echinades vndis. .
Oblinio.niſ.niui.a.q.i.placare.lenẽ vłdul
cẽ facẽ.⁊ ð ab ob.⁊ linio.nis. Ałoblineꝛe
i.inungere. Iñ oblinit.a.ũ.i.linitꝰſiue in
unctus. Or etiam oblinitus.i.placatus le
nis factus. .

Oblino.nis.obleui. oblitũ.a.t.i.ificere. de⸗

turpare. q vulgo ðꝛ empegacare.
bliquo.qᷓs.aui.a.p.i.trãſuerſũ facere vlł
nõ rectũ.ſiue nõ ęquũ facere.⁊ ðꝛ ab ob.et

liquo.qᷓs. Iñ obliquꝰ.a.iũ.i.nõ rectũ.ↄtra

riũ.curuũ. Vñ dicit Mapᷣ. Obliquat trãſ

uerſũ facit.Obliqꝗᷓ.i.non directa. ↄtraria.

curua.⁊ ꝓd.li. Mõt etiaʒ obliqͥ cõponi ex
ob. ⁊ liquo.q̃s.⁊ tũc ẽ obliq̃re ob vel ↄtra
liquare. Et coꝛ. li. JUGU
Oblittero. as. a. p. i. delere. obliuioni trade
re.Et inde oblitteratꝰ.a. ũ. .

Obliuiſcoꝛ.erl.oblitꝰſũ.d.t.i.memoꝛiã ali⸗

cuiꝰrei amittere. ⁊ ↄſtruit᷑ cũ gtõ ⁊ actõ. vt
Obliuiſcoꝛ.tui.vłte. Iñ hęc obliuio.onis

Et inde obliuioſus.a.ũ.i.obliuione plenꝰ
q facile obliuiſcit᷑.

Obnitoꝛ.terl.d.t.i.obſiſtere.obluctari.cõ⸗

quaq; niti ad obſequu. H
Obꝛadio.aſ.n.p.i.circũcirca vłↄtra ſplẽdẽ
Obꝛepo.pis.n.t.i.vndiq; vel ↄtra repere.

tradicere.vel renuere. ANel obniti i. circũ⸗

vel quaſi latent᷑ ſubintrare.lxj. diſ nullus

inuitus.⁊ ðꝛ ab ob.⁊ repo pis.

Obꝛuo.is.a.t.i.ſternere.⁊ ðꝛ ab ob. ⁊ruo.

Obſcuro.ras.raui.a.p.i.facere obſcurũ.⁊
ðꝛ ab ob. ⁊ cura. cure.

Oblecũdo. das. n. p.i. obedire obtpare.

Obſero. ris.obſeui.obſitũ.n.t.i. Otra vel

vndiq; ſeminare.vel plantare. vel tegere.

Vñ Lucanꝰ. Obſita funera celat᷑ purpu⸗
ra lana. Sʒ obſero.ris.rui obſertũ. a. t.i.

ptra ſerere.otra mittere. cõmiſcere.
Obſeruo.as.are.a.p.inuenit᷑ in duab⸗ſiãti

onibꝰ. In bona ſigtiõe.i.qſi vndiq; Puare

adimplere.vt Iſte obᷣuat pᷣcepta domi
ni. In mala ſigtione obſeruare.i.q̃ſi cõtra
Hᷣuare.vt Obſeruabit pctõꝛ iuſtũ.·i.inſidi⸗

atur iuſto. Vñ. Complet ⁊ exequit᷑ obſer⸗
uat ⁊ inſidiat᷑. In obſeruãs.antis.ge.ois.
Et hee obſeruãtia.tię.Et obſeruatio.oniſ
Et eſt obſernantia cult⸗ religionis. Sʒ ob
ſeruatio. eſt curę ⁊ doctrinę ⁊ artis.
Obſideo.des.a.s.vel obſido.dis.i.circa ſe
dere ⁊ cingere.vndiq; circũdare ⁊ ppe ex
pugnãaãdi cauſa. Iñ hęc obſideo.onis.i.ob
ſidendi actio.
Obſoleo.es.obſoleui vłobſolui.obſoletũ.

vel obſolitũ.i.diſſueſcere.ab vſu recedere
⁊ in obliuionẽ venire.vileſcere.ppt᷑ feto⸗
rem deſeri. vt Iſte locꝰ obſolet.i.ab vſu re

cedit. vileſcit. ppt᷑ fetoꝛẽ deſerit᷑.vʒ hug.

Priſtianꝰ vo in.ix.libꝛo ſic dicit. Obſoleo

quoq; obſoleui facit.Hõ eſt em a ſoleo.qð

ſolitus ſum. facit ſiue ſolui ſteritũ ſjm Sa
luſtiũ.ſed ab obs.⁊ oleo.ſicut obſcenꝰ.ab

obs.⁊ canẽdo.vel cęno.⁊ coꝛ.lo.obſoleo.

Iñ obſoletus.a.ũ.

SPBbſono.nas.pe.ꝓd.i.cenare.qꝛ cena ↄtra

ſomnũ ſolet ſumi.Sʒ licet ita obſonare in

ueniat᷑ ſimpliciter ꝓ cenare. ꝓpꝛie tñ obſo

nare eſt poſt cęnam contra ſomnũ aliq̃d co

medere.⁊ ðꝛ ab ob.⁊ ſomnus. Inde hB̊ ob-
ſomniuʒz.i.ꝑuus cibus.⸗ delicatus. q̊ͥ poſt
cenam contra ſomnum ſumit᷑. AUñ quilibʒ
modicus ⁊ delicatꝰ cibus inter alios ſum⸗
ptus ðꝛ obſonium.quod vulgo compana

ticum ðꝛ.Et ab obſoniũ ðꝛ h̊ obſonatꝰ.tus
i.actus obſonandi.vel ipſa cena ſiue ob⸗
ſonium.vłſumptus qui expendit᷑ in cena
ſiue obſonio. Inuenit᷑ etiam obſonoꝛ.aris
d. p. in eodem ſenſu. Item inuenit᷑ obſono

nas.i.cõtra ſonare.⁊ ðꝛ ab ob.⁊ ſono.nas

Et coꝛ.ſo.ſed qñ componit᷑ a ſomnꝰ ꝓdu.

ſo. AUnde. Obſono ceno tamen obſono de

ſono fertur.

—

Obſtetrico.as.a.p.i.officiũ obſtetricis ex⸗
ercere. AVñ Exoð.j. Obſtericandi habent

ſcientiã. Iñ obſtetricãs.antis.ge.oĩs. Uñ

Job. xx vj.Et obſtetricante manu eiꝰedu⸗

ctus ẽ coluber toꝛtuoſus.QAbſtetricãte in⸗

tellige.i.leuit᷑ educẽte.⁊ ſuauit᷑ cõtractãte

ſine animi ↄturbatiõe.Et ꝓd. hbe.
Obſtino.as.aui.a.p.i.i malo durare facẽ.
et in malo ꝑſeuerare intẽdere.et ðꝛab ob.
et teneo.nes. Iñ obſtinatus.a.iũ.i.i.malo
induratus.obfirmatꝰ vel intentꝰ. Et obſti
nate adu.i.iĩ malo ꝑſeueranter vel intente.
Inuenit᷑ etiã obſtinat in bona ꝑte.i.ibo⸗
no ꝓpoſito firmꝰ et ſtabilis. An Ruth. /
Didens ꝙ obſtinato.eſſet animno.
Obſtipo.pas.a.p.i.inclinare.
Obſto.as.ſteti.ſtitũ.n.p.i.nocere.ĩpedire
ↄoſtare.et ðꝛ ab ob.et ſto.ſtas.

Obſtrepo.pis.pui.pitũ.n.t.i.ob vel Ptra

ſtrepere.⁊ ð ab ob. ⁊ ſtrepo.is.⁊ coꝛ.ſtre.
Obſtringo.gl.xi.a.t.i.vndiq; łotra ſtrigẽ.
Obſtrudo.dis.a.t.i.cõtra.vł ob aliqd vel
vndiq; trudere.includere.vel abſcõdere.
Obſtruo.is.a.t.i.otra ſtruẽ.vel vndiq; ob

turare. obijcẽ.iĩpedire.claudẽ.abſcondere
Obtẽpeꝛo. as.n.p.i.obedire.ↄſentire.ob⸗

ſequi.vel iuſſu iudicis parere.
Obtineo.es.ui.tentũ.a.s.i.impetrare.ad⸗
qrere.et ðꝛ ab ob.⁊ teneo.nes. Iñ h̊ obtẽ⸗
tus.tus.i.impetratio.adqᷣſitio.et coꝛ.ti.
Obtingo.gis.tigi.a.t.i.vndiq;.vł contra
tangere vel accidere.⁊ ðꝛ ab ob.⁊ tãgo.gꝗl.
Iteʒ accidit malũ.Euenit caſu. Obtingit
ſoꝛte. Contingit facto.
Obtrudo.is.a.t.i.ↄtra vel ob aliqd vel vn
diq; trudere.includere.abſcondere.
Obtundo.dis.obtudi.obtuſuʒ.a.t.i.cõtra
vel vndiq; tundere.obturare.in anguſtia
claudere.vel ꝓhibere.obſerare.obſurda⸗
re.oppꝛimere.⁊ ðꝛ ab ob.⁊ tundo.dis. Iñ
obtuſus.a. ũ.
Obtueoꝛ.eris.obtutus ſũ.d.s.vel obtuoꝛ.
eris.obtuitus ſũ.d.t.i.ↄtra vel vndiq; vł
ob aliqͥd tuerſi. .
Obturo.ras.raui.a.p.i.claudere.ſtipare.
⁊ð ab obtundo.dis. Iñ obturãs.tis.ge.

oĩs. Vñ NPropheta.Sicut aſpidis ſurdę.

⁊obturãtis aures ſuas.i.claudẽtis.Et ob
turatus.a.ũ.Et ꝓd.tu. AUñ in Auroꝛa ðꝛ.
Lex ait oꝛa boui nõ obtures oꝑanti. Vnð

Proũu.xxj.Qui obturat aures ſuas ad cla

moꝛem pauperũü. .
Obuerſoꝛ.arl.atus ſũ.d.p.i.ouerſari.
Obuio.as.aui.n.p.i.eſſe obuiũ alicui iĩ via
4 .

Virtus altiſſimi obumbꝛabit tibi.

ↄtraire.⁊ ðꝛ ab ob.⁊ vio.as. In obuiꝰa.ũ.
Iñ obuie u. ꝓ q̃ ſepe ponit obuiã aduer
bialiter. qñq; loco aduerbij loci.qñq; loco
aduerbij qualitatis.

Hbumbꝛo. bꝛas. a.p. i. vndiq; vmbꝛare re

frigerare. ⁊ ð ab ob.⁊ vmbꝛo.bꝛas. Unð
Lucl.j.Angelus ad MMariã virginez git.

Occaleo.les.lui.n.S.i.obdurare.indurere
callũ facere.vt ANulnꝰ occaleſcit cũ incipit
ſanari. ⁊ ab ob.⁊ calleo.les. Iñ occale⸗
ſco.ſcis. iuncho..
Occano.nis.nui.n.t.idẽ qð occino.nis.
Occęco.cas.care.a.p.i.valde cęcare.
Occẽto.as.i.frequẽt᷑ occinẽ.ab occino.nis
Occido.dis.di.occaſũ.n.t.i.otra vel ſił ca⸗
dere.moꝛi.⁊ ðꝛ ab ob.⁊ cado. Et coꝛ.ci.in
pſenti ⁊ in ſterito.Et ſic ſumitur Ecclłs.j.
Orit᷑ ſol ⁊ occidit.Et ab apło.Solnõ oc⸗
cidat ſi ngiracunat⸗ veſtrã. IJñ occiduus.
a.ũ.i.cadẽs. Itẽ occido.dis.di.occiſuʒ.et
tũc ꝓd.ci.vbiq;.⁊ cõponit᷑ ab ob.⁊ cędo.
dis. cęcidi. Et ſic ſumit᷑ Sapᷣ.j. Os qð mẽ
tit᷑ occidit aiam. Vñ in gręciſmo ðꝛ. Occi⸗
do ꝑimo.ſed denotat occido laboꝛo.
Occino.nis.nui.n.t.i.canere.vel cõtra.vł
vndiq; canere.vel cõcinare.vel cõcantare
vłinfamię carmẽ cũ certo noie dicere.⁊ ðꝛ
ab ob. ⁊ cano.“nis.
Occo.cas.caui.a.p.i.ſecare.ſcindere.trun⸗
care.ſemina terra oꝑire. ropꝛie quidem
occare. eſt cũ ruſtici aratiòe ⁊ ſatione facta
dimiſho bobus grides gitbas cedunt e
gonibus frangũt. Et ðꝛ occare.quaſi occę
care.qꝛ operiat ſemina. Et tũc eſt occatio
quaſi occęcatio.ſʒ ponit᷑ ꝓ ſcindere. velſe
care.vel trũcare.ſicut dixi. Vñ. Noco co.:.

luʒ baiulat. lacheſis trahit.atropos occat

Iñ hęc occa.cę.qðdã inſtrumẽtũ ad terrã
ſcindendã.ſicut raſtrũ. Occo cõponit᷑ cuʒ
ex. vt exocco.cas.i.valde occare. Reocco
cas.i.iterũ occare. ä
cculo.lis.lui.cultũ.a.t.i.abſcõdere.tegẽ
claudere. celare.⁊ ð ab ob.⁊ colo.lis. AUñ
Ouidius in bᷣma epi.Oſſa ruinoſas occu⸗
lit herba domos. Iñ occulto.tas.i.frequẽ
ter occultare. Itẽ ab occulo ðꝛ occulxꝰa.ũ.
.i.abſconſus.tectꝰ clauſus.Et ꝓd. pᷣmam
poſitione. Vñ Oꝛatiꝰ in pᷣma epi. Occul⸗
tum viſus decurrit piſcis ad hamn.
GOccumbo. bis.n.t.i.cõtra aliqᷣd cũbere.Et
occubo.bas.ꝓ eodẽ.⁊ ãbo faciũt Feradi
3

D

cubui. Et ſupinũ in cubitũ.

Occupo.pas.pare.a.p.i.iuadære.q̃i ex im⸗

pꝛouiſo vel ante caꝑpe.⁊ ðꝛ ab ob. ⁊ capio.

pis. Et inde cõponit᷑ hoccupo.pas.i.ante

occupare. Itẽ exoccupo.pas.i.expedire.
⁊ coꝛ.cu.Itẽ occupare capit᷑ qũq; i mala ſi
gnificatiõe.⁊ qñq; in bona.Et ꝓpꝛie mo⸗
bilia occupant᷑.⁊ imobilia inuadunt᷑.vt ĩ
glo. ſuꝑ h̊ vᷣbo.i.c.generali.ð.elec.li.vj.
Occurſo.ſas.i.frequẽter occurrere. cõtoꝛ
Ocioꝛ.arl.d.p.i.ocio vacare. Iñ ociabũdꝰ⸗
a.ũ.i.ocioſus.vel ſiłis ocianti.
Ocreo.as.a.p.i.calciare ocreis.Et cõponi

tur cũ ex. vt exocreo.as.i.ocreas extrahẽ.

Gn ocreo.as.i.ocreas induere.
ctuplo.plas.a.p.i.octuplũ facere.octies
multiplicare.Et coꝛ.tu.
Oculo. las.lare.a.p.i.oculos dare.vt Be⸗

oculauit iſtũ.i.dedit ei oculos. Et cõponi

tur cũ ex. vt exoculo.las.i.oculos extrahẽ

Odio.odis.odiui.oditum.a.q.i.odio hr̃e.
Vnñ ꝓpha.Odiui eccleſiã malignantium.
Inñ Odi. odiſti. odit.oſũ.vᷣbũ defectiuum
in eodeʒ ſenſu. Hñ ꝓph̊a. Perfecto odio
oderam illos. Iteʒ Amos.v. Odi ⁊ ꝓieci
feſtiuitates vr̃as.Et habet tm̃ pſteritum ⁊
ea ꝗᷓ foꝛmant᷑ a ſ̃terito.Et accipit᷑ in ſenſu
hſentis ⁊ ſteriti.Et ſunt quattuoꝛ ſicut pa
tet.S.in memi.Et ab odio.dis.ðꝛ h et hęc
odibilis.⁊ le.i.odio habitꝰ.vel habilis.
Et hͥ odiũ.odij.i.inueterata inimicitia de
vltione cogitas.Et odioſus.a.um.i.odio
plenus odio habitꝰ.⁊ qñq; ſic ðꝛ odio hñs
Et in eodẽ ſenſu ðꝛ odioſicꝰ.a.ũ.Odi odi⸗
ſti neutꝝ ẽ tertię ↄiugatiõis.Sʒ odio odis
actiuũ eſt cum ſuis compoſitis. Item odi
odiſti ꝓd. pᷣmã. Sed odio.odis.coꝛ.pᷣmã.
⁊ eſt quartę ↄiugatiõis. AUñ Oꝛatiꝰ ĩ epi.
NProdigꝰ ⁊ ſtultus donat ꝗ̃ ſpernit ⁊ odit
Itez Ouidius de arte. Odimus accipitrẽ
Tia ſemꝑ viuit in armis. Ande quidam.

☚ £ S

ctiuuʒ fit odit neutrum pducit᷑ odit. Et

odio.odis.olim faciebat futurum indicati

ui in bo. Hñ Proũu.j.Et inpꝛudentes odi

bunt ſcientiam. ſed modo facit in am. vt

odiam.

Odoꝛo.ras.a.p.⁊ odoꝛoꝛ. rar d. p. i eodeʒ

ſenſu. i. odoꝛẽ ꝑciꝑe.vel odoꝛẽ acciꝑe. vel

olfacere. Vñ Beñ.viij.Odoꝛatꝰẽ domin⸗

odoꝛẽ ſuauitatis. In odoꝛatꝰ.tus.tui.id ẽ

actꝰ vel paſſio odoꝛãdi. Et ðꝛ odoꝛatꝰ. q̃ſi

odoꝛis geris tactus.vel tractꝰ.⁊ẽ etymoł.

Iñ odoꝛabil.l

nis. ſm antiquos.

abik. le. ⁊ odoꝛabilit᷑ adu. Et hęc
odoꝛantia. tie. 8

Offendo.dis.di.ſũ.a.t.i.aliquẽ facere ira⸗

ſci vel inuenire. Cũ em ad lapidẽ offendi⸗
mus.illũ inuenimus. Iñ hęc offenſio.oniſ
⁊ hęc offenſa.ſę.i.culpa foꝛefactũ.⁊ h̊ offẽ⸗
Hffenſo.ſas.ſare.i.frequẽter offẽdere. IJñ
hq offenſaculũ.li.i.ſcandalũ.vel ira.vel im
pedimennttt.
Offero.offers.obtuli.oblatũ.i.vltro pbere
vel obuiã recipienti ferre.⁊ ðꝛ ab ob.et fe.
ro fers. Iñ hec oblatio. onis. “
Officio.cis.a.t.i.nocẽ.⁊ ðꝛ ab ob.⁊ facio.c.

Offũdo.dis.offudi.ſũ.a.t.i.circa fund ere.

vel circũfundere.

Ogganio.nis.n.q.i.otra ganientẽ ganire.
vel garrire. Ponit᷑ etiã qñq; ꝓ reſpõdere
qnq; ꝓ ſtulte loq. qñq; ꝓ inculcare.
Olefacio.cis.i.olere facio.Et cõponit᷑ a fa
cio. ⁊ oleo. les. M
leſio.fis.i.fetere.vel inciꝑe fetere.

OPleo. oles. oliui.vel oleui.olitũ.vel oletuzʒ

n.S.i.fetere.Et nõ ꝙ redolere ðꝛ tm̃ de bo

no odoꝛe. Olere vo tm̃ de malo odoꝛe pᷣm

Hugl.Sʒ Map̃ᷣ.magis ampliat eiꝰ ſigtio⸗
nem. Dicit em. Olent res valde malę vel
bonę. Redolẽt tm̃ bonę.⁊ coꝛ.o. ?Vñ. Nõ

redolet ſed olet piſcis duanꝰ ⁊ hoſpes. In

„

uenit᷑ etiã.Olo.lis.lere.tertię coniugatio

Olero.ras.n.p.i.plantare olera.vłoleribꝰ
vti.⁊ ðꝛ ab oleo.les.Et componit᷑ deoleꝛo
as.Exolero.as.i.valde deolerare.vel ole
ra auferre.

Olfacio.cl.ſyncopat᷑.⁊ ðꝛ olfacio. p olefa⸗

cio.i.odoꝛo. Itẽ olfacere.ẽ naſum ad culũ
ponere. Ita exponit glo.in.v.olfacit.in.l.
Agaco. ff. ſi . pau.fe.di.vbi. Agaxo du⸗
xit equũ ad tabernã qͥ mulę olfecit ꝗᷓ calci⸗

£

trauit ⁊ Agaxoni crus fregit.
Gmologare. yel emologare. ẽ idẽ qð confir
mare vł ratiſicare.Et ſic ðꝛ Arbitriũ omo
logat᷑ vel emologat᷑.i.ↄfirmat᷑ ſilẽtio decẽ

Dierũ tacite vel expᷣſſe.vᷣm Goff. in ſũ.ð ar

bi · · effectus.
Ominoꝛ.aris.atus ſũ.d.p.i.auguro.
Omitto.tis.tere.ſi.miſſũ.a.t.i.htermittere

oe
ſodele

N

nin

Et coꝛ.pᷣmã. Vñ Oꝛatiꝰ in epi. Quem ſua
culpa pᷣmit deceptꝰ omittetm.,.
Onero.as.are.a.p.i.grauare.onuſtare.ſar

cinare.Et cõponit᷑ deonero.as. Exonero

as.i.valde onerare.vel onus auferre. Uñ

in gręciſmo ðꝛ.Accuſat ſemꝑ onero ſʒ pon
deroꝑ ſe.Accuſat intellige.i.actiuũẽ.⁊ ac
cuſatiuũ caſum regit.

Hnuſto. as.a.p.i.ſarcinare.Et cõponit᷑ de
oꝓnuſto.as.i.valð onuſtare.vł onꝰ auferꝛe.

Dpaco. cas.a.p.i.obſcurare.condenſare.
Operio.rloperui.oꝑtũ.a.q.i.tegere. Inde

opꝑtus.a.ũ.⁊ hocoperimen.inis.tegimen
Iñ h̊ operimentũ.ti.⁊ h oꝑtoꝛiũ.toꝛij.⁊ GB
opericulũ.li. Añ Numeri.xix. Aas ſine
opericulo imundũ erit. Ał ſine operculo.

SHm aliã litterã.qꝛ ðꝛ hoc operculum.li.per

ſyncopã.Et cõponit᷑ Cooperio.ris.qð vl
terius componit᷑ diſcooperio.ris.
MOperioꝛ.irl.oꝑtus ſũ.d.q.i.expectare.Et
ꝓdu.pᷣmã.ſed operioꝛ paſſiuũ eã coꝛ. Uñ
Hꝛatius. Nec tardũopeꝛioꝛ nec pᷣcedenti⸗
bus inſto. Item Ouidius. Stantibus ex⸗
tat aqͥs oꝑit᷑ ab ęquoꝛe moto. D
Opeꝛoꝛ. aris.atus ſũ.d.p.i.oꝑando facẽ.
auxiliari. inuigilare.⁊ ðꝛ ab opꝰ vel opera.
Et cõponit᷑ coopeꝛoꝛ.raris.i.coauxliari.
cum aio operari.
Opico.cas.a.p.i.corꝛodere⁊ diminuere.⁊
ðꝛ ab ops.opis.qð eſt terra.qꝛ omia terra
coꝛrodit ⁊ diminuit. Iñ opicuſ.a.iũ.i.coꝛ

rodens. VUñ Juuenałait. Et diuina opici

rodebant carmina mures.

Opimo.as.aui.a.p.i.fecundare.opulenta

re.Et ꝓd.pe.
Opinoꝛ.arl.atus ſũ.d.p.i.putare.exiſtima
re. Iñ h̊ opinatoꝛ.oꝛis. ⁊ opinatoꝛiꝰ. a. Ü.
2⁊B ⁊ hec opinabilis.⁊ h le.⁊ opinabiliter
adu.⁊ heęc opinabilitas.atis. Et cõponit᷑
B ⁊ hec inopinabilis.⁊ h le.Et inopinabi⸗
liter aduũ. inopinabilitas. atis. Et ab opi
noꝛ hic a hec ⁊ B opinãs.antis.⁊ ꝓdu.pi.
Vñ qͥdã. Zibſit opinari pꝛauos pctã lucra
ri. Et in Auroꝛa. AUnð qð attineat ad ius
erodis opinãs.

Opipo. pas. paui. a. p i. nobilitare. vel re⸗

nouare. vel recõponere.aut poſt planctuʒ
in ↄuiuio gaudere.⁊ ðꝛ ab ope.

2„ 7

Opituloꝛ.aris.d.p.i.auxiliari.opem ferre

⁊8 ab opis.⁊ tulo.lis. Iñ opitulant.i.au
xiliant᷑ adu. ⁊ opitulatim idem. ⁊ h̊ opitu⸗
lamen. inis. ⁊ hęc opitulãtia.tię.⁊ opitula

tus.tus.tui.⁊ heęcopitulatio.onis.i.auxi⸗
lium. ſuſtatio. Uñ apls.j.Corl.xij. Opi
tulatiões.gubernatiões poſuit de in eccle
ſia. Et coꝛ.pe. opitulo.
Opoꝛteo.tes.tui.n.S.i.ouenire.vłopoꝛtu⸗
num eſſe.⁊ ðꝛ ab opis.⁊ poꝛto.tas. Etiam
ðꝛ opoꝛtere.q̃ſi opẽ poꝛtare.ſʒ mõ nõ eſt in
vſu. niſi impſonale ab eo deriuatũ.ſ.opoꝛ⸗
tet. Iñ opoꝛtunus.a.ũ.i.ↄueniẽs.yvtił ne⸗

ceſſariꝰ. In opoꝛtune.niꝰ.ſime. adu.⁊ hęc

opoꝛtunitas.tatis.

HGppando. dis.di.a.t.i.vndiq; pandere.ex

tendere. ⁊ ð ab ob.⁊ pando.dis.
Oppedo.dis.di.n.t.i. ↄtra pedentẽ pedere
Et qꝛ qͥ cõtra pedentẽ pedit quodãmodo
ei cõtradicit. ideo oppedẽ ponit᷑ ꝓↄtradi⸗
cere. Itẽ qꝛ qͥ oppedit qð pedẽs facit ⁊ ipe
facit. ideo ponit᷑ ꝓ ↄſentire.

Gppello. lis. oppuli.pulſũ.a. t. i. vndiq; vt

cõtra pellere.⁊ ð ab ob. ⁊ pello.lis.

Oppeto. tis.oppetiui.a.t.i.ↄtra petere. et H

ðꝛ ab ob. ⁊ peto.tis.vel ðꝛ ab os.oꝛis.⁊ pe
to. Et tũc oppetere.i.oꝛe terrã petere.moꝛ
dere. ⁊ ponit᷑ ꝓmoꝛi. hr”
Gppignero.as.a.p.i.cõtra.vel ꝓpt᷑ alidd
pignerare. vel ſubarrare. vel confirmare.
⁊ ð ab ob. ⁊ pignero-as. .⸗—
Oppilo.las.pe.ꝓd.a.p.i.os obturare. ob⸗
ſtruere. occludere. obtundere. ⁊ ꝓpꝛie os.
quaſi pilare os.⁊ ðꝛ ab os.⁊ pilo. as. Un
ꝓphᷣa. Ois iniqᷣtas oppilabit os ſuuʒ.ſed
ponit᷑ ſimplicit᷑ ꝓ obturare.ᷣm Hugl.

Hoppleo. les. eui. tũ. a. S.i. iplẽ vłobturare.

78ꝛ ab ob. ⁊ pleo.ples.qð nõ ẽ in vſu. Uñ
Tereñ. Mulier lachꝛymis opplet os.
Oppono.nis.poſui.poſitũ q.t.i.int᷑ponẽ.

obijcere. ⁊ 8 ab ob.⁊ pono.nis. Iñ oppo⸗

ſitus.a.ũ.⁊ hęc oppoſitio.onis.
Oppugno.as.a.p.i.ↄtra vlł vndiq; pugna
re. vel expugnare.vel impugnare.
pto.tas.taui.a.p.i.deſiderare ⁊ eligere.
Iñ hec optatio onis.i. deſideriũ vl electio
7 optatus.a.ũ.ꝑticipium ⁊ nomen. Opyto

cõponit adopto.tas.Coopto.tas.i.ſiłop
tare.Exopto.tas.i.valde optare. Perop

otagei Pfecte optare.
HOpul i

.

i
ſit. quaſi amiſſis oculis.ſed cecꝰqui oculoſ
perdidit. ſed ſepe ponitur oꝛbus hd cec'.

to. tas. i. diuitẽ facere. vel fecũdare.

Gꝛbo. bas. baui.a.p.i.viduare.pꝛiuare et
ꝓpꝛie filijs. qſi oꝛbũ facere. Iñ oꝛbus.ba.
bü.i. pꝛiuatꝰ.cec'. Sed oꝛbꝰ qui filios ami

Mꝛdino.nas.naui.a.p.i.ſtruerę. cõponere
diſponere. ab oꝛdo. dinisꝰ In oꝛdina⸗
tus.a. ũ.⁊ oꝛdinate.tius.ſime.adu.
Hꝛdioꝛ.oꝛdiris.oꝛditꝰ vel oꝛſum ſum.d.q.
.i.ponere telã.Et quia cuʒ quis oꝛdit᷑ telã
tũc eã incipit ideo oꝛdiri ponit᷑ ꝓ incipere.
Et qꝛ qui loquit᷑ ponit verbũ poſt vbum.
ſicut qͥ oꝛdit᷑ telã ponit filũ poſt filũ.ideo oꝛ

diri ponit᷑ ꝓ loqͥ. Sʒ cũ ad telã ptinet ppe

facit oꝛditꝰ.Cũ vo ad locutionẽ vel icepti
onem facit oꝛſus. Iñ h oꝛditus.tus.tui.et
hic oꝛſus.ſus.ſui.i.actus oꝛdinãdi telã vł
locutio. vel pᷣncipium locutionis.⁊ h oꝛſũ.
ſi.ꝓ eodem.ſ.ꝓ pᷣncipio loquendi vel locu
tione. .
Hꝛganixo. cas.i.oꝛgano cãtare. .
Orioꝛ.rerl.vel rirl.i.naſci.⁊ ꝓfert᷑ ᷣm terti

am ⁊ quartã ↄiugationẽ. In infinitiuo tnñ

pꝓfert᷑ ſᷣm quartãa.ſ.oꝛiri.⁊ nũqᷓ; oꝛi. Et bʒ

duplex ſupinũ.ſ.oꝛtũ. oꝛtu.inde oꝛtꝰ.a.ũ.
Et oꝛitũ.oꝛitu.inde oꝛiturꝰ.a.u. .

MHꝛno.nas.naui.a.p.i.colere.decoꝛare. Et
deriuat᷑ ab os.oꝛis.quaſi oꝛa ⁊ vultꝰ deco

rare. Iñ oꝛnamẽtũ.ti.ðꝛ.qꝛ eiꝰcultu ⁊ vul⸗

tus ⁊ os decoꝛant᷑. Et ab oꝛno.nas. ðꝛ hic
oꝛnatꝰ.tus.i.cultus habitꝰ veſtiũ decoꝛa⸗
tio. Et oꝛnatꝰ.a.iũ.i.nitidꝰ.lucidꝰ.cultꝰ.lu
culẽtus.Oꝛno ſᷣm ugl.cõponit᷑ adoꝛno
nas. Deoꝛno.nas.i.valde oꝛnare.vł oꝛna
tum auferre.Exoꝛno.nas.in eodẽ ſenſu.
Mꝛo. oꝛas oꝛaui.a.p.i.dicẽ.rogare.oꝛe ra⸗

tiocinari.⁊ ð ab os.orl.Et cõpõit᷑ Adoꝛo

ras.Exoꝛo.as. Peroꝛo oꝛas.i.valde oꝛa
re.vel ꝑfecte oꝛare.Et ꝓdu.o.ſᷣm lhugl.
Vñ.Supplicat iploꝛat petit obſecrat hęc
notat oꝛo. „

Oſcito.tas.taui.n.p.i.os a
baradare.⁊ ðꝛ ab os.oꝛis.⁊ cito.tas.qð ẽ
moueo. Vñ Perſiꝰ. Obſcitat heſternum
diſſutis vndiq; malis. Inde heęc oſcitatio.
onis.⁊ h̊ oſcitatus.tus.⁊ q̊ oſcitamẽ.mis.
i. baradatio.ĩmoderata oꝛis aptio.
Oſculoꝛ.arl.cõe.p.i.oſculũ dare vel dari.
Oſo. oſas.a.p.i.oſis calciare.⁊ deriuat᷑ ab
oſa. oſe. ”l
Oſillo.las.i.verberare.vel ſcindere.
Oſſo.as.aui.a.p.i.oſſa dare vel oſſa ꝑcutẽ
vel oſſa pᷣparare.Et cõponit᷑ exoſſo.ſas.i.

oſſa auferre. Inoſſo.ſas.i.oſſa immittere.

Oſtendo.dis.di.oſtentũ. vel oſtenſum.id
:i. demõſtrare.apire.⁊ ðꝛ ab os.⁊ tẽdo.is.
Inde oſtenſim.id eſt aꝑte.⁊ hic oſtentus.

pire. oꝛe hiare.

tus.tui.ſᷣm hugl. Criſtianus vero dicit
Tendo facit tenſum.quod iñ facit tentum
⁊ vtrũq; retinet cũ oibus ſuis compoſitis
vt extenſum. ⁊ extentum. VUnde oſtendo ⁊
ab eo compoſita facit oſtentũ ⁊ oſtenſum.
Oſtentum quoq; qñ monſtrũ ſiẽt nomen
eſt ꝑticipiale qũo factum. dictũ.viſum. ab
oſtendo futura diceũd. ”M
Oſtento.tas.i.frequẽter oſtendere.vanita
te iactare.videri.ꝓcurare. Iñ hoc oſtenta
mẽ.minis.⁊ h̊ oſtẽtaculũ.li.i.demõſtratio
Ouo. uas. uaui. a. p. i. lętari. Et ppꝛieẽ vi⸗
ctoꝛum.⁊ ðꝛ ab ouũ.oui.Et eſt tractum a

pueris.qꝛ tũc letant᷑ cũ eis dant᷑ oua. JInd

ouãter ⁊ ouatim aduũ.ſᷣm Hugl.Alij dicũt
ouo.ouas.deriuat᷑ ab oue.⁊ nõ ab ouo.

Abuloꝛ.arl.d.p.i.paſcere.vł pa
bulũ colligere.Et coꝛ.bu.
Pacifico.cas.caui.a.p.i.pacẽ fa
cere.ↄcoꝛdare. Iñ paciſic.a.um
Naciſcoꝛ.ſcerl.pactus ſuʒ.d.t.diuerſas hʒ
ſigtiones. Nã paciſci. in pactũ accipere.
Item paciſci ẽ ĩ pactũ ponere.vł dare pꝛo
mittere vel in pactũ petere. Itẽ paciſci eſt
pactũ facere.amicitiam firmare.vel reinte
grare. Paciſcoꝛ cõponit᷑ cõpaciſcoꝛ.ceris
1i.ſimul paciſci. depaciſcoꝛ.ſceris.i.valõ
paciſci.⁊ faciunt ſupinũ depactum ⁊ cõpa
ctum.Et ꝑticipiũ cõpactus.⁊ depactꝰ.Si
inueniat᷑ cõpectus.⁊ depect' lr̃a coꝛrupta
ẽ. Naciſcoꝛ hᷣmã.coꝛ.Et vt quidam dicũt
compeſco.ſcis.componit᷑ a con.⁊ paciſcoꝛ
vin peſco.ſcis.a dis.⁊ paciſcoꝛ.vt narrat
Paco.cas.caui.a.p.i.pacificare.⁊ ðꝛa pax
pacis. Iñ pacat.a. ũ.i.pacificatꝰ.q̃i pacẽ
tenens.⁊ ẽ etymoł.Et comꝑat᷑ ᷣm qð ẽ no
men.pacatus.tioꝛ.ſimꝰ. Un eb.xij.Fru
ctum pacatiſſimũ exercitatis ꝑ eaʒ reddet
iuſticię.Et pacate.tius.tiſſime.aduerbiũ.
hic ⁊ hęc pacalis.⁊ q̊ le. Inde pacaliter
aduerbium. ́́
Paganixo.ꝑas.i.ritũ paganoꝛũ colere.vel
moꝛe paganoꝛũ ſehabe.
Pagino.nas.n.p.i.paginas ↄiungere.vel
deſiderare.Et coꝛ.gi.
Paleſtrico.cas.i.luctari.⁊ ðꝛa paleſtra.
Malleo.les.lui.n.S.i.eſſe vel fieri palliduʒ.
E ge ex tundr ⁊ amoꝛe ſeqᷣt᷑ palloꝛ.ideo
pallere ponit᷑ qñq; ꝓ timere.qñq; ꝓ ama⸗
re.ſicut ꝓ ſuo nceckgente. Bna⸗ Ouidiꝰ

MN

Pallet ois amãs.nã h̊ coloꝛ apt amanti. eſſe ſupins.ita dicit hug. HZ
Itẽ pallere ponit᷑ ſepe ꝓ ęgrotare.qꝛ pal⸗: Manegoꝛico. as.i.ſuſtentare.⁊ ðꝛ a pane.
N . loꝛ ẽ ſignũ ęgritudinis. In h̊ palloꝛ.oꝛis. Pangito.tas.i.ſepe vel frequẽter canere·
. 7 pallidus. a. um. ðꝛ a pango.gis ꝓ cantare.

Mallio.lias.a.p.i.pallio tegere vel occulta Mango.gl.n.t.i.canere.⁊ faẽ pteritũ pãxi.

re.vel palliuʒ induere.. vel pallio oꝛnare.

Et ꝓdu.pᷣmãa poſitiõe. Vñ in Auroꝛa dici

tur.Sʒ pꝛauũ tanqᷓ; palliat iſtud opꝰ.
Palmo.mas.maui.a.p.i.coꝛonare.⁊ dicit
a palma. IJñ palmat“.a.ũ.i.coꝛonatꝰ.
NHalo.las.laui.in duabus ſigtionibꝰiuenit᷑
Nã palare.i.manifeſtare.apire.⁊ ðꝛ a pa⸗

tñ eſt palare qᷓ; vagari. Nã vagat᷑ qͥ aliq̃n⸗

ſimpliciter eſt neutrů.

⁊ caret ſup. NPango.gis.i.paciſci.ſiue pa⸗
ctum facere.⁊ facit pterituʒ pepigi.⁊ lup.
pactũ. Itẽ pango.gis.i.ipellere.vłiũgeꝛe

⁊ fac̃ ſteritũ pegi.⁊ ſupᷣ.pactũ. Añ. Mãxi
dic cecini. ↄiunxi dic bñ pegi. Cũq; pactũ
feci dicito tunc pepigi. Inuenit᷑ etiã pago
xi. ꝓ palũ figere.vel plantare. Iteʒ pingo

actiuũ ẽ in duobus ſigtis.ſed pꝛo cantare

lin. qð ẽ motus.Et palare.i.vagari. Pluſ
1

NPanifico.as.a.p.i.panẽ facio.⁊ ðꝛa panis
æ facio.⁊ coꝛ.ſfi. Iñ h̊ ⁊ hęc panifex.ſicis.qͥ
vel quę panẽ facit. Idẽ ⁊ paniſicus.ca.cũ
Vnñ.j.Regl.viij. Filias qͥʒ vr̃as faciet ſi⸗
bi vnguẽtarias.⁊ focarias.⁊ panifſicas.
Napo.as.paui.n.p.i.comedere.qð tm̃ ad
pueros ꝑtinet.⁊ ðꝛ a popa.Et ponit᷑ qnq;
ꝓ noie. Vñ Perſius.Eſt ſimilis regũ pue
ris papare minutũ. Sed maducare ad vi
ros pꝑtinet.

tulũ huc ⁊ illuc diſcurrit.Sʒ palat qͥ in nul
lo loco ꝓpꝛiam habet ſedem. Vñ vagꝰ di⸗
citur qͥ cũq; aliquantulũ vagat᷑ de loco ad
locũ.Sed palãs dicit᷑ qui nunqᷓ; in aliqͥ lo
co certã habet manſionẽ.Et palo cõponit᷑
depalo.las.i.valde palare.declarare.reſe
4“ rare. Pꝛopalo.las.ꝓ eodẽ. Repalo.las.
Palo ꝓ manifeſtare actiuũ cẽ᷑. Pꝛo vaga⸗
ri neutrũ.Et ꝓd.pᷣmã. VUñ Virgili in. xj.
Enei.Et nunc palantes videmꝰgemitũq;

d cadentium. Paragoꝛico.as.a.p.i.mitigare.lenire.ob⸗
H Palpito.pitas.taui.i.frequẽter palpare.? lectare.tꝑare.Iñ hęc ꝑagoꝛia.rię.i.miti⸗
4 coꝛ. pi. W gatio. Et qdã medicina ſic ðꝛ. qꝛ leeni.
Palpo.pas.a.p.i.tremere.moueri.ſalire. Paralogio.as.a.p.i.paralogiſmuʒ facẽ.
anhelare.ſiẽ qͥ animũ trahit.et ðꝛ a palim vel paralogiſtice loqui.vłparalogiſmo cõ
qð eſt motus. Itẽ palpare.i.adulari.blan cludere.vel deciʒce.
diri. vel manu cõtrectare.ſicut facit ccuus Marco.cis peꝑci.vel parſi.ſũ.n.t.i.ꝰↄdona
Iñ h̊ ⁊ hęc palpabilis.⁊ h le. OPalpo ꝓ ſa⸗ re.nõ multum expẽdere.miſereri.dimitte
lire t̃̃ ⁊ treinere neutrũ ẽ.Et antiqui dice- Parento.as.a.p.i.patrem vel matrẽ imita

ri. vel ſacriſicare vmbꝛis parentũ.ſitũc de
riugat᷑ a parẽs. Inuenit᷑ etiã parẽtare.i.ſa⸗
crificare moꝛtuis.pᷣma ꝓd.Et tũc deriuat᷑

bant palpoꝛ.aris.depo.ꝓ adulari.Iteʒ a
palpo.pas.ðꝛ hic palpo.onis.qͥ palpat vt
cęcus. Vñ. alpat ↄtrectat manibꝰ blan⸗

dit anhelat. Malpat adulat᷑ ſalit ac tremit apareo.es.vt Parẽtare vmbꝛis.vł tumu „
atq; mouet᷑. Palpo manu tractãs ⁊ palpo lis moꝛtuoꝛũ frequẽter parere.i.obſeqòͥ. vVE
vocat᷑ adulans. miniſtrare. WR

Pareo.es.rui.n.s.i.obedire.Et parere.id
eſt appareꝛe. Parere ꝓ obedire caret ſupᷣ.
ꝓ apparere inuenit᷑ paritũ.tu.ſʒ raro. In
hac ſigãtione Pareo cõponit᷑ appareo.res
rui.ritũ. Vñ apłs.Apparuit gratia ſalua
toꝛis nr̃i.Cõpareo.res.rui.i.ſimul parere
Vñ Beñ.xxx vij. Puer nõ cõparet ⁊ ego
q̊ͥ ibo. ⁊ ꝓd.pa. AUn Ouidiꝰ de reme.Qu

NPampino.nas.a.p.i.pampinos emittere.
vel pampinis iplere.Et cõponit᷑ depãpio
nas.Diſpãpino.as.Expãpino.as.oĩia ꝓ
pũpinos euellere.Et coꝛ.pi. AUñ QOuidiꝰ.
Nõ h̊ pampineis amittit᷑ vitibꝰ vlmus.
Nancratioꝛ.arl.d.p.i.flagellis.aut toꝛmẽtli
ſubijci. AUñ ęquo aio tolerãtes coꝛonãtur.
Iñ pancraciũ.i.toꝛmentũ vłflagellum vlł

quidam ludus qͥ fit ſubtrahẽdo aliquid de nimis appareẽt retia vitat auis Eti gręciſ.
ſe manu in manñn. Ahbbpparés paret. qᷣ bñ paret obedit. Pa⸗
Pando. dis.di.paſſũ.a.t.i.extẽdere.dicẽ. rere qñ ẽ infinitiuꝰ de pario.ris.tertię ↄiu
mn. referre. manifeſtare. aꝑpire.Et nõ ꝙ h̊ tria gationis.coꝛ.pe.Qñ wo ẽ infinitiuꝰ de pa .
SS verba.ſcʒ pando.pateo.patioꝛ idẽ faciũt reo.res.ſecũdę ↄiugatiõis.i.obedire. vel
l ſupinũ. VUñ. Pando facit paſſum pateo. apparere. ꝓdu.pe.
tioꝛq̃ʒ paſſum.oꝛũ rite trium paſſum dic arieto.tas.a.p.i.parietes optare Jnde

p cõpoſitionẽ deparieto.as.⁊ diſparieto.
as.⁊ exparieto.as.i eodẽ ſenſu.ſ.parietes
auferre.Et coꝛ.e.ant.
Pario.ris.peꝑi.ꝑtũ.vel paritũ.n.t.i.ptuʒ
facere.laboꝛare.acqͥrere.Et hęc ſigtio tra
cta ẽ ex alia.qꝛ cũ mulier parit.acqͥrit.⁊ in

nifeſtari. vel manifeſtum eſſe. vel diffundi
Et ðꝛ patet.q̃ſi pala tenet.⁊ ẽ etymoł. Iñ

patens:tis.ge.ois.⁊ patenter.tius.ſime.⁊

hec patẽtia.tię. Itẽ a pateo pateſco.icho.
Et coꝛ.pᷣmã. Uñ Proſꝑ.Neõ pateant faci
les ſenis rumoꝛibus aures.

laboꝛe ẽ.licet poſtea nõ meminerit laboꝛis Matioꝛ.teris.paſſus ſuʒ. pati. d.t. i. ſuſtine
ꝓpter gaudiũ.Et erat olim quartę ↄiuga re.⁊ ðꝛ a pathos gręce.qð latine ðꝛ defectꝰ

tionis. Uñ Quidius. Oua parire ſolet ge
nus pennis condecoꝛatũ.

Paro. ras.aui.a. p.i.pparare.oꝛnare. Inð

vel paſſio.Et cõponit᷑ cõpatioꝛ.terl. Mer⸗
petioꝛ.eris.ꝑpeſſus ſũ.⁊ coꝛ.pa.Uñ Eſo⸗
pus. Aulnera ne facias ꝗᷓ potes ipſe pati.

paratus. a. ũͥ. nomẽ.⁊ comꝑat᷑.Et parate. MPatrixo.as.n.p.i.patri aſſimilari.patrem

ti. ſime. adu. paratꝰ.tus. tui. Et coꝛ.pa.
AUVñ Ouidiꝰ ð reme.Bella mihi video bel
la parant᷑ ait. MM
Participo.pas.a.p.i.ꝑtẽ caꝑe.vel dare.et
dꝛa pticeps.Et coꝛ..
NPartioꝛ.tiris.titus.ſuʒ.d.q.i.diuidere.di
ſtribuere. ſeꝑpare. In h̊ partitoꝛ.orl. Et an
tiqui dicebat partio.tis.tiui. AUñ ⁊ compo
ſita inueniunt᷑ taʒ depo.ſm nos.qᷓ; actiua
vm antiquos.i eodẽ ſenſu.vt Biptioꝛ.ris
⁊ Biꝑtio.tis.i.i duas ꝑtes diuidere.Tri
Ptioꝛ.ris.vel triꝑtio.tis.Quadripꝑtioꝛ.rl.
vVel quadriꝑtio.tis. Quinqͥꝑtioꝛ.ris. vel
qͥnquiꝑtio.tis.i.iĩ tres vłin qttuoꝛ vłqͥnq;
ꝑtes diuidere. Impꝑtioꝛ.tirl.⁊ imꝑtio.tis.
Et partioꝛ debet ſcribi p.t.
Narturio.ris.vbũ meditatiuũ a pario.ris
peperi ꝑtũ.Et coꝛ.u.ante.r. Et ponit᷑ qñ⸗
q; ꝓ ſuo pᷣmitiuo.vt ibi. NParturient mon
tes naſcet᷑ ridiculus mus.i.parient.
NParuipẽdo.dis.dere.i.paꝝ appꝛeciari.cõ
tẽenere.nulliꝰponderl vł valoꝛis extimare.
28z a paruo. ⁊ pendere.Et nõ ꝙ ꝑuipẽdo
vilipẽdo.floccipẽdo.⁊ naucipẽdo nihili⸗
pendo.idem ſiqnt. .—
Paſco. as.are.i.paſca celebꝛare.

NPauimẽto.tas.a.p.i.paui

imitari in dictis vel in factis. ⁊ ðꝛ a p̃.ſicẽ

a mat᷑ ðꝛ matrico.as.Et pñt dici hmõi ver

ba. vba moꝛalia vel imitattuua.
Natro.tras.traui.a.p.i.facere.ꝑficere.vel

cõmittere. vel generare.⁊ ðꝛ a pat᷑.Dic tñ
Seruius ꝙ patrareẽ opus venereũ ↄſum
mare. Jñ hęc patratio. onis.operis vene⸗

rei conſummatio.⁊ hinc volunt dici patrẽ

quia patratione operis venerei pꝛocreet
filium. Et componit᷑ repatro.tras. Itẽ im
petro. tras. ⁊ Oerpetro. tras. ⁊ coꝛ hpmam
Vñ YFacetꝰ.De facili longa ſine freno cul⸗
pa patratur.

NPatrocinoꝛ.arl.atus ſum. d p.i.defendere

Et conſtruit᷑ cũ dtõ.Iñ h̊ patrociniũ.nij.
i.defenſio.⁊ coꝛ.ci. Uũ YFacetus.Sic pꝛo
hibent leges.fraudẽ nõ patrocinari.

Paueo. ues.aui.n.s.i.timere.pauoꝛẽ hr̃e.

Et ðꝛ a pauoꝛ.oꝛis.Et cõponit᷑ expaueo.
es. Iñ expaueſco.ſcis.inchoa.Et coꝛ.pa.
Vñ Ouidiꝰ in epi. Coꝛ pauet qmonitu te⸗
merate ſanguine noctis.
i. pauimentũ facere. vł
pauimento oꝛnare.

„ * *

Pauio.pauis.uiui.uitũ.a.q.i.ferire.ꝑcu⸗

tere. cedere.

„

Paſco.cis.paui.paſtũ.a.t.i.dare paſtũ.vt Nauito. tas.i. frequẽter pauere. ⁊ z a pa⸗

Maſtoꝛ paſcit oues.i.dat paſtum ouibus

ueo.es.vel a pauoꝛ.oꝛis.

.

Ponit᷑ etiã qñq; ꝓ ðpaſcere.vt Ouis pa Maupero. ras. raui. n. p. i. eſſe vel fieri pau

uit pꝛatũ.i.depauit ⁊ coꝛroſit. Maſco com
ponit᷑ depaſco depaui. depaſtum.i. valde
paſcere. vel coꝛrodere. !
Maſtino.nas.naui.a.p.i.colere.fodẽ.plan
tare. ⁊ ꝓpꝛie ꝑtinet vineis plantãdis. ⁊ ðꝛ
apaſco cis.vel paſtus. In h̊ paſtinatũ.ti.
i.vinea nouella. aſtinatũ etiam vocant

perem. ⁊ a pauꝑ. Iñ pauperaſco.ſcis ĩ⸗
choatiuũ. Un Chꝛyb. In reb? ſecularib⸗

alter pauperaſcit. alter diteſcit. Itẽ paupe
rare.i.pauperẽ facere.⁊ ſic ẽ actiuũ.Et cõ

ponit᷑ depaupero.ras.i.valde pauperare

vl depauꝑtate remouẽ. Et expaupe:o.as
in eodem ſenſu. 5.

„.

agricolę ferramentũ biſulcũ cũ quo ſemia Mauſo. ſas. ſaui. n. p. . requieſcere. Et com

aptant᷑ ⁊ infodiunt᷑.aſtino.as.cõponi⸗ ponit᷑ repauſo.ſas.i.iterũ pauſare.

tur Repaſtino.nas.i.iteꝝ paſtinare. ꝛo
pꝛie qͥdẽ repaſtinari dicũt᷑ vineę veteres q
refodiunt᷑.⁊ coꝛ.ſti.

8

NPateo. tes. tui.ſũ n. s. i. aperiri. videri. ma

ecco. cas. caui.n.p.i.peccatuʒ cõmittere
vl delinquere. ⁊ ðꝛ a pelex. Inde peccatoꝛ

toꝛis.Et hoc peccatũ.ti.
Pectino.nas.a.p.i.pectere.⁊ dꝛ a pecten.
NPecto.tis.xui.vel pexi.vel etiã pectui.ſᷣm
ꝗtiquos.ſʒ hͥ ſterito mõ nõ vtimur ⁊ raro

pexi.⁊ facit ſupinũ pexũ.vel pectũ.a.t.id

ẽ.pectinare.pectine oꝛnare. l
Peculioꝛ.arl.d.p.i.peculiũ facere..vł colli

oꝛ. arl.i.deuaſtare.dilapidare.

Peculoꝛ. arl. d.p.i.rẽpublicã furari. ⁊ a

pecꝰ. Iñ h̊ peculatoꝛ.oꝛis.i.reipublicę de⸗
fraudatoꝛ.⁊ furatoꝛ.Et h pecularꝰtus.tui
.i.furtũ de cõi pecoꝛe.⁊ generalit᷑ de cõi re
Et peculariꝰ.a.ũ.Et h̊ peculariꝰ.larij.i.ar
mentariꝰ.qui cuſtodit pecua vel ad pecua
ꝑtinens.

Pedano.as.a.p.i.pedanas calligis appo⸗

nere.⁊ ðꝛ a pes.

Pedito.tas.n.p.i.pedibꝰ ire vel trãſire.et

ðꝛ a pedes.peditis. Et coꝛ.di.Et vt diẽ be
atus Oregꝰ.Sacra ſciptura ẽ quaſi dam
fluuius planus ⁊ altus.in quo agnꝰ pedi⸗
tat.⁊ elephas natat. — H
Pedo.dis.pepedi.n.t.i.pedoꝛẽ facẽ.vel fe
toꝛem. ⁊ ðꝛ a pedoꝛ.oꝛis.Et pᷣmã ꝓd.inpᷣ⸗
ſenti.⁊ penł.in ſterito. Añ Oꝛati in.j.ſer
mo.MNMõ diſploſa ſonat quãtũ veſica pepe
dit. Et Facetus. Heęres poſt moꝛtẽ pedit

amoꝛe ſuo.Sʒ pes.pedis.coꝛ.pᷣmã. Vnde

Eraim. eſſe pedis ſtrepituʒ cum turgide
Peiero.ras.n.p.i.ꝑiuriũ cõmittere.Et nõ

ꝙ antiqͥ dicebãt.ꝑiuro.vbi nos mutamus

u.in.e.ſbᷣtracta.r.⁊ dicimꝰpeiero.peieras
AVñ Lucanus in.vj. Vos eſtis ſuꝑ iſtige⸗
nas qͥ peierãt yndas.
eioꝛo.ras.a.p.i.peioꝛẽ facẽ.⁊ ðꝛ a peioꝛ.
oꝛis. ⁊ coꝛ.pe. . M

Pellicio.cis.pellexi.vel licui.pellectum.vł

pellicitũ.i.deciꝑe.⁊ ðꝛ a ꝑ.⁊ licio.⁊ coꝛ.li.
Qð aũt ðꝛ pellicere.q̃ſi pelle decipere.ety
moł.ẽ. m lyuug.
Pellito.as.i.frequẽt᷑ pellẽ.⁊ ðꝛ a pello.lis
Pello.las.aui.a.p.i.vocaꝛę.⁊ ðꝛ a pello. liſ

Et cõponit᷑ appello.las.Cõpello.las. In

terpello. las.
Pello.pellis.pepuli.pulſum vel pultů. vᷣm

antiquos.a.t.i.rem violent᷑ añ ſe mouere.
excludere.deijcere. Iñ pulto.tas.tare.id

ẽ.frequẽter pellere.

Pendeo.des.pependi.penſum.n.s. dicit

a pẽdo.dis.⁊ habet idẽ ſteritũ.⁊ idẽ ſupᷣ.

qð pendo.dis.ſ.pepẽdi.⁊ penſum.⁊ ſiꝗt

paſſionẽ intrinſecꝰnatã.i.eſſe vł fieri pẽſũ.

Añ. Nendeo ſuſpẽſus.pendo dũ ſubleuo
pondus.Ael aliter. MPendo do peęnã.duʒ
pendeo ſuffero penã. Itẽ pendere ſecunde
ↄiugationis ꝓd.pe.Sʒ pendere tertię cõ⸗
iugationis coꝛ.pe.AUñ. Nendere vult iu⸗
ſtus.ſʒ nõ vult pendere malignꝰ.

uhde i.peculi li Wendo. dis. pepẽdi. penſũ.a. t.i, ſuſpẽdere
gere. ⁊ a peculiũ. Et cõponit᷑ depeculi⸗

vel trutinare. Itẽ pendere.i.exoluere.red
dere. retribuere.vel ſuſtinre.
Penetro.tras.traui.a.p.i.ptrãſire.ꝑfoꝛa⸗

re. penit' intrare. Et cõponit᷑ impenetro.

tras. Suppenetro. tras. Et coꝛ. ᷣmaʒ. ſed
penł.habet communẽ. vt patet in illo ver⸗

lſu. Quod leuiter penetrare poteſt penetra

bile dices. ⸗
Peniteo.es.penitui.ðꝛ ãſi penã tenere.⁊ẽ
etymoł.qꝛ pęna agit vt peniteamꝰ.Et con
ſtruit᷑ cũ gtõò. vt eniteo peccati. Iñ peni
tet impſonale.Et ↄſtruit᷑ cum actõ ⁊ gtõ.
vt Męenitet me peccati.i.pęnitẽtia peccati
habet me. Sed quando ponit᷑ cũ inſiniti⸗
uo.requirit tm actm.vt Nęnitet me pec⸗
NPenno.nas.a.p.i.pẽnis tegere.vel oꝛnare
Et cõponit᷑ depenno.nas.Expẽno.nas.
.i.pẽnas auferre. Impẽno.nas.i.pennas
imittere.vel pẽnis iplere. DMD
Penſo.ſas.ſaui.frequẽtatm a pendo.i.fre⸗
quẽter pendere vel ęq̃re.A qͥ penſito.tas.
Iñ penſo.ſas.põt deriuari a pẽſũ.ſi.⁊ tũc
pẽſo idẽ ẽ qð cogitare.deliberare. Alł pon
derare. trutinare.ęre.ſʒ ᷣm hãc ſigtionẽ
põt eẽ frequẽtatm̃ a pẽdo.dis.

Perago. pagis. pegi. ꝑactũ. a. t. i. ꝑficere.⁊

ðꝛ a p. ⁊ ago. gis. ll
NPeragro.as.a.p.i.ſine manſione certa hue
Zilluc ire.⁊ ðꝛ ab agro.agras.qð nõ eſt in
vſu. Iñ h̊ ꝑpagratoꝛ.oꝛis.ꝑagratrix.pera⸗
gratio.onis. Et coꝛ.pPpe. H
Wercello.lis.ꝑculi.ꝑculſuʒ.n.t.i.ꝑcutere.
vel potiꝰterrefacere. Nercutere em ꝑtinet
ad coꝛpus.NMercellere ad aiam m Hugl.
ap̃.vo dicit. NPercello.occido.obꝛuq.
elido.ꝑcutio.amputo.
NPercipio.pis.a.t.i.ꝑfecte caꝑe.vel intelli⸗
gere. ⁊ðꝛ a ꝑ.⁊ capio.pis.Et coꝛ.ci.
ercontoꝛ.arl.d.p.i.inqᷣrere.vel ꝑqᷣ rere.i
terrogare. Et debet ſcribi ꝑ.o.
ercutio.tis.ſi.ſũ.a.t.i.ferire.⁊ ðꝛa per.⁊
cutio.tis.vel quatio.tis.Et ſcribit᷑ per.t.
in pentł.ſyllaba. S
Perdo.dis.didi.a.t.i.amittere.delere.vel
deſtruere. ðꝛ a P.27 do. das. Vñ. Amit⸗
to ꝑdo.deſtruo ꝑdo notat.

Pereffluo.is.n.t.i.ꝑfecte fluere. Ande ad

Heb. ij. Ne foꝛte ꝑerffluam*.
Neregrinoꝛ.arl.d.p.i.exulare.⁊ ꝓd.gri.
Nerendino.nas.n.p.i.moꝛari ꝑ vnũ diem

ſcʒ vſq; in tertiũ diẽ.ponit᷑ tñ qñq; ſimpli⸗

citer ꝓ moꝛari.Et trãſitiue poſitũ inuenit

ꝓ pꝛolongare.Itẽ ꝑendinare.i.vnũ diemn

velplures in ociã trahre.
Pereo.is.iui.vel perij.peritũ.a.q.i.iĩterire

deſicere. deſtruere. ⁊ a p. ⁊ eo.is.⁊ coꝛ.

pe. Niñ. Neſtibꝰ ⁊ peris flumine petre per:
Et OQuidiꝰin epi.Optima nõ vllo cã tuen
te perit.

Ner ſicio.cis.ꝑfeci.ctũ.a.t.i.ꝑfecte facẽ.ad

ſinẽ ducẽ.⁊ a ꝑ.⁊ facio.cl.Et coꝛ.fi. In
ꝑfectus.a.ũ ⁊ hęc ꝑfectio.onis.

Nerfodio.dis.di.foſſuzʒ.a.t.i.ꝑfecte fodẽ.

Vñ Exech.viij. Fode ꝑietẽ.⁊ cũ ꝑfodiſſeʒ
parietẽ.i.pfecte.vel valde fodiſſem.⁊ coꝛ.
fo.in pᷣſenti.ſʒ in pᷣterito ꝓd. .
