ſtulto tribuit honoꝛẽ. Vel ðꝛ ędiſiciũ vł

Altare factũ ĩ honoꝛẽ mercurij qͥ laboꝛat
in eo ꝑdit opus ſuũ. Aelẽ cumulł' lapi⸗

dü vel fabarũ vel denarioꝛũ.ſiue aljari
reꝝ de qͥ bꝰ ſolet fieri numeratio.vbi pꝛo
yno ſolido vel libꝛa ponit vna faba vel

lapillus.⁊c.

Alcetabulũ.n.s.ẽ vas aceti plenũ. vel ad

accipiendũ acetũ paratũ.
Acetariũ idẽ. eo ꝙ poſita in eo domꝰ acci

pit. vel ðꝛ vas in qͥ ſacerdotes ſuidebãt
g debebãt offerri vtꝝ accepta eẽnt ⁊ ido

nea deo vel nõ. Sumebãt em̃ ſacerdoteſ
de his ꝗᷓ offerẽda erant poꝛtiunculas.q̃s
in his vaſis ponebãt ad Ĩguſtandũ. qua
ſi hlibanda de ſingulis ꝗᷓ libamina dixit

AQWoyſes offerẽda.i.de offerẽdis ſumẽé⸗

da.

Acetallu. n. s. ẽ vas in qͥ aceta pbant᷑ vel
vas aceto plenũ.vel vas ad acetũ recipi

endũ paratũ.vt acetariũ.vel vasi i quo
oia liquida ꝓbant᷑.
Alcetoſa.f.p.herba qdã.
Acetoſus.a.ũ.i.amarus.

Acetũ.n.S. pe.coꝛ.ðꝛ qᷓſi acutũ. vel quaſi
inũ emtũ aqua mixtü cito in

aquatũ.Ai
hüc ſapoꝛẽ redigit᷑.
Acetulũ.dimi.i.puũ acetũ.

Achab interpᷣtat᷑ m pr̃is. Rex iſrael fuit
qͥ deuicit Benadab regẽ ſyrie cũ trigita

duob' regibus.
Achademia. pe. coꝛ. ẽ villa in plato ſtu⸗

duit. Iñ achademicꝰ. i. platonic'. vlphi

loſophicus.

Achadeon ðꝛ velũ maximũ. imecdia na⸗

ue ↄſtitutũ.
Achaia. f.p.ðꝛ ꝓuincia gręcię. “
Acham interpᷣtat᷑ coluber inſ ldians.

Achanteẽ ẽ arboꝛ in ęgypto ſꝑ frondẽs vł
herba frondibꝰ a ſpinis pleaan.

bus veſcit. Alatine carduellus ð:.

Alchar interptat turbat.. vel vallis vltu

multꝰ.vł nomẽ ciuitatis ẽ.
Acharõ ðʒ ciuitas paleſtinę ꝗ cęſarea po⸗
ſtea dicta eſſf.
Achates.tis.genꝰ ẽ lapidis quẽ ſiqs poꝛ⸗

tauerit erit gratioſus. Ael ẽ ꝓpꝛium no

men viri ⁊ interpᷣtat᷑ robuſtus.⁊ ðꝛ fuiſ⸗
ſe comes Eneę.

Achas interpᷣtat᷑ appᷣhendẽs dñm.

Achea ðꝛ mulier greca.
Acheus. i.gręcus.
Achei qͥ ⁊ achini dicti ſũt.ab cheio filio
Jouis.a qͥ achaia ð2. .

AUicheldemac. interp̃tat᷑ ager ſanguinis.
ab achel qð ẽ ager.⁊ emac qð ẽ ſanguis.

⁊8 ager ↄpatꝰ ſanguine xpᷣi ꝓ nümis
bus traditus erat.

Acheon grece. ðꝛ ſplẽdẽſ latine. ⁊ ðꝛ equꝰ

ſolis.

Acheron. ontis. ẽ pale infernalis. ⁊ d: ab
a qð ẽ ſine ⁊ chere qð ẽ ſalue vłgaude qꝛ

nulla ſalus. nullũ gaudiũ in inferno eſt.

⁊ hʒ acheronta in actõ.vel ᷣm MPapiaʒ.

acheronta in ntõ.⁊ cõponit᷑ aba qð ẽſi⸗

ne. cheronta qð ẽ gaudiũ. ñ. Quod

ſine leticia nomẽ trahit hec acheronta.
Achila. f. p. pe. coꝛ. dã loc' ẽ. Uñ.j. Re⸗

gum. xx vj. Ecce dauid abſcõditꝰ ẽ ĩ col
leachile. 3
Acchilles.ppꝛiũ nomẽ ẽ.⁊ ðꝛ ab a qð eſtſi
ne ⁊ chille qð ẽ labiũ.ꝑ ↄtrariũ.qꝛ groſ⸗

ſa habuit labia.

Achini vel achei. qdaʒ gręci dicunt᷑. AVñ
Oratiꝰ.Quicqͥd delirãt reges plectunt᷑ .

achini.

Achin⸗ ðꝛ hoꝛtolanꝰ in villis reſidẽs non
habẽs manſos.
Achioꝛ ẽ locꝰ vel ꝓpꝛiũ nom? viri. . int⸗
p?tatur tumultus.
Achiron.n.indecli.ðꝛ locꝰ inferni qᷓ etiaʒ

ðꝛ achironta. ;—
Achirologia ẽ dictõ im ꝓpꝛie poſita. vt ti
meo requiẽ.ſpero laboꝛẽ.
Achiſis.idis.f.t i.auaricia.⁊ ðꝛ ab a qoðẽ F

ſine. v chiſis ſacietas qſi ſine ſcietate.

Achis interpᷣtat flos.
Achitophel interpᷣtat᷑ pr̃is ruina.

Acholyti gręce.dicũt᷑ ceroferarij vłaccc⸗

dentes latine.a depoꝛtãdis cęreis qñ le⸗
gendũ ẽ euageliüũ aut ſacrificium offeren
dum.

Atria. f.p. E defect' viſ⸗. qñ. ſ. hoies aper⸗
ichantis greceę.auis ẽ ꝗᷓ̃ ſpinis ⁊ cardoni

tos oculos hñt ⁊ tñ nõ viddernrt.
Acidia.f. f. p. ð: idurata mẽr triſticia. ̃ dũ .

àͥs laboꝛat. vtit᷑ in tediũ.⁊ ðꝛ ab acis gre

ce qð ſonat cura vel anxietas vel tediuʒ

vel moleſtia. In acidiola.i.triſticia. Ii

acidioſus.i.moleſtꝰ.triſtis.anxius.
Acidus.a.ũ.pe.coꝛ.i.amaꝝ vt acetũ. SDi
cunt᷑ etiã dentes acidi.i.ſtupefacti.

Itẽ acies ocloꝛũ acumẽ. Itẽ acies exer

citꝰ.eo ꝙ armatꝰ erat ad bellũ acutis ar
mis.vñ. Eſt acieſoclłi ferri belliq; catua

Aciecula.f.p.pe.coꝛ.i.parua acies.

Acilus antiquitꝰ niger ſignificat.vłq̊ ha

bet recuruũ naſum ſicut aquila.
Acinatis.pe.coꝛ.ligua medoꝛũ.gladius
militaris eſt valde acutꝰ.etiã dr iſta ma⸗

teries ferri ſcʒ aciariũ.

Acinus.m.s.me.coꝛ.i.botrus ſcʒ granel⸗
lũ.qð ẽ ĩ grano vuę. Uñ Gręciſmꝰ. Cu

dicas acinũ qð ẽ in vua cernis acutũ.

Acinũ vel aciatũ ðꝛ a qͥbuſdã q̃ſi aqdũ ſcJ
aqua qua lauant᷑ toꝛcularia expᷣſſo vino

ẽ̃ vilis potꝰ ſeruoꝝ vel paupeꝝ.

Acinariũ.n.S.i.groſſę.vel coꝛtices vuaꝝ

ꝗ poſt expᷣſſionẽ pijciunt᷑.

Accitabula dicũt᷑ muſica ĩſtrumẽta ęnea
vł argẽtea.ꝗᷓ ꝑcuſſa ſonũ faciũt grãdeʒ.

Acclaſis ðꝛ veſtis ad hũeros nõ cõſuta.

Acliuis.uis.ↄ.t.vel acliuꝰ.a.ũ.ĩ eodẽ ſen
ſu.i.inclinatꝰ vel ꝑcuruꝰ.vel ſitꝰ loci dif

ficulter aſcenſibilis. vt mons ẽ acliuis.

Acolabus.m.s.ðꝛ bꝛucus cũ modicũ inci

pit volare.

Acõmẽtarijs vna dictio indecli.cõis.ge.

ðꝛ qͥ vices regis agebat.cuius iudicio le
ges ſeribebant᷑ ita diẽ glo. ij. Reg. viij.

In hiſtoꝛijs vo ðꝛ ſcriptoꝛ geſtoꝛũ tꝑis.

„2— — „

Etiã ẽ idẽ qð cancellarius qͥ in hiſtoꝛjis
ſcriba ðꝛ.Dr aũt a cõmẽtarijs a cõmini⸗-

ſcoꝛ.eris.i.ad memoꝛiã reuocari vł com

mendari.vł cõmemoꝛari.excogitare.ſin
gere. cõponere.mentiri. AVñ m Hugui
tionẽ.cõmentũ.fraus.mendaciũ.machi

namentũ.inuentũ.ↄfictũ idẽ ſunt. Iteʒ

cõmentũ eſt pluriũ in mente habitoꝛũ in
vnũ colleetio. Iñ cõmentariꝰ.i.expoſito

rius.a cuiꝰ dtõ płi vel abltõ ſcʒ cõmenta
rijs cõponit᷑ a cõmentarijs. Multa em
illoꝝ noĩm ſunt(teſte Mꝛiſtiano in maio
ri)cõpoſita ⁊ indeclinabilia.⁊ ſunt noĩa
officioꝝ ⁊ mgroꝝ.vt Acõmentarijs.id ẽ
magiſter cõmentoꝝ. Acaliculis.i.cuſtoſ
vel magiſter calicũ.Aſecretis.i.mgr vel

cuſtos ſecretoꝝ.Abatis.i.batoꝛũ vł fru
gum.Areſponſis.i.rñſoꝝ.Et ſunt młta

alia. ⁊ ſunt oĩa indeclinabilia.

Aconita. f. p. ð:ꝛ herba venenata. vel genꝰ

aſpidis venenoſi. Iñ. Quilibʒ hypocri
ta facietenꝰ ẽ heremita. ẽte tñ tacita

at ngus aconitia.
nt etiad . Ailcophilus. m. S. ð pincerna.
Acies pla ſignat.Nã acies ẽ ferri ſũmital

Acoꝛ.n.t.ðꝛ coꝛruptio vini vłamarituldo
Vñ.Hucoꝛ panis acoꝛ vini rancoꝛ qʒ
carnis. HNidoꝛ ab aſſata fit carne ſzʒ a por⸗
depedoll.
Acredo.dis.f.t.i.amaritudo.⁊ ꝓpꝛie dd
de pomis. ⁊ ſilibꝰ rebꝰ. H

Aiccredula. f. p. qdã ꝑua auis ꝗᷓ alit᷑ ö lucndi
nia. De hac dicit Cicero. Et matutinos

exexcet acredula cantnt.
Acrimonia.f.p.ꝓpꝛie ẽ auſteritas in vul

tu.vlðꝛ viuacitas.aioſitas.aſpitas.foꝛ

titudo. In acrimonioſus.a.ũ.i.foꝛtl cõ⸗
ſtas aſper. Sʒ m legiſtas acrimonia eſt
pena ꝗ ifligit᷑ ſacrilegis. ſiẽ ĩcarceratio.
kłexili relegatio.C. de ſacroſã.ec.l.plac,
Acriſia.f.p.ẽ defectꝰ qñ aliqͥs aꝑtis occis
nõ videt. ⁊ ðꝛ ab a qð ẽ ſine ⁊ criſis iudi⸗
ciũ q̃ſi ſine iudicio.qð fit ꝑ viſum. qued
magi faciũt in cantatiõibꝰ ſuis.

— *½

Acroceramina.oꝝ.n. s.płis nũeri. dicũ⸗
tur pericula marina naues mergẽtia. ab

acros qð ẽ mons.⁊ ceron coꝛnu.⁊ amni/
aqua q̃ſi montes aquaꝝ coꝛnuti.

Alcronicꝰ. a. ũ.i.ſine tꝑe.⁊ ðꝛ oꝛtꝰ iſte du;

do aliqua ſtella ꝑ dyametrũ ſoli oppoſi⸗

ta oꝛit᷑ ſole occidente.Et ð tlis oꝛtꝰacro

nicus reſpectu ſolis.qſi ſine tꝑe ſolis.id
ẽ.nõ in die. MMV
Acta dicunt᷑ publicę ſcripturę negocioꝛũ
ꝗᷓ in iudicio agunt᷑.oꝛdinẽ eoꝝ moduʒ ⁊
figurã ↄtinẽtes.Actà etiã qñũq; dicimus
locũ in quo iudex reſidet.inſtructꝰ de cãa
cognoſcẽs vbi acta detegunt᷑. vt q̃libet
factũ ſuum audiat ⁊ videat.⁊ ſuum cõſe
quat᷑ meritũ.qͥ locꝰ aliter etiã ius appel⸗
latur. ff. de iuſti. ⁊ iu.l.pe · S·f.
Acten ẽ nomẽ ciuitatis in gręcia.ꝗ poſtea
dicta ẽ athenis.
Actio.onis.f.t.ðꝛ factio.ductio.vł oꝑa⸗
tio. Vel actio ᷣm iuriſtas ẽ ius ꝓſequẽ⸗
di in iudicio qð ſibi debet᷑. Inſti.de act.
in pꝛin.Et addũt quidã qð ſuũ ẽ vel alie
num. ita vt iſta diffinitio includat omnẽ
actionẽ tam in rem qᷓ; in pſonã. Sed illa
diffinitio ᷣmiſſa ſolum cõpꝛehẽdit actio
nem ꝑſonaleʒ. Illud aũt quod tuum eſt
tibi debetur.Si vero quod non tuumẽ?
et quicquid eſt in iudicio.debet mnuct
9

diuerſimode q petit᷑. Et includit᷑ in acti

one reali ⁊ ꝑpſonali.qꝛ in ꝑſonali peto mi

hi debitũ. In reali vo actiõe peto aliqd
vt meũ.quare hoc verbũ actio ſumitur

aliter ⁊ aliter vt ſᷣmiſſum ẽ.Et nota ꝙ h̊
verbũ debet᷑. qñq; large ſumit᷑. Et cnꝛ dꝛ

quicquid in iudicio tibi debet᷑.i.res qm
petis vt rem tuam ſiue rei vendicatone
actiõe cõmodati.ſiue depoſiti ᷣm Aʒo.

in ſũ.ti.de eden.circa pᷣn. Itẽ actio olim
dicebat᷑ ↄceptio verboꝛũ foꝛmata a ma⸗

giſtratibus vnde dicebat᷑ foꝛmula vul⸗

garis.hodie aũt fit ſine impetratiõe ⁊ cõ

ceptione verboꝛum ſolennium. Nec ho
die eſt aliqua differentia inter interdicta

⁊actiones.cum interdictũ nihil aliu ſit
ᷓ; actio pꝛetoꝛia. DOrĩ ergo actio ius ciui⸗

le vel pꝛetoꝛium quo debitum a te exige
re poſſum.vel petere rẽ mihi reſtitui ᷣm
Aʒo. ⁊ Goff. de iudi. dilecti. Et ẽ actioa

iure ciuili Inſti. de iu.na.gen.⁊ ci·S·ius

gũt.Et ſᷣm canones actio ðꝛ cauſa.c.fo⸗
rus.de ver.ſig.Et vᷣm leges actio debet
poni in cauſa.quia nemo ſine actione ex
perit᷑ ff.de.negl.geſt.ſi pupilli.iĩ fi. Pꝛo

hibent᷑ tñ attentiꝰ nimis ſubtiles actio⸗

num intẽtatiões.vt in.c.dilecti.de iudi.

Actionũ vo ꝗqdã ſunt in rem. ⁊ qdã in ꝑ
ſonã. Actio in rem ðꝛ vendicatio rei.qñ
aliqs dicit rem de qua agit᷑ ſuã.⁊ aduer⸗

ſarius dicit eam eſſe ſuã. Qñ ergo petis
rem aliquã vt tus rei vendicatione.tunc

agis actione in rem. Actio vo in pſonaz
ðꝛ qñ pet ab aduerſario aliquid tibi da-
ri vel fieri. Item actiones quędã dicun?

boneęfidei.ꝗdã ſtricti iuris. Actiões bo⸗
nęfidei dicunt᷑ nõ ideo.qꝛ in eis debʒ ſer
uari bona fides.quia etiã bona fides ſer⸗
uaf in actionibus ſtricti iuris.ſed dicũt
bonęfidei.qꝛ maxie exuberare debet bo⸗
na ſides int᷑ cõtrahẽtes in eis.⁊ vltra id
etiã veniunt oĩa acceſſoꝛia.⁊ ea de qͥbus
nihil eſt cogitatũ.vt in actiõe emp.vł cõ

tractu vendi. Wenit etiã id qð expꝛeſſe

nõ eſt actũ.videlicʒ a tꝑe moꝛe qui alteri
nõ reddit iſtud ad quod tenet᷑ de natura
contractus veniunt damna ⁊ intereſſeꝗ

debent reſtitui.⁊ ſic in eis multũ exube⸗

rat officium iudicis pinguius qᷓ; in actio
ne ſtricti iuris.Et actiões bonęfſidei ſũt
decẽ ⁊ ſeptẽ.quę enũerãt᷑ Inſtitl.ð act.
Sactionũ.Et ↄtinent᷑ i his vᷣſibꝰ. Em⸗

pti. ↄducti.mandati. depoſitiq;. Migno
ra ciſcunde.cõi.pꝛo ſocioq;.Dotis ⁊ hę

—

redibus tutelę.cõmoda.geſtoꝛ. Mꝛeſeri
ptis vbis.cũ eſtimat.atq; ꝑmutat. Iſte
bonefidei ſũt ſtricti cęteri iuris.Alię vo
dicunt᷑ actiones ſtricti iuris. vt actio ex
mutuo.ex ſtipulatu.ex arbitrio ⁊ ↄſiles
Et in illis nõ venit acceſſoꝛiuʒ.nec ea de
qbꝰ nõ ẽ cogitatũ.vt nota.Berñ.in glo.

Hhalł. Mec ĩ his a tꝑe moꝛe qͥ alteri nõ red

didit illud ad qð tenet᷑ de natura contra
ctus.veniũt dana ⁊ intereſſe quę dicun⸗
tur reſtitui. Itẽ actionũ realiũ.alięcom⸗

petunt ꝓ rebus coꝛpoꝛeis.⁊ ſichabet lo
cum rei vendicatio.alię ꝓ incoꝛpoꝛabili
bus ⁊ ꝓ ᷣuitutibꝰacqͥrẽdis vᷣuiẽdi.⁊ de

fendẽdi.⁊ ſic cõpetũt duę actiões.q̃ruʒ
vna vocat᷑ ↄfeſſoꝛia.alia negatoꝛia. Iilẽ
nota ꝙ actiões ꝑſonales vſq; in metas
triginta annoꝛũ extendunt᷑.vt.C.de cõ⸗

ſti.pec.l.ij.⁊ ibi nota tex. ꝙ poſſibile eſt
oẽs res in pecuniã ↄuerti.C.de pᷣſcpᷣ.tri

ginta annox.l.ſicut in rẽ. Reales auteʒ
vſq; ad metas q̃draginta.vt.C.de ven⸗
di. ping. l.j.⁊ in glo.de vtroq; caſu.

Actio ad exhibẽdũ dat᷑ ↄtra poſſeſſoꝛẽ vł

aduerſus eũ qͥ dolo malo poſſidet vt reʒ
exhibeat.i.in publicũ deducat.vt fiat ad

uerſario copia vẽdicãdi ſpᷣm Aʒo.ĩ ſum.

ti.ad exhi.in pᷣn.

Actio arboꝛũ furtim ceſarũ habet ↄdem
nationẽ aduerſus eũ qui arboꝛes furtiz

cedit inſcio ⁊ inuito dno.⁊ cõpetit cõtra
ipᷣm damnũ dantẽ ad duplũ damni dati

in quo caſu huic etiã cõpetit actio legis

adqlię.ita tñ vt ðducere poſſit a ↄdẽnati
one ꝙ actoꝛ ↄſecutus ẽ altera actiõe. vt
ff. arboꝛ. fur. ceſa. l. j. H

Actio caluiſiana ẽ ꝑ quã reuocant᷑ ea quę

in fraudeʒ patroni libertꝰ alienauit. vbi

etiã locuʒ habet actio fauiana.ff. de iure
pa. l.ſi.libertꝰ. Sm CPla.

Actio fauiana ⁊ pauliana ſic dicta ſũt ab
gqutoꝛibꝰ ⁊ eaꝝ inuẽtoꝛibꝰ. Et habent lo
cum qñ debitoꝛ in fraudẽ creditoꝛis alie
nauit ea quę alienata fuerunt creditoꝛi.
vt reuocet᷑ ip̃a alienato.
Actides ciuiles quę ſunt ⁊ qͥt.videĩ ſpe.
ti.de act.⁊ excep.ꝓponen ·S.poſtremo.
Et qñq; diſtinguit᷑ actio ciuilis ↄtra cri

minalẽ.⁊ tũc idẽ ẽ ꝙ actio intẽtata ꝓ ali⸗

quo intereſſe.Qñq; diſtin guit᷑ ↄtra pꝛe
toꝛiã.tũc idẽ eſt qð actio ſatiſfactoꝛia di⸗
recta in re. MPreętoꝛia añt ðꝛ ꝗ dat᷑ officio
iudicis.

Actio cõmodati directa cõpetit ei qui reʒ

MY
* *

lx

aliquã cõmodauit ↄtra ↄmodatarii ad
repetendũ ipſã rem.vt ei res ad eiꝰacceſ

ſiones reſtituãttur. facto et expleto vſu
pꝓpt qᷓʒ ↄmodata ẽ.ff.cõmo.l.j.ſʒ Mla.
Actio cõmodati ↄtraria cõpetit ei qͥ com⸗
modatũ accepit in eũ qͥ cõmodauit.⁊ im
penſas in re accõmodata factas veluti ſi
egrũ ſeruũ curauit.qð noie cibarioꝝ im⸗
pendit.nõ repetit.ff.cõmo.l.in rebus·S·
poſſum. cũ · S· ſe. —

Actio cõmodati vtilis cõpetit vbi nõ eſt

vere cõmodatũ ſed ĩterpᷣtatiue.vt ſi ami

cus ex ↄfidentia rem amici ex ꝓpꝛia au⸗
toꝛitate accepit.
Alctio ↄfeſſoꝛia ẽ ꝗ̊ cõpetit ei qui diẽ ſe ha
bere ius vel ſeruitutẽ ꝑ fundũ viã eundi
vel agendi vel altiꝰ ędes ſuas leuandi vł
quãcũ q; aliã ᷣuitutẽ in re ipſiꝰ.etiã inui

to eo.Et hęc actio ð in rem.qꝛ rem tuaʒ

coꝛꝑalẽ.ſ.ius eundi ꝑ fundũ petis qᷓ;uis
ipſa ſeruitꝰ ſit incoꝛpoꝛalis.vt.ff.ſi ſerui
vendi.l.ij.in pꝛin. Or etiam cõfeſſoꝛia.
dqꝛ vbis affirmatiuis cõſtituitur. ⁊ eius

ↄtraria verbis negatiuis ꝓponit᷑ ꝗ̊ dici.

tur a ctio negatoꝛia Vñ actio negatoꝛia
cõpetit ei q̃ dic aliquẽ nõ hr̃e ius vel vᷣui

tutẽ ad aliqͥd qð facere volebat alt᷑.⁊ ip

ſũ ꝑ hãc actionẽ ꝓhibet.vt qñ dñs fũdi
itẽdat aduerſũ te ſolitũ ire ꝑ fũdũ ſuũ di
cens.Hõ ẽ tibi ius ire ꝑ fundũ meũ. Et
hec actio ſiłr ĩ rẽ ðꝛ.qꝛ dñs fũdi vẽdicat
libertatẽ qñ ipᷣaʒ itẽdat vᷣbis negatiuis
dicẽs ꝙ alt᷑ nõ habet ius eundi vl agẽdi

ꝑ fũdũ ſuũ.nec altiꝰ ęedifſicãadi ędes ne lu

minibꝰſuis noceat. Et ſicꝑ hãc dñs fun
di ad h̊ agit. vt fũdꝰ ſu“ declaret᷑ liber et
alter ðſiſtat ⁊ ꝓhibeat᷑ ne eũ de ceto inqᷓ
etet.ff. vᷣui vẽdi.l.ij.⁊.l.loci coꝛpꝰ ·· ↄpe
tit. ⁊ Inſti. de act · S· ecõtra.Et hec actio
nõ cõpetit de dominio ſʒ de iure pᷣdioꝛũ.
ſiẽ ⁊ ↄfeſſoꝛia.vt ĩ halł.l.ij.ĩ pᷣn.Et licʒ ſʒ
Pla.dicat᷑ ideo negatoꝛia qꝛ vᷣbis nega
tiuis itẽtat᷑ tñ ↄtrariũ notat᷑ in.l.ij.⁊·S·
ecõtra.S.alł.Nã ꝗlibet eaꝝ.ſ.ↄfeſſoꝛia ⁊
negatoꝛia põt dari ꝑ vᷣba affirmatiua et
etiã negatiua.Nõ ergo ſumũt dꝛnaʒ per
foꝛmã vᷣboꝛũ ſʒ rõne materię qꝛ ↄfeſſo⸗
ria dat᷑ ad tuendã ſibi pᷣuitutẽ debitã. et
negatoꝛia ad tuendã ſuã libertatem.
Actio coĩdiuidũdo dat᷑ int᷑ eos qͥ ſine ſoci
etate nec ex cã hereditaria aliqͥd cõe hñt
vt id diuidat᷑ ᷣm Cla.⁊ Aʒo.
Actio ↄducti cõpetit ei qͥ ↄduxit a locãte
vel locatoꝛe fundũ.vel pᷣdiũ.vel domuʒ

⁊ cõpetit ei ad hoc ꝙ liceat ſibi ihabitare

yel in vſu hr̃e rẽ ↄductã.Etiã cõpetit cõ

tra locatoꝛẽ ſi aliꝗᷓs expẽſas vtiles vłne
ceſſarias ibi fecerit.
Actio directa ẽ qñ aliqͥd directe petitur ĩ
ius.vt ex cõmodato vł depoſito ⁊ hmõi
Actio vtilis ẽ ꝗᷓ dat᷑ nõ ex iure aliquo di⸗
recto.ſʒ vtiliter ⁊ ex ęquitate competit.
vt publiciana ⁊ hmõi ᷣm Pla.⁊ Aʒo.
Actio depoſiti directa cõpetit depoſitoꝛi
ad repetendũ depoſitũ ⁊ acceſſiões eius
⁊ cõpetit in ſimplũ.niſi foꝛte res ſint ĩicẽ⸗
dio ruina naufragio depoſitę.qͥ caſu qui

depoſitũ ſic receperit ſi negauerit ⁊ inſi⸗

ciet᷑.⁊ de hoc ↄuincat᷑.in duplo ↄdẽna⸗
biteff. depo. l.j·S ait Btoꝛr..

„

Actio depoſiti ↄtraria competit ei penes

quẽ res ðpoſita ẽ.ad petẽdũ ipẽſas ſi q̊s

circa rẽ impẽderit vt illas repetat vłdãa⸗

num datũ ꝑ ſeruũ depoſitũ iᷣm Pla.
Actio de dolo cõpetit mihi qñ dãnũ dolo

malo alicuiꝰ datũ ẽ mihi.vel ſi s aduer

ſus me vᷣſet᷑ doloſe ↄſulẽdo vel malicio⸗
ſenegocia mea adminiſtrãdo.nec ſuꝑeſt
aliq̃ alia actio q̃ poſſũ exꝑiri.ff.ð dolo.l.
j· S· vba.Sʒ nõ dat᷑ niſi lis duos aureos
excedat. Heęc actio qꝛ odioſa ẽ nõ dat li⸗
beris ↄtra pentes.qꝛ in ea dãnatꝰ ifamiſ
efficik . Nec libertis contra pronos ſed

ↄditione libelli. i qͥ nulla ẽ mẽtio doli fa⸗

cien da.ff. de dolo.l.ſi oleũ ·S·fi.cũ.l.ſe.

Actio de dolo ⁊ furto eoꝝ qͥ miſterio cau
ponũ ſtabulariũ vel nauẽ exercẽt.datur
aduerſꝰ“ ſtabłarios ⁊ nautas.qͥ qñ officõ
maloꝝ hoim vtunt᷑ in duplo tenentur qᷣ

dolo vel furtũ cõmiſſũ ẽ ĩ his rebꝰ qs ſal

Ra foꝛe recepere.ff.furti.aduer.na.cau.

Actio ð ↄſtituta pecunia cõpetit aduerſꝰ⸗

eũ qͥ ſine ſtipulatiõe ↄſtituit ꝓ ſe vel pꝛo

alio ſoluere. C. de ↄſti. pecu.b.ij. Nã oia

oſtituere ẽ debitoꝛẽ ſe facere ᷣm Pla.

Actio in rem verſo dat᷑ aduerſus dũm vel

pr eʒ ſi ſeruꝰ vel filiꝰ pecuniã ĩ rẽ pr̃is vel
dñi ipẽdit quã mutuo accepit ff. de i reʒ
ver.l.j. in pn.

„

Actio de tigno iniũcto dat᷑ ei cuiꝰ tignum

alieno eędiſicio iiũctũ ẽ ab eo qͥ eſtimabat
ſuum tignũ eẽ.Si vo ſciẽs alienũ.id do
loſe fecerit. tenet᷑ de tigno imiſſo ⁊ furti
æ actiõe ad e xhibendũ nõ ꝙ tignũ coga

loco ep actio in factũ vᷣbis ſic tꝑandis in

tur eximere.ſʒ qð interſit pſᷣſtare.ff.ð tig.

3 5

Acctio de rebꝰ ecclłiaſtid venditis.cuſtodi

bus earũ dat᷑ aduerſus eos qͥ ſacras res

emer̃t citra foꝛmã nila eis actione relicta

ↄtra ſacroſanctas eccleſias de pꝛecio qð

deder̃t repetẽdo.Heęc aũt actio dat᷑ in fa
ctũ cũ res in aliã rẽ eſt mutata.vt ex phi
ala factus ẽ cyphus. Si vo in ſui foꝛma

ſit rei vẽdicatio habet locũ. S
Actio de pauperie cõpetit aduerſus eũ c⸗

aĩal dãnũ dedit ↄtra naturã ſui generis.
Verbigr̃a.vt ſi equꝰnõ loci anguſtia vł

nõ inſtigatꝰ calce pcutiat.vel bos coꝛnu
petat ex naturali feritate.Secꝰ tñ ſi inſti
gatus vel ex loci anguſtia dãnũ dederit
in hmõi actionis ↄdẽnatione venit dam

ni reſartio aut in ſolutione venit ex lege
Duodecim tabularũ noxę dedito. ODns
em̃ noxali pᷣui ſui noie ↄuẽtus.vᷣuum a⸗
ctoꝛi noxę dedẽdo liberatur. Inſtitl. de
nox.act·S· j.Et ſi aialia noxę dedant᷑. pꝓ
ficiũt reo ad liberatiöem. Inſtitl.ſi qua.
pau.fe.di.Et vtrũ malit vt ſoluẽdo dã⸗
nũ ſufferat. aut alias ꝓ noxa det anial.

ꝑ eũ ſtat.ſf.ſi q̃ pau.fe.di.l.j.in pᷣn.

Actio de appoſito vel ſuſpẽio qͥ iter ẽ vul

go.cuiꝰ caſus nocere poterit dat᷑ aduer⸗

ſus euʒ qͥ in ſᷣgrũda ꝓ tecto ve hʒ id ⸗

poſitũ vel ſuſpẽſũ qð nocere potuit.

ius ↄdẽnatio eſt decẽ ſolidoꝝ.ff.ð his qᷓ

eie. ⁊ effu.l.ſi vo·S·ait tor.

Actio ð effuſis ⁊ eiectis dat᷑ aduerſus eũ
.ex cuius habitatiõe vel habitacło aliqd
effuſuʒz vel eiectũ ẽ ↄtra iter publicũ. vñ
dãnũ datũ alicui trãſeũti reſtauradũ eſt
in duplũ. ⁊ ſi liber hõ inde ꝑiſſe dicat᷑ in
quiquagita aureos datur hęc actio. Si
vo nocuerit libero hoi dat᷑ q́;ti videt᷑ iu

dici ex bono ⁊ eqᷓ. cõpenſatis impẽſis fa⸗
ctis ⁊ oꝑibus qᷣbus eſt cariturus inutili
ter. ff. de his qᷣ eie.vel effu.l.j in pn.

Actio ędilicia cõpetit multis mõis.ꝛio

ſi res vẽdita ſit redibita ppt᷑ viciuʒ ſiue
moꝛbũ.nec tñ a vẽditoꝛe reſtituit᷑ pᷣciuʒ

emptoꝛi cũ actõibꝰ ⁊ alijs ꝗ ędiles ihibẽt
Et in h caſu eſt ppetua. ff.de ędi.edi.l.
ediles in pᷣn · S.j. Secũdo cõpetit quůdo

vẽditio fit.vt ſi res vẽdita non placet vt

reddat᷑.⁊ tũc eſt tꝑalis vſq; ad.lx. dies.
ff.eo.ti.l.qð ſi nolit ·S. ſi qͥd ita venerit.
Tertio competit ſi venditoꝛ nõ vult tra
dere ſeruũ vel mancipiũ vel iumentũ cũ

oꝛnamẽto cũ q̊ͥ oñderat tpe vẽditiõis ꝓ

ipᷣo oꝛnamẽto vł vt fiat redibitõ rei bnci
palis ꝓpter acceſſoꝛia.⁊ tũc cõpetit etiã

viq; ad.lx.dies.ff.e.ti.l.ędiles.in pᷣn· ·
vendendi. Quarto vo cõpetit qũ eolo⸗
cod iter ẽ vulgo.hʒ qͥs canẽ.lupũ.vꝛſuʒ
apꝛũ. verrẽ. uel aliud aial qð nocere poſ
ſet ſiue ſit ligatũ.ſiue ſit ſolutuʒ.ff.e.ti.l.

hi em̃ ˖ deinde aut.

Actio deſupficie in rẽ cõpetit ei ͥ ſupfciẽ

habet in alieno ſolo noĩie ↄducti ad repe

tendũ ſuꝑficiẽ ſi poſſederat.ff.de ſuꝑfi.·

ſ·. S·qͥ ſupficiẽ.in fi.

à D

Actio empti cõpetit emptoꝛi ad rem petẽ⸗

dam quã emerat.in qua venit cõmoduʒ
qð acceſſit.Etſi qͥd in ſpẽali pacto cõpꝛe

hendit᷑.in hac actiõe attendit᷑ put qͥſq;
ſibi paciſcit᷑.ff. de act. emp.l.ẽptoꝛipᷣn.
Actio ex ſtipulatu naſcit᷑ cũ de re certa in
genẽ ſʒ icerta i ſpẽ fit ſtipłatio. vt Inſti.

de v. obli. in Pn. HNã ſi res eſſet ſimplicit

icerta.ſtipulatio nõ valeret.ff.eo.ti.l.ita
ſtipulatꝰ.in pᷣn. Et ſtipulatio eſt ↄcepta
vt cũ te ſpõdes dare ſeruũ vel ſpõdes te
facturũ domum. Et ꝑtinet hęcactio ad

actiões ĩꝑſonã ꝗᷓ oꝛiunt᷑ ex ↄtractu ver⸗
boꝛũ.Et nõ ꝙ actio deſcẽdẽs ex ſtipłati

one nõ hʒ dilationẽ ãni ſiẽ actio de dote
l.j· Sexactoꝛ. C. ò rei vxo. act. ⁊· S cũ aãt.
Actiões ex ↄtractuſũt ꝗᷓ naſcũt᷑ ex pacte
ſiue pactũ ſiue obligatio ſurgat ex te.vt
ↄdi.certi.de nu.pecu.ↄditio certitudia⸗
ria. ↄditio ob cauſaʒ. actio cõmodati de⸗
poſiti.pignoꝛaticia. Siue etiaʒ cõſurgat
obligatio ex vbis ſici actiõe ex ſtipulatu
ñ res certa iĩ ſtipulatiõibꝰdeducta ẽ. Si
ue etiã oꝛiat᷑ obligatio ex l̃is de qͥbꝰ cõ⸗
ditio odio deſidię dat᷑ i eũ qͥ cũ ſpe futu⸗

re nũeratiõis ſcribit ſe debere qð einõ ẽ
nũeratũ. Numeratiõe aũt nõ ſecuta in⸗
fra bienniũ nõ repetit chinographũ. Et

ẽ introducta ⁊ excluſa exceptione nõ nu⸗

meratę pecunię.cuʒ mime cogat᷑ ſoluere

gõð ſcripſi ſe debere. Siue etiã oꝛiat᷑ ob⸗

ligatio ex ↄſenſu. veluti.empti.venditi.
locati.ↄducti.ꝓ ſocio.mãdati.pᷣſcriptis

Vbis. ⁊ actio de ↄſtituta pecunia necnõ

actio in factũ.⁊ de iureiuran. Et iſte ſũt
ſpecies actionũ in ꝑſonã ꝗᷓ oꝛiunt᷑ ex cõ⸗
tractu.ſiue re.vᷣbis.lr̃is.aut ↄſenſu obli
gatio oꝛiat᷑.

Actiões ex q̃i ↄtractu ſi: t ꝗᷓ neq; ex pacto
neq; ex maleficio oꝛiunt᷑ ſʒ iñ maioꝛẽ hñt

ↄuenientiã ⁊ affinitatẽ cũ pacti qᷓ; cũ ma
leficijs.Et ſunt iſtę.ſcʒ cõditio indebiti.

cõditio liberę actionis.Actio negocioꝛũ

geſtoꝛũ. tutelę.ſbſidiaria,coindiuidũdo

S E

“
4

4

finiñ regũdoꝝ.familię herciſcunde.peti
tio hereditatis directa.⁊ vtilis poſſeſſo⸗
ria.fideicõmiſſaria ⁊ actio ex teſtamẽto.

actio de peculio.⁊ ꝓ iuſſu.⁊ de in rẽ vᷣſo
actio tributaria.iſtitoꝛia.exercitoꝛia.fu
neraria ad exhibendũ.de tigno iniũcto.

actio in factũ de rei vẽ.de pauperie.int⸗

dictũ qͥꝝ bonoꝝ vti poſſidetis vtrobi in

Actiões vyl obligatiões (terdem ſaluianũ
ex maleficio ſũt qͥbꝰdelicta hoim coercẽt
qð publicę vtilitatlinteſt.ff.ð fideiuſ.l.ſi

milibꝰ vt ẽ ↄditio rei furtiue actio arbo⸗

rũ furti ceſaꝝ.actio furti.actio vi bono⸗
rum raptoꝝ.actio legis aqᷣlię.actio iiuri

arũ.qð metꝰ cã.de dolo.actio vᷣui coꝛru⸗

pti. actio rerũ amotaꝝ. ↄditio ob turpeʒ

cãm. intdictũ vſt vi.iterdictũ qð vi aut

clam.interdictũ de libero hoie exhiben⸗
do. de vxoꝛe ducẽda.de liberis exercen-
dis.interdictũ quoꝛũ legatoꝛũ.int᷑dictũ

ꝓhibitoꝛiũ neqͥd in flumine ripa ve pu⸗

blica fiat.nec in via publica.int᷑dictů de

itinere actuq; pꝛiuato.

Actiones vel obligatiões ex ãſi maleficio
ſunt ꝗᷓ neq; ad ꝑacta accedũt neq; ad ma
leficia.ſunt tñ ſiłioꝛes maleſicijs qᷓ; pactl

vt actio in factũ aduerſus iudicẽ qͥ litẽ fe

cit ſuã.⁊ actio in factũ ð eiectis ⁊ effuſis

actio in factũ de appoſito vel ſuſpẽſo qꝑ

intereſt.⁊ actio in factũ de dolo et furto
eoꝝ qͥminiſteriũ cauponũ aut ſtabulari ⸗

um aut nauẽ exercẽt.

Actio exercitoꝛia ſᷣm Aʒo.in ſũ.e.ti.dat᷑
ↄtrahẽtibꝰ cũ mgr̃o nauis ꝓpt᷑ nauigan
di neceſſitatẽ ↄtra exercitoꝛeʒ nauis qui
mgrm naui pᷣpoſuit.quẽ ęquũ fuit tene
ri.vt tenet᷑ qͥ inſtitoꝛeʒ tabernę vel nego

cio pᷣpoſuit.ff.de exer.act.l.j.Eſt aũt ma
giſter cui totiꝰ nauis ancoꝛa ⁊ cura man
data eſt. l. e ·Smgrm nauis.qͥ in vulgari

lombardoꝛũ ⁊ ꝓuincialiũ comit ðꝛ.⁊ in
alemanico ſtuermaʒ. Mec diſtinguit᷑ an
iſte mg ſit liber vłvᷣuꝰ.maioꝛ vł minoꝛ.

⁊ ſibi iputat᷑ qͥ eũ pᷣpoſuit.vt.l.j.halł·S.

cuiꝰ aũt ↄditionis.Sʒ exercitoꝛ ðꝛ is ad

quẽ obuẽtiões qͥtidianę ſeu redditꝰ qſtꝰ
⁊ yvtilitates nauis ꝑpueniunt.ſiue verꝰ ſit

dñs nauis ſiue a dno nauisↄductꝰ.Heęc

aũt actio nõ dat᷑ ↄtra mgrm nauis ſʒ cõ⸗

tra eũ qͥ mgrm nauis pſpoſuit ĩ eãẽ cãm in

quã pᷣpoſitꝰ ẽ expᷣſſe vel tacite.

Actio eſtimatoꝛia.i.actio pᷣſcriptis vᷣbis

ſic cognoĩata.ẽ actio q ex eſtiato ꝓponit

grã dubitationis tollẽdę. qñ res eſtima-
ta vendẽda dat. Dubitatum em ẽ an ex
vendito ſit actio.an ex locato.an ex ↄdu

cto.an mãdati.vt ſi reʒ meã do tibi ⁊ eſti

mo yt eã vendas ꝓ decem. ⁊ inde deceʒ
reddas mihi aut rẽ.vt nota.ff. eſti.ac.

in rub.

Actio ex teſtamẽto nõ ſolũ ſcripto heredi
cõpetit ad petendũ hęreditatẽ.ſʒ etiã cõ

tra hęredẽ ſcriptum legetarijs ⁊ fideicõ⸗

miſſarijs. C. coia dele. ⁊ fideicõmilſ.l.j.
Actio familię herciſcũde int᷑ eos cõpetit.
q̃ cõeʒ habent hęreditateʒ diuidendã. ff.

fa.hẽrcl.l.j.⁊.ij. Et ðꝛ familię herciſcũð
1i.hęreduat diuidũde ſᷣm Aʒo. Nomẽ
aũt familia qñq; ponit᷑ p cognatione vt

cũ ðꝛ. Illi ſunt de familia pᷣami.Qñq; ꝓ

ſeruitute ⁊ ptãte.vt cũ ðꝛ.pr̃familias.ſi⸗

liuſfamilias. tñ ꝓ ſbᷣſtãtia ⁊ hęreditate

Itẽ herciſco ẽ vbũ gręcũ.⁊ idẽ ẽ ꝙ diui⸗
do. inde herciſcũde.i.diuidũde. Et vti⸗

mur h̊ xbo ſicẽ reꝑimꝰ apud antiqͥs qͥ ge⸗
rundia ſua ꝓnunciabant in vndo. vt le⸗
gundo.audiũdo.herciſcũdo.vᷣm Aʒo.iĩ
ſum⁹maas.
Actio finiũ regundoꝝ competit finibꝰ ad
diſtiguẽdũ vł iudicãdũ int᷑ eos qͥ ↄfines

hñt agros vel pᷣdia. Inſti. de act · S. itẽ ſi

nium regundoꝝ.Et habet locũ in ruſticl
pᷣdijs tm.⁊ nõ in vꝛbanis. quia vꝛbana

dia nõ ſunt cõfinia ſed vicinia.quia pa

rietibus diſtingui cõſueuere. ſed confi-
nia dicimꝰ quę adeo ſunt ꝓxima.vt nul⸗
lus paries in medio interponat᷑. Iteʒ vꝰ
bana pꝛedia dicunt᷑ oia ſdia quę habẽt
ędificia.etiã ſi ſint in villa.qꝛ vꝛbanuʒ pᷣ⸗

dium non facit locꝰſed materia habitan

di cauſa facta. Vnde ſi in vꝛbe ędiſiciuʒ

cauſa non habitandi ſed gratia reponen

doꝛum fructuum fiat.dicet᷑ pdium ruſti
cũ.Sʒ ⁊ hoꝛti in edificijsↄſtituti niſi plu

rimũ ſint redditꝰ vinearij foꝛte ⁊ ſic alito

rij. ↄtinẽt᷑ appellatiõe vꝛbanoꝝ ſdioꝛũ.
ff. de. v. ſig. l. vbana. Ruſtica aut pdia

dicunt᷑ agri nõ hñtes eędificia.

Actio funeraria dat᷑ ↄtra heredẽ bonoꝛũ
vel poſſeſſoꝛẽ.ff.de re.⁊ ſump.fu.l.etſi
qs · S· fi. Et dat᷑ ei qͥ funerauit vt non he

res defunctũ.ſʒ cã pietatis.

Actio furti manifeſti ᷣm Aʒo.locũ hʒ qñ

fur rem tenens viſus vel dep̃ᷣhenſus fue

rit. ſiue in publico ſiue in puato vła diñ̃o
vel alio anqᷓ; ꝑueniat ad locũ q̃ pferre ræ

deſtinauit. Et dat actio ſurti i arrupiu
àaàjàaàaàaäa 6

Inſti . ð obli. que ex mal. naſ· pęna ma

nifeſti. ð
Lictio furti nõ manifeſti cõpetit qñcũq; ſ
dictis modis furtũ nõ manifeſtũ pꝛobat᷑
Et etiã ſi vidiſti furtũ fieri te nõ abſcõdi
ſti cũ furtũ faceret ne te occideret.nõ eſt

manifeſtũ.Et dat᷑ hec actio in duplum.

Snarah obli.ꝗ ex mal.naſS:pena.

Actiões hęreditarię dicunt᷑ quę trãſeunt

ad hęredcs vel cõtra heredes ᷣm Aʒo.
Itẽ quę ab hęredibꝰ incipiũt vel contra

heredes. At aũt plene ſciat᷑ quę traſeũt

ad hęredes vel nõ.diſtingue. aut naſcit

actio ex maleficio vel qſi.vel ex ↄtractu
vel qſi ꝓut ꝓſequit᷑ dñs Aʒo.in ſũ.his
actiõibꝰ ↄueniunt᷑ hi q̊ͥ ſuccedũti iſůs.et

nõ hi qͥ ſuccedũt in rem. vt donatarij vel
legatarij.

Actio in factũ aduerſus iudicẽ q litẽ fecit

ſuã dat᷑ aduerſus iudicẽ.qͥ ꝑ imꝑitiã ma
le iudicauit. ⁊ tenet᷑ ad dãnũ reſtituẽduʒ
qð ꝑ eiꝰ ſniam illatũ ẽ. Si vo dolo malo
iudicauit.ve ẽ ex maleficio obligatꝰ. vł
actione in factũ vel actiõe de dolo ad oẽ
itereſſe ei quẽ leſit.⁊ infamis ẽ. Itẽ tene⸗
tur crimĩe falſi qð pęnã depoꝛtatiõis vł
vltimi ſupplicij ↄtinet m Aʒo. Judex
auũt eccliaſticꝰ male inductꝰꝑ grãm vel ꝑ
ſoꝛdes ab executõe officij ꝑ annũ ẽ ſuſpẽ
ſus ad eſtimatiõeʒ pꝑti qua leſit nihilomi
nus ↄdẽnandꝰ. Et ſi durãte ſuſpẽſiõe ſe
diuinis ingeſſerit. irregularis ẽ᷑. nec cuʒ
eo niſi ꝑ ſedẽ apłicã poterit diſpẽſari.vt
in. c.cũ ęterni.de re.iudi.li.vj.

Acctio in factũ de eo qð certo loco ðꝛ vbi

aliqͥd ẽ ꝓmiſſũ dari certo loco ſi iudiciuʒ
in illo loco ↄſtitui nõ poſſit. Introducta

m ẽ quędã actio arbitraria vt poſſit etiã
in alio loco agi. Prętoꝛ em iniquũ eẽ ar⸗

bitrat᷑ nõ poſſe ↄuenire debitoꝛẽ in alio

loco qᷓ; in loco deſtinato ſolutiõi.Et hęc

actio arbitraria ex ſui natura ẽ ſtricti iu⸗
ris in q̊ habita ↄſideratiõe aliarũ actio⸗
nũ ſtricti iuris qcqͥd eẽt omiſſuʒ deberet
hjr̃i omiſſuʒ tñ i illa etiã veit qcqͥd ęquuzʒ

⁊ iuſtũ viſũ fuerit religiõi iudicãtl.Et ꝓ

pter h̊ appellat᷑ hęc actio arbitraꝛia irre
gularl. qꝛ ↄtra naturã aliaꝝ actionũ ſtri
Actio in factũ ex edicto pᷣtoꝛis (cti iuris ẽ

de alienatiõe iudicij mutãdi cꝗ̊ facta.da

tur eiĩ cuiꝰfraudẽ ⁊ illuſionẽ fcã ẽ aliena
tio ⁊ ſuis hęredibꝰ aduerſꝰeũ qͥ rẽ aliena

uit quẽ ad infeſſe ↄuenit qᷓnt inteſt acto
ris coꝛam oꝛdinario vl delegato.de qua

Goff.i ſũ.ð alie.iudi.mu.cau.fac.⁊.c.j.

Alctio i fem ð dolo et furto eo(eo.ti.i glo.

rũ qͥꝝ miſterio qͥs cauponẽ aut nauẽ vel
ſtabulũ exercet.dat᷑ aduerſus eos qͥ pꝛę
ſunt cauponi vłnaui vłſtabulo.qͥ qmof
ficio maloꝝ hoim vtunt᷑ ĩ duplo tenent

dð dolo aut furio eoꝝ cõmiſſũ ẽ in his re
bus qᷓs ſaluas foꝛe receper̃t.ff.nau.cau.

ſtab. l. j. in pn. ?·S idẽ 0;omponiꝰ.

Alctio in ꝑſonã ðꝛ ↄditio qñ ↄtẽdis alim

dare aut facere tibi opoꝛtere. Qñ vero
agis vt reſtituat᷑ tibi res tua ⁊ ſpale no⸗
mẽ accipit ⁊ in ðpoſito ðꝛ ſimplicit᷑ actio
pſonalis ⁊ nõ ↄditio.hoc aũt nomẽ con
ditio inde deſcẽdebat.quia olim iudicia
erant oꝛdinaria.⁊ certa vba.⁊ ꝗᷓ opoꝛtu
it condici.i.ſimul dici.vt ſiquis caderet
a ſyllaba caderet a tota cauſa.Sʒ poſtea
ille ſolennitates in diſſuetudinẽ abierũt
attamẽ nomen remanſit vt adhuc ⁊ ꝑſo⸗
nales actiones quę ſolennibꝰ verbis int᷑
pꝛetabant᷑ ſeu interpᷣtant᷑ ↄditiones vo
cent᷑. Et harum actionũ genera quędaʒ
naſcunt᷑ ex cõtractu.quęda ex qſi cõtra⸗
ctu.ꝗda ex maleficio.⁊ quędã ex ãſi ma⸗

leficio. Et nota ꝙ actio pſonalis nõ ſeqᷣt

fundũ.ff.de ↄtrahẽ.emp.⁊ vendi.S· Lu
cius Titius. Itẽ actio ꝑſonalis ita ẽ af⸗

fixa oſſibus creditoꝛis ꝙ in aliũ trãſſerri
nõ poteſt niſi fxione iuris.ff.de pecu.l.ſi

qs ergo.

Alctio in rẽ ðꝛ vendicatio rei.ſ.qñ dicl reʒ

de q agit᷑ tus eẽ.⁊ aduerſari dicit vłoſtẽ
dit ipᷣaʒ eẽ ſuã.ff.de act.⁊ obli.l.actionũ

genera. Et harũ actionũ alia eſt directa

in rem actio.vt rei vendicatio.actio con

feſſoꝛia ⁊ negatoꝛia. Alia ẽ actio in rem

vtilis quę ſunt actiões de dominio non
directe ſʒ vtiles.ꝗᷓ ex ęquitate dãt᷑.qnq;
nõ dominijs.vt ſunt publicianęꝗᷓ ex ad⸗
uerſis cauſis cõpetunt.⁊ actio ꝑ quã ꝗri
tur an actoꝛ iurauit.⁊ actio in rẽ de ſuꝑfſi
cie ⁊ actio fauiana ⁊ pauliana ⁊ caluiſia⸗
na.⁊ actio in rem queę cõpetit int᷑ dũm ta
bulę ⁊ pictoꝛẽ.Sũt ⁊ alie in rẽ actiões in
qbꝰnõ de dominio ſʒ de pignoꝛe agit᷑ ſiẽ
actio ſeruiana.quaſi ſeruiana.de qᷣbꝰ vi
de loco ſuo.
Actio iniuriaꝝ cõpetit ei qui iniuriã paſ⸗
ſus eſt contra eum qui intulit iniuriã vel
inferri pcurauit ⁊ pulſauit vel verbera⸗
uit vłfamoſũ carmẽ ad alteriꝰↄtumeliã
ſcripſit vł recitauit vł quõcũq; iiuria ali
quẽ affecit.iĩ q iudex reũ tati ↄdemnabit

„☛

—

quãti actoꝛ iurauerit ſe nolle illã iniuriã

ſuſtinuiſſe.pꝛęmiſſa tñ iudicis taxatione
Quidã tñ dicũt ꝙ iurare debet potiꝰ de

ſuo ꝑdidiſſe tm vel tm qᷓ; talẽ iniuriã ſu⸗

ſtinuiſſe.Alij dicũt ꝙ ſuffici e
ſic ꝙ nollet lucrari tm vel tm ꝓ eo ꝙ talẽ
iniuriã ſuſtineret vel ſuſtinuiſſet.

Actio inſti toꝛia ſᷣm Aʒo.dat᷑ ei qͥ cũ aliqͥ

ↄtraxit in illa negociatione in qua pᷣpoſi
tus ẽ.cõtra eũ qͥ poſuit aliquã ſtatiõeʒ
vel negociationẽ gerẽdo de ↄtrahẽtibꝰ
cũ pᷣpoſito.ſiue ſpoſitꝰ ſit expꝛeſſus ſiue
tacitꝰ.vt.ff.de iſti.act.l.j.⁊.ij.⁊.l.aĩt·S·
tñ.cũ ibi nota. M
Actio legis aqͥlię duontinet capita vłtria
licet vnũ nõ ſit in vſu. NPrimũ caput eſt
de ſeruis occiſis vel quadrupedibꝰ.qui
nũero pecudũ ↄtinent᷑.vt in.l.lege aqᷣlia
ff. eo.ti.vbi ðꝛ de animalibꝰ quę gręgati
habent᷑ ⁊ paſcũt᷑.ſicut oues.capꝛę.⁊ bo

ues.eqͥ.muli.aſini.Et ᷣm Labioneʒ ſu⸗

es.ſed nõ canes.⁊ longe min beſtię ferę
vꝛſi ⁊ leones.⁊c.Sʒ elephãtes ⁊ cameli
qſi mixti ſunt.⁊ ideo pᷣmo capite eos cõ⸗

ſufficiat eũ iurare

ris ages mecũ mãdati vt ſuſcipiã obliga
tionẽ qᷓ teneris venditoꝛi.Nã ⁊ ego age
re poſſum vt cedas mihi actionẽ empti.
ff. e.ti.l.ſi.mãdato meo.pᷣmo rñũſo.

Actio negocioꝛũ geſtoꝛũ directa ẽ q̃ agit

dñs rei geſte ↄtra eũ qͥ negocia eiꝰ geſſit
vt adminiſtratiõis rõnẽ reddat.vt.ff.de
nego. geſt. l. ij.

—

Actio negocioꝛũ geſtoꝛũ cõtraria cõpetit

illi qͥ ſine madato ſe miſcuit alienis nego
cijs gerendis.aduerſus dñm negocioꝛũ
ad repetendũ expẽſas negocioꝝ geſtati⸗
one factas. Et veniũt oĩia ꝗᷓ expendit de
ſuo neceſſario vel vtilit᷑ nõ tñ voluptuo
ſe. ⁊ hec colligunt ff. e. ti. l. ij.

Actiò de peculio vłpeculietenꝰ cõpetit er

tineri opoꝛtet. Quo caſu tanti fit ↄdẽéna
tio quãti plurimi ipᷣa res valuit anno pᷣ⸗

terito. Scm caput ẽ qð nõ ẽ in vſu hoc
nõ ponit᷑.vt.ff.e.l.ſi ſeruꝰ.iĩ S:huiꝰ.vbi

ðꝛ.Huiꝰ legis ſcoᷣm qͥdẽ caput in diſſue⸗

tudinẽ abijt. Tertiũ caput eſt de eis vul

neratis feris beſtijs occiſis.ceteriſq; re⸗
bus ruptis.vt veſte vaſe ⁊ ſitibuſ.Quo
caſu cõdẽnabit᷑ qͥ dãnũ dedit quanti res

de pecu.ẽ annalis.l.j·S/q;diu.

qui cũ filio familias vel ᷣuo peculiũ ha⸗
bẽtibꝰ ↄtraxit.quę poſt moꝛtẽ filij vł ſer
ui ẽ annalis ⁊ nõ poſt emãcipationẽ. ma
numiſſionẽ.vel alienationeʒ.ff.qñ actio

„ —

Actio noxalis ſᷣm Aʒo.ðꝛ actio ꝗᷓ naſcit

vel oꝛit᷑ ex delictis ſeruoꝝ.ff.eo.ti.l.j.et
Inſti.eo.ti.in pᷣn.

Actio pignoꝛaticia directa comp etit debt WM

toꝛi cõtra creditoꝛẽ vel eꝰ tutorẽ vel cu⸗
ratoꝛeʒ ſi pignoꝛa acceperũt.ff.eo.ti.l.ſi
ſolutũ·S·fi.

Alctio pignoꝛaticia ↄtraria dat᷑ creditoꝛi

fuit.triginta retro diebꝰ rei pᷣciũ ⁊ valo

rem eſtimando.vt dicta.l.ſi ſeruus vbᷣuũ
CStertio aũt capite.Et i hac actiõe ſi qͥs
damnũ ſe dediſſe inficiat᷑.i.negat ↄdem
nabit᷑ in duplũ.ff.e.l.j·Sj.
Actio mandati directa cõpetit mãdatoꝛi
⁊ eiꝰ hęredi.ↄtra mãdatariũ vel ꝓcura⸗

4

toꝛẽ poſt mandatũ ſuſceptũ.ff.ea.l.ſi re⸗

munerãdi ·S·. j.Et inquãtũ intereſt id fa⸗

ctum eſſe qð mãdauit.puta mandaui vt

fundũ emeres.ſi mea intererat emi.tene
beris poſt mãdatũ ſuſceptũ.tñ ſi eundeʒ
fundũ egoipſe emo vel aliꝰ mihi.neq; in
tereſt aliud.ceſſabit hec actio.
Actio mãdati ↄtraria cõpetit mãdatario
vyel eiꝰ ꝓcuratoꝛi ad expẽſas.aduerſus
