ſalinas ingeſta ſiccat᷑. Itẽ in gręciſmo ðꝛ.
Sal neu.ge.condimentuʒ notat oꝛis. Hic
ſal ſi dicas.id qð ſapia ſigt.Cuiꝰpłale repᷣ
benſio ðꝛ eẽ. Verbaq; cum ſalibꝰ aſperioꝛ
dedit. M

BGalamãdra. vel ſalamãdria qdᷣdã aial tmi
ingne viuẽs.qꝛ ſola int᷑ aĩalia incendia ſuſti
nere valeat. qſi ſola amãs pyr.i.ignẽ. Siqͥ
Ddem in medijs flãmis exiſtit.⁊ nõ ſolũ non

vꝛit᷑.ſ etiã incendiũ extinguit. Et iſtiꝰ eſt

viuũt elemẽtis. Vñ.Talpe terra cibꝰ.cha

meleon in aere viuit. Allec vnda fouet.flã

me paſcunt ſalamandrnꝰz.
Salamina.minę.⁊ hęc ſalamẽ.inis.ciuitas
qdã. Iñ ſalaminꝰna.nũ.Et h̊ ⁊ hec ſalami

nenſis. 1B ſe. Et ſalaminat. ta. tũ. Et ꝓð.

mi. Vñ in Auroꝛa Ad cypꝛũ tendũt poſt
intrantes ſalamimnã.

Salaria.rię.vnda vel ęſtuatio marl quęad

mare redit.ſiẽ venalia ðꝛ ꝗᷓ ad litꝰ venit.

Salariũ.rij.n.g.i.ſtipendiũ.reddit.⁊ ꝓpe
cõis. diariũ quotidianũ.cibariũ victꝰ Iñn
legit᷑.ꝙ olim poetę viuebant de cõmuni ſa

lario.i.ſtipendio.

—

Salathiel.interpᷣtat᷑ petitio mea de⸗.

Salax.cis.oĩs ge.i.luxurioſꝰ.⁊ ðꝛa ſal.qi
luxuria ſalſa ẽ amara. Vñ Ouidiꝰ. Cau
daq; ſalacẽ. Vel ðꝛ a ſalio qꝛ frequent᷑ ſ⸗

lit.ſicut facit pꝛiapus exluxuria.

Salebꝛa. bꝛę.f.g.i.fractura ⁊ aſperitas via
rum. ⁊ ðꝛ a ſal.qꝛ ſal aſper ⁊ amarꝰ eſt.
ſalebꝛa locus lutoſus.vł molle lutũ in via
⁊ tũc ðꝛ a ſalio.eo ꝙ facile ſaliat. Iñ Oꝛa⸗

tius. Qui ſequit᷑ ſalebꝛas. Iñ ſalebꝛoſus.
ſa. ſum.i.aſper.durꝰ.amarꝰ.vel lutoſus.

olim dicebat᷑ hieruſalem. ſalẽ̊.

Salẽtinũ.qͥdã mons vel oppidũ italię. Iñn

ſalentinꝰ.na.nũ.patriũ.⁊ ꝓdu.ii.

Sgales.płalis nũeri de ſal.qð ĩ ſingulari ac
cipit᷑ ꝓ cõdimẽto vel ſapientia.ſʒ in płlali
hi ſales ꝓ vbis amaris. AUñ Auianꝰ. Ner
baq; cũ ſalibꝰaſpioꝛa dedit. Item ſales di 2
ctus. Et ſaliceꝰ.cea.ceũ.Et ſalicimꝰ.na. nu
Et hoc ſalicetũ.ti.locꝰ vbi ſalices creſcüüt.
BGalmentũ.ti.vel hoc ſalſamentum.ti.in eo
dem ſenſu a ſalio. lis. vel a ſale. vela ſallſo
Ael ſalmentũ ꝓpꝛie ðꝛ piſcis confectio et

cunt᷑ verba iocoſa ⁊ facete iuẽta vel dicta.
Iñ h̊ ⁊ hęc ſalaris.⁊ h re.ſicut dicimꝰ ſala
res ludos.vbi vba iocoſe vel amare inter⸗

miſcent᷑.⁊ dicunt᷑ ſales a ſalio. Itẽ a ſalio.
lis.h̊ ſaliꝰ.ſalij.⁊ plalit᷑.hi ſalij ſalioꝛuʒ.hi
ſales ſaliũ.Et dicunt᷑ ſalij vł ſales ſacerdo
tes martis.qꝛ ſaltando ei ſacrificabãt. Iñ
Lucanꝰ.Et ſaliꝰ lęto poꝛtãs ancilia collo.

Itẽ idẽ.HNeõ ſoliti luſere ſales. Hi tñ ſales
pñt dici ioculatoꝛes.

uo. gamos.⁊ coꝛ.ga. HMU
Salinatoꝛ.toꝛis.qͥ facit ſal im ab.
Salina.nę.ðꝛ locꝰ vbi ſal efficit᷑ vel inuenit᷑

vel vbi vendit᷑. Iñ ſalinariꝰ.ria.riũ.ad ſa

linã ꝑtinẽs.Et hᷣ ſalinariꝰ.rij.qui facit vel
Salinũ.ni.n.g.i.vas vbi reponitur ſal.Et

ponit᷑ ꝓ tota ſuppellectili.qꝛ ſal ẽ ↄdimen

tum oĩm ciboꝛũ. Vñ Perſi in illa ſatyra.
Nẽpe aſſidue.⁊c.Eſt tibi far modicũ pux
⁊ ſine labe ſalinu.
Saliſatoꝛ.toꝛis.ðꝛa ſalio.lis. Et dicunt᷑ ſa
liſatoꝛes diuini qdã.qͥ dũ eis mẽbꝛoꝝ quę
cunq; ptes ſalierint.aliqͥd ſibi inde ꝓſpeꝝ
vel triſte ſigniſicari ſᷣdicůt.

Saliua. uę.ẽ humidũ in oꝛe.ſ.ſputũ.⁊ ðꝛ a

ſal. eo ꝙ ſalſa ſit.⁊ ſalis habet ſapoꝛẽ vł a
ſalio.lis.eo ꝙ ſaliat de oꝛe. vela ſaluo ſal⸗

uas. eo ꝙ ſaluat nos. Inde ſaliunoſus: ſa.
ſũ.Et nõ ꝙ ieiuni hois ſaliuã ſi ſerpẽs gu⸗

ſtauerit moꝛi7.

Saliũca.ceę.qdã herba ſpinoſa.⁊ ð a ſalio.
lis.qꝛ eã calcantes facit ſalire. vñ ⁊ vul/g.
calcacrepa ð. qꝛ calcantes facit crepDꝛrre.
Vñ Tirgiliꝰ. Nuniceis qᷓ;tũ cedit ſaliun⸗éũ
ca roſetis. Eſaię aũt.lv.ſuꝑ illud. ro ſa⸗
liunca aſcẽdit abies.glo.dic̃. Saliũca acu
leis ⁊ cõpunctionibꝰ plena.abies alta pꝛꝛo
cera fabꝛicãdis domibꝰ apta. MPꝛo ſaliũca

ergo aſcendit abies.i.ꝓ vitijs vtutes.pꝛo
vitioſis ⁊ ſpinoſis virtutibꝰ exaltati.

Saliuncula.lę.herba medicinalis hñs ſpi⸗
cas miri odoꝛis.creſcit in montibꝰ. Sʒ ſa⸗

liuncula herba ſalſa. ᷣm M0ρa5ßß.

. Hyalius.ſalij.vide.S.in ſales.
Salem acuit᷑ in fine. Et interpᷣtat᷑ pax. Et

☛☚

Salix. cis.f. g. arboꝛqdazʒ. ⁊ ꝛ a ſalio.eo
cito ſaliat. i.excreſcat. Arboꝛ lenta. vitib
habilis vinciendis.cuiꝰ ſemẽ huiꝰ dicunt

eſſe naturę vt ſi qs illð in poculo hauſerit

liberis careat.⁊ feminas ifęcũdas efficit.
2 In ſalicib?ime
dio eiꝰſuſpendimꝰoꝛgana nr̃a. Iñ ſaliginꝰ

Et coꝛ.pe.gti. An ꝓpha.

gina. ginũ. ad ſalicẽ ꝑtinẽs.vel de ſalice fa

mnc :a ſalmo onis piſce e ſic aſale g·

inde fit ſalſamẽtũ. vel qꝛ habeat ſapoꝛẽ ſa⸗
lis. Sed ſalſamẽtũ oĩs res ſalſa.vt piſcis?
himõi. Et inde h̊ ſalſum.ii.
GBGyoealmo. onis. quidã piſcis.
BSalgamũ.mi.i.culcitra.⁊ ðꝛa ſalio.vel ſal

—

Salomon.interpᷣtat᷑ pacific qꝛ in regno eiꝰ

fuit pax. Idẽ dictc ⁊ Iditha.qꝛ fuit dlilie
ctus ⁊ amabilis dño.Idẽ ⁊ celeth qð gre⸗
e ðꝛ eccłiaſtes.latine cõcionatoꝛ eo d ald

ppłm loqueret᷑.

Galona. ne. vel he ſalonę. narũ. inſula. ⁊ f⸗
dam ciuitas dalmatię iuxta mare. Iñ ſalo

ninꝰ.na.nũ.Et ſaloninꝰ dict' ẽ filiꝰ pollio⸗

nis qͥ natꝰ ẽ in eo anno qͥ pater ſuꝰ deuicit
illã ciuitatẽ. Et ꝓdu.pe.ſalona.

ſis locis.⁊ ðꝛ a ſalim. qð eſt locꝰ.⁊ pige:.qð

depꝛeſſũ.Heęc eadẽ ðꝛ ⁊ cęcula.qꝛ parua

E 2

eſt ⁊ oculos nõ habe.
Galſicia.cię.qdᷣdã genꝰ cibi.⁊ vt dicunt lu⸗

canica. ⁊ ðꝛ a ſalſus.eo ꝙ ſalſa ſi.

rus.⁊ ſalſus humoꝛ äl

Salpiga. ge qd ſerpes habitati depꝛeſl⸗

GBalſugo.ginis.f.g.i.liqͥr ſalis.vel res ã ſal DWMUD—
ſum fac̃. ⁊ ðꝛ a ſalſus. Itẽ ſalſugo ðꝛ ama⸗

ſa. ſum. Et ſalſugineꝰ.nea. nef.
BGalſus.ſa.ſũ.ꝑticipiũ a ſallo.lis. Nõt etiã
eſſe nomẽ. ⁊ tuc deriuat᷑ a ſale.Et ðꝛ ſalſus
Alſi ſale aſperſus ⁊ condii.
GSaltia.tię.ðꝛ a ſalſus.qꝛ ſalſlſa.
Saltria.trię.f.g.i.ioculatrix mulier. Unde

Juuenał.HNouer̃t mauri atq; indi quęſal-⸗
tria panẽ. Vel ẽ ibi pſalteria.a pſallo.lis.
Saltrix.tricl.młier ſaliẽs.vel ſaltũ faciens

⁊ ðꝛ a ſalio.lis. In ſaltricła.lę.dimi.i.pua

Saltus.tus.tui.actus vel paſſio (ſaltrix.
ſaliẽdi.⁊ ðꝛ a ſalio.lis. Itẽ ſaltꝰ ðꝛ locꝰ ſil⸗
ueſtris ⁊ vaſtus vbi arboꝛes exiliũt in al⸗
tum pluſq; in alijs locis. Vel ſaltus ðꝛ ſil⸗
ua rara vbi beſtię int᷑ arboꝛes facile pñt ſa

lire. Vñ extremitas ſiluarũ ðꝛ ſaltꝰ.qꝛ ar⸗
boꝛes ibi iam rareſcũt. Iñ ſaltuoſus.ſa.ſũ
ſaliendi ðꝛ actꝰ.
Saluber. ↄ.t.vel ſalubꝛis.⁊ h̊ bꝛe.ſᷣm anti⸗
quos.Scdm ãt modernos.h̊ ſaluber.hęc
ſalubꝛis.⁊ h̊ bꝛe.i.ſamꝰ.vtił.ſalutẽ ↄferẽs.
Ijiñ hec ſalubꝛitas.tatis.Et eſt ſalꝰ integri

tas coꝛꝑis.Salubꝛitas.ſaluti ↄueniẽs cã

ꝑ quã ſanitas vel ſeruat᷑ vel reſtaurat᷑. Et
ꝓdu.lu.Et ᷣm Papᷣ. Saluber ad locũ re
fert᷑ vel cibũ.ſalutaris ad ↄciliiũ.

Galuia. uię.ẽ herba ꝗqᷓdã ſalubꝛis.⁊ ðꝛ a ſa⸗

lus.quaſi ſalutis via.
Sala en gi marer ðꝛ a ſal. qꝛ ſalſum ẽ et
gamarũ. Vñ hieronymꝰ ad atlliad: va
Et herẽtis in ſalo nauiculę funẽ magis pſ⸗
cide ꝙß ſole.
Salus.lutis.f.g.ðꝛ a ſal.qꝛ ſicut ſal ẽ condi
mentũ oĩm ciboꝛũ.ſic ſalus ẽ ↄdimentum
oim mẽbꝛoꝛũ. Et eſt ſalus itegritas coꝛpo
ris. Salubꝛitas ſalutis ↄueniẽs cã.ꝑ quã
ſanitas ſeruat᷑ vel reſtaurat᷑.Et coꝛ.pᷣmaʒ
ſabꝰ. Uñ Pꝛoſp.Cur dubiũ expectat cras
Salutatio.onis.f.g.ðꝛ q̃ſi ſa(hodierna ſalꝰ
lut optatio. Illũ em̃ ſalutamꝰ cuiꝰ ſaluteʒ

deſideramus.Et eſt ſalutatio pᷣma ꝑs epi
ſtoleę. Et ᷣm h̊ ſalutatio ẽ limẽ epłe debita

oꝛdinatione tã noia qᷓ; merita ꝑſonarũ cõ⸗
nectens. ⁊ affectione declarans.Et nõ ꝙ il
lud qð eſt ꝓpꝛiũ narrationũ ſalutatiõe nõ
debet claudi. Unde vitioſa ẽ illa ſalutatio
Johãni patri reuerendo.p.eiꝰ filiꝰ hũilis
Bononię leges audiẽs vel decreta cũ ſub
iectione ſalutẽ.Nã eadem rõne poſſet dici
Hononię comedẽs vel ſcribens codicẽ vł
digeſtu. Sufficit dicere Bononie ſcho⸗
laris. Si aũt dicat Bononię dedit ſchola
ſticis diſciplinis.vel ſtudio lr̃arũ dicimus

ii.ſaltibꝰ plenꝰ. AUñ qͥdã.Eſſe nemus ſaltꝰ

ꝙ ſtudiũ ẽ attributũ ꝑſonę. Anð cõmode

pst dici. At ſi attributũ ſolius negocij eẽt.
nõ eẽt dicendũ.vt Bononię legẽs las.vł

leges audiẽs.vel decreta.

lutandum excipiebanr.
Salutifer.ra.rũ.qͥ ſalutes fer.
Salutiger.ra.rũ.⁊ ſalutigerulłꝰla.lũ.qͥ fert
vel gerit ſalutẽ verbis vel ope.

Samaria.rię.ẽ ꝗ̃daz regalis ciuitas. Iñ ſa⸗

marita vel ſamaritanus.na.nuʒ.i.cuſtos.
lhi nõ cõicant iudęis.imo vitãt eos ĩ cibis
⁊ in vaſis eoꝛũ.Et vt dicit Mapᷣ.ſamarita
ni vel ſamaritę interpꝛetant᷑ cuſtodes.eo
ꝙ a babylonijs illic in cuſtodiã locati ſunt
ſuqcon. Bded hͥ nõ ꝙ ſamaritani erãt illi qᷣ
miſſi fuerãt ad inhabitandũ t᷑rã illã deceʒ
tribubus captiuatis.⁊ dicti ſunt ſamarita
ni ꝓpt᷑ locũ.⁊ iſti recipiebant qͥn q; libꝛos
moyſi ⁊ nõ ꝓphas.⁊ vocabãt᷑ a iudęis du

arũ tribuũ iacobitę.qꝛ videlicʒ ſupplanta
uerant iudęos decẽ tribuũ de terra ſua. et

iõ hos ſamaritanos abomĩabãt᷑ iudei. Et
ab illa ciuitate oĩs regio circa illã dicta ẽ ſa

Sabuca.cę.vłhᷣ ſambucꝰ.ci.pe.ꝓ.(maria.

dðꝛ ꝗdã ꝑua arboꝛ ⁊ mollis. Iñ ſambuceꝰ.
cea.ceũ.⁊ ſambucinꝰ.na.nuʒ.de ſambuca
exñs.Et h̊ ſambucetũ.ti.locꝰ vbi ille arbo
res creſcunt. Item hęc ſambuca.cę.qðdã
gen?ſimphonię.muſicũ.qð fit deilla arbo
re. Vñ Perſiꝰ.Sambucã citius caloni ap
taueris alto. Iñ ſambucinariꝰ.rij.q canit
cuʒ ſambuca.Et hęc ſambuſtria.ſtrię.mu
lier ꝗᷓ canit cũ tali inſtrumẽto.Et h̊ ſambu
culus.li.ſaltatoꝛ ad vocẽ ſambucę.
Samia dicunt᷑ vaſa fictilia.a ſamos inſula
vbi figuloꝝ ars pᷣmo iuẽta ẽ.Pap.vo diẽ
Samia tra a ſamio dicta.glutinoſa ⁊ can⸗
dida medicamẽtis ⁊ vaſculis nccria. Uñ
Eſa.xlv. ðꝛ.Teſta de ſamijs terre.

Samna.nę.ẽ frũcatio naris vel os diſtoꝛtũ

cũ vultu. Iñ ſamnoꝛes dicunt᷑ qͥ rectũ vul
tum nõ hſñit. Et qꝛ cũ ridemꝰ ⁊ os ſolemus
diſtoꝛquere ⁊ naſũ frũcare.ideo ſamna ðꝛ
deriſio. Añ Perſp. Occipiti zeto poſtice
occurrite ſamnę.
Sãnis.ciuitas ẽ in apulin.
Samnũ.ẽ beneuentũ.ſᷣm Pap.

Sãnula. lę. dimi.i.pua ſamna.

Samothꝛacia.cię.ꝗqdã inſula.cuiꝰincolęcõ
mixti ſũt ex thꝛac ⁊ ſamnis.⁊ ðꝛ a ſamnos
quadã inſula. ⁊ thꝛacia alia inſula. Inð h
⁊ hec ſamothꝛax.thꝛacl.⁊ ̊ ⁊ B ſamathꝛa
céſis.⁊ G̊ ſe.Et ſamothꝛace.cea.ceũ.⁊ ab
illo loco dict' ẽ ſamothꝛates. aureꝰ anuł

Salutatoꝛiũ.rij.loc' in qadueniẽtes ad ſa⸗

e e

väystt nò.iij. diſ. in ſũ.E

ſed capulo ferreo.qꝛ ibi pᷣmũ factꝰ eſt.

Samuel.indecli.ꝓpꝛiũ nomẽ viri.vel etiiẽ

põt declinari ̊ Samuel.elis. Vñ ĩ Auro⸗
a. Cũ Samuele loquẽs ſcã futura dabat
anctimonia.nię.i.ſanctitas.⁊ ðꝛ a ſancio

cis. Uñ heb.xij. Racẽ ſeqͥᷣmini cũ oibꝰ et
ſanctimoniaʒ. Jñ ſanctimonialis. femina

ſanctitati ðdita. Ael cõponit᷑ a ſanct' cta.

ctũ.⁊ monialis.qð ẽ monacha. Iñ ſcimo⸗.⸗

nialis q̃ſi ſcã ⁊ ↄſecrata monialis. Iñ hic

Theęc ſcimonialis.⁊ G̊ le.i.ſcm̃ vład ſcimo

niã. vł ad ſcimoniales ꝑtinẽs.

Sanctio ðꝛ ppꝛieilla ↄſtitutio vel lex ↄtra

quã ſi factũ fuerit.pena irrogat᷑ ⁊ iponit᷑
t capit᷑ qñq; late.vt ĩ
Pheę. cle. no. Jo. an. in v. ſanctio.
. BGanctlo impatoꝛis. eſt cuipęna ſanguinis
Sancrio qñq; ðꝛ ꝗlibet impialis cõſtitutio
yel inſtitutio.qñq; ðꝛ totiꝰ iuris collectio.

Et ſumit᷑ etiã ſtricte ꝓ ↄſtitutione penali.

yt no.iij.diſ. in ſũ.
Sanctiões.leges.purificatiões.ſᷣm Napõ̃.
Sanctuariũ.rij.res ſcã.vel locꝰ.vel cubicu
lum vbi ſanctę res gerunt᷑.vel vbi res ſan

☛

ctę reponunt᷑ vel cͤdun,–·.k.s

Sanctitas.tatl.i.caſtitas.religio itegritas

Sanctũ ðꝛ qð defenſũ ⁊ munitum ẽ ab iniu
ria hoĩm. vt.ff. de re.diui.l.ſacrũ.

Sanctcta.ctũ.i.mũdꝰ.firmꝰ.ſine tra.qꝛ ſci
nihil hñt terrenę fed.⁊ ðꝛ a ſancio.ciſ.id ẽ

ↄſecro vel firmũ facio. Vñ ⁊ leges ſceę ſũt
Tmoꝛes ſancti dicũt᷑.ſᷣm hHugl.
Sanctaſcõꝝ.õ.exponit᷑.vbi Sacra.
Sandaliũ.lij.qͥdã pãnꝰ qͥ eqͥ nobiliũ ſolent

operiri.vt papę ⁊ cardialiũ.⁊ ðꝛa ſandix.

dicis. Sãdalia etiã dicunt᷑ ſubtalares qui

bus papa aut epi ſolẽt miſſas celebꝛare q ⸗

les btũs Bartholomę deferebat. Sanda

lium etiã ðꝛ pannꝰ qͥ operiebant᷑ vulnera

vel coꝛꝑa moꝛtuoꝝ vᷣm ugl.Itẽ ſuꝑ illũ

textũ M atth. vj. Sʒ calciatos ſandaljs.

⁊c.dicit Beda. At pes nec tectꝰ ſit.nec nu
dus ad terra. Et in hiſtoꝛijs ðꝛ. Juſſit eos
vti ſoleis.i.ſandalijs ⁊ peronibꝰ.

Sandapila.lę.i.ſcurra.⁊ ðꝛa ſamna.qð eſt
deriſio. Itẽhec ſandapila.feretrũi q̊ moꝛn⸗

tui poꝛtant᷑.⁊ maxime plebei gladiatoꝛes
Et tũc deriuat᷑ a ſandaliũ.qð ẽ panꝰ q̃ ope
riebant᷑ vulnera vel coꝛpa moꝛtuoꝝ. Vnñ
Juuenalis.Inter carnifices ⁊ fabꝛos ſan⸗
dapilarũ.⁊ coꝛ.pi. JMV
Sandix.dicis.f.g.genꝰ rubꝛę herbę.ð qua

fiit ꝗdã tinctura. In ſondic. ca. cu. Et ſan⸗

A

dicius.cia.ciũ.tali coloꝛe inſertus.Et ſan
dicinꝰ.na.nũ.in eodẽ ſenſu.Et hęc ſanda
rica.ricę.genus coloꝛis.coloꝛe cinabanio
odoꝛe ſulphureo.Et ꝓ.pe.gti ſandix.cis.
anguinariꝰ.ria.riũ.i.ſicarꝰ homicida ꝑ⸗
cuſſoꝛ.vel ſanguine abundans.vel fluxuʒ
ſanguinis patiẽs. gaſangnig Innenit
etiã h̊ ⁊ hec ſanguinaris.⁊ B̊ re. Vñ Ececl.
xlij. Latꝰ ſanguinare. Itẽ inuenit᷑ h̊ ſägui

nariꝰ.rij.ꝓ q̃dã arboꝛe. Et hęc ſanguina⸗

ria.ꝗdã herba ſic dicta qꝛ miſſa in naribus
ſanguinẽ moueat.

Sanguinꝰ.ni.qdã pua arboꝛ.⁊ ðꝛa ſãguis

qꝛ fructꝰ ⁊ coꝛtex erꝰſit ſãguinei colorl. Inñ
h ſanguinetũ.ti.locꝰ vbi abundant ſangui
ni. ? coꝛ.gui.

BSanguis.inis.m.g.latine vocatus eo ꝙ ſit

ſuauis. Vñ hoĩes qͥbꝰ dñat᷑ ſanguis dul⸗
ces ⁊ blandi ſunt.vel ðꝛ a ſalio.lis.eo ꝙ ſa
liat. Et vt dicit Pꝛiſtianꝰ.caret pluralita⸗
te. Inuenit᷑ tñ in diuina pagina.Qui non

ex ſanguinibꝰ. Et alibi. Viri ſanguinuʒ ⁊

doloſi ⁊c̃. Itẽ libera me de ſanguinibus.

Aldq;ᷓ põt dici.ꝙ ꝓ peccatis põt inueniri ĩ
pli. VUlłdic ꝙ qᷓ;uis alicubi inueniat᷑ in pri
noõ idcircoẽ in vſu. Et Mꝛiſtianꝰ diẽ de

ficit in płi ſolo vſu.ſʒ illud ðꝛ eẽ in vſu qðʒ

cõiter ẽ apud oẽs.Tñ ſcias ꝙ cõplexiua ꝗ̃
magis vim vnitiuã hñt ꝓpꝛie debẽt in ſin⸗

gulari nũero declinari.vt puluis.ſanguis

lutũ. ec em vehemẽtẽ hñt aggregatiõeʒ

Itẽ a ſanguis ðꝛ ſanguinoſus.ſa.ſũ.i.ſan⸗
guine plenꝰ ⁊ abundans.Et ſanguineus.

nea. neũ. Et eſt ſanguis calich ⁊ humidus
7 2ↄuenit cũ aere ⁊ vere.Et cõponit᷑ hic et

hecexanguis.⁊ h̊ gue.i.ſine ſanguie. Iteʒ
ſanguis pla ſigt. Uñ. Sanguis ꝓgenies.
ſanguis quoq; ðꝛ humoꝛ. Sit tibi peccatũ
ſanguis.ſanguis quoq; vita.

Sanguiſuga. ge.ẽ vermis aquatilis.ſ.hiru

do. Ceno alit᷑.potantib' inſidiat᷑.cũq; illa
bit᷑ faucibꝰ vł vbi vſpiã adheęſerit.ſangui

nẽ haurit.⁊ cũ nimio cruoꝛe maduerit euo
mit qð hauſit.vt recẽtioꝛ denuo ſugat.Et
yt dicũt quidã.licet cõponat᷑ a ſanguis et

ſugo.qð pᷣmã ꝓdu.tñ ſanguiſuga pe.coꝛ.

Alij dicũt ꝙ ſanguiſuga.pe.pꝓð.qð cõpo⸗
nit᷑ a ſugo. gis.cuiꝰbpᷣma ꝓducit᷑ Mecinue

nit᷑ ĩ aliq̃ bono autoꝛe ꝙ ſit pe.bꝛeuis. Añ̃
ꝓuer.xxx.Sanguiſugę duę ſunt filię dicẽ
tes affer affer. Penultima ſine ſu.debet ꝓ
duci. ⁊ debet ſcribi ꝑ vnũ s. Deq̃ diẽ Oꝛa
tius in poetria.Non miſſura cutẽ niſi ple⸗

na cruoꝛis hiruldo.

1
3J

f hfhfh 3 252
.

BSßm nomẽ ei eſt.

Sanies.niei.f.g.i.putredo.⁊ ðꝛ a ſanguis
Añ Iſið.iiij.ety.vbi agit de moꝛbis in ſu
perſicie ſic ait. Sanies dicta qꝛ ex ſanguie
naſcit᷑. Excitato em caloꝛe vulnerl.ſaguis
in ſaniẽ vertit᷑. Hã ſanies nõ ſit in qᷣcunq;
loco niſi vbi ſanguis aduenerit.qꝛ ome qð
putreſcit. niſi calidũ ⁊ humidũ fuerit qð ẽ
ſanguis.putrefieri ñ põt. Et differt ſanies
ꝗ tabe.qꝛ fluere ſanie viuoꝝ cẽ.tabe moꝛtu
oꝛum. Item ſanies ẽ ꝗᷣ fluit.tabes quę ſtat
quaſi ſtabes. OèèZGM
Ganir interpᷣtat᷑ lucerna.⁊ ſiẽt noct᷑ nã auẽ
BGanſon.interpᷣtat᷑ ſol eoꝝ. vel ſolis foꝛtitu
do. Fuit em vtute clarꝰ.⁊ liberauit iſrl de
Gantonicꝰ.ci.m.g.coloꝛ fuſcꝰ ⁊ viliſſimus
qͥ inficiebant ſe.qͥ nolebãt agnoſci.
Banus.na.nũ.ðꝛ a ſanguis. Sanꝰ vo ſine
palloꝛe ẽ.⁊ ſanguis ſanitat ↄſeruatiu'eſt.
Iñ heęc ſanitas.tatis.i.integritas coꝛꝑis.
2⁊ tpantia naturę ex calido ⁊ humido qð ẽ
ſanguis. vñ ⁊ ðꝛ ſanitas q̃ſi ſanguis ſtatꝰ.
Itẽ ſanꝰ qñq; ponit᷑ ꝓ validꝰ.Itẽ ſan cõ⸗
ponit᷑ cũ male ⁊ ðꝛ maleſanꝰna.nũ.i.lepꝛo
ſus.Sʒ qñ male ſam ſunt duę dictões ſis8st
illũ qͥ habet ſanitatẽ imꝑfectãa.
Sapa.pe.f.g.dulce acetũ. vel dulce aciduʒ
vinũ.⁊ ðꝛ a ſapio.pis.qᷣſi ſaporl parũ hñs
BSaphira. rę.nomen cuiuſdã młieris.⁊ coꝛ.
pe. Vñ in Auroꝛa ð. Cõiuge cuʒ ſaphira
fallente cupidine vicus.
Sapphyrꝰ.ri.m.g.lapis ẽ pꝛecioſus.Et vt
ðꝛ in glo.Apocl.vltl.Sapphyrꝰ ſilis eſt ſe
reno celo.qͥ ꝑcuſſus radijs ſolis ardentem
eymittit fulgoꝛẽ.⁊ ꝓdu. penrrk.
BGapidus.da.dũ.i.ſapoꝛẽ hñs.ſapoꝛidatꝰ.
Sapiẽtia.tię.f.g.ẽ reꝝ diuinaꝝ ⁊ hũanarä
cognitio. Et ðꝛ ſapiẽtia. q̃ſi ſapida ſciẽtia.
? ety. VUñ Eccl.vj. Sapiẽtia em doctrig

GSapiẽs. entis. oĩs ge.ꝑticipiũ.⁊ nomen et
tüũc cõpat᷑.Et ſapiẽs diuina ⁊ hũana rima
tur. Sʒ pꝛudẽs ea ꝗ̊ ſenſib coꝛpoꝛeis expe
riunt᷑. Ałſapiẽs ĩ diuis.ꝛudẽs i hũani/
Sapo.ponis.mal.ge.ꝗdã ↄfectio mliebꝛis
8ᷣeq ſapio. pbbisq.
BGapoꝛ.poꝛis.ð a ſapio.pis. Iñ ſapoꝛꝰ.ra.
rũ. Et coꝛ.ſa. AUñ Virgiliꝰ Coꝛꝑa curamꝰ
feſſus ſapoꝛ irrogat artus.
Gapoꝛifer.rꝗa.rũ.pe.coꝛ.i.ſapoꝛẽ ferens.
Sara.rę.fuit vxoꝛ Abꝛaã.vide in Sarai.
Sar aballũ.li.a ſaraballa.loꝝ.lingua chal⸗
daiacꝗa vocant᷑ crura hoim. vel tibię. Uñ

⁊ bꝛachę qᷣbꝰ hec tegũt᷑ dicũt᷑ płalit᷑ ſara
balla.q̃ſi tibiales ⁊ crurales. Uñ Danieł.
iij. ðꝛ ꝙ ſaraballa eoꝝ nõ fuiſſent imutata.
Saraballa eiꝰ dixerũt ibi.Aqͥla ⁊ theodo
tion.nõ vt coꝛrupte qͥdã legunt ſarabara.
Et ſunt ſarabara laxa ⁊ ſinuoſa veſtimẽta

yel capitũ tegimina qualia videm in capi

tibus magoꝛũ picta.Et ſunt ſarabarę pꝛo
pꝛie parthoꝝ. Etẽ nomẽ tractũ a ſarabal⸗
lis quę laxa ⁊ ſinuoſa ſunt. vel a ſare qð ẽ
laxare. Iñ ſarit.ta.tũ.i.laxatꝰ⁊ deſtructꝰ
Et ꝓdu.ſaraballa penł.poſitiſde.
Saraceęni dicti ſunt.vłqꝛ ex ſara ſe genitos

phibet. cũ nõ ſit veꝝ. Et ita dicunt᷑ ſaracę

ni qſi ſarageni.i.ex ſara geniti.⁊ ẽ etymotł.

AUVel ſiẽ getiles aiũt.qꝛ ex oꝛigine ſyroꝛum

ſint. qſi ſyriceni. Ipᷣi ſunt ⁊ hiſmaelite.qꝛ
ipſi ſunt ex hiſmaele. Ipſi cedar a filio hil⸗
maelis. Ipßi agareni ab agar. qꝛ vt dicim⸗
puerſo noie ſaraceni vocat᷑.qꝛ ex ſara ſe eẽ

genitos gloꝛiant᷑ q;uis ex ancilla ſint. Vñ

Dicit glo. ſuꝑ illud Eſa. xxj. On in arabia
Arabes inqt ſunt.ſaraceni ab hiſmaele.et

cedar filio e qͥ meli a mre ſua agareni.ſed

maluerũt vocari ſaraceni.q̃ſi ſare liberę.ñ

agar ancillę ſint filij. Iñ ſaracenic.ca.cu.
Et ſaracenꝰ. na.nuz. Et ſaraceniʒo. ꝭas.i.

moꝛe ſaracenoꝝ ſe hre.Et ſaracenia.nię.i.
mkłtitudo ⁊ ſocietas ſaracenoꝝ vł rit' eoꝝ
Sarai interpᷣtat᷑ nceps(vel regio ipſoꝛuʒ.
mea. Cũ eſſet tmn vniꝰdomꝰmaterfamiliaſ
poſtea cã nois imutata. ablatað fine nois
.i. lFa. . Sara.i.pnceps. Oim dppe geti

unm futura erat nceps. ſic ⁊ oñs pollicituſ
fuerat Abꝛaã Geñ. xvij. D
Albꝛaã. Sarai vxoꝛẽ tuã nõ vocabis Sa⸗

Dixit qͥʒ deus ad

rai.ſed Sarã.⁊ bñdicã ei ⁊c.
Sarcina.nę.i.onus vel pondꝰ ꝓpꝛie qð ex
carne fit. ⁊1 a ſarcos qð ẽ caro. Caro vo
pondus facit.Et hinc qðlibet pondꝰdicit᷑
ſarcina. AUel a ſartiendis reb in ſimul. In
hec ſarcinula. Et hęc ſartiũcula.lę. ambo
dimi. i. pua ſarcina.⁊ coꝛ.ci. UVñ. Sarcia
degdecoꝛis dãno ꝓpondeat ois ⁊c.

Garcitectꝰ.cti.⁊ H ſarcitectoꝛ.toꝛis.q tecta
facit.⁊ ðꝛ a ſarcio.⁊ tectũ.qꝛ ex młtis hinc
inde ↄiunctis tabellis vnum tecti faciunt

coꝛpus. Idem et tignarius quia tectoꝛia

tignis inducit. Et hoc ſartatectũ.i.reſtau⸗

ratio tectoꝛũ vel temploꝝ.vel tributuʒ qð
colligif᷑ ad reſtauranda tecta temploꝛum.
Vñ.iiij. Reg.xij. legit᷑. Et inſtaurẽt ſarta

tecta tẽpli. Et nõ q Map̃. ⁊ BHuguitio ſcri
bunt per. ci. ſarcitectoꝛ.a ſarcio. et tectum

a

de⸗
pen

ſed cõiter habet᷑ in libꝛo regũ.ſartatectuʒz.

⁊tunc cõponit᷑.a ſartio.tis.ſartũ.⁊ tectuʒ

⁊ tenet naturã huiꝰ ſupini ſartuʒ.Et vᷣm h;
ſartatectoꝛ.a ſarti poſſet dici ꝑ t.
Sarcophag. vt ait Hugl.ðꝛ lapis in quo

moꝛtuoꝛũ coꝛꝑa cõdunt᷑.⁊ ðꝛ a ſarcos.qð

ẽcaro.⁊ phagin.qð ẽ comedere.qꝛ coꝛpo⸗

ra ĩ eo ↄdita abſumũt᷑. Vñ ⁊ qðlibʒ ſepul
crũ vel arca ĩ qͥ ponit᷑ moꝛtuꝰ ðꝛ ſarcopha⸗
gus.qꝛ ibi carnes ↄſũmũt᷑ ſᷣm NPapᷣ.⁊ Iſi
doꝛũ videt᷑ ꝙ debeat dici h ſarcophagum
Sarcophagus em lapis ĩ troade ſilua na⸗

ſcit᷑.⁊ coꝛꝑa moꝛtuoꝝ ↄdita in eo infra ⸗

dꝛaginta dies abſumi dicunt᷑. except den
tibus.vñ ⁊ nücupat᷑. Idẽ ðꝛ ſoꝛophagus
a ſoꝛos qð ẽ arca.vłſepulcrũ.⁊ phagin.
Sarcos vłſarcian gręce.latine ðꝛ caro. JIñ
ðꝛ ſartia.i.ſuꝑfluũ carnis incremẽtũ.qͥ vl

tra modũ coꝛpoꝛa ſaginant᷑.
Sacroſmicꝰ.ca.cũ.i.irriſoꝛiꝰ.vel hoſtił.vel

amarus.⁊ ð a ſarcoſmos.
Sarcoſmos.ẽ plena odio vł hoſtilis irriſio
auxiliãte modo dicẽdi ſigata.vt Alios ſal
uos fecit.ſeipſũ nõ pᷣt ſaluũ facere. Si rex
iſrael ẽ.deſcẽdat nũc de cruce ⁊ credimꝰ ei
Itẽ. Oẽs qͥs gladio ꝑcuſſiſti moꝛtui ſunt.
cũ h̊ ð alicui qͥ neminẽ gladio ꝑcuſſit.
Sarculũ.li.n.g.vel hic ſarculꝰ.li.ẽ ferramẽ

tum cũ manubꝛio ad culturas agroꝛuʒ ne-

ceſſariũ vel foſſoꝛium duos dẽtes hñs.Et
pm Ouidiũ ſarculũ ẽ ge.neu. Vñ dic.xj.
meta.Sarculaq; raſtriq; graues lõgiq; li⸗
gones. Itẽ ſarculũ idẽ ẽ qð ſarpa.
Sarda.ðę.⁊ hęc ſardina.nę.qðdã genꝰ pi⸗
ſciculoꝛũ.a ſarra qð lingua tyria ðꝛ qͥdã pi
ſcis. In hęc ſardinia.nię.q̃dã inſula iuxta
quã multũ abũdãt ſardinę piſciculi.vel qꝛ
ſardus de hercule ꝓcreatꝰ cũ magna mul⸗
titudine a lybia ꝓfectꝰ ſardiniã occupauit
⁊ex ſuo noĩe inſulę nomẽ impoſuit. Et in⸗
de ſardini.nia.niũ.Et h̊ ⁊ hęc ſardinienv
⁊ h̊ ſe.Et ſardus.da.dũ.ð ſardinia exñs.
Sardinia ⁊ toꝛſita inſulę.ꝑuo freto.i.decẽ
miliaribꝰ diuidunt᷑. In ſardiniẽſis.ſe.
Sardis.dis.f.g.ꝗdã ciuitas vłlinſula. ⁊ ðꝛ
a ſarda piſce. AVn Oꝛatiꝰ ĩ epla. cręeſi re⸗
gia ſardis. Etiã inuenit᷑ in płali he ſardes
diü. dibꝰ. ſardis in actõ ꝓ eodẽ loco. Inð
ſardicꝰ.ca.cũ.Et ſardo.das.i.intelligẽ.qꝛ
hoies iſtiꝰ loci ſᷣtiles ſũt ad itelligẽdũ.
GSardiꝰ.dij.qͥdã lapis pᷣcioſus ⁊ rubeꝰ mar

moꝛibꝰpᷣſtans.⁊ inter gẽmas viliſſimus.⁊

ðʒ a ſardinia inſula.eo ꝙ pᷣmũ a ſardis re⸗
pertus ſit.

Sardona.nę.ꝗ̃dã herba amariſſima.ð cui/
floꝛe fit fel amariſſimũ Et ẽ ſiłiſ apiaſtro.ꝗ
oꝛa hoiuʒ ſic doloꝛe ⁊ amaꝛoꝛe ↄtrahit.vt
q̃ſi ridẽtes intereãt.⁊ ðꝛ a ſardinia qꝛiĩ illa
inſula abundat. Iñ ſardoniꝰ.nia.niũ. Et
ſardonus.na.nũ. VUñ Virgiliꝰ. Imo ego
ſardonijs videoꝛ tibi amarioꝛ herbis.

GSardonyx.nycis.ꝗdã gẽma. ⁊ ðꝛa ſardiꝰ.

⁊ onyx.eo ꝙ habeat coloꝛẽ vtriuſꝙ illarũ
gẽmarũ. VUn NPerſiꝰ.Et natalicia tandem
cũ ſardonyce albꝰ. IJn ſardonycꝰ. ca. cum.
pe.coꝛ.i.ad ſardonycẽ ꝑtinẽs.vł de ſardo
nyce exñs Danenin etiã Job. xx viij. Hic
ſardonyc ſubſtantiue. vbi ðꝛ. Nõ ↄferet᷑
tinctis indie coloꝛibꝰ.nõ lapide ſardonico
pcioſiſſimo vłſapphiro. Itẽ glo.Apoc vl
timo ſuꝑ illud. Quintꝰ ſardonyx ⁊c. dicit
Sardonyx iferiꝰ niger i medio cãdidꝰ. ſu⸗
Garepta.tę.erat vꝛbs modica(periꝰᷣrubeꝰ.
int᷑ tyrũ ⁊ ſydonẽ. Et etiã ſilua iuxta vꝛbẽ
illã ſarepta dicebat. ſiẽ ðꝛ in hiſtoꝛijs. JIn
ſareptamꝰ.na.nũ.ad ſareptã ꝑtinẽs.vł de
ſarepta exñs. H
Saricus.ca.cũ.vide.S.in ſaraballa.
Sarmata.tę.qͥdã pplus.⁊ ðꝛ ab arma.quia
ſarmatę patẽtibꝰ cãpis armati eqtabant pᷣ
uſqᷓ; eos Lentułdunubiꝰ ꝓhiberet. Et iõ
ob ſtudiũ armoꝝ ſarmate dictę ſũt.qꝛ ſem
per arma tenẽtes.vel q̃ſi ſciẽtes arma tene
re.Et coꝛ.pe. Añ Lucami.j.Et qͥ te laxis
imitaãt ſarmata bꝛachis. Iñ ſarmaticꝰ.ca.
Sarmẽtũ.ti.n.g.ðꝛ a ſario.ris.vel ſar⸗(cũ.
po. pis.q̃ſi ſarimẽtũ.qꝛ prugat᷑̃ ⁊ ſᷣſcidit᷑.

AUNel ſarmẽtũ ðꝛ a ſero.ris.q̃ſi ſerimẽtũ.qꝛ

ſerit᷑. In ſarmẽtinꝰ.na.nũ.Et ſarmẽtoſus
ſa.ſũ.vᷣm Hug NMap̃.ſic dicit. Sarmenta
purgamẽta.arboꝛũ putamina. VUñ quidã
Pampinꝰẽ foliũ vitl ramuſcułꝰhuiꝰ.Pal
mes ſarmentũ ram pſᷣciſus ab ea.
Sarpa.pę.f.g.idẽ ẽ qd ſarculũ.qð ⁊ lirpa.
Sartago.ginis.pe.ꝓð.i.patel (pę.iuenit᷑.
la. olla enea ⁊ ð a ſarcos.qð ẽ caro ⁊ ago.
gis. qꝛ ĩ ea caro agitat᷑. Al ſartago dicit᷑ a
ſtrepitu ſoni qñ ardet in ea oleũ ⁊ poni᷑ ꝓ
garrulitate tracta metaphoꝛa a ſtrepitu ei
us ad multiloquiũ garrulitatis. Itẽ qñq;
ponit᷑ ꝓ ariditate.qꝛ ſartago arida ẽ.et in
ea areſcũt oia. Sic ⁊ loquela qrũdã arida
c.⁊ ſine ſuco ⁊ humoꝛe ſapię. AUñ Perſiꝰ.
Vnde heęc ſartago loquẽdi venerat in lin⸗
guas. Et inde ſartagineꝰ.nea.neũ. de ſar⸗

fagine exiſtens. vel ad eam ꝑtinẽs. vel in

ea coctus. Et ſartaginoſus.ſa.ſum. idem
vel ſartaginibus plenus vel abundans.

Sartatectũ.cti.ðꝛ reparatio tectoꝛũ vłtem

plon. vel tributũ qð colligit᷑ ad reſtauran

da tecta temploꝛũ.vide in ſarcitectoꝛ.
Sartoꝛ.toꝛis.ðꝛ ſutoꝛ vel veſtiuʒ reꝑatoꝛ.
Iñ ſartrix.cis.i.ſutrix vel mulier ꝗᷓ ſartit.
Sartoꝛiuʒ.rij.locus vbi veſtes ſartiunt᷑.qͥ
⁊ hoc ſarcinũ ðꝛ. Iñ hic ſartoꝛius.qui ve
ſtes ſartit.Et ſartoꝛius.ria.riũ.

Satelles.litl. maſ.ge.miniſter crudelitatis

⁊ſceleꝝ.⁊ miles tirani.⁊ malefactoꝛũ ſoci
us latronũ domeſticus ſiue fautoꝛ non bo

nus ad ſatiſfaciendũ.a tunc ſatelles ðꝛ qſi
ſatis ledẽs vel deſtruẽs.⁊ ẽ ety. Itẽ ſatel⸗

les etiã ðꝛ. qͥ adheęret alteri ad eiꝰ cuſtodiã
⁊Ltũc ðꝛ ab alt᷑ ⁊ latꝰlateris qꝛ adheret alte

ri iuxta latus ad eiꝰ cuſtodiã.⁊ tũc ðꝛ ſatel

les q̃ſi ſatis tuens latus.qꝛ tuetur ⁊ defen
dit illuʒ. cui aſſiſtit. Quilibet tñ miles põt

dici fatelles. Et coꝛ.penulł.gti.ſed penuł.

nti.poſitione ꝓducit. Vñ Dꝛatius in.x.
epi. Interea patruis vlłtu męrẽte ſatelles
Gatellitiũ.tij.n.g.officiũ vel exercitiũ.vel
ſtipendiũ ſatellitis. Iñ etiã cuiuſiibet art

⁊ cuiſlibet officij.ſuũ eſt ſatellitiũ.non tiᷣ

Sathan vel ſathanas.ſonat aduerſariꝰ. vl

cõtrariꝰ.ſiue tranſgreſſoꝛ.⁊ ſunt noĩa dia⸗
boli. Vñ. Eſt ſathan aduerſans. belialq;
apoſtata ſigẽt.Eſt quoq; leuiathan tibi tã⸗
qᷓ; pace ſiniſter. Or eſſe demõ.qꝛ płima no
Uerit vſu. Iñ diabolꝰ.qꝛ duplex ẽ bol'eiꝰ.

Gacietas tatis.ðꝛ a ſatis vel ſatio.tias. Et

ſacietas.diuerſo ⁊ vario genere ſpectacu⸗
loꝝ ↄtingit. Saturitas vo ciboꝛũ tm. Itẽ
ſatietas ex vno cibo dici põt.qꝛ ſatj ſit. Sʒ
ſaturitas ex vario alimẽtoꝛũ apparatu.
Satio.onis.f.g.dicit᷑ quaſi ſeminis actio.
vel quaſi ſatoꝛum actio.ſᷣm Papᷣ. Vnde
Eccj.xl. Gratiam ⁊ ſpeciẽ ðſiderabit ocu

lus.id eſt.gratioſam ſpeciem artificialiuʒ.
⁊ ſuꝑ hoc virides ſationes.id eſt.ſata virẽ

tia.quaſi diceret. Nulcrioꝛa ſunt oꝑa na⸗
turę qᷓ; artis. UBD
Sartyra.rę.f.g.ẽ carmẽ repᷣhenſoꝛiũ vel re
pᷣhenſio coꝛrectoꝛia.qꝛ ad hoc repᷣhendit.
vt coꝛrigat ⁊ ðꝛa ſatura.qð eſt lanx.qꝛ ſic
ſatura erat repleta diuerſis generibꝰfercu
loꝛum. ſic ⁊ ſ. at⸗ plena ẽ diuerſis generi⸗
bus vitioꝛuʒ. Nel ſatyra ðꝛa ſatyris deis
nemoꝝ ꝓpr᷑ qſdã ꝓpꝛietates taʒ ſatyrę qᷓ;
ſatyr ↄueniẽtes.Sũt vo ſatyri leues ludi
ficates deriſoꝛes ſaltatoꝛes.Siłr ⁊ ſatyra.
Et hincẽ ꝙ ſatyri qñq; ponunt᷑ p ſatyra.
qñq; ꝓ ſatyricl.Eta ſatyra ðꝛ ſatyrics. ca.

cũ.i.ſatyrarũ deſcriptoꝛ vel repᷣpenſoꝛ.
Satyrus.ri.m.g.pe.coꝛ.ðꝛa ſatur.Et ſaty
ri ſunt homuntiões dicti ab vncis naribꝰ.
habẽtes coꝛnua in frontibus ⁊ capꝛaꝝ pe⸗

dibus ſiles.qualẽ in ſolitudine ſanctꝰ An⸗

tonius vidit.qui etiã interrogatꝰ a dei ſer
uo.reſpondiſſe fert᷑.dicẽs.Hoꝛtalis ego
ſũ vnꝰ ex accolis heremi. Quos vario de
luſa erroꝛe gentilitas.faunos ſatyroſq; co
lit.Oicunt᷑ qͥdẽ ⁊ ſilueſtres hoĩes q̊s non⸗
nulli faunos ſatyroſq; vocant. ſicut dicit

Ilidoꝛus etymo.xj. Et dicunt᷑ ſatyria ſa⸗

turitate.qꝛ laſciui ⁊ luxurioſi ferunt᷑
Satyriaſis.iuge deſideriũ veneris.

Satyrion.herba dicta a ſatyris ꝓpter incẽ

dium libidinis. .

Satiſdatio.onis.eſt cautio fideiuſſoꝛia vel
etis iuratoꝛia ſi fideiuſſoꝛiã qͥſ daꝛe ñ poſſit

Satiffactio.onis.f.g.ðꝛa ſatis ⁊ facio.Et ẽ

ſatiſfactio ꝑs penitentię. Nã ꝑtes tres ſũt

penitẽtię.ſ.ↄtritõ.aↄfeſſio.⁊ ſatiſſactõ.Cõ

ſiſtit aũt ſatiſfactio in tribꝰ.ſ. in oꝛatione ie

iunio.⁊ in elemoſyna.vt iſte ternariꝰ ↄtra

illum nefariũ diaboli trinariũ opponatur
Oꝛatio contra ſuꝑbiã. Jeiunium contra

carnis concupiſcentiam. Elemoſyna con⸗
tra auaritiam.
Satoꝛ.toꝛis.ðꝛ ſeminatoꝛ qͥ ſpargit ſata.i.
Satrapę.dicũt᷑ ſapiẽtes iudices vel(ſemia
reges vel duces ⁊ pfecti ꝑſarũ.Et dicunt
ſatrapę.q̃ſi ſatis ſapiẽtes vel potẽtes. Añ
.j. Regl.xxix. Satrapis nõ places. Et de
clinat᷑.h̊ ſatrapa. p..

₰—

Satũ.ti.genꝰẽ mẽſurę.iuxta moꝛẽ ꝓuincię

palęſtinę.vnũ dimidiũ modiũ capiẽs cui
nomẽ ex hebꝛeęo ᷣmone tractũ ẽ.Satũ em
apud eos noiat᷑ ſumptio vel eleuatio eo ꝙ
q̃ metit᷑ eandẽ mẽſurã ſumat vł leuet. Et
eſt aliud ſatũ mẽſura ſextarioꝝ vigintidu
oꝛum capax aſi modiꝰ. Uñ Geñ.xviij.ðꝛ.
Accelera.tria ſata ſimile cõmiſce.⁊ facſb⸗
cinericeos panes. Item ſatum etiaʒ eſt ſu⸗

pinum. de ſero.ris. Et a ſatu addita. S. fit
ſatus.ta.tũ.i.ſeminatus. Ande ¶ Catth.
xij. Abijt ieſus ſabbato ꝑ ſata. Et Marci

ij. Cum ſabbatis ambularet ꝑ ſata.id eſt.
ſeminata.
Satur.ra.rũ.i.ſaturatꝰ.cibo plenꝰ vłreple
tus. vñ Lucanꝰ. Saturũ cũ obſidet hoſtẽ

Satura. rę.f.g.qͥdã diſcus vellanx qin ſa⸗
crificijs deoꝝ diuerſis ferculis referta ſup

altare ponebat᷑ vñ ſacerdotes ſaturabant᷑
Sat᷑ cia.cię.ꝗqdã herba calida.⁊ ꝓpꝛie igni⸗
ta.vñ ⁊ ſic ðꝛ eo ꝙ ꝓnos faciat iĩ libidinem

2—

Saturnalia. lioꝝ.vel liũ.feſta ſaturni.ꝗᷓ ab
antiqͥs colebant᷑. Et nõ ꝙ ſicẽ diẽ Priſtia.
tractãs de dtõ ⁊ abltõ ſcðę declinationis.
Feſtoꝝ noia dieꝝ in a. deſinẽtia.ſꝑ plura⸗
lia. gtm qͥdẽ ſᷣm foꝛmã ſecũdęq; tertię ꝓfe
runt. Otm̃ vo ⁊ ablatiuũ.vᷣm t᷑tiã. vt hęc
ſaturnalia.hoꝝ ſaturnalioꝝ.vel ſaturnali
um.his ⁊ ab his laturnalibꝰ.Silit᷑ vulca⸗
nalia. floꝛalia ⁊c.

Saturnus.ni.qͥdã de.oꝛigo deoꝝ.⁊ dicit᷑

ꝗ ſatur.⁊ annꝰ. q̃ſi ſatur annꝰ.Eſt em tꝑs

qð qſi annis ſaturat᷑. Vñ ⁊ gręci eũ chꝛo⸗

non vocant.i.tꝑs. Ael ſaturnꝰ ðꝛa ſatur.
qꝛ ad ipſum ſatio ꝑtinet omniũ rerũ. Inð

ſaturninꝰ.na.nũ.Et ſaturniꝰnia.niũ. Añ

Varro. Jã redit ⁊ vgo.redeũt ⁊ ſaturnia
regna.Et dicũt᷑ ſaturnia regna.aureuʒ ſe

culũ.qð ſõ Saturno rege pᷣmũ fuiſſe figũt
Sauciatꝰ.ta.tũ.vel ſauciꝰ.cia.ciũ.ꝑ ſynco⸗
pam. vulneratꝰ. ꝑpcuſſus. Sʒ ſauci ſemel.

ſauciatꝰ. ſepiꝰ. Vel ̃m qͥſdã ſauciꝰ.vulne⸗

ratus.vel ętate ↄſumptus quaſi ſanguine

hauſtus.

Saul.indeclina.vel põt declinari. B Saul.

hui ſaulis.ꝓpꝛiũ nomẽ pᷣmi regis iſrael.

Et iterptat̃ petitio. qꝛ ppis iſti petiuit eü

regem.⁊ accepit eũ.nõ vᷣm deũ ſʒ ᷣim volũ
tatẽ ſuã.Et ẽ triſſyllabũ ſaulis.⁊ ꝓdu.pe.
AVñ in Auroꝛa ðꝛ. Regis cui vitaʒ ↄceſſit
mucro ſaulis.
Saulus hebꝛaicę.temptatio vł anguſtia la
tine ðꝛ.eo ꝙ pᷣus ĩ temptatiõe eccłię ſit ver
ſatus. Nerſequebat᷑ em chꝛiſtianos.⁊ in⸗
de habuit h̊¶ nomẽ. oſtea mutato nomie
de ſaulo factus ẽ paulꝰ.qð interpᷣtat᷑ mira
bilis ſiue elect. Latino aũt ᷣmõe paulꝰ a
modico dict'ẽ.quia humilis fuit ⁊ modi⸗

cus. Vñ ⁊ ipſe ad Gal.dicit.Ego ſum mi⸗

nimus aploꝝ.
Sauma.mę.ðꝛ onus ᷣm quoſdã.
Saurex antiquitꝰ.nũc ſoꝛex dðdůZ.
Saxifraga.gę.ẽ q̃dã herba ⁊ ðꝛ a ſaxum et

frango.qꝛ ſemẽ eiꝰ petras frangit ⁊ cõmi⸗

nuit.⁊ coꝛ.fra.

Saxon. onis.cõis ge.ðꝛa ſaxũ co ꝙ ſit du⸗
rum ⁊ validiſſimũ genꝰhoim. Jñ hęc ſaxo.
nia.nię.regio eoꝝ. Iñ h̊ ⁊ hęc ſaxonis gen

tile.Et ſaxonꝰ.na.nũ.⁊ coꝛ.pe.ſaxones.

Saxũ.xi.i.lapis vel petra.Et ſunt ſaxa du

riſſima. ſed lapis mollis.⁊ petra dura.Et
dicunt᷑ ſaxa. a ſcindo. dig.qꝛ cum difficul⸗
tate ſcindunt᷑ ⁊ ſecant᷑. AUel ſaxa ꝓpꝛie ſciſ
ſa ⁊ prupta ſunt.ſicut in mõtibꝰ. Iñ ſaxe/
xea.xeũ.Et ſaxoſus.ſa.ſũ.vt lhęc res eſt

ſaxea. i. ð ſaxo. vel . inẽs ad ſaxũ. Et iſte

. .

locꝰ eſt ſaxeus.i.plenꝰ ſaxis.

Scabellũ.li. ðꝛ illud qð ꝑpuulis lectulis ap⸗
ponit᷑. Scamnũ vo qð altioꝛibꝰ. Iñ h̊ ſca
bellũ.li. di.⁊ ðꝛ q̃i ſcamellũ mutata.m.i.b
Scabies.biei.⁊ lepꝛa.vtraq; paſſio ðꝛ ab a⸗
ſperitate cutis cũ pꝛuritu ſquamatione.
ſed ſcabies tenuis aſperitas ⁊ ſquamatio.
vñ ⁊ ðᷣꝛ ſcabies.q̃ſi ſquamies.⁊ ẽ etymo.
Lepꝛa voẽ ſpiſſa. In ſcabioſꝰ.ſa.ſũ.i.ſca
bie plenus. Iteʒz a ſcabies ſcabiecula.lę.et
ſcabiola.lę.dimi.id eſt parua ſcabies.
Scaber.bꝛa.bꝛũ.⁊ ſcabioſus.ſa.ſum.⁊ ſca⸗
bidus.da.dum.in eodem ſenſu.i.aſper vi
tioſus. Inde ſcabidulus.la.lũ.i.aliquãtu
lum ſcabidus. Item ſcaber.bꝛis.ſᷣm qͥ̃ſdã
eſt illud inſtrumentũ quo purgat᷑ pes eqᷣ.
vel ferrũ quo pꝛeſcindunt᷑ vngulę equoꝛũ
⁊dꝛ a ſcabo bis.i.ſuꝑfluã cutem remoueo
⁊ tunc ẽ ſubſtantiuũ. AUñ.Eſt ſcaber ferrũ
quo pes purgat᷑ equinus.Ac hominẽ ſca
ꝛum dic quẽ cernis ſcabioſum.
Scabꝛeꝰ bꝛea.bꝛeũ.i.aſper vel vetuſtus et
etate plenus.⁊ decrepitꝰ. Jñ ſcabꝛeoł.la.
lũ.Et ſcabꝛitudo.dinis.i.aſꝑitas coꝛꝑis.
Scabioſa.ſę.ẽ ꝗdã herra.
Scabꝛo. bꝛonis.ſm qͥſdã.ðꝛ a ſcaber.bꝛa.
bꝛũ. Et ſunt ſcabꝛones veſpe longioꝛa cru
ra hñtes.ſᷣm NPapᷣ. Itẽ inuenit᷑ cabꝛo bꝛo
nis.⁊ tũc deriuat᷑ a cabo.vide.S.in cabꝛo
Gcalaria.rię.f.g.nauis piratica.⁊ ðꝛ a ſca⸗
la. qꝛ ibi ſunt trãſtra diſpoſita ad modum
ſcalariũ in ſcala.
Scale.le.volũt tñ qdã dicere ſcalę laꝝ.ſiue
ſit vna.ſiue plures. Inuenit᷑ tñ in ſingula
ri nũero. Geñ.xx vij. Aidit Jacob ĩ ſom⸗
nis ſcalã.Et eſt ſcala inſtrumentũ cuʒ gra
dibꝰ aptũ ad aſcendendũ.⁊ ðꝛ a ſcãdo.dis

qꝛ ꝑ eã ſcãdit᷑. Añ Airgiliꝰ enei. viij. Re⸗

ſcindit vallũ ⁊ ſcalã in męnia poſcit. IJIn H
⁊ hęc ſcalarl.⁊ h re.Et h̊ ſcalare.ris lignũ
ex trãſuerſo in ſcala poſitũ.qð ⁊ h̊ int᷑ ſca⸗
lare. ris. ðꝛ. Itẽ ſcala eſt poculoꝝ genꝰ ex
ligno factũ.⁊ ðꝛ a calon. VUñ dicit Iſidoꝛꝰ
etymo.ij. vbi agit de vaſis potatoꝛijs.Ca
lices ⁊ calathi ⁊ ſcalę poculoꝛũ genera ſũt

ome lignũ calon diceban.

Hcalenos gręce.latine ðꝛ gradatio.

Scalinus.ni nauis.vłillð ad qð nauis re⸗
Scalpꝛum.pꝛi.neu.ge.⁊ hic ſcalpꝛꝰ(ligat᷑.
eſt ferrum cum quo coꝛium aptatur. vel

antea ex ligno facta vñ vocata gręci enin

radit᷑. vel cultellus.vel capulus ſcriptoꝛũ

Itẽ ſcalpꝛũ vel ſcalpꝛus ðꝛ qdã ferreum
inſtrumẽtũ.qð alio noie dacAlees J hoc
ſcalpellũ. li. ⁊ B ſcalpelł. li. dimi. VUñ HHie
remię.xxx vj. Scidit illud ſcalpello ſcribę
Scamnellũ.li.dimi.a ſcamnũ.Et ꝑ ſubtra
ctionẽ.n. inuenit᷑ q̊ ſcamellũ.li.ſitit dimi.
Inñ hoc ſcamellulũ.li.aliud dimi.

Scãnũ.ni.n.g.qð altioꝛibꝰlectulis apponi

tur.ſʒ ſcabellũ qð puulis lectulis apponit᷑

Idẽ ðꝛ ſuppedaneus ⁊ hypodeon a grec.

Etẽ̃.m.de vltima ſyllaba in ſcamnũ.
Scandalũ.li.n.g.eſt dictũ vel factũ.minuſ
rectũ.pᷣbens alijs occaſionẽ ruinę. Vel ſic

Scandalũ eſt dictũ vel factũ vel ſignũ oc

caſione cuiꝰ trahit᷑ ͥs in ↄſenſum peccati
moꝛtalis.⁊ ðꝛa ſcãdalon grece.qð nos of⸗

fenſionẽ vel offendiculũ vel ruinã.vł im⸗

pactionẽ pedis dicere poſſumus.
Scandula.lę.f.g.qðdã genꝰ annonę quod

⁊ ſcandella ðꝛ.Et ðꝛ ſcandula q̃ſi ſcindula

eo ꝙ ſcindat᷑ ⁊ diuidat᷑. Scãdula etiã põt
dici idem qð ſcindula.
Scanſilis. ↄ.t.⁊ h̊ le.pe.coꝛ.ðꝛ a ſcãdo.dis
Et h̊ ſcanſile.lis.ferrũ ꝑ qð equũ aſcendi⸗
mus. Scãſilia etiã ſunt gradꝰ.vbi honoꝛa
ti in ſedibꝰ ſedent.
Scapha.phę.ẽ modica nauis.⁊ dicit᷑ a ſca

phon grecę.qð ẽ ſpeculũ.qꝛ hmõi nauicu⸗
