cautionẽne meoffendat.

Cautio de oꝑpe moliẽdo quã Nat ille qñq;

cui nunciat᷑ opus nouũ.ſ.ꝙ ipᷣm opus de⸗

moliat ſi ↄſtiterit eũ iniuſte ędiſicaſſe·
Cautio de vſufructu in q̃ de duobus eauet

ſcʒ ꝙ vſufructuariꝰ re non male vtat᷑ ⁊ ꝙ

etiaã vſufructu finito reſtituat qð exre ipia

ſuꝑextat.

Cauitio qᷓ heres cauet ip̃i legataꝛio cum hę
rres dat ſideiuſſoꝛes legataꝛio de legato R ⸗

ſtando.
q̃ legatarius ſatiſdat hęredi. vt ſi falcidia
locum habʒ ꝙ amplius noie legati recepit
qᷓ; ratio legis falcidię patit᷑.id hęredi reſti

tugt.

Cautio arrogatoꝝ qua arrogatoꝛ ſtipulat᷑
ſeruo publico quod reſtituat arrogato
ab eo habuit vłeis ad quos ꝑuentura ſint

2q dabit ſibi quartaʒ partẽ de bonis ſuis
ſi eum ſine cauſa emancipauerit ſeu erygg-

redaueriit.
Cautio qua cauet᷑ ei cui reſtitutio fieri de⸗
bet ꝑ quã rogatus reſtituere bona alicuiꝰ
ſi ſine liberis deceſſerit.q̃cqd poſt moꝛtem
de hereditate extabit.cogit᷑ cauere illi cui
debet fieri reſtitutio ꝙ ᷣuat ei quartã ꝑtẽ.
Cautio mutiana a Mutio iuriſconſulio di
cta eſt. ⁊ hʒ fieri in vltimis voluntatibꝰ. et
cõiter ᷣm doc.nõ in ↄtractibus. Et fit ĩ cõ
ditionibus negatiuis. puta ſic dicẽdo.Si
Titius capitoliũ nõ aſcenderit.ſi vᷣuũ nõ
mãumiſerit.lego ei decem.l.mutiane cau⸗
tionis.ff.de condi.⁊ demon.

Cautus.a.ũ.q̃ ſibi cauet.aſtutus.callidus

gnarus. ⁊ ðꝛa caueo.⁊ põt eſſe nomen vel
pticipiũ. In Gręciſmo ſic ðꝛ.Cautũ ꝓui⸗

ſum. cautũ ſiãt q firmũ. Itẽ cautela dimi

nuti. eſt.⁊ tñ qñq; ſupꝑabundantis impoꝛ⸗
tat.vt cũ ðꝛ.Abundãs cautela nõ nocet.l.
teſtamẽto in fi. C. de teſta. Iñ cauteloſus
id ẽ ꝓuidus.circũſpectꝰ vł plenus cautel.

Cauus.a.ũ.ðꝛ a cauo as. Et ẽ cauũ natura

cauatũ manu. Et cauus.ui.ſubſtantiue ꝓ
cauna vel foꝛamine. Iñ cauitas.tatl.Etꝑ
compoſitionẽ ↄcauus.a.ũ.in eodeʒ ſenſu.
Cecula.f.p.eſt genꝰ vᷣpentis ſic di
parua nõ habz oculos.
ecuma.f.p.i.noctua a cecus ðdꝛ. D
Ceęcus.a.ũ.qͥ neutro ocło videt.⁊ ðꝛ aceco
as. vel ðꝛa careo.qꝛ caret viſu. Inde cęci⸗
tas. tatis. Iteʒ cgcüs coponſtur ciſem vt
e Ser b .

ſemicęcus. a. ũ.i. ꝓ dimidia ꝑte cecus vt.foꝝ.eccła.Et coꝛ.l. AVñ Ouið.in mo
Cecũ.ci.n.s.eſt quoddã inteſtinũ. ⁊ ðꝛ a ce de arte amãdi. At redit atq; frequẽs lon⸗
cus.qꝛ eſt ſine foꝛamine ⁊ exitu.qð gręciti gum foꝛmica ꝑ agmẽ.Sic ruit ad celebꝛes
uultiſſima femina ludos. Iñ celebritas. ta

loneutron dicunt.

ecuta. f.p. eſt genus fiſtltlle. tis.i. ſolẽnitas. frequentia. ↄuentus.
Cecuticen.ↄ.t.q̃ canit in tali fiſtula. Lelebs. bis. 9.t. i. celeſtẽ vitam ducẽs. ſ. v⸗

Ceda.f.p.i.charta. Iñ cedla.i.ꝑua charta go vel caſtus ſine ſollicitudine ſeculari vł
Cedar eſt nomẽ loci viq; regio ſaracenoꝛuz vir caſtus ſine vxoꝛe.Añ qͥdam. Si mens
trans arabiaʒ ſita. Vñ ꝓpheta. Habitaui lingua man“ tibi ſit celeſtis ⁊ anuſ. Uiuas
cũ habitantibus cedar. Itẽ cedar fuit filiꝰ ſecure clauſtrũ non ſit tibi cuuer.
Hiſmael. interpᷣtat᷑ tenebꝛeę uel meroꝛ. Leler. H̊ ⁊ hęc ris.⁊ re.i.velox.⁊ cõpatur
Cedes.dis.f.t.i.vᷣb eratio vel inciſio.vł oc celer.ioꝛ.rimus.⁊ coꝛ.ce.Sed celer ſubſtã
ciſio.⁊ ꝛ a cędo.is. Iñ cedecula.i. ꝑua ce tiuum ꝓ vᷣuo Rhomuli pꝓð.ce.Et cõponi
des. IIuur c , vt pceler. cũ p̊. vt pceler.
Cedria.f.p. eſt vnguentũ factũ qͥ aſſeres li⸗ Celeriuſculus.a.ũ.i.aliquãtulum celer.
niti non putreſcũt. vel tꝑe vel vmibus. Leleſtis. 9. t. ⁊ B ſte.i. celicꝰ.q̃ſi ſtaãs in celo.
Cedron nomẽ fluuij vel loci.a interpᷣtatur Celeuma.matis.n.t.ẽ clamoꝛ nauticꝰ.quia

tenebꝛę. Et nota ꝙ cedron Joannis.x viij

eſt gtüs płis greęc?.Et eſt ſenſus.Trãs toꝛ

rentem qᷓ ðꝛ cedron.i.cedroꝝ.⁊ nominat᷑

ſic ꝓpt᷑ multitudinẽ cedroꝝ.⁊ eſt vſus oꝛi
entem xpe ierkm. Uel m Joſephum. Ce
Dron eſt vallis vel toꝛrens iuxta hieruſa⸗
lem ad oꝛientalem plalcgs.
CLedrus. dri. f. S. i. arboꝛ quã gręci vocãt ce
dron. qð eſt arboꝛ ardẽt humoꝛis ⁊ impu
tribiłk. Item m Iſið. Cedrus eſt lignum

iocũdi odoꝛis ⁊ diu durans ⁊ nũqᷓ; a tinaa

aut teredine.i.lignoꝝ vme exterminatur.
AVñ ꝓpter eius durabilẽ ppetuitateʒ ex ce
Dris fiunt lacunaria in regum palatijs et i
templis.Huius arboꝛis gumi vel lachry⸗
ma ðꝛ cedria ꝗ ad conᷣuationem libꝛoꝛuʒ
ſũme eſt neceſſaria. NMa libꝛi ex haclachry

ma liniti. neca tineis coꝛrodunt᷑.nec tꝑe ſe

neſcunt. Maſcit᷑ in terris africa ⁊ ſyria. et
mnaxime mõte libani. Et vt dicit Rabanꝰ

leuma vorckt
Celibatus.us.ui.i.vᷣginitas caſtitas.
CLelicola.ↄ.p.pe.coꝛ.qͥ colit deos.vel cęluʒ

ad celũ defert᷑. Dicit᷑ qʒ generalit᷑ ꝓ qᷣibʒ

clamoꝛe.ieremię.xlviij. Neq̃qᷓ; calcatoꝛ
vusę ſolitũ celeuma cãtabit. Iñ celeumati⸗
cus.a.ũ.qð cõponit᷑ ꝓceleumaticꝰ.ci.ſcʒ
pes metricus ↄſtans ex q̃ttuoꝛ bꝛeuibꝰ ſyl

labis.qꝛ ad talẽ clamoꝛẽ deſcribendũ fuit
inuentus. Vñ. Quattuoꝛ ipᷣe bꝛeues pro

celeumatice vᷣues.O aũt ðꝛ celeuma quaſi
calcantiũ oma.i.cantus.etymo.eſt vᷣm hu

gui. Pap. vero diẽ. Celeuma clamoꝛ nau
tarum ſiue carmen ſuꝑ moꝛtuos vel ſuper

lacum. Unde. Bicas celeuma quã dat vi⸗

demia cantum. Editusa nautis clamoꝛ ce

vel qͥ inhabitat celũ.vt deꝰ. Itẽ celicolę. li
colaꝝ facit ꝑ cõciſionem cęliculũ.qð maxi
me fit in cõpoſitis ⁊ patronomicis.vt ãui

genum. capꝛigenũ. omnigenũ. eneadrum

ſupꝑ pſalterium. Cedrꝰ eſt arboꝛ altiſſinma dardanidddn. “
oim arboꝝ dña ⁊ regina. Eſt etiaʒ aſpectu CLelicus.a.iũ.pe.coꝛ.i.celeſtis.a celũ.
pulcra.ſꝑ retinẽs viroꝛẽ ſuũ.⁊ inſuꝑ odo⸗. Chelidõ.i.hirũdo.qꝛ in cęlo.i.in aere cibũ
rifera. cuius odoꝛ fugat ſerpentes omia capit. ”
. Neeno a. Inde cedrinus. a. ũ.i. de cedro Chelidonia. f.p. eſt ꝗdam herba. ꝗᷓ erũpit i
exiſtegg.

duus a i veita cedo qð eſt incedẽ. ⁊ ðꝛ
ſilua cedua.ꝗᷓ eſt apta ad ſuccidendum. et

„

cuius arbuſta recreſcũt. Et ita ſumit᷑ in iu

re ciuili. ”́òM
Celamen. n. t.⁊ celatura ꝓ eodẽ.i. ſculptu⸗
ra vel pictura. Et dicunt᷑ a cclo.as.
Celeber.m.t.hęc celebꝛis.⁊ H̊ bꝛe.i.feſtiuꝰ.
ſolẽnis.ſanct⸗ꝭ. deuotꝰ.frequẽs.frequẽta⸗
tus. Et ꝓpe ille locꝰ ðꝛ celeber qͥ a multis
eſt frequentatus. vel vbi celebꝛia agũtur

dinis foꝛmaf᷑᷑.

aduẽtu hirundinũ.vł qꝛ pulli hirũdinũ ſi

patient᷑ in ocuł.mater ex hacherba mede⸗
ri ðꝛ.⁊ ſtatim viſum recipiũt. Itẽ chelido
nia eſt ꝗdam gẽma ex hirundinum coloꝛe

vocata.ꝗᷓ ⁊ chelonites ðꝛ Jñ h chelidonia
cus.ci. gladius lati ferri.cuius mucro du⸗

plex ⁊ bifurcatus in modum caudęhirun⸗

Celigena. 9.p. pe. ppᷣ.i. genitus a dis
Celites. cęlitũ. ↄ.ge.płalit᷑.vitã cęleſtẽ agẽ

Celiũ.n. s.idẽ eſt qð celtes qð vulgo celio⸗

—

2„ — 2 — — S
S. ςòtz d( — —

—
E☛D

*
* .
.

—

—N——

pem vel ſcalpellu vocant .

Cella.f.p.ðꝛ a cęlo.as.qꝛ cęlat in ea habitã

tes. Iñ cellula.i. pua cella. A cella etiã dðꝛ

cellita. tę.i. ſtudens. vel ſtans in cella

Cellariũ.n.S.ðꝛ a colligo.gis.qꝛ in eo colli
gunt᷑ miſteria mẽſaꝝ vłneceſſaria quę vi⸗
ctui ſuꝑſunt. Et eſt cellariũ paucoꝝ dierũ
ſed ꝓmptuariũ longi tꝑis. Iñ b cellarius
⁊ h cellerarius.i.cuſtos cellar,.j.·

*

Celox.ocis.F.t.vel hęc celonis huiꝰcelonis

.—

.
N

——

ad cenam ptinens. Et cõponit᷑ cena hicet
hec incenis.i.ieiunꝰ.q̃ſi ſine cena. Iñ cena
culum.n. s. ⁊ cenatoꝛin locꝰ cenandi ſcom

Hug. Map. vo dicit Cenaculũ domus ſu

perioꝛ ꝑs dictũ a cõione veſcentiũ. Inð et

cenobi. bij. ↄgregatio młtoꝝ. In cenata
rius.m. S. ⁊ ðꝛ ille qͥ victũ manibus ꝗritat
Cenith eſt punctꝰ in firmamento directe ſu
pꝛapoſitꝰ capitibus nfriss.

Cenobates.tis.m.t.qͥ ꝓpt enam ſup funẽ

id ẽ velox nauis et ad miſteriũ claſſis ap⸗

ta. Vñ Enniꝰ. Labit᷑ vncta carina ꝑ eqꝛa

alta celonis. Iñ h ⁊ hec ⁊ B celox.i.velox.
Celſus.a.ũ.i.altus.qſi celeſtis.⁊ dꝛ a cello.
lis. vela cęlo.qꝛ ſublimis ſit ⁊ altꝰ.⁊ copo

nitur cũ ex. ⁊ ð: excelſus. Iñ celſitudo.id

eſr altitunꝛdo.
Celtes.tl.m.t.ẽ inſtᷣm ferreũ aptũ ad ſcul/⸗/

pẽduʒ. ⁊ ðꝛ a celo.9s. pꝓ pigere vlł ſculpere
Ange Yob. xix. Ael celte ſculpant᷑ in ſili/
ce. QAuidam tñ legunt ibi certe. Al dðꝛa cel

Celtiber nomẽ gẽtile eſt vłppłi. Vñ celtibe

foꝛmat de ſe femininũ in a. vt celtibera.

Qelticus.a.ũ.i.nobił.⁊ ðꝛ a cetlſus.
elũ.n.S. 8: a celo. as.qꝛ celat nos. vla ce⸗
lo. las. ꝓ ſculpere. qꝛ ſculptũ eſt ⁊ inſigni⸗

tum varijs ſtelł.vł cõponit᷑ a caſa ⁊ elios.
qð eſt ſol. qꝛ eſt caſa ſolł.Et ẽ celũ heterocli

tũ genere.qꝛ in ſingłari eſt ge.neu.iĩpłi.m.
Et ſunt pła noĩia idẽ ſignificãtia. AUn. Et⸗
her ⁊ aſtra polus cęlũ dicat᷑ olympus.Et
celũ eſt ſuba coꝛpea m ſui naturã ęterna
vagrijs ſtellis ſculpta 1 oꝛnata.
CLementũ.n.s.i.calx ⁊ minutoꝝ lapidũ con
gregatio.⁊ cęſura lapidũ.⁊ fundamentu;

7*

ambulat. Sed potius ꝑs.debet ſcribi.vi⸗

de loco ſuo.

Cęnobiũ.ðꝛ a cgnon qð eſt coe. habit o. er
idẽ eſt qdð monaſteriũ.ſ.cõis habitatio pi

mox vbi ſunt płes ↄgregati inſił ad cõiter
habitandũ comedendũ. Iñ h̊ ⁊ hec ceno

——

bita. te. ͥ vel illum locũ inhabitat. Qui⸗
danm nn ſolẽt ſcribere H nomẽ ꝑ ſc. vt dicat̃
ſcęnobiũ.a ſcęnon qð eſt vmbꝛa. qꝛ tał lo⸗

cus ſolet fieri in vmbꝛoſis locis ⁊ nemoꝛo⸗

ſis. Iñn ſceęnobita. 9.p. ꝑ ſc. In Pap̃ᷣ. ſcri⸗
bitur ꝑ c.cenobiũ ⁊ cenobita. Ande dicit.
Te lomeé getilee in celt Cenobitę genus monachox qs nos in cõi
ri ſunt ppłi mixti ex gall hiſpanis. Celte
em dicũt᷑ galli ⁊ hiberi hiſpani. inde dicũ⸗
tur celtiberi mixti ex vtraq; gente ppli. Et

viuentes poſſumus appellarlrr.
Cenodotiũ.n.s.i.domꝰ ĩ q̃ cenãdi refugiũ
eſt pauperibus.ſ. hoſpitale. Iñ h̊ cenodo

ciarius.i.elemoſynarius.⁊ hęc cenodocia

ria eius vxoꝛ vel elemoſynaria. Sed hęc
melius ſcribunt᷑ ꝑ x. vt dicãt᷑ a xenos.vt

infra dicet᷑ in x. lra.

Cenodoxus. m. s. ⁊ hęc cenodoxa. xę.q̊ vel

Zeſt cupidꝰ vel cupida cenoſę vlł vane gle

ſcʒ mũdane Iñ hęccenodoxia.i.vana gla

ſicut eſt mũdana glia ᷣm Hugl NMapᷣ. vo

dicit Cenodoxia.id eſt iactantia ſeu vana
gloꝛia. ral Vuir⸗

CEᷓenodoxus. inanis głię cupiddus.

dom. ⁊ ðꝛ a cedẽdo.eo ꝙ ceſo lapide ſur-

at. vel qꝛ fit de ceſis lapidibꝰ. I cemẽta
riꝰ.rij. ͥ diſponit lapides in muro. Cemen

Cenofactoꝛia.f.p.ars eſt illoꝝ qͥ oꝑant᷑ de

ceno.i. luto. Actuũ.xviij. ð:. Scenofacto⸗
ria ꝑ ſc. ⁊ melius.vide infra ſcenofactoꝛia

Eenomia. mię. f. p.i. cõis muſca. a cenõ qð

eſt cõe.⁊ ſcribit᷑ ꝑ oe.m Papiã. qui dicit

tum etiã mendaciũ ſiõt. Iñ cementinꝰ.a.ũ

id ẽ ad cimentũ ꝑtinẽs.vł de cemẽto exñs

CLCena. f.p. ðꝛ comeſtio ſerotina. ⁊ ðꝛ aba et

cenon qð eſt cõe.qſi a cõione veſcẽdi. An⸗
tiq̃ em publice ⁊ in patulo comedebãt non

Cenomia canina muſca ſed onio moꝛdax
Scribit᷑ etiã Cynomia ꝑ y.ſʒ in alia ſignifi
catione.

enon vel cenos grece. latine nouũ vel cõe

ſolitarij ⁊ Ppuati ſicut mõ. neſingularitas i
Delitijs luxuriã generaret.vel ðꝛ cena qua
ſiſcena.a ſcenon qð eſt vmbꝛa.Et ðꝛ cena
pPpe in ſero.ſicut iantaculũ in mane. Prã⸗

1

Dium in tertia. Merenda vel añcęnia pꝛo

nona. Abſoniũ poſt cenam. A cena ꝛ hec

cenula i· parua cena. Et cenaticꝰ.a.ũ. id E V

vel mixtum.

Cenoſus. a. ũ.i. fetidus. ſpurcꝰ. lutulentus

hircoſus. Iñ hęc cenoſitas.i.fetoꝛ vł lutu
Cenotaphiũ.n.S.ẽ.inane ſepulcꝝ.i.(lẽtia.
monumentũ ſine coꝛꝑe.qð ↄſtat ad memo
riã defũcti Hũc aũt locũ placet eſſe religio
ſum. ſicut in ea re teſtis eſt Virgilius. S3
duo fratres Antonius ?1 Deuerus Cumrs

aura cito volãtes terrã cõſumebant.
re. diui. l. intantũ Sfi. Centenarij dicunt᷑ duces vel mgr̃i centum
Cenouectoꝛiũ.n. s.i. iuſtr̃m cũ quo depoꝛ⸗ militũ quoꝝ ptãs dicit᷑ centeann.
tatr᷑ cenũ. Iñ cenouehum.hi.idem. Lentenarius. a. u. cõtinens centũ vł habẽs
Cenſitę dicunt᷑ qͥ cenſent᷑.i.cẽſum ůbent centũ annos.⁊ ðꝛa centũ vel centenuſ.Et
Cenſitoꝛ eſt qͥ recipit ſſentatiões collectoꝝ ; centenarius.rij.ꝓtali numero. Et h̊ cen

ſcripſerunt quoꝝ ſentẽtia Rualet. vt. ff. de

coloni pigner iure vendit ſdiũ ſi cẽſus

non ſoluit᷑. vt. ff. de cenſi. l. foꝛma · 5 illa. et

l.cũ poſſeſſoꝛ · S:cũ ꝓ pecunia.

Cenſoꝛ.oꝛl.m.t.i.iudex.⁊ ꝓpᷣeqͥ iudicat de

erat coꝛrectoꝛ.Et pñt eſſe adiectiua ⁊poſ⸗
ſeſſiua.vt Cẽſoꝛia res.i.res cẽſorl Itẽ pñt

moꝛibus. ⁊ eos coꝛrigit.

CLenſoꝛinus ⁊ cenſoꝛiꝰ.m. S.ꝓ eodẽ.ſ.cẽſoꝛ

Vñ. Cato dictus eſt cenſoꝛinꝰ.qꝛ moꝛum

eſſe deriu atiua a cenſus.vt h̊ cenſoꝛiꝰ.et h

„

Cenſura.f.p.pe.pð.i.iudiciũ.vigoꝛ.ſeueri

4

Cenſus.us.ui. pecunia.facultas. deſcripta
publice vłeſtimata. Dicit᷑ etiã h̊ cẽſus.ſi.

cenſoꝛinus. ille qͥ cenſum ſeruat vel pecu-

Cenſuał.. t. ⁊ B le.i. officialq cenſuʒ exigit

ꝓuincialem ⁊ qͥ dat illũ

tas. mẽſura. vindicta. ptãs.ſnia. decus

quoꝝ pr̃imonia publice annotata ſunt de

ſcripta vel eſtimata. Inuenit᷑ etiã ⁊ cẽſus
a.ũ.pticipium a cenſeo. Itẽ cenſus tribu⸗

tum ⁊ penſio publica idem ſunt.vt.C.qui

cau.pig.cõtra.l.j.⁊.C.ſi ꝓpter penſioneʒ

publicã.l.ſi accipit. AUel cenſus eſt pẽſio ꝗ

ſoluit de puentibꝰ.

Centaurus.m. sS. ðz a gigno vel genitꝰ ⁊ au

ra.quaſi gẽtaurus.i.genitꝰ ex aura.Si qͥ⸗
dem vm fabulas poetaxꝝ xion ſecretarius
Junonis ea interpellauit de ↄcubitu.quę
cũ filio Jouis foꝛmauit quandã nubẽ ĩ ſui

ſpeciẽ ⁊ eã obtulit xioni.quam putans ille

Junonẽ eſſe. effudit ſemen in nubẽ.⁊ inde
nata ſunt qdaʒ mõſtra. in media ꝑte homi

nes.⁊ in media ꝑte.ſ.inferioꝛi equi.Et di⸗

cti ſunt Centauri. q̃ſi gentauri.i. geniti ex
aura. Iñ centaureus.a.ũ.⁊ hęc centaurea

reę.qdam herba ᷣm hugl. Pap̃. vo diẽ.
Centauri a latinis dicti bꝛeuitate. Nã hy

pocentauri dicere debemus ab hypo.id ẽ?

ſubtus.⁊ centaurꝰ equus. qꝛ cũ ſuperius
eſſent hoĩes.inferiꝰ erant eqͥ. Dicit᷑ autẽ h
nomẽ ſiue monſtrũ ↄfictũ fuiſſe.ad expmẽ
dam hüane vite velocitatẽ. qꝛ equus ẽ ve
lox. Scm aũt hiſtoꝛiã xion pᷣmꝰ in gręcia

cen tũ milites armatos adunauit. q eqtes

cũ ab indoctiſpᷣmũ viderent᷑ ſuꝑ eqͥs vnũ
aial reputati ex hoĩe ⁊ equo dicti ſunt cen⸗
tauri. qſi centũ armati.vłqꝛ centũ erãt q̃ſi

tenariũ rij.ꝓ quodam põdere centũ libꝛa⸗

rum.qð pondus rhomani inſtituerũt ꝓꝑ
fectione centenarij numeir.

Centen a centuʒ dꝛ.⁊ in ſingulari tm̃ valet
q;tum ſuũ pᷣmitiuũ.Sed in plitenet᷑ diſtri

butiue.⁊ diſtribuit ꝑ parem numeꝝ ſiẽ bi⸗
ni ⁊ trini.vt Iſti incedunt centeni. Iteʒ hᷣ
centenũ.ni.quoddaʒ genus annonę.ſ.mi⸗
lium.eo ꝙ in pleriſq; locis ſemẽ eius incre
mentũ frugis centeſimũ renaſcat᷑. Anð et

miliũ a multitudine fructus ð.

„ —ä

Centeſimꝰ.a.ũ.nom eſt oꝛdiale.⁊ dðꝛ a cẽtũ
Centimanꝰ.us.ui.ðꝛ a centuʒ ⁊ manus ᷑ᷣm

Vriſcianũ in.vj.li. õt tñ declinari h̊ cẽ⸗

iimanus. ni. vel adiectiue centimanꝰ.a. ũ.

q centum hʒ manus ⁊ coꝛ.pe. NPapᷣ.auteʒ
ſequens Priſcianũ dicit Centimanꝰ a ma
nu cõpoſitum eius ᷣuabit declinationem
h; centimanus.huiꝰ centimanꝰ. Nota igit

nullũ alið ppᷣum participiũ vel adiectiuũ

vel mobile qrtę declinationis eſſe
ento. tonis. m.t.ðꝛ a centũ. Et dicebãtur
olim centones qͥ de carmibus omeri vł
Virgilij ad pꝓpᷣa opera moꝛe cẽtenario ex
multis hincinde cõpoſitis vnuʒ ſartiebãat

coꝛpꝰ ad facultatem cuiuſcunq; materię.

Sed de cuiuſcũq; carminibus.qͥcũq; hoc

mõ faciunt centones dicunt᷑.Et cẽto.oniſ

ðꝛ ſartoꝛ puluinaris.vel velũ de młt pan⸗

nis. vel qͥ facit filtra.vel ipᷣm filtrũ. Vnde

Juuenal. Intrauit callide veteri centone
lupanar.Quidã tñ dicunt ꝙ h̊ cento ðꝛ fe

toꝛ veniẽs ex libidinis aſſiduitate.Et etis
cento ſit panus ille immundus cũ quome

retrices tergunt immundicias.

Centra ðꝛ poꝛtus ęgypti

.

rectus incedens.

Centris.is.ft.eſt qdam vpẽs infectuoſus

Centrix.f.t.a cẽtũ ðꝛ vel a cẽto. Et dicütur

centrices meretrices.i.lupę multiuirę.dia

uolares. nonarię.⁊ dicunt᷑ a centũ ꝓptmł

titudinẽ. Nel ðꝛ a centonibꝰ.i.filtris.quia
ex eis deſiccabant᷑. vel qꝛ ſternant᷑ in lupa
nari vt locus reddat᷑ callidioo.

Centrũ.tri.i.punctũ in mrdto circuli vłal⸗
terius rei.a quo eęqualiter diſtat ꝗlibet ꝑs

pariferię vł circũferẽtię.qð ⁊ B̊ centrũ in⸗

uenit᷑ indecli.⁊ hic centro.tronis.inuenit᷑

ðò

— —

—

—
☛
—

E —
= „

= =

—

Et in qzaã hymno centx ſumit pſ⸗ ole eo

ſit in medio planetaꝝ. Etiã ſumit᷑ ꝓterra

ſingulas ꝑtes pedes centũ.

Centũ.oĩs ge.indecli.⁊ tm̃ płis nu.⁊ eſt pꝛi

mitiuũ vt dicũt vel potius deriuat᷑ a can⸗
tus.ti.qð eſt circulus ⁊ circũferẽtia rotę.

qꝛ ibi circulat᷑ ⁊ curuat᷑ numerꝰ ad pᷣmum
vYel qꝛ ille numerꝰ eſt imꝑfecttus.

4*

Centupeda.f.p.eſt genus aimalis.a mltitu

dine pedum dictũü.

CLCenturia.f.p.i.centũ hoies in re militari.⁊
ðꝛ a centũ vel centurio. Uñ Oꝛatiꝰ.Cẽtu⸗

rię ſenioꝛ agitãt exꝑtia frugis. Et cẽturia

ðʒ ducẽta iugera in agris.ſicut ager ducẽ⸗
toꝛũ iugerũ.qͥ antiqtus a centũ iugeribus
centuria vocabat᷑.ſed poſt duplicata ẽ mẽ
ſura.⁊ nomen pᷣſtinũ retinuit. In numero

em̃ centurię multiplicatę ſunt. ſed nomen

mutare nõ potuerũt ᷣm Hugl. Pap̃.diẽ.

Centurias dicimꝰ ꝑtes exercitꝰ in cẽtenoſ
milites diuiſas. Un ⁊ qͥ his pᷣſunt cẽturio⸗

nes dicũüttr.
enturio.m.t.ðꝛ qͥ ßeſt centũ viris.⁊ dicit᷑
a centũ.vel qͥ peſt centũ militibus.
Centuſſis.m.t.i.centũ aſſes.vłpᷣciũ centuʒ
aſſiũ.⁊ ðꝛ ab as ꝓobolo. Vñ Perſius.Et
centũ gtos curto centuſſe licet᷑. Sʒ hic po
nitur ꝓ centeſima ꝑteaſſis.

—

Cęnũ.n.s.ſoꝛdidũ lutũ.voꝛago ꝓfunda.?ꝰ

ꝛza cęno as.ꝑ Paianili a ncenar Iñ ce⸗
nulentus.a.ũ.i.plenꝰ ceno.⁊ ðꝛ a cenum ⁊
lentos gręco.qð ſigt plenitudginen.
Cepe.n.indecli.in ſingłari ⁊ in płali cepę cę
pax.f.g. ð herba vel legumẽ.cuius vᷣtus
ſolũ cõſiſtit in capite.⁊ ðꝛ a cephas qð eſt
caput.qꝛ nõ eſt niſi caput. Inuenit᷑ etiam
ceępa.pę.in ſingulari. Añ Ouidiꝰ.Caden
Dda eſt hoꝛtis er uta cepa meis.
Ceparius.m.s.hoꝛtolanꝰqͥ cuſtodit vłqui
vendit cepas. Iñ hęc cęparia.rię.i.hoꝛto

lana.Et cępariꝰ.a.ũ.poſſeſſiuũ.vt folium
cępariũ.i.cępę.vł deſigt materiã.vt olus

cępariũ.i.de cępis.

Cephalea.f.p.pe.pð.paſſio capit.Cepha

lim ei gręce caput dicunt ᷣm MPapᷣ. Hugl.
vo diẽ Cephalea vłcephalargia.vena vł
doloꝛ capitis a cephas ðꝛ. Sʒ ſᷣm Papiã
Cephalargia eſt humoꝛ capitis.

Cephas vłcephali gręce dicũt caput. Anñ

cephas dict eſt MPetrꝰ.qꝛ in capite ⁊ pᷣnci
patu eſt cõſtitutus apłoꝝ. Itẽ cephas he⸗
bꝛaice. Netrus gręce.latine agnoſcẽs.ſy⸗

Cẽtua.f.p.eſt mẽſura t᷑re vel vineę.hñsꝑ

a ceriteoppido vbi abundant.

riace caſuWwuuttt..
Cepitiũ.n.s.vel h̊ cępitius.i.ep.
Ceępidines.dinũ.f.t.i.ſaxa.iſ.in mari.velꝗ

” in ruptis locis.

era. re. f. p. ab aue ꝗᷓ ðꝛ apes fit. ſ. cõfectio

qu faciũt apes ex liqͥꝛe aeris ad convᷣuan

dum fauum mell. Item cęra materies fuit
lr̃arum illaꝝ ꝗͥ paruuloꝝ nutrices fuerũüt.

Item vm aliqͥs cera accipit᷑ ꝓ coꝛnu. JInoð
cerica.i.canẽs in coꝛnu.

P Yreramius. m. s. i. figulus qͥ ſicut fingit cerã
Centuplus.a.iũ.pe.coꝛ.i.centies ti. W

ita argyllã. a cera ⁊ liſnus.

Eerarius.m. s.ꝗͥ facit vel vẽdit. cęrã. vel
opatur in ea. .

Ceraſtes vł ceraſta ðꝛ ᷣpens coꝛnutꝰ.Anð
BGBeneb.xlix.Ceraſtes in ſemita.Et ðꝛa ce
ros qð eſt coꝛnu.eo ꝙ in capite coꝛnua ha⸗
beat arietũ. Añ Lucanꝰ in.vj.Aut viuen

tis adhuc libyę mẽſurę ceraſte.

Ceraſus.ſi.f.S.ciuitas fuit põti quã ciuita⸗

tem cũ Lucullus deleuiſſet. qdã genꝰ po

mi inde aduexit.⁊ dicta eſt arboꝛ hęc cera
ſus. fructus eiꝰ hG̊ ceraſuzʒ. vel ðꝛ ceraſus
Ceratim indecli.qðdaʒ põdus.ſ.media ꝑs
oboli hñs ſiliquã vnã ⁊ ſemis hunc latini
ſemiobolũ vocant.Ceratim gręce.latie ſi⸗
liqua coꝛnuũ inter̃ßtat.
Ceratus.a.ſi.⁊ cereꝰ.a.ũ.differũt.qꝛ cereũ
eſt qd totũ ex cęra ↄſtat.ſed qð vel
linitũ vel incruſtatũ eſt cęra. VUñ ⁊ ceratę
dicunt᷑ tabule in qbus ſcribit᷑.
Ceraunia.nioꝝ.płis nu.i.acuitiões.vel ex
Altatiões vndaꝝ in tempeſtate.q̃ſi amnes
coꝛnuti. AVñ Lucanus in.v. Mouitq; ce
raunia nautl. Vñ ceraunia dicunt᷑ ſaxa ſᷣ⸗
eminentia in mari inſtar cornuũ. Itẽ a ce⸗
ra hę ceraunię.niaruʒ.i.vites vel vuę.qͥa
ſunt ſubꝛubeę vt cęra. Alceraunos gręce
latine ðꝛ fulmen.⁊ inde ceraunię.niaꝝ.vi⸗
tes vł vuę.qꝛ rubeant vt ignis.Et hęc Ce
raunia ꝗqdã gẽma ſic dicta.qꝛ alibi nõ inue
nit᷑ niſi in loco fulmine ictu Et h̊ cerauniũ
nij. nota qdã ꝗᷓ ponit᷑ qñ młti vᷣſus im ꝓbã
tur.nec ꝑ ſingulos obelant᷑. Et hęc cerau
nia. oꝝ pruptę ſummitates mõtiũ dicunt᷑
a crebꝛa fulminatiõe.qð cõponit᷑ cũ acros
qð ẽ mõs.⁊ ðꝛ acroceraunia.nioꝝ.illð idẽ
qſi mõtes fulminati Vñ ⁊ ceraunij ⁊ acrxo
ceraunij autonomaſice dicunt᷑ mõtes epy
ri ꝓpt᷑ altitudinẽ ⁊ aſſiduos ictꝰ fulminuʒ
Ceraunos gręce.fulmen latiie.
Cerberꝰ.ri. m.S.canis infernatł. tria capita
habere ðꝛ ꝓpter tres ętates.ſ.infantiam.

luuentutẽ ⁊ ſenectutẽ.Et coꝛ.pe.Uñ Vir
gilius enei. vj. Cerberus h̊ vigens latratu
regna trifantis. “
Cercopa.pę.cõ.p.i.certatoꝛ. ⁊ ðꝛ a certo et

copia.quaſi certans copioſe.

Cerdo donis ðꝛ qͥ ſᷣparat coꝛiũ.ſic calcifer

Anõð Perſius. Tollat ſua munera cerdo
Item cerdo.i.ſutoꝛ. AUñ Pap.dicit.Cer.
Dones ſutoꝛes. Itẽ cerdo dictꝰ eſt quidaʒ
hereticus. Nñ. Cerdoniani heretici dicti
ſunt.qͥ duo aſſerunt ↄtraria pᷣncipia.
Cerdon interpᷣtat᷑ coꝛium.
Cereagiꝰ.gij.i.piſtoꝛ qͥ ad modũ cerę dedu
cit paſtãꝗ. ⁊ a cera v a0aua.
Cerealiũ.lij.n:s.locus vbi panis ⁊ cibꝰpa⸗
ratur.⁊ ðꝛ a ceres. cereris.
Cerebrũ.bꝛi.n.s.pars capitis.⁊ ppᷣe me⸗
dulla capit appellat᷑. Iñ cerebellũ.i.ꝑuũ
cerebꝛum. Iñ cerebꝛoſus.a.ũ.i.iracũdus
vel qͥ vitium habet in cerebro.vel quii eo
patitrr. M

Ceres.cerer..Ff.t.eſt dea frumẽti.⁊ ſepe po⸗
nitur ꝓ ipᷣo frumento.⁊ ðꝛ ſic qꝛ creat fru⸗

ges. IJpᷣa ẽ ⁊ tra.⁊ ops opis.qꝛ melioꝛ ſit
rra ope.⁊ ꝓ ſerpina.qꝛ ex ea ſerpãt fruges

⁊Veſta etia ðꝛ. In h̊ ⁊ hęc cereał.⁊ h̊ le.id

eſt ad cererem ptinens.
Cxrete.tis. n. t. dꝛ a chere.⁊ẽ ꝗdam ciuitas
linã ciuitatẽ.ꝗſierũt a ciuibꝰ qð eſſet nom
ciuitatis. Illi vo inexꝑtes linguę latię vt
pote gręci.ſe a rhomanis eſſe ſalutatoſ cre
dentes. reſpõderũt chere.qð eſt ſalue.tũc
rhomani chere nomen ciuitatis eſſe credẽ

tes ſubtraxerũt h.⁊ addiderũt hanc ſylla

baʒz te. ⁊ dixerũt h̊ cerete.tl. Iñ antiqͥ ſum⸗
pſerũt nomẽ patriũ. h̊ ⁊ hęc ceretis:⁊ ̊ te.
pe.ꝓð. Noſtea rhomani antiqͥ cã differẽ⸗
tię ad pᷣmitiuũ.coꝛruperũt deriuatiuũ mu
tantes e.pe.in i.⁊ dixerũt h̊ ⁊ hęc ceritl.et
H cerite.ſimilit᷑ pe.ꝓð.Sʒ moderni nomẽ
ampliꝰ coꝛruperũt patriũ in ntõ illo maſ.
⁊ fę.ge.ſ.cęretl.ſubtrahẽtes ti ſyllabã dixe
runt ꝑ ſyncopã.⁊ h̊ ⁊ hęc ceres.⁊ h̊ cerete
glõ ceretis vel ceritis. pe. P. Sʒ cã differẽ⸗
tię ad pᷣmitiuum tam in e.q; in i.pe.inueni⸗
tur in iſto noie pe.coꝛ.apð autoꝛes.Cuʒ
in pᷣmitiuo inuenit᷑ i.pe.coꝛ.nimis im ꝓpe
ponit᷑.ſola poetica licentia. “
Cerethi ⁊ phelethi noĩa ſunt indecli.⁊ accẽ
tuant᷑ in fine.Erãt aũt cohoꝛtes ſiue legio

nes pugtoꝝ.⁊ ſonat cerethi exterminato⸗

res. phelethi admirabiles. Hi erãt puãto
res doctiſſimi. VUñ.ij. Re. viij. Banaias

Anñ dů rhomani olim militarent iuxta aq

E

„

filius Joiade ſuper cerethi phelethi. Hhi
erant cuſtodes capitis DHauid. vt dicitur

inhiſtorezs.
,Qc.ereus.a.ũ.qð ſit de cęra.⁊ h̊ cęgreuſ.rei.i.

candela. ⁊ ð a cera.
Cerimonię.niaꝝ.ſunt feſta cũ cęreis facta.
vłcerimonię dicunt᷑ quaſi carimonię.a ca

ſtis abſtinebant.vł qꝛ hoĩes carẽt vſu illa

rendo qᷣbuſdam eſcis.qͥbꝰ olim iudęi in fe

rum reꝝ ꝗ̊ᷓ in ſacrificijs diuinis offeruntur

Iñ hec cerimonia.oꝝ.ipᷣa ſacrificia. Et h̊
⁊ hec cerimonialis.⁊ h̊ le.i feſtiuus. reli⸗
gioſus.diuinꝰ.ſanctꝰ vel ſacriſicatiuꝰ Itẽ
pñt dici cerimonię a charis qð eſt gratia ⁊
mene qð eſt defectꝰ quaſi defectus gratię
qꝛ hmõi obᷣuatiões de ſe gr̃am nõ ↄfere⸗

bant. Et nõ ꝙ in lege ⁊ ꝓpheti qͥnq; erant

quoꝝ noticia valde neceſſaria eſt.ſ.moꝛa⸗
lia.iudicialia. cerimonialia. ꝓmiſſa.⁊ ſaẽ⸗
mentalia. Moꝛalia erãt pᷣcepta decalogi.
de qbus habet᷑ Exo.xxx. Judicialia erãt
illa. de qbus haber Exoðd. xxj. Si emeris
vᷣuum hebꝛeum ⁊c̃. Et hmõi ꝑtinẽt ad pa
cem inter hoies conuandam. Alia erant

cerimonialia. ⁊ hęc erant in differẽtijs ſa⸗

crificioꝝ.in diſcretiõe ciboꝝ.in expiatiõe
immundiciaꝝ.in obſᷣuatiõe ſolẽnitatum.
de qᷣbus habet᷑ in Leuitico fere per totuʒ.
Promiſſa aũt erant ad alliciendũ.ſicut ꝓ
miſſio terręmanãt lacte ⁊ melle. Exo.iij.
Etiã ꝓmiſſio ãgelicę cuſtodię. Exo.xxiiij
Ecce ego mittã angelũ meũ qͥ ſcedat te.et
cuſtodiat te in via.⁊ inducat ad locũ queʒ
paraui.Et ꝓmiſſio de oim bonoꝝ młtipli⸗
catione.Leuit.xxvj. Si in ſᷣceptis meis
ambulaueritis ⁊c̃. Sacramentalia autem
erãt figurę ſacramentoꝝ nouę legis. ſiẽ eſt

phaſe.Exo.xij.Tollat vnuſquiſq; agnuz

ꝑ familias ⁊ domos ſuas ⁊c.Et ſacramẽ⸗
tum vitulę rufe.Numeri.xix. Mręcipe fi⸗

lijs iſrael vt adducant ad te vitulaʒ rufam

etatis integrę.in q̃ ſit nulla macula.

Qerinthiani qͥdaʒ hęretici a Cerintho quo

danm dicti. Hi int cetera circũciſionem ob
Fuant.mille annos poſt reſurrectioneʒ in
voluptate carnis pꝛedicant futuros. Uñ
ſeece chiliaſte. latie millenati ſunt appel

Cernida.dę.f.p.lignũ ſuꝑ qð ducit taratã

tara. ⁊ cernida ð taratatara.qꝛ diſcernit
pollinem a furfſnuer. “
Cernulus.a.ũ.i.inclinatꝰ vł ingenioſus.
Cernuus.a.iũ.i.accliuis.hũił.ꝓnus in ca⸗
pite ruens. Cernui etiam dicunt᷑ ſocci ſiue

7

n

15,
1

44

ſolea. Cernuus etiã ðꝛ magnus infinitus.
Ceroferariꝰ.rij.qͥ cereũ poꝛtat.vt acholytꝰ

vel qͥ fert ad vendenddcçiuũ.

Ceroma.matis.n.t.qðdam vnguentũ vlq

dam confectio ex melle.herbiſ ⁊ cera.qua

paleſtritę capillos ſuos inungebãt vt eſſẽt

labilioꝛes. Iñn ceromaticus.a.ũ.i.ceroma
Ceros gręce ðꝛ coꝛnu latine.

Cerotũ.ti.n.s.idem eſt qð ceroma vl com⸗

mixtio herbaꝝ ⁊ vnguentoꝛ.

Cerritus.a.ũ.me.ꝓð.a ceres.cereris ðꝛ.in
terpoſit a r. ne ſi diceret᷑ ceritus ꝑ vnumr.

putaret᷑ a cera dici. q hʒ frumentũ vlinſa⸗
nus a nimia potatõe vel comeſtiõe.de qᷓ qꝗͥ

plus recipit qᷓ; natura reqrit inſanus effici

tur. ſicut antiqͥtus qñ ſacerdotes cererl ei
ſacrificabãt ſolebãt inſanire. Vel ðꝛ a cere
brum.ſ. furioſus qͥ cerebrũ habʒ cõmotũ.
Ande Gręciſmus.Cerritus dicet᷑ quẽ ve
ſania toꝛquet.

—

Cherſidrus. m. S. qdam vpẽs q alternatim
mõ in aqua mõ in terra moꝛat᷑.⁊ ðꝛ a cher⸗

ſon qð eſt terra.⁊ hydoꝛ qð eſt aq̊. Et ideʒ
ðꝛ chelydrus. Et ab eiſdem cõponit᷑ ſcʒ a
chelon qð eſt curuum. quaſi cherſydrus.
Lucanus tñ videt᷑ velle ꝙ aliud genꝰ ſer⸗

pentis ſit chelydrus qᷓ; cherſydrꝰ.⁊ cõpo⸗

nitur ̃ᷣm h̊ a chelon qð eſt curuũ ⁊ hydoꝛ

aqua.qꝛ ſp curuat᷑ ⁊ moꝛat᷑ in aqua. Inð
chelydrum ðꝛ lignũ vel lapis teres ⁊ lon,/
gus ⁊ volubilis ad modũ ᷣpentis illiuſ q̊
aoarca adęquat᷑. ide ꝙ qdam ſolẽt ꝓferre

has dictiões coꝛrupte dicẽtes celſydrus.

ſegd barbariſimꝰ eſt in omibus. Chelindrꝰ
tñ inuenit᷑ ſʒ in alia ſigtione.ſ.qᷓdaʒ figura
quadrata.ſicut ðꝛ in geometria hñs ſupe⸗
rius ſemicirculum. ⁊ ðꝛ ſic a dicto lapide
vel vᷣpente ꝓpter ęqualitatẽ. Iñ h̊ chelin⸗

droidos.ðꝛ vmbꝛa ęqualiter creſcẽs in lõ⸗
Cherſon.dicunt greci terram. (gum.
Certamen.n.t.venit a certo.as.⁊ eſt idẽ qð
pugna.vel litigiuʒ. Et ſunt nomina plura

idem ſignificantia. Unde. Certamen lites
rixas ⁊ iurgia vites.Et contentio vł diſſẽ
ſio litigiumq;.Aſſit agonia ꝗ iungi᷑ ago⸗

Certus.a.ũ.ðꝛ a cerno.is. Et ꝓpᷣe certꝰ ðꝛ

nicanti. Controuerſia nec non diſceptatio

ille qͥ cernit reʒ de q̃ certificat᷑.licʒ qññq; ad
giam referat᷑. Et certꝰ cõponit᷑ cum qᷓ;. vt
qᷓ;certus.i.valde certus.⁊ cũ in.vt Incer
tus.a.iũ.i.nõ certus pᷣm Hugl. Papᷣ.vero

dicit. Certa clara manifeſta. In certitudo

nihil aliud eſt qᷓ determinatio intellectꝰ

qd yunuYuunnmnmnmm.
Certũ ðꝛnõ dubiũ. Nñ pꝓcuratoꝛ debʒ eſſe

certꝰ.ff. de ꝓcurl.l.ij. Ytem arbit certꝰ de⸗
bet eſſe. ff. de arbi. l. itez ſi vnus · · ſi in du
Aa8. Similit tutoꝛ debet eſſe certus.ff.de te

ſta. tute.l. tutoꝛ incertus.
Certiconditio cõpetit ex oi obligatiõe et ex
oi cauſa ex qᷓ alid certũ ⁊ determinatum
petit᷑.ſiue ex contractu.ſiue ex cã legati.ſi⸗

ue ſuo nomie.ſiue obliget᷑ hereditario. Et

ſunt duę certiconditiões.vna generaliſin

omni ↄtractu vbi certũ petit᷑. Alia ſpalis
in ↄtractu mutui.Et licʒ nulla lex h mani⸗
feſte dicat põt tñ elici ex tex. Inſtic. qbus

mo. re. cõtra. obli · j. in fi. ibi ex eo contra

ctu.ſ. mutuinaſcit᷑ certicõditio.q̃ſi ꝓynom
eo. demonſtret ſpalitatem in mutuo.
Ceruica.cę.f.p.i.alapa vł potiꝰ colaphus.

QLeruical. lis.n.t.i.puluinar aureale.qð ⁊

ceruicariũ ð a ceruix.
Ceruicatꝰ.a.ũ.i.ſuꝑbꝰ.furioſus.ↄtumax.
Ceruicoſus.a.ũ.i.ſuꝑbus.arrogans.
Ceruinus.a.iũ.pe.ꝓð.i.res cerui.vł de cer
uo.a ceruusiu. SJM
Ceruiſia.ſię.f.p.genꝰ potionis.a cerere d.

Ceruix.cis.f.t.eſt poſterioꝛ ꝑs colli.ſic gu⸗

la anterioꝛ.⁊ Ze a cędo.is.qꝛ ibi cedunt᷑ ca
pilli Ceruix etiã accipit 1 ſuꝑpbia.⁊ max
ime in płi.⁊ qñq; etiaʒ in ſingulari. Ande
Job. xv. Cucurrit adũſus eũ erecto collo
1 pingui ceruice armatus. H
Cerulꝰ.la.lũ.pe.coꝛ.i.fluidꝰ inſtar cere.vi⸗
ridis.niger. glaucꝰ. Mꝛope qͥdẽ cęrulũ eſt
viride cũ nigro.vt eſt mare. Iñ ceruleꝰ.a.
i.pe.coꝛ. Et vt diẽ Papᷣ. Cerulus ðꝛ ipſe
coloꝛ. Cęruleus vo qð ex cerulo conſtat.

Itẽ cerulus naturę.cęruleus figmentieſt.

Ceruſa qdam materies apta ad pingenduʒ
ꝗ ex plbo ſtaãnoq; conficit᷑ ̃m NPapᷣ Hu⸗

gui. vo dicit. A ceroma ðꝛ hęc Ceruſa ſę.

gqðdam genus coloOꝛis.
Ceruus eſt aimal qðdã. ⁊ ðꝛa ceros qð eſt

coꝛnu. Iñ hęc cerua. Iñ ceruulꝰ.li.dimi.

id ẽ ꝑuus ceruus. Iñ hec ceruulalę.

CQeſar. ð a cedo.is. cecidi. vłqꝛ abſtractus

fuit de ceſo vtero matris. vel qꝛ foꝛtiter e

debat alios in pꝛelio.vel qꝛ pᷣmo ſecuit cę⸗

ſariem ſibi.vłqꝛ cũ ceſarie ſit natꝰ.vła cę⸗
ſus ðʒ qð eſt elephas.qꝛ in ſingulari certa
mine deuicit elephãtẽ Et fuit ceſar.ſ.iuliꝰ
pmus imꝑatoꝛ rhomanꝰ. a qͥ qlibet impa⸗

toꝛ rhomanus dictus eſt cęſar. ſicut ⁊ Su·

„*

guſtus ab Auguſto. Eta ceſar cęſareus.

a.ij.⁊ ̊ ⁊ hęc ceſariẽſis ⁊ h̊ ſe. Inuenit᷑ eti
am ceęſar aliqñ in płi nũero.
CLelaribus vvtus ↄtigit añ diem.
CLelſarauguſta. ſte. f. p.i. traconenſis hiſpa⸗

nię oppidũ.a cęſare Auguſto factum no

riarea. ree. vel ceſaria rie. as cinias. et
ſu

nt ples ceſareę vel cęſarię nominate

Ceſaries.riei.f.p.eſt coma capitis. poͤeẽ

viroꝛũ.
Ceſia.ſię.f.p.i.lenticula. Iñ ceſius.a.ũ.i.
lenticuloſus Qui em̃ lenticuloſus eſt colo
rem nõ integrũ ſed interciſum habet.
Ceſo.ſonis.m.iC.qͥ de vẽtre mr̃is cęſo ſcidit
Ceſonia.nię.q̃dã caruncula in frõte equini

pulli. cũ pᷣmuʒ ꝓdit ex aluo vñ faciüt mu⸗
lier es qndam potionẽ moꝛtiferã. Itẽ ceſo

nia fuit ppꝛiũ nomen cui uſdã mulieris

Leſoꝛ. oꝛis.i. inciſoꝛ. Vnñ.ij. Marał. xxiiij.

At illi cöducebant ex ea ceſoꝛes lapidum.
Ceſpes.itis.m.t.terra cuʒ herbᷣ euulſa.vel

frutex vel vgultũ.⁊ ðꝛ ſic qſi circa pedes.

Ceſſabundus.a.ũ.i.ſimiłceſſanti. vel ille q

. 5 *

ſepe ceſſat.

Ceſſio eſt iuris ⁊ actionis trãſlatio Nam ꝑ

ceſſiones iura ⁊ actiões in eũ cui ceſſi trani

dQↄg trãſlationẽ rei incoꝛꝑał.ſ.iurl ⁊ actiõis
Vltimur ceſſione.ꝗᷓ reputat᷑ p traditione.
Ceſtus.ſti.m.sS.a caſtꝰ.vel ceſtos.⁊ hoc ce
ſton indecli.i.cingulũ veneris qͥ accingũt
2⁊ vtunt᷑ in legitimis nuptijs.⁊ ðꝛ ceſton q̃
ſicaſton. eo ꝙ in feminis maritatis caſtita

tis ſignũ ſit. Vnde ponit᷑ quandoq; ꝓle-
gitima copula ⁊ maritali concoꝛdia vł ca⸗

ſtitar. ”JVM
Ceſtus.us.ui.a cedo cecidi.i.coꝛiũ cũ plũ⸗
boinfuſo. qͥ manus ſuas pugiles muniũt
2⁊ ſe inuicẽ cędũt.Ceſtꝰ etiã ðꝛ baculꝰpugi
lũ qͥ coꝛio ⁊ coꝛrigijs ſolet eſſe circũdatus.

Etiã generalit᷑ arma pugilũ dicũt᷑ ceſtus.

Inge videt᷑ dici ceſticulus.li.circulus in

capite cũ aliqͥd poꝛtat.
CLelſura eſt finalitas dictiõis in pᷣncipio pe⸗

dDdies. ita ꝙ ſequẽs dictio a longa poſſit inci

pere vel abꝛeui. Nõ aũt fit in ᷣmo pede qᷓ
uis poſſit incipe a monoſyllaba dictõe. qꝛ

monoſyllaba dictio non hʒ aliqͥd ante ſe. a
quo cędat᷑. licet illa cedat᷑ i.ſeparetur a ſe
quenti. vt ſi dicas. Hõ minoꝛ eſt vt' qᷓ; ꝗ⸗

Lere parta tueri.

EFeſus.a. i.i.cuſſus. inciſus maculatus.

Inuenit eti Cetaria.i. vinaria in qbus cęte ⁊ alij piſces
ñn Ouidius

ſunt. vel officina in qua liqᷓmẽ ex piſcibus
conficit᷑.⁊ ðꝛ a ceto. “”M
Cetarius.rij.m s.ðꝛ qͥ cetũ piſcem capit vł
vendit.Et inde h̊ cetariũ.rij.loc vbi ven
duntur cete.vel vbi capiunt᷑ ⁊ abundant.
Qõð ⁊ ꝓipᷣis ⁊ ꝓ quibuſſlibet piſcibus po
Ceteri.i.reliqui.ex eodem numero.
Cethęus.pe.ꝓdu.interpᷣtat᷑ abſciſus.
Cetei qͥdam ſapientes inuentoꝛes vboꝛum
Cethura interpretat᷑ thimiama. vxoꝛ fuit

Abraę poſt Saram. 3

Cetus.us.ui.i.ↄgregatõ hoĩm.⁊ ðꝛ a cedo
ceſſi.ꝑ ↄtrariũ.qꝛ nõ cedit.vel melius ðꝛa
coeundo quaſi coetꝰ Vñ ꝑ oe diphthõgũ
debet ſcribi. Iñ deri uat᷑ H cetus ꝑ ſolam e
malſ. ge. in ſingulari. In płali vo neutrig.
indeclina. Pluralit᷑ cete hoꝛũ cete pꝛo pi⸗
ſce magno marino.quia copioſus eſt iſtar
cętus. VUnde.Eſt hoim cętus.ſed viuit in
equoꝛe cętus.

n

Chalcos gręce.latine ęs vel fex dicit.

Chaldei interpᷣtat᷑ feroces vel captiuantes
ferunt᷑.qꝛ ſicut in venditiõe vel q̃libʒ titko 3

alienatiois rei coꝛpalis neceſſaria eſt tradi
tio qᷓtum ad dominij tranſlationem. Jta

vel q̃ſi dementcs.⁊ dicunt᷑ a Caleph filio

Nachoꝛ fratris Abꝛaę. Vñ dicti ſüt chaſ⸗

dei qui nunc chaldęi dicũtun s mutata il.
Caleph.interpᷣtat᷑ canis.vel q̃ſi viride ſiue
coꝛ.aut quaſi omne tcco.

Cham. interpᷣtat᷑ calidus vel callidus.ſiue
caloꝛ aut calliditas.
Chami gręci dicunt bꝛeue ⁊? humile.
Chamos idolũ moabitaꝝ.
Chamul.interpᷣtat᷑ ſurgẽs doloꝛ vł neceſſa

rie parturiens.ſeu calens doloꝛe.aut cali⸗
ditas parturientis. “”
Chamus.m.s.eſt quoddã genus freni vel
pars.⁊ ðꝛ a chami qð eſt bꝛeue ⁊ humile.
Vvel chamus capiſtrumefft
Chanaan interpᷣtat᷑ poſſidens dñi vel ęmu
latoꝛ gra tię. . “

Chananeus interpᷣtat᷑ emulatoꝛ vł celotes
ſiue paratus aut negociatoꝛ:.

Chaos.n. indecli.vel chaon.⁊ etiam h̊ cha
us.chai.vel hic chaos chaoi.id eſt ꝓfun⸗
ditas.foſſa.vel confuſio.caligo.vel confu

ſto rerum vel initium rerum.ſ.hile in q̊ om

nia fuerunt confuſa ⁊ commixta. ⁊ a q̊ om

nia ᷣm Hugui. Mapias vero dicit. Cha⸗
os greci dicunt materiam celi ⁊ terrę con/⸗

ſam.

Charraʒ interpᷣtatur ira vel iracundia ſiue

du
gi
ne
.
l⸗
r
tin

n

— R
.
7 .
—

furoꝛ aut foꝛamina Vñ Tobię.xj. erue

nerunt ad charrã ꝗᷓ eſt in medio itinere cir
ca Niniuen.

Chaſleu intpᷣtat᷑ ſpes eius vlſi perãs in eũ.
Chele dicunt᷑ bꝛachia ſcoꝛpionis ꝓpt᷑ cur⸗

uitatem. Itẽ chelę.larũ.inuenit᷑ ꝓ ſigno li

bꝛę.qꝛ ex pedibus vᷣginis ⁊ bꝛachijs ſcoꝛ⸗

pionis efficit᷑.⁊ ðꝛ a chelon.

Chelidrꝰ pᷣpẽs qͥdã.vide ſupꝛaĩ cherſydr⸗
