ta ꝙ ambo diuidit ⁊ colligit. duo colligit
⁊ænon diuidit. Ande vereſpoſſum dicere.
Iſti duo ferunt hunc lapidem.ſʒnõ. Iſti

ambo ferunt hunc lapidem.niſi vterq; fe⸗
rat. AUnde. NPulpita deſignat ambo. ouo

colligit ambo.

Ambꝛiſibera vel ambꝛiſibula.f.p.ðꝛ aſpis
hʒ duo capita.vnum in loco ſuo. alið in
cauda. cuius oculi lucent vt lucerna.

Ambꝛo. onis. m. t. ð ꝓpꝛii primonij ↄſum⸗

ptoꝛ.leccatoꝛ. guloſus.⁊ eſt idẽ qð lurco.
manducus ardelio. ganeo. ſ intereſt Rm
bꝛo dicit᷑ iſte qͥ ſcit bñ iudicare de ſapoꝛe ci
boꝛũ.⁊libent᷑ guſtat bñ ſapoꝛata.Lurco
dicit᷑ ille q́ͥ guloſe ⁊ immũde oĩia deuoꝛat.
ſic dictus a lues quod eſt ſoꝛdes. vel a lu⸗

rga qð eſt os vtris. Manducus ðꝛ iſte qui

oꝛc hians turpiter manducat. Ardelio ab
argeo. qꝛ ardens eſt in leccacitate.Ganeo
q̊ moꝛatur in tabernis. qꝛ ganeũ eſt tabna
vbi fit leccacitas. Inde ganea leccacitas.
Inde ganeo tal leccatoꝛ.Item ambꝛones
dicunt᷑ hoies deuoꝛãtes ⁊ leccato?es.⁊ gb
ambꝛo venit ambꝛoninus.a. ũ. Vñ qdam
cum vellet aliũ redarguere ait. Tu habeſ.
lurconinã buccã ⁊ ambꝛonina labia. volẽſ
ſignificare ꝙ multũ ⁊ turpit᷑ comed ebat.⁊
libent᷑ de bñ ſapoꝛatis.

Ambꝛoſia vel ambꝛoſiana.f.p.qdaz herba

p̃dulc] ſapoꝛ dina dicta. eo ꝙ inde paſcat᷑
equi deoꝛũ. VUnde ⁊ ambꝛoſia dicit᷑ qñq;
nectar vel cibus deoꝛum. Iñ ambꝛoſiꝰ a.
i. id eſt dulcis vel guloſus.⁊ tunc ab Am
bꝛo dicitur. M
Ambꝛoſius.m.s.vnꝰ de attuoꝛ doctoꝛibꝰ.
zintp̃tatur odoꝛ diuinus vel nectar dulc-ł
Inde ambꝛoſianus aliquis de oꝛdine ſan
cti Ambꝛoſij W”U
Ambubaia. Ff. p. femina frequens circa bal⸗
nea quaſi ambiens balnea. Unð Oꝛatius
Znibubaiarũ collegia farina copulę. Vel
ambubaia. i. tibicina vel ſymphoniſtica.

Ambulacrũ ambulatoꝛium ꝓ eodem ðʒ

locus ſpacioſus.ad ſpaciandu apt. vłeti
am ꝓ poꝛticu reꝑit᷑. AUel m Papᷣ. Ambu
lacrum eſt ſpaciũ ambulandi
Ambulus. a ſ pe. coꝛ.i. velox. quod ⁊ ſub⸗
ſtantiue ponit᷑ ꝓ curſoꝛe.qui cauſa feſtina
tionis legatur.
Amburbale vel amburbiũ ·i.ſacriſiciuʒ qð
circũit ciuitatem

Zimbuſtus participiũ.i.circũuſtus vł vſtu

latus.
Amella.f.p ꝗdam arboꝛꝗ iuxta mellã flu⸗
uium creſcit cuius flos ðꝛ hicamellꝰ. Anñ
Virgilius in geoꝛ.Eſt etiaʒ flos in pratis
cui nomen eſt amello „

Amelech nom̃ regis ꝓ quo.iij. Re.legitur

Im quoſdam amalech male.qꝛ ðꝛ apud
JYoas filiũ amelech. S”M
Amen.i.vere vłſidelit᷑ ſiue ęternalit᷑.⁊ ſic ẽ
aduerbiũ q̃litatis. Itẽ idem eſt quod fiat.
⁊ ſic eſt vbũ defectiuũ ſingularis numeri.
tcie ꝑſonę.vt ptʒ ꝑ ęqͥpollentiã huiꝰverbi
fiat. Itẽ idem eſt quod vitas vł deus qui
eſt vitas.⁊ ſic eſt nomen neu.ge.indeclina
bile hebꝛaicũ. Et ſᷣm Pap.iſta nomia he
bꝛaica amen ⁊ alla in alia lingua pnũciare
fas nõ eſt. licet interpᷣtari pnñt. Intm enim
noia ſancta ſunt vt etiã Joannes in apoc.

refert ſe ſpũ reuelante audiuiſſe vocẽ exer⸗
citus dicentem amẽ alla ⁊c. ac ꝓmiſit dici

in terris ſicut vtraq; reſonant in celis. Añ
Verũ.vere.fiat.amẽ tria denotatiſta: Si
yerũ nomẽ.aduerbiuʒ ſit tibi vere. Amen
amen vere. duo ſunt aduerbia ve. Amen
pꝓ fiat.tibi vybum defſiciens eſt

Ameniũ.n.s.locus pulcer ⁊ delectabilis.

etis ꝓ amenitate ponit᷑.⁊ ðꝛ amenus.a.ũ.
Amens ᷣm Pap̃.dꝛ inops.turbatꝰ.furio⸗
ſus.iratꝰ ab a qð eſt ſine ⁊ mẽs.Et ̊ idem

ðꝛ aminens.ent.q̃ſi alienꝰꝗ mente ⁊ rubo

re.Et ðꝛ aminens ab a ⁊ miniũ.i.coloꝛru⸗

beus.q̃ſi ſine minio.i.ruboꝛe.qꝛ pallidus

eſt. Amens etia ðꝛ qͥ non põt ſtare. AUnde.

Qui non põt ſtare amens ̊ dicit᷑ eſſe. Et

—

eſt dr̃a inter amẽs ⁊ demẽs. Vñ Greciſta
Nil mentis retinẽs hõ ſecũ dicitur amens
Martim mẽte furens non pꝓꝛſus ſit tibi de
mens. Inde amẽtia.i.furoꝛ.vęcoꝛdia.ma
lementis alienatio. Et vt dicit Papias.
Amentia ꝑppetuũ.dementia vo tempoꝛa⸗
le vitaum. S
Amentũ.n.s.ðꝛ vinculũ ꝑ quod iaculũ fa⸗
cilius fibꝛat᷑ ſ.ſona vłcoꝛrigia baliſtę vel

arc. in qua manus ponit᷑ qñ telũ mittitur

vl dicit᷑ lignũ longũ vel funis cũ quo nau
te ꝓfunditatem aquarũ ſcrutant᷑. ab a qð
eſt ſine ⁊ mene defectus.vel dicit coꝛrigia
ligata in medio haſte.
Amentatꝰ.a. ũ.i. ꝓuiſus æ armat⸗ amento

Amenus.a.ũ.ab amo ðꝛ ᷣm Varronem.et

idem eſt qð pulcer vłdelectabilis. cõpa
tur ⁊ mouet᷑.Et ðꝛ amenũ qſi amuniũ.i ſi
ne munio.i.ſine fructu. Delectatõʒ em ſo⸗
lum ↄfert.Et ᷣm lh ug. amenuʒ eſt quod

ſolü amoꝛẽ pſſtat ⁊ ad ſe amandum allicit.
Inde amenitaſ.i.pulcritudo vł delectatõ

Et hec amenitudo.i. iocunditas.

Amethiſtus eſt lapis pᷣcioſus indic qͥ int
gemmas purpureas obtinet pᷣncipatuʒ ut

dicit Iſið. Ande Celſioꝛ in gẽmis fulgen

tioꝛ eſt amethiſtus. Inde amethiſtina nę.
veſtis eiuſdem coloꝛis. Añ. Cauſidicum
vendũt.amethiſtina cõuenit ilł.
Amiaton.lapis dictuſa veteribꝰ.qꝛ ſi exip
ſo fuerit veſtis ↄtexta contra igneʒ reſiſtit
⁊ igni impoſita non ardet.ſed ſplẽdoꝛe ac⸗
cepto niteſcit.

Anmiciliũ n. s. dicit᷑ faſcia capit ſcʒ peplũ
Amictus.a. ũ.i.cooꝑtus.ſʒ amictus.us.ui

⁊ q mictoꝛiũ.i.veſtimentũ qðlibet. Vnde.

Cũ demon aliquẽ ↄfundere vult maledi⸗
ctũ. Mitit᷑ vt lõgũ ſibi circũponat amictũ

Amiculũ.n.S.eſt mitra vginal. AUñ Ma⸗
crobiꝰ. VNirgo vᷣginem texit amicło. Ael

eſt palliũ lineũ meretricuʒ. Hoc enim apð

veteres.matronę in adulterio dep̃hẽſein⸗

duebant᷑. vt in tali amiculo potiꝰ qᷓ; in ſto

la polluerent pudicitiã. Et erat oli ſignuʒ
meretricie veſtis.nunc vvo in hiſpania ⁊ a

libi honeſtatis.

Amicus.m.s.dicit᷑ q̃ſi amoꝛis vł animi cu⸗
ſtos. Et m amb. eſt alter ego. Uñ. Alter
ego niſi ſis nõ es mihi verꝰ amicꝰ. Ni mi⸗
hi ſis vt ego nõ eris alt᷑ ego.vel põt eſſe ad

iectiuũ ⁊ cõꝑat᷑ et mouet᷑

Amygdalus eſt nomẽ arboꝛl.ſʒ amygdala
eſt fructꝰ iſtiꝰ arboꝛis.Et ſᷣm Yſið.amyg

dala nomen grecũ eſt ꝗ latine nux lõga ðꝛ.
hanc alij nuculaʒ vocant.i.minoꝛẽ nucem

Et inuenit᷑ amygdala lę.⁊ B amygdalꝰ.ac
B; amygdalum ꝓ fructu amygdali Cũctis
eceqm arboꝛibus poꝛ eſt in floꝛe ⁊ yltimus in
ꝓferendo fructus.Et ex his alię ſũt ama⸗

rę.alie dulces.ſed agricolę hoc genere me
dicari ferunt᷑.vt ex amaris dulces fructuſ
fiant. Terunt enim illius arboꝛis radicem
⁊ in medium inſerunt ſurculum arboꝛis qꝗᷓ

grece dicitur pinus.quam nos piceam di

cimus.quo facto ſua amaritudo deponit᷑.

Inð amygdalinus.id eſt de amygdalo ex

iſtens.

Amiliarius.m.s.lapis eſt vocatꝰ qͥ vbi eſt

poſitus miliariũ oſtendit uiantibus.
Aminadab intp̃tat᷑ ppłs ſpontaneus

Aminea.f.p. ð᷑ genus vuę qð reddit albuʒ
vinuʒ quod amineũ dicit᷑.ab a ⁊ minio.i.

ruboꝛe qꝛ vinum eius nõ rubert
Aminiculũ.n.s.ðꝛ ſubſidiũ.ſolatiũ.adiuto
rium.auxiliũ.⁊ veĩit ab aminiculoꝛ..
Amis nomẽ indeclinable.vłp̃m aliqͥs amiſ
itis. dicit᷑ furcula retis vel hami. Vel ᷣm
Hug.eſt lignũ bifurcatuʒ ꝑ qð venatoꝛes

expadũt ⁊ extẽdũt retia ad capiẽdũ feras

vVk dicit᷑ furcula ꝗᷓ leuat rete q̊ͥ capiũt aues

Amiſtides lapis eſt quẽ qͥ ſecũ geſtaueriti⸗
ebꝛiari non poterrirrͤrtt.
Amita. f.p.eſt ſoꝛoꝛ pr̃is. Sʒ amita magna
ſoꝛoꝛaunun.
Amitinus eſt amitęfiliꝰ.xxxv.q.v.c.vltio.
Aqmman eſt ꝓpꝛium nomeu loci.
Amnenſis.f.t.ꝗlibet villa ppe amnẽ ſita
Amnicola.ↄ.p.colens amiem.
Amniculus.m.s.dimi.paruus amnis.
Amnicus.a.ũ.i.fluuiał.
Amnis.m.t.ðꝛ aqua ſuauit᷑ currẽs.⁊ ðꝛ ab
amenitate.qꝛ ibi ſꝑ locꝰ delectabił inuenit
Paßp̃.vo dicit. Amnis fluuiꝰ ab amenita⸗
te dictus frondibꝰ redimitus. Unde. ic
amnem dicas qꝛ ripas reddit amengas
Amnites eſt gẽma ſimił vitro ſed durioꝛ
Amomũ.n.s.me.ꝓdu.eſt arboꝛ ꝗqdã ĩ ſyria
albo floꝛe vt fiolę. Iñ amomita vłamoma
ta ſpecies ꝗdam ꝗ̊ gutta dicii.
Almon filiꝰ populi mei interpᷣtat᷑. vłamon
fidelis ⁊ honeſtus. Et fuerunt Moab et
Almon filij Loth. a qbus moabitę ⁊ amo⸗
nitę.⁊ populi ſurnt
Amona dicit᷑ calamus menſurę.
Amonũ.n.s.ðꝛ genus ſemis qð facit fluere
menſtruũ ⁊vrinã.⁊ alij dicũt amomum.
Aumoꝛoſus.a.ũ.i.plenus amoꝛe.
Amoꝛreus. Araʒzeus Aſeneꝰ ⁊ Aradiꝰ fue
runt füij Chanaõã. VUñ qͥdam populi dicti
ſunt amoꝛręi. alij aracęi.alij aſenei.alij ara
Amos int᷑pᷣtat᷑ ppłs auulſus.qꝛ ꝓpha(dij.

miſſus fuit ad ppłm iſrłqͥ iã erat auulſus a

Aqmphi gręce.ðꝛ latie circũ vłdubiũ.(deo.
Amphibolia. f.p. dicit᷑ dubioſa locutio di⸗
ctõis vel ſententię.ab amphi qð eſt dubiũ
⁊ bole ſententia H
Amphibalus.m.S.i.ſclauina ꝗ̃ eſt veſt cir⸗
cuũpiloſa vl villoſa. “ðRW
Amphibꝛachus.m.S.pe.coꝛ.eſt pes ↄſtãs
ex tribus ſyllab pᷣma ⁊ vltima bꝛeuibus ⁊
media lõga.⁊ eſt ↄtrarius amphimacro
Ampbidoxus.i.ex vtraq; ꝑte głoſus.⁊ de
ab amphi qð eſt circũ ⁊ doxa quod eſt gła
Amphimacrꝰ. m.s. ẽ pes ↄſtãs ex tribꝰ ſyl⸗
labis ex pᷣma ⁊ vltia lõga ⁊ media bꝛeui.et
ðꝛ ab amphi qð eſt circũ ⁊ macros qð ẽlõ⸗
gum. qᷓſi hñs hincinde lõgã ſyllabã. AUnð
Amphimacrꝰ pᷣma media bꝛeui longat et
imã. Amphibꝛacꝰ varia poſtulat ire via
Amphion qͥdã citharedꝰ ꝑfect atq; theba
nus fuit. vel dicit᷑ fuiſſe filius Jouis.
Amphitapa.f.p.vel h amphitapũ. vel vᷣm
glios amphitapꝛa ðꝛ tapetũ circũ villoſuʒ

Amphitheatrũ.n.s.locꝰ rotũd⸗ ad ſpecta⸗

culum factꝰ.vel ðꝛ ſpectaculũ qð ſuꝑ vnã

ſtatuã circularit᷑ eſt ediſicatuʒ. vłðꝛ locus
gladiatoꝝ.i.campus marti vbi gladiato⸗

res antiqᷣtus ſedebant ⁊ artes ſuas exerce
bant. Et qñ locus iſte eſt circũdatꝰ ex toto

muro dicit᷑ amphitheatrũ. ſʒ ſi nõ ex toto
eſt muro circũdatus dicit᷑ theatrũ.
Amphitheariũ dicit᷑ ꝓpꝛie locꝰ gladiatoꝛũ
Amphitrites.i.neptunꝰ ex amphi.i.circuzʒz

⁊ tridẽte quẽ tenet.vel ðꝛ mare vel fretum

ab amphi. i. circũ. ⁊ tero terl.qꝛ circũterit
litoꝛa vłterrã. Vñ. Dic amphitritem qui

terram circũit omnem.
Amphitrita dea mar matrona neptuni.
Ampho gręcũ ẽ ⁊ eqͥ pollet ãphi qð ẽ circũ.

Amphoꝛa.f.p.i.concha vł vas in quo fert᷑

aqua vłaliꝰ liqͥꝛ.Et ðꝛ ab amphi gręce qð
eſt circũ latine ⁊ foꝛos ferre.qꝛ hicinde le⸗
uatur vtpote ex vtraq; parte manuta hec
a figura ſua gręce dicit᷑ diota. a dia qð eſt
duo ⁊ ota qð eſt auris.Et põt ſcribi per f.
vel ph. ꝑ m. veln. H

Amphoꝛella.F. p. parua amphoꝛa
Ampoꝛiſma dicit᷑ foꝛamẽ ꝑ qð exit ſudoꝛ.

Amplus.a.ũ.ab am.i.circũ ⁊ platos gręce
i.latũ q̃ſi circũquaq; latũ. In amplitudo

Aqmpulla. f.p.eſt vas amplũ ſiue olla apla.

vel ðꝛ ꝓpꝛie vas amplũ quod dat᷑ ad alta
re in quo pᷣuatur vinũ vel aqᷓ. Et dicit᷑ ab
am.i.circũ ⁊ pulla.qꝛ eſt magna ⁊ circũq̃
q inflata.uel ab amplũ.eo ꝙ ſit ampla.v
dicit᷑ veſica ꝗᷓ fit ſupꝛa aquã qñ pluit.Inð
ampulloſus.a.ũ.i.ſuꝑbus ⁊ inflatꝰ.vłple
nus ampulk.

Amula.f. p. ſine h. eſt quoddã vas vł vrce⸗

olus vel phiala in qͥ offerebat᷑ vinum vel
oblatio. Be quo habet᷑iij. Re.vij. Fecit
q̊ᷓʒ Hiras lebetes ⁊ ſcuta ⁊ amulas.Sʒ ha
mula cũ h. dicit᷑ fuſcinula ad extrahendaſ
carnes de olla.⁊ venit ab ham.
Amurca cę.f.p.dicit᷑ ꝓpꝛie fex olei inferi⸗
oꝛ. componit᷑ aba ⁊ mergo.qꝛ ab oleo ſe
mergit inferius. Indeetiam veit amurco
ſus.a.ũ.⁊ amurcoſitas.Et ſcias ꝙ amur⸗
ca ꝓpꝛie eſt inferioꝛ fex olei.ſed qñq; poni
tur ꝓ fece alterius liquoꝛis.

Amuſſis.f.t.eſt inſtrm plumbatũ cementa⸗

rioꝛum quod emittunta ſurſum vſq; deoꝛ

ſum ad perpendendam ęqualitatem parie

tis.qð alio noĩe ðꝛ ꝑpẽdiculũ.vel ðꝛregu⸗
la quę habet lapides in muro coęqre.⁊ ðꝛ
ſic q̃ſiſine dubitatiõe. qꝛ cementarium red
dit certũ · ð ab a quod eſt ſine.⁊ muſſis

„

dubitatio iſiſine dubitatoe. vel ðꝛ vyga l ras ꝗ̊ grecus anaglypha dicit.

la cum qᷓ examinat᷑ argentum.

Amuteria dicunt᷑ plagamẽta ⁊ internodia

grticuloꝝ.

Ana gręce ðꝛ ſurſum latine.Ana etiã dicit

re. Bicit᷑ etiam rectũ. Item ana apð phy⸗
ſicos ſignificat duos ſcrupulos
Anabatrũ.n.s.i.coꝛtina. ab ana ſurſum et

batin qð eſt gradus.qꝛ ſurſum graditur ⁊

extendit᷑.vel anabatra dicunt᷑ gradus.qꝛ
p eos ſurſum gradit᷑ ⁊ aſcendit᷑. Vñ iuue⸗

nalis. Conducto pendẽt anabatra tigillo.

Ael vᷣm NPapᷣ. Anabatra dicunt᷑ pulꝑita
vłgradus ſcale “
Anabalodiũ.n.s.ðꝛ amictoꝛiũ lineũ femia
rum quo humeri cooperiunt᷑ circa renes
glligatũ ſtricte. latitudine diffuſum. omne
genꝰ cõtinens coloꝝ.qð gręci ⁊ latini ſyn/
donem vocan.
Anabibaʒon gręce.i.ſupꝛa ſcandens.
Anabolica.eſt expoſitio ſpũalis ſcripturę.
⁊ ðꝛ quaſi ſurſum ducens coꝛ
Anacephaleoſis eſt ſuperiori dicti recapi⸗
tulatio. èM
Anachoꝛeta. .p.pe.coꝛ.i.heremita quaſi
coꝛ angens ad deũ ieiunijs ⁊ afflictionibꝰ
⁊ deriuat᷑ ab ango.is.⁊ m h̊ eſt nomen la
tinũ. vel ð ab ana qð eſt ſurſum ⁊ choꝛus
qſi cęleſtẽ choꝝ mente inhabitans.vel ᷣm
Pap̃. Anachoꝛeta eſt heremita recluſus.
q deſᷣta petit ⁊ ſolus habitat. Iñ anacho⸗
reſis.i.heremꝰ vł vita anachoꝛetał.Inde
anachoꝛeticus.a.ũ.nomen poſſeſſiuum.
Anadiplaſis eſt geminatio eiuſdẽ dictiõis
in fine clauſulę ⁊ in pꝛincipio.Sicut qñ ſe⸗
quens vvᷣſus incipit.ſicut pᷣcedẽs termina⸗

tur. Et ðꝛ ab ana.i.re.⁊ dia duo.⁊ plaſis

plicatio.quaſi duarũ dictionũ replicatio.

vt Sequitur pulcerrimus aſtur. Aſture⸗

quus videns.

Anaphoꝛa.pe.coꝛ. eſt repetitio eiuſdez di⸗
ctõnis.pꝑ pᷣncipia pluriũ vᷣſuũ.⁊ ðꝛ ab ana

i.ſurſum.⁊ foꝛos ferre.qꝛ qð ſurſuʒ eſt di
etum iteꝝ fertur et ðꝛ. vt NMatę meę vires
mea magna potẽtia ſolus Nate pr̃is ſũmi

Anaglypha.phoꝝ.dicunt᷑ eminẽtes pictu⸗

rę ſic ſunt in frontiſpitijs eccłarũ ⁊ in alijs
altl lociſ.vel dicunt᷑ vaſa ſurſũ ſculpta.ab
ana ſurſum ⁊ glyphe.i.ſculꝑe vł ſculpta.
Dicunt᷑ etiã celaturę in ↄiũctur tabularũ
Iñ anaglyphus.a.ſi.ſculptus.⁊ anagly⸗
pharius.m.s.i.ſculptoꝛ. AUñ. Dic celatu⸗

Anagoge. ges. dicit excellens vłſupioꝛin⸗

tellectus.vt de deo vł de angelis ⁊ hmõi.

Et ðꝛ ab ana qð eſt ſurſum. ⁊ gefra. vłab

ana ⁊ goge.i.ductio.q̃ſi ſurſum ductõ Jñ
anagogeticus.a.ũ.qͥ tractat de cęleſtibus
Põt etiaʒ declinari hec anagogia gie. Iñ
venit qdam modus ꝓcedẽdi in theologia

q̃ dicit᷑ anagogicus vłanagoꝛicus ſcʒ qus

do illud qð geſtum eſt reducit᷑ ad cęleſteʒ

patriã. Vñ dauid vicit Goliã.i. ſancti ĩ c
lo exiſtentes vicerunt tribulationes. vide

ſupꝛa allegoꝛia.

Analyſis.f.t.pe.coꝛ.i.reſolutio.ab ana i.

re.⁊ lyſis ſoluio. M
Analptica.f.p.i.reſolutoria.vel ars reſolu
tionis .

Analogia.f.p.dicit᷑ debita ꝓpoꝛtio.vel ſi

milis locutio.vł ſapientia.vł ratio.
Analogicus ðꝛ recte loquẽs vel ęqualis lo⸗
cutoꝛ.ab ana.i.rectum vel ratio.⁊ logus

Analogiũ dicit᷑ pulpitũ libꝛoꝝ.vel locꝰemi

nens in quo pᷣdicatur.

Ananias gra dei intp̃tat᷑ Ideʒ ⁊ Sidrach
in ligua chaldęa qð int᷑pᷣtat᷑ decoꝛ meus

Ananiel gloꝛia dei interpꝛetat᷑.⁊ eſt ꝓpꝛiũ
nomen. è

Ananiſapta.mala moꝛs interpᷣtat. ⁊ qlibet
lr̃a repſentat vnam dictiõʒ.ſ. Antidotum

naʒareni.auferat.necem.intoxicatõis.ſa⸗
ctiſicet. alimenta. pocula. trinitas. alma.
Ande.Eſt mala moꝛs capta dũ dicit᷑ anani

ſapta. Ananiſapta ferit moꝛtem quęlede⸗

re querit.

Anantię. f. p. capilli a fronte depẽdentes qᷓ
ſi antię ab ante.vel ab ana.i.ſurſum.⁊ ota

fronte ꝗᷓ ſuperioꝛ eſt aurne.

vel otis.i.auris.qꝛ ſuꝑ aurẽ dependent a
Anapeſtus gręce.dicit᷑ reꝑcuſſus.Gręci a

napeſtim reꝑcuſſionem dicũt.⁊ iõ ſic dici⸗
tur.qꝛ reꝑcutit᷑ a dactylo. Eſt em illi ↄtra

rius.

Anaphus. m. s. dicit cyph? deauratus. ab

ana ſurſuʒ ⁊ phos.i.lux.q̃ſi in ſuꝑioꝛi ꝑte
vel ſuꝑficie lucens. “
Anas.atis.f.t.ðꝛ ab aſſiduitate natãdi qꝛ
aſſidue natat. In anatinus.a. ũ.⁊ anati⸗
nus ꝓ pullo anatis. AUnð.O fluuialanas
quanta dulcediue manas.Si te nouiſſem
fetidis cibis caruiſſen.
Anaſtaſis.f.t.i.inuictus vel reſurrectio ab
ana.i.ſurſum. ſtaſis ſtatus vel ſtans.qſi
ſurſum ſtatio vel erectetio.

Anaſtaſius ppꝛium nomen viirnr.
Anaſtrophe.phes.qͥdã tropus.⁊ fit qñ pꝛę
poſitio poſtponit᷑ ſuo caſuali.ab ana ſur⸗
ſum ⁊ ſtrophos ↄuerſio.q̃ſi recti oꝛdis cõ
uerſio.vt dicendo.mecũ.tecũ.ſecõd.
Anaſtropha.i.ſtomachi ſenſuʒ euertẽs cũ
q̃s qð accepit euomit.ab ana ſurum ⁊ ſtro
phos qð eſt cõuerſio.qꝛ conuertitur ſupꝛa
qð immiſſum et.
Anatheca.f.p.dicit᷑ herba ꝗdam
Enates. f.t. dicit᷑ moꝛbus qͥ ſolet ano.i.cu⸗
lo euenire.ſicut ↄtigit philiſteis.
Anathema qñq; eſt adiectiuũ vtriuſq; nu⸗
meri oĩs ge.⁊ tunc eſt idem ꝙ maldictꝰ.ex
cõicatus ⁊ damnatꝰ.vt ille ⁊ iſte ſunt ana⸗
thema.i.excõicati. Itẽ anathema qñq; eſt
ſubſtantiuũ.neu.ge.⁊ tunc idem eſt qð ſuſ
penſio vł excõicatio.damnatio ꝑditio vel
ſeꝑatio.Et ðꝛ ab ana ſurſum.⁊ theta figu⸗
ra ꝗ olim impmebat᷑ in frontibus damna⸗
toꝛũ. vel ab ana.i.rectũ ⁊ thomos diuiſio

quaſi recta diuiſio ab eccła. Inde ðꝛ Ana⸗

thema q̃ſi ſuperna maledictio vł diuiſio ꝗᷓ
ſolet fieri ꝑ platos ſᷣm Hugui. Item ana⸗
thema ponit᷑ ꝓ ſeꝑatiõe.j.Coꝛ.xij. Eemo
in ſpũ dei loquens dicit anathema ieſu.id
eſt nemo ſpũ dei afflatus dicit ipᷣi Jeſu.tu
es anathema i.ſeꝑpatus a deo pr̃e ⁊ ſpũſã⸗
cto.vel diuinitas tua ſeꝑata eſt ab hũani⸗
tate.vel aliqð aliud falſum. Item anathe⸗
ma dicit᷑ etiã ciuitas deuotata ad moꝛtem
yt Joſue.vij.patet de hiericho. Iteʒ ana
thema maranatha.i.pditio in aduẽtu dñi
Anatheoſis.f.t. dicit᷑ recta diuinitas vł di⸗

citur cultus deo debitqͥ alio noĩe dicit᷑ la

tria.ab ana.i.rectũ ⁊ theos deus

Anatole eſt qdam ſtella in oꝛiente.⁊ int᷑pꝛe

tatur naſcens.

Anathome.i.aptio ſuꝑiusinciſa. ab ana.⁊

thome diuiſio vel ſecctio.
Anax.i.rer. M
Anceps..t.ꝓpꝛie eſt res ꝗ̃ hʒ duo capita.
Ange ⁊ anceps ðꝛ hõ cũ dubitat vtruʒ de

duobus vnũ facere debeat. Et anceps fa⸗-

uoꝛ qui hʒ ſe ad duo tm Vñ gladius dicit
anceps.qꝛ ledit ex vtraq; parte

Anceſa.f.p.vaſa circũpicta.vel celata. ab

am. i. circũ coo.
Anchille.n. t. eſt ſcutũ rotundũ qð cecidita
cęlo. Numa ſacrificante.qꝛ circumcirca la

bꝛũ ⁊ marginem hʒ.ab am.i.circũ.⁊ chil⸗

le labꝛũ. Vñ Ouið. Idq; anchille vocant

qð ab omni parte rotundũ. Quaq; notus

oculis angulꝰ oĩs abeſt. vel ancile dicitur

Alnecelabilis.i.hauſibilis.

idem ſcutũ ab am ⁊ cedo is.q̃ſianciſum.id
eſt rotundũ. Unde Greciſta. Amq; notat
circũ ꝓbat hoc ancile rotundum. .
Ancilla.f.p.ðꝛ famula vel ᷣua.ab am.id ẽ
circũ.⁊ cilleo.les.i.moueo.qͥa circũcirca
mouet᷑ ad pᷣuitiũ.vel ab ana qð eſt ſurſuʒ
⁊ cilleo.i.moueo vłſuſtineo.eo ꝙ ancilla
ſit ſuſtentamentũ dñę.vel ab ancon qð eſt
curuũ. Vñjancon gręce ðꝛ cubitus.qꝛ cur

uatur. Iñ hec ancilla lę.qꝛ curuat᷑ ad vfui⸗

tium. vlqꝛ eſt cubitꝰ vel ſuſtentamentum
dñug. Iñ ancillus licet nõ ſit in vſu.põt ta⸗
men dici artiſficialit᷑. Ideo qͥdam dicunthᷣ
Fuus.hec ancilla.ſed h̊ nõ eſt artificialiter
ſed ðꝛ ̊ uꝰhec ᷣua.Sed ꝙ dicat᷑ ua.pa
tet tn metaphyſica vbi dicit᷑. Hoĩm natu⸗
ta multiplicit᷑ eſt ſeruuna.
Ancillaris..t.⁊ hoc re.i.res ancillę vłꝑ⸗
tinens ad ancillam.
Ancillula.f.p.i.parua ancila
Anclabꝛis.f.t.dꝛ mẽſa diuinis officijſ apta
ta.cuiꝰ etiã vaſa anclabꝛia dicuntur.
(aquas
Anclatoꝛ.i.miſtratoꝛ.vel aliquis haurienſ
Anclidia.f.p.ðꝛ rota hauritoꝛia vlł ſentina
Anclia.idem. ð

Ancon gręce.latine curuũ. Vñ ancon apð

gręcos ðꝛ cubitus.qꝛ curuat᷑.Etqdam ci⸗
uiias ðꝛ ancon onis..ab ancon gręce qð la
tine dicit᷑ curuũ.qꝛ concauitatem quadaʒ
habet in poꝛtu. JMUD
Anconites ⁊ anconitanus.i.de ancona. ꝰ
Ancoꝛa.f.p.eſt inſtrm ferreũ quo retinent᷑
naues.⁊ ðꝛ ab am.i.circũ ⁊ chiros manus
q̃ſi circũ manuta.hʒ em̃ duo roſtra qᷣbꝰq̃ſi
manibus retinet᷑. Itẽ ancoꝛa eſtqꝗdam no⸗
ta ꝗᷓ apponitur in ſibꝛis.⁊ eſt ſuꝑioꝛ ⁊ infe
rioꝛ.Ancoꝛa ſuꝑioꝛ ponit᷑ vbi res magna
oĩno eſt. Ancoꝛa inferioꝛ vbi aliqᷣd vilifſi⸗
me denunciatũ eſt L
Ancuba.i.concubina vel ſuccuba.ab am et
Ancus.m. s. dictꝰ eſt qͥdã rex rphomanꝰ.qᷣa
bꝛachia habuit curua. Itẽ ancꝰ.a.ũ.i. cur
uus.⁊ ðꝛ ꝓpꝛie ð his qͥ hñt curua bꝛachia
Andabatę ſunt hoĩes qͥdam qͥ clauſis ocuk
pugnant. ““““
Andegauis f. t. nomẽ ciuitatl. ⁊ ꝛ abanda
id ẽ ſtercæ auis.qꝛ vbi inuẽta fuerũt ſter⸗
coꝛa auiũ ibi fundauerũt ciuitatẽ.Cũ enizʒ
hoiĩes illius terrę vellent fundore ciuitate
quęſierũt auguriũ ⁊ ybi inuenerũt mull .
tudinem ſtercoꝝ auiũ credẽtes eẽ bonũ lo
cuz ad habitãdũ.fundauer̃t ciuitatẽ.⁊ easꝰ

andegauis vocauerũt. A nde. Siceſtan⸗ Angoriũ eſt locus vbi ſufferant᷑ eqͥ abãgu⸗

degauis auiũ de ſtercoꝛe dica.
Andela vł andena.f.p.eſt ferꝝ ſupꝛa quod
apponunt᷑ ligna in igne.⁊ ðꝛ alio noie hy⸗

perpyrgiũ. ab hyꝑ. iſupꝛa ⁊ pyr ignis.qſi

„

ſupꝛa ſe tenens ignem.,.

Andeſpagus vnde Virgilius fuit natus

Andreas int᷑pꝛetat᷑ decoꝛus ſiue reſplẽdẽs

vł virilis.ab andros qð eſt vir.qꝛ virili

chꝛiſto adheſit.

—

Androa.f.p.gẽma argenti nitoꝛem habẽs.

⁊ nomẽ ei impoſitũ eſſe.qꝛ aioꝝ impetꝰ
vliracundias domare ⁊ refrenare dicitur

Androgenus.a.ũ.vir ⁊ młier inſimul ſcʒ q̃

hʒ vtrunq; ſexũ. Idem ⁊ hermofrodita.
Androma.n.t.gẽma miri coloꝛis ⁊ odoꝛis.

vnde ⁊ nomen habet.

Andromoda.f.p.vłandromodel.is.eſt ve
ſtis facta ex pellibus nobilibꝰ.⁊ ðꝛ ab an⸗
dros grece qð eſt vir latine.qꝛ tał veſtis ꝑ

tinet ꝓpꝛie ad viros nobiles.licet etiã mu
lieres poꝛtent.
Androna eſt ſpaciũ inter duas domos.

Androneũ.n.s.eſt locꝰ domicilij vbi multi A
viri habitant.ſic gyneʒeum dicit᷑ locꝰ vbi

multe mulieres cõòueniũt.
Anellus.m.s.i.paruus anulus.
Aneta.f.p auis qdam aquatica.
Enetarius maſculus iſtius auis

Amphibulus.m. S. i. veſtis equi villoſa. ſi⸗

cut eſt ſclauina ꝗᷓ circũcludit
Anphoꝛa vide ſupꝛa in amphoꝛa.

Anfractꝰ.us.ui.i.circũfractio.vł anfractꝰ
dicunt᷑ vię ⁊ loca aſpera ⁊ diuerticuł plẽa

⁊ circũfractiõibus ⁊ ruinis. vł dicunt᷑ fo⸗
ueę vlconcauatiões vłſpęluncęlatronuʒ.

ab am.i.circũ.⁊ frango.vł ðꝛ ab anfringo

is. In anfractuoſi us.a. ũ.i.anfractibꝰ plẽ
Angariatus.m.S.i.coactus vel cõpulſus.

Angarię in płi ſunt ꝑſonalia ᷣuitia ſeu opa
ꝗqqs in ꝑſona ſua implere cogit᷑.ſiue cũ qͥs
ꝓpꝛijs ſumptibꝰ ſeruit.vł angarię ſunto/
pera poſſeſſiõibꝰimpoſita.ſiue cũ qͥs ſum⸗

ptibus Pᷣuit alienis. vłin re ſua.vłin equo

yl in aſino.vł hmõi.Sed angaria ðꝛ com⸗
pulſio vł iniuſta exactio. Al'pm Mapiaʒz.
Angaria publica officia dicunt᷑. Iñ anga⸗
rius ⁊ eſt pedellus vłcõpulſoꝛ ſeu iniuſtuſ
exactoꝛ.Et ſic patʒ ꝙ angariꝰmouet᷑ voce

⁊nõ ſignificatõe.nain differũt vt dictũ eſt

Itẽ angaria etiã ðꝛ ieiuniũ q̃ttuoꝛ tẽpoꝛũ
anni Vñ. Ault crux lucia cineꝝ chariſma

ta die. ANt ſit in angaria qᷓrta ſequẽs feria.
Angala.f.p.ðꝛ cõpulſio facta ab angario.

lo vl anguſto vłango.is. Añ Faber in an
gario annectit babata gumpoo.

Angel“ gręce.hebꝛaice amal vłamolaoth.
latine nuncius intᷣtat᷑.eo ꝙ dñi volunta⸗
tem popuł annunciat. Et ᷣm ꝓſið.ange⸗
loꝛum vocabula officij noia ſunt ⁊ nõ natu
rę. Sꝑ em ſpũs.ſed cũ mittunt᷑ angeli ſũt
Et angeloꝝ choꝛi vł oꝛdines ſunt nouem.
ſcʒ angeli.archangeli.pᷣncipatus.poteſta⸗
tes. vtutes.dñatiões.throni.cherubin.et
ſeraphin. Item angelus ðꝛ ab ana.i.ſurſũ
⁊ gelon miſſus q̃ſi nunciꝰ miſſus a ſupioꝛi
bus ad inferioꝛa. Itẽ angelus ðꝛ ab agios
id ẽ ſanctus.vłab a qð eſt ſine ⁊ gefra.qͥa
cęleſtis eſt ⁊ ſine terrenoꝝ amoꝛe. Inde B
angeliũ.i.annunciatio.⁊ in ſimplici nõ eſt
in vſu ſed in cõpoſito vt euangeliũ qð pa⸗
tebit infra. Iñ etiã angelic-.a.ũ.i.ad ange
lum ꝑtinens vłangelicam vitã ducens
Angelici heretici qͥdam qͥ angelos colunt

Angens.o.t.i.conſtringẽs.ſollicitãs.affici

ens vł crucians. ab ango. ð
nger.m.t.i.ſpatariꝰ ab ango.eo ꝙ angẽt᷑
id ẽ ſtricte ſpatã teneat.vłh̊ anger.i.cruci⸗
atoꝛ.vł anger genus ᷣpentis.qꝛ anguloſe
⁊ toꝛtuoſe incedit. Añ.Anger angit gladi
os. pens eſt et cruciatto.
Angina.f.p.tumoꝛ fautiũ vłinflatio guttu
ris. VUnde Macer. Subuenit anginemel
li nitroq; iugate. Map̃. vero dicit. Angia
glandula.moꝛbus fautiũ.tubera poꝛcoꝛũ
Angipoꝛtus.us.ui.vł angipoꝛtũ ti.eſt via
ſtricta ſiue poꝛtus.ſiue litus ſtriceãd.
Angiſtrum.n.sS.i.ventoſa. inſtrumentum
minuendi ſanguinem.,b
Anglia.f.p.quędam regio.
Anglicus.a.ũ.i.aliqͥs de tali regione.
voꝛid eſt triſticia. anxietas.afflictõ vel
doloo.... ZM
Anguis.ↄ.t.eſt nomen cõe ſpentũ q̃ plica⸗
ri pñt.ab angulo as.eo ꝙ anguloſus ⁊ nũ

qᷓ; rectus incedit.vłab ango.is.quia ãgit

⁊ pꝛemit moꝛdendo.Et eſt ꝓpꝛie anguisa
quarum. vᷣpens terrarũ.draco temploꝛũ.
Inde anguilla ⁊ eſt qͥdam piſcis.Et vt di
cit Baſilius. Anguillas nõ alit᷑ niſi de cæę⸗
no naſci certiſſimum eſt.quarũ genus nec
ouum nec aliter aliquis partus inſtaurat.
ſed de limo gignendi ſoꝛtiuntur oꝛiginem
Anguilla etiaʒ dicitur ſcutica q̃ pueri ver⸗
berantur. Inde etiaʒ venit anguillaris ↄ.
t. ⁊ hoc lare. id eſt exiſtens vel pertinens
ad anguillaʒ. Inde anguillariũ locus vbi

—

— —

ð

Anguipes.o.t.dicit᷑ pẽs qͥhʒ pedes.vnð
ꝑ tranſumptionẽ gigantes dicunt᷑ angui⸗

pedes.qꝛ ad inſtar vᷣpentis aſtuti erãt ⁊ ſa

pientes. vel qꝛ ſerpebãt in terrenis in qui⸗
bus confidebant.
Angulꝰ.m.S.ðꝛ latitudo int᷑ duo latera cõ⸗
pᷣhenſa ab ango gis.ſᷣm Hugui.i.cõſtrin⸗
go.qꝛ a parietibꝰ vndiq; angit᷑. Neliõ qᷣa
parietes in vnũ angit. i. ↄoſtringit. Sed an
guli ox. ſepe ponit᷑ in biblia ꝓ pᷣncipalio⸗
ribus vel pncipibus populoꝝ.Et Eſaię.
xix.ponit᷑ ꝓ regno vł foꝛtitudine.IJñ an⸗
gularis. 9. t. ⁊ B re.i.ad angulum ꝑtinẽs.

Aruingularis. f. t. dicit etiã lapis anguli.
Ainguloſus.a.ũ.i.plenus angulis.

Anguſtus.a.ũ.venit ab ango. Et differũt
anguſtũ ⁊ artũ.Anguſtũ em ꝑtinet adtẽ⸗
pus.artũ ad locũ. AUnde Anguſtũ tꝑs di⸗

catur ⁊ eſt locus artꝰ. Ango ſit pᷣmi caput

arceoq; ſecundi.
Anhelia.f.p.i.pugna.⁊ dicit᷑ ab anhelus
Anhelis..t.i.inanis

Anhelitus.us.ui.incitatoꝛ ſpũs vel flatus

Anhelus.a.ũ.i.fatigatus.

Anhetũ.n.s.herba hoꝛtulana odoꝛifera.i
cibo ſumpta calefacit ⁊ ſtringit.⁊ pꝛohibʒ

ſternutamentũ naribus appoſita. Uñ ma
cer. A medicis calidũ ſiccũ refert᷑ anhetũ.
Anicius.a.ũ.i.inuictus. AUnde Boetiꝰ di⸗

ctus eſt anicius qſi inuictus.qꝛ vitio vinci

non potuit.

Anicos.i.inuictus.ab a ⁊ nicos.i.victus.

Anicula.f.p.penul.coꝛ.i.parua anus
Aniculoſus.a. ũ.i.anilis vł ridiculoſus ad
ſimilitudinem vboꝛum anuũ.

Anilis..t.pe.coꝛ.⁊ hocle.res anus vel ꝑ⸗
tinens ad anum. Inde anilitas.id eſt ſene

ctus antiqutas.
Anima.f.p.i:ſpũs.Differũt tñ ſpũs ⁊ aia.
qꝛ aĩa ðꝛ inqᷓ;tũ eſt in coꝛꝑe.ab aimo as.qꝛ

viuificat ⁊ foꝛtificat coꝛpꝰ Spũs aũt dicit
aĩa exuta coꝛꝑe AVel ſic differũt m ſãctos

doctoꝛes. qꝛ aia eſt vita coꝛpis pᷣſtãs ſen⸗
ſum ⁊ motũ coꝛpoꝛi. Spũus aũt eſt qſi vis
aĩimę.ac potentia rationalꝑ quã lege natu

rali videt᷑ diſtare a pecoꝛibꝰ.vnde flatꝰ vi
te eſt ⁊ animalẽ hoĩem facit.vel ſpũs eſtqͥ

carnales concupias calcat atq; moꝛtalita⸗
tem ꝑimat vitę.Ois em aia ſpũs eſſe põt.
nõ aũt oĩis ſpũs aima. Nam ⁊ ipᷣe deꝰſpũs
eſt non aũt aima Eodem mõ angeli ⁊ vẽti

ſpũs ſunt.aĩmę tñ non ſunt. Itẽ nõ anima

anguille abundãt Inde etiã anguinꝰ. a.ũ.
Anguicomus dicit᷑ ᷣpens qͥ habʒz comas.

ꝓpꝛie eſt ſubſtatia incoꝛpoꝛea ⁊ rõalis Et
eſt ęͥuocũ ad plura. Nam qñq; eſt ſpiritꝰ
vegetãs bꝛuta aĩalia. AUñ Geñ.j.Pꝛodu⸗
cunt aq̃ reptilia aię viuentis Alia viuẽs ðꝛ

ſpũs vegetabilis.ſcðo ðꝛ vita. AUñ lucanꝰ

Quid ſuꝑeſt aimęterrenę.Etiã in euange
lio.Qui amat aiam ſuã ꝑdet eaʒ.tertio ?ꝛ

ſanguis. Vñ Alexander. Purpureã inue

nit ille aiam. i. ſanguineʒ. qrto ðꝛ cõpoſitũ

ex coꝛpoꝛe ⁊ aia. Vñ legit᷑ ꝙ octo aię erãt

in arca noe.i.octo hoĩes.qͥnto ðꝛ diabolꝰ·
Vñ Animę incluſe erãt in ſtatuis.i.dęmo
nes.ſexto ðꝛ intentio. AVñ Job. Aiaʒ meã
in manibus meis poꝛto.i.intentiõʒ mes in
opibus meis ꝑpendo.Et ſic aĩiam in mani
bus poꝛtare eſt intentiõʒ coꝛdis in oꝑe vel
opctione oſtendere.ſeptimo ðꝛ voꝛacitas
Vñ.Dilatauit infernus aiam ſuã.i.voꝛa⸗
citatem ſuã abſq; vllo termino. octauo ðꝛ
voluntas Vñ Job. In oſiliũ eoꝝ nõ veni
et ſic aia mea.i. volũtaſmea nõ ↄcoꝛdat cũ

ↄlſilio eoꝝ. Añ. Eſt ſimplex aĩa vegetabit

vitaq; ſanguis Cõpoſitũ.demon.intentõ
gula. volũtas. Et ᷣm aliqs aĩa deriuatur

ab alo alis.eo ꝙ nos alat. Alij dicũt ꝙ cõ⸗

ponat᷑ ab a qð eſt ſine ⁊ neme ſanguis.eo

ꝙ ſit ſine ſanguine. Alij dicũt eſſe Pᷣmitiuũ
Seld hugui. diẽ ꝙ aia deriuat᷑ ab anemos

gręce quod ðꝛ ventꝰ.qꝛ qͥdam putauerũt

aiaʒ eſſe ventũ.qꝛ oꝛe trahentes gerẽ viue
re videamur. Itẽ ab anima venit animu⸗

la.i.parua aĩa. Iñ hͥ ⁊ hec aialis ⁊ B le.id ẽ

Animaduerſio.f.t.i.pena punitio.⁊ eſt ge⸗

nus oim penaꝝ. Iteʒ animaduerſio dicit᷑

cuiuſlibet opis certa determiatõ. vᷣm quã

dad aial ꝑtinẽs. Añ apls.j. Coꝛi.ij. Aialis
hõ nõ ꝑcipit ea ꝗ ſunt ſpũs dei. Jñ aimali
tas.⁊ eſt ꝓpꝛietas qua aliqͥd dicit animal

q́s ꝓ mercede ſua recipit certũ opus ⁊ de⸗-

teriminatũ ſuis impenſis faciendũ.vt ter⸗
ram colendã vel domũ ↄſtruendam.
Aimal.n.t.ðꝛ ab aia vł aimꝰ. vł ab anemoſ
grece qð eſt vegetare latine.qꝛ vegetat et
nutrit ſe actiue.⁊ eſt cõe nomẽ oim anuns

habentiũ. dictũ ꝙ animet᷑ ſpũ ⁊ moueat.

vel ðꝛ ab aima vegetabili.qꝛ triplex eſt ai⸗
ma in animatis.ſcʒ intellectualis in ratio⸗
nalibus.ſenſibilis in animalibꝰ bꝛutis. et
vegetabilis in plantis. Sed aima vegeta⸗

tiua ſenſitiua ⁊ intellectiua in hoie non di⸗
cunt᷑ aimę ſed potẽtię. Silr vegetatiua
ſenſitiua in bꝛutis dicunt᷑ potẽtię. Itẽ ant

ma eſt ſubſtantia animata ſenſibilis.

Animatus a.ũ.i.habens aiaʒ. vel coꝛdatꝰ.

vel voluntariꝰ. Et vt dicit Papᷣ. Aiatum
eſt qcqd aiam ·i. vitaʒ hʒ ſicut hõ.bos. ar⸗
bos. herba. Et ð: aimat. q̃ſiaimo acutꝰ.
AAlimoſus vo.i.aimo ⁊ viribꝰ plenꝰ. Item
Agloſus qñq;.i.foꝛtl.audax.ſuꝑbus. Inde
Inimoſitas.i.foꝛtitudo vel audacia.
Animęquioꝛ.i.animo vel animi equioꝛ
Animęquiꝰ.i.patiẽs ſᷣm apiaʒ. Baruch
iiij. Alnimeqᷣoꝛ eſto hieruſalẽ. Itẽ aięquuſ
J.ũ.me.ꝓð.ðꝛ aliqs exñs ęqͥanimi vel eq̃l
animi.ꝗ ſcʒ nõ mutat᷑ ꝓpt ꝓſpera ⁊ aduer
ſa.ſed ſp eſt conſtans ? fimus.
Animꝰ. m. S.i.ingeniũ.⁊ eſt vtꝰ aię ſupᷣma
mediãte qᷓ aima recipit ⁊ intelligit Et ĩ ſub
ſtantia idẽ eſt aimus. aia. ſenſus. mẽs.rõ.
⁊ ſpũs.ſʒ differũt in effectu.qꝛ ᷣm ꝓſido.
Animꝰ eſt cõſilij ⁊ vigoꝛis.aia vitę. ſenſus
duü ſentit. mens dũ intelligit vł recolit. ra⸗
tio du diſcernit. ſpũs dũ ſpirat vel 2tepla
tur. Item animꝰ cõponit᷑ młtis modis.vt
equanimꝰ. magnanimꝰ. puſillanimꝰ. exa⸗
nimus.⁊ longanimus.quę ſunt ſecũdę vł
tertię declinationis. UUUU
Aniſiũ.n. s. herba qdã vel ſemẽ iſti⸗ herbe.
nitas.f.t.i.vetuſta ſenectus.ab anus pꝛo
yetuluggq. e
Anna.f.p.interpᷣtat᷑ gra dei.qꝛ cum pᷣus eſ
ſet ſterilis poſtea fecundata eſt gratia dei⸗

Annalis. 2. ta B le. i. annuus. Et h̊ annal. ?

òè

eſt liber in qͥ facta anni ſcribebant᷑ m Hu

gui. Map̃. vo dicit. Annał.i. lib annua cõ

tinẽs acta.annales eoꝝ qnr̃a ętasnonno⸗
. Uit. hiſtoꝛia ꝗᷓͥ vidimus.
Annalis actio eſt ꝗᷓ certo tꝑe fienda eſt puta
in anno.vt iniuriarũ vel minoii.
Annaria.f.p.dicit᷑ lex de anno facta
Anniculuſ.m. s.i.paruus ann⸗. ſic eſt ann⸗
anni. Unde Exoð.xxij.Erit agnꝰ ſine ma
cula maſculus anniculus.

—s

bꝛata ſingulis annis.⁊ cponit᷑ ab annꝰ et
verto.põt etiaʒ declinari adiectiue. vt an⸗

niuerſaria dies. “”
Annona.f.p.ðꝛ ſeges vniꝰ anni eo ꝙ ſinguł
aunis renouet᷑. Inde annonariꝰ. eſt aliqᷣs
habens multas annonas. Inde etiã anno
narium. id eſt granariuʒ vel locus vbi po
nuntur annone. “
Annona ᷣm Aʒo. dicit᷑ ſalariũ qð cuiq; ꝓ
capite ſuo remuneratiõis cauſa datur
Annone militares dicũtur quas milites ſin
gulis diebus conſequebant᷑. vt. C. de an⸗

no. mili.l. vl.

ſi infra annũ venerit ⁊

lunar.. vel adiectiue anniculꝰ.a. ũ.i.vniuſ

Annone ciuiles ſunt ꝗᷓ publice dabant᷑ iudi
coantib ciuibus vel oibns temꝑe neceſſita
tis per ſingulos dies. vt. C. de anno. ⁊ tri

Annoſus.a.ũ.i.antiquus vel plenus anniſ

Annotatio eſt conſcriptio bonoꝝ vł eoꝝ cõ
uocatio ſeu cõſignatio.veluti cũ aliqᷣs cu⸗
iuſcũq; criminis reus ſi abſentat ſe vocat
ad iudiciũ Poriet bonon annotationex. vt
ſe purgauerit bona
ſua recuperet.ſi autẽ non venerit.tũc fiſco
g9pplicentur.
Annotatio ſac ðꝛ reſcriptũ illud qð impera
toꝛ ꝓpꝛio motu mẽtl indulget alicui. cõſti⸗
tuens m pces eius aliqͥd fieri vel nõ fieri.
C. de diuer. reſcrip.l.fi.⁊ ibi in glo.
Annotinus.a.ũ.i.vniꝰ anni. Un Joſeph⸗
in. vj.li.annaliũ.Arietẽ cũ agno annotino
in holocauſtũ offerebanr.
Annualis.ↄ.t.⁊ hoc le.i.annuuſ.ſed bᷣ ãnu
gle. lis. ſubſtantiue i. anniuerſarium

Annuarius. a. ũ.ſicut annuaria officia. id ẽ

ſinguloꝛum annoumm.
Annũcius cij.⁊ hec annũcia idẽ qð nũcius.
vyknũcia.⁊ B; qnunciũ.id qð annunciatur.
Vñ amb.ſuꝑ Egeſippum. Irridebãt pꝛo
phetaꝝ annuncia. fas omne calcabant
Annꝰ.m. s.ðꝛ tꝑus ↄtinens in ſe duodecim
mẽſes. Itẽ anus ſolar eſt ſpaciũ tpis quo
ſol ab vno pũcto ʒodiaci exiẽs ad idem re⸗
uertit᷑. oc aũt facit in trecentis ſexagin⸗
taqnq; diebꝰ ⁊ ſex hoꝛis. Et ðꝛ ab am.idẽ
circũ. ⁊ no nas.qꝛ circũnat.i.circulariter
voluit᷑.vel dicit᷑ ab anna dea anni. IJñ an
nuus.a.ũ.i.res anni vel ad annũ ꝑtinens.
Inge etia biennis triennis qdriennis ⁊ cõ
ſimilia plura nomia quantitatẽ annoꝛũ in
numero ſignificantia. =
Annus iubileus ðꝛ annꝰremiſſiõis.quia eo
anno debita remittebant᷑. Serui hebꝛei di
mittebant᷑ liberi. ⁊ omnia reuertebant᷑ in
pᷣſtinum ſtatũ.Et eſt annus qͥnquageſim

.

Annolegiũ.n.sS.ðꝛ lectoꝛiuʒ vel ambo.⁊ ðꝛ
ab ana.i.ſurſuʒ.⁊ legiũ pulpituʒ.qꝛ ibi ſu⸗
pꝛa legit. Idẽ eſt anologiũ a logos ſermo
qꝛ ibi ſupꝛa ᷣmocionat᷑ ᷣm ugui.Napᷣ.
vo dicit. Anologiũ ðꝛ qꝛ ſᷣmo inð pᷣdicat᷑.
Anologia.f.p.pe.acuta.eſt ęqualis locutõ
regularis foꝛmatio vł ſimiliũ cõpatio ſiue
ꝓpoꝛtio Colligit᷑ aũt octo modis cõꝑatio
ſiue ꝓpoꝛtio anologię.ſ.qualitate.cõpatõ
ne. genere. numero. figura. caſu. extremi⸗
tatibus ſimilium ſyllabarũ.⁊ ſimilitudine

tempoꝝ. In analogic. a. ſ.i.regulare vᷣm

lHug. Map.·etiã dicit. Analogia grece ſi⸗
miliũ cõpatio ſiue ꝓpoꝛtio diciK»i.

Anomalus.a.ũ.i.ſine lege vel extra regulã
Anomia gręce latine iniqͥtas.i ſine lege.ab

a qð eſt ſine ⁊ noma vł nomia qð eſtlex.
Anoꝛma.f.p.i.iniqᷣtas.irregularitas.vłil⸗
legalitas.ab a qð eſt ſine ⁊ noꝛma regula.
Anonnen hren iiquꝰ.illegał.vłirregłar

nquina.f.p.eſt funis nauis qͥ antẽna ad

malũ religat᷑. Añ Lucanus.Atq; anqͥna
regat ſtabilẽ foꝛtiſſima curſu

Anqͥromagus.genꝰ nauigij eſt.⁊ dicit᷑ ſic.

qꝛ celeritate ſui ancoꝛis ⁊ reliqͥs inſtrumẽ⸗
tis nauiũ vehendis ſit aptꝰ

Anſa.f.p.i.auris ꝑ quã vas ſuſtolit᷑.ab an
go.is. Iſ anſatus.a.ũ.i.hñs anſam. Anñ

⁊ anſatũ ðꝛ vas qð tales hʒ anſas ſiue au- ui.vt natura. Bachiꝰ vo ↄſtat ex pᷣma bꝛe

res. Itẽ anſa ðꝛ auris ꝑ quã coꝛtina vł ve

ſtis ſuſpenditur. Iñ anſula.i.parua anſa.
Vñ.Anſula coꝛtinã ſuſtẽtat vas leuat ãſa
Anſariũ.n.s.eſt cultellꝰ ſutoris cum qͥ pur

Aiſer ꝓmiſcui ge.qᷓdam auis ꝗᷓ ðꝛ occa. ꝓ⸗

pter ſimilitudinẽ anatis Iñ anſerinꝰ.a. ũ.
