mies añqᷓ; haberẽt equos aſinis inſidebãt
vel ðꝛ ab a ⁊ ſenos ſenſus.quaſi ſine ſenſu
qꝛ bꝛutũ ⁊ ſtolidum animal eſt. Sicit᷑ etiã
aſinus quaſi alta ſinens.ſʒ tũc eſt etymoł.
non copoſtlo. Zi aſellus.i.paruus aſinꝰ.
Inde aſina ⁊ aſella. Inde aſininus.a.ũ.i.
de aſino exñs. Inde aſinarius.a.ũ.qð ꝑti
net ad aſinum vt mola aſinaria quam tra⸗
hit aſiuus ad molendinum. Et h̊ aſinariuſ
qui ducit vel paſcit aſinos. Et aſina facit
ditm̃ ⁊ abltm plurales in abus ad differen
tiam ſui maſ.quod facit in is. Tñ inuenit᷑
in is. Uñ.j. Re.ix.Et de aſinis ꝗs perdi
diſti nudiuſtertius ne ſollicitus ſis.qꝛ in⸗
uente ſunt.Et ſcias ꝙ vt dicit Baſilius in
hexameron omelia octaua. Intelligit aſi⸗
nus ⁊ homis conſuetus vocem. nouit iter
quod ſepius ambulauit.ad audienduʒ ita
vehementer acutus.vt nullus ei de terre⸗
ſtribus comparari poſſit.
Aſmodeꝰ.pe.ꝓð.eſt nom demonis. Unde
Tobiẽ.iij. Oęmõ noie aſmode“ occiderat
Aſopus nomen eſt fluuij. Nñ.Aſopũ ( eos
retrahas europã ſiue piropũ.Et piropus
nomen eſt gemme
Aſparagus herba qdam.cuiꝰfrutex eſt aſꝑ
⁊ ſpinoſus.Eſt etiã qͥdam piſciculꝰ paruꝰ.
ſegq optimi ſapoꝛis. Et etiã boletus vocat
aſparagus.Et vt MPap.dicit. Aſparagi i
cibo ſumpti ſtomacho ꝓſunt.calidi ſunt.i
aqua cocti omẽs veſicę cauſas curãt ⁊ cal⸗
culos frangunt. 2
Aſper.a.ũ.i.durus.acerbus.truculentus.
Alſpergo.ginis.f t.i.aſperſio.vel eſt nomẽ
cuiuſdam auis marinę. vel eſt veſtis femi
narum vel veſtimentoꝝ ſuꝑfluitas.quod
etis ſirina diic.
Aſpis dis. f.t. dicitur genus ſerpentis. Et
eſt illius naturę. dum enim incantatura

MB

diuinatoꝛibus. tunc vnã aurẽ ponit.⁊ tru
dit in terrã. ⁊ aliam obſtruit cũ cauda. ne
audiat voces incantantiũ vtillęſa ꝑymane

at Et ideo incantat᷑ qꝛ veneno extracto aſ
pis eſt medicinał ⁊ pᷣcioſi valoꝛis De hac
dicit ꝓpheta. Sicut aſpidis ſurdę et obtu
rantis aures ſuas ne audiat vocem incan⸗
tantis. Et ᷣm Iſido. Aſpis eſt vocata ꝙ;
moꝛſu venena immittat ⁊ ſpargat. Hyos

em gręce venenum dicũt.⁊ inde aſpis.qſi
aſpergens hyos.i.venenum.eo ꝙ moꝛſu

venena to interimat.⁊ coꝛ.pe.in gtõ. Iteʒ
id eſt parua aſpis.
Aſpꝛiolus. eſt animal quoddam
Aſſa.aſſę.f.p.ðꝛ lignũ dolatũ ⁊ latũ.

aſpis ðꝛ etiam ſcutũ militare. In aſpidła

Aſſecula vłaſſecla ꝑ ſyncopã.ↄ.p.ðꝛ ab aſ

ſequẽdo ⁊eſt humilis ꝑſona alteri ſubie⸗

cta. vel idem eſt qð domeſticus familiariſ
vel ðꝛ ab aſſideo quod in vna ſignificatiõe

valet intantũ ſicut intendo. qꝛ ᷣuus debz

eſſe aſſiduus iuxta dñm ſuum.⁊ ſic ðꝛ ſer⸗

uiens vel comes qͥ ſequit᷑ aliũ. Añ in Au⸗
roꝛa. Rurſus vt in pᷣmis vir lucis et aſſe⸗

cla fumi. Aſtiterant dño v c.

Aſſer aſſeris.m.t.ſiꝗt illas lõgas ꝑtes et te
nues ꝗᷓ diuidũt᷑ ⁊ abſcindunt᷑ a trunc.Et

ðꝛ ab aſſe.qꝛ aſſeres ſoli in tectis ponũtur
2 nõ ↄiunctim. Alſſem em vnũ dicimꝰ. Al
dicunt᷑ aſſeres.qꝛ aſſideant parietibus et
trabibus.vel qꝛ vnus alteri in pariete in⸗

ſeritur. AUñ Ecẽ.xxix. Melioꝛ eſt victus
pauꝑis ſub tegmine aſſerum qᷓ; epulę ſplẽ

diggre.
Aſſeſſoꝛ ðꝛ q̃ſi aſſidens iudici in cognitione
cauſaꝝ.ſuum pᷣbens ↄſilium iudici.qͥ alio

Aſſidela.f.p.pe.ꝓdu.eſt menſa iuxta quazʒ

ſedemus. H .
Aſſidęi ſunt iudęi qui diuino cultui ſemper
inſidebanttt.
Aſſiduus.a.ũ i.ſtudioſus.ſollicitus.conti

nuus.alicuiꝰ rei intentus.⁊ ðꝛ ab aſſideo.

Itẽ aſſiduus.i.diues ⁊ põderoſus ĩ pecu⸗

nia. ⁊ ſic ðꝛ ab as aſſis ⁊ do.qꝛ diues płes

Habet aſſes.i.obolos. Vñ Naaman in hi⸗
ſtoꝛia legit᷑ fuiſſe vir diues ⁊ aſſiduꝰ. Vñ
BDiues ⁊ intent“ notat aſſiduus ſub eodẽ.
Als facit aſſiduũ aſſidet aſſiduuſq;. Etiaʒ
aſſiduꝰ ðꝛ qͥ expẽſis erarij ßerat.⁊ ſic ðꝛ ab

eẽ ⁊ dando.nõ qꝛ multũ gratis det diues.

ſed coactus plus dat qᷓ; pauꝑ in collectl fa
ciendis. .M

—

Aſſimetra.f p.ðꝛ nomen generale oim man
ſoꝛum adiacentiũ villę vel ciuitati. ab aſſi⸗
deo es. ⁊ metros menſura.

Alſſiſteriũ.n.S.locus vł domus monialium

ſicut monaſteriũ monachor?
Aſſiſtria.f.p.monialis ibi aſſiſtens.

Alſiſtrix vl aſtitrix ab aſſiſtendo videt᷑ dici

⁊ ðꝛ ꝗ ſiſtit iuxta vᷣuitiũ vel circũſiſtit. AUñ

BSaß. ix. Da mihi dñe ſediuʒ tuaꝝ aſſiſtri⸗

cem ſapientiã.Et eſt ꝓducenda hęc ſylla⸗
ba ſtri. ᷣm Hugl.Sicunt tñ qͥdã ꝙ hęclit⸗
tera coꝛrupta ſit.⁊ debet dici aſtitricem.et
non aſſiſtricem. Nam ſiſto qñ eſt traſitiuũ
accipit ſ᷑teritum mutuoa ſtatuo ⁊ fac̃ſta⸗
tui. ⁊ in compoſitõe aſſiſto aſtitui aſtitutũ
ꝗ quo deſcẽderet aſtitutrix.qñ vo eſt neu⸗
trum accipit ſteritum mutuoa ſto ſtas.et
facit ſteti.⁊ in cõpoſitione aſſiſto aſtiti aſti
tum. ⁊ ab hoc regulariter deſcenderet aſti
trix. me. coꝛ.⁊ non aſſiſtrix.quia nichil eſt
nec ab aliquo verbo poteſt foꝛmari. Anð

Siſto facit ſtatui ſi tranſeat atq; ſtatutu,.·

Sif fuerit neutrum dicito ſiſto ſteiii.
Aſſocius.m.S.i.cõſocius.cõſoꝛs. ↄſodalis

Ccotribulis.confęduſtus. ⁊ dicitur ab ad ⁊
ſocius.

Aſſolatus.a.iũ.i.ad ſolum deductus vł ad

ſolitudinem redactus. vel de ſolio depoſi

Aſſula.f.p.pe.coꝛr.ðꝛ id qð cadit de ligno
gñ dolatur. ⁊ : ab aſſa aſſe „
Aſiultus.us.ui.impetus.aſſumptꝰ ſaltu.

Aſſumentũ.n.s.eſt illa ꝑs ꝗ de aliqͥ accipit

vyel aſſumit᷑ ad aliqᷣd faciendũ vel reparã⸗
dum. AUnde Marci. ij. Nemo aſſumẽtuzʒ
panni rudis aſſuit veſtimento veteri.qua
nomie dicitur officialis iudicis et conſilia⸗

ſi diceret. Nemo ſapiens cõiungit panno

veteri partem noui panni quaʒ aſſumpſit

de aliquo nouo panno.

Alſſur aſſuris. fuit fiius Sem.aq dicta eſt
aſſuria. Inde aſſurius.a. ũ.i.aſſur. AUnde

in Aluroꝛa. Sicut rex aſſur malus extitit
2 tñ idem. ᷣ
Aſſus.a.ũ.ðꝛ q̃ſi arſus ab ardeo. Iñ aſſat
a.ũ.⁊ hęc aſſatura.rę. Uñ.ij. Re. vj. Aſſa

turam bubule carnis vnam. i.fruſtum bo⸗

uis aſſatum.
Aſtarthen.eſt idolũ ſidonio.
Aſtericus vel aſteriſcꝰ. m. s.i.foꝛina aſtri.
1 eſt qdaʒ nota quęin libꝛis apponit᷑.ꝗ de
his omiſſa ſunt vt eluceſcant ꝑ eaʒ notaʒ
1 ĩ deeſſe vidẽt᷑.⁊ dicitur ab aſter qð eſt ſtel
la. qua vſus eſt Oꝛigenes in tranſlatione
piblię. Circa quod notandum ꝙ nanſta⸗

toꝛes ⁊ interpᷣtes biblię multi fuerunt. ſic
dicit mgr̃ in hiſtoꝛijs.qꝛ ante incarnatiõeʒ
dñi annis. cccxlj.tempoꝛibus tolomei

philadelphi regis ęgypti ſeptuaginta int

pꝛetes floꝛuerunt.qͥ leges ⁊ ꝓphetas hoc

modo tranſtulerunt. Ptolomęeus ſtudio⸗

ſus ⁊ libꝛoꝛum cupidus ꝑpcipiens apud iu

deos legem eſſe oꝛe dei ęditam. ⁊ digito il

peritos qui interpᷣtari et trãſſerre valerẽt.
dirigeret. Etem̃ ſua deſideria eſſent eam

in gręco trãſlatam habere.⁊ arciuis rega⸗

libus intereſſe Eleaʒarus aũt annuens eiꝰ
petitioni.de vnaquaq; tribu ſex legiferos

vel legiferẽtes deſtinauit.i ſunt ſeptuo⸗

gintaduo interpᷣtes.qui licet ſeptuaginta

Duo fuerunt moꝛe ſacrę ſcripturę. tñ com⸗-

muniter ðꝛ ſeptuaginta. qꝛ ſi duo ſuꝑſunt
B; eſt modicum reſpectu ſeptuaginta. Qui

venientes ad regem pentateucuʒ ⁊ ꝓphe⸗
tas tranſferentes coꝛam rege diſputauert

de vno deo colendo.⁊ nulla creatura eſ
ſet deus. Inde eſt ꝙ vbicunq; ocurrebat

eis in tranſferendo de trinitate vł ſub ſilẽ⸗

tio pteribant vel ęnigmate tranſtulerunt
ne tres deos colendos tradidiſſe videren⸗
tur Similit᷑ de incarnatiõe vbi facientes.
UVñ tranſlatio ſeptuagintaduũ qñq; ẽ ſu⸗
perflua.qñq; diminuta. Poſt incarnatõʒ

aũt dñi ⁊ paſſionem annis.c.xxiiij. Aqui⸗

la qdam iudens ad fidem cõuerſus. ſz po⸗
ſtea in hereſim lapſus.pᷣmus interpꝛes fe⸗

cit aliam tranſlationẽ de hebꝛaico ĩi grecũ

tpe hadriani imꝑatoꝛis. Deinde pꝰan⸗

nos.liij. Theodotion fecit tertiam tranſla

tionem ſub Comodo. Deinde poſt annos
triginta. Symmachus int᷑pꝛes claruit ſbᷣ
Beuero.Beinde poſt annos octo inuenta

eſt quędaʒ tranſlatio hieroſolymis.cuius

autoꝛ ignoꝛat᷑.quę dicta eſt vulgata trãſla

tio vel quinta ęditio. Deinde poſt annos

xviij.tempoꝛe Alexandri ſupuenit Oꝛi⸗
genes videns iſtas tranſſationes imperfe
ctas.incepit coꝛrigere tranſlationẽ.lxxij.
interpᷣtum per poſterioꝛes iam dictas trãſ
lationes.vel ſᷣm aliquos ſolum tranſlatio

nem Theodotionis coꝛrexit.⁊ miſcuit.ſ.

ſupplens diminuta. ⁊ reſecans ſuperflu .
Vbicunq; igit᷑ ad tranſlationẽ.lxxij.int᷑⸗
pꝛetum aliqͥd addidit ex tranſlationibus

ſequentibns. vel vbi addidit ꝗᷓ deerãt ibi
ponebat aſtericũ vel aſteriſcũ.i. ſtellaz vl

foꝛmam aſtri ꝑ qð innuit ꝙ ꝑ additionem

illam eluceſcebant ꝗᷓ pᷣus deerant.Et dici⸗
tur aſtericus ab aſter ⁊ icon qð eſt imago
vel ſignum. ⁊ ꝓd.pe.qꝛ apud grecos icon
ſcribit᷑ ꝑ ei diphthongon.⁊ ðꝛ aſtericꝰ ſᷣm
modernos vel aſteriſcus ᷣm antiquos.et

tunc dicit᷑ ab aſtris.i.ſtella ⁊ icon Abi ve
ro erat ſuꝑfluum ponebat obelum. Obe⸗
lius ſcriptam. miſſis epiſtoł muneribus
rogauit Eleaʒarum pontiſicẽ iudęoꝛuʒ vt
ſibi viros ſenioꝛes hebꝛaice ⁊ gręce liguę

los em gręce ðꝛ ſagitta latine vel veru. ſi⸗
gnãs ꝑ hoc qᷓ ̃a ibi ſuperflua erat. Dein⸗
de ipᷣe Oꝛigenes fecit aliam tranſlationeʒ

ꝑ ſe plenam ſine his ſignis.lhi oẽs trãſtu⸗

lerunt de hebꝛaico in gręcuʒ. Deinde qui⸗
dam volentes habere oẽs iſtas tranſlatio
nes ſimul ſcribebant libꝛos.ſic eos oꝛdinã
tes.ꝙ in medio cuiuſlibet folij ponebant
ſex colũnas a ſummo deoꝛſum deſcenden

tes.ponentes in pᷣma vba tranſlatiõis pꝛi

meę.in ſecunda ſecũdę.⁊ ſic de alijs. Et iſti
libꝛi dicti ſunt hexapla ab hexa grece qð ẽ

quaſi liber hñs ſex tranſlatiões rectas vel

ſex latine.quaſi ſexcupla. vel ðꝛ hexapla

rectificatas. Quidam tamẽ hexapla expo

nunt ſimplicit᷑ p exemplaria. Et his tem⸗
poꝛibus multi vtriuſq; linguę ſcioli fecer̃t

glias tranſlatõnes de ſᷣdictis grecis tranſ

lationibus in latinũ. Nouiſſime ſuꝑueni⸗
ens beatus hieronymus.peritus in tribꝰ
linguis hebꝛaica.gręca ⁊ latina pꝛimo coꝛ

rexit tranſlationem.lxxij.interpᷣtum in la-

tino cum aſtericis ⁊ obelis.poſtea vo trã⸗
ſtulit immediate bibliam de hebꝛeo in lati
num ſine aſtericis ⁊ obelis.Et hac tranſla
tione nunc vbiq; vtit᷑ tota rhomana eccła
licet non in omnibus libꝛis Et ipᷣius tranſ
latio merito ceęteris antefert᷑.qꝛ eſt vboꝛũ

tenatioꝛ ⁊ ꝑſpicuitate ſententię clarioꝛ Et

tranſlatio pᷣma ſcʒ.lxxij. interpꝛetuʒ facta

eſt in Alexandria ciuitate quę metropoliſ

6

eſt egypti.Alię aũt tranſlatiões in diuer

partibus mundi vbi tunc magiſtri pollue

runt.Nota ꝙ vbicunq; in libꝛis veter te⸗
ſtamenti mendoſitas reꝑitur. currendum

ſtamentuʒz pꝛimo in lingua hebꝛęa ſcriptũ
eſt Si vero in libꝛis noui teſtamenti recur
rendum eſt ad volumina grecoꝛum. qꝛ no
uum teſtamentum pꝛimo in lingua gręca
ſcriptum eſt pꝛeter euangelium Matthei
⁊ eplas Pauli ad Hebꝛeos.
Aſterites eſt gemma candida.incluſam lu⸗

cem ↄtinens ſicut ſtellã intus ambulanteʒ

Aſty gręce.ðꝛ vrbs vel ciuitas.

eſt ad volumina hebꝛęoꝛum.quia vetꝰ te⸗

— -ʒ — *

.

Aſtiſmos.i.antiſmos.vide ſupꝛa.
Aſtręea.f.p.pe..i.iuſticia.ab aſtrũ.qꝛ de

celo deſcendit. Uñ Ouið.in.j.metha.Al

tima celeſtũ terras aſtręa relinquit.

Aſtereus.a.ũ.pe.ꝓdu.ðꝛ res quę pertinet

ad aſtrum.

2

Aſtirion gemma eſt cryſtallo ppinqua.in
cuiꝰ centro lucet ſtella fulgoꝛe lunę plene.
⁊ ðꝛ ſic.qꝛ aſtris poſtpoſita fulgoꝛeʒ rapit

„

gerit.

Aſtrol

ipᷣius artis aſtronomie.

Aſtrologus ðꝛ inſpectoꝛ ⁊ mẽſuratoꝛ aſtro
rum. 2 ðꝛ ab aſtrum ⁊ logos.quaſi loquẽſ
de aſtris ⁊ augurans. Inde aſtrologia.q⸗

dam ars aſtronomię. Iñ aſtrologicꝰ.a.iũ.

Et ſcias ꝙ aſtrologia partim eſt naturał.

partim ſuꝑſtitioſa.HNatural dum exequi⸗

tur ſolis ⁊ lunę curſus vłſtellaꝝ certas tẽ
poꝛum ſtationes. Suꝑſtitioſa vo eſt illa

quam mathematici ſequunt᷑.qͥ in ſtelliſ au

gurantur.qͥbus etiam duodecim ſiã ꝑſin⸗

gula animę vel coꝛpoꝛis mẽbꝛa diſponũt.

ſiderũq; curſu natiuitates hoim ⁊ moꝛes

hdicare noſcun᷑.

Aſtronomus.m.S.ðꝛ qͥ docet legẽ vel regu

lam de aſtris.vel qͥ nomiat ea.⁊ ðꝛ ab aſtꝝ

⁊ nomos quod eſt lex.vel noꝛma.i.regula
vel onoma.i.nomen. Iñ aſtronomia ipſa

ars. Iñ aſtronomicꝰ. a.ũ.ſᷣm Hugl. Ma⸗
pias dicit.Aſtronomia.i.aſtroꝝ lex qͥ cur
Anroſia vel atrophia.f.p.eſt tenuitas coꝛ⸗

ſus ſideꝝ docet.⁊ eſt vna deſeptẽ artibus

poꝛis ex cauſis latentibus ⁊ paulatim cõ⸗
ualeſcentibus dicta ſic ab immutatiõe coꝛ
poꝛis.Nam gręci nutrimenti ceſſationem

aſtroſiam vel atrophiã vocant.

Aſtroſus.a.ũ.i.lunaticus quaſi malo ſide⸗

re vel aſtro natus.
Aſtruco.onis.i.dextrariꝰ.ab aſtur ꝓ gẽte.
qꝛ apud illã gentẽ hmõi eqͥ abundant.Eſt
etiam idem quod accipiter.
Aſtrum.n.S.i.ſtella ⁊ ðꝛ ab Aſtro ph̊o.qui
pꝛimus tractauit de aſtris.vel ab aſter qð
gręce ðꝛ ſtella. Inde hic ⁊ hęc aſtralis.⁊ H
le.i.ad aſtrũ ꝑtinens Et ſcias ꝙ ſtella dici
tur ꝗqlibet ſingularis.Sidus pluriũ ſtella
rum collectio.Aſtrũ grãdis ſtella.vt ſol ⁊
luna ⁊ alij planetę.eęc tñ nomia apud au
toꝛes cõfundunt᷑. Item aſtrũ qñq; ponit
ꝓ celo.non ꝙ idem ſignificet.ſed qꝛ aſtra

2 —

ſignt partem celi.

Alſtula.f. p. r illud quod cadit deligno qñ

abium. n. s. quoddam inſtrumentuʒ

dolatur. ⁊ dicit᷑ a tollendo. AVñ qͥdam vo⸗

lüũt dici aſciam ab aſtulis.quia eas aligsna

Aſtur.m.t.eſt qͥdam pplłs hiſpanie q̃ iuxta
fluuiũ qͥ ðꝛ ſtura habitat. In aſturia.f.p.
regio vel ciuitas eoꝝ. Iñ aſturieſis ⁊ aſtu
rienſe. Item aſtur. im.t. ð qdam auis que
apud illam gentem abundat.⁊ ðꝛ ab aſtur
ꝓ gente.vel ðꝛ ab aue ⁊ ſterno.qͥa ſternit
aues.ꝗᷓ etiaʒ dicit᷑ aſturco vel accipit᷑ asaX
pias vero dicit. Aſturco accipiter maioꝛ.
Wnae. Altruco quadrupes aſturco dicit᷑
agles.
Ziſtus.us.ui.calliditas.doloſitas.fraus.
fallacia.⁊ ſumit᷑ i malo. Iñ aſtutia.f.p.i.
ingenioſitas.doloſitas.cautela.induſtria
calliditas.⁊ ꝓpꝛie ðꝛ de malo. Inuenitur
etiam aſtu. indeclinabile neu.ge.ꝓeodem
Vñ.Aſtu vincit hõ cuncta creata ſoñ ſ o.
Aſtutus.a.ũ.i.callidus.⁊ ðꝛ ab aſſlu.·

Atacus.pe.coꝛ.maioꝛ eſt bꝛuco. Et vt diẽ
glo. Joel.j. Eruca vmis eſt qͥ in oleribus
maxie inuenit᷑. Bꝛucus vo fetus locuſte
añqᷓ; habeat alas. SDeinde cũ parũ incipit
volare ðꝛ atelabus. Cum vo plenit᷑ volat

ðꝛ locuſta. Et eſt bꝛuchus multo guioꝛ

locuſta vłatelabus.qꝛ iacens in vno loco
radicitus comedit fructus. Atacus auteʒ
ðꝛ quaſi ategus.i.ſine tega.eo ꝙ nihil ha⸗
beat quo inuolutus tegat᷑. Papᷣ.aũt dicit
Atacus auis ignota.
Atauus pater aui.vide ſupꝛa abauus.

Altelabus.vide ſupꝛa in atacus.

Ater. a.ũ.i.niger. MM
Atalanta eſt qdam virgo ꝓpter velocitatẽ
⁊ðꝛ ab atas.i.leuitas.⁊ lentos plenũ.qua
ſi plena leuitate.
Atlas.antis.fuit frat᷑ Oꝛomothei rex afri⸗
cę optimꝰ aſtrologus.vñ dictus eſt c-lum
ſuſtinuiſſe.Et a noĩe eius dictus eſt mons
africeę atlas.qͥ ꝓpter ſuã altitudinẽ dictus
eſt celum ſuſtinuiſſe. In atlanteus.a.ũ.et
atlanticus.a.d.. =
Athalia interpᷣtatur tempus dñi.⁊ fuit re⸗
gina in iſrael
Athanaſia.i.immoꝛtalitas.
Athanatos.i.immoꝛtal.ab a qð eſt ſine.et
thanatos moꝛtale. Inde athanatus.a.ũ.
id eſt immoꝛtalis.
Athenę.aꝝ ꝗ̃daʒ ciuitas in gręcia.ab atha
natos.i.immoꝛtał ꝓpt᷑ ſtudiũ ſapientię ꝗ
immoꝛtał eſt.ꝗ olim ibi viguit.

—

Altoꝛnati dicunt᷑ pcuratoꝛes apud acta cõ
ſtituti.in.c.vnico.de ſta.mona.li.vj.in·S·

Athenienſis...t.⁊ ſe.nomen eſt patrium

⁊ ᷣm foꝛmationis analogiam deberet dici
athenenſis.ſed cauſa euphonię habz i. an
penultimm.
Atheſis nomen fluuij. JMUG
Athleta.pe.ꝓð. ↄ.p.i.luctatoꝛ.pugnatoꝛ.
miles foꝛtis.⁊ ðꝛ ſic qſi ad lętum foꝛtis.id
eſt ad moꝛteen.
Atomia gręce.debilitas ſtomachi latine
Atomus.f.s.ðꝛ coꝛpus indiuiſibile ꝓpter
ſui paruitatẽ qᷓ;uis foꝛte nullũ coꝛpꝰ ſit qð
diuiſionem reciꝑe non poſſit.⁊ ðꝛ ab a q

eſt ſine.⁊ tomus quod eſt diuiſio vł ſectõ.
qꝛ nõ recipit ſectionem ſenſui ſubiacentẽ.
Atnepos.filiꝰ abnepotis.vide ſupꝛa in ab-

auus.

poꝛro.

Atramen.n.t.i.nigredo. Iñ h̊ atramẽtum
ti.i.incauſtum.qꝛ nigrum facit liquoꝛem

in quo ponit᷑.

Atramentariũ.n.s.i.ſcriptoꝛiũ.pluteum.

pulmaciũ. Nñ Ezech.ix. Et atramẽtariũ
ſcriptoꝛis ad renes eiꝰ. Iñ atramẽtariolũ
li.diminutiuũ.
Atrienſis.m.tc.i.ianitoꝛ.oſtiariꝰ.excluſariꝰ
patiginarius.ianuarius.
triolum. n. S.i.paruũ atriũ.

triplices.herbę humidã ⁊ frigidã vᷣtuteʒ

hñt.in cibo ſumptę ventrem diſſoluunt

4

Atriũ.n.s.ð ꝛ⁊ magna domus ampla et ſpa⸗
cioſa. ⁊ eſt ioꝝ nobiliũ.⁊ ðꝛ atriũ.qꝛ ei ad
dunt᷑ tres poꝛticus extriſ ecus. vel ab ater
ðꝛ ꝓpter caliginem ignis ꝗᷓ olim ſolebat eſ

ſe in atrio. Uñ in paſſione chꝛiſti Et petrꝰ

ſtans in atrio calefaciebat ſe ad ignẽ. Iteʒ
gtria dicunt᷑ aulę cemiteria vel loca ſacta.

Ab atero.is.qꝛ pedibꝰ ambulan tiũ atterũ⸗

Attabernał.2.t.i.ſocius.⁊ ꝓpꝛie in tabna

tur. VUnde. Atria dic aulas eadem cemite
ria dicas. Et loca ſanctoꝛum tibi ſit caput
trum ô
Atriarij ſunt ᷣui ſiue cuſtodes atri.
Atrox.o.t.i.efferus.crudeł. Inð atrocitas

id eſt aſperitas crudelitas.

leccatoꝛ qͥ valde frequentat tabernã.
Attamen.inis.n.t.i.ſetatiiũ.
Atteſtationes ſunt dicta teſtiũ.vł teſtimo⸗
nia oꝛdine iuris in ſcriptis redacta.

Attritus eſt afflictus.cõſumptꝰ.exhauſt .

imbecillis. vel feſſus. MM
Attolitus media bꝛeuis.eſt eleuatꝰ vel qua
ſiquodam pauoꝛe cõcuſſus.

ctantur.

Attonitus.a.ũ.pe.coꝛ.i.tonitruo ſtupefa⸗
ctus.territus.confuſus.ꝑturbatug.

Mante A

Auarus ðꝛ qͥ inoꝛdinate cupit res tpales.⁊
ð8τ auarus qſi auens.i.cupiens aurũ.vł q̃⸗
ſi varas hñs manus.i.curuas.Et auarus
ꝓpꝛie ðꝛ qͥ non ſatiat᷑.ſed cupidus qͥ aliẽ̃a
deſiderat Inde auaricia.i.cupiditas.⁊ ðꝛ
ab aueo.aues.i.cupio.qꝛ auari ſꝑ ſunt cu⸗
pidi. Etiam auaricia eſt rerũ tempoꝛaliuʒ
inſatiabilis cupiditas.⁊ eſt vnũ de ſepteʒ
peccatis moꝛtalibus.
Auceps. .t.ðꝛ aues capiens.ab auis ⁊ ca⸗
pio vel capiens. =M
Aucipiũ ðꝛ locus aptus ad capiendũ aues
vel rete vel vᷣga fiſcata. vel tuguriuʒ ad h
pparatum.
Auctio.f.t.i.augmentatio.ðꝛ etiam auctio
mercatio. Iñ auctionarius.a.ũ.i.merca⸗
toꝛ qͥ res ſuas auget.⁊ ꝓpꝛie ðꝛ ille q h̊ vel
illic res paruas ⁊ veterel ⁊ tritas ⁊ ruptaſ
emit vt poſtea charius vendat. Itẽ auctõ
natoꝛ qnq; accipit᷑ ꝓ imperatoee.
Auctoꝛ.oꝛis.m.t.i.augmẽtatoꝛ.dux.⁊ ve⸗
nit a vbo augeo.ges.⁊ debet ſcribiꝑ u.et

ct. vide ſupꝛa in actoꝛ.

Auctoꝛiũ.n.s.ðꝛ illud qð addit᷑ rei mẽſura
tęcũ vendit᷑. Et eſt etia cibus qͥ menſę va⸗

cuatę ſuꝑpaddit᷑.

Auctrix.f.t.i.augmentatrirx.
Aucupabilis. .t.⁊ h le.i.res ꝗᷓ eſt apta ad
capiendum.
Aucupiũ.n.s.i.foꝛtuniũ ⁊ bonus euentus
Bicit᷑ etiam officiũ capiendi aues.

Aludax. o.t. ð: qͥ aggredit agsrediẽda ⁊ fu⸗

git non aggrediẽda. Iñ audacia. Et diffe⸗
runt audax temerarius. audacia ⁊ teme
ritas.qꝛ audax non timet. temerarius non
cogitat ꝑiculũ. Item audacia fit poſt con⸗
ſiliũ.temeritas ſine ↄſilio. Item audax po
nitur qñq; ꝓ arrogante. „
Audientia licet etiã alit᷑ capiat᷑ tñ magl ꝓ⸗
pꝛie ðꝛ eſſe facultas ⁊ poteſtas loquẽdi co
ram ſupioꝛe alicui cõceſſa.ꝓut dicimꝰ.da
ta eſt illi audientia.vel denegata eſt ei cõ⸗
munis audiẽtia.

Auditoꝛium.n. s.dicit᷑ locus vbi conſilia
reſponſa audiunt᷑.vel foꝛus cauſaꝝ.vł lo

cus in quo diuerſe cauſę audiuntur ⁊ tra⸗
Audiroꝛ in curia papę vocat᷑ qͥ vice iudicis
alicuiꝰ cauſam vel cauſas audit.in cle.au⸗

ditoꝛ. de reſcrip.

Auditoꝛ camerę papę ðꝛ q̊ audit negocia ſu

per theſauro papę.⁊ ſuꝑ his ꝗᷓ ad camerã
papę ꝑptinen.
Auditoꝛ cõtradictoꝛiarũ ðꝛ in curia papę
gudit imperãtes reſcripta ad lites vel ali
ad ius cõmune pꝑtinentes gras.

₰—D

Auellana.nę.tam ꝓ arboꝛe qᷓ; ꝓ fructu po⸗

x.

nit᷑ in fe.ge.⁊ ðꝛ ab auellano mõte vbi abũ

dant auellang.

Auena.f.p.genꝰ herbe. eo ꝙ auideſurgat.

Iñ auenula.i.parua auena.

Auernus.m.s.ðꝛ locus vbi eſt deſcẽſus ad

inferos.⁊ ponit᷑ ſępe ꝓ inferno.⁊ ðꝛ ab a
qð eſt ſine ⁊ vnos.quod eſt delectatio.qͥa

in inferno nulla eſt delectatio.
Augmentũ.n.s.i.ampliſicamentũ.
Augur.ↄ.t.qͥ vel ꝗ̊ᷓ in garritu auiũ diuinat

J38z ab auis ⁊ garrio.qꝛ antiqtus diuina⸗

toꝛes ꝑ garritũ auiũ futura pᷣdicebãt. In
auguriũ talis diuinatio. M

Auguſtea.fę.p.i.charta ꝗᷓ ab auguſto. id ẽ

impatoꝛe mittebat᷑. vel quoddam genus

charte ſic dictũ in honoꝛe illiꝰ.Sic augu⸗

ſteum ðꝛ genꝰ marmoꝛis in ęgypto tꝑe au
guſti pᷣmo inuentũ. Sicut etia tiberiuʒ ge
nus marmoꝛis tꝑe tiberij inuentũ.
Auguſtus.m.s.eſt ꝓpꝛiu nomẽ ceſarl Qui
libet etiã ryomanꝰ imperatoꝛ põt dici Au
guſtus ab augẽdo imperiũ. Vñ in natiui⸗

tate dñi legit᷑. Exijt edictũ a cęſare Augu
ſto. Etiã antonomaſice Octauianꝰdictus

eſt auguſtus.qꝛ ſuꝑ omẽs alios auxit rho
manum impꝑium. Et ab illo dictꝰ eſt q dam
menſis auguſtus.qꝛ in eo mẽſe natꝰ eſt.vł
qꝛ obtinuit victoꝛia de Antonio ⁊ cleopa
tra. vel ideo ab augeo.ges. qꝛ in iſto mẽſe
res augent᷑ ⁊ creſcunt.Añq; vo adiectiue
declinat᷑ aug uſtꝰ.a.ũ.i.nobilł.illuſtris.in⸗
ſignis.ſᷣclarus.exgrex.ſegregarius.celti⸗
cus.heroicus.Et eſt cõpoſitum ab aue et
guſto.as.qꝛ ſolis nobilibꝰ licebat olim gu
ſtare aues ⁊ tunc cõꝑpat᷑.Cuʒ vo declinat
ꝑ quartã declinationẽ hͥ auguſtus.us.ui.
eſt ꝗdaʒ ſpẽs diuinatiõis ꝗᷓ fiebat in guſtu
auiũ.⁊ eſt cõpoſitũ ab aue ⁊ guſtu. Sole⸗
bãt em auẽ ſpargere gallinis ⁊ in guſtu et
captiõe illius eſcę ſaꝑe auguriuʒ qð ðꝛ au
Auia.f.p.eſt mr pr̃is vel matris(guſtus
Auiaria.i.ſecreta loca ⁊ a via remota.aut
tm auibus adibilia.
Auicula.f.p.dimi.i.parua anuis.
Auicularius.m.s.qͥ capit aues. Itẽ auicu⸗
laria płis numeri.n.sS.dicunt᷑ loca ſecreta
ſiluarũ ſolis auibus adibilis.

Auidus.a.ũ.i.multũ cupidus.⁊ ſm qͥſda⸗

ðꝛ ab habendo.qꝛ ſꝑ hr̃e deſiderat. Inde

auidulus.a.ũ.i.aliq;tulum auidus.

Auigerulus. m. s.vł auigerula.f. p. ꝛ qͥ vł

q̊ gerit aues ad vendendũ.

Aluinũ.n.s.pe.ꝓ.quaſi extra vinum i. aq̃

mixtum. B

Auis.f.t.eſt nomẽ generale ad omia volati

lia pennata.⁊ ðꝛ ab a ⁊ via.q̃ſi ſine via.qꝛ
certam viã nõ hʒ.ſed ꝑ auia qq; diſcurrit
Potius tñ videt᷑ etymologia qᷓ; cõpoſitõ
Etiaʒ ðꝛ ab aueo aues.i.cupio.qꝛ auis cu

pide ſumit cibum.

„ 2„

gluius.a.ũ.i.a via remotꝰ.Inuiꝰ ⁊ deuius

idem. Sed tñ ꝓpꝛie differũt.qꝛ deuiũ ꝓbe
eſt ĩ ſiuis.Auiũ in paruis vgultl. Inuiũ

in paludibus ⁊ aqs. Vñ. DBeuia ſunt ſiluę

Vgultiq; auia lymphę Inuia. ſepe tamen
heclegis impꝛopꝛie.

Aula.f.p.i.domꝰ regia ſiue ſ pacioſuz habi
taculũ poꝛticibus qttuoꝛ ↄcluſum Iñ hęc

aulula dimi.i.ꝑua aula. Itẽ aula ðꝛ qñq;
ſcriniũ in quo res ponunt᷑.Etiã aulę płali

ter dicunt᷑ fiſtulę oꝛganoꝛuʒ ꝑ quas elicit᷑
melodia. Iñ aulidus.a.ũ.i.dulcis inſtar
ſoni oꝛgani.
Aularis..t.⁊ ͥ re.⁊ auletus.a.ũ.ꝓ eodeʒ

ſcʒ ad aulã ꝑtinens.

Aula gręce.cannula ðꝛ vel tibia latine.
Aules.lis.⁊ auledus ðꝛ qͥ cũ cãnis cãtat.ſ.
tibicen. Et cõponit᷑ choꝛaules.lis.⁊ eſt q̃
cum cannulis cantat in choꝛo.

Auleum. n. s. vꝛ coꝛtina.qꝛ in aula attali re⸗
gis ꝑgamoꝝ pᷣmo fuit inuentũ.vel qꝛ i au⸗
lis extendi ſolet. Itẽ auleus.a.ũ.i.regalis

vel res aulę.⁊ ðꝛ ab aula.

Aulicꝰ.a.ũ.⁊ aulanꝰ.a.ũ.i.palatinꝰ q̃ſi au⸗

lęcuſtos.qꝛ aſſidue eſt in aula cũ pncipe

Auoth.i.villa.vł villę. Añ Numeri.xxxij/

Quos appellauit auoth iair.i.villas iair.
Aura.f.p.qñq; idem eſt qð ſplendoꝛ. AVnð

ꝑ ramos aura refulſit.i.ſplẽdoꝛ. Scðo ðꝛ

ventus. vt aura flat.i.ventꝰ.Tertõ ðꝛ aer
AVñ Theodolꝰ.Comit equi pẽnas ⁊ ſe di⸗
mittit in auras.i.in aera.Quarto ðꝛ fauoꝛ
vt iſte hʒ bonã aurã ſuę ꝓmotionis. AVnð
Aera ſplendoꝛẽ ventum ſimul ac fauoꝛeʒ.
Quattuoꝛ hęc aura ſignificare ſolet.
Aurata.f.p.ðꝛ piſcis qͥdaʒ qͥ in capite habʒ
coloꝛem ſimilem auro. 2
Aurea.f.p.ðꝛ frenũ eo ꝙ circa aures põat᷑
1aðꝛ ab auris Bicit᷑ etia aureꝰ.a ũ.adiecti
ue.i.de auro.⁊ tunc ðꝛ ab auꝝ. Ande Au
rea frenat equos.eſt aurea mobile nomen

Aureola.f p.ðꝛ ꝓpꝛie illud pᷣmiũ ꝓueniẽs
ex opibꝰ ſcellentibꝰ qð dat ſanctiſ in pr̃ia
Exna. Et tale pᷣmiuʒ eſt triplex. bᷣmũ ðꝛ cri
nale q̃̊ ↄiugati caſte viuẽtes coꝛonant᷑.qð
ſm theologos fructꝰ triceſimꝰ ðꝛ. Secun⸗
dum dꝛ ſertuz q hoĩes exñtes in viduitate

ↄtinentes in ęrna patria coꝛonant᷑.⁊ illud

ð: fructꝰ ſexageſimus.Tertiũ ðꝛ aureola.
doctoꝛes. martyres ⁊ hoĩes exñtes vir⸗
gines coꝛonabunt᷑.⁊ ðꝛ fructꝰ cẽteſimus.
⁊ virginibꝰ caſtis ſpecialit᷑ in etna pr̃ia at
tribuendus. Uñ. Virginibus cecidit cen⸗
teſimus integritatis. Sed ſexagita ſeruãt
q̃ ſunt viduati. Triginta vᷣuant coniugati
caſte viuentes. Et ðꝛ ab aurũ ⁊ olon.·i.to⸗

tum. q̃ſi tota aurea.
Aiuricalchũ.n. S.qdᷣdam genꝰ metalli ex di
uerſis metallis ↄflatum. ſic dictũ.qꝛ habʒ
ſiltitudineʒ auri ⁊ ęris.auri in ſplẽdoꝛe.eęr

in duricia. ⁊ ab aurũ calchos.i.es. vł

ab auꝝ ⁊ calchos.i.fex.quaſi fex auri
Hõ ðꝛ qͥ habet aureos capillos

uricularis. .t.vel au riculare.ne.t.ðꝛ mi

nimꝰ digitus.qꝛ eo aurẽ purgamꝰ. Et ad⸗
iectiue inuenit᷑.vt hic ⁊ hęc auricularis.⁊
B re.i.ſecretus.vt auricularl amicꝰ.vłau⸗
ricu laris.i.res ad aurem ꝑtinens.⁊ ꝓpeo⸗
dem auriculariꝰ.a.ũ. vt auricularius anu

lus.vel auricularius qͥ in aure fert᷑. vel au

riculariꝰ.i.ſecr etus conſiliatoꝛ.⁊ hec auri⸗

cularia.i.ſecreta ↄſiliatrix.qꝛ ſecreta in au

re ſolent dici.

Auriculariũaſecreto vna ꝑs indeclinabiliſ

id ẽ ſecretariꝰ vel cõſiliariꝰ. Añ.ij. Regü.

7 *

xxij. Fecitq; eũ ſibi dauid auriculariũaſe⸗

creto.i.ſecret ariũ ↄſiliari’ũ.
Auriculatꝰ. a.ũ.i.magnas aures habẽs.ab

auricula dicic.

Auricꝰ.a.ũ.i.res ꝑtinẽs ad aures.ſiẽ dici⸗

mus auricos pilos qͥ creſcũt in aure.
lurifaber. m. S. q operat᷑ in auro.
urifex. ↄ.t.ðꝛ qͥ vel ꝗᷓ facit aurum.

in q̊ faber excoquit aurũ.

Aurifodina.f.p. ðꝛ locꝰ vbi fodit᷑ auun
Auriga.m.p.pe. ꝓ. ðꝛ rectoꝛ currꝰ. ⁊ dicit᷑

ab aure ⁊ rego.qꝛ regit eqͥs freno q̃ſi auris

auditu.v łdicit᷑ ab ago ⁊ rego. qꝛ agit ⁊ re
git currũ.vel dicit᷑ ab aurio.qꝛ aurit.i.per

.

cutit equos iũctos. Unde. Aurio ꝑcutio

auriga dicit inde.
Aurigraphia. f. p. ð aurea ſcriptura Inde
Aurigphꝰ. q auream ſcripturam facii.

Aurilegiũ.n. s. ð locꝰ vbi reponit᷑ aurum.

Auripigmentũ.n.s.eſt genꝰ terręex quo fit
qñq; vnguentũ hũs coloꝛem auri
Auris.f.t.ſᷣm Iſido.ðꝛ ah hauriẽdo voceſ
Vñ Virgiliꝰ. Nocemq; his auribꝰhauſit
Ael ðꝛ q̃ſi auide rapiens ſonũ.vel ab audi
endo.⁊ non eſt compoſitio ſʒ etymologia.
atnad me artc auris.
Auriſcidus.m.s.artifex qͥ ſcindit aurũ
Auriſia.f.p.ðꝛ cęcitas q̃ ſodomitę circa do
mum Loth fuerũt ꝑcuſſi.
Auritꝰ.a.ũ.ðꝛ qͥ habet magnas aures.
Auroꝛa.f.p.ðꝛ initiũ diei clareſcent.vł pꝛi
mus ſplẽdoꝛ aeris qͥ gręce eos ðꝛ.⁊ nos ꝑ
deriuationẽ ab auroꝛã qᷓſi eroꝛam dicimꝰ.

Aurugo.ginis.f.t.eſt moꝛb regiꝰ. vide ſu⸗

pꝛa arugo. =
Aurulentꝰ.a.ũ.plenꝰaur.
Aurũ.n.s.eſt qdam metallũ.⁊ ðꝛ ab aura
ꝓſplłẽdoꝛe.qꝛ p cęteris metalłfulget.vłðꝛ
ab arion qð eſt ſeruare.qꝛ ſᷣ cęteris metalł
Huat᷑. Inde aureꝰ.a.ũ.i.de auro exiſtens
Inde aureolus.a.ũ.id eſt aliquantulũ au

reus

Aurũ coꝛonantiũ dicebat᷑ qð cõferebat᷑ ad
coꝛonatiões pᷣncipũ.vel qð coꝛonaꝝ faciẽ
darum nomie pᷣſtabat᷑ ꝗᷓ in templo penden
tes a Tito ⁊ Veſpaſiano ſublatę ſũt.Alij
dicunt aurum coꝛonatoꝛũ quod dabatur
athletis. “”
Aurũ publicũ eſt qð pertinet ad ęrariũ fiſci
C. de au pu. perſe.l.detectoꝛibus.li.x.
Auruſpex..t.i.diuiatoꝛ vł diuinatrix ab
auſpiciendis auibꝰ dictꝰ vel dicta. ⁊ viðꝛ

dici ab aue ⁊ ſpecio. Iñ auſpicatoꝛ.i.diui

natoꝛ. In auſpicatrix.i. diuinatrix. Inue
nitur etiã auſpicato aduerbialit᷑. An Te⸗
rentiꝰ in andria. Haud auſpicato huc me
appuli. Auſpexidem.

Auſpiciũ.i.diuinatio.auiũ inſpectꝰ.vel bo
nus euẽt. Sed auſpiciũ iuris eſt exoꝛdiũ
litis m Ber. in.c.paſtoꝛalis.

fex. .t. 82 cit a Aul/liuſter. auſteri ð: ventꝰ ꝑflãs a meridie di⸗
Auriſicina.f.p.ðꝛ fabꝛica auriſicũ vel locuſ

ctus ſic ab hauriẽdo aquas. Nam nubila
nutrit ⁊ aq̃s dat. Inde auſtralł. .t.⁊ Gle.
aX auſtrinꝰ.a.ũ. ꝓ e;dlenm.
Auſtralis plaga eſtꝗᷓ eſt ab auſtro ſiue me⸗
ridie. Unde auſtralis.i.meridianꝰ. Item
auſtraliſinuenit᷑ ꝓ quodam paralello qͥ ⁊
bꝛumalis ðꝛ.Et eſt auſter ita calidꝰ ꝙ etiã
piſces ðꝛ coꝛrumpere in mari. Itẽ ab auſt
vel auſtrinꝰ.auſtrino.as.i.coꝛrũpo. vitio

vel macrũ facio. Inde auſtrinatꝰ.a.ũ. vt

dauſtrinata animalia. i.macra quaſi auſtro
(oèrupta. ð

4
1
.

— — —⸗ß L— ☛ —.

„,
.
. * dS i
—— .

Auſterus.a.ũ.⁊ B ⁊ hęc auſteris ⁊ ̊ re.ĩ eo

dem ſenſu.i.aſp.ſeuerꝰ.ſtrenuus.⁊ ðꝛ ab

2.

auſter.qꝛ ille ventꝰ in pᷣncipio eſt aſꝑ ⁊ in⸗

.

ſuauis. Iñ auſteritas.i.aſperitas.

Auſtroafricꝰ eſt qͥdam ventꝰ collaterał au⸗

ſtro ſic dictus.qꝛ int᷑ auſtrũ ⁊ africum eſt.

Auſus.us.ui.i.audacia.ſed auſus.a.ũ.di⸗

citur audax.

Autenticus.a.iũ.i.autoꝛitate plenꝰ vl fide ⸗
dignus. ſ.cui pᷣmo credebat᷑ ex ſui dignita

te. vt autenticꝰ ſermo.autentica ꝓpoſitio.

⁊ dicit᷑ ab autentim gręce quod eſt dignuʒ
latine. Item autentic' etiã dicit᷑ nobilis.
Autenticũ.n.s.eſt lib iurl ciuiliſ excerptus
q̃ſiꝗ dam ſummula ex alijs legalibꝰ libꝛis
cõtinens nouẽ collationes vt nouẽ partes

pᷣncipales.Sʒ autẽtica.f.p.eſt lex.vł.s· in
coꝛpatus in li.C. Et &̊ ſp allegat᷑ autẽtica

C.ti. tali vel tali.vt.C.de epi.⁊ cle.autẽti
ca generalit᷑.Et ſic addit᷑ ti.ſed non addit᷑

numerus.coll.

Autoꝛ.m.t.fidedignꝰ.ſ.pᷣmoꝛdiał.inuẽtoꝛ

glicuius artis. Et ðꝛ ab autentĩ gręce.qð

eſt famoſum vel fidedignũ latine. Etiã au
toꝛ idẽ eſt qð ligatoꝛ.⁊ ſic ðꝛa qͥdaʒ verbo 1
pe

defectiuo ſcʒ auieo.auies.i.ligo.Et vᷣmpᷣ⸗

mam ſignificationẽ ph̊i ⁊ inuẽtoꝛes artiu,ʒ

vt Plato Ariſtoteles ⁊ ꝗqlibet excellentes
ꝑſonę debent dici autoꝛes. Scõm vo ſecũ

dam ſignificationẽ Nirgilius. Lucanus.
Ouidius ⁊ ceteri poete debent dici auto⸗
res qui ligauerũt carmina ſua pedibꝰ⁊ me

tris. Iñ autrix mulier autentica.
Autoꝛitas.f.t.eſt ſententia imitatõne dig
vel autoꝛitas ꝓut ſumit᷑ in topicis.eſt iu⸗
dicium ſapientis in ſcientia ſua. Vñ a rei
iudicio ſolet talis actus denominari. vt

Plato dicit celum eſſe volubile.ergo ita ẽ

qꝛ quod videtur alicui ſapienti ⁊ exꝑto in
ſua ſcientia credendum eſt ſic eſſe.iuxta il⸗

lud.Experto crede magiſtro. Inde auto⸗

riʒabilis. .t.⁊ h̊ le.in eodem ſenſu cuʒ au

tenticus.i.factũ autenticũ.vel autoꝛiʒabi
leðꝛ quod fit autoꝛitate ſapientis vłſapiẽ⸗

tum.vt hõ autoꝛiʒabilis.i.autoꝛitatis cui
credi debet.

Autũnꝰ.m.s. eſt quarta pars anni frigida

⁊ſicca.⁊ ðꝛ a tempeſtate.qm̃ folia cadunt

⁊ omĩa matureſcũt.vel ðꝛ ab autũno.as.

antiquo vᷣbo.i.colligo.qꝛ in autũno vuę
colligũt᷑.⁊ hoc ᷣm Iſido..Sʒ pſᷣm hhugl.

dicit ab augeo.es.qꝛ tunc oẽs fructus au⸗
gent᷑ ⁊ matureſcũt.Sed vᷣm NPap̃.dicit᷑ a

tempeſtate.qꝛ in autumno ſunt magnętẽ⸗

peſtates. Et ſunt quattuoꝛates anni. Iñ

Ver Petro detur ęſtas exinde ſequetur.

Hanc dabit Arbanus.autũnum ſympho
li anus F̈eſtum Clementis caput hyemis

Auunculus.m.S.ðꝛ frater matris. ſicut pa
truus frater pr̃is. Hñ. NPatruus a pr̃e pẽ

det auunculus a genitrice. Sed auũculus

magnꝰ eſt frater auite.
Auus.m.s.ðꝛ pat᷑ patris vel matris. Inde
gquia.f.p.matris vel patris mater.vide ſu

Aux augis.vłauges in eodem ſenſu venit

ab augeo. ⁊ eſt iſte punctꝰ in quo ſol ẽ duʒ
maxime appꝛopinquat᷑ nobis.vt eſt circa

feſtü ſancti vwuuu¹c⸗0G
Auxeſis.i.augmentũ.⁊ eſt ꝓpꝛie dictionis

Au xiliũ.i.ſubſidiñ vel pᷣſidiũ.ſed differunt
qꝛ auxilium eſt qð ab extraneis dat᷑.ſubſi

diũ qð poſtea ſuꝑuenit.pᷣſidium aũt loco
vtili poſitum. In auxiliaris. .t.⁊ hoc re.

⁊ auxiliariꝰ.a.ũ.qͥ vel ꝗ̃ vel qð põt pᷣbere

auxiliũ Item auxiliatoꝛius idem.

Auxilla.†. p.i.olla vel menſura parũ maioꝛ

Axa filia Caleph füuſitt.
Axioma.n.t.i.dignitas. Jñ axiomaticus Hr
a.ũ.i.dignitatem hius

q́; iuſta. Inde auxillula dimi.parua olla.

Axis eſt cęli ſeptentrionalis linea recta pr
mediam plagã ſphere.
Axunga vel axungia.f.p.i.vent᷑ poꝛci vłal
terius rei. Uñ Macer de viribꝰ herbarũ
Si poꝛcina vetus axungia iungit᷑ illi. JIñ

axungarius.a.ũ.ad axungiã ꝑtinens vel
axungiam vendens. Vel axunga vlIavun

gia. i. vnguentum poꝛci Vñ dicit Mapiaſ
Axungia.i.pinguedo ab vnctiõe dicta

Azabel interptat fluens ſanguine. vel ſter⸗

qlinium dieic.
Aʒaria interpᷣtat᷑ auxilium dñi.

Aʒzymus.a. ũ.i.ſyncerus ſine fermento. t

dicit᷑ ab a quod eſt ſine. ⁊ ʒymos quod eſft
fermentum.

Aʒzonꝰ. a.ũ.pe.ꝓdu ðꝛ ab a quod eſt ſine ⁊

ʒona quaſi ſine ʒona vel extra ʒonam. Nñ

azoni dicunt᷑ dij extra ʒonam zodiaci ma⸗-⸗
nentes. Sikiter ſigna dicunt᷑ azonaꝗ non

ↄtinent᷑ intra zonũ zodiaci.

d 4

tatur ſingulare ſpᷣm Iſidoꝝ. vide
Pinfra in Belus. .

HBaalim dicunt᷑ idola aſſyriox.
Baalpharaſim interpſᷣtat᷑ diuiſio viroꝛum.
Baaalphaſis interpᷣtat diuiſio inimicoꝛum
Babatũ ðᷣꝛ ferrũ quod annectit faber equo
cu gumpho. ðð

Babel interpᷣtat᷑ ↄfuſio. Iñ babilon vel ba

bilonia ciuitas vbi olim hoies turri ędifi⸗

cantes diſperſi ſunt immiſſa diuinitꝰ cõfu

ſione linguarũ inter eos. Iñ babilonia re⸗

gion babylonius.a.ũ.nomen patriuʒ vel
RBabiger baboſus baburtus. idem. l ſtul⸗

tus. ineptus.hebes.inops.
Baburra.i.ineptia vel ſtulticia.

Bacca.cę.f.p.ꝑ duo c.eſt fructꝰ oliuę ⁊ etii

lauri. Ponit᷑ tñ qñq; ꝓqͥlibet fructu.et pᷣ⸗

cipue arboꝝ ſilueſtriũ. Inuenit᷑ etiaʒ bac
ca ꝓ gẽma pᷣcioſa. AUnð in Auiano.QAuid
nitido pᷣcium coꝛtice bacca daret. Iñ bac⸗
catus.a.iũ.i.baccis lapidibus adoꝛnatus

Ael ſᷣm pᷣmam ſigniſicationem. de fructu
baccaꝝ abundãs vłpaſtus. Inuenit᷑ etiã
ꝓ catena.vt Colla baccis attrita.i.cateniſ

Iñ baccatus.a.iũ.i.catenatus.

Baccar.aris.f.t.ðꝛ herba faſcinũ pellens.
⁊ ðꝛ a bacca. AUnð Virgiliꝰ in bucoł. Bac
care cinge caput.
Baccaulũ.n.S.dicit᷑ feretrũ in qͥ moꝛtui de
feruntur. è =”
Baccha.chę. ſacerdotiſſa bacchi.
Bacchanalia bacchanalium vel.lioꝝ.feſta

.

bacchi Juuenalis.Qui chairos ſimulant

⁊ bacchanalia viuunt.
Bacchania.f.p.i.furoꝛ.

PBacchariũ.n.s.quoddam vas vinarium.

Kacchanna.nę.f.p.idem.

£

HBaccheus.a.ũ.⁊ bacchicꝰ.a.ũ.in eodẽ ſen

ſu.i.de baccho exiſtens

Bacchides ppꝛiũ nomen viri. de quo hẽẽ

in libꝛso Machab.
Bacchinal.n.t.i.toꝛcular.pꝛeſſoꝛiũꝗ.

Bacchis.bacchidis.f.t.i.femina colens fe

ſtum bacchi.ſ. ſacerdotiſſa eius.
Pacchiꝰ.m.s.qͥdam pes metricꝰqͥ in feſtis
bacchi vtebant᷑.vide ſupꝛa antibachius.

Bacchiũ.n.s.i.feſtũ bacchi. Bacchiũ eti,G

dðꝛp aruus vrce quo vtebant᷑ in feſtis bac

chi.ad vinũ tenendũ.ſed poſtea in vſus a⸗

D ante 1

Zlal nomẽ idoli cuiuſdã. ⁊ interꝰ

Baalberith ðꝛ idolũ ↄiuratöis.

quarios tranſiit.
HBacchula.dimi.i.parua baccha.
Bacchus bacchi. ðꝛ de vini ⁊ ponit᷑ qñh;
ꝓ ipᷣo vino. Vñ Cato. Cum venere ⁊ bac

cho lis eſt ſed iũcta voluptas.Et ſᷣm fabu

las ðꝛ egiſſe nocturnas feſtiuitates.⁊ fuiſ⸗

