natu. Vñ. Pꝛincipiũ caput eſt ꝑs coꝛpo⸗
ris ⁊ dñatus. Item caput cõponit᷑ cũ bis.
⁊ cũ tris.⁊ ðꝛ biceps.cipitl.triceps. cipitl.
ge. oĩis qͥ habet duo vel tria capita. Inue⸗
nitur etiam h̊ biciput.hoc triciput.neu.g.
id ẽ geminum vel trinũ caput. Cõponitur

etiã caput ců occiduũ.⁊ ðꝛ h̊ occiput.pitl.

id ẽ occidua ⁊ poſtrema ꝑs capitis. Ul oc

ciput cõponit᷑ cũ ob ⁊ caput.⁊ ðꝛ ſic q̃ſi cõ

tra caput.q: ſit capiti retroꝛſuʒ.⁊ idem ðꝛ
occipitiũ Itẽ cõponit᷑ cũ ſincerꝰ.⁊ dꝛ ſinci
put.pitl.i.pᷣoꝛ ⁊ anterioꝛ ꝑs capitl.q̃ſi ſin⸗
cera ⁊ pura ⁊ patẽs ꝓpr᷑ capilloꝝ abſentiã
Ate cõponit᷑ cũ ſ̊ ⁊ ðꝛ ſᷣceps.⁊ cũ añ.⁊ ð
arabꝛio.onis.eſt genꝰ auis mu⸗ (anceps.
Carabꝰ pua ſcapha ex vimine (ſtele ſimitł.
facta. ⁊ crudo coꝛio ↄtexta. vt ẽ nauicula
currẽs in pado. Etia ð illud qð eſt in me⸗

Charact.ris.gręce imago nouꝰ (dio nauis
vultus. effigies.foꝛma.vel ſtius. figura.

lra.ferrũ quo norf pecoꝛibus inuruntur.
Vñ ⁊ ipᷣa nota vel ſignũ character dicit
Characteriſmus.m.s.eſt deſcriptio foꝛmę
alicuius.

Caradrion eſt auis qᷓdam alba tota. cuiꝰ in⸗

terioꝛa oculos caliginoſos curãt. Si viue
re debet inſirmꝰ appꝛopinũbit ſibi.ſi vero
moꝛi fugit ab eo. er medias noctes ĩ ſub
lime ceęli ðꝛt volare

Vñ Auianus.Sicẽ nummꝰ hʒcharagma.
ceſaris.ſic hõ charagma dei.
haraxis. f. t. i. notatio. ⁊ ðꝛ a character

Carbaſus.fe.s.in ſingulari.ſʒ in płi carba⸗

ſa. ſoꝝ.n. g. i. velũ.q̃ſi carens baſe.i. ſuſten
tammẽto ab inferioei te. Carbaſus etiaʒ ðꝛ
qðdam genꝰ veſtis ſubtiliſſime. Iñ carba

ſeꝰ.a. i. m Hugl. Et vt ðꝛ hec carbaſus iĩ

ſingulari veſtis ſinuoſa.ꝗqᷓ tam viro qᷓ; mu
lieri cõueniri põt. Sed carbaſa. ſoꝝ.ad ve
. Seibdi afvaſa tenta notbo.
arbo. onis.ðꝛ a carpo.qꝛ ab igue carpit᷑
vel potiꝰ ðꝛ a careo.res.qꝛ flãma caret.et

qñ accenſus eſt ðꝛ pꝛuna.cũ pꝛuna exticta

fuerit carbo vocat᷑ Iñ carbonari.rij.qui

facit carbones. VUñ. Carbo carens flãma
ſuccenſus pꝛuna vocckt

Carbũculus.m.s.tam ꝓ paruo carbone qᷓ;

pꝓ lapide pcioſo ignito vt carbo.cuius ful
gur necnocte vinci᷑ Et ꝓmoꝛbo quodaʒ
inuenit᷑ eo ꝙ mn oꝛtu ſuo rubeꝰ ſit vt ignis.
poſtea niger vt carbo extinctꝰ. Añ.Eſt la
bigeſt moꝛbus carbo carbunculus extat.
arcanusnomen ciuitatis vel lo⁰did
Carcan.calamo.arphat.emath. ciuitates i
oꝛiente ſunr..
Carcer in ſingłari ꝓpꝛie ðꝛ vbi rei claudũt᷑.
Sʒ in pli vñ qdrige emittũt᷑ vel repagula

antepoſita. ⁊ : carcer qſi capiẽs reos. etẽ

lla nauiũ ꝑtinet.⁊ coꝛ.pe.Añ Ouið. Aidi

Agꝛſcirpis ⁊ carduis paſcic.
Cardularij iudices dicebãt᷑ olim illi qui ab

etymo.non cõpoſitio. Iñ carcerarius.rij.

Qqcarcerẽ facit vel cuſtodit Jñ h̊ ⁊ hęc car

ceralis. B le.

CQLarcheſia pocula a loco carcheſi. vlſp lun

ca. vł ſummitas arboꝛis nauis. AUñ Gręci
ſta. Aſt inſtrjm dicas carcheſia nauis. Hu
gui. vo dicit. Carcheſia ſunt in cacumine

arboꝛis nauis trochee qſi. f. l̃a ꝑ ꝗᷓ funes

trahunt᷑. Vñ ⁊ ꝗqdã vaſa ad ſiłitudineʒil⸗

loꝛũ facta carcheſia dicunt. Trocheg etiã

ſunt dicteę.qꝛ rotulas hñt. Trochos enim
gręce rota ðꝛ latine. Itẽ carcheſia ſummi⸗-
tas mali.in q̃ choꝛde ↄcurrũt Añ Lucanꝰ
Ac vtinã ſummi curuet carcheſia mali.

Cardiacus.a.iũ.pe.coꝛ.i.coꝛdis pulſũ pati⸗

ens qᷓſi coꝛ ardẽs hñs ꝓpter ſitim. ⁊ ðꝛ ab
ardeo ⁊ coꝛ.ꝑ cõpoſitionẽ. Al a gręco car
dia quod eſt coꝛ. AUñ Juuenalis.Cardia⸗
co ciathũ nunqᷓ; miſſurus amico. ANelẽ cõ
poſitum a coꝛ ⁊ hio.q̃ſi coꝛũ hians hñs pꝛo
ter ſitim. ⁊ tunc ðꝛ coꝛdiacus.
ardia gręce latine o.

volrer Liardinat. 9. t. 26 le. 2 cardinariꝰ. a. ũ. in eo
Charagma. n. t.i. impꝛeſſio. imago vel la.

dem ſenſu.ſ.qð ad cardinẽ ꝑtinet. Vñ car
dinales venti dicunt᷑ a q̃ttuoꝛ partibꝰ mũ
di flantes. Et qdam vtutes dicũt᷑ cardina

les ad ſilitudinem cardinis.in qͥ motꝰ oſtij

firmat᷑. Et h cardinalis ſubſtãtiue ꝓ noĩe
dignitatis.qꝛ ꝑ cardinales mũdus debet
regi ⁊ gubnari ⁊ moueri ſicẽ oſtium ꝑ cardi

Cardo.dinis.incerti ge.ðꝛ vna pars(nem.

oſtij.ſ. cuneus q̃ in voꝛamine vᷣtit᷑.vłponi
tur ꝓ ipᷣo foꝛamine aliqñ.⁊ ðꝛa cardia qð

eſt coꝛ.qꝛ ſicut coꝛ hoĩeʒ regit ⁊ mouet.ita

ille cuneus ianuam regit ⁊ mouet. Cardo
etiam ðꝛ extremitas rei. Vñ ⁊ cardines cę
li dicunt᷑ extremę partes axis.ſic dicti.qa

p eos vtit᷑ clum. Cardo etiã ponitur pꝛo
opoꝛtunitate vel articulo. Ande ꝓuerbia
liter ſolet dici. Res eſt in cardine.i.in arti⸗
culo vel in opoꝛtunitate. Vñ Virgilius
Aut tãto ceſſabit cardine reꝝx.Sed cardo

donis. eſt herba nociua colonis. Añ.Car
do ſubeſt foꝛibus ſi cardinis eſt gtũs. Sʒ

cardo cardonis eſt herba nociua colonis.
Cardomomũ.n. s.herba qdaʒ ẽ.ꝗnum qð⸗

dam ſpẽs aromatis.
rquelis.f. t. ꝗdam auis dicta a cardquus

imperatoꝛe habebãt poteſtatem iudicãdi.

Lillos ſolum qui coꝛam eis eligebant liti⸗

gare. ⁊ poterãt eligi ſine ↄſenſu ꝓpꝛioꝛum
iudicũ.ſicut tradit᷑ in glo.l.i.ff.de iudi.

CAI

Carduus eſt genus herbe ſpinoſe cuius na pꝓpꝛie media ꝑs nauis.ſ. vent. ſʒ qñq; po⸗
tura moꝛdax ⁊ auſtera eſt.⁊ ideo ſuccꝰ eiꝰ nitur ꝓipᷣa naui. Vñ. SDic latus eſſe rateʒ
alopicias.i.capilloꝛum fluxus curat.⁊ ra ventrem dic eſſe carinn.

1. tatoꝛibus miniſtrat. matrici vtiliſſima eſft ⁊ deriuat᷑ a carinos.
iuuans ad maſculos ꝓcreandos.vłeſt ge Carinꝰ.m.S.ðꝛ qͥdã vir a Terẽtio inductꝰ
ſ nus cardonum Iñ cardetũ locus vbi abũ dictꝰ ſic.q̃ſi carẽs noy.i.mente vel ſenſu.
5 dDat tal herba. Carioſus.a.ũ.i.vetuſtus.putridus.
, Qarectum.n.s.eſt locꝰ vbi creſcit carex. vł Charis gręcũ.⁊ interpᷣtat᷑ gr̃a.⁊ põt ſcribi
reponit᷑. Uñ Virgiliꝰ in bucoł.Tytire o ꝑk.ſiueꝑc. .
n ge pecus. tu poſt carecta latebas. Lariſia. f. P. i. lena vetꝰ ⁊ litigioſa. ⁊ ðꝛ a ca
4 CLarenũ.n. S. ð tertia ꝑs muſti.⁊ ðꝛ a careoo reo.es. Vñ ⁊ fallaces ancillę cariſię dicũt
es.eo ꝙ feruendo tertia parte careat Ter⸗ qꝛ veritate carent
. tia em̃ parte muſti amiſſa qð remanet dici Chariſma.matl.n.t.i.gr̃a.vł donũ gratię.
Nr tur carenum.Cui contrariũ eſt ſapa. quia ⁊dðꝛacharis qð eſt gr̃a.⁊ coꝛ.pe.
6 feruendo ad tertiã partẽ redacta deſcẽdit Chariſteũ.n. s. genꝰ eſt marmoꝛis viridis.
1 Etiã aliqñ capit᷑ ꝓꝑipᷣo muſto. Cbharitas. fę.t. i. dilectio vel rex emptio dif
Carex.cis.f.t.eſtqdaʒ herba acuta.vulgo ficilis.qð magis ꝓpᷣe ðꝛ Charitudo.inis.
liſta. ⁊ vt dicunt.cãna paluſtris eſt. ⁊ ðꝛ a Et hec chariſtia. ſtię.qð etiã ðꝛ feſtꝰ ⁊ gra
cCareo.qꝛ roboꝛe caret. toſus dies. ⁊ etiã ſuauitas ⁊ dulcedo ⁊ g⸗
Cariatharbe.ꝗᷓ ⁊ hebꝛon ðꝛ.⁊ interpᷣtat᷑ ci· tia.Et hęc charitia in eodẽ ſenſu ᷣm Hu⸗
uitas q̃ttuoꝛ. Arbe em̃ quattuoꝛ. cariath gui. Map̃.etiã dicit Charitia dies feſtꝰin⸗
8 ciuitas.qꝛ ibi ſepultus eſt adam maximꝰ. ter cogtos.Et ðꝛ charitas quaſi cara vni⸗
Abꝛaam. Iſaac ⁊ Jacob cum vxoꝛibus tas.qꝛ nos vnit deo.
Ni ſuuius. Farmelus q̊ hebꝛaice chermel ꝛ. mõs eſti
un Cariathſepher interpᷣtat᷑ villa pulcritudis confinio paleſtinę atq; phęnicis. ſʒ nõ ille
ot yel ciuitas litterax. de quo Nabal carmelus. Ille em mõs eſt
ſ Carybdis.f.t.eſt quoddã ꝑiculũ marinum galilłeęin terra ꝓmiſſionis.
4 ſic dictũ. qꝛ carinas abdit.i.abſoꝛbet Rtäs ECarmẽ.inis.ðꝛ qcqͥd pedibus ↄtinet᷑.⁊ ðꝛ
enim accipit vt vomat.vomit vt accipiat. acarpo eo ꝙ carptim ꝓnuncietur.vł ðꝛ a
4 Oñ QOuidiꝰ. Euomit ⁊ potat dira caryb-⸗ carmentl dea carminũ.Carmẽ etiã ðꝛ ſcri⸗
, dis aquas. Vel carybdis ꝗdaʒ vetula vo ptum de aliq delectabili cũ metro. yt iboe
raciſſima fuit.ꝗᷓ qꝛ boues hercułfurata ꝭ. tio.Carmina qͥ quondã ⁊c. Carmẽ etiã ðꝛ
a Joue fulminata eſt. ⁊ in mare ſᷣcipitata dlibet cantꝰ cũ metro. Vñ liber odaꝝ inti⸗
eſt. antiqs ibi exercens rapinas. Anð ille tulatur liber carminũ.i.cantuuʒ.qꝛ glibet
locus dictus eſt carybdis. Ał corybdiſ yt eius diſtinctio eſt cantabil In carmineus
3 dDicit Map. mare eſt vᷣtiginoſum in ſicilia a. ũ.i.ad carmen ꝑtinens. Carmen etiã ðe
1 dicta grece ꝙ gurgitibus occultis naues coniuratio vetulaꝝ ꝗᷓ carminicãt pueros
du abſoꝛbeat Ter in die ſtringit fluctus. ⁊ñ ter æalios infirmos. .
i Vomit. MM Carmentis.tis.f.t.eſt dea carminuʒz. ⁊ fuit
s. Carica.f.p.i.fructus palmę.⁊ ficꝰ ſiccę. vel mater euandri.⁊ ðꝛ a carpo.
poti maſſa illaꝝ.⁊ coꝛ.pe. Añ Ouidius. Carnariũ.n. S.ðꝛ locus vbi carnes reponũ
Quid vult palma ſibi vulgoſaq; carica di tur. vel locꝰ vbi oſſa moꝛtuoꝝ ponuntur.
ECCharientiſmos tropꝰeſt.qͥ dure dicta.(ci. Carnicula.f.p.dimi.i.parua caro.
guius ſiue mitius ꝓferunt᷑.vt cũ interro⸗ Carnifex ðꝛ homicida.vł maccellatoꝛ.vel
gantibus nob.an aliqͥs nos ꝗſierit. reſpõo⸗ carnifex ðꝛqᷣ facit carnes. .
detur bõa foꝛtuna.ex quo dat᷑ intelligi ne Carnificina.f.p.pe.ꝓdu.i.macelluũu.
minem nos ſſiuiſſe. Lar nificiũ.n. S.i.officiũ vłactus carniſicj.
1s Cariel.riei.i.putredo.qꝛ caret ſoliditate ſʒ Carnulentꝰ.a.ũ.i.plenꝰ carnibꝰ.ſ.pinguis
. caries eſt ꝓpꝛie lignoꝝ.putredo vo aliaꝝ ⁊craſſus. Iñ carnulẽtia.i.craſſitudo.
in reꝝ. Item caria.f.p.idem. Caro.carnis.f.t.ðꝛ a creos vła creo.as.vł
il Carina.f.p.eſt media ꝑs nauis.qꝛ cũ remi/ ðꝛ caro quaſi chara Et ẽ caro ex quattuoꝛ
li⸗ currẽs diuidit aquas. ⁊ ðꝛ a cario. vłpoti⸗ elementis cõpoſita ⁊ cõpacta. Ma terra in
carne eſt. aer in halitu. humoꝛ in ſanguine

l dix eius in aqua decocta cupiditatem po⸗

us a curro dicit᷑ carina q̃ſi currina. Et eſt

Carinatoꝛ.oꝛis.i.cõuiciatoꝛ vłmaledicus

ignis in caloꝛe vitali. Et ppꝛie caro dicif

ꝗ viuit Sʒ iam latius vtimur iſto vocabu
lo caro. Itẽ ꝓpᷣe caro in ſingulari.hũana.
Carnes in płi ꝗlibet alię.poꝛcine.pecoꝛĩę.
vel alię. Inde carneꝰ.a.ũ.qð eſt ex carne
vel pinguis.Et carnoſus.a.um.i.craſſus
Iñ carnal. .t.⁊ ̊ le.i.carneũ. vel qͥ ſequi
tur fragilitatem carnis.q̃ſi fragile. vel qð
ꝑtinet ad carnẽ.⁊ hęc carnalitaſ.tatis. Et
munere charo.
Carolus.pe.coꝛ.rex francie fuit.
Carpaſius.ðꝛ coloꝛ ſiłis auro.vel coloꝛ vi⸗
ridis. ANñ carpaſius coloꝛ.i.aureus coloꝛ
Ita exponit᷑ in heſter. =

arpentarius. m. S. qᷓ facit vel ducit carpẽ⸗

tuʒ. Dicit᷑ tñ generalit᷑ oĩs artifex lignariꝰ
c arpentarius. IJñ carpentariolus.
Carpenta.f.p.ðꝛ aſtula ligni.
Carpẽtũ.n.s.eſt quoddã genꝰ vehiculi ſeu
curruũ. Ael eſt currus ſuꝑ quo ſedẽt mu⸗
lieres tectus pãno.⁊ ðꝛ q̃ſi currus pompa
ticus.qꝛ in pompis ſolet haberi.
Carpobalſamũ vel xylobalſamũ.i.fructus
vel ſemen balſami. vel liqͥꝛ qͥ fit ex eius fru
ctu vel ſemine.
Carpocratiani hęretici a carpocrate qͥdam
vocant᷑.qͥ dixit chꝛiſtũ hoĩem fuiſſe tm ex
Vtroq; ſexu ꝓgenitũ
Carpofoꝛus.m.S.ðꝛ qͥdã deꝰ paganoꝛuʒ q̃
latine interpᷣtat᷑ fructifer vel vberrimus.
Carpos gręce.latine ðꝛ fructus vel ſemen.

Carrena ⁊ publica penitẽtia ⁊ quadragẽa

vnũ ſunt.Qui igit᷑ iſtã penitentiã facit q̃⸗
draginta dieb“ non intrat ecclam. ⁊ lanea
yeſte indutus.ab eſcis ⁊ potibꝰ qͥ int᷑dicti
ſũt.a choꝛo.gladio ⁊ equitatu.illos ſupꝛa
dictos dies abſtinet. In tertia aũt ⁊ quin⸗
ta feria ⁊ ſabbato.aliqͥ genere leguminuʒ

ac oleribus.pomis vel piris vel piſciculiſ

cũ modica ceruiſia vtat᷑ tẽperate.hęcom⸗
nia extra de homi. ”ͦ”MVM
Carruca. f. p.i.biga.⁊ ðꝛa carrio qð eſt di⸗
uido.qꝛ currendo diuidit terrã.
arrus.m.s.vel carxꝝ.ri.eſt genꝰ vehiculi.

⁊582 ſica cardine rotaꝝ q̃ttuoꝛ.vel ꝙ currẽ

do ſonet. vel q̃ſi currus dicit᷑.
Charta.f.p.a careo ðꝛ. 9 caret pił ⁊ carni⸗
bus. Iñ hec chartula. pe.coꝛ.i.pua char⸗
ta. Et h chartularius q facit chartas.
Cartago.ginis.eſt ꝗdã ciuitas ꝗ fuit circũ⸗
data coꝛio bouis. Iñ h̊ ⁊ hęc cartaginẽſis

2]B ſe.i.aliqͥs de cartagiiie.
Cartallũ.n.s.ðꝛ caniſtrũ.cophinꝰ vel vas

hʒ pᷣmam bꝛeuẽ. Vñ. Ailis ſepe caro fit ꝓ

in quo moꝛtui efferunt.

Cartallus gręce ſiſcella latine
Cartilago.ginis.i.naris vel auris vel alte⸗
riꝰ rei oſſea teneritudo ⁊ ſine medulla.qð
genus auriculę ⁊ nariũ diſcrimina ⁊ coſta
rum extremitates hñt.⁊ ðꝛ ſic.qꝛ leui attri
tu caret doloꝛe dũ plectit᷑ Et vt diẽ Papᷣ.
Cartilago oſſis ſpeciem hʒ foꝛtitudinẽ nõ
hʒ. ſicut diſcrimen nariũ ⁊ auriculę. AUnð

carne rigeſcit.
Carũcula.f.p.i.parua caro. =
Charus.a.ũ.in duabus ſigtionibꝰ.Charũ

Allexander. Cartilago riget eadem mage

em idẽ eſt quod dilectũ.⁊ chaꝝ eſt cuiꝰ em
tio eſt difficilis.⁊ dicit᷑ a charis.
Caſa. f. p.i.parua domꝰ paupeꝝ vłhabita⸗
culum agreſte.palis.ivgultis.arũdinibuſ
qᷓ; ↄtextum.qͥbus pñt tueri a vi frigorl vł

CcCaloꝛis. .
CLaſellę ſunt ꝗnaria in qͥbꝰ fructꝰ cõponunt

ff.de iudi.l.j.Et ðꝛ quaſi cellulę granoꝛũ.
Caſeus.m.s.ðꝛ a cado.is.qꝛ facile cadit et
cedit. Vñ qͥdã. Caſeus anguilla moꝛtis ci
bus ille vel illa. Ni bibas ⁊ rebibas ⁊ rebi
endo bibas. Inde caſeolus.i.paruus ca
Caſia.f.p.eſt ꝗdã herba cuiꝰ floꝛes cito ca⸗
dunt. Vñ caſia flos illiꝰ herbe vkliqꝛ inde
factus.⁊ debet ſcribiꝑ vnũ s.⁊ coꝛ.pᷣmaʒ.
Vnde Perſius in vltima ſatyra. Hec ſibi
coꝛrupto caſiam diſſoluit oliuo. Itẽ Oui
. aius Qui ſimulas caſias ⁊ nardi lenis ari
ſtas. D
Caſleu nouember mẽſis qͥ eſt nonus.

Laſma.n.t.i.poꝛticꝰ geris.vł fulgoꝛ ętherę

⁊ eſt gręcũ.latie ðꝛ fulgethra.Scom vero
NPap.Caſma hiatꝰ terrę dũ rũpit᷑ terra
Caſoma.fę.p.eſt acꝰ mulier q̃ caput ſcalpit
a cado dicta.eo ꝙ cadere facit immunda.
Caſſabũdus.a.ũ.i.caſſus.fruſtratus
Caſſarius.m.s.i.retiarius qͥ retia facit.
Caſſicula.f.p.i.paruũ rete.qð ⁊ caſſił dicit
vel ðꝛ caſſilis a careo.qꝛ caret ſoliditate in
foꝛaminibus.
Caſſidilis. .t.⁊ caſſidile.n.t.ðꝛ ſacculꝰ.pe
ra. ſarciꝑiũ.ſicatiũ.marſupiũ.moculꝰ.lo⸗
culus.crumena ᷣm Hugl. Nap̃.vo dicit.
Caſſidilis eſt pera paſtoꝛał.Caſſidile etiaʒ
vt qͥdã dicũt. ðꝛ pera aucupis in modũ re
ticuli facta in q̃ ponit aues.qs in caſſe.i.in
reti capit.qꝛ q̃cqͥd capit᷑ in caſſe.ſedetidu⸗
ſum in caſſidilibus. AUl ðꝛ quaſi caſſis ſedi
le.qꝛ bꝛeue eſt vt ſedile.i.fundus caſſis.et
ſimili modo reticulatum ꝓtem in omibus

i,

lin
icl⸗
c
s

antiquis ⁊ non coꝛruptis biblijs inuenies
Tobie. viij. Pꝛotulit de caſſiduli ſuo ꝑteʒ
iecoꝛis.Quędaʒ tñ biblię nouę hñt de caſ⸗
ſidili ſuo. ⁊ coꝛ.pe.⁊ declinat caſſidił. lis.
QAuidam etiã legunt ibi caſſidili ſuo.decli
nantes caſſile. liddis.
Qaſſis.idis.f.t.i.galea.qꝛ caput tegit.et eſt
de ferro.⁊ eſt ꝓpᷣe militũ. Galea vo de co⸗
rio eſt. dicta a galeon qð eſt coꝛiũ.⁊ eſt pe
ditũ.Et fac̃ actm̃ caſſidẽ vel caſſida Vñ ⁊
ſumit᷑ hęc caſſida.dę.idẽ qð caſſis.Sʒ caſ
ſis.ſis.m.t.i.rete venatoꝛiũ.⁊ ðꝛ a careo.
gqꝛ caret ſoliditate in foꝛaminibꝰ. Dicitur

etiã h̊ caſſis.idis.ꝓ helmo. Vnde. Fallit

aues caſſis. munit caput ęnea caſſis. Si

caſſis caſſis dicas.ſigt tibi rete.Sʒ galeaʒ
ſigno cum caſſis caſſidis aio. ”MWD
Caſſus.a.ũ.qñ eſt ꝑticipiũ idẽ eſt quod pꝛi

uuatus.quando vero eſt nomen ideʒ eſt qð
vanus. e 10
Caſtanea.f.p.taʒ ꝓ arboꝛe qᷓ; ꝓ fructu Oñ
Arlrboꝛ eſt in ſiluis quę ſcribit᷑ octofiguris
Fine tribus demptis vix vnam inter mil⸗

le videbis

CLaſtellanus. a. ũ. qͥ inhabitat caſtrũ. ⁊ ðꝛ a
caſtrũ Indeh; caſtellarius.i.dñs caſtri vł V

gqui pßeſt caſtris.

CLCaſtallũ.dimi.i.paruũ caſtrũ.a qͥ caſtellu-
lum.i.paruũ caſtellũ.Caſtellũ etiã vel ca⸗
ſtellus ᷣm Alb. ðꝛ receptaculũ qð aquaʒ
publicã ſuſcipit ꝗᷓ ducit᷑ ad aliquod pᷣdiuzʒ
irrigandũ.vel dicit᷑ vas ad aquã recipien
dam. ⁊ videt᷑ ſic dici.qꝛ ad modũ caſtri ſit

diſpoſitum.

Caſteriũ. n. s. ð locus vbi remi collocan.
Caſtifer.a.ũ.pe.coꝛ.qͥ flagella poꝛtat vt ca⸗

ſtiget. a caſtus. ⁊ fero fers

aſtimonia. f.p.i.caſtitas.a caſtus dicitur
Laſtoꝛ. oꝛis.fuit vnꝰ filioꝝ Jouis ⁊ pollux
fuit frater eiꝰ.qͥ apud paganos ꝓdijs ha-
biti ſunt.q̃ͥs etiã inter ſidera fixerũt quod

ſignũ gemini ðꝛ.Caſtoꝛ etiã eſt aial qdᷣdaʒ

mirabile qð viuit in terra ⁊ in aqua. cau⸗
dDda eius naturam piſcis hʒ ⁊ coꝛpꝰ carneũ
eſt. Vñ cauda eius in ieiunio comeditur ⁊
coꝛpꝰ non. ⁊ hʒ quattuoꝛ pedes.anterio⸗
res duos ãq̃ſi anſerinos cũ quibꝰ natat.po

ſterioꝛes quaſi caninos. In qᷓ;titate parui
canis eſt.dentes habet acutiſſimos.⁊ pel⸗
lem pᷣcioſaʒ. teſticuli eius multũ valẽt me⸗
dicis. Et ðꝛ a caſtro.as.qꝛ cũ ſentit vena⸗

toꝛem ſe ſeq uentem.ſeipᷣm caſtrat vt eu
dere poſſit ſciens ſe fugari ꝓpter teſtickos
Igem ⁊ ſiber. fibꝛi.⁊ beuer.⁊ canis ponti

cus dicitur. Jude caſtoꝛeũ.n.S.i.medica
mentũ.quod ſit de teſticułcaſtoꝛis Et ad⸗
iectiue declinat᷑ caſtoꝛeꝰ.a.ũ.vt caſtoꝛea
caro.i.caro caſtoꝛis.vel de caſtoꝛe exiſtẽs
Vñ qᷣdam dixit. Queęſtio ſoluatur cur ca⸗
ſtoꝛ ab hoſte fugat᷑. Cur ablatiuos dẽtes
gerit in genitiuos.
Caſtra in płi ſunt vbi milites ſteterũt.dicta
q̃ſi caſta.vel qꝛ ibi caſtret᷑ libido. Caſtruʒ
vo in ſingulari eſt oppidũ.⁊ ðꝛ ſic.qꝛ in al
to loco ſitũ eſt.q̃ſi caſa alta.vł ðꝛ a Caſtro
as.qꝛ ibi caſtrat᷑ licẽtia inhabitantium ne
paſſim vagari liceat. Iñ caſtrẽſis.).t.⁊ BH
ſe. aliqͥs vel aliqua in caſtrl habitãs vl ex⸗
iſtens. Et m MPapᷣ. Caſtrenſis ðꝛ digni⸗
tas vel honoꝛ caſtrozx.
Caſtratus.a.ũ.ðꝛ ille qͥ eſt frigide cõplexio
nis.⁊ ꝓpt᷑ frigiditateʒ naturę nedùt exerce
re libidinẽ.⁊ ð quaſi caſte natꝰ ſʒ nõ ſpon

te. Et differt a ſpadone ⁊ eunucho.qꝛ ſpa⸗

do dꝛ q̊ violent᷑ caſtrat᷑ ab homibꝰ. ⁊ ðꝛ a

ſpata. Spata eſt em gladiꝰ ſpacioſus ⁊ la⸗

tus.⁊ foꝛte antiqͥtꝰ tales tali gladio caſtra
bant᷑. Eunuchus ðꝛ qͥ nec eſt ſpado nec fri

gigde naturę vł cõplexionis.ſʒ ꝓ amoꝛe re⸗

gni celeſtis ſe abſtinet.⁊ ðꝛ ab eu qð eſt bo
num ⁊ nyche quod eſt vtus vel victoꝛia.
qꝛ eſt bonꝰ victoꝛ ⁊ vᷣtuoſus.Et de talibꝰ
ait Augꝰ. Beati ſunt quos caſtrauit non
neceſſitas ſed voluntas Ael eunuchi reg!
vel reginę fuerunt miniſtri eoꝛũ qͥ paruuli
caſtrabant᷑. Uñ. Caſtratũ reddit geliduʒ
natura facitq; vtus. Eunuchuʒ genitalia
ſecta ſpadonem. Et de his ſpadonibus qͥ⸗
dam coeunt.ſed vᷣtus in ſemine non eſt

Caſtrimargia vel potius gaſtrimargia.f.p

id ẽ cõcupiſcentia gulę.ventris ingluuies
⁊ ðꝛ a caſtꝰ ꝑ ↄtrariũ.qꝛ non facit caſtos
Caſtus.a.ũ.pᷣmo a caſtratõe dictus.poſtea
placuit veteribus etiaʒ eos ſicnominariꝗ
ꝑpetuã libidinis abſtinẽtiã pollicent᷑. Iñn
caſtitas.⁊ ꝓpᷣe eſt coꝛꝑis incoꝛruptio.Sʒ
cõtinentia eſt poſt coꝛruptionem luxui ab
renunciatio. l
Caſula.f.p.i.parua caſa. Caſula etiã dicit
vulgo planeta pᷣſbyteri.qꝛ inſtar paruę ca
ſe totum hoiem teit
Caſus.us.ui.eſt inopinate rei euẽtꝰ. AVnde
dicimꝰ h accidit a caſu.⁊ ſic accipit phᷣs.ij
phiſicoꝝ.cũ dic. Caſus eſt cã ꝑ accidẽs ⁊c
Scðdo caſus ðꝛlapſus.⁊ ſic ðꝛa cado.dis.

AVñ.Quãto gradus altioꝛ tanto caſus de

ciuioꝛ. Tertio eſt accidens noĩs. Dicitur
etiã foꝛtũa vel omen vel ꝑiculũ. Iñ caſuał
e 2

AE
— . 4
„ . 6

cõ.t. 2 B le. Uñ. Lapſus ⁊ euentꝰ inflectio

ſittibi caausq.
Cata pᷣpoſitio gręca eſt.⁊ qñq; tm̃ valet qᷓ;

tum trans.vt catagrapho.i.trãſcribo.qñn
Lataracta.tę.eſt via ſubrranea. q̃ aqua ſbᷣ

ꝙ tm qᷓ;tuʒ ꝑ. vt Cata antifraſim.i.ꝑ anti
fraſim.qñq; q;tuʒ ſupꝛa vel iuxta.vt cata

Mattheü.i. iuxia Mattheü. ⁊ ponit᷑ ꝓ

breui etiã. vt catalogus.

Catacariſia.f.p.i.ancilla ſuꝑ alias doloſa

72 fallax. ⁊ ð a cata ⁊ cariſia.

Catacliſmꝰ. m. s.i.diluuiũ. Añ Ecd.xxxix

Et qm catacliſmus aridã ineb ꝛiauit
Catachreſis vel Catachriſis eſt vſurpa tio

glieni nomis cũ ꝓpꝛiũ deeſt. At cũ patrici

dam dicimꝰ qͥ occidit fratrẽ.⁊ piſcinã dici
mus ꝗᷣpiſces nõ habet. “́M

Catafrigij.dicunt᷑ her etici qͥ aduẽtũ ſpũſſã
cti nõ in aplłos ſed in ſe adueniſſe aſſerunt.
quoꝛum autoꝛes ontanus ⁊ Priſca ? Catarr
gnnnaarib? du a faucibus venerit ðꝛ bꝛãcus
Catofronicꝰ.i.ↄtuma x.ↄtẽptoꝛ.ſuperbus
Catalecticus.a.ũ.pe.coꝛ.cui nihil ſupabũů⸗
dat. Vñ ille vſus ðꝛ catalecticus.in q̃ͥ ni
chil demetro ſuꝑeſt. Et cõponit᷑ cũ a. vel

Raximilla fuerunt

hyper quod eſ ſuꝑ. Et dicit᷑ acatalecticꝰ
a.ũ.⁊ hy ꝑcatalecticus.a.ũ. Ille aũt vᷣſus

dicit᷑ acatalecticus.ad cuiꝰ pfectioneʒ de⸗
elſt vna ſyllaba. Idẽ dicit᷑ ⁊ caudus. Hy⸗
percatalectus vo eſt ille vſus cui ſupabbũnn MRD
.. LCLCLCLa.iatatypoſis fit qñ aliqͥd iuxta ſui foꝛmã de
. Catalogus.m.sS. ðꝛ enumeratio.oꝛdo.ſeri⸗
es.vłlbreuis intpᷣtatio ſeu deſcriptio. vel
iuſtoꝝ numerus.⁊ ð a cata qð eſt bꝛeue ⁊
logos qð eſt ſᷣmo vel ratio.quaſi ᷣmo mł⸗
ta bꝛeuit᷑ cõp̃hendens.vt Oẽs ſancti oꝛa⸗-⸗

dat vna ſyllaba.

te ꝓnob. Catalogus etiã dicunt᷑ duodeci

libꝛi veteris teſtamenti. AUñ Hiero.in ꝓ⸗

logo Tobię. Q uem hebꝛei de catalago di
uinarũ ſcripturaꝝ ſectante.
Catamane.i.iuxta mane.ſ.diluculo vel ĩ ip
ſo mane. Vñ qͥdam. Quolibet a mane fſie⸗
ri dicas catamane.

Cataplaſma. n. t.i.inductio medicamẽ. qi.
ſupꝛa foꝛmã moꝛbi inducit᷑. Item ðꝛ h̊ im
plaſtrũ vel emplaſtrũ.ab en qð eſt in ⁊ pla

ſtes quod eſt foꝛma. .

Lataplectatio interpᷣtat᷑ conuitiũ. Añ ᷣm

vnã tranſlationẽ ðꝛ obiurgatio.Ecc.xxj.

iuxta. ⁊ plecto.is.qñ.ſ.eſt tanta rixa ꝙ fe
re plectũt ſe.i.puniũt ⁊ vberãt Er̃a auteʒ

lr̃a dicit.Obiurgatõ ⁊ iniurię annullabũt

ſubſtantiam. ſed alia tranſlatio hʒ cataple
ctatio.vt dicit glo. =JèM

Catapuera.i. docta puella.

Catapulta eſt vas vt dicũt.vel poti ſagit⸗

ta cũ ferro bipenni.quãa ſagittã barbatam

vocant.

terra diſcurrit. Vñ ꝑ tranſlationem ĩ ceęlo

dicncuũt᷑ cataractę.nubes vł diſcurſꝰ.⁊ mea⸗

tus pluuiaꝝ vł tonitrua m Hugl. Cap̃.

etiã dicit. Catarectę celi feneſtrę.i.nubes

vel tonitrua.⁊ coꝛ.pᷣmã. Vnde in pãtheõ.

Et cataractaꝝ fundit in oꝛbe faron.

Catarnę vel catarij heretici qͥ ꝓpter mũdi⸗

ciam ſe ita noĩiauerũt.gloꝛiãtes em de ſuis
meritis negãt penitentibꝰ veniã peccatoꝝ

vigduas ſi nupſerint tãqᷓ; adulteras dãnãt.
mundioꝛes ſe cunctis pᷣdicãt ſi nomẽ ſuuʒ
agnoſcere vellẽt mũdanos ſe potiꝰ qᷓ; mũ⸗

dos vocarent. ́”ůẽ
Catarrus.m.s. eſt fluoꝛ reumatis iugis ex

duũ a toꝛace vel pulmone dꝛ tuſſis.
Cataſcopus.eſt qdã genus nauigij qð la⸗
tine ðꝛ ſpeculatoꝛiũ.qꝛ mittit᷑ c indagãdi
⁊ ſpeculãdi.⁊ ðꝛ a cata.i.ꝑ.⁊ ſcopim qð ẽ

intendere vel ſpeculari. AUnð ſepe cataſco

pus ðꝛ exploꝛatoꝛ indagatoꝛ.circulatoꝛ.i⸗

uUeſtigatoꝛ.

Cataſta.f.p.eſt pęnę genus ſiłe eculeo vkle
ctus ferreus.

ſcribit᷑ vel figurat᷑ ſub noĩe pr̃is vel matr
vel alterius rei.vt caluus.criſpus.ventro
ſus. ſophronicus.pheatonicus Socratẽ
ſcribunt hęc omnia ſolũ.

Categoꝛema.n.t.i.pᷣdicamentũ vel ſigniſi⸗

„catiuum.

Categoꝛia.rię.f.p.eſt ſdicamẽtũ vł pdica⸗

tio vel ſigniſicatio. Vñ ſdicamẽta ariſto-
telis dicunt᷑ categoꝛię. Categoꝛię etiam di

cũtur accuſationes.
Cateia telũ ðꝛ lingua pſaꝝ vel galloꝝ.et vt

dicuũt lãcea vel haſta. Vel vt qdam dicũt.

Cateia lingua ꝑſarũ eſt ſagitta barbulata
ſiue haſta qua vtebat᷑ hercules.Erat em̃
cũ ligulis catenaꝝ.⁊ qñ eã ꝓijciebat.iterũ

cũ catenula retrahebat. Vn Virgiliꝰ. So

liti toꝛquere cateias. Quidã m̃ libꝛi in do⸗

anna nato in caplo de barbariſmo hñt catela.i.
Et põt dici cataplectatio. a cata quod eſt

iaculũ longũ qð cum catena ꝓijcitur
Catella.f.p.dimi.i.pua catena. AUñ ⁊ catel

le dicunt᷑ catenulę ⁊ circuli colli inuicez ſe
compᷣhendentes in modum catenę. Item

catella diminutiuũ.i.parua cata. ⁊ veita
catellus. Inuenitur etiam catela ꝑ vnũl.

ſe
n⸗
14
1.

Ideſt iaculũ longũ. vt patet ſupꝛa ĩ cateia.

Catellus. dimi:a catulus.i.paruus catus.
Iñ catellulus.i.paruus catellꝰ.⁊a catellꝰ
bec catella.⁊ a catellulus hęc cãtellula.
Catena ðꝛ acapio.is.qꝛ capiendo tenet.vł
qꝛ capiẽdo ſe tenet᷑ pluribꝰmodis.⁊ ẽ ety⸗
mol.non compoſitio.ſicut illud Catena qᷓ
ſi captiuos tenens. Inð catenula.i.parua
coriaeamm.
Caterua.fę.p.eſt multitudo hoĩm.⁊ videt
Deriuaria cata.i. iura.
Cateruariꝰ.a.ũ.qð eſt caterue.vłquod ſpe
ctat ad cateruã. Cateruariꝰ etiã ðꝛ qͥ ſꝑ in
caterua eſt.i.in multitu dine pplkeii.
Cathecuminꝰ.pe.coꝛ.interpᷣtat᷑ inſtructus

vel audiẽs.qꝛ doctrinã fidei audit.nec dũ

tñ baptiſmũ ꝑcepit.

—

Tathedra. drę f.p. grecu eſt. excelſa ſedes

iudic vłpᷣſidẽt .⁊ ðꝛ a cathos qð eſt ſedes
Yedra ſpõpda.q̃ſi ſpondata ſedes.A quo h

⁊ hęc cathedrał.⁊ h̊ le. Iñ etiã cathedrali

ter. cathedralitas. Item a cathedra cathe

dratus.a.ũ.Cathedrate.cathedraticꝰ.a.
ũ.Cathedratice.Et ponit᷑ etiã ꝓ ſede do⸗
ctoꝛis Ita dicit glo.in cle.dudũ.de ſepul.

Et allegat Oręciſmũ. Vñ. Rex ſoliũ.do⸗
ctoꝛ cathedram.iudexq; tribunal. Moſſi⸗
det ac ſedem pᷣſul.pᷣtoꝛq; curulem.

Catheriſtica.f.p.pe.coꝛ.i.determinata.

Catheſis vl catheteſis gręce doctria vel lo
cus doctrinę ðꝛ latine. In cathetecico. cas

vel cathecigo. cas..i.ↄfirmare.inſtruere.e
docere. imbuere. redarguere. obiurgare.
refutare. Inde catheticeta.tę. ⁊ cathegice

ta.i.doctoꝛ.pᷣceptoꝛ.inſtructoꝛ.⁊ h̊ cathe⸗
ciſmus.mi.i.inſtructio.doctrina.⁊ maxie

in fide.

Catholicon interpᷣtat᷑ vniuſale vel cõe. JIñ

catholicus.a.ũ.i.vniũſalis.vt YFides ca⸗
tholica. Catholicꝰ etiã idẽ eſt qdð rectus
Cathomus.me.coꝛ.eſt flagellũ ex vgis fer

reis factũ.vel flagellũ ex vgis in modum

ſcobę.quo vtunt᷑ religioſi in capituł.
Catilio.onis.m.t.i.gluto.deglutatoꝛ.qͥ q̃⸗
dam guloſitate ad moduʒ catuli ꝑ domos
diſcurrit. Iñ catilioſus.a.ũ.i.auidus ſiẽ
catulus eſt ad eſaaeaeam.
Catillũ.n.s.i.paruũ catinum

—ℳ

Catinũ.n.s. ᷣm Jſið.eſt vas vinariũ ficti⸗

le. qð melius in neu.ge.ðꝛ qᷓ; in maſ.ſicut
⁊ ſalinũ ðꝛ vas aptum ſali. AUnde q̃ͥdam.

Qð capiens vinuʒ teneat dicito catinum

Fictile vel luteũ faciens frigere lieum.
Cato.m.t.ꝓpꝛiũ nomen viri.⁊ ðꝛa catꝰ.qꝛ

aſtutus fuit ad modũ illius aĩalis. Iſi ea⸗
tonicus. a.ſ. Et h hęc catoniſta.ſle. qui
velꝗᷓ catonẽ ſequit᷑.⁊ fectã illius. DOuo au
tem Catones fuerũt ambo amatoꝛes vtu
tis. Maioꝛ cenſoꝛinꝰ.auunculꝰ minoris.
phoꝝ pitiſſimus. Minoꝛ nepos eius rigi
dus dictus eſt. ⁊ vticenſis.qͥ vtice ſe inter⸗

„

fecit. vel Cato ðꝛ a catus.a..

Cattus.ti.m.s.qðdam aial ingenioſum ſcʒ
murilegus.qð alij dicũt gattus ꝑ g. ſʒ coꝛ
ruptę. Iñ catta.tę.⁊ ðꝛ cattus ꝑ ſyncopaʒ
a cautꝰ.eo ꝙ ſit cautꝰ in murib/ capiẽdis.

Catulaſter. m.S.i.paruus cattulus.⁊ catu⸗-
laſtra.i parua cattluaua.?
Catullus ꝑ geminũl.fuit qd poeta Vero⸗

nenſis. de quo dicit OHuidð. antua Air
gilio gaucheit verona Catullo. ſpeligne ge
is gloꝛia dicoꝛesgo.

Catulus.m.s.me.coꝛ.ðꝛ a canis. Et ſũt ca
tuli pꝓpᷣe filij canũ.Abuſiue tñ filij quarũli
bet beſtiaꝝ dicunt᷑ catil.
Catus.a.ũ.i.cautꝰ.⁊ eſt ſyncopatio huius
qʒð eſt cautꝰ ſᷣm hugl. ap. aũt dicit Ca
tus denominat᷑ ſiue denominationẽ aſſu/⸗

mit a cane.i.doctꝰ.ſapiẽs.acutꝰ.ingenio⸗

ſus. In Cato.tonis.vt ſupꝛa dictũ eſt.·
Caucaſus eſt mõs ſcythię ab india vſq; ad
taurum poꝛrectꝰ. ꝓ gentiũ ⁊ varietate lin⸗

guarũ dictus. Nam cũ in oꝛiẽte in excelſũ

conſurgit caucaſuſ ðꝛ.m qð ipᷣoꝝ lingua

ꝓ niue candidum ðꝛ.Et coꝛ.pe. Vñ. Car⸗

baſus abbreuias ⁊ caucaſus eſt comes illi
Cauda.f.p.eſt extrema ꝑs aĩalis. Iñ Cau⸗
datus.a.ũ.qͥ habet caudaeam.
Caudex.m.t.i.truncꝰ.qꝛ eſt quaſi cauda ar
boꝛis.quod ⁊ cadex ůꝛ.—
Caudicę.nauiculę dictę.qꝛ ãttuoꝛ vſq; ad
decem capiãt homies ᷣm 0ab]„K᷑ldcksßw
Caudix.cis.f.t.i.radix ꝗᷓ inhęret terre.·

LCauea.f.p. eſt locus concauus.vł vbi aues

aut alia aimalia includunt᷑. Cauea etiã ðꝛ
theatrum vel ſeſſio hominũ in circũitu cõ
ſidentium. Iñ caueola.i.parua cauea.

Cauerna.f.p.i.ſpelũca. Iñ cauernatꝰ.a.ũ.

⁊ cauernoſus.a.ũ.in eodem ſenſu.ſ.ꝑfoꝛa
tus.pfoſſus.ꝑſcrobatus. Iñ cauernicula
imiel parna cauerna.⁊ cauernula dimi.
Cauilla.f.p.ðꝛ a caueo.⁊ eſt lignum quodi
ſeritur foꝛaminibus ad modum claui. Iñ
cauillo.las.i.clauis infigere.vel confirma
recauillis. Inuenitur etiã cauilla pꝛo rixa
cauillatione.contentione.ſed tunc venita
caog
e z

8
.
14

Caula. f. p.i.ouile a greco aula. Gręci enim

vocãt aulas receptacula aĩaliũ.⁊ inð cau⸗
la addita c. Caula etiã ð cancellus añ iu⸗
dicez vbi ſunt aduocati.vłingreſſus Cau
lę etiã dicunt᷑ munimenta oui.
Caulis.m.t.eſt generalit᷑ oim herbaꝝ ⁊ ole
rum mediꝰ frutex.qͥ vulgo tirſus ðꝛ.quia
aterra ſurſum cõſcendit.Ex quo tractum

qꝛ tirſus ipᷣius ampliꝰ ceteris oleribꝰ coa⸗

leſcit.i.creſcit. AUñ. Dic caules olera dicũ
tur ouilia calule S=
Cauma. atis.n.t.i.incendiũ.caloꝛ.ęſtus

Caupo.ponis.m.t.eſt venditoꝛ vini.⁊ ðꝛa
capio.is.qꝛ capit vinũ vel aquã. aũt ðꝛ
caupo q̃ſi capiens potũ.etymo.eſt non cõ
poſitio. Qui ⁊ alio noie ðꝛ tabernariꝰ.⁊ ta
bernio ⁊ ganeo.A caupo ðꝛ cauponarius

rij. in eodem ſenſu.ſ.tabernarius. Inueni
tur etiã capo.vide ſupꝛa capo.

Caupona.f p.pe. pd. tam ꝓmuliere taber

naria q; ꝓtaberna.
Cauſa. ſe⸗

uſa. ſe. f. . ð: a caſu quo euenit. Eſt eniʒ
oꝛigo ⁊ materia negotij nedũ diſcuſſionis

examine patefacta.ꝗᷓ dũ ꝓponit᷑ cauſa eſt
dũ diſcutit᷑ iudiciũ.dũ fiuit᷑ iuſticia.c.foꝛꝰ

de v. ſig. vbi Ber. dicit in glo. Itẽ cauſa ẽ
res in dicendo poſita cũ interpoſitiõe cer⸗

tarum ꝑſonaxꝝ.ſ.actoꝛis.rei.iudicis.et te⸗
ſtium. Et ðꝛ a caſu.qꝛ caſualit᷑ occurrit pſᷣt
hoim voluntatẽ. Et differũt cauſa ⁊ actio

Nam cauſa eſt negociũ vel ↄtractus ex qͥ
qͥs mouet᷑ ad petendũ vellitigandũ.vt eſt

vẽditio vel locatio rei.ex qua oꝛit᷑ obliga

tio.⁊ eſt cauſa ꝓxima obligatiõis quę ob⸗
ligatio parit actionem. cum obligatio ma⸗
ter ſit actionis Et eſt duplex cauſa ſcʒ ꝓxi

ma ⁊ remota.ꝗ differunt in actione reali ⁊
ꝑſonali.Nam in ꝑſonali remota eſt ipſum

factũ.ꝓxima eſt ipᷣa obligatio. Et in ꝑſo⸗

nali nõ ſufficit exbmere cauſam ꝓpximaʒ di
cendo.Ago contra te.qꝛ obligaris mihi ĩ

decem. ſed opoꝛtet exbmere cauſam remo
tam.vt dicẽdo. Cõuenio te qꝛ mutuaui ti⸗

bi decem. In reali ꝓxima cã eſt dominiuʒ
Dʒ remota eſt ex qᷓ cõſequit᷑ qͥs dominiuʒ
Et nõ eſt neceſſe exbᷣmere remotã.vt dicẽ⸗
do. Ago ↄtra te.qꝛ emi domũ.ſʒ ſufficit ex

pᷣmere ꝓximã cãm dicendo. Ago cõtra te.

qꝛ ſum dñs domus illius.⁊ hęcno.in glo.
⁊ ꝑ doc.c.dilecti filij de iudi. HBe diuerſis

ſpeciebus cauſarũ vide bonã glo. xj.q.i.i
Eſt enim qdam cauſa ſpũał vel an
nexa ſpũali.vt illa ꝗᷓ fit de iurepatronatus

in ſum. E

AQAuedam ciuik. vt cum agit ſup rei vendi⸗
catione in cauſa pecuniaria.QAuędam cri⸗

minalis. vt cum agitur directe de crimine

Quędaʒ mixta.vt cum agit᷑ de crimine ci⸗

uiliter. vt de adulteris ad ſeꝑationem tho

ri. In his tribus vltimis caſibus iuratur
de calũnia.in pᷣmo non.ſed ſolum de veri⸗
tate dicenda. l
Cauſe criminales dicunt᷑ in qͥbus agit᷑ ad
vindictã ſiue ad pęnã. Etiã qũq; agit᷑ cri⸗
minaliter qñ agit᷑ ad vindictã publicã.qñ
q; ðꝛ agi criminalit᷑ qñ agit᷑ ad penã ꝑmo
dum inquiſitiõis.denunciatiõis.vład in⸗
tereſſe ptis ꝑ viã accuſatiõis.

Cauſa mima eſt duoꝝ aureoꝝ vł decem au⸗

reoꝝ.vel qnquaginta ſolidoꝝ. vł illa quę
nõ ſufficit ad ſumptos iudiciales.

Cauſa aũt argumẽto.ſ.naturał rõis ↄſtat.

aut ꝓbatiõe teſtiũ.vel tabulaꝝ ⁊ iſtrumẽ⸗
toꝛũ.c.foꝛus.de v.ſig.facit em ꝓbationẽ
Peſſio vt ibidẽ no.in glo.j.
Cauſe fauoꝛabiles ſunt q̃ttuoꝛ.ſ.de libᷣtate

—

mr̃imonio.dote.⁊ teſtamẽto.c.duobꝰ.de

reiudi. Item cauſa ᷣm logicũ eſt ad cuiꝰ

eſſeſeqᷣt᷑f aliud. Et diuidit᷑ in cãm materia⸗
lem foꝛmalẽ. efficientem. ⁊ finaMlaean.
Cauſarius.m. S.i.amatoꝛ litis.vł reus qui
ex aliquo crimine ad cauſam duci.
Cauſatiuus.aiũ.qð ex cauſa ſequit᷑. Ande
cauſatiua dicunt᷑ effectus cauſarũ.
Cauſidicꝰ.m.S.qͥ dicit ⁊ tractat cauſas vᷣm
Hhugl.Papᷣ.vo dic̃. Cauſidicꝰ.oꝛatoꝛ.de
fenſoꝛ.patronꝰ.⁊ coꝛ.pe. Vñ.Cauſidicus
lites medicus pᷣnoſtica vitę. Nulnꝰ amat
medicus pᷣſbyter interitus.
Cauſtos gręce.latine incenſum.
Cauſula.dimi.i.parua cauſa.
Cauteriatꝰ.a.ũ.põt eſſe participiũ a caute/
rio.as.⁊ tũc tm valet q;tũ vſtus cauterio.
vel diffamatus. Vel põt eſſe nomẽ.⁊ tunc
tm̃ valet q;tum durus.malus. vel coꝛru⸗
Cauteriũ n.S.eſt ferrũ quo vtunt᷑ infirmi.
quaſi cauturiũ.qꝛ caute vrit. Et etiã qͥ in⸗

urunt᷑ damnati ꝓ ſigno.vt dũ caro vritur
volütas refrenet᷑. Iñ cauteriolũ.

Cautes.tl.f.t.eſt petra duriſſima ⁊ aſperri⸗
ma.dicta a cautꝰ.quaſi cauta.qꝛ cauetur.
Vñ Theodolꝰ.Lambũt aimalia cautem.
vᷣm hugl. Pap. vo dieit. Cautes ſaxa aſ⸗
perrima videlicet maris.dictęa cauendo.

6

a nauigantibꝰ.ſ.q̃ſi caute.

Cauticus.a.ũ.i.aſꝑ ⁊ durꝰ.⁊ ðꝛ a cauteriũ.
Vñ. Macer de viribꝰ herbarum. Ame⸗

1

£☛ W

.
we.
we

N.

al
6o.
G⸗
e

dicis ruthe vis cautica dicit eſſe.

Cautio.onis.f.t.i.cautela.iuratio.obvᷣua⸗

tio.⁊ ponit᷑ ꝓ ſcripto vel charta in q̃ ſcribi

tur cõputatio.vt Luc.xvj. Accipe cautio
nem tuã.Et vt Pap.dicit. Cautio eſt bre
ue chirographũ. Item ᷣm iuriſtas. Cau⸗
tio eſt generale nomen oĩm ſecuritatũ quo
tiens qͥs ſecurus reddit᷑ de eo qð ſibi pꝛo⸗
mittit᷑.Et diuidit᷑ in infraſcriptas ſpecies
qꝛ cautionũ alia eſt hypothecaria vłchiro

graphica. ſ. qñ inter aliqͥs interueit hypoe ſtaooo..
Cautio qua legatarius cauet hęredi eſt illa

theca vel chirographũ. ⁊ pñt dici ſatiſda⸗

CQLautio rati danda eſt cũ de mãdato dubita
tur. C. de ꝓpcura.l. j. Et ðꝛ illa ſecuritas ꝗ̊ᷓ

requirit᷑ a ꝓcuratoꝛe actoꝛis ꝓ dño.cuius

noie agit.ꝙ ratũ habebit omne illud qð in
iudicio ꝑ illũ factum fuerit. Añ cauere de

rato vel ſatiſdare eſt ꝓcuratoꝛẽ actoꝛis ꝓ

mittere velle ꝑſeuerare vſq; ad finem litis

Cautio fideiuſſoꝛia.eſt q intuenit ſideiuſ⸗
ſoꝛ pncipali obligationi. Et ðꝛ ſatiſdatio.

Et hęmulte ſunt.vt delite ꝓſequẽda.iu⸗
Dicio ſiſti. iudicatũ ſolui ⁊ de rato

Cautõ fidei ꝓpᷣe interuẽtu ðꝛ ꝗ fit ꝑ fideʒ ſj⸗
ſtitam. ſine ſolẽnitate iurament.
Cautio iuratoꝛia ẽ qñ cõpꝛomiſſio iuramẽ⸗
to firmat᷑.vt qñ iuro ſolẽnit᷑ me debere ali
qͥd.vel impleturũ pmitto

Cautio nudo pacto eſt cũ aliqͥs fidem tãtaʒ

Hʒ de me ꝙ ↄtẽtus ſit nuda ꝓmiſſiõe mea.
Et heęc ꝓpe ðꝛ pollicitatio vel pollicita cõ
uentio. Vñ vere ⁊ ꝓpᷣe ð ſqtiſdatio.⁊ ſat
factio dici põt.Sed ſatiſdatio ꝓpe eſt cuʒ
duo paciſcẽtes.duas ſcripturas ſub eadẽ
foꝛma vboxꝝ int᷑ ſe conficiunt mutuo tra
dunt. Et pollicitatio ⁊ ſatiſdatio cautelę

dici pñt ꝓpᷣe loquendo.

.

„

Cautio pignoꝛaticia ſiue hypothecaria eſt
cũ pignꝰ tradit᷑ aut hypotheca ſuppoꝛtat

⁊8ꝛ etiam ſatiſdatio.

Cautio de euictiõe ðꝛ qñ ſecuritaſ pᷣſtanda

eſt vel ſtita emptoꝛi a venditoꝛe ſit ea cõ/
ditione. vt ſi ab eo euincat᷑ vẽditoꝛ reſtitu
at eſtimationẽ rei in duplũ vel in ſimplum
pꝓut inter eos pᷣus conuentũ eſt.
qutionũ autẽ alię multe pñt eſſe ſpẽs ꝓut
ad diũſas materias applicant᷑. Vñ ſpe.in
tractatu libelli ti.de pigneribus ·S· ſequit᷑
vbi qſdaʒ alias ſpẽs cautionũ ꝓſequitur.

Cautio de dãno infecto eſt ꝗᷓ pſᷣſtat᷑ cum tua

domus ruinoſa minat᷑ domui meęruinaʒ
vel etiã pᷣſtat᷑ ᷣm qͥſdam cũ timeo ꝙ aliqᷣs

mihi inſidiet᷑. poſſum agere vt mihi pᷣſtet

