lula. pauxilla pauxillula. ⁊ ſimiliter neutꝝ
Et ponunt᷑ qñq; adübialiter iſta noia pau
lum paululũ.⁊ paulo. äs
Naulus interpᷣtat᷑ mirabilis.vel requies vł
mileſ. ex tribu beniamin. apoſtolus gentiũ
ſcdo anno poſt paſſionem dñi baptiſatus
ſub. Nerone romę eodem die quo erras

5 auxillus. li etiam nomẽ menſure. ell.

Doecollatuselt.
NPauo.onis.auis ꝗdã oculatis pennis. no⸗. Pax.pacis ſᷣm Goff.ẽ diſcoꝛdię finiſ.vti.c.

mẽ de ſono vocis hʒ. & aũt ðꝛ pauo.quaſi
pauoꝛẽ vehẽs oꝛe.etymologia eſt. HHabet
eni hoꝛribilẽ vocẽ.⁊ ſepe incutit audienti

pauoꝛẽ. Itẽ hʒ pulcras pẽnas ⁊ turpes pe
des. ⁊ hinc ẽ ꝙ libent extẽdit ⁊ reſpicit cau

dam ⁊ alas.ſed reſpiciẽdo pedes triſtatur

Vñ Ouidius de arte. Laudatas oſtendit

auis iunonia pennas. Inuẽit᷑ etiã.h̊ pauuſ
vi.in eodẽ ſenſu. In hęc paua.uę.ꝓ femĩa

Vñ.iij. Regl.x.ðꝛ ꝙ claſſis Salomõis de

ferebat aurũ ⁊ argentũ.dentes elephanto⸗

rũ ſimias ⁊ pauos Et vt refert Aug.xix.ð

ciui. dei. Caro pauonis tam dura eſt vt vix
putredinẽ ſentiat.nec.facile decoquit᷑.qꝛ i
quit Cũ incredibile videret᷑ euenit ⁊ apud

cartaginẽ nobis apponeret᷑ cocta hec auis

de cuius pectoꝛe pulpaxꝝ qᷓ;tũ viſũ eſt.dil/⸗

crętũ ſeruari iuſſimꝰ.qð poſt dierũ tantuʒ

ſpaciũ qᷓ;tuʒ alia caro ꝗcũq; cocta putreſce
ret. ꝓlatũ atq; oblatũ nihil noſtrum offen⸗
dit olfatũ. Ideoq; repoſitũ ꝑ dies ampli
qᷓ; triginta.idẽ qð erat.inuentum eſt. Idẽ⸗
q; poſt annũ.niſi ꝙ aliqᷓ;tulũ coꝛpulẽtię ar⸗
tioꝛis fuit ⁊ ↄtractioꝛis.
NPauoꝛ oꝛis.m.g.ðꝛ a pauio uis.eo ꝙ men⸗
tẽ hoĩs feriat ⁊ ceat.
Naup.peris.d q̃ſi paꝝ potens vłpaxꝝ pu⸗
tans vel parũ imꝑans.⁊ eſt etymo.Inð h
pauꝑculus.li. Et hęc pauꝑpcula. lę. di. Et
pauꝑculꝰ.la.lũ.Et pauꝑus.ra.rũ.Et hec

paupꝑies. riei.⁊ hęc pauꝑtas tatis. Sʒ pau

ꝑies eſt dĩ nũ Paupꝑtas vo cõditio.⁊ com

ponit᷑.pauꝑ ꝑpauꝑ qᷓ;pauꝑ.i.valde paup

Et vt diẽ Dapᷣ.paupꝑ ðꝛ qͥ aliquid hʒ.licet

i. de treu.⁊ pace.in glo.i. Itẽ pax eſt vincu
lũ charitatis.vt in.c.nouit ·S:ſed foꝛſan.ð
iudi.Et ſunt ſex cauſę ꝓpter quas non eſt
pax inter hoies. Pꝛima qꝛ non puniuntur
maleficia. Scða abũdantia tpᷣaliũ.Zertia
qꝛ non pugnamꝰ ↄtra demones. Quarta.
qꝛ non ↄſideramus damna litis vbi diuiti⸗
as.coꝛpus ⁊aiaʒ pꝑdimus.Quinta dubius
euentꝰ belli qͥ non ↄſiderat᷑. Sexta qꝛ non
ſeruamus pᷣcepta dei nec ſoluimꝰ decimas
⁊ ſic qð non capit chꝛiſtuſ tollit fiſcus.x vij
q.vij.maioꝛes.lec eſt glo.no.de re.iudi.
li.vj.ad apoſtolicę. Et ꝓd.pa.pax. Añ ꝓ

ſper. Moꝛibus in ſanctis pulcra eſt cõcoꝛ⸗

dia pacis.

2

genus ferramẽti. ⁊ vt dicũt cultrꝗũ.

—

Peañ. m. g. dictus eſt ſol. a phos qð eſt lux

q̃ſi phoan. qꝛ luceat. Alpęan qſiphian.a
phitone quẽ iĩterfecit Vñ ⁊ pęan peanis ðꝛ
qñq; laus ⁊ ꝓpꝛie Apollinis.Iʒ ⁊ ꝓ laude

generałr cuiuſtibet inueniat᷑.⁊ ꝓd.pe.gti.

Vñ Virgilius in.x.enei.Cõclamant ſocij
letum peana ſecuti.
Pctõꝛ.toꝛis.dr a pecco cas.⁊ antiquitꝰhoc

nomẽ tm flagicioſos ⁊ libidinoſos ſignifi⸗

„*

cabat.ſed poſtea tranſijt in appellationẽ oĩ

um iniquoꝝ.⁊ ðꝛ pctõꝛ.q̃i pellicatoꝛ.

Peccatũ.ti.ðꝛ a pecco.as.Et eſt pctüm ſᷣm

Augu.ſpꝛeto icõmutabili bono.bono com
mutabili adheęrere. Ael ſic Mctm eſt oẽ di
ctũ vel factũ vel cõcupitũ.qð fit ↄtra legeʒ

axillus. ii.ẽ puꝰ palus vineax Vlpaxill·

parũ. Inops vo qui nihil hʒ Item nota ꝓq dei. Vłpctm eſt voluntas retinendi vel cõ
paupꝑ ẽ ge.cois decliatiõe.ſʒ ois ↄſtruct ſequẽdi qð iuſticia vetat. Et nota ꝙ peta
vñ põt dici Pauꝑ hõ.femina regnũ. Silr moꝛtalia ſunt ſeptẽ ꝗᷓ in ̊ verſu ↄtinentur
7 diues. vñ ouidi. Addidit heſterno mar Luxus.guſtus.auet.triſtis.furit. inuidet.
more diues opus.Et hoc intelligas niſiin ambit. Cuxus.i.peccatum luxurię. Guſt⸗
terminatione. tem. vel. tes. Unde. Teʒ v? i.peccatum gulę.Auet.i.peccatũ auaritię.
tes neutrum fugiunt. ſed cętera ſumunt. Triſtis.i.peccatũ triſticię.ſeu.accidię.Fu
NHauperies.eſt damnum ſine iniuria facien rit.i.peccatum irę. Inuidet.i.peccatũ inui
tis ipſum datum vt ab animali quod ſenſu dię.Ambit.i.peccatum ſuperbie
caret factum.vt ſi equus tuus ſegetem me Pecten. inis.m. g.inſtrumentũ pectẽdi vel .
am pauit. vel aliter mihi damnum dedit. texendi.plectrũ citharę.inferioꝛ pubes vi⸗ er
MNoõ eni poteſt dici iniuriam feciſſe cũ ſenſu ri vel mulieris. raſtrũ qd piſcis.agmẽ vel Pe
careat. Inſti.ſi qua.pau.fe.di·S. pauperi⸗ choꝛea Vñ pecten agit telas laudes trahit ale
es. vbi dicit glo. ꝙ eſt mirabilis expoſitio os ſubit aures. Mulcet ⁊ ẽ pubes pecten e
et legalis. 1 oꝛdo ſimul. Be pᷣmo dicẽ. Ouidius meta. N
NPaula.ſe.f.g.i.requies quando paululum vj. Mercuſſi feriũt inſerti pectine dentes. a⸗
intermittit᷑ laboꝛ. BGe.ij. dr in.iiij.eiuſdẽ.Sępe cithariſta de de

Nauxilſ.li. di. a paululꝰ. vide. . . paulus.

ducit pectine crines. De. iij. Oꝛatius Pec

Per

— —

W.

Klur
an.
nise
Plue

N

NK
o.
aünfn
mocon⸗
cced
nelepe
im
1 Nn
enen
iwwide.
—
öaund,
eein

tinibus patulis iactat ſe molle tarentum

Be.iiij.ðꝛ in Cheodolo. Traitius vates
cõmouit pectine manes. De.v. Juuenalis
Inguina tradũt᷑ medicis cũ pectine nigro
Nꝛo choꝛea ponit᷑ in Statio vbi dicit NPe
ctine amaconio qͥ ↄcitat vꝛbe lacenas Mꝛo

roſtro ponit Ouidius dicens. Raro pecti

ne vertit humum. H
Pecticus.ca.cũ.i.digeſtibilis.⁊ ðꝛ a pectuſ
dectinariũ. rij. locus vbi pecten ponit᷑.
Dectinarius. rij. ⁊ hęc pectinaria.rię. qͥ vel
ꝗ facit pectines.
Nectoꝛalis.lis. .t.⁊ G̊ le.ad pectus ꝑtinẽs
Et h̊ pectoꝛale.lis.gona circa pectꝰ eqᷓ vel
mulieris.vel alteriꝰ aialis. Uñ Hieremię.
ij. Faſcię pectoꝛalis ſuę.Et ꝓdu.ra.

dect“. toꝛis. ö? a pecto.tis.qꝛ mulieres i pe

ctoꝛe ſolent ſibi pectere capillos. Uldꝛpe⸗
ctus a plecto.tis.qð eſt flecto eo ꝙ ſit flexũ
inter eminẽtes mamillarũ ꝑtes Vłðꝛ a ſpe
cio.cis. Alia qͥdẽ aialia pectꝰ hñt ad terrã
oppꝛeſſũ.⁊ ab aſpectu remotuʒ. ſed hoĩes
patẽs ⁊ erectũ.vtpote plenũ rõne.⁊ ideo ñ
decebat latere. aũt ðꝛ pectus.quaſi pcti
chov.etymo.eſt. Inde pectoꝛeꝰ.rea.reũ.⁊
pectoꝛoſus.ſa.ſũ.magnũ hñs pectus.
NPectuſculũ.li.di.ꝑuũ pectus.⁊ coꝛ.ſcu.
ecudariꝰ.rij.m.g.i.paſtoꝛ.⁊ ðꝛa pecꝰdiſ.

2 pecudarius.a.ũ.ad pecudes ꝑtinens.

PHeculiũ.lij.ẽ puſilla ſubſtatia vel pecunia
ſepata a rebꝰ ⁊ raciocinijs pꝛis vel dñi da⸗
ta vel ꝓmiſſa filio vel ſeruo.ff.de pecu.l.de
pPoſiti · S peculiũ.Itẽ peculiũ ðꝛ res pafer⸗
nalis.ff.de.iure do.l.ſi ego · S· do. Itẽ pecu
liũ ponit᷑ ꝓ hereditate vłpatrimõio.C.de

epi. ⁊ cle.l.ſi qͥs pᷣſbyter.ſff.ad trebel.l.cogi

Peculiũ caſtrenſe ẽ qð miles adqrit dũ mili
tat in caſtris.⁊ illud eſt filij pleno iure tã qͥ
ad ꝓpꝛietatẽ.qᷓ; qͥ ad vſufructum.
NPeculiũ qſi caſtreſe ðꝛillud qð aduocatꝰad
qꝗrit ſtando cliẽtulis ſuis patrociniũ ĩ cau
ſis. Vel qdð magiſter grãmatic logicus vł
rhetoꝛicus in ſcholis ſuo lucrat᷑ exercitio.
in. l. fi. C. de inoffi. teſta. H
Neculiũ palatinoꝝ.ðꝛ etiã caſtrẽſe.ſ.militũ
palatij qͥ pꝛincipem ſequunt᷑ m accur. C.
eo.ti.li.xij.in rub.
NPeculiũ aduenticiuʒ eſt qdð filio aduenit ab
auo paterno vel materno vel ab altero. vt
ex ꝓſꝑa foꝛtuna.⁊ ex reſtamẽto agnatoꝛuʒ
vel cognatoꝝ.⁊ qð ſic filio aduenit.ipᷣiꝰ eſt
q̃ͥ ad ꝓpꝛietatẽ.pr̃is vo qͥ ad vſufructũ Et
ð alio noie paganicũ.aduẽticium.
NPeculiũ ꝓuẽticiũ.ðꝛ illud qð de rebus pat

—

nis vel dñicis pꝛoficiſcit᷑.⁊ filio vel ſeruo
dat᷑. vt in eo negociet᷑.Et illud eſt patris qͥ
ad ꝓpꝛietatẽ.ſed filij vel ſerui qͥ ad vſufru⸗
ctum ⁊ etiã alias ðꝛ paganicũ ꝓuecticiũ.
NMHeculiũ clericoꝝ.ẽ patrimoniũ clericoꝛum
NHã peculiũ patrimoniũ appellat᷑.ff.ad tre
bel. l. cogi. i.pᷣn. Vñ illud qð a clerico velut
ꝓpꝛiũ poſſidet᷑ eius peculiũ ðꝛ.ſcðo modo
tñ ⁊ vſualiter peculiũ dici ſolet filioꝝ ⁊ ſer⸗
uoꝛũ patrimoniũ.qð eis a dño vel pr̃e dat
vt. ff. e. ti. ꝑ.to.
Neculiũ clericoꝝ ꝓuecticiũ eſt.qð de bonis
eccłię ꝓcedit vł qð ecłię ↄtẽplatiõe acqrit᷑.
Peculiũ aduẽticiũ eoꝛũdẽ cẽ.qð acquirit᷑ ex
opera eoꝝ.vel alias ꝓuenit ex intuitu ꝑſo⸗
nę.⁊ hoc no. Goff.in ſũ.eo.ti.
Peculiaris.ↄ.t.⁊ G̊ re.i.ad peculiũ ꝑtinen
vel ꝓpꝛius vel puatus vel familiaris.
Peculatoꝛ.oꝛis.reipublicę defraudatoꝛ et
Heculatus.tus.tui.furtũ de cõi (furatoꝛ.
pecoꝛe.⁊ generałr de cõmuni re.
Peculiariꝰ.rij.i.armẽtariꝰ.qui cuſtodit pe⸗
cua vel ad pecua ꝑtinẽs.
Pecunia.nig.f.g.ðꝛ a pecus ãſi pecudia.qꝛ
olim de coꝛio pecudũ numi incidebant᷑ ⁊ ſi
gnificabant᷑. Ael qꝛ oĩs ſubſtãtia antiqͥꝛuʒ
in pecoꝛibꝰ vł pecudibꝰ erat.vñ ⁊ ꝓpꝛie ðꝛ
q̃ ↄſiſtit in hmõi aialibus.ſed iam appella⸗
tio iſtiꝰ nois ãpliata ẽ ad alia. Iñ pecunio⸗
ſus.ſa.ſũ.i.pecunia plenꝰ.q̃ſi pecudioſus.
Mꝛope qͥdẽ olim ſic dicebat᷑ q plurimã ha
bebat pecuniã.i.pecoꝛa ſed modo ad aliud
traſfer᷑. In pecunioſitas.tatis Itẽ a pecu
nia ðꝛ q̊ pecuniariũ.rij.locꝰ vbi pecunia re
ponit᷑. Et coꝛ.pᷣmã. Vñ Oꝛati in epi. Et
genus ⁊ foꝛmã regia pecunia donat.
Pecus.oꝛis.n.g.⁊ hec pecꝰ.cudis.f.g.⁊ G̊
pecu.indecli.in ſingulari.ſed i płali hęc pe
cua.pecuoꝝ vłpecuũ.deriuant᷑ a paſco.c.
Et dicimꝰ pecꝰ oẽ alal qð humana effigie
caret ⁊ hũana ligua.ſʒ ꝓpꝛie nomẽ pecoꝛũ

his aialibꝰaccõmodari ſolet ꝗ̊ ad vſũ hoim

aliquo mõ ſpectãt.ſicut ꝗ ſunt ad veſcendũ
apta. vt oues ⁊ ſues.Aut in vſũ hoim cõ⸗
moda. vt eqͥ boues.Et olim pecoꝛa genera
lit᷑ ꝓ oibꝰ aĩalibꝰ pecudes vo tmilla aĩalia
q edunt᷑.q̃ſi veſcudes Sʒ modo pecoꝛa di⸗
cimus maioꝛa vt boues equos aſinos Pe
cudes vo minoꝛa. vt oues capꝛas.poꝛcos
Pecua vo dicimꝰ coĩa aialia.⁊ coꝛ.pꝛima
pecus. VUnde Ouidius de arte.Turpe pe⸗
cus mutilũ.turpis ſine gramine campꝰ.
Peda.dę.ðꝛ veſtigiũ hũanũ.⁊ ð a pes.
NPedegia.dicunt᷑ ꝗ dant᷑ a trãſeuntib u in

locũ ↄſtitutũ a pᷣncipe.Et capiens pedagi⸗
um dʒ dare ſaluũ ↄductũ.⁊ territoꝛiũ eius
tenere ſecurũ.adeo ꝙ ſi aliqᷣs ſpoliet᷑ tenet

ei dñs terrę rapinã reſartire m Bal.ĩ vſi.

feu.de pa.iura.firma.in.S.ↄuẽticulas.
NPedagogus.gi.pe.ꝓd.qſꝑ puerũ ſtudẽtẽ

ducit.ſ.cui ꝑuulus aſſignat᷑.⁊ ðꝛa peęs pe⸗

dos.qð eſt puer.⁊ ago agis eo ꝙ agat ⁊ du
cat puerũ.vt laſciuientẽ refrenet ętatẽ. Iñ

B pędagogiũ.gij.i.magiſteriũ.vel officiuʒ
pedagogi circa pueꝝ vel locꝰ vbi puer eru

dit a pedagogo. VUñ ad Gał.iij. Lex pęda

„

iuſtiſi cemur ⁊c.

gogus noſter fuit in chꝛiſto Jhu. vt ex fide

NMedalis.lis..t.⁊ h le.pe.pd.ad pedem ꝑ⸗

tinẽs. Itẽ pedalis.i.menſurã pedis hñs.

Et in hac ſigtione ponit᷑ hHieremię.lj. vbi

ðꝛ. Venit finis tuus.pedalis pſciſionis tuę

qſi diceret. Ita ſᷣcidet᷑ regnũ tuũ ꝙ nec paſ

ſus pedis de terra remanebit tibi.Et cõpo
nit᷑ ſemipedalis.bipedalis. VUñ oꝛatiꝰ To
tus.moduli bipedalis ⁊c̃. Dapᷣ.diẽ Peda
lis ſi mẽſura pedis.

MPedana.nę.f.g.i.catenacirca pedes.ſ.com

pes. Itẽ pedana ðꝛ pedules nouꝰ.vel ð ve
teri pãno factus qͥ calige veteri aſſuit᷑.
Pedarius.ria.riũ.i.nudis pedibꝰ abulãs.
Pedellus.li.i.paruus pes. S
Pedes pedit.cois ge.i.pedeſter pedibꝰ ꝓ

equo vtẽs. VUñ qͥdã.Et mõ vaditequus ̊q

—

ſolet ire pedes.Et coꝛ.pe.gti.

Pegeſter.9.t.vel pedeſtris ⁊ h ſtre.i.pedi⸗

bus ambulãs ᷣm ug. Map vo dicit Hic
pedeſter ⁊ hęc pedeſtris.⁊ h; ſtre. Et illud
magis tenẽt moderni.

Nedica.cę.pe.coꝛ.catena pedũ.vłqðdã in⸗
ſtrumentũ capiendũ pedes aialiũ.vel laq⸗

us.⁊ ð a pes ⁊ capio.q̃ſi capiẽs pedeſ AUñ
Job.xviij.Abſcondita eſt in terra pedica
eiꝰ. Inde pedicatꝰ.ta.tũ.i.catenatus vł pe

dica captus. AUñ Ouidius.meta.xv. Re⸗

tia cũ pedicl laqueos arteſq; doloſas.Tol
lite.nec volucrẽ viſcata fallite.vga.
Nediculus.li.pe.coꝛ ðꝛ illud qð ſuſtinet fru
ctũ ad ramũ.⁊ ð a pes. Etiã pediculus ðꝛ
vermis cutis.eo ꝙ mimos ⁊ multos hʒ pe
des. Inde pediculoſus.ſa.ſũ.i.plenꝰ pedi
culis Inde pediculoſe adu. Et hec pedicu
loſitas.tatis.i.pediculoꝝ plenitudo ⁊ abũ
dantia. Mediculi etiã dicunt᷑ ꝗdã argẽtea
ſuſtentacula.a quibꝰ vaſa vł res ꝗlibet ve⸗

lut pedibꝰ ſuſtentant᷑. Ita ponitur.in.l.pe

diculis argẽteis.ff.de auro ⁊ argen.le.

Pegicuus.cua.cuſ.⁊ pedoꝛoſus.ſa.ſum.qͥ

ſoꝛdidos hʒ pedes.⁊ ðꝛ a pedoꝛ.doꝛis.
Pediſſequus.qᷓ.quũ.qͥ ſequit᷑ pedeſ dñi ſui
⁊ hęc pediſſiq̊.quę ꝓ ipᷣa famula vłãcilla.
Et etiã h̊ pediſſiquꝰ ꝓ ſeruo vel famło.vñ
iij. Regl.ij.ðꝛ Ner pediſſeq̊s pꝛincipũ pꝛo⸗

uinciaꝝ.Et ſcribit᷑ vltima ſyllaba ꝑ.q.nõ

P· c. Si eni ſcriberet᷑ ꝑ.c.diceret᷑ pediſſecꝰ.
ꝗſi ſecãs pedes.a ſeco.as.⁊ non a ſeqͥr eris
cõponare. .
Pedicatus.tus.tui.i.peditũ multitudo.vł
ꝓpꝛietas peditandi.
Nedo.onis.i.pedes vel pediculꝰ.⁊ ðꝛa peſ
Iñ h̊ pedunculus li.di. Rẽ h̊ pedo onis.qͥ
pedit vł fac bõbũ.⁊ tunc ðꝛ a pedo.dis.
Pedoꝛ.oꝛis.m.g.i.pedũ fetoꝛ vel ſqualoꝛ ⁊
ð a peſ.vñ Lucanꝰ Lõguſq; i carcẽ pedoꝛ
Pedoꝛa.rę.f.ge.płis.numeri.i.pedum vel
aurium ſoꝛdes.

Pes pędos gręce.puer latine ðꝛ.

Pedules.lis.m.g.ꝑſ caligaꝝ ꝗ pedẽ capit
Pedulus.li.⁊ h̊ pedellus.li.di.i.puus pes.
NHedũ.di.n.g.i.bacculus paſtoꝝ recuruꝰ.⁊
ðꝛ a pes eo ꝙ eo coercent᷑ pedes aiĩaliũ.vñ
Virgiliꝰ in buco.Et tu ſume pedũ ⁊c̃.

NPedux.cis.videt᷑ cõponi a pede.⁊ capio.?

ſunt peduces laq̃i bꝰ pedes illaqueant᷑.
Pegina.ne.f.g.i.baculus cũ maſſa plumbi.

in ſũmitate pẽdente.⁊ ðꝛ pegina q̃ſi ꝓpug.

qð antiqͥ dicebãt. VUñ Juuenalis Et pegia
⁊ iam ad velaria raptos.Et vt diẽ Coꝛnu⸗
tus Tali baculo ſcenici ludebant.
Pelagaris.ris. .t.⁊ B re.⁊ hęc pelagiaris.
ris.i.magna nauis pelago apta.⁊ ðꝛa pela
gus. ⁊ ꝓd. ga.
alagiani. qdã hęretici a Celagio mona/
cho exoꝛti Hi liberũ arbitriũ diuinę grean

teponũt.dicentes ſufficere voluntatẽ adi⸗

plenda iuſſa diunua.
NHelagin.interpᷣtatur latitudo.

—.

Pelagus. gi. interpᷣtat᷑ latitudo. Indehᷣ pe

lagus.gi.latũ ⁊ ꝓfundũ mare vel latitudo

maris ſine poꝛtu ⁊ litoꝛe.Et eſt neu.g.i ſin

gulari.ſed in płi eſt ge.m.hi pelagi Et coꝛ.
pꝛimã.vñ in gręciſmo ðꝛ.Qð penitꝰ lateat

pelagus. mare cũ ſit amarũ. Inuenit᷑ etiaʒ

pelagus.gi.m.g.apud antiquos.
Pelaſaus ga.gũ.i.gręcus ⁊ ſunt gręci dicti
pelaſgi a pelago qꝛ ꝑ pelagus pᷣmo vt dicit
Aarro ad italiã applicuerũt vlł ſic dicti ſũt
a pelaſgo. Jouis ⁊ Lariſſę.filio Iñ bec pe
laſgias.pelaſgiadis.i.gręecia.
Pellex licis.ↄcubina.⁊ dꝛa pellicio cis eo
ꝙ pelliciat. i. decipiat. vel pellex ðꝛ a pello
lis.qꝛ ante vxoꝛem pellex tenetur.⁊ poſtea

lu

veniẽte vxoꝛe de domo pellit. Ael pellex
ðꝛ illa ꝑ quã vxoꝛ de domo pellit᷑.ſilr a pel
lo.lis.x aũt ðꝛ pellex quaſi pelle decipiẽs

etymo.eſt ſᷣm Hug.Quędã glo.ij. Petri.

ij. dicit. NPellices dicunt᷑ meretrices a pol⸗
lutione.vła pellis foꝛmoſitate q̃ incautos
alliciunt.Et ꝓd.pe. Vñ Ouidiꝰ in.v. epi.
Et mihi ꝓ dira pellice blanda.fuiſti. Itẽ i

vj.epi.Argoꝛicas.timui nocuit mihi bar⸗

bara pellex.
Pelicanus.ni.vt dicit Iſidoꝛus etymo·xij
eſt auis egyptiaca habitans in ſolitudine.
nili fluminis vñ ⁊ nomẽ ſumpſit. Nã ⁊ ca⸗
napos ęgyptus ðꝛ.Fert᷑ ſi veꝝ eſt.eam oc⸗
cidere natos ſuos.eoſq; ꝑ triduũ lugere de
inde ſeipᷣm vulnerare.⁊ a ſꝑpſione ſue ſãgui

nis viuificare filios ſuos.Augu.etiã h̊ nar

rat ⁊ addit ꝙ vt ðꝛ roſtro occidit filios.⁊ ro
ſtro ſanguinẽ ſuũ ſuꝑ eos fũdit ⁊ viuificat
E eſt auis nimię maciei ꝗ habitat in ſolitu
Nellicatus.tus.tui.i.ocubinatus.ſ.pctũm
qð cum pollice cõmittit᷑ Et ðꝛ a pellex Itẽ
pellicatus.ta.tũ.i.luxurioſus.pellici dedi⸗
tus. ᷣm hug. Nap̃. vo dicit ellicat' lo⸗
cus concubinę.ↄcubinatus.
NMellacia.cię.i.fallatia.pellis deceptio.
Pellax.cis.oĩs ge.i.deceptoꝛ.fallax.frau⸗

Ddulentꝰ. ⁊ ðꝛ a pelle.i.a vultu.Foꝛis enivt

fallat arridet.ſʒ intꝰ neqͥtiam gerit vt dolo

ſus. aũt dỹ pellax.quaſi pelle fallax .ety

molo. eſt.
Pellicea.ceę.qͥddã indumentũ qð de pelli⸗
bus fit ⁊ ð a pellis. Inde pelliceatꝰ.ta.tũ.
i. pellicea indutus. Itẽ a pellis ðꝛ pelliceuſ
cea.ceũ.i.pellibus indutus. vel magnã vł
groſſam habens pellem. Inuenit etiã pel⸗
licia.cię.⁊ pellicius.cia.cium.⁊ pelliciatuſ
ta.tum.in eodem ſenſu. R ”M

Pelliparius.rij.m.g.qͥ parat.i.pparat pel⸗

les.⁊ ðᷣꝛ a pellis.⁊ paro.ras.
Pelliris.ris.f.g.i.galea ex coꝛio vel pelle.
Pellis.lis.f.g.i.cutis.⁊ ðꝛ a pello.lis.qꝛ ex

ternas iniurias coꝛꝑis tegendo pellit. Inð

hec pellicula. le. di. i. parua pellis.
Pelluuiũ.uij.n.s.vas ad pedes abluẽdos.
ſoꝛdes pedũ recolligendas aptũ ſeu para
tũ. Inde pelluuianus.na.num.

Melta. te. . g. eſt ſcutũ bꝛeuiſſimũ in moduʒ
lunę dimidię factũ.quo amacones vtunt

maxime. AUñn. iij. Regl.x. Fecit Salomon

ducenta ſcuta de auro puro.⁊ trecẽtos pe⸗
ltas de auro pꝛobato ⁊ dicitur a pello lis.

Ande q̃dã Alpello pelta qꝛ pellit foꝛtit᷑ icx

NPeluis.uis.f.g.vas vbi pedes lauant᷑ ſeʒ
concha vel aliud vas ᷣm Hug. Et Pap.
dicit. Celuis vocat᷑.qꝛ ibi pedes lauant.
„ορσaX)t ö peluis. quaſi pedum lauandoꝛuzʒ
vas.etymo.eſt.⁊ facit actm ſingularẽ iem
vel in im. Vñ in euãgeio Johis. Noſuit
aquã in pelui.Et abltmi e.vel in.i.Eta
pelui addita.ũ.fit gtũs plłalis peluium. Et
actm̃ płalem in es velinis.
Neluſiũ.ſij.ẽ oppidũ alexãdrinũ foꝛtiſſimũ
Pena.nę.i.ſuppliciũ.vlł eſt delictoꝝ debita
coertio vel ſatiſfactio ꝗ̊ᷓ a lege vel a miſtris
legis iponit᷑.⁊ ðꝛ a pẽdo dis.qꝛ pęnã quaſi
debitũ pendimꝰ.i.ſoluimus ⁊ ſuſtinemꝰ ꝓ
foꝛefacto.Et ſũt octo.genera pęnaꝝ ĩ legi⸗
bus.ſ.vincul a. vba.talio.d ãnũ.ignomia.
ſeruitꝰ.exiliũ.⁊ moꝛs.Itẽ pena ⁊ ſuꝑplici
um differũt. Adena ſineſanguie eſſe põt Sʒ
ſuppliciũ non niſi cũ ſanguine.vel ſupplici
um dðꝛ ꝓpꝛie cuim qͥs ita damnat᷑ vt eius bo
na ↄfiſcntur. ⁊ in publicũ redigant᷑. Inde
hͥ ⁊ hęc penalis ⁊ ; le. Iñ penaliter aduũ.et
hec penalitas tatl.⁊ ſcribit᷑ ꝑ oe dipthõgũ
Penariꝰ.rij.i.cellariꝰ.⁊ ðꝛa penꝰ.Et pena⸗
rius.ria.riũ.i.ad penũ ꝑtinẽs. B
Penates.pen atũ.m.g.pluralis numeri.i.
domus iterio ꝛes ꝓpꝛie vel domeſtici ⁊ pꝛi⸗
uati dij domibe pſidentes.qͥs antiqͥ in do⸗
mibus colebã t.⁊ eoꝝ imagines i domoha
bebant. Vñ ⁊ dicti ſunt penates.q̃ſi penes
nos nati.⁊ eſt etymo.⁊ ꝓd.na.
Pẽdulus la.lũ.pe.coꝛ.qð pẽdet ⁊ ẽ eleuattũ
Penetralis.lis.ↄ.t.⁊ hoc.le.⁊ ðꝛa penetro
as. ⁊ B penetrale lis.⁊ h ⁊ hęc penetrabił ⁊
B le. Et ðꝛ penetrale qð penetrat vłaptũ ẽ
penetrare. NPenitrabile vo qð penetrat᷑ vł
aptũ eſt penetrari. Qñq; tñ ponit᷑ vnũ ꝓ
altero. vt Frigus penetrabile.i. aptum pe⸗
netrare.Et h̊ penetrale lis.vel B̊ penetral.
lis.eſt ſecreta camera.ſecretus interioꝛ lo⸗
cus in domo vel in templo vbi dabant᷑ oꝛa
cula.Et ponit᷑ qñq; pꝛo domo. In gręeciſ⸗
mo tales ponunt᷑ vſus.Qõð leuit᷑ penetra⸗
ri põt penetrabile dices. Qð dom iterioꝛ
capit h̊ penetrale vocabis. Pap. aüt dicit
Penetralia interioꝛa ſecreta domoꝛuʒ.di⸗
cta ab eo ꝙ eſt penitus.i.pene intus ſecreta
Et ſᷣm h̊ videt᷑ ꝙ debeat dici in pſal mo In
penetralibus regum ipᷣoꝛum.Et in Amos
iij. 2. vj. ⁊ atth. xxiiij In penetralibus
⁊nõ inpenetrabilibꝰ.Et hoc maxie m mo
dernos Bciũt etiã qͥdã penetrale ſiue pe
netral eſt qdð penetrat. Vnde dicit CPapi.
Menetrale quod penetrat. Penenbile

vo qð penetrat᷑ ⁊ ᷣm h̊ ↄſueuit dici Eſt pe

netral penetrãs. penetrabile qð penetrat᷑.
Penicillũ.li.⁊ q̊ peniculũ.li.⁊ hęc penicilla

le.i.molle genus ſpongię ad tergẽdos hu⸗

moꝛes.⁊ ſcutellas.a pẽdeo.des.
NHeniculus.li.quidã panniculus de quo di⸗
ſci tergunt᷑.⁊ ðꝛ a pannus.
Penis.nis.f.g.cauda eqͥna ⁊ ðꝛa pendeo.
des. eo ꝙ pendeat ⁊ ſuſpenſa ferat᷑. Et hic
penis.nis.i.pꝛiapus.ſ.virile membꝝ eo ꝙ;
pendeat.vel qꝛ ſuſpenſus ferat᷑ Ael penis
ðꝛ a penetro.tras.qð eſt officiũ ei circa iũ⸗
cturã humani generis ᷣm !hug.
Nenitẽtia.tię.ðꝛ q̃ſi punitẽtia eo ꝙ hõ in ſe
puniat pęnitẽdo qð male admiſit. AUłpeni
tentia ðꝛ quaſi penę tentio.a eſt etymo.Et
ſcribit᷑ ꝑ oe dipthongũ. Et eſt penitẽtia ve
ra ⁊ pfecta.mala pᷣterita deplangere.⁊ plã
genda iterũ non cõmittere.i.ꝓpoſitum cõ⸗
mittendi non haberrrr..
Nenitudo. dinis.f. g.i.pęnitentia. VUnde.j
Rel.xv. Penitudine non flectet.
Penitꝰ.ta.tũ.i.ſecretus.interioꝛ.intimꝰ.et
ðꝛa penitus aduerbio.q̃ſi pene intꝰ.vł po⸗
tius q̃ſi pan intus.i.totus intus.
Nenna.nę.f.g. ðꝛ a pendeo.des.eo ꝙ pẽde⸗
at.i.volet.qꝛ auxilio pennaꝝ mouent᷑ aueſ
⁊ volant. Ukłpenna ðꝛ a pennũ qð eſt acu⸗
tũ.eo ꝙ ſit acuta. Inde pennoſus.ſa.ſum.
⁊ pennatus.ta.tunm.

NPennula.lę.di.i.parua penna.⁊ ðꝛ a pẽna.

Itẽ pennula.lę.i.ſũma pars auris.⁊ tũc ðꝛ
a pennũ.qð idem eſt qð acumen.
Pẽnũ.ni.dicebãt ãtiqͥ acutũ. Iñ h̊ pẽnũ ðꝛ
acumẽ.vel extremitas ferri acutt.
Nenſatiões.i.pᷣciũ.exolutio.tributa.libꝛa⸗
tiões.vñ.ij. Paralipo.xxj.Deditq; eis pr
ſuus multa munera auri ⁊ argenti ⁊ penſa⸗
tiones.
Penſilis.lis.⁊ B.le.penuł.coꝛ.i.leuis. Reci
pꝛoca eni ſunt penſilis ⁊ leuis.i.vnũ ponit
ꝓ alio viciſſim. Inde pẽſiliter adũ.i.leuit᷑.
Et hęc pẽſilitas.tatis.i.leuitas.Et cõpo⸗
nit᷑ ꝑppenſilis.le.i.valde lenis.
NPenſio.onis.f.g.i.liberatio.ęquatio.vłpõ
deris ęqualitas. Et penſio.pcij ſolutio vł
ipᷣm tributũ vłpᷣciũ qð dat᷑ pꝛo agro ad pẽ
ſionẽ conducto. Iñ penſionariꝰ.ria.rium.
ad penſionẽ ꝑtinẽs.vłqͥ penſionẽ reddit.
NHenſitatões.publicę ſᷣm Ao.in ſũ.C. ſi ꝓ
pter pub. pen.ven.dicunt᷑ annuę exactiõel
tributoꝝ.vel veſtiũ auri.vel argentiꝗᷓ a ce
teris ꝑſonis pᷣſtabant᷑ fiſco. Sed penſiões
publicę dicunt᷑ ꝗqad viarum vel pontiũ re⸗

fectionẽ pſtanda ſunt a poſſidẽtibus yt ſic

fiat oiuʒ datoꝝ ꝗdam collatio. Et ſic penſi⸗
tatio eſt qſi penſionis ſolutio.
Menſũ.ſi.n.g.i.deliberatio cogitatio.ↄſili⸗
um. ⁊ a pẽdeo. des.qꝛ dũ aliqͥd delibera
mꝰ. pẽdemꝰ.i.in pendulo ⁊ dubio ſumus.
Itẽ h pẽſum.ſi.ðꝛ mulieꝑ.ſ.lana.linuʒ ad
opus datũ.vel filatura.⁊ ðꝛ a pãdeo vł põ
dus. qꝛ ad pondꝰ ⁊ mẽſurã dabaf.
NHenſus.ſa.ſũ.i.pꝑſolutus.vel ſuſpẽſus vel
ponderatus.vel liberatus.ęqtus ⁊ ðꝛ a pẽ
do. dis. ⁊ m h̊ cõparat᷑ penſus.ſioꝛ. ſimꝰ.
Iñ penſe.ſius.ſime.adũ.Vñ in epła. Feli
cis papę. In epo poſiti ſunt in ceęleſti mili⸗
cia.ꝗ penſius ponderãda eſt.
NHente gręce.latine ðꝛ qͥnq;.
Pẽtacõtarchꝰ.trachꝰ.chi.pᷣnceps ⁊ ingr ſu
pdqnq; hoĩes vñ.j. Machab. iij. Cõſtituit
Judas duces ppłi cẽturiones ⁊ pẽtacõtar
chos. Ael vt qͥdã dicunt.pẽtacontarchus

ðꝛ qui nquaginta regit. Sed pentarcha.
q̃ qnq;. Uñ in gręciſmo ðꝛ Quinquaginta

regẽs pentacontarcha vocat᷑. NPentarchã
dices qͥ ſibi quinq; tenet. Et tunc põt cõpo

ni.pẽtacontarchꝰ a penta.qð eſt qͥnq; ⁊ co⸗

ſte decẽ. ⁊ archos pᷣnceps qſi pꝛinceps ſuꝑ

qnquaginta. Mentarcha vo a pẽta. qð eſt

qnq; ⁊ archos pᷣnceps.q̃i bnceps ſuꝑ qͥnq;
NPHentagamus.ma.mũ.pe.coꝛ.qͥ velꝗ cũ qͥn
qᷓ; nupſit. Inde hęc pẽtagamia.mię.i.qͥn⸗
q; nuptiꝑ.vel ꝓpꝛietates qua aliqͥs dicitur
pẽtagamus. JJ

Nentameter.tra.trũ.pe.coꝛ.i.vſus ↄſtans
ex qnq; pedibꝰ. Vñ illud Ouidij Nil mibhi

reſcribas attamen ipᷣe veni.

—

NPentaãgulus.la.liũ.i.quinq; angulos hñs.

Inge pentangulat ta. tũ. Et ſubſtãtiue H

pentangulus.li.ꝓ tali figura.

Pentaphilon herba a nũero folioꝛũ dicta.

Hanc latini qnq; foliũ vocant.

NPentapolis.lis.f.g.pe.coꝛ.ciuitas hñs ſub

ſe qͥnq; ciuitates.vel regio in ſe ↄtinẽs qͥn⸗

q; regiones.Et hinc ſpecialiter ꝗdã regio ĩ

cõfinio arabię ⁊ paleſtine ſita dicta eſt pẽta
polis a qͥnq; ciuitatibꝰ impioꝝ.·ꝗ celeſti ig⸗

ne.cõſumpteę ſunt.i.ſodoma.⁊ gomoꝛraa⸗

dama coboim bale.ipᷣa ẽ ſegoꝛ Eſt et alia
pentapolis in libya ſiłr dicta a quinq; ciui⸗

tatibꝰ. Eadẽ etiq cauſa regio quedã dicta

eſt tripolis a tribus ciuitatibus.
Pentaptotus.ta.tũ.pe.coꝛ.nomẽ hñſqͥnqʒ
terminationes. vt dñs.⁊ dr a pente.qð eſt
quinq;.⁊ ptotus caſus.

Nentarcha. pꝛinceps habens ſub ſe quinq;

.

it

Nentateucus.ci. liber diſtinctus in quinq;
voluminibꝰ. vt ſũt qͥnq; libꝛi oyſi.⁊ öà

a pẽte quinq;. ⁊ teucos volumẽ. indepẽta⸗
teucus.pe.ꝓd.i.qͥnq; volumina vłliber di

ſtinctus in quinq; voluminibus. .
Nentecoſte.ſtes.vel pẽtecoſtẽ indecli.ðꝛ a
pente. qð eſt qͥn q;.⁊ coſte decẽ. q̃ſi nes

decẽ. qꝛ quinquaginta dies ſunt a reſurre⸗
ctione dñi vſq; ad pentecoſten vtroq; die
incluſio.⁊ acuit᷑ in fine.Et ſonat quingin

ta. vel eſt ipᷣa quinquagena dieꝝ.quibꝰ cõ

pletis vltima dies dicebat᷑ feſtum penteco

ſtes. i. completiua quinquaginta dierũ Et
flebat in memoꝛiã datę legis.ꝗ̃ in qͥnquage
ſima die ab exitu ſfilioꝝ iſrł de egipto eſt da

ta. Nũc aũt in memoꝛiã ſanctiſpũs dati diſ

ſcipulis. qð qͥnq̃geſima die poſt reſurrecti⸗
onem dñi fiebat.Et ſic pentecoſte ẽ ęquo⸗

cũ ad quinqgenã ⁊ ad ſolẽnitatem ſeptẽ di

ebus ꝓtelatã. Vñ in actibꝰ apłoꝝ.Cum cõ

plerent᷑ dies pentecoſtes.i.quinqᷓgeſimę.

Illa eni dies erat qͥnquageſima a reſurre⸗

ctione.Er cũ ichoarent᷑ dies penthecoſtes
i. illius ſolẽnitatis ſeptẽ diebus ꝓtelandę

erant oẽs diſcipłi in eodẽ loco in qͥ facta eſt

electio Matthię.ſ.in cenaculo.

Nẽterꝰgręce.latie ſocer.Nẽtera vo ſocrus
NPenthemimeris.f.g.i.media diuiſio v-me

dia ꝑs vᷣſus pentametri.quaſi ſemiqnaria

Diuiſio vel ꝑs.⁊ ðꝛ a pẽte.qð eſt quinq; . et

hemis.qð eſt dimidiũ. Itẽ penthemimeriſ

dꝛ ꝗdã ſpecies cęſurę ꝑ quã poſt duos diüu⸗

ſos pedes in pꝛincipio tertij pedis ſyllaba
naturaliter coꝛreptia ꝓducit᷑.vt ptʒ in exẽ⸗
plo. Qui petit excelſa debet vitare ruinaʒ.

Ecce hęc ſyllaba ſa.ꝓducit᷑ cum ſit natura
liter bꝛeuis.⁊ quaſi ſubleuat᷑ quadã ꝓdu⸗
ctione.⁊fit ad oñdendũ ꝙ licet ille duę ſyl⸗
labę. ſ.ſa. ⁊ de. efficiant vnũ pedẽ tñ nõ ſũt
eiuidẽ dictionis. Et ðꝛ penthemimeris.q̃ſi

diuiſio ſuꝑ qͥntã ſyllabã.qð dicit᷑ reſpectu

duoxꝝ ſpondeicoꝝ pedũ.qꝛ ſi duo ſi pond ei
Hcedunt.q̃ttuoꝛ ſyllabę pᷣcedẽt.⁊ erit diui
ſio ſuꝑ quintã ſyllabã.⁊ ſi duo dactilivł da

ctylus ⁊ ſpondeꝰpᷣcedãt.ſꝑ pꝛo duobꝰſpõ
deis reputant᷑. ᷣ,ð

Penula le·i. palliũ quoddã ⁊ ppꝛie cũ lon⸗
gis fimbꝛijs. ⁊ ðꝛ a pendeo.des.vłðꝛa pe⸗

nis pplłis.qꝛ maxime tali feſte vtunt᷑ ⁊ apð

quos initium habuit. Vñ Juuenalis. Et
multo ſtillarʒ penula nimbo. Inde penula
tus ta. tum. illo pallio indurꝰ. vel illud pal⸗
lium ha bẽs. ᷣm Hug. VUñ.ij. Timor. iiij.
dicit apłs enulq qu reliqui trade apud

Carpũ veniens affer tecũ ⁊ libꝛos. biſic

ðꝛ in ↄtinuo.lhęc penula ſᷣm Haimonẽ da

ta fuit patri Rauli i inſigne a romanis qn

ſuſceptus eſt in ſociũ ⁊ ciuem romanu. An
⁊ Paulus ſe ciuem romanũ appelat. Pe⸗
nula eni erat veſtis conſularis ꝗͥ indueban
tur ↄſules romani ingredientes curiã Hac
aũt penulã ſiue veſtẽ aulus poſt moꝛteʒ
patris ob recoꝛdationẽ ſibi retinuit Arpe
nula ðꝛ volumẽ legis. Vñ ieronymus.
Volumẽ hebꝛęũ replico.qð NPaulꝰ iuxta
quoſdã penula vocat.⁊ coꝛ⸗.ſuu.

Nenultimꝰ. ma.mũ.i.pene.vltimꝰ.ſ.qui eſt
in ſcdo loco ante vltimum.
Penur ia. rię.f. g·i in opia egeſtas pauꝑtaſ

⁊ ꝓpꝛie ꝗẽ i penoꝛe ⁊ ðꝛa penus ym Hug.
Et nõ ꝙ; penus coꝛ.pᷣmꝗ.ſe ed penuria eã ꝓ.
Vñ Virgilius ene.vj.Exigu incerere pe
nuria adegit ededi. Et ideo videt᷑ qbuſdã
ꝙ penuria dicat᷑ qſi penurgia.a pena ⁊ vʒ

geo. vel a peęna æ vꝛo.quaſipena vꝛẽſ vyl vꝛ

gens ſed potiꝰ ſunt etymologię.

Penus. ni. m. g. ⁊ hęc penꝰ.ni.⁊ h penü. ni.

⁊ h̊ penus.nus.nui.⁊ 6 penu indecli 7 hoc
penꝰ. noꝛis. oĩa in eodẽ ſenſu.i. cellariuz. 2
dicunt a peno greco qð ðꝛ nutrio.qꝛ in eo

reponunt᷑ ea vñ hoies nutriunt᷑ Et nota ꝙ

penoꝛa etiã dicunt᷑ res neceſſe grię. ad nutri
mentũ. vel victũ quotidianũ.vᷣm hug. Et
coꝛ.pꝛimã penus.⁊ penũ. Sed penus pꝛo
cartaginẽſi ppło ꝓducit pꝛim. vñ. Eſt po
pulus penꝰ. ſeruat edenda penꝰ. Etr yt die
Papᷣ. Nenus.i.afer ꝑ oe ſcribit᷑ ſed penꝰ
ꝓ cellario ꝑ ſimplexxe.
eon. medicus qͥdã fuit A qͥ poenia herba
ꝑhibet᷑ eẽ inuẽta. Itẽ pęon fuit qdã autoꝛ
aq̃ qdã pes inuent dictꝰ eſt pęon. ⁊ oſtat
ex quattuoꝛ ſyllabis qlibet pęon Sunt eni
q̃ttuoꝛ peones ⁊ ſunt ↄtrarij epitric. eõ
pꝛimus ↄſtat ex pꝛima longa ⁊ trib bꝛeui⸗

bus. vt legimus. Mxon ſcðs conſtat ex ſe⸗
cunda longa ⁊ cęteris bꝛeuibus.vt amabil

Eeon tertiꝰ ↄſtat ex tertia lõga ⁊ reliquis
bꝛeuibꝰ vt habitato. Peon quartꝰ ↄſtat ex
quarta lõga ⁊ ſcedentibꝰ bꝛeuibꝰ vt habi⸗
litas.hũilitas Itẽ a pęon dicit᷑ pęoniꝰ.nia
niũ.⁊ pęonicus.ca.cũ.
deplũ. pli. eſt matronale palliũ ex purpura

ſigtũ cui fimbꝛię aurei ſtamis ſũmitate re⸗
ſplẽdẽt. Et vt dicũt ꝓprie capitis eſt

Pepo.onis.idẽ eſt qð melo. onis. vᷣm Hug
Et vt diẽ Mapᷣ. MPepo gręcũ eſt ⁊ oꝛigo eiꝰ

latinis icerta. cuiꝰ nata nimiũ frigida diffi

cile digerit ⁊ creſcit i ſilitudine cucurbutę

—

Pera. rę.f.g.i.ſacculus qͥ taſca vulgo dꝛ.et
dea peꝛi.qð eſt circũ.eo ꝙ lata ſit ⁊ ſinuoſa
vm hug. r
a collo pendẽs pcincta vſq; ad lũbos. Eſt
aũt habitus ꝓpꝛie neceſſarius ad oꝑis ex⸗
ercitiũ. eęc etiã melotis ðꝛ. Itẽ pera ſpoꝛ⸗
tella.ſacculus paſtoꝛalis.i.mãtica. Vel vt
ðꝛ in hyſtoꝛijs ſuꝑ.i. Regl.xvij. Mera eſt
vas in qͥ mulget᷑.vel panis poꝛtat᷑.
Nerãgaria.eſt ſeruitꝰꝑſonaxꝝ ⁊ rerũ.⁊ dꝛ q̃
ſi ꝑfecta ⁊ magna ãgaria. Eſt aũt angaria
ſeruitꝰ ꝑſonaꝝ.⁊ non rex. Itẽ pangarię di

cunt᷑ exactões.⁊ pᷣſtatiões patrimonioꝝ·.ſ.

onera ꝗdã ꝗ̊ ſdio incumbunt vł imponun

tur. Et erãt foꝛte exactiones equoꝝ vł vec

rurarũ ad poꝛtãdũ annonã militib.vt col⸗
ligit᷑.C.de curſu.pub.an.in.rubᷣ.li.xij.
NPercitus.ta.tũ.i.valde velox.
Merculſus.ſa.ſũ.i.aio cõmotus.pterritꝰ.
turbatus. ⁊ ð a ꝑcello.lis.
NMerditio.onis.f.g.i.amiſſio. VUñ Auroꝛa.
Sint tua ꝑditio nobis ꝗᷓ dona paraſti.

Nerdius.dia.diũ.i.iugis continuus.⁊ ðꝛa

ꝑ diu.⁊ coꝛ.di. —R
Perdix.cis.epiceni ge.de voce nomẽ habʒ
auis doloſa atq; immũda.nã maſculus in

maſculũ inſurgit.⁊ obliuiſcit᷑ ſexũ libido pᷣ
ceps.Adeo aũt fraudulenta eſt. vt alteri ꝑ

dici oua diripiens foueat.ſed fraus fructũ

nõ hʒ. Nam cũ pulli vocẽ ꝓpꝛie genitricis

audierint naturali quodã inſtinctu hanc qᷓ

fouet relinquũt.⁊ ad eandẽ ꝗqᷓ̃ genuit reuer

tunt᷑.Dr aũt ꝑdix.a perdo.dis.qð eſt amit
tere. delere. deſtruere. Bicit eni hHhug. ꝙ ſi

maſculus nidũ ſuę ↄiugis inuenit deſtruit

⁊oua abſoꝛbet. Vel ðꝛa ꝑdẽdo eo ꝙ amit⸗
tit oua ſua. ⁊ altera foueat vel qꝛ deſtruat
nidũ. Nel ðꝛ a ꝑdice nepote LHeędali quem

fabuleę dicunt in illam auẽ mutatũ fuiſſe.et

ꝓducit pe.gti.Et nota ꝙ ꝓaue declinatur
hęc ꝑdix. AVñ Ouidius. Garrula ramoſa

ꝓſpexit ab ilice perdix.

Nerdix. cis.ſoꝛoꝛis. Oędali filiꝰðꝛ inuenil⸗

ſe ſerram ⁊ circinũ.
NPerduellio.onis. eſt qͥ in ſuos ciues cõiura

tionem exercet.
Perduellis. lis.i.hoſtis.

Meredia. dię.i.edendi ſupꝑfluitas ſicut bibu

la bibẽdi.⁊ a ꝑ ⁊ eÄdaꝛ.

NPeregrinus.na.nũ.ðꝛa ꝑegre.q̃ſi ꝑgẽs lõö.
gius. Vñ peregrini large dicunt᷑ oes quia

loco ſui domicilij ꝓficiſcunt᷑. ꝛopꝛie aũt
dicunt᷑ romipetę apłoꝝ ⁊ alioꝝ ſanctoꝛum

Nel vt dicit Papᷣ. Pera eſt pelliſ

—

dicunt᷑ oẽs qui non ſunt de ep̃atu oꝛdinan⸗

tis.ſiue ſint clerici.ſiue laici.vᷣm goff.in ſũ.
eo. de cle. pegri.
NHeremptx.ta.tũ.i.occiſus.⁊ ðꝛ a perimo.

Neremptoꝛiũ a ꝑimendo.eo ꝙ oino peri

mat.vt terminus peremptoꝛius.vltra quẽ

non dant᷑ vlterioꝛes delationes. Similiter

exceptio ðꝛ pemptoꝛia ꝗ ꝑimit actionẽ. xeti⸗

am citatio ðᷣ ꝑemptoꝛia.qꝛ oẽs aliaſ citatõ
nes abbꝛeuiat ⁊ accellerat

NMerẽnis...t.⁊ h.ne.i.iugis.⁊ ðꝛa ꝑ ⁊ annꝰ

ↄuerſa a.i.e. Iñ pꝑennit᷑ adu.⁊ hęc bẽnitas
tatis.i.iugitas.ppetuitas.ſᷣm Hug. papᷣ.

vo dicit ſerennis quaſi ꝑpetuꝰ annus.
Perfſid'.da.dũ.i.ꝑdẽs fidẽ.⁊ a ꝑ ⁊ fides

⁊ coꝛ.fi.Et eſt mercatoꝛũ.⁊ ꝓpꝛie cauponũ

Inde heęc pſidia. dię.Et ꝑſidioſus.ſa.ſuʒ.
i. plenus ꝑfidia. Itẽ perfidus.i.valde fide⸗
lis. vel fidus.⁊ tunc ðꝛa ꝑ.⁊ fidus.⁊ ꝓdu.
fi. Unde. erfidus eſt nequã. perſidꝰ coꝛ⸗
de ſideis.
Perfuga.gę.coĩs ge.qͥ de vno exercitu fu⸗

git ad aliũ.⁊ ð a ꝑfugio.gis.⁊ coꝛ.fu.
Herfugiũ.gij.i.tuta.latebꝛa.locus refugij.
Perfunctoꝛiꝰ.ria.riũ.i.ad pꝑfungenduʒ ap⸗

t. vel deſtructoꝛiꝰ.leuis.⁊ tranſitoꝛius vł
imaginarius Vñ in Platone. inuenit᷑ ꝑfü
ctoꝛia foꝛma mũdi.i.oſtructoꝛia ⁊ tranſito

ria. ⁊ ð a ꝑfungoꝛ geris. ..
NPergama mox.ſunt ędificia troiana.⁊ ðꝛ a
pijr. qð eſt ignis.⁊ gamos qð eſt mulier ãſi
pignẽ ⁊ mulierẽ deſtructa. AUła ꝑ ⁊ gamoſ
Iñ ꝑgame⸗.mea.mei.i.troianus.Et qꝛꝶ
gama altiſſima erat.ideo olim oĩa alta ędin
cia vocabant᷑ pergama. S=WJèM
Pergamenũ.ni.pe.ꝓ.i.cartha.⁊ ðꝛ a ꝑga⸗
mo ciuitate.qꝛ ibi pꝛimo excogitatũ fuit ⁊ i
uentũ. Itẽ põt declinari adiectiue ꝑgame⸗
nus.na.nũ.i.res de ꝑgameno.

NPergamũ.mi.q̃dã ciuitas. Inde pꝑgameus

mea. meũ.Et ꝑgamenus.na.nũ Et h̊ ꝛhęc
ꝑsgamenſis ⁊ hocſe. MDU
Vergulũ.li.i.paruũ tuguriũ in alto poſitũ.

Z a ꝑgo.gis.Et hęc ꝑgula.lę.i.famula.

qꝛ ad diuerſa ꝑgat officia ⁊ coꝛ.gu.

Peri. i. circũ. vel de. ⁊ acuit᷑ in fine.
Periarchon gręce.latine ðᷣꝛ de pᷣncipibus ⁊

pꝛincipatibus.Archos eni gręce dicũt pn⸗
cipes. Libꝛi ſunt ſic dicii.
eribolus.li.m.g.⁊ h̊ peribulum.li.deam

bulatoꝛiũ.deãbulacꝝ.ſpaciatoꝛiũ.peram.
bulatoꝛiũ ⁊ a peri ⁊ ambulo.Itẽ Ecech
xlij.ſigt murũ qui erat exterioꝛ ad deambu

limina ⁊ oꝛatoꝛia viſitãtes. Neregrini etiãlandũuũ.a cingebat gacophilatium cantoꝛũ

er 8—1

S.—

germ.
End
demnol
Cnen

cuſtodientiũ altare.⁊ coꝛ.bhbo.

Merichelis. lidis.f. g. oꝛnamẽtũ mulieꝝ cir⸗

ca bꝛachia. vł potiꝰ circa crura q̊ͥ greſꝰ ea⸗

rum oꝛnat᷑ ⁊ ðꝛ a peri qð eſt circũ ⁊ hele qͥd

eſt curuũ vᷣm ug. NPap̃.etiã dicit. NMeri⸗

ſcelides armillę pedũ mulieruʒ Periſceli⸗

des dicunt᷑ qͥbus noſter greſſus oꝛnat᷑. Et

ſcribit apᷣ.piſcelides ꝑ.ſc.ſicut antiqͥ cõo

ſueuerunt ſcribere.Sʒ moderni ſcribũt ꝑ⸗
chelides ꝑ.ch. In gręciſmo ſic ðꝛ.Atq; ꝑi⸗
chelides exoꝛnant bꝛachia nymphis.

Nericulũ.li.neu.ge.i.exꝑimentũ. Vñ Te⸗
rẽtius in eunucho.Yac ꝑiculũ in lr̃is.fac i

palęſtra. ⁊ ð a perio ris. Itẽ hoc ꝑiculum
li.⁊ qñq; ſincopat᷑.⁊ ðꝛ h̊ ꝑpiculũ.li.i.diſcri
men vel damnũ Inde ꝑiculoſus.ſa.ſũ.ſᷣm
Hhug. apᷣ.vo dicit Pericłũ a ꝑio.ris.qꝛ

pene perire faciat.i.diſcrimẽ vel experimẽ

tum

Periphꝛaſis.eſt diſcriptio vel circumlocu⸗

tio cum vna res płlbus verbis deſigt ⁊ de
ſcribit᷑ pꝓpt᷑ veritatẽ ſplẽdide pducẽdã vł

veritatẽ circũitu euitadã. In ꝑiphꝛaſicus

ca.cũ. vt Iſte loqᷣt᷑ piphꝛaſie.i.ꝑ piphꝛa⸗
ſim. Et periphꝛaſtic. ca.cũ in eodẽ ſenſu.

Peri hermenias ſunt duę ꝑtes Peri ei gre

ca ppoſitio ẽ.⁊ valet tm q;tũ ð.hermeniaſ

eſt gręcus gtũs a noie gręco hermenia.qð̊
latine ſonat interpᷣtatõ.qui gtũs hermeiaſ

ponit᷑ in intitulatione illius libꝛi.Ariſtote

lis vbi habet᷑. Incipit liber perihermeniaſ

Eteſt ſenſus.Liber perihermenias.i.de ĩ

terpᷣtatione.ꝛeęci eni carẽtes ablatiuo cõ
ſtruunt ſuas ſpoſitiones cum gtis loco ab
latiuoꝛũ. Quidam tamen minus intelligẽ⸗

tes vtunt᷑ h̊ quaſi nomine cõpoſito.

Perimetrum.tri.i.linea circũcirca menſu⸗

rans.⁊ ðꝛa peri.i.circũ.⁊ metros menſura
