yel dicit᷑ qñq; fedus cõiugale.
Agnus.m. s.eſt aial ab agnoſcendo dictuʒ
qꝛ noſcit matrẽ ꝑditã in voce. Uñ. Agnuſ
ab agnoſcendo cognoſcitq; parentẽ. Ba/
latu. materq; noſcit᷑ hinc in eodem.
Agolus.m.s.eſt baculꝰ paſtoꝛalis.ab agẽ⸗
do pecoꝛa dictus
Agon onis.ðꝛ pugna moꝛtis. Vñ canitur.
In agone triũphali. Et dicit᷑ certamen vł

pugna. ab ago is.vłab a qð eſt ſine. et go⸗

nos angulus.q̃ſi ſine angulo.qꝛ antiqtus
agones in loc rotũdis fiebat. Vñ.ij. ¶a
chah.iiij.Quiquẽnał agon dicebat᷑ certa
men qð fiebat de qͥnquennio ad qͥnquen⸗
nium q̃ttuoꝛ medijs annis vacãtibꝰ Loc⸗
aũt iſtiꝰ certamis olympias dicebat᷑.quia
ſub olympo mõte agones hmõi ab hercu
lę inſtitutę ſunt.Etiã ðꝛ cętꝰ vel młtitudo
hoĩm ad certamẽ oꝛdinata.⁊ qð nos certa
men appellamus gręci agonẽ. ſepe tñ cęt⸗
hoim ſignat᷑ ꝑ agonem. Iñ agonia.i.agõ.
Agonia etiã dicit᷑ victia vel fiducia vłho⸗

ſtia. ⁊ eſt penul.ꝓdu.vel coꝛ. Apð gręcos

em in multis vocabuł vocalł añ vocaleʒ ꝓ
ducit᷑.ſʒ qñ ad foꝛmã latinoꝝ reducit᷑ pot
coꝛripi.qꝛ vocalañ vocalẽ nõ ꝓducit᷑ niſi
in paucis.vt in agonia ⁊ ſcenophegia ⁊c.
Et vſum eccleſię in qua es tenas.
Agoniſta..p.eſt qui vel ꝗᷓ in agone eſt. id
eſt pugil vel certattoꝛ “
Agoniſticus.a.ũ.i.victoꝛioſus vłbellicoſꝰ
Agonitheta. 9.p.qͥ vel ꝗ eſt in agone.i.pu
gil m Huguitionẽ. NMapias vo diẽc. ago⸗
nitheta ſᷣlij actoꝛ qui pꝛęeſt certantibus.
Agoniʒeta.i.victoꝛ.
Agonomus.im.S.i.pᷣnceps.q̃ſi ꝑ actionem
nominatus ⁊ diuulgatus.
Agoniſma dicit᷑ pugna vel duellum.
Agonalia dicunt᷑ q̊ ad agonem ꝑtinent
Agrãmatus.a.ũ.i.illitteratus.
Agraria.f.p.i.lex data de agro vel preciuz

A1

quod pagro ſuſcipitur. ”M
Agrarius.i.ruſticꝰ qͥ colit agruʒ. AVñ Ecẽ.

xxx viij Cũ oꝑario agrario ð oĩ oꝑe tracta

Algredula.f.p. dicit᷑ parua rana ꝗᷓ in agris
inuenitur.
Algraſſum.i.violentia.

Agreſtis.i.agricola.quaſi ſtãs in agro. vel

dicit᷑ inexecrabilis ⁊ implacabilis.vel di⸗
citur terra inculta.
Algricola ðꝛ quaſi agrũ vel agros colens.⁊
eſt cõe nomen ad oẽs agricolas.ſʒ nomia
ſpecialia agricolarũ ſunt illa.qꝛ agricola⸗
rum qdã ſunt aſcripticij.qͥdaʒ cenſiti.qͥdã

ppetui. qͥdã coloni ↄditionales.qdam in⸗
quilini. alij oꝛiginali. alij ſimplicit᷑ coloni

nuncupant᷑.

Agrimeſſoꝛ.m.t.eſt qͥ agros mẽſurat ⁊ me⸗

titur ⁊ fines ꝑ debita menſurã diſtinguit
Agriculatoꝛ ⁊ agriculariꝰ ⁊ agricolonus et

gagricultoꝛ idem ſignificãt ſcʒ qͥ colit agros

Agrimonia.f.p.herba ꝗqdam ꝗᷓ pᷣcipue abũ
dat in agris.

Agriofagite hoĩes qui ſolũ feraruʒ carnes
edunt.ab agrion qð greci vocãt ferum. vł

ab ager ri.⁊ fagin quod eſt comedere. Hi
cyclopes dicunt᷑ vel monoculi.qꝛ vnũ ha
bere oculũ in media fronte ad moduʒ cycli
dicunt᷑. hos India gignit
Agrion gręce.i.ferũ vel agreſte latine.
Algripẽni ſunt agri illi qͥ nõ plene ſunt agri.

Agrippa eſt qͥ cum laboꝛe matriſ edit᷑.ſicut

. pedes nõ ꝑ caput. ab agros qð eſt tract
⁊ pes.qꝛ in partu pᷣmo loco pedes remittit
In Nirgiliꝰ enei. viij. Per te alia ventis

7 dijs agrippa ſecũdis. Sictus eſt etiaʒ jq

dam herodes agrippa Vñ in auroꝛa Ter

tius herodes rex eſt agrippa vocatus

Agrippina.f.p.ciuitaſ colonia ab agrippa
condita. ”MV

Agula.f.p.pe.coꝛ.i.lena.quaſi agens gulã

Alin vel ai. eſt dictõ hebꝛaica.⁊ interpᷣtatur
fons vel oculus
AKianea dicit᷑ vltimꝰ caloꝛ in coitu quo om-
ne coꝛpus concutitur.
Kios latine.i.agios gręce.

Ala ale pᷣmo ſignificat agmẽ vł turbã eqͥtuʒ
vel militũ.ſic dicta.eo ꝙ ꝓtegant pedites
alaꝝ vice. Iñ alar.i.turma eqͥtalis. AUnð
Impꝛouiſus adeſt ⁊ muris applicat alas
Scðdðo ðꝛ falſa religio. Anð Job dehypo

critis.Cũ tꝑs habuerũt extender̃talas.i.

falſa religionẽ exteriꝰ. Tertio ſignificat p

Quarto gram dei. AUñ ꝓſper. Qui careta

lis ad celi patriã non hʒ vñ volet.Quinto

ðꝛ vanus actꝰ. Vñ Zacharias. Ecce duę
mulieres ꝓpgredientes ⁊ ſpũs in alis earũ.
BSexto eſt ꝑs piloſa ſub bꝛachijs ꝗᷓ etiaʒ ðꝛ
aſcella. An oui. Quã ſepe amoui nectrux
iret in alis.i.fetoꝛ ſub aſcelł. Septio ðꝛ ꝑs
auis. Vñ in euangelio. Quẽadmodũ gal⸗

lina ↄgregat pullos ſub alis Ze ab ala ve

nit alatus.i.aliqs hñs alas. Inde etiã ala
ger q̃ſi gerens alas Itẽ alarica cęẽ lãcea qᷓ
drata hñs ferrum qſi alas. Uñ. Euolat et
purgat humeris ſupponit᷑ llal.
Alabaſtrites dicit᷑ lapis candidus ⁊ inter⸗

77

tinctus varijs coloꝛibus.
Alabaſter idem.

Alabaſtʒꝝ dicit᷑ pixis vnguẽti de alabaſtro
in qua incoꝛrupta ſᷣuant᷑ vnguẽta. Ande
Sm mgm in hiſtoꝛijs eſt ſitis moce loquẽ
di alabaſtrũ vnguẽti. ſicut cũ ðꝛ cyphꝰ vi⸗
ni. Vñ alabaſtrũ vnguẽti nardi.i.pixis a⸗
labaſtro plena vnguẽto nardi. ð quo ifra
dicetur vbi nardus. Uñ Marmoꝛei lapi
dis nitidũ genus eſt alabaſtrũ. Foꝛſan ob
hH dictũ.qꝛ foꝛma ſplendet vt aſtrũ. ar⸗
moꝛis eſt ſpecies alabaſtꝝ vaſcula.de qͥ ꝓ
cõſeruandis vnguentis iępe cauãtur.
Alabanda dicit᷑ etiam lapis pᷣcioſus
Alabꝛũ dicit᷑ inſtrumentũ cũ quo fila vtun
tur. Vñ. AVertit᷑ hoc alabꝛo qͥcquid net fę⸗
mina fuſo. Et dicit᷑ ab ala ⁊ bꝛios mẽſura.
qſſi menſuratũ alis.Et nõ ꝙ filuʒ a colo du
citur in fuſum.de fuſo in alabꝛũ. hic in gir
gillum. deinde in glomicellũ.hinc in pan⸗
num. poſtea in telã. ðUU

Alacer ᷣm Pap̃.ðꝛ foꝛtis.gaudẽs. expedi

tiuus. hilaris.velox. In alacritudo ⁊ ala⸗

dus. letus veloxq; notatur.

crimonia i.leęticia. Unde.Eſt alacer vali⸗

Alani dicunt᷑ populi qdã habitantes iuxta
lanũ fluuiũ.ſicut alemani iuxta lemanum

Alapa eſt faciei ꝑcuſſio.ſicẽ colaphus colli.
In veit alapꝰ pi.⁊ dicit᷑ ille qͥ patiẽdo ala⸗
pas victũ acquirit. Añ.Si mihi das ala⸗
pam vere tibi do talionem. Dic alapã ma-

leęcolli dicas collaphum.

Alauda.f.p.nomen auis.
Alauſa.f.p. nomen piſcis

Alba beę.qdã ciuitas eo ꝙ alba ſcropha fu⸗

it ibi inuenta. Itẽ alba etiã ðꝛ veſtis ſacer⸗
dotalis linea ⁊ ſtricta ꝗᷓ camiſia dicit᷑ ⁊ po
deris ⁊ talaris ⁊ ſubucula vᷣm Papᷣ. AUnð
Bicit᷑ vrbs alba veſtit᷑ pꝛeſbyter alba.

Albane arũ.ſunt nuces ꝗᷓ diu vuatę ſunt al· Allceus.cei. pe. pdu.fuit q̃dam poeta foꝛl·

be. ab albus.a..u.
Albania Aſię eſt ꝓuincia vel regio.

Albani dicunt᷑ hoies eiuſdem regiõis pso⸗

pter albos criunies.
Albaſpina nomen eſt arboꝛis
Albea eſt ꝓpꝛium nomen aquę.
Albedo inis.i.albitas.
Allbicies. f. p.i.albel.
Albidus.a.ũ.⁊ albinus.a.ũ. eſt illud qð ni
mis albũ eſt. Inde albiditas.i.albedo.

Albidolus.a. d. eſt qdð aliquãtulum albet.

Albitũ eſt foꝛmula quędam. HZ
Albo indeclinabile.eſt liber in quo nomina
ſanctoꝝ ſcribunt᷑.

Alboꝛ ðꝛ pallida albedo.⁊ ðꝛ ſignum lepꝛe.

Albugo eſt ſubtił mẽbꝛana. tenuis pellicła

viſum impediẽs.⁊ ðꝛ glaucitas et albedo

oculoꝝ AVUñ auroꝛa. Conturbãs oculos al

bugo ſigurat hebꝛeos. ””ä
Albula q dam fluuiꝰ ꝓpt᷑ coloꝛẽ aq mõ ðꝛ
tyberinus a Tyberio rege in eo ſubmerſo
Albumẽ ðꝛ albus liqͥꝛ in ouo. Vñ Albugo
viſus.albumen ðꝛ oui. Itẽ albumen teſta

centrũ mẽbꝛana vitellus. Sũt partes oui

quas q̃uis diſcere debet.

Alburnus eſt qͥdam mõs Lucanieę. eo ꝙ al

beat. vel eſt idolum quoddam.

Albus.a.ũ.i.candidus. Et differunt. Añ

Albũ natura fac ſed res candida cura Al⸗
bus etiã ponit᷑ ꝓ ventre q̃ſi aluus. AUnð h̊

albiolus li. AUñ iuuenalis. Cuius ⁊ albio⸗

lus ⁊ lanam piguerat artus.
Albũ pᷣtoꝛis eſt ꝗqdam tabula dealbata quę
ponebat in curia vłturri ptoꝛis.in loco cõ
muni. in q ſcribebãt᷑ ⁊ ponebant᷑ noĩa vo⸗
catoꝛũ ad iudiciũ.⁊ ad cuiꝰ inſtantiã qui⸗
libet citatꝰ eſſet.⁊ ibi ꝓponebãt᷑ ſtatuta et
edicta pſtoꝛis in groſſa lr̃a.ita ꝙ ab oĩbꝰle⸗
gi poſſent. Et erat certa pęna cõtra iſtum

qq delebat iſtud albũ.qð mõ ſublatum eſt.

De hᷣin cle.j.de iudi.in auten. de litig ·S·
omnem. colł. vij. ᷣ“
Albagaria ſunt ꝓcurationes ãs certę villę
debent dñis ſuis ad eos venientibꝰ.de re⸗

Albergarię ſunt cenſus ſeu pactões ᷓ debẽ
tur ꝓ comeſtionibus.De h̊ ꝑ glo.in.c.pꝛe

terea. de iu. paro.
Alcal dicit᷑ acetũ valens ad alchimiam.
Alce gręce.virtus vel foꝛtitudo latine.
Alcea.f.p.i.verbena. MDUWD

Alcedo inis.ðꝛ auis ꝗqᷓ cęteris auibus pul
los ſuos ſedule alit.⁊ venit ab alo alis.

q inuectiuã ſcripſit.
Alchimꝰ.mi. pꝓpꝛiũ nomen viri. Añ AAuro
ra.Alchimꝰ ex aarõ deſcẽdẽs ſtirpe ſacer⸗

Alilchimia ðꝛ ſcia docens facere aurũ (oos.

vel argentũ ex pulueribus metalli.vł qui
ſcit ſeꝑare aurũ a cupos
Alchimiſta.9.p.qͥ ſcit iſtam artenm.
Alcides.i.foꝛti ⁊ foꝛmoſus.vłnomẽ eſt her
Alcyone eſt auis marinaꝗᷓ in hyeme (culis
in ſtagnis oceani nidos facit.q̃ excubante
fert᷑ pelagus flãtibus ventl ↄtinua ſepteʒ
dieꝝ tranqͥllitate putreſcẽ.⁊ eiꝰ fętibꝰ edu
candis obſequm ipᷣa rerum natura pᷣbere.
Vel ðꝛ ab alcyone vxoꝛe Ceicis. ꝗᷓ doloꝛe
viriſui mutata eſt in auẽ iſtam Vñn ouidi.
Alcyones ſolę memoꝛes Ceicis amati.
Alea.f.p.qͥdam ludus vel inſtrᷣm quo ludi

tur. ab alea q̃daʒ milite. qͥ in troiano bello

iſtũ ludũ inuenit ᷣm Hug. Napᷣ.vo dicit
Alea tabula luſoꝛia dicta a qdam qͥ hunc
luduʒ inuenit. Vñ.Alea foꝛtunę ſoꝛtes ex
aminat aurum.

Alleariuʒ. n. s. locus vbi aleę reponunt vel

vbi luditur

Aleatoꝛ oꝛis. q̃pfectus eſt in ludo alearum

Aleatoꝛiũ.n.S.locus in quo ludit᷑ cuʒ alea.
Inde aleatoꝛius.a.ũ.qð ꝑtinet ad aleas.
vel qui cũ eis ludit. U
Aleo onis.dicit᷑ qͥ frequent᷑ ludit in alea. et
pꝑdit. Vnde.Sum nudus vt paſſer h̊ fecit
teſſer ⁊ aſſer.
Aleola.f.p.dimi.i.parua alea.
Alemania.i.germania.⁊ ðꝛ ab alẽdo.qꝛma
nat in pinguedine.vł ðꝛ a lemano fluuio.
Alemanus aliqͥs de tali terra.
Alers.i.doctꝰ.q̃ſi alienꝰ ab arte ꝑ ↄtrariuʒ
Ales.tis.me.coꝛ.in obliqͥs.ↄ.g.eſt auis.et
ðꝛ ab alo lis.qꝛ alit ⁊ nutrit pullos ſuoſ.vł
Fpm Hhug.qꝛ ali᷑ a nobᷣ.vel ðꝛ mat᷑ vel nu⸗
trix. vt in hymno.A ſołoꝛtus ⁊c̃.vł ðꝛ tur
ma militum quę ⁊ acies ðꝛ.⁊ h̊ in bello qñ
foꝛtioꝛes ᷣponunt᷑ ad modũ ale.⁊ tunc ðꝛ
ab ala leę. Unð. Si volat eſt volucris ales
ſi geſſerit alas..
Alexander ꝓpꝛium nomen viri. H
Alexandria nomen ꝓuincie vłregionis.
Alga.f.p. vᷣm hug. eſt herba frigidiſſima
creſcẽs in mari.⁊ eſt q̃ſi fenuʒ diſpoſita.et
ðꝛ a vbo algeo ges. Etiã alga ſumit᷑ ꝓqᷣli⸗
bet quod mare eijcit.vñ mare ðꝛ algoſum.
eo ꝙ algã de ſe pijcit. vł dicit alga ab alli⸗
go·as.qꝛ alligat pedes vymanus VUñ.Al
ga fit herba maris ſed dicit᷑ vlua paludis.

b 2

Algama atis.dicit᷑ ſummitas vł altitudo
Algati. f. t. : ſedes alta in celo.q̃ſi alẽs aiaſ
Algeuia dicit᷑ doloꝛ algiluus.
Algiditas atis.f.t.i.frigiditas
Allgidus.a.ũ.i.frigidduus
Algoꝛ oꝛis.m.t.i.frigus.
Algoꝛithmus eſt ars numerandi.
Algoſus.a.ũ.i.frigoꝛoſus.
Algus.us.ui.i.algoꝛ vel frigus.
Alia. m. p.eſt nomẽ fluuij ꝑ vnũ.l.ſed cau⸗
ſa metri aliqñ ſcribit᷑ ꝑ du.
Alibꝛũ.i.alabꝝ eo ꝙ in eo libꝛant᷑.i.voluũ⸗
tur fila. vel libꝛant᷑.i.ſoluunt᷑.
Aulidus.a.ũ.i.frigidus dulcl ad modũ ſo⸗

ni oꝛganici.⁊ ð ab aulę arũ. ꝓ fiſtulis

Alienigena..p.ðꝛ q̃ſi aliene regiõis. vł ali

ena gente nat vlgenit. Et vꝛ ab allon.i.
alienũ.⁊ geneſis natura vel generatõ Sic
etiã terrigena. frãcigẽa. oĩa talia ſunt29.g.
Alienus.a.ũ.i.extraneus.

Alietus ti.i merillus.ab alo is.vel vt dicit

Pap̃. Aliet eſt auis ſiłis aquilę vł maioꝛ
Qñ. Exiguas in ſe vires alietꝰ habendo.
Exiguas volucres depaſcit diripiendo.
Aliger.m.S.i.auis.⁊ ð ab ala⁊ gero.qꝛ ge
rit ſe ſurſum alis ſuis exercendo officium
volandi.⁊ ſumit᷑ 3 veloce tranſumptiue.
dicit᷑ etiã aliger qſi aera legans.i.trãſiens
qꝛ volando aera ꝑtranſſit.

Alimen.i.alimentũ alibũ.i.nutrimentum.

Alimonia.idem.vł etiã dicit᷑ panis datꝰ ꝓp

deo ſcʒ elemoſyna.Etiã eſt locꝰ in qͥ puan⸗
tur nutrimẽta.⁊ dicit᷑ ab alo. Hñ.Eſt alo
fons rectus alimonia noĩs huius.Nã pa⸗
nem ꝗrens hinc alinienta trahit.
Alimones.m.t.płis numeri.i.nutritoꝛes .
Aliphanus ðꝛ cyphꝰ paruus hũs paruum
foꝛamẽ ad modũ vitri gutturati.⁊ ðꝛ qua⸗
ſialens infſannnttnes
Alipopiariꝰ.m.s.dicit᷑ ioculatoꝛ pile
Alipes. .t.i.velox.quaſi hũs alaſ in pede
Aliptes.i plagaꝝ curatoꝛ.qꝛ eas fomentis

glit. i. curat. Uñ Juuenal. Grãmaticꝰ rhe

toꝛ. geometer pictoꝛ alipttes.
Aliqͥd eſt cõpoſitũ ex aliꝰ ⁊ qs.⁊ mouet᷑.ali
Aliqᷣt eſt ge.o.indecli.⁊ płis numeri
Aliſoꝛium eſt cultellus ſutoꝛis

Alitaris dicit᷑ meretrix ꝗᷓ a ſcurris nutritur

Alittus auis qdam quę gallicę aſcia vocat᷑
Vñ Ouið.Eſt hõ factus auis vlnis alit⸗
tus in alis.vł foꝛte eſt alietus
Alitudo.f.t.i.pingueldo

Alitus. Ul. m. q.i. nutrimentũ vel paſt'. ſed

ꝗJs.aliqua. aliqð vłaliquid.⁊ ſcribit᷑ ꝑd.

alitus.a.ũ.i.nutritus.ſed qñ aſpiratur ſi⸗
gnificat flatũ.vt patet loco ſuo.
Alitutus.m.s.ðꝛ vermis volatiliss
Aliuus vłalinus dicitur ager vł agger iux⸗
ta aquam. .
Alius me.coꝛ.in ntõ hʒ alius in gtõ me.ꝓ.
Et differunt alius ⁊ alt᷑.qꝛ alius int᷑ młtos
ſed alter int᷑ duos. Vñ Greciſta. De mltiſ
ꝓpꝛie pᷣmus dices aliuſq;. Sed poꝛac alt
dic concoꝛdare duobꝰ. Iſtis alterut᷑ vter
aſſocies ⁊ vterq;. Item alit᷑ dicat᷑ ſcʒ ꝙ cõ
ueniunt in B.qꝛ impoꝛtant diuerſitatè am
bo. ſed differũt:qꝛ alius impoꝛtat diuerſi⸗
tatem eſſentialẽ.ſed alt᷑ accidentalẽ. Dif⸗
fert etiam alius a ceteris. nam alij dicunt᷑
ex alio numero. ſed ceteri ex elodem
Alectoꝛius dicit᷑ lapis qui in ſtomacho gal
li reperit᷑.
Alecto onis.ðꝛ inſtabił qui nõ hʒ requiem.
vłeſt qꝗdam furia infernalis.quarum ſunt
tres. Uñ. Tres agitãt mentẽ furię ratõne
carentẽ.Cũ mens bacchat᷑ tũc allecto vo⸗
citatur. Et cũ mente fera diſputat ĩ oꝛe me
gera Tüc eſt theſiphone cũ pꝛodũt iurgia
voce S=
Allectꝰ.a.ũ.q̃ palã eſt electꝰ.vł ðꝛ ↄfirmatꝰ
Allec piſciculus ad liquoꝛẽ ſalſamentoꝛum
idoneꝰ. Et ðꝛ ꝙ viuat ex ſola aq.nihil ali⸗
ud comedẽs Añ.Quattuoꝛ ex puris vitã
ducunt element . Allec vnda fouet ignis
paſcit ſalamandram. Talpaʒ terra nutrit
ger q́; cameleontem. D
Allegoꝛia.f.p.eſt myſteriũ vel ſiłitudo qn
in pᷣſiguratiõe loqmur vbi alið eſt in voce
galiud in ſnia.Et ðꝛ ab allon qð eſt alienuʒ.
⁊ goꝛus ductio vel locutio.qꝛ vnũ dicit᷑ et
aliud intelligit᷑ Circa qð notanduʒ ꝙ oĩs
ſaẽ ſcriptura q̃drifoꝛmi ratiõe diſtinguit᷑
ſiue exponit᷑. Aut em in hiſtoꝛiaco vł l̃ali
intellectu. aut allegoꝛico aut anagogico.
gut tropologico vłmoꝛali ſolet accipi. Hi
ſtoꝛia nanq; eſt qñ res aliqua quõ vᷣm lr̃aʒ
dicta vel facta ſitplano vᷣmõe refert᷑.vt cũ
dicit. Populus iſrłex ęgypto ſaluatus ta
bernaculum dño fecit. Et ðꝛ ab hiſterõ.id
eſt videre vłcognoſcere.qꝛ antiqᷣtꝰ nemo
ſcribebat hiſtoꝛiã niſi qͥ vidiſſet. Et ſic qñ
dictiões intelligunt᷑ ſimplicit᷑ vt ſonat. eſt
ſenſus litterał vel hiſtoꝛiacꝰ Allegoꝛia au
tem eſt. cum verbis ſiue rebus myſticis ſᷣ⸗
ſentia chꝛiſti ⁊ eccleſię ſacramenta ſignan⸗
tur. Verbis videlicet vt ait Eſaias. Egre
dietur vᷣga de radice ieſſe.qð aꝑte eſt dice
re.Naſcetur vgo maria de ſtirpe dauid.

— —wmwAA —

7 de ea chꝛiſt⸗ naſcek. Rebꝰ myſtic eſt po
pulꝰ iſrł ab ęgyptiaca ſᷣuitute ꝑ ſanguineʒ

agni liberatꝰ.Allegoꝛice eccłiaʒ ſigniſicat

q̃ pꝑ paſſionẽ chꝛiſti a demoniaca vᷣuitute li

berata eſt. Et nõ ꝙ allegoꝛia młtis modis

exponitur.Qñq; a ꝑſona.vt Iſaac ſignifi
cat chꝛiſtũ. Qñq; a re ⁊ nõ a ꝑſona.vt ari⸗
es occiſus ſignificat chꝛiſti carnẽ paſſam.

NQñq; a loco vt chꝛiſpᷣdicaturꝰ aſcẽdit ĩ

montẽ. vbi eminẽtia loci ſigniſicat eius ſa

pientiã ⁊ excellentiã.QAñq; a nũero.vt aꝑ

pᷣhenderũt ſeptẽ młieres virũ vnũ.i.ſeptẽ

doa grax chꝛiſtũ. Qñq; a negocõ vł facto

vt intfectio Golięa dauid int᷑fectiõʒ dia⸗
boli a chꝛiſto ſignificat. Anagogia aũt ad
ſupioꝛa eſt ducens locutio ꝗᷓ deſᷣmio futu

ro.⁊ de eaꝗᷓ in cełeſt vita fuùtura.aꝑtis ſi⸗
uemyſtic ᷣmonibꝰ diſputat. Aꝑtis vt cũ

ðꝛ. Beati mũdo coꝛde.Myſticl.vt cũ ðꝛ.
Beati qͥ lauãt ſtolas ſuas vt ſit ilł ptãs ĩli
gno vite ⁊ ꝑ poꝛtas intrent ciuitateʒ. Qð
ſicexponit᷑ anagogice. Btĩ qͥ mũdãt cogi⸗
tatiões ſuas ⁊ actus vt ſit ilłptãs videndi

dñm nm ieſum chꝛiſtũ. q̃ dicit. Ego ſum

via vitas et vita.⁊ ꝑ doctrinaʒ ⁊ exempla

vpcedentiũ patrũ intrant in regna cęloꝛum

Et ſic eſt dr̃a inter allegoꝛiã ⁊ anagogiam.
qꝛ allegoꝛia eſt myſticus ſenſus ꝑtinẽs ad
militantem eccłam in ã ſumus.ſed anago⸗
gia eſt apertus ſenſus ꝑtinẽs ad eccleſiam
triumphantẽ ꝗᷓ eſt cõitas ſanctoꝛũ iam tri

umphãs ⁊ regnans.Tropologia vo ẽ mo

ralis locutio ꝗ ad inſtructiõʒ ⁊ coꝛrectiõeʒ
animoꝝ myſtice ſiue aꝑte reſpicit. yſti
ce.vt ait Salomõ. Omni tꝑe ſint veſtimẽ

Cum aũt gauiſim in hiſtoꝛijs repitur ⁊ ſu
perabundant᷑ nec eius ſigniſicatum ꝓpter

nimiã mentis iubilationẽ expᷣmi põt.tunc

eſt interiectõ ſignificatiõis gaudentis vel
exultantl.⁊ ſignificat leticiã dñice reſurre

ctionis.vt patet in qͥbuſdã officijs vbi cõ⸗

tinue frequentat᷑ iſte terminꝰ alła. Sed ex

quo circa expoſitoꝛes variat᷑.ideo Hug.

ſic exponit.Alła.i.laudate nomẽ dñi Hie

ronimꝰ ſic.Alle.i.creatura.lu.i.laudat.ia

id eſt dñimq;.Augꝰ.Alle.i.ſalua.lu.i me.

ia. i. dñe. Ambꝛo.Alle.lux.lu.vtus.ia.vi
ta. Grego.ſicAlle.pat᷑.lu.fllius.ia.ſpũſſã

ctus. Beda.Allelu.i.laudate.ia.dominũ

AUVel ſᷣm aliquos.Al altiſſimus.le.leuatꝰ i

cruct᷑.lu.lugebãt apłi.ia.iam ſurrexit. Uł

alła.i.laudate inuiſibilem. vł narrate deo

laudes.vłlaus tibi chꝛiſte.Et alleluia iſta
vox leticię et iubili pᷣmo audita fuit a Jo⸗

hanne in inſula pathmos. vt ptʒ in Apo⸗

ca.⁊ vtimur ea tm̃ in diuinis laudibꝰ. Et
m aliquos eſt nomẽ maſculi.ge.eo ꝙ vti
mur ea ꝓ deo ⁊c. Vñ Grego.pr̃em natuʒ
ſignat qͥʒ pneuma. NDenotat ambꝛoſius ꝙ;
ſit lux vita ſaluſq;. Saluũ me dñe fac totũ

denotat. Augꝰ. Laus tibi ſit chꝛiſte. Hie⸗

ronymus cõpꝛobat eſſe.Et m Rabanuʒ

iſta duo nomina amen ⁊ alla nõ ſunt tranſ

lata. ſed retinent ꝓpꝛiam ⁊ pᷣmam impoſi⸗
tionem ꝓpter reuerentiam. qꝛ Johãnes iĩ
Apoc.dicit ſe ea ab angelo audiuiſſe.vłqꝛ

alla gaudium ⁊ laudẽ cęleſtẽ ſignificat qð

nemo nouit huius ſeculi.⁊ ꝑ cõſequẽs ex⸗
poni non põt.quia ignota.ſed ſub notj vo
cabulis expᷣmit᷑ im ꝓpꝛie. D

Allibꝛati dicunt᷑ qͥ deſcripti ſunt in libꝛo ci
uium.vel cõitatis alicuius ciuitatis.
Alliſus.a.ũ.i.lęſus.

ta tua cãdida.⁊ oleũ de capite tuo nõ defi⸗
ciat.qð eſt dicere.Omni tẽꝑe ſint oꝑa tua
munda. charitas de coꝛde tuo nõ defici⸗
at. Apte vt Johes dicit. Filioli nõ diliga Allitoꝛ.m.t.i.cementarius M
mus vbo neq; lingua. ſz oꝑe ⁊ vitate. Et Allliũ ðꝛ qſi olidum.i.fetẽs.vłſᷣm NPapᷣ.eo
vt bꝛeuit᷑ habeas. Hiſtoꝛia docet factum. wvoleat. cuiꝰ odoꝛem venenata fera non ſu
Tropologia faciendũ Allegoꝛia credẽdũ ſtinet. leo ⁊ pardus fugiũt.ihõ ꝓ cibo ſu⸗
Anagogia appetendũ. Vñ. Lr̃a geſta do mit?⁊ viſceribꝰ infundit ꝓ medicamẽto nõ
cet.qͥd credas allegoꝛia. oꝛałd agas ꝓ cibo.ſumat᷑ ab ęgrotantibus nõ ꝓ epu⸗
quo tendas anagogia. Hæęcpatent in bac lantibus. Hoc aũt gen bᷣm Hypocratem
dictõe ieruſalẽ. Hiſtoꝛice em eſt nomẽ ciui calidũ eſt ⁊ deducit vmes. Coꝛpoꝛibꝰ qui
tatis. Tropologice eſt typus aĩęſideł. Al⸗ dez bonũ eſt. oculis vo ꝑnicioſum.qꝛ in ci
legoꝛice figura eccłię militantis. Anagogi bo ſumptũ oculis caliginem facit. S
cetypum gerit eccłetriumphantis. UAnde Allobꝛoges dicunt᷑ burgundinenſes.nom
Sicut hieruſalem polis eſt terrena fidelis gentileeſt. .
Conſtans eccła mos foꝛtis patria ſumma Allodiũ. n. s. ðꝛhereditas quã vendere vł
Alleluia eſt hebꝛaicũ ⁊ hʒ accentũ acutum donare poſſum ita vt mea pꝛopꝛia. Et pꝛo
ſuꝑ extremã. Et m diuerſos diuerſimos pꝛie vocat᷑ fundus ſiue curia ruſticalis ad
exponit᷑.⁊ diuerſa hʒ ſignificata ẽm hug. quemagri vel mãſus pertinent.⁊ dici⸗

galloſ qð eſt alienũ ⁊ oda lauſ.q̃ſi aliẽa lauſ

ꝗAꝗꝛ alieni laudant te ſi habes bonaʒ heęredi
tateʒ. vel qꝛ allodiũ talis hęreditas lauda
tur ſi bona fuerit. Et hʒ etiam ſcribi ꝑ ſim

plexl. ⁊ tunc dicitur ab alo.qꝛ alit ⁊ nutrit
nos. Etiam põt dici ab alieno. qꝛ alienat
de vno ad alum.. .
Allo.m.t.eſt inſtrᷣm acuendi cultellos.et ẽ
lapis rotundus cum quo vel in quo faber
Furct inſtrumẽta vt ſint acuta. Iteʒ alla
Alllophilus.pe.coꝛ.i.alienus. Vñ in Au⸗
roꝛa. Cerne ꝙ allophilus hoſtibꝰ ille dat.
Allon interpꝛetat᷑ alieun.
Alllopathia vel allopathe gręce m Hug.

id ẽ aliena paſſio ꝗᷓ ab alio infert. Vel m

Pap̃.paſſio ab alio in aliũ tranſiens
Alllopeda eſt nomen piſcis
Alllotha piſcis qdam.

Allotheta eſt mat᷑ oĩʒ figuraꝝ.⁊ ðꝛ ab alloſ.

ꝗq5ð eſt alienũ ⁊ theſis poſitio.q̃ſi aliena po
ſitio accidentis ꝓ accidente.Cõfundit em
genera. vt lis eſt de upe regno. Eume⸗
rum.vvt turba ruũt.Caſum vt vrbẽ quam
ſtat uo veſtra eſt. MMU
Alliopaſis eſt modus ↄſtruendi recipꝛocꝰ.
vyt fit in oſtructiõe tranſitiua recipꝛoca Et
Dicit᷑ ab allion.i.alienũ ⁊ paſis paſſio
Allutes.tiũ.⁊ allutia.oꝝ.loca cenoſa.i.ce⸗
no plena vbi fluuius abluendo dimittit ce
num putredirnen..
Alluuio. onis. ⁊ alluuies.ei.i.alluuium. vł

Auoſitas. aquarũ inundantia. Job. xiiij

Allluuione paulatim terra cõſumi᷑
Alluuiũ.n.s.eſt latẽs incrementũ qð fit cuʒ
fluuius ex vna ꝑte addit᷑ ripę.vł dicit᷑ cõ⸗
ſumptio ripaꝝ ab aquis H

Alluuius.m. s. dicit᷑ ager quẽ paulati fluui

us ab luendo in agrũ reddit
Alluuioſus. a.ũ.i.cenoſus.plenꝰ alluuio
Alllux ðꝛ maxima pedica ab ad ⁊ luceo.d in

l.qᷓſi ad alias lucẽs in magnitudine Ande

Eñſt manuũ pollex ſed dicat᷑ pedũ allux
Almus.a.ũ.i.ſanctus.pulcer.nutriens Et

Difſferũt almus ⁊ ſanctꝰ. Vñ.Ad coꝛpꝰ ſan altariũ altar idem ſignificãt.ſ.altũ locũ vł
altũ ędificiũ vel lapidem in alto poſituz ſu
per quem offerunt᷑ ſacriſicia. Etnõ ꝙ ara
Fm q̃ſdaʒ differt ab his. qꝛ ara dicitur illa
eleuatio ſine lapide lato tegente.ſʒ altariũ

ctus ad mentẽ ꝑtinet almus. Iñ almitas.
almitud o. almicies.i.ſanctitas oĩa idem
Almilucerna. f.p. locus amenus qͥ frequen
ter illuſtratur. “
Alnia mons eſt apud ſmirnam.

Alnus. f. s. ꝗdam arboꝛ. eo a niue alatur

. Anoe h alnetum ti. ⁊ eſt locus vbi creſcũt
Alneus.9. ũ.·i. de alno exiſtens

O
lilent᷑ pꝛandebant
Alogij dicũt heretici ſine vbo.qꝛ vbo dei
non credunt. reſpuentes Joannis euãge⸗

Alnum fructus alii.

Aloa.f.p.ðꝛ arboꝛ odoꝛis ſuauiſſimi ſcðᷣm

NPap̃. ꝗ in India naſcit᷑ ⁊ lignũ eius vice
thimiamatis altaribꝰ adolet᷑. vñ ⁊ nomen
traxiſſe credit᷑. Item vᷣm Papᷣ.⁊ Yſið.eſt
herba ſuauiſſimi ſucci ⁊ conſtringit᷑ ſuccꝰ
iſte ad modũ picis.⁊ eſt fere eiuſdem colo⸗
ris ⁊ eſt valde medicinalis. Et põt declia⸗
ri h̊ aloe.huius aloes.vel hec aloa.huius

aloe. vt dicit Brito. m aũt Hug.aloes is
ſumitur ꝓ quodaʒ vnguento amariſſimo

Merade aloa

ogia dicit᷑ ↄuiuiũ ſine mone.qꝛ antiqui

lium ⁊ apocalypſim. .
Allogus dicit᷑ lra vl nõ in libꝛis emendãdis
Allopex.i.vulpes. In alopicia.i.vulpecła.
vyel alopicia eſt alienatõ capilloꝝ. Ande.
Muſculꝰ in tibia ſp manet alopicia.

Alopicioſus.a.ũ.i.caluus.

Alopia. f. p. lepꝛa daam.
Alopus eſt qͥ ppter mercedẽ patit᷑ aliquid

Alphabetũ.n.s.i.abcdari.

Allphagus vłalpagꝰ.i.ſcalpẽs vkeffodiẽs.
Alphanus.m.sS.eſt falſus mendicus.

Ailphita. f. p.eſt pᷣmũ granũ maturũ ⁊ altiſ⸗
ſimum in ſpica. ⁊ ꝛ ab alpha.i.pᷣncipium

vyel dicit᷑ farina hoꝛdei vel polenta.

Alpis raro inuenit᷑ in ſingulari.Et dicũtur

alpes alti mõtes pſ̃ alijs mõtibꝰ eminẽtes.

Et dicunt᷑ alpes.q̃ſi alta petẽtes.vł qſi al

tipedes.i. mõtes.⁊ non eſt cõpoſitio. Etẽ
tractũ a lingua galloꝝ qͥ alpes altos mon⸗
tes vocãt. Et ab alpes dicit᷑ alpinꝰ.a.ũ.i.

aliqs in montibus habitãs. Iñ tranſalpi⸗

nus.i.vltra alpes exiſtẽs. .

Alpinas. atis. 9. t. nomẽ gentile. aliqs nat

in alpibus vł de alpibus exiſtẽs.

Allſa fluuius qͥ dam. Iñ alſatia ꝓuincia. et
alſatius aliqs de tali puincia.
Altare.n. t.i. ara.⁊ ðꝛ qſi alta ara.qꝛ altaria
ſolent fieri in altis locis Etiſta noĩa altare

yel altare ſignificat lapidẽ ſupꝛapoſitum.
vnũ tñ ſepe ꝓ reliqͥ ponit᷑ Ael ſic differũt.

qꝛ ara m aliqͥs eſt ſolius dei.altare voſã⸗
cctoꝛuʒ ⁊ deoꝝ gentiliũ. Scoᷣm vo greciſtã
ecõuerſo.⁊ melius altare dicitur dei.⁊ ara

A.

ſanctoꝝ. Vñ pphᷣa. Tücimponẽt ſup al⸗

tare tuũ vitulos. Vñ.Eſt altare dei diui⸗

noꝛũ dicimꝰ aras. HNõ etiam ꝙ ara vłalta
re ſignificat coꝛpꝰ chꝛiſti in cruce.calix tu⸗
mulũ vel ſepulcrũ.patẽa lapidẽ ſepulcri.

coꝛꝑale ſeu byſſus ſyndoneʒ in q̊ chꝛiſtus
erat inuolutus in ſepulcro. Aũ. Ara cru⸗
cis.tumuli calix.lapidiſq; patẽa.Syndo⸗

nis officiũ candida byſſus habet.
Altariolũ.n.s.i.paruum altariũ
Altea.f.p.malua ſiluatica. AUñ.Alteã dico
illam qꝛ creſcit in altum. H
Altellꝰ ðꝛ Rhomulus eo ꝙ alupa ſit alitꝰ.
Alter ⁊ alius differunt.vide ſupꝛa in alius.

Inde alterut᷑.i.alter de duobus.i.ille vel
ille vł vterq; ambo.

Alteratus.a ũ.i.alter effectus.
Altercatio.i.certatio vłlitigatio.
Altercatoꝛ.diſputatoꝛ.certatoꝛ.litigatoꝛ.
Alteritas.f.t.i.viciſſitudo.
Alterna.imutuan.
Alternans.i.dubitans vłerrans.
Alternus.a.ũ.i.viciſſitudinarius.
Altiboans.i.alte clamaMan.
Alticula.f.p.dicit᷑ parua altilis vł nutrix.

Altigradus.a.ũ.i.alte gradiens.vel qͥ eſti

alto gradu.
Altilis. ↄ.t.⁊ G altile.pe.coꝛt.ðꝛ res qᷓ ad H
alit᷑ñ vt pinguioꝛ fiat ⁊ vt occidat᷑. vt poꝛci
⁊ volucres domeſticę.⁊ ðꝛ qñq; ſubſtanti
ue hec altilis.qñq; ̊ altile. AVñ in euange⸗

lio.Tauri mei ⁊ altilia occiſa ſunt. Dapi.

dicit. Altilia.volatilia ſaginata ſtudio Et
pᷣſcianus dicit. Altilia dicimꝰab eo ꝙ ẽ ale
re.Altilia quaſi alitilia vocamus.⁊ coꝛri.
tilis eſſe domoꝛũ.
Altiloquus.a.iũ.qͥ alta loquitur.
Altio onis.i.alitio.ab alo.

pe. Anð Greciſta. Oꝛnix ſiluarũ ſolet al⸗

Altiſonans.o. t. i altũ vłex alto ſonans.

Altiſonus.i.alte ſonans
Antithꝛonũ.n.s.i.ſedes regia. Iñ altithꝛo
nus qͥ ſedet in illa ſede.
Altitonans.o.t.i.qͥ alte tonat.vłſubſtanti⸗

ue dicit᷑ deus altitonans ⁊ trinitas ſ- ancta

⁊ Ybum.⁊ aer ⁊ celum.

Altoꝛ ꝑ ſyncopã ꝓ alitoꝛ.i.nutritoꝛ. IJn al⸗

trix.i.alitrix vel nutrix
Altrinſecus.i.alter vłecõtrario.vtrũq;.
Altriplex.o.t.qͥ vel ꝗ eſt aimo duplex pᷣm
Hug.ſed ſᷣm Papᷣ.i.duplex. doloſus
Altus.a.ũ.ꝑ ſyncopã ab altoꝛ vel alo.i.ali⸗

tus. łaltus.a.ũ.ab alto.as.de quo etiã

altiſonus ⁊ altitonans ſigniſicat pła.bmo

em̃ idẽ eſt qð ſublime.vt celũ eſt altũ.ſcᷣo
:i. difficile vt iſta ꝗqſtio eſt alta.i.difficilis.
AVñ Noꝛphiriꝰ. Altioꝛibꝰ qͥdem ꝗ̃ſtiõibꝰ
abſtinẽs ⁊c.tertõ ðꝛ ꝓfundũ.vt infernus

yel mare eſt altũ.eo ꝙ ibi raro ꝑtingimus

fundũ.Et nõ ꝙ altũ ⁊ ꝓfundũ ſunt reci p
ca eo mõ.oẽ em qð eſt altũ deoꝛſum ↄſide
rando eſt ꝓfundũ.⁊ oẽ pfundũ ſurſuʒ cõ
ſiderando ðꝛ altũ. Uñ. Omne quod altũ
ſi retro numeres fit imum.
Aluear alueare vel alueariũ idem. ⁊ eſt vaſ
in quo apes deliteſcunt
Alueꝰ.m.s.ðꝛ vent᷑ fluuioꝝ.vel ðꝛ vas fa⸗
ctum ad modum aluei fluuij in qͥ pedes la
uant᷑ ⁊ olera ⁊ carnes. Iñ alueolus.li.di⸗
mi cam aluei fluuij qᷓ; aluei vaſis Banieł.
xiiij. Intriuerat panes in alueolo. Ponit᷑
etiã alueus ꝓ vaſe q̃drato capaci in qͥ me⸗
tallum ardens immergit᷑.vt p antipariſta
ſim.i.ↄtra reſiſtentiã indure᷑ Item Al⸗
pheus eſt nomẽ fluuij.⁊ interpᷣtat᷑ rectitu
do. Vñ fingitur ꝙ alpheus ſequit᷑ arethu
ſam vt rectitudo vtutem.
Alumen.n.t.i.ſalſugo terrę.i.luti.⁊ ðꝛ a lu
men. eo ꝗꝙR ceteris coloꝛibꝰ pᷣbet lumen vel
alimentũ.vł ab alo.qꝛ coloꝛes qͥbꝰ miſcet
alit. Sʒ alij dicũt ꝙ alumẽ ſit infernꝰ.⁊ ſic
ꝓducit mediã.⁊ ðꝛ ab a qð eſt ſine ⁊ lumẽ
Alũnatus.a.ũ.i.nutritꝰ (q̃ſi ſine lumine
Alũnus.m.sS.ðꝛ qͥ nutrit vel qͥ nutrit᷑. Unð
Eſt qui nutrit ⁊ qui nutrit᷑ alumnus.
Alus.a.ũ.i.largus.
Aluta.f.p.ðꝛ pelłartiſicioſe ⁊ curioſe candi
data.⁊ ðꝛ ab alo.is.qꝛ alit pedes a frigoꝛe
Vnde Juuenalł.Appoſita nigręlunã ſub
traxit alute. ”ÿMMM
Alutarius ðꝛ pelliparius qͥ vel opatur pel⸗
les cãdidatas vłtinctos vłqͥ eas cãdidat.
Alutũ ðꝛ calceꝰꝑegrini.⁊ ðꝛ ab a qð eſt ſine
⁊ lutũ ꝑ ↄtrariũ.qꝛ ſepe eſt cũ luto.vlł dici
tur coꝛtex arboꝛis quercinę qua cerdones
hᷣparant coꝛii·
Alutariũ ðꝛ aliqᷣd factũ deluto vt paries.
Aluus ⁊ vent᷑ ⁊ vterus idẽ ſiꝗnt ſcʒ partez
coꝛꝑis aialis.ſed tñ ꝓpꝛie differũt.qꝛ ven
ter eſt generaliꝰ in ſigndo.qꝛ cõöuenit tam
aialibus bꝛut qᷓ; rationalibꝰ. ſed alia duo
ſolũ ↄueniunt hoĩbus. Sʒ adhuc differũt
qꝛ aluus ðꝛ vginis.ſed vterus mulleris pᷣ
ghantis. Vñ Greciſta. Eſt vent mar ac.
Attñ etiã vent᷑ attribuit᷑ mulieribus. Vñ
PBñdictfructꝰ vẽtris tui. IJtẽ. Btüs vẽt
q̃ te poꝛtauit.Et ꝑ hoc patʒ ꝙ vnum ſepe
ponit᷑ ꝓ reliquo. Iteʒ alit᷑ poteſt achega,

dja gꝛ vent eſt ꝑs digerens ⁊ ↄſumẽs ci⸗
bos acceptos.⁊ðꝛ vent᷑ q̃ſi ventũ tenens.
vbꝑłqꝛ ꝑ totũ coꝛpꝰ vitę alimẽta tranſmittit
17 8ꝛ ps exterioꝛ in apparet pinguedo ex
trinſecꝰ. ⁊ ꝓtendit᷑ a pectoꝛe vſq; ad ingui
nem. vldðꝛ a venio nis.qꝛ recipit cibum ve
nientem. Sed aluus eſt ꝑs in qᷓ ſunt ſoꝛdeſ
ꝗᷓ purgari ſolent. Et ðꝛ aluus eo ꝙ abluat
vyel purget ventrem intrinſecꝰ. Etia dicit
ab alo.qꝛ alit coꝛpus ⁊ nutrit. Iteʒ aluus
vginis ðꝛ qſi albus.qꝛ vt frequent᷑ virgi⸗

nes hñt albos vteros.vlłqꝛ debent eſſe al

be. i. caſte. Vterus vo dicit᷑ ab vtilitate.

⁊ eſt mulieris ſgnantis.vł ðꝛ ab vtendo.

qꝛmlłir vtitur multiplici cibo ad fouendũ
feętũ. vel dicit᷑ ſic eo ꝙ duplex ſit. ⁊ abevtra

q; in duas ſe diuidit partes. vel qꝛ interiꝰ

.

rus parit.egerit aluus.
Aluulus.i. paruus aluus.

El ante

Ama.f.p.auis nocturna ab amando puu⸗
los dicta. vñ ⁊ lac ſᷣbere fert᷑ naſcentibus.
hec dicit᷑ ⁊ ſtrix a ſtridoꝛe. Itẽ ama dicit
vas ad fundendũ vinũ. Iñn venit amula.
dDimi. parua ama. ð
Amadrias in ſingłari.⁊ in płi amadriades

impleat᷑ fetu. Unde. Nent᷑ conſumit.vte⸗

deeę ſunt arboꝝ quaſi amantes driades.i.

arboꝛes. Orias em eſt arboꝛ

— „

Amalech ꝓpꝛiũ nomen eſt. intp̃tat otra⸗
.rius vel terrã lingens vel ppłus labens.⁊
fuit filiꝰ Eliphaʒ.pᷣmogeniti Eſau.ponit

etiã ꝓ pꝛaua gente ab eo deſcendẽte. Unð

Rex amelech ſed gens amalech cognoſci⸗

tur eſſe.

Amamen. amamentũ. amatuſ. us. ui. omia

idem.iiamatio.
Aman interpᷣtat᷑ initas.
Amanitis.tidis.f.g.ſed amanites eſt gene.
maſ. VUñ.ij. Re.xiiij. debet dici. Haaman
amanitis non amanites. ”MD
Amantilla herba qdam.

Amaracus.m. s. qdam herba. vel ſm fabu
las qdam puer qui dum ferret vnguẽta et
cecidiſſet moꝛtuus eſt ⁊ mutatus in floꝛeʒ

ſui nominis. Et vnguentum qð inde fit di
citur q̊ amaracum ”MVM
Amarellus.m.sS. auis quędam. Ael
Amarellus.a.ũ.di mi. ab amarus
Amarillus arboꝛ quęedam.
Amarillum fructus eius

—

Amaritilla herba ꝗqdam baldrian

Amartia.i.peccatum.

Amartigenia. f. p ðꝛ oꝛigo peccati.

Amartigenati ſunt libꝛi de oꝛiginali pctõ
Amartius.i.peccatoꝛ
Amartiolus.idem.
Amarina dicit᷑ genus vᷣgulti amari

Amaroꝛ. m.t.i. qamaritudo.

Amaricoſus.a.ũ.i.plenus amaroꝛꝛe.
Amarus.a.ũ.i.aſper.crudel.ſeuerus.ab h̊ᷣ

noie mare.vel ecõuerſo mare ðꝛ ab amarꝰ

Et amarum ⁊ dulce opponunt᷑.⁊ ſient ex
tremas ſpecies ſapoꝛis. Dulce em̃ ſigt ſa⸗
poꝛem delectabilẽ guſtui.ſed amaꝝ econ⸗
uerſo acetoſum ⁊ minus delectabilẽ. Inð
amaritudo qð qñq; inuenit᷑ ꝓ triſticia
Amaruſta.i.pomatiana

Amaruſcus.f.s.arboꝛ illius fructuſ.pomꝰ

ſilueſtris.
maſa.ſę. ꝓpꝛiũ nomẽ viri. de qͥ ꝛ.ij. Re.
xvij. Amaſan vo ↄſtituit abſalon ꝓioab.
Amaſio onis.m.t.i.qamaſius.
Amaſiolus.m.s.dimi.i.paruus amaſius
Amaſiunculus dimi.idem.
Amaſius.m.S.i.q intemꝑate amat.vłq in⸗

temꝑate amat᷑.Et eſt amaſi luxurię ami⸗
cus.-honeſtatis inimicus.

Amaſia młier ꝗᷓ amat ſine lege. Iñ amaſiun
cula.i.parua amaſia.
Amathi interpᷣtat᷑ veritas.
Amatoꝛculus.m.sS.paruus amatoꝛ.

Almatricula.i.parua amatrix

Amazones dicunt᷑ ꝗdam mulieres. ab a et
maʒzon qð eſt mãma. quaſi ſinemamma.ſ.
dextra quã inurebãt. ne impediret eas in
ſagittando c eã nudabãt.⁊ B; etiã faciebãt
de ſiniſtra ne clypeus impediret᷑.Eędẽ di
cte ſunt vnimammę. He ſine viris viuunt

Vñ Virgilius Enei.xi. NPulſant ⁊ pictis

bellant᷑ amaʒzones armis.Et ſcias ꝙ vt di

cit ꝓſið.ethymoł.viij.tria ſunt genera cõ

ſuetudinum.Sicut ſcythaꝝ vbi feminę ⁊
viri in pugnam eunt. Amaʒyones vbi ſole

feminę. Rhomanoꝛũ aliarũq; gentiũ vbi

ſoli mares

Ambactus.a.ũ.i.circũactus.ſicut ſolet eſſe

quiſq; dubitans. M
Ambages. gis. dubia locutio

Ambago. f.t ðꝛ dubia locutio ᷣmonis.ꝓ⸗

lixitas vboꝝ ⁊ circũitus vł circũlocutio.
Et ſic hec eſt vera.Canem comedẽ paneʒ.

Ingde ambagioſus.i.dubitabilis vł dubi

tatio. vel dubitatõe plenus·

Ambaſiatoꝛ.m.t.eſt legatꝰ pᷣncipis ĩ arduiſ

negocijs. ⁊ ambaſiata eſt hmõi legatio coõ⸗
cilioꝛũ vel pncipum in cauſis ſuis.

Ambelus vel ambeſtus.i.coꝛroſus vel co. co U
Ambꝛa. f.p.herba qdam vel ſpecies valde

meſtus.
Ambi i.vᷣui.ab ambiẽdo.i.circũeũdo dicti
Ambidens.f.t.i.ouis hñs in ſuꝑioꝛi parte
dentem vnũ ⁊ aliũ in inferioꝛiꝛ

Ambidext᷑.m. S. ð: qͥ vtraq; manu vtif pꝛo
dexta. ſiẽ fuit Aoch. vt habet᷑ in li. Judi.

Ambifarius.m.s.ðꝛ duplicit᷑ loquens
Ambigna. f.p. dicebat᷑ ouis ꝗ cũ geminos
pareret cũ ipᷣis ſacriſicabat᷑.vñn dicit᷑ qua

ſi ex vtraq; parte hñs agnos.

Ambigariũ.i.ex ambabus partibus
Ambiguus.a. ũ.i.dubius.⁊ ðꝛ ab ambo et

ago. vłeligo.qꝛ qͥ dubius eſt nec h̊ agit vx

eligit. nec h̊ plene dimittit. ſed gliqd vtri⸗

uſq; parti ſectat᷑.vel dicit᷑ enſis. In ambi⸗
guitas ⁊ ambiguoſus.i.dubitabił.vłple⸗
nus ambagibus.
Ambiguũ eſt vbi opiniones ſunt ⁊ iura va
ria vidẽt᷑.de ſen.excõ.int᷑ alia.Et ius am⸗
biguũ eſt ꝑ ſummũ pontificẽ declarandũ.
c. p venerabilẽ · S· ratõibꝰ q fi. ſunt legitti.
Ambiloquus.a. ũ.i.bilinguis.q nunchoc.
nunc illud affirmat. Inde ambiloquiuʒ.i.
talis locutio.

Ambitio. onis.f.t. i. circũdatio vel cupidi⸗

tas maxime honoꝛis. In ambitioſus i.
cupidus.⁊ ꝓpꝛie hono?. Iñ ambitõſitas
id ẽ cupiditas.⁊ hec ambities.ei.ꝓ eodeʒ
⁊qꝛ ambitioſoꝝ eſt blãdiri ⁊ adulari.ideo

w

ambitõ ponit᷑ qñq; ꝓ adulatõe⁊ blãdicijſ
ZAlmbitus qñ eſt participiũ idem eſt qð cir⸗

cũdatꝰ.⁊ ſic eſt media lõga. AUñ Ouidius
Juſſit ⁊ ambite circũdare littoꝛa krę. Sed
qñ eſt nomẽ.tũc eſt me.coꝛ.⁊ idẽ eſt quod
circũitus. Añ Lucanꝰ.Letałl ambitus vr
bis.i. circũitus.Et Hug.exponit etiam ꝓ
ſuꝑbia. vel ðꝛ tranſumptiue affectus hois
ſcʒ cupiditaſ.ab ambio.is.qꝛ iſte qui vult
honoꝛes ambit ⁊ circũit potẽtes ⁊ magna
tes. ſicut muri ciuitatẽ oꝛando tam ꝑ ſe q;
pꝑ amicos.vt valeat honoꝛes obtinere

Ambo. onis. m. t. i. pulpitũ. vbi ex ambabꝰ

partibus ſunt ꝗdus. Etiam ſumit᷑ pꝛo lo⸗
co ᷣmocionandi vel vbi legit᷑ euãgelium.
vel ꝓ gradu ſimplicit᷑. Et idem dicit᷑ amo
onis Sed ambo.oꝝ.n.s.pluralis numeri
tm ab ampho gręco quod ęqpollʒ amphi
quod ſiãt circum.i.vterq;.vel duo.Et no
