ſtio. vel vnius diei regularis ab bꝛeuiatio
coõputatio.calculatio. Ephimeris etiaʒ ðꝛ

tabula manualis.vłliber in quo quotidia
ni act ſcribi ſolent Et ſonat ephimerl apð
nos diurnum vel quotidianũ. Nam qð la
tini dicunt diurnum.greci dicũt ephimeri

da. Vel ephimeris ðꝛ ab epi.i.ſupꝛa.⁊ mę
reo. es.qð eſt dolere. Iñ ephimeris.meri⸗

dis. dꝛ tabula vel liber in quibus vſurarij

ſcribunt denarios qͥs mutuo dãt ad pigne

ra ꝗᷓ recipiunt.pꝑ quod cognoſcũt ſi lucrãt᷑
vel non. Et ſi damnificant᷑ dolẽt ſuꝑ dam
no qð ipᷣis creſcit. ’ð”ð
Ephot indeclinabile.eſt veſtis ſacerdotał.
qð latine interpᷣtat᷑ ſupindumentuʒ. Erat
em palliũ ſuphumerale.quo tota ſacerdo
talis ambitio tegebat᷑.Et erant duo gene⸗
ra. vnũ lineũ ⁊ ſimplex.qð ſacerdotes ha⸗
bebant. Aliud ex diſis coloꝛibꝰauro gem
miſq; ↄtextũ.hñs in vtroq; humero lapi⸗
des duos ſmaragdinos auro cõcluſos.in
bus ſculpta erant noia patriarcharuʒ. qͥ
olim pontifices vtebantur Unde. Aeſtis
ephot ꝓpᷣe dicat᷑ pontiſicalis Ex auro mũ

Ddo filo qz texta äterno.

ephrata. Inde ephratęus.tea.teęũ.penul.

ducta.

pi gręce latine ðꝛ ſupꝛa M
Ephialtes eſt ꝗdam ſpẽs phantaſmatis.qᷓ
ↄtingit in ſomnis.⁊ ðꝛ ab epi qð eſt ſupꝛa
⁊ altes qð eſt pᷣmens.quaſi ſupꝛa pᷣmens.
qꝛ ſuo põdere videt᷑ ſuffocare ⁊ uare doꝛ

mientem. ð
Epibata.tę. .t.pe.coꝛ.gręce qð latine dici

tur laicꝰ vel ſupueniẽs.h̊ nihil negocij ha⸗

bet in naui.ſed naulo dato in alias terras
ire diſponit. ⁊ ꝛ ab epi qð eſt ſupꝛa. et ba⸗

ton qð eſt nauis.

— 77

.

„

ignẽ cauſa emittendi fumum.⁊ ðꝛ ab epi ⁊

H Epicauſtoꝛiũ.rij.n. . eſt inſtrm qð ſit ſuper

cauſtos qð eſt incenſum. Itẽ epicauſtoꝛiũ
ðꝛ locus vnguentoꝝ. vbi ſe vngebant ad

ignem. vel vbi vnguenta fiebant ad ignẽ.
Epicauſtoꝛium etiã ðꝛ locus diſcernendi
cauſas. Et in qualibet iſtarum ſignificatio
num accipit᷑ competenter in paſſione ſan⸗
cti Thoee.
Epicęnus.na.nũ.pe.ꝓð.i.ſupꝛa cõe.Anð
Aadam noia dicunt epicena. vtaddlaa
Epicyclus.cli.pe.ꝓð.i.paruus circulꝰpoſi

Ephrata.tę.pe.coꝛre.ciuitas eſt q dicta eſt
Bethleem.⁊ nõ debet vltima accentuarii

tus ſuꝑ maioꝛ? circulũ ita vt epicycli ccetx

ſit in linea maioꝛis circuli.
Epictaſis.ſis.f.t.eſt adiectio lre vel ſyllabę
ſuꝑ ſtatum dictionis.
Epicurus.ri. m. s. qðdã genꝰ phᷣoꝝ qͥ curã
ſupꝑ cutem coꝛꝑis habebãt.⁊ ðꝛ ab epi ⁊ eu
ra uel cutis.Picebant em voluptateʒ eſſe
ſummũ bonũ.ignoꝛãtes aliã eẽ volupta
tem ſter carnalem. dimiſſa aia.tm̃ coꝛpoꝛi
curam impendebãt. Iñ epicureꝰ.rea. reũ.
Nel epicurei dicti ſunt ab Epicuro qͥdam
philoſopho amatoꝛe volupta tis ⁊ vanita
tis.nõ ſapientie quem ipᷣi phᷣi poꝛcũ nomi
nauerunt. quaſi voluptatem. qui vanitatl
⁊ voluptatis amatoꝛ.nõ ſapiẽtię.ſummũ
bonum voluptatẽ coꝛꝑis aſſerebat cuius
traditiones epicurei ſequebant᷑. Unde di
cebant deum ex pꝛouidentia nichil agere.
In mundo oiĩa conſtare ex coꝛpoꝛibꝰ.Ani
mam nichil aliud eſſe qᷓ; coꝛpus. VUnde et
dixiſſe fertur. Non ero poſtqᷓ; moꝛtuꝰ fue⸗

Epicus. ca. cũ.i. laudabił.⁊ ð.ab epos.id ẽ

laus. VUnñ Martialis. Epica vulgo lyrica
q; pagina ↄſonaret.Niðꝛ tñ hęc epica po⸗
ni ꝓ dactylico. Dactylꝰ em inuent eſt ad
delcribendũ geſta heroũ.ex qbus ↄſecuti
ſunt laudem. Ael epicus dicitur ab e.⁊ pe
de.i.pꝛoſaicus. NPoteſt ergo ibi legi epica
id eſt pſaaiigg.e
Epidioceſis fit cum ſupꝛadictũ in melioꝛeʒ
partem corrigit᷑.vt Iſte eſt certus amans

imo certioꝛ.imo certiſſimus.
Epidromus.mi.pe.coꝛ.eſt quoddam genꝰ
nauis.⁊ ðꝛ ab epi ⁊ dromos qð eſt nauis.
Et ðꝛ epidromos vel epidromus veluʒ ſe
cundęamplitudinis.ſ.ad puppim.
Epiphoꝛa.rę.pe.coꝛ.i.lippitudo oculoꝛuʒ
qñ.ſ.pellicula ſuꝑducit᷑ oculo.⁊ ðꝛ ab expi
qð eſt ſupꝛa.⁊ phoꝛos qð eſt fere
Epigrãma.tis.n.t.i.ſuꝑſcriptio.ſ.titulus.
vel bꝛeuis annotatio eoꝝ ꝗᷓ diffuſius dicũ⸗
tur in ſequenti oꝑe.⁊ ðꝛ ab epi qð ẽ ſupꝛa.
⁊ gramma qð eſt linea vellr̃a.Etiam epi⸗
gramma ðꝛilla ſuꝑſcriptõ ꝗ̊ᷓ ſuꝑponitur ti
tulo.ſ.epithauiũ.vel ꝗᷓ ſuperponit᷑ imagi⸗
ni alicuiꝰ.ad ſignandum cuius imago ſit.
vel ad ſignandũ aliquã ꝓpᷣetateʒ illlꝰ cuiꝰ
imago eſt. et ꝓducit penul. Ande Theo⸗
dolus. Gręcoꝝ pᷣmus veſtigat grammata
Caduus.ðʒ
Epigrus.gri.maſ.ge.i.clauus quo ligno li
gnum adhęret Et dicitur ab epi. qð eſt ſu⸗
pra. ⁊ agros qð eſt tractus.qꝛ ſuptralit

Epilema. mat.i. emplaſtr. ⁊ : ab epi. le
ma vłlemos qð eſt voꝛago.qꝛ ſuꝑlema.i.

vulneris vel vlceris voꝛagine ponaf.
Epilenſia.ſię.eſt ꝗdaʒ paſſio ſic dicta.quia
mentẽ appᷣhendẽs parit᷑ ⁊ coꝛpꝰ poſſideat
Bręci em appᷣhenſionẽ epilenſiam vocãt.

hec paſſio dicit᷑ caduca.⁊ alias lunatio.⁊
moꝛbus comitiał.qꝛ apud gentiles cuʒ co

mitioꝝ dies cuidam accidiſſet comitia di⸗

mittebant᷑. Cui tanta vis eſt vt hõ valens
cõcidat ⁊ ſpumet. os vulgus lunaticos
vocat. eo ꝙ ſꝑ lunę curſuʒ ↄtingat eis. Iñ
epilenſiacus.ca.cũ.qͥ talẽ infirmitatẽ pati⸗
tur. Et epilẽticꝰ.ca.cũ.pe.coꝛ.in eodẽ ſẽſu
Epilogus.ga.gũ.idem eſt qð reuolutio.vł
ſuꝑlocutio alicuiꝰ rei vel ſupꝛadictoꝛũ bꝛe
uis recapitulallo.
Epimelas ðꝛ cũ in cãdida gẽma ſupernigre

ſcit coloꝛ. Añ ⁊ nomen accepit ab epi ⁊ me

lon quod eſt nigrũ èðü
Epimenia.nioꝝ.plurał numeri .i.expenſę
vłexenia vłtributa ꝗᷓ dant᷑ ꝑ ſingulos mẽ

ſes poſt defectũ lunę.i.poſt nouilunium.

Epimone eſt tropus in theologia qñ dictio

repetit᷑ ad maioꝛẽ certitudinẽ vł deſiderij

dicũt ꝙ epimone fit qñ dictio nõ tota repe

titur.ſed pᷣncipiũ ⁊ finis variat᷑. vt Expe⸗
ctãs expectaui dñm. Canẽs canebat. Lau

dans laudabo.

Epinichia. oꝝ. ðꝛ feſtiuitas ⁊ grarumactio
ꝓ victoꝛia phabita. NVñ.ij.acha. viij.

ↄꝛ.Et cum epinichia agerẽt᷑ hieroſolimis

⁊ ðꝛ ab epi qð eſt ſupꝛa.⁊ nichos qð eſt vi⸗

ctoꝛia.
Epinirion ſicut dicit gloſa interlinearis ·.j.
NParal.xv. In citharis ꝓ octaua canebãaãt
epinirion ⁊c.⁊ interpᷣtat᷑ victoꝛi deo triũ⸗
phus ⁊ palma.Alia lr̃a dicit epinichiõ qð
(vt dicunt) interpᷣtat᷑ victoꝛi deo palma.
vel victoꝛis dei triumppbus.

Epiphania.ni f. p.i.ſuꝑna apparitõ. ⁊ ðꝛ

ab epi qð eſt ſupꝛa.⁊ phania qð eſt appari

tio. Vel ðꝛ ab epi ⁊ phone ſonus. Jũ Epi
phania quaſi ſuꝑnus ſonus. vel diuinus
Pnuginieo die vox patris ſonuit de celo.
Hic eſt filius meus dilectus. Ael plenius
æ clarius ſic põt dici.Epiphania q̃drupli⸗
ci vocabulo nuncupat᷑.ſᷣm quod quadru⸗
plici miraculo iſta dies decoꝛat᷑. Hoc eniʒ
die magi chꝛiſtũ adoꝛant. Cum em chꝛiſt⸗
eſſet tredecim dieꝑ. magi ad eum ſtella du
ce venerunt.⁊ inde ꝓpᷣe ðꝛ epiphania. ab
epi quod eſt ſupꝛa.⁊ phanos qð eſt appa⸗

ritio. Eadem etiam die reuolutis viginti⸗
nouem annis ⁊ tredecim diebus in ioꝛda⸗

ne baptiſatus eſt. ⁊ ob H v 0 cat heopha .

nia.a theos qð eſt deus ⁊ phanos appari⸗
tio vel phanos ſonus.qꝛ deus trinitas tũc

apparuit.pater in voce.filius in carne.ſpi

rituſſanctus in columbe ſpecie. Jpᷣo iterũ
die anno reuoluto.cũ eſſet chꝛiſtus anno⸗
rum triginta ⁊ tredecim dieꝝ.aqua ĩ vinũ

mutauit in nuptijs.⁊ ideo vocat᷑ bethpha

nia a beth qð eſt domus ⁊ phanos appari
tio.qꝛ miraculo facto in domo veruſ deus

apparuit. Jpᷣa inſuꝑ die. reuoluto ãno.cũ

eſſet chriſtus annoꝝ trigintauniꝰ ⁊ trede/⸗
cim dieꝝ.ſatiauit qͥnq; milia hoim de qui⸗

qᷓ; panibus.ſicut dicit Beda. Et ob h̊ vo⸗
catur phagiphania a phage vłphagin qYꝓ

eſtbuora vel manducare.⁊ phanos appa⸗
Epiphia.oꝝ.płis nu.ge.neu.ſunt oꝛnamẽ⸗
ta equoꝝ vt frena vel pectoꝛalia. AUñ Oꝛa
tius.Optat epiphia bos piger.optat ara⸗

re caballus. Iñ epiphiare.i.equuʒ totalit᷑

oꝛnare.

Epirhediũ. dij.n. s. ⁊ epirhedia in płi dic,cd

tur ꝓpᷣe parua minoꝛa vehicula
Epiſcopus.pi.i.hſᷣſul.⁊ ðꝛ ab epi qð eſt ſu⸗

pra ⁊ ſcopim qð eſt intendere vel ſpecula⸗

ri.q̃ſi ſuꝑſpeculatoꝛ ⁊ ſupintendẽs curam
ſubditoꝝ gerẽs. ANel ðꝛ ab epi ⁊ copos qð
eſt laboꝛ.q̃ſi ſuꝑlaboꝛans.ſ.ſuꝑ gregẽ ſuũ

⁊ eſt nomen operis ⁊ oneris.vt Papᷣ.diẽ

m illud apłi.Qui epiſcopatum deſiderat
bonũ opus deſiderat.ſed nücmagis viðꝛ
honoꝛis qᷓ; oneris. Inde h̊ ⁊ heęc epᷣalis et
h le.⁊ aduerbiũ epiſcopalit᷑.⁊ h epiſcopa⸗
tus.us.ui.⁊ G epiſcopiũ pij.i.dignitas vł
officiũ epiſcoic.

Epiſynnallepha F. p. i. curſus duar v oca

lium in eadẽ ſyllaba ⁊ in eadem dictiõe po
ſitarũ cum colliſione vtriuſq;.lhꝑęc alio no

mine ðꝛ ſynęreſis ᷣm quoſdam. Vñ dicit
Nap̃. Epiſynallepha vel ſynereſis eſt co⸗

glutinatio duaꝝ ſyllabaꝝ in vnam. vt Ne
ri ꝓnerei.

Epiſtiliũ.n. S.eſt capitellüi qð ſupponit᷑ co⸗

lumnę.⁊ ðꝛ ab epi ⁊ ſtilus.qꝛ ſegponit i
lo colũnę. VUñ epiſtilia dicunt᷑ qſi ſuper ſti
los.i.ſuꝑ colũnas.Et nõ ꝙ tres ſunt ptes
colũnę.ſ.baſis.i.fundamentuʒ.ſtilus.:.il⸗
lud rectũ qð ſuꝑ baſim erigit. Epiſtilium
vo ðꝛ illud qð ſtilo ſuꝑponit.
Epiſtola.f.p.eſt legatio litterał abſenti per

ſonę vel abſentibus mittentis plene ſigns

= ☛ „

—

voluntatẽ. ⁊ ꝛ ab epi ⁊ ſtolon. qð eſt miſ⸗

ſio. quaſi ſupꝛa miſſio.qꝛ ſupꝛa intentionẽ
mittentis gerit officiũ nũcij.vłqꝛ epla i di⸗

gnitate ſeminet ſimplici miſſioni Inð epi
ſtolaris..t.⁊ h̊ re.qð eſt epiſtolę. vel qð
pertinet ad epiſtolam. Et hoc epiſtolare.
ris. ⁊ hoc epiſtolarium.id eſt liber epiſto⸗

larum.

Epithauiũ.uij.n.s.eſt ſcriptura ſiue titulꝰ

in lapidibus ſepulcroꝝ ſcriptꝰ.⁊ ðꝛ ab epi
⁊taphos qð eſt tumulũ vel ſepulcrũü.
Epithalamiũ.mũij.i.cantꝰqͥ fit ſuꝑ thalamũ
id eſt ſuꝑ ſpõſum vel ſpõſam. In epithala
mius.mia.miũ.ſᷣm Hugl. NMap dic. Epi⸗
thalamia ſunt carmina nuptiaꝝ.ꝗ decata⸗

tur a ſcholaſticis in honoꝛem ſpõn ⁊ ſpoſe
Hoc pᷣmum Salomon ędidit in laudẽ chꝛi

ſti ⁊ eccleſię. ex quo gentiles epithalamiũ
ſibi vendicauerunt. AVñ Hieronymꝰi epi⸗

ſtola ad CPaulinum ca. vij. Salomon paci

ficus ⁊ amabilis.domini moꝛes corrigit.
naturam docet. eccleſiam iungit chꝛiſtũ.

ſanctarum nuptiarum dulce canit epitha⸗

Epithematicus.ca.cũ.i.ſuꝑpoſitus vel ap

poſitꝰ AUñ Jpe ipᷣa ipᷣm ðe epithematetõ.

id ẽ appoſitiuũ.qꝛ apponit᷑ i.iũgit᷑ cũ pꝛi⸗

ma ⁊ ſecunda ⁊ tertia ꝑſonis.vt Jpᷣelego

ipe legis. ipᷣe legit.

Epithetũ.ti.eſt adiectiuuʒ qolibet. ⁊ ðꝛ ab

epi ⁊ theſis.qꝛ ſupponit᷑.Sed ꝓpe epithe
tum ðꝛ illud adiectiuũ qð cõuenit omni rei

glicuiꝰ maneriei ſed nõ ſoli.vt cygni ẽ epi⸗

thetũ albus ⁊ coꝛui niger. Itẽ epithetũ dðꝛ
accidẽs qð eſt ꝓpᷣum.ſed differunt.qꝛ epi
thetum eſt qð ↄuenit omni rei alicuiꝰ ma⸗
neriei ſed nõ ſoli.vt eſſe nigrũ cõuenit coꝛ⸗
uo.ſed nõ ſoli. Pꝛopᷣum vo omnibꝰ vniꝰ
maneriei rebus ⁊ ſolis cõuenit. Iñ epithe
ton ðꝛ qdam figura cũ tale accidens velad
iectiuũ addit᷑ tali rei immediate.
Epitoma.tis.n.t.vłepitome.mes.i.abbꝛe⸗
uiatio ᷣmonis.⁊ ðꝛ ab epi ⁊ tomus vel to⸗
mos diuiſio.pᷣciſio.quaſi ſſectio ᷣmonis⸗

AVñ liero.dicit in epłla ad Paulinũ Pa⸗

ralipomenon liber inſtrumenti veterl epi⸗
tome tantus ac talis eſt ⁊c. Dicit᷑ aũt epi⸗
tomia abbreuiatio veteris teſtamẽti qð di
citur inſtrjm. qꝛ inſtituit in doctrina fidei ⁊
moꝝ.⁊ ponit᷑ h̊ abſolute ꝓ abbꝛeuiatione
qꝛ bꝛeuit᷑ tangit pᷣmiſſa. In epitomaticus.
ca.cũ.i.bꝛeuiter dicens vel dictus.
Epithymũ.mi.i.flos thymi.⁊ eſt tymbꝛeę ſi
mil.⁊ ðꝛ ab epy ⁊ thymũ qð eſt flos.qͥa ſo⸗

in thuricremulo.

peres infantes.

let ſupponi a medicis alijs adiutoꝛijs ßcoe.
dentibus. Iñ epithymicus. ca. cũ.i. concua
piſcibile. Et epithymũ etiã ðꝛ thuribuluʒ

quod alio nomie ðꝛ thymiamaterium.a ſu
perpoſitione thymioꝝ. qð alio noie dicit
thuricremulũ. VUnð ðꝛ. Pone thymiama

Epilenſis eſt eiuſdem vᷣbi in eodem vſu ſi⸗

ne aliqua dilatione cõgeminatio. vt ο

me. Item Conſurge conſurge.

Epitrophiũ.n.s.eſt domus in qᷓ alunt᷑ pau

Epos gręce.latine ðꝛ laus.

Epto.onis.i.memoꝛia.

Epudoꝛatus.a. ũ.i.extra pudoꝛem poſitꝰ.
Epudoꝛus.a.ũ.i.extra pudoꝛẽc.i.verecun⸗
diam impudens. ⁊ 82 ab e.⁊ pudoꝛꝰ qð eſt

pudoꝛe plenus.

Epulũ.li.n.g.in ſingulari.⁊ hę epulę. arũ.
in plali ẽ heteroclitũ genere ⁊ declinatiõe.

ðꝛ quaſi opulũ ab opulentia reꝝ Et ðꝛ ᷣm
quoſdam epulũ ꝓ coꝛpoꝛali.ſed epulę.aꝝ

ꝓ ſpũali.i.ꝓ refectione ſcientię vel vᷣtutis

Unde Plato in Thi. Aeniſtis ad epulas

heſternas.
Epulonus.ni.m.s.i.gluto.epulis deditus
q alit᷑ ðꝛ hic epulo.onis Vñ Aug. de ciui
tate dei. Epulones etiã deos Jouis para⸗

ſitos eſſe dixerunt.

Epulugi. lux.
Equabil.lis.9.t.⁊ Hle.⁊ ꝑ ſyncopã h̊ ⁊ hęc

equal.⁊B le.i.ſimilis in qualitate.⁊ ðꝛ ab

ęquo ęquas. Iñ hęc ęqualitas.tatis.⁊ vxqᷓ
liter. ⁊ ꝑ compᷣoſitionem inęquabilis vł in
eęqualis. inęquale. inęequalitas.inęquali᷑.
inęquabiliras. inęquabili.
Equanimis.ↄ.t.⁊ h̊ͥ me.⁊ ęquanimꝰ.a.ũ.i.
equi ⁊ patientis animi. Inde eqnimitas.
tatis.i.animi ęquitas ⁊ patientia

Equarius. rij.i.cuſtos equoꝝ.⁊ ð ab equ⸗

equi. Iñ etiã equaria. riee.
Eques.eqᷣtis.cõis.t.i.miles. Iñ hęc eqtiſ⸗

ſa femina equitãs.⁊ coꝛ.e.ſicut equus ſub

ſtantiuũ. Añn qͥdam. Et mõ vadit eques qͥ
ſolet ire pedes.

Equeſter. 9.t. vel equeſtris T hoe equeſtre

vel potius ſᷣm modernos h̊ equeſter. hec
tris.⁊ G tre.qui vadit in equo.⁊ dicit᷑ ab
equus equi. AUnde.ij. Machabeoꝛuʒ. xj.·
Apparuit pꝛęcedens eos equeſter. Eque
ſter etiam ſcom Papiam ſumitur pꝛo il⸗
lo qui in certaminibus medius intueit. N

quem vtraq; ps ęquam fidem ſectat. ⁊ tũc
videt᷑ dici ab ęquus.ęqua.equum.

Egueſtris etiã dignitas erat in his q romã
cuſtodiebãt. Nam ⁊ hi habent᷑ ꝓ abſenti⸗

brvus reipublicę cã.Et dicit Accurl. aliqͥ
erant ſſidentes.quia ſimplex militia non
erat digniiiiass.
Equidiũ.dij.idem eſt ꝙ ęqͥnoctiũ.q̃ſi ęequi⸗
tas dieꝝ cũ noctibꝰ. In h̊ ⁊ hęc qͥdialis .
5ᷓ le.i.ęqͥnoctialis.
Equiferꝰ.ri.m.s.pe.coꝛ.i.ferꝰ equꝰ ⁊ ſilue⸗
ſtris.⁊ ðꝛ ab equus ⁊ ferus
Eqmanus.na.nũ.qͥ eqqualit᷑ vtraq; mãu ad

gladiũ vel ad aliud tenendũ vtit᷑. ⁊ ðꝛ ab

equus manus.
Eqnoctiũ.tij.i.ęqualitas noctiũ cũ diebus
2 ſit bis in anno.ſ.in feſto ſancte crucis. et
igdibus martij. Uñ Equa crucis feſtũ dat
tꝑa martis ⁊ idus. Itẽ ęqnoctium ẽ maxi⸗
ma diei artificialis ⁊ noctis adęq̃tio. Inð
ᷣ ⁊ hęc ꝓquinoctiał.⁊ h le.⁊ h̊ quinoctiał
lis. tam ꝓ paralello qᷓ; ꝓ coluro in quo fit
equinoctium. 2ðl
Eguiricia. cię. vel equiria eſt armentũ eqͥꝛũ
vel vaccaꝝ.⁊ ðꝛ ab eqdqauus
Eqſtatiũ.ſtatij.n.S.i.ſtabulũ vbi equi ſtãt.
⁊ ð ab equus ⁊ ſto. ſtas.
Eqtania.nię.ꝗdã terra.⁊ ðꝛ ab ę̃tate aquę
cuiuſdã fluuij.qꝛ fere eã cingit.vel ꝑ ↄtra⸗
rium.qꝛ oblique eam cingit. vel ðꝛ ab aq̃.
Inñ eqtanicus.ca.cum.pe.coꝛ⁊.de illa ter⸗

raga exiſtens.

Egqjuitatus. us. ui.i. actꝰ eqͥtandi. vłmłtitu

dDdo eqᷣtum. Vñ in Cantl. Equitatui i curri
bbus Pharaonis aſſimilaui te.

gquiuocꝰ. ca. cũ.qð vna voce plura ſigniſi

cat. Et deſcribit᷑ ſic. Equiuoca ſunt quoꝝ
ſolũ nomẽ eſt cõe ⁊ ᷣm illud nomẽ ratõ ſb⸗

veꝝ ⁊ aial pictũ.nomen eſt eis cõe ſoluʒ et
ratio ſubę vtriuſq; ᷣm illud nomẽ eſt diu⸗
ſa. Dicimus em̃ de leoue picto in pariete.

Eecce terribile aial. ⁊ de alali vo qð eſt leo
ideʒ dicimus ęquiuocando h̊ nomẽ aimal

ad vtrunq;. Item ęqͥuocatio ſic deſcribit᷑.

Eit eiuſdem dictiõis diuerſa intentio ſiue

ſigtio. Ael ̃m alios. Equiuocatio eſt cuʒ

pliciter vniunt᷑.

dicas cü ſit amaꝑꝝ. Montus ponte caret. ſʒ
ab equo ðꝛ ęquoꝛ.

Equuleus.lei m.s.p quodã toꝛmẽto facto

Equoꝛ. oꝛig.n.t.i.mare tranquillũ. 48: ab
eqlitate. Añ. Cum fremit eſſe fretuz mare

ad modũ equi m hugl. Papias vo diẽ.

Eguulus vel equuleuſ.dimi.ab equus.i.
pꝓaruus equus.vel genus toꝛmenti.
Equus.qui.m.s.i.caballus.⁊ ðꝛ ab ęquus
ęqua.ęquum.eo ꝙ ęquecurrat. Vel ðꝛ ab
ęquo.as.qꝛ olim qñ equi qdrigis iũgebã⸗
tur ęquabant᷑. Iñ equa equę.fęmina equi
vequinꝰ.na.nũ.pe.ꝓ.i.res eqͥ vład equũ
ptinens.Et ſcribit᷑ ꝑ e.ſolã.⁊ coꝛri.òmam
Sed ęquus.a.ũ.ſcribit᷑ ꝑ ae.diphthõgũ.
⁊ ꝓducit ᷣmam. Vñ.Noõn eſt dignus eqͥ.
cui charioꝛ eſt equus ęquo. Miles pũgit
equum ſed iudex iudicat quũ.Et nota ꝙ
nomina equoꝝ ⁊ genera ſunt diuerſa.⁊ di

uerſis de cauſis impoſita. Equus nãq; eſt
generale nomen oim equoꝝ. Caballus ðdꝛ

quaſi cauallus.qꝛ pede cauat terrã.vel qͥa
pedem hʒ cauum vt dextrarius. Ałcabo
dðꝛ equus caſtratꝰ.quaſi cauo.inde cabal⸗
lus. quaſi dimi.i.vilis equus. SDextrari⸗
ðꝛ quia ꝑ dextram ducitur. Palefredꝰ ðꝛ
a paſſu ⁊ leni ⁊ freno ⁊ ducendo. quia leni

paſſu ꝑ frenum ducit᷑.⁊ idem ðꝛ gradariꝰ
QA gradu.⁊ ðꝛ ſic. Gradarius eſt equꝰ molł

inceſſus ſine ſuccuſſura incedens. Iteʒ po
teſt dici mãnus.quia manu nitat᷑ ⁊ ducat
vel qꝛ manſuetudine manũ ſequit᷑. Nere⸗
dus ðꝛ equus qͥ vehit rhedam. Badiꝰdici
tur equus quaſi vadius.a vado.is.qꝛ foꝛ
tius vadit inter cetera animalia. Ipᷣeẽ eti
am ſpadix. quem frenaticuʒ vocant.Et ðꝛ
ſpadix a coloꝛe palmę.quam ſiculi ſpadicã
vocant.⁊ eſt glaucus qui quaſi pictos ha⸗
bet oculos.⁊ quodam ſplendoꝛe perfuſos
Nam glacum album gręci dicunt. Et ſci⸗

as ꝙ equi non coeunt cum matribus.ſicut

neccameii
Equus.ęqua.ęquũ.i.rectus.iuſtus Et dif

fert a iuſto.qꝛ iuſtus ex lege eſt q̃ſiius cu⸗
ſtodiens. Equus ęqua ęquum ex natura.
Iñ eqͥtas.tatl.⁊ eſt ↄueniẽtia reꝝ ꝗᷓ cũcta

coęquiparat.⁊ in paribꝰ ratiõibꝰ paria iu⸗
ra vel iudicia deſiderat.vt.C.ad..l.falci.l.
fi. verbigratia. utuaſti mihi centuʒ au
reos mutuo.modo ęquũ eſt vt iſti nume⸗

rationi conueniat ſolutio m eandẽ qlita⸗
n l tem ⁊ quantitatẽ.vt.ff.ſi cer.pe.l.mutuũ.
diuerſe rerum rationes in eodem noĩe ſim

Item dedi tibi domũ centũ aureoꝛum di⸗
gnum.ęquum ⁊ iuſtũ eſt vt ̃m eandẽ quã
titatem damnum tibi reſartiã. Eqtas etiõ
ð quędam mitigatio temperãs iuris ſcri⸗

pti rigoꝛem.

(E ante PB

gun
1
eonn
en
lgebi⸗
hgeqei
gegni
Pmam
hogi.
nsec.
igt
mwa
thad

Snigcid

balio
ihel
Mae

l⸗

Mrar
ed

Nialen.

iidc
ni. Gr
Berdie
W

Peia

. G

voha⸗
niſs
Eſi⸗
ſau

Edi
as ⸗
wun.
ziaͤn

Sda

ltul.
icanzar
hnn⸗
iſn⸗
n.
mund,
nde
asenn
Uris ſa⸗

—

atii

Era.erę.f.p.i.pecũia ſiue mõeta.⁊ dꝛab ęs
Eramentũ.ti.n.s.eſt inſtrjm de ęre.ſic ferra
mentũ de ferro.⁊ ðꝛ ab es WDKWZ
Erariꝰ.rij.m.S.i.monetarius.⁊ heęc ęraria
id ẽ monetaria.vł ęgrariꝰ ſiue ęraria ðꝛ qui

cũq; vel ꝗcũq; opꝑat᷑ in ęre. Itẽ grariꝰ.ria.
riũ.qð ad ęs vel ad ęram ꝑtinet.

Eregionei.ex oppoſito.ſicut vna regio op
ponit᷑ alij.vt ↄtra eam diſtinguit᷑ ⁊ ẽ ꝗdã

irregularis vocum congeries potiꝰqᷓ; com

—

Ereus.a.ũ.⁊ ęneus.a.ũ.in eodem ſenſu.ſ.

qð cõſtat ex ere. H
Ergaſteriũ.rij.n.s.eſt locꝰ vbi aliqð opus
fit.⁊ ðꝛ ab erge qð eſt opus.⁊ ſteriõ qð eſt
ſtatio.q̃ſi oparia ſtatio. Et ergaſteriuʒ ðꝛ
magiſterium qð fit in tali loco.
Ergaſtulũ.li.n.s.i.carcer ruſticus ⁊ locus
damnatoꝝ.ſ.ad quẽ rei ligati mittebãt᷑ er
ibi opabant᷑ ſibi iniuncta. AUñ Exo.vj.de
ergaſtulo ęgy ptioꝝ ðꝛ. Inuenit᷑ etiã qnq;

ꝓ carcere coꝛpis in quo aĩa in hac vita te⸗

netur q̃ſi incarcerata. Itẽ ergaſtula dicũt
vincula ⁊ cõpedes qᷣbus illi qͥ erãt in erga
ſtulis ligabant᷑. AUñ Lucanus in.v. Vtpᷣ⸗
mum foꝛtuna redit pᷣunlia ſoluit. Agmina
conflato ſeuas ergaſtulo ferro exacuẽ Pa
pias vero dicit. Ergaſtulũ earcer vel locꝰ
vbi damnati marmoꝛa ſecant aur aliquid
operant᷑. Item ergaſtnlũ durum opus ali
quod dicitur. ßMVD
Ergata.tę. .p.i.operatoꝛ vel vicinus.
Erga gręce latine ðꝛ opus.
Erica.cę.f.p.ðꝛab Vro q̃ſi vrica.qꝛ igneę
ſir vrutiiies.
Ericanus.a.ũ.pe.coꝛ.q̃ canit cũ ęgre.⁊ dicit
ab es eris.⁊ cano. Idem ðꝛ ęriſonus
Ericius vel iricius eſt aĩal ſpinis ſuis cooꝑ
tum. ⁊ ðꝛ ab erigo.is.qꝛ erigit ſe qñ ſpinis
claudit᷑.q̃bꝰ vndiq; ꝓtectus eſt cõtra inſi⸗
dias. Mam ſtati cuʒ aliqd pſenſerit pᷣus ſe
ſurrigit ⁊ in globum ↄuerſus ſe in ſua re⸗
colligit arma. Huius qdam prudentia eſt
qꝛ vitẽ aſcendit ⁊ vuã exacinat vt acini ca
dant ſuꝑ terram.tũc ſpinis ſuis volutat ſe
ſuꝑ illos ita vt acini figant᷑ in ſpinis ſuis ⁊
ſic poꝛtat eſcã filijs ſuis IJdẽ aĩal ẽ erinaciꝰ
irinaciꝰ.Quidã tñ dicunt ꝙ ſunt diuer⸗
ſa aialia Dicũt em̃ ꝙ erinacij ſunt aimalia
de caunis petraꝝ aggregatim ꝓcedentia.
Erinacius figurã poꝛcelli lactant hʒ.ſʒ de

foꝛis ſpinoſus eſt.
Eridanus.i.paddgus.
Erinnys.nys.vel dis.i.furia infernał.⁊ ðꝛ

ab eris grece qð latine ðꝛ lis.q̃ſi ad litẽ et
diſcoꝛdiam nata.⁊ ꝓdu.ri. Andeqdam.
Ergeq; notat litem. ſignat erinnys idem.
Eripes.dis.ge.oĩis.qui hʒ pedes ęreos.et
ðꝛ ab es ⁊ pes.
Eris gręce.latine ðꝛ lis. Itẽ eris eſt verbuʒ
futuꝝ indicatiui de ſum es eſt.⁊ coꝛ.pᷣmaʒ
tẽ eris eſt gtũs huiꝰ nois ęgs.⁊ ꝓð.pᷣmã.
ñ qͥdaʒ. Ver bum fiet eris.gtũs ðꝛ ęris.
Eriſonus.na.nũ.pe.coꝛ.qͥ ſonat cũ ęre.⁊ ðꝛ
ab es.⁊ ſono.nas. Idẽ ⁊ ęricanus.
Erpica.ceę.f.p.inſtrm ruſticoꝝ ad terendaſ
glebas.⁊ trahit᷑ a bobꝰ.⁊ ðꝛ erpica q̃ſi ar⸗
pica.ab arpe qð eſt raꝑe. Ael aſiarapeta.
id ẽ arata petẽs.pᷣus eĩ terra arat᷑ ⁊ poſtea
erpicat᷑. Iñ erpicariꝰ.qͥ erpicã facit vłtra⸗
hit. ⁊ põt adiectiue declinari erpicariꝰ.a.

u. Inde ⁊ eripicoos.
Errĩo.onis.m.t.i.qlibet vagus ⁊ inſtabilis

⁊dꝛ ab erro.as. AVñ Oꝛatius in vᷣmonibꝰ.
Teq; ipᷣm vitas fugitiuus ⁊ erro. Ałerro
eſt puſillus fugitiuus.q̃ͥ nõ qͥdem fugit.ſ,ʒ
ex ↄſuetudine quadã aberrare ſolet.⁊ fre⸗

quent ſine cauſa vagat᷑ tꝑibuſq; in rebus

nugatoꝛijs ↄſumptis. tadẽ licet ſero redit
ad domũ.vt.l.ſi qs ſit fugitiuus ·S· erroꝛẽ
ff. de gdi. edic.
Erroꝛ eſt qn aliqͥd alit᷑ ↄtingit.vel aliud eſt
qᷓ; credit᷑ vel putat᷑. ꝗ
Erroꝛ calculi eſt erroꝛ cõputationis. vet᷑es
em̃ cõputabant ꝑ lapillos qͥ calculi voca/
bant᷑.ꝓ eo ꝙ pedibꝰ aliqñ calcant.
Erroꝛ intolerabił eſt erroꝛ a iure repꝛobatꝰ
Eruca.cę.f.p.eſt modicus vᷣmis frondiuʒ.
2 ðᷣʒ ab erodo.dis.q̃ſi eroda.Itẽ eruca eſt
ãdã herba.⁊ tunc ðꝛ ab vro.is.quaſi vri⸗
ca. eo ꝙ igneę ſit vtutis.⁊ in cibo ſepe ſum
pta veneris incendiũ ſępe moueat.⁊ coꝛr.
pe. VUñ QOuið.Nõ te minus erucas iubeo

vitare ſolaco.

Erugo.ginis i.ſanguiſuga. Item erugo vi
tiũ rodens ferꝝ ⁊ ſegetes.⁊ naſcit᷑ heęc cor
ruptio ex minutiſſima pluuia circa feſtum
ſancti Jo annis. Et ponit᷑ ſepe pꝛo amore
pecunię. ⁊ ð ab erodo.eo ꝙ erodat. Ałðꝛ
ab es eil. ⁊ 5m H eſt ppᷣe eris Vñ ðꝛ erugo
quaſi ęgris rubigo.ſicut ferrugo ferri rubi⸗
go Iñ erugine. nea. neũ.i.de erugie exns
⁊ eruginoſus.ſa.ſum.i.erugine plenꝰ.⁊ ꝓ
du.ru. Vñ Matthęi. vj. Abi nec erugo
nec tinea demoli.
Erũna.nę.f.p.i.miſeria.inopia.calamitas
7 ðꝛ ab e.⁊ rumen.quaſi extra rumen.i.cił⸗

duz. In erumnoſus. la. ſum . i. miſer. pauꝑ

inops. ſic dictus.qꝛ ꝑ inopiã miſer factus

eſuriat ⁊ ſitiat. Et erũno.nas.i.inopem et

miſerum facere.
Erutus.ta.tũ.pe.coꝛ.i.extra raptꝰ vel ere⸗
ptus aut euerſus. Uñ Zacharię.iij. Tor⸗
ris erutus de igne.

Es. eris.n.t.ðꝛ ab aer.eo ꝙ ſit eiuſdẽ colorl
cuũ gere. Iñ h̊ grariũ.rij.locuſ vbi pecunia
publica reponit᷑.qꝛ olim pᷣuſ ibi ęes repone
bakt᷑. Es em̃ pᷣus olim fuit in vſu auro ⁊ ar⸗
gento ⁊ ferro nondũ inuentis.ex qbus me
tallis q́;uis poſtea facta fuiſſet pecunia no
men tñ ęgrarij ꝑmanſit ab eo metallo.vñn pe
cunia initiũ ſumpſit.⁊ qꝛ ęs vtpote pᷣus in
uentũ habebat᷑ in vſu cuiuſlibʒ metalli.in
de eſt ꝙ inuenit᷑ ꝓ quolibet metallo gene⸗
raliter.⁊ ſcribit᷑ pa.
Eſca.ſcę.fe.p.ab edo.es.eſt.⁊ ðꝛ eſca.eo 62
eã os capiat.⁊ eſt etymo. Iñ eſcoſus.ſa.ſũ
id eſt eſcis plenus pinguis.craſſus.
Eſcale.lis.n.t.ðꝛ qðlibet vas ad eſcas defe
rendas.vel accipiendas aptũ. “
Eſcaria.rię.f.p.i.menſa eſcis plena.
Eſcarius.rij.m.sS.qͥdã piſcis ſic dictꝰ.qꝛ ſo
lus eſcam ruminare ꝑhibet᷑.nã alij piſces
non ruminant. ”ů”

Eſchynes ⁊ Demoſthenes fuerũt duo oꝛa

toꝛes. Eſchynes impugnauit cãm Ctheſi
fontis.⁊ Demoſthenes defendit ⁊ ſualu⸗
it.⁊ coꝛ.pe.De his facit mentionẽ Hiero.
in epła ad Paulinum. ij. capło.
Eſculentꝰ.ta.tũ.i.pinguis.vel eſcis plenꝰ.
Iñ eſculentia.tię.i.pinguedo.craſſitudo.
Eſculentũ.ti.pe.ꝓ.locus vbi multę creſcũt
eſculi. ⁊ ð ab eſculus.
Eſculus.li.f.s.eſt arboꝛ cuiꝰ fructꝰ eſca eſt.
2 vt dicunt qᷣdã eſt ſoꝛbꝰ vel neſperus ᷣm
Hhugl.Et ſᷣm Map.eſt arboꝛ glandifera.

Eſebon interpᷣtat᷑ cigulũ triſticię vłcogita⸗

tio męrois.
Eſquilię.liaꝝ.płis nu.q̃dam vicus rhomę
ybi erat vſtrina publica. Uñ Juuenalis.
Eſqͥlias dictũ ꝗᷓ petunt a vimie collẽ.QAui
locus ð hebraice carnariũ.Et ðꝛ ille locuſ
eſqlię.q̃ſi alitũ eſcę. qꝛ aues ibi comedebãt

hoim cadauera. VUñ qͥdam mõs vicinꝰ di⸗

ctus eſt eſquilinus. .
Eſſedũ.di.genus eſt vehiculi.Iñ Oꝛatiꝰ.
Eſſeda feſtinant.⁊ coꝛ.Pbe.
Eſſentia.tię.f.p.i.ſubſtatia vł ppᷣetas eſſẽ⸗

di. Iñ h ⁊ hec eſſentialis.⁊ h̊ le. Iñ eſſenti
aliter eſſentialitas m hugl. Oap. vero

nus autũnat

dicit. Eſſentia ſuba. natura vel eternitas.

eo ꝙ ſp eſt. Et diſſert eſſentia ab eſſe. qꝛ ee

eſt actus eſſentię.Eſſentia aũt ðꝛ cuiꝰ actꝰ

eſt eſſe. Subſiſtentia cuiꝰ actꝰ eſt ſubſiſtẽ.

Sũubſtantia cuius actus eſt ſubſtare

Eſtas atl.f.t. eſt qrta ꝑs anni.⁊ eſt calida ꝰ
ſicca. Et ſunt qᷓttuoꝛ tꝑa anni.ſ.hyẽs.ver.
ęſtas.autũnꝰ. NVñ. Dat clemẽs hyemem.

dat Petrus ver cathedratꝰ. Eſtuat vrba
at Bartholomeus.
Eſtacula.lę.dimi.i.parua ęſtas.

Eſtifer.fera.feꝝ.pe.coꝛ.i.ferens ęſtatẽ vel

eſtum. ⁊ ð ab ęſtas.vel eęſtus ⁊ fero.

ſtiuus. ua. uũ. i. ad ęſtatẽ ꝑtinens. Ande
Eſtiua.uoꝝ.płalit᷑ dicunt᷑ loca in nemoꝛi⸗

bus vbi in eſtate beſtię ſub vmbꝛa moꝛãt᷑

vt vitent caloꝛẽ. Item ab ęſtas vlł ęſtiuus
ðꝛ h̊ ⁊ hęc eſtiual.⁊ h̊ le.i.ad ęſtatem vład

eſtiuum ptinens.

Eſtoꝛ.oꝛis.i.voꝛatoꝛ.epulo.mãducus.ma

dax. ardelio. ⁊ ð ab edo.es.
Eſtrix.cis.f.t.i.mulier guloſa.

eſtuoſus.ſa.ſum.i.plenus ęſtu.
Eſus.ſa.ſum.i.comeſus.corroſusg·

Etacula.lę.dimi.i.parua ętas.

Etas.· etatis.f.t ðꝛ ab euo.qſi euitas. Etas

plerũq; ꝓ vno anno.⁊ ꝓ ſeptem ⁊ ꝓ cẽtuʒ

⁊ꝓ quouis tꝑe ſic dicta.q̃ſi euitas.ſ.ſiłitu

do eui. Nam euum eſt ętas ꝑpetua.cuius
nec initiũ necſinis extremꝰ noſcit᷑.qð grę⸗
ci vocant eonas.qð aliqñ apud eos pꝛo ſe

culo qñq; ꝓ ęterno ponit᷑ Añ apð latinoſ
eſt deriuatiuũ ab euũ vel ab eſſe ꝓpt᷑ eius
durabilitatem. Item Etas ðꝛ duobꝰ mo⸗

dis. aut mũdi.aut hois. ũdo autẽ non
aſſignant᷑ ętates q;tum ad ſubam.qꝛ ſic i⸗

ppetuũ durabit.ſed qᷓ;tũ ad ſtatũ.ſicenim

trãſibit mũdus. qꝛ pᷣterit figura mũdi vᷣm

apłm. Figura intnõ eſt ſuba. Et ſicmun

dus antiquat᷑ ⁊ ſeneſcit.⁊ ᷣm h diſtiguun
tur mundi ętates metaphoꝛice ad ſimilitu
dinem etatis vniꝰ hois. Nariat᷑ em̃ in ho

mine etates m diuͦſas notabiles varieta⸗
tes in ſtatu ipᷣius. AUñ pᷣma ętas hoĩs ðꝛ in

fantia vſq; ad ſeptem annos.Exinde vſq;
ad ãttuoꝛdecim annos eſt eętas ſecũda ſcʒ
pueritia. necdum ad generandũ apta Un
puer ðꝛa puritate.qꝛ purus eſt.necdũ la⸗
nuginem ⁊ floꝛem habet genaruʒz. Tertia
etas eſt adoleſcentia ad gignendum apta

⁊ adulta.quę pꝛorogatur vſq; ad viginti

ſtus. us.ui.ðꝛ q̃ſi vſtꝰ.i.caloꝛ.feruor. JjJĩ

„ ö EqfN44—

ð —

—2 —0 —æ — — – — — —, r—

ni

e
nenon⸗
amoni
keſtune
na

ns. mi

N. N

..

dcn

G

Ais
vor⸗
oe
uno
eius
po⸗
W
M
Kcunmn
nüdifn

Euſcrdꝛdn

octo annos. tres ętates cõputãt᷑ qñq; ꝓ
vna.Quarta eſt iuuẽtuſ firmiſſima omniũ

aliaꝝ ętatum finiens in qnãgeſimo anno.
Quinta eſt ſenioꝛis.i.guitas.ꝗ̃ eſt declina

tio a iuuẽtute in ſenectuteʒ nondũ ſenectꝰ**

ſed iam nõ iuuentꝰ.qꝛ ſenioꝛis ętas ẽ.quã

gręci pᷣſbyten vocant.Nam ſenex apð grę

cos non pᷣſbyter ſed geron ðꝛ.ꝗ ętas a qui

quageſimo anno incipiẽſ in ſeptuageſimo

anno terminat᷑. Sexta eętas eſt ſenectꝰquę
nullo annoꝝ termio finit᷑.ſed poſt illas qͥn

qᷓ; ętates q;dtumcunq; vitę eſt.ſenectuti de

putat᷑. Senium aũt eſt vltima ꝑs ſenectu⸗

tis.durans vſq; ad finem dicta ſic.qᷣa ter⸗

minus ſextę eętatis. Etates autẽ mundi ſic
diſtinguunt᷑. Mam pma ętas mũdi fuit ab
Adam vſq; ad noe in q fuit generis huma
ni inſtitutio ⁊ lapſus. Secũda a Noe vſq;

ad Abꝛaham in q̃ fuit generis humani de⸗

ſtructio ꝑ diluuium. ⁊ renouatio.Tertia
fuit ab Abꝛahã vſq; ad Dauid. in qua fu⸗
it circũciſionis ⁊ legis inſtitutio. Quarta
a Bauid vſq; ad tranſmigrationẽ Baby⸗

lonis ſiue Judęin Babyloniã. in q lex flo

ruit ſub regibus ⁊ ꝓphetis. Quiĩtaa tranſ
migratione babylonis vſq; ad chꝛiſtũ. in
qua fuit ppłi captiuatio ⁊ liberatio Sexta

a chꝛiſto vſq; ad finem mũdi. in q̃ eſtgene⸗
ris humani redemptio. In ſeptima geta⸗
te ⁊ vltima venit chriſtus. Anð dic aplus

ad Coꝛin. Nos ſumus in qͥs fines ſeculoꝝ
deuenerunt. Et nota ꝙ a pncipio mũdi vſ
q; ad incarnationem chriſti fluxerũt anni
q̃nq; milia ducenti vigintiocto.ſicẽ dicunt

Pꝛoſper ⁊ Euſebius ceſarienſis.⁊ Hiero

nymus in chronicis ſuis. Oꝛoſius autem
p̃ſbyter ſcribens ad Auguſtinum dicit ſic
Sunt ab Adam pᷣmo homine vſq; ad Ni⸗

num magnũ vt dicunt regem qñ natus eſt

Abꝛaham anni tria milia centum octogin
taquattuoꝛ.qui ab omibus hiſtorioãẽphiſ

vel omiſſi vel ignoꝛati ſunt.A Nino auteʒ

vel ab abꝛahã vſq; ad cęſarem Auguſtuʒ
id eſt vſq; ad natiuitatem chriſti.quę fuit
anno imperij cęſaris quadrageſimoſecun
do facta pace cum parthis iam poꝛtę non
clauſe ſunt ⁊ bella toto oꝛbe ceſſauerunt.
colliguntur anni duo milia quindecim. et
ſic colliguntur anni quinq; milia centuʒ ⁊
nonagintanouem a pᷣncipio mũdi vſq; ad
chꝛiſtum. H

Etas legitima ſp intelligit᷑ de naturali.non

+ „

de ea ꝗꝑ oncipis bñficiũ implet᷑. vt.C.de

his qͥ ve.ęta.impe.l.vlt.

Etas pupillaris eſt mioꝛ.xiiij.ãnis ĩmaſcun
lis. in femina.xij. ff. de. w. ſig. l. pupillus.
Etas pubtatis diuerſimode accipit᷑. Nam
in nuptijs ↄtrahendis ętas pubtatl eſt in
maſculo.xiiij.annis.⁊ in femina.xij.ãnis.
vt Inſti. de nup.in pᷣn.cũ ibino. Non aũt
idem tꝑs reqͥrit᷑ ſʒ alimenta reqͥrunt᷑ vſq;
ad pubtateʒ ꝗᷓ debẽt᷑ maſculo ad.x viij.an
num.feminę aũt vſq; ad.xiiij.ff.de ali.⁊ ci
ba.l.mela.ait in pn.
Etatis venia eſt bᷣuilegiũ qð impetrat mioꝛ
apᷣncipe vt habeatur ꝓmaioꝛe. Impetrat
aũt eam maſculus maioꝛ.xx.annoꝛũ.fęmi

na auũt maioꝛ.xviij.vt.l.ij. C. de his qͥ ve.

eta. impe.

pPio ⁊ carebit fine.ſ.qð non habuit pꝛinci⸗

pium ſue eſſentię. nec habebit finem qualiſ
eſt ſolus deus. Iñ eterne adu. Et vt dicit
Boetius in.v. li. de ↄſolatiõe.Eternitaſ ẽ
interminabilis vitę tota ſimł ⁊ ꝑfecta poſ⸗
ſeſſio. Et nõ ꝙ ęternum eſt qð caret pꝛinci
pio ⁊ fine. Merpᷣetuum qð in tꝑe incipit eẽ
⁊ caret fine.Sempiternũ eſt qð cũ tꝑe inci
pit eſſe ⁊ in tꝑe deſinit eſſe. Lemꝑaleẽ qð

in tpe incipit eſſe ⁊ in tꝑe deſinit eſſe. Solꝰ

Sdeus etern⸗ eſt. Angeli ⁊ aie ꝑpetuę ſũt.
MWMunaͤus tꝑs ſemdiena. Tepalz ſunt

hoies ⁊ hoĩm facta. Itez ab eternꝰh ⁊ hec

eternalis.⁊ H̊ le. Iñ ęternalitas.tatis. Et
eternaliter aduer.
Ether. terl.m.t.eſt ſuꝑius elementũ.ſ.igniſi
⁊ eſt nomẽ gręcũ. Inde ęthereꝰ.a.ũ.⁊ hęc
ethra. eęthrę.i.ſplẽdoꝛ etheris Vñ illud in
hymno. Quẽ terra pont ęthra colũt ado⸗
rant pᷣdicant. Quidã tñ legunt ibi ęthera.
ita ꝙ ſit nti caſus.dicimꝰ ei ętherẽ vłethe⸗
ra. Iñ hec ethera ethere. ſz ethra m Hu⸗

guli. debz dici. Cois tñ eccle vſus diẽ ethe

ra. Itẽ ether ðꝛ ſuꝑioꝛ ꝑs aeris.
Eteroclitum ðꝛ dictionũ irregularium con
tra regulas artis grãmaticę variatio. Ael
eſt ſigti vłↄſigti in vna ⁊ eadẽ ꝑte oronis
variatio.⁊ ðꝛ ab eteron qð eſt variũ et cli⸗
ſis declinatio. Etiã eteroclitum eſt diuerſi
tas viaꝝ. Itẽ eterocliſis ẽ varia declinatõ
ꝗ habet fieri qᷣttuoꝛ modis.genere vt celũ.
li.in ſingulari. In płali vo hi celi loꝝ. Cõ
ꝑatione.vt bonus.melioꝛ.optimꝰ. Decli⸗
natiõe. vt vas qð in ſingulari eſt tertię de-
clinationis ⁊ in płali ſecundę. Sẽſu ſiue ſi⸗
gnificatiõe.vt ops opis in ſingulari ꝓ au⸗
xilio. In płali.ſ.opes ꝓ diuitiss.
Eterogeneus.nea.neũ.pe.coꝛ.i.diuerſarũ

§

naturaxꝝ. ⁊ ðꝛ ab eteros vel eteron. qð eſt

diüſum. ⁊ genꝰ qð eſt natura.vt ptʒ in ho⸗

mie q;ͥ eſt tot eterogeneꝰ.i.diũſaꝝ natura

rum. oc etiã patet in ꝑtibus oꝛganicl.vt

in manu vel in pede. qꝛ manus ⁊ pes con-

ſtat ex rebꝰ diuerſaꝝ naturaꝝ. puta ex pel
le.carne.neruis.oſſibus.⁊ venis. Sʒ alit
eeſt in homogeneis.qꝛ ĩ homogeneis totũ
ꝑs ſunt vniꝰ naturę.ſicut frumentũ.piꝑ

vinũ.argentũ.caro ⁊ oſſa.qꝛ ꝗlibʒ ꝑs fru⸗

menti frumentũ eſt.⁊ ſic de aljs.Et ðꝛ ho
mogeniũ ab homos qð eſt vnũ.⁊ genꝰ na⸗
ttura. quaſi vnius naturr.Z
Ethicus.a.ũ.pe.coꝛ.i moꝛał.⁊ ðꝛ ab ethos

qð eſt mos. Iñ ethica. cę.i. moꝛalitas vel
ſcia ꝗᷓ tractat de moꝛibus.Et ethicꝰ.a.ũ.i.

ꝓbum vᷣm hugl. Itẽ vt dicit Papᷣ. Ethi
ca gen“ febꝛis eſt. cuiꝰ tres ſunt ſpẽs. pᷣma
ſecuũda ⁊ tertia.⁊ habet eſſe in mẽbꝛis. De
ppma leuiter liberat᷑ aliqs.de ſecũda vix.ð
tertia nunqᷓ;.

Etymologia eſt expoſitio vni⸗ vocabuli ꝑ
gliud vocabulũ.ſiue vnũ ſiue płla mag no

tum vel magis nota in eadem lingua vłdi

uerſis ᷣm reꝝ ppᷣetatem vellr̃aꝝ ſimilitu⸗
dinem. vt lapis q̃ſi ledẽs pedẽ.piger. qua

ſipedibꝰ eger. ⁊ ðꝛ ab etymos vel etymon
Agrece qð eſt verum latine.⁊ logos ſermo.

£

Iññ etymologicus.a.ũ.i.ſiguratiuꝰ.vł qð

gtinet ad etymologiã. vl qetymologixat.
tem etymologia eſt vna ſpẽs gmaticę ſci
entie docẽs de ſigtis vel ↄſigtis dictionũ.

*

quaꝝ ſunt q̃ttuoꝛ.ſ.oꝛtographia.etymolo

gia. diaſinthectica. ⁊ ꝓſodia
Ethiopcia.peię.f.p.i.ↄfirmatõ moꝝ.iqua

hois pſonã fingimꝰ ꝓ exbmẽdis effectibꝰ

etatis.ſtudij.foꝛtitudinis. leticię.ſenſus.
merorl.audacię.⁊ ðꝛ ab ethos qð eſt mos

⁊ poio.pois.i.ſingo.g..ſᷣm lhugl. Papi.

dicit. Ethiopeia eſt cũ ſᷣmonem ex aliẽa ꝑ

ſona inducimus. vt cũ fingimꝰ ꝑſonã mu⸗

lieris vel vocem.

ops interpᷣtat᷑. Iñ ethiopia.pię.f.p.qð in
terpᷣtat tenebꝛę. In eęthiopicꝰ. a. ũ.⁊ ethio

pilus. 9.ũ.ambo gentilia.
SEthos gręce.latine ðꝛ mo

Etna.nę.eſt mons ſicilię ex igne ⁊ ſulphure

Ethnicus.ca.cũ.pe.coꝛ.i.gentilis.
Ethnos gręce. latine ðꝛ gens

Eu grecelatine

Eup hrates huius euphrati
mal.ge.⁊ h̊ euphrate huiꝰ euphrates.eſt

Ethronus.na.nũ.pe. coꝛr. q nullü hʒ thro⸗
num. ſ.qui nullã ꝑtem regni hʒ. ⁊ ðꝛ abe.

⁊ thronus.q̃ſi extra donun.
ne bonũ ðꝛ. Nel ſ
vox reſpondentis.Eus wo aduerbiuʒ eſt

vocantis. =ðè
Eua interpᷣtat᷑ vita.ſiue calamitas ſiue veę
Vita.qꝛ oꝛigo fuit naſcendi.Calamitas ?

vę.qꝛ ꝓpter ſuaricationẽ cã extitit moꝛiẽ⸗

di. A cadẽdo em̃ nomẽ ſumpſit calamitas

q̃ſi cadamitas.
Euan.tis.m.t.i.bacchus. dictus ſic a voce

ſacriſicantiũ ꝓclamãtiũ euoe. Ałðꝛ ab eu

qð eſt bonũ.q̃ſi bonus deus.

Euangeliũ.bona annũciatio iterpᷣtat. Grę
ci em̃ eu bonũ.latine angelꝰ nuncius inter

p̃tat᷑ ᷣm NPapᷣ.hugl.aũt dicit ꝙ angelus
ðᷣꝛ ab agios qð eſt ſanctꝰ. inde h̊ euãgeliuʒ
id ẽ annunciatio.qð cõponit᷑ ab eu qð eſt

bonũ.v. vocali ↄuerſa in ↄſonantem. ⁊ fit

euangeliũ.i.ponũ nunciũ Iñ h euãgeliſta
ſte. qͥ euangeliũ cõpoſuit.

