ggere de lre collatiue. vbi oſtendit᷑.qlitte:·

ra cui lręe ↄfert᷑ ad ↄſtitutionẽ ſyllabę·

CLComatice.i.cõpendioſe.bꝛeuiter.

Comędice.i.delectabilitititer.
Comiter.tius.ſime.adũ.i.curialit.facete.

Cõminus.adu.i.iuxta.ſine intmiſſiõe.ſtati

fere.i ſᷣſenti.ſił.ꝓpe.de ꝓximo. Cuidtra⸗
rium ẽ eminꝰ. Coͤmin? c duabe. m. ſcribit
ſm Gap. Et cõponit᷑ ex cõ.⁊ minꝰ. Et ſie

ðꝛ in gręciſ. Eminꝰ ad longe.ſʒ cõminꝰ ad

Cõmode.dius.ſime.aduũ.i.ꝓ⸗( ꝓpe ſpectat᷑
ficue. vtiliter. maſuneter.
Cõiter.i.generaliter. pluraliter.oĩfarie.
Cõpendioſe aduũ.i.bꝛeuit᷑.vł vtilit. vt Iſte
loquit᷑ cõpendioſe.i.bꝛeuit᷑.⁊ vtiliter.
Competenter. tius.ſime.i.ↄuenient.ↄgrue
Complexim.i. ↄiunceiim..

„ g ₰

Compte. tius.ſime.i. oꝛnate. polte.

— on. Hpoſitio.ſcribit᷑ P.0 „7 n ⁊ nũq; inue⸗
nit᷑ in appoſitione.ſʒ ĩ cõpoſitiõe tm.ſic di

dil. re.ſe.an. Et mutat qñq;.n.in.m. maxt
me ſequẽte.b.vt cõburo.m.vt comitto.p.
yt cõpono. Itẽ cõ ĩ cõpoſitiõe qnq; pdit.n
ſequẽte vocali.vt coeo.cois.cã euphonię.
Cõcito.i.ↄfeſtim.mox. ꝓtim.ilico.ſtatim.
Concoꝛditer.adu.i.vnanimiter.vno coꝛde
Cõcretim.i.coagulatim.cõglobatim.

Congditionalit᷑.aduũ.i.ſub ↄditiene.
Cõfeſtim aduũ.q̃i cũ feſto.a.con. ⁊ feſtũ. qð

lignũ.ad qð tigna feſtinãt. Sic em tigne
feſtinãt vt ſint eũ feſto.ita ⁊ nos feſtinam
vt qd facere volum ſine interuallo ſit ↄfe
ſtim. qð ſtati cũ pſentia ptereũti rei vłtꝑis
Ael cõfeſtim cõponit᷑ a con.⁊ feſtino.nas
vela con.⁊ ſtatim.ſʒ pꝛiꝰ dictũ veriuse.
Coſidenter. tius.tiſſime.i.audacter.vel pꝛę
ſumptiue.⁊ põt accipi in bono ⁊ in malo.
Congeſtim adu i. accumulatinm.
Cõglobatim adu.i.ſpiſſim.vł accumulatim
Congrue ⁊ ↄgruent᷑ adu.i.ↄuenienter.
Cõiecturaliter adu.i.opinatiue.

Conſtanter. tius.ſime.i.ꝑſeuerant᷑.

Conſulte.i.ſapienter.vel cũ ↄſilio.
Continuatim.i.cõiunctim.iugiter. .
Continue adũ.ꝓ qͥ ſępe ponit᷑ ↄtinuo.i.cõ⸗
tinuatim. vel ſtatim. =
Cõtumaciter.tius.ſime.adũ.i.ſuꝑbe.repu
gnanter.negligenter. ↄtemptibiliter.
CLopulatim aduũ.i.ↄiunctim.

Coꝛam. ppoſitio.ſeruit ablatiuo.vt Coꝛam

deo placet humilitas. Itẽ eſt a luerbiũ q̃li

tatis.idẽ qð manifeſte.vel patẽter vłaꝑte
vt Nobis in theatro moꝛantibꝰ qͥdã coꝛaʒ

ſurrexit.⁊ locutus ẽ.i.patenter.euidẽter.

apte. Et ðꝛ a coꝛ.⁊ am.ꝑ apoſtrophaʒ.qð
em fit coꝛã.añ coꝛ fit.⁊ ꝓd.pᷣmã. Nñ ĩ Au⸗
roꝛa. Coꝛã languoꝛis ꝓpulit oẽ genus.
Coꝛdate.i.ſapienter.ↄuenient᷑.honeſte.
Coꝛdicitus aduũ.pe.coꝛ.i.coꝛdetenꝰ. Vnde
Sidonius. Prudentibus inquit coꝛdicit
inſitũ eſt.
Coꝛdintime.i.ex toto coꝛle.
Cras aduũ.tꝑis.⁊ ꝑtinet ad futuꝝ tps.
Crebꝛe.crebꝛiꝰ.creberrime.adũ.i.ſepe.

⁊tũc ẽ ablatiuꝰhuiꝰ noĩs creber.ra.rũ.
Criminoſe.ſius.ſime.i.flagitioſe.

Crudelit᷑.lius.ſime.adũu.i.ſeuit᷑. malignãt.

CLũ.ppoſitio.abltõ caſui ᷣuit.⁊ ſcribit᷑ ꝑ.u.
⁊.m.⁊ venit ſolũ ꝑ appoſitionẽ.Et licet in
quicũq; ⁊ cuiuſcũq;.cũ veniat ꝑ cõpoſitio
nem.hoc tñ eſt virtute huiꝰↄiũctionis.q;.
Item cũ aliqñ ẽ aduũ.tꝑis.vt Cum pꝛo qũ
Inuenitur con ꝑ.o.⁊.n.⁊ venit tm̃ per cõ
poſitionegn.
Cumulatim adũüũ.i.congeſtim.
Cuntatim aduũ.i.dubitanter. vel moꝛanter
vel omnino.ſiue omni modo.
Cupide.dius.diſſime.adũ.i.auare.
Cur.adũ.i.qᷓ;obꝛẽ.quare.⁊ ẽ iterrogatiuuʒ
⁊ relatiuum. . .
Curialit᷑.liꝰ.ſime adü.i.facete.moꝛigerate.

Curiatim adu.i.de curia in curiã.vel curia

tim.i.curialiter.
Curioſe.ſius.ſime.i.facete. .
Curſim adũ.i.curſibiliter.cito.velocit᷑.feſti

nanter. repente.

Papaticè adu.i.magnifice.vł large.dapſi⸗
liter. vel muniſicenter.
Dapfſiliter. lius.liſſime.adũ .i.large.
Datim adũ.i.de dato in datũ.
Be.ppoſitio.regit ſiue exigit abltm̃ caſum.
⁊ dicit qñq; naturã.vt iſte pannus ẽ dela⸗
na. Aliqñ oꝛiginẽ.vt Johãnes de Janua.
Aliqñ oꝛdinẽ.vt Be mane fit meridies.i.
poſt mane. Et creare ẽ de nihilo.i.poſt ni⸗

hilum aliquid facere.
Becenter aduerbiũ.i.hone,te.
Decętero.i.denuo.deinde.iteꝝ.Et ſcias
nõ eſt hic cõpoſitio.ſʒ quędã irregularj vo
cum congeries. .

Becies adũ.numeri.i.decẽ vicitd.
Becurſim adũ.i.fugacit᷑.vel defluenter.
Becuſatim adũ.i.oꝛnate.⁊ venuſtatim.
Bedecoꝛoſe.ſius.ſime.adũ.i.inhoneſte
Befoꝛmiter adũ.i.turpiter.
Befunctoꝛie.i.tranſitoꝛie.leuiter.
Beinceps.i.ab hodie in antea.adü.tꝑis.vł
oꝛdinis.⁊ deſinit in.ps.Et vt dicit Hugl.
cõponit᷑ a de.⁊ incepto.⁊ dicit ꝙ penł.acu
itur.ſicut delonge.abintus. 3
Deinde.i.decętero.iteꝝ denuo.

Beintegro.i.iteꝝ.vel rurſus.ſᷣm Papᷣ.

Belonge.i. remote.

BSemum.i. poſtmoduʒ. nouiſſime.maxime
creberrime. a Vvrero. iteruũ.
Crebꝛo.i.frequẽter adũ. NPõt etiã eẽ nomẽ

Beniq;.i.poſtmodũ.poſtremo.nouiſſime.
Et componit᷑ ex denuo.⁊ q;.Et ſcias 4 q;
ↄiũctio encletica.nõ inclinat h̊ accẽtũ ſylla
be pᷣcedentis ad ſe.qꝛ pſᷣcedens vocalis coꝛ
rupta c.ita a ſiłi dic de vndiq;.

BSeoꝛſum adũu.loci.⁊ acuit penł.⁊ componi

tur a de.⁊ oꝛſum.
Be poſt fetantes.i.de ouibus. In hac eniʒ
locutiõe poſterioꝛ ſpoſitio regit caſũ.Sic
etiã dicendũ eſt de illis.de ſub pede de ꝓ⸗
pe fontes. ⁊ ↄſilibus. .
Deretro.coꝛ.re. Uñ Baruth.v. Viſa itaq;
turba deretro ⁊ ab ante.⁊ cõponit᷑ a de. et
retro.vide a ſimili.in deſuper.et etiam in
retro.

Beſidioſe.i.pigriter.

Beſpecte.tius.ſime.adũ.i.ↄtẽptibiliter.

Belup.ſiſequit᷑ caſus.vt Deſuꝑ terrã due

ꝑtes ſunt. Poteſt tñ eſſe vnaꝑps.
Beterius.deterrime.adũ.i.peiꝰ.peſſime.
Bextroꝛſum.i.in dextrã ꝑtẽ.vel verſus de
xtram ꝑtẽ. a dextra.⁊ oꝛſum.vel verſuʒ cõ
ponit᷑.⁊ eſt aduerbiin. .
Bextrouerſum.i.in dextrã ꝑtẽ.vel verſus
dextram ptem. H
Bi ⁊ dis ſunt ſpoſitiones.q nõ inueniũtur

abbontiont ſ in cõpoſitionetm.
BDi

ia apo grecos plures ſigtiões hʒ. Scom
em̃ qð ſcribit᷑ ꝑ.y.gręcũ nomẽẽ eiuſdeʒ ſi⸗
gnificationis cuiꝰ ẽ hoc nomẽ duo.ſed qñ
ſcribit᷑ ꝑ iotã põt eſſe cauſalis coniunctio.
vñ ſepe ponit᷑ vbinos ponim cauſam. Et
põt eſſe pᷣpoſitio gręca eiuſdẽ ſigtiõis cui
ẽ de. apud latinos. Nã ʒ Hugl.Oya gre
ce.i. duo. ⁊ ſcribit᷑ etiã ꝑ.y.gręcũ. Sʒ dia
i. de.ſcribit᷑ ꝑ.i.latinũu.
Bietim.adu.i.de die in diẽ. vłꝑ ſinglos di
es. qð ⁊ diatim inueni.
Bifficaciter.tiꝰ.ſime.adu.i.difficult.

Vilſſfficiliter vel difficulter. lius. lime. adů: i.

grauiter.Et ſcias ꝙ ꝓ facilit᷑ vtimur facile

Et ꝓ difficilit vtimur difficile vl difficult
Bigeſtim. adu.i.oꝛdinatim.
Biligenter. tius.ſime.adũ.i.accurate.

BDilucide.adu.i.diſcrete.plano vᷣmone eui⸗
denter. apte. clare.
Vire.i.aſpe.crudeliter. Mẽ
DBis.⁊ di. hpoſitiões ſemꝑ inueniunt᷑ in cõ⸗
poſitione. Itẽ dis gręce.ðᷣꝛ bis latine.

Diſerte.i.lucide.ſapient᷑.facũde.eloquent
Biſertim. idem.

BDiſcurſim.adũ.i.ſpaſſim. vel parſim.
Biſpẽdioſe.ſiꝰ.ſime.adi.i.largit᷑.ꝓdigalit

BDiſſenſim.adũ.i.diſcoꝛdant᷑.

BDiſtillatim.i. guttatim.
Diſtricte.tius.ſime.aduer.i.ſeuere.auſtere
aſpere.

Biu.adũ.tpis.⁊ ðꝛ a dies. accipit ꝓ de⸗

minato ſpacio tꝑis.⁊ ꝓ indeterminato ſic᷑

dies. Iñ ⁊ ꝑ comꝑationẽ h̊ ⁊ hęc diutioꝛ.
⁊h̊ diutius.⁊ diutiſſimus.ma.mũ.Et ide
diutius ⁊ diutiſſime.adũ.ꝗᷓ magis ſunt in

vſu qᷓ; pdicta noĩa.Et ꝑ cõpoſitionẽ inter⸗

diu.⁊ aliq;diu.⁊ qᷓ;diu. Nñt etiaʒ quã diu

elſſe due voces. Pap̃.ſic diẽ. Diu młto tpe
tarde.Si aũt ẽ vna ꝑs qᷓ;diu debet ſcribi ꝑ

n. 2 nõo ꝑ. m.
Diutine.i.aliq;diu.

₰

Diuerſimode.i.varie.multipliciter.

Biuiſibilit᷑.adũ.i.ſeꝑabilit.⁊ ꝑ cõpoſitiõʒ
indiuiſibilit᷑i.inſeꝑabilit᷑. MM
Diuinitꝰ.aduũ.i.ex dijs vel a deis factũ.
Bolole.i.fraudulenter.

Bonec adũ.i.qᷓ;diu.quoaduſq;.

Botate.tiꝰ.ſime.⁊ dotati adu.i.abundant᷑.
Bum ponit᷑ ꝓcũ vel donec.
Budum.i.longe ante.
Bubie. magis dubie dubij
dubio

Bubitant᷑.tiꝰ. ſime. adu.⁊ dubitatiue idem

Bucæẽties.adũ.nũerale.i.ducẽtis vicibꝰ.

BSütaxat.adũ.quãtitatl.i.tmmodo. Et cõ⸗

ponit᷑ a taxo ꝓ licitari.qꝛ licitatoꝛes rem ĩ
foꝛo ↄſiderãtes.dicũt tm valet.Et ide dũ
taxat ponit᷑ ꝓtmmodo. Ael cõponit᷑ ata⸗
xare. ꝓ dicere.qꝛ illud qð ðꝛ tunc tm ẽ duʒ
dicit᷑. Vel vt dicũt cõponit᷑ a taxo ꝓ arbo
re amariſſimi ſucci.ex cuiꝰſucco ſi qs ſemel
guſtauerit.ſufficit ei tm ſemel guſtaſſe.Sʒ

hoc nõ placet Pꝛiſtiano dicẽte ꝙ dumxta
xat.i.tmmmodo ab aduerbio dum.⁊ yerbo

taxo.taxas. componit᷑.

E. ppoſitio

Egdaciter. cius.ciſſime.aduũ.i.voꝛacit.
Edepol.i.ꝑ ędem pollucis adũ.iurandi et

ſſime. adů.i. ſub

Buodecies adů.i.duodecim vicibꝰ.

PBuplicitœ. tius.ſime.adũ.i.duobꝰmodis.

Bure. rius.ſime.⁊ etiã durit᷑ aduerbia ſunt
qualitatis. ”MVMð

*
.

— —

c.⁊ in cõpoſitiõe pᷣuatiuũ eſt.vi
eneruis. Vel intentiuũ.vt Enarro. Vel ꝓ
extra ponit᷑.vt Educo.
Ea tenus ſunt due ꝑtes.⁊ ſub duob accen⸗
tibo pferurnrk. Q’ðUJJDU
Econtra.aduũ.oꝛdinandi.⁊ acuit penł.ſicut
decontra.

Ecce adu.demonſtrandi.

Ecubi.cõponit᷑ ab en.⁊ vbi.mutata.n.in.c
quaſi ecce vbi.

.

ſſime. adu.i.voꝛacitł.
ccurif in ffee.
Effemiate.i.fragilit.muliebꝛit᷑ mollit᷑.

Efficaciter.tius.ſime.adüũ.i.potent᷑.foꝛtit᷑.

Egreę.aduer.i.difficulter.acerbe.moleſte.

Egregie magis egregie egregiſſime adu. i.

excellent cipue. nobiliter. elegan..

Ei. int᷑iectio dolẽtis.vniꝰ ſyllabe ẽ. Et ei da
tiuus cuʒ deberet minui vna ſyllaba a gtõ
ſicut oĩia in ius faciẽtia gtm ꝑ dięreſim ꝓ⸗

fert᷑ cã differentię ei intiectionis. Sic igit
ei eidem. eiſdem ꝑ dięreſim pꝛoferuut᷑ vᷣm
Wapiam.
Eia.i.age.ꝓpꝛie adũ.hoꝛtandi.

Elieganter. tius.ſime.adũ.i.egregie.nobili

ter. vꝛbanr.
Elute.tiꝰ.ſime.adu.i.mũde.madide.inſipi
Elimatim adu.i.clare.purgate. (de.

ure.pulcre.electe.euidenter.
micatim.adu.i.ſplendenter.
Eminenter.tius.ſime.adu.i.apparenter.
Eminus.i.ꝓcul.Sʒ cõminꝰ.i.ꝓpe ⁊ ſũt ad

uerbia loci. Añ Pꝛiſtianꝰ dicit. Emin et

cõminꝰ. localia ſunt. Vñ qͥdam. Eminꝰ ad
longe ſʒ cõminꝰ ad ꝓpeſpectat.

En.gręce.i.in latine.Itẽ en ẽ adũ.demon⸗

ſtrandi.i.ecce.

Enim. ↄiunctio.i.quia. .
Eniuero cõponit᷑ ex em.⁊ vero.⁊ acuit᷑ in

penbł. vt dicit Pap̃. ⁊ ugl.Eſt em̃ eniue⸗
ro idẽ ꝙ certe. iũ ctio affirmatiua.
Enucleatim adu.vel enucleate.tiꝰ.ſime.ad
uer.i.clare.vł aꝑte.manifeſte.⁊ coꝛ.nu.
Enixe.i.ſtudioſe.humiliter. DU⸗
Eo.i.illuc.illo.Itẽ eo.is.vᷣbũ.
Eouſq;i.in tantũ.ſᷣm Pap.

Equidẽ.i.certe. iũctio appꝛobatiua. vlex

pletiua. licet ⁊ alia poſſit eſſe.Etooꝛ.penł.
Uñ in Auroꝛa ðꝛ. HNõ equideʒ ſanctos vt

me ſaluẽt pꝛecoꝛ illi.⁊ eſt figure ſimplicis.
Vñ dicit Pꝛiſtianus in. xvj.lib. Quidam
equidẽ ↄiunctionẽ compoſitã eſſe extimãt

ab ego ⁊ qͥdẽ.ſʒ errãt.ſimplex em eſt. HInð

Hieremię xxxiij. Equideʒ ſemẽ Jacob.et
Bauid ſerui mei ⁊ c.
Eque ęquius.ęquiſſime.adũuũ.i.iuſte.recte.
Eregiõe.i.ex oppoſito.ſicẽ̃ vna regio alij op

ponit᷑. vt ↄtra eam diſtinguit᷑.⁊ ẽ ꝗdã irre

—

gularis vocũ ↄgeries potiꝰ qᷓ; cõpoſitio.

Erga.i.ↄtra.vel notat affectũ in bono. Nñ

Affectũ ſemꝑ.⁊ nil aliud notat erga.
Ergo. i. idciro.—
Eſculente. tius.ſime. adũ.i.crapuloſe.
Eſto.adũ.⁊ ẽ ꝑſonaliter eſſe.ſj eſſentialiter
ii. ſubſtantialiter eſe.
Eternaliter.adũ.i. ęue.ꝑpetue.

Etiã ↄiunctio cauſalis ẽ.vel copulatiua. vł

hym diuerſa adiũcta alteriꝰ ſpẽi eẽ põt.
Ethice. i. moꝛalier.
Eu.vox reſpondẽtis.adũ.ef.
Eus vox vocantis adũ. Inuenit᷑ etiaʒ heu
aſpiratũ.⁊ ẽ interiectio dolentis.
Euaxẽ interiectio leęticiã mẽtis ſiꝗns.
Eueſtigio.i.cito.⁊ ↄtinuo.ſtati. Et cõpõit
ab e.⁊ veſtigiũ.ſᷣm HHugl.ſʒ dic ꝙ in veri⸗

tate hic nõ eſt compoſitio.ſʒ irregularl vo

cum ↄgeries.⁊ h̊ ideo.qꝛ caſus cũ ſua pſᷣpo

determinatiõis. Vñ pñt caſualia cuʒ ſuis

ppoſitionibus ad interrogationes aduer⸗
bioꝛum reſponderi.vt Quo vadis.ad vꝛ⸗

bem.qñ facies h. Eueſtigio.i.cito.vel ſta⸗
tim. vel morx.

Euge.adu.⁊ põt etiã aliqñ eẽ iteriectio. Yt
eſt euge qñq; exultatoꝛiũ vel exultãtl. Añ

Matth.xxv. Euge ſerue bone ⁊ fidelis.
e ſuꝑ pauca fuiſti ſidelis. ſupꝛa młta te cõ
tituam intra in gaudiũ dñi tui. Euge.id ẽ

bene.tibi ſit. vm Chꝛyv. Vel ᷣm Rabanũ
Euge ðꝛ quaſi ad bonũ genitus.ab eu qdʒ
eſt bonum ⁊ genitꝰ.Et videt᷑ eſſe compoſi

tio.ſʒ potiꝰ ẽ etymoł.⁊ ſic eſt exultatoꝛium

vel applauſoꝛium.Glo.aũt dicit. Gaudẽſ
dñs in gaudiũ intrare iubet.⁊ ſic eſt cõgau
dentis. Item euge aliqũñ ẽ irriſoꝛiũ. Ande
pſalmiſta. Dilatauerunt ſuꝑ me os ſuumm.
7 dixerunt mihi euge euge viderunt oculi
tui ⁊c.Et ſicẽ euge irriſoꝛiũ vel expꝛobꝛa⸗
toꝛium ſiue expꝛobꝛãtis. Itẽ euge ẽ exhoꝛ

tatoꝛium. Vnde ꝓpha. Non dicant in coꝛ

Euidenter.i.apꝑte.manifeſte.

dibus ſuis euge euge aĩe nr̃e nec dicãt ꝛv7.

Item euge aliqñ eſt adulatoꝛiũ. Vñ pſal⸗
miſta. Ferant confeſtim cõfuſionem ſuam
qui dicũt mihi euge euge.Inuenit᷑ etiã eu
ge adu.poſitũ noialit᷑.ꝓ adulatiõe.vł adu
latoꝛia laude. Vnde Perſius. Euge tuuzʒ
æ velle.nã velle h̊ ex cutetuuʒ.q̃ſi dicater
cutei.remoue tuũ euge.i.tuã adulationeʒ

Ex modo ꝓextra ponit᷑.vt excludo. exlex.

tentiuũ vel ꝑfectiuũ ẽ. vt exoꝛo.expleo.ef
ficio. extendo. Itẽ ex pᷣpoſitio interdũ pꝛo
valde accipit᷑.ſicut excelſus. Interdũ pꝛo
extra. vt exul ᷣm Pap̃.
Exaggeratim.i.valð cumulati.augmẽtati.
Examuſſim. adũ.i.valde ſine dubitatione.
7 oino ſine dubitatione. ⁊ cõponit᷑ ab ex. ?

amuſſis. qð ẽ plũbatü cemẽtarioꝛũ.Nã ſß⸗

poſitio in hac cõpoſitione auget. Añ Mꝛi⸗
ſtianus. VUides ꝑ ſeipſam ſyllabã defice⸗
re pᷣdictoꝛũ rõne.nec alit᷑ poſſit examiſſim
tractari niſi poſita ſit in dictine.
Eximpꝛouiſo nõ ẽ dictio cõpoſita.ſʒ ꝗdam
irregularl vocũ ↄgeries fungẽs loco vniꝰ
dictionis.
Exin.exinde.exhic.deĩde.idẽ ſũt.ſ.poſtea.
Extẽplo.dicendũ ẽ nõ extimplo.Tractũ ẽ

em ab antiqꝝ ↄſuetudie.q audire ſolebit
m . qꝛ c reſponſa in tẽplis.cõpleto.officio.dicebat
ſitione fingit᷑ loco aduerbij.vel aduerbiab

ſacerdos clara voce.extemplo ac ſi diceret
exite de templo. Am h̊ igit᷑ ſtatim audito
exibãt. ita inoleuit vſus vt poneret᷑ exem-⸗
plo aduerbialit᷑ ꝓ ſtatiz. vł ↄfeſti.ita dicit
Alex. Hugl.aũt in libello de accẽtu dic.
extẽplo dicẽdũ ẽ ꝑ.e.nõ extimplo ꝑ.i.Pa
pias etiã dicit. Extẽplo repentine.extẽplo
ſubito.i.extra tꝑis amplitudinẽ.Alij aut
dicũt ꝙ extẽplo nõ eſt vera cõpoſitio.ſed
potius ꝗqᷓdã irregularl vocũ ↄgeries.ſicẽ de
cetero.de facili. AUñ pᷣpoſitio h̊ nõ venitg
compoſitionẽ.ſʒ ꝑ appoſitionẽ. Añ PPꝛo⸗
uerb. vj. debet dici. Hinc extẽplo venietꝑ
ditio ſua.licet ex vitio ſcriptoꝛum inuenia
tur extimplo ꝑ.i.ſcriptũ.⁊ male.
Expedite.tiꝰ.ſime.i.ꝓmpte.libere.exolute
xplicite.i. oꝛdinate. diſtente. manifeſte.
xtra.aduũ.loci ẽ.⁊ ðꝛ a ſpoſitione ex.velẽ
Hpoſitio. VUñ. Extra ꝓ ꝓpr᷑ et ꝓſine dico
frequẽter.Et qñq; locũ denotat exterioꝛc
Extrinſecus.i.defoꝛis.adũ.loci.õt tn eẽ
nomẽ extrinſecus.ca.cũ. M
Exultanter.i.gaudenter.

modo pᷣuatiuũ ẽ. vt explico.exoꝛo.modoi

— 2R NNR

—

Fabꝛe. adu.i.caute
cioſe.artiſicialit᷑.

Fabuloſe.aduũ.i.ꝑ fabulas.

Faciliter.lius.lime.i.leuit᷑.ſine difficultate

Et ꝑ compoſitionẽ difficilit᷑. vel difficult᷑

aduerbia.i.nõ leuiter.Etnõ ꝙ ꝓ faciliter
vtimur facile. ꝛo difficilit᷑ vtimur diffici

le.vel difficulter.

aculent᷑.tiꝰ.tiſſime.i.ſplẽdide.oꝛnate.luci

Facunde.i.eloquẽter diſerte. (oe.
Fallaciter.cius.ſime.adũ.i.deceptoꝛie.
Falſe.ſius.ſime.i.mẽdacit᷑ vel fallacit᷑.
faniiarutcr. rinus. ſime.i.doineſtice. amica
iliter.

Faſtuoſe.ſiꝰ.ſime ſuꝑbe.fraudulẽt᷑ vᷣſute.

Satim.adũ.i.multũ vł abundanter.
Fatue magis fatue fatuiſſime.adũ i.ſtulte.

Fauſte.adũuũ.i.ꝓſpere.felicit᷑.pie. (tuoſe.
Fecunde.dius.ſime.i.fertilit᷑. abunde.fruc

Fede.dius.diſſime.i.ſoꝛdide.turpiter.
Feliciter.cius.ciſſime.i.ꝓſpere.foꝛtunate.

Fere.adũu.i.ꝓpe uel iuxta.⁊ ðꝛ a fera.Cum
em̃ toto coꝛꝑe.fere ferant᷑.ſunt magnę ce⸗
leritatis.qᷓttuoꝛ quippe pedibus vtuntur

ſʒ celeribus oĩa iuxta ſunt.⁊ ideo fere com
petenter ponit᷑ ꝓ iuxta vł ꝓpe.Itẽ fere.i.
pene. ferme. S”
Ferme.i.q̃ſi pene.fere.
Fertiliter.tiꝰ.ſime.adũ.abũdãt᷑.fructuoſe.
Feruide.dius.diſſime.i.callide.iracũde.
Feſtinanter.i.accelerant᷑.cito.velocit᷑.
Feſtiue ⁊ feſtiualiter.i.ſolẽniter.
Fictim.adũ.i.ficte.

Figeliter. lius.ſime.i.m fidẽ. Et ꝑ cõpoſi⸗

tionẽ. Infideliter.lius.ſime.
Fiducialiter.i.ↄfidenter.fidenter.
Figuraliter.figurate.figuratim. ſiguratiue
typice oĩa idem,.

Firme.mius.ſime.⁊ firmiter idẽ.

Flagicioſe.cius.ſime.i.vicioſe.libidinoſe.
turpiter. criminoſe.
Flexibiliter.i.mobiliter.
Fluide.dius.ſime.i.madie.
Foꝛis ⁊ foꝛas.⁊ vtrũq; ẽ aduerbiũ loci.Sʒ
differũt. qꝛ foꝛas ſig⸗ ad locum. vt Laxare
veni foꝛas.Foꝛis vo in loco ſiãt.vt Foꝛis
ſum.⁊ de loco.vt Foꝛis venio.Foꝛis com
ponit᷑.Affoꝛis.Defoꝛis.Effoꝛis. Mꝛęfor
Pꝛofoꝛis.⁊ oĩa ſignt in loco vł de loco.Si
cut intro ſiãt ad locũ.intus de loco.⁊ in lo
co. AUnde. Intro foꝛas ad ſignificat.intus
foꝛis in ⁊ de.

= R
ingenioſe.pulcre.artiſi

— ——
—

Foꝛſan.foꝛſitã.foꝛtaſſis.foꝛtaſſe.foꝛſis.ſoꝛ
tuitu. a foss dicunt᷑.⁊ dubitatiue ꝓferunt
ſiẽ ⁊ foꝛs dubitabilis ẽ. Sʒ diſtingue. Foꝛ
tuitu ẽ aduerbiũ euentꝰ. Foꝛtaſſis ⁊ foꝛtaſ
ſe ſunt aduerbia temeritatis.
Foꝛſis.foꝛſan.⁊ foꝛſitan.ſunt aduerbia du
bitandi. ssä
Foꝛtefoꝛtuna.ẽ aduer. euentꝰ. Et cõponit᷑
a foꝛte.⁊ foꝛtuna.⁊ deſiãt ꝓſpeꝝ euentuʒ.
i.bono omine.bona foꝛtuna. l
oꝛtiter.tius.tiſſime.aduũ.firme.audacter.
Foꝛtuitu.adu.euẽtꝰ.ꝓ qͥ etiã qũq; inueni᷑
foꝛtuito abltũs poſitꝰ aduerbialit᷑.
Fragiliter.lius.liſſime.aduũ.i.debiliter.
Fraudulenter.tius.tiſſime.adu.i.doloſe.
Frequẽter.tius.tiſſime.i.ſepe.aſſidue.
Fructuoſe.ſius.ſiſſime.i.fęcunde.
Frugaliter.i.vtiliter.ſobꝛie.moderate.tem
perate.ↄtinenter. VM
Fruſtra.aduũ.qualitatis.i.incaſſum.ſine cã
ſine effecttun.
Fruſtatim.adũ.i.diuiſim.vel ꝑticulatim.
Fulgide. dius.diſſime.adu.i.ſplẽdide.
Funditus.i.ꝑ totũ.ꝑ oia.

Gener aliter.lius.liſſime.i.vłiter.cõiter.
Generati.aduũ.diſcretiuũ.i.ꝑ ſinglłla genera
Generoſe.ſius.ſime.i.nobiliter.
Geniculatim.i.flexibiliter.
BGeſtuoſe.adũuũ.i.agilit᷑.flexibiliter.
Globatim.adũuũ.i.cumulatim.ſpiſſim.Et ꝑ
cõpoſitionẽ.ↄglobati.i.cumulatizʒ.ſpiſſim
Glomeratim.adũuũ.i.cumulatim. adunatim.
Gloꝛioſe.ſius.ſime.i.cũ gloꝛa.
Glutinanter ⁊ glutinatim.adũ.i.ↄiũctim.
Gradatim. adii i per gradꝰ. ſucceſſiue pau
atim.
BGratis.adiũ.qualitatis.ſ.ſponte ſine cã.ſi⸗
ne ſpe remuneratiõis.ſine pᷣcio.
Gratuite.ad i.i.gratis.ſponte ⁊ ſine cauſa
NPꝛo qͥ iuenit᷑ qñq; gratuito abltũs.vł da⸗
tiuus poſitꝰ aduerbialiter.
BGratulanter.i.lętanter.
Grate.tius.ſime.adũ.i.placite.gratanter.
Grauiter.i.ponderoſe.vehement.moleſte

HGregati ⁊ aggregati.i.adunatim. ↄiũctim.

4

BGuttim.i.guttatim.vel ꝑ ſtillas.
Haud pꝛo nõ eſt aduer. negãdi. et ſcribit᷑ ꝑ
d. ⁊ aſpirat. Itẽ vᷣm NMap.Haud.ſecꝰnon
aliter. Haud pꝛocul non longe. Item inue
nitur aut coniunctio ꝑ.t.et ſine aſpiratiõe

Heccine ſuut duę ꝑtes.hęc ⁊ ne.et grau dinem deoꝛuz vel hoim. Si em̃ dicas Ha⸗
penl. AVUnñ hic non inclinat ↄiuncſto encleti bꝛiel nuſſus ẽ diuinitus idẽ eſt ac ſi dicaX᷑.
ca accentũ pcedentis ſyllabę ad ſe.i.iuxta GBabꝛiel miſſus ẽ a deo. Et iſtud factuʒ eſt
ſe. qdð accidit ꝓpter coꝛruptioneʒ pᷣcedẽétis humanitus.id ẽ.ab hoĩbus.Si vo dicas.
vocalis.Dicit᷑ em hęccine cũ deberet diici Babꝛiel locutus ẽ diuine vel humane.id ·
hęccene.coꝛrupta eſt ibi ſyllabica adiectio ad ſiłitudinẽ deoꝛuʒ vel hoim ſiue diuuno
ce. vide.S. ĩ tractatu de accẽtu. Idẽ dicos moꝛe vel humano.Et humane.i.manſue⸗
de ſiccine. Itẽ cine adiũgit᷑ aliq huic pꝛo⸗ te.Et humaniter idẽ eſt qd humane.
nomini hic ꝓ ſyllabica adiectione.⁊ tũc de Humide.dius.diſſime.aduũ.madẽter madi
beret legi.nõ interrogatiue.ſed remiſſiue. de. Humectatim idem. “
Vñ Thꝛeñ.ij. Plauſerũt ſuꝑ te manibus Humatim adũu.i.ſepulti vł virili᷑ ⁊ abiecte
oẽs trãſeuntes ꝑ viã.ſibilauerũt ⁊ mouet̃t S ⸗ S
capita ſua ſuꝑ ſiliãs hierin hęccineẽ vꝛbo E
dicẽtes ꝑfecti decoꝛis. gaudium vniuerſę Jactãter.tius.ſime.adũ.i.ſuꝑbe.arrogant᷑
terrę.Heęeccine.i.hic. Itẽ Eſa.xx.Hęccine Jam aduerbiũ eſt tꝑis.
erat ſpes noſtra ad quoſ ↄfugimus in auxi Ibi. adu.loci. Et cõponit᷑ cũ in.vt Inibi.i. “
lium. vt liberaret nos a facie regis aſſyrio: in eodẽ loco.Et cũ idẽ.vt ibidẽ.i.i eodem .
rũ.⁊ qũo effugere poterimꝰ nos.Et ita ali loco.⁊ acuit penł.duo em̃.j.ↄglutinantux·
qñ in ſiccine.cine eſt ſyllabica adiectio. Et in vnã longã. Itẽ cõponit᷑ cũ alius.⁊ dici⸗
tunc ſiccine.i.ſic. tur alibi.i.in alio loco.Et cũ inter ⁊ ðꝛ int᷑⸗
Hercule aduerbiũ iurãdi.i.ꝑ herculeʒ iuro ibi.i.iteri.iterea.i illo loco.⁊ coꝛ.pᷣmã ibi. ſ
qui eſt mediuffidius.ſ.ſemideꝰ.⁊ ſemihõö. IJdcirco.i.ideo.ꝓpterea ⁊ videt᷑ eẽ ſinplex 14
qꝛ ex ꝑte matris.ſ.Alcmenę hõ.⁊ ex parte Ignaue.vel ignauiter.uius.ſime.adũ.i.pi H
patris.ſ. Jouis ðꝛ deus fidiꝰ.i.filiꝰ. Et po gre.inſipienter.ſtuaulte.
nit᷑ ibi. d. pꝛo.l.Antiqͥ em ſępius poſuert ¶ Ylicet.pe.coꝛ.i.ire licet Expleto em̃ officio
d. pꝛo.l.vt celda ꝓ cella. Uel mediꝰ.i.me⸗/ ſuo ſacerdos dicebat.ilicet.qſi diceret ire
lius.fideliſſimus inter deũ ⁊ hoiĩiem. Dicit᷑ licet.Magis aũt coꝛruptũ eſt poſtmoduʒ
enim hercules poꝛtare reſponſa ab his ad ⁊ dictum eſt ilico.i.continuo aduerbiũ te⸗
illos. 2“èG proꝛis. vt dicit Alexander neq;. Et ſcribit
Heri aduerbium tempoꝛis.Et coꝛ.pꝛimam p vnũ.l.ꝓducit tñ pᷣmã. Vñ ĩ gręciſmo ðdꝛ.
Ande Eſopus. Fallere vult hodie ſiqdua Concito confeſtim mox pꝛotinus ilico ſta-
fefellit heii. ttim.
Heriliter aduerbiũ.i.dñanter. Ilico.adũ.tꝑis.Et ſᷣm NPapᷣ. Jlico.i.cõti⸗ WR
Hic.ſepe ponit᷑ ꝓtunc.⁊ ſicẽ aduerbiũ tem nuo.ſubito.ſtatim.iterat.
poꝛale.qnq; h̊ eſt aduerbiũ locale.⁊ tũc eſt Illo.adũu.loci.⁊ acuit in fine. AUñ Matth.
ſenſus.hic.i.in hoc loco.⁊ tunch; pduci᷑ ij.Timuit illo ire.i.ad illũ loccild.
Sʒz qñ eſt ꝓnomen coꝛripitur.⁊ ſigniſicat Immaniter.nius.ſime.i.crudeliter.imãſue

tantũ quãtũ ille. te. terribiliter.
Hypo.ppoſitio gręca.i.ſub. Immũde. dius. ſime.i.impnrre..
Hodie.adũ.tpis.i.̊ die.Et ꝓ ſemꝑ poniX᷑. Imo ẽ adi.eligẽdi.⁊ valet tantũ quatuũ po⸗ S
ꝛ⁊cõponit᷑ ex S.⁊ die. tius. Aliqñ eſt aduerbiũ affirmãdi valet

Honeſte. ſtius.ſime. adu.i diſcrete. decenr tantũ ſicut certe. Aliqñ ẽ ↄiũctio illatiua.
Honoꝛatim. honoꝛate. ⁊ honoꝛabilit idem ¶⁊ valet tantũ ſicut igit᷑ Et imo ſcribi debʒ
Hoꝛno.adũ tpꝑis.i.q̊ anno.⁊ ðꝛ ab annus. ꝓ vnũ.m.⁊ cauſa differẽtię ad ablatiuũ de
Hoꝛribilit᷑liꝰ.liſſime.aboĩnabilit᷑.t᷑ribilii. imus.a.iũ.debet eſſe accent in fine. ⁊ debz
Hoꝛſum adi loci.i. in hanc ꝑptem. m. aliquãtuli cõpꝛeſſe ſonare cuz i licet ſit
Hoſtiatim. adu.per hoſtia. quaſi de hoſtio de ſequẽti ſyllaba. m Hugl.Quidã tamẽ

ad hoſtium. dicunt ꝙ non opoꝛtet ꝙ imo aduerbih ac⸗
Hoſtilit᷑. adũ.i.crudelit᷑inimicabiliter. centuet᷑ in fine ad differentiaʒ ablatiuiuino
Humane vel humanit᷑.nius.niſſime.et hu⸗ quia ſatis patet differentia inter ea. eu int P
manitus adu.Et differũt humane ⁊ huma diuerſeę ptes oꝛationis.Et pꝛoducit ᷣmna,z
nitus. Sicut diuine diuinitus. NMã diui⸗ Ande. Sponſam non cupias quam duxit
. nitus ⁊ humanitus ſiãnt a deis et hoibus pꝛoximus imo.Floꝛeat illeſus pꝛoximita⸗

gliquid fieri. Sʒ diuine ⁊ humane ad ſiłitu tis amoꝛ.

pendioſe idem.

Imperegre.pe.coꝛ.aduer.⁊ẽ idẽ qð inſta⸗

iliter. vel ſine certa manſione. ⁊ ðꝛ ab in.

perereee.
Ymperite.tius.ſime.i.indocte.ignauiter.

Impie. magis impie. impijſſime.aduer.i.ſi

„

ne pietate.crudeliter.

Impꝛeęſentiarũ.i.in ſſenti mõ.⁊ pot eſſe ps

cõpoſita. ⁊ erit aduerbiũ tꝑis. Uñ Beñ.l.

Sicut impᷣſentiarũ cernitis. Põt etiã eſſe

aduerbiũ loci.Fᷣm quoſdã.⁊ tũc impᷣſentia
rum idẽ eſt qð in ſentia.

Impꝛobe. bius. ſime.i.impoꝛtune.

Impꝛomptu.i.in manifeſto.ſed magis ſũt
due ptes.

Impudice.cius.ſime.aduü.i.inuerecũde.

Impune.i.ſinepena.
In. ppolitio aliqn conſtruit᷑ cuʒ accuſatiuo
caſu. Aliqñ cũ ablatiuo.Aliqñ cuʒ vtroq;
ſimul. Septẽ aũt modis ↄſtruit᷑ cũ accuſa⸗
tiuo tm.Sex cũ ablatiuo tm.Tribus cum
vtroq; indifferenter. ⁊ ſic in vniuerſo.xvj.
modis ↄſtruit᷑ cũ caſibꝰ.Quotiẽs autẽ in.
ſignificat motum de loco ad locũ cõſtruit
cum actõ tm.vt Aado in vꝛbẽ. vado in ec

cleſiam.ſi ſum extra.ſcðo quotiẽs in.poni

tur ꝓ ↄtra ↄſtruit᷑ cũ actõ tm̃.vt Aado in
hoſtem.i.cõtra hoſtem. Itẽ. In adulterũ
dico.i.cõtra adulterũ.tertio qͥtiẽs
indeterminatã infinitatẽ. cõſtruit᷑ cuʒ actõ
tm.vt in pſalmo. Dñs regnauit in eternũ.
Et iuſti imppetuũ viuẽt.q̃rto.q̃tienſcũq;

in. ↄſignificat diuturnitatẽ ↄſtruit᷑ cũ actõ
tm.vt AUiſio quã h̊ vides in longos dies
Et iſte ꝓphetięat ĩi magna tꝑa.Et ibi. Ut

inhabitẽ in longitudine dierũ.qͥnto quoti
enſcũq; ad in. ſub intelligit᷑ vſq; . cõſtruit
cũ actõ tm.vt Qui odit aĩiam ſuã in ̊ mun

do. in vitã eternã cuſtodit eã.i.vſq; ad vi⸗
tam eternã. Et ibi. Scio cui credidi et cer⸗
tus ſum.qꝛ potens eſt depoſitũ meũ ſerua

re in illum diem.i.vſq; ad illum diem. Et

Vado in montem.i.vſq; ad montẽ.ſexto
quotienſcũq; in. ponit᷑ ꝓ iuxta ↄſtruit᷑ cuʒ
actõ tm.vt Iſti ↄtendebant iuxta regẽ in

hũc modũ.i.iuxta hũcmodũ.Et ibi. Mi

ſitad Exechiã in hęc vba.i.iuxta hęc vᷣba
ſeptimo quotienſcũq; in. ponit᷑ pꝛo ſuper.
Aſtruit᷑ cũ actõ tm̃ qð videt᷑ eſſe tmmodo.
Eu liber oſtendit᷑ ab aliqͥ exponi vt Bedai

Matheũ.i.ſuꝑ ¶ Oatheũ. Et ſic ſeptẽ mo
dis 2ſtruit᷑ in. cũ actõ tm. Sex aũt modis
conſtruit᷑ cũ ablatiuo tm. NPrimo quotiẽlſ⸗

mo quotienſcũ q; in. ponit᷑ ꝓ

ſtiẽs in. ſiãät

ſtruit᷑ cũ ablatiuo tm.vt ¶ilites currut
in ciuitate ego curro in campo. ſcõo qᷣti⸗

enſcũq; in Conſiãt permanentiã in eodẽ lo⸗

co vel in re aliqua.ↄſtruit᷑ cũ ablatiuo tm:
vt Sum in domo. Sum in lectione. Sũ in
cogitatione.Soꝛmio in lecto.tertio quoti
enſcũq; in. ponit᷑ ꝓ inter.cõſtruit᷑ c abla⸗
tiuo tm. vt Benedicta tu in mulieribꝰ.i.in
ter mulieres.Et ibi.Flccepiſti bona in ho⸗
minibus.i.inter hoies.Et ibi. In bꝰ vo-
cati eſtis vos.i.int᷑ quos.quarto quotiẽſ⸗

cũq; in. ponit᷑ ꝓ intra. ↄſtruit᷑ cũ ablatiuo
tm. vt Oꝛatio mea in ſinu meo. ↄuertet᷑i.

intra ſuum meũ. Et ibi nec cõcluſiſti me in
manib inimici.i.intra mamꝰ.qͥnto quotiẽſ
cũq; in ponit᷑ ꝓ cum conſtruit᷑ cum ablati
uo tm. vt In baculo meo tranſiui ioꝛdanẽ
i.cum baculo meo.ſexto quotienſcũq; in.
ponit᷑ ꝓ añ.ↄſtruit᷑ cũ ablatiuo tm.vt Di
rigat᷑ dñe oro mea.ſicut incenſum in cõſpe

ctu tuo.i.añ ↄſpectũ tuũ.Etibi.ocẽ mi⸗

rabile i oculis nr̃is.i.ante oculos noſtros.
Cũ vtroq; caſu ↄſtruit᷑ in idifferent᷑.ꝛi⸗
tur cũ actõ. vt Loquet᷑ pacẽ in plebem ſu⸗
i.ſuꝑ plebẽ ſuã. Cum ablatiuo.vt MMiſit

deus filium ſuum in terris. i. ſuper terras.

Et ibi. Jacta cogitatũ tuũ in dno.i.ſuper
dñm. ſcvo quotienſcũq; in.ponit᷑ ꝓꝑ.con
ſtruit᷑ qñq; cũ ablatiuo.qũq; cũ actõ. Cuz
actõ.q ſigẽt localem tranſitioneʒ.vt Ape

rite mihi poꝛtas iuſticię.⁊ ingreſſus in eas
.i.p eas. Eum ablatiuo quando notat ad⸗
miniſtrationem. vt Multifarie multiſq;
modis olim de loquẽs patrib in ꝓphetl.

i.ꝑ ꝓphetas.tertio quotienſcũ q; in poni
tur pꝛo 3 qñq; cum actõ qñq; cuʒ
ablatiuo. Cum actõ qn localem motioneʒ
deſignat. vt Impulit in latus tuuʒ.i. ad la
tus tuum. ⁊ Nado in hoſtes.i.ad hoſtes.
Cum ablatiuo.vt Dñs erit in lateꝛe tuo.i.

ad latus tuum.ita dicit Hug. Scdᷣm autẽ

Ariſtotelem ſic diſtinguuntur modi dein.
Nam pꝛimo modo dicitur aliqᷣd eſſe in ali⸗
quo.ſicut pars integralis ĩ ſuo toto.vt Di

gitus in manu. paries in domo. Secundo

modo ſicut totum integrale eſt in ſuis par⸗
tibus. vt BGomus eſt in pariete. tecto ⁊ fũ⸗
damento. Tertio autem modo ſicut ſpeci⸗
es in genere.vt hhomo ĩ animali.⁊ vniuer
ſaliter quolibet inferius in ſuo ſuperioꝛi.
Quartus modꝰ eſſendi in.dicitur ſicut ge⸗
nus i ſpecie.vt Animal in hoie rvnuch

difſfiniens in ſuo diffinito. Quintꝰ modus
eſſendi in aliquo ẽ.ſicut foꝛma in materia.
Et iſte quintus modus ſudiuidit᷑.qꝛ ꝗdaʒ
eſt foꝛma ſubſtãtialis. vt animà eſt foꝛma

ſubſtantialis hominis.Alia aũt eſt accidẽ

talis.vt albedo ẽ foꝛma accidentalis hoĩs

⁊ pᷣma earũ ðꝛ ꝓpꝛie eſſe in hoie.ſicut foꝛ⸗

ma in materia.⁊ anima in coꝛꝑe. Alia dici
tur eſſe in.ſicut accidẽs in ſubiecto.vt albe
do in pariete.⁊ coloꝛ in coꝛpe.Sextus mo
Dus eſſendi in.ẽ ſicut aliqͥd in pᷣma cauſa ef
ficiente. vt regnum in regente. Septimus
modus eſſendi. in. eſt ſicut aliqͥd in fine.ſiẽ
virtꝰ in beatitudine. Octauus modꝰ eſſen
di in. eſt ſicut aliquid in vaſe.⁊ vniuerſali⸗
ter ſicut locatum in loco.Hos aũt octo mo
dos eſſendi in. diſtinguit Ariſtoteles in p⸗
dicamẽtis ſuis. Boeti aũt aſſignat nouẽ.
quia ſubdiuidit quintum modũ in duos.
yt dictũ eſt. ”
Incaſſum aduer.i.fruſtra.ſine cauſa.et ðꝛ

ab in. ⁊ caſſis.q̃ſi ſine caſſibꝰ.ſine qͥbꝰ vena

tio inanis eſt. Uel cõponit᷑ ab in.⁊ caſſum
aduer. ꝗlitatis m hugl. Dap̃. etiã dicit.
Ancallum irrituʒ.fruſtra.infructuoſe ſine
cauuuuuugg.
Incunctant᷑ adů.i.dubitant᷑.vᷣm Map̃ᷣ.
Iñ. aduerbiũ.⁊ deriuat᷑ ab in. Et cõponit᷑
Beide.Exinde. Perinde. RProĩde.Sub⸗
inde.Et differunt.qꝛ exinde ⁊ deinde.⁊ſbᷣ

inde.aduer.ſunt loci vel oꝛdinis. erind

aduer.ſimilitudinis vel qualitatis.i.talit
NPꝛoinde ẽ cõiunctio illatiua.i.igit᷑. Inue

nitur tñ qñq; adũ.loci vel oꝛdinis. Etiſta

qnq; apocapant᷑.exin.pꝛoin.ſubin.perin.
dein. ꝓ exinde.deinde.
Induſtrie.adi.i.ſtudioſe.ſolerter.aſſidue.
vigilaarnr.
Infauſte.i.infeęliciter.
Iifra aduer.loci.Et comꝑat᷑. Infra.infe⸗
rius infime.Et infra ſiãt localẽ depᷣſſioneʒ
vel ſuppoſitionẽ.cui ↄtrariũ ẽ ſupꝛa. Iteʒ
infra etiã ẽ ůpoſiio.
Ingenioſe.ſius.ſime.i.artiſicialit᷑.aſtute.
calide.pꝛudenter.ſubtiliter.
Inibi.adu.loci.i.in eodẽ loco.

Znenenertng mnd ubito. impꝛouiſe.

mnſolenter. tius. ſime.i.ſuꝑbe. fatue. .
Inidipſum.i.in vnũ.aduer.congregandi.

Nel in id ipſum tres ꝑtes ſunt.i.in illð bo

num qð eſt ipſum.i.in ſe manens.nulla vi
ciſſitudine cõmutatů. M
Inter. aduer. loci. Semꝑ em̃ ſigniſicat lo⸗
cum. vel q̃ſi locũ.ſʒ diſſimilit᷑.q̃ſi ſex mõis

Signiſicat em qñq; localem poſitioneʒ in
medio.vt interrumpo.qñq; tranſitionem
vnius ad aliũ.vt internũcius.qñq; localẽ
diſtantiã. vt intercapedo. qñq; diſtantiaʒ
tempoꝛ alẽ.vt interuallũ.qnq; viciſſitudi⸗
nem cũ tranſitione.vt conuerſiq; oculos i
ter ſe atq; hoꝛa tenebãt qũq; ſignificat per
manentiam in medio.vt inter amicos.⁊ H̊
cũ quadãa continuationis ſignificatione.

Interdiu cõponit᷑ ab inter. ⁊ diu.i.interim

—

Interdũ.i.nõnũqᷓ; aliqũ aliquotiẽs.

Interea. ab inter ⁊ ea cõponit᷑ aduer. tis.

Quidã vo dicũt ꝙ ab inter deriuat᷑ interi
2 interea.Et cõponit᷑ interea loci.aduer.
loci.i.interim vel in eolooo.
Intra ðꝛ ab in. ⁊ differt ab infra.qꝛ ifra ſiẽt

localẽ depᷣſſionẽ vel ſuppoſitionẽ cui ↄtra

rium ẽ ſupꝛa.qð ſigniſicat localẽ ſupꝛapo⸗
ſitionẽ.vt Sol currit ſupꝛa lunam. vel lu⸗

na infra ſolem. Intra vero ſigt localem in

duſionem. cui contrarium eſt extra.quod
ſigt localem excluſionem. vt Ciues habi⸗
tant intra muros ciuitatis. ruſtici extra.
Nullus ergo dicat. Ego ſum infra muros

ciuitatis.niſi eſſet defoſſus ſub ipſis murl.

Et comꝑatur. Intra. interiꝰ.intime.adũ.

Intro. aduerbium loci.ſigt ad locũ.⁊ acuit

in fine.

Intus ⁊ intro dicunt᷑ ab intra. Et differüt.

qꝛ intro ſigt ad locũ. Intus ſiqt in loco vł

de loco.vt Intro vado.intus ſum. intus

exeo. Vñ. Intro foꝛas ad ſiqt. forl intus i
⁊ de. Et cõponit᷑ Deintꝰ.Abintus.
Inuicẽ debet ꝓferri ſub vno acceru. vt de⸗
ſignet᷑ poni ꝓ vna ꝑte vel ꝓ vno adũ. q̃li-
tatis. Scom em̃ veritatẽ inuicẽ ſunt duę
ptes poſitę pꝛo vna in com poſitione.⁊ po

teſt dici quędã irregularis vocum conge⸗

ries. ⁊ coꝛ.vi.
Ironice.aduer.i.deriſoꝛie.

Itaq; dictio cõpoſita. añpe.acuit. Vñ con⸗

dentis ſyllabe adſe. .
Itẽ.ẽ adiu.ſiłitudinis.vel oꝛdinMis.
Iteratim.adũu.oꝛdinis.vel q̃litatl.ꝓ qͥ ſepe
ponit᷑ iſte abltũs iterato.poſitꝰ adubialit᷑
tep Ualtera vice.q̃i iter alterũ.ᷣm RPap.
tidem cõponit᷑ ab item aduerbio ſimilitu
dinis vel oꝛdinis ꝑ geminationẽ.Et dicit

iunctio encletica hnõ inclinat accentũ ſce

itidem vel idẽtidẽ.i.itẽ ⁊ item.⁊ iterum et

iterũ. vel ſimilit᷑. Et in vltimo inponit᷑.t.
⁊ deberet dici itẽtidem ꝑ.t.ſʒ cã euphonię
mutat᷑.t.in d.⁊.m.in.n.ante.t.⁊ dðꝛ itẽtidẽ

— —

—
—

——
——

n.

MN

*

7

S.

2
=
=
—

— — — ——
— — —
—

—

Noſſunt etiã ibi idẽtidem ⁊ itidem eẽ pꝛo⸗
nomina neutri ge.⁊ tm̃ in ntõ ⁊ accuſatiuo
⁊ vtrũq; ẽ cõpoſitũ ab idẽ geminato et in

vltimo interponit᷑.t.⁊ tm̃ valet itidem vel

idẽtidẽ.quãtũ idẽ ⁊ idẽ vel ſile.
Jugiter aduerbiũ.i.aſſidue.continue.ꝑſe⸗
ueranter. M
Juſum adi.loci.i.deoꝛſum. Et cõtrariuʒ ẽ
ei qð ẽ ſuſum vel ſurſum.
Juxta adi.loci.⁊ ſiꝗt localem ppinquitatẽ
vt iſte ſedet iuxta eũ. Itẽ ẽ aduerbiũ ſiłitu
dinis.⁊ tũc ſigt accõmodationẽ ⁊ ſimilitu
dinem. vt Hoc ẽ dictum iuxta illum magi
ſtrum. Item iuxta eſt aduerbium qualita⸗

tis. ⁊ tũc ſigt ęqualitatem vt iuxta.i.ęqua
liter. In qua ſignificatione videt᷑ eſſe adũ.

ſimilitudinis.

Lachꝛymoſe aduer.i.flebiliter.
Laniatim.i.diuiſim.

Large vel largiter.ſius.ſſime.adũ.i.abun⸗

Ddanter affluenter.

Largiflue aduũ.i.affluenter.

Laſciue.uius.ſſime.⁊ laſciuioſe.ſius.ſſime

i. luxoꝛioſe.petulanter.

Late.tius.ſſme.ample.ſpacioſe.

Leniter.aduer.i.moliter. (leniter.
Lente.tius.ſſime.i.tarde.paulati.gradati
Lepide.diuſ.diſſime.adũ.i.facete.oꝛnate.
facunde. curaliter.
Lete.tius.ſſime.i.hilariter.iocunde.
Leuiter.uius.uiſſime.i.faciliter. agiliter.
Libenter.aduer.i.cum magna voluntate.
et animo.
Liberaliter.lius.liſſime.aduer.large.heni⸗
gne. humaniter. .

Ticet ⁊ licebit. qñq; ponũt᷑ ꝓ coniunctõne
aduerſatiua.ſcʒ q;uis.nõ tamen eſt dicen⸗

dum qlicet vel licebit ſit cõiunctio. tm
verbum.
Lympide.dius.ſime.adũ.i.clare.manife.
ſte lucide. .
Lineatim.adũuũ.i.ꝑ lineas ptractim.
Liquide.dius.diſſime.aduerbium.i.aper⸗
te fluide.
Locupleter.tius.ſime.aduer.id eſt.plene.
abundanter.
Longe.aduũ.⁊ ðꝛ a lon.Et cõponit᷑ Alon
ge. delonge. elonge. oĩa ãſi in eodẽ ſenſu.
⁊ acuunt pe.cũ ſit longa poſitione.
Lucubꝛate.tius.ſime.adũ.i.vigilanter.
Lucubꝛe.i.mane vł vigilant᷑.Et coꝛ.cu.
Luculenter.ti us.ſime.adũ.i.clare.

Ludicre.i.iocularitete
Lugubꝛiter.adũ.i.flebilit.funeſte.triſte.et

coꝛ.gu.aaturaliter.

Mage ponit᷑ ꝓ magis.ſʒ h̊ poetica licẽtia.
ſm Papᷣ. vtimur.
Magis.adũ.comꝑandii.
Magiſpluris.i.multopluris pᷣcij.vel exti⸗
matiõis. vt habet ¶atth. vj. Uel magil
pluris.i.magis magni pᷣcij q; ilaea,..
Magnifſice ⁊ magniſicenter.adũ.i.genero
ſe. gloꝛioſe.
ANagnopꝑe.i.ſᷣm magnũ opus.vel valde.
⁊ẽ adu.Sʒ qñ habet duo.o.ſunt duę par⸗
tes magno oꝑe.

EGaneẽ adu tꝑis. ⁊ nõ acuit᷑ in fine. ⁊ a

