ex aq̃ cocta ⁊ melle.⁊ cõponit᷑ ab hydoꝛ.i.
aqᷓ mel. Idem ⁊ medo ðꝛ.Sed mulſumẽ
qð fit ex aqᷓ cruda mele.
Hydropis.piſis.vłhydrops.pis.i. aqᷣſus
humoꝛ. Eſt em humoꝛ ſuccutaneꝰ cũ infla
tione ⁊ anhelitu fetido. Iñ hydropicꝰ.ca.
cũ.pe. coꝛ.q̃ talem infirmitatẽ patitur. Et

hec hydropiſiſ.idẽ qð hydropiſ.⁊ coꝛ.pe.

Hyems.mis.ðꝛ ab hemys.qð eſt dimidiuʒ
qꝛ tũc bꝛeuioꝛi ⁊ diminuto vſq; ad medie⸗
tatẽ vł vltra ſol vtit᷑ circulo.vł potius ab
pyein.qð eſt pluere. Et eſt hyems frigida

c humida. IJſ B ⁊ hęc hyemalis ⁊ Ble.

Hiera gręce latine ð ſacrũ vel ſanctum.

Hierapigra. vł hierapitagra.ðꝛ a hiera qdð

eſt ſacrũ. ⁊ pigra qð eſt medicina. q̃ſi ſacra

vyel ſancta medicina ppt᷑ eius vtilitatem.

7* 4

Elſt em optima medicina.

*.

ceps Iñ hierarchia. chię. ei ptãs.vłſacer

pncipatꝰ.Et ſunt tres hierarchię.⁊ in q̃li/

.

„
„

cus. ca. cũ.i. ſacer vłſactꝰ. ł ad hierarchiã

ptinẽs. vyt actꝰ hierarchici.i.ad hierarchi ipᷣa eſt ſion quę hebraice ſpeculatio interpᷣ
tatur.qꝛ in ſublimi cõſtructa ⁊ de lõge ve

nientia contemplat᷑. Et nõ ꝙ hieruſalem

Hierapoł.pe.coꝛ.ꝗqdã ciuitas.(am ꝑtinẽteſ

Hieremias interpᷣtat excelſus dñi.qꝛ dictũ
elſſ ei. Ecce ſtitui te ſuꝑ gẽtes ⁊ regna.

Hieroboã interpᷣtat᷑ ſupius diiudicans. v

cꝗ ppli aut diuiſio ppli.ſiue diſcernẽs po/
puluʒ.qꝛ in regno eius diuiſus fuit pplus
iſrł.⁊ pciſus a regno ſtirvis dauid.
Hieronym interpᷣtat ſac lex. Fuit em ſan/

ctus.i.firmꝰ.⁊ mũdus vłſanguine tinct.·

yel ſacro vſui deputatꝰ. ſic vaſa tẽpli dice
bant᷑ ſacra.qꝛ ſacro vſui deputata. Et nõ

cuz olim in eccła vnuſquiſq; caneret qd
volebat Theodoſius imꝑatoꝛ Hamaſum iſti ciuitatem in tumultum. vrbem foꝛtem
in ruinam. autem in alio loco ſit mõ hie
ruſaleʒ qᷓ; eſſet cum fuit dñs cruciſixus.pa
tet ex B. qꝛ locus in quo crucifixus eſt dñs
hoꝛtus in quo ſepultus eſt.mõ ſunt i me

papa rogauit.vt alicui viro docto eccłaſti
cum officiũ cõmitteret oꝛdinandũ. IJpᷣe igi
tur ſciens Hieronymũ in lingua latia. gre⸗
ca ⁊ hebraica ꝑfectum ⁊ in omni ſcia ſum/
muʒ. eidẽ pſdictũ officiũ cõmiſit. Hierony⸗
mus g pſalteriũ ꝑ ferias diſtixit.⁊ vnicui⸗
q ferie ꝓpuʒ nocturnũ aſſiguit ac Gloꝛia
patri ⁊c.in fine cuiuſſibet pſalmi dicendũ

inſtituit. Deinde eplas ⁊ euãgelia ꝑ anni
circulũ decãtãdas.cęteraq; ad officiũ pti/

nentia. pter cãtũ rönabilit᷑ oꝛdinauit. Mi
ſitq; idẽ de bethleem ad ſummũ pontiſiceʒ

⁊tqa papa q; a cardinalibus fuit valð ap⸗
pꝓbatũ. ⁊ ꝑpetuo autenticatũ.Zãdem aũt
in oꝛe ſpelunce. vbi dñs iacuit monumẽtũD
ſibi ↄſtruxit. vbi expletis nonagintaocto

annis ⁊ menſibus ſex ſepultus fuit.

Hieroſolymipeta. tę. pe. coꝛ.ↄ.p.pegrinus

q petit hieruſalem

Hieruſalẽ gręce latine pacifica vel viſio pa
cis interpᷣtat᷑. Itẽ Hiebꝰ pbũ nomen fuit

cuiuſdã viri. In hiebuſeꝰ.ſea.ſeũ.iebu⸗

ſei ediſicauerũt hiericho Vñ a dicta ẽ hie

richo q̃ſi hiebico.qꝛ hiebus hieruſalẽ am/
pliauit. ideo hieruſalem dicta eſt hiebus.
Siqdem hieruſalem pᷣmo dicta eſt ſalem.
aditoꝛe.qͥ dicebat᷑ ſalem. Moſtea dicta ẽ
hiebus. ab ampliatoꝛe qͥ vocat eſt hiebꝰ.

Hierarcha. che.i. ſacer pᷣnceps. ſiẽ ẽs.⁊ ðdꝛ
Aa Hiera qð eſt ſacer.⁊ archos qð eſt pꝛin-

vel a hiebuſeis habitatoꝛibus. Poſtea il ½

duobus nomibus ↄiunctis ꝑ coppoſitionẽ
ſcʒ hiebus ⁊ ſalem dicta eſt hieruſalem q̃ſi
hiebuſalem. ⁊ videt᷑ ꝓferendum eſſeꝑ ge⸗
minum s.ſed dic ꝙ in cõpoſitione vnums

gabijcit. ec poſtea a Salomone dicta eſt
hieroſolyma.q̃ſi hieroſalomonia Et nõ ꝙ
inuenit᷑ hec hieroſolyma.mę.⁊ hę hiero/
ſolymę. maꝝ.⁊ hieroſolymis indecli.i eo/
elpat. Et Iun ere in denmnm ſenſu.ſ. ꝓ illa ciuitate. Et hęc etiã coꝛ
bet ſũt tres oꝛdies angeloꝝ. Jñ hierarchi

rupte a poetis ſolyma dicta eſt.Et poſtea
ab Helio Hadriano vocata eſt Helia. In

hiſtoꝛice eſt nomen ciuitatis cuiuſdã Tro
pologice eſt typus animę fidelis.Allegoꝛi

ce figura eſt eccleſię militantis. Anagogi/⸗
ce typum gerit eccleſię triumphantis Itẽ
ſcias ꝙ Hieruſalem ciuitas eũſa eſta Na/
buchodonoſoꝛ.reſtituta eſt a Eeemia ⁊ ie

ſu ſummo ſacerdote.Euerſa vvo eſta rho/
manis. reſtituta eſt ab Helio hadriano.ſʒ
non in eodem loco.nec in pᷣſtinum ſtatum.
vt dicit Gloſa ſuꝑ illud Eſaię.xxv. NPoſu

dio ciuitatis.⁊ tunc erant extra. Añ apo/

ſtolus ad heb.xiij. Mꝛopter quod et Je/
ſus vt ſanctificaret pplm ꝑ ſuũ ſanguinem

extra poꝛtam paſſusefft
hieu ꝓpᷣum nomẽ viri.⁊ interpᷣtat᷑ patiẽs.
vel faciens.ſiue cõmotus.vel cõmotio.
Hilaramen. minis.n.t.i.lęticia vel gaudiũ
18 ab hilaro. ras.

Hilariꝰ.rij.qͥdã ſanctꝰ dictꝰ ab hilaro.ras.
qꝛ ſp fuit hilaris in dei ᷣuitio.Et hic hila⸗
rio. onis.ꝓ alio ſancto. “

Hylas eſt fluuiꝰ Aſię. Item hylas vt hyla

fuit q̃dam armiger. vł amaſius hercuł.qͥ

fuit raptus a nymphis.cum exhaurireta⸗

gquam de qdam fonte m fabulas poetax.
Hyle. hyles.f.g. interpᷣtat᷑ ſilua.⁊ dicta eſt
ſic pᷣmoꝛdiałmateria.quã q̃dam vocauer̃t

ſiluam.qͥdam poſſibilitatem. q̃dã inter ali
q;d ⁊ nihil.qͥdam inter aliquam et nullam
ſubam.quidam receptaculum oĩm foꝛma⸗

rum. quidam coꝛpus incoꝛpoꝛeum. ⁊ alijs
adhuc nomibus phᷣi eũ vocauerũt. Si q̃r

vtrum hyle ſit aliquid vel nichil. Nõ hoc

concedimus. ſed eſt inter aliqd ⁊ nihil De

—VG

—— —

—— fõ

——,
=☛⁰

n
ni
/

le
!

tie

thoN

no.5
un.
Ni
ſuen
vöhe⸗
s
Ni
in
/
1/
n

Nn
gi
unes⸗
ocn
nui
gauert
Nerali
nullam
form⸗
aalis
7
Pi
hib⸗

chi⸗

h dicit Calcidius ſuꝑ platonẽ.Siẽ nichil

videndo videmus tenebꝛas ⁊ nihil audiẽ
do audimꝰ ſilentiũ.ſic nihil intelligẽdo in⸗
telligimus hylẽ. AVñ Augꝰ.Cũ aliquid in

foꝛme ↄcipio.pᷣus nihil intelligo qᷓ; intelli⸗

gam. Et ab hyle dictus eſt hyleus quidaʒ

gigas ꝓpter confuſionem ⁊ magnitudinẽ

elementoꝝ. MM
Hylus.li.m.s.⁊ hilũ.li.gꝗᷣnũ.putamẽ quod
adheret fabę.vel medulla pennę.i.illð te⸗

nue qð eſt in medio pennę.
Hymen.inis.m.g.eſt mẽbꝛanula illa in qua

ppyuer inuoluit᷑ in vtero mr̃is.ꝗᷓ alio nomie
matrix ðꝛ. In qua ſunt ſeptẽ cellulę foꝛma
humana imp̃ſſe.nec plures. Undenõ con
tingit plures qᷓ; ſeptem pueros ſimłcõcipi

g muliere.
Hymeneꝰ.nei.deꝰ nuptiaꝝ.Aliqñ aũt po/⸗
nitur ꝓ nuptijs.qñq; ꝓ coitu. ⁊ interpᷣtat
doꝛmiens.Et ꝓdu.penł. Vñ Ouið.a
ioꝛ hymeneꝰ. adeſt nõ illi gra lectoꝛ Item
Ouið.Ecce vocãt hymeneo ⁊ ignibꝰatria
fumant.
Hymnicanus.ni.qͥ canit hymnos.
Hymnidicus.ca.cũ.qͥ dicit hymnos.

Pymnigphus.pha.phũ.i.hymnoꝛuʒ ſcri/
ptoꝛ. In hęc hymnigraphia.phię.i. hym⸗

noꝛum deſcriptio.

Hymniloquꝰ.qua.quũ.qͥ loquit᷑ ð hymno

Itẽ ꝓ eodẽ hymnilogus.ga.gũ.IJñ hym/⸗/
nilogia.gię.i.Fᷣmo vel laus de hymno.

Hymniſta.ſtę.ↄ.g.qͥ faẽ̃ vel cõtat hymnos
Hymnꝰ.ni.m.g.laus dei cũ cãtico. Mꝛopᷣe

em̃ hymnus eſt ↄtinẽs laudem dei.Si er/
go ſit laus.⁊ non ſit dei nõ eſt hymnꝰ. Si
ſit laus ⁊ ſit dei.⁊ non cantet᷑ nõ hymnus
eſt. Si ergo in laude dei ðꝛ ⁊ cantat᷑ tuncẽ
hymnꝰ. Cui cõtrariũ eſt threna.qð eſt can

ticum lamenti ⁊ funeris.
Hin ꝗdam menſura eſt.ſ.ſextarius

Hinnitus.tus.tui.ꝑ geminuʒ n. clamoꝛ eſt
equoꝝ.Et ꝓdu.ni. AUnð Job.xxxix.Aut
circũdabis collo eius hinnitum.
Hinnulus.li.ðꝛ filius ceruoꝝ. Iñ hinnuli/

nus.na.nũ.⁊ hinnuleꝰ.lea.leũ.in eodẽ ſen
ſu.⁊ h hinnuleꝰ.lei.idẽ qð hinnulus. Iñ
Cantl.ij. Simiłeſt dilectus meus capꝛeę

hinnuloq; ceruoez
Hyppalage ſᷣm Iſið.ſit qͥtiẽs ꝑ ↄtrariũ vê/

ba intelligunt. vt Date claſſibꝰ vẽtos.cuʒ

ecõtrario.claſſes ventis.⁊ nõ vẽtos claſſi
bus demus. Item. Perflauit fiſtula buc/
cas. Nłeſt ecõuerſio caſuũ vłↄſtructionũ
vel qñq; totius ſentẽtię.⁊ ðꝛ ab hypo qð ẽ

trans. ⁊ allage.qð eſt mutatio. Iñ hypal/
lage.i. tranſmutatio.
Hypaton dicunt gręci iecur. Iñ hypaticus
ca.cũ.qͥ patit᷑ in iecoꝛe.vel ꝑtinẽs ad iecur
Et coꝛ.ti. H
Hyper gręce.i.ſuper latine.
Hypꝑaſpiſtes gręce idẽ ereckorlatie Vñ
Hieronymus in ꝓlogo Geñ.Ariſtes eiuſ⸗
dem Ptolomei hyperaſpiſtes.

Hypꝑbaton. eſt ꝗdam trãſcenſio vboꝛum oꝛ

dinem turbãs. AVel eſt lõga ⁊ ſuꝑgrediẽs
ↄſtructionis vel ſnĩę tranſcenſio.ſ.cũ vꝓbũ
aut ſnia oꝛdine cõmutat᷑. Cuius qnq; ſunt
ſpecies.ſ.hyſterologia vel hyſteron. ꝓte/⸗
ron. anaſtrophe.parantheſi.temeſis.ſyn
creſis. ⸗.
Hypbole eſt dictio fidẽ excedẽs.augẽdi mi
nuendi ve cã.Augendi.vt iſte eſt niue can
didioꝛ. aquilis velocioꝛ.leonibus foꝛtioꝛ.
Minuendi ve. vt Terrebit te ſonitꝰ folij
volantis.⁊ denigrata eſt ſuꝑ carbones fa
cies eoꝝ. ..Zẽꝰ
Hyꝑbolicus.ca.cũ.i.excedẽs veritatẽ ela⸗
tus.⁊ ðꝛ ab hyꝑbole.
Hypboꝛeus.rea.reũ.i.ſuꝑ qð boꝛeas flat.
⁊ ð ab hyꝑ.⁊ boꝛeas. Vñ ⁊ qdaʒ montes
dicunt᷑ hypboꝛei. ſuꝑ qs ⁊ a qbus boꝛeas

flat. q̃ et hypbata. batę. dicunt᷑.

Hypꝑcatalecticus. vide ſupꝛa in catalecticꝰ

Hoypdulia vide ſupꝛa in dulia.

— £

Hypphanꝰ.na.nũ.i.ſuꝑbus.⁊ ðꝛ ab hyp .
2 phonus qð eſt apparitio. Iñ h hyꝑpha

△

ſuꝑ llud quod eſt.
Hypereon.onis.i.ſuꝑ oĩa.⁊ ðꝛ ab hyper.⁊
on.qð eſt totũ vel oẽ.qð qñq; ðꝛ de ioue.
qͥ ſuꝑ oĩia eſt.qñq; de ſole.qͥ ſupꝛa facieʒ to
tius terrę in circũitu fert᷑.qñq; de quoda
gigante q̊ ſuꝑ omnes alios fuit.
Hyplydiꝰ ðꝛ ab hyp ⁊ ł ci. ꝗb eſt acutus
ſonꝰ in mu ca. v ei byplyce e idem qö li
dius. ſ.acutus ſonus in muſiia.
Hypſintelicon.i ꝓluſq;ꝑfectũ.qð pᷣterituʒ
apð grecos deſigt rem młto añ pſteritam.⁊
ðꝛ ab hyꝑ.⁊ ſintelicon.qð eſt ꝑfectum
Hy pſophia.phrę.i.ſuꝑgrediẽs ſapientia
yphen.interpᷣtat᷑ copulatio.Eſt em Hpy/⸗
phen modus ꝓnunciandi q cõſiſtit in con
tinua ꝓlatione dictionum ſine vlla diſtin/
cctione.vt h Populus Fenin ⁊c. Et ðꝛ ſic
qꝛ vna dictio ſub.i.poſt aliam ſine diſtin/
ctione copulatim ꝓfertur ”MM
Hippocentaurus.ri.ideʒ eſt qð centaurus
ſcʒ mõſtrũ ex parte homo.⁊ ex ꝑte equus

nia.nię.i.ſuꝑbia.iſ.cuz aliqs vult apparẽ

ſicut onocẽtaurus monſtrũ ex ꝑteaſinus.
Zex ꝑte hõ. Nam onꝰ aſinꝰ ðꝛ. Et dicitur

ab hippos qð eſt equus.⁊ centaurus.
Hypocrita.tę.ↄ.p.ð fictoꝛ.ſimulatoꝛ.rep/
ſentatoꝛ alterius pſonę. Simulat em ſe eẽ

id qð non eſt.Et ðꝛ ab hypo.⁊ criſis.qð ẽ
iudiciũ.qꝛ dũ intꝰ malus ſit bonũ ſe palaʒ
oſtendit. ⁊ ideo de eo habet᷑ falſuʒ iudiciũ
dũ falſo vultu incedit.⁊ ſimulat qð nõ eſt.

Inñ hypocriſis.ſis.i.ſimulatio

tur ſubdiaconus latine.

hypodꝛomus. mi. m. s.i. ſtabulum equo ꝝ
vel toꝛmentũ factũ ad modũ vel ad ſimili/

tudinem eq.⁊ ꝛ ab hippos qð eſt equus.
7 dromos q eſt curuitas Ul'hypodꝛomꝰ
mi. ð locus obſcurꝰ.⁊ domꝰ declinãdi ad

neceſſitatẽ. vł'locꝰ ſupꝛa vłcitra.qͥ ſũt arc

deambulatoꝛij ſuꝑ s homĩes ambulant.

Et pᷣm h̊ hypodꝛomꝰ cõponit᷑ ab hypo qð

eſt ſub.⁊ dꝛomos qð eſt curuitas. Ael ab
hyꝑ qð eſt ſupꝛa.⁊ dromos qð eſt curſus.

qꝛ deſuꝑ hoĩes currũt ⁊ ambulant. Añ in
legenda beati Sebaſtiani ðꝛ. Lüc iuſſit en
in hypodꝛomo palatij tamdiu fuſtigari q;

diu ſpũm exalaret.Et coꝛri.dro. VUñ hy/⸗
podromiq; decus par ſit locus his duode
nus. “
Hypophoꝛa eſt obiectio ꝗᷓ põt fieri ab adu/

ſario. ⁊ ðꝛ ab hypo qð eſt ſub. ⁊ phoros
gõð eſt fero.i.dico. = 8
Hippogabꝰ.gabi.m.s.i.nauis q̃ eqͥ trahũt᷑

7ðꝛ ab hippos qð eſt equus. S
Hypogeũ.gei.i.ſub terriſ ↄſtructũ ędificiũ

qð nos antrũ vel ſpelunca dicimꝰ. ⁊ ð ab

hypo.⁊ ge.qð eſt terra. Sʒ h hypogeꝰ.m.

hypogeus ð ab hyꝑ.qð eſt ſuꝑ.⁊ ge.qð ẽ
terra.qꝛ in die ſuꝑ terra ferat᷑. Añ Auro/⸗

ra. Uulpibus hypogeis aſſociandꝰ abis.

HPypolidius.dij.ꝗuis ſonus in muſica.qͥ et
ſublidius ðꝛ. ab hypo ⁊ lidius. “
lippomanes.nis.m.t.q̃ſi velox ad moduʒ
eqͥ. vñ ꝓpter ſus velocitatẽ ðꝛ ſuꝑaſſe At/
lante curſu. Sʒ h̊ͥ hippomanes indeclina.

neu. ge. eſt ꝗdam herba ꝗq̃ ſe comedẽtes fa

cit furere. Vel potiꝰ hippomanes. eſt vir⸗

dʒõ ſtillat ab inguie equę ex nimia luxuria
dum amoꝛis rabie fert᷑. Et ðꝛ ab hippos
qð eſt equus ⁊ mano.nas.qꝛ ab inguie ejʒ

Diſtillat. Hoc nouercę ⁊ maleficę ſolẽt col/⸗

nes.

ge. Zε ſol. qꝛ ſub terris vadit in nocte. Hel

Hypopirgiũ.gij.n.S.ðꝛ illud ferreũ inſtrẽm
qð r̃tinet ⁊ ſuſtinet ligna in igne.⁊ dicitur
Ab hypos. ⁊ pyr.⁊ gero.quali ſubtꝰ ignem
gerens.
Hypo.i.ſub. Sed hyppos.i.equus.

Hypoſtaſis.ſis.f.t.i.ſuba intellecta ſine foꝛ

ma.ſ.bmoꝛdial materia.⁊ ðꝛ ab hypo qð ẽ
ſub.⁊ ſiaſis.qð eſt ſtatus vel ſtãs.qſi ſub/
ſtãs.qꝛ hʒ ſubſtare omnibus accidentibꝰ.

ile 2 in ſe oĩia accidentia recipit. nullo tñ infoꝛ
HPypodiaconus vel hypodiacon gręce dici

matur. Iñ ypoſtaticꝰ. ca. cũ. Et nota ꝙ

gręci viunt᷑ eodem mõ hoc noĩe hypoſta/
ſis.ſicut nos vtimur h̊ noie ꝑſona. Unde
põt dici ꝙ tres ꝑſonę ſunt in diuinis vłhy
poſtaſes.i.tres ſubſiſtentes.

Hippotamus.mi.i.equus fluuiał.ſ.qdam
piſcis ſic dictꝰ. qꝛ ſit equo ſimił. doꝛſu.iu/
ba. hinnitu. roſtro reſupinato a pᷣmis dẽti

bus.cauda toꝛtuoſa.vngułbinis.die in a⸗

qqs comoꝛat᷑ nocte ſegetes depaſcit.
Hypotheca.cę.f.p.eſt cũ res cõmodat᷑ ſine

diſpoſitione pigneris pacto vel cautione

ſola interueniente.Et differt a piguere. ꝗqꝛ

—

pignus eſt qð ppter rẽ creditam obligat᷑.

Item fiducia differt ab vtroq;. Eſt autem

fiducia cum res aliqua ſumendę mutuępe

cunisę gratia vel mancipat᷑ vel in iure cre/

ditur. Item Hypotheca ð idem qð apo/
theca. IJñ hypothecarius.ria.riuʒ.qð ad

hypothecam ꝑtinet. Et h̊ hypothecariꝰ.i.
Alpothecarius.vel qͥ rem noie hypothecę

Hypotheſis ðꝛ cauſa vbi cũ certa pſona cõ

trouerſia eit. Et hypotheſis eſt ſuba vl di

ſputatio ⁊ conditio.vel ſuppoſitio.vel cõ⸗
ſenſus. Iñ hypotheticus.ca. cũ.i. ditio/⸗

nalis. vel ſuppoſitiuus. ⁊ ðꝛ ab hypo.qð

eſt ſub. ⁊ theſis qð eſt poſitio In hypothe
ſis. id eſt ſuppoſitio.
Hypoſenſis. eſt vbi diuerſa verba ſingulis
qbuſq; clauſulis ꝓpᷣe ſubiguntur. vt Sic

regem adijt.⁊ regi memoꝛat.nomenq; ge/

nuſ-h.
Hir vigil intertatur..
Hyrcania. nię. ð: qdam ſilua ꝗᷓ ſubiacet ſcy

thię. Iñn hęc hyrcania.nię.qdam regio il/

li ſiluę adiacens. Iñ hyrcanus.na.nũ.pe.

ꝓð. Vñ Auroꝛa. Moſt annos ples hyrca
nus ſurripit vnum. 9

Hircinus. na. nũ. pe. ppᷣ. ⁊ hircoſus.ſa.ſuʒ
uriuar. Pol . ſolet col / in eodẽè ſenſu qͥ eſt fetidꝰ inſtar hirci.q̃i qui
ligere. potionem moꝛtiferam inde facere
quod venenum ſimiliter dicitur hippoma

ſudoꝛe coꝛꝑis fetido fetet.Hircinus etiaʒ
eſt poſſeſſiuum de hircus.
Hircus.ci.vide infra in hirquus.

X

— — — e — —

Hirquulus.li.dimi.m.g.puer libidinoſus

⁊ laſciuus vt hircus.⁊ qͥ oculos ſꝑ retoꝛqt

ad angulos ex nimia laſciuia.

Hirquus.qui.maſ.ge.ſᷣm Suetonium eſt

oculoꝝ angulus vbi putredo colligit᷑. Et
qꝛ ex nimia laſciuia ⁊ luxuria ſolent qdam
retoꝛquere oculos ad hirquos. Iñ ðꝛ hic

hircus.ci. caper.ſ.aĩal laſciuũ ⁊ petulcum

⁊ feruens ſꝑ ad coitum.Cuiꝰ oculi ad libi
dinem in tranſuerſum aſpiciũt.⁊ ad hirq̊ͥs
retoꝛquent᷑.⁊ inde dictus eſt hircus. Dici
tur em in naturali hiſtoꝛia hircos ita libi/

dinoſos eſſe. vt indignent᷑ ſi videãt aliäs
coeũtes.vt in eos impetũ faciant. Iñn hir⸗

culus.li.⁊ hirciolus.li.dimmii.
Hirſutus.ta.tũ.i.aſper pilis.vł piloſus.vt

hircus. Iñ hirtꝰ.ta.tũ.ꝑ ſyncopã ꝓ hirſu

tus.ta.tũ. Vñ de ſancto Joanne ðꝛ. Prę⸗

buit hirtũ tegimen camelus. Prope qᷣdeʒ
eſt hirſutus.cuius pili erecti extant.
Hirudo.dinis.i.ſanguiſuga.⁊ ðꝛ ab hereo

eo ꝙ carni adhęreat.Et ꝓð.ru. Vñ Oꝛa⸗

tius. Non miſſura cutem niſi plena cruo/
ris hirudo. Iñ hirudineus.nea.neũ.⁊ hi⸗

rudinus.na.num. in eodẽ ſenſu. Inueni᷑

hec hirundo.dinis ꝑ n.ꝓ q̃dã aue Inð hi

rundininus.na.nũ.⁊ hirundineꝰ nea.neũ

in eodẽ ſenſu. Hirundininꝰetiã ðꝛ paruus
filius hirũdinis. NHñ.Ales hirundo volat

nat hirudo.agitat᷑ arũdo. AVel ſic. Cantat

birundo. ſugit hirudo.creſcit arundo
Hyſchiros gręce.latine ðꝛ foꝛtis.

Hiſpanꝰ.ni.fuit qͥdam rex ↄditoꝛ hiſpanię

Inñ dicta eſt hiſpania. nię. Et hic hiſpanꝰ.

na.nũ.genti le ⁊ poſſeſſiuuũ.⁊ h̊ ⁊ hęc hi/

panienſis.⁊ B ſe.gentile. Et hʒ ſex pꝛouin

cias.ſ.terraconenſem. cartaginenſem.luſi
taniam. galiciã. beticam.⁊ trans fretũ in

regione africę.tingitaniã.Et ſunt dueę hilſ⸗

panię.ſ.citerioꝛ ꝗ in ſeptentrionali plagaa
pirenio vſq; ad cartaginem poꝛrigit᷑. Al/⸗

terioꝛ ꝗqᷓ in meridie a celtiberis vſq; ad ga⸗/
dicanum fretũ extendit᷑.Citerioꝛ autem ⁊

vlterioꝛ dicta eſt quaſi citra vel vltra. Sʒ

citra quaſi citra terras.⁊ vltra. vel qð vl/
tra ſit. vel qꝛ non ſit poſt hanc vlla et alia
tera. MMMl
Siſpidus. da. dũ. i. aſper. fetoſus. piloſus.
hirſutus.ſqualidus.⁊ coꝛ.ube.
Hiſter.ſtri.maſ.ge.fluuiꝰ eſt qͥ ⁊ Banubiꝰ
ðꝛ. Vñ hiſtri dicti ſunt.Siqͥdeʒ de colcho
inſula quidam miſſi ad ꝑſequẽdos argo/
nautas.a ponto intrauerunt hiſtꝝ fluuiuʒ
zindea vocabulo amnis qͥ a mari receſſe/⸗

munt hiſtri dicti ſunt. In hechiſtria.ſtrie.

dicta eſt terra quam incoluerũt. Iñ hiſter

ſtra. ſtrum. gentile. Et heęc hiſtrix.cis.qð/

dam animal qdrupes ſpinoſum:qꝛ in ter/⸗
ra illa abundaaat.

Hiſtoꝛia ðꝛ ab hiſtoꝛin.qð interpᷣtat᷑ vide/

re vel cognoſcere. Antiqᷣtus enim nullus
ſcribebat hiſtoꝛiaʒ.niſi qꝛ interfuiſſet.⁊ ea
q̊ ſcribenda eſſent vidiſſet. Vel iõ ðꝛ ab hi
ſtoꝛin.qꝛ diu pᷣterita ad noſtram memoꝛiã
noticiam reducit. Eſt autem hiſtoꝛia rei
geſta a memoꝛia hominũ ꝓpter vetuſtatẽ

remota. In noſtro tamen vſu ⁊ ſi nuꝑ vel

aliquantulum res retro geſta ſit tamen di
citur hiſtoꝛia. Inde hiſtoꝛiola.hiſtoꝛiolę.
diminutiunu. Mõ
Hiſtoꝛicꝰ.ci.qͥ hiſtoꝛiã deſcribit vel narrat

⁊ coꝛ.ri.⁊ põt adiectiue declinari.

Hiſtoꝛiographꝰ.phi.i.deſcriptoꝛ hiſtoꝛia/

rum. Inde hiſtoꝛiographia. phię. hiſtoꝛie

deſcriptio.

Hyſterologia vel hyſteronpꝛoteron. eſt ſen

tentię cum vbis oꝛdo mutatus.vt Toꝛre⸗

re parãt flammis. ⁊ frangere ſaxa. Qð ſic

intelligas. yſterologia eſt mutatꝰ oꝛdo

ſententig cum vbis. vt in ſdicto exemplo.

Toꝛrerẽ parãt ⁊c.bᷣmo ei ſolẽt in mola frã

gi triticũ. ⁊ poſtea toꝛreri.i.flamis coqui.

Ergo ⁊ ſenſus ⁊ vba confundunt᷑. Item
Virgiliꝰ.Moꝛiamur ⁊ in arma ruamus.
Itẽ Nutrit ⁊ peꝑit. Itẽ ⁊ vomit ⁊ potat.

Hiſtrio.onis.m.t.i.geſticulatoꝛ.ioculatoꝛ.
q diuſos geſtus ⁊ habitꝰ hoim ſcit repñta⸗
re.⁊ðꝛ ab hiſterion qð eſt geſticulari.qua

ſi hiſterio. AUñ hiſtriones dicebant᷑ repſen

tatoꝛes comędiax qͥ i recitatiõe laruas ſuę

faciei apponentes reſſentabãt habitus ⁊
geſtus diuerſonk. H

☛

Hiulcus.ca.cũ.i.hiãs.fiſſus.rimoſus.⁊ ðꝛ

ab hio. as. In eſtate tra eſt hiulca. cum eſt
fiſſa ⁊ rimola caloꝛe ſoł.Et cõponit᷑ Semi
hiulcus.ca.cũ.i.aliq;tulũ hiãs aꝑtꝰ ex ꝑte

Holigopomenon.eſt ſub paucis vᷣbis mul⸗

toꝝ cõp̃henſio.vt h Vrit amoꝛ paridẽ Vł

B. Moꝛs mala. moꝛs intus. malus actus

moꝛs foꝛis vſus. Tumba.puella.puer.la⸗
carus iſta notanrt.

Holocarpaniũ.nij.n.S.ðꝛ ab holon.qð eſt
totũ.⁊ carpos qð eſt fructus.q̃ſitotus fru

ctus.⁊ coꝛ.pa.

Holocauſtoma.matis.n.t.idem eſt qð ho/⸗

7

Holocauſtũ.ſti.n.s.i.ſacrificiũ qð olim fie⸗ Hom ęoſis eſt minꝰ note rei ꝑ ſimilitudineʒ
bat de aĩialibus bꝛutis.⁊ ðꝛ ab holõ qð eſt eiꝰꝗ magis nota eſt demõſtratio.⁊ intpᷣta
totũ.⁊ cauſtos.qð eſt incenſum.q̃ſi totum tur ſiłitudo.Huius tres ſunt ſpẽs. Ion/
incenſum.qꝛ totũ incendebat᷑ ⁊ cobureba⸗ pabola. paradigma.i.imago.cõꝑatio.ex?
tur. ⁊ non comedebat᷑. G plum. vide locis ſuis. “

Holofernes ðꝛ ab holon qð eſt totũ. et fero Homęoptoton eſt cũ in ſiłes caſus exigũt

fers.⁊ necis.q̃ſi ferens oibus necem. vnd ba diũſa. Sicut apud Ennium inuenitur.
Merẽtes.flentes. lachꝛymãtes ⁊ miſerã⸗
tes.vᷣm Donatũ Ael ᷣm Bedam. lHomę
optoton eſt cũ diuerſis caſibus variat᷑ oꝛa
tio.vt ait apłs Rho.xj. Qm ex ipᷣo ⁊ ꝑip
ſum. ⁊ in ipᷣo ſunt oia.ipᷣi gla in ſecula.

bñ diabo lum ſignat.

Hologr aphũ.phi.i.teſtamentũ manu au/
toꝛis totũ ſcriptũ.⁊ ðꝛ ab holon qð eſt to/
tum ⁊ gr aphia ſcriptura.
Holon gręce latine ðꝛ totum.

e .

Holoſe

Homagiũidẽ eſt qð fidelitas.tñ ſpe.e.ti.in
li. de feu. ponit illam dr̃am ꝙ homagiũ eſt

de his ꝗad tempoꝛalia ꝑtinent. Et ideo ꝓ

ſpũalibus indignũ eſt vrqͥs homagiũ fa/
cere cõpellat᷑ idelitas tñ ꝓ ſpũalibꝰpᷣſta

tur. qꝛ ſlati bn pſſtant fidelitatem. vtin. c.

autiqua. de pꝛiuił. Vel poteſt ſic deſcribi.

Homagiũ.eſt qdam aſtrictio Puitutᷣ liberi

hois facta dño ſuo ꝑ pactionẽ vł petitiõeʒ
ſiue ſtipulationẽ. ꝓmittente libero homie
dño ſuo ſidelitatem. ⁊ ↄſtituente ſe hoĩem
vel vaſallũ ſuũ.Et in aliqͥbus ꝑtibus fit hᷣ
mõ.ille qͥ facit homagiũ coꝛam dño ſuo fle
ctit genua tenens manus ſuaſ ↄiũctas ſim
plicit᷑ inter manus dñii. iuſiurandũ de fide
litate pᷣſtans. Et mutuo ſe in ſignũ fidelita
tis oſculant᷑. M

vel ſaluo.qꝛ nolo tibi otra talem iurare

ololericus. ca. cum. i. totus ex ſerico. ⁊ ðꝛ
ab holon gð eſt totũ. ⁊ ſericꝰ. Iñ hecholo
ſeri ca. cę. qda m veſtis tota ex ſerico facta.

Homęoteleuton eſt cum ſimili mõ dictiöes

plurię finiunt᷑.vt eos reduci.qᷓ; relinqͥ de/
uehi. qᷓ; deſeri malui.⁊ fit ꝓpᷣe in verbiſ.vt

Albijt. abſceſſit.euaſit erupit.

Homerocẽtonas 7 vgiliocentonas. excer/
ptiones ꝗdã ſunt delibꝛis Homeri ⁊ Nir⸗

gilij in duobꝰ libꝛis redactę in qbus multi

vYſus pᷣter dictoꝝ autoꝝ intentioneʒ adap⸗
ratur chriſto. Af Hiero.in eplłla ad Pau/
linum. vj. Quaſi nõ legerimꝰ homerocẽto
nas ⁊ vgiliocentonas.i.opuſcula de ver/
ſibus Homeri ⁊ Virgilij cõpoſita Et pð.
to. Quidã ſane excerptoꝛes libꝛoꝝ home
ri ⁊ Virgilij trãſcurrẽtes. vbicũq; inuene
runt aliqd qð ſuę materię poſſent adapta/⸗
re pũcto ſiguerũt.vr qñ cõpilarẽt ꝓmptiꝰ
nuenirẽt. ⁊ ab hmõi punctatiõe centones

dicunt ſcripta ex vſibus cõpilata hincinð
cCollectis. ⁊ m materiã ↄtinuatis.Cẽto ei

nutus eſt etiaʒ hõ in tꝑibus. qꝛ antiqͥſſimi

·—

yäy3fẽtprt dicunt. eſt vbum gręcũ.idem qð pũgo.
Homagiũ decretale tale eſt Nã heres hois Indeðꝛ cento. onis.idem qð punctus Et.
mei q cum de oſuetudine poſſit infeudari. declinat᷑ ̊ vgiliocento.tonis. h lhomero⸗
⁊pꝑ ↄſequẽs in homagiũ ſuccedere debeti cento.tonis. Añ vgiliocentonas ⁊ home⸗
fra certũ tꝑs me in dũm agnoſcere ⁊ fideli rocentonas ſunt acii plurales greccei. 1
tatem mihip̃ſtare.⁊ ego teneoꝛ eũ ratõe ta Homicida.dę.pe.ꝓð.i.homineʒ cedens.i. ſ
lis feudi in hoiem reciꝑe.⁊ in recipiẽdo vi occidennss62 “èYèMM H
Ddeoꝛ ſibi ius feudi decernere. ꝓpter qð di⸗ Homicidiũ.dij.ðꝛ hoĩs occiſio ab homine 1
ci põt homagium decretale. facta..
Homagiũ edictale ſiue hereditariũ ſᷣm ſpe. Hominiũ.nij.n.s.i.hoĩs Fᷣuitiũ.vł eſt ideʒ
eſt qꝗð ali q habet eoipᷣo ꝙ eſt heres. Naʒ Qqòͤ homagiunun.
eoipᷣo ꝙ adit hęredit atem hoĩs mei ꝑſonã Homo.inis.ↄ.t.ðꝛ ab humꝰ.q̃ſi humo.q̃a
eius repᷣſentat. ⁊ videtur hois homagiuz ex humo eſt effectus. Iñ q̃ttuoꝛ dimi.ſ.ho
ſubiſe. munculꝰ. homuncio. homulus homullu .
Homagiũ legiũ ᷣm ſpe.eſt qð ſit impatori lus.Nam vt dicit Priſc.. in.iij. li.ꝗᷓ gemi/⸗ h
yel regi nullius alteri⸗ fidelitate ſalua. Jtkl⸗ nantl.añ us..vel a.vel um. vł i ulus. vla. 1,
lud auũt qð fit alijs non ðꝛ legiũ.qꝛ fit vel iu vlũ.faciunt iteꝝ dimi.vt homullꝰ.homul ſe
ratur ſalua impa toꝛia vłregia fidelitate. lulus.pauxillus.pauxillulus.Et põt dici i
Homagiũ non legiũ.eſt q aliqᷣͥd excipitux ꝙ homo q̃ttuoꝛ dimi. habuit ꝓpter eiꝰ q̃t/ lur
puta facio tibi homagiũ excepta fidelitate tuoꝛ tranſgreſſiones. rima fuit in para/ ſi
quã dñno tali legio teneoꝛ.vel ſaluo ꝙ poſ/diſo. Secunda legis naturał. Tertia legiſ
ſum cũ voluero dñm legiũ mihi ↄſtituere moſaice. Quarta legis euangelice. Dimi/ no

hor
ho⸗

N⸗
lui

P.
oe
uae

e/
i

vi

vt dicit Priſcianus in. vj. li. declinabant
hõ homonis.ſʒ mutata eſt o.ꝓð.ini.coꝛ.⁊

dicimꝰhõ hoĩs. Uñ Ennius. Aulturis in

ſiluis miſeꝝʒ mandebat homonem.

Homophagia gię.f.p.vna vel ſimiłcome⸗

ſtio.⁊ ðꝛ ab homos qð eſt vnũ.et phagin.
qð eſt comedere.
Homogeneus.nea.neũ.i.vniꝰ naturę.við
ſupꝛa eterogeneus.

hHomonymꝰ.ma.mũ.i.ęquocꝰ ſᷣm dialecti⸗

cos.ſ.vnũ nomẽ pᷣncipalit᷑ ex diüſis impo⸗

ſitionibus plura ſignificans. Inð hęc Ho
monyma.mę.i.ęquiuocatio ᷣm hug. Ał
vt Priſcianus dicit homonymũ eſt vnũ
nomen plura ſigniſicãs.⁊ ̊ in ꝓpꝛis ⁊ ap
pellatiuis. In ꝓpꝛijs.vt pirrhus ſili ach⸗

illis.⁊ MPirrhus rex epirotaruʒ. In appel
latiuis.vt Nepos.ſilius fili.⁊ nepos luxu

rioſus. Item acies ferri.oculoꝛũ ⁊ militũ.
Hom opaſia.eſt attributio ppᷣetatl vniꝰ al/⸗
teri. vt Lingua mea meditabit᷑ iuſticiam
tuã. Linguę em eſt loqui.⁊ coꝛdis medita
ri. ANñ qð coꝛdis eſt attribuit᷑ linguę
Homophoſis eſt expoſitio ignoti ꝑ ęã ma⸗/
Ae ignotũ.vt qͥd eſt palmito.as.pᷣtaxoas
Akrqñn ꝑ gręcũ exponit᷑ latinũ.vt quid eſt
homo Antropos.
homos gręce.latine ðꝛ vnum.

2 2 „

Homouſion vłhomouſios.i.vniꝰ ⁊ eiuſdẽ

ſubſtantię vel aſſimilatio.⁊ ðꝛ ab homos.

qð eſt vnũ vel vſia. qð eſt eſſentia vel ſub⸗

ſtantia. Vñ ieſus chꝛiſtꝰ dũs nr dictus eſt
homouſius.i. vnius eſſentię vel ſubſtan/⸗
tię cũ patre. AVñ ipᷣe dicit Joanis.vj.Ego

⁊ p vnum ſumꝰ.Itẽ vᷣm NMapᷣ. homou/⸗
ſio.i. ſimił ſubſtãtię.qꝛ qlis deus talis ima

go eius
Homogeuſis interpᷣtat᷑ ſiitudo ꝑ quaʒ mi⸗
nus notę rei ꝑ ſimilitudinẽ eiꝰ qmagẽno⸗
ta.pandit᷑ demonſtratio ᷣm Hug.
Honeſtus.a.ũ.q nihil hʒ turpitudis.q̃ſi ſta

tum honoris conſeruans. Inde honeſtas

ſtatis.i.perpetuus honoꝛ.quaſi honoꝛis

Honoꝛ vel honos ſᷣm Pap̃. eſt gra digni/

tatis collatio in rebus vel dictis. pꝛemiuʒ

ſacrificiũ.dignitas aliq. Młeſt reuerentia

glicui exhibita. ⁊ eſt in honoꝛãte.⁊ attẽdi⸗
tur non ſolũ in reuerẽtia ſʒ etiã ĩ admiſtra⸗

tione eoꝝ ꝗᷓ ſunt coꝛpi neceſſaria. Et vt di⸗
cit pᷣs in.iiij.ethicoꝝ. Nirtut ſᷣmium ho
noꝛ eſt.⁊ attribuit᷑ bonis.

loonoꝛculus.li.pe.coꝛ.i.paruus honoꝛ.

Hoꝛa.rę.cũ h.eſt dieꝝ.⁊ eſt ſpaciũ in qme⸗

dietas alicuiꝰ ſigni oꝛitur in oꝛiẽte.⁊ medie⸗

tas alterius occidit in occidente. Iteʒ oꝛa
rę.ſine h. eſt regionũ vel finiũ vel veſtium
Cũ em regionè᷑ vel finẽ vel extremitatẽ ve
ſtimentoꝝ deſignare volumus. ꝑ HG̊nomẽ
ſcribendum eſt ſine h. Itẽ aliqñ eſt plurat
numeri de os.oꝛis.oꝛa. Hñ. Oꝛas mũduſ
hʒ.nox hoꝛas.chlamys oꝛas.Aſpiras ho

ram vbi tempus ſignificabit

Hoꝛdeaceus.cea. ceum. vel hoꝛdeiceꝰ. cea.
ceũ.qð ſit de hoꝛdeo vel eſt

Hoꝛdeolũ.li.dimi.i.paruũ hoꝛdeum. JInd
H Hoꝛdeoluſ.li.dimi.paruiſſima collectio

in pił palpebꝛaꝝ in medio lata hoꝛdei gra

num ſimilans.

Hhoꝛdeũ.dei. eſt quoddam genus frumenti

⁊eſt frigidum ⁊ humidu.
Hoꝛno adũ.tꝑis.i.h̊ anno.⁊ ðꝛ ab G̊ ⁊ ann
Iñ hoꝛnus.na.nũ.⁊ hoꝛnotinꝰ.na.num.
pe.coꝛ. in eodem ſenſu.i.huius anni. deſi /
gnat tñ qñq; tꝑs indeterminte

Horologicus. ca. cũ.pe. coꝛ. qͥ in hoꝛologio

colligit hoꝛas.vel quod ꝑtinet ad Horo/
logiunmn. ððMMU
Horologiũ.gij.n.sS.vbi hoꝛę legunt᷑.i.colli
guntur vel intelliguntkt.
Horoſcopus.pi.m.s.i.hoꝛaꝝ inſpectoꝛ.et
ðꝛ ab hoꝛa.⁊ copos qð eſt laboꝛ velinten⸗
tio. quaſi in cognitiõe hoꝛaꝝ intendẽs vel
laboꝛãs.vel ðꝛ ab hoꝛa ⁊ ſcopim.qð ẽ ſpe/⸗

culari.qꝛ ꝑ hoꝛas natiuitates hoim ſpecu

lãtur diſſimili ⁊ diuſo fato. JIñ h hoꝛoſco⸗
pium. pij.i.hoꝛaꝝ ſpeculatio.

Hoꝛreu.rei.eſt locus vbi reponit᷑ hoꝛdeuʒ

275: ab hoꝛdeũ.dei.q̃ſi hoꝛdeum. Genera
liter tñ locus vbi reponit᷑ annona quęlibʒ
ↄꝛ hoꝛreum.vel ðꝛ ab hoꝛreo.res. qꝛ ſpid
hoꝛret. .
Hoꝛridulus.la.lum.dimi.i.aliquantulum
hoꝛridus. ð
Hoꝛridus.da.dum.i.terribił.abomiĩabilis
frigoꝛoſus. tremenng?
Horripilatio.onis.eſt qñ pili capit p hoꝛ/
roꝛe eriguntur.
Hoꝛtolanus.ni.m. S.i.cultoꝛ horti. Et nõ
ꝙ antiq; dicebãt hoꝛtulanꝰ ꝑ u. in ſecunda
ſyllaba.ſʒ moderni dicũt hoꝛtolanus po.

Hoꝛtꝰ.ti.m.S.i.ager amenꝰ oleribꝰabũd ĩs

vlpadiſꝰ. In hoꝛtulꝰ.li.dimi.i.puꝰhoꝛtꝰ.
Horula.lę.dimi.i.parua tꝑis hoꝛa.
Horus.ri.qͥbmus hoꝛas inuenit.
Hoꝛuſpex.cis.vłhoꝛiſpex.cis. ille q̃ inſpiẽ

hoꝛas. Et Hh hoꝛuſ picus. pici. i. hoꝛax iſpe
ctoꝛ.qͥ etiam hoꝛoſcopus ðö.

Hoſpes. pit H. t.qͥ recipit 2 recipit᷑. ⁊ S
ab hoſtiũ.⁊ peto.q̃ſi hoſtipes.i.hoſtiũ pe

tens.q̃ſi hoſtio pedẽ inferat. Antiqͥtꝰ eniʒ

hoſpites.qͥ recipiebant ⁊ qͥ recipiebantur

veniebãt ad oſtiũ.⁊ ponebãt pedẽ in eo.et

firmabãt ꝙ vnus nõ deciꝑet aliũ. AUnde q́
recipit ⁊ qrecipit᷑ hoſpes ðꝛ. Aterq; enim
ponẽdo pedẽ in oſtio amicitię pactũ firma

bant. Unde qͥdam. Eſt qͥ ſuſcipit᷑.⁊ qͥme

ſuſcipit h oſpes.
Hoſpitiarius.rij. ⁊ hęc hoſpitiaria.rię.cu/⸗
ſtos hoſpitij.⁊ ðꝛ ab hoſpitium

Hoſpitiolũ.li.dimi.i.paruũ hoſpitiũ.

Hoſpitium. tij.n. s. vbi qͥs ad tꝑs hoſpitati

iure inhabitat.⁊ inde tranſiens migt. Ho⸗

ſpitiũ vo ſcholarium eſt. ſʒ domꝰ ẽ burgẽ⸗

ſis.qui eam l ocat.

Hoſpita.tę.f.p.in ſingulari ꝗ̃ recipit vkreci

pitur in hoſpitiũ.ſ.pegrina.aduena.ſed ĩ

pti eſt ge.neu. hñs tm ntũm. actm ⁊ vtm ⁊
ſic eſt heteroclitũ Vñ plalit᷑ ntõ hec hoſpi

ta. actõ hęc hoſpita.vtõ o hoſpita.

Hoſpitabił.lis.⁊ h le..t.qͥ libent hoſpita

tur.vel qͥ eſt dignꝰ vt recipiat᷑ in hoſpitiũ.

Hoſpitał..t.⁊ h le.pe.ꝓð.qͥ benignꝰ ⁊ px/

nus eſt ad hoſpitanduʒ. Itèẽ hoſpitale.lis

neu.ge.eſt vbi ꝑegrini recipiunt᷑ in hoſpbi⸗

tio. I h̊ hoſpitalariꝰ.rij.cuſtos hoſpital.

vel qͥ eſt de hoſpitali. Et hec hoſt pitalaria

rię.in eodem ſenſu. G
Hoſtia. ſtię.f.p.ðꝛ ab hoſtis.oſtię autem
erant ſacrificia ꝗᷓ fiebãt anqᷓ; ꝑgerẽt ad ho⸗
ſtes.q̃ſi ꝓ hoſtibus deuincẽdis facta. Sʒ

victimę erant ſacrificia ꝗᷓ poſt victoꝛiã vi⸗

ctis hoſtibꝰ immolabant᷑.Et erat victimę

maioꝛa ſacrificia qᷓ; hoſtię. AVñ. Nictima

ꝓ victis dat᷑.hoſtia ꝓſuꝑa ndis.
Hoſtiatoꝛ.orl.m.t.i.viatoꝛ.qͥ ⁊ hoſtiarius

ðx.qꝛ cuſtodit oſtiũ.Et inde hoſtiarius vꝭ

in ecclła ab offitio.qꝛ pręſit hoſtijs templi.

Ipe em̃ tenens clauẽ.oia intus ⁊ exterius

cuſtodit. ⁊ inter bonos malos hñs iudi/

cium. ſi deles recipit ⁊ infideles reſpuit.et
hecoſtiaria.rię.ꝗ cuſtodit oſtiũ.Et hoſti⸗

arius.ria.riũ.qð ꝑtinet ad hoſtium.

Hoſticapa.pę.ↄ.p.qͥ vel ꝗ capit hoſtem

Hoſticida.dę. .p.qͥ vel ꝗ cedit hoſtem.
Hoſticinda. .p.qͥ velꝗ ſcindit hoſtem.

Hoſticꝰ.ca.cũ.i.hoſtił vel inimicus.vel ho
ſtis. ⁊ coꝛ. ſti. Añ in Auroꝛa. Hoſtica ſunt

eius colla ſubacta manu.

Hoſtilis.lis.ↄ.t.⁊ H le.qð pꝑtinet ad hoſtezʒ

2p.penul. Iñ hoſtiliter adu. ⁊ hęc Ho/⸗
ſtilitas.tat).i.inimicitia. .M

Hoſtimentũ.ti.n.s.i.ęqᷓmentũ.ęq̃litas.vei

illud ↄtra qð pondus exequat᷑ in libꝛ.
Hoſtiolũ.li.dimi.i.paruum hoſtiũ

Hoſtis.tis.ↄ.t.ðꝛ ab hoſtio. is. qd eſt ere.
Qꝛ ꝗqᷓ fronte eat ad bellũ.ropᷣe qͥdeʒ ho/

ſtes dicunt᷑ qͥ quales ſunt ⁊ eq̃lit᷑ ſibi inui

cem debent.q̃ſi qͥ nihil ſibi debent.nec vnꝰ
magis tenet᷑ alteri qᷓ; ecõtrario. ndeho
ſtes ꝓpe non poſſunt eſſe chriſtiani int᷑ ſe.
nec hoſtile liuʒ inter eos.qꝛ chriſtiani ſoↄ
debent ſibi inuicem aliqͥd ſaltem cã chꝛiſti

anitatis.ſed chriſtiani ⁊ ſarraceni ꝓpᷣe di⸗/
cũtur hoſtes.qꝛ nihil ſibi inuicem debent.

Si em viliſſimꝰ ſarracenus caperet regem
frãcię. tantum deberet illi q;tum rex frãciæę

deberet illi ſi eũ capet. Vel hoſtes dicunt

ab oſtiendo.i.ęquado męnia victoꝛũ.So⸗
lent em hoſtes victoꝛes męnia victoꝛũ ho
ſtium adęqre.i.cum t᷑ra ęqua facere.i.de /

ſtruere ⁊ deijcere ꝑ terram.

Hoſtiũ.ſtij.n.s.i.introitꝰ domꝰ.ſ.ianua.et

ð ab hoſte.qꝛ hoſtes arcet.⁊ ſic aſpirat᷑ in
pᷣncipio. Vel potiꝰðꝛ ab obſtando.⁊ ſicnõ

aſpirat᷑.⁊ ſimilit᷑ oĩia ꝗ̊ veniunt ab eo non

aſpirant᷑. Hinc etiã hoſtia dicunt᷑ fluuioꝝ
exitus in mare.ſ.loca vbi intrant mare.qꝛ
hoſtibus illuc ſolemꝰ occurrere.⁊ nos eis
ibi opponere.Ael dicunt᷑ loca illa hoſtia.

qꝛ ꝑ illa loca tanqᷓ; ꝑ hoſtia in domum in /
trant flumina mare. vel res expoꝛtant᷑ vel

impoꝛtant᷑ ꝑ loca illa tãq; ꝑ hoſtia. Nel qꝛ
hoĩes ꝑ loca illa tanqᷓ; ꝑ hoſtia egrediunt᷑

⁊ ingrediunt᷑ fluuiũ vel terram ſuam qus

ſi domum.

Hoſtoꝛium. rij.n. S. ðꝛ lignũ cũquo modiut
vel ſextariꝰ adęquat᷑.illud videlicʒ lignuz

qð ducit᷑ ſuꝑ menſuram. vt ſi quid ibi eſt

ſuꝑfluum amoueat᷑.⁊ ſi quid deeſt ſupple

ec 5

Huiuſcemodi eſtↄ.g. ⁊ indecli.ab huius et
modi ⁊ interponit᷑ ce.ſyllabica adiectio. ?
deſignat iſte gtũs modi q̃litatẽ.vt Huiuſ⸗

cemodi.i.talis.

Humanus.na.nũ.qð hʒ humanitatẽ vłqð
ptinet ad hoiĩem. Itẽ humanus. benignꝰ.

mãſuetꝰ.miſicoꝛs.qͥ circa hoies hʒ amoꝛẽ
⁊ miſerationis affectũ.Et ꝓð.pᷣmam. Nñ
Oꝛatiꝰ.umano capiti ceruice pictoꝛ eqᷣ⸗

nam. Jũ gere ſi velit varijs inducere plu/
mas. Iñ hũanitas. tatl.⁊ ẽ ꝓpᷣetas q̃ qs ðꝛ
hõ. ⁊ hũanitas.i.mãſuetudo.mivicoꝛdia.

qdam affectio qua nos inuicem tuemur

.

mi

n.
En

un⸗
Go⸗
ho
e/

An

ſdöd

N
ni
ss
m
nin
Ge
luf
au

iul
;
wde

31

Humectus.cta.ctũ.i.humidus. M
Humeral.liſ.ↄ.t.⁊ h le.qð ꝑtinet ad hume
ros.⁊ ðꝛ ab humerus.Et h̊ humerale.lis.
ðꝛ quoddã palliũ.qð ⁊ ſuꝑhumerale dici⸗
tur. AUñ Eccl.xlv. Et humerale poſuit ei.
Humerillus.li.qͥ extremitati axis infigitur
Humerus.ri.m.sS.ðꝛ ab armus.q̃ſi armerꝰ
vt eſſet diſtinctio hoim quoꝝ ſi unt humeri
ad aĩmalia quadrupedia. quoꝝ ſunt armi
Iñ humeroſus.ſa.ſuʒ.i.fortis ⁊ magnos
bishumero[.
Humidus.da.dũ.qð interius hʒ humoꝛeʒ
Sed vuidũ quod exteriꝰ habet humoꝛem
Iñ hęc humiditas.tatis.
Humil.lis.ↄ.t.⁊ h le.i.abiectꝰ.ignotus vel
mitis.⁊ ðꝛ ab humꝰ.q̃ſi humi accliuis Et
cõꝑat᷑.humit.lioꝛ.illimꝰ. Añ Saniel.iiij.
lhumillimũ hoĩem. Et ſcribit᷑ ꝑ duo l.ſuꝑꝑ

latiuus.licʒ humił ſcribat᷑ ꝑ vnũ l.Foꝛma

tur em ab humilł.remota is.⁊ addita limꝰ.
Et ſunt qͥnq; ſuꝑlatiua ꝗᷓ deſinunt in limꝰ.
Vñ.In limꝰ qͥnq; dat fagus cętera linque
Humoꝛ. oꝛis.m.t. ðꝛ ab humeo.mes. Inde
humoꝛoſus ſa.ſum.i.humoꝛe plenꝰ Et ꝓ
du. pᷣmã humoꝛ nomẽ.ſʒ humoꝛ.arl.paſſi/⸗
uum ð humo.as.coꝛ.eã. Vñ qͥdã Me ter
ret ꝙ humoꝛ.nõ terret ꝙ ſonat humoꝛ.
Humus.mi.f.S.i.terra.⁊ ꝓpᷣe humida.⁊i/⸗
ferioꝛ.Et nõ ꝙ humus eſt qſi ꝓbum nomẽ
terrę. Vñ ⁊ caret pluralitate. Et coꝛr.hu.
Vñ Oꝛatius epi. Luxuriat frigido ſãgui
ne pinguis humus. ðð
Hus terra eſt in finibꝰ idumeę.⁊ interpᷣtat
feſtinans. vel conſiliatto.

A eſt nomẽ dñi ᷣm qð eſt inuiſibi
lis.ex quo ⁊ allelu.quod eſt laus
vel laudare componit᷑ alleluia. i.
laus inuiſibilis. vel laudate inui
Jabel interpᷣtat᷑ aſcenſio.
Jabin interpᷣtat᷑ ſapiẽs.vłſenſus.ſiue pꝛu⸗
Jachus.chi.m.g.i.bacchꝰ. Vñ Virgilius
Populus alcide gtiſſima vitis Jacho.
Jacob interpᷣtat᷑ ſupplãtatoꝛ.qꝛ ĩ oꝛtu ſuo
plantã naſcentis fratris appᷣhendit.vel qꝛ
poſtea fratrem arte decepit.
Jacobipeta.tę.ↄ.p.qͥ velꝗᷓ petit eccleſiam
ſancti Jacobi. l
Jacobus cebedęi a pr̃e cognominatꝰ ẽ quẽ
cum Joanne relinquẽs.veruʒ pr̃em ſecuti
ſunt. Hi ſunt filij tonitrui q etis boanergeſ

ex infirmitate ⁊ magnitudie fidei nomiati
ſunt. ic eſt Jacobus filiꝰ cebedeęi frat᷑ io⸗
annis.qͥ poſt aſcenſionẽ dñi ab herode oc/

ciſus eſt.Et interpᷣtat᷑ ſupplantatoꝛ.qꝛ cu

