pere. ⁊ ꝓpꝛie honoꝛẽ. ⁊ ðꝛ ab am ⁊ eo.⁊ in⸗
terponit᷑.b. ⁊.O.in.i.mutat᷑.

Ambulo.as.are.n.p.põt ðriuari ab ambo.
bonis.qð ẽ gradꝰ. ⁊ cõponit᷑ cuʒ de. vt de

ambulo.i.de loco ad locum ſpaciando am

bulare.⁊ cuʒ ob.vt ob ambulo.i.circũam⸗
bulare.vel melius ſpaciari. Añ Ouidius

meta.ij. In teneris foꝛmoſus obambulat
herb. Coponit᷑ etiã cũ p̊.⁊ ꝑ.⁊ cõ.⁊ re.
Amẽdo.as.are.⁊ amãdo.as.are.a.p.ꝓ eo⸗
dem.i. extra longe mãdare ⁊ abſentare.

„

Amicio.cis.ire.a.p.i.cooꝑire.vel adiungẽ

vel ligare.ab amicus ðꝛ.qꝛ qͥ amicũ ſibi ſo
ciat.eũ cooꝑit.⁊ ꝓtegit.⁊ defendit. Vnde
Ouidiꝰ in. v.meta. Ille ſibi ablatis fuluis
amicit᷑ in alis. Et Hiere.xliij. Sic̃ amicit
paſtoꝛ pallio ſuo. Et componit᷑ cũ circũ.⁊
con.vt circuamicio.⁊ coamicio.
Amico.as.a.p.⁊ amicoꝛ.aris.deponẽtale
in diuerſis ſigtionibꝰ. vt amico illuʒ tibi. i.
facio illũ amicũ tibi. Et amicoꝛ tibi.i.ſum
amic tibi.⁊ dicunt᷑ ab amicus.

Amictuo.aſ.are.frequẽtatiuũ.i.cooꝑio ab
amicio.cis.Et cõponit᷑ circũamictuo.as.

tñ ðꝛ ⁊ circũamicto.as.ꝑ ſyncopã.

Amitto.ſi.ſum.a.t.i.ꝑdere. Itẽ inuenit᷑ ꝑ

—

duo. m. vt ãmitto ex am pᷣpoſitiõe ⁊ mitto

2

Ammiroꝛ.aris.i.valde mirari. R
Amo.as.are.a.p.i.diligere.differunt tñ. qꝛ
diligo in bono. amo ſumit᷑ in malo. differ̃t

etiã amo.ſine aſpiratione ꝛhamo.as.cum

aſpiratiõe. Añ.amant᷑ piſces ſʒ amant

5

ſepe puelle Anã ſp amo. cuiꝰ nõ ſoluoꝛ ab

.i.rurſũ amare.⁊ cũ de.vt deamo. mas.i.,.

valde amo. Itẽ ab amo. as. veit amoꝛ. orj.
nomẽ.⁊ẽ amoꝛ pł ſilioꝝ.iuſt/ vxoꝛis.cru
delis. ↄtra naturã.obſcenꝰ meretrici.

Almplectoꝛ. cterl. ↄ.t. qſi circũcirca flectédo
bꝛachia cingere vel cingi.⁊ ðꝛ ab am ⁊ ple

cto.is.ere.ꝓ flectere.

Amplifico. as. aui. a. p. i. amplũ facio. Am⸗
plio. as. are. idem. SS
Aimpulloꝛ. aris.i. vbis ſuꝑbis.inflatl.⁊ ſex

aquipedalibꝰ vwoo.
Amputo.as.aui.a.p.i.ex toto vndiq; ſcin⸗
dere vel remouere. Uñ in ps. Amputa op

guitio. Vites ſunt putãdę ⁊ nõ amputan⸗

deniſi foꝛte velimꝰ vineã ex toto eradicare

p. anathematixo. al
i. maledicẽ.excõicare.abomiari.execrari
Ancido.is.ere.a.t.i.circũcirca coꝛrodẽ. ab

Ancillo. as. a. p. i. miniſtrare. vel ſeruire. et
tüc ẽ neu.⁊ in eodẽ ſenſu reꝑit᷑ ancilloꝛ.ar
deponẽtale.⁊ componit᷑ coancillo.i.ſimul

ancillo.

Anclo. as. aui. a. p.i. furari. vel haurire. et

cõponit᷑ ab an.⁊ cleo. ꝓ abſoꝛbere vel cle⸗
po.is.ꝓ furari. . .
Ancoꝛo.as.i.ancoꝛas ligare vel firmare.⁊
ðꝛ ab ancoꝛa.ro. .
Afringo.is.egi.ctũ.i.circũquaq; frangere.
Ango. is.ere.xi.ctũ.a.t.i.ↄſtringere.ſolici
tare. afficere. cruciare. AUn. j. Regl.· Af fli

—

gebat qʒ eã ęmula eius ⁊ vehementer an⸗

inguſtio. as.a. p. ab anguſtia. ſtię. vłꝑ ſub
tractionẽ.i.anguſto.as.are ·i.ſtrictũ ſacẽ.
Vñ.ij. Corl.vj.Na anguſtiamini in nobi
anguſtiamini aüt in viſceribꝰ vris. Et per

cõpoſitionẽ coanguſtio.ſtias.⁊ coãguſto.

Anhelo.as.are.a.p.i.feſtinare.deſide (as.

rare. ⁊ ꝓpꝛie ſigẽt reſpirare Añ gręciſmus

Reſpirat moꝛiẽs. Vel ðꝛ anheloꝛ.aris.de
ponẽtale. Itẽ ðꝛ vuire.vładhęrere.Inde
anhelitꝰ. a. ũ.⁊ anhelitꝰ. usuui.
Animaduerto.is.ere.n.t.i.in aio vertere ⁊
ↄſiderare.intelligere.cogitare.⁊ ponit᷑ nn
q; ꝓ punire.qꝛ anteq; pęna irrogat᷑ ſm ̊n

titatem vel qualitatem peccati vertit᷑ quug
litas vel quantitas pęnę in animo. vel ·

Apage.i.recede.vade.Apagite

tunc vertit iudex animũ ad reù᷑ puniendũ
vývydi ppendat qua pena ſit puniendus.
Alnimo. as. are.a.p.i.aiam dare. vel exhoꝛ
tari. audacẽ facre.

Annicito.as.i.cũ palpebꝛis annuere.ſiẽ fa
cimus deſignãtes aliqͥd cũ palpebꝛis.
Annuo.is.ere.ui.utũ.n.t.i.aſſignare.vłaſ
ſentire.:nutũ alicui facere.⁊ ẽ actiuũ ꝓ ↄce

dere. ſʒ in alijs ſigtionibꝰẽ.n.g.

Annuto.as.are.taui.n.p.i.annuere vel aſ⸗

ſignare.nutũ alicui facere. Iñ lautus.

Alij ãnutat. alij ãnutitat.aliũ timet.alium
amat. Et ẽ annutitare cũ oculo annuere.ſʒ
gInnuere ⁊ annutarę cũ alio mẽbꝛo.

Antegradioꝛ.eris.antegreſſus ſũ.i.añ ire.

⁊ retinet. a. in pᷣſenti ſui ſimplicis.ſic ⁊ prę
gradioꝛ. Or etiã pᷣgradioꝛ.i.añgradioꝛ.
Ainteluco. as. are.n.p.i. in nocte vł añ lucẽ
ſur gere vel vigilare. ab añtelucanꝰ vłlux.
Ainteſtoꝛ. aris.i.ↄtra teſtari.ſ. teſtimoniuʒ

phibere.⁊ eſt abſolutũ.ab anti.qð ẽ cõtra

⁊teſtoꝛ. aris. —
Antipedo.aui.atũ.i.ęquũ vnũ pedẽ cũ al⸗

tero tangere gradiendo.

Anticipo.pas.are.⁊ antecapio.is.in eodẽ

ſenſu. ſ. occupare.pᷣuenire. pᷣmo caꝑe.
Antiquo.as.i.antiquũ aliqd facere vł dice

re. Uel antiquare.i.euacuare.aliquid ad

pꝛiſtinũ ſtatũ reuocare.ebᷣ.viij.Qð aũt
antiquat᷑ ⁊ ſeneſcit ꝓpe interitũ ẽ.
ab antiſtes dbz.
Anxioꝛ.a

Antiſto.as.are.i.excellere.pᷣſtare.pᷣcellere

ris.

23

d. p. i. triſta

In

ri vel

„

vadite.vel ſtate in pace.Et vident᷑ eſſe ad

uerbia potius qᷓ; verba.niſi qꝛ vident᷑ di⸗
ſcretionẽ habere numeroꝛu.
Aperio. ui. aꝑtũ.cõponit᷑ ab a vel ad.⁊ pa⸗
rio. Iñ adaperio.is.ire.i.valde aꝑire.

Apicio.is.ere.a.t.i.ligare.ab apex.cis.

Alpoclypſoꝛ. aris.i.reuelare.
Apoꝛio.rias.i.aꝑire.enucleare.⁊ ðpaupa⸗
re. ⁊ tũc ẽ actiuũ. Itẽ apoꝛiare.i.laboꝛare.
yel laboꝛãdo ſudare ⁊ anxiari.⁊ tũcẽ neu.

1

. Auneniſ erii in deponẽti genere in oodem
ſenſu. VUñ ad Corl. Apoꝛiamur. ſʒ non de
ſtituimur. vbi põt eſſe paſſiu.
Appareo.es.ere.ui.itũ.n.s.i.manifeſtũ ſie
ri vel ſplendere. Iñ venit apparitoꝛ.
Appello. appellas. are. a. p. i. ad aliuʒ iudi⸗
cLenm vocare. vel alteriꝰiudicis audiẽtiã po
ſtulare.Et vt dicit Berñ. in lib. de cõſide⸗

depaupari.

.i. recedite

iudiciũ animi ꝓferre.

ratione. Appellaſſe iniꝗᷓ iniquũ ẽ. Iniquę

⁊ impune iniquarũ appellationuʒ fames.

Iniãᷓ aũt oĩs appellatio ad quam iuſticię

inopia nõ coegit. appellare non vt graues

ſʒ ſi graueris licet.

Appello. lis.appuli.a.t.i.ad poꝛtũ venire.

vł impellere.⁊ appellere.i.applicare. Vñ
Terentiꝰ. Moſtq; poeta animũ ſuũ ad ſcri
bendũ appulit.i.applicuit. NMõt etiã ſcribi
p ſimplex.p.⁊ ſic cõponit᷑ ab a.⁊ pello.is.
ere.⁊ ẽ apellere ab aliqͥ pellere vel amoue⸗
re. Uñ.Apulſus ab vbere.i.amotꝰ. Anð
Elſaię.xx viij.Ablactatos a lacte apulſos
ab vberibꝰ.i.qamotos.

Appendo.is.ere.a.t.i.ſuſi pendere. liberare

vel ponderare. Iñ h̊ appenſoꝛ.ſoꝛis.⁊ ap
penſoꝛius.a.c.
Appeto.is.ere.tiui.tituʒ.a.t.i.deſideraꝛe.
acquirere.requirere. ððUꝛ
Applaudo.is.ſi.ſũ.n.t.i.alicui plauſũ facẽ
Appodio.as.aui.a.p.i.initoꝛ.ab ad.⁊ po⸗
Appono.is.ſui.ſitũ.a.t.i.adiungere.(dio.
addere. Iñ appoſitꝰ.a.ũ.⁊ ꝑ ſyncopã apo
Appꝛecioꝛ.aris.appꝛeciav ſũ.(ſtus.a.um.
d. p. i. eſtimare.pᷣciũ determinare.⁊ ðꝛ ab
ad.⁊ pᷣcioꝛ.Antiqͥ tñ pᷣcio.as.⁊ appꝛecio.
as.in actiuo ge.declinabãat.
Appꝛehẽdo.dis.di.ſũ.a.t.i.arripio.
Appmo.appᷣſſi.ſũ.i.ad aliqͥd pᷣmẽ vł iuxta
Appꝛopio.as.are.n.p.i.appꝛoximare.⁊ ðꝛ
ab ad ⁊ ꝓpio. Vñ Lucl.x.Appꝛipians al
ligauit vulnera eius. ðJMU
Apto.as.are.a.p.i.habilitare.adiungere.
Et cõponit᷑ cũ ad.con.⁊ pꝛę. Iñ ꝑ cõpoſi⸗
tionẽ inepto.as.i.infatuare.ineptũ facere

Aquoꝛ. ar.d.p.i.ad aquã ducere.vł pota⸗

re aĩalia. Et cõponit᷑ cũ ad. vt adaquoꝛ.in
eodem ſigto. Inuenit᷑ tñ actiuũ.adaquo.
as.vide.S. adaquo.

Aragapo. aſ. are. a. p.i. effodere vłſculpere
Alrbitroꝛ.aris. deponẽtale.i.exiſtimare.vł

eſtimare.ſʒ differũt.qꝛ exiſtimare vel eſti⸗
mare ẽ apud animũ noſtrũ.arbitrari vero
Arceo.es.ere.arcui.arcitũ vel artũ ꝑ ſynco
pam. a. S.i.ↄſtringere.rem ouere.ꝓhibeꝛe
cogere.Et cõponit᷑ cũ ex.vt exerceo.Iteʒ
cũ cõ.vt coerceo.ces.ere.i.ↄſtringere.
Arcerſo ⁊ arceſſo.vide.õ.in accio.
Architectoꝛ.aris.i.tecta pᷣncipalit᷑ ↄſtrueꝛe

Arcuo. as. are.a. p.i. curuaꝛe.ab arcꝰdðꝛ. Jñ
Arcuatus.i. curuatus. “

— — –—

—

Ardeo.des.arſi.arſũ.n.s.plura ſiãẽt. Vnð
Alrdet mens.ardet clypeus.focus ardet ⁊
eędes.lhęc amat.hęc ſplendet.hęc vꝛit. et
vꝛit᷑ illa. Et cõponit᷑ cũ ex.vt exardeo.deſ

cũ in. vt inardeo. des. Itẽ ab ardeo icho

atiuũ ardeſco.ſcis.qð cõponit᷑ cũ re.vtre
dardeſco interpoſita. d. Et ardeo cũ oĩbuſ
ſuis cõpoſitis ẽ neutrũ ⁊ abſolutuʒ.pᷣterq;

qqñ ponit᷑ p comburere. tunc ẽ trãſitiuũ et

eget obliqͥ. VUñ Johᷣ.xv. Colligẽt euz et in
ignem mittẽt ⁊ ardet.

.—

Arefacio.cis.re.n.t.i.aridũ facere.⁊ ðꝛ ab

Arere infinitiuo de areo. ⁊ facio.

Arreſio.fis.arefactꝰ.ſũ.i.eẽ vel fieri aridum
Areo. ares. arui. n. s. ⁊ caret ſupino.i.eẽ vł
fieri ſiccũ.Et cõponit᷑ cũ in.vt inareo.res

cũ ex. vt exareo. res.⁊ ꝓd. a. AUñ Auro⸗

ra. Sic ſine doctrina marcid aret amoꝛ. ſy
Aro. ras. eã coꝛripit. VUñ quidã.Terrã nul

lus aret in q̃ vis ſeminis aret.
Alrgumẽtoꝛ. aris.d.p.i.diſputare vł arguẽ
Arguo.guilſ.gui.gutũ.a.t.i.ↄuincere.accu
ſare.cõſtringere.Et cõponit᷑ cũ con.vt co⸗
arguo.guis.⁊ re.vt redarguo.guis. Inð
argutus. i. callidus.ſtrenuꝰ.acutꝰ i loquẽ⸗

do. Iñ hec argutia.i. vᷣſutia. vel calliditaſ

— .

Ißñ arguto. as.i. vbis impugnare. vel di⸗

ſerte ſe defendere.repᷣhendere.

Arieto.as.are.a.p.i.cũ ariete tali inſtrumẽ?

toꝑcuter.
Arioloꝛ.aris.latus ſũ.d.p.i.diuinare.
Ariſtoꝛ.ſtaris.d.p.i.colligere ariſtas.

Armo.as.are.a.p.i.arma induere. Jñ ver

balia armatoꝛ.trix.tio.
Aro.as.are.n.p.i.terrã ſcindere vel ſulcos

tura. rę. Iñ ꝑ cõpoſitionẽ exaro.as. i.de⸗
ſcribere vel valde arare.⁊ ꝑaro.i.peꝛfecte

aro.⁊ obaro.i.circũ vł vndiq; aro.Et aro

ẽ neutrũ cũ cõpoſitis.excepto exaro ꝓ de⸗

ſcribere.Et aro ẽ tranſitiuũ.⁊ hʒ tertias pꝓ

ſonas paſſiui.vt aro terram. ⁊ terra arat᷑
ame.

„0.

Aromati o.tigas.i.redolere.⁊ ðꝛ ab aroma
2 ponit᷑ qñq; trãſitiue. vt Ego aromatico
hunc.i.aromate vngo vel aromate redo⸗
leentem facio.

Alrreſtare ẽ aliquẽ vel bona ſua ꝑ mandatuʒ
ilgdicis impedire. ne remoueant᷑ a loco do
nec cõquerẽti reſpõdeat.vt.c.ij. de cri.fal.
.l.legatoꝝ. ff. de int᷑fdic.⁊ rle.
Alrrideo.des.ſi.ſuʒ Rn. S. i. ad aliqͥd ridere.

vel cũ ridente ridere.Etiã idẽ ẽ qð faueo.

Arrrigo. gil.xi.ctũ.pe.coꝛ.a.t.i.ſurſũ vł.val

cũ aratro facere. Jñ aratoꝛ.trix.⁊ hęcara

Aſcendo.

Aſcribo.biſ.pſi.ptũ.a.t. adiͤjcere
Aſpero. as.a.p.i.aſperũ facere.Et cõponi
tur. exaſpero⸗ꝛaas.

de. vel ad altmd regere. 182 ab ad. et rego.

mutata. d. in. r. An Terẽti. Arrige aurel

Pamphile.

Alrripio.pis. pui.ptũ.a.t.i.inuadere.ad alt
quid agendũ raꝑe vel aggreil.
Arrogo.gas.pe.coꝛ.a.p.i.ſuꝑbire. Itẽ ar⸗
rogare èρ ſuꝑbiam arrogant᷑ acquirere
Iñ arrogans.i.ſuꝑbus.ſe extollens. Itẽé
arrogare ẽ alique aſ ui iuris ẽ in filiũ reci⸗
pere. Iñ arrogatus filiꝰ. ð ille qᷓ ſic aſſumi
tur in filium. arrogatoꝛ ẽ pat᷑ qui accipit
aliquẽ hoc modo in filiũ. Et differũt arro⸗
gare adoptare.qꝛ ille adoptat᷑ qnõ ẽſui
iur.. ſz alteriꝰ ptãti ſubiectꝰ. Sʒ arrogat il⸗
le.qͥ pᷣmo ſui iuris ẽ.⁊ ꝑ arrogationẽ tran⸗
ſit in ptãtem patris.ſ arrogatoꝛis. Ande.
Arrogo qui ſuꝰ eſt. ſed habet me eẽ neceſ⸗
ſe. Patris adopto ſuũ ſed patris pꝑmanet
idem. De hoc de cog. le. c. vnico in glo.
Arſeuerſe vᷣbũ ẽ defectiũ imꝑatiui mõi ſcðę

ſonę.i. auerte ignẽ.⁊ ðꝛ ab ardeo. vel ar⸗

2

euerſe ðꝛ ꝓuerbiuũ.

Articulo. as. are. a. p.i. ſubtiliter cõiungere
vel copulare. äl

Arto. tas. tare. id eſt. frequenter arcere vel
copulare. Inde hic ⁊ hęcartabilis. ⁊B le.
Inde etiam per compoſitionẽ.coarto.as.

Inge verballliaaa.
Artuo.as.qð nõ eſt in vſu.ſʒ cõponit᷑ exar⸗

tuo.tuas.i.diuidere.⁊ deartuo ſilit ꝓ di⸗
uidere.⁊ ẽ ꝓpꝛie diuidere ⁊ ſeꝑare artus

ale inuicẽ. vt de gallinis ⁊ ſilibꝰ. Jñ vba⸗

lia. AUñ CPlautus. In captiuis ego erũna⸗
tus ⁊ deartuatus ſum miſer.
ris.pe.coꝛ.d.p.i.diuinare.
dis. di. ſũ.n.t. i. ad aliquẽ altũ lo⸗

.

cum ſcandere. Iſ aſcenſus. 9ruum.
Alſcio. cias. aui. a.p.i. acuere. vel dolare. ab

aſcio.ſcis.vel aſcia.

„ .

Alſcio.ſcis.ſciui.ſcitũ.n.q.i.adiũgo.adqͥro
erx ad. ⁊ ſcio.⁊ ſubtrahit᷑.d. Et coponit᷑ cũ

eiſdẽ. retinet. d. cauſa differentię. ⁊ dicitk
adſcio.ſcis.i.voco. Iñ aſciſco.ſcl.⁊ adſci⸗
ſco. inchoatiua. YUYUD

☛

g.t.i.aſſerere.adijcere

Aſpergo.gis.ſi.ſũ.a.t.i.diſtanter oꝑire.pꝑ⸗
fundere. 1 : ab ad. ſpargo. ⁊ mutat᷑ A. i
e. ⁊ ſi ubtrahitur. d. Inde aſperſoꝛiũ ⁊ aſp⸗
gito. tas.⁊ aſꝑſo.as.frequentatiua.et ab

aſperſo.as,aſꝑſito aliud frequentatiuum

v

Sððð

Aſperno.nis.aſpꝛeui.tũ.a.t.valde ſperne⸗

re. In aſpernoꝛ. aris. d. p. in eodẽ ſenſu. vł

còõ ponit᷑ ꝑ ſe.ex ad ⁊ ſperno.

„ — ——

Aſpicio.cis.xi. ctũ.a.t.i. añ vel ad aliqd ꝓ⸗
ſpicere.ab ad ⁊ ſpecio mutata.e.in.i.⁊ ab⸗
iecta.d. Iñ aſpectꝰ.us.ui.⁊ aſpecto. al. fre

quẽtatiuuũ.
Aſpiro.ras.raui.n.p.i.anhelare conari.de
uenire. valde ſpirare.vł fauere. Et tractũ
a ventis qͥ qñ flant et aſpirant. nautis fa
uent. ⁊ ab ad ⁊ ſpiro.abiecta d. Itẽ iue⸗
nit᷑ ꝓ eleuari. VUñ in canticis. Donec aſpi

ret dies.⁊ inclinent᷑ vmbꝛę.

*

Aſpoꝛto.as.are.a.p.i.poꝛtare.abire.a lon

ge alioꝛſũ abſentare. remouere de loco ad

locuʒ poꝛtare.Et cõponit᷑ ab ab.⁊ poꝛto.

mutato.b.in.s.ſic aſpello differẽtię cã ne

Ia eſtimarent᷑.

ſi anpoꝛto appello diceremꝰ. ab ad cõpoſi

piſci.ſequi. ab ad. ⁊ ſectoꝛ.aris.

Aſſentio.tis.ſi.ſũ.n.q.i aſſenſuʒ pᷣbere. Jñ
hec aſſenſio.onis.⁊ hęc aſſenſia.ſię.i.ↄſĩen
ſus in q̃libet re.⁊ h̊ͥ aſſenſus.us.ui.⁊ aſſen
taneꝰ.a.ũ.qͥ cito ſᷣbet aſſenſuʒ.⁊ aſſenſoꝛ.

gris. d. p. i. adulari. nã adulatoꝛũ ẽ aſſenti⸗
re. Et aſſentioꝛ.iris.d.qĩuenit᷑ ĩ eodẽ ſen⸗

ſu. Uñ Beñ. xxxiiij. Aſſenſi ſunt oẽs. i. cõ
Aſſentiſco.cis.ichoatiuũ.i.icipio (ſenſerũt

Aſſero.ris.ſeui.itũ.n.t.i.plãtare(aſſentire.
ſz aſſero.ris.rui.ſertũ.a.t.i.liberare manu

mittẽ. Itẽ aſſerere.i.affirmare.vładiũgẽ.

Iñ aſſer. aſſeris.qꝛ vnꝰ alteri inſerit᷑. Inð
etiã aſſerto.as.frequẽtatiuũ.

„

Aſſeuero.ras.raui.pe.ꝓd.i.affirmo vel aſ⸗

ſero.⁊ ðꝛ a ſeuero.as.qð nõ ẽ in vſu.

Aſſideo.des.di.ſũ.i.iuxta ſedere.vel cõpa
rari.⁊ aſſiłari. vel eẽ ſilem. In pᷣma ſiãtiõe
ↄſtruit᷑ cũ dtõ ⁊ actõ in eodẽ ſenſu. vt aſſi⸗
deo te. aſſideo tibi.Et qũ ↄſtruit᷑ cuʒ dtõ ẽ 2 ab a
tata.d. in. t.⁊.a.ſimplicis in.i. .

neutrũ.ſed qñ cũ actõ eſt actiuũ. Inde aſ⸗

ſeſco. ſcis.frequẽtatiuũ.q̃ſi inchoatiuũ ꝓ

Aſſiduo.as.are.a.p.i.eſſe vel fieri aſſiduũ.
Aſſigno.as.a.p.i.diẽ ſᷣfigere.vel dare vel
exponere. hl

Allilio.lis.lire.a.q.i.aggredi.inuadere. im
petere.Et in eodẽ ſenſu ↄſtruit᷑ cum dtõd v
actõ.vt Aſſilio męnia.⁊ aſſilio menibꝰ Itẽ
aſſilire neutrũ.i.cũ gaudio ſilire ad aliqd.

⁊ aſſalto.as.frequẽtatiuu.

Inñ aſſult⸗.tus.ui.i.imperꝰ aſſumptſaltu.

. .

Aſſimilo.as.are.a.p.i.valde ſimilare.

Aliã litteram.g
Alttribuo. is. uẽ. ut

uenit᷑ etiã aſſimiloꝛ.arl.d.p.in eodẽ ſenſu. Auctionoꝛ.arl.

Alſſocio.as.a.p.i.ſe alt᷑i amicabilit᷑ ↄiĩigere
Alſſiſto.ſtis.ſtere.i.iuxta.vł circũſiſtere ad
ſevrvuitii..—
Aſſueo.ſues.ſueui.vel aſſuetꝰ.ſũ.n.s.i.val
de ſuere. In aſſuetudo. dinis.⁊ aſſuet.a.

um. ⁊ aſſueſco cis.inchoatiuũ. Vnð.Qð
puer aſſueſcit leuiter dimittere neſcit.
Aſſü.ades.adeſt.i.pᷣſens ſũ.⁊ ðꝛ ab ad.⁊ ſũ

mutata. d. in. s. Quidã tñ ꝑ.d. ſcribũt cãõ

ↄſoꝛtij pᷣmę⁊ ſecũde pſone..
Aſſumo.mis.mere..t.i.ad ſe vel ad alidd
ſumrerr.e
Aſterno.nis.aſtraui.atũ.a.p.i.ad vł iuxia
vł valde ſternẽ ab ad ⁊ ſterno.⁊ abijcit᷑..d.
Aſto.ſtas.ſtiti.ſtitũ.n.p.i.iuxta velin ↄſpe

ctu. vel ad ſeruitiũ ſtruier. „
Aſtrepo.pis.pui.n.t.i.iuxta vel in ↄſpecttu

ſtrepere. vel ſtrepitũ facere.

ʒ᷑᷑AUUUAlſtringo. gis. xi. ſtrictũ. a. t. i. iutxa vłin cõ
Aſſectoꝛ.aris.ctatus.ſũ.d.p.i.ſequẽdo adi .

ſpectu ſtrigere. vel cogere.
ſtruo.is.rueꝛe.a.t.i.affirmare.aſſereꝛe. al
ſimilare. —

Attamino. nas.n. p.i.aduerſari. ab. ad. ⁊ ta
mino.as.d.mutato i.t. Itẽ attaminare.i.

purgare farinã cũ ſetatio. Map̃. diẽ. Atta

minare. inqnare.coꝛrũpe.vſurpare. .
Attero.ris.triui.tritum.a.t.i.valde terere.
AVñ Job. xiiij. DHonec atterat᷑ cę-lũ nõ eui⸗
gilabit. Iñ attritꝰ.a.ſ.⁊ attritio.

Atteſtoꝛ.arl.d.p.i.valde teſtari.

Atticinoꝛ.naris.d.p.i.ad ignẽ titiones ad,⸗
uicinare.ab ad.⁊ ticinoꝛ.aris.
Attineo.nes.ere.nui.tũ.n.s.i.valde tene⸗
re.vł ꝑtinere.⁊ ꝑtinet ad ꝓpinqͥs.vt Iſte
attinet mihi in tali gradu.⁊ ðꝛ ab ad.et te⸗
neo. mutata. e. inii.
Attingo.gis.tigi.tactuʒ.i.valde.vel iuxta
tangere. vł accidere.⁊ ðꝛ ab ad ⁊ tigo m

— 5

Attono.as.a.p.i ſtupefacẽ.t᷑rere tonitruo

Alttraho.his.traxi.tractũ.attrahere.a.t.i.
ad ſe trahere.adbꝛeuiare.ex ad ⁊ traho. is

Attrecto.tas.vel magis attracto.attractaſ
a.p.i.frequent᷑ attrahere.iuxta tractare ꝓ

pe tãgere.palpare.⁊ videt᷑ ꝓpꝛie ad tacaun

coꝛꝑaleʒ ꝑtinere. Vñ Geñ.xx vj. Siattre
ctauerit me pat᷑ meus.vł attractauerit ſm

ſj. a. t. i. ſeyarim adiũgo.

d. p. i. mercari. ! res ſtrenue

augere. IJñ auctionatoꝛ. oꝛis.qð qñq; ac⸗
cipit᷑ ꝓ imꝑatoꝛe. Iñ etiã auctionariꝰ.ria.

riũ.i.mercatoꝛ qͥ res ſuas auget.
Auctito.tas.pe.coꝛ.i.frequẽter augere.
Aucto.tas.i.frequẽter augere. H
Aucupoꝛ.paris.patꝰſũ.d.p.i.aues capere.
⁊ ðꝛ ab auceps.⁊ qñq; ponit᷑ ꝓ augurari.
⁊ ꝓacqrere. Iñ aucupatoꝛ.trix.aucupa⸗
tio.⁊ H̊ aucupatus.tus.tui.⁊ coꝛ.pe.AVnð
Ouidius epi.ix.Aucupoꝛ infelix.incertę
murmure famę. S
Audeo.des.auſus ſũ.vbũ neutropaſſiuuʒ
i.pſᷣſumo. Iñ audax.i.ſᷣſumptuoſus.
Audio.is.ire.a.q.i.auribꝰ ꝑciꝑe. I vba⸗
lia auditoꝛ.trix.auditio.onis.⁊ auditꝰ.us
ui.⁊ B audimen ꝓ eodẽ. M
Auellereẽ auferrre violent᷑.vel extirpare.
vt. ff. de incen. rui.nau.l.iij·S·nõ ſolũꝗũ.

Aueho.his.auehẽ.i.aſpoꝛtare ſᷣm NPapiã
Aluento.tas.taui.auentare.i.auenas. era⸗

dicare. Et ðꝛ ab auena ᷣm hugl. Map̃. ve
ro dicit. Auentare eſt truncare.et eradica⸗

Aueo. aues.aui.auere.n.s.i.cuꝑe.⁊ caret

ſupinis. Anð Lucanꝰ. Oia cęlar auet. Et
Birrhia. Si dare multa potes.qᷣcqͥd aue⸗
bis habes.Et nõ ꝙ inuenit᷑ aue auete.aue
to auetote.auere ꝓ ſaluũ eẽ.ſiẽ ſalue ſalue⸗
te.ſalueto.ſaluetote.ſaluere.Et idẽ dicen⸗

dum ẽ de aue ⁊ vale. ſʒ vale in receſſu. ſal⸗
ue ⁊ aue in aduẽtu ꝓpꝛie. Vel ſalue vtrũ⸗

q;.ſ.aue ⁊ vale cõpꝛehẽdit. VUñ greciſmus
Aue dic veniẽs.de iure valeq; recedens.
Hoc verbũ ſalue compꝛehendit aueq; va⸗

leq;ᷓ.
Auerſoꝛ.ſaris.i.deteſtoꝛ v᷑ᷣm Papiã.
Auerto.tis.ti.ſũ.a.t.i.remouẽ. Vnde pð.
Auerte oculos meos ne videãt vanitatem

Itẽ auertere.i. poſt tergũ vertere. Inueni

tur etiã auertoꝛ.terl. uerſus ſũ.verbuʒ de⸗
ponẽs.i.ſpernere.vilipẽdere.recuſare.vñ
Hoetiꝰ in pᷣmo de ↄſolatione. Heu heu qᷓ;
ſurda miſeros auertit᷑ aure. 1

Auerunco.cas.caui.a.p.i.auenas euellere

NHãa runcare dicũt euellere.

AHufero. aufers. abſtuli. ablatũ.i. eriꝑe. tol⸗

lere.ab ab.⁊ fero.

Auferro.ras.raui.rare.i.ferꝝ auferre.⁊ dꝛ

ab ab. ⁊ ferru.

Augeo.ges.auxi.auctũ.augere. a.s.i.am⸗

pliſicare. augmẽtũ dare.
Augeſco.ſcis.vbũ incho.i.incipio augeri.
Augmento.tas.are.aui.a.p.i.ampliſicare.
Inuenit᷑ etiã in deponẽti genere augmen⸗

toꝛ. aris. in eodem ſenſſſu.
Auguroꝛ.aris.d.p.i.diuinare. Iñ vybalia
⁊B; auguriũ.rij.i.talis diuiatio m Hugl.
Añ Quidiꝰ epi. MPꝛotinꝰ ipſa meos augu
roꝛ eẽ deos. Dr etiã auguro.ras.neu.In⸗
uenit᷑ etiã augurioꝛ q̃ttuoꝛ ſyllabarũ. Anñn
Beñ.xliiij. Cyphus quẽ furati eſtis.ipᷣe ẽ
in q̊ bibit dñs meꝰ. ⁊ in qͥ auguriari ſolet.
Sʒ foꝛte vitio ſcriptoꝛũ l̃a ibi ẽ coꝛrupta.
⁊ibi debet eſſe augurari Mapias aũt dicit
Auguroꝛ cõe antiquitꝰ pꝛo qͥ modo ðꝛ au⸗
guro. ras.raui.ratũ. neutrũ. Sʒ dic ꝙ au⸗
guroꝛ nũcẽ deponẽtale.⁊ magis in vſu q;
quguroorras.
Auieo.auies.i.ligare verbũ defectiuun.
Auro.ras.raui.ratũ.ðꝛ ab aurũ.⁊ cõponit
cũ in. vt inauro.as.⁊ cũ de.vt deauro.as.
⁊ idẽẽ ꝙ aurum alicui rei ſuꝑponere.
Auroꝛa.ras.raui.rare.i.illuminare. dicit
aAb auroꝛa. re. .
Auſcultare.ẽ obedire.attendere.⁊ audire.
mandatũ cũ effectu. vt.c.illud. de maio.et
obe. in glo. r
Auſpicoꝛ.aris.d.p.i.diuinare. Iñ hęcau⸗
ſpicatio. onis.⁊ h̊ auſpicatꝰ.tus.tui.
Auſtrino.nas.a.p.i.coꝛrũꝑe.vitiare macx
facere. ⁊ ð ab auſtrinuus.
Auſtro.as.are.a.p.i.hũidare.et ðꝛ ab au⸗
Autoꝛi o.as.⁊ autoꝛo.as.in eodẽ ſen(ſter.
ſu.i.affirmo.autenticũ facio.
Autoꝛiare.ẽ cingulo militũ aut oꝛdinibus
clericũ decoꝛare vel oꝛdinare. .
Autumo.mas.maui.inare.a.p.i.affirmare
putare. ſuſpicare. credere.qſia mẽte ſic ha
bere ⁊ credere.⁊ ðꝛ extimo.qð ẽ mẽs ⁊ ab.
mutata.b. in.v. JIn hęc autuma.mę.i. exi⸗
ſtimalio.
Auxilioꝛ.aris.atus ſũ.d.p.i.auxiliuʒ ſůbeo
vel do. ⁊ ↄſtruit᷑ cũ actõ ⁊ dtõ. vt Auxili⸗
oꝛ te ⁊ tibi. Iñ auxilians.antl.ꝑticipiuʒ ⁊
auxiliatoꝛ.trix.tio.⁊ G̊ auxiliamẽ. minis.
⁊2 ⁊ ;̊ auxiliabił.⁊ h le.idẽ qð auxiliariꝰ.
Auxũgio.gias.giare.i.auxungia vngere.

— —

vel auxungiã pbere.

(W onte ,W

Alcchoꝛ. aris.d.p.i.furere·
HVaiulo. as. are. a. p. i. poꝛtare.ſu
ſtentare. Iñ vᷣbalia.⁊ B̊ baiulus
li. qð ꝓ poꝛtitoꝛe ⁊ ꝓ nutritoꝛe et
ꝓ baculo ad baiulandũ apto ðꝛ ⁊ ꝓ poꝛtu
qꝛ ibi merces baiulant᷑.Et baiulatꝰ.ta.tũ.
id eſt.poꝛtatus.

Zalbutio. balbut tiui. balbutire i male et

trepide loqͥ ⁊ incõgrue.
Balneo. as.are.a. p. i. abluere. vł a ſoꝛdibꝰ
mundare. ”́YÿMVW
Pallo.las.laui.lare.i.huc ⁊ illuc inclinare.
n Honif qñq; ꝓ vacillare.⁊ ðꝛa baiulo.ba
Balo. las. laui. lare. n. p. eſt ſonuʒ emittere.
⁊cẽ̃ ꝓpꝛiũ ouiũ. Inde balatꝰ.talis vox oui
um. Et cõponit᷑ cũ de.vt debalo.las.idẽ.
Falde balre⁰r.
Halterio. ris.ᷣ riui. rire. a.q.i.cingere.
HBaptixo. cas.a.p.i.lauare. vłmundare. vł

baptiſmũ ↄferꝛe. Uñ Eccl.xxxiiij. Quiba

ptixat᷑ a moꝛtuo.⁊ iteꝝ tangit moꝛtuũ.qͥd
cit lauatio illiꝰ. ô”M
annire ᷣm vulgare gallicoꝝ ⁊ lombardo
rũ videt᷑ eẽ idẽ qð ꝓſcribere. Iñ ðꝛ banni
tus q̃ſi ꝓſcriptꝰ de ciuitate.vt in ꝓhę.ff.
Parbarico. cas.i.crudelit᷑ agere.vł barba⸗
riſmũ facere.vel barbarigare eſt moꝛe bar
baroꝛũ vti in quacũqdre.
arrhio.ris.riui.ritũ.i.clamare. ⁊ eſt ele⸗
phantis.⁊ ðꝛ a barrhus. .

„

PBaſſo.as.are.a.p.i.deponere.depᷣmere.

Beatifico.
⁊ facio. IJñ verbalia.

Belligero.ras.n.p.i.bellare.Añ Aichee

iiij. Et nõ deſcẽdet vltra belligerare.

PBello.las.laui.n.p.i.pugnare.et cõponit᷑

cũ de. vt debello. as.a.p.i.expugno.

enedico.cis.xi.ctũ.ẽ gloꝛiã vłgrãm dare

Vñ. Bñdicat nos deꝰ. Qñq; ẽ merita au⸗
gmẽtare. VUñ Beñ.x vij.dñs dixit ad abꝛa
am. Bñdicã ei. QAñq; ẽ ſolennẽ ⁊ celebꝛem
Oſtituere. Vñ Geñ.ij.Et benedixit domi⸗
nus diei ſeptimo. QAñq; ẽ ↄſecrare. vt Sa
cerdos benedicit panẽ.i.i.coꝛpꝰ xpᷣi in al
tari. Qñq; adoptare. vt Geñ.xxvij.⁊.xx

viij. IJſaac benedixit Jacob.i.adoptauit.

Qnñq; ponit᷑ ꝓ futura pꝛedicere.vt Geñ.
xlix. Jacob benedixit duodecim patriar⸗
chis.quibuſdam em̃ filijs bñdixit.⁊ qͥbuſ⸗
dam maledixit.i. futura pꝛedixit. QAnq; ẽ
bona tempoꝛalia augmẽtare. Unde Job.
yltj. Dominus autẽ benedixit nouiſſimis
Job. Qñq; ponit᷑ ꝓmaledicere. AUnð.iij.
Regj.xxj.Naboth deũ ⁊ regẽ bñdixit.id
eſt. maledixit. Ita dicitur ĩ hiſtoꝛijs. quia
hebꝛeęi ſolent nominare malaa contrarijs.
vt patet Job.ij. Benedic deo ⁊ moꝛere.i.
maledic. Unde benedico qñqʒ regit actm.
⁊ ſic eſt actiuum. Añq; datiuum, et ſic eſt

Bñfacõ.q.feci.ctũ.n.t.ↄponit᷑ a bñ.⁊ facõ

Bñplaceo.ces.cet.cui.n.s.cõponit᷑ a bene

placo.

Beo. as. are. aui a. p. i. remunerare. vxbtm̃

ſfacere.⁊ ðᷣꝛ a bñ vel bonꝰ.

Bibo. bis. bi. bitũ.a.t.i.ſitũ cũ liquoꝛe hu⸗

mido extinguere. Item bibere naturg eſt.
potare.luxurię. ðJl
Bilbo vel bilbio. bis.n. g.i.ſonitũ facere.
HBimo. as.aui.re.a.p.i.duplicare.⁊ ꝓd.bi.
Pino. nas. aui.a. p.ẽ duo ⁊ duo in ſimul cõ
iungere.⁊ cõponit᷑ cũ con.vt cõbino.as.
PBiptioꝛ.biꝑtiris.d.q.⁊ biꝑtio.tis.n.q.i.
in duas ptes diuidere.a bis ⁊ partioꝛ.vel

Bito. tas. are.n. p.i. pgere.⁊ ðꝛ a bitumen.

Vñ Plaut in gur uliõe. Quis mihi iter
ra ęque foꝛtunat⸗ lilla ad me hitet.

Plandioꝛ. diris.

ioꝛ. diris. ditus. ſi u. d. q i. adulari.et
Zſtruit᷑ cũ dtõ.yt Blandioꝛ tibi.i.aduloꝛ.
Inuenit᷑ etiã cũ actõ in eodẽ ſenſu. Iñ blã

Dus. da. du. blandicia. cię. ⁊ hęc blandi⸗

cies.ei.i.adulatio.Et cõponit᷑. Dheblandi
oꝛ.i.valde blandioꝛ.Eblandioꝛ. Reblan⸗
dDdioꝛ. i. iteꝝ blandioꝛ.
Blaſphemo.mas.mare.a.p.i.detrahẽ.vel
rep̃hendere.vituꝑare. Inde blaſphemia.
mię.⁊ plaliter blaſphemię.arũ.i.detractõ
vel vitupatio. Unde Nꝛudentiꝰ in ſycho
machia. Hõ tulit vlteriꝰcapti blaſphemia
monſtri. vtutũ regina fides. Itẽ blaſphe⸗
mare ꝓpꝛie ⁊ ſtricte loquẽdo.ẽ iniuriã ðᷣo
irrogare.qð fit aut cũ ei attribuit᷑ qð nõ cõ
uenit ei.qð ẽ ↄtra miſericoꝛdiã aut cuʒ ab
eo remouet᷑ qð ei ↄuenit qð ẽↄtra iuſticiã.
aut cũ creaturęattribuit᷑ qð ẽ ppꝛium dei
qð ẽ ↄtra maieſtatẽ.Et ſic ¶ Oatth.ix.ſcri
bę iudicabant cũ chꝛiſtus paralytico dixit
ibi dimittüt pctã. Vñ dixerũt. Hic blaſ

phemat.

PBlatero. ras.raui.i.ſtulte.vel ſine cauſa lo
qui. detrahere.declamare.vel ſtrepite ali⸗
qd loqͥ ⁊ ꝓferre.i.metu. trepidãtia verba
dicere.qð ⁊ balbutire ẽ.⁊ ẽ ꝓpꝛie camelo
Iñ blatero. onis. qͥ ita blaterat.
Blatio.tis.tire.n.q.i.ꝑplexe ⁊ impedite lo
qui. Unde Plautus in amphitrione.Qdð
intelligere quiſq; potis eſt ita nugas blat!
Et blatire.i Hcipue loqui. ⁊ ꝛ a blata.tę.

Bobino. nas. bobinare.n. p.i. cõuiciari. dã
nare. clamare a boo boas. Iñh̊ bobicina⸗
toꝛ.ↄuiciatoꝛ.vel tricoſus ⁊ incõſtãs.

Bombicino.as.i.bombycinũ ⁊ purpurã fa

cere. Iñ bombycinatoꝛ.toꝛis.qͥ purpuraʒ
facit m Bugl.
PBombixo. cas.are.i.bombos facere vłcla
mare ⁊ ꝓpꝛie ẽ apũ.qñ clamãt ſuo mõ.Iñ
heęc bombicatio.onis.ipſa vox apuũ.
Poo.as.aui.are.n.p.i.ſonare.clamaꝛe.mu
gire. vel vocare.⁊ componit᷑ cum re.vt re
boo.as.i.reſonare.

PBꝛacho.chas.are.a.p.i.aliquẽ bꝛachas in
duere. ⁊ ðꝛ a bꝛachę.arũ.Et cõponit᷑ cũ in
vt inbꝛacho.as.in eodẽ ſenſu.⁊ de.vt de⸗
bꝛacho. as.i. bꝛachas extrahere.

PBꝛeuio.as.are.a.p.i.bꝛeuẽ facere.⁊ cõpo⸗

nit᷑ cũ ab. vt abbꝛeuio. M
Bꝛiſo.as.i.frãgere.expᷣmere.elicere.⁊ ðꝛ a
Bꝛumeo. es.ere.vᷣbũ excepteę actiõis.id eſt
bꝛumã facẽ. vel bꝛumere.i.ſtultũ ⁊ bꝛutuʒ
fieri. Iñ bꝛumeſco.ſcis.inchoatiuũ.
Bruteo.es.ui.n.S.i.eſſe vel fieri bꝛutũ. IJñ
bꝛuteſco.ſcis inchoatiuuʒ.i.deſpicere.Et
cõponit᷑ cũ de.vt debꝛuteo.es.

(B ante W
Buccino.as.are.i.cũ buccina ſonare.
HBucco.as.aui.re.a.p.i.buccã facere vel in
flare.⁊ cõponit᷑ cũ in.vt imbucco.cas.ca⸗
ui. a.p.i.inducere. Iñn buccatꝰ.a.ũ.qͥ habʒ
buccã vltra modũ magnꝰs.

Bullo. as.are.a.p.i.ſigillo.as. Iñ bullat.

A. um. i. ſigillatus.
Bullio.lis.liui.litũ.n.q.i.ad igneʒ feruere
vel rem liquidã a fundo vaſis ex impulſu

caloꝛis tumere. Uñ. Bullit res liq̃da quã⸗
do vehemẽs caloꝛ illã.Cogit feruere.nec⸗

nõ feruẽdo tumere. Iñ vbalia ⁊ H bulloꝛ.
oꝛis.⁊ h̊ bullio.onis.i.tumoꝛ aꝗ bulliẽtis.

Buo. buis.buere.butũ.a.t.i.ꝑfundere.et

nõ ẽ in vſu.ſʒ magis in cõpoſito.vt imbuo
debuo. cõbuo.⁊ ſigẽnt abũde ꝑfundere.et
deriuat᷑ a bibo.bibis.
Burſo. as. are. a. p. i. burſas facere vł ĩ bur
ſaʒ reponere. ⁊ ðꝛ aburſa.ſę.Iñ ꝑ cõpoſi⸗
tionẽ imburſo.:ſas.i.in burſam reponere.

Buſto.tas.i.ſepelire.vel cremare moꝛtuos

Abio. as. 4.
cao. G
Cachinnoꝛ.aris.d.p.i.rideo.qð
bntiqͥ dicebãt cachinno. nas. In
;; cachinnus.ni.i.riſus inutilis.
Caco.cas.caui.care.i.egerere malũ humo⸗
rem. malã ſubſtantiã.⁊ malã poſſeſſionem
deponere.⁊ ðꝛ a cacos.qð ẽ malũ,.
Cacumino.as.naui.nare.i.acuere in ſũmo

p.i. ꝑfoꝛare.⁊ dicit a

ſublimare.⁊ coꝛ.mi. Añ Ouidiꝰ.Sũmaſ⸗

q; cacuminat aures.
Cado.dis.di.dere.ſũ.n.t.i.ſubito.deoꝛſuʒ

moueri. ruinã pati. Vñ. De cado dic ce⸗

cidi caſum de cedo cecidi.
Calamito.tas.a.p.i.męſtificare.infęlicita⸗
re calamitoſũ facere. r
Calamixo.gas.i.lęta cantare.⁊ ꝛ a calamꝰ.
Calcio. as. are.a. p.i.calceos induere. Iñ B

calciamẽtũ.ti.⁊ calceo.as.are.ĩ eodẽ ſigto

aqͥ calceꝰ.cei.Et calcio cõponit᷑ cũ dis.ex.
⁊ re.⁊ regit duplicẽ actim.
Calcitro.tras.traui.re.a.p.i.calce ꝑcutere
7ðꝛ a calx.cis.vel reſiſtere.⁊ tũc ẽ neutruʒ
Iñ h̊ calcitro.onis.i.ruſtic' qͥ intẽpate cal
cat vel calcitrat ẽm Hugl.Et MPap̃.dicit.
Calcitrare.q̃ſi calce retro ferire.
Calco.as.are.a.p.i.pede ferie.
Calculo.as.are.a.p.i.numerare.⁊ coꝛ.cu.
Iñ vVbalia. ⁊ calculatim. i.numerati adũ.
Ealefacio.cis.i.calidũ facere.
Caleo.les.lui.n.S.i.eſſe vel fieri calidũ.⁊ ca
ret ſupio.⁊ coꝛ.pᷣmã. AUñ Ouidiꝰepi.Qui
caret in cupido pectoꝛe pſtat amoł.ł.
Calero.ras.n.p.i.ꝓperare vel ligna poꝛta⸗
re. ⁊ ðꝛ a calo.onis.vel a calon greco.
Calico.cas.i.bibere.potare.⁊ ðẽ a calix.cis
Caligo.gas.gare.a.p.i.caligis induere.Et
ðꝛ a caliga.gę.⁊ coꝛ.li. Itẽ caligo.gas. eſt
obſcurari. obcecari. obtenebꝛari.⁊ ðꝛ a ca⸗
ligo. caliginis.⁊ ꝓdu.li. ’J
Calleo.les.lui.n.s.i.durẽ.vel callide ſcire.
Añ qͥdã. Callet durere. denotat ⁊ ſapere.
ZIñ æ caleſco.ſcis.inchoatiuũ.i.icipio cal⸗
lere. .
Calo.las.laui.i.laxare.deponere.pᷣponere
2 ðꝛ a calon gręco.qð latine laxa ſonat.
Calũnioꝛ.aris.d.p.i.repᷣhẽdere crimẽ.fal⸗
ſo accuſare. vel ↄſumere. terrere.exigere.
detinere. cauſari. fruſtrari. ludiſicare. Sʒ
antiq dicebãt calũnio.as. R
Caluo.as.aui.a.p.i.facere aliquẽ caluũ.ſʒ
nõ eſt in vſu. In h caluus. ui. ⁊ aclicrtinc.
Sin ed⸗ 52

caluus. a. i. Etcõponit᷑ cũ ds. vt decaluo
gs.i. caluũ facere.vel decapitare.vł calua
riam auferre S
Caluo.uis.ui.ere.a.t.i.deciꝑe.⁊ caret ſupi

no. ⁊ ẽ tractũ a caluo.qͥ qdamodo decipit

viuẽtes ꝓpter galerũ ſuũ vel aliqͥ cooꝑto
rio. Et reꝑit᷑ calui infinitiuꝰ ⁊ gtũs a calu⸗

Zñ. Si nõ vis calui fugias cõſoꝛtia calui.

E a caluo.uis. dicitur cauillo.las pꝛo cal

Cabio.vis.pſi.bire.pſũ.n.q.ẽ aliqͥd cõmu⸗

tando ꝓ aliq̃ re dare. Inde campſoꝛ.ſoꝛis
⁊ campſo.ſas.frequentatiuu.

4 2

Camero ras.raui.a.p.i.curuare.vel came⸗

ras facere vel cameras pꝛęparare et diſtin
guere

Lãpſo ſas.a.p. i.flectere vel plectere Inue

nit᷑ etiam frequentatiuũ campſo.ſas.i.fre
quẽt᷑ cambire.a cambio. bis.

Cancello. as.are.i. delere. vel linez trahere
P ſcripturã velↄſtruere.dãnare. Vñ dici⸗

inꝰlr̃as cancellatas.i.abraſas. Itẽ cancel⸗
lareẽ brachia exrẽdere. Vñ. Eſt cacellare
I ſũt dãna notiſicare. Noĩa ꝑ mediũ ꝗ̃ ſig
nat linea ducta. In cruce cãcellat ꝓ nobis
brachia criſtus. Qui mala ſcripta linit hᷣ
cancellarius erit.

Candeo.des.dui.n.s.i.albere.vel calere ꝰ
caret ſupino. Uñ. Candida res.candet.et
ferrilamina cãdet. Jñ cãdeſco.ſcis.incho.
Candico.cas.caui.care.n.p.i.aliqᷓ;tulũ cã⸗

CQLandido. das. a. p. i. facere candidum.

CLaneo.nes.ui.n.S.i.canum fieri.⁊ caret ſu

pino.et ðꝛ a candeo.deſ. Iñ caneſco.ſcl.i⸗

choatiuũ.qð et caniſco.ſcis.inuenit᷑.q̃ſia

yverbo tertię ↄiugationis.

Cano.nis.ni.tumi.mita ſiqt. Naʒ aliqñ ſim
plicit᷑ ſigt cantaẽ.qñq; diuinare.aliqñ di⸗

cere.qnq; laudare qñq; metrice deſcribẽ.
⁊eſt poetaruʒ ſic deſcribere.ſicut dicereẽ
ꝓſaicoꝝ. Et ĩ duabꝰ pᷣmis ſignificanõibꝰ
ẽ neutrũ. In alijs actiuũ. Et coꝛ.pꝛimã.ſʒ
caneo.es.eaʒ ꝓducit. VUñ quidã. Dũ bar
bis canes vᷣbula pauca cais. iſtrio vult
canere.ſenioꝛ canere videtur. JItẽ. Regẽ
ſcura canit ⁊ citariſta canit. Itẽ. Carmina
naſo canis.annoſaq; tẽpoꝛa cais. Laudo
cano moduloꝛ deſcribo vaticin oꝛq;. Lau.
deſcri.dico moduloꝛ cano vaticinoꝛq;.
Cantico.as.are.i.frequẽter cãõtare.
Canto.tas.n.p.i.frequẽter canere.et dicit
Acano. caniis.
Capeſſo.ſis. verbum deſideratiuũ i.cũ ðᷣſi

inuadere. circũuenire.

derio capẽ ſeu cupere ⁊ facit ſteritũ capeſ
ſilicʒ etiã capeſſiui ſiueniat᷑.⁊ fac capeſſitũ
in ſupino. Sʒ qͥdã ſolẽt pferre hoc vbu in
ſco. vt capeſco.ſcis.ſed ſine dubio nihil eſt
ſed capiſco.ſcis ẽ dicendũ.⁊ ẽ inchoatiuũ.
Capillo.as.are.a.p.ẽ capillatũ facere.⁊ cõ
ponit᷑ cũ de.vt decapillo.i.capillos aufer⸗
re.vel valde capillare.

Capio.pis.cepi.cape.ptum.a.t.i.obtinere
Capiſco.ſcis.i.icipio cape.vbũ inchoatm̃.
UVñ qdã de leone dicit. Tuc qſi viuiſcit cũ
ſenſus qͥnq; capiſcit.

Capiſtro.ſtras.a.p.i.capiſtro ligare.

Capito.tas.taui.a.p.i.alicui caput facere.
ſed nõ ẽ in vſu.⁊ deriuat᷑ a caput. In deca
pito. ta¹s ””
Capitulo.as.are.i.capitulis aliqͥd diſtigue
re. Iñ capitulatim adu.i. diſtincte ꝑ capi⸗
tula.Et ꝑ cõpoſitionẽ recapitulo.i.pꝛędi⸗
cta ad memoꝛiã reducere.
Captiuo.as.are.a.p.i.captiuũ facere.

Capto. as. are. a. p.i. frequent᷑ cape.⁊ cuꝑe

⁊ð a capio. Iñ captatio.onis.rumoꝛ.au⸗
ra Lobularis. An ps. Capta bãt in animõ
Capulo.las.lare.a.p.i.ſcindere vel ſecare.
Vnñ in decretis pontiſicũ.Lingua declato
ꝛis capulek. “
Characto.as.are.i.ſcribere.⁊ ðꝛa charact᷑
Charaxo.as.are.i.ſcribere.⁊ ðꝛ a charact
Bm Hugl. NMap̃.dic. Charaxare ẽ exinani
re.ſcribere. ?òMc
Carcero.as.are.a.p.i.in carcerẽ mittere.
Careo.res.carere.carui.tus. vel caſſus ſũ.
caſſũ.caſſu.⁊ caritũ.caritu.n.s.i.nõ habe⸗
re.Et coꝛ.ca. Uñ Ouidiꝰ epi. Qð caret al
terna reqͥe durabile nõ ẽ. Sʒ charus.cha⸗
ra.charũ.ꝓd.cha. Uñ. Sempeꝛ amoꝛe ca
rene te careas mihi carer.
Carino.as.are.n.p.i.arguere vel cõuiciari
velilludere.⁊ ðꝛ a careo.-res.
ario.rias.i.putreſcere ⁊ eſt lignoꝛũ.⁊ ðꝛ a
Cario.caris.a.q.i.diuidere.

Chariſto. ſtas.i.fulgere.⁊ ðꝛ a chariſteum.

vel ẽ grãs refer re.vel lętari.⁊ ſᷣm hoc de⸗
riuat᷑ acharis. ü
Carmino.nas.vel carminoꝛ.naris.i.carmi
na facere.⁊ a carmẽ.minis. Etiã ꝑtinet
ad lana vt carminare lanã quaſi carꝑe vel
purgare. .
Carnifico.as.a.p.i.facere carnes vłinterfi⸗
cere vel lacerare.⁊ ðꝛ a caro ⁊ facio.

Carpo.pis.pſi.ptũ.a.t.i.repᷣhẽdere.dimi⸗
nuere.incidere.diſſipare.pᷣparare.purga⸗
re.auferre. VUñ.Carpit diminuit caput au

fert.⁊ repᷣhendit.

onis ſoli deo ↄueniẽs vᷣm Hugl.

Laſſo.ſas.ſaui.ſare.a.p.i.frãgere.deſtrue⸗
re.adnihilare.vanũ facẽ.⁊ ðꝛ a caſſꝰnoie.

Caſtigo.gas.a.p.i.caſtũ facere.vel coꝛrige

re vel cõmouere.⁊ ðꝛ a caſtus. Vñ in ps.

Caſtigãs caſtigauit me dñſ. aũt ðꝛ caſti
gare.q̃ſi caſtũ facere.vel agere.potius vi⸗
deiur etymologia.qᷓ; compoſitio.et ꝓdu⸗
cit ſti.

Caſtrametoꝛ.aris.d.p.i.diuidere.vłpone⸗

re.vel mutare caſtra. vt Caſtrametati ſũt
filij iſrael.i.poſuerũt caſtra vel mutauerũt

Et cõponit᷑ a caſtra. ⁊ metoꝛ.taris.qð dici

tur a metioꝛ. vel muto.tas.ſᷣm ugl. In⸗
uenit᷑ etiã. Caſtra ſũt metati.ita ꝙ ſũt duę
Dictiones. DBeut᷑.j.Metabunt᷑ aũt caſtra
filij iſrael. ? ꝓducit me. Unde Lucanus iĩ
pꝛimo.Audax heſpereos veniaʒ metatur
in agros.
Caſtro.tras.traui.a.p.i.teſticulos eijcere.
vel amputare.⁊ ðꝛ gallꝰ caſtratꝰ.qñ ei am
utati ſunt teſticuli. IJIñ vbalia.
atagrapho. phas. pe. coꝛ.i.trãſcribo.

Categoꝛo.ras.a.p.i.ſigre vel dicare.⁊ ðöꝛ

a cata.⁊ goꝛe.qð ẽ dicere. IJñ categoꝛico.
rigas.in eodem ſenſu.
Cateno.as.a.p.i.catenis ligare.Et cõponi

tur cũ cõ.vt cõcateno.nas.⁊ cũ in.vt inca⸗

teno.nas.⁊ carẽt aſpiratiõe.⁊ ꝓducunt te
Cathetegigo. cas. vel cathecico. as.a.p.i.

Oſfirmare.iſtruere.edocẽ.ĩbueꝛe.redargue

