cis naſci ꝑhibet᷑ ſi lacte mellico eoꝝ ſemen
infundaf. M
Cucumerariũ.rij.n.s. locꝰ vbi cucumeres
abundant ⁊ ᷣuant᷑ Iñ cucumerarius.rij.
m. s. ⁊ hec cucumeraria.qͥ velꝗ eos cuſto⸗
dit vel vendit. Uñ Eſa.j.Sic̃ tuguriũ in
cucumerarriio).
Cucurbita.tę.f.p.pe.coꝛ.ðꝛ qꝛ ſit fructu ro
tundo ⁊ folijs vt cucumer vſuał.ſʒ ſcipue
agreſtj cucurbita.ꝗᷓ ⁊ coloqntida ðꝛ ſcᷣm
Hugl.Napᷣ.vo dicit. Cucurbita.i.vuca⸗

ra quaſi ſpeciem cucumeris habet.Eſt au

tem frigida humida. Cucurbita etiaʒ eſt
ventoſa vnde trahit᷑ ſanguis. 3 .

Cudis.f.t.i.malleus

Cuias.cuiatis.ↄ.t.eſt interrogatiuũ poſſeſ

ſiuum.infinitũ.relatiuũ.gentile.⁊ patriũ.
⁊æ deriuat᷑ a cuius.a.ũ.Et hʒ ꝗrere de gen

te vel patria. tñ ſimul ⁊ ſeł nõ põt quęrere

de vtroq;.Ad qð pñt reſponderiiſta duo

ꝓnoĩa nr̃as ⁊ veſtras.vt Cuias eſt iſte.e

ſpõdet᷑ nr̃as.i.de nr̃a gente vel patria.vel
pñt rñderi noia gẽtilia ſeu patria. vt rho⸗
manus.italicꝰ.vel ſpecificantia gentẽ. vel
patriã poſita in ablatiuo caſu cũ hac pᷣpo⸗

ſitione de. vt Cuias eſt iſte. rñderi pot de

.

Cuius.a.ũ.deriuat᷑ ab h̊ gtõ

Tuſcia.de bononia.Et circũflectit᷑ in fine
cuias.qꝛ olim dicebat᷑ h̊ ⁊ hęc cuiatis.⁊ h
te.qð penul.circũflectebat.

cuius. ⁊ eſt in

finitũ. interrogatiuũ.poſſeſſiuũ.relatiuuzʒ
Et differt a cuius gtõ.qꝛ cuiꝰ.a.ũ.poſſeſſi⸗

uum eſt. ⁊ acuit᷑ in fine.⁊ tenet᷑ cõcoꝛdare

Cuũ ſubſtãtiuo in tbꝰ. Vñ Virgi.in buccoł.
Bic mihi Bameta cuiũ pecꝰ an Melibei

Sed gtũs cuius nõ acuit᷑.⁊ eſt pᷣmitiuum

⁊nõ reqᷣrit ᷣdictã ↄuenientiã accidentiuʒ

Itẽ ad interrogationẽ factaʒ ꝑ cuius.a.ũ.
debẽt rñderi noĩa vel ꝓnoĩia poſſeſſiua.vł

gtũs ſpeciſicãs poſſeſſoꝛẽ.vt cuiũ eſt iſtud
mscipiũ.rũdet᷑ petrinũ.meũ.mei.martini
Culcitra.rę.f.p.pe.coꝛ.ðꝛ a calco. q̃ſi calci⸗

Culia.nę.f.p.pe. ꝓð.ðꝛa coqͥna ꝑ diminu⸗

tra qꝛ calcat᷑.i.farcit᷑ plumis.vel ðꝛ a colo
lis.qꝛ colit᷑ diligenti cultura

Culex.cis.m.t.eſt aial puũ volatile dictus

ab aculeo.qͥ ſanguinẽ ſugit.Culices nõ tã
gũt hoĩeʒ ſi abſinthio cũ oleo cocto ſe ꝑun
gat.⁊ coꝛ.li. Vñ Auroꝛa.Diſcurrunt culi
ces hoĩem turbando quietum.

tionẽ. Ael vt dicit Priſcianꝰ in.iiij. libꝛo.

de denoĩatiuis. a coquus ðꝛ hęc coqͥᷣna et
culina. ⁊ pðᷣ.li. Uñ Juuenał.Centũ cõui
uę ſequit᷑ ſua quęq; culina. Papias dicit.
Culina vel coquina locus coquẽdi a coq;
dicta qͥ eſt artifex coquendi.

Culla.lę.fę.p.eſt gen⸗ veſtis monachoꝛuz.
Inñ ullula.f.p.i.parua culla. Et cullatus

à. ñj.i. culla indutus. Et hęc cuculla idem

qð culla. Iñ cucullatꝰ.a.ũ. Alij dicunt ꝙ
cuc ulla ſit dimi. a cella.quaſi minoꝛ cella
vel caſa.alij vero a culla dicunt quaſi mi⸗
noꝛ cula.
Culleus.lei.m.s.eſt qͥdã ſaccus de coꝛio.in
quo dãnati inſuebant᷑.ſ.q̃ͥ pr̃em vel mr̃em
vel fratrẽ occiderant.vel patriã ꝓdiderãt
vel aliud magnũ ſcelus cõmiſerãt.⁊ cũ dã
nato includebant᷑ ſimia.ſerpens ⁊ gallus

leolus.li.i.paruus culleus.
Culmẽ.minis.m.it.i.ſũmitas tecti.qꝛ tecta

gallinacius. canis. ſicin mare vel etiaz
in flumen vicinũ ſᷣm qlitatem illiꝰ regiõis

pꝓiciebat᷑.at tunc canis ſimiã. ſimia gallũ
gallus ᷣpentẽ ꝑſequebat᷑.donec vᷣpens ꝑ
os vel ꝑ podicẽ damnati intrare cogebat᷑.

⁊ ſic magnis pęnis affligebat᷑. Vñ June⸗
nalis.Cuius ſupplicio nõ debuit vna pa⸗

rari. Simia nec ſᷣpens canis nec culleus

vnus.Et ðꝛa claudo.dis.vel ðꝛ ab occulo

lis.quaſi occuleus. De p̃dicta pena ðꝛ ĩ.l.

vnica.C.de his qui pa.vel li.occi. Ałcul⸗

leus eſt ſaccus in quo poꝛtat᷑ triticũ.⁊ ma

xime de coꝛio ꝗ ſupꝛaponit᷑ equo. JIñ cul⸗
leatus.a.ũ.i.in culleum miſſus.Et hic cul

domox apud q̃ſdam culmo cooꝑiunt᷑ Jñ

culmineus. a. ũ.
CQCulmites.n.g.płis.nu.pe.coꝛ.i.diuites.q

ſibi diuitias accumulant.

Culmus.mi.m.s.eſt ipᷣe calamꝰ ſpicę qui a

radicibꝰ naſcit᷑.licet ⁊ culmꝰ qñq; inuenia

tur ꝓ ipo folliculo vñ ſpica exit.vł qñq; ꝓ

ipᷣa ſpica.⁊ ðꝛ a calamo q̃ſi calamꝰ. Ande
beccoloma.mę.i.calamꝰ cũ ſpica ſua
Culpa.pę.i.noxa.crimẽ.mala fama.repᷣhẽ

ſio. Et viðꝛ deriuari a cello.lis.qð nõ eſt ĩ

vſu.eo ꝙ ꝑcellat ⁊ ꝑcutiat hoĩiem. JIñ h et
heęc culpabilł.⁊ h̊ le.⁊ hęc culpabilitas.ta⸗
tis. Jude etiam culpulula.lę.dimi.i.par⸗
ua culpa. . S

Culponeus.nei.m.sS.calciamentũ ruſticoꝝ
amplũ ⁊ latũ.qð alio noie ðꝛ pero.onis.
Culter.tri.m.S.ðꝛ a colo.lis.qꝛ añqᷓ; falces
eſſent reꝑte.vites ⁊ arboꝛes cum cultellis
putabant ⁊ colebant. Inde cultellus.id ẽ
paruus culter. “

Cultrũ.tri n. s. i. patella. Añ Culter cultel

lus ſit tibi cultrũq; patella.
Cultus.a.ũ.ſᷣm Mapᷣ.i.oꝛnatus.aptatus.
ſed cultus. us.ui.i.religio.quam credẽtes
exhibemꝰ. Et cõponit᷑ cũ in. vt incultus.

2 qñ incultus idem eſt qð nõ cultꝰ ẽ nomẽ.
ſed incultus.i.inhabitatꝰ participium eſt

ab incoloꝛ. leris.

Culus.li.m.S.i.anus ani.⁊ ðꝛ culus ãſi cur

rus.eo ꝙ ꝑ eũ interioꝛa diſcurrant.

Cumba. be. f. p. ⁊ cymba.bę.i.ima pars na

uis ⁊ vicinioꝛ aquis.ſic dicta.qꝛ aqͥs incũ⸗
bat. Vñ ⁊ ipᷣa nauis ⁊ ſᷣcipue parua qnq;
ðꝛ cumba ſiue cynlba.
Cuminũ.ni.n.s.pe.ꝓð. latine ðꝛ ciminum
gręce herba qdam eſt. vide ſupꝛa ciminũ.
Cumulus.li.i.ſũmitas ⁊ aliqꝝ coaceruatõ

a

P
de

chi
ki
ha

1.
es
.

ini.

Cunctipotẽs.pe.coꝛ.i.deꝰ cuncta potẽs.

Lunctitenẽs.tis.pe.coꝛ.i.cũcta tenens.
Cunctꝰ.a.ũ.i.vniũſus.vel collecta in vnuzʒ
vniũſa multitudo.q̃ſi cunneꝰ.eo ꝙ oẽs in
vnũ coeant.Cũcti em dicunt᷑ oẽs cũ cũcti
ignotũ eſt.ignoti nulla cupido. Pro fſilio
cti. ⁊ ſcribit᷑ ꝑ u. in pᷣma ſyllaba. Inuenit
etiã contꝰꝑ o.vide ſupꝛa cõtꝰ. Itẽ decliat

ſunt ⁊ ſimul faciũt.alit᷑ dicunt᷑ oẽs ⁊ nõ cũ

heęc cũcta.tę. Vñ qͥdam. Proſpicito cun⸗

cta ſi vis bñ dicere cuncta.
Cuneus.nei.m.S.i.collecta in vnũ milituʒ
vel peditũ multitudo. Vñ qͥ in vnũ coeũt
Dicunt᷑ cuneꝰ.q̃ſi couneus.eo ꝙ in vnũ co
eant ⁊ cogant᷑ oẽs.Cuneꝰ etiã ðꝛ quoddaʒ

inſtrm ligneũ ad findẽdũ ligna.⁊ ad firmã

dum ſtilũ in ferramẽto aliqͥ. vel alia re ſiłit
a coeo.eo ꝙ coeat in ſummitate. vel qͥa ſui
interpoſitione diuerſa faciat coire vł coar

ta ri.Ad cuius ſimilitudinẽ dicunt cuneuʒ
in exped itione dici.

CLuniculus.li.m.s.idẽ eſt qdð cuneus.ſ.via

occulta ⁊ ſubterranea. Iñ h cuniculus.li.
pe.coꝛ.qddam aimal in ſubterraneis habi
tans cauernis.vel ðꝛ cuniculus q̃ſi canicu
lus.eo ꝙ canũ indagine capiat᷑. Hic cuni⸗
culinus.a.ũ.poſſeſſiuũ.vt cuniculineę pel⸗
les. Itẽ cuniculus eſt qðdam genꝰ machi⸗
narũ caute ad vrbes capiendas inuentuʒ.
Ael eſt caſtrũ ſub terra factũ inſtar cunoꝝ
Vñ Ambꝛo.ſuꝑ Egeſippuʒ. Joanneſ pᷣn
ceps.ſeditionum cuniculũ ſuffodit. Et po
teſt intelligi cuniculus tam via illa ſubter⸗

ranea qᷓ; machina in ea facta.naʒ hmõi fo⸗

ueę ſubterraneę ſepe fiunt ad capienda op

A382 a culmus. In cumuloſus.a.ũ.i.plenꝰ
cumulo. cumuloſitas. tatis.
CLuna.nę.f.p.q̃ſi cyna.i.lectulꝰ vbi pueri ia
cere cõſueuerũt. Idem ⁊ alio noĩe ðꝛ Cre⸗
pundiuʒ. ⁊ ðꝛ ſic.qꝛ partui ſolet adhiberi.
vel qꝛ puer iacet in ea cinctꝰ. Cuna etiaʒ ð?
dea paganoꝝ.ꝗᷓ cunã ðꝛ infanti admiſtra⸗
re. Iñ h̊ cunabulũ ðꝛ tꝑs in quo puer iacʒ
in cunabulo.⁊ cõponit᷑ incunabulum ideʒ
guod cunabuullll.
CLuncta tę.i.moꝛa.⁊ ðꝛ a cunctꝰ.a.ũſi. Vndðd
Cato. Pꝛoſpicito cũcta tacitꝰ.qð qͥſq; loqd
tur. Nõ põt h̊ cuncta eſſe płis numeri ⁊ ac⸗
cuſatiui caſus.qꝛ ↄſtructio eſſz incongrua
Eſt ̊ cũcta ablatiuꝰ ſingularl.⁊ eſt tal ſen⸗
ſus. Tu tacitꝰ ꝓſpicito id qð qͥſq; loquae
pPpſſpicito dico cũcta.i.ꝑ cunctã.i.moꝛã.añn
des reſponſum.vt intelligas qð ðꝛ.qꝛ q
pðus reſpondet qᷓ; audiat.ſtultuz ſe eſſe de⸗
monſtrat ⁊ cõfuſione diglnum. mihi cupidenarij.
Lupidineꝰa. ũ.i. voluptarius.

piaas.
Lunnus.ni.m.s.ð a cunio.nis.qð ideʒ eſt
dð putreſcere vel ſtereus facere.⁊ eſt vas
mulierũ. Iñ cunnulus.idem.

Cunus.ni.m.s.i.foꝛamen.occulta via.⁊ ſᷣ

terranagg.
Cupedia. dię.f.p.i.cupiditas edẽdi ⁊ bibẽ

di. 182 a cupidus. AUñ Alugꝰ. in. li. ð doc.
chriſtiana. Fieri põt vt ſine aliqͥ vitio cu⸗

peldieę vel voꝛacitatis pᷣcioſiſſimo cibo ſa⸗

piens vtat᷑. Iñ cupedioſus.a.ũ.i.ſuꝑbus
vel cupidus. H

⏑

Cupes.cupiũ.płis nu.i.cibi lautioꝛes vnð

põt oriri cupido ᷣm hugl. Map. dic. Cu⸗

pes faſtidioſus.ſuꝑbus.cupidus .
Cupidenariꝰ.rij.m.s.i.ðnarioꝝ cupidꝰ ſit
mercatoꝛ.vel adiectiue põt deriuari cupi⸗
denarius. a.ũ.i.cupiẽs denarios. Vñ Te
rentius in eunucho.Concurrũt lęti obuiã

Cupido.dinis.ꝓ cupiditate vłauaricia eſt
ge. f. ſz ꝓ filio venerj.ſ.deo aniorl eſt. g. m.
Et ꝓ ambobꝰ ſiãtis illis ꝓducit pi. VUnð
ꝓ cupiditate in Ouidio de arte. Qðõ latet

veneris in Ouidio de reme. MParce tuum
vatem ſceleris damnate cupido. Inuenit

etiã cupido dtũs vel ablatiuꝰ de cupidus
g.iu. ⁊ ſic coꝛ.pi. AUñ Ouið.in epi.A iuue⸗

ne ⁊ cupido credat᷑ reddita vᷣgo.Et ſic re⸗
pitur in tribus ſigtis. Ande. Ipᷣe cupido
nocet multis cupidoq; cupido.
Cupidus.a.iũ.i.auarus.ſʒ cupidꝰ in acqui
rendo.auarꝰ in retinẽdo. Inð cupidulꝰ.i.

galiquantulũ cupidus.

Cupla.plę.f.p.ðꝛ a copulo.as.Et ſunt Cu
plę ꝑtes ędiſicioꝝ ſic dictę.qꝛ copulant int
ſe luctãtes. Luciãtes ſimilit᷑ ſunt ꝑtes ędi
ficioꝝ ſic dicti.eo ꝙ erecti inuicẽ ſe teneat
moꝛe luctanti,i.
Cuppa.peę.idẽ eſt qð doliũ. Vñ Lucanꝰ in
iiij. Manq; rateʒ vacuę ſuſtentant vndiq;

eupſuueees. .
Cura.rę.f.p.i.ſollicitudo.anxietas.aũt

ðꝛ cura q̃ſi coꝛ edens.vł coꝛ vrẽs.vel qſia
coꝛde ruẽs.vel coꝛ agit ãs etymo.eſt nõ cõ
poſitio. Differt tñ curaa ſollicitudine. qa
ſollicitudo moderata eſt ⁊ tempoꝛal.ſ̊ cu⸗

ra ſine moderamine eſt. Item cura eſt me⸗

dicina. Unde. Cura fugit moꝛbos ⁊ auaꝝ
ectuts achurtt
uratoꝛ. torl. m. t. ð qͥ curã fert de pueri qͥ
eiꝰ ętat ſunt. vt ſua negocia adminiſtrare

non pñt. Vel qͥ curã alicuius gerit defen⸗

dendo ipᷣm a ptoꝛe ᷣm leges legitime datꝰ

NDYel qͥ res adoleſcentis admiſtrat. Et dif⸗
fert a tutoꝛe.qꝛ curatoꝛ dat᷑ pᷣncipaliter re⸗
bus.⁊ ſecundario ꝑſonę. Tutoꝛ vo pᷣmo
⁊pᷣncipaliter dat᷑ ꝑſonę.⁊ ſecũdario rebꝰ
vel patrimonio““
Curculia.lię.f.p.Et curculias vocãt nautę
funes qͥbus in tempeſtate vtunt᷑ ᷣm hug.
NPaßp̃.dicẽ. Curculias nautę ſuo moꝛe vo⸗
cant funes qͥbus in tẽpeſtatibus vtuntur.
Curculio.onis.f.t.q̃daʒ vᷣmis qͥ comedit le
gumina. ⁊ ðꝛa gutture.qꝛ pene nichil alið
eſt qᷓ; guttur.q̃ſi em totus ↄſtat in gutture
Et h̊ nomẽ vitioſe inuenit᷑ ſcriptũ ꝑ g.cuʒ
certũ ſit eſſe ſcribẽdũ ꝑ c.ſ.curculio.ſʒ h er
roꝛ ꝓceſſit a deriuatiòe facta a gutture Di
citur em curculio.quaſi gurgulio a guttu⸗
re.⁊ hinc facta tranſlatiõe curculio ðꝛ pꝛia
pus Cum em̃ pᷣapus eſt inflatꝰ eſt ſimilil⸗
i vmi.Totus em viðꝛ cõſtare in gutture.
⁊ fere nihil aliud eſſe viðꝛ niſi guttur ſcoᷣm
Hugl. Papᷣ.dicit.Curculio vᷣmis frumẽ⸗
ti vel fabę. Inde curculiunculus.li.dimi.
id eſt paruus curculilo.
Curia.rię.f.p.eſt locꝰ vbi reddit᷑ ius.vłha
bitatio pᷣncipis.⁊ ðꝛa cura.qꝛ ibi freqnẽs
cura eſt ⁊ ſollicitudo de rebus admiſtran⸗
dis. Be curia dicit q dam. Curia curaꝝ ge
nitrix.nutrixq; maloꝝ. Inuictl victos in⸗
honeſtis ęquat honeſtos. Et eſt ibi qͥdam
coloꝛ rhetoꝛicus q̊ͥ ðꝛ agnominatio Itẽ cu
ria.i.meretrix. Uñ.Curia ius curat mere⸗
trix eſt curia dicta
Curiał...t.⁊ G le.qͥ eſt de curia.vł ꝑtinens
ad curiã. vel res curię. Item curiał ðꝛ ille
geſt in officio curię vel iudicis obnoxiꝰ.i.
obligatus.⁊ adulat᷑ pᷣncipibꝰ.di.xxx vij.
nõne. Vñ curiales dicimꝰ oẽs qͥ quacunq;
conditione obligati ſunt curię alicuius pu
blice poteſtatis.ſiue milites ſiue aduocati
ſint.ſiue iudices.ſiue officiales. ſiue hiſtri
ones.⁊ bꝛeuit᷑ q cunq;.ſiue habentes offi⸗
cium honeſtũ ſiue inhoneſtũ
Curio.onis.m.t.qͥ eſt de curia.⁊ cõponitur
cũ de. vt decurio. Curiones etiã dicunt᷑ qͥ
accipiunt curã de plebe ⁊ ciuilia officia ꝓ⸗
curant ⁊ exequunt᷑. Idem ⁊ decuriones ⁊
curiales dicti ſuut

Curioſus.a.ũ.i.facetꝰ.dicax.vrban⸗ Iteʒ

Ppfpᷣe curioſus ðꝛ qui vitã alioꝝ inueſtigat
⁊ ſua iterioꝛa igꝛat. Inñ curioſitas.⁊ ſumi⸗

tur ꝓ ſubtilitate nimia cura exq̃ſita. de re⸗

Currax.o.t.i.velox ⁊ curſu potẽs.Iñ cur⸗
raculꝰ.la.lũ.i.aliq;tulum currax vł velox
Curriculũ.li.n.s.i.ꝑuus curſus.vel tẽpis
curſus.ſiue ſpaciũ.vel etiã ipᷣm tꝑs.qꝛ nõ
ſtat ſed currit.vel locꝰ ſiue ſpacium in quo
fit curſus vel officiũ currendi. Et ablatiuꝰ
ſingularis huiꝰ nois ſcʒ curriculo ponitur
aduerbialit᷑ ꝓ cito vel celerit᷑. Añ Plaut⸗
Licet nos abire curriculo.Et Terentius.
Percurrere curriculo.Sed vᷣm HHug.me
lius eſt vt h̊.⁊ ibi ten eatur in vi ablatiui.⁊
ponat᷑ ꝓ curſu.vt ſit ſenſus. Curriculo.i.
cito curſu.
Curritis.tis.i. Juno.⁊ ðꝛa cura.qꝛ crede⸗.
bat᷑ curã gerere ppło.vel poti⸗ ðꝛ a curruſ
qꝛ Juno vtit᷑ curru ⁊ armis. Eſt eniʒ dea
belli ptegẽdo ppłm Et ꝓð.pe.UVñ Mar
tialis. Curriti debẽt memoꝛare bellantes.
Currus.rus.rui.qðdã genꝰ vehiculi. Inð
curriculus.i.paruus currus
Curſilis.2.t.⁊ h le.pe.coꝛ.i.ad currendum
facilis. “
Curſio.onis.f.t.eſt ipᷣe actus currennii.
Curſoꝛ.oꝛis.m.it.ðꝛ a curro.vt curſoꝛ dñi
ape.
Curſꝰ.us.ui.ẽ velocitas pedũ.⁊ ðꝛa crure.
Curruca.cę.f.p.eſt ꝗdã auis.ꝗ̃ᷓ aliẽos pul⸗
los educat vłnutrit.⁊ ðꝛ a cuculꝰ.eo ꝙ dũ
cuculus eius oua ſoꝛbeat ſua relinquens.
curruca tãdiu ea fouet. ⁊ pullos natos e⸗
ducat donec filij inde nati ⁊ excreti eaʒ cur
rucam comedãt. Vñ ⁊ curruca ðꝛ ille qui
cũ credat nutrire filios ſuos.nutrit aliẽos
Hec eadem auis linoſa ðꝛ.
Curulł.m.t.eſt ſedes conſulũ vel ſᷣtoꝛum et
eędiliũ.⁊ ð curułq̃ſi currulis.qꝛ ĩ curru fe
rebat᷑. Iñ h̊ ⁊ hęc curulis.⁊ h le.adiectiuũ
Et h̊ ⁊ hęc curulis.qͥ ex dignitate ſedet in
tali ſede.Et coꝛr.pᷣmam.ſʒ ꝓð.pe. AUnde.
Poſſidet hanc ſedẽ pᷣſul pᷣtoꝛq; curulem.
Cuſpis.dis.f.t.ðꝛ ꝓpe poſterioꝛ ꝑs haſtę.
1ðꝛ a ceſpite quaſia vᷣgulto.Dicit᷑ m qñ⸗
qᷓ; cuſpis ipᷣa haſta.qnq; ſummitas haſtę.
qñq; haſtile amentatũü.
Cuſtos.dis. .t.i.ᷣuatoꝛ.paſtoꝛ.ꝓcuratoꝛ
Iñ hec cuſtodia.dię.⁊ cuſtodela.lę.pe.ꝓp
du. in eodeʒ ſenſu.Et h̊ cuſtodiariꝰ.⁊ hęc
cuſtodiaria. idem qð cuſtos.
Cuſtodia eſt exhibitio reoꝛum.vt diẽ Aco.
Scõm legiſtas eſt cuſtodia ꝗᷓ fit in carceri⸗
bus publicis. ⁊ etiam pꝛohibet carceres p
atos. vtpoter.f. C. æe pꝛiua. carce. mi⸗
Cutis.tis.f.t.i.pelł.⁊ ðꝛa cote gręce quod

de
N
1.
15

e.
w.
.
a
Ni⸗
h
⸗
neß

ſonat inciſio. Sʒ pellis dꝛ qꝛ extraneas in⸗

iurias coꝛporis tegendo pellit.NPelł vero

detracta iam ðꝛ.Coꝛiũ a carne quã tegit ſʒ
hH bꝛutis aialibus eſt ꝓpꝛiũ. Cutis vo ðꝛ.
qꝛ pᷣmam inciſionẽ patit᷑.⁊ coꝛ.cu. Unde
Birrhia. Pena tenet ſtimulos innouatil⸗
la cutẽ. Iñn cuticula.lę.i.parua cutis
Cuticus.a.ũ.i.ſtu pratus.corꝛuptus.⁊ ða
cutis.⁊ cõ ponit᷑ cũ re vt recuticus.a.ũ.in

eodem ſenſu. vł qͥ retrouerſam habʒ pellẽ=

mẽbꝛi virił. Vñ repercutici ꝓpᷣe dicunt᷑ iu
dei.q̃ſi retro habẽtes cutem.i.circumciſi.
Carẽt em̃ anterioꝛi pelle virił mẽbꝛi. Vñ
Martialis ad ſuã vxoꝛem ait. Nec recuti
coꝛum fugis inguina iudęoꝝ.Et Merſius

Recuticaq; ſabbata pelł.Et vocauit ſab⸗
bata recutica ꝓpter recuticos.qꝛ ad eos ꝑ

n

tinent. ⁊ ea celebꝛant W
Abir ſiue dauir oꝛaculũ diei.ſed
in li. Regl.interpᷣtat᷑ loquela.

rum.i.qaralipomenon.
Bactylos gręce.latine digitus ðdꝛ.

Sactylus.li.m. S.i.fruct? palmaꝝ.⁊ dicit᷑

a dactyloy qð eſt digitus.qꝛ digitoꝝ ſimi⸗
litudinẽ imitari viðꝛ. Item dactylus eſt qᷣ

dam pes metricus.qᷣ ad modũ digiti a lon
gioꝛi mõ inchoans.in duas deſinit bꝛeueſ

vt carmina.menalꝰ. Iñ dactylicus.a. um.
vt dactylicũ metrũ.qð ↄſtat ex dactyłl.vel
in quo dactylus magis dominat᷑.Dacty-
lus etiam inuenit᷑ ꝓ digito vłanulo apud
nos. ᷣm Hugl.
Sacus.ci.qͥdam ppłs.⁊ ðꝛ dacꝰ q̃ſi dagus.
qꝛ de gethoꝝ genere dicũt᷑ fuiſſe creati da
ci.Et declinat᷑ ̊ dacus.ci.ꝓ pplo illiꝰ ter⸗
rę.⁊ hęc daca.cę.ꝓ femina.⁊ dacꝰ.ca.cũ.
Iñ hec dacia.cię.terra eox.
Sagon. indecli.maſ.ge.idolũ fuit in acoto
vbi arca dei capta fuit.

Balila inter pᷣtat᷑ pauꝑcula vł ſitula iũx

Sampſonis fuit.
SBalmanuta.locus qͥdam eſt de quo habet
Balmatia regio eſt. Iñ dalmaticꝰ. a.ũ. Itẽ
dalmatica.cę.pe.coꝛ.eſt ꝗqdã veſtis ſacer
dotal. pᷣmuʒ in dalmatia regiõe ↄtexta.

Palum. li.n.s.minimũ velũ ad nauis pꝛso⸗

ram defixum

Bama. mę. f. p. eſt qddã gimal quadrupes

vt dicũt capꝛea.⁊ videt᷑ dicia deet manu.
Iñ dama qſi dema.eo ꝙ de manu fugiat.

Dabꝛeiamin. liber q̊ ðꝛ vᷣmo die⸗

D1¼

NPaßp. vo dicit. DBama incerti ge. aimaliũ
genus timidum ⁊ imbelle.canes nimium

fugiens. s
Bamaris.pe.coꝛ.nomen eſt cuiuſdã mulie
ris. Vñ in Auroꝛa. Credis ⁊ o Damaris
quã moꝛum gratia diiags.

Bamaſcus vrbs eſt ſyrię.ↄdita ⁊ denoia⸗
ta a Bamaſco vłab Eleacaro diſpẽſatoꝛe
Abraę.heęc antea in omi ſyria tenuit pnci
patum. HDamaſcꝰ interpᷣtat᷑ ſanguinem bi
bens.qꝛ interfectus fuit ibi Abela Cain.
abſconſuſq; in ſabulo flumis. In damaſce
nus.a.ũ.pe.ꝓð.nomen gentile. Vñ.j.pa⸗
lipo. xviij. Supuenit aũt ⁊ ſyriꝰ damaſce⸗
nus. Itẽ damaſcena.nę.qdam arboꝛ.ſ.qð
dam gen? prunoꝝ.qꝛ ibi multũ abundat ⁊
melioꝛ. vel qꝛ pᷣmo inde aduecta eſt. Inde
hB; damaſcenum fructus eius.
Damnüũ eſt diminutio vł ademptio pr̃imo
nij.⁊ ð a demo vel diminuo vᷣm Hoſti. ff.
de dã. infec. l.iij. Etiã qñq; dãnũ eſt lucrũ
ceſſans. Itẽ damnũ ſubito ⁊ nob neſcienti
bus fit.ſed iacturã ſciẽteſ ⁊ vltro patimur
Betrimentũ vo leue damnũ eſt. In dam⸗
noſus.a.ũ.qͥ fert damnũ ⁊ cõꝑat᷑ Jñ dam
noſe aduerbiũ.⁊ damnoſitas.tatis.

Bamula.lę.f.p.pe.coꝛ.i.parua dama.· ᷣm

Hugl. Map.dicit. Damula genꝰ ferę cab⸗
oli ſimił. vel vt qdam dicunt muſtela
Ban interpᷣtat᷑ iudiciũ autiudicã Fuit ei
filius Jacob ex ancilla Rachel. Bala em
du eum pepiſſet dixit Ra chel domia eius
udicauit me dñs.⁊ exaudiẽs dedit mihi
liñ. 2 ita cam noĩs expreſſit. vt qꝛ iudicaſ
ſet dñs filio ancillę iudiciũ nomẽ impone⸗
ret. Be cuius genere vel tribu naſciturus
eſt antichꝛiſtus.Et in huiꝰ figurã DHannõ
connumerat᷑ inter centũ qdragintaq̃ttuoꝛ
milia ſignatos. Apocał. vij.
Banai dicunt᷑ grecia Hano rege.
Baniel interpᷣtat᷑ iudiciũ dei.a dan qð ẽ iu⸗
dicium. ⁊ el.qð eſt deus.
Baniſta.ſtę.m.p.i.feneratoꝛ.⁊ ðꝛa danus
Banubius. bij. m. s. germanię fluuius.ð:a
vi ⁊ copia niuiũ qͥbus magl auget᷑. Iſteẽ
qᷣ in europa plus oibus habʒ fama. Jdẽ
hiſter. qꝛ dũ ꝑ innumeras vadit gẽtes mu
tat nomen ⁊ maioꝛes vires acqͥrit. Oꝛitur
aũt germanicis iugis in occidentalibꝰ pax
tibus barbaroꝝ.pergẽs ↄtra oꝛientẽ.ſexa
ginta fluuios in ſe recipit.ſeptẽ oſtus ĩ põ
ticum mare intrat J
Sanus. ni.m.sS.i.feneratoꝛ.a do.das.
Sapax.o.t.i. loquax ⁊ facuudus ex cibo et

S”õ
S=èð
Bð

ðꝛa dapes. Iſñ dapaticꝰ. a. i. pe. coꝛ. qð et

dapticus inuenit.i. manifeſtus.⁊ aptuſ æ

largus.dapſilis.muniſficus.magnificus.
Iñ dapatice aduerbiũ.i.magniſice vłlar⸗
ge dapſiliter vel munificenter.
Baps vel dapes dapis.i.epulũ.ſed dapes
nobiliũ ſunt.epulępᷣuatoꝝ.vł dapes deo⸗
rum.epulę hoim.⁊ coꝛ.da. Vñ qͥdaʒ. No
bilitat viles frons generoſa dapes.
Bapiter.a.ũ.pe.coꝛ.qͥ fert dapem.
Bapfſilis..t.⁊ G le.i.largus.⁊ pᷣcipue ĩ ci⸗
bis. ⁊ comꝑpat᷑. In dapſilitas.i.largitas.
⁊ coꝛ.pſi. Unde.Bapſilis eſt dapibꝰ alijs
rebus quoq; larrus..
Bardanus.pe.cor.filius Jouis ⁊ Electrę.
q̃ ꝓpt᷑ fratricidiũ receſſit de italia ⁊ tenuit
illa loca vbi poſtea troia fuit.qͥ ↄgregatis
hinc inde ruſticis illoꝝ locoꝝ inſił.primuſ

actoꝛ troię extitit.vñ troia ðꝛ dardania.et

troiani dardanij.⁊ dardanides.a cuiꝰ ntõ
danis.nidis.i.fFemina troiana.
ꝗrius rex chaldez
ata vel datũ eſt charactericatio ĩ fine con
ſtitutionũ vel litteraꝝ inſcripta ex qua co⸗
gnoſci põt quo mẽſe vel die inſtrjm vel ꝗli⸗
bet lr̃a emanauit.⁊ a quo tꝑe obliget ↄſti⸗
tutio vel ꝓſit gra in ſcriptis facta.vide de
B Jo.an.in fi.li.vj.ſuꝑ data.
Baticius.a.ũ i.faciład dandũ. Et daticij

77

ſingulari ſubtracta de ſyllaba fit hęc Bar⸗

dicunt᷑ diticij.ſ. qꝛ victi vł vincẽdi tradut

ſe hoſtibus victoꝛibus.

Batio inſolutũ eſt datio ꝓp ſolutioe ⁊ ſatiſfa

ctione.⁊ eſt vna ſpẽs ↄtractus innomina⸗
ti. ſ.do vt facias. Verbi gra.Cum Petr⸗

deberet Joanni centum. agit᷑ inter ip̃os.

vt Metrus det ei in ſolutum.id eſt pꝛoſo⸗

lutione ⁊ ſatiſſactione eiuſdem vnam do⸗

mum. L

Batiuus.ui.ꝓ tertio caſu.a do.das ödꝛ.

Dauid interpᷣtat manu foꝛtis.vł deſidera⸗
bilis. Dicit᷑ etis a deo datus. ſ. in regẽ. Di
citur etiã filiuſſaltus vel ſaltans.qꝛ de ſal⸗

tu vbi oues paſcebat aſſumptꝰ eſt in regẽ.

Etiã ðꝛ polymitariꝰ ex genere.qꝛ m eius

fuit ex genere beſeleel qͥ erat polymitariꝰ.

yt patet in Exoð. Coteſt etiam declinari.
Vn de. Dic Dauid dauidis declinabile ſi

Bauus.ui.m.s.fuit vuus Simonis.ſ⸗ 3
lus ⁊ fraudulentꝰ.⁊ interpᷣtat᷑ deuiꝰ.quia

faciebat Simonẽ deuiare. vel q̃ſi dãs viã
Nam eius ↄſilio oia agebat Pamphilus

Del q̃ſi dans vana.ſicut faciebat Simoni

Bea

Oõ autẽ ꝓ quolibet ſuo fraudulento et
callido ponit. ””l
mbulacrum. cri. n. S. pe. coꝛ. vbi deam
bulari bñ potett.
Beambulatoꝛiũ.rij.qð ꝓpᷣe ðꝛ lobiuʒ qð fit

α

☛

iuxta domos ad ſpacianddu.
Bebilis. 9.t.⁊ h le.qdð facile debellat᷑. et ðꝛ

debello.las.vel ðꝛ a de ⁊ bilis qð eſt hu⸗

moꝛ coꝛpus afficienſ.quaſi ꝑ bilem factus
fragilis ⁊ deoꝛſum a viribus. Inde debi⸗
litas tatis. S“
Bebitũ eſt qð aliquis alteri ex naturali vel
ciuili obligatione tenet .
Bebitor eſt qͥ accipit pecuniã a creditoꝛe
Bebitoꝛes ciuitatũ ſunt qͥ tenent᷑ ciuitatibꝰ
ſed in actiõe debiti fiſcus ſᷣcedit.vt.C.eo.
Peca.i.decẽ. ſʒ deca dicũt greci.nos deceʒ
Becas.coſte.gentos vnũ ⁊ ideʒ ſiꝗnt.A
deca decas.cadis.i.decẽ. AUñ q̃dam.er
decades centũ.ꝑ centũ mille redundãt.
Decachordꝰ. a.uũ.i.decẽ chordaꝛ.

BSecalogꝰ gi. m. S.pe.coꝛ.i.decẽ pᷣcepta leg-

Becania.f.p.i.ſocietas decẽ viroꝝ. vel di⸗
gnitas decain.

BSecaniſſa.ſę.f.p.eſt vxoꝛ decani.vłꝗᷓ decẽ

viros habet ſub ſe Sð
Becanꝰ.ni.m.s.pe.ꝓð.q̃ͥ decẽ viros habʒ
ſub ſe.ſiue in eccłia ſiue extra ᷣm Hugui.
NPap̃.dicit. Decani dicti ꝙ decem militi⸗
bus pferunt᷑ vel clericis.
Becapolis.lis.i.ciuitas vel regio ꝗ̊ decem
hʒ ciuitates ſub ſe.⁊ ðꝛ a deca.qð eſt decẽ.
⁊ polis qð eſt ciuitas. Et facit gtũs deca⸗
polis vel decapoleos. Añ Marci ſeptio.
Int᷑ medios fines decapoleos.Inð deca⸗
politanus dñs illius ciuitatis.vłepũs ve
archiepus illius ciuitatis
Becem.a deca ðꝛ.⁊ eſt nomen numerale in
decli. omnis generis
Becẽber.bris.eſt decimꝰ mẽſis a pᷣmo men
ſe.i.a martio.⁊ ðꝛ a decẽ ⁊ imber.qꝛ pluui
oſus eſt ⁊ imbribus abundare ſolet. Nõt
etiã declinari adiectiue.h̊ ⁊ hec december
⁊ h̊ bre.⁊ facit ablatiuꝰ ſingularli.⁊ actũs
płalis es velis. .⸗ .
PBecemocto cõponit᷑ a decẽ ⁊ octo.⁊ ẽ omis
generis ⁊ indecli.⁊ płalis numeri.a qͥ deci
muſoctauus.a.ũ. ß

Becempeda.dę.pe.coꝛ.i.poꝛtica decem pe

dum. Vñ Oratius in odis. Nulla decem
pedas metata porticus

Becemſeptẽ omnis ge.numeri płis indecli
na. Jñ decimuſſeptimus.a.uũdl.

—

Becẽnalis.i.bellũ decẽ annis geſtũ.poteſt .

h le.i.decem annoꝝ.
Becẽnis.ↄ.t.⁊ h̊ ne.i.decẽ annoꝛum. Inð
decẽnium.nij.ſpaciũ decem annoꝝ.

etiã declinari adiectiue h̊ ⁊ hęc decẽnalis.

Becẽnouẽ.oĩs.ge.indecli.płis numeri Jñ

decimuſnonus. a.d.

Becens.itis.o.t.participiũ.⁊ decẽs aliquã

do nomẽ Et ðꝛ decẽs motu coꝛꝑis.ſpecio
ſus ſpecie.foꝛmoſus natura vłfoꝛma.Itẽ
decẽs.i.cõpoſitꝰ.pꝑfectuſ.egregię foꝛmę ⁊
pfectę.⁊ cõꝑat᷑ decẽs.tioꝛ.tiſſimus.
Becentarius.rij.i.ingenioſus.pꝛomptꝰ pa
ratus.vel copioſus.⁊ ðꝛ a decem.

Becẽtrix.f.t.nauis compta.a decem d.

„

Beceſſus.us.ui.i. mos.
Becibilis. .t.⁊ h̊ le.quẽ decet aliqd vł po
teſt decere. vel qð deÄc-cen

Becimula.lę.f.p.i.parua decima.
Becimus.a.ũ.⁊ hęc decima.mę.a deceʒ ðꝛ
Et nõ ꝙ antiqͥ dicebant decumꝰꝓ decimꝰ
decuma pdeciiimmii.ẽ
Becima ſᷣm Hhoſti.eſt oim bonoꝝ mobiliũ

licite adqſitoꝝ pars decima deo data diui
na conſtitutiõe debita. humanaq; ↄſuetu

dine appꝛobata.de deci.c.j.⁊.c.parrochi⸗
anus.c.non eſt.c.tua nobis ·s·verũ.c.cuʒ
non ſit ab homine.

Decimaxꝝ tres ſunt ſpẽs bm Hoſti. in ſum.
Quęda pſonales ꝗᷓ debent᷑ ex oꝑe ꝑpſonali

vt ex artiſicio.ſcia.militia. negociatione.
Quedam pᷣdiales ꝗͥ ꝓueniunt ex pᷣdijs.vt

vinũ.blada fructus arboꝝ.Tales eĩ dan

de ſunt illi eccle in cu iꝰ parrochia ſita ſunt

hdia.de deci.ad apłicę.Etiã iudęi tenent

ſoluere decimas pᷣdiales.c.de terrl.eo.ti.
Itẽ debẽt ſolui de diuerſis ſeminibꝰ vni⸗
agri. non tm̃ de vno ſi fuerint ſucceſſiue ſe
minati.c.ex parte canonicoꝝ.e.ti.Etia ci⸗
ſtercienſes ⁊ alij qui ſi nullo gaudent pᷣui⸗
legio.dare tenẽt᷑ decimas de terris de no⸗
uo adquiſitis. licet eas ꝓpꝛijs manibꝰ ex⸗
colan t.c.nuꝑ.e.ti.Quędam ſunt decię mi

xtę.⁊ pñt dici hę de quibus dubitat᷑ vtrũ
ſint pdiales vel ꝑſonales.vt de agnis ⁊ f?ę
tibus alioꝝ aĩaliũ.ꝗᷓ ſunt in paſcuis ⁊ gre⸗

gatim paſcdunununrnrnrt..
Becipula.lę.fę.p.pe.coꝛt.ðꝛ inſttm qð ad
aliqd decipiẽdũ efficit᷑.ſicut muſcipula ad

mures capiẽdos. Vñ decipula põt eſſe de

ceptio.muſcipula.laqueus.pedica.⁊ ðꝛ a

Beciduus.a.ũ.i.ad cadendũ facilis. H

decipio. Vñ Job. ix. Abſcõdita eſt in ter⸗
ra pedica eius.⁊ decipula eius ſuꝑ ſemitã
Iñ decipuloſus.i.fraudulentus.
Beclinis.nis..t.⁊ G̊ ne.⁊ declinꝰ.a.ũ.pe.
ꝓð.in eodẽ ſenſu.i.deoꝛſuʒ inclinatus vel
planꝰ.qᷓſi deoꝛſũ a clino. In declinitas.
Beclinatio. p.i inclinatſo⸗ inflerrio.
Beclinabik. 9. t. B le declinatus. a. um.
qð põt declinari.vel qð decline,⸗
Becoloꝛ loris. . ri ine coloꝛe.
Becoꝛ. oꝛl. m. t.i. honoꝛ. ⁊ ðz a decet. ⁊ coꝛ.
o. in gtõ. Vñ Banielł.xj. Et ſtabit in loco

eius viliſſimus ⁊ indignꝰ decoꝛe regio In

uenit᷑ tñ ſ̃m qſdam antiqͥs ꝓ honoꝛꝰ.ra.ꝝ
adiectiue poſitũ.Et cõponit᷑ cũ in.vel de.
⁊ð8ꝛz h̊ ⁊ hec indecoꝛ.coꝛis.⁊ h̊ ⁊ hec dede⸗
coꝛ.coꝛis.coꝛrepta o.in gtõ in eodeʒ ſenſu
ſcʒ inhonoꝛus dedecoꝛoſus. Vñ Virgik.
HNon tñ indecoꝛem tua te regina reliquit.
Inde decoꝛus.a.ũ.me.coꝛ.i.honoꝛꝰ. Ael
decoꝛus.i.honoꝛus põt deriuari a decus
oꝛis. Vñ. Statius theba. Terraꝝ decoꝛa
alta viri decoꝛiq; iugales. Itẽ decoꝛ.oꝛis.
ꝓducta o.in gtõ.i.venuſtas ⁊ pulcritundo
⁊8 a decoꝛo ras. Iñ decoꝛus.a.ũ.me.ꝓ.
id eſt pulcer. egregius vłꝑfectę foꝛmę.ve⸗
nuſtus. Vnde qͥdam. Ad celi decoꝛa nos
erige vgo decoꝛa.
Becrepitus.a.ũ.i.valde ſenex.q̃ſi iaʒ deoꝛ
ſum a crepoꝛe.qꝛ iam deſierit crepare.i.ſo
nare.ſ.aperte loqui vel pꝛolationem expꝛi
mere.
Becretiſta.ſtę.cõ.t.qͥ ſtudet in decretis.

B e cretus g.ũ 7 B decretũ . ti. ſtatutũ p atꝝ D

definitũ iudiciũ. Inð h̊ ⁊ hęc decretalł.⁊ B
le.vt iſta dicta ſunt decretalia.i.ꝗᷓ in decre
tis ↄtinent᷑ Etpłaliter hec decreta ꝓlibꝛo
quo ↄtinent᷑ decreta. Inuenit᷑ etiaʒ decre

talis ſubſtantiue.vt in tali decretali dici᷑.

Item decretꝰ. a. ũ. inuenit᷑ a decreſco.is.
decreui.⁊ põt ibi eſſe augmentatiuũ vłpꝛi
uatiuum. Et decretum eſt ſupinũ duoꝛuʒ
vboꝛum.ſ.decreſco ⁊ decerno.⁊ decreuiẽ

eoꝝ pᷣteritum.
Becretũ ſᷣm Spe.ðꝛ młns modis.qñq; ðꝛ
ſnia diffinitiua.vt.ff.de re iudi.l.decreta.
vel interlocutoꝛia.ff. de aſſeſ.l.j.in fi. QAñ⸗
q; id qð papa ↄſtituit ſeu ſtatuit de cõſilio
cardinaliũ nulla facta conſultatiõe Et tũc
in ſcriptis redigit᷑. vt de reſcrip.pꝛęſenti.
Qñq; ðꝛ conſenſus eligentiũ in ſcriptl re⸗
dactus. vt.ij.q.j.legum.de elec.innotuit.
Qñq; eſt illud quod capitulum vł oꝛdo ſi⸗
ue vniuerſitas.vel maioꝛ pars oꝛdinauit·

vt. ff. ꝙ cuiuſ. vni.no.l.plane. QAñq; eſt in
Dicis autoꝛitas in alienationibꝰ reꝝ pꝛęci⸗
pue minoꝝx int᷑poſita.vt.C.de pᷣdi.minoꝝ

lI. interpoſita. Qñq; ðꝛ autoꝛitas pꝛicipis
in reſcriptis bñficialibus intpoſita.vt de
reſcrip.c.gra.li.vj.Et vᷣm Aco. illð decre

tum eſt cõfirmatoꝛiũ grę.qꝛ ex hoc pᷣncepſ

inſinuat ſuã voluntatẽ ꝗ puanda eſt. etiaʒ

Fm eũ ligat ignoꝛantes.Eſt etiã qdðdaʒ de

cretũ decurionũ.qð in inuitos ſuꝑ mune⸗

ribus reꝝ tribui põt.exceptis qͥ liberaliuʒ

ſtudioꝝ laboꝛibus inſunt ⁊ qͥ medẽdi cau⸗

ſa fungunt᷑.C.de decre.decu.l.exceptl.li.

x.Qñq; decretũ eſt iuſſus iudicis quo mã

Dat bona alicuius ꝓpter eius contumaciã

poſſideri.

VPecretalis ſm Hhoſti.in ſum. eſt epła ĩ qua

papa ad conſultationẽ alicuiꝰ reſpondet.
de reſcrip.c.j.ſiue ſolus.ſiue de ↄſilio fra⸗
trũ.vt de elec.bonęmemoꝛię.pᷣmo. VUnde
decretũ ſtatuit decretaliſq; reſpõdet.Sed

in concilio generali editi

Becubie.arũ.i.vigilię.vłqð vulgo ðꝛ pa⸗

leę mulierl. VUñ ðꝛ. Heęc iacet in decubijs

Becumanus.ni.m.s.i.maximꝰlimes inter

agros.iqͥ ab oꝛiente in occidentẽ ꝑ trãſuer⸗
ſum dirigit᷑.qͥ qꝛ foꝛmã decem efficit.decu
manus eſt appellatus. Ager em bñ diuiſ⸗
figuraʒ denarij numeri efficit Ham cardo
ðꝛ alius limes in agris.qͥ a ſeptẽtrione di⸗
rectus eſt.⁊ ðꝛa cardine ceęli.qꝛ ibi celum
voluitur.

Securio. onis.i. de curia eiectus. vel poti⸗
de curia exñs. In eodeʒ ſenſu inuenitur h;

decures.ris.⁊ H̊ decudes.dis. Inueniun⸗

tur etiã hęc noĩa in alia ſigtiõe.ſ.ꝓ eo q̃ de

cimam partẽ de bonis ducit. vel qͥ eſt ſuꝑ

decem milites ↄſtitutus in curia dñoꝝ vł
vncipũ ſicut cẽturio ſuꝑ centũ. Nñ.Cẽtu⸗

rio centũ.bis qͥnq; decurio ducit. Alij di⸗

cunt ꝙ decuriones appellati ſunt ex eo.ꝙ;

cũ ciuitates ⁊ mancipia ↄſtruebant᷑ cuiuſ⸗

Gloci. gratia conſilij. decima ꝑs hoim pia
colligebant. vt. ff. de v. ſig. ſi pupillus. Al

dicunt᷑ decuriones ex eo ꝙ cũ colonię du⸗
cerent᷑ decima ꝑs eoꝝ qͥ ducebant᷑ ↄſiliuʒ

publicũ cõſtituebant.
Becus. hñs coꝛreptã oꝛis ĩ gtõ.i.honoꝛ vł
veneratio. Et ſᷣm MPap̃.eſt glłe. ſed decoꝛ.

oꝛis eſt foꝛme.⁊ a decꝰ ꝑ compoſitionẽ ðꝛ
dedecus.oꝛis.i.vituperatõ ꝗᷓ fit ↄtra dec⸗
Vnñ Aug.Mũqᷓ; eſt dedecus culpę ſine de

coꝛe iuſticię. Iñ dedecoꝛoſus.a.ũ.i.vitio

plenus. impudibundgdus.
Beęgdalus.li.pe.coꝛ.ðꝛ a dedalon qð interpᷣ

tatur doctus.ðᷣꝛ qdaʒ q fuit valde doctus
æ ingenioſus artifex. Inde quilibet inge⸗
ioſus artifex põt dici dedalus.

„ 2 „

* —

Bedicatio.onis.f.t.i.cõſecratio templi. vł

cõſummatio.a dedico. as.i.ſacro.
Deditio.onis.f.t.ðꝛ traditio aut redditõ q̃
q̃s ſe reddit victñũ vel vincendũ hoſtibus

ctũ reddere. Iñ deditiꝰ.a.ũ.qͥ ſic ſe tradit

Itẽ dediciꝰ ðꝛ etiã qͥ de ſua ꝓuicia ad aliã

ſe tradidit apᷣ.vo dicẽ Deditij a deditõe
dicti. quondam dũ aduůſum ppłm romanũ

ſerui arma ſumpſiſſent. cõpꝛehenſi ſtigina

tibus affecti ſunt.ex his poſt manumiſſio⸗

nem ꝓpter ſupplicioꝛũ notas ad dignita⸗

tem ciuiũ rhomanoꝝ non puenerũüt.
Beductio eſt defalcatio vel ſeparatio.quia
deducere ſeꝑare ðꝛ.

HS relpog d Befecatus. a. ũ. pe. ꝓdu.i.ſine fece.vel ſine
canon eſt ↄſtitutõ eccleſiaſtica vel ſtatutũ

ſoꝛdibus.vel purus.

Befenſoꝛ.ſoꝛis.i.actoꝛ patronꝰ. vł ðꝛ illeqͥ
ſine mãdato cautiõe ſſtita de iudicato ſol
ui aliũ defendit.vel eius defenſioni ſe of⸗

fert.vt.ff.de ꝓcura.l.ſi ꝓcuratoꝛ:S.fi.
Befenſaculum.li.n.s.i.defenſio.vel id qð
Befluus.a.ũ.qð cito diſcurrit.a defluo.
Defluum. flui.n.sS.i.diſcurſio.

Befoꝛmis..t.⁊ h̊ me.i.turpis.q̃ſi deoꝛſuʒ
a foꝛma.ſ.pulcra. Item defoꝛmis.i.vltra
modum magnus quaſi deoꝛſum a foꝛma

ſcʒ iuſta.Et ᷣm Mapᷣ.Defoꝛmiſ.cui deeſt
foꝛma.⁊ ſpectat ad coꝛpꝰ.Turpe auteʒ ad

crimen vel ad animũ refert᷑.

SBefreſus.a.ũ.detritꝰ.decuſſus.a frendeo.

SPefunctus.a.ũ.i.moꝛtuus.⁊ ðꝛa defũgoꝛ
geris. i. deoꝛſuzʒ a functione eſſe.qꝛ deoꝛſũ

eſt a functiõe vitę. Item quondam functi

dicebat᷑ qðᷣdam genus ciuiũ qͥ fungebant᷑

officio ⁊ honoꝛe ali. Inð defunctos moꝛ⸗

tuos dicimus.qͥ compleuerũt vitę officia.
Nichil em iam faciũt. In defunctio.onis
id eſt moꝛs. Item defunctio etiam ideʒz eſt
quod a debũo liberatio.⁊ defunctus.i.li⸗

Segener. 2. g. decli. ſed oĩs ↄſtructiõe eſt qᷣͥ

deoꝛſuz eſt a genere ⁊ nobilitate.i.indecoꝛ
Et coꝛ.pe.gti. AUñ Lucanus in.vj. Dege
neres trepidãt aĩ peioꝛaq; vᷣſant. Papias
vo dicit. Degener qͥ ex nobili genere naſci
tur ⁊ inhoneſte viuit. Degener ignobilis
impari genere. ſuo generi diſſimil.

ne;
oan⸗
lgge⸗

plN

i

4

Begina grece. latine moꝛſus.

Begulatoꝛ .i.gulę deditus.
Behiſcẽs. o. t.i. aptum hiatũ ⁊ diffuſuʒ ha
bens valde hiſcens. H
Deicida. .p.pe.coꝛ.qͥ deum occidit.
Beicola. .p.pe.coꝛ.qͥ deum colit.

₰

Belatoꝛ. oꝛl i. accuſatoꝛ. ⁊ ðꝛ a defero.fers.
qgʒð eſt accuſare. Vñ.ij. Mach.iiij. Simõ

aũt ſdictus pecuniaꝝ ⁊ patrię delatoꝛ. id
eſt accuſatoꝛ. Et vt Papᷣ.dicit. Delatoꝛ
accuſatoꝛ.eo ꝙ ðtegit quod latebat.aut fa
cultates ꝓdit alienas.

Belatura.rę.ðꝛ accuſatio vel ꝓditio.detra

◻

ctio vel depoꝛtatio.

Belatus.i.de vno loco ad aliũ latus.vł de

oꝛſum latus. accuſatus
Belboꝛa interpᷣtat᷑ apex ⁊ loquax.⁊ corri.
pe. Vñ Auroꝛa.Hic ſubijt moꝛtẽ Rebec⸗
cę delboꝛa nutrix.

Delectus.us.ui.i.electio facta ex multis.⁊

delectus.a.ũ adiectiue.i.electꝰ ex multis.
Belegatus eſt cui cã cõmittit᷑ terminanda

yel exequẽda vices delegãi repᷣſentans ⁊
in iuriſdictiõe nihil ꝓpꝛiũ hñs.vt.ff. de of

fi. eius cui man.ẽ. iur.l.j.in fi.⁊.l.iij.ð offi.
dele. VNel delegatus eſt is cui a ſummo põ
tifice vel oꝛdinario vł delegato pᷣncipis cã
committit᷑. Inde ſubdelegatꝰ qui ðꝛ reſpe
ctu delegati. MM
Beletus.a.ũ.pe.ꝓð.i.deſtructus.
Belibatio.onis ·f.t.i.deguſtatio.iĩmolatio.
Et ſᷣm hãc ſigtioneʒ ðꝛ ad Ro.xj. Si deli⸗
batio eſt facta ⁊ maſſa. Belibatio etiã acci
pitur ibi ꝓ particula vel poꝛtione ad ſimi⸗
litudinẽ eius qͥ paꝝ ↄtingit vł deguſtat de
re vt habeat experientiã totius.
Belibatus.a.ũ.i.deguſtatus
Deliberatio eſt puida cauſę circũſpectõ cũ

ratio totũ agit ⁊ furoꝛ ſibi non vendicat

xj. q.iij.illa ppoſitoꝝ.⁊.c.ſe.
DBelibutus.a.ũ.q̃ſi oleo vel liqꝛe inunctus
AVl vt diẽ NPapᷣ. Belibutus.ꝑfuſus.bene
unctus.ↄtactus.delicatꝰ.oleo vnctꝰ
Belicatus.a.ũ.i.delitijs aſſuetꝰ.inſolẽs an
guſtiarum ⁊ doloꝝ.

BSelitig.aꝝ.f.p.dicũt᷑ a delecto. qꝛ delectãt

vel dicunt᷑ delitie.qꝛ inde delectant᷑ homi

nes. Iñ delitioſus. a.ſ. i. plenus delitjs.

AVnde delitioſitas.

Helictü. n. . eſt qñ qs dimittit ill quod ab

ipᷣo debet fieri.⁊ ðꝛ a delinquo.quis.qua⸗

ſi derelictũ.qꝛ derelinquit officiũ ſuuʒ.Et
eſt delictũ in omiſſione.ſ.qñ non impletur

dei mandatum Neccatũ vo in cõmiſſione

Itez demon componit᷑ cũ cacos quod eſt

fit qñ. ſ. phibitu ſit. ſed vnũ ꝓalteroac⸗

Belinimentũ.ti.i.placatio.dulcedo.blãdi⸗
mentũ.⁊ cõponit᷑ vt delinificus.a.ũ.i.cal⸗
lidus.cõſultatoꝛ. vel blandiloquus.

77

Deliquium.quij.deliquatio.i.decurſio.di
ſtillamen. defectus. “
Beliquus. qua. quſi. defluus pnrus. vllt
Beliramentũ.ti.n.S.i.fatuitas.dementia.
diſcoꝛdia vel deuiatio a rectitudine.

Belirus.a.ũ.me.coꝛ.idẽ eſt qð diſcoꝛs.ſed

