q̃i nilion.i.limũ trahẽs qͥ fecunditatẽ effiẽ
Nimbꝰ.bi.m.g.i.denſitas nubis in tempe

ſtate obſcura.⁊ ðꝛa nubes.Et ſunt nimbi

repẽtinę pluuię.Sʒ pluuias vocamꝰ len/
tas ⁊ iuges.q̃i fluuias vel q̃i fluẽtes. Inð
nimboſus.ſa.ſũ.i.tempeſtuoſus.nubiloſꝰ
Et hinc nimbus vẽtꝰ aꝗᷓ mixtꝰ. Item nim
bus eſt faſciola tranſuſa ex auro inſuta i li
theo.qð eſt in fronte feminaꝝ. IJñn nimbo/

ſus.ſa.ſum.ł nimbatꝰ.ta.tũ.i.nibo oꝛnatꝰ

Nimmarus.i.maritus cuius vxoꝛ męchat᷑
7 ipe tacet.

Nympha.pheę.f. g. eſt dea aqꝝ.⁊ ſpalit᷑ fon
tium. 2 ð a nubes.qꝛa nubibꝰ aꝗ veniũüt.
⁊ hñt oꝛiginẽ.⁊ dicũt᷑ nymphę eędem ꝗ̊ͥ et

muſeę.nec imerito. Nam aqmot muſa effi⸗
cit. Itẽ nympha ðꝛipᷣa ad. Anð nympha
ðꝛ ſpõſa in nuptijs.ſic dicta ꝓ officio laua⸗
tionis.qð etiã ad nomẽ nubentis alludit.

Vñ Ouið.epi.Grata ferũt nymphis pꝛo

ſaluis dona maritis.⁊ cõponit᷑ cum para.
qð eſt iuxta.⁊ ðꝛ paranympha R
Ningidꝰ.da.dũ.i.niueꝰ.cãdidꝰ.⁊ coꝛ.gi.

Niſus.ſus.ſui.i.conamẽ.⁊ ðꝛ a nitoꝛ.teris.

Et niſus.ſa.ſuʒ.ꝑticipiũ. Itẽ h̊niſus.niſi
ꝓ q̃dã aue ꝗ̃ alio noĩe ðꝛ alietꝰ.⁊ ðꝛa Niſo

rege magarenſiũ. qͥ in illã auẽ ᷣm fabulas

poetaꝝ mutatꝰ fuit.⁊ ꝓdu.pᷣmã. Iteʒ niſi
eſt ↄiunctio.⁊ tũc coꝛ.pᷣmã. VUñ qdaʒ. Nõ
ſunt qͥnq; niſi dño dare vulnera niſi.Non
eſt tuta niſi ſine niſo filia niſſ.

Nitedula. lę. pe. coꝛ.qðdaʒ aĩal quaſi ignis

in nocte lucens.⁊ ðꝛ a niteo.nites.
Nitella.lę.f.p.i.paruus nito
Nitens.entl.oĩs ge.pꝑticipiũ de niteo.tes.i.
lucẽs.micans.ſplendẽs.⁊ coꝛ.pᷣmam.Itẽ

nitens ꝑticipiũ de nitoꝛ.terl.i.incumbens

laboꝛãs.⁊ tũc pð.pᷣmã. Vñ enitẽs.renitẽſ

⁊ ↄſiłia pñt pe.coꝛri.⁊ ꝓducẽ diũſis reſpe

ctibꝰ. Vñ. Rex byſſo renitẽs aſinꝰ ſit clu⸗

ne renitẽs. Itẽ.Eſt vgo renitens ad amã/
tum vbs reniten.
Nitidus.da.dũ.i.ſplẽdidus.clarꝰ.oꝛnatꝰ.
cultꝰ. ꝓbꝰ.⁊ ðꝛ a niteo.tes.qſi nitoꝛi datꝰ.

Iiñ nitiditas. tatis.

Nitoꝛ.orl.m.g.i.ſplendoꝛ.candoꝛ.⁊ ðꝛa ni
teo.tes. ⁊ coꝛ.pᷣmã.ſed ꝓð.pe.gti.ſed Nij/
toꝛ.terl.vbũ eã ꝓdu. Vñ. Res ẽ pulcrani
toꝛ.in quem ſupꝑ oia nitoꝛ.

Nitrũ. tri. n. s. qdã ſpẽs trę ſimib minuto ſa

Mobil. lis. 9

pulo.cui ſi a infundit᷑ fumigat ex qͥ medi
cinę fiun t.⁊ ſoꝛdes veſtiũ ⁊ coꝛpoꝝ lauat.
Anñ ⁊ ðꝛ a niteo vela nitẽdo.qꝛ res nitidaſ
facit. Vel ðꝛa nitria regione vel oppido
vbi naſcit᷑. natura eius nõ młtũ diſtat a ſa
le.Habet em vtutẽ ſał.⁊ ſimilit᷑ oꝛit᷑ in lito
ribus caneſcentibꝰ ſiccitate m Hugl.Na
pias vo dicit. Nitrũ ſpẽs ſał ex aq ⁊ terra
factũ inuenit᷑ in egypto. Nitrũ de aq̃ fit ex

nimio ſoł caloꝛe in paleſtino. Añ ꝓu · xxy
Acetum in nitro. Item Hiere.ij. Si laue/

ris te nitro t ⁊c. .
Niuoſus.ſa.ſum.i.niue plẽꝰ.⁊ ðꝛa nix.

Nix. niuis.f.g.ðꝛ a nubes.qꝛ a nube venit.

Iñ niueꝰ uea.ueũ.i.cãdidꝰ.⁊ h̊ ⁊ hęc niua
ſis.⁊ h le.⁊ coꝛ.ni.nix.uiſ.⁊ ab eo venietia
Nixus.xus.xui.i.ꝑtus vł conat.⁊ dꝛ a ni/
toꝛ terl. Itẽ ðꝛ mobilit᷑ nixus.a.ũ.ꝑticipin
2 t. æ le.i.ingenuꝰ. generoſus
nclarus.feſtiuus. vetuſtus. ⁊ ðꝛ nobik. qſi
notabił. eo ꝙ facile notat᷑.ſ.cuius nomẽ et
genus cognoſcitᷣ

Nocticorax.racl.vłnycticoꝛax.ipᷣa eſt ⁊ no

ctua. qꝛ nocteʒ amat. Eſt em lucifuga ⁊ ſo
lem videre nõ patit᷑.⁊ coꝛr᷑..

„ £

Nocticula.lę.pe.coꝛ.dimi.de nox.i.parua

nox. Item nocticula.i.luna.

Noctiluca.cę.qͥdã vᷣmis nocte lucens.et ðꝛ

a luceo.ces.vel alux.⁊ ꝓdu.lu.
Noctipugnꝰ.a.ũ.i.obſcurus.⁊ ðꝛ a nox. et

pugno.qꝛ q̃i noctibꝰ cõpugt᷑ vel copugt.
Noctiũ.ctij.dixer̃t antiqͥ.a qͥ cõponit᷑ trino

ctium.q̃drinoctiũ qͥnqnoctiũ.eqͥnoctium.
Itẽ pᷣm qͥſdã noctiũ eſt gtũs plalis de nox

Noctua.tuę.hęc ⁊ nyctimene ðꝛ.⁊ ðꝛ a nox

5 eo ꝙ de nocte circũuolat.⁊ ꝑ diẽ nõ poſ
it vidẽ.nã exoꝛto ſplendoꝛe ſoł.viſus illiꝰ
hebetat᷑ ãc aũt ſola inſula cretẽſis nõ hʒ
q ſi veniat aliunde.ſtatim moꝛit᷑. Noctua
aũt nõ eſt bubo.nam bubo maioꝛ eſt
NHocturnus.na.nuʒz.⁊ h̊ͥ ⁊ hęc nocturnal.et
H le.res noctis.vel ptinens ad noctem.
Hocuꝰ.cua.cuũ.i.nocens.vel cui nocetur.
⁊cõponit᷑ Innocuus. (nodꝰ
Nogellꝰ.li ⁊ nodulus.li.ãbo di.i.paruus
Nodus.di.m.g.i.ligatura.inuolutio.et ðꝛ
nodus in exercitu dẽſa pedituʒ multitudo
ꝓ difficultate dictꝰ.qꝛ vix poſſit ſolui. Jñ
nodoſus. ſa.ſum.i.plenꝰ nodis.⁊ cõponit
Enodis.trinodis.q̃drinodis.Et hinc tri⸗

nodiũ.q̃drinodiũ.⁊ ꝓð.no. Vñ Ouidiuſ

epi. Ofſ⸗ a mei fratris claua perfracta trino
di. Idem Ouið. in meta. Mollia nodoſ

facit internodia popllllter.
Moe interpᷣtat᷑ reqes.qꝛ ſub illo o ia vetera
opa qeuerũt ꝑ diluuiũ. VUñ ⁊ cũ pater eiꝰ
vocaret nomẽ eiꝰ Noe dixit. Iſte reqeſce/
re nos faciet ab omnibꝰ oꝑibus nrpis
Noemi interpᷣtat᷑ ↄſolata.qꝛ marito ⁊ libe/⸗
ris ꝑegre moꝛtuis Ruth moabitidẽ in cõ/
ſolatione ſua tenuit.

MWoetiani heretici a dã Noeto vocati. qui

dicebãt chriſtũ eundẽ eſſe ⁊ prem ⁊ ſpiritũ
ſanctũ.ipᷣamq; trinitatẽ in officioꝝ noibꝰ

. nõ ꝑſonis accipiũt. Vñ ⁊ patripaſſiani vo

cant᷑.qꝛ patrem paſſum dicũr.
Noys.i.mẽs.vel ratio.ſũma ꝑs aię. Item
noys. volũtas dei vłmẽs ꝗᷓ ꝓuidentia ðꝛ.
Mola. le. f. g. ꝗdã ciuitas capanię. Itez hec
nola. le. illð tintinabulũ qð appẽdit᷑ collis
canũ. vel pedib- auiũ. vel alið qð appẽdit
frenis ⁊ pectoꝛibus equoꝝ.vt cũ qͥdã ſoni
tu incedãt eqͥ. Et ðꝛ a nola ciuitate.qꝛ ibib

mum fuit factũ ⁊ inuentũ tale inſtrᷣm.⁊ am

pliato noie. inuenit᷑ nola ꝓ libʒ pua cam⸗
pana. vel ꝓ libet capanella refectoꝛij. Et
coꝛ. no. Un nołpłis nũeri caſus ablti coꝛr.
no.ſed noł vbũ ꝓdu.no. Nñ qͥdam. Cuiꝰ
colla nołreſonant hęc tangere nolis.
Noma foꝛte apð gręcos nõ eſt in vſu. ſʒ ap/
ponit᷑ o.⁊ O onoma idẽ qd nomen. ⁊ O a
nemin vbo greco. qð eſt tribuere. q̃ tribu
ens.qꝛ tribuit vnicuiq; rei q̃litatẽ. Et cõ⸗
ponit᷑ cũ dis tris ⁊ tetras.⸗ ðꝛ B diony⸗/
mum. trionymũ.tetraonymũ. Item cũ po
lis.⁊ ðꝛ polyonymũ.dionyma.trionyma.
tetraonyma. polyonyma. ſunt duo vl tria
vel q̃ttuoꝛ.vel pła nomina idẽ ſigntia ⁊ ap
pellatiua. Iñn dionymus.ma.mũ. triony/
mus. ma. mũ. tetraonymus ma. mũ.poly
onymꝰ. ma. mũ.in eodem ſenſu.ſ. illeqͥ hʒ
duo vel tria vel ttuoꝛ vel plura nomina.
Nomen. inis. ðꝛ ab onoma greco. qð ideʒ ẽ
qð nomen. ſicut dicit Priſcian Vk vt alij
dicũt a notamine.q̃ſinotame.q per ipſuz
ſubam ⁊ qlitatẽ alicꝰ notamꝰ.Nomẽ etiaʒ
Zꝛ fama. vel opinio. Jñ nominoſus.ſa. ſũ.

idẽ famoſus. Itẽ a nomẽ cõponit Bbino⸗

men. inis.i. duo noĩa. p̊ trinom. inis. qᷣdri
nomẽ.inis.i.tria łqttuoꝛnoĩa. In h⁊ hęc
binomis. 1 B me. trinomiſ. 2 B me. qdrino
mis. ⁊ B me.Et binomiꝰ.a.ũ.Atrinomius
a.ũ.q̃drinomius.a.ũ.qͥ duo veltria vlãt/
tuoꝛ noĩa hʒ. Et vt dicit Priſcl. ꝓpũ nois
eſt ſigre ſubam ⁊ qualitatẽ. Noĩim aliud ꝓ
pum. aliud appellatm. Probum nome eſt

„

illud quod puatam ſubam 7 puatã enat⸗

niat. vt oannes. Appellatm nom̃ eſt illð
aret de cõe eſt młtoꝝ.qͥs eadẽ ſuba vel
Adlitas generał vel ſpalis iũgit.generał. vt
aimal.ſpãlis vt hõ.Spẽs ꝓpᷣoꝝ noim tm

ſunt qttuoꝛ.ſ.nomẽ.pſᷣnomen.cognomen ⁊

agnomen. Nomẽ eſt ppᷣe ꝓbuz qð impõi⸗
tur alicui nõ hñti nom.vt Socrates. Lrę
nomen qð imponit᷑ alicui cã differẽtię. vt

Luciꝰ catilina. Cognomen eſt cõe totiꝰ co

gnationis nomẽ.vt Scipio. Agnomẽ qð
imponit᷑ aliqͥ euentu. vt ab africa dictꝰ eſt
Scipio africanus.qꝛ deuicit africam.,.
Nomia vel nomos gręce.i.lex.

,

Nomiſma.atl.n.t.i.ſigura vłimago ꝗᷓ fit in

numis. vel etiã idẽ eſt qð numus. et coꝛr.·

pmã. Vñ Oꝛatiꝰ in epi. Retulit acceptos
regale nomiſma philippos

Nomius.mia.miũ.i.legał.⁊ ðꝛa nomos vł
nomia. Itẽ h̊ nomiꝰ.i.paſtoꝛ a nomeos.i.

a paſcuis ſic dictꝰ. In nomiꝰ.mia.miuʒ.i.

paſtoꝛał. VUn apollo dictus eſt nomius.i.

paſtoꝛał.vel legala lege choꝛdaꝝ.
HNHomos gręce ðe paſtoꝛ latine.

Nonaginta ðꝛ a nouẽ ⁊ gentos.qð eſt decẽ

qſi nonies decẽ. Iñ nonagenꝰ.na.num.et
nonagenariꝰ.ria.riũ.⁊ nonageſimꝰ.a.ũ.

Nonaria. rię.i.meret᷑x.⁊ ð: a nona. qꝛ ante

nonã nõ licebat ei exire de ꝓpſtiblo. Cõſue
tudo em̃ erat olim apð rhomanos vt vſq;
ad nonã hoꝛã ð cõmodo rei publicę diſpu
tarent.neq; alicui delectationi añ nonã va
carent. VUn meretrices dicte ſunt nonarię

qꝛ ad hoꝛã nonã ⁊ nõ añ de ꝓſtibuł exibãt

neſi pᷣus egrederent᷑ iuuenes impedirent.
Nonariꝰ.ria.riũ.ð a nouẽ. Et nouenꝰ.na.
nũ.Et nouenus.ni.Et nouenarius.rij.
Nonę.nonaꝝ.qͥdã dies mẽſis.ſ.qͥntus łᷣſe/
ptimꝰ. qꝛ tunc incipiebant nundinę. Inde
B ⁊ hec nonał.⁊ Ble.

Nongenti.te.ta.i.nonies centum. ⁊ ðꝛa no
uem ⁊ centũ.⁊ mutat᷑ c.in g. añcedenten.

ſicut etiã in qdringenti.qͥngẽti.ſeptingẽti
octingẽti. In alijs aũt noibus retinent c.
Vt tricenti. ducenti. ſeſcenti vel ſexcẽti.
Nonus.na.nũ.ðꝛa nouẽ.Et hęcnona.nę.
ꝓ quadam hoꝛa diei. “
Norj.f.g.ꝗdã ciuitas eſt. Iñ noꝛicꝰ.ca.cũ.
Vt Noꝛicꝰ enſis.qꝛ ibi optimi fiunt enſes.

Noꝛma gręce.i.regula latie. Et inde ðꝛ noꝛ

—

ma cemẽtarioꝝ.ad quã opoꝛtet rũdẽ ſtru⸗
ctura parietũ extra quaʒ nihil rectum fieri

—

põt. Itẽ a noꝛma cõponit᷑ abnoꝛmis. de/

noꝛmis.enoꝛmis.innoꝛmis.oia in eodem

ſẽſu.ſ.defoꝛmis.turpis.inanis grãdis.

irregular illitterat?. craſſus. In hec Ab⸗

Nota.tE.f. g.i.macła vłcul⸗(ſaq; minerua.
pa vel ſignũ qð aliqd notat.vt litẽ vel repᷣ

henſionẽ. Iñ hęc notula.lę. ⁊ hęc norella.

lę.ambo di. Et eſt notula bꝛeuis lucida et
apta traditio eoꝝ ꝗᷓ ſunt alibi diffuſiꝰ ꝑtra
ctata. Itẽ a Mota ðꝛ h notariꝰ.rij.qͥ notas
fac.vt in charti publicl. Et adiectiue nota
rius.ria.riũ.qð ad notariũ vel notas per/
tinet. VUñ ⁊ ars notoꝛia dicta eſtꝗ olim cõ

ſiſtebat in ſol notuł. Itẽ note dicunt argu
mẽta. ſig. rönes.iudicia. teſtiõia. ↄiecturę

ſuſpicatiões. Et coꝛ.ᷣmã nõ.ſʒ notꝰ. ta. tũ
eã ꝓð. VUñ Eſt ĩ frõte nõ furti ꝓ crimĩe nõ
Nothus.thi.m.g.⁊ hęc notha.theę. qͥ vel ꝗ

natus vel nata eſt de nobili pr̃e ⁊ ignobili
mre.ſicẽ de ↄcubina.Et ðꝛ nothꝰ.qꝛ natus

ſit de nota.i.de infamia ⁊ culpa.huic ↄtra
rius eſt ſpuriꝰ.qͥ.ſ.natꝰ eſt de nobili mr̃e ⁊
igbili pr̃e. Iñ nothꝰ.tha.thum. adiectiue
NVñ noia a grecl.ĩpꝑte detoꝛta dicũt᷑ notha
qꝛ nobilem hñt preʒ.i.pᷣncipiũ.ſ.gręciſmũ
⁊ ignobilẽ matrẽ.i.finem.ſ.latinitatẽ Sũt

Slatina noia ꝗᷓ pᷣncipiũ ⁊ finem hñt latinũ.

vt albꝰ. Gręca ſunt ꝗᷓ gręcũ hñt pᷣncipium
2 finem. vt ggios. Notha vo ſunt ꝗ grecũ
hnt pᷣncipiũ.ſed latinũ finem. vt p.Ex af⸗

finitate tñ pᷣncipij notha dicunt᷑ qñq; gre/

ca. Sed ex affinitate finis qñq; dicunt᷑ lati
nam hugg. .

Notoꝛiꝰ.ria.riũ.i.mãifeſtꝰ. Et pᷣm iuriſtas

notoꝛiũ mitiplicit ðꝛ vł diſtinguitur. Naʒ

aliud eſt notoꝛiũ iuris.alið facti. Notoꝛiuũ
iuris eſt de qͥ eſt canonice ↄdemnatus.
vel in iure ↄfeſſus.vłꝑ legitimas ꝓbatio⸗

nes ↄuictꝰ.Notoꝛiũ vo facti ẽ cuiꝰ teſtis ẽ
ppls.⁊ diſſimulationi ſiue iuſtificatiõi nõ

eſt locꝰ Et intelligit ppls eſſe teſtis ſiue ſit
crimen oĩbus notuʒ qͥ ſunt in loco illo ſiue

maioꝛi ꝑti. Itẽ in notoꝛio iuris exigit᷑ qñ/⸗
qᷓ; ꝓbatio ↄtra negantẽ. In notoꝛio vo fa

cti nõ reqͥrit᷑ oꝛdo iur qͥẽ als regularit᷑ ob⸗

Fuãdꝰ.Euidẽtia em̃ patrati ſceler clamo/
re nõ indiget accuſationis.Et ſi foꝛte iuðx
velit talit᷑ delinquentẽ ſᷣm qð ius poſtulat
coꝛrigere vel punire.⁊ ille appellat.nõ eſt
appellationi hmõi deferendũ. Item noto
rium facti ſubdiuidit᷑.qꝛ alið eſt notoꝛium
facti pꝑmanentis actu. vt cũ qͥs publice te/
net adulterã vel ↄcubinã in domo. Aliud

eſt notoꝛiũ facti trãſeũt actu. vt ſi aliqs in
publico intfic hoĩeʒ.vel feẽ ſacrilegiũ. vel

aliqͥd ſiłe. Aliud eſt notoꝛiũ factipᷣſumpti.

yt ſi aliquis publice habitus eſt pꝛo filio.

noꝛmitas. denoꝛmitas. enoꝛmitas innoꝛ/
mitas. Vñ Ruſticꝰ abnoꝛmis ſapiẽs cral⸗

— —

——- ——B ðõ £W

— n —

1
i

S

coõſanguineo vel affini alicuiꝰ. Et aaͤbuſ

dam dꝛ notoꝛiũ pᷣſumptũ. Bicũt aũt quod
eſt notoꝛiũ iurl.notoꝛiũ facti.⁊ notoꝛii pꝑ⸗

ſumptũ.Et eſt notoꝛiũ pſũptuʒ.vt ſi aliqs
publice habit eſt ꝓ filio alicuiꝰ.vbi nõ ſe⸗

quit᷑ alia ꝓbatio neq; reqͥrit.O eniʒ aliqs
ſit filius iſtiꝰ.nõ põt vere ꝓbari Idẽ dicũt

in foꝛnicatiõe. Si em cleric' iuuenis et cu⸗
pidus ſecũ habeat euidẽt᷑ in domo iuuẽcu

lam ſuſpectã.nõ eſt notoꝛia foꝛnicatio.ſed

pᷣſumpta Nam vt dicit Ouið.epi.A iuue

ne ⁊ cupido credat᷑ reddita vgo.

NMotria.trię.f.g.i.pinna.

Notus.noti.qͥdã vent. . auſter. ⁊ coꝛ.pᷣmã

ſed notꝰ. ta. tũ. ꝓ cognitus ꝓducit pmam.

Vñ qͥdam. Merflat ſumma notcrebꝛo mi
hi flminenotuus.
Notꝰ.ta.tũ.i.cognitꝰ.⁊ ðꝛa noſco.ſcis.

NHouacula.lę.fę.g.i.raſoꝛium.⁊ ðꝛ a nouo.

uas.qꝛ nouat hoĩeʒ. Vñ Judid..xiij. No/⸗
uacula nõ aſcendet ſuꝑ caput eiꝰ. Et pſał.
Quaſi nouacula acu ta feciſti dolũ. Noua
cula etiã ðꝛ ferreũ inſtr̃jm quo ſolet radi et
parari pgamen.
Nouale.lis.n.g.⁊ hęc nouał lis.in eodem
ſenſu.i.ager q̊ͥ ſingułãnis renouat᷑ arãdo.

vłqͥ mũ nouus pᷣſcindit᷑ ⁊ arat᷑.vłqͥ alter

nis annis vacat nouãdaꝝ ſibi viriũ cauſa
⁊ðꝛ a nouo.uas. Vñ Airgilius in bucoł.
Impiꝰ hęc tam culta noualia miles habe⸗
bit. Ecce in neu.ge.poſuit. Idem in geoꝛ.
Alteriꝰ ſi tu tõſas patiare nouales.ecce in

feę.ge. Et h̊ ⁊ hcnoualł innenit᷑ in eodem

ſenſu m Hugl. Pap̃. wo dic. Mouales di
cimꝰ ſiluas vel campos nuꝑ ſatos.

NHouatiani hęretici a Nouatio rhomę vrb

pᷣſbytero exoꝛti.q̃ adũſus Coꝛneliũ cathe

dram ſacerdotalẽ conat inuadere hęreſiʒ

inſtituit. noluit apoſtatas ſuſciꝑe.⁊ reba/
ptixans bapticattoss.
Nouatio.eſt pᷣorl debiti a pᷣorl obligationis

ptibꝰ h̊ volentibꝰ expᷣſſe in aliã obligatõeʒ

trãſfuſio vel tranſactio. vbi gra. Debui ti
bi centũ aureos ſub ↄditiõe ſi nauis vene
rit ex aſia.placuit int᷑ noſ nonare obligatio
nem. vt illud qð debui tibi ſub ↄditiõe pu
re ⁊ ſine cõditione debeeam.
Nouellus.la.lũ.ðꝛ a nouꝰ.Itẽ nouella.lę.
ðꝛ ramus arboꝛis.tener ⁊ nouus. Vñ pſał
Filij tui ſicut nouellę olinaz.
Nouem.nomẽ nũerale płis nu.oĩs.ge.ide⸗
cli.⁊ ðꝛ a nea gręco.qð eſt nouem.
Nouẽber.mẽſis qͥdã dictꝰ a nouẽ ⁊ imvᷣ.qꝛ
non'a martio pᷣmo mẽſe.⁊ tũc imbꝛeſ abũ
Nouẽnis.nis..t.⁊ h̊ ne.i.nouẽ an⸗(dant.

noꝛũ.⁊ ðꝛ a nouem ⁊ annꝰ. IJñ h̊ nouẽniuʒ

nij.ſpaciũ nouem annae.
NMouẽſiles.płałnu.cõis ge.qͥdam dij ſic di⸗

cti a nouem ⁊ ſalio.qꝛ nouẽ inſultibꝰ nauẽ
infeſtãt. AVñ dicũt ꝙ ſi euaſerit nauis deci
mum inſultũ nõ deinceps timẽt. Añ luca⸗
nus in.v. Hoc fatũ decimus ductu mira⸗
bile fluctus. In valida tunc puppeleuat.
NPaßp̃.etiã dic. Nouẽſiles.i.ſaltatoꝛes io/
Nouerca.cę.f.p.pr̃is vxoꝛ ſecũda.di⸗( uis.
cta ab eo ꝙ noua ſuꝑducat᷑.⁊ coꝛ.pꝛimam
AVñ qͥdam. Gaudet in afflictos ſeuire no/
uercę ptãs. Iñn nouercał..t.⁊ B le.id ẽ ad
nouercã ꝑtinens. vel malus vel peſſimus
qꝛ nouerca ſolet eſſe mala puignis.
HNHouiciꝰ.cia.ciũ.i.nouit᷑ ↄuſus.⁊ ðꝛa nonꝰ
qſi ad noua paratꝰ. Et coꝛ.j.añ c. Juuena
lis tñ neceſſitate cõpulſus eam ꝓð.dicẽs.

Janm ſedet in ripa tetrũq; nouiciꝰ hoꝛret.
Nouiluniũ.nij.tꝑs qñ luna noua eſt.i.cum

incipit illuminari a ſole.

ℳ

Houus. ua. uũ.i. recẽs.nõ vetuſtꝰ.ſ.in pᷣnci

pio ſui.⁊ ðꝛa neos vel neon.qð eſt nouum
Et nõ nouus ðꝛ qñq; inuſitatꝰ.qnq; ma
gnus. ꝓtẽ nouiſſimꝰ eſt ſuꝑlatiuꝰ de nouꝰ
⁊ tñ mutat eiꝰ ſigtionẽ. Dicit᷑ ei nouiſſimꝰ
id ẽ vltimꝰ. Et raro inuenit᷑ in ea ſigtione
quã debet hr̃e ſuꝑlatiuꝰiſtiꝰ poſitiui nouꝰ
ua. uũ. Añ ¶ atih.ij. Sic erũt nouiſſimi
pᷣmi. ⁊ pᷣmi nouiſſimi.i.vltimi. .
Nox nocti.qð gręce ðꝛ nyx.nyctos.eſt ſoliſ
abſentia qᷓ;diu ab occaſu ad oꝛtum rurſus
aſcendat. Iñ hęc nocticula. lę. di. Moctis
ptes ſunt leptẽ. ſ.veſpeꝝ.crepuſculuʒ ⁊c.

2

vide ſupꝛa in crepuſculũ.

Noxa. xk. f. p.i.culpa.delictũ.⁊ ðꝛa noceo.

Noxius.xia.xiũ.i.nocuus.culpabilł.mal.
⁊8ꝛz a noxa. Iñ h̊ ⁊ hęcnoxiał.⁊ hᷣ le.idem
qð noxius. MUD

Nubes. bis.f.g. ᷣm Iſido.in xiij. etymol.
ð a nubo.bis.i.tego.qꝛ nubit.i.tegit celũ
Inde ⁊ nuptę.qꝛ vultus ſuos velent. ⁊ ne
ptunus.eo ꝙ nubat.id eſt mare et terram
tegat. Nubes autem aeris denſitas facit.
Venti enim aerem conglobãt.nubẽq; fa⸗
ciunt. Iñ nubecula.lę.dimi.i.pua nubes.
2 ꝓdu. nu. S
Nubidus.da.dũ.i.obſcurꝰ.⁊ ðꝛ a nubes qᷣ
nubi datus.⁊ coꝛ.bi. M ⸗
Nubil.lis.ↄ.t.⁊ h le.i.ad nubendũ habilis

Mubifer. ra. rũ.i.ferẽs nubem.⁊ coꝛ.pe ·

NHubiger.ra.rũ.pe.coꝛ.gerens nub?·
Nubili. li.i⸗nubes vłobſcuritas. ⁊ dicit a

Nubes. Jñ nubilus. la. lũ.i.obſcurꝰ.ſpiſſꝰ.

Vñ Ouið.triſtiũ.Cũ fueris fęlix multos
nuinerab amicos. a ſi fuerit nubila ſo-

lus eris. Iñ nubiloſus.ſa.ſum.
Mucicula.lę.dimi.i.parua nur. .
Nucilla.le.i.amygdala.ſ.minoꝛ ſtur
Nucleariꝰ. rij. f. g. arboꝛ ꝗ fert nuces. ⁊ ðꝛa

nux. Jñ nucleariũ.rij idẽ ł locꝰ vbi nuces
Nucdleꝰ. clei.id qð latet intra teſtã (creſcũt.

nucis. ⁊ ðz a nux. vłnucleꝰ ðꝛ anubo. bis.
So ꝙ duro coꝛio ſit nuptꝰ.i.tectꝰ. Iñ nucle
Nucula.lę.dimi.i.parua nux. (olus.li.di.

Nudipes.dis.F.g.i.nudis pedibꝰ. IJñ hęc

Nudipedalia. lię.i. nuditas. et ꝓpe pedum
Naudulus. la. lii. pe. coꝛ. i. ex toto nuldſuu.
Miudus. da. dũᷓ. i. expoliatꝰ. ſiue veſtibꝰ er /

uutus. In hęc nuditas. tatis.

Muga.gę.f. g.i.beffa. deriſio. mendacium.

turpitudo. macula. za nugoꝛ. arl. Inde

heęc uugula.lę. ⁊ hęc nugella.lę. ãbo di. et

nugoſus.ſa.ſũ.i.plẽꝰ nugl. Iñ nugoſitas.

tat. Iñ H ⁊ hec ⁊ nugax.c.i.vanꝰ.fatuꝰ
Qoaſſidue nugis intendit. Iñ nugacitas

7 Nugaculus.la.li.i.aliq;tulum nugax.
Nugicanꝰ.na.nũ.pe.coꝛ.i.canẽs nugas P

NMNaugidicꝰ. ca. cũ pe. coꝛ. i. nugas dicens

NMNMugiger. ra. rũ.i.nugas gerens.

toꝛ. ⁊ turpis nuncius.

Mugigerulus.la.lũ.pe.coꝛ.i.nugaꝝ poꝛti/

HNugiparus. ra. ri. pe. coꝛ.i. nugas pariẽs.
Nugas. ois.g. indecli. in ſingłari. ⁊ in plali

idẽ eſt qð nugax. Et vt dicũt nomẽ eſt he/

bꝛeuʒ. Vñ Sophonis.iij. NMugas qͥ alege
receſſerat cõgregabo. Nugas.i.vanos. v

q̃ ad nullã vtilitatem ꝑtinẽt. Siẽ qdam ex

poſitio vt noſſe poſſum⸗ hebꝛaicã linguaz

oĩim linguaꝝ eſſematrem. .

MHNullatenus. vłeſt dictio cõpoſita. vł potiꝰ

Iñ numellat. ta. tũ.i. numella ligatus

Numen. inis.n. g.i.diuinitas.vel ipᷣe deus

xel dei ptas. vel maieſtas. Et coꝛ. pe.gti.

Inñ numinoſus.ſa.ſü.i.plenꝰnuminibus.
Numeraria. rię.f. g. dea numeri.
Numerꝰ.ri.m.g.ðꝛ a Numa impatoꝛe rho

mano. qᷣ pᷣmo repperit numex apð rhoma

nos. Et eſt numerꝰ collectio vnitatuzʒ. ſiue
aceruꝰ ex vnitate ꝓfuſus. Et ſᷣm h̊ tm pla
ritas ðꝛ numerꝰ.ſ.binarius vel ternarius.

vel maioꝛ numerꝰ. Itẽ numerꝰ de qñq; ſin

gularitas.i.vnitas. Numerꝰ etiã ðꝛ acci/

dens ꝑtiũoronis.ſ.q̃dã modus deſignãdi
q dictioni ineſt.eo ꝙ ꝑ ipᷣm fit ᷣmo.vłtãqᷓ;
de vno vel tãq; de pluribꝰ qð ꝑ determia⸗
tionem diſcernit᷑. vel ↄſtructionẽ eiꝰ. Inð
numeroſus.ſa.ſum.i.multꝰ.nũero abun/

dans. Et numeroſitas. tatl.i.młtitudo Et

numerarius.ria.riũ.

Numida.dę.ligua numidaꝝ vagę ⁊ incer/
te ſedes dicunt᷑. Iñ h̊ ⁊ hęc Numida. dę.
. he.·coꝛ.i.vagãs.incertꝰ.incõſtãs.ifidelis.
Et qꝛolim numidę vagabãt᷑ huc⁊ illuc ñ

hñtes certã mãſionẽ.iõ dicti ſunt numidę

IJñ hecnumidia. dię.t᷑ra eoꝑ. Et hincmõ

ſumit᷑ h ⁊ hec numida.dę.qͥ eſt de kra illa.
ſiue ſit iſtabił ſiue ñ.⁊ numidicꝰ. ca. cũ.idẽ

Numillus. li. dimi. i. paruꝰnummus
Numiſma. atl.n.t.idẽ qð numꝰ. Et numiſ/

ma.i.numi ꝑcuſſura.figura.imagoꝗ̃ in nu
mis fit. Idẽ ⁊ denariꝰ ðꝛ. Añ ðꝛ numiſma
q̃ſi numi imago. Vñ Matth.xxij. Oſten
dite mihi numiſma cẽſus.at illi obtulerũt

Numoſus.ſa.ſum.i.numis ple (ei denariũ
nus. Iñ hec numoſitas.tatis.
HNumulariꝰ.rij.i.monetariꝰ.mẽſariꝰ.cam/
pfſoꝛ. negociatoꝛ. Vñ matth.xxv. Opoꝛ/
tuit & te cõmittẽ pecuniã meã numularijs.

—, — „ 5—

—, —

qdam irregularis vocũ ↄgeries.loco vniꝰ Numulꝰ.li.⁊ numillꝰ li abo di.i.puꝰ numꝰ
Dictionis poſlta. HBum'. mi. i. denari. T 8ꝛ äſi nomꝰ a noie.
Nullus.la.li.ðꝛ a non ⁊ vllus.⁊ facit gträ qꝛ noĩiat᷑.vel qꝛ noibus pᷣncipũ numi effigi

NMNuma. rex rhomanoꝝ qͥ pe' rhomulũ ſecun

nullius ſm modernos. a dtũs nulli. CLam antur. wo qdã dicũt ꝙ a numa põpilio.
gAIntiqui dixerũt.gtõ nulli. nullę.nulli.dtõ

nullo. nullę.nullo. AUñ Hiere.xiij. Lũba/
re qð nullo vſui aptum eſf. .

D' reguit. hpᷣmꝰ rhomais ſaẽ iſtituit deoꝝ

Numarius.rij.m.g.ðꝛa numꝰ. Et diceban

tur numarij qͥdam ciues q̃ publicũ numuz
eęgrario inferebant. Itẽ a numus ðꝛ hecnu⸗
maria.rię.lex de numwie.
Numatus.ta.tũ.i.plẽꝰ numis. Vñ Oꝛatiꝰ

in epi, Ac bñ numatũ decoꝛat ſuadela ve/

NHumella Ie. qddã genꝰ catenaꝝ qͥ (nuſq;.

drupedes ligant᷑.ĩnũerł macuł ↄtextum

vel a nũero dicat᷑.nõ ꝓcedit.cũ numꝰ pri⸗
mam longaz habeat. numa vel numeruſ
pmã breuẽ.alit᷑ neceſſariũ eſſʒ ꝙ numꝰ per
duplex m. ſcribẽt᷑.qð tñ antiq̃ꝝ autoꝛitati

⁊ vſui repugt. Vñ iuuenał. Ereſcat amoꝛ

epi. Et bñ numatũ decoꝛat ſuadela venuſ

q;. Itẽ Cato. Diues hʒ numũ.ſed numus

nonñ hʒ ip̃m. Et olim num dicebat᷑ argyrꝰ

qꝛ fiebant numi ᷣmũ de argento.qð gręce

argyros dicit᷑.Et tria queruntur in numo
ſcilʒ metallum. figura.⁊ pondus. ⁊ ſi ali/⸗

quod iſtoꝛum defuerit numus non erit.

— V — — —

N

er/
e.
i
nie
en
i
d

Nn
i

w
NR
auns.
pund
1i.

Nole⸗
un e-
nunen
un er
Worlen
una:
au'i
6 enul
gumus
iugtt
ogle
Ununno
1ſ
cn.

”

Nucius. cij. m. g. ⁊ hecnũcia.cie. q. vłꝗ nũ/
caiiat. Et h nũciũ.cij.qð nüciat᷑. Cõfundit᷑

tñ hęc ꝓpetas. Iñ nuciolus.li.⁊ hęcnun/⸗
ciola. lę.⁊ B nunciolũ.li.dimi.⁊ coꝛ.so.

Nundinę.naꝝ. ꝓłis nu. In ſingulariaũt ra
ro inuenit᷑.⁊ ſũt nũdinę mercatiũ publicꝰ
puẽtꝰ ad merces emẽdas vel vendẽdas.

ſqͥs cõponit᷑ ex nũ ⁊ qs.⁊ mutat᷑ m. inn.
ſequẽte q.Cũ qui aũt nũq; cõponit᷑ nũ.

Nuperꝰ.ra.rũ.dicebãt antiq.i.nouꝰ.noui /
cius.a nuꝑ adubio.ſ̊ nuperꝰ ð qſi nuper
veniẽs.ſʒ nouiciꝰ q̃ſi ad noua ꝑat. Vnde

Vlautꝰ. NPoſtulaſti hoĩem nupeꝝ atq; no

uiciũ JIñ nupere adu.Et hęc nuꝑitas.tati
Nuptię. aꝝ. viri ⁊ mulierl legitia ↄiunctio.

indiuiduã vitę ↄſuetudinẽ ↄtinẽs. Et di/

cunt᷑ a nubo.bis.eo ꝙ nubentiũ capita in

ſolẽni bñdictiõe velabant᷑.⁊ q̃ſi nube coo⸗

periebant᷑. Iñn hę Nuptiolę.aꝝ.i.ꝑuęnu/

ptię.⁊ h̊ ⁊ hęc nuptialis.⁊ B le.

△

Nuptisę ſecũdę dicũt᷑ oẽs ꝗ ſequunt᷑ pᷣmas.
licz ſint ktie ärte vel ante ⁊c. vt ſi alias nu⸗

bit pꝰ pᷣmas nuptias.C.e.ti.ſi qs·S·tale.

Nuptoꝛiũ. rij. vel nuptatoꝛiũ.rij. domꝰ vel
lllocꝰ vbi fiũt nuptię. vel vbi nubüurt
Nuptꝰ.ti.i.maritꝰ.⁊ hęc nupta.tę.i.vxoꝛ.
dicũt᷑ a nubo bis.i.tego.eo ꝙ vultꝰſuos
nubãt.vel velẽt.i.tegãt. Iñ nuptꝰ.a.cui.
Nurus.rus.rui.f.g.eſt vxoꝛ ſilij ſic dicta.a
nouꝰ.ua.uũ.qꝛ nouella ⁊ iuuẽcula eſt. vñ
⁊ ꝓ iuuencula ſepe ponit᷑.⁊ coꝛ.nu. VUnde

Ac vxoꝛ nati ðꝛ eſſe nurus.⁊ cõponit᷑ cũ ꝓ

⁊8z ꝓnurus.q̃ſi ꝓpenurũ.
Nus ſenſus. Iñ cõponit᷑ anus.q̃i ſine nus.

8 ꝓnurus. rus.i.vxoꝛ filij filij.i.nepot.

id eſt ſine ſenſu.idem eſt qð vetuua.
Nutabũdus.da.dũ.i.dubiꝰ.⁊ incertus nu

tanti ſimilis.⁊ ðꝛ a nuto.tas. H

Nutio.onis.fę.g.i.ↄſenſio.pmiſſio.
Nutriciꝰ.cia.ciũ.qͥ nutrit vel nutrit᷑.⁊ ðꝛ a

nutrio.tris.Et h̊ nutricius.cij.qͥ nutrit vł

nutrit᷑.Et hec nutricia.cię.in eodẽ ſenſu

Mutricula.lę.dimi.i.parua nutrix.
Mutritoꝛ.orj.m.g.ðꝛ q̃ſi nutu eruditoꝛ.⁊ ꝓ
du. pe.tã in ntõ qᷓ; in gtõ.ſʒ pᷣmã hʒ cõem ĩ
vſu. Iñ nutrix.tricis.f.g.ðꝛ cã euphonię.
Beberet em̃ dici ᷣm foꝛmationẽ hęc nutri

trix.tricis.ſed cã euphonię.ſiue alłnitatis

mediã ſyllabã cõcidit.⁊ ꝓð.pe.gti.
Nutritoꝛiꝰ.ria.riũ.qͥ nutrit vel nutrit᷑
Nutꝰ.tus.tui.i.volũtas.ↄſenſus.vł geſtꝰ.

vel ſignum. ⁊ ꝓbe oculoꝝ

Nux.nucl.fe.ge. ablatiuo nuce.e.in um. fit
nucum gtũs płalis.⁊ dꝛa noceo.ces.eo q/
yVvymbꝛa vel ſtillicidiũ folioꝝ eiꝰ ꝓximis ar⸗

boꝛibus noceat. Hãc alio noie luglandem

vocãt.q̃i Jouis glandem . Fuit em hęc ar
boꝛ ᷣm poetas ↄſecrata Joui.⁊ dicũt᷑ nu//

ces generałr oĩa poma tecta coꝛio durioꝛe

vt pineę. nuces.caſtaneę.auellanę.glãdes
amygdali.hic ⁊ nudei dci ſũt.qꝛ ſũt duro
coꝛio nupti.i.tecti.At ecõtra oĩia poma ex
teriꝰmollia.i.mollẽ coꝛticẽ hñtia dicũt᷑ ꝓ/
pꝛie poma łmala.ſʒ cũ adiectiõe terraꝝ iqᷓ
bus antea nata ſũt.vt ꝑſica.punica macia
na. cidonia ⁊c.⁊ coꝛ.pᷣmã nux in grõ. Vñ
Auroꝛa. Arida vga nuces integ vgo deũ

Nomen eſt l̃ę.⁊ eſt neu.indecli.
Et vt dicit Priſcianꝰ o. pła ſigt.
Mñ. O ſtupet. o dubitat. vocat.
indignat᷑ adoptat. Clamitat.con
querit᷑.velut exemplis reꝑit᷑. Vel ſic.O
dolet. o clamat. vocitat mirat᷑ ⁊ optat. O
dedignat᷑ ſe nominat vt ꝑhiber
Obab interpᷣtat᷑ ſpes.

MObba. bę. genus eſt calicccs.
Sbduct. cta. ctũ.i.ſecretꝰ.vel obuelatꝰ. vł

optus.⁊ ðꝛ ab obduco.cis. Vñ ⁊ cicatrix
ðꝛ obducta qñ ex oꝑtione labioꝝ vulneris
ſibi adhęrentiũ apparet caro integ. Simi
lit᷑ cicatrix ꝑiet obducta ðꝛ qñ ſciſſura vel
rimulę opiũt᷑. Iñ hęc obductio.onis.i.ob
ducta actio. optio. deletio.obuelatio. Et
obductꝰ.tus.in eadẽ ſiãtiõe.Obductõ eti
am ðꝛ moꝛs.qꝛ in moꝛte palpebꝛę obducũ⸗
tur.i.ↄtra ſe ducunt᷑ in clauſione oculoꝛũ.
Ec ſimilit᷑ labia in clauſione oꝛis.

MHbeditio. onis.f.g.i.obediẽtia. Añ Rho⸗

ma. vj. Siue obeditionis ad iuſticiam.
Gbelus. li pe.pð.ðꝛ ꝗqdã vgula iacẽs ſic fa
cta Qapponit᷑ in vbis vel ſententijs
ſupꝑflue iteratl.vel in his locis vbi lectõ ali
qua fallacia vel falſitate notata eſt.vt qua
ſi ſagitta iugulet ſuꝑflua ⁊ falſa cõfodiet.
Obeleem ſagitta ðꝛ.Aſteriſeꝰ eſt alia vᷣgu
la ſic facta · ⁊ ponit᷑ in his de quibꝰ
dubitat an tolli debeant vel apponi.
HGberatꝰ.ta.tũ.i.ęre ↄductꝰ. Añ in vita bti

artini. Obęratos hʒ meos ſcriptoꝛes.

Obeſus. ſa.ſũ.pe.ꝓð.i.pinguis.imo plꝰqᷓ;
pinguis. Mꝛopᷣe qdẽ obeſus.pinguis ⁊ ro
tundus vndiq;. q̃ſi circũquaq; eſſet eſus.
Et eſt obeſus.foꝛinſecꝰ.Craſſus intriſecꝰ.
Añ Beñ.xlj. Obeſis carnibus.
MObex. bicl. m. g.i.obſtaculũ qð obijcit᷑. In
uenitur etiam in feminino genere apud au
toeeeeess.

SHbitus. tus. i. moꝛs. trãſitus. ⁊ ꝛ ab obeo

obis. Et differta moꝛte. qꝛ obitꝰ ptinet ad
bonos hoĩes. Moꝛs bonis ⁊ mal.⁊ etiaʒ

beſtijs cõuenit. “
Oblatiuncula.lę.dimi.i.parua oblatio.
Obligatio eſt iuris vinculũ quo neceſſitate
aſtringimur mutuo ↄtrahẽtes. vt Inſti.

de obli. in ᷣn. Et eſt duplex.ſ.ciuił ⁊ pꝛeto
ria. Ciuiłꝗ aut legibꝰ conſtituta. aut certo
iure ciuili cõpꝛobata eſt. Sʒ pſtoꝛia eſt quia

htoꝛ ex ſua iuriſdictione ↄſtituit quęetiaʒ
oneraria voca. õ

blit. ta. tũ.eſt ꝑticipiũ de obliuiſcoꝛ.ris.
⁊ tũc ꝓð.pe. Itẽ eſt ꝑticipium de oblinoꝛ.

ℳ

nerꝗ. ⁊ tũc coꝛr.pe. Vñ Immemoꝛ oblitus
manet oblitꝰ atq; linitꝰ. AUel ſᷣm gręcl. Im
memoꝛ oblitꝰ notat oblitus immaculatus

Hainc obliuiſcoꝛ eſt. illius obliuio caput.

Oblõgus. ga.gũ.ðꝛ ab ob. ⁊ lõgus. Et illð

tibus reſtringit᷑.vt nauis ⁊ ouũ.

Bbnixꝰ. xa. xͥ. i. ↄtra conatꝰ. ſbiectꝰ hülk

Obnoxiꝰ.xia.xium.i.ſubditꝰ.⁊ ðꝛ ab ob.⁊
noxiꝰ. Ael obnoxiꝰ ðꝛ ab ob.⁊ noxa. Pꝛo

pꝛie qͥdẽ obnoxius alicui ðꝛ.qͥ ꝓpt᷑ noram
id ẽ culpã.vel ꝓpt᷑ offenſam aliquã illi efſft
ſuppoſitꝰ.debitus vel obligatꝰ.⁊ ponit ꝓ O

ſubiecto vel ſuppoſito qͥcunq; mYõ.
Obolus. li.pe.coꝛ.i.dimidius ſcrupulus q̃

pẽſat ſiliqs tres.hñs cerates duoſ.chalcoſ

qttuoꝛ. ⁊ fiebat olim ex ęre ad inſtar ſagit/

teę. Vñ etiã a gręcis nomen hʒ. SGr eniʒ ab
obelus qð eſt ſagitta. Obolus etia ðꝛeme/

dalia ſiue medietas denari.

Mbrigi.rigi.i.aurũ dictum ſic. qꝛ obradiet
ſplendoꝛe. Eſt em colori optimi qð hebꝛęi
offon. gręci chiron vocãt. Ael obricum ðdꝛ

q̃ſi obrude auꝝ.⁊ eſt etymo. Et ꝓð.pᷣmaʒ
poſitione.qꝛ ..eſt duplex cõſonans.
Obſceęnꝰ.na.nũ.ðꝛ ab ob ⁊ cenũ.Ał ab ob

⁊ cena.q̃ſi ↄtra cenã. Nã obſcęna ſũt cene
ↄtraria.⁊ intpoĩt s. Naʒ vt diẽ̃ CPriſcia.i

ij. maio. Ob qͥ eſt qñ aſſumit s.cũ cõponi
tur cũ dictõe incipiẽte a c.vt obſcurus.ob
ſcenꝰ. Nłobſcęnꝰ põt cõponi ab obs et ca⸗

nendo. Vñ die Priſcia. in.ix. li. Inuenik

obs a qͥ cõponit᷑ obſcenꝰ. Obſcenus em ꝓ
pꝛie dꝛ de voce. Vox. n. obſcena ðꝛ.i.dura
⁊turpis.lʒ de alia re imũda ⁊ turpi dicat᷑.

Itẽ obſcura dicebant᷑ ſacrificia ꝗᷓ de nocte

fiebãt ꝓſerpine vel alij in loco obſcuro Inñn

obſcure aduũ.Et hęcobſcuritas.tatis.

VBbles. ſidis. cõis. ge.i. vas vadis. coꝛri.
pe. gti. ⁊ εab obſideo. des. dicunt᷑ pe
obſides.qᷣͥ ab obſeſſis dant᷑.vł qͥ dari ſolet

⁊ cum honoꝛe cuſtodiri.

„

OPbſoniũ.nij.n. s.i.paruꝰ cibꝰ ⁊ delicatꝰ d
pvcęnã ↄtra ſomnũ ſumit᷑. Itẽ qͥlibʒ modi
cus ⁊ delicatꝰ cibꝰ int᷑ alios ſumptꝰ ðꝛ ob
ſoniũ qð vulgo cõpanaticũ ðꝛ. Iñ obſonag
tꝰtus.actꝰobſonadi.vłipᷣa cena hobſoni’ũ
vel ſumptꝰ qͥ expẽdit᷑ in cena ſiue obſonio
Obſtetrix. tricl. fę.g. me. coꝛ.i.femina ꝗᷓ ſte,j1
ram tractat.ſ.ꝗ colligit pueꝝ de vẽtre po
cegdentẽ. ⁊ ðꝛ ab ob ⁊ ſtera. Ael ab obſto.

ſtas.qꝛ obſtat parturientt.

☛

Obſtinatus.ta.tũ.i.in malo induratꝰ.offir
mat.vel intẽtus. Inuenit᷑ etiẽ obſtinatuuũ“n
in bõa ꝑte.i.in bono ꝓpoſito firmꝰ⁊ ſtabik
. E AIñ Ruth. j. VNidens ꝙ obſtinato eſſʒ aio
ðꝛ oblongũ.qð in medio dilatat᷑.ſʒ in capi O

bſtructus.ta.tũ.i.pſᷣcluſus.oppilatus

MObſtruſus.ſa.ſũ.i.incluſus.abſcõditus
Obtentus.tus.tui.i.impetratio.acqͥſittio·
Obtrectatio.onis.i.detractio.iuidia.liuoꝛ
Emulaio““
PObtuſus. ſa. ſum.i.ſtolidus.hebes.ſtultt.
Obtutus.tus.i.intuitus.viſus.aſpectus.

facies immobil.intentio oculoꝝx.

Occa.cę.qðdã inſtr̃m ad trã ſcidẽdã.ſidut
Mcecatoꝛ.torl.i.inſitoꝛ arboꝝ.vel(raſtrum.
ſubrũcinatoꝛ.ſatoꝛ.vel actoꝛ.aratoꝛ lhos
obss agricolę pagani deos habuerut.
Occaſio.onis.f.g.i.facultas.copia.ptäs.
ↄditio.tꝑs.locꝰ.caſus.foꝛtũa.⁊ etiã poit᷑

Occaſus.ſus.ſui.i.occidẽs.ab occi/( ꝓ cã.

dẽte ibi ſole. Añ ꝓphᷣa.A ſoł oꝛtu vſq; ad
occaſum. Itẽ occaſus ðᷣ obitꝰ.eũſio.occi /½

ſio. vel dies ſupᷣma.⁊ ðꝛ ab occido.dis.

Oceanꝰ ni. ðꝛ ab ocys.i.velox qꝛ velox eeft·
vel oceanꝰ ða cęlo. vt deriuatio ſumatꝛa
media ſyllaba.qꝛ oceanum.i.mare magnã
Obſcurꝰ. ra. rũ. pe. pᷣ. ð ab ob ⁊ cura.⁊i/
terponit᷑ s.⁊ eſt ꝓpe obſcurꝰ qͥ eſt ob curã
iq ẽↄtra curã hoim i. de qͥ nõ curãt hoies.
Itẽ obſcuꝝ.i.obuelatũ.tectũ.tenebꝛoſum

ſignilitudinem hʒ cũ celo in coloꝛe. Iñ oce⸗
anus.na.nũ.⁊ h oceanides.dę.i.fllius vel
nepos oceani. Iñ hęc oceanis.nidis. filia
yel neptis oceani ᷣm Hugl. Am Papᷣ.
Oceanũ gręci ⁊ latini iõ noiant.qꝛi circdi·
mõ abiat oꝛbẽ. ſiuea celeritate ꝙ ocyꝰ cur⸗

rat.⁊ coꝛ.pe.Vñ theodolꝰ.Sol petit ocea

Obſtipꝰ. pa. pũ. i. inclinatꝰ. ⁊ ? ab ob ⁊ ſt ·
pus.aqꝛ qͥ petit ſtipẽ ⁊ accipit.caput incliat
Nel cõponit᷑ ab ob ⁊ ſtipes.q̃i ↄtra ſtib? i
Pbſtringillꝰ.li.m.g. qdᷣdã genꝰ cal (clinatꝰ
ciamenti. ⁊ ð ab obſtrigo.gꝗl.Et ſũt obſtri
gilli q ꝑ plãtas ↄſuti ſunt. ⁊ ex ſuꝑioꝛi ꝑpte
coꝛrigia ↄtrahũt᷑ vt ſtrigant᷑ vñ ⁊ noiant᷑.

ſat
m.
R

hi,
ni N
600
nien
iſoc
lo do⸗
nlrcl
al
.

ſa⸗

ſusve
leii
n⸗
cgicnli
B N.
ſ 4
eu

numfrigus ſuccedit opacũ.Et nõ ꝙ omia

maria ↄtineant᷑ ad oceanũ.Et ſᷣm deſcri /
ptionẽ factã ſub Julio cęſare maria medi/

terranea toto oꝛbe habitabili ſunt trigita.

Occidens. dẽtl.m. g. vbi ſol occidit. In hᷣ⁊

hec occidental.⁊ h le.res occidẽtis.vłꝑti⸗
nens ad occidẽtẽ ſᷣm hugl. Mapᷣ. wo dic.
Hccidẽs dictꝰ.qꝛ diẽ faẽ occidẽ.Abſcon⸗
dit eĩ lumẽ mũdo.⁊ tenebꝛas ſuꝑinducit.

Gcciput.pitis.poſterioꝛ ꝑs capitis ðꝛ. n

in greciſmo ðꝛ. Sinciput anterioꝛ ꝑs capi
tis ðꝛ eſſe. Occiput ac partem deſigt poſte
rioꝛem. Inde h̊ occipitiũ.pitij.idem qð oc

Occultus.ta tü.i.abſcõſus.tect.clauſꝰ. et

pð.pᷣmã poſitiõe. AUñ Oꝛatiꝰ i pᷣma epla.
Occultũ viſus decurrit piſcis ad hamum

Occupatio eſt coloꝛ rhetoꝛicꝰ.⁊ fit qñ diciꝰ

nos pᷣterire. aut neſcire. aut nolle dicẽ hec
qmaxime dicimus.ð̊ mõ. Quid referã qͥn
tis tua ſit maculata iuuentus flagicijs. Et

SGreciſmꝰ dicit. Occupat h̊ coloꝛ cuʒ quid

trãſire ꝑabat.nec trãſit Nrętereo ceędes ꝑ
iuria furta rapinas. Tedia foꝛte darem ſi
Yba iſta referrem.

Ocellus.li.dimi.i.paruus oculꝰ.Et coꝛ.p⸗

mam. Vñ in Aluroꝛa. Spõſa colũbinis ſi⸗
ne felle potit᷑ ocelł.

Ocyma.mę.ðꝛ vehiculũ velox. 1 dicik ab

ocys.⁊ ꝓðᷣ.cy.

Ocys gręce ðꝛ velox latie.⁊ cõpat᷑ ocyoꝛ.ſi

mus. Et nõ ꝙ vt diẽ ugl. antiqͥ dicebãt
ocus.ca.cũ.i.velox.ab ocys greco. Et inð
ocyoꝛ.ocyſſimꝰ.ſʒ ocus mõ nõ eſt in vſu.⁊

iõ ocys gręcũ ſubit loco poſitiui.⁊ ðꝛ ocys

cyoꝛ. ſimꝰ. JIñ ocyus.ocyſſime.adgi.
Ocitabulũ.li.qðᷣdã põdus eſt hñs drach/
mas ſedeci ſcrupulos qdragintaqnq;.
Ociũ.cij.n.S.i.q̃es.ſecuritas.Sʒ ociũ coꝛ/⸗
por eſt. q̃es ai. Iñ ocioſus.ſa.ſũ.i.qᷣetꝰ.ſe
curus. ocio vacãs.ocio plenꝰ.nil operãs.
inutił. Añ vbũ ð: ocioſũ.qdð ſine vtilitate
⁊cã ꝓfert᷑. Iñ ocioſitas.tl.Itẽ ocium phi
loſophicũ eſt ſtudiũ.qꝛ ph̊s ociat᷑ qñ ſtu
det. ſz ociũ vulgare qñ vacat᷑ ab oꝑe ſᷣuili
Et nõ ꝙ triplex eſt ociũ.ſ.deſtitutoꝛiũ qð

eſt ribaldoꝝ qͥ apud athenas ſuſpendebat᷑

1 de h̊ ðꝛ ꝙ ocioſitas ⁊ voluptas arma ſũt

Hhoſtis antiqͥ ad miſeras aias capiẽdas.de

renũ.niſi cũ pᷣdẽ · S· veꝝ ſi ꝓpter. Secũduʒ
eſt reſtitutoꝛiũ qñ qͥs ceſſauita lagcee Tite
rum accedit ad opꝰ. Tertiũ retributoꝛiuʒ.
dð datr᷑ emeritis ⁊ ſenibꝰ. Iñ ociolũ li.id ẽ
paruũ ociũ. Iñ ociabũdus.da.dũ.i.ocio⸗
ſus.vel ſimi ocianti.⁊ ꝓð.o.añ c.

Gcrea.creę.ðꝛa crus.Et ſũt ocreę tibialia
calciamẽta ꝗᷓ ſuras tegũt.ſic dictę.qꝛ cru/⸗
ra tegãt. In ocreatꝰ.ta.tũ.q ocreas hʒ. et
ſunt ocreę ſiue de ferro.ſiue de coꝛio ſint.
Octauꝰ.a.ij.ðꝛ ab octo. Iñ hęcoctaua.uꝑ.
id ẽoctauꝰ dies alic'feſtiuitan.Et octen⸗.
a.ũ.⁊ octonariꝰ.ria.riũ.⁊ h octonariꝰ.rij.

ectingenti.tę.ta.i.octies cẽtũ.⁊ ðꝛ ab octo

⁊ centũ.⁊ mutat᷑ c.in g.añcedente n.
Octo nomẽ numerale indeclinabile.
Octogita oĩs.g.nũeri płalis.i.octies decẽ.
Gctuber. bris.qͥdam mẽſis.ab octo ⁊ imꝰb
dictꝰ. Eſt em octauꝰ a martio qͥ ẽ pᷣncipiuʒ
anni. Iñ H ⁊ hec octubrl.⁊ h bre.Et yt di⸗
cunt qdã debʒ ſcribi ꝑ o.in ſecũda ſ yllaba
qꝛ cõponit᷑ ab octo. Alij dicũt ꝙ debz ſcri⸗
biꝑ u.qꝛ mutat᷑ o.in u.in copoſitiõe cã eu⸗
Octuſſis.ſis.m.g.i.octo a ſſes vel(phonig.
pciũ octo aſſiũ. Añ Oꝛatiꝰ in vmo.Qus⸗
to etem parua qᷓ;ti octuſſibus heu.
Oculatꝰ.ta.tũ.⁊ oculoſus.ſa.ſum.⁊ oculeꝰ
a.ũ.in eodẽ ſenſu.ſ.plenꝰ ocuł.Et comꝑa
tur. oculoſus. ſioꝛ.ſimꝰ. Itẽ inuenit᷑ oculiſ
ſimꝰ. ma. mũ.qͥ plenꝰ ẽ ocuł.ł qð frequent
iſpicit᷑ ab ocuł.ſicut dicũt qͥdã. Oſtiũ aĩcę
tuę oculiſſimũ ẽ.eo ꝙ oculi tuiſꝑ aſpiciũt
in illö. AUñ MPlautꝰ. Hic ꝓximũ illo oſtiuʒ
oculiſſimũ ſalue. Itẽ oculatꝰ inuenit᷑ i alio
ſenſu. ſ.mãifeſtꝰ.aꝑtꝰ.acutꝰ.vt Fideſ ocu
lata. i.mãifeſta ⁊ apꝑta.ſ.ꝗ ocułhaber.
Oculus.li.m.g.vidꝛ dici ab oculo.lis.qð ẽ
abſcondo. Uñ diẽ Iſið. xj. etymol. Oculi
dicti ſunt. qꝛ eos cilioꝝ tegmina occultant
ne q incident iniurię offenſiõe ledant᷑ ſiue
qꝛ occultũ lumen hñnt.i.ſecretũ.vł intꝰ re/⸗
poſitũ.hi int᷑ oẽs ſenſus vicinioꝛes aimę
exiſtunt. In ocul em̃ oẽ mentis iudiciuʒ ẽ
vłaĩ ꝑturbatio.vel hilaritas in ocułappa
ret. ⁊ coꝛ.pᷣmã. ⁊ ab eo deriuata. Nñ Oui
