rię.ille vel illa cui ̊ ↄtingit.ſ.qui accipit

caducũ. Caduca etia dicunt᷑ folia maloꝛũ

yvel floꝛes quos gręci qntinas vocant vᷣm
Hugl. Papias vo dieit. Caducuʒ dicitur
qð ab vno cadit in alterũ ꝑ hęreditatem.
Caducum legatũ vᷣm Aco.in ſum. C. de ca⸗
du. tollen. eſt quod deſicit poſt moꝛtem te
ſtatoꝛis quacunq; ratiõe. Et qꝛ quibuſdã
mogdis ⁊ rationibꝰ iniqͥs.⁊ olim legata ſie⸗

de cadu.tollen.

Cadula. oꝝ.i. gutteꝗᷓ cadũt ex pĩgui carne

cuũ aſſat᷑.vel etis ex ceronßfç
Cadurcũ.n.s.i.tentoꝛiũ.qꝛ facile cadit.qð
⁊cadurcus inuenit᷑. Itẽ cadurcũ ẽ mẽbꝝ
virile yel potiꝰ feminę. Naʒ ꝓpᷣe cadurca
dicũt ſummitates naturę feminę.ſiẽ viro⸗
rum pᷣputia. Alij ſpondã lectuli eſſe dicũt.
Cadus.di.eſt vas qð vulgo ðꝛ barrile. Et
vyt dicunt eſt vas vinariũ ↄtinens tres vr
nas. ⁊ alio noie dicit᷑ ſitula. Iñ cadulꝰ. li.
2 cadiolus.li.dimi. M
Capharnaũ interpᷣtat᷑ ager ↄſolatiõis.vel

bãt qũq; caduca.ideo lex ponit vnã rub.

villa pinguedinis.⁊ ſcribit᷑ ꝑ f.in Papia.
NPoteſt etiam ſcribi.ꝑ.ppyp. .
Caiphas.pheę.m. p.pe.coꝛ.int᷑pᷣtat᷑ inueſti⸗

gatoꝛ vel ſagax vel vomẽs oꝛe.Iniq enim
oꝛe ſuo iuſtũ damnauit. qᷓ;uis ;̊ myſterio

ꝓpheticali annunciaſſet. Auroꝛa.Ad cai⸗
t amn ꝓperãt ↄſiliumq; tenet.
Lain ꝓpꝛiũ nomen viri.⁊ fuit pᷣmogenitus
Adę.⁊ intpᷣtat᷑ lamentatio vł poſſeſſio vł

—

gaugmentatio.

Cainiani hęretici pinde ſunt app elati qim̃

Cain adoꝛaart.
Calabꝛia.f.p.ꝓuincia iuxta apuliiã3.

CQLaladrius.drij.auis q̃dam eſt ⁊ ðꝛ etiã ca⸗

radrion. Leuitl.xj. Sʒ Beuter᷑.xxiiij.ðꝛ.
Caladriũ ne comedatis. Auroꝛa.Garru⸗
la caradrion auis eſt illoſq; figurat. Et vt
dicunt Caladriꝰ ⁊ Caladrion ꝓ eadẽ aue
accipdiurrr.—
Calamatus.m.s.eſt qdᷣdam genꝰſtrictę mi

tfrę. ⁊ ðꝛ calamatꝰ qᷓ̃ſi caloꝛẽ machinãs. eo

ꝙ ſtricta ſit ⁊ capiti impꝛeſſa. Ande Joſe-⸗
phus. Sup caput geſtat pileũ inmodum
parui calamati. —ô
Cal amariũ.n.sS.ðꝛ coꝛnu vbi tenet᷑ ĩicauſtũ
Calamiſtratꝰ.a.ũ.i.calamiſtro oꝛnatꝰ. Iñ
calamiſtratulus.pe.coꝛ. Uñ Hiero.in q⸗
dam epla. Pueros cincinnaculos ⁊ cala⸗
miſtratulos.⁊ peregrina vngu enta olẽtia
deuita.
Calamiſtrũ.n.sS.eſt acus ferrea vł alterius
metalli in ſiłitudinem calami facta.qᷓ cri⸗
nes obtoꝛquent᷑ vt criſpi fiant.quã ĩ cine⸗
re vłin igne calefacẽ ſolent qͥ capillos criſ⸗
pant vt calamiſtrati ſint.
Calamitas.atl.f.t.i.miſeria.⁊ ðꝛ a calamuſ
ꝓ cãna.qꝛ eſt inaniſ ⁊ vacua inſtar calami
ꝛope qͥdem calamitas eſt qñ alids nec i
renec in ſpe nec exterius nec interius hʒ.
ſic cãna vacua ⁊ vana eſt exteriꝰ⁊ interiꝰ.
Ael ðꝛ calamitas a calamis ſtipuł.Cũ em
calami ſegetũ frangunt᷑.⁊ inde oꝛiunt᷑ fa⸗
mes ⁊ miſerię.tũc eſt calamitas. Nñ et q⸗
dam dicũt ꝙ calamitas ðꝛ qſi cadamitas
acado d.in l.mutata.quãdo ita calami ca⸗
dunt ⁊ frangunt᷑ ſed potiꝰ videt᷑ etymot.
ꝙᷓ; cõpoſito
Calamites.m.t.eſt genus ranę ſic dictus a
calamꝰ.qꝛ moꝛat in calamis.
Calamitoſus.a.ũ.i.miſer ⁊ ealamitate plẽ

Lalamꝰ. m. s. eſt canna vel ſtipula ſegetis ꝗ

ſuſtinet ſpicã.⁊ ðꝛ a caleo.les.qꝛ immiſſo
flatu caleſcit. Item vᷣm MPapiã calamꝰ ðꝛ

pena ſcriptoꝛis a calamo.as. qð eſt veluʒ

——
= £

SB

— — d5 —
R —
—

S

— —

ponere.qꝛ calat.i.incauſtũ imponit ſuper
chartã. Itẽ calamus eſt ꝓpꝛiũ nomẽ arbo

ris a cauendo.i.fundendo voces dictum.

Itẽ Calamꝰ Exech.ðiiij.eſt mẽſura ſex cu⸗
bitoꝝ ⁊ palmi. Itẽ calamꝰ eſt fluuins am⸗
nis campanię. Itẽ Calamꝰ eſt ſpẽs aroma
tica. Itẽ calami ſunt haſtę candelabꝛoꝛuʒ

factę in modũ calamoꝝ. AUñ.Eſt arboꝛca
lamꝰ. fit ſcriptoꝛis q̃ʒ penna.Eſt culmꝰ ſe⸗

getis.ſpecies ⁊ aromatis extat.

Ealaria. f. p.eſt nauis ꝗᷓ ligna poꝛtat.⁊ ðO? a

calon gręce.quod eſt lignũ latine.

Calatꝰ.m.S.i.caniſtrũ.vel quoddã genus
poculoꝝ ſᷣm Hugl.⁊ ðꝛ a calon qð ẽ lignũ
qꝛ fit ex ligno.vel ðꝛa calo.las.i.pono.qa
ibi ponunt᷑ penſa vel aliud. Mapᷣ. vo dic.
Calathi ſunt ciathi.caniſtri de vgis.angu⸗

ſti in fundo.lati in oꝛe.

Calcaneꝰ ð a calx vel callus.⁊ idẽ eſt quod
calx.⁊ eſt aliud qᷓ; talꝰ.Nã talꝰ eſt ſub cru⸗
ribus.idem ⁊ talonus.⁊ ſub talo eſt calca⸗

neus. vl calx.
Calcar.n. t. ðꝛ a calcaneꝰ.qꝛ in calce vel cal⸗
caneo religat᷑. Et dicunt᷑ calcaria ſtimuli

animaliũ. Añ Ouidiꝰ.Nil nocet admiſſo
ſubdere calcar equo. Itẽ A calleo callus

de quo calcar venit ⁊ calx

Ealcedonius eſt lapis pcioſus ſiẽ diẽ SGlo.
ſuꝑ Apocl.xxij.caloꝛem naturalem hbns.

ictu ſolis vel digitoꝝ attritus excãdeſcit.

paleas ad ſe trahit.
Calcitroſus equus eſt qͥ ſolet calce ferire.i.

pedibus retro ſe ꝑcutere.

Calcula.lę.i.lixa vel vᷣuus militũ. vł nũciꝰ

curſatił. Añ Mlautus. Aideo calculã mi⸗
litarem.

Calculꝰ pła ſit. Nã pᷣmo idem eſt qd ratõ.

vt Ille hʒ bonũ calculũ.i.bonã ratõnem.
Scðdo eſt numerꝰ vłcõputatio. Vñ in legi
bus. Si qs errauerit in calculo.i.nõ bñ di
uiſerit numerũ ðꝛ errare in calculo.Tertõ
ẽ ſnĩa diffinitiua.vñ i decret. Nõ ꝓcedat
calculꝰ in abſentem. QAuarto.i.carbo. VUñ
Iſa.vj.Et volauit vnꝰ ad me deſeraphi.
⁊ in manu eiꝰ calculꝰ.Sʒ ibi dic glo.ꝙ cal
culus eſt lapis ignitꝰ vel carbũculꝰ qͥ ꝓpt᷑
flammeũ coloꝛẽ ignitꝰ ðdꝛ. Quito ðꝛ mima
sO ponderis.ꝗᷓ etiã calcꝰ ðꝛ.ſ.q̃rta ꝑs obo
li. Sexto tranſumptiue ðꝛ pᷣmiũ. VUnde in
Apocl. Nincenti dabo mana abſcondituʒ
2 calculũ candidũ.i.pᷣmium. Septio dꝛ la
pis leuis paruus rotũdus ⁊ duriſſimꝰ ſic
dict'. qꝛ bꝛeuitate ſui ſine moleſtia calcat᷑.
Cui ↄtrariꝰ eſt ſcrupꝰ.lapillus minutus ⁊

aſp.qͥ ſi inciderit in calciamentũ nocet.⁊ 6
moleſtꝰ aio.vñ aĩ moleſtiã ſcrupulum dici
mus.hinc ⁊ ſcrupea vłſcrupuloſa ſaxa.i.
aſpa. Octauo ẽ idẽ qð gladiꝰ. Itẽ calcul⸗
ðꝛ lapis q eſt in veſica. Iñ calculoſus.a.ũ
q̃ talem patit᷑ infirmitatẽ. Itẽ a calculꝰ ꝓ⸗
pter ſimilitudiuẽ calculi dicunt᷑ ſcaqui.qꝛ
leues ſunt ⁊ rotundi.vel dicunt᷑ a calł.qͥa
ꝑ vias oꝛdiales eant.i.ꝑ calles.ſj calculo⸗
rum. partim oꝛdinate mouent᷑. vñ ⁊ oꝛdi⸗
narij dicunt᷑. partim vage.vñ ⁊ vagi dicũ

tur. ac qͥ omnino moueri nõ pñt inciti dicũ
mur. Ande ⁊ egentes hoĩes inciti vocatur
qbꝰ ſpes vltra ꝓcedendi nulla reſtat. AUñ

calculus eſt pondus minimꝰ lapis enſis a⸗
cutus. Calculus eſt ratio.numerꝰ. ſenten⸗
tia. carbo. Moꝛbus.⁊ in ludis ſcaquoꝛuʒ

cCalculus ibit.

—

alculatoꝛ.i.numeratoꝛ.cõputatoꝛ Et hm

Iſið.ðꝛ a calcuł.i.lapillis minutis.qͥs anæ⸗
tiqͥ in manibus tenentes ſolebant numeruũ

CQalcus.m. S.i. rta ps oboli. ⁊ eſt minima

ps pondęris. Itẽ calcos gręci dicunt ⁊ o.
mutata in u. couuertit᷑ in latinũ.⁊ ðꝛ chal⸗
cus.ci.i.fex vel ęs S GBð
Caldaria.f.p.eſt vas quoddam.ſi calida⸗
ria. a calidus dieit..
Eadua a g ſyncopã dicit᷑ ꝓ calidus.
Caleptra.vide infra capullulum.

alerarius. m. s. ö miniſter ferẽs ligna

Calibs. libis. 9.t. ð qdã ppłs.⁊ ðꝛ a caleo.ꝰ
les.eo ꝙ ſꝑ caleat fodiẽdo illud genꝰ ferri
qð multũ abũdat circa eos. Iñ calibs.bi/
ðꝛ illud genus ferri.⁊ coꝛ.pe. Vñ lucanꝰ i
qrto. Non calibẽ gentes penitꝰ fugiẽteme
tallo. Eruerant ⁊c̃. ”äs
Calidus.a. ũ.ðꝛ a caleo.es.⁊ cõparat᷑ Inð
caliditas.tatl. Et vt dicit Capᷣ. Calidꝰ.i.
caloꝛe affectus.ſcribit᷑ ꝑ vnũ l.Coꝛripit ei
pᷣmam ſicut caleo..le.
aliendrũ. dri. n. S. i. mitra. vel generaliter
qᷣcqd caput inuoluit. vt maioꝛẽ caloꝛẽ con
trahat. AUñ Oꝛatius in monibꝰ. Altü ſa⸗
gane caliendrun.
Caliga.f.p.ðꝛ calciamẽtũ cruriũ ſiue ſit de
pãno ſiue de coꝛio.ſiue de ferro.⁊ ðꝛa cal⸗
cio. as. vel a colligo.as.qꝛ caligę ligantur
vel dicit a callo pedũ. Inuenit᷑ etia calicu
la ꝓ eodem. Vñ Aluroꝛa. Sume tibi cali⸗
gas. ⁊ veſtem ſtringe ſequdo.
Ealigatus.a.ũ.i.caliga indutus.vel habẽſ
caligas. AUñ ⁊ milites caligati dicuntur 2
qbuſdam caligis ferreis quas ſolẽt bape⸗

AVñ qᷣͥdã. Meronũ dict eſt caligula. quia
a pueritia inter milites eſt vſatus.Caligu
la põt etiam dici parua caliga.

Caligo. inis.f.t.eſt obſcuritas ⁊ vmbꝛa ſpiſ

ſitudine aeris facta. vł caligo ðꝛ fuligo. et
ðꝛ ſic.qꝛ maxie caloꝛe aeris vl ignis gigni⸗
tur. Vñ.Eſt veſtis caliga.nomẽ caligo te

nebꝛę. Verbũ caligo notat obſcuro vł vm

bbe.ꝛo. Inde caliginoſus.a.ũ.i.obſcurus.ca

ligine plenus. R—
alimacus.penł.roꝛ.ꝓpꝛiũ nomẽ viri. de

quo Oui.in de remedio amoꝛis Calimaci

numerus nõ eſt dicendus Achilles.

Caliope.pes.eſt vna de nouẽ muſis.q̃ſi c⸗
lophone.i. bona ſonoꝛitas. ⁊ ðꝛ a calo qd

eſt bonũ.⁊ põt ſcribi ꝑ k. kaliope.

Calix.m.t.eſt qðdã genꝰ poculoꝝ.qð olim

exligno fiebat.⁊ ðꝛ a calon. vel põt deriua
ri a caleo.les. Solebãt em calidã ⁊ frigidã
potionem miſcere in calice. Vñ calix dict

eſta calida potione. Et miſcere ꝓ miſtra⸗

re ⁊ pꝛopinare vinũ.vñ adhuc miſcemus

calida frigidis ⁊ ecouerſo. vinũ ⁊ aquã et
ecõuerſo.Et coꝛ.li. Añ Oꝛatiꝰ. Fęcundi C
calices quẽ non fecere deſertũ. Item calix ſt
tranſumptiue pla alia ſigẽt. Uñ. Aas ſacri

ſacra ſcriptura voluptas. Maſſio ſitq; ca⸗

lix ęternaq; pꝛemia regni. JIñ caliculus i.

paruus calirx.
Lallidus.a.ũ.i.ſubdolus.vel ꝑ execratiõʒ
art inſtructus.Ei ſic callidus nõ ꝓ aſtuto
tm.ſʒ ꝓ aſtute etiã docto dicit᷑. Hic etiam
dꝛ: vꝓſutus.qꝛ animum cito vtit ⁊ facile ad
quãlibet fraudem. Inde calliditas.i.frau
Dulentſtiaa.
CQLallis.lis. ðꝛ ſemita callo pedum ꝑdurata
ſtricta ⁊ anguſta inter mõtes. Et eſt callis
iter pecudũ ꝓpꝛie.ſemita hoĩm. vel callis
eſtlimes callide iacens.⁊ m h̊ ꝛa calleo.
les. ꝓ callide ſcio.

Callus.m. s.i.duricies pedũ q̃ terraʒ calca

mus. ⁊ etiã manuũ duricies interioꝛ dꝛ cal
lus.⁊ etiã cuti lardi. ñ calloſus.a.ũ.i.pi⸗
guis.carnulentꝰ.callis plenꝰ. Iñ etiã cal⸗
loſitas.i.duritia. foꝛtitudo pinguedo Añ
Callus duricies dicat᷑ ſemita callis.
Calo.m.t.ðꝛ ille qui poꝛtat ligna. Calones
etiã dicunf galee militũ. AUñ. Ponere di/
co calo.ſed refert pondera calllo.
Calobalſamũ.n.s.ðꝛ lignũ balſami. vl liqꝛ
emanans de ligno eius trio.
Calon gręce ðꝛlignum latine.

Calopodiũ.n.s.i.baculus ligneus vel pes

lisgneꝰ. dꝛa calon ⁊ podiũ qð eſt baculus

quo terrę innitimur.vła calõ ⁊ pos.i.pes
Caloꝛ caloꝛis ðꝛ a caleo.les.
Caluaria.f.p.i.locus patẽs ſuꝑ duo ſuꝑci⸗
lia. Uñ ⁊ in euãgelio habet᷑. Locus ĩ quo
decapitabãt᷑ latrones locꝰ caluarię appel⸗
labatur.ſ. ꝓprer caluiciem abſciſoꝝ capi⸗
tum ꝗ̊ᷓ ibi iacebãt.vel ꝓpter oſſa calua ex⸗
iſtentia ibi.⁊ ðꝛ hebraice golgotha.
Caluaſter.i.aliquantulũ caluus.
Caluiciũ.n.s.⁊ hęc caluicies.ei.locꝰ patẽs
ſuꝑ duo ſupꝑcilia.

Calũnia.f.p.eſt accuſatio falſ⸗ a. crimẽ falſo

obiectũ.iurgiũ alienę litis. Ałeſt petitioĩ
iuſta ex certa ſcia ĩ iudicio facta.⁊ iuſtę pe
titioni iniuſta reſponſio. vłeſt falſi crimis

CQalũniatoꝛ eſt falſus accuſatoꝛ. vel qͥ ſcien⸗
ter alicui falſa crimina imponit vexãdi oc

caſione.

CLalus.li.eſt vas vimineũ. vel de ſalice per

qð muſta colan.
Caluus.m.s.ðꝛ carens crinibꝰin frõte capi
tis. Iñ caluulus.i.paruus caluus.
alx.m.t.ðꝛ pᷣma ꝑs planteę.vel potius po
rema.ꝗᷓ ⁊ calcaneꝰ ðꝛ.⁊ ðꝛ a callꝰ.ſed heęc
calx calcl.i.cementũ.⁊ tunc ðꝛa calidꝰ q̃ſi
calix.quia ex lapide calefacto ⁊ aduſto fit.
Calx etiã ponit᷑ ꝓ fine cuiuſlibet rei. ſic ðꝛ
In calice libꝛi.ꝓ in fine libꝛi Uñ. NParſpe
dis eſt h̊ calx. combuſtus calculꝰhęc calx.
Sed Pap̃.dicit.Calx lapis coctꝰ aq̃ accẽ
ditur. oleo extinguit
Cama. f.p.eſt quoddã genus lecti breuis ⁊
circa terrã qð ⁊ B cama.matl.inuenitur in

Aqmbꝛoſio de officijs. Etiam ſᷣm Iſidoꝛũ
CLCama eſt ꝗqdam particula ſententię. Unð

DBoꝛmit inops cama.combuſſit pergama
Cambyſes.pe.ꝓ.ꝓpꝛium nomen. Vñ cu
roꝛa. Rex nabuchodonoſoꝛ cambyſes di⸗
ctus in anno.

Cameleon. leontl. m. t. qödam aĩal dictuza
camelus.⁊ ðꝛ ſic.qꝛ licet ſit aſperſus albis
macukłł vt pardus. collo eqͥ ſimił. pedibus

bubalis. capite tñ camelo eſt ſiłis ᷣm u⸗

gui. Map. dicit. Cameleon ſimilł lacerte qᷓ

drupes.ſ.ſub aſpectu mutat coloꝛem.⁊ vi

uit de aere. vide ſupꝛa alle:—
Camelopardus dictus eo ꝙ camelo ⁊ par⸗

do ſimilis ſit. —
Camelus.m.s. eſt aial gibboſum. ⁊ ðꝛa ca⸗

mi qð eſt bꝛeue vel humile. qꝛ cum cameli

onerant᷑.vt bꝛeuioꝛes ⁊ hũiles fiant.accu⸗
bant.vłðꝛ a camur qð eſt curuũ.qꝛ curuꝰẽ

1

N ——— — ð
=— — —

doꝛſo. Itẽ camelus. með. ꝓ.ẽ funis nauti
Camena.ne.f.p.i.cãtilena.vłmuſa q̃ (cus.
ſi canens amene.vellcanẽs melos.⁊ ꝓ.pe.
Vñ Oꝛatius.Surge ⁊ inhumane ſeuium

Campio.onis.m.t.i.gladiatoꝛ.vel in cam⸗
po duellũ exercens.ſ.pugnatoZ.
Cainpus m g. bpriecſt planicies terraꝝ.?
dↄꝛa cami.qð eſt bꝛeue ⁊ humile.qꝛ eſt huũi⸗
depone camene. G uaIililis r bꝛeuis pedibꝰ nõ erectꝰ.vt mõs.ſʒ ia⸗
Camerus.a.ũ.i.curuꝰ.⁊ ðꝛ a camur.qð eſt cens. Vñ ⁊ gręce podion dicit. IJñ capu⸗
curuũ. In camera.f.p.i.curuatura. Añ et lus ⁊ cãpellus.ambo diimm.
camera ðꝛ locus ſecretus vbi cubamuſ.eo

amur greęce latine ðꝛcuruũ. Iſi camurus

ꝙ quandã curuaturam ſolet hr̃e in ſupio⸗ a.ũ.i.curuus.⁊ hi camures camurum. bo
ri ꝑte.quaſi ad modum ceęliꝗᷓ teſtudo ðꝛ et ues alti ⁊ decuruati.vł deriuat᷑ a cami e .

eſt bꝛeue.qꝛ hñt coꝛnua bꝛeuiis.
Cana. vicus eſt galileę. Vñ Simõ dictꝰ eft
cananeuſ. Johis.ij. Muptię factę ſunt in
cana galilex. ⁊ intpᷣtaf̃ gelus vł emulatio.
Canabum.n.S.ðꝛ a cqna ꝓpt᷑ ſiitudinẽ co⸗
ne. vla gręco cannabi. qð dicũt greci. Iñ
hec canabis. bis. peodẽ. pchoꝛda inde

lacunar. IJñ camerarius.i.cubiculariꝰ yel
pediſſeqũus.⁊ cameraria.i.pediſſeq̊. In⸗
de cameratus.a.ũ.i.curuatꝰ.vel cameris
oꝛnatus.⁊ cõponitur bicameratus.a.um:
tricameratus. a. ũ. Vñ. Eſt camur curuũ
cameram dic inde verlie.
Camillus.m. s.i.puer ingenuus q̊ͥ cmeraʒ a in
ſolet frequẽtare. Iñ eti camilla.f. p. ⁊ v faocta.Et coꝛ.penł. Uñ Perſius.Tũcma⸗
puella ingenua. Inueniunt᷑ etiam he duę retranſiliens vt choꝛda canabẽ vultum.
ptes in alio ſenſu ſcʒ ꝓ pueris ſacerdotu? Canalis.f.t. ⁊ B canalelis.a canna d?. quia
Añ Macrobiꝰ de ſaturnalibꝰ. Camillos caua eſt ad modũ caune.
inqͥt ⁊ camillas appellabant flaminuʒ.fla⸗ Cancellariꝰ.m.S.ðꝛ ille qͥ facit cãcellos. Et
minarũq; miniſtros. Et ̃m ̊ tm̃ valet ca⸗ ccellariꝰ ðꝛ in curia impꝑatoꝛis ab illa ſig⸗
millus q́;dtum miniſter. ⁊ camilla qᷓ;tuʒ mi⸗ tione vſᷣm quã cãcellus d: ala palatij qeſß
niſtra. AUñ ⁊ Mercuriꝰinuenit᷑ appellari habitat in cãcello.i.in aula palatij. Cu em
camillus. qꝛ miniſter eſt deooz · thelſaurus impatoꝛis eſſet in cuſtodia ipiꝰ
Caminus.m.sS.pe.ꝓdu.i.ignis vł foꝛnax.· ißpe iuxta theſauꝝ manebat q̊ erat repoſiꝰ
⁊ dicit᷑ a caumate m ab. iin cacello. Ael cancellariꝰ nomen accepit
Camilia. f. p. ðꝛ a cama. qꝛ in ea doꝛmimus acancellando. Cancellare em̃ eſt lineäs du·
in camis.i.ĩ lectl nr̃is vłſtrat Alł ðꝛ ſic.qꝛ cere vel dãnare. Vñ littera vel ſcripturaga
damnat᷑ cũ linea ꝑ mediũ ducta ðꝛ cãcella
ta. Et inde ðꝛ cãcellarius cuiꝰ officium eſt.

olim fiebat de canabe. In camiſiat. a. ſ.q
hʒ vel indutus eſt camiſiam. Iñ camiſio⸗

4

—.

la.i.parua camiſia

Campana.f.p.me.p.ðꝛ a campania ꝓuin⸗
cia.qꝛ eius vſus bᷣmũ ibi reꝑtꝰ eſt. In hęꝑc
cãpanła.⁊ hęc cãapanella.ambo dimi. Iñn
etiã campanariꝰ i. ͥ facit cĩpanas. Inde

heęc campanaria.rię.eius vxoꝛ. velꝗᷓ cam
ſuntcampne.
Cãpania.f.p.eſt pꝛouincia cuius caput eſt

panas facit.⁊ G̊ capanile.liſ.turris in qua

Campeſter ..t. vł capeſtris.⁊ pᷣ campeſtre
adiectiuũ.⁊ h̊ cãpeſtre.huiꝰ ſtris.ſubſtan

tiuũ.veſtis gladiatoꝝ qua tm genitalia te

gunt᷑ dicta ſic.qꝛ Juuenes dũ nudi in cam

po Mart gladiaturam exercebãt.illa ve
ſte pudenda cooperiebant. Dicunt᷑ etiam
cãpeſtria.lũbaria.ſuccinctoꝛia.ꝑicomata

Sm hugl.Et h̊ eſt qð alij dicũt ꝙ campe⸗
ſtria dicunt᷑ id quo vgines olim pudibun

da tegebant. vt picomata UM
Campiductoꝛ.m.t.i.pugil.ſeu ductoꝛ vł ca

42

—⸗ „

reſcripta vel rũſa imꝑatoꝛis ⁊ mãdata in⸗

ſpicere. male ſcripta cãcellare.⁊ bñ ſcri⸗

pta cum ſignaculo ſuo ſignare.⁊ ſigillum
eis impmere. Iñ cãcellaria tam ꝓ illa quę
habet illud officiũ qᷓ; ꝓ vxoꝛe cancellarij ?·
eius dignitte. MMBN
Cancellus.m.s.eſt aula palacij. paruũ foꝛa
men parietis. interſtitiũ int ppugnacula
muratoꝝ. parietes ſine tectura.ſiẽ qͥ clau⸗
dunt choxꝝ. Map̃. vero dicit. Cãcellꝰ cãto⸗

rum excelles locus. In cãcellariꝰ qͥ in can⸗

cellis bmus eſt. Dicit᷑ etiam cancellꝰ ten⸗
ſtra reticulata. ꝛouü.vij. Be feneſtra em
domus mee cancellos ꝓſpexi. Et dicit
acancer. cir. ſr
Cancer.cri.m.S.ðꝛ a concha.qꝛ eſt tota cõö⸗
cha. Et nõ ꝙ cãcri viuũt de carnibꝰoſtreo
rũ miro ingenio. Nã qꝛ validã teſtã eoꝛuʒ

aperire non pñt. exploꝛant ꝙ oſtrea clau⸗

ſtra teſtaꝝ aperiant. ⁊ tunc cancer latẽter
lapillũ inijcit. ⁊ impedit a cõcluſiõe oſtreo

rum carnes coꝛrodit. Itẽ Nap̃ diẽ. Cacer

cancri aial dietus.qꝛ inteſtia in modũ chõ
carum hʒ. Cancer etiã eſt qrtũ ſignũ in cę⸗

lo dictus.qꝛ cũ ad eum ſol venerit retrog⸗

ditur in modũ cancri. Dicit᷑ etiã ancer

moꝛbo.Et ᷣm antiquos fuit ge.neu.et fe⸗
cit gtũs canceris. VUnde.Eſt cancer aimal

ſignum vitiũq; malignũ. Caãceris eſt mor

bus.cancri ſtellaq; piſlis.

ndaeis v1. ſdain regina fuit.⁊ coꝛ.pe.

Vñ Auroꝛa.i andacis regina viꝝ direxe
rat iſtũ.Et vt ðꝛ in hiſtoꝛijs. Omẽs regie

ęthiopuʒ dicebant᷑ candaces.ſiẽ rhomani

mpatoꝛes dicebãt᷑ cęſares. NMec habebat

regimen regio illa niſi a feminis.
Candelabꝛil.n. s.pe.pdu.ðꝛ a cãdela.qua

Candela.f.p.ðꝛ a candeo. des.qꝛ accẽſa cã⸗

ele latoꝛiũ.

„.U

ſcandelaferuͦ ge fert candelam. vei vꝛca⸗

delabꝛũ q̃ſi can

Candidarius.i.pe lliparius qͥ coꝛia facit al⸗

ba.a candeo. Itẽ candidarius etiã vocat᷑
trix ꝗ̊ lauat punnos

☛

Candidulus.a.ũ.i.paꝝ candidꝰ. dixit᷑ etis

1

àqͥ lauat pannos. In candidaria. f. p.. lo

cãdulus ſyncapa idem. Unde Juuena
a gladio pulcra eſt ⁊ cadula con
iũx. Inuenit᷑ etiã cãdiculꝰ a.ũ.i.candidꝰ

Preben
vel cãdidulus. Vñ Merbotus in libello

de lapidibus.Tertia candiculis tribꝰẽ in

Candidus. a. ũ.i. ſplendidus. vel albus.

Candus.m.s.eſt veſtis regia

Canicies.ei.⁊hęc canitudo.f.t.in eodẽ ſen
ſu. albedo crinium generata ex mal humo

Canicula. fę.p.⁊ H caniculus.a canis dimi⸗

nutiua.i.paruus canis. Canicula etiaʒ ðꝛ
ſdam ſtella in quã ᷣm poetas fuit mutata
canicula hycari. Inde h̊ ⁊ hęc canicularis
⁊ hor re.vt dies caniculares in qͥbus cani
cula regnat m lhugl. Pap̃. vo dicit. Ca⸗
nicula vel canis nomen ſteilę quę eſt vicia
tauro.quę ⁊ ſyrus Picic sſtiuis menſibus
li eſt. Et cum ſol ad eam
aſcenderit. duplicatur caloꝛ.⁊ diſſoluunt
coꝛpoꝛa. vnde canis dicitur.qꝛ coꝛpa moꝛ

in medio centro ceęli eſt.

bo afficit.

Canis..t.eſt aĩal latrabile.⁊ ðꝛ a cano is.
vel canoꝛ.noꝛis. Inde canicus.a.ũ.et Ca
ninus.a.ũ.i.de cane exñs.vel ad canem ꝑ

to. latrat extra.fulget in alto.Et nõ bm

Aſido.xij.etymo.canibus nihil eſt ſagaciꝰ
WG em ceęteris animalibus hñt. Nam ſo
i ſua nomina recognoſcunt.dños ſuos di
ligunt.dñoꝝ tecta defendũt. ꝓ domis ſu⸗
is ſe moꝛi ſubijciunt.voltarie cum domi⸗
no ad ſᷣdam currunt.coꝛpus dñi ſui etiam
moꝛtui cuſtodiũt ⁊ nõ relinquũt.quoꝛum
poſtrema naturęẽ extra hoĩes eſſe ñ poſſe

Caniſtrũ.n.s. ðꝛ ſpoꝛtula vel vas de folijs

palmaꝝ cõtextũ ad poꝛtandum panes.qð
flexis cannis ↄtexit᷑.⁊ ðꝛ a canna.qꝛ de cã⸗
nis fiſſis texit᷑.vel ðꝛ a canus.a.ũ. qꝛ cana
id ẽ pomaꝗᷓ ſunt cana.i.lanuginoſa ibi po
nũtur. Inde caniſtrellum.i.paruum cani
ſtrum. Nñ. Spoꝛtula fert᷑ de cannis cõte⸗
xta caniſtrum.

Canna. f. p. pła ſignat. Maz canna ponit᷑ .

arũdine.ꝓ cãna gulę.⁊ ꝓ qͥdaʒ fluuio. Iñn
cãnella. lę.f. p.dimi.i.parua cãna. Iñ can
netum.n.S.eſt locus vbi creſcũt caanę Iñ
canula.f.p.dimi.i.pua canna. Iñ canno/
ſus locus vbi multę cannę creſcũt. IJñ can
nalis..t.⁊ G le.i.ad cannam ptinens. Et
cannale.n.t.⁊ eſt fiſtula vel lignũ ducens

Canon. nis.m.t. gręce.latine regula.ↄſue⸗

tudo appꝛobata ſiue inſtitutio.iiij.diſ. ca⸗
non.Et in vna ſignificatiõe eſt id qð in cõ⸗
cilio generali vel ꝓuiciali ſtatuit᷑ Et ſic ca
pit᷑ de ↄſti.c.canonũ ſtatuta.In alia ſigẽtõ
ne vidꝛ eſſe id qð ab emphiteota de re em⸗
phitheotica ſoluit᷑.⁊ ſic viðꝛ ſumi ab Axo
ne in ſum. C. de iur. emphi.v.ex h̊ aũt cöo⸗
tractu.Etiã ðᷣꝛ illud qð ſumit᷑ ꝓ pedagio.

yel vectigali.ff. de publi.⁊ veccit.
Canon largitionaliũ tituloꝝ eſt ſumma tri⸗

buti. ⁊ pᷣſtat᷑ de regulari pſᷣſtatiõe a puicia⸗
libus fiſco.Et dicunt᷑ tituli qͥ ex ſpalibꝰ ti⸗
tulis.i. is bꝛeuibus cauta legunt᷑.vt.C.
de iur̃.fiſci. l.pe.⁊.C.de anno.⁊ tribu.l.iij/
Sacceptationes. =ð

Canon frumentarius vrbis Romę ẽ cert½

numerus meſuraꝑ frumẽti q̊ͥ ſingułannis
metebat᷑ Romę.l.j.⁊.ij.eo.ti.li.xj. quod
erat etiam de oleo. Et contra h̊ nõ licebat

alicui bñficiũ vłindulgentiã aut puilegiũ
impetrare.⁊ impetratum nõ valuit.vt ibi
dem dicik

Canonica eſt ius qð pꝓuenit ex electõe et re⸗
ceptõe in fratrẽ. vel eſt ius ꝑcipiẽdi fructũ
tinens. vel canis ðꝛ a cynos gręce. qð cais
dicit latine. Itẽ canis eſt piſcis marinus.
Itẽ eſt ſidus celeſte. Vñ. Nat canis in põ

☛

Rbenae ſuereddinue croſatij oe ſben.

an onica monitio eſt qñ interuenit citatio
cũ tribus monitiõibus.vł vna ꝑemptoꝛia

2—
—

—
☛

ESE

nes cõtinens.de in. c. cõſtitutionem. de

ſen. excõ. li.v-y.

cto illi eccłe vbi elegit ſepulturam cũ alibi
qᷓͤ in prochiali elegerit eam. Et eſt ᷣm va⸗

rias cõſuetudines alia ⁊ alia. Nam alicui
melietas. aalicui tertia.alicui quarta dat᷑.

de ſepul.c.certificari.

Canonica eſt nomẽ tituli ⁊ iuris. Pꝛebẽda

vo nomen facti.⁊ cadit in extraneũ.vtno
tat Inno.in.c.cũ.m.de conſti.

. „ ☛ „

Canonicus.a. ũ.i.regularl.qð ſubſtantiue

3: h canonicꝰ.hęc canonica. tam ꝓ femnina

regulari qᷓ; ꝓ eccla vbi regulares moꝛant᷑
Quelibet in eccła inue nitur dici canonica
Mam in qlibet regular it᷑ viuere debent

Canopeũ.n.s. ðꝛ coꝛtina ſubtiliſſima inſtar
retiũ plexa.texta.⁊ feneſtrata.vñ lecti no

H biliũ oꝛnant᷑ ad arcẽdos culices ⁊ muſcas
⁊dꝛa canopus vel canopia.pię.ꝗ eſt ꝗqdaʒ
ciuiuitas ęgypti.qꝛ in ęgypto hmõi rete pci⸗

ppue habet᷑. VUñ Juuenał. At teſtudineo
tibi lectule canopeo. Nelut alij dicũt.Ca⸗
nopeum deriuat᷑ a canos qð eſt ſummitas
galeę.⁊ tunc canopeũ ðꝛ q̃ſi conum petẽs.

qꝛ ad ſimilitudinem conia lato tenditur in
acutũ ad modũ reticuloꝝ ꝗᷓ cã arcendi pul

ueres ſuꝑ altaria collocant᷑.⁊ tũc ſcribit᷑ ꝑ

o. in ma ſyllaba.

£

LCanopus vel canopia ciuitas egypti eſt a

Eanobo gube natoꝛc AMenelai mutata
Canoꝛ.oꝛis.m.t.i.ſonꝰ.⁊ ꝓð.no. in obliqͥs
Canoꝛus.a.ũ.i.dulcis.ſuauis cãtu.gratus
Lãtaber. a.ũ.⁊ h̊ cãtaber eſt ppłs hyſpanię
a noie vrbis dictꝰ. ⁊ hiberi am nis cui inſi⸗
det ſic dictus.

CLaãtabꝛum.n. s.i.purgamentũ frumẽti vel
farię vel cibꝰ caninus quo canes paſcunt᷑.

Cantarida.f. p. ðꝛ vmis terrenus coꝛrodẽs
cadauera. M
CLCantarꝰ.m. sS.eſt qdðᷣdam vas vinarium. ſ.

crater.⁊ ðꝛa cano.is.qꝛ cantãdo poꝛtatur

Et ſunt pła idem ſigntia. Uñ. Cãterus et

patera calices ⁊ pocula crater.Cyphꝰapð

veteres tractant᷑ coꝛnua conche.Cimbꝛia
vel cyathus carcheſia iungit᷑ iſſüis
Canterius.m. S.ðꝛ ęquus caſtratus.

Cantes płis nu. dicunt᷑ fiſtulę oꝛganoꝝ iq⸗

bus cantꝰ temperat᷑. Ał vt martiano pla⸗
cet. Cantes dicunt᷑ deę oꝛtamentoꝛ
Canticũ.n.s.vox cantantiũ in leęticia.laus
Itẽ canticũ pſalterij eſt cũ id qð oꝛganum

Canonica poꝛtio de canone deputata eccłę
parrochiali de relictis prochiano defun⸗

modulat᷑ poſtea eantãs loqͥłl ́uidã etiã
liber Salomonis intitulat᷑ cãticacantico⸗
rum pꝑ excellentiã. eo ꝙ oibus canticis pfe
ratur ⁊ ðꝛ hebꝛaice ſyraſirim.
Cantilena.f.p.ðꝛ a cantꝰ ⁊ lenis.non em̃ ðꝛ
eſſe cantilena niſi ſit cantus dulcis ⁊ lenis

id eſt ſuauis ⁊ nõ aſſ.

Cantus.us.ui.ðꝛ modulatio vod.⁊ ðꝛ a ca

no.is.Sed cãtus.ti.ðꝛ curuatura vł circũ
ferentia rotę.ſ.lignũ quod terrã calcat cui
radius infigit᷑. Uñ Merſius. Vertentẽ ſe
ſe fruſtra ſectabere cantu.
Canus.a.ũ.a caneo.es.⁊ canicꝰ.a.ũ.⁊ h̊ ca
nus.ni.tam ꝓillo qͥ canet qᷓ; ꝓ capillo qͥ in
capite canet. Vñ. Miles parce cani cum
crines ſint tibi can.
Capa.f.p.ðꝛ a caput.qꝛ eſt oꝛnamẽtũ capi⸗
tis. vel ðꝛ a capio.is.qꝛ capit totũ hominẽ
Inñ capat.a.ũ.i.capa indutꝰ.vel qͥ hʒ ca⸗
pam. Iñ h̊ caputiũ.⁊ eſt idem quod capa.

2„ „ „

paculus.li. dimi.i.aliq;tulũ capax.

capula i pne capa.
YZa
Cappadocia.f.p.eſtꝗdã ciuitas. AUñ regio

in qua eſtilla ciuitas dicta eſt cappadotia
Iñ cappadox.docl.ↄ.t.tã gẽtile qᷓ patriũ
coꝛ.pe. VUñ iuuenał.Quãqᷓ; ⁊ cappado⸗
ces faciant equiteſq; bythyni.Et ᷣm MPa⸗
piam. Cappadoces oꝛti ſunt a Maſloth

filio Japhet.

Capana. f.p.i.vilis caſ- a. vel dom' palea co

oꝑta.⁊ ðꝛ a capio.qꝛ capit tĩ vnũ vti vi⸗
neis cuſtodiendis.licet alię dicãt᷑ capanę.

ſea im ppe pᷣm Hugl. NPapias etiam dicit.

Capana a ruſticis dicta.qꝛ vnũ im capiat
Capapellis.huiꝰ capapelłcõponit᷑ ex abla

tiuo ⁊ ntõ.ſicut legeius.qð in rhetoꝛid in⸗

uenit᷑.qꝛ ðꝛ capapelł ãſi pellis cũ capa.
Capax. o. t.qͥ alĩ in ſe caꝑe põt ⁊ ↄtinere
Capedo.dinis.f.t.i ingeniũ ſtudiũ vłſpa⸗
cium.⁊ ðꝛ a capio.is. Vñ ꝑ cõpoſitionem
hec intcapedo.dinis.i.diſtantia locał int
duos parietes. Item capedo vł capica di⸗
citur âdam piſlis.
Capella.f. p.dimi.a capꝛa.⁊ ðꝛ ꝑua capꝛa.
Etiã capit᷑ ꝓ parua eccleſia ꝗ̊ nec hʒ bapti
ſmum nec cęmiteriũ.⁊ ðꝛ a capꝛa.qꝛ oli ta⸗
bernaculuʒ de pellibus capꝛaꝝ erat cooꝑ-
tum Inde hęc capellula.i. parua capella.
Inde p̊ capellanus tã ꝓ ſacerdote illi ec⸗
cleſię qᷓ; ꝓ parrochiano. Iñ capellana nę.
Inuienitur etiam capellanus.a.ũ.adiecti
ue. Capella etiaʒ pꝛo eccleſia dicta eſt qua
ſi capiens laos.id eſt populum vel laudeʒ

Capellus m. s. qð ⁊ B capellũ inuenit ðꝛ a

capillus. qꝛ capillos tegit ⁊ caput. autẽ
dðdꝛe capellꝰ q̃ſi capit pelł.etymo.eſt nõ com

poſitio. Iñ capellatus.a.ũ.i.capello tectꝰ
Caper.m.s.i.hircus.⁊ ðꝛa carpo.is.eo ꝙ;

carpat vᷣgulta. vel a capio.qꝛ capit ardua
vl aſpa.vel ðꝛ ſic ſᷣm qͥſdam a crepitu cru⸗
rium ſuoꝝꝑ. Iñ hęc capꝛa. pee.
Capi.n.g.indecli.eſt ꝗdam mẽſura.
Capitiũ.n s. eſt os tunicę vł alteriꝰ veſtis
vn caput immittit.⁊ ðꝛ a caput. Uñ Job.
iij.Quaſi capitio tunicę ſuccinxerunt me.
Capidula.lę.dimi.i.parua capis.
Capilliciũ.n.s.venit a capillus.⁊ idẽ ẽ qð
capillatura. Vñ Martiał. Draconibꝰ cir
cũplexa crebꝛo ⁊ capellicio fulſa. Anð ca⸗
pilliciũ.capillatura.capillamentũ.oĩa idẽ
ſcz capilloꝝ oꝛnatus.vłſpiſſitudo capillo⸗
rum. Etiam capillamentũ ðꝛ coma arboꝝ
Capillus. m. s. ð quaſi capitis pilus. et ðꝛ
Acaput. Iñ capillulus.i.ꝑuus capillus.⁊
capilloſus.a.ũ.i.plenus pił.⁊ capillatꝰ.a.

ſi.qͥ multos vel longos hʒ capillos.Et eſt

capillus tam viri qᷓ; mulieris. Vñ.Eſt co⸗
ma qdrupedis.colubꝛi iuba ſiue leõis.Cę
ſaries hoĩs.crinis ꝓpꝛie mulieris. uius
illius bñ dicit᷑ eſſe capillus.
Capis.idis.f.t.eſt quoddaʒ vas qð vulgo
ðꝛ caſa.⁊ ðꝛ capis qᷓ̃ſi capiens hydros.i.a⸗
quas. Et facit actũm in es vel in as.vt ca⸗
pides vel capidas. vñ magl gręcũ oſtẽdit
ι ⸗ — . — —
Aapiſteriii n s.eſt qdðᷣdam vas cũ qͥ frumẽ
ta purgamus. ⁊ a capbpioo.

Capiſtrũ.n.s.in ſingulari.ſʒ in plimaſ.vel

neu.eſt qðd am ligamẽ cum quo equus vł
aliud aial ex ꝑte capitl tenet᷑.⁊ ðꝛ a caput.
ꝗꝛ caput iumentoꝝ ſtringit.

Capital.lis.n.t.vel capitale.lis.tam ꝓ pe⸗

cunia vel pena capitali.qᷓ; etiam ꝓ ſenten⸗
tia de capite puniendo.

Capitalis.9.t. ⁊ H le.i.res capiti vx ꝑtinẽs
ad caput.Pap.vo dicit Capitał.aſtutus

vſutus.ſuꝑbus. Capitale caput pecunię

vel ſoꝛs

Capitatus.a.ũ.põt eſſe nomẽ a capite.qui

hʒ caput.⁊ põt eſſe participium huiꝰ ver⸗
bi capito.as.qð eſt alicui caput facere.
Capitecẽſus.us.ui.i.coꝛona ꝗᷓ in capite ge⸗
rit.vł taxatio poſſeſſionũ.Et adiectiue ca
pitecenſus.a.ũ.qͥ de capite ſuo annuatim
reddit cenſuzʒ.i.tributũ.vel qͥ in capite ge⸗
rit coꝛonam. WM
Capitellũ.li.eſt dimi. de capitulũ in quali⸗

bet ſui ſigtione. AUnde ⁊ capitella dicũtur

ãſupponunt᷑ colũnis.qꝛ columnarũ ſunt
capita. quaſi ſuꝑ collũ caput.ꝗᷓ gręce dicũ

tur epiſtilia.

pitis diminutio eſt ſtatus cõmutatio.vt
qñ liber efficit᷑ ᷣuus Et eſt triplex diminu
tio capitis.ſ.maxia.media ⁊ mima. Mi⸗
nima eſt qñ qͥs nec ciuitatẽ in q̃ moꝛat᷑.nec
libertatẽ amittit.ſʒ tũ patit᷑ ↄtra ſe ſtatꝰcõ
mutationeʒ vel minoꝛationẽ circa familiã

yt qͥ iuris ſui eſt. alieno iuri incipit eſſe ſub
iectus veluti ꝑ arrogationẽ.aut cum quis

emãcipat᷑ qͥ pᷣmo erat in aliena ptãte Me
dia eſt cũ ſalua libertate ciuitas amittitur
vt cũ qͥs depoꝛtat᷑ ſeu relegat᷑ ad exiliuʒ ꝑ
q̃nquennium vel banit᷑. Maxima eſt cuʒ
ciuitas amittit᷑.nec libertas retinet᷑. vt cũ
depoꝛtat᷑ qͥs in inſulam ⁊ ᷣuus efficit᷑. aut
in metallũ damnat᷑.⁊ ſic etiãẽ bannit᷑ ĩ opꝰ

metalli. vel ſi maioꝛ viginti annis patit᷑ ſe

venũdari ad pᷣciũ participandũ vłſi mau⸗
miſſus in ᷣuitutẽ ex ingtitudine reuocet᷑.
Capito.tonis.m.t.qͥdam piſcis a qᷓ;titate
capitis ſic dictus. èòèMWVW
Capitolinus.a.ũ.pe.ꝓð.i.de capitolio ex⸗
iſtens vel capitolio ßuiens.
Capitoliũ.n.s.ðꝛa capitulũ.qꝛ ibi conue⸗

niebant ſenatoꝛes.ſicẽ in capitulo clauſtra-

les.vł ðꝛ a caput.eo ꝙ ibi ſit caput rhoma
nę ciuitatis.vel qꝛ ibi cõueniebant capita
ciuitatis.vłqꝛ Tarqͥnus pᷣſcus dũ capito
lij fundamẽta aꝑiret in loco fundamẽti ca
put hois lr̃is tuſcis notatũ inueit.⁊ inð ca
pitoliũ appellatũ a caput ⁊ laos qð ẽppłs

QLapitulũ.n.s.i.paruum caput

Capitulũ etiam ðꝛ qñq; ille pꝑuus locus in
quem conueniũt clauſtrales.qñq; eſt illa
congregatio clauſtraliũ.qñq; aliqᷓ diſtin-⸗
ctio bꝛeuis in quolibet libꝛo. AUñ. Diſtin⸗
guit. inuen it.locat.⁊ collectio fert᷑. Iñ ca⸗
pitularis.ↄ.t.⁊ h re.i.quod cõuenit capiti

vel capitulo. Inde capitulo.as.i.capituł

aliqd diſtinguere. “
Capo.onis.eſt gallus caſtratus. Añ. Can

tat nocte capo. vinũ vult vendere caupo.
Cappsris.f.t.eſt ꝗ daʒ herba vł vgultũ ſile

leutiſco.qꝛ hʒ in ſummitatibꝰ rotunda ſe/
minum capla. ſicut dicit hugl. Diaſcori⸗

des vo dicit ꝙ eſt frutex ſpinoſus expaſſꝰ

ſuꝑ terram vnctione plenus Et ðꝛ ꝙ duri
ciem ſplenis ſuꝑ omia medicamẽta iuuat.
⁊ habet multas radices magnas.⁊ coꝛ.
pe. Vñ Martiał.Capparis vt putcepas
allecę natãtes.Et ſcribit᷑ ꝑ c.vel k. ᷣm qð

eius oꝛigo eſt greca. VUnde Eccleſiaſtes.

ö— 2——ʒ—ỹð

—

☛ ☚ſ⏑ eee

+☛ =

—

—

—

—
—
—

— —
S —

☛

—

xij. Diſſipabitur cappariis.—

LCapꝛa. f.p. aĩal qdã a caper ðꝛ. Capꝛa ve⸗

ro ſiluatica dicta.q̃ſi capiens ardua. AUnð

Aꝛiſcianꝰ in.iij.li. Capꝛeolꝰ viðꝛ a ntõ ca⸗
pꝛeus eſſe.cuiꝰ femininũ in vſu eſt capꝛea
nam capꝛa a capꝛo fit. ex qbus capellus et

capella dimi. fiunt MMVM
Capꝛarius.m.S.qͥ cuſtodit capꝛss.
Capꝛea.f.p.i.capꝛa ſilueſtrl.dicta qſi capi⸗

ens ardua. Capꝛeę vt dicit Papᷣ. ſunt ibt⸗

ces qͥſi auices.eo ꝙ inſtar auiũ alta petãt.

lhe ſi qñ aduerſitatẽ feraꝝ vel hominũſᷣ⸗

ſenſerint. de altis cacumibus ſeſe ſᷣcipita⸗

unt illeſas

Capꝛeolus.li.dimi.taʒ capꝛi qᷓ; capꝛei. Uñ

hec capꝛeola ſiłit᷑ dimi. ta capꝛe q; capꝛeę.
Capꝛeus.i.ſilueſtris caper.Etnõ ꝙ capꝛei
⁊ capꝛeę dicunt᷑ doꝛcades.⁊ etiã ibices

Capcoꝛnus.m.s.ðꝛ aial qdðdam.qð rhino⸗

ceros ⁊ egloceros ðꝛ.⁊ ðꝛ capᷣcoꝛnꝰ q̃ſi cap

na hñs coꝛnua.Capcoꝛnus etiã ðꝛ qddaz
ſidus celeſte. cuius cauda in effigie piſcis

foꝛmat᷑.vt in extrema ſui parte pluuiaſ de

Capꝛiſicus.f. s. qdaz herba eſt. ſic dicta. qꝛ

parietes qͥbꝰ innaſcit᷑ carpit ⁊ fodit ⁊ erũ⸗
pit extra e latebꝛis.qͥbꝰ ↄcepta eſt. Ałðꝛa
ſico.qꝛ ficus arboꝛ eiꝰ remedio fęcundatur
Vñ Perſius.Etꝗᷓ ſemel intus innata ẽ ru
pto iecoꝛe.Exierit capᷣficus ⁊c.

Capᷣgenus a.ũ.pe.coꝛ.qð melius ðꝛ capꝛi /

gena. cõ.p.eſt pecꝰ genitũ de capzaa.
Capnus.a.ũ.⁊ h̊ ⁊ hec caplis ⁊ h le.in eodẽ
ſenſu.i.de capꝛa exñs.vel ad capꝛã ꝑtinẽs
ieell H capᷣle.n.t.eſt ſtabulũ capꝛarum.

apꝛiolus. li. a capio.pis.⁊ ſũt capoli ci⸗

cinni ſiue vncinuli qbus ſe inectere vłſuſ⸗

pendere arboꝛibꝰ ſolent vites.vt ſine lap⸗
ſu ſuſtineãt fructus ſuos.Sʒ capꝛeoli ſm
NDap̃.ſunt filij capꝛę.qͥ acutum viſuʒ hñt

herbas eligũt vt comedãt.ad alta nitũtur

Capꝛona.f.p.eſt anterioꝛ iuba equi qſi ca⸗

piti pꝛona.

Capſa.f.p.i.ciſta vbi aliqd reponit᷑ qð etiã
ꝓ q̃libʒ parua domo ponitur.⁊ ðꝛa capio
is..eo ꝙ capiat in ſe ⁊ ſeruet aliqͥd. Inde
capſella ⁊ capſula ãbo dimi.i.ꝑua capſa.
Capſarij dicunt᷑ qͥ in balneis veſtimẽta ſuſ
cipiunt cuſtodiẽda.vel alit᷑ ſunt illi qͥ poꝛ⸗

tant alijs libꝛos ad ſcholas.

Capſus.m.S.i.carruca vndiq; ↄtexta.qua

ſi capſa.qꝛ multa capit.
Captẽcula.f.p.i.vboꝝ ſubtilis deceptio. ſi

tes.ſuis ſe coꝛnibus in ramis arboꝝ recipi

cuit ſunt ſophiſmata. Añ MMartianꝰ Cap

tenculis ludis illigantibus.

—⏑ 5

Captio.i. deceptio. In captioſũ.i.decepto

riuʒ vł deceptioſuʒ aut doloſũ.vt no. ꝗo.
an. de offi. dele. ſi duo. li. vj. in glo.i in i.

CLaptio cauſa moꝛil alias capio vᷣm Alʒo. eſt

qñ ꝑ moꝛtẽ alicuiꝰ occaſio capiendi obue⸗
nit alicui. except his capiẽdi figuris ⁊ cau
ſis.ꝗᷓ cert ⁊ ꝓpꝛijs nomibus nuncupãtur
yt hęreditas.legatũ ⁊ fideicõmiſſuʒ.qꝛ ta⸗
lis captio vel capio nõ incidit in naturam
acceptiõis hęreditat legati vł fideicõmil⸗
ſi Et cã moꝛt capio ſᷣm Aʒo.in ſum. C.de
dona. cau. moꝛ. eſt cũ poſt moꝛtẽ alicuius
aliqͥd dat alicui cauſa ↄditionis implẽde.

vel aliqͥd pꝓuenit ad aliquẽ moꝛti occaſiõe

nec tñ aliqͥ certo tranſlationis vł acceptio
nis nomine nuncupatr..
Captiuus.a.ũ.ðꝛ q̃ſi captus vel quaſi capi
te diminutus. VUn ⁊ ſic ðꝛ apud legiſtas.
Ingenuitat em̃ foꝛtuna excidit ab eo. Iñ
hęc captiuitas.i.detentio.

Captura.f.p.i.captio Vñ Luẽ.v. Stupoꝛ

circũdederat eũ. ⁊ oẽs qͥ cũ eo erãt ĩ captu⸗

ra piſciũ quam ceperant.
Capua.f.p.ꝗdam ciuitas et.
Capullulũ ⁊ capedulũ.n.S.⁊ caleptra.f.p.
in eodẽ ſenſn.ſ.mitra tegẽs caput ꝗᷓ ⁊ alio
noiĩe ðꝛ pilleus.galerꝰ.calamatꝰ. caliẽdrũ
comatiũ.caticulũ Caleptra tñ ꝓpꝛie dici·

cuphia equi. r
Capulꝰ.m. S. ðꝛ a caput.qꝛeſt caput gladij
Ael ðꝛ a capio.qꝛ ibi capit᷑ gladiꝰvt tenea
tur. Capulus etiã ðᷣ lectꝰ in qͥ moꝛtui deſe
runt᷑.quia ſuꝑ capita hominũ defert᷑ Anñn
Eſt gladij capulꝰ capuluſq; cadauera poꝛ
Capus.pi.i.falco auis.a capiendo dicta.

Caput.n. t. ꝛ a capio pis.qꝛ omnes ſenſus

⁊ etiam nerui ab ipᷣo initium hñt.⁊ ex eo
omnis vigendi cauſa oꝛi᷑. IObi em omnes

ſenſus apparẽt. Vñ ip̃ius aimę quę coꝛpo

ri conſulit ꝑſonam qðammõ gerit. Caput
etiam mentẽ ſiãt. ꝗᷓ caput eſt aie m Hug.
Et ponit᷑ qñq; ꝓ pᷣncipio. Vñ ꝓpha. Jn
capite libꝛi ſcriptum eſt de me.qñq; etiam
ponitur ꝓfine. Ecd.xxxij. Habeat caput
reſponſum ſuum. ponit᷑ etiã qniq; ꝓ domi
