yni vel duobus vłtribꝰ vel qttuoꝛ vłqui⸗
6q vel ſex nupſit. Iñn hęcmonogamia. vni⸗
gamia. bigamia. trigamia. q̃drigamia. pẽ⸗
tagamia.ſexagamia. ppᷣetas qua qͥs dicit
monogamus. vnigamus.⁊ ſic de ſingulis

Ganearia. rię.f. p.i.tabna.⁊ ðꝛa ganea qs

eſt leccacitas.qꝛ ibi multa inutilia ganiũt.

Indeh̊ ganearius.i.tabernariꝰ.⁊ hęc ga⸗

nearia.i.tabernaria.
Ganeo.onis.i.leccatoꝛ in ganea

—

Ganeũ.nei.ðꝛa ganeo.nis.ſ.locꝰ in fra de⸗
foſſus.ad quẽ ad ludendũ ⁊ ſcoꝛtandũ cõ⸗

fluebant.Sʒ vbicunq; eſt leccacitas ille lo

cus põt dici ganeũ.qꝛ ibi młta inutilia ga⸗
niunt. Inde hęc ganea.neę.leccacitas q in
ganeo fit. Inuenitur ganea qñq; ꝓ puta⸗

na.ſed h̊ fit ꝓpter expreſſionẽ leccacitatis
Inde hic Ganeus.ganei.id eſt luxurioſuſ
leccatorꝛ.

Ganges.gis.m.t.qͥdam fluuiꝰ qͥ exiens de
ꝑadiſo pergit ad regiones Indię.Hic et
phiſon ðꝛ.i.catua.qꝛ deceʒ magnis flumi⸗

bus ſibi adiũctis implet᷑ ⁊ effici᷑ vnus Et

ðꝛ ganges a gangariꝰ qͥ fuit rex Indi⸗-.

Garamas.matl.m.t.qͥdã rex fuit apollinis
filiꝰ. Iñ hęc garama.nię.qðdã oppidũ qð
ille in africa condidit.⁊ ex ſuo noie Gara⸗
mam appellauit.Et h̊ ⁊ hęc garamas.mã
tis.qdam populus africę locum illum in⸗
habitans. AUnde Lucanus. Mudi Gara⸗
mantes arant.
Garganꝰ.ni.pe.ꝓ.mõs in apulia.Sed pꝛo

hoie coꝛ.pe. Vn. Mons eſt garganꝰ. ſed

garganus incola montis.
Garrulus.la.lũ.ðꝛ q̃ſi graculus.⁊ ðꝛ ꝓpꝛie
garrulus qͥ vulgo vboſus appellat᷑.acce⸗
dente leticia nec volens nec valens tacere
Et eſt ſumptũ nomen a gculis auibꝰ.quia
impoꝛtuna loquacitate ſꝑ ſtrepũt.nec vn
qᷓ; qeſcunt. Iñ garrulitas.tatl.i.vᷣboſitas
vel talis leticcaaas..
Gaſtaldus eſt maioꝛ dñs qͥ hʒ curã exterio⸗

.

Gauata.teę.f.p.eſt vas eſcariũ.q̃ſi cauata g
poſita ꝓc.Et differt a concha.qꝛ hęctaua
ta.illa concaua.
Gauſape.pis.n.t.i.mãtile.Et inuenit᷑ ꝑqͥ⸗
dam genere pallij. Et cũ deberet regularit᷑
facere ablatiuũ in i.frequẽs vſus hʒ vt fa⸗
ciat in e.tm̃.Et ab iſto ablatiuo fit płe gau
ſapa.nam a gauſapi gauſapia deberet eſſe
⁊ non gauſapa ſᷣm hugl. riſcianꝰ auteʒ
in.iiij. li. ſic dicit. Antiquiſſimi ⁊ hęc Gau
ſapes ⁊ hęc gauſapia.⁊ h̊ gauſape.⁊ plu⸗

rale neu.hec gauſapa.quaſiantõ Gauſa⸗
pum ptuliſſe inueniunt᷑. Item in eodem.
BGauſape facit ablatiuũ ine. AUñ Oꝛatius

ij. ᷣmonum. Gauſape purpureo menſam

pter ſit ⁊ alter. Ande Perſius ãqſi in e.tm̃

deſinẽte ſupradicti noiſ ablatiuo gauſapa

— -—

—— —

— —,

4

t
tſ⸗
c

11

dicit płaliter. nõ gauſapia. Jã chlamydes

regum iam lutea gauſapa captis.
Bata.ce.f.p.lingua perſaꝝ dicunt᷑ diuitię
theſaurus. Iñ h̊ gacetũ.ti.pe.ꝓ.i.gaxarũ

repoſitoꝛiũ.qð ⁊ ꝓipᷣa gaga ponit᷑.Et hęc
gax. c. qdam ciuitas paleſtinę. qꝛ ibi Cãa⸗
biſes rex perſaꝝ theſauros ſuos poſuit cũ
bellũ ęgyptijs intuliſſet. Inde h̊ gagetũ.ti

vinum inde latum,

Gaxophylatiũ.tij.n.s.arca vel locꝰ vbi cõ⸗

munis cenſus reponebat᷑. Ael vbi ĩ tẽplo
colligunt᷑ ea ꝗ in vſus indigentiũ paupeꝝ
repᷣuant᷑ ᷣm Hugl. In hiſtoꝛijs aũt ſuper

euangeliũ ðꝛ ꝙ gacophylatiũ erat arca de
ſuꝑ foꝛamen hñs.poſita ad dextrã ingre⸗
dientibꝰ ↄtra altare.in q̃ mittebat᷑ pecũia
offerentiũ ad ſartatecta templi inſtaurãda
⁊ Fᷣuabat᷑. In Exechiele autẽ gacophyla⸗
tia dicunt᷑ cellulę paruę vbi theſauri recõ⸗

BGaxophylax.lacis.vel lagl.vtrunq; em̃ in
uenit᷑ maſ.ge. Vñ Joſephꝰ. Non ꝑmiſit
vt qñ opus eſſet a gaçophilage peteret᷑ eiſ
dem pontificeʒ Hiſmaelẽ ⁊ Exechiã gato⸗

phylacem. Et ðꝛ gacophylax qͥeſt gaxco⸗
o vel qͥ cuſtodit vel ſᷣuat illud

phylati
Cacula le dim

Ge gręce latine ðꝛ terra. Iñ h̊ geon fluuius

de paradiſo exiens.⁊ vniuſam ęthiopiam
cingens.dictꝰ ſic.qꝛ incremẽto ſuęinunda

tionis terrã ęgypti irriget. Hic apð ęgypti
os nilus vocat᷑.ꝓpter limũ quẽ trahit qui
efficit fecunditatẽ. AUñ ⁊ nilus q̃ſi nilõ.i.li

mum trahẽs. Nã antea nilus latine melo

dicebat᷑. ⁊ ſcribit᷑ geon ꝑ e.⁊ nõ ꝑi.ſᷣm hu

gui.⁊ Papiam.⁊ etiã vᷣimn Iſið.xiij.li.ety⸗

mo. vbi agit de fluminibꝰ. Vñ patz ꝙ Ge

ne.ij.⁊ Eccl.xxiiij.dicendũ eſt geon nõ gi⸗
on. Bion em eſt qͥdam locus in qͥ inunctꝰ
eſt Salomon in regẽ.de quo habetur.iij.
Regl. j.Et poſuerunt inquit Salomoneʒ
ſuꝑ mulam regis DHauid. ⁊ adduxerũt eũ
in ion. ððJM
Gedeon interpᷣtat᷑ exꝑimentũ iniqͥtatĩ eoꝝ
⁊ ꝓð.pe.gti.Añ Auroꝛa.Angelꝰ accedit
cũ Gedeone loquens. H
BGBehennon eſt vallis qdã iuxta hierlm.quę
fuit filioꝝ hhennõ.⁊ inde dicta ẽ gehẽnon
q̃ſi terra lhennõ vel filioꝝ eius Et fuit hęc
vallis olim conſecrata idolis.⁊ ſcelẽ idola
trię plena. repleta cadaueribus moꝛtuoꝝ.

Ibi em hebręei filios ſuos imolabãt demo

i. parua gaga. l

nibus. Inde dicta eſt gehenna.id eſt locuſ
ignis ⁊ ſulphuris.infernus vł pęna infer⸗
ni. Futuri em ſupplicij locus vbi peccato⸗
res ſunt cruciandi.pᷣdicti loci vocabło de⸗
ſignatur ᷣm hug. r
Gela.lę.fluuius ſicilię.qꝛ frigidus eſt Inð
qda ciuitas dicta eſt gela.⁊ h̊ gelaus.a.ũ.
Gelicidiũ.dij.i.gelu cadẽs.⁊ ðꝛ a gelu.
Gelima.mę.f.p.i.garba vel coma ſegetis.
⁊ðꝛ a genu ⁊ ligo.gas qꝛ cũ manu ligatur
ſuꝑ genu.
BGello vel gillo. lonis.ðꝛ ruſticꝰ ineptꝰ.qui
alit᷑ bacalis vel bacalaris vel lucalis dicit᷑
Gelonus.ni.qͥdam ppłs.qꝛ ſit frigidę conę
ꝓpinquus.⁊ ðꝛ a gelu.
BGelos gręce.latine ðꝛ riſus.

9

Gelu.neu ge.indecli.in ſingulari. ſʒ gelua
geluũ in płi.i.frigꝰ.⁊ ðꝛ a ge qð eſt tra.⁊ li
go. as. eo ꝙ ligat terrã.i.ſtringat. Iñ geli⸗
dus. da. du. ⁊ cõpat᷑. Iñ gelide.diꝰ. ſime.
aduer.⁊ hęc geliditas.tatſ.Et coꝛ.ge. VUñ
Ouidius epiv.Quęq; micat gelido ꝑaſis
yrſa polo. l
BGemebundus.da.dũ.i.ſimiłgemẽti.velq̃
facile gemit.⁊ ðꝛ a gemo.⸗ mis.
E emellipera.rę.pe.coꝛ.q geminos parit:et
ðꝛ a gemellus ⁊ pario vel pariees
Geminus.na.nũ.i.duplex vel duo.et dicit᷑
agigno.nis. Iñ gemini dicunt᷑ duo ſiłna⸗
ti. ⁊ non tm duo ſimul nati dicunt᷑ gemini.
ſed etiã plures.De geminis vno aboꝛtiuo
alter qui legitime fuerit natus volpiſcꝰ ðꝛ
Gemini etiam qñq; dicunt᷑ pares.ſimiles
equales. Inde gemellus.la.lũ.dimi. Iteʒ
Beniamin qꝛ vtraq; manu eqᷓ vtebat᷑ pꝛo
dextra. geminus eſt dictus.⁊ eius filij Be
minei. Unde.ij. Re.xx. Vir gemineꝰ. ⁊ vi
detur ꝙ deberet dici. vir geminius. ita ꝙ
i. eſſet in pe.ſyllaba.ſi vſus non obſiſteret.
qꝛ cõiter ðꝛ gemineus ꝑ e. .
Gẽma.meę.ðꝛ q̃ſi guma.qꝛ inſtar gumi traſ
lucet. ⁊ ſcribit᷑ ꝑ duo m. ⁊ ꝓpðᷣ.pᷣmam. Nñ
Ouið.epi.Nec pᷣcium ſtupꝛigẽmas auru
q; popoſci. In gẽmat.ta.tũ.i.gemis abũ
dans. ⁊ gẽmoſus.ſa.ſum.i.plenꝰ gemmis
vel pulcer. ⁊ gẽmoſe.ſius.ſime.adu.
Gemmula.lę.f.p.i.parua gemma
Gena. nę eſt locꝰ lachrymaꝝ vel inferioꝛ ꝑs
oculoꝝ. iſta pars vultus ꝗ eſt inter malas
⁊auriculas vnde barba inchoat.ſic dicta.
qꝛ ibi barba gigni incipit. Gena etiam di⸗
citur palpebra. Ande Terentius . Hodie
non compreſſi genã. Et corri.ge. Añ Ou 1
dius epiſto. v. Et ſecuri madidas vngue

rigente genas. Item Auroꝛa. Et ſteriles
Habuit ⁊ ſine floꝛe genas.
Benealogus.ga.gũ.i.de geneſi loquẽs.ſiẽ
beatus Mattheus. In hec genealogia.
gie i. generatio. vel mo de genere. vel li⸗
nea generatiois..
Genearcha..p.i.pᷣnceps vel caput totius
generis. ⁊ ꝛa geneſis.⁊ archos.

Bener.generi.i.maritꝰ filię.⁊ ðꝛ a gyne qð

eſt mulier.qꝛ ꝓpter mulierẽ habet.vła ge
nus.qꝛ ꝓpter augmentandũ genꝰ aſciſcit
u. Sum ſocer eſq; gener tibi ſi mea filia
Generalł.. t. ⁊ B le.i.vniũſalis.⁊ ðꝛ a genꝰ.
Iñ generalit᷑.lius.ſime.adũ.⁊ generalitaſ
id eſt vniuerſalitas. Nomen etiam genera
le ðꝛ qð in diuerſas ſpecies poteſt diuidi.
vt animal ⁊ arboꝛ.

BGeneroſus.ſa.ſum.i.nobił.boni generis.⁊

ðꝛ a genꝰ. Licet em̃ ruſtici genꝰ habeãt.nõ
tñ dicunt᷑ generoſi. Soli em̃ nobiles ſolẽt
deſcribere ſuas genealogias. Vñ ipſi ſoli
dicunt᷑ hre genus nõ ruſtici.licet genꝰha⸗

beant Vñ ⁊ aboꝛigines dicunt᷑ q̃ſi ſine oꝛi

gine Iñ generole. ſius. ſime. ⁊ hec genero
ſitas.tatis.i.nobilitas.pulcritudo.
Benelſar eſt ſtagnum ſiue lacus in iudęa am
pliſſimꝰ. longitudine centũ q̃draginta ſta⸗
dijs extendit᷑. latitudie qᷓ̃dragita diffundi⸗
tur. Lacus etiã iſte ðꝛ ſtagnũ genecareth.
BGeneſis.f.t.i.natura vel generatio. et dicit
a gigno.nis.ſᷣm ugl. Vł potiꝰ ſᷣm alios
a genos qð eſt natura. Inuenit᷑ etiã h̊ Ge⸗

neſis.gtõ huiꝰ geneſis vłſeos.qͥdam liber

veteris teſtamẽti ſic dictꝰ.qꝛ exoꝛdiũ mun
di vel generatio in eo ↄtinef᷑.
BGeneſtra.ſtrę.pua arboꝛ ⁊ vtiłmulieribus

ꝓpt lanificiũ quod inde habet᷑ ̃ᷣm Hugl.

Ael vt dicit PMapᷣ. Geneſtra genꝰ vgulti

omariſiin.
Genetaliacꝰ.ca.cũ.pe.coꝛ.i.mathematicꝰ.
BGenetaliaci qͥdã magi dicti ſunt ppt coſi⸗
derationes naturaliũ dieꝝ.qꝛ geneſim ho
minũ ꝑ duodeci ſigna celi deſcribũt ſideꝝ
ꝙ curſum naſcentiũ moꝛes ⁊ actꝰ ⁊ euent
pdicare conant᷑.i.quo ſigno fuerit natus.
aut quẽ effectũ habeat vitę qͥ naſcitur. Hi
ſunt qͥ pulgo mathematici vocant᷑. Inð hᷣ
genetaliacũ. ci. i nariuitas.
BGeniatus.ta.tũ.i.ꝗtus delectabilis.
Beniculuʒ. li.dimi.i.paruum genu. Jñ h ⁊

hec genicularis. ⁊ Bre. qð ptinet ad genu.

Et hęc genicularis qᷓdaʒ herba qᷓ ob repel
lendam vim ſcoꝛpioni ubſternik. “

BGenimen. inis.i.generatio vel germẽ. ⁊ðꝛ
agigno.nis.Et coꝛ.pe.tã in ntõ qᷓ; in obli⸗

q̃ͥs. Vñ Matthᷣ.xxiiij. Genimina vipera

rum qs oſtendit vob fugere a vẽtura ira.
BGenioſus.ſa.ſum.i.plenꝰ genio.ſcʒ genio

deo. vel genio.i.ingenio.
BGeniſta. ſtę.2.p.ðꝛa genꝰ.Et ſũt geniſtę q̃ͥ
qIgdam heretici ſic dicti. qꝛ de genẽ Abraę

ſe eſſe gloꝛiant. Na ⁊ in babyloniam cũ ve
niſſet ppłs dei.pleriq; relinquẽtes vxoꝛes

ſuas babylonijs mulieribꝰadheęſerũt.qᷣdã

aũt iſraeliticis ↄiugijs tm̃ ↄtenti.vł ex eis
geniti dum reüſi eſſent de babylonia diui⸗
ſerunt ſe ab oĩ ppło ⁊ aſſumpſerũt ſibi hoc
nomen geniſte iactantięg cauſa.
Genitale.lis.n.t.ðꝛ a genio deo vła gignẽ⸗
do. Et genitalia dicũt᷑ ꝗdã coꝛꝑis ptes.ſ.

ſexus virił ⁊ feminei.HHec ⁊ pudẽda et ve

renda. a verecundia dicũt᷑ vnð ⁊ operiũt᷑.
Dicunt᷑ etiã inhoneſta.qꝛ non hũt ſpecieʒ

decoꝛis ſicut mẽbꝛa ꝗ̊ in ꝓmptu ſunt. idez
qð veretrum. Iñ h̊ ⁊ hęc genitalis.⁊ q̊ le.

quod ſpectat vel ꝑtinet ad genitale vel ad

genituram ᷣm hugl. Papias etiam dicit

Benitalia vnde vir generat aut mulier pa

rit.

Genitiuꝰ.ua.uũ.quod ꝑtinet ad geniturã.
ſcʒ naturał.vt genitiua foꝛma.vłimago.i.
qua genitus eſt.Et hic genitiuus genitiui
ꝓ quodam caſu.qꝛ alios caſus ex ſe gignit
vel qꝛꝑ ipᷣm genꝰ ſigniſicamꝰ.vt cuʒ ðꝛ.h̊

genus Priami.

Genitoꝛ.toꝛis.m.tx.ðꝛ a gigno.nis.⁊ ẽ nom

naturę veloꝛigis. MPater vo dignitatis et
honoꝛis. Vnde ſenes patres dicdimus.
BGBenitura.rę.i.generatõ vłſecłi poſteritaſ

Oenitus.ta.tũ.ðꝛ a gigno.nis. Et h̊ genitꝰ

ti. ꝓ filio.⁊ hęc genita ꝓ filia. Et componi
tur genitus Ingenitꝰ.ta.tũ.i.nõ genitus.
pᷣmogenitus.ta.tum.⁊ vnigenitus.ta.tũ.
Primogenitus añ quẽ nullus eſt genitus
Anigenitus ante quem ⁊ poſt quem nul⸗
lus eſt genitus.

Benius.genij.m. s.deus qui peſt nuptiiss.
vel deus naturę.⁊ ðꝛa gigno.nis.qꝛ quaſi
vim habeat oĩim reꝝ gignendaꝝ. Nelðꝛ a

gignendis liberis. In h genialis.lis.dicit
lectus qͥ in nuptijs ſternit᷑.ſ.in quo ſpõſus
⁊ ſponſa cubant.Sed cubile eſt cõcubina
lis lectus.a cubando.non a gignẽdo dict⸗
Inde hic ⁊ hec genialis ⁊ hocle.i.natura⸗
lis vel nuptialis vel voluptuoſus.et hinc

Genialiter aduerbium. id eſt naturaliter
vel nuptialiter vel voluptuoſe. Añ Oui.

— –☛ —= —⸗=

e⸗
uuͤ.
fuus
⸗

tis.
gen
idea
us
bina
dich
wara⸗
ghine
ralue

xj.meta. Hoſpitis aduẽtu feſtũ genialiter

gerit. Item genius ⁊ geniũ inueniũtur in

vero dicit. Geniũ honoꝛ aut dignitas.vi/

goꝛ.oꝛdinatio. Genialis gratus ꝓpiquus

BGenoꝛbadũ.di.n.s.qð vulgo ðꝛ gerinouꝰ.

Añ qdam. Murilegus bñ ſcit cuius ge⸗

noꝛbada lambit.

HGenos gręce latine ðꝛ barba. vel natura
Gens.genti.f.t.eſt ab vno pᷣncipio oꝛta mł⸗

titudo.vel ab alia natiõe ſᷣm ꝓpᷣaʒ collectõ

neum diſtincta. vt Grecię. Aſię. Dicta gẽs
Pppter generationes familiaꝝ.a gignendo
ſicut naſci a naſcendo. Gens genus eſtna⸗

tionis vel familię.vt Claudię.iulię.
Gens ad q̃litateʒ refert᷑. vt pomi pecorl Et

nõ ꝙ gens inuenit᷑ in eodem ſenſu in q̊ͥ gen

tilitas. VUñ in actibus aploꝝ.Ecce conuer

timur ad gentes. Et in euangelio. In viazʒ
gentium ne abieritis.
HBentilicus.ca.cũ.pe.coꝛ.i.de gentibꝰ exñũs
vyel ad gentiles ꝑtinẽs.⁊ ðꝛ a gentilis
Gentil.lis.ↄ.t.⁊ h le.ðꝛ a gens.⁊ ſunt genti
les ꝓpᷣe qͥ nec circũciduntur.vt iudei.nec
bapticant᷑.vt chriſtiani. Nñ ⁊ gentiles di
cunt᷑ qꝛ tales exiſtunt.vt ſunt geniti. Sed
chꝛiſtiani ita nõ ſunt vt fuerunt geniti.qͥa
ſWuunt bapticati. Similit᷑ ⁊ iudęi mutantur.
qꝛ circũcidũt᷑. Iñ gẽtilitas.tatl.i.collectio

gentilium. vel ꝓpetas qua alids ðꝛ gentil
gentilicus.ca.cũ.

Gentos.i.decẽ.⁊ cõponit᷑ cũ bis.⁊ ðꝛ vigin

ti. q̃ſi biginti.⁊ cũ tris.⁊ ðꝛ triginta.⁊c̃.

Henu. n. g. in ſingulari indecli. ſed in płi ge
nnua genuũ.nibus.Et ſunt genua cõmiſſio

nes femoꝝ ⁊ crurum dicta a gena.nę.eo ꝙ
in vtero ſint genis oppoſita. Ibi enim co⸗
herent ſibi.qꝛ infans in vtero caput tenet
inclinatũ inter genua. 8
Genuinꝰ.na.nũ.i.naturał.Et h̊ genuinꝰni.

id ẽ dens maxillaris.⁊ etiã qͥlibet dẽs põt

dici genuinus.a genio vel gigno.qꝛ natu⸗

raliter gigni hʒ. AUñ Perſius.Et genuinũ

fregit in illis.

Genus.nerl. n. t. pła ſiãt. pᷣmo em̃ ſiãtpᷣnci//

pium generatiõis.vt Rhomulꝰ fuit pnci/

pium rhomanoꝝ. Itẽ genꝰ ſumit᷑ ꝓ multi
tudie ab vno pᷣncipio deſcendente.vt rho⸗

mani ſunt vnũ genꝰ. Itẽ ðꝛ locus naſcẽdi.
Itẽ ſumit᷑ p parentela.vt ille eſt de gene/

fre meo. Itẽ eſt diſcretio ſexꝰ. Itẽ ſigt ma/⸗

teriẽ. vel eſt generał ↄditio ꝓpetat.vt iſte

arboꝛes ſunt eiuſdẽ generis. Itẽ ðꝛ vnum

gerit. Item * ge de qnq; vniuſalibus. a deſcribit᷑ ſic. Oen
glijs ſigtionibus. Geniũ honoꝛ pꝛiuatus.
GBenius honoꝛ publicus ſᷣm Hugl. Papᷣ.

eſt qð ſᷣdicat᷑ de pluribus differentibſpe⸗
cie in eo qð quid. Itẽ capit᷑ ꝓ accidẽte par

tiumoꝛationis.
BHeographus.phi. m. s.i.terrę deſcriptoꝛ.
⁊ðꝛa geos terra ⁊ graphus ſcriptoꝛ. Inð

hec geogphia. ph ie.i. terre deſcriptio

Beomãtia.tię.f.p.i.diuinatio ꝗᷓ fit in terra.

2⁊82 a geos qð eſt terra ⁊ mantia diuinatõ
Et nõ ꝙ deęmones expᷣſſe iuocati aliqñ fu⸗

tura pᷣnunciant ꝑ hoĩes viuos.ſicut in ar/

repticijs patet.Et hęc diuinatio fit ꝑ phi/
tones. QAñq; vo futura pſᷣnunciant ꝑ aliãs
figuras vel ſigna.ꝗ in rebꝰ inanimatis ap⸗

parent in aliq coꝛꝑe terreſtri. puta vngue

vel ferro. aut lapide polito.⁊ vocat᷑̃ Seo⸗

mantia. Si aũt in aq hydromãtia. Si aũt

in aere aeromãtia. Si aũt in igne pyromã⸗

tia. Si aũt in viſceribꝰ animaliũ imolatoꝝ

in aris demonũ vocat᷑ auruſpiciiũ.
BGBeometer vel geometra.i.terrę menſoꝛ.
Geometria.trię.i.menſuratio terrę.Ge em̃
terra.metron gręce menſura ðꝛ.

WGeoꝛgicus. ca. cũ.pe. coꝛ. i. agricultoꝛ. vel
de cultura terrę tractãs. Vñ liber virgilij

intitulat᷑ liber geoꝛgicoꝝ.i.de cultura ter

re ſᷣm hHugl. Map. vo dicit Geoꝛgia terre

opa vel cultura. Iñ ⁊ geoꝛgicũ carmẽ. de

terre cultura factum. Seoꝛgicus ruſticis

oper arius terrę.ruſticanus.

Gerara. rę.⁊ geraris in płi ðꝛ Heñ.xx.Et ẽ

gerara pe.coꝛ. ꝓuincia. vbi Berſabee op/
pidum ↄſtat. Vñ Auroꝛa. Sapaciã ghe/
raram quos liber iſte notaat.
Gergeſeus filiꝰ Chanaana q̃ Gergeſei
Gereõ.onis.fuit rex hiſpanie tricoꝛpoꝛ qdð
nichil aliud fuit.niſi ꝙ fuerũt tres fratres
tãte ↄcoꝛdię.vt in tribꝰ coꝛpoꝛibꝰ q̃ſi vna
aĩia eſſet. Ałqꝛ ille habuit tria regna. ꝛę
fuit em Balericę maioꝛi ⁊ Balericę mino/
ri.⁊ Ebuſo.ſ.his tribus inſuł.⁊ ideo fictuſ
eſt eſſe tricoꝛpoꝛ.
Germania.nię.f.p.terra diues ppłis imani
bus. ⁊ ðꝛa gigno ⁊ immania. AUnð ꝓpt fę
cunditatẽ gignẽdoꝝ ppłoꝝ imaniũ.dicta
eſt germania. Et ſunt due germanie. ſ. ſu/
perioꝛ iuxta ſeptẽtrionalem oceanũ. Infe

rioꝛ circa rhenum. Vel ðꝛ germania aſi ge

rẽs ĩimania qꝛ pkimum habũ dãt ibi coꝛpo⸗
ra immania hominũ.⁊ immães natiões ſe
uiſſimis duratę frigoꝛibus Quę moꝛes ex
ipo ceęli rigoꝛe traxerũt Feroces animi ſüũt
ibi homies ⁊ ſꝑ indomiti.raptu venatuch

S

viuentes. Hoꝝ płimę gentes varię armis

diſcoꝛdes habitu.linguis diſſonę. ⁊ oꝛigi/
ne vocabuloꝝ incertę. IJñ germanus.na.

num.⁊ germanicus.ca.cũ.i.de germania
exñs.vel natus.Et hinc germanicꝰ.ci.qͥ/

dam celar qͥ germaniaʒ deuicit.vłqꝛ eo an
no natꝰeſt.quo pr eius germaniã deuicit.

Bermanus.na.nũ.ðꝛ a genitrix æmano.as

Mꝛope qͥdem germani vel germane dicun
tur qͥ velꝗ hñt eandem matrẽ. ſed diuſos
patres.i.ab eadem genitrice manãtes. Et
hinc qodam genus anatũ dicunt᷑ germãę
qꝛ plus cęteris diligant nutriãt fratres.
Germani etiã dicunt᷑ qui hñt eundẽ patreʒ
T eandem matrem
BGermen.inis.i.ſurculuſpgnãs.vel botrus

q exit a ramo.vel a radice turgeſcẽdo.i.ini

tium floꝛis. ⁊ dꝛ a gigno. Et germen dicit
ſemen. Ael ðꝛa gero.ris. Jn germineus.

nea.neũ.de germine exñs. vel ad germen

ptinens.
Beron. ontis. vel geronta. tę.i.ſenex. Inð
geronteꝰ. tea.teſũ.⁊ gerõticꝰ.ca.cũ.i.ſenił.
BGerotecomiũ.mij.n.s.i.hoſpitale.locꝰ ve⸗

nerabił in quo pauꝑes ⁊ ꝓpter ſenectuteʒ
ſolã infirmi hoĩes curantur ⁊ paſcuntur.

Gerra. rę.f.p.i.nuga vł ineptia.⁊ ðꝛ a gero
ris.Et gerra eſt piſcis inſipidꝰ ⁊ nulli⸗ ſa⸗
poꝛis. In płi vo adhuc aliud ſiãt. Nã ger
rę. raꝝ. dicunt᷑ ſepes ferreę circa altaria et

chhoꝛos Inde gerratus. ta. tũ.i. gerr circũ

datus et ſeptus.
Gerſa. ſe.f. p.i.baltea.⁊ ðꝛ a gero.ris.

Gerulus.la.lũ.qͥ gerit.i.baiulus poꝛtatoꝛ.

ſomarius.iumentũ.⁊ ðꝛa gero.ris.

Berula.nutrix.poꝛtatrix.⁊ inuenit᷑ ̊ nonm

ſubſtantiue poſitũ in quolibet genere.
Gerundia vel gerũdiua dicunt᷑ qꝗdam noĩa
ggerũt omnimoda ſigtionẽ ſuoꝝ vboꝛum
Et inſupꝑ ſi veniunt a vbis actiuis vel cõi⸗
bus.vtranq; gerũt ſigtioneʒ.ſ.actiuam et
paſſiuã ᷣm Hugl. Alij dicũt ꝙ gerundiuʒ
deſcendit a vbo actiuo rpaſſin
nali neutro cõi ⁊ deponenti. Et ſi deſcẽdit
a vbo actiuo.exponit᷑ ꝑ vbum actiuuʒ.vt
Mgym legendũ eſt Airgilum SDi vo de
ſcendita vbo paſſiuo.debet exponi ꝑ paſ⸗
ſiuum. vt grm honoꝛãdũ eſta diſcipu

lis.i. magiſtrũ dignuʒ eſt honoꝛari a diſci

pulis.
Beſa.ſeę.f.p.eſt genꝰ armox.qð gallice dici
tur giſarma. vel ceęſa.ſę.a cedendo. Et ge/

ſe vel ceſe galloꝝ. pila rhomanoꝛuʒz. ſariſſeę

macedonum.

—

Geſſemani interpᷣtat᷑ villa pinguiſſima

o imꝑſo-

Geſſon.loc' ęgypti in qͥ habitauit Jacob.
Geſtatoꝛiũ.rij.illud in quo aliqͥd poꝛtatur.
vt feretrum. ⁊ ꝛa geſto.as.
Geſtiuncula.lę.dimi.i.parua geſtio.vłres
aliqua minuta. .
Geſtoꝛiũ.rij.n.S.i.ferculũ.⁊ ðꝛ a gero.
Geſtuoſus.ſa.ſum.i.flexibił.⁊ diuſis moĩs
agitabil. Iñ geſtuoſe adu.i.agilit᷑.flexibi⸗
liter. ⁊ hęc geſtuoſitas.tatis.

Geſtus.a.ũ.i.factus.poꝛtatus.admiſtratꝰ
Eth̊ geſtus.us.ui.i.actus.vel corꝑis agi
tatio. Inuenit etiaz hoc geſtum geſti. pꝛo

actu.
BGBeteę.i.gothi.poſt getuli dicti.
HGetulia.lię.f. p.qdã terra.lhic getulus.la.
lũ.nomẽ gentile.a quo getulicus.ca.cum.
Et vt fert getulia piſcatoꝛes non

Sibberus. ra. rũ q̃ ſarcine nimis incumbit

ſed ſuccũbit.⁊ ðꝛ a gibber

BGibbus. m. S.i.ſtruma.Sʒ ſtruma eſt tũor

in pectoꝛe. Gibbꝰ in poſterioꝛi.ſ.in doꝛſo.

Vñ Juuenał.Strumoſuʒ atq; vtero prri
ter gibboq; tumentem. Inð gibboſus.ſa.

ſum. q̊ hʒ gibbum. ſicut ſtrumoſus.qui hʒ

ſtrumã. ⁊ comꝑat᷑. Iñ gibboſe.ſius.ſime.

adu.⁊ hęc gibboſitas.tatis. Item a gibb⸗

B; gibber. huius gibberi. qᷣ hz gibbũ. vylpo
tius ipᷣe tumoꝛ.ſ.idem qð gibbus.Iñ gib
beroſus.ſa.ſum.qui hʒ gibbeꝝ.qͥ pluribꝰ

tumoꝛibus oneratur. Quidã tam ponunt
Differentiam inter gibbus ⁊ gibber. Anð.
In doꝛſo gibbus.in pectoꝛe gibber habe/
BGiganteus.tea.teũ.a gigas ðꝛ. Añ Nume

ri. iij. De genere giganteo.⁊ ꝓpð.pe. Vnð

Ouið. Jamq; gigantes iniectaʒ faucibus
etnam. Tranſierunt.⁊c̃.

Gigantimachia. chie.F. p. i. pugna gigãrtiũ
adüſus deos.⁊ dicit᷑ a gigas ⁊ machia.id

eſt pugna. —2
Gigas. gantl. 2.t. ðꝛ a ge.qð eſt terra.⁊ Gi
gno vel genitus.q̃ſi gegãtes.i.de tra geni
ti. Vel dicunt᷑ gigantes qſi gegines.i.ter/

rigenes.qꝛ filij terrę fabuloſe dicũt᷑ fuiſſe.

Be em terra.gignes genus ðꝛ.
Billo. vide ſupꝛa gello.

BGymnas.dis.i.pugna.lucta.curſus.⁊ ðꝛ a

gymnos qð eſt nudus.qꝛ ſolent nudi exer

ceri in talibus ludis. Iñ h̊ gymnaſiũ.ſij.i.
gymnas.vel locus in quo fiebat.Añ enim
in loco alieno certantes cincti erant.nenu

habet

E*

—

—

☛ 2 =—

darent᷑. poſtea relaxato cingulo repẽte ꝓ⸗
ſtratꝰ ⁊ exaiatus eſt qͥdaʒ curſoꝛ.q̃re ex cõ

cilij decreto archonipomenes vt nudi de/
inceps exercitarent᷑ permiſſum eſt Ex illo
deinceps gymnas ⁊ gymnaſiũ dictuʒ eſta

nuditate.qꝛ iuu enes nudi exercẽt᷑ ibi. vbi

ſola tm̃ verenda coopiebant᷑. Et hic facta

æYæqñũq; ipᷣm ſtudiũ.qꝛ ſicut in paleſtra coꝛ/⸗

prus ſie in ſtudio animꝰ exercet᷑.Et hic ac/
cigit vt oim ꝓppᷣe artium exercitiũ vłlocus

cexereitij Gymnaſium dicat᷑ vtſchola. Et
yt dieunt qͥdam gymnaſium gręce exerci /
tium vocat᷑ latine. Et hinc gymnaſium ðꝛ
generał locus exercitiox. Nam a balnea.

æloca ſcholariũ.⁊ curſoꝛum ⁊ athletarum
Dio exercenaent.
SBymnaſiarches.chis.pᷣnceps in gymnaſio
27 8z a gymnaſiũ.⁊ archos pnceps.

gymnaſia ſunt.qꝛ ibi hoĩes in ſui artis ſtu

SBGymnaſioluz. li.i. paruũ gymnaſiũ. vł par

uus locus ſtudij. vel paruum ſtudium.
Gymnaſiſta.ſtę.ↄ.g.luctatoꝛ.paleſtrixatoꝛ

a gymnas. dis

GSymnia.nię.f.p.i.exercitiũ quod fiebat in

gymnaſio.Hęc gymnitia.tię.idem.
Symnicus.ca.cũ.ðꝛ a gymnas.vt gymni/
cus ludus.Et eſt gymnicus ludus veloci⸗
tas.⁊ viriũ gła.Cuiꝰ qͥnq; ſunt genera.ſcʒ
ſaltꝰ.curſus.iactꝰ.vtus ⁊ luctatio.
BGgzymnos gręce latine ðꝛ nudus.⁊ vtitur iĩ
latinũ.⁊ ðꝛ gymnus.na.nũ.

Gymnoſophiſta. ſte. 2. p.i.doctoꝛ vel mgẽ

in gymnaſio.⁊ ðꝛ a gymnos.⁊ ſophiſta.et
inde gymnoſophiſte dicti ſunt qͥdam phi.
q̃ nudi ꝑ opacas indię ſolitudines ſolebãt
philoſophari.adhibentes tm̃ genitalibus
tegmina ad modum iuuenũ qui nudi exer
cebantur in campo. Vñ Hiero.in epiſtola
ad Paulinum capło pᷣmo. VUt gymnoſo/⸗/
phiſtas ⁊ famoſiſſimam ſołmenſam vide⸗
ret in ſabulo. “
Gyne gręce latine mulier ðꝛ.
Synęcęũ.pe.acuta.eſt locꝰ vbi młtę mulie⸗
res ↄueniũt.vel eſt lupanar. vel textrinuʒ
qꝛ ibi młtitudo feminaꝝ ad meretricandũ
vel ad opꝰ lanificij exercendi conueniunt.
Iñ gynecęariꝰ.ria.riũ.qͥ vtitnr vel pꝛęeſt
ynecęo. vel textoꝛ in gyneceoo.
yvnęcęarij ſunt qͥ pannos impiales texũt.
inſerendo ſericũ ⁊ aurüu. .
Gyn ęcęũ etiam ðꝛ locꝰ vbi hęc fiunt.vt.C.
de murileg.⁊ gynęcęa,. li.xj.

ο2.

Hin gina. ne. eſt caro vbi dẽtes gignunt.et

dðꝛ a gigno.nis.eo ꝙ ibi dẽtes gignat. Iñ
ginginariꝰ.ria.riũ.qð ad ginginam ꝑtinet

Bion locꝰ eſt vbi Salomõ fuit inunctus

BGipſum.pſi.n.g.cognatũ eſt calci.⁊ eſt no/⸗
men gręecũ. Iñ gipſeꝰ.pſea.pſeũ. de gipſo
exñs vel ad gipſum ꝑtinẽs.Et gipſo.ſas.
id eſt gipſo linire. Inde gipſatus.i.gipſo
linituuos..
BGiraculũ.li.eſt illud cũ quo pueri ludunt.
qð in ſummitate cannę vel baculi voluit᷑.
⁊ ↄtra ventũ cum impetu deferkt.·
Birgillus.li.m. S.ðꝛ initrᷣm fęmiaꝝ.qð alio
noie ðꝛ volutoꝛiũ.⁊ ðꝛa girus.ri.qꝛ vᷣten⸗
do in girũ inde fila deuoluunt᷑. Filum em
de colo ducit᷑ in fuſum.a fuſo in alabꝝ vel
traductoꝛiũ. ab alabꝛo in girgillum vel de
uolutoꝛiũ.a girgilio in glomicellum. a glo
micello in pannũ.a panno in telam. Item
girgillus eſt lignum mobile ex quo funisi
puteum cum ſitula dimittit᷑ ad hauriẽdaʒ

.

gqaquam.

Sirouagus. ga. gũi.i. erroneus inſtabilis.
circũcirca vagans. .

R“

Birus.ri.m.s.⁊ H̊ girum.ri.inuenit᷑ i.cir/⸗

cuitus.curuus.coꝛona.circulus.

Sit eſt genꝰ leguminis ſile cimino in quãti/⸗

tate.ſed nigri colorl. ⁊ in pane dulcoꝛãdo
ſpargit᷑. vt dicit Glo. Eſaię.xxvij. Nel vt

dDicunt medici. Git calidum ⁊ ſiccũ eſt in ſe

cundo gdu. Et eſt Git herba.ꝗ int᷑ frumẽ⸗
tum oꝛit᷑.⁊ ſemen nigrũ.⁊ qſi triangulum
facit. aliquantulã hñs amaritudinẽ vtutẽ
hʒ diſſoluendi ⁊ conſumenni.
ante T.
Glabellus.la.lũ.i.nudus.ſine pił. Iñ hęc

glabella. le. gna capitl.qꝛ nuda ẽ ⁊ line pił.
BGlaber.bra.brũ.i.lenis facie.imberbis.ſi/⸗

ne pilis. curioſus. nudus vel timoꝛoſus.

Anñ Augl.de ciui.dei.Glabꝛoſ inquit aut
male barbatos videmus. HWZ
Glabrio.onis.m.g.i.caluus.vel imberbis
vel timoꝛoſus.⁊ ðꝛ a glaber.
Glaciecula.lę.i.parua glacies.
Glacies.ei.ðꝛ q̃ſi gelaquies.i.gelata aqua.
⁊8z a gelu.⁊ aq̃. Iñ glacialis.⁊ h̊ le.i.frigi
dus glacie plenus. De glacie dicit Bona⸗/
tus. Mater me genuit eodem mox gigni/⸗
Eladiatoꝛ.oꝛis.m.it.ðꝛ qui gladio dimicat
Et eſt nomen cuiuſdã officij.qð olim rbo/

me exercebat᷑ in arena. Iñ hęc gladiatura

rg. ars illa. vel ludus ille. Et gladiatoꝛins

ria. riũ. qð ꝑtinet ad gladiatoꝛes. vł qð ex
ercet᷑ a gladiatoꝛe. Vñ gladiatoꝛiꝰ enſis.
id eſt enſis gladiatoꝛis.⁊ gladiatoꝛius lu/

dus qᷣ exercet᷑ a gladiatoe.

77 „.

ſpata. Gladius tñ generalit ðꝛ.Enſis in
lio. Sʒ enlſis ferrũ tm eſt. gladiꝰ vo totus.
Prope aũt gladiꝰ ðꝛ q̃ſi guladius.qꝛ gulã

diuidit. Na ceętera mẽbꝛa ſecuri magis ſo/

lent truncari ſ gladio collũ tm.⁊ ad h pꝛi/⸗
mum factꝰ eſt.⁊ eſt etymo.Et ſcias ꝙ mu⸗

croenſis. ſpata ſunt ſynonyma. Inde gla

diolus.li.paruus gladius. Gladiolꝰ etiaʒ
ðꝛ qdam herba.qꝛ ſit folijs gladio ſimilis.
tirſo cubitali.floꝛibus purpureis.
Glandicula.lę.i.parua glans Et coꝛ.penł.
Glandioſus.ſa.ſum.i.glandibus abundãs
G landula.lę.f.p.⁊ B; glandulũ.li.idem.ſcʒ
ꝑs inteſtino ꝝ. vel nodus qͥ ſub cute naſcit᷑
ex humoꝝ abundantia. Et coꝛr.p.
Glans.dis.f.t.eſt fructꝰ quercuũ. Glãdes
etis dicunt᷑ maſſę plũbeę factę ad modum
andil. ꝓijciunt᷑ cum fundis.

larea.reę.i.argylla.ſ.terra humida vłla/

pilli parui quos fluuius trahit. AUnð Job
xxx. Aut ſuꝑ glaream. .
Glaucoma. matl.qð antiqͥ dicebãt hęc glau
coma.mę.i.macula in oculo vel nebula vł
caligo oculoꝝ ⁊ obſcuritas. Añ Plautus

77

Blaucomã oculis ſubijciemus eũq; ita fa⸗

ciemus. vt qð videt ne videat. .
Glaucꝰ. ci.m. S.ðꝛ.qdã piſcis.⁊ ðꝛ a glaucũ

qð gręci dicũt albũ. eo ꝙ ſit albus. Inde

glaucꝰ. ca. cũ.i.ſplẽdidus.vt oculi glauci.
id eſt ſplendidi. hñt em candoꝛẽ admixtuʒ
viroꝛi.Et glaucus.a.ũ.i.ſubniger.Eſt.n.
glaucꝰ coloꝛ ferrugineꝰ ſubniger Etr glau/
cus viridis ⁊ flauus. Glaucus albꝰ ſplẽ⸗
didus. ſubniger.rube. flauus viridis ðꝛ.
glaucus ð albns. vel ſplẽdidꝰ.vłflau⸗
tractum eſt a greco.& vo glaucus ðꝛ viri⸗
dis. vel ſubniger.tractũ eſt a glauco.qͥ ðꝛ
deus maris. Nam coloꝛ maris viridis et
ſubniger eſt. Inde glaucitas.tatis. et hec
Sucrdo dine òòM
5leba. bę. f. p. i. durus ceſpes cum herba.
ðꝛ a globꝰ. qꝛ ſit q̃ſi globꝰ. Iñ hec glebula
le. ⁊ hęc glebella.lę.dimi.⁊ gleboſuſ.ſa.ſũ
Z inde gleboſitas.iat Itẽ a gleba h̊ glebo
bonis.i.ruſticus.aratoꝛ.
Glyceriũ.f.s.ppᷣum nomẽ mulieris. cauſa

adulationis ⁊ blandimẽti.quadam dimi//

nutione impoſitũ. vt mea glyceriũ. quaſi
mea dulcicula. ꝛ a glii.

BGladius.dij.m.s.i.enſis.pugio.mucro vł

BGlyci vel glycon gręce.latine ðꝛ dulce.
Glyriꝰ.ria.riũ.⁊ gliricꝰ.ca.cum.i.ſtupidꝰ.
toꝛpens ſomnolentus.qͥ multũ doꝛmit.
Glirius.ria.riũ.etiam ðꝛ de glire factus.vł
ad glirem ꝑtinegs.

Glis.ris.qdᷣdam genꝰ muriũ qð młtũ doꝛ⸗

mit. ⁊ ðꝛ ſic.qꝛ ſomnus facẽ glires pingues
⁊ creſcere.Tota em̃ hyeme doꝛmiũt.⁊ q̃ſ
moꝛtui exiſtunt. ęſtate reuiuiſcũt.⁊ dicit
a gliſco.cis.A quo etiã glis gliſſis.i.Car/
duus qͥ alit᷑ ðꝛ lapa. Itẽ a gliſco.cis.dicit᷑

hec glis glitis. terra argylloſa. Añ. Glis

aial.glis terra tenax.glis lapa vocat᷑ Ris

pmum. glitis tenet altera.t᷑tia gliſſis. Ris

animal. tis terra tenax. ſis lapa vocatur.
Hic aial.hęc terra tenax. hoclapa vocat.
Sic genus ⁊ nomen cognoſcit᷑ ⁊ gtũs Itẽ

a gliſco.cis.hęc glis glidis.i.mufa panis

Gliſſoſus.ſa.ſuʒ.i.lapoſus. vłlapa ſeu glii
ſeplenus.⁊ ðꝛ a glis gliſſis.
Gliteꝰ.tea.teũ.i.terreꝰ.⁊ ðꝛ a glis.tis.
GBlitoſus.ſa.ſuz.i.argilloſus.⁊ ðꝛa glis.tj.
lobus.bi.m.sS.⁊ h̊ glomꝰ mi.⁊ h̊ glomus
meris.differũt.Glomꝰ.merl.eſt coaduna⸗
tio ⁊ glomeratio filoꝝ. Glomꝰ.mi.illð idẽ
vel circulꝰ. Globꝰ vo eſt aliaꝝ reꝝx coadu⸗
natio ⁊ cumulꝰ. Tñ ꝓpᷣe ðꝛ globꝰ qolibet
ſolidũ ⁊ rotundũ.ſ.ſolida rotunditas hñs
tres ęquales dimenſiones. vt mũdus Vñ

mũdꝰ ðꝛ ꝓpᷣe globoſus vłglobatus. Anð

Martiał. Müũdus genitus ex q̃ttuoꝛ ele
mẽtis. IJdemq; totus in modũ ſphęre glo

batus. Iñ globoſus.ſa.ſum.⁊ comꝑatur.

Rae Goboſitas tatig. .
loꝛia. rię.i.frequẽs fama cũ laude.⁊ dicit

Aaclarus.q̃ſi claria a frequẽtia claritat.vel

ðꝛ gloꝛia quaſi glaurea.i.gerens lauream
⁊ eſt etymo. Iñ gloꝛioſus.ſa.ſum.⁊ cõꝑat
Iñ gloꝛioſitas. tatis.Et cõponit᷑ ingloꝛio
ſus.ſa.ſum. qͥ eſt ſine gła.i.triumphis.et
ingloꝛioſus.immemoꝛ głię.
Gloꝛiola.lę.dimi.i.parua gła

Glos. glotis. f.t.i.cognata.ſ.vxoꝛ fratrl.ſʒ

los gloꝛis.i.flos.ſed glos gloſſis ẽ lignũ
urr qu. Afi Slos ris. flos eſt. ſʒ gloſ glo
tis femina fratris. Glos gloſſis lignuʒ ve⸗
tus eſt de nocte ſererruum.
BGloſa.ſe ðꝛa gloſſa qð eſt ligua.Et diſtat i⸗
ter cõmentuʒ. gloſam trãſlationẽ ⁊ textuʒ

Cõmentũ expoſitio eſt vboꝛum iũcturam

nõ ↄſiderãs.ſed tm ſenſum.debſᷣuit em ex/⸗
poſitioni ſnĩę alicuiꝰ libꝛi.⁊ non ↄſtructiõi
lr̃e.Accipit᷑ tñ qñq; commentum largius.

☛

—

Nan

Gnarus.ra.rũ.i.ſciẽs.peritus.doctus. ſcʒ

Gο

ſcʒ ꝓ qͥlibet libꝛo.⁊ tunc ſic diffinit. Com

mentũ eſt pluriũ ſtudio vel doctria in mẽ/

te habitoꝝ in vnũ collectio Gloſa eſt expo
ſitio lre ⁊ ipᷣius ſnĩę.ꝗᷓ non ſolũ ſententiam
ſed etiã vba attendit. AGloſa ðꝛ expoſi⸗

tio ſnię lr̃aꝝ ↄtinuans ⁊ exponens. Vñ ðꝛ
gloſa.quaſi gloſſa i.lingua.qꝛ tãq; lingua

doctoꝛis adeſſet ⁊ exponeret.ſiclrę expo/⸗
nendeę inſiſtit.⁊ ſenſum enucliat. Tranſla⸗
tio eſt expoſitio ſentẽtię ꝑ aliam linguam.

Textus eſt lib ipſius doctoꝛis ↄtinẽs tra⸗

ctatum ſine litterę vel ſentẽtię expoſitione
Et a gloſa ðꝛ hec gloſula.lę.i.parua gloſa
gloſarius.ria.rium.qui gloſat.vel qͥ glo
latur ́ÿMUẽ=

BGloſſa. ſe i. lingua. 7 ꝓð p̃mã. Ande Oſſe
caret gloſſa ꝑ quam frangũt᷑ ⁊ oſſa. Inde

oluait.partis gloſſa .
BGluten. tinis.n.t.eſt terra tenax vtił ad cõ⸗
pages nauiũ ⁊ alioꝝ vaſoꝝ.qð ⁊ bitum en

inis.ðꝛ. Iñ glutineꝰ.nea.neũ.i.de glutine

exñs.vel ad glutinẽ ꝑtinens.⁊ glutioſus.
ſa.ſum.i.plenus glutine vel tenax.

Hlutinũ.ni. n. s. ðꝛ qᷣcqͥd ↄiũgit.ſ.viculum
Iñ h̊ glutinariũ.rij.idem. Propᷣe tñ gluti

num eſt illud tenax qð fit de glutine ad ali⸗
q́d liniendum.⁊ coꝛ.ti. Unde in Auroꝛa.
Inuiſcat limus.ſic ⁊ ex glutino quodam.
Gluto.onis.m.t.i.leccatoꝛ vel deuoꝛatoꝛ.

q̃ ex arte ſcit q̃liter aliquid ſfiat vel ſit faciẽ
dum. vel qualiter fieri debeat.ſiue illð fa/⸗
ciat ſiue nõ.⁊ ðꝛ gnarus ꝓ narus.⁊ appo⸗
nit᷑ g. ꝑ ꝓtheſim.
Gnatus.ti.i.filius.quaſi generatꝰ. Et hęc
gnata.i.filia.quaſi generata.
Gnauus.ua.uũ.ðꝛ ꝓnauus.⁊ apponit᷑ ibi
p ꝓtheſim.
Sräns. di. ido. inſinla eſt. de qua Act.
xxvij.Et vix deueniſſemus circa gnidum
Gnoſtici qͥdam heęretici qͥ ꝓpter excellẽtiaʒ
ſcientię ſe ita appellare voluerũt. Animã
naturam dei eſſe fingunt. deum autem eſ

ſebonum ⁊ malum ſuis dogmatibus fin/

entes. „ „. ,
Golgotha ſyrũ eſt.⁊ intpᷣtat᷑ caluaria.non

ob caput vel caluitiũ Adę.qð mentiuntur
ibi ſepultũ.ſed ob decollationẽ damnatoꝝ
AUVñ Joanis.xix.lhebraice golgotha.

Goliardi.bufoues.ioculatoꝛes idem ſunt.

Holias. lię. ppᷣum nomen cuiuſdã philiſtei
quẽ interfecit dauid Vñ Auroꝛa Exiguꝰ

GR

magnum vicit puerile Soliam
BHGomoꝛ. menſura eſt antiqua ↄtinens qᷣnq;

ſextarios.
Goꝛgon interpᷣtatur terroꝛ.

„

Goꝛgones q̃s fingunt poetę meretrices fu⸗/

iſſe crinitas ᷣpentibus.qꝗ̊ ſe aſpiciẽtes con
uertebãt in lapideʒ habentes vnũ oculuʒ
quo inuicẽ vtebãt᷑.Fuer̃t vo tres ſoꝛoꝛes
ſcʒ. Stẽnio. Euriale ⁊ Meduſa vniꝰ pul
critudinis. hoꝛcynis filię vnius oculi.q̊
ita ſpectatoꝛes ſtupefaciebãt.vt etiã vote/
re eos putarent in lapides. Goꝛgones di⸗
ctę.quaſi geoꝛgę.i.terrę cultrices.namge
terra.oꝛge cultura ö?.

Grabatũ.ti.n. S.i.reclinati capitl ſuſceptio
⁊ viðꝛ cõponi ex gra.qð eſt caput.⁊ batin

qð eſt gdus.ſ.ad qð gdimur vt ibi caput

Ge. = 4 4 74
Y C. e-Y

i nfih, 4 aſerate aſt.

reclinemus. Genus letti eſt.⁊ ꝓðᷣ.pe. In/). . d. g ,

uenit᷑ etiam h̊ gbatum pe.coꝛ.pꝛo gremio.
AVnde.Pro gremio grabatum ꝓ lecto po
ne gbatum.
Graculus.li.auis ꝗdam.⁊ ðꝛ a garrio.ris.
Eſt em loquaciſſimũ genꝰaĩalis.⁊ vocibꝰ
impoꝛtunum.⁊ coꝛ.cu.
Gradale.lis.ðꝛ a gdus.qꝛ gdatim canitur
poſt reſponſoꝛiũ vᷣm Hugl.Quidã tamen
dicunt gduale.lis.
Gradarius.rij.i.palefredus.⁊ ðꝛa gradus
Et eſt equꝰmolł inceſſus ſine ſuccuſſatura
in nitẽs ⁊ incedẽs.Et gdarius.ria.riũ.qð
fit gdatim. .
Hradatio coloꝛ rhetoꝛicꝰ eſt.⁊ fit cũ de pᷣce/⸗
denti voce ſubſequẽs foꝛmat᷑.q̃ſi ꝑ gradũ
vocum.vt Quid leuius fumo vłflamma:
flamen.q̃d flamine: ventꝰ.qͥd vento:młr.
q̃ͥd muliere:nihil.

1

Sradiuus. ui.i.mars.⁊ ðꝛa gẽdus.qꝛ ẽdati

incedit᷑ ad bellum. Vel gꝗdiuus a gdin ðꝛ.
qð eſt vibꝛatio haſtę. Vel gdiuus ðꝛ qua⸗
ſi craton diuus.i.potens deus.
Gradus.dus.dui.ðꝛ illud ꝑ qð aſcenditur
ad altare.vład pulpitũ.vel ad aliũ locum
Gradus etiã eſt ſtatꝰ.⁊ ꝓpᷣe dignitatis. Et
Gdus eſt iter oꝛdinatũ. Inð gdatim.i.per
Idus Itẽ gdus ſᷣm Goff. ⁊ Hoſti.in ſum.
de ↄſan.⁊ affi.eſt ꝗdã habitudo.ſiue diſtã
tia pſonaꝝ adinuicẽ ↄſanguinitate ⁊ affini
tate ſibi ↄiunctaꝝ facta collatiõe ad cõem
parentẽ. Vel eſt vniꝰ ꝑſonę diſtãtia ad ali
am in linea ↄſanguinitatis.vt.l.j.cum ſe.
CS· vſq; ad ·S:affinitalis.
Grãme.mes.gręce latine ðꝛ linea. v orkeil

, ſ ſr 7 a. bipe

2 er,

—

ger minãdo multiplicet᷑ Ael dðꝛa ſitu.ſ.ab
agro.qꝛ plurimoꝝ agroꝝ ſit. Unde ⁊ ip̃ᷣm
gręci agreſte nuncupauerũt. Qñq; etiam

diclit ̊ grãma.tos.i. la. Añ Theodolus

Gręcoꝝ pᷣmus veſtigat grãmata Cadmꝰ.
Iñn gramatus qui ſumit initium legendi.
vel qͥ paginas legere põt.

Grãmatica. cę. vl grãmatice. ces. ðꝛ a gram

ma qðò eſt littera.q̃ſi lralis ſcia. non a pᷣma
ꝑte ſui.qꝛ pᷣmo tractat de lr̃is.ſʒ ꝑ effectũ.
qꝛ efficit litteratum. VUnde ſic deſcribitur.

Grãmatica eſt ſcia recte ſcribendi recte pꝛo

nunciandi. recte ↄſtruendi gnara.

Bramen. inis.n.t.põt dici qlibet herba. et
ꝛ germino.nas.eo ꝙ germinet.ſicut ro/
bruvur omis ligni cutl.⁊ ſpẽs.qꝛ ſit firmiſſima
Specialit᷑ tñ qmen. eſt qdaʒ herba quę na

ſcitur ex humano ſanguine. Et etiã ꝗqdam

naſcit᷑.⁊ vulgo ita vocat᷑.⁊ ðꝛ ſic.qꝛ młtuʒ

inuenit ꝓ radice talis herbę Iñ gramine⸗
