emittere. manifeſtare. vel cũ quodã vocis
lenocinio ꝓnũciare. Iñ eliquatꝰ. a.ũ.
Eloquoꝛ.querl.elocut ſuzʒ.d.t.i.valde vel

oꝛnate vel aꝑte ⁊ expedite loqͥ ⁊ manifeſte
nunciare.⁊ ẽ oꝛatoꝛis. Iñ eloquẽs.tis.ge.
oĩs.i.diſertꝰ.facund.expedite vel euiden
ter loques. MD
Eluceo.ces.eluxi.n.s.i.valde vłextra.vel

euident᷑.vł p̊ alijs lucẽ.⁊ ðꝛ ab e.⁊ luceo.

Eluo.elui s.elui.elutũ.a.t.i.lauare.purga⸗
re. vel lauãdo deſtruere.coꝛrodere. velef⸗
fundere.⁊ diſſipare.⁊ ðꝛ ab e.⁊ luo.is.

5

Emancipo.as.are.a.

tris liberat' dicat᷑ emãcipatꝰ.ſʒ ſeruꝰ a ſer⸗
uitute liberat dicat᷑ manumiſſus.licʒ pꝛo⸗
pꝛie pſᷣdicta vocabula ↄueniant captis in

lio.⁊ in ſeruitutẽ redact ſecundum Hugl.

NPapias vo dicit. Emãcipare iuris ppꝛij
dominum ſtatuere.quaſi extra manũ.i.po

7.

teſtatẽ ſuã facer.
Emano.as.are.aui.atũ.n.p.i.extra mana⸗

re.ebullire. ꝓcedere.⁊ ðꝛ ab e.⁊ mano.as.

marceo.ces.cui.n.s.i.euident᷑ marcere.

elaãguẽ ⁊ ðꝛ ab e.⁊ marceo.es.⁊ caret ſup.
Emaſculo.as.are.a.p.i.eneruare.debilita

re.vel caſtrare.⁊ ðꝛ ab.e.⁊ maſcułꝰ.⁊ coꝛ.

EkEriñmergo.gis.ſi.ſũ.a.t.i.extra mergere (pe.

extra venire.exurgere.⁊ ðꝛ ab e.⁊ mergo.

Eñmetioꝛ.tirl.titus.vel emẽſus ſũ.d.q.i.q̃ſi
extra metioꝛ.vł euident.vł aꝑte metioꝛ.
Emico.cas.emicui.n.p.valde vł ſurſuʒ vel

extra micare.i.ſplendere.ſalire.aſcẽdere.
Vñ Hieronymꝰ in epla ad Paulinũ. vij.
capᷣ.Scintillę.inqͥt emicãt.

„

Emineo.es.nui.n.s.i.extra manere.appa⸗

rere.ſuꝑincũbare.ſuꝑſtare.⁊ ðꝛ ab e.⁊ ma

neo. es.a. in.i.⁊ coꝛ.mi.Et cõponit᷑ cũ ſuꝑ
vt Suꝑpemineo.es.⁊ cũ pᷣ.vt MPꝛęemineo

qð ꝑ ſyncopã inuenit᷑ ᷣmineo.nes.

Emo. mis.emi. emptũ. a.t.i.ex alieno meuʒ
facere.i.dare ſuũ ⁊ alienũ accipe.⁊ coꝛ.e.i᷑
pſenti.ſʒ in ᷣterito ꝓducit. An Ouidiꝰ in

epi. Turpit᷑ ingenuũ mũera coꝛpꝰ emunt.
Emolioꝛ.liris.tus ſũ.d.q.i.valde vł extra

moliri. adqͥrere.niti.⁊ ðꝛ ab e.⁊ molioꝛ.:

Emuloꝛ. laris.latus ſi u. d. p. i. diligere. Uñ
ij. Corl.xj. Emuloꝛ em vos dei ęmulatiõe

⁊ðꝛz ab e.⁊ moles.lis. Vel emulari.i.inui⸗

dere. Vñ ad Ro.xiij. HNõ in cõtentione et

gmulatione.⁊ tũc ðꝛ a molo.lis.Itẽ ęmula
ri.i.ſeqͥ ꝑ inuidiã.vłamoꝛẽ. AUñ Nꝛou.iij

Nõ ęmulieris hoiem malũ.⁊ tũc dꝛa moli
oꝛ.liris. Uñ quidã.Emuloꝛ inflat.amat ĩ
uidet ac imitat᷑.

Emũ

at i. a uitute liberare
ſʒ iã inoleuit ↄſuetudo.vt filiꝰ de ptãte pa⸗

Etiã ponit᷑ pindignatie. Añ Ecech. vij

Erat ſtaiitũ idolũ ad ꝓuocandũ emulati
onẽ. JIñ ęmulus. la.lũ.i.diligẽs. vł inuid

vel ſequax. vel eiuſdẽ rei ſtudioſus. Et in
eodem ſenſu.⁊ ex eiſdem compoſitis inue⸗

nitur demuloꝛ. laris. Iñ demulus.la. lum
go. gis.a.t.i.valdemungere.

Ena

rro. ras

enarrabilis.⁊ H̊ le.

narrare. 1 ab e. ⁊ narro.as. Jñ het hec

Encenio.nias.are.aui.n.p.i.initiare.vłali.

q̃d pmo exercere vel induere. Vñ veſtem

nouã enceniat.qͥ pᷣmo eã induit.vel poꝛtat
Siliter epᷣs eccleſiam enceniat quãdo eam

Eneruo.as.are.aui.a.p.i.diſſolueꝛe.demo

lire. debilitare. q̃ſi extra neruos ponere. et
ðꝛ ab e.⁊ neruo.uas. Vñ Ouidius dere.

Eneruãt aios citharęq;.iociq; lyre;d.
Enigm atico.as.are.aui.⁊ ęnigmatięo · cs

.i. ꝑ ęnigmata lod.

Eniteo.tes.tui.n.S.i.valde nitere.fulgere.

ſplendere. micare.⁊ ðꝛ ab e.⁊ niteo.tes.et

caret ſupino. Iñ enitẽs ꝑticipiũ.⁊ coꝛ.ni.

Enitoꝛ.eris.eniſus.vel enixꝰi u. d. t. i. vald?

niti. vel foꝛas nitere. vel parere. ⁊ ðꝛ ab e.
7 nitoꝛ.teris.⁊ ꝓd.ni.Iñn enitẽs. tis.
Eno.enas.ui.natũ.n.p.i.euident᷑ nare.vel
extra natare. ⁊ ab e. ⁊ no.naſ.Et coꝛ.na
tum ſupinũ.pe.ſiłit᷑ enato.tas.eiꝰ fre.

Enodo.das.daui.dare.a.p.i.exoluere. de
nodo tollere. declarare. planũ facere.et ðꝛ

ab e.⁊ nodo.⁊ ꝓdu.no.

Enucleo.as.are.a.p.i.extra teſtã nucis nu

2

cleũ. deponẽ. ⁊ ab e.⁊ nucleo. as. Etiaʒ
ponit᷑ ꝓ aperire. enodare.expedire.mani⸗

feſtare. declarare. In enucleatus. ta. tũ. i.

aptus.manifeſtꝰ.enodatꝰ.expeditꝰ.

Enũcio.as.are a.p.i.valde nũciare vel de
aliqᷓ nũciare. vel euident᷑ nüciare.⁊ ðꝛ abe

⁊ænũcio. Jñ enũciatio.onis.⁊ enũciatiuus

a. um. Vñ in dialectica ðꝛ. Oꝛatio enũcia⸗

velnöet.
Eo.is.ire.iui.itũ.n.q.i.vado vł ambulo.
Epilogo.logas.a.p.i.epilogũ facere.bꝛeui
ter pᷣdicta recapitulare.

tiua. vox ſignificatiua de eo qð aliquid ẽ

Epilcopoꝛ. aris.d.p.i.epat habere. vl re⸗

gere. coꝛ. ſco.

raui rare.a. p.i.euidẽt᷑.vłaꝑte

E

EB

Epuloꝛ. aris. d p.i.epulis vti Hic Vbalia.

1 R .
Equipẽſo.ſas.ſaui.ſatũ.n.p.i.ęq̃ cogitare.

vel ęᷓ iudicare.⁊ ðꝛ ab equꝰ adiectiuo.
Equiparo.ras.raui.atũ.a.p.tria ſigt.pᷣmo
i.imitari. VUñ Airgiliꝰ iu bucoł. Nec cala
mis ſolũ ęquiparas.ſʒ voce mgr̃m. Item
eqparare.i.ęquare vel cõpare.vt ęparo
HhB ulli. Itẽ ęq parare.i parẽ fieri.vt Iſte in
bꝛeui tpe doctoꝛes ſuos ęqparauit.i.par
fact'ẽ illis.

Equipolleo.les. lere.ab ęquus adiectiuo. ⸗
polleo.polles.Et ęqualeo.es.ab ęquus æ

valeo.les.in eodẽ ſenſu.i.pariſicari.ↄferri

aſſimilari. Iñ eqpollẽs.ęqualẽs.⁊ ęqͥpol⸗

lentia.ęqualentia.i.ſimiliũ rerũ ęq̃litas.
to illi. i. rectũ facio illi. Itẽ ęqto.tas.põt eẽ
frequentatiuũ huiꝰ verbi ęquo.as.⁊ tunc

tm̃ valet quãtũ frequẽter ęquare.⁊ tũc eſt

actm. Itẽ eqto.as.põt deriuari ab equus
equi.⁊ tũc idẽ ẽ qð militare. Iñ eqͥtatꝰ tus

tui.i.actꝰ equitãdi vel multitudo equituʒ.

Vñ in Cantic.Eqͥtaui in curribꝰ Phara⸗
onis aſſimilaui te.
Equo.as.aui.are.a.p.i.ęquũ facere.⁊ dici
tur ab ęquꝰ adiectiuo.⁊ ꝓd.pᷣmã. Et ſcri⸗
bit ꝑ ae dipthongũ.ſʒ eques ꝑ e ſolam. et
coꝛ.pinã. Vñ.Ne ſi ſolꝰ eques tibi me per
equũ pᷣcoꝛ ęques.

70

Eradico.cas.aui

piũ Vñ Job. xxxj. Oia eradicãs genimĩia
Erigo.gis.xi.ctũ.i.eximo.ſurſũregere.
Ero.ras.raui.re.n.p.i.linire.pᷣparare.⁊ ðꝛ
ab es.eris.⁊ cõponit᷑ deero.as.i.ęs aufer

re.vel valde ęgrare.inęro.ras.obeęro.as.i.
Hcio vel ęre ↄducere.ſubęro.as.i.latenter

pcio.ſ.ęre ↄduceer.
Erodo.is.ſi.ſũ.a.t.i.extra vel valde rodẽ.
Erogo.gas.gaui.gare.a.p.i.dare diſtribu
ere. ⁊ ꝓpꝛie in elemoſynnas.
Erro. as. are. aui. n. p. i. exoꝛbitare. q̃i extra

„

rem ire. Et hinc vbalia. ⁊ h̊ erratꝰ.tus.tui

„

B erratũ.ti.ambo ꝓ delicto. ⁊ ̊ erroꝛ.oꝛis
Jñ erroneus.a.ũ.i.erroꝛe plenꝰ.⁊ errabũ
dus. da. d. ⁊ erraticꝰ.a.ũ.⁊ h̊ͥ ⁊ hęc erra⸗

tilis. ⁊ H le. oĩa in eo.dẽ ſenſſun.
Eructo.as.aui.i.emittere.vel pꝓferre vłex

Ppmere. vel ructũ facere. Et eructuo. as.in
eodẽ ſenſu.Et ſunt ambo ge.neu. ꝓ ructũ

Eqto.taſ.tare.aui.n.p.i.ęquũ facere.vt ęq̃

g.p.i.euellere deſtruere
⁊8τ*̈a. e. radico. cas. Iñ eradicãs ꝑtici⸗

facẽ. In alijs aut ſiztiõib⸗ ſie ut ge. actiut.

Erudero.as.are.ui.n.p.i.purgare.rudera
eicere.⁊ ðε ab e. ⁊ rudus.vel ruder.eris.
Erudio.dis.diui.ditũ.a.q.i.inſtruere.q̃ſi
extra rudere.vel ruditatẽ ponere.⁊ ðꝛ ab
e.⁊ rudo.dis.⁊ coꝛ.ru. òMUM
Erugino.as.are.pe.coꝛ.⁊ ðriuat᷑ ab erugo
ginis.ſic rubigino.as.a rubigo.⁊ ẽ erugi⸗
nem vel rubiginẽ coꝛrumꝑe deuaſtare.Et

coõponit᷑ erubigino. as. Gerubigino. as.

Erugino.nas.Oerugino.as.i.rubigineʒ
vel eruginẽ auferre.⁊ ſunt actiua.
Eruo.ris.ui.tũ.a.t.i.euertẽ.ab.e.⁊ ruo.is.
Eruſco.cas.caui.n.p.i.ęra in vnũ collige⸗
re ſicut numularij faciũt.⁊ ðꝛ ab ęs ęris.
Eſco.eſcas.aui.n.p.i.eſcã tribuere.vel eſc
paſcere.Et cõponit᷑ adeſco.as.i.ad eſcam
vocare vel valde eſcare. Ineſco.cas.i.in
eſca impinguare.vel decipe eſ⁴cis.
Eſtiuo.as.i.ad vmbꝛã in ęſtate ſedere.
Eſtuo.uas.aui.n.p.i.feruere bullire.caleꝛe
⁊ cõponit᷑ inęſtuo.as.exęſtuoaas.
Eſurio.ris.riui.n.q.i.meditari.edere ⁊ ðꝛ
ab edo.es ẽ.Et hʒ eſuriui in ſᷣterito.vt pa
tet Matth̊.xxv. Eſuriui em ⁊ nõ dediſtiſ
mihi mãducare.qð tñ ẽ ↄtra naturã verbi
meditatiui. NUerba em̃ meditatiua carẽtſj
teritl.ponit᷑ em eſuriui ꝓ famui.ſiue famã
habui. Iñ hęc eſuries eii.

ufer⸗

Eteſticulo.las.aui.a.p.i.teſticulos a
re. vel valde teſticulare.
Etymologixo.as.are.ẽ vnũ vocabulum ꝑ
aliud exponere. ?M
Euagino.as.are.ui.n.p.i.extra vaginã tra
Euãgelico.as.are.i.euãgeliũ ãnũciare(hẽ.
Euiro.as.aui.a.p.i.debilitare.eneruare.⁊
ðꝛ ab e.⁊ viroꝛ.Etiaʒ põt componi ab e.et
vir.⁊ tũc idẽ ẽ qð caſtrare.debilitare.

Euito.taſ.tare.taui.a.p.i.valde.vitare.vł

euident᷑ vitare. In h̊ ⁊ hec euitabilis.⁊ B
le.Et euitatus.a.ũ.i.valde vitatꝰ.vel eui⸗
denter vitat'.qð etiã põt cõponi ab e.⁊ vi
ta. i. vita puatꝰ. Uñ NMDapᷣ. Euitatꝰ vita Pb⸗
uatus.i.ꝑterritus. ”
Eunuchico.ęas.⁊ eunucho.chas.i.eunu⸗
chum facre.
Euo.as.are.aui.n.p.i.inſanire.etiã inueni
tur ꝓ euacuare ⁊ fugere.⁊ ðꝛ ab euan.tis.

1

⸗

n

Exacerbo.as. are. a. p. i.vuas acerbas col⸗

ligere.exaſperare.⁊ ðꝛ ab ex.⁊ acerbo.as.
gqð nõ ẽ in vſu. H

*

Exacero. as. aui. a. p.i. ab acere purgare.
Exaggero.ras.raui.a.p.i.valde aggerare

attollere.maius facere.ſic ẽ illð euangelij.
Et tu capharnaũ.ꝗᷓ vſq; ad cęluʒ exaltata
es.Nõ quidẽ vſq; ad cęlũ capharnaũ exal
tata erat ſʒ eiꝰ nimiã ſuꝑbiã exaggerat.

Exalto.tas.taui.a.p.i.in altũ tollerer.
Examino.nas.naui.a.p.i.ꝓbare.ęqualit
iudicare.vel diſcutere.⁊ diligent᷑ inrere.

inueſtigrer.. H’r
Exanclo.clas.claui.a.p.i.haurire.
Exancoꝛo.ras.raui.a.p.i.ancoꝛã euellere.
nauẽ diſſoluere.⁊ ðꝛ ab ex.⁊ ancoꝛo.as.
Exanimo.as.aui.mare.a.p.i.debilitare ꝑ⸗
terrefacere.⁊ ðꝛ ab ex.⁊ animo.mas.Inð
exanimatꝰ.a.iũ.i.debilitatꝰ.ꝑterrefactus.
ↄſternatꝰ. Vñ HHeſter.xv. Et pene exani⸗
mata eſt. H
Exaro.as.are.a.p.i.valde arare łdeſcribẽ.
Exartuo.as.aui.a.p.i.diuidere.
Exaſcio.as.aui.a.p.i.dolare.
Exaſpero.ras.raui.a.p.i.exacerbare vł cõ
mouere.vel facere aſperum,. S

Exautoꝛo. as. aui.a. p.i. extra autoꝛitatẽ fa

cere vel ponẽ.⁊ ðꝛ ab ex.⁊ autoꝛo.as. VUñ

Quintilianꝰ de cauſis. Exautoꝛatꝰ manꝰ

aruis agreſti laboꝛe ſubegit. Exautoꝛatuſ
ponit᷑ h̊ pꝛo extra autoꝛitatẽ poſitus.Acci

pit᷑ etiã ꝓ delere. Iñ Macrobius deſa⸗

turnalibus. Exautoꝛata tamen ſequenti

Excandeſco.cis.incho.i.incipio cãdere.

Excaturi o.as.aui.a.p.i.ꝑ aquã ſcaturien
tem vel ebullientẽ plumã aui auferre. Vñ
legit᷑ in ſidonio.Alij excaturicabant aues

Alij exentericabãt piſces. ⁊ ꝓdu.u.añ.r.
Excauo.as.aui.a.p.pe.coꝛ.i.valde cauare

Vñ Job. Lapides excauãtaqdue.
Excedo.dis.ceſſi.ceſſũ.a.t.i.exire.extra ce
dere. Et excedo.i.excello vel trãſcẽdo vel
ſupero.Et ꝓdu.cde.
Excello.lis.lere.i.eminere.valð cellere.vt
Ille excellit illũ in dignitate. Ael ðꝛ ſuꝑa⸗
re.quaſi extra alios cello.i.leuo.et habet
excellui vel exculi in ſterito.⁊ exculſuʒ in
ſupino vel excelſum.et qñq; regit accuſati
uum. vt Ille excellit .latonem. qñq; da⸗
tiuum.vt Mlato excellit illi. Inde excellẽ
tia. Vñ. Excellit ſuꝑat excelſus ðꝛ altus.
Excelleo.les.idẽ.
Excendo.dis.dere.di.a.t.i.valde accẽdo.

Cxcerpo. pis. pli. ptũ i. extra carpere.eligẽ

extrahere. ⁊ ð ab ex.⁊ carpo.pis.
Excido.dis.di.ſũ.i.extra vel valde cedere
vel deſtruere. vel euertere. ⁊ ðꝛ ab ex ⁊ ce⸗
do. dis. cecidi.⁊ ꝓd.ci.vbiq;. Itẽ excido.
dis. cidi.põt componi ab ex.⁊ cado.dis.⁊
tunc caret ſupino. ⁊ coꝛripit.ci.vbiq;. et
ſiãt extra cadere.vel ex aliqͥ cadere.
Excieo.es.ciui.citũ.i.ꝓuocare.cõmouere.
12 ab ex. ⁊ cieo.cies.⁊ coꝛ.pe.h̊ ſupinum
excitũ. Iñ vbũ fre.excito.as.pe.coꝛ. Iteʒ

ꝛ excio.cis.ciui.citũ.⁊ tunc excitũ.tu.pe.

ꝓdu.qꝛ A cieo.citũ nõ venit imo citum.et

tiũc ab eo deriuat excito.tas.pe.ꝓdu.
Excillare.i.cũ vxoꝛe eſſe.·

Excindo. dis.i.valdeſcindẽ vłdeſtruere.
Excio.cis.ðꝛ ab ex.⁊ cio.cl.vide.S.i excieo

Excipio.pis.cepi.a.t.i.eligẽ.extrahere ex⸗

tra cape.ſuꝑ alia caꝑe.reciꝑe.latent᷑ caꝑe
inuadere.⁊ ꝑtinet ad inſidiatoꝛes.

Excito.tas.taui.a.p.vide.S.in excieoõo.

Exclamo.as.are.i.eleuare vocẽ.vł valida

intentione pꝛeces effundere.⁊ clamare. id
eſt. voce inſonre. Hr

Excludo.dis.a.t.i.extra daudere vł extra
clauſurã emitterer. l

Excodico. as. aui. a. p.i. circa codicẽ i. trun
cum apire terrã ⁊ velut lacũ efficere.

Excolo.las.laui.a.p.i.purgare.emittere.·
vel diſcutere.⁊ ðꝛ ab ex.⁊ colo.las. In ex⸗
colans.tis.ois ge.i.purgãs vel emittens.
diſcutiens. Inuenit᷑ etiaʒ excolo.lis.lere.
tertię ↄiugatiõis.⁊ ðꝛ ab ex.⁊ colo.lis.id
c.diligent᷑ colere.Et ꝓdu.co.excolo.qñ ẽ
pᷣme ↄiugatiõis.ſʒ qn ẽ tertię ↄiugl.coꝛ.

Erxcõico.cas.caui.care.a.p.i.extra cõionẽ

facẽ.cõione pᷣuare.⁊ ðꝛ ab ex.⁊ cõico.cas.

Excreo.aſ.aui.i.expuere vł ꝓijcere.⁊ ðꝛ ab

ex. ⁊ creo.as.⁊ abijcit᷑.s.ſᷣcedẽte.x.

Excreſco.ſcis.i.extra vel valde creſcere.

Excubo.bas.bare.cubui. vel m aliqͥs ex⸗

cubaui. excubatũ vel excubitũ.i.vigilare.
cuſtodire.q̃ſi extra cubare.qð faciunt q ci⸗
uitates vel caſtella vel caſtra cuſtodiũt de
nocte. ⁊ dicit᷑ ab ex.⁊ cubo.as.NPõt etiam
dici excumbo.bis.ab ex.et cumbo.bis.in
eodẽ ſenſu. ⁊ coꝛ.cu. Excubare etiam vᷣm
VPap̃.ðꝛ p foꝛibꝰ iuigilare. (extra cudẽ.
Excudo.dis.di.ſũ.a.t.i.feriendo eijcere.i.
Excurſo.ſas.ſare.i.frequẽter currere·
Excuſo.aſ.are.aui.a.p.i.extra cuſiõʒ pon?
qſi nõ cudere.vel excudere ðꝛ.q̃i frequent᷑
cudẽ.vt ille qͥ excuſat ſit extra malã famaʒ

Execro.cras.ſʒ frequentiꝰ inueuit᷑ execꝛoꝛ.
aris.in deponẽti.i.maledicere.excõicare.

extra ſacrũ facere.Et coꝛ. u;boe.
Exemplo.as.are.aui.a.p.i.ad ſiłitudinem
alicui aliqd poner.
Exentero.ras.aui.are.a.p.q̃ſi exiterare ðꝛ
ii.ꝗᷓ intra ſunt extrahere.Exentera em di⸗
cunt᷑ inteſtina ꝗ ſic dicunt᷑.qſi exintera.et
coꝛ.pe.exentero. 2è
Exęquo.as.aui.are.a.p.i.valde vel iuxta
ęquũ facere.⁊ ðꝛ ab ex.⁊ ęquo.quas.
Exegquoz. ris. execut ſũ. d. t. i. extra alia ſeqᷓ;
gliqͥd ꝑſicere.ad effectũ ducere. inſtare ad
aliqd faciẽdũ. Iñ executio ðꝛ effectꝰ ⁊ abij

cit. S.pᷣcedẽte.x.⁊ coꝛ.e.

Exerceo.ces.cui.citũ.a.s.i.oꝑari.experiri

extra arcere. ⁊ ð ab ex. ⁊ arceo.ces.

Erercito. as. are. i. frequẽter exercere. Inð

exercitatꝰ.a.ũ.Et nõ ꝙ exercitus ðꝛ ꝓpꝛie
defatigatꝰ. Sʒ exercitatꝰartibꝰ aſſuetꝰ⁊ in
ſtructꝰ. Et ab exerceo.ces.ðꝛ h exercitus.
tus.tui.i.collectio hoĩm in expeditiõe. IJñ

ðꝛ B; exercitiũ. citij. ⁊ adiectiue exercitꝰ. ta.

tũ.⁊ ðꝛ ꝓpꝛie defatigatꝰ. =
Exero.ris.rui.exertũ.i.foꝛas emittere. vel
nudare vel mãifeſtare. Iñ exerto.tas.fre.
Etexertus.a.ũ.⁊ coꝛ.pe.

Exhalo.las.laui.re.n.p.i.foꝛas emitterere

dolere. vl de vita recedere.⁊ ðꝛ ab ex ⁊ ha
lo. las. ꝓpdu. ho.
pino.a.q.i.valde haurire.euacuare.exte⸗
nuare.⁊ ðꝛ ab ex.⁊ haurio.ris.
Exheęredo.das.a.p.i.extra hęreditatẽ po⸗
nere. hereditatẽ aufere.
Exhibeo. bes.bui.a.S.i.oſtẽdere vel ſſen⸗
tare vel dare.⁊ ðꝛ ab ex ⁊ habo

Exhoꝛtoꝛ.taris.atꝰ ſuʒ.verbũ cõe.i.valde

hoꝛtari. Iñ exhoꝛtatoꝛ.tio.⁊ H̊ͥ exhoꝛtato⸗
rius.ria.rii.

xigo. is. ere. exegi exactum. a.t. qnq; ſiẽt

NMã exigere.i.expellere.Et exigere.i.ꝑfice

re. Et exigere.i. iniuſte petere. Et exigere
quq; ſimplicit᷑ ponit᷑ ꝓreqrere vel petere.
Et exigere.i.extra vel vltra agere.Et exi⸗
Machab. vltl. Sicut em vinuʒ ſꝑ bibere
aut ſꝑ aquã ↄtrariũ ẽ.alternis aũt vti de⸗

lectabile. ita legentib ſiſꝑ exactꝰ ſit ſermo

nõ erit grat 4 1
Exilio lis.liui vel lui exultũ.n.q.i.extra vł
valgde ſalire. Iñ exulto.tas.i.frequent᷑ ex⸗

ilire. qð ꝓpꝛie fit cũ letamur. Et ponit᷑ ex⸗

Exhaurio.ris.rire.exhauſi exhauſtũ in ſu

Eximmutuo.as.aui.are.i.depauꝑare pau
perẽ facere.⁊ ðꝛ ab ex.⁊ imutuo.as.
Eximo.mis.mi.emptũ.a.t.i.auferre vel ex
trahere.⁊ ðꝛ eximo.q̃i extra emo.i.traho.
Exinanio.inanis.niui.a.q.i.anihilare.dehᷣ
mere. euacuare. diminuere. ⁊ ðꝛ ab ex et in
anio.nis. Vñ Apłs ad Chil.ij. Exinani⸗
uit ſemetipſũ.foꝛmã ſerui accipiẽs.
Exiſtimo.as.are.aui.a.p.i.putare.⁊ ðꝛ ab
ex.⁊ eſtimo. Iñ exiſtimatio.i.putatio vłil
leſę dignitatis ſtatus. fama moꝛibus ad
„quiſitus. H
Exiſto.ſtis.extiti.n.t.i.pmanere.extraſta⸗
Exoccupo.pas.i.expedire.⁊ ðꝛ ab ex (re.
Exoleo.les.leui vel lui.exoletũ vel exolitũ
n. S.i. creſcere.⁊ ðꝛ ab ex.⁊ oleo.es. Mapᷣ.
vo dicit. Exoleuit. i. i obliuionẽ venit. de⸗
fecit. coꝛrupt' ẽ.⁊ coꝛ.o.aſ..l.
Exoꝛcico.as.aui.a.p.i.adiurare.increpa⸗
Exoꝛdioꝛ.diris.exoꝛdit ſũ.vel exoꝛ (re.
ſus ſü. d. q.i. inciꝑe vel loqͥ. In exoꝛſus.ſa
ſũ.i.locutꝰ incepꝛtt.
Exoſſo.ſas.aui.a.p.i.laniare.diſcindẽ.oſ⸗
ſa extrahere.⁊ ðꝛ ab ex.⁊ oſſo.ſas. Nonit
etiã ꝓ debilitare vel infirmare.Cũ em oſſa
ſint coꝛꝑis robur.qͥ ea aufert coꝛpus debi⸗

Expando.dis.di.paſſum.a.t.i.extendere.
Vnñ illud. Expaſſis ĩ cruce manibꝰ.i.extẽ⸗
ſis. Znueni etiã expãſis.qð ſuſtinendũ ẽ
Sʒ ᷣm Priſti. Pando pateo patioꝛ faci⸗
unt ſupinũ paſſũ. ⁊ ꝛ ab ex.⁊ pando.dis.
Expapillo.las.lare.laui.lare.i.exoluere de
nudare ⁊ ꝓpꝛie papillas. ⁊ ðꝛ ab ex et pu⸗
Expatuloꝛ.laris.latꝰ.lari.d.p.i. (pilla.
ſpatulã auferre vel frangere. ⁊ ðꝛ ab ex.⁊
Expecto.ctas.ctaui.ctare.i.(ſpatuloꝛ.arl.
demoꝛari.ſuſtinere.pᷣſtolari. Expectat᷑ qͥ
ventur ẽ. Spectat᷑ qͥ videt᷑ vł appꝛopiat
Expectoꝛo.as.raui.a.p.i.exol (m NPapᷣ.
uere firmaculũ a pectoꝛe remoueꝛe.⁊ ðꝛ ab
Expedio.dis.dire.diui.ditũ. (ex ⁊ pectus
a. q.i.liberare.explicare.exoluẽ.q̃ſi extra
pedicã ponere.⁊ ð ab ex. ⁊ pedica. Jñ ex⸗
pedit.ta.tũ.i.exolut.liber ymptus.
Expẽdo.dis.dere.pẽſũ.a.t.i.expẽſas facẽ.
⁊8ꝛz ab ex.⁊ pẽdo.is.Iñ hęc expenſa.ſę.
Expergefacio.cis.feci.factũ.a.t.i.excitare
vel facere euigilare.⁊ ðꝛ ab ex ⁊ pergiſcoꝛ
ſceris. ⁊ facio.cis.⁊ acuit᷑ fa.
Exꝑgiſcoꝛ.ris.exꝑrectꝰſũ.i.a ſomno euigi
lo.⁊ ðꝛ ab ex.⁊ ꝑgo.gis.qð cõponit᷑ aper.
⁊ rego.gis. Unde dicit riſtianꝰin.x.lib.

Exꝑ giſcoꝛ.qꝛ a pergo ẽ.exꝑꝛectuʒ facit.qð
ſqʒ; cõponit᷑ ex per.⁊ rego.qð facit rectum
q;uis vetuſtiſſimi etiã expgitꝰ dicebäat.

Experioꝛ.riris.ꝑtꝰſum.vᷣbuʒ cõe.i.ꝓbare
vel ꝓbari.cognoſcere.tẽptare.cognoſci.

vel temptari.⁊ ðꝛ ab ex ⁊ pario. Iñ hͥ expe
rimentũ.ti.⁊ hęc exꝑientia.tię.⁊ exꝑtus.

a.ũ. aũt experioꝛ cõponat᷑ a pario.patʒ

ꝑ Priſtianũ in.x.lib.dicentẽ.Sunt etiam
alia ex h̊ ipſo.i.pario cõpoſita deponẽtia.

experioꝛ.operioꝛ.quoꝛũ ꝑticipia exꝑtus.

oꝑtus.a pario oſtendũt eſſe cõpoſita.cuiꝰ
pticipium partus ẽ.Et vult Priſtianꝰ vt
patet. ꝙ experioꝛ ſit verbũ deponẽs.Sed
dic ꝙ olim experioꝛ fuit depo.ſʒ nũc ẽ cõe

Itẽ experiri qũq; ponit᷑ ꝓ rñdere ſeu defẽ
dere. vt de iudi.c.j.de ꝓcur.c.qͥ generalit᷑

li. vj.qñq; ꝓ agere.vt de cã poſ.⁊ ꝓpꝛie.c.
paſtoꝛalis.

re.⁊ ðꝛ ab ex.⁊ ſpico.cas.⁊ ꝓdu.pi.

Expilo.las.lare.a.p.idẽ ẽ qð depilo.et ex
eiſdẽ vbis põt cõponi de qb depilo. vnð
põt coꝛriꝑe pi.⁊ ꝓducere ᷣm diuerſas cõ⸗
poſitiones.vide.S.in depilo.
Expingo.gis.pegi.pactũ.a.t.i.expellere.⁊

ðꝛ ab ex. ⁊ pango.gis.
Expino.nas.aui.are.a.p.i.ſpinas auferre.
vyłextrahẽ.⁊ ðꝛab ex.⁊ ſpino.as.⁊ ꝓ.pe.
Expio.pias.are.a.p.i.expurgare.ex toto.
vł ꝑfecte piare. Iñ h̊ͥ expiamẽ.pe.ꝓd.et h
expiatio.i.purgatio pia actio.mundatio.

Et expiabilis expiabile.qð expiari põt.et

ðꝛ ab ex.⁊ pio.

Expiro.as.raui. rare.n. p. i. moꝛi. extra ſpi
ritũ mittẽ.⁊ ðꝛ ab ex.⁊ ſpiro.ras.⁊ ꝓd.ſpi

Expiſcoꝛ.ſcaris.d.p.i.ex toto a piſcibꝰ eua
cuare.vel adqrere.⁊ ðꝛ ab ex ⁊ piſcoꝛ.
Expleo.ples.plere.a.s.i.finire.

Explicit ⁊ expliciũt.vbũ defectiuũ.i.termi

nat᷑ vel finit vel terminant᷑ ⁊ finiunt᷑.nec
inuenit᷑ de eo plus.

Explico. cas.cui.plicitũ.a.p.inuenit᷑ etiaʒ
plicaui. catũ antiqtꝰ ab ex..⁊ plico.cas.i.

oꝛdinare.digerere.diſtendere.extra plicã
ponere.ſoluere.apꝑire. 1

Explodo.dis.di.ſũ.n.t.i.manꝰrelaxare.ex
perire.excutere.vel extra plauſum facere

⁊ ponere.vel eijcere.vel explere.
Exploꝛo.ras.raui.rare.a.p.i.exqrere inue
ſtigare.⁊ ꝓd.plo.⁊ ðꝛ ab ex. ⁊ ploꝛo.ras.
Vnñ in Auroꝛa. Mer qͥs exploꝛet plebis.⁊
Expompo.pas.paui.pare.a.p.i.vituꝑare

Expicoꝛ.carl.d.p.⁊ expico.cas.i.deſpica⸗

deteſtari. ⁊ ð àa pompo. pus.
Expono.nid.ere.a.t.i.otra ponere.explica
re exoluere. Exponi aũt dicunt᷑ infantes
ſerui liberti ⁊ languidi ſi ſine cura dimittũ
tur. vel eis alimẽta negant᷑ a parẽtibꝰ a do
minis. vel a patronis.vt in.c.vnico.de in
fan.⁊ lang. Exponi em aliqͥ ſolẽt relegato
pietatis officio infantes vel languidos añ
eccłias ponere.vt eos alij miſeratione mo
ti colligant. lxx vij.diſ. ſi expoſitꝰ.

Expꝛimo.mis.ſſi.ſſuʒ.a.t.i.extra pꝛimere.

effundere. manifeſtari. repſentare.et ðꝛ ab
ex et pᷣmo.mis.et coꝛ.pꝛi. .
Expꝛobꝛo.bras.braui.a.p.i.diffamare.in
crepare.ↄuiciari.pᷣteritã culpã oppꝛobꝛio
ſe enarrare.et ðꝛ ab ex.⁊ pꝛobꝛo.bꝛas.
Expumo.mas.aui.are.n.p.i.valde vel ex⸗
tra ſpumare. vel ſpumas auferre. .
Expungo.gis.a.t.i.extra pellere.extra pũ
ctum ſcriptionis ponere ⁊ delere.
Expuo.is.pui.putũ.n.t.i.extra ſpuere.

Exqᷣro.rl.ſiui.ſitũ.a.t.i.ĩueſtigare.extra qᷓ⸗

Extendo.dis.di.tentũ.vel extenſũ. crere.

n.t. i. explicare.extra tendere.

. „

Extermino.nas.naui.nare.a.p.i.terminũ
auferre.vel exulẽ facere.q̃ſi extra terminũ

ponere ⁊ eijcere.⁊ ꝓpꝛie ðꝛ de exulibus.⁊

ponit᷑ ꝓ demoliri. Añ Matth. vj. Exter
minãt facies ſuas.i.demoliunt᷑.diſſoluũt.
deuenuſtant. diſſipant. qſi extra terminos
humanę ↄditionis abducũt. Inde h̊ ⁊ hęc
exterminabilis.⁊ G̊ le.
Externo.nas.a.p.i.alienare.
Extimo.mas.mare.a.p.i.appᷣciari vel pu⸗
tare.q̃ſi ex mẽte ſichabere.⁊ ðꝛ ab ex et ti⸗
mo qð ẽ mens. Ael extimare.ẽ pᷣcium ali⸗

cuiꝰ rei certũ dare.⁊ ẽ idẽ qðᷣ taxare.vł cer

tum pciũ diffinire ⁊ determinare.

Extinguo.guis.xi.ctũ.a.t.i.moꝛtificare.et
ptinet ad ignẽ. ⁊ ðꝛ ab ex.⁊ ſtinguo.guis.
⁊ abijcit᷑.ĩs.
Extipo.pas.paui.are.a.p.i.emittere eua⸗

cuare. ⁊ ðꝛ ab ex.⁊ ſtipo.pas.⁊ ꝓd.ſti.
Extirpo.pas.paui.a.p.i.a radice ſubuertẽ
aſtirpe extrahere. deſtruere.ex toto vleui
denter. ſiue extra ſtirpare.
Extollo.lis.ere.a.t.i.ſurſum eleuare.
Extremiſco.cis.vᷣbũ inchoatiuũ.i.incipio
extremere.
Extremo.mas.a.p.i.extremũ facere vel vl
timũ. vel purgare.auferre.extrinſecus de
foꝛis.vᷣm Hugl.
Extremo.mis.mui.ere.n.t.i.q̃ſi extra tre⸗
mere.⁊ ðꝛ ab ex.⁊ tremo.mis. „

⁊ ꝓd.tri. AUñ Virgiliꝰ in.vj.ęnei. Hic la⸗
boꝛ ille domus ⁊ inextricabilis erroꝛ.Et
Thob. vj. Fumꝰ eiꝰ extricat oẽ demoniũ.
Iñ h̊ ⁊ hęc extricabilis.⁊ h̊ le.

„ — 2

xtringo. gis.xi.ctũ.a.t.i.extra vel valde

ſtringere. vel a ſtrictura remouere.⁊ ð ab

ex. ⁊ ſtringo.gis.
Extrudo.dis.ſi.ſuʒ.extrudere.a.t.i.valde
vel extra trudere.depellere.longe.abire.
facere.⁊ ðꝛ ab ex ⁊ trudo.⁊ ꝓdu.tru.
Extruo.is.xi.ctũ.a.t.i.valde vłextra ſtruẽ
Extupeo.pes.pui.n.s.⁊ caret ſupino.⁊ eſt

valde ſtupere.vel a ſtupoꝛe ceſſare.libera⸗

re.coꝛ.ſtu.⁊ ðꝛ ab ex.⁊ ſtupeo.

Extupo.as.paui.are.a.p.i.valde ſtupare.

ſtupam remouere. ⁊ðꝛ ab ex.⁊ ſtupo.as.⁊
coꝛ.ſtu.

Exubero. as.aui.are.n.p.i.valde vberare

ſuꝑpabundare. ⁊ ð ab ex. ⁊ vbero.

xuco.cas.caui.a.p.i.ſuccuʒ auferre.⁊ ðꝛ

ab ex. ⁊ ſuco.as.qð nõ ẽ in vſu.⁊ ꝓd.pᷣmã
Exudo.as.daui.n.p.i.ſudoꝛẽ emittere.vł

extra ſudoꝛẽ ire.⁊ ðꝛ ab ex.⁊ ſudo.as.Et

ꝓdu.penł.

Exulcero.ceras.raui.are.a.p.i.extra valð

vel deoꝛſum vlcerare. vel vlcera auferre.

eexaceruare. eneruare. ⁊ ö: ab ex.⁊ vlcero.

ras. 7 (oꝛ. ce.
Evxulo.as.verbũ neutrũpaſſiuũ.i.extra ſo⸗
lum ſuęterrę poni ⁊ exterminari.Et dʒ ſic
ONOſtrui. Ego exulo a rege.⁊ non debet dici
Ego exulo illũ pᷣm Hugl.Nap̃.·etiã dicit.

Exulare.i.extra ſolũ ſuum habitare.Ex⸗

uloate. =ðèð
Exulto.as.are.i.frequẽt᷑ exilire.qð ꝓpe fit
cũ lętamur.Et ideo ponit᷑ exultare ꝓ leta
ri.ſʒ ꝓpꝛie ſaliẽdo ᷣm hugl.⁊ ðꝛ ab exilio
lis.liui.vł lui.ultũ.tu.i.extra ł valð ſalire.
Exundo.das.dare.n.p.i.valde abundare
vel excreſcere.⁊ ðꝛ ab ex.⁊ vndo.das.
Exuo.is.exui.exutũ.exuere.a.t.i.extrahẽ.
expoliare.⁊ ðꝛ ab ex.⁊ ſuo.is. Iñ exutta.
tũ.i.expoliatꝰ.extract.expulſus.
Exupero.as.raui.are.a.p.i.valde ſuꝑare.
⁊ð ab ex.⁊ ſupero.ras.
Exuro.ril.exuſſi.exuſtũ.a.t.i.valð vrere.⁊

ðꝛab ex.⁊ vro.vꝛis.⁊ ꝓd.u. Jñ exuſtus.

ta.tum.i.combuſtus.

Abello. las. laui. n. p. i. loqui.
Fabꝛico.cas.care.n.p.i.iſtruere

xtrico.cas.care.a.p.i.expedixe.exoluere

componere. munire. ⁊ a faber. toꝛ.fartrix.fartio.onis.

bꝛi. Videt᷑ etiam poni in deponẽti genere.
Añ illud ꝓpheticũ. Fabꝛicatꝰẽ auroꝛã ?
Fabuloꝛ.aris.atłꝰſũ.d.p.i.fabulas di⸗(ſolẽ?
cere vel fallſa. H

Faceſſo.ſi. ſitũ. vbũ deſideratiuũ.i. deſide⸗

rio facere. Itẽ faceſſere.i.deſinere.ceſſare.
recedẽ.Et ðꝛ faceſſo.q̃ſi facere ceſſo. AInö
Prudentiꝰ in libꝛo hymnoꝛũ.Faceſſite in
quit ne noſtrã grauet obſequela moꝛteʒ.i.
diſcedite.
Facio.cis.ci.ctũ.n.t.i.aliqͥd oꝑari ex pꝛeia⸗
centi materia.ſʒ creare ex nihilo.
Facto.tas.i.frequẽter facere. IJñ deſcẽdit
aliud vbũ frequẽtatiuũ.ſʒ factito.tas.id

S.frequẽter facere.

Facundo.das.a.p.i.facere facundũ.
Falcito.tas.i.frequẽter falcare..⁊ ðꝛ a fal⸗
co.cas.Et põt eẽ nõ frequẽtatiuũ.⁊ tũc de
fiuar afalx cis.⁊ ẽidẽ qð falcare.vel falcẽ
facerer. 2Jè

Falco.as.aui.a.p.i.curuare vłfalce ſecare

Falero.faleras.a.p.i.oꝛnare.vt iſte vtitur
yverbis faleratis.i.oꝛnatis. Itẽ inuenit᷑ fa⸗
lerare ꝓ ſupbire.inaniter ſe iactare.
Fallo.lis.fefelli.falſum.a.t.i.fando verbiſ
deciꝑe.⁊ ðꝛ a foꝛ.faris.Et a fallo ðꝛ falſo.
as.frequẽtatiuũ.a.qͥ falſito.tas.aliud fre
quẽtatiuũ. Itẽ fallo cõponit᷑ cũ re.vt Re⸗
fello.lis.li.refellere.⁊ caret ſupino.
Falſiſico.cas.aui.a.p.i.falſum facere. ⁊ ðꝛ
a falſus.⁊ facio. Iñ falſifſicatio.onis.
Falſito.tas.frequẽtatiuũ de falſo.as.i.fre⸗
quenter falſare.⁊ coꝛ. upPbe.
Falſo.as.i.frequẽt᷑ fallẽ.a fallo fefelli.ſuʒ.
Fameo.mes.mui.n.s.i.eſurire hr̃e famem
Iñ fameſco.ſcis.inchoatiuu.
Famino.nas.naui.n.p.i.loqui.⁊ ðꝛ a famẽ
inis.Et cõponit᷑ cũ ad.vt Affamino.nas.
amo.mas.mare.a.p.i.famã diuulgare.⁊
Sza fama. ”ÿ”M
Famuloꝛ.laris.atus ſũ.d.p.i.obſequi obe⸗
dire. Et famulari debiti ẽ. Obſeqͥ volũta⸗
tis. Obedire ad vtrunq; refert᷑. YFamuloꝛ
componit᷑ cũ con.vt Cõfamuloꝛ.aris.i.ſi⸗
mul famulari. “”M
Farcino.nas.naui.a.p.i.replere.
Fartio.ſi.ſũ.vłtũ.a.q.⁊ qñq; inuenit᷑ farti
ui.titũ.qð ꝓbat farcimẽtũ. Itẽ inuenitur
farſiui.ſitũ.ſʒ ̊ potiꝰ tractũ ẽ a vulgari qͥ⸗
rundã qͥ vtunt᷑ verbo iſtiꝰ litteraturęꝑ to
tam ↄiu gationẽ.ſ.farſio.ſis.ſiui.ſitũ.Et ẽ
fartire.ſaginare.implere. Iñ vᷣbalia.far⸗

.

e
i⸗
⸗

Faſcino.nas.a.p.i.incantare.q̃ſi adulãdo
impetẽ laudando deciꝑe. AUñ ad Gab.iij.

AQAuis vos faſcinauit veritati nõ obedire.
vvbi dicit glo. Quis vos faſcinauit.i.dece⸗

pit veritati nõ obedire.⁊ coꝛ.pe. Uñ Vir⸗

gilius in bucoł. Neſcio qͥs teneros oculo

mihi faſcinat hedos.
Faſtidio.dis.diui.a.q.i.hoꝛrere.ſpernere.

contẽnere.tedere. In vᷣbalia. Et hoc faſti
dium. dij. i. ſuꝑbia vel tediũ. faſtidiolus F
a. ũ.i.ſuꝑbus vel tedioſus. Et h̊ faſtidio⸗
ſus.ſi.⁊ hęc faſtidioſitas.tatis.⁊ deriuat
faſtidio a faſtus.qð ẽ ſuꝑbia.Quidã tñ di
cunt faſtidio eſſe bᷣmę impoſitionis.⁊ inde

faſtus.

Faſtigio.as.a.p.i.exaltare.ſublimare. Inñn

faſtigiatus. tus.⁊ faſtigiatꝰ.ta.tũ.i.eleua⸗
tus. ⁊ altus.⁊ ðꝛ a faſtus.qð ẽ ſuꝑbia. Et
inuenit᷑ ꝑ ſyncopã faſtigatꝰ ꝓ faſtigiatus.
AVñ greciſmus.Sunt faſtidia tedia.ſed fa
ſtigia celſa. H JORDRDð
Fateoꝛ.terl. faſſus ſũ.d.s.i.manifeſtari.q̃ſi
teneoꝛ fari. Fateri coactiõis ẽ ⁊ neceſſitat

Fatemur em coacti. Sʒ ↄfitemur ⁊ mani⸗

feſtamus volũtarij. Orodimꝰ pᷣcio.vel ali

qua vtilitate ſperata ducti. Item fatemur

mala. manifeſtamꝰ bona. pdimꝰꝗqſita. Et
coꝛ. fa.fateoꝛ. Uñ.Cõſiteoꝛ ſi d ꝓdeſt de
licta fateri.

Fatigo.gas.aui.a.p.i.fatim agere ⁊ abun⸗

danter. ⁊ a fatim. qð eſt abũdant᷑.⁊ ago

gis..· Iñ fatigatus.a.ũ.i.in itinere laſſatꝰ.

feſſus. .
atiſco. cis.fatiſcere.n.t.i.abũdãt᷑ hiſcere.

aſcindi. vt Iſte pannꝰ fatiſcit rimis.i.ſcin

ditur. ⁊ ? q fatim. qð ẽ abundant᷑ ⁊ hiſco.
cis. Et fatiſcere.i. laſſari.marceſcere. abũ⸗
danter apiri. deſinere eſſe. deſicere. AUnde
de ſcõ artino ðꝛ. Art' febꝛe fatiſcentes
Fato.tas.taui.a.p.i.deſtinare.deſignare.
Fatuo. as. aui. a. p. i. fatuũ facere.⁊ ðꝛa fa⸗
tuus.Et cõponit᷑ cũ dis.vt diffatuo.i.di⸗
uerſis modis fatuare.vel a fatuitate remo
uere. Infatuo.as.i.valde fatuare.
Faueo ues.ui.fautũ.n.S.i.ſuffragari.auxi
liari. aſſentire. fauoꝛẽ dare.⁊ ꝓpꝛie in ma⸗

lo. Et ꝓd.fa. in pterito.ſʒ in ſſenti coꝛ.eaʒ
AVñ. At legi faueas tibi ſicut amaris ame⸗

tur. Proximꝰ. —
Faxo.xis.faxit.verbũ defectiuũ ⁊ comicuzʒ

i. facere.⁊ nõ habʒ ampliꝰ niſi ſdictas vo

ces.⁊ faxim. ⁊ ðꝛ a facio.cis. Et faxo.xis.

faxit.qũq; accipiunt᷑ vi futuri.qũq; in vi

pᷣſentis tam ſubiunctiui qᷓ; indicatiui.

cipit᷑ tñ ꝓ futuro.

Febꝛicito.tas.pe.coꝛ qð ⁊ febꝛicitoꝛ.taris

inuenit᷑ in deponẽti ge.i. febꝛem habere.

Febꝛio.bꝛis.i.febꝛẽ hrĩe.⁊ deriuat a febeis·

Iñ febꝛiſco. cis.inchoatiuũ.
gebꝛuo.as.i.ſacrificare.vel purgare.

ficere. Et cõponit᷑ cũ de. vt defeco. fecas.

i.purgare.q̃ſi deoꝛſum a fece ponere. Añn·
ꝓphᷣa. Aindemię deſęcate ⁊c. Itẽ effeco.
cas. i. purgare. qſi extra fecẽ ponere
Fęco.cas.ꝓ fecẽ facere.neu.e᷑.ꝓ Zturpare

Feęcundo.das.a. p.i.fecundũ facere. .
Feędero. as.a. p.i.pacificare.ſędus firmare
7ðꝛa fędus.deris.Et cõponit᷑ Cõfedero.

ras.i.ↄiũgere.colligare. Iñ vᷣbalia ↄfęde

ratoꝛ. trix.ttſio. .
Fedeo.des.i.fedũ eẽ.⁊ ðꝛ a fedo.as.aui.
Fedo. das. aui. . p.i. deturpare. Et cõponi
rur cũ con. vt Cõfędo.das.Dęfedo.as.i.
mũdare. vel valde fedare. Diffedo. as.id
ẽ diuerſis modis feędare.vel mũdare.Effę

do. das. i. valde fę are. vel extra feditateʒ

ponere. Refedo. as. i. iterũ fedare. ꝓd.

fę. Añ. ij. Regl. xvj. dz. At cuͦ audierit iſit
ꝙ; fedaueris patrẽ tuũ roboꝛent᷑ tecum ⁊c
Et virgilius in tertio Enel Somcſam pꝛę
dam ⁊ veſtigia fęda relinqgauunt.
Felico. cas.care.a. p.i.fęlicẽ facere.Et deri
uat᷑ a fęlix. In felicito· tas frequẽtatiuum
Et ꝑ cõpoſitionẽ Infelico.cas.i.infęliceʒ
facere ⁊ infligere. Infelicito.tas. fre.
Femino.nas.ui.n.p.i.moꝛe feminaꝝ ſe ha⸗
bere. vel femino. nas.a.p.i.mollẽ vłfęmi⸗

neum facere. debilitare. eneruare. euirare

Et cõponit᷑ Effemio.nas.i.valde femiare
Fendo.fendis.nõ ẽ in vſu.ſʒ defendo.dis.

IJIñ. defenſo. ſas. Itẽ cõponit᷑ Infẽdo. diſ

ſ infenſo. ſas. frequentatiuũ. Offendo.
Dis. di. ſum. ſu. Iñ offenſo. ſas. frequẽ.
Fęneroꝛ.aris.d.p. ðꝛa fenus.⁊ in eodẽ ſen
ſu inuenit᷑ fenero. as.i.mutuare vel mutu⸗
ari. ſ. dare ad vſurã vel acciꝑe. Eſt em dã⸗
tis ⁊ accipiẽtis.⁊ qͥ dat mutuo.⁊ q̊ accipit
fenerat᷑. JIñ h feneratoꝛ. oꝛis.q dat ⁊ q ac⸗
Apit fenus. quaſi fenoꝛis actoꝛ. Et fenera⸗
toꝛius.a. ũͥ. Et cõponit᷑ fenero. vel oꝛ. Cõ⸗

fęænero. as. vel confęneroꝛ.aris. id E. ſimul

fenerari. Defenero. as. vł defeneroꝛ aris
i. ditare vel ditari. vel valde fenergi vel
7

eco. cas. caui. n. p. i.fecẽ facere. vel fece in H

Sa e

dſeruire. vel a fenoꝛe remouere Refeneꝛo
ras.vel refęneroꝛ.rarl.i.iteꝝ fenerari.Itẽ

feęnero vel feneroꝛ inuenit alcre. ve⸗ .fetidus.
Eyęgto. tas. tare. a. p. i. parẽ. vel generare. et

ligare. Fenero.ras.cũ ſuis cõpoſitis ẽ neu
trũ. Sʒ feneroꝛ. aris. depo.cũ ſuis cõpoſi⸗
tis. Itẽ fenero. ras.qñ ſtat p ↄiũgere vłli
gare.⁊ defęnero ꝓ ditare.ſũt actiua.

Feneſtro.as.are.n.p.i.feneſtras facere. v
feneſtras ſparare. =M

Ferbeo.es.bui.n.s.i.bulire.ſcatere.caleſie
ri. eſtuare.⁊ ð a ferueo.mutata.u.in. b.

erio.ris.a.q.caret ſᷣterito ⁊ ſupino.ſʒ.¶mu

tuat ea a ꝑcutio.tis.qð ẽ eiuſdẽ ſigtiõis ſe
cũ.⁊ facit ꝑcuſſi.ꝑcuſſũ.i.pcutere.Et cõ⸗

ponit᷑ cũ re.vt Referio.ris.i.iteruʒ ferire

vel retro ferire.⁊ coꝛ.ᷣmã. VUñ Ouidius.

Ipſaq; ceruleis charta ferit᷑ aq̃s. Et Oꝛa

tius.Hõ ſemꝑ feriet qcũq; minabit᷑ arc
Ferio.as.n.p.vel potiꝰ ferioꝛ.arl.d.p.dici
tur.i.ceſſare ab oꝑibꝰ.vel ſolẽnixare.
Fermẽto.tas.a.p.i.fermẽto coꝛrumꝑe.

Fero. fers.fert.tuli.latũ.vᷣbũ anoꝛmalum.

coꝛripit pᷣmã tam in ſſenti qᷓ; in ſ̃terito.Et

ſist plura. HNã fero.i.cupio. Uñ Ouidius
In noua fert animus mutatas dicere foꝛ⸗

mas.Fero.i.dico. Fero.i.ſuſtineo.vel pa
tioꝛ.vel tolero.Et fero.i.poꝛto. Vñ.Fert

patit᷑ dicit. fert cupit atq; gerit. Iñ vbalia

latoꝛ.latrix.latio.

vel faſtidire.⁊ ðꝛ a ferox.cis.

Ferro.ras.aui.a.p.i.ferro aliq̃d ſparare.

ozꝛnarre.
Ferueo. ues.⁊ feruo.uis.bullire.ſcateꝛe.ca
lefſieri. ęſtuare. Et ponit᷑ ſepe ferueꝛe. ꝓ fre
quẽtare.ſicẽ ecõtrario frigere ꝓ ceſſare.qꝛ

cũ locꝰ aliqͥs frequẽtat᷑ calcãdo videt᷑ cale

fieri..Et habẽt idẽ ſteritũ.ſ.feruiui.ſʒ fre⸗

quẽtius ðꝛ ꝑ ſyncopam ferui. Itẽ a ferueo

mutata.u.in. b. ferbeo. bes.bui.in eodẽ

ſenſu. ⁊ oia ſunt neutra.Et ab omnibꝰ iſtiſ

inchoatiuis ſunt.ſcilicet ferueſco.feruiſco
ferbeſco. OMJMGMWG
Feſtino.nas.aui.pe. ꝓd.n.p.i.accelerare.
2532¾ a feſtũ.qð ẽ lignũ qdðᷣdã.videt᷑ enim ti

Ana ad feſtũ celerare.⁊ ideo tractũ ẽ ide fe⸗
ſtinare.q̃ſi ad feſtũ nare. Et differt a ppe⸗
rare. NMroperat em̃ qͥ qð icipit mature trã⸗
ſigit. eſtinat.qͥ multa ſimul incipit nec ꝑ⸗

Feſtiuo.uas.aui.n.p.i.feſtare.·

Ferocio.cis.ciui.a.q.i.ſęuire vel deſpicere

tenet. i. ignẽ. vel gerẽ. etymol.ẽ. Et hinc fe

toꝛ.oꝛis.Et fetidus.da.dũ.i.putridꝰa fe⸗
toſus.a.ũ.i.fetidus. ”M

ðꝛa fętus.a.ũ. Iñ fętat.a.ũ.i.generatus.
vel ꝑtus.Et fetans.tantis.ꝑticipiũ.i.ge⸗
neras.vel paries.Et hic fętãs.tis.i.pecꝰ.
pecudis. VUñ ps.Et ſuſtulit eũ de gregibꝰ

ouiũ.⁊ de poſt fetãtes accepit eel.

Fibulo. as.laui.a.p.i.fibulis ligare.⁊ ðꝛ a

ſibula.Et cõponit᷑ cũ ad. vt affibulo. las.
i. alligare.⁊ ꝓpꝛie mantellũ. Itẽ cũ cõ. vt
cõſfibulo.las.i.ſimul fibulare. Itẽ cuʒ dis.
vt diffibulo.as. Itẽ cũ de.⁊ ðꝛ deſibulo.i.
diſſoluere. diſligare. Itẽ cũ ex.⁊ ðꝛ effibu⸗
lo. as.i.exoluere. It cũ in.⁊ ðꝛ infibulo.
las. i. illigare. vel fibulas imittere. Itẽ cuʒ
pꝛę.⁊ ðꝛ ſᷣfibulo.las.i.ante.vel ab anterio
ri ꝑte ſibulare. Itẽ cũ re.vt refibulo.i.iteꝝ
fibulare.vel dirfibulare. Itẽ cũ ſub.⁊ dici⸗
tur ſuffibulo.las.i.ſubligrrer.
Fideiubeo.bes.iuſſi.iuſſũ.a.s.i fidẽ ꝓ aliqͥ
dare. iurare. ꝓmittere. Jñ fideiuſſoꝛ.oꝛis.

Qμ◻ PPalio ſe obligat. vłfidẽ dat vel ꝓmittit.

Uñn Ecd. xx viij. Fideiuſſorl ne obliuiſca⸗
ris.dedit em aiam ſuã ꝓ te.Et ſcribunt᷑ ꝑx
geminũ.s.fideiuſſi.fideiuſſũ.⁊ fideiuſſoꝛ.
Fido.dis.dit.fiſus ſũ.vbũ neutropaſſiuũ.
Ii.fiduciã habeo vel credo. Iñ h̊ ⁊ hec eth
fidens.tis.tã nomen qᷓ; ꝑticipium.⁊ vᷣm ꝙ
nomẽ ẽ comꝑat᷑. Iñ fidenter.tius.ſime.et
hec fidentia.tię..Fido cõponit᷑ cũ cõ.⁊ ðꝛ
cõſido.dis.ↄfuſus ſũ. Iñ ↄſidẽs.⁊ cõꝑat᷑.

Inñ ↄſident᷑.tius.ſime.aduũ.Et hęc ↄfiden⸗

tia.tię. Et cõponit᷑ cũ dis.vt diffido. dis.
fiſus ſũ.i.nõ ſidere.Fido cũ ſuis cõpoſitis
neutrũ ẽ.⁊ ꝓdu.fi. Uñ Ouidius dearte.
Biffidet miſere ꝓtinus illa ſibi. Inuenit
ſidit ſᷣteritum de findo.is.⁊ coꝛ.ſi. Uñ. Fi
do parit fidit dat qͥʒ findo fidit. Item fidis
etiã ẽ gtũs de fidis.dis.ꝓchoꝛda.⁊ gtũs
de lides.dis. ꝓ vᷣgine quadã. Item fidis ẽ
dtũs ⁊ ablatiuꝰ pluralis de ſidus.a.ſ.⁊ ꝓ
