in alijs ſigniſicatiõibꝰ ꝓducit li.⁊ ideʒ ẽ ꝙ
fatuus. inſanꝰ. inſipiẽs.inſulſus.ſtolidus
8ꝛ a de ⁊ lira. Uñ. Reddunt delirũ fęmi

na vina virnum..
Belos interpᷣtat᷑ manifeſtatio. Añ qdami
ſula dicta eſt delos.⁊ o.conuerſa in u.ðꝛ h
delus. li. qꝛ Apollinis reſponſaꝗᷓ alibi da⸗
bant᷑ obſcura ibi dabant᷑ manifeſta. vł qꝛ
poſt diluuiũ qð Egopei tꝑe fuit añ omẽs
terras radijs ſolis illuminata eſt.⁊ pꝛima
manifeſtata eſt viſibus.⁊ inde dicta eſt de
los.⁊ ciuitas ⁊ inſula.Et h̊ fuit rei veritaſ
licet m fabulas alit᷑ dicat᷑. Iñ delius.lia.
liũ.Et h̊ delius.lij.i.apollo.⁊ hęc delia.i.
Biana.vel quia ibi coluntur.vel quia ibi
nati ſunt.
Belphin. inis.vel delphinos.⁊ etiã delphi
nus.ni.q̃ͥdam piſcis marinus.qͥ voces ho
minũ ſequit᷑. Ael qꝛ ſymphoniã gregatim
faciunt.a phone qð eſt ſonꝰ.Et ꝓdu.phi.
AVñ Ouið.in epłis. Jaʒ noſtras curui no⸗
runt delphines amores.
Belubꝛũ.bꝛi.pe.coꝛ.ðꝛ templũ.⁊ ðꝛa delẽ⸗
do. q̃ſi delẽs vmbꝛã.qꝛ in ſacris tẽplis de
lentur vmbꝛę peccatoꝝ. Itẽ delubꝛa dicũ
tur tẽpla ſacros fontes habẽtia.in quibus
peccatoꝛes diluunt᷑ ſiue abluunt᷑ ⁊ regene
rantur ꝑ baptiſmũnũ.
Belũbis.9.t.⁊ h be.i.debilis.q̃ſi deoꝛſum
a lumbo.i.foꝛtitudine.
Bemarchus. chi.i.pᷣnceps ſuꝑ decem

Bemas.i. oꝛnans.

Bemens.o.t.i.amens.inſanꝰ.q̃ſi deoꝛſum
a mẽte. Iñ dementia.i.amentia. Demens
eſt tꝑalis.amens vo ꝑpetuus. .
Bemenſum.i.inciſum.ſectũ.defectum.vel
menſuratum. .
Bemon. onis. interpᷣtat᷑ ſciens vel ꝑitꝰ Iñ
Hͥ demoniũ.nij. illud idem ſcʒ malus ſpũs
Et dęmonicus.a.ũ.i.a dęmone poſſeſſus.
Et a dęmonium dęmoniacus.a.um.idem

malũ ⁊ calo.qð eſt bonũ.⁊ ðꝛ cacodemon.
⁊ calodęmon. Et ſunt cacodęmones mali

angeli qſi mali ſcientes.vel malũ ſcientes.

Calodemones boni ãgeli quaſi boni vłbo⸗

num ſciente.

Bemonſtratio eſt rei ſi ubiecte okulis vel ſi

ſubiecte ocuł vel intellectui repręſentatio
IJñ h̊ ⁊ hęc demõſtrabilis ⁊ B le.⁊ demon
ſtratoꝛius.a.ũ.⁊ demonſtratiuus.a.ũ.qð
demonſtrat vel qð demonſtratt.
Bemulus.a.ũ.pe.coꝛ.i.ęmulus.⁊ ðꝛa Be⸗

muloꝛ.⁊ pꝛopꝛie demulus eſt eiuſdẽ artis

emulatoꝛ:

Benarius.a.ũ.⁊ h denarius.rij.ꝓ tali nũe⸗

ro. ⁊ ꝓnũmi quodam genere.qꝛ decẽ nũ⸗
mis olim imputabat᷑.⁊ penſat ſiliqs decẽc

octo. Iñ denariolus.li.i.paruꝰ denarius
Denominatiuũ nomẽ eſt illð qð a noie de⸗
riuat᷑.vt iuſticia ab H̊ nomine iuſtus.
Benunciatio eſt crimis alicuiꝰ apð iudiceʒ
ſine inſcriptione legitima facta delatio.ad
pęnitentiã agendã vel aliã legitimã pęnaʒ
imponenda. vel etiã ad vtrüi7.
Sens.tis.m.t.ðꝛ a demo.demis.eo ꝙ aufe

.

rant oia dentes. vel dicunt᷑ quaſi decenteſ

qꝛ pulcri decent. ſicut defoꝛmes dedecent

vel dicunt᷑ qſi diuidentes cibos. vel gręci
dicunt odentes.⁊ inde nos dicimꝰdentes

quoꝝ pᷣmi inciſiui vel pᷣciſoꝛes dicũt᷑.quia

oẽ qð accipit᷑.ipᷣi pᷣus incidũt. Sequẽtes

canini vocant᷑ quoꝝ duo in dexta maxilla

duo in ſiniſtra ſunt ſic dicti.qꝛ ſiẽ canis
ipᷣis oſſa cõfringit.ſic ⁊ hõ.⁊ qð non pñt pᷣ
oꝛes ſſcindere illis tradunt vt cõfringat.
lhi ꝓ longitudine ⁊ rotunditate colũnelli

vocant᷑. Altimi dicunt᷑ molares q̊ͥ contri⸗

ta ⁊ conciſa a poꝛibus.⁊ cõfracta a ſequen
tibus ſuſcipiũt vt molant ⁊ maſticent. Et
ſunt ples dentes in viris qᷓ; in mulieribus
Benſetus.a.ũ.i.denſus vel ſpiſſus.ſ.ꝑſe.
ab aliquo.
Bentana.nę.f.p.ferrum vñ medici dentes
tollunt. =èUMW

Bentale.lis.n.t. ðꝛ illud in qð inducit᷑ vo⸗

mer quaſi dens.

Bentatus. a. ũ. qͥ dentes habet. vel qui ma

gnos dentes haber.
Benticulus.li.dimi.i.paruus dens.

Benter eſt nauis ab anterioꝛi ꝑte ad modũ

dentis acuta
Bentoſus.a.ũ.i.dentibus plenuuus.
Bentrix eſt genus piſciũ.pᷣ magnitudine ⁊
granditate dentiũ ſic dicil.

R

licet aliqñ inueniat᷑ ꝓ denſato ſed dẽſatuʒ

Benus. a. u. in ſingulari tm̃ volet quantuʒ

ſuũ pᷣmitiuũ. In plali accipit diſtributiue
ꝓ pares numeros. vt Iſti incedũt deni.i.
decem ⁊ decem.

Depigis.9. t. ⁊ B ge.pe.pð.i.ſine naribꝰ. 7
ðza de ⁊ piga.qð eſt ſummitas nariiũd.

Depontanꝰ.ni.m.s.qͥ ad tam queʒ deuenit

etatẽ ⁊ vitãꝗ. vt magis ꝓſit ei de põte ſe xp⸗

₰

ijcere qᷓ; viuere.qð etiam faciebant in alicd

bus ꝓuincijs.

Depoꝛtatio ðꝛ in iure exiliũ ꝑppetuum .
Depoſitũ.ti.n.s.eſt pignꝰ ad tꝑs cõmẽda⸗
tum. Item depoſitũ traditũ.vel commen⸗

datum cauſa cuſtodię cõmiſſum.

ℳ₰ℳ

Bepoſitariꝰ eſt apud quẽ res aliꝗᷓ deponit

cuſtodienda. Et differt a ſequeſtro.qꝛ de⸗
poſuarius ad h̊ ſciſe tenet᷑ vt depoſitoꝛiũ

reſtituat. Tenet᷑ etiãõ maximã diligentiam

adhibere.Sed ſequeſter neutri litigatiuʒ
tenet᷑ ſciſe rem reſtituere.ſed indetermia⸗
te illi qͥ vicerit.

Bepubis. 9. t. H be. pe. p i. deoꝛſuʒ a pu

be.i. a barba. AUñ ⁊ depubis ðꝛ poꝛcus ſu
gens quaſi deoꝛſum a ſetis.Et h̊ ⁊ hec im⸗
pubes.⁊ h̊ be.i.imberbis ſine pubeqᷓ non

Berelictu ðꝛ illð qdð caret poſſeſſoꝛe. vł qd
in nullius eſt poſſeſſione. vt Inſtitl. dere.

diui:S· G amplius.circa finem.,gꝰ
Beſertoꝛes dicunt᷑ clerici qͥ ꝓpᷣe eccłe mini⸗
ſtris deſtitutis ad aliã vitio fuge ſe trãſſe⸗

Beriſus.a.ũ.i.deluſi us. ⁊ B deriſus. us. ui.

rũt.vt.xxj.q.ij.placuit.Sed vᷣm leges de⸗

ſertoꝛes dicunt᷑ milites vitio fuge ſuaʒ mi
litiam deſerentes. vt.C. e.ti. l.j.⁊.ij.li.xij.

ſerit. vel põt dici detum. qꝛ deſerit i. ab

homibꝰ non habitatt

Beſes. dis. 9.t.i.piger remiſſus. Iñ ðᷣſidia

id ẽ pigricia. ⁊ deſidioſus.a.ũ.

△

Beſideriꝰ.rij.vtõ o deſideri.ppum nomen

viri. de quo dicit Hiero.in ꝓlogo pẽtateu

ci. Nunc te pᷣcoꝛ Beſideri chariſſimne.

2/

Peſideriũ.rij.i.cupiditas.⁊ ꝓpe celeſtium

Iñ deſiderioſus.a.u.
BGeſolatus.i.de ſolo eiectꝰ.inops deiectꝰ.
Beſpectio. onis l refutatio .
Beſp

ectus.us.ui.idem eſt qð deſpectio. ſʒ

deſpectus.a. ũ.i.refutatus.
Betonſus.a.ũ.i.non tõſus

Setractio vel detrectio.ẽ alioꝝ bona opai 3

malũ malicioſe vᷣſio.vel detractio eſt reue

latio defectus abſentis ꝓximi facta alicuj/

ſonen

inaten
ſe,
in

ope
tur
al

Vt ipᷣm in bono minoꝛem eſtimet.
Betrimentũ.ti.n. s.i.damnum. iactura.di⸗
minutio.

Betruſus.a.ũ.pe.pð.i.incluſus.expulſus

Beuexus.a.ũ.i.inclinatꝰ.incuruatꝰ.in ro⸗

tundũ vſus.q̃ſi deůſus. ⁊ ðꝛ a deuto. tis.
QAel dꝛa deueho.qꝛ vndiq; deoꝛſum vehi

tur. Iñ deuexitas.tat.Et nõ ꝙ celuʒ pbe
ðꝛ conuexum vel deuexum. vel ſi qͥd alið
ita ſit factun.

——

Seuius.a.ũ.i.inuiꝰ.vłauiꝰ.ſ.loca ſecreta

Eextra viã a via remota. vide ſupꝛa in auia
Beuns.i.decẽ vncię.vł qð meliꝰ eſt vnde⸗
cim vncię.q̃ſi vncia dempta de aſſe. AUnð

Perſiꝰ. Per gãtuidos ſudare deunces.

Deus ðꝛa gręco theos.qð ſiãt metũ.⁊ inð

mutato o.in u.⁊ d.poſita ꝓ th. ðꝛ deꝰ.qa

timoꝛ eſt oibus rebꝰ colẽtibꝰ eũ.vł ðꝛ a do
das. qꝛ dat oĩa comoda oibꝰ. vel a diligo.
qꝛ oĩia diligit.⁊ nihil odit eoꝝ ꝗᷓ fecit.vł ðꝛ

a deſum dees. ꝑ ↄtrariũ.eo ꝙ nihil ei deſit
Item de ſumit᷑ triplicit.pᷣmo mõ eſſentia

liter.⁊ ſic eſt vnus deus.⁊ ſic caret plurali

numero. Scðdo mõ vnitatiue vładoptiue
ſic cõpetit hoĩbus.qͥ diuine bonitatis ſunt
participes.ꝑ gr̃am vt ſancti.de quibꝰ ðdꝛ.
Ego dixi di eſtis. ppter h̊ in Exo. ponit᷑
dijs ꝓ ſacerdotibꝰ.Tertio ponit᷑ nücupa-
tiue.vt antiqͥ ⁊ gẽtiles arboꝛes ⁊ młta aia⸗
lia appellabãt deos.⁊ in his duobꝰ ſigtis di u
ggIrchos. ⁊ dicit᷑ ſubdiaconus.hypodiaco⸗
BGeuterogamia.i.ſecũda gamos.ſ.ſecunde

habet pluralem numezZzzql

—

nuptię.⁊ ðꝛ a deuterõ ⁊ gamos qð ẽ vxoꝛ
Eedem dicũt᷑ diagamia ⁊ bigamia. Beu⸗

teron gręce ðꝛ ſecundũ latine.⁊ nomõ vel

nomos lex. Vñ qdam lib dictꝰ eſt deutero

nomium. mij.i.ſecũda lex.qꝛ replicat ea d

dicta ſunt. ita tñ ꝙ vidðꝛ noua lex. ⁊ eſt pᷣſi⸗
guratio euãgelij. Inuenit᷑ etiaz Beutero⸗

nomiꝰ. Vñ in Auroꝛa ðᷣꝛ.lhoc nomie deu

teronomiꝰ.lex eſſe ſecunda.

Seuterobſ.ſis.f.t.i.nouitas.⁊ ðꝛa deuterõ

Bextera.rę.ꝑ ſyncopã ðꝛ dextra.trę.dicit

a do.das. qꝛ ipᷣa pignꝰ pacis ⁊ teſtis fidei
ſolet dari. vel qꝛ ea damꝰ. Eta dextera dꝛ
dexter. tra.trũ.i.ex dextra ꝑte exñs vł bo⸗

nus.ꝓpitius.ꝓſper.

ℳN

Bextralia oꝛnamenta q̃dã ꝗᷓ ſunt coĩia viris
⁊2 femiĩis larga ⁊ ampla.⁊ an manicas poꝛ⸗
tant᷑ ⁊ iungũt᷑ vno clauo.⁊ dicũt᷑ a dexra. H
BSialectica. cę.f.p.ðꝛ a dia qð eſt duo.et lo⸗

Bextral..t.⁊ G le.i.ad dexteraʒ ptinens.

AMIVñnñ dextral ðꝛ ſecuris.i.dextręhabilis

Bextrarius.rij.i.equꝰ.a dextra.qꝛ per dex
tram ducitt.

manus.⁊ eſt toꝛquis aureus

Siadema.tis.n.t.i.regi

ponenteʒ ⁊ reſpondentem. vel dicit᷑ a dia

Bextrocheriũ.rij.oꝛnamentũ dextrę.qua⸗
ſi dextrochiriũ. a dextra chiros. quod ẽ

ia. vel potiꝰ dyo apud gręcos płes habzʒ
ſigtiones. Scom em̃ ꝙ ſcribit Lr .grecuʒ
nomẽ eſt ⁊ ſiòt tm qᷓ;tum duo.Cuʒ vo ꝑi.
noſtrũ ſcribit᷑.valet tm q;tum de. Ande.
Scribe ꝑ y.gręcũ dyo ⁊ duo ſignificabit.
Scribe ꝑ i.ſimplex de tibi ſiãbit.

Siabolaris.rl.f.t.i.meretrix.a dia.i.duo ⁊

obolꝰ qð eſt medalia q̃ſi duobꝰ obolis em

pta. ⁊ põt ſepe haberi ꝓ duobus obolis.
Biabolatoꝛiꝰ.rij.qͥ ꝓ opere ſuo duos obo⸗

los ꝓmeretur. SH

Biabolus.li.m.s.ðꝛ a dia qð eſt duo. bo

lus.q̃ſi duplex moꝛſellꝰ. moꝛdet em aĩam
coꝛpꝰ. Ael diabolus ðꝛ hebꝛaice deoꝛſũ
fluẽs.qꝛ ſuꝑbię põdere deoꝛſuʒ corruens

cecidit.ſed gręce ðꝛ criminatoꝛ.qꝛ crimina

in quę ipᷣe illicit ad deũ refert.vel quia ele

ctoꝝ innocentiã criminibus fictis accuſat

.

Biacones gręce latine mĩſtri dicunt᷑.qꝛ ſiẽ

in ſacerdote conſecratio.ita in diacono mi
niſterij diſpenſatõ habet. Et declinat᷑ hic
diaconus.ni.⁊ h̊ diacon.vł diacones.nis

Iñ diaconatus.us.ui.i.officium vel oꝛdo

diaconi.Et componit᷑ cũ ſub.vel hypo vł

nus. archidiacornuus.
acoꝛona. a dia qðᷣ

eſt duo ⁊ demo. is.qꝛ duo demit. l. pꝛinci⸗

pium ⁊ finẽ.⁊ differt a ſerto ⁊ coꝛona.quia
vtum eſt qð fit de floꝛibus iñtis Coꝛona
ðꝛ qlibet circulꝰ capitis de qͥcunq; metallo
Diadema vo tm̃ de auro ⁊ lapidibꝰ pᷣcio⸗
ſis. Vel diadema ðꝛa dia qð eſt duo.⁊ de⸗
mas qð eſt oꝛnans.qꝛ vtrãq; partẽ capitiſ

oꝛnat. Vel ðꝛa dia qð eſt de.⁊ demos qð
eſt ↄiungere velligare.qꝛ tale oꝛnamentũ
in circũactis extremitatibꝰ retro aſtringit

⁊ poſtea ligat᷑.Et eſt regum ⁊ matronarũ
oꝛnamentum. VUñ. Virginis eſt vtum cle⸗
riq; coꝛona.poetę.Laurea rex geſtat dia
dema vel indupatto.

*

Biafoꝛeſis eſt dubitatio.vt Eloquar an ſi⸗

leam. ⁊ ðꝛa dia qð eſt duo.⁊ foꝛeſis qð eſt
locutio.

gos ᷣmo.quaſi duał ſᷣmo.qꝛ dialectica di
ſputatio tota vſat᷑ ⁊ fini᷑ inter duos.ſ.op

h 2

qðs eſt de ⁊ lectos qð ẽ dictio.qꝛi ea diſpu⸗

tatur de dicctcis.
Bial. 9. t. ⁊ B le. a dies.vt dialis cibusi.

quotidianus. Inde dictus eſt dialis ſacer

dos Jouis.
Bialyton fit ſᷣm Bonatũ qñ ſine ↄiunctiõi⸗
bus punctatim ꝓferũt᷑ dictões.vt Ite fer
teę cito ferrũ.date tela.impellite remos.

Pialogus.gi.pe.coꝛ.i.dualis ſmo.ſ.qui v

ſatur inter duv)eors.
Diamaſ.mantj.m.t.lapis eſt pᷣcioſus illius

naturę ꝙ reddit hoĩem groſum. Etiam ðꝛ

vir diligens vel hñs duas vxoꝛes. AUnde

Eſt diamas cõiũx geminus diamas lapis
„Ccxtaa.
Diametrũ.tri.n.s.vel hęc diametrꝰ.tri. vł
Ddiametros.⁊ in maſ.ge.inuenit᷑ diameter
tri.i.recta linea ꝑ centrũ ducta in duas ęqᷓ
les ꝑtes circulũ diuidens. ⁊ coꝛ.pe.
Bian gręce latine ðꝛ lux vel claritas.
Piameron gręce.n.g.eſt genꝰ liqͥꝛis medici
nNalis a ſucco moꝛi dictum ex quo conſicit᷑.
Biana eſt dea venationis.⁊ ponit᷑ p luna.
Hhãc gręci m fabulas ſoꝛoꝛem Apollinis
venatricem dicũt.⁊ arcũ habuiſſe cũ pha⸗
retra. ⁊ eam errare in montibus ſolã cũ ca⸗
nibus vt caperet ceruũ vel capꝛã. ⁊ ðꝛ q̃ſi
duana. qꝛ ipᷣa eit luna. acluna die ⁊ nocte
apparet. IJpᷣa eſt lucina.eo ꝙ luceat.vł qꝛ
lucem pᷣbet naſcentibꝰ. Eadem ⁊ triuia qꝛ

tres hʒ vias.i.ptãtes. VUñ ⁊ tribꝰ fingit᷑ f /⸗ HP

guris.

eſt em diana in ſiluis. luna in celo.
pfſerpina in inferno m poetass
BSipaſon.muſicę artis ſymphonia. ↄſtans
exqnq; tonis ⁊ duobus ſemitonijs. habʒ
em octo voces.
Biapente ſymphonia ꝗᷓ ↄoſtat ex tribus to⸗
is rſernltomio, zant dncq; voces.
Biaphonia.i.diſſonantia vocum.

Puippſalma ne fe P i diuiſio pſalmi. et vo

lunt qdã h̊ eſſe hebꝛeũ.⁊ ſigt ꝙ illa quibuſ
interponit᷑ ſempiterna eſſe confirmat. Alij
voluũt eſſe gręcũ.⁊ ſigt interuallũ pſallẽdi.
v́vt pſalma ſit qð pſalli᷑ diapſalma vo int
poſitũ in pſallendo ſilentiũ. Et ſicut ſym⸗
pſalma ð vocis copulatio in cantãdo.ita

diapſalma diſiunctio eiꝰ.vbi qᷓdã requies

diſtinctę ↄtinuatiõis oſtendit᷑ ſ.pauſatio
vñ dicit Caſſiodoꝛus. Eſt diapſalma ſer
monum rupta ↄtinuatio. docẽs vbicunq;
repertum fuerit perſonarum fieri mutatio
nem. Hiero.tñ conſirmat diapſalma conti
nugationem eſſe ſpũſſancti.

DHiaptotus. a. i. vel Diptoto. a. i. l. nomen

vyel pic. C. li. x-.

qð in vno numero ⁊ in vno genere hʒ tãtũ

duas terminationes in diuerſis caſibꝰ. vt
tabi tabo. ”M
Biaria.rię.f.p.iugis vẽtris curſus ſine vo
mitu.⁊ dicit᷑ a dies. Item a dies ðꝛ diariũ
rij.id eſt cibus vnius diei vel pᷣcium AUnð
Oꝛatius.Cum ſeruis vrbana diaria rode

re maus.

Bias. dis. f. t. i. binarius.

Biaſcholi vł diaſcholes dicũt iaſij.i. dicta
toꝛes vel diſtinctoꝛes legl.h eſt publice ra
tionis.⁊ ſm h̊ accipit᷑ in glo.de tabu. ſea cp.

Biaſynthactica vł diaſynthetica ðꝛ illa ꝑs

grammatice vbi agit᷑ de ↄſtructiõe. Inde

dyaſynthacticus.a.iũ.i.de ↄſtructiõe.tra⸗
Biaſirtos eſt figura locutiõis in theologia
familiarl.qn aliqua vox vel dictio ad duo
trahitur. vt Eequando rapiat vt leo ani⸗

mam meaʒz. ſcilicet ille qui eſt leo. vł leo nõ

rapiat.

Biſtaſis ð diſſenſio aimoꝝ qð quidaʒ ſedi

BDiaſcole eſt cũ dictio bꝛeuis vnũ tꝑs habe

at. mittit illã in duo tꝑa ꝓducendo. ⁊ ðꝛa
dia qð eſt diuiſio vel diuidens ⁊ ſtolos qð
Biateſſeron.ſymphonia ꝗᷓ ↄſtat ex duobuſ
tonis ⁊ ſemitonio.⁊ habet q̃ttuoꝛ ſonos.
iatoniũ ðꝛ genꝰmodoꝝ in muſic.
Piatonius.i.media diuiſio. vłeſt luna cuʒ

eſt in partes diuſſſ.
Bibellum. li.i.ſecundũ bellun.
Bica. cę.f.p.i.tabula vel cautio.vel charta
ꝓbe vbi ↄtinet᷑ ſumma debiti ⁊ noĩa debi⸗
tox. vel debentiũ.⁊ ponit᷑ ꝓ qualibet ꝑte
charte. DUB ⸗
Bicacitas.tatl.f.t.bꝛeuis ⁊ acuta dictio ad
hominũ riſus. vel immoderata vel multa
locutio. äl
Bicaculus.la.lũ.i.aliq;;tuluʒ dicax. AVnde
plautꝰ. Dicacula inquit eſt meretrix

Bicax. oĩs.t.i.facetꝰ.vrbanꝰ.vł qͥ vbis bñ

loquit᷑.vel qͥ immoderate ⁊ młtũ loquitur

dicus. maledicus.

In dicacitas.tatis.⁊ coꝛ.i.añ c.ſicut veri⸗

Diceriũ. rij. eſt iocoſe vbum dictum.
Sicolos.vide ſupꝛa in collon.
BDictatoꝛ.oꝛis.m.t.qͥ dictat. Vñ dictatoꝛes

oli dicti fuerũt qͥ ſummũ magiſteriuʒ gere⸗

pant. quox erat in minoꝛibus cauſis ſnias

ferre ſeu dictare.vt. ff. de oꝛi.iu.l.ij. Et po
pulo dicũt᷑ autoꝛes.qͥꝝ creati fuerunt tres

zi⸗
y

hey
i
rode

en

C
ir,
Pbist
.
gu⸗

N
zgere⸗
oſtis
E

arhomanis poſt ceſareʒ Jñ dictatura. rg.

eoꝝ dignitas vel honoꝛ. L
Bicio.onis.f.t.i.ptãs.ↄditõ.imperiũ.⁊ ðꝛ
a dico.cis.⁊ debʒ ſcribi ꝑ ſolã c.⁊ ntũs eiꝰ
raro eſt in vſu. Vñ in Judith ðꝛ. In dicio
ne tua dñe ſũt cũcta poſita.Sʒ dictio.oniſ
Pct.eſt pars quęlibet oꝛationis.Et dicit᷑ a
dico. cis.eo ꝙ dicat aliqͥd.i.ſignificet. vel
intelligi faciat.

Bidaſcalus gręce.latie ðꝛ magiſter ſiue do

ctoꝛ. Iñ h̊ didaſcalatus.tus.tui.id ẽ magi
ſtratus Et didaſcalicus.ca.cũ.i.magiſtra
lis ſiue doctrinał. Vñ genus quoddam lo
quendi diſcipłi ad magiſtrum ðꝛ didaſca⸗
licum. quo Boetius vtitur in libꝛo de con
ſolatione phię.

Bidymus.pe.coꝛre.grece.dubius latine.

Thomas apls dictus eſt didymus. quia
diu heſitauit in fide. H

Bidrachma.mę.i.due drachme vl mẽſurę

AVnde Matthei. xvij. agiſter veſter
non ſoluit didrachmaʒ. ⁊ debet ſcribi per
ch. non gg.
Diemeron gręce.ðꝛ biduum latine. ⁊ dicit

a dyo qꝗð eſt duo.⁊ emeras.qð eſt dies.

Bienniũ.nij.i.duoꝝ annoꝝ.

Bierectus.cti.i.malus dies.dictꝰ ſicꝑ con

trariũ.⁊ ᷑z a dies ⁊ rectus.

Birgreſis eſt diuiſio ſyllabę.vniꝰ in duas fa

cta.vt apud Ouið.Tertia poſt aliũ ſucceſ

ſit ęnea ꝓles.

2

Bies. ei.a dian ðꝛ.qꝛ clarus ſit. vłðꝛa dijs

qꝛ eoꝝ nomibus dies appellat᷑.qꝛ noibus

planetaꝝ q̊s qͥdã deos reputauer̃t. Sꝑ ei
dies ſumit nomen ab illo planeta. qͥ in illo

die hʒz ᷣmã hoꝛã. Vñ qꝛ ſol hʒ pᷣmã hoꝛaʒ
in die dñico. dictus eſt dies ſol vl dies do

minicꝰ.qꝛ ſol maioꝛ eſt.⁊ q̃ſi dñs inter pla⸗-
netas.⁊ ſic de alijs.⁊ eſt incerti generis in

ſingulari dies.ſʒ in płali eſt ge.m. Et nõ ꝙ;

q̃dam dies ðꝛ naturał.qͥdam artificia? Di
es artificiałeſt claritas ſołin aere.vłẽ ſpa-⸗ diffin
do. Diffinitio etiam eſt qdam coloꝛ rheto

cium tꝑis in quo ſol vvtitur ab oꝛiẽte in oc⸗

cidentem.Dies naturałeſt ſpacium diei ⁊

noctis.i.ſpaciũ in quo ſol ꝓcedit ab oꝛien⸗

te in occidentẽ.⁊ iteꝝ ab occidente reuerti

tur in oꝛientẽ. Huius aũt diei pᷣncipiuʒ di⸗
uerſo mõ aſſigt᷑.Chaldęi ⁊ perſe a ſołoꝛtu

faciũt initiũ diei naturał. Egiptij ab initio
noctl. Rhomani a media nocte.Atheniẽ⸗

ſes a ſexta hoꝛa diei.Et dies hʒ e.vel u.in
ablatiuo. Vnde Impetus atq; dies ritus
nox e.vel u.caſu.Dicũt in ſexto.qꝗᷓ quattu
oꝛ eſſe memento. Iñ diecula.pe.coꝛ.id eſt

parua dies.⁊ ponit᷑ ꝓ qualibet paruamo
ra tempoꝛis.
Dieſpiter. tris.vel piteris.pe.coꝛ.i. Jupit
1ðd a dies ⁊ pat᷑.quaſi diei pa᷑. Añ MW a
crobius de ſaturnalibuſ. Ipᷣi q́; rhomani
dieſpitrem Jouem appellabꝛtt.
Bikta. te. pe. ꝓ.i.diei itineratio. Iteʒ dieta
ðꝛ obvᷣuatio legis ⁊ vitę vel coꝛpis diſpẽ⸗
ſatio vel cibus infirmoꝝ. Dięta etiã ðꝛ ce⸗
naculum.quo die magi qᷓ; nocte ſolent ho⸗
mines reſidere.vt.ff. de dona.l.Luciꝰ.vel
domücula ↄſtructa in hoꝛtl ꝓ colligendis
fructibꝰ. ſeu oblectatiõis grẽ̃a. Ita accipit
in. l.ſenatus . S-marcellus.ff.de le.j. Item
dieta ðꝛ ſpaciũ vnius diei vel lapſus. Di⸗
citur etiã vniꝰ diei opatio. NPõt etiam dici
vnius diei certa ⁊ determinata comeſtio.
Coõtinet aũt dięta legał vigiti miliaria ita⸗
lica. Hhieęta vo vulgaris ðꝛ illa ꝗᷓͥ habetur
m ↄſuetudinem regionis.

77

Bietarij dicunt᷑.qͥ in cenaculo alieno ſe diri

gunt.animo furãdi.a dięta vᷣm illã ſigẽtio⸗
nem. qua dięta ſigniſicat cnaculum. Sic
ehoni in.l.ſaccularius.in pꝛin.ff.de edi.
Bieticꝰ.a.ũ.i.regularl.ſ.ſe de die in dieʒ cu
ſtodiens. ſicut faciunt clauſtrales.
Biegenſis diſiunctio ðꝛ m NPap.
Bifficax.cacis.oĩs.t.i.difficił.⁊ cõparatur
Iñ difficacia. cię. ⁊ hęc difficacitas.tatis.
in eodem ſenſu-.· MM
Bifficilis.lis. ↄ.t.⁊ h̊ le.cõponit᷑ a dis ⁊ fa⸗-
cilis.⁊ cõꝑat᷑.⁊ facit ſuꝑlatiuus limꝰ. Iñ
difficultas.tatis.i.grauitas. Iteʒ difficile
qñq; ponit᷑ ꝓnullo mõ.vt.ij.q.vj.biduũ.
v. ſed aduſus.

Siffinitio. onis.f.t.i.terminꝰ demonſtrãs

qd eſt eſſe rei. Ael diffinitio eſt oꝛatio exꝰ⸗
mens eſſe rei ꝑ ſubſtantialia.vt aĩal ratio⸗
nale moꝛtale. expᷣmit eſſe hoĩs ꝑ genus et
differẽtias ꝗᷓ ſunt ſibi ſubſtãtialia Et argu
mentatur a diffinitiõe affirmando ⁊ negã⸗

ricus.⁊ eſt bꝛeuis demonſtratio rei ꝑ oꝛa⸗
tionem facta. ppas rei amplectens ppeta
tes.vt Prodigus eſt quaſi vitio retinẽda
ꝓfundens.Largus qui ſumptum facit ex
ratione libenter ⁊c̃. Vel diffinitio ideʒ eſt
quod coꝛona.vt dicit gloſa ſuper illð Exe⸗
chielis.xliij. Diffinitio eius vſq; ad labiũ
Biffugus.diffuga. diffugum. i. in diüſa fu⸗
giens.vel vndiq; fugiens. Inde diffugiũ
gij. fuga. ßYU
Bigamma figura.f.dicta.eo ꝙ habeat dio

eſt duplex.ſ. pᷣma qᷓ dat᷑ ab hoĩe vel a iudi

Bigamus. a. i. pe. coꝛ. ð: qͥ duabus nupſit.
ſcz viris vel vxoꝛibꝰ. ⁊ ðꝛ a dyo qð eſt duo

⁊ægamos.vxoꝛ. Inde digamia.mię.i.duę

nuptisę. vel pꝛop rietaſ qua aliquis dicitur

SBigeries.riei.f. g.i.digeſtio.euacuatio. et
cõponit᷑ indigeries.riei.i.indigeſtio

Bigeſtibilis..t.⁊ H̊ le.quod facile digeri

4 Di geſtiſta. te. 9. p. vel docet digeſtum.

vel qͥ docetur.

nõ digeſtus. Et digeſtio onis.i.ↄſumptio
oꝛdinatio.explicatio.⁊ h̊ digeſtꝰ.tus.tui.

Pigitabulü. li inſtr̃m in qð digit intromit

titur. qð ⁊ dig itale d?.

Bigitellus. li. vel digitulus. li. diminutiua

id eſt paruus digitus.

BSigitus. ti. a decẽ dðꝛ. qꝛ decez ſunt digiti in
vtraq; manu.vel in vtroq; pede. Uł digi⸗

ti dicunt᷑.qꝛ decent᷑ iuncti exiſtũt.naʒ hñt

in ſe numeꝝ ꝑfectũ ⁊ oꝛdinem decẽtiſſiũ

Primus ðꝛ pollex.qꝛ inter ceteros pollet
vtute ⁊ ptãte ⁊ groſſitudine.Secũdus ſa⸗

lutatoꝛius vel demonſtratoꝛiꝰ vyłindex ðdꝛ
qꝛ eo fere ſalutamꝰ vel aliqͥd iudicamꝰ vel

demonſtramus. Tertiꝰ ð medius vel im⸗

pudicus.qꝛ ꝑ eũ plerũq; ꝓbꝛi inſectatõ ex
pmit᷑. Quartus ðꝛ anularis.qꝛ in eo ſolet

ferri anulus.⁊ idem medicinalis dicit᷑. qa

in eo trita collyria a medicis colliguntur.
AQuintus auricularis.qꝛ eo aurẽ ſcalpimꝰ

Vel qꝛ eo ſolemus aurem purgare.
Digma.l. dignitas. vel nomen.decuſ.laus

Dignitas eſt alicuiꝰ honeſta autoꝛitas.cul
tu.honoꝛe ⁊ verecundia digna. Itẽ digni .
18. Biludiũ.dij.locꝰ vbi diuerſi ludi exercẽtur
Bignitoſus.a.ũ.i.dignus. Vñ Chryſoſto
mus ſuꝑ Mattheũ.Cũ in illo ſeculo caro

tas. decꝰ. laus. nomẽ. gła. ſummus.honoꝛ

infirma dignitoſ ę animę fuerit ſubiecta

Bignus.na.nũ.i.ęquus.ↄgruus.cõpetẽs

honeſtus. ppus.

Bilatio. eſt tꝑis in cauſa progatio. Al ᷣm

Bal.eſt tꝑs quod habʒ certũ bᷣncipium et

certum finem. Ael ſic. eſt tꝑus datũ a lege
vel a iudice partibus ad veniendũ. Et ta

ce.ſecunda ꝗᷓ dat᷑ a iure vela lege.yvt patet
in Rub. de ferijs. Et dilationum ᷣm Ho⸗

ſti. in ſum.ti.de dila · S. j. Alię ſunt citato⸗

rięꝗᷓ dant᷑ vocato ad cauſam ad veniendũ
ad iudicem af litis cõteſta. infra q̃s citat
ſe pꝑabit vt veniat in termino.⁊ nihilomi

nus poſt terminũ.vt de offi. dele. ↄſuluit.
Allię reſtitutoꝛięꝗᷓ dent᷑ his qͥ ſpoliati fue⸗

runt ſeu ſunt.velꝗ dant᷑ ad appellandum

ã ſunt decẽ dieꝝ. vel ad reſtitutionẽ in inte
.è grum petendã.ꝗᷓ olim infra annũ vtilẽ ho
Pigeſtũ.n. s.ðꝛ q̃dã liber legał.ſic dictꝰ. ꝓ⸗
pprer legalia pc epta ibi excellent᷑ digeſta. qᷓ
glio noie ð pandecta ſeu liber pãdectarũ
IJñ HB ⁊ hęc digeſtal.⁊ h le.quod ꝑtinet ad
Bigeſtus.a.ũ.i.ↄſumptꝰ.oꝛdinatꝰ.expoſi⸗
tus. Iñ ꝑ cõpoſitionẽ Indigeſtꝰ.a.ũ. q̃ſi

die quadrienniũ contiuuũ dant᷑.vt.C. de

m inte. reſti.l.fi. Alie ſunt deliberatoꝛię qᷓ
dant᷑ reis ad deliberandũ.de qͥbus.C. de

litl.contep.Alię ſunt ꝑemptoꝛie que dant᷑

vYolenti pbare.de qͥbus in.l.j.C. de dila.

Alię ſunt executoꝛięꝗᷓ dant᷑ ↄdemnato ad
H̊ ꝙ ſatiſfaciat.de his.l.ij.C.de vſu. Alię
ſunt reuocatoꝛię ꝗᷓ dant᷑ habentibꝰ ius re⸗
uocandi domũ.de qbus habet᷑.l.ij·S·lega
tis.ff. de iudi. Alię ſunt vacatoꝛię ſiue feri
gles.vt in.l.de ferijs.ff.eo.ti.⁊.xxv.q.iiij.

totum.Alię ꝑſecutoꝛięꝗᷓ dant᷑ ad appel

lationem ꝓſequendaʒ. de qͥbus in Aui.ei
q̃ͥ appellat.C. de temp.app.Alię ſunt ſal⸗
uatoꝛię.vt penitentiales. Alię pᷣceptoꝛię.
de app.c.pᷣterea.Alię electoꝛię.vt de con/

uUer. ↄiu.c.ex publico.ff.de adop.l.manci⸗
pioꝝ.⁊ de elec.ne ꝓ defectu Alię exꝑtoꝛi
vt de frige.⁊ male.laudabilem.Alię exem
ptoꝛię.vt qui mat᷑.accu.poſ.c.fi.Alię refu

tatoꝛię.vt de appel.perſonas. ⁊.c.reqᷣrl.ij
Alieę exceptoꝛię.ſcʒ ad pꝛoponendas exce
uiones conceſſas a iure.de excep.paſtoꝛa
Bilema qdã argumentatio ꝗᷓ a buſdaʒ vo
catur cõplexio.⁊ ð a dyo qð eſt duo.et le⸗/

ma voꝛago.qꝛ vndiq; cõplectit᷑ aduſariũ.

A qͥ buſdam vo coꝛnut ſyllogiſmꝰ ðꝛ.
Bilucidus.da.dũ.i.clarus ⁊ apꝑtus.

BDiluculũ.li.pe.coꝛ.tꝑs illud cuũ incipit par

ua lux eſſe.⁊ a nocte diuidi vᷣm Hugl. Pa⸗

pias vo dicit. Diluculũ. auroꝛa.

vel ludus diuiſus ⁊ diuſus ab alio. AUnde
Oꝛatius in epi. Diſplicet ille locus clamo

7 diludia poſo

Bilutus.a.ũ.i.diſtẽperatꝰ.liq̃dus vł ꝓpt᷑

liqditatẽ diuiſus.⁊ pð.lu. AUnð Merſius
Bilutas ꝗrit᷑ geminet qꝛ fiſtula guttas.
Diluuiũ.uij n. S.catacliſmus.nimia aqruʒ

inundãtia vel deſtructio Et pꝓpᷣe ex nimia
Qodquarũ inundatione.ſic dictum.q; adruʒ

nd⸗
enci
r
hon
Uit,
fe⸗
in
ne
do
R
N
i
di.
wa
Ae
gte⸗
N
keeri
gu.
1
Ata
untſ⸗
o
decon
nanai
wor

dade omnia ꝗᷓ inundauerit diluat.i. cõmi⸗
ſceat deſtra.
Bimẽſio.onis.ðꝛ menſura vel menſuratio

vel numerus vel numeratio.Inð h̊ et hęc

dimenſionalis. ⁊ hocle.i.ad dimenſioneʒ

ptinenssss

Bina. ne.eſt ppᷣum nomen filię Jacob.
BDinaſcia vt habet᷑ in hiſtoꝛijs ſuper Geñ.

caplo de oꝛtu regnoꝝ dinaſciã ęgiptij ſum
mam ptatem vocant

Bioceſis.ſis.f.t.interpᷣtat᷑ gubernatio.⁊ qj

nõ ſᷣm ꝓbetatem vybi vel ptãtem. ſʒ ᷣm ef⸗
fectum. Et eſt dioceſis ppᷣe baptiſmaliſec
cleſię.territoꝛiũ ⁊ gubernatio.
Biogenes.nis. ꝓpᷣum nomen viri. ⁊ coꝛri.
pe.ſicut hermogenes.nis.

„*△

Diomedes.is.pe.pꝓð.ꝓpũ nomẽ ẽ cuiuſdã
viri Et vt narrat Papᷣ. Diomedem paga

ni deũ aſſerunt. cuius ſocios in aues ↄuer
ſos ita ſe ludiſicare dicũt. vt ſuis.i.gręcis
colludant. alienos vberent ⁊ ad templum

BDiomedis roſtro aquã poꝛtant.ſʒ h̊ vłfin

gunt.vel ſi aquam poꝛtant. vel tale aliqͥd
ludificationibus fit demonium. qui eosa
veri dei cultu abſtrahunt.Hugl.etiam di
cit. Diomedes aues dicti ſunt a ſocijs dio

mMcedlis.q̊s ferunt fabulę in illas aues fuiſ⸗
ſe conuerſos.

Dione.i.venus.⁊ ðꝛ a dian.qꝛ pulẽ ſit.vel
dicta eſt dione a mr̃e ſua ꝗᷓ ſimilit᷑ dicta eſt
dione.quaſi duos nectens in amoꝛe.Non

em̃ amoꝛ põt expleri ſine duobꝰ. Nel ðꝛa

dione. quaſi ex duobus nata Iñ dioneus
nea. neũ.i.venereus Vñ Virgilius.Ecce
dionei pꝓceſſit cęſaris aſtrum.

Bionyſius.ſij.dictꝰ eſt bacchus. Nñ plali⸗

ter hęc dioniſia dicunt᷑ feſta bacchi. JItem

dyoniſius ðꝛ qͥdam lapis fuſcus ⁊ rubẽti⸗

bus notis ſparſus ſic dictus.qꝛ ⁊ ſi ad ad⸗
mixtus ſit.contritꝰ nimiũ fragrat ᷣm u⸗
gui. Pap.vo ſic dicit. Dionyſia gẽma ni⸗
gra mixtis notis rubeis valens ↄtra ebꝛie
tatem. Item dionyſius eſt ꝓpᷣũ nom cuiuſ
dam ſancti doctoꝛis.qui areopagitaa vi⸗
co ciuitatis in quo habitabat dictus eſt. et
interpꝛetatur vehementer fugiens vel ele
uatus. D
Bioſcoꝛus.ri.m.ge.pe.coꝛ.i.iunius.
Byota ðꝛ vas vinariũ duas aures.i.duas
anſas hñs.a dyo quod eſt duo.⁊ ota qð ẽ

auris.Hoc alio noĩe ðꝛ amphoꝛa.Et ꝓpð.

o. Ande.Auris otis tibi ſit inde dyota ve

Diotrepes.pis. pe. coꝛ. qͥdã hereſiarcha. 2

plicato. .
BSipondius.dij. m. S.i.duo põdera.ſ.genꝰ

interp̃tat ſpecioſi us. inſi ulſus. vel decoꝛ. in

ſaniens.

VDiauolares ſunt viliſſime meretrices. par⸗
ui ſtipendij. Hel Biauole ᷣm Papᷣ. Ael

heę alio noie dicũt᷑ diuoltres.vt videt᷑ vel⸗
BDiplois.ploidis.f.t.duplex veſtis.⁊ ðꝛ a

diplo. as. eo ꝙ ſit duplex amictꝰ. ⁊ eſt ve⸗

ſtis militaris. Vñ piał.Sicut diploide cõ
fuſioneſua.
Biplonia.nię.fę.p.i.duplex locutio.⁊ ðꝛa

Diplo. as. Inde etiam diplonius. a. ũ. id
duplicatus. Et hic diplonatarius.id ẽ du

ponderis ex duobus aſſibus compoſituʒ.

Vnñ in euangelio. Nõne duo paſſeres ve⸗

niunt dipondio.
Bipfſa.plę.f.p.⁊ hęc dipſas.ſadis.⁊ hęc di

pſis.huius ſis.vel ſidis.genus eſt pent.
⁊ interpᷣtat᷑ ſitibũda. AUñ ⁊ latine ðꝛ ſitula
qꝛ quẽ moꝛdet ſiti facit ꝑire. Añ Beutro.
viij. In qua erat ſerpens flatu adurens et
ſcoꝛpio ac dipſaſ. vbi dicit glo. Dipſas ge

momoꝛderit. ſiti ꝑimit vel perit. adeo pua
yt cum calcat᷑ nõ videat᷑.cuiuſ venenũ añ
extinguit qᷓ; ſentiat᷑.nec triſticiaʒ ſentit mo
riturrros.
Diptica.cę.f.p.tabula manuatł.qꝗᷓ ⁊ pugilla

ris ðꝛ ⁊ ephimeris. Vñ qͥdam. Clerice di⸗

pticas lateri ne depꝛeſſeris vnqᷓ; Al ſcoᷣm

Map̃. Biptice ſunt tabulę quibus corru⸗

ptoꝛes amoꝛem ſuũ inſcribunt puelł.et ꝓ⸗
du. pti. Uñ in decretis.xxiiij.q.ij.canone
Sane pꝓfert᷑.circa pᷣncipium ðꝛ.Et in ſacr

dipticis ſcripſerunt.quod glo.ibidẽ expo

nit dicens. Bipticę.a dico. cis. Et dicit ea
dem glo. poſtea ꝙ dipticę ſunt columne in
quibus imagines patrũ in ſuo cathalago
ponunk.
Dipn:hongus. o eſtco lutinatio duarů
vocaliũ in vna ⁊ eadem ſyllaba vim ſuam
retinentiũ. Et ſunt quattuoꝛ.ſ.au.eu.ae.⁊

oe.quaꝝ duęſcribunt᷑ ⁊ ꝓferunt᷑.ſcʒ au ?
eu. alię duę ſcribũtur ⁊ non ꝓferunt᷑.ſ.ae.

etoe.
Bira.rę.f.p.i.furia.⁊ ðꝛ a durus.qꝛ dura
ſit. Et dicunt ꝓbe eumenides vel erinny⸗
des in inferno.furię in terra.dirę in cęlo.qᷓ
ſi deoꝝ irg. qꝛ ex ira deoꝝ ꝓueniũt.⁊ ẽ ety⸗
mologia non compoſitio ᷣm Hugl. Papi
as dicit. Dire dee penarum dicuntur vl⸗
trices. ßMU
b 4

—

Birus.a:ſ.i.crudetł.reꝰ.immiicoꝛs.aſper
atrox.deteſtabił. aũt ðꝛ dirus. qſi d iui⸗
na ira inundatus.etymo.eſt nõ cõpoſitio.

Probᷣe autem ðꝛ dirum qð diuina infert᷑
ira. Dicit᷑ etiam dirus.i.magnus.⁊ ꝓ.di.
Ande qͥdam. Blãdicię pluſqᷓ; ira venena
nocent. =

Bis..t.⁊ h dite. gtõ huius ditis.i.diues.

opulentus.ſʒ neutꝝ in ſingulari non eſt in

vſu.Et cõꝑat᷑ dis.ditioꝛ.diti ſſimꝰ. Item
dis ditis. i. pluto.a ditando.qꝛ nr̃is moꝛti

E. 5

bus oꝛbe m ſuũ ditat.
Dis gręce.latine ðꝛbbis.
Biſcerniculũ.li.pe.coꝛ.oꝛnamentũ vᷣgiale
vt acus cũ qua vᷣgo diſcernit ⁊ diuidu ca⸗
pillos.

SBiſcidiũ.dij.n.s.i.ſepatio.diuoꝛtiuʒ.a di⸗

ſcindo. dis.eo ꝙ qͥs a pacto diſcedat. Inð
diſcidioſus.a.ũ.qͥ frequẽs eſt in diſcidijs.
⁊ q diſcidia amat. Põt etiã dici diſſidium
à diſſido. diieiies..
Biſcinctus.a.ũ.i.delegatꝰ.remiſſus.incõ⸗
poſitꝰ.⁊ ðꝛ a diſcigo.gis.qð eſt deligare.

NVñ.iij. Re.xxij.Non gloꝛietur accinctus

eque. vt diſcinctus. “
Diſciplina.nę.ðꝛ a diſco vel diſcipulus.qꝛ

diſcit plena. Et eſt diſciplina in diſcipulo.

Boctrina in magiſtro. Facultas vel ꝓfeſ

ſio vel ſcientia in vtroq;.

Piſcipunug.l. m.. addiſcit. Iñ diſe cipla

lę.⁊ B ⁊ hęc diſcipularl.⁊ h̊ re.Et diſcipu⸗

—

latus. tus. tii. ———
Diſcofoꝛus.a.ũ.pe.coꝛ.i.diſcũ ferens.Vñ

Hieronymus in ꝓplogo DHanieł. Cũ vero

ad abachuc venerat ⁊ de iudea ad chalde⸗

am raptũ diſcofoꝝ lectitabat.

.

rius colorl. Vñ Hieremie.xxij. Nunquid
guis diſcoloꝛ. hęreditas mea mihi.
Biſcholus.la. lũ.pe.coꝛ.i.diſcoꝛs a ſchola
indoctꝰ.idiotha.illiteratus.a ſchola diui⸗
ſus diuſus. Vñ.j. NPe.ij. Nõ tm bonis ⁊
Mogeſtis.ſed etiã diſchof.
Diſcoꝛs..t.q̃ſi diuſi coꝛdis.vel q̃ſi deoꝛſũ
a coꝛde alterius. Iñ hęc diſcoꝛdia.dię. Et
diſcoꝛdioſus.a.cdü.

Diſeretio. onis. F.t. i. diuiſio. ſcia. diſcuſſio
Irũlibet reꝝ ↄſideratio ad qͥd tendant. Et

vt dicit qdam poeta. Oibus in rebus res
eſt diſcretio ſumma. Itẽ diſcretio eſt attri
butio actus vel paſſionis aliqͥbꝰ cũ excluſi
one alicuius vel aliquoꝝ. “VB
Diſcrimen.inis.i.ꝑiculuʒ vitę aliqñ diſcri⸗
men ðꝛ linea vel diſtãtia ꝗᷓ diuidit capillos

Biſcoloꝛ.loꝛis.9.t.i.diuſoꝝ coloꝝ. vł alte⸗

capitis alicuiꝰ.qñq; ðꝛ differentia.ſepatõ
in duo. Vel m NPapᷣ. Biſcrimen eſt peri
culuʒz. diſtantia laboꝛ a diſcernendo. quia
aliquãdo duaꝝ reruʒ ſeparatio oſtendit qᷓ
coniunctę eſſe poſſunt.vt in oꝛnament mu
lierũ. Vn diſcriminalia dicunt᷑ ꝗᷣ diuidũt
capillos ꝑ mediam fronrem.
Biſcriminalis.ↄ.t.⁊ G le.qð diuidit.⁊ ðꝛa
diſcrimẽ.Et hoc diſcriminalelis. Et ſunt
ꝓpᷣe dð iſcriminalia mulierum capitis oꝛna
menta dicta ꝙ caput mulierla viro diſcer⸗
nunt vel crines diuidũun.
SDiſcumbens.tis.oĩs.t.i.ad diſcũ ſedẽs.et
fercula ſumens.a diſcumbo. bis.

SDiſcus.ci.m.s.i.ſcutella.⁊ ðꝛ a ſcus.qð eſt

rotundũ.ꝗᷓ olim ⁊ ſcus dicebat᷑.ſic ⁊ diſcꝰ
a rotunditate.ſʒ nunc diſcus ðꝛ.qꝛ ⁊ efñcas
fercula apponit.vel potius eſt etymo.di
ſcus quaſi dans eſcas Inde h diſculus.li.
dimi.i.paruus diſcus.Et diſcumbens.id
eſt ad diſcum ſedens. Et nota ꝙ diſcus ꝓ⸗
prie eſt ſcutella ⁊ non menſa.licet ꝓea po/
natur qñq; ꝑ metonomiam. Eta diſcus di
ctus eſt diſcꝰ ludus plumbeęſcutellę.⁊ ip⸗
ſa plumbea ſcutella. qꝛ facta erat ad ſimili
tudinem ſcutellę.⁊ in aereʒ ꝓijciebatur.qᷓ
ludus nunc ðꝛ ludus ꝓijciendi lapidem.
Vñ Oꝛatius in poetria. Indoctuſq; pilę
diſci ve trochi ye quięſcit. Diſcus etiã ðdꝛ
mapa vel menſale Un ⁊ aimalia dicuntur
apparuiſſe Petro in diſco.qð alibi Liber
Actuum apłoꝛum lintheum vocat. Vnde
Biſcus ſcutellam menſam notat atq; ma/
pellam. vel ſic.Eſt diſcus ludus diſcus oʒ
regia menſa. Diſcus ſcutella ſit tibi diſcus

Bip̃tus.a.ũ.nomen.i.ſapiens.eloquens ⁊
facundus. ⁊ ðꝛ a diſſero.ris.⁊ m Hugui.

ſubtrahit᷑ vnũ s.qᷓ;uis ſint duo in vbo.ꝑ⸗

ticipio.⁊ vbali. vt diſſero.diſſertoꝛ.diſſer

tus. Vñ ⁊ pᷣma coꝛripit᷑ in diſertus. Vnð

HPHꝛatius.Fęcundi calices quem nõ fecere

diſertũ. Et comꝑatur. dip̃tus.tioꝛ.tiſſimꝰ
Alij dicunt ꝙ dißtus cõponif a di. et ars.
interpoſita S. ⁊ ſic eſt nomẽ. Cum voẽ par
ticipium ſcribit᷑ ꝑ geminum s. Inð diſer⸗
tatio.⁊ eſt ciuiłſapientia.vt.C.de oꝛ.cog.
I. quals.
Biſinteria.rię.f.p.pe.acuta.i.diuiſio conti

nuationis. vel vlceratio inteſtinoꝝ. Et fit

añcedenti fluoꝛe.quẽ gręci diarã vocant ⁊
ðꝛ ab interia vel enteria. quod eſt inteſtia.
Et ſm hoc põt dici diſinteria vel dilente⸗
ria ᷣm hugl. Napias vo diẽ ꝙ diſinteria

eb⸗
hen
lia
ti
nimn
uidit

158
tſunt
a

cdi
Tele
wo
oh.
is.id

sd

—

And .

a.

Mpiden.
gn
geli
Mnt
Qer
e
ma/

ſans

eſt ſanguineus fluxus ventris cũ excoria⸗
tione inteſtino

Biſnoicus.i.ſi ulbicioſt us. ᷓ plus recipit qS

emittit.⁊ viðꝛ eſſe cõpoſitũ a dis.qð eſt di

uiſio. vel diüſum ⁊ noicus.quod eſt infir-
mmus. Inde diſnoicus qͥ nõ ęquo modore⸗
cipit ⁊ emittit.
SDiſpectus.a.ũ.i.cõtemptus.Et diſpectio

faſtidiũ. ſuppia

Biſpendiũ.dij.n.s.⁊ hęc diſpenſa ſe. i. ni⸗

mia largitas vel nimia diſpenſa. ⁊ ðꝛa diſ
pẽdo.dis. Et diſpendiũ ðꝛ qð eſt ↄtrariũ

cõpendio.i.longũ ⁊ inutile.Jñ diſpendio

ſus.a.ũ.i.lõgus ⁊ inutił.Et cõꝑat᷑ diſpen
dioſus.ſioꝛ.ſiſſimꝰ. Iñ hęc diſpẽdioſitas.
tatis.ſᷣm lhugl. Dapᷣ.vo dicit. Diſpẽdiũ
damnum vel detrimenti.
Biſpenlſatoꝛ ᷣm Mapᷣ.ðꝛ cui credit᷑ admi⸗
niſtratio pecuniaꝝ.qꝛ pᷣus qͥ dabãt pecuni
am nõ numerabant.ſed appendebãt eam.

Biſpenſatio eſt iuris cõis pꝛouida relaxa⸗

tio vtilitate ſeu ncc̃itate pẽſata.vᷣm Guilł.
in ſpe.ti. de diſpẽ. Vel ſic. Eſt rigoꝛis iurl
ꝑ eũ ad quẽ ſpectat canonice facta relaxa⸗
tio.j.q.vij.niſi rigoꝛ.⁊.c.ſe.Qñq; tamen

diſpenſatio capit᷑ im ꝓpᷣe.ſ.ꝓ iurl declara⸗

tione. vt in.c. qntauallis. de iureiur.
Diſploſus.a.iũ.i.diſſutꝰ.aꝑtꝰ.diruptus

Biſſyllabus.a.ũ.i.duaꝝ ſyllabaꝝ.⁊ dicit᷑¶ a

dis. ſyllabaoa. DM
Diſſitus.a.ũ.pe.coꝛ.i.ſepꝑatus.
Diſſuria eſt arida vrinę digeſtio vł difficul
tas mingendi.
Biſſutus.a.ũ.pe.ꝓ.i.diſiunctus.⁊ in ſutu
ra fractus. ð

BDiſtichon.n. S.⁊ h diſtichiũ inuenit᷑.i.car⸗

men vłopus duoꝝ vſuũ.⁊ ðꝛa di.i.duo.
⁊ ſtichon qð eſt vſus. AUnð Theodolus.
Quos in diſtichij carmẽ complecter emi.
Item diſtichon ðꝛ quoddam genus dicen
Ddi. cum.ſ.autoꝛ totũ loquit᷑ ꝑ ſe ſine ꝑſona
introducta. M
Diſtinctus.a.ũ.i.diuiſus.ſeꝑatus.deſigtꝰ
punctatus.determinatus r
PBiſtinctio.onis.i.diuiſio.pũctatõ.ſeꝑatio
