ſe męgr̃ ebꝛietatis. ꝓpꝛiaꝝ vxoꝝ violato.

⁊ ꝓximoꝝ vxoꝛes euellens ⁊ furiẽs ac fu⸗

rioſus.nouiſſime vo a titanis occiſus eſt.

Etiã bacchus eſt qðdam genꝰ carmis qð
in feſto bacchi canit᷑. Item fabuloſe ðꝛ ꝙ
Jupirt generauit filiũ qui dicebat᷑ bacchꝰ
cuius mater ãteq; pareret intoxicata fuit
⁊ moꝛiebat᷑. ⁊ filius de matre moꝛtua fuit

exciſus qui ðꝛ inueniſſe vinũ. Añ. Eſt mẽ

ſura batus ꝓpꝛium quoq; dicit᷑ bacchus
Baculus.m.s.ðꝛ a baccho vᷣm Iſidoꝝ.qͥa
ab ipᷣo baccho ðꝛ repertus.qꝛ homines vi

no moti baculo innitebantur. Ael dicitur
Abaiulo. as. .

Badius.m.s.ðꝛ equꝰ quẽ antiqͥ vadiuʒ di
cebant.a baiulo.as.qꝛ nos baiulat.vel ðꝛ

bagdius qſi vadius.a vado.is.qꝛ foꝛtiꝰ va

dit int᷑ cętera animalia.
Bafer.a.ũ.i.groſſus.vel agreſtis.
Bahen eſt oꝛnamentuʒ colli ex anułaureis
Eiectunn. Baben em̃ gręce coꝛona latine.
aia. f. p. poꝛtꝰ. Itẽ baię. arũ eſt ciuitas
in italia iuxta mare.qꝛ ibi eſt locus poꝛtu⸗
oſus ⁊ delectabilis. Inde baianus.a. um.
nomen patrium.
HBaiulũ.n.s.i.ferrũ equi.
Baiunola.f.p.ðꝛ lectꝰ qͥ in itinere baiulat᷑.

ℳ

Bala. lę. interpᷣtatur inueterata. Fuit eniʒ

ancilla Rachelis.
Balaam interpᷣtat᷑ vanus ppłs.

HBalach intpᷣtat᷑ ſᷣcipitans ſiue deuoꝛans

Balanite. ax.i.vuę vel vites inſtar glãdiũ
vuas faciẽtes gradeſ. Iñ hęc balanitides
balanitidis.gemma pᷣcioſa.

HBalanon gręece dicit᷑ glans.
Balans.antl.ꝑticipiũ.o.ge.a balo.as.Et

balãs.antis.f.t.ꝓ oue.

⅞

alanꝰ. pe. coꝛ. qᷓdam arboꝛ. Et vt dicunt

genus eſt quercinuʒ. Iñ h̊ balanũ.ni.pꝛo
fructu.⁊ ꝓ vnguento inde facto. Iñ bala
natus.a.ũ.i.balano vnctꝰ ſᷣm Huguitõeʒ
Quidam dicunt ꝙ balanꝰ eſt caſtanea co⸗
cta. ſ. baloſa.⁊ coꝛ.la. .
VBalatro onis.i.clamoꝛoſus.ioculatoꝛ Vñ
HPꝛatiꝰ. Mẽdici mãe balatrones. Alłba⸗
latrones ſᷣm q̃ſdam dicunt᷑ ꝓdigi ⁊ lecca⸗
toꝛes a Seruilio balatrone ⁊c. Sed ſcðᷣm
hanc ſignificationem meliꝰ ðꝛ baratro.tro

Balneũ.vide ſupꝛa balinon.
leccatoꝛ dꝛa b Balſamus.f.s.dicit᷑ arboſ balſami.ſimilis
tri cõmittit. HD viti in ſtipite. folijs ſimilis rutę.ſed albio⸗
Balatus. tus.tui.ð clamoꝛ ouiuũ. rribus ſemperq; manantibus. in qua qnq;
Balbus dicit᷑ balbutiens vel titubans qui coõſiderantur.iſ.folia.lignũ.coꝛtex.fructꝰ.
ver ba non expꝛimit. ſed frangit. a balban-⸗ ⁊ ſuccus. Ande Balſamũ.n.s.eſt lignuzʒ
do dictus. Sed bleſus ðꝛ quilr̃as imper-⸗ vel fructus vel liquoꝛ eius.Et nota ꝙ mł⸗
ecte ꝓfert. 7bU tiplex vnguentum balſamus affert. Pꝛi-
Balducta.tę.f.p.ðꝛ lac pᷣſſum a ſero.ſ. mu⸗ mum eſt pcioſius alijs quod ſpõte manat „
tata.⁊ ðꝛ balducta.q̃ſi valde ducta.qꝛ val de folijs.⁊ illud vocat᷑ balſamum.Secũ⸗
de pꝛeſſa eſt 1 ductas. dum eſt carpobalſamum vel xirobalſamũ
SBalea. f.p.i.funda vel inſtrumentuʒ qued Tertium eſt opobalſamũ.Quartũ eſt fo⸗

nis. a baratrum. apte baratro. onis. id ẽ
leccatoꝛ ð a baratrũ.qꝛ omia bꝛatro.i.vẽ

vulgo vocat᷑ baleſtrum. Iñ baleariꝰ et h̊
baleatoꝛ.i.funditoꝛ vel baliſtratoꝛ.⁊ dici⸗
tur a balin. H Kr
Balearl.9.t.⁊ B re.i.cũ balea iactabłe.In⸗
uenit᷑ etiam balear
tunc a noie inſulę. Baleros em vel baleri⸗
ca vł balearis inſula eſt hiſpanie. Et ſunt

dus. l. aphꝛoſiades ⁊ gemaſiadeſ.maioꝛ ⁊
minoꝛ. AUnde vulgus eas maioꝛicã et mi⸗

noꝛicam vocat. In his inſuł pᷣmũ reperta

eſt funda. vñ balearis dicta eſt fũda.⁊ ba⸗
learis dicta eſt talis inſula. Et in vtraq; ſi

gnificatiõe a balin.a quo balea.Et a balea

baleos vel balerica vel balearis.a qͥ etiaz
B 7 hęc balearis ⁊ hoc re.nomen gentile

Balena. f.p. qdam magnus piſcis. ⁊ dicit᷑
a balin qð eſt fundere vel iacere.eo ꝙ effũ

dat vel iaciat aquã huc ⁊ illuc altiꝰ cũctis

beſtijs maris.

ſtras.ſtrare.i.cũ baleſtro aliqᷣd ꝓijcere vł

cutere

alin gręce. latine ðꝛ iacere ſiue emittere.

vel effundere.

BFalinon gręce. balneũ latini dicũt. qꝛ anxvi

etatẽ animi tollit.a balin ⁊ noys.qð ẽmẽs
qꝛ iacit anxietatem de mente.Hinc h̊ bal⸗

neum. nei. a leuatione męroꝛis dici᷑. In⸗

uenit᷑ etiam in fę.ge.balneę.arũ. Iñ balne
rium.rij. ⁊ balneatoꝛium.rij.ambo ꝓ loco
in quo balneat᷑.
Baliſta. f.p. genus eſt toꝛmenti. vel ðꝛ om⸗
ne illud quod aptũ eſt ad mittendũ iacula
tela. ⁊ dicitur a balin ⁊ haſta. Toꝛquet
eniz verbere neruoꝝ ⁊ iacit haſtas ⁊ ſaxa
Ael dicitur a baleros inſula quadam vbi
vſus baliſtarũ pꝛimitus eſt inuentꝰ. Inde
PBaliſtarius.qui facit baliſtas.vel q iacit
cumeis. H
HBaliuus eſt officialis domini tempoꝛal.vt
de ſen. excõ.c.dilecto.⁊ in cle.j.de pe.

funda. ⁊ deriuatur

Baleſtrum. ſtri. n. . a balin dꝛ Iñ baleſtro

liobalſamum. Quintum eſt calobalſamũ.
vel xilobalſamum.Et pꝛobat᷑ ſic an ſit coꝛ
ruptum balſamum vel non. Si feraturin
manu contra ſolem perurit carnem ſi non
eſt coꝛruptũ. Iñ balſamatus.a.ũ.i.balſa⸗
mo inunctus.quod etiam poteſt eſſe parti
cipiuʒ. Nam balſamo.as.i.balſamo inun
gere. qð componit᷑ cum in.⁊ fit inbalſamo
as.i.valde balſamo inungere.

Baltheus eſt heteroclitum in genere. qꝛ in

ſingulari eſt ge.maſ.in plurali eſt ge.maſ.
vel neu.⁊ ſemꝑ ſecundę declinationis.Et
eſt balteus cingulum militare ſic dictus.qᷓ
ſi pendens.quia ex eo dependent ſigna ad

demonſtrandum legionis militaris ſum⸗
mam. id eſt ſex milium ſexcentoꝛũ. ex quo

numero ⁊ ipᷣi conſiſtunt. AUnde ⁊ balteus
dicit᷑ non tantũ quod cingit.ſed etiaʒ id a
quo arma dependent. AUñ Job. xij. Bal⸗.
teum regum diſſoluit ⁊ pᷣcingit fune renes
eoꝝ.Inde balteolus.i.paruus balteus.
⁊ balteatus.a.ũ.id eſt balteo oꝛnatꝰ.Au⸗
roꝛa. Balteus eſt carnis macies candoꝛq;
pudicus. 4JMdUDẽ
Baluſtriũ.n.s.eſt locus vbi ſunt młta bal⸗

nea.quaſi luſtratus balneis.

Balluta. f.p.eſt publica vtilitas.vłeſt vas

luti. C. de metal.li.xj. ᷣm Accurl.
Bamoth interpᷣtat᷑ euentꝰ moꝛtis.
Bannũ vᷣm vulgare gallicoꝝ ⁊ lombardo⸗
rum viðꝛ eſſe edictũ publicũ.iuxta illð qð
dicit Ray. c. ꝙ clericl.de fo.cõpe.ꝙ pꝛęco

parienſis nunciat bannum nomine epiſco

ia rege. dĩ
annitoꝛiũ. rij. n. s. eſt locus cauſaꝝ. alias
panditoꝛiũ.
Baptiſmus.m.S.interpᷣtat᷑ tinctio.dictus
a baptes.quod eſt flumẽ vel aqua vłetiã
ſacrum. Vnde h̊ baptiſma. matis.idẽ.Et
differunt baptiſmus.baptiſma.baptiſmũ
ꝗꝛ baptiſmũ.n.s.ſm Iſidoꝝ valet tantuʒ
ſicut vnctio.qꝛ baptiſmum gręcũ tractũ ẽ
. 9929Ü9Ü9ÜÜ9 5

in latinũ. ⁊ ðꝛ mẽtis purgatio ꝑ ↄfeſſionẽ.
Vñ in euãgelio.Erat iohes in depto pdi⸗

cans baptiſmũ penitentię. Sed baptiſma

matis.eſt aqua ſiue ſacramentũ ſub certa
foꝛma vboꝛuʒ pactum.ꝑ quod mundatio
animę ⁊ coꝛpoꝛis deſignat᷑. Sʒ baptiſmꝰ
cõpꝛehendit iſta duo.⁊ tñ ſepe vnũ ꝓreli⸗
quoſumit᷑. Ande. Baptiſmum ꝓbe ſit ti⸗

bi mundatio mentis.Exterioꝛꝗ̃ fit ꝑ aquã
ctit vtrunq; ſinſuu.
Baptiſta. m. p. ðꝛ qui baptizat.
Baptiſteri

tam
ſatoꝛium dicicc.
Bar lingua ſyria filius interpᷣtat᷑.
Barach interpᷣtat᷑ fulgurans

.

.

bũdictus di’s.

5 X. .

Barachias interpᷣtat᷑ benedictus dñi. vel

Baratro. vide ſupꝛa Balatro.

Barathrũ.n.s.nomẽ eſt nimię altitudinis

2⁊ pꝓfunditatis.⁊ ðꝛ barathrũ q̃ſi voꝛatrũ.
id ẽ vorago atra ex ꝓfunditate.qꝛ oĩa de⸗

uoꝛat.Et ðꝛ barathrũ qñq; infernus.qua
doq; ꝓfundiſſimꝰ locꝰ inferni.in qͥ nulla ẽ
redemptio.qñũq; foſſa.qñq; gurges vtigi⸗
noſus.qñq; venter.qñq; etiã pfundꝰpu⸗

teus in quem execratoꝛes ſᷣcipitant᷑. Añ

Hoc etia barathrũ qm deuoꝛat omia dico
Marba. f. p. dicũt᷑ crines qͥ creſcũt circa mẽ⸗

tum viroꝛum.⁊ðꝛ barba q̃ſi virana a viro

qꝛ viroꝝ eſt ⁊ nõ mulieꝝ. Et ꝓpꝛie barba
eſt hoim.ſed barbę alioꝝ animalium. Jñn
barbula.i.parua barba. Iñ etiaʒ barbatꝰ
a.ü.i.habens barbam longã.qð ⁊ ꝓ ſapiẽ

baptiſmate qᷓ; ꝓ loco.qð ⁊ h bapti⸗

traneus.
PBarvbitiſta. 9.p.q̃ vel ꝗᷓ can tat cuʒ barbito.

ar barius.a barba ⁊ tonſo.
Barbitus.n.s.qð ⁊ h barbitũ inuenit᷑. eſt

abarba. rure.⁊ moꝛe. äſi mos ⁊ ↄſuetu⸗

do barbę rudis durioꝛis ⁊ rurl.qꝛ em ruri
cole vtpute inculti ⁊ duri rudes ⁊ ĩcultas
ſolent hre barbas.ideo ad eiꝰmorl ſiłitudi
nem. barbariſmus dicit᷑ viciũ in dictiõe qᷓ
non eſt culta ſua ꝓpꝛietate. Item barbari
ſmus ſi eſt in cõi ſermone ſiue ratiõe vitiuʒ
eſt ⁊ euitandus. Si aũt in poemate fiat vł
in aliqͥ pſaico dictamine aliqꝗᷓ rationabili
baptiſma vocat᷑. Baptiſmus vox hecne-⸗

de cauſa figura erit ⁊ dicet᷑ methaplaſmꝰ.

Bar barolexis eſt alienę liguę coꝛruptio.?
deꝛa barbarꝰ ⁊ lexis quod eſt ᷣmo.Et dif⸗

fert a barbariſmo. quia Barbariſmus eſt

coꝛruptio ꝓpꝛię linguę.vt ſi grecus coꝛrũ
pat linguam gręcam. latinus latinã. Bar⸗

barolexis vero eſt coꝛruptio alienę linguę
vt ſi grecus coꝛrumꝑet latinã linguã ⁊c̃.

bariſmis ꝓfert.

Barbaroſtomus.m. S. ð: qͥ verba plẽa bar

Barbarus.a.ũ.i.crudelis.incultꝰ.auſterꝰ.
ſtolidus. Vnde olim gentes omnes dicte
ſunt barbare pręter grecos ⁊ latinos. In⸗
de barbaricus.a.ũ. ⁊ barbaratinus a.u.
in eodem ſenſu. Papias vero dicit. Bar⸗
barus.incultus.vulgaris.imperitus.ex⸗

⁊ ð a barbitus

Bar bitondiũ.n. s.i.tonſura barbę. vł loc⸗
ybi tondet᷑.⁊ ðꝛ a barba ⁊ tõödeo.

Barbitonſoꝛ.m.t.ðꝛ qͥ barbam tondet. vt

„

qdðdam inſtr̃m muſicuz.q̃ſi barritus.quia

de oſſibus barrox fit. .
Barca.f.p.ðꝛ parua nauis merces ad litus

te dicit. Nam ⁊ olim phᷣi in ſignum ſapien poꝛtãs. Inde barcula ⁊ barcella.i.parua
tię ſolebant paſcere barbas. Iñ barbatu⸗ barca. Inde barcarius.⁊ dicitur qui facit
lus.a.ũ.i.parũ barbattus. boarcas. è
Barbanus.pe.ꝓdu.i.patruus. Bardus. m. s. ðz ſtultus. hebes. inept. tar

Barbara ꝓpꝛium nomen vᷣginis. Eſt etiaʒ

qdam modus ſyllogiʒandi in pᷣma figura.
Oſtans ex tribꝰ vniuerſalibꝰ affirmatiuis

ſic eriam Haraco a baralipton ſunt modi

ſyllogizandi.

Parbaria.f.p.dicta eſt q̃dã terra iuxta gre

iam ꝓpter excellentiã crudelitatis.
arbaries.riei.regio barbaroꝛu.
HBarbariſinꝰ.m sS.dꝛ a barbarus.⁊ mos.q⸗

ſi ↄſuetudo ⁊ mos barbaroꝝ.ſ.vitium qð
cõſiſtit in coniunctione litteraꝝ in ſyllaba

vkſyllabaꝝ in dictiõe. vel in eax accentib⸗
quo vitio maxime barbari ſolent vti.ideo
ab eoꝝ conſuetudine nomen habuit. vldꝛ

dus. ꝗᷣ alio noĩe ðꝛ blennꝰ. Bardꝰ etiam
ſumit᷑ ꝓ cantoꝛe laudis vel ppło Vñ luca

nus. Okima ſecuri fudiſtis carmina bardi
Inge dicti ſunt longobardi vel ꝑ ſyncopã

ſombardi quaſi longibardi.vel a lõgl bar
bis quas ſolebant nutrire ⁊ non tondere.
Inñ lombardia vł longobardia pꝛouincia

quam poſſederunt.a cuius nomine modo

.

ſumitur gentile longobardus.a.ũ.vłlum

bardus.a.u.

arginꝰ. a. ſ.⁊ Hͥ ⁊ hęc barginis.⁊ hocne.

i. alienigena.i. peregrinus barbarus. x
gens vel genitus. Vel bargines dicuntur
foꝛtes in bello. a baro ⁊ ago. vel genit. :

ad modũ baronũ ſe agt vel ſunt foꝛtes zä

ſi eſſent geniti a baronibꝰ.
Bari gręce.latine ðꝛ graue vel fote.
Baria. f.p.i.gꝗuis linea a ſummo ſiniſtrę de
poſite in dexterã.⁊ eſt vna de decẽ figuris
accentuũ.quę ꝓ vboꝛũ diſtinctionibus a
reęcis apponunt.

ariona. ſiliꝰ columbę interpᷣtat᷑ a bar qd
lingua ſyra filius.⁊ iona lingua hebꝛaica

colũba interpᷣtat᷑. Vel debʒ dici barrioan

na.i.filius Joannis.a bar.i.flliꝰ.⁊ ioanna

id eſt Joannis.

Pariptes ðꝛ gemma nigra cum ſanguineis

Talbis notis.

Harnabas leuites. cypꝛiꝰ genere. vnus de
eptuagintaduobꝰ dñi diſcipulis. Mauli

apłi in dicatiõe ſocius fuit.⁊ interpᷣtatur
filiꝰ ꝓphetę.vel filiꝰ conſolationis.
Bar o. onis.m.t.i.nobilł.dñs vel foꝛti vel g

uis in moꝛibꝰ. ⁊ ðꝛ a barrhus.qꝛ ſicut ele⸗

phas cętera aĩalia magnitudine ſuꝑat.ita

baro alios hoĩes pᷣcellit. Ael qð meliꝰ eſt.

dꝛa bari. qꝛ grauis ⁊ foꝛtis hõ dicit᷑ baro.
Et denotat nobilitatem ⁊ foꝛtitudinẽ.qn⸗

q; foꝛtitudinem ſolam. Vñ Gręciſta. Eſt

bari foꝛtis baroq; monſtrat idem.
arũculus.i.paruꝰ baro.

„

groniſſa.f. p.mulier baronis.vel virago

₰

ſcʒ baronis hñs aniluü.
Parrabas interp̃tat᷑ filius mgr̃i eoꝝ.a bar
qði eſt filiꝰ.⁊ rabi qð eſt magiſter ⁊ ab is ꝓ
nomine. vel a gręco ei gçâpollenti.
Harrhidus.i.ſuꝑbus.⁊ ðꝛ a barrhbtus.
Zarritus. tus. tui pe. ꝓdu. vox elephant!.

arrhus.m. s. i.elephas.⁊ ðꝛ a bari qð eſt .

graue vel foꝛte. qꝛ guis eſt ⁊ foꝛtis.
Barſabas interpᷣtat᷑ filiꝰ quietis.

Bartholome interpᷣtat᷑ filiꝰ ſuſpendentis

⁊i inferiꝰ aquas diſtillat.
Haruth interpᷣtat fulgunranss.
Baſan ⁊ eſt n. a finalis.interpᷣtat᷑ ſiccitas
velconfuiio
Baſileos a baſis ⁊ leos qð eſt ppłs qð ver⸗
ſum eſt in latinũ.⁊ dicit᷑ baſileus.i.rex vel
imperatoꝛ.quia eſt ſuſtentamentũ populi
Inge baſiliea.i.eccleſia.⁊ baſilla ⁊ baſiliſ
ſa.i.regina.⁊ baſiliſcus rex pentum.

dqgãᷓs.i.dei.qͥ mentes doctoꝛũ ſurſuʒ eleuat

HBaſilea.f.p.eſt quędam ciuitas cis rhenũ.
Baſilica.pe.coꝛ.ðꝛ domꝰ regia ſcʒ palatiũ
regis vel imperatoꝛis. Sed modo ꝑ tranſ
lationem ðꝛ baſilica eccleſia.qꝛ eſt palatiũ

ſummireigs.
PBaſilicanus.na.nũ.i.palatinus.vel etiam

Eel

eccleſiaſticus.
PBalilidiani hęretici a Baſilide appellati.
qui inter reliquas blaſphemias chꝛiſtum
paſſum negant.
Baliliſca.f.p.eſt herba quę ⁊ gentiana ðꝛ.
cuius radix dat foꝛtitudinem ⁊ ſanitatem

omnibus vtentibuseae.

Paſiliſcus gręce.latine interpꝛetat᷑ regulꝰ.

eo ꝙ rex ſerpentum ſit. adeo vt eum vidẽ⸗
tes fugiant.qꝛ olfactu ſuo eos necat. Naʒ
⁊ ſi hominẽ inſpiciat.interimit.Siquideʒ
eius aſpectu nulla auis volans illęſa tran-
ſit. ſed q;uis ꝓcul ſit ab eius oꝛe combuſta
deuoꝛat᷑.a muſtellis tamẽ vincit᷑.quas il⸗
lis homines inferunt cauernis quibus de
liteſcunt. itaq; ea muſtella viſa fugit queʒ
illa ꝓpſequit᷑ ⁊ occidit. Nihil em parens ip
ſe creatoꝛ reꝝ ſine remedio conſtituit. Eſt

gautẽ longitudine ſemipedaliſ. albis macu

lis lineatus.⁊ in ęthiopia inuenit.Et dici
tur naſci ex ouis galloꝛũ. Nam ðꝛ ꝙ gal⸗
lus nouem annoꝛũ generat ouum. ex quo
ouo naſcit᷑ baſiliſfruus.
Baſis.f.t.ðꝛ fultura q̊ ſupponit᷑ columnę.
Etiam eſt nomẽ foꝛtiſſimę petrę lingua ſy
roꝝ. Eſt etiam extremitas plãtę ſᷣm hugl.
NPapias vero dicit. Baſis ſeſſio columna
rum.confirmatio fundamenti.nomen pe⸗
trę duriſſune. H
Baſium.n.S.i.oſculũ.⁊ differt ab oſculo et

ſuauio. AUnde. Baſia coniugib. ſʒ oſcula

„

dant᷑ amicis Suauia laſciuis miſcent᷑ gta H

puellis. M
Baſſan interpᷣtat᷑ pinguelo.
Baſſaris.dis.f.t.a baſſa ðꝛ qð eſt ouis pin
guis. Et ſunt baſſarides vaccę mulſarię ⁊
vberes. Baſſarides etiã ſunt ſacerdotiſſe
bacchi. a baccho dicte.
Baſſus.a.ũ.i.nõ altus.qꝛ pinguedo non ſi
nit multũ in altũ creſcere. Iñn baſſa.ſę.f. p.

M

Ddicit᷑ ouis pinguis.

PBaſtangarij ſᷣm quoſdam dicunt᷑ qſi beſtię
angarię. eo ꝙ ruſticos angariabant.i.an⸗
gebant ad quintam beſtiam pꝛeſtandam.
vt. C. de muri. l. quod ad pꝛeſens.li.xj. Et

Sm Accurl. Baſtãgarij ſunt de domo pᷣn⸗

cipis quaſi beſtigarij pmo modo.vel qua⸗

ſiffeſtatoꝛes animalium ſecundo mõ. alias

beſtatoꝛes.

Paſterna. f.p.eſt theca manualis.vel vehi

culu m itineris.quaſi veſterna.quia molli
bus veſtibus ſternitur.⁊ a duobus anima

libus trahitur vbi nobiles feminę deferu⸗

tur.

tur mola olearia.
Batera rę.f.p.genus patere.a batus.
Bath hebꝛaice.linum ðöz latie.
athin dicunt᷑ veſtes linee. ſ. bꝛache linee
vſq; ad genua ꝑtingentes qbus verenda
ſacerdotis velabanrrkk.
Batillũ.ꝑ geminũ l.i.thuribulum.pala.in
ſtrumentũ qͥ colligunt᷑ carbones.⁊ coꝛ.pᷣ⸗
mam.Anð Oꝛatius. Mꝛętextũ ⁊ latũ cla
uum bꝛunęq; batillũ. Inuenit᷑ etiaʒ h̊ ba⸗
tillus. dimi. a batus.
Batus.iti.m.s.q̃dam menſura capiẽs qͥnq̃⸗
ginta ſextarios.ꝗᷓ menſura moleę vna vice
ſuꝑpducit᷑. Ałſᷣm Hiero. Batus qͥ hebꝛai
ce ðꝛ beth. eadem menſura eſtꝗᷓ ⁊ ephi ſcʒ
triũ modioꝝ.⁊ deputat᷑ tm liqͥdis ꝓpe.li⸗
cet in alijs rebus talis menſura habeatur.

PBatha bathe ſiue beth apud hebꝛeos dici⸗

zech. xlv. . Ephi ⁊ batequalia ⁊ vniꝰ

menſurse erunt.

Pdellium. lij. eſt arboꝛ aromatica etiã ꝓ
gumi accipit᷑. Itẽ vᷣm Nliniũ. Bdelliũ eſt
goYrboꝛ aromatica magnitudine oleagina.

cuiuſ lachryma lucida. guſtu amara. boni

odoꝛis.ſed adoꝛatioꝛ infuſione boni vini.
Gdelliũ etiã eſt genus lapidis.
Beatitas. tatis.f.t.i.beatitudo Vñ Augl.
in. x de ciui.dei.Alternante ſepe beatita⸗
ge miſeri.
Beatulus.a.ũ.i.aliquantulũ beatꝰ.·
Beatus.i.felix.vel cui oĩa ſuppetũt ad vo⸗
tum. ille ſcʒ qui hʒ ꝗͥ vult.⁊ non ea quę nõ
vult.⁊ nihil mali vuult.
HBeemoth hebꝛaice.latine aĩal ſonat. beſtia
ignota eſt. Jöo aũt beemoth.i.aial diabo
lus ðꝛ.qꝛ de excelſis ad terrena cadens. ꝓ
pꝛio merito aĩal bꝛutũ eſt factꝰ. Ipᷣe eſt le⸗
uiathan.i.Ppens de aquis.qͥ in huiꝰ ſecu⸗
li mari volubili vſatur aſtutia.
HBeel ðꝛmoꝛs.⁊ fuit idolum aſſyrioꝛũ.vide
infra in belus.

Beghardus ⁊ beguina vkbegutta. ſunt vi⸗

ri ⁊ mulieres tertij oꝛdinis. Et dic̃ Jo.an.
wꝙ beguinax genꝰ ꝑnitioſum eſt.nec de fa⸗
cili alios qᷓ; religioſos admittũt.a quibus

omnibus modis cauendum eſt. xviij.q.ij.

Diffinimuas.
Bele dici·kmen.
Belgis ciuitas gallię.a qua belgica puin⸗
cia ðꝛ ſcʒ Lothoꝛingia. 7
HBelial.vide infra in belus.

Bellarii.n. s. ðꝛoẽ genꝰ cibiſecũdeę menſe

etiã ꝓ

ſicut ſunt poma ⁊ nuces ꝗ extremiꝰ appo
nunt᷑. Mꝛima qͥdem menſa eſt carniũ.ſecũ
da fructuũ.ſed carnes ſualent fructibus.
ideoq; bellariũ ſumit᷑ a diminutiõe vt no⸗
tetur diminutio bonitat. Oñ Macrobi⸗
de ſaturnalibꝰ.Adhuc dicent eſurio ſecũ⸗
de menſe allata ſunt bellaria.

—

Belliger.a.ũ.penł.coꝛ.ðꝛ qͥ gerit bellum

Bellipotens. 9. t. ðꝛ deus vl dea belli. ⁊ be⸗

lipotens.o.t.accipit᷑ ꝓ potenti vel foꝛti ĩ

bello.
HBellona.f.p.dea belli a bellum dicit᷑.
Bellulũ.n.s.i.paruũ bellũ

—

Bellũ.n. t.ðꝛ a bonũ ꝑ antifraſim. qꝛ mime
bonũ. Iñ bellicꝰ.a.ũ.⁊ bellaticꝰ.a ũ.⁊ HB ⁊

hec ⁊ h̊ bellax.acis.in eodem ſenſu.Et dif
ſert bellũ a pugna ⁊ ſlio. Nam pugna eſt

̊ fit cũ pugnis.pᷣliũ pᷣmus cõflictꝰ.bellum

totꝰ conflictꝰ. Item bellũ ðꝛ vniuerſum et

punicũ.quaſi totũ tempꝰ guerrę dicit᷑ bel⸗

lum.huiꝰ partes ſunt pugnę.vt canenſis.
cremenſis Item in vna pngna ſunt multa

Hlia. aliud in coꝛnibus.aliud i medio.alið

in extrema acie gerit᷑. Bellũ igit᷑ totũ eſt.
pugna vnius diei.pᷣliũ pars pugnę eſt Et
ſunt plła nomina idem ſignificãtia. AUnde.
Conflictꝰ.bellũ.congreſſus.ala.duellum
Obſidiũ mars atq; rebellio ſlium pugna
Sunt acies guerra pᷣdictis aſſocianda.Et
ſunt quinq; nomina quę dicunt᷑ ꝑ antifra
ſim. VUnde. Iſta ꝑ antifraſim dicunt᷑ noĩa
qnq;.Lucus ⁊ officium bellum libitinaq;
mundus. =

Bellü iuſtum eſt illud qd fit cepto pᷣncipis

de rebꝰ repetendis.vel ꝓpter iniuriam re
pellendã. Sũt aũt ſeptem genera belloꝛũ.
ꝛimũ eſt bellũ rhomanoꝝ ↄtra infideleſ
de here. excõicamus.ij. Et ðꝛ romanũ.qͥa
romana eccła eſt caput fidei.xxiiij.q.j.hęc
eſt fideſ. Secundum eſt iudiciale.quod fit
autoꝛitate iudicis habentis merũ imꝑiuzʒ.

de ſen. excõ.c. dilecto.li.vj.ff.de rei ven.l.

qui reſtituere. Tertium eſt ᷣſumptuoſum
qð faciũt inobedientes iudici.de pe.dibõ.
vj.ad finem. Quartum eſt licitũ.qð fit au⸗
toꝛitate iuris quo ad illũ cui cõceditur.de

re.ſpo. olim. de ſen. excõ.ſi vero. C. vnde

vi.l.j. Quintum temerariũ contra illos qͥ
ſe iuſte defendunt. Sextum voluntarium
quo moderni pꝛincipes vtuntur.c.noli.x⸗
xiiij. q.j. Septimum eſt iuſtum ⁊ neceſſa⸗
rium.quod fit ſe ⁊ ſua defendendo. Et in
iuſto bello moꝛientes ſalui fiunt. ceter! pa⸗
ribus. xxxiij.q.v.oĩm reꝑ rex homicidiuʒ

⁊ ea.q.viij.oĩ timoꝛe.Sʒ qͥ ſine iuſſu pᷣnci⸗
pis bellũ ducit tenet᷑.l. Julia. maieſ.ff. ad
.ql.iuł. maieſ.l.iij.⁊ in Autl.de armis.collł.
vj. ⁊ in Autl.de man.pᷣnci.colł.iij. Meceſſi
tate tamen imminente ſufficit licẽtia mgtr̃i
officioꝝ ᷣm Hoſti. C. de fab.l.fi.li.xj.
Bellus.a.ũ.i.pulcer vł aliquantulũ bonꝰ.
Iñ bellulus.i.aliquantulũ bellus.Inue⸗

nitur etiã h̊ belus li.ꝓ q̊ͥdam idolo.vt ha⸗

betur in Baniele. ſed tũcſcribit᷑ ꝑ vnuml.
Beloculus.m.s.eſt gẽma albicans.etpu⸗
pillã cingit nigrazʒ in medio aureo fulgoꝛe

lucentẽ. ⁊ ꝓpter ſpeciẽ. aſſyrioꝝ regi belo
dicata eſt. AUnð ⁊ ðꝛ beloculus q̃ſi oculus

beli.

Beelphoegoꝛ ſcribit᷑ ꝑ oein Papia. Nũe⸗

ri. xx v. inuenit᷑ beelphegoꝛ.⁊ cõponit᷑ cuʒ

bel ⁊ phegoꝛ.⁊ põt dici beelphoegoꝛ.vel

beelphegoꝛ.

Belua.f.p.ðꝛ immanis beſtia maris Inde
beluinus.a.ũ.⁊ belutus.a.ũ.i.turpis.et

beluę.i. beſtie ſimilis.

PBelues.ei.f. F. ðꝛ ęgeſtas ꝗᷣ ſolet cõtingere

vaſtationem beluę.

elus. li.m. S.fuit p Nini pᷣmus rex aſſy⸗

rioꝛum. ⁊ cępit poſtea haberi ꝓ deo ⁊ coli
ibi ⁊ in africa.⁊ factum eſt ei idolũ in Ba⸗
bylonia qð vocatum eſt bel.qð interpᷣtat

ventus Vñ ⁊ lingua punica baal ðꝛ deus

ſʒz apud aſſyrios bel.qð eſt deus vel vir. 4
quo ⁊ ʒebub.i.muſca.dictum eſt idolum

belʒebub.i. deus vel vir muſcaꝝ. ꝓ immũ
dicia ⁊ ſoꝛdibꝰ idolatrię.⁊ ſanguis ibi im⸗

molati.ad quẽ multitudo muſcarũ conue⸗
niebat. vel ꝓ immundicia belial.i.diaboli
qͥ ibi colebat᷑. Et idem idolũ dictũ eſt ach⸗
aron ⁊ belial.⁊ a bel ⁊ phęgoꝛq fuit dam
mons ðᷣꝛ belphęgoꝛ.qð interpᷣtat᷑ ſimula⸗
crum ignoꝛantieę. Idolũ em fuit moab co⸗

gnoniento baal ſuꝑ montẽ phegoꝛ.quem

latini pꝛiapum vocant.ſ.deum hoꝛtoꝛum
Sic igit᷑ baal.belial.beelʒebub.beelphę⸗
goꝛ. belbꝛith. berith. belbꝛis. idem ſunt ſ.
diabolus vt dicit Hug. Beda autẽ dicit.
Ninus conditoꝛ Niniue Belo pr̃i ſuo ſta
tuam. eiq; diuinos honoꝛes cõſtituit.cuiꝰ
ſimulacri conſuetudinẽ chaldei ſuſcipien⸗
tes.bel vocabant.paleſtini baal.moabitę

beelpheęgoꝛ. Judęi aũt vnius dei cultoꝛeſ

ꝓpter deriſionem gentium beelʒebub ap⸗
pellabant.aſſerentes in h̊ͥ ſimulacro pꝛin⸗
cipem dęmonioꝛum habitare. Et nota ꝙ
dicit᷑ belphegoꝛ vel beelphegoꝛ. vt videt᷑
dicere Hugui.Ael belphęgoꝛ vl beelphę

goꝛ p oe. vt dicit Papias. Similit belze⸗
bub vel beelzebub. ⁊ b. eſt finalis a-.
Ben hebꝛaicce.i.filius. Vñ Joſue bennun
id eſt Joſuefilius nun.
Benefactoꝛius.m.S.ðꝛ ille ̊ ꝓ munere ſibi
impenſo bñfacit in bñficiss.
Beneficus.a.ũ.pe.coꝛ.i.bñfactoꝛ.largus.
elemoſyne deditus. HJ
Bñificium ſumit᷑ latiſſime ꝓ oĩ liberalitate.
Minus late ꝓliberalitate pᷣncipis.Et ſic
ſumptũ ſigat large ⁊ ſtricte. Large vt ↄti
neat bñficium ſtricte ſumptum.⁊ cumh̊ re
ſcriptum ⁊ builegium. Stricte ðꝛ bñficiiũ/
pncipis. cõceſſio facta a pᷣncipe de aliqua
re vel iure quod eſt pᷣncipibus ↄcedendis
Et per hoc differt a reſcripto vł pᷣuilegio.
Beneficium iuris eſt illud qð concedit᷑ vel
indulgetur a iure. Et hoꝛũ beneficioꝛũ iu⸗
ris quędam ſunt oꝛdinaria. ſicut ea quęa
iure omnibus concedunt᷑.quędam extra⸗
oꝛdinaria.ſicut ea ꝗᷓ ex ſpeciali bᷣuilegio ⸗
buſdam ſpecialiter indulgentur. ſicut be⸗
neficium reſtitutionis in integrum eccleſię

yel minoꝛi vigintiqnq; annoꝝ conceſſum.

Beneficium nouę conſtitutionis de duobꝰ
reis ſtipulandi vłpꝛomittendi eſt ꝑ quod
ſubuenitur duobus reis debendi vel pꝛo⸗
mittendi. vt ꝑ ipᷣm poſtulare poſſint ſe nõ
inſolidum.ſed ꝓ parte poſſe cõueniri. niſi
ſe obligauerint ⁊ huic beneſicio renunciet
⁊ hoc adiecta noua conſtitutione in actiõe.
de duobus reis ꝓmittendi vel ſtipulandi
Beneſicium eccleſiaſticum datur ratõne of
ficij.Et ergo non datur excõmunicato.dqa
non poteſt officiare.nec fructus ꝑcipit vᷣm
BGoff. de cle. ex cõ.mil · S· ſi mññ queęris.
Benelinguatus.a.ũ.i.eloquens.facũdus.
PBeniamin interpᷣtatur filius dexterę.ꝗᷓ eſt
virtutis.
Benignus.a.ũ.id eſt bonus vel mitis.⁊ di
citur quaſi bene dignus.vel dicit qͥ ſpon⸗
te eſt diſpoſitus vel expoſitus ad bnfaciẽ⸗
dum. ⁊ eſt blandus ⁊ dulcis in alloquio.⁊
ſic dicitur benignus quaſi bene ignitꝰ igne
id eſt amoꝛe ⁊ ardoꝛe. Inde benignitas.⁊
eſt virtus ſponte ad benefaciendum expo
ſita. lenis.blanda. dulcis alloquio.⁊ ſua
cunctos inuitans dulcedine.
YBeniuolus.a.ũ.ðꝛa bñ ⁊ volo.Inde beni⸗
uolens ⁊ beniuolentia.
Bennun. id eſt filius nun.nõmen eſtioſue.
aben.id eſt filius.⁊ nun pꝛopꝛium nomen
patris Joſue. ðJ
1Bepho gręce. latine puer vł iuuenis dicit

Bephotrophiũ n. Ss. ðꝛ locus venerabilis

vbi pueri ⁊ infantes alunt᷑. In h̊ ⁊ hec be⸗

photrophita. tę. qui velꝗ cuſtodit beypo

trophium.

Berbex. berbecl.m.t.⁊h̊ berbicus ci.ẽ ari⸗
es caſtratꝰ.⁊ hec berbica.i.ouiſ.⁊ ðꝛ a ver

uex.mutata u.in b.

7

. .

indos candidlduũ.
Berith interpᷣtatur coniuratio.

vo berillus eſt lapis pᷣcioſus viridis apð

Berſabee eſt ꝓpꝛiũ nomen mulierl.⁊ inter⸗
ptat᷑ filia iuramẽti.vel ðꝛ domꝰ vłputeus

HBes.i. octo vncię. ⁊ beſſus qͥdam populus
eſeleel interpᷣtat᷑ vbuʒ dei.⁊ fuit polymi

tarius.vt ðᷣꝛ in libꝛo Exo.
Beſtia ⁊ fera differũt.qꝛ oĩs beſtia eſt fera.
⁊ nõ ecõuerſo. Beſtię em ſunt ꝗᷓ moꝛſibus
vel vnguibꝰ ſeuiũt. exceptis ſerpentibꝰ vt
pardi.leones.⁊ ſiles a vaſtãdo dicte qua⸗
ſi vaſtię.vel a vi q̃ ſeuiũt.q̃ſi viſtię. Fere

aut ſunt illeꝗ ⁊ ſinon ſeuiant moꝛſibus vł

vnguibus. tn ſilueſtres ſunt ſic dictę.quia
naturali vtat᷑ libertate.⁊ deſiderio ſuo fe⸗
runtur. Qñq; oĩs fera ðꝛ beſtia. Quando
q; etiã beſtia non ðꝛ niſi ꝗ manſione hoiĩim
vtit᷑.⁊ tũc ðꝛ a beth qð eſt domꝰ.⁊ ſtoas.

a.ſ.i.crudelis.⁊ viuens ad modũ beſtiaꝝ
Et hic beſtiarius.⁊ ðꝛ qͥ ſeruat beſtias vel
venatur eas. Et h̊ beſtiarium. ⁊ eſt lib de

beſtijs loquens.vel locus vbi beſtię moꝛã

tur. Inde beſtialis.ↄ.t.⁊ hoc le.i.faciens
ad modum beſtiarũ Inde beſtialitas.id ẽ
crudelitas. Inde etiam beſtius.a.ũ.i.cru⸗
delis inſtar beſtig. .
Beth apud hebꝛęos ðꝛ mola olearia.vł eti

am betha. ⁊ beth eſt ſecũda lr̃a eoꝛũ. Et a B

beth dicunt greci bethã ſecundã lr̃am. Et

abetha dicimus nos B. Sic g betha apð

hebꝛeos eſt mola olearia. apud gręcos ſe⸗
cunda lr̃a.⁊ tunc eſt neu.ge.indeclina.Et

indeapud nos betha.f. p. eſt genus oleris

ſcʒ ſecũdus caułqui poſt abſciſione naſci⸗
tur in maguderi. In bethaceus.a. ũ.poſ⸗

ſeſ. i. ad bethã ꝑtinens.vel de betha exñs.

yt cibus bethaceus.i.de bethis exiſtens.
Item beth interpᷣtat᷑ domuus.
Hethania interpᷣtat᷑ domus obediens
Bethel eſt vrbs ſamarie ꝗᷓ bmo dicta eſt lu
340. Nq poſtq; doꝛmiẽs ibi Jacob vidit ſca⸗

ſatietatis.⁊ fuit mater Salomonis ⁊ vxoꝛ

In beſtiola.i.parua beſtia. Iñ beſtiarius

eron ex coꝛruptione vini.

lam innitentẽ ceęlo.⁊ dixit. Aere h̊ domus
dei eſt ⁊ poꝛta celi Ex hac cauſa locꝰ ille di
ctus eſt bethel.i.domus dei.a beth qð eſt
domꝰ? ⁊ el deus. Sed qñ ibi a hieroboam
vituli aurei fabꝛicati ſunt.dicta eſt betha-⸗
uen.i.domus idoii.

?MVM Bethfage domus muſcę vel maxillax ink⸗
Berillus ꝑ gemminuʒ l.eſt gẽma in India
hns nomen ſuę gentl.ſm hugl. ſᷣm alios

pᷣtat᷑.vel domus vallis.
PBethleem ciuitas in iudęa ꝗͥ pᷣmuʒ dicta eſt
ephrata.ſed qñ iacob ibi pauit pecoꝛa ſua
eidem loco bethleem qͥdam vaticinio fu⸗
turi impoſuit.qð domus panis interpᷣtat
ꝓpter illũ panẽ qᷣ de celo deſcendit.ꝗ̊ ⁊ di⸗
cta eſt ciuitaſ dauid IJñ bethleemita. .p.
nomen patrium. Inde hic bethleemites.
tis.ij. Regl.xxj. NPolymitarius bethlee⸗
mites.
Bethſaida.f.p.hebꝛaice.latine domus pe⸗
cudũ. Eadẽ ꝓbatica piſcina ðꝛ Johis.v.

Bethſura.f.p.qͥdam locus eſt. de qͥ habet

in libꝛis Oοπ hhabbl.unub. .
Bethis fluuius hiſpanie.eo ꝙ humilis de⸗
currat. Iñ bethica.i.hiſpania.⁊ bethicus
id eſt de hiſpania puincia exñs.
Bethonica.f.p.ꝗ dam herba.

*₰½

Bia grece.i.violentia latine.
Biangulus.a.ũ.i.hñs duos angulos. In⸗
de biangulatus.a.ũ.⁊ põt poni ſubſtanti⸗
ue. H biangulus ꝓ tali figura.

Biarcha vel biarchas dꝛ pᷣnceps q̃dragita
milituʒ. a bis viginti.⁊ archos pᷣnceps.vt
colligit᷑ de offi.quęſto. vbi apparet ꝙ bi⸗
archa eſt minoꝛ dignitate cẽtrarcha cui ẽ
ptãs centenarij.qꝛ dux centũ militũ. Ael
eſt nomen phᷣi qͥ foꝛte habuit aureã cathe⸗
dram. vel qꝛ docebat ſcientiã ꝗᷓ pꝛecioſioꝛ
eſt auuoo.
Bibax. o. t. ðꝛ qͥ multum bibit.
iblio.onis.m.t.i.muſciones ſuꝑnatätes
in vino. Et bibliones dicunt᷑ vmes qͥ ge⸗

ibix.f.t.i.pugna.a bis dicta.qꝛ ſemꝑ int
duas partes fit. M
Bibleus a.iũ.⁊ biblius.a.ũ.ãbo poſſeſſiua
⁊ ſiãnt aliqͥd factũ ex iunco vel biblo. Bi⸗
blei ⁊ biblij dicunt᷑ inſtabiles.⁊ etiam qͥre
parant libꝛos. Nel biblij dicunt᷑ libꝛi ſcri⸗
pti cũ iunco.⁊ ðꝛa biblo inſula phęnicl in
qua inuenit᷑ bapyrus mirę magnitudinis
q biblus ðꝛ Vel dicunt᷑ latomi peritiſſimi
q poliũt lapides. ⁊ faciunt imagines. AUel
dicuntur inhabitatoꝛes in biblos ciuitate

r H

Biblia. f. p. eſt dam liber diuerſoꝝ annoꝝ

geſta ↄtinẽs.Cõtinet em̃ in ſe vetꝰ ⁊ nouũ
teſtamentũ.⁊ dicitur a biblus.qꝛ antiqͥ liw⸗
bꝛos biblis ſcripſerunt.vłðꝛ a bibo.is.qꝛ
bibit. i. claudit in ſe vetus nouum teſta⸗
menta

Bibliopola..p.pe.coꝛ.i.venditoꝛ et oꝛna

toꝛ libꝛoꝝ.qꝛ polit ⁊ punicat vt chariꝰven

dat. Et idem ðᷣꝛ bibliatoꝛ. toꝛis. .
Bibliotheca.f.p.eſt armariũ ſeu locus vbi

ponunt᷑ libꝛi.⁊ ðꝛ a biblus qð eſt lib ⁊ the⸗
ca qð eſt repoſitoꝛiũ qſi libꝛoꝛuʒ repoſitio
vel reconditio. AUñ ꝑ ſiłitudinem qͥdam li

ber in eccła ðꝛ bibliotheca.qꝛ ibi miłti libꝛi

theologię ↄtinent᷑. Iñ bibliothecarius.i.
cuſtos libꝛoꝝ ſiue repoſito.

Biblis. f. p.eſt dea vł humoꝛ afficiẽs coꝛpꝰ
Biblus. m. s. i. iſcus. ⁊ ðꝛ a bibo.qꝛ aquaꝝ
eeſt bibulus.⁊ aliqñ ðꝛ ꝓ libꝛo.qꝛ antiqͥ de

iuncis ſolebant ↄtexere ꝑgamenum.⁊ ibi
ſcribere añqᷓ; eſſet vſus chartę.

Bibo. onis..t.ðꝛ qͥ multũ bibit.
Bibula. f.p.papyrus dicta.eo ꝙ humoꝛeʒ

bibat.

Bibulus.a.ũ.pe.coꝛ.qͥ multũ bibit vel qui
multũ attrahit humoꝛẽ. vt arena.
Bicellũ.n.s.qð ⁊ bicliniũ ðꝛ.eſt domuſſub
ſehñs duas cellas.ſiẽ domus mercatoꝛuʒ

in vrbe. ⁊ ðꝛa bis ⁊ cella.

Biceps.m.it.ðꝛ gladiꝰ ex vtraq; ꝑte ſcidẽs
yel ðꝛ qͥ hʒ duas acies.vel duo capita.vel
etiam ðꝛ Janus.i.deus anni q̃ſi duo capi⸗
tahabens
Bicoꝛnis..t.⁊ h̊ ne.i.hñs duo coꝛnua.
Bicoloꝛ.q̃ſi duoꝝ coloꝛũ.

„ .

PBicoꝛpoꝛ.q̃ſi duoꝝ coꝛpoꝝ.vł habẽs duo
(0n*ρνς.
Bicubitus eſt menſura bis ↄtinẽs cubituʒ

Nonit᷑ etiã ꝓ cubito ſᷣm aliquos.
didens. m. t. inſtẽ̃m qdam ruſticoꝛum
bifurcatũ.genus raſtri ꝓpter duos dẽtes
Sed bidens.f.t.ouis a duobꝰ dentibus q̃

heminent dicta. ⁊ cum qbus fertur naſci.
Scðm aũt Seruiũ dicũt᷑ oues bidẽtes q̊-⸗

ſi biennes.i.duoꝝ annoꝝ.qꝛ tał ętatis eli⸗
gebant᷑ ad ſacriſicium. M
idental.n.t.eſt locꝰ in qͥ cadit fulmẽ.( An
tiqͥtus em dij fecerũt fulmina.vt ppłs per

territꝰ ad honoꝛem deoꝝ ſacrificaret oueſ
iumenta ⁊ alia ſacrificia.vt habet᷑ in ſcho⸗

laſtica hiſtoꝛia)ſic dictus a bidẽtibꝰ ibi ſa
crificatis. vel aliqͥd fulmie ꝑcuſſuʒ Perſiꝰ
Triſte iacens lucis euitandũq; bidental.

wvel ðꝛ locus vbi oues mactant.

Biduũ.n. s.ðꝛ aſi duoꝝ dieꝝ ſpacium.

iennis..t.⁊ H ne.i.duoꝝ annoꝝ.Inð h̊

ienniũ.i.ſpaciũ duoꝝ annoxs.
Bifarius.a.ũ.i.duplicit᷑ loquẽs.vir bilin⸗

guis qͥ duas nouit linguaſ.vlł duplex ⁊ fal
lax.qͥ aliud hʒ in coꝛde qᷓ; fat᷑ in oꝛe.vel qᷓ
nunc dicẽ hoc ⁊ nunc aliud.et ðꝛ a bis ⁊ foꝛ
a quo etiam trifarius.a.ũ.q̃drifarius.a.ũ
multifarius.a.ũ.⁊ ſimiliter ea expõe ſicut
bifarius.

Bifax. acis. .t.qͥ duos hʒ obtuitus.
Biſidus.a.ũ.i.in duas ꝑtes fiſſum.⁊ dici᷑
abis ⁊ fiduſ.a.ũ.qð nõ eſt in vſu.⁊ deriua
tur a findo..is.⁊ ſcribit᷑ ꝑ vnum f. bifidus.
trifidus. bifarius. trifarius.⁊ hmõi.qꝛ coꝛ
ripiunt mam. r
Bifinium.n.s.eſt locꝰ vel diuiſio int᷑ duos
fines.ſicut trifiniũ dicimꝰ ⁊ q̃driſinium.et

diuerſifiniũ.i.diuiſio int᷑ diuerſas terras.

yel locus int᷑ diuerſos fines.ſ.vbi diuerſi

3

fines ↄueniunt. WMD
ifoꝛes.riũ.f.t.płis nũeri dicũt᷑ ianueꝗ̃ ſił
claudunt᷑.⁊ in claudendo ſe mutuo tãgũt.
vel dicunt᷑ duplices valuę.qꝛ bina foꝛami

na faciũt Vñ Ouið.Argẽti bifoꝛes radia
bant lumine valuę. Iñn het hec bifoꝛis ⁊ B

re.i. duplex.
Bifoꝛmis. .t.et h̊ re.i.duaxꝝ foꝛmaruzʒ.ſiẽ
trifoꝛmis triũ foꝛmaꝝ.
Bifrõs.m.t.ðꝛ Janus.et ðꝛa bis et frons.
qꝛ duas hʒ frontes hoĩs.ſ.añ et retro.

Biga .gę.f.p.ꝗ et biiuga.gę.ðꝛ.vł ſᷣm alioſ

biges.gl.ẽ currus duaꝝ rotaꝝ a duobus
eqͥs tm̃ tractus.Et biga ꝓpꝛie eſt lunę.ꝓ⸗
pter duas ꝓpꝛietates.ſ.qꝛ creſcit et decre⸗
ſcit. Triga Plutonis.qꝛ capit homies de
tribus ętatibꝰ.ſ.pueritia.iuuẽtute.⁊ ſene
ctute.Quadriga ſoł ꝓpter ãttuoꝛ tꝑa ãni
ꝗ̃ facit vicinitate et remotione ſua.ſcʒ ver
eſtatem. autũnum.hyemem. vel ꝓpter q̃t
tuoꝛ ꝓpꝛietates quas hʒ in die. Rubet ei
in mane.ſpiendet in tertia.calet in meridie
tepeſcit in nona. Seiuga currus Jouis.a
ſex et iugo.qꝛ a ſex equis trahit᷑.Et attri/
buitur Joui. vtpote ſummo deo m poe⸗
tas.Et ita biga.triga.q̃driga dicunt᷑ a nu
mero equoꝝ etiuogsg.
Bigamus vᷣm Hhoſti. ðꝛ q̃ diuerſis tꝑibꝰ et
ſucceſſiue duas legitimas habuit vxoꝛes
Sed large et interpᷣtatiue ðꝛ q̊ contraxit
cum coꝛrupta vel vidua.vel qͥ duas vxo⸗
res habuit añ baptiſmum.vel vnã an ba⸗
ptiſmũ ⁊ aliam poſt.vł qͥ caſtitatẽ pꝓmiſſã
violauit.vt ſubdiaconus.vel monachus

Qcontrahit de facto.cuʒ de iure nõ poſſit.
vel qͥ vnã de iure alteraʒ de facto.vel qͥ de
facto duas ducit vxoꝛes. vel qui vxoꝛem
adulteraʒ poſtea ſcienter cognoſcit. Nam
nõ põt ꝓmoueri ad ſacros oꝛdines cuius
vxoꝛ adulterata eſt. etiã ſi eã vgineʒ duxe
rit.dũ poſt adulteriũ eam cognoſcit.alias
ſecus.xxxiiij.di.ſi cuiꝰ vxoꝛẽ. Scom tam
quoſdam indiſtincte bigamꝰ cenſet᷑ etiam
ſiignoꝛant᷑ cognoſcat ea.ſicut qͥ publicam
penitentiã egit. Et ðꝛ bigamꝰ ſᷣm Inno.

iuxta vulgare ꝓuicialiũ.qſi pis gamꝰ. id ẽ&

ſtultꝰ vel fatuus.qꝛ ibi ſtultꝰ ðꝛ gamꝰ. Alł

dꝛa bis ⁊ gamos vxoꝛ q̃ſi hõ bine vxoꝛis
vel bini ↄiugij.Et licʒ bigamꝰ ad ſacerdo⸗
tiũ ꝓmoueri nõ poſſit.tñ in neceſſitate oꝛ⸗

dinat᷑ in ſubdiaconũ.xxxiiij.di.ſubdiaco

nmnnus. Et nõ eſt bigamꝰ ille qͥ ↄtrahit cũ vi⸗
dua ſi eſt ĩicognita. c. debitũ.de biga. Nec

eſt bigamus ↄtrahẽs cum vnica ⁊ vgine.
de cle. coiuga.c. ſane. ”MUD=
PBigamia eſt triplex. vna videlicet qñ quis
Duas vel płes hʒ vxoꝛes. Alia cũ qͥs con⸗
trahit cũ coꝛrupta.Tertia qͥ caſtitatẽ pꝛo⸗

Bilinguis. ↄt. ⁊ B gue.ðꝛ a bis ⁊ lingna.ſiẽ

trilinguis a tris lingua. ⁊ q̊ duas vel

tres linguas nouit. vel q duabꝰ vł tribus

linguis loquit᷑.Et ꝑ ſimilitudinẽ biligueſ
⁊ trilingues dicunt᷑ fallaces ⁊ duplices.qͥ
aliud hñt in coꝛde.⁊ aliud in lingua.vłin⸗
ſtabiles q̊ͥ nunc hoc hũt in lingua. nũc ills

Ande Gręciſta. Duplicis ac coꝛdis hõ di

2 E

citur eſſe bilinguis.

ſtis.ab humoꝛe qͥ bilis d.·

Bilioſus.a.ũ.d frequent iraſcit᷑.⁊ ſꝑ ẽ tri⸗

Bilis.maſ.t.i.felł iręſedes.vel ex felłcõ⸗

motiõe ꝓcedẽs amaricatio.⁊ poni qũq;

pꝓ ipo felle.⁊ ꝓ quolibet nigro ⁊ malo hu⸗

moꝛe qñq; ꝓira. Unð

Perſiꝰ.Turgeſcit
vitrea bilis.

Bilix.f.t.i.loꝛica ꝗᷓ ↄtexit᷑ duobꝰlicijs accu

miſſam ꝑ votũ ſolẽne violat. vel qͥ ſciẽter

cognoſcit vxoꝛẽ adulterã. ⁊ cũ talibus nõ

