Comitulus.la.lũ.⁊ comitellus.la.lum.am
bo dimi.i.paruus come. .
Cõmanipularis.2.t.⁊ h re.i.cõſocius a cõ
manipularis q̃ſi cũ alio manipularis
Cõmater. tris. f. t. quaſi ſił mat᷑.a cõ ⁊ mat᷑
Et nõ ꝙ due ſunt ſpecies cõpaternitatis.
ſeu cõmaternitatl. Ana directa.ſ.qñ ego
ſuſcipio de ſacro fonte filium Berte.vłip⸗
ſa meũ.vel ad ↄfirmationem coꝛam epo te
neo filiũ Bertę.⁊ ſi eam accepero.ſꝑ eſt ſe⸗
pandum cõnubiũ.Alia eſt indirecta.quã
do vnus cõiugum poſtqᷓ; ſunt vna caro ef

fecti. filiũ alterius ſuſcipit.in qͥ caſu ambo

parentes infantis cõpatres efficiunt᷑.etiã
alteri cõiugum qui nõ ſuſcipit.⁊ ambę im⸗
pediunt matrimoniũ contrahendũ ⁊ diri⸗
munt contractum.
Cõmeatus.us.ui.i.ſiłmeatꝰ. Itẽ cõmeatꝰ
ctiã ðꝛ expenſa ꝗᷓ eſt neceſſaria in itinere ſił
cõömeantibdoos.
Cõmeatus ðꝛ licentiatꝰ vel recõmendatio.
ſeu remuneratio ip̃is licentiat tꝑe licẽtia⸗
turę facta.vt in epła Alexandri magni et
Ariſtotełiegit᷑. Et eſt quod vulgo dicicur
ↄductus liber.i.tranſitꝰa cõmeado deſcẽ
dens. vt vbi ðꝛ.optimis nos ſuſceperunt
comeatibtnouousz.
Cõmemoꝛatio.onis.f.t.i.recoꝛdatio.
Cõmendaticius.a.ũ.aliqͥs qͥ de ſuo nobᷣ ali
quid dat.vt res eius in nr̃a habeamꝰtute⸗
la. Eſt etiã cõmendaticia res ꝗᷓ nobᷣ et nr̃ę
tutelę cõmendat᷑. Inuenit᷑ etiã cõmenda⸗
ticius qͥ cõmendat nos vel laudat VUnð.ij
Coꝛin.iij. Aut indigemus cõmendaticijs
epiſtoeliis..
Cõmendaticię littereſunt dimiſſoꝛię bus
clericuſ dimittit᷑ ⁊ abſoluit᷑ a poteſtate ſui
epᷣi in àbus ꝑphibetur de vita ⁊ oꝛdinibus
illius teſtim oniũ. J
Cõmentarienſis ðꝛ cuſtos in carcere poſito
ruʒ.ff. de oꝛi.iuris.⁊.C de cuſto.reo.l.ad
cõmentariẽſem.vbi talł punit᷑ tali peęna cũ
ſocio ſuo.qua punitus fuiſſet aufugiẽs ex
negligentia eoꝝ. niſi ex neceſſitate ꝓculab
officio egerit.tunc adiutoꝛ eius pari pęna
conſtringiẽ. f õä
Comenda eſt cuſtodia eccłe alicui cõmiſſa.
c.nemo deinceps.de elec.li.vſ.
Comẽtarius.a.ũ.i.expoſitoꝛius.a.ũ.a cõ⸗
mentũ.Et h̊ cõmentariꝰ.rij.qͥ cõmentat᷑.
Et cõmẽtatoꝛ ⁊ cõmẽtariꝰ qͥ cõmẽtũ cõpo
nit vłſcribit.Et h̊ cõmentariũ.i.armariũ
vbi reponũt᷑ cõmẽta.Et hic cõmẽtariolꝰ.

—

D Cõmenticiꝰ.a.ũ.i.ofictus.falſus vł expon coõiter qd paſcendũ vicinis relictus ee.
toꝛius.vel ad cõmentũ ꝑtinegss. Lopater. tris. m. t. qſi ſi eiuſdem filij pat᷑.qᷣ
1 Cõmentus.a.ũ.⁊ H̊ cõmẽetũ.ti.i.fraus.mẽ⸗ ffiliũ alicuiꝰbaptiat vłchriſtianũ facit. x·
daciũ.machinamentũ.inuẽtũ.ↄfictũ.com ag baptiſmũ vel ad ↄfirmationẽ euʒ tene
mii poſitũ. Vel cõmentũ eſt pluriũ ſtudio vel Iñ compaterniaas.
is. doctrina in mẽete habitoꝝ ĩ vnũ collectio. Compatriota. tę.cõ:p.pe.pð.i.vniꝰ ⁊ eiuſ
n Eαibzliper asliberop deaus⸗ nemipäarnrte.
p⸗ libet arte cõpoſitũ ðꝛ cõmentũ.Sʒ in nrmo Cõpeditus.ta.tũ.·i.cũ pede vłpedica aſtri⸗
bte ylu cõmentũ ðꝛ liber expoſitoꝛius.ſ.qͥ de⸗ ctus.incatenatus. M
ſeruit expoſitioni ſnię alicuiꝰ libꝛi.⁊ nõ ccõo Cõpendiũ.n.sS.qͥcqͥd eſt bꝛeue ⁊ vtile. Ingdö
i ſtructioni litterę.Et ᷣm hoc ſic diffinitur. cõpẽendioſus.a.ũ.bꝛeuis ⁊ vtlis.
Commentũ eſt expoſitio vᷣboꝛũ iuncturam Compenſus.a. ũ.i.redditus.vel eitus vel
Nde non ↄſiderans. ſed ſenſum. rreemuneraaeggg.
c Cõmer ciũ.n.s.i.ex płibus rebꝰvna vẽditõ Compes.pedis.f.t.i.catena circa pedes
ken vel diuũſaꝝ rerũ cõmutatio. vt ſiqs daret Competẽs.tis.oĩs ge.i.conueniens.
zdii yel cmutaret mantellũ ꝓ capa vłecõuer⸗ Cõpilatoꝛ ᷣm Iſið eſtille qͥ aliena dicta fir
ſo. AUñ ðꝛ cõmerciũ qſi cõmutatio merciũ isꝑmiſcet. Etſic ſolẽt pigmẽtarij ĩ picrtu⸗
er. Illa vo mirabilis incarnatio Jeſu chriſti ra diũſa mixta confundere. Añ .· NPictori⸗
fuit cõmertiũ.q̃ſi cõmutatio merciũ.ſ.di⸗ bus atq; poetis quodlibet audẽdi ſꝑ fuit
eſt uinitatis ⁊ humanitatis.Nam hõ q̃dam⸗ equaptãs. oc ſcelere quõdam accuſaba
modo ↄceſit deo humanitatẽ.deꝰ homini tur Hercules mutuanꝰ.cuʒ vᷣſus homeri
gid⸗ largitus eſt diuinitatẽ. deſcendit diuitas. tranſferens.q̃ſdaʒ voces ſuis ꝑmiſcuiſſet.
cau⸗ aſcendit humanitas ⁊ exaltata eſt ſupꝑ cho Etcũ cõpilatoꝛ ab emulis diceret᷑.reſfpons
d⸗ ros angeloꝛũ. Vnde canitur.Oadmirabi dit. Magnarũ viriũ eſſe clauã a mau her
dan le cõmercum. Aullis extoꝛquere. ä
Mi Cõmiſſura.rę.f.p.i.incaſtratura.ↄiũctura Compitũ.ti.n.s.eſt collettio pluriũ viaruzʒ
Den ligutura.a cõmitto.ttis. ſczloc vbi ples vie ſe cõ petũt ⁊ zueniũt.
Comiſſum. ſi.i.in fide traditũ.creditũ.ↄiiu⸗ ſicut eſt biuiũ.triuiũ.⁊ dð a cõpeto.tis.vł
ctum.peccatũ.foꝛefactũ.a cõmitto. acon pital quod eſt via. Iñ h̊ ⁊ hęc com
bil Cõmodatarius eſt ille cui res aliq̃ dat᷑ vtẽ⸗ italis. x ö lle.
e⸗ da. videlicet ipᷣm cõmodaueu. plexus. us. uii. bꝛachijſ cinctꝰ. ⁊ ꝛa cõ
õmodatũ eſt alicuiꝰ vłcertę rei ad aliquẽ piectoꝛ.ris qð eſt ſimul vtriſq; manibꝰ ci⸗
in ſpecialẽ vſum gtuita conceſſio. gere. Iñ cõplexio.i. actus cõplectẽdi Nᷣetkt
1 Cõmodus.a.ũ.i.vtił.bonꝰ.mãſuetꝰ q̃ſi cuʒ ꝗdam argumentatio ꝗᷓ vndiq; cõplectitur
mõ. Vñ cõmodum ðꝛ illð qð eſt noſtri iu⸗ adũſarium.Et hęca latinis dꝛ cõplexio vł
ris.⁊ ad aliũ tꝑalit᷑ tranſlatũ eſt cũ mõ tẽ· coꝛnutus ſyllogiſmus.a gręc dilema. Et
1 poꝛis.qᷓ;diu apud eũ ſit.vñ ⁊ cõmodũ di⸗ coplexio ðꝛ natura vel diſpoſitio. Iñ het
ſi ctum eſt q̃ſi cũ mõ datum. vel ad vtilitatẽ heęc complexionał.⁊ h̊ le. ⁊ complexionali
s nõ ad ꝓpᷣetatem daum. tas. ⁊ coplexionatus. a. ũ. i. cõplexione ꝑ⸗
Cõmoꝛa tio.onis.f.t.i.habitatõ.mãſio.tar ticipãs vel diſpoſitꝰ. Itẽ cõplexus accipi
NNH datio.a cõmoꝛoꝛ. arris. tur in paſſiua ſigniſicatiõe. i. coiunctus v
Ax Cõpactus.a.ũ.i.impulſus vel ↄiunctus.? cõpoſitꝰ.vt Sermo cõplexus ðꝛ ↄſtas ex
md cõfoꝛmatus.ↄglutinatus. Iictionibus. ſ. oro ⁊ cõpoſitio. Et cõponi
q49 Cõpages.gis.f.t.i. iunctio.Et hęc cõpa⸗ tur incomplexus.at.ull.
7 go.gis.idẽ.Cõpagines etiã vłcõpages di Complex.o.t.i.in malo ↄſentiẽs.alteriꝰdo
cunt᷑ capita oſſiũ.qꝛ cõpacta neruis velut lo ſimul ↄſentiens Mꝛopᷣe qͥdem com plex
⸗ qdam glutino ſibi adhereant. In cõpagi-⸗ eſtqͥ aliquo peccato vel crimine ẽ alteriim
neus. a. i. PPppulicitus. Et ſemꝑ ad malum ⁊ nũqᷓ; ad bo
. cõꝑatiuũ.ui ꝑ quod fit comꝑatio.i.colla Cõplexio.onis.eſtactꝰ cõplectẽdi.vł qdaʒ
ch⸗ tio rei ad rem. vel quod ꝑtinet ad compꝑpa⸗ coloꝛ rhetoꝛicus.qͥ fit ex eo ꝙ eadeʒ dictio
che Cõpaſcuus.a.ũ.i.cõis ad paſcua.vł ad pa tera circa finem earũdẽ.vt Bñdicite ange
ſcendũ. Vñ paſcuus ager dictus eſt.quia lii dñi dño.bñdicite ceęli fſiñio.

Complicitas.tatl.f.t.i.cõcoꝛs int᷑ duos vel
plures doloſitas.in malo cõſenſus.
Cõploſus.a.ũ.i.concuſſus vel coniunctus

Complutꝰ.a.ũ.i.pluuia irrigatꝰ. Añ amoſ

iiij. Pars vna compluta eſt. ⁊ pars ſuper
quam nõ pluit aruit. Iñ compluuiũ.⁊ eſt

locus ad quã multę pluuie cõfluunt vł co⸗

pꝓluurrnnnff.
Compos.otis.i.cõpetens aſſecutoꝛ ſui vo⸗
ti cui oia ſuccedunt ad votũ.⁊ eſt cõis ge.

Conſtat eternũ bonũ eſſe ſui copos.
Compotoꝛ.oꝛis.⁊ cõpotrix.i.ſil vłluxurio

ſe potãs. Et cõpotatoꝛ ⁊ cõpotatrix idẽ.ſ.

ſimul potãs.a cõpoto.as.are.

Coöõpotus.ti. m. S.i.numeratõ. vł nũeri aſſi
gnatio. vel doctrinalis ars. ⁊ ðꝛ a cõputo

as.vł cõputoꝛ.aris.Antiqͥ tñ dicebãt com

put ſicut exigit deriuatio.qð nos abhoꝛ⸗
remus ꝓpter vocis abſonantiã. Iñ hicet

hec cõpotiſta.ſtę qui docet cõputũ.vł qui

vacat compu1t.
Compꝛomiſſariꝰ. ðꝛ cui ſimplicit vład tpꝑs

cõmittit᷑ vt eligat vice eoꝛũ qͥ cõ ꝓmittunt
vt de elec.qꝛ ꝓpter.

Comptus.a.iũ.i.oꝛnatus.planatꝰ.a como

comis. VUñ Ouið.Sit ꝓcul a nobis iuue

nes ⁊ femina compti.

. „

CLCompunctio. onis.f.t. eſt peccatoꝝ cũ mę⸗

roꝛe recoꝛdatio.
Nnoꝛ conas.
CLConatus. us. ui. conatus. a. ũ. adiectiue.
id eſt niſus temptattus.

.

Concha. f.p.ðꝛ a cauo.eo ꝙ ſit caua. vel qꝛ

Conamen. nis.n. t.i.niſus temptatio.a Co

deſiciente luna cauat᷑.i.euacuat᷑.Et inue⸗

nit᷑ concha ꝓ q̊dam terreo vaſe. ⁊ ꝓ teſta
cuiuſdã piſcis.⁊ ꝓ ipᷣo piſce qñq; inuenit᷑
Item nota multa eſſe genera conchax.int᷑

as margaritifere habẽt. ꝗ ⁊ cochlee diců⸗
tur.in quaꝝ carne p̃cioſus calculus ſolida

tur.⁊ dicũt ꝙ nocturno tꝑelitoꝛa appetũt

⁊ ex ceęleſti roꝛe margaritas cõcipiũt Jtre,zʒ

concha generalit᷑ appellat oĩs piſcis teſtã
Pabenng.

„—

Concẽtus.us.ui.i:.ↄuenientia ⁊ cõcoꝛdan⸗ “

tia. ⁊ ꝓpe in cãtu. ⁊ ðꝛ a cõcino is.ſᷣm Hu⸗

gui. Map̃. dic. Cocentꝰcãtus mixtꝰ.i.ſym

honia a cõcino. Concentꝰ etiã celi ðꝛ a qui
buſdam eſſe.i.ↄſonantia planetaꝝ.Cõcen
tus etiã ðꝛ cantus ↄtinuus ⁊ laus bonoꝛũ

Ande Job.xxxviij. Coõcentum ceęli quis

doꝛmire faecdct.
Cõceptaculũ.li.loc'»ceptiõis. a ↄcepto.aſ

= H

lum. vel locus in quo accipimꝰ oſilia. vel
locus in quo multi hoies ſunt ſui iuris.

Coöciſio. onis.f.t.pe.coꝛr̃.q̃ſi ſił cęſio.a ↄci⸗
Ddo. is. Vñ Chil. iij. Uidete ↄciſionenm
Coõcitariũ.rij.n.s.i.donũ imꝑatoꝛis.a ↄci⸗
to. tas.qꝛ ↄcitat aimos militũ ad obedien

Cõceptio ðꝛ qſi ſi ł captio. ⁊ eſt ↄceptioqdaã
ſpẽs allothetęꝗᷓ alio noĩe ðꝛ ſilepſis.

Coöõceſſio eſt apð rhetoꝛes cũ reus nõ id qdð

factũ eſt defendit ſʒ vt ignoſcat᷑ poſtulat.

Coõceſſio facta alicui de aliqᷓ re reſpicit ꝑſo⸗

nam cui fit. nõ auũt ip̃am rẽ. adeo ꝙ fimtur
moꝛte ipᷣi cui facta eſt.nec ad hęredes eiꝰ

tranſmittit᷑.niſi in ipᷣa ↄceſſiõe fiat mentõ.

de heredibꝰ.l.cũ ſᷣuus ·5S·ſi qͥs.ff. dele.

1oia ſuccedui otũ. 1 e. Cöcidentia. tię. qᷓſi ſimul cadẽtia. vt ↄcidẽ⸗
decli. ⁊ cõſtructiõe ge.ois. AUñ Boetius.

tia genen eſt. cũ diuerſa genera ſil cadunt
in eadem voce. è

„

na ⁊ fit purpura Vñ ⁊ qñũq; ponit᷑ ꝓ taliti

nens ait. Hoꝝ ego nõ fugiã cõchili.

Coõchilegus. m. s.dꝛ qͥ cõchilia legit i. colli

git. ⁊ ð a cõcha vlegs.
Cõciliabulũ.li.n.S.dꝛ a ↄciliũ.q̃ſi ſnligbi
ſilia. vel

Cociliũ.n. S. ðꝛ a cõ ⁊ ciliũ q̃dã ſimilitudine
cilioꝝ. qꝛ ſicut gii ungun⸗ cũ oculi qͥeſce⸗
re cupiũt. Ita qͥʒ ↄcoꝛ

em̃ quo cauſę agebant᷑ ↄueniebãt omẽs in

vnũ ⁊ cõi intentiõe tractabant. Vñ ⁊ con⸗
cciliũ a ci

tiliũ a cõi intentiõe ⁊ a cõi ↄuentiõe dictũ
eſt. quaſi ↄſilium.vel q̃ſi ↄoſiduum.
Concinnꝰ.na.nũ.i.ↄcoꝛs.affabił.benignꝰ.

in quo moꝛes ↄcoꝛditer cõpoſiti ſunt ⁊ cõ⸗
mirxti. ⁊ ? a con ⁊ cinnꝰ. Inde ↄcinnend
uerbiũ. ⁊ hęc ↄcinnitas.tatis.i.concoꝛdis

cõgruitas.

Losdionabulu li.n. s. ↄciliũ. vł locꝰ ociliox

—

Nñ in decretl Inno.papę Si ſtati decede
res de tuo peſſimo ↄcionabulo.

cipiones qdam ſtelleꝗᷓ ↄcipientibꝰ aptan⸗

tuur fauent.

CLoclauis uis. f. t. vel ↄcl aue.n.t.a cõ ⁊ ca

uis.i.cella vel thalamꝰ. camera ſecreta ſbᷣ

Conchile. lis. n. t. vłcõchiliũ. n. s.i. piſcis
latitat in concha. de cuiꝰ ſanguĩie tingit᷑ a

ctura.qñq; ꝓ vitijs ꝗᷓ coinqͥnant ⁊ tingũt
⁊ inficiunt ad modũ illiꝰ tincturę.qñq; ꝓi
SISnatis ⁊ ſoꝛdidis ⁊ tictis tictura vitioꝛuz.
AVñ Juuenal ꝓ vitijs vel vitioſis illð po⸗

2coꝛdit᷑ iungunt᷑ hoies
ↄcilio.⁊ eſt tractũ arhomano mo:e. Cꝑpꝑp e

Cõcipio.onis.f.t.a ↄcipio.is.Et ſunt cona

claue domus alterius clauſa. vel ꝗᷓ ſub ml⸗-
tis clauibꝰ ↄtinetur. ⁊ ad quã ꝑ młtas ca⸗
ues venitur. Unde.ij. Regum. iiij. JIlMile

lesz
engil
i ptuii
i
gi;
nnon.
llopo
tili

Dſiebe

fun.
Uins.
nlindi
liſ⸗
niir!
e
miizn

id

.
ich⸗
eut⸗

edia
dclia
deole

ſanccnt
den⸗

oA⸗
ium.
⸗
velien

1ch

agen
ginn
i

X.

doꝛmiebat ſuꝑ lectum ſuum in cõclaui.
Cõcoꝛdia.dię.f.p.iouenientia.cum aliquo

coloꝛ rhetoꝛicus.⁊ fit qũ fines medietati v
ſuum ↄueniũt ⁊ cõcoꝛdant.vt patet in ver
ſibus leoniniſ.Fac tibi foꝛtunam feſtines
fragere lunam. Et ↄtra fatum faciet te cu⸗
a beatum. Inde ↄcoꝛdioſus.a.um.

coꝛdis. Iñ concoꝛditer adũ.

Cõcretus.a.ũ.ꝑticipiũ a concreſco.ſcis.i.

coagulatus vel cõmixtus creſcendo.vel ſi

mul cretus. Sed ↄcretus concerno.i.con⸗
iunctus conglobatus. r MM
Cõcuba.bę.cõ.p.qͥ vel q cũ alio cubit vłcu

bat. a ↄcubo.as.vel a ↄcũbo.is.

Concubina.nę.f.p.ꝗᷓ ad vſum veneris non

legitime tenet᷑.⁊ ð: a ↄcubo. as vel a con⸗

na. Et h ⁊ hec ↄcubinalis. ⁊ G̊ le.⁊ ↄcubi⸗
narius. a. ũ.in eodeʒ ſenſu. qð ad ↄcubinã
ꝑtinet. ⁊ H ↄcubinatꝰ.us.ui.talis ꝓpetas.

onchula. lę.f.p.i.pua concha. Et cõchu⸗

la dicit qdam menſura.ꝗᷓ dꝛachma ⁊ dimi

dia eſt.

es. In reliqͥs vero annis vnus tm. VUnde

hhebdomade decies quinę numerantur in
anno. Atq; duę poſt quas lux vna duę ve
fuper ſunt.Et ab illo incremẽto oꝛiginem

habent ↄcurrentes.alij poſtea foꝛmantur

vno addito.ſic tamen ꝙ ſeptenariũ nume⸗

rum non excedant.

Conchus quidã lapis qui in ↄcha reperit᷑.

Cõditio.onis.f.t.eſt lex vel pactũ.⁊ ðꝛ a cõ
⁊ dicio.onis.quod eſt ptãs.⁊ tunc cõditio

ſcribit᷑.ꝑ c.ſolũ ſicut dicio. Inuenit᷑ etiim

cõditio ꝑ.t.ſolam.i.conſtitutio.⁊ tunc eſt

ver bale huius verbi cõdo. dis. Nel con⸗
ditio deriuat᷑ a condico.cis.xi.ctũ.et ſub/
trahit᷑.t.⁊ ſcribit᷑ ꝑ ſolũ.c.Et ſũt ↄdiciões
ꝓpꝛie teſtiũ a ↄdicendo.quaſi ↄdictiones
qꝛ ibi nõ tm̃ vnꝰ teſtis iurat ſʒ plłes. Naʒ in
oꝛe duoꝛũ vel triũ teſtiũ ſtat omne verbũ.

AVel condiciones.qꝛ inter ſe conueniat ſer
mo teſtium quaſi condictiones ᷣm hugj.

NPapias dicit. Conditio.conuentio.ptäs

foꝛtuna.caſus.exitus. .—

Cõditio eſt diſpoſitõnis ſuſpẽſio ex euentu
incerto futuro ei appoſito.in quẽ euentuzʒ

eiꝰ diſpoſitionis facta eſt collatio.ff.ſi cer.

cũbo.is. Iñ ↄcubinula.lę.i.parua cõcubi

Conditio ſine cauſa cõpetit qñ aliqᷣ

ſimilibus.

ald. 2 i Kongditio certi.eſt qᷓ cõpetit ex omni caula.
pacificatõ.⁊ ðꝛ a cõcoꝛs. Itẽ concoꝛdia eſt ⁊om Acopetiter oenn

⁊ omni obligatiõe.ex qua aliqͥd certũ peti

tur. ſiue ex certo cõtractu ſiue incerto.ſiue

ex lege aquilia agat᷑.ſiue ſuo noĩe.ſiue hę⸗
reditario obligetur.
Cõditio ex lege vᷣm Aco.locuʒ habet qñ ſeu

ide coꝛdioſus. AAqͥ rwuotiés ex noua lege ſurgit obligatio neciĩ᷑
Concoꝛs. coꝛdis.om.t.q̃ſi vnius ⁊ eiuſde,zʒ

eadẽ lege cautũ eſt quo genere actionũ ex⸗
periat᷑.ꝗᷓ pꝛo varietate cauſarũ.nũc ex cõ⸗
tractu nũc ex debito naſcit.
Conditio furtiua cõpetit dño rei cõtra furẽ
eiuſq; ſucceſſoꝛes ad ipſam rem ꝓſequen⸗
dam. vel eſtimationem eius quati plurimi

fuerit poſtqᷓ; ablata fuit eo ꝙ fur ſemper ẽ

fuit in moꝛa.

Conditio indebiti cõpetit ei qui ꝑ erroꝛẽ in⸗
debitã pecuniã ſoluit alicui credẽs ei ſe te⸗
neri cũ non teneat᷑.vel cũ a ꝓcuratoꝛe ſuo
ſoluta eſſet ipſo ignoꝛatnte.
Conditio liberationis cõpetit ei qui qð om

nino non debuit pmiſit.

Cõditio ob cauſã datoꝛũ vᷣm Axo.cõpetit ⁊
locũ hʒ vbicũq; duo ↄtractꝰ innoiati inter

ia eſt. ZM Ueniũt. ſcʒ do vt des.facio vt ſacias.
Cõcurrẽs ſm qð ſumit᷑ a cõpotiſtis.eſt ſux E 6
exxcreſcẽtia vnius diei.vel pluriũ ſuꝑ qnqᷓ
gintaduas ſeptimanas. vel pluriũ.ideo ðꝛ
quia in anno biſextili ſupercreſcũt duo di

Conditio obturpẽ cauſam eſt ꝑ qua repeti⸗
mus eaꝗᷓ dedimus alteri cauſa non ſecuta
ob quã data ſunt ſi turpitudo tm̃ ex ꝑte ac⸗
cipientis verſetror.
Cõditio ob cauſaʒ hãc ↄditionẽ parit resa
pud aliũ ↄſtituta.ſiue ab initio ſiue iam ſi⸗
ue poſtea ꝓuenit ad eum ex iuſta cã poſtea
ad inſtantiã reddijt ut chirographũ apud
creditoꝛẽ poſt debiti ſolutionẽ reripit.
pꝛimo
ex iuſta cauſa eſt apud alterũ.ſed poſtea ꝑ
aliquẽ effectũ eſſe nõ debet. Verbigratia.
Mutuaſti mihi centũ feci tibi inſtrm̃ in qͥ
confeſſus ſum me tibi teneri.ſoluo tibi mo
do inſtr m obligatoꝛiũ.eſt apud te ſine cau
ſa ꝑ quam repetam ipſum.

Conditio triticaria generalis eſt de alijs re⸗

bus oĩbus cõpetens.pᷣter qᷓ; de pecunia nu
merata ſiue ſoli mobiles ſiue imobiles ſint

Igeoq; fundus ⁊ vſu fructꝰ ⁊ ceterę ſerui⸗

tutes pdioꝛũ ꝑ ipſam recte petunt᷑. Rẽ aũt
ſuam nemo petit hac actione niſi ex certis

cauſis.vt ex cauſa furti vel rapine.

Conditiones generales ſemꝑ in pactionibꝰ
includunt᷑ ⁊ intelligunt᷑. vtpote. Si deus
voluerit. Si res in eodẽ ſtatu ꝑmanſerit ?
ſimilia.ut no.in glo. verbi intelligenda de
reſcrip.c.ij.⁊.c.quẽadmodũ ð iureiur.cũ

f

Loõdilomata. tę.f. p. eſt quoddã genus glan

diũ inſtar nodoꝛũ minutoꝛũ.⁊ a ↄdilus
Condilomatic. a.ũ.i.nodoſus.puſtuloſus
Oñ condilomatica paſſio ðꝛ manuũ nodo
ſitas.vel etiã alioꝛũ mẽbꝛoꝛuʒ ꝗᷓ plena ſunt
puſtulis.⁊ ðᷣꝛ a condilus. D
Cõdilus.m.S.i.nodus ⁊ ſcipue qͥ apparet
in articulis digitoꝛũ.pugno clauſo.qͥ ſole⸗

mus qñũq; capita pueroꝛũ ꝑcutere ludẽdo

2 maximã inferre leſionẽ. Añ Martialis
capella. Ictibꝰ crebꝛis vticeʒ cõplicatiſq;
in codilos digitos vulnerabat.
Cõditoꝛ. toꝛis.m.t.pe.ꝓd. deriuat᷑ a codio
dis. q idẽ eſt qð ſapoꝛare vel dulcoꝛare.
Ael poteſt deriuari a cõdo.dis.dere.⁊ ſic
coꝛ.pe.⁊ idẽ eſt qð factoꝛ.actoꝛ vel etiã ab

ſconditoꝛ. Añ. Conditoꝛ abſcondit condi

toꝛ fercula condit. 3 .
Conditꝰ.a. um.me. ꝓ. venit a vbo condio.
dis. dire. et idẽ eſt ꝙ ſalſus vel ↄdimentis

pparatus.Sed ↄditus.a.ũ.me.coꝛ.a.con

do. is.i.factus.ędiſicatus.ↄſtructus.cõſti
tutus.vel abſconditus.
Condoliũ.lij.n.S.i.anulus.a condo.is.
Cõdo.donis.m.t.i.gladiatoꝛ.a condo.is.

Cõduplicatio eſt qͥda coloꝛ rhetoꝛicus.⁊ eſt
geminatio dictionis vel dictionũ vel oꝛa⸗

tionis ad laudẽ vel vituperiuʒ alicuius.et
nõõ ſeruat locuʒ. qꝛ fit in pncipio vel medio
vel fine. ut Tu ne patrem gladio crudelis
nate necaſti. Tu ne patrẽ nũquid moꝛs pa
tris moꝛs tua nundd

patera poculum.
Conſtabularius.rij
tur. cõeſtabularius eſtꝗdam dignitas vel

officium. Inde cõeſtabularia.rię.eius vx

oꝛ vel dignitas.
Confectus.a.um.reperit᷑ in ſex ſigtionibuſ
ſicut ſuuʒ verbum ſcʒ cõficio.vide infra in

ta. imunita. exanimaa.
Cõfeduſtus.a.ũ.in eodẽ federe cũ alio con
iũctus.ſcʒ ſocius.ↄſoꝛs.cõmanipularius.
ↄlodalis.collaterał.concomes.collega.⸗

ſocius.cõtubernio.ↄcubinarius.cõuictu⸗

arius.collaterẽſis.a cõfedero.ras.
Cöoſfertus.a.ũ.i.ſpiſſus.ↄſtipatus.repletꝰ.
a cõfertio.is.NPapᷣ..dic̃.Cõferta in vnum
collecta. plena.cõꝑata.ↄſociata. Luc̃.vj.

Menſurã bonã ⁊ cõfertã coagitatam ⁊c.

Cõfinis.cõ.t.⁊ hoc ne. pe.p.i.vicinꝰ.eũdẽ

habens ſinẽ. Iñ ↄſiniter aduerbiũ.Et hęc

Condus.di.m.s.eſt quoddã genus cyphi
a condo.is. el ᷣm Mapᷣ. Condus cyphꝰ

qð frequentius inueni

conficio. ap.ſic dicit.Confecta debilita

confinitas.tatis.⁊ hoc confiniũ. ambo pꝛo

vicinitate.vel locus vbi fines duarũ terra

rum conueniũt. “”
Cõſfinia dicunt᷑ ꝗͥ adeo ſunt ꝓxima vt nullł

paries inter ea ſit. AUñ pᷣdia vꝛbana ꝗᷓ con /

ſueuerũt parietibꝰ diſtingui. ꝓpꝛie non di
cunt᷑ ↄfinea ſʒ potius vicinia. Pꝛedia vo
ſunt diſtincta. .
Conſirmatio eſt iuris pᷣus habiti coꝛroboꝛa
tio.ut colligit᷑ de fi.inſtru.c.inter dilectos

ruſtica pñt dici ↄfinia.qꝛ ſolo partil finalis

Alio modo eſt ſacramẽtoꝝ miniſtratio ſcʒ
in fronte criſmatis aſſignatio.

Conflages.f.t.i.loca montuoſa ad ꝗᷓ multa
ↄfluunt flãmina ſiue venti.⁊ facit gtũs iũ

ↄpflagium.ſicut naues nauium.

onflatoꝛiũ.rij.n. S.locus vbi fit ↄflatio.a.

conflo. as. Vel ↄflatoꝛiũ ðꝛ vbi ferrũ vł ar

gentum ↄflatur

CLonflictus.us.ui.i.bellũ pugna Iñ ↄflicta

tio.onis. cũctatio.ↄtentio.pugna vᷣboꝛuʒ
Vñ.j.Thimot᷑.vj.Conflictationes homi
num mente coꝛruptol.
Confoꝛmis. .t.⁊ hoc me.i.vnius ⁊ eiuſdẽ

foꝛmę. Iñ ↄfoꝛmiter aduerbiũ.et hęc con⸗

foꝛmitas.

Cõfoſſus.a.ũ.ꝑ geminũ.s.q̃i ſimul foſus

iaculatus. vulneratus.a ↄfodio.dis.

Tonfotus.a. ũ.ði.ſiłfotꝰ.a ↄfoueo. Vñ Eſa.

lix.Et qð ↄfotum eſt erũpet in regulũ.

Cõfragus.a.ũ.i.tenebꝛoſus.tumuloſus vł
potius aſpꝑ ⁊ ſpiſſus.ↄdenſatus ↄfractiõe

ramoꝝ aridoꝛum. ⁊ ꝛa cõfringo. VNel ᷣm
NPapᷣ. Cõfraga dicuntur loca vbi vndiq;

venti currũt ac franguntſte.
Confrater.tris.a con et frater cõponit᷑. Et

dicunt᷑ confratres.q̃i ſimul fratres.ſiue in
eccleſia. ſiue in alio loco vel conſoꝛtio. ſiue
etiam ᷣm carnem. ”ZM
Confratiſſa.ſę.f.p.i.ↄſoꝛoꝛ vel ↄgregatio.
ofratrum vel ↄſoꝛoum ?
Cöfreſus a.i. i.ofractus. contritus cõcuß⸗
ſus.⁊ ðꝛ a confrendeo. des.

Confuga. ge.cõ.p.ſimul cũ alio fugiens.

Cõfugiũ.gij.vł ↄfugela.lę.ſecuritas et tu/⸗
tela.vel adiutoꝛiũ.vel locus refugg
Conger vłↄgrus.gri.qͥdam piſcis ſimilis.
anguille ſed grandis.⁊ moꝛat᷑ in cauernis
etrarũ ſub aqua. MV
ongeries. riei. f. g. i. cumulus.

Congeſtus.ſta.ſtũ.i.ſimul geſtus.cõgrega
tus accumulatus. Sed ↄgeſtus.us.ui.co⸗

geries.accumulatio.

CLõgiariũ rij.n. .i bñficiu. donatio ĩpatorl

.

frbo
r ees
lrrſz

üinin
angizi

AMnoa.
müpkar

NRican

Mapdor

nesd

us land

. .
E.

ulliyft
Fii
Ufn
mis
i.

een

ir ſmer

wrinmdi?

mis aun
ſrſnii
ntueni

—

6, .
fusche⸗

M

mtein,

S==
—

KRO

qꝛ quilibet impatoꝛ fauoꝛem ppłicaptans
gqdiciebat ut largioꝛ videret᷑ in donis. Et
etiã congiarium ðꝛ fruſtuʒ carnis vndiq;
equatũ.Et hic et hec congialis.et hoc.le.
id eſt rotundum.
Congius.gij.m.s.genus eſt menſurę.ſ.ſex
ſextarioꝛũ.

—w

Cõgruus.a.ũ.i.ↄueniẽs.⁊ ðꝛ a ↄgruo.is.

Conhibẽtia.tię.i.aſſenſus.idem ⁊ cõniuen

tia ⁊ collibentia.vt ille ſine conhibentia vl
cCconuenientia vel collibentia fratrum receſ

ſit.i. ſine aſſenſu

CLoniectoꝛ. oꝛis.m.t.pe.pd.tam in ntõ qᷓ; in
obliquis. ðꝛ interpꝛes vł ↄiecturl ꝑitus ſa

crilegꝰ.diuinꝰ.⁊ ðꝛ a cõijcio.is. Vñ Geñ.
xj. VUt ↄiecturis veritas ꝓbaretur.

Coniectura.rę.f.p.iuditiũ.ſuſpicio.opinio

ſuſpicioſa cogitatio.vłeſtimatio. Iñ hic ⁊

hec ↄiecturalis.et h̊ le.qð coniectura aliq̃ᷓ

perpendit᷑ vel habetur.vł quod coniectu⸗

ra conſumit᷑. Iñ coniecturalit᷑ adu.quaſi
opinatiue. Iteʒ conieatura eſt veriſimilis

ratio ſuſpitionem inducẽs.nõ de neceſſita
te ꝑſonam vinceaens.
Conifer.ra.rũ.pe.coꝛ.i.ferens conos.

Coniuentia.tię.vide.S.conhibentia.

Coniugatio.onis.f.t.i.verboꝛũ ↄſequens

declinatio. et ðꝛ a coniugo.as.qꝛ ꝑ conſo/⸗/
nãtes ↄiugatas.i.affines et conſiles apud
gręcos diſcernit᷑ ↄiugatio.⁊ hęc oꝛatio ad
grecos ſpectat. Uel ðꝛ declinatio verbi ſic
quia plurima verba ↄiugantur in ea.i.ſbſᷣ
eadem declinatione ponunt᷑.⁊ hęcoꝛatio
ptinet ad latinos. ́ÿ́ÿU

Cõiugiũ.n.s.ðꝛ legitimaruʒ pſonarũ int᷑ ſe

coeũdi et copulãdi ↄtractus.vel legitima
viri et mulieris ↄiunctio induiduã cõſue⸗
tudinẽ vitę continens.⁊ ðꝛ a coniunx.
Coniugus.a.iũ.i.eiuſdẽ iugi vel ſub eodem

ingo poſitus.⁊ ðꝛ a con ⁊ iugũ IJdẽ ⁊ ſyn/
iugus.a.ũ.qð ſimilit᷑ cõponit᷑ a ſyn ⁊ iugũ

Vnñ qdã ꝓnoia ab Arifiarco dicunt᷑ cõiu/
ga vł ſyniuga.i.eidẽ iugo certitudinis vel

diffinitionis ꝑſonarũ ſubiacentia.Et com

ponit᷑ cũ in.vt inconiugus.a.iũ.i.diſſimil

non eiuſdem ↄiugij.

Coniũctio.f.t.eſt ꝗdã parſeꝛationis ĩdecli.

Ziunctiua aliarũ partiũoꝛationis.qͥbus cõ
ſigniſicat. Cõiunctio etiam ðꝛ q dam coloꝛ

rhetoꝛicus.⁊ eſt cũ duę dauſulę claudnnt
ſub vno vbo poſito in medio.vt Aut ętas

foꝛmę decus attęrit.aut valitudo.id eſt in

firmitas. 2= ,2. „ —
Cõiũx.gis.ecõ.t.ſm quoſdã cõponit᷑ a cõ ⁊

ius redditur ex moꝛe.

iugũ.et dicunt᷑ ↄluges quaſi eiuſdẽ iugi a
iugo qð imponit᷑ matrimonio ↄiũgendis
et quo copulant᷑ ne ſeparent᷑. Ael dicunt
coniuges.pe.coꝛ.a ↄiungo.is.qꝛ ſunt con⸗
iuncti. Et habet.n.in ntõ ⁊ nõ in obliquis
Conopeũ.n.s.rete quo culices vłmuſcę ex
cludunt᷑ in modũ tentoꝛij.qͥbus alexandri
ni magis vtunt᷑.qꝛ ibi ex nilo culices copi⸗
oſi nafcüuntſouir.
Conſanguinitas eſt vinculũ ꝑſonarũ ab eo
dem ſtipite deſcendentiũ. carnali ꝓpaga/
tione contractũ.Et ðꝛ ↄſanguinitas a con
⁊ ſanguis. quaſi cõem ſanguinẽ habentes
vel de vno ſanguine ꝓcedentes. Et ſcias

9 m canones duo fratres ſunt ĩ ppᷣmo gra⸗
du. fllij duoꝝ fratxꝝ in ſcðo.nepotes in ter⸗
cio. ꝓnepotes in quarto. Gradus aũt eſt
habitudo ꝑſonaꝝ diſtantiũ quo cognoſci⸗

tur quota generatõnis diſtantia duę pſo⸗
nę inter ſe differarrtt.
Conſciẽtia.f.p.i.cognitõ coꝛdis ſuſjpſius.
Conſcius.a.um.ðꝛ a cõſcio cis.qð eſt ſimul
ſcire ⁊ ꝓpꝛie in malo. AUnde qͥdam. Con⸗
ſcius ipᷣe ſibi de ſe putat om̃ia dicG6.
Conſectaneus.a.ũ.qͥ ſimul ſectat᷑.⁊ ðꝛ a cõ
ſectoꝛ aris.vel cõſectaneꝰeiuſdẽ ſecte.
Conſentaneꝰ.a.ũ.qui facile conſentit.velꝰ
ueniens congruuus.
Conſentes płis numeri ſunt dij ſibi vel bo⸗
nis conſentientes. vel conſentes q̃ſi coeſſẽ⸗
tes.qꝛ diuia eẽntia cui ſemꝑ aſſiſtũt.ſemꝑ
reficiuntur. i et cõſentanei dicuntur.
Cõſeptũ.n.s.i.ambitus.locus circumcirca
clauſus.a cõſepio is. Vñ.iiij. Re.xj.Du/⸗
cite eam extra conſepta templi.i.extra am⸗
bitum.vel clauſuram tempil.
Conſeruatoꝛ eſt iudex datꝰ ad defedẽdũ ali
q́ᷓs ↄtra maifeſtas iniurias iudiciali inda⸗
gine nõ vtẽs.ð offi.dele.ſtatuimꝰ.li.vj.
Conſiliũ lij.n.s.qð ex aĩ ꝓuidẽtia alicui tri⸗
buit᷑. In hoc cõſiliolũ.li.i.paruũ conſiliũ.
Et conſiliarius.a.um.Et cõſiliatoꝛiũ locꝰ
conſilioꝝ. Item oſiliarius qͥ cõſulit. vel ſe
cretarius.ſicut dei filius ðꝛ cõſiliarius pa⸗
tris id ẽ ſecretarius.quia omnia ſecreta eiꝰ
ab eterno nouit. IàJMU
Conſiſtoꝛiũ.n.s.i.veſtibulũ.poꝛticus.locꝰ
ad conſiſtendũ. Vñ HHeſter. v. At ille ſede
bat ſuꝑ ſolium ſuũ in conſiſtoꝛio palatij cõ
tra oſtium domus. Vel conſiſtoꝛium ideʒ
ẽ qð pᷣtoꝛiuʒ vel tribunal.ſcʒ locus in quo
Conſobꝛini vocati ſunt qͥ aut ex ſoꝛoꝛe ⁊ fra
tre.aut ex duabus ſoꝛoꝛibus ſuntnan dn

ð

titudo videndi.
Coſpiratio.eſt quędã fraudulẽ
to.facta in ſiudiciũ alicuius ꝑpſone vel di⸗

äs

conſoꝛini. ſz ſobꝛini ſunt ↄſobꝛinoꝛum filij.

Vñ. Hi ↄſobꝛini qͥs genuere ſoꝛoꝛes.

Conſoꝛs.cõ.t.i.ſocius eiuſdem ſoꝛtis. Ivñ HG̊

cõſoꝛtiũ.n.s.i.ſocietas. .
Conſperſio.onis.f.t.eſt farina ꝑ aquã con⸗

glutinata ſine fermẽto Idẽẽ ⁊ agyma. Uñ
i.Corl.v. Vt ſitis noua cõſperſio ſiẽ̃ eſtis

acymi 4.

Conſpſus.a. ũ.i.infuſus.repletus.

Cõſpicillũ.n.s.locꝰ ad ↄſpiciendũ aptus.
Conſpicuus.a ũ.i.aptus ⁊ habilis ad con⸗
ſpiẽcidũ.vel ſpecioſus.hſᷣclarus.altus.Et
cõſpicax.o.g.in eodẽ ſenſu. vel ſubtus ad
ↄſpiciendum. Iñ conſpicacia.cię. ⁊ hec )
ſpicacitas.tatis.ſpẽs vel ſubtilitas.vłap⸗

☛

gnitatis.xxij.q.ij.ſi qs laicꝰ.⁊ eſt palea

Conſtantinopolis.ciuitas.ꝗqᷓdam imꝑialis
eſt in grecia. Inde conſtantinopolitanus.

a. um. deilla ciuitate.
Conſtellatio. onis.ſepe ponit᷑ ꝓipſo ſigno
ſtellaruz ᷣm Hugl. Pap.dicit. Conſtella⸗

tiones latini vocant ſuperſtitiones mathe

maticoꝛũ.i.notationes ſideꝝꝑ.quõ habeat
ſe vnuſquiſq;.

õſternatus.a.ũ.i.territꝰ.ↄturbatus.Cõ⸗
ſternatus ꝓpꝛie mẽte. ſtratus vo coꝛpoꝛe.
CLConſtitutio vel edictũ ponit᷑ p eo ꝙ rex cõ
ſtituit vel edicit vel facit.⁊ ſm h̊ ſic deſcri⸗
bitur. Eſt ius relatum in ſcriptis redactuʒ
Loõſtitutiones etiã pñt dici qð facit eccle⸗
ſia. vel ↄgregatio aliqua religioſoꝛũ.

Conſtitutoꝛ ðꝛ qui ꝓ alio ſe ſoluturũ pmit⸗
tit vel aliqua facturũ. ⁊ alterius in ſe trãſ⸗

fert. vel ſuſcipit obligationẽ “
Conſtructio.f.t.i.ędiſicatio.oꝛdinatio.pꝛę

paratio.a.cõſtruo.is. Iñn ↄſtructiuus.a.ũ

⁊6B ⁊ hec ↄſtructibilis.⁊ Gq̊ le. Ocðm vero
Map.Cõſtructio a multitudine lapidũ et
lignoꝛũ dicta.⁊ ſtrue quod eſt compoſitio
Itẽ ↄſtructio eſt quędã dictionum congre
gatio. vt Soꝛtes legit Din gilill qa etiã ðꝛ

oꝛatõ. etia locutõ.ſicut ↄſueuit dici. Soꝛ
tes legit Nirgiliũ Heęc eſt vna oꝛatio.vna
conſtructio.⁊ vna locutio

Conſubſtatialis.cõ.t.⁊hoc le.i.eiuſdẽ ſub⸗
ſtantie. VUñ filius dei ð ↄſubſtantialis pa
tri qꝛ eſt vnius ⁊ eiuſdẽ ſubſtantie ⁊ natu⸗

re ſecum.i.cum parrte

Cõſuetudo eſt eius quoddã moꝛib cõſtitu⸗

tũ.quod ꝓ lege ſuſcipit᷑ cum deficit lex. vt
· diſti. conſuetudo Quęeni in ſcripti reda

1 ↄfedera⸗

QLontẽptibilis. lis. et ̊ le.i.ↄtemptui habil
et venit a ↄtemno.

cta eſt. vocat᷑ lex ſiue conſtitutio.qᷓ autẽ in

ſcriptis nõ eſt. retinet nomen ſuum conſue

tudo diſ.iS·cũ ergo.

Cõſul olim dicebat᷑ ſenatus. magilſtrat⸗ vt

fff. de ſena. et Inſti. de. iu. na. gen. et ciui.

lhodie aũt ðꝛa ↄſulendo.qꝛ reipublicę cõ⸗
ſulit. Iñ ↄſulatus.us.ui.⁊ h̊ ⁊ hęc ↄſula⸗
ris.⁊ hoc re.i.dignus ↄſolatu. Et ꝑ cõpo
ſitionem ꝓconſul.lis.loco ↄſulis poſitus.
Excõſul.lis.i.extra ↄſulatũ poſitus cũ eũ

pꝛius habuerit.ſicut dicit hugl. Iſidoꝛuſ/

vero dicit. ꝙ ↄſules appellati ſunt a ↄſulẽ
do ciuibus.vel a regendo cũcta ↄſilia. Ex
coõſules aũt dicunt᷑ q iam a ↄſulatu exierit

ſiue diſceſſerint ꝑacto vicis anno. ꝛzoco⸗

ſul.ðꝛ qui vices ↄſulis fungitnur.

Conſultus.a.ũ.qͥ ↄſulit.vel deſertꝰ ⁊ cũ cõ⸗

ſilio. Oapias dicit.Cõſultus interrogat
ↄſulturus interrogaturus.Conſultũ ꝓui⸗
dentia. ↄſiliuʒ placitũ. Cõſultꝰ etiã ðꝛ cau

ſidicus. Itẽ ↄſultus qͥ ↄſilium a ↄſultoac⸗

cipit.qᷓ ⁊ ð2 ↄſultoꝛ. Uñ.Cõſultoꝛ poſcit.

dʒõ ↄſultus bene noſcit. Cõſultoꝛ rogitat.

Sſuſtue ↄſilium dat.
onſultatio ðꝛ in qua alicui papa deiure re

ſpondet.

Cõſummatio. onis.f.t.i.cõpletio.⁊ ðꝛ ꝓpᷣe

in bono.ſʒ ↄſumptio.i.deuaſtatio.⁊ ſumi
tur in malo. Vñ. Conſummare mea volo.
ſed conſumere nolo.

Cõſummatus.a.iũ.i.ad finem ꝑductus vel

cõpletus.

Cõſummatoꝛ.i.pficiens vel finiens.
Cõſumptꝰ. us. ui.⁊ ↄſumptõ idẽ.ſ.deuaſta
tio ⁊ expenſio inutilis.
Cõſumptoꝛ. oꝛis.m.t.i.expenditoꝛ inutilis
Conſutilis. lis.cõ.t.⁊ H̊ le.ðꝛa con ⁊ ſuo et

cõponit᷑ cũ in.ut incõſutilis. Añ Joannis

xix. Erat aũt tunica incõſutilis.

Contagiũ.gij.n.S.⁊.hec ↄtagio.onis.in eo
dem ſeuſu.i.labes.putredo.lues.vel moꝛ⸗
bus pecox ſiue ouiuʒ. ⁊ ðꝛ a ↄtingo.is.qᷣa
ↄtactu vniꝰ totꝰ grex coꝛrumpit᷑. Uñ ↄta⸗
giuz ð moꝛbus.qꝛ qcqd tetigerit polluit.
Iñ contagioſus.a.ũ.i.ſoꝛdiduuRs.
Contẽplatiuus.a.ũ.qͥ moꝛat᷑ in ↄtẽplatõne
vel ad ↄtemplationẽ ꝑtinens.

Contẽpoꝛaneus.a.iũ.i.cũ tꝑe veniẽs. velſi

mul in tꝑe exñs vel veniẽs. vel eiuſdem tẽ
poꝛis.

Contẽptus.a.iũ.i.ſpꝛetus.repulſus.

Contentio. onis. f. t.i. pugna. diſceptatio.

Et deſcribit᷑ ſic. Cõtentio eſt impugnatio
Vvitatis ex ↄfidentia clamorl. Itẽ ↄtẽtio ẽ
Qqdã coloꝛ rhetoꝛicꝰ.⁊ fit qñ ↄtrarijſ rebus
ofo ↄſicit᷑.vt In luctu rideſ.int᷑ ↄuiuia lu
ges. Vrbẽ rure cupis. laudas bõa rurl in
Cõtẽtioſus.ſa.ſũ.qͥ nõ rõe aliqͥd ſʒ ſo ( vrbe

la ꝑtinacia contendit.vł ðꝛ litigioſus.
Cõtentꝰ.a.ũ.i.patiẽs.ſufficiẽs pauco ⁊ ve⸗
nit a ↄtineo.nes. Nõt etiã deriuari a ↄten
do. ⁊ tũc idem eſt qð ſiłtẽtꝰ ſiue tẽſus. In⸗

uenit᷑ etiã ↄtemptus.i.ſpꝛetꝰ. Añ.Contẽe⸗
ptus ſpꝛetꝰ.ↄtẽtus ſufficiẽs eſt. Oꝛimum

Eemnor dat ↄtineoq; ſecunddu.
õterminꝰ.a.ũ.i.vicinꝰ.ↄiũctus. Iñ hic ⁊

hec ↄterminał.⁊ hᷓ le.i.ↄfinał.Et ↄtermi⸗

Cõternans ant. ðꝛ illeqͥ eſt in cõpletiõeter

tij anni. Uñ ðꝛ ↄternãs q̃ſi cõplẽs tertium

annũ.q̃ſi triẽnis vłãſi triũ ãnoꝝ exñs Añ
Eſa.xv. AUectes eiꝰ vſq; ad ſegoꝛ vitulam

ↄternantem.i.vitulã triũ annoꝝ. vł ſegoꝛ

ciuitatẽ paruã dicit vitulã ↄternantẽ.i.ro

buſtã.qꝛ ᷣm glo.aĩalia ſunt robuſta tertio

ãno. ſic hõ in triceſimo ãno.Hiere.xxx vij)/
ðꝛa ſegoꝛ vſq; ad aconã vitulã ↄternãätem

vbi qͥdam falſi libꝛi hñt ↄſternantem

lent.⁊ ðꝛ a cõticeo.cQees.

CLoõtignatio. onis.F.t.i.tignoꝝ ↄiunctio. v

coaptatio in ędificio.⁊ ðꝛ a ↄtigno.as.qð

eſt tigna cõponere ⁊ ↄiungere.coaptare in

ſtructura ędificij. Uñ.Tectũ tigna ferunt
ↄtignatio iungit. .
Cõtiguꝰ.a.ũ.i.vicinꝰ.ꝓximꝰ.a ↄtingo.gis
qꝛ ↄtingit domũ alteriꝰ. Inð ↄtiguitas.i.

vicinitas. Sʒↄtinuꝰ eſt vicinꝰ ſine inpo⸗
ſitione eo ꝙ ſił teneat᷑.⁊ deriuat᷑ a ↄtineo.
es. Vñ aq̃ᷓ in vaſeẽ vaſi ↄtigua.ſʒ nõ ẽ cö⸗

tinua ei.ſed aq̃ aꝗᷓ.qꝛ terminꝰ idẽ.nam äᷣm

phm in.v.phyſicoꝝ.Cõtigua ſunt qͥꝝ vl⸗
tima ſunt ſu. Cõtinua aũt quoꝝ terminus partic dam poꝛiont ruitie 10c0
bPeaaſte. Contus ðᷣ etiam inſtrm cũ qͥ piſca⸗

idẽ ⁊ vnus eſt vtriuſq; ꝗ tangunt
Cõtinens.o.t.i.caſtus.abſtinẽs. Iñ ↄtinẽ⸗

tia.i.abſtinentia. caſtitas.

Cõtiqᷣa.i imbꝛiũ collectio q̃ſi ↄtinens aquã

ex qbus videt᷑ cõponi.

vbi qdam fa tem nalis ? Ble.
Cõticiniũ.nij.n.s.tꝑs noctis ðꝛ.qñ cũcta ſi

telam. Ideoq; dicimꝰ ꝙ paciſcẽdo diuſas
in vnũ trahimꝰ voluntates. VUñ emptioões
ↄductiones ⁊ ſimilia ↄtractꝰ dicimꝰ ꝗ aio
obligatiõis ex ↄtractu naſcunt
Cõtrariꝰ.a.ũ.i.aduũſariꝰ.Cõtrariũ etiaʒ eſt
qͥdã coloꝛ rhetoꝛicus.⁊ fit ex q̊ animꝰ ex di

Uerſiſ rebꝰefficit᷑ certꝰ. vt.Qui ſibi nõ par

cit quõ mihi vel tibi parcet. V
Cõtribuł.2.t.⁊ h le.i.eiuſdem tribus.et ðꝛ
acon ⁊ tribſus.
Cõtritio.onis.i.ſiłtritio vel ex toto tritio.
⁊ deriuat᷑ a ↄtero.is.Et ſic deſcribit᷑. Eſt
doloꝛ de peccatis aſſumptus cuʒ ꝓpoſito
fitendi 2 ſatiſfacienild.
õtrouᷣſia.ſię.ðꝛ q̃ſi ↄtraria vᷣſio.⁊ ẽ ↄtroũ
ſia negociũ.certamen.ꝗſtio.ↄtentio.diſce
ptatio.collatio.cõparatio
Cõtubniũ.n. s.ðꝛ tabernaculũ vł ſocietas.
vꝑład tꝑs coeũdi cõuentus.⁊ ðꝛa cõ ⁊ tab⸗
na.qꝛ ſic illi qͥ in tabna cõueniunt ad tꝑus
cõmanent.⁊ cito diſſoluunt᷑.ita ↄtubniu,z
ꝓbe ſumendo cito diſſoluit᷑ ꝑacto.ſ.nego
cio ꝓ quo ad cõtuberniũ conuenit᷑. Iñ cõo⸗
tubernio.onis.i.ſocius.cõmilito qͥ eſt i eo

1 . —

dem ↄtubernio cũ alio Et h ⁊ hec cõtuber

Cõtumax.o.t.i.ſuꝑpbus.iniurioſꝰ.vł repu⸗
gnatiuꝰ. vł inobediẽs.vłðꝛ ↄtumax.qꝛ co
tẽnit ⁊ negligit.⁊ ðꝛ a cõtumeo.es.Et cõ⸗
ponit᷑ cũ ꝑ.vt ꝑcõtumax.i.valde ↄtumax
Iñ contumacia.cię.⁊ ẽ erga iudicẽ vł pſᷣla
tuʒ cõmiſſa inobediẽtia. In ⁊ ↄtumacitas
tatl.i.ſuꝑbia.iiuria.repugnãtia.ↄtẽptus
Contumelia.lię.f.p.i.iniuria.vituꝑiũ.gue
ↄuitiũ.⁊ ðꝛ a cõtumeo.es. Idẽ ⁊ cõtumia
mię. IJñ contumelioſus.a.ũ.qͥ audax eſt ?⁊
tumẽet vbis iniurię ⁊ ſuꝑbię.vel qͥ ↄntume⸗

—☚

lias ⁊ cõuitia inijcit.

Cont.ti. m. s. qddaz genꝰ teli. ppᷣe quod
ferrũ nõ hʒ.ſed eſt acuta cuſpide longũ ſi

partica pacuta quam poꝛtant ruſtici loco

toꝛ piſcat᷑ vel ſciſcitatur aquam inquiren⸗
do piſces. ”MVß
Cõuallis.f.t.i.magna vallis.vel loca terra
rum depreſſa int᷑ montes. D

Cõtractio.onis.f.t.eſt collectio.cõſtrictio. Cõnubiũ.bij.n.s.i.cõiugiũ nuptię vel con⸗
abbꝛeuiatio. vel decurtatio. Añ Exechie. iunctio viri ⁊ feminę. In h ⁊ hęc coõnubia
vij. Ecce venit cõtractio. ⁊ h le. Vñ Virgilius. Cõnubio iungã.ſta
Cõtractꝰ.venditio.locatio.⁊ cęterę ſpecieſ bili ꝓpamq; dicbo. “
ductionis m Map̃. . Cõuena.9.p.i.ſiłcũ alio veniẽs.vel qui cũ
Lõtract' eſt duoꝝ vel pluriũ in idẽ cõſẽſus alio cõuenit. Ael cõuenę dicunt᷑ aduenęð
Et ponit᷑ qũq; ꝓoĩ pacto ↄuentiõe vel ſi diuerſis locis.
ↄtractu.vt ſi qͥs geſſit alteriꝰ negocia vłtu

Cõuentus. us.ui,i.turba. cętus. M

—

Cõuerſio.onis.q̃ſi ſił vſio. Itẽ ↄũᷣſio eſt qͥ/
dam coloꝛ rhetoꝛicus.⁊ eſt qñ eadẽ dictio
flſine clauſulaꝝ repetit᷑. vt Qui vitiũ ſper⸗
nis.te ſpernis friuola ſperſris.

Cõuexꝰ.a.ũ.i.vndiq; inclinatꝰ ⁊ curuatuſ

ãqſi cõuerſus.⁊ ðꝛ a conueho.is.qꝛ vndiq;
vehit᷑ ĩ circũitu ad viſuʒ. In hęc ↄuexitas
tatl.i.curuitas.rotũditas ſiẽ ⁊ celi. łpᷣm
Cõuicaneus.a.ũ.i.cõuicinuug
Conuicanus.a.ũ.idem ſcʒ cõu icinus.
Cõuictoꝛ.toꝛis.m.t.qͥ ſił cũ alio viuit.⁊ tũc
ðꝛ a cõuiuo.is.vel cõuictoꝛ q̃ſi cum alio vi
