Paphus. f.g.inſula eſt veneri ↄſecrata. In
de paphiꝰ. phia. phiũ.qð ſepe inuenit᷑ pꝛio

venere. rea. reũ.Et inde qdam oliuę dicũ⸗
tur. paphie.

NPapia.f.g.admirabilis ciuitas.⁊ ðꝛ a pape
Inde h̊ ⁊ hec papiẽſis.⁊ hoc ſe. Et ðꝛ pa⸗

pia q̃ſi paupibꝰ pia.heęc oli dicebat᷑ ticinũ

Papias.pię.nomẽ cuiuſdã autoꝛis ⁊ conſe

quenter libꝛi ſui.ſiue voluminis.

Napilio. onis.f. g. auicula da ꝗin ſuoad

uentu meret᷑ admiratõe. Ge qua dicit Iſi⸗
doꝛus in. ij etimo. Napiliones auiculę ſüt
q̃ maxime abundãt floꝛẽtibꝰ maluis ⁊ faci

unt naſci vermiculos de ſtercoꝛe ſuo.qͥ ſitli

nomie nuncupant᷑. Et addit Mapias.hę
auiculę lumie accẽſo ↄueniunt ⁊ circũuoli⸗
tantes.ab igne ꝓximo interire cogunt᷑. In
de papiliones dicunt᷑ tentoꝛia ad ſimilitu⸗
dinẽ illius auis volantis.

apilla. le.f. g.ẽ caput mãmillę.⁊ ð a papo
r qꝛ pueri eã q̃ſi papant dũ lactãt.Mã⸗

milla eni eſt ois eminentia vberis. Sed pa
pilla eſt illud bꝛeue vnde lac trahit᷑ Et coꝛ.
pa. Unde Virgilius. aſta ſubexertã do⸗
nec ꝑlata papillã.

Pappyrio.onis ẽ locus in qͥ creſcũt papyri.
Papyrus.ri.f.g.pe.ꝓd.ꝗqdam herba vl ge⸗

— 2

nus iũci. vt dicũt.Et ð papyrus.qſi pa⸗

rans pyr.i.ignẽ. eo ꝙ in cęreis ⁊ lampadi⸗

bus ponit᷑ ad ardendũ DOr etiam hęc papy
rus charta bombicinata.ſiue bombicina.
Inde papyrus.ra.rũ.ad papyrũ ꝑtinens.

vel de papyro exiſtẽs. Dr etia papyriꝰ.ria

riũ. ꝓ eodem. vñ Eſa.xviij. Quę mittit in
mare legatos.⁊ in vaſis papyrijs vel papy
riſuper aquas. In vaſis papyreis ·id eſt ĩ
nauib de papyris.i. iuncis.quę papyri
tãtę ſunt magnitudinis m hiſtoꝛiam Ale
xandri vt naues fiant ex eis. Ael in vaſis

bar⸗
Per

vel

cleſ

— —

—
—

d⸗

Npe

ce

zſuon
aleſit
1a
R
dß
19
nlin⸗

o
i⸗
R
.
üd

1s
4 nn,
nhethg

tine.

zrapah
ebini
intt
an ℳ

Para ppoſitio gręcaẽ̃.

5 Ad

papirijs.i. in chartis de bapyris factis. äs

2

egyptij 3 legatos mittebãt duobꝰ tribubꝰ
tes ſuꝑ aqᷓs. Vel in vaſis papyrijs. i.
pyxidibus de papyro factis.in quibus ↄti
nebãt᷑ vel defer ebat eple miſſe. a begyptijs
legatos ad exhoꝛtandũ ⁊ animandũ dua
Napula le. ſic diẽ Iſidoꝛus. eſt paruiſſima

euntes

cutis erectio circũdata ruboꝛe.⁊ iõ papula

dicta ẽ q̃ſi papilla.hug.aũt diẽ. RPapula ẽ
carbunculus.ſunt eni papulę minutiſſima
vlcera ꝗᷓ naſcunt᷑ alicui ĩ cute.⁊ doloꝛẽ affe⸗
rũt ⁊ ſcabiẽ ⁊ ardoꝛẽ. Vñ Virgilius in ge
oꝛ. Ardentes papule atq; imũdis olẽtia ſu
doꝛ. Mẽbꝛa ſequat᷑ ⁊c. Inde papuloſus.
ſa.ſũ.i.papulis plenus. Inde papuloſitas
tatis.i.plenitudo ⁊ abundãtia papularuʒ.

Et papulentus.ta.tũ. in eodẽ ſenſu. Inde
hęc papulentia.tie.idem qð papuloſitas.

NHar. aris.deriuat᷑ a paro.as.qᷓ;tũ ad voce,ʒ
ſʒ q;tũ ad ſigtionẽ a cõparo.as. Dꝛopꝛie ei
pares ſunt q inter ſe cõparari pnñt Indepa
riter adu. ⁊ hec ꝑitas.tatis.Et cõpõit᷑ par
Coõpar. paris.i.coęqlis ↄſiłis.DOiſpar.ris.
iſſitis Japar ig i n ſimilis. non par
5 i. ſeoꝛſũ a pari.i.diſſiłiſ. Suppar
ris.i.ſubiectꝰ pari. Inde diſparitas.cõpa⸗
ritas.iparitas.ſeparitas.ſupparitas.Etẽ
par oĩs ge.cũ ſuis cõpoſitis.⁊ coꝛ.pa. Uñ
Ouidi epi.Si qua voles apte nuberenu⸗
be pari. Inuenit᷑ etiã h̊ͥ par.paris.tm̃ in.n.

Separ ri

g· vt vnũ par boũ.duo paria caligax

7 ₰—

re.vel pter. vel trans.

Parabola.ſicut diẽ donatꝰ eſt rerũ gñe diſ
ſimiliũ cõꝑpatio.⁊ ðꝛ a para.qð eſt iuxta et
bole. qð eſ ſnia.q̃ſi ſimilitudo ſiue cõꝑatio
ex diſſilibꝰ ſũpta iuxta ſniam. vt cũ ſemen
ponit᷑ ꝓ euangelio.leo ꝓ xpᷣo. Semen eſt
verbũ dei. VNicit leo de tribu Juda ⁊c. In

de parabolicus.ca.cũ.i.ſimilitudinariꝰ vł

parabo lis vtẽs. Itẽ diẽ Nap̃ᷣ. Parabolę
gręce.latine ꝓuerbia vocant᷑.eo ꝙ in ibis
ſub compꝑatiua ſimilitudine figurę verbo⸗

rũ ⁊ imagines vitatis oſtendunt᷑.

Parabolãai.ſũt medici qͥ ad curãdũ egra mẽ
bꝛa vł coꝛꝑa debiliũ deputat᷑. dicti ꝑabola

ni. a pabola. qꝛ płla ꝓmittũt hoibꝰq; faciãt

⁊qꝛ ſępiꝰvtũt᷑ ꝑabolł.vt.C.de epi.⁊ cle.l.
parabolani. vbi tex.parabolani qui ⁊ c.

Naracleſis gręce latine dicitur aduocatio

—

vel conſolatio.

NHaracletus.ti.m.g.i.ↄſ. olatoꝛ. Sꝛa para⸗
cleſis. qð eſt ↄſolatio.Et m hoc ſpũſſctũſ

. iuxta. vel apud vel

8ꝛ paracletus.i. ↄſolatoꝛ. qꝛ conſolat᷑ nos i
oibus anguſtijs noſtris. Itẽ paracletus.i.
aduocatus.⁊ ðꝛ aparacleſiſ.qð eſt aduoca

tio. ⁊ ᷣm h̊ conuenit filio qꝛ ipe pꝛo nobisi

terpellat apð patrẽ. Mõt etia ſpũſſctũs cõ
grue dici paracletus ⁊ idẽ aduocatꝰ ↄſola⸗

toꝛ qꝛ pꝛo nob aduocat.⁊ nos conſolatur.

Naradigma.eſt ꝓpoſitio vel enarratio exe

pli hoꝛtantis. aut deterrẽtis.Hoꝛtantis vt
lelias homo erat ſimilis nobis paſſibilis
⁊oꝛatione oꝛauit vt non plueret ſuper ter⸗
ram.⁊ non pluit. Seterrentis. vt In illa
hoꝛa qui fuerit in tecto ⁊ vaſa eius ĩ domo

nõ deſcẽdat tollere illa ⁊c.et ðꝛ a para qd ·

iuxta et digma.qð eſt dignitas vel nomen
vel decus.laus ⁊ gloꝛia.

NParadiſus.ſi.m.g.ẽ locus in oꝛiẽtis ꝑtibuſ

ↄſtitutus.cuius vocabulum ex gręco in la
tinũ vertit᷑ hoꝛtꝰ. Doꝛro hebꝛaice.edẽ dðꝛ
qð in noſtra lingua delitię interpꝛetat᷑. qd
vtrũq; iũctũ facit hoꝛtũ delitiaꝝ Eſt eni oi
genere ligni ⁊ pomiferaꝝ arboꝝ ↄſitꝰ hñs
etiã lignũ viteę. non ibi frigus. non eſt; . ſed
ppetua aeris temꝑies.ex cuiꝰmedio fons

pꝓrũpens. totũ nemꝰ irrigat.diuidit᷑ in ãt⸗

tuoꝛ naſcentia flumina. Cuius loci aditus
poſt peccatum hois intercluſusef.

Paradoxus.xi.i.admirabilis.⁊ ðꝛa paro

as. vel para pᷣpoſitione gręca.qð eſt ad. vł
iuxta.⁊ doxa głia.q̃ſi patꝰ ad vanã giam
huiꝰ mũdi.Inð hec ꝑadoxa.doxę.mulier
talis. Et adiectiue pòt declinari paradoxꝰ

xa.xũ. Vñ quidã liber Tullij intitulatur.

Tullius de ꝑadoxis.qꝛ in eo tractat᷑ ð pa⸗
radoxis.Ei dicunt᷑ ibi paradoxa dicta ve
ſentẽtie ad mundanã gloꝛiã ꝑtinentes qſi
laudes gloꝛioſę vel paratę. Inde hęc para
doxia.xię.talis gloꝛia vel llaus.

Parafernalia bona vłres parafernales di

cunt᷑ res qs muliereſ iuxta dotẽ iferũt ĩ do

mũ viri.a ꝑa.qð ẽ iuxta.⁊ ferna.qð ẽ dos.
vl donatio. Inð ꝑafernale.dr qᷣcqͥd muli⸗
er hʒ vltra dotẽ vndecunq;.Et ſi eſt ↄſue

tudo põt talia retinere ꝓ ſe.nec marituſ de
bet ſe dehis intromittere.muliere inuita.

m lhoſti.ð do.⁊ dona.ꝓpter nup.

NParaphꝛaſtes.tis.m.g.i.loquax.⁊ ðꝛa pa⸗

ra. qð eſt iuxta. vel a paro. ras. ⁊ phꝛaſis.

ſi iuxta loqᷣlã vel locutionẽ vel paratus.i.

ꝓmptus ad loquendũ. Ael paraphꝛaſtes
dẽ pꝛopꝛie non diſertoꝛ.non bonus.ſʒ ma⸗
lus interpꝛes. Vel ᷣm qͥſdã ðꝛ q minus be
ne interpᷣtat᷑.qͥ ſcʒ non traſſfert litteram ex
lintera. ſʒ ſenſũ ex ſenſu. Vñ paraphꝛaſtes

locutoꝛ iuxta ſenſum.ſed nõ iuxta lr̃aʒ Uñ
hieronym i ꝓplogo regũ. Akinterpᷣtẽ me
exiſtimato ſi gtus es.vel paraphꝛaſtẽ ſi in
gratus.qᷓ;qᷓ; mihi oino ↄſcius non ſim mu⸗
taſſe me quippiã de hebꝛaica veritate.

Naragoge. eſt appoſitio qdã in fine dictcois

litterę vel ſillabę.vt magis ꝓmagi.⁊ pote
ſtur ꝓ poteſt.⁊ amariter pro amari. Hanc
alij ꝓparaleſim appellant. DB
Paraganda. oꝛnamẽtũ pallij vł veſtis ꝗdã
Naragoꝛia.rię.i.mittigatio.Et paragoꝛia
dicit᷑ ꝗdam medicina. quia lenit.
Paragraphus.phi. vłh̊ paragraphũ.phi.
nota ſic facta·Sꝗᷓ apponit᷑ ad ſeparandas
res a rebus.ꝗ inconnexu occurrũt.⁊ coꝛ.
Paragus.gi.auis mali ominis. vt dicunt.
Parakimenon. ð a para qð eſt ad. ⁊ kime⸗
non. qð eſt iacens. ⁊ ðꝛ parakimenon.i.ad
iacens.qͥ nomine vocat᷑ apud gręcos ſteri
tuʒ imꝑfectũ.qð deſigt rẽ paulo añ ꝑfectã
q̃ſi adiacẽs tp̃s.vłpot dici paraqͥmenon.
Paralella. lę.ðꝛ a para qð eſt iuxta.⁊ ſũt pa
ralellę.lineꝑ ęque diſtantes.qꝗ̃ q;uis in infi-
nitũ ducant᷑.nunqᷓ; ↄcurrũt.qð non fieret
ſi vna lineaꝝ ad aliaʒ plus ex vna pte qᷓ; ex
alia accederet. Et h̊ paralellus.li.⁊ hoc pa
ralellum li. circulus ęque diſtãs ab alio Et
ſũt circuli illi qnq; in ſphęra qͥ paralelli vo
cant᷑.q̃ſi eque diſtãtes.nõ qꝛ ęqualis ſit di⸗
ſtãtia inter quoſlibet ſibi ꝓximos.ſed qꝛqͥ
libet paralellus a ſibi pꝛoximo ſᷣm oẽs ſuaſ
partes equaliter diſtat.
Naralipomenon gręce ðꝛ.qð nos derelicto
rum vel ſtermiſſoꝝ dicere poſſumus.q da
liber eſt veteris teſtamenti ſic dictus eo ꝙ
ea gin lege vel libꝛis regũ ſtermiſſa vel nõ
plene relata ſunt.in ipᷣo ſummatim ⁊ bꝛeui
ter explicant᷑ Et ðꝛa para.qð eſt de.velpᷣ⸗
ter. ⁊ lipomenon..i.relictũ.Et acuit ipent. .
Vñlhieronimꝰ ĩ epła ad Paulũ.vij.capi⸗
tulo. Paralipomenõ liber inſtrumenti ve⸗
teris epitome talis ac tantus eſt. vt abſq; il
lo ſi quis ſcientiã ſcripturarum ſibi volue⸗
quippe nomina iuncturaſq; verboꝛuʒ ⁊pᷣ⸗
termiſſe in libꝛis reguʒ tanguntur hiſtoꝛię

4

7 innumerabiles explicantur euangelij ꝗ. Parca. cę.f.g.i.furia infernalis.Et dicunk

ſtiones. “
NPar alyſis.ſis.f.ge.i.reſolutio.ſ.moꝛbus q
membꝛa diſſoluunt᷑. ⁊ ðꝛ a para qð eſt re.
⁊lyſis ſolutio. Inde paraliticuſ.ca.cũ.qui
patitur talem infirmitatem. ”M
NParalogiſmus.mi.m.g.i.ſophiſtica argu⸗

ratio.q̃ſi iuxta rationẽ vel diffinitionẽ ſyllo

giſmi. Inde paralogiſticus.ca.cum.

NParanympha.phę.i.pꝛonuba ꝗᷓ viro nym⸗
phã iungit.⁊ ðꝛa para qð eſt iuxta. vnym
pha ſponſa. Et hinc paranymph' phi. i.i⸗
ternuncius inter ſponſum ⁊ ſponſaʒ.ſ.qui
viro nympham coniunit.
Paranomaſia.ẽ qtienſcunq; de nomine effi
cit᷑ aliud nomẽ.veluti ꝗdã denominatõ.vt

Terentius in comedia.Nõ inceptio ẽ amã
tiũ.ſed amentiũ ᷣm Bonatum.

Paranomeon.eſt cũ ab eiſdẽ lr̃is multa in⸗

choant verba vel finiunt᷑. vt O Tite tu te

tate tibi tãta tyrãne tuliſti. vt talis ſit oꝛdo
O tite tante tyranne tuliſti tu te.i.tu ipᷣe tã
Parapſis.ſidis.f.g.i.diſcus. (tatibi.

7 ðꝛ a par ⁊ abſidia qð eſt latus ⁊ mutat᷑.b

in.p. ⁊ ſcribit᷑ ꝑ.ps. Vñ Juuenalis. Qui

multa magnaq; parapſide cenat.Et ðꝛ pa⸗

rapſis vas quadrangulũ.⁊ quadrilatriũ.

quaſi paribus abſidis.i.lateribus.

Paraſceue.ues.n.g.i.pᷣꝑatio cene.hocno⸗

mine dicebat᷑ feria ſexta ſabbatii q̃ ppara⸗

bãt᷑ neceſſaria ſabbati m hugl.In hiſto⸗
rijs aũt ðꝛ. Paraſceue gręce latine ᷣpara⸗

tio. Sic dicebant feriam ſextã.qꝛ in ea pᷣpa

rabant᷑ neceſſaria ſabbato.ſicut ⁊ in deſer⸗

to duplex colligebat᷑ mãna Gꝛęc eni admi
xti iudęi.⁊ gręcis coutebant᷑ vocabulis

NParaſiius.ti ᷑ a parapſis.⁊ ſitus qſi in pa
rapſide ſitꝰ.i.lectatoꝛ. Uł paraſitus cõpo⸗
nit᷑ a paro ras.⁊ ſitus.tus.quaſi parans.i
repᷣſentãs ſitꝰ.i.cõpoſitões ⁊ geſtꝰ diuerſo
rum.i.ioculatoꝛ vł leccatoꝛ qͥ ſcit ſuo geſtu
entare geſtus ⁊ cõpoſitiones multoꝛũ⸗
Ael ð a para.i. iuxta.⁊ ſitꝰ vẽter.qᷓi iuxta
v́yxẽtrẽ. Vła para.i.iuxta vel apud ſitos.i.

frumentũ.q̃ſi ad aliquẽ frumẽtat.i.nutri⸗
tus.⁊ paſtus. Vñ ſitoꝛiũ dicit᷑ vas vbi ci⸗

bus de frumẽto ſolet reponi. Et a paraſitꝰ
hic paraſitulꝰ.li.dimi.Et hic paraſitaſter.

tri. Et hic ⁊ hęc paraſita.tę.Et paraſitula
le. dimi. .

rit arrogare.ſeipſuʒ irrideat. er ſingula Maraſtata.tę. ðꝛa par ⁊ ſto.ſtas.Et ſunt pa
. raſtate ſtipites pares ſtãtes quibꝰarboꝛna

uis ſuſtinetur.

parcę a parcendo.ꝑ contrariuzʒ.qꝛ minime

parcũt. Quas tres eſſe voluerũt. Anamꝗ
vitã hoibus oꝛdinet. Alteram ꝗ contexat
Tertiã ꝗᷓ rumpat.Incipimus eni dũ naſci
mur. Sumꝰ cũ viuimꝰ. Deſinimus cũ inte

rimꝰ. Iñ h̊ ⁊ hęc parcalis ⁊ ̊ le.lᷣm Hugl.

mentatio. ⁊ ð: a para qð eſt iuxta.⁊ logos. Papa vero dicit. NParcę. fata dicta ſunta

el
Oiuere
ogekt
orü⸗
liurta

nnte
Wich

paganis quę qdeʒ tria eſſe dicunt᷑ clotho.
lacheſis.atropos dicta cata antifraſim.qͥa

nemini parcunt. Vñ Clotho colũ baiulat.

lacheſis trahit. atropos occat.
Narcopollex.cis.i.tramellũ.⁊ ðꝛa parco.

cis..⁊ polex.qꝛ parcit pollic.
NParcꝰ.ca.cũ.ðꝛ a parco.cl.⁊ qñq; deſignat

auarũ.qñq; iter auaꝝ ⁊ ꝓdigũ.plus tñ ac
cedit auaro qᷓ; ꝓdigo.ſicut ecõtrario largꝰ
plus accedit ꝓdigo qᷓ; auaro Vñ quida.p
digus eſt ai vitio retinẽda ꝓfundens.Lar
gus qͥ ſumptus facit ex rõne libent᷑. Parcꝰ

qui retinet qͥcqͥd non poſtulat vſus.q re

tinet cupide qð res poſcit auarus Et cõꝑa
tur parcꝰ.cioꝛ.ſimꝰ. Inde parce cius.ſime

aduũ.Et cõponit᷑ q;parcus.ꝑparcꝰ.i.valõ
parcus pᷣm lHoug. Oap.vo dic. Parce ho

neſte.moderate.non nimium.

Parcus.i.frugi.qð eſt moderatoꝛ. uatoꝛ. V
⁊ abſtinẽs aliẽo.ſuo ↄtẽtꝰ. Parc nimis te

Pardus.di.beſtia varia eſt (nax ſoꝛdid⸗

⁊ velociſſima. Inð cõponit᷑ leopardꝰ.di.

Parenetic ca.cũ.i.monitoꝛiꝰ AUñ quedam

odę Oꝛatij ititulat᷑ paręneticę.i.mõitoꝛie.
Narẽs.entis.duũ generũ.i.pr ⁊ mater.Et
facit gtũs płis parentũ. Inuenit᷑ etiã parẽ

tiũ.qð ꝓbat᷑ ꝑ actm̃ płalem qͥ deſinit in es.
vel in is.qͥ ꝓpꝛius eſt in ium terminantiuʒ
gim̃ Et dicũt᷑ pr ⁊ m ꝑẽtes.a pariẽdo ⁊ ñ

parẽdo.qð pʒ.qꝛ pareo pᷣmã ꝓducit.ſʒ pa⸗
rens in pᷣdicta ſigtione pꝛimã coꝛ. Parens

etiã accipit᷑ ꝓ conſanguineo.vel affine. Iñ
hec parẽtela.lę.i.cognatio ↄſãguinitas cõ
germanitas. ↄtribulitas.Et h̊ ⁊ hęc pareʒ
talis.⁊ hoc le. Inde parẽtaliter aduer. Et
heęc parentalitas.tatis.i.conſanguinitas.
Inuenit᷑ etiam parẽs.tis.oĩs ge.id eſt obe
Diens.a pareo.res.⁊ tunc pꝛodu.pꝛimam.
Vñ.Non ſum ꝓle parens.non ſum niſi pa
reo parens.

Parental. 2. t. 6 le. öꝛa parẽs Et hec pa⸗

rentalia. lium. vel lioꝝ. dies feſtꝰ pagano⸗
rum.cũ ſacrifſicabant aiabus parẽtum.vᷣm
Hug. Mapias vo dicit. Parẽtalia dies fe
ſti paganoꝝ ꝓpinquitas.

Parẽtheſis.ẽ interpoſita ratiocinatõ diuũſe

ſnię. vt Eneas(neq; enĩ patrius conſiſtere
mentem Paſſus amoꝛ) rapidum ad naueſ
mittit Achatẽ ᷣm Donatũ.quotiẽs ſnia

inchoat᷑.eiq; interponit᷑ ꝗlibet ratiotinatõ

parentheſis ẽ.vt in pᷣdicto exemplo Debu

it eni dicere. Eneas rapidũ Achatem pꝛe⸗

mittit ad naues. Et ſic demum ſubiungere

Neq; eni patrius amoꝛ paſſus eſt cõſiſtere

mẽtẽ. Vel parentheſis eſt ſnię interpoſitio

qua ex medio remoto.integer ſermo ꝑ du:⸗-
rat.vt Gij.ceptis ( nam nos mutaſtis ⁊ il
las Aſpirate m/eis.
Marenticida.deę.pe.ꝓd.qui vel q parẽtẽ oc
cidit.⁊ ðꝛ a parẽs ⁊ cedo.dis. Ino h̊ ⁊ hec
parẽticidalis.⁊ hoc le.Et hoc parẽticidiun/
dij.i. occiſio Parenu.
Paries.etis.m.g.ðꝛa par.qꝛ ſꝑ fũt duo pa
rietes.vła latere vel a fronte qͥ ↄſpiciũt ſe.
alit᷑ ſtruct᷑a defoꝛmis eẽt.⁊ coꝛ.pe ĩ ntõ et
Parietina.nę.pe.ꝓd.eſt parietũ rui (gtrö
an. ſ.voi parietes ſtant ſine tecto.⁊⁊ habitã
tibus. VUñ Ecech.xxx vj. Montibꝰ⁊ colli
bus vallibuſq; ⁊ deſertis perietinis.
Parietulus.li.di.i.paruus paries.
arilis.lis.ↄ.t.⁊ G le.i.ęqualis. Inde pari
litas.tatis.i.ęqualitas.ſimilitutdo.
Paris. paris vel paridis fuit ſiliꝰ Pꝛiami qͥ
helena rapuit.Et coꝛ.pe paridis.
Pariſcus.ſci.m.g.quęſtoꝛ qui clamat in fo.
ro. æ —a parorrras.
NParitonus.ni.pe.coꝛ.i.cantoꝛ qui paritto-:
nos. 7 à pario. torſrus.
NPariꝰ.rij.ðꝛ a paros inſula. Et qꝛ in illa in⸗

ſula marmoꝛ abundat.ideo qũq; etiã pariꝰ

ponit᷑ ꝓꝑmarmoꝛeus.Qñq; etiã pari pla⸗
nus vel albus ad modũ marmoꝛis ðꝛ. Uñ

inuenit᷑ j. palip.xxix. armoꝛ pariũ Eꝑt·

Heſter.j. ario ſtratum lapide.

Parma.mę.f.g.leue ſcutũ.rotundũ. oꝛna⸗

mentũ militare. ⁊ &ι a paruus. q̃ſi parua.
Et ꝗlibet leuia arma poſſunt dici parmę.ꝗ
ſi paruę. Itẽ parma.dictus eſt quidã fiuui
us a paruitate. A qͥ ciuitas adiacẽs ð hęc
parma mę.a eſt ꝓ fluuio.m.g. ſed ꝓ ciuita
te ge.f. Indeh̊ ⁊ hęc parmenſis.⁊ HB ſe.
Parmeus.mei.i.partus means. D
Parnaſſus.ſi.m.g.qͥdã mons theſſalię cuiꝰ
duo ſunt iuga. Circa ⁊ Niſa in qbe ſinguliſ

Alpollo ⁊ Liber colebant᷑.hęc iuga a duo

bus fribꝰ Cicherone ⁊ Elicone appellan᷑.
aro.onis.m.g.i.nauis pirataru·
Parochia.chię.i.adiacẽs domus dei velin
colatus vel dioceſis. Vel parochia eſt locꝰ
in q̊ͥ degit ppłs alicuius eccłię deputatus.
Hm Goff.i ſũ.e.ti.Et parochiarũ diuiſio i⸗
cepit a Bionyſio.xiij.q.i.c.i.Conſiſtit aũt
ius parochiale ĩ hoc m Goff.in ſum.e.ti.
oẽs parochiani in diebus dominiciſ ⁊ fe
ſtiuis miſſam audiant in eccleſijs.in quarũ
parochijs habitant. vt. c. j. e. ti. de aſe. diſ.
ſi quis.Etiã conſiſtit in decimis ꝑſonalibꝰ
ꝗeccłię parochiali debent᷑.xvi.q j.ſi quic.

4 õ ”õs 4 “ E⸗ 4
5

Paroximiũ.i.cõmotò febr vłetiã alteriꝰrei

r, S,-

ei AS½ frne⸗ gmehe

4 SW wer⸗, 5 . ſs. enn

Peſe H *9 2. Ph ſin
.-

Pars. ptis.f.g.ðꝛ a partioꝛ.tiris AUñ Si fu

hicus. Etin oblationibeꝗᷓ dandęſũt ſacer

doti parochiali.qͥ ꝓ ppło oꝛare debet.x.q.

i. qꝛ ſacerdotes. Eta parochia ðꝛ parochi⸗
anus.na.nũ.i.de parochia exñs NParochi

ani etiã ⁊ parochij oli dicebant᷑ q legat rei
publicę iterfacientibꝰ neceſſaria ſbebant.

NParoemia. eſt Pscsmodati rebus tpibuſ⸗
q; ꝓubiũ. Rebꝰ vt aduſus ſtimulũ calcitra

i. ſupbis reſiſte. Cꝑibus vt Lup eſt in fa⸗
bula.i.tace.Fert᷑ q hõ ſi a lupo pꝛiꝰ vi⸗

deat. amittit loquelã. Uñ lupꝰ eſt in fabu⸗

la. ð cũ aliqͥs i media locutione tacet Et vt
dicũt aliqͥ naturales Lupusẽ aĩial veneno

ſum. inficit aerẽ.aer vo infectꝰ veniẽs ad
hoiem ipᷣius arterias ingredit᷑ vñ loquelã

aufert. Sed ſi hõ pᷣus videt lupũ naturalit

confoꝛtat᷑.⁊ ideo non inſicit᷑.

Parophõiſta.tę.i.cãtatoꝛ.⁊ ðꝛ a paꝛo.as.⁊
phonos qð ẽ ſonꝰq̃i parãs.i.icipiẽs cantuſ
NParotida.dę.globqͥ naſcit᷑ ĩ aure ⁊ ðꝛ a pa
ra.i.iuxta.⁊ ota qð eſt auris. Inde paroti⸗

dus. a. ſ.qͥ globos hʒ in aure.⁊ coꝛ.ti.

NParricida.dę.ðꝛ a parẽticida ⁊ abijciunt᷑.e

⁊. n. ⁊ mutat᷑.t.in.r.vel ðꝛ a pr̃e.vela pari.
vel a patria.ſ.qͥ occidit patrẽ.vel parẽ.vel

patriã ꝓdit. Inde h̊ ⁊ hęc parricidalis ⁊ B

le. ⁊ B; parricidium. Et hęc parricidia. dię.
lex de parricidio.quę ⁊ parenticidia ðꝛ pᷣm

Hug.Et vt dicit Rꝛiſcianns.parricida ſi⸗

ueꝗ pari.ſiue a pr̃e ſiue a parente cõponat᷑
dicẽdũ eſt parricida ꝑ geminũ.r.Et NMapᷣ.
dicit. Narricida ꝓpꝛie ðꝛ qui parentẽ occi
dit. quẽ quidẽ veteres parenticidã dixert
qm parricidiũ in quocunq; intelligi poſſit
cum ſint hoĩes hoibus pares.Et nota ꝙ ãä⸗
tiꝗ dixerüũt patricida. dę. qui patrẽ occidit
NVñ.j.CTimot.j.inuenit᷑ Patricidis ⁊ ma⸗
tricidis. NPapᷣ.etiã dicit. Patricida ⁊ par-
ricida qͥ parentes occidit.Et hoc eſt veruz
m antiqs Nã ſᷣm ꝛiſcianũ ⁊ modernos
dicendũ ẽ parricida.ſiue a pari ſiuea patre

ſiue a parente componat᷑.

eris qᷓꝝ diuiſoꝛ ꝑticularũ.anc diſcas ar⸗

tẽ maioꝛẽ ſuſcipe ꝑtẽ JIñ ꝑtim adu.Etapſ

B ⁊ hęc partialis.⁊ Gᷓ le. Inde partialitas.

tatis. ⁊ ꝑtiatr adu. Et cõponit᷑ ꝑs Cõpers
tis. Expers. tis. Impers.tis.ola ois ge.
Parſimonia. nię.f. g. i. abſtinentia. ſ. mẽſu⸗
rã refectionis nõ excedẽs.Et eſt vtus m

Hhug. Map̃. vo dicit. Parſimonia frugali

D

tas.tẽperãtia.parcitas.pietas modica co⸗

Vartha. the.ẽ qda ꝓuincia. Iñ (tinentia.

Alctl.ij. NMarthi ⁊ medi elamite.

Narticeps.cipis.oĩis ge.i.capiẽs ꝑtem con

ſoꝛs.ↄſcius.adiutoꝛ.ſocius. Vñ ꝓpheta.

NParticeps ego ſum oiuʒ timẽtiũ te.⁊ coꝛ.

pe.tam in ntõ.qᷓ; in gtõ.

Narticipiũ.pij.n.sS.dꝛa particeps.q̃ſi ꝑtica

piũ qꝛ ꝑtẽ ſuoꝝ accidentiuʒ capita vbo.⁊
ꝑtem a nomie. Iñ h̊ ⁊ hęc participial.⁊ h̊ le
Et ðꝛ nomen ꝑticipiale illud qð a partici⸗
pio deſcẽdit.vt amãs.amatoꝛ.trix.⁊ ama⸗
tus. Inde amatio m Mꝛiſcianan.

NParticula.lę.di.i.ꝑua ꝑs. Inde h̊ ⁊ hęc ꝑti
cularis.⁊ h re. Inde particulariter aduũ. ⁊
hęc particularitas.tatis. J
Particus.ci.m.g.i.negociatoꝛ.particulas
vendẽs.⁊ ðꝛ a pars. “?VMc
Partꝰ.tus.tui.i.actus.vel paſſio pariendi

⁊ id qð parit᷑.i.puer fetꝰ.ſoboles ꝓgenies

Et deſinit dtũs ⁊ abltũs plłlis in vbꝰ ad dif⸗

ferentiã dti ⁊ ablti de ꝑs ꝑtis partibꝰ. Itẽ
partus ta.tũ.adiectiue.i.acqͥſitus. AUñ oui
dius. Nõ minoꝛẽ virt qᷓ; ꝗrere ꝑta tueri.
NParunculus.li.i.parua nauicula pirataruʒ

⁊ eſt di.de paro.ronis.

Paruus.ua.uũ.i.exiguꝰ.modicꝰ: inualidꝰ.
Et cõparat᷑ ꝑuꝰ.minoꝛ.mimꝰ.irregulr vel
paruꝰ ꝑuioꝛ ꝑuiſſimus regułr. Inde ꝑue.
adu.Et heęc ꝑuitas tatis.Et ꝑuulus.la.lũ
Et dr̃ ꝑpuꝰ q̃ſi paꝝ valens.⁊ ẽ etymologia.

Paſca.cę.hebꝛeũ eſt ⁊ interpᷣtat trãſuꝰ⁊ ðꝛ
aphaſe.q̃ſi phaſca.Tunc enĩ dñs nr a moꝛ
te trãſiuit ad vitã.de mundo ad preʒ. Ma⸗
ſca eni fuit qñ iudęi ęgyptum exeuntes ma
rerubꝝ tranſierũt ⁊ poſt trãſitum lęticię cã
ticũ cecinerũt. Et paſce tũc pꝛimũ celebꝛa⸗
tũ eſt. Iñ h ⁊ hęc paſcalis.⁊ hͥ le Et nota
paſca declinat᷑ irregulariter ſᷣm genus ve
m declinatõʒ. Cum eni ſit pᷣmę declinatio

lariter declinari.h̊ paſca paſcatis.vel hoc
paſca.cę.ſed mõ declinat᷑ ↄtra regulã.hoc
paſca.ce. AUlłfoꝛte hebꝛea ẽ declinatio. Itẽ

ius loco nos vtimur.ch. Scom vo hebꝛe⸗
os ſine.h.videtur ſcribi.cuʒ a phaſe quod
eſt tranſitus latine.nomen hoc eſſe videat᷑.
Paſcilis.lis.m.g.aial vel auis gi manu pa
ſcitur. ⁊ coꝛ.ci. J

Maſcua cne. in ſingulart eſt ge. fe. Añ i poᷣ

nis in. a. deſinẽs.non deberet eſſe. n. g. Nẽ
cum ſit neu.ge.nõ deberet eſſe pꝛimę decli⸗
natõis cum deſinat ĩ.a.ergo deberet regu⸗

paſcha m aliqͥs ſcribit᷑ ꝑ.ch.ꝑ oẽs caſus.
MNam apud gręcos ꝑ. chi. littera ſcribit. cu

—

.

.
ſin
ſe
vel⸗
grl
Mn

lat
ad
bor

In loco paſcuęibi me collocauit.ſed ĩpłiẽ

g. n. ſ.paſcua cuoꝝ. AUñ Exech.xxxiiij. Nõ

ne ſatis erat vobis paſcua bona depaſci.in
uenit᷑ etiã in fę.ge.hꝑ paſcuę.aꝝ. Nñ idem
ꝓpheta in eodẽ capło Inſuꝑ ⁊ reliqas pa

ſcuaꝝ veſtraꝝ ↄculcaſtis pedibꝰvr̃is. J dẽ

in eodẽ capło. In montibꝰexcelſis iſrł erũt

paſcue earum.

Naſiphe fingit᷑ a poet fuiſſe ꝗdã ſolis filia
Acum tauri amoꝛe fureret. Dedalo opera

2*

veſe cebank coꝛam dño. Item paſtophoꝛia

Amos.j.dicuntur loca paſtoꝛum paſcen⸗
dis aialibus apta.

Naſtoꝛ ſtoꝛis.i.mg pecoꝛis.cuſtos ⁊ dici᷑

a paſco ſcis.. Inde paſtoꝛculus li.di.i.par
uus paſtoꝛ. Et paſtoꝛius.ria.riũ.⁊ paſtoꝛi
cus.ca.cũ.⁊ h̊ ⁊ hęc paſtoꝛalis.⁊ hoc le.in
eodem ſenſu. V

Paſtos gręce.i.ſpacium.

77

Matagiũ gij.i.gula.ad ſũmũ tunice vel mã

dante. lignea vacca incluſa.ad nephariũ i-⸗ telli aſſuta.⁊ ðꝛ a pateo tes. Vel palliũ au⸗
ſ uitata eſt. ex q̃ natus eſt minotaurus. ro vel argento purpuraq; variatũ.
8 Paſſer.ſeris.auis ꝗdã minuta.⁊ d a puus Patena nę.i.operculuʒ calcis.⁊ ðꝛa pateo
qꝛ paruus eſt. Inde h̊ paſſerulꝰ li.di.⁊ paſ tes.eo ꝙ fit patẽs ⁊ diffuſa.Et videt ꝙ de⸗
ſerinus.na.nũ.Et h̊ paſſerinus.ni.ꝓ filio beret ꝓferri pe.coꝛ.ſed vſus h̊ nõ recipit.

paſſeris. Vł ðꝛ paſſer a patiendo libidine,y ſed oino repugnat. vñ eam ꝓducas.
ni qꝛ petulcũ.i.luxurioſũ aĩial eſf. Patenula.lę.di.parua patena. H
Paſſio.onis.f.g.ðꝛ infirmitas ſicut dicimꝰ Pater tris.gręce dicũt patir.inde nos dici⸗

n extaſis eſt paſſio.i.infirmitas. Vel ðꝛ qua⸗ mus pater.i.genitoꝛ. autem dicitur pa⸗
ji litas nata immutare ſenſũ cito recedẽs.vt ter quaſi panthotir.i.ſ. eruãſ omnia.a pan.
Ni ira.⁊ ſic capit᷑ in hdicamento qualitatis cei quod eſt omne.⁊ thotir quod eſt ſeruans.
ðꝛ. Tertia ſpẽs eſt paſſio vel paſſibilis qli/ netymologia eſt Et dicitur pater multis mo
tas. Ael ðꝛ motus ĩ .ipᷣo paſſo.ſicut dicim dis. Dicitur eni pater natura. Item ſimi⸗
i calefactio eſt paſſio calefacti. Ael ðꝛ ꝓpꝛie litudine curę. Item pater foꝛmalis vel do⸗
tas vt riſibile eſt paſſio hois. cctirinalis. Item pater ętate. Irem pater re⸗
Maſſionariũ.rij.liber ↄtinens paſſiones ſã uerentia ⁊ dignitate. Mater naturalis di⸗
4 ctoꝝ.vel paſſiones.i.moꝛbos. citur qui generat. NMater ſimilitudine curę
NHaſſiũcula.lę.di.i.pua paſſio. Iicit᷑ qui qualẽ curam pater gerit filij. talẽ
Paſſꝰ.ſa.ſũ.i.ſparſꝰ.diffuſꝰ.patẽs.extẽſus ille gerit alterius.⁊ qualeʒ curam pater im
Paſſus.ſus.ſui.ſpaciũ ſeu longitudo nq peenait filio.talem impendit ille alteri.a⸗
s pedũ.Et hercules inuenit paſſus. ⁊ ð a ter foꝛmalis vł doctrinalis dici᷑ magiſter
iind pateo tes.qꝛ patet in itinere. Inde paſſut qui infoꝛmat diſcipulum bonis moꝛibus ?·
zn ta tũ.i.hñs magnos paſſus. dDiuiſciplinis. Oater ętate ſenex. Tales enim
yn NPaſtus.tus ðꝛ a paſco cis.Et hęc paſta.te. patres appellare ſolemus. Nater reueren⸗
nakch Inde paſtillus.li.di.quidã paruus paſtꝰ tia vel dignitate dicitur quem reueremur.
acn ex paſta vbi piſcis vel caro vel alius cibſus Mam cuihonoꝛem ⁊ reuerentiam impedi⸗
N includit᷑ Añ Oꝛatius. Naſtillus rufillus mus ſępe patrem vocare ſolemus. Inde
mun olet goꝛgoniꝰ hircum. paterculus.li.di.i.paruus pater.Et pater
deckti Naſtinaca.cę.f.g. qdam herba cuius radix nus.na.num.Et hicet hęc paternalis.⁊ h
ens fit cipuus paſtus hois.⁊ ðꝛa paſco.ſcis. le.Inde paternitas tatis.Et hęc paterna⸗
neden Inge paſtinaceus.ce.ceũ. litas tatis. Ael dic ꝙ pater in ſacra ſcriptu
utp NHaſtophoꝛũ.rij.gręce cellula latine.⁊ tha⸗ ra.quinq; modis dicitur. ſcilicet. natura
.Ja lamus ðꝛ.vel atrium templi.vel gacophi⸗ imitatione.adoptione.doctrina.⁊ etiam ꝓ
i latiũ vel paruũ ſacrariũ ante templum. Et honoꝛe.reuerentia ⁊ ętate. Natura. vt Ab
Pu, videt᷑ dici paſtophoꝛiuʒ. quaſi foꝛis ſic po⸗ raam fuit pater Iſaac. Amitatione. vtin
csais ſitũ. Gloſa aũt ſuꝑ.i.Machab.iij. dieatt. euangelio dñs dicit. Si filij Abꝛaę eſſetis
Poti Moſtophoꝛia gręce latini dicunt᷑ thalami opera Abꝛaę faceretis.imitando.ſ.fidẽ ei⸗
etp vel cubilia in quibus leuitę excubabantin Item vos ex patre diabolo eſtis deſide
Gecod atrijs domus dñi.quoꝝ cõmemoꝛatio fiti ria patris veſtri vultis facere. ſcʒ imitãdo
ſcl⸗ vltima viſione Banielis ꝓphetę In hiſto eius maliciam. Adoptione.ſic cũ aliqͥs hu
rijs aüt ſuper.ij. Reg.ix. ðꝛ. In poꝛticibꝰ mana conſuetudine adoptat aliquẽ in filiũ
6enah laterũ erant paſtophoꝛia.i.loca ſeparata Et ſicut nos deo.nonnatura ſz adoptione
n ad comedendũ.in quibus ſacriſicantes de dicimus. Mater noſter qui es in celis DoO

biſs

partibus ſacriſicioꝛuʒz ꝗ̊ eos contingebant

ctrina.ſicut aplus ad Gatł. ait. Fiioliine
2

quos iteruʒ parturio donec foꝛmet᷑ xpᷣs in
vobis. Itẽ ꝓ honoꝛe. reuerentia. ⁊ ętate ſi
cut.iiij. Regi.v. Serui ad Maaman dixe⸗

runt. Pater ⁊ ſi rem grandẽ dixiſſet tibi ꝓxꝓ

pheta.certe facere debueras Vñ gręeciſm⸗

Eſt pater h̊ cura. pater eſt alius genitura.

Hic pr ętate pater ille vocat᷑ honoꝛe Ac ſũ
mũ regem vocat ipᷣa creatio patrẽ. Et no⸗
ta ꝙ qñ latinũ eſt ꝓꝛſus eiuſdẽ ſigtiõis cuʒ

greco noie vel hebꝛeo.nulla eſt ibi deriua⸗
tio.ſed ſolümodo ꝗqdã detoꝛſio vniꝰ linguę

ad alterã. vt Jacob. inde Jacobꝰ. Et ideo
ꝓpꝛie loquẽdo deus nõ deriuat᷑ a theos.

nec pater a patir.nec mater a metir.qꝛ ideʒ

ſunt.nec differũt in ſignificatione.nec i mõ
ſigniſicandi. Item pater componit᷑ cum B
gtõ gręco familias ⁊ acuit᷑ ĩ fine.h̊ paterfa⸗
milias.huiꝰ patriſfamilias.Et ðꝛ paterfa⸗
milias.is qui eſt ſuis iuris ⁊ poteſtatis ꝓ⸗
pꝛię cuiuſcunq; ſit ętatis. Ul ðꝛ paterfami
lias.qꝛ oibꝰ in familia ſua poſitis.tã ſeruis

qꝙñ0w mié filijs. p̃ pari deuotõe conſulit Sʒ qcũqʒ
dñat᷑ ſeruis.h̊ n oĩe nõ dʒ appellari.⁊ in o
dẽ ſenſu inuenit᷑ prfamiliaꝝ.vel prfamilię
m hug.Et nõ ꝙ ꝓpꝛie prfamilias qñ eſt

vna dictio ſigt illů qͥ eſt dñs hereditatis ð
iure etiã ſi nõ eſſet natus dũmõ eſſet viuus

in vtero mr̃is. Sed qñ ſunt duę ꝑtes ſigt il

lũ cuius ꝓles iam eſt vna familiia.
NPatres conſcripti dicebant᷑.quoꝝ noĩia i ta
bulis aureis ſcribebant᷑. S
NPatera ter ę.f.ge.i.magnꝰ ⁊ patens cyph.
⁊8 a pateo.es.Fᷣm Hug. Papᷣ. wo dicit.
Paterę phialę ſunt dicrę.qꝛ in ipᷣis potare
olem“ vel qꝛ patentes ſint. diſpaſſiſq; la⸗
bꝛis. Et coꝛ.pe. Vñ quidã. In fundo pate
rę ſcio turpia multa patere.
NPaterniani quidã hęretici a Paterno ſunt

exoꝛti. q̃ iferioꝛes coꝛꝑis ꝑtes a diabolo fa

ctas opinant

Natibulũ.li.toꝛmentũ ⁊ ppꝛie furca.⁊ ðꝛa

patioꝛ.Et eſt patibuli minoꝛ pęna qᷓ; cruciſ
qꝛ patibulũ ſtatim exanimat appenſũ. ſed
crux affixos diu cruciat.⁊ coꝛ.bu.
Pathicus.ca.cũ.i.ſodomita.ĩihoneſta ⁊ tur
pia patiẽs.⁊ ðꝛ a patioꝛ eris ᷣm Hug. Na
pi. vo dic. Pathici patiẽtes libidinẽ. Naʒ
pathos gręce paſſio ðꝛ.⁊ c oꝛ.thi.
Natiens entis.oiĩs ge.eſt ꝑticipiũ de patioꝛ
teris.põt eẽ nomẽ.⁊ ſᷣm h̊ compat᷑ patiẽs
tioꝛ.ſimus. Iñ patienter. tiꝰ.ſime.adu.Et
hec patientia.tie.Et eſt patientia ai vigoꝛ
aduüſitates foꝛtunę ⁊ vb oꝝ aſperitates ęq̃⸗
nimiter poꝛtans. Mzopꝛie mñ patientia coꝛ⸗

poꝛis eſt Tolerantia vero auimi
Patina.nę.f.g.ſaꝛtago vłſcutella.⁊ dicit᷑ a⸗
pateo.tes.qꝛ ſit patens. Inde hec patella.
lę dimi.Et coꝛ.penuł.patina. Añ Perſiuſ

BSed grandes patin-.

MHatinaꝛius.ria.riũ.ad patinã ꝑtinens.vel

in patina coctꝰ. ⁊ dicit᷑ a patina Et patina⸗

rius.rij.qui facit patinas.
Matinula.lę.di.pua patina.i.patella.
NPathos gręce.latine ðꝛ defectus vłpaſſio.
Patratio.onis.f.g.eſt oꝑis venerei cõſum

matio. ⁊ a patro.tras. “
NPatreus.trei.i.vitricus.⁊ ðꝛa pr. Et hic

patrinus. ⁊ patriaſter ꝓ eodẽ.

Natriꝰ.tria.triũ.ðꝛ a p. Et hęc patria trie..
eſt locus in q̊ quis natus eſt.⁊ eſt ꝓpꝛie pa

tria ciuitas vł villa.lʒ qñq; põat᷑ ꝓregiõe

vel ꝓuintia Uñ NPatriꝰhonoꝛ.i.honoꝛ pa
tris.vel honoꝛ patrię.Itẽ nomẽ patriũ eſt
qð a ꝓpꝛio noie loci deriuat᷑ vt a baſilea ba

Patria poteſtas vᷣm Aco.ni.ſũ.C.eo.ti.eſt
ius qͥddã qð hñt hi qͥ ſunt de imꝑio roma⸗
no in libꝛos naturales ⁊ legitimos.qð ius
alij non hñt. vt Inſt. de pa. poteſ.

Patriarcha.chę.i.ſũmus ⁊ pꝛinceps patrũ
⁊ð a pt.⁊ archos.qð eſt pꝛinceps.qꝛ pꝛi
mũ hoc eſt apłicũ retinet locũ.ſicut roma⸗
nus.anthiocenus.alexandrinus. Inde h
patriarchatus.tus.tui.eius dignitas.vel
eius diſtrictꝰ. Et hͥ ⁊ hęc patriarchalis ⁊2 65

le. 'm hHug. Oap. aut dic Patriarcha gre
ce ſũmꝰ patrũ pat᷑ iterpᷣtat᷑.qꝛ pꝛmũ.i.apo

ſtolicum tenet locũ.ſicut romanus anthio⸗
cenus.⁊ alexandrinus. Sunt eni autoꝛita

te beati Petri apoſtoli inſtituti. MPꝛima qᷣ⸗
dem petri apłi ſedes romana. Scða apud
alexandriã beati etri nomine a Marco
eius diſcipulo ⁊ euangeliſta ↄſecrata.Ter

tia apud anthiochiã btiſſimi NPetri haber

honoꝛabibł.eo ꝙ illic pᷣuſqᷓ; romã veniſſet fu

it ⁊ illic pmũ nomẽ chꝛiſtianoꝝ nouelleę gẽ⸗
tis exoꝛtũ eſt. Quãuis aũt per oꝛbẽ diffuſeę

eccleſię catholicę vnus thalamus xps ſit.
ſancta tamen romana eccleſia nullis iudici
bus conſtitutis ceęteris eccleſis pᷣlata eſt.
Aliter ſumunt quidam nomen patriarchę
dicunt ꝙ patriarche ſunt minoꝛes papa.
maioꝛes autem metropolitanis.Et dicunt
hec nomina patriarcha.pꝛimas.pꝛo eo⸗
dem ſupponunt. Mam inter patriarchaʒ ⁊
pꝛimatẽ non eſt realis differentia.ſed voca
lis Vł ꝓpꝛie dicũt᷑ patriarchę ãttuoꝛ pᷣnci
pales.ſ.Cõſtantinopolitanꝰ. alexandrin

anthiocenus.hieroſolymitanus Alij vero

dicunt᷑ ꝓppꝛie pᷣmates. ſiẽ qqͥlegienſis.grã⸗

dẽſis bituricẽſis lʒ ⁊ iſti qñq; noĩent ſe pa⸗

NMatriciani.ſunt qᷣdã hęreticia (triarchas
quodã patricio dicti.eo ꝙ ſubſtãtiã huma
ne carnis a diabolo ↄditã dicunt.

Patricius.cia.ciũ.i.nobił.⁊ de genẽ patrũ

natus. Itẽ patriciꝰ eſt is quẽ imꝑatoꝛ ſibi
elegit i pr̃eʒ vt Inſti.q̃ͥ.mo.iuſ.pa.po.ſol.
.5Sfiliuſſamilias.⁊.C. de ↄſoꝛ.eiuſdẽ.li.l.ſi
Del patricij dicũt᷑ qͥ ꝓuidẽt rei publicę.ſiẽ
pr filio. Vel patricij ſunt qͥdã nobiles de ci
uitate.⁊ olim dicebant᷑ pꝛẽs pꝛincipũ.ſ.ad
conſilia ſtan.
Patricus.ca.cũ.i.paternus.⁊ ðꝛa p̃.
NPatrimes.mis.i.puer ſuꝑſtes defũcto pa⸗
tre. Vel patrimes ðꝛ puer pr̃i ſitis.Et com
ponit᷑ a pr̃e ⁊ imitoꝛ.q̃ſi pꝛẽm imitans.
Primoniũ.nij.ðꝛ hęreditas ꝑꝛĩs ⁊ ðꝛ a pr̃e
Patrimus.mi.ðꝛ ille qͥ cum ſit p hʒ auum
viuum. ⁊ ꝓducittri. .
Natrinus vel patrina ðꝛ filius vel filia ſpũa
lis cõpatrũ vel cõmatrũ mr̃is vel pr̃is quẽ
vel quã qͥs de ſacro fonte leuauit vel ad ſa
cramentuũ ↄfirmationis tenuit.
Patripaſſiani ſunt qͥdã heretici qͥ dicũt de⸗
um pꝛẽm fuiſſe paſſum. Vñ dicit btũs Au
gu.Erubeſcant ſabelliani.qͥ dicũt ipᷣm pa⸗

trẽ eſſe qͥ eſt filius ↄfundentes ꝑſonas.qͥ et

dicti ſunt patripaſſiani qᷓ;uis dicunt patrẽ
fuiſſe paſſum. ꝓdu. pe.

—⏑ % ₰, *„

NPatrociniũ.nij.i.auxiliũ.ꝓtectio.defenſio

atronymicũ ðꝛ nomẽ.a noie patris deri⸗

uatũ.Naʒ noĩia patronymica dicunt᷑ eo ꝙ
trahunt᷑ a noibꝰ patrũ ᷣm Iſidoꝛũ vt ene⸗
agdes Eneefilius.qᷓ;uis etia a matribꝰ dicã
tur ⁊ ab anis. ð
Natronus.ni.i.cauſidic. aduocatꝰvł defẽ⸗
ſoꝛ. qͥ talẽ effectũ clientibꝰ vel alijs exhibet
vt ãq̃ſi pr illos regat Jñ hęc patrona nę. et

hec patroniſſa. ſę. ⁊ P patronatus.tus.tui.

Patronꝰ m canones dĩ ille qͥ habet ius pᷣ⸗
ſentãdi aliquẽ ad beneficiũ eccłiaſticũ. Sʒ

Em leges eſt q̊ͥ manumiſit ſeruũ ſuũ ſponte

qui ſeruus ðꝛlibertus eius. D
NPatruelis.lis.ↄ.t.⁊ B.le.ad patruũ
⁊ ðꝛa patruus.⁊ h̊ ⁊ hęc patruelis.huius
lis.filius vel filia patrui. Filij duoꝝ fratrũ
ſunt patrueles inter ſe m hhug. Vñ Hie⸗
remię.xxxij. atruelis meus filius patrui
mei.Et ſᷣm Iſidoꝛum etymo.viij.atrue
les ſunt dicti eo ꝙ patres eoꝛũ germani fra
tres fuerunt inter ſe. Conſobꝛini vero vo⸗

cati.qui aut ex ſoꝛoꝛe ⁊ fratre.aut ex dua⸗

ptinẽs

bus ſoꝛoꝛibus ſunt nati qſi conſoꝛini.So⸗
bꝛini. ↄſobꝛinoꝝ filij. ⁊ ꝓ.pe.patruelis.
NPatruꝰ.trui.m.g.fr patris.q̃ſi pater alius.
vñ ⁊ moꝛiẽte pte.pupillũ pꝛioꝛ patruꝰ ſul⸗
ſcipit. ⁊ q̃ſi filiũ lege tuet᷑.vt dic̃ Iſidoꝛus.
Natulus.la.lũ.pe.coꝛ.i.diffuſus patẽs ſed
ꝓpꝛie patulũ eſt qð ſꝑ patet.vt auris naſꝰ.
naris arboꝛ.⁊ ſilua.Sed patẽs qð ad hoꝛã
patet.⁊ ad hoꝛã non ptʒ.ſed occultatur vt
oculus. Et componit᷑ ꝓpatulus.la.lum.i.

vyalde patulus ⁊ apertus.

Paucedo.dinis.⁊ hęc paucitudo.dinis.in
eodẽ ſenſu.i.paucitas. .
Paucus ca.cũ.ðꝛ reſpectu multi. vt multi
hoies. pauci hoĩes.Et comꝑat᷑ paucioꝛ.
ſimꝰ. Iñ pauce.ci.ſime..⁊ hęc paucitas ta
tis.Et pauculus.la.lũ.di.Et paucꝰ cõpo⸗
nit᷑. ꝑpaucus.ca.cũ.qᷓ;paucus.ca.cũ.id ẽ
valde paucus. Itẽ a paucus ðꝛ pauciẽs en
tis.ois ge.i.paucꝰ.rarus.⁊ noiatiuꝰ qnq;
ponit᷑ adu. ꝓraaor.
Pauia.uię.vel pauſia.eſt quoddã gen oli⸗
uę quã coꝛrupte ruſtici puſiam vocant vi⸗
ridi oleo ⁊ ſuaui ſic dicta a pauio eo ꝙ pa⸗
Pauidus.da.dũ.quẽ vexat trepidatio mẽ⸗
tis.Habet eni coꝛdis pulſationẽ. Inde pa
uiditas tatis.Et ðꝛ pauidꝰ qͥ ſ pauet.
NPauẽs.qͥ ad tpᷣs pauet ex cauſa.Et coꝛ.pe.
Vñ Pamphilus.HMõ mare trãſiſſet paui⸗
dus ſi nauta fuiſſet.
NPauimentũ.ti.n.ge.i.elaboꝛatũ ſolũ eccłię

vel palatij. vel vici. ⁊ ðꝛ a pauio.uis.qð ẽ

ferire.ꝑcutere.qꝛ ſepe pede ferit᷑ vłqꝛ lapi
dibus minutũ cęlis ſit factũ. Inde pauimẽ
tatus.ta.tũ.i.pauimẽto oꝛnatus ⁊ h̊ et hęc

pauimentalis.⁊ B le.ad pauimentũ ꝑtinẽs

Naulani qͥdã hęretici a quodꝗ paulo exoꝛti

qui dixit xpᷣm nõ ſꝑ fuiſſe ſed a ¶aria ſü⸗

pſiſſe initium.
Paulus.la.lũ.i.paruꝰmodicus. Iñ paulu
lus.la. lũ.di.Et vt dicit pꝛiſcianus in.iij.li
Paulus non geminat.l.in diminutiuo.nec
mirum cum au dipthonguſ poſt ſe gemina
ri ↄſonantẽ ꝓhibeat Fac̃ igit᷑ paulus.pau
lulus. ex q̊ pauxillus.⁊ pauxillulꝰQuaſ
foꝛmaſ ſeruãt femininũ ⁊ neutꝝ paula pau
