. Jñ ꝓdigioſus
ſa.ſum.i.monſtris plenus. Nel ſᷣm quoſ⸗
dam. Pꝛodigium appellatuʒz eſt qſi poꝛro

dictũ. eo ꝙ poꝛro dicatur.id eſt poꝛro ſig⸗

nificet.et aliquid futurum eſſe pꝛotendat.

Pꝛodigiũ.gij.i.monſtꝝ turpe.⁊ ad vaſtan⸗

Pꝛo

Jul. maieſt. l. fi. êcſ
NMꝛoditoꝛ ẽ qᷣ ſecreta ſibi cõmiſſa reuelat.de

Ar ꝓdigiũ põt dici qſi peul a digito.qꝛ ſſi

gurat aliqͥd remotũ ⁊ futurũ.

Nꝛodigua. guę.i.hoſtia młtũ ↄſũmẽs. Jñũ

Bec palguital:tar 2⁊ ꝓdiguꝰgua.guũ.i.cõ
i

Nꝛodigus.ga.gũ.i.diffuſus vltra modum
largus.⁊ effundẽs vᷣm ug. NPapᷣ.vo diẽ
Pꝛodigus.i.ꝓfuſus ↄſũptoꝛ.luxurioſus
ſũptuoſus.gluto. AUñ ꝓdigus excedit mẽ⸗

ſurã.largus honoꝛi Seruit.fructificat par

cus. auarus eget.

NPꝛodigus eſt qͥ neq; tꝑs. neq; finẽ expenſa⸗

rum aduertit. neq; modũ.ff. de cur.furioſiſ

l. i. ſed bona ſua dilapidãdo. diſſipado p⸗
fundit. cui in terdicit᷑ bonoꝝ adminiſtratõ
a iudice ꝑ legẽ.xij tabularũ.vel alias a lege

vt qꝛ in.l. Juli.maieſt. cõmiſſit.vt.C. ad.l.

pe. dil. vj. ſacerdos.

Pꝛoductilis.cõ.t.⁊ h le.pe.coꝛ.ðꝛ a ꝓduco

cis.⁊ opus illud ðꝛ ꝓductile qð non eſt fu⸗

ſile. ſʒ ꝓductũ tunſionibus malleoz.
Pꝛop hanꝰ.na.nũ.i.execratus.ſacrilegꝰ.et

ðꝛ a ꝓ ⁊ phanũ q̃ſi ꝓcul a phano. ꝓphanũ

ettiã ðꝛ qð non eſt ſacrũ. AUñ ꝓphani dicun

tur oẽs laici ⁊ illitterati.qſi pcula phano ꝓ
phetię Vñ ſuꝑ illð Exech̊.xlviij. Pꝛopha

*½ *

bitare liceat.nõ ꝙ immũda ſint.

na erũt vꝛbis ⁊c.laica.ſ.q paſſim ppło ha⸗

Pꝛofect?.tus.tui.i.itus.⁊ ðꝛ a ꝓſiciſcoꝛ.ce⸗

ris⸗ De ꝓfectꝰ ðꝛ ꝓficuũ.⁊ tũc ðꝛ a ꝓficio.
cis. Uñ qdã. Mꝛo ꝑuo ꝓfectũ eſt quis ſę⸗

pe pꝛofectus. ùê
Peꝛofeſſio.onis.f.g.i.ſcia.ſed nõ ꝗ̃libet imo
illa ðꝛ ꝓpꝛie pꝛofeſſio alicuius in qua ille a
ſe ⁊ ab alijs credit᷑ excellere AVñ ꝓfeſſoꝛ ali

cuius artis ðꝛ qͥ p ceteris ſe eam ſcire ⁊ alij
h ipᷣm pꝛofitent᷑. Ał ꝓfeſſio eſt ſtudẽdi ali
cuius vitę vłſcię qdam ſingularis electio.

In nr̃o tñ vſu ðꝛ ꝓfeſſio alicuiꝰſecta.vł di⸗
ſciplina quã ꝓfitet᷑ ſiue in ea excellat.ſiue

nõ hm ꝙ eſt chꝛiſtiane ꝓfeſſionis. Vñ dðꝛ.
Cuius pꝛofeſſionis es tu chꝛiſtiãe an Tul⸗

lian. Et ego feci ꝓfeſſionẽ vel ꝓfeſſus ſuʒ

in oꝛdine fratrũ minoꝛu.

Pꝛofeſtus.ſta.ſtũ.i.dies oĩno feſtus.⁊ ðꝛ p
feſt“.q̃ſi pꝛſus feſtus. Mꝛofeſtus etiã dies
ðꝛ vigilia feſtoꝝ dieruʒz.q̃ſi ppe feſtũ.i.añ

feſtũ.Et qᷣlibet dies non feſtiuꝰ ðꝛ ꝓfeſtꝰq̃i
longe a feſto vel ꝓcul.hinc macrobiꝰ ð ſa
aut interciſos vocauit.
Pꝛoficuũ.cui.n.g.i.ꝓfectus.

turnalibus dies oẽs aut feſtos. aut ꝓfeſtoſ

galitas tatl.f.t.i.vaſtitas (ſumens

Pꝛofligat⸗. ta. ti. Fm pap̃.i. piect. deui⸗p⸗
uerſus afflict' iteruectꝰ.ſceleratꝰ ⁊ ꝓdu.fli

NPꝛophoneſis.ẽ cũ aliqs exclamado deü le⸗
titia vlł idignatõʒ exbmit.vt O deus i qn⸗
tis aimꝰ vſat᷑ amatis.⁊ ðꝛ a pꝛos qð eſt ad

2 phonos ſonꝰ. q̃ſi ſe hñs ad ſonũ.i.excla⸗
mationt.qꝛ h coloꝛ ðꝛ exclamatio.
NPꝛofugus.ga.gũ.pe.coꝛ.i.ꝓcul fugiẽs.fu⸗
gitiuꝰ. expulſus. ꝛofugus ꝓpꝛie ðꝛ qͥ pꝛo
cula ſedibꝰ ſuis vagat᷑.qſi poꝛro fugatus.
Pꝛofüch da. du. i. ꝓdigꝰ. largꝰ. diſſi patoꝛ.

qͥ nimis ꝓfũdit.⁊ ðꝛ a ꝓfũdo.dis. Iñn ꝓfũ⸗

ditas tatis. i. pdigalitas Itẽ pfũd' da. duͦ
ðꝛ q̃ſi pcul a füdo hñs ſuꝑſiciẽ vł qſi ꝓcul

hñs füdũ.⁊ ðꝛ a ꝓ ⁊ füdꝰ Jn G̊ ꝓfundũ ðꝛ
mare altũ.⁊ ꝓfunditas alicuiꝰrei ᷣm hug.

pap.ðdicit Pꝛofundũ voꝛago altus.immẽ

ſum. magnauum.
Pꝛofuſus.ſa.ſũ.pe.pꝓ.qð i vi nois accipit᷑ i

actiua ſigtõe. VUñ ſaluſtiꝰ.Alica appetẽs.

ſui ꝓfuſus.ardẽs i cupiditatibꝰ. Pꝛofuſ⸗

ſui.i.ꝓfũdẽs.ſua.i.diſſipãs.vel diſpgens

Pap̃ dicẽ̃. MPꝛofufus.i.largus diſſipatoꝛ.

Pꝛogenies. niei.f.ge.i.ꝓpago.poſteritas.
ſtirps. ⁊ a ꝓgigno. nis. Et nõ ꝙ filij zne

potes nõ ſunt ꝓgenies.qꝛ non ſũt ꝓcul ge⸗

niti. ſed ꝓnepotes.⁊ exinde ſunt ꝓgenies.
q̃ſi ꝓcul geniti.⁊ inde pꝛogenies.incipita

ꝓnepotibus.ſed poſteritaſa n epote.q̃i po

ſtera ętas.Et ſicut inferius longe ęditi p-

genies dicunt᷑.ita ſuꝑius pꝛoaui abaui.a⸗
taui.tritaui.pꝛogenitoꝛes vocant᷑ quaſi ꝓ

cul generantes.

Pꝛogama m qͥſdã ðꝛ ſcedẽs ſ. cripturaꝗᷓ pP
plures ꝓuincias ſiue loca deſtinat᷑ Sʒ vᷣm
AlLo. in ſu.C.eo.ti.ẽ ſcriptura publice ꝓpo

ſita vt ibi ðꝛ i·Ss:mutationes.

Pꝛohemiũ ẽ ſermo general pambulãs ipᷣn-
cipijs libꝛoꝝ oñdens iĩ generali ꝗ poſtea cõ

tineant᷑ in ſpãli.interdũq; alia pla comple

ctens.vt no. Jo.an in exoꝛdio.cle.ſup ver
bo qm.et ðꝛ a ꝓ vł ꝓtos.qð ẽ pᷣmũ ⁊ hemi

qð eſt ſermo.vłmodulatõ.q̃ſibᷣmus ſerino
vł pᷣma modulatio.ſ.ꝓlogus.

Pꝛoheres ðꝛ q loco hęredis fungit᷑.aut iſti
tutꝰ. aut ſubſtitutꝰ.⁊ ꝓducithe.
Pꝛohibeſis. ꝓbũ defectiuũ.i.ꝓhibeas.nec
de eo inuenit᷑ amplius. Uñ Plautus Vñ

gſo vt pꝛohibelis.
Pꝛolatibilł.lis.cõ.t.⁊ B le.qð ẽ aptũ ꝓferri.

Pꝛolepſis ẽ ſſumptio rerũ explicãdaꝝ oꝛdi

ne ſecutaꝝ vt aqͥle volauerunt.hęc ab oꝛiẽ

te. illa ab occidente.⁊ ðꝛ a pꝛo quod eſt pꝛe
et lepſis quod eſt ſumptio.quaſi ſtſumptio

1

H
M
N.
en
ſenne

iti

vet
0

non
o
Zckor
