ne fructu ᷣm hug. Mapias vo dicit. Oꝛ⸗

tus.ta.tũ.natus.genitꝰ.ſubito viſus.Oꝛt
vo tus.tui.natiuitas.genitura.ſubita ap⸗
paritio.ꝓceſſus. Oꝛtus vo oꝛti oꝛto ager

amenus oleribus abundans vłparadiſus
Oꝛtus oleꝝ inde dictus.qꝛ ſꝑ ibi aliqͥd oꝛi

at᷑. Mam cũ alia terra ſemel i anno aliquid
creet. oꝛtus nunqᷓ ſine fructu eſt. Inde oꝛ⸗
tulus.li.di.i.parfuus oꝛtus.

.

Ms oꝛis.n. g. ðꝛ ab oſtiũ.q̃ſi oſtiũ.qꝛ ꝑ ipᷣm

qſi ꝑ oſtiũ cibos intromittimꝰ.⁊ ſpm foꝛaſ
eijcimꝰ.vł qꝛ ꝑ os egrediant᷑ verba ⁊ igre⸗
diant᷑ cibi. Et ꝓducit᷑ os oꝛis.ſed os oſſis
coꝛripit᷑. Añ.Os oꝛis loq̃t᷑ coꝛio veſtit᷑ os
oſſis.Ab os oꝛis.ðꝛ hoc os oſſis.qð antiqᷣ

dicebant h̊ oſſum.⁊ h̊ oſſu.⁊ inde gtũs plu

ralis oſſuũ.ſed nũc dicimꝰ.os oſſis oſſe.oſ⸗
ſium.p.i.in penultima ſillaba gti pluralis

Et dicunt᷑ oſſa ab oꝛe.eo ꝙ pateãt i oꝛe aꝑx⸗

tius qᷓ; alibi.imo in alia ꝑte coꝛpoꝛis nõ pa

tent. Nam vbiq; cute ⁊ viſceribus obtecta

celant᷑. Ael dicunt᷑ oſſa ab vꝛo.ris.q̃ſivſta

qꝛolim cremabant᷑.
Gſa. ſe.f.g.qddã genꝰ calciam̃ti.⁊ dr ab os

oſſis.qꝛ pᷣmo de coꝛijs boũ oſeę facte ſunt.
q;uis nunc ex alio genere fiãt.pᷣſtinũ tñ no⸗
mẽ retinẽt. Iñ oſat.ta.tũ.i.oſas habens.

Oſanna hebꝛeũ eſt.⁊ accentuat᷑ in fine.⁊ vt

dicit. Hieronymꝰ in. cxx vij pſalmo qͥ mai⸗
feſte de aduentu ſaluatoꝛis ſcriptuſ eſt pꝛo
eo ꝙ in ſeptuaginta habet᷑ interpꝛetibꝰ.O

dñe ſaluũ me fac. In hebꝛęo legimꝰ. Oſan

na.adonai.oſanna.qð manifeſtius Sym⸗
machus interpᷣtatus ẽ dicẽs Obſecro dñe
ſaluũ me fac.obſecro. Nemo ergo putet ex
duobꝰ verbis. greco vicz ⁊ hebeꝛo ſermõe

oſanna eſſe cõpoſitũ.ſed totũ hebꝛaicũ.⁊ ſi

gnare ꝙ aduentus xp̃ᷣi ſalus mundi ſit.nec
non ꝑ hoc 9 ſubiungit Oſanna. i. ſalus in
excelſis.ꝑſpicue oñdit᷑.ꝙ aduentꝰ xpᷣi nõ

tm̃ hoiuʒ ſalus.ſed totius mũdi ſit terrena
iungens ceęleſtibus.vt omne genu ei flecta⸗
tur. cęleſtium.terreſtriũ.⁊ inſernoꝛuʒ. Eſt
aũt vt dicit Remigiꝰ. Oſanna compoſitũ
ex integro ⁊ coꝛrupto. Oſi enĩ latine dicit
ſalua ſiue ſaluiſica. Anna vo apud illos in
teriectio obſecrantis. HNã apud illos ab ob
ſecrante dr anna.ſicut apud nos latinos a

dolente ðꝛ heu. Et ᷣm hoc deberet dici in⸗

tegre oſiãna ſed coꝛrupte ðꝛ oſanna dẽpta
i. vocali.⁊ interpᷣtat᷑ oſanna ſalua vłſaluiſi
ca obſecro.qꝛ ſicut dictũ eſt oſi interpᷣtatur
ſalua vel ſaluifica. anna eſt interiectio obſe
crantis apud hebꝛęos.Et ſubaudit᷑ popu
lum tuũ vel totum mundũ.hoĩes ⁊ ãgelos
ipᷣoꝝ ruinam ex hoibus reparando .Qui⸗
dam dicunt ꝙ oſanna interpꝛetat᷑ ſalus qᷣſi
dicat. Due tibi debet᷑ ſalus mundi.Augu
ſtinus vo dicit ꝙ oſanna eſt vox obſecran
tis. magis affectum indicãs qᷓ; rem aliquaʒ
ſignans.ſicut ſunt in lingua latina interie⸗
ctiones. Et ideo oſanna in aliã linguã traſ⸗
ferri non potuit.ſicut necracha.
Oſaureũ.rei.dictꝰ eſt Chꝛyſoſtomus.⁊ de⸗
clinat᷑ tm in fine.licʒ componat᷑ ex duobus
rectis ſicut ⁊ omnebonum
Oſcen.oſcinis.m.g.qͥ oꝛe canit.vel folijs vł
alio mõ vt decipiat aues.⁊ ab os ⁊ cano
Dicunt᷑ etiam oſcines ꝗlibet aues oꝛe cane
tes.i.cantu auguriũ faciẽtes m Hug. Et
Napias etiam dicit. Oſcines oꝛe canenteſ
aues dicunt quarum auguriũ voce capit᷑
vt coꝛui.⁊ coꝛ.pe.oſcines.
Oſcillũ.li.quoddã genus ludi.ſ.cum funis
ſuſpendit᷑ ð trabe.in quo pueri ⁊ puellę ſe⸗
dentes impellũt᷑ huc ⁊ illuc.⁊ ðꝛ ab os oꝛiſ
⁊cilleo eo ꝙ ibi oꝛa cilleant᷑ i.moueãt᷑ huc

illuc. Itẽ oſcillũ.li.i.paruũ oſculũ ⁊ tunc

eſt di.oe oſculum.⁊ eſt ſimplex.

Sſculũ.li. foꝛmat᷑ ab os.addita culũ.ſicuta

mas maſculus.⁊a flos floſculus.⁊ a mus
muſculus. Et eſt oſculũ dimi.de os oꝛis qᷓ;
tũ ad vocẽ. Et qꝛ aliã habuit ſignificatõʒ a
ſuo pꝛimitiuo.iõ os facit aliud dimi. ex ſe
ſ. oſcillũ.i.paruũ os vt dicit MPꝛiſci. Et dif
fert oſculuʒ a baſio.qꝛ oſculum eſt religio⸗
nis. vñ ðꝛ. Recepit eũ oſculũ pacis.HPaſiũ
vo eſt amoꝛis. Suauiũ luxurię ⁊ libidinis
Añ Baſia cõiugibus.ſed oſcula dant᷑ ami
cis. Suauia laſciuis miſcent᷑ grata puellis
Itẽ oſculũ ſilijs.pacẽ amicis Haſium vxo
ribus. Suauiũ ſcoꝛtis. IJtem Olſculũ cha⸗
ritatis. Baſium blandiciei.Suauium vo⸗
luptatis.

Hſoꝛ. oꝛis.m.g.i oditoꝛ.⁊ ðꝛ ab odi odiſti.

Oñ lautꝰ in amphitrione Scito illũ ma
didũ ⁊ incontinentẽ atq; oſoꝛẽ vxoꝛis ſue

vm hug. Nap. aũt dic Oſoꝛ oꝛis. ab odio

Ddis. dictꝰ.i.inimicꝰ qͥ aliũ odio habet
Oſſeus.ſea.ſeũ.pe.coꝛ.i.de oſſibꝰexñs vłfa
ctus vel ad oſſa ꝑtinẽs.vel oſſibus plenus
Inuenit᷑ etiã hoc oſeũ.ſei.ꝓ burſa inteſti⸗
noꝑ. VUñ Auicẽna Cũ inteſtina deſcendũt
ĩoſeũ ⁊c.⁊ tũc ꝓd.pe.⁊ ſcribit᷑ ꝑ vnũ.s.

Oſſiculu.li. dimi.puum os.

Oſſifragiũ.gij.i.oſſiũ fractio.ſiẽ dicimꝰ ali⸗
quẽ feciſſe oſſefragiũ qꝛ oſſa alicuiꝰ fregit.
HGſſifragꝰ.ga.gũ.i.oſſa frangens.⁊ coꝛ.fra.
Oſſillü. li. di.i. paruum os.
Oſſoſus.ſa.ſum.i.oſſibus plenus.
Oſulũ li.di.i.paruum os. òòèẽGMU
ſtentũ.ti.ðꝛ monſtꝝ ſiue res admirationẽ
faciẽs.qꝛ ꝓpoſita ad oculũ põt oñdi.

Oſtentꝰ.tus.tui.ðꝛ irriſio ⁊ maxime ꝗᷓ fit cũ

aliqͥ ſigno notabili. q; irriſi us oſtendit. Uñ
Hebᷣ.vj. Crucifigentes filiũ dei ⁊ oſtentui
habentes.

Oſtentaculũ li.i.demonſtratio.

Mſtia. ſtig. eſt qdam ciuitas. Inde oſtienſis

vyt ep̃s oſtienſis.
ſtrę. teſta cuiuſdã piſcis.Et hic h̊ oſtreũ o⸗
ſtrei ⁊ heęe oſtrea. oſtreę qͥdã piſeſ qͥ i oſtra
latitat. Sʒ oſtrea. ox. ꝓ ipis piſcibꝰ ðꝛ in
neu. ge. Sʒ oſtreę. arũ. in. f. g. ſunt carnes
eoꝝ. Iñ hoſtreariꝰ.rij.qͥ piſcẽ illum vẽedit
vel capit Et h̊ oſtrũ.oſtri.i.purpura.quia
oſtroꝛũ ſãguie tigit᷑. Inð oſtreꝰ.trea.treũ.
i. purpureꝰ. Et oſtreatus.ta.tũ.i.purpura
tus.Et h oſtrearius.rij.qui ĩ purpura ope
rat᷑.vel qͥ eaʒ facit vel tingit. m Hug. a
pias dicit. Oſtrea aialia marina.dicta a te
ſta. qꝛ mollicies carnis interioꝛ mutat᷑ vel
minuit᷑. Oꝛęce eni teſta oſtra dr.
Oſtratites.tis.m.g.qͥdã la pis qͥ ſimilitudi⸗
nem teſte hʒ. ⁊ vſus eſt ꝓ pũice.
Oſtratus.ti.m.g.i.pauimentum teſtaceum
dictũ ab oſtra.qꝛ qͥbuſdã minutis ⁊ fractiſ
reſtis vel lapidibꝰ calce admixto fiat. Inð
H oſtratarius.tarij.qͥ oſtratũ facit.⁊ oſtra⸗
tarius.ria.riũ.ad oſtratariũ ꝑtinens
Oſus.ſa.ſum.i.odiens.⁊ ðꝛ ab odi.odiſti.⁊
hʒ vim ꝑticipij.vnde conſtruitur cuz accu
ſatiuo ad modum ꝑticibeij.

“

otagię. doloꝛ auricularum.

latine ð teſta. Inð hęc ontra.

Mta grece. latine : auris. Inde ec otagia

Ouale.lis.n.t.coꝛona ꝗᷓ ꝓpter pugnaʒ dat᷑
victoꝛibꝰ.⁊ ð a ouo.uas.
Ouatio.onis.i.letitia. vel exultatio.victo
rũ.ſ.ꝗ exhibet᷑ quaſi triũphꝰ victoꝛibus.
Ouicula.lę. di.i.parua ois.
Ouile.lis.n.t.i.caula ouiũ.⁊ ꝓd.pe.Vñ q̃⸗
dã. Bux eſt opilio cui nomẽ ouile miſtrat.
Ouilio onis.i.opilio.⁊ ðꝛ ab oue.
Ouilla. le.di.i.parua ouuius.

Ouinꝰ.na.nũ.pe.ꝓd.i.res ouis.vel ð oue.

exñs.vt carnes ouuine.
DOuis.ouis.f.g.dr q̃ſi oblauis. ab oblatiõe.
eo ꝙ antiqᷣtus in initio non tauri.ſed oues
ſacriſicarent᷑.ſeu in ſacriſicio mactarentur.
pꝛiſcianꝰ vero dicit. ꝙ deſcendit a gręco.
Beeci ei dicũt oyos ⁊ nos cã vitãdi hiatuʒ
ouis dicimꝰ Ex his.ſ.ouibꝰ.ꝗqdam dicunt᷑
bidentes.qꝛ inter dẽtes ſuos duos altioꝛeſ
habent. cum quibꝰ dicunt᷑ naſci.q̃s gẽtilel
maxie in ſacrincijs offerebant.⁊ coꝛ.pᷣmaʒ
ouis ſed ouũ.ui.ꝓdu. VUñ Quę male fetet
ouis nõ eſt melioꝛ tribus ouis. Itẽ. Non ẽ
vilis ouis.centũ mihi charioꝛ ouis.
DOuiſpex.ſpicis.cõis.ge.qui vel ꝗ̊ viſcera
ouium inſpicit.⁊ coꝛ.ſppi.
Ouũ.oui.dicunt gręce.oum.⁊ interpoſita.
u. ↄſonante. inde nos dicimus. hq̊ ouũ.oui
AVel ðꝛ ouũ.q̃ſi vuũ ab vua.eo ꝙ ſit humi⸗
dum ſicut vua.qꝛ ſicut vua exterius ſicca ẽ
⁊ interiꝰ vuida ⁊ humida.ſic ouũ exterius
ſiccũ eſt ⁊ interiꝰ humidũ.Inð h̊ ouulũ.li.
di. ⁊ hoc ouiculũ.li.ſiłr di.Vm Hhug.Et ꝓ.
pmã. ſed ouo. uas. eã coꝛ. Mñ. pꝛudẽs frat
oua.cuʒ dant᷑ tibi ſepiꝰ oua Mapias vo di
cit. Oua dicta. qꝛ ſunt vuida ab eo ꝙ intri
ſecus humoꝛe ſint plena. Nam humiduʒ ẽ

quod exteriꝰ humoꝛẽ habet. vuidũ quod

interius. “

Oxea.oxeę.vel oxia.eſt acutus moꝛbus vł

velox.⁊ ð ab oxi.qð eſt acutũ.vel velox.
qꝛ cito trãſit vel necat.vt freneſis. Et hęc
oxea vel oxia. acutus accentus. Sunt eni
decẽ figurę accentuũ ꝗa gręcis ꝓuerbioꝛũ
diſtinctionibꝰ apponuunt.
Oxi apud gręcos ⁊ acutũ ⁊ velocẽ ſigꝗt. Jñ
oxus.xa.xũ.i.acutus.vel velox. VUñ ⁊ qͥd
dam genus teli acuti ðꝛ h oxus.xi.Et moꝛ⸗

boꝝ quidã dicũt᷑ oxi.qͥdam chꝛonici. Oxi

ſunt ꝗ cito interficiunt vel tranſeunt. Chꝛo
nici aũt ſunt qui diu languere faciunt. Iilẽ
Aob oxi. qð eſt actiuũ.dꝛ apud gręcos acetũ
oxi,eo ꝙ ſit acutũ. Itẽ ab oxi qð eſt acutuʒ

vol

vel velox.ðꝛ oxi ꝗdam medicina.

„

lum. vel ocitabulũ.⁊ ꝓpꝛie ad acetum ferẽ

dum. vñ ⁊ ð oxiphalus.q̃ſi oxiphoꝛus.vł

8z a phalon. qð eſt lignum.eo ꝙ ligneuſſit
⁊coꝛ.pha. M
Oxigaros.maſ.g.vel hic oxigarus.gari.i.
acetum cum liquamine.

77

Oxigoniũ.nij.in qͥ tres anguli ſunt acuti.

ðe ab oxi. qð eſt acutum.? gonos qð eſtan⸗
gulus.Et oxiganus.na.nũ.i.habens tres

angulos acutos.

Oximel. n. g. vel oximelli li.ec aceti ⁊ mel⸗

lis ꝑmixtio.i.duas partes habens aceti et
tertiam mellis.vnde talis confectio dulce⸗
dinem retinet ⁊ acoꝛem. JMM
Oximentum.ti.acetũ cum vino mixtũ.
O..ꝓpꝛiũ nomẽ cuiuſdã viri.De qͥ ha⸗
bet. ij. Regl. vj. Iratꝰ eſt dñs indignatiõe
ↄtra Oga. Et ifra.Et vocatũ eſt nomẽ loci
illius ꝑcuſſio Oce.Et non debet accentua
ri in fine cũ ſit decli. Et interpᷣtat᷑ Og ro⸗
bur vel viſio.ſiue vidẽs.vel robuſtus.
Oaas.oa.vłl oci.interpᷣtatur robur Ande
ODaas dictus eſt.qꝛ interpꝛetat᷑ foꝛtitudo
dñi. Je eſt qͥ ⁊ Agarias.duplici noie Iſte
eſt qͥ illicitũ ſibi ſacerdotiũ vendicare cona
tus eſt. lepꝛa in fronte ꝑcuſſus eſt. vt ðꝛ.ij.
WWar alipo.xx vj. Itẽ.iiij. Regl.xyv.
Hęimuʒ.mi.dr ab oca vel ogi.qð interpᷣtat
robur Et ocima inteſtina boũ dicunt᷑.ſ.tri
ꝓg. quia in eis conſiſtit foꝛtitudo AUñ Per
ſius. Cuz bene diſtincto cantauerit ocima

neruo.
Littera apud hebꝛęos non habetur

nec ulluʒ nomen eſt apud eos quod
Whoc elementum ſonat.Abuſiue igit᷑
accipienda ſunt nomina hebꝛęa.qñ ꝑ.p.in
ueniunt᷑ apud nos ſcribta.
Nabulũ.li.a paſcendo ðꝛ.ſ.paſtus vel paſ⸗
cua. Inde pabuloſus.ſa.ſum.id eſt pabulł
plenus. ð
Pacalł.lis.ↄ.t.⁊ h le.i.pacẽ deſignãs.vład
pacẽ ꝑtinẽs. Vñ Ouidiꝰ in.vj.meta. Cir⸗
cuit extremas oleis pacabilibꝰ hoꝛas.
Pacatꝰ.ta.tũ.i.pacificatꝰ.⁊ ðꝛa paco.cas.
qi pacẽ tenẽs Et cõpat᷑ ᷣm ꝙ ẽ nomẽ paca
tus tioꝛ.ſimꝰ VUñ ad heb.xij. Fructũ paca⸗
tiſſimũ exercitatꝰ ꝑ eã reddet iuſticie.
Paciſica.dicebat᷑ oblatio ꝗfiebat pꝛo pace

.

Oxiphalus.li.genus eſt menſurę.ſ acitabu

ad deũ vel ad hoĩes. vel qꝛ ad bonũ pacis
fiebat ſicut ſalutaria ſacriſicia ꝓ ſalute da⸗

ta. vel danda vel reſeruanda offerebant᷑.ſi
cut 8: in hiſtoꝛꝛis.
Pactio.onis.f.g.ↄuentio. ditio.ꝓmiſſio.
Nactoꝛius.ria.riũ.i.ad pactũ ꝑtinens.⁊ ð

a pactũ.⁊ hoc pactoꝛiü.rij.idem qð paciũ.

vel locus vbi fit pacteu.
Pactũ.cti.ẽ inter partes ex pace ↄueniens
ſcriptura.legibus ac moꝛibꝰ cõpꝛobata.ð
v.ſig.c.pactũ. Ael pactum eſt conſenſus
duoꝝ vel pluriũ in idem placitũ.ſ. ad dan⸗
dum vel faciendum aliqᷣd alteri ab altero
eox. ff. de pacti.l.i·S. j. ⁊ ðꝛ a paciſcoꝛ.ſcer
q̃ſi de pace factũ.vłpacis actũ. Itẽ vᷣm qſ⸗
dam pactũ eſt contractus qꝛ paciſcendo di
uerſas in idem contrahimus voluntates .
Et capit᷑ qñq; late ꝓ eo ꝙ non tranſit incõ⸗
tractũ noiatũ.vt venditio ⁊c.Et ſic oẽ pac
tum põt dici cõtractus inoiatus. vttranſ⸗
actio. do vt des ⁊c. Qñq; ſtricie ꝓ ſimpli⸗
ci pacto gratis facto.vt pꝛomitto tibi decẽ
ac. Et ſic a tranſactione ⁊ pollicitatiõe dif⸗

fert.qꝛ pollicitatio eſt ſolius offerentis.Et

aſſignat᷑ differẽtia inter pactũ ⁊ tranſactio
nẽ.qꝛ pactũ eſt de re certa ⁊ non litigioſa ⁊

gratuita. Trãſactio wo de re incerta ⁊ liti⸗

Sioſa. ⁊ nõ gratuita.

ta foꝛma factũ expᷣſſum ⁊ redactũ eſt.

Pactũ tacitũ dꝛ.qð in veritate nõ eſt expᷣſſe
factũ. ſʒ ex aliqᷓ lege ſpãli ac ſi fieret ſtatutũ

ex cau habere iubet᷑. verbi gra. Cõduxi do
mũ a Seio.⁊ res meas intuli.iĩ hoc caſu res
meę illate ꝓ mercede domꝰ debent᷑ Seio

iure hᷣ ſtatuente vł iubẽte lege pigneri ita el
ſe obligatę. ac ſi ſpecialr ⁊ expᷣſſe inter nos
2coꝛdatum eſſet.⁊ cõuentum dato ti ꝙ nõ
ↄueniemus ⁊ ſuꝑ hoc dixeriſmus.
PNPactũ adiectiõis in diẽ talẽ eſt.vt vendo ti

bi domũ.⁊ ſi potero habere maius pᷣciũ vſ⸗
q; ad mẽſem. ego repeto ip̃am domum.
Pactũ legis cõmiſſarię eſt vt vendo tibi do

mũ.⁊ ſiñ ſolueris infra mẽſẽ.volo ꝙ ſit in
empta. vt. C. de pac. interẽp. ⁊ ven.
Pactuʒ ꝑſonale eſt qð nõ generalit᷑ fit ſʒ tm̃
p vna ꝑſona vel duabus. Et ðꝛ pꝛo tanto
pſonate.qꝛ fit ꝑſonę ſoli.ſic ꝙ tali ⁊ nonal

teri ꝓdeſſe poſſit.vt ſi paciſcoꝛ pecuniama

te mihi debitã nõ petiturũ a te ſz a tuo hęre

de . tüc illud pactũ tm ꝑſonã tuã tuetur et
non heredẽ tuu. —
actũ reale vel in rẽ ẽ generale.⁊ nõ ↄtinet
ſpecialit᷑ vnã duas vel plures ꝑſonas 24

Pactũ ↄuẽtũ ðꝛ.qð ſub certis vbis ⁊ſb cer

—

gfalit᷑ cõplectit᷑ oẽs ad qᷓs illa res ꝑtinet vł
ptinere põt.vt cum debitũ meũ oino remit
to tam tibi qᷓ; hęredibus tuis.ita vt oẽs li⸗
beremini tu ⁊ heredes ⁊ fideiuſſoꝛes.⁊ nul
lus mihi reſeruet᷑ regreſſus ad pecuniã vel
ad rem petendam.
Nactũ nudũ dici põt qð ab oĩbus iuris ſo/

lẽnitatibus eſt deſtitutũ.i.iuris ſolennita⸗

tibus eget.ſ.qñ nec chirographũ.nec iſtru
mentũ interuenit.quo pactũ pfirmet᷑ vłro
boꝛet᷑ Et ðꝛ nudũ a cauſa ꝗ ſufficere põt ad

vfect zohligarloncz: vt vo- vrfacias facio

vt des ⁊c Cuiuſmodi cõuentiones dicunt
ↄtractus innominati. Item ðꝛ nudũ a foꝛo

nnegocij. vt qñ negociũ non incidit in certũ

nomẽ contractus.vt in nomine emptionis
venditionis.locationis ⁊ ſimiliũ. Item nu
dum dꝛ a rei interuentu vt tali non interce⸗
dat res ꝗᷓ poſſet ſuo interuentu ꝑfectã red⸗
dere cauſam obligationis.ſicut i mutui da
tione. Item ðꝛ nudum a continentia.qm̃ ſi
in cõtinenti poſt contractũ adijciat᷑ pactuʒ
ex pᷣcedenti obligatione vires ↄtrahit vt vi
deat᷑ ineſſe ↄtractui.⁊ cauſaʒ veſtire vt pa

ctũ qñ ſemel factũ eſt.⁊ poſt traditionem ĩi⸗

tercedit reſ ſi veſtit᷑ iteruẽtu rei. NPactũ ve
ſtitũ ðꝛ ſex modis ſᷣm ꝙ ſex modis veſtit᷑.
ſcʒ re.verbis.lr̃is.conſenſu.cõtractu.cohę
rentia: rei interuentu.vᷣm Goff. Inſti. de
v. obli.
Padus.di.fluuius lombardię.ſic dictuſ ab
vno triũ fontiũ.ex quibus hʒ oꝛiginẽ qͥ pa
dus ðꝛ. Itẽ fluuius padus dictus eſt erida
nus a phetõte in eũ ſubmerſo qͥ eridanꝰ di⸗
cebat᷑. Inde padanus.na.nũ.pe.ꝓ.
NPaganiſmus.mi.i.ritus ⁊ mos paganoꝛũ.
Naganus.na.nũ.i.villanꝰ.velincultꝰ ⁊ ðꝛ

a pagus qð eſt villa.Et quicũq; habitat in

villa dẽ paganus. Pꝛeterea qͥcũq; ẽ extra
ciuitatẽ dei.i.eccłiam ðꝛ paganꝰ.q̃ſi villa⸗
nus.⁊ non habitãs in ciuitate dei.i.ecclłia.
ſed longe eſt in pago ᷣm Hug.Scom Ili⸗
doꝛũ aut pagani dicunt᷑ a pagis athenienſi
unm vbi oꝛti ſunt. IJbi eni in locis agreſtibꝰ
⁊ pagis.gẽtiles lucos ⁊ idola ſtatuerũt. et
a tali initio pagani vocabulũ ſoꝛtiti ſũt Jñ
paganicuſ.ca.cũ.a hęc paganitas.tatis.i.
multitudo ⁊ collectio paganoꝝ.vel ꝓpꝛie⸗
tas qua pagani dicunt᷑.vel terra eorum.
Naganicũ aduentitiũ.ẽ peculiũ qð ex ꝓſꝑa
foꝛtuna aduenit veluti ex teſtamento cog⸗
natoꝝ vel etiã agnatoꝝ.
Pasgella.lę.di.i.parua pagina. Vñ lHiere.
mię. xxx vj. Cunq; legiſſet tres pagellas vł

quattuoꝛ. ſcidit illud ſcapello ſcribę.

Pagina.nę.f.g.i.pars filioꝝ libꝛoꝝ.⁊ ðꝛ a

pango. gis.ꝓ iũgere vel impellere.qꝛ pagi
nę ſibünuicẽ compigunt᷑.vel qꝛ folia ibi iũ
gunt᷑. NPagina etis ðꝛ qñq; charta qñq; li⸗
ber. qñq; ſcriptura. AUn ↄſueuit dici. Hoc
inuenit᷑ in diuina pagina Inde hęc pagi⸗
nula.lę.di.i.parua pagina.
NPagulus.li.i.paruus pagus.
Pagus.gi.i.villa.⁊ ðꝛ a pige qð apud grę⸗
cos ſonat fons.qꝛ iuxta fontes villę ſolent
ędificari. Et ꝓducit pmam.
Pala.lę.ẽ inſtrumentũ qͥ ventilat᷑ frumen⸗
tum vt a palea purget᷑.vide ifra in pale.

Palefrędꝰ.di.pe.ꝓd.ẽ genꝰ equi qͥ alio no⸗

mie ðꝛ mãnus.⁊ gradarius.⁊ ðꝛa paſſu et
leni.⁊ freno.⁊ ducendo.qꝛ leni paſſu ꝑ fre
num ducitur.
Palãs.antis.oĩs ge.qͥ nunqᷓ; in aliqͥ loco hʒ
certã manſionem. ⁊ ðꝛ a palo.las. Inde pa

lanter.i.manifeſte vel vaganter. Et pala⸗

bũdus.da.dũ.i.errabũdus.vagabundus
Hʒ ug. Vñ Judic.ix.Duę aũt turmę pa
lates ꝑ campũ aduerſarios ꝑſequebant᷑.
NPap̃ᷣ. vo dic. NPalãtes gaudẽtes.palã va

gantes. diſpſi. alant᷑.i.incõpoſite.vł dil

Palanteũ.tei.n.g.qͥddam oppidũ (ꝑſe.
in palatino monte.vbi mõ ẽ Roma.Et qꝛ
palanteũ altũ erat.ideo palanteum ðꝛ mu⸗
rus altus.vel faſtigiũ.
Palata.itę.pe ꝓd.maſſa ꝗᷓ fit de palis Et pa
latę ſunt maſſęꝗᷓ de recentibꝰ ficubus com⸗
pingi ſolent.qs inter palas ad ſolem ſiccãt
Et ſic ſumit᷑.ij. Regl. xv. —G
Nalatinus. na ni pe e de palatio exñs.
Et tũc ðꝛ a palatiũ. Ael palatinus.na.nũ.
i. ꝑptinẽs ad palatũ.⁊ tũc dẽ a palatũü.
NPalatinus comes ðꝛ.qͥ curã gerebat ſcipu⸗
am. vt miſſis noto ꝛijs ſuis negligentiã iu⸗
dicũ argueret.C. de offi. recto.l.nullã.
Palatiũ.tij. ampla domus in ꝗ multi vaga

ri pñt. Inde palatinus.na.nũ.pe ꝓ.i.ð pa

latio exñs. Vel hic Malãs tis.rex fuit ar⸗
chadię.in cuius honoꝛe regina aulã ipᷣius
noie conditam palatium vocauerat.Sicg
appellauerunt a NPalante. hoc palatiũ.Et
coꝛ.pa. VUñ Lucanus in.iij. Vix odiſſe va
cat phębea palatia compllet.
Palatũ. ti.ðꝛ a palatiũ.eo ꝙ magnũ ſit ⁊ ã⸗

plum. vel qꝛ ſit qſi palatiũ oꝛis.vel linguę.
vłðꝛ a palo.las.qꝛ ibi lingua vagatur. Ał

palatum ðꝛ quaſi poletum a polo. qꝛ ibi ꝓ
ſui concauitate celi habet ſimilitudinem.

Vnñ ⁊ gręci palatũ vꝛanon vocant. Inde

⸗

ſe

he⸗
gawe

giin
tfuun⸗
Ni ſis
11’;
u4
en

iſtti
lnge
m.
geihi
winen⸗
*

palatinus. na. nil.i. ad palatium ꝑtinens.
NPalę.laꝝ.f.g.płalis numeri.i.doꝛſi dexte⸗

ra leuaq; eminẽtia mẽbꝛa.⁊ dicunt᷑ a palin
qð eſt motus.vel lucta.qꝛ in luctando eas
pᷣmimus.qð.ſ.luctari vel luctam gręci di

cunt palin. Inuenit᷑ etiã in ſingulari.ſed in
alio ſenſu.qꝛ.ſ.pala ðꝛ ventilabꝛũ ⁊ latum
inſtrumentũ ferreũ ad opus ignis. Pala

etiã ðꝛ ille concauus locus in anulo in quo

ponit᷑ lapis pꝛecioſus.

NMalea. lex. ſicut dicit Iſidoꝛin. xvij. ety. ðꝛ

a pala eo ꝙ pala ventilet᷑. vt frumenta pur
gent᷑. Vel a pale.frugũ inuentrice.quã gẽ
tiles cererẽ eſſe volũt. De q̃ virgilius Te

qͥ̊ʒ magna pales. ⁊ te memoꝛanda canemꝰ.

Velðꝛa pabulo eo ꝙ palea ſola paſcendis
animalibus pꝛimũ ᷣbebat᷑.Cuius natura
ex contrario frigida eſt intantum vt obꝛu⸗

tas niues fluere non ſinat. Adeo calida vt

matureſcere poma compellat.vt dicit Au
gu. de ciuitate dei. Et coꝛ.pa. Vñ in Auro
ra. Non vult nudari paleis donec ſit adu⸗
ſta. Inde.hęc paleola.lłę. dimi.

— 7

Naleare.ris.n.t.⁊ ͥ paleariũ.rij locus vbi

paleę reponunt᷑.⁊ ðꝛ a palea.Et etiã ſic ðꝛ
pellis.ꝗᷓ ſub collo bouis fluitat huc ⁊ illuc
ad modũ paleę Inde h̊ ⁊ hęc palearl.⁊ B re

Vel a pelle deriuat᷑ h̊ paleare.ris.vel pale

ariũ.rij.pellicula quę pendet ante pectꝰbo
uis.q̃ſi belleariũ. Ael ſic ðꝛ a palo.las.qͥa
vagat᷑ huc ⁊ illuc ⁊ fluitat. Inde palearia

dicunk qdam ꝑtes iugi ꝗ ſub illa pelle col⸗

ligant᷑.⁊ coꝛ.pa. AUnð Ouidius.meta.xj.
Colla toꝛi extant aruis palearia pendent.
Pales fę.g.indecli.vel pales.lis.eſt dea pa

buloꝝ. Inde h̊ palatualis.eiꝰ ſacerdos.Et
pł hec palilia. hoꝝ.paliliũ vel palilioꝛum.
illius deę feſta. Unde Perſius. Fumoſa
palilia feno. Et palilioſus.ſa.ſũ.i.fumoſuſ

a feſto palis.in quo fenum comburebatur.

Paleſtina.a philiſtim.vꝛbe oĩs regio circa

eã dicta ẽ paleſtina Iñ paleſtinꝰ.a.ũ.gẽtile

Paleſtra.ſtrę.ðꝛlucta vel locus luctatiõis.

7 dr a palin. qð eſt lucta. vel motus. qꝛ ibi
frequenter ſe moueant. Vel ðꝛ a pale dea
paſtoꝛum.in cuius honoꝛem pꝛimo fuit ce⸗
lebꝛata. Uel a palude qua vngebãt᷑ lucta⸗
turi anteqᷓ; haberẽt oleũ. Inde paleſtricus

ca.cũ Et.hęc paleſtrica.cę.qͥ in paleſtra lu

ctat᷑.Et qꝛ ad paleſtrã foꝛtes vocabant᷑.iõ
palęſtrica qñq; ꝓ foꝛti põit᷑ ſm ug. MPa⸗

2 *

pias vero dicit Maleſtra gręce lucta. vbi

athlete exercent ſe. Luctatio ꝗᷣ fit in gym⸗

naſio.⁊ coꝛ.pꝛimam VUñ Ouidrꝰi xvj.epi.

mut fera nos retinent aut vncta dona palę
NPalimbacchius.bacchij.idẽ ẽ qð antibac⸗
chius. ſ. pes contrarius bacchio. Conſtat
eni ex pꝛimis duabus longis.⁊ tertia bꝛeui
vide.S.in antibacchius.
Nalin.i.iterũ.Itẽ palin.i.motus vel mobi
litas. Item palin.i.luca.
Palinodiũ.dij.ðꝛa palin.qð eſt iteꝑ.⁊ oda
qð eſt cantus.vel laus.Et p alinodia dicũ
tur laudes iterate.vel cantus iterati. Inde
palinodius.dia.diũ.i.iterũ cantus vel lau
datus. Et hic palinodicus.ci. qui palino⸗
dia facit vel dicit.
Paliſcus.ci.ðꝛ a palin.i iterũ quaſi iterum
veniens.vel q̃ſi iterũ natus. VUñ paliſci di⸗
cti ſũt duo filij Jouis.⁊ ętnę·ꝗſi bis editi.
qꝛ ſemel de mr̃e.⁊ poſt ea iterũ de terra.vm
poetas AUñ Ouidius.in.v.meta.Stagna
paliſcorũ.rupta feruentia terra.
Paliſma.matis.locus luctę.⁊ ðꝛ a palęſtra
Paliurus.ri.carduus eſt ſpinoſus ⁊ alpri.
mus. Be qͥ habet᷑ Eſa.xxxuij. NPapias eti
am dicit Paliurus herba aſꝑrima ⁊ ſpino
ſa. Et ꝓd.pe. AUñ. Virgiliꝰ in bucoł.Car⸗
duus ⁊ ſpinis ſurgit paliurus acutis.
NHalla.lę.f.g.q̃drũ palliũ mulierũ deductũ
vſq; ad veſtigia. affixis in oꝛdine gẽmis di
cta ſic a palin.i.a mobilitate.quę circa finẽ
eſt huius indumenti. Nel qꝛ virgis vibꝛã
tibus ſinuata criſpet᷑. Nelðꝛ pannus qus
drus quo tegit᷑ ⁊ oꝛner. MW
Pallas.dis.f.g.dea belli eſt.⁊ ðꝛa palin.i.
a motu ⁊ excuſſione haſtę. Ael ðꝛ pallas a
pallone inſula.thꝛacię vbi nutrita fuit. Ał
qꝛ pallantẽ gigantẽ occidit.ꝗᷓ ⁊ minerua ðꝛ
quaſi moꝛtalis.vel quaſi minus variarum
artiũ.qꝛ fuit inuentrix multoꝛũ ingenioꝛuʒ
vt dicunt. Et a pallas hoc palladium.diij.
imago vel ſimulacrũ palladis Et palladiꝰ
dia. diũ. ad palladẽ ꝑtinens.
Nallex.icis.cois ge.i.adulter vel iuuenis.
Pallidus.da.dũ.qͥ habet palloꝛẽ.defoꝛma
tus. abiectus vultu. diuſi colol. ⁊ ð;a pal⸗
leo.les. Inde hęc palliditas.tatis Et eſt ſi
gnũ amoꝛis paliditas. Ande quidã. Mal⸗
lida furtiuũ facies maifeſtat amoꝛe.
NPalliũ ·lij. ðꝛa palla.qð eſt pallium. Et eſt
palliũ qͥ miſtrantiũ ſcapulę tegunt᷑.⁊ vt dũ
miſtrant expedite diſcurrãt. Un Plautus
Si qͥd facturus es appẽdei hũeris palliũ.
⁊ ꝑgas qᷓ;tum valet tuoꝝ pedũ ꝓmptitas
Ael dicitur palliũ a pellibꝰ vñ fiebat pmũ
Sʒ mõ dicit᷑ palliũ quoddã genus panm

erxfſerico. Et q̃ͥlibet mãtellus Inde palliolũ

li.di.i.paruũ palliũ.Et palliatus.ta.tũ.i.

palliũ hñs.vel pallio indutꝰ NPõt etiã palli

atus deriuari a pallio.as. Et tunc pallia⸗
tus.i.pallio tectus.vel occultꝰ.coopertus

vt iſte hʒ verba palliata.i.occulta.coopa⸗

ta.Et ꝓd.pꝛimã palliũ. Uñ Auianus.Ex
iguo paruus circũdans pallia collo.
Halloꝛ.loꝛis.m.g.i.defoꝛmitas.timoꝛ.
Palma.mę.ðꝛa pando.dis.q̃ſi panſa ⁊ ex⸗
tenſa.Eſt eni palma manus extenſa.ſ.extẽ
ſis ſiue expaſſis digitis ⁊ explicatis Cui cõ
trarius eſt pugnus.ſ.manus digitis cõtra
ctis ⁊ clauſis.Eſt g̊ palma extenſa Mugnꝰ

vo clauſus. Itẽ a palma manu ðꝛ hęc pal⸗

ma mę.ꝗdam arboꝛ.qꝛ ad manus victoꝛis
oꝛnata eſt. vel qꝛ oppaſſis eſt ramis in mo⸗
dum palme hoiĩis.Eſt eni arboꝛ inſignis vi
ctoꝛie ꝓcero oecoꝛoq; vᷣgulto diuturniſ eti
am veſtita frondibꝰ ⁊ folia ſua ſine vlla ſuc

ceſſione ↄſeruãs.anc gręci phenicem ap

pellant.qꝛ diu durat ex nomie auis illius
arabie ꝗ multis annis viuere ꝑhibet᷑ Quę
dum in multis locis naſcat᷑.non tñ in oibꝰ

fructus perficit maturitatem. Frequenter

gũt in ęggypto ⁊ ſyria.Sola hęc arboꝛ vul⸗

go fulminari mime credit᷑ Fructus aũt eiꝰ

dactyli dicu nt᷑ ad digitoꝝ ſiłitudinẽ. Iteʒ
palma ðꝛ victoꝛia.qꝛ palma arboꝛe victo⸗
res coꝛonabant᷑. In de h̊ ⁊ hęc palmał.⁊ B
le.⁊ palmoſus.ſa.ſũ.i.victoꝛioſus.trium⸗
phał.aioſus.Et hoc palmariũ.rij.palmę.

pᷣmiũ.⁊ ðꝛ palma.q̃ſi pacis alma.quia a vi

ctoꝛibꝰ ferebat᷑.⁊ eſt ethymologia. Vñ pal
ma manus.palma ẽ arboꝛ.victoꝛia palma

Palma notat laudẽ.belli victoꝛia finem,.

Palmes.mitis.m.g.ðꝛ ramꝰ vitis vbi vua
naſcit᷑.⁊ ðꝛ a palma ꝓpter fęcunditatem.⁊
coꝛ.mi.in obliquis.

Palmetum. ti. locus vbi palmę abundãt.et

creſcunt.

Nalmula.lę.di.eſt a palma.Et palmula eti

qm eſt extrema latitudo remi qꝛ extenſa eſt
ad modum palmę.Et palmula eſt inſtrum
tũ ruſticoꝝ iarea cũ tribus vel q̃ttuoꝛvłeti
am pluribus ramis.eo ꝙ habeat ramos ex
tenſos.ſicut p alma digitos vᷣm Hug. Et

NMap̃. dicit. Malmula extrema latitudo re

mi. qua mare impellit᷑. Palmula guberna
culi parsima. —è
Palmus.mi.m.g.ꝗda menſura.ſ.palme.et
ð a palma ꝓ manu.Et eſt palmusa polli⸗

ce vſq; ad minimũ digitũ extẽta manꝰ Pu

gillus vo eſt contractis digitis pugnus. ſi

⁊ pãnatus dr̃.

—

li.m.g.dimi.i.paruus palmus

Palpebꝛa.bꝛę.f.g.i.ſinus oculoꝝ ⁊ ðꝛ apal

po.pas.qꝛ palpebꝛę ſp mouent pilis in oꝛ⸗

dine aſtantibꝰ ad eoꝝ munirionem. Et con
currũt iõ inuicem.vt aſſiduo motu reficiät

intuitũ Inde palpebꝛoſus.ſa.ſũ.i.magnaſ
hñs palpebꝛas.⁊ coꝛ.pe. „*„

Palpo.ponis.qͥ palpat vt cęcꝰ. Nel palpo
ðꝛ adulatoꝛ. Uñ. Palpo manu tractãs.et
palpo vocat᷑ adulaans.
NHaludamentũ.ti.n.s.ꝗdã veſtis regũ ⁊ im

ꝑatoꝝ.qua vtebat᷑ rex vel imꝑatoꝛ ad oſtẽ
dendũ bellum in ꝓximo eſſe futurũ.⁊ ðꝛ a

pala.qꝛ tunc oibus fiebat etiã palã ⁊ mani

feſtũ bellũ in ꝓximo eſſe futurũ. Inde pa/
ludatus.ta.tũ.⁊ paludamẽtat.ta.tũ.i.pa
ludamẽto indutꝰ.vłpaludamẽtũ hñs.

Palũbes.bis.m.g.i.ſilueſtris colũba ꝗ i ar

boꝛibus nidiſicat. Sed columba ꝗᷓ in domi
bus.Et dicunt᷑ palũbes a pabulũ.qꝛ ſunt

foꝛtes pabulo. aũt dicunt᷑ palumbes qꝗi

parcentes lũbis.ſicut colũbę colentes lum

bos. etymologia eſt. Inuenit᷑ etiã hic paliũ

bus.bi.ꝓ pullo palũbis. Uñ NPerſiꝰ. Aut
cur non potius teneroq; palũbo. Inde pa⸗
lumbinus.na.nũ.ſᷣm ug.

Palus.paludis.f. g. ð a pales dea pabuli.

qꝛ paleam.i.pabulũ nutriat iumẽtoꝝ Inð
paludoſus.ſa.ſũ.⁊ h̊ ⁊ hęc paluſtris.⁊ hoc
tre.ſimilis paludi. vel in palude exñs vel

creſcens. Et paludanus.na.nũ.paludi im
mixt. vel in palude moꝛans. Et ꝓdu. lu.
AVnð Lucanꝰ. Tuta fruge triconos addit
nil leſa palude. Sðß =S
Valus.li.ðꝛ ſudes vł lignũ qð terrę infigit
in vineis. ⁊ a palam.qꝛ in apto ſigit᷑ In

de paxillus.li.di.i.puus palus vinearum

Pambphilus. li. interpᷣtat᷑ totꝰ amoꝛ.⁊ coꝛ.

pe. Vñ. Pãphile tolle manus.male nũc of

fendis amicã. Janq; redit anus pamphile

tolle manus.

Pampinus.ni.foliũ vitis.⁊ ðꝛ a palmes.eo

ꝙ a palmite depẽdeat. Inde pãpineꝰ.nea.
neũ.qð totũ eſt de pampinis.Et pampino
ſus.ſa.ſũ.qð eſt plenuʒ pampinis. Et coꝛ.
pi. Vñ Ouidiꝰ.Non hic pampineis amit⸗
tit᷑ vitibus vlmus.

Pan grece. latine ðꝛ oẽ. Iñ h̊ pan panos di

ct eſt qͥdã deus paſtoꝝ.quẽ in ſiłitudineʒ

naturę foꝛmauerũt qꝛ volũt eũ rerũ ⁊ totiꝰ

naturę deũ eſſe.vñ pan.q̃ſi oia dicunt.
Panates.herba eſt ex qua ꝓfluit ſuccus.qͥ

cut diẽ qdã glo. Eſa.iiij. Indepalmulus

hui.
N

Nancelenos dꝛapan.qð eſt oẽ. ⁊ celenos.

qð eſt lucens.⁊ ðꝛ pancelenos.quo nomie
dỹ luna in plenitudine.q̃ſi tota lucens.

Nancrariü.rij.n.s.genus eſt ſpectaculi vt
fieri ſolet ab his qͥ cum beſtijs cõgrediunt᷑

ferociſſimis ⁊ ðꝛ a pancracioꝛ.aris.

Pancra.crę.i.rapina.

Pancraciũ.cij.i.toꝛmentũ vel flagellũ vłqᷣ⸗

dã ludus qͥ fit ſubtrahẽdo aliquid ò manu
in manũ. Vłpancraciũ eſt colluctatio cum

fuſtibꝰ vel locus lignis circũdatus.in quo
certo oꝛdine ſtant pugnãtes.vt in pugilibꝰ
videmꝰ.Glo.eſt in.l.qua actioneS:ſi quis
in colluctatione.ff.ad.l.acqui.
Nancrus.cri.lapis variꝰ.pene ex oibus co⸗
loꝛibus ↄſtans.⁊ðꝛ a pan.qð eſt oẽ.
Mandecta.tę.f.g.liber oĩa ferẽs ⁊ ↄtinẽs ſi⸗

cut totũ coꝛpus legis.vł vetus ⁊ nouũ te—-

ſtamentũ ᷣm hugl. Papias videt᷑ dicere
pandacter.

NPandicularius.rij.m.g.hõ hiãs ⁊ toto coꝛ

ꝑe oſcitans.⁊ ðꝛ a pando dis.

Mandona.nę.ꝗᷓdam poꝛta aput Romamꝗ

ſꝑ pandebat᷑.⁊ dicit᷑ a pando.dis.

Nandox.cis.i.ebꝛioſus.vłguloſus.lecca⸗

toꝛ.qui ſp pandit oꝛa ꝓpter eſcas.⁊ ðꝛ a pã

do. dis. Inde pandociũ.cij.ileccacitaſ.vł

ebꝛioſitas.taberna.vel caupona.
Panduca.cę.f.g.genus eſt oꝛgani.

Nandus da.dũ.i.curuꝰ.⁊ ðꝛ a pando.dis.
Sʒ pandũ ꝓpꝛie eſt qð dirigit capita in in⸗

ferioꝛẽ ꝑtem. Curuũ qð in ſuꝑioꝛẽ. Oẽ tñ

curuũ põt eſſe pandũ.⁊ ecõuerſo diuerſis
reſpectibꝰ. Inde pãdulus.la.lũ.i.aliq;tu⸗

lũ curuus.Et cõponit᷑ repãdulus.la.lum.
Panegyriſta.coĩis ge.i.laudis decantatoꝛ.
Panegyricꝰ.ca.cũ.i.laudando decantatus
Iñn.panegyrice.i.laudant.laudabiłr.⁊ hG
panegyricũ.ci.ſ.licencioſũ ⁊ laſciuioſũ ge⸗

nꝰ dicendi in laudibꝰ alicuiꝰ. In cuius ſpẽ?
⁊ cõpoſitõe hoĩes multis mẽdacijs adulãt᷑

Paneta.tę. .p.qͥ vel ꝗᷓ facit panem.

Pãphagius.gia.giũ.dt q̃ſi oia comedẽs.?

dỹ a pan. qð eſt oẽ.⁊ phagin.qð eſt come⸗
dere. Vñ ⁊ panphagi dicti ſũt quidã hoieſ

in ethiopia.qͥbꝰ eſt cibus oẽ qð mandi põt

⁊ oĩa foꝛtuitu gignentia.

77

Nangitoꝛiũ.rij.n.s locus vbi multi ſimul
canunt.ſ.choꝛus.

„

Paniceus.cei.m.g.⁊ hęc panicea.ceę.qͥ vel

qfacit panẽ.⁊ ðꝛ a panis.⁊ paniceꝰ.cea.ce⸗

unm.ad panẽ ꝑtinẽs.vel de pane exñs ſicut
dicim paniceas menſas.quę ad paneʒ co⸗
medendum parant᷑.vel quęfiunt de pane.

ne coꝛpus ex eis contegant.

NPaniciũ cij.qͥddã genus annone.⁊ ðꝛ a p-

nis.qꝛ in quibuſda locis eo hoies ſuſtenta

tur vice panis.vñ ⁊ ðꝛ paniciuʒ.q̃ſi panis
viciũ.qꝛ vice panis fungit᷑ ̃m quoſdã.

Naniculus.li.di.paruus paniis.
NPanifex.cis.coĩs ge.qͥ vel qᷣ fac panẽ. Idẽ
⁊ paniſicus.ca.cũ. Añ.j. Reg..viij. Filiaſ

q́̃; veſtras faciet ſibi vnguentarias.⁊ foca
rias ⁊ panificĩzs.
Paniſiciũ.cij.locus vbi panis fit.vel factio
panis.vlł artificiũ piſtoꝛis.⁊ ðꝛa paniſico.

NPanificina.nę.ſiłr ðꝛ locus vbi fit panis.

Panis.panis.m.g.ðꝛa pan.qð eſt oẽ.qꝛ e’i
oi cibo apponit᷑.vel qꝛ oẽ aial eum appetit
Itẽ vt ðꝛ in hiſtoꝛijs ſuꝑ Exodũ. Panes
ꝓpoſitionis vocant᷑ duodecim panes aʒy-
mi de ſila mũdi valde.qͥ ponebant᷑ ſuꝑ mẽę
ſam ſeni altrinſecus.⁊ ↄſtabant ſinguli de
duabus decimis ephi.⁊ ſingulis ſuppone⸗

bat paterna aurea. ⁊ ſuꝑ patenã pugillus

thuris. Joſephꝰ dicit hialas aureas ſu
ꝑpoſitas plenas thure. In diluculo ſabba
ti recentes ⁊ calidi panes imponebant᷑ mẽ⸗
erãt ibi immotivſq; ad ſabbatũ ſequẽſ
unc illis ſublatis ⁊ thure incenſo ſuꝑ al⸗
tare noui cũ alio thure ſubſtituebant᷑ Sub
latos vo ſoli ſacerdotes comedebant.vnð
ſacerdotales dicedant᷑. Vel etia ideo qꝛ vt

git Joſephus dñs pᷣceperat ꝙ ſoli ſacerdo

tes panes illos foꝛmarent.⁊ coquerẽt ⁊ po
nerent in menſa. tollerent. Dicebant᷑ etiã
panes ꝓpoſitionis.qꝛ ꝓpoſiti erant coꝛaʒ

dñño in memoꝛiã ſempiternã duodecim tri⸗

buum filioꝝ iſrael. vel poꝛro poſiti.i.a lon⸗
go tꝑe poſiti.qꝛ ꝑ totam hebdomadã.veli
ęternũ ꝑ ſucceſſionẽ ponendi.
Pãnoſus.ſa.ſũ.i.cincinnoſus.vilibꝰ pãnis
indutus. Itẽ pãnoſus põt dici plenꝰ ⁊ abp-
undans pãnis. Iñ heęc pãnoſitas.tatis.
Pãnucius.cia.ciũ.i.pãnoſus vilibꝰpãnis i
dutus. a panus. Et hęc pãnucia. cięg.
ðꝛ qdã veſtis qꝛ ſit ð diuſis pãnis abſciſſa.
Pãnꝰ. ni.m.g.ðꝛ a pan qð ẽoẽ qꝛ ab oĩ hoĩe

appetit᷑. Inde pãniculꝰ.li.di.i.ꝑuꝰ pannꝰ

anocius.cia.ciũ.ðꝛa pan.qð eſt oẽ.⁊ ota
vel oti. qð eſt auris.Et ſunt panocij ſᷣm qͥſ

dam apud ſchytas quidam hoies mõſtru⸗

oſi cum diffuſa magnitudine auriũ vt om⸗

Hanſelenos.i. tota lux noctis.ſ.luna plena
vel plenilunium. ⁊ ð a pan.qð eſt totuʒ. ?

ſelenos.qð dr lux noctis.

qſus.ſa.ſum.i.aꝑtus.extẽſuſ.diffuſus.ſ.

dꝗ ambulat nudis pedibus

Pantapoles gręce ðꝛ negociatoꝛ q̃ multa
vendit.q latine ſeplaſſarius . .
Pãther theris.actõ pantherẽ vel ra.⁊ hęc
panthera. rę.pe. ꝓ. genus lupi.⁊ ꝛa pan.

qð eſt oẽ.eo ꝙ oĩuʒ aialiũ ſit amicꝰ niſi dꝛa⸗

conis.vłqꝛ in ſui generis ſocietate gaude⸗
at.⁊ ad eãdẽ ſiłitudinẽ qͥcqͥd accipit reddit

Pantheus.thei.deus in ſe oia reſentans.

⁊ðꝛ a pan qð eſt oẽ.⁊ theus deus qſi oium

deus. Idẽ qui ⁊ pan. Et hoc pantheũ vel

pantheon.tẽplũ illius dei vel templũ oibꝰ

dijs conſecratũ.ſiẽ eſt tẽplũ oĩuʒ ſctõꝝ.Et

vt fert᷑romani cũ vniuerſo oꝛbi dñarent᷑.

q̃ͥddã templũ maximũ ↄſtruxerũt in cuius

medio ſuũ idolũ collocãtes.oĩuʒ Puncia⸗
ſimulacra ꝑ circũitũ ſtatuerũt.reſpicientia
rectis vultibꝰidolũ romanoꝝ Si qñ aũt ali
qua ꝓuicia rebellaret. ↄtinuo arte diaboli
ca illius ꝓuincię ſimulacrũ idolo romano⸗
rũ poſterioꝛa voluebat.tãqᷓ; inuẽs ꝙ ab ei
dominio receſſiſſet Cõcitati ergo romãi ad
ipᷣam ꝓuinciã.copioſũ exercitũ deſtinabãt
⁊ ipᷣam ſuo dominio ſubiugabãt Veꝝ non
ſuffecit romanis ꝙ oiuʒ ꝓuinceaꝝ ſimula⸗
cra in vꝛbe ſua haberẽt.qͥn potiꝰ fere ſingu
lis dijs templa ſingula ↄſtruxerũt.tanqᷓ; qͥ
eos oiuʒ ꝓuinciaꝝ victoꝛes ⁊ dños effeciſ⸗
ſent.ſed qꝛ oia idola templũ ibi habere non
poterant.ad maioꝛẽ ſuę veſanię oſtentatio
nẽ.vnũ tẽplũ cęteris mirabilius ⁊ ſublimi
us in honoꝛẽ deoꝝ oiuʒ erexerũt.⁊ panthe
on qð ſonat oĩ dei nuncupauerũt. NPontifi
ces eni idoloꝛũ ad maioꝛẽ populi deceptio
nem finxerũt.ꝙ ſibi a Cybelle quã oĩuʒ de
oꝛũ matrẽ appellabãt fuit imꝑatũ. vt ſi de
oĩbus gentibꝰ vellent victoꝛia obtinere.ſi⸗
lijs ſuis templũ magnificũ fabꝛicarẽt.

Pantomimꝰ.i.p oia ioculator.⁊ ðꝛ a pan.

vel panton.i.oẽ ⁊ mimus.

Panꝰ.ni.m.g.virgula illa circa quã trama

inuoluit᷑.⁊ ðꝛ a pannus.qꝛ eo pannus texi
tur. Idẽ ⁊ cannellus ðꝛ.qꝛ ⁊ de cannis fit ĩ

qbuſdã locis. Uñ Luciliꝰ. Intentus mon

ſtret rectus ſub tegmine panus. Inde hęc
panucula.ę.dimi.nauicula textricũ qꝛ eiuſ
diſcurſu panni texunt᷑.
NPapa.papę.i.admirabilis maioꝛ pater et

cuſtos.⁊ ðꝛ a pape.qð eſt interiectio admi⸗

rantis.qꝛ vices dei gerit interris.Et vica⸗
rius illius eſt.cuius ẽ terra ⁊ plenitudo ei
c.tua.de deci.⁊.ix.q.iij.cuncta ꝑ munduʒ
aũt ðꝛ papa.quaſi pater patruʒ etymo.
eſt. Inde h̊ ⁊ hec papalis ⁊ hoc.le.⁊ h̊ pa⸗

pale. lis. Et hicpapatus. tus tui.

‚—

Napas. pantis i. gnartio.qꝛ circa culinas 1

papando incedit. Uel papas ðꝛ edagog.
cui infantis diſciplina cõmittit᷑. Uñ Juue

nalis. Timidus pguſtat pocula papas Sʒ

h papas.atis.ðꝛ gręce qddã genus lini can
didiſſimi ⁊ molliſſimi.

Papauer. ueriſ.n.g.herba eſt ſomnifera. ð

.

qᷓ diẽ Virgiliꝰ. Letheo ꝑfuſa papauera ſõ

₰ „

no. Sopoꝛẽ eni languentibus facit Et alia

eſt vſualis.alia agreſtis.ex q̃ fluit ſuccus.
q apiõ appellat᷑. Et papias addit. Papa⸗
uer ſiluaticũ.i.agreſte cũ aceto trituʒ ⁊ fõti
impoſitũ ſedat doloꝛem. Succus vo eius

ſi frontẽ ex eo ꝑungas ei qͥ vigilias patitur

ſomnũ cum ſopoꝛe adducit.

