dius epi. Inuit oculhec mea v̈ba leges.

ante B

Hda gręce.latine ðꝛ laus.⁊ oda ðꝛ cantus
7 oda finis. Et odos via. Hinc dam liber
Oratij intitulat liber odaꝝ ·i. cantuuʒ. vł
laudũ.qꝛ ibi laudare intẽdit Et qlibʒ eius
diſtinctio ðꝛ oda q̃ſi laus vel cantus
Ogenta ðꝛ dens.

depoꝛicꝰ. ca. cũ.i.itinerariꝰ.vł viatoꝛius
Sed odepoꝛiũ ðꝛlaus cantilenę.
HOdibilł.lis.ↄ.t.⁊ G le.i.odio habitꝰ łhabitł
diũ.dij.i.inueterata inimicitia de vltiõe
cogitãs. In odioſus.ſa.ſum.i.odio plenꝰ
odio habitus.⁊ qñqʒ dicit᷑ ſic odio habẽs
Et in eodem ſenſu odioſicus.ſica.ſicum·

Mdiolũ.li.dimi.i.paruum odiũ.
MOadolla.lę.qdam locus eſt Z
Mdoꝛ vlłodos.m.g.ðꝛ ab agere.qꝛ tractu ae

ris ſentit᷑.Et ðꝛ odoꝛ ꝓbpe de bono. Inde

odoꝛꝰ. ra. rũ.i. odoꝛe plenus.ſ.qðᷣ ex ſe mit
tit odoꝛẽ.yvt flos.thus.pomum. Iñ odoꝛe
adu.Et cõponit᷑ odor odoꝛifer.ra.ruʒ.qð

ogorẽ fert.Et odoꝛiſequus.qua.quũ.pe.

coꝛ.q̃ odorem ſequit᷑ vt canis.Et licet hęc

noĩa odoꝝ. odorifeꝝ.odoꝛatum.⁊ odoꝛile

quus ita diſtinguat᷑.vt odoꝝ dicat᷑.qð ex
ſe emittit odoꝛẽ. vt flos. Idem ⁊ odoꝛifeꝝ
Odoratũ qð odore receptũ eſt.vłqð odo
rem ꝑcipit.vłodoꝛẽ aliũde accepit. ⁊ odo
riſequũ.qð odoꝛẽ ſequit᷑ vt canis.ↄfundũ
tur iñ hęc vocabula apð autoꝛes.⁊ ſepe ꝓ
ſe inuicẽ poſita inueniunt᷑. Et nõ ꝙ ſũt q̃t⸗
tuoꝛ noĩa ꝗ faciũt ntm in oꝛ vł in os. Anð

Bis duo ſunt oꝛ ⁊ os caſꝰ retinẽtia rectos

Arboꝛ odoꝛq; laboꝛ his ſociat᷑ honoꝛ.

Odoꝛabilł.F.⁊ h le.qdð aptũ eſt ad odoꝛãdũ.

Odoꝛculꝰ.li.dimi.i.paruus odoꝛ.
doria. rię. dea ꝗᷓ odoꝛibꝰ putabat᷑ ßeſſe.
Et ꝓ ipᷣo odoꝛe inuenit᷑ Uñ Plautꝰin am
phitrione. Odoꝛia afficit plures filios.
Oeſtrũ.ſtri.n.s.qðdaʒ genꝰ muſcaꝝ.ſ.aſi⸗
lus vł tabanꝰ. Et ðꝛ gręce a ſono quẽ facit
⁊ ita oeſtrũ nomẽ gręcũ eſt ⁊ ficticiũ.
Oeſtrũ ponit᷑ qñq; ꝓ ſapia vel ſpũ poetico
qꝛ ſicut oeſtrũ aialia mouet ⁊ pungit.ita ⁊

ſpũs poetam. AUnde Statius thebaidos.

Tempus erit cũ laurigero tua foꝛtioꝛ oe/
ſtro facta coann. ——

Al A
PHffella. lę. dimi. de offa.i. pua offa. ſbtra⸗

hit᷑ ð offella vnũ f.qnq; in metro.vt poſſit
bpᷣma bꝛeuiari.ſicẽ dicit hhug. Et ſic videt
velle Hug. ꝙ ofſſella debeat ſcribi ꝑ gemi⸗
num f.licet vnũ aliqũ ſubtrahat᷑ cà metri.
Itẽ dicit Papᷣ. Offa gemiat f. fac tñ dimi
nu.nõ geminata f. offella.qꝛ in diminutõe

młta mutant᷑. Vñ qͥdam. Hhec eſt excepta

quam guſto libent᷑ ofella
Offa.fę.fruſtrũ panis hũectati.⁊ ðꝛ ab ob
⁊ fans.q̃i obfans.i.ↄtrafantẽ.eo ꝙꝙ noce/
at fanti.qꝛ os implet VUñ Bani.xiuij.Offa
pid. Vñ Offa nocet fanti. ſʒ ꝓdeſt eſuriẽti
Iñhoff⸗ ariꝰ.rij.i.coquꝰ.⁊ offatim.i. parti
culatim. Et offatꝰ. ta.tũ.i.ꝑticulatꝰ.cõmi⸗
nutus. Et vt dicunt ora eſt int offam ⁊ vi⸗
pam. Vipa em ꝓpe fit in vino. vñ vipa ðꝛ
iſi panis in vino. Offa in alijs liquoꝛibꝰ.
Offendix.cis.m.g.i.nodus.⁊ ꝓpᷣeqͥreſtri/⸗
gitur ⁊ remittit᷑.vel qͥ liber liga.

Offenſa. ſe.i.culpa.foꝛefactum.

Offenſaculũ.li.i.ſcandalũ.vel ira velimpe

dimentũ.⁊ ð ab offenſo. ſas.
Offendiculũ.li.i.culpa.vel id ad qð pedeʒ
Senglm vel obex. vel impedimentum
Oſfenſio.onis.f.g.i.culpa.foꝛefartum.
Hſffenſiuncula.le.dimi.i.parua offenſio

Offenſus.ſa.ſũ.i.leſus vł cõmotꝰ ad iram.
Hfferẽda.dę.i.aniiphona ꝗᷓ canit᷑ c obla ,,/
tio dz celebrari. ⁊ ð: ab offero.fers. Iñ of/

ferendus. da. dũ.i. dignus offerri
Offertoꝛiũ.rij.i.oblatio q̃i pᷣfertũ.qꝛ pꝛimo
loco fu oblatio. ⁊ poſtea ſacrificiũ.⁊ offer/
toꝛiũ ðꝛ locꝰ vbi reponũt᷑ vel vbi fiũt obla

ℳ

Adam. Ael põt deriuari ab offero.

fficina. nę.f.p. ðꝛ locꝰ vbi fiũt officia ⁊ ꝓ.

fi. Ael officina eſt q̃ſi tuguriũ. vel tegmen

qñ videlicet paleę.i.ſtramia ponũt᷑ ſupꝛa
arboꝛes.vt paſtoꝛes ſubtus exiſtentes ab
imbribus ꝓptegant᷑.

Officiũ.cij.ðꝛ multis modis.pᷣmo mĩſteriũ

ſcðo obſeqͥũ.t᷑tio actꝰ ꝑſõę coꝛrigẽt xxj.q

„

Ij mõachꝰ. q̃rto plebania. de ſta. monach.
qð dei. Itẽ aliqñ ſumit᷑ ꝓ dignitate vłꝑſo

natu.de pᷣbẽ. ad hec. de cle.ñ reſi.qꝛ decõ⸗

ceſ. bẽ. c. ij · · j. Aliqñ ꝓ litigio.xxj.q.j.ð

Hſentiũ.in fi.vbi litigates dicũt᷑ officiũ ex/

ercere. Itẽ is cui cõmiſſa eſt diſpẽſatio hʒ

officiũ. Itẽ is qͥ hʒ ptãtem ſecularẽ ⁊ tabel

lionatũ. Itẽ ðꝛ ppoſitura. Sʒ ꝓpe eſt alið
a dignitate ⁊ ꝑſonatu.⁊ ðꝛ ſimplex officiũ

qũñ qͥs hʒ admiſtrationẽ aliq̃ꝝ rerũ ſine ali

qua p̃rogatiua in choꝛo.vłcapitulo vltra

alios ſui oꝛdinis rõne hmõi officij. ⁊ ſic hzʒ
onus annexũ ſine honoꝛe vłprogatiunho
noris. vt ſyndici. ꝓcuratoꝛes.gaſtaldi.j.

q.iij.ſaluatoꝛ.v.in noĩe. Itẽ vicedominꝰ

qhʒ epᷣatũ diſponẽ ðꝛ hre officiũ.lxxxxix.
di · 5 officiũ. j. q.j.ſi qs epᷣs.j.rñſo. Iteʒ of

ficium ᷣm cardinalẽ.eſt ptãs exñs in iudi⸗

ce exercẽdi oĩa ea ꝗᷓ ꝑtinẽt ad eiꝰiuriſdictõ

nem. ⁊ capit᷑ h̊ iuriſdictio generalit᷑.vt in/

cludat oĩa ꝑtinentia ad meꝝ ⁊ mixtũ impe
riũ.Itẽ officiũ ꝓpe ðꝛ qð hõ dʒ hoi ex na /

tura.vt in.c.cũ in officijs.de teſta.

Officiũ iudicis ſᷣm Goff.eſt ptãs iudicis a

iure aſſumpta. Et hʒ locuʒ tam in his ꝗᷓ añ
iudiciũ fiunt qᷓ; in his ꝗᷓ in iudicio occurfr̃t.
faciẽda.Et imploꝛat᷑ loco pᷣncipał actiõis

cũ alia oꝛdinaria actio deſicit.vt in.c.fi. de
offi. iudi. ⁊ eſt duplex.ſ. nobile mercẽna /
rium.nobileiõ appellat᷑.qꝛ a ſeipo inꝛpo ⸗
nit᷑ nec iure actiõis.ſeu obligationis. vt /

puta ſi minoꝛ petit ſe reſtitui in integrum

tiones.⁊ ðꝛ ab ob ⁊ fertũ.ti.qð eſt oblatio

— =
= —

bur
füne
Od
Ll
ho⸗
eſt

noki
iſnei
omr

ſex

inho
Mi.
wrrr⸗
gzit
isnniil⸗
iunicic⸗
Nali Nn
ninim
gboian
ubuge
mufft.
! ciots
ncin
nercen
hoipe
nonis
inuge

ante

hoc nõ cõpetit iure obligatõis qꝛ iudexnõ

fuit obligatꝰ.nec iure actõis ſed iudicis of

ſiciũ miſcditer iploꝛet ⁊c. Mercẽnariũ iu⸗

dicis officiũ eſt.ſeu ſic appellat᷑ qꝛ deſeruit

actiõi intẽtate. Nuta peto a te viginti acti
one mutui.iudic offitiũ deſeruit.mihi hac
actõe qꝛ ↄdẽnat te.vt reſtituas mihi vigiti
Officioſus.ſa.ſũ.i.ſedulus officio intentus

Inge hec officioſitas.tatl. Itẽ officioſa di⸗

—s

cunt᷑ ꝗ ↄtinent pietatẽ ꝗᷓ nulli obſunt ⁊ ali⸗

cui ꝓſunt Siẽ a ↄtrario teſtimoniũ ðꝛ inof
ſicioſũ qð eſt ↄtra officiũ pieratis.diſ.ix.ſi

Offula.lę.di.i.ꝑua offa.(ad ſcriptas ĩ gl.i.
Ophimachꝰ. chi.pe.coꝛ.ẽ qͥddã aial qð pu⸗
gnat ↄtra ſerpeniẽ.ð qͥ h Leuitl.xj.Et ðꝛ

ab ophis. qð ẽ ſerpẽs.⁊ machia.qð ẽ pug.

Ophiophagite ꝑs ethiopũ dicta ꝙ ſerpen⸗

tes comedat. Ophis eni gręce.ſerpẽs pha

gin comedere m Papᷣ.⁊ ꝓdu.gi.

Ophis vel ophi gręce.latine ðꝛ ſerpens.
Ohite quida hęretici a colubꝛo nomĩati di⸗
centes ipᷣm colubꝛũ in paradiſum induxiſ-

ſe veritatis cognitionem.
Ophites.tis.quidã ꝑuus ſerpẽs multas et

ꝑuuas hñs maculas. Et vt dicunt ſtellio

eſt. Uñ lucanus.Quã ꝑuꝰ pictꝰ macułthe

banꝰ ophites Vñ ⁊ quidã lapis ſerpentuzʒ

maculis ſimilis. dictus ẽ ophites.

Ophiulcus.ci.i.ſerpẽtinꝰ.⁊ ðꝛ ab ophi qð

eſt ſerpẽs.ſic dictꝰ ẽ ęſculapiꝰ qͥ in ſpẽ ſerpẽ
tis colebat᷑ apð romãos.⁊ cictꝰ pẽte.trãſ
latꝰfuit i celũ.vñ ðꝛ ophiulcꝰq̃ſi ſerpẽtiſ cu

ſtos.vel ophiulc ðꝛ q̃ſi pẽs loq̃ns Tegit᷑

eni in fabulis poetaꝝ ꝙ qdã ſerpẽs locutꝰ
ẽcũ Ope vxoꝛe.Saturni ⁊ eã docuit vſuʒ

ſeminãdi ⁊ ꝑ hũc volũt quidã itelligere ſer

pentẽ qͥ Euã decepit qꝛ poſtqᷓ; peccauit ſi⸗
ne agricultura viuere non potut.
Ophix gręce.latine dicitur aurum.
Ofni.interpᷣtat᷑ diſcalciatꝰ. Fuit eni filiꝰ HHe
li electus in miniſteriũ ſacerdotij cuiꝰ amiſ
ſionem ſuo expꝛeſſit vocabulo.

Og. interpᷣtat᷑ concluſio.rex baſen fuit.

Oggo dicunt gręci octo. Inde hęc ogdos

ogdoagidis.i.octo vel octonarius ⁊ apud

noſhi ⁊ hę ⁊ hęc octo ĩdecli.ct.poſit. ꝓgd.
Olax acis.ois.g.i.olidꝰ qͥ aſſidue olet.⁊ cõ⸗

parat᷑.olax.cioꝛ.ſimus.Inde olaciter.ciꝰ.
ſime.aduer.⁊hęc olacitas tatis.
Olda interpᷣtat᷑ diſtinctio.ſiue diuerticulũ.
Hlea oleę. dicit᷑ fructus oliue. vel ipa ar⸗
hoꝛ oliuę. Alł ſᷣm Iſidoꝝ. Olea ipᷣa arboꝛ

„

eſtfructus oliua.ſuccus oleum.

G Pl T.

Gleaginus.na.num.i.de olea exiſtẽs.vład
oleam pertinens.⁊ coꝛ.gi. M
Olearium. rij. vas vbi oleum reponitur.
Oleaſter ſtri.m.g.i.ſilueſtris oliua vel olea
Et vt diẽ Jſidoꝛꝰ. Oleaſter dicit᷑.qꝛ ſit fo⸗
lijs oliue ſilłis.ſed latioꝛibꝰarboꝛ inculta et
ſilueſtris.amara atq; infructuoſa cui inſer
tus oliuę ramus. vim mutat radicis ⁊ ver
tit in pꝛopꝛiam qualitatem. l
Oleomella.lę.ꝗd am arboꝛ.⁊ dicit᷑ ab olea.
⁊ mel. eo ꝙ ex eius trunco oleuʒ defluatin
craſſitudinemellis ſapoꝛe ſuaui.

Olerinus.na.nũ.pe.p.i.olus vłõð olẽ exñs

Oletũ ti.i.fetoꝛ vł locꝰ vbi freqnt᷑ mingit᷑ q̊

grauiter fetet et dicit᷑ ab oleo les. MPonitur

eciam ꝓ q̃libʒ re fetida. Inuenit᷑ eciã oletꝰ⸗
ta.tũ.i.fetidus.Et cõponit᷑ exoletus ta.tũ
leũ vłoliuñ ſᷣm hhugl.pꝛo eodẽ accipit᷑i.
pꝛo liquoꝛe oliue.Et vt oicũt Oleũ ſi qs in
ter aqᷓs merſus.ex oꝛe emiſerit. clarioꝛa fa⸗
cit eaꝗ pꝛofundi tegũt᷑ occulto.Nam eius

—

naturã hʒ vt cibos condiat.lumini fomẽtũ

ßbeat. et laſſũ longo itinere coꝛpus dum eo

vnctũ fuerit.pᷣſtine ſanitati reſtitnuaat.
Olfatoꝛiũ.rij.dr ab olfacio.cis. Indeſᷣ ol⸗
fatoꝛialum.li.dimi.vas vnguẽtarium mu
liebre.in quo odoꝛamẽta geſtantur. H
Olfatus.ta.tũ.i.odoꝛatus.ta.tũ.⁊ dr ab ol

facio.cis.Et hic olfatꝰ.tus.tui.ꝓ odoratu

Olidus.da.dum.i.fetidꝰ.⁊ ðꝛ ab oleo les.
Olibanꝰ.pe.coꝛ i.albũ incenſum.⁊ coꝛ.pe.
Olympias.adiſ.⁊ hec olympica.cę.in eodẽ
ſenſu. feſtũ vel ſolẽnis ludꝰ qð vel qͥ fiebat
ad honoꝛẽ Jouis ſemel ꝑ qͥnquẽnim.ne ſi

Vlrerius ꝓtenderet᷑ in negligentiã. ⁊ obli⸗

uionẽ coꝛrueret.vel ſi citra ꝑ nquẽniũ ce⸗

lebꝛaret᷑ expẽſe nimietas eos grauaret In

ipᷣa celebꝛatiõe lex tal erat ꝙ qcunq; victoꝛ
exiſteret ibi in aliqͥ ludo haberet quodcũq;
munus vellet requirere. Vñ inuenit᷑ i rhe
toꝛica.vt quicũq; tyrãnũ interficeret olxym
picaꝝ pᷣmium acciꝑet. Inde olympic'.ca.

cum. ⁊ olympiacus.ca. cum pe.cołü⸗ũ¶

Glympus.pi.quidã mons macedonie.tãtę
altitudinis vt in eiꝰ cacumie.nec ventꝰ ſen
tiat.nec nubes ſe colligant.qꝛ excedit iſtuʒ
aerẽ humidũ in quo aues cęli volitant.qð
ab eis pditũ eſt qͥ ſolebant neſcio.quoꝝ ſa
crifi ioꝝ cauſa memoꝛatũ montẽ aſcẽdere
a aliq̊s notas ĩ puluere ſcribebãt qᷓs ꝓ alio
ãno integras inueniebãt.qð fieri nõ poſſet
ſi locꝰ ille vẽtis aut pluuia patere᷑. Deide

tæãta eſt tenuitas illiꝰ aeris.vt nõ ſuſpirare

durarent. Illuc eni ire nõ poterant niſi ſpõ
gias humectatas naribus applicarent. vñ

ðð

craſſioꝛẽ ⁊9ſuetũ ſpm̃ ducerẽt. mi gindi⸗
cauerũt etiã nulſã auẽ in loco illo aliqñ vi⸗
diſſe. ⁊ ðꝛ ab holon.qð eſt totũ ⁊ phos qd

eſt lux.q̃ſi totus lucẽs.qꝛ eſt q̃ſi cęlũ altitu⸗

dine ſua.vñ ⁊ ſępe põit᷑ ꝓ celo. Inde olym

piuſ.pia.piũ.⁊ olympicꝰ ca cũ.⁊h olympũ

i.i.mons vel opidũ. Inð hec olympicaceę
Bligopomeno ẽſub paucis vᷣbis multoꝛuʒ
cõpꝛehenſio.vt hic. VUrit amoꝛ. Parideʒ.
nuptã rapit. armat atridẽ vltro pugnat᷑.ſit

machina troia cremat᷑.

Blitoꝛ toꝛis.i.oꝛtolanꝰ.ſ.cuſtos olerũ.⁊ ðꝛ
ab olus. Olitoꝛ etiã ðꝛ fimarius qui poꝛtat

fimum.et coꝛ.li.

Oliua.uę.dr ab oleon.qð gręce dicunt oli⸗
uã. Inde hec olea. oleę. ⁊ ab iſtis h̊ oliuuʒ
vł oleuũ. Oliua arboꝛ.olea fructꝰ.oleũ vel
oliuũ liqͥr. bacca fruct.Sed hec ppꝛietas

ↄfũdit᷑ ſepe.Quidã dicũt olea vł oliua ar⸗

boꝛ.Ab oliua ðꝛ h̊ oliuetũ.ti.⁊ G̊ oliuariũ

Omen.inis.auguriũ vel hoſpitiuʒ.⁊ ðꝛ ab
oꝛe.quaſi oꝛimen.qꝛ ſit oꝛe auguriũ. Inde
ominoſus.ſa.ſũ.i.plenus augurio.vel fotꝛ
tunatus. Vñ. Quintilianꝰ ð cauſis Senex
ominoſus moꝛte filij mei viuo. Inde omi⸗
noſe.adu.i.foꝛtunate.⁊ coꝛ.pe.gti omen.
Vñ.iij. Reg.ij.Qð acceperũt viri ꝓ omie
Omentũ.ti.n.s.mapa vẽtris.ſ.membꝛana
q̊ ↄtinet maioꝛẽ ꝑtẽ inteſtinoꝛũ.⁊ dicit᷑ ab
omẽ.Et qñq; dicunt᷑ omẽta inteſtia
Ssmnebonũ.boni. ꝓpꝛiuʒ nomẽ.m.g. eſt.qꝛ
qualitas vocis eſſentiã rei nõ mutat.Et in
de licet omnebonũ cõponat᷑ ex duobus re⸗
ctis non declinat᷑ mñ ex vtraq; pte recti.ſed

ris. vel dulcis cantus.i.tractus.

tm in fine.vt omnebonũ omneboni.

. 5
6

Omnimoꝛbia.bię.qd herba ſic dicta.eo

multis moꝛbis ſubueniat.

Omnipotẽs.tis.m.g ꝗ oĩa põt.ſ.deus.AIe
re eni deus oſpotẽs eſt.qꝛ põt quicqͥd vult

rij. locꝰ vbi oliuę creſcũt.⁊ h̊ ⁊ hec oliuaris fieri.vel qꝛ põt qͥcqͥid poſſe eſt potẽtię.Ex q̃
⁊ Bre.ad oliuã ꝑtinẽs.⁊ ꝓ.li.oliua. patet ꝙ deus nõ põt peccare.mentiri.vin⸗
Oliuifer.ra.rũ.pe.coꝛ.i.ferẽs oliuas. (i vel moꝛi.qꝛ ſdicta ⁊ ↄſimilia poſſe nonẽ
Olla. le. f. ꝗ. vas ad coquendũ aptũ. ⁊ ðdꝛ a potẽtiꝑ.ſed defectus ⁊ impotentię. Itẽ oĩj⸗
bullio lis.q̃ſi bolla eo ꝙ bulliat in ea aqua potens põt declinari adiectiue h̊ ⁊ hec ethᷣ
igne ſuppoſito Ułoꝛ ab vleo.les.eo ꝙ diu oipotens. Inde hecoipotentia.
ſeruet imiſſũ odoꝛẽ. Inde h̊ ollarius.rij. q Milſ..t.⁊ H oẽ.ẽ nomdiſtributm⁊ faẽacti
AMllifer. a. i. q fert ollas vłpoꝛtat. (fac ollai plalem in es. vel i.is. vtoẽs vłois. Et dif⸗
Mllula.P lę. dimi. id eſt parua ola,. enatotd at oẽ ꝑtinet ad multitudinẽ Co
Bloꝛ oloris.auis qd ꝗ.ſ.cygnꝰ. Añ Ouidiꝰ tum ad magnitudinẽ. Oẽ ſingularia ↄten⸗
epi. Ad vada menandri. ↄcinit albꝰ oloꝛ. ta ſub noie cõpꝛehendit cui adiungit᷑ diſtri
BVIngde oloꝛinus. na. nũ. Itẽ inuenit᷑ H olo?ꝛ buẽdo. Sed totũ ꝑtes ſingulares contẽtai
loꝛis.i.fetoꝛ. ⁊ tunc deriuat᷑ ab oleo. les. ſub nomine cui adiungit᷑ compᷣhendit. vYt
Olus.leris qdã herba oꝛtolana.⁊ ðꝛ ab alẽ. totus hõ.i.totaliter acceptꝰ.ſ.cum oĩbꝰ ſu⸗

0. qꝛ pꝛimũ hoiĩs alebant᷑.de olere anteq; is ptibus.ſ.hõ ⁊ ꝗlibet ꝑs hois.
fruges vel carnes ederẽt Olus etiã ðꝛ cibꝰ Omnitenẽs.nẽtis.m.g.i.deus qͥ oĩa tenet.
ingde factus. ⁊ ſummitas herbaz. Its pöt declinari adiectiue. B hec ⁊ B om S
Oluſculum.li.dimi.i.paruũ olus. mſitenẽs.entis. Inde hec omnitenentia. ſ
B 2 1 WE MW „ ₰„
Bmaſus.ſi.m.g.i.tripa vel vẽtriculus.qui On gręce.ðꝛ ens.Et hinc etiã deus dicr' eſt
ↄtinet alia viſcera.⁊ ðꝛ ab omẽ.qꝛ in iſßore on.aqꝛ ſuper oiĩa eſt.⁊ in oibus eſ.
rũ euentꝰ inſpiciebant.⁊ ꝓd. ma. Uñ Oꝛa nager. gri.m.g. pe.coꝛ.i.ſilueſtris ⁊ feruſ
2 tius in epi. Patinas cęnabant omaſi. Iteʒ aſinus.⁊ ðꝛ ab onos qð eſt aſinꝰ.⁊ ager vel
aliꝰ. Noſcit᷑ ꝑ naſũ mulier ꝗᷓ vendit omaſũ agrios.qð eſt ferũ vel agrete.
Omega.ðꝛ abo qð eſt apud gręcos nomen Sneſimus.mi.pe.coꝛ.ꝓpꝛiuʒ nomen viriẽ G
iſtius elemẽti. o. ⁊ mega vel megalon.qð ẽ Oneſiphoꝛus.pe.coꝛ. ꝓpꝛiũ nomen viri.
magnũ.quo noie vocant hoc elementũ.o. Onias.onię ꝓpꝛiũ nomẽ viri.⁊ acuit penł.
cum ꝓducit᷑. Cum vo bꝛeuiat᷑ vocãt iſtuld Onyca.herba aromatica ẽ jm Papᷣ. Al vt y
elementũ.⁊ illiꝰ repᷣſentatiuã figuram omi dj in hiſtoꝛijs. Onyca ðꝛoſtreola ꝑua ſuu2⸗ di
crxron quaſi bꝛeuis vł minoꝛ. o. a micros.qð ue redolẽs.magnitudie hũani vnguis. Jñ d
eſt bꝛeuis ſiue minos. vonyca. qꝛz onix gręce. vnguis larine dicit OUðUJU
Omelia.lię.gręce.latine ðꝛ ſermo.vł collo, Mſtreola aũt eſt qͥdã piſcis. Itẽ Alexãder *
um. ⁊ d ab omelein.i.colloqui Ałomelia neq; dicit. Angula dat nobis quod ⁊ ony⸗ 9
dicit popularis ſermo. vł cantus popula⸗ ca ſignat ⁊ onyx. ? B

k

„

Hpacus.ca.cũ.pe. ꝓd.i.obſcurus. vel viri

.

Gpera.xrę.f.g.ðꝛ in rebꝰ agendis ſedulitas.

Gnypcinus.m.g.pe.coꝛ. eſt genus lapidis.ł
metalli m NPapiã. Et eſt appoſitiua ↄſtru
ctio cũ ðꝛlapis onycinus. Doteſt ecia ðcli⸗
nare mobiliter. onycinus. na.num. poſſeſſi
uũ de onyx.⁊ tũc pꝛod.pen.
Onyculus.li.pe.coꝛ.idẽ lapis q̃ͥ ⁊ onxx
Onyx. onycis.ꝗᷓdã gẽma appellat᷑.oicta ſic

eo qꝙ habeat in ſe ꝑmixtũ candoꝛem in ſimi

litudinẽ vnguis humani. Onica enĩ gręci
vnguem dicunt. Inde h onycus vl onycu
lus ꝓ eodẽ lapidẽ.⁊ coꝛ.pe.gti onycis.
Onocentaurꝰ.ri.m.g.hõ mixtuſ aſino natu
ra agreſtis. ⁊ ? ab onos.qð eſt aſinus ⁊ cẽ
taurus.eo ꝙ ſuꝑioꝛ pars ſit ſimilis hoi. po
ſterioꝛ vero aſino.vt dicit Capias.
Onocrocalus.li.vel onocrocalon qdã auis
⁊8z ab onos.qð eſt aſinus.eo ꝙ faciem ge
rat aſini. Nam ſic ðꝛ ſculpta facies ⁊ obdu
cta. Vel onocrocalos gręce. latine longuʒ
roſtrum ðꝛ.⁊ eſt auis ſimilis cygno ⁊ coꝛ.

pe. Ande in Auroꝛa dicit. Par onocroca

lus cygno ſonitum dat in vndis.
Onoma gręce latine dicifẽ nomen.
Onomatopęia.pęię.i.ↄfirmatio vel ↄfictio
nominis vt in noĩe fictitio.⁊ ðꝛ ab onoma.

quod eſt nomen. et pęo. quod eſt fingo.

Onomatopeia tñ qñq; ita large ſũit ꝙ eti⸗
am cõpꝛehendit verbi ↄfirmatões. Inde
onomatopęius.a.ũ.ad onomatopęiã ꝑti⸗
nens. vel ꝓlatũ vel fictum ꝑ onomatopęiã

m Hug. Honatus aũt in tractatu de tro⸗

pis ſic dicit. Onomatopęion eſt nomen fi⸗
ctum a ſono.vt tinitꝰ ęris.clangoꝛq; tuba⸗
rũ. Beda vo diẽ. Onomatopęion ẽ nomẽ
de ſono factũ.vt cymbalũ tinniens clãgoꝛ

—

leonis.balatꝰ ouis.ruditus aſinoꝝ.ſibul⸗
ſerpentũ.latratus canũ.cęteroꝛuq; voces
ↄfuſę aĩantiũ.ꝗᷓ in ſcripturis ſctis ſepe re⸗

piunt. vt in Job. iiij. Rugit/ leonis ⁊ vox

leenę.Et feruẽs ⁊ frendens ſoꝛbet terram.
Hnos gręce.latine ðr aſinuus. H
Hnꝰ. eriſ.n.g.i.ſarcina.pondꝰ. ⁊ cor.pe.gti
Inð h̊ onuſculũ.li.Et onuſt.ſta.ſtũ.i.ſar
cinatus. Et oneroſus.ſa.ſũ.i.ponderoſus

Wante ☚

ditate ↄdenſus. Inde hęc opacitas. tatis.
Opalia.ſũt opis deę feſta.ꝗᷓ ⁊ fautia dꝛ.q̃a
fauet frugibꝰ. ⁊ faria etiã vocat᷑.qꝛ tũc pu⸗
er fari pᷣmũ ⁊ loqͥ incipit cũ eã attingit.
Opella. le. f. g. dimi. i.parua oꝑa.vel domũ
cula vbi opes vendunt᷑.vel vbi officia agũ
tur in foꝛo.

tubarũ. Et ſir ꝓpꝛietas aĩalium.vt rugit⸗

vel ſtudiũ.intentio vłlaboꝛ.vel auxilium.
Operepꝛeciũ.pᷣcij i.vtilitas. vel neceſſitas
m Hug. Ael ſᷣm CPapiã. Operepᷣcium e
neceſſariũ.vtile vel magne opre.
Operimen. inis.n.g.i.tegimen.⁊ ꝑd.ri.
Operoſus.ſa.ſũ.i.laboꝛioſt/ us. intent'. ſtudi
oſus.⁊ ðꝛ ab oꝑa. AUel operoſus ðꝛ ab oꝑe
i. vtilis vel operibus plenus.
Opic.ca.cũ.i.coꝛrodẽs.⁊ dꝛ ab opico. caſ.
Vñ Juuenalis.Et diuina opici rodebant
carmina mures. Et hinc opici dicunt᷑ bal⸗
butiẽtes.⁊ vba qdãmõ diminuentes.
Opicꝰ etiã ðꝛ qͥ alteriꝰ lingue gen coꝛrũpit.
Opifer.a.iũ.i.opẽ ferẽs.⁊ ðꝛ ab opis ⁊ fero.
Gpifex.ficiſ.pe.coꝛ.coĩs ge.i.opẽ faciẽs.vl
ferẽs. ⁊ ðꝛ ab opis ⁊ facio vel fero. Itẽ opi
fex. cis.i.artifex. ꝑitꝰ.ſ.opus faciens.
Opilio.onis.cuſtos vel paſtoꝛ ouiũ.⁊ ðꝛ ab
oue.q̃ſi ouilio.⁊ eſt idẽ qð ouilio Nota v⸗
ſus differẽtiales ð greciſmo. Mango ca⸗
balloꝝ ſit.poꝛcoꝛumq; ſubulcus. Aſt aſini
paſtoꝛ agaſo.boũq; bubulcus Mulio mu
loꝛũ.dux ennoicuſq; capꝛaꝝ. Nam caperẽ
ennos.ouiũq; ſit opilio dux Et ꝓ.o.opilio
Vñ Virgilius i bucoł. Nenit ⁊ opilio tar⸗
de venere bubulci. Alexander vero dicit.
Bux eſt opilio cui nomen ouile miniſtrat.
EOpmatus.ta.tũ.i.opulentus.fęcundatus.
⁊8 ab opimo.mas.Et comꝑat᷑ opimatus
tioꝛ. tiſſimus. AUñ Judith. ij. Ciuitatem
opimatiſſimã. i.opulentiſſimam. quidã tñ
legunt ibi opinatiſſimã. i.famnoſiſſimaʒ.
Opimus.ma.mũ.i.opulentus.diues.abũ⸗
dans. pinguis. ꝓfluens.fertilis campeſtr
⁊ ꝓdu.pe. AUñ Oꝛatius in epi. Inuidꝰ al⸗
terius marceſcit rebus opimis.
Opinatus.ta.tũ.i.opinione ꝑceptus vłma
nifeſtus. Et cõparat᷑.opinatus.tioꝛ.tiſſi⸗
mus. Iñ opinate.tius.ſime.aduũ.
Opinax.nacis.coĩs ge i.freqᷓnt᷑ opinatꝰ. vł
manifeſtus.ſicut dicimꝰ leccatoꝛẽ opinacẽ
eſſe.i.manifeſtum omnibus.
Opinio onis. f. t.i. putamen. vel ſuſpitio vł
fama. ? ppꝛie ðꝛ dubia. Et eſt opinio qdaʒ
extranea poſitio.vt vult Ariſtoteles in.ij.
topicoꝝ. NPapias vᷣo dicit. Opinio rumoꝛ
fama.nomen.aura popularis.
Opinoſus.ſa.ſum.i.opinione plenus ꝑcep
tus vel percipiens. S
Opipar. a.ũ.i.elegãs.vł abũdãs Iñ opi⸗
pare adu.i.elegant᷑ vł abũ dant.⁊ coꝛ.pa.
Gpit. opitrl. vl opiter.i. J upit.q̃ſi opiſ pa
ter. i. auxilij. vel illi⸗ dee. ſ. terrę. vel opum
pr.⁊ tũc componit᷑ ab opis pater. vl opit
22

dꝛ q̃ſi obiter.i.puer.q̊ natus eſt poſt obitũ
pr̃is. Idẽ ⁊ poſthumus.Ael ðꝛ opiter pu⸗
er cui auo viuo pater eſt moꝛtuꝰ.anteq; ile
puer naſceret᷑.Et ðꝛ opiter q̃ſi obpater.qꝛ

auus in loco eſt parris.
Opobalſamũ.mi.i.inciſio val cauerna.vel

coꝛtex balſami.vel liquoꝛ manãs de ↄciſio

ne coꝛticis balſami ꝑ cauernas. Coꝛtex vo
illiꝰ ligni ꝑcuſſus virgulis ferreis ꝑ cauer⸗
nas eximij odoꝛis diſtillat guttas.

Opoꝛtunus.na.nũ.i.vtilis.ↄueniens vłne
ceſſarius. Inde opoꝛtunitas tatis.i. facul⸗

tas. copia. vtliitas.

Bpos ðꝛ inciſio vel cauerna.vel coꝛtex.
Oppidanꝰ.na.nũ.i.caſtellanus.i opidoma

nens v pꝛoducit as.
Oppidulũ.li.dimi.i paruũ oppidum.
Oppidũ.di.ðꝛ ꝗqlibet ciuitas ſᷣter rhomam.

Et oppidũ ðᷣꝛ caſtrũ ⁊ ꝓpꝛie magnũ caſtrũ

Et ꝓducit bᷣmaã. VUñ Lucanus in.iiij.Eru
erent nulli vallarent oppida muri
Oppꝛobꝛiũ.bꝛij.n.s.i.vituꝑium.dedecus.
deriſio. Inde hoc oppꝛobꝛiolũ.li.dimi.
Ops.pis.f.g.⁊ płalit᷑ hę opes.opũ.ſʒ ntũs
ſingłaris deſicit ᷣm vſù. Et eſt nomẽ diũſi
cliniũ.i.aliud ſignat i ſingłari ⁊ aliud i płi.
Opis.opi.opẽ.ope.i.auxiliũ.tutela.ſtudi
um.niſus.Sed opes in płi.i.diuitię. Inue

nit᷑ tñ qñq; in ſingłari ꝓ diuitijs.⁊ in płali

ꝓ auxilio. Et hinc hęc opis. opis ꝗdã dea

—

g putabat᷑ opibus peſſe.⁊ coꝛ.o. AVn.Quę

rit pauꝑ opẽ.quęrit auarus opes.Et nota

ꝙ ops ꝓ terra habʒ ntm in vſu.⁊ interpoſi

ta.i.facit gtm̃ opis ⁊ eſt pꝛimitiuum.Et ðꝛ

ops terra.eo ꝙ opẽ ferat frugibꝰ ꝗ alio no⸗

mie ðꝛ cybale. Itẽ ops antiqͥtꝰ dicebat᷑ i oiĩ

genere.i.diues.fſęcundus.opulentꝰ Et in⸗
de põt cõponi inops.i.pau

Op tatius.tia.tiũ.⁊ interpoſtta. v. oↄſonãte
frequentiꝰ ðꝛ. optatiuus. ua.uũ.i.deſidera

tiuus. Inde h̊ optatiu. tiui.quidã modus
verbi.qꝛ deſignat optationẽ.
Optimas.matis.cois ge.ðꝛ aboptimus Et

ſunt optimates optimi ⁊ maioꝛes ⁊ hono⸗
rabilioꝛes in pplło. Et etiã milites electi di⸗

cunt᷑ optimates ⁊ pd.- ma.

Optato onis.f.g.⁊ ꝑ ſincopã hęc optio oni/
i. deſideriũ vel electio. Et optiones etiã di⸗

cti ſunt qͥdã milites.qꝛ ſunt electi.

Opulentus.ta.tũ.⁊ h̊ ⁊ hęc ⁊ B opulẽs.tis.
in eodẽ ſenſu.i.diues.vel opibus abũdas.

⁊a plenus.⁊ vtrunq; comꝑat᷑.
Opus.periſ.n.t.ðꝛ ab ops opis.qð ẽ terra
⁊ eſt id qð fit.ſʒ opatio ipᷣa rei actio ẽ Et ab

opus dr h̊ opuſculũ.li.i.ꝑuũ opus. Et ope

rarius.ria. riũ.ad opus ptinẽs. vel qͥ fac
opus. Et h opariꝰ.rij. ꝓ eodẽ. Et operoſu

ꝛa re.ſine aſpi

ſa.ſum.i.vtilis vel opibus plenus.

ratõ

₰

Saulis.qñq; eſt ꝑlis nũeri de os oꝛis.⁊ ſic

etiã non aſpirat᷑.ſʒ qñ ſigt tpᷣs aſpiraf.

Oꝛaculũ.li.i.diuinũ rñſum.⁊ de ab os oꝛis.
qꝛ oꝛe petit᷑ ⁊ oꝛe dat᷑.Et oꝛaculũ eſt locus

vbi dat rñſum.⁊ ſic accipi᷑ oꝛaculum ᷣm

hug. Mapias etiã dicit. Oꝛaculũ cęleſte

rñſuʒ vel ipᷣm delubꝝ.Et ſᷣm quoſdã ðꝛ ab

oꝛo.oꝛas. VUñ in hiſtoꝛijs ðꝛ. Reſponſũ di

uinũ oꝛaculũ ðꝛ qꝛ oꝛantibꝰ da᷑.

Pꝛariũ.rij.ðꝛ limbꝰ qui apponit oꝛę.i. mar⸗

gini ⁊ extremitati alicuius veſtimèti cauſa
oꝛnatus.⁊ ðꝛ ab oꝛa oꝛę.ꝓ extremitate ve⸗

ſtium. Itẽ oꝛaꝛiũ põt dici ab os oꝛis ⁊ñ tunc

oꝛariũ ðꝛ peplũ.ſ.infula illa ꝗᷓ iuoluit ⁊ ope

rit oꝛa.i.vultus.Oꝛariũ etià ðꝛ ſtola ſacer⸗

—

dotis. eo ꝙ ofones ⁊ qlibet ſacramenta ec.
eſie ſine eo fieri non debent. ZVMU
Oꝛatio.onis.f.g.ðꝛ q̃ſi oꝛis rõ.nam oꝛare ẽ

loqui ⁊ dicere.Eſt aũt or̃o ↄtextꝰ verboꝛũ

cũ ſenſu. Cõtextus aut ſine ſenſu nõ eſt ofo
qꝛ nõ ẽ oꝛis rõ. Itẽ oꝛatio.petitio eſt. quia

oꝛare idẽ eſt qð petere.ita diẽ Rapᷣ. Item
or̃o copulata ⁊ ligata eſt ĩ metris.abſoluta
in ꝓſa. allocutiua i epłis.diſputatiua ĩ dia⸗
leticis. relatiua in hiſtoꝛijs. Itẽ oꝛationuʒz.
alia ꝑfecta. alia imꝑfecta. erfecta eſt illa

ſ ꝑfectũ ſenſũ generat in aio auditoꝛis. vt
hõ currit. Vłor̃o ꝑfecta eſt oꝛdinatio dicti

onũ ↄgruam pꝑfectãq; ſniam demonſtrãs.

Impfecta oro eſtilla ꝗ impfectũ ſenſuʒ ge

nerat in aio auditoꝛis.vt albus hö.

Oꝛatiuncula.lę. dimi. parua oꝛatio.
ꝛatoꝛ oꝛis.i.actoꝛ.defenſoꝛ.patronꝰ.cau⸗

ſidicus. aduocatus ᷣm CPapiã.

77

DOꝛatoꝛiũ.rij.i.locus oꝛandi.tm oroni cõſe⸗
cratꝰ.in qͥ nemo aliqͥd aliud agere debet ni

ſi ad qð factũ eſt.vñ ⁊ nomẽ accepit.

Oꝛbis.oꝛbis.m.g.i.rotũditas circuli.⁊ eti⸗

am cuiuſlibet rei.⁊ ðꝛ a rota.qꝛ q̃ſ rota eſt
Itẽ oꝛbis ðꝛ circulus ſeptimanę. Vñ Job

.·Cuũq; in oꝛbẽ trãſiſſent dies ↄuiuij Itẽ oꝛ

bis ðꝛ mundꝰ vłcircuł terrę ꝓpt᷑ rotũdita

tẽ. Iñ h̊ oꝛbiculꝰ.li.di. Et oꝛbiculꝰ dr etiaʒ
AÄlibet bꝛeuis rotella. Et cõponit᷑ oꝛbis cũ

terrę vel terrarũ.⁊ ðꝛ h̊ oꝛbiſterrę vel oꝛbiſ

terrarũ.m.g. qð dinoſcit᷑ ex ſui pꝛincipio.
ſicut qᷣſq;.quia ſcʒ oꝛhis eſt maſ.ge.et quis

Pꝛa. rę. ſin eſignat finẽ vlextremi 4
tate reꝝ. ſcipue regionũ vel veſtiũ. VUñ.j.
Begj.xxiiij. Dauid oꝛã pᷣſcidit chlamydis

dan

iln
ſrec
771 o
gis
tüdhen
dienn,
ickisc
mncht.

— ——

l

Oꝛbita. te. pe. coꝛ. i. veſtigiũ carri vel roteę.
ab orbe ⁊ rota dicta.ſ.actus quo pecꝰ agi
ſolet. Et ðꝛ oꝛbita q̃ſi oꝛbis iter vel via.

Hꝛbiuuei. cõponit᷑ ex integris diüſoꝝ gene

rũ ⁊ nũeroꝝ.Et videt᷑ mirabilis cõpoſitio
Et declinat᷑ oꝛbiũuei.gtõ oꝛbijueoꝛũ.dtõ
oꝛbioueis ⁊c̃. Ciuitas eni eſtꝗ vocat᷑ oꝛbi⸗
um.⁊ vocat᷑ vei.ſed coꝛrupto noie nunc ðꝛ
oꝛbeuetus.⁊ inde ꝓpꝛie dicebant᷑ ciues oꝛ
biti. ſiue vientani. Ael ↄiunctim oꝛbitiuiẽ
tani.qͥ nunc dicunt᷑ oꝛbiuetani.

Oꝛbus. ba. bũ.i.pᷣuatꝰ cec. ſʒ oꝛbus q̃ filios

amiſit.ſʒ cecus qͥ ocłos ꝑdidit.ſʒ ſepe vnũ
ponit᷑ ꝓ reliqͥ. In hęc oꝛbitas.tatil.i.amiſ
ſio ocłoꝝ vłetiã filioꝝ. Itẽ oꝛbꝰ ðꝛ ſine pa⸗
rentibꝰ ᷣm hug. Itẽ gręciſmꝰ ponit talem
differẽtiã. Vñ cec inutilit᷑ gerit inſtrumẽ⸗
ta vidẽdi.Lumie pᷣuatus violent᷑ ðꝛ oꝛbuſ
Bð oꝛbatus cęcatus vel viduatus.

NMꝛca.cę.vas olei vel ſpẽs ãphoꝛę magnę.⁊

ðꝛ ab oꝛce.qð eſt reciꝑe.⁊ h̊ oꝛceꝰ.cei.quaſi
vꝛceus.ꝓ eodẽ vaſe. Inde h̊ oꝛceolꝰ.li.di.
Oꝛcas.cadis.qͥddã genꝰ oliuaꝝ.⁊ ðꝛ ab oꝛ⸗
ce. qð eſt reciꝑe.qꝛ multũ liqͥris ꝑcipit. Ał
oꝛce etiã ðꝛ gręce rotundũ. Inde oꝛci apud

grecos dicunt᷑ teſticuli ꝓpt᷑ rotũditatẽ.Et

inde ꝗqdã oliuę dicunt᷑ oꝛcades ãq̃ſi teſticula
res.qꝛ i modũ teſticuloꝝ creſcũt.⁊ coꝛ.pe.
Oꝛce.greęce.latine d reciꝑe.AVł (oꝛcades
oꝛce gręce ðꝛ etiam rotundũ latine
Orceſtra.rę.i.pulpitũ vł cathedra nobiliũ
er ðꝛ ab oꝛce.qꝛ eos ſeꝑatim a pplo recipie
bat. Et oꝛceſtra dicebat᷑ loc ſeꝑatꝰ ĩ cena.
vbi nobiles ſedebãt. Vñ ⁊ ſępe ponit᷑ pꝛo
nobilibꝰ Añ Juuẽał.Quos repoꝛtãdiſ po
ſita eſt oꝛceſtra cathedris.
Oꝛcula.lę.pe.coꝛ.dimi.i.ꝑua oꝛca.

MHꝛcus.ci.m.g.i.infernus.⁊ dr ab oꝛce.qð

eſt reciꝑe.qꝛ ſꝑ parat⸗ eſt recige vl qꝛ mul
ta recipiat. Uñ Oꝛatiꝰ in epi.Quid viciꝓ

ſunt aut hoꝛrea ſi metit oꝛcꝰ. Gꝛandia cum

paruis non exoꝛabilis auro.

H Oꝛdinarius eſt.qͥ iure ſuo vłpꝛincipis bñſi

miſſa eſt. AUñ m ſpe. officiales epoꝝ oꝛdi⸗
narij vocant᷑. Itẽ ᷣm Goff.oꝛdinarius iu⸗

dex eſt qͥ a collegio eligit᷑ ⁊ a ſuꝑioꝛe confir
mat᷑.vt elecx in rectoꝛẽ.qͥ ꝑ confirmationẽ

ſoꝛtit iuriſdictõʒ. ſicut ⁊ eps in oibꝰpᷣter ea
ꝗ maioꝛẽ diſcuſſionẽ exigũt.Itẽ oꝛdinariꝰ

miles eſt qͥ ꝑ integrũ oꝛdinẽ militat.qͥ alio

nomine ð gregarius.i.humilis.
Oꝛdinarij locoꝝ ſunt nõ tm epᷣi.ſed etiã qui

cio vniuerſałr iuriſdictionẽ exercẽ põt vbi
libet. Itẽ eſt is cui vniuerſitas cauſaꝝ cõ⸗

cunq; inferioꝛes qͥ hñt inſtitutõʒ ⁊ deſtitu⸗
tionẽ.c. cum ab eccliaꝝ.ð offi.oꝛdi.⁊.c.iij.
Syin conferendis eo.iti.li.vi.
Oꝛdinaria onera ſunt illa ꝗ ex ↄſtitutõe vel
ↄſuetudine ſſtant᷑.vt ꝙ Aibe⸗ talis fundꝰ

vel dom qᷣlibet ano tm debeat pſtare dño
ſuo vel pᷣncipi.Sed extra oꝛdinaria onera

ſunt ꝗ extra curſũ ⁊ moꝛẽ ex inopinato euẽ

tu.vel caſu ſeu neceſſitate emergẽte indu⸗
cunt᷑.vt ſi dñs velit maritare filiã ſuam vel
guerrę imieãt ⁊ iõ a ſuiſ ſbitis exigat᷑ alid
Oꝛdinatꝰ.a.iũ.i.diſpoſitꝰ.electus.
Oꝛdo.inis.m.g.i.diſpoſitio.vłgdꝰ ⁊ ðꝛ ab
oꝛdioꝛ.diris. IJñ oꝛdinariꝰ.ria.riũ.i.oꝛdie
ſtatutꝰ.factus vel electus.Eth̊ ⁊ hęcoꝛdi⸗
nalis ⁊ B. le. Itẽ oꝛdo ẽ vnũ ſcr̃m de ſeptẽ.
Oꝛea.reę.i.mons.⁊ ðe ab oꝛos.qð eſt viſio.
Iñ hęc oꝛeas adiſ.i.nympha vł dea mõtiũ
ꝛexis.xis.i.vomitꝰ exiens ab oꝛe.⁊ ðꝛ ab
os oꝛis Inde hęc oꝛexa.xię.poliphagia.i.
multa comeſtio.nimiũ deſideriũ comeden
di. Et ↄtingit hęc iſirmitaſ cũ extra natura
comedimus. “́ÿRDBü
Oꝛganicꝰ.ca.cũ.p.coꝛ.i.ad oꝛganũ ꝑtinẽs.
Oꝛganũ.ni.pe.coꝛ.ẽ generale nomẽ oiuʒ in
ſtrumẽtoꝝ vel vaſoꝝ muſicoꝝ. DOr etia ſpã
liter ꝓ qͥdam inſtrumento. Oꝛganũ etiã ðꝛ
modulatio ꝗᷓfit in cãtilena ⁊ ꝓpꝛie cũ talibꝰ
inſtrumentis vel vaſis. Inde h̊ ⁊ hęc oꝛga
niſta. ſtę.qͥ vel ꝗᷓͥ in tali inſtrumento canit.
Oꝛge gręce ðꝛ ira.
Oꝛgia.oꝛũ.płis nũeri tm̃.ſac bacchi miſte
ria vel ſacrificia. dicta a ſaltatõibus.
Oꝛia.rię.i.frenũ qð oꝛi iponit᷑.⁊ ðꝛ ab os.
Oꝛicꝰ.ca.cũ.pe.coꝛ.i.loq̃x.⁊ ðꝛ ab os oꝛis.
Oꝛidicus.ca.cũ.pe.coꝛ.i.oꝛe dicens.
Oꝛdurꝰ.ra.rũ.i.aſper loquẽs.vel qͥ nõ vult
apire os.⁊ ꝓdu.du. .
Oꝛiẽs.entis.m.g.ꝓ oꝛientali plaga mundi
Iñ h̊ ⁊ hęcoꝛiẽtal ⁊ h le.õt etia eẽ.g.o.⁊

Hiꝛificiũ. cij.n. S.i. foꝛamẽ inferiꝰ (ꝓticipiũ

12 dỹ ab os oꝛis.⁊ facio. NMõit᷑ etiã ꝓ qᷣlibet

foꝛamie. Et vt diẽ Amb. Aẽtris duo ſunt

Oꝛiganũ.ni.q̃d herba calida. (oꝛificia.
Oꝛigenes ꝓpꝛiũ nomẽ doctoꝛis.ð qͥ ðꝛ Abi
cunq; Oꝛigenes bene poſuit nullus eo me⸗
lius.⁊ vbi male nullus eo peius.
Oꝛigeniani hęretici ab oꝛigene autoꝛe exoꝛ⸗
ti ſunt. dicentes ꝙ non poſſit videre filius
pr̃em.nec ſpũſſctũs filiũ.Aias qͥʒ in pꝛinci⸗
pio mũdi peccaſſe dicũt ⁊ ꝑ diuerſitate pec
catoꝝ de celis vſq; ad terrã diuſa coꝛꝑa q̃ſi

——

vincula meruiſſe. eaq; cã factũ eſſe mundũ.

ꝛiginarius.rij.i.vernaculus.
23

ꝛiginarij dicunt᷑ aſcripticij.ſ.litones ſic di
cti eo ꝙ ita glebe ſüt aſtricti ꝙ terrã ſine vo
luntate dñi ſui non pnñt dimittere.dicti oꝛi⸗
ginarij.qꝛ ad terrã talẽ ipᷣa oꝛigine patris
aui ꝓaui ad ſeruitutẽ tenent᷑.⁊ hi ᷣm legeſ
ſerui glebe vocant᷑.qui ᷣm vulgus manen
tes a manendo dicunf.
Mꝛigo.ginis.f.g.i.genus.ſtirps.pᷣncipium
Inde.oꝛigineꝰ.nea.neũ.⁊ h̊ ⁊ hęc oꝛiginał
7B. le. Iñ oꝛiginalłr aduù. Uñ Oꝛigiale pec
catũ ðꝛ qð ab oꝛigine natiuitatis ↄtrahit᷑.

MOꝛion.onis.m.g.ðᷣꝛ qͥddã caſtrũ anñ thauri
veſtigia fulgẽs.Et ðꝛ orion. q̃ſi vꝛion. ab

vꝛina.i.ab inundatõe aquaꝝ.Tꝑe eni hye
mis oꝛit᷑.⁊ mare ⁊ terras aqᷣs ac tẽpeſtati⸗
bus turbat.ſᷣm Papᷣ.⁊ ꝓd.pᷣmã ſillabã ⁊
mediã oꝛion. Uñ Ouidius Obſtitit oꝛion
lacona nitentibꝰ aſtris. Iteʒ oꝛion inuenit᷑

ꝓ qdam citharedo.⁊ tunc ꝓ.pe.ſed pᷣmam

coꝛ. Vñ Virgiliꝰ.Oꝛpheus in ſiluis inter
delphinas oꝛion.h̊ ſumit᷑ ꝓ citharedo. Et
nota ꝙ ſ̃ᷣm Lucanũ.oꝛion ꝓ.pe.in gtõ.vñ
dicit in.j.ge.Enſiferi nimium fulget latus

oꝛionis. Idẽ in.ix.f. Teſte tulit c-lo decus

⁊ victi oꝛionis.Sʒ Ouidiꝰin meta.xiij.coꝛ
ripit dicens.diuerſaſq; vꝛbes nitidũq; oꝛi
onis enſem. Płimũ vſus ſequi᷑ Ouidium
q́; Lucanũ. Vñ in vocabulis i quibꝰ auto
res ſibi ↄtrariant᷑.ſꝑ tenẽda ẽ ↄſuetudo lo
Oꝛiundꝰ.da.dũ.nomẽ.i.na (ci in qͥ legitur

tus vel naſcendꝰ. ⁊ regit gtm. VUñ in Boe⸗

tio. Si reminiſcaris cuiꝰ patrię ſis oꝛiundꝰ
MHꝛix vt dicit glo.Eſaię.lj.aĩal eſt immundũ

nec ſecrificijs aptũ.Et vt dicũt qͥdãa. Oꝛix
eſt aial qͥddã in heremo ſilłe capꝛę. cuiꝰ pili
ſũt reflexi vſus caput ↄtra naturã oiuʒ aia
liũ.Alij dicũt ꝙ ſit mus aq̃ticꝰ qͥ cum captꝰ

ẽ ꝓijcit᷑ in vijs ſiue ĩ cõpitis.Alij dicunt ꝙ

oꝛix eſt aĩal ſimile muri qð nos dicimꝰ gli⸗

rem.Et declinat᷑ h̊ oꝛix.oꝛigl oꝛigi oꝛigẽ ⁊c

de qͥ h Beut.xiiij.Oꝛigẽ camelopardulũ
Noia eni deſinẽcia ĩ.x.faciũt gtm in cis v
in gis.exceptis nix.nox.ſenex.⁊ ſuppellex
Mꝛiga.ceę.maneries eſt pulmẽti.⁊ vt dicũt ð

Oꝛixon.cõtis.m.g media ſphęra (hoꝛdeo
apparẽs ſuꝑ terrã ſm papiam.
Oꝛnia iterpᷣtat᷑ anathẽa vłanathematiʒatõ
HOꝛnix eſt gallina ſilueſtris vel vt diẽ RPapᷣ.
Hꝛnix eſt gallina africa pinguiſſima.
Oꝛniomãtia.tię.i.diuinatõ ꝗ fit in pectoꝛe.
vl in oꝛtu.vel in guſtu pulloꝝ ⁊ ðꝛ ab oꝛnix
gqð interpᷣtat᷑ gallina ſilueſtris.⁊ mãtia qð
Mꝛoma viſio interpᷣtat᷑ ſᷣm NPap.(ẽ dinatõ
Oꝛos oꝛontis.ꝓpꝛiũ nomẽ cuiuſdã montis

Hainc videt᷑ dici h Oꝛontes. ontis. duxli⸗

cioꝝ.qꝛ magnus ſut.
Oꝛphanotrophiũ.phij.hoſpitale vel alius

locus venerabilis in qͥ oꝛphani ↄuerſan

vel paſcunt᷑. Inde h̊ ⁊ hęc oꝛphanotrophi
ta.tę.q vel ꝗ eſt cuſtos oꝛphanotrophij.ſi⸗
ue dñs.ſiue dña talis loclolcd.
Oꝛphanus.na.nũ.idem eſt qð pupillꝰ.Sʒ
illud gręcũ nomẽ eſt.⁊ hoclatinũ. Añ i ps

vbi legit᷑. Pupillo tu eris adiutoꝛ.gręcus

3

habet oꝛphano.

ꝛſum.ſi.i.pꝛincipiũ loquendi vłlocutio 2—

ðꝛ ab oꝛdioꝛ.oꝛdiris.
Oꝛſus.ſa.ſũ.i.inceptus.⁊ ðꝛ ab oꝛdioꝛ.diri
Et h̊ oꝛſus.ſus.ſui.i.actus oꝛdinãdi telam
vel locutio vel pꝛincipiũ locutionis.
Otticula.lę.pe.coꝛ.i.oꝛtolanꝰ.⁊ ðꝛ ab oꝛtui
⁊ colo quaſi oꝛtũ colens.
Oꝛtygia.gię.ꝗq̃dam inſula.ſ.delos.
Oꝛtigometra trę.qdã auis.⁊ vt dicũt eſt e
turnix.ꝗ gregem ducit terrę eam appꝛopin
quantẽ accipiter vidẽs rapit.vᷣm ugui.

Pap̃.etiã diẽ. Oꝛtigometra.genꝰ auiũ.i.
coturnices.q̃s veteres veſci interdixerunt
Solũ eni h̊ aial ſicut hõ moꝛbũ caducũ hʒ.

Et ꝓd.pe.ab Alexãdro. Nñ. dic coturni⸗
ces deſignare oꝛtigometra.
Oꝛtilio.onis.m.g.idẽ qð oꝛtolanꝰ.

Oꝛtix.oꝛtigis.f.g.gręce latine ðꝛ coturnix.

Oꝛthodoxus.xi.m.g.i.vir rectę gloꝛię.ſ.re

ctę credẽs.⁊ vt credit viuẽs.⁊ ðꝛ ab oꝛthos

qð eſt rectũ.⁊ doxa gloꝛia. Quo noie non
põt vocari qͥ aliter viuit qᷓ; credit. Inð hęc
oꝛthodoxa.xę.i.femia rectę gloꝛię. Et hęc

oꝛthodoxia.xię.i.recta gloꝛia.⁊ põt declia

re adiectiue.oꝛthodoxus.xa.xũ.m Hug.

Papias vo dicit. Oꝛthodoxꝰ gręce. rite
catholicus hõ ðꝛ.fide rectus.⁊ vita ꝓbabi

lis.qͥ latine vir rectę gloꝛię d.⁊ ꝓdu.pe.
poſitione.

Oꝛthogomenꝰ.na.nũ.i.recte accentuatꝰ..
ðꝛ ab oꝛthos.qð eſt rectũ ⁊ gomenos.qð ẽ

accentus.quaſi non encleticatus.
Oꝛthogonus.na.nũ.i.rectę angulatus ⁊ ðꝛ
ab oꝛthos ⁊ gonos.qð eſt angulus.⁊ G oꝛ⸗
thognoiũ.nij.i.rectꝰ ꝗgulꝰ.⁊ figura plana
Eſt eni triangularis.⁊ habet angulum re⸗
ctum.⁊ coꝛ.go. Ml
Oꝛthographia.phię.pe.acuta.i.recta ſcrip

tura lraꝝ ⁊ ſillabarũ.⁊ ðꝛ ab oꝛthos qð eſt
rectum.⁊ graphia ſcriptura. M
Oꝛtolanus ni.i.cultoꝛ oꝛti.⁊ ðꝛ ab oꝛtus.ti.
OOꝛthoneumenꝰ. a. i.i.recte modulatꝰ ⁊ dẽ
Ab oꝛthos qð eſt rectũ.⁊ neuma. Nñ qdaʒ

teſt co

S.

ſto
pin
d.
Wi.
nnn
i
.

nt.
Vn
ie
hohe
Eihet
declia
p⸗
e Ne

upii
A

4
RKR
s4 e⸗

mpn

gun e⸗
aaſaig

ecet

hcnsti
lar
4

Viss

ꝓnomina apud gręcos.ſ.diſcretiua dicũt
oꝛthoneumena ãſi recte modulata.i.recte
accentuata. ad differentiam illoꝛum ꝗᷓ ſunt
inclinatiua.

Oꝛthonoycus.q̃ tm emittit q;tum recipit. ?

ðꝛ ab oꝛthos.quod eſt rerum. ⁊ noycꝰ. In⸗
de oꝛthonoycꝰ.qͥ equo mõ recipit ⁊ emittit
⁊ coꝛ.pe.
ꝛthos gręce.latine dr rectum.

ꝛtus.ta.iũ.participiũ ab oꝛioꝛ oꝛiriſ Et h

oꝛtus.tus.tui.i.natiuitas.Et hicoꝛtus.ti.
ſcðę decli.qꝛ ſꝑ ibi aliqͥd oꝛiat᷑.⁊ nũqᷓ ſit ſi⸗

