mentũ.decꝰ.gloꝛia nomen. Itẽ laudatio ẽ
ipſa laudantis oꝛatio.

*

Lauſans.i.laudãs. Lauſantes.i.laudãtes

Lauticigꝗ.ticię.⁊ hęc laucia.cię.i.epularum

magniſicẽtia. Oꝛope laucię vel lauticie di
cunt᷑ delitioſi ⁊ delicati cibi vel mundicię.
Inñ lauticioſus.ſa.ſũ.⁊ laucioſus.ſa.ſũ.i.

21 .

delitioſus. Iñ lauticioſitas. tatl. ⁊ hęc lau
cioſitas.tatis.i.delicioſitas. 52

Lautus.ta.tũ.i.lauatus.ta.tũ.ſiue lotꝰ.et

ðꝛa lauo.as.vel lauoꝛ.arl. Itẽ lautꝰ accipi

tur actiue ᷣm ꝙ ẽ nomẽ.⁊ tũc tm valet lau
tus. quãtũ ſe bñ pcuras q̃ſi mũde ⁊ deliti⸗
oſe ſe ꝓcurãs. Unde Gregꝰ. Lautioꝛes ci

bos qnq; ſine culpa ſumimꝰ.i.pᷣcioſioꝛes

vel delicatioees.

Lagorus. interpᷣtat᷑ adiutus.eo ꝙ a moꝛte

a dñno fuerit reſuſcitatus.

Eanegi leeęna. nę. ð vxoꝛ leonis. Anð

„

Job.iiij Vox leene 7 dẽtes catuloꝛuʒ leo⸗

ſRum contriti ſun.
Lebes.bet.m.g.pꝑuus cacabus coquinalis

⁊ facit actũs ſingularl lebetẽ vłlebeta. Jñũ
ſumit᷑ hec lebeta. tę. ꝓ eodẽ. Vñ lebetas i⸗

uenit᷑ in płi numero.in veteri teſtamento.
vt patet Exoð.xxvij.Et ꝓducit pe.geni⸗

tiui. Unð Aurora. HDignos ſ̊ ſbiteros cre

do ſignare lebetas. Et nota ꝙ ꝓpꝛie caca⸗

lapidein.
Zebeus.dictus ẽ Judas Jacobi.

Lecca.cę.ẽ ꝓpꝛietas lingẽdi.⁊ ðꝛ a lingo. g
Iñ heęc leccacitas.tatis.⁊ h̊ leccatoꝛ.toꝛis

et hec leccatrix. cis. HNã taliũ ẽ lingere.
Lechi.i.maxilla.ſicut habet᷑ Judicl.xv.

Lechitus.ti.m.g.ẽ vas.ſ.ampulla de auri⸗

chalco. vm hugl. Papᷣ. vo dicit Lechit⸗

in regꝝ libꝛo. ampulla olearia. Et ꝓd pe.
Vñ in doctrinali ðꝛ. Et ꝓducunt᷑ lechit

⁊ hermophꝛoditus.

Lectica.cę.i.currus in qua defert᷑ lectus.et
ðꝛ a lectus. Nel ẽ coꝛtina circa lectũ.vł eti
am ipſe lectus.⁊ ðꝛ tunc lectica.ᷣm qͥſdam

a lectis herbis.⁊ eſt idem quod thoꝛꝰ. vᷣm

Hugl. Map̃. wo dicit. Lectica ðꝛ lectꝰim⸗

peratoꝛũ. Et ꝓd.pe. Vñ Ouidiꝰ.Lecticã
dñne diſſimulant᷑ abi. Itez Eſaię.lx vj. In

lectic ⁊ in mulis ⁊ in carrucis. Iñ lecticari
us.rij.qui ducit currũ.vel qͥ facit lectulos

vel qͥ in lectulo iacẽs poꝛtat᷑.Et lecticariꝰ.

ria. riũ.mobiliter in eodẽ ſenſu.vel qͥ perti
net ad lecticã. ⁊ B ⁊ hęc lecticalis.⁊ Hͥ le.in

eodem ſenſnnſu.
Lectio.onis.f.t.id qð legiẽ.

Tectiſterniũ.nij.i.lectꝰ.ſtratꝰ.⁊ pᷣꝑatꝰ. Ael
locꝰ in quo lectuli ſternunt. i.pᷣparant᷑. Ał
panni ⁊ ſtramẽta lectoꝝ. AUel locꝰ in qͥ ho⸗
mines ſedere veliacere ↄſueuerürt.

ectiuncula. lę. dimi. i. pua lectio.

Eectoꝛ. oꝛis m. t. : alegedo i. pcurrendo.

—

Ael alegendo.i.colligẽdo oia quęlegit qi

collectoꝛ. Vel a legendo.i.figurarũ ſonos

ꝓnunciando. Et differt a pticipio. qꝛnon

ↄueniunt alicui ex eadẽ cauſa. Narticipiũ
em ↄuenit alicui ex actu vel paſſione.ſʒ no
men vbale ↄuenit alicui nõ ex actu vł paſ⸗
ſione.ſed ex frequẽtia vel aſſiduitate vł in

duſtria. DOr em aliqᷣs lectoꝛ vel qꝛ ſcientiXã.

vel etiã peritia habet legẽdi vel quia aſſi⸗

due. vel qꝛ frequẽter legit. VUnde ⁊ ab offi
cio dicunt᷑ in eccłia lectoꝛes a legendo fre⸗

quẽter. ſicut pſalmiſtę.a pſalmis canẽdis.
Lectoꝛiꝰ.ria.riũ.qð ꝑtinet ad legenduʒ vel

qd lectoeeem.

71

Lectrũ.tri.⁊ h̊ legiũ.gij.ꝓ eodẽ. ſ. ꝓpulpi⸗

to. ⁊ dicunt᷑ a lego.gis. ”
Lectus.ti.ðꝛ a legendo. quia antiqui ſole⸗

bant legere i lectis.qui ⁊ circa lectulos ha
bebant parietes illitos cera. vt ſi aliqd di⸗-

gnum memoꝛia occurreret animis. eoꝛum
ſtatim graphio in illa cera illud deſignarẽt

ne poſſent tradere obliuioni. Inde lectulłꝰ

li. dimi. Et nõ ꝙ exterioꝛ ꝑs lecti dꝛ ſpõda

interioꝛ pluteum. Item lectus.ta.tuʒ.mo

legoꝛ. eris.

ma ẽ eiuſdẽ retracio.
CTegatio.onis.f.t.i.miſſio.⁊ ðꝛ a legatus.

biliter declinatur.⁊ tunc eſt participiuʒ de

Ledo. onis.f.g.i.maris exundatio.ſiẽmal⸗

Legatũ.ti.ẽ donatio ꝗᷓdã in teſtamẽto.a te

ſtatoꝛerelicta. Inſti. de lega· §.j. 2. ff. dele

ga.ij. l.legatũ.Et differt a caduco.qð ſcilʒ

cũ filius deeſt cadit ſuꝑ nepotẽ.vel aliũ de

cognatiõe.ſed legatũ extraneo dimittitur

Vnñ Juuenalis. Legatũ omne capis nec⸗
nõ ⁊ dulce caducũ. Iñ legatariꝰ.⁊ hęcle⸗
gataria.cui aliquid legatũ ẽ.velqͥ vel ale⸗

gatũ accipit. .
LCegatus.ti.m.S.⁊ hęc legata.tę.i.miſſus.
ſiue miſſa.vel nuncius.vel nuncia.⁊ dici᷑

alego. gas. ꝓ mittere. Añ. Legatus milſ⸗

ſus legatũ moꝛte relictũ.

— .

Legatus ẽille cui certa patria vel ꝓuincia
committit᷑ gubernanda.vt in.c.nouit. de

appel. Nõt etiam dici legatus quicũq; ab
aliquo ad aliquos ẽ miſſus.Aliter legatoſ
dicimus eoſdem quos aduocatos vel pa-⸗

tronos cauſarũ qui in foꝛenſibus negociis
heminẽtibꝰ litigatibꝰſuũ ſᷣbẽt patrociniuʒ
Et nõ ſüt tria genera legatoꝛũ. Quidã ð

latere dñi papę mittunt᷑. vt cardinales qͥs

appellat fratres. Et tlłes pñũt abſoluere ho
mines ſuę ⁊ alterius ꝓuincię.in ꝓuincia ?
extra.⁊ ęquiꝑant᷑ ꝓ ↄſulibꝰ.Alij ſunt non

die

pel
G
V

ge
Len

Len

6
i
in
li.
l
ſi
e⸗
ils
G

ſe⸗
nr
d:

hit
Gn
chun

S6 ,l

dNan
N
N

cat legib?ꝰ.

E

de latere.ſʒ datiui. Illi ſimplicit᷑ in legatio
nem mittunt᷑.vt pꝛęlati qͥ tm abſoluunt ꝓ
uinciales ⁊ in ꝓuincia.nõ extra cõſtitutos
Et ęquiꝑant᷑ ꝑſidibꝰ ꝓuinciaꝝ.Tertij ſũt

natiui qui ſuarũ eccleſiarũ pᷣtextu legatiõe

fungunt᷑.vt archiepᷣus cantuariẽſis. de qͥ
in. c.j.de offi. dele.no.li.vj.Et ſunt q̃ttuoꝛ
ſcʒ archiep̃ᷣus Eboꝛacenſis. Cantuariẽſis

Remenſis.et Piſanus.vt no.in al.c.j.eo.

Legatus ꝓconſulis ẽ cui ꝓcõſul poſtq; pꝛo
uinciã e ingreſſus mãdat iuriſdictionẽ de⸗

terminatã ⁊ aſſignataʒ. aut qñq; in itinere

moꝛꝗ paſſus vel neceſſariã trahẽs.vt in.l.
aliqñ.de offi. pconſul.⁊ leags.
Legia.gię.f.p.ẽ ꝑua nauis.⁊ dꝛ a lego.gis.

eo ꝙ legat.i.ꝑcurrat ⁊ ꝑtrãſeat aq̃s.

Legibilis.ↄ.t.⁊ G le.aptꝰ ad legendũ.
Cegifer.ra.rũ.i.legẽ dans vel ferẽs.

Legio.onis.f.g.ðꝛ a lego.gis.qꝛ legebant

i. eligebant᷑ qui deberent eſſe delegione.
Vel ðꝛa lex legis.qꝛ lege in caſtris ſe habe

bant. vel lege in legione diſpoſiti erant.
ꝛopꝛie qdẽ lingua macedonũ ðꝛ phalãx
vel phalanga. Galloꝝ caterua.nr̃a legio.

Et ſunt in legione ſex milia ſexcenti ſexagi

taſex hoĩes. In cohoꝛte qͥngenti. In mani

pulo ducẽti. In centuria centũ. In turma
vel ala triginta. Sed turma eſt peditum.
D militum. In decania decem ſunt vᷣm
Dug.
Legionariꝰ.ria.riũ.de legione exñs.vel ad
legionẽ ptinens.

—

Legiſta.ſtę.cõis ge.qͥ docet legẽ.vel qͥ va⸗
Legitimꝰ.ma.mũ.i.bonꝰ vſᷣm legẽ habitus
vel factꝰ.⁊ coꝛ.añpenł. VUñ Ouidiꝰ de ar⸗
te. Legitimũ finẽ flãma virilis habet.
LCegumẽ.inis ðꝛ a lego.gis.qꝛ legit᷑.i.colli
git᷑ manu. Vñ ⁊ legumẽ.q̃ſi lectũ manu ðꝛ
⁊ eſt etymoł.”el legumẽ a legendo.ii.eli⸗
Fnao: Deicres eiſ quęq; melioꝛa erant.
ſcʒ fabã.piſam.⁊ lenticula legebãt.i.elige⸗
paut: Eicl qꝛ melioꝛa eligunt᷑ ꝓ ſemine.Et
pꝓdu,/pe.
Leguminariꝰ.rij.⁊ hęc leguminaria.rię.qͥ
vel quę cuſtodit vel vendit legumina. Et
adiectiue leguminarius. ria.riũ.qð fit de
legumine.vel qð ꝑtinet ad legumẽ.
Lelex.lelegis. .t.quidaʒ ppłus ẽ qui pᷣmo
dicebat᷑ lex legis.ſʒ poſtea cauſa differẽtieę
geminata ẽ ſyllaba. Iñ lelegiꝰ.gia.giũ.

Cema vel lemos gręce.latine ðꝛ voꝛago.

LCemanus.ni.qͥdã fluuiꝰ in alemania.

dicit Iſidoꝛus.xj. etymobł.

Lembus.vi.im.g.i.pua nauicula.⁊ ðꝛa le⸗
ðꝛ linter.i.carabꝰ.qua naue in fluuijs ⁊ pa
ludibꝰ vtunt᷑.

Leminas. in lybia tradũt trũcos ſine capi⸗

tenaſci. ⁊ os ⁊ oculos hre iu pectoꝛe. Ita
Lemur. lemuris.m.g.fuit frater Rhomuli
Vñ lemur.q̃ſi remur. Lemures dicte ſunt
ꝓpꝛie fantaſticę apparitiones ⁊ nocturnę

gqgapparebãt Rhomulo pꝑꝰ moꝛtẽ Rhemi

quẽ interfecerat.vłinterfici fecerat.Et iõ

dicti ſunt lemures.q̃ſi remures. Quęlibet
tñ fantaſticę apparitiones ⁊ nocturnę di⸗

cunt lemures. AUñ Oꝛati/ epi. Nocturno
lemures poꝛtentaq; theſalaride.

Lena.neę.i.leccatrix vłoſiliatrix ſtupꝛi.e

8

na etiã inuenit᷑ ꝓ quodã genere pallij. Añ

Werſius. Cui circa humeros hyacithina

ieaass.
Lendex. cis.f.g.i.tarmus.vmis in lardo.
Lendiculus.li.dimi.i.puus lens.

Lendoſus.ſa.ſuʒ.lendibꝰplenꝰ.⁊ ðꝛ alens

Leneus.nei.m.g.i.bacchꝰ.⁊ dꝛa lenio.nis.

qꝛleniat curas.vel qꝛ ſit lenis ad poꝛtãdũ.
Aelleneus a lenoy.qð ẽ lacus.vel cuꝑpa

in quẽ vel in quã vinũ decurrit expꝛeſſum

Et etiã bacchꝰ ðꝛ ꝓducere lacũ.inde leneꝰ
nea. neũ.i. bacchicus. H
Lenimen.inis.i.lenimẽtum.

Lenipes.pedis.oĩs ge.i.lenes habens pe⸗

des.⁊ coꝛ.pe.tã nti qᷓ; gti.

ℳ₰ℳ

Leno.onis.m.g.ẽ qͥ pcium ꝓ comꝑato ſtu⸗
pꝛo accipit. vel damnatã de adulterio du⸗

xit. vel qͥ eã adulterio ſubijcit.vel adulteꝝ

ſe facit. vel queſtũ de adulterio vxoꝛis ac⸗

cipit.vel qͥ mancipia queęſtiaria habet. l. ᷣ
taberne vel alicui negociationi ꝓponit me

retrices vt plus lucret᷑. Et hẽ infamis.vel

qui vxoꝛem dep̃henſam in adulterio ima
dunoneo retinuit vt. C. ad.l. iuliã. ð adul.
l.crimen lenocinij. äs.
Lens.dis.f.g.ẽ fetus ſextupedis.Sʒ lens
tis. qdᷣdã genꝰ leguminis. Añ qͥdã. Cenſ
lendis capiti.lens lentis ↄuenit oꝛi. Item
aliꝰ. Lens moꝛdet ꝑ.d. moꝛdet᷑ ſi capiat.t
Item lens animal lendis lens ꝓ legumine
lentis. SZ
Lenticula.lę.di.qdᷣdã legumẽ. ideʒ qð lens
lentis. Item lenticula. pua rotunda ma⸗
cula in carne ad ſiłitudinem lentis. Iñ len
ticuloſus.ſa.ſum.id eſt.plenus lenticulis.
Et in his ſigtiõibꝰ lenticula ðꝛa lens leit

Item lenticula dicit᷑ vas oleariuʒ ex auro

⁊ argento ꝓpꝛie.⁊ tũc ðꝛ a liniendo.qꝛ re⸗
ges ⁊ lacerdotes inde liniebant᷑ et inunge⸗
baantur.

*

Lentigo.ginis.f.t.i.veſtigiũ ꝑuulaꝑꝝ macu

larũ in corꝑe.ſ.lenticula.⁊ ꝓd.ti. Uñ qdã
Eſt bona lens comedi.nõ lẽtigo faciei. In
lentiginoſus.a.ũ.i.plenꝰ lentigine.
VVentilcꝰ. ſci.f.g.ꝗdã arboꝛ dicta alentꝰ.qꝛ
cuſpis eiꝰ lenta ſit.i.mollis ⁊ flexibilis.
Lentos gręce.ðꝛ plenꝰ vel plenitudo latine

Et hinc còponũt᷑ deſinẽtia in lentus.vt vi

nolent. ſomnolentus. òJM
Lentus.ta.tũ.i.flexibilis.vt lenta ſalix.Et
lentꝰ.i. ocioſus. Et lentꝰ.i.piger tardus.
Et lentꝰ.i.mollis nõ foꝛtl.vt arcus lentus
Et lentꝰ.i.nõ bene ſiccus.vt Frumentuʒẽ
lentũ cũ nõ ſit bñ ſiccũ. aũt quidã dicũt
lentus.i.plemꝰ. ꝓpter hec cõpoſita vinolẽ
tus.ſomnolentꝰ.⁊ ſilia.friuoluʒ ẽ. Nunqᷓ;
em̃ lentus inuenit᷑ in tali ſiãtiõe.nec pꝛędi⸗
cta noia cõponunt᷑ a lentus.ſʒ a lentos grę

co qð ſiãt plenitudinẽ. pᷣm Hugl. Oapᷣ.di

dus. ocioſus.
enulus.li. dimi.i.puꝰ leno.
CLenũculus.li.dimi.i.puus leno.

cit. Lentus.i.tardꝰ.ſegnis inefficax.lãgui

Leo.a leon abiecta.n.dicimꝰ nos latini hic
leo.onis.Et vt dicit Iſidoꝛuſ.xij.etymolłl.

Leo gręce interpᷣtat᷑ rex latine.eo ꝙ ſit pᷣn

ceps oĩm beſtiarũ. Airt eoꝝ in pectoꝛe ẽ.

Firmitas in capite.Cũ doꝛmiunt vigilant

culi.Cuũ ambulant cauda ſua cooperiũt.

veſtia ſua ne eos venatoꝛ inueniat.Cũ ge⸗
nyuerint catulos.tribus diebꝰ ⁊ tribꝰnocti⸗
bus catulus doꝛmire fert᷑.tũc deinde pr̃is
rugitu vel fremitu veluti tremefactꝰ cubił

locus ſuſcitare ðꝛ catulũ doꝛmientẽ.Circa

hoĩies em eoꝝ natura cẽ.vt niſi leſi nequeãt

iraſci. Patet em eoꝛũ miſericoꝛdia exẽplis

aſſiduis. Pꝛoſtratis em ꝑcunt. captiuos

obuios repatriare ꝑmittunt hoiem nõ niſi
iin magna fame interimũt. MD
Leuchꝛyſis.m.t.gẽma ẽ coloꝛe aureo vena
cangdida interueniente. ⁊ : a leucos.qð
Albũ.⁊ chꝛyſos.qð ẽ aurñd.

Leoninus.na.nũ.pe.ꝓdu.i.res leonis.vel

dg leonẽ pꝑtinẽs.

Leontophonus.phoni.fę.ge.ẽ quędaʒ be.-
ſtia modica. ⁊ ð a leon.qð ẽ leo.qꝛ ſi capia
tur ⁊ exurat᷑.⁊ eiꝰcinere carnes aſpſe ponãa
tur pꝑ vias.leones necant.ſi quãtulũcunq

ex illis ſumpſerin..
Leo pardus.leopardi.m.g.qð regulari di

leon qodã aial.qꝛ

impetrandũ.

ceret᷑ leoniſpdi. vt ex vtraq; ꝑte declinare

tur. Et naſcit᷑ leoꝑdꝰ ex adulterio leęnę et

parqdi. vel pardę ⁊ leonis. Et hinc leoꝑda

de. m Hugl.

Leos apud gręcos eqͥuocũ ẽ᷑. Leos.i.ppłs
Et leos.i.bᷣnceps vel rex. Vñ gręci dicunt

„

pnceps ſit oim beſtiarũ.

Lepidus.da.dũ.i.ſale ſapiẽtię ↄditſuauis
curialis. mollis. dulcis. Iñ lepiditas.tat
⁊ lepiduł. la. lũ.i.aliquatulũ lepidus. Et

pec lepida.dę.i.antiquoꝛũ patruʒ imago.
Et gręciſinꝰ facit differentia int᷑ lepidus et
facetus. Uñ. Sed verbis lepidꝰ aliqͥs fa⸗
ctiſq; facetus.

Lepos.oꝛis.m.ge.ẽ dulcedo ⁊ ſuauitas in
Jbis.⁊ ðꝛ a lepus.qꝛ lepoꝛina caro ſuauis

ẽ.⁊ ꝓdu.pe.gti.ſed lepꝰ.oꝛis.eaʒ coꝛ. Uñ
Silua tenet lepoꝛẽ.ſapientis lingua lepo⸗

rem. Lepus etiã interpᷣtat᷑ vꝛbanitas.⁊ fit
qũñ vnus vel ad vnũ fit locutio pluraliter.
v́yet Moſtis bone p̃ſul. UVMBĩ
Kepꝛa pꝛę.ẽ aſꝑpitas cutis ſquamoſa cũ pꝛu

ritu.⁊ ðꝛa lepida herba cuiẽ ſiłis in aſpita

te ⁊ in ſquamoſitate. Iñ lepꝛoſus.

—,

Lepus. oꝛis.m. g. ẽ aial timidũ.⁊ ðꝛ a leuis

⁊ pes.q̃ſi leuis pes.qꝛ leues hʒ pedes ⁊ ve

lociter currit. Inde lepoꝛinꝰ.na.nũ.pentł.

ꝓdu.⁊ lepoꝛius.ria.riũ.pe.coꝛ.Itẽ hęc le
poꝛia rię.ðꝛ qdã vitis ꝗ cito tendit ad ma⸗
turitatem.

Lepuſculus.li.dimi.i.ꝑuus lepus. Ande

PMꝛoũuᷣ.xxx. Lepuſculus plebs inualida.
Aeſibilis.o.t.⁊ h̊ le.idẽ qð lędibilis.

Leęſio.onis.i.lęſura.

Leſus.ſa.ſũ.i.afflictꝰ.offenſus.
Lętalis..t.⁊ B le.i.moꝛtalis.
Letamẽ.inis.n.t.i.fimus.ſic dictꝰ.eo ꝙ ſuo

nutrimẽto lęta reddat gramina.

Letania.nię.i.rogatio vel inuocatio ⁊ ꝓe

ꝓ moꝛtuis facta.⁊ ðꝛ a letu ʒ.ti.ᷣm Hugl.

SPaßp̃. vo dicit Letanię gręce.latine dicũt

rogationes ꝗᷓ inducunt᷑ ꝓpt᷑ rogandũ deũ
Methargus.gi.m.g.moꝛbꝰ obliuionem affe
rens ⁊ ſomnũ.⁊ ðꝛ a lethe.qð interpᷣtatur
obliuio. AUnde in Boetio philoſophia in⸗
quit. Lethargũ patit᷑.ſcʒ cõem moꝛbũ illu
ſarũ mentiũ. Iñ lethargicꝰ ca.cũ.pe.coꝛ.i.

obliuioſus vel qͥ lethargũ patit᷑.Et hęc le
thargia gię.pe. acuta.ipſa obliuionis infir
mitas.ſ.oppꝛeſſio cerebꝛi cuʒ obliuione et

ſomno iugi.

*D

Leętatus.ta.tũ.i. moꝛtu⸗ vel moꝛtiſicatus.
⁊ ðꝛa lętũ.lęti. Añ Ouidius.meta.Quo

— —¶ — 22

l
n

——

pe

His.

dicif
lüde⸗

nm.
öum
hui⸗
büllu
.⸗
thecle
isinſt

onec⸗

feans
1C

Lethes.f.g.quędã

ſimul itrauit letata quoq; coꝛꝑa vidit. Et
ſcribit᷑ ꝑ oe dipthongũ.ſiẽ letuʒ. Inuenitẽ
etiã lętatus.ta.tũ.a lętoꝛ.lętarl.ꝑticipiuʒ.

Añ in põ. Letatus ſum in his ꝗ dicta ſunt

mihi. Et tũc ſcribit᷑ ꝑ ae dipthongũ.ſiẽ lę⸗ rMM
Leui interpᷣtat additꝰ vel aſſumnptꝰ.
Leuia.leuię.q̃dã menſura terręꝗ angentis
palſibus finit᷑.⁊ ðꝛ aleuo.as.

toꝛ.aris.

Lethe.thes.i.palus infernalis.⁊ ðꝛ a leo.
les.qꝛ delet memoꝛiã. Uñ ⁊ interpᷣtat᷑ ob⸗
. liuio.qꝛ ex quo aĩe bibũt de aqua illiꝰ.pati
unt᷑ obliuionẽ peccatoꝝ.ſᷣm poetas.vl fu
turoꝛũ.ſᷣm phᷣos. Iñ letheus. thea.theüũ.
i.infernalis.vel ꝑtinẽs ad lethem. vłobli

uioſus. Vñ ⁊ lethea papauera dicim'. qꝛ
obliuionẽ mandẽtibꝰ ↄferũt.Et acuit pe.

Vñ Lucanus in.iij.meta.Nõ letheę con⸗

iunx obliuio ripę.

—

ↄfert obliuionẽ.⁊ ðꝛ a lethe.Itẽ lethes cõ

ponit᷑ cũ phagin. qð ẽ comedere.⁊ ðꝛ h le⸗

thophagus.gi.fructꝰ illiꝰ arboꝛis.qͥ valet

ad irritandũ amoꝛẽ. AVUñ Ouidiꝰ de reme.

Illo lethophagos. illo ſerenos in antro.

Eſſe puta ⁊c. Al legit ibi lethophag' per

oe diphthongum in pᷣma ſyllaba. ⁊ ſine. h.

in ſecunda ſyllaba.Eſt autẽ lętophagꝰ ver
mis coꝛꝑa moꝛtuoꝛum comedens.⁊ ðꝛ alę

tum. ti. quod eſt moꝛs.⁊ phagin. quod eſt
comedere.
Leętifer.ra.rũ.pe.coꝛ.i.ferẽs moꝛteʒ.⁊ ðꝛ a

letũ ⁊ fero. Ael letifer.ra.rũ.i.ferẽs leętici⸗

am. ⁊ alętus.vel lęticia.⁊ fero.fers.
Ceętum.Li.i.moꝛs.⁊ ſcribit᷑ ꝑ oe.et ðꝛ aleo.
les.qð in ſimplici nõ eſt in vſu. Iñ lętũ res

ipſa ꝗ delet vitã. Uñ quidã. Linque metũ

leti.nam ſtultũ eſt tpꝑe omni.

LCetus.ta.tũ p ae ſcribit i. hilarl. gaudens
ð8 alatus. quia latã ⁊ extẽſam hʒ faciem

Solẽt eni lęti faciẽ diſtẽdere.ecõtra triſteſ

coꝛrugare. Itẽ a letus.ti.addita.cia.ſit lę⸗

ticia.cię.quaſi laticia.Et eſt lęticia vultus

gaudiũ mentis.exultatio vo vᷣboꝛũ et mẽ⸗

bꝛoxꝝ. Iteʒz letus cõponit᷑ ꝑletus.qᷓ;lętus.
tamlętus.i.valdeletus.
Leua.uę.feę.ge.i.ſiniſtra.⁊ ðꝛ a leuo.as.q̃a

optioꝛ eſt ad leuandũ ⁊ poꝛtandum aliqͥd.

Ipſa enĩ poꝛtat clypeũ ⁊ enſem ⁊ cetera vt
dextera expeditioꝛ ſit ad agẽdũ. Iñ leuus
ua.uũ.i.ſiniſter.vel malus.vel ꝑuerſus.
Leuatoꝛiũ.rij.locus in quo leuat᷑ vel plana
tur aliquid.
Leucos gręci dicunt album.
Leucothoe.leucothoes.f.g.i.alba dea.ſcʒ
auroꝛa. vel ino mat᷑ poꝛtuũ.et ðꝛa leucos

H quod eſt album.et theos deus.vᷣm Hugl.

arboꝛ cuiꝰ ſuccꝰ guſtat⸗

Papias etiaʒ dicit. Leucothoe vel leuco⸗

thea.i: alba dea ꝗᷓ eſt auroꝛꝛ.
Leuca.cę.f.p.finit᷑ paſſibꝰ mille qngentis.
Leucas galli vocant Gręci ſtadia.nos mi

Leuiathan ẽ ſerpẽs toꝛtuoſus in aquis. ſeʒ
diabolus in mundo. qui in huiꝰ ſeculi ma⸗
ri volubili verſat᷑ aſtutia.⁊ interpᷣtat᷑ ad⸗

—— —

ditamenta eoꝛũ quoꝛũ ſcʒ niſi hominũ qbꝰ
iparadiſo ſemel culpã puaricationis intu⸗
lit. hanc vſq; ad ęternã moꝛtem quotidie
peſſimis ſuggeſtionibꝰextendit qbꝰ dũ re⸗
atum feęnoꝛe peccati multiplicat.pęnas ꝓ⸗
culdubio ſine ceſſatione coaceruat.

Leuidenſis mal. ge Qda veſtis dicta. quia

charo filo ⁊ leuiter ſenſata ſit.⁊ videt᷑ com
poni a leuis ꝓnõ ponderoſo ⁊ denſus.
Leuiga. geę.inſtrm leuigandi.qð etiã cõpla⸗
Leuipes.dis.oĩs ge.pe.coꝛ.i.leues habẽs
pedes.ſ.planos ⁊ agiles.

Leuir leuiri.maſ.ge.i.cognatꝰ.ſ.mariti vel

vxoꝛis.q̃ſi leuus vir.

Leuis. 9. t. 1 6B ue. hʒ duo ſiãta. Leue em.i.

agile ⁊ nõ ponderoſum. Et leue.i.planum
ſcʒ qð pilis ⁊ aſꝑitate caret. Et ſm q̊ etiaʒ
ẽ differentia in tꝑe. Uñ qͥdã. ꝛo plano le
uis. ꝓ leuitate leuis.

Leuita.tę.pe. ꝓd.i.diacouꝰ.⁊ ðꝛa Leui fi⸗

lio Jacob. Be leui em̃ leuitę exoꝛti ſunt a
quibus in templo dei myſtici ſacramẽti mi
niſteria explebant᷑. Hi gręce diacones lati
ne miniſtri dicunt᷑.qꝛ ſicut in ſacerdote cõ
ſecratio.ita in diacono miniſterij diſpenſa
tio habet᷑. Inde leuiticus.ca.cũ.penł.coꝛ.
res leuite vel ꝑtinẽs ad leuitã. Añ qdaʒ li⸗
ber appellat᷑ Leuiticus.ci.eo ꝙ leuitarum
miniſteria ⁊ diuerſitates victimarũ.totuſ
qʒ in eo oꝛdo leuiticus annotee.
Leuitiſſa.ſę.i.vxoꝛ leuite.vel ꝗ habet illud
officium.

Leuitonariũ.narij.i.collobiũ lineũ ſine ma

nicl.i.dalmatica.q̃li egyptij monachi vtũ⸗
tur. Hoc leuitę olim vteban.
Leunculus.li.dimi.i.puus leeld.
Lex legis.f.t.ẽ ius ſcriptũ.aſciſcẽs honeſtũ
phibẽs 2trariũ. Vel lex ẽ ſcriptũ.ppło ꝓ⸗
mulgatũ.magiſtrato querẽte ⁊ pplło reſpõ
dente. Solebat em mgy ciuitat cũ aliquaʒ
legẽ vellet ↄſtituẽ. aſcẽdere pulpitũ in me⸗
dia cõtione ⁊ ꝗrere a populo a verid illud

ratum eſſe. ⁊ accepta reſpõſione a pplło de⸗

inceps ꝓ lege habebat᷑. Itẽ lex ẽ ↄſtitutio

ppłi q̃ maioꝛes natu ſimul cũ plebibꝰaliqᷣd

ſanxerunt. ſᷣm Iſidoꝝ lib.v. ⁊ diſ.j.lex eſt
Et dicit glo. ꝙ olim ppls ſtatuit leges. S
hodie tranſtulit hanc ptãtem in imꝑatoꝛẽ.

Inſti. de iu. na. gen. et ciui · S·ſed quod pᷣn

alicui damnũ dederit.veluti equũ.ſeruuʒ
rtit ſeu veſtẽ ſuã ciderit.aut i illis reb?ꝰdam⸗

num dederit. talis tenet̃᷑ ad damnũ reſtitu
endũ ſiue pecus tradere in extimationem.

Lex cõmiſiaria. ꝓpꝛie nõ ẽ lex neq; ſenatuſ

ↄſultũ.ſed potiꝰ pactũ.Et habet locũ cum

ita venditoꝛ ↄuenit cum emptoꝛe.vtſinon

fuerit ſolutũ pᷣciũ totũ vłꝑs cũ qdã poꝛtio
ſtatim ſoluta ẽ.vt in tali die vel tꝑe ſit res
inempta vł inuendita ſi dictũ ſit vt redeat
poſſeſſio vel dominiũ ad venditoꝛẽ Tale
aũt pactũ nõ habet locũ in pigneribꝰ.ſʒ in
fundus. ”ñs
LCex coꝛnelia de falſis penã irrogat his qui

falſum teſtimoniũ dixerũt. vel falſuʒ teſta
mentũ vel aliud quolibet inſtr̃m ſcpſerüt

emptionibꝰ.vt. ff. de le.cõmil.l.vltl.⁊.l.ſi

Nex fauia de plagiarijs. eos pſequitur qun
liberos aut ſeruos vel filios alienos ab vꝛ⸗
be vel de vna pꝛouincia ad aliaʒ ſubducũt
⁊ eos vendunt fraudulenter inſcijs domi

„

j. 7.l. lege. “
Lerx fuſia alias ſuſia vel ſuffia canina non
=òUòUGWGW mittebat in teſtamẽto manumiſſiones fieri
Lex adlia.loqͥt᷑ in eo caſu cum qͥs culpa ſua

niſi vſq; ad certũ modũ vel numerũ vᷣuoꝛũ

0 ſeruuʒ licz int᷑ viuos ſit.Sʒ hodie iſta ſublata eſt
vel aliud animal occiderit vel vulneraue⸗-

⁊ multomagis h̊ liceret in vltima volũtate

Et ðꝛ canina foꝛtea quodã inducta quica
nis vocabatt.
Lex heliaſcentia.deditioꝛũ.eſt de lata liber
tate. de qᷓ Inſti. qͥ ⁊ qͥ. mo. manumit. non
pol.S:eadẽ lege heliaſcẽtia qua dño mino
ri viginti annis nõ aliter manumittere per
mittit᷑.qᷓ; ſi vindicta.i.vᷣga pᷣtoꝛis apð con
ſiliũ.i.apð locũ ↄſilij ſuꝑ h̊ iuſta cauſa ma⸗
numiſſionis appꝛobata fuerint manumiſ⸗

Lex iulia de adulterijs ſtupꝛo. pſeq̃t adul

teros ⁊ eos qͥ ſine vi virgies ⁊ vid uas aut
honeſtas.aut honeſte viuẽtes coꝛrũpunt

aut violant. Et nõ ſolũ temeratoꝛes aliaꝝ
nuptiarũ gladio punit.ſʒ etiã eos qͥ cũ ma⸗
ſculis nefandã libidinè exercere audent ſi⸗

gut ſigillauerũt. aut alias falſuʒ cõmiſerüt uenõ verent᷑. Inſtl.de pub.iudi S:iteʒ lex
pPuta in moneta vel mẽſura.Et ðꝛ coꝛnelia iulia. de adulteris.—
a Coꝛnelio inuẽtoꝛe.Dr etiam teſtamenta Lexiulia de ambitu.punit eos qͥ pꝑ ambitũ
rig. üüffſeu ambitionẽ muneribꝰdatis ad honoꝛes
Lerx coꝛnelia de ſiccarijs.loquit᷑ de his qui ad officia publica accedunt ſeu ſucceÄdunt.
hHoiem dolo malo inter ficiunt.ſ.telo vel ia de quo Inſti.de publi.iudi.in·S.ſunt ſte⸗
ctu furtiuo. ⁊ hmõi. Ael etiã ðꝛ lex coꝛne-⸗ rea.in glo. ”ü
lia de veneficijs a veneno.puta qñ qͥs alii Lex iulia leſę maieſtatis.eos punit q̃in pn⸗
interſicit veneno aut magic ſuſurris vłin-⸗ cipem. aut in rempublicã aliqͥd cõmittũt ⁊
cantationibꝰ.vel qꝛ mala medicamẽta pu- machinant᷑. Et eſt ↄtra tales ſtatuta pęna
blice vendidit. CcLapital. Itẽ ꝙ vſq; ad quartã ꝓgeniẽ non
Lex duodecim tabularũ.fuit oꝛigo totiꝰiu-⸗ ſuccedunt nati ab eis niſi ꝑ pᷣncipẽ diſpen⸗
ris ciuił.ſm glo. Inſt.de iu.na.gẽ.⁊ ciui. ſet᷑ c eis.
ðs:ex nõ ſcpᷣto.i v.oꝛigo.ff.ð oꝛigi.iur.l.iꝭj. TLex iulia repetundarũ loquit᷑ de his plectẽ
S·j.Et ðꝛ lex ſcpᷣta in.xij.tabuł. q̃ꝝ decẽ a dis qui tꝑe admimiſtrationis aliqͥd accepe

ciuitatib athenienſiũ ⁊ lacedemonioꝛuʒ a
decẽ viris fuerunt allatę.Et duę ad illarũ
declarationẽ ꝑ eoſdẽ decẽ viroſ poſtea ad

Dite. vt dicit glo. in v. decẽ viros · · deide
c. Moyſes.diſ. vij.

Cex falcidia.diſ.ij.c.qdã in ſi. phibet ne ᷣs
in teſtamẽto plꝰ extraneis legare poſſit q;

vt quarta ꝑs ſit hęredibꝰ data. DOr aũt fal

cidia a Falcidio tribuno autoꝛe. Vel ᷣm

Aco. dicta ẽ a fabꝛi falce.id eſt diminutiõe
quia iam in pꝛimo ſingularibus relictis re

ſecat legatis. vt falſe reſecantur ſegetes.

rint vt iudicarẽt vel nõ iudicarent vel ali-

quem in vincula deijcerent velnon.

ℳex iulia de reſiduis.punit eos qͥ officiũ pu
blicum aut adminiſtrationẽ habuerunt.et

tempoꝛe adminiſtrationis ſuę publicaʒ pe

cuniã quꝗ acceperunt in qöcunq; negociũ
erogandã retinuerũt ⁊ nõ erogauerũt.vel

qui rem publicã quã acceperũt tradendaʒ
in cõi ęrario nõ repoſuerũt ibidẽ.ſʒ penes

ſe furtiue ⁊ doloſe retinuerunt.vt. ff.ad. I.
iul.pec. l. ij. 7.l. iij. Seles.
Lex iulia de vi publica punit eos q̊ vim cũ

=

—e

2— —Nẽ᷑— — =,Ü=

n
n
in
nr
ſ⸗
le

=

—

on
hen⸗

gei

he
Ndd

fün
MA

e
ai
vel
da;
enes
d

armis fecerũt vel intulerũt.Et ẽ pena de⸗
poꝛtationũ.vt Inſti.de pub.iudi ·Sitẽ ler
Leerx municipalis ð quã aliqua ciuitas con

iuliiaas..
Lex iulia ð vi bᷣuata punit eos qͥ ſine armis
inferunt in publicatiõe tertię ꝑtis bonoꝛũ
Si aũt vir raptꝰ vᷣginis.viduę vel ſancti
monialis. aut alias fiat faciẽtes ⁊ opẽ flagi
tio dantes.peęna capitis puniunt᷑. Inſti.ð
pub.iudi ·S:itẽ lex iulia.de vi.puata.
Lex iulia noꝛbana.loquit᷑ de latina liberta
te. vt Inſtit!. de liber ˖ · libertinoꝝ aũt.
LZex iulia de ãnona.cõpetit ↄtra illũ q facit

vel ꝓcurat annonã fieri carioꝛẽ.qꝛin h̊ l

dit reſpublica. vt. ff. ad. l.iuł.de ãno.l.ij.
Lex iulia peculiatus cõpetit ↄtra illos qͥ pe
cuniã vel rẽpublicã vel ſacrã vł religioſaʒ
furant᷑.vt Inſt.de publi.iudi ·S·lex iulia.

Lerx iulia miſtellia alias viſtellia.hʒ locum

qñ maritꝰ relinquit vxoꝛi in teſtamẽto ali⸗

quid ſub certa ↄditione ſi alteri non nuppſſe P Hn
Lia interpᷣtat᷑ laboꝛioſa.

rit.⁊ ↄditione nõ vᷣuata nõ tenet᷑ hęres da
re relictũ ꝑ iſta legem.

Kex oꝛtenſia lata.i.facta ⁊ a rege nomẽſſoꝛ⸗
tita ẽ q eã ſtatuit ⁊ fecit.ꝗᷓ ↄcoꝛdauit inter
plebẽ ⁊ ppłm ⁊pᷣncipẽ q̊ ↄſtituit᷑ vt nõ mi⸗

gnitates.aſſerẽdo ſe ingenuũ eſſe.

Lex viarũ.ðꝛ ſolitaria excellentia.

ſtituit ſibi.⁊ eſt ius ciuile. Inſti.de.iu.na.
gen. ⁊ ciui.S· j.in tex.⁊ in glo.
LCex canonica appellat᷑ diuina.c.nimis.de

iureiut᷑.⁊.c.de iura.calũ. Et lex ciuilis ðꝛ

lex huana. c.ij. de pſcrip.li.vj. MPõt tñ ius
canonicũ dici lex humana.qꝛ ſunt i eo mul

ta ab hoibꝰ ſtatuta. licet reſpectu alioꝛum

iuriũ ciuiliũ dicat᷑ lex diuina. Siliter lex ci
uilis põt dici diuia aliqͥ reſpectu imo ſacra
82. 1 ipſam quis religioſus efficit᷑.vt.C.

de legi. ⁊ oſti. l. leges.

nus aut plus valeant plebiſcita q; lex ppłli

ð qͥ Inſti. ð iu.na.gẽ.⁊ ci:S.ſʒ ⁊ plebiſcita
Lex papia patrũ ↄtinet pſᷣmia ꝓ ſuſcipiẽdis
liberis.Et ðꝛ a Papio autoꝛe.alias papi⸗
niana a Papiniano autoꝛe.vide de h̊ In⸗

ſtitl.ꝑ quas ꝑſo.no.ius acqui.in · S:·ſanci⸗

tum etenim.
Lex pompeia ð patricidijs.alias paricidijſ
punit eos qui patri aut matri.aut auo.pꝛo
auo.aut alteri de conſanguineis.aut parẽ
tibus ſuis moꝛtẽ infligunt.

Tex ppliantomaſtici.ðꝛ lex ꝑ excellentiam
Lex publiciana. dicta ẽ a publiciano pᷣtoꝛe

gutoꝛe.

Levx rhodia de iactu ſbuenit his quoꝝ mer

ces cauſa cõis ꝑiculi euitandę eiectę ſunt.
⁊ ꝓpt᷑ iactũ nauis ſalua facta ẽ.Quibꝰ da
tur actio ↄtra mgr̃m nauis.vel eos quoꝛũ
merces ſunt ſaluę.Et ðꝛ rhodia ab inſula
rhodo.alias rhodiſis.in q̃ antiquitꝰ pluri
mũ fuit vſus mercatoꝛũ.

Lex ſatyra.ẽ ꝗᷓ de plib⸗ ſimul loqt rebꝰ deã

ſica copia rerũ.⁊ q̃ſi a ſaturitate.

Tex attilia.loquit᷑ de cõmiſſiõe tutelę in ꝓ⸗
uincijs.⁊ ꝓ pſſidibꝰ earuʒ Romę pꝛecario
vꝛbani ⁊ maioꝛi ꝑte tribunoꝛũ plebis.deq̃

Inſti. de attilia tu.

Lex vitellia. loquit᷑ de liberto appetente ea

ãingenuis tm cõpetũt. puta honoꝛes t di⸗

Texis interpᷣtat᷑ pauſatio vel ſermo.Etide
barbarolexis.ſᷣm ugl. Mapiaſ.vo dicit
Lexis greęce.latie locutio.i.ꝗlibet ſyllaba.
vel vox ꝗᷣ ſcribi debet vel pot.
Atiq; fuit laboꝛio
ſa in generãdo. lures em doloꝛes qᷓ; Ra

chel fecunditate pariẽdi ꝑpeſſa vel exper⸗

ta eſt. l
Libamen. inis.neu.ge.i.ſacriſiciũ vel cibꝰ.
Idꝛa libo. as.⁊ ꝓdu.ba.Et ſcias ꝙ ſic ðꝛ
in hiſtoꝛijs in pᷣncipio. Leuitis.triplex eo⸗
rum queę offerebãt᷑ occurrit diſcretio. Aut
em erat oblatio de aialibꝰ.⁊ ſacrificiũ dicae
bat᷑nec ante octauũ dieʒ natiuitatis pote⸗
rat offerri. nec eadẽ die ⁊ mat᷑ ⁊ fetus eius.
Alut de ſicca materia.vt ð ſimila pane thu
re. ⁊ ꝓpꝛie dicebat᷑ oblatio.Aut de liqdis
vt de vino ⁊ oleo.qð ꝓpꝛie libamẽ vł liba
tio dicebat᷑.lʒ his noibꝰ ſcriptura qnq; in⸗
differẽt᷑ vtat. Itẽ alibi ðꝛ libamẽ ⁊ libamẽ
tum erat ſimila oleo glutinata ⁊ vinũ ꝗᷓ cũ
hoſtia adolebant᷑.vt q̃ſi vinũ ⁊ panis ⁊ ca
ro dño offerat.
Libanus.bani.m.g.mons phenicuʒ altiſſi
mus.dictł ſic ꝓpter thus qð ibi colligitur
vnde fit libatio.vᷣm Hugl. Uł vt Pap̃.di⸗
cit.Libanus eſt phenicuʒ mons.in quo ce
dꝛi ſunt altiſſimę.Alter libanꝰẽ mons ara
bigę. vbi colligit thus. Sed h̊ libanꝰ arboꝛ

eſt arabię imenſa atq; ramoſa.ſuccum ara⸗

maticum fundens.Et dicit᷑ ꝓpꝛie h̊ libanꝰ
ꝓ monte.hęc libanꝰ ꝓ arboꝛe.h̊ libanũ ꝓ
thure. & aũt ðꝛ Eccj.xxiiij. Quaſi libanꝰ
nõ inciſus.in maſ.ge.autoꝛitati aſcribimꝰ
Itẽ libanꝰ ponit᷑ ꝓ tẽplo Eſa.xxxiij.Con
fuſus ẽ libanus ⁊ obſurduit.vbi dicit glo.

CLoöõſuſus ẽ libanꝰ.i.tẽpluʒ. ⁊ obſurduit ne

ibi audiant᷑ pᷣces a dño ſicut ante.
pzs5

Libatoꝛiũ.rij.locꝰ vbi ſacriſicaX.

Libat.ta. tũ.i.ſacrificatꝰ.vel parũꝑ degu⸗

ſtatus. Et cõpõit᷑ illibatꝰ.ta.tũ.i.nõ tactꝰ.

Libella. lę.i.pua libꝛa.

7. „ 2

Libellulus.li.dimi.i.puus libellus.
Libellus.li.pluribꝰ modis accipit᷑.bᷣmo eſt
puus liber vel codicillus vłcedula in qua
actoꝛ cauſaʒ ⁊ actionẽ expᷣmit.Et ẽ duplex

quidã accuſationis.⁊ ille in criminalibꝰ lo

cum habet. Et qdã ↄuentionis.⁊ ille in ci⸗

Vilibus. Et debẽt plura ↄtineri in libello.

vt in his vᷣſibꝰ ↄtinet᷑.Quis.qͥd. coꝛã qͥ.qͥ
iure petat᷑.⁊ a q. Recte cõpoſuꝰ.qͥſq; libel
lus hʒ. ſcðo ponit᷑ ꝓ pane agymo ſeu ſucci⸗
neritio. vt. C. de epiſ.audiẽ.l.iudices.vbi
tex.inqͥt ꝙ incarceratis debet victual ſub

ſtantia miniſtrari vel tradi libellis duobꝰ
aut tribus diurnis.Et dicit glo.ibi.i.pani
bus. a libũ.bi.vel a liba.bę.qð ẽ panis al⸗

bus vel ſuccinericius.tertio capit᷑ ꝓ pꝛeci
bus bncipi oblatis.C. qñ libel.pᷣn.ob.fa.
lit. ↄteſ.qrto ꝓ iudice delegato.ff. de offi.
ↄſul.l.nec q̃ſq;.qͥnto ꝓ ſcriptura demãda

toꝛis.ſexto ꝓ ſcpᷣtura recuſatiõis.ſeptimo

ſcpᷣtura quã vir dat vxoꝛi quã repudiat

⁊ illa ðꝛ libellus repudij.octauo ꝓſcpᷣtura
appellationis.ff.de appel.l.j.nono ꝓ ſcri⸗
pptura quã iudex dat appellanti.ſ.aplis.ð
appel. c. coꝛdi.li.vj.decimo ꝓ ſcbtura infa
matoꝛia.ꝗᷓ ð libellus famoſus quã nullus
debet ſcribere nec dictare ſub pęna capitiil
Sm leges. Mꝛopꝛie tñ libellus ẽ ſcriptura

agentis queſtionẽ continẽs ⁊ futurã actio
Libẽs.entl.oĩs ge.i.volũtariꝰ.q̃ſi plena vo
luntate volens.⁊ ðꝛ a libeo.bes.
Liber. ra.rũ.ðꝛ qͥ nõ ſubiacet iugo ſeruitut
8 a libero. as. Iñ libertas.tatis. Iteʒ a

libero.as.ðꝛ h̊ liber qð in quattuoꝛ ſigtiöi
bus inuenit᷑.Nã liber.i.coꝛtex.vel codex.
pacch' vl ingenuꝰ. ſʒ ẽ dꝛña in gtõö. Naʒ ꝓ
baccho vł igenuo fac gtm liber.beri. Sed
pꝛo codice vel coꝛtice liber. bꝛi. Unde. LCi

ber ẽ bacchꝰ. vł vir ſine compede natus.
Alcliber ẽ codex vłraptꝰ ab arboꝛe coꝛtex.
Liber. beri. ðꝛ filiꝰ ingenuꝰ qꝛ ex libero ma

trimonio ſit nar vel oꝛtus. Nã filij ex libe⸗
ro ⁊ ancilla oꝛti.ſᷣuilis ↄditionis ſunt.Sꝑ

em̃ qͥ naſcit᷑ deterioꝛẽ ſtatũ pentũ ſeqf.
Liber. beri.ðꝛ bacchꝰ.qꝛ liberat hoĩeʒ a cu⸗
ris.vel quia mares in coeundo ꝑ eiꝰbñſici
um emiſſis ſeminibꝰliberant᷑. Itẽ liber mu

liebꝛi ⁊ delicato carne depingit᷑.qꝛ dicunt

Libaſiꝰ.ſij.m. g.i.bacchꝰ.⁊ dꝛ alibo. as.

Liber. bꝛi.ẽ interioꝛ tunica vel ꝑs coꝛtic ꝗ̊
ligno adhęret.⁊ ðꝛ a libero.ras.qꝛ liberat

mulieres ei attuliſſe vinũ ꝓpt᷑ excitandam

luxuriã vel libidinẽ. vñ ⁊ frons eiꝰ pampi⸗

no cingit᷑.ſʒ ideo coꝛonã vitreã ⁊ coꝛnuhʒ

qꝛ cũ grate ⁊ moderate vinũ bibit᷑ leticiaʒ
pſtat.cũ vltra modũ.excitat lites ⁊ q̃ſi coꝛ

nu addit. Uñ illud. Cuʒ venere ⁊ baccho.
lis cẽ.ſʒ iſcta voluptas. Uñ Ouidiꝰ. Nina

parant animũ veneri ſi plurima ſumas.

—

⁊ defendit interiꝰ lignũ.vel qꝛ iſte interioꝛ
coꝛtex defendit᷑ ab exterioꝛi. vel ðꝛliber a

liberato coꝛtice.i.ablato. Eſt em medium

qðdã inter lignũ ⁊ coꝛticcẽ. Iñ liber ðꝛ in qͥ
legimꝰ.qꝛ añ vſũ charte vel mẽbꝛane deli⸗
bꝛis arboꝛũ fiebãt volumia ⁊ cõpaginebã
tur. Vñ ⁊ ſcriptoꝛes a libꝛis arboꝝ libꝛarij
vocant᷑.Et inde dicti ſunt bibliopolę ⁊ an
tiq̃rij. Sʒ libꝛarij ſũt qͥ noua ſcribũt ⁊ vet᷑a
Antiq̃rij qͥ tm vetera vñ et dicti ſunt. Vel
ðꝛ liber a libertate legentiũ.qꝛ olim ſolis li
beris ſtudiũ legendi dabat᷑.

Liberabł.lis. .t.⁊ h le.i.largꝰ.humanꝰ.be⸗

nign'. ſ. qᷣ libẽr donat ⁊ nõ murmurat. IJñ
liberalitas. tatl.i.largitas. humanitas. be
nignitas.⁊ ꝓ libertate inuenit᷑.ſʒ ꝓpꝛieli⸗

bertas ẽ ↄditionis.liberalitas vo bñſicen
tię.⁊ largitatis. Itẽ liberalis ðꝛ qð ad libe

rũ ꝑtinet. Vñ ꝗqdã artes dicunt᷑ liberales.
qꝛ nõ niſi liber licebat eas addiſcere.vł qꝛ
volũt liberũ ab oĩ cura ⁊ ſollicitudie. Vn

paupes ſtudere nõ pñt.qꝛ nõ ſũt liberi ab

oi cura. ꝓpt᷑ defectũ rerũ tꝑaliũ.

Libertas.ẽ naturalis facultas ei qð cuiq;

facẽ libet niſi qð vi aut iure phibet᷑. In⸗

ſtl. de iure ꝑſo. in hn. Et heęc facultas quiſ
late pateat.tñ ei qñq; reſiſtitur de facto.vt
qñ nõ poſſumꝰ qð deſideramꝰ. vł de iure.

vt qñ nõ facẽ furtũ aut rapinã phibemur
Libertas latina.fuit libertas ꝗᷓ habebat qð
ſi moꝛeret᷑ ille cui dabat᷑ libertas tũc tenu⸗
it.ſʒ ſi ſuꝑuixit tũc nõ tenuit. Sʒ hod ie eſt
coꝛrecta ꝑ.l.j.C.de lati.liber.tol.
Libertas fideicõmiſſoꝛia.ẽ quã teſtatoꝛ di⸗

recte voluit cõpetẽ.ſʒ ꝑ manumiſſiõeʒ alte

riꝰ cuiꝰ fidei h̊ cõmiſit.ſ.vt manumitteret.
Libertas teſtamẽtaria.ẽ ꝗ̃ ex ipo teſtõ dire⸗
recte cõpetit.vt.C. ð teſta.ma.i pᷣn.ĩ glo.

—

Libertas vindicta.ẽ ꝗᷓ at ꝑ vindictaʒ.C. de
vingdi. liber. in pᷣn. glo.
LCibertus.ti.ẽ qui ex ſᷣuo factus eſt liber q̃i
liberatus a iugo ſeruitutis. Iñ liberta. tę.
que de ancilla facta eſt libera. Et hic liber

tinus.ni.filius liberti. ⁊ hęc libertina.nę.

N⸗
F
l⸗
le
6.

1

fllia liberti. q̃ſi de liberto natꝰ vel nata. Et

libertinꝰ.na.nũ.ad libertũ ꝑtinẽs. Iteʒ li⸗

bertus cõponit᷑ collibertus vel colliberta

q̃ vel ꝗᷓ cũ alio ẽ libertꝰ vłliberta vłfit. Eſt
goꝛdo vᷣuꝰ libertus qͥ de vᷣuo ſit liber. Iteʒ

collibertꝰ vel manumiſſus. libertinꝰ filius

libertifiliꝰ libertini ſimplicit iã liber. Anð
Libertꝰ ömus. libertinuſq; ſecũdus.Ter⸗
tius ẽ liber poſteritaſq; ſua. In legibꝰ aũt
p eodẽ habent᷑ libertꝰ. collibertꝰ.libertinꝰ
cqʒ ꝓ illo qͥ ex iuſta cauſa a ſeruitute manu
miſſus ẽ. Magiſter aũt in hiſtoꝛijs ſuꝑ il⸗

lud Actuũ.Surrexerũt aũt quidã deſyna

goga libertinoꝛũ ſic dicit. Libertini a regi⸗
one ſic dicti. vel libertini.i.manumiſſi.qui

cũ pᷣus fuiſſent ſerui poſtea fuerũt liberta-⸗

ti donati. ⁊ ſic fuerũt de ſeruili ↄditiõe qui

SZimno ſidei reſtirerrt.
Libertus aboꝛtiuꝰ.ẽ qͥ in teſtamẽto eiꝰ q ab

oꝛtus ẽ.i.moꝛtuus.manumittit᷑

Nibertus aſſignaticius ẽ quẽ patronꝰ eiꝰ ex .viij. Scril ꝛari .
Libꝛellũ.li.quidã flos.⁊ ðꝛ a libꝛo.bꝛas.qꝛ

liberis ſuis eſſe velit.ipſum aſſignauit.

Libpya. byę.filia fuit Epaſi ꝗᷓ regnum liby
poſſedit.ex cuiꝰnoiĩe terra illa dicta Elibya
Iñ libyc. ca.cũ.⁊ h̊ ⁊ hęclibes.vłlibys.i.
ſibyc'. Et hlibyœ ventꝰ flans alibya.qui
gliter ðꝛ africꝰ. Et libyꝰ.bya.byũ.i.libyc.·
hi ⁊ hę libyes indeclinabile qdaʒ ppli li

byeę. AUñ Exech. xxvij. Perſę ⁊ lydij ⁊ liw-

byes. Et ðꝛ libya tertia pars oꝛbis. Ande

Lucanus in.vj. Europam miſeri libyam
aſiamq; timere.

Libyana nę. qdd gen chartę.ſic dicta ad

₰

honoꝛẽ libyę.⁊ libyanꝰ. a.ũ.i.libyc.
Nibido.dinis.f.t.i.voluptas.vl luxurioſa
voluntas. ⁊ ðꝛa libet.vel a libero.qͥ puel⸗
larũ coꝛpe depingit᷑. In libidinoſus.ſa.ſũ

voluptuari.vel luxurioſꝰ.qꝛ fac qð libet

Et libidineꝰ.nea.neũ.Et ᷣm Nap.Libi⸗
do cupiditas ai ẽ.Sũt aũt młtę varię li⸗
bigines. ſicut vlciſcẽdi. ꝗ ira vocat᷑.vel ha
bendi pecuniã. ꝗᷓ auaricia noiat᷑.⁊ ceęterę.

