Et diſtinctiõis tres ſunt ſpeties.ſ.colum.
coma.piodus.de qͥbus vide locis ſuis

BSiſtrictus.a.ũ.i.ſeuerus.aſper.auſterꝰ.et

SDiſtrophos ðꝛ oda illa q̃ ſꝑ in ſ. ecundo ver
ſu repetit varietatem verſus.vide infra in
ſtrophoogs

Biual. 9.t.⁊ B le. pe. p.i.diuinꝰ. Añ diuakl

dðd. pᷣnceps vel imꝑatoꝛ.qui quaſi deꝰhabe

deo. qui magis pꝛopꝛie dicũtur theologi.

bateu HM”MUVMU.
Biuerſicliniuʒ.nij.n.s.i.locꝰ vbi diuſę vię
ↄiungunt᷑.⁊ ðꝛ a diũſus.a.ũ.⁊ clino.nas.·
qꝛ illic diuerſe vię acclinant᷑.vł qꝛ illic via
inclinat᷑ ad diuſa.qð aliter gręce dicitur B
eteroclitũ. Item eteroclita ſiue diuſiclinia
dicunt᷑ ꝗdam nomia in arte grãmatica q̃ſi
ad diuerſa ſe inclinantia.ſ.ꝗ inclinãt ſe ad
diuerſas dictiones in diuerſis caſibus.vt
Jupiter iouis.vel ad diuerſas ſigniſicatõ
nes.vel ad diuerſas declinationes.vel ad
diuerſa genera in diuerſis numeris.vt ve⸗
ſpera. rę. vas.vaſa.ceęlum. celi.
Biuerſoꝛium.rij.n.s.i.diuerſitas viarũ.ſ.
vbi viatoꝛ ad callem diuertit᷑. vel locus re
motus ab alio.vel receptaculũ.ſ.hoſpitiũ
vel hoſpitale.⁊ ðꝛ a diuerto.tis.quia illuc
diuertimus. vel qꝛ ex diuerſis vijs ibi con
uenitur. Ande in Luca. Mon erat ei locuſ
in diuerſoꝛio.Et vt dicit glo. Diuerſoꝛiu,ʒ
eſt domus inter duos muros duas habẽs
ianuaſ.vt.ſ.ex diuerſis vijs recipiat adue
nientes.⁊ ſiẽt eccleſiam inter paradiſuʒ et

mundum.
Diuerſus.ſa.ſum.i.diuiſus.ſepatus.non
concoꝛs.malus.⁊ cõꝑat᷑. Iñ hec diuſitas
tatl. i. varietas.
Diuerticulum..li.n.S.i.flexus viarum. vbi
vna via diuertit ab alia. vel ipᷣe callis per
quen diuertimus ab alia via.quaſi diuer
BGiues.cõis.ge.declinatione.ſʒ oĩs cõſtru⸗
ctione ðꝛ quaſi diu habens.i.cupiẽs diui⸗
tias.id eſt opulentus.vel pecunioſus.ſiue
vtatur ſiuenon. ðð
Biuitioſus.a.ũ.i.copioſus.plenꝰ diuitijs.
Iñ diuitioſitas.tatis.i.copioſitas.
Biuidens.dentl.m.t.i.ouis vłagnuſ duos
hñs tm̃ dentes. ⁊ ðꝛa duo ⁊ dens.Iteʒ di⸗
uidens.tis.omnis ge.põt eſſe participiuʒ
de diuido. dis.
DBiuidia.dię.f.p.i.diſcoꝛdia. vel bellona.
Iñ diuidioſus ·ſa.ſuʒ.i.diſcoꝛdioſus.qͥ ꝑ
ſjuã diſcoꝛdiã alios diuidit ⁊ diſcoꝛdare fa
cit. q̃̊ ⁊ diuiſioſus dꝛ. M
BPiuidiculũ.li.n.S.ðꝛ caſtelluʒ in diuiſione
terraꝝ poſitum. MZMUMD
iuiduus. a. ũ.qͥ diuidit vel diuidit. Inð
diuiduitas.tatl.⁊ ꝑ cõpoſitionẽ idiuiduꝰ.
a.ũ.⁊ hec indiuiduitas.tatis.

—s

Siuinus. a. i. qð eſt deoꝝ. vł ꝑtinẽs ad de

—

os. ⁊ za diuus.a. ũ.Et diuini dicunt ce⸗
leſtes deificati. Item diumi qui tractat de

b 5

Et diuini q diuinant ⁊ aſtutia qdam frau⸗
dulenta homibus futura cõiecturant. Jñ

diuinitas. tatis.

Biuinatoꝛ. futura ↄtemplãs ðꝛ.⁊ſꝑ in ma⸗

lo accipitur.

„

Biuinatio.accipit᷑ triplicit᷑.rio ꝓſciẽtia

theologię.a qᷓ theologi dicunt diuini. Se
cũdo ꝓ ſcia infuſa a deo.⁊ ſic accipit᷑ ꝛo

uerb.xlij. Diuinatio in labijs reg. Nam i

iudicio nõ errauit os eius. Tertio ꝓ ſcien
tia magica vel fallaci ꝓphanatiõe vel pꝛo
pheticatione.qua falſi ꝓphetę ⁊ magi ſin⸗
gunt ſe ᷣuidere vel ſſcire futura.ita capit

in. I. nemo. C. de male. ⁊ mathe. Et vt diẽ
NVarro.quattuoꝛ eſſe genera diuinationiſ/

id eſt terrã.aquam.ignem.aerẽ.hinc Geo
mantiam. hydromantiam. aeromantiam.

pꝓyromantiã dicimus.
DBiuiſoꝛiũ ðꝛ cella ab alijs diuiſiſa.
Diuoltres viliſſimę meretrices.ꝗ̃ᷓ ſe ſuaq;

gratia nũmoꝝ pſᷣbent. Et dicũt᷑ diuoltres

q̃ſi deſideriũ volantes.vel quaſi ꝓnũmo .

Biuoꝛiiũ.n.S.ðꝛ qſi diuerſum.i.via vel ſe⸗
mita in diuerſum tendẽs.⁊ ponit᷑ genera⸗

liter ꝓ ſeꝑatiõe ⁊ diuiſione.⁊ ſubt᷑fugitio
ne. Vñ Biuoꝛtium ſᷣm BGoff. ⁊ oſti. eſt

inter virũ ⁊ mulierem legitime facta ſeꝑa⸗
tio. ⁊ dicitur a diuerſitate mentium. qꝛ hi
qui matrimonium diſtrahunt in diuerſas

partes eunt.

Biurnus.a. ũ.i.vnius diei. vel duranſ per

vnum diem. ⁊ ðꝛ a diu ᷣm qð accipit᷑ pꝛo
determinato ſpacio tꝑis.
Dius.a.ũ.j.diuinꝰ ⁊ ſanctus.⁊ ðꝛ a deus.
Biuturnus.a.ũ.ðꝛa diu ſᷣm qð accipit᷑ pꝛo
indeterminato ſpacio tꝑis.⁊ eſt qð habet
indeterminatam ſigniſicationem tẽpis.ſiẽ
diurnus determinatã. Et diutin us.a.ũ.i
eogdem ſenſu.i.longus.plixus.diu durãs

continuans.⁊ ðꝛ diutinus.na.nũ.a diu ſi᷑
diurnus m Hhuguitioneʒ. Papias vero

dicit. Diutina dicta ab eo ꝙ diu duraue⸗
rint. diuturna a perpetuitate dicta. quaſi
eterna.

☛

Diuus.a.ũ.i.deiſicatus.⁊ ðꝛ a deus. Sed

deus eſt ſp. diuus vero fit quaſi qͥ ex᷑moꝛ⸗
tali fit immoꝛtalis. AUñ ſᷣm ap̃. Hiuus
ðꝛ deus vel imꝑatoꝛ.qͥ poſt moꝛtem velut
deus habe.
Docibilis. 2. t. ⁊ hle.⁊ H̊ ⁊ hęc docił. ⁊ B; le.
ꝑ ſyncopã differũt. Nam dociłeſt diſcipu

ſus ⁊ ad diſcendũ ꝑatꝰ.Socibił voe

Nneüũ.poſſeſſiuum
Bodrans.antj.eſt qdam ꝑs aſſis ꝗᷓ ex nouẽ
vncijs pficit.nec ðꝛ ad totum.vt Inſti.de

lus; facile docet. Non em ðꝛ docit qꝛ ſtt

doctus.ſed qꝛ doceri bse En eß ngenio⸗

q̊ facile diſcit᷑ vel diſci põt.ponit᷑ tñ vnum
P altero AUnde Joannis.vj.Erũt omnes
docibiles dei.i. dociles

Bocillus.li. m. s.i.clepſydra.
Bocimen.inis.qð ⁊ B documen inuenitur.

Seadi doct menti.

octiloquus. qua. quũ.qᷣ docte loqᷣf. Inð

doctiloquiũ.quij.i.doctũ eloquiuʒ. vł do
cta ⁊ ſapiens locutio

Bodona.nę.f.p.i.dea glãdiũ .Et dodona

etiã dicta eſt ꝗdam ſilua epiri a dãdo dõa.
id eſt glandes homibꝰ. In dodoneus.nea

here. inſti ˖ Schereditas.

Dogma. tis.n. t.i doctrina vel iteratio do⸗
trinę. vel decretũ.placitũ.conſenſio. cõſo⸗
latio Iñ dogmaticus.a.ũ.i doctus ſagax

prudens.ſophiſticꝰ.inſtruẽs vel inſtruct⸗
vel ↄſolatus. “

ib

Dolabꝛa. bꝛe. f. p.⁊ q̊ dolabꝛũ.bri.p eode,z

ſcʒ inſtrumẽto dolandi.ſ.ꝓ bipẽni. Inde
dolabella. le. ⁊ B dolabelluʒz. li. ambo dimi

nutiua M M
Dolatura.rę.f.p.i.dolatio.vel id qð dolã⸗

do aufert deligno. vel id cũ quo dolatur.
⁊ð8za dolo.as.a quo etiaʒ dolatił.2.t.⁊ HG̊

le.i.aptum ad dolandũ.⁊ hB̊ dolatoꝛiũ.rij.

locus in quo dolat᷑. èG
Boliũ.lij.n.sS.ðꝛ vas terrę rotunddcin.

Bolo vel dolon. onis a dolus dꝛ Et ſũt do 3

lones tela abſcõdita in ligneis vaginis ꝓ⸗
pter dolũ.⁊ etia ipᷣę ligneę vaginę dicunt
dolones. inter qs latet pugio ſ̊ ſpecie ba⸗
culi.⁊ dicunt᷑ ſic. eo ꝙ fallant ⁊ decipiant
ferro cũ ſferant ſpeciẽ ligni. Hos etiã vul

gus gręco noie oxos vocant.i.acutoſ Vñ
⁊apud medicos acutus moꝛbus oxea ðꝛ.

ab oxi qð eſt acutůũ.

Boloꝛ. oꝛis.m.t.eſt coꝛpis inqᷣetudo Etnõ

ꝙ doloꝛ nõ eſt leſio ſed leſionis ſenſus.
Boloꝛoſus.a.ũ.i.plenus doloꝛe.

Boloſus. a.ũ.i.inſidioſus.vel malignꝰ. eo

ꝙ deludat. Vt em decipiat occultam mali

clam blandis monibus adoꝛnat.

Bolumen. inis.n.t.idem eſt qð dolabꝛa

Bolus.li.m.s.i.fraus.malicia occulta blãä⸗
dis monibus adoꝛnata. calliditas mentt
Et dicitur a doloꝛe.eo ꝙ doloꝛem inferat.

DZel componitur Dolus a deludo.quaſi

„

P

ſgel⸗
wchc
nwn
onne

i.

9
Ndeo

Nng
d.
se

rnai
de

odo⸗
Golo⸗
grr

decle
F
odeni

di⸗
oher.
1115

de
6;
unt
che.
ai
V
Nran.

bui
s,

nnai

dn
labli⸗

SNe

gfan
,

delus. eo ꝙ deludat ? decipiat. Et fit dol⸗
gio.inſidię loco vel telo.fraus circa fidem
mwutuataʒ. Et eſt dolus cum aliud agitur.
aliud ſimulatur. Et inde per compoſitio⸗
nem ſubdolus.a. um. Et ſubdoł. li. ſubſtã
Poli capax eſt ꝓximus pubertati.ſ.quãdo

mas hʒ vndecim annos ⁊ dimidiũ. Tunc

eñm poteſt delinquere.pᷣterq; in adulterio.
Fßm Accurl. Fęgmina wo qñ hʒ nouem ⁊ di
midium annos.vt no.ff. de re.iurl.in.l. pu
pillis. Augꝰ. vero dicit in epła ad renatuz
ꝓppuer dðdꝛ doli capax. cum eſt ſeptẽ annoꝝ
gꝗqꝛ tunc mentiri ⁊ verũ loqui põt. vt no.in
CL. ois vtriuſq; ſexus.de pe.vxre.
BSoma.matis.n.t.gręci tectuʒ dicũt.poteſt
etiã dici doma tectũ. vel etiã atriũ qð non
tegitur. Vnde Chiſiologus. Deq; pilis

eius fiat ſub domate fumus. Et.ij. Re.v.

BSomatum ſiſtulas c. Et appellãt᷑ doma
tum fiſtulę cannales. quibus ſtillicidia de⸗

fluebant. MB

domo eadem ſtans.

Domeſticus.a.ũ.i.notus ⁊ familiaris.qᷣſii

BSoymeſtici ſunt libertus.colonus.aſcripti⸗
tius mercẽnarius. oẽs de familia alicuiꝰſi
ue ſint liberti ſiue nõ.⁊ oẽs familiares qui
h'abitant cũ aliquo ⁊ vxoꝛ.⁊ ſi ſunt in eius
poteſtate ⁊ ꝓppinguu.
BSomeſtici iudices dicunt᷑ eſſe ex qbꝰ ꝓ ma
ſolũ naturalit᷑ poſſidet ⁊ nõ ciuilit᷑.vt em⸗
phyteota ⁊ vſufructuarius ⁊ feudatarius

gIna parte ius pendet ⁊ ↄſiliũ.Hi etiam di
cunt᷑ aſſeſſoꝛeſ.eo ꝙ aſſident iudici.⁊ i cuu
ſe cognitiõe ſuum pᷣbent ⁊ſiliũ.vel officiũ.

vt patet ex Rub. C. de aſſeſ.

Somicellus.li.⁊ dominellus.li.dicuntura
dñs ꝑ diminutionẽ. ⁊ domicella.leę.⁊ Do⸗
minella. lę. äbo diminutiua a dña. Bomi⸗
cellus etiam ⁊ domicella dicunt᷑ qñq; pul-
cri iuuenes magnatũ ſeu liberoꝝ.ſiue ſint

puientes ſiue non.

Homicilii. lij. n. S. i. dom⸗ faſtigiũ altitu⸗
do. ⁊ðꝛ ſic qſi cilium domꝰ. Dicit᷑ tñ qñiG
domiciliũ domus ipᷣa vel habitatõ vmã⸗

ſio. vel ius ⁊ poteſtas ᷣm Hugl. In pſał.
gutẽ vbi ſic ðꝛ Sicut nycticoꝛax in domici

lio. Dicit gloſa. vel in parietinis.quę vul-⸗
go dicuntur ruinę vbi parietes ſtant ſine

tecto. Dicitur autem parietina quaſi pari⸗
etum ruina.

HSonicilium alicuius eſt ibi vbi maioꝛẽ ꝑ⸗
teum foꝛtunę ſuę conſtituit vel magnãẽ pꝑteʒ
bonoꝝ ſuoꝝ vel ſi ibi hʒ larem.i.familiam

vt. C. de inco.⁊ cenſi.l.ſi ciues.li.x.

HSomicula.lę.f.p.i.parua domus.

BSominati

Somiduca. ce. . p. pe. coꝛ. Juno vꝛ qꝛ vſh
in domũ puellas maritatas introducẽ cre⸗
debatur.

io. onis. idem eſt qð dominatus.
Bominationes etiã dicunt᷑ qdam angeli.
⁊ vt Gregꝰ.dicit. Ea angeloꝝ agmia quę
mira potentia peminent ꝓ eo ꝙ eis cetera

dqd obediendum ſubiecta ſunt. dñationes

vocant.

Bomicus.a.ũ.a dñs vel dña ðꝛ. Iñ domi⸗
ca. cę.ſubſtantiuũ ꝓ pᷣma feria. Et h ⁊ hec

domicalis ⁊ B le. quod ſumit᷑ tam a dñica

Pilla die qᷓ; a domicus.a.ũ. Et vt Mapiaſ
dicit. Bominicus dies ꝓ inde ðꝛ.qꝛ in eo
reſurrectionis domini noſtri a chriſtianis
gaudium celebꝛatur Item hic dominicus
ci. dictus eſt quidam egregius confeſſoꝛ.
pater ⁊ inſtitutoꝛ oꝛdinis fratrum pꝛedica
tozꝛuaunnnn. èMN
BHominiũ.nij.n. S.i.ius.tutela.ptãs. Inde

dominoſus.ſa.ſum.i.imperioſus.dñs. et

hõ qͥ hʒ ardua ſᷣciꝑe.ſ.homo magnę auto
Sominiũ directũ ſᷣm Aco. in ſum. de iure
emphi. ðꝛ hr̃e ille qui poſſidet ciuilit᷑ tanq;
dñs.⁊ ideo ðꝛ habere dominium directũ .

qꝛ ſine omni alia obligatione liberã ptãteʒ

habet rei.qualit᷑ non eſt in illo qͥ habet do⸗

minium vtile vel mixteu.
Bominium vtile ᷣm Axo. dðꝛ habere ille qᷣ

Bñs.m.sS.i.heros.⁊ ðꝛa domus.eo ꝙ do⸗
mui pᷣſit. autẽ dominꝰ ðꝛ quaſi dans mi
nas.vel quaſi dans munus ſcʒ ſuitiũ. vel
dans minus. ſ. penę. etymologia eſt nõ cõ
poſitio. Et componit᷑ cum hoc gtõ legum.
2ðꝛ dominuſſlegum.iuriſꝑitus.ſed quan⸗

do ſunt due ꝑtes. tunc ðꝛ ðñs legũ ſolꝰ im

hatoꝛ. qꝛ ipe habet ptatem condendi ⁊ de⸗
ſituendiiunrana.

SBomini recti.erãt qdã officiales defenſo⸗

res ciuitatuʒ ⁊ municipio.
Somini minoꝛis magiſtratꝰ ſic dicti.qꝛ dni
recti.qꝛ ſuffragio duoꝝ eligebant᷑. vnꝰ co⸗

ſtituebat᷑ a plebe.alter a maioꝛibuſ.vt.C.

de iudi.l. vl.

Domnus. ni. ⁊ hec domna.nę.per ſyncopã
dicuntur a dominꝰ dña. qð ꝓpꝛie cõuenit

clauſtralibus. ſed dominus domina mun

danis. Vñ in eccleſia cãtat᷑. Jube domne

benedicere.⁊ domnus abbas.domnꝰ pꝛi⸗

Somus ſecunde vel quartę declinatiõis ẽ

ãa ↄſtat ex parietibꝰ.tecto ⁊ fundamẽto ꝓ⸗
tegens nos a caumatibus ⁊ imbꝛibꝰ. Ael

eſt vniꝰ familię habitaculũ.ſiẽ vrbs vniuſ

ppłi.⁊ ſicut oꝛbis domiciliũ eſt totiꝰ-huma
ni generis. Item domꝰ dꝛ cõmixtio viri et
vxoꝛis.⁊ etiam familia.ſed incipit a duo⸗
bus. Nam ꝓpe familia eſt liberi ex liberis

legibꝰ ſuſcepti a femoꝛe dicta. Itẽ aliquãä⸗

do ſumit᷑ ꝓ agnatõe.yt.l.cuʒ vnus.in pᷣn.
ff. de ali. ⁊ ciba.le.⁊ ad ſylle.in pn. Recipi

tur etiam ꝓ omibus gerentibus eadem ſiö5

vel arma. Inde domũcula.lę.i.parua do⸗
Bomuſiuramenti i.domus fęderis.ſ.tab⸗
naculum.

Bomuſſaltus libani. de habet ij. Negu

dij dicebof. quia erat ędificata de ligniſ li

Bonariũ.rij.n. S.idem eſt qð donũ. Itẽ do

narium eſt locꝰ vbi dona ꝗ offerunt᷑ i tem⸗

plo reponunt᷑.Et donarius.a.ũ.qð dona

tur vel qð facile donari põt.
BHonatica. cę.f. p.i.coꝛona q̊ͥ autoꝛ donatur

Et donaticus.ca.cũ.quod donat᷑ vel acci

Bonatio ſᷣm Aco.in ſum.C.de dona. ẽ rei
licitę nullo iure cogente mera liberalitate
facta collatio.vt.ff.e.ti.l.donaria.
Bonatio añ nuptias vel ꝓpter nuptiaſſᷣm

Axo.eſt illa quam facit ſpõſus vel aliquis

ſuo noie ſponſeę vel alteri n oĩie ſpoſe.

Bonatio cauſa moꝛtl ſm lhoſtiẽ.eſt timoꝛe
moꝛtis imminentl.vel futurę alicuiꝰ rei ꝓ⸗

uide ⁊ liberaliter facta collatio.Et hꝰ tres
ſunt ſpecies. Mria cũ qͥs donat metu moꝛ⸗
talitatis futurę ⁊ non inſtantis. Secunda

cũ quis donat metu moꝛtalitatis inſtantiſ

deſperans de conualeſcentia.⁊ hęc dona⸗
tio comꝑat᷑ ei quęeſt inter viuos. Tertia
quãdo magis vult ſe habere qᷓ; euʒ cui do
nat. magis donatarium qᷓ; ſuũ heredeʒ.

Donatio inter virũ ⁊ mulierem vᷣm Axo.in

ſum. eſt quę fit conſtante matrimonio quę
Vvm leges eſt ꝓphibita. ideo nemutuo amo⸗
re inuicem ſpoliarent᷑.donationem nõ ſpe
rantes ſed ꝓfuga erga ſe facilitate abuten
tes. Nec eſſet eis ſtudium liberos potius

„

educaniid.
Bonatio inter viuos vᷣm Aco. in ſum. ẽ qñ
rem quam dono.malo habere illuʒ cui do
no q; me.
Bonatio mera.eſt eadem cum ſimplici.ſcʒ

qn inter viuos donatio fit.Añq; etiam ðꝛ
pura liberalitate nõ ob cãm ſecutã. Si vo

ſi ex cauſa pcedente tund ðꝛ remuneratio
potius q; donatio.vt.C.de bo.lib.l.cum

opoꝛtet · S cum at.

BHonatio facta ob cauſam interpoſitã ſcom
Hoſti.in ſum. eſt ꝗda donatio inter viuos

Afit ob cãʒ interpoſitã. ⁊ denotat vt aliqͥd

fiat vel non fiat.vel ꝓpter quid fiat dona⸗

tio ſecuta ꝓpter ſinem iuxta ea quę habẽt
l. · §· j. ff. de Dona. .

Bonatio pfecta ⁊ pura eſtſpecies donatio⸗
nis ſimplicis.⁊ eſt qñ ſtatim pura liberali⸗

tate tranffert᷑ dominiũ rei datę.

„

Bonatio imꝑfecta ſiue cõditionalis vł ſub

modo. eſt etiã ſpẽs donatiõis ſimplicl.Et
eſt qñ ſtatim tranſfert᷑ dominiũ rei dateę et
non niſi ſub conditiõe.vel modo.vłin diẽ
vt dono tibi ſi rex intrauerit italiam. vłdo

quid hmoi.

dedit vel daturum ſe pꝛomiſit.vt.ff.de do

Honatio ſponſalitia m Aco. ðꝛilla que a
ſponſo ſponſeę fit vel econuerſo. licet raro

accidat.

Bonatus.iti.eſt qͥdã autoꝛ. hic lib ab eo cõ
poſitus ðꝛ donatus. Iñ h̊ ⁊ hec donatiſta
ſte. qͥ ſequit᷑ donatũ. vel qͥ ſtudet in eius l⸗
Bonatiſteę.dicũt᷑ qͥdã hęretici a dona (bꝛo.
to qdam afro dicti qui aſſerebant filiuʒ dei
eſſe minoꝛem patre.⁊ minoꝛeʒ filio ſpiritũ

Bonifer.a.ũ.vel doniferus.ri.pe.coꝛ.qui
defert dona. .
Bonum.ni.n.s.eſt datio irreddibił.Et dif
fert a munere.qꝛ donũ deo debet. munus
vo homi. Itẽ donũ honoꝛariũ eſt.munus
vo debitũ. vt patrono. Nam ꝓpᷣe munera

dicunt᷑ obſeqͥa ꝗ̊ pauꝑes diuitibꝰ loco mu
nerũ ſoluũt.ſic dicta.qꝛ manibus accipiũÜ.

tur vel dant᷑. Item donũ dantis eſta dan

do vel donando.munus accipient a mani

bus. vel muniendo vel monendo.⁊ ꝓduẽ
do./ AUñ Ouið.de arte.Nlacat᷑ donis Ju
piter ip̃e datis.
Boꝛcas.cadis.f.t.i.capꝛea.⁊ ðꝛa hoꝛcas
vl doꝛco.qð ẽ videre.eo ꝙ acute videat ⁊
de longinquo.heę etiã ibices dicunt᷑ qua⸗

ſiauices.eo ꝙ inſtar aui ardua ⁊ excelſa
teneãt.⁊ in ſublimis habitẽt.ita vt de ſub⸗

lunitate vix humanis obtutibus pateant.
Item doꝛcas ꝓbum nomen eſt mulieris

Voꝛciũ.cij.ꝗdã mlłir ſic dicta cã adulatiõis

no non ꝙ tuum ſit hincad annum. velali⸗

Bonatio ſimplex eſt cauſ⸗ an nõ hz. 7 cum
donans nullo caſu velit ad ſe redire quod

— —

nern
iſ
r

id d

tdong.
hab

natio⸗
derli⸗

N
N 1
iduet
ndi
n.d⸗

wal⸗
tan
od
dede

acte

an

beeod
domai
mausl⸗
a br.
flizar

ſni

2

gi

dif
wans
N
N
onn
Aapi⸗
Ktadal
mamen
s

Enũ-&
— — =

Seus
et
liqnn⸗
cſin
deſuh⸗
Men.
wlien
Nuis

æ blandimenti.q̃ſi iuucula.⁊ ðᷣꝛ a doꝛcas

⁊ interpᷣtat᷑ pulcra viu·

7

Boꝛco.onis.m.i..i.auidus.voꝛatoꝛ.dictuſ
ſica doꝛcaſ.qð eſt videre.qꝛ ſolo viſu accẽ
ditur ad leccacitaten.
Boꝛus fuit filius Neptuni. Vñ doꝛi vl do⸗
res qͥdam gręci dicti ſunt.qꝛ ab eo oꝛiginẽ
duxerunt. Inñ Boꝛicus. a.ul.
Boꝛica.cę.pe.coꝛ.eſt vna ex liguis gręcoꝝ
quã habent egiptij 1 ſÜ/rſi.
Soꝛſum.n.s·eſt illa ꝑs a ceruice vſq; ad re
nes.⁊ ðꝛ a durus.q̃ſi durſum.eo ꝙ illa ꝑs
coꝛꝑis ſit durioꝛ ad modum ſaxi.foꝛtis ad
poꝛtandũ ⁊ ppetiendum.
BGos. tis. f.t. qð dat᷑ vxoꝛila marito quã⸗

do nubit. Sonatio qð dat᷑ eidẽ ab eodẽ ꝓ

pter deuirginationeʒ. Narafernũ qð dat

ei ab amicis poſt nuptias ꝑ aliqͥt dies ſpᷣm
ↄſuetudinem diueriaꝝ terraꝝ.⁊ ðꝛ MPara
fernum a para.qð eſt iuxta.⁊ fernos qð ẽ
dos.qꝛ iuxta ⁊ poſt dotem dat᷑ Et nota ꝙ

antiquus ritus erat vt maritus ⁊ vxoꝛ in⸗

uicem ſe emerent ⁊ dotarent.ne vxoꝛ vide

ret᷑ ancilla.⁊ ideo dicunt dotẽ q̃ſi doit. qͥ a

p̃cedente in nuptijs viri donatione ſequit᷑
dos vxoꝛis. Et nota ꝙ dos qñq; ðꝛ ꝓpꝛie
tas ⁊ vᷣtus alicuius. AUnde Boetius inpᷣ⸗
mo de conſolatione dicit. At bꝛeuit᷑ omẽs
eius dotes includam. patri ſimilis eſt. Et

ꝓdu.o.ante t. AUnde Ouidius de remeðö.

J Auam potes in peiuſ dotes deflectere pu
Bos vᷣm Aco.in ſum.C.de iur̃.dotiũ.ẽ qð

daf a muliere marito.vel ab eius pre.vel
ab extraneo ꝓpter onera matrimonij ſup⸗

poꝛtanda.

SBos aduẽticia ſᷣm Alco. eſt ãnõ pficiſcit᷑ a

parente vel tanqᷓ; a parente. vt ſi extraneꝰ
dederit pr̃i vt daret in dotẽ.l.ꝓfecticia · S·
&s certam. ff. de iu.do. Vel ſi pat᷑ non ta/⸗

qᷓ; pater.ſed vt extraneus ðdit.puta quia

debebat filie. ⁊ eius voluntate dedit in do
tem viro.vt dicta.l.ꝓfecticia ·· fl. v. cete⸗

DBos pꝓfecticia eſt ꝗᷓ nõ a patre vel tãqᷓ; a pa

tre vel ab auo vel ꝓauo ꝓfecta eſt.ſ.ð bo⸗
nis eius vel facto eiꝰ ꝓfilio vel nepote eiꝰ

vel quam alius de mandato eoꝛũ cõſtituit
vt pręſes aut curatoꝛ dedit de bonis alicꝰ
roꝛiliſi erat parens prodigus vel furio⸗

SBotalis 29.t. ⁊ B le.i. doti aſcriptus.vłĩ do
te habitus, ⁊ ε a dos. Iñ dotalicius. a. ũ.
idem qð dotalis. Iñ h̊ dotaliciũ.cij.i.dos

vel dotis pcum.
Botatus.a.ũ.qͥ dotem hʒ. In dotati ⁊ do⸗
tate aduer.i. abundantdter.
Boxa gręcelatine ð gloꝛia. Iñ doxula.id
eſt parua doxa ſiue gloꝛia—

Bracena.nę.f.p.i.vxoꝛ vel filia dꝛaconis.
78 à draco. l
Brachma.mę.qðdam põdus.ſ.octaua pxps
vncię ⁊ denarij pondus.tribꝰ ↄſtãs argen
ti ſcrupuł.i.decemocto ſiliquis ſᷣm Hugj.
NPapias vero dicit.Drachma octaua ꝑs
vncię. conſtat a tribus ſcrupulis.
Brachma denarij genus. vel certũ ponduſ
argenti. Uñ Luce.xv. Aut ꝗ̊ mulier hns
drachmas decem cc.
Braco.onis.ðꝛa gręco dracon. Gręci eniʒ
draconẽ dracontẽ vocant.⁊ ðꝛ ᷣpens.etẽ
draco tẽploꝝ.anguis aqꝝ.vᷣpẽs terrę Bũ
em eſt in tẽplo ꝓpe ðꝛ draco. Bũ in aquis
anguis. Bum in terra pens. Glo.autem
Eſa. xx vij. dicit ꝙ draco vt ferũt in fra ſer
pit. natat in aquis. volat in aere.Et vt diẽ
Iſidoꝛus etymo.xij.Draco maioꝛ eſt cun
ctoꝝ vᷣpentium. ſiue oim animantiũ ſuper
terrã.qͥ ſepe a ſpęluncis abſtractus fert᷑ in
gerẽ.cõcitat᷑q; ꝓpter ipᷣm aer.Eſt aũt cri⸗
ſtatuſ.oꝛe paruo ⁊ arti fiſtuł.ꝑ qs attrahit
ſpũm.⁊ linguam exurit. im aũt nõ in dẽ
tibus ſed in cauda hʒ. ⁊ verbere potius q;
ictu nocet.innoxius eſt a venenis.ſed iðo
huic ad moꝛtem faciendã venena nõ erũt
neceſſaria.qꝛ ſi quem ligauerit occidit.aqͥ
nec elephas tutus eſt ſui coꝛꝑis magnitu⸗
dine. Ham circa ſemitas deliteſcens ꝑ qs
elephantes ſoliti gradiunt᷑.crura eoꝛũ no
dis illigat. ac ſuffocatos ꝑimit. Gignit᷑ au
tem in ęthiopia. ⁊ in india.⁊ in ipᷣo incen⸗

dio iugis eruuuus.
Braconarius.narij.i.vexillifer. vexillariꝰ

ſignifer. qui fert vexillum vbi eſt draco de
pictus.
Bracontea.teę.ꝗq̃dam herba.ꝗ vulgo dicit᷑
herba draconis.qꝛ haſta eiꝰ varia ſit i mo
dum colubri. ⁊ ſimilitudinẽ draconis imi⸗
tet᷑.vel qꝛ eã herbã vipera timeat. NPapi.
vo dicit. Bracontea herba dicta ſic.quia
a ſanguie draconis fert᷑ nata.⁊ eſſe draco⸗
nis colorl.⁊ flos eius vt lingua draconis.
Si qͥs radicem huiꝰ herbe ſanis confricet
manibus. ᷣpentes ſine ꝑiculo prendet.
Sraconia.nię.vel draconita.tę.f.p.qdam
gemma ex capute draconis eruta.

=

40 DALa KA,Aà Ra ,
mialid A. Amad ſeA Alms.
Me a 4 ſe ſt αιιſ‧
ere arNalend a ealaE

. png a l CaA Manaen. L

e h ſen n 1 .
De.

6R

malis Gs, ine B

Braculus.li.dimi.i.paruus draco

Ins dragmaticus.a.ũ.i.interrogatiuus.

AVũ qðdã genꝰ loquẽdi ðꝛ dragmaticum.

ſcʒ qð ſit inter interrogantẽ ⁊ reſpondẽteʒ
⁊ ꝓpᷣe ꝑ ꝑſonas introductas.vt in Teren

tio m Hugl. Map̃.dicit ꝙ dragmaticon

eſt genꝰ dicendi.in quo poeta nuſqᷓ; loqͥt᷑.
ſed pſonę introductetm.

Briades deeę arboꝝ a dridos qð eſt arboꝛ.

Brindides.didis.m.t.ðꝛ qͥdã lapis a drin⸗

Ddos qðò eſt arbo.

BGrindos gręce.i. arboꝛ latine

Dꝛomedarius.rij.m. s.camelariꝰqͥ.ſ.duẽ
dromedos. Vñ Eſa.vj. Oromedarij. ma

BSromo. onis. m. t. lõgs nauis ⁊ velox ĩ cur .
ſu. ⁊ a dꝛomos qð eſt curſus. velocitas. Suellũ ðꝛ ſingularis pugna.ꝗ̃ fit ꝓpt᷑ ꝓba
tionem alicuiꝰ. ita vt qͥ vicerit ꝓbaſſe cre⸗

Bromones dicunt᷑ qͥerãt nauibꝰ ad ßuan datur. ⁊ victus in ꝓbatione defeciſſe. ⁊

Brindus.di.arboꝛ.⁊ ðꝛa drindos

dian epha.

Bromedus.di.m.s.⁊ hęc dromeda.dę.qð

dam gen? cameloꝝ. minoꝛis qͥdem ſtaturę

ſed velocioꝛis. vndea velocitate currẽdi
nomen habuerũt. Centũ em ⁊ ampliꝰ vno
die miliaria pergere ſolent.⁊ dici᷑ a Bro⸗

mos gręce.quod dicitur curſus vel veloci
tas latine.

vel curuitas.

dum traiectuʒ maris in hoc reipublice mi⸗
litantes ⁊ maris tranſitũ tenentes vł tuen
ies. C. de offi. pfec. ptoꝛis.afri.l.ij. Iñad
huc eoꝛum naues nomine vulgari dromo

nes appellant.
„ο ante A
Bualis.9.t. ⁊ Gͥ le.geminꝰ.diuiſus. Inde
heęc dualitas.i. duplicitas. altriplicitas.

Bubitatio eſt qdam coloꝛ rhetoꝛicꝰ.⁊ fit cũ
aAliqͥs oſtendit dubioſũ ſe eſſe ⁊ ignoꝛat dd
ſit potius eligendũ. vt Tu qͥs es ignoꝛo qͥ

te quoq; noie dicim.

Dubiꝰ quaſi duuius.i.incertꝰ q̃ſi duarum

viaxꝝ. vel quaſi duas vias tenens.

Bubiüũ ſiue obſcuꝑ vbum interp̃tandũ eſt
P reo.niſi in q̃ttuoꝛ caſibꝰ.ſ.qñ agit᷑ de ca
liberali. de inoffi. teſta. de mrimonio. ⁊ de
Dote. vt de fi. inſtru. c. int᷑ dilectos. in glo.

lloꝛem pteʒ interpᷣtanda. de re.iur.eſtote.
In obad cõem intelligentiã vboꝝ recur
rendũ eſt. c ex l̃is. de ſpõſa. Et tutioꝛ ve

Bubius in fide eſt infideł. de here.c.j.

yYlt!. de re iudi c.vl. Item dubia ſunt ime⸗

in dubis eſt eligenda. de homi. ad audien
tiaqm. ? de ſpon. iuuennis.

ragma. tis.n.t.eſt quęſtio ſiue int᷑rogatõ

Bucatus.tus.tui.i.dignitas ducis vkeius
terra. Et ducatus.i.ductꝰ vel guida. ⁊ ðꝛ

a dux. coꝛ.pᷣmam.

Bucenti.te.ta. ðꝛ a do ⁊ centũ. In ducenti

es adũ.numerale. ⁊ ducẽteſimꝰ. a. ũ.⁊ du⸗

centenus.na.nũ.

Bucentarij dicuntur duces vł mgr̃i ducen

toꝝ militũ quoꝝ dignitatẽ dicimꝰducenã
Bucentuplus a.ũ.i.ducenties tm. .
Bucilla.lę.dimi.i.parua dur
Bucillus.li.dimi.i.paruus dur

PBuctilł...t.⁊ h le.ðꝛ qͥcq̃d ferẽdo feriendo

vel extendendo ꝓducit᷑.ſ.res vł metalluʒ
q̃ duci põt in longum vel latũ. Añ. Mal⸗

bet infuſa cribꝛum vas futilę futit. Ars ar
gylla rota foꝛnax vas fictile fingit.Ars na

tura laboꝛ tibi lignũ ſiſſile findit. Iñ ducti
liter adu. ⁊ ductileus. a. ũ. ⁊ ducillꝰ.la.lũ.
quod ⁊ docyllus.la.lum. dicitur. id ẽ clep

Buctoꝛ. toꝛis m t. ðꝛ a duco.q. Iñ ductrix

cis.⁊ ductus.tus.tui.⁊ ductim aduerbᷣ.i.
tractinm. .

q̃ſi duebellũ vel dubelliũ.i.duoꝝ bellũ fa

ctum ad ꝓbationẽ vitatis.ac ſi ꝑ teſteſqs
intentionẽ ſuam funda ſſet.vt.c.ij.de pur.

vul. Iñ duellatoꝛ. torl.ille qͥ duellũ ꝑegit.
7 h duellio.onis.i.pugil.qͥ etiã duellus ðꝛ
Et inde ꝑ cõpoſitioneʒ ꝑduellł.lis.i.pugil

ò„ pſeuerant᷑ durat in bello. Añ. Militis

eſt bellũ foꝛtis pugiliſq; duellũ.
Bulcis. 9.t.⁊ B ce.i.ſuauis.iocũdus.ama⸗
bił.mitis.miſericoꝛs. Iñ dulciculus.la.lũ

id ẽ aliquantulũ dulcis.

₰

Bulcoꝛatus.a.ũ.i.dulcedine repletus

Dulenſis. ſis. .t.. charitatiua ßuitus. fit

int᷑ duos. ⁊ ðꝛz a duo.vel deriuatur a dulia
gð eſt ᷣuitus. .

.

ſicut latria eſt ᷣuitus ꝗ debet᷑ deo. ⁊ dicit
a dulos. Et cõponit᷑ cũ hyꝑ qð eſt ſupꝛa.
⁊ðꝛ hypꝑdulia.lię.quaſi ſupꝛa duliã.⁊ hęc
chhriſti humauitati debe..

BSulos gręce. ð: ſuitus lane
Dumetũ.ti pe.ꝓ.i.locꝰ dumo plenꝰ.quod

7 dumicetũ.ti. ð.i.ſpinetũ.

leus ars ignis argentũ ductile cudit.Ars
folbłfoꝛma foꝛnax vas fuſile fundit. Quęli

Bulia. lię. f. p.i Puitus ꝗᷓ exhibenda eſt hoiĩ

Bumus. mi. m. s. eſt ſpina. vł potiꝰ ſpinax
collectio. Inde dumoſus.a. um. id eſt ſpi⸗
noſus. vel ſpinis plenis. Inde OHumoſe.

--

2— -

SNä
in

idun

la

üdn
en

En
an d
it Qu
1.Aoe
Nonn
1

iA.

didey
Nan
Auabi⸗

i
poaſece
alend
ꝛbelit
Pleleſc;
1eu.
lipeg:
luso
yug
Hllis

se.
nsal

gens
—MRZũKHZ
mradun

micti
e.
vckinn.

Gnod
otbſon
Dm

—
—=

97

☛

adubiũ. ⁊ hęc dumoſitas.⁊ h̊ ⁊ hęc duma

lis. ⁊ B le.i.ſpinoſus.

Buo a dyo ðꝛ. plalit᷑ hi duo. hę duę. ⁊ hec
duo. gtõ hoꝝ duoꝝ. haꝝ duaꝝ. hoꝝ duoꝝn

vel duum. dtõ his duobꝰ ⁊c̃.

Buogdecẽnis.2.t.⁊ G̊ ne.i.duodeci ãnoꝛũ.
⁊ðꝛ a duodecim ⁊ annꝰ. Iñ h̊ duodecẽniũ

X

nij.i.ſpaciũ duodecim annoꝝꝛ.

Buodecim ðꝛa duo ⁊ decẽ.⁊ eſt ois ge.nu// ¶

meri płalis ⁊ indeclinabile.

Buogdenariꝰ.a.ũ.ðꝛ a duodeci.a qͥ etiam h

duodenarius.rij.⁊ duodecimꝰ.a.ũ.⁊ duo
decies aduer.i.duodecim vicibus.

Buodẽnis.i.duodeci annoꝝ.⁊ videtur cõ
poni a duodecim ⁊ annus.ſicut ſeptennis

a ſeptem 1 annus.
Buodenus.a.ũ.a duodecim ðꝛ.
Buogdeuiginti.i.duo minus de viginti.
Buonus.i.bonus.qͥ libenter tribuit.⁊ ðꝛa
Buplex. oĩs.g.i.duplus a.ũ.

Duplicarius.rij.m.S.qͥ duabus ꝑtibus fa
EkEhrhbrius.a. ũ.i.extra menſurã bibẽs.⁊ ðꝛ ab
e.⁊ bꝛia.qð eſt mẽſura. Iñ ebꝛioſus.a.ũ.

uet.ſ.fraudulentus.

BDuplicatio eſt allegatio ꝗᷓ dat᷑ reo ad infir⸗
mandũ replicationẽ actorl.vt Inſti. de re
pli · S· rurſuʒ. l ſm alios eſt eliſio vłani⸗
hilatio replicationis. ⁊ hʒ fieri a reo cõtra
replicationem actoꝛis.
Buplonia.vt ðꝛ.ff.de vᷣ. obli. l.ↄtinuus·S·

cum ita eſt int᷑ duplicatũ vel ſterilitas ſvᷣm
glo.ibidẽ.vel ðꝛ ille qͥ duplata vtit᷑ dieta.

Vt ille qͥ foꝛtuito tꝑis euentu de duab die

tis facit vnam.

SDurã indecli.eſt qͥdã fluuius iuxta quẽ gy⸗
gantes edificauerũt turrim. Item ſicut ?ꝭ

Danieł.iij. Durã eſt cãpus in qͥ rex nabu⸗
chodonoſoꝛ poſuit ſtatuam aureã
Duribuccꝰ ðꝛ ille qͥ nunqᷓ; vult agꝑire os.
Duricies.ei.f.g.i.duritia.⁊ ðꝛ ga durus.

Burus.a.ũ.i.aſꝑ.firmꝰ.vel nõ molł.Inde

dure. durit. adù. ⁊ duritas.tatis.⁊ cõpo⸗

nit᷑ durus.ꝑdurus.a.ũ.pᷣdurus.a.ũ.⁊ qᷓ
dDurus.a. ũ.⁊ edurus.a.ũ.i.valde durus.

Buſius.ſij.m.s.dęmon qͥ hoĩes eduẽ a ſen⸗

ſu.vłqꝛ ducit eos vſq; ad moꝛtẽ. Papᷣ.di

mani faunos ſicarios dicunt

cit. Duſios galli demones noĩant qͥs rho⸗

Buſtria.pe.coꝛ.in ſimplici nõ eſt in vſu.ſʒi

cõpoſitis.ſ.induſtria.i.nobilitas.⁊ venit
a noie adiectiuo duſtrius.a.ũ.i.nobił.qð

in fę.genere ſubſtantiuatur.ſicut curiꝰ.iu⸗

DSux.cis..t.ðꝛ a duco.cl.⁊ deſigt dignita

caſuo. J

tit eburna.

tem ⁊ officiũ.Dr em̃ dux.qꝛ ſit ductoꝛ ex⸗
ercitus.ſʒ nõ ſtati qͥcũq; pᷣnceps vł duces
ſunt etiã reges dici pñt In bello vo meli⸗
eſt ducem noĩare qᷓ; regẽ. Nam h̊ nomẽ ex
primit in plium ducentẽ. In duciſſa. Itez
dux cõponit᷑ h̊ ⁊ hęc redux.cis.⁊ h ⁊ hęc

tradux. cis. l
nte A vel B

Acides. pe. coꝛr̃.i.Eaci nepos.i.
Achilles. UVñ qͥdam. Aio te Ea⸗
cida romanos vincere poſſe.
Eadem.me. ꝓð.qñ eſt ablatiuꝰ
n reliqͥs caſibꝰ me.coꝛ. NHñ. In re
liqͥs eadem.facit ablatiuꝰ eadẽ. Et eſt ꝓ⸗
nomen cõpoſitũ ab is.⁊ dem.⁊ ponit᷑ ĩ fę.
ge ⁊ in neu.⁊ declinat᷑ ſicut ſuũ ſimplex

æa tenus. ſunt duę ꝑtes.⁊ ſub duobꝰaccen
tibus ꝓferunt᷑.i.eodẽ mõ.vel eadem rõe.

Ebꝛiolus.la.lũ.dimi.i.aliq;tulũ ebꝛiꝰ. Añ
Plautus.Triſtes ac ebrioſi incedunt.Et
coꝛripito. D

q̃ ſepe ⁊ multũ bibit. ⁊ hęc ebrietas. tat.
Itẽ ebꝛius qñq;.ebꝛioſus ſepe ⁊ multũ bi

bdit. Vñ ebrietas aliqñ. Ebrioſitaſ frequẽſ
vini temulentia.

Ebur. eboꝛis.os elephãt Iſ eburneꝰ a. ſ.
illud qð eſt de eboꝛe.vel qð eſt candidũ ſi⸗

cut ebur. Unde in Cant. Collũ tuuʒ ſicut

turris eburnea. Inuenit᷑ etiam eburnus.
na nũ. in eadem ſiãtione. AUnde Virgiliꝰ
in. vj. ęnei. Rꝛoſequit᷑ dictis poꝛtaq; emit

—

Ecbaſis.huiꝰ ecbaſisẽ euagatio ſᷣter mate

riam. ⁊ ðꝛ ab e.qð eſt extra.⁊ baſis qð eſt
fundamentũ.q̃i extra materiã ꝗ eſt füda⸗
mentũ.cũ ſᷣm materiã inqrẽdi ſint ᷣmões
Vñ doctrinale Extra materiã deſcribens
vana vagat᷑ Autoꝛ ⁊ hãc płes ecbaſim di⸗
xere figuram. Quidã dicunt eubaſis. ꝑ eu
diphthongon. Et eſt eubaſis bona digreſ
ſio ſicut ſepe autoꝛes faciũt qn relictama⸗
teria digreſſionem facciun.
Eccleſia.ſię.f.p.ↄuocatib interpᷣtat᷑.qꝛ oẽs
ad ſe ↄuocat.⁊ eſt fidelium. Sʒ ſynagoga
qð interpᷣtat᷑ ↄgregatio ppᷣe eſt iudęoꝛum
qᷓ;uis etiam eccla dicta ſit. ſed noſtrã apłi
nunqᷓ; ſynagogam dixerũt.ſed ſꝑ eccłiam
ſiue diſcernendi cauſa. ſiue ideo. quia int
ↄgregatiõem ⁊ ſynagogam ⁊ ↄ uocationẽ

vnde eccła nomen accepit diſtet aliqd. qꝛ
ſcʒ congregari pecoꝛa ſolent quoꝝ greges
ppe dicimus.Cõuocari aũt eſt magl vten
tium rõne ſicut ſunt hoĩes. Ut aũt notare

tur iudęoꝝ inſidelitas.dicta eſt hoꝝ ſyna⸗
goga.i.ↄgregatio quaſi pecoꝝ ⁊ indiſcre⸗
toꝝ.Et vt fidelitas nr̃a io vocabulo inu

eret᷑. dicta eſt nra eccła.i.ↄuocatio.q̃ſi rõ⸗
nabilium ⁊ diſcretoꝝ.Quę eccła ðꝛ catho

lica.i. vniuerſał. Non em ſicut ↄuenticula
hereticoꝝ in aliqbus regionũ partibus co
artat᷑.ſed ꝑ totũ oꝛbeʒ terraꝝ dilatata dif⸗

funditur. Inde eccleſiola.lę.dimi.⁊ eccle⸗

ſiaſticus. 4euaacal.
Eccleſiaſtes gręce.hebꝛaice coeleth. latine
cõcionatoꝛ ðꝛ Salomon. Vñ dicit Hiero
nymus tribus noibus vocatũ fuiſſe Salo
monem.ſcirpturę manifeſtiſſime docent.
Pacificũ.i.ſalomonem.⁊ ididã h̊ eſt dile⸗

ctum dñi.⁊ qð nũc ðꝛ coeleth.Eccleſiaſteſ

aut greco ᷣmone appellatꝰ.eo ꝙ cętum.i.
eccłlam ↄgreget.quẽ nos nũcupare poſſu⸗

⁊ moeius nõ ſpãliter ad vnũ.ſed ad vni
uerſos generalit᷑ dirigi.
Eccleſiaſticũ libꝝ Jeſus fiius Sirach ne⸗
pos Jeſu ſacerdotis magni Hieroſolymi
tani compoſuit.q̃ liber apud latinos ꝓpt

eloquij ſiłlitudinem titło Salomonis pᷣno⸗

tatur. Dictꝰ aũt eccleſiaſticꝰ.qꝛ de totius
eeccleſię diſciplina religioſę cõuerſationis.
magna ſit editꝰ cura ⁊ ratiõe.hic apð he⸗
bꝛeos reperitur.ſed inter apocrifos habe
tur ab eis. 3

lis ſic dict'. qꝛ hęrendo nauẽ retineat. Li⸗
cet em̃ ruãt venti.licʒ ſonãt ꝓcellę nauis.

tñ qᷓi radicata in mari ſtare viðꝛ nec moue
ri niſi retinẽdo.ſed tmmõ adhęrendo. At

em dicit Augꝰ. Nõ ↄtingit h̊ ex ppᷣa foꝛti
tudine.ſed ex natura eius.Hũc latini mo⸗
rem appellãt.eo ꝙ cogat moꝛari nauigiũ.
Et hinc ðꝛ h echinus vas ad ſimilitudinẽ
illius piſcis factũ. Idem Amb. in. iij. hex⸗
ameron dicit. Echinus aĩal exiguum vile
ac deſpicable.mariũ loquoꝛ.plerũq; index
futurę tempeſtatis. aut trãquillitatis.aut

nnuncius ſolet eſſe nauigantibꝰ Deniq; dũ

Pcellã ventoꝝ pſ̃ſenſerit.calculũ validum
arripit. eumq; velut ſaburrã vehit. ⁊ tãqᷓ;
ancoꝛã trahit.ne excruciet᷑ fluctibꝰ. Itaq;

ſe non ſuis liberat viribus.ſʒ alieno ſtabi⸗

lit ⁊ regit põdere.quo viſo.nauteę velutſi⸗
gno futurę ꝑturbationis tabeſcũt.⁊ ſibiſᷣ

Echinus.ni.i.paruus piſciculus ſemipeda

cauent.ne eos impatos turbo impꝛouiſus

inueniat.Et ꝓð. pmã. Vñ Lucanꝰ.in.vj.
In medijs echinus aqᷣs ocułq; draconuʒ.
Item inuenit᷑ echinus ꝓiritio. Anð dicit
Ambꝛo.in.vj.hexame. Echinus iſte ter⸗
reus quem vulgo iriciũ vocãt.ſi quid inſi⸗
diarũ ſſenſerit ſpinis ſuis claudit᷑.atq; in
ſua arma ſe colligit.vt q̃cunq; cum eũ con
tingere putauerit uulneret᷑. Idemq;. Hic
echinꝰ futuri ꝓuidens geminas ſibi reſpi⸗
randi vias munit.⁊ cum boꝛeam flaturuʒ
collegerit. ſeptẽtrionalem obſtruit.quan⸗
do notho cognouerit detegi aeris nubila.

dad ſeptẽtrionalem ſe ↄfert. vt flatus decli⸗

net obuios ⁊ eregione noxios. .
Eclipſis.ſis.f.t.eſt defect ſolis vł lunę.vł
alterius rei. In dictamie vo ſi fiat defectꝰ
dictionis vel oꝛationis ðꝛ eclipſis.ſed de⸗
fectus litterę vel ſyllabę nõ ðꝛ eclipſis.ſed.
aufereſis.vel ſyncopa vel apocopa. Inð
eclipticus.a.ũ.i.defectiuus. Vnde linea
godiaci ꝑ quaʒ ſol diſcurrit dicit᷑ ecliptica

Add hoc eniʒ ſol velluna patiat᷑ eclipſim

£

opoꝛtet vt in illa linea ſit ſol velluna.

Echo.indecli.n.g.eſt ſonus aeris vł valliũ
vel rupiũ vel montium.iſ.ſonus reditiuus
qꝛ eſt imago ⁊ repᷣſentatio vocis.QAuidaz

tñ dicunt ꝙ echo ſaxum eſt qð hũanę vo.

cis ſonum captans.verba loquentiũ imi⸗
tatur.Et ðꝛ ſic.qꝛ ad vocem rñdens alie⸗
ni.efficitur imago ſermonis.ſed potius et
verius videtur hoc euenirea natura loco
rum.ſicut cõuallium ⁊ hmõi ſᷣm lihugui.
Papias dicit ꝙ echo eſt vox aeris.ſonus
in ſilua vel in cauernis reſonans. Vñ Sa⸗

pien. xvij. Aut reſonans de altiſſimis mõ⸗

tibus echo. .
Economus.pe.coꝛ.gręce.latine ðꝛ diſpẽſa
toꝛ domus.miniſter.qͥ mõ aduocatus di⸗
cit᷑ vel diſpẽſatoꝛ pͤf familię. Iſ Econo⸗
mia.i.diſpenſatio talł.⁊ ęconomicus.a.ũ.
pe.coꝛ.i.diſpẽſatiuus Inde ęconomica.i.
ſcia qua inſtruimur in diſpenſatiõe ꝓprię
familię.
Ecoꝛs.dis.oĩs ge.ãſi ſine coꝛde.⁊ ð ab e.⁊
coꝛ.⁊ eſt idẽ qð excoꝛs. Inuenit᷑ etiã hic ⁊
hęc ecoꝛdis.⁊ q̊ ecoꝛde. M

Ecquis.i.ecce qͥs.⁊ ðꝛ ab en adubio.⁊ quis
mutata n. in c.vt ecquis.

„

Eculeus en genoton ad modum crucis

diſpoſitũ.

. de male. ⁊ mathe.l.et ſi exce,

pta.i

4

ſuye⸗
ſsld.

., 5
dea

d
ſen
n.
SNwli

8fedieaae

Aui
hüne
miüin⸗
npal⸗
ptll
lH
lgl.
us
ior
nenmd⸗
en

anusd⸗
enn

niclsd
Mie

ſcie N

Ane
u

zucin
uncnic

laſen

Edaculus.la.lũ.pe.coꝛ.i.aliqtulum edax.
voꝛax. 7 ab edax.

Edax. cis. oĩs. ge. qͥ multuʒ aſſidue come⸗
dit. ⁊ cõpat᷑ Iñ edacit᷑ adu.⁊ hecedacitaſ

tatis.⁊ coꝛ.pᷣmã in ntõ.⁊ in obliqͥs. VUnde

Ouið.de reme. Rumpere liuoꝛ edax iam

magnũ nomen habemuus.
Eden hebꝛaice ðꝛ ꝑadiſus terreſtris.⁊ in⸗
ptatur delitię. AUel eden ðꝛ ꝓ eiden qð eſt

videre.⁊ ſm hoc poteſt etiam cõuenireil⸗
li loco.Eſt em ibi viſus diuinus quodam
mõ ⁊ delitioſus.
Edentatus.a.iũ.i.extra dẽtes.qui dentibꝰ
caret. H Mc HWZ
Edentulus.la.lũ.i.extra dentes qͥ dentibꝰ
caret. Vñ Gręciſmus.Dẽte carẽs edẽtu⸗

lus ẽ ſed natus hr̃e.Qui dẽtes habuit nec

habet dentes nec habebit. Eſt edentatus.

Hoꝛ eſt infans.vetus alter.

Egepol.i.ꝑ ędem pollucis.adü.iurandi
Eges.ędis.t᷑.t.i.domus.⁊ ðꝛ ab edo es.eſt

qꝛ pᷣmo facta fuit ad edendũ. In euãgelio
