Chelis.lis.m.t.i.cithara.qꝛ in modum bꝛa

chioꝝ curuata eſt.

Chelon gręce.latine ðꝛ curuũ. Vel chęlon
gręce latine dicit᷑ bꝛachiũ.ſiue crus ꝓpter

curuitatem. UMU
Chereę interpᷣtat᷑ ſalue vel aue vel gaude.et
pꝓducit che. AUñ Merſiꝰ. Quis docuit pſi⸗
tacum ſuũ cheęrę.i.ſuã ſalutationem.
Chermel.hebraice ðꝛ.q̃ͥ ⁊ carmelus mõsẽ

in cõſinio paleſtine ⁊ phęnicis.⁊ interpᷣta
tur molle vel tenerũ.ſiue agnus tener aut

agnitio.ſeu ſcientia circũciſionis.

Cherub.cherubis.cherubim.cherubẽ. che

rub. cherube.⁊ płalit᷑ cherubim ꝑ oẽs ca⸗

ſus.maſ.ge.⁊ ꝑ m.ſcriptũ. Itẽ cherub in⸗

decli. in ſingulari ⁊ in płi ꝓ eodeʒ. Item h̊
cherubim indecli.maſ.ge.⁊ ſcriptũ ꝑ m.et

tm̃ ſingularis numeri.⁊ ſiꝗẽt vnũquẽq; an

geloꝝ de illo oꝛdine.⁊ tunc debet dici Sã
cte cherubim oꝛa ꝓ nobis. Iteʒ płalit᷑ hec
cherubin ⁊ indecli.⁊ neu.ge.⁊ tm̃ in płali
ſcribit᷑ ꝑ n.⁊ ſiãt illũ oꝛdinem angeloꝛũ.⁊

tũc debet dici Sãcta cherubĩ oꝛate ꝓ nob

⁊ ſm pmã declinatõʒ põt dici Sctẽ cheru⸗
bi oꝛate ꝓ nob Et itpᷣtat᷑ plenitudo ſeu mł
titudo ſciẽtię.qꝛ illi angeli vicinius poſiti

deo. diuina ſcientia amplius cęteris infe⸗

rioꝛũ oꝛdinũ pleni ſunt.

Therucus. ci i. ſummitas mali. ſ. illud qð i⸗

ſtar vexilli malo ſuꝑponit᷑.⁊ ſᷣm ventum
mouet᷑. VUñ Lucanus.Inſtabit ſũmis mi
noꝛ vrſa cherucis.Quidaʒ tñ dicũt ꝙ che
ruci ſunt capita ⁊ coꝛnua ãtennaꝝ vel fu⸗
nes in malo.

Cheruni.ſiãti. vel metuẽtes ſeu foꝛmidan⸗

tes aut inſanientes interpᷣtat᷑.
Chidon interpᷣtat᷑ ſcutũ vel clipeus.
Chilindroidos.ðꝛ vmbꝛa ęq̃liter creſcens
in longum. HM
Chile cum aſpiratione eſt labrũ.
Chiliones cũ aſpiratiõe.hoies bꝛeuioꝛibꝰ
labijs vocanrk.
Chimeęra.rę.eſt quoddã mõſtrum ᷣm fabu
las hnñs caput leoninũ.pectꝰ ⁊ ventreʒ ca⸗
pꝛinũ.⁊ caudã anguinã Et ꝑ ſimilitudinẽ

meretrix ðꝛ chimera. Vñ. Ois reuera me
retrix eſt dicta chimera. NParte leo pꝛima.

medio caper. anguis in ima. Uñ Virgiliꝰ

in. vj. enei. Hoꝛrendũ ſtridens flammata
chimęra. Chimera etiã eſt nauis eneę AUñ

Virgilius in.v. ęenei. Ingentẽq; gigas in⸗

entiq; molęchimera.
hios. inſula ðꝛ lingua ſyra.qꝛ ibi maſtix
gignit᷑. Syri em maſticẽ chion vocãt.⁊ in

de chius. a. ũ.pe.ꝓ.ꝗᷓ in ᷣmitiuo coꝛ. Iteʒ
chios ðꝛ filius. Itẽ Cinbs. chij.qͥdã iare
de quo ðꝛ Actl.xx. Sequẽti die venimus
circa chiũ. Scðm vᷣo aß Chius inſula
in qua bonũ vinũ naſci

qua fons eſt hebetes faciens.
Choa.eccła uel congregatio interpᷣtat᷑.

Chobal. ↄdẽnatus.vłↄdẽnatio interpᷣtat᷑.
Chodoꝛlaomoꝛ.interpᷣtat᷑ q̃ſi generatõ ma

nipuli. vel q̃ſi hñs decoꝛum manipulum.
Choeleth hebraice.gręce eccleſiaſtes. latie
concionatoꝛłâ. H
Chomoꝛ interpᷣtat᷑ laceſcẽs vel ꝓuocãs ſi⸗
ue laceſſiones aut puocationes.
Chonenias.interpᷣtat᷑ ꝑcuſſus dño.vłper⸗
cuſſio dſi.
Choꝛaula. .p.ðꝛ qͥ choꝛũ ducit.vel q ĩ cho
ro cũ cannulis cantat.qͥ alit᷑ ðꝛ choꝛaules.

ex eiſdẽ cõponit᷑. Ael choꝛaules cõponi

tura choꝛea ⁊ ago agis.ſ.qͥ agit choꝛeam.
vm hugl. Napᷣ. diẽ. Choꝛaules pᷣnceps

choꝛi.vłqͥ cũ canulł.i.ſiſtuł canit in choꝛo.

Choꝛe.interpᷣtatur caluaria.vel caluicium
vel caluus..
Choꝛea.reę.f.p.i.ludicris cantilena vł ſal⸗
tatio.⁊ ðꝛ a choꝛus Pap̃ᷣ.vo dicit. Cho⸗
rea ſonus ludoꝝ.cantus vel carmina.

Choꝛeb interpᷣtat᷑ mẽſa.vel maſſa.ſiue tem

☛

rane aut temptatio

oꝛeus interpᷣtat᷑ iracũdus.vel liber aut

de foꝛamine.
Choꝛicanus.ni.m.S.ðꝛ qͥ canit in choꝛo.vł
cum choꝛo.⁊ ðꝛ a choꝛus ⁊ cano.
Choꝛiciſta. idem.
Choꝛulus dimi.i.paruus choꝛus.
Choꝛus.ri.m.S.eſt multitudo in ſacr colle
cta. Dicit᷑ tñ ⁊ choꝛꝰlocus vbi canunt qͥ in
choꝛo ſunt.⁊ ðꝛa cõcoꝛdia. Alij dicuut ꝙ

choꝛus deriuat᷑ a coꝛona.eo ꝙ olim in mo

dum coꝛonę circa aras ſtarent ⁊ canerent.
ſed melius videt᷑ ꝙ coꝛona a choꝛꝰ deriue
tur. Vel choꝛꝰ ðꝛa coęuus.quaſi coęuoꝝ

cantus.vel ſocietas vel locus.Al choꝛus

deriuatur h̊ coꝛus.ri.quidam ventus col⸗

lateral gephyro.qꝛ vẽtoꝝ circulũ claudit·

qð chiuz dicit in

2ð

męẽſura decem modioꝝ.ſed h̊ ex hebꝛeo de
ſcendit qͥ vocat᷑ choꝛa ad ſilitudinem colł

Choꝛia em̃ hebraice colles appellant᷑.Co

aceruati em̃ triginta modij inſtar collis vi
dentur. ⁊ onus cameli efficiũt m ugui.
Item choꝛus eſt genꝰ muſici inſtrumenti
cũ duabꝰ cãnis.i.fiſtuł.p.vnã recipit ven⸗
tum.ꝑ alterã reddit ſonũ. Et coꝛus ꝓ ven
to non aſpirat᷑.ſed ꝓ alijs ſigtis aſpirat᷑.⁊
Pmã coꝛ.ſed ꝓ vento ꝓducit. AVñ. Conſo⸗

na turba choꝛus quotiens eſt aera cous.

mous. choi. m. g. eſt ꝑs celi. ſ. qua cęlũ ↄti
netur. vłipᷣm celũ. Itẽ iuenit᷑ chous choi
ꝓ qͥdam loco deqͥ
ſu venimus choum. =
Chremes.etis.ꝓpꝛiũ nomẽ cuiuſdã ꝑſonę
introductę in cmedia quadam Terentij.

Chriſeus.a. ũ.i.aureꝰ.⁊ ðꝛ achryſos quod

Actl. xxj. A recto cur

lite tangere chriſtos meos VUñ dñs noſter
antonomaſice ꝓpꝛio nomie dictus eſt chri
ſtus.qꝛ verus rex ⁊ ſacerdos fuit ⁊ chriſ⸗
mate vnctus.i.ſeptẽ donis ſpũſſancti ple⸗
narie delibutus. M
Chus int᷑pᷣtat᷑ ethiops vel tenebꝛoſus.
Chuſan interpᷣtat᷑ tenebꝛans donum vł ni⸗
gredo gtificationis. ů
huſauraſathaim. tenebꝛoſa iniquitas. vlł

.

nigredo im pietatis interptatur.
Chuſi.interpᷣtat᷑ ſecretũ.vel ſilentiũ vel ar
canum. aut ꝓfunditas.

CLiathus. thi. m. S.eſt qdᷣdã den⸗
dum. Et duodeci ciathi vnũ ſextarium fa
ciũt. Itẽ ciathus paruus ciphꝰ. cratercu/
lus poꝛrectoꝛiꝰ.⁊ coꝛ.pe. Uñ. Ex magnis
ciathis multi periere ſciatis.

vas ad biben⸗

eſt aurũ. Iñ chryſatus.a.ũ.i.deauratus. Cibariũ n. S. i. cibus.Et adiectiue cibariu
Criſis gręce.latine ðꝛ ſecretum vł iudiciũ .ij.qͥ vel qᷣ vel quod ptinet ad cibum.
Sed chryſos idem eſt quod aurũ. Cibatus. us. ui.i. comeſtio. declinat᷑ etiam

Chriſma eſt gręcũ.⁊ ſcribit᷑ ꝑ ch.⁊ ðꝛ vn⸗

ctio latine.⁊ ðꝛ a chryſos qð eſt aurum
Chryſolitus.m.s.eſt lapis pᷣcioſus ſimilis
guro cũ marini coloꝛis ſimilitudie.⁊ dicit
a chryſos qð eſt aurum.

Chryſopaſſus qͥdam lapis pᷣcioſus viridis

aureiq; mixturę.a chryſos qð eſt auruʒ ⁊
paſſos qð eſt poꝛrũ ꝓpter coloꝛem viridẽ.
Chryſoporthaſius lapis pᷣcioſus ęthiopi⸗
em̃ igneus.die aureus.
Chryſoſtomꝰ.achryſoſ qð eſt aux ⁊ omos
qð eſtos.dictus eſt Joannes Chryſoſto⸗
mus.i.aureum os.

cus quẽ lux celat. ꝓdit obſcuritas. Nocte

Chriſteeleiſon.ab eli qð eſt deus. dꝛ qödaʒ

vbum grecũ. ſ. eleiſon. i. miſerere. In chri
ſteeleiſon.i.chriſte miſerere.

Chriſtian iſmus.mi.cultus ⁊ ritus chriſtia

nox. ⁊ dicit᷑ a chriſtianus mos.
Chriſtianus.ni. AVñ chriſtiani a chriſto di⸗
cti ſunt.ſicuca iuda iudęi. Seu ab vnctõe
deductũ eſt ̊ nomen quod nomen bmum
in antiochia ꝑ Metri dicationem exoꝛtũ

eſt. vt habet᷑ Actl.xj. :

Chriſucola.ↄ.p.pe.coꝛ.i.chriſtum colens.

Chriſtus a chriſmate dict“ eſt. q̃ſi chriſma⸗
te vnctꝰ. Chriſma em gręce.latine dicitur
vnctõ.qð nomen chriſtus olim erat cõe ⁊

ſacerdotibꝰ ⁊T regibꝰ.qꝛ ⁊ hi qͥ vocabãtur
ad regnũ ⁊ qͥ ad ſacerdotiũ inungebantur
DBe regibꝰ habet᷑ in Eſaia. Bicite chriſto

meo Cyro.De ſacerdotibꝰ ðꝛ in pſal. No

agdiectiue cibatus.a.ũ.
Cibę.barũ.płis numeri.i.teſſere q̃dratę.ſ.
taxilli. “ “
Cibeles. lis.vel hęc cibele.lis.i.mat᷑ deoꝛũ
ſcʒ terra ꝗᷓ cibaria ↄfert.⁊ ðꝛa cibo.as. vel

potius a cubon qð interpᷣtat᷑ ſolidũ vel fir

mum. quaſi cubele. eo ꝙ int᷑ elementa nul
lum ſit firmius ⁊ ſolidius illo.vł ðꝛ ſica cu
belo monte in quo colit᷑.Et a cibele vel ci⸗
belo dicit cibelus. la. lũ.poſſeſſiuũ.⁊ cibe⸗
Ciboꝛiiũ.rij.n.s.quoddã vas ad cibos de⸗
ferendcoss.
Ciboſus.a.ũ.i.cibo plenꝰ. Iñ hęc ciboſitai
tatis.plenitudo ciboꝝ.⁊ ðꝛ acibus.

Cibus. bi. m. s.ðꝛ a capio.pis. aũt ðꝛ ci⸗
bus quaſi captus oꝛe.qꝛ capit᷑ oꝛe. etymo.
eſt non compoſitio. Item ᷣm NPapᷣ. Cybꝰ⸗

grecum eſt. Eſt aũt figura in geometria qꝗᷓ
longitudine.latitudine a altitudine ↄtine
tur. ſitq; coꝛpus ſolidum. Hec etiaʒ texera

dicit᷑ bis binibis. latine cubus.Huguitio
etiam dicit ꝙ a cubon qð interpᷣtat᷑ ſolidũ

ſiue firmũ dicit᷑ h cubus.bi.figura ſolida.

Vide infra in cubus.
Cibutũ.ti.n.s.i.arca cibiaria.

CLicada.dę.ðꝛ a cuculus.qꝛ ex cuculoꝛũ na⸗

ſcunt᷑ ſputo.vel dicũt᷑ ſica ſono quem faci
unt. aũt ðꝛ cicada qſi canendo cadẽs vł
cito cadens.etymolo.eſt non compoſitio.
Et ꝓdu.pe. VUnde Ouidius in pꝛimo de
de arte. Vere pᷣus taceant volucres eſtate

Nr

den⸗

£ .

zan
.

E.l
Va
unll
u

be⸗

lmn

⸗
cl
N
ſo.
l

cicadę. Fęmina qᷓ; inueni blãde. temptata

repugnet.Et vᷣm Seruiũ nõ durat vitail⸗

lius niſi ꝑ diẽ.Dicit em̃ ꝙ eodẽ die qͥ oꝛit᷑.

moꝛit᷑. AUñ qͥdam. Moοετ vita dies vna
cicada tibi. Sed aut falſum dicit aꝑte aut

alia animalia vocauit cicadas qᷓ; nos vo⸗

Cicatrix.i.veſtigiũ.obductio vulnerl. 18

acęco.as.qꝛ cęcat ⁊ obducit vulnera.qua

ſi cecatrix. aũt ðꝛ cicatrix.̃ſi ceſę carniſ
tritio.etymo.eſt non cõpoſitio. In cicatri
cula.dimi.i.parua cicatrix. In ⁊ cicatrico

ſus.a.ũ.i.plenus cicatricibuus.

₰

Cicẽdela.f.p.i.luſula.genꝰ ſcabꝛonũ.eo q

volans candeat.

ponit᷑ ꝓcandela.

Cicer.ris.n.t.eſt genꝰ leguminis.
Cicla.clę.f.p.⁊ hęc ciclas.cladis.quoddaʒ
genus pallij circũtextũ. ⁊ ↄtinens multos
intertextos cyclos.Et hęc cyclas.dis.ðꝛi
ſula ᷓ cum qͥbuſdaʒ alijs in cyclo diſpoſita
eſt.Cyclades em̃ fuerunt ſexagitatres in⸗
ſule circa deluʒ in oꝛbe ſitę. ⁊ ideo ſic dictę

ſunt.nõ qꝛ in oꝛbe ſunt digeſtę.ſʒ ꝓpt᷑ ſco⸗

pulos q̊ contra eaſdem ſunt ᷣm Hug. a

pias dicit. Cyclades iſule ſunt in ęegeo ma
ri. dicto ꝙ in cyclo.i.ĩ oꝛbe ſunt poſitę.Cy

clas.dis.genus veſtis a rotũditate dicta.
ſurſum ſtricta. deoꝛſum ampla. Unð inuue
nit᷑ in legenda beatę Zignetis. Induirme
dñs cyclade auro texta.Et coꝛ.penul.gti.
Statiꝰ.achilleidos. NPuppis ⁊ ĩ mari mu
tabant cyclades auras. Vñ in Gręcimmo.
Eſt cyclas pannus circũdat cyclada pon⸗
tus. Et ita teneas ꝙ a.mediante d. corri⸗

dianr Foeriinoruis tamen eam pꝛoducit
dicẽs. Bractea gemmata cycladem filo ca

uerunt in ſicilia

Cyclops.m.t.dðꝛa cyclus cycli.Et cydopeſ
naſcunt᷑ in India ⁊ in ſcythia.olim ſic di-

cti erant.qꝛ vnum oꝛbẽ.i.vnũ oculum hr̃e

in media fronte ꝑphibẽt᷑ hi ⁊ ariofagite di

cũt᷑.qꝛ ſolas feraꝝ carnes edũt.Cyclopes

iſti dicti ſunt eſſe fabꝛi Jouis.⁊ fabricare

fulmia eiꝰ in ęthna monte ſicilię. Iñ cyclo
peꝰ.a. ũ. Et ꝓð.pe. Vñ Virgilius.in. vij.

enei. Ferrũ exercebãt vaſto cyclopes ĩ an⸗

tro. Et Theodolus. Fulmia cyclopedes

Jouis imperio fabricantes.Et qͥda dicũt
vi cydopes eſt nomẽ cõe gentile ꝓð.pe.
Si vᷣo ꝓbum eã coꝛ. Itẽ inuenit᷑ cxcrops

puteos. cũ catena fera.
Cicur.i.placidus.mãſuetꝰ.prudẽs. łali.⸗/

LQifra eſt figura nihili.

pis ꝑ r. ⁊ tunc coꝛ. pe.ᷣ in obliqᷓs Añ Cheo

dolus. Egregio cycropi debetur cauſali⸗
tandi. ᷑ᷣᷣ“oͦ́ͦ́ð́ỹ

CTCyclus.li. ðꝛ a circulꝰꝑ ſyncopã. velagre⸗

cocydon.qð gręci rotundũ vłoꝛbẽ vocãt.

Cyclus cõponit᷑ epicyclus.ſemicycł.he⸗
micyclus. ab hemis ⁊ cyclꝰ.i.mediꝰ circu⸗

lus. Añ hemicyclꝰ qñq; ðꝛ ſeges dimidiũů
circulũ hñs.i.arcũ.Et ſᷣm cõpotiſtas.Cy

clus eſt ſpaciũ aliquoꝝ annoxꝝ in ſe rediẽs

Hm aliqͥs numeros.
CLiconia.f.p.eſt ꝗdã auis.⁊ ðꝛ a ſono qͥ ere⸗

„ .

pitat.q̃ſi cicania.qꝛ ſonꝰ potius eſt oꝛis qᷓ;

vocis.qꝛ eũ q̃tiẽte roſtro faciũt. Iñ ⁊ cico.:
. andett. nmniã qð ⁊ ciconiũ ðꝛ.vocãt hiſpani lignum
Cicendulũ.li.n.s.i.thuribulũ.vel licinꝰ.et·

longũ qͥ in hoꝛtis hauriũt aquã.qꝛ imitat

naturas illiꝰ auis leuatl ⁊ deponentis ro⸗
ſtra dũ clãgit. Eandẽ hoꝛtolani telonã vo

cant. Tale lignũ inuenit mõ ſuꝑ quoſdaʒ

ter cicures. placidi.quieti m apᷣ.

Licuriꝰ.rij.m. s.i.pꝛudẽs.tꝰ.cautꝰ.aſtutꝰ
vafer. placidus. manſuetus.

Cicurris.ris.m.t.eſt poꝛcus natus ex apꝛo
ſilueſtri.⁊ domeſtica poꝛa.
Cicuta.tę.f.p.pe.ꝓð.qꝗdã herba eſt a cecuſ

Ddicta. q̃ſi cecuta.qꝛ eiꝰ ſuccus nocet oculis

vbłqꝛ in tirio geniculato nodoſ hʒ occultos
vt cãna.ſicut ðꝛ foſſa cęca ꝗᷓ occulta eft
Cicuticẽ.m.t.pe.coꝛ.qͥ canit cũ cicuta.⁊ ðꝛ

acicute ⁊ cano Inð hec cicuticina femiaꝗ

—— .

canit cũ cicuta.

Eidaris. ris.f.t. eſt pilleus pontificał. ⁊ vt

dicunt. mitra. cidaris ⁊ tiara idem ſunt

CLCidon. donis.m.t.pueroruʒ amatoꝛ.Cido
nes pueroꝝ amatoꝛes. .

Cidonia ciuitas cretẽſis. Cidonia genꝰ po⸗

l mmi. Itez cidonia mala ab oppido qð eſt in
Cyclopęa ſaxa in quibus cyclopes habita-⸗ m u cidoniec
ffffiicit. Fit qͥʒ ex eo vinũ quo lãguentiũ deſi

creta dicta.ex quo pᷣmo pomũ cidonicũ cõ

deria fallunt᷑ nam vinũ repᷣſentat.
Cygnus eſt gene auis.ꝗᷓ ⁊ oloꝛ 8ꝛ. qꝛ tot⸗ ſit
albus plumis.a canendo dictus.eo ꝙ car
mina modulatis vocibꝰfundat. Iñn cygnu

lus.li.i.paruus cygnꝰ. Iñ etiã cygneꝰ.a.

ſ.⁊ cygninus.a.ũ.i.cãdidus.vład cygnũ
ptinens.vel de cygno exñs. Iñ cygnitus.
us.ui.⁊ eſt vxoꝛ cygni. Item a cygnus di
ctus eſt amnis qͥda cilicię cygnꝰ.tum quia
miram habet aquarum ſuauitatem. tũ da
autumno ⁊ ęſtate.qñ niues ſolunntur tu⸗
meſcit. QAuadam em lingua qᷣcqd eſt cgd⸗⸗

4

tenuis eſt ⁊ detus.

dum dꝛ cygnus . Reliqs votpibus anni

ℳ

Chile eſt ꝗdam figura apud grecos repꝛe

ſentat mille.

Chilia venter interpᷣtat᷑. Iñ chiliacꝰ qui in

ventre habet paſſionem.

Chiliarcha.chę.m. p.ðꝛ qͥ peſt mille militi⸗

hus queno millenariũ dicimꝰ.
hiliaſt

ppiratis. æ piratę ꝓ chilicibus.
ilicia puintia Aſię minoꝛis iuxta tauruʒ

montẽ. a cilice qdam nomẽ traxit. Iñ cili⸗

cus. a. ũ.pe.coꝛ.i.de cilicia erðĩs.
Ciliciũ.n.s.ðꝛ velamẽtũ factũ de pił capꝛa

rum vłtaxoꝝ vnð tentoꝛia fiunt ⁊ moꝛtui
oꝑiunt᷑ Iñ cilicinꝰ.a.ũ.de cilicio exiſtens

vt cilici na veſtis. —
Ciliuz.lij.n. S.i.oꝛdo piloꝝ qͥ in folliculo qͥ

oculus tegit᷑ ſiue in cilo creſcit.qð cõponi-

tur cũ ſuꝑ ⁊ inter.vt ſuꝑciliũ ⁊ interciliuzʒ.
LCilliba. bę.f.p.pe.coꝛ.mẽſa cibatoꝛia.ꝗ fini

ta comeſtione remouet᷑.⁊ ðꝛ a cilleo les. et

cibo.as.eęc ⁊ aſſidela ðꝛ

Cillones ſine aſpiratione dicunt᷑ hoies an⸗

guſti capitis.quoꝝ capita oblonga ſunt.

Cilũ.li.n.S.i.folliculus quo oculuſ tegitur
qꝛ

a cilleo.les. .

Cima. mę.qſi coma.ſ. ſummitas olex var

boꝛũ. ⁊ comg.
Cymba.bę.f.p.i.ima ꝑs nauis ⁊ viciniora
quis.ꝗ ⁊ ðᷣ cumba. Vñ ⁊ ipᷣa nauis ⁊ ſci⸗

pue parua qñq; ðꝛ cymba. Vñ płalit᷑ cym
bia. bioꝝ. dicunt᷑ pocula facta ad ſiłitudi⸗

nem cy mbeę nauis. =
Cymbala citabula ꝗqdaʒ ſunt.q̃ ꝑcuſſa ſein⸗

uicem tangũt ⁊ faciunt ſonuʒ.ſic dicta.qa
cũ bellematia ſimł ꝑcutiunt᷑.Et eſt cxmba
coꝛ.inſtr̃m muſicuʒ ppᷣe quo acci⸗

tur.i.aduoca.
Cimia vel cimicia ðꝛ qdaʒ herbaꝗ̃ valð fe⸗

trida. Tinea in veſtimẽtis.Eruca in olere

Teredo in lign o.Tarmus in lardo. Iñn ci

micoſus.a.ũ.i.plenus cimicibus.

Ciminile.lis.n.t.ðꝛ vas aq̃ticũ ad abluen

das manus.vt dicũt batinũ.

Ciminũ.ni.n.s.pe.ꝓð.eſt genus herbę vł
ſemis. qd vulgo ðꝛ cuminũ. ⁊ eſt calidum
ſſe putat calidũ me

⁊ ſiccũ. Añ Macer.E
dici ſiccũq; ciminum.

liaſte qdaʒ heretici ſunt. vide ſupꝛa che
hilices qdã pplłi ſunt qͥs vicit rinthiani
Nõpeius. Piratę erãt ⁊ ponunt᷑ chilices

los celat. ⁊ ðꝛa celo.as.vel ᷣm J⸗tlſt.

Limis grece interpᷣtat dulcis latine.

Cimiteriũ vel potiꝰ cęmiterium.n. s.ðꝛaci

mis qð eſt dulcis. ⁊ ſterion qð eſt ſtatio.qii

cimiſteriũ.i.dulcis ſtatõ animaꝝ.vł potiꝰ

coꝛpoꝝ. Nel ðꝛ cimiteriũ quaſi ciniteriu,

qꝛ ibi cinis moꝛtuoꝝ terit᷑. Ael ðꝛa cis.qꝛ
cis.i.añ eccłam ſolet fieri. In cęmiteriolũ.
id eſt paruũ cęmiteriũ. l
Cinara.rę.pe.coꝛ.inſtrm muſicũ eſt.⁊ dici⸗
tur a cieo.qð eſt mouẽ.q̃ſi ciens.i.commo
uens aera ſono ſuo.vłqꝛ ciet᷑.i.mouet᷑ ad
ſonandũ. Vñ dicit Pap. Cinarę ſunt aci /
tabula ꝗᷓ ꝑcuſſa in modulo ↄcitant.
incinnus.m. S. ð crinis qͥ ꝓplixe depẽdet.
Vñ Cantl.v.Cincinni mei guttis noctiuʒ
pleni ſunt. Iñ cincinnaculꝰ. a.ũ.i.capilla -/
tus.qͥ magnos hʒ capilloꝝ cicinnos. JItez

cincinnus ðꝛ pãniculus vetꝰ pannoſus et

detritus. ⁊ tunc idem ðꝛ cincinnoſus.a.ũ.
id ẽ panoſus. lacinioſus.tunicoſus Papᷣ.
vo dicit. Cicinni dicunt᷑ capilli dependen

tes. Iñ cincinnoſus.a.ũ.cui capilli criſpbi

dependent. vel crinitus ſicut mulier.
inctoꝛiũ.n.s.quo cingimur.a cinga

Linctura. rę.pe. pð.i.actus cingendi.⁊ id

△

̊ cingimur ⁊ ðꝛ a cino.

5

Cinctꝰ.cti.m.s.i.lata cinctura vk gona. Itẽ .

Mobilit᷑ cinctus.a.ũ.pticipii.

Cinctutus idẽ eſt qð cinctꝰ. Ande Oꝛatiꝰ
Fingere cinctutꝰ nõ exaudita cheregis
Cyne greęce.latine eniti vel cingre
Cyneędus.a.ũ.⁊ cynicus.a.ũ.in eodẽ ſenſu
a cynos.i.caninus.Dicunt᷑ etiã cyniti vei
cynędi molles ⁊ effemiati ⁊ immũdi. ſicut
canes q publice coeũt.⁊ ad vomitũ rede⸗-⸗
unt. At dicũt᷑ ſic ſatyrici.i.repᷣhẽſoꝛes qꝛ

rrephenſiõe lędunt ſicut canis moꝛſu. Ju⸗

uenał. Caſtigas torpia cũ ſis int᷑ ſocticos
notiſſima foſſa cynędos. Uñ ⁊ ꝑ excellen⸗
tiaʒ immũdicię.qͥdaʒ ph̊ᷣi hęretici dicti ſüt

cynici qᷓ publice ⁊ in patulo cũ vxoꝛibꝰ co⸗
cumbebãt.pᷣdicantes publice eſſe ↄ cũůben
X dum cũ vxoꝛibus in vicis ⁊ platęis ad mo
tet. Iñ h cimex.cis. aial valde fetidũ.⁊ p⸗
pꝛie iſte vmis.ſ.cimex naſcitur in carne ſu

.

dum canũ.qꝛ ↄiugiũ iuſtũ et.
Cinerica auis eſt cinereũ hñs coloꝛem·
Cineus.a.ũ.pe.ꝓð.nomẽ gentis.Et vt die
Maß. Ciuei oꝛti ſunt a Jetro genero moy

Cingulatus.ti. m. s. quoddã genus calcia⸗

menti. ⁊ vocant᷑ cingulati a qbuſdã ſoliati

Eingulũ.n. s. cinctꝰ.cti.ꝑ diminutionem
qð ⁊ h cingulus inuenit᷑. Iñ hec cingula
le.f. p. Et eſt cingulũ hoim.cigula vo alio
rũ aialiũ. Vñ. Cingula ſunt hoim. cigula

in

dan

1

q́; arboꝛ ipᷣa ſic dicic.

. 2* — „ „£

Eynicus.·a.i.i.caninus.a cynos.i.cals E
coꝛ.pe. Uñ Perſius.Si cynico barbã pe⸗

tulans nonaria vellat

Cynifes.fis.f.t.vel cynifex indecli.ꝓeodẽ

vel ꝓ alio genere paruaꝝ muſcaꝝ.i.ꝓ łin
gala cernicula. Et ðꝛ a cynos qð eſt canis.
⁊ ſic viðꝛ ꝑ c.ſcribendũ in pᷣma ſyllaba Sʒ

multi addunts.⁊ dicũt ſcynifes ꝑ ſc.in pᷣ⸗

ma ſyllaba.ita cõiter ſcribit᷑ Exo.viij. Fa
cti ſunt ſcinifes in hoibus ⁊ iumẽtl. Item
NPapias ponit ꝓ pᷣma lr̃ce s.⁊ dicit. Scini
fes culicũ genꝰ eſt.aculeis pꝑmoleſtum.Et
ſcias ꝙ in pſalmo ðꝛ ſcynifes ꝑ s.in pᷣma ⁊
vltima lr̃is. Dixit inquit ⁊ venit cynomia
⁊ ſcynifes.Et põt ſcribi ꝑ f.vel ph.in vlti
ma ſyllaba. In hiſtoꝛijs aũt ðꝛ ꝙ ſcynifes
muſceę ſunt adeo ſubtiles.vt viſũ niſi acu⸗
te cernentis effugiant.⁊ coꝛpus cui inſidẽt

acerbo terunt ſtimulo .

Ciniflo.flonis.m t.ð ille qͥ cum folliculo

ignis flãmã excitat.vel qͥ calamiſtrũ cale⸗

facit.ſ.ferrũ quo crines criſpant᷑ ic vul
go ciniferus dieceicktkt
Eyniphis fluuius eſt lybię.iuxta quem ma
gni abundãat hirci. Inñ cyniphei dicũt ma⸗

ioꝛes hirci a flumine africę vbi płimi funt

Ciner vel cinis huius cineris in eodẽ ſenſu
eſt ſcintilla extincta.⁊ ðꝛ a candeo.des.qꝛ

ex cãdoꝛe vel incẽdio fit Iñ cinereus.a.ũ.
⁊ cineꝰ.a.ũ.i de cinere exñs. Iñ ⁊ ciniſcu⸗

lus.i.paruus cinis. Iñ cinerulentꝰ.i.ple⸗
nus cinre. Et vt ðꝛ in OGręciſmo. Bis duo
noia ſunt ꝗᷓ ſubſtantiua vocant᷑. Quę iis.
vel in er. rectũ poſuere frequent᷑. At pul⸗

uer vel puluis.vomer vel vomis.ciner vł

cinis.cucumer vel cucumis.

2„

CQinnamolegus.pe.coꝛ qͥ legit cinnama. ⁊ẽ
ãadam auis arabię. eo ꝙ legat ⁊ texat nidũ

**

ex fructibus cinnanai–m.
Cinnamũ vel cinnamomũ.n.s.ẽ bꝛeuis ar⸗

buſtula.ſed mirę vᷣtutis ⁊ odoꝛis.cuiꝰ fru
ctus dicunt᷑ ſtacte. Et ðꝛ cinnamũ vł cina

momũ a canna.qꝛ coꝛtex eius in modũ cã⸗

narũ eſt rotundus ⁊ tenuis.⁊ tam coꝛtex

„ 9„ „

Cinnus.ni.m.S.i.toꝛtio oꝛis. Et cinnus cõ

mixtio quarũlibet reꝝ pꝛopoꝛtionał.⁊ cõ⸗
ponit᷑ cõcinnus.ni.

Cynocephalus.li.pe.coꝛ.i.gẽs hñs caput
ad modũ canini capitis.Et etiã quoddaʒ

genus ſimiax ſic dicit.

Eynogloſſa. ſę. ꝗdã herba. a cynos canis et

—

gloſſa qð eſt lingua. de ſimilitudie lingue
canis ſic dicta.vel qꝛ ad moꝛſuʒ uni mtri
ta cũ ſale.⁊ impoſita ſuccurrat.
Cynomia.mię.i.muſca canina ⁊ venenoſa.
⁊ ðꝛa cynos·i. caiss..
Cynos gręce latine ðꝛ canis.
Cinoth hebꝛaice. ðꝛ latie lamẽtatio hHiere⸗
mię. Vñ dicit iero.in ꝓlogo Reg. Hie
ſemias cum cinoth.i.cum lamentatiõibꝰ
ſauuiiiiis.
Cinus.ni.eſt genus arboꝛis vt dicũt lẽtiſcꝰ
Cinxia.xię.f.p.i. Juno a cingo.is.⁊ ðꝛſic.
qꝛ in eius honoꝛe ⁊ noĩe puellę maritatęci
gunt᷑. cum illis pſſit nubentibꝰ.
Cypariſſus.ſi.f.S.ꝗdã arboꝛ ꝗ̊ ⁊ cupꝛeſſus
⁊cypꝛeſſus vocat᷑.⁊ dꝛa cephas qð eſt ca⸗
put.qꝛ caput eius a rotũditate in cacumie
erigit᷑.vel dicta eſt cypariſſus a q̊̃dam eiꝰ
nois puèro in illam arboꝛẽ ᷣm poetas mu
tato. Inde hęc cypariſſa.ſę.nocturna ima
go. Et habet cypariſſus ſiue cypreſſus li⸗
gnum imputribile. ”l
Cyphus.m.s.idem eſt qð crater vłcãterꝰ.
Cyppus.pi.ꝑ geminũ p.ðꝛa cępi pſterito a
capio.⁊ ꝓ trũco ⁊ ꝓ cumulo trę ⁊ ꝓ lapið
moꝛtuo ſuꝑpoſito.⁊ ꝓ ceęmiterio.⁊ pꝛo in
ſtrumento quo reoꝛũ pedes reſtringũtur.
quaſi tenens pedes.
Cypꝛinũ.n.s.vnguentũ a floꝛe cypꝛo voca
tum cuius odoꝛem ꝓpᷣe fert.
Eyptuq'a um deczpꝛo vhinobiles viies
ſunt affluentes.⁊ ðꝛ a cyxpuuuus.
Cypꝛus.pꝛi.f.s.ꝗdam ciuitas.vłinſula in
eſt illa. dicta eſt cyprus. Vel cypros int
ptat᷑ mixtura. Vñ ⁊ illa inſula dicta eſt cy
prus qꝛ multeę ⁊ varię herbę ad ↄfectiões
faciendas in ea repiunt᷑. Iñ cypꝛius.a ũ.
zcyicus a.. gicacypꝛus hucc a. g.
genus coloꝛis.quod ibi valde abũdat. Et
hec cypꝛis.pꝛidis.i.venus.qꝛ in ea coli᷑.
Eadeʒ inſula ðꝛ ⁊ paphus.Et vt diẽ MPꝛi⸗
ſcianus in tractatu poſſeſſiuoꝝ. Cypꝛꝰ faẽc
ypricus. Cypꝛicus vo cypꝛiacus.a.u.
Chiragra grę.i.manuũ infirmitas.ſicẽ po⸗
dagra ðꝛ infirmitas pedũ.a chirus qð eſt
manꝰ ðꝛ chiragra. ⁊ podagra ðꝛ a pos qð

.
7

eſt pes ⁊ agros qð eſt tractus.cuʒ manus

„

vel pedes ↄtrahunf᷑.
Circinus.ni.m.S.i.machinula ꝗᷓ apud car⸗
pentarios circulũ efficit.
Circius.m.s.i.ventus qͥ diuſe ⁊ arit᷑ circũi
tum faciendo volat.⁊ ðꝛa circus.ci.
Circulatoꝛ.torl.m.t.ꝓpᷣe qͥ famã poꝛtat vel

q́́inqͥrẽdo nõ hʒ finẽ.⁊ ponit᷑ ꝓ deceptoꝛe
Fæ

irculatoꝛius. rij m. s. ð: d̊lectos toꝛnati⸗
Circ ũitoꝛes dicunt᷑ qͥ circſeũt vel eircũdãt

patrias a nundinis ad nũdinas deferẽtes
res venales.qͥ alio noie dicunt᷑ circũmea⸗

toꝛes.

Circulus li.idẽ eſt qð circus.q̃ſi dimi. et ðꝛ
a circus. Item circulus eſt figura planad

ſub vna linea cõtinet᷑.ad quã ex vno pun⸗
cto qð inter ipᷣ̃am eſt. omnes quęrecte du.
cuntur lineę ęque ſibi ſunt. Item circulus
armilla vel frerun..

Circũamictus.us.ui.⁊ adiectiue circũami⸗
ctus.a.ũ.a.cir cũa micio.⁊ debʒ ſcribim. ⁊

nõ ꝓferri qñ eſt vna ꝑs. Si aũt ſunt dueꝑ
tes.tũc m. ſcribit᷑ ⁊ ꝓfert᷑ ⁊ ua de ſimilibꝰ

Circũpes dis.m.t.a circũ ⁊ pes ðꝛ.Et ſunt

circũpedes obſeqͥa ᷣuoꝝ.vel ſᷣui obſequẽ
tes.vel ſcandalia ᷣm hug.

Circũcellio.onis.m.t.i.monachꝰ qͥ ꝑ diuer

ſas cellas ſꝑ vagat᷑.deuaſtãdo ⁊ deuoꝛan
do qᷣcqͥd inuenit ibi.qͥ ⁊ circellio ðꝛ.
Circũcilio.onis.m.t.viðꝛ dici a circũ ⁊ cel⸗
la. Et circũciliones ſunt qͥdam heretici ſic
dicti. qꝛ agreſtes ſunt.qͥs ſtocopicos vo⸗

cant. qͥ chꝛiſtum filiũ dei adoptiuũ.non ꝓ

pꝛium aſſerunt.
CLircũciſio.f.t.eſt in carne pꝛeputij abſciſio
q3 ſolis iudęis fit.⁊ ðꝛ a circũcido.
Circũferẽtia.f.p.ẽ extremitas cuiuſlibʒ rei
Circũ foꝛanꝰ.ni.m.s.eſt ille qͥ circũit foꝛum
cauſaꝝ.cauſa aduocationũ. vel foꝝ reruʒ
venaliũ cauſa decipiẽdi ⁊ auferendi aliqᷣd
q luſtrozz.
Circũluuiũ.luuij.eſt locꝰ quẽ aq̃ circũluit
Circũſcriptus.a.ũ.pticipiũ ĩ eadẽ ſiãẽtione

q̃̊ ⁊ ſuũ vbuʒ. Itẽ circũſcpᷣtꝰ.a.ũ.i.cautus

VYel callidus vel argutus vel ſtrictus
Circũſeptus.a.ũ.i.circũdatꝰ.vndiq; cictꝰ.
vel ſępe ambitꝰ.⁊ ðꝛ a circũ ⁊ ſeptus.
Circꝰ. ci.m. sS.i.circularis linea.⁊ ad idem
punctũ rediẽs. Vñ ⁊ h circꝰ.ci.dictꝰẽ locꝰ
rhome in quo eqᷣ currebant in circũitu cir
ca metã.i theatꝝ. Et qͥlibet locus in quo e
gqui ita currunt.põt dici cirecus.
Cirine regina fuit libyę.ꝗᷓ ex ſuo noĩe ciuita
tem ↄdidit.quã cirenen nomiauitt
Cirenus.pe.acuta.interpᷣtat᷑ hęres.

Chirocopus.i.vnguentarius qͥ vendit vel

opat᷑ vnguentũ.⁊ ðꝛ a chiros qð eſt manꝰ

⁊ copus laboꝛ. Idem ⁊ mirocopus qð cõo⸗

. Famirur a miron qð eſt vnguentũ ⁊ copus

Chirogphus.m.s.et h̊ cirographũ.eſt cuʒ
duo paciſcẽtes duas ſcripturas ſub eadeʒ
foꝛma vbox inter ſe ↄficiunt.⁊ mutuo ſibi
tradunt. vel ðꝛ inſtr̃m ſeu illa lr̃a in qᷓ debi
toꝛ ↄfitet᷑ ſe eſſe obligatũ creditoꝛi. Et ðꝛa

chiros qð eſt manus ⁊ graphus vł gphia

id ẽ ſcriptura. Item ab eiſdem ⁊ ſin qð eſt
a vł ſimul cõponitur ſingraphus.m.sS. vł
ſingraphũ.n. g. ⁊ hęc ſingraphia indecli.
Ertichirographus ⁊ ſingraphus ſeępe acci
piunt᷑ indifferenter Differũt tñ ſᷣm ꝓpeta
tem.qꝛ chirographꝰ ðꝛ cõſcriptio manuũ
ſcʒ cautio ꝗ fit ꝓpᷣa manu debitoꝛis.⁊ com
mittit᷑ creditoꝛi. Singraphus ðꝛ conſcri⸗
ptio.i.duoꝝ inſimul ſcriptio.Antiqᷣtus ei
debitoꝛ ⁊ creditoꝛ ſimul in ligno vel char⸗
ta ſcribebant.⁊ nomen creditoꝛis ⁊ nomẽ
debitoꝛis ⁊ teſteſ ⁊ ſummã pecunię.⁊ ime
dio h̊ͥ nomen ſingraphus capitalibus lr̃is
⁊ꝑ medium diuidebãt. Moſtea ſi creditoꝛ
plus exigeret qᷓ; debitoꝛ deberet.vel ſi de⸗
bitoꝛ denegaret depoſitum. vterq; affere⸗

bat partem quã habebat.vtrum duępar⸗

tes cõuenirent.⁊ illud ꝓpᷣe eſt ſingraphũ.
vel ſingraphus. Singraphus etiam dicit
nota aliqua vel ſcriptura in re aliqua con⸗
firmãda facta. ſicut in chartl publicis vbi
non vnus ſcribit tm̃ ſed płes ad confirma⸗

tionem charte.

Cirogrillꝰ.i.erinaciꝰ ſpinoſus maioꝛ eritio

Chiromãtia.tię.f.p.diuinatio ꝗᷓ fit in mau.

achiros ⁊ manus ⁊ mãtia diuinatio

Chironomãta.f.p.⁊ G̊ chironomans.tis.i.

ioculatoꝛ qlibet.qͥ manibus ſuis ludit.mo
uendo eas cũ cutelł.⁊ ðᷣꝛ a chiros manꝰ et

nomos qð eſt mouẽs. Iñ etiam h chirono

mon indeclinabile. in eodem ſenſu. ⁊ B chi
ronomon dictus eſt ioculatoꝛ ꝓpꝛio nomi
ne. quaſi ꝑ excellentiam leccacitatis et io⸗

CcCculationees.
Chiros gręce manus latine. .
Chirotheca. cę. i.manuũ tectura vłrepoſi⸗

toꝛium. a chiros ⁊ tego.gis.vel theca qð ẽ

repoſitio.ſ.ſcriniũ vel aliud vbi aliqd re⸗

ponit᷑. Et nõ ꝙ theca põt eſſe grecũ. et ſic
aſpirat᷑ cũ ſuis cõpoſitis. Ve põt eſſe lati
nuz a tego.gl.⁊ ſicñ aſpirat᷑. JIñ chirothe

carius. m. s. q̊ chirotecas facit vel vendit
Et chirothecariꝰ.a.ũ.adiectiuu.
Cirrus plicatura capilloꝝ in anterioꝛi par⸗
te capitl.⁊ ðꝛ a cirrim qð eſt tõdere. Iñ cir

ritus. a. ũ.i.crini tus. Añ. Eſt hõ cirritꝰ qͥ

cirros vertice potat.
. Chirurgic. pe.coꝛ.i. medicus mãau ⁊ ferro

ebi

bi
eſt
N
li.
cqᷣ
nu

gi⸗
si
bi
mmi

dit

e

s

4

in
in.

CLlis ꝓpꝛium nomen pr̃is Saul.
Ciſon int᷑pᷣtat᷑ lętificans eos vel duricia eo⸗
Lliſta. ſtę.f. p.i.ſcriniũ.⁊ ðꝛ a coſta.ſtę.qa a
coſtis.i.ex cãnis vel lignis qbus texit᷑ fit.
Et ſᷣm Papᷣ. Ciſta eſt grãdis coꝛbis Inðõ
ciſtella.i.parua ciſa.

Litat

mMonte illo exs. D
Cithiſus genus eſt arboꝛis pinguis a cithi

ſciſiõʒopans.⁊ ðꝛa chiros manꝰ et ago. ciuiũ vti poſſe vel gaudere. Añ Actl.xxij.

agis. In etiã chirurgicꝰ.a.ũ. Iñ etiã hec

chirurgia.gig.ipᷣa manuũ eius operatio.

Chirurgia etiam ðꝛ liber docẽs ſanarepla⸗
gas vulneeaer. en t e

.2

Ego multa ſumma ciuilitatem hanc conſe

Ciuis. .t.ðꝛ a coeo.eo ꝙ ciues coeãt ⁊ inſi
mul viuant.vel ðꝛa cio.cis.qꝛ citãt᷑ ad ſi⸗
mul habitandũ. Et inde ꝑ cõpoſitionẽ cõ
ciuis. Et dicunt᷑ ↄciues qͥ habitãt in eadẽ
ciuitate. Uñ qͥdã. HNõ bonus eſt ciuis qͥ ꝓ
fert ciuibus hoſtẽ. Pap.dicit. Ciues vo⸗
cati.qꝛ in vnum cetũ coeãt ſocietatis vicu
lo adunati ad cuſtodiendã legẽ. Iñ ciuita
cula.i.parua ciuitas.

Ciſterna.f.p.ẽ locꝰ aquaʒ colligẽs. Roteſt Ciuitas.tatl.f.t.eſt hoim młtitudo. ſocieta

etiã dici locꝰ ꝓfundꝰ vbi colligunt᷑ a plu
uiales. ⁊ ð ciſterna qſi inferius ſtricta.

Citatio eſt in ius vocatio vłinuitatio.vt ci
q́s de aliqͥ conꝗrit᷑.⁊ qrimonia ſua coꝛam

iudice depoſita. iudex emiſſo citatiõis edi

cto ad eius inſtantiã vocat vel inuitar ilũ

ad ſe in quẽ agere deſiderat qͥ cõqueſtꝰ eſt

Si vero in edicto iudex adijciat hanc caau
ſuuulam. Si in die ſᷣſcripto non veneris q̃ſi
contumax condemnaberis vel reputabe-
ris.tũc edictum olim dicebat᷑ ꝑemptoꝛiũ.
Hodie autẽ ſufficit ꝙ dicatur.Citamꝰ ta-⸗

lem ꝑpemptoꝛie.

2 — „

Etiã citatus idẽ eſt qð ad iudiciũ vocatꝰ.

Cithara doꝛica ligua ðꝛ pectus. Jñ hęc Ci
thara. rę.dicta ſic. qꝛ in initio credit᷑ fuiſſe
ſimiłhũano pectoꝛi.vt ſiẽ a pectoꝛe.ita ex
ipſa cantꝰ vel melodię edunt᷑. Sʒ paulati

poſtea fuerũt płes eiꝰ ſpẽs. Iñ cithariſta

ſtę.qͥ cũ cithara canit.Et citharedꝰ.pe.ꝑ.
Cithariſtes.tl.m.t.gręcũ.⁊ ẽ qͥdã mõs (idẽ

Citherꝰ.ri.m.S.qͥdaʒ mõs eſt. In citherea

rresę.i. venus ꝗᷓ in illo monte colit.vel quia
iuxta illũ montem fuit nata de ſpumama⸗
ris Inde cithereus.a.ũ.i.venereus.vela

ſo iſula vbi abũdat. Itẽ cithiſus genꝰ fru⸗

ticis.herba odoꝛifera.⁊ coꝛ.pe. Vñ theo⸗
dolus. Veſper oues cithiſo capꝛas depel

lit ab humo.
Citimus.i.ꝓximus. “”MYMU
Citropedes.vide infra ſitropedes.

CLitus. a. ſ.i.velox.agilis.viuax.⁊ ðꝛ a cio

cis. Vñ Terentiꝰ. Citꝰ puer natꝰ eſte ã
philo.Et componit᷑ cũ ꝑ.vt ꝑcitus.i.val

vecitus.

ad ciuem ꝑtinens.vel res ciuis

Ciuicus.a.ũ.pe.coꝛ.⁊ ̊ ⁊ hęc ciuił⁊ ̊ le.i.

Ciuilitas.tatj.f.t.mãſio ciuiũ.vel builegio

tis vinculo adunata. ab eodẽ iure viuẽdi.
Et ciuitas nõ ſaxa ſed habitatoꝛes vocãt᷑

lades. dis. f. t. ð᷑ꝛ fames ꝗᷓ fit ex ſterilitate

frugũ.ex quoxꝝ carẽtia ſeò᷑ fames.⁊ dici⸗
tur a dadeo es. eo ꝙ tũc res ĩęq̃lit᷑ ↄtigat
vel a gladius.qſi glades. Mꝛope em Cla⸗
des ðꝛ eſſe peſtilẽtia.ꝗᷓ fit ꝑ gladiũ ſiue ꝑi⸗
terfectionem factã a gladio ᷣm Hugl. Pa
pias vo dicit. Clades dicta ꝙ currẽdo fa⸗
cta ledat vel clã data.clades moꝛbꝰ tabes
calamitas ꝑiculũ. Et differũt. clades.ſtra

S. 4. l. vvelox.a cito. as. ⁊comꝑat᷑. ges.⁊ moꝛbus. Vñ. SDe fructu ſterili põt

clades bñ dici. Dicit᷑ ac ſtrages occiſio fa
cta ꝑ hoſtes Quę venit ex paſtu coꝛruptõ
ſit tibi peſtis. Inde cladecula.i.parua cla
Qlãdeſtinus.a.ũ.i.occultus ⁊ latens.
Clãdeſtinũ coniugiũ eſt deſpecta ꝑſonarũ
ſſentia. vł iur ſolẽnitate vel denũciatiõe
nõ ſmiſſa ſine ſacerdotis bñdictiõe occul⸗
tum mrimonium. N

Qlãdeſtina electio ðꝛ ꝗᷓ in cameris ꝑ occul⸗

ta ↄuenticula fit. vel illa quã canonici in
ſe ſecretã tenent.
Chlamys.dis.f.t.i.palliũ qð ex vna ꝑte in

duit᷑ neq; cõſuit᷑.ſed fibula infrenatur Et

chlamys eſt veſtis militũ.purpura reguʒ
ſtolaſacerdotũ.toga aduocatoꝝ.birrhus
ruſticoꝝ vel cuſtodũ.cuculla monachoꝛũ
vt.C. de veſti.alo.⁊ aura.li.xj.

Llamoꝛ. moꝛis. a clamo. as. ðꝛ. ⁊ eſt clamoꝛ

rationabiliũ. clangoꝛ vo irrationabilium.

Clanculus.a.ũ.i.occultus.dubius.

Clangoꝛ. oꝛis.i.ſonus.⁊ eſt irrationabiliũ.
vt anſeꝝ.tubaxꝝ.alaꝝ.ſʒ clamoꝛ rõnabiliũ
Añ.Clamoꝛẽ faciũt tibi res rõne fruẽtes
Clangoꝛẽ faciũt tibi res ratiõe carentes.
CQlaredo. dinis.f.t.i.claritas.⁊ ðꝛ a clarus.
Inde hęc claritudo.in eodem ſenſu.Et vt

f 3

ro inſula in qua colit᷑.

dicit Papᷣ.Claritas eſt ſplendoꝛis.clari⸗
tudo nobilitatis.

Clarigatio.onis.i.clara actio.ſ. ã exponit

clara ⁊ apta voce.Et põt eſſe vbale a clari

go. as.i.clarigationẽ facere.i.cauſas belli C

exponere.Et eſt ſumptũ a rhomana ↄſue

tudine. Cũ em rhomani hoſtibus bellum

indicere volebãt parpatratꝰ ad fines ho⸗
ſtium ꝓficiſcebat᷑.⁊ clara voce eis expone
bat. ꝗbus de cauſis belluʒ indiceret. Quę
cauſaꝝ expoſitio clarigatio dicebat᷑.quia

clara voce fiebat. Expoſit aũt cauſis.ha⸗
ſta emiſſa ĩ fines. indicebat pugnę pncipiũ

77

Alariꝰ. rij. i. ſol.⁊ ð a clarus.ri.vel ðꝛ a cla⸗

CQlarus.a.ũ.i.ſplẽdidꝰ.pſpicax.illumĩoſuſ

⁊ðꝛa cęlũ.eo ꝙ ſplẽdeat.Et cõponit᷑ cũ ̊

vt ſclarus.⁊ cũ qᷓ;.vt q;clarꝰ.ambo ꝓ val
de clarus.Et ꝓð.cla. Vñ qͥdam. Quid ti⸗
bi nobilitas qͥd vᷣtus clara parentum.

Claſſicariꝰ.i.pꝛoꝛeta qͥ nautis imperat.
Claſſitũ.n.S.i.coꝛnu vel tuba vł alið iſtm
cauſa ↄuocãdi factũ.⁊ ðꝛ a calo.as.qð eſt
vocare.Claſſitũ etiã ðꝛ ſignũ bellicũ vł ſo
nus tubę. vel alterius inſtr̃i bellici. ꝛo/

pꝛie tñ claſſituʒ eſt concentus ⁊ concoꝛdia

oim inſtroꝝ inſimul ſonantiũ.ſiue ſint tu⸗

etiam hoies.

Claſſis.f.t.ð multitudo nauiũ.Dicit᷑ tñ et

claſſis vna nauis.⁊ ðꝛa calõ.qð eſt lignuʒ

qꝛ de ligno fit. Claſſis etiaʒ ðꝛ coꝛnu ꝑ qð

vocant᷑ hoĩes. Et qꝛ alia hẽbãt ſiꝗ bellica
rhomani milites qᷓ; pedites.iõ milites di⸗

cũtur qñq; claſies.qñq; etiã taʒ milites qᷓ;

plebei dicunt᷑ claſſes.Cũ em Rhoiulꝰrẽ
publicã inſtituiſſet rhomanos in duas p⸗
tes diuiſit.ſ.in nobiles ⁊ igbiles.⁊ vtrãq;
ptẽ daſſẽ appellauit a qbuſdã claſſit qꝛ tã

iſti q; illi ſuũ claſſitũ.i.ſuũ ſignũ habebãt.

ſed illi ſcʒ nobiles dicebant᷑ pᷣma claſſis.igᷣ
biles ſecunda claſſis. Añ. Nauem dic claſ
ſis.eq̃tum ſit in oꝛdine claſſis. Naues col⸗
lectas dic claſſem ſigre. ”

Clatrus.m.s.i.repagul ũ qð opponit᷑ oſtio

vel ipm oſtiũ.pcipue hoꝛtoꝝ.vinearuʒ.⁊
viridarioꝝ.vł trũcꝰ. AUñ Oꝛatius. Obie⸗

ctos valeat cõfringere clatros.ſᷣm ab.
Clatri ligna volubilia in caueis validiſſi-

mi fuſtes.qbus oſtia obſerant᷑ vallio

Claua.uę.f.p.eſt baculus hñs maſſam fer⸗
ri in fine.⁊ eti aliqñ in pncipio ꝗᷓ vulgarit
ðꝛ maſſa.⁊ ðꝛ a clauus.ui.qꝛ ẽ clauꝰferreiſ

4

—

beę ⁊ coꝛnua i bello.ſiue ſint campanę.ſiue

relegata. cateig dꝛ. Et differunt dlaua.

dcdauus.⁊ clauis. AUnð. Claua ferit clauis

aperit.clauus duo iungit. Indue te clauo
rege dauo.pcuteclaua.
lauatus.a.ũ.i.clauis.ↄfixus.vł clauo ve
ſte vel inſtro oꝛnatus ⁊ pparatus.⁊ dicit᷑
aclauus Itẽ clauatꝰ.m.S.eſt qðᷣdã genus
calciamẽti peduz. ⁊ dicũt᷑ clauati q̃ſi claui
lati.qꝛ minut clauis.i.acut ſolea calig vi
Claudicariꝰ.a.ũ.qͥ cito claudicat.vł (ciat᷑.
ſepe.⁊ ðꝛ a claudico.as. Inuenit᷑ etiã hec
claudicaria.rię.f.p.i.nauis oneraria vłſo
Claudus.a.iũ.q inęãliter incedit. Jñ(noꝛa
claudulus.a. ũ̊. dimi. a claudus.
Clauiger.a.ũ.pe.coꝛ.qͥ claues gerit.Inue⸗
nitur etiã ſubſtãtiue declinatũ.in quolibʒ

genere. ⁊ cõponit᷑ a clauis ⁊ gero. Poteſt

etiã cõponi a claua ⁊ gero.ris.⁊ tunc ideʒ

eſt quod clauem gerens. .
diltae tus cl entum. Qlauis.is.f.t. faciens actm̃ ſingularẽ in em
Claſſariꝰ.rij.m.s.i.tubicen.⁊ ꝓpᷣe militum

vel in im. ⁊ ablatiuum in e.vel in i.⁊ actm
plem in es.vbłin is.eſt inſt̃m aperiẽdi ⁊ ſe
randi ſeros.⁊ ðꝛ a claudo.is.quia claudit
Inñ clauicula.fę.p.i.parua clauis. In etiã
clauicularius.m. S.qͥ poꝛtat claues. et hęc
clauicularia.rię. in eodẽ ſenſu. Itẽ clauis
pꝓut ſumit᷑ in theologia. eſt ptãs ſoluendi

pere. indignos excludere debeta regno
lauſtrũ.n.s.ðꝛ inhabitatio religioſoꝝ.vł
domus includens monachos ⁊ moniales

⁊ligãdi.q̃ eccleſiaſticus iudex dignoſ reci

