Id qð dat gladius frameaʒ ſignare memẽ

to. Item framea multas alias ſigniſicatio
nes habet que poſſunt haberi ꝑ hos vſus

Framea v indicta rogus enſis lãcea dicta
Framea moꝛs aĩmę deus hic defendat ab

Francigena. nę. 9.p. aliqᷣs vel alij genitus
mags vel genita a franco.vel in francia. ⁊ dicit᷑
ſigtq; foꝛamen. Inuenieſq; foꝛos datq; ca

a francus.⁊ genero vel genitus.

——

Franciſta. ſte. ðꝛa francꝰ. Et ſunt franeiſte
inſignia ꝗᷓ añ ↄſules ferebãt᷑ vt ſecures ſic
dDieiictę q ↄſuetudine francoss

R. — ,. – -

—

r.. — —

con
ſue

ſo

fie

uiit

pot
ſpi⸗
fit

.

4
”M

Francus.ci. fuit dã dux francoꝝ. Jũ hec
francia. cię. ⁊ francꝰ. ca.cũ. AUł frãci dicũ⸗

tur a feritate moꝝ. Iñ dicta eſt francia.cię
teerra eoꝝ.⁊ hinc francus.ca.cũ.gentile

Fratellũ.li.n.S.i.ſtillicidiũ ſtercorl vłſter⸗

*

Frat.tris.m.t. a fructu ðꝛ. Gaüt ðꝛ frater
q̃ſi fere alter etymolo.eſt. ꝓpᷣe aũt fratres

ſunt qͥ ſunt nati ex eodem pre.ſed diuerſis

matribꝰ. vñ dicunt᷑ fratres eo ꝙ ſint de ea
dem fructu.i. ſemine nati. Sʒ germani ſüt
dòq̊iſunt ex eadẽ mr̃e.ſed diũſis pr̃ibꝰ ꝓcrea

ti. Vñ ⁊ germani dicunt᷑ q̃ſi ab eadẽ geni⸗

trtrice manantes non vt aliq dicũt ex eodeʒ
germine. q̊ tm fratres dicunt᷑. Itẽ germa
ni dicunt᷑ vterini.qꝛ ſunt ex diuſis pr̃ibus

⁊ vno vtero ęditi.Germanę etiaã intelligũ

tur vt germani. ⁊ ſoꝛoꝛ vt frat᷑ Et eſt ſoꝛoꝛ

ex eodem ſemie dicta.qꝛ ſola cũ fratribus

in ſoꝛte cognationis habet᷑. Si vo habeãt
eundẽ pr̃em ⁊ eandẽ matreʒ dicũt᷑ fratres
ermani. Et ſimiliter intellige de femineo

ſexu. Quattuoꝛ aũt modis in ſcriptur: ſa⸗
cris fratres dicunt᷑. Natura.vt eſau ⁊ Ja
cob. Netrus ⁊ andreas. Coãtione qͥ ſunt

de eadem familia ſiue parentela ſiue ↄſan⸗
guinitate. vt Abꝛaam ⁊ Loth. Vñ Geñ.
xijij. dixit abꝛaam ad nepotẽ ſuũ loth. Nõ
ſit rixa int᷑ me ⁊ te ⁊ int᷑ poſteros meos et

tuos.fratres em̃ ſumꝰ Gente vt oẽs iudęi

intr ſe fratres dicunt᷑. AVñ apłs ad Ro·ix.
DOyptabã em̃ egoipᷣe anathema eſſe a chri⸗
ſto ꝓ fratribꝰ meis qͥ ſunt cognati mei ᷣm

carneʒ qͥ ſunt iſraelite. Affectu etiã fratres
dicunt . ⁊ B duplicit᷑.ſ.cõiter ⁊ ſpãalit᷑.Cõ⸗

munit᷑.ſ.cõmuni affectu ſicẽ oẽs hoĩes q̃ͥ de

eodem patre nati ſunt fratres vocant᷑.et

pvpyvari germanitate adinuicem ↄiunguntur
Añ.Dicite his qͥ oderũt vos.fratres nt̃i

vos eſtis. Spũãli affectu oẽs chriſtiani vo

cant᷑. Añ pſał.Ecce q; bonũ ⁊ qᷓ; iocundũ
habitare fratres in vnũ.Et nõ ꝙ pᷣm iura

inuenit᷑ fraternitas ſpũalis ꝗᷓ atiendit᷑ int
illũ qui ſuſcipit᷑ de ſacro fonte.⁊ filios ⁊ fi⸗

lias carnales patris ſui ſpũałſiue patrini.

DBeßpᷣdictoꝝ matrimonio ſine aliqᷓ dubita⸗
tone ita teneas ꝙ oẽs filij duoꝝ cõpatruʒ
ſiue añ cõpat᷑nitatẽ geniti ſint ſiue poſtea.

poſſunt legittime matrimonialiter copula

ri. excepta illa ꝑſona qua mediante cõpat᷑
nitas eſt contracta. Nam illa pſona nunqᷓ;

poteſt copulari alicui filioꝛum patris ſui

ſpiritualis.

Fratres ↄſanguinei ſunt fratres ex eodem

Fremebundus.da.dũ

pr̃e ⁊ ex eodẽſanguine geniti.ita exponit
tex. in · S ſunt aũt cognati. Inſti. de legi.
Fratres patrueles ſunt duoꝝ fratrũ filij

Fratres vterini ſunt filij eiuſdẽ mr̃is.vt ex⸗
ponit glo. Inſtitl. de legi.ag.ſuc:S hoc ha

bendum. s
Fraterculus.li.dimi.i.paruus frater

Fraternus.na.nũ.i.res fratrl vel ad fr̃es ꝑ

tinens. Iñ fraternitas.tatl.⁊ h ⁊ hęc frat⸗
nalis ⁊ B le.⁊ fraternalitas.tatis.

Fratriſſa.ſeę.f.p.eſt vxoꝛ fratris
Fratria. rię.i.filia vel vxoꝛ fratris.vł ↄgre⸗

gatio. ⁊ ð? a fraaer.
Fratruus.trui.m.S.i.filiꝰfratrl. Jñ hęc fra
trua.truę.i.filia vł vxoꝛ fratrl. Iñ h̊ et hec
fratrueł.⁊ h̊ le.qð ꝑtinet ad fratreʒ.vł res
fratris. Ael fratrueł.i.filiꝰ fratris vel filia
fratris vel fratrui. Et ðꝛ fratrueł vel fra/
truus q̃ſi frater aliꝰ.ſed eſt etymolo.Fra
trueles etiã dicunt᷑ duoꝝ fratrum filij
Fraus. dis.f.t. i.doluſ.ſʒ differũt.qꝛ fraus
eſt circa fidẽ mutuatã. Dolꝰ i aio. Inſidię
vo loco vel telo. Iñ fraudulentꝰ.ta.tũ.i.
plenus fraude.Et hͥ ⁊ hęc ⁊ ̊ fraudulens
tis.in eodem ſenſu. Iñ fraudulenter adũ.

Fraxinetum.ti.pe.pð.locꝰ vbi fraxini cre⸗

Fraxinꝰ.ni.pe.coꝛ.ꝗdã arboꝛ.⁊ ðꝛ a fragꝰ.
qꝛ magis in aſperis ⁊ mõtanis locis ſolet
naſci.ſicut ⁊ fragus. Vel ðꝛ a frango.gis.
qꝛ facile frangit᷑. Iñ fraxineus.nea.neũ.
Frea. freę.i.ptãs vel mũdia.⁊ a parẽte ſuo
relicta. Et ðꝛ a fremo.mis. Vñ h̊ mundiũ
u. i. ſimił fremẽti. vel
q̊ cito fremit. ”M
Fren.neu.ge.indecli.qdã exagitatio furo⸗
ris a cerebꝛo deſcendẽs.⁊ ðꝛ a frendeo.
Freneſis.ſis.m.t.ipᷣa rabies.⁊ dicit᷑ a fren
Iñ freneticus.ca.cũ.q freneſim hʒ.qꝛ dẽ⸗
tes ↄcutiat. Vel freneſis ðꝛ ab impedimẽ
to ment.qꝛ gręci frenas mentem dicunt.
Frenũ.ni.n.g.in ſingulari.ſʒ in płi inuenit᷑
mal. ge. ⁊ neu.ſ.hi freni.⁊ hęc frena.⁊ ðꝛa

frendeo. des. qꝛ dentibꝰ equi ſꝑ ↄcutitur
impmit᷑.Nam equiſ̊ ſꝑ frendẽt.i.imp⸗

munt dentibꝰ ⁊ ↄcutiũt ⁊ moꝛdent. vel ðꝛ
a fremo.qꝛ facit equũ fremere.⁊ ꝓdu.fre.
AVñ QOuidius. NPrępoſitis frenis ſepe re⸗
pugnat equus. Iñ frenulũ.li.pe.coꝛr̃.id ẽ
paruum frenum. ”ä
Frenuſculꝰ.li.pe.coꝛ.ðꝛa frenũ.Et ſũt fre⸗
nuſculi vlcera circa rictũ oꝛis ſimilia bis 5

flunt iumentis al peritate frenoꝛ

Frequens.oĩs.ge.i.multꝰ.vel aſſiduꝰ.vel

creber.qꝛ ſepe fruat᷑ curia. RPrope quideʒ

frequens ðꝛ qͥ aſſiduus eſt in curia. et ſepe
fruit᷑ ea.⁊ coꝛ.fre. Vñ Ouið. Atreditat⸗

ꝙ; frequens longum foꝛmica ꝑ agmen

Frequęẽtidicus.ca.cũ.qͥ frequẽter dicit. vł
frequẽs eſt in dicendo.ſicut eſt incantatoꝛ

2ðza frequens ⁊ dio.

Freſus ·ſa.ſuʒ.i.fractꝰ.ↄtritꝰ.ocuſſus. ?Añ
⁊ fabã freſam dicimꝰ.qꝛ hʒ thecã molitaʒ

id ẽ fractã.ↄcuſſam ⁊ ↄtritam.

Fretũ.ti.n.s.ðꝛ a ferueo.ues.eo ꝙ ferueat.
vła fremendo.Et eſt ꝓpe fretũ ipᷣe feruor
maris.ſʒ ponit᷑ ꝓmari. Itẽ fretũ eſt angu
ſtum ⁊ qſi fluens mare. ab vndaꝝ feruoꝛe F

dictũ. vt gaditanũ ⁊ ſieulũ. Et nominatur
mare diuſis nomibꝰ. Vñ. Cum fremit eſſe

fretũ mare dicas cũ ſit amaꝝ. NPõtus põ⸗

te caret.ſed ab ęquo ðꝛ ęquoꝛ.

Fretus.ta.tũ.i.fultꝰ.tutꝰ.impauidꝰ.⁊ ðꝛ a

ſeru orrarid: fretum facit hoĩiem pa⸗
Jel ð a feruoꝛe. qꝛ feruoꝛ ⁊ ira reld

uiduʒ
dit hoiĩiem impauiduʒ. Vł potiꝰ ðꝛ a fruoꝛ

eris.ruitio em̃ natura ſolet reꝝ conferre

tutelãa. Ille em eſt fretꝰ qͥ auxilio alicuius

fruit᷑. HNõ aũt fretꝰeſt participiũ.ſʒ nomẽ.

⁊ ꝓducit fre.ſed fretum.ti.coꝛri.eã. Anð

Moſcit nauta fretum.tu debił appete fre⸗
ta fretũ. ventoꝛum

tum. Item Intrat nau

turbine fretus.
Frigdoꝛ. doꝛis.m.t.i.frigus.

Frigidariũ.rij.locus vbi aliqͥd ponit᷑ ne ca

loꝛe corrumet.
Frigidus.da.dũ.ðꝛ a frigeo. ges.⁊ cõpat᷑.

Inge frigide frigidius.ſime.aduer. ⁊ hęc

frigiditas.tatis.

ðꝛ a frigeo. ges.

Frigoꝛes.goꝝ.pluralł numeri.maſ.ge.i.fe⸗

bres ꝗᷓ faciunt hoĩem frigere.
Frigoꝛoſus.ſa.ſum.i.plenꝰ frigoꝛe.
Frigus.goꝛis.m.t.i.gelu.ðꝛ a frigeo.

Fritillũ.li.n.s.i.molinellũ in quo piꝑ terit᷑

2⁊ðꝛa frango.gis.qꝛ Ina piperis vel alia

frangit. ⁊ e ſt ꝑfoꝛatũ ab infeꝛioꝛi parte. et

inde piper tritũ recolligit᷑. Conit etiaʒ P

q̃ͥdam vaſe ꝑfoꝛato.ꝑ qð ſolẽt ꝓijci taxilię

ne fiat ibi fraus. Unð Juuenal. Naruoq;
cadere monet arma fritillo.

Friuolus.la.lũ.pe.coꝛ.i.vanꝰ.inutił. men⸗
dax. caducꝰ. incertꝰ. dubiꝰ.ſimulatꝰ. par⸗
ui Hcij. Eñ friuolum qjſi fere valẽs obolũ.
Inuenit᷑ qñq; ſcriptũ ꝑ b. fribolus.la.lũ.

„—
“
..„ℳWNWW( 5

ſegd antiqᷣtas eſt. ppᷣe aũt friuola dicuntux
ſict ilia vaſa ⁊ inutilia.
Frixa.xę.f.p.i.carbonella.ſ.parum carnis

Frigilla. le.f. p.eſt auis ꝗᷓ frigoꝛe cantat. et

—

vel ſagimine.

Frixatura.rę.f.p.⁊ becfrixura. rę. in eodẽ .
ſenſu.ſ. coctura illa. tał actio.vł qð frigit᷑
Frixura. ðꝛ a frigo.gl.ſed frixatura a frixo

as.frequentatiuo. =èò
Frixoꝛiũ.rij.n.S.patella vel ferrũ ſuper qð

coquit᷑. Vñ ꝓpheta.Cõfrixa ſũt oſſa mea
tanq; in frixoꝛio. Itẽ frixoꝛiũ cõponit᷑ cuʒz

con.vt cõfrixoꝛiũ ⁊ ðꝛ patella ſartago
rondatoꝛ. oꝛis.m.t.qͥ frondes colligit ad

paſtũ aĩaliũ Ael qͥ euellit frondes a vitibꝰ

yt citius matureſcãt. Vel qͥ canit fronde.

Zalenio g er frondibus niduʒ facit.
Hic alta ſub rupe canet frö⸗

Vñ Virgiliꝰ.
datoꝛ ad auras.

Frondatꝰ.ta.tũ.⁊ fronde.dea.deũ.⁊ fron
doſus.ſa.ſuzʒ. differũt.qꝛ frondeũ eſtqð ð
frondibꝰ totũ eſt. Frondatũ vł frondoſuʒ
eſt qð frondes hʒ ⁊ eis abundat.vt locꝰ ar

boꝛum.ſicut gramineũ ⁊ ꝗminoſum.

Frondicula.lę.dimi.pe.coꝛ.i.parua frons
Fronitꝰ.ta.tũ.i.prudẽs.vel ſapiens.⁊ ðdꝛa
phronos vel phronꝰ.Et cõponit᷑ infroni⸗
tus.ta.tũ.i.inſipiens.inſulſus. Añ Eccl.
xxiij. Animo irreuerẽti ⁊ infronito netra-

das me. Sed ibi cõiter legit᷑ infrunito.
Frons frondis.f.t.ðꝛ a foꝛos.quaſi foꝛõs.

qꝛ ferat vgulta vel vmbꝛam. Vel ðꝛ a fluo
fluis.qꝛ cito fluat Iñ frondoſus.ſa.ſum.i.
plenus frondibus. Iñ frondoſitas.tatis.
abundantia frondiuʒ. Et frons frondis —*
rboꝛis.ſed frons frontis eſt pars capitis .
ñ. Frons folium frondis.frons eſtin vꝰ

tice frontis.

Frontiſpiciũ.cij.n. s.i.inſpectio frõt. Anð

⁊ anterioꝛ ꝑs eccłę frontiſpiciũ dicit᷑.

Fructuariꝰ.ria.riũ.i.vtił vel fructu abun⸗
dans. vel ad fructũ ꝑtinẽs. Itẽ fructuariꝰ
eſt qui rei dñs non eſt. vt in.l.vti.fru.ff.ſi
vſufruc.peta.tñ in qͥbuſdam caſibꝰ ꝓ dño
habet᷑.ſ.in ꝑcipiendis fructibꝰ.ff.de vſu⸗

7

Fructꝰ. tus. tui. ð a fruoꝛ. In fructuoſus.
ſa. ſuzʒ.⁊ fructuoſe.ſius.ſime.⁊ hęc fructu⸗
oſitas. Item fructus.cta.ctũ.eſt ꝑticipiũ

de fruoꝛ. eris

Fructus dicunt q̊ ſupſunt deductis expen
ſis fiunt gra fructuũ qrẽdoꝝ colligẽdoꝝ.

ꝗ ſuper carbones cito ſolet decoqui.⁊ ð᷑ꝛ a
frigo.gis.Et hoc frixum. xi. gen⸗ cibi di⸗
ctum a ſono queʒ facit quaãdo ardet ĩ oleo

, —¶— —

——

Kiaen

fige
iſſo

neg
nne
Gmig

eh⸗

Nünn

wn.

en

grür

eh⸗
m,
Hiris.
kufo⸗
umi.
zms.
cise
cis
sdn

onit.
idai.
m
Tifmann
„ 6
gaiy/ N

ſmmmonu.
Oeeftuc,

Egiani

gncnarn,

Frugeria. rię. dea frugum. 2 ðꝛ a fruge

⁊ conſuandoꝝ.qð locũ bʒ tam in bonę q;ᷓ
in malę fidei poſſeſſoꝛibus ⁊ in donibus.

vt. ff. de peti. here.l. ſia te · S fructus. Fru⸗

ctuũ aũt alij ſunt induſtriales.vt frumẽtũ
vinũ.oleu.⁊ſiłia.ſ.lac ⁊ lana.ꝗſine indu⸗
ſtria hoĩs nõ ꝓueniũt.Alij ſunt fructꝰ na⸗

turales qex ipa natura pueniunt. ſinema
gna induſtria hominis.vt poma.pira.fic

⁊hmõi.

Fructus ꝑcepti dicunt᷑ q̊ aliquo mõ ſunt 4a

ſolo ſeparati.⁊ in hoꝛreis reconditi

Fructus ꝑcipiendi dicunt᷑ qͥ immaturi ſůͦüt

quos verus dñs poſſidet.
Frugał.lis.ↄ.t.⁊ B le.i.vtił.ſobꝛius.mode
ratus.ↄtinens. Iñ frugaliter adũ. Et hęc
frugalitas.tatl.i.vtilitas.parſimonia.mo

deſtia.ↄtinentia.temperãtia.parcitas.ſo⸗

brietas. Eſt aũt frugalitas vtus int᷑ auari
ciam ⁊ ꝓdigalitatem

Frugi. ois.ge.indecli.ꝑ oẽs caſus.i.bonꝰ.
vtil. valens. temperatꝰ.modeſtus Uł ᷣm
Priſcianũ frugi eſt dtũs huius noĩis Fru
ges. ? figurate ⁊ intrãſitiue ↄiungit᷑ cũ oĩ
caſu.cũ vtroq; numero. cũ qͥlibet genere.

AVñ Ecq.xxxj.hõ frugi.Idẽ dicas de ni

chili. coꝛdi.mancipi.nemancipi.
Frugifer. ra.rũ.i.ferens frugẽ.i.vtilitateʒ

vel fructũ. Et hęc frugifera.rę.i.terra.⁊ H

frugifer.i. ager.

Frumen.inis.n.t.i.ſumma ⁊ eminẽs ꝑs gu

le vel gutturis.ꝓxima ꝑs gurgulioni.q̃ ci
bus ⁊ potio deuoꝛat᷑.q̃ ſapoꝛ cibi et potus
diſcernitur. ⁊ q̃ fruimur cibis ⁊ veſcimur.
Et eadẽ ructa ⁊ rumẽ. Sʒ rumen in beſtia
Ructa vel rumen in hoĩe.Sʒ in gręciſmo
dicitur. Gutturis eſt imũ rumẽ. frumen q́

2 ⁵ „

Frumentũ.ti. n. s. a frumen vel fruoꝛ.q?ꝛ

pᷣcipuũ eſt ad fruendum. Iñ frumentoſus
ſa.ſum.i.plenus ⁊ abundans frumento
Fruſtratꝰ.ta.tũ.ðꝛ laboꝛ fructu euacuatꝰ.
illuſus.⁊ ꝛ a fruſtoꝛ.aris.
Fruſtũ ſti.n.S.ſine r. in vltima ſyllaba ẽ p⸗

ticula carnis vel panis.⁊ ðꝛ a frumen. a

capit᷑ a frumine
.cis. in. t. i. dẽſitas gulaꝝ vł ꝑpuaꝝ
arboꝝ velſi pinag. ðꝛ a Fruoꝛ.eris. vela
fruge. aũt ðꝛ frutex qſi fronde terraʒ te⸗
gens etymo.eſt.⁊ coꝛ.fru. Vñ Ouidiꝰ de
arte li. ij. Turpe pecus mutilũ turpis ſine

Smine campus.Et ſine fronde frutex.⁊ ſi-

ne crine caput. Item in epi. Moõs fuit ap

parens frutices in vᷣtice rari Jñ frutetum

ti. locus vbi frutices creſcunt. Vñ Hiere.
xj. Et combuſta ſunt fruteta eus.
ux. vel fruges. gis.f.g. ſz ntũs deficit in
vſu vᷣm NMPapᷣ. ðꝛ anni vtilitas.alimonia.
copia.cibaria.annona.Et ſunt fruges lid
de. frumenta vo arida ⁊ ſicca.Et ſunt fru
menta oia ꝗ̊ habent ariſtas.fruges vo reli
qua.Et nꝗ ꝙ ſegetes dicunt᷑ dũ ſeruntur.
a ſerendo.i.ſeminando. Meſſes dũ colli⸗
guntur.a meto.tis.fruges dũ fruuntur. a
fruendo.i.veſcendo. HH
Fucatus.ta.tũ.i.coloꝛatꝰ vłfuco ſuꝑpoſi⸗
tus. Et vt dicit Pap̃ᷣ. Fucata depicta. tin
cta.adulterio ↄtaminata. ficta nõ vera.i.
diuerſi coloꝛis. “́?DRUMð

Fucoſus.ſa.ſuz.i.ſuꝑtictꝰfuco.⁊ ðꝛ a fucꝰ

Fucus.ci.eſt maioꝛ ape.minoꝛ ſcabꝛone.et

ꝛa fagin qð eſt comedere.q̃ſi fagus.eo

alienos laboꝛes edit. Nõ em mellificat. ſʒ
aliaꝝ mel comedit. Vñ Virgiliꝰ. Ignauũ
fucus.pecus apᷣſepibus arcet.Et hinc hic
fucus.ci.genus herbę vñ fit ꝗdam tictura
ꝗ ſimilit᷑ ꝛ fucus.⁊ ꝓ qͥlibet coloꝛenatura
li ſuꝑpoſito ðꝛ fucus.qꝛ alienum mentitur
coloꝛẽ. AUnde Sap.xiij. Rubicundum fa⸗
ciens fuco coloꝛem. Item fucus ponitur ꝗ
dam ſimilitudine ꝓ deceptiõe ꝗᷓ ſuꝑponit᷑
Sitati celandę. AUn Boeiius de ↄſolatioe
Jatelliso incui multiplices fucos illius
Aige ge. pot ptineread illi àͥ fugit. tune
deſcendit a fugio. vel ꝑtinere ad illũ ò in⸗

ſequit᷑ fugientẽ.⁊ tuncðꝛa fugo.as. nð

A fugio fuga cum venerit ſit tibi fugiẽtis.
Sed fugo ſi caput illius ſolet eſſe fugant.
Fugax. gacis.oĩs..i.aſſiduus.freques in
fuga.Et comꝑat᷑. Iñ fugacit᷑.⁊ hęc fuga⸗
citas.tatis. .
Fugillus. li. m. s. ferrũ quo extrahit᷑ ignis
depetra. ⁊ viðꝛ dici a phos gð eſt ignis et
gero quaſi phos gerẽs. In Fugillo. as i.
ignem de petra fugillo extrahere. Iñ h fu
gillatoꝛ. oꝛis. ⁊ hinc ꝑ figurã fugillatoꝛes
dicunt vmbre demonũ. q ignem ferunt
ugitiuus. ua. u. ðꝛa fuga. Et fugitiu⸗ re
cte nemo ðꝛ niſi qͥ fugit dñm. Nã ſi puuluſ
puer a nutricę auta ſchola diſe ceſſerit fugi⸗
tiuus nonettt
Fulcimen. inis.n. t.i. ſuſtentamẽtum.· ſrma
mentũ. auxiliũ. Fulcimentũ.ti. idem
Fulcrũ. cri.n. s. ppe ðꝛ ſponda ſiue pes le⸗
cti.⁊ ðꝛ a fulcio.cis. arlulcitlectu. Inucit

tum.i.fulcrum hns. —NR—

—

Fulgethra. thrę. luxꝗ apparet añ tonitruu

7 9ꝛ a fulgeo vel fulgẽs.⁊ ęthra.q̃ſi fulgẽs

ethra.vel quaſi fulgoꝛ ethre. H grece dici=
caſina vulgo aeris poꝛticus.Et h̊ ppe eti-

am dꝛ ſplendoꝛ ignis. ”
Fulgetũ.ti. i. fulgoꝛ.⁊ ðꝛ a fulge..
Fulgidus.da.dũ.i.ſplendidus. ⁊ cõponit

pfulgidus ⁊ qᷓ;fulgidus.ainbo ꝓ valð ful

gidus.

Fulgoꝛ.oꝛis.m. t.i.ſplendoꝛ.⁊ ðꝛa fulgeo.

Vnñ in euangelio.Sicut lucerna fulgoꝛis
illuminabitte. .

Fulgoꝛus.ra. rũ.i.ſplẽdidꝰ. afulguro

Fulgur.uris.eſt ictus cęleſtis iaculi.⁊ ðꝛ a
fulgeo. Fulgus i;eem..
FEulica.cę.f.p.vłfulex.cis.ꝗdã auis.⁊ ðꝛ a
fuligo. ginis. Vel fulica ðꝛ q̃ſi fuliga.qꝛ ca

ro eius q̃ſi lepoꝛina ſapit Lagos em grece
lepus ðꝛ latine. AUñ ⁊ apud gręcos lagos

vocat᷑.⁊ eſt auis ſtagnẽſis.i.in ſtagnis et

praludibus moꝛãs.Hęc hʒ nidum ĩi medio
aqꝓueę vel petris qᷓs aqua circũdat.mariti⸗

moc; ſpꝑ delectat᷑ ꝓfundo.qꝗᷓ duʒ pᷣſenſerit
maris cõmotionem fugiẽs in vado ludit

Sm Ilið. coꝛ. li. Anð Alex. Cum fulicis

puppiſq; petunt excelſa volando.

Fuligo.ginis.f.t.i.nigredo illa qᷓ depẽdet

de trabibꝰ⁊ fit ab igne. aũt ðꝛ fuligo q̃ſi

fumo ligata.etymo.eſt. Iñ fuligine?. nea. F

neujüu.i.niger.vel de fuligine exñs.vład fu⸗
liginem ꝑtinẽs. Item a fuligine fuligina⸗

tus. ta. tũ.i. fuligine denigratꝰ.qð poͤt eſſe
participiũ.⁊ fuliginoſuſ.ſa.ſum.i.plenus

fuligine. Et ꝓdu.fuligo pe.nti.ſed penul.

gti coꝛri. Unde Juuenalis. Ille ſuperci⸗

lium madida fuligine tinctum. Obliquo
pꝓducit acu. ⁊c. ò
Fulina.nę.f.p.i.coquina. Iñ fulinariꝰ.rij.
id eſt coquus.⁊ fulinarius.ria.riuX6.

Fullo.onis.m.t.qͥ pannos parat ⁊ excandi
dat. ⁊ eos fulgere facit m hugl. NPap̃.di

cit Fullo lauandarius. decoꝛatoꝛ.
Fulmen.inis.n.t.eſt ictꝰceleſtis iaculi.⁊ dꝛ
a fulgeo.ges. Iñ fulmineꝰ. nea. neum. Et
nõ ꝙ m opinionẽ hougl. qñ duo vel tres

yel plures venti in aere intercipiũt nubezʒ
aliquã eam ↄfringunt ⁊ collidunt.⁊ ex illa
in aere ⁊ ꝓcreat᷑ igniſ

colliſione fiat ſonus
2 ſonus ille pꝓpe ðꝛ tonitruum. q̃ſi tonꝰ i.

ſonus terrens.qꝛ terreat. Splendoꝛ illius

ignis ꝓpᷣe ðꝛ fulgethra vłfulgoꝛ. Ignis il

le ſiue iaculum ex eo factũ vel ictus ſlli⸗ ia⸗

culi ppᷣe dꝛ fulgoꝛ vel fulgus vel fulmen 4

fulgendo vel fulgus feriẽdo vłꝑcutiendo
Sed ꝓpᷣe ðꝛ fulgur.qꝛ incendit ⁊ vrit Ful
gus.qꝛ tangit.Fulmen.qꝛ findit. Sũt em
tria genera fulminis. Anuʒ qð afflat ⁊ tã
git. ita ꝙ non vrit. Secundum quod vrit.
Tertium qð findit.⁊ ideo cũ tribus radijſ
depingit᷑ fulmen.Hinc ⁊ trifſidam flãmam
ðꝛ habere.qñq; tamen pſᷣdicta noĩia cõfun⸗
duntur. ⁊ dicuntur eſſe nomina vnius et
eiuſdem rei.

Fultus.ta.tũ.i.ſuſtentatꝰ.ſi ubnixus

Fuluus.ua.uũ.i.rubeꝰ aliquantulũ.vł cũ

nigro rubeus.⁊ comꝑat᷑.Jũ fulue aduer.

T hęc fuluedo.dinis..
Fumariũ.rij.i.caminꝰ ꝑ quẽ exitfumus.

Fumidus.da.dũ.⁊ fumoſus.ſa.ſũ.ideʒ.ſ.

fumo plenrnus.
Fumus.mi.m.S.ðꝛ q̃ſi ppos meãs.⁊ ẽ ety⸗
mologia. Iñ fumoſus.ſa.ſuʒ.⁊ fumoſitas
tatis. In fumulus.li.dimi.

Funalis.lis.ↄ.t.⁊ le.ptinẽs ad funem.et

ð a funis.Et h̊ funale.lis.idem qð funis
Et funale licinius ad candelã faciendam.
Vñ ⁊ ſepe ponit᷑ ꝓcandela.Et dicunt᷑ fu⸗

nalia licinij a funibꝰ int᷑ cęrã quos añ vſuʒ

papyri cera circũdatos habuere maioꝛes

Funambulus.li.pe.coꝛ.eſtille qͥ ſuꝑ funeʒ

ambulat.⁊ ð a funis ⁊ ambulo.
Functoꝛiũ.rij.i.tranſitoꝛium m NPapiam
unctus.cta.ctũ.i.vſus.⁊ ðꝛ a fügoꝛ.gerl.

Hainc functi dicebat᷑ qðdam genꝰ ciuiuʒ qͥ

fungebant᷑ officio ⁊ honoꝛe aliquo.
Fu nda.dę.ðꝛa fundendis lapidibus.quia
ex ea lapides fundant᷑.i.mittant᷑. Iteʒ in⸗

uenit᷑ hęc funda.dę.genus piſcatoꝛię retl.
dqꝛ in fundum mittat᷑ IJdem ⁊iaculum a ia
cio. ⁊ tunc deriuatur funda a fundus. di.
Fundamentum.ti. ðꝛ a fundo.as.dictũ ſic.
q uia ſit fundus domui.⁊ eſt etymologia.

.

Idem ⁊ cementuʒ.quia cęſo craſſo lapide
Fundanus.ni.i.ruſticus qͥ fundos colit
Fundibalũ.li.n.s.machina bellica. Vnde
pñt dici fundibalarij qͥ talibꝰmachinis pſᷣ⸗

ſunt.⁊ videt᷑ cõponia funda ⁊ balim qð ẽ̃

iacere vel emittere. AUnð.j. achab. vj.
dꝛ. Et ſtatuit illic baliſtas ⁊ machinas et
ignis iacula ⁊ toꝛmenta ad lapides iactan
dos ⁊ ſpicula ⁊ ſcoꝛpios ad mittendas ſa⸗
gittas fundibaal.
Fundibalus.li.m. s.⁊ ̊ͥ fundibalarius.rij
⁊5B ⁊ hęc fundibaliſta.ſtę.in eodẽ ſenſu.i.
cüũ funda iaciens ⁊ emittens.⁊ coꝛ.ba.

2

Wer
nnn
ufl
Ji
ſſni
A
Nena
nfinn
oͤt
M

i
lere.

“

ſic

tich⸗
moſts

inen
fs
RM
ami⸗
ostiſß
enun
.
npen
iug,
un
9.
Nli
n⸗
eete.
nunei

Aes R.

3iſ
ndo.
ſohi

Fundibula.lę.pe.coꝛ.i.fungga.
Fundatoꝛ.toꝛis.m.t.q cum funda iacit.
Fundula.lę.f.p.i.parua funda.

Fundulus.li.i.paruus fundus. Itẽ fundu
lus ðꝛ qͥdam piſcis paruꝰ.qͥ füdo adhęret.
Fundus. di. m. S. ð ⁊ ꝓfũdo aqᷓ ⁊ ꝓagro.

⁊ ꝓpe ꝓ allodio.eo ꝙ fundat aq̊s vł opes

ſiue diuitias. Et ðꝛ fundus tam in ciuitate
q‚; extra. Vñ fundus ðꝛ vrbanũ ędiſiciũ ⁊
ruſticanũ ſᷣm hugl.Multi dicũt ꝙ ꝓfüu⸗

do aſ ðe h̊ fundũ.ſʒ pagro h̊ fundꝰ. Unð

dicit Rap̃. Fundi ſunt poſſeſſiones agri.

campi.pᷣdia.vici.Fundum.ima ꝑs aꝗ.fũ⸗

dum mar imum. Añ greciſta. Allodiũ fũ

fũdit opes diffundit funda ſapilloſ. Fũdũ

ſtabilitur patrimonium.

Fundus eſt manſio alicuiꝰ cũ acceſſionibꝰ.

Fundus dotał eſt qui matrimonio contra⸗

cto datus eſt ſponſo

Fundns q̃ſi dotał ðꝛ qͥ traditus eſt ſponſo
NUondũ ſecuto matrimonio. ꝓ qͥ ⁊ ſuperioꝛi
Dicto. facit.l.j.ff. de funda.dota.
Fundus inſtruct eſt ędiſicatus vel cultus.
Fundus vigẽs eſt terra ꝗᷓ mõ nõ arat᷑.licet
olim fuerit fertił.alias quęmõ arat᷑.licer
olim fuerit ſterilis. ”M
Fundus limitatrophꝰ alias militatrophuſ
ðꝛ a trophus.i.deſcriptio ⁊ milite.q̃ſi de⸗
ſcriptus ad vſum militũ qͥ imperiũ cuſto⸗
diunt. vt. C. de fun.limitato.l.j.⁊.l.ſi acci
pitur. li. xj. Alit᷑ ðꝛ fundꝰ limitoſus.vt ibi
Dem. de fun. limi. pal.

Fundus ſaltuenſis eſt fundus inq eſt ſalt⸗.
LL. de fun. ſaltu. li.x x. rJ
Fundus reuelatus ðꝛ qͥ olim erat paluſtris

C. de fun. pa.l.fi. li.xj.

„

nüc aũt factus eſt ſerenus alias terrenus.

Fundum diuidi in certas regiones.ẽ ipſuʒ
Ddiuidi in determinatas partes.
Fungus.gi.i.boletuſ.⁊ ðꝛ a phos quod eſt
ignis.eo ꝙ fungi aridi ignẽ acceptũ conci⸗
piant ⁊ retineant. Vlł dicunt᷑ fungia Fun

goꝛ.gerl. m vocẽ.a defungoꝛ ſᷣm ſigtionẽ

qꝛ ex eoꝝ genere qͥdam ſunt interemptoꝛij

Vñ ⁊ defuncti moꝛtui dicunt᷑. Nñ qdam.
HBoleti leti cauſa fuere tui. Inueni
fungus ꝓ veteri panno.
Funiculus.li.i.paruus funis.
Funis.nis.m.t.i.choꝛda.⁊ ðꝛa phos qð ẽ
ignis.qꝛ funes ante vſum papyri oli i vſu
Juminis fuerunt circũdati cęra.

nifeſtus.

etiam

Funus.neris.n.t.i.cadauer.⁊ dꝛ funꝰa fu

nibus accenſis.i.candeł.quos añ feretruʒ
ganñ papyri vſum cęra circũdatos ferebant
Iñ funererea. reũ.⁊ funeſtus.ſta.ſtũ.et
hic ⁊ hęcfunebris.⁊h̊ funebre. oĩa ĩ eodẽ
ſenſu.ſ.luctuoſus.moꝛtał.Tñ differũt m
Pbpetatem. qꝛ funebre eſt luctuoſuʒ. Et fu⸗

nerum eſt qð ex funere conſtat. vel qð ad
funus ꝑrinet. Funeſtum wo qð funere eſt
inquinatũ. Et funebris coꝛ.pe.naturalit.
Anñ Oꝛatiꝰ in epi. Ira truces inimicititai
Tfunebre bellum.

Funuſculũ.li.i.paruum funus.

Fur furis..t.ppe eſt ille qͥ clam ⁊ plerũq;

de nocte rem alienã amouet inuito dño g⸗
tia lucrãdi.Et ſubaudi ſine armis.vtĩ Au
cũ tenui murmure fundit aq̊s. Et diẽ Iſi⸗
doꝛus. Fundus dictꝰ eſt qꝛ in eo fundat᷑ ⁊

ten. ſqznouo iure.C. de fur. ⁊ ſer. coꝛ. Et ðꝛ
a furnꝰ.na.nũ.qð eſt nigrũ.qꝛ vt płimum
in obſcuro furat᷑. Sʒ latro ðꝛ q latet in ſil⸗

uis ⁊ expoliat tranſeũtes. Vñ. Fur latʒ in
furno. latro ſe fert obuiꝰ vltro. Et ꝓdu.fu

in gtõ. Vñ Oꝛatius in epi. Et dñm fallũt
⁊ pꝓſunt furibus ergo. Inde furunculꝰ.li.
Dimi.i.paruus fftur.
Fur manifeſtus ðꝛ qͥ in ipᷣo maleficio eſt de
p̃henſus.vel in loco in quo cõmiſſuʒ ẽ fur
tum vel poſt furtum factũ duʒ tñ de furto
depᷣhendit᷑ anteqᷓ; depoꝛtauerit ad locum
ad quem deſtinauerit. Inſtitl.eo.ti·S ma

Fur non manifeſtꝰ dꝛ qͥ cũ re furtiua in ipo

actu furandi nõ dep̃hendit᷑.ſʒ iaʒ depoꝛta
uerat ad locũ in quẽ deſtinauerat.nichilo⸗

minus poſtea ↄuincit᷑ defuroo.
Furabula.loꝝ.numeri płis.ge.neu.i.tene

brę.qꝛ furant᷑ nobᷣ viſum ⁊ diſcretiõʒ reꝝ.

Furca.cę.fę.p.ðꝛa fur ⁊ cilleo.qꝛ ibi fures
cillent᷑.i.mouent᷑.⁊ hʒ minꝰ pęneęq; crux.
qꝛ ſtatim ſtrãgulat ⁊ int᷑ſicit. Itẽ furca eſt

inſtr̃m qdðᷣdam ruſticoꝝ.⁊ ᷣm h̊ ðꝛa frumẽ

tum ⁊ cilleo.qꝛ cũ ea mouet᷑ frumentum in

area. Ael furca ðꝛa fero fers ⁊ eaput.qͥa

antiqͥ ſolebant deferre capita occiſoꝛũ ho⸗
minum in ea Inuenit᷑ etiã furca trãſlatiue
ꝓãdã violentia. AUñ Oꝛatiꝰ in epi. Natu
ram expellẽs furca tñ vſq; recurret. Inde

furcatꝰ. ta. tũ. qdᷣ cõponit᷑ bifurcatꝰ.ta. tũ.

trifurcatus. ta. tun.
urcella. leę. dimi.i. parua fura.
Furcelles. liũ. f. t. ſunt ꝓpe ille furcę vbi ſu⸗
ſpendunt᷑ fures ⁊ latrones.qꝛ ibi cillẽtur.
Furcifer.ra.rũ.pe.coꝛ.i.ferẽs furcã.⁊ ðea
furca ⁊ fero. Furcifer etiã dicebat᷑ olim
ob leue delictuz cogebat a domis igminie

magis qᷓ; ſupplicij cauſa furcã circa viam

ferre.pᷣdicãs peccatũ ſuũ ⁊ monere ceętos
ne qͥd ſilłe peccarẽt. Furcifer etiaʒ dicebat᷑
homicida damnatus ad furcã. vel qui di⸗
gnus erat furca.qꝛ conſuetudo olim erat
damnatos ſua patibula poꝛtare ad locum
ſuſpenſionis.ſicut legit᷑ chriſtũ Jeſũ dñm
noſtrum feciſſe. èèGä
Eurcula.lę.dimi.i.parua furca.
Furfur. furis.m.t. a farina. vel farre. qͥa
eoꝝ purgamẽtũ eſt. Inñ Furfureꝰ.rea.reũ
id ẽ de furfure factꝰ.Et vide fur ſimplex ẽ

latro.ſed fur geminatũ.i.furfur.eſt cibus

poꝛci. Vñ qͥdã. Fur ſimplex eſt latro. ge⸗
minatũ fit cibus apro.Et eſt ge.maſ.licet

q̃dã dixerũt eſſe ge.neu. ↄtra quos ðꝛ Fuꝛ

fura qui dixit ſꝑ de furfure vit Jif fur⸗
fur.furis.eſt qdã auis ꝗ nõ paſcit᷑ niſi fur⸗
fure.hęc eadem ðꝛ furfurio.onis.
Furia.rię.f.p.i.inſania.⁊ ðꝛ a ferio.ris.qͥa

ferit coꝛda hoim.⁊ ea reddit cõmota. JIJndðd

h; ⁊ hec furialis ⁊ le. Iñ furialit᷑ adu.Et
hęc furialitas.tatis.Et furioſus.ſa.ſum.
q ritu furiaꝝ fert᷑.⁊ ab eo furoꝛ nunqᷓ; rece

dit. Et furiatus.ta.tũ.qͥ furit ex cauſa Jtẽ

furię.ax.ſunt penę infernales.eo ꝙ furere
faciant . . èWVM
Furibundus.da.dũ.i.ſimiłfurenti.
Furnuſ.ni. m. s. ð a furfure.qꝛ panis ex eo
factus ibi coqͥt. Nel ðꝛ a phos qð eſt ignis

inde furnus quaſi phos vrna. Inde fur⸗

narius.ria.riũ.i.ad furnũ ꝑtinens.⁊ h̊ fur
narius.rij.⁊ hęc furnaria qͥ vel quę cuſto⸗

dit furnum Inde Furnulus.li.i.paruus

furnus.
Furo.onis.m.t.qdᷣdam aial.⁊ ðꝛa furnus

Tenebroſos em ⁊ occultos cuniculos ef⸗

fogit. ⁊ eijcit pdam quam inuenit.

Furtü.ti.n. s.eſt alienę rei inuito dño ↄtre⸗
ctatio. Iñ furti adu.⁊ furtiuus. ua. uũ. et

furtuoſus.ſa.ſum.i.plenꝰ furto qͥ ſępe cõ⸗

mittit furtũ.vel qð ꝑtinet ad furtũ.Furtu

olſus etiam ð qui pugnat vbi merces cer⸗
ta parat᷑. Iñ etiã furtulũ.i.paruũ furtum
Furtũ ↄceptũ eſt cũ qͥs pᷣſentibus teſtibus

apud aliquẽ rem furtiuꝗ ꝗrit. ⁊ inueit. vðvt Sum futurus miles.i.ego fiam miles

Inſtitl.de obli.ꝗᷓ ex delic.naſ S· cõceptuzʒ

Furtũ oblatũ eſt cũ qͥs rẽ furtiuã alicui ob⸗

tulit. vt potiꝰ peneſ eũ qᷓ; penes ſe iuenirer

urtũ ꝓhibitũ ð cũ qͥs volentẽ rẽ furtiuaʒ

Arere ꝓhibuit. vt dic. ti. de obli ex delic.

·S.eſt etiꝗ. vbi ðꝛ ꝙ hęactiones furti cõce⸗
pti oblati. ꝓhibiti ⁊ nõ ꝓhibiti in diſſuetu

dinem abierunt.
Fuſarius.rij.m. S.ðꝛ qͥ faẽ fuſos.⁊ adiecti⸗

ue fuſarius.ria.riũ.qð ad fuſum ꝑtinet

Fuſcina.nę.qðdam inſtrjm ferreũ ⁊ tridẽẽs

q̃ vtunt᷑ gladiatoꝛes ad ſe capiendum. pi⸗

ſcatoꝛes ad piſceſcapiẽdos.coqͥ ad carneſ

extrahendas de caldaria vel de lebete vel
de olla. ⁊ coꝛ.pe. Vñ in Auroꝛa. Carbões
carnes foꝛceps vel fuſcina tollit. Iñ fuſci⸗
nula.i.parua fuſciia
Fuſi.lis. .t.⁊ h le.qð tm̃ fundit᷑ ſiẽ ducti⸗
le qð tm̃ malleo ꝓducit᷑ m aß.
Fuſoꝛiũ rij.n.s.i.vas in quo aliqᷣd infũdit᷑
Fuſt..ſtis.m.t.i.palus vłbaculꝰ ad vberũ⸗
dum. Et dicunt᷑ pali fuſtes q̃ſi fixi ſtantes

qꝛ fixi in foſſis ſtant.

Fuſus.ſa. ſum.i.fugatꝰ.vł ꝓſtratꝰ.ſparſus

⁊ ða fundo.dis. Inð fuſio.onis.⁊ fuſim
adu. Itẽ a fundo.dis.h̊ fuſus.ſi.i.inſtrjm
filandi. eo ꝙ ꝑ eũ fundat᷑ qð netũ eſt. Inð
fuſellus.i.paruus fuſus.

Futikł. 9. t. ⁊ B le. qð cito ⁊ facile decurrit.vł
decurrere põt. Ael futiłðꝛ qð nihil põt re
tinere quẽadmodũ necillud vas qð ðᷣꝛ fu⸗

tis. AUñ ꝓpᷣe futilia dicunt᷑ vaſa illa fictilia

ꝗcaſſa ⁊ rimoſa nõ tenẽt ea ꝗᷓ immittũtur.
Et hinc facta tranſſatione futił ðꝛ hõ vanꝰ

ſuꝑfluus.loquax qui nihil ſcit velare.nec
audita poteſt retinere. nec abſcõdere. Uñ

Futile vas illud quod nulla receptio clau

dit. Sic homo futilis eſt diuulgans omne
quod audit.
utis. tis.2.t.qðdã vas in tẽplo vbi repo⸗
nebat qð de ſacrificio reſtabat. Non em li
cebat cuiq; manu tãgere vel efundẽ AUas
aüt illud os habebat amplũ ⁊ latũ funduʒ
Vvo acutiſſimũ.adeo ꝙ inſtare non poſſet.

AIñ ſtatim inclinabat᷑ ita ꝙ illud ſacrificij

qð intus erat effundebat᷑.qꝛ non licebat il
lud reßuari. —”M
Futurus.ra.rũ.põt eſſe participiũ de ſũ.es

eſt. ⁊ de fio.fis.fit Et ꝑ h̊ cognoſcit᷑ ꝙ ẽ ꝑti
cipiũ de ſum.qñ exponit᷑ ꝑ eius futuꝑ.vt

Sũ futurꝰ ep̃s.i.ero epᷣs.qñ aũt exponit᷑
p futuꝝ de fio.ſis.tũc eſt participiũ eiꝰ. vt

G ante A
Apug latinos nullius ſyllabę eſt
terminał.niſi cũ loco d.vel b.po⸗
nitur.vt in ad vel ſub vel ob pꝛę⸗
poſitione.vt Agger Aggredioꝛ.
ſuggero.

Babaon fuit qdam ciuitas. Inde hic ⁊ hec

——

— — — —

is
ihi
hon
,.

⸗
ior.

gabaonita te. nomen patrii. Et eadem ci⸗
uitas gabaa dꝛ. HWZ “ò?ò

+

Gabelus.li.ppᷣum nomẽ cuiuſdaʒ viri.Et

ꝓð.pe.Vñ Auroꝛa.Angelus implet opꝰ
iamq; gabelus adef. .
BGabriel hebraice. in noſtra lingua intp̃tat
foꝛtitudo dei. Abi em potẽtia diuina vel
foꝛtitudo manifeſtat᷑ Gabriel mittit
Saddir. ris.n.t.ciuitas eſt in hiſpania
Gades.dis.f.t.ciuitas eſt.⁊ gades.dis.in⸗

ſula eſt in fine hiſpanię ꝗᷓ dirimit europam

Abafrica. in qua Hercuł colũne inferunt᷑.

ꝗ de noie inſulę gades.dictę ſunt.

Saius. gai gaio. pꝓpᷣum nomẽ cuiuſdã viri
WBVala gręce latine ðlact. —
HGSalata.tę.cõis ge.nomẽ ppłi.ad quem ſcri
pſit beatus Paulus. Et ðꝛ a gallus. Iteʒ

galata eſt nomen gentile.⁊ coꝛ.pe. Unde

uroꝛa. Inde petit galatas phrygiam lu⸗

ſtrans regionem. H
Balatia.tię. ꝓuincia galatazx.

2 7

Galaticie. ay. F p. i leticig . delitie. lauticie.

ſcʒ cibi delicati ꝓpᷣe ex lacte ⁊ inteſtinis fa⸗

cti. Iñ galaticioſus.ſa.ſum.i.delitioſus.

Galaxias.vłgalaxia.xię.i.lacteꝰ circulꝰ q̃

vulgo ðꝛ via ſancti Jacobi. Et ſcias ꝙ ga
laxia ꝗᷓ idẽ eſt qð via lactea ſiue alba.vłla⸗
cteus circulus.nihil aliud eſt niſi młtę ſtel
le paruę quaſi ↄtiguę in illo loco oꝛb in q⸗

2

bus diffundit᷑ lumen ſoł.⁊ ideo viðꝛ circu
lus albeſcens quaſi fumus.

Galbanũ.ni.n. s.eſt genꝰ pigmẽti vlł ſucc

æ lac ferulę. Iñ h̊ͥ galbanum qͥdã coloꝛ in⸗

de factus. ⁊ hinc galbaneus.nea.neũ.⁊ B
galbanũ.ni. qᷣdam genꝰ veſtiũ dictum a
galbaneo coloꝛe qᷣ eſt ſi ublucidꝰ ⁊ ſubalbꝰ
cũ paloꝛe. AUñ Lucanus in.ix. Hic ebuluʒ

ſtridet pegrinaq; galbana ſudãt. Inueni⸗
tur tñ in maſ.ge.Eccl.xxiiij. Quaſi galba⸗
nus non inciſus. Et vt dicit Papias. Gal
Panim eſt ſpecies multis apta medicami⸗

Salea. ieę.f. p. pe.coꝛ.i. caſſis. Sz caſſis eſt
de ferro ⁊ militũ. Galea ex coꝛio ⁊ eſt pedi

tum. Iñ h̊ galear.arl.i.galea. galeatꝰ. ta
tũ.q hʒ galeaʒ. Inuenit᷑ etiã hec galea. lee

pe. pð.genus nauigij. Anð.Armo caput
Salcaeldgu pcurro galea

Saleron grece latine ðꝛ coꝛium

le ceſe hoſtię factũ. In galeratus.ta.tũ · i.

galeꝝ hñs. vel galero oꝛnatus.⁊ ꝓdu. pe.
IVñ Statiꝰ thebaidos. Obnubitq; comaſ

tperat aſtra galeer.
Galicia.cię.f.p.ðꝛ a gale qð eſt lac. eo ꝙ gi⸗
gunat homies candise

n lioꝛes reliqs hiſpanie
popuł. Iñ gallicianꝰ.na.nũ. getile. Hi ga
liciani gręcam oꝛiginẽ ſibi aſſerũt Ande æ
naturali ingenio callenr.
Galilea.leę.f.p.regio eſt paleſtię. Iñ galile
us. lea. leũ. Et galileus interp̃tat volubil
Añ ſepe inuenit᷑ SGalilei ſunt.i.volubiles
Et eſt duplex galilea.ſ.ſuꝑioꝛ ⁊ inferioꝛ.
tra optia ⁊ ferax.⁊ coꝛ.pᷣmã. Vñ Auroꝛa.
Hic tantã terrã galileã pace beaunuitt.
Balla. lę.f.p.eſt inſtr̃m cerdonũ ꝗͥ coꝛia puꝛ
gant᷑ dealbãt Galla etiaʒ ðꝛ ꝗdã herba

2 fructꝰ quercinũ. Añ fit ſi puluis ad ap⸗

tãda coꝛia.qui ſimilit᷑ galla vocat᷑. Galla
etiã fuit nomen cuiuſdã młierl. Iñ h galla
riꝰ. rij.⁊ gallicariꝰ.rij.i.icerdo qui igallo
opat᷑.Et adiectiue declinat᷑ gallariꝰ .a.u .·
vel gallicariꝰ. ria. riũ. qð ꝑtinet ad gallaʒ.
Gallus.li.fluuiꝰ eſt phrygię de qͥ hoĩes po⸗
tãtes reddunt᷑ inſani ebrij. Vñ ſacerdo⸗
tes Cibeles dicti ſunt galli. ab illo fluuio
vbi colit᷑ Cibele. de qͥ potãtes in ſacriſicio
nimietate furorl agitabant᷑.q̃ſi vini mmie
tate. Ał dicti ſunt galli.qᷓi gallinacij.qᷣa ca
ſtrati ſunt. Et ꝑ copoſitionẽ archigall. li.
id ẽ archipᷣſbyter.⁊ q̃ſipᷣnceps galloꝛum·
Galliacus. ca.cũ.pe.coꝛ.i.gallicus.
Galliciniũ.nij.⁊ H gallicantꝰ.tus.tui.in eo
dem ſenſu. ſ. cant? galli. AUñ ⁊ ꝗdam pars
noct ðꝛ galliciniũ vł gallicãtꝰ a cãtu galli.
Gallina.nę.f.p.tam ꝓ vxoꝛe galli q; ꝓ quo
dam ſigno celeſti.
Gallinacius.cia.ciũ.qð ad gallinã ꝑtinet
Hallinaciꝰ etiã ðꝛ gallus.qꝛ vocẽ foꝛmaz
gallinę expᷣmit. Gallinaci etis copus ve
capo dꝛ. qꝛ q̃ſi gallina eſt. Uñ gallinacios
dicim? imbecilles molles ſiue vxoꝛarioſ
hoies. Et nõ ꝙ gallus gallinacius ðꝛ qͥ ãſi
gallina nutrit pullos. qꝛ mulieres ſolłẽt ei
deplumare ventrẽ. ⁊ fricare cũ vrtica.qui
talit vrticatꝰ libẽtiſſime cubat ſuꝑ pullos
1 nutrit eos ſicut mater ⁊ Scillat ſic gallia
Item gallus gallinaciꝰ reꝑto cibo dat vo⸗
cis ſignum vt gallie..
Gallinella. le. f. p.i.parua gallina.

Hallinula. le. dimi. iidlen.
Gallio. onis. ppᷣum nomẽ viri. de qͥ habef
HGalerus.ri.⁊ G̊ galeꝝ.ri.⁊ h̊ galeriũ.rij.in
eogem ſenſu. ſ. pilleꝰ ex coꝛio. ⁊ ꝓpᷣe ex pel

Zctl. xviij.⁊ ꝓðᷣ.pe.in obliss.
Gallogręcus.a.ũ.ðꝛa gallo ⁊ grecus. Gal⸗
logręci idẽ ſunt qͥ ⁊ galatę. Ind bę gallo⸗
grecia. cig. eadẽ regio a galatia. Sideʒ
olim galli in auxitium a Rege Bptbinig

„

euocati. regũ cum eo pacta victoꝛia diuiſe

runt.ſicq; de eiſdẽ gręcis admixti.pꝛimuʒ

gallogręci dicti ſunt.⁊ eoꝝ regio gallogrę
cia.nunc ex antiquo noĩe galatę dicunt᷑.et
eoꝝ regio galaiaeag.
Gallulus.li.dimi.i.paruus gallus.

BGallus.li.eſt auis ꝗdã.⁊ ðꝛ gallꝰ q̃ſi caſtr⸗.

vel caſtratꝰ.a caſtro.as.qꝛ int᷑ aues hec ſo

la caſtrat᷑ Itẽ a gala gręco ðꝛ gallus.la.lũ

tam ꝓ gẽte qᷓ; ꝓ hoie illiꝰgentl.⁊ dicti ſunt

galli a candoꝛe coꝛꝑis.Scðm em̃ diũſita-⸗

tem cęli.⁊ facies hoim ⁊ coloꝛes ⁊ coꝛpoꝝ

q̃litates ⁊ animoꝝ diuſitates exiſtunt. Et

hincrhomanos gues.gaios leues.afros
verſipelles.gallos natura feroces ⁊ acrio
res ingenio videmꝰ.qð natura climatũ fa⸗
cit.in quam nõ neceſſitate.ſed q̃dam incli⸗
natione vel diſpoſitione. AUñ inuenit᷑ apð
autoꝛes ꝙ pſᷣdicta gentiũ noĩa deſignãt ꝓ⸗
pꝛietates ſᷣdictas.vt Iſte eſt afer.q̃ſi mali
gnus ⁊ vᷣſipellis ᷣm ugl.Eta gallus de
riuat᷑ gallia.lię.regio eoꝝ.Et ſunt tres ꝑ⸗
tes gallię.ſ.comata.togata.bꝛachata Gal
lia comata eſt lombardia.ſ.ab alpibꝰ vſq;
ad rubiconẽ. Gallia togata eſt ab alpibus
vſq; ad mare britanicũ.Gallia brachata ẽ
qrheno adiacet.vt pars burgundię.loto⸗
ringia.flandria.colonia. ⁊ terra ligonẽſiũ
⁊ etiam q̃dam alię regiones cõtinentur in
gallia brachata. Et hinc gallus.la.lũ.gen
tile. ⁊ gallicanus.na.nũ. ꝛopᷣe tñ gallus
q in gallia natus eſt ðꝛ gallicꝰ ex gallia la⸗
tus.gallicanus qͥ ex gallia aliqͥd affert Itẽ

galli germani ſunt teutonici. ſed galli Se⸗

nones ſunt franci. NPapᷣ.aũt ſic dicit. Gal⸗
lię ſunt tres. Logata.i.lombardia admo⸗
reʒ rhomanoꝝ. Comata.i.burgũdia DBꝛa
chata.i.teutonica.a longis brachis.AUnð
Sunt populi galli tenebris dãt cãtica gal⸗
li. Gallus auis.pplłs.fluuius.bacchiq; ſa⸗
cerdos.
BGamaliel interpᷣtat᷑ retributio dei.
BGamma eſt tertia lr̃a apud grcos.
Gamo gręce nubo ðꝛlatine.⁊ inde gamos
id ẽ nuptię.vel vxoꝛ vłmulier.Et cõponi⸗
tur monogamꝰ. vnigamꝰ. bigamꝰ. trigãꝰ.
qdrigamꝰ. pentagamꝰ. ſexagamꝰ. ſ. q vl ꝗᷓ
