q̃ͥs fallat᷑.ſed nõ oĩs hõ vult fallere qͥ mẽti

tur vt ioculatoꝛes qͥ ſepe mentiunt᷑ magis

ſtudio delectandi qᷓ; volũ tate fallẽdi. AUñ

⁊ fallacia ðꝛ apud dialecticos in argumen
tatione vel voce aliq̃.vt cum qs videt᷑ ali⸗
ud fari.i.dicere.vel ſigre qᷓ; ſigniſicat.vnð

⁊ hõ decipitur.
Falſarij ſunt qͥ crimine falſi tenent᷑.vel qui

crimen falſarioꝝ admittunt.vt de cri.fal.

ad falſarioꝝ.

—

Falſidicus. ca. cũ.i. falſa dicens. coꝛ. di.
Falſus.ſa.ſum.vm qͥſdam eſt participiũ. ?
idem eſt qð deceptꝰ.Scõm vo qð ẽ nomẽ

falſus.eſt qͥ fallit.vel qͥ negat qð verũ eſt.
Iñ h falſum.ſi.⁊ falſus.ſa.ſuʒ.ðꝛ qð veꝝ

non eſt.qꝛ fallat. In falſe aduũ.Et hec falſi
tas.tatis.⁊ differt a mẽdacio.qꝛ falſitas
negare qð veum eſt. Mendaciũ eſt fingg
qð veꝝ non eſt. AUnde qͥdaʒ. Si va ſuppꝛi

mas falſus agnoſceris eſſe. Si falſa confin

gas.ſic mendax eſſe videris. Item falſum
differt a ficto. qꝛ falſum ad orones ꝑtinet

vbi vitas ita ſepe videt᷑ vt ꝗᷓ facta ſint ne⸗

gent᷑. Sed fictum ad poetas ꝑtinet vbi ꝗᷓ
facta non ſunt facta dicunt᷑. Falſuʒ ergo
qð veꝝ non eſt. Fictum qð veriſimile eſt.

Itẽ falſus.a.ũ.i.iniuſtꝰ.vt falſo ꝗrit ð ſua

natura humanũ genꝰ.i. iniuſte.ſic ⁊ veru
ðꝛ iuſtũ.Et hic denariꝰ ðꝛ falſus.qͥ non hʒ
iuſticiã ſuã. Deeſt em ei vłin pondere veil

in foꝛma vel in ſuꝑſcriptione. Ande ⁊ mo

neta ðꝛ.qꝛ monet ne qua fraus ⁊ iniuſticia
Falx.cis.eſt inſtr̃m aptũ ſegetibus. vineis
⁊ pratis.⁊ ðꝛ a filice.qꝛ hac pᷣmum milites
herbã filicem abſcindẽ ſolebant. Vñ. Fal⸗
ce puto vineã meto ſata tondeo prata Itẽ
Falx metit ⁊ ſcindit.fax vrit.faux quoq;
mandit. “MM
Fama.mę.f.p.eſt ſine certo autoꝛe inuẽtus
rumoꝛ.cui malignitas dedit initiuʒ.fides
aũt incrementũ. AUel eſt vehemens vulgi
vel maioꝛis partis opinio rei de q̃ᷓ querit
ↄſentiẽs vel ↄſonans.⁊ ðꝛ a famuloꝛ.aris
q̃ᷓſi famula.qꝛ famulat᷑ nobis dũ ad modũ
famuleę diſcurrendo rumoꝛes de nob poꝛ⸗
tat ꝑ diuerſas terras.etiã nob ignoꝛãtibꝰ.
velðꝛa fando.qꝛ fando puagat᷑.Etẽ no⸗
men bonaꝝ ⁊ malaꝝ rex.ſed ſine adiuncto
ſepius accipit᷑ in bono. Nñ. Fama volat
tranſitq; modũ quocunq; feraſ. Iñ famo⸗
ſus.ſa.ſum.de q̊ͥ fama loquit᷑ ſiue bñ.ſiue
male. Vñ qũq; accipit᷑ in bono.ſʒ ſepiꝰ in
malo.ſ.ꝓ infami. M
Famoſum carmẽ ſᷣm Aco.in ſum. C. dein⸗
iur̃.eſt dictamen.vel hiſtoꝛia cõpoſita ad
alicuius infamiꝗõ. OUW
Famoſus libellus põt dici lib ↄſcriptus ob
alicuius in famiam.vt. ff. de iniur̃.l.lextoꝛ
mentoꝝ · S· ſi qͥs libeꝝ.Et imponit᷑ ei pxna
capitis qͥ edidit libellũ velq inuentum nõ

corrupit. ſed alij manifeſtauit.⁊ q eum di⸗

ctauerit ſi nõ ꝓbauerit de calũnia.capita⸗
liter puniet᷑ ṽm Aco.in ſum.
Famelicus.ca.cũ.i.eſuriẽs.ieiunꝰ.⁊ ðꝛa fa
mes. ⁊ coꝛ. pe. AVñ.j. Re.ij. Et famelici ſa
turati ſunt.
Famen.inis.n.t.i.locutio.
Fames.mis.ſf.ge.qð antiqui fames famei.
dixerũt. vñ achu⸗ ablatiuꝰ deſinit in e. p⸗
ductã. q̃ſi qͥntę declinationis. Et eſtfamel
appetitꝰ edendi.contuſio faucis.qſi ppos
means.⁊ eſt etymologia In famelicus.ca
cũ.⁊ fameticus.ca.cũ.⁊ fameteꝰ.tea.teũ.
in eodem ſenſu.i.eſuriẽs. Fameteus etiaʒ
ðꝛ moꝛtifer. Et coꝛ.pᷣmam fames.ſʒ Fama
eam ꝓð. Vñ.Nil magetriſte fame.nil cla
rę comparo fam. “
Famicus.ci.m.s.pe.coꝛ.locꝰ tabernarũ in
vrbe quẽ frequẽtant ꝓpter famẽ pellẽda.
Familia.lię.f.p.a femur ðꝛ. Et eſt familia
liberi ex liber legibꝰ ſuſcepti.Naʒ familia
ꝓ Fᷣuis abuſiue non ꝓpᷣe ðꝛ. Et cõponitur
cũ pat᷑. mat.filius.vt paterfamilias.mat⸗
familias.filiuſfamiliaſ.Et ẽ familias gtũs

Pies
nrs
ſin⸗
N
clo

Nins

ſtes
i
wi
ars
iä
ench⸗
adiun
ma o
Bifane⸗
bi. ſue

en

Cden
olur

ird
fan
nuni
ma⸗
r

daf
iciſi

ſmä.
zne
Giumd
inde
ncicns
Ceusan

FS

Nnin
Nlili⸗
faumin
Ponin
mnon
z

. .
. . „
. PYA

grecꝰ. Et incipit familia a pr̃e ⁊ terminat᷑ i
tritauo..ſed ſtirps ex longa generis ſigca⸗

tione vocat᷑. Item familia. familias gręco
moꝛe facit ꝓ familię. Vñ hec Familia.Fa
milię. vel familias.

Familiaris.O.t.⁊ h re.i.domeſticꝰ.amicus

de ꝓbᷣa familla.aſſuetꝰ vſitatꝰ. JInuenitur

etiã ſubſtantiue poſitum. vt iſte eſt nimis
familiaris.
Famulamen.inis.i.famulatꝰ.ᷣuitiũ vłvᷣui
tus. ⁊ ð a Famuloꝛ. laris. HM
Famular..t. ⁊ B re.ðꝛ a famulus.⁊ cõꝑa⸗
tur. Iñ famularit᷑ adũ.⁊ hęc famularutas
id eſt famuloꝝ ſᷣuitium vel ᷣuitus
Famulitiũ.tij.i.ſᷣuitium vel obedientia.

Famululus.li.i.paruus famulꝰ. Iñ famu⸗

lula.i.parua famula

Famulus.li.ðꝛ a famuloꝛ.arl.Et ſunt ꝓpᷣe
famuli qͥ ex ꝓpᷣa ſuoꝝ familia ſunt oꝛti.Et
ðꝛ famulus q̃ſi vnus de familia.Sʒ vbuus
ex ↄdicione vᷣuitutis. Iñ hęc famula.lę.⁊
famulus.la. lum. adiectiue. Et ſunt plura
noiĩa idem ſiãntia. AUñ. Mantipiuʒ famu

luſq; cliens ⁊ vᷣna miniſter.Atq; miniſtra
toꝛ puer aſſecla vernula ſeruus. Satrapa

pᷣdictis coniungit᷑ atq; Satelles.Necnon

athleta hec vnum ſignificabunt

. E

Fandus.da.dũ.qð qͥs debʒ fari.⁊ ðꝛa foꝛ.

⁊cõponit᷑ infandus ⁊ nefandus.
Fans.tis.oĩs.ge.i.loquẽs.⁊ põt eſſe nomẽ
vel participium. D”ðMD

ℳ₰ℳ

Fãtaſia.ſię. võm MPap̃. eſt imago alicuiꝰ coꝛ⸗
poꝛis viſa. ⁊ cogitando in aio poſtea figu⸗
rata. vtputa pr̃is ſpẽs quã vidimꝰ. Fanta

ſia poetica eſt rei inaĩmate ſenſum dare.vt

mirant᷑ arboꝛes. Fantaſma wo eſt quã nũ

qᷓ; vidimꝰ ſpẽs aio figurata.vtputa ſpẽs a

uis quã nũqᷓ; vidimus.fantaſma viſio va⸗

na. Sʒ ᷣm HhHugl. Fãtaſma ðꝛ a phaſmos

qð eſt apparitio.⁊ hęc fantaſia.ſię.idẽ qð

phaſma.ſʒ phaſma ſꝑ eſt dubia.fantaſma

vel fantaſia qñq;. Itẽ fantaſia eſt ð cogni
tis ſpecies in aĩo figurata.Sʒ fantaſma eſt
de incognit. Et hinc tractũ eſt vt fallacia
in argumentatiõibꝰ ðꝛ fãtaſia cum appar,zʒ

aliud qᷓ; ſit Iñ fantaſticus.ca.cũ.qð ſic ap

paret.vel qð ꝑtinet ad fantaſma.vel qð in
ſe ↄtinet fantaſiã. VNñ ⁊ cellula ꝗᷓ eſt in an⸗
terioꝛi ꝑte capit.in qᷓ eſt vis intelligẽdi ðꝛ
fataſtica.qꝛ ea hõ fataſtice ⁊ imagiatoꝛie
cõphẽſa ꝑ intellectũ ꝑcipit.Et pᷣdicta no⸗

miĩa poti ſcribẽda ſunt ꝑ ph.cũ ſint gręca
Far.farrl.ðꝛ quoddã genꝰ ãnonę.⁊ dicit᷑ a
frango.gis.Generalit᷑ t omnia ſemia fru

gum farra dicunt a frangendo. qꝛ oli fran

gebant᷑ in pila anteqᷓ; vſus molax eſſʒ. Iñ
farreus.rea.reum.i.de farre exiſtens. vel
factus.
Farcimen.inis.n.t.⁊ h̊ farcimentũ.ti.i.re⸗
pletio extoꝝ vel ventris.i.caro conciſa et
minutata. eo ꝙ ea inteſtina faꝛtiant᷑ id eſt
repleant᷑ cũ aliaꝝ reꝝ cõmixtiõe.⁊ ðꝛ a far
tio.tl. Idẽ fartũ.ti.qð ⁊ fertũ.ti.inueni
Farina.nę.f.p.ðꝛa far.ris.eo ꝙ ex eo fiat.
Iñ hec farinula.lę.dimi.i.parua farina.⁊
farinaceus.cea.ceũ.i.de farina factꝰ.⁊ fa⸗
rinoſus ſa.ſum.i.plenus faria.
Farracũ.ci.n.s.eſt puls ex farre facta. vel
pinguis cibus generalit᷑.⁊ ðꝛ a far farris.
Farrago.ginis.f.t.i.ſtramẽ vel qlibʒ vilis
annona. vel ꝗlibet mixtura pabuloꝝ. Añ
Perſius. In tenui farragine mendax Et
hinc facta tranſlatione farrago ðꝛ multitu
do ſcholarium quaſi deſpectiue.qꝛ ex diũ
ſis ⁊ varijs gentibus ſit coleca Rrohrie
tñ farrago eſt herba hoꝛdeacea adhuc vi⸗
ridis ⁊ guis ad maturitatẽ.adhuc nõ tur⸗

geſcentibus.

Fartũ ·ti.vide ſupꝛa in farcimẽ Itſtẽ fartum
eſt ſupinũ de fartio.tis. H

Fas.i.licitũ. ⁊ ðꝛa facio.cis.Et differt aiu
re.qꝛ fas eſt lex diuina. Jus ẽ lex humana

Fas eſt ꝑ alienũ agꝝ traſire. Nõ aũt ẽius.

Faſcenia.nię.f.p.i.clauſibił vallatio circa

caſtra ⁊ ciuitates.ꝗᷓ ſolet fieri quibuſdam
faſcibꝰ ſtipulaꝝ ⁊ lignoꝝ.⁊ ðꝛ a faſcis.
Faſcia.cię.i.ligatura.ſ.pannꝰ quo ſtringit

pectus vel mamillę mulieris. ⁊ ða faſcis.

qꝛ ea tegit᷑ pectus.⁊ papillę cõpᷣmunt᷑ Vł
ligatura q̃ puer inuoluit᷑.qꝛ in modũ faſci⸗

culi coꝛpus ligat.

Faſciale.lis.n.t.i.faſcia Et ꝓpᷣe faſciale eſt
latũ cingulũ quo puer circũligat᷑ in faſcjs
Faſcinus.ni.m.s.vel h̊ faſcinũ.ni.i.incan
tatio.⁊ ðꝛ a faſcis vel faſcia.qꝛ in àbuſdaʒ
faſcicuł vel faſcijs herbaꝝ ſoleat fieri. Fa⸗
ſcinus etiã ðꝛ pᷣapꝰ.qꝛ qbuſdam faſcijs ſo⸗
lebat olim inuolui cũ carerẽt bꝛachis. Itẽ
Faſcinus ſiue faſcinatio ðꝛ etiam vulgoꝗ
nocet infantibꝰ. dicunt᷑ em quoꝛundã ocu
li viſu vrẽtes.ꝙ ſi hõ aliq̃s vł aliud aĩmal
ab eis inſpectũ fuerit.ex tali viſu emarce⸗
ſcit.⁊ hinc eoꝝ actus faſcinatio ðꝛ.
Faſciola.lę.dimi.i.parua faſcia.qᷓ vulnera
ligantur.
Faſcis.ſcis.m.t.i.onus.Et plłalit᷑ hi faſces
ſciũ.i.inſignia honoꝝ.⁊ qñq; ipᷣůi honoꝛes
dicunt falces auaſio faſclbus in i.

2 3 8

graues ſunt pondere dignitat autoꝛita⸗
tis ſᷣm hugl. Map̃.etiã dicit YFaſces.ſciũ.
dignitates cõſulares.Faſcis colligatio li⸗
gnoꝛum ad depoꝛtandum colligatoꝛum.
Ande. Mondera ſunt faſces.faſces dicũ⸗

tur honoꝛes.

Saſianꝰ.ni.m.s.pe.ꝓdu.qdam auis.⁊ ðOꝛa
faſis.ſis.vł faſidis.q̃daʒ inſula grecię. q
inde pᷣmũ aſpoꝛtat eſt.vł ðꝛa fagin qð eſft
comedere.q̃ſi fagianus.qꝛ eiꝰ caro ſuauis

eſt ad comedendũ ”U

Faſſio.onis.f.t.i.ↄfeſſio.⁊ ðꝛ a fateo:
Faſſus.ſa.ſum.i.oↄfeſſus.locutꝰ.a ðꝛa fate
. Vñ OQuið.in epi. Da veniam faſſi mi⸗

hi non tua munera tanti.

77

Faſtigiuʒz. gij.i. ſummitas. altitudo. honoꝛ

a faſt⸗. qð
idem eſt qð ſuꝑbia. Inde faſtuoſe aduer.
Et faſtuoſitas.tatis.i.ſuperbia.elegãtia .

Iñ faſtigiolum.li.dimi.
Fatuoſus.ſa.ſuʒ.i.ſuꝑbus.⁊ ðꝛ

elatio.

Faſtus.a. ũ.i.licitus.⁊ ðꝛ a fas.vt faſtꝰ di /
es.i.licitus in quo licebat rhomanis nego
cia agere.cauſas exercere vel aliquid tale
Nefaſtus vo dies ðꝛ qſi illicitꝰ.qꝛ illicituʒ
aut q̃ſi nephas erat in illo die ſdicta agere
qꝛ in illo die male ↄtigerat rhomanis.⁊ ðꝛ
nefaſtus a nefas.Et hinc qͥdam liber Oui

dij in quo tractat᷑ de faſt ⁊ nefaſtis diebꝰ.

a dignioꝛi intitulat᷑ liber faſtoꝝ. Hinc etiã
annales libꝛi in bus ſcribebãt᷑ facta rho⸗

manoꝛum totius anni.ſititer a dignioꝛi ꝑ⸗

te dicti ſunt faſti Inuenit᷑ etiã h̊ faſtꝰ.tus.
quartę declinationis ꝓ annali libꝛo. Unð

Lucanuſin.x. An nimis andoxi vincetur

faſtibus annis.Sʒ magis ꝓpᷣe ꝓlibꝛo an⸗

nali eſt ſecundę declinationis. Nam faſt⸗

ꝓ ſuꝑbia eſt quartę declinatiõis. Añ. Fe
ſta dies faſtus faſtuſq; ſuperbia fertur Fa
ſtus.i.licitus.faſtos quoq; dicito libros.
Bat terram faſtus operi faſtuſq; nefaſtꝰ.

Fatatus.a.ũ.i.fato deſtinatus. ⁊ ðꝛ a fato
as. are. ” .R
Eatidicus.ca.cũ.pe.coꝛ.i.fata dicens
Fatum. ti.n. S. ðꝛ a foꝛ faris.⁊ dicunt fatuʒ
eſſe quicqͥd deus fat᷑. Ael fatũ eſt tꝑał ſuc

ceſſio. vel euẽtus rex a deo ꝓuiſaꝝ. Et fin
gunt tria fata in colo ⁊ fuſo ⁊ digitiſ fila ex

lana trahentibus ꝓpter trinã variationeʒ

reꝝ. Quedam vo deſinunt eſſe. ꝗdam inci
piunt eſſe.qdam ꝑſeuerant.vel ꝓpter tria
tꝑa.ſ.pᷣteritum qð in fuſo iam netum et in⸗
uolutum eſt. Pręſens qð int digitos men

tis trahit. Futuꝑꝝ qð eſt in lana qin coloi⸗

plicita eſt. ⁊ quod adhucꝑ digitos mentiſ
ad fuſum tanqᷓ; ſens ad ſteritum traijciẽ

dum eſt. Et eſt idem fatum ⁊ foꝛtuna.Sʒi

hoc differunt.quia foꝛtuna eſt in his ꝗᷓ foꝛ

tuitu veniunt.nulla palam cauſa. Fatum

yer o eſt appoſitum ſinguł ſtatutum. ſed
hocalterius conſideratiõis eſt. Scom ve.
ro Quintilianum de cauſis Fatum ðꝛ a fa

cio vel fio. Uñ ait.Quid eſt fatũ niſi quod

fit ⁊ non habet cauſas. Boetius vo in. iiij
libꝛo de conſolatione dicit. Pꝛouidentia
eſt ipᷣa diuina ratio in ſummo oĩm pᷣncipe
conſtituta.ꝗᷓ cuncra diſponit Item fatum
eſt inhęrens rebus mobilibus diſpoſitio.
quaʒ pꝛouidentia ſuis quęq; nectit oꝛdi⸗

9„

nibus.

Fatus.a. ũ.i. locutus. ⁊ ðꝛ a foꝛ faris .
Fatal dies ᷣm Aco.in ſum.C. ð tẽ.⁊ repa.
appel.ðꝛ ſpaciũ tpis infra appellãs debet

appellationẽ ꝓſeqauu.

—,

Fatuus.tua.tuũ.i.ſtultꝰ.⁊ ðꝛ a foꝛ.farl.qꝛ

impitiam ſuam oſtendit fando qᷣcqͥd latet
in animo.vłreſpondendo ad interrogata.

vel ideo ðꝛ fatuꝰ a fando.qꝛ qð necipᷣe fa⸗

tur.nec qð alij dicunt intelligit. Et differt

a ſtulto.qꝛ ſtultus eſt qͥ ꝑ ſtupoꝛẽ non mo⸗

uetur.iniuriã ⁊ ſeuiciã ꝑfert.nec vltus eſt

nec vllo ignominię cõmouetr᷑ doloꝛe. quia
ſtultus eſt hebetioꝛ coꝛde. AUnð qͥdã. Ego

ſtultũ me eſtimo.fatuũ eſſe nõ opinioꝛ

Faudicus.a. ũ.pe. coꝛ. eſt illeq vera dicit.
cui cũcti fauent.⁊ videt᷑ cõponi a faueo et

dico.qꝛ eius dictis fauef. .
Fauilla. lę.f. p.i.ſcintilla.⁊ ðꝛ a phos qð ẽ

ignis.Sed ſcintilla ꝓpᷣe ðꝛ accenſa.fauilla
vo extincta ⁊ igne deſᷣta.qꝛ fauilla eſt ex
tinctus ſcintillę ignis vel cnis.
Fauillus.li.dimi.i.paruus fauus. Idẽ eti⸗
gam fauulus. li. ꝛ. ôM
Fauiſſoꝛ.ſoꝛis.eſt piſcatoꝛ qͥ ſp rogat et fa-

uet deo vt ſibi bñ eueniat.⁊ ðꝛ a fauoen

Fauius.a.ũ.i.leuis ⁊ imponderoſuſ.⁊ ðꝛ a

fauonius.nij.qͥ ðꝛ ventus lenis.

Fauni dicti ſunt qͥdam dij ſiluax. a fado vl
phonos.aqꝛ voce non ſignis oſtendebãt fu

tura in lucis ↄſulti a paganis.i vulgo in

ficarij dicuntt.

7

cubi vel incubones.a rhomanis vᷣo fauni

Fauoniꝰ.nij.lenis ventꝰqͥ ⁊ ephyrus dici
tur. Et vocat᷑ ſic.qꝛ eius fauoꝛe floꝛes pꝛo
ducunt᷑ terra germinat. Unde Ouidiꝰ.
Aſq; ſub aduentu ſpirantis leue fauoni.
Inde Fauonius.nia.niũ.Et h̊ fauoniuʒ.

nij.leue odiuʒ quod cito tranſit ⁊ cadit ad

döne
mnnic
hung
bisifn
1Finn
tumn. ſc
K ve⸗

mdeg

iſio
honn i
üdenie
hch
Nonfanmn
dihenn

znecnte

ns
ernpe.
lis dede

ff
icah

Mienn

Pnecißen
1. Edikr
winonne
Neryluss
dolge gun
inor
mi dd.
Mwa

oi
1 faudl
lcker⸗

ic

ſognan

Afe
golan

is.
„D
ſoltii
iun

mns di
etorsnt
leich⸗
uefnon
pfauoni
1tcnl

modũ illius venti. Fauonj etiã dicebotur

ſpurij.qͥ ex pr̃e incerto ⁊ mr̃e vidua ſũt ge⸗

niti.⁊ G̊ ideo.qꝛ ꝗdam aĩmalia fauonio ſpi

ritu hauſto conciꝑe extimannr.
Fauoꝛ.oꝛis.m.t.i.auxilium.laus.
Iñ fauoꝛoſus.ſa.ſum.i.fauoꝛe plenꝰ Jdẽ
⁊ fautoꝛius.ria.riũ.a.fautoꝛe.⁊ h̊ ⁊ hec fa
uoꝛabił.⁊ G̊ le. Iñ fauoꝛabiliter aduũͥ.⁊ hęc
fauoꝛabilitas. tatis.

Fauſtus.a.ũ.i.felix.cui foꝛtuna fauet. Jĩã

adu.fauſte.felicit᷑.ꝓſpere.Et hęc fauſtitu

do. dinis. i. felicitas. Et fauſtꝰ cõponit᷑ in⸗

fauſtus a.ũ.i.infęlix.cui foꝛtuna nõ fauet
ſed ſꝑ eſt aduſa. ⁊ ei nõ ↄtingit niſi male
Fautoꝛ.oꝛis.m.t.i.laudatoꝛ.ↄſenſoꝛ in ma
lo. ⁊ ðz a faueo.ues. Iñ fautio.onis.i.lauſ

vel ↄſenſus in malo.ſicut amicitia ↄſenſuſ
in bono. Qð em̃ eſt amicitia inter bonos h
igem eſt fautio inter malos. Jñ fautioſus
ſa.ſum.i.in malo ↄſentiers..
Fauus.ui.mel eſt in cera.ſ.briſca.⁊ ðꝛa fa⸗

gin grece qð eſt comedere latine.q̃ſi fagus
qꝛ magis comedit᷑ qᷓ; bibit᷑.

Faux. cis.m.t.ðꝛ a phos qð eſt vox. Et ſũt
fauces anguſtę fiſtulę gutturis quaſi phoſ
idẽ voces ꝑ qs vocalis ſpũs ab intimo ꝑe
ctoꝛe exiliens.ſonũ vocis emittit.Et ðꝛ ſic

vela fundendis vocibꝰ. vel qꝛ per eas fa⸗

mur voces. Vel fauces dicunt a phos qðd
elſt aer.quaſi phos capientes.id eſt aerem

NYel dicunt᷑ fauces a fagin qð eſt comede⸗

re. ⁊ ſm h̊ fauces dicunt᷑ maxillęqbus co
medimus. Et ad ſimilitudinẽ fauciũ dicũ

tur fauceſ loca ſtricta ⁊ anguſta ſicut ẽ adi
tus viarum int᷑ altos montes. Similit᷑ ad

ſimilitudinẽ fauciũ dicũt᷑ fauces oſtia flu⸗

uiaꝛum ⁊ exitus in mare.qꝛ locus iſte ſolet
eſſe ſtrictus ⁊ anguſtus ad modũ fauciuʒ.
vłqꝛ ꝑ illum locũ aquę ⁊ naues exeunt ſiẽ

ꝓ fauces voces. Vñ. Faux eſt faſq; licʒ re⸗

ſecat falx fax qͥʒ lucet.

Fax.facis.f.t.i.teda.⁊ ðꝛ a phos qð eſt lux
Aꝛ: facit lucem. Inde Facula.lę.i.ꝑua fax.

Febris moꝛbus qdam. 1 8a Ferueo. ues.
qaꝛ facit hoĩem feruere. Ulłðꝛ a frigeo.ges

qꝛ facit hoieʒ frigere.Et deſinit actũs ſin⸗
gularis in em. vel in im. vt febrẽ vł febrim

ablatiuꝰ in e.vłin i.⁊ actũs płis in es vł

in is. vt febres vel febris.

Februa. oꝝ. n. s. pl is numeri ·i. ſacriſicia et
purgatões.ꝗ oli ſolebant fieri ꝓ aimabus
defunctoꝝ. Iñ februatꝰ. ta. tũ.i.purgatuſ

aſſenſus

ta. tũ. Et h̊ februus. brui.i.pluto. Februi
etiã dicunt᷑ manes. qꝛ in eis fiebant hmõi

purgationes. Eta februus vel febriꝰ dꝛ H

februarius.rij. qͥdã menſis dictꝰ ſic.qſi ſa⸗

ccrificatoꝛius vel purgatoꝛius ſiue purga⸗

tiuus.qꝛ in illo menſe olim pcipue fiebant
februa ꝓ aimabus defunctoꝝ ipᷣi plutoni.
Fecialis.lis.m.t.q̃ſi fediał.i.ſacerdos per

quẽ fędera fiebãt.vel qͥ bella annũciabat·

q potius dicebat᷑ ſęcularis. Vñ olim fecia
les dicebant᷑ fediales.qꝛ ꝑ eos fędera fie
bant. ſicut ꝑ ſeculares bella.Fecialis 8 p⸗
pꝛie dicebat᷑ ille qͥ legatiõe vtebat᷑ ꝓ fede⸗
re ⁊ pace ᷣm ugl. Dapᷣ. dicit. Geciales
dicunt᷑ ꝑ quos federa ⁊ bella indicebãtur
id eſt ſacerdote.

Feciniũ. nij. n. s. ðꝛ a fex. Et dicunt᷑ fecinia

minuti acini ⁊ durę cutis.qꝛ plꝰ fec faciat

—- „7

q; alij acini.

Fecula. le. dimi. i. parua fex. Fecula etiam H

ðꝛ vua decocta vel pingus.
Feculentus.ta.tũ.i.fetidus.⁊ ðꝛa fece vel
fecula.vel ðꝛ a fęce.⁊ lentos qð eſt plenũ.
Iñ feculentꝰ.ta.tũ.i.fece plenꝰ vel fetidꝰ.
Iñ hec feculentia.tie.i.fętiditas.
Feęcundus.da.dũ.i.fertił vel abundãs.qᷣſi
gtundus. i. fetu vndas vel ãſi fetũ dans.
ñ fecunditas.tatis. Itẽ cõponit᷑ fe⸗ udꝰ?
infecundus. da.dũ.i.nõ fęcunqus.ſteritł.
Fedoſus.ſa.ſum.i.fedus.da.dũ.

Fedus.derl.i.pactũ vel paxã fit inter dimi
cantes. ⁊ ðꝛ a fedus.da.dũ. Fuit em olim
ↄſuetudo ꝙ cum aliq̊s vellet inire fedus.·
q̃dam poꝛca ſacrificaret᷑ in hunc modum.
maioꝛ ex iſta parte.⁊ minoꝛ ex alia.ſiue eſ⸗
ſet imꝑatoꝛ.ſiuerex.ſiue alius bnceps.te⸗
nebani illam poꝛcã ⁊ ipᷣaʒ ꝑcutiebãt ⁊ tur
piter occidebant. quaſi dicerẽt.ſicoccidat̃
ille qͥ a pace reſilierit.⁊ inde dictũ eſt fedꝰ.
apoꝛca feda.⁊ turpit᷑ occiſa.cuiꝰmoꝛs op⸗
tabat ei qͥ a pace reſilieret. Vel ðꝛ fedus a
fide. Vel ðꝛ ab hirco ⁊ hedo f.l̃a addita.
vel potius poſita ꝓh.ꝗ̃ habet᷑ in öᷣ nomie
Hircus.⁊ ðꝛ fedus ſic qꝛ hircꝰ ⁊ hedus cũ
poꝛca immolabant᷑ in fędere faciendo. Et
fedus pſuenit pacẽ.ſʒ federis ꝑtes ſunt in⸗
ducię dictę.ãſi in dies ocij.vel iducta ocia
⁊ ſcribit᷑ ꝑ oe.diphthongum. Inuenit᷑ fe⸗
dus. da. du. adiectiuũ.i.turpis.defoꝛmis
ſoꝛdidꝰ. a fedo. as. Inde fede. dius.ſi
me. aduer. ⁊ hęc feditas. tatis. ⁊ ſcribitur
eſt fedus ꝓ pacto dicito fedus.
Fel.lis.ðꝛ a follis.eo ꝙ ſit folliculꝰ geſtans

humoꝛeʒ qͥ vocat᷑ bił. Et ðꝛ fel tam follicu
lus q; ille humoꝛ.⁊ ſcribit᷑ ꝑ geminuml.in
gtõ Inde felleus.lea.leum.i.de felle exñns atus. ta. tun ”M
Feeniciũ. cij. eſt herba fullonũ.ꝗᷓ nigrã fae
tincturam. Vñ Eſa.j. Si fuerint pctã vra
guaſi fenicum.
Feniculũ.li.pe.coꝛ.herba qᷓdam.⁊ ðꝛ a Fe⸗
num.qꝛ tirſus huiꝰ herbę ⁊ radices acuůt
viſum. Iñ ⁊ feniculũ ðꝛ q̃ſi oculoꝝ fenum
yel ðꝛ ſic.qꝛ hęc herba eſt calida ⁊ ſica.
Fenum. vni.n.S.ðꝛ a Mhos qð eſt ignis. qa
facile igne accendit᷑. vel eo flãma facilenunuu
tritur. ⁊ ſcribit᷑ ꝑ oe.diphthongi.
Fenus.noꝛis.n.t.i.vſura.ſed vſura ẽ lucx
de capitali acceptũ. Fenus vero lucrũ de
vſura acceptũ. AUel vſura eſt ſine determi
nato tꝑe.ſicut qͥ accõmodat duodeci dena
rios pꝛo vno denario qͥtqͥt menſibus acce
ptoꝛ voluerit Fęnus vero eſt cũ tpe deter
minato.ſicut qͥ accõmodat viginti ꝓ trigi⸗

vel amarum.

Felena. nę.f. p. ꝗdaz beſtia valð timida. ſcʒ

cerua. Et ꝓ eodem inuenit᷑ hec feles inde⸗
cli. Vñ Ouið.in.v.meta.Feles ſoꝛoꝛ phę
bi niuea ſaturina iacas. 7.

Felix.cis.oĩs.g.i.beatꝰ.foꝛtunatus.diues

Et ðꝛ Feęlix.⁊ qͥ dat fęlicitatẽ.⁊ qͥ accipit.

⁊p qð dat᷑ feęlicitas. vt feęlix tꝑs.felix locꝰ
luer. felicitas.tatl.Et ꝓð fę

Z felicit᷑ aduer. ⁊ feęlicitas.
Ande Lucanus in.iiij. Fęlix qͥ potuit mu
di vitare ruinam. Quo iaceat iam ſcire lo⸗
Feqmella. lę. dimi.i.parua femina.

Feęmellarius.larij.i.mulierarius.fęmineis

vł femineo oꝑi deditus. vł femineos hñs
moꝛes.vel voluntati feminę deditus ⁊ ob
noxius.qͥ alio noĩe ðꝛ vxoꝛarius.
Feemen. iinis.n.t.ðꝛ a femur.⁊ ſunt ille ꝑtes

femoꝝ.qᷣbus in eqtando tergis equoꝝ ad

heremus. Vñ ⁊ pliatoꝛes olim ſub femini
bus amiſiſſe equos dicebant᷑. Ael Femen

inis.eſt coxa feminę. AUñ Cantl.vij. Et iũ
cturę feminũ tuoꝝ ſicut monilia. In h̊ Fg

minale. lis. bꝛachę feminaruʒz. eo ꝙ tegant
fęmina. Et hinc ðꝛ femen qñq; piguedoil⸗

la quę eſt in pube mulieris. Et femur quę
eſt in pube viroꝝ.hęc tñ ppᷣetas ſepe coꝛ⸗
rumpit᷑ apud autoꝛes vtentes pᷣdictis vo⸗

cabulis indifferenter

Eemina. nę.f.p.ðꝛ a phos qð eſtignis.qua
ſi ignita.qꝛ vehementius viro ardet ⁊ con

cupiſcit. Vel ðꝛa fetiditate.quaſi fetida.

qꝛ generat fetũ. Iñ h ⁊ hęc femella.lę.⁊ fę
minella. lę. ? feminula. lę. oia dimi. ⁊2 femi⸗

neus.nea.neũ.⁊ SFęgmininus.na.nũ.i.res

ſmiegk: vej piinen⸗ ad feminam. Item fę
mina pöt eſſe
ruma Femen. innuis.
Femur. oꝛis.n.t.pe.coꝛ.Et ſunt femoꝛa ab
inguine vſq; ad genua.dicta a femina. qͥa

ibi eſt diſtinctio eius ⁊ viri. Ael femur eſt
coxa virilis ꝓpᷣe. Iñ h̊ femorale.lis.bra⸗

chę viroꝝ.eo ꝙ femoꝛa tegant.Et ſcias y
emur. genus.⁊ ſtirps .
oꝛis actoꝛ. GMU
Feneſtra.ſtrę.f.p.ðᷣꝛa phos qð eſt lux.qa

lucem ferat.vel qꝛꝑ es videamꝰ for luce,ʒ
Vmñ ⁊ feneſtra ðꝛ q̃ſi ferẽs nos extra. Alłlfe

neſtra cõponit᷑ a phos ⁊ miniſtro.qꝛ mini
ſtrat lucẽ domui Et ſunt ppe feneſtrę qͥb⸗

plurał numeri ꝓ coxis mulie

exterioꝛ ps anguſta eſt. ſed interioꝛ diffu⸗

ſa. In feneſtrella.lę.i.parua feneſtra.⁊ fe⸗
neſtratus.ta.tum. ôòMl

ta vſq; ad menſem. Vnð fenus vocat᷑ aui

dum. qꝛ qᷓ ſic accõmodat ſpꝑ auet vt illo tẽ⸗
pus veniat cito. Unð Lucanus. Hic vſu⸗ .
ra voꝛax auide qð in tpe fenus. Indiffere:

—

ter tñ vtimur ſdictis vocabulis. In fene⸗

reus.rea.reũ.

Fera.rę.ðꝛ oĩs beſtia.⁊ ðᷣꝛ a fero fers.eoq
toto coꝛꝑe ferat᷑.vłqꝛ vtat᷑ naturali liber
tate ⁊ deſiderio ſuo.⁊ voluntate ꝓpᷣa feaa
tur.ferę ſunt etiã ſinon ſeuiũt Beſtię voa
vaſtando dictę ſunt.qꝛ moꝛſu vel vngui⸗

ℳ☛—

bus ſeuiunt. qſi vaſtię. IJñ ferinus.na.nũ

id eſt de fera errs.
Feraculus.la.lũ.i.aliquantulũ ferax.

Feralis.9.t.⁊ B le.moꝛtał.lugubꝛis.fune⸗

bris. ⁊ ðꝛ a Feron qð eſtmoꝛs.

Feratrũ.tri.n.sS.ðꝛ a fera. Et ſunt Feratra

tecta ſiluaꝝ ſpiſſa.

Fcrax:cie ls. ge i. ſruqus abundao JIñ
er

Feracit᷑ adu.⁊ hęc feracitas tatis.

Ferculũ.li.n.S.i.miſſoꝛiũ.⁊ ðꝛ a Fero fers
Ferculũ etiã ðꝛ menſa ſuꝑ quam ponũtur

fercula. Itẽ ferculũ etiã ðꝛ vaſculũ in quo

poꝛtat᷑ ferculũ. Vñ in Cantl. Ferculũ fec

Salomõ rex delignis libani ᷣm hug. Ma

pieas vo dicit. Ferculũ. diſcus.menſa ed⸗ꝛ⸗
fe⸗ tium. aut vaſculũ miſſoꝛiũ.in quo epulę fe
eneratoꝛ. oꝛis qͥ dat ⁊ qui accipit fenꝰ. qſi èôe
en Ferentarius. rij. m. s.i. vexillifer vł füdibu
lus vel ſagittarius.qꝛ ferat arcũ. Añ em
bꝛoſius ſuper Egiſippum Sed vt ſolet in
ferentarioꝝ plijs plura vulnera qᷓ; necesi⸗

runtur.

ferebantur.

Feretrũ.tri.n. s.eſt qðdam inſtrumẽtũ cuʒ

— — — -—-——

nigit
ci
1dee K
ai

P fnun
ſcaa.

gis de

idenn

.
ſmi
wolin
nrhen
wae
in
aigi
mize.
hor⸗

ein

is

guft

ungl⸗
Nuili

.
ie:⸗

Fmn

mdis
Ws.
afan ⸗
uumponn

dsen

fralifi

mhel⸗

wglt⸗
fidh

OAn.

Betrn

quo poꝛtant᷑ coꝛpa moꝛtuoꝝ. ⁊ ðꝛa feron

qð eſt moꝛs.eo ꝙ ferat moꝛtuũ.qe autẽ ðꝛ
feretrũ qſi ferens atrũ etymo.eſt.Quidaʒ
m volũt deriuari feretrũ a fero fers.qꝛ fe⸗

rat moꝛtuos.Alij dicũt feretrũ dici.q̃ſi fe⸗
rat tetrũ.i.moꝛtuũ.ſed potius eſt etymo.

Feria. rie.i.ceſſatio ab oꝑe ᷣuili.⁊ ðꝛ a Fe⸗
rio.ris. VUñ ⁊ feria ðꝛ feſtiuus dies in uuo F

ceſſare debemꝰ ab oꝑibus vᷣuilibꝰ.in q̃ ſo⸗

la res diuĩa dʒ geri.⁊ ðꝛ feria a ferẽdis vi⸗

ctimis. ⁊ m h̊ ſoli feſtiui dies dicũt ferię
ꝓbpᷣe in qͥbꝰ ſacrificia ſᷣcipue ſolent fieri Sʒ

qꝛ q̃libet die debemꝰ ceſſarea vitijs.inde
eſt ꝙ qᷣlibet dies põt dici feria. Scðᷣm gS ccõo

ſuetudinem chriſtianoꝝ ſic appellãdi ſunt
dies. Dies ſolpᷣma feria vel dies domica.
Et dies lunę ſecunda feria. Et dies mart

tertia feria.Et dies mercurij rta feria. et

dies Jouis qnta feria. Et dies veneris ſe
xta feria.Et dies ſaturni ſeptia feria. Et ẽ
duplex ſenſus.qꝛ vo dies ab initio habitꝰ
eſt ferial.iõ dies dñica nuncupat᷑ pᷣma fe⸗
ria.qꝛ pᷣmꝰ dies eſt a feria.i.a ſabbato qð
feriale ſolet eſſe.Dies lunę ðꝛ ſecũda feria
qꝛ ſecũdus a feria.i.a ſabbato.⁊ ſic de cęte

ris. Vl dies dñicus ðꝛ ma feria.qꝛ eſt pꝛi

mus dies ſeptim anęꝗᷓ eſt feria.⁊ ſic ð aljs

Itẽ ferię ſunt qdam ſolẽnitateſ.in quibus

cauſę trac tari non debent.

+△

Feriatus.ta.tũ.i.fe ſtiuꝰ. NPꝛopᷣe qᷣdeʒ dies

feriati dicũt᷑.qͥbꝰ res diuia fit.⁊ abſtinere

etiã opoꝛtʒ hoĩeʒ a litibꝰ ⁊ oꝑibꝰ ſᷣuilibus

Ferinus.na.nũ.eſt poſſeſſiuũ.⁊ ðꝛ a fera.et
hec ferina.nę.i.venatio. Vñ Virgiliꝰ Im
plent᷑ veteris bacchi pinguiſq; ferinę.
Fermentũ.ti.i.yma.⁊ ðꝛa ferueo.ues.q̃a
excreſcat. Iñ fermentatꝰ.ta.tũ. Nñ qͥdaʒ
panis ðꝛ fermentatꝰ.i.fermento coꝛruptꝰ.

Et qꝛ paꝝ fermenti totã maſſam paſtę coꝛ2ꝛ
rũpit.iõ qñq; ponit᷑ ꝓ peccato.qꝛ etiã par

uum moꝛtale magnã maſſaʒ vtutũ moꝛtifi
cat.qꝛ q̊ in vno offẽdit factꝰ ẽ oĩm reꝰ.teſte
Ferocia.cię.f.p.idẽ eſt qð ferocitas.(apło.
⁊ðꝛa ferox. Vñ Martial. NPythagoꝛici

edocuerũt ferociã animi cũ tibis mollire.

Et in hymno martyꝝ. Hi ꝓ te furias atq;
Feron gręce.latine ðꝛ moꝛs (ferocias

Feronia.nię.qͥdaʒ fons vł palus.⁊ ðꝛa fe⸗

ro.fers.eo ꝙ ↄferat vtilitatẽ bibẽtibꝰ. Et
hec ferocinia.nię.ðꝛ dea illiꝰ aꝗᷓ vel fontis
Ferrarius.rij.qͥ in ferro oꝑat᷑.vel qͥ ferruʒ
equi facit.⁊ ðꝛ a ferrum.
Ferriminatio eſt eiuſdem generis materia⸗

rum ſolidatio ⁊ ↄiunctio.vt ſi cxpho argẽ
teo fũdus ferreus apponat᷑.de h̊ no.in.A.

in rem. ff. de rei. »ʒvuVnn.
Ferrifodina.nę.locus vbi ferrũ foditux
Ferrugo.ginis.i.ferri rubigo. Itẽ ferrugo
Bðꝛ qͥdam coloꝛ ſiłis ferro.⁊ ẽ purpurę ſub⸗
nigrę.⁊ fit in hiſpania. Iñ ferrugineꝰ.nea
neũ. de ferrugine exñs.⁊ ferruginoſus. ſa

ſum.i.plenus ferrugine.

— —

errũ. ri. n. S. eſt metallũ qödam. ⁊ ðꝛ a far
farris.qꝛ farra.i.ſemina frugũ trę condit.
Iñ ferre.rea.reũ.i.de ferro exñs. Itez a
ferrũ ðꝛ q̊ ferramentũ.ti.i.inſtr̃m ferreum

accipit᷑ collectiue.⁊ h̊ ferꝝ.ri.ꝓ ferro ed

qꝛ ex puro fit ferro. Et in tali ſigtione fer⸗
rum hhʒ płalitatẽ.Et nõ ꝙ purgamẽta fer⸗
ri ſunt rubigo ⁊ ſcoꝛia. Iẽ reꝑit᷑ h ferꝝ.ri
maſ. ge.ꝓ ꝓpᷣo noĩe.qꝛ q̃litas vocl eſſentiẽ
rei nõ mutat.põt tñ declinari h̊ ferrus.ri.

Fertilł.lis.ↄ.t.⁊ G le.i.abundãs młta ferẽs.

Fertilis ager eſt. Fructuoſus vo qcunq;
compendio eff.

Fertũ.ti.i.oblatio ã altari offert. ⁊ poſtea a

põtificibꝰ ſacrificat᷑.⁊ ðꝛa fero fers. IJtem
fertũ qñq; ponit᷑ ꝓfartũ.vide ſupꝛa fartrũ

Feruidus.da.dũ.i.calidus ⁊ iracũdus Jũ

feruide adu.⁊ hęc feruiditas.tatis.

Ferula.lę.f.p.pe.coꝛ.qdðᷣdã genus herbę.?

palmatoꝛiũ inde factũ ðꝛ ferula.Dic enim

Loꝛnutꝰ ꝙ ferula eſt gen? feniculi qð cre⸗

ſcit in mõte gargano.⁊ inde affert᷑ a ꝑegri⸗
nis in modũ retoꝛti baculi.qð ẽ tam calidę
natureę ꝙ cu auſter flat qſikiter eſt calid⸗ ſit
qͥdam ↄflictus ⁊ ↄfractio int᷑ herbas illas
⁊ inde ꝓcreat᷑ ignis adeo magnus ꝙ qnq;

comburit᷑ tota regio.a qua cõbuſtione bea

ta agatha ſiculos ⁊ rhomanos liberaſſe le⸗

Ferularium. rij. locus vbi ferulę abundãt.

⁊8ꝛz a Ferula.Et ꝓ eodem inuenit H feru⸗

Feruoꝛiũ:rij.i.caldariũ.⁊ ðꝛ a ferueo.ues.
Ferus.ri. m. s.ðꝛ a fero.fers. Uñ pſał. Sin

gularis ferꝰ depaſtꝰ eſt eã. Et hęc fera. rę.
de qᷓ ſupꝛa loco ſuo.Eta fera deriuat᷑ ferꝰ
a.ũ.i.crudeł.durus.aſp. Iñ feritas.i.cru⸗
delitas. Et h̊ ⁊ hec ⁊ erox. cis.i.crudetł.
immanſuetꝰ. Itẽ a ferox ðꝛ ferocitas.tatl.

Et hec ferocia.cię.in eodẽ ſenſu.Et nõ ꝙ

ferox eſt animꝰ. ferꝰ ẽleo. Itẽ ferocitas ſe⸗
pe laudi habet᷑. Eſt em ferocitas militũ.⁊
ferox iuuentꝰ ðꝛ.Sʒ feritas diri animieſt.
Et ferox cõponit᷑ ̊ ⁊ hec ⁊ B ferox..Et
coꝛ.fe. AUñ Lucanꝰin.iiij. Mon ſonipes in
bella ferox non iret in equozzs.
Feſcenia. nię.f.p.mulier ꝗ expellit faſcina .-
Feſcenini.noꝝ.maſ ge.pluralis nũeri ſunt

EFEe

carmina ꝗ dicit młr qñ expellit faſcinũ Et
hę faſceninę.aꝝ.carmina q̊ mi dicit mouẽ
do cunas vt ſopiat pueꝝ. Et qñq; faſceni
ne dicunt᷑ laudes. Vñ habet in qdam ſer⸗
mone.ꝙ angeli aſtãtes dño nato in pᷣſepio
canebant.Gla in excelſis deo.⁊ in tra pax
hoĩbus bonę voluntatl.ꝓ faſceninis qua⸗
ſi loco faſceninax.i.tales faſceninas dice⸗
bãt circa eũ vt q̃ſi doꝛmiret.ſ.gła in excel⸗
ſis deo ⁊c.⁊ ſic laudabãt eũ Itẽ inuenit᷑ fe
ſceninꝰ.a.ũ.a.feſcenino oppido. Añ Oꝛa
tiꝰ. Feſcenina ꝑ hũcinuẽta licẽtia moꝛuʒ.
Hm hugl. Pap.etiã dic̃. Feſcenina cãtica

nuptialia ꝗ in nuptis cãtãt᷑. Feſceninꝰ.a.

u.i.nuptial.a feſcenino oppido q̊ͥdã cãpa⸗
Feſſus.a.ũ.ðꝛ a findo.dis.q̃i fiſſus.i.( nię
diuiſus a ſanitate.nec iã integer ſalute Et
eſt generale nomẽ.ad omĩa em refert᷑.dici
mus vo feſſus aio.feſſus coꝛꝑe.qð magis
eſt ꝓpᷣum ⁊ feſſus reꝝ ad caſuʒ venientiuʒ
ãqᷓſi inops copiaꝝ.a ſᷣm h̊ eſt nomẽ.vᷣm vo
ꝙ eſt participiũ ðꝛ a fatiſcoꝛ.ſceriss.
Feſtiał.ↄ.t.huius feſtiał.i.ſacerdos vłoꝛa

toꝛ ꝑ quem bellũ indicit᷑ ⁊ pax cõponitur.

qui ⁊ fecialis dOꝛ.
Feſtiuitacula.lę.dimi.i.parua feſtiuitas.
Feſtiuus.ua.uũ.idẽ eſt qð feſtꝰ. AVñ ꝑ trãſ
lationem ðꝛ hõ feſtiuus.i.lętus.cõptꝰ.ſua

uis. Iñ feſtiue aduͥ. Et h̊ ⁊ hęc feſtiuałl ꝛ 5

le. In feſtiualit᷑.⁊ hęc feſtiualitas.ta tis.i.
ſolẽnitas vel ſuauitas. dulcedo. oꝛnatus.

leęticia. Et ðꝛ feſtiuitas q̃ſi feſtiditas.a fe⸗

ſtis diebus. eſt etymo. ðJUMUB
Feſtra.ſtrę. a feneſtra ꝑ ſyncopaʒ i.pua

feneſtra. Uñ Macrobi de ſaturnalibus

Feſtra qͥdem eſt minuſculũ oſtiũ in ſacrio
Feſtuca.cę.i.ſtips.ſ.minimũ pondꝰ vł pul
uis vel atomꝰ. Inde effeſtucare.vbũ iurj.
id eſt abrenunciare. .
Feſtulũ.li.pe.coꝛ.i.paruũ feſtum.
Feſtũ.ti.eſt illud lignũ in ſummitate domꝰ⸗
ad qð oĩa dirigunt᷑ tigna ⁊ in qͥ cõueniunt
Iñ H̊ feſtũ.ti ꝓ ſolẽnitate.Sic em ad feſtũ
ignützgua dom ↄueniũt.ſic ad feſtum.i.
ad ſolẽnitateʒ hoĩes ↄueniũt. Ael feſtum
ðꝛ a feria.q̃ſi feriatũ. Iñ feſtus.ta.tũ.vt fe
ſtus dies. Et ſunt feſti dies tm ocij ⁊ religi
onis.qꝛ in eis ſola res diuia fit. Et nõ ꝙ fe

ſti dies dicunt᷑ ex ↄſuetudine. ſʒ ſolẽnes qᷣ

dad hoiĩes ꝑtinẽt.vt parentela.vt cũ qͥs de⸗
functi officia expleuerit ðꝛ ſolẽnia pſtitiſſe
Fetulentus.ta.tũ.i.plenus fetoꝛe. In fetu⸗
lentia. tię.i.fetiditaas.
Fetura.rę.i.fetus partus.⁊ ðꝛ a fetus.a.ũ.
Fetus.us.ui.i.partꝰ.natꝰ.filiꝰmłier vl pe⸗

coꝛis.⁊ ꝓpᷣe adhuc exñs in vtero. ſic dict⸗
qꝛ adhuc in vtero foueat᷑.licʒ ꝓ iam parto

inueniat᷑. Vñ fętus.a.ũ.i.plenꝰ.⁊ qnq;li

beratus.vt iſta mulier eſt feta.i.partu vel
filio plena vel iam liberata. Et ſiłr ſi inue⸗
niat᷑ feta partu.i.liberata vel plena.
Fetutina res.i.fetida ⁊ inqͥnatiſſima ac mu
liebꝛis.ſoꝛdida actio.ꝗ ꝑ mulierẽ fętũ face
re poteſt ᷣm Pab. VM
Feudũ.di.eſt bñſicium ⁊ beniuola actio tri
buens gaudiũ capiẽti.capiẽſq; tribuendo
in id qð facit.⁊ ſua ſponte parata. Ael feu
dum eſt illð bñficiuʒ qð ex beniuolẽtia ali⸗
cuiꝰ ita tradit᷑ alicui.vt ꝓpᷣetate rei que in
feudũ datr᷑ penes dantẽ remanente vſufru

ctum eiuſdẽ rei ita ad accipientẽ traãſfferat.
vt ad eũ hęredeſq; ſuos maſculos ⁊ feias

ſi de eis noĩatim dictũ fuerit ⁊ impheruu
ptineat.ad h̊ vt ipᷣe ⁊ eiꝰ hęredes fideliter

PFuiãat dño. ſiue illud ᷣuitiũ noiatim dictũ

fuit a dño qle eſſe debeat.ſiue indetermia⸗
te ꝓmiſſum ſit.DBicit᷑ aũt feudũ a fidelita⸗

te vel a fide.quã vaſallus dño pſᷣſtare tene

tur. MNec em̃ debet aliqᷓ inueſtitura fieri ei
q̃ fidelitatẽ facere recuſat.niſi feudũ eo pa
cto ſit acqͥſitũ.vt de eo fidelitas nõ pſſtetur
vt in ↄſtitutionibꝰ feu.ꝑ qͥs fiat inueſti. et
p qs recipit᷑.ibidẽ in qͥbus cau.feu.amit.iĩ
c.ij · S· j.in vſi.feu.xno.
Feudũ legiũ vᷣm ſpe.eſt qñ cã ⁊ occaſio ho⸗

magi ceꝑit a dño. vt qui baro dixit alicui

pauperi militi ꝙ aliquã rem immobilẽ ſibi

daret ſi ei faceret homagiũ.⁊ illã dedit.tał
res vocat᷑ feudũ legium.⁊ tal vaſallus ho

molegius. .
Feudatarius eſt qͥ feudũ recipit.qͥetiaʒ va
ſallus dicic. 2=ðèð
Fex. cis.f.t.ðꝛa figo.gis.qꝛ ſe mergendo in
fundo vaſis affligit.⁊ ðꝛ a fedo.asg.

Fiber. bri. m. . eſt qð

vñ ⁊ alio nomie ðꝛ caſtoꝛ.qꝛ ipᷣe ſe caſtrat.

Hm q̊ ſdã. Iñ fibrinꝰ.na.nũ.⁊ h̊ fibrinũ.ni.

lana illius aialis. Iñ hęc fibrina.nę.ðꝛ ve⸗
ſtis.ꝗᷓ tramã de fibri lana habet

Fibra.brę.f.p.idem eſt qð vena.ſ ʒ differüt

qꝛ fibra eſt ipᷣa choꝛda ſcʒ ipſe folliculus ꝑ
quem ſanguis diſcurrit. Vena ipᷣe ſangui
nis curſus. Ael fibrę ſunt iecoꝛis extremi⸗
tates ſic dictę.qꝛ apud gẽtiles in ſacrificijs

ad phebi aras ferebantur ab arioł vt ibire

ſponſa acciperent. Fibrę etiam dicunt ve
nę interioꝛes.vel venę iecoꝛis.vel viſcera

dã aĩal qð cũ Venato⸗
res ſequũt᷑ ſe caſtrat.⁊ ſibi mentulã findit.

fu⸗
nt
fionk
ag
M
holt

ficoꝛ

ſan
git

Firut

boꝛe

colne

lsg.
tins
d.
fio⸗

fein

ſtte
qgeb

lde
men
qſil⸗
varu
ſ ihre⸗
m.
marmn
fnüfne

atiotri
tduendo
Wind
cen
nemnerſein
migäü.
los 1fin
enger
les ſddltr
iatin dici
ndetermi⸗

üaſdclitu

iſtaretene
mumſei
iadüo

vrtlat
muhiliſc

SddA

lloho
an

ondo

4.
„

6 .
N

8 äwnd

Gniſtqa.

15ſnn

Foen

üans

cuntur ficte agentes. —”òêòD
Fictilł. .t.⁊ B le.pe.coꝛ.qð facile fingi põt.

vel mẽbꝛoꝝ iuncturę. IJñ ſibꝛoſus.ſa.ſu.i.
plenꝰ fibꝛis. Vñ in hymno ſancti Joanniſ
baptiſtę. At queant laxis reſonare fibꝛis.

Fibula. le. f. p. ðꝛ illud quo pectꝰ⸗ feminarũ
oꝛnat᷑.⁊ ðꝛ a fibulim gręco. Ałſibula dicit᷑
firmatoꝛiũ quo palliũ tenet᷑ in humerl.vel

cingulũ in lübis. Inð h̊ fibulariũ.rij.illud

qð apponit᷑ in matello.vel ꝑ qð immittũt

— .

bendũ eſtꝑ ph. Phibula.
Ficarius.rij.qͥ colligit ficꝰ.Itẽ Ficariꝰ.rij.
ðꝛ qdaʒ deꝰ ſilueſtr.ſ.pan vel faunꝰ vel ſa
tyrus.⁊ ðꝛ a ficus. Vñ Hieremię.v.dicit᷑.
Habitabunt dracones cũ fatuis vicarijs.
Vbi dicit glo. interlinearis.i.cũ hoĩbus ſil
uanis. Alij dicũt ꝙ Ficarij dicũt᷑ fauni et

fibuleę ne diſſipent mantellũ. Et potiꝰ ſcri⸗

ſatyri qͥ int ficus ⁊ alias arboꝛes moꝛant᷑.

qᷓ Eſa.xxxiiij.onocẽtauri ⁊ pilloſi appellã
Ficatũ.ti.i.iecur ſiue epar.⁊ ðꝛa Ficꝰ.(tur
Ficedula.lę.pe.coꝛ.ꝗdaʒ auisa ficu dicta.
qꝛ Ficꝰ magis edat.lheęc eadẽ ⁊ ficedulen⸗
ſis ðꝛ. Quidam tñ dicũt ꝙ Ficedulenſes
ſunt parui piſces. r

Ficetũ.ti.pe.ꝓ.locꝰ vbi creſcũt arboꝛes fici

Ficoſus.ſa.ſuʒ.qñ deriuat᷑ a ficꝰ ꝓmoꝛbo.

ðe tali infirmitate plenꝰ. Ficoſus.ſa. ſum.

etiã põt dici a Fico arboꝛe.q̃ſi plenꝰ ilłar⸗

fructu. ſ. ficduunz.—
Ficticiꝰ.cia.ciũ.⁊ Ficticioſus.ſa.ſuʒ i.qui
fingit. vłqð fingit. Itẽ Ficticij vł ficticioſi
Pße ſunt falſi amici ⁊ ſimulatoꝛij.ſ.qui fin⸗
gunt facere aliqͥd ad ᷣuitiũ amici.⁊ faciũt

boꝛibus. Et a Ficu fructu. q̃ſi plenus tali

vyt ei incõmodũ pſtẽt. Vñ ⁊ fictio ðꝛ falſa ⁊
ficta amicitia.quaſi ficta actõ.⁊ Fieticij di

vel qð iam fictũ eſt.⁊ ðꝛ a Fingo.gł. Uñ ⁊
vaſa terrea Fictilia vocant᷑.qſi ficta ⁊ cõ⸗
poſita vt aliquã foꝛmã habeant.

