raʒ carnis ſupplãtauit dño vocãte.⁊ ipᷣaʒ
carnẽ herode cruciante ↄtempſit. Iñ iaco

bitanus.na.nũ.⁊ hͥ ⁊ hęc iacobẽſis ⁊ q̊ ſe.

Jactãtia.tię.i.arrogãtia.ſuꝑbia.vanitas.
Jactura.rę.f.p.i.iactus. Jactura ðꝛ etiam
damnũ.⁊ ꝓpᷣe qð nautę patiũt᷑ cũ imminẽ
te ⁊ ingꝗueſcẽte tẽpeſtate.res ſuas ĩ mare ia
ciunt.ſ.panẽ.vinũ.pannos.⁊ generaliter
qͥcqͥd hñt qñq;.ne ipa nauis nimio ponde
re reꝝ ſubmergat᷑. Inð h̊ iactariꝰ.rij.qͥ fre
gquent᷑ damnuʒ patit᷑. ⁊ ꝓpe q ita res ſuas
iactat. Et iactuarius.ria.riũ.i.dãuoſꝰ.pa
tiens vel inferẽs damnũ. Inter damnum
aũt ⁊ iacturã eſt differẽtia.qꝛ iacturã ſcien
tes ⁊ vltro patimur DHamnũ vo inſolito ⁊
nob neſcientibꝰ. Item iactura aliqñ capit
pꝓ quocũq; dãno alicui ꝑ violentiã illato.
vndecũq; pueniat. Ael ðꝛ lęſio facta cum
lapide vel ligno.
Jaculũ.li.n.S.i.miſſile.⁊ ðꝛ a Jacio.cis.eo
qꝙ iacit᷑ ⁊ mittit᷑ impetuoſe. Itẽ iaculuʒ ðꝛ
qðdam rete piſcatoꝛiũ. Iñ iaculatoꝛ.oꝛis
q iaculum iacit vel facdcit.
Jaculus.li.m.s.qͥdam vᷣpẽs volatilł.a iaci⸗
endo dictꝰ. qꝛ de arboꝛibꝰ ſe iacit ſuꝑ aia/
lia ⁊ ea ꝑimit. Añ Lucanus.in.ix.Et na⸗
trix violatoꝛ aquę iaculiq; volucres.
Jair interpᷣtat᷑ vigilans ſiue illuminans
Jairus.iairi.pꝓpᷣuʒ nomẽ cuiuſdã viri. cuiꝰ
filiã dñs ſuſcitauit.vt habetur Marci.v.
Et interpᷣtat᷑ illuminans ſiue illuminatio
ſeu vigilie. aut vigilantiꝰ.⁊ ꝓðᷣ.pe. Nñ in
Auroꝛa.Menſa leui ſplendet curat᷑ nata
Jambus.bi.eſt qdam pes metricus.ↄſtãs
ex bꝛeui ⁊ lõga Et ðꝛ a iambuſim.qð eſt re
pᷣhẽdere vel detrahere venenũ. qꝛ inuẽt⸗
fuit ad deſcribendũ venenũ irę.⁊ repᷣhen⸗
ſiones ⁊ detractiões. Vñ Oꝛatiꝰ Archilo
cũ ꝓbᷣo rabies armauit iambo. Jñ iabeus
bea. beũ.⁊ iambicꝰ.ca.cum. Et eſt biſſylla
bunm iambus.qᷓ;uis in pdicto vſu ſit triſſyl
labum p diereſim iambo. .
Jamin.i.dextra.⁊ componit᷑ cũ ben.et dici
tur beniamin.· l
Jamnes interpᷣtat᷑ marinꝰ ſiue vbiẽ ſignuʒ
eiꝰ. Ceſſit em ⁊ defecit ſignũ eius coꝛam ſi
gnis moyſi. Vñ dixerunt magi. Hic digi⸗
tus dei eſt.
Janiculũ.li.templũ Jani.⁊ dicit a Janns

JYaniculũ etiã ðꝛ oppidũ qðdaʒ italię. Et hᷣ
Janiculus mons apud Rhomã.qꝛ ibi oli
colebaf᷑ Januus.
JYanitoꝛ.orl.qͥ ⁊ ianuatoꝛ ðꝛ.i.cuſtos ianuę
ſcʒ qͥ obᷣuat ianuã. ⁊ ianuna.
Yanitrix.tricis.f.t.ðꝛ illa ꝗ obſeruat ianuã

Et ianitrices dicunt᷑ vxoꝛes duoꝝ fratrũ

q̃ſi eandem ianuã terentes.vel ꝑ eandẽ ia⸗
nuam iter habentes. ”M
Jantaculũ.li.n.s.ðꝛ cibus quo ſoluit᷑ ieiu/
nium añ prandium. 2SD
JYanua.nuę.f.p.ðꝛ ꝓpᷣe pᷣmꝰ ingreſſus.bᷣm⸗

introitus.ſ.poꝛta.⁊ ðꝛa ianus.qꝛ Janꝰeſt

deus pᷣncipioꝝ. cui antiqͥ omnẽ introitum

⁊ exitum ſacrificabant. Aelianua ðꝛ oſtii’n
pfoꝛatũ.q̃le videmus in cellarijs ꝑ qð vi/

deri põt intuſ ⁊ extra.ſicut ianus videt añ

⁊ retro. Iteʒ a ianua poꝛta dicta eſt ianua

qdam ciuitas iuxta mare ſita.⁊ eſt quaſiĩ/⸗
troitus ⁊ poꝛta lombardię.tuſcie pꝛouicię
Iñ h̊ ⁊ hc ianuenſis.⁊ h̊ ſe.patrium.⁊ ia
nuinus.na.num.poſſeſſiuum. =
Januarius menſis qͥdã.⁊ ðꝛ a ianua.q̃a ia⸗
nua eſt ⁊ introitus anni Uel ðꝛa Jano.qꝛ
ianuarius eſt pᷣncipiũ anni. ſiẽ ianꝰ eſt pᷣn/

cipium oim opeꝝ Et inde ianuariꝰ.a. um.

HBalio noie iouoniꝰ ðꝛ.qꝛ oim mẽſiũ eſt pr.
Jenꝰ.ni.a paganis dictꝰ eſt deꝰ pᷣncipioꝛũ.
Et ðꝛ bifrõs.i.hr̃e duas frontes.ſ.añ ⁊ re
tro.Et ſᷣm h̊ ðꝛ Janus mũdus vel cęlum.
gð hʒ duas facies.i.duas poꝛtas.ſ.oꝛien⸗
tem ⁊ occidentẽ.vel cancrũ ⁊ capcoꝛnum.
Sʒ cũ ianus ðꝛ qdrifrõs.h̊ refert᷑ ad q̃ttu⸗

penul

Icarꝰ. ri. fuit ſi

Ichthyophagꝰ. ga.gũ.i.piſces comeden .

Nunãdd noſti tꝑs partus ibicuz in petris.
Angde.Coꝛnua fert ibex. Job teſtis ⁊ ibi /
cis ine. .
Ibis.bis.vel ibidis.f.t.eſt ciconia.ſ.auis ĩ

munda.qꝛ nunqᷓ; ꝓijcit ſe ad volandũ niſi

pus potet aqus.qꝛ roſtro poſterioꝛa pur/
gat Et qꝛ auis eſt immũda.ideo Ouidius
vocauit ibi aduſarium ſuũ ⁊ coꝛriualemqᷓ

cũ vxoꝛe ſua męchabat᷑.⁊ libꝛũ quẽ in euʒ

ſcripſit ſic intitulauit. Ouidius in ibim.i.
dtra ibim. Vñ ſic dicit. Ibidis interea tu

q̃ͥʒ nomen habe.

Ibix. cis.f.t.auis eſt aqtica ſᷣpẽtibꝰinimica
vt dicit Glo.ſuꝑ illud Eſa.xxxiiij. Poſſi/
debüt eũ onocrotalus ⁊ eritiꝰ.⁊ ibix. Iteʒ

Iſið.etymoł xij. Ibices aues meridiana
plaga vocat.ꝗ nili fluenta inhabitãt. Vñ.

Ibix ibicis auis eſt niliq; fluent Et ꝓdu.
namsii.

lius Bed

merſus eſt.
152 ab ichthyus qð eſt piſcj. ⁊ phagin qd
eſt comedere. IJñ ichthyophagi ſunt qdã
populi. qꝛ venando in mari valeãt. ⁊ piſci⸗
bus tm̃ alantur. ů

Ichthyus. thyi. dam piſcis eſt
Icon eſt pſonaꝝ int᷑ ſe vel eoꝝ ꝗᷓ ꝑſonis ac/

ali. Iñ icariꝰ. a. ñ.
Et hinc mare dictũ eſt icariũ in qͥ ſbᷣmerſuſ
eſt. Et hęc icaria. rię. inſula iuxta quã ſub

cidũt comꝑatio.vt Nidimꝰ glam eiꝰ.glo/ .
oꝛ mundi ꝑtes vel ad quattuoꝛ elementa. riam quaſi vnigeniti a patre.
Vel ad quattuoꝛ annita. Icon.conis.⁊ beęc iconia.nię.⁊ hęc IJcona P
Japhet interpᷣtat᷑ latirudo. Ex eo em̃ ppłs nę.i. imago. vel ſignum ᷣm hugj.
gentiũ natꝰ eſt. Et qꝛ lata eſt ex gentibꝰ mł Iconomꝰ vel potius ęconomus.pe.coꝛ.eſt P
titudo credentiũ ab illa latitudine iaphet tã pecunię qᷓ; frugũ ⁊ oĩm ꝗᷓ poſſidẽt diſpẽ
dictuseft. ſatoꝛ. Inð ęconomicus.ca.cũ.xenofontis
ZJas.: viride zz. pulcer liber eſt. ͥnõ gubernationem villeę
Jaſpis. dis. f. t. qdam gẽma pcioſa eſt ⁊ vi ſed diſpenſationeʒ vniuerſe dom?ꝰ Tulliõ
ridig. Jas em viride. pinaſim gemma dꝛ. interpᷣtante deſignat. l
Ibex. cig.f.t.genus eſt qdrupedałaĩmal.ſ. Jdaliũ.lij.qdam ſilua in cypꝛo inſula ĩ qua 3
capꝛea. ꝗ alio noĩe ðꝛ doꝛcas. Et dicũt᷑ ibi colit᷑ venꝰ. Añ ⁊ ip̃a venꝰ ⁊ qdam terra ei 4
ces. qi auices. qꝛ inſtar auiũ ardua excel adiacẽs dicta eſt idalia.lię.vel idalis.lis. i
ſa teneat. ⁊ in ſublimi inhabitant. ita vt de vel idis. Iñ idalius.lia.⸗nium. „
ſublimitate vix humanis obtutibus cerni Idea.deę.pe.acuta exemplar vel foꝛma.et
pñt. he ſi qñ aduerſitatẽ aĩaliũ vłhoim pH ꝛab idos qð eſt foꝛma. In h̊ ⁊ hęcidealis
ſenſerint. de culmibus ſaxoꝛũ altiſſimis ſe ⁊ h; le.i.foꝛmał.imaginarius.
ſeſcipitates ſuiſ; ſe coibus illeſas ſuſci ¶IJgem coponit exis. ⁊ demũ qiis demũ. H K
piunt.ſᷣm MPap̃. Et declinat᷑ hec ibex. hꝰ Eiteꝝ is.⁊ eiꝰ femininũ eſt eadẽ.⁊ neutruʒ SðUZß
lbic.⁊ coꝛbi. in obliquis. Vñ Job. xxxix idem.j.coꝛrepta.ꝗ ĩmaſculio ꝓducit᷑. An’n

—

222.eh.e6e

in

d

maet

edis

geunt,
tin

E &

HNeutrũ curtat idem.ſed mas ꝓducit᷑ ideʒ
Et geminat᷑ cõpoſitio in neu.ge.Sicimꝰ
em idemtidẽ.i.idem ⁊ idem.
Idida.dę.pe.coꝛ.nomen eſt Salomonis.⁊
interpᷣtat᷑ dilectus dñi ꝓpter deũ.vł ama⸗
bilis dñi pꝓpter dun.

Iglin interpᷣtatur videre.

Idioma.tis.neu.ge.eſt ꝓpᷣetas loquẽdi in

ilibet lingua. ⁊ ðꝛ ab idios qð eſt ꝓpᷣuʒ et

omũ.qð eſt ᷣmo vel inodulatio. Quot ei
ſunt linguę.tot ſunt ⁊ idiomata. Anuſqͥſ/
q; em ſuo idiomate loquit.
Idiopathe.thes.gręca declinatione.⁊ hęc

idiopathia. thię.i. ppᷣa paſſio ꝗᷓ aliũde nõ

infert᷑ ſed intrinſecus naſcif.

Igios gręce latine ðꝛ ꝓpꝛium.

Idiota. .p.i.illiteratꝰ.indoctꝰ.⁊ inſipiẽs
ðꝛ ab idus qð eſt diuiſio.⁊ iota qð eſt lit

tera.q̃ſi diuiſus a lris.Et ꝓð.pe. VUñ Air
bñ veſtitus in veſtibus eſſe ꝑitus. Cedit

a mille qᷓ;ᷓuis idiota ſit ille.

Idithũ interpᷣtat᷑ trãſiliens eos vel ſaltans
Anð.Saltatoꝛ eſt idithum.ſed amabilis

idida conſtat.

Idolatra.trę.pe.coꝛ.i.cultoꝛ idoloꝝ.ſ. qui

culturã quã debet impẽdere deo ſuo crea⸗
toꝛi impẽdit idolo. Inð hęc idolatria.trię
id ẽ cultura idoloꝝ.ſ.quam idolatra idolo
impendit.

Igoliũ. lij. ðꝛ locus vbi idolatrę venerãtur

2⁊ colunt idolũ ſᷣm Papᷣ. Vñ.j.Coꝛi.viij.
In idolo recũbentem. vc.

Jdolothitũ.ti.n.s.cõponit᷑ ab idolũ ⁊ theꝰ

qð eſt deus.q̃ſi idolo deificatũ.i.ſacrifica/⸗

tum.i.illud qð idolo cõſecrat᷑ ⁊ offer᷑. Et

m cõpoſitionẽ penultima deberet coꝛripi

quã qͥdam ↄſueuerant ꝓducere.Et põt di

ci ꝙ eſt ſimplex ⁊ deriuat᷑ ab idolũ.⁊ ſic ꝓ
du. pe. ſicut hmõi noĩa a noibus deriuata
AVñ qᷣdã.Eſt locꝰ idoliũ qð tibi dat᷑ idolo⸗
thitũ. AUnde.j.Coꝛ.viij. IJdolothitũ man
Ducant.
Idolũ.li.i.ſimulacrũ.qð humana effigie fa
ctuʒ ⁊ ↄſecratũ eſt.⁊ ðꝛ ab idos qð ẽ foꝛma
Idoneꝰ.nea.neũ.i.irrepᷣhenſibił.aptꝰ.vti⸗
lis.ↄueniẽs.q̃ſi cõfoꝛmis cuilibet.⁊ ðꝛ ab
idos.qð eſt foꝛma. Iñ idoneitas.tatl.id ẽ
Huenientia. aptitudo. vtilitas.

dos gręce latine ðꝛ foꝛma. Inde hęcidea.

ideę.i. foꝛmalis. .
Idumęa.męę.ãdã regio indię. JIn idumęꝰ
męa.męũ.pe.acuta.Et interpᷣtat᷑ rufa vel
rubea.ſeu terrena.aut ſanguina.
Idus.iduũ.idibus.ſ.ge.q̃rtę decli.płis nu

ta frequens.

meri.i.diuiſio. AUñ qͥdaʒ dies mẽſis dict⸗
eſt idus q̃ſi diuiſio.qꝛ tunc diuidebãt᷑ a nũ

dinis. ꝗᷓ durabanta nonis vſq; ad idꝰ. Ał
qꝛ tunc diuidit᷑ mẽſis.nõ qꝛ in idibꝰ ſit me

dietas cuiuſlibet mẽſiſ.ſed qꝛ in idibus eſt
diuiſio menſis qᷓ;dtum ad appellationẽ die
rum. Ab idibus em̃ mẽſis nõ cõputat᷑ niſi
ꝑ kalendas ſequentis menſis.

Jecur.orl.i.epar.ſiue ficatũ.⁊ ðꝛiecur q̃i ia

pyr.qꝛ ignis ibi iaceat.⁊ ibi habeat ſedem
q̃ in cerebꝛũ ſubuolat.⁊ inde ad oculos et

ad alia mẽbꝛa diffundit᷑.⁊ caloꝛe ſuo ſuccũd]
ex cibo tractum vtit in ſanguinẽ. Et nõ ꝙ

antiqͥ dicebant h̊ iecoꝛ.oꝛis.vel iecus.oꝛis
ꝓ quo nos dicimus h̊ iecur.oꝛis.Et conſi
ſtit in iecoꝛe concupiſcentia.Sicut em̃ coꝛ
de ſapimus.ita iecoꝛe amamus.⁊ coꝛ.pe.
in gtõ. Unde.Splẽ ridere facit cogit ama
re iecur.

. 96

ZJeiuniũ.nij.ðꝛ quoddã inteſtinum tenueſẽ
per vacuũ. Iñ ðꝛ ieiuniũ.qꝛ ſui inedia vi /

ſcera vacua ⁊ exinanita exiſtunt.Et eſt ie⸗

iuniũ parſimonia victus ⁊ abſtinẽtia cibo

rum. Qnñ aũt ieiunia q̃ttuoꝛ temꝑibꝰ anni
agant᷑ his vſibus habet᷑. Ault crux lucia.

cinis. chariſmata dia. O. det vota pia.q̃r/
ta ſequens feria.

Jepte interpᷣtat᷑ aperiẽs vel apertus.
Jeſſe interpᷣtat᷑ in ſole ſacrificiũ.vł incẽſum

vbłincendẽs ſiue incendiũ.⁊ fuit ꝑpr̃ dauid

Jeſus hebꝛaice gręce ſoter.latie aũt ſaluta⸗
ris ſiue ſaluatoꝛ interpᷣtat᷑.qꝛ cũct gẽtibꝰ

ſalutifer venit.

Jetro.cognitoꝛ veritatis interpᷣtat᷑.

ante

Ignarus.ra.rũ.i.inſcius.rudis.⁊ ðꝛ ab in
narus.vel ab in ⁊ naris.Et qͥ ignoꝛat · et
q̃ignoꝛat᷑ ſic appellat᷑. Et ðꝛ ꝓpe ignarꝰ qͥ
eſt oblitus ⁊ ꝑdidit memoꝛiã. q̃ſi ſine nari
bus. Alfeciſſe em veteres ſciſſe dicebant.
Et nõ ꝙ g. apponit᷑ huic nomi gnarus per
ꝓtheſim.⁊ oĩbus ab eo deriuatl.Quidam
tñ dicũt ꝙ ſit ibi naturalit.⁊ in cõpoſitiõe
nõ tranſit in g. ſed ſubtrahit᷑. Et ꝓdu.pe.

Andeqͥdam. Mandit ⁊ ignaris aſtio cer /

Ignauus.ua.uũ.i.inefficax.pi er. inſipiẽs

ſtultꝰ. Iñ ignauia. uię.i. pigritia. tarditas
ſtulticia.⁊ eſt coꝛpoꝛis.

Ignearius.ria.riũ.i.ignem ↄtinẽs.Inð 6

igneariũ.rij.i.focarium.
n 4

Isneꝰ.nea.neũ.i.ad ignẽ ꝑtinẽs vłde igne

exñs.vel reſplendens.vel ardens.⁊ ðꝛ ab

ignis. Inde igneolus.la.lũ.pe.coꝛ. Ande

Mrudentiꝰin libꝛo hymnoꝝ. Nigoꝛ igneo
lus non vrituur. M
Ignibulũ.li.i.thuribulũ.⁊ ðꝛ ab inge
Isnicremꝰ.ma.mũ.pe coꝛ.i.igne crematꝰ.

vel ignecremags..
Isniculus.li.dimi.i.paruus.ignis.

Isnis.nis.m.t.ðꝛ ab in ⁊ gigno.quaſi non

gignẽs.qꝛ nihil ab eo gigni põt.ſʒ cõſumit

Ccũcta ꝗᷓ rapit.⁊ eſt ꝓpᷣe ignis ipſa flamma.
Qð aũt fouet ignem focus eſt. Et ſũttres
ſpecies ignis.ſ.lux.flamma.carbo.Et nõ

ignis in ſua ſpher a non lucet.qꝛ ſic tege
ret coꝛpoꝛa cęleſtia.

Isniti ᷣpentes in Numeri dicebant᷑ quia

minimi ⁊ veloces erãt ad modũ ſcitillarũ.

Del qꝛ tactu veneno inflammabat vſq; ad
tumoꝛem ⁊ ruboꝛeʒ igneum. ita dicitur in

hiſtoꝛijs.

Isniuomus.ma.mũ pe.coꝛ.i.ignẽ vomẽs

⁊ ð ab ignis ⁊ vomo. mis
Ignobil. 9. t. ⁊ B; le.i.nõ nobił.obſcurus.cõ
temptus.qͥ fere nõ cognoſcit᷑.cuiꝰ ⁊ nomẽ
7 genus ignoꝛat. ĩòẽ
Ignominia.nię.i.infamia.q̃ſi cõtra nomẽ.
Sed ignominia imponit᷑ ptãte alicuiꝰ Sʒ
infamia fit multoꝝ ↄſentiente mõe. Inð
ignominioſus.ſa.ſuʒ.i.infamis.vituꝑatꝰ.
Et vt dicit Iſið.in.v.etymo.octo pęnarũ

genera in legibus cõtineri Tullius ſcribit

ſcʒ damnũ.vincula.vbera.talioneʒ.igno⸗
miniam. exiliũ. uitutẽ.⁊ moꝛtẽ. Inuenit
etis ignominiũ.nij.vt diẽ Mapᷣ. Ignomi/⸗
nium dictũ.eo ꝙ deſinat haberenomen is
q̃ in aliquo crimi ne dep̃henditur. quaſi ſi⸗
ne nomine.

Ignoꝛãs.antis.oĩs ge.ðꝛneſciẽs.negligẽs
obliuioſus. Iñ ignoꝛãtia.i.obliuio.negli⸗

gentia. ignauuuiua. M
Ignotꝰ.ta.tũ.i.obſcurus.nulli notꝰ.igno/⸗
bilis.incerus——

Ile.ilis. tertię decli. inſing
Yel tm płis numeri. Vñ Alexander. IJlia
declinat tibi tertia ſed nõ niſi plura.⁊ ĩunt

Jlia inteſtina parua ⁊ rotunda circa reneſ 7
animaliũ.Et dicunt᷑ ab ilios qð eſt obuol
uere.qꝛ nos ibi obuoluimꝰ. An Lucanus
in. iiij. Alligat ⁊ medium cõpꝛeſſis ilibus
artat. Et m quoſdam cõponit᷑ exilis qua

ſi extra ilia.

ulari in płali

Ylex. cis.tf.t.eſt ꝗdaʒ arboꝛ glandifera ⁊ d·
ilix qſi elex. ab eligẽdo ſiue eligo.gis.quia
huius arbor fructum pᷣmũ hoiĩes elegeft.
⁊ ſcribit᷑ ꝑ vnũ l.⁊ ꝓð.pᷣmã. Vñ in auroꝛa

ðꝛ. Tres iuuenes vidit ſtates inde ſub ili/
ce mambꝛe. Inde iliceꝰ.cea.ceuʒ.i.de ilice
exñs. vel ad ilicem ꝑtinens

ANleos gręcelatine ðꝛ obuoluere. Ind ilios

vel ilion obuolutio.⁊ ðꝛ doloꝛ inteſtinoꝛũ
qꝛ inteſtina ſepe ꝓ doloꝛe obuoluunt᷑. Iñ

iliacꝰ. ca. cũ.qͥ talẽ infirmitateʒ patit᷑. hi
toꝛminoſi dicunt᷑.ob inteſtinoꝝ toꝛmenta

Ilus fuit qdaʒ rex troianus. AUñ Troia di⸗
cta eſt ilium. Et nõ ꝙ troia dicta eſt regio
gſie. Jliũ vero eſt ciuitas troie. Qñq; tam

troia accipit᷑ ꝓ illa ciuitate.⁊ tunc iliũ accio
pitur ꝓ quadam eminentiſſima turri illiuſ
ciuitatis.Et inde inuenit᷑ h ilion indecli. ?
H̊ iliuʒ.ilij.⁊ H ilios ilioy.⁊ hinc põt dici D
ilius.ilij. Iñ h̊ ⁊ hęc ilienſis ⁊ B̊ ſe.Et ilia ,/

cus.ca.cũ.i.troianus.⁊ h iliades.dis.troi

gnus.⁊ ſubtracta de.ſyllaba ðꝛ ilias.dis.

femina troiana.

minem illicit. licet ⁊ ꝓ alia delectatione in⸗

ueniat᷑. Iñ illecebꝛoſus.ſa.ſum.i.delecta⸗-

bil illecebꝛis plenꝰ.fallax.inſidioſus. Inð
illecebroſitas. tatis.

Illectus.ta. tũ.i.illaqueatus.ſeductus. in
licio poſitus. AUñ Jacobi.j. ðꝛ. Abſtractꝰ

2 illectus v7. = .
Allepidus.da.dũ.i.inſuauis.inſipidus.
Ilex.cis.oĩs.ge.qͥ ducit aliquem in fraudẽ

Qõ etiã abſolute ꝓ fraudulento ðꝛ ⁊ dece

ptoꝛe. Vnde Plautus. Eſca eſt meretrix

pectus iler.
AIllibatus.ta. tũ.i.intactus.

Illiberal.lis.ↄ.t.⁊ h le.i.non liberał.

llicitus.ta.tũ.i.non licitus.

lliria. rię. f. p.regio eſt iuxta mare adriati-⸗
cum ꝗᷓ ðꝛ ſchlauonia. Iñ illiris.dis. ⁊ illi/

ricꝰ. ca. cũ.pe.coꝛ. AUn Rho. xv. Aſq; ad
illiricũ ⁊c̃. Et illiris ðꝛ idẽ qð illiria.⁊ hęc

illirica.cę. herba qdã ꝗᷓ in illiria abundat.

Illiteratus.ta.tũ.i.ſine lris.non litteratus

idioggz.
Illotus.ta.tũ.pe.ꝓð.i.non lotus.immũdꝰ⸗

Illunis. nis.9.t.⁊ h̊ ne.i.ſineluna łobſcurꝰ

lluſtris.ſtrl.ↄ.t.⁊ h̊ ſtre.i.ſᷣclarꝰ.ꝑſpicuꝰ
nobił.qui valde illuſtrat᷑. —

Illuuies illuuiei.f.g.ðꝛ ſqualoꝛ.vłimmun

dicia. moꝛbus vel ſoꝛdes.⁊ ðꝛ ab illuo.is.

qð eſt maculare.qꝛ deturpat ⁊ maculat rẽ
in qᷓ eſt. Añ Virgiliꝰ. enei.iij. Reſpicimꝰ

Illecebra.bꝛę.f.p.i.carnał delectatio ꝗ̃ ho⸗ “

N

——

dira illuuies immiſlaq; barba. Et Deute.

xx viij. Sup filij ⁊ filię carnibꝰ.⁊ illuuie ſe/
cundinaꝝ.i.ſuꝑ illuuioſis ⁊ putridis ſeci

dinis. vt fiat Endiadis.

£☛

IJmaginatio.onis

nag onis.f.t.vis aĩę.q̃
dit foꝛmas cũ materia re abſente. Sed hoc
aut eſt recoꝛdationis.aut imitationis.aut

cõfictiõis. Recoꝛdatiõis cũ rem imagina /

mur. ꝗpᷣus fuit ſubiecta nr̃o ſenſui. JImita
tionis cũ rem ſiłem nõ eandẽ. Conſictiõis
qñ ↄfoꝛmamꝰ aliqd in mẽte qð in rerũ nu⸗

mero natura nõ patit᷑inueniri.vt chimerã

ex capite leonis.pectoꝛe hoĩs.ventre aſini

cauda ᷣpentis. NMrima imaginatio nobis
cõis eſt cũ beluis. ſecũda ⁊ ttia ẽ ꝓpᷣa hoĩiſ
Imago. gis. f. g. reſentatio alicuiꝰ rei.⁊ ðO

ab imitoꝛ. ar. q̃ſi imitago.qꝛ imitat᷑ rẽ cuiꝰ
eſt in coꝛpalibus liniamentis ⁊ diſpoſitõe

7 quadam imaginatione.

Imbecillus.la.lũ.⁊ h̊ ⁊ hęc imbecilk. B le.
in eodem ſenſu.i.ſine baculo.i.ſuſtẽtamen

to viriũ.i.debił.fragilis. H
Imbelllia. lię.i.debilitas.fragilitas

Imbellis. lis. 9. t. ⁊ B le.i. eneruis.fragilis.

debilis..

Imber. bꝛis. m.t. pluuie vis repentina. ad
nubes vel pluuiã ꝑtinens.ſic dictꝰ.qꝛ t᷑rã

inebꝛiet ad germinandum.

Imbꝛiciũ. cij. n. S. p qð aqᷓ elicit᷑.ſ.laariuʒ.

fluariũ. vel cannał.qð alit᷑ ðꝛ imbꝛex.cl.et

coꝛ.pe.gti. Añ Nrudentius JImbꝛicibus
ruptis vndanti deſuꝑ auxi. Imbꝛices etis

dicunt᷑ tegule. qꝛ capiunt imbꝛes.
Imbriculus.li.dimi.i.paruus imber

Imbꝛicꝰ.ca.cũ.pe.coꝛ.⁊ imbricoſus.ſa.ſũ.

id eſt pluuioſus.⁊ ðꝛ ab imber.

„

Imbulus.buli.m.ge.pe.coꝛ.poꝛticꝰ lata et
ſpacioſa.Et ðꝛ imbulus.q̃ſi inambulꝰlocꝰ
ad ambulandũ ſpatioſus.pᷣm Hugl. Pa/

pias vo dicit. Imbuli dicti. vel qꝛ ſub vo⸗

lumine ſunt.vel qꝛ ſub his ambulamꝰ Sũt

em̃ platęaꝝ poꝛticus.
Imeon vel imon gręce ðꝛ cerunurrx.
Imitatoꝛiꝰ.ria.riũ.i.dignus imitatione.vł
qͥ aliquem imitafk.

Immanis.niſ.O.t.⁊ h̊ ne.q nõ eſt bonꝰ.ſed
crudeł.terribił.efferꝰ.⁊ ðꝛ ab in ⁊manum.

qð eſt bonũ.q̃ſi ſine manu.i.bono.Scðm
Pap. Immanis ðꝛ ingens.infoꝛmis.hi⸗
ſpidus ⁊ hoꝛrẽdus. Itẽ imanes ſunt qͥ ele

q̊s cõphen

—

ctis cogitationibꝰ ſe extollũt. Ita exponit

Gregl.in moꝛatł.illud Job.xxxvj. Imma
nibus abſcõdit lucem. Idem alit᷑ exponit

in manibus. vt ſint due dictiöes. Atrãqq

expoſitionẽ inuenies in moꝛalibus.
Immaturus.ra.rũ.i.nõ maturus.acerbꝰ.
AVñ Eſa.x viij.Añ meſſeʒ eĩ totꝰ effloꝛebit
⁊immatura pꝑfectio germiabit. Iñn hęcim
maturitas. tatl.i.nõ matura.acerba. Im/
maturitas etiã ðꝛ nocturnũ tꝑs qð non eſt
matuꝝ.i.opoꝛtunũ vt aliqͥd agat᷑ vigilan⸗

do. fquod etiam vulgo dici ſolet hoꝛa ipoꝛ

tuna.

Immemoꝛ. orl. ͥ oblitꝰ eſt. ⁊ coꝛ. me. Vndö
qͥdã. Immemoꝛ accepti nõ timet eſſe boni

Immemoꝛatio.onis.f.g.i.obliuio. in titu
do. non recognitio. Vñ Sap.xiiij. Bono
rum dñi immemoꝛatio.
Immitis..t.⁊ h te.i.non mitis

coꝛpalibus liniamentis ⁊ diſpoſitöe Immot.ta.tũ.põt eſſe ꝑticipiũ de imoue/
partiũ. In imaginarius.ria.riũ.qð ꝑtinet
ad imaginem. vel qð ꝑcipit᷑ vmbꝛatiliter

oꝛ. Vel põt eſſe nomẽ cõpoſitũ ab in ⁊ mo
tus.qᷓſi non motus. 11727
Immũdus.da.dũ.i.impurꝰ. IJIn immundi
cia.cię.i.impuritas.
Immunis.nis..t.⁊ B ne.i.ſine munio.id
eſt tributo.ſ. liber qͥ nulli eſt tributariꝰ Añ
⁊ ſepe immunis ðꝛ expers.alienꝰ.ſine ꝑte
Itẽ immunis.i.ñ munificꝰ.q̃ſi ſine munio
id ẽ munẽ. Vñ in pubio veteri ðꝛ. Inmmu⸗
nes ciues odere ſui. Itẽ imunis ðꝛ ꝗͥnõ fa-
cit munia.i.officio nõ fungit᷑.Eſt em oĩ p/
uilegio vacuus ⁊ dono.ſ.vitioſus.piger·
ventri indulgẽs. In hec immunitas.tat .
Impar.imparl.oĩs.ge.i.ſine pare.non par
infimus. inequatł. ⸗ W
Impatiẽs.tis.oĩs.ge.i.nõ patiens.ſine fre
no. Iñ impatienter aduũ. ⁊ hęcimpatia.tię
Impedatura.rę.f.p.ðꝛ pede mẽſura.vł im
pꝛeſſio.vel inueſtigatio. Peda autẽ ðꝛ ve⸗
ſtigiumbomnlYiis.
Impendiũ.dij.n.S.⁊ hęc ipẽſa.ſe.ambo ꝓ

expẽſa vel diſpẽſa. Inuenit᷑ etiã impẽdiind

ꝓſtudio ⁊ ſedulitate. In impẽdioſus.ſa.
ſum.i.ſedulꝰ.intẽtꝰ.⁊ inpẽdioſitas.tatis.
Impenetrabile.i.inacceſſi ibile. õm Pap.·
Impenitẽs.tis.oĩs.ge.i.nõ pęnitens
mꝑatoꝛ.torl.m.t.qð ðꝛ aliqn induꝑatoꝛ.

du. ſyllaba interpoſita cauſa metri.et tunc

opoꝛtet m mutari in n. añ d. Inð imꝑatrix
trid.⁊ impatoꝛius.ria.riũ.Et h imperiuz

rij.i. ptãſ.iuſſio. ꝑpetuũ regnũ. Iñ hv heꝑc

impꝑiał. B le. ⁊ imꝑioſus.ſa.ſuz.i.altꝰ.no
bilis ⁊ autenticus. imperio ⁊ ptãte ⁊ digni
tate plenus. Inde imperioſe rioſiusnine

adu.Et hęc imperioſitas.tat.i.maieſtas.
Imperitus.ta.tũ.i.nõ peritꝰ.nõ inſtructꝰ.
non doctus. Iñ imperitia. tię.
Impers.impertl.i.expers.ſine ꝑte Vñ am
bꝛoſius ſuꝑ Egeſippũ. Neſtro pꝛelio oẽs
implicabunt᷑.nec erit noſtra vlla regio ve
ſtri impers decoꝛis.
Impetigo. gis.f.t.i.ſicca ſcabies ꝓuenienſ
cũ aſperitate ⁊ rotũditate foꝛmę. Iñ impe
tiginoſus. ſa. ſum i ſcabiolus. Ifbecim/
petiginoſitas.tatis.i.ſcabioſitas.
Impetus.tus.tui.⁊ h̊ impes.i..in eodẽ ſen
ſu.animi feruoꝛ.incurſus.impᷣſſio. Iñ ipe
tuoſus.a.ũ.i.furibũdꝰ.cũ ipetu oĩa faciẽs
Impiger. gra.grũ.pe. coꝛ.i.nõ piger.
Impius.a.ũ.qͥ ſine pietate eſt. Et ponit᷑ p
inſideli. iniquo.qꝛ nõ eſt equꝰ.ſed inęalis.
⁊ pꝛauis operibꝰ maculatꝰ.⁊ omĩs impiuſ
eſt iniquus.ſed nõ ecõöuerſo.
Implumis.con.t.⁊ q̊ me.i.ſine pluma.ſine

calue puer cetuſq; fuerunt.

7

Impluuiũ.uij.i.lauariũ.

decidit pluuia in domũ.

barba.⁊ ꝓð.plu. Vñ Ouið. Implumes

Jinpolitus.ta.tũ.ðꝛ inoꝛnatus.nõ compla

natus.non ſculptus.

Impomentũ.ti n. s.eſt id qð extremiꝰ i cę/
na ponit᷑.ſicut ſunt nuces ⁊ poma

Impoꝛcitoꝛ.oꝛis.maſ.ge.qͥ poꝛcas facit.id

eſt ſulcos in agro. Nõ poꝛca ðꝛ terra emi/
nens inter duos ſulcos.
Impoꝛtunus.na.nũ.i.infeſtus.pteruꝰ.in⸗
quietus.⁊ ðꝛ ab in ⁊ poꝛtunus.qꝛ nõ habʒ
poꝛtũ.i.qͥetem ſine opoꝛtuno. Vñ Jmpoꝛ
tuni dicunt᷑ qͥ in naufragium cito ferũtur.

Iñ hec impoꝛtunitas. tatl.i.infeſtatio.in/

quietudo.

Impoꝛtuoſus.ſa.ſum.locꝰ vacuꝰpoꝛtubꝰ.

Inge hęc impoꝛtuoſitas.tatis.
Impos.tis.cõis.ge.i.impotẽs qͥ votũ ſuũ
ad effectũ deducere nõ põt.puſillanimis
Impoſtoꝛ.oꝛis.m.t.i.deceptoꝛ qͥ male agit
In impoſtoꝛius.ria.riũ.i deceptoꝛiꝰ.ria.
riũ.Et impoſtus.ta.tum.in eodem ſenſu.
ſceʒ deceptoꝛiꝰ.malus ꝑuſus. Vñ Statius
thebaidos. ens cunctis impoſta mãet
Et heęc Impoſtura.rę.i. deceptio. dolus.

IVnde. Gecipit impoſtoꝛ. dolus impoſtu/

ra vocatur.
Imprecatio.onis.f.t.ðᷣꝛ optatio mali
Impꝛobus.ba.bũ.i.nõ ꝓbus.vłinſatiabił
impoꝛtunꝰ.ꝑſeuerãs. Uñ. Laboꝛ im ꝓbꝰ

dia vincit. Et ð impꝛobus. q̃ſi inſtäs phi

benti. eſt etymo. Vñ in Gręciſmo. Im ꝓ

guttatoꝛiuz. ꝑ qð

bus eſt aliqͥs vbis factiſq; ꝓteruus. Inð
impꝛobulus.la.lũ.pe.coꝛ.i.aliquantuluʒ
impꝛoboos.
Impꝛoperiũ.rij.n.S..i.onuitiũ.dedecꝰ.iniu

ria. deriſio. Vñ in pſalł. Im ꝓperia im ꝓpe

rantium tibi ceciderunt ſuꝑ me.

Improuiſus.ſa.ſum.i.nõ ꝓuiſus.⁊ ðꝛ ab i

⁊ ꝓuiſus.Et eſt im ꝓuiſum qð nõ ꝓuidet
ſed ſubito accidit qð fit.
Impꝛudẽs.tis.oĩs.ge.i.nõ prudẽs.vł val⸗
de prudẽs.in quo ſenſu raro inuenit᷑. Añ
Virgilius in geoꝛgl. Nunqᷓ; impꝛudẽtibꝰ
imber offuit.
Impubes vel impuber. vłimpubis.beris.
id eſt puer qͥ nondũ hʒ barbã.vel qͥ nondũ
generare poteſt.

Impudens.dentl.i.nõ pudens.nõ verecũ⸗

dus.cui pudoꝛ ⁊ pudicitia ꝓcul eſt. Ande

Baniel.viij. Cõſurget rex impudẽs facie.

Et coꝛ.pu. Vñ Ouið.de arte.Si doctꝰ vi
deare rudi petulanſve pudenti. .
Impudicus.ca.cũ.i.adult᷑.obſcenꝰ.libidi/⸗
noſus coꝛruptoꝛ.⁊ ðꝛ ab in ⁊ pudicꝰ. Qui

dam tñ dicunt ꝙ cõponat᷑ ab in ⁊ podice.
quia podicem.i fetoꝛem dicit q̊ turpitudi

nem infert.

Impulſus.ſa.ſum.i.valð pulſus.vł intus

pulſus.⁊ ðꝛ ab ĩpello.lis.⁊ h̊ ipulſus.ſus.

Impunis.nis.2.t.⁊ q̊ ne.⁊ impunꝰ.na. nũ
in eodem ſenſu.i.nõ punitꝰ.ſine pęna. Et

qñq; impunis ðꝛ immunis. Iñ ipune ⁊ im
punit᷑.adu.Et hęcimpunitas.tatl.Et eſt iĩ
pune ſine pena.liber.ſine vindicta.vt JIm
pune non cedit.i.non hʒ ſucceſſum.vł non
accidit ſine pęna.

„ — „ ₰

Impunitus.a.ũ.i.nõ punitꝰ qͥ pęnã euaſit.

Impurus.ra.rũ.i.nõ purus.coinquinat .

pollutus.turpis.fedlus.
Imus.ima.imũ.i.depꝛeſſus.in

Inacceſſus.ſus.ſui.locus quo no
Inaffabil.lis.2.t.⁊ G̊ le.i.inſuauis ⁊ auſte⸗
rus ad loquendum.
Inamis.nis. .t.⁊ ne.ðꝛ ab in ⁊ vanꝰ. q̃ſi
inuanus.i.valde vanꝰ.⁊ vim nullã habẽs

12

Iñ inanitas.tatis.Et inanio.nis.niui.i.iĩ⸗
anem facere. adnihilare. euacuare.depᷣme

re.Et ꝓð.a. Vñ Cato.lhoc faciunt ſtulti.
quos gła vexat inanis.
Inauris.ris.i.anulus qͥ in aure pfoꝛata ge

ſtatur. Item inaures dicũt᷑ philateria ido

loꝝ. ſicut dicit glo.ſuꝑ Geñ.xxv.

Incãtatoꝛ.orl.q artẽ incãtãdi vᷣbis peragit

non accedit᷑

2— — — —. „

cohi
auſe

5
1

one
ſuli.

zug
ruid⸗

Incaſtratura rę.f.p.ðꝛ incauatura lignoꝝ

ꝑ quã mutuo ſibi copulant᷑.ſicut ptʒ in ex⸗

tremitatibus aſſeꝝ ↄtinuatoꝛũ.⁊ ðꝛ Inca

ſtraturo.qꝛ in ea.q̃ſi in caſtro vniũt᷑ ligna.
muniunt᷑.

Incauſtum.vide ſupꝛa encauſtum

Incenatꝰ.a.ũ.i.nõ cęnatꝰ. Uñ Danieł. vj.
Et abijt rex i domũ ſuã ⁊ doꝛmiuit icenatꝰ
Incendiariꝰ eſt qͥ ob inimicitiã.aut ſᷣt᷑ graʒ
edes. arboꝛes.ſiue ſegetes incendit.vt.ff.
de penis.l.capitaliũ ·S· incendiarius.

Inceęnis.nis..t.⁊ h ne.qſi ſine cena.i.ieiu

nus.⁊ ðꝛ ab in ⁊ cęna.

Incenſum. ſi.i.thus vłdðꝛ holocauſtum. eo

ꝙ ab igne cõburat᷑ ⁊ ↄſumat᷑ dũ offertur.

7 dꝛ ab incendo.dis.

Incentiuꝰ.ua.uũ.⁊ hͥ incentiuũ.ui.qð incẽ
dit. vt eſtus libidinis. deſiderium carnis.
ſtimulus irritamentũ.⁊ ꝓdu/pe.

„

Incentoꝛ.oꝛis.ſᷣm Iſið.ðꝛ ab eo ꝙ incẽdat

ꝗatq; inflãmet. Et addit. Incentoꝛ eſt ù pꝛa

ua ſuggeſtione coꝛ alioꝝ ſuccendit.⁊ ꝑſua⸗
dendo inflammat. ðð
Incertꝰ.ta.tũ.i.dubiꝰ.nõ certꝰ.obſcurus

Inceſſus.ſus.ſui.i.itio.⁊ ðꝛ ab incedo dis.

Inceſtus.ta.tũ.q̃i incaſtꝰ.qͥ cũ moniali con
ſanguinea vel vgine ↄcũbit. In h inceſtũ.

ti. Et inceſtus.tus.tui.tał coitus illicitus.

Inceſtuoſus ðꝛ qͥ cognatã vel affinẽ vł etiã

ſanctimonialeʒ nefario amoꝛe vłcoitu vio
lat ſeu maculat.ſiue in matrimonio.ſiue ſi

ne matrimonio.

Incinctus.ta.tũ.i.nõ cinctus.Itẽ incincta
tę. f. g.i.pᷣgnans.q̃ſi ſine cinctu.qꝛ pꝛęcigi

foꝛtiter vterus nõ ꝑmittit.

Incircũſcriptus.ta.tũ.i.termino carens.q

circũcludi neqͥt.
Inciſiuus.ua.uũ.i.nõ in tꝑe ſectus.vł im/
maturus.vel ſuꝑfluus. Vñ Oꝛatiꝰ i odis
Vt gaudet inciſiua decerpẽs pira.Et hoc
inciſiuũ.ui.ſubſtãtiue põt dici ſuꝑfluũ il/
lud qð incidit᷑ de aliqua materia

Incitamentũ.ti.i.inflamatio.pꝓuocamẽtũ.
Inciti dicunt᷑ calculi qͥ in ludo ſcaquoꝝ oio

moueri nõ poſſunt. I ⁊ hoĩes egẽtes inci
ti vocant᷑ q bus ſpes vltra ꝓcedendi.i.ꝓſi
ciendi nulla reſtat.
Inclemẽs.tis.oĩs ge.i.inexoꝛabił.crudelis
immivicoꝛs.impiꝰ. Iñ inclemẽtia.tię.⁊ ꝓ
du. cle. Mñ ĩ Auroꝛa.HDonec honoꝛet eas
ſummi dementia regis.
Inclytꝰ.ta.tũ.i.gloꝛioſus.inuictꝰ.illuſtris
Incuſoꝛ.orl.m.t.⁊ h̊ incluſoꝛius.rij. ðꝛ ille
àͥ vicinoꝝ claudit pecoꝛa ꝓ foꝛe facto.ſᷣim

lhug. Incluſoꝛ etiã põt dici qͥ aliq̃d inclu

Dit. ſicut aurifaber qͥ includit gemmam in

anulo. ⁊ ꝓðᷣ.pe.tam in ntõ q; in gtõ.

Incola lę. 9. p. pe. coꝛ. ð qͥ in aliquã regio/
nem domiciliü otulit vel contrahit. quaſi
ſedeʒ ibi poſiturus vel mãſionẽ.ita ꝙ traſ

actis decẽ annis domiciliũ retinuit.licʒ eti
am cauſa ſtudij ibideʒ ſteterit. vt.ff. de V.
ſig.l. pupillꝰ. æ. l. incola. vel qͥ ꝓpᷣam terrã
colit. Itẽ incola.i.aduenticiꝰ.Incola eni,
nõ indigenã ſed aduenã deſigt.
Incolatus.tus.tui.i.inhabitatio vł mãſio
Vñ ꝓpheta.lheu mihi qꝛ incolatꝰ meꝰ ꝓ⸗
longatus eſt.i.inh abitatio.peregrinatio.
manſio. H DM
Incolumis.mis..t.⁊ h me.idẽ eſt qð colu
mis. Et ẽ ibi in nõ pᷣuatiuũ.ſʒ intẽtiuũ. q̃ſi

valgde erectꝰ. foꝛtis ſtabił.alacer. Inð heęc

incolumitas.tatis.i.ſanitas.alacritudo.
Incõmodũ.dij.i.diſpendiũ.damnum.
Incõmutabil.lis.ↄ.t.⁊ h le.i.nõ mutabilis
vt deus q̃ ſp idẽ ꝑmanet nec mutat.
Incõpetẽs.ent oĩs.ge.i.inconueniẽs. Jñ̃
hęc incompetẽtia.i.incõuenientia
Incõplexus.xa.xũ.i.nõ cõplexus. Anð a
dialecticis terminꝰ cõplexus ðꝛ qͥ cõſtat ex
pluribꝰ dictionibꝰ. vt homo albꝰ. Termi⸗
nus vo incõplexus ðꝛ ille qͥ vnica dictione
ↄtentus eſt. vt hõ. M
Incõcinnus.na.nũ.i.incõgruus.nlłi ↄcoꝛſ
in q̊ diſcoꝛdant moꝛes int᷑ ſe ⁊ ab alijs. JIñ
inconcinnitas.tatis.
Incõditus.ta.tũ.i.incõpoſitꝰ.inoꝛdinatꝰ.
impolitus rudis.
Incõiugus.ga.gũ.i.diſſimił.non eiuſdem
ↄiugij.⁊ ðꝛ ab in ⁊ cõiugus.
Incõſultus.ta.tũ.ðꝛ ab eo ꝙ nõ accipiat cõ
ſilium. ⁊ ðꝛ ab in ⁊ cõſulttuus.
Vncõſutił lis.2.t.⁊ h lei.cũ paucl ſuturis.
⁊coꝛ.pe. Vñ Joãnis.xix.Erat aũt tunica
incõſutił.i.cũ paucl ſuturis.vt eſſʒ minorꝭ

ſumptꝰ. MPaupes em ſolent q;to minꝰ pñt

pannos diuidere. ⁊ paucaſꝑtes facere. vt
foꝛtioꝛa ſint indumẽta minoris ſumptꝰ.
Quidam vero ſic exponũt. Inconſutil.i.
ſine ſutura acus.ſed reticulato opere facta
⁊ideo apte ſcindi non poterat. Sed nõ eſt
veriſimile. ꝙ iſta tunica tantę eſſet art. cũ
chriſtus paupꝑ eſſet ⁊ ſummęhumii.
Incontaminatus.ta.tum.id eſt impollut?.
incorruptus.non deturpatus.non conta⸗
minatus. “
Incõtinẽs.tis.oĩs.ge.i.nõ ↄtinens Inde
hec incontinentia.tię. i. non continentio·

Incuba. bę..ge.pe.coꝛ.qͥ vel ꝗ ſꝑ incũbit

vel incubat.

Incubi vel incubones.idẽ ꝙ piloſi. quidaʒ

dęmones ſunt qͥ aſſumũt coꝛꝑa ad oppri/
mendas mulieres vel ſupponẽtes ſe viris
qꝛ ſunt ſpũs multum luxurioſi.
Incudineus.nea.neũ.qð ꝑtinet ad incudẽ
Incunabula ſunt infantis pmoꝛdia
Incuria.rię.f.p.i.negligẽtia.ab eo ꝙ curę
Incurioſus.a.ũ.qͥ ẽ ſine cura ⁊ ſollicitudie
Incus.dis.ðꝛ inſtrjm ferreũ ſuꝑ qð fabꝛica
tur. ⁊ ðꝛ ab in ⁊ cudo.is.qꝛ in ea cudit᷑ ali/
qͥd.i.feriendo ꝓducit᷑. Neteres em nõ in/

cudẽ.ſed intudẽ vocabãt.qꝛ in ea metallũ

tundat᷑.i.tendat᷑. Vñ intudis ðꝛ malleus
a tundẽdo.i.tendendo. “
Indago.ginis.f.t.i.inueſtigatio.inqͥſitio.
Indecoꝛ.oꝛis i.inhonoꝛꝰ.vide ſupꝛa decoꝛ
Indoni us.ſa.ſũ.i.infatigabił vł indeficiẽſ
ndemnis.nis.2.t.⁊ B ne.i.ſine damno vł
damnatiõe.ſ.nõ damnatus. Vñ pꝛoſper.

Sadernrab ꝓbum buat ſapientia cenſum.

Ingemutabil.. t.⁊ ; le.i.incõmutabił.
Indeptus.ta.tum.i.acqͥ ſitus.
Indetonſus.ſa.ſum.i.non detonſus.
Index.cis.oĩs.ge.qͥ indicat. Iñ h̊ indiciuʒ
cij. Index etiã ðꝛ penultimꝰ digitus ſ.col⸗
laterał pollici.qꝛ eo indicamus.⁊ tũc ẽ tm
maſ.ge. ⁊ coꝛ.di.in gtõ.
India.dię.ꝗdam regio Jñ indus.da.duʒ.
⁊ indicus.ca.cũ.gentile. VUñ ⁊ qðdã genꝰ
coloꝛis dictũ eſt indiciũ.qꝛ in indicis cala⸗
mis inuenit᷑ ſpuma adherẽte limo.⁊ ẽ colo
ris cianei mixturã purpurei ceruleiq; mi/
rabilẽ reddẽs.Et indicꝰ.ci.qͥdã lapis albꝰ
Vñ Job. xx viij. Non ↄferret᷑ tinct indię
coloꝛibꝰ. Et nõ ꝙ indiętres ab hiſtoꝛioo/⸗
phis aſſerunt᷑. Prima eſt ꝗᷓ ad ęethiopiam
mittit. Secunda ꝗᷓ ad medos. Tertia quę
finem facit. In hanc ingreſſus eſt Bartho
lomęus apoſtolus.
Indictio.onis.eſt numerꝰ annoꝝ cõſiſtens

ex tribꝰluſtris.Eſt aũt luſtrũ quinquẽniũ
Itẽ indictio.i.edictio.vel annũciatio.ſiue
edictũ.Itẽ idictio ſolet appellari indictio

num cycł.i.qndeci annoꝝ tꝑus.vt patet.
NQñq; etiã indictio appellat᷑ qlibet annus
illius tempor..vt pᷣmus annus dicat᷑ pᷣma
indictio.ſecundus ſecunda. tertius tertia.
⁊ita ꝑ ſingulos annos.Sic vſq; ad qͥntuzʒ
decimũ annũ. indictiões veniẽtes rurſus
ad pᷣmũ annipᷣncipium reuoluunt᷑. Qñq;

etiam dicebat᷑ olim indictio illud tꝑs in qᷓ

ↄſimilia tributa ꝑſoluebant᷑ rbomanis.ſ.
ſpaciũ qͥnq; annoꝝ.Et nõ ꝙ indictiões in⸗

uentę ſunt ad denotandum quo tꝑe aliqd

actum ſit. Et inoleuit talis conſuetudo a
rhomanis.⁊ talis appellationis ratio ab
eis ſumpſit exoꝛdiũ. Rhomani em debel/

lato oꝛbe ⁊ ſibi tributario facto.triplicem
oꝛdinem tempoꝝ ad triplex genꝰtributoꝝ
pſoluendum ꝑſcripſerũt. Erat em edictuʒ

in vniũſos dictioni eoꝛũ ſubditos. vt ſem
per infra qndecim annos auro vel argẽto
ęre.ferro.ſoluerent tributa.Et h̊ tali oꝛdi⸗
ne.vt pᷣmo qnquennio ſoluerent auꝝ ⁊ ar
gentum.ad ſuſtentandã rempublicam. Et
ita illi qᷣnq; anni dicebãt᷑ pᷣma indictio.De

inde in alio quinquẽnio.i.in alijs qᷣnq; an⸗

nis ſolueret᷑ es ⁊ hmõi metallum ad faciẽ/
das imagines illuſtribꝰ virl qͥ ꝓmeruerãt

⁊ ad depingenda foꝛtia facta eoꝝ vt eſſent
in memoꝛiã. Vnõð finitis pᷣmis qͥnq; annis

in bncipio ſexti anni fiebat ędictum. vt de⸗
inceps ſolueret᷑ ęs. Et iſti qnq; anni dice/
bãtur ſecunda indictio. In tertia indictio

ne ſoluebat᷑ ferrũ. ex quo fiebant arma ad
debellandos hoſtes. Vñ finita ſecunda in

dictione.in pᷣncipio vndecimi anni ſiebat
edictum.vt in ilłqͥnq; annis ſolueret᷑ ferꝝ

Altra aũt numeꝝ quindeci annoꝝ nõ ꝓce
debant. Et appellatum eſt h̊ tꝑs quideciʒ

annox indictio vna.vel indictionũ vnꝰ cy
clus.in quo plenarie mũdus expleuit.qð

arhomanis indictum erat.Sicut aũt rho⸗

mani actiones ſuas notabiles ꝑ indictiõeſ

annotauerũt.ſiceccłla rhomana adhuc ſpi

ritualia ꝑſoluens tributa. notabilia facta
ꝓ indictiones conſueuit annotare. Iteʒ in

dictio reperit᷑ in alijs ſigtionibus a pᷣdict.

Vnde.iij. Regl.v.vbi ðꝛ.Et erat indictio
triginta milia viroꝝ.i.ſumma eoꝝ.quibꝰ
indicebat᷑. Vel ſicut exponit᷑ in hiſtoꝛijs.
Indictio eſt ibi determiata hoĩm collectõ
ſicut eſt cohoꝛs vel legio. Item indictio ꝓ
exactione vel pꝛeęcepto graui ⁊ intolerabi⸗
li ponitur.ij. Heſdre.viij.vbi ðꝛ.Nec vlla
aglia indictio irroget̃᷑ ⁊c̃. Inuenitur etiã in

dicio caſus ablatiui huius noĩis indicium

cij.ſed tunc coꝛri.antepenultimam. VUnde
DOuidius epi. Eminet indicio pꝛodita flã/
ma ſuo.
Indictus.cta.ctũ.i.pᷣceptũ vel annũciatuʒ
Vñ.ij.eſdre.iiij. Sz nec indicto.i.nõdũ
imperato vel annũciato.

Ingdifferẽs. entis.oĩs.ge.i.nõ differẽs.ſine

differẽtia iidẽ vlſimil. Iñ hecidifferẽtia

2 — —— — ‚——

nn

— — ᷑̃—

— — —.

Jugdiſertus.ta.tũ.i.ineloquens. ’
Inditꝰ.ta.tũ.i.impoſitꝰ.immiſſus.inſert*
Indiuiduus.dua.duũ.qð non diuidit.vel
nõ diuidit᷑. Iñ indiuiduitas.tatl.Et nõ
indiuiduũ ðꝛ tribus modis.vł carẽtia par
tium. vt atomꝰ. vel duritia vt adamas. vł
qꝛ p inferioꝛa ſuęnaturę philoſophice di/⸗

tię.i.idẽtitas. vel expreſſa ſimilitudo

Indigena.nę.ↄ.p.ðꝛ q̃ſi inde genitꝰ.vel q̃ſi
in eo loco natꝰ in quo habitat ſᷣm IJſið.

Indigens.gent.oĩs ge.pauꝑ.egens. Inð

indigentia.tię.i.pauꝑtas.egeſtas.

Indiges.getl.i.deificatꝰ. rope qdeʒ indi
getes dicunt᷑ de hoibus facti dei ⁊ imoꝛta

les Et dicunt᷑ indigetes ab indigeo.ꝑ con

trariũ.qꝛ nulliꝰ rei indigẽt. Nñ ⁊ qᷣlibʒ dij
dicũt᷑ qnq; indigetes.ſʒ im ꝓbe ⁊ abuſiue.
Nel indigetes dicunt᷑ q̃ſi int deos agẽtes
id ẽ ↄuerſantes.vel q̃ſi de die in diẽ agen/
tes.i.ꝓficientese vel q̃ſinumeꝝ dieꝝ augẽ
tes.vel quaſi inde geniti.i.ex terra Ge em
terra ðꝛ. AUel indiges apud quoſdam dici⸗
tur ab indigito.tas.Et dicebantur indige
tes.indigetei.apud antiquos qͥs nomiare

non audebat.
Indigeſtus.ſta.ſtũ.i.inoꝛdinatꝰ.nõ cõſum

ptus.vel nõ ↄfectus. Iñ indigeſtio.onis.

qñ cibus nõ digerit᷑.i.non ↄfici.
ndignꝰ.na.nũ.i.nõ dignus.inhabił

Ingdiguus. a. i.i. pauꝑ. egenus. indigens.
Indiſcretus.ta.tũ.i.inſipiẽs.nõ facundus

nõ eloqus.

uidi nõ põt. vt Socrates.

Indocilł.lis.ↄ.t.⁊ h le.pe.coꝛ.i.nõ docilis.
q̃ nihil diſcere põt.Sed indoctꝰ.cta.ctum

ðꝛ qͥ nõdum diſcit.ſed tñ diſcere põot

Indoles.lis.f.t.pe.coꝛ.q̃ſi ſine dolo.i.ętas

iuuenił.ingeniũ.oꝛigo.ꝓgenies ſᷣm hugl.

Scðm vo Napᷣ. Indoles eſt oꝛigo.vłin/
crementũ ſobolł.nobilitas generis.ꝓgeni/
es: ꝓpago Scdm aũt Iſið.in.x.etymolo.
Indoles ppᷣe eſt imago qdam vel ſignum
vel initiũ futurę ꝓbitatis.ſicut apparet in

multis pueris.
