bꝛo. Plus quoq; videt᷑ eſſe compatiuum
huius nominis multus.ſed ſingłaris ntũs
non inuenit᷑ niſi neu.ge. luralis vo inue
nit᷑ etiam oĩs ge.hi ⁊ hęplures.⁊ hęc pła.
Antiqui tñ pluria dicebant. Suꝑlatiuus.
tñ ab h̊ ipſo oim generum inuenit᷑ plurimꝰ
manum.
Pluſculus.la.lũ.i.parũ pluſ.⁊ ðꝛa plus ad
dita culus.Et cõponit᷑ cõpluſculꝰ.la.lüũ.

Pluteũ.tei.ðꝛ a plãtis ꝗ ibi ſuſtentunt᷑ i.ta⸗
bulis ligneis a quibꝰ libꝛi ſuſtẽtant᷑.⁊ plu⸗
teũ eſt ſcriptoꝛiũ.ſuꝑ qð ſcribit᷑. Itẽ plute

um ðꝛ tabulatũ.vel cratis crudo coꝛio inte
xta.ꝗ in oꝑe faciẽdo oſtio obijcit᷑ ᷣm hug.
NPap̃. vo dicit NPuteus iterioꝛ ꝑs lecti ſcri
ptoꝛiũ. Plutei ſunt crates coꝛio crudo inte
xte.ꝗᷓ in opere faciendo oſtię iungunt᷑.ſed
magis eſt ᷣm vſum neu. ge.
Pluto.tonis.deus inferni d. Pluto gręce
latine dies vel diues dicitur quia infernuſ
omnia recibbit..

NViuuia. uię. ð qſi fluuia. a fluo fluis.qꝛ flu⸗

it. Maſcit᷑ eni de terrę ⁊ maris halitu ꝗ cuʒ
altius eleuata fuerit.aut ſolis caloꝛe ſoluta
aut vi ventoꝝ cõpꝛeſſa.ſtillat ad terram.⁊
eſt pluna lenta iugis aqua Inde hęc pluui
ola. lę. di.i.parua plui.
Pneumon gręce.latine ðꝛ pulmo.?Alpneu
mon. ð ſpũs ꝑ quẽ mouer᷑ ⁊ agitat᷑ ⁊ ape⸗
rit᷑ pulmo vt capiat flatunm.
NHneumonia.nię.doloꝛ vłtumoꝛ pulmonis

firmi paſcunt᷑ ⁊ a pochos.qð eſt pauꝑ ⁊

trophos.qð ẽ cõuerſio Inde hic ⁊ hęc. po

loci.⁊ ꝓducit phi.

NPoculũ.li.i.potꝰ.vel vas cũ qͥ bibit᷑ dꝛa

poto.tas.q̃ſi potulũ. MUD
Nodagra.grę.q̃d infirmitas pedũ.⁊ ðꝛ a

pes.⁊ agros.qð eſt tractꝰ vłagrios qð eſt
ferũ agreſte. immite.crudele.qſi retractio

pedũ.vel ferus doloꝛ pedũ.nã oẽ qð immi
te eſt. abuſiuie agreſte vocamꝰ Inde poda
ger.gra.grũ.Et podagricus.ca.cum.

Noderis.ris.f.g.veſtis ſacerdotalis.lineaa
coꝛꝑi penitus aſtricta.⁊ vſq; ad pedes de-

ſcendẽs. Vñ ⁊ camiſia ⁊ ſubucula ðꝛ.⁊ ðꝛ
a pos podis. Inde poderis q̃ſi pedibꝰ hę⸗
rens.⁊ coꝛ.pe. VUñ quidam.Talarem tuni
cam poderem cenſere memento.

Pogdex. dicig u. gi Elug co ꝙ feteat ⁊ ꝛ

a pedoꝛ.doꝛis.

nde Juuenalis. Sed po
dice leui. SDUMU

Nogdiũ.dij baculus ſuꝑ quem innitimur cũ
ſepe terram ferimus. Unde ⁊ poduʒ dicit᷑

vbicunq; innitimur.

Hoema.matis.pe.ꝓd.in ntõ.⁊coꝛ.in gtõ.

ꝓpꝛie eſt opus vniꝰ. lłʒ generalr ꝓ oꝑe poe

tę accipiat᷑. Inde poematicꝰ.ca.cũ.Sed

poeſis ẽ locus multoꝝ libꝛoꝛuʒ.

—

Poemaneꝰ.nea.neũ.i.in poemate manens

Poeſis.ſis.f.g.ipᷣa ars poetandi.vel ſigmẽ
tũ.⁊ ðꝛ a peo.qð eſt fingo Ael poeſis ẽ ma
teria totius carminis.in qua poeta verſat᷑.

Ael poeſis eſt opus multorum libꝛoꝛum.

Sed poema eſt pꝛopꝛie opus vnius.Et ꝓ
ducunt. e.poeſis ⁊ poema. AUnde in gręciſ⸗
mo ðꝛ.Arte poetria fũgoꝛ dũ fingo poema

IBye poeta vocoꝛ.ſit fictio dicta poeſis.
Moeta.tę.coĩs.ge.i.fictoꝛ ꝓpꝛie carminis.

alta verba loqns.⁊ ðꝛ a pęo.qð eſt fingo.

Inde hec poetiſſa.ſę.vxoꝛ poetę.velꝗᷓ fin⸗
git. Eadem ðꝛ hęc poetrida.dę.Et inð po

etridus.da.dũ.i.poeticus.Itẽ a poeta po
etricus.ca.cũ.Et hęc poetria.trię.id ẽ ars
poetica. YMU
PMole greęce. latine ðꝛ vẽdere.⁊ ꝓdu ꝓo.

Volemos ⁊ polemẽtũ.i.pugna ſiue belliꝗũ.
Polenta.tę.genus leguminis vel farina ſb⸗
tilis de fabis vel de tritico. vel de hoꝛdeo.

vel qdam cibus inde factꝰ ðꝛ polẽta.Et ðꝛ
a polis vel pollen pollinis. Et coꝛ. pᷣmam.
Vñ Perſius. Inuigilat ſiliquis ⁊ grandi
paſta polenta.i.farina mixta aqua.In hi⸗
ſtoꝛijs aũt ſuꝑ Joſue ðꝛ.Molẽta ſũt grana

toſta ⁊ manibus ↄfricata ad moduʒ grani

pilo tunſi.vnde ðꝛ polenta q̃ſi pilẽta. Qui⸗

dam tamen tradunt polentas eſſe pultes.

chotrophita. te. ̊ vel eſt dñs vel dña tak

P — 2 D sl M

de purgatiſſima farina factas. ⁊ dictam po

lentã a pollen.qð eſt purgatiſſima farina.
Polya.polyę.i.armentũ vel grex. Et ꝗlibʒ
pluralitas vel collectio equoꝝ vel alioꝝ iu
mentoꝝ vel generalłr beſtiaꝝ ðꝛ polya ⁊ ðꝛ
a polys qð eſt płalitas.

NHolyandrũ.dꝛi.n.g.i.cumulus terrę.vłſe⸗

pulcrũ.vł cęmiteriũ.⁊ ðꝛ a polio.lis.⁊ ãtꝝ
quaſi politũ antrũ.qꝛ ibi ſepulcra moꝛtuo
rũ poliunt᷑ ⁊ polyandrũ interpᷣtat᷑ multitu
do viroꝝ.a polys qð ẽ pluralitas.⁊ ãdros
qð eſt vir. Et ſᷣm H̊ ꝓpꝛie ðꝛ cemiteriũ ꝓpt᷑
multitudinẽ hoĩuʒ ihi ſepultoꝑ.

Polictoꝛ.toꝛis.m.g.ðꝛ a polys qð eſt pkali⸗

tas. ⁊ lictoꝛ toꝛis.qð eſt poꝛtitoꝛ cadauerũ
Et ſᷣm Papᷣ. Polictoꝛes ſunt humatoꝛes
oſſiũ.ſiue cadaueꝝ ſepultoꝛes. M
NPolydamas.mę.vel matis.m.g.i multicu⸗
ba ⁊ multigamꝰ qͥ plures vxoꝛes habebat.
ſicut fuit Eero qͥ dictus eſt polydamas nã
ðꝛ fuiſſe vir oiuʒ mulieꝝ.⁊ mulier oĩuʒ vi⸗
roꝝ.vtpote qͥ veſte talari ſepe indutus.ne
agnoſceret᷑.lupanar intraut.

NHolydectes.vel polydectꝰ.i.plła tinens.
ↄvꝛa polys qð eſt płalitas.⁊ dectes.quod ẽ

continens. rU
Polyloquꝰ.qua.quũ.pe.coꝛ.i.multiloquꝰ
verboſus vaniloquus.
Polymnia.ðꝛa polys qð ẽ płalitas.⁊ mni⸗
mon qð eſt memoꝛia. Et dicta eſt vna mu⸗
ſarũ.⁊ interpᷣtat᷑ plura recoꝛdans.
Nolymitꝰ.ta.tũ.i.textꝰ vel oꝛnatus multis
coloꝛibꝰ.⁊ rotundis imaginibus.⁊ ðꝛ a po
lys qð eſt pluralitas vel a polus.li.

Polymita. te. ꝗqdã veſtis ſic dicta ꝓpꝑt᷑ mul⸗
tos coloꝛes.⁊ imagines tungs i po⸗

lymitariꝰ.ria.riũ.i.variatꝰ. Vñ i ↄſtructõ
ne tabernaculi pᷣcipit᷑ vt illa fiant opere po
lymitario.Et h̊ polymitarius.i.ſculptoꝛvł
pictoꝛ in tali oꝑe.vel qui operat᷑ tales ve⸗
ſtes ⁊ ꝓducit penł. Vñ in auroꝛa & poly⸗
mita fuit oſcula dãdo pedi. Papᷣ. vo dicit
Polymita veſtis multi coloꝛis.a.rotundi
ta te ðꝛ qð eſt polus. Uð

—

Polyonos.ꝗdam herba quã latini herbam

ſanguinariã vocant.qꝛ miſſa in nares ſan⸗
guinem vomit.⁊ ð a polyyys.
PHolyos.ꝗ̃daʒ herba ꝗ a latinis ðꝛ oĩmoꝛbia
eo ꝙ multis moꝛbis ſubueniat.
Polypodiõ.dicta ẽ ꝗdã herba cꝰradix ẽ hir
ta ⁊ crinita vt ẽ polypꝰ ⁊ d a polypo piſce.
Polyptoton eſt multitudo caſuũ varietate
diſtincta. vt Litoꝛa litoꝛibus cõtraria. flu
ctibus vndas.Et nota ꝙ polyptoton grg⸗

NPolipus.pi.m.g.i.

ce. latine dicit multitudo caſuum. vbi ſcili
cet multi caſus ponuntur ſed diuerſi.vt in
pꝛędicto exemplo. ß
fetoꝛ ⁊ maxime qui ſolʒ
eſſe ĩ ciuitate.⁊ ðꝛ a polis ciuitas.⁊ pus qð
eſt putredo. Sed ponit᷑ ꝓ quolibet fetoꝛe.
Sicut in libꝛo mo. Oꝛatij. ꝓ fetoꝛe naſi.
vt ibi. Veluti balbinũ polipus agne Etr de
licentia poetica ꝓducitur pꝛima. Itẽ poly
pus ponit᷑ p quodã piſce qͥ multos habe⸗
bat pedes. Anñ Ouidius i.iiij.meta LVtq;
ſub ęquoꝛibus depꝛenſũ polypꝰ hoſtẽ. Et
tunc cõponit᷑ a polys qð eſt plalitas.⁊ pes
pedis.⁊ ꝓd.pᷣmã vt patuit ꝑ Ouidiũ. ſed
ꝓfetoꝛecoꝛ.eã. AUñ in gręciſmo ðꝛ.Eſ po
lipus naris.oſcedoq; ðꝛ oꝛis. Molipus eſt
piſcis.polipus fedatio naris.

Polis ꝓ ciuitate hᷣmã coꝛ.ſed ꝓ pluralitate

eã ꝓducit. Uñ VUrbs ẽ dicta polis. dicunt
plurima polys. Polis ꝓ ciuitate cõponit.
hec tripolis.tetrapolis.penta polis. hexa⸗
polis.neapolis.decapolis vndecapolis.i.
regio in ſe cõtinens. vel ciuitas ſub ſe hñs
tres vel ãttuoꝛ.vel q̃nq;.vł ſex.vel noueʒ.
vel decẽ. vł vndecim ciuitates.Et a pᷣdicld
deſcendũt adiectiua.ſ.tripolitanus.na.nu
Et h̊ tripolitanꝰ.ni.i.dñs vel eps illiꝰ ciui⸗
tatis vel ꝓuincię.a ſimiliter diſtingue eaꝗ
deſcendũt ab alijs. ð

Polyſyllabus . ba. bi i. pluriũ ſyllabax et

dỹ a polys qð eſt płalitas ⁊ ſyllaba Et coꝛ.
li. Unde in doctrinali. Quę polyſyllaba
ſũt bꝛeuies. baliſtaq; demes.Et in gręcil⸗
mo. Eſt plurale polys.⁊ ab hoc polyſylla⸗
ba dicas Et ponitur hic.po.bꝛeue cum ꝓ⸗

Nolylyntheton. eſt multis annexa aiũctio⸗

nib“ dictio vt. at paterq; nepoſq; Iteʒ
in pſalmo. Dñs ↄſeruet eum.⁊ viuiſicet en
⁊ btũm faciet eũ in terra.⁊ non tradat eum
in aiam inimicoꝝ eius. 3

Holyſenꝰ.na.nũ.i.pluriũ ſenſuũ vl ſignifi⸗

cationũ.vt h̊ verbũ cano ẽ polyſenũ.

Polyſtoꝛia.rię.i.płalitas hiſtoꝛiaꝝ VAVñ ⁊ q

dam liber quẽ Solin' cõpoſuit ex multis
hiſtoꝛijs vel compilationibus polyſtoꝛ di⸗
ctus ẽ.q̃ſi pluralitas hiſtoꝛiax.
Politicus.ca.cũ.i.ciuilis.⁊ ðꝛa polł qð ẽ ci⸗
uitas. Iñ hec politica cę. ſcia quę tractat ðᷣ
gubernatione ciuitatũ. Et H̊ politicus. ci.
liber vbi deſcribit vita vꝛbana Et politici
dicunt᷑ qui valent in policia. vel qui guber
nant ciuitates. coꝛ.sit.

Noliuus.ta. tij liniatus. oꝛnatus mundus

4

planat. ſculptus.⁊ ðꝛa polio.lis.
Wolyxenus.na.nũ.qð eſt pluriũ ſ- enſuũ vel
ſigtionũ.⁊ ð a polys qð ẽ pluralitas.⁊ xe
nos.qð eſt ſenſus. Inuenit᷑ qñq; polyxe⸗
mꝰ.ma.mũ.in eodẽ ſenſu.ſʒ lr̃a coꝛrupta ẽ.
Pollen.linis.vel h̊ pollenꝰ.ni.i.tenuis flos

farinę vel farina illa mutata ꝗᷓ volat in mo⸗

lendino amola. Inde pollineus.nea.neũ.
ve holline factus. vel ad pollinem pertinẽſ
7 coꝛ. li.
Pollex.licis.m.g.groſſioꝛ digitꝰ ⁊ dr a pol

leo.les.eo ꝙ polleat inter cetęros vtute et

poteſtate.Et coꝛ.li.in obliquis.

Pollinctoꝛ toꝛis.i.ſepultoꝛ moꝛtuoꝝ ⁊ ðdꝛ a

polingo.gis.q̃ſi pollutoꝝ vnctoꝛ.i.cadaue
rũ crematoꝛ Vñ Exech.xxxix. Bonec ſepe
liãt illud pollictoꝛes.Et h inc pollictoꝛium

rij. locꝰ vbi cadauera ponunt᷑. Et pollinct

cta.ctũ.i.funeratꝰ.ſepultꝰ.quaſi pollutus.
vnctus.i.cadauer crematůü.

NPolliones. poꝛtitoꝛes moꝛtuoꝝ dicunt᷑.

NHollutio.onis.i.deturpatio.inqͥnatio.ma⸗

culatio.ꝗ accidit aliqũ.qñ quis coꝛrumpit
in ſomno.

Nollutꝰ. ta.tũ.i.macłatdeturpatinqͥnatꝰ.

Pollux.lucis.qͥdã deꝰðꝛ qͥ bonũ oẽ credeba
tur donare. ꝓd.pe gti.

Holoſus.ſa.ſũ.i.altus vłſuꝑbꝰ.vłoꝛnatꝰ.

Polubzx. bꝛi. n. g. i. peluis.

VNomeriũ.ᷣrij.n. g. ⁊ Bpometũ.ti. ꝓeodem.

Molus.pli.ðꝛ a polio.lis. Doli ppe ſunt dueę

ſtelle in capite axis. Et dicũt᷑ a poliẽdo qꝛ
plani ⁊ rotundi ſunt.Et ponit᷑ polus qũq;
P cęlo.qꝛ politũ ⁊ ſculptũ eſt varijs ſtellis
Itẽ polus a rotunditate ðꝛ.vñ ꝓ rotundi⸗
tate ponit᷑ ⁊ coꝛ.po. Vñ Jure poli.nõ iure
foꝛi coia ↄſtat.ſupple oia. 3

Nomarii.rij. locus vbi poma reponunt᷑ et

ðꝛa pomũ.mi.⁊ hoc pomariũ mollis ⁊ liqͥ
dus cibus. vel potius ex pomis factus. et
hęc pomaria. dea pomoꝝ.
NHomellũ.li.di.i.paruũ pomum.

i. locus vbi poma creſcunt.⁊ ðꝛa pomꝰ Ał

ðꝛ pomeriũ locus pximus muro.q̃ſi poſt⸗
meniũ.vel quaſi poſtmuriũ.qꝛ poſt menia

vel poſt muros poſitum eſt.
Homilio.onis.vel pomo onis. i.venditoꝛ

pomoꝝ.vel pomoꝝ cuſtos. Pomiliões eti
am dicunt᷑ aquax vel lignoꝝ poꝛtitoꝛes q

vili pᷣcio.qᷓſi pomo ↄducebann.
Nompa. pe. f. g. i. laus magnificẽtia.gloꝛia
ꝓceſſio.ꝗ ſolet eſſe victoꝛibꝰ in triũpho vł

obſequiũ funeris. Et bompe dicuntur lu⸗
doꝛum imagines. Et dỹ a greco pompei. i.

publiceoſtentari. Inde pompa qſi publiee
oñſa.Et victoꝛia ꝑcedit pompã.qꝛ ituris

ad certamẽ pᷣmiũ ⁊ votum victoꝛię ꝓmitte
bat᷑. Inde põpoſus.ſa.ſũ.i.ſuꝑbꝰ.altꝰma

gnificus Inde põpoſe aduũ.Et hęc pompo

ſitas.tatis. Itẽ a põpa ðꝛ põpaticꝰ.ca.cũ.

pe.coꝛ.i.pompoſus.

—

Nõpatoꝛ.toꝛis.qͥ.aliqd ſuꝑbe ⁊ ſſi,⸗ üptuoſe

NHompeiꝰ.pei.qͥdã nobilis int᷑ reliqͥs (agit
ſcellẽs romanus.qͥ multotiens pompã du
xit.ſed poſtremoa cęſare victꝰ eſt. .
Pompula.lę.di.i.pua pompa.

„ — ☛,

Nompulenius.ta.tũ.i.põpa plenus.põpo

ſus. Inde hęc põpulentia.tię.i.ſuꝑbia.

Av

NHomolũ.li.i.paruũ pomludl.
Nomus.mi.arboꝛ qdã.Et h̊ pomũ.mi.fru
ctus pomi arboꝛis.Et notandũ ꝙ oiĩs fru⸗

ctus : pomũ.ſed ꝓpꝛie coꝛticẽ mollẽ hũs

licet ſpaliter poma dicunt᷑ mala.

Pundo indeclinabile.n. g. q̃dã moꝛbo et

ꝓ pondere.⁊ Z a põdus. VUñ in vita beati
Nicolai hr̃ ꝙ auri pondo trium virginum
ademit pudoꝛem.

Nondus. deris.n.g. onus vł qᷓuitas.vłqð
trutinat᷑ ⁊ mẽſurat᷑.⁊ ðꝛ a pondeo.des.qꝛ

in ſtatera liberaꝝ ponderat.hinc ⁊ penſuʒ

ðꝛ.q̃ſi ponſũ.Sʒ abuſiue pondꝰ vna libꝛa

vel vnꝰ as eſt Inde põduſculũ.li.di.i.par

uũ pondꝰ. Et ponderoſus.ſ a. ſü. ⁊ hec põ/
deroſitas tatis.Et nõ ꝙ ſunt diuerſa noia

ponderũ.ſtrutina.ꝗͥ ⁊ moneta ðꝛ.⁊ ſtatera

campana.examen.calcus.ſiliqua.ceratin.
obolus.ſcrupulus.dꝛachma.cochlear.ol.

che.ciathus.ocitabulũ.denarius.ſolidus

ſextula. ſtatera. qdrans. ſichel. vncia. libꝛa

mna. talentum. centenarum.
Pons.põtis.m.g.i.iter ſuꝑ fluuiũ.ſcalana
uiũ.ędiſiciũ vltra aquã vłaliquã vallẽ ⁊ ðꝛ
a pono.nis.qꝛ ad traſmeãdũ ponii.
Nontellꝰ.li.illud cui aliqͥd initi.⁊ ðꝛ a põs
Honticulus.li.di.i.paruus pons.
NPõtifex.ficis.i.epᷣs vel ſacerdos.⁊ ðꝛa põ⸗
tifico.cas.q̃ſi põtẽ vel iter alijs facis.
NPõõtificatꝰ.tus.tui.dignitas vłofficiũ epᷣi.

NPontius interpᷣtat᷑ declinãs ↄſiliuʒ. Fugit

vtiq; conſiliũ iudęoꝝ.accepta eni aqua la⸗

uit manus ſuas dicẽs. Innocens ego ſuʒ a
ſanguine iuſti huius.Et ðꝛ a pontus inſu⸗
la de ꝗᷓ oꝛiundus fuit.Eo vo tpeq̊ xpᷣs cru

cifixꝰ eſt ꝓuincię ſyrię pᷣſidebat.
Pontus.ti.m.g.i.mare.⁊ ðꝛ a ponte ꝑ ↄtra

riũ.qꝛ nõ poſſit pontari ſiue ibi pons ſieri.

Velðꝛ pontus q̃ſi.punctus.a pũcto. Pꝛo
prie enim pontus dicitur mare bꝛeue quaſi

.

ad modũ puncti. Inde h̊ pontulus.li.di.?
p pontus.ti.ꝗdam inſula.eo ꝙ ſit in ponto
Inge ponticus.ca.cũ.Et hęc pontica.cę.

ꝓ quadam gemma.

Popa.pę.i.pinguedo.ſʒ ponit᷑ qũq; ꝓ pin⸗

gui.vel craſſo.vel graui.ſpiſſo.
Popeanũ.ni.n.g.eſt qͥddã vnguentuʒ.vel
medicamentuü ad ꝓpuocandũ cutiſcandoꝛẽ
⁊ eſt craſſũ. Añ Juuenalis parte tumet fa⸗
cies.aut pinguia popeana ſpirat.
NHopellus.li.di.ꝑuus ppłs. Vñ Perſius.
Añ diem blando cuidã lactare popello.
Popina.nę.i.coqͥna.⁊ ðꝛ a popa.qꝛ ibi tra
ctat᷑ pinguedo.⁊ ꝓd.pe. Vñ Juuenalis.
Sed cum puigiles placet inſtaurare popi⸗
nas. Inde popinarius.ria.riũ.ad popinã
ptinẽs.Et h̊ popinarius.narü.i.coquꝰ Et

hec popĩaria.i.coq̃.vide etiã ifra i ꝓpina.

NPopino.onis.gluto luxurioſus.ãbꝛo deuo
ratoꝛ.coquꝰ vł leccatoꝛ qͥ frequẽtat coòͥnã
Vñ Oꝛatiꝰ Imbecillis iners ſi quid viſ ad
di popioon.

PHopiſma matis.n.g.idẽ eſt qð popeanum

Atẽ popiſma eſt extrema ꝑs coitus dũ pin
guedo exit.vel ſemen qð emittit᷑ in coitu.
Et hinc ponit᷑ ꝓ coitu. Añ Juuenal Pꝛę⸗
bebit vati crebꝛũ popiſma roganti.
Poples.plicis.m.g.i.genu.vel potius cur⸗
uatura ſub genu.⁊ ðꝛ poples.qꝛ poſt plicã
i.flexaturã habet ⁊ coꝛ.pe.gti.
Pplaris.ↄ.t.⁊ G̊ re.ad ppłm ptinens.vłfa⸗
miliaris Oapᷣ.aũt dicit. Pplaris.i.ſuper⸗

bus.inflatuſ. ventoſus arrogãſ.immemoꝛ

incertꝰ.ambitioſus.⁊ ðꝛ a ppłs.
NPopulona.nę.i. Juno.⁊ ðꝛ a pplłs ꝓvulgo
qꝛ credebat᷑ tutari ppłim.
NPopulonia.nię ꝗdam ciuitas. dicta ſic ab

abundantia pploꝝ.vel qꝛ populona·i. Ju

no ibi colebat᷑. H
NHopulus.li.ðꝛ a polis qð eſt ciuitas. Eſt
eni.pplus humanę multitudinis cetus.iu⸗
ris ↄſenſu.⁊ ↄcoꝛdi coione ſociatus Ałpo

pulꝰ ẽ collectõ tã nobiliũ qᷓ; ignobiliũ eiuſ⸗
dẽ ciuitatis Sʒ plebs ẽ collectio tm̃ ignobi

liũ.Et ðꝛ a pluralitate.quia plures ſuntig

nobiles qᷓ; nobiles. Vel ðꝛ a pleo.ples.qa
plebs replet. Aulgus eſt paſſim inhabitãſ

multitudo a volendo.quia quiſq; facit qð
vult Tribus tm̃ dicunt᷑ turmę ⁊ congrega
tiones diſtincteę ppłoꝝ.ſic dictę.qꝛ in pꝛici⸗
pio romani fuerunt a romulo diſpertiti tri
farie.ſ.inſenatoꝛes.milites.⁊ plebem ꝗᷓ tũ

tribus multiplicatę.pᷣſtinũ retinent nomẽ.

Eta pplłs ðꝛ populoſus.ſa.ſi.i.plenus po

puł. Jũ heęc ppłoſitas.tatis.i.pploꝝ abun
dantia. JItẽ a pplłs populatꝰ.ta.tũ.i.pplo
habitatus vlplenꝰ. Inde hęc pplatio oniſ
ppłi abundãtia.vel ꝓpꝛietas ꝗᷓ aliqͥd ð᷑ꝛ po
pulatũ. Itẽ inuenit᷑ hec pplłs.li. ꝓ quadã
arboꝛe vel trüco.⁊ tunc ꝓducit pꝛimã.ſed
ꝓ vulgo coꝛripit eã. AUnde ppłs eſt arboꝛ.
ppls collectio gentis. płs ꝓ arboꝛe dici⸗
tur a polys qð eſt pluralitas.qꝛ ex eius rna⸗
dice multitudo pullulat ⁊ creſcit ac naſcit᷑.

Vñ Ouidiꝰ. Ople viue pᷣcoꝛ ꝙ ↄſita mar
gine ripę. Inde populeus.lea leũ. Et po⸗
pulinus. na.nũ.in eodẽ ſenſu. AUñ Geñ.iij
Tollẽs Jacob virgas populeas.Et h po⸗
pulentũ.ti. locus vbi ppłi creſcunt.
Poꝛca. cę.f.g.terra illa ꝗ eminet inter duos
ſulcos. ⁊ ð: a poꝛus.ri.Sed qð defoſſũ eſt
j̃ lira. IJdẽ ⁊ ſulcus.Et ðꝛ ſic qꝛ cũ poꝛca

fit. terra eleuat᷑. ⁊ ita aperit᷑ ⁊ manifeſtat᷑.

lhHec ⁊ alio noĩe ðꝛ crebꝛo.bꝛonis.qꝛ aq̃ cre

—

bꝛo ꝑ ipᷣam decurrit. Inde hęc poꝛcula.lę.
di. Item poꝛca.cę.ðꝛ ſu.
Poꝛciſtetũ.ti.n.g.locꝰ vbi poꝛci ſtant.ſ.ſta⸗
bulũ poꝛcoꝝ.⁊ ðꝛ a poꝛcus.
Poꝛcitoꝛ.toꝛis.qͥ fac poꝛcas.Et cõponit᷑ i-
poꝛcitoꝛ.toꝛis.ꝓ eodeYe.

NPoꝛcula.lę.di.i.pua poꝛca.

Poꝛcus.ci.ðꝛ a purus.cata antiffraſim.qa
mime ſit purus.vñ ⁊ poꝛcꝰ ðꝛ.q̃ſi puro ca⸗
rẽs. Ałðꝛ poꝛcus.q̃ſi ſpurcus ⁊ immundꝰ
qꝛ ingurgitat ſe ceno.⁊ luto ſe ĩmergit.vñ

18: poꝛcus.q̃ſi pus cuſtos.⁊ ẽ etymo. IJñ

poꝛculus.li.⁊ poꝛcellus.li.di.Et hęc poꝛ⸗
ca. ⁊ poꝛcula.⁊ poꝛcella.Itẽ a poꝛcus poꝛ⸗

cinus.na.nũ.Et h̊ poꝛcariꝰ.rij.Et hęc poꝛ

caria. rię.cuſtos poꝛcoꝛ?. ẽ
NMoꝛiſma.matis.i.aptio.⁊ ðꝛa poꝛꝰ.ri. Vñ
⁊ illumiatio ſenſuſ ðꝛ poꝛiſma Et etiã regu
le.quas geometre ſupponunt ad aliquid
oſtendendũ dicunt᷑ poꝛiſmata.eo ꝙ aperi⸗
ant ⁊ illuminẽt mentẽ lectoꝛis Moꝛiſma eti

am dꝛſſtus vellurrum. —T
HNoꝛme. mei.i. poꝛtꝰ vbi freqnt᷑ meat᷑. Uel

poꝛme.i.nauta qͥ ꝑ vadũ vł poꝛtũ poꝛtat
hoies vltra fluuiũ ⁊ ð a poꝛtꝰ⁊ meo.as.q̃i
poꝛtũ meãs. Vñ ⁊ Charõ poꝛtitoꝛ aiaꝑ vl
tra paludẽ infernalem ð poꝛmeus.
Poꝛmina.i.foꝛnicatio.
oꝛphirio. onis. vel poꝛphyrius.rij. ꝓ qᷣͦ ſe
ptuaginta interpᷣtes tranſtulerũt pelicanũ
auis eſt ꝗdam.ꝗ in lege comedi pꝛohibeat᷑
7 pdu. pe. gtiiiiitii.
Poꝛrigo.ginis.pe.ꝓd.ẽ infirmitas ꝗ ſolet
poꝛcis cõtingere.⁊ ð: a poꝛcus. Ułdicit a

poꝛrigo. gis. qꝛ de vno poꝛrigit᷑ ad aliũ Et

ponit᷑ generalr ꝓ moꝛbo ⁊ vitio capitis ca
risẽ facientẽ.ſ.ꝓ ſcabie. Inde poꝛriginoſus
ſa. ſũ.i.poꝛrigine plenus.vel ſcabioſus.

Poꝛrũ.poꝛri.n.g.in ſingulari.ſed iĩ płlali hi
poꝛri. ⁊ hęc poꝛra.ꝗdã herba.⁊ ðꝛ a poꝛri

go.gis.qꝛ in longũ poꝛrigit᷑. Inde h̊ poꝛru
lũ.li.di.Et poꝛroſus.ſa.ſũ.poꝛris plenus.
Et hoc poꝛrariũ.rij.locꝰ vbi poꝛri creſcũt.
⁊ abundant.Et hęc poꝛrata.tę.cibꝰde poꝛ
ris. Itẽ hoc poꝛrũ.ri.ꝗdaʒ infirmtias ꝗ fit
in manibꝰ vlł in pedibꝰ ad ſimilitudinẽ poꝛ⸗
roꝝ.Et poꝛro aduerbiũ.qꝛ eni poꝛri plan⸗
tant᷑ ↄſequenter.ſ.vnũ poſt aliud.iõ inde
ð poꝛro.i.ↄſequenter.adũ.oꝛdinis. NRoꝛ⸗

ro etiã ð certe.vł valde vel longe.vel ſed.
Poꝛta.te.f.p.ðꝛ q̃ aliqᷣd expoꝛtat᷑ vłimpoꝛ⸗
tat᷑.⁊ eſt ꝓpꝛie vꝛbiũ ⁊ caſtroꝝ.et dr a poꝛ⸗

to.tas. łpoꝛta ð a poꝛtatõe aratri ⁊ ᷣm
H̊ poꝛta eſt ꝓpꝛie tm̃ vꝛbiũ ⁊ ẽ tractum a cõ
ſuetudine antiqͥꝝ.Antiqtꝰeni qñ deſigãbãt᷑
muri ciuitatis.trahebat᷑ aratrũ ĩ giro.⁊ fie

bat aratiũcula vbi muri debebãt ędiſicari.

vbi aũt debebãt eẽ poꝛtę ſuſtollebat᷑ ⁊ poꝛ
tabat᷑ aratrũ.vñ poꝛta ðꝛ ab aratro poꝛta⸗
to. Inde poꝛtarius.rij.cuſtos poꝛtę.
Poꝛtella.lę.di.i.parua poꝛta.
NPoꝛtenſis.ſis.m.g.i.ianitoꝛ.

Noꝛtentũ.ti.neu. ge.i.monſtrũ ⁊ ðꝛa poꝛtẽ
do. dis. Inde poꝛtentuoſus.ſa.ſũ.i.mon⸗

ſtruoſus. Et nõ ꝙ poꝛtẽtũ nõ eſt ↄtra natu
ra natũ.vt Varro dic̃. Nã nihil ↄtra volũ
tatẽ dei ꝗᷓ natura ẽ oiuʒ reꝝ põt fieri.ſed eſt
poꝛtẽtũ nõ ↄtra naturã.ſʒ ↄtra qð eſt nat᷑a
Itẽ poꝛtẽtũ ꝓdigiũ.mõſtꝝ.⁊ oſtẽtũ diffe⸗
rũt.HNã poꝛtẽetũ ðꝛ.qꝛ aliqͥd pꝰ oñdit ꝛo⸗

digiũ. qꝛ poꝛro dicat.i.futura pᷣdicet. Ael

poꝛtẽtũ in terra.ꝓdigiũ ĩ ceęlo.q̃ſi ꝓcul a di
gito. Vel poꝛtẽtũ qð poꝛro futurũ ſiẽt. p⸗
digiũ qð deuaſtationẽ ſiꝗt. onſtruʒ qð
ſtatim mõſtrat qð apparet. Oſtẽtũ qð ali⸗
qͥd futurũ demonſtrat Et hęc ꝓpꝛietas eſt
ſz abuſiõe autoꝝ plerũq; coꝛrpit᷑. Itẽ dria
eſt int poꝛtẽtũ ⁊ poꝛtẽtuoſũ.qꝛ poꝛtẽta ſũt
ꝗᷓ traſſigurant᷑.ſiẽ fert᷑ in libya mulierẽ pe⸗

piſſe ſerpẽtẽ. Moꝛtẽtuoſa vᷣo ſunt ꝗ leuem

ſumunt mutationẽ.vt natus cũ ſex digitis
NMoꝛticulus.culi.baculus ꝑpuꝰ a d poꝛtandũ

habilis. ⁊ za porto.tas.Et h̊ poꝛticułꝰli.
vel poꝛtuſculus.li.malleolus ĩ naui.cum q̊ͥ

gubernatoꝛ dat ſignũ remigantibꝰ in vna
vel ĩ gemina percuſſione ”M
MHoꝛticꝰ.cus.cui.f.g.i.domus illa ꝗ eſt fo⸗

ribus. ⁊ ðꝛ a poꝛta.tę.quia ibi tranſitꝰſit ꝰ

non ſit ibi ſtandũ.quaſipoꝛta.
Poꝛtio.onis.f.g.i.ꝑs vel partitio.

Poꝛtitoꝛ.toꝛis.i.ianitoꝛ ⁊ ðꝛ a poꝛta. Item

NPoꝛtula.lę.di.i.pua poꝛta.

*

poꝛtitoꝛ.i.poꝛtatoꝛ.⁊ tũc ðꝛ a poꝛto.tas.

Poꝛtunus.ni.m.g.qdã deus marinꝰqͥ poꝛ
tubꝰ peſt. ᷣm fabulas.Et poꝛtunꝰ na.nuʒ.
i.quietus trãaquillus.

—₰.

Poꝛtuoſus.ſa.ſũ.i.poꝛtubꝰ plenꝰ .⁊ abun⸗
dãs. Inde hęc poꝛtuoſitas.tatis.

Poꝛtꝰ.tus.tui.m.g.i.ſtatio nauiũ tuta ⁊ cõ

tinua.⁊ ðꝛ ſic a depoꝛtãdis cõmertijs queʒ
locũ a baiulãdis cõmercijs baias vo cabãt
antiqͥ. Et ẽ ꝓpꝛie poꝛtus locꝰ ab acceſſuvẽ
toꝝ remotus vbi naues hyemant. Et facit
dtus ⁊ ablatiuꝰ in vbus.poꝛtubꝰ. Vñ Ju⸗
dicl. v. ⁊ in poꝛtubus moꝛabafß.

Poꝛꝰ.poꝛi.mimũ ⁊ ſubtile foꝛamẽ in coꝛꝑe
qð ſudoꝛ emanat. Iñ poꝛoſus.ſa.ſuʒ.i.
plenꝰ poꝛis.vm Hug. Mapᷣ. vo dicit. Po⸗
ri meatꝰ.qͥdã tranſitus.vel vię in carne vel
oſſe ſubtilioꝛa foꝛamina.
NPos podis dicũt gręci.inde nos dicimꝰ peſ

dis. MPos etiã inuenit᷑ ꝓ pot. Anð Caco.
Hoc bibe qð pos ſis ſitu vis viuere ſanꝰ.
Et cõponit᷑ cõpos.impos.pſᷣpos.Noſſum
aũt non cõponit᷑ a pos ſed a potis.

Poſitiuꝰ gradus ðꝛ eo ꝙ ponat᷑ pꝛimꝰin cõ

ꝑationis gradibꝰ.quaſi fundamentũ gra⸗
ðuũ.vel quaſi depoſitiuus.qꝛ deponit ca⸗
ſum.vt doctus.ctioꝛ.ſimus.

Poſſeſſio ᷣm Aco.C.de acqͥ.⁊ retinẽ.poſ.ẽ

coꝛpꝑalis rei detentio coꝛꝑis ⁊ ai ⁊ iurisa⸗
miniculo ↄcurrente.vel ſic. Eſt ius q̃ddaʒ
q̊ͥ aliquis rem coꝛꝑalẽ vere in ptãte hʒ. Et

ðꝛ coꝛꝑpalis rei iõ.qꝛ ſola coꝛꝑalia poſſidẽt᷑

Jnco Palia aũt dicunt᷑ quaſi poſſideri.⁊ q̃
i tradi ꝑ patientiã ⁊ vſum. Nã incoꝛꝑalie
nõ poſſunt coꝛꝑalit᷑ appꝛehẽdi.ſicut iura ⁊
ſeruitutes.⁊ iõ non poſſident᷑.c.ↄqſtus.ð

fo. cõpe.in glo.ff.de vſuca.l.ſequit᷑ · S·ſi vi

na. Et tñ ſᷣſcribun.
NPoſſeſſiões ſũt agri.fũdi late patẽtes.pub⸗

lici. puati. qs etia initio qͥſq; vt potuit occu

pauit atq; poſſedit. vñ nũcupati ſunt.
Poſſeſſiuncula.lę.di.i.pua.poſſeſſio.
Poſtela.lę.f.g.i.coꝛrigia ꝗ ſub cauda e tẽ⸗
dit᷑. ſiẽ antela ꝗᷓ ante tẽdit. Et ðꝛ poſtela q̃⸗
ſi pꝰ fellaʒ. ⁊ ãtela.q̃ſi añ ſellã.Et vᷣm h põt

dici ſic. qͥdlibet oꝛnamentũ eqͥ añ vel retro.

vel mantica ꝗ ante poꝛtat᷑ vel retro ⁊ pꝛo⸗
ducit penuk.
Poſterioꝛa.rioꝝ vocata eo ꝙ retro ſunteta

vultu auᷣſa. ne duʒ illa purgant᷑.inqnemur

—

aſpectu. Et ſunt ppꝛie ipe podex.
Poſteritas tatl.f.g.i.gꝗdꝰſbᷣſtitutõis.ſ.ꝓge

nies. vł ꝓpagatõ filioꝝ ĩ nepotes.vłnepo⸗

tũ ĩ ꝓnepoteĩ Nã poſteritaſ a nepote ĩcipit
q̃i poſtẽa ętas.łpoſteritas ſeq̃ns generatõ
Poſterꝰ.ra.rũ.i.ſeq̃ns.Et cõponit᷑ ſpoſte⸗
rus.ra.rũ.i.trãſũſus.nõ rectꝰ ñ recto dꝛdi⸗

ne diſpoſitꝰ.qñ qͥ dʒ eẽ poſterioꝛ fact ẽ pᷣoꝛ.

Poſthac ꝗ̃dã vocũ irregularis ↄgeries ſeu
aggregatio videt᷑ eſſe.fungẽs loco vni di
ctionis.i.poſt. VUñ ad HHebᷣ.iiij. Nunq; de
alia loq̃ret᷑ poſthac die. Ael hac eſt ibiſyl⸗
labica adiectio.

Poſthepthemimeris. ris.f. g. qdã ſpẽs ceſu

rę.qᷓ ꝓducit᷑ ſyllaba naturalr buis poſthe⸗
pthemimerim.i.in pꝛincipio qͥnti pedis.ſic
pheptoemimeri ĩ pncipio q̃rti vt h Qð pax

lõga remiſerat arma bona reꝑpabant.

NMoſthumꝰ.mi.⁊ hęc poſthũa qͥ vłq̃ naſcit
poſt hũationẽ pr̃is.i.poſt obitũ.⁊ coꝛ.pe.

AVñ quidã Poſthumꝰ eſt natꝰ poſt exeqᷣaſ

genitoꝛis Et virgiliꝰi.vj. Tu poſthuma ꝓ

les ⁊c. Impꝛope aũt qͥlibet ðꝛ poſthumꝰ qͥ

naſcit᷑ pꝰ teſti ſᷣm Aco.C.e.ti.poſthumꝰ
etiã ðꝛ nepos qͥ poſt humatõʒ aui natus eſt
ꝓpꝛio pr̃e ſuꝑſtite.⁊ ille ꝓpe ðꝛ nepoſthu⸗
mus qſinepos poſthumus.
Poſtica.cę.f.g.ðꝛlatẽs ingreſſus a ꝑte po⸗
ſterioꝛi. ⁊ ð a pꝰ.⁊ B poſticũ.ci.idẽ.⁊ ꝓd.
pe. Vñ Oꝛatiꝰ.Atria ſeruãtẽ poſtico falle
clientẽ.⁊ hoc poſticiũ.cij.ꝓeodẽ. Añ Da
nieł.xiij. Irruer̃t famuli ꝑ poſticiũ vłꝑ po
ſticũ m aliã lr̃am. Itẽ a pꝰ poſticꝰ.ca.cuʒ.
i. vlterioꝛ vła poſterioꝛi factꝰ. Vñ ꝑſiꝰOc
cipitiq; ceto poſtice occurrite ſamne.
Poſtis.ſtis.m.g.i.latẽs ingreſſus a ꝑte po
ſterioꝛi. ⁊ dicũt poſtes. eo ꝙ poſt oſtiũ ſtẽt
Inde poſticulus.⁊ h̊ poſtellꝰ.⁊ hęc poſte⸗
rula. lę. oia dimi.
Noſtliminiũ.nij.i.reuerſio ð exilio ad iura
ꝗ amiſerat vłius qð qͥs vẽdicat ſibi ſuꝑ re
bus ſuis poſt reuerſionẽ de exilio. Iñ po⸗
ſtliminiꝰ. nia. niũ. qͥ poſt captiuitatẽ reü⸗
ſus iura ſua ꝗᷓ amiſerat recepit. Uñ pꝛudẽ⸗
tiꝰ.ũc poſtliminio redeuntẽ ſuſcipit alto
Noſtpᷣdie.i.altera die poſt tertiã diem.vᷣm
Papᷣ. Vel ᷣm Hug.Noſtpᷣdie.i.hodie.
Poſtremꝰ.de multis ðꝛ.poſterioꝛ de duobꝰ
⁊8 a poſt.qð comꝑat᷑ pꝰ poſterioꝛ poſtre
mus. Inde poſterius poſtreme vłpoſterri
me.⁊ hec poſtremitas tatis.Et poſtremus
qñq; in vi poſitiui accipit᷑.⁊ cõꝑat᷑ poſtre⸗
mus.mioꝛ.ſimꝰ. Inde poſtreme.miꝰ.ſime
adũuũ.Et poſtremo.i.ad vltimũ.adũu.tẽꝑis

vel oꝛdianis.
Poſtridie.i.pꝰ treſ dies.⁊ ðꝛ a pꝰ⁊ triſ ⁊ die
Hoſtulatio eſt alicuiꝰꝑſonę ad dignitatẽ vł
ſocietatẽ fr̃naʒ canonica facta vocatio.vel
ꝑſonęad eligendũ petitio ꝗᷓ eligi nõ poteſt
Ael ſic ᷣm Goff.eſt gre petitio.
PHoſtulaticiꝰ.cia.ciũ.qͥ freqnt᷑ poſtulat vel
NHotẽs tẽtis.oĩs.g.i.rebꝰ late pa (poſtula᷑
tẽs. Iñ potẽtia.tię.i.valitudo firmi coꝛꝑiſ
NPotẽtatus.tus.tui.i.potẽtia vł. (vłptas.
ptãs dñatoꝛis opus ſualidduů.
Poteſtas.tatis.qð qͥs põt.⁊ id ꝑ qð qs põt
⁊ ille qͥ põt. Iñ poteſtatiuꝰ.ua.uũ.i.potẽs
vłqͥ videt᷑ dignꝰ ptãte ᷣm Hug.apᷣ. vᷣo
dicit. Mtãs ðꝛ qꝛ pateat illi qͥcqᷣd velit o
teſtas ab eo qð eſt poſſe nomẽ accepit.⁊ vt
ðꝛ in gręciſmo.Si recte dicas ſolet eẽ potẽ
tia ſani Bicq; ptãtẽ digni. da poſſe cui vis
Et nõ ꝙ ſicut ſubſtãtiuũ recipit adiectiuũ.
vt bonus hõ.ita h̊ verbũ ſũ vt ſum bonus

1 ſumus boni.ita ꝙ nullũ aliud ſubſtãtiuũ

eſt ibi neceſſariũ.⁊ hoc in pᷣma ⁊ ſcðᷣa ꝑſõa
ſed non in tertia. Uñ põt dici. Ego ptas ſũ
bonus.ita ꝙ adiectiuũ recipiat verbũ tim

ratione ſuppoſiti ↄſignati. Sʒ in tertia ꝑ⸗

ſona male ðꝛ. NPtãs eſt bonus.qꝛ verbum

tertie ꝑſonę non hʒ in ſe ſuppoſitũ finitum
Ptãtes etia vt dicit Gꝛegoꝛius vocant᷑ hi

angeli qͥ ̊ potentiꝰ cęteris in ſuo oꝛdine re⸗
ceperũt.vt eoꝝ ditioni vtutes adũſę ſubie
ctę ſint. q; ptate refrenant᷑ ne coꝛda hoiuʒ
tẽptare pᷣualeant qᷓ;tum volunt.
Potatio.onis.⁊ hęc potio.onis.ꝑ ſyncopã
Etẽ potio idẽ qð potatio vł oↄfectio ex vi⸗
no ⁊ herbis vel medicina.⁊ ðꝛa poto.tas.
PHoiis.tis.2.t.⁊ G pote.i.poſſibił vłpotẽs.
Et cõꝑat᷑ potis.tioꝛ.ſimꝰ.⁊ hęc cõꝑatõ eſt
tm ſ̃m vocẽ.qꝛ ſigtio mutat᷑.potioꝛ ei ⁊ po
tiſſimꝰ.i.melioꝛ ⁊ optimꝰ. Iñ potiter.tiꝰ.ſi
me.adu.⁊ potiſſime qũq; ponit᷑ ꝓꝑ maxime
vłpᷣcipue ᷣm HHug. apᷣ.vo dic. Potioꝛ
melioꝛ.ſuꝑioꝛ.altioꝛ.valẽtio.
Potomiũ.mij.eſt nauigiũ fluuiale tardũ et
que.qð non niſi remigio ꝓgredi põt.hinc
etiã traiectꝰ ðꝛ.extẽtus eſt eni ⁊ latus.

Pꝛagm.matis.n.g.i.cãa Inde pꝛagmatic
ca.cũ.i.cãtiuꝰ.vel cauſidicꝰ ſᷣm Hug.a
pi. etiã dic. ꝛagma gręce.latine cã ðꝛ Iñ
⁊ pꝛagmatica dicunt᷑ negocia.⁊ actoꝛ caſa⸗
rũ ⁊ negocioꝝ pꝛagmaticꝰ noĩiat᷑.
Pꝛagmatica ſanctio ðꝛ cauſa in conſiſtoris.

pꝛincipis vẽtilata coꝛã ꝓcerib ſacri pala⸗
tij. ⁊ eſt ↄſtitutio quã imꝑatoꝛ cõſilio ꝓce⸗
rũ ſtatuit ſeu ſanxit.qñq; etiã ðꝛ ↄfirmatio
in ſcriptura facta ab imꝑatoꝛe cũ cauſę co⸗
gnitione ſuꝑ ↄtractu ꝑmutationis.vt in.c.

i.de rerũ ꝑmu.in glo.Et pꝛagmaticũ ſac?
eſt pꝛincipis reſcriptũ.vt in.c.fundamẽta

de elect. li. vy.

Yi:agmaticarij ſũt qſcribunt pꝛagmaticas

ſanctiones. ⁊ alio mõ dicunt᷑ ſcrinarij vel
mgi ſcrinioꝝ.vel ſcrinioꝝ memoꝛiales eo
ꝙ adeptã ſcripturã ſanctiõis in ſcrinio po⸗
ſitã cuſtodiebãt ad memoꝛid.
Pꝛandeũ.dei.ꝗdam ona.⁊ ðꝛ a pꝛandium
NPꝛãdiũ.dij.ðꝛ qſi paratũ ab apparatu edẽ⸗
di qꝛ plura in mane ꝑant᷑ qᷓ; ĩ ſero ad come⸗

dendũ.⁊ olim ꝓpꝛie dicebant᷑ pꝛãdia oiuʒ

militũ.ſ.cibus añ pugnã.q̃ſi cito paratũ.ſʒ
nunc ðꝛ comeſtio in tertia. Inde h̊ pꝛandio
Mꝛãſoꝛiũ rij.n.g.domꝰ vłlocꝰ vbi pꝛandet᷑.
Nꝛanſus.ſa.ſũ.accipit᷑ actiue.i.qͥ pꝛãdet.⁊

tũc deſcendit a pꝛandeo.des. Iteʒ accipit᷑

paſſiue.pꝛãſus.i.comeſtꝰ ↄſumptꝰ.⁊ tunc
deſcẽdit a paſſiuo iſtius vbi.qð inuenit᷑ in
tertia ꝑſona.ſ.pꝛandet᷑ pꝛandeba.
Pꝛaſis vel pꝛaſin grecę.latine ðꝛ viride Jñ
pꝛaſis ðꝛ creta viridis.
Pꝛaſius.ſia.ſiũ.i.viridis.⁊ ðꝛ a pꝛaſis.⁊ ;
pꝛaſius.ſij.quidam lapis viridiis.
Pꝛatũ.ti.n.g.locus vbi creſcũt gramina ꝓ

na admiſtrans.⁊ ðꝛ a paratꝰ.q̃ſi paratũ.qꝛ

paruũ exigit laboꝛẽ culturę. Iñ h̊ pꝛatellũ

li.⁊ H̊ pꝛatulũ.li.⁊ H̊ ⁊ hęc pꝛatẽſis.⁊ h ſe.⁊
hH pꝛatũ pꝛati.q̃ddã caſtꝝ qꝛ herba pꝛatenſi
abundat.vłqꝛ in pꝛato fuerit ↄſtructũ.Jñ
H ⁊ hęc pꝛatenſis.⁊ h̊ ſe nomẽ gentile eſft.
Pꝛauicoꝛs coꝛdis.ois ge.dr pꝛauꝰ coꝛde vł
pꝛaui coꝛdis Vñ Ecẽ.iij.ꝛauicoꝛs ĩ illis
ſcãdaliabit᷑.h ęcẽ lr̃a antiqͥꝝ ⁊ coꝛrectoꝝ

libꝛoꝝ. Rabanꝰ tñ dic pꝛauicoꝛdius.
NPꝛauus.ua.uũ.i.malus.⁊ puſus.Sʒ malꝰ
natalr pꝛauꝰ exercitõ ⁊ vſu ⁊ ꝓdu.hãc ſyl⸗
labã pꝛa Vñ qͥdã Opto placere bonis.pꝛa

uis odioſꝰ hr̃i.qͥs niſi ſit pꝛauis nẽo placere

Pꝛeambulus.la.lũ.i.ante ambulans (põt

qð etiam põt ſubſtantiue piin.
Pꝛebẽda.ẽ ius ꝑcipiẽdi puentin eccłia col
legiata ex actiõe ꝓueniẽs.cõpetens alicui
tanq; vni de collegio.qð ius ex canõica de

ſe cendit. Non debet eni canonic' ſine ben⸗
da eb. vt in. c:relatũ.e.ti.Et ꝓcedit ex inſti

nutrimẽtis aialiũ domeſticoꝝ. Ael campꝰ
abſq; graui laboꝛe ⁊ cultura.multa grami⸗

tutione ⁊ officio.qꝛ ex h̊ͥ ꝙ fac̃ qͥs officiumn
dz pciꝑe ſᷣbendã ⁊ bñſiciũ. Itẽ benda qñ
qᷓ; capit᷑ large ꝓ iure qð alicui nõ tanqᷓ; de
collegio.ſed rõne miſterij.officij.pauꝑtat⸗
vel vtilitatis ↄcedit᷑.vtẽdo ⁊ fruendo i vi
ta ſua certis rebus eccłię vt redditibꝰquos
canonici recipiũt vel alij. Et laici maxime

nobiles hũt tales pᷣbendas.

Pꝛebẽdariꝰ.ria.riũ.qð ꝑtinet ad pbendaʒ.
Pꝛebẽdariꝰ.rij.qͥ bẽda dat.łpotiꝰ qͥ rcipit

Pꝛebendula.lę.di.i.ꝑua ſbenda.
NPꝛebendicula.lę.di.i.pua pbenda.

NPꝛecarius.ria.riũ.i.pᷣcabilis. Ael pᷣcariu,
dꝛ qð pᷣce obtinet᷑.quaſi pᷣcadiũ.qꝛ pᷣce au⸗
dit᷑.⁊ videt᷑ potiꝰ etymologia. qᷓ; cõpoſitõ
Iñ pcarie aduũ.i.pᷣcabiłr vel ꝑ pᷣces. Et ꝓ
eo ſepe iuenit᷑ pcario. Vñ terẽtiꝰ i Eunuc.
ZJam vel pcario fac.tradas ᷣm Hug.papᷣ.
vo dicit. Oꝛecariũ eſt. cum pᷣce creditoero
gat᷑ ⁊ ꝑmittit debitoꝛẽ in poſſeſſionẽ fundi
ſibi obligati demoꝛari ⁊ fructꝰ caꝑe.dictũ

quaſi pᷣcadiũ.qꝛ pᷣce audit᷑.

Pꝛecariũ ſᷣm Aco. in ſü.eſt id qð pᷣcibꝰ vtẽ⸗
dũ ↄcedit᷑ petẽti.tamdiu qᷓ;diu patit᷑ q̊ con

ceſſit. Sed ſᷣm Goff.ẽ illud pignus obliga⸗

tũ creditoꝛi.⁊ a creditoꝛe ipᷣi debitoꝛi ↄceſ⸗
ſũ ⁊ vtendũ.qᷓ;diu patit᷑.⁊ ꝑmittit qͥ ↄceſ-
ſit. vt ẽ tex.i.l.j.ð pᷣca.ff. vbi diẽ Aulpanꝰ
ꝙ h̊ genus libertatis ex iure gẽtiũ deſcẽdit
Er ſubdit ibidẽ.D.iffert aũt pᷣcariũ a dona
tione.qꝛ qui donat ſic dat vt nõ recipiat il⸗
lud qð dat.ſed qͥ pꝛecariũ ↄcedit.pᷣmo ſic
ↄcedit vt recipiat qñũcunq; placebit. Apᷣ⸗
cariũ eſt ↄtractus int᷑ dñm ⁊ colonũ.⁊ ẽ cõ
tractus gratuitus ⁊ ſitis cõmodato intm̃
vt quida dicerẽt hos ↄtractꝰ nõ differre ni
ſi v̈bis. q tñ etiã differũt in re. Na lʒi mul⸗
tis ↄueniãt pᷣcariũ ⁊ cõmodatũ differt tñ pᷣ
cgriũ a cõmodato.nã cõmodatũ fit ad cer⸗
tũ vſuʒ.nec põt reuocari niſi vſu expleto.
Nꝛecariũ vero qñcunq; placuerit põt re-
uocari. Itẽ pᷣcariũ qñq; ðꝛ ↄtractꝰ de quin
quẽnio ĩ qͥnquẽniũ reuocandꝰ Et ſi qnquẽ
nio elapſo ſub taciturnitate ſtereat᷑.tiũc re⸗
uocari intelligit᷑ tal ↄtractus Dr aũt pᷣcari

um iõ.qꝛ eſt ↄtractus ad pᷣces factus.

NPꝛecaria ðꝛ donatio ad pᷣces facta vſq; ad
moꝛtẽ recipiẽtis.xij.q.ij.ſepe.x vj.q.iij.cle
rici. Et eſt ↄtractꝰ ille affinis emphiteoſi.
Itẽ pcarię dicunt᷑ qdã pſſtationes ſeu ↄceſ⸗
ſiones vſufructꝰ ad pᷣces facte in recõpen⸗
ſatõem eius ꝓpꝛietatis ꝗᷓ dat᷑ eccłię. cuius

foꝛma habet᷑.x.q.ij.pᷣcarie.

Pꝛecatoꝛ.toꝛis.i.rogatoꝛ Iñ pᷣcatrix.tricl.

,/ů
= *

222è
=

—
—
—

—— ==

Et pd.pe. Añ Augu.Adhibe p̃catoꝛes.iĩ

Pꝛecẽtoꝛ toꝛis.m.g.qͥ in ecclia (rogatoꝛes
vocẽ mittit ĩ cantu.ſ.pꝛincipalis cantoꝛ.
Mꝛecẽtꝰtus.tui.i.dignitas vł ptãs pſcẽtoꝛiſ

Pꝛeceps.pitis.oĩs.g.qͥ cadit capite inclina

to ⁊ coꝛꝑe ſeqnte.⁊ coꝛ.pe.gti.hᷣceps etiaʒ
ðꝛ hõ oia ſine mõ.⁊ cum ꝑiculo faciens.
Pꝛeceptoꝛ.toꝛis.ãpcipit vł męr̃ vł doctoꝛ

⁊ð aſcipio.pis.⁊ h̊ pceptus.tus.tui.⁊ ß⸗
ceptoꝛiꝰ.ria.riũ.qð ſcipit᷑.

— —

Pꝛeęceptũ.ti.n.g.i.mandatũ.⁊ ðꝛa ſcipio.

pis. Et ſᷣm Pap̃. hcepta ſũtꝗ an aliqd fa⸗
ciendũ ſit.an nõ faciẽdũ docẽt.Et nõ ꝙ de

cẽ ſũt ſᷣcepta decalogi.ꝗ ↄtinent᷑ ĩihis vᷣſi⸗

bus. Idola ſꝑne.dei nò ſit tibi nomẽ inane
Sabbata ſctinces.hẽas ĩ honoꝛe parẽtes.
Nõ occiſoꝛ eris.męchꝰ.fur.teſtis iniquus
Nõ alij nuptã. nec rẽ cupias alienõ.
Pꝛecidaneꝰ.nea.neũ.i.aptꝰ ad ſcidẽdũ.

Pꝛeciniũ.nij.i.laus alicꝰ rei.łlaus añcedẽs

Pꝛecioſus.ſa.ſũ.i.multũ pᷣciũ valens ⁊ dr

aßciũ. VUñ pcioſi lapides dicti ſũt.qꝛ cha⸗

re valent. ſiue vt a vilibꝰ diſcerni pñt.ſiue
qꝛ rari ſunt.oẽ eni qð rarũ eſt magnũ 2 pci
oſũ vocat᷑ Nñ.j. Regl.iij.Sermo dñi erat
pcioſus.i.rarꝰ. Inde pᷣcioſitas.tatis.

ꝛecipiciũ cij.pᷣrupta foſſa vel rupes.

—

Mꝛecipuꝰ. pua.puũ.i.maximꝰ.pᷣmus.ſigła

ris ſenioꝛ.m Papᷣ̊.

Pꝛeciſio.onis.f.g.i.añciſio.Iteʒ pciſio eſt
qdã coloꝛ ⁊ eſt cũ dictis qbuſdã qð ↄceptũ

relinquit᷑ in audientiũ iudicio. Vñ grecd.

Cõcipe ↄceptũ cela hciſio fiet. vt te ñ ęequũ
certamẽ ponere mecũ. Munqͥd ego recolo

qð tu feciſti.ſʒ dicere nolo Ułpciſio fit cum
qs vᷣba in aĩo ↄcipit ⁊ loãndo interrũpit.
NPꝛeciũ.cij.n.g.illud qð ꝓre aliqua emen⸗
dat. dictũ a pꝛex pᷣcis qꝛ cum pᷣce ſolet dari
Indepciolũ.li.di.i.ꝑuũ pᷣcium.
Pꝛecliuis.uis.i.inclytus.valde głioſus.nã
grece cleos. ðꝛ latine glłia.vᷣm Mapᷣ. ug.
vo diẽ A pᷣcluo.is.ðꝛ h̊ ⁊ hęc pᷣcliuis.uis.i
celticꝰ.nobił.valde fulgẽs.⁊ ꝓdu.cli.
Pꝛeco.onis.m.g.qͥ ãdꝗ pᷣconatu aliqd ãnũ⸗

„

ciat.⁊ ðꝛ a pcino.nis. Nelp̃ co etiã ðꝛ mer⸗

catoꝛ.qͥ qda pᷣconatu inuitat ad merces ſu⸗

as emẽdas. Inde hic ſᷣconatus.tus.tui.ta

lis annunciatio.
NPꝛęcocia.cię.genꝰ vini vel vuaꝝ ⁊ ðꝛa co
quo.q̃s.q̃ſi pcoqua.qꝛ añ alias ſole coquit
⁊ citius ad maturitatẽ venit.Et eadẽ ðꝛpᷣ⸗

coqua.ꝗᷓ.Et hic pſᷣcox.cis.Sed.a gręcis ðꝛ
lageos·eo ꝙ velociꝰ currat ad maturitateʒ
vtlepꝰ.⁊ pot declinari mobilłr ſᷣcoquꝰqua

quũ .i.ſᷣ alijs coctũ ſᷣmatuꝑ p̃ caloꝛe ſoł co⸗
ctũ. Vn pᷣcoq̃ ficꝰ vel vua ᷣm Hug. Mapᷣ.
vo diẽ. Pꝛecocię genꝰ vuaꝝ dicte quaſiſᷣ⸗
coque.qꝛ ante alias matureſcut.
Pꝛeconiũ.nij.neu.ge.⁊ h̊ pconat.tus.tui.
i. annũciatõ pᷣconis. Itẽ pconiũ ðꝛ laus vł
annũciatõ laudis.ponit᷑ etiã qñq; ſimplici
ter ꝓ annunciatõe.ſed ꝓpꝛie in bono.
NPꝛeęcoꝛdiũ dij.n.g.qͥdda iteſtinũ.⁊ ðꝛa pᷣ.⁊
coꝛ. eo ꝙ pᷣſit coꝛdi. Iñ h̊ ⁊ hec ſᷣcoꝛdial⁊ B
le qð qnq; ponit᷑ ꝓ intimo ſecretoq; ⁊ fami
liari.vᷣm lug. IJlidoꝛꝰ vo dic̃.pᷣcoꝛdia ſũt
loca coꝛdi vicina.qͥbꝰ ſẽſus ꝑcipit᷑.dicta ſic
qꝛ ſit ibi pncipiũ coꝛdis ⁊ cogitatõis.
Pꝛecurſoꝛ.ſoꝛis.ancedẽs pᷣueniens.
Pꝛeda.deę.f.g.eſt cum aliena violent᷑ rapiũ
tur. Et ᷣm Hug.pda eſt de vicinis ⁊ ↄfede
ratis. Rapina de hoſtibꝰ. vel ᷣda de tota
