Indomitus.ta.tũ
impudens. .
Inducię.aꝝ.ſunt ꝑtes federis.⁊ ðꝛ ab indu

co.cis.quaſi inducta ocia.vel ðꝛ ab in ⁊ di

es.⁊ ociũ.vñ inducię.q̃ſi in dies ocia JInð

induciarius.ria.riũ.⁊ h̊ ⁊ hęc induciał.et
HBle.vt hoc eſt tꝑs induciale.i.in qͥ haben

tur vel debent haberi inducię.

Inductio.onis.f.t.eſt ꝗdam ſpẽs argumen

tatipis apud logicum. Et ſᷣm h̊ ſic deſcri/

i. inuincibił. effrenatus.

bitur. Inductio eſt oro ꝑ quã fit ꝓgreſſio
a particularibꝰ ad vniũſale. vt Hh Soꝛtes
currit. Nlato currit.⁊ ſic de ſinguł.ꝗ̊ omis
homo currit.
Inducka.lę.pe.coꝛ.i.ĩidumẽtũ.⁊ ðꝛ ab iduo
Indumen.inis.n.t.qᷣcq̃d induimꝰ. Un JO‿Hep
ſephus.in.x vij. Qñ ciuitatemintrabat /
uatis indumibus vtebat᷑. Iñ h̊ indumen⸗

Induperatoꝛ aliqñ ðꝛ Impꝑatoꝛ.int᷑poſita

du. cauſa metri.qꝛ in heroico carmie impe
ratoꝛ ſtare nõ põt.⁊ ibi eſt epentheſis.
Induſrl,.2 n rpgcinduiſris eͤſtte.
ꝓ eodem ðꝛ.i.ſtudioſus.agił.vigilãs.effi⸗
cax. ꝑſeuerans.im piger.ſollers. Iñ indu⸗
ſtrie. aduũ.⁊ hęc iduſtria.ſtrię.i.aſſiduitas
ſtudiuʒ. cupiditas.ardoꝛ.auiditas.ꝑſeue
rantia.ſollertia.vigilantia.

Induuisę. aꝝ. płis. numeri. i. indumenta. et

ꝓbe tunice ſᷣpentum Eędem exuuię.quia
Znnt urndans m aliut dei3
neędia.dię.f.p.i.pauꝑtas ꝗᷓ eſt in ęde.i.ĩ re
familiari.⁊ ðꝛ intdia iſiſin⸗ eſu. a Job
xviij. Inędia inuadat coſtas illiꝰ.
Ineffabibł.lis. .t.⁊ h le.qð qͥs nõ põt loqui
vel qð quis põt loqui cũ difficultate Anð
⁊ deus eſt ineffabił.nõ qꝛ dici nõ põt.ſʒ qa
finiri ſenſu ⁊ intellectu humano nullatenꝰ
põt.Et qꝛ nihil de eo digne dici põt.iõ in-
effabilis ðꝛ. Siłr ⁊ eadem ratiõe quoddazʒ
nomẽ dei ðᷣꝛ ineffabile.
Inefficax.cis.oĩs.g.i.nõ efficax.ſ.qͥ nõ põt
deducẽ ad effectũ qð intẽdit Et ᷣm Papᷣ̊.p/
Inefficax.ignauus.iners.piger.·
Inenarrabil..t.⁊ h le.pe.coꝛ.qð enarrari
nõ põt.vel qð cum difficultate narratur
Inenodabił.9.t.⁊ h le.pe.coꝛt.quod ſolui
nõ potefft.

Ineptiola.lę. pe.coꝛ.dimi.i.parua ineptia.

neptꝰ.ta.tũ.i.apto contrarius.quaſi non
apt'.i.ſtultꝰ ᷣm NPapᷣ. Hugui. vero dicit.
Ineptus.ta.tũ.i.indiſea cretꝰ.q acqͥrit.ſed nõ
habet modum in expendeno.
Inergia idẽ qð energia.vide ſupꝛa energia

Inerguminus. idem qð energuminus.

Inermis.mis.9.t.⁊ me.⁊ Inermus.ma.
mũ.in eodẽ ſenſu.i.ſine armis.ſine viribꝰ.
Añ Tirgilius. Tũc ſtudio effuſę matres
⁊2 vulgus inermum. H ⸗
Iners.tis.oĩs.ge.q̃ſi ſine arte. q̊ ad nihiluxʒ
faciendũ vel patiendũ eſt aptꝰ. Iñ hęcin/
ertia. tię.i. hebetudo qᷓ s neſcit d facere
debeat ex nimia pigritia. H

„ „

Inerticula.lę.f.p.i.vitis nigra.quaʒ greci

amaranõ vocãt boni vini ⁊ lenis. AUñ ⁊ ſic
ðꝛ.qꝛ iners int᷑pellandis neruis habeatur

Inerticꝰ.ca.cũ.i.guis.ignarus.remiſſus.

Inexoꝛabił.ↄ.t.⁊ h le.i.non exoꝛabilł. infle

—

xibilł.implacabił.⁊ immiſicoꝛs.qͥ nulliꝰpᷣ

cibꝰ flectit᷑. inc etiã ðꝛ Inexoꝛabile odiũ

inter eos eſt.i.tale qð pacificari vłexoꝛari
ad pacem non poteſt .

Inexpiabil. 9.t. ⁊ hle qð nõ purgat᷑ vł qdð
expiari non poteſt

Infaber.bꝛa.bꝛũ.i.inartiſicioſus.inoꝛnatꝰ

Iñ Infabꝛe aduᷣ.i.inoꝛnate. Vñ Oꝛatiꝰ i.
li. pᷣmo. Quid ſculptum infabꝛe qͥd fuſum
durius eſſett·

Infamis.ↄ.t.⁊ h̊ me.i.ſine bono nomie.vł

malę famę. Iñ infamia q̃ſi nõ bõa fama
Infandus. da. dũ.i. execrandus.ſceleſtus.
nec noiandus.q̃ſi qdð non debet nominari

nec aliqs de eo fari.Et in eodem ſenſu ðꝛ

nefandus.da. dũ. G
Infans.tis.oĩs ge.i.nõ loquẽs.⁊ cõpatur.
infans.tioꝛ.tiſſimꝰ Nñ Prudẽtius in lib.
hymnoꝝ. Largite mihi carmen infantiſſi/
mo. Bicit᷑ etiã infans ꝓ puero.⁊ tũcẽ ge.

cõis tm̃.Et eſt infans vſq; ad ſeptennium

⁊ðꝛ ifans.qꝛ neſciat fari.i.ũñ expedite ⁊ di

ſtincte loqui.cum nõ habeat adhuc bñ oꝛi⸗/

dinatos dentes. Inde infantia.tię.i.ętas
infantis.
Infantitł.lis.ↄ.t.⁊ G le.i.res infantl.vłꝑti⸗
nens ad infantẽ. Iñ infantilit᷑ aduũ.

Infantioſus.ſa.ſum.i.plenꝰ ĩfantia.i.ifãtił

Infantulꝰ.li.⁊ infanticulꝰ.li.⁊ infantiolus
li.⁊ infantillus.li. ꝑ geminũ l.oĩa ꝓ paruo
infante. S
Infauſtus.ſta.ſtũ.i.infęlix cui foꝛtuna nõ
fauet.ſed ſꝑ eſt aduerſa ⁊ ei non ↄtingit ni
Infectꝰ.cta.ctũ.i.nõ factꝰ. Anð ðꝛ. Qõð eſt
ꝓ infecto haberi non põt.⁊ ðꝛ ab in ⁊ factꝰ

Vñ Virgilius.Et parit᷑ facta atq; infecta
canebat. NPõt etiam eſſe participiũ de infi⸗

cioꝛ.ce ris.

Infenſus.ſa.ſum.i.iratꝰ.offenſus.cõmotꝰ

moleſtus.
Inferię.aꝝ.plurałnumeri.ſũt ſacrificia fa/

cta inferis ꝓmoꝛtuis. ⁊ ðꝛ ab inferus. ri.

Infernas alis cois ge l. deinferno exiſtes
vyel q infernũ colit. ſicut ſupuas.natl.ðꝛ q́
eſt ſuꝑnus.vel qͥ colit ſuꝑna.
Infernus.ni.maſ.ge.in ſingulari.ſʒ in pła/⸗

li neu.tm.hęc inferna. noꝝ. Et ðꝛ infernuf

ab infra. qꝛ ſub terra ðꝛ eſſe. Sicut em̃ coꝛ
eſt in medio homis.ita ⁊ infernꝰ in medio

trę credit᷑ eſſe. Vel infernus ðꝛ ab infero.
fers.qꝛ aĩę reoꝝ illuc inferant᷑. In h̊ et hec
infernał. ⁊z hocle. ⁊ infernus.na.num. idẽ
infernalis vel imus.vel inferno ſuppoſi /

tus.
Infertum.ti.n.s.vinũ qð altari offert᷑ vł li

batur.⁊ ðꝛ ab in.⁊ fertum.qð eſt oblatio qꝗ

dam. vel deriuat᷑ tm̃ ab infero. infers.
Inferus.ri.maſ.ge.ꝓ inferno vel ꝓ deo in⸗

fernali.ſ.ꝓ deo moꝛtuoꝝ.vel ꝓ manibꝰ ſi⸗

cut ſuperꝰ ꝓ deo ceęleſti.vel ꝓ deo viuoꝛũ.
Infeſſus.ſa.ſum.i.non faſſus.negans.
Infeſtus.ſti.idem eſt qð iratus.infenſus.
cõtrariꝰ.moleſtus.inqetus.⁊ ðꝛ ab in ⁊ fe⸗
ſtus.q̃ſi nõ feſtus.non feſtiuus
Inficię.aꝝ.plural numeri.i.negatiões.mẽ
Ddaccas. .
Infidus.di.qͥ caret fide.ſed inſideł qͥ caret
firmitate. vide ſupꝛa in fidus. =
Infſimas.atis. .t.ðꝛ ab infimꝰ. Et dicũtur
infimates. infimi ⁊ minoꝛes in pplło & aũt
infimi vel infimates dicũt᷑ quaſi in fine po⸗
ſiti. etymo.eſt.

Infimus. ma. mũ.i.imꝰ. ſed differunt. Añ i
Gręciſmo ðꝛ. Infimus oꝛdine ſit imꝰ at il/

le loco

infra poſito.

ℳ₰

Infinitus.ta.tũ.i.nõ finitus.ſ.cuius meſu⸗/

ra nõ habet finem,.
Infinitiuus.ua.uũ.i.nõ finitiuus.Et hinc
q̃daʒ modus vbi ð h infinitiuꝰ.ui.⁊ h inſi
nitiuum. ui.qꝛ ꝑſonam vbi nõ deſinit.
Infirmus.ma.mũ.i.nõ firmus qi ſine phoꝛ
mo.i.caloꝛe. . .
nfoꝛmis.9.t.⁊ B̊ me.i.turpis.⁊ ðꝛ ab in ⁊
foꝛma.quaſi ſine foꝛmitate.non qꝛ oĩno ca

reat foꝛma.ſʒ qꝛ careat pulcra ⁊ pꝛęcipua

foꝛma.

Infoꝛtuniũ.nij.i.aduerſitas mala foꝛtuna.
infelicitas. miſeria.

Infreniſ.ↄ.t.⁊ G̊ ne.⁊ infrenꝰ.na.nũ.i.ſine
freno. indomitus.qͥ frenis nõ regit

Infrequens.ent..i.nõ frequẽs.rarꝰ.nõ aſ/⸗

ſiduus. Iñ infrequentia.tię.i.raritas

Infrunitus.ta. tũ.pe.pð.idem eſt qð infro
nitus.i.nõ frunitus.i.ſtultꝰ.inſipiẽs.indi

ſcretus.ſine freno ratiõis.⁊ ðꝛ ab in et fru
men qð eſt ꝑs gutturis vbi cibꝰ ſapit. Jñ

infrunitꝰ qſi ſine frumine.i.ſine ſapoꝛe ſa /
pientie. AVñ Ecd.xxiij. Animo infrunito

ibidem infronio.
Infucatus.ta.tum.i.ſincerus.ſine fuco.
Infula.lę.eſt faſciola ſacerdotalis capitis

⁊ irreuerenti netradas me. Inuenit᷑ etiaʒ

Et ponit᷑ etiã infimus ꝓ deiecto vł

2 n

— f fUMM

„ — —

wr
de⸗
Pal
doſt

alba in modũ diadematl.a q̃ vitte ab vtra⸗

q; parte dependent.ꝗᷓ infulã vinciãt.vñ et
vittę dictę ſunt qꝛ vinciant.Sʒ infula ple⸗
runq; lata erat. plerũq; toꝛtilis de albo et
Infuſoꝛiũ.rij.n.s.vas in quo eſt oleum qð

ponit᷑ in lucernis. Itẽ infuſoꝛium ðꝛ ꝑ qd

ꝓijcit᷑ ablutio caliecĩ7cs.

Ingeniculãs.antl.oĩs ge.i.genu vel genua

flectens vel inclinan.

Ingeniũ.nij. eſt interioꝛ vis animi qͥ ſepei⸗

uenimꝰ ꝗᷓ ab alijs non didicimꝰ dictũ qua/⸗

ſi intus genitũ.ſ.a natura. Iñ h̊ ingeniolũ

li. dimi. ⁊ ingenioſt us. ſa. ſum. Et ingenio/
ſitas.tatis.i.aſtutia.calliditas.prudentia
ſubtiliias.
Ingenuus.ua.uũ.i.nobiłqͥ in genere habʒ

libertatẽ cũ facto ſicut libertus. Vñ gręci

ingenuos.eugenes vocãt.qꝛ ſunt boni ge⸗

neris. Inde hęcingenuitas.tatl.i.nobili/
tas.Et coꝛ.ge. Vñ Ouidius de arte.De/⸗

decet ingenuos tedia ferre ſiu.

Ingloꝛioſus.ſa.ſum.i.immemoꝛ głę vel q̃

eſt ſine gka.i. triumphis.

Ingloꝛiꝰ.ria.rium.i.ſine gła.abſq; honoꝛe

Idem qð ingloꝛioſus. Ande quidã. Nec

quęras gloꝛiam ⁊ non dolebis cũ ingloꝛiꝰ

Ingluuies.ei. fę. g. i. voꝛacitas .x ðꝛ ab in /
glutio.tis.vel ðꝛ ab in ⁊ gula.q̃ſi in gulaʒ

veniens. Iñ ingluuioſus.ſa.ſum.i.vorax
Ingtus.ta.tũ.tria ſigt. Nam ingratꝰ.i.nõ
gratus non acceptabił.Et ingratus.i.im/
memoꝛ bñficij.Et ingtus.i.irremuneratꝰ.

Et ðꝛ ingtus quaſi ſine gratia. Uñ.Dicik
ingratꝰ acceptoꝛ immemoꝛ oĩs bũficij. Et

cuiꝰ merita ſequit᷑ retributio nulla.Et cui

dicendi deeſt gratia vel faciendi. Iñ grati

tudo. diniiis.
Inguen. inis.neu.ge.ꝑs coꝛꝑis cirea pudẽ
da. ſic dicta. ab vnguo. gis.
Inhabik. lis. ↄ.t.⁊ H le.i.non habił.
Inhibitoꝛ.toꝛis.m.t.i.pedellꝰ.qͥ ⁊ angariꝰ

xactoꝛ 82.2 ðꝛ ab inhibeo.bes.qꝛ nimis
petendo ⁊ iniuſte ferendo inhibet homĩies

vel qꝛ inhibet lites inter eos.

Inhumanꝰ.na.nũ.i.nõ humanꝰ.ſ.effrenis

efferꝰ ⁊ crudelis.⁊ imiſericoꝛs. Iñ Inhu⸗
manitas.tatis.i.feritas.crudelitas.impi⸗
etas. Itẽ inhumanꝰ põt dici ſtudens totꝰ

deditus ſtudio.qͥ raro ↄuerſat᷑ cũ hoibus

Vñ Oꝛatius.Surge ⁊ inhumanę ſenium
depone camen.
Initiiũ.tij.n.s.et eſt initiũ rei a q̃ aliqs inci⸗

pit. vt fundamentũ domus.ſed bncipium
vboꝛum eſt exoꝛdiil.
Inimicus.ci.q̃ſi nõ amicꝰ. ↄtrarius.inſide
lis. Iñ h ⁊ hec inimicał.⁊ hocle.
Ininterpᷣtabil.lis.ↄ.t.⁊ h̊ le.qð interpᷣtari
non põt.vel non abile ad interpꝛetandum
Ande Hebᷣ.v. Ininterpꝛetabilis ad dicẽ⸗
Iniquus.qua.quũ.i.nõ ęquꝰ.Iñ iniqtas.
tatl.Et coꝛ.pᷣmam. AUnde NMPamphilꝰ Sꝑ
iniquoꝝ ſcelus impedit acta bonoꝝꝛ
Initus.ta.tum.pe.coꝛ.i.inceptus.
Iniuriꝰ.ria.riũ.i.toꝛtuoſus.nõ ſᷣuãs ius.⁊
ðꝛ ab in ⁊ ius.quaſi ſine iure. Iñ hęc iniu⸗
ria.rię.i.iniuſticia.q̃ſi ſine iure vlł ↄtra ius
qñ·ſ.ñit aliqͥd contra oꝛdinem iuris. Iñ in
iurioſus.ſa.ſum.i.cõuiciatoꝛ.inſectatoꝛ.iĩ⸗
iurius.vel potius ille qͥ patit᷑ iniuriam ab

gliqͥ. Inde iniurioſitas. tatis.

Iniunx.iugis.2ↄ.t.ðꝛ ab in ⁊ iugũ.Et ſunt
iniuges boues nondũ iugo coniũcti. Idẽ
dicunt᷑ ſeiuges. quaſi ſeoꝛſum a iugo. AUñ
in Gręciſmo ðꝛ. Bos nondum domitus a
multis ðꝛ iniunx. —JJU
Innocens.tis.oĩs ge.i.nulli nocenę
Innocuꝰ.cua.cuũ.i.innocẽs.⁊ cui ñ nocet
Innoxius.xia.xiũ.q̃ſi ſine noxa. Innoxiꝰ
Bie⸗cul aulſch nd nocere nouit.nec ipſe
Innuba.bę.i.innuptaqꝗᷓ adhuc nulli nupſit
q adhuc vultum ſuum non velat.Et coꝛ
ri.nu.ſicut ꝓnuba.licet nubo.bis.ꝓducat
canrn. SA ed.

Inofficioſum teſtamentũ ðꝛ.qð factum eſt

ↄtra officiũ pietatl.vt.l.ij. ff. ð inoffi. teſta.
quo.ſ.extraneus heęres inſcribit᷑.alias in⸗
ſtituit᷑. Idem ſi nõ extraneꝰ.Filiꝰ vo pꝛo⸗
pᷣus aui pſterit᷑. aut iniꝗ exhęredat᷑.hoc eſt
qñ pr vel mat᷑ fecit teſttamentũ. Idẽ ſi filiꝰ
in teſtamento pr̃em ſine cauſa exhęredat.
Etiã ſi frat᷑ fratrẽ exhęredat tribꝰ ꝑſonis ĩ
ſtitutis in duobus caſibus Item officium
inter patrem ⁊ filium ðꝛ pietas. Inter pa/⸗
tronum ⁊ libertuʒ ðꝛ obſequium. Int᷑ deũ
hominem religio. Inter hominem ⁊ ho
mineʒ ſtat in nomine generali. vt qð debz
homo homini ex natura.ff. deſer.expoꝛ.l.
ſeruuus. “
Inofficioſa donatio. dicitur quę cõtra offi⸗
cium pietat facta eſt.⁊ fit ad ſimilitudineʒ
inofficioſi teſtamenti.vt.C. eo.ti.l.j.⁊ per
totum titulum ſequentem.quia pene libe/
ri vel parentes excluduntur a bonoꝛum
ſubſidio. vel ex pꝛopoſito donantis. vel

8

reipᷣa ꝙ ꝑ ſe ſufficit ad reuocationeʒ dona
tionis.licet ꝓpoſitum vel ↄſiliũ donantis
non interueniat.vt no.in glo.in.l.ſilique⸗

at C. e.ti.

Inops.pis.oĩs ge.i. ſine opib⸗. paup. 82
ab in ⁊ ops qð eſt diues. fecundus. opulẽ⸗

tus. Sed differunt inops ⁊ pupp

Inops ꝓpe ðꝛ.qͥ nihil hʒ.qͥ nec ſibi ſi uffice/
re põt nec alijs largiri.Sed paupꝑ ðꝛ.qͥ licʒ

alijs largiri nõ poſſit.ſibijpᷣi tñ ſufficit. vñ

copulationem recipiunt vtibi.Ego ſum
pauꝑ ⁊ inops.Et alibi. Dauperi ⁊ inopi
tu eris adiutoꝛ. Vel inops ðꝛ ab in et ops

pis.ꝓ terra qſi ſine fra.i.inſepultus.ſ.qui
caret ſepultura. Inð hęc inopia.pię.ſcõᷣm
Hugl. Vñ in Gręciſmo ðꝛ. Nulliꝰ poſſeſ⸗

ſoꝛ inops hõ ðꝛ eſſe. 4
Inqͥlinꝰ.ni.i.aduena.q̃i incolẽs aliena Nõ

em ꝓpᷣam ſedẽ.ſʒ in tra aliena inhabitat.⁊

ðꝛ ab incolo.lis.Sed dĩra eſt inter inqlinũ
aduenam vel incolã. Nam inqlini ſunt qͥ

emigrant.⁊ non ꝑpetuo ꝑmanẽt Aduenę
vel incolę aduenticij ſunt ſed pꝑmanentes.
Idem ⁊ accolę. Peregrini vo dicunt᷑.qͥa
parentes eoꝝ ignoꝛ ant᷑.Sũt em̃ de lõgin⸗
qua regione. Indigenę vo ſunt inde geni⸗
ti in eodem loco nati vbi habitãt. Vel in
qlinus ðꝛ ab in ⁊ culina.ſ.viłciuis ⁊ aduẽ⸗
ticius m quoſdamœm

Ingquiſitio. onis i ꝑſcrutatio. Ael eſt alicꝰ

criminis ꝑ ſuperioꝛem reſpectu inferioꝛũ
ſuoꝝ inueſtigatio.vt in ti.ð accu.⁊ inqui.
⁊ denunc.
Inſana.nę.f.p.eſt genꝰ herbe ꝗᷓ ſi edat᷑ inſa
niam facit. èè
Inſanꝰ.na.nũ.i.non ſanꝰ.amẽs vłfurioſuſ

*

Iñ inſania. i. fu roꝛ. amentia.

Inſcitia.tię.f.p.i.ignoꝛãtia. AUñ Oꝛati⸗ in
epi. Sʒ turpẽ putat inſcitię metuitq; litu /
ram Itẽ Sap̃.xix. Aliã aſſumpſer̃t ſibi co

gitationem inſcitię. Itẽ Sap̃. xiiij. Sʒ ⁊ in
magno viuentes inſcitię bello. Et nõ ꝙ in
ſcitia foꝛmat᷑ ab inſciti gtõ de inſcitꝰ. ta tü
addita a. qꝛ regula eſt ꝗJ añ cia bꝛeuiat᷑ in
Denoĩiatiuis.ꝗᷓ foꝛmant᷑ addita cia.vt Ju⸗
ſtus.ſti.iuſticia. Sʒ inſcitia nõ foꝛmat᷑ ad⸗
dita cia. ſed addita a. vt inſcitus ti. addita
a. fit inſcitia. ⁊ ideo nõ pducit᷑ i. añ cia Añ
⁊ ſcribit᷑ ꝑ t.in penuł.ſyllaba. Iteʒ inſcitia

eſt ſine doctrina. Inſcientia vero ſine ſci⸗
entia .
Inſcius.a.ũſ.quaſi ſine ſcientia.⁊ ðꝛ ab in 7

ſcius qð eſt ſciens.

Inſcriptio eſt qdam libellus quẽ accuſatoꝛ

9

offert iudici ſub hac foꝛma.Ego.N. coꝛaʒ
vel apud.N.pᷣtoꝛem vel iudicẽè refero talẽ
reuʒ legis iulię.de adulterio qð cõmiſit cũ
dum eſſet cũ ea.menſe tali.in domo ta⸗/
li.ↄſule tali regnante.Et oꝑatur iſcriptio

ꝙaccuſatoꝛ ſi crimen nõ ꝓbauerit qð im/

poſuit ad talionem obligatur.
Inſenſis.ſis.2ↄ.t.⁊ G ſe.i.ſine ſenſu.

Inlſidię.aꝝ.płis numeri.fę.ge.ðꝛ ab Inſi//
deo. des. Et fiũt inſidięloco vłtelo. fraus
circa fidem mutuatã. dolus in aĩio. Iñ inſi

.

dioſus.ſa.ſum.

Inſignis.gnis..t.⁊ ne.i.ſclarꝰ.oꝛnatꝰ.
nobil. gloſus. magnę famę.quaſi hñs emi
nens ſignũ p̃ alijs. Iñ h̊ inſigne.gnis.ſub

ſtantiue.i.oꝛnamenti.

Inſipidus.da.dũ.pe.coꝛ.i.non ſapidus.

„ .⸗

i inſipiditas. tatis.

hec inſipientia.tie.

in ⁊ ſapiẽs.qſi ſine ſapoꝛe ⁊ ſapientia. Iñ

Inſitio.onis.f.t.idem eſt qð plantatio. Atł
inſitio ð cũ fiſſo trũco ſurculus inducitur

Etiam inſitio eſt tꝑs ſerendi aliqͥd. łactio

qua ſeri᷑. Añ Ouið.de reme. Nenerat in

ſitio fac ramum.ramos adaptet.
Inſolens.entl.ois ge.i.ſuꝑbus fatuꝰ.moꝛi

bus nõ conueniens. Iñ inſolentia.tię.id ẽ

ſuꝑbia. fatuittas.
Inſomnis.nis. ↄ.t.⁊ h ne.i.ſine ſomno.p/⸗

uigil qͥ doꝛmire nõ põt. Iñ hec inſomnia.

nie. i. vigilia vel vigilãtia.Et h̊ inſomniũ.

qð videt᷑ ꝑ ſomnum. Et eſt ꝗdam ſpecies

ſomnij.vide infra in ſomniũn. .
Inſons.ſontl.oĩs ge.i.innocens.innoxius
Vñ Eſopꝰ. Inſont aios floꝛida ligua po/
lit. Iñ hec inſontia.tię.ſ.innocentin.

Inſtans.tis.ðꝛ tꝑs ſimplex. Et ſic deſcribi .

tur.qð cũ ſit finis pᷣteriti.⁊ pᷣncipiuʒ futuri
vel cũ incipit ſtatim eſſe deſinit. Al inſtãs
eſt bꝛeuiſſima pars tempoꝛis ꝗ̊ non expe/

ctat ſucceſſionem. Iteʒ põt eſſe participiũ

de inſto. ſtas. .

Inſtantia.tię.eſt tꝑs quo iudiciũ diſcutit᷑.
finiri debet.c.venerabil de uli..
Inſtar.neu.ge.indecli.i.ſiłitudo.vł potiuſ

ad ſimilitudinẽ. Habet em in ſe vim huiuſ

hpoſitionis ad. Vñ nõ debet reciꝑe ſᷣpoſi

tionem ad.niſi in expoſitione. Vñn dicẽdũ

eſt. Hoc eſt inſtar illius.i.ad ſimilitudinez

illius. Aliqñ tñ inuenit᷑ adinſtar.ſed tunc
ppoſitio abundat. MUN
Inſtinctus cta.ctũ.i.inſtigatio.ꝑſuaſio.ſti
mulatio.incitatio.

ſipiens.entl.oĩs.ge.i.nõ ſapiẽs.⁊ ðꝛ ab

y
,
gni
in⸗

rer
fit

N

ebbe — =— —

☛

un

eii

na.

Inſtita.tę.f.p.eſt ꝗdã veſtis talar ꝗᷓ et ſto/
la ðꝛ. Inſtita etiã latũ cingulũ ðꝛ.cuʒ quo
puer ligat᷑ in cuna. Inſtitę etiã vt dic NRa
pias.ſunt paruę linteolęꝗ moꝛtuũ iuoluũt
Vñ Joannis.xj.Ligatus manus ⁊ pedeſ
inſtitis.⁊ coꝛ.ſti. M

Inſtitoꝛ.toꝛis.i.mercatoꝛ.⁊ ðꝛ ab inſto. as

qꝛ inſtat mercibꝰ emẽdis. Vñ Job. xxviij
Filij inſtitoꝝ ⁊c. Vnð.Qui vẽdit merces
mercatoꝛ ðꝛ ille. Inſtitoꝛ eſt inſtat qͥ pꝛo pᷣ⸗
cio minuendo. Mercatoꝛ vendit inſtitoꝛ
Inſtitoꝛ eſt ille qͥ tabernis.vinis vendẽdis

vel alicui alteri negocio eſt pᷣpoſitus.l.in/

ſtitoꝛ pᷣma.ff.de inſti.acci. D
Inſtitutũ.ti.n.sS.⁊ hęc inſtitutio.onis.id ẽ
moꝝ infoꝛmatio. Sʒ ponit᷑ etiã ꝓ qͥdam li
bꝛo legali tm̃ in płi.hę inſtitutiões.inſtitu⸗
tionũ.⁊ hęc inſtituta.hoꝝ inſtitutoꝝ dicit
Et ðꝛ liber inſtitutionũ.q̃ſi inſtructionuʒ.
qꝛ in h̊ pᷣmis legũ pᷣcepti inſtruimur.vł qꝛ
in ſtatũ humani vł rhoma ni iuris nos eri
git. vt dicit Accurl.in glo.in pᷣn.inſtitutio
num vel inſtitutoꝝ.

1 „₰

Inſtitutio.eſt pᷣmꝰ qdus oĩm inſtitutoꝛuzZ.
vt no.C.de libe.pᷣte.l.j.etiaʒ ſi mille eſſent

Em leges. Sʒ m canones. Inſtitutio. eſt

eccłe vłeccłaſtici bñficij collatio.q̃i ius ha⸗

bentem ad bñſficium ꝑ pᷣſentationem intus

vel in bñficium ſtatuens.

Inſtrumentũ art ðꝛ ꝑ qð ipa ars oꝑꝛtur.
Inſtrumentũ in iure ðꝛ qͥcqͥd cauſa inſtruit

NAel inſtrm eſt ſcriptura ad aſſertioneʒ ſeu
ꝓbationẽ alicuius rei facta.

Inſtrumentũ publicũ eſt ſolẽnis ⁊ rite oꝛdi
nata ſcriptura ꝑ autenticę ꝑſonę manum
publicę facta cauſa memoꝛię.c.ſcriptura.

De fi. inſtrtu.
Inſtrumentũ pᷣuatũ eſt qð ꝑ manũ pᷣuatam

confectũ eſt. vel a tabellione. non tñ in foꝛ
ma publica ſcriptũ.vt qꝛ nec nomẽ imꝑa/⸗

toꝛis nec ↄſulis.nec papę appoſuit.

Inſubulus.li.qðdam inſtrjm in texendo te
lam. ſ.circa qð pannꝰ vłſtamẽ inuoluit᷑. ?
dꝛ ab inſubulo.las.qꝛ inſubulat᷑.i.ꝑfoꝛat

vt poſſit inuolui ⁊ retineri ꝓ volũtate texẽ
Inſula.lęðꝛ fra vndiq; mari circũſepta(t.
vñ inſula ðꝛ.qꝛ in ſalo ſit ſita.i.in mari.

Inſularij ſᷣui ſunt qͥ in inſula retinent᷑.vt.l.

in lege. ff. de w. ſig.
Inſulſus.ſa.ſum.i.nõ ſalſus.q̃ſi ſine ſapo/

re ſał vel ſapientię. AUñ Job. vj. Aut pote

rit comedi inſulſum qð nõ eſt ſale ↄditũ⸗
Inſultus.tus.tui.m.g.i.inuaſio aggreſſio.

Aſi ſaltus in alium impetuoſe factus.
Integer.gra.grũ.i.incoꝛruptus.icolumis

plenꝰ. In itegritas.i.religioſitas.caſtitaſ

Intellectus.intelligẽtia.⁊ intelligibilitas.

differũt. Mrope qͥdeʒ intellectus ẽ vis aĩę
comp̃henſiua incoꝛpoꝛeaꝝ ſubſtantiaru,z
foꝛmis ſubtractaꝝ vel foꝛmaꝝ circa aas.
Intelligentia vo eſt vis aimęꝗᷓ aſpirat vt
aliqd circa diuinã ſubſtantiã cõphendat.
Intelligibilitas vo eſt ꝗdam vis aię oim
foꝛmaꝝ in quadam ſimplicitate cõplicati/
ua abſq; oꝛdie naturali vel tꝑali.⁊ tali mõ
deus compꝛehendit res.quia eas oẽs vno
intuitu abſq; omni ſucceſſione dicit᷑ comp
henderer.

Intemerata. incoꝛrupta. intacta. ? nulla te

meritate violata.

Intemperies.riei.⁊ q̊ intemperiuʒ.rij. vbi

nulla ſecuritas ⁊ nullũ temperamentũ eſt.
Intempeſtiuus.ua.uũ.i.incõgruus ⁊ incõ
ueniens.nõ in ſuo tꝑe veniẽs.ſʒ añ ł poſt.
Vñ Boetius in pᷣmo de cõſolatiõe. Intẽ/⸗
peſtiui fundũtur vᷣtice cani.
Intempeſtꝰ.ta.tũ.i.incõgruus.inutibł.qſi ſi
netꝑe.i.actu. Vñ nox ðꝛ intempeſta qſi in
cõgrua.qꝛ non hʒ idoneũ tꝑs gerendis re⸗
bus. Et nõ ꝙ qdam ꝑs noctis ðꝛ intẽpeſtũ
vide ſupꝛa in crepuſculum. HW
Interaſile.ðꝛ intpolatũ.celatura.et plano.
lanũ em inter celaturas qſi raſum viðꝛ.
⁊ declinat᷑ h̊ ⁊ hec interaſił.⁊ h le.pe.coꝛr.
Ael ſᷣm Cap̃.interaſił᷑ ẽ anaglypha ſcul /
ptura. Alexander vo dicit.& nũc ſculptu

ris.nunc planicie variat᷑. oc ⁊ nõ aliud

opus interaſile dicõoss. .
Intercalarl.ris. ↄ.t.⁊ G re.i.interpoſitiuu.
vel intpoſitũ.ſ.qð interponit᷑. vt Aerſus
intercalar ðꝛ qͥ ſepe interponit᷑ IJnñ hęc in
calaritas.tatis.i.interpoſitio..
Intercapedo.dis.i.diſtãtia local. vt inter
duos parietes. MM

Inktceſſoꝛ ðꝛ qͥ ꝓ alio pᷣces facit vel fundit.

Item dicim⸗ interceſſoꝛẽ illũ q intercedit
interponit ſe inter debitoꝛem ⁊ creditoꝛẽ
ad h̊ ꝙ ei pecunia mutuet᷑.⁊ eſt qſi ſideiuſ⸗
ſoꝛ ⁊ conſtitutoꝛ.
Interciliũ.lij.i.ſpaciũ qð eſt inter duo ſuꝑ⸗
cilia. qð ſine pilis eſt.
Intercolumniũ.nij.ðꝛ illud qð eſt int᷑ duas
colũnas vel ſpaciũ diuidẽs eas.⁊ ðꝛ ab in
ter ⁊ colũna.q̃ſi inter colũnas exns. Anð
iij. Regl.vij. Media intercolũnia ädrata
non rotunda.

Interconfiniũ.nij.terminus.vel locꝰ inter
Nern e un

duos fines exiſtens.

Intercus.cutl.oĩs ge.i.illa res quam pati/

mur inter carnem ⁊ cutẽ.ſicut eſt iſirmitas
vel malus humoꝛ vł aliud hmõi. Iñ inter

cuticus.ca. cũ. ⁊ intercutaneus.nea.neũ.

Et intercutanus.na.nũ.oĩia ꝓ eo qð eſt in
ter cutem carnen. JGMU
Interdictũ.ti.n.s.ðꝛ ab interdico.cis.q̃i in
terim dictũ.ſ.qð interim annunciat᷑ a iudi

ce.nõ ꝙ ꝑpetuo maneat. q̃ſi q;diu dictum

⁊ ſtatutũ eſt a iudice. Nõ h̊ ꝙ in generali ĩ
terdicto debent iſta cõferri ab eccla.ſ. Ba⸗
ptiſmus paruuloꝝ. penitẽtię moꝛientium
Põt etiam epũ s paruulos baptitatos cõ
firmare. Item ſemel in menſe vel ſeptima⸗
na pplu m interdictũ ⁊ etiã excõicatum ad
eccłam aliquam conuocare ⁊ ei pꝛedicare
Item põt euchariſtia in moꝛte vere peni/
tentibus dari. Vñ decretal noua. Nermit
timus ecclarum miniſtris ſemel in hebdo/

nis.voce ſubmiſſa.ianuis clauſis.excõmu
nicatis ⁊ interdictis excluſis miſſarũ ſolẽ/

nia celebꝛare.cauſa conficiendi coꝛpꝰ dñi

qð decedentibus in penitentia non dene/
gatur. Item ꝑmittit᷑ ꝙ clerici decedentes
qͥ penę ᷣuauerunt interdictum. in cęmite/
rio eccłę.ſine campanarũ pulſatione.ceſſã
tibns ſolennitatibus omibꝰ cũ ſilentio tu/
mulentur. Item ↄcedit᷑ ꝙ in ↄuentualibꝰ
eccleſijs bini ⁊ bini vel ſimul tres hoꝛas ca
nonicas valeant legere. potius qᷓ; cantare
ianuis clauſis interdictis ⁊ excõmunicat
excluſis.voce ita demiſſa ꝙ exterius non
pñt audiri. er qð patet ꝙ intdicti ⁊ mul

ſignũ crucis.ob reuerentiã crucifixi nõ eſt
psgnitentia deneganda. qð etiam alijs per/⸗
egrinis põt miſericoꝛditer indulgeri. Iteʒ
nota ꝙ extrema vnctio non debet dari ali⸗

cui pſonę laico vel clerico vel etiaʒ reli gio
ſoin loco generali inter dicto ſuppoſito.ni

ſi ſuꝑ h̊ habeant pᷣuilegium ſpeciale.

Interdictum olim erat ꝗdam foꝛma ⁊ ſolen

nis cõceptio vᷣboꝛum q; bus pᷣtoꝛ aliqͥd fieri

iubebat vel ꝓhibebat. qð tunc maxime fa
ciebat cum de poſſeſſione vel qſi poſſeſſio⸗
ne inter aliquos ↄtendebat᷑.vx Inſti. de i⸗

terdic.circa pᷣn.⁊.ff. eo.ti.

Interdictũ de aqua quotidiana ⁊ ęſtiua da

tur habenti ius aquę quotidianę. vłetiazʒ
eſtiuę ducendęad ſdia ſua.cũ aliqͥs duce⸗
re ꝓhibet. vt. fl. e. ti. l. j. in pn.

Interdictũ de aq̃ᷓ de caſtello ducẽda.datur
habenti ius ducendi aquã de cannali łca/
ſtello ad irriganddaumn.
Interdictũ de arboꝛibꝰ cędendis dat᷑ ↄtra
hos qui hñt arboꝛes quaꝝ folia pẽdent ſu
per ędificia vicinoꝝ vel agrũ.ita ꝙ eis dã⸗
num inferat. ⁊ ↄſulit᷑ eis ꝙ hmõi arboꝛes
ſuccidãt ⁊ ligna tollent.⁊ eas deglobent a
terra vſq; ad qndecim pedes. Idem eſt ſi

P radices minat᷑ ꝑiculũ.vt.l.j.C. de inter⸗

Ddic. Et h̊ interdictũ ꝓhibitoꝛiũ eff
Interdictũ de cloacis pꝛiuatis reficiendis.
BSi volẽs qᷣs ſuã cloacã pᷣuatã. vel etiã pu⸗
blicam.vel fiſtulas. vel meatꝰ reſicere vel

purgare. vel de nouo facere ab alio phibe
tur.tuc ꝓuiſuʒ eſt ei de interdicto cloacis.

qð eſt interdictũ publice deputatũ.⁊ pᷣua⸗

tum depᷣuat doacis.⁊ ẽ ꝓhibitoꝛiũ.Etiã

eſt aliud reſtitutoꝛiũ.ſ.qð dat᷑ ↄtra initien

cclarum tris ſei bdo / tem in cloacã meã vel publicã. vł qð imiſ/
mada tempoꝛe interdicti.nõ pulſat cãäpa /

ſum in coacãimpedit. vel qͥ iubet᷑ auferri
qð immiſſuʒ eſt.vt.ff.de cloacl.l.j.⁊·s·j.⁊
S·deinde.⁊·S:cloace.l.ſfi.e.ti.
Interdictũ de aqua pluuiali arcẽda.vel de

aq̃ pluuia Si facis opus aliqð in fũdo tuo
ꝓpter qð aqua pluuialis nocere põt fũdo
vicini tui. dat᷑ contra te actio pluuię arcen
de per quam tuis expenſis opus teneris
deſtruere. damnum contingens emenda

re. Si vo poſſideas opus ab alio factum

teneris patiam ſſtare vt deſtruat᷑.ar. l.j.⁊
ij · S· iij. in fi. ⁊ I.ſi tertiꝰ colonꝰ.s:celſꝰ ſcri⸗

bit. vᷣ ſiqͥdem aliꝰ.ff.e.ti.⁊ ſpe.ibidem.

Interdictũ de fonte eſt.qð dat᷑ ei q duxit a
udi quam de fonte ſ̊ anno.nec vi nec clã nec pᷣ
to foꝛtiꝰ excõicati nõ debẽt auſcultare ho /
ras canonicas. Item pegrinis accipiẽtibꝰ

cario de alteriꝰ fonte.vł lacu.puteo.piſcia
foſſa.ſtagno. vt. ff. e. ti.l.j.inyn.
Interdictũ fraudatoꝛiũ.eſt qͥ tutoris credi⸗

pticipaſſe conſtabit vt fraudaret᷑.vt.ff. de
ſolu.l.pupilli.circa pᷣn. oc interdicto te/

netur qui fraudem ꝑticipando emita cre/
ditoꝛe qnõ ſit ſoluendo melius foꝛte dice/

retur a debitoꝛe. 4““?l
Interdictũ de glande legenda.vł alios fru

ctus dat᷑ ei cuiꝰ glans vel aliꝰ fructꝰ in fun
dDuñm alienũ ceciderit. vt ſingulo tertio die
legere ⁊ expoꝛtare liceat.Et glãdis nomiĩe
oss fructus ↄtinent᷑.vt.l.vnica.ff. e.ti.

Interdictũ de itinere actuq; puato reſtituẽ
do ꝓhibitoꝛiũ ad tuendas tmmodo ruſti/

cas Puitutes dat᷑ ↄtra phibẽtes aliquẽ vti
Fuitute ſua. vt. ff. e. ti. l. .S. j. Et dat ↄfeſſo
ria contra negantem ᷣͦuituteʒ. vt.l. ſi foꝛte

— —

= –T---ͦ

ODH
feni

⸗„ †
*
I

wad

dono

1füch
eme
lnen
nen

4
s

gel⸗

randis

Ntſde
liaote/
sae/
gedie⸗

losft
uin
oe
Monie
ſekitne
oruſti
aev
ifa
1 ſto⸗

Ssſciendũ.ff.ſi ſᷣuitus vẽdi.Et etiã aduſꝰ
eũ qͥ alium iniuſte ꝓhibet ſua vti ᷣuitute.
imo etiã tunc dat᷑ ↄfeſſoꝛia.vt dicto ·· ſci⸗/
endum. l. palk.
Interdictũ de libero homie exhibẽdo cõpe

tit vnicuiq; de ppło ad petendum in publi
cum hoĩem libeꝝ contra ⁊ adũſus eum qli

berũ hoĩem inuitũ captũ dolo malo detiet

in buitute. MM
Interdictũ de liberis exhibẽdis ſeu dedu⸗

cendis dat᷑ patribus ſeu parentibus ↄtra
eos qͥ liberos ſeu nepotes in poteſtate eoꝝ
exñtes ſine eoꝝ voluntate detinẽt. vñ.l.j.

ff. e.ti. ait ptoꝛ.Qui ꝗᷓ ve in ptãte Lucij CTi

tij eſt. ſi is ea ve apud te eſt. dolo vetuo fa
ctum eſt. quo minus apud eſſet.ita eum eã
ve exhibeas.
Interdictũ de migrando dat᷑ inqᷣlino vt ip
ſe libere cũ rebus ſuis poſſit de habitatiõe

migrare.ſi tñ locatoꝛi ſatiſfaciat.⁊ de pen/
ſione totius tempoꝛis. vt. ff. e. ti. l.j·S· ſi pẽ?

ſio

Interdictũ ð moꝛtuo iferẽdo hʒ locũ.vt qͥs

nõ ꝓhibeat᷑ moꝛtuũ inferre ⁊ ſepelire quo
licet ei inferre ⁊ ſepelire. vt.ff. eo. ti.l.j.in
pᷣn. vt ſi via ꝓhibeat᷑ vel ſepulcruʒ ędiſica

re.vel lapides ad ędiſicandũ ꝑ funduʒ du

cere.vt. ff. e. l.j·S· Ptoꝛ ait.⁊· S ſi iter mihi.
Interdictũ momentaneę poſſeſſionis eſt qͥ

agit᷑ de poſſeſſiõe retinẽda.ſicut vti poſſi /

detis. vt. ff. vti poſſi.l.j:S·j.vel qua agitur

de poſſeſſione adipiſcenda.vt eſt quoum

bonoꝝx quox legatoꝝ.vel quo agit᷑ de poſ
ſeſſione recuꝑanda. vt vñ vi. ff. e. ti. S·j.

Interdictũ ne qͥd in loco ſacro fiat. ⁊ oĩa ſe/⸗
qjuentia hmõi dant᷑ cuilibet ex pplło ad ex⸗

hibendũ ne flat. ↄtra quã ꝓhibitionem ſi

qd factũ fuerit interdicto qð vi aut clã ſu/

is ſumptibꝰ vel deſtruere coget᷑ om̃e qð fa
ctuʒ fuerit.aut in pᷣſtinũ ſtatũ reducere.vł
reddere tenet᷑.vt.ff. neqᷣd in lo.pu.l.ij·s
ait ptoꝛ ꝙ in via.

Interdictũ ne qᷣd fiat in loco publico vk iti/

nere. oc interdictũ ꝓhibitoꝛiũ eſt. Et tã
publicis vtilitatibꝰ q; buatoꝝ ꝑ hoc ꝓſpi
citur. Loca em̃ publica vtiq pᷣuatoꝛũ vſi/
deſeruiunt iure ſcripto ciuitatis.vt.l.
Interdictũ ne qͥd fiat in mari vel flumie pu⸗
lico ripa ve eiꝰ qͥ peius nauigaret᷑.aut in
via publica q̃ peius eat. Hoc interdictum
dat᷑ ꝑpetuo oĩbꝰ ⁊ in oẽs hʒ ↄdẽnationem
in id qð actor interat.vt.l.j.in fi.ff.de via

Seſe

publi.⁊ itinere pub.reſiciendo.

Interdictũ ne qͥd fiat in flumine publico vt

aliter fluat qᷓ; poꝛi eſtate fluxit.i.vt aqᷓ fiat
altioꝛ. depꝛeſſioꝛ. rapidioꝛ.cum incõmo do
euellẽtiũ. vt. ff. ne q̃ d in flu.pub.l.j.in pᷣn.
S'‚non autẽe omne. älä
Interdictũ de noui oꝑis nunciatiõe datur
ei qͥ ꝓhibet᷑ ędiſicare poſtqᷓ; ſatiſdederit.
vt. ff. e. ti. l.Rtoꝛ ait · S hoc aũ t interdictum
Interdictũ de loco publico fruendo eſt pu⸗
blice vtilitatis cã ꝓpoſitũ.qꝛ tuet᷑ vecti ga
lia publica.qͥ ꝓhibet᷑ q̊s vim facere ei ſo/
cio ve eiꝰ qͥ ↄduxit locũ publicũ fruenduʒ
ab eo q̊ locandi ius habuit qͥ minꝰ loco pu
blico ſibi frui liceat ex.l.locationis vel cõ⸗
ductionis. ⁊ hec habent in. l. ·S. j. ⁊ in pn.
ff. de lo pu. fru. ðð
Interdictũ de pᷣcario qð reſtitutoꝛium eſt.
datur ei qͥ pᷣcario rogauit ⁊ pᷣcario hʒ.imo
etiã ſi non rogauit dum tñ poſſidet.vt.ff.e
ti. l.in rebus ·S· j. ⁊ ꝑ totã legẽ pᷣcariũ viðꝛ
rogare.⁊ habereſi rogauit ꝓ ſe ⁊ hʒ ꝓ ſuo
vel ſi rogauit ꝓcuratoꝛ ſuus vel negocioꝝ
geſtoꝛ ⁊ ipᷣe ratum habet. vt. ff. e. ti. l. certe
·S·j.dum tñ accipiat in ꝑſonam ſuam con/

tractum aliter non. vt. ff. de acqͥ. poſſ.l.poſ

nterdictũ qð vi aut clam dat᷑ adũſus eum
q̃ in loco alterius aliqð opus ↄſtruxit vel
deſtruxit.dũ tñ ſit factũ in ſolo. ff.e.ti.l.j.
.S ·G interdictum.Et etiã ſi vi.i.ꝑ violen/
tiam.aut clam.i.occulte ſine notiſicatione
alteri facta fecit cum timeret ne ſi ſciret ſi⸗
bi ꝓhiberet᷑. vt.ff. e. ti l. j.

— 4

☚

Interdictũ quoꝝ bonoꝝ a ptoꝛe inuentum

eſt. ⁊ dat᷑ filio emãcipato adũſus hęredem
vel poſſeſſoꝛẽ.vel ↄtra illũ qͥ ꝓ herede vel
poſſeſſoꝛe poſſidet.ad vniũſa bona adipi/
ſcẽda nõ ad ſingulas res. Et eſt duplex.ſ.
directũ ⁊ vtile.Sirectũ dat᷑ ei qͥ eſt bono/⸗
rum poſſeſſoꝛ. Atile dat᷑ ei q̊ͥ ſuccedit in re
ciuili ex teſtamento vel ab inteſtato.
Interdictũ quoꝝ legatoꝝ competit hęredi
ad repetendũ legata ꝗſine voluntate eius
legatarius occupauit repetet itaq; heres.
vt deducat falcidiã.alioqͥn ſi repeteret ſta⸗
tim repetiturus exceptione doli poterit re
moueri.
Interdictũ de riuis eſt vtiliſſimuʒ.qꝛ riuos
ſpecꝰ ⁊ ſepta reficere ⁊ purgare pſᷣtoꝛ aquę
ducendę cauſa ꝑmittit. dum tñ non aliter

agquam ducat qᷓ; poꝛe ęſtate fluxit.vt in. l. ĩ

pᷣn. ff. de riuis.

Interdictũ ſaluianũ competit domio fuch
0

aduſus colonuʒz in ſua domo habitantẽ et

eius heredes de rebus coloni tacite pigne

ratis ꝓ mercedibus qᷓs colonus in funduʒ
Iterdictũ de ſepulcro ędiſicando locum hʒ

vt qs nõ ꝓhibeat᷑ ediſcare ſepulcruʒ quo

licet moꝛtuum inferre

Interdictũ de tabulexhibendis. dat᷑ oibbuſ
qᷣbus aliqd eſt aſcriptũ in tabuł vel pure

in diem. vel ſub conditione.ſiue ſint hęre/⸗
des. ſiue legata rij ſiue cõmiſſarij.

Interdictũ de ripa munienda merito ꝓpo⸗

ſitum fuit. Nam ripas fluminũ publicoꝛũ

reficere ⁊ mun ire vtiliſſimum eſt. ne ob id

omiſſũ nauigatio deterioꝛ fiat. vt in.l.vni
ca·. S· j. ff. de ripa muniena.

Inter dictũ vt in flumine publico nauigare

liceat.eſt quo ꝓſpicit᷑ ne quis in flumie pu

blico nauigare nauim ratem ve agere veli

ripa onerare ꝓhibeat᷑.Sed vt ꝑ lacuʒ.foſ

. ſam. ſtagnuz publicum nauigare liceat. vt
l. vnica.S· j. ⁊ in pᷣn. ff. e.ti.vbi ſubdit AQul

pianus.Lacus eſt qͥ pꝑpetuam habet aquã

Stagnum vo qð tempoꝛalẽ ↄtinet aqua,ʒ

ibidem ſtagnantem ꝗqqdam aqua plerũq;
hyeme colligit᷑. Foſſa eſt receptaculuʒ aꝗᷓ
manufactum. UũN

Interdictũ vñ vil ocum hʒ cum qͥs poſſeſſi
onem ſoli ꝑ vim amiſit. Et dat᷑ directe cõöo⸗

tra deiectoꝛem illi qͥ vi de poſſeſſione alicꝰ
rei immobil deiectus eſt ſine omni cã vt re/
ſtituat᷑ poſſeſſio de q̃ deiectus eſt.⁊ oĩa ab
lato.imo dato ꝙ ibidẽ eſſent aliq̃ ꝗᷓ penes

violentũ fuerint moꝛtua. vel aliꝗᷓ res ꝗᷓ ca/

ſu foꝛtui tu ꝑierunt.nõ ꝓpt᷑ h̊ liberabit᷑.ſʒ
in totũ ↄdemnabit᷑ ad earũ extimationem
qꝛ nec moꝛtał.nec foꝛtuitus caſus liberat

Deiectoꝛreeen.
Interdictũ de vi ⁊ vi armata cũ interdicto

vñ vi.dat᷑ ⁊ ꝓponitur ei qui deiectus eſt.

Fuit em ęquiſſimũ vi deiecto ſubueniri. ꝗê5
ad recuperandã poſſeſſionẽ ̊ interdictum
inuentũ eſt. Me qͥd em ꝑ vim omittat᷑ legi
bus ꝓſpicit᷑ publicoꝝ ⁊ puatoꝝ necnõ cò/

ſtitutionibus pᷣncipiũ.vt.l.j.ff. e. ti · S. HBin⸗
terdictum. 7·S ſe. .

Interdictũ vti poſſidetis locum hʒ in rebꝰ

immo bilibꝰ. l. ſi de fundi vel ęediũ poſſeſſi⸗
one ↄtendit᷑. Inſti. e.ti.S. ſed interdictum

Habet etiã locũ in coꝛpoꝛalibꝰ.vt in quaſi

poſſeſſione.⁊ dat᷑ poſſidenti ciuilit᷑ ⁊ natu

raliter. ve l etiam quaſi poſſidenti gra reti

nendę poſſeſſionis. Et pꝛoponitur quoti/

ens inter litigatoꝛes contentio eſt vtx poſ

—

ſiqeant. quia alteruter magis ſe poſſidere

ꝗffirmat.

Interdictũ vtrobiq;. idẽ eſt cum interdicto

vti poſſidetl.niſi ꝙ in h̊ differũt.qꝛ illud lo

cum hʒ cum ſſtio eſt de retinenda poſſeſſi/

one reꝝ mobilium.vt.ff. vtrobiq;.l. vnica
.S.h; interdictũ.Sed vti poſſidetis locum

habet cum ͤſtio eſt de retinenda poſſeſſio⸗

ne reꝝ immobilium. M

—

Interdictũ de vxoꝛe deducẽda marito. da

tur marito aduerſus eum qͥ dolo eam obti
ger nne volũtate mariti.licet ipſa volente.
.EC. ti. *
Interdin cõponit᷑ ab int᷑ ⁊ diu.i.interĩ duʒ
dies eſt. Iñ interdius.dia.diũ.i.iugl ⁊ cõ⸗
tinuus. Inuenit᷑ etiam perdius.dia.diũ.
in eodem ſenſu. M

Interduca.cę.i. Juno.⁊ðꝛ ab inter ⁊ duco

cis.eo ꝙ intererat qñ puellę maritabãtur

vel qꝛ eas introducebat.vel qꝛ interim dũ

erãt in itinere eas ducebat.Eſt em ꝓnuba
q̃ etiam domiduca dicebat᷑.qꝛ vſq;i domũ

puellas maritatas introducere credebat᷑.

1

⁊ ꝓdu.penultimã “ÿMBͤ:
Intereſſe h̊ vᷣbũ cũ ꝓnoĩe neutrali ponit᷑.⁊
qñq; ſigt dãnum qð euenit.qñq; lucruma
miſſum. Damnũ qð accidit. vbigr̃a. Ner
ſuaſiſti familię meę ꝙ de domo kpoſſeſſiõe

cederet qͥ facto damnũ mihi euenit tu tene
ris ad inteſſe mihi pᷣſtãdũ.i.dãnũ qð paſſꝰ

ſum reſartiẽdũ.Itẽ de lucro amiſſo ponit
exemplũ.Debuiſti mihi ſoluẽ cẽtũ aureo
Rhome.tu ſoluere deſideras Baſileę. ex
timãdũ eſt q;tũ infuerit mea pecunia ſuo
loco mihi ſolutaʒ fuiſſe.i.lucrũ qð ex mea

negociatiõe ex eo loco facere potuiſſeʒ. Et
heęc actio ꝑ quã h̊ fit ðꝛ arbitraria loci. Ał

inteſſe eſt danũ emergẽs.vel lucrũ ceſſans
ſuꝑ eo qð dari vel fieri omiſſum ẽ. vbigr̃a.
In papia mihi dare pecuniã ꝓmiſiſti tali
die ⁊ nõ feciſti.h̊ dãni ⁊ lucri ratio ẽ habẽ/

da. Bani. qꝛ in moꝛa fuiſti ⁊ nõ ſoluiſti die

tali ſicut ꝓmiſiſti.nõ habui vt ſoluerem.qᷓ

re penam incurri ⁊ damnũ. qð nõ incurriſ⸗

ſem ſi mihi loco ⁊ termino ſſixis ſoluiſſes.
nec damnũ h̊ paſſus eſſem. Lucri etiã con⸗

termino debitis ſoluiſſes. mercimonia cõ
paraſſem. ⁊ multa lucratus fuiſſem. Eſt g

intereſſe extimatio damni quod talit᷑ eue/

nit. vłlucri qð ceſſat ex eo quod aliquid ti⸗
bi non detur. uel non fiet vt debet.

