ſic mene. i. luna vel defectus.

„ — 3. „

Menia.niũ.nibꝰ.ſunt ꝓpᷣe muri ciuitatl.a
munio.is.q̃ſi munia.qꝛ muniãt ciuitatem

Sed abuſiue dicunt᷑ męnia oĩa ędiſicia ci/
uitatis.⁊ ſcribit᷑ ꝑ oe.diphthongu.
Menia nũ.ni.n.s.i.ſolariuʒ.⁊ ðꝛ a menia.

qꝛ męnibus ſolet addi. Ael nianꝰ col

lega Craſſi in foꝛo ꝓiecit macerias vt eſſẽt
loca in bus ſpectates inſiſterẽt ꝗᷓ ex nomi

ne eius męnia appellata ſunt. Hęc ⁊ ſola /

riga dicunt᷑.qꝛ patent ſoli. Et inde inoleuit
poſtea ↄſuerudo. vt męniana domibꝰ ad/

iacerent. Inñ enianatus.ta.tũ.i.męnia

nis oꝛnatus ⁊ pparatus. èD
eniatus.ta.tũ.i.męnibus circũdatꝰ.cõ⸗
ſtructus vel abundans.
Mennon fuit filius auroꝛę.rex oꝛientalis.
Iñ mennoniꝰ.nia.niũ.lhic in troiano bel⸗
lo perijt. cuiꝰfilię mutatę ſunt in aues.ꝗᷓ ab
eo dicte ſunt mennonides.lhę cateruatim
ex ęgypto ad iliũ volare dicunt᷑ iuxta mẽ/
nonis ſepulcr uʒ.⁊ inde iliẽſes menonides
eas vocat. Quito aũt ãno ad ilium veniũt
⁊ cũ biduo circũuolauerit.tertia die ineun
tes pugnã viciſſim ſe vnguibꝰ dilacerant.
QHens.ent.ẽ ꝑs aię ꝗdã.ꝑ quã ois rõ itel⸗
ligentiaq; ꝑcipit᷑.mẽs vocata.eo ꝙ emine

at in aia. ᷣm Mapᷣ. Ael eſt ipᷣa aia duʒ me

minit ⁊ ſenſibilia ad memoꝛiam reducit

AUenſa. ſe.eſt tabula ſuꝑ quã comedit᷑etẽ

Ppꝓpe paupeꝑ.⁊ ðꝛ a mene q ð eſt defectus.

multa em ibi ſolent deficere. Sʒ tabula di
uitum eſt. qᷓſi tenabula.qꝛ tenet młta. Ael
mẽſa ðꝛ q̃ſi mẽſurata.qꝛ menſurati res ibi

miniſtrant. VUel menſa q̃ſi comeſa.a come
do. dis. Iñ h ⁊ hec menſalł.⁊ h̊ le.ad men⸗

ſam ptinẽs. Et hͥ menſale.lis.i.mantile

Menſicolus.li.dimi.i.paruus menſis

QHenſis.ſis.m.g.ðꝛ a mene qð eſtluna. q.
Em lunationes mẽſes olim fuerũt diſtincti
aũt ðꝛ menſis.i.mene ſaltꝰ etymolo.eſt
Quot aũt dies qͥlibet mẽſis habeat.his x
ſibus declarat᷑. Junius apᷣlis ſeptemq; no
Uemq; tricenos lus vnũ reliqͥ.ſed habʒ

febꝛuus octo vicenos. Cui ſibi ſextus fue⸗
rit ſupaddit᷑ñ vnus.Et nõ ꝙ menſis nouo⸗

rum ðꝛ martius.qꝛ anni initium hic mẽſis

eſt apud hebꝛęos.qui olim erat apud rho⸗
manos.

Nenſoꝛ. ſoꝛis.m.g.qͥ menſurat. Nñ cach⸗

arię.ij. In manu eius funiculꝰ menſoruʒ.

ũHenſoꝛiũ.rij.n.S.qð eſt in menſa.vt man⸗
tile.⁊ vas eſcarium. 7

Alenſtruum.ſtrui.n.sS.ðꝛ qð ſolet euenire

—

MNeraca. cę.f.p.

Sm mẽſem. vel ſᷣm circũitũ lunę. ſiẽ doloꝛ

capitis.⁊ ꝓfluuiuʒ ſanguis mulier. ⁊ ðꝛ a
mẽſe. Prope mẽſtrua ſunt ſuꝑfluꝰ ſãguis

mulieris.dicta a circũitu mẽſis vel lunę qͥ
ſolet h ꝓuenire ꝓfluuiũ. Heęc ⁊ muliebria

dicunt᷑.qꝛ ſola mulier aimal mẽſtruale eſt.

Cuius cruoꝛis ↄtactu fruges nõ germinãt
aceſcunt muſta.moꝛiunt᷑ herbę.amittunt

arboꝛes fętus.ferrũ rubigine coꝛrũpit.ni/⸗

greſcunt ęra.Si qͥ canes inde ederit in ra /

biem efferunt᷑.glutinũ affalti qð nec ferro

nec aquis diſſoluit᷑.cruoꝛe ipᷣo pollutum.
ſponte diſpgit. Iñ h ⁊ hec menſtrualis.et

B le.qð patit᷑ menſtruũ.vel ꝑtinẽs ad mẽ⸗

ſtruum. Et menſtruoſus.ſa.ſum. ⁊ mẽſtru
atus.ta.tum.i.menſtruis pollutus.vłmẽz

ſtrua patiens.

Menſula. le. dimi.i. parua menſa.

Mſura.rę.f.p.res aliq̃ ſuo mõ vel tꝑe cir
cũſcripta. Ael mẽſura eſt qͥcqͥd põdere. ca

pacitate. longitudine. altitudine. latitudie
gimoq; finit.hec aũt eſt ꝑs coꝛꝑis aut tẽ/⸗
poꝛis.Coꝛpis.vt hoim.lignoꝝ.colũnarũ

⁊ ſimiliũ lõgitudo vel bꝛeuitas.Tꝑis.vt
hoꝛaꝝ.dieꝝ.annoꝝ Nrope aut mẽſura ðꝛ
qꝛ ea metiamur aliqd.vt vrna vł ampho/

ra. Iſið.etiam dicit. Nropᷣe aũt menſura

vocata eſt.qꝛ ea fruges mẽſurant᷑.atzʒ fru⸗
mentum.i.humida ſicda

AHẽſurnus.na.nũ.i.mẽſtruus.⁊ ðꝛa mẽſii/

Menſus.ſa.ſũ.vide infra in metioꝛ.tiris.

Henta. cę.f.p.eſt herba odoꝛifera.de qus
Macer. Trita canis moꝛſũ ſuꝑaddita cũ

ſale curat.

ICentula. lę. ðꝛ vga virilis. vł vas vitreũ

vldeus hircoꝝ. VUñ. ẽtula vas vitreũ
deus hircoꝝq; pꝛiapus.

Nentũ.ti.ðꝛ q̃ſi mouentũ.a moueo.ues.
qꝛ ſp eſt in motu. ANel ðꝛ mentũ.qꝛ inð mã
dibule oꝛiant᷑.vel qꝛ ibiiungant. In men⸗
toſus.ſa.ſum.Et mentatus.ta.tũ.i.habẽſ

magnum mentũ.

ca.cũ.i.purgatoꝛiꝰ.⁊ ꝓð.pe. Uñ MPerſiꝰ.
Alntichiras melius ſoꝛbere meracoas

MMHeraculꝰ.la.lũ.aliquantulũ merax. ⁊ ðꝛ

a merax.Et h̊ meraculũ.li.ꝗdam potio de
vino facta. idem qð meraca
AMMerax.cis.g.oĩs.i.purus.clarꝰ defęcatꝰ
Et cõpat᷑ merax.tioꝛ.ſimꝰ. Vñ Beutero.
xxxij.Et ſãguinẽ vuę biber̃t meraciſſimũ.
Iñ meracitas.tatl.i.puritas.claritas.

Abercatꝰ. tus. tui. cet multoꝝ vendentiuʒ

tiatũ cerebꝛũ purgãdũ facta. meracus

in

1 1

en
d
nen

eö.

wöm
aner
u

waln
Herndis

6
.10.
wtode

eſten
eutero⸗

Kird .

itns.
ndond

Per. .

vel ementiũ.vel locꝰ vbi vendit᷑ ⁊emitur.

Vñ Gech.xxvij. Et auro qð ꝓpoſuerũt

in mercatu tuo.Et h̊ mercatũ.ti.res ꝗ̊ ven
ditur ⁊ emit᷑.Et ponit᷑ qñq; ꝓmercatu
ercedariꝰ.darij.m.sS. uus vel alius qͥ
diſtribuit pecuniã ſub dño ſuo.
ercedonius.nij.qͥ ꝓ laboꝛe ſuo impenſo
dat mercedẽ.ſ.dñs qͥ ſoluit mercedem ope
rarijs ſuis.⁊ ðꝛ a merces.⁊ dono.
QHercedula.lę.dimi.i.parua merces
Mercennarius.rij.i.pᷣcio ↄductꝰ.ſ.qͥ acci⸗
pit mercedẽ. Idem ⁊ baro.qꝛ foꝛtis eſti la
boꝛibus a bari.qð eſt guis.i.foꝛtis.cui cõ⸗
trarius eſt leuis.i.infirmus.
MHerces.cedis.i.pᷣmiũ vel pᷣciũ.⁊ ðꝛ a mer
coꝛ.vel merx.cis. Sed pᷣciũ cũ par ꝓ pari

dat᷑.merces cũ minus.

Mercula.lę. dimi.i.parua merx.
Mercidiꝰ.dij.i.ꝓpter mercedẽ dicens vel

loquens.⁊ ðꝛ a merx.cis.⁊ dico.

Mercimoniũ.nij.idẽ qð merx.vł res ꝗᷓ de
vvna pr̃ia poꝛtat᷑ ad aliã vt chariꝰ vendat᷑.

ENercuriał.lis.⁊ G̊ le.i.res mercurij.vel ꝑ⸗

tinens ad mercuriũ. Inuenit᷑ etiã hic mer

curialis ꝓ ꝓpᷣo nomiue cuiuſdam viri.
Mercuriꝰ.rij.deꝰ mercatoꝝ.ſic dictus q̃ſi
mercatoꝝ kyrios. Mercuriꝰem nepos at
lantis.multaꝝ artiũ peritꝰ claruit.quas ⁊

hoies docuit. vñ pꝰ moꝛtẽ deũ eſſe volue⸗
rũt.Et int᷑pᷣtat᷑ ſᷣmo vł eloquẽtia.nã mer/
catoꝛibꝰmaxie neceſſaria ẽ affabilitas. Ał

ðꝛ mercuriꝰ q̃ſi mercatoꝝ chere.i.aue.Il/

li em ad reꝝ venaliũ coemptionẽ pace ſalu

tatiõis alliciũt. Ael mercuriꝰ ðꝛ q̃ſi mediꝰ
currẽs.eo ꝙ ſᷣmo medius currat int᷑ audi⸗
toꝛem ⁊ loquentẽ.vñ ⁊ hermes grece dici⸗

tur.i.interpꝛes.Et ſᷣm h̊ bñ ðꝛ deꝰ mercan /

toꝛum.qꝛ int᷑ ementes ⁊ vendẽtes ᷣmo eſt

medius.ideo fingit᷑ hr̃e pennas.quia cito

diſcurrit.qᷓ;cito exit ab oꝛe loquentis et re
plet aures audientis. Nunci ðꝛ qꝛ ꝑ ᷣmo
nem oĩa cogitata enunciant᷑. ẽ’ðZ
QÖMerda.dę.⁊ G̊ merdũ.di.ð a merus.a.ũ.
ꝑ ↄtrariũ.qꝛ nõ eſt mera. Uł ðꝛ a merl qð

eſt diuiſio.vł ꝑs.qꝛ ſtercꝰin digeſtiõe diui

ditur ab eo qð incoꝛpoꝛat᷑.⁊ ꝑ ſeceſſũ emit
titur. Iñ merdula.lę.dimi.Et ꝑ cõpoſitio
nem merdifer.a.ũ.pe.coꝛ.i.merdã ferens
MMerẽda.dę.ðꝛ cibus qͥ in nona ſumit᷑ dẽ

⁊ añcęnia.ię.⁊ ðꝛ a merꝰ ⁊ edẽdꝰ.q̃ſi mere

edẽda.qꝛ tunc purus panis dat᷑ de ↄſuetu

dine. Ael ðꝛ a meridies ⁊ edẽda.q̃ſi poſt

meridiẽ edenda. Iñ hęc merendula.lę.di.

Meretricula lę.dimi.i.parua meretrix.

Meretrix.tric.f.g.i.ſcoꝛtũ.⁊ ðꝛa merces.
⁊trico.cas.q̃ſi ꝓmercede hoĩeʒ tricans.i.
impediens vł decipiẽs. el ðꝛ a Mercoꝛ

. „ ₰½

gris.qꝛ mercat᷑ pciũ libidis Iñ meretriciꝰ

cia.ciũ.Et h̊ meretriciũ.cij.domꝰ meretri
cum.vel turpis actus eaꝝ vel officium.
Merga.gę.f.g.i.furca.cũ q̃ ſegetes vel fe/⸗
nuʒz ſuꝑ currũ leuat᷑ vel cona ſegeti poꝛtat
Merges.tis.m.g.i.garba ſegetis.ſ.gono⸗
nus.ſiue cona vel manipulus.⁊ ðꝛa mer/
go.gis.qꝛ ligatus mergit᷑ in tera.
AMergulus.li.m.g.pe.coꝛ.eſt di.de mergꝰ
Et eſt eqᷓuocum ad ferrum qð mergitur ĩ
lampade.⁊ ad tenendũ papyrũ ⁊ ad auem
merglun.
Mergus.gi.m.g.ꝗdaʒ auis dicta ſic ab aſ⸗
ſiduitate mergenilld.

UVEGergus. goꝛis. neu. g. ſitula cũ qᷓ aqua de

puteo trahit᷑.⁊ ðꝛa mergo.gis.

Meridies. diei. : qſi medidies.i.medius

dies. . aũt ðꝛ meridies.q̃ſi merꝰ dies.qͥa
tũc merus dies eſt.i.purioꝛ.etymolo.eſt.

In meridianus. na. num.

Meringa.geę.fę.p.eſt pellicula in aure vbi
Meris.i.diuiſio vel pars. (fit auditus.
Meriſcę.dicti ſunt qͥdã hęretici.qͥ ſeparãt
ſcripturas ⁊ partiunt᷑.nõ credẽtes in oibꝰ
ꝓpheti.dicẽtes alijs ⁊ alijs ſpiritibꝰꝓphe
taſſe.Et dicũt᷑ a merl qð ẽ diuiſio vłpars.

MMeritoꝛiũ.rij. domũcula vbi ciues res ſu⸗

as faciũt.vel vendũt.⁊ vbicũq; mercimo⸗

nia tenent᷑ vel taberna. vel locꝰ tenebꝛoſ⸗

vbi patrant᷑ adulteria ⁊ foꝛnicatiões dici/⸗
tur meritoꝛiũ. Iñ hęc meritoꝛia ðꝛ meretx

ſicut etiã caupona tam ꝓ loco qᷓ; ꝓ femina

Eadem ðꝛ ⁊ meraria.vel a merendo.vela
mero.i.vino. Item meritoꝛius.ria.rium.
qð meret᷑. vel qð dignum eſt merito. vłre
muneratione. MMVMH

Meritũ.ti. n. s. eſt bñficioꝝ pᷣmiũ qð qᷣſq;

meret᷑. Item meritꝰ.ta.tũ.adiectiue.⁊ cõ⸗
ponit᷑ emeritus.ta.tũ.⁊ immeritꝰ ta.tum.
Merops.pis.ðꝛ ꝗdã auis viridis color ꝗᷓ
etiã apiaſter ðꝛ.qꝛ libent᷑ apes comedit.et
etiã gallus ðꝛ merops.pis. Merops etiã
fuit ꝓbum nomen cuiuſdam homis.
Meroſus.ſa.ſum.i.vinoſus.⁊ ðꝛ a merũ.
Meroſum dicimꝰ vinũ. Meracã potiõʒ
MMerotheca.cę.pe.ꝓð.ſ.meri.i.vini cuſto
dia. vel repoſitoꝛiũ. IJñ h̊ merothecarius.
rij.vini cuſtos.vel etiã repoſitoꝛ. Inð hęc
merothecaria. rig. —
Merulꝰ.li.⁊ hęc merula.lę.auis nig. ⁊ ðꝛ
a merus.ra.rũ.q̃ſi mera volãs.vł merꝰ.qꝛ
a2

mere cãtat. Vel merula ðꝛ q̃ſi modula. eo

modulet᷑. Anð ⁊ olim dicebat᷑ medula.
ñ merulinus.na.nũ.pe.pddauu.
Merũ.ri.n.s.i.vinũ.⁊ ꝓpe bonũ.⁊ claꝝꝑ ⁊
a fece ſegregatũ.⁊ ðꝛ a meriſ qð eſt diuiſio
vel pars. In merus.ra.rũ.i.purus.clarꝰ.

manifeſtꝰ. Iñ meritas.tatl.i.puritas.cla/⸗/

ritas ᷣm Hugl.apᷣ.vo dicit. Merũ vi⸗

num purum ſigt. Nã merũ dicimꝰ qcquid

pux eſt.ſicut aqua mera.nulli vtiq; rei in⸗
iecta vel admixta.⁊ coꝛ.me. Vñ Auroꝛa.

Nãq; merũ reddit coꝛlętũ.ſphęraq; figu/

rat.Et ouidius de reme. Non ſtupeãt mł⸗
to coꝛda ſepulta mero. „.
MMer x. cis.eſt ipᷣa res ꝗᷓ vendit᷑.ſed ntũs ñ

eſt in vſu. Vñ Alpocl.xviij. Merces eoꝛũ

nemo emet ampliꝰ.mercẽ auri ⁊ argenti.

Al eſpil a.lę.arboꝛ ſpinoſa fructũ in ſititu /
dinem maloꝝ faciens.ſʒ paulo breuioꝛem
⁊ ðꝛa malũ ⁊ pila.qꝛ pillulę foꝛmã habeãt

eius poma.

Aeſopotam ia. ꝓuicia eſt gręcię. dicta ſic.

qꝛ ambiat᷑ fluminibꝰtigride ⁊ euphrate

A Heſſiaſ hebꝛaice.gręce chriſtꝰ.latie vnctꝰ

MHeſſicula.lę.di.i.ꝑua meſſiſ.⁊ coꝛ.pe.(ðꝛ
¶MHeſſio.onis.f.g.ðꝛ a meto.t·. Vnð Job.
xxix. Et ros moꝛabit᷑ in meſſione mea.
Meſſis.ſi s.f.g.i.ſeges. Sʒ ſeges a ſerẽdo
dũ ſeminat᷑. eſſis a metẽdo dũ matura

colligit᷑. Meſſis etiam ðꝛ tꝑs vłactus me

eſſoꝛ.ſoꝛis.m.g.qͥ metit. (cendi.
Meſſoꝛiũ.rij.i.vas eſcariũ.⁊ ðꝛ a meſa. q̃i
MMeſſoꝛius.a.ũ.aptꝰ ad metendũ (mẽſoꝛiũ
MÖQReſſulus. la. lũ.i. maturus ad meſſem.
ANeſtus.a.ũ.i.triſtis.⁊ ðꝛ a męreo.res.⁊ẽ
tm nomẽ.non pticipiũ vt qͥdam voluerũt.
Et eſt meęſtus naturalit᷑.Lriſtis vo caſu.
Idẽ ⁊ męrẽs. Itẽ meſtus vel męrens aio.
Triſtis aſpectu Iñ hec meſticia.cię.⁊ hęc

męſtitudo.dinis.Et eſt eſticia coꝛdis

Triſticia vo vultus. Item triſticia ipᷣius
ſpũs eſt. ⁊ fit qñq; ex aliqͥ accidenti doloꝛe
ſʒ meſticia vitiũ naturale ppetuũ eſt.

Meta.tę.f.p.i.circũitꝰ.vel alicuiꝰ rei ſfiniWs

vel terminꝰ. Meta etiã ðꝛ ꝓmiſſio. vel co

nofigio.i.obligatio in die nuptiaꝝ Itéme

——

ta eſt pᷣpoſitio gręca.⁊ valet tm qᷓ;tũ trans
vel de. vel iuxta.

Metac iſmꝰ.mi.c᷑.m.lr̃e ꝑ ſcãſionẽ colliſio.

Et ẽ o.ſecunda lra ſicut videt᷑ velle Hugl.
Itẽ MPap̃.dicit. Motaciſmꝰ eſt quotiens
m.lr̃am vocałſequit᷑. Sed metaciſmꝰ eſt.

quotiẽs vocałſeqt m. vt bonoꝝ.aurũ.Et

ita vult ꝙ ſecũda lr̃a ſit o:in vno loco. In

alio vo loco ꝙ ſit e. Sed cõiter in donatoi

ca. de barbariſmo in fine ſcribit᷑ ꝑ e.in ſecũ
da la. vbi ðꝛ. Sunt etiam male cõpoſitio/

nes.i.cacoſyntheton quas nõnulli barba⸗
riſmos putant.in qͥbꝰ ſunt metaciſmi.lab/

daciſmi.⁊ iotaciſmi.⁊ Hq̊ magis placet.

MMetalenſis eſt dictõ gdati pꝑgẽs ad id qd
oſidit. ⁊ ab eo qð pſcedit id qð ſequitur inſi

nuans.vt Laboꝛes fructuũ tuoꝝ mãduca

bis. laboꝛes em̃ poſuit ꝓ his ꝗᷓ laboꝛando
acqrũt hoĩes.ſvᷣm Beda. Vel metalenſisẽ

diſtinctio gdatim ꝑgens ad id qð oſtendit

ſcʒ de cauſa euenire ad cauſatuʒ ꝑ młtame
dia. vt Poſt aliquot mea regna vidẽs mi⸗
rabar ariſtas. Hic em gdatim pꝑgit dictio

vel diſtinctio ad id qð oſtendit.quia ꝑ ari⸗
ſtas ſegetes.ꝑ ſegetes.ęſtates.per ęſtates
annos intelligere debemus.

MHetallũ.li.n.s.ðꝛ a metallon.qð interta

tur ſpes.qꝛ nat᷑a eiꝰ ea eſt.vt vbi vna vẽa
opparuerit.ibi ſit ſpes inueniendi aliãõ Se
ptẽ aũt ſunt genera metalloꝝ.Auꝝ argẽtũ

es.electꝝ.plũbũ.⁊ qð domat omia ferruʒ

Spslit᷑ ñ h̊ noie ðꝛ qddam metallũ Inde
metallicꝰ.a.ũ.Et nõ ꝙ qñq; hmõi noia cõ

plexiua. vt ęs ⁊ metallũ.ſunt noia genera⸗

lia.qñq; ſpalia NMrout ſũt generalia ĩ vtro
q; numero declinãt᷑.qꝛ multe ſunt ſpẽs eęrſj
⁊ metalloꝝ. Orout ſunt ſpãlia declinant᷑ ĩ
ſingulari tm. vt auꝝ ⁊ ferꝝ ⁊c.
traſmutatio.⁊ ðꝛa meta qð ẽ tranſ.⁊ moꝛ/
phoſis.qð ẽ mutatio.⁊ ꝓpᷣe ſubę. Vñ in ti
tulo ouidião ðꝛ. Incipit lib metamoꝛpho⸗
ſeos. NPoſſunt tñ ibi eſſe due ꝑtes ꝑ appo/
ſitionẽ. vt Incipit lib meta moꝛphoſeolſ.i.
de mutatione ſubeę. Greci em carentes ab⸗

latiuo.gtũm ponunt ꝓ eo ↄſtructũ cũ ſᷣpo

ſitione ad modũ ablatiui.

Aetaphoꝛa. rę.eſt rex vᷣboꝝq; trãſlatio.⁊

ðꝛ a meta qð eſt traſ.ł iuxta.⁊ phoꝛos.qð

eſt ferre. eęc aũt fit ttuoꝛ modis.ſ.ab aia
li ad aiale.vt Thiphin aurigã celeres fece
recarinę Ab inaiali ad inaiale.vt elagꝰ
tenuere rates. Ab aiali ad inaiale.vt Exic
catus eſt vtex carmeli.Ab inaiali ad aĩale
vt Auferam a vobᷣ coꝛ lapideum.
etaplaſmus.eſt trãſmutatio ꝗdã rectiſo
litiq; ᷣmonis in alteraʒ ſpeciẽ metri.oꝛna⸗
tus neceſſitatis ve cauſa.⁊ ðꝛa meta qð eſt

tranſ.⁊ plaſma qð eſt foꝛma.q̃ſi traſſoꝛma
tio.qꝛ lra vel ſyllaba.vel eius accidẽtia de

Ppa poſitione in aliã ſpẽm traãſfoꝛmantur
CTuius ſᷣm Bonatũ ſunt qttuoꝛdeci. ſpes.

Wetamoꝛphoſis. phoſis. vłphoſcos id ẽ

— — 1 – cee —

ne

Ne
10
i

non
bo⸗
/
i.

„

R

io
164

(Nn

nes ſee
Pchke
nbee
maite

mi⸗
ona⸗
forma
getade
mann
iſpin

ſcʒ ꝓtheſis.epentheſis.paragoge.afęreſiſ
ſyncopa.apocopa.extaſis.ſyſtole.diereſiſ

ſynereſis.vel epiſynallępha.elipſis.anti/

theſñis. metatheſis.de qͥbus vide locl ſuis.
AWetarpus.pi.m.g.i.caſtroꝝ metatoꝛ.

MUWetatheſis eſt traſlatio lr̃aꝝ iĩ alienũ locũ

ꝑte nulla tñ ex dictiõe ſublata.vt Euãdre
ꝓ Euãder. ⁊ hᷓ fit cã neceſſitat. Uñ Ouið.
Agnoſcẽs in me frat᷑ meleagre ſoꝛoꝛẽ.Nã
ſi dixiſſet meleager.non fuiſſet vſus.

OQHetatoꝛ. torl.m.g.qͥ caſtra deſignat
QMetaxariꝰ.rij.m.g.qͥ foꝛo imponit rebus

ꝗᷓ vendunt᷑ metã pᷣcij. IJdẽ etiam licitatoꝛ
⁊ taxatoꝛ dᷣ. .M
etellue i m g. neicknarita merit.
Seticulus. la. lͦͥ. pe. coꝛ. ⁊ meticuloſus.ſa
ſum.i.foꝛmidoloſus.

Metis. it.. f. g. ꝛ alibz locus de ſe fetoꝛem
emittẽs.⁊ ðꝛ a mitto tis. Ał vt diẽ Seruiꝰ

QMetis eſt ꝓpᷣe fetoꝛ tᷣrę qͥ ex ads ſulphu/⸗
reis naſcit᷑. ⁊ in ſiuis płlimum abundat ꝓ
denſitate arboꝝ AUñ Perſiꝰ. Gutture ſul
phureas lente exalente metites.
MMetodica.cę.ꝗᷓdã ſpẽs medicię q̊ ᷣmedia
ſectat᷑ ⁊ carmina.⁊ ðꝛ a metodus qð eſtre⸗

mediũ. Iñ metodici dicũt᷑ hi qͥ nec elemẽ/

toꝛuʒrõnẽ obſᷣuãt.nec tꝑa nec ętates.nec
cauſa s.ſed ſolas moꝛboꝝ ſubſtãtias

Methodus.di.i.via vł potiꝰfinal terminꝰ

⁊ðꝛ a meta qð eſt trãſ.⁊ odos qð eſt via.qꝗᷓ
ſi trãſitiuũ.i.bꝛeuis via.AUñ Ariſto.in pꝛi
cipio topicoꝝ dicit. NPropoſitũ qdẽ nego/
cij eſt methodũ inuenire.a qͥ poterimꝰ ſyl⸗/

logiſare de omi ꝓbleumate ex ꝓbabilibus

Inñ dialectica trãſumptiue ðꝛ methodus.

qꝛ ad oim methodoꝝ pᷣncipia viam habet
Sola em dialectica ꝓphabilit diſputat. de

pncipijs oiĩm artiuʒ.

MMetonomia eſt veluti qdam trãſnoĩatio.

Huiꝰ ſunt młte ſpẽs.aut em ↄtinẽs ponit᷑
ꝓ ↄtento.vt Fundite hydrias.i.vinũ vel
aquã ꝗᷓ eſt inbydrijs.Aut ↄtentũ ꝓ ↄtinẽ/⸗
te. vt dimittite arcaʒ ire.⁊ aſpicietl.vt hẽt
j. Regl.xj. Mon em arca vt diẽ Beda.ſed
plauſtrũ qͥ ↄtinebat᷑ arca vł boues ire po/

terant. Aut inuẽtoꝛ ꝓ inuento.vt Sine ce

rere.⁊ baccho venus friget. Ceres ſᷣm po⸗
etas ðꝛ fuiſſe dea ⁊ inuẽtrix frumẽti.⁊ bac
chus inuẽtoꝛ vini. Per iſtos ̊ inuẽtoꝛes
ſignt᷑ inuẽtiões ſiue inuẽta.er venerem

intelligit᷑ ↄcubitꝰ.vt ſit ſenſus Sine cere/

re ⁊ baccho friget venꝰ.i.ſine pane ⁊ vino
deficit voluptas.Aut ecõũſo inuẽtũ ꝓiuẽ
toꝛe.vt vinũ pᷣcamur.i.bacchũ vini iueto

rem. Itẽ ꝓ efficiẽte effect.vt frig; pigꝝ.i.
efficiẽs pigritiã. Aut ecõũſo.effectꝰ ꝓ effi/
ciẽte.ut Spumãtia frena.i.equꝰ.Fit etiaʒ
cũ materia ponit᷑ p materiato vt Alccictuſ
ferro.i.gladio. Vel ↄſequẽs ꝓ añcedente
vt Pallet.i.timet.Et ðꝛa meta qð ẽ de.et
onoma.qð eſt noĩatio.vel nomẽ q̃ſi deno/
minatio.qꝛ vnũ ꝓalio noĩat᷑. Añ ⁊ Htro⸗
pus a Tullio vocat᷑ den omiatio.
Metreta.tę.ꝗdã mẽſura eſt liq̃doꝝ.⁊ ðꝛ a
metioꝛ.tirl.vła metron gręco qð eſt mẽſu⸗

rga.Et licʒ vrna ⁊ ãphoꝛa.⁊ qᷣcq̃d plus vel

minꝰ capit.ſic bñ poſſet dici metreta.tñ iõ
h ſpãlit᷑ ſibi ̊ nomẽ aſſumpſit.eo ꝙ ſit mẽ/
ſura pfecti nũeri.i.denarij. Qñ Joannis.
ij. Capientes ſingulę metretas binas vel
ternas. Eadem ðz metron. r
Metricꝰ.a.ũ.ðꝛ a metruʒ. Vñ ars metrica
ðꝛ ꝗᷓ eſt vel tractat de metrl.łꝑtinẽs ad me
tra.Et cõponit᷑ bimetricꝰ.ca.cũ.trimetri/⸗
cus.ca.cũ.q̃drimetc.a.ũ.iãbimercꝰ.a.ũ.
ANetron vłmetros gręce.latie ðꝛ mẽſura.
Metropol.lis.ciuitas ad cuiꝰ mẽſurã alię
ciuitates diſponunt᷑.ſ.vbi eſt archiepᷣs.⁊
ðꝛ a metros.qð eſt mẽſura.⁊ polis ciuitas
Iñ metropolitanꝰ.na.nũ.⁊ h̊ metropoli⸗
tanꝰ.ni.archiepᷣs illius ciuiratis.
MMetrũ.tri.n.s.qð ↄſtat ex vno pede. Iñ
ille vſus ðꝛ hexameter vbi ſunt ſex pedes.

Itẽ metrũ ðꝛ legitima pedum ↄiunctio.⁊
Fm h̊ metrum qũq; ðꝛ vſus.qñq; ↄſtat ex

duobꝰ iãbis. Itẽ metrũ ðꝛ qͥcqͥd menſura
ſyllabax pficit᷑.vt in rychmis. Et vᷣm quã
libet eiꝰ ſigtionẽ cõpetent᷑ ðꝛ a metros qð
mẽſurl pedũ vel ſyllabaꝝ fit.i.menſurãdo
ſyllabas longas ⁊ bꝛeues.vł nũeꝝ ſyllaba

rumin ↄſtructiõe eiꝰ.Et cõponit᷑ metꝝx bi⸗

meter.tra.truʒ. trimet᷑.a.ũ.tetramet᷑.a.ũ.
pen tamet.tra.trũ.iambimet᷑.a.ũ.hexame
ter. a. ũ..vbi ſunt duo.tria.q̃ttuoꝛ.qͥnq; vł
ſex metra.Et coꝛ.pᷣmã metrũ. Uñ Ambu/

lat in tenebris errãdo clericus ois. Qui ſi/

ne metroꝝ lege legenda legit.
ANetus.tus.tui.eſt mot ai interioꝛ ſubitꝰ
fact' ex aliqᷓ triſti recoꝛdatiõe. Ael ſᷣm iu⸗
riſtas. Metus eſt inſtant vel futuri ꝑicu⸗

li mentis trepidatio.
Mica.cę.f.p.reliqe panis.vel qð cadit de

pane dũ frangit᷑ ⁊ comedit᷑.⁊ ðꝛ aminutꝰ.
a.ũ.q̃i minutatim cadẽs Iñ micatꝰ.a.ũ.i.

ptritus. ⁊ in micas diminutꝰ. confractꝰ.

Mica etiaʒ ponit᷑ ꝓ pane modico.qͥ fit i

curijs magnatoꝝ vel in mõaſterijs.⁊ pðᷣ.
pᷣmã mica nomẽ.ſʒ mica vbũ eã coꝛ. AUnð.
Chare phebe mica dabit᷑ tibi cũ ſale mica
ANichael.elis.vł michael indecli.int᷑pᷣtat
qs vt deus.Et quotiẽs mire vtutis aliqd
agit᷑ Michael mitti ꝑhibet᷑.vt ex ipᷣo ac/

tu ⁊ noie det᷑ intelligi ꝙ nullus põt facere

qð facere ſualet deꝰ.vt diẽ beatꝰ. Grego.

ANichane mites.tis.m.g.i.michanatoꝛ vł

pᷣnceps michanatoꝝ.⁊ ð a michania.
¶ Pichania.nie.i.ingenioſitas Jñ michani
cus.ca.cũ.i.ingenioſus.

Nicheas int pᷣtat᷑ qͥs h.vel qͥs iſt e.qm mi⸗

natur ſamarię ob cãm ſimulacroꝝ illo mõ

qͥ ðꝛ de heliu. Quis eſt iſte inuoluẽs ſentẽ

tias ᷣmonibus imp eritis
AMMicon interpᷣtat᷑ celſum.

MMWMicrocoſmus.mi.i.minoꝛ mũdus.ſ.hõ qͥ

ðꝛ minoꝛ mũ dus. Minoꝛ.qꝛ nõ cõſtat ex
Ittuoꝛ elementis intelit᷑.ſicut maioꝛ mun
dus. Müudus vo ðꝛ ꝓpter expᷣſſam ſimili

tudinem quã hab et cũ maiori mũdo. ⁊ ðꝛ

gꝗa micron qð eſt mioꝛ.vel breuis.⁊ coſmos
qʒð eſt mälus.
ARicrologus.gi.m.g.qͥ breuiter loqͥt᷑.vel
q̃̊ magnã rem annullare cupiẽs.q̃ſi paruã
deſpiciendo narrat. Iñ h̊ micrologiũ.gij.
id eſt breuiloquiũ.⁊ coꝛlo.
AMicros ylł micrõ intpᷣtat᷑ mioꝛ vel breuis
Nicropſychꝰ. chi. m. g. i. puſillanimis et
dꝛa micros.i.minoꝛ.⁊ pſyche.qð eſt aima
Migale. lis. pe. coꝛ.aĩal eſt natũ ad deridẽ
dum. doloſum. rap ax. in gluuioſum.
Migma. atl.n.t.eſt hoꝛdeũ cũ palea. Unð
Elſa.xxx. Et pulli aſinoꝝ qͥ opant᷑ terram

cõmixtũ migma comedent.ſiẽ in area ven

tilatũ eſt. Et nõ ꝙ Daniel. xij. Migmaẽ
hoꝛdeũ cũ palea vñ faciunt mulieres deco
ctionem.forte ad nitorẽ faciei. Quidaʒ tñ
Dicüũt ibi ſmigma ꝑ s.uide infra ſmigma.
Milago gręce.piſcis dictꝰ.qꝛ euolat ſuper
aquã.qͥ quotiens cernit᷑ tẽpeſtas ſigtur.
Miles. itis.ðꝛ a mille.qꝛ in vno nũero erãt

olim mille. vtpote ꝑ millenarium diſtincti
Nel qꝛ vix vnꝰ de mille erat electꝰ.vt mili

tiam exerceret. Iñ h̊ ⁊ hęc militarl.⁊ B re.
Et debet miles ſcribi ꝑ vnũ l.pð.tñ pᷣmã.

Zñ qdam. Miles pugit equũ.ſʒ iux iu
dicat equũ.Et nõ ꝙ mileſiuſticięnr̃o tꝑe
põt eſſe vna dictio cõpoſita. ⁊ tunc ꝑtinet

ad quodd officiũ reddendi iuſticiã. Sed
qñ ſunt due ꝑtes miles iuſticię. ðꝛ qͥcunq;
eeſt miles iuſtus.
Miletũ.ti.qᷣdam locus eſt. de quo habet᷑

ti cũ Naulo ꝑpuenimus vſq; miletũ
MMEiliariũ.rij.vłmiliare.ris.ſpacium mille

Actj. xx. ⁊ pð. penul. Vñ in Auroꝛa. Le/

paſſuũ.vel mille eqͥtũ.⁊ ðꝛ a mille q̃i mille

nariũ.Menſuras viaꝝ nos dicimus mili
aria.ſed gręci ſtadia. gallici leuccos.
Militia.tię.eſt officiũ militis.⁊ ðꝛ a miles.
AVñ qñ vnus miles pcutit aliũ ⁊ deijcit ðꝛ
militiã facere. Et militia ðꝛ expeditio. Et
etiã qdam locus rhomę ſic vocatuſeſt vbi
olim milites poſt militiã ſolebãt reqͥeſcere
curari.
Militaris.ris.⁊ H re.i.res militl.vel quod
pꝓtinet ad milittemm.

lilito. tonis.m.g.i.miles.⁊ ðꝛ a miles

¶QMilii.lij.n.S.eſt genꝰſemis minuti.a mul
titudine fructꝰ dictũ.qꝛ vt ðꝛ qͥ vnũ gnum

milij ſemiat.poſtea facit mille. Iñn mileus.

lea. leü. milinꝰ.na.nũ.⁊ miliaceus a. um.

multꝰ.qᷓſi multe. Vñ płalit᷑ hec milia. hoꝝ
miliũ.Et cõponit᷑ duomilia. triamilia.q̃t⸗
tuoꝛmilia.⁊ ſic de alijs Et differt Millea

milia. Mam mille copulat millenariũ. mi /½

lia vo plures millenarios copulat indeter
minate.vñ recipit hec adiuncta. duomilia
triamilia. Et etiã põt eſſe or̃o.⁊ ſic ↄſtruit
duo milia hoĩim currunt.⁊ põt eſſe vna di/
ctio.⁊ tunc ſic ↄſtruit᷑ duomilia hoies cur
runt. licʒ ſit im neu.ge. Jũgit᷑ tñ imediate
⁊ intrãſitiue cũ maſculino.feęminino ⁊ neu
tro genere.ut duomilia homies.duomilia

mulieres. duomilia aialia. Et ſcribit᷑ mille

p duplex l.milia vo ꝑ vnuull.
Millenꝰ.a.ũ.ðꝛ a mille. IJñ millenarius.a.
um. milleſimus.a.ũ.⁊ h̊ millenariũ.
Milleus.lei.m.g.i.calciamentũ.⁊ ꝓpᷣe cal
ciꝰ regis ðꝛ milleꝰ ꝓpt᷑ diuſos eiꝰ pũctos
Millus.li.i.collare circa collũ canis.
Miluus.ui.eſt auis rapaciſſima.⁊ q̃i ſem/

per domeſticis auibꝰ inſidiat᷑. ⁊ ðꝛ amolł.

qſi molł.qꝛ auis molłeſt.⁊ viribus ⁊ vola
tu. Iñ miluinus.na.nũ. DU—
Mimilogus.gi.pe.coꝛ.qͥ mimos docet.vł
alloquit᷑.vłmimis loquẽs. Iñ mimilogiũ
gij.i. locutio mimi.

Eimus.mi.m.g.i.ioculatoꝛ.⁊ ꝓpe reruzʒ

humanaꝝ imitatoꝛ. ſicut olim erant in reci
tatiõe comędiaꝑ.qꝛ qð vᷣbo recitatoꝛ dice
bat.mimi motu coꝛꝑis exbᷣmebãt. Iñ heęc
mima.mę.i.ioculatrix. .
Mina.nę.f.p.ðꝛ libꝛa vna vel talentuʒ.ſic

dicit Pap̃ᷣ. Et ſubdit. Mna gręce appel/

latur. ⁊ habet. Ix. ſiclos. qui faciũt obolos

= B= = SS

— — — —

————U

DR

Mℳinutulus.la.lũ.i.aliq;tulũ minutus

mille. cc. lyugl. aũt ſic dicit. Aina in pon

deribus dragma. vl duelibre. ſemis ex/
timat᷑. MMna aliud pondus eſt qð appen/

ditur centũ dragmis. Item minas altitu
dines muroꝝ dicimus.

₰

Minax.cis.ois.ge.i.iracundus ⁊ feruidꝰ

Iñn minacit᷑ ad. Et hęc minacitas. tatis.

Minera.rę.f.p.ðꝛ herba vł radix vł vena

terrę. Iñ mineralia.i.coꝛpa in venis terrę

generata.vt plumbũ vel aliud metallum.
Meinerua.uę.apud gręcos athena ðꝛ.i.fę⸗
mina.Apud latinos aũt vocata q̃ſi dea et
multaꝝ artiũ inuẽtrix.ſ.lanificij.oliuę ⁊ fa
bricę.Eadẽ dicta eſt ⁊ Pallas.a pallõe in
ſula thracię vbi nutrita fuit.vel qꝛ pallan⸗

—

tem gigantem occidit.

Ainiatoꝛ. torl. qᷓ minio ſcribit. vel ſᷣparat

miniũ.⁊ ðꝛ a minio..gas.
Ainiographus.phi.m.g.qͥ minio ſcribit.
Iñ miniogphia phię.ſcript᷑a cũ minio fcã
Miniſter.ſtri.i.q̃ſi minoꝛ in ſtatiõe.vel qͥa

officiũ debitũ manib? exeqᷣt᷑. Iñ hec mini⸗
ſtra.ſtrę.⁊ miſter.ſtra.ſtrũ.⁊ H̊ ⁊ hęc mini⸗
ſtrab.⁊ B le.res miſtri.vłꝑtinẽs ad miſtrũ
Miniſterculꝰ.la.lũ.i.pa ruus miniſter
Miniſteriarches.i.pᷣnceps miſterij.⁊ ðꝛa

miniſter ⁊ archos.qð eſt pᷣnceſs.
Miniſteriũ.rij.i.Fᷣuitiũ.vel officiũ miſtri.

Miniũ.nij.n.sS.genꝰ eſt color rubei.⁊ ðꝛa

minuo.is.eo ꝙ minuat᷑ añq; coloꝛ inde ef⸗

ficiat᷑. Itẽ miniꝰ.nij.ðꝛ qͥdam fluuiꝰ gali /

cię. Et h̊ ⁊ hęc minia.nię.qͥdam ppłus.

inoꝛculus.la.lũ.i.parũ minoꝛ.

MMinotaurus.ri.monſtrũ dictũ.qꝛ ex hoĩe

id eſt paſiphe ⁊ tauro natꝰ fuit.caput tau

rinum.ꝑ cętera mẽbꝛa homo fuit.

Ninſabibł.9. t. ⁊ B le.qð facilemingit᷑. vel
qð cito emingimus. ſicut nimis aquoſum

⁊ parũ coctum. ⁊ ðꝛ a minſo.ſas.

Minſatoꝛiũ.rij.locꝰ vł vas ad mingenduz

ſcʒ qð recipit vꝛinaʒ Minſaterium.idem.
Minutia.tię.i.minima cuiuſlibet rei poꝛ⸗
tio. Vñ legitur in paſſione beati vincentij
martyris. Sales ignibus ſparſi crepitan⸗

tibus minutijs ꝑ membra diſſiliüit
Minuritio.onis.i.cãtilena minutiſſimarũ
Minuſculus.la.lũ.i.paꝝ minoꝛ ( auicłkarũ

Minutal.talis.n.t.i.minutũ fruſtum. vel

genus cibi. ſic dictuʒ a minuo. is.eo ꝙ fiat

ðᷣ piſcibꝰ ⁊ micis ⁊ minutis oleribꝰ minuta
tiʒ ↄciſis. AVñ Inuenalis Heſternũ ſolit
medio ſeruare minutal

Minutũ.ti.qðdaʒ põdus.ſcʒ media pars

Airica. cę.f.p.nom eſt arboꝛi

quadrantis. Añ Maupꝑ vidua miſit duo

minuta.i.quadrantẽ. Vñ in alio euãgelio
ðꝛ.ꝙ miſit in coꝛbonã vnum qdrantem
Item minutus.ta.tũ.adiectiue declinat᷑.

Mioparo. ronis.eſt nauicula vł ſchapha

piratarũ ex vimine ⁊ crudo coꝛio cõtexta.
Vñ legit᷑ in hiſtoꝛiis. Gẽs ſaxonũ miopa
ronibus nõ viribus vtunt᷑ fuge potius qᷓ;
bello parati. Et pðᷣ.pa. AUñ Harca celox
paro dent᷑ muſculus mioparo.
ANirabil.lis. ↄ.t.⁊ H̊ le.ðꝛ a miroꝛ aris.qð
idẽ eſt qð ꝓſpicere.vłlaudare. vel ꝓmiro
hr̃e Iñ mirabilit᷑ adu. ⁊ mirabilitas.tat.
Miraculũ.li.n.S.ðꝛ a miroꝛ.arl.⁊ licʒ mul
ta naturalia ꝗᷓ qͥtidie fiunt aliqũ bicunt᷑ mi
racula. ꝓpᷣe iñ ðꝛ miraculũ qð fit ↄtra con

ſuetum curſum naturę. vt partꝰ vgis reſu

ſcitatio moꝛtui.⁊ ↄſiłia. IJñ miraculoſus.
ſa. ſum.i.plenꝰ mirac.
ð. ⁊ ð ab amarus.qꝛ valde amara eſt. et
naſcit᷑ in depto ⁊ in ſaxoſa humo. VUñ Hie

remię.xvij. Quaſi mirice in deſto.⁊ ꝓdu.
pe. Vñ Ouidius meta. Merpetuoq; virẽſ

buxus tenueſq; miric..

Mirificus.ca.cũ.qͥ facit mira. Item mirifi

cens.entis.idem. Iñ hęc mirificentia.tię.
QEyrmex gręce latine ðꝛ foꝛmic.
Myrmica. cę.i.foꝛmica.⁊ ðꝛa myrmicõ vł
myrmex. In myrmiceus.cea. ceuũ .i. foꝛmi

ce-. ⁊ hęcmyrmicea. ceę.i.verruca coꝛpis
Myrmicites.tis.m.g.qdaʒ gẽma ꝗᷓ foꝛmi
cxg reptantis effigiem imitat᷑.

Myrmicoleon.onis.m.g.idẽ eſt ꝙ foꝛmi/
coleon. Uñ Job. iiij. Tigris perijt eo ꝙn
haberet pſᷣda. Uñ ſm alis lr̃am myrmicole
on. Myrmicoleon qppe paruũ aimaleſt.
valde foꝛmicis aduſuzʒ.qð ſe in puluẽ ab/
ſcondit. ⁊ foꝛmicas frumẽta geſtãtes int᷑ſi
cit.interfectaſq; cõſumit. Myrmicoleon
gũt latine ð.vel foꝛmicaxꝝ leo. vel certe ex

pᷣſſiꝰ foꝛmica ꝑiter ⁊ leo. Recte aũt foꝛmi/

ca ⁊ leo noĩat᷑.qꝛ ſiue volatilibus.ſiue qui
buſdã alis minutaialibꝰ foꝛmica eſt JIpiſ
aũt foꝛmicis leo. Has em̃ vt leo deuoꝛat.
ſed ab il'quaſi foꝛmica deuoꝛꝛaet·
Myrmidones gẽs gręca.dolipes dicti. ꝓ⸗
pter aſtutiã.q̃ſi myrmicę.i.foꝛmice.
Miro.ronis.m.g.i.miratoꝛ.⁊ ðꝛa miroꝛ.
aris. Itẽ miro. onis.i.vnguentariꝰ.ſʒ tũc
ðꝛ a miron gręce.qð latine ðꝛ vnguentum

Virobalanũ.ni. ðꝛ a mirõ ⁊ balanũ.qð eſt

vnguẽtũ de balano factũ.q̃ſi redolens ba
9

s geneſtra

lanum. qꝛ ex glande balani odoꝛata fit.
Mirocopus.pi.i.vnguentariꝰqui laboꝛat

circa vnguẽta faciẽda vel vendẽda.et ðꝛ a

miron qð eſt vnguentũ.⁊ copos laboꝛ.Et
idem ðꝛ chirocopus.
QNiron gręce latine ðꝛ vnguentũ

¶MHiropola. lę.qͥ velꝗᷓ vendit vnguenta.et

dSdeꝛa miron.⁊ pole.qð eſt vendere. Iñ h̊ mi
ropoliũ.lij.i.domꝰ vnguentaria. vbi ven⸗
dũtur vnguẽta. Eadem domꝰðꝛ ⁊ ppola.
le.a ꝓ ⁊ pole.qð eſt vẽdere.q̃ſi ꝓ vendere
facta. Hoc etia noie põt dici ꝗqlibet domuſ
ad vendendũ aliqͥd facta.⁊ ꝓð.po.
Mirotheca. cę.i.vnguentoꝝ repoſitoꝛiuʒ.

MWirrha.rhe.f.p. arboꝛ eſt ꝗ gręce ſmirnia

ðꝛ.cuiꝰ vᷣgulta arabes exurũt vt meliꝰ ex⸗

udent ⁊ fructiſicent.ſiẽ ðꝛ in hiſtoꝛijs. Jtẽ

mirrha eſt gumi illiꝰ arboꝛis.⁊ ðꝛ mirrha.
ſi amara. Vñ Iſið. Mirrha ẽ arboꝛ ara

bie altitudinis qnq; cubitoꝛuʒ ſimiłſpine. 4

cuius gutta viridis eſt ⁊ amara.vñ ⁊ nom
accepit. Et mirrha gutta eiꝰ ſpõte manãs
pᷣc ioſioꝛ eſt. elicita coꝛticis vulnere vilioꝛ
iudicat᷑.⁊ ſic patet ꝙ mirrha ðꝛ tam arboꝛ
c̃ỹ gutta illius. .
OANirrhũ.rhi.vnguẽtũ eſt odoꝛifeꝝ ex mir
rha fem. Vñ Judith. x. VUnxit ſe mirrho
optiio.
Pyrtetũ.ti locus vbi myrtus creſcit
Hyrte.tea. teum.i.de myrto exñs. vł ad
Myrt ꝑtinengg..
ENyrtus.ti.eſt ꝗdã arboꝛ ꝗ̃ in litoꝛe maris
Abũdat.⁊ ðꝛ a mari. Vñ a gręc myrene ðꝛ
DZel ðꝛ myrtus.eo ꝙ mire redoleat. Inde
myrtoſus.ſa.ſum.i.plenus myrtis.

AEHiſach. interpᷣtat᷑ gaudiũ vel riſus. Jdẽ

⁊ Miſael.qͥ interpᷣtat᷑ ppłus dñi.

AEiſcelio.onis.m.g.qͥ nouit artẽ miſcendi

diüſos cibus vel potꝰ.⁊ ðꝛ amiſceo.ces.
Miſcelaneꝰ.nea.neũ.⁊ miſcelanus na.nũ.
in eodẽ ſenſu.i.mixtꝰ. Iñ h̊ miſcelaneũ ·i.
cõmixtũ.vt cibꝰ gladiatoꝛum. Ałmiſcela
neum ðꝛ vas in qͥ pꝛandia gladiatoꝝ miſce
bant᷑. VUñ Juuenalis. Fictile ſic veniunt
dQd miſcelanea luii. M
Miſellus.la.lũ.dimi.paꝝ miſer. Iñ miſel
lulus.la.lũ.ſimilit᷑ dimi.pe.co.

¶Miſer. ra.rũ.ſᷣm vocẽ ðꝛa mitto.tj.ſʒ ſᷣm
ſitionem ab amitto. tis. Et ppᷣe miler öꝛ
q̃oẽm fęlicitatem amiſit. Miler etiam ðꝛ·
triſtis. Iñ miſeria.rię.erũna vbi nullaẽ fe

licitas.

Miſe ericoꝛs. coꝛdis. oĩs. g. ðꝛ a miſerũ. vel
potiꝰa miſerãs.⁊ coꝛ.q̃ſi miſeꝝ vłmiſerõs

coꝛ hñs ſuꝑ aliquẽ afflictũ cõpatiẽdo. Juñũ
miicoꝛdia.dię.qꝛ miſeꝝ vel miſerãs facit

coꝛ dolent aliena miſeria. In deo tñ eſt mi
Ficoꝛdia ſine vlla coꝛdis miſeria. Et drt a
miſeratiõe qꝛ bñ velle mipicoꝛdia eſt.⁊ bũ
facere miationis.Eſt em miſeratio mibi⸗
coꝛdię actio.qꝛ mivᷣicoꝛdia tm affectus coꝛ

dis eſt. q cõpellimur vt miſeris ſubueniãꝰ
vel cõpatiamur ſi ſuccurrere non valeamꝰ

ſed miᷣatio ex oꝑpe cõ ꝓppeot·

Miſſus.ſa.ſum. ðꝛ a mitto.tl.⁊ miſſus ſi.
id ẽ nunciꝰ.Et hęc miſſa.i.nũcia.Et hincei

eccła ðꝛ miſſa.qꝛ pᷣces nr̃as ferat ⁊ mittat

qad deũ. Sʒ miſſa ꝓpᷣe ðꝛ in tꝑe ſacriſicij qĩũ
cathecumini foꝛas mittunt᷑ clamãte leuita
Di qᷣs remanſerit cathecuminꝰ exeat foꝛaſi
Et inde miſſa.qꝛ ſacramentl altaris inter /
eſſe non poſſunt.qꝛ nondum regeneratino

ſcuntur.

⁊ tunc deriuat᷑ amiſa.

Hiſſia.ſię.qdã ꝓuincia.⁊ ð a meſſis.qua
ſi meſſia a meſſiũ ꝓuentu. Vñ ⁊ eam vete⸗
res cereris hoꝛreũ appellabãt.Iñ miſſius

¶AHiſſił. lis. 2. t. ⁊ Rle.i. ad mittendu habik.
Vñ ⁊ qdᷣdam iaculũ h̊ miſſile ðꝛ . ⁊ coꝛri.
pe. AUñ Mrudentiꝰ. Miſſile de mltis quę 8

fruſtra miſerat yauunu.
MWiſſilia als miſſalia.dicũt᷑ donalia.ł qdã

pᷣſtationes s nouꝰ pᷣtoꝛ creatꝰ mittebati

vulg'. vt qð qͥſq; appᷣhẽderet eiꝰ fieret. vt
in coꝛonatiõe papę vel imꝑatoꝛis fieri ſolʒ
vt ꝑ h̊ ſᷣſſura minuat᷑.de quo.glo.in·S·GB
ampliꝰ. Inſtitl.de re. diii.

*

Miſſicius.cia.ciũ.ad mittendũ aptꝰ.vel d

militiã exhibet.⁊ ðꝛ a mittotis.

Aiſſoꝛiii. rij. concha modica vbi aliqd lid

ris immittit᷑.⁊ ðꝛ a mitto.tis.

Myſta.ſtę.cõis.ge.i.ſecretariꝰ.ł myſterij
auctoꝛ. ⁊ ðꝛ a myſtis gręce qð latine ð mpy

ſterium.

Eyſteriũ.rij.n. s.i.ſecretũ.diuinũ.⁊ figu⸗/

ratiuũ.ſeu occultũ.⁊ ðꝛa myſtis. vl myſti⸗
cen. Iñ myſticus.ca. cũ.i.ſacer. diuinus.

oceultꝰ.figuratiuꝰ.eo ꝙ in ſe ſecretã et re/⸗
conditã habeat intelligentiã.ſ. cũ aliud ðꝛ

Hiſſal.lis.ↄ.t.⁊ h; le.ad miſſam ꝑtinẽs. et
pꝛa miſſa. Et h̊ miſſale.lis.ꝓ qͥdam libꝛo.
vbi ↄtinet᷑ myſteriũ miſſe.⁊ ꝓdu. ſa.
Miſſaticꝰ.ca.cũ.pe.coꝛ.q frequent᷑ mitti᷑
⁊ ðꝛa miſſo.ſas.Et h̊ miſſaticꝰ.i.nuncius.
⁊ hec miſſatica.i.nũcia.⁊ h̊ miſſaticũ.i.nũ
ciũ.qð ꝑ miſſaticũ mandamꝰ. Itẽ inueni
h miſſaticus.ci.qͥ frequent᷑ canit miſſam.

po⸗

iig

tni

l

— — —

— —

— — —
— ,
E =

i

ſun⸗

.
ale
N
a.N
ciſch
n

i
lisi

edem/

ſg
lntt⸗
iwinus.

kian
dd

⁊z aliud intelligit. Et hᷣ myſteriũ. rij. id ẽ ſa
cramentũ ſacꝝ vel abſconditũ vel figura

tio occulta.vel occultũ ſecretũ.qꝛ ſecretaʒ

⁊ reconditam hʒ diſputationẽ ⁊ intelligen
tiam. Et differt a miniſteriũ.qꝛ miniſterin
ANobibl.lis.2.t.⁊ G le.i.monitioni habilis
A¶ Hoderatus.ta.tũ.i.tẽperatꝰ.Et ẽ mode⸗
ratus qͥ nec plus nec minꝰ facit qᷓ; debeat.
MEogdernꝰ. na.nũ.i. iſtius tẽꝑis.⁊ ðꝛ 1a mo⸗

in tempalibus attendit᷑.ſed myſterium in
ſpũalibus.vt fuit incarnatio Jeſu chriſti

Z ſicut eſt cõſecratio panis ⁊ vini in altari.

⁊ fimilia.ꝗᷓ ſecretã in ſe ↄtinẽt intelligẽtiaʒ

pype myſteria dicunt᷑. Vñ apłs.j.Coꝛl.xv

Ecce myſterium vob dico. Omẽs quideʒ
reſurgemus.ſed non omẽs immutabimur

Et ꝓducit᷑ e.in myſterium. Unde Oꝛati⸗
Nandimus interdũ doctis myſteria regu
Licet in libꝛo ſacrificioꝝ coꝛripiat᷑. AUnde

myſteriũ fert einuiſſe cruci Sed foꝛte h̊
ꝓpter neceſſitatem metri accidit.

ECyſtis vłmyſticẽ gręce.latine ðꝛ ſecretuʒ

MWMpſtrũ.ſtri.i.latens odiũ.⁊ ðꝛ a myſtis.
Mitia. tię.f.p.i.mãſuetudo. Iteʒ mitia eſt
plurale neutrũ de mitiss.
¶EKitilena.nę.qͥdã locꝰ. de qͥ habetur Actl.

xx viij. Et pðᷣ.pe. Vñ in Auroꝛa. NPoſt tã

tas clades nos inſula ꝗ mitilena.

Mitis. tis. .t. ⁊ B te.i.humił.molt.beni/
gnus. nõ durus.maturus. Unõ poma di⸗
cũtur mitia. mata mollia.⁊ ꝓð.mi. Vñ

Ouið.ð arte. Sed caret inſidijs hoim. qꝛ

mitis hirundo. Et nõ ꝙ licet mitis æ man
ſuetus. vel mititas ⁊ maſuetudo idẽ vide⸗

antur in eſſentia. differunt tñ in efficacia.

qꝛ mititas attendit᷑ in affectu. Mitis enix⸗

vt dicit glo. ſuꝑ illud atth. v. Brimi/
tes ⁊c᷑.Mitis inquit eſt queʒ mentisaſpe

ritas.ſeu amaritudo nõ afficit.ſed ſimꝑlict
tas ad omnem iniuriã ſuſtinendã patiẽter

inſtruit. Mitis eſt quẽ nec rancoꝛ.nec ira

afficit. ſed oĩa eq̃nimiter ſuſtinet. ſue⸗

tudo vo attendit᷑ in effectu. Anð dic Caſ⸗

ſiodoꝛus ſuꝑ pſalteriũ. anſueti. quaſi
manuſueti.i.tolerantes iniurias.non ma⸗

lum ꝓ malo reddentes.
Mythos gręce.fabła ðꝛ latine ſm Mapᷣ.

Mitra. trę.f.p.pilleũ phꝛygiũ caput ꝑcin⸗
gens. q̃le eſt oꝛnamentum capitis deuota

rum fęminaꝝ. Sed pilleum viroꝛum eſt.

mitra feminarum. Mitra etiam eſt epiſco
poꝛum. Et mitra funis eſt quo media na/⸗

uis vincitur.

Aitridates.rex ponti ðꝛ fuiſſe.⁊ coꝛ.pe.

