diſpenſat᷑.Et qͥ tales oꝛdinat.pᷣuat᷑ officõ

2 ptãte oꝛdinandi. Sił.it᷑ oꝛdinatus tali o-ꝛ B

dine puat᷑.vt nõ.eo.ti.c.ij.

duo maria exñs.

17

mulatis.texit᷑ em ponendo liciũ ſuꝑ liciũ.

18za bis ⁊ liciũ.cũ quo cõponit᷑ etiã tris.

vt triliciũ.⁊ eſt loꝛica ꝗᷓ tribꝰ cõtexit᷑ licijs.
Et heęcbilix.cis.⁊ hęc trilix.cis.i.pannus
tribus fiłaggregatim ↄtextus. In h æ hęc-
bilicis. ⁊ B ce.⁊ ̊ ⁊ hęc trilicis ⁊ h̊ trilice
Bimartus.m.s.i.bigamus.qͥ bis fuitr mari
tus.⁊ ðᷣꝛ a bis ⁊ maritus.quia bis marcuit
Luxuria em facit marcere hoiem. Inð bi
martia.tię.talis ꝓpꝛietas

Bimaris. 9. t. ⁊ B; re.i. duo maria vel inter

Bimatus.tus.tui.i.ſpaciũ duoꝝ annoꝛum
ſcʒ bienniũ.⁊ ðꝛ a bimus.a.ũ.qð cõponit᷑
a bis ⁊ annꝰ.⁊ ð ille qͥ eſt duoꝝ annoꝛum.
ſicut trimꝰ qͥ eſt trium annoꝝ.⁊ ſic de alijs
Inde bimulus.a.ũ.dimi.a.bimus. Cum
aũt ðꝛ in euangelio a bimatu.⁊ infra.h̊ po
teſt exponi duplicit᷑. vno mõ vt ifra dicat
oꝛdinem tꝑis. Oꝛdo aũt tpis eſt ꝙ ſteritũ
tpꝑs pꝛius eſt qᷓ;ſens.⁊ pᷣſens qᷓ; futurum
I non econuerſo. Et tunc a bimatu ⁊ ifra
valet tm.ſicut ab infantibus duoꝝ annoꝝ
vſq; ad pueros vnius anni. Alio mõ expo
nitur a bimatu.i.a pueris duoꝛũ annoꝛuʒ
vſq; ad pueros qͥnq; annoxꝝ.ita ꝙ infra di
cat oꝛdinem numeriqᷣ eſt. ꝙ numerus mi⸗
Ye noꝛ ſcedat maioꝛem ⁊ nõ ecõuerſo.quare
biiugus vel biiugis a bis ⁊ iugum. ⁊ corri duoꝝ annoꝝ erant pueri q̊s hHerodes oc⸗
Pit pe. Iit. deinde vſq; ad qnq;. qͥᷣ qttuoꝛ an
Bilanx. bilancl.f.p.i.libꝛa. ſtatera.a bis et nos habebãt etis numeꝑꝝ duoꝝ annoꝝ ĩ ſe

lanx. quaſi habens duas lances. hHabebant. ⁊ nõ ecõuerſo.

Bigens. tis.o.t.qͥ ex duabus gentibuseſt
natus ſicut ex pr̃e tuſco ⁊ matre franca.et
ꝛa bis gerrg.
Bigenus.a. ũ.pe.coꝛ. ð a bis ⁊ genus. Et
dicunt᷑ bigena aiĩalia ꝗͥ ex diuerſis generi⸗
brus naſcunt᷑.vt mulus ex eq̃ ⁊ aſino.bur⸗
do ex equo ⁊ aſina.muſino ex capꝛa ⁊ arie
te ⁊ muſinus eſt dux gregis ᷣm Hug.
Bigermen. n. t. i. ſeges. vel legumẽ ex duo⸗
us germinibus còmixtum.
HBGiiuga. ge.f.p.i.biga. “
Piiugus. a. i. vel biiugis. gis.ↄ.t.⁊ B ge. i
eodẽ ſenſu ⁊ ſubſtãtiue declinata inueniũ
tur h̊ biiugus.gi.⁊ h̊ ⁊ hec biiugl.gl.Et di
cũtur biiugi vel biiuges eqͥ q̊ͥ trahũt bigã.
vel q duo ſunt ad iugũ.⁊ ſᷣm h̊ cõponitur

Bilibꝛis. 9. t. Hre.i.duaꝝ libꝛaꝝ pondus Bimẽſis.9.t. ⁊ h ſe.i.duoꝝ mẽſiuz. qð alit
Zel mẽſura ſᷣm Hugj.⁊ pð.li.ſicut libꝛa. bimeſtris.ſtris.õöo..
Apoc̃.vj. Bilibꝛ tritici denario vno. a Bimeter. a. ’. pe. coꝛ.vbi ſunt duo metra.a
bis ⁊ metrũ.

pias vo dicit ꝙ bilibꝛis eſt ſextariꝰ bis aſ⸗ u.
ſumptus. Bieiinmus. a. f. i. duoꝝ annoꝝ. a bis ⁊ ãnꝰ. vñ

Pinus.a.ũ.nomẽ diſtributiuũ.qdð in ſingu

Greciſta. Eſt geminꝰ binus anni gemini

PBinoctiũ.n.s.i.ſpaciũ duaꝝ noctiuʒ. et ðꝛ

abis ⁊ noctiũ.qð antiqͥ olim dicebãt h̊ no

ctium. vel a gtõ płali de nox noctis.
Binomen.n.t.i.duo noĩa. IJñ h̊ ⁊ hęc bino
mis.⁊ hͥ me.qͥ habet duo nomina.

lari tm valet quantũ duo.vt Bina lectio.
id ẽ duę lectiões Sʒ in płi tenet᷑ diſtributi

ue ꝓpꝛie.vt iſti comedunt bini.Et quãdo
im valet in płi qᷓ;tum in ſingulari.vt vi⸗
dDi binos hoiĩes.i.duos.⁊ ðꝛ a bis et vnus

Inde binarius.a.ũ.adiectiue.

Biſamnis.m.t.qͥdam fluuius currẽs circa

Januam a bis ⁊ amnis. qꝛ duo amni vel
amnes intrant illũ fluuiũ.

Biſlongus. a. ũ.q̃ſitm bis longus.
Biſpilus.li.vbi moꝛtuus poꝛrtat.
Biſſe ſunt ꝑtes aſſis.⁊ ↄtinent octo vncias

nec ðꝛ ad reſpectũ totiꝰ.cũ nec duplicatuſ
reddit ſuũ totũ.⁊ ðꝛa bes.i.octo vncię Et
a biſſe ðꝛ biſextus.qꝛ ex byſſe.i.minutj col
ligitur.vel ðꝛ a bis ⁊ ſextus.qꝛ ſextꝰ dies
qñn kalendaſ marcij bis cõputat᷑ eo ãno vt
dicit hugl.⁊ in ſequenti die celebꝛatur fe⸗

ſtum Matthię. ⁊ eius vigilia in die pꝛece

denti. Vñ. Biſſextũ ſexte martis tenuere
kalende. MPoſterioꝛe die celebꝛantur feſta

Biothanatus.im.S.ðꝛ ille qͥ eſt bis moꝛtuꝰ. Matthie .
vyt Laʒzarus.⁊ ðꝛ a bis.⁊ thanatus.qð eſt Eiſſyllabus.a.ũ.i.dictio ↄſtans ex duabꝰ
moꝛs vel moꝛtuus. ⁊ põt eſſe adiectiuum ſyllabis.vram.
pm Hhugl. Oap.vo dic. Biothanatus.i. Pyſſus.f.s.genus lini candidiſſimi mol⸗
bis moꝛtuꝰ.duplicit᷑ dinatus. AVñ in vita liſſimi.⁊ naſcit᷑ in ęgypto. Iñ biſſinꝰ.a.ũ.
ſancti Rndreę legit᷑ andreas inter bio⸗ de byſſo exñs.vt veſtis byſſina.i.candida
thanatos ſepultus fuit.i.int᷑ dãnatos coꝛ: facta ex by-ſfſo.
poꝛe ⁊ aia. AUel biothanatꝰ.i.fatuꝰ. Añ le Wiſtardus eſt nomen auis.ein trap.
git᷑ in paſſione ſancti Pꝛothaſij. AUis bio⸗ PBithalaſſum.n. s.ðꝛ veſtigiũ in luto pᷣſſuʒ

thanatus fieri ſicut frat tuus.i.fatuus. vel cõcurſus duoꝝ mariũ.ſ.locꝰ vbi duo
Hipennis. f. t. i. ſecuris qͥ duas pennas hHʒ. maria cocurrũt.a bis ⁊ thalaſſum quod ẽ
Heęc etiã dolabꝛa ðꝛ ſᷣm apᷣ.⁊ coꝛ.bmã. mare. Vñ.Actl.xxvij. Et cũ incidiſſemuſ
Vn Virgiliꝰ q̃rto geoꝛ. Aerſata alias vr in locũ bithalaſſum. impegerũt nauẽ. Vñ
ge ſata ⁊ validam in vites mollite bip'nXẽ. Cõcurſum mariũ binoꝝ dic bithalaſſum.
Hugj. aũt dicit ꝙ cõponat᷑ a bis ⁊ pẽna.? Sitidus.a.ũ.i.bifoꝛmiſ.vłq;tũ ad coꝛpus
vꝛ hic ⁊ hęc bipẽnis.⁊ h̊ ne.qꝛ duas habz vel q;tũ ad aiam.⁊ ðꝛa bis et idea qð ẽ foꝛ
pẽnas.ſ.añ ⁊ rero. HBithinia.f.p.Aſię minoꝛis ꝓuintia.(ma .
Bipes..t.i.duas hñs pedes.cõſtructiõe ¶ Bituligo. F.t. ðꝛ vimen minutũ qð creſciti
Mpoͤteſſege omnis. J bitumine. äs
Biplex. oĩs.t. ðꝛ a bis ⁊ plica.cũ qͥ etiaʒ c⸗⸗ PBitumẽ.n.t.eſt qðdã genus terrę vtilęg ad
ponit᷑ alter.⁊ ðꝛ ̊ ⁊ hęc ⁊ H̊ alłplex.ĩ eode cõpages nauiũ.qð ⁊ glutẽ ðꝛ.et abũdat in
ſenſu ſ. duplex aĩmo fraudulentꝰ.⁊ vtrun aſphalto lacu iudeeę. Ał vt diẽ Glo. Geñ.
q; cõꝑat᷑. Iñ hęc biplicitas.⁊ altriplicitai vj. Bitumen eſt gluten feruentiſſimũ quo
id eſt duplicitas. fraudulentia. ſlita ligna nulla violentia diſſolui pñt.⁊ ꝓ
Biremis.f.t.ðꝛ nauis bina remigatiõe vel du.tu.vel eſt viſe cus ꝗᷣ ſit de ſepo cera ⁊ re⸗
nauigatiõe agitata.vel ðꝛ nauis ꝗ̊ hʒ du-⸗ ſina.qͥ valde eſt neceſſariꝰ ad cõpages na⸗
8 os oꝛdines rero — uiuʒ. Unde Auroꝛa. Arcam liniuit ponẽ⸗
di Birrhatus.a.ũ.birrho indutuus. do foꝛte bitumen. Inde bitumineus. a.ũ.
⸗ Birrhia.rię.ꝓpꝛiũ nom viri.⁊ ðꝛ a birrhũ id eſt exñs de bitumie.⁊ bituminatꝰ.a.ũ.
i.groſſũ veſtimentũ.qꝛ birrho ⁊ virili᷑ in id eſtlitus de bitumine R
dutus erat. vel birrhia q̃ſi virrhia b. inu. Biuira. rę.f.p.ꝗᷓ duos hʒ vel habuit viros
cõuerſa.qꝛ virilit᷑ cõſulebat dño ſuo. iid eſt maritos.a. bis ⁊ vr.
ſ HBirrhoſus.a.ũ.⁊ birrhatus.a.ũ.i.birrho Biuiũ.n.s.ðꝛlocus vbi due vie cõueniüt.
Birrhũ.n.s.i.groſſuʒ veſtimẽtũ (indutus vel ↄcurrunt. Inde biuialis. ↄ.t.⁊ h le.id
2ðꝛ a gręco. Nam birrhũ gręci dicũt libz eſtad biuiũ pꝑtinens.

Pyrſa.f p.i.cloaca vel coꝛii bouis. IHñ et ¶Byʒantiũ vl byʒãte oli dicta eſt ↄſtantino⸗
4 artago olim dicta eſt byrſa.qꝛ circũdata poliſ. Iñ byʒatius.a.ũ.⁊ biʒateꝰ.a.ũ.i.cõ
fuit coꝛio bouis. Inõ byrſus.a.ũ.i.rufus ſtãtinopolitanꝰ.Hic etiam adhuc moneta
velnirnngnrrg. iſti ciuſtat deh pizante . vel biʒantid.

+☛⸗rX

Blandus.·a. i.i.mitis vel lenis in vbis JIñ

blãdicia. cię. ⁊ blãdicies.ei.i.adulatio Iñn

blandulus. a. ũ.i.aliquantulũ blãdus.qð

⁊ blandicell.a.ũ. Iñ ⁊ bladicella dicũtur

Sba diminutiua. ⁊ blãdicioſus.a.ũ.
Blas. blatis.i.ſtultus vel inſipiss.
Blaſphemia.mię.⁊ płalit᷑ blaſphemię.aꝝx.
id ẽ detractio vel vituꝑatio. Vñ Pꝛuden
tius in ſichomachia Nõ tulit vlteriꝰ capti
blaſphemia mõſtri. Virtutũ regina fides.
Et eſt blaſphemia irreligioſa repſhẽſio.vł
detractio. vituperatio. Blaſphem? ve ro

eſt maledicus.detractoꝛ vel vituꝑatoꝛ. et

eſt ad iectiuũ.⁊ ꝓð.phe.⁊ ðꝛ a blas qð eſt

ſfſtultꝰ ⁊ femina. Nã feminaꝝ eſt rem ſtulte
blaſphemare. Et ꝓpꝛie blaſphemare ẽ in⸗

iuriam deo irrogare. J
Blaſto.ſtonis.m.t.i.cubiculariꝰſiue hoſpi
talarius. “
Blata. f.p.eſt qdðᷣdã aĩal tin de nocte ambu⸗
lans. Vñ ⁊ lucifuga ðꝛ ꝗᷓ cõpꝛehẽſa manu
tingit. Alij dicũt ꝙ ſit eſprilio⸗. Quidain
dicut ꝙ ſit genꝰmuris in ſubterraneis ha⸗
bitas cauernis. Iñ hęc blata. tę.i.purpu⸗
ra eiuſdẽ aĩalis coloꝛẽ imitãs. Iñ blateus

a. ũ.⁊ H̊ ⁊ hęc blateal ⁊ le.i.purpureꝰ vł

tałcoloꝛ.ſ.blauius. Itẽ a blata.te.ꝓ aima
li ðꝛ hęc blatea.teę.i.illud qð de calciamẽ⸗

toꝛum ſoleis eradit᷑.vel lutũ ex itinẽ in cal

ciament collectũ.
Blatera.f.p.i.ſonus ranaꝝ.
Blatus.m.s.ðꝛ ſtultus vel inſipiens.
Blennus.m.s.⁊ blenno.onis.in eodẽ ſen⸗
ſu.i.ſtultus. vel hircoſus ⁊ impudicus

Blelſus. a.ũ.ð q̃ſi freſus.qꝛ vba frãgit nõ

bñ ea ꝓpferens.

PBoa vel boas ðꝛ qͥdaʒ ppens qͥ vald
tur boues.Naʒ płimo lacte riguis.vberi⸗
bus ſe innectit.⁊ ſugens interimit.⁊ ðꝛ bo
as a boũ depopulatiõe. Boa etiam ðꝛtu⸗
moꝛ cruriũ in vnũ collectꝰ.⁊ ruboꝛ.⁊ etiaʒ
lutum dicit᷑ boas. ?VMẽ

PBoanerges intpᷣtat᷑ filius tonitrui. Sic di⸗
cti ſunt Joannes euangeliſta ⁊ acobi

frat᷑ eius.qꝛ magna intonuerũt.ſ. Johes.
In pncipio erai vbum c.

HBoariũ.n. s. locus vbi vendũt᷑ boues.

Hoatus.us.ui.i.mugit⸗ boũu. vel vox plẽa
HBobicinatoꝛ. ↄuiciatoꝛ.tricoſus ⁊ icõſtãs.

PBoema.n.s.i.boatus.ſonus.ſtrepitus.

e pſej;

Poetes tis · F.t. vel boete eſt ſtella fixa ĩ po
lo arctico añcedẽs illas ſtellas qͥ apparẽt

facere figuraʒ currus in cęlo.⁊ eſt circa te⸗
monem. ⁊ iſta etiam arctophilax ðꝛ ᷣm
SGreciſtã. Vel potiꝰ ſumit᷑ ꝓ ſigno. Conti
net em ples ſtellas.ſ.duodeci.⁊ ſequitur

plauſtrũ q̃ſi bubulcus.

Boeti legiſtag. adiutoꝛes eoꝝ ſunt qͥ rõneſ
publicas diſcutiũt. Boete em gręce.latie

Beealutoꝛm Acurl. C. de ta. ſcri. ⁊ boe.

Boetiani heretici a boetio ſũt vocati. Idẽ⸗

q; eunomiani ab eunomio quodam diale⸗
ctico Etij diſcipulo.ex cuius noie mag in

notuerũt.diſſimilẽ patri aſſerẽtes filiũ.⁊ fi
lio ſpũmſanctũ.dicunt etiã nulli imputari
peccatũ in fide manentiun.
Boetius.ppꝛiũ nomẽ cuiuſdã theologi.et
phi. ⁊ a boetes. òèG
Vogloſſa vide infra in bugloſſa 1
PBoia. boię.fę.p. ðꝛ toꝛqͥs damnatoꝝ.quaſi
iugum in boe.
Bois gręcelatine ðꝛ bos ᷑m MPap.
PBole.i.ſententia vel verias.
Boletus.m. S.eſt genꝰ fungi. Vñ. Boleti
leti cã fuere mei.Et ſunt pła noĩia idẽ ſijꝗn⸗
tia. ſ. Aſparagus.boletꝰ.fungꝰ.tubis
PBol.idis.m.t.eſt maſſa plũbi quam nautę
mittüũt in mare ad exꝑiendũ ꝓfunditatem
maris. Vñ. Per bolidẽ plũbi dic maſſam
ſigri NMer quã naute ſolẽt maris exploꝛa-⸗
re ꝓfundu.
Bolus.m.s.i.moꝛſellus vłbolus iactus.⁊
ðꝛ a bñ. vel bonus. —— . .
PBombix. m. t. ðꝛ abombus. Sũt aũt bõbi⸗
ces vᷣmes ex quoꝝ egeſtõe efficit᷑ ipᷣa lana
ſerici. vel vt dicunt bõbacie ↄficit᷑. Gene⸗
rant em ex ſe longiſſima fila vñ purpura⁊
hmõi texunt᷑. In bombicinũ quo noĩe i5a
lana vocat᷑ anteqᷓ; texit᷑.⁊ textura ꝗ fit inꝰ
A quo etiam bombicinus.a.ũ.pe.coꝛ.id
aliqᷣd factum de ſerico.vt ſila.⁊ ꝓduẽ pe.
aũt Juuenalis coꝛripit eam ibi.Quax
delitias pannus bombicinus vrit. licẽétis
ombicinatoꝛ. ðꝛ aliqͥs faciẽs bombicinũ
velpurpuraanngs.
Bombus.a boo as.i.ſonꝰ.a qͥ bõbico.as.·
id ẽ bombos facere.vel damare.⁊ ꝓpe eſt
apum qñ clamant ſuo mõ. Iñ hec bobiza⸗
tio. onis.ipᷣa vox apum. Inuenit᷑ etiã bo⸗
hus ꝓ ſono culi “
Bonus. a. ũ. eſt bᷣmitiuũ.vł põt deriuaria
venus.⁊ ðꝛ bonus.q̃ſi venus a venuſtate

k

,
7

coꝛꝑis. ⁊ poſtea trãſlatũ eſt ad aium. eü ei
bonũ dicimꝰ. cui nõ pualet malũ.eũq; op⸗

timuzʒ qͥ peccat minimũ. Iñ bonitas.tatis

Bona eox qͥ ſibijpᷣis moꝛtẽ cõſtituũt ſeu in

fligũt ſi ̊ faciũt ex impatia doloꝛis. vł ob

pudoꝛẽ honoꝛis alieni.tuncnõ auferũtur
bona heęredibꝰ. Si aũt faciũt ex ↄſcia deli

cti. ſ. ſi aliqͥs infligit ſibi moꝛtem iõ qꝛ erat

delictũ vel crimen ob qð nõ erant bõa pu⸗
blicanda.puta furtũ.homicidiũ vłhmõi.
tũc auferunt᷑ bona heredibus. Itẽ ſi erat
crimen cuius accuſatio potat inchoaripꝰ
moꝛtẽ.vt repetundarũ.peculiatus.⁊ leſe
maieſtatis.tunc etiã auferunt᷑ bõa hęredi
bus.Si aũt accuſatio non potit inchoari.
poſt moꝛtẽ.nõ auferunt᷑ ſibi bona niſi ad⸗
iudicauerit ſibi poſt moꝛteʒ poſtq; fuerit ĩ
ſcelere dep̃henſus.ff. de bo.eoꝝ qͥ añ ſen.
moꝛ.ſibi conſii. M
Bona libertoꝝ. NPatronꝰſuccedit in bonis
liberti. in tertia parte.addita locupletate
heęreditat liberti.vł ab vno ex hęredibus
⁊ nõ relictis filijs a liberto.vel etiã relictis

ſz ingtis.vt non poſſint arguere teſtamẽta

ſuoꝝ parentũ inofficioſa. Locuples auteʒ

hereditas vocat᷑. ſi eſt maioꝛ cẽtũ aureis.

vYt diẽ Aʒo.in ſũ. C.de bo.liber.⁊ iur̃pa.
Bona materna ⁊ materni gener ſunt illa ꝗᷓ

ex mr̃ e vel auia debent᷑ filijffſamilias vł eti

*

am emancipatis deferunt᷑.Et qñq; pꝛone
Foni ua Put⸗ res auię i=onz.
dvona ciuitatis abuſiue publica dicta ſunt.
Sola em̃ publica ſunt ꝗ ppli romani ſunt
vt. l.bona.ff. de v. ſig. M
Bona dicunt᷑ ſica beando.eo ꝙ beãt.i bea
tos faciũt vel ꝓſunt.Naʒ beare idẽ eſt qð
ꝓgdeſſe.⁊ qð ꝓdeſt beat.l.bonoꝝ.ff.de v.
lig. Sumit᷑ aũt hęc dictio ꝓ omĩ bono vti
li. delectabili vel honeſto.ſpũali vel tꝑali
In iure aũt hec dictõ bona in płi ⁊ neutra
liter ſiẽt res nras ꝗᷓ ſunt in dominio nr̃o vł
quaſi.vt in dicta.l.bonoꝝ.Et ipᷣas res ex

ſuo ꝓpꝛio ſigto cõiter accepto ſigt. dedu⸗
ctco ęre alieno.qñq; aũt non deducto ſigni

ficare concludiF᷑. .
Bonox poſſeſſoꝛ ðꝛ ille qͥ de iure pᷣtoꝛio alt᷑i

ſuccedit.qꝛ bonoꝝ poſſeſſiões a pᷣtoꝛe ſũti

uentę.Et eſt dr̃a inter bonoꝝ poſſeſſoꝛem
⁊ hęredem.qꝛ bonoꝝ poſſeſſoꝛ de iure pꝛę
toꝛio ſuccedit.ſed hęres de iure ciuili.
Bonoꝛũpoſſeſſio ponit᷑ ꝓ vna dictõe ſcðᷣm
Aʒo.⁊ ſigt ius recipiẽdi ꝓſequẽdiq; et re
tinendi illud qð in bonis illius erat cui ſuc
cedit de iure ſtoꝛio. Et differt a petitione

HBoꝛago. f. t. ꝗdam herba.

pereditat .q eſt de iure ciuili. vt Inſti. en

ff. Halk. Itẽ eſt ius qð pſeqͥmur. Et in hoc

Differt ab actione hęreditatl vniuerſali ſcʒ

poſſeſſoꝛię hęreditatis petitiõe. Et qñ po
nit᷑ ꝓ vna dictiõe ſigt hocius. Si autẽ ðꝛ
poſſeſſio bonoꝝ ⁊ ſunt duę dictioneg tunc
ſigt factũ DNiuidit᷑ aũt bonoꝝ poſſeſſio.qꝛ

*

diuidũt bonoꝝ poſſeſſionẽ in has ſpẽs.ſ.
bonoꝝ poſſeſſionẽ ſᷣm tabulas teſtamenti

quã ſtoꝛ dat liberis a pr̃ein teſtamẽto in⸗

iuſte pteritis.⁊ bonoꝝ poſſeſſionem cõtra

tabulas teſtamẽti.⁊ eſt quã p̃toꝛ liberl pol
licet᷑. Bonoꝝ poſſeſſiões extraoꝛdinarie
ſunt dueę ex teſtamẽto ſcʒ ſᷣm tabulas ⁊ cõ
tra tabulas. Et q̃ttuoꝛ ab inteſtato.ſ.bo⸗

noꝝ poſſeſſio vñ liberi.⁊ dat᷑ filio emanci⸗

pato.aqñ pr decedit ab inteſtato.Et bono⸗

rum poſſeſſio vñ cognati.⁊ dat᷑ his qͥ pꝑ fe⸗

mineũ ſexũ ſunt ↄiuncti.Et bonoꝝ poſſeſ⸗
ſio vñ agnati.⁊ dat᷑ pximis cognatis con⸗
iunctis ꝑ virilem ſexũ poſt liberos. Et bo
noꝛũ poſſeſſio vñ vir ⁊ vxoꝛ.⁊ datur viro

muliere ab inteſt vel
cognatis nõ exiſtentibꝰ.vel ecõuerſo muli

eri. viro ab inteſtato decedente.agnatis ⁊

cognatis non exiſtentib.
Bona vacare.eſt ipᷣa dũm non hrfe.

Bonsęfidei poſſeſſoꝛ eſt qͥ credit ſe aliquam

rem iuſte retinere. Sʒ malefidei poſſeſſoꝛ

eſt qͥ iniuſte ſcit ſe aliquã rem poſſidere.vt.
in reg.poſſeſſoꝛ.de re.iurl.li.vj.⁊ Inſtitl.

de vſuca. ꝑ totum.X

PBonęfidei emptoꝛ ðꝛ qͥ ignoꝛauit rẽ alienaz
eſſe.vel putauit venditoꝛem hr̃e ius ven⸗

dendi.ſ.eſſe ꝓcuratoꝛem.vel tutoꝛẽ.ff. de
Y.ſig.l.bonęfidei.

HBonaſtanipsrerleia Bonoſio q̊dã epᷣo ex⸗

oꝛti ꝓdunt᷑ qͥ chꝛiſtũ dei filiũ adoptiuũ nõ
d eſſe aſſerunt.

oos intp̃tat᷑ in quo foꝛtitudo vel roburẽ
Boꝛeas.reę.f.p.qͥdam ventꝰ eſt.⁊ coꝛ.pᷣmã

VVñ Ouidius wi Jicmetencas boicas
vbi dulce moꝛari e.

Boꝛith. herba fullonũ eſt de q paneſ faciũt

q̃ͥs herbaticos vocãt.a ſiccant illoſ.hñtq;
ꝓſapone vᷣm NPap̃. Scoõm aũt hiero. ſu⸗

per ieremia hebꝛaicũ eſt. ⁊ eſt ꝗdaʒ her⸗
ba quam ſeptuaginta interpꝛetes dicunt
herbam fullonum.quęin paleſtina in hu⸗

midis ⁊ in virentibus locis inuenitur. et
eandem vim habet quam ⁊ nitrum ad la⸗
uandas veſtes. JMD

alia eſt oꝛdinaria. alia extraoꝛdinaria Alij

ato decedente. agnatł vel

a 2

Bos. 9..t. eſt aial drupes domeſticum ara

tro aptuʒz. ⁊ ðꝛ bos qſi bonꝰ oꝑatoꝛ ſoli.et

eſt etymo.non compoſitio.Et deberet fa⸗

cere gtũs bois.ſed intponit᷑ u.⁊ ðꝛ bouis.
cã euphon e glujonli⸗ facit boum. dtũs ⁊
ablatiuus bobꝰ. VUñ Virgiliꝰ. Leta bouz
paſſim campis armenta videmꝰ. Et nõ ꝙ
bobꝰ.qð amiſit in ſyllab recuꝑauit in tem

poꝛibus. Vndelicet bouis ⁊ boue coꝛripbi

unt pᷣmam.qꝛ Ouidius.Nõ boue macta⸗
to cęleſtia numina gaudent.tñ bobus caʒ

bobus aras.

Boffoꝛus.m.s.pe.coꝛ.illud mare ꝑ qð trão⸗
ſijt hyo in ſpecie bouis.vel ꝑ qð Jupiter
in ſpecie thauri detulit europam. IJdeʒz et
gaulio noie ppontides ðꝛa trãſitu ponti. In B
uenitur etiam boſfſoꝛus ⁊ ꝓpontides pꝛo

noiĩe cuiuſdã ſtelle. Sumit᷑ etiã ꝓ via quã
vadunt boues ad campũ ꝓnutrimẽto.

houes in cuſtodia. vel qͥuis alio mõ.

Boſtar. n. t. pe. ꝓ.eſt locꝰ vbi boues ſtãt.ſ.
ſtabulũ.Dicit᷑ etiaʒ boſtar locꝰ vbi coꝛpa
boum cremant᷑ Et inuenitur h̊ boſtar ris.

e.coꝛ.ꝓpᷣũ nomen viri ⁊ pᷣmitiuum

Botrio. onis.m. t. q exijt de ſarmento qñ

turgeſcit. ⁊ qð dependet de cingulo.

Botrus.tri. f.. eſt id qð eſt in acino.ſʒ po⸗
nit᷑ qñq; ꝓ acino.qñq; ꝓ vua.qñq; ꝓ race

.mo. Inuenit᷑ tñ aliqũ in mal.ge. Vn Be⸗
utero.xxxij. Botrus amariſſimus.

Bouariũ vel boariũ.n.s.locꝰ vbi vendun

tur boues.

PBouicida. 9. p. pe. p. à vel ꝗ cedit boues

id eſt macellarius.
Houilla. lę.f.p.eſt locus vbi vẽdũt᷑ boues

Vñ Perſius.Accedo bouillas. Uł bouil
le.laꝝ.qͥdam locus iuxta Rhomã vbi bo⸗
ues vendebant᷑.vel vbi boues tm̃ ſacriſi “
Brachos gręce.i.bꝛeue latien.

cabant᷑ iuxta pᷣceptum nerue
HBouinus.a.ũ.res bouis.vel ad bouẽ ꝑti⸗
ens. Bouin etiã vt dicit Pap̃. i. bouiſi

milis.

larius.

W ante

HBꝛabantia.f. p.qdam puintia.
HBꝛachale.n.t.i.lũbare.⁊ ðꝛ a bꝛache.arũ.
PBrachat.a.ũ.qͥ indutꝰ eſt bꝛacha. Anð ⁊
brachata ðꝛ ſdam regio gallię.ſ.qᷓ adiacʒ
Yheno.qꝛ ibi hoies viundlaxts bꝛachis
Brachę. arũ.płis nu. ſunt indumenta qͥbꝰ

Bouiſcida. 9. p.i.ſcindit boues.ſ.macel⸗

. .
7 èèð EEE . MB M —
” .

ver enda coꝛpis velãt᷑ ⁊ tegunt᷑. ⁊ vꝛ a bꝛa

chos qð eſt bꝛeue.qꝛ bꝛeues ſolẽt eſſe.Nõ

eñm ſolent hr̃e tibialia. ſed extendũt᷑ ſoluʒ⸗

mõ vſq; ad genuna

PBꝛacheũ.i.vadũ ⁊ ðꝛ a bꝛochoſ qð ẽ bꝛeue
PBꝛachile.lis.i.lumbare. Brachile etiaʒ ðꝛ
cingulü rerum.
Bꝛachiologia.f.p.eſt q̃dam figura locutio
nis.⁊ fit cũ plura ſub paucis vbis cõphen

duütur. vt vrit amoꝛ Paridem. nuptam ra
sO caz pit. armat atrideʒ. vltro pugnatur. fit ma⸗
ꝓpducit. An idem. Mon ꝓfecturus litoꝛa

china. troia cremat᷑.

Pꝛachis. f. t. ðꝛ inferioꝛ pars circuli

PBrachiale.lis.n.t. ðꝛ toꝛqͥs in bꝛachio.ſiue
bꝛachij quoddã oꝛnamentũ.qð ⁊ dextro⸗
cheriũ ſiue dextrochiriũ dici⁷ck.
rachiũ.n.sS.ðꝛ a bari.qð eſt foꝛte vel gᷓue
gqgꝛ ceterl mẽbꝛis foꝛtiꝰ eſt. Iñ bꝛachiolũ.i.
paruũ bꝛachiũ.Et bꝛachiatꝰ.a.ũ.i.habẽs

ca⸗ hrachia. Etnõ ꝙ ſũt młte ptes in bꝛachio
Boſſequus.pe.coꝛt᷑.i.bubulc q̃ſi ſequens

NMam ibi eſt toꝛ ſiue muſculuſ.cubitus.⁊
Vlna.⁊ ala ſiue aſcella.ſiue ſubhircus.⁊ la
certus.Et lacertꝰ eſt ſuꝑioꝛ ꝑs vel etiã ip⸗
ſum totũ bꝛachiũ.⁊ ðꝛa lacero.as.quia la
certi vident᷑ eſſe lacerati a toto coꝛꝑe. Inð
lacertoſus.a.ũ.i.foꝛtis.q̃ magnos et foꝛ/⸗
tes hʒ lacertos. Toꝛus ſiue muſculus eſt
illa pulpoſa caro ꝗᷓ in lacerto eſt. Cubitus
eſt vſq; ad manũ.⁊ ðꝛ a cubo.as.qꝛ hoies
ſolẽt cubare ſuꝑ cubitũ in cena.vel ðꝛ a cu
bon.qð eſt firmũ.qꝛ firmũ mẽbꝝ eſt Alna
Fm qͥſdam eſt cubitalis mẽſura. idem.ſ.q;
cubitus. Scðm alios eſt extenſio vtriuſq;

bꝛachij.Ala eſt iſta ꝑs piloſa ſub bꝛachijs

1ð ſic.qꝛ piloſa eſt vt ala.vel qꝛ inſtar ala

rum inde bꝛachia emergant vłmoueãtur.

Et eadem ðꝛ aſcella.qꝛ ab h̊ loco bꝛachia
cillent᷑.i.mouent᷑.Et idem locꝰ ðꝛ ſub hir⸗
cus.qꝛ eſt fetidus. habet em̃ ſubtꝰ hircum
id eſt fetoꝛ em hirc.

Brachmane.aꝝ.ppłi ſũt Indie. declina⸗

tur etiã. hęc bꝛachmana.nę. .p.pe.coꝛ.

Practea. n. s. płis nu.i.tenuiſſima aurila⸗
mina.⁊ ðꝛ a bracten gręco qð lamia auriẽ

Iß hec bꝛacteola. f.p.i. pua bꝛactea. Bra

ctea etiã vel bꝛacteola ðꝛ cãpanula aurea.
Iñ bꝛacteatꝰ. a. ũ.i. bꝛacteis oꝛnatus vᷣm
Hugl. Paßñ vo dici t. Bractea tenuis au⸗
ri lamina vel alicuius metalli.
PBꝛantia.f.p.qͥdam locus iuxta guttur. et
vt ðꝛ bꝛãtię ſunt fauces. Vñ legit᷑ in hiſto
ria Tobię ꝙ Tobiã iunioꝛẽ piſcẽ metuen⸗
teʒ pꝛendẽ iuſſit angelꝰ.dicẽs.Appᷣhende

„

⸗

.

brancias eiuus.
Brenciola.f.p.i.parua bꝛantia.
Brancus.m.s.i.gꝗuttur.a bꝛachos quod ẽ
breue. qꝛ bꝛeue eſt qᷓ;tũ ad alia mẽbꝛa. Itẽ
inuenit᷑ h̊ brancꝰ.ci.ꝗdam paſſio ſiue moꝛ
bus.ſ.ſfocatio fauciũ frigido humoꝛe. et
tuc ðꝛ a brancia ci-.
Braueta.tę.2.p.pe.ꝓdu.ðꝛ tam victoꝛ qᷓ
q accipit bꝛauiũ q; q dat.
Brauiũ.n.s.i.laurea.palma.munꝰ.pᷣmiũ.

curſus.q̃ſi parauiũ.i.paratũ.adqᷣſitũ vi ꝰ
vtute. vel qſi habitauiũ.i habitũ vtute.

Breuigerulus.pe. coꝛ.i.baiulꝰ ⁊ poꝛtatoꝛ

bꝛeuium.

Breuilogia f. p. bꝛ uis dictio ſczañ alis

reuiloquus. a. ũ. pe. coꝛ. qui bꝛeuit᷑ lo.

ñ bꝛeuiloquiũ.i.bꝛeuis locuti.
Greuis. 2.t. ð: a bꝛachos qð eſt bꝛeue ⁊ cõ⸗
ꝑatur. Iñ bꝛeuitas.tatl. Iñ etiã bꝛeue bꝛe

uis.n.t. ꝓlr̃is.qð ⁊ H bꝛeuis.bꝛeuis.inue⸗

nitur. Iñ h̊ bꝛeuiariũ.n.sS.locus vbi repo

nunt᷑ vel repoꝛtant᷑ bꝛeuia.vł vbi aliquid

coõtinet᷑ abbꝛeuiatũ. VUñ qͥdã lib in quo eſt

totũ officiũ diurnũ ⁊ nocturnum ðꝛ bꝛeuia

rium. Itẽ a bꝛeuis ðꝛ bꝛeuioas.
Bria.f.p.i.menſura ꝗlibet.⁊ ðꝛ a bꝛachos.

qð eſt bꝛeue.vbi em̃ nimietas eſt ibi mẽſu⸗

ranõ eſt. Et bꝛia ðꝛ terra qdam. vbi ſiunt

boni caſei.

Briſca. ce.i.fauꝰ vñ mel elicit᷑.⁊ ðꝛ a bꝛiſin
VBriſeus.m.s.i.bacchus. ⁊ ðꝛa briſin qð ẽ
expᷣmere vel elicere.qꝛ ille pᷣmꝰ docuit expᷣ

mel de fao.

mere ⁊ elicere vinum de vua.lac demãma
Briſin.i. exᷣmere vel elicrte.

PBrito.onis.m.t.pe.coꝛ.in obliqͥs.vł.ↄ.g.
nomẽ cuiuſdã gentis ⁊ ðꝛ a bꝛutus. Sunt

em̃ britones q̃ſi bruti.qͥ quidem brutꝰ fuit

pmus rex bꝛitonũ.⁊ qͥ pᷣmo vna cũ eis ha-

bitauit illa inſulã.ꝗ mõ vocat᷑ anglia Idẽ
dicunt᷑ britani ⁊ eadẽ cã. In hęc britania

⁊ britonia.a quo ſumit᷑ mò gentile brito ⁊

britannus.ni. Et nota ꝙ britanni qñq; di

cũtur anglici.ſed cum a iũcto vt flaui bri
tanni ⁊ raro ſine adiuncto.Et qñq; ðꝛ qug

dam inſula vltra britannos.⁊ ꝓpe illi bri⸗
tanni qͥ eandem inhabitãt. Sed qͥ nob ſũt
contigui. ꝓpꝛie ſunt britones. Juuenalis

NOnec terribiles cymbꝛi nec brutones vn/
Bꝛomin intpᷣtat᷑ comedere vł ↄſumẽ (;.

Bromius.m.s.i.bacchus.

PBruchus.m.s.qͥdã vᷣmis abꝛachos qu.ecd

eſt bꝛeue. qꝛ bꝛeuis eſt. vel qꝛ durat breuiẽ
Ivm Hugl. ap. vo dicit. Bꝛuchus locu⸗
ſteſiłis.vel ꝗ nondũ volat tñ maio..
Bruma. f.p.i.gelu.tps hyemis.⁊ ðꝛa bꝛa⸗
chos qð eſt bꝛeue.⁊ emeras qð eſt dies.q̃⸗
ſibrachos emeras.i.breues dies ꝓpt᷑ bre
uitatem dieꝝ qͥ tunc ſunt.Et ðꝛbrumama
tutinale frigus ꝓpꝛie.qꝛ breuit᷑ durat. Et
totum tꝑs hyemale ðᷣ bruma a breuitate
dierũ. Vel bromin interpᷣtat᷑ comedere vł
cõſumere. In bromius.i.bacchus.qꝛ dat
appetitũ comedendi. Iñ hęcbruma. mę.
q̃ſi edacitas.qꝛ comedit ⁊ coꝛrodit folia ar
hoꝛum.vel qꝛ dat appetitum comedendi.
Inde brutami dicunt᷑ qͥ hñt faſtidiũ cibo⸗
rum.⁊ inde brumarij in eodem ſenſu. Itẽ
abruma hic ⁊ hęc brumalis.⁊ h le.vt bru
male tẽpus. ⁊ brumoſuſ.s.ũ.i.immũdus

⁊ frigoꝛoſus.

Brunda gręce latine coꝛnu vel caput cerui

vdꝛ Iñ h̊ brunduſiũ.n.s.a ſitu loci.⁊ẽlocꝰ
dqdam vbi eſt optimꝰ poꝛtꝰ. Aident᷑ enim
coꝛnua cerui ⁊ caput ⁊ figura in diſpoſitio
ne eiuſdeml⸗o.
Brutus.a.iũ.i.ſtolidus.inſulſus.ſtultꝰ.im
mũdus. Vñ dicimꝰ ſtultũ eſſe brutũ etir⸗
rönalem. Omne etiã aial irrõnale ðꝛ bru⸗

tum. aũt ðᷣꝛ brutus qſi obrutꝰ.ſ.a ſenſu

qꝛ caret ſenſu. eſt em ſine roõne. etymo. eſt

non compoſitio.
Bubalus.pe.coꝛ.bos ſilueſtris⁊ ferinus a

bos.qꝛ ſimił eſt boui. Inð bubula.fę.p.ꝓ

fęmina bubali.⁊ bubalinꝰ.a.ũ.i.bubalus
a. ũ.in eadẽ ſigtione.ſ.ad bubalũ pꝑtinens
vel de bubalo exñs Inuenit᷑ etiaʒ bubul⸗

a. . ij. Regl. v..

HBubaſthis. ſthis. f. t dea bubulcorꝛ

Bubo. onis.incerti ge.a ſono vocis cõpoſi
tum nomẽ hʒ.eſt auis feda ⁊ ferał.onuſta

ãadem plumis.ſed qui ſ detẽta pigritia in

ſepulcris die noctu vᷣſat᷑.⁊ ſꝑʒ comoꝛansi
cauernis. De qua Quidi⸗ Yedacp ſir vo⸗
lucris venturi nuncia luctus. Ignauꝰ bu⸗
bo. diruʒz moꝛtalibus omen. Deniq; apud
augures malũ ꝓtendere fert᷑. Nam cuʒ in
vrbe viſa fuerit.ſolitudinem ſigre dicunt.

BPubulcus.m. s. ðꝛ cuſtos boũ.ſic ſubulcuſ
cuſtos ſnu. S

Bucca.f.p.i.os vł oꝛis folliculus vł iſlatio
Vel bucca eſt nomẽ ſicticiũ ſumptũ ex pꝛo
pꝛietate vocis ipᷣius rei. autẽ ðꝛ bucca.
qſi bolos.i.cibos piens. ct molcgian

Buccula ⁊ buccella. p. t p moꝛſella q; p

nõ compoſitio

Buccatus. . i. dbabz buccas vltra modd

magnas.

Bucco.conis.m.t.vboſatoꝛ qͥmultũ loqᷣt.
2 qͥ multü comedit. Pꝛope qͥdeʒ bucco dꝛ
Porrulns q̃ cunctos loãcitate oꝛis nõ ſen⸗

u exuperat.

parua bucca. Buccula etiã ðꝛ vmbo. ⁊ q⸗

dam ꝑps galeę.ſ. criſta vel conus. Añ Ju⸗
uenalis. Et fracta de caſſide buccula pen⸗

dens. Itẽ bucula ꝑ vnũ c.i.iuuenca.⁊ tũc

Pap̃. vero dicit.

deriuat᷑ a bos. Unð Virgilius in pᷣmo ge

diminutiuũ.

panis qᷓ; ꝓ parua bucca.

Bucetũ.n.s.ðꝛ locus vbi boues ciunt᷑.id ẽ

vocant᷑.ſicut eſt ſtabulũ vłpaſcua vł foꝛũ
7 dicit᷑ a bos ⁊ cio cis.

Buccina.f.p.i.tuba.⁊ ðꝛ a bucca. vel dicit̃

„

a boo.as.qꝛ ſonat.vel ðꝛ buccina q̃ſi voci
na voce.⁊ eſt ꝓpꝛię ſignũ dat᷑ in hoſtes.

Sed olim pagani agreſtes ad omnẽ vſum

buccina ad cõpita vocabant᷑. Mꝛope igit
gagreſtibus h; ſignũ fuit. Et differt a tuba ĩ
vvjiu.qꝛ buccina inſonãs ſollicitudinem ad
bellum denunciabat. ſed tuba plium indi⸗

vuccing E⸗ coꝛ.pe. VUnde Virgiliꝰ.in. xj.

cebat. Iñ buccino.as.i.cũ buccina ſonare
Inde buceineꝰ.a.ũ.⁊ ̊ buccinꝰ.i.clamoꝛ

enei. Puccina cum muros varia cigere co

.

rona.

Buccicen. m. t. pe. coꝛ.i. cũ buccina canens
Bucolicus.a.iũ.pe.coꝛ.i.bouinus. liber de

bobus factus vel tractãs. Vñ ⁊ płalit᷑ bu
colica.coꝝ.ille liber vbi tractat᷑ de bobus

m Hhugl. NMap. vo dicit. Bucolicum car

men.i.paſtoꝛale.

Bufo. onis.m.t.i.rana terreſtris.

2 252 bos. Inde 7 dz bumaſtha. qᷓ
Buccellarius.m.S.i.gluto.⁊ ðꝛ a buccella. òMD

Burgus. gi. m. s. i

nobilitatis deferre äſdaʒ bullas aureasa

collo pendentes.ꝑ q̃ſdaʒ ccerigtalge
tales pueri dicebant᷑ bullati. Vñ ⁊ ꝗdam
veſtis ⁊ etiã baltheꝰ ðꝛ bulla.qꝛ bulłoꝛna⸗
tur. Et vt generalit᷑ dicat᷑. oia oꝛnamenta
aurea vel argentea ꝗᷓ fiunt qſi inflata bullę
dicunt᷑. Et bulla ðꝛ etiã qñq; ſigillũ qð cę⸗

rę impmit᷑. Iñ bullo as.are.i.ſigillo.Eta
bulla vᷣm qualibet ſigniſioatõʒ ðꝛ bullatus

a. u.i.plenus bullis vel oꝛnatus vl ſigilla⸗

Bullio. onis.i.tumoꝛ aꝗᷓ bullientis.⁊ dicit̃
abullio. is ire. Iñ bulliculꝰ.i.ꝑuꝰ bullio.
oꝛgl eria bugersgrue⸗ aut bucula celũ.
Bucula vacula a boue

Et bulliunculus dimi.i.paruus bullio

Bulloꝛ. oꝛis. tumoꝛ aquę bullientis.
— Buuypmaſtha f. p. 1 B bumaſthe. thes. ẽ vitl.
Buccella.fę.p.ðꝛ a bucca.tam ꝓ moꝛſello

vel vua magna in ſilitudineʒ mꝗ e bouie
d8a b ibouis

mamma.

Burdigallis eſt qdaz ciuitas. a burdꝰ gal

lus.qꝛ hũc burdũ galli habuerũt pus. In
H ⁊ hęc burdigallenſis.⁊ G ſe.aliqͥs de tali
ciuitate ”ÿMU

Burdo.onis.eſt aĩal qð ex equo naſcit᷑ ⁊a⸗
ſina ſᷣm Pap̃.ſicut mulus ex equa ⁊ aſino
dicunt᷑ talia animalia bigen.
Burgundio.onis.ꝓ noie cuiuſdam gentis
Aburgus. gi. qꝛ olim deuicti a rhomanis

homies illius gentis ab ip̃is romanis per
burgos ſunt diuiſi.⁊ ob h̊ burgundiones
dicti ſunt Iñ hec burgũdia.f.p.ðꝛ tra illa
Inde mõ umit bar hec burgũdio.gẽtile.
QAg eſt de rerra lil.
rgu i. caſtrũ vel foꝛtiliciũ. Et
caſtra crebꝛa qͥdẽ ꝑ limites habitacula cõ⸗
ſtituta burgos vulgo vocãt. Iñ burgariꝰ
a. i. ⁊ H ⁊ hęc burgenſis in eodem ſenſu.i.

caſtrenſis.

. 7

Bur gulio. onis. vłburguliũ i neodeʒ ſenſu

ↄꝛ crinis genitaliũ. Un Burguliũ ꝓpete⸗

ſticulos creſcens crinis extat.

— — .

Buris.·9.t. ðꝛ longũ lignũ ⁊ curuatũ in ara

Bugloſſa. f. p.eſt qdam herba q̃ſi bonis lin tro. vł potius curuatura illius ligni. et ðꝛ
gua.qꝛ folia aſperrima ad modũ liguębo⸗ a bos ãſi bouis vros.qꝛ curua eſt ad ſimi⸗
Uis habet. Et paſ. Bogloſſa ꝑ o.in pꝛtima litudinem caudę bouis. Papᷣ. vero dicit.

ſyllaba diẽ ꝙ ſit herba ligua bouina a gre⸗
cis dicta.qꝛ folia aſperrima ad moduʒ lin⸗

guę bouis habet. Sʒ Macer ⁊ medici di

cunt vſualit᷑ bugloſſa.

Bulla. f. p. ꝑ duo l. ẽ tumoꝛ q̊ fir ĩ aq̃ ex plu⸗
uia cadente. ⁊ ðꝛ a bullio.is. Inuenit᷑ etiã

bulla ꝓ ſtella. aliqñ inuenit᷑ p̃ gẽma.aliqn
ðꝛ bulla oꝛnamentũ equoꝝ ⁊ nobiliũ pue⸗

roꝛi. Solebat em pueri nobiles in ſinuz Buſtifrag. pe. coꝛ. ̊ frangit buſtũ.i. ſepul

Buris curuatura arari. =ð
Burſa.f.p.i.marſupiũ.⁊ ðꝛa byrſa.ſe.qð ẽ

coꝛiũ bouis.qꝛ de coꝛio fit

7 72

Buſtarius.rij.ðꝛ ille qͥ coꝛpa cremat vel ſe⸗

pelit. ⁊ dicit᷑ a buſtu.
Buſticeta.2. p.dicit᷑ qͥ vel ꝗ ſepulcra ſtruit
⁊ dicit᷑ a buſtũ ſi. (cru.

„* r

Cabul in ligua phenicum ſonat diſplicere.
NVñ.iij. Re.ix.ðꝛ ꝙ Hirã appellauit oppi

yt ſpoliat moꝛtuul.
Buſtulũ.dimi.i.paruum buſtũ.

,

Buſtũ.n.s.ðꝛ ignis vel lignoꝝ ſtrues.vbi

coꝛpoꝛa moꝛtuoꝝ cremãt᷑. ⁊ ðꝛ buſtũ qua
ſi vſtũ ab vrendo. Et buſtũ.i.ſepulcrum.
Buſtura.f.p.i.ſepultura.⁊ ðꝛa buſtũ.qð ẽ

ſepulcrum.

Buphthalmõ.ðꝛ aliqͥs hñs magnos ocłos
vt bos.⁊ ð a bus.i.bos ⁊ ophthalmon.

oculus. VNel ᷣm Iſido. eſtqͥdã flos croci.
ſitis oculo bouis.⁊ a gręcſ nomen accepit.
utanicum.n. S. eſt qͥdam lib medicinę vel
phyſice qͥ ⁊ herbariũ dicit᷑.

Butyꝝ. n.s.m. me. p.ðꝛ piĩguedo lacti ⁊ ſic

deriuat᷑ a buto qð eſt quoddã aimal lacte
multũ abundãs. Inuenit᷑ tñ me.coꝛ. Vñ
Virgilius.Lac niueũ butyrũq; nouũ cuʒ

melle comedi. Et ſic cõponit᷑ a bos ⁊ vte⸗
rus.vel tyrus qð eſt caſeꝰ.⁊ ðꝛ butyrũ qð
dam qð fit ex lacte.
Buto. onis.m.t.eſt qðᷣdã genꝰ aĩalis quod
Valde in lacte abũdat.⁊ ðꝛa buo.is.
Butro. onis.m.t.i.iuuenis.
Butus. a. ũ.i. pfuſus. a buo. is. H
Buxus. m. s. eſtqdam arboꝛ. ðꝛa byxos

gręce. Iñ h̊ buxũ.i.lignũ vł fructus illius

Arboꝛis.vtrunq; tñ indifferent᷑ inuenitur
tã ꝓ arboꝛe qᷓ; ꝓligno. Iñ etiã buxe. a. ũ.
id ẽ de buxo exñs.⁊ h buxetũ locus ĩ quo

creſcunt buxi.

Aath penitentia vel patiẽtia ðꝛ.

da ꝗjdedit ei Salomon terrã cabul.qꝛ diſ⸗
plicuerunt ei. Añ. Dico cabul terrã ſalo/
mon quã contulit Hiram.g H

Cabus.bi.ðꝛmẽſura. Vñ.iiij. Regum.vj.
Quarta ps cabi.ſ.ſtercoꝛis columbarum.

Et vt dicit Joſephus.̊ cõdiebãt cibos ꝓ

ſale. Itẽ in hiſtoꝛijs ðꝛ.Tradũt qͥdaʒ noie

ſtercoꝛis dici veſiculã colũbe in q recipie⸗
bant᷑ grana de foꝛis allata. AUñ. Eſt mẽſu
ra cabus.caro vᷣmibus apta cadauer.

Cacabus.m.sS.pe.coꝛ.i.lebes a ſono feruo⸗

ris dictus. Feruẽdo em̃ exbpᷣmit hũc ſonũ
ca.ca.ca.ſᷣm hugl. Vñ. In nr̃o cacabo ꝓ
pter pulmenta cacabo. CPapᷣ.dic. Cacabꝰ
vas de terra ⁊ etiã de ęrramento. Vñ Be⸗

ſipis in cacabũ ſi fruſtra remoꝛſa retrudis
Cacephaton.i.turpis ſonꝰ.a cacos ⁊ pho⸗

ne qð eſt ſonꝰ vel turpis flatꝰ. Iñ cacepha
tus.i.turpis ſonus vel turpis flatus.qð ⁊
alio noie ðꝛ cacophonia.i.cacephaton.

Cacethes.this.m.t.i.malus mos.⁊ ðꝛ a ca
cos.⁊ ethis qð eſt mos. AVñ Juuenal.In

ſanabile multos ſcribendi cacethes.

Cacexia.xię.vłcacoſia ðꝛ gręce mala vexa⸗

tio.ꝗdam paſſio eſt.⁊ ðꝛa cacos ⁊ oxi qð ẽ

acutũ.vel ethis quod eſt mos.quaſi acu⸗

tum malum vel malus mos ᷣm ugui.

VPaßõ̃.vero dic̃ Cacexia nomen ſumpſit a

coꝛpoꝛis habitu. Nam gręce malũ vł vex ·

atio dicit. Fit em intemperantia egrotan⸗

tis vel medicantis.

Caballus.m.S.i.viłequus.⁊ ðꝭ Cachinnus.i.riſus inutil ⁊ immoderatus.
a cabo. Iñ caballinꝰ.a.ũ.pe.pꝓ. ⁊dꝛa cachinnoꝛ.narl.vel cõponit᷑ cũ con.
Vel caballꝰ ðꝛ q̃ſi cauallꝰ.qꝛ pe⸗ ⁊cygnus qͥ eſt albus vt nix.ꝓpter dentes
de cauat terrã.vel qꝛ pedẽ hʒ cauũ.vt derx q́̊ vident᷑ albere in riſu. MU
Cabo. onis.i.equus caſtratus (trarius. Cachinnatoꝛ et cachinno.onis. idem ſcili⸗
Cabꝛo. m. t. ⁊ ſcabꝛeus.brei.ſunt diüſa ge-⸗ cet deriſo. w
nerũ aialia.⁊ dicunt᷑ ambo a cabo.i.equo Cacodemon.oonis.i.malus angelus q̃ſi ma

at
⸗
1.

qꝛ de putridis carnibꝰ equoꝝ ſępe naſcũt
W Kaheo dicit. Cabꝛo vᷣmis dictꝰ a cabõe
id ẽ equo.eo ꝙ ex equo creet᷑.ſic cabꝛo ſcri
bitur ſine. r. in pᷣma ſyllaba. MPonit etiam
crabro ita ꝙ r.eſt in pᷣma ⁊ ſecunda ſyllab.
AVñ diẽ. Crabro vmis dictus a cabone ex
q̊̃ naſcit᷑. Et hęc lr̃a inuenitur in multis bi

blüs Deuter̃.vij. Inſuꝑ ⁊ crabꝛones mit⸗
tet dñs de tuus in eos.Quędã aũt biblię

hñt ibi s.⁊ ðꝛ ſcrabꝛones.ita ꝙ r.eſt in pꝛi
ma ⁊ ſecũda ſyllab.Sed NPap.vult ꝙ ſca⸗
brones ſcribat᷑ ſine r.in pᷣma ſyllaba. Añ
dicit. Scabr ones.i.veſpe longioꝛa crura
habentes. MM

lum ſciens.a cacos ⁊ demon.
Cacos gręce interpᷣtat̃᷑ malum.
Cacoſyntheton. eſt vitioſa cõpoſitio dictio
num.vt. Verſaq; viuẽtiũ terga fatigamꝰ

haſta. M”MU

Cacumen.n.t.i.ſũmitas Jñ cacumio.as.i.
acuere.in ſummo ſbſᷣlimare.⁊ coꝛ.mi.Oui
dius. Sũmaſq; cacuminat aures.
Cacus.ci.ðꝛ a cacos malũ.qꝛ fuit malꝰ.Fu

it em̃ puus Euandri malus etftur.
Cadauer.n.t.ðꝛ a cadendo.eo ꝙ moꝛte ceci

derat.aut qꝛ ſtare non põt. Ois moꝛtuus

aut funus eſt aut cadauer. Funꝰ ſi ſepelia

tur a funibus accẽſis.i.cãdel ſic dictũ ze

ante feretrũ papyris cera circũdatas.fere

bant. Cadauer wo ſi inſepultũ iacet. Iteʒ
funus ðꝛ in domo. Cadauer dũ poꝛtat᷑ vł

ſepelit᷑ vel cemat᷑. Exeqᷣas.vl funus dici

mus crematũ. Reliqas cõdituʒ iam ſepul
tum coꝛpus ↄſuetudine dicimꝰ. aũt ðꝛ
cadauer äſi caro data vmibus etymo. eſt.
ae cadaueroſus.a.ũ.i.plenus cadaue⸗
Cadax. 9.t.i.claudus qͥ ſepe cadit.
Cades.dis.f.t.vłh̊ cades indecli.i.locꝰ vł
fons vbi erit iudiciũ. Et int᷑pᷣtat᷑ ſanctum
vel ſanctifſicans vel ſanctificatio.
Cageſa.f.t.i.ſcoꝛtũ.vñ BGeñ.xxx viij.de iu⸗
da ðꝛ. Quã cum vidiſſet ſuſpicatus eſt ca⸗
deſam. i. ſcoꝛtũ. “VMƷẽ
Cadex.m.t.i.truncus.⁊ ðꝛ a cado. q̃ſi caſũ
dans.qð ⁊ caudex dicit᷑ ⁊ codex.

Caduceęu.cei.n. S. vga ¶Mercurij cũ q diſ⸗

coꝛdia faciebat cadere in pacem ⁊ ſomnũ.
Iniñ h̊ caducęatoꝛ.oꝛis.qͥ lites paciſicat Et

ꝓpꝛie caducęatoꝛes dicũt᷑ legati pacl.ſ. q̊

gra pacis ferunt legationẽ inter aliquos

CLaducifer.a.ũ.i.ferens caduceum. talẽ ſcʒ

vgam. . . J
Caducus.a.ũ.pe.pꝓ.⁊ cadabundus.a.ũ.i.
crebꝛo cadens. Caducus etiaʒ ðᷣꝛ id qð ca⸗
dere facit. vt caducꝰ moꝛbꝰ qͥ etiã comitia⸗
lis dicit᷑. Itẽ G̊ caducũ.ci.eſt illa hęreditaſ
qͥ ↄtingit alicui ex moꝛte alicuiꝰ carẽtis he
rede. Iñ h̊ caducariꝰ.rij.⁊ hęc caducaria
