qdam. Jus iurl ꝓlege. vel ptãte. vłratiõe
ꝑ ris. Sed ius iutis ꝑ t. paqua vł brodio
Vnde. ꝗus iutis mando.ius iur in agmi

ne pando.
Juſiurandũ.di.neu.ge.i.iuriſiuratio.

Ius naturale eſt qð eſt cõe omi natiõi.eo ꝙ

vbiq; inſtinctu naturę habet᷑.nõ aliq̃ ↄſti/
tutione facta ab hoie.ſʒ ab ipo naturęcon

Gm Axco. eſt
in ſignũ ſemiplenę ingenuitatis. Aiuebãt

ditoꝛe. vt maris ⁊ feminę ↄiunctio.libero⸗
rum ſucceſſio.⁊ pueroꝝ educatio. Itẽ ius

naturale ð equiſſimuʒ. veluti qð ſibinon
vis irrogari.alijs nõ irroges. Jñ dicũtur

——

etiã pᷣcepta naturalia.ꝗ in lege et euãgelio

4

ↄtinent᷑.vt non chaberis vc.

Zus ciuile inuenit accipi diuſimode. vt di.

*

manaq; cauſa ↄſtituit ſᷣm Iſið.lib.v.ſcðo

ðꝛ ius ciuile.l.xij. tabulaꝝ. tertio ðꝛ qð ex

legibꝰ plebiſcitl.cõſtitutionibꝰ.ſenatuſcõ⸗
ſultis.pᷣncipũ decretis.vel autoꝛitate pꝛu⸗
dentiũ inuenit᷑.q̃rto ðꝛ ius.qð ñ eſt pſᷣtoꝛiũ

qnto ðꝛ diſputatio pꝛudẽtiũ.ꝗᷓ fuit facta ſſᷣ

lege.xij.tabłaꝝ.ſexto qͥcqͥd habẽꝰſcriptuʒ

de iure.ſeptio qcqͥd iure naturali kiure gXẽc.
tium ſubtrahit᷑.vel qð nõ eſt ius naturalae
nec gentiũ.Et ſic capiẽdo ius canonicũ ꝛ
ius ciuile.Et ita ſumit᷑.j.diſ.ius autẽ. aut

naturale. vt in glo.j.no.ini.
Jus gentiũ.eſt ſediũ.i.hoſtilium occupatõ
munitio.bella.captiuitates.vᷣuituteſ.poſt
liminia.fędera pacl inducię legatoꝝ nõ ve

tandoꝝ vel violandoꝝ. religio.cõnubia iü /

ter alienigenas ꝓhibita.Et ðꝛ ius gentiũ.

qꝛ eo oẽs fere gẽtes vtũt᷑.c.ius gẽtiũ.j.di.
Jus aureoꝝ anuloꝝ m qͥſdam ðꝛ. qð oli li⸗
berti anulos aureos ferre nõ poterãt Sed

„+

builegiũ qð ↄcedebat᷑ libertis

em vt ingenui.ſed moꝛiebant᷑ vt liberti

Jus militare eſt belli inferendi ſollennitas

federis faciendi nexꝰ. ſigno dato egreſſio ĩ
hoſtes ⁊ pugnę cõmiſſio. Iteʒ ſigno dato
receptio. Iteʒ flagitij militar diſciplina ſi
locus deferat᷑ Et ᷣm canones qͥ fugit ĩ bel

lo publico infamis eſt.vj.q.j.infames Et
hm leges capite puniũt᷑.ff.dere mili.l.cau

ſe · S· q in acc.

Jus poſcendi. eſt ex habitatione domicilij

7 cõmunitatis.

Jus patronatꝰ.eſt autoꝛitas ſiue ptãs quã
patronus hʒ in libertũ.Aliter ᷣm Goff. ẽ

autoꝛitas ſiue ptãs ꝓueniens ex beneficijſ

añ ↄſecrationem eccłę collatis. Et puenit

ex tribus.ſ.fundatione.dotatiõe ⁊ ędiſica

tione. aut ſola collatiõe.vt.xvj.q.vj.ᷣſilijs
⁊.c.qcunq;ʒ.x viij.q.ij.abbates. Anð. Da
tronũ faciũt.dos.ędiſicatio.fundus.

ZJuſpublicũ eſt qð generalit᷑. alias pᷣncipali

ter ad publicã depuit vel ſpectat vtilitatẽ

veluti.ne in poꝛtis vel muris ciuitatis et
alijs ſacris iudicibus vel ſacerdotibus vł

.c. ius naturale. VUno mõ eſt qð qͥſq; po/
pulus vel ꝗqq; ciuitas ſibi ꝓppᷣum diuia hu

6
I
iut

9

e
ns
von
tu
lio

magiſtratibus aliqͥd cõmittat᷑ vel inferaf

Jus pᷣuatũ ðꝛ qð ſpecialit᷑ ad ſingularẽ vti⸗

litatem ptinet.ſecũdario tñ etiam ad rem/

publicã.vt in pactl ⁊ ↄuentionibꝰ mutuis

pᷣuatoꝝ ſpecialit᷑ initis conſpicit᷑ Inſti. de

7

Jus quaſinaturale.eſt að dñs vł patronuſ

habet in ᷣuum vel libertum.

Jus qritũ ðꝛ a qᷣrino.i.a rhomulo.⁊ eſt po
pꝛie rhomanoꝝ.qꝛ nulli tenent h̊ ius niſi q̊

rites.i.rhomani ſᷣm Iſið.li.v.etymo.
Jus ſibi facere vł dicere eſt aliqᷣd facere qð
manifeſte ſpectat ad iudici officiũ.ſ.qð a iu

dice faciendũ ſit. veluti.qͥs rem ſuam ꝓba r⸗ 3.
Juſtus. ſta. ſtü. ðꝛ a ius q̃ſi ius tuens vel te

rapuit autoꝛitate. putãs ſibi h licerei iure
ↄfitet᷑ ſe ̊ feciſſe.de quo ꝗ̃rit᷑ vtroq; caſu

ipᷣe facit.vñ debet ſuſtinere ↄtrarium cal⸗
culum.i.ↄtrariã ſniam vt ꝓ debito qͥ tene⸗

ris alicui.is pignus tuũ capit te inuito ius
qð ſibi iure cõpetebat amittit.

JIus ſtoꝛiũ.eſt qð pſtoꝛes induxer̃t adimen

di. ſupplendi.vel coꝛrigendi iurlciuiłgra.
vt. ff. de iuſti. ⁊ iu. l.ius aũt. Hoc etiaʒ ius
ðꝛ honoꝛariũ.qꝛ qͥ honoꝛes gerũt.ſ.mgr̃a⸗
tus.autoꝛitatẽ huic iuri deder̃t.vt Inſti.
de iu.na. gen. ⁊ ciui ·S.· ptoꝛiſq; edicta.

Ius ſuccedendi habet hęres. Itẽ patronuſ

in bonis liberit. HMU4
Jus verſutũ.dicunt᷑ pᷣſtigia. veſtigia.ſiue
captiones vboꝝ.qͥbus obumbꝛantur deli
cta. Et dicebant᷑ vſuta m Aco.qꝛ qs re/

pellebat᷑ ab actione ꝑ qſdam vᷣſutias.id ẽ

machinationes vboꝛum.
Juris auſpiciũ.i.exoꝛdiũ litl.vt in.c.paſto⸗
rał.de cau.poſ.⁊.C. de excep.l.penł.⁊ de
codicilł.l.vltima.j.reſponſo.
Jurj pſᷣcepta tria ſunt.ſ.honeſte.viuẽ.alteꝝ
nõ lędere.⁊ ius ſuũ vnicuiq; tribuere.
Jus canonicũ diuidit᷑ in decretũ ⁊ decreta
les qrũ volumẽ ðꝛ extrauagans in qnq; li⸗
bꝛis maxie reſpectu iur ciuił.Quoꝝ libꝛo
rum materia his habet᷑ vᷣſibus. Pars poꝛ
officia.creat eccłieq; miſtros.Alta dat te/

ſtes. ⁊ cętera iudicioꝝ. Tertia de rebus et
vita pᷣſbyteroꝝ.Sãs thoꝝ qrta mulieruz

q̃ docet ea. Altia de vitijs ⁊ penis tractat
eoꝛũ.Ael ſic.Judex iudiciũ.clerꝰ.ſponſa
lia crimen.

Jus vo ciuile diuidit᷑ in qttuoꝛ libꝛos pᷣnci

pales. ſ.ff. C. Inſtl.⁊ Aut. Quibꝰ addit
collatio decima.ſeu liber feudoꝝ c.
Juſta.oꝝ.płis nu.i.exequię moꝛtuoꝛuʒ.qꝛ
iuſtũ eſt.vt hõ hoĩem. cinis cinerẽ ſepeliat
Vñ QOuið.niuſta iuſta ꝑegi.

Juſticia. cie.f. p. eſt oſtãs 7 ppetua volun/

tas.reddẽs vnicuiq; qð ſuũ eſt. Et diſfer̃t
ius ⁊ iuſticia.qꝛ ius eſt ars ęqͥ ⁊ boni. ſʒ iu
ſticia eſt ↄſtans ⁊ ppetua volũtas.vłẽ vir
tus tribuẽs vnicuiq; qð ſuũ eſt. JItẽ omne
ius eſt iuſticia.ſʒ nõ ecõuerſo. Itẽ ius ðꝛ i
re.ſʒ iuſticia in actu ⁊ exercitio vłoꝑatõe.

AVñ ⁊ ðdꝛ iuſticia. qſi iuris ſtatꝰ vel ſtatio.

qꝛ ꝑ iuſticiã ſtat ius.i.exercet᷑.

JIuſtitiũ.tij.i.taciturnitaſ iur ⁊ ceſſatõ ⁊ ðꝛ

a ius ⁊ taceo.vel ðꝛ a ius ⁊ ſtatio.q̃ſi iuris
ſtatio.i. iurl ceſſatio. Tũc em ius ſtat.i.ceſ
ſat cum nõ exercet᷑. Añ Lucanus in.ij. Fe
rale ꝑ vrbem iuſtitium. H

nens.ſ.qͥ ius cuſtodit.⁊ m legẽ viuit. Et
differt iuſtus ab equo.qꝛ iuſtus ex lege eſt
q̃ſi ius cuſtodiens.ęquus ex natura eſt.
Jutus.ta.tũ.i.adiutꝰ.pticipiũ de iuuoꝛarl

Juuenal. lis. 9. t. ⁊ B le.qð ꝑtinet ad iuue/

nem. vłlaſciuꝰ ſiue ſtultꝰ ⁊ fatuꝰ ad modũ
iuuenis. Inuenit᷑ etiã h ⁊ hec iuuenik. ⁊ B
le.in eodẽ ſenſu. Añ Oꝛati in epi.Alta iu
uenales tardat arena pedes. Inuenit᷑ etis
HB Juuenalis.lis.ꝓpum nomen viri.⁊ de/⸗
ſinit ablatiuus in e.tm.
Juuenculus.li.dimi.i.paruꝰiuuẽcus JInð
heęc iuuencula.lę.ꝗᷓ alio nomine ðꝛ iunix.
Juuẽcus.ci.m.s.i.bos nouellus cũ a vitlo

diſcedit.⁊ iuuare incipit hoĩs vſus terraʒ

excolẽdo. Iñ hęc iuuenca.cę.Et coꝛ.bᷣmã

AVñ Ouidius epi.Quãmale inęqles veni

unt ad aratra iuuenci. H
Juuenis.nis.cõis ge.ðꝛ a iuuo as.qꝛ iuua⸗
re poſſe incipit. Et eſt iuuenis in ipo ętatiſ
in cremento poſitꝰ ⁊ ad auxiliandũ parat⸗
Et nõ ꝙ antiqͥ dicebãt h̊ ⁊ hec iuuenis.⁊ 6
ne. ⁊ cõpabat᷑ iuuenis.iuuenioꝛ.ſimꝰ. ſed
mõ iuuenis cõꝑat᷑ im ꝑ duo genera ⁊ carʒ
ſupꝑlatiuo.⁊ hʒ comꝑatiuũ irregularez. l. .
hic ⁊ hęc iunioꝛ.⁊ h̊ iuniꝰ.Et hic ðꝛ hic iu/⸗
nius.nij.qͥdã menſis.ſicut maiꝰa maioꝛibꝰ
Iñ iuniꝰ.nia.niũ.vt Junie kalendę.
Juuent.tutl.f.t.ẽ collatio iuuenuʒ.et etas
płimoꝝ iuuenũ. Sed iuuẽta.tę. ętas vni⸗
iuuenis. Et eſt iuuẽtus vł iuuẽta a.xx viij
anno vſq; ad qͥnãgeſimum Iteʒ iuuentus

etiam ðe dea iuuentutis.

Irion. onis. m. g. pater fuit centauroꝝ qui

iunonẽ de ↄcubitu interpellauit.⁊ interp⸗
tatur dignitas. Vñ ⁊ ðꝛ ixion q̃ſi anxion·
qð eſt dignitas. vel qſi anxion ab ango gj·
qꝛ dignitas reddit hoiem anxium. Iñ ixi⸗
oneus.nea.neũ.et hic ixionides.ixionidę

flli⸗ vel nepos ixionis. ſubtracta de.ſyl/
laba ðꝛ hęc ixionis.hꝰ ixionidis.ſilia vłne

ptis ixionis Et ẽ ixion. onis.auis de genẽ
vultur alba ⁊ minoꝛ q; vult᷑. Nñ Deute.
xxiiij. Ixion ꝓ aue in qbuſdam libꝛis ðꝛ.

2

Et. q.qᷓ;uis figura ⁊ noie videãt᷑
aliquam hr̃e dram cum c.tñ eãdẽ

caput ſiue ꝑ c.ſiue ꝑ k.ſcribant᷑.nullam fa

ciunt nec in ſono nec in ptãte eiuſdem cõſo
nantis differentiam. ſicut dicit Priſcian
in pᷣmo maior .Et vt dicit Papᷣ.Oia grę⸗

ca qualicũq; ſequente vocali ꝑ k.ſcribẽda

ſunt. ſed ha ſcript oꝛibus nõ puat᷑. Hugl.
vo dicit.ꝙ hęc figura k.ſuꝑſluit apð nos.
ſed nequaqᷓ; apud gręcos. Abi em noſſcri

bimus c.gręci ſcribunt k.⁊ vocat᷑ apð eos
kappa. In nullis ̊ latinis dictiõibꝰ debʒ
ſcribi k.ſed tm̃ in grecis. In nothis vo in
different᷑ põt ſcribi tam c.qᷓ; k.qꝛ em redu⸗
ctę ſunt ad latinitatem pñt ſcribi ꝑ c. Sed

tam in ſono vocuz qᷓ; in metro cõ⸗
ilitiinent ptãtem. Et k. qdem penitꝰ
ſupuacua eſt. Nulla em videt᷑ ratio cur ſe
quente a. debeat ſcribi k. Cartago enim et

ſtoꝛuʒ. Nẽdicat auſonias iunonis cura ka
lendas. Vel dicunt᷑ Ralẽdęe a kalon qð eſt

bonũ.qꝛ in pᷣmo die mẽſis ſolebãt ſibi inui
ceʒ munuſcła mittere ⁊ dare ⁊ ex illo bonã
foꝛtunã ꝑ totã mẽſẽ ſibi ſperabãt euẽturã.
Nonę aũt dicebant᷑ a nũdinis.qꝛ ꝑ tot di⸗

es durabant nundinęqͥt ſunt nonę. Al di /
cebant᷑ nonę.qꝛ in iſtis diebus nullus de⸗

habuit feſtũ.qꝛ ꝑ tales dies durabant ſola
feſta nundinaꝝ ⁊ non deoꝝ. AUñ Ouidius
Nonaꝝ tutela deo caret.i.nonę carent tu/

tela dei vt fiat hypallage Jdus vo dicunt

quaſi diuiſiones.ab iduo qð eſt diuido.qꝛ
fere quemlibet menſem diuidunt in duas
partes ęquales.vel qꝛ tunc ppłs diuideba
tur a nundinis.Ab iſtis ̊ tribus diebꝰap⸗
poſitis dictionibꝰnumealibus .cęteri om
nes denominant᷑.vt.vj.kalẽdas.iij.idus.

iiij.nonas ⁊c.vt patet in kalendario. Eti

omibus iſtis ſubintelligenda eſt hęc dictõ
añ. vt ſit ſenſus.iiij.nonas.i.q̃rto die ante

nonas.vj. kał.i.ſexto die añ kał.⁊c.Etnõ
ꝙ vbi ponit᷑ numerꝰ binariꝰ circa pᷣdicta.

nõ debet ꝓferri ſic.ſecundo kał.ſecũdono
nas.vel ſecundo idus.qꝛ hęc dictio ſecun⸗
dus ð a ſequoꝛ.eris.talis aũt dies non ſe

quit᷑ diem kalendaꝝ.nonaꝝ vel iduũ.ſed

qꝛa gręcis hñt oꝛiginẽ pñt ſcribi ꝑ k.
Rala gręce. latinelaxa ð.

lati SZFSZZEEcedit. Uñ debʒ dici pdie kal.pdie nonas
Kalendariũ.rij.lib eſt vbi Ralendę diſtictę

vel idus.i.poꝛi die an kał.nonas vel idqus

ſunt,. ⁊ ð a kalendę.aꝝ. = Item nõ ꝙ feſta ꝗᷓ occurrunt in kalendis.
Ralendę.darũ.i.pᷣmus dies menſis.⁊ ðꝛ a nonis ⁊ idibus.debent in ablatiuo ꝓpnun /
kalo qò eſt voco.qꝛ eo die ſolebat põtifer ciari.ſ.kalendis.nonis.idibus.apᷣlis.lũa .
aſcendere turrim de conſuetudine rhoma tali. Et eſt ſenſus.Luna eſt in kalẽdis.no
noꝛum. ⁊ volens nunciare quota eſſʒ luna nis vel idibus.Qnñ vero feſta ſᷣcedunt de⸗ 1
eo die. vel pᷣncipiũ menſis. dicebat plurieſ bent ꝓnunciari in actõ. Et eſt ſenſus.Lu/ 1
kalo.kalo.q̃ſi voco vos.venite ⁊ audite e na eſt talis tali die ante Ralẽdas.nonos.
tatem lunę.vel pᷣncipiũ menſis.⁊ ideo mẽè xpyelidus. Vñ SBe RKalo ſiue colo nos dici⸗
ſis ille dictus eſt kalendę.q̃ſi vocationes. mus eſſe kalendas. —
Vel alit᷑ de conſuetudine rhomanoꝝ erat Ralo.onis.m.t.i.ille qͥ fertligna.⁊ ðꝛ a Ra
ꝙ in bncipio cuiuſlibet menſis celebrarẽét lon qð eſt lignum. Ralones etiam dicunt .
nundinas. ⁊ eas incipiebant in nonis.qꝛ & galeę militmum. .
venturi neſci ebãt pᷣncipiũ menſiſ.ideo ſp i Ratherina.nę.ꝓpᷣum nomẽ cuiuſdã ſanctę 1
pᷣma die pco turrim aſcendebat.⁊ totiens vginis.⁊ dꝛa catha.qð eſt vniſuzʒ.⁊ rui/⸗
vocabat kalo quaſi voco vos ad nüdinas na.qſi vniuerſał ruina. Omne em̃ ędificiũ 4
quot dies reſtabant vſq; ad diẽ in quo vo dyaboli in ea vniuerſalit᷑ coꝛruit. Mã i ea (Ao
lebant incipꝑe foꝛũ.vt ſi q̃rto die. quat᷑ dice ruuit ędiſñciũ ſuꝑbięꝑ hũilitatẽ quaʒ habu
bat Ralo.ſi in ſexto ſexies.vñ ⁊ illemenſis it.Carnalis ↄcupiſcentię ꝑ vginitatẽ qus iu
hqʒ quattuoꝛ nonas.iſte vo ſex nonas. qð Fuauit. Cupiditatis mundanę.qꝛ oĩa mũ⸗ E
ideo ſic diuiſerunt vt latrones neſcirẽt qñ dana deſperit. .
deberet eſſe foꝛum. qꝛ abſcondebant᷑ ĩ ſil/ Ryrios ꝑ vnũ r.i.dñs. Ryrrios ꝑ duor.i. .
uis.⁊ venientes ad foꝛum occidebãt ⁊ p poꝛcus ſiueſus. ôꝗMV
dabant. Ael kalende dicunt᷑ q̃ſi colende. RKyrie eleyſon.i.dñe miſerere. Et ſunt due V 1
qepma dies cuiuſlibet menſis colebat᷑ an / ptes ⁊ non dictio cõpoſita. Naʒ Ryrie.i. I
tiqtus in honoꝛe Junonis. Vñ in li. Fau⸗ dñe. Eleiſon.i.miſerere. fin

us

t
NE
dch
⸗
non
s,
Eti
a
Me
W
.
on
Nſecun
nonſ
ui
eno

Nldr

londs
nun
8.
6,
de⸗

L
nds.

dDck

Ran
Rc

Giſne
n.

i And

1.Eiis

ig

on niy⸗

do

i.ſignũ bellicũ quod ex

bax. ri.

xillum ſancteę crucis trãſfoꝛmatũ.
inter alia bellica ſigna pꝛecioſius

erqak.
hoc ſignum ⁊ adoꝛationeʒ eiꝰ Conſtanti⸗
nus ſieri iuſſßßiit.
LCabdaciſmus eſt vbil.plurimum ſic ſonat
vt ſol ⁊ luna luce lucent. Labdaciſmꝰ etiã
eſt vel ſi ꝓ vnol.duo ꝓnũciant᷑.vł qͥtiens
ynũ l.exiliꝰ duo largiꝰ ſonant. Nam vnuʒ
largius.duo exilius ꝓferri debent.
Cabecula.lę.dimi.i.parua labes.

Labellũ.li.dimi.i.paruũ labꝛũ. Iñ labellu

lum. li. aliud dimi.

Labeo.onis. m.t.i. tabernarius vł leccatoꝛ
⁊dz a laboꝛ.berl.Et labio fuit qͥdam legiſ⸗

pitus.⁊ etiam qdam vilis poeta.
Laberintꝰ.ti.i.pplexũ ędiſiciũ q̃le erat apð
cretã factum a Oędalo.⁊ ðꝛ h laberintus.
qꝛ nemo poſſet inde labi.vel qꝛ erratilis ẽ.

⁊æ ad labendũ facił.⁊ ðꝛ a laboꝛ.berl. Ałðꝛ

laboꝛintus ꝑ o.a laboꝛ.oꝛis.⁊ intus.qꝛ ha
bet intus laboꝛꝛeem.
Labes. bis.fę.t.i.putredo.ꝑnicies.ruina.
miſeria. ⁊ ð a laboꝛ. beris.

Labil. lis.ↄ.t.⁊ h le.qð cito labit vl in quo

quis facile labit᷑.
Labiolũ.li.dimi.i.paruum labium

Labina.neę.f.p.terra aquoſa ⁊ mobilet la 6.

bilis in q̊ quis facile labit᷑.

Labioſus. ſa. ſum. ꝗ̊ groſia habet labia DW

Laboꝛ vłlaboſ.oꝛis.i.ſtudiũ.cura.vigilię.
miſeria. calamitas. conatꝰ. ⁊ ð a laboꝛo.
g8s. Jñ laboꝛoſus.⁊ laboꝛioſus.ſa.ſum..i.
plenus laboꝛe.qͥ patit᷑ laborẽ.⁊ qͥ exigit la
boꝛem vt fiat. J
CZaboꝛoſus.ſa.ſum.i.groſſa labia habens.
Labꝛucetũ.ti.locus vbi labꝛuſteę abundãt.
Labꝛũ.bꝛi.⁊ h; labiũ.bij.ambo a lambo.bil
Ddifferũt.qꝛ labiũ ðꝛ ſuꝑius.labꝛũ inferius
Vel labiũ mulieꝝ.labꝝ viroꝛũ ꝓpt᷑ pilos

qquã aſpitatẽ ſigt hec lr̃a r.poſita in ; noie

labꝛũ. Vñ. Labꝛa ſunt viroꝝ.ſʒ labia ſunt
mulieꝝ. Ael labrũ eſt vaſis. labiũ vo oꝛis
Vñ ⁊ labrũ inuenit᷑ ꝓ ipᷣo vaſe in quo pe/
des lauant᷑.⁊ tunc labrũ ðꝛ a lauãdo q̃i la⸗
uum.aqꝛ lauatio ſiue lotio infantium in eo
fieri ſolet. Idem ðꝛ ⁊ alueus.

Labruſta. ſte. f. p. vitis ſilueſtri ſic dicta. qꝛ
in labris.i. extremitatibꝰ terrę vel agroꝛũ

finibꝰ⁊ marginibꝰ naſcit.Et ponit᷑ qñq;

—

auro fit ⁊ lapidibus pᷣcioſis in ve

imperatoꝛ ⁊ conſules adoꝛabant.

pꝓfructu illius vitis. Añ Eſa.v. Et expe/
ctauit vt faceret vuas ⁊ fecit labruſtas.
Labruſtetũ.ti.i.locꝰ vbi labꝛuſte abundãt.
Labruſtoſus.ſa.ſum.i.plenꝰ labruſtis.

Lac.lactis.n.t.a coloꝛe noiat᷑.eo ꝙ ſit albꝰ
liqͥꝛ. Leucos em greęci.albũ dicunt.Cuius
natura ex ſanguie ꝓcreat᷑. Nã poſt partũ
ſiqͥd ſanguis nondũ fuerit veteri nutrimẽ

to ↄſumptũ.naturali meatu fluit in mam/

mas.⁊ eaꝝ vtute albeſcens lact accipit q̃/

litatem. Et a lac ðꝛ hęc lactis.tis.quędam

ꝓs inteſtinoꝝ.Et lactis eſt id quo laccoa/
gulat᷑.⁊ vt dicũt illud inteſtinũ eſt quędaʒ

pelli cula in qᷓ lac in qbuſda locis coagulat᷑
Vnñ Nerſius. Nulmone ⁊ lactibꝰiunctis.
Lactis etiam eſt gtũs de lac.

ſum.in eodem ſeſiun.
Lacerua.uę.f.p.eſt palliũ fimbriaꝝ quo oli
ſoli milites vtebant᷑.⁊ ðꝛ lacerua.qꝛ ſit la⸗
ceratis.i.amputat capitibꝰfimbriaꝝ neq;
ita laxis vt ſunt penularum.i.pallioꝛum.
Vñ Juuenał.Criſpinꝰ tyrias humere re/

uocante laceruas. Iñ laceruatus. ta. tũ ·i.
illo pallio indutus. Añ Juuenat. Jpᷣe la⸗/

ceruateę dum ſe iactaret amicę.

Lacertoſus.i.foꝛtis q magnos hʒ lacertos

⁊ ðꝛ a lacertꝰ. AUñ Oui.in.xj.meta.Dura
lacertoſi fodiebãt arua coloni. Item lacer
toſus.i.plenus lacertis.⁊ ðꝛ a lacertꝰ.vła
lacerta reptiiiitt.
Lacertulꝰ.li.⁊ h lacertellꝰ.li.dimi.a lacertꝰ
Item lacertulus etiam ðꝛ auis qdam.
Lacertula.lę.⁊ lacertella.lę.dimi.a lacerta
Lacertus.ti.m.s.ðꝛ bꝛachiũ.⁊ ðꝛa lacero.
qꝛ ſit ad lacerandũ habił.vel qꝛ a coꝛꝑe vi
detur laceratꝰ.Et eſt ꝓpᷣe lacertus ſuꝑioꝛ
pars bꝛachij vel muſculus. Et hic deriua⸗
tur lacerta tę.⁊ Glacertꝰ.ti.qðdaʒ reptile
ſic dictũ qꝛ bꝛachia habeat. Ał qꝛ lacerta
in hoꝛto ſolet moꝛari.ideo qnq; ponitur ꝓ

hoꝛtulo. Et lacertus ſiue lacerta eſt cõple⸗

xus bꝛachioꝝ.ſ.tantũ ſpaciũ qtũ aliquis

brachijs põt cõplecti.Et coꝛ.pᷣmã lacertꝰ.
Añ Quidius epi. Eſt aliud collũ ſolitl. te⸗

tigiſſe lacertis.

Lacheſis ſᷣm poetas vna eſt de tribꝰ parc

ꝗtrahit filũ.i.pducit vitaʒ. ⁊ interpᷣtatur
ſoꝛs vel alteratio quã recipimus in hac vi

ta. ⁊ ð lacheſis.quaſi lactis cheſis.i.ꝓdu

ctio vite. . .
Lacinia. nię.eſt veſtis lacerata vel oꝛa ſiue

extremitas veſtimenti. Iñ lacinioſus. ſa.

ſum.i. laceratus vel pannoſus.

Lacer.ra.rũ.i.laceratus. Iñ laceroſus.ſa.

Lachryma.mę.f.p.i.gutta fluens de ocuł.
78ꝛ a lacero.as.qꝛ lacerat mentem. Unde

lẽte triſtamur.qñ ocułlachrymamur.
Iñ lachꝛymoſus.ſa.ſum.i.plenus lachry

mis vel lachrymas ↄferens.

Lachꝛymabib. 9.t. ⁊ P le.i.flebił vel triſtis.
Lachrymula.lę.dimi.i.parua lachryma.

Lactans.antis.ꝗ lac pꝛębet.ſed lactens cui
hbetur lac.

Lactati.ti. cibus qui fit ex lacte. vt ex lacte

amygdaloꝝ. GM
LCacteolus.la.lũ.pe.coꝛ.idem qð lacteus.

lactea.qͥdam circulus in cęlo.ſ.galaxias.
Lactuca.cę.f.p.herba ꝗqdã.⁊ ðꝛ a lac.eo ꝙ

ex abundantia lactis exuberet.vł feminaſ
lacte nutrientes impleat. Hec etiã in viris
venerl vſum coercet. Iñ h̊ lactucetũ.ti.et

hB; lactucariũ.prij.locꝰ vbi lactuce creſcunt ⁊

abundãt.⁊ lactucarius.ria.riũ. Et vt diẽ
¶MMacer. Frigida lactucę vis cõſtet et hu/

mida valde.
Lacturnus.ni.deꝰ qͥ eſt ſegeti lactenti.

Lacula.lę.f.p.ꝗq̃dã veſtis ꝗ qͥſdam lacꝰqua

dratos cũ pictura habet intextos.

LCacuna.nę.ꝗᷓ alio noie ðꝛ lacus.⁊ eſt foſſa

vbi remanent aꝗᷓ poſt effuſionẽ imbꝛiũ vel
ad quã confluunt immũdicię.Et eſt ꝓpꝛie
intra foꝛes ſicut foꝛica extra. Et q̃daʒ ſimi
litudine lacuna ðꝛ vẽter vel foſſa ventris.
Iñ h̊ lacunar. naris.qð qñq; idem eſt qð
lacuna. “

Lacunar.narl.n.t.i.teſtudo ꝗᷓ ſolet eſſeĩ ca⸗

meris ⁊ in domibus arcuata ⁊ concaua ad
modũ lacunę.Antiqͥtus em fiebant teſtu/

dines curuę.⁊ ↄcauę in domibꝰ.⁊ iõ lacu /
nar ðꝛ a lacuna.vel a lacu.qꝛ teſtudo qͥſdã
lacus rotundos vel quadratos gipſo. vel

alijs coloꝛibus habet depictos cum ſignis

intermicantibus. VUñ etiam ipᷣa teſtudoſe

pe ðꝛ lacꝰ. Vñ Lucilius. Reſultãt ędeſq;
lacuſq;.Et inde h̊ lacunariũ.rij. ꝓ eodem
Item lacunar eſt ↄiunctio trabiũ .a lacu.
qꝛ ſicut plures riuuli i vno lacu.ita trabiũ

capita ⁊ lignoꝛum in vno loco cõöueniunt.
Itẽ lacunar idem eſt qð lacuna.Et Lacu
nar ðꝛ ſuppellex domus vel locꝰ vbi tota

ſupellex domꝰ reponit᷑. Itẽ lacunas ðꝛ lã⸗
pas ardens in aere.⁊ tunc ðꝛ aluce et aer.
qꝛ lucem pᷣbeat aeri.

Cacus.cus.cui.m.g.⁊ etiã h lacus ci.ſecun
de declina. inuenit᷑.i.cuppa in q̃ vinũ de/
currit.⁊ foſſa ꝗᷓ alio noie ðꝛ lacuna.⁊ eſt re⸗

Lagena.nę.f.p.eſt vas vinarium ꝓpᷣe.licʒ
etiã aq̃tile inueniat᷑. AUñ in euãgelio. Itei
ciuitatem ⁊ occurret vobis hõ lagenaʒ aad
baiulans.Et ꝓð.pe. Vñ Auroꝛa. Coꝛꝑa

ceptaculũ aquaꝝ. Et differt a ſtagno ? pi /
ſcina. Stagnũ em eſt aqua ſtas aruſficio. 7

hũñs piſces. Miſcina eſt aqua ſtãs artiſicio

carens piſcibꝰ. AUñ ⁊ ðꝛa piſce ꝑ ↄtrariuʒ.
Lacus eſt aqua ſtans naturalit᷑ vel paruʒ
fluens. ſiue habeat piſces ſiuenon.
Laganũ.ni.n. S.eſt qðdã genꝰ cibi.qð pᷣus

in aqua coquit᷑.poſtea in oleo frigit᷑. Et ſi
unt lagana de paſta.q̃ſi ꝗqdam mẽbꝛanulę.
q̊ qñũq; ſtatim in oleo frigunt᷑.⁊ poſtea mel
le cõdiunt᷑.qñq; pꝛius in aqua coquunt᷑.

. 4 us · poſtea in oleo frigũt᷑. Ala vo in vulgo di⸗
Lacteꝰ.tea.teũ.de lacte exñs.vel ad lac ꝑti
nens.vel albũ vt lac Iñ h̊ lacteus.vel hęꝑc

cuntur cruſtella.iſta laſania. Et coꝛri.ga.

Vnde in Auroꝛa. Lagana nata notant et

fratris ⁊ hoſtis amoꝛem.

ſubdentes moꝛti fregerelagenas.

Lagois.f.g.qdam auis hñs lepoꝛinã carnẽ
2 ðdꝛa lagos qð eſt lepus.Et etiã lagois dꝛ

piſcis qdam eadem ratione.

Lagos gręce ð curſus vel velocitas. AUnð
apud gręcos lepus vocat᷑ lagos vł lageoſ
eo ꝙ velocit᷑ currat.Et inde ꝗqdaʒ vitis ðdꝛ
lageos gręce.lepoꝛina latine.qꝛ velocius

currat ad maturitatem vt lepꝰ. vł qꝛ vinũ
eius venas hoim cito tranſit

Laguncula. ię.dimi.i.parua lagena Ande
Ela. v. Decem em iugera vineaxꝝ faciẽt la

gunculam vnam.

— „

Laicus.ca.cũ.i.popularl.⁊ ðꝛ a laos qð eſt

populus.qð ðꝛ a laas.qð eſt lapis. Iñ lai
cus.qꝛ durus ⁊ extraneus eſt a ſcia ſraruʒ
Inde h̊ ⁊ hęc laicalis ⁊ Gͥ le. Inde laicalit᷑
adu.⁊ laicalitas.tatis.pꝛopᷣetas pua quis
ðꝛ laicus.vel laicoꝝ congregatio

Lama.meę.f.p.eſt locus voꝛaginoſus.vłla

pis in via abrutus ⁊ obrutus. ⁊ ðꝛ a lema
vel lemos. Lemos enim vel lema ðꝛ voꝛa⸗
go Indehec lama.mę.locus vel via aſpa

vel voraginoſa. Inde lamoſus.ſa.ſum.i.
voꝛaginoſus. plenus lamis Item lama.i.
fruſtum latum auri vel argenti vel alteriꝰ*

metalli.⁊ tunc ðꝛ a latus.ta.tuʒ.eo ꝙ lata
ſit ſpacioſa m hugl. NMapias autẽ dic.
Lame dicuntur confractiones viarũ quę
fieri ſolent pluuia interueniente. Lamę fa
cturę cuiuſlibet metalli ſunt.

Lamjna aſabthani. Matthei. viceſimoſeè//
ptimo. Eli eli lamma aſabtani. Hoc eſt. de

me.

tur

us meus. deus meus. vt quid dereliquiſti Lan

un

e

been
ſid
D
ei

e

fi
fr
KN
acbis

4 X ;ð õs .
. Z D — ð
8 —M 8

.AI

Lamech. interpᷣtat᷑ ꝑcutiens.qꝛ pꝑcuſſit ⁊i
terfecit Cayn.qð ⁊ ipſe poſtea perpetraſſe
vxoꝛibꝰ ↄfitek. M
Lamẽtatio.onis.i.lachꝛymę.gemitꝰ. fletꝰ.
vlulatio. Itẽ lamẽtabilis.i.flebilis.
Lamia.mię.f.p.i.ſtria ðꝛ q̃ſi lania.a lanian
do pueros.qꝛ fabulant᷑ vetulęlamias ia⸗
nuis clauſis domos intrare.ĩfantes coꝛrũ
pere aclaniare. ⁊ poſtea viuos reſtituere.
⁊ habent facies hois ⁊ coꝛpus beſtiarum.

Suꝑ illud aũt Thꝛeñ.iiij. Sʒ ⁊ lamię nu
dauerunt mãmas dicit gio. Lamia crude⸗

lioꝛ ſuis fetibꝰqᷓ; cęterę beſtię ðꝛ. AUñ lamia

q̃ſi lania ðꝛ.qꝛ catulos ſuos laniare fert᷑.

Item Eſaię.xxxiiij.dicit gloſa.Lamia pe
des habet equinos.cętera membꝛa vt fę⸗
mina.

Lamia.nę.ðꝛ ꝑua lama.vñ Job.xix.Quis

mihi der vt exarentur in libꝛo ſtilo ferreo
Riplumbt lamina.vel celte ſculpantur in ſi

Lampas.padis.f.t.⁊⸗ heclampada. dę. dici

tur vas quoddã quod eccleſiaʒ illuminat.
Et ꝓpꝛie lampas.ẽ vas vel flãma in verti

ce lucẽs.⁊ ðꝛ a lambo.bis.qꝛ lambẽtis mo

dum oſtẽdere videt᷑. AUnde fax ⁊ candela
ðꝛ lampas Et facit actũs ſingnlarl lampa
dem. vel lampada. HD́MV
Lana.nę.i.vellus.⁊ ðꝛ a lanio.qꝛ laniat᷑ cũ
carpit᷑. Vel qꝛ olim lanę pᷣus laniarent᷑.id
eſt. euellerent᷑. nõ tonderent᷑. Vñ ⁊ vellus

Ddictũ ẽ a vellẽdo. IJñ lanoſus.ſa.ſum.⁊la⸗
nutus.ta.tũ.i.lanã habẽs.vel lana abun⸗
dans.⁊ laneus.nea.neũ.de lana exñns.
Lancea.ceę.ẽ ꝓpꝛie haſta habẽs in medio

amentũ.⁊ ð a lance.ꝓ libꝛa.qꝛ ẽ lance.i.
ęãli amento ponderata vibret᷑.
Lanceola.lę.di.i.ꝑua lancea.vel ẽ herba.
Landula.lę.i.alauda.genus auis ẽ.
Langoꝛ.oꝛis.m.g.i.doloꝛ.ifirmitas.laboꝛ
ſtupoꝛ.pigritia.defectus. Iñ langoꝛoſus.
ſa.ſum.i.plenus langoꝛe.Et ſcribit᷑ ſine.u
tam in ntõ qᷓ; in gtõ.

⁵

Languidus.da.dũ.i.infirmus vel excoꝛs.

ſtupidus vel deſiciens.
Laniarius.rij.i.retiariꝰ.⁊ ðꝛ a lana.
Laniatoꝛiũ.rij.i.macellũ vbi carnes laniãt᷑
⁊8 a lanio. as. M
Lanicꝰ.ca.cũ.pe.coꝛ.i.laneus.⁊ ðꝛ alana.
Laniena.ne.f.p.domꝰ medicoꝛũ vbi laniã⸗
tur infirmi. Vñ Mꝛudẽtiꝰ in libꝛo hymno⸗
rum.Laniena qñ ſeuit hypocrita.
anifex.ſicis.ↄ.t.q vel ꝗ lanã facit.vel qui
yel ꝗ̊ ex lana oꝑi᷑. H

Laniger. ra.rũ.i.gerẽs lanã vt ouis.
Lanio.onis.m.g.q laniat.qͥ etia laniſta.ſtę
dðꝛ.⁊ lanius.nij. Laniones ⁊ laniſtę ⁊ lanij
dicunt᷑ carniſices ⁊ homicidę macellato
res.a laniando.ſ.carnes.
Laniſcus.ſci.faſciola ex lana facaa.
Lanoculus.la.lũ.qͥ frequẽter lanã adhibet
ad infirmos oculos tergendoss.
Lanuginoſus.ſa.ſũ.i.plenꝰ lanugine.
Lanugo.inis.f.t.i.lana ſuꝑ poma. vel flos
tribuli.qͥ poſtq; bñ ſiccatus ẽ.leui flatu ef⸗

ferft in aerẽ.⁊ ðꝛ a lana.qꝛ coloꝛẽ lanę habʒ

⁊ẽ leuis ad ſiłlitudinem lanę. Uñ Sap.v.
Spes impij tanq; lanugo ẽ ga vento tolli
tur. Item lanugo ẽ pᷣma barba ad ſilitudi

nem lane. Et ꝓdu. nu.

Lanus.ni.mai.ge.quidaʒ fluuius eſt vltra
danubium. —
Lanx lancis.f.g.ẽlatus diſcus.⁊ ðꝛa latus

ta.tum. Sʒ ꝓpꝛie lances ſunt ſcurellę de li⸗

bꝛa pendẽtes.Et hinc lanx ponit᷑ qnq; ꝓ
libꝛa. Añ Homerꝰ. Suſtinet auratas eq̃li
pondere lances. Et ᷣm h̊ cõpõit᷑.h̊ bilanx
cis. libꝛa vel ſtatera duas quaſi habẽs lan
ces. .
Laodicia.ciuitas aſię.⁊ interpꝛetat᷑ amabi
lis tribus. l
Laas greęce latine ðꝛ lapis. Iñ apð gręcos

laos dðꝛ populus.quaſi lapideus.vel durꝰ

qꝛ nõ ſequit᷑ rationz. M
Lapa.peę.f.p.genꝰ ẽ tribuli.herba ſpinoſa
ſic dicta eo ꝙ habeat ingentẽ caulẽ ꝑ tram
diſpoſitũ. Hec herbaa grecl philantropꝰ
ðꝛ. Et ꝓd. bᷣmã. Quidã tñ dicunt.ꝙ gemi

netẽ ibi. p. ⁊ ſic ẽ ibi poſitio.

Lapas.patis.ſᷣm mgrm in hiſtoꝛijs ẽ cibuſ
ex oleribꝰ ↄfectꝰ. Ita ðꝛ in lib. Judith.
Lapatica.cę.f p.ꝗqdã herba ãi cibo ſumpta
ſtomachũ cõfoꝛtat.venerẽ repᷣmit.vꝛinaʒ
ꝓuocat. ructũ excitat.
Lapenę.ſtellę fulgẽtes.
Lapes gręce.ignoꝛãtia vel turpitudo latie.
Lapetũ.ti.pe.ꝓd.locus vbi lapę abundãt
vel creſcunt.
Lapiceędina.nę.pe.ꝓd.locꝰ vł dom vbila
pigdes cedunt᷑.qð ⁊ lapicidina ðꝛ.
Lapicida.dę.pe.ꝓd.i.lapidis ceſoꝛ.
Lapide.dea.deũ.i.de lapide exñs.
Lapidicędius.dij.i.cęſoꝛlapidis.
Lapidoſus.ſa.ſum.i.plenus lapidibꝰ.
Lapillꝰ.li.dimi.i.puꝰlapis. ”
Lapis.idis.ðꝛ ᷣm hug..a laas qð ẽ lapis.
Aela lędo.dis.quia ledit pedem. autẽ
ðᷣꝛ lapis.quaſilędens pedem. etymok. ⸗

x lapis mollis. Metra vo dura ⁊ aſpera.
Baxa aũt hęrent.⁊ de montibꝰ excidunt᷑.
WPerra gręecũ cẽ.⁊ ðꝛ ꝓpꝛie de durl.a petroſ
qð ẽ durũ vel firmũ.Silex lapis durꝰ qͥ et
focaris ð.

Lapiſta. ſte.f. p. genꝰ vaſis lapidei ⁊ arij

Lappates ſᷣm glo. Judith.x. ðꝛ cibꝰ ex ole
ribus cõfectus. VUn quidã. Lappates cibꝰ

S.⁊ olus cõponit eundem. Hugl.vo dicit.

Lappates caricę.ficus ſiccę.

Laquear.arl.n.t.i.ↄiũctio trabiũ in ſũmita

te domus.⁊ ð a laqueꝰ. Vel laquearia ſũt

Iſup tigna ponunt᷑.⁊ ipſis tignis illaque⸗

ant᷑. Itẽ laquearia ſũt ꝗᷓ camerã ſubtegũt
⁊ oꝛnant.Sʒ laquear ipſa teſtudo camerę

dꝛ.inſtar laquei curuati facta.qð alio noie
ðꝛ teſtudo ⁊ lacunar. Iñ h̊ laqueariuʒ.rij.

idem qð laquear. Iñ laqueari. ria. rium.
Vnð Joſephus in. viij. De lignis celatis
ope laqueario auroq; veſtitis.

qqueatꝰ. ta. tũ. ðm laquearbꝰ oꝛnatũ.vł te

ſtudinatũ.ad modũ laquei curuarꝗũ.
Vñ Aggei. j. vbi nos dicimus. In dom⸗i

bus laqueatis. Septuaginta interp̃tes d
cunt. In domibe ocauis. Itẽ laqueat ðꝛ

laqueis capt vel ligat?ꝰ.
Laqueolus.li.dimi.i.puus laqueꝰ.

LCaquetiſmus.mi.maſ.ge.i.tendicula.⁊ ð

laquetiſmꝰ. q̃ſi laqueꝰ tenſus.
aqueus.quei.i.vinculũ.vel retiaculuʒz. et
ðꝛ a liciũ.qꝛ de filo ſolet fieri.
Lar.larl.m.g.i.domꝰ.⁊ ðꝛa largioꝛ. giris.
vela largꝰ.gi.qꝛ inde ꝓcedit largitas. Et
HBlar. larſ. ðꝛ ignis. Vñ in antiquoꝝ ꝓuer⸗

bio ðꝛ. Nidi larẽ in laribꝰ.i.ignẽ in domi⸗
bus. Itẽ lar. larl. ðꝛꝗqdã nympha q pᷣmo ꝓ
pter garrulitatẽ ſuã dicta ẽ larlar. quaſi la
trans.ſʒ ꝓpt᷑ turpẽ ſonũ abſciſa ẽ vna ſyl⸗

laba.⁊ dicta ẽ lar. Et ꝓdu.pᷣmã lares. Vñ

Lucanꝰ in.v. O vite tua facultas pauꝑis

anguſti lares. O munera nondũ intellecta

Deüu. Itẽ lar fuit quidã rex.ſʒ tũc facit gtm
lartis.interpoſita.t.cꝗ differentię. NRonit᷑

etiã lar ꝓ loco vbi fit ignis.

Eardariu.rij.locꝰ vbi lardũ ſᷣuat᷑ ⁊ retinet

Lardũü.di.neu.ge.ẽ pinguedo poꝛci adhę⸗

rens cuti..⁊ ðꝛ a lar.qð ẽ ignis vel domus
eo ꝙ in igne cõſumat᷑ vł qꝛ in lare.i.domo

repoſitũ.oſeruat᷑. Ael ðꝛlarduʒ. q̃ſi large
aridũ.vel potiꝰ eſt etymologia. In lardu⸗

lum. li.dimi. Et lardoſus. ſa.ſum.i.plenꝰ
lardo. Et lardo. das.i.lardo. impinguare

vel guttatim lardo aſſare.vłlardatũ facẽ.

Largitoꝛ.oꝛis.m.g i.donatoꝛ.qi

em laruas eſſe demones factos ex hoibꝰ qͥ

Lar giflu⸗. flua. flui.i. largy. Indelargiflue

qadũ.i. affluenter.

—

f. g. p. ꝓ tã. in ntõ qᷓ; igtõ.i.donatrix.

Largitio.onis.i.retributio.donatõ.⁊ ẽ am

bitiõis. ſʒ largitudo ł largitas ẽ hũanitatl

Cargiuſculus.la.liũ.i.aliquãtulũ largioꝛ.

Largus.ga.gũ.i.abũdãs.affluẽs.⁊ qͥ libẽt

-

dat. Et cõponit᷑ plargus q́;argus. dilar⸗

QJgus. oia ꝓ valde largdu0us.

*

Larua.uę.ẽ ſimulacrũ qð terret.qð vulgo

ſolet dici maſcara.qꝛ apponit᷑ faciei ad ter

rendum pueros. Itẽ larua ð malefic ican

tatoꝛ.⁊ vmbꝛa dęmonũ,/vl dęmon.Sicũt

meriti mali fuerũt quoꝝ natura ðᷣꝛ eſſe ter⸗
rere gpuulos.⁊ in angulis garrire tenebꝛo⸗
ſis. Vñ in hymno aploꝝ Petri ⁊ Cauli.
LCaruas repellũt demonũ vltra mundi li⸗
mites. Et inde tractũ ẽ illð qð apponitur

faciei.ne quis cognoſcat᷑. Vel ad terroꝛeʒ

dðꝛ larua.qua vide eſſe imago dęmõis pᷣm

ug.. ap̃.etiã dic. Laruę noxię vmbꝛe
damnatoꝛũ aĩę. Larua imago quã qs poꝛ
. ante vultuʒ. JIñ laruula.lę.dimi.i.pua
lIarua.. ́ôꝗM
arus. ri. vt dicit glo. Leuitl.xj. Aial ẽ taʒ
in terra q; in aquis habitãs.volat em ⁊ na

tat. Itẽ Beut᷑.xiiij.dicit glo. At auis vo⸗

lat.vt aquatile natat.pua auis ẽ vt fertur

nigra ⁊ pinguis.ſemꝑ habitãs iuxta aq̃̊s.

nec põt longe volare. Uñ ⁊ agiles homies

frequẽter eã capiunt.

4

Laſciuus.ua.uũ.ðꝛ q̃i laxiuus.qꝛ ſit laxus
.i. ſolutꝰ ⁊ vanus.⁊ ðꝛa luxꝰ.xa.xũ. Mꝛo⸗

pꝛie laſciuus ẽ.qͥ ꝓpter luxuriã ẽ ſolutus ⁊

vanꝰ.qð vulgariter ventoſus vel petulãs
dꝛ. Iñ laſciuia. uię.i.luxuria.
Laſciuioſus.ſa.ſũ.i.luxurioſus.plenus la⸗

ſciuia.qͥ multũ ⁊ petulant᷑ ludgit.
Latebꝛa. bꝛę.f.p.i.obſcuritas. Iñ latebꝛo⸗
ſus.ſa.ſũ.i.plenꝰ latebꝛa vel obſcurus.
Lateralis. .t.⁊ h le.i.a latere exñns.
LCaterculus.li.di.i.puus later.

Later.terl.m.t.eſt gleba cocta vñ fit murus
Et dicunt᷑ lateres a latꝰ.ta.ũ.qꝛlati ⁊ ſpa
cioſi foꝛmant᷑.Et nota hanc naturã laterl
ꝙ quãto plus abluit᷑ tanto plus exaſpera
ſcit ⁊ deterioꝛ fiit. Añ quidam volẽs ſiõẽre
ſeruire ſe iutiliter cuidã a quo nunqᷓ; remu

nerationẽ ↄſequi deberet.interrogatꝰ a qͥ⸗

dam quid ggerer puerbilit dixit. Lauo
iinutiliter ſeruio.ſicut inutilix

laterẽ. qua
laboꝛat q laterem lauat.

.

iĩ largitrix

ani.

ba⸗

71r

cn
enn
Moo⸗
.
l⸗
Ur
6
W
ühe

li
ſen
i⸗
His

s

d⸗

Ws

nnse⸗

lch .

uns.
66

ünms
ui h
wibuen
hen
Gchren
Gon
d Lun

. 4

Latericius.cia.ciũ.i.de latere exñs.

Laterna.nę.f.p.dꝛ a lateo.tes.qꝛ ibi intꝰ la

teat candela. Uñ dicit Pap̃ᷣ. Laterna ðꝛ
eo ꝙ igniſ i ea luceat ⁊ lateat.vas lucernę ẽ

⁊ coꝛ.pᷣmã. Vnñ.Quo cãdela latet tibi ſit lo

cus illelaterna.

Laternula.lę.dimi.i.pua laterna.

Latex. ticis.m.t. ꝓpꝛie ẽ aqua ſubterranea
⁊ꝛa lateo.tes.qꝛ latet i venis terrę.Qui⸗
libet tñ liquoꝛ ðꝛ latex ſʒ determiate ꝑ ad⸗
iunctũ vt bacchicꝰ latex. vł aq̃ticꝰ latex. et

Latomia.mię.f.p.ẽ lapidis ceſio. (ſilia.

Latomꝰ. mi.i.cęſoꝛ lapidũ.⁊ ðꝛalaas.qð cẽ

lapis.⁊ tomos.qð ẽ diuiſio ſectio vel inci⸗
ſio.qꝛ incidit lapides ⁊ diuidit.
Latibulũ.li.pe.coꝛ.i.latebꝛa vł obſcuritas
Laticoſꝰ.ſa.ſũ.i.aq̃ticꝰ vłaqͥſus vłliqroſꝰ.

Latinus.na.nũ.pe.ꝓd. Et ꝓpꝛie latini di⸗

cti ſunt italici.a latio vel a latino pr̃e laui⸗
nię. Sʒ poſtea etiã latini dicti ſunt ⁊ alij ex
tra italiã.ſʒ nõ niſi litterati ꝓpꝛie.quilr̃as

habẽt latinas. Inñ hęclatinitas.tat.i. mul
titudo latinoꝝ. ⁊ ꝓpꝛietas qᷓ ͥ ðꝛ latinus

vel lingua latina.

Latini dicebant᷑ olim qͥdã qͥ ita erãt a důdis

manumiſſi vt erãt in vita liberi.⁊ gaude⸗

rent plenaria libertate in bonis ſuis.ſed in
moꝛte ſerui erant.q̃re poſt obitũ eoꝛuʒ non
poterãt ſuccedere hęredes eoꝝ.ſʒ bona eo

rũ tanqᷓ; ᷣuoꝝ ad dños deuoluebant᷑.

Latiũ.tij.ponit᷑ ꝓ Roma.Et vt dicunt hi⸗

ſtoꝛię. Saturnꝰ e gręcia Jouẽ filiũ fugiẽs
circa fines vbi nũc roma ẽ latuit.⁊ ab eius

latebꝛa latium eſt appellata. Añ Lucanꝰ⸗
in pᷣmo. Gentibus inuiſio latiũ pᷣbere cruo

rem.Et latiũ põt ibi poni adiectiue. vt lati
um cruoꝛem.i.romanũ cruoꝛẽ. Iñ latialis
2.t.⁊ h le. Vñ idẽ i eodẽ. Mercuſſit latiale
Latratus ẽ vox canu. (caput.

Latria.trię.ẽ ſeruitꝰ.qͥ ſoli deo debet exhi⸗

beri ⁊ exhibet᷑.Et ẽ latria qdã vᷣtus cardi⸗
nalis.⁊ reducit᷑ ad iuſticiã. Cõſiſtit em la⸗
tria i eo ꝙ reddit᷑ ðo qð ſibi debe᷑. ⁊ ꝓpt᷑
B ad iuſticiã reducit᷑ nõ q̃ſi ſpẽs ad genus.
ſed ſicut vᷣtus annexa ad bᷣncipale ꝗ ꝑtici⸗
pat modũ pᷣncipalis.

₰

Latrienſis..t.⁊ hᷣ ſe.q̃ latriam impẽdit.

Latrina.nę.pe.ꝓd.ẽ pᷣuatus ſeceſſus.ſcilʒ

cloaca.ꝗᷓ latet in domo in loco pꝛiuato. vñ

⁊priuata ðꝛ. aũt ðꝛ latrina.q̃ſi latratus
ani.quia ibi anus latrat.etymol.ẽ. Super

illud aũt.iiij. Regl.x. DBeſtruxerunt dem

HBaal. ⁊ fecerũt ꝓ ea latrinas. Dicit magi⸗

ſter in hiſtoꝛijs.i.ſubterraneos cunicuios

ad mũdandas vias vaͤbis.
Latro.tronis.cõis.ge.ðꝛ a latꝰ.Et dicunt᷑
latrenes.ſatellites magnatũ.qͥ circũdãt la
tera eoꝝ. q̃ſi latrones. Itẽ latro ðꝛ viſpilio
qui in ſiluis latet ⁊ expoliat tranſeuntes ⁊
tũc ðꝛ a lateo.tes. I latrociniũ.ni.
Latrunculus.li.dimi.i.puus latrro.
Latumia.mię.ẽ vinculũ.catena carcer. vel
cuſtodia carceeis.
Latus.lateris.n.t.ẽ ꝑs coꝛꝑis humani vel
alterius rei.⁊ ðꝛ a lateo.tes.qꝛ nobis iacen
tibus latet.ſʒ latus.ta.tũ:i.amplus.patu⸗
lus.ſpacioſus.a lato.tas. VUñ. Eſt amplꝰ
latus. etiã latus ẽ hois ꝑs. Eſtq; pꝛioꝛis ĩ
i. gtũs in eriſq; ſecüdi.
Latuſculũ.li.dimi.i.puũ latus.
Lauacrũ.cri.n.s.i.lotio.ablutio.⁊ coꝛ.pe.
naturalit᷑. licʒ in verſu poſitiõe poſſit eã ꝓ
ducere. Vñ Auroꝛa. Illud de lauacro gal
lica lingua tenet.

Lauatio. onis.i. baptiſmus. ablutio. Unoð

Eccl.xxxiiij.Qui baptigat᷑ a moꝛtuo.⁊ ite
rum tangit moꝛtuũ.qͥd ꝓſicit lauatio eius
Laudabilis..t.⁊ h le.qͥ dignꝰ ẽ vt laudet᷑.
Laudũ.ẽ ſententia arbitri.

Lauerna.nę.ẽ dea latronũ ⁊ furi.
Laurus.ri.f. g.⁊ H laurus.rus.rui.⁊ H̊ lau⸗

rea.reę.ꝗᷓda arboꝛꝗ nũqᷓ; viriditatẽ depo⸗
nit. q̃ſi laudus vt laudea. vñ a laus dici᷑.
qꝛ olim cũ laudibꝰ ea victoꝛum capita coꝛo
nabant᷑. Añ laudea dicebat᷑.ſz poſtea mu⸗
tata ẽ. d. in.r. ⁊ ð laurea.⁊ inde laureꝰ.rea
reũ.i.de lauro exiſtẽs.vel ad laurũ ptinẽs
Et hęc laurea.xreę.i.victoꝛia.vel coꝛona ð
lauro. Iñ laureatꝰ.a. i. i. laurea coꝛonat.
Itẽ a laurea ðꝛ h̊ laureũ.rei. Iñ h̊ͥ laureo⸗
um. li. Laureũ etiã ðꝛ remuneratio ꝗᷓ cõſe
quebat᷑ ex ludo.ꝓq̃ͥ laurea coꝛona victo⸗
res remunerabant᷑. Laureolũ vo ðꝛ luduſ
ille. Et dicũt quidã ꝙ ludus ille ẽ diſc' vel
vga ꝗᷓ ſupponit᷑ oge ⁊ ibi voluit᷑. AUñ Ju⸗
uenalis. Laureolũ velox etiã bene lentuł

Laus. dis.f.t.ẽ ipᷣa vtꝰ innitẽs ꝗᷓ etiam ſine
celebꝛatione ↄſtat. Itẽ laus claritas.oꝛna⸗
