mnpuo

H Pꝛoles. lis.f. g. i. pgenles. ppago. nati. vl

ples.i.filius vel filiia.
NMꝛoletariꝰ.rij.m.g.qͥ ad ꝓlem tm̃ gignẽdã

vacabãt Erat eni qͥdã apud rhomãos in
vvsbe ſp moꝛabant᷑ cã gñandox filioꝝ. ⁊ no

cogebant᷑ ire i arma. ⁊ hi ꝓletarij dicebãt᷑.
Pꝛolios herba ꝗ floꝛẽ velut cqãdoꝛẽ hʒ.⁊ ca
nos hoĩiuʒ capillos facit. .
Nꝛolixus.xa.xũ.i.ꝓductꝰ.longꝰ extẽſus.i⸗
plicitꝰ qð nomẽ tractũ eſt a longis lixaruʒ
paſſibꝰ. Inde hęc ꝓlixitas tatis.
Pꝛolog. gi.i.pᷣfatio.pᷣlocutõ.⁊ ðꝛ a pꝛotos
qð ẽ pmũ.⁊ logos qð ẽ ſᷣmo.ãſi ꝓꝑtos log
Pꝛoludiũ.dij. imago veri lu (.i.pᷣmꝰvᷣmo
di. i. exercitiũ m aß.

Peꝛoluuies. uiei. f. g. ⁊ ꝓluuiu. uij i. aq i

undatio.vł deſtructõ.ex aq̃ꝝ inundatiõe.
vel ſoꝛdes.vel purgatio vel decurſus q in

deuaſtatione iuuenik.

cuiuſlibet rei larga ⁊ indiſcreta effuſione v

Pꝛomethe⸗ atlãtis fr a pagãis de luto fin⸗

xiſſe hoĩes ðꝛ ꝓpt᷑ mirã igenij excellãtiã. cę

llũq; aſcẽdiſſe ignẽ furatũ hoibꝰ dediſſe vñ

dij irati ipᷣm ĩ caucaſo mõte ferrea catẽa ad
ſaxũ ligauer̃t eiuſq; coꝛdi aqlã appoſuerũt
hoibus vo febꝛes ⁊ moꝛbos dederunt.

NPꝛomiſcuũ vulgꝰðꝛ ex vtroq; ſexu ꝑmixtũ

⁊ declinat᷑ ꝓmiſcuꝰ.cua.cuũ.⁊ ðꝛ a pꝛomi
ſceo.ces. Itẽ ꝓmiſcuũ genus in noie quod

gręce epicęnũ.i.ſupꝛa cõmune ðꝛ.eſt qð ſſ
vna voce.⁊ vno articulo cõpꝛehendit aĩia⸗

lia vtriuſq; ſerus.

NPꝛomõtoꝛiũ.rij.dr mons qͥ pꝛoculapparet
ꝓ ſui eminentia. P

— 77

Pꝛomptuariũ.rij.n.g.i.cellariũ.⁊ ðꝛ a pꝛo⸗

mo.mis.qꝛ inde neceſſaria victui ꝓmunt᷑.

i. ꝓferunt᷑. Añ ꝓpha Pꝛomptuaria.eoꝛũ

plena. Et eſt ꝓmptuariũ longi tꝑis. Sed

cellariũ paucoꝝ dierum.

Pꝛomptus ta.tũ.i.paꝛatꝰ ⁊ expeditꝰ ad ali
qͥd agendũ.vł dicẽdũ.⁊ ðꝛ a ꝓmo mis Jñ
Pꝓmptulus.la.lũ.i.aliqntulũ ꝓmptꝰ.⁊ cõ⸗
ponit᷑ ꝑpꝛomptus.i.valde ꝓmptus. Iteʒ
ꝓmptus.tus.tui.i.aꝑtio.⁊ ꝑ cõpoſitionẽ

impꝛomptu.i.in aꝑto.ſed potiꝰ in pᷣpoſitõ

adiungit᷑.ꝓmptu ꝑ appoſitionẽ.
Pꝛomulcꝰ.ci.m.g.ðꝛ funis cũ qͥ nauiſ ducit
vel ſcapha.ꝗᷓ maioꝛẽ nauẽ ducit ⁊ regit.
Pꝛomurale.lis.n.g.i.murus ante murũ di
ctũ.ex eo ꝙ ꝓ munitione muri ſfſit.
Pꝛomuriũ.rij.i.añſpaciũ circa murum.

ꝓ cuſtode ipᷣius pꝛomi.

Pꝛomus.mi.m.g.i.cellariũ.Et ponit᷑ qñq;

Pꝛonefas ſceluſ ↄtra fas.ↄtra iuſticã.⁊ ſũt
due ptes ꝓ interiectio.nefas nomen. Non
eni põtr ibi eẽ vera cõpoſitio.qꝛ interiectio
non põt compoin.
Nꝛonepos eſt filius neptis.ſicut pꝛoneptis
eſt filia neptis. M

Pꝛonoe.es.ðꝛ a ꝓtos qð eſt pꝛimũ.⁊ noys

qð eſt mens.quaſi pꝛotonoe.i.pꝛima noyxs
ſ. diuina mens.

Mꝛonoſticũ.ci.n. g.i.ſignũ futuri ⁊ 8za p⸗

noſco.ſcis. Et ꝓnoſticꝰ.ca.cũ.qͥ pᷣcogno⸗
ſcit. vel añ ſiãt ᷣm Hug. Pap. dicit. Mꝛ0
noſtica. puiſio.ęgritudinũ. dicta a pᷣnoſcẽ⸗
do. Opoꝛtet enimedicũ pᷣterita pᷣſetia ⁊ fu
tura puidere.

Nꝛonoſticon. liber eſt. ⁊ pt ſcribi ſine. g. vel

põt addi.g. ꝑ ꝓtheſim. vt ꝓnoſticõ vel ꝓ⸗
Pꝛonuba. be. dicta ẽ Juno.qꝛ (gnoſticon
nubentib Beſt qſi hnuba. generalr ꝓnu⸗
ba ðꝛ ꝗᷓ aſtat nubẽti.⁊ q nubẽtẽ viro viügit

Ipa eſt ⁊ panympha. Inuenit ena hic ꝓ⸗

nubus.ſicut ⁊ H panymphus AUñ Judic.
xiiij.ðꝛ ꝙ vxoꝛ Sanſonis accepit maritum
vnũ de amicis eiꝰ.⁊ ꝓnubis i. panymphi

ſibi aſtantibus. Et coꝛ. nu. Vñ quida ꝓnu

ba curtat᷑ cui ꝓpnubus aſſociat᷑.? Ouidiuſ
in ſcdᷣa epi. ꝛonubacteſiphoe thalamus
vlulauit in illis. ðð

Pꝛomurus.ri.i.ſpacium iuxta murum.

Pꝛonus.na.nũ.i.in ãterioꝛẽ ꝑtem flexus.i⸗
clinatꝰ.curuꝰ. ſubiectꝰ hũil.⁊ a ꝓ. ⁊ no.
nas.tracta metaphoꝛa a natante qꝛ caput
in anterioꝛẽ ꝑtem inclinat.⁊ poſterioꝛa ele

uat. zonus etiã ðꝛ obſequẽs ⁊ ꝓmptus.

Inde pꝛonitas tatis.i.ꝓmptitudo.

Pꝛopagineus.nea.neũ.i.ad ꝓpaginẽ ꝑti⸗

nẽs vel ð ꝓpagine exiſtẽs.

Nꝛopago· ginis.f. ·i·linea. oꝛigo. extẽſio.

flagellũ vitis extẽſũ ſub terra.⁊ coꝛ.pe.gti

Pꝛopaſſio.onis.f.g.ðꝛ a ꝓ ⁊ paſſio.⁊ dꝛ p⸗

paſſio qñ caro titillat viſo vulnere. Sʒ paſ

ſio quãdo ille malus affectus erumpit.po⸗

ſtea in effectum. Unde dicit Hieronimus
in gloſa. Matthi.v. ſuꝑ illð Qui viderit
mulierem ad cõcupiſcendum eã ⁊c. Pꝛo⸗
paſſio ẽ ſbitus motus ani ſine deliberatiõe
boni vel mali oꝑis. NPaſſio vero ẽ affectio
deliberati ai ſi ſit locus ꝑficiẽdi. Itẽ nota

paſſio ĩpoꝛtat imutationeʒ paciẽtis HNNõö

aut ðꝛ aliquid ĩmutari ſimplicit᷑ qñ id qð ẽ

bnncipale i ipſo imutatum permanet ⁊ ij50G
ſimpliciter loquẽdo qũ rõ non mutat᷑ a ſu

ęqͥtate vł ęqlitate nõ ðꝛ paſſio .ſed ꝓpaſſio

iſi pᷣmo vłicepta paſſioł ꝓpaſſio qi iꝑfetã

—

paſſo ſ paſſo vi afumata pallio p oſenſi
Mꝛopatulus.la.lũ.i.valde patulus.in pala

q; vo pꝑte oꝛaculi.ſ.in duobꝰ angulis ante
rioꝛibꝰ poſiti ſunt duo cherubin aurei.⁊ ꝓ
ductiles.non.iſ.fuſiles.ſed tũſionibꝰ malle
oꝝ ꝓducti. In glo.aũt ad Hebᷣ.ix. ðꝛ.ꝙ di
cebat᷑ ꝓpiciatoꝛiũ ſiue oꝛaculũ.qꝛ ibi appa
rebat angelus dñi loquẽs moyſi qũ dñs ꝓ
piciaturus erat pp;o.
Pꝛopitiꝰ.tia.tiũ.i.bonꝰbenignꝰ.miſericoꝛs
mitis. ꝓſper placatus ⁊ 9 a pp.
Pꝛopitiatio.onis.i.placatõ.mia.⁊ ðꝛ a ꝓpi
tioꝛ.aris.⁊ ꝓpiciatoꝛiꝰria.riũ.⁊ ꝓpitiariꝰ
ꝛopina.nę.f.g.locus iuxta bal (ria.riũ

ductus.coꝛã factus.
Pꝛopatruus.trui.frater pauii.
Pꝛopenſus.ſa.ſũ.i.extenſus dilatatꝰ.Inð
ꝓpenſius adũ.quaſi extenſius.
Mꝛoperꝰ.ra.rũ.i feſtinꝰ ⁊ citus.⁊ ðꝛ a ppe.
Pꝛopes.dis.m.g.eſt funiſ qͥ pes veli alliga
tur. qᷓſi ꝓpe pedes.⁊ coꝛ.pe.gti.
Mꝛopheta.teę q̃ſipᷣfatoꝛ.a ſdicẽdo futura.
dꝛa ꝓfoꝛ faris.qð eſt ꝓcul ab intentione fa
ri.ſ.aliud vbo ꝓferre.aliud coꝛde. Ael ðꝛ

a ꝓcul.⁊ phanos gð eſt ſonus q̃ſi longe pᷣ⸗
uiſa ꝓnũcians. Iñ hec ꝓphetiſſa ſeę. vates
femia. vel ipa femia pphetãs. Et ꝓpheti⸗

cus.ca. cũ.⁊ H ⁊ hec ꝓphetalł.⁊ h̊ le.Et vt

diẽ Iſido.etymo.vij.qͥs gẽtiles vates ap⸗

pellat.hos nr̃i ꝓphas vocãt q̃ſi pᷣfatoꝛes.

qꝛ ꝓcul fant᷑.⁊ fułᷣa pᷣdicãt qͥ ⁊ ĩ veti teſtõ
vidẽtes appellabãt᷑.qꝛ videbãt ea ꝗᷓ cęteri

nea publica vbi poſt lauacꝝ a fame ⁊ſiti re
ficiunt᷑.hoĩes.Et ðꝛ ſic q̃ſi ꝓcellẽs famẽ eo
ꝙ h̊ locus famẽ pellat.⁊ dicũt gręci popia
⁊ inde coꝛruꝑte nos dicimus ꝓpina ꝓ tali
loco ſimpłr. LZñ ꝓpina modo ðꝛ tabernaꝗᷓ
libet.eo ꝙ famẽ pellat. Inde hęc ꝓpinula

lę.dimi. Et ꝓpino.nas.i.vinũ miſcere.po

tũ admiſtrare. Iñ h̊ ꝓpinatoꝛ.toꝛis.qͥ po⸗

nõ videbãt ⁊ ꝓſpiciebãt ꝗ i myſterio abſcõ
Hꝛophetia.tię.ẽ ſſcia futuroꝝ (dita erant
Itẽ ꝓphetia ẽ reꝝ latẽtiũ ſᷣteritoꝝ vłpᷣſen⸗
tiũ vł fut᷑oꝝ ex dina iſpiratõe maifeſtatio.
Cuiꝰ ſeptẽ ſũt genẽa. ꝛimũ genꝰ pphetig
ðꝛ extaſis qð eſt mẽtis exceſſus.ſic̃ vidit pe
trꝰ vas de cęlo ſũmiſſũ.in ſtupoꝛe mẽtis cũ
varijs aialibꝰ Act᷑.x.Scom ẽ viſio.ſicut. Pꝛopinula.lę.di.i.pua ꝓpina.
Eſa.vj.Nidi dñm ſedẽtẽ ſuꝑ ſoliũ excelſũ Mꝛopiꝰ.pia.piũ.i.ꝓpinquꝰ ⁊ ↄiũctus.
Tertiũ genꝰ eſt ſomniũ.ſicẽ Jacob ſubnixi Pꝛopola.lę.f.p.domꝰvbi vẽdũt᷑ vnguẽta.
in cęlo.ſcalã doꝛmiens vidit Geñxx vij. ponit᷑ etiã ꝓ q̃libet domo vbi aliqͥd vẽdit᷑.
Quartũ genꝰ ẽꝑ nubẽ.ſiẽad ovſen.et Pꝛopontides ðꝛ illud mare ꝑ qð trãſijt Jo.

tũ admiſtrat. AUñ Ouidius. Iñ ꝓpinatoꝛ
nimiũ qͥ vinum ꝓpinat. —RK
Pꝛopinatoꝛiũ.rij.domus vel locus vñ ꝓpi
nat᷑.vel vbi ꝓpinaß. .
Pꝛopinqneꝰ.nea.neũ.i.ꝓpinquꝰ⁊ ↄiunctꝰ
NPꝛopinquꝰ.qua.quũ.i.ↄiunctꝰ vel vᷣm lo⸗
cũ vel ᷣm ſanguinẽ. In ꝓpinqᷣtas tatis.

ad Job pꝰ plagam loqᷣt᷑ deꝰ.Oe moyſe hr

Exo.xix. Veniã ad te in caligine nubis vt
audiat me ppłs loquẽtẽ ad te. Quintũ ge⸗
nus ẽ vox de celo ſic ad abꝛaã ſonuit dicẽs
DGeñ.xxij.Ne extẽdas manũ tuã ſuꝑ puezʒ
Et ad ſaulẽ Actl.lx. Saule ſaule quid me

icqueris. Scxtu genus eſt accepta ꝑabo⸗

ſicut apud ſalomonẽ in ꝓuerbijſ ⁊ apud

Palaã cum euocaret᷑ a Balach MNMumeri.
xxiiij. Septimũ genus eſt repletio ſpũſſcti
ſicut pene apud oẽs pphas.
Pꝛopiciatoꝛiũ.toꝛij.locꝰ ꝓpitiãdi.⁊ ðꝛa ꝓ⸗
pitioꝛ.aris.q̃ſi ꝓpitiatõis oꝛaculũ Et ſicut
ðꝛ i hiſtoꝛijs ſuꝑ Exo. Mꝛopitiatoꝛiũ erat
tabula aurea eiuſdẽ lõgitudis ⁊ latitudis.
cuiꝰ⁊ arca.vt arcã tegere ſufficeret De ſpiſ
ſitudine vo eiꝰ non legit᷑. Hoc dicebat᷑ oꝛa
culũ.qꝛ dñs de illo rñſa dabat. Rñſum aũt
ðꝛ oꝛaculũ diuinũ.qꝛ oꝛantibꝰ dat᷑ Diceba
tur etiã ꝓpiciatoꝛiũ.qꝛ exinde loquẽs dñs
ꝓbitiabat᷑ pplo.vel qꝛ die ꝓpitiatiõis di⸗
cebat gliam dñi ſꝑ ibi deſcendere.Ex vtra

in ſpẽ bouis.vłꝑ qð Jupit᷑ in ſpẽ tauri de
tulit europã Idẽ ⁊ alio noie ðꝛ boſphoꝛus

Inuenit᷑ etiã ꝓ noĩe cuiuſdã ſtellę.

NHꝛopoꝛtio.onis.f.g.i.ſilitudo.habitudo.

cõpatio. Inde h̊ ⁊ hęc ꝓpoꝛtionał ⁊ B le.
Iñ ꝓpoꝛtionalr adu.⁊ hęc ꝓpoꝛtionalitaſ
tatis.⁊ differt a ꝓpoꝛtõe qꝛ ꝓpoꝛtio ẽ habi

tudo vnius ad aliud. Sed ꝓpoꝛtionalitas
płimũ habitudinũ int᷑ ſe cõgatio.ſm hug.

Et nõ ꝙ locus a ꝓpoꝛtione vᷣm logicũ dif⸗
fert a loco a ſimili.qꝛ in loco a ſiłi accipit᷑ cõ
patio ᷣm ſiłitudinẽ ihęrẽtium vt ſicut riſi⸗
bile ineſt hoi. ita ⁊ hinibile ieſt eqͥ. In loco

aũt a ꝓpoꝛtiõe nõ attẽdit᷑ ſic ſiitudo ihęrẽ=

tiũ ſʒ cõꝑatõ habitudis. vt ſic ſe hʒ nauta

ad nauẽ.ſic ſe hʒ mgr ad ſcolas.
ꝛopꝛius.pꝛia.pꝛiũ.i.pᷣuatum ſuum.quod

alij non ꝑtinet. dictum ſic q̃ſi poꝛro pꝛiua⸗
tũ.i.ſepatũ.a cõitate.vel ðꝛa ꝓpe.qꝛ qʒ ꝓ

pꝛiũ eſt ꝓpe ẽ.Et cõpat᷑ ꝑ ſuppletionẽ ma

gis.pꝛopꝛiꝰ magis pꝛopꝛius pꝛopꝛijſſimꝰ.

Inde pꝛopꝛie magis pꝛopꝛie pꝛopꝛijlſime.

O— — —

1RN

ls

e.
un
dwi
uns
br
i
Gti
mint⸗

Ctemn
inn⸗

⸗⸗

adu. ⁊ hęc ppᷣetas tatis. IJnuenit᷑ tũ ppi⸗
oꝛ. AUñ ad Roma.xiij. ᷣm vnã lr̃am. Muũc
ꝓbpioꝛ ẽ nr̃a ſalꝰ q; cũ credidimꝰ.Et nõ ꝙ ꝓ

pᷣum vᷣm dialeticũ ðꝛ q̃drupłr. Ano mõ qð

ineſt alicui ſpẽi.⁊ nõ oĩ vt eſſe grãmaticum
ↄuenit tm hoi ⁊ non oi.ſcðo mõ ðꝛ ꝓpꝛiuʒ
qð ineſt oi.ſed nõ ſoli.vt eẽ bipedẽ ↄuenit

oĩ hoi ⁊ nõ ſoli.tertio mõ ðꝛ ꝓpꝛiũ qð ineſt

oĩ ⁊ ſoli ⁊ nõ ſp.vt caneſcere ineſt oĩ hoi et

ſoli.ſj nõ ſꝑ.qꝛ nõ niſi ĩ ſenectute.q̃rto mõ

ðꝛ ꝓpꝛiũ qð appellat᷑ ꝓpꝛie ppꝛiũ.⁊ ꝓpꝛi
um ꝑ ſe dictũ.qð ineſt oĩ ⁊ ſoli ⁊ ſp.vt riſi⸗
bile ineſt oĩ hoĩ ⁊ ſoli⁊ ſꝑp.Nõ tñ hõ ðꝛ riſi
bilis ꝙ actu rideat ſed qꝛ aptꝰnatus ẽ ad ri
dendũ.Et h̊ qrto mõ ðꝛ ꝓpꝛiũ qð appella

tur vnũ de qnq; pᷣdicabilibꝰ.Et diffinit ſic
ab Ariſtotele. Mꝛopꝛiũ ẽ qð ſoli ineſt.⁊ cõ

uerſim pᷣdicat᷑ de re.i.ſpẽ ⁊ ñ indicat quid

eſt eẽ. vt riſibile eſt ꝓpꝛiũ hoĩs.qꝛ ↄuerſim

Sp̃dicat᷑ de ipᷣo.Nam ois hõ eſt riſibilis. et
oẽ riſibile eſt homo.
NPꝛopudiũ.dij.pꝛęſcurribilis locus.
Pꝛopudioſus.ſa.ſũ.i.ignominioſus iniuri
oſus.turpis impudibũdus.iuerecund'. i⸗
pudẽs irreuerẽs.infrontuoſus.

Mꝛopugnaculũ.li.ðꝛ a ꝓpugno.gnas⁊ di

cunt᷑ ꝓpugnacula.pinnę muroꝝ ſiue ſũmę
etes qꝛ ex his pugnat᷑.
MPꝛoꝛa.rę.f.g.eſt anterioꝛ ꝑs nauis.

Mꝛoꝛeta.tę.m.g.q in pꝛoꝛa.i.in pᷣncipio na

uis moꝛat᷑ vt maioꝛ q hoꝛtat᷑ ſocios vłgu⸗
bernatoꝛ Na in Jona vbi Hiero.guberna
toꝛẽ.ſeptuagita ꝓꝛetã interpᷣtati ſunt.

Pꝛoſus.ſa.ſũ.i.longꝰ ⁊ ꝓductꝰ.⁊ ꝓlixus.?⁊

Odr apꝛoſon.

Pꝛoſa.ſę.or̃o ꝓducta.⁊ a lege metri ſoluta

⁊ ꝛa pꝛoſon q̃ſia ꝓlixitate vboꝝ.qꝛ nõ co
artat᷑ nüero pedũ vel ſyllabaxꝝ.ſʒ in lõgũ ꝓ
vYolũtate ꝓducit᷑. Nel ꝓſa ðꝛ ſi ꝓfuſa.vł
Iſi ꝓꝛua.qꝛ ꝓꝛuit ſpacioſe ⁊ excurrit nullo
termino ſibi ſᷣfixo vłpᷣfinito. Inde ꝓſula.
lę.di.i.pua pꝛoſa.⁊ ꝓſaicus.ca.cũ.

Peꝛoſapia pię.⁊ hęc ꝓſapies.piei.i.ꝓgeni⸗
es.generatio.⁊ ðꝛa ꝓſipo.pas.qꝛ ꝓcul ſi⸗

pat᷑.⁊ ſpargit᷑ vſq; in poſteros.
Pꝛoſceniũ.nij.i.locus añ ſcenã vbi ludebãt
vłſacriſicabãt ᷣm hug.apᷣ.vo dic. Nꝛo
ſcenia pulpita ſũt añ ſcęnã vbi ludicra ex⸗
ercebant᷑.theatrales ludi.
Pꝛoſcriptio ẽ aduerſus abſentẽ iudicialis
ꝓnunciatio vt ipoſterũ ꝓcul agat.i.mane⸗
at ab imꝑio.⁊ talis ↄtra quẽ fu pꝛonuncia⸗
atio talis.⁊ cuius bona palam ⁊ aꝑte ſcri⸗
bunt. d pꝛoſcriptus. H

Mꝛoſectu. cti.i. extũ.⁊ ðꝛ a pſeco.cs.
Mꝛoſelitus.ti.eſt aduena ⁊ circũciſus qͥ mi⸗
ſcebat᷑ pplo dei.⁊ eſt gręcũ.x aũt ðꝛ ꝓſeli

tus.q̃ſi ꝓcula ſolo ſitꝰ.etymologia ẽ.Cõit᷑

aũt dicunt᷑ pꝛoſeliti de gẽtibus ad ritũ iu⸗
deoꝝ ↄuerſi.⁊ coꝛ.pe. “
Pꝛolſeneta.tę.ẽ ꝑanymphꝰ.i.media ꝑſona.
p quã aliquis ↄtractꝰ celæbꝛandꝰgaut ineun
dus ꝓcurat᷑.⁊ tał ꝓcuratoꝛ i ſpõſalibus ðꝛ
tanynphꝰ. q exploꝛat vorusatẽ hoiuzʒ. qͥ ⁊
cũ quibꝰ velint ↄtrahere ⁊ ſit facultas cõ
trahentiũ vel ↄtrahere voleriũ. cuiꝰ remu
neratio vel merces ðꝛ ꝓſeneticu. ⁊ cõſiſtit
officium eius circa amicitias complẽdas.
⁊ circa aſſeſſoꝛes ↄquerẽdos oꝛdinarijs iu
dicibus. vide.c.j.ð h in glo.ij.ð teiti.li.vj.
NPꝛoſeqͥum.quij.i.ſeruitiũ.⁊ ꝛ a ꝓlequoꝛ.
ꝛoſerpina.nę.filia cereri.ſ.luna vł ipᷣa ce⸗

res.vlterra.⁊ ðꝛ a ꝓſerpo pis.qꝛ circa noſ
ſerpit.⁊ ẽ lũa vicinioꝛ nobis ⁊ ĩferioꝛ oĩbꝰ

planetis. Vñ qͥdã. inferioꝛ reliqͥs eſt luna
planeta planetis. Uł ꝓſerpina filia cereris

ðꝛ ſemẽ vel ſeges.eo ꝙ ꝓcul ſerpat a terra

creſcẽdo.Et coꝛ.pe.AVn Virgilius ene.vj
Hec ſibi pulcra ferri pſerpina munus.

Pꝛoſeuca.cę. ðꝛ domꝰ pauꝑũ ⁊ mẽdicoꝝ in

q̃ elemoſynas petũt.⁊ ðꝛ a ꝓſeutõ.gręce.
qð latine dr oꝛaꝛe ⁊ depᷣcari Itẽ ꝓſeuca ðꝛ
or̃o vel depᷣcatio. Inde ꝓſeuticus.ca.cuʒ.
i. depꝛecatoꝛius. Inde ꝓſeutice.i.humilia
tiue.⁊ depᷣcatoꝛie ⁊ depᷣcatue0e.
Pꝛoſicius.cia.ciũ.⁊ ꝓſiciuꝰ.ciua.ciuũ.qͥc⸗
qͥd ſuꝑfluitatis abſcindit᷑ ð q̃libet materia
qdð alit᷑ ðꝛ ſucciſiuꝰua.uũ.⁊ ſuccidaneꝰnea
neũ.⁊ inciſiuꝰua.uũ.⁊ põt dici ſbᷣſtãtiue.hq̊
ꝓſiciũ.cij.ł ꝓſiciuũ.ui.ł᷑ſucciſiuũ.ł iciſiuũ
qdð ita ſuꝑfluũ abſcidit᷑ ð aliq̃ materia.
Pꝛoſicũ.ci.ðꝛ pᷣma ꝑs extoꝝ.⁊ ðꝛ a ꝓſeco.
cas.vł potiꝰ ꝓſicũ ðꝛ a pꝛos qð ẽ ad.⁊ icos
qð eſt ſignũ vłimago. Inde pꝛoſicũ.q̃ſi ad
imaginatio vel ſignum. JMU
Pꝛoſimetricꝰ.ca.cũ.i.ↄſtãs ex ꝓſa ⁊ metro
Pꝛoſintũ.ti.ðꝛ funis qͥ nauis alligat᷑ ĩ lito⸗
re ad palũ.⁊ ðꝛ a ꝓſon quod eſt longũ eo ꝙ
longus ſit.
Pꝛoſocẽ ðꝛ mariti auꝰ Pꝛoſocꝛꝰẽvxorl auia
Pꝛoſodia.dię.f.g.i.accentꝰ.⁊ ðꝛ a pꝛos.qð
eſt ad. ⁊ oda cantꝰ.
Pꝛoſon gręce.latine ðꝛ longũ.ꝓlixũ.ꝓdu⸗
ctũ.vel rectũ.⁊ acuit᷑ in fſine.
Pꝛoſopõ gręce ꝑſona ðꝛlatine.q̃ſi ad facieʒ
⁊nõ ꝙ h̊ nomẽ ꝑſona ſiãt.ſubſtaãtiã ꝑticu⸗
larẽ.ꝗ ſonat ĩ dignitatẽ.Et ſilr pꝛoſopa vł
pꝛoſopon apud gręcos. Et ideo perſona

non eſt niſi in natura intellectuali. Et ᷣm

Boetiũ ſũptũ eſt nomẽ ꝑſonęa ꝑſonando
eo ꝙ in tragedijs ⁊ comędijs recitatoꝛes ſi⸗
bi ponebãt quãdã laruã ad reſſentãdũ illð

cuiꝰ geſta narrabãt decantãdo.⁊ inde ẽ eti

am ꝙ tractũ eſt in vſũ vt qͥdlibet indiuidu

um hoiĩs de qͥ põt talis narratio fieri ꝑſona

dicat᷑. Et ex hoc etiã ðꝛ ꝓſopon in gręco.a
vadeſt in ⁊ ſopos qð eſt facies.qꝛ hmõi
aruas añ facies ponebant.

Pꝛoſopopęia fit qñ res fingit᷑ loqͥ ꝗ loq non

põt vel qñ ſermo dirigit᷑ ad rem qnon ꝑci⸗

pit.⁊ ðꝛa ꝓſopon.qð eſt ꝑſona.⁊ pęo dð ẽ

hingo.quaſi fictio pſonę loqntis vel fingen
tis loqͥ vel ꝑcipiẽtis.vt terra loquit᷑ fonti⸗
bus ⁊ maribꝰ Ael Ego terra calcoꝛ ab hoĩ
bus.vel audite cęli ꝗᷓͥ loquoꝛ. ⸗
NPiꝛoſper. ra.rũ. ð fauſtus ſecundꝰ felix JIñ
ꝓſpitas.tatis.i.ſucceſſus.vł fęlicitas.
Pꝛoſtibulũ.li.n.g.i.lupanar.domꝰ meretri
cũ.⁊ðꝛ a ꝓſto.ſtas.ibi ei meretrices ꝓſtãt

i.ꝓ p̃cio ſtãt.⁊ meretricant᷑ AUł ðꝛ ꝓſtibu⸗

lũ.a ꝓſternẽdo.eo ꝙ poſt ludoſ ꝑactos ibi
meretrices ꝓſternant᷑.vel ðꝛ a ꝓſtituo.tu⸗

is.qð eſt ꝓ pꝛecio ſtatuere ꝓponere.qꝛme

retrices ꝓ pꝛecio ſe ſtatuunt.
PHꝛoſtibula.lę.pe.coꝛ.i.meretrix.⁊ ðꝛ a pꝛo
ſtituo tuis. AUn ieronimns. Inter virgi⸗

nem ⁊ pꝛoſtibulam.

Pꝛotectoꝛ. toꝛis.eſt qͥ ſtat armatꝰ cũ pᷣncipe

NVñ oliuiꝰ ⁊ belliſanꝰerãt domeſtici ꝓtecto
res Juſtiniani.m Accurl.
Pꝛoteruꝰ.ua.uũ.i.crudelis.valde terribitł.
2ðz a ꝓ vel pꝛos.⁊ toꝛuꝰ. IJIñ ꝓterue adũ.
⁊ ꝓteruia.uię.i.crud elitas vł terribilitas.
Et hęc pꝛoteruitas.tatis. Vñ in greciſmo
ðꝛ. Impꝛobus eſt aliquis verbis factiſq;
peꝛoteruus.
Pꝛotheſeoſpalange ꝗdã figura eſt ⁊ fit qñ
yrvna pᷣpoſitio ponit᷑ pꝛo alia.vt Accepit eũ
in vlnas ſuas.i.inter vlnas ſuas. Rogitãs

ſuꝑ pꝛiamo.i.de pꝛiamo.⁊ ðꝛ a ptheſeos.
qð eſt pᷣpoſitio.⁊ ꝑ alange.qð eſt trãſmuta

tio qſi hpoſitionis tranſĩmutatio.
Pꝛotheſis eſt qdã figura. ⁊ eſt appoſitio qꝗ⸗

dã ad pᷣncipiũ dictõis lr̃e vel ſyllabevt gna
to ꝓ nato.⁊ tetulit ꝓ tulit.ſic eni dicebant

antiqᷓ. ⁊ ð⁊ a ꝓtos ⁊ theſis

Pꝛotociũ.cij.i.xenodocium.⁊ ðꝛa pꝛotos.

qð eſt pꝛimum.
Pꝛotocollũ.li.ẽ abbꝛeuiata ſcriptura de ali
qͥ ↄtracta añqᷓ; charta fiat ⁊ : a ꝓptos ꝙ eſt
pᷣmũ.⁊ collũ qꝛ in collis cartaꝝ pᷣmo loco fi⸗

ebat talis ſcriptura.⁊ poſtea habebat pex

emplari. Eadẽ. ſceda vpO.
Pꝛotologia.i.ſubtilis locutio qñ res ſingłę

minutatim ꝓferunt᷑. ᷣm CMap̃.

+.

Pꝛotomartyr.tyris.i.pᷣmꝰ martyr.ſicut ha
bel in veteri teſtamẽto ⁊ ſtephanꝰ in nouo.
⁊28ꝛ a ꝓtos qð eſt pꝛimus ⁊ martyr.

Pꝛothoplaſtus.ſti.i.pᷣmꝰ foꝛmat vt Aldã.
⁊ðꝛ a pꝛotos qð eſt pꝛimꝰ.⁊ plaſtꝰ. Andei

hymno. Be parentis ꝓthoplaſti fraude fa
ctoꝛ condolens ⁊c.
Pꝛotos.i.pꝛimus.⁊ accentuat᷑ in fine.
Pꝛotribunali.i.intribunali. ꝓtheſeoſꝑalã⸗

ge.i. ppoſitio ꝓ ſpoſitione. Ael ꝓtribuna

li.i.ad tribunalAlł ꝓ tribunali.i.ꝓ iudicio
dãdo in tribunali.i.in ſede iudiciaria.

Pꝛotus.ta.tũ.i.pꝛimꝰ.⁊ ꝛ a pꝛotos.

ꝛouectꝰ.ta.tũ.i.ꝓcul vłañ vectꝰ.ꝓmotꝰ.

ſublimatꝰ.auctꝰ.cumulatꝰ.vñ ꝓuecta eętaſ .

ðꝛ annis aucta ⁊ cumulata.

ꝛouent. tus. tui.i. abundãtia.⁊ ð? a pꝛo⸗

uenio.nis. Itẽ ꝓuent caſus bonꝰ.euẽtus.
ſoꝛs.fructꝰ.ꝓſperitas.ſpᷣm Mapᷣ.

77 „„

ꝛouerbiũ.bij.n.g.i.ſimilitudo parabola.
vbi aliud ðꝛ.⁊ aliud itelligi᷑.quaſi poſt v⸗

bũ poſitũ.vel qſi verbũ ꝓ alio.Inde h̊ pꝛo

uerbiolũ.li.di.i.paruũ ꝓuerbiũ.⁊ ̊ ⁊ hec
ꝓuerbiał.⁊ h̊ le.apᷣ . vo dicit pꝛouerbia

ſunt aliud habentia in medulla. aliud in ſu
ꝑficie pollicentin.

Mꝛouerbioꝝ libꝝ edidit Salomon. Vñ diẽ

Iſidoꝛꝰ etymo.vj.Salomon filius DHauid
regis iſrael iuxta numeꝝ vocabuloꝝ ſuoꝝ

tria volumina edidit. Hoꝝ pꝛim maſloth
hebꝛei greci ꝑabolas.latini ꝓuerbia vocãt

eo ꝙ in ipᷣo ſub comꝑata ſiłitudine figuras
verboꝝ ⁊ imagines veritatis oſtenderit.
Ipſam aũt veritatem ad intelligendã legẽ
tibus reſeruauit.

Pꝛouidentia.tię.f.g. vm Boetiũ in.iiij. de

ↄſolatione.ẽ ipa dina rõ in ſũmo oĩuʒ pᷣnci
pe ↄſtituta.ꝗᷓ cũcta diſponit.hᷣ qð tu iuſtil⸗

ſimũ ⁊ ęeq̊ ſeruãtiſſimũ putas oĩia ſcientię ꝓ

uidẽtię diuerſũ videt᷑.qͥcqd circa ſpẽ vide

as geri. Rebꝰ qͥdẽ rect oꝛdo ẽᷣ. Opinioni
vo tuę ꝓuerſa ↄfuſio.Et in.v.li.idẽ dicit.
Quis poſtulat vt neceſſaria fiãt ꝗq a diuino

lumie illuſtrant᷑.cũ nec hoies neceſſaria fa

ciãt eſſe ꝗᷓ videant᷑.dina ſᷣnotio naturã re⸗
rum ꝓpꝛietatemq; nõ mutat.mõet inteme⸗

rata moꝛtalibꝰ arbitrij libertas. Iẽ ꝓpuidẽ
tia ſumit᷑ etiã ꝓ quadã cura ⁊ ſollicitudine

rerũ tꝑalium in futurũ. ”””R
Pꝛouicia.cię.ðꝛ a ꝓ vel pꝛocul.⁊ victus q̃ſi
ꝓcul poſita ⁊ deuicta.Cũ enirhomãi olim

vincẽdo totũ oꝛbem in ius ſuũ redigerent.
pꝓcul poſitas regiones puincias appellaue
rũt ꝓuintia etiã ðꝛ regio ſubiugata ⁊ tribu
taria facta. Iñ h̊ ⁊ hec ꝓuinciał ⁊ h lę.i.tri
butariꝰ. NMꝛouintia etis ðꝛ cõfiniuʒ regio⸗
nũ.Et ꝓuintia ſigt celeriter adů.⁊ ꝓuincia
i. ꝓuidęẽtia.⁊ officiũ.vt ex ꝓuintia factũ ẽ

i. ex officio. Itẽ hec puintia ðꝛ regio ſpãlit

vñ comes ꝓuincięðꝛ. Inde ꝓuincialis.lis

⁊ h; le. gentile nomen.
Pꝛouid.da.dũ.ðꝛ a ꝓuideo.des. Et eſt ꝓ

uidus qͥ puidet pꝛouiſus cui puidet᷑.⁊ per

ↄpoſicõʒ impꝛouidus.da.dũ.⁊ impꝛouiſꝰ

ſa.ſũ.Et ꝓuidus.coꝛ.vi.Et pꝛouiſus pꝛo⸗

Pꝛoximus.ma.mũ.eſt ſuꝑlatiuũ de pꝛope

Dfr eni ꝓpe ꝓpioꝛ.ximus. Iñ ꝓpe ꝓpius

xime.adũ.⁊ hęc ꝓximitas tatis. Itẽ ꝓxi⸗
mus qñq; accipit᷑ ꝓ cognato vel ppinquo

vel ᷣm ſanguinẽ.vel ſᷣm locũ.⁊ ſvᷣm hochʒ

vim poſitiui.⁊ cõꝑat᷑ ꝓximus ꝓximioꝛ.et

caret ſi uß atiuo In.iij. aũt ſniaꝝ ðꝛ.ic no
tandũ e

ne. pᷣmę natiuitatis.ſpe ↄuerſatõis.ꝓpinqᷓ

tate ↄngatõis ratione beneſicij exhibitio⸗

Mꝛudẽs.dẽtis oĩs ge.ðꝛa poꝛro ⁊ vidensã
ſi poꝛro.i.longe vidẽs.futura ꝑitꝰ.vſu do⸗

ctus.callidus exercitatõe artis inſtructus
ↄſideratus.facundus. qqͥ facile fari põt Jnñ
hęc pꝛudẽtia.tię.virtꝰ cardinalis.ſ.bonaꝝ
⁊ malaꝝ rerũ vtrarunq; diſcretio.
Pꝛudentiũcula.lę.i.pua pꝛudentia.
Pꝛuina.nę.f.g.frigus vel gelu matutini tẽ

pis.⁊ ðꝛ a pyr.qꝛ vꝛit ſicut ignis.rigꝰ eni
ſicut caloꝛ vꝛit. Inde h̊ ⁊ hęc pꝛuinalis.⁊

le.⁊ pꝛuinoſus.ſa.ſũ.⁊ ꝓdu.pe.

Pꝛuna. nę. eſt carbo viuus.⁊ dum ardet ðꝛ
pꝛuna a ꝑeundo.vela pyr. Sed dũ extin⸗
cta fuerit ðꝛ carbo.eo ꝙ careat flama. Inð
pꝛunalis.lis.⁊ h le.⁊ pꝛunoſus.ſa.ſũ. Iteʒ
pꝛunus.ni.ꝗᷓdã arboꝛ cuius fruct'rubetvt
ignis. Iñ h̊ pꝛunũ.ni.fructus eius.⁊ h̊ pꝛu
netũ.ti.locus vbi pꝛuni creſcunt.Et pꝛune
us.nea.neũ Et ꝓdu.pꝛu.vñ Ille calet pꝛu

na.fert pꝛunꝰ dulcia pꝛuna.

Pꝛurigo.ginis.ðꝛ ardoꝛ.⁊ aduſtio carnis.
vł auriũ.cogẽs ad ſcalpendũ. Itẽ pꝛurigo
dðꝛ ipᷣa ſcabies ꝗᷓ pꝛuritũ ↄfert ⁊ ardoꝛẽ.vñ
2 dðꝛ pꝛurigo.qſi purigo.i.puſtionẽ agens

Iñ pꝛuriginoſus.ſa.ſũ.i.ſcabioſus.⁊ pꝛu⸗
ridus.da.dum.in eodem ſenſu.ſ.pꝛuritu.
⁊ ſcabie plenus.⁊ ꝓdu.u.anter.
Pꝛuritus.tus.tui.idem eſt qð pꝛurigo.

ꝓximũ dici diuſis mõis.ſ.ↄditio

ſalma.matis.vłhęc pſalma.mę.i.pſalmꝰ
⁊ componit᷑ diapſaaum.
Hualmodis dicicant pſalmi. ⁊ ðꝛ a pſalmꝰ
⁊ oda. Sed pſalmodes.i veſica arenę ſunt
q ex indigeſtione ciboꝝ naſcun.
ſalmographus.phi.pe.coꝛ.i.deſcriptoꝛ
pſalmoꝝ. Inde hęc pſalmographia.phię.

i..deſcriptio pſalmo

Vlſalmus.mi. Zꝛ.a piaiterta. q ad pſalteriũ

cantabat᷑. Iñ h̊ ⁊ hec pſalmiſta.ſtę.q pſal⸗

mos cantat vel componit. M
Vſalteriũ.terij.qͥdda inſtrumentũ muſicuʒ
7 ðꝛ a pſallo lis.qꝛ eo ꝙ pſallebãt᷑ ⁊ catabã
tur pſalmi Inde pſalteriũ ðꝛ vbi pſalmi cõ
tinent᷑. Itẽ pſalteriũ gręce.hebꝛaice nabliũ
latine oꝛgann rr.
Plſaltes.pſalte.ðꝛ peritus in cithara vlł oꝛ⸗
gano Un.i. Caralipo.xxiij. Quattuoꝛ mi
lia ianitoꝛes ⁊ totidẽ pſalte canẽtes dno in
oꝛganis. Uł ſᷣm Eab⸗ R altes. i. pſallẽs.
⁊ vt ſcribit᷑ in hiſtoꝛis.Tradũt phᷣi ꝙ ar⸗
monia lętũ reddat lętioꝛẽ ⁊ triſtẽ triſtioꝛẽ.
Et vt dicunt mathematici. lti demões
armoniam ferre non poſſunt.⁊ qnq; nulli
Vñ etiam.j. Regl.xvj.qꝙ ſpũs dñi malus
recedebat a ſaul.qñ DBauid coꝛam eo pſal⸗
lebat in cithaar. MVU⸗
Pſeudo gręce latine ðꝛ decipiẽs. vł falſus.
Dnaev eudomenꝰ. i. fallax. ⁊ pſeudulꝰla.
ſi.i. fallax falſus decipiẽs vl pſeudolus ðꝛ
falſus ſeruꝰ ⁊ malus.a pſeudo.qð ẽ falſus.
dulos qð eſt ſeruus. Et cõponit᷑ pſeudo
apłs.i.falſus apłs. ſeudo ꝓpha.i.falſ
ꝓphᷣa Vñ Apod.xvj. Aidi de oꝛe pſeudo
ꝓphe exire ſpũs tres.imũdos.Et pſeudo
xpᷣianꝰ.i.falſus ⁊ decipiẽs chꝛiſtian pſeu⸗
dographus.i. falſus ſcriptoꝛ. Et ſic in ſili⸗
bus põt eſſe cõpoſitio vel appoſitio.Et eſt
pſeudo indeclinabile in vtroq; numero. et
oĩs ge.vᷣm Bug.
Pfſychomachia.chię.ẽ virtutũ vitioꝛum;
pugna. ꝗfit in aia.⁊ ðꝛa pſychi.qð eit aia.

⁊ machia pugna.ãſi pugna ai.
Pſitacus.ci.qdã auis ꝗͥ in indię litoꝛibꝰ gig
nit᷑.coloꝛe viridi.toꝛquẽ habens puniceuʒ
circa collũ.grandilingua.⁊ cęteris auibuſ
latioꝛe.vñ ⁊ articulata verba expꝛimit.ita
vt ſi eã non videas.hoieʒ loqui putes.ſʒ ex
nata ſalutat.⁊ diẽ chęre qð ẽ aue.ſʒ cetera
Yba diẽ iſtructõe. Un qͥda ſub ꝑſona pſita
ci dicit. Pfſitacꝰ a vobis alioꝝ noia diſco.
Hoc ꝑ me didici dicerecęſar. aue.

Ptolomęi dicunt᷑ reges ęgypti.ſicut roma⸗
ni imꝑatoꝛes cęſares appellan.
Ptiſana. nę.f.g. eſt ſuccus hoꝛdei vł pulmẽ
tũ inde factũ Ael ptiſanę dicunt᷑ gręce q p

pe fieri ſolẽt in pyla Inde h̊ ptiſanariũ rij.

vas victite in quo coquit᷑ ptiſana. ⁊ ptiſa⸗
nariꝰ ria.riũ.ſᷣm hug. MDapᷣ.vo dicit. pti⸗
ſanę ex diũſis pigmẽtis fiũt ⁊ liqͥꝛibꝰ.Has
quidã faciũt de hoꝛdeo qð in pyla decoꝛti⸗
cant.Et ſcribit᷑ ſᷣm eum ꝑ.p.in pᷣma ſylla⸗
ba. Blo. dicit. ij. Regl.x vij. Quaſi ſiccans
ptiſanas. NMtiſana ðꝛ hoꝛdiũ ſiccatuʒ pylo
tunſum.decoꝛticatũ.⁊ fit inde cibꝰ aptꝰ ca⸗

rentibꝰ dentibꝰ. VUñ quidã. Coꝛtice nuda-

to ptiſanas nempe hoꝛdea dicsos.
Phthongus. gi. i.ſonꝰ. Inde diphthögus
i. dualis ſonuus.
Ptotos.i.caſus Indeꝑ cõpoſitõʒ polypto
ton. monoptotus. Mä

ante W
ge. vel pub

Puber coĩs

pit eſſe a ãttuoꝛdecim annis.ſed fęmia inci

pit eſſe viri potẽs ab annis duodecim. Et

ita volũt quidã puberem ex annis dici.ſ.qͥ
quattuoꝛdecim ãnos expleuerit.qᷓ;uis tar
diſſime pubeſcat. Sed certũ eſt puberẽ eſſe
q ex habitu coꝛꝑis pubertatẽ ondit ⁊ gene
rare iam poſſit. vñ ⁊ puber a pube.i.a pu⸗
dendis coꝛporis.qꝛ hęcloca tunc pꝛimituſ
lanuginem dutcunt.
Huberculus. li.m.g.⁊ hęc pubercła.lę.di.
ſ.adoleſcentulus.⁊ adoleſcentula.
NPubertas.tatis. ẽ collectio pubeꝝ.vłętas
definita qttuoꝛd eci ãnis vłqᷓ puer pubeſcit
Pubes. bis.ętas pueri iam qᷓttuoꝛdecim an
noꝝ.Et pubes.i.collectio taliũ iuuenũ pꝓ⸗

pꝛie.Et pubes.i.pꝛima barba.ſ.lanugo.et

ꝓpꝛie ꝑs inferioꝛ.ſ.pecten. AUñ ðꝛ pubes.
quaſi nubes pudendoꝝ. . SJ
Pubeta tę.⁊ pubeda.dę.i eodẽ ſenſu.i.ado
leſcẽs puer.⁊ ðᷣꝛ ſic.q̃ſi pubi datuts.
Publicanꝰ.na.nũ.ðꝛ a publicus.Et publi⸗
cani dicebant᷑ ↄductoꝛes victigaliũ fiſci.vł
reꝝ publicaꝝ ſiue qͥ vectigalia publica exi⸗
gut. vel qͥ ꝑ ſecularia ⁊ publica negocia lu⸗
cra ſectant᷑ vñ ⁊ dicti ſunt ᷣm hHug.vł ſᷣm
Bedam. Publicanus ðꝛ qͥ amiſſo pudoꝛe
publice peccat.vel qͥ vectigalia.i.tributa
publice exigit.Glo.aũt ſuꝑ illud Mat.v.
Honne publicani hoc faciunt ſic dicit Ou
blicani exactoꝛes romanoꝝ.quos iudęi ſic

ge es. vł pubis.gtõ hu
ius puberis.i.puer pubẽ iam hñs vel emit
tens.ſ.qui iam generare põt. Hic vir inci⸗

vocant.qꝛ de re publica curã gerebãt. Di⸗
cunt᷑ etiã nomen traxiſſe a ;ublio romão
rege.qͥ pꝛimus eos oꝛdinauit.Scdom vero
Remigiũ publicani dicebant᷑ miniſtri he⸗

rodis ↄſtituti a publio romão rege.ad exi⸗

gẽda vectigalia.ſiue qͥ publica negocia ex⸗
ercebãt.⁊ ꝑ fraudes ⁊ pꝑiuria.iniuſta lucra

ſibi accumulabant.
NPublicaria dicunt᷑ ea ꝗq ob aliqð delictũ ſic

enoꝛme in publicũ ęrariũ deuoluunt᷑.⁊ in⸗
de ðꝛ publicatio bonoꝝꝛ.

Publica iudicia.ſunt dicta q̃ſi populica.qꝛ

cuilibet de ppło ꝑmiſſa eſt eoꝝ ꝓſecutio.

NPublicũ ius eſt qð pꝛincipaliter ſpectat ad

publicam vtilitatẽ.

NPublicus. ca. cũ.i. cois. Sed ꝓpꝛie cõeẽ q
ꝑtinet ad oẽs hoĩes eiuſdẽ ciuitatis.Pub⸗

licũ ̊ qð ad oẽs generalr.⁊ ðꝛ publicus a

publio.publius eni fuit quidã qͥ rem ſuam

pmo loco cõem fecit ⁊ publicam

Pugdens dentis.i.verecundus.ſed pudens

opinionẽ veram ⁊ falſam metuit. Sed ve⸗

recundus nõ niſi veram

Pudenda.i.genitalia. ab eo ꝙ pudeat illoꝝ

vel a pube dicta ᷣm Paß.
udicus.ca.cũ.i.caſtus ⁊ ðꝛ a pudoꝛ quaſi

pudoꝛis cuſtos vel amicꝰ. Inde pudicicia

cię.i.integritas vel caſtitas.Differũt tñ in
hoc.qꝛ caſtitas eſt virtus motus libidinis
domans.⁊ eiꝰ ſigᷓ abhoꝛrẽs Sed pudicicia
eſt virtus motũ libidinis domans.ſed eiuſ
ſigna non abhoꝛrens.Signa aũt eius ſunt
geſtus coꝛꝑis.vox blanda.accurate oꝛna⸗
ri. Vñ virgines caſtas dicdimus. Matro⸗

nas aũt pudicas.Et ꝓdu.di.pudicꝰ. Anð

Ouidius epi.Ille tñ pietate mea pᷣcibuſq;

pudicis. Itẽ quidã. Sobꝛius a menſa.ð le

cto ſurge pudicus.

Nudoꝛ.doꝛis.ẽ verecũdia ex aliqͥ caſu inna

ta ꝗᷓ nõ auferẽs memoꝛiã linguã impedit.⁊
eſt coꝛꝑis.ſiẽ pudicicia mẽtis. Inde pudo⸗
roſus.ſa.ſũ.Et pudoꝛ.ra.rũ.i eodẽ ſenſu
i.pudoꝛe plenꝰ.Et coꝛ.pu. Vñ poꝛcoꝝx ſili⸗
qͥs pudoꝛ eſt inhiare fauillis.

Pudoꝛatus.ta.tũ.i.pudoꝛe ſuffuſus.⁊ ðꝛ a

pudoꝛ.Et cõponit᷑ expudoꝛat i.extra pu
doꝛẽ poſitus.impudẽs.Et impudoꝛatꝰta.
tũ.in eodẽ ſenſſu.

Puer. ri.ðꝛ a pus puris.qð eſt cuſtodia. qꝛ

in pure.i.in cuſtodia tenet᷑. Vel vt Nonio
marcello placet.puer dicitur a punio.nis.
q? pueri verberibus ſolent puniri ⁊ coerce
ri. Vel puer ð a puritate vel a paruitate ⁊

piloꝛum ⁊ aliarũ rerum.⁊ notãduʒ ꝙ tribꝰ

mõis ðꝛ puer. atiuitate.I.vt puer nat? adheęrens. Ide ⁊ clunabulũ vel clumiculũ
nobis.Etate.vt nouẽnis decennis. Obſe eo ꝙ religet᷑ ad clunẽ. Vñ Nüũe.xxv. ddu
quio.vt fidei puritate. Vñ dñs ad hiere⸗ gione arrepto.⁊ ꝓð.pe.giti.

riter aduer. ⁊ hęc puellaritas.tatis. Et no gitoꝛũ.⁊ ðꝛa pũgo.gis.qꝛ cũ pungere vo⸗
ta ꝙ puellꝰ⁊ puera nõ ſunt in frequẽti vſu lumus.manu pugnũ facimꝰ.⁊ cũ eo pũgi⸗
nec puerꝰ. licet ab eo dimi.ſit in frequenti mus. Itẽ pugnꝰ qũq; accipit᷑ pꝛʒo modico
1 vſu.ſ.puerulus.pe.coꝛ. Nã a puer ðꝛ pu- qð ãqſipõt cõpꝛehẽdi in pugno.qð tñ ꝓpe
n erculus.⁊ a puerꝰ puerulꝰ ꝓpꝛie ꝛa. hoeoc pugillũ dicit. 4
Puericia.cię.f.g.ðꝛ ſcᷣa ętas.⁊ ðꝛ a puer. ulcer. cra. crum. a ſpẽ cutis ⁊ pellis ðꝛ.ſ.
15 quaſi pura ⁊ nõ ad gignẽdũ apta.⁊ durat q; pulcrã habet ſuꝑficiẽ cutis.Et nota ꝙ li
e⸗ a ſeptimo vſq; ad quartũdecimũ annum. cet pulcer ꝓpꝛie dicat᷑ de coꝛꝑe.trãſfertur
Szʒ pubertas eſt ętas adulta ꝗᷓ iaʒ gignere tñ ad alia.⁊ nõ debet aſpirari pulcer. Vñ
SH põt.⁊ incipit a rtodecimo anno. dicit Apuleiꝰ ꝙ errãt qͥ pulcer ⁊ ſepulcruʒ
Nuerpera.rę.f.g.ꝗ pueꝝ vel puerã parit p.ch.ſcribenda eſtimãt.qꝛ in latinis dicti⸗
la EEt ꝓpꝛie puerpera ð i mo ꝑtu. Et inde onibus poſt. c. nota aſpiratiõis.ſ.h.nũqᷓ;
ↄꝛ hoc puerperiũ.rij.ptus pueri vł puerę repitur. .
lan ⁊ ꝓpꝛie bᷣmꝰ. Ael puerperiũ ðꝛ locꝰin qus Pulex.licis.maſ.ge.ðꝛa puluis.qꝛ ex pul⸗
iu puer ↄcipit᷑ ⁊ moꝛat᷑ in vtero mr̃is vſq; ad uere naſcit᷑.vel qꝛ magis ex puluere nutri
n ptũ.ſᷣm Augl. MPapias vo dicit Puerpe⸗ tur. Iñ pulicoſus.ſa.ſũ.i.plenꝰ ⁊ abũdãs
laä rium pᷣm ꝑtus.vel puer in vtero foꝛmatꝰ. pulicibꝰ. Iñ heęc pulicoſitas.tatis.i.pleni
ſun ⁊ coꝛ.pe.puerpera. tudo ⁊ abũdãtia pulicũ. Et pulicariꝰ.ria.
n⸗ Mugil.gilis.maſ.ge.qͥ certat pugnis. riũ.Et h̊ pulicinũ.⁊ pulicetũ.locꝰ vbi pu
ro⸗ ugillatoꝛ.toꝛis.i.pugnatoꝛ.pugil.ſʒ pu⸗ lices abũdãt.⁊ coꝛ.pe.gti.
4 gil ex ꝓpꝛia foꝛtitudine. Pugillatoꝛ ex ar Pulios.ꝗdã herba.qꝛ ſemẽ ſile pulicibꝰ hʒ
te. Et pugillatoꝛ.i.pancraciariꝰ.ſ.qͥ ali,d AVñ ⁊ ea latini herba pulicariã vocant.
de manu in manũ ſubtrahit. Nullus. la. lũ. a ꝑuꝰ vel pupꝰ. Et ̊ pull⸗
Nugillatus.tus.tui.ars vel actꝰ dimicãdi li.i.ꝑuꝰ. Uñ hõ paruꝰ ðꝛ pulłꝰ. Itẽ nati re
da ſeu pugillandi. ⁊ ꝛ a pugil vł pugillatoꝛꝛ. centes omniũ auiũ ⁊ etiãẽ quadrupedũ pul
aa Nugillẽ. li.m.g.⁊ Hqͥ pugillum.li.qð pugno li dicunt᷑.q̃ſi puppi vł ꝑui.Ael pulli dicũ⸗
d dDefert᷑.⁊ in quo ſcribit᷑.vt liber vłtabula. tur.q̃ſi polluti a polluo.is.qꝛ polluti ſunt.
ein vel charta.⁊ ðꝛ a pugnꝰ. Vñ Marcialis Ingde h̊ pullꝰla.lũ.i.niger.gra.grũ.quod
Nrii capel. MPugillo aſſeuerante dictauerit. Et em nigrũ ẽ.qſi pollutũ ẽ. Uñ ieronymꝰ
7 idem pugillar. ris.⁊ B̊ pugillare.ris.et hic ad Nepotianũ. Veſtes pullas ęque vita
36t pugillaris. ris.in eodẽ ſenſu. ſ. venna vel vt candidas. Et inde pullatꝰ.ta.tũ.id eſt.
mn coꝛnu. vel tabula manualis. AUnð Luc.j. nigris veſtibꝰ indutꝰ. Añ Juuenal.Hoꝛ⸗
WZ Et poſtulãs pugillarẽ ſcpᷣſit dicẽs.⁊c. Et rigda mater pullati ꝓceres. Itẽ a pullꝰpꝛo
hͥ ⁊ hęc pugillaris.⁊ h re.qð ꝑtinet ad pu nato.ðꝛ pullulꝰ.la.lũ.diim.
lin g gnũ.vel qð põt replere pugnun. pPulmentü. ti. n. g. cibe delicat ⁊ ſuauis. et
hoi Nugillo.lonis.maſ.ge.i.cũ gladio pugnãſ ðꝛa pulpa.pę.Iñ ⁊ Hͥ pulmẽtariũ.rij.pꝛo
ois ⁊dðᷣꝛa pugio.onis. — eodẽ.Et pulinẽtariꝰ.ria.riũ. Itẽ pulmẽtũ
ce NPugio.onis.maſ.ge.ẽ qdðᷣdã iſtrumẽtũ fer xel pulmẽtariũ.ðꝛ qlibet cibꝰpᷣter panem.
reũ longũ ⁊ acutũ.⁊ ðꝛ a pungẽdo.i.trãſſfi Quidam tamen dicunt ꝙ pulmentum de

miam. Puer meus es tu noli timere. Iteʒ
nota ꝙ antiqͥ dicebant hic puerꝰpueri.⁊ h
⁊ hec puer pueri.Et a pueꝛ ðꝛ hęc puera.i.
puella.Et hic puerulꝰ.Et hic puercuł.li.
dimi. Et hęc puerula.lę.⁊ puercula.lę.di
mi.ſunt ſiliter. Et hic ⁊ hęc puerił.⁊h le.
pe ꝓ. Iñ puerilit᷑ aduer. ⁊ hęc puerilitas.
Irtẽè a puer ðꝛ h̊ puellus.li.dimi. Iñ h̊ pu⸗
ellulus ſili᷑ dimi.Et hec puella.⁊ hinc pu
ellula. oia dimi. Itẽ a puellus ðꝛ hec puel⸗
la. ⁊ B ⁊ hęc puellarl. ⁊ B re.⁊ hinc puella⸗

gendo. Ael ẽ gladiꝰ ꝑuus bis acut lateri

NPugna.nę fę.ge.ðꝛ a pugny.qꝛ olim ab ini
tio vſus fuit in bello pugnis ↄtendere.vel
qꝛ olim pᷣmo bellũ pugnis incipiebat᷑. Anñ
⁊ pugna etiã duoꝝ cẽ.⁊ aliqñ ſine ferro.

Pugnella. lę. dimi.i.pua pugna.

NPNugnax.nacis.qͥ ſepe ⁊ aſſidue pugnat.et
3d9 pugno nas. Ii pugnaculꝰ.la.lũ.i.ali
quãtulũ pugnãs.
Pugnabundꝰ da. dũ. i. pugnãti ſiłis.
NPugnula.lę.dimi.i.pua pbugxgang..
Pugnꝰ gni.ðꝛ manꝰclauſa cũ cõpᷣhẽſiõe di

riuet᷑ a puls pultis. .

NPulmo.monis.eſt quoddã inteſtinũ aialii
gquod gręci pleumon vocant. eo ꝙ coꝛdis
abellũ ſit.in quo pneuma.i.ſpũs ineſt.ꝑ
quẽ ⁊ agitat᷑ ⁊ mouet᷑.vñ ⁊ pulmones vo
cati ſunt. Mã gręce pneuma ſpũs ðꝛ qͥ flan
do ⁊ agitando aerẽ emittit ⁊ recipit.a quo
mouent᷑ pulmones ⁊ palpitãt ⁊ aperiẽdo
ſe vt flatum capiant.⁊ ſtringẽdo vt eijciãt
Nulpa.pę.caro ſine pinguedie.ſicut ẽ groſ
ſa ⁊ tumida caro crurũ ⁊ bꝛachioꝛũ ⁊ ðꝛ a
palpo.pas.q̃ſi palpa.qꝛ palpitat.⁊ reſilit
epe. Et ponitur ſſpe pꝛo adulatione ⁊ de
lectatione.quia talis caro ſuauis eſt ⁊ de⸗
lectabilis ad veſcẽdum. Inde hęc pulpu⸗

la. lę. dimi. Et pulpoſus.ſa.ſum.i.pulpis

plenus. Inde pulpoſitas. tatis. AUel dici⸗
tur pulpa a puls.quia olim cum pulte mi⸗
xta comedebatt. “
Pulpamentũ.ti.i.pulmẽtũ,.vel delectamẽ
tum. ⁊ ð a pulpa. .

ulpitũ. ti. n. g. analogiũ.legiũ. lectꝝ. legi
Fag,20 a publicꝰ. qꝛ ibi publice legunt

yt poſſint ↄſpici a pplo.
Eu dula. s. diinii pua pulpa.
Puls.tis.f.g.pulmẽetũ ſimplex ex farina a
pellendo ſcʒ infirmitatẽ ⁊ debilitatẽ dicta
Vultes.placẽtę ꝗᷓ tenuiſſimę ſunt dicunt

m Mapbis.
Pulſus.ſa.ſũ.i.eiectꝰ.fugatuſ.⁊ ðꝛ a pello
Pulſus.ſus.ſui.vocatus eſt qꝛ pulſitat vł
palpitet.cuius iuditio aut infirmitatem in
telligimus.aut ſanitatt.
quaſi pluuinꝰ. qꝛ de pluma fit. Vlł dicit᷑ a
pullus.qꝛ de plumis pulloꝛuʒ fit. Inde B;
puluinar.naris.idẽ qð puluinꝰ.Et pului⸗
naria dicũt᷑ qñq; ipſi lectuli vłlectiſternia
gquę ſternebant᷑ in templis vñ ipᷣa tẽpla et
feſta dicunt᷑ puluinaria.Sʒ puluin puati
hois ẽ. Ceruical vel puluinar regũ ⁊ diui⸗
tum. Muluini etiã ſunt machinę qͥbus na⸗
ues deducunt᷑ ⁊ ſubducunt᷑ in poꝛtuʒ. Et
pꝓdu.pe.puluinꝰvł puluinar. AUñ Ouidi⸗
in. xvj.epi. Collaq; puluino nr̃a ferẽda de
Di. Iñ puluillus.li.⁊ puluinulus.li.dimi.
i. paruꝰ pulun.
NPuluis.uis.vel puluer.ðꝛ qð vi tollit᷑ ven
ti. Tollit᷑ n. flatu. nec reſiſtit nec ſtare no⸗
uit. Vñ ꝓpha.Tanqᷓ; puluis quẽ pꝛoijcit
ventaa facie terrę. In puluere. rea. reuz.
gð eſt de puluere. vel ad puluerẽ ꝑtinẽs.
Et pulueroſus.ſa.ſũ.i.puluere plenꝰ. Et
puluerulentꝰ. ta. tũ. in eodẽ ſenſu. Et vtrũ
q; comꝑat᷑.Iñ hęc pulueroſitas.tatis. et

NPuluinꝰ. ni. mal.g.i.ceruical.⁊ dᷣta pluma

hec puluerulentia tie. YDU
NPumex.micl.ðꝛ lapis leuis ⁊ cauernoſus.
⁊8ꝛa ſpuma.q̃ſi ſvumex.qꝛ ſpumę denſi⸗
tate ↄcretus fit.⁊ tãtã hʒ refrigerandi na⸗
turã.vt in vas miſſus muſta deferuere de
ſinãt. Iñ pumicoſꝰ.ſa.ſũ. Et pumiceꝰcea.
NPumicellꝰ.li.dimi.i.ꝑuꝰpumex. (ceum.
