Intereſſe ↄuentum eſt.ſ.cum nõ facl quecd
ꝓmiſiſti mihi.vel cuʒ non fecero qð ꝓiniſi

5

ſideratio habenda eſt. qꝛ ſi mihi in loco ?z

SD emeee — „

de
dl⸗
nice
n
ſo⸗

da
bti
e.

IS

dii.

itur
nda
nube
doni
chei.

ii
onn
utce
Ho⸗
e
ſuo
nen
Gans
.
dehee/
Ouihide
Mueren
enan
ſolices.
nci
Nnio
nona c0
n.Elg

Ulteue/

ini⸗

..
gno
es zni

tibi aliud intereſſe eſt cõe.ſ.extimatio cõis

damni vel lucri.qð euenit vel ceſſat. Aliðö
ſingulare.ſ.extimatio ꝗᷓ euenit ex ſpeciali
caſu vel vtilitate. vide de h̊ ſpe.ti.de fruc.

intereſſe.

Interia qð ⁊ enteria etiã dðꝛ. i. inteſtina. Jñ
Interici dicunt᷑ qͥ diſſolutionem patiütur

ventris.⁊ ꝓdu.ri.

ℳ

*

Interiectio ꝗdaʒ parſoꝛationis indeclina. MMM
Interſignũ.gni.vel interſigniũ. nij.qð eſt ĩ
ter duo ſigna.vel ſignum qð eſt int᷑ aliäs.
ſicut aliqͥd ſolet mitti de vno loco ad aliuʒ

apud latinos. ⁊ ðꝛ ab interiaceo. ces.
Interitio.onis.f.t.i.moꝛs. Vñ ꝓpha.Eri⸗
pꝓuit eos de interitionibus eooꝛꝝũꝰ.
Interlinearl.ↄ.t.⁊ H̊ re.qð eſt int᷑ lineas.et

ðꝛ ab int᷑ ⁊ linearis. Vñ ꝗqdam gloſę dicũt

interlineares ꝗᷓ ſunt int lineas. Atłinterli/

nearis põt deriuari ab interliniũ.-ni.

77

Interliniũ.nij.i.ſpaciũ tꝑis qð videt᷑ inter

defectũ lunę.⁊ crementũ eiuſdem.

Interminꝰ.na.nũ.i.ſine termio exñs. Vñ

in hymno ſancteę trinitatis ðꝛ. In ſimplici
ſuba virtus manens intermina. RPap̃. vo
dicit. Intermina.internũcia mediatrix in

.

ſeperabili termino carens

Internecio.onis.f.g.q̃ſi q dam homis mag

nectio.moꝛs vel pęna. Interneciũ ðᷣꝛ bel/⸗
lum in qͥ oẽs ꝑierunt nullo remanente.
Internicida.dę.idẽ qð homicida.q̃ſi enici⸗
da. I. q̊ͥ falſum teſtimoniũ fecit ⁊ cõmiſit.⁊
ob id ho iem occidit. Iñ hęc internicies.ci
ei.moꝛs ab illo factaas

+☛ q 77

Internicidiũ.dij.vel interniciũ.i.moꝛs.oc

ciſio.quã internicida cõmittit Et interni/

cidiũ vel interniciũ q̃ſi ꝗdã hois enecatio.

Et iudiciũ internicidij dabat᷑ in int᷑nicidã
⁊ accuſatoꝛẽ eiꝰ ⁊ poſſeſſio bonoꝝ ſeqbat᷑.

Interniciũ etiã ðꝛ bellũ in quo oẽs ꝑierũt

nullo remanente.
Internodiũ.dij.ſpaciũ int᷑ nodos. vel illð
groſſum os qð eſt in genu. Et ðꝛ int᷑nodiũ
qꝛ innodat ſimł crus ⁊ coxã inter ſe. Vnð

internodia popler.

Ouið.in.v.meta.MMollia nodoſus facit

Internunciꝰ.cij.⁊ Pfanzerndcig ctt vel
Sꝑt d nũciat. vel nunciu,z
poꝛtat. Iñ h̊ internunciũ.cij.id qð intꝛnun

ꝗᷓ int᷑ duas ptes ali

cius nunciat vel poꝛtat.

Internꝰ.na.nũ.i.interioꝛ.⁊ ðꝛ ab intus.
Interpola.lę. eſt ꝗdã veſtis ꝗᷓ dũ ſit vetus

ad nouã ſpẽm reducit᷑.⁊ ſit quaſi noua.
nterpres.pᷣtis. .t.ðꝛ qͥ diuerſa genera li⸗
guarum nouit.iſ.qͥ vnã linguã exponit peꝛ

galiã. vel vnã lingu trãffert in aliã.⁊ ðꝛ ab
inter ⁊ pres.qð eſt diues.qꝛ interpᷣtes di/

tant loquelã tranſferẽtes vocabula ð vna

Interſcalare.ris.eſt lignũ ex trãſi .
la poſitũ. Iñ interſcalarl..t.⁊ B re.ðꝛ in

loquela in aliã. Ael ðꝛa pars partis.qꝛ in

terpres eſt medius duaꝝ linguaꝝ.cũ tra/

fert vel exponit vnam ꝑ aliam

poſitiuus. Vñ vᷣſus interſcalarðꝛ qͥ nõ cõ

tinue interponit᷑ ad modũ ſcalariũ in ſcala
Interſcapulũ.li.n.s.eſt ſpaciũ qð eſt inter

ſcapulas.⁊ coꝛ. pbuu.b

cauſa ſigni ⁊ noticie.

77

Interſtitiũ.tij.i.interuallũ.ſpaciũ inter ali⸗

qua. ⁊ ðꝛ ab inter. ⁊ ſto. ſtas.
Intuallũ.li.n.S.i.ſpaciũ int᷑ capita valloꝝ

id ẽ ſtipitũ qͥbꝰ vallum fit. AUñ ⁊ cętera ſpa

cia qñq; dicunt᷑ interualla Sʒ magis ꝓpᷣe

interuallũ ðꝛ ſpaciũ tꝑm. Intercapedo ve

ro locał diſtantia ꝓbe appellat᷑ Iñ h̊ inter
uallulum.li.dim.

Interuentus.tus. tui.i.interceſſio.

Interula.lę.f.p.i.camiſia.⁊ ðꝛ ab intus. qꝛ

intꝰ iuxta carnẽ induit᷑. Iñ interulatꝰ.ta.

tũ.i.interula ſiue camiſia indutꝰ.Itẽ ab in

terula ðꝛ interulꝰ.la.lũ.i.interioꝛ. Et coꝛ.

pe. Vñ Martiałcapel.Quin etiã interu⸗

los gaudẽs diſſoluere nerus.

Inteſtata hęreditas.eſt ꝗᷓ teſtimonio ſepta
nõ eſt. aut ſi ſcripta ſit iure.tmñ nõ eſtedita.

in teſtẽ recipiat᷑.vel vt teſtamentũ faciat.

Inteſtatꝰ ðꝛ qͥ oĩo nõ fecit teſtamẽtũ.vłſi fe
cit ſʒ non rite ⁊ poſtea rupit ex ceri cauſis
vel ſi ex iſto teſtamẽto nemo ſit heres. In/

ſti. de here. ꝗᷓ ab inteſta. deferunt᷑. in öͤn.
Inteſtinꝰ.na.nũ.i.intrinſecꝰ.ca.cũ.⁊ ðꝛ ab

74.

intus. Iñ h̊ inteſtinũ ni. Et dicunt᷑ inteſti

na interioꝛa. qꝛ in interioꝛi ꝑte coꝛpis co/

hibent᷑ ꝗᷓ ideo longis nexibus ad modum

circuloꝝ oꝛdinata ſunt.vt ſuſceptas eſcas

paulatim egerãt.⁊ ſuꝑadditis cibis nõ im

bellũ ðᷣr inteſtinũ.qð eſt inter teſtas.i.mu

ros ciuitatis. Et inteſtina.interioꝛa.qꝛ qᷓſi
in teſta recondita ſunt.

cretarius.vel ↄſiliarius.ceditariꝰ.qͥ ſcit
ſecreta ⁊ intima coꝛdis vel domus.

Intolerabil.lis.2.t.⁊ h le.qð nõ valet.nec
Odebet tolerari. ⁊ ſcribit᷑ ꝑ. vuulm.
Intonſus.ſa.ſum.i.non tonſus. H

pecdiant᷑. Vel inteſtin? ðꝛ ab in ⁊ teſta. Iñ

Inthroniſatio. onis. eſt alicuiꝰ in ſuã digni
tatẽ vłſuũ thronũ itroductio.łiueſtitura.
Intimas.atis.ↄ.t.i.interiꝰhabitãs.vel ſe/⸗

Introneus.nea.neum.i.interioꝛ.⁊ ꝓpᷣeqͥ q
dam impoꝛtunitate ſe ingerit intro vt co/
medat.
Introꝛſus.ſa.ſum.i.intrinſecꝰ.Sʒ frequen
tius introꝛſum inuenit᷑ in vi aduerbij.

Inualitudinarius.i.languens.ſine valita /

dine ᷣm Pap̃.

Inualitudo. dinis.f. g.i.debilitas.ĩbecilli⸗

tas. infirmias.
Inuectiuus.ua.uũ.i.detractoꝛiꝰ.malignꝰ.

7 dꝛ ab inueho.his.Et h̊ inuectiuum. ui.⁊ꝰ

hec inuectiua. uę.ipᷣa inuectio.detractio.
vituꝑ atio. Vñ ⁊ qͥdaʒ lib Ciceronis dictꝰ

eſt q nuectiue.aꝝ. ꝓpt᷑ inuectiuas factas

ibi in cantilenas.

Inueſtitura eſt alicꝰ in ſuũ ius introductio
Z eſt ꝓpe poſſeſſio.vel poſſeſſiõis traditio
Inuentariꝰ.ria.riũ.i.facił ad inuenienduʒ
Itẽ inuentariũ in iure ðꝛ libellus qͥdã in qᷓ

oia bona hęreditaria ꝗᷓ apud aliquẽ inue/

niunt᷑ conſcribunt᷑. Et omia in illo libello

ↄtinent᷑.vt ſciat᷑ q;tum eotꝑe vel die quo
ſcribebat᷑ in bonis ſuis cõtinebaf.
Inui dentia.tię.i.inuidia.⁊ ðꝛ ab inuidens
OZñ Augꝰ.Non eſſet inuidentia ſi eſſʒ con
Ccoꝛꝛs differenias.
Inuidus.da.dũ.qͥ inuidet. Iñ hęci nuidia
dix. Et eſt inuidia odiũ alienę felicitat Atł
inuidia eſt ex aliẽa feęlicitate in aio cuiuſcũ
Nq innata triſticia. Iñ inuidioſus.ſa.ſum.
cui inuidet᷑.⁊ raro qͥ inuidet. Vñ. Inuidi
oſus ego nõ inuidꝰ eſſe laboꝛo. Et vt dicit

NMOMiꝛatiꝰ. Inuidia ſiculi nõ inuenere tyrani

Toꝛmentũ maiꝰ ⁊c. Criſcianꝰ dic. Jnui⸗
Dus qui hʒ inuidiam.
Inuiolatꝰ.a.ũ.i.intactꝰ.integer.vᷣin NPapᷣ.

Inuitus.ta.tũ.i.nõ volẽs.q̃ſi ↄtra vitaʒ.i.

voluntatem. ⁊ ðᷣꝛ ab in ⁊ vita.

extra viam. ⁊ ab in ⁊ via.

Inuolutruʒz.tri.n.S.i.inuolutio cuiuſlibet

rei qð fit cũ in nr̃is dictis aliud inuoluitur
q̃ᷓ dici videat.m Hugl. Papᷣ.vo diẽ In

uolutrũ abſcõſum.occultũ.dictũ ſic ꝙ ĩ ſe

habeat aliud inuolutũ. Añ Excech.xxvij.
In volutris hyacinthiniis.

Inuoluulus.li.maſ.ge.pe.coꝛ. qdaʒ beſtia

¶ vt hoies facilius decipiat inuoluit ſe ali
qua rę.

Joab interpᷣtat ſpirans.vel dñi robur.

Joas interpᷣtat᷑ vbi ẽ incẽſum dñi. Pꝛopᷣa

etymologia ẽ nois Iſte ẽ qͥ ſilacra cõbuſſit

Joathan. interptat pfect·pulcer. Etymo

logia nois eſt. Fecit em rationẽ in ↄſpectu

dñi. ⁊ poꝛtã dñi ędificauit excellam.
Job interpᷣtat᷑ dolens ꝓpter ꝑcuſſionẽ car⸗
nis. ⁊ paſſionem dolo.
Jociſta.ſtę.ↄ.g.qͥ vel q iocis ſemꝑ intendit

Iyſi in iocis ſtaans.

Jocoſus.ſa.ſum.i.vſus iocl.vłplenꝰ iocis

Joculus.li.dimi.i.paruus iocus.

Jocundus.da.dũ.i.lętꝰ.hilarl.⁊ ðꝛaiocꝰ.
qꝛ ſꝑ iocis ſit aptꝰ ⁊ hilaritati frequentioꝛ.
ñ iocunditas.tatis.

Jocus.ci.mal.ge.in ſingłari.ſʒ in płali.m.

⁊ neu.hi ioci.⁊ hęc ioca.i.lepoſ.vrbanitaſ
feſtiuitas.ridiculꝰ.Et eſt iocꝰ ꝓbe in vbiſ
onas vłiona interpᷣtat᷑ colũba vłdolens.

Colüba p̃ gemitu.qñ in ventre ceti triduo

fuit. Dolẽs ꝓpt triſticiã quã de ſalute ha⸗
buit niniuitaꝝ.vel ꝓpter hederam ſubito

areſcẽtẽ cuiꝰ vmbꝛa tegebat᷑ ↄtra ſoł ardo

Jonathan.interpᷣtat᷑ colũba dñi. (rem.
Jonicꝰ ðꝛ qͥdã pes metricꝰ ab inuentoꝛe. vł
ꝓpt᷑ nüeroꝝ.vłſyllabaꝝ inęq̃lẽ ſonuʒ. Jo
nos em gręce inęqle ðꝛ.hʒ em qttuoꝛſyl/⸗
labas. duas bꝛeues. ⁊ duas lõgas.Et ẽ io
nicus duplex.ſ.maioꝛ ⁊ minoꝛ.vła maioꝛi

yvel a minoꝛi. Jonicꝰ maioꝛ vła maioꝛi con
ſtat ex duab? longis pcedentibꝰ.⁊ duabui

bꝛeuibꝰ ſequentibꝰ. vt Acerrimꝰ. Jonicꝰ
minoꝛ vel a mioꝛi ↄſtat ex duabꝰ pmis bꝛe
uibus.⁊ duabꝰ ſequẽtibꝰ lõgis.vt ꝑpama/
bas. Vñ.Lõgat bmoꝛes.⁊ curtat poſteri⸗
oꝛes. MPes ionicꝰ maioꝛ.obuiꝰ huicq; mi⸗

noꝛ. Itẽ ionica eſt vna ex liguis gręcoꝛũ.

Joppe.ioppes.ioppen.ioppe.oppiduʒ pa

leſtinę maritimũ. Iñ ioppita.tę.

Joꝛdanis.nis.m.g.iudęę fluuiꝰ.a duobus

m. 7 9 n „v.. fontibꝰ noĩatꝰ.quoꝝ vnus iuꝛ.alt᷑ dan ðꝛ.
Inuius.a.ũ.i.nõ patẽs vię.vbi nõ eſt via.

lhi copulati ioꝛdanẽ faciunt Naſcit᷑ q; ſub

libano monte ⁊ diuidit iudęã ⁊ arabiam qᷓ

poſt multos circũitꝰ iuxta hiericho ĩ mare

moꝛtuũ fluit. Et interpᷣtat᷑ riuus iudicij.
Jos.i.flunuuus. naich

Joſaphat.interpᷣtat᷑ iudicium dmni.
Joſeph qꝛ mater alium ſibi addi optauerat

vocauit augmentũ. ſhũc harao ſapha⸗
net appellauit. qð hebraice abſconditoꝛũ
reꝑtoꝛ ſonat.qꝛ obſcura ſõnia reuelauit et

pdixit ſterilitatẽ. Interpᷣtat᷑ em ſaphanet
eęgyptio ᷣmone.ſaluatoꝛ mũdi.qꝛ oꝛbẽ ter
rę ab imminente famis liberauit excidio.
Joſue interpᷣtat᷑ ſaluatoꝛ. Ipᷣe enim in figu
ra chꝛiſti populum a deſerto liberauit.⁊ in
terram ꝓmiſſionis induxit. Et dictus eſt

icho

ſco

KN
rſft
Bin
m
ic
Nuthe
i⸗
lotr
.

m
m.
N

odrs
dand⸗
ctggin
beni

Honn

ziudſch

euen
vl
oln
Cuunte

oeen

colin
ziniift
ort

Jouenſiles.cõis.ge. i.dij

Joſue bennun vel bentheleon.i.filiꝰ Nun

Itẽ dictus eſt ieſus filius Naue. AUñ HHie⸗

ronymꝰ in plogo Regl.Et incipiunta Je
ſu filio naue.qui apud eos Joſue bennun
Jota ꝓpᷣe ðꝛ hęc ̃a.j.apud gręcos.⁊ ẽ mi⸗
noꝛ ceter lis.qꝛ vno ductu fit ſm Aug?.
Sʒ qũq; pouit᷑ ſimplicit᷑ ꝓ qlibet lĩr̃a. AUñ

pteribit a lege.

Jotaciſmus.mi.eſt vbi i.płimũ ſonat. vt ſi

dicas Juno Jouis iure iraſcit᷑. Uel Jota
ciſmus eſt cuʒ vᷣboꝝ ↄiunctio in huiꝰ i.lre
aſſiduitate collidit᷑.vt in pᷣdicto exẽplo pa
tet. Vel m Hugl. Jotaciſmꝰ eſt vocaliuʒ

l̃aꝝ exilis ꝓnunciatio. Ałqñ in iota lr̃a ẽ

duplicatus ſonus.ſ.qñ ꝓ vno iota ꝓnũci/⸗

antur duo. vel econuſo. vel qñ vnũ exiliuſ
duo ſpiſſius ſonant.Nã vnũ ſpiſſius duo

exilius ꝓferri debent.

„ 77

in attheo. Jota vnũ aut vnꝰapex non

ad nũcia pferẽda

deputati.q̃ſi Joui.i.creatoꝛi ſaltatoꝛes.et

dðꝛa Joue ⁊ ſalio.Et coꝛ.ſi. Añ Martial

capella.Lymphe dijq; iouenſiles. A m

aliam l'am nouenſiles.

Jouinianiſte. qdam hęretici a Jouiniano

q̃dam monacho dicti. aſſerentes nullã nu⸗
bentium ⁊ vᷣginũ eſſe diſtantiã.nulliuſq; ĩ
ter abſtinẽtes ⁊ ſir epulãtes eſſe diſcrimẽ.
Jouoniꝰ.i.ianuarius.qꝛ oim mẽſiũ eſt pat

ante W

papanti. indecli.i.obuiatio vel occurſus
⁊8z ab ipa gręce.qð latine ðꝛ ire.⁊ ati.qð
eſt ↄtra. Anð repᷣſentatio dñi in templo.i.
feſtũ purificatiõis beatę vginis ðꝛ ipapan
ti.qꝛ tunc Symeon chriſto occurrit ⁊ ob⸗
uiauit.⁊ in vlnis ſuis accepit eũ.⁊ in tem/
plo repſſentauit.ſᷣm Hug.Nap̃. etiã diẽ.

„

2 Annę ⁊ cęteroꝛum.⁊ ſcribit᷑ ꝑ a.antepe
nul. ſyllabo. —.

Ipſe.ipᷣa.ipᷣm.põt iũgi cũ pᷣma ⁊ ſecũda et
tertia pſona.vt ipᷣe lego.ipᷣe legiſ.ipᷣe legit

Ipapanti gręce. obuiatio ðꝛ ſymeonis.ſ.

Sed cũ pᷣma ⁊ ſecũda figuratiue.cũ tertia

ſine figura. ⁊ eſt p.de ſecunda ſyllaba.Et
vt dicit Priſcia. in. xij.li. de ꝓpnomibꝰ. Il
lud attendendũ ꝙ cũ ille illud.iſte iſtud.is
id.faciũt neutra ipᷣe ſolũ qð ⁊ ipſus inuei⸗
tur a vetuſtiſſimis ꝓlatũ.neutrũ in ũ.deſi
nens fecit. AUñ Terentiꝰ in andria. Ipſus
mihi Bauus. q̃ intimꝰ eſt eoꝝ ↄſilijs. YOpa
em̃ ꝗᷓ qbuſdã viſa eſt ratio non adeo firma

videt᷑ iõ in ũ.facit neutrũ.qꝛ in us deſinit

gr.

—

aliug iñ neutrũ facit.

Vvis mna.vir na.dabit᷑ tibi nantl in ir mna
Ira.rę.f.p.eſt furoꝛ recẽs cito trãſiẽs.quę
ſic diffinit᷑. Ira eſt repentina ai motio ex qᷓ

noõ ꝓuenit odiũ. Nel ira eſt ſanguis accen-

ſio circa coꝛ ᷣm phᷣm. Et eſt ira bꝛeuis fu/⸗
roꝛ.ſed iracũdia vel odiũ qð idẽ eſt inuete
rata ira de vltiõe ſꝑ cogitans. Itẽ ira eſt pᷣ
ſens cõmotio animi.⁊ ex cauſa naſcit᷑.

Jracũdia eſt vitiũ naturale ⁊ ꝑpetuum.Et

ſic iratus eſt ꝓ tꝑe ↄcitatus Iracũdus fre
quent᷑ iratus ⁊ leuter.
Iris.iris.vel iridis.m.g.eſt arcꝰ celeſtis.et

ðʒ ab aere.qſi aeris.eo ꝙ ab aere deſcẽdat
ad terrã. Sed arcus ꝓpe eſt via ipius deę

ſed Iris ipᷣa dea. Et ðꝛ iris qſi eris.qdð la/
tine ðꝛ lis.qꝛ raro mittit᷑ niſi ad litem ⁊ di/

ſcoꝛdiã ↄcitandã.Et eſt nuncia ⁊ pediſſeã

Junonis. Et nõ ꝙ iris nihil alið eſt qᷓ; nu⸗
bes ſoli oppoſita.radijs ſol młtipliciter in
foꝛmata. Ea em̃ eſt natura lumĩoſi coꝛpo⸗

ris. vt ſꝑ in oppoſitã partẽ radios dirigat
Sol em cũ ſit luminoſum coꝛpꝰ radios ſu/⸗
os mittit in partem oppoſitã in qᷓ qñq; nu⸗
bem inuenit ꝗᷓ in vna ꝑte ſui eſt denſa.ina

lia denſioꝛ.in alia denſiſſima. Item in alia
ſui pte eſt rara.⁊ in alia rarioꝛ.⁊ in alia ra/
riſſima. In illa ꝗᷓ eſt denſa ſolares radij qſi
in vitro incluſi rubeũ coloꝛem faciũt.in dẽ
ſioꝛi ceruleũ.in denſiſſima nigrũ. Item in
rara ꝑte faciunt viridẽ. in rarioꝛi ccoceum
in rariſſima albã.Et ita ᷣm maioꝛẽ dẽſita⸗
tem illius nubis magis accedit ad coloꝛes
nigredini affines. Scoᷣm maioꝛẽ raritateʒ

magis accedit ad coloꝛes albedini affines

Vręterea nubes illa qödam coꝛpus eſt cõ
poſitũ ex q̃ttuoꝛ elemẽtis ⁊ aquoſum. ꝗᷓ ſo
lis radio accenſa a q̃ttuoꝛ element q̃driꝑ/
titum cõtrahit coloꝛem. Cõtrahit ab igne
rubeũ.ab aere ceruleũ ſiue lucidũ vel pur⸗
pureum.ab aqua viridem.a terra nigrum

Hinc eſt ꝙ ſi videat᷑ iris in mane.videt᷑ in

occidente.ſed in veſꝑe videt᷑ in oꝛiẽte. Si

in meridie videt᷑ in ſeptentrione. In meri⸗

die videri nunqᷓ; põt cũ ſol in oppoſita ꝑte
nunqᷓ; poſſit eſſe. Et hinc ꝓpter varietate
coloꝛum iris ðꝛ ꝗdam gẽma.⁊ etiã quędaʒ

herba.qꝛ eius flos coloꝛũ varietatem cele
ſtem arcum imitet. Vñ. Circulus eſt iris ·

4

lapis eſt. herbaq; ör iris.

maſculinũ. Nam alius cũ in us.terminek.

neu.ge. indecli.i.palma. manꝰ. Añ. Si

Irinos eſt ſeries oꝛationis vłↄſtructio te/
noꝛem ſuũ vſq; ad vltimũ ſᷣuans.vt apud

Virgiliũ. In pncipio cęlum ac terras cam
poſq; liquẽtes. Lucentẽq; globũ lunę tita
niaq; aſtra. Spũs intꝰ alit. m Donatum
Beda vo dic. Irinos.i.ↄuenientia ðꝛ qñ

ſeries oro nis renoꝛẽ ſuũ vſq; ad vltimum
Ppust.nulla videlicet alia cã vłꝑſona muta
ta.vt in pſał. Deꝰ in noie tuo ſaluũ me fac
⁊c. vſq; dũ ait.Et non ꝓpoſuerunt ?c.
Jronia eſt tropꝰ ꝑ contrariuʒ.quod conat᷑

oſtendẽs.i tropꝰ oſtẽdẽs id ꝑ ↄtrariũ qð

conat᷑.i.qð vult.vt in libꝛo Regũ. Clama
te voce maioꝛi. BDeꝰ em̃ baal foꝛſitan loqᷣt᷑.

Vl in diuerſoꝛio eſt. aut doꝛmit vt excitet.
Hanc niſi Suitas ꝓnunciatiõ is innuerit.

Oſiteri vid ebit᷑.qð negare ↄtendit ᷣm Do
natum. Hugl. vo dicit. Ironia eſt ſnia ꝓp/
nüũciationi ↄtrariũ hñs intellectum. ſcʒ ſic
Laudans vt vituperare intelligat᷑.
Irrefragabil.lis.ↄ.t.⁊ h le.i.inuincibilis.
cui reſiſti vel inſtari non pòoolt.
Irregularitas eſt ꝗdã nota ſiue impedimẽ
tum canonicũ ex facto ſiue defacto ꝓpueni⸗
ens. qͥ qs ad ecclaſticos oꝛdines ꝓmoueri
⁊ iam ꝓmotus in eis mĩſtrare ꝓhibetur.⁊
degdari ſiue deponi qñq; meretur.
Irreuerens. enti.i.nõ reuerẽs.inuerecũdꝰ
Inge irreuere ntia.tie. .
Irriguus. gua.guũ.i.madidus. vel fertił.
vłfecũdus.vł ſtercoꝛatꝰ.⁊ ðꝛ ab irrigo as
Vñn Oꝛatius in ᷣmonibꝰ. Irriguo nihil ẽ
elucius hoꝛto.Et hoc irriguũ.gui. Vnde
ZJudic/j. Irriguum ſuꝑius v c.
1S anfe EX

JIs.· ea.id.ſcribit᷑ ſine h. Vñ in płali ij. et eę.
⁊ ijs.ſine h. debent ſcribi ꝑ geminũ i.Sed
hi.hę.his.debent aſpirari.⁊ ꝑ vnũ i.et ꝑ
vnũ e.ſcribi.Et nõ ꝙid eſt.⁊ B; ẽ.ſũt duę
ptes.vt cũ ðꝛ Marcꝰ.id eſt Tullius. vel
MWarcus.h̊ eſt Tulliꝰ. Id eit vł h̊ eſt.nõ
põt eẽ vna dictõ cõpoſita.qꝛ ↄſtat ex ntõ ⁊
vbo. Etiaʒ nõ ſunt ↄiunctiões expoſitiue
vt qͥdam putauerũt.qꝛ nec etiã tałſpẽs cõ
iunctionum inuenta eſt. Sunt ̊ oꝛationeſ
expoſitiue. Et illud ꝓnomen h̊ veit demõ
ſtratiue. ⁊ B ꝓnomen id relatiue.⁊ reſpicẽ ĩ
tellectum pſᷣcedentis termini.⁊ nõ ſuppoſi
tuʒ.⁊ ideo ſumit᷑ in neutro genere.⁊ in ſin⸗
gularinumero.
Ilaac interpᷣtat᷑ riſus.vᷣm Paß5.
Iſachar interpᷣtat᷑ merces.Et coꝛ.pe. Vñiĩ
Auroꝛa.Eſt aſinꝰfoꝛtis Jſachar recubãs

ppemetas. =W
IYla goga .· gę. i.inſtitutio.vel introductio.

nñ apud dialecticos introductiões ad ar

tem dialectic iſagoge dicunt᷑ Et etia Lib
Poꝛphirij ðꝛ Iſagoga.qꝛ introductoꝛius

eſtad libꝛũ ſdicamẽtoꝝ. Iñ hiſagog. gi.

introductoꝛ lrarum.
Iſboſeth. vir cõfuſionis interötar.
Iſcalidus.da.dũ.ðꝛ ab excolo.lis. vt ager
iſcalidus.q̃ſi excolidꝰ.qꝛ iam a cultura ex⸗

ierit.ſic excõſul.qꝛ a cõſulatu diſceſſerit.

Iſis.idis.fe.t.eſt dea lanificũ.ſᷣm fabulas

egyptioꝝ.ꝗᷓ habuit duos fratres.ſ.oſirim

⁊ tiphonẽ. Et ipᷣa dea Iſis nupꝑſit oſirĩ ꝓ
marito.qð alter frater dolẽs.eũ occidit.ꝗ
ꝓpter oſirim cũ filio ſuo oꝛo fugit in biblũ

ſyrię qrendo occiſuʒ oſirim amariſſime la/

mentando donec oꝛus creuit.qͥ int᷑ fecit ti/

phonem patruũ ſuũ.ſui patris occiſoꝛeʒ ⁊

fratrem.ac ſuũ auunculũ.

Iſopꝰ pi.ẽ herba apta pulmonibꝰpurgan-

dis. Iopꝰ etiã ðᷣꝛ ſparſoꝛium aꝗᷓ.qꝛ in qui
buſdam locis fit ex illa herba.vel ðꝛ ſic. ꝓ
pter ſimilitudinẽ purgatiõis.Et eſt fe.ge.
vm Hugl. Inuenit᷑ tñ in neu. ge.h̊ iſopuʒz.

Vñ Macer de viribꝰ herbaꝝ. Et iſopuʒ

ſiccũ calidũ q̊ʒ tertius illi. Eſt in vtroq; g
dus ⁊c. Et ᷣm aliqs coꝛ penł. Vñ in auro
ra. Pectoꝛis humoꝛes iſopi decoctio mũ/
dat. Item alius dicit Iſopus ẽ herba pur
gans de pectoꝛe phlegma.Alij dicũt ꝙ iſo
pus ſit gręcũ.⁊ ꝓð.pe. VUñ Bernardꝰait.
Pector herba cauas.rupes inſedit iſopo
Itẽ alius.Ad pulmonis opꝰ cõfert medi/
camen iſopus. Itẽ Jus ſinapis cerebꝛuʒ.
ſed purgat pectus iſopus.

Iſpal eſt qdam ciuitas hiſpanie. JIñ iſpali

enſis. ſis..t.⁊ Bſe.
Iſrael.m.g.indecli.⁊ etiã decliabile iuenit
hiſrael.huiꝰ iſraeł. Jacob dictfuit iſrael.
⁊ interpᷣtat᷑ vir videns deũ. Is em ðꝛ vir.
ra.vidẽs.el.deus.Tunc em nomẽ h acci⸗
pit. qñ tota nocte luctatus vicit angelũ in
certamine.⁊ oꝛiente lucifero bñdictus eſt.
⁊æ inde ꝓpter viſionẽ dei.iſrael appellatꝰẽ
Sic̃ ⁊ ipe ait. Nidi dñm facie ad faciẽ. Et
ex hic duodecim tribꝰ ſilioꝝ iſrł vocabulũ
ſoꝛtiteę ſunt. Uñ Exo.xiiij. Fugiamꝰ iſrae
lem. Iñ h̊ ⁊ hęc iſraelita.tę.pe.ꝓ. ⁊ iſraeli

ticꝰ. ca. cũ.pe.coꝛ. Et ſolẽt qͥdã in hͥ noieiſ⸗

rael tacẽ s.qꝛ s.añ r. in eadẽ ſyllaba ſonare
nõ põt in latinis dictionibꝰ.ſʒ errãt. Non
em iſrłeſt latina dictio vłgręca.ſed barba
ra ⁊ in barbaris dictionibus in multi licet

„ — — — —

E -

Italia. lię. dicta e

Juba. be. f. p. eſt crinis equoꝝ zet

barbarigare. Mõ em barbaries vł lingua

hebꝛea artat᷑ regulis artis grãmaticæ.

ſt ab Italo rege. Etnõ ꝙ
italia olim a gręcis occupata.mag grecia

dicta eſt. In italicus.ca.cũ.⁊ italꝰ.la.lum
Szʒ h̊ mag ðꝛ ab italo rege.Et coꝛ.bᷣmam

italia. licʒ aliqñ inueniatur lõga ꝑ extaſim
vt Italiã ꝓfugꝰ ⁊c̃.vt dicit Honatus.

Yter.iterl.neu.ge.⁊ h itiner.nerl.⁊ hęc itio
onis. ⁊ H itus.tus.oĩa ab eo.is.ſʒ differũt.
qꝛ itus ẽ via qᷓ iri ab hoĩe qqᷓ; vſum põt.ſʒ
iter ⁊ itiner diũſam hñt ſigtionem. Iter ei

eſt locꝰ tranſitu facił. Uñ ⁊ eũ appellamuſ

gaditũ. Itiner aũt eſt iter lõge vię. ⁊ ipſe la⸗
boꝛ ambulandi. vt quo veł puenias. Acci
piũtur tñ qñq; in eadem ſigtione.Et ſᷣm H

ex iſtis duobus nomibꝰ. ſ.iter ⁊ itiner effe

ctum eſt vnum h mõ. Iſte ntũs iter eſt in
vſu.ſed eius obliqͥ nõ ſunt in vſu. Iteʒ iſti

obliq itineris.itineri.itinere.ſunt in vſu ſʒ
eoꝝ ntũs aboleuit.⁊ ſic factuʒ eſt vt ex iſt
obliqᷣs ⁊ ex illo ntõ iter efficereẽ᷑ vnũ nom̃.
⁊ declinat᷑ h̊ iter.itineris.

Itinerarchę dicũt᷑ itineris cuſtodes.ab eo.

is. ⁊ archos gręce.i.pᷣnceps h̊ nomẽ trahẽ
tes.qꝛ ad ꝓuinciaꝝ tutelã ꝑ ſinglła loca pa
cis ⁊ qͥetis faciunt ſtare cuſtodiã.vt in.l.j.
C. de cuſto. reoꝝ.

ante

Jube 1 iã alioꝛũ
aialiũ irrationabiliũ.⁊ ðꝛ a iubeo bes. Ju

ba etiaã ðꝛ criſta ꝗᷓ galeę ſuꝑponit᷑. vel ꝓpt᷑
noticiã.vel ꝓpter fruſtrationem ictuũ Jñ

iubatus.ta.tũ.i.crinitꝰ.vel criſtatꝰ.⁊ Ju⸗
boſus.ſa.ſum.i.iubis abundans.

Jubar.bar..i.ſplẽdoꝛ vel initiũ oꝛtus ſolis.

vł ſol. vel lucifer.⁊ ðꝛ a iuba.bę.qꝛ ꝓpt᷑ ra
dios qolibet iſtoꝝ videt᷑ iubatũ.qꝛ dirigit
radios ad modũ iubarl.Et coꝛ.pᷣmã. AUñ.

Exemplũ q̃ſi ſol collaterale iubar.
Jubileus.lę.m.sS.i.annꝰreqͥetiõis gaudij ⁊

leticię ⁊ remiſſionis.qͥ ſᷣui liberati donabã
tur. debita relaxabant᷑.captiui abſoluebã
tur.poſſeſſiões gtis reſtituebant᷑. Ita diẽ
Hugl. In hiſtoꝛijs aũt ſuper Geñ.xiij.ðꝛ
Ab hac victoꝛia Abraę tradunt iubileum
habuiſſe initiũ ꝓ hac remiſſiõe captiuoꝛũ.
Jobel em remiſſio vel initiũ ðꝛ Iñ iubilęꝰ
id ẽ remiſſiuꝰ vel initiãs. Ob h̊ aũt ↄſtitu/
tus eſt qͥnqgeſimꝰ.qꝛ tũc erat Loth.vt di⸗

cunt qdam qnq̃ginta annoꝝ. vel tunc erat

da indecli. In Juda.dę.vł iuda in

„ 5

anägeſimus annus ex q̃ dñs deꝰ locutus

erat Abꝛaę in via. vel ex qͥ egreſſus eſt de
tairam. Et nõ ꝙ ſi iubileus deriuat᷑ a iubi

lo. las. tunc dicendũ eſt iubilę? ꝑ i. in ante⸗
penul.ſyllaba. Si aũta Jobel. tunc dicen
dum eſt iubeleus e. in anpe. ſyllaba. In
pᷣma aũt ſyllaba cauſa euphonię ſcribitur
pu., nonꝑpo. ”M
Jubilus.li.i.argutus.ſonoꝛus ⁊ letabũdꝰ⸗
cantꝰ. rope qdem iubilus eſt vox ↄfuſa

p gaudio. Vel ᷣm qſdam Jubil? eſt gau/

dium qðs verbis explicari non põt. nec ta⸗
men penitus reticeri. Vel iubilus eſt cum

tanta lęticia coꝛde ↄcipit᷑ quanta ſermoniſ

efficatia nõ explet᷑.vt dicit ab̃. Anð in
Breeiſmo ðꝛ. Fertur inexpleta iubilus le/

ticia mentis.

Juda filius Jacob .cõfeſſio interptat AQnñ

em̃ eũ peꝑit Lia. laudẽ dño retulit dicẽs.
HNunc ſuꝑ h̊ dño ↄfiteboꝛ.Et nõ ꝙ ꝓ filio
Jacob inuenit᷑ Judas vel Jada v. nin/
eclia⸗
bile. tam ꝓ pplło qᷓ; ꝓterra iudeoꝝ. Et qn

ẽ indeclinabile debet accentuari in fine in /
da cã differentię. m Hugl. Vñ Alex. Cũ

declinat demittit vltima iuda.Cüũ manet
immota ipᷣius poſtrema leuat᷑. Et a Juda

vel Judęa ðꝛ iudaicus.ca. cu.
Judas iacobi qͥ appellat᷑ alibi lebeus.figu⸗

ratum nomen hʒa coꝛde.qð nos diminuti

ue coꝛculum poſſumus appellare. Jpſe in
alio euangelio Taddeus ðꝛ. quem eccłia/

ſtica hiſtoꝛia tradit miſſum Ediſſã ad aba
garum regen.
udas ſcarioth. vłſcariothis.vel a vico in
qͥ natus eſt. vel a tribu Iſachar vocabulũ
ſumpſit. q̃dã pᷣſagio futuri in ↄdẽnationeʒ
ſui YJſachar em interpᷣtat᷑ merces. vt ſigre
tur pcium pditionis.quo vendidit domi/
num. Scarioth interpᷣtat᷑ memoꝛia moꝛtl.
qꝛ? non repẽte ꝑſuaſus.ſʒ diutiꝰ meditatu
pegit ſcelus. —,.

Judeęi dicunt᷑ q moſe aicam legeʒ ad KFaʒz imi

tantes tenent circũcidendo. ⁊ alia legalia
faciendo. H

Judę.dea. deuz öꝛa iuda filio Jacob qð

nomen ſciſſura decẽ tribuũ hebꝛeis impo/
ſuit. Nam añ hebꝛei vel iſrł dicti ſunt. ſed

exquo in duo regna pplłus dei diuiſus eſt.
tüc due trib? ꝗ de ſtirpe iuda reges habe/
bant iudęoꝝ nomen ſoꝛtitę ſunt. Reliqua
vs decẽ tribuũ ꝗᷓ in ſamaria regem ſibi cõ/

ſtituit. ob ppłi magnitudinem pᷣſtinum no
men obtinuit iſrael. Et interpᷣtatur wae⸗
.

cõfeſſoꝛ ſiue confitẽs. Nomẽ vo mõ nõdũ

eis ↄuenit.interpᷣtatio aũt eiꝰ ab eis longe

abſentat᷑. Mon em vero noĩe nũc dicũtur
ofeſſoꝛes.ſed diffeſſoꝛes potius.

Judex.dicl.ðꝛ q̃ſi ius dicens ppło.vel iure
diſceptãs. ⁊ eſt etymo. Jure aũt diſcepta/

eſt in eo iuſticia.vt in.c.foꝛus:s:in oi q̃ ne
gocio.de v.ſig.Et iudex ẽ.qͥ ex iuriſdictio
ne ꝓpᷣa. aut ſibi delegata.⁊ commiſſa ius
habet ſuꝑ cauſas litigioꝛũ vel litigatoꝛum

cognoſcenid. 1.
Judex oꝛdinarius eſt ille qͥ hʒ poteſtateʒ iu
dicandi a ſe iure ſuo hocipᷣo ꝙ eſt talis. vt
epᷣs.baliuus.pᷣſes.ꝓuincię.⁊ ↄſimiles.
Judex delegatus eſt ille qͥ hʒ ptatem de cã
aliqua cognoſcendi ab aliqͥ ſibi cõmiſſam
q̃ etiam ðꝛ iudex extraoꝛdinarius.

Judex cõpetens ðꝛ qͥ cauſę iuriſdictionẽ hʒ
cũ exercitio dato qð ꝑ exceptionem poſſit

elidi.ſiue exceptio ↄtingat ꝑſonã.vt qꝛ ſu⸗

ſpectus.ſiue iuriſdictionẽ vt qꝛ reſcriptuʒ
ſurrepticiũ.vt ĩ glo.i cle.cũ lite.vt lite pẽ?.

Judex incõpetẽſ eſt in quẽ licet ↄſenſerimꝰ
vel qꝛ ipᷣe nullam iuriſdictionẽ habeat.vlł
qꝛ interuenit erroꝛ in adducendo vł adeũ/

do ip̃m. vel qꝛ vi cõpulſus ſum in eum con

ſentire. . =
Judex cõpꝛomiſſarius.eſt ille q ex compꝛo

miſſo.i.ex ↄſenſu partiũ ⁊ ex litigantiũ ele

ctione de cauſa cognoſcit.qͥ nullã hʒ iuriſ⸗
dictionẽ ꝓpᷣam ſeu delegatã.ff. de arbi.l. j
Judices pedanei.dicũt᷑ illi quoꝝ officiũ eſt
de minut cauſis ⁊ infimis cognoſcẽ.⁊ iuti
libus vel vilibus. licet ſint oꝛdinarij.

puilegiati erãt. vt qͥ vellent coꝛã eis litiga⸗
re poſſent.ſʒ ipᷣi non poterãt cogẽ aliquem

ad litigandũ coꝛam eis. Et dicunt᷑ etiã ho

die iudices oꝛdinarij creati a comite pala/

tino.q non hñt admiſtrationem niſi habi/
tu. vt no. in. l. j. ff. de iudi. ⁊.l.f. C. vbi ⁊ a⸗

pud quos reſti.agen. ſit.

Judices domeſtici.vide ſupꝛa domeſtici.

Judiceʒ delegare.eſt vice ſua aliũ de cauſa
cognitoꝝ conſtituere. 1

—

Judiciũ.Hec dictõ młtiplicit᷑ ſiẽt.öᷣmo mõ
idẽ eſt qd caſus foꝛtuitꝰ.vt ðꝛ. Hoc ðᷣ meo

iudicio veit.ſecũdo ẽ diſcretio.vt dicẽdo.

In puernõ eſt iudiciũ.fac̃ Inſti.q non eſt

Pmiſ.fa.teſta·S.pᷣterea.tertio eſt actio. vt
cũ ðꝛ. Judiciũ familię herciſcũdę.ff.de iu⸗
di. l. ĩ familię. qrto eſt vltia volũtas teſta/
toꝛis.qnto eſt iudiciũ vel ſnia iudicl.l.j.ff.

les curruum.,./
Jugeꝝ.ri.ſᷣm ꝙ cõit᷑ accipit᷑ eſt ſpaciũ terꝛe
qð vnũ aratrũ põt arare in die. Et iuenit
iuger.gerl.in eadẽ ſigtiõe. Iſið.dicit in

de re iudi.ſexto ponit᷑ pꝑ examiatione vel

deliberatiõe.ſeptio ꝓ autoꝛitate.lxij.di.c.
i.octauo qnq; ꝓ pena.l.di.c.expurgabat
nono capit᷑ ꝓ inſtatia vel oꝛdinatiõe cauſę

diſcutiendę in iure coꝛã iudice.ſic ſumit᷑ in
ti. de iudi ⁊ in.l.ꝓperandũ.S· j.C. ð iudi.
⁊.ff.e.ti.l.ꝓponebat᷑.Et in hac ſigtiõe dif

finit᷑ ſic. Judiciũ eſt actus legitimꝰ triũ ꝑ/⸗

ſonaꝝ.ſ.iudicl.actorl ⁊ rei.ſuꝑ eadẽ qſtio⸗

ne.aut ſuꝑ eodẽ iudicio ↄtractꝰ.de vᷣ. ſi.

c.foꝛus.in glo.Et ðꝛ iudiciũ.q̃ſi iuriſd/
⁊ oſtenſio.Et eſt iudicium dum diſce iit.

Cauſa cũ ꝓponit᷑. Juſticia cuʒ fini Et a
iudiciũ ðꝛ hͥ iudiciolũ.li.dimi.⁊ iudiciariꝰ
ria. riũ.qð ꝑtinet ad iudiciũ.⁊ h̊ ⁊ hęc iudi

cialis.⁊ h̊ le.in eodem ſenſu.
Jugdiciũ ↄtradictoꝛiũ ðꝛ.ſi dicerem hoc eſſe
ↄſluetudinem. ⁊ tu aduſarius meus dice/
res non eſſe ↄſuetudinem.vt in.c. abbate.
Judicia capitalia ſunt qbuſ caput eximit᷑ a
ciuitate moꝛte vłexilio.de his vide Inſti.

de pub.iudi.in·S· publicoꝝꝛ.

Judicia publica ſunt de publicl cauſis. di

cunt᷑ q̃ſi populica.qꝛ cuilibet de ppło com

miſſa eſt executio vt ↄtra crimen leſe maie
ſtatis in quo oẽs de ppłlo poſſunt accuſare

Qñq; iudiciũ publicũ ðꝛ eſſe iudicium qð
Judicia pᷣuata.ſunt ꝗ̃ ciuiliter tractantur ſi
ue intentant . ”RUD

Judith vidua laudanda ꝗᷓ interfecit Holo⸗
fernem.⁊ liberauit iſrł de manu hoſtis.et
. .licet ſin interpᷣtat᷑ laudans.vel iudęa. vel ↄfitens.
Jud ices cartularij erãt olim qͥ ab imꝑatoꝛe

Jugabil.lis. .t.⁊ h le.qð etiã h̊ ⁊ hęc iuga
lis. ⁊ B le.inuenit᷑ ꝑ ſyncopã.i.iungibilis.

yel iugo habik. D
Jugal.lis.2.t.⁊ h le.i.iugo aſſuetꝰ.ſub iu/
go poſit. qᷓſi domitus. Itẽ inuenit᷑ iugał.

id ẽ iungibił.⁊ tunc ðꝛa iugabilłꝑ ſyncopã
NVñ.ij. Re.viij. Subneruauit omẽs iuga

lib. etymo. Jugerum ↄſtat longitudie pe/

dum ducentoꝝ qdraginta.latitudine cen /
tum vigininit.

Jugl gis. 9. t. 12 ge. i. aſſidu. tinuus. p/

ſeuerãs. ⁊ ꝓðᷣ.pᷣmã.ſed iugũ eã coꝛ.Ande
Expers eſſeiugi venerl nequeo pᷣce iugi.

Jugitas tat..f.t.i.aſſiduitas. ꝑſeuerãtia

Juslas · dis dꝛ a Jonen glans. Et dicunf

intendit᷑ a crimine.de h̊ Inſti.de publi.iu

rrr. — — —

————”M”

iuglãdes caſtaneę.qſi iouis glandes.quia
ſunt ↄſecratę ei.vel qꝛ ſunt cibꝰioue dignꝰ
IJugulus. li.i. guttur vl guttun inciſio. Añ
Aucanꝰ in.ij. His dabit h̊ pacem iugulus

finemq; maloꝝ.

JZuguld li. dimi .. varnum iusi.
Jugu.gi.n. S.eſt cacumẽ

gis. qꝛ ꝓpindqtate iugoꝝ colles iugat. Jñ
iugoſus.ſa.ſuzʒ.i.cacuminoſus vł montuo

ſus.Dicit᷑ etia iugũ illud ligneũ inſtrm cũ
quo boues iungunt᷑. Vñ äadam ſimilitudi
ne iuguz ð: uitꝰ. æ inde h̊ iugulus. Et coꝛ2D
ri.pmam iugum. Vñ ꝓſper. Non Pᷣuile Sg⸗

uat libere coꝛda iugum.

☛

Julianus.na.nũ eſt nomẽ poſſeſſiuũ de iu⸗
lius ceſar. Iñ Julianꝰ. ni. ðꝛ ꝓpum nomẽę

cuiuſdam viri.

Zulus. li. fuit filiꝰ Eneę. Et eſt biſſyllabũ.
licʒ qñq; cã metri ponat᷑ triſſyllabum. Et

hic ceſar dict'eſt Juliꝰ.qꝛ de eiuſdẽ pꝛoge

nie pceſſit. Añ illð. Juliꝰ a magno dimiſ⸗
ſum nomẽ Julo. Jñ iuliꝰ.lia.liũ.nom poſ
ſeſſiuum. ⁊ hęc iulia.lię. qdam colũna rho
mein cuiꝰ ſũmitate ẽ vrna. in q poſita fue/

₰ℳ

rüt oſſa ⁊ cinis coꝛꝑis cęſarl.⁊ hic dicta eſt

iulia. Itẽ a iulio imꝑatoꝛe dictus eſt h iu/
lius.lj.qͥdam mẽſis.qͥ pᷣmo vocabat᷑ qntit
ſed poſtea in honoꝛẽ Julij ceſarl q eo mẽſe

natus eſt. vel qꝛ in eo aliqua victoꝛiã obti⸗
nuit dict' eſt Juliꝰ. Iñ iulius. lia.lium.

Julos ꝓpᷣe ðꝛ pᷣma barba.ſ.lanugo

Jumentũ. ti. ðꝛ a iuuo.uas.vel a iuuamẽtũ

ꝑ ſyncopã. bos.vłequꝰ.vł aſinꝰ.⁊ dicunt

moi aialia iumenta. qꝛ nẽ̃m laboꝛem vel
onꝰ ſuo adiutoꝛio ſubuectãdo ⁊ arãdo iu/
uent. Mam carpenta trahit bos. ⁊ duriſſi⸗/
mas terrę glebas vomere eütit. Equus et
galinus poꝛtant onera.⁊ hoim in gdiẽdo la
boꝛem temperãt.vñ ⁊ iumẽta appellãt᷑.qꝛ
iuuant hoies. Eadẽ qͥʒ dicunt᷑ armẽta JIJñn·

iumentarius. ria. riũ.qð ꝑtinet ad iumen⸗

rię. cuſtos iumentt. H
Juncata.tę.eſt lac ↄcretũ ⁊ iuncl inuolutũ.
7 à iuncus. ci. M

tum. ⁊ h; iumentariꝰ.rij.⁊ hęc iumentaria

Juncꝰ. ci.i.ſcirpꝰ vłpapyrꝰ. ⁊ ðꝛa iũgo .gl.

qꝛ eo aliqͥd iungit᷑ ⁊ ligat᷑ vel qꝛ iũctis ra⸗
dicibus hereat. Inde h̊ iunculus.li.dimi.
⁊ Gᷓ iuncetũ.ti.locus vbi iunci abundãt.et
iunceus. cea.ceũ.i.de iuncis exñũs.vel ad
iuncos ꝑtinens. vel macer.vel ſubtilis ad

modum iuu..
Jügibil. lis. 2.t. 2 B le. aptꝰ ad iungẽdum.
Junipyrꝰ.ri.ꝗqdaʒ arboꝛ cuiꝰ cineres pleno

montl. 1 ðz aiũgo

ano ᷣuãt ignẽ. ⁊ ðꝛ qſi gignipyrꝰ.i.gignẽs

pyr.i.ignem. qꝛ ↄtectum diu teneat ignem
adeo vt ſi prunę eiꝰ cinere fuerint cooꝑtę
vſq; ad annũ ꝑueniũt. vel qꝛ ab aplo vſq;
in acutum finit vtigiiiiis
Junius.nij.menſis qdam. vide infra maiꝰ
Junix. cl.f.t.idẽ eſt qð iuuẽcula.i. pua bos
Fm ugl. Map̃. wo dicit Jüces boues iu
uenes. Et p. pe. gti. AUnð Perſius. Lot
tibi in flãmis iunicũ omẽta liqueſcunt.·
Juno.iunonis.f.g.ðꝛa iuuo.as. qᷣſi iuuãs
nouos. Eſt em Juno diuina bonitas qno
uos iuuat.qꝛ creata gra ſua nutrit.Eſt eti⸗
am aer q̃ ſimilit iuuat nouos qꝛ infantes a
calido humido vtero veniẽtes.⁊ ſimiliũ
qlitatum bñficia poſcentes recipit fouens
bumoꝛe ⁊ caloꝛe.qꝛ ipᷣe ſolus int᷑ elementa
calidus eſt ⁊ humidus. Hec etiã eſſe ðꝛ lu/
cina.i. dea partus. Ael iuno ðꝛ qſi iano a
ianua.i.ianua ꝓpagationis fęminaꝝ.q q
ſi poꝛtas matronaꝝ pandit.⁊ naturas nu/
bentiũ maritis. Eſt em dea parturientiuʒ
2 nubentiũ. Iñ iunoniꝰ.nia.niũ.i.res pti⸗
nentes ad iunonẽ. vłres iunonis.ſicut pa⸗
uo. ̊ ðꝛ auis iunonia. Uñ Ouidi. de arte.
Laudatas oſtendit auis iunonia pennas
Jupiter. iouis.eſt vnus de ſeptem planetiſ
erraticis in ſuis qlitatibꝰtẽperatꝰ.calidus
æzhumidus. Maliciã nanq; Saturni tem

perat. Curſum ſuũ in duodeci anis cõplet
Itẽ ᷣm fabulas poetaꝝ fert᷑ alioꝝ deoꝛuʒ
mam poſitiõe. AUñ Ouidius in epi. Jupit
eſſe piũ ſtatuit qðcunq; iuuaret. Et inueni
tur in ntõ iupiter vel iouis. vt dic Prilſcia
nus. Tamen mogeerni vtunt tm h nto Ju
piter. Hug.aũt dicit. A iuuo. uas. ðꝛ hio⸗
uis. huius iouis. ⁊ h iupiter.teris vel iupi
tris. Antiqtus em ita declinabant᷑ ola iſta
ſed poſtea obliqᷣ iſtius nois iupit ⁊ iſte no⸗
miatiu iouis aboliti ſunt. Anð poſten ex
obliqs iſtius nti iouis. ⁊ iſto noie iupit fa⸗
cta eſt ꝗdam cõmixtio. redacta ſunt qi in
vnum nomẽ. ſ.h̊ iupiter.huius iouis · Iñ
Hhᷓ̊ ⁊ hec Jouiał.⁊ B le. —.“
Juramentũ ti.eſt affirmatio vel negatõ ſa
cre rei aſſertiõe vel atteſtatiõe firmata. vm
Goff. vel adhibita religione ſcom ſola.
Juramentũ aſſertoꝛiũ.eſt cũ iurat depunn.
vel de ßterito ſic eſſe vel nõ eſſe. fuiſſe Hnõ
fuiſſe. Sed iuramentũ ꝓmiſſoꝛiũ eſt an iu
ratur de futuro aliqᷣd daturũ vel facturuʒ

pat. ðꝛa iuuo vel iuuans.⁊ pr. Et ꝓð.p

Aliqñ etiam iurat᷑ ꝑ execrationem. vt ⸗
hocnon fecero. hoc accidat mihi vel filijs

ͦðx êcl õäl

meis.aut hmõi.

Juramentũ calũnię.eſt cũ qͥs iurat ſe bõa fi

de ⁊ nõ aio calũniandi agere vel reſpõdẽ.

nec egiſſe vel reſpõdiſſe.vñ illð iuret᷑ ꝙ ſi/

bi lis iuſta videt᷑.Et ſi ꝗqretur verũ non in⸗
ficie. Nihil ꝓmittet᷑.nec falſa ꝓbatio de/⸗
tur. Atilis tardet᷑.dilatio nulla petet᷑.c.j.
de iura. calũ.in glo.iii.

—

Juratus.ta.tũ.ðꝛ a iuro.as.⁊ ponit᷑ actiue

vel paſſiue. Ande Ouidius.Tu mihi iu/

ratus ꝑ numina matris aquoſę.actiue di /
xit. Et alter Jurata numina nõ reducũt te

5 „

paſſiue dirit.
Jurgiũ.gij.i.litigatio.vel vberatio.⁊ ðꝛ a

iurgo.gas.q̃ſi iuris garriũ.vłq̃i iurl actio

vm hhugl. Vel ᷣm Papᷣ. Jurgium ðꝛ cõ/

uicium. caſualis contentio. Ideʒ iurgamẽ
Juridiciał.lis.ↄ.t.⁊ h le.q de iure tractat.
m ? quędam ↄſtitutio in arte rhetoꝛica
ð iuridiciał.qꝛ de iure tracaat.
Juridicus.ca.cũ.i.rectus.qͥ dicitius.

Juriſconſultꝰ.i.iuriſꝑitus ᷣm apſj.

Juriſdictio eſt ptãs de publico introducta
cũ neceſſitate iurl dicẽdi vł ęqͥtatl ſtatuẽdę

Hm AIco. ⁊ ðꝛ a ius.⁊ dicio.onis.quod eſt

poteſtas.

Juriſpꝛudentia.eſt diuinarũ ⁊ humanarũ
reꝝ noticia.iuſti atq; iniuſti ſcia.iuſti.ſ.ad

faciendũ.iniuſti ad euitandũ.qꝛ nõ ſufficit
ſcire qͥd ſit iuſtum aut iniuſtũ. niſi ⁊ iparũ
rerũ ↄtrariaꝝ vel coꝛpoꝛaliũ habeat quis
noticiã. m quam ᷣm varias ↄditioneſ va
ria iura ſunt ſtatuenda. Inſti. de iuſti.⁊ iu
ZJus. iuris.ð a iubeo.beſ.qꝛ iubet. Et ẽ iuſ

lex diuina. Fas lex humana. Trãſire autt

ꝑ agrũ alienũ fas eſt. Jus vo non eſt. Itẽ
ius ðʒ eſſe lex ſcripta. Iteʒ leges humanę
ſunt. Jura diuina ſunt. Itẽ ius generale ẽ
Lerx eius ſpẽs.Et caret q̊ nomen ius. gtõ.
dtõ. ⁊ abltõ plalibus ᷣm vſum Et nota ꝙ
ius reꝑit᷑ in alijs ſigtionibꝰ. Vñ. Jus aq̃.

ius rectũ.ius ðꝛ eſſie ptãs. Item ius ꝓpha

num ðꝛ bꝛodiũ vłaq in q̃ coquunt᷑ carnes
poꝛcinę.ꝗ/ ꝓphaneę ſũt iudęis.Et vt dicũt

