eſſe tribus cognouimus arcas Pꝛia Moe

Moyſi fuit altera. tertia chꝛiſti. Lignea

pma. ſecunda metallica. tertia neutrũ. Oc

to pᷣoꝛ. tria poſterioꝛ tulit. altera ſolũ. Le⸗

ge carens.ſub lege manens.a lege ſoluta.

Hanc pelagus.hanc moyſes.hane ſpiritꝰ

almus. Inde hic arcarius ðqͥ facit arcas
vel qui cuſtodit Ael ðꝛille qui ſuſcipit au
rum ⁊ argentũ publicuʒa poſſeſſionibus.

Fm Accur. in glo. C. de pon.l.i.li.x. Ael

E4

põt dici adiectiue arcarius.a.ũ.quod ꝑti⸗
net ad arcam vel ad arcariũ.

Arcanus.a.iũ.i.ſecretus.a.ũ.a quo cęteri
Arcas.ↄ.t.eſt nomen gentile.⁊ ðꝛ aliqs vł
aliqua de arcadia.

Archangelus.m.S.ðꝛ pᷣnceps angeloꝛũ.vt

Babꝛiel. ⁊ ðꝛ ab archos qð eſt pᷣnceps ⁊ g

gelus. ⁊ eſt vnus angelus de oꝛdine ſupꝛe

mo.i.ſummus nuncius. Vnde. Nuncius
angelus eſt. archangelus eſt ſibi pᷣnceps.
as archangelicus. a.u.

AXrchetypus. f.p. ð pᷣnceps figurarũ. Naʒ

typus idem eſt qð figura.⁊ archoſ pᷣnceps
põt poni adiectiue. Vñ archetypꝰ mun⸗
dus. dicit pᷣncipalis figura ſenſibił mũdi.
Archia. chię. f.p.ðꝛ pᷣncipatus. H
Archiater.m. S.ðꝛ ab archoſ ⁊ ater.i.niger
quaſi pᷣnceps nigroꝝ ſcʒ diabolus.
Archicancellarius.m.s.ðꝛ ſupꝛemus can
cellariuoss.

Archicoquus.m. s. dicitur pꝛiceps coquo

Archidiaconꝰ. m. s. nceps diaconoꝛuʒz

Inde archidiaconatꝰ.us.ui.dignitas vł
officiũ archidiacon.
Archiepᷣs.m.sS.ðꝛ pᷣnceps epᷣoꝝ. Inde hᷣ et
hęc archiepᷣalis.⁊ H̊le.⁊ archiepiſcopatꝰ

us. ui. ⁊ H archiepiſcopil.
Archigallus.m.S.ðꝛ pᷣnceps galloꝝ.ſ.illo⸗
rum ſacerdotum. HMU
Archigenes.pe.coꝛ.ðꝛpᷣncipalis medicus
q̃ͥ optime ſcit mederi geneſi.i.naturę.

Archigraphus. vide ſupꝛa antiõphus.

Archileuita.tę.ðꝛ pᷣnceps leuitarũ.

Archilogus.m.s.ðꝛ pᷣnceps velpᷣmꝰ in ſer
mone. Inde archilogium dicit᷑ pꝛincipiũ
ſermonis. ́M”MMB,
Archimandrita.m.p.ðꝛ paſtoꝛ ouium. Et
tranſlationem poteſt dici epᷣs vel archi⸗
epiſcopus.qui eſt paſtoꝛ ſpũalium ouium
vel ðꝛ ſupꝛemus paſtoꝛ ſcʒ chriſtus qui eſt

ſupꝛemus paſtoꝛ.
Archipirata. m.p. ð pᷣnceps piratarum.

Archipota.tę.pe.ꝓdu.i.magnus potatoꝛ

⁊ðꝛz ab archos.⁊ poto.quaſi pᷣnceps pota
toꝛum.
Archipᷣſbyter.m.sS.ðꝛ pᷣnceps pᷣſbyteroꝛũ.
vel qͥ ſuper clericos in aliqua eccleſia ha⸗
bet aliquam iuriſdictionem eccleſiaſticaʒ
Sm conſuetudinem loci. Inde archipᷣſby⸗
teratus. us.ui. talis dignitas.
Archiſynagogus.m.s.dicit᷑ pnceps ſyna⸗
goge.
Archiſterium.n. s.ðꝛ monaſterium.ab ar⸗
chos ⁊ ſterion.quod eſt ſtatio.quaſipꝛin⸗

cipalis.i.ſpũalis ſtatio.vel qꝛ reguł et di⸗
ſciplinis arceteeur.
Architectoꝛ.m.t.ðꝛ qui faẽ tecta. vel dicit
pncipalis artifex qui pꝛęeſt ędiſicijs con⸗
ſtruẽdis.qui etiam dicit᷑ architectus. Jñ
hec architectura.talis pᷣncipalis tectura.
AVnde.Artificum pᷣnceps architectoꝛ dice
tur eſſſe.
Architriclinus.m.S.ðꝛ pᷣnceps triclinij.nã
tricliniũ eſt domus trina ſeſſione conuiuã
tium oꝛdinata ᷣm Hugl. NPapᷣ.vero dicit
architriclinus ðꝛ maioꝛ domus vel in do⸗
mo pnceps trium lectoꝛũ.qꝛ in lectis anti⸗
qui ſolebant comedere. Nam clinos vl cli
negrecelectus dicit.
Arcobaliſta.eſt genus balifſe.
Archonium.n.sS.ðꝛ aceruus manipuloꝛũ.

yel aliaꝝ rerũ.

Archontiani heretici. ab archontio appel⸗
lati.qͥ vniuerſitatem quam deus condidit

opera angeloꝛũ defendunt.
Archos gręce.latine ðꝛ bnceps.

Arcicula.f.p.pe.coꝛ.parua arx ſiuerupes.

Arcipotens.o.t.componit᷑ ab arcus et po⸗
tens. Item arcus etiã componit᷑ cũ tenẽs

vt arcitenens. vel arquitenens ᷣm antiqͥs
qjui dicebant arquus pꝛo arcus.id eſtar⸗
cum tenens.

Arcippus.m.s.eſt ppꝛiũ nomen viri

Arcites.tis.ðꝛ ſagittarius cũ arcu eqtans

2 ſagittans.ſicut turchi ⁊ thꝛaci. Aelpõt
ſcribi ꝑ q.moꝛe ãtiquoꝝ.q̃ dicebãt arquꝰꝰ
pPparcus.⁊ tunc ðꝛ arquites.

Arciuum.n.s.pe.ꝓdu.dicitur libꝛariũ vel

oarmarium. L

Articus.m. s. dicitur polus iuxta arctuʒ.?
etiam circulus includens illã.qui ⁊ ſeptẽ⸗
trio dicic.

Arctophilax ðꝛ ſtella ſituata verſus ſeptẽ⸗
trionem circa vrſaʒ minoꝛem.⁊ dicitur ab
arctos.i.vrſa.⁊ philaxe ſeruare.vł philoſ

id eſt amoꝛ. quaſiſeruans vel amans vr⸗

ſam. quia eam ſemꝑ ſequit᷑.vel eſt minoꝛ
vrſa. Ael eſt aliud ſignuzʒ arcturus quod
Ddicunt boetes..
Krcturus.m.s.dicitur conſtellatio qꝗdam i
celo quę etiam plauſtrum cum ſepteʒ ſtel⸗
lis dicitur. ⁊ dicitur ab ardendo.eo ꝙ ſem
per ardeat iuxta polum arcticum.⁊ nunq;
occidit.vel ab arctos quod eſt maioꝛ vrſa

Eſt em̃ circa maioꝛem vrſam.

Arctus.cti.vel arctos gręce.id eſt vrſa. ſci⸗

licet ꝓ illo ſigno celeſti.vłeſt ſeptẽtrio.qͥa
ex ſeptem ſtellis conſtat. MM
c 5

Alrrcubius.m. S. ðꝛille qͥ cubat in arce.
Arcula. f.p.i. parua arca. Inde arculariuſ
Sacit vel cuſtodit aras.
Alrculus. m. s. dimi i paruus arcus.
Arcus. us. ui. hñs u. añ bus in dtõ z ablati

uo pluralibꝰ.eſt inſtrm ſagittadi q̃ͥ tela ia⸗

ciuntur. Juxta illud. Tolle arma tua ſcu⸗

tum pharetrã ⁊ arcũ.Et tranſſumit᷑ adſi⸗

gnſfſicandũ teſtudinẽ ſeu ꝑtem ponti incur
uatam Juxta illud. Saxeus ingẽti quam
pons coplectit᷑ arcu. Tertio tranſſumit᷑ ſi
gnificare minas vel hoiem minãtẽ. Juxta
illud. Mõ ſp pereat cuiq; minabitur arcu.
Auarto ſigt circuluʒ iris. vt onã arcũ
meũ in nubibꝰ cęli.Quito ſiꝗt curuã ꝑteʒ

circuli.i.ſemicirculũ.Sexto ðᷣꝛ plicatura.

ſiẽ dicim qͥnternꝰ hʒ qͥnq; arcꝰ. Septimo

ðꝛ induſtria ſagittãdi Añ in plãctu dauid

ſuꝑ Saul ⁊ Jonathã dicẽ Deda.Et pꝛęce

—

*

Pit Oquid vt docerẽt filios iuda arcum.i.
Ardea.f.p. ðꝛ qdam auis⸗(pitiã ſagittãdi.
volans in ſublimibus.⁊ ðꝛ ab arduus.qa
yolando petit ardua. ſ. gerenmnm.
Ardelio.m.t.i:leccatoꝛ qͥ ardens eſt in lec⸗

cacitate. Et talis qͥ ſic viuit ⁊ vagat᷑ ſoꝛtit
diuerſa noia. Vñ.hiſtrio vł palpo mimꝰ
yelgeſticulatoꝛ.Eſt epulo vel ardelio pa⸗
raſitus ſcurra leccato.

Arduenna. nę.ꝗdam ſilua.qꝛ eiꝰ ligna ſunt

Arquus.a. ũ.i.excelſus.ſtrenuuſ.ab ardeo

p cupio:qꝛ talis deſiderat cũ ardoꝛe ſubli

mitates honoꝛis.vłðꝛ arduus.qꝛ expedit

ordua magna. Inde hęc arduitas.
Area.f.p.eſt locus aptꝰ ad excutiendũ fru

mẽta. vł ðꝛ tabulaꝝ ęq̃litas. vł ponit᷑ pꝛo

domus latitudie.vel ꝓ mari.qꝛ latum et

ſpacioſum eſt. In areola.i.parua area vł

res bone et herbe virtuoſe.

viridariũ vel hoꝛtulus. vbi nutriũt᷑ arbo

Areſicius ð demoniacꝰ vel a demone poſ⸗

ſeſſus. Vñ areſicij dicũt a demõe poſſeſſi.
Arelatum.pe.p.eſt vrbs gallie.
Arena.f.p.eſt multitudo lapidũ ſ̃m plani⸗
ciem. In arenula. Iñ arenoſus.a.ũ.i.ple

nus arena. Inde arenarius.a.ũ.idem. vł

quod fit de arena. Inde arenariũ.i.locus
plenus arenis.⁊ ð ab areo.es.vł ab Aro
Aras. p otrarium.
Arenatoꝛes dicũt᷑ qͥ in arenis deiecta ⁊ col⸗
lapſa ſolent extrahere.⁊ dicunt᷑ hũiles ꝑ⸗
ſonęe. vt. C. de inceſtu nup.l.humilem.
Arenga eſt apta ⁊ concoꝛs vboxꝝ ſententia

.

ãponit poſt ſalutationem in builegijs ar⸗

duoꝝ negocioꝛũ. “
Areologus.m.s.ðꝛ vᷣtuoſus ⁊ potẽs ĩ ſer⸗

mone. ⁊ ab ares. i. vtus. ⁊ logus mo.

Areopagus.ðᷣꝛ ab arioth qð eſt mars.⁊ pa

gus villa vel vicus. quaſi vicus martl.qꝛ
üle erat vicus athenis in quo erat templũ
martis.vel vt alij dicunt ðꝛ ab ares qð eſt
vtus.⁊ pagus qð eſt villa.i.villa virtutl.

ſcʒ vicus athenis vbi ſtudebant phi. Inð
greopagita.i.pnceps vel magiſter illiꝰ vil

lę. VUnde Dionyſius ðꝛ areopagita ſcᷣm
Hugl. Del areopagus curia erat atheniẽ⸗
ſium vbi erant iudices. am ares virtus

pagus villa.qꝛ ibi tota vtus ciuitat erat.
Ande areopagiteę athenienſiũ curiales v

Sncipales vt vult Mapias.
Ares vel arete gręce ðꝛ virtus latine.

Areſponſis indeclinabile ð qͥ dat reſponſa

pncipis.vide ſupꝛa a cõmentarijs.

Airfaxat interpᷣtat᷑ depopulatio.

Argentarius.m.S. ðꝛ aurifab vel q̃ de ar⸗

gento oꝑat᷑.vel qͥ cuſtodit argentum. Eſt
Atit argentũ metallũ quoddã ſimile ſtãno

Iñ argentatus.a.ũ.i.argẽto ſuꝑinductꝰ.

Inñ argente. a. ũ.i. de argento exñs. Inð

argenteolus.a.ũ.i.aliquantulũ argenteꝰ.

Argentifodina.f.p. ðꝛ locus vbi foditur ar

Argentificina ðꝛ foꝛnax argenti vłlocꝰ vbi

aargentũ cudit᷑ ppatur. purgat᷑.⁊ foꝛmat᷑

in vaſa vel alia oꝛnamenta. IJwtem omia no
mina metalloꝝ poſſunt de ſe foꝛmare noĩia
deſinentia in cina vel dina.vt aurificina ⁊
qaurifodina.⁊ cũ terminantur in cina tunc
ſint locũ vbi tale metallũ cudit᷑.funditur

yel foꝛmatur. Sed qñ terminant᷑ in dina.

ſignt locũ vbi tale metallũ fodit᷑ ⁊ pᷣmo in

uenit᷑. Unde. Cinas vel dinas dant ex ſe

—

dc; metalla. Sicut ferrifodinas vel quo⸗

q; ferrifioinas.
Argentina nomẽ ciuitatis germanię.ab ar

gentin.i. candoꝛ. qꝛ pᷣ ceteris ciuitatibꝰ in

illis partibꝰ in diuitijs ⁊ honoꝛibꝰ candet
vel dðꝛ q̃ſi argentea tina.ſic ab argento ap⸗
pellata.qꝛ olim ibi er at argentum qð duce
batur ad rhomã. vel qꝛ olim argentuʒ ibi
Fuabatur rhomanis.HNam rhomani olim
toti oꝛbi ſdominates oꝛdinabãt in quali⸗
bet ꝓuincia certũ locũ in quo colligebat᷑ ⁊ꝛ
Fᷣuabat᷑ tributũ ⁊ cenſus eoꝝ.⁊ ſic tributũ
quod colligebat᷑ in illa puincia ᷣuabatur
in argentina. Nel dicitur argentina ab ar⸗
gento quod ibidem in vicinis mõtibus fo
ditur ⁊ reꝑitur Item argẽtina tria nomia

AR

habet in alemonico.qꝛ añ natiuitatem dñi

⁊ poſtea pluribus annis vocabat᷑ argenti

na qſi tina argenti. Deinde circa ãnos dni
cccc.li.Accila rex hunoꝛuʒ.i.vngaroꝝ pa

ganus in fauoꝛẽ ſuoꝝ idoloꝝ qſi oẽs ciui⸗
tates chꝛiſtianitat depopulatꝰ eſt ad rhe/

num vſq; ꝑueniẽs cũ ſuo exercitu coloniã
obſedit.ibiq; vndecim milia vᷣginũ truci⸗
dauit. Ac int᷑ cęteras ciuitates rheni etiaʒ
argentinã depopnlãdo ꝑ ipᷣam ciuitatem

cũ incendio ⁊ deſtructõe magnã ſtrataʒ et

viã fecit. Añ argentina pᷣmũ nomẽ ꝑdens

ſoꝛtita eſt nomẽ.vuł.ſtrabbꝛuch. ſic hodi⸗
erna die in clypeo ⁊ pannerio ipᷣoꝝ rubea
platęa vel via tranſit ꝑ campũ albũ. Dein
de poſt aliqᷓ tpa argentinenſes viribus ci⸗

uitatem ſuã reꝑantes.cauſa euphonie mu
tauerunt bꝛuch in burch. dicentes Stras

burch. ſicut modo appellaX᷑=.
Argi. m. g. ⁊ in płi nomen loci eſt.
Argiletũ.pe.ꝓ.locus in quo occiſus eſt ar⸗
gus. Pñt etiam eſſe duę dictiões. ⁊ tũc ar
gi letum ·i.moꝛs argg.
Argilla.f. p.eſt terra tenax ⁊ humida vnde
fiunt lateres. ab Argos vel argis ciuitate
grecię qꝛ apud gręcos pᷣmũ ex ea facta ſũt

vaſa. Iñn argilloſus.i.plenus argilla. JIñ

argillatoꝛ.i.oꝑpans in argilla.

Argyrus olim dicebat᷑ deuarius.⁊ dicitur

ab argento. qꝛ maxie moneta de argẽto ſo
let fieri. Itẽ argyra eſt ꝗdam inſula in me⸗

dio oceano. fecunda argento. vt dicat᷑ ha

bere ſuꝑficiem argenteam. MDw
Argyſteria dicunt᷑ ſtationes nundinarum.
Argonauta ðꝛ ab argos qð eſtᷣma nauis.
znauta. Et dicuntur argonauteę oẽs illi qͥ

in illa naue ierunt ꝓaureo vellere. JInñ ar⸗
gonauticus.a.ũ.poſſeſſiuum. Iñ hec Ar⸗

£

gonautica. cę. ⁊ eſt liber cõpoſiiꝰ ab apol⸗

lonio de argonautis

Argos nomen ciuitatis in grecia vbi olim

viguit ſtudiũ.Et in ſingulari eſt ge.neu.ĩ

declinabile.ſed in plurali eſt ge.maſ.⁊ de

clinatur argi.oꝛum. Vnde dicti ſunt argi
abargoreg.
Argumentũ.n.s.ðꝛtribus modis. Naʒ ðꝛ

argumentũ res fictaꝗᷓ tamẽ fieri potuit.vt

comędie Terentij. Dicit᷑ etiam paruũ opꝰ

Smiſſuzʒ in qͥ tota materia ſubſequent ope

ris plibat᷑ Et ðꝛ argumẽtũ.i.callidę inuẽ⸗

tum. Bicit᷑ etiã argumentũ rei dubię pꝛo⸗
bamentũ. Iñ argumẽtoſus.a.ũ.i.plenꝰar

gumentis.⁊ qñq; ðꝛ expeditus. Inde ar⸗

gumentatoꝛ.trix.tio.Et ðꝛ argumentatio

argute mentis oꝛatio m Hugl. Pap̃. vo
dicit. Argumentũ argute inuentuʒ qð rei

dubis facit fidem. Argumentũ ꝓbatio. vł

bꝛeuis oꝛatio.vel fabula veriſimilis.vł in
ſtrm mechanicũ. l
Argumentũ ðꝛ eo ꝙ arguat mentẽ.Arguit

aũt tanqᷓ; ignaram vt intra ſe de ignoꝛan⸗
tia ↄfundat᷑.⁊ de relicto mendacio vitatẽ

deuote ſequat᷑. Argumentũ eſt ipa ſenren.

tia ꝗᷓ fidem pᷣſtat. Argumentatio eſt ipſiuſ

ſentẽtię ꝑ oꝛationem explicatõ.cuius duę

ſunt ſpecies.ſyllogiſmus ⁊ inductio.ſʒ ſyl

logiſmo enth ymema ⁊ inductioni ſuppo⸗

nitur exemplu.
Argus.m. S. ðꝛ paſtoꝛ qͥdam qͥ fabuloſe le⸗
gitur habuiſſe centũ oculos. Itẽ arg idẽ
eſt ꝙ cautus ⁊ tranſumptiue ðꝛ hõ ꝓuid⸗
q̃ hincinde reſpicit cõſiderando illð quod
eueniat.⁊ illud quod ſequit᷑.vel argus ðꝛ

piger vel vagus. Inde argia.i.pigricia.
Argus etiã ðꝛ qͥdam mons a qͥ vela facto⸗

re dicta eſt ᷣma nauis.

Argutia.f.p.i.calliditas.vſutia.diſertitu⸗
do. Sed argutię vt dicit Papias ſunt do⸗

cumentox exꝑimenta.

Argutus.a.iũ.·qñ eſt nomen tria ſigniſicat.

Nam argutũ.i.bꝛeue.vt argutũ caput Et

argutũ.i. ſonoꝝ. vt argutũ oꝛganũ. Et ar

gutum. i. callidũ. vt argutũ aial. Añ. Eſt

bꝛeuis argutus. eſt callidus atq; ſonoꝛus.

Naßp̃. vo diẽ. Argutus eſt qcito argumẽè⸗

tum inuenit. vrbanus in loquẽdo.i aſtu⸗

tus. Item argutus participiũ.i.ↄuictus.

accuſatus.repᷣhenſus.ↄſtrictus.
Aridus.a.ũ.i.ſiccꝰ.⁊ ðꝛ ab areo. Jñ aridi⸗

tas.i.ſiccitas. Item tᷣra ðꝛ arida: quia eiꝰ
naturalis ꝓpꝛietas eſt ſiccitas. Geneb . j.
Alppellauit aridam terra.

Ariel hebꝛaicũ eſt.⁊ ᷣim Remigiũ intpᷣtat
leo deus.vel leo dei.⁊ ponit᷑ qñq; ꝓ viro

foꝛti.vt.j. Rarał.xj. Ipe ꝑcuſſit duos ari
el moab.i.duos viros foꝛtes ad modũ leo

nis. Qñq; ponit᷑ pieruſalem. Eſaie.xxix
Ag ariel ariel. Et dicit᷑ bis ariel ꝓpt tem⸗
plum ⁊ altare. Oonit᷑ etiã ꝓ altari. AUnde

Exʒech̊.xliij. Ipſe ariel quattuoꝛ cubitoꝛũn

Ande Hieruſalem ſignificat ariel ſigniſi⸗
catq; leonen. äl
Aries ðꝛ veruex non caſtratus.⁊ ſᷣm Iſið.
dicitur ab ara. quia pᷣmo in ara immolatꝰ

eſt aries. AUnde ANirgilius. Aries mactat
ad aras AVel dicit᷑ ab areos.i.amare. vnðö
etiam in grege maſculi mares vocant᷑. vel

dicit᷑ ab ares.id eſt virtus.eo ꝙ maio: V⸗

5

tutis ſit in grege. Eſt etiam inſtrumẽtum
bellicũ quo muri quatiunt᷑.qꝛ impugnat
murũ in modũ arietũ impugnantiũ.vłqꝛ

fit in ſummo cũ coꝛnibꝰ ad ſilitudinẽ arietl

Itẽ aries etiam eſt quoddaʒ ſignũ in celo
Vñ.Eſt aries veruex.ſignuʒ vł machina
belli.Credit᷑ ex ares aries natus vł ab ara
Iñ arietulus.i.paruus aries. Iñ ⁊ arieti⸗

nus. a.ũ.i.de ariete err.
Arillũ.n.s.ðꝛ granum int᷑ folliculos vuę.
Arillatoꝛ gręcũ eſt.⁊ non hʒ deriuationem
apud nos.ſed exponit᷑ p mercatoꝛe.vt pa
tet in coꝛnurrro- =
Arimaſpi.i.hoĩes vnũ oculũ hñtes.belluʒ
gerũt cũ griphibꝰ aialibꝰ terribilibug ⁊ ſi⸗
bi ſmaragdos lapides pᷣcioſiſſimos dufe⸗
runt.Nam vᷣm Remigiũ pcioſiſſimi ſma⸗
ragdinei lapides reꝑiunt᷑ in ſcythia regio
ne deᷣti.quos tñ cuſtodiũt griphes aima
lia ꝗdam terribilia ⁊ foꝛtioꝛa ꝗ coꝛpus ha⸗
bent leoninũ.pedes aũt ⁊ roſtrũ ⁊ alas vt

aqᷣla. Ideoq; ꝑ terrã currũt vtleones.per

gera volant vt aueſ.Quę beſtię cuſtodiũt
ipᷣam deßti regionem. ⁊ ſeruant ipᷣos lapi
des. non ꝙ iße in ſuã eos ↄuertant vtilita
tem.ſed homibus ipᷣos auferũt.cũ quibuſ
arimaſpi hoĩes vnum oculũ habentes bel

lum gerunt.ipᷣoſq; lapides auferunt eis.

Et dicunt᷑ arimaſpi ab ares qð eſt virtus.

⁊ agſpicio quod eſt vtuoſe aſpiciẽtes. licet
tm vnum oculũ habeant.vident tñ vtuo⸗

„

* ſe acute. = ”
Ariolus.m.s.ðꝛ ab ara.⁊ eſt diuinatoꝛ qui
circa aras idoloꝝ nefarias pᷣces emittit.⁊

funeſta ſacrificia offert. AUñ.Ariolꝰ vates

vel diuinatoꝛ ab rae.
Ariolatheſis eſt fictio ariolãdi vłſacrifſican

di. ⁊ ðꝛ ab ara ⁊ theſis poſitio.vel ðꝛ fictio

Aſit in ip̃is animalibus immolandis
Ariſta.f.p.i.ſpica.vel ſpicula ſpicę ⁊ piſciũ
Iñ ariſtella.i.parua ariſta. In ariſtatꝰ.a.

ſi.i.plenus ariſtis.ſicut dicimꝰ piſces ari⸗

ſtatos qͥ hñt plures ariſtas.

Ariſtofoꝝ.n.S.ðꝛ vas ad potus ⁊ pꝛandia

deferenda ruſticl in agros aptum. ⁊ ðꝛ ab
areoꝑ ↄtrariũ.eo ꝙ non ſit aridũ.qꝛope⸗

rarij ſp indigent vt vinũ vel aqua ſit in eo
qua vtant᷑.vel ðꝛ vas vbi reliquię ciboꝛũ

reponunt᷑.

Ariſtoteles.m.t.fuit qdam ph̊s dict⸗ ab a⸗

res vtus.qꝛ vtuoſus fuit vᷣtute acq̃ſita

Arithmetica dicit᷑ ab ares i. virtus ⁊ rith⸗
mon numerus. quaſi ſcientia tractans de

vtutenumeroꝛn.

Arma armox.dicunt᷑ ab armus.qꝛ eum te
gunt. vel ꝗ? armis.i.bꝛachijs exercentur.
Et dicunt᷑ arma generalit᷑ oim geneꝝ tela
ſed tñ ꝓpꝛie arma qbus defendimur. aæ te⸗
la qbus oppugnamꝰ aꝗq mittimus. Iñ ar⸗

matiuncula.i.parua armatio.

Armabilis..t.⁊ h le.quod facile eſt ad ar
mandum. èòMW
Armamentariolũ.n.s.i.ꝑuũ armamẽtariũ
Armamentariũ.n.s.ðꝛ locꝰ vbi arma ⁊ te⸗

Japonuntturr..
Armamentũ locus vbi arma ponunt᷑ var

mamenta ſunt firmamenta nauu.
Armariũ.n.s.eſt locus vbi arma reponũf
differt tñ ab armentario.qꝛ armentarium
eſt locus vbi tela ⁊ arma ponũt᷑.armariuʒ
vo dicit᷑ generalit᷑ locꝰ vbi inſtrumenta ⁊

arma cuiuſcunq; artis reponunt᷑.qꝛ cuuuſ
libet artis ſunt ſua arma. vt clericoꝛum ar

ma ſunt libꝛi.nautarum vela.remi.funes.
feęminarum. fuſi. coli.⁊ huiuſmõi Frequẽ
ter tamen nunc armariũ ſpecialit᷑ dicimus
libꝛoꝛnm.
Armatura.f.p.eſt pꝛeparatio oim armoꝛũ
ad bellunm.
Armelauſa.f.p.eſt veſtis añ ⁊ retro diuiſa
⁊ apta.in armis tñ clauſa.⁊ ðꝛ quaſi armi⸗
clauſa. ablata c.⁊ eſt ſcdauina.
Armelus.m.s.ſᷣm Rabanũ eſt veſtis hũe⸗
ros tm̃ tegens.ſicut ſcapulare mõchoꝛuʒ.
Armelum.n.sS.dicitur vas ſanctoꝛum vel
victimaruun.
Armeluſtrius.ðꝛ locus metuẽdus qͥ ab ar⸗
matis ſepe illuſtrat᷑.vel ðꝛ ludus cũ armiſ
factus.ab armis ⁊ luſtro ꝓ circũdo.
Armenia.f.p.dicitur aſię puincia.
Armentũ ᷣm hhugl.ðꝛ ↄgregatio maioꝛuʒ

gialiũ ꝗᷓ ſunt apta ad arandum. vt eqͥ ⁊ bo

ues. Inñ armentariũ ⁊ idem eſt qð armẽtũ
NPap̃.vero dicit.Armentariũ eſt locꝰ vbi

Arqmenta ſunt. Inde armentarius ⁊ eſt cu⸗

ſtos armentoꝛũ. Inde armentariolumi.

pearuum armentũ.Et dicit᷑ armentũ qua⸗

ſi aramentũ. vel dicit᷑ ab arma.eo ꝙ coꝛni
bus ſit armatum. Et differt a grege.qꝛ ar

mentum pꝓpꝛie eſt de maioꝛibus.grex de

beſtijs minoꝛibus. õl
Armigata dicunt᷑ oꝛgana ad armum ligata
vel poſita.vel ᷣm quoſdam dicit᷑ genꝰ oꝛ⸗

gani quod ſonat cum aqua ⁊ ſine aqua ni⸗

Armiger.a. ſ. pe. coꝛ.i.q̊ arma gerit. Et re⸗
perit᷑ ſubſtantiue in quolibet genere. vt h
armiger pꝛo ſcutifero.hęc armigera pꝛo

MB

Armillus mouet᷑ voce ⁊ non ſignificatione
HNam Armillus eſt dimi. ab armus. id eſt
paruus humerrus.
Armilla dicitur toꝛques bꝛachiale. dextro⸗
cheriũ. ſunt ꝓpꝛie viroꝝ.ab armoꝝ vᷣtu
te collatę victoꝛię cauſa.ꝗ olim virile dice
bant᷑. Eedem ⁊ circuli.vł qꝛ in armis.id ẽ
pumer ferunt᷑.ſed armilla pcipue mulieꝝ
latius extendit᷑.Circulus vo rotũdus fit.

videãtur. Nel ab aere.qꝛ ſeſe aeri inſeri et
miſceri pbant᷑. Nam quid eſt odoꝛ niſi ae
ris contractus. Anð ZAluroꝛa Mectar aro
ma fauus thus mirrham balſamo cũctas.

Arpago.i.fuſcinula.vel quoddam genus

veſtimenti.

Arpage gręce.rapina dicit᷑ latinire.
Arpax eſt inſtr̃m oꝛci.ferreus vncinus di⸗

ctus. eo qð rapiat qð in puteũ cadit ſcom
ap̃. ⁊ I ab arpa gręce.i.rape.

Item qñnq; reꝑit᷑ ꝓp hamo.vt in Job. Ar⸗
milla ꝑfoꝛabit maxillã eius.

Arpen eſt genus teli falcati. quo vtebatur
Armillũ.n. s. dicit᷑ vas vinariũ aptum ad

Mercurius.
Arpes.pis.eſt quoddã genus gladij.
Arpya. f.p. eſt qdam auis marina vultum
homis hñs.⁊ eſt talis naturę ꝙ pᷣmuʒho⸗
minem quẽ videt interficit. ⁊ poſtea ſedit
ſuꝑ aquas ⁊ ↄſiderat vultum ſuuz ꝓpꝛiũ
in aqua tanq; in ſpeculo.⁊ videns ꝙ ſibi ſi
milem interfecit. poſtea cũ videt homineʒ
nimio doloꝛe cruciat᷑. ⁊ penitet eũ intertfe⸗
ciſſe mum hoĩem quẽ viderat.
Arquitenens ſᷣm antiqs. vel arcitenẽs ſᷣm
mogdernos.pe.coꝛ.i.tenens arcum.
Arra.f.p.eſt illud qð datur in certitudineʒ
vt cõtractus firmꝰ habeat᷑. Ał ðꝛ pignus
qð datur ſpoſe a ſponſo. Etiam aliqñ eſt
ps pᷣcij.⁊ hoc ſi tenetur ꝓ emptiõe vl ven
ditiõe. vt rata teneat᷑. Et h̊ eſt de iure ꝙ ſi
ſſte q̃ dedit arrã pęniteat de ↄtractu inito.
amittit arrã.ſi vero vẽditoꝛ pęniteat. du⸗
plicatam arraʒ debet refundere.ſ.reſtitue
re quod recepit tm deſu. »„
rrabo. m.t.i. vadimonium. Unde The⸗
rentius in tertia comędia. Et relicta arro⸗
boni eſt ꝓ illo argento. Et pꝛopꝛie arrabo
Ddicitur bona arra.ſicut quę datur ꝓ bona
re. vt ꝓ coniugio.quę vo datur ꝓ mala re
väyt ꝓ foꝛnicatõe nõ eſt arrabo. Un. Pars
arrabo venit pcij. dum res bona venit. id
eſt venditur. ð
Arrepticius.a.ſ.i.poſſeſſus a demone.vel
qÿui agitatur ab ipo. Unde. Sunt arrepti⸗
cij vexati demone multo. Eſt energuminꝰ
quem deęmon poſſidet yuus.
Arriani hęretici.ab Arrio alexandrino pꝛę
ſbytero exoꝛti. qui coęternum patris ſiliũ
non agnoſcens. diuerſas in trinitate ſub⸗
ſtantias aſſeruit contra illud qð ait domiꝰ

poꝛtandũ in humeris
Armipot ens.m.t.pe.coꝛ.i.mars. Eſt etiaʒ
ois ge. ⁊ idem eſt qð in armis potens

Zirmomantia.feę.p.ðꝛ diuinatio ꝗ ſit in ar⸗

mis.i. in ſcapulis beſtiarũ . —
Armon vᷣm Joſephũ ðꝛ fluuiꝰ a montibus
arabię deſcendẽs ⁊ ꝑ deptũ fluens. in ſta⸗
gnum aſphalti erũpit.diuidẽs moabitidẽ
2æ ammoniticã.Quidam volũt eſſe ciuita⸗
tem in deſerto ꝗ ponit᷑ in finib⸗ ammoꝛrei
Arrmonia.f.p.i.dulcoꝛatio ⁊ ↄſonãtia plu⸗
rrimoꝛũ cãtuũ. Inde armoniacus.a.ũ.id ẽ
dulcis. ſuauis. delectabił cantꝰ. vt armo/
nia. i. dulcis cantus cęli.Et videtuxr armo
nia eſſe cõpoſitũ ex ad.ſed m antiqͥs mu⸗
tatur d. in r. ⁊ ſic fit ar ⁊ monos.qð ẽ vnuʒ
ubi ſcʒ oẽs cantꝰad vnã ↄſonantis tendũt
vige infra in pſaltes.
Armus.m.s.i.ſcapula vel humerus. ſz hu
merus ꝓpꝛie eſt hoim. armus vo beſtiarũ
Arna gręce.agna latine.
Arrninus. a. ũ.i.agninus. r
Alrniſſa.f.p. ðꝛ agnus recenter natus.
Arnagloſſa.f. p. vel arnogloſſus eſt herba
ꝗdam ſcʒ agniligua. ab arna qð eſt agna.⁊?
gloſſa.i. lingua. Eadem a rhomanis diciẽ
plantago. qꝛ planta eius cito adheret rg.
AKroma.n.t. dicit᷑ qſi aeris oma.⁊ eſt bonuſ
odoꝛ.⁊ eſt vnguentũ pᷣcioſum qð ↄꝓficitur
ex qͥnq; ſpẽbus aromaticis ꝗ in his vſibꝰ
ↄtinent Conterethus mirrꝗ.nardum. ca
lamũ.cinnamomũ.His ſuꝑifundas oleũ.
ſic tibi fit aroma. Et aliqͥ loco nardum hũt
coſtũ.⁊ dicunt ſic. Contere thus mirrhbaz
coſtũ calamũ cinnamomũ.His ſuꝑinfun⸗

das oleum ſic fit aroma. Ael dicit᷑ areoma

nomen trahẽs ab gere, eſt qölibz pigmẽ
tum qð odoꝛe ſuo inficit aerẽ. Ael aroma⸗

ta dicunt᷑ qcunq; fragrantis odoꝛis. In⸗

dia mittit vel alię regiones dicta ſic ab ara

qꝛ aris impoſita diuinis inuocatõibꝰapta

Ego ⁊ pater vnum ſumus.

Arrogans.·i.ſupbus. elatus inflatus vłia⸗

ctatoꝛ. In arrogantia.i.ſuꝑbia. differt tñ
a ſuꝑbia. qꝛ ſuperbia eſt inanis gloꝛia de
eo qð qᷣs habz. ſz arrogãtia eſt inanis glo
ria de eo qð qs nõ habet. ⁊ ců quis credit

ea ſeſcire vel habere. q mñ non ſcit vel hʒ.
Ars artl.i.ſcia.⁊ ðꝛ ab arceo ces.qꝛ arcet.i.
oſtringit nos reguł ⁊ doctrinis.vł dicitur

ab ares.i.vtus.qꝛ intellectũ nr̃m diſpoiĩt

ad vtutes.⁊ ars eſt collectio młtoꝝ pꝛece
ptoꝛũ ad vnũ finem tendentiũ.Et ᷣm JIt
do. differüt ars ⁊ diſciplina. qꝛ diſciplina

eſt illoꝝ neceſſarioꝝ ꝗᷓ alit᷑ ſe hre non pñt.

ſcʒ quando aliquid certis ratõnibꝰ diſcu⸗

titur. Sʒ ars eſt illoꝝ ꝗ alit᷑ ſe habere pñt.
ſicut ſunt opinabilia.
ceſar rhomanoꝝ m 0ahßh.
Arſeda.f.p.i.ſella valde ſplendens
Arſenicũ n.s.dicit᷑ auripbigmentum

Arſeuerſe ðꝛ ꝓuerbiũ.vł eſt vbũ ðᷣfectiuũ
impꝑatiui modi ſecũdęꝑſonę.⁊ ſigt auerte

ignem. ð ab arddo.
Arſeueũ.n.s.ðꝛ veſtis mulier rubei color
Arſis.eleuatio vocis.i.inituin.
Artabatice.pe.ꝓ.eſt genꝰ mõſtri in ęthio⸗
pia ꝓni vt pecoꝛa ambulare dicũt᷑.q̃dra⸗
geſimũ annũ nullꝰ ſuꝑpgredit᷑.Et dicũt᷑ ſic
ab artꝰ. a.ũ.⁊ batin.quod eſt gdus.qꝛ ar⸗
tatim ⁊ curuegradiunf.
Artabe.pe.coꝛ.ꝗdam menſurę ſunt. AUnde

—q

NPap̃.dicit.Artaba genꝰ mẽſure ſyriaceꝗᷓ

tres modios facit.
Artemeſia eſt ꝗqdam herba Bianęa gẽtib⸗
ↄſecrata. Vñ ⁊ gręce Biana artemis dici⸗
* tur.⁊ eſt illius naturę ꝙ cũ viuo decocta ⁊

mane bibita mẽſtrua educdcitt.
Artemo.onis.pe.ꝓ.ðꝛ paruũ velũ qͥ in dul
cibus potius vtimur aqͥs. Vñ in actibus
apłoꝝ. Et eleuato artemone ̃m aurę fla⸗
tum tendebant ad litus..
Artemũ idem. Vñ. Eſt artemo vłartemuʒ
velum qʒ ratis.

Arteria.f.p.eſt vena ꝑ quã exit ⁊ intrat aer

⁊ ſpũs. Vel ſᷣm NPap.Arterię ſunt fiſtulę
vel vene dicte eo ꝙ artl teneat itineribꝰ vi

talem ſpũm.vel qꝛ p eas aer.i.ſpũs a pul-

mone fert᷑. Inde arteriacus.a. ũ. ⁊ eſt ille
cuius fauces reumatiʒãt. Iñ artericũ.n.s
⁊eſt medicina ꝗᷓ ꝓdeſt meatui gutturis
Arteſis. f.t.ð artuü moꝛbꝰ. Vñ Mꝛudẽti⸗
HNodoſe òs podagra diſtoꝛquet et arteſis
Inñ arteticus.a.ũ.⁊ dꝛ iſte qͥ hʒ infirmitatẽ

in artubus ex cõſuetudine. vel vt medici

volũt dicit᷑ ille qͥ quandã nodoſitatẽ in mẽ
beꝛoꝛũ patitur iuncturis. Et in eodem ſen⸗
ſu dicif articus. a. i. Inde artetica.⁊ dici

tur paſſio vel infirmitas illa.

Arſates ſunt reges pſarũ.ſicut Auguſtꝰ ðꝛ

Artauꝰ.m.sS.me.coꝛ. eſt cultellꝰ ſcriptoꝛuzʒ

Articula. f. p. dimi. i. parua ars.

Articularis.2.t.⁊ le.i.ad artẽ ꝑtinẽs. t
dicit᷑ ab ars artis.

Articulus.m.s.dimi.i.paruus artus vt di

gitus. ⁊ ð ab artus. us. ui. Item articulꝰ
dicit᷑ qdam ꝑs or̃onis apud gręcos ſolam
relatõʒ ſigns. Inde articularis..t.⁊ hoc
re.qð hʒ officiuʒ articuli.vt hic ⁊ hec ⁊ B.
Articulus eſt etiã qdam coloꝛ rhetoꝛicus
q̃ fit qñ multę dictiões ſimul ponunt᷑ pun⸗
ctatim ſine cõiunctione media. vt ibi. So⸗
lers. inermis.inops.ingloꝛiꝰ vnde rediſti
Item articulus etiã dicit᷑ ſinis Item arti

culus.i.momentũ. vt in articulo diei illiꝰ.

id ẽ in initio.in ſine.in hoꝛa.in momento.
Itẽ articulꝰ.p̃ſſura. artitudo. Itẽ articu⸗
us eſt ſpẽs numeri. Itẽ articulus eſt mini

ma ꝑs ſymboli.i.fidei. ᷣm qð dicimꝰ duo⸗

decim ſunt articuli fidei Etiã articulus ſu

mitur ꝓ ſigno.cũ quo mulieres ſignãt pa⸗
nes in foꝛnace.ne fiat ↄfuſio int᷑ alios. Añ

Greciſta.Articulus coloꝛ eſt.bꝛeue mem⸗

bꝛũ.ᷣ dictio gręca. Articulus numerꝰ ꝑ de⸗

nos multiplicatus. Momentũ articnlus

p̃ſſuraq; ðꝛ eſſe. Itẽ articulus eſt ꝑs inten

tiõis ↄtinens illud qð actoꝛ intẽdit ꝓbare
vt in.c.veniẽs.ij.de teſti.⁊ glo.in.c.pſᷣſen⸗

tiũ ·S· teſtes.eo.ti.li.vj.Et articuli dicunt

capitula ĩ iudicio ꝓbada. eo.ti.ꝑ tuas Et
gñq; dicũt᷑ intentiões.qñq; aſſertiones.

Artifex ⁊ opifex differũt. Nam artifex ðꝛ

ex arte.opifex vo ex ſola manu ⁊ iuſſione
alterius. Iñ artiſiciũ qð eſt manufactum.
Inñ artificioſus.a.ũ.i.plenꝰ artiſicio. Inð

etiam artiſiciał.ↄ.t.⁊ hocle.
Artificina.fę.p.pe.ꝓdu.eſt locus vbi arteſ

exercent᷑. .

Articꝰ.a.ũ.i.bonis artibus inſtructꝰ ab arſ
Artocopus.m.S.i.piſtoꝛ.q̃ſi artifex panis
Vñ Juuenał.Salua ſit artocopi reueren
tia. Etiã ð panis cũ laboꝛe factus.ab ar⸗
tos qð eſt panis.⁊ copos laboꝛ. Iñ arto⸗
copus.i.panis cum laboꝛe factus ad opuſ
dñi ſui. ANel ðꝛ panis piſtus in olo..
Artocrea.f.p.ðꝛ qͥlibʒ cibus artificioſe cõ⸗
poſitꝰ. Nel ðꝛ cibꝰ ex pane ⁊ paſta ⁊ carne
factꝰ.⁊ ðꝛ ab artos.i.panis.⁊ creos caro.
Hm hHug. NPap.vero dicit. Artos panis.
creos gręce caro. Iñ artocrea panis carnẽ

2

continens.vulgo toꝛtella.

Artopta. f.p.i. vas artificialiter operatum
Ande plautus in aularia. Ego artoptam

hinc ꝓximo vtendam peto.
Artos gręce eſt panis latine.

Artoteritę heretici ab oblatione vocati.pa

nem em ⁊ caſeũ offerunt. dicentes a pᷣmis

hoibus oblatiõʒ a fructibꝰ terrę ⁊ a fructi
bus ouiũ fuiſſe celebꝛatã. ðBð
Artotira.f.p.pe.coꝛ.eſt cibus qͥ fit ex pane
vłpaſta ⁊ caſeo.⁊ dicit᷑ ab artos paĩs et ti
rus quod eſt caſeus.
Artuoſus.a.iũ.i.mẽbꝛatus.⁊ ðꝛ ab artus.
Artus.a.ũ.i.ſtrictus ſʒ artus.us.ui.i.mẽ⸗
bꝛũ qð neruis artat᷑.⁊ facit dtm̃ ⁊ abltm ĩ
vbus.ad dram de ars artis artibus.
Arualis. .t.⁊ h̊ le.pe.ꝓd.i.ꝑtinens ad ar
uum vel res aruu.
Aruambale.n.t.eſt hoſtia cũ arua ambie
bant.quod etiã dicit᷑ amburbale.ſed am⸗

burbalis vel amburbale ⁊ hoc amburbiiu

eſt hoſtia cũ qua ciuitatem ambiebant ab
ambio ⁊ vrbs.
ſacrificiũ aruos
Arugo.ginis.eſt coloꝛ qͥdã ſicut pedes acci
pitris.⁊ ſcribit᷑ ꝑ a ſolã ſᷣm Pap.ſʒ auru⸗
go ꝑ au ᷣm husg. eſt moꝛbus regiꝰ. Item
aurugo ẽ coꝛruptio auręꝑ quã ſegetes cõ
trahũt i naturalẽ coloꝛẽ ex aura coꝛrupta.
Aruina.f.p.i.pinguedo. Añ Job xv. Et
de lateribꝰ eius aruina dependet. Iñ arui
natus.a.ũ.i.impinguatus. IJñn aruinoſus

———

.
. .

NPapias dicit aruambale E—

a.ũ.i.craſſus Inde aruinula.fę.p.dimi.i.

Aruiolum li.ðꝛ paruũ aruũ ſi (parua aruia

ue coꝛpus parumm.,.gG
Arula.f.p.pe.coꝛ.ſᷣm Hug.eſt parua ara ſi
ue altare. Ael m Papᷣ. Arula eſt patella
carbonũ.craticula.vł vas ęneũ q̃drangu
lü in quo ignis ardet vel in quo pꝛunę vel
carbones aſpoꝛtant᷑.

—

Arulla.f. p.ðꝛ reſiduũ pomi qð abijcit᷑ Añ

Tolle peripſima poſt ede pulpã ſed ſper⸗
nearullam.

3 ſępe ponit᷑ ꝓcãna.⁊ ðꝛ ab areo ares.qͥa
cito aret. Vñ. Cantat hyrũdo. floꝛet arun
do. natat hyrudo. Iñ arundineꝰ.a.ũ.id ẽ
aliqd de arundine exñs. Iñ arundinetum
⁊ eſt locus vbi creſcunt arundines.
Auruſpex. .t.i.diuinatoꝛ.q̃ſi ararũ inſpe⸗

Arundob Hm Hhug. ꝓpꝛie ðꝛ foliũ depẽdenſ

ctoꝛ.Hi etiã exta ſeu inteſtina pecuduʒ in

ſpiciũt vt futura pᷣdicent.
Aruſpicina.f.p.pe.ꝓd.i.domus aruſpicũ
vel locus vbi diuinant.·
Aruſpiciũ.n.sS.i.diuinatio
Aruum.n. S.i. campus.
Arx arcis.f.t.i.cochlea.ſ.turrl ab arceo es.
qꝛ arcet hoſtes Vñ.Ars docet.arx munit
arcus tegit ⁊ ferit idem

(E ante

As aſſis plura ſigniſicat. pᷣmo idem eſt qas
obolus. Vñ in euangelio. Nonne duępaſ

ſeres aſſe veniunt. Et tamen differunt As

⁊ obolus.qꝛ obolus eſt factꝰ ad ſiłlitudinẽ
totius denarij valens denarij medietateʒ
ſed as eſt dimidius ſiue diuiſus denarius
toti tamen obolo ęquiualens. Et nota
compoſita ab as aſſis ꝓ obolo in eſſis fini⸗
untur.pꝛęter tria quę in vſſis finiunt᷑.ſci⸗
licet.octuſſis.ſeptuſſis.centuſſis.⁊ pꝛeęter
ſemiſſis quod in iſſis fini᷑.⁊ monoſſis qð
in oſſis finit᷑ſcðo ðꝛ põdus duodecim vn
ciarũ.tertio ðꝛ punctus vnus in decio vel
teſſere.q̃rto ðꝛ poſſeſſio oim bonoꝝ alicuiꝰ
quę habet. Vn.As obolus pondus pun⸗
ctus poſſeſſio tota Inde venit ſemis ⁊ pła
alia quę patent loco ſuo Et as ꝓ obolo di
citur ab a quod eſt ſine ⁊ ſphera rotundi-
tas q̃ſi ſine rotunditate. Itẽ in aſſe qñ ſigẽt
põdus ↄtinẽt᷑ duodeci ꝑtes.q̃ꝝ qlibethbʒ
ꝓpꝛiũ vocabulũ.Ad euidentis huiꝰ ſcien
dum ꝗ as aſſis eſt põdꝰ.xij.vnciaꝝ. Et ſi
exinde remouet᷑ vnũ.illud vnũ qð remo⸗
uet᷑ ðꝛ vncia.⁊ illa.xj.ꝗ̃ remanẽt dicuntur
deuns.i.xj.vncię.q̃ſi vncia dẽpta de aſſe.
⁊ cõponit᷑ a de.qꝛ ei deſit vncia ad libꝛam
Prerea ſi remouent᷑ ab aſſe duo. illa duo
dẽpta dicunt᷑ ſecuns.q̃ſi ſexta ꝑs aſſiſ.ſed

illa.x. ꝗᷓ remanẽt dicũt᷑ decuns.i.decẽ vn⸗

cię. Pretea ſi remouent᷑ tria ab aſſerema⸗.
nent.ix.⁊ illa tria dẽpta dicunt᷑ qdrãs q̃ſi
qrta ꝑs aſſis.⁊ illa.ix.ꝗqᷓ remanẽt dicũt᷑ do
drans.⁊ intpꝛetat᷑ nouẽ.Si remouent᷑ ab
aſſe qttuoꝛ remanent octo.⁊ illa q̃ttuoꝛ re⸗
mota dicunt᷑ triens q̃ſi tia ꝑs aſſis.⁊ ðꝛa
tris qð ẽ tres.vñ triẽs pᷣmo ſiãttres.ex cõ
ſequẽti qᷓ̃ttuoꝛ.qꝛ q̃ttuoꝛ ſunt t᷑tia ꝑs aſſis
Pretea illa octo ꝗᷓ remanẽt dicũt᷑ biſſe.et
intp̃tat᷑ biſſe octo.⁊ ẽ grecũ. Pretx᷑ea ſi re⸗
mouẽt᷑ ab aſſe qͥnq; remanent ſeptẽ. et illa
q̃nq; remota dicũt᷑ qncuns a q̊nq;.⁊ illa ſe
ptẽꝗg remanẽt dicũt᷑ ſeptuns a ſeptẽ. Pꝛe
terea ſi remouẽt᷑ ab aſſe ſex.illa ſex dicunt᷑
ſemis.⁊ illa ſex ꝗ remanẽt ſiłit᷑ dicũt᷑ ſemis
Et ðꝛ ſemis de ſemis qð eſt dimidiꝰ.⁊ as
aſſis q̃ſi dimidia ꝑs aſſis.Et ita ptʒ ꝗ ſunt
partes aſſis. Unde.Aſſis biſſena pars di⸗
citur vncia plena. Aſſi tollatur p ars vna
deunſq; vocatur. Tolle duas. ſecũs erit.
et pars altera decuns. Excipe tres.qua⸗
drans erit.⁊ tunc altera dodrans. Quat⸗
tuoꝛ ablatis pars eſt bene ſi numeratis.

=

Alſcolon villa vel valł interpᷣtat

Illa triens. biſſe qð reſtat credo fuiſſe. Si
tollas qͥnq; qncuns ps illa vocatur. Et ſe

ptem reliqua ſeptuncem tu vocitato. Aſſẽ

dimidia. pars vtraq; ſemis habef.

Alſahel interpᷣtat᷑ viſio del..

Aſaph interpᷣtat᷑ ſynagoga vel ↄgregans.
Aſbeſtus eſt lapis ferrei coloꝛis.ab igne no
men ſoꝛtitus.qꝛ ſemel accẽſus nũqᷓ; extin⸗
guit᷑. Nam aſbeſtus.i.inextinguibilis.
ſcella.f.p.locꝰ ſbᷣ bꝛachijs.qꝛ ab eis aſcel
lis bꝛachia cillent᷑.i.- mouent
Aſcia.f.p.i.dolabꝛa q̃ſi acute ſcindens. Jñ

aſciola dimi.i.parua aſcia

₰„

Aſcis.f.t.ðꝛ ſecuris q̃ cementarij vtuntur.

Inñ aſciculus.i.parua aſcis.

Aſclepiꝰ interpᷣtat᷑ deus dura faciens:et ðꝛ

fabuloſe fuiſſe medicꝰ ⁊ potiões cõſiciens

emplaſtra cõponẽs ꝓpter victus.qꝛ in⸗

digẽs erat.nouiſſime in fluuine iactꝰ a Jo
ue ꝓpter Barij filiũ quẽ interemit.
Aſcolonita ciuitas paleſtinę ꝗᷓͥ ⁊ ꝛ aſcolõ.
de qua fuit herodes qͥ occidit infantes
Aſcopa.peę.pe.coꝛ. vas eſt aquaticum vtri
pſiłe.Aſcopa em̃ gręce.latine ðꝛ vter Añ
Judith.x. Impoſuit itaq; abꝛęſuę aſco⸗
pam vin. èGM

Aſcriptꝰ. a. ũ.i.alicui rei deditꝰ deputatꝰ.

Aſcripticiꝰ glebę. ðꝛ ille qͥ eſt aſcriptꝰ glebę

fundo ſiue ſolo terrę.⁊ aſtrictus ꝑ ſcriptu⸗

ram in qua ꝓmittit dño ſoli ſe nunq; a ſoꝛo-

.Dlo diſcedere. .
Aſecretis.vide ſupꝛa acõmentaris.
Alſer eſt ꝓpꝛiũ nom.⁊ interpᷣtat᷑ beatus.qꝛ
Beñ. xxx. ðꝛ.cũ peꝑiſſet euʒ Zelpha dixit

Lvya. Hoc ꝓ beatitudine mea beatã ppe
me dicent mulieres ꝓpterea appellauit eũ

Aſer. ⁊ ſcribit᷑ ꝑ vnũ ſ. AUñ auroꝛa Nepta
lim ⁊ Judas Beniamin ⁊ Gad Aſer.

Alſia ꝗdam femina fuit ꝗᷓ olim tenuit impe⸗

rium oꝛientis.a qua dicta eſt aſia regioil⸗

la. ſ.tertia ꝑs mũdi vᷣſus oꝛientẽ. Iñn aſia⸗

nus.a.ũ.⁊ aſiaticus.a.ũ. Vel aſia interpᷣ⸗
tatur elatio vel eleuatio.qꝛ illa ꝑs mũdiẽ
elatioꝛ ⁊ altioꝛ. Inuenit᷑ etiã aſia ꝓ qdam
palude.pᷣma ꝓducta.ꝗ̃ in nomie regionis
beꝛeuiat᷑. Unde Lucanus. Europã miſeri
libyam aſiam q; timer.
Aſilũ.n.s.ðꝛ domꝰ refugij qð Rhomulus
fecit. ſed mõ eſt eccła.⁊ ðꝛ ab a qð eſt ſine ⁊
ſilon quod eſt tactꝰ. qꝛ nõ eſt fas alicui ibi
aAliũ tangere vel offendere.⁊ ꝓdu.pe. Vñ
Virgilius.vij.enei. Hinc lucum ingentez
gquem Rhomulus acer aſilũ. Retulit ⁊ ge

* 3
, 7. *

aqa monſtrat ſub rupe lupercal. Daß. ,

dicit ꝙ aſilum eſt templũ qð Rhemus et
Rhomulus ↄſtituerũt.ad qð qͥcunq con
fugeret.ab omni noxa liber eſſet. Iteʒ hic
aſilus li.m. s.eſt muſca quę boues ſtimuꝰ-
lat.⁊ conſumit mel apum ⁊ eas conturbat
quam gręci oeſtrum vocant.⁊ ruſtici taba
num. Et videtur etiam dici ab a quod ẽ ſi-
ne.⁊ ſilon tactus ꝑ contrarium qꝛ eius ta⸗
ctus nimis ſenti᷑. Anð Greciſta.Turbat
aſilus apes miſeris ſuccurrit aſiluum.
Aſymphonia.i. ſonãtia ab a ⁊ ſymphoĩa.
Alſyntheton eſt ꝗdam figura.⁊ fit m ;a5/·

piam qñ vna oro diuidit᷑ in duuaeas 4
Alſinus.m.s.ðꝛ qſi aſidus.a ſedẽdo.qꝛho⸗
