num. Vñ ⁊ hõ ðꝛ luculẽtꝰ.qᷣ eſt lingua cla⸗
rus ⁊ ᷣmone ſplẽdidus. Iñ.luculẽtia.tię.

id eſt claritas ⁊ lucis plenitudo.

Luculeũ.lei.genꝰ eſt albi marmorl.⁊ naſci.
tur in chio inſula.cui lucullus ↄſul nomen

dedit.q̃ delectatus in illo pᷣmũ rhomã vex

it vel aduexit.ſolũq; pene q;ͥ marmoꝛ aba/

matoꝛe nomen accepit.
Luculus.li.paruus lutus..
Lucus.ci.m.g i.dẽſitas arboꝝ ſoli lucẽ de

trahẽs.i.nemꝰ adeo dẽſuʒ ꝙ ſol ibi lucere
nõ põt. Vñ ꝑ ↄtrariũ ðꝛ lucꝰ a lucendco.
Xudibilł.⁊ B le.aptꝰ ludo vład ludendum.
Ludibriũ.bꝛij.i.deriſio.⁊ qð illudit᷑.⁊ vdOꝛñ aea
ludo is. Ał ludibꝛiũ eſt res aliꝗᷓ ꝗ̊ ludoet·
ↄtẽptui haberi dig eſt. Vñ. ij. ¶Oachab.
viij. Ludibrio habiteę ciuitatis iniuriam.
Ludibundꝰ.a.ũ.i.ludo plenꝰ ⁊ ſimił ludeétti

odicũ lumẽ ł'modicꝰignis

—

⸗ „ ——

— —
SS. —

Ludicrũ.cri.n.S.i.ludus.⁊ ðꝛaludo.dis.
Et ludicrus.cra.crũ.⁊ ̊ ⁊ hecludicr:.et h̊
cre.⁊ in płiludicres.ludicra.⁊ nõ ludicria
vt vult Priſcianꝰ.⁊ ſunt in eodẽ ſenſu.ſcʒ

ludo plenꝰ.vłqð ludis gerit᷑. Iñ ludicro

ſus.ſa.ſum.i.plenꝰ ludicris.vł ludibilis.
Fm Hhugl. Map. wo dicit. Ludicra ſunt lu
doꝝ carmina vel turpia ⁊ inhoneſta.łcer/⸗
tamina ꝗᷓ in ludis gerunt᷑.Et coꝛ.di. Vnð
Auroꝛa. Ludicra dicturus ocia nr̃a noceſ

Ludius.dij.m.g.i.ioculatoꝛ. Iñ hęc ludia

die.i · ioculagtrir.
Ludix.cis.f.g.qdam veſtis eſt.⁊ ðꝛa ludo
dis. Et dicunt᷑ ludices veſtes a ludis thea
tri.Cũ em̃ egrediebant᷑ de ludi ꝓſtiblo iu⸗
uenes haꝝ velamento tegebãt caput et fa⸗
ciem ne cognoſcerent᷑.qꝛ ſolebat erubeſcẽ

qllupanar intrauit. W

Ludulus.li.pe.coꝛ.dimi.i.paruus ludus.
Luecula.lę.dimi.i.parua lues.
Lues.luis.f.t.i.macula.ſoꝛdes.vł peſtilen
tia.moꝛbꝰ repentinꝰ.⁊ ðꝛa luo.is.ꝓ detuꝛ

pare. vłðꝛ a labe.vel a luctu. qꝛ luctũ fac̃.

Eſt em repentinus languoꝛ ſił cũ moꝛte ve

Lugubris..t.⁊ h̊ bre.i.flebi. (niẽs.

Luidꝰ.da.dũ.i.maculoſꝰ.vel lue.i.tabe flu
ens. ⁊ ðꝛ a lues. Itẽ liuidus reꝑit᷑ ꝓ eodẽ.
Tumbago.ginis.f.t.i.lũboꝝ debilitas

Lũbare. ris.n.t.qð ⁊ h̊ lombar.baris.ðꝛꝑ

apocopã.i.cingulum circa lũbos.⁊ ðꝛ a lũ
bus.qꝛ eo lumbi religaut᷑.vel qꝛlũbis ihę
reat. Ideʒ ðꝛ ⁊ coxale.⁊ bꝛachariũ.⁊ rena
le.Sed ꝓpᷣe renale eſt qð renibus alligat᷑.
ſicut ventrale circa ventrem cingulum.
Lumbatoꝛiũ.rij.idem qð lumbare

LTumbifragiũ.gij.n.S.i.fractio lumboꝝ
Lumbricus.ci.pe.ꝓð.vmis inteſtinoꝛũ.et
terrę.⁊ ðꝛ a lubricꝰ.vel lũbus. q̃ſi lubꝛicꝰ.

gꝛ labit᷑. vel qꝛ in lũbis ſit. Iñ lumbricoſ
ſa.ſum.i.plenus lũbricis.
LZũbulus.li.dimi.i.paruus lumbus.

Lũbus. vi. ob libidinis laſciuiã dictꝰ eſt.qꝛ

in viri coꝛpoꝛe voluptatis cauſa in lumbiſ
eſt. ſicut in vmbilico in feminis.
Qumen. inis.ðꝛ a luo.is.qꝛ luit.i.purgat ⁊
delet tenebꝛas. In lumineꝰ.a.ũ.de lumie
exñs.vel ad lumẽ ꝑtinẽs.vł clarꝰ Et lumi
noſus.ſa.ſuz.i.elaruſ.eo ꝙ ex ſe habeat lu
men. Sʒ lumiatũ ẽ qð aliũde lum accepit.
Lumiare.ris.n.it.i.lumen. vel qð lumen fa

Luna.nę.f.p.dicta eſt q̃ſi lucina.qꝛ (iectm̃.

luce lucet aliena. Lumẽ.n.a ſole accipit et

acceptũ reddit.Et eſt eadeʒ luna diana.et

ꝓſerpina.ſʒ luna in cęlo ðꝛ.diana in ſiluis
ꝓſerpina in infernis. Iñ lunatꝰ.ta.tum.i.
curuatꝰ ad modũ lunę iam dimidię. Et lu
natio.onis.i.tꝑs in qͥ luna recedit a ſole et
poſtea ↄſeqͥt eũdẽ.Itẽ lunatio.i.curuatõ
⁊ tunc ðꝛ a luno.nas.Itẽ inuenit᷑ hecluna
nę.ꝓ adã ciuitate olim ędificata ad modũ
lunę iam dimidię.ſed mõ deſtructa ẽ. Inð
h ⁊ hęclunenſis.⁊ h̊ ſe. r
Lunaticꝰ.ca.cum.iqͥ ſingulis lunationibus
vexat᷑.⁊ mẽte laboꝛat.⁊ ðꝛ a luna.qꝛ ſingu
lis lunationibꝰ cõtingit.cũ luna eſt plena.
lhos etiã lunaticos vulgus vocat.qꝛ ꝑlu
ne curſum ↄcomitant᷑ eos inſidię demonũ
Et nõ ꝙ ex vitio lunę nõ patiunt᷑ lunatici
ſed demenes eos his vexant tꝑibus. vtꝑ
lunam infament lunę creatoꝛem.
Lunula.lę.dimi.i.parua lũa. Ałeſt qdᷣdaʒ
gen? moniliũ. NPrope innnn ſũt aureę bul
lule dependẽtes in ſimilitudinẽ lunę factę
Vnñ Elſa.iij. In die illa auferet dñs oꝛna⸗
mentũ calciamentoꝝ ⁊ lunulas ⁊ toꝛques
Iñ lunulatꝰ.ta.tũ.i.moniliatꝰ.lunułoꝛna
Tupa.pę.vxoꝛ lupi.Et etiã meretrix (tus.
ðꝛ lupa ꝓpter ſimilitudinẽ rapacitatis.
Lupanar.nar..i.ꝓſtibulũ.domꝰmeretricũ
Lupariꝰ.rij.⁊ hęcluparia.rię.ðꝛ canis q lu
pos ꝑſequit᷑.⁊ ad h̊ officiũ eſt ſcipuus.
Lupatũ.ti.n.s.qðdã genꝰ aſperoꝝ frenoꝝ
factũ ad modũ dentiũ lupoꝝ.qͥ inequales
ſunt.Silr. ⁊ lupatũ inęq̃le eſt ⁊ Suiꝰ moꝛ⸗

det. Alij dicunt ꝙ lupatũ eſt molinellum

ipius freni.Et ꝓð.pa.
Lupcus.ci.i.pan.vel ſacerdos panis.et ðꝛ
luꝑcus.q̃t lupos arcẽs a pecoꝛibꝰ.qꝛ pã.i.
deus paſtoꝝ lupos arcet. Iñ h̊ luꝑcal.cał.

pe. pð.feſtũ vłtemplũ panis.vel foſſa pa⸗
ſtoꝛaliũ ludoꝝ in luco qſi theatrum facta.
LCupillus. li. dimi.i.paruus lupus.

Lupinariũ.rij.⁊ lupinetũ.ti.in eodeʒ ſenſu
id ẽ locus vbi creſcunt vel abũdãt lupini.
upinꝰ. ni.m. S.pe.ꝓðᷣ.qðdã genꝰ legumiſ

7 dꝛa lupus.qꝛ ſonitu ſuo terret lupoſ Cũ
ei lupus lupinos intrat.ipᷣi folliculi ſonãt

⁊ ita ille terret᷑. IOtẽ luꝑinꝰ.a.ũ.adiectiuũ.
id ẽ res ꝑtinẽs ad lupũ.vel de lupo exñs.
Lupꝰ.pi. eſt beſtia voꝛax ꝗᷓ valð inſidiatur
ouibꝰ.⁊ ðꝛ a lycos gręce.qð ðꝛlupꝰlatine.
Ael ðꝛlupus q̃ſileopꝰ.qꝛ q̃ſi leoni ita ſit il

li vtus in pedibꝰ. Vñ qͥcqͥd pede pᷣſſerit ñ
cit.Et ðꝛ a lumẽ.⁊ h̊ ⁊ hęc luiarl.⁊ q̊ re.ad . 5

viuit. Accipit᷑ etiã lupus ꝓ lupato. AUnde
Ouið.triſtium. Et placide duros accipit
oꝛe lupos.i.frenos. Item lupus dicit᷑ eti//
am quidã piſcis ad ſunilitudinem lupi.qꝛ
pp 2

etiã impꝛoba voꝛacitate piſces alios ꝑſeqͥ
tur. Lupus etiã ðꝛ ferreus arpax qͥ ⁊ cani

cula ðꝛ.Et ðꝛ ſic.qꝛ ſi qͥd in puteũ ceciderit
rapit ⁊ extrahit. Itẽ lupus etiaʒ ðꝛ moꝛbꝰ

q̃ vt płimũ in q̃libet diuite ðꝛ naſci.Et dici
tur ſic.qꝛ rodit carnem hois.ſicut lupꝰ.ni⸗

ſi remediũ aliqð fiat.ſ.gallina vel alið alal

loco dolenti ſupponat.

Lura.rę.f.p.i.os ventris vel cullei.

Lurco.conis.m.g.i.auidus ⁊ immundus

deuoꝛatoꝛ.qͥ multũ ⁊ turpiter comedit.

XLuridus. da. dũ.i. pallidꝰ. opſcurus. tene/
broſus. ſoꝛdidus. ð a lura. Sʒ ꝓpᷣe luri/⸗
dus coloꝛ ðꝛ coloꝛ mortui. Vel luridus ðꝛ

Aloꝛo.qꝛ hmõi habeat cutẽ.ſ.pallidam

Luſcicio.onis.ipᷣm ocu loꝝ vitiũ.

Luſcilioſus.ſa.ſum.qͥ ⁊ luſticio ſus.ſa.ſum

Zꝛ.i.qͥ ueſpe nil videt.⁊ ðꝛ a luſcus vł luce

Luſcus.ſca.ſcũ.qͥ tm hʒ vnum oculũ ⁊ alte
ro caret.⁊ ðꝛ a luce ⁊ carens.qꝛ luſcꝰ parũ
lucis hʒ. vel qꝛ caret luce.⁊ non lucibus.
Ael ðꝛ a luce ⁊ cuſtos.quaſi lucis cuſtos.
ſcʒ oculi nõ oculoꝛ.

Luſoꝛ.or.m.t.ðꝛa ludo.dis.⁊ luſoꝛiꝰ.ria.

riũ.⁊ GB luſoꝛiũ.rij.locus vbi ludit᷑.

Luſtral L.t· ap le. Idẽq; ꝛ luſtrabib bile

id ẽ qð facile põt luſtrari. Itẽ luſtralis qð
luſtrat. vel qð aptũ eſt ad luſtrandum..i.

purgandũ circũdãdũ. velluminandum
Luſtramen.inis.n.t.i.purgatõ vł circũitio

vel luminatio. . ⸗
Luſtri cus.ci.pe.coꝛ.i.nouꝰ dies naſcẽtiuʒ

⁊ ðꝛa luſtro.ſtras.qꝛ foꝛte in tali die puer

purgabat᷑ apud gentiles. .
Luſtro. onis.m.g. ðꝛ ille q̊ͥ vagus eſt et ni

Hhil aliud agit.niſi ꝙ foꝛas luſtret.
Luſtrũ.ſtri.ðꝛ ſpaciũ qͥnq; annoꝝ.⁊ ðꝛ a lu
ſtro. as.qꝛ olim ſꝑ in fine quinquennij ſole

bant luſtrare ciuitatem ⁊ purgare.facien/
do in circũitu eius amburbale.Siłit᷑ circa
agros faciebant. Anð in hymno Luſtra
ſex iam ꝑacta ⁊c. Itẽ luſtrũ ðꝛ obſcurũ la/⸗

tibulum ferarũ.i.cubile feraꝝ. Et luſtruʒ

ðꝛ lupanar meretricũ.Et in vtraq; ſigtiõe
Zꝛa luſtro.as.pꝑ ↄtrariũ.qꝛ paꝝ illuſtrat᷑.

id ẽ illuminat᷑. AUñ Luſtra cubile fere qui
quẽnia luſtra fuere. ANel ſic. Luſtrũ circũ⸗

itus.ſpacium purgatio.ſiluua.

Euſus.ſus.ſui.i.iocus.a ludẽdo dictus
Lutatus.ta.tũ.i.inunctꝰ ⁊ luto obuolutus

⁊ a luto ꝓ cęno.⁊ eſt tractũ a poꝛcis qui

lutoꝛ.taris.paſſiuo.

Nuter.ter.i.concha.vel cantarus aquariꝰ

ſm Hugl. Luter etiã ðꝛ lauatoꝛiũ .7 qocũ

q; vas purgandis ſoꝛdibꝰdeputatũ. Anð
qdam. Dic luteres vaſa purgandis ſoꝛdi/
bus apta.

Luteꝰ.tea.teũ.i.croceus.vłq̃ſi rubeus vel

roſeus. ⁊ ða lutus ꝓ coloꝛe. Iſ luteolus

la.lũ. Item a lutũ ꝓ ceno ðꝛ luteꝰ.tea.teũã.

id ẽ ſoꝛdidus.vel luto plenꝰ. Item luteus
ðꝛ de luto exñs.vel ad lutũ ꝑrtinens.
Lutoſus.ſa.ſum.i.luto plenus vel ſoꝛdid⸗.

7 8ε aluto ꝓ ceno.

Lutulentꝰ.ta.tũ.i.ſoꝛdidꝰ.fetidꝰ.luto plẽ⸗
218z a lutũ ⁊ lẽtos.qð eſt plenũ. Iñ lutulẽ⸗
tia.tię.i.fetulẽtia.fetiditas.ſoꝛdidatio.
Lutũ .ti.i.ſoꝛdeſterrę.cenũ.⁊ dꝛ a luo ꝓ tur
pare.vel maculare. Nel lutũ ðꝛ q̃ſi lotum

ꝑ ↄtrariũ.qꝛ nõ ſit lotũ.i.mũdũ.Et nõ q i

uenit᷑ ̊ lutus.ti.ꝓ qͥdam coloꝛe croceo. et
q̃ſi rubeo.Et differũt in tpe.qꝛ lutꝰ ꝓ colo
repᷣmã ꝓð.ſʒ lutũ ꝓ ceno eam coꝛripit.li⸗
cet qnq; gra metri heęc diſtinctio ↄfundat᷑
Item lutũ eſt ſupinũ de luo.is.⁊ tũc ꝓð.
pmã. Vñ.Tellus vnda lutũ faciũt ⁊ a luo

lutum. Item. Cenum dico lutũ.croceꝰ co⸗

loꝛ ſit tibi lutus. Aas luteũ fragile.toga lu
tea tegmen herile.
Luuio.oois.i.tabes.fluxus.fetiditas.ſoꝛ/
des. vel turpis voꝛacitas. Vñ in hymno.

ONentibus pulſa luuione.i.tabe vitioꝛuʒ

vel feditate.
Lux.lucl.f.t.ꝓ ꝓe eſt ipᷣa ſuba.ſed lumẽ qð
ꝗ luce manat.i.candoꝛ ⁊ ſplendoꝛ lucis. et
ðꝛ a luceo.ces.ſᷣm Hugl.Sʒ Priſcianus
videt᷑ velle ꝙ luceo deriuet᷑ a lux.
Luxos gręce.latine ðꝛ ſolutio.
Luxus.xus.i.ſolutio libidis.voluptas.de
lectatio. diſſolutio.abundãtia.licʒ etiã po
natur ꝓ qlibet ſuꝑfluitate ⁊ magnificẽtia.
⁊8 aluxos.Et luxus.a.iũ.i.libidie ſolutꝰ

AVñ ⁊ mẽbꝛa loco mota dicunt᷑ luxa.i.ſolu

ta. Iñ luxuria.rię.idem ꝙ luxus.ſ.ſolutõ

libidinis ꝓpe. Sed mõ ampliata eſt appel

latio.vt luxuria dicat᷑ ſuꝑfluitas in coitu.

⁊ in cibo.⁊ in veſtitu.⁊ etiam in alijs rebꝰ.

Inð luxurioſus.ſa.ſum.i.ſolutus in volu

ptatibus ⁊ in libidine ꝓmptus.Sʒ ꝓdigꝰ

eſt ſumptuoſus qͥ omnia poꝛro agit ⁊ qua/

ſi ꝓijcit. Itẽ a luxus ðꝛ hęc luxuries. riei.

idẽ ꝙ luxuria. Sʒ luxuria ꝓpe eſt in coitu
Luxuries in alijs attẽdit᷑.Et differt luxu⸗

e ns oꝛcis qui ria vel luxuries a libidie. Añ. Factũ luxu
ſe luto obuoluũt.Et põt eſſe participiũ de ries notat affectumq; libido.Aluxus pꝛi/
munm dica libet eſſe ſecundnd.

Luga interpᷣtatur nux velamygdalum.

m.
nuy,

ig

tem ſola heęc ſemiuocałpoſt s.ponit᷑ qð

Rhamnus.⁊ añ s.poſita in finali ſyllaba

nois.moꝛe muteę int᷑poſita i.facit gtũm.vt
lyems.hyemis.velut inops inopis.Cę/⸗
lebs.libis. Itẽ m.tranſit in n.⁊ maxie.d.c
q.t.ſequẽtibꝰ. Nocali q̃ͥʒ ſequẽte int᷑cipit

b. vt Combuſtꝰ.cõburo. Final dictionis

ſubtrahit᷑ m. in metro plerũq; ſi a vocalii/⸗

cipiat ſequens dictio. vt Illũ expirantem
tranſfixo pectoꝛe flãmas. Vetuſtiſſimi tñ

nõ eã ſp ſubtrahebãt.Enniꝰ in.x.aialiuʒ.

Inſignita fere cũ milia miliũ octo Ancepſ

etia vel liqͥda ðꝛ.qꝛ poſt mutã poſita ſicut

l.n.r. in eadẽ ſyllaba cõem facit ſyllabam.

Macedo.donis.fuit qͥdam rex. Vñ qᷓdam

terra dicta ẽ macedonia. Jñ macedonius
nia.niũ.⁊ h et hęc macedo.inis.⁊ h̊ et hęc
macetes tl.gẽtilia.Et coꝛ.ce. AVñ Lucanꝰ
n macedum rras miſcẽs aduſa ſecundis
Iteʒ Auroꝛa Maulo vir macedo poſt hoc
in troiade paret H

Macedoniani.heęretici a acedõio epᷣo

Dicti ſũt negãtes deũ eſſe ſomſanctiũ.
Macellum. li.n. S.ðꝛ a macto.as.qꝛ ibi ma

ctant᷑ pecoꝛa. Iñ macellulũ.li.dimi.Et h̊

macellio.onis.⁊ h̊ macellariꝰ.rij.qͥ pecoꝛa
mactat ⁊ carnes vẽdit. Vel macellũ dicit
a macero.ras.qꝛ ibi carnes macerant᷑.

Macer.cra.crũ.i.tenuis ⁊ ſubtił. Inð ma

critudo.dinis.⁊ hęc macies ciei.i.exilitaſ
coꝛꝑis. Macer etiã eſt ꝓppum nomen
MQEWacera.rę.i.macellũ In h̊ macerarius.i.
macellarius. D
Maceria.rię.f.p.ðꝛa macros.Et macerię
dicũt lõgi ꝑietes.qbus vineę ułaliud clau
dunt᷑. Itẽ maceria ðꝛ membꝛanula ſecũdi
naxꝝ.q̃ inuoluunt᷑ pueri in vtero.ꝗᷓ diuidit

in partu. ⁊ ſequit᷑ pueꝝ. Vñ ſuper Gene.

xxx viij.Quare diuiſa eſt ꝓpt᷑ te maceria.

diẽ vna glo.Secũdinaꝝ mẽbꝛanula quaʒ

rupit cum manum emiſii.
Macerio.onis.i.maceriarũ ↄſtructoꝛ.
Machera.rę.f.p.pe.ꝓð.i.gladius lõgꝰex
vna ꝑte acutꝰ.⁊ ðꝛ a machia qð eſt pugna

MNPachia gręce.latine ðꝛ pugna.

Machil. eſt tunica talarl tota hyacinthina
hñs ad pedes ſeptuagintaduo tintinablła.

Littera.obſcuruʒ in extremitate
dictionũ ſonũ habz. vt Templũ
Alptuʒz in pᷣncipio.vt Magnus.
MMediocrẽ in medio. vt Ambꝛa

mutarũ eſt.vt Smaragdꝰ.⁊ añ liqdaʒ. vt

totidẽq; immixta ac dependẽtia mala pu /
nica. ⁊ acuit᷑ in fine. ðͦJMUD
Machina.nę.f.p.oẽ qð ingenio parat᷑. vt
manuałbaliſta.⁊ ſiłia.⁊ ꝓpe illa qad pu /
gnam parant᷑. licʒ etiã ꝗlibʒ artificioſa cõ/
poſitio.vel ↄſtructio dicat᷑ qñq; machina
Et iuenit᷑ etis machia ꝓ inſidijs.⁊ coꝛ.pe.
Machinis.inis.ðꝛ a machina. Et ſuntma
chies inſtr̃a ędiſicioꝝ.ſic dicta a machinis
bus inſiſtunt ppter altitudinem parietrũ
ONachinoſus.ſa ſum.i.plenꝰ machinis v
argumentoſus. ⁊ ingenioſus ad machias
faciendas.vel inſidioſus.
Machinula.lę.dimi.i.parua machina.
MMacia.cioꝝ.płalis numeri.i.inteſtina.ſ..ꝗ
ſoꝛdes eliciũt. Inuenit᷑ etiã macia.cię.ꝓ qᷣ

danm ſpecie valde cara.

„

Maciecula.lę.dimi.i.parua macies.
QNacilentus.ta.tũ.i.macer.macie plenus.
Iñ macilentia.tię.i.macies.

£

acoꝛ.oꝛis.i.macies.⁊ ðꝛa maceo.ces.

acredo.inis.i.macies. Vnde Aluroꝛa.

Moꝛtał maculę nulla macredine fuſca
Macrobiꝰ.bij.lõgeuꝰ intpᷣtat᷑.⁊ eſt nomẽ
phᷣi platonici latini.⁊ ðꝛ a macros qð ẽ lõ/⸗
gum. ⁊ bios.qð eſt vita.q̃ſi longę vite·
Macrobij etiã dicti ſunt qdaʒ in india duo
decim pedum ſtaturam habentes
Macrocoſmꝰ.mi.i maioꝛ mundus.⁊ ðꝛ a
macros qð eſt longũ.⁊ coſmꝰ mũd Anðöð
Gręciſmus. Sed ſignas mũdũ maioꝛeʒ ꝑ
macrocoſmum. Hic alio noĩe dicitur me/
gacoſmus . MV
ENacrologia. eſt longa ſententia.res nõ ne
ceſſarias cõpᷣhendens.vt Legati nõ impe
trata pace retro vnde venerant domuʒz re⸗
uerſi ſunt.

Alacros vel macron gręce.latie ðꝛ longũ.
ONHact.ta.tũ.i.magl auctꝰ.i.plenꝰ głia.ſ.

bonus. valens.⁊ ðꝛ a magl adbio ⁊ auctꝰ
Inuenit᷑ etiã mactus ꝓ mactatꝰ.⁊ tunc ðꝛ
a mactoꝛ.arl.Et nõ ꝙ nulla terminatio iſti
us nois mactus.cta.ctũ eſt in vſu.niſi ter/
minatio vti.ſ.macte qua terminatione vti
mur tam ꝓntõ q; ꝓ vtõͥ.
ANacula.lę.i.nota.vitiũ.turpitudo.macu
la etiã ðꝛ ſquama loꝛicę.⁊ filum retis
Naculatꝰ. ta.tũ.i.ↄtaminatꝰ.deturpatus
coꝛruptꝰ. innatus.⁊ ðꝛ a maculo.las.
OMadian ⁊ epha regiões ſunt.vbi habitãt
dromedari.
Madiditas.tatl.idẽ eſt qð madoꝛ doꝛis.
Madidulus.la.lũ.i.aliquãtulũ madidus
Madidꝰ.da,.dũ.i.humidꝰ.⁊ ðꝛ a madeo⸗

Madius dij. Pm Naö̃. mẽſis qͥdã ſic dictꝰ

eo ꝙ tũc terra madeat.qͥ ⁊ maiꝰðöO.
Madoꝛ.dorl.m.t.i.pluuia.humiditas.
Aadula. lę. vas ad vrinã recipiendaʒ. qðᷣ
etiã q;̊ madellum öꝛ.
Magale.lis.n.t.ðꝛ a magar. q̃ſi magarel.
poſita ꝓr.Et ſunt magalia caſę paſtoꝛaleſ

vel caſę afroꝝ viles.Eadem ⁊ mapalia.ſʒ
in magalia pᷣma ꝓducit᷑.⁊ in mapalia coꝛ 3

Magal lingua punica noua villa dꝛ

Magdalũ.li.qðdã oppidũ fuit. Inð ma/
gdalenus.na.nũ. Hinc dicta eſt maria ma
gdalẽa.Et h̊ͥ magdalenę nes.gręce.⁊ acui
tur in fine. ⁊ interpᷣtat᷑ turris ᷣm Hugl.et
eſt g.eiuſdẽ ſyllabę cũ d.Et nõ ꝙ cũ additt
maria. debet dici maria magdalena.licʒ B
nomen magdalena ꝑ quandam noticiam
ſumat᷑ ꝓꝑ Maria peccatrice. Poteſt etiaʒ
dici magdalenę ſi magdalenę ponat᷑ expo

ſitoꝛie.
QHagiſter. ſtri.i.autoꝛ.didaſcalꝰ.eruditoꝛ

Inde hęc magiſtra.ſtrę.⁊ G̊ magiſterculꝰ.

li.i.paruus magiſter in ꝑſona vł poti in

ſcientia. Iñ magiſtercula.lę. Item a magi
ſter. ſtri. magiſter.ſtra.ſtrum. adiectiue
Et h̊ magiſteriũ.rij.honoꝛ vł dignitas. vł

officiũ magiſtri.⁊ H̊ ⁊ hęc magiſtrał.⁊ q le

Item magiſtri dicunt᷑ maioꝛes ciuitatis.

vel ſenatoꝛes.cõſules.iudices. Iñ h̊ magi
ſtratus.tus.tui.eoꝝ dignitas.Et ſepe ma
giſtratus inuenit᷑ collectiue ꝓ ipᷣis.ſ.qͥ ma
giſtratum hñt. Et magiſtratus eſt verba/

le huius vᷣbi magiſtro. as. Item magiſter

cõponit᷑ cũ gtõ militum. ⁊ ðꝛ magiſtermili
tum.huiꝰ magiſtrimilitũ.⁊ tunc notat di/
gnitatem magnã qua qs habebat in vrbe
rhomana.⁊ is modo dicit᷑ mareſcalcꝰ. Sʒ
qñ ſunt duę ꝑtes poteſt fieri ſuppoſitio ꝓ
quocunq; aliquos milites magiſtrante

AQAMagmas loc qͥdã ẽ.de qͥ hẽ᷑ .j. Re.xiij.

Magnamentũ.ti.i.diuinamẽtũ.Etꝑ ſyn/
copam h̊ magmentũ.ti.qðdam pinguiſſi/
muñm extũ vel ſecundũ ꝓſectũ. NPap. etiaʒ
dicit. ¶agmentũ alij pinguiſſimũ inteſti
num. alij ſecũda ꝓſecta.Coꝛnutus vo qͥc/
qd mactat᷑ i.diſtrahbic.
MUWagnal. lis. . t. ⁊ B; le.i. magnus. vłq̃ͥ ma
gna facit. Vñ illud. Loquebant᷑ varijs li⸗
guis aplłi magnalia dei.
M¶I Dagnanimꝰ. ma. mũ.pe. coꝛ.⁊ Bͥ ⁊ hecma

gnanimis.⁊ h; me.in eodeʒ ſenſu.i.audax.

foꝛtis.magni animi ad difficilia incipiẽda
⁊ patienda. Vñ Judicl.v. Magnanimo.

rum repta eſt ↄtentio. Inde magnanimi/

tas ſtano. ſ. ſpontanen rerũ difficilium ag⸗
Sgreiio. . .
Masnog noris P:tiumagn eltin pplo et
potens. Et ꝓ eodẽ ðꝛ magnatus.ta. tum.
pe.ꝓð. Vñ Eccl.xx. Vir pꝛudẽs placebit
magnatis. .

Magnes.netis.m.t.qͥdam lapis pᷣcioſusi

dicus.ferrũ ad ſetrahens.⁊ ꝓð.pe.gti.

Magniſicꝰ.ca.cũ.i.ſublimiſ.generoſꝰ.glo
rioſus.qͥ må facit. IJñ magnificentia.tię.

ſpontanea rerũ difficilium ↄſummatio

MMagniloquus.qua.quũ.qͥ mag loquitur

Iñ h̊ magniloquiũ.quij.i.mag locutio

Magnꝰ. na. nuʒ. cõpat᷑ irregularit᷑. maioꝛ
maximꝰ. Et cõponit᷑.pmagnꝰ.pᷣmagnus.
tãmagnꝰ. q;magnꝰ. oia ꝓ valdemagnus.
Hagog ⁊ gog. ſunt gẽtes ferociſſimę inter

caſpios montes ⁊ mare caſpium.a magno
alexandro incluſę.⁊ hę ſunt exitureę circa ſi

nem mundi. ⁊ magnã ſtragẽ hoĩbꝰillaturę
Maguderis.m.g.vel maguder ꝑ apoco⸗/
pam. Et eſt maguderis ſecũdus cauł qna
ſcitur in tirſo abſciſo.vel ipᷣe tirſus abſciſꝰ
Vñ Priſcianus dicit.ꝙ ſiãt frugem.i.ge

nus caułq naſcit᷑ ex ea parte cuiꝰradix ſir⸗
pis auellit᷑. Ael vt alij dicunt ſaligineʒ Et

facit actũm in im. ⁊ ablatiuũ in i.tm. Anð
In im tm̃ faciunt hęc quartum nomina ca

um. Nim burim tuſſim maguderimq; ſi-

IANagus.gi. m. ge. vt ðꝛ in hiſtoꝛijs magi

dicũt a magnitudine ſcię. Quos em̃ gręci

phos perſę magos appellãt. iudęi ſcribas
latini magiſtros ᷣm Hug. Papᷣ. diẽ Ma
gi olim ſtellarũ interpᷣtes dicebant᷑ſ.qͥſ/
diuina bant q̃liter ſe haberet quiſq; cũ na/
ſceret᷑.ſicut de his legit᷑ in euangelio qͥ na
tum chriſtum annunciauerũt. Cuius art/

ſcientia vſq; ad euangelium fuit ↄceſſa.vt

edito chriſto nemo deinde natiuitateʒ ali/

cuius de cętero interpᷣtaret᷑. Poſtea magi
etiam dicti ſunt qͥ vulgo incãtatoꝛes ⁊ ma
lefici ob facinoꝛum magnitudinẽ nũcupã⸗
tur. i elementa ↄcutiunt.mentes turbãt
hoim. ⁊ ſine vllo veneni hauſtu violentia
tm carminis interimunt. Iñ magicus.ca.
cum.Et nõ ꝙ oꝛientales ſolent pualere in

arte magica. Unde qñq; oẽs oꝛientales di
cuntun magi. Et diuidit᷑ ars magica in /

ſtigium ⁊ maleficiũ. reſtigiũ eſt ſenſuuzʒ

humanoꝛũ illuſio.ſm h̊ incredibiles reruʒ
mutationes vident᷑ fieri.vt.ſ.terrę cumu/

lus videat᷑ caſtrum. lapillus talentũ. ſegeſ

R
z
g
n
apr⸗
utdit
Nence
16,0.
genn
es
ing/
gſonz
rerz

1

1ſ

htñ ſpecialit᷑ illð ðꝛ quo nobᷣ ita demones
ſubijcimuſ.vt nob pareãt miſſatica noſtra
deferentes. Uñ q̃dam. Vir magus eſtma
gnus.magus eſt cũ fu lupus aguus

¶QMaial.lis.m.t.poꝛcus domeſticꝰ ⁊ piguiſ

carens teſticulis.
MNaieſtas.tatl.f.t.i.honoꝛ dignitas.ſplen

doꝛ. ⁊ ð a maioꝛ.q̃ſi maioꝛ ptãs. Jn maie

ſtatiuus.ua.uũ.i.poteſtatiuus.
Maioꝛica ⁊ minoꝛica.inſulęſunt hiſpanię
maioꝛ ⁊ minoꝛ.ꝗ et baleares dicunt᷑.
,AQ aiꝰ.maij.qͥdã menſis dictꝰ a maioꝛibus
ſiẽ iuniꝰ a iunioꝛibꝰ.Cũ em Rhomulꝰ in⸗/

ſtituiſſet rẽpublicã.diuiſit ppłum in duas

ꝑtes.ſ.in ſenes ⁊ in iuuenes.i.in maioꝛes
⁊ minoꝛes.⁊ ad honoꝛẽ ꝑtiũ.ab ilł partibꝰ

duos mẽſes noĩauit.ſ.a maioꝛibꝰ maiuʒ.a

iunioꝛibꝰ iuniũ.ſicẽ habet᷑ in Ouið.faſtoꝝ
MMaius ðʒ a maieſtate.vła maia mr̃e mer
curij.⁊ iunius a iunone vłiuuẽtute vła cõ
iunctione rhomanoꝝ⁊ ſabinoꝝ.

aiuſculꝰ.la.lũ.pe.coꝛ.i.aliq;tulũ maioꝛ
MVHMala. lę. f. p.i.maxilla.⁊ ð a malon qð eſt
rotundũ.qꝛ rotũda eſt. Ael ðꝛ mala qi mo

la.a molo.lis.vel a mãdo.dis.Et eſt mola

ſuꝑioꝛ.mãdibula vo inferioꝛ. Propᷣe aũ=t

malę ſunt eminẽtes ꝑtes ſub oculł. ſic dictę
ꝓpt rotunditatẽ. Itẽ a malon ðꝛh̊ malus
li.ꝗqᷓdã arboꝛ.qꝛ fructꝰ eiꝰ oĩm pomoꝛuʒ ſit
rotundiſſimꝰ. Vñ ⁊ illa ſunt vera mala.ꝗᷓ

vehement᷑ ſunt rotũda. Iñ h̊ malũ.li.fru⸗

ctus illiꝰ arborl.Et h̊ malꝰ.li.arboꝛ nauis

ðꝛ.qꝛ rotũdus eſt ad modũ mali.vel dicit᷑

malus q̃ſi malleꝰ qꝛ aſi qbuſdã ligneiſ mal

leolis ſit. quoꝝ volubilitate vela facilius

eleuãt᷑. VUñ Eſa.xxx.Sonec relinq̃mi qſi

malus nauis.Et ꝓð.pᷣmã mala ꝓ maxilla

⁊ malus ꝓ arboꝛe.⁊ malũ ꝓ fructu.⁊ malꝰ
ꝓ arboꝛe nauis.⁊ hi mali.loꝝ.ꝓ dẽtibus.

⁊ malo vᷣbuʒ.i.magis volo.Sʒ malus.la.
lũ.⁊ h malũ.li.i.peccatũ.coꝛripiũt mam
Vñ.Mala mali malo mala ↄtulit omnia
mũdo. In rate triſti malũ cũ frãgit nauita

malũ.Malo carere małqᷓ; mala mandere

mał.ala etiã ðꝛ ouis alba.⁊ inde cõpo

nitur malonomus. ⸗—
Malach hebꝛaice. latine rex interpᷣtatu
Malathias.interpᷣtat᷑ angelus dñi.i.nun⸗

cius.Quicqͥd em̃ loquebat᷑ iſia dño eſſet

andatũ ita credebat᷑.

Palachim.i.regũ.q tertio ⁊ rto regnoꝝꝛ

volumine ↄtinet᷑ Meliuſq; eſt młto mala

c. j de cle. male.

MA

cohoꝛs militũ galeata.Maleficiũ aũt cuzʒ
generalit᷑ poſſet dici qdðᷣlibet malefactum.

chim.i.regũ.qᷓ; malachod.i.regnoꝝ dicẽ.
NHõ em̃ mſłtaꝝ gentiuʒ regna deſcribit.ſed
vniꝰ iſraelitici ppłiqͥ tribubus duodecim
ↄtinet᷑.ſicut dicit hiero.in plogo regdum

Malagma.mat..n.t.qdᷣdã medicamentuʒ

⁊ðꝛ a malus.la.lũ. ANel malagma ðꝛ.qꝛ ſi⸗
ne igne marcet᷑.i.ↄterit᷑. Sine igne ðꝛ.q̊a
herbe vel ſpẽs ex qͥbus ſit nõ decoquunt᷑.
ſʒ macerant᷑.i.ↄterunt᷑ Et ðꝛ malagma ſic
qſi molagma.qꝛ molẽdo.i.terẽdo agitur.
Ael põt dici malagma.q̃ſi malũ agẽs.id ẽ
educẽs curando. Uñ Sapᷣ.xvj.Eteniʒ ne
q; herba neq; malagma ſanauit illoo.
NHaledicꝰ.ca.cũ.i.maledicens.⁊ coꝛt.pe.
Item maledicꝰ eſt qͥ obloquit᷑ homi.ei de⸗
trahendo. ⁊ euʒ obloquijs debmendo. vt
aleficus.ca.cũ.pe.coꝛ.i.malefaciens.in
cantatoꝛ. Iñ h̊ maleficiũ.ciu.,h)h.
Malekaus. da Hi. af eſt vna dictõ cõpo/

ſita ex male ⁊ fides.ſigt illũ qͥ leuitatem hʒ

⁊ non bᷣuat fidem. Sed qñ ſunt duępartes

ſigt illũ cui non ſᷣuat᷑ fides.vt iſte eſt fidus
male inter hoſtes. ꝗ”
QEMalicia.cię.f.p.ðꝛ cogitatio pꝛaue mentł.

Malicioſus.ſa.ſuʒ.i.deterioꝛ malo.qꝛ fre

quent᷑ malus callidꝰ.aſtutꝰ.vᷣſutꝰ.ſubdo/⸗
lus.inſidioſus. Iñ hęc malicioſitas tatis.
Ealignꝰ.na.nũ.i.malꝰ.rixoſus.Et ꝓpꝛie
ðꝛ.q̃ malicię votũ ⁊ opꝰꝑagit. In maligni
tas.tatis.i.malicię opus vel votum
Maliuolus.la.lũ.ðꝛ a malꝰ.⁊ volo viſ Jñ
maliuolens.entl. Iñ maliuolent᷑.tiꝰ.ſime.
adũ.Et hęc maliuolentia.tię.
Malleatoꝛ.toꝛis.m.g.ðꝛ faber ferrarius.
Malleolus.li.dimi.i.paruus malleꝰ. Iteʒ
malleolus pe.coꝛ.ðꝛ nouellus palmes ina
tus pᷣoꝛis anni flagello.dictus ſic.ob ſimili
tudinem rei.qꝛ in ea ꝑte qua decidit᷑ ex ve
teri ſarmento ꝓminẽs vtriuſq; mallei ſpe⸗
ciem pᷣbet. In glo.aũt Daniel.iij.dicũtur
malleoli vimina vel ſarmẽta arẽtia.⁊ coꝛ.
o. Vñ quidam. Malleoli ſarmẽta notant
atq; vimina ſica.
MWalleus.lei.eſt inſtrm fabri.⁊ ðꝛ a ol
lio.lis.q̃ſi molleus.qꝛ mollit ferrũ.vel qa
dũ calet ⁊ molle eſt cędit ⁊ ꝓducit illð. Jñ
malleolus.li.dimi. ““

Alalluuiũ. uij. vas ad abluẽdas manus.?

ad ſoꝛdes manuũ recolligendas aptũ. Jñ̃

malluuianꝰ.na.nũ.vt malluuiane ſoꝛdes.

id eſt ſoꝛdes manuũ in malluuio collecteę.
Malo.lonis.m.g.⁊ ðꝛa malon.qð eſt rotũ
dum. Malonem gręci comã capitl.dicũt.

quẽ nos cirrũ vocamus.
Malobatrũ.tri.n.s.qðdam vnguentum.

ꝗ mał lauandis ſic dictũ.

ANalognatus.ti.ꝗdam arboꝛ cuiꝰ fructus
ðꝛ malognatũ.ti.qꝛ habeat gna interius.
Idẽ ⁊ malũpunicũ.Et nõ ꝙ ſepe inuenit᷑

malũgnatum ꝓ malognatum. ⁊ malagna
ta ꝓ malogranarta.
Malomellũ.li.genꝰ pomi melliflui ⁊ dulq

⁊ðꝛa malũ ⁊ mel.qꝛ fructus eius hʒ ſapo/

rem mellis. vel qꝛ in melle ßuetur.
Abalon gręce.latine ðꝛ rotundduñn.
Malonolnus. mi.paſtoꝛ ouiũ. ala em
ðꝛ ouis alba.no mos paſtoꝛ.⁊ coꝛr.pe.
Malua ue. ðꝛ adam be
lis. qᷓſi mollia.qꝛ vẽtrẽ molliat. Iñ malua⸗
ceus.a.ũ.res maluę. vel ꝑtinẽs ad maluã

Aaluaceus etiã ðꝛ vił.non bonꝰ vt malua

Aaluicia.cię.ꝗqdam veſtis dicta a malua.

„

cinam. alij mauellã vocant.

qꝛ ex maluaꝝ ſtamine ↄficit᷑.quã alij malo

Aꝑalũ. li i. pomũ. Et ðꝛ malũ młtis modis

Eſt em malũ armenicũ vłarmeniacum.qꝛ
ab armenia pᷣmuʒ ſit aduectũ. Et eſt malũ

cidoniũ dictũ ab oppido cretę.ex cuius po

mo cidonicũ ↄſicit. Et eſtmalũ macianũ a
loco dictũ vñ pᷣmũ aduectũ eſt.Et ẽ maluʒ

amerinũ.qꝛ amari ſit ſapoꝛis.Et eſt malũ
ſicũ.qꝛ ea arboꝛẽ in ęgypto inſeruit Rer

ſius. Hec arboꝛ in ꝑſida fructũ ſiccũ gene/⸗
rat interfectoꝛiũ. Apud nos vo rotunduʒ

⁊ ſuaue.Et eſt malũpunicũ dictũ ſic.qꝛ ex
punica regiõe ſit aduectũ.vłqꝛ gqna habe/

at rubea.q̃ſi punicea. IJdẽ ⁊ malũgnatum

qꝛ int coꝛticis rotunditatẽ gnoꝛũ cõtineat

multitudinẽ. Item vt dicit Rapᷣ. Mala
dulcia vix egerũt᷑.phlegma nutriũt.fellis
ardoꝛẽ mou ẽt.inflatiões faciũt.qꝛ ſunt fri
gida ⁊ humida. Mala vo acida mat᷑̃a.
oibꝰ cõmoda ſunt ⁊ bñ digerũt᷑ Sunt ⁊ a⸗
greſtia mala. ſtridunt cocta bñ digerunt᷑.
¶ Salꝰ. la.lũ.ðꝛ a melan qð eſt nigrũ.qꝛ ni/⸗
ger ſit ⁊ ꝑpũſus.⁊ cõpat᷑ anoꝛmale.malus.
peioꝛ.peſſimꝰ. Iñ male.peius.peſſime.ad

Uer. ⁊ hęc malicia. cię.⁊ H malũ.li.ſubſtãti
Mabꝛes interpᷣtat᷑ mare pelliceũ.kłma( ue.

re in capite. Et fuit ꝓpᷣum nomẽ cuiuſdaʒ
VAñ gd ciuitas dcã fuit mãabꝛea noie illiꝰ
Hãma.mę.f.p. ðꝛ a malũ.li.qꝛ rotũda eſt

vt malũ. Jñ mamilla.lę.dimi. Et ſunt mã

mę mulieꝝ.mammillę viroꝝ. vbera pecoꝝ
Napillę vo ſunt capita mamaꝝ ꝗᷓ ſugẽtes

cõpᷣhendũt.Et coꝛ.pmã mãmilla. Vñn Ju
uenal.Et nuſqᷓ; viſis triginta clara mãmil
lis.Licʒ in illo vſupᷣma ponat᷑ lõga.Mã

millas vir hʒ.pecus.vber.fęmina mämas
Maãmona interpᷣtat᷑ diuitię.⁊ eſt nomẽ de⸗
monis. qᷣ ſeſt diuitijs.⁊ ð a mãmon.nõ qᷣꝛ
in eiꝰ ditiõe ſint diuitię.ſʒ qꝛ eis vtit᷑ ad de

cipiendũ.irretiendo laqueis diuitiarum.
EHãmotrephꝰ.phi.puer qͥ lac diu ſugit.

Man.i.videre. Ael vt dicit Capᷣ. Man

qð eſt mãna.interpᷣtat᷑ qͥd eſt ; Cũ em de⸗

pus plueret mana filijs iſrł.q̃ſi mirãtes di /

xerunt. Manhu. B eſt. qd eſt ̊.

Manaa int᷑pᷣtat᷑ munꝰ vl ſariſiciũ.vłholo
cauſtũ.vel ↄſolatio. Uñ Baruth.j. Be q̃⸗

bus emite holocauſtomata thus ⁊ facite

memanaa. vbi aliqͥ libꝛi hñt miicoꝛdias vel
erba. ⁊ ðꝛ a mollio.

manna. ſed manaa eſt vera Ira. .
Manaſſes hebꝛaice.ðꝛ obliuio latine. Añ

dict' eſt manaſſes.q̃ſi obliuioſus.eo ꝙ pa⸗

ter eius Jacob ſit oblitus laboꝝ ſuoꝝ.
Hanceps.pitl.m.t.i.Pᷣuus.⁊ ðꝛ mãceps

—

ſimanu captꝰ.qꝛ maxie illi ̊ noie cẽſebã

q̃ in bello capiebãt᷑.⁊ in vᷣuitutẽ redigebãt᷑
Iñ h̊ mãcipiũ.pij.in eodẽ ſenſu.ſʒ mõ am⸗
pliata eſt appellatio huiꝰ nois maceps.vł
mancipiũ vt dicat᷑ filiꝰ vel filia nõdũ emã/
cipata a pr̃e Et inde qͥcqd manu capi ⁊ſb⸗

di põt. ð mancipiũ.vt hõ.equꝰ.ouis lhec
em aĩalia ſtatim vt nata ſunt. mãcipia eſſe
putant᷑.Nã ⁊ ea q̊ de numero beſtiaꝝ ſunt
tũc vident᷑ mãcipia eſſe.qñ capi vłdoma/
ri ceperit. Itẽ mãceps cõpõit᷑ cũ e.vt emã

ceps.⁊ cũ ne.vt nemãceps.Et vt diẽ a lbP

pias.Mãcipiũ nõ ſexũ ſʒ ↄditionem ſiãt.

tera. vel econuerſo. ⁊ ꝓpð.pe.

Mãcinꝰ.na.nũ.qͥ vtit᷑ ſiniſtra mãu ꝓ dex·

Mancus.ca.cũ.ðꝛ quaſi manu carens

Manc- etiã ðꝛ cui aliqͥd deeſt ad ꝑfectionẽ
Inñ mancatus.ta.tũ.i.manu truncatus

Mandatela. l.i. mãdatum.
Mãdatum.ti.n.s.qð mittit᷑. Vel mãdatũ

id ẽ pᷣceptũ. Vñ dñs in euãgelio Joannis
Madatum nouũ do vob. Uel mandatuʒ
H Aco.eſt officiũ ab eo qͥ gtuitum gt ſuſci⸗
pit exhibendum.
MRãdatoꝛ ð ille qͥ aliqd mãdat alicui vt ſi/
bi vel alij aliquid faciat.
Mãdatariꝰ.ẽ qͥ mãdatũ ſuſcipit ad iplẽdũ
Mãdibula.lę.inferioꝛ maxilla.⁊ ðꝛ a man

. Snurn F9 maxilla

id eſt maãdibulã aſini Et inf
gaſini ⁊ in mãdibula pulli aſinaꝝ ðöleui eos.

MEHãdo.donis.m.t.qͥ multũ madit.ſ.lecca/⸗

toꝛ. ardelio. gulo. comedo. auidus.eluo.⁊

epulo. Et in eodem ſenſu h̊ ⁊ hęc ⁊ H man /

dax. dacis. ⁊ pðᷣ.pe.gti.

4

Mancipi.indecli.qͥcqͥd manu capi poteſt.

e

i
nns
un

ſ⸗
Uſ

Gii
nan
rüla
zel⸗

„

MMãdra. drę.m. g. i. bubulcus.⁊ ðꝛ a bobꝰ
ſibi cõmendatis.vel qꝛ noia bouʒ mandat

memoꝛię. Vel mandros ðꝛ ouis. Iñ man⸗

dra. paſtoꝛ ouium.
Mandragoꝛa.goꝛę.pe.coꝛt.eſt genꝰ pomi
ſimiłparuo peponi.odoꝛe vel ſapoꝛełſpe/
cie.vel qꝛ habeat mala ſuaue redolẽtia in

magnitudine mali maciani. vñ ⁊ eam etiã

latini vocant malũ terrę.Hãc poetę antro
poꝛeos appellãt.eo ꝙ habeat radicem foꝛ⸗

mam hois ſimilantẽ. Antropos em grece.

latie ðꝛ hõ. Cuius coꝛtex vino mixtus.ad
bibendũ dat᷑ illis quoꝝ coꝛpus ꝓpt᷑ curaʒ
ſecandũ eſt.vt ſopoꝛati doloꝛẽ nõ ſentiant
Huius ſpecies duę ſunt. Fęmina folijs la
ctuce ſimilibꝰ.mala generas in ſimilitudi/
nem pꝛunoꝝ.Maſculus folijs bethę ſimi
libus.De h̊ aũt pomi genere qͥdaʒ opinan
tur ꝙ acceptum in eſcã fęminis ſterilibus

fecunditatem pariat. AUn Eeñ.xxx.Egreſ

us Ruben tpe meſſis triticeę.in agro rep
perit mãdragoꝛas quas matri Lię detulit
Et infra. Doꝛmiat tecũ hacnocte pꝛo mã⸗
dragoꝛis filij tui vir tuus. MUM

Maãducus.ci.pe.pð.i.ioculatoꝛ.oꝛe hiãss

turpiter mandẽs.

Mane.nomẽ indeclinabile eſt.vł adubiuʒ

tpis.⁊ ðꝛ a manum.qð eſt bonum. Quid
eĩ melius mane qñ de tenebꝛis deuenitur
adlucem

Alane. tethel. phares. exponit᷑ in textu da

nielis.v. AUñ. Mane tethelq; phares vi/⸗
gili ſi mente notares. Rapta reſignares et
melioꝛa dares.

Aanes. niũ. nibus. actõ manes vłmanis.
m. g. i. dij infernales. ⁊ aĩę infernales. ⁊ di
cunt᷑ a manum qð eſt bonũ ꝑ ↄtrariũ.quia

nõ ſunt boni.ſʒ efferi ⁊ crudeles. Vel ma⸗
nes dicunt᷑ a mano.as.qꝛ late manãt ꝑ au⸗
ras. Et pð.pᷣmã. Vñ Oꝛatiꝰ epi.Carmie
di ſuperi placant᷑ carmine manes
Mãgo.gonis.m.t.i.mercatoꝛ.⁊ ꝓpᷣe vẽdi
toꝛ equoꝝ.⁊ ðz a manꝰ eo ꝙ mau agat eqͥs
Et etiã qͥlibet mercatoꝛ põt dici mãgo.qͥa
res ſuas manu agat.
Mania.nię.eſt ſane mẽtis alien atio.furoꝛ

dicta ſic ab inſania.quã gręci mãniam vo⸗
cant. Vel ðꝛ a mantin.qð eſt diuinare.qa

heęc amẽtes ⁊ inſanos facit.quoꝛꝝ alij effici
untur leti. alij triſtes. alij furioſi. Q Oania
etiam ðꝛ qdam furia infernał.
Manica.cę.pe.coꝛ.eſt catena vel vinculũ
adino manus ligant᷑.⁊ ðꝛ a manꝰ.q̃ſi
manũ capiens. Vñ ꝓpheta.Et nobileſ eo

—

rum in manic ferreis. Iteʒ manica eſt illa
pars tunicę. ꝗᷓ eſt ab humero vſq; ad ma/
num. Ande dicit Papᷣ. Manicę ſunt vin
cula qͥbus manus vinculant᷑. licet etiaʒ tu
nicarum ſint. Iñ manicatus.ta. tum.

Manichei. heretici a daʒ perſa extiterũt

q̃ vocatꝰ eſt manes. Hic duas naturas et
duas ſubas introduxit.ſ.bonam ⁊ malam

7 gias ex deo quaſi ex aliquo fonte mana/

re aſſeruit. Teſtamentũ vetus reſpuũt.no
uum ex parte recipiunt.
Manifeſtꝰ. ſta.ſtũ.i.apertus.clarus.certꝰ
⁊ðꝛa manus ⁊ feſtꝰ.q̃i ad manũ poſitus ⁊
ꝓmptus. Mam manifeſtus exponi ſolet et
non abſcondi. VUñ etiã ðꝛ manifeſtus qua
ſi manens feſtus.⁊ eſt etymo. Itẽ in feſto
oĩa debent extrahi pulerioꝛa ⁊ in aꝑto po⸗
ni. vñ ⁊ manifeſtus.i.ꝓmptꝰ.apt.⁊ pa
lam poſitus. Iñ manifeſtariꝰ.ria.riũ. qui
manifeſtat. vel manifeſtat. vl manifeſte er
apte aliqͥd faciens. Itẽ manifeſtũ ẽ publi⸗
ca ⁊ famoſa ꝓclamatio.ex certa ſcia ⁊ cer/
tis autoꝛitatibꝰ ꝓueniens. Et põt manife⸗

ſtum ꝓbari ꝑ multos teſtes vł autoꝛes.nõ

tñ ꝑ tot qð fiat notoꝛiuʒ. vide glo. iij. in . c.
ↄſtitu onuz. de v. ſig li. vj. . vj. g. ij. pla⸗
cuit. Spe ci. de noto.crimine· Sſeqtur de

manifeſto circa pᷣn. v. ðꝛ. Manifeſtu eſt.

D qð patet pluribus.ſed nõ oibus.Sʒ noto⸗

rium omibus publice patet.
MMantin grece.i. dininre.
Manipuian. 9. t. ⁊ B re. ⁊ manipulariꝰ.ria
riũ.ad manipulum pꝑtinens.vel de mani/
pulo exñs. vt manipulares milites.qͥ ſunt

de manipulo. Manipulares etiã dicimuſ

eos qͥ ſigna añ regem poꝛtant.Et cõponik
cõmanipularis.x ris.
Manipulus.li.eſt tm ſegetis.q;tum manꝰ
caꝑe põt.⁊ ðꝛa manus qſi manũ implens.
⁊ eſt etymoł. Item manipulus ðꝛ ſocietas
ducentoꝝ militũ.qꝛ anteqᷓ; ſigna eſſent ma
nipulos.i.faſciculos ſtipulę vł alicuiꝰ her
be ſibi ꝓ ſignis faciebant.vel.qꝛ oli belluʒ
manibus incipiebant. Inuenit᷑ etiã mani⸗
plus ꝑ ſyncopam. AUnde Lucanus Cõuo
cat armatos extemplo ad ſigna maniplos
Item manipulus ðꝛ oꝛnamentum ſiniſtreę
manus ſacerdotis.
MNanna indecli.⁊ q manna.natis.pe.coꝛ.
p: qͥdam cibus qualis de ceęlo cecidit filijs
iſrael. ⁊ ð a manum quod eſt bonuʒ.qꝛ bo
num erat. Cuiuſcunq; em rei ſapoꝛem exi⸗
gebat qui manna comedebat.talem habe/

bat. Unde Sapie xvi. Doratum penein

de celo pſtitiſti illi ſine laboꝛe om̃e delecta⸗

mentũ in ſe habẽtẽ.⁊ oĩs ſapor ſuauitatẽ.
Vel mãna dictum eſt a manhu adubio ad
mirantl apud hebꝛęos.q̃ſi qdð ſignuʒ eſt .

vel qͥd eſt h.Et inde a manhu.i.ab admi/
ratione quã in mane habuerũt cum pᷣmuʒ
manna reppererũt.dictũ eſt manna.Cũ ei
in mane pmo vidiſſent mãna admirantes
ceperũt dicere mãhu. q̃ſi dicerẽt qͥd eſt B.
qᷓ; bonũ.qᷓ; dulce Inuenit᷑ etiã q̊ mãnane.

neu.ge.ſicut ⁊ paſca.cę.ſed h̊ viðꝛ eſſe con

traregulas Priſciani.qꝛ nullũ nomẽ neu⸗
trũ in pᷣma declinatiõe vł qͥnta inuenit᷑ Sʒ
põt dici ꝙ Priſcianꝰ intelligit de noibꝰla

Haãnus.ni.i.palefredꝰ.⁊ ðꝛa man (tinis.

ſuetus.eo ꝙ mãſuetudinẽ manuũ ſeq̃t. vł
qꝛ mõſuet?ſit.vła manus.qꝛ mãu nitat

Hũãſionariꝰ.ria.riũ.i.manẽs.vł( ducatur

ad manſionem ptinens.⁊ ð a maneo nes.

Manſiuncula.lłę. dimi.i.parua manſio.

ens vł domitꝰ.q̃i manu vel manui aſſuetꝰ

Mãſus.ſa.ſũ.i.comeſtꝰ.⁊ ðꝛ a mando dis

Itẽ maſus.ſa.ſũ.i.mãſuetꝰ.⁊ tũc ðꝛa mã
ſueo.ſues.ſᷣm Hugl. Itẽ manſus põt deri

6 integrũ ſit duodeci iugeribꝰ Itẽ mãſus
m vulgare italicoꝝ ðꝛ ꝑs terreęq̃ duobus
bobus ſufficit in anno ad laboꝛandum.

MMãtia.tię.i.diuinatõ.⁊ ðꝛ a mãtos.Et ab
eo cõponit᷑ necromãtia.pyromantia.aero
mãtia. hydromantia.geomãtia.chiromã/
tia.oꝛnicomãtia.de qbus vide locis ſuis

Maãtica.cę.f.p.i.ſarcina.ſ.mola.⁊ ðꝛa ma

nus. Iñ manticatus.ta.tũ.i.mãtica onera

tus.⁊? coꝛ.ci.
Manticula.lę.dimi.i.parua mantica.
Manticula etiã ðꝛ pera pa ſtoꝛalis.

Manticulus.li.dimi.i.paruus mantellus

Mantile.lis.pe.ꝓð.⁊ H mãtele.lis.i.vela
men mẽſę vel mapa.⁊ ? a mãdo.dis.qua
ſi mãdele vł mãdile. Ałmãtile.ſiue mante

le qſi mãu tergile. ⁊ m h̊ ppᷣe ſicðꝛ gauſa
pe.qꝛ in tergẽdis manibus ſᷣbet᷑.vñ ⁊ dici

tur mãtile vel mantele. q̃ſi manus tela.

.

Man tos.i.diuinatio.⁊ ðꝛ a mantin.qð eſt

diuinare. Item h mate. tes. illð idem.ſ. di
