to ne tradas me. Sed ibi coiter legit᷑ infru⸗
nito. Et ꝓducit pe.
NPHhꝛonos grece.latine ðꝛ pꝛudẽs.Et verti⸗
tur in latinũ.⁊ ðꝛ phꝛonus.na.nũ.
NPhur.i.ſoꝛs.vt habet᷑.lheſter.ix. In phu⸗
rim.i.ſoꝛtiun. rW

Piacularis. .t.⁊ G re.qð piat.velqð ẽ di⸗

gnũ expiatõe. ⁊ ðꝛ a piaculũ.⁊ piacularis
ðꝛ hoſtia ꝗᷓ offert᷑ p peccato.
Niaculũ.li.n.g.i.culpa.pctm.ſcelus.⁊ ðꝛa
pio.as.eo ꝙ piandũ ſit.vt Eua intulit pia
culũ.i.moꝛtẽ.culpã.pctũm..Et piaculũ ðꝛ

qð piat.ſ.ſoꝛdis.ablutio peccati.⁊ culpe pi

atio.remediũ culpę.vt Maria coutulit pi
aculũ.i.vitã ⁊ remediũ culpę.Inde ⁊ qdã
ſacrificia dicunt᷑ piacula.

Pica.cę.auis ꝗdã.⁊ ðꝛ pica quaſi poetrica.

qꝛ picę verba i diſcrimine vocis expꝛimũt.
yt hõ. Et ſi linguas ĩ ſermone explicare ne
gqunt.ſonũ tñ hũane vocis imitant᷑.⁊ ꝓd.

pᷣmã.ſʒ obliqͥ de pix coꝛripiũt pi. Vñ. Sũt
nigra vaſa picis roſtra rodolẽtia picis. Ni

grioꝛ vna ꝑs pice altera cãdida pice.
Picea.ceę.quedã arboꝛ.de cuius ſucco pix
efficiturr. DS
NPicrta ctę.tinctura ſiue pictura ⁊ ðꝛ a pingo

᷑ —VN

gui

u.
N
inin

—

Pictaciũ.ᷣcij n. g. epla bꝛeuis ⁊ modica Itẽ
pictaciũ ðꝛ ſcedula demembꝛana exciſa Jñ

hec pictaciuncula.lę.i.membꝛanula. Item
pictatiũ ð illa coꝛij ꝑticula ꝗᷓ ſolee repetia⸗
te inſuta eſt.Et ðꝛ a pingo.gis.qꝛ ſicut par

tes picturę diſtincte ĩ pauimẽto ſuntſica
paret pictatia in calciamento. Inde picta-

ciatus.ta.tũ.i.repetiatus.
Pictauis indeclinabile.f.ge.qð antiq dice⸗
bant. ᷓ pictauiũ.uij.ꝗdam ciuitas Inde h
⁊ hęc pictauiẽſis ⁊ h̊ ſe. Inde hęc pictauia
regio adiacens.Et ſi inueniat᷑ pictauiẽſis.
nomẽ gentile.ſit ꝑ ſyncopã.Et nota ꝙ pe.
de pictauis inuenit᷑ pducta. Vñ qͥdaʒ ait.
Erige pictauis libera facta caput Itẽ inue
nit᷑ coꝛrepta. Vñ alter ait. MPictauis iner⸗
mis ſubigit ſua rura nec vltra. In talibus
emulandus eſt vſus autoꝝ.
Mictura.re.f.g.i.imago expꝛimẽs ſpẽm ali
cuius rei.⁊ ðꝛ a pingo gis.Et ðꝛ pictura q̃⸗

ſi fictura. ſicut pingere. quaſi fingere. ⁊ eſt

imago ficta non veritas. Inde picturatus
ta.tum.i.pictura variatus. Ml
Hicus.ꝗdã auis a pico.Saturni filio dicta
q̃ ea in auſpicijs vteba᷑?.

—

Pierus.fuit pater nouẽ picaꝝ.quas noue,ʒ

muſe deuicerunt. Inde hęc pieris. idis.fi⸗
lia vel neptis pieri.⁊ quia eas.ſcʒ pierides

muſe deuicerunt.ideo ab illis muſę pieri⸗

des dicte ſunt. ⁊ coꝛ.ri.Et pierius.ria.riũ
nuſaticus. Ande pierijs tedet inſeruiſſe
ilum.
Pieticus.ca.cũ.i.pius.ↄpaſſiuꝰ.⁊ ðꝛa piuſ
Piga.gę.f.g.i.ſũmitas natiũ vel natis.⁊ ðꝛ
a pige að eſt deßſſuz. qꝛ deſſa ẽ. Iẽ piga
ðꝛ burſa.⁊ ꝓpᷣe teſtickoꝝ VUn oꝛatiꝰ.Ne mi
mi peãt aut piga aut deniq; fama.
Pigargus.gi.m.g.ꝗdam auis.⁊ ðꝛ a pige.
qð eſt denſſum qꝛ foꝛte auis parua eſt. Et
numerat᷑ int᷑ aialia comeſtibilia Deu.xiiij

Pigargon vel pigargum.

Pige gręece.ðꝛ depſſü. vl deñſſio latine AUñ
locis ſolet eſſe.
Pigella.lę.quoddã genus vaſis.ſ.artopta
2 dꝛa pige. qꝛ deßſſa eſt.
Piger.gra.grũ.i.tardus.lentꝰ.⁊ ðꝛ a piget
eo ꝙ ſp eũ pigeat.Et ðꝛ piger qſi pedibus
eger. Eſt eni tardus ad incedendũ. Iñ pi⸗
gritia.tię.Et hęc pigritudo dinis.i.toꝛpoꝛ
ſʒ pigritudo vigilantis.toꝛpoꝛ doꝛmitatis
Pigmęa.meę.qdã regio eſt. Inde pigmę“.
męa. meü.pe. ꝓd. Et ſunt pigmei. vt dicit
Augu. ſemicubitales hoĩes qtertio ano ꝑ⸗

pige apud gręcos ðꝛ fons.quia in depᷣſſis

fectę ętatis ſunt.ſeptimo ſeneſcunt.⁊ dicũ⸗
tur pugnare cum gruibꝰ. ⁊ armati deferri
ab ipᷣis.ſiẽ narrat Hug.Iſidoꝛꝰvo diẽ JIn
india ẽ gens.ſtatura cubitali.qͥs gręci a cu
bito pignęos vocant lHi montana indię te
nent.quibꝰ eſt vicinus oceanus.

Pigmentũ.ti.ẽ ↄfectio ex vino ⁊ melle ⁊ di⸗

uerſis ſpeciebus ſuauis ⁊ odoꝛfera.⁊ a
pila.qꝛ in pila agit᷑.i.tundit᷑. Añ.iij. Regl
xx. Nigmenta.i.odoꝛamẽta.ſᷣm glo. Inð
pigmentariꝰ.ria.riũ.ad pigmentũ ꝑtinens
Et pigmẽtarius.tarij.qͥ facit vel vedit pig
menta.⁊ pigmẽtatus.ta.tũ.i.pigmẽto mi⸗
xtus.vel conditus.
Pigneratus.ta.tũ.res ꝗᷓ pꝛo pignere ponit᷑

vel accipit᷑.⁊ ðꝛ a pignero.ras Vñ Zlmos

ijj. Et ſuper veſtimentis pigneratis accubu
Pignus.noꝛis.ꝑ o.n.g.i.ſlius.vel amoꝛvł

indicium. vel ſignũ amoꝛis. vel ↄfederatõ

vel ↄſideratio amoꝛis. Itẽ inuenit᷑ hoc pi⸗
gnus.neris.ꝓ.e.in obliqͥs.i.vadiũ qð pꝛo
gliqua re dat᷑.vt poſtea recolligat᷑. Am
Pap̃.eſt qð ꝓpter rẽ creditã dat᷑.cuiꝰ poſ
ſeſſionẽ ſolũ ad tpᷣs conſequit᷑ creditoꝛ.ſʒ
dñium penes debitoꝛem eſt. Unde quidaʒ
NPignoꝛa natoꝛum dicunt᷑ pignera rerum
Pisgnus in.o.natum.ſed in.e.facit eſſe va⸗
diatum.
NPigra ãdã medicina eſt.⁊ interpᷣtat᷑ amara
qꝛ eius guſtus eſt amarus.⁊ ꝓd.pbi.
Niguus.gua.guũ.i.piger.vel verecunduſ
ila.lę.i.pilocellus cũ quo ludit᷑.⁊ ðꝛ a pi⸗
lus.eo ꝙ ſit pilis plena.ila aũt ðꝛ taber⸗
na. CMyla etiã ðꝛ pes pontis vel qð ſuſtiner
parietem. vel effigies hominis in competiſ
poſita.Et pyla inſtrumentum concauumi
quo frumentũ terit᷑.vel aliud. In hac ſig⸗
nificatione dicit᷑ a pindo. dis.Et pyla dicũ
tur tela romanoꝝ. Et nota ꝙ pila ꝓ taber⸗

na. ⁊ pꝛo inſtrumento.⁊ ꝓ telis pꝛimaʒ ꝓ⸗

du. ſed in alijs ſigtiõibꝰ eaʒ coꝛ. Unde.Eſt
pyla pes pontis.pila ludus.pila taberna.
Pyla terit pultes.in bellis pyla feruntur.
Pila ꝓ pilo cello componit᷑ cum ludus.et
ð piludius.a. um. ⁊ ludipilus.la.luʒ.q cũ
pila ludit. m Hug. Dicũt tñ alij ꝙ pila ꝓ
ludo.⁊ ꝓ menſula rotunda.⁊ pila ꝓ q̃dam
ciuitate coꝛripit ᷣma.ſed h̊ pylũ.⁊ h̊ pylus
inſtrumẽtũ terẽdi.⁊ hęc pila ꝓtabna. ⁊ ꝓ
vaſe piſtãdi.⁊ ꝓ pede põtis ꝓd. pᷣmã VUñ il
lud vitioſũ ẽ. Eſt pyla pes põtis.pila ſudꝰ
pila tabna nã Airgiliꝰ i. viij. ene. ira dic. ſa
xea pyla cadit longiſq; mollibꝰ an Koꝛ ins
86

la. pila ludus. pila taberna. Et h̊ videt᷑ ve⸗
rius ꝙ. ſ.pyla ꝓ pede pontis pᷣmã ꝓducat.

vt patuit ꝑ virgiliũ. Itẽ de pila ꝓ taberna
⁊ ꝓ ludo dicit q dã Ludũ luado pile pl'lau

do pocula pile. 3
Hylanꝰ.ni.qͥ.cũ pylo.i.telo gradit᷑ armat.
Hilaſca.cę.i.vas vinariũ coꝛio piloſo optũ
Nylata. tę. cois.g.i.fur ſiue latro ⁊ ðꝛa py⸗
lũ.⁊ lateo. tes. Inde h̊ pylatulũ. tale latro⸗
ciniu. qꝛ? cum pylo.i.telo lateat.
Pxylatus.ta.tũ.i.pylũ hñs vel pylo armatꝰ
218 a pylo ꝓtelo. =
Hilatus.ti.interpᷣtat᷑ os malleatoꝛis.qꝛ dũ
xXpᷣm oꝛe ſuo iuſtiſicat.⁊ ↄdẽnat.moꝛe mal⸗
leatoꝛis vtraq; parte ferit. Et coꝛ.pi. AUnð
in Auroꝛa ðꝛ. MMutari titulũ rogat hoſtis
atꝙ Pilatꝰ. Nel vt fert᷑ᷣ. Pilatus fuit ba⸗

ſtardus. Vñ legit᷑ in quadã hiſtoꝛia ꝙ fuit

quidã rex noie Tyrus.qͥ quandã puellam

noiĩe Pilã filiaʒ cuiuſdã molendinarij noie

Altus. carnaliter ↄ gnouit. ⁊ filiũ de ea ge⸗
nuit. NPila aũt ex noĩe ſuo ⁊ noie pr̃is ſui.qͥ
dicebat᷑ atus vnũ no men cõpoſuit.⁊ nato
Puero impoſuit nomẽ Milatus.
Nilax.acis.m.g.cattꝰmurilegꝰ.⁊ ðꝛ a pilus
eo ꝙ multis pilis abundat. vel qꝛ eius pil⸗
eſt pᷣcioſus. VUñ in vita bti Sanſonis legi⸗

tur. ꝙ cellerarius fecit venenũ ⁊ ꝓbauit ꝑ

pilacẽ eſſe moꝛtiferũ.
Nylentũ.ti.n.g.quoddã genuſcurruũ ⁊ ðꝛ

a pyla ꝓ inſt o terẽdi eo ꝙ tereat terram.

NHeliludius.dia.diũ.qͥ cum pila ludit.⁊ ðꝛa
pila ꝓ pilocello.⁊ ludo.dis. =
Pilleus.m. g. ⁊ B pilleũ.lei.eſt genus ſacer⸗
dDotaliũ veſtimentoꝝ in lege ꝗᷓ ſunt poderiſ
ab aneth. pilleũ. machil. ephot. legiũ peta⸗
lu. bathin ſiue feminalia. Et eſt pilleum ex
byſſo rotundũ q̃ſi ſphęra media.caput te⸗
gens ſacerdotalę ⁊ in occipitio vitta oↄſtri⸗
ctũ. oc gręci ⁊ nri tyarã ⁊ galleꝝ vocant
Segd modo pilleũ generalr pꝓ capello ſumi⸗
tur.⁊ ðe pilleꝰ.a pilis.qꝛ pilos capitiſ tegit
yel ꝗꝛ ex pilis fit. Inde pilleolus.li.⁊ h̃ pil
leolũ. li. di.i.puus pilleus. Vñ Oꝛatiꝰ AVt

cum pilleolo ſoleas ↄuiua tribulis. Et pil⸗

leatus.ta.tũ.i.pilleũ hñs vel pilleo indut⸗
NPiloſi ſicut dicit glo. Eſa xxxiiij. oõſtra
ſüt ad ſimilitudinẽ hoiuʒ. vel demones in⸗
cubones. vel ſatyri.i. ſilueſtres hoĩes. qᷓrũ
foꝛma ſᷣm Mapᷣ.ab humana effigie incipit
ſ beſtiali extremitate terminat᷑. IJſidoꝛus
at ety. viij.ſic ait. Ciloſi dicunt᷑. greci pa
nite. latine icubi appellant᷑ ſiue innij ab ine

8

ergo pᷣdictũ vſũ.⁊ dicas. Pes pontis py⸗

undo paſſim cũ aialibꝰ.vñ ⁊ incubi dicun
ab incubãdo.i.ſtupꝛando Seępe eni ipꝛobi

exiſtũt mulieribꝰ.⁊ eaꝝ pagũt ↄcubitũ.qͥs

demões galli duſios noĩiant.qꝛ aſſidue hãc

pagũt imũdiciã.ſʒ quẽ vulgꝰ incubonẽ vo
cat. hũc romani faunũſicariũ dicunt.
NPylumen.inis.ðꝛ quicqͥd in pyla tundit᷑ vł
potius qð ꝓijcit᷑ arebus vel granis in py⸗

la tunſis.⁊ ꝓpducit lu.

WMilꝰli. ꝓ capillo ðꝛ ⁊ pelle q̃i pellꝰqꝛ a pelle

ꝓcedit. Itẽ pylus ðꝛ inſtrm cũ qͥ tũdit᷑ ⁊ te
rit᷑ i pila. Sʒ ꝓ inſtro.bᷣmã ꝓ.alit eã coꝛ.vñ
Qui terit ẽ pilꝰ.pilus ẽ in fronte capillus.
Pilü.li.n.g.qͥdda genus teli.⁊ ẽ romanoꝛũ

7 ðꝛ a pello lis.qꝛ pellit᷑.i.emittit᷑.⁊ toꝛ’que

tur. ꝓdu. pᷣmã. VUñ lucanꝰ in.j. Signa pa
res aquila ⁊ pyla.minãtia pylis. Itẽ h̊ py⸗
lu.li.ponit᷑ ꝙ raſoꝛio.⁊ ꝓd. bm. Añ ad ta
ctum pili mille ruere pili. èèD
Pin gręce.ðꝛ altũ latine.
Pina gręce.fames d.

Minax.acis.i.pugillaris. ephimer.tabula

manual ex pino facta. Et pinax ðꝛ tabula

in qᷓ phi ſiguras faciũt i ſuppoſito puluere.
Nincerna.nę.m.g.ðꝛ vini diſpẽſatoꝛ vłpo⸗
ti ꝓpinatoꝛ.qͥ poꝛrigit ex officio poculum

dno ſuo.⁊ ðꝛ picerna q̃i penꝰ cernẽs.i.cel⸗
lariũ qꝛ ſꝑ hʒ oculũ ad vinũ ſuo tpe ꝓping
NHinguis.guis.coĩis.g.⁊ h̊ gue.i.craſ ( dũ
ſus.⁊ cõꝑat᷑.pinguis.pinguioꝛ.ſimus.
Pinna.nę.eſt ſũmitas cuiuſlibet rei.ſed ꝓ⸗
pꝛie temploꝝ vel muroꝛuʒz. ⁊ ð a pin gręce
qð ð altũ. Item pinna ðꝛ qð ſupeminei in
doꝛſo piſcis.qð aliter ð notria. Inde pin⸗
nula.lę.di. Item a pinna hoc pinnaculũ li.
cuiuſſibet domus vel tẽpli faſtigiũ. Vnde

Matthᷣ.iiij. Et ſtatuit eũ ſupꝛa pinnaculũ
tẽpli.Et ſepe ꝓ cuiuſlibet rei faſtigio poni

tur. ᷣm Hug. Beda vo dicit. Pinna vel
pinnaculum eſt ſũmitas tẽpli.ꝗᷓ ðꝛ tabula⸗
tũ.Et Anſelmus dic̃. Mos erat in paleſti
na ꝙ tecta eſſent plana ⁊ a latere qdã appo

diationes.ne qͥs laberet᷑ incautꝰ. Pinna⸗

culũ vo tẽpli erat eius deãbulatoꝛiũ quod

erat tabulatũ.planũ in ſũmitate tẽpli.in q

Edicabant ſacerdotes. m glo.de qͥ Mat.

x. Qðò in aure auditis. pdicate ſuꝑ tecas
Pinnirapus.pi.i.gladiatoꝛ.⁊ ðꝛ a pinna.⁊

rapio.eo ꝙ rapiat pinnas.i.ſũmitates ga⸗
learum a deuictis.quas colũnis in ſignum

victoꝛię ſuſpenſas ferebant.vel pinnirapꝰ

quaſi pennirapus.ſcʒ qui plumat aues vel

qui rapit pennam de capite alterius. Qui

enim ſe de velocitate iactabant. pennam in

1
Pu
nie

N
i

capite ſuo ponebant in ſignuʒ velocitatis. det. Buſtũ poſtq; arſerit. AUñ Actl.xx viij
Beniq; ſias iterueniret yelocioꝛ rapiebat Accenſa eni ppra reſiciebant nos omnes ꝓ
pennam de capite eius. Ande Juuenalis. pter imbꝛem. D
Pinirapi cultos iuueneſ. iuueneſq; laniſtę Pyracmõ. onis. faber Jouis. fulminũ eius
Pinnoſus.ſa.ſũ.i.altus.ſuꝑbꝰ vł lanioſus fabꝛicatoꝛ.⁊ dꝛa pyr q eſtignis.⁊ acmon
Inge hęc pinnoſitas. tatis i.altitudo.vel gð eſt incus q̃ſiignea incus.eo ꝙ ſꝑ ſit iux⸗
ſuꝑbia vel lanioſias. ta ignem ⁊ incudem. HZ
Vinnula. le. di. i. pua pinna m Hug. Vñ i Pyrama.atis.n.g.⁊ hicpyramis.idis quę⸗
Leuitl.dʒ legi pinnula illud ꝑ qðᷣ piſcis in dam alta ſtructura quę febat antiqᷣtſupꝛa
altü leuat᷑ licet qdã legãt ibi pennulę Na⸗ ſepulcrum moxuoꝝ. talis ędificatio ſur⸗
pi. vo. dicit. Pinnula ſũma ꝑs auris vIna git. vt a latitud ne incipiat.⁊ in anguſtum
ris. ab acumine dica füfiniat ſicut ignis. Nam apud maioꝛes po⸗
NPinniũ nij.ꝑ duo. n.i. acutũ.vt diẽ RNab. tentes.aut ſub mentibus.vlł in montibus
Minſus.ſa.ſũ.i.piſtritꝰ.vłpinſus.i.trit.tũ ſepeliebant᷑.inde ttactũ ẽ vt ſupꝛa cadaue⸗
ſus. ⁊ a pindoꝛ.deris. Iteʒ hęc pinſa. ſe. ra. aut pyramides fierent. aut ingentes co⸗
maiꝰ inſtrm pinſendi.⁊ ð a pinſ. oſis. And lünęe collocarent᷑. Item ⁊ pyramis ðꝛ qdã
qdam. Meq; pinſis pinſui.neq; molis mo⸗ figura quę in modum ignis ab amploiĩ acu
lui. Inde hęc pinſula.lę.di. tum conſurgitt.
Pinnꝰnus.uui.vł pinꝰni.ꝗqdã arboꝛ 7 ðꝛz; a Pryrata. tę. pe. ꝓd.i.marinus.latro. viſpi⸗
pin qð eſt altũ.q̃ſi ab acumine folioꝝ·pinu lio. Inde pyraticus.ca.cũ.ſᷣm Hug. Pap̃
aliã picin. aliã gręci pecuẽ vocãt.quaʒ nos vo dicit pirate. ſunt pᷣdones marini ab in⸗
piceã dicimus.q? deſudat picem. Inde pi- cendio nauium. vłinſularum.quas capie⸗
neus.nea.neum.⁊ hoc pinetũ.ti. locus vbi bant dicii.

pini creſcunt. NPiratica. cę.f. g. latrociniũ in mari.
. Piper. peris.n. g. Et inuenitur in. m. g. ðꝛ a Pyreneus.· nei.⁊ Hpyrene.nes.mõs hiſpa⸗
8 pyr. qð eſt ignis.qꝛ calidũ eſt vł qꝛ ab igne nie altiſſimus.dictus a pyr. vl quia igneul
2 denigrat᷑. Et piperis arboꝛ in india naſcit eſt vłqꝛ igni.i.ſuꝑioꝛi elemẽto eſt ꝓpinquꝰ
. in latere montis caucaſi. folia hʒ ad iunipe 27 ꝓdu. pe. 2
ri ſimilitudinẽ cuiꝰſiluã ſerpẽtes cuſtodiũüt Pyretxꝝ tri. vłpyretron.ꝗqᷓdam herba ꝗ̊ᷣ hʒ
ſegd cum maturum fuerit. incendunt᷑ illa lo radicem incendioſam. ⁊ a pyr.
3 ca vt fugiant ſerpentes.vt poſſi it colligi. ſʒ Pyrgus.gi.m.g.lignũ vł tabula in alia ſuꝑ
piperis diuer ſus eſt fructus. Ham qð im: qð ponunf illa rotunda inſtrumenta ſed ꝑ
4 maturum eſt. piper longum vocatur.incoꝛ ſinedochen qñq; ponit᷑ pꝛo ipſa alea.vt cũ
ruptũ ab igne piper album ðꝛ.quod vo cu dicit. Iſte amiſit oĩa ĩ pyrgo.et dicit᷑ a pyr
4 te rugoſa ⁊ hoꝛrida fuerit ex caloꝛe ignis qꝛillud lignum eſt acutũ in ſumitate ad mo
trahit coloꝛẽ ⁊ ex coloꝛe trahit nomẽ piber dum ignis.
. Sileue eſt. vetuſtũ eſt. ſi graue nouellum. Pyr us gręce. ð: turris.a pyr.qð eſt ignis
Aitanda eſt ĩ his mercatoꝛum fraus. So⸗ qꝛa modũ ignis ↄſcendit. Et hinc pyrgꝰ
n lent enĩ vetuſtiſſimo piperi humecto argen ðꝛ eo ꝙ ſpeciem turris habaeaeet.
ti ſpumã ⁊ plumbũ aſpgere vt ponderoſiꝰ Pyritus.ti.m.g.quidam lapis aeris quali⸗
SLZ fiat. Inde piꝑatus.ta.t ũ.i.pipere ↄditus. tatem ſimilans. dictus a pyr. eo ꝙ pluri-
. vkofect Et hęc piꝑata tę.qda ↄfectõ ex pNi mum ignis inſit ei. Eſt alius pyritus vul⸗
p ꝑpe.⁊ pipereꝰ.rea.reũ.⁊ piꝑpinꝰna.nũ.Et h garis.quem viuum lapidem dicunt.ſ. pe⸗
⸗ piptinus.ni.ſubſtantiue.qͥdã lapis ſubal-⸗ traʒ focarem.qꝛ ferro vł lapide ꝑcuſſus ſci
vt bidus cum pictis venis nigris. tillas emittit.
d Pipio.onis.m.g.pullus columbaz. Pyramantia.tię.i.diuinatio ꝗᷓ fit in igne. vl
Ne⸗ Pipiunculꝰ.li.⁊ hęc pipiuncula. lę. i. accipi in aſtris. ⁊ in ſcintillationibus ignis. ⁊ ðꝛ a
ter. ⁊ coꝛ. cu. pyr qð eſt ignis.⁊ mantia qð eſt diuinatio
4 Pipleę. dicunt᷑ muſę.a pipleo föte macedo Inde pyramanti.tia. tin. ⁊ pyromanticuſ
nie vel monte ⁊ peplo veſte. ca.cũ.⁊ acuit ti. èM
ÿl Pyr grece. lattine ðꝛ ignis. RK Pyropus.pi.m.g.quędam ſpecies metalli
PHyra. rę.f.g.i.rogꝰ vł congeries lignoꝝ in ca ex tribus denarijs auri.⁊ ex ſex eris vel
c igne. ⁊ 82a pyr. qð eſt ignis Sed rogus eſt quidam lapis flãmaticus.ſic dictus. quila
Au duũ nondũ eſt accenſus. Cira eſt ex quo ar⸗ yviſionem ⁊ coloꝛem habeat isnis. Abde
Du 1ccend. wr N Niucn orem Ponde

Ouidius. Flimas imitante pyropo.
Pirrhikius.kij.qͥdã pes metric' ↄſtans ex

duabus bꝛeuib. vt Lealit ſic dict a Miirr⸗
ho filio Achillis.qͥ ad ſunus pr̃is armatus

eo metro ſalutauit. ñ ⁊ pirrhikia apud
gręcos.ſalutatio dẽ.

Nirrhus.rhi.filius Achillis.⁊ ðꝛa pyr. qᷣa
igneos ⁊ rufos habauit capillos. Itẽ phir⸗
Tſic eſt nomẽ ononymũ

rhus rex hiror⸗
⁊ ponit᷑ aſpirano

poſt.r. n pꝛiſcianum.

Nirus.ri.ꝗqdã arboꝛ. Indes⸗ pirũ fructꝰ illi

us arboꝛis.⁊ h̊ piretũ ti.locus vbi piri cre⸗

ſcũt.Et hec pirula. lę. eytremitas a foꝛma

ipius piri.⁊ coꝛ.pi.vᷣm Hug. Map̃.aũt diẽ
Mirula ðꝛ extremitas naſi.a foꝛmula piri.
NPis grece.latine ðꝛ aurum.

NPiſa.ſę.quoddã genꝰ leguminis.⁊ ðꝛa pis

qð ẽ aurũ.qꝛ ea penſabat᷑ aliqͥd auri minu⸗

tim. Et peccant qͥ dicũt ꝙ piſa ſit plis nũe⸗

ri. et neu.ge.ſ.piſa.ſoꝛũ. NPeccauit ergo qͥ

dixit. eęc piſa ſũt bona.ſũt qͥq; piguia ſũt

ſine lardo. A pis vłpiſa dicta eſt piſa que⸗
dam ciuitas geecię ab abũdãcia auri vxłilli⸗
us legumis. In piſeus.ſea.ſeũ.Et płit᷑ hę

piſę.ſaꝝ.ꝗdam ciuitas tuſcię.qꝛ illi qͥ hanc

ciuitatẽ edificauer̃t.ab illa piſa ciuitate grę
tię venerũt.vel piſę ãſi penſę.a penſando.
i. deliberando.cum eni ſpolleat ſapia cum
penſatiõe.⁊ ↄſilio agit. Iñ piſana.na.nuʒ.

NPHiſcẽs oĩs ge.indecli.i.piſcãs vel piſcatoꝛ.

vVñ Juuenal.Tũc piſcẽs accipe dixit.
Piſculus.li.di.i.ꝑuus piſciis.

Miſcina.nę.aq̃ collecta non hñs piſces.⁊ dðꝛ

a piſce ꝑp ↄtrarium.qꝛ non hʒ piſ. ces.
NHiſcarius.rij.m.g.i.piſcatoꝛ.ſed piſ. catoꝛ ꝓ
pꝛie qͥ capit piſces. Piſcarius qͥ vendit.

Piſcis.ſcis.m.g.ðꝛ qſi piſcis.a paſcendo eo

iſtis gręce.latiue dicit᷑ ſi,ſes.
Niſtoꝛ.oꝛis.m.g.qͥ facit panẽ.⁊ ꝓd.pe.gti
ßʒ hec piſtoꝛis ꝓ quadaʒ ciuitate.coꝛ. pe.

cum.i fidele. purum non adulteratuz com

—

mixtione aliarũ rerũ.⁊ coꝛ.ſti.

Niſtilli.li.n. g. ⁊ hoc piſtelli li. qdᷣ 2. m. g.·
inuenit hic piſtillꝰ. li. vel piſtellus cũ q̃ pi⸗

per terit᷑.vel aliud in moꝛtario.

Vñ. Piſtoꝛis eſt rectus piſtoꝛis ſit gtüs.

NHiſtoꝛis ris.fę.ge.quęda ciuitas q̃ a qduſ-
dã mõ dicit᷑ piſtoꝛia ab alijs piſtoꝛiũ.ſed B
fit ex ↄſuetudiẽ vulgaris ᷣmõis. NPꝛopꝛie

enim ðꝛ piſtoꝛis yt penultima coꝛripiatur.

et ntus fit par gtõ in ſillabis. Si vo ibiin⸗
ueniat᷑. piſtoꝛ ꝓ ntõ pꝛędicti noĩs dicendũn
eſt litterã ibi eſſe coꝛruptã Jñ piſtoꝛẽſis.ſis

cois.ge.⁊ h̊ ſe.gẽtile

ctuarium.

Niſtrinũ.ni.locꝰ vbi piſtrit᷑i.molendinum
vł furnꝰ.⁊ ðᷣꝛa piſtrio tris. Iñ hec piitril⸗

la. le. ꝓ eodẽ. Ael piſtrinũ qſi piliſtrinum

a pilo.qꝛ pilo antea tũdebat᷑.⁊ findebatur
granũ. Uñ ⁊ apud veteres non molitoꝛes
dicebant᷑.ſed piſtoꝛes.q̃ſi pinſoꝛes a pinſẽ̃·
dis granis frumenti.i. terendis. olarũ 6
eni vſus nonduʒ erat.ſed granum ibi pilo
tundebat᷑ ⁊ findebat.Et hinc tractum eſt.

yt dicatur piſtrinũ pena ſeruilis.qꝛ ſeruii⸗
piſtrinum mittebant᷑ ligati. ⁊ ibi ad modũ
iumẽtoꝝ molam trahebant. Et ̃m hoc vi⸗

detur piſtrinum magis propꝛie dici molen

dinũ qᷓ; furnus. Aſus tamẽ habet vt piſtri
num vłpiſtrilla dicatur furnus potiꝰ a pin⸗
ſendo qᷓ; a pilo. Et ꝓd. peuł.piſtrinũ. Añ

Haieronymꝰ in prologo. Banielis. Cũ mei .

linguę huius priſtinũ recluſiſſem.

Niſtricꝰ.ca.cũ.i.mixtexdiuerſis.ſicut ele

ꝙ ſit paſtus hoiuz. Inde piſcoſus ſa. ſũ.ei. Piſtrix. cis. f. mina ꝗ pinſit. Et hec piſtrix.
piſcibus plenus vł abũdas. etiã piſcolentꝰ tricis.quoddam moſtrũ marinuʒ. ſ. balena
ta.tũ.ðꝛ q̃ſi piſcibꝰ plenus. Inde hęc piſco vt dicũt. Sed piſtris per.s.nomẽ fuit cuiuſ

lentia. tię. plenitudo ⁊ abundantia piſcium dã nauis Eneę.

Miſciuoꝛus.ra.rũ.pe.coꝛ.i.piſciũ voꝛatoꝛ.
MHiſantia ẽ qſtio cuinõ põt vna voce reſpõ
deri. vt Qua gerembellũ. ꝗqᷓ auxilia nobis
parata erũt.qͥs erit qͥ ſubuenire velit cũ taʒ

acerbe ſocios tractauerimus.⁊ vocat᷑ atul

lio hec ſigura interrogatio.
Nilſaygra. grę. F. g. i. pix liquia.
Miſſaxera.xerę.i.pix ꝗᷓ dura eſt ⁊ ſica.

„

Niſtacia.cię.quędã arboꝛ a piſtis vłpiſticꝰ

eo ꝙ coꝛtex pomi eius nardipiſtici odoꝛ»em

ferat

Mitiaſis. vrinę feruoꝛ. Ael pitiaſes ſũt fur

fures qͥ fiunt in vrina.

Nitiſma. tis. n. g. eſt genus ludi qͥ mirabili
arte voluit᷑ ⁊ girat᷑. AUñ Juuenał.Qui lao⸗-⸗

te dęmõio pitiſmate lubricat oꝛbem.

NHituita.tę.i.humectacio ſiue illa in firmi⸗
1 28. quę ex abũdancia phlegmatis acctidit
et facit capita gallinarũ diſtoꝛqueri. Añ
ponit᷑ ꝓ vana gloꝛia.quę meritũ cõſciẽcię
diſtoꝛquet. cum quis ad fauoꝛẽ populoꝛiũ
. et ad oculos facit. Et pdu. ᷣmã. Anñ ;ter
Niſticus.ca.cũ.i.fidelis.⁊ dicit᷑ a piſtis gre ſit
ce.qð latine dicit᷑ fides. VUnde nardũpiſti

tant. Et coꝛ.pe.

ſius Somnia pituita qui purgatiſſima m

E = S

= —
EE

8

ir

whi
i⸗
ini⸗
lci
i¹
ia
lord

a

—
—

NPius. pia.piũ.i.religioſus.miſericoꝛs.be⸗

nignꝰ.propicius. Iñ pietas.tatis.i. vtus

ꝑ quã pr̃ię.⁊ beniuolis.⁊ ↄiunctis ſãguine

offm ⁊ diligẽs attribuit᷑ cultus. vel qſlagui

ne ↄiuncti beniuoli efficiunf.
NPix.cis.f.g.qð ex pino fit. Hoca gręcis ðꝛ
doma. quaʒ nos ramellã dicere poſiumꝰ.⁊
inde piceꝰ.cea.ceũ.de pice exñs vł ad picẽ

ꝑtinẽs.vł niger vł obſcurꝰ.⁊ hęc picea.ceę

7

qdã arboꝛ de cuiꝰ ſucco pix efficit᷑. Et nota

9 pix alio noie apud gręcos ðꝛ piſſa.ſeę. Iñ
m quoſdã ðꝛ apud nos pix.
NPyxis.xidis.f.g.i.buſſula.ſ.vas vbi medi
ci reponunt᷑ ſuas ↄfectiones.⁊ ðꝛ a pyxos
qð ðꝛ buxus.Similiter ðꝛ vas vbi mulie⸗
res ſuas lauaturas ponunt.Et ſic coꝛrup⸗
te dicimꝰ buxũ.Silr ſeruãtes eandẽ coꝛru
ptionẽ.qͥdã a buxꝰ dicũt.heęc buxis.xidis.
ꝓvyxis.dis.Et fac̃ actũs ſingłaris hãc py
xidẽ vłpyxida.Et actũs płis.has pyxideſ

vel das. Vñ Ouidiꝰ de reme.yxidas in

uenies ⁊ rerum mille coloꝛes.
Pyxos grece.latine ðꝛ buxus.

Placenta.tę.i.libũ.focacia.⁊ ðꝛ a placeo eo

placeat. Inð h̊ placentar.rij.⁊ hęc pla

centaria.rię.qͥ vel ꝗᷓ facit placẽtas.qð etiaʒ
ðꝛ h placentinꝰ.⁊ hec placẽtina.nę. Itema
placẽta.hec placentia tię.ꝗdam ciuitas in
lombardia.eo ꝙ ibi optime fiant placentę.
Inde placentinus.na.num.nomen patriũ
Hlacidus.da.dũ.i.mitis.mãſuetꝰquaſi pla
coꝛi datus. Inde placiditas tatis ᷣm hug.

NPap̃.vo.dicit.Placidus qͥ oibꝰplacet ꝓ

pitiꝰ.ſerenus.qͥetus trãquillus.

NPlacitꝰ.ta.tũ.qð placʒ vlł placuit.⁊ ðꝛa pla
ceo.ces.⁊ h̊ placitũ.ti.n.g.ſiłr a placeo ꝑ ãẽ
tifraſim.qꝛ diſplicet.ſ.ꝓ lite. Inde placito

tas.vł placitoꝛ.taris.i.litigare.⁊ hinc pla⸗

toꝛiũ.locus vbi fit placitũ.

citatoꝛ vł placitatoꝛiꝰ.ria.riũ.Et h̊ placita

Placoꝛ.oꝛis.ma.ge.i.trãquillitas.mitiga⸗
tio.⁊ ꝓducit pla. Uñ Ecc.iiij.Complectit᷑
placoꝛẽ eius ? ꝓdu.co. MVMĩẽK
Plaga. ge.i vulnꝰ.tuber. q̃ſi flagra.qꝛ cũ qꝛ

3

dã ſtrepitu.i.flatu.⁊ flagris plagę coꝛpisi

fligunt᷑.Et nota ꝙ plaga qñq; dꝛ circulus
vel ꝑs cęli.eadẽ ⁊ clima.Et ſilr ꝓ patria vł
vico aliqͥ accipit᷑.⁊ plaga.i.rete vł potius

funis retis. Pꝛopꝛie q̃dẽ plage ſunt funes
illi quibus retia tendunt᷑̃ circa imam ⁊ ſũↄ⸗

mam pꝑtem.ſʒ ponunt᷑ qñq; ꝓipᷣis retibus
Et plaga ꝓ vulnere ꝓdu:pꝛimaʒ In.alijs

vo ſigtionibus eamn coꝛripit. Añ. Aulne⸗
ra ſunt plage. regio plaga. fit plaga rete·

Itẽ nota ꝙ plage q̊ Pharaoni inflicte fue⸗

rüt ſunt decẽ. vt prz in his verſibꝰ. Saguil
rana culex muſce pecus vlcera grãdo Lꝛu
cus caligo moꝛs obtinuere necando.
Plagiari.rij. ⁊ hic plagiatoꝛ toꝛis.in eodẽ
ſenſu.ſ.vẽditoꝛ hoiuʒ. vel ſeductoꝛ hoĩiuʒ.
vel deceptoꝛ.ſ.qͥ ſeducit ⁊ ſollicitat pueros

⁊ ſeruos alienos. Vñ Aplus.j.Zimotl.j.

Plagiarijs mendacibꝰ ꝑiuris. Ael plagia
rius etiã ðꝛ qui mancipiũ aut pecus alienu
ſeducendo diſtrahit. Et ðꝛ plagiarius vel

plagiatoꝛ. a plagio.i.obliqͥ.qꝛ nõ recta vis
gradit᷑ ſed pelliciẽdo doł ⁊ polliciẽdo. VUñ
Alexãder Qui pueros vendis plagiarius
Stibi nomẽ. Itẽ plagiariꝰ.vel plagariꝰ di
retiariꝰ. vel plagas faciens. vel inferẽs. v

curãs.vt eſt medicꝰ.q̃ſi plagã agens.ſʒ pla
gariꝰ magis eſt in vſu in iſta ſigtõe. AInde

Papᷣ. NPlagariꝰ plagas curãs.plagiariꝰ dq
ſeducit pueros ⁊ ſollicitat ſeruos alienos.
Plagiũ.gij.eſt plaga vel doloꝛ qͥ ꝑẽtibꝰ vel
dñis infert᷑ de ſurreptione ſilioꝝ vel ſeruo
rum ab ipᷣis plagiarijs.

VPlagilla.lę. ⁊ hęc plagella. lę. ambo di. id ẽ

parua plaga. H
Vlagioſꝰſa.ſũ.łplagoſꝰ.ſa.ſũ.i.plagl plenꝰ
Plagioxipꝰ.pi.i.acutã plagã inferẽs.Hoc
noie dicunt᷑ hoiuʒz vẽditoꝛes.qͥ acuta infe⸗
rũt vulnera Vñ cicero Uidete iudiceſ quẽ?
admodũ plagioxipus iſte me tractautt.
Plagiꝰgia.giũ.i.plagas faciẽs vł curãs v
obliquꝰ. qꝛ plage hoiuʒ faciũt obliquari.
Planca.cę.i.tabula.vel aſſer.⁊ ðꝛ planꝰ.v
platos. eo ꝙ plana ſit ⁊ lata. Inde plancu⸗
la. lę.⁊ hec plancella.lę.i.parua planca. et
plancus. ca. cũ. qͥ pedes habet planos ⁊ la⸗
tos inſtar plance.

Planeta. tę. m. g.i.errans. Sed hęc planun

2*

ta.te.i.erroꝛẽ incutiẽs. Dicunt᷑ ̊ qdã ſtellæę

planetę.i.errãtes.qꝛ ſingulis diebꝰmouẽt

oꝛtũ ⁊ occaſum ſuũ.lhę ⁊ dicunt᷑ planuntę

i.erroꝛẽ incutientes.qꝛ ſingulis diebus oꝛ:
tũ ⁊ occaſũ ſuũ ſic variando hoibus incu⸗
tiunt erroꝛẽ ⁊ faciũt eos errare Uñ ᷣm oꝛa
tiũ.nõ debẽt planete dici. i. errãtes ſʒ pla⸗
nũteę.i.erroꝛẽ incutiẽtes. NRlanetę eni non
errãt.imo eũdẽ ⁊ eandem mouendi legem
nunc habent.quã ab initio ſuę conditionis
habuerunt.ſed errare vident᷑ moꝛtalibus
cum ita variant oꝛtus ⁊ occaſus ꝑ diuerſa
loca. VUñ potiꝰ debẽt dici planũtę.i.errare
faciẽtes q planteę.i.errãtes.non enim g G
. 8 5

errant ſed nos circa eoꝝ motus errare faci⸗
unt. Itẽ planeta ð febꝛis erratica Itẽ pla
neta ðꝛ qdã veſtis laxa circa oꝛas.qꝛ errãti
bus oꝛis euagat᷑.Et a planeta dr planeticꝰ
ca.cũ. Et hic ⁊ hęc planetaris.⁊ B re.⁊ pla
neta eſt. g. m. ꝓ ſtella. In alijs vo ſigniſfica
tionibus eſt. ge.f.⁊ ꝓdu.pe. Et m apᷣ.
UTPlanetes gręce eſt g. m. vñ apud nos pla⸗
neta q̊z eſt ge.maſ. Et ſũt ſeptẽ planetę.ſcʒ
Saturnus. Jupiter. Mars.Sol. Venus
Mercuriꝰ.Luna. tẽ plãeta gręce latine
ðꝛ caſula.qꝛ totũ tegit.⁊ ſiꝗt charitatem.
Planipes.dis.ois ge.i.planos hũñᷣs pedes.
vt Funabulꝰ vłrecitatoꝛ cuiuſdã fabule.ꝗᷓ
planipedia dicebat᷑.et diceb at᷑ planipedia
pedibus recitabat᷑. l
TPlanos gręce latine ðꝛ erroꝛ vł vagatio.

dis. tale genus fabulaꝝ.qꝛ planis ⁊ nudis

Tlanta. te.ðꝛ planicies pedũ.⁊ ðꝛa planus
qꝛ plantę non ſunt rotũdę vt in drupedi⸗
bus. Non eni hõ cum ſit bipes poſſet ſtare P 4
pꝓpfthoplauſtus.i.pꝛimus foꝛmatus.
Plaſus.ſus.ſui.manuũ ꝑcuſſio. exultatio

Et ſunt plãte anterioꝛe s ꝑtes.ꝗ ex multis

oſſibus ↄſtant. Calx vo pꝛima ꝑs plantę
ſic dictꝰ a callo qͥ terrã calcamꝰ Hic ⁊ calca⸗

neꝰ. Itẽ plãta ðꝛ olꝰ qð plãtat᷑.⁊ ramꝰ ar⸗
boꝝ q iſerit᷑ Iñ hęc plãtula.lłę.di.⁊ H ⁊ hęc
plãtaris ⁊ Bᷓ re.ad plãtã ꝑtinẽs.⁊ B plãtaꝛe

ris .i.plãta arboꝛis ꝓpᷣe. Biffert iñ. qꝛ plã⸗
teę ſüt raptę ð ſũmitate arboꝝ.ſʒ plãtaria ꝗᷓ
cũ radicibꝰ ⁊ fra euellũt᷑.⁊ alibi plãtant᷑.⁊

B platatoꝛiũ.rij idẽ qð plantare.

Plãtago.ginis.m.g.qꝗdã herba ⁊ ðꝛ a plan⸗
ta ꝓ ramo arboꝛis qᷣ inſerit᷑.qꝛ planta eius

adhęret terrę.⁊ ꝓdu.ta.

ta ſũ iuxta aq̊s i plateis Et coꝛ.pe. Vñ oui
dius.⁊ platanꝰ hyemałatq; coloꝛibꝰimpaꝛ
Platea.teę.i.lata ⁊ ſpacioſa via ⁊ ðꝛ a pla⸗
tos. In h ⁊ hęc plateał ⁊ B le.⁊ h̊ ⁊ hęc pla

Plato.tonis.quidã ph̊s.et (tearis ⁊ B re.
ðeꝛa platos.qð eſt latitudo. Vñ a latitudie
argumentox ſic dict' eſt. Inde platonicus
ca.cũ.pe. coꝛ. Et hͥ ⁊ hec pl atoniſta.ſtę.qᷓ
ſequit᷑ platonẽ. vel ſtudet in oWſa
Platos gręce.latine ↄꝛ latũ vel latitudo.
Plauſidicus.ca.cũ.qͥ dicit plauſum,.

Plauſificus.ca.cũ.qui facit plauſum.

rũ.2 ð a pila ꝓ inſtrumẽto terendi. vel a

pila ludo.q̃ſi pilauſtrũ.qꝛ voluit᷑. Iñ plau
ſtellũ. li. di. mutata au in. o. ð ploſtꝝ Jñ
ploſtellum. Item vt dicit Papᷣ. NPlauſtrũ

ſeptentrio dictũ eſt.qꝛ in modum vehiculi
voluitur.modo tres ad ſumma eleuat.mo⸗
do quattuoꝛ inclinat. èDMU

mannsrepenllendon ðꝛa plaudo.dis, et
plauſus.ſa.ſum.⁊ h̊ ⁊ hęc pluſibilis ⁊ hoc

le.ſᷣm hhug. Nap. etiam dicit. Plauſus.
ſus.leticie inditium.fauoꝛ ppłi. Plauſibi⸗

le ⁊ plaudibile. vnũ ẽ qð fit ad aurã pplłi.
Plebes.bei.f.g.ꝓ ecclłlia baptiſmali.⁊ pꝛo⸗
pꝛie in villis inter plebẽ.⁊ ðꝛ a plebs bis.ꝓ
collectione hoĩuʒ.vñ ðꝛ ſic a polis.qꝛ a pła
litate pplłi. Inde plebanꝰ.na.nũ.ad plebẽ

ptinẽs.Et h̊ plebanatꝰ.tus.tui.eius digni

tas vel decſtinctus plebai.⁊ ðꝛ ꝓpꝛie plebſ

lauſtus.ſta.ſtũ.i.foꝛmatus.⁊ cõponitur

Planus.na.nũ.pe.coꝛ.i.clarus.certꝰ.ęqua

lis. manifeſtꝰ aptus.⁊ ꝓdu.pla. .
Alaſmatoꝛ.toꝛis.m. g.i.foꝛmatoꝛ.factoꝛ.
Plaſmatura.re.⁊ q̊ plaſma.matis.pe.coꝛ.

gti.i.factura foꝛmatura.iſ.qð eſt foꝛmatuʒ
vł foꝛma.⁊ qũq; põit᷑ ꝓqd electuario qð

foꝛmat vocem,.ß
Plaſtes.ſtis.m.g.i.foꝛma vł foꝛmatio vłſi⸗
gulus VUñ Eſa.xlv. Jpᷣe deus formãs ter
ram ⁊ faciẽs eam ipᷣe plaſtes eiꝰ.Et põt di⸗

ci h̊ plaſtes huiꝰ plaſte.Et inde plaſticẽ.ſ.

pietũ ex gipſo vł alio effigies
Plaſtographꝰ.phi.i.falſus ſcriptoꝛ. Inde
plaſtographia.i.falſa ſcriptura. Et h̊ pla⸗
ſtographũ.i.falſum ſcriptũ.⁊ coꝛ.gra.
Platanꝰ.ni.ꝗdã arboꝛ alatitudie folioꝝ ſic
dicta.vel qꝛ ipᷣa arboꝛ patula eſt ⁊ ampla.

Nam gręci platos latum vocant. Expᷣſſit

Aaũt ſcriptura hoc arboꝛis nomen ⁊ foꝛmaʒ

dicens Eccj.xxiiij.Quaſi platanus exalta

hoĩuʒ ſed plebs eccleſiaꝝ Vñ plebs hoiuʒ

dicas. ſed plebs eccleſiaruʒ m modernos
Antiqui tñ dixerũt plebes.bei.ꝓ populo.
Plebicka lę.coĩs.g.q colit ⁊ amat plebem.
Plebiſcitũ.ti.ðꝛ qð in ↄmũi ſenſu plebis ſta

tuit᷑ ⁊ ſancit᷑. Uñ ⁊ ðꝛ plebiſcitũ.i.ſcitũ.et
ſtatutũ ppłi.vel qꝛ ſciat᷑ a ppło ⁊ ꝓdu.pe.

AVlplebiſcitũ eſt qð plebeio magiſtratu.i.
tributo interrogante an oibus placeat ple⸗
bs inſtituit dictũ q̃ſi ſtatutum. Oꝛta enim

inter plebẽ ⁊ maioꝛes ciuitatis romanę diſ

coꝛdia.plebs ſibi leges ↄſtituix ꝗ dictę ſũt
plebiſcita. vt. ff. de. oꝛi. iur.l.ij·S ijſdẽ. Re
liquꝰ vo ppls cum ſenatoꝛibus ⁊ patritjs
ius ſibi conſtituit.qð ðꝛ lex ppłi antonoma

ticę.i.p excellentiã vᷣm ſdor.
Plebs. bis.ðꝛ ppłs ignobilis ſiue vulgus.

dicit᷑ plebs a płalitate.quia plures ſunt

isdbiles q; nobiles. Eſt eni plebs collectio
tmtm ignobiliũ ſʒ tiqͥ dicebat hec plebel. bei

OVñ.lucanus in.iij. Ootentes vulgꝰ alunt
neſcit plebs ieiuna timere. Iñ hec plebecu
la. le. di. Sʒ a plebs hęc plebicula lę. di. Et
plebeius.beia.beiũ.de plebe exiſtẽs.vład
plebem ꝑtinẽs.ſ.ruſticus.Et nota ꝙ gtũs
plebei coꝛ.pe.qꝛ regula eſt qñ gti ⁊ dti qͥn⸗
te decli.hñt tres vocales continuas ꝓdu⸗
cunt.e.ante.i.vt dies diei.Si aũt habeant
ↄſonantẽ ante ei.coꝛripiunt.e.ante.i.vt fi⸗
des ſidei.ſpes ſpei ⁊c.

Plecta.tę.ð qͥlibet nexus ex virgulis. vel

papyro.vel charecto factus.vñ cophinos
faciebant. ⁊ ðꝛ a plecta.ctę. Inde hęc ple⸗
ctula. lę. di. Uñ Joſephus in. viij. Erant
crateres ex criſpantibus plectulis factę.
Plecta etiam ðꝛ calix duas ãſas hñs.Idẽ

⁊ crat᷑.ſᷣm hug.Glo.aũt.iiij. Regl.vij.ſic

dicit. Tabule qbus baſes factę ſunt.q̃dra⸗
tę fuerãt in qͥbꝰ rotũdę erant foꝛmulęꝗᷓ co⸗

rõulę ſiue plectę appellabãt᷑ circłi qͥdà erãt

Plectx.tri.n.g.i.gubernaculũ nauis.vel li
gua in coꝛꝑe.vel potiꝰ vltima ꝑs linguę.et

ꝑcuſſoꝛiũ citharę.⁊ ðꝛ a plecto.ctis.ꝓ fle⸗

ctere.qꝛ flectit᷑ huc ⁊ illuc.vel ðꝛ a plecto.
ꝓ pũire.vł vberare.qꝛ plectꝝ vberat ⁊ ꝑ⸗
cutit. Iñ h̊ plectellũ.li.di.i.puũ plectrum.
Pleias.iadis.pe.coꝛ.ðꝛ ſignũ celeſte.⁊ ðꝛa

pluuia.⁊ ſunt ſeptẽ illę ſtellę. ſcilicet pleia
des. Et dicuntur ſic quaſi pluuiades qua⸗

locuta eſt. Et auribꝰ audite ſidera ceęli &ρ
terat eni ſufficere.ſi dixiſſet ſic. Locuta eſt
etiã ſi nõ addidiſſet oꝛe.Oꝛe eni loquimur
non oculis vel aure.

Plerꝰ.i.freq̃ns.ex maioꝛi ꝑte a płibꝰ deri⸗

uaf̃. Inde pleriq;.i.aliqtuli.nonulli mul⸗
ti. m NPapᷣ.Et nõ ꝙ pleraq;.f.g.acuit pe.
ꝓpter ↄſoꝛtiũ maſ.⁊ neu.ſ.pleruſq; ⁊ ple⸗
rũq;.ꝗ de neceſſitate acuunt penn.

Vleureſis.ſis.f.g.ẽ doloꝛ lateris acutꝰ cum

febꝛe ⁊ ſputo ſanguinolento.⁊ ðꝛ a pleron
gręce.qð ðꝛ latus latine Inde pleureticus
ca.cũ.qͥ talẽ infirmitatẽ patit᷑.vł ad pleure
ſim ꝑtinẽs.vt pleuretica paſſio.

¶lexus.xus.xui.i.flexus vel punitio Ind

plexuoſus.ſa.ſum.i.flexuoſus.vel punitꝰ.
Et h̊ ⁊ hec plexibilis.⁊ hoc le.i.habilis ad
plectend um. Item adiectiue declinat᷑ ple⸗
xus. xa. xvum.

Plica.cę.f.g.ðꝛa plico.cas.Et cõponit hic

⁊ hec ⁊ ̊ ſimplex.cis.q̃ſi ſine plica malitię.
Itẽ ſimplus.pla.plũ.i.ſimplex. Itẽ duplꝰ
pla.plũ. Triplus pla.plũ. Quadruplus.
pla. plum. ⁊c.

Ploꝛatus.tus.tui.i.fletus vel planctus.ſʒ

ploꝛatꝰlachrymaꝝ ẽ.plãctꝰ tm vocũ Fletꝰ
vo ad vtrũq; ꝑtietꝗᷓ plerũq; poetę ↄfũdũt

Ploſus.ſa.ſũ.ðꝛ ꝓ plauſus.i.reꝑcuſſus.vł

clauſus.⁊ ↄiunctus.

ſipluuiam dantes.quia eis oꝛientibus ab⸗ Pluma.me.f.g.ðꝛ q̃i piluma.a pilus ꝓca-⸗

undat pluuia. Vel dicunt᷑ pleiades a le

ione coniuge.Atlantis mr̃e eaꝝ vel a plu⸗
ralitate.Sunt eni ſeptẽ ⁊ non apparent ni⸗
ſi ſex. Scðm eni fabulas poetaꝝ ſex ↄcubu
ere cum dys.ſed vna tm̃ cum moꝛtali.vñ ꝓ

pter verecundiã apparere non vult.Etnõ

ꝙ pleias qñq; ðꝛ ſignũ illð.⁊ ᷣm hoc caret
plurali nũero.qũq; vna illaꝝ ſtellaꝝ ðꝛ ple
ias.⁊ m h̊ hʒ pluralẽ nũeꝝ.Et ꝑ ſincopã
inuenit᷑ plias pliadis ꝓ pleias pleiadis vñ
Job. xxxviij.Nunqͥd ↄiungere valeb mi⸗
cantes ſtellas pliades.Et coꝛ.pe.las ſtel
las dicit vulgus gallinam.
Plemina.ſũt vlcera ⁊ ſulci in manibꝰ ⁊ ĩ pe
dibus calloſis. H

Pleniluniũ.nij.n.g.ðꝛ tempus qñ luna eſt

plena.Et vt dicit phᷣs. Noctes pleniluuij
ſunt callidioꝛes.

pillo.qꝛ ſicut pili ſunt in coꝛꝑe drupeduz
ita pluma in auibꝰ. Inde hęc plumula. lę.
⁊ hęc plumella.lę.di.i.parua pluma.Et B
plumatũ.ti.ceruical vel pluteum. Et plũa
tus.ta.tum.i.plumis tectus Et plumoſus
ſa.ſum.i.plenus plumis. Inde plumoſi/
tas.tatis.Et ꝓdu.plu.Itẽ a pluma ðꝛ plu
marius.ria.rium .ad plumas pertinens.
Inde hplumarium.rij.ðꝛ opus in moduʒ
plumę.factum ⁊ depictũ ᷣm Hug. In hi⸗
ſioꝛijs aüt ſuꝑ Exo.ðꝛ ꝙ pluma lingua q̃⸗
dã ðꝛ acus.Et inde hic ðꝛ pulmariꝰ.rij.m.

g.i. oparius quicunq; oꝑat᷑ cum pluma.i.
cũ acu.Et inde pulmariuſ.ria.riũ.ðꝛ opus

acu pictũ vel variatũ.

₰ 2 „

lumaciũ.cij.i.ceruical. vel ſcriptoꝛin.
Nlumbũ.bi.ẽ metallũ fragile ⁊ molle.⁊ ðꝛa

pila. eo ꝙ ex eo pꝛimũ.pilis factis maris al

titudo tẽptata eſt.Huiꝰ duo ſunt genera.

Plenus.na.nũ.i.diſtẽtus.coꝛpulentus.cõ 1 ge⸗
nigrũ ⁊ cãdidũ.ſed meliꝰ eſt candidũ JInd

pletus.⁊ ðꝛ a pleo. ples. Et pꝛoducit ple.

Ande Oꝛatius.Oẽ ſuperuacuũ pleno de
coꝛpoꝛemanat. R
leonaſmos pᷣm Bonatũ eſt adiectio vobi
ſuꝑuacua ad planã ſigtionem. vt ſic. Oꝛe

plumbe.bea.beũ.i.de plũbo exiſtens.
Plũbatũ.ti.i.plũbo aptatũ vel toꝛmẽtũ vł
flagellum de plumbo factun.
Pluralis.lis.ↄ.t.⁊ hle.dicit᷑ a plus.Inde

pluralit᷑. aduũ. Et hęc pluralitas. tatisv)

Plurimus.ma.mũ.dꝛa plus Et cõponit
cõplurimus.ma.mũ.qᷓ;ᷓplurimꝰ.ma.muʒ.

Pluris.9. t. ⁊ qᷓ re.ðꝛ a plus. Et cõpoit᷑ q;

pluris qᷓ;plure.cõpluris cõplure.ꝑpluris.
re. taãpluris.re.oĩa ꝓ valde pluris.
Plus pluris.ðꝛ a polys qð eſt pluralitas.⁊
eſt in ntõ actõ ⁊ vtõ.n.g.in ſingulari. Ina⸗

lijs vo caſibus tã in ſingulari qᷓ; in plurali

eſt ge.oĩs.in vna voce vel in diuerſis. Uñ
cum per tres caſus neutrũ genus obtineat
plus.Caſibus in reliquis obtinet oẽ genꝰ.
Et deſinit ablatiuus ſingularis in.e.vel in

i. vt plure vel pluri. Itẽ ntũs pluralis facẽ
plures vel plura. ⁊ antiquitas pluria. Itẽ
actũs pluralis facit in es.vel in is.plures.

vel pluris. Item plus eſt comꝑa tiuum de
multus. Vnde dicit Pꝛiſcianus.in.iij.li⸗
