uinatio.ſ.viſio poſitoꝝ.i.ſuiſoꝝ a deo Et

hincſilia Tireſię dicta eſt mantes. q̃ſi diui

natrix. Vel mãtes dicta eſt tam diuin atio

q; filia Tireſię.a manes.⁊ tueoꝛ.quia ma/

nes tueatur.

ug . Ste manſus AEanulea. leę.i.manica.⁊ ðꝛ a manꝰ. Inð
uari a maneo.nes. Vñn diẽ MPap̃ᷣ. Manſa
comeſta.mãſueta.mãſus dictꝰa manẽdo.

õ

oꝛiundus fuit Virgili⸗. Añ Ouið. ¶Man
tua virgilio gaudet. Neroma catullo. Pe

ligne gentis gla dicar ego. JIñ mantuanꝰ?.

na.num. gentile vel patrum.
¶Hantus.ti.eſt bꝛeuis amictus.⁊ ðꝛ a ma/
nus.qꝛ manus tegat tmi.
Hanual.lis. .t.⁊ ͥ le.ad manum ptinẽs

Et h̊ manuale.lis.ꝓ qͥdaʒ libꝛo qͥ quaſi ad

manum ſp habet᷑.

1Manubisę. biaꝝ.i.excubię ꝗᷓ ꝑ ſpacia noct
vigilãt.⁊ ðꝛ a manꝰ.qꝛ ꝑ manꝰ.i.cateruas

fiunt. Manubisę etiam dicunt᷑ ſpolia exu⸗
uię.ꝗᷓ victis extrahunt᷑.ſic dictę.qꝛ mani⸗
bus victoꝛũ extrahunt᷑ ᷣm hugl. Napi.
vo dicit Manubisg ſpolia rapineę.res ð p/⸗
da mãu collecte. Wanubig. dictęe ſunt. qꝛ
manibꝰ detrahũt᷑.i.veſtes moꝛtuoꝝ. Vn
Ecech.xxx viij.Et diripies manubias infi

ulg. le. Dimi. i. paruam Manubꝛiũ.bꝛij.ðꝛ manica vel ma (nitas.
Manſuciꝰ cij.i. edax.ad madẽdũ paratus
MHaãſuetus.ta.tũ.i.mitl.nulli iniuriã faci/

nicum cuiuſlibet ferri.⁊ ðꝛ a manꝰ.qꝛ mãu
tenet᷑. Iñ manubꝛiatus.ta.tũ.Et viðꝛ cõ/
poſitum a manu ⁊ bꝛia.qð eſt menſura.qꝛ
ita cõmenſurat᷑ ꝙ poſſit teneri in manu.ſi⸗
cut patet in cultello ⁊ ſecuri. S
manuleatus.ta.tũ.i.manicatus.
Manum greęce.latine ðꝛ bonum.

Manumiſſio.onis.eſt datio libᷣtatis.ff. de

acq.re.domi.l.adeo .S:cũ qͥs in fi. Et mau

miſſus ðꝛ qͥ eſt liberatus a manu ⁊ poteſta

te dñi.⁊ ðꝛ ſic.quaſi extra manũ.i.ptãtem

dñi ſui miſſus.

NMEPanupiariũ.rij.i.gauſape.q̃ſi manꝰ piãs

Manus.nus.nui.f.g.ðꝛ a munꝰ eo ꝙ ſit to
tius coꝛpis munus. Ipᷣa em oꝛi cibũ mini⸗
ſtrat.⁊ facit.⁊ diſpenſat.oia dat.⁊ accipit
Vñ ab Ariſtotele.manꝰ appellat᷑ oꝛganũ

oꝛganoꝝ. IJñ manutus.ta tum.i.magnas

hñs manꝰ.Et coꝛ.pᷣmã. Vñ prou.xj.Ma
nus in manu nõ erit innocens. malus.

MWManut giũ. gij. eſt togilla cũ q tergit᷑ mãꝰ.
MUãter. geris.m.g.i.filiꝰ ſcoꝛti.vł adulteri
nus. Vñ Beutero.xxiij. Nõ ingredietur

maner. H eſt de ſcoꝛto nat in eccłiam dñi
vſq; ad decimã generationẽ. Iñ mãgerinꝰ
na.nũ.i.adulterinuuns.
Mapa.pę.i.togilla.⁊ ðꝛ a manꝰ.q̃ſi manu
pia.i.manũ pians. Iñ hęc mapella.lę. vel
mapula.lę.vł mapellula.lę.dimi. Mapa
etiam ðꝛ pictura vel foꝛma ludox. Nñ ðꝛ
mapa mundi. .
Mapalia. paſtoꝛalia.tabernacula.
QMaranatha.vt dic ꝗdã glo.ſuper illud.j.

Alãtua.tuę.qᷓdã ciuitas lõbardię. de qua

ad Corl. xvj. Sit anathema maranatha.

Sit anathẽa.i.ſepatꝰa deo vł ↄdẽnatus.

¶Maranatha.i.donec veniat dñs.vł in ad

uentu dñi. Maranatha em interpᷣtat᷑ do
minus venit. HMM

Maratron greęce.i.feniculum.
MWarceſcibil..t.⁊ B le.i.putreſcibił.
Marcha ðꝛ comitat terrę alicuiꝰ. Anð et
marchio ðꝛ pᷣnceps vel dominus marche

Marcha etiã ðꝛ qdᷣdã põdus.ſ.mediali/

bꝛa. vt ðꝛ marcha argenti. .
¶ Harciaton.n.g.genus vnguenti.

Marcidulus.la.lũ.i.aliquatulũ marcidꝰ.
Marcidus.da.dũ.i.putridꝰ.areſcens.lo⸗

guens. Iñ hęc marciditas.tatis.

Warcioniſtę qͥdam hęretici a marciõe ſtoi

co phᷣo appellati.qͥ Cerdonis dogma ſecu
tus.alteꝝ bonũ.alterũ iuſtum dñm aſſeru
it.tãqᷓ; duo pᷣncipia creatiõis ⁊ bonitatis.

arcoꝛ.orl.i.marciditas.macies.defectꝰ*

qdã. Iñ marcoroſꝰ.ſa.ſũ.i.plẽꝰ m arcoꝛe
Harculus.ili.i.puſillꝰ.malleꝰ.⁊ eſt dimi.a

marcus.qð ⁊ martellus ðꝛ.

EHarcꝰ.ci.ðꝛ malleus.⁊ eſt marcꝰmaioꝛ q;
malleꝰ.⁊ ðꝛ a mollo.lis.ſicẽ ⁊ malleuſ.vłqꝛ

maioꝛ eſt ⁊ foꝛtioꝛ ad ccdendũ. Marcus
etiam ðꝛ qͥdam euãgeliſta.⁊ int᷑pᷣtat᷑ excel⸗
ſus mãdato Excelſus vtiq; ꝓpt᷑ euãgeliũ
altiſſimi qð ſᷣdicauit. Ał ſublimis manda
to ðꝛ rõe ꝑfectiõis ĩ vita.qꝛ nõ ſolũ ſᷣuauit

mãdata cõia.ſʒ etiã ſublimia. ſic ſũt ↄſilia
Et vt ðꝛ in ãdam chronica Claudiꝰ ipat
arcꝰ euãgeliſta ſcribit.apłi ꝑ oꝛbeʒ di⸗

uidunt᷑.Marcꝰalexãdrię martyrium cõ/⸗/
¶ Nare.ris.n.t.põt dici aquaꝝ ge/ (pleuit.
nerał collectõ.⁊ ðꝛ a meo.as.q̃ſi meare.qꝛ
ſpꝑ eſt in motu. Ois.n.aq̃ꝝ collectõ ſiue ſal

ſa ſit ſiue dulcis. abuſiue ðꝛ mare. ñ Ge⸗

ne.j.Cõgregatiões aquaꝝ aꝑpellauit ma
ria. Sʒ ꝓpᷣe mare ðꝛ.cuius aꝗᷓ amarę ſunt
Igdẽ ð ęquoꝛ.pelagꝰ.fretũ.põtꝰ.oceanꝰ.

abyſſus. Iñ marinꝰ.na.nũ. Et marinariꝰ

ria. riũ.q̃ſi iuxta mare exñs. Iteʒ inuenit
mare tiberiadis.⁊ eſt idẽ qð lacꝰtiberiadiſ
Itẽ iuenit᷑ mare rubꝛũ.Et vt ðꝛi hiſtoꝛijs
ſuꝑ Exo. Mare rubꝝ nonẽ aq̃ rubea.ſed
oĩs terra circũſtãs rubea eſt.ex qᷓ vitiatur
gurges ⁊ inficit᷑.vñ miniũ acutiſſimuʒ de⸗
cerpit᷑.qͥcqd etiã ad eſũ ĩ fructibꝰẽ i hũc co
loꝛẽ cadit.Ob h̊ gẽmę ibidẽ rubeęinueni/⸗
unt᷑ ꝗ humo inuolutę.⁊ int᷑ arenas attritę
terrę coloꝛẽ ⁊ marl hñt.Et vbi nos dicimꝰ
rubꝝ.hebꝛę hʒ cãnoſum.eo ꝙ cãnęiĩ lito/⸗
ribus abundãt. Itẽ inuenit᷑ mare moꝛtuũ

¶QV—Haria. rię.f.p. mater dñ

Et ðꝛ moꝛtuũ vt dicit Iſið.ꝓpter h̊qni/
hil gignit viuũ.nihil recipit ex genẽ viuẽ/
tiũ. Hã neq; piſces hʒ.neq; aſſuetas ads ?æ
letas mergẽdi vſu patit᷑ aues.ſʒ ꝗcunq; vi
uentia mergenda tẽptauerl.q̃cũq; arte de
merſa.ſtatim reſilient.⁊ q;uis vehemẽter
illiſa. ſtatim excutiunt᷑. Hoc ⁊ mare ſalina
rium vocat᷑.qð eſt in iudęa. s
Margarita. tę.f.p.eſt ꝗdam gẽma pᷣcioſa
cãdida.a mari dicta. Unð dicit Jið.xvj.
etymo. Margarita pᷣma cãdidaꝝ gẽma?z?
quam inde margaritã aiunt vocatã ꝙ i cõ
chułmaris h̊ genꝰ lapidis inueniat᷑ Ineſt
em in carne cochleę calculus natꝰ ſiẽ in ce⸗
rebꝛo piſcis lapillus.Gignit᷑ aũt de celeſti
roꝛe.quem certo anni tꝑe cochleę hauriüũt
Jem inuenit᷑ h̊ margaritũ.ti.Prou.xxv.
Inauris aurea ⁊ margaritũ fulgẽs qui ar
guit ſapientem. Inuenit᷑ etiã hęc marga /
rita.tę. ꝓ qdam vgine gloꝛioſa.a margari
ta gemma dicta .
AHargo. ginis.incerti ge.licʒ qͥdã dixerint
ꝙ ſit cõis.eſt litus maris.⁊ ðꝛa gyro.ras.
⁊mare.q̃ſi girãs mare.Tranſfert᷑ etiam H̊
nomẽ margo. vt dicat᷑ qdᷣlibʒ litꝰ vłlimbꝰ
⁊ generalit᷑ extremitas. vel extrema pars
cuiuſlibet rei. Im margineꝰ.nea.neũ.⁊ H
hec marginał.⁊ Hle.qð ꝑtinet ad marginẽ
vel qð eſt in margine. Vñ gloſe dicuntur
marginales ꝗᷓ funt in marginibus libꝛi.ad

differentiã interlineaꝝ gloſaꝝ.ꝗᷓ ſunt inteꝛ

lineas textus. ́MÿMD
ni ꝓpter claritateʒ
Añ ⁊ maria illuminatrix ſiue ſtella maris
interpᷣtat.qꝛ genuit lumen mũdi.De vir
⁊filis duaꝝ mariaꝝ ſoroꝝ beatę Marig
matris dñi.vide ſupꝛa Cleoppas.
MEariſan octauus menſis ef.
MECMariſca. cę.f. p.ðꝛ ꝓpᷣe veſica ꝗᷓ circea po/
dicẽ mariũ ex nimio fricatu ex vſu agendi
opus ſodomiticũ ſolet eructare Vñ Juue
nalis. Si podice leni. Scindunt᷑ tumidę
medico ridente mariſce. Dicit᷑ iñ qnñiq; ma
riſca ꝗlibet veſica q ex aſſiduo carnis frica
tu naſcitur. M
Caritellus.li.m. S.dimi.i.paruus maritꝰ
⁊ hec maritella lę.parua vxoꝛ vel marita.
¶Naritimꝰ.ma.mũ. q̃ſi iuxta mare exiſtẽs
Iñ hec maritima.mę.ðꝛ terra qiuxta ma/
re eſt. Ael maritima dicunt᷑ loca mari viei
na ſic dicta.qſi maris intin.²
¶Garitus.ti.m.g.vir qͥ coniugem hʒ.⁊ ðꝛ
a mas. Inde hęc marita.tę.i.vxoꝛ. Etma
ritus.ta.tum.pertinens ad maritum. vel

maritã. vel maritatꝰ. ta. tũ. Eth̊ ⁊ hec ma

ritalis.⁊ H le.

MWars.marti.ðꝛ deꝰ belli.Et ꝓ ipᷣo bello i/

uenit᷑.⁊ ðꝛ a mas marl.qꝛ mariũ eſtmars.
Ad h̊ em̃ ꝙ ſit mars.i.bellũ ꝑ viros pugt̃
maxie apð nos vbi ſoli mares pugnant

War ſia.ſię.qdam terra eſt. Inñ marſus ſa.

ſum. Ael marſi ſunt dicti.q̃ſi martẽ ſciẽteſ

vel ſitientes.qꝛ bellicoſi ſunt. Et qꝛ marſi

multũ valent incantatiõe ſᷣpẽtũ.iðo qñq;

inuenit᷑ marſus ꝓ incantatoꝛe ſerpentum.

QAñq; generalit᷑ ꝓ incantatoꝛe.

Aarſilia.lię.qdam ꝓuincia eſt ſiue regnũ

Marſupiũ.pij.ſacculꝰ pecunię ſiue burſa.

⁊ ðꝛ a marſupõ gręco.qð gręci ſic vocant.

Martellus.li.dimi.mediocris malleus.
Martyr.tyrl.cõis.ge.gręce. latie ðꝛ teſtis
Vñ ⁊ teſtimonia.gręce martyria dicuntuꝛ
Iñ martyr teſtis ðꝛ.qꝛ ꝓpter teſtimoniuʒ
chꝛiſti paſſiones ſuſtinuit.⁊ vſq; ad moꝛtẽ

ꝓ vitate certauit.Et inde h̊ martyriũ.rij.
cruciatꝰ martyris.vel locus vel templum

martyrl.qꝛ in mẽoꝛia martyrl ſit ↄſtructũ
yvel qꝛ ſepulcra ibi ſunt ſanctoꝝ martyrũ.

Nartiꝰ.tia.tiũ.i.ad martẽ ꝑtinẽs.vł belli

coſus.⁊ ðꝛa mars Et h̊ martiꝰ.tij.qͥdã mẽ
ſis.ſic dictus ꝓpt᷑ martẽ rhomanę gẽt au⸗
ctoꝛem.Fuit em pr̃ Rhomuli. Et iõ rho/
mulus in honoꝛẽ pr̃is.pᷣmũ mẽſem ob eiuſ
noĩe martiũ vocauit. Vel iõ martius dici/
tur a marte.qꝛ in eo eſt feſtũ martl.⁊ ei ↄſe

cratus eſt mẽſis ille.qꝛ eo tꝑe cuncta aian⸗
tia ad martẽ agunt᷑ ↄcubendi volũtate Et

idem ðꝛ menſis nouoꝝ.qꝛ martiꝰolim erat
initiũ anni.Et inde martius.tia. tiiiũ.
M:as. marl.m.g.i.maſculus vel maritus.
⁊ coꝛt.ma. Ande. Illibata timet foſſoꝛem
gleba timeſcit.Ad maris acceſſum vᷣgini⸗
tatis hono.
¶M Maſculus.la.lũ.i.maſculini ſexꝰ.vłfoꝛtis
vł baro.vel vir.⁊ ꝛ a mas.Et hic maſcu/
linꝰ.na.nũ.Et cõponit᷑ cũ cõ ⁊ ðꝛ cõmaſcu
lus.la.lũ.ſᷣm Hhugl.Et ſᷣm Papᷣ.maſculꝰ

eſt dimi. a ma.

¶ Naſloth lib eſt qᷣ ðꝛ ꝓuᷣbia Salomonis.
AHMaſpit᷑.maſpiteris.vłmaſpitris.m. ge.i.
mart pr.⁊ ðꝛ a mars ⁊ pr. Ałmaſpiter ðdꝛ

maris pr.⁊ tũc cõponit᷑ amas ⁊ p.
Maſſa.i.villa vł caſula.vł maſſa apud he⸗
bꝛeos gue põdus ðꝛ. ⁊ ꝓpᷣe metalli alicui⸗
In h̊ maſſariꝰ.rij.cui còmiſſa eſt cura toti⸗
familię. Et hec maſſaria. rię. Itẽ maſſa pa

lataꝝ inuenit᷑.⁊ ð pondus ficuũ. Ficꝰ em

int᷑ palas cõpꝛeſſę dicunt palatę. AUñ mgr

in hiſtoꝛijs.ij. Reg. xvj. Onerati maſſis
palataꝝ.i.ficuũ.qꝛ inter tabulas q̊s palas
dicimus pꝛeſſe cõpingunt᷑.

QMaſſageta vłmaſſagetes ðꝛ a maſſa qð eſt
pondus gque.⁊ geta.qð eſt gothꝰ. Et ſunt
maſſageteę vt ðꝛ gentes habitãtes inter ſcy
thas. ⁊ albanos.Et coꝛ.pe.Añ Lucanus
in. ij. Agmina maſſagetem ſcythius nõ al/
liget iſte. Item Hiero.in epła ad paulinũ.

pᷣmo ca. Pertranſiuit caucaſum albanos
ſcythas maſſageteas.
Maſſicus.ci.mons eſt vbi optimum vinũ

abundat.Et ponit᷑ qñq; ꝓ vino. Jñ maſſi

cus.ca.cũ.⁊ maſſicũ.ci.ꝓ optimo vino

AQRHaſtigia. gię. 9. p. malus ⁊ neqᷓ; ſeruꝰ. vel
ancilla.⁊ ðꝛ a mano.nas.q̃ſi a ſtige manãs

Item maſtigia põt deriuari a maſtico.as.
⁊ tunc eſt ge.f.⁊ eſt coꝛrigia baltei.vł qua

mantellus ↄglutinat᷑ añ.Et ponit᷑ qñq; ꝓ

flagello.

tiſci arboꝛis gutta eſt. Iñ hecmaſticia. nę.

qdam veſtis.qꝛ coloꝛẽ maſticis habet.ſᷣm

Hugl.Et vt fert᷑.maſtix eſt genꝰ gumi con

ſolidans dentes. èM
Maſtruca.cę.f.p.veſtis ſardoꝝ ex pellibꝰ

feraꝝ.⁊ ðꝛ a mõſtrũ q̃ſi mõſtruoſa.qꝛ qͥ ea
vtit᷑ q̃ſi in feraꝝ habitũ tranffoꝛmat᷑. Inö

maſtrucatꝰ.ta.tũ.i.maſtruca indutus.
Mater.tris ðꝛ a meter gręce.qð idẽ eſt qð
mater. aũt ðꝛ mater q̃ſi mammas tritas
hñs.vel q̃ſi mãmas gerens.etymolo. eſt.

Iñ matercula.lę.dimi.ꝑua mat᷑ vł in ſta /

tura vel in diuitijs. Et maternꝰ.na.num.

Et h̊ ⁊ hęc maternał.⁊ h̊ le.Et ꝓð.pᷣmam

mat᷑ naturaliter. Añ Ouið.epi. Mat er!
tauro ſenioꝛ ipᷣe truci. In materfamilias.
materfamilię. vel materfamiliaꝝ.fę.ge.i.
mater ſuꝑ familiam.vel ꝗᷓ̃ ꝑ quandã iuris
ſolennitatẽ in familiam tranſit mariti. Ta

bulę em matrimoniales inſtr̃a fiũt ſuę em//

ptionis. Vel materfamilias eſt illa ꝗᷓͥ płes
enixa eſt.qꝛ familia ex duobus eſſe incipit
EKHateria.rię.ðꝛ a mater.q̃ſi mater rei Jnð

materiola.lę. dimi.Et eſt materia in voci/

bus ⁊ ſcientijs.ſed materies in alijs rebus
Item a materia materiatus.ta.tum.qð ex

materia conſtat.Et materio.as.i.materiiã
conſtruere.Et h̊ ⁊ hęc materialis.⁊ hoc le

ad materiam ꝑtinens.vel ex materia con⸗
ſtans. vel in ſua materia deſignanda poſi/
tus. VUnde ⁊ hoc vocabulum ðꝛ materiali
ter poſitũ.quod ponit᷑ ad deſignandũ ma
teria ſuã.i.ſeipſum ⁊ qualitatem ſuijpſius

che⸗
ena
hoce
⸗
oſ,
nenil

ANbatertera. re.eſt ſoꝛoꝛ mr̃is.⁊ ðꝛ a mat᷑. ꝗq

ſi altera mater.ſicut amita ðꝛ ſoꝛoꝛ patris.
Mateſis.ſis.pe.coꝛ.i.vanitas.

Mateſis.ſis. pe.pð.⁊ ſine aſpiratiõe.i.di⸗

uinatio. In matematicꝰ.ca.cũ.i.diuiatoꝛ
Vñ Juuenał.HNemo matematicꝰ geminũ

indemnatus habebir.
MWMatheſis.pe.coꝛ.cũ aſpiratiõe.i.doctria

ſcʒ qdruuiũ Vñ. Scire facit matheſis.ſed
diuinare mateſis. In mathematicꝰ.ca.cũ

id ẽ doctrinal q̃druuiał.Et hęc mathema⸗

tica.cę.i.ſcia q̃druuialis ſiue quadruniuʒ
q̃ſi doctrinałſcia.vłqꝛ ꝑ illã venit᷑ ad the⸗
ologiam.ꝗ eſt doctrina doctrinaruʒ ⁊ ſcia
ſciaꝝ.vel qꝛ maioꝛ doctria ſit in mathema⸗

tica qᷓ; in alijs.Et cũ in alijs artibꝰ ſolo ſer

mone ſit doctrina.in hac etiã viſu fit.quia

. qð vbo ðꝛ.⁊ rõne ſub figur ocułoñditur.
ABel ðꝛ doctrinal.qꝛ circa poſterioꝛa conſi

ſtit qꝛ ibi fit doctrina de coꝛꝑibꝰꝑ ea ꝗ cir/
ca coꝛpa ſunt. Vñ mathematica dat iitiuʒ

pꝓhyſica ꝓfectũ.theologia ↄſumat iꝑfectũ
OEEDatheſicẽtrũ.tri.n.sS.i.diſciplinał vł do/

ctrinalis punct circuli.⁊ ðꝛa matho.vel
matheſis.⁊ centrũ qð eſt punctus.
Matho gręce.i.diſco latine.

MℳMatricida.dę.9. p.pe. ꝓð.qͥ velꝗᷓ occidit

matrem. Iñ h ⁊ hęc matricidał.⁊ h le.res
matricidę. vel ꝑtinens ad matricidaʒ. ⁊ B
matricidium. dij. ðBUB

AWatricula. lę. pe. coꝛr̃. eſt dimi. de matrix.

cis.qð etiã ꝓ cartula inuenit᷑.⁊ ꝓpᷣe ꝓcar

tula ꝓmiſſiois. Vñ in vita beati Silueſtri
legit᷑ ꝙ habebat noia viduaꝝ ⁊ oꝛphanoꝝ

in matricula ſua ſcripta.h̊ᷣ eſt in ꝓmiſſiõis
cartula.

¶Matrimes.mis. .t.q vel ꝗ̃ viuit ſuꝑſtes
defuncta matre. Nel matrimes ðꝛ puer ſi/

miłmatri. Unde ⁊ ðꝛ tunc matrimes qua⸗
ſimatrem imitans

Matrimoniũ.nij. idem qð nuptię.⁊ dicit

a mat᷑.⁊ ſic diffini᷑. atrimoniũ eſt viri
⁊ mulier legitima ↄiunctio.indiuiduã vi/⸗
te ↄſuetudinẽ retinẽs.xxvij.q.ij·S· j. ⁊ de

Pſump.c.illud.de ↄuer.in fide.ex lris.Et

ſubaudi h.ſ.ad ꝓpoſitũ in quo debent eſſe

tpe quo nubũt vel matrimoniũ ↄtrahunt
Inſti. de.pa.po.in pᷣn. Et matrimoniũ eſt
duplex.ſ.verũ ⁊ pᷣumptũ. Veꝝ qð cõtra⸗

hit᷑ inter pſonaſ legitimas ꝑ vba apta nul

lo impedimẽto ſubſiſtente. ręſumptum

ðꝛ qñ int᷑ pſonas legitimas interuenit tra⸗

iIm ↄditiõis vel arbitrij alieni ⁊ ſuccedit co

MWattheus in hebꝛeo donatꝰ exbmit J

pula carnał.vt inqᷣt Goff. Et nõ ꝙ non ðdꝛ
patrimoniũ.licet a dignioꝛi debeat fieri de
nominatio.⁊ tantũ votũ habeat pat᷑ ĩlibe

ros.ſicut mater.qꝛ mat᷑ maius exercitium

vel officiũ exercet circa liberos q; pateꝛ.qꝛ
añ partũ oneroſa.in partu doloꝛoſa.⁊ p⸗
partũ laboꝛioſa.igit᷑ ad honoꝛẽ eius dicit᷑
matrimoniuʒ.vt de ↄuer.in fide.c.ex lĩ̃is.
Et ꝙ matrimonij ſunt tria ſubſtantialia q
dicũt᷑ bona eius.ſ.fides.ꝓles ⁊ ſacramen⸗
tum. Et ſi apponit᷑ ↄditio ↄtra aliqð iſtoꝝ
nullũ erit matrimoniũ. Exemplũ de pᷣmo.
Sic dico. Cõtraho tecũ ſite ꝓ ſſtu adulte
randam expoſuerl. nõ eſt matrimoniũ. q̃a
eſt ↄtra bonũ ſidęi.qð aſiſtit in eo ꝙ alt᷑ cõ
iugum ſuũ coꝛpus.qð ſuũ nõ eſt.ſed coꝛ
tis ſuę non exponat vel det alteri. alias At
adult᷑.fur.⁊ fidei fractoꝛ. Exemplũ deſe/
cundo.vt ſi dico.Cõtraho tecũ.ſi genera⸗

tionem plis euites.ſi venenũ ſterilitat ac⸗

cipias.nõ eſtmrimoniũ.qꝛ ↄtra ſecunduʒ
bonũ.ſ.bonũ ꝓlis ꝓpter quã młtiplicãdãʒ
fuit mr̃imoniuʒz a deo inſtitutũ. Exemplũ
tertij. Si dico. Cõtraho tecũ donec ditio/⸗
rem vel pulcrioꝛẽ habebo.nõ tenet matri/

moniũ.qꝛ eſt ↄtra ſacramẽtũ indiuiduita/

* 7„

tis.qꝛ nullũ debʒ eẽ diuoꝛtiũ int᷑ ↄiuges.

Aatrina. nę.f.p.ꝗᷓ aliquẽ de ſacro fõte le/

uat. vel in ecckam introducit. Itẽ matrina

id eſt nouerca.⁊ ꝓð.penul.

¶Matrix.cis.f.t.eſt locꝰ ↄceptionis.vł pel/

licula qᷓ puer inuoluit᷑ in vtero mr̃is.⁊ a
mat.qꝛ fetus in ea generat᷑. Semen em re
ceptum matris cõfouet.cõfotum coꝛpoꝛat
coꝛpoꝛatũ in membꝛa diſtinguit.

„ . —

Matrona.nę.f.p.ꝗ iam nupſit ⁊ genuit.et

ðꝛa mater.qſi mat᷑ nati.vel qꝛ põt fieri ma
ter. Iñ h̊ ⁊ hęc matronał.⁊ G le.

Natros.vł potiꝰ met᷑ gręce.latine ðꝛ mat
AEOatrueł.lis.f.t.idẽ qð mat᷑tera.Itẽ hic ⁊

hec matrueł.a B le. ꝑtinẽs ad materteram
QMatrueleſ etiã dicũt᷑ filij vł filię marte⸗
Idé
etiã appellat᷑ leui ex tribu a q̊ oꝛtus eſt In
latino aũt ex opere publicani nomen acce
pit.qꝛ ex publicanis fuit electus.⁊ in apo/

ſtolatum trãſlatꝰ.Et ſcribit᷑ ꝑ duplext.ſiẽ

Matthias.

Matthias qᷓ inter apłos ſine cognomento

ſolus habet᷑. interpᷣtat᷑ donat? vt ſubaudi
atur ꝓ Juda. Iſte em in loco Judę elect
ẽ ab apłis.cũ ꝓ duobꝰſoꝛs mitteret᷑.vñ et

matthiaſ põt dici a manũ qꝛ ẽ bõũ ⁊ theſis
poſitio/qi bonũ poſitum ꝓmalo.ſ.p iuda

Maturus.ra.rũ.ðꝛ q̃ſi mãdurus.i.ad mã⸗
dendũ aptꝰ. Itẽ maturus.a.ũ.i.feſtinus.
Matuſalẽ interpᷣtat᷑ moꝛtuꝰ eſt. Euidens
etymo.eſt nois.Quidã em̃ eũ cũ pr̃etranſ
latũ fuiſſe.⁊ diluuiũ ſteriſſe putauer̃t.ſed
ioõ h̊ noiĩe dictus eſt vt ſignificet᷑ nõ vixiſſe
eũ poſt diluuiũ.ſʒ in eodẽ catacliſmo fuiſ/
ſe defũctũ. Vixit em matuſalẽ filiꝰ Enoch
nõgentl.ſexagintanouẽ anis.vt ðꝛ Geñ.v
QNatuta.tę.pe.ꝓð.i.auroꝛa.ł dea ꝗ̃ eſtil
li hoꝛę.ſ.ꝗ eſt int᷑ noctẽ ⁊ diẽ.⁊ ðꝛ amane.
In matutinꝰ.na.nũ.⁊ Gq̊ matutinũ.ni.tam

P ipᷣo officio qᷓ; ꝓipᷣa hoꝛa in q̃ canit᷑ łpul⸗

Iñ B ⁊ hęc matutinał.⁊ Ble.
¶AMauoꝛs.tis.m.t.i.mars. IJñ mauoꝛtius.
tia.tiũ.ꝑtinens ad mauoꝛtẽ.vłbellicoſus.
Bfr etiã mauoꝛs matronale opimentũ. q̃ſi
mas vłq̃ſi mars. Signũ em eſt maritał di
gnitatis.⁊ ptãtis eſt caput in qͥ eſt. Caput
em̃ mulieris vir eſt. AUñ ⁊ ſuꝑ caput młie/
ris eſt. Idem ⁊ ſtola ðꝛ.

ſat. Sed płalit matutini.noꝝ.ipſa officia.

Mauriciꝰ.cij.ðꝛa maurõ.qð eſt nigrũ Fu
it em niger ꝓpter ſui deſpectionẽ mundi

ↄtemptũ.Mauricius martyr vir inclytꝰ.
⁊ in ſanctiſſima legiõe ꝗᷓ thebea ðꝛ dux ex/⸗
titiſſe ꝑhibet᷑. Et debet ſcribiꝑ c. Añ.Di⸗
cere mauriti multi voluere periti. Sed pu
to maurici iubet ars ⁊ regula dici.
Mauruſia.ſię.eadẽ terra ẽꝗᷓ ⁊ mauritania
⁊ ð a mauron vel maurus. Iñ mauruſiꝰ.
Mbauron gręce.latine ðꝛ nigrũ.
Maurꝰ. a. ſ. ð qdã ppłs a maurõ qð ẽ ni /
grum.qꝛ hoiĩes illiꝰ ppłi nigri ſunt. Eſtife⸗
ro qᷣppe caloꝛe afflati.ſpẽm acri color tra/
hüũt. Iñ mauritania.nię.terra quã poſſide
bst. Et hinc mauritanꝰ. na. nũ. maurus.
ra. rũ.qcũq; eſt de terra illa. ſiue ſit niger.
ſiue nõ. Vel maurꝰ dictus eſt a medis qua
ſimedus. Medi em in africa tranffretaue
runt. ⁊ mixti ſunt cũ libys.quoꝛũ nomẽ li/

byes paulatim coꝛrũꝑe cęperunt barbara

lingua mauros ꝓ medos appellantes.
AUauſoleũ.lęi.dꝛ ſumptuoſuʒ monumẽtũ
a mauſoleo rege ſic dictũ. Anð dicit Iſið.
etymo. xv. Mauſolea ſunt ſepulcra regũ
ſiue monumenta. dicta ſic a mauſ. oleo rege
Eegyptioꝝ. Mam eo defuncto vxoꝛ eiꝰmirę
magnitudinis extruxit ei ſepulcrũ intantũ
yvt vſq; hodie oia monumẽta pcioſa ex no

gnaq; mauſolęa. Itẽ qda. Qui mauſoleũ

ꝓnunciat aut canopęũ aut telonęũ. haud

reoꝛ eſſe reum.

Aaxilla. lę. di. a mala. Iñ h ⁊ hęc maxilla

ris.⁊ h re.⁊ h̊ maxillarſ.ris.dens molaris

ante 8

¶QMWeandrus.dri.m.g.vłh̊meęander.dri.i.
flexuoſitas cuiuſlibet amnis.qð etiã gene
ralit ꝓ qlibet toꝛtuoſitate ⁊ deceptõe inue
nit. Uñ Prudẽtiꝰ in li.hymnoꝝ.Toꝛtuo
ſe ᷣpẽs q mille ꝑ męandros fraudeſq; fle/⸗
xuoſas agitas qeta coꝛda.Et inde etiaʒ ðꝛ
meander vel męandrus qdam amnis aſię
flexuoſus ſic dictus.qꝛ ſit flexuoſus ⁊ nun

qᷓᷓ̃ᷓ currat rectus. —
Meapte ꝓnomẽ eſt.i.mea cã Et eſt ſpeciei

deriuatiue a mea. Et eſt figurę ſimplic Et
pte eſt ſyllabica adiectio. Nã vt dicẽ̃ NPri/
ſci.in.xij.li.hꝑęc ſyllabica adiectio pte ad/
dit qñq; ablatiuiſ.fęmis poſſeſſiuoꝝ ꝓno
minũ.vt meapte.tuapte.ſuapte noſtrapte
veſtrapte.Et vt exponit NPapi.meapte.

tuapte.ſuapte.i.mea.tua.ſua.ꝓpᷣemea ca

vel meapte.i.meo vſu vel moꝛꝛee.
MEHeatꝰ. tus.tui.i.trãſitꝰ.decurſus. Itẽ cõ
ductꝰ ꝑ quẽ aliqͥd tranſit ðꝛ meatus.
¶ Oęchanicꝰ.a.ũ.i.adulterinꝰ.⁊ dðꝛa mech
us. Vñ artes dicũt mechanicę.q̃i adulte/
inbreſpectu liberaliũ.etiã quẽcũq; remo
ueut defectũ ⁊ ↄferãt cõm oditatẽ ł vtilita
tem. Iñ hęc męchania.nię.i.ſcia humano
rum opeꝝ neceſſitati coꝛpoꝝ obſequẽtiuʒ.
Nechia. chię.i.adulteriũ.⁊ ðꝛ a mechus.
Mechꝰ. chi.i.adult᷑.⁊ hęc męcha.i.adul/
Mechꝰ. a.ũ.adiectiue.i.adult᷑.a.ũ.(tera.
MNedela.lę.pe.ꝓ.i.meditatio ſiue medica⸗
ANedianꝰ.na.nũ.i.medius. (mentũ.
Mediarcitus.ta.tũ.i.in medio ſtatutus ⁊
artatus.⁊ ðꝛ a medius ⁊ arceo

Mediatoꝛ.torl.m.t.qͥ ziũgit int aliqs ẽ

medius vt eos cõiungat ⁊ paciſicet. Unð
Jeſus chriſtuſ ðꝛ mediatoꝛ dei ⁊ hoim.qꝛ
inter deũ ⁊ hoĩem conſtitutus eſt medius.

vt hoĩes ad deũ ꝑduceret.

Qedica. ce. qdda genꝰlegumis. ö: a me

dia ꝓuincia.qꝛ a medis eſt trãſlata in grę/

cisã tẽꝑe àq; eã xerxes rex ꝑſaxꝝ inuaſit.Hoc

genꝰ legumis ſemel ſerit᷑ ⁊ decẽ annis per⸗

manet. ⁊ quater vel ſexies ꝑ annũ põt re/
ſcindi. Et hec herba abundat venetijs. ⁊ẽ
vyt vſq; hodie oia mot trium folioꝝ. ⁊ ſꝑ vireſcit. Quida dicunt
mine eius mauſolęa nuncupent᷑.Et p.pe.
Vñ Lncanus. yramides claudũi indi/

Oſit illud legumen quod vulgo ðꝛ triſicũ.
Item medica eſt quędam arboꝛ primum
aſpoꝛtata a medis.vnde ⁊ dicta eſt. Hanc

—
—
—

AM
— —

A
e
l⸗
ſeh⸗

Me

3

fat

6
no
e
.
a

.

i⸗
1.
/

gręci hydromellã.latini citrũ vel citriãõ vo

cant.qꝛ eiꝰ poma et folia citri odoꝛẽ refer̃t

malũ eius eſt inimicũ venenis.Hęc arboꝛ
pene oi tꝑe plena eſt pomis.parti maturl.

partim acerb.paret adhucin floꝛe poſitis.
qð in alijs arboꝛibus raꝝ eſt. Et dicunt ꝙ
reuera hęc arboꝛ eſt citrꝰ.ſʒ Apuleiꝰ h̊ ne⸗

gat. Itẽ inuenit᷑ ̊ medicꝰ.ci.i.phyſicus.⁊

heęc medica.cę.⁊ adiectiue medicꝰ.ca cum

tunc deriuat᷑ a medeoꝛ.deris.

Medicina.nę.ðꝛ q̃ſi modicina.qꝛ cum mõ

debet exhiberi. Iñ h̊ ⁊ hec medicinał.⁊ B

le.ad medicinam ꝑtinens.

Medieſtinus.na.nũ.i.in medio ſtãs.łme

dium tenens. ⁊ ðꝛ a medius.⁊ ſto.ſtas.et

teneo. Itẽ medieſtinꝰ.na.nũ.i.in medio ci

uitatis exñs.⁊ tũc cõponit᷑ a mediꝰ.⁊a ſti
qð eſt ciuitas. AUñ Oꝛatiꝰ in epi. Tu medi
eſtinꝰ tacita pᷣce rura petebas. Itẽ medie/⸗
ſtinꝰ Zᷣꝛ balneatoꝛ. IJdem ⁊ mediuſtinus.

Mediminꝰ.ni. m. s.ðꝛ a mina vłemina.q̃ſi

media mina.vłmẽſura qͥnq; modiox ſic di
cta.qꝛ mediet᷑ qnq; modijs.qͥ ſunt perfecti
numeri medietas.Et inuenit᷑ mediminuʒ

ꝓ mediminoꝝ ꝑ ſyncopam. Vñ Cicero in
frumentaria.Sʒ tritici ſepties mediminũ
ex niphonis oꝛationibus tollit. edimi
num ꝓ mediminoꝝ ꝑ ſyncopam poſuit.ſi-

cut iugeꝝ ꝓ iugeronꝝ.
MBäediocris. 9. t. ⁊ B cre. cui mediũ qͥd ſuffi⸗
cit.q̃ſi qͥ excedęre nõ vult vltra vłcitra.ſʒ
in medio.i.in vᷣtute ↄſiſtere. Jñ mediocri
ter adu.⁊ mediocritas.tatis.
ANediocriculꝰ.la.lũ.i.aliq;tulũ mediocris
Qbediolanũ.ni.ciuitas ẽ in lõbardia.⁊ ðꝛ

a mediꝰ ⁊ lana.qꝛ ſus media lana fuit inuẽʒ

ta in eiꝰ ędificatiõe.Et fuit factũ mediola/
num a gall illuc olim venientibꝰexpulſis ĩ
digenis. Iñ H̊ ⁊ hęc mediolanẽſis.⁊ h; ſe.
Medioximꝰ.a.ũ.qð eſt int mediũ ⁊ extre/⸗
mum. vt duę habitabiles coneꝗ̃ ſunt inter

extremas ⁊ toꝛridã.ꝗᷓ media eſt.medioxi/
mę.Et dij qͥ ſunt int᷑ aereos ⁊ terreſtres vł
int᷑ aereos ⁊ cęleſtes.medioximi ſunt. Iñ·

Plautꝰ.Atq; ita medij deiq; ſuperi inferi
⁊ medioximi. Et Martiał capel. Quos
reci demones.latini medioximos vocãt.
editatiũcula.lę.di.i.parua meditatio.

Mediterraneꝰ nea.neũ.ðꝛ äſi in medio ter

ręhabitãs.vel m edium terrę tenẽs. VUnð
i.Mach.viij. Ner mediterraneã fugiẽs.
Meditatio.onis.f.t.i.excogitatio.delibe/⸗
ratio.⁊ ðꝛ a meditoꝛ.arl.A qͥ etiã meditati

uus.ua.uũ. Vñ vba dicunt᷑ meditatiuaꝗ

deſignant meditationem.

”M l
Meditulliũ. lij i. medietas·ſid qð imedio

eſt. vt in ouo vitellus.⁊ qᷣcd emineti me/

dio rote ðꝛ meditullium.⁊ eminens locus

in medio campo. ”ü
MMedius.dij.vᷣm NPapᷣ ðꝛ internunciꝰ.pa⸗
cificatoꝛ.actoꝛ ↄcoꝛdię. Iteʒ medius.a.ũ.
adiectiue. Iñ medietas.tatl. Et medio as
⁊coꝛ.bmã. Itẽ mediꝰ ðꝛ qͥ diuidit ⁊ ſeque⸗

ſtrat. Mediatoꝛ vo qͥ ↄiũgit et pacificat.

Itẽ medius cõponit᷑ cũ fidus.⁊ ðꝛ mediuſ
ſidius. aduũ.iurandi.i.ꝑ mercuriũ q̊ͥ media
toꝛ eſt ⁊ fidus interpꝛes deoꝝ ⁊ hominum
Ael mediuſfidius cõponit᷑ a medius et fi /
des. quaſi mediante fſ»le.
Aediuſtinus.ni.i.balneatoꝛ.q̃ſi in media
vſtione poſitus. Idem ðꝛ medieſtinus.

Medo. onis. potio melle mixta. 2 ö2 a mel

q̃ſi melo. Idẽ ⁊ medus ãſi melus. quia ex

melle fit. ſicut calamitas ꝓ cadamitas ð:.
Igẽ ⁊ mulſum qſi melſum vł a mulceo.ſʒ
mulſum ex aq̃ cruda vel vino. Sed medo
vel medus ex aqua decocta fi.
Abedulla.lę.f. p.ꝓpᷣe ðꝛ illud molle qð ẽ in

ↄcauitate oſſis interiꝰ.⁊ ðꝛ a mediꝰ. quiai

medio eſt Iteʒ medulla qñq; large ſumit᷑

ꝓ intimis lignoꝝ.p adipe frugũ et hmõi.
Añ ⁊ ðꝛ medulla cedri.⁊ medulla tritici.
Iñ medullinꝰ na.nũ pe.pð.i.ad medullã
ptinens.vel de medulla exñs.Sʒ hec me⸗
dullina. nę. pbũ nomẽ eſt cuiuſdãa feminę.
Oedꝰ. di. qͥdam rex. a q dicta eſt media re
gio vel ꝓpuicia. A qua medus.da.dũ. gen
tile.⁊ ꝓð.pᷣmã medꝰ.⁊ media ab eo deſcen
dens. Añ Baniek.v. Dariꝰmedꝰ ſuccedit
Neduſa ꝓpum nomẽ filię phoꝛ(in regnũ.

cynis.⁊ interpᷣtat᷑ obliuio.ꝗᷓ oẽs aſpicien⸗

tes ſe dicta eſt in ſaxa cõöuertrer.
CMega vłmegalon gręce ðꝛ magnũ latine.
Megacoſmus.mi.i.maioꝛ mũdus. ⁊ ð a

mega vel megalon vłcoſmꝰ. qð eſt mũdus

Item alio noie ðꝛ macrocoſmſis.
Megera. rę.ꝗdam furia infernatł.et interp
tatur magna contentio.
MRMegiſtus.i. maximus.

Meli.melł.n.t.gręce appellatõis eſt. qd ab

apibꝰ nom hr̃e ꝓbat᷑ N apis gręce.meliſ
ſe ðꝛ. Iñ melleꝰ.lea.leũ.⁊ mellinus.na.nũ
⁊æ mellicꝰ.ca cũ.Et diẽ̃ Auicẽna vbi loqui

tur de ſimplicibus medicinis ſic dicẽs.x

2

mel eſt occultꝰ ros cadẽs ſuꝑ floꝛes ⁊æ aliaſ

plãtas.⁊ ſuꝑ lapides qð apes recolligunt

Et aliqñ eſt ros manifeſtꝰ ꝙ pñt colligere
hoies In idẽ em redit generatõ manat qꝛ

=ð

mãna vm Auicennã eſt ros.⁊ eſt de gene/
re melłin terris calidis cadẽs ſpiſſiꝰ melle
cõi. VUñ ⁊ exicat᷑.⁊ multã vᷣtutem ↄtrahit
ab eo ſuꝑ qð cadxit
MWel ſilueſtre.ðꝛ mel in ſilua reꝑtũ vᷣm hie⸗
ronymũ.Cũ quo videt᷑ ↄcoꝛdare Iſidoꝛꝰ
etymo.xx.dicẽs.Canna de roꝛe mel gerit.
inuenit᷑ ꝙ in arundinũ folijs. Uñ ⁊ Virgi
lius. Hactenꝰ aerij mellis cęleſtia dõa. Si
q̃dem hucuſq; in iudęa ⁊ arabia colligatũ
reꝑit᷑.ramis inhęrens in ſimilitudineʒ ſał.
Arnulphus aũt qͥdaʒ expoſitoꝛ ſic diẽ JIn
debto iudęę ſunt arboꝛes folia lata ⁊ rotũ⸗
da habentes lactei coloꝛis ⁊ mellici ſaporl
ꝗnatura fragilia manibus cõfricãt᷑ ⁊ edũ/
tur. Chryſoſtomus aũt ſic dicit. Mel ſil/
ueſtre inueniebat᷑ in truncl ſiue arũdinibꝰ
Sunt em ꝗdam arũdines plenę mellena/
turaliter. de quo fit cuccardun.
Mela.lę.ꝗdam veſtis.a melan dicta.eo ꝙq;
ſit nigro colell. .
AUNelan gręce.latine ðꝛ nigrrum.
MNMelancholia.lię.f.p.eſt nigri ſanguis cuʒ
felle mixtio.⁊ eſt peſſima cõplexio.et ðꝛ a
melan qð eſt nigrũ.⁊ chole.qð eſt fel.eo ꝙ
ſit ex nigri ſanguis fece admixta abundan
tia felł. Iñ melancholicus.ca.cũ.in q̊ me//
lancholia dominat᷑. Melancholici etiam
ↄuerſationeʒ humanã refugiũt.eo ꝙ gau⸗
dium cũ alijs habere non pñnt.Et eſt melã⸗
cholia frigida ⁊ ſicca. “

MNelanurus.ri.qͥdã piſcl.dict a melan qd

eſt nigrũ.qꝛ nigram hʒ caudã ⁊ nigras pẽ⸗
nas.⁊ in coꝛꝑe lineas nigrras.
AUelchiſedech interpᷣtat᷑ rex iuſtꝰ. Rex qꝛ
impꝑauit ſalẽ.iuſtus.qꝛ diſcernẽs ſacmẽta
legis ⁊ euãgelij.nõ pecudũ victias. ſʒ ob⸗

lationẽ panis ⁊ calicis in ſacriſiciũ obtulit

Melchiſedechiani dicti ſunt qͥdaʒ heretici
pꝓ eoꝙ melchiſedech ſacerdotẽ dñi nõ ho
minẽ fuiſſe.ſʒ vtutẽ dei eſſe arbitrant᷑.
Melchon.qð ſonat rex eoꝝ.idolũ eſt ãmo
nitaꝝ. de quo dicit glo. ij. Re. xij.
Melculũ.li.dimi.i.paruũ mel.⁊ coꝛr.pe.
Meliſſe gręce dicunt᷑ apes.
Melibeus eſt
paſtoꝛale. Vñ Virgilius in bucoł.O me/
libee deus nobis hec ocia fecit.
Melioꝛ.oꝛis..t.⁊ H melius.ðꝛ a mollioꝛ.
iris. q̃ſi mollioꝛ ⁊ non duuus.
Melipepo.ponis.qdᷣdã genꝰpepõis.⁊ ðꝛ
Amelo ⁊ pepo.⁊ ꝓð.pe.tã in ntõ qᷓ; in gtõ.
Meliuſculus.la. lũ.i.paꝝ vel aliquãtuluʒ
melius.⁊ eſt dimi.a meluus.

ꝓbuũ nomẽ ruſticũ bucolicuʒ

Mella. le. quã gręci latio vocant.qꝗ̃ vulgo

ꝓpt᷑ foꝛmã ⁊ coloꝛẽ faba ſyriaca ðꝛ Arboꝛ
em̃ eſt maꝗᷓ fructũ ferens ⁊ comeſtibileʒ et
guſtu dulcẽ. vñ ⁊ mella dicta eſt. De quai
laudẽ ſapiẽtię ðꝛ.Et ſuꝑ mellã dulcis eſt.
Itẽ inuenit᷑ hęcmella.lę.ꝓ qͥdam fluuio.
Et cõponit᷑ cũ a.vt amella.le.

dulcem ſuccũ emittens.⁊ ðꝛ a mello.

Hellariũ.rij.n. S.vas in quo mel ↄᷣuat᷑.ł
n quo vinũ ponit᷑.vel vuę calcant
Mellicratũ.ti.ↄfectio ↄſtansex aq̃ ⁊ mel/
le.quam latini mulſum vocant.
Mellifluus.flua.i.fluens ⁊ abundãs mel/
le ⁊ dulcedine. H
ANMello indecli.erat pᷣcipitiũ ⁊ qſi ꝗdã ꝓfũ⸗
da voꝛago valł.⁊ poſtea ipᷣa ciuitas voca
ta eſt mello. Ita ðꝛ in hiſtoꝛijs. Andreas
vo qdam expoſitoꝛ ſuꝑ illũ textũ.iij. Re.

xj. Salomon ędiſicauit mello ⁊ coęquauit
voꝛaginem ciuitatis ⁊c̃.ſic dicit. Ideʒ eſt

voꝛaginem coęquare ⁊ mello ędificare.ñᷣ/⸗
cedentis em̃ expoſitio eſt.
⁊ ꝓ idẽ accipi debet mõs ſion in qͥ arx erat
ciuitas DHauid dicebat᷑. Int᷑ montẽ ⁊ ciui
tatem erat ꝗdam vaſta ꝓfunditas ⁊ vora

go mello noie hanc repleri.⁊ reliqͥ ſolo co⸗

ęquari conſtituit Selomon.
Meloflos.f.g.arboꝛ ꝗdam in africa.eo ;

habeat floꝛẽ in ſimilitudinẽ maloꝝ.vł dici

tur ſic ligua punica.Ex hac ꝓfluit

. lentus
ſuccus qa loco armoniacus ðꝛ.

Melon gręce. rotundũ ð: latine.
Melopęus.peęi.i.dulql cantꝰ.vel cantus ſi

ctoꝛ.⁊ ð a melos.⁊ pęo.qð eſt finggo.
Melos.f.g.ꝗdam inſula ex nũero cycladũ

oim rotundiſſima. ⁊ ðꝛ a melon.qð ẽ rotũ⸗

dum. Iñ H mellinũ.ni.genus colorl.quia
eiuſdẽ metalli ferax ſit melos. Iteʒ melos
põt derinari a mel.Et declinatuꝛ h̊ melos
odis.vel h̊ melos indecli.i.dulcis cantus.
dulcis modulatio. Iñn hęc melodia.die.et
h melodiama.atis.in eodem ſenſu.

QHeloſonꝰ.na.nũ.pe.coꝛ.q dulcit᷑ ſonat.
elota.tę.f.p.vłmelus.li.vel melo. onis
Qdam aial.ſ.taxus.⁊ ðꝛ a mel.eo ꝙ fauoſ

mell petat ⁊ aſſidue mella captet.
Melo etiã olim dictꝰ eſt nilus.⁊a melo ðꝛ
h melotes.tis.⁊ hęc melota.tę.ꝗ̃dã veſtis

de pil vel de pellibꝰ illiꝰ aiał facta. a collo
pendẽs vſq; ad lũbos.q̃ monachi vtunt᷑.
Et iſte habitꝰ eſt neceſſariꝰ ꝓpᷣe ad operis

exercitiũ.Eadẽ ⁊ pera vt dicũt. Uñ heb.
xji· Circũiert in melotl.⁊ in pellibꝰ capᷣnis.

aut ſupponit

—— — — —

ui

p
S

lice⸗

ina

= ——

Quidã dicunt ꝙ melota ſit veſtis aſpera
de pil cameloꝛum facta.⁊ ꝓð.pe. Vñ.ic
ſi pcedat ⁊ idem melota vocat᷑.
¶ Relus.la.lũ.i.dulcis.vł ducit᷑ ſonans.vł
ꝑptinens ad melodias.vel qð ↄſiſtit in me⸗

6/

cus.ca.cũ. ꝓ eode⁵m.

lodijs.vel qð tractat de melodijs. Iñ meli

in alis veſptilionis.Dicit᷑ etis membrana
charta.vel ꝑgamenũ.qꝛ ex mẽbꝛis aialiuʒ
excoꝛticet᷑. Et ſic ſumit᷑.ij. himo.iiij.Aſ
fer tecũ ⁊ libꝛos.maxime aũt mẽbꝛanas
MARẽbranula.lę.dimi.i.parua mẽbrana
A Rembrulũ.li.dimi.i.paruũ membrum.
Mẽbꝝ.bri.n.s.ꝑs coꝛꝑis. Iñ mẽbꝛatꝰta.
tum.i.magna hns mẽbꝛa. Et membroſus

Alembꝛana. nę.f. p. illa pelł tenuiſſima ẽ

ſa.ſum.idẽ.vł mẽbris plenꝰ. In mẽbꝛoſi/

tas. tatis.mẽbroꝝ magnitudo. vł plenitu
do ⁊ abundantia. Itẽ mẽbꝛũ cõponit᷑ h̊ et
hec vnimẽbr.⁊ h̊ bre.bimẽbri.bre.trimẽ

pris.bre.q̃drimẽbris.bre.ſeximẽbrl.bre.

¶ENemere.i.triſtis. (emembris. bre.
Memeris.idem quod meris.i.diuiſio.vel
pars.⁊ coꝛ. Ppe.

EENemon gręce.latine dicit᷑ memoꝛia. ł mo

nimentum.
AMemoꝛ.oꝛis.qͥ memoꝛia tenet.⁊ qͥ memo⸗
ria tenet᷑.⁊ ð a memoꝛo.ras.
MHMemoꝛia. rię.f.p.eſt firma cõpᷣ henſoꝛum
moꝛa in mente. In memoꝛioſus.ſa.ſum.qͥ
bone eſt memoꝛie.

AUEemphis. i. egyptus. Et ð: ęgvptus mẽ/

phis a mẽphi ciuitate ęgypti quaʒ ędifica⸗
uit .emph filius Jouis. vt dicit JIſið.
Et declinat᷑ hęc mẽphis. huiꝰ memphis.
vłymẽpheos. Vñ Hieremię.ij. Filij thane
os ⁊ mẽpheos. IJñ memphiticus.ca.cum
AVñ Hiero.in epła ad NPaulinum. Sic py
thagoꝛas adijt memphiticos vates.i.ęgy
ptios philoſophos.⁊ coꝛ.pe.

AUena. nę.q̃dã piſcis.q cũ luna creſcit ⁊ de

creſcit.⁊ ðꝛ a mene qð eſt luna vł defectus
Nenãdriani.qͥdã hęretici q̊ͥ mundũ nona
deo ſʒ ab angeł factũ eſſe aſſerũt.⁊ dicunt᷑
amenãdro mago diſcipulo Simonis
¶Menas.nadis.ſf.g.i.ſacerdotiſſa bacchi .

ANMenceps.pitis.oĩs.ge.i.mẽte captꝰ.inſa⸗

nus. 1 a mente ⁊ captus. Quotiens em̃
captꝰ cõponit᷑ vel iungit᷑ cũ dictione deſi /

gnante mẽbꝛũ.ſꝑ deſignat carentis iſtius

mẽbri. vt Menceps.i.mente captus.ocu
liceps.i.captus oculis ⁊c.

Menda. dę. f. p. ⁊ B mendum. di.i. macula
maxie illa ꝗ ſolet eſſe in libꝛis nondũ emen

1*
6

datis. ſʒ mendũ in alijs rebꝰ.Et poĩt᷑ qũq;
ꝓ mendacio.vel culpa coꝛꝑis.Eta mẽda
ðꝛ mendus.da.dũ.i.ſoꝛdidus.maculoſus
Vñ Ouið.de reme.Tunc aio ſigna quod
cunq; in coꝛpe mendũ eſt. ́ͦðUVD
Mendaciolũ.li.dimi.i.paruũ mendaciũ.
Mendacium.cij.ſᷣm Augꝰ. eſt falſa ſigtio
vocis cũ intentiõe fallẽdi. Et nõ ꝙ vt diẽ
Augꝰ.in li. de mendacio.octo ſunt genera
mendacioꝝ. Mrimũ eſt qð fit in doctria re
ligionis.vt chriſtũ nõ eſſe natũ de vgie vlł
non eſſe paſſum. vel ſile ↄtra articłos fidei
Secundũ vt aliquẽ ledat iniuſte.qð taleẽ
vt nulli ꝓſit ⁊ obſit alicui.vt eſt mendaciũ
detractionis.⁊ falſus teſtis in cã criminali
Tertiũ qð alicui ꝓdeſt ita vt obſit alicui.
qᷓ;uis non ad immundiciã coꝛpoꝛalem. vt
mendaciũ teſtis in cã pecuniaria. Quartũ
qð fit ſola mentiendi fallendiq; libidine.ſi
ne cauſa ⁊ vtilitate.qð mirũ mendaciũ eſt
Quintũ qð fit ſola placendi cupiditate.vt
mendaciũ adulatoꝛis.Sextũ qð nulli ob/
eſt ⁊ ꝓdeſt alicui ad vitandũ ꝑiculũ pecu⸗
nię. vt ſi s pecuniã alicui iniuſte tollẽda
a fure vel ſᷣdone vbi ſit neſcire ſementiat᷑.
Septimũ qð nulli obeſt. ⁊ ꝓdeſt alicuiad
euitandũ piculum ꝑſonę.vt ſi s mentiat᷑
nolens ꝓdere hoiem qſitũ ad moꝛtẽ Octa
uum eſt qð nulli obeſt.⁊ ad h̊ ꝓdeſt.vt ab
immũdicia coꝛꝑali aliquã tueat᷑.vt ſi volẽ
te coꝛrũpere vginem mentiat᷑ eã eſſe cõiu/⸗
gatam. M
ẽdaculꝰ. a.ũ.dimi.i.aliquãtulũ mẽdax
MMendax.dacl.qͥ mentẽ alteriꝰ fallit Et eſt
differentia int mendacẽ ⁊ vanum.qꝛ men
dax ðꝛ q̊ gra ⁊ ſpe lucri vel voluntate deci
piendi mentit᷑. Sed vanus qͥ ſine cauſa vł
vtilitate mentit᷑. Jñ mendacitas.tatl.Itẽ
mendax.i.fragilis ⁊ mutabił. Vñ ꝓpheta
Omnis hõ mendax.

—

Mendiculus.la.lũ.i.pauꝑ tenuis

—

AUCendicus.ca. cũ.i.ex toto pauꝑ. Et ð᷑ꝛ a

manꝰ ⁊ dico vel duco. q̃ſi mãdicus qꝛ moſ
erat antiqtus egenũ os claudere ⁊ manuʒ

extendere.qᷓſi manu ducere.vel qſi manuʒ

ducere. Jñ h̊ ⁊ hec mendicitas.tatis.
Mendoſus.ſa.ſum.i.maculoſus.ſoꝛdidꝰ.
ſpurc. turpis in factis.ſed mẽdax in vbiſ
Iñ mẽdoſe adu.i.maculoſe.turpit᷑.mẽda
citer. Anð Oꝛatius in epi. Falſus honos
iuuat mendax infamia terret. Queʒ niſi
mendoſum c.
Nene.i.defectꝰ. Añ apud gręcos luna ðꝛ
mene.eo ꝙ ſingulis menſibus deſciat. Et

