Et inchoat a dñica q cantat᷑. Exurge dñe
æ terminat᷑ in quarta feria poſt paſca.ſcilʒ

Aenite bñdicti ⁊c̃. complectens octo heb⸗

domadas et quattuoꝛ dies.et habet ſexa⸗

ginta dies. H
HGerxaginta. ois ge.płis numeri. indeclina-
pile.i.ſexies.decẽ.⁊ ðꝛ a ſex ⁊ gentos.qð ẽ
decẽ. In ſexagenꝰ.na.num.⁊ ſexagenariꝰ
ria. rium. ð MU
HSerxangulus. la. li,i. ſex angulos hñs. Iñ

ſexangulatꝰ. ta. tũ. Et ſubſtantiue dicit hᷣ
ſexangulꝰ. li. ꝓ tali figura.

Berxennis.9.t.⁊ ne.i.ſex ãnoꝛũ.⁊ ðꝛ a ſex

4

⁊z annus. Iñ h̊ ſexenniũ.nij.i.ſpacium ſex

annoꝛum.
Fexqui.i.totũ. Iñ ꝑ compoſitionẽ. h̊ ſexã⸗
pes. dis. i. totus pes.ſ.menſura vnius pe⸗

i.totũ ⁊ dimidium.ſc
dimidium.

HW Siban ðꝛ tertiusmẽſis a martio.
racuit᷑ inne..
SGibylla. lę. interpᷣtat᷑ mens ſiue conſilium

dis. Zñbie æ hecſexquipedalis.⁊ hocle.
penuł. ꝓdu. i. qui ↄtinet menſurã totiꝰ vni

us pedis. Un Oꝛatiꝰ. Pꝛoijcit ampullas

⁊ ſexquipedalia verba.i.totum pedeʒ ob
tinentia. Inde hęc ſexquipedalitas. tatis
Item ſexqui componitur cũ alter.⁊ fit ſex
quialter. ra.rum.i.continens totuʒ ⁊ toti⸗
medietatem. Ande ternarius eſt ſe exquial
ter binarij vel ad binarium. quia continet

ißpm totũ ⁊ eius ꝑtem ſiue medietatẽ. ſcilʒ

vnũ. Et cõponit ſubſexquialter. ra.ruzʒ.q
ab alio ↄtinef̃ totus ⁊ eius altera ꝑs.vnð
binarius eſt ſubſexquialter ternarij. vł ad
ternariũ. Item ſexqui componit fexqᷣter⸗
tius. tia. ttiũ. ⁊ ſexquioctauus.ua.uũ.i.cõ⸗
tinens aliud totum ⁊ eius tertiaʒ ptem. vt
quaternarius ternarium. vel contines ali⸗
ud totum ⁊ eius octauam parteʒ. vt noue
narius continet octonarium. Et ꝑ cõpoli⸗
tionẽ ſubſexquitertius. tia. tin.⁊ ſubſt. exq⸗
octauus. ua. ui·i. q ita cõtinet ab alio. Et
ſimiliter põt dici ꝑ cõpoſitionẽ᷑. ſexqquar⸗

tus. ta. tu. a ſexquiqntꝰ.ta. tũ. ⁊ ſexqſexiꝰ.

Sextarius.rij.duarũ libꝛaꝝ ẽ.qui bis aſſũ⸗
ptus dicitur bilibꝛis. aſſumptꝰquat᷑ fit gre
co noĩe cerix.quinquies complicatus qui⸗
narem ſiue gomoꝛ facit. Aduce ſextuʒ red
dit congiu. Mam congius ſex metit᷑ ſexta⸗
rijs. hinc ſextarij nomen tractũ c. Et con

ſtruit᷑ cum genitiuo.vt ſextarius vini. Et

nota ꝙ ſextarius ſiue dicat menſuratuz ſi⸗
ue menſura. ſiue quantitas illi mẽſurę ad

iacens. ſiue aliquid aliud ſemꝑ eſt maſculi

ni generis.⁊ nõ neutri.

Sextertium. tij. qdᷣdã pondus duarũ libꝛa

rum ⁊ ſemis.quaſi ſemiſtertiũ. IJñ ſexterti
arius. ria.riũ erogar ſextertiũ vel ad ſex
tertium ptinens.
Sextilis.vide.S.ᷣin qͥntilis.

GSextupes. dil. mal ge. i. pedicub. ꝛa ſex

2æ pes.eo ꝙ habeat ſex pedes. Iñ ſextupe
doſus. ſa. lũ.i.ſextupedibꝰ plenꝰ“.
Sextupł.pla.plũ.dicit᷑ quaſi ſexquiplus.
id eſt.ↄtinẽs totũ ⁊ plicã totius.i.medieta
tem. 18z a ſex ⁊ plica. Iñ hęc ſextupla. plę
ſumma capitalis ⁊

SGextus. ta. tũ. nomẽ numerale oꝛqlnale.

ſ. maius

7
2 VS .

dei. 1 ðꝛa ſios qð eolico mone ð: deꝰ vel

ſanctꝰ ⁊ bulę ↄſiliũ ſiue ſnia qſi diuina ſen⸗
tentia vel dei mens. Et eſt nomen appella
tiuum. ſibylla. quaſi ꝓphetiſſa. Sicut em
om̃es viros ꝓphetantes. ꝓphetas vel va
tes dicimus.ita omnis femina ꝓphetans
ſibylla vocat᷑. Decem auteʒ ſibyllas aper
tiſſimis autoꝛitatibꝰ fuiſſe tradunt᷑. Qua⸗
rum pꝛima chaldęa vel perſica fuit cuius

Vde.— erat nomẽ ꝓpꝛiũ Sambethe. Secundali⸗
byca.Tertia delphica.in templo delphici
appollinis nata quę troiana bella vatici⸗
nata eſt. Quarta italica. Quinta erythꝛaa
noie Herophila in babylone oꝛta. quę grę
cis ilion petentibꝰ vaticinata eſt perituraʒ

troiam. ⁊ Homerum mendacia ſcripturũ

Sexta ſamia a ſamos inſula quę ðꝛ he⸗

to. Septima cumana ab vꝛbe cumax. quę
7 dicitur amalthea. ⁊ taraxãdra ⁊ deipho
be ſᷣm Virgilium.cuiꝰ ſepulcrum adhuci

ſicelia monſtrat᷑.Octaua helleſpontia. in

agro troiano nata.quę Solonis ⁊ Cyri tẽ
poꝛibus fuiſſe memoꝛat᷑. Nona phꝛygia.
Becima tiburtina vel potius ęgyptia.no⸗
mine Abunęa. Quarum oĩm carmina of⸗
ferunt᷑ in quibus de deo ⁊ chꝛiſto ⁊ genti⸗
bus ſcripſiſſe vaticinando manifeſtiſſime
compꝛobat᷑. Celebꝛatioꝛ autem inter cęte⸗
ras erythꝛęa phibet᷑ quã eo tempoꝛe vati

cinatam nonnulli ferunt.quo roma condi

ta eſt. ⁊ in iudęa rex erat Achas vel ſiẽ alij

dicũt. qui ei ſucceſſit Eʒechias. Hęc ſane

de chꝛiſto quędam manifeſta conſcripſit.
Cuiꝰ carmia i qͥdã gręco codice inueniũt᷑
ita in capite habentia. Jeſus chꝛiſtus filiꝰ
dei ſaluatto.
Gica. cę.f.g.dicit᷑ gladius bꝛeuis vel cultel
lus ex vtraq; ꝑte ſcindens ⁊ acutꝰ qͥ maxi
me vtuntur qui apud italos latrocinia ex⸗
ercent. Et vt ðꝛ.telũ ẽ in baculo abſcondi⸗
tum. Iñ ſicarius.rij.qͥ ſicam defert.vel ho

micida.⁊ ꝓð.bpᷣmã. VUñ Oꝛatiꝰ in libꝛo ſer

mo. męchus foꝛet aut ſicarius aut alio⸗
quin. Itẽ Actl.xxj.Eduxiſti in deſertum
quattuoꝛ milia viroꝛũ ſicarioꝝ.⁊ ſcribit᷑ ꝑ
vnũ.c. Pap. dic. Sicariꝰ dict'. qꝛ ad ꝑpe
trandũ ſceł ſit telis armat-.

Gicera.rę.fę.ge.eſt omnis potio quę extra

vinũ inebꝛiare poteſt. Cuiꝰ licet nomẽ he⸗
bꝛeũ ſit.tamẽ latinũ ſonat. ꝓ eo ꝙ ex ſuco
frumenti vel pomoꝛũ efficiat᷑ aut palmaꝝ
fructus in liquoꝛẽ expꝛimant᷑.coctiſq; fru

gibus.aqua pinguioꝛ.quaſi ſucus colaf.

⁊ ipſa coctio ſicera nücupat᷑. AUnde Luẽ.

pSmo. Vinũ ⁊ ſicerã nõ biibet.

☛

Sicima.mę.dicta ẽ ſichen. ſʒ nũ

cem Jacob ſicimis manet exit.

Sichen ſfiliꝰ fuit Emoꝛ qͥ quãdã vꝛbẽ ędiſli-

cauit quã ſuo noie appellauit ſichen.hů̊ he⸗
bꝛaice latine ðꝛ ſicima.mę.Et ẽ ciuitas ſa⸗

marię. Ipſa eſt nunc meapolis ciuitas ſa-

. 7

maritanoꝛum. 3

SGycophanta.tę.i.falſus calũniatoꝛ vel vi⸗
lium rerum appetitoꝛ. Fertur tamen ſyco
phanta apud gręcos dici ficus comedens
a ſycos quod eſt ficus ⁊ phagin quod ẽ co

medere. Sed hac ratione dicitur ſic falſus
calũniatoꝛ.Cuidam domino apud gręcos
miſſę ſunt ficus.quas latenter quidam ſuꝰ

famulus comedit. ⁊ cepit calũniari aliuzꝛ ꝰ
accuſare ꝙ ipſe eas comediſſet. Tunc do⸗
minus pꝛęcepit aquam calidã bibi ab eoqᷣ

comederat ficus.qua bibita ſtatim euomu
it ficus.vnde poſtea ſemꝑ dictus eſt ſyco⸗
phanta.i.ficus comedẽs.⁊ qꝛ falſe fuit ca⸗
lumniatus ſocium comediſſe eas ideo ino⸗
leuit cõſuetudo.vt falſus calumniatoꝛ di⸗
ceret ſy cophanta. .
Sycos gręce.ficus ðꝛ latue.
Siclus.genꝰ ẽ ponderis.Deqͥ Iſidoꝛꝰety.
xvj. Sichel qui latino ſermone ſiclus coꝛ⸗
rupte appellat᷑ hebꝛęũ nomẽẽ.hñs apud
eos vncie pondꝰ*. Apud latinos aũt ⁊ grę⸗
cos.q̃rta ꝑs vncię.⁊ ſtater medietaſ ⁊ dꝛa
chmas appẽdẽs duas. Vñ cũ in l̃is diui⸗

nis legit᷑ ſiclus vncia eſt. Cũ vo apud gen

tiles.tũc qrta ꝑs vncięcẽ̃.

Sycomoꝛus.ri.arboꝛ quędã eſt in folijs ſi⸗

milis moꝛo.i alijs ficui.vnde ⁊ ficus fatua
deꝛ.anc arboꝛem latini celſam vocant ab

gltitudine. quia non eſt bꝛeuis vt moꝛus.
Inde hoc ſycomoꝛum.ri.⁊ hoc celſuʒ pꝛo

fructu illius. Et pꝛoducit mo. Vnde qui⸗

dam. Cum cõcauo moꝛus moꝛiq; ſoꝛoꝛ ſy⸗
comoꝛus.Et facit gtũs płis ſycomoꝛoꝛuʒ.
Inuenitur tamẽ ſycomoꝛum per ſyncopã
ꝓ ſycomoꝛoꝛum ſicut viruʒ ꝓ viroꝛũ. VUñ
ij. Paralip.ix.Tantãq; copiã pꝛebuit ar⸗
genti in hieruſalẽ q̃ſi lapidũ.⁊ cedroꝝ tan

tam multitudinẽ velut ſycomoꝛũ ꝗ̊ gignüů⸗

tur in campeſtribus.

Sicub.li.rex fuit ſicelię. vñ illa terra dicta
eſt ſicelia. Sicut eadẽ dicta eſt ſicana a SZSi

cano rege. Iteza ſicelia dicitur ſiculus. la.
lum. penulł.coꝛrepta patrium. Unde Oꝛa

Toꝛmentũ maius ⁊c̃.Et hic ⁊ hęc ſicelien

c neapolis
ðꝛ. ⁊ coꝛ.ci. VMñ in Auroꝛa. NMDoſt Eſaupa

tius. Inuidia ſiculi non inuenere tyranni.

— —ð —

—
—

S=

———
£

f⸗
.

c!

Gitc

1dien
191
duh.

ed⸗

—
☛ —

ſen

ſis.⁊ h ſe.Et h̊ ſicelides.dę. Iñ hęc ſicelis
Dis.i. ſicelienſis.⁊ declinat᷑ patronymice.
Vñ Virgiliꝰ Sicelides muſępaulo maio
Sidon.ſfuit filius pᷣmogenitꝰ Chanaan. A
quo dicti ſunt ſidones.Et hinc ciuitas eo⸗
um in phenicia ſidon dicta ẽ. Iñ h et hec
ſidon donis patriũ.Et ſidonia.nię. puin
cia adiacens. Iñ ſidonius.nia. niu. Sido
nij interpᷣtant᷑ venundantes. Aellingua
pheęnicũ.piſcis ðꝛ ſidon.vñ a copia piſciũ
ſidon pſdicta ciuitas ẽ dicta. Et interpᷣtat

tingens vſq; ad ſidonẽ.⁊ ꝓdu.do.

venatoꝛ vel venatrix. VUñ Geñ.xlix. er

Sigrach ligua chaldęa.int᷑pᷣtat᷑ decoꝛ me⸗

Sidus.deris.n.g.i.ſtella.vel collectio ſtel⸗

larũ in aliquo ſigno.⁊ ðꝛ ſica ſimul ſeden⸗

do. Iñ ſidereus.rea.reũ.i.res ſideris vel
ptinẽs ad ſidus.

Spyenes.ciuitas ꝗdã ęgypti.

7

concha.ſiue vas in quo mingebãt.in quo
cũ vꝛina cadit facit ſibilatuʒ.⁊ ideo ponit᷑

ꝓ ſibilatu vꝛinę.vel ꝓbombo. AUñ Juue⸗

nalis. Effigiẽq; deęg longis ſiphonib' im⸗
plent. Vel põt h̊ teneri in ꝓpꝛio ſenſu.Nã
hmõi vaſa ſuppendebant mulieres ad ſi⸗
mulacrũ pudicitię.faciẽtes quęq; turpia iĩ
tẽplo eiꝰ. Siphon etiã vas ðꝛ qͥ vtũt᷑ i oꝛi⸗
ente ad extinguendũ ignẽ.
Sigalũ.li.pe.coꝛ.ꝗᷓ
mus panis. qͥ qdã minꝰintelligẽtes ſolẽt
lerte ſiliginẽ.⁊ ðꝛ a ſige.qð ẽ ſilentiũ. vł
ilere.quia videt᷑ ſilere ⁊ tacere inter alias
ꝓpt ſui vilitateʒ vel põt dici a ſiligo. Iñ ſi
galinꝰ na.nũ.pe.ꝓ.Et ſigaliceus.cea.ceũ
Et ſigaleꝰ.lea.leũ.⁊ ſigalonius.nia. niũ.

NUñ terra illa ꝗᷓ tali annona abũdat. dicta

Eẽ ſigalonia.lonię.
Sige. ðꝛ ſilentiũ vel ſilere. Iñ h ſigeuz. gei.
ꝓmontoꝛiũ iuxta troiã. Iñ ſige.gea.gcũ
qð qñq; tm̃ valet quãtũ troianꝰ7.
Sigena.nę.ðꝛ genꝰ piſcis.
Sigillũ.li.n.g.dimi.a ſignũ.ðꝛſignũ anuli
⁊illud qð fit in cęra litterarũ ſignum eſt ſi⸗
gillum.
Signifer.ra.rũ.pe.coꝛ.i.ferẽs ſignũ.
Signũ.ni.n.ge.i.nota.oſtẽtũ.vexillũ.Si⸗
gna dicunt᷑ minoꝛa. oſtenta vero maioꝛa.
Itẽ ᷣm Pa¶p̃.ſigna dicunt᷑ argumẽta ra⸗

tionis indicia.notę coniecturę.veſtigia te

+☛

ſtimonia Itẽ ſs ſtelleę dicuntk ſigna. quia
eas nautę obſeruant in gubernandis remi
gijs. Itẽ ſignũ ponitur qñq; ꝓ cuſtodia.

AVñ Ecol.xlij. Supꝑ mulierẽ

Siphon.phonis.mal.g.i.tuba vel potius

dam annona vñ fit peſſi

equã. bonuʒ
eſt ſignum.i.ſigta cuſtodxia.

Syllepſis.eſt diſſimiliũ clauſularũ ꝑ vnuʒ

verbũ cõglutinata cõceptio.⁊ ðꝛa ſyn.qð
eſt con. ⁊ lepſis.qð ẽ ſumptio vel captio.

Silentiũ.tij.n. g. vt dicũt nihil ẽ.ſʒ vbi vor
nulla ẽ ðꝛ eẽ ſilentium. Similiter tenebꝛę

nihil ſunt.ſed vbi lux non eſt tenebꝛę eẽ d

Silentiarł. rij.qͥ in palatio vel alibi ſilenti⸗

um indicit.⁊ ẽ nomen dignitatis.

BGilentiarij.idẽ ſunt qð ↄſiliarij vel ſe ecreta

rij pᷣncipis qͥ ſilere debẽt ⁊ occultare pᷣnci⸗
pis cõſilia.vt.ff.de mino.l.verũ.glo.iij.l.
illud. C. de coobll.

Silex. licis. incerti generis. ðꝛ duriſſimꝰ la⸗

pis qͥ ictu ferri ignẽ emittit.qͥ ⁊ focariꝰ ðꝛ.
⁊ coꝛ.ſi. Hñ Virgiliꝰ in.vij.ęnei. Stabat
acuta ſilex ſᷣciſis vndiq; ſaxis. Itẽ coꝛ.pe.
gti. JIñ ſilicinꝰ.na.nũ.pe.ꝓdu.i.petroſus

Et ſiliceus.cea.ceũ.i.res ſilicis.vel de ſili⸗

ce exiſtens.

Silicernus. ni. qð 1 ſilicerniꝰ.nij dðꝛ.i.mo
ribundus.i.ſilis moꝛtuo.q̃i ſilices cernẽs.
i.ſepulcrũ. Vel ðꝛ ſilicernꝰ.ſenex.vetꝰ.in

curuus ꝓpt᷑ ſenectutẽ.vicinꝰ moꝛti.⁊ ðꝛ a

ſilex ⁊ cerno.eo ꝙ ↄſideret ⁊ cernat terraz

⁊ ſilices.vel quia ꝓpter curuitateʒ cernat

terraʒ ⁊ ſilices. Itẽ ſilicernꝰ ponit᷑ qiq; ꝓ

firmo ⁊ duro vt ſilex. vt in Phyſiologo.
Denuo ſi peccas ſilicernꝰ extas.

Giligo. ginis. f.g.ẽ qðᷣdã gen⸗ tritici. ⁊ dici

tur a ſeligo.gis.eo ꝙ ſit ſelectũ ab alio.Nã
in pane eius ſpecies eſt ᷣcipua. Unð qñq;
tenuiſſimus ⁊ puriſſimꝰ flos farinę ðꝛ ſili⸗

go. vñ fit nobiliſſimꝰ panis. Et ꝓducitli.
Vnde Juuenalis. Sed tener ⁊ niueꝰ mol
liq; ſiligine factus. Iñ ſiligineus.nea.neũ

ad ſiliginem pertinens. vel de ſiigine fa⸗

Siliqua.ſicut dicit hugl.genus eſt legumi
nis quod poꝛci in africa comedunt. Item

ſiliqua dicitur follicułꝰ cuiuſlibet legumi⸗
nis ⁊ purgamenti eius.Et coꝛri.li. Unde
Virgilius in pꝛimo geoꝛ. Andepꝛius lę⸗
tum ſiliqua quaſſante legumen. Aut tenu
is fetus vicię triſtiſq; lupini. Suſtuleris.
⁊c̃.· Item ſiliqua dicitur quędã arboꝛ. Uñ
dicit Iſidoꝛetymo.xvij. Silicon quã lati
ni coꝛrupte ſiliquã vocant.ideo a gręc tłe

nomen accepit. eo ꝙ ligni eius fructus ſit

dulcis Eylon quippe dicunt lignum li⸗
con dulce. Inde hęc ſiliqua dicitur fruct
eius qui colligit᷑ ad opus poꝛcoꝝ.Et n

eſt viceſimaquarta ꝑs ſolidi. vel rta parſ

glſſſis. In hiſtoꝛia ſuꝑ Lucã. xv. ðꝛ ſic. Si⸗
e ni rcoeuen dixit. Et eſt m qᷣſ⸗
dam ſiliqua fructus arboꝛis ſonũ faciẽtis
dũ comedit᷑.eſt aũt genus leguminis ſono

ris folliculis ⁊ vacuis.qð magis ventrem
onerat qᷓ; reſfciat.

Syllaba.bę.f.g.i.compᷣhenſio lr̃arũ.⁊ ðdꝛ a
fFyllabin grece.qð ðꝛ compᷣhendere. JInde
ſyllabicus.ca.cũ. Itẽ ſyllaba cõponit᷑ cuzʒ
monos.⁊ ðꝛ monoſyllabꝰ.ba.bũ.i.vnius

ſyllabę. Item cum dis.bis.tris.et dicitur
diſſyllabus. ba. bum. ⁊ biſſyllabus.ba.bũ
id eſt. duarum ſyllabarum. Triſſyllabus.

bis. ba. bũ.i.triũ ſyllabarũ.⁊ ſcribunt᷑ per

geminũ.s. Itẽ a ſyllaba cõponit᷑ tetraſyl⸗
labus.ba.bũ.i.q̃ttuoꝛ ſyllabarũ. NPẽtaſyl

labus.ba.bũ.i.qᷣnq; ſyllabaꝝ.lhexaſylla⸗.
bus.ba. bũ.i.ſex ſyllabarũ. Hheptaſyllabꝰ
ba. buũ i. ſeptẽ ſyllabaꝝ Becaſyllabus. ba

bü.i.decẽ ſyllabarũ. Rolyſyllabꝰ. ba.bũ.
i. pluriũ ſyllabarũ.Et inde monoſyllabi⸗

uer.⁊ ſic de aljs pdictis.

cus.ca.cũ.⁊c.Et hinc monaſyllabice.ad⸗

HGsSyllogiſmus.mi. ð a ſyn.qð ẽ con.⁊ logoſ
ſermo. ſqſi collectio ⁊ ↄiunctio ßmonũ. Jñũ
fſyllogiſticꝰ.ca.cũ. Eſt aũt ſyllogiſmꝰ oꝛa⸗
tio.in qua qᷣbuſdaʒ poſitis.neceſſe ẽ aliud
accidere ꝑ ea ꝗᷓ poſita ſunt. vt Oẽ animal

eſt ſubſtantia.ois hõ ẽ aial.g oĩs hõ ẽ ſbᷣa.

hoc totũ ẽ oro qdã· in qua quibuſdã poſi
tis.i.pmiſſis duabꝰ pᷣpoſitionibꝰ.neceſſe
ꝑ ea aliud ſequi.i.ↄcluſionẽ. Ois g̊ ſyllo⸗

giſmꝰ conſtat ex tribꝰ terminis.⁊ duabus

Ppꝓfpoſitionibus quarũ pma vocat᷑ maioꝛ.
ſcða vo mino.

Biloa vel ſiloe.fons ẽ ad radicẽ montl ſion.
qui nõ iugibꝰ aquis.ſʒ in certl hoꝛis ebul⸗
lit. ⁊ ꝑ terrã concauaʒ. ⁊ antra ſaxi duriſſi⸗
mi cũ magno venit ſonittut.
Silua.uę.ẽ ſpiſſum nemꝰ ⁊ bꝛeue.⁊ dicit᷑ a
ſilen.qð ẽ vaſtitas vel ſilentiũ.qꝛ ſilua eſt.
vvbi loca vaſta ſũt ⁊ deſerta et ſilentio ple
na Silua etiã int᷑dũ ðꝛ ⁊ fructuoſę arboꝛeſ

⁊infructuoſę. Iñ ſiluoſus.ſa.ſum.i.ſiluis
plenus. Silua põt etiã dici a xylon qð ẽ li⸗

Agnũ.q̃ſi xylua.eo ꝙ ibi ligna cedant᷑. et ſic
Hm aliqͥs ſcribit᷑ ꝑ.y.gręcũ.

ad ſiluã ptinens.

Biluius.uij.filiꝰ fuit Eneę.⁊ ðꝛa ſilua.qꝛ

natus fuit in ſiuis.

Silurus.ri.ꝑuus ⁊ minutꝰ piſcis. Añ Ju⸗

uenalis. Fracta de merce ſiluros.

SBGiluula. le. dimi.i.pua ſilua.

—

Sima ĩterpᷣtat᷑ curuũ. AIñ hecfigura. vo
cat᷑ apud gręcos ſima.q̃ſi ſinuʒ.⁊ repᷣſen⸗
tat apud nos hoc elemẽtũ.s. IJñ ſimꝰ.ma.

mũ.i.curuus.Et ꝓpꝛie ſimꝰẽ qͥ naſum ha

bet recuruũ ſurſũ. Inñ hęcſimia.mię qðdã
aial.qꝛ naſum habet recuruũ. Iñ ſimius.

mia.miũ.i.ad ſimiã ꝑtinẽs.vłſiłis ſimię.

Symmachꝰ.chi.pe.coꝛ.i.cõpungnãs.⁊ ðꝛ
a ſyn.qð ẽ con.⁊ machia qð ẽpugna. JIndè

hec ſymmachia.chię.i.cõpugnatio.

Symbolum. li.eſt collectio ſermonũ.vtĩ cõ
ſilio.vel pecuniarũ. VUnð Mꝛouerb.xxiij.
Bãtes ſymbola ↄſũment᷑.⁊ ðꝛa ſyn qð eſt

con.⁊ bolus moꝛſellus.qꝛ qͥlibet ponit ibi

moꝛſellũ ſuũ.i.ꝑticulã. MHapᷣ.vo diẽ Sym

bola ꝓpꝛie dicunt᷑ qñ a diuerſis pᷣciũ ↄfici

tur in vnũ.vt ⁊ ↄuiuiũ inde paret᷑.hicno
ta ꝙ ᷣm theologos nomẽ ſymboli ſilitudi
nẽ ⁊ collectionẽ impoꝛtat. Vñ a q̃ttuoꝛ col

lectionibus nomen ſymboli imponit᷑.pᷣmo

a collectione multoꝛũ hoĩm in vnam ſideʒ

ſcðo a collectione ſdicantiũ fidẽ.qꝛ omneſ
apli collecti hãc regulã fidei ędiderunt.ita

yw vnuſquiſq; að ſuũ erat appoſuit. Anð
vt tactũ ẽ.ſymbolũ ðꝛa ſyn.⁊ bołꝰ.qꝛ qui⸗
libet poſuit ibi bolũ ſuũ.i.ꝑticulam.tertio

qꝛ ex diuerſis locis ſacrę ſcripturę colligũ
tur ea ꝗᷓ credenda ſunt.vt in ꝓmptu habe⸗
ant᷑.q̃rto qꝛ oia bñficia nobis diuinitꝰcol⸗

lata ibi col ligunt᷑ Scias etiã ꝙ q̃ttuoꝛ ſũt

ſymbola.ſ.apłoꝝ.qð ſecreto ðꝛ imatutis.

in pᷣma ⁊ in completoꝛio.ſ.Credo in deum
patrẽ ⁊c̃. Item Nicenũ qð ðꝛ dñicl dieb
alta voce poſt euangeliuʒ.qð incipit.Cre⸗

do in vnũ deum. Iteʒz Athanaſij.qð dðꝛ in

pᷣma in dñicis diebꝰ alta voce.quod icipit
Quicunq; vult ſaluus eẽ.Quartum ſym⸗

bolum eſt iuris.ſ.pᷣmꝰ titulꝰde ſü. tri. etſi.
catho.vt ait Iſido.vij.li.etymoł.c.vij.in

quo id quod de fide catholica ⁊ ſumma tri
nitate in ſdictis ſymbolis continet᷑ confir·

mat᷑ ⁊ repetit᷑.

BGilua cedua.ẽꝗᷓ ad h̊ vt cedat᷑ deputata ẽ. “M
2 apta cedi.q; facile ſuccreſcit. Sinmils. leę. ẽ flos farinę tenuiſſima. quę ⁊ ſi
BGilua paſcua. ðꝛꝗᷓ paſcuis pecudum eſt alſ,⸗: milago ðꝛ.⁊ pollen. vel polł. ⁊ coꝛ.mi. Uñ
(ſumunf. in Auroꝛa. Sʒ ſimilã ſpargat oleo ſartagi

Simia.mię.vide.S.in ſima.

ſignauus.
Silua palaris.ẽex qua pali ad podimenta ne friram. —. „— .
Silueſtris. cõ. t. ⁊ H ſtre.i. res ſilueſtris. x Gimilago. ginis.f.g.idẽ ẽ quod ſimila.vel

ſimilago ðꝛ genꝰ frugis. ? ꝓducitla. Iñ ſi

milagine.nea.neũ.de ſimilagine exñs.vł

ad ſimilaginẽ ꝑtinẽſ. AUñ Eccl.xxxix.a

nis ſimilagineus.

Similis. cõ.t.⁊ H le.i.ęqualis.talis qualis
ille. ãſi ſimul ille. Et nota qñ dicitur ſimi⸗
lis illi refert᷑ ad vultuʒ. ſed ſilis illiꝰ refert
ad moꝛes. Vñ ꝓpha. Quis ſimilis tuiin

ℳ₰ℳ

Similitudo ẽ cum ᷣm aliquã ſpecieʒ viſam

imago exbmit᷑. vel pingit᷑. vel foꝛmat᷑. Fi

gura voẽ cũ impꝛęſſione foꝛmę alicuiima
go expᷣmit᷑ veluti ſi cera ex anulo effigiẽ ſu
mat. Ita dicit Oap. Ael ſimilitudo eſt re
rum differentiũ comꝑatio n Boetiũ.
Similitudinarius.ria.riũ.ꝑ ſimilitudinem
loquẽs.vel ad ſiłitudinẽ ꝑtindsss.
Symma.mę.ꝑ duo.m.i.camera. Vñ in vi⸗
ta beati ſilueſtri. Larquinio in ſymma pꝛã
dente. vltio diuina manifeſtata ẽ. vbi 4as
coꝛrupte legunt ſina. l
Symmiſta ſte.i.camerarius.⁊ ðꝛ a ſymma

in veteri teſtamento voluit vendere grãm
ſanitatis.ſ. ſanitatem gratis data Naama
ſyro. Añ ppꝛie venditoꝛ ſpũalium ðꝛ gie:

zita a Gieʒi. Emptoꝛ vo ſimoniacus a Si

mone. viu tñ vterq; ðꝛ ſimoniac.Cõmitti
tur aũt ſimonia tribꝰmodis.ſ.ꝑ muna ma
nu. ab obſequo.a lingua. ꝛimũ eſt pecu⸗

nia. Scoᷣm ſeruit indebita impenſa. Ter⸗

tium ẽ fauoꝛ.

GSimoniac ca. cũ. q̃ͥ faẽ ſimoniã. ⁊ ðꝛaſimo⸗ ðMD

nia. Et ſimonicca. cũ.ĩ eodẽ ſeſu.qð magl
deriuat᷑ a Simo. monis. Itẽ a ſimone di⸗

cti ſunt quidã heęretici ſimonici. Hi dicunt

creaturã a deo nõ eſſe. ſed a virtute quadaãa
ſuperna creatt.

Simonides. dis. pe. coꝛ. poeta qdã fuitlyri

epla ad Wanalinus Dapis
nr.qꝛ ſcʒ ly

Vñ iuenit᷑. Hauid ſymmiſta dñi. Ał ſym

miſta cõponit᷑ a ſyn.qð ẽ con. myſta. ſteę.
qð ẽ ſecretariꝰ.vel myſterij actoꝛ. Iñ ſym⸗
miſta.i.ↄſecretariꝰ.myſterij ↄſc.

Simo.monis.fuit ꝓpꝛiũ nomẽ cuiuſdã ru⸗

cus. Uñ ſimonida metra. Sauid etiam di
ctus ẽ ſimonides. AUñ dicit Hieronymin
ſimonides
rice ſcripſit apud hebꝛęeos ſiẽſi⸗
monides apud gręcos.

ſonoꝛũ.vł vocũ.⁊ ðꝛ a ſyn.qð ẽ con.⁊ pho

nos. qð ẽ ſonus. Itẽ ſymphonia ð qodã
inſtrumẽtũ pꝓpter conſonantiã vocũ. Ind
ſymphoniacus. ca.cũ.Et h̊ ⁊ bec ſympho

ſtici a Terentio introducti. ⁊ interpᷣtat᷑ cõ

pugnans.⁊ ꝓdu.o.in obliquis.ad dr̃am

noĩis apli.qð coꝛripit᷑ in obliquis. IJItẽ Si⸗
mo vel Simon dictus eſt qͥda magus.qſi

compugnans.quia cum apoſtolis dei pu⸗
gnabat.

2

niſta. ſte. canẽs cuʒ ſymphonia. Ael vt di

cit Pap. Symphonia. vulgo appellat li⸗
gnũu cõcauũ ex vtraq; nte pelle extẽſa quã
virgulis hincinde mulici feriunt.fitq; i ea

grauis ⁊ acuti ex ↄcoꝛdantia ſuauiſſimus

cantus. Item ſuꝑ illud Luẽ̃.xv. Audiuit

Simon.monis.pe.coꝛ.nomẽ ẽ NPetri apłli.

Z interpᷣtat᷑ audiens.vł obedies. Et eadẽ
cã aliꝰ aplłs dicxꝰ ẽ Simon.ſʒ ad diſtinctio

riarũ choꝛdaꝝ indiſcreta ↄcoꝛdia.
Symphonides.dis.pę.coꝛ.dictus eſt

nem Simonis. Netri.dictꝰ eſt SZimon ca⸗

naneus de vico galileę cana. vbi dñs aqm

mutauit in vinũ. Ipᷣe em ẽ qui in alio euz⸗

geliſta dictus ẽ zelotes. Cana quippe ʒelꝰ
interp̃tat. Iñ ʒelotes.i.ęmulatoꝛ. Interpᷣ
tatur etiã Simon ponẽs triſticiã. MPꝛeędi⸗
cta bñ ↄueniunt vtriq;. Simoni petro.vi⸗
delicet. ⁊ Simoni cananeo fratri Judę et
Jacobi minoꝛis qꝛ vterq; eoꝝ habuit obe
dientiã pceptoꝛũ ꝑ executionẽ.triſticia af⸗

ſymphoniam ⁊ choꝝ. dicit glo. Sympho
nia eſt diuerſarũ ętatũ ⁊ virtutũ.velut va

Ba⸗
uid a muſico inſtrumẽto. qð ẽ ſymphonia
Vñ dicit Hieronymꝰ in epla ad Paulinũ
vij. Hauid ſymphonides nr. Hic etiam di

*. 2*

ctus ẽ ſimonides.vt.S.patuit.

Simplex. plicis.oĩs ge.ðꝛa ſine⁊ plica. ſi
ſine plica vel ꝑtiũ varietate.⁊ coꝛ.pli. Iñ
ſimplicitas. tatis. Itẽ ſimplex aliqñ ſumit
ĩ bona ꝑte.i.ſine plica malitię ſine duplici⸗
tate. purus. VUñ de Job dicitur. Erat vir

ſimplex et rectus. Simplex in effectu. Re

flictoꝛũ per paſſionẽ· zeluʒ aiaꝝ per ↄſtan

tem feruoꝛem.

Gimonia ẽ ſtudioſa cupiditas vel volütas
emendi vel vendendi aliqͥd ſpũale vel ſpi

rituali annexũ qð ſpũale cenſet᷑ ⁊ ðꝛ a Si⸗
mone mago qui fuit pᷣmꝰ in nouo teſtamẽ⸗

to hui ſceler inuentoꝛ.qͥ voluit emere gra

tiã ſpũſſancti a ſancto Metro Siẽ ⁊ Giezi

ctus in intellectu. Aliqñ in mala ꝑte ꝓ idi⸗
ota vel fatuo. Et differt ſimplex a ſimplo.
quia ſimplex eſt quod caret parte. Sʒ ſim⸗
plum eſt quod habʒ omnes partes eiuſdẽ
generis et eiuſdem ſpeciei ⁊ naturę.vt ele⸗
mentum ignis ſimplum eſt. quia quęlibet
pars eius ignis eſt. Et quicquid cõſtat ex

partibus eiuſdem generis cũ toto ſimpluz

BGrymphonia. nig. i. oſonantia vel cõcoꝛdia

non duplum v ſi
eeſt duplum illius vel triplum. et hoc ẽ ſim

Bympfſalma. mat! n. vel hecſympſalma.

4 dicttur. IJtemſimplum quaſi tantundẽ.i.
lum vel triplum. ⁊c. vt cũ ðꝛ hoc

lum.

mę.i.conſonantia pſalmi.vel vocis copu⸗

latio in cãtando.⁊ dicit᷑ a ſ yn.quod ẽ con.

pſalmus. ”ůü
Simulacrũ.cri.pe.coꝛ.i.imago.effigies.et
ðꝛ a ſimulo.las.q̃ſi ſimulãs aliud qᷓ; ſit.

Simultas. tati.f. g. i. diſcoꝛdia.lis. inimici⸗

tię. ↄtentio. dolus.⁊ ꝓpꝛie latens odium.
Vñ Leo Pap̃. Ceſſent odia. deficiantſi⸗

multates. oia chꝛiſti mẽbꝛa ↄuenidt.

qͥ facit eos coꝛnupetare.

Gsyn gręce. latine ðꝛ con.vel ſimul ſiãt. Itẽ

ſin ↄiunctio cauſalis vel ↄfirmatiua. Iteʒ

ſin qͥdã locꝰẽ in deſerto.qͥ ⁊ ſina ðꝛ.Et inę
ptat᷑ ſina mandatũ.qꝛ legẽ ibi ſuſceperunt

filij iſral.

Synagoga interp̃tat cõgregatio. ⁊ eſt pꝛo⸗
piꝛie iudęoꝝ. 2 dꝛa ſyn qð ẽ con. ⁊ goge. qd
Eↄgregatio. Sʒ nr̃a ecclia.i.ↄgregatio.cõ

Uocatio interp̃ta᷑.

Synallępha. eſt abiectio vocalis in ſcanſio

ne metri de ſine dictionis.cũ ſequẽs dictõ

incipit a vocali. vt apud Juuenalẽ. Sem⸗
per ego auditoꝛ tm nunqᷓ; ve reponam. O

77

em̃ abijcit᷑ de ego. ⁊ hoc poterelegantiam
yvyt tollat᷑ hiatus.⁊ ſic in
Fynallepha aliqñ ĩ ꝓſa obᷣuat᷑ vt ſumopꝑpe

ucit oꝛnatũ. Iteʒ

magnope.

„

Sinapis.pis.herba ꝗdã.⁊ dꝛa ſilis.⁊ napꝰ

eo ꝙ folijs ſit napo ſiłis. Iñ ſinapi.ĩdecli⸗

nabile ꝓ ſemie illiꝰ herbę ⁊ ↄfectiõe illius.

herbeę. que fit ex illo. Et inde ſinapicꝰ. ca.
cu. pe. coꝛ.⁊ ꝓdu.na.ſinapis. Vñ qͥdã. Si
napis cerebꝛum ſed purgat pectus yſo⸗
pus „2

Synaxis grece ſolennitas. latine conuentꝰ

Z. a ſyn. qð ẽ con. ⁊ axis.qð ẽ pſalmꝰ.qua
ſipſalmoꝝ ↄcurſus. ”

Fncategoꝛema.matis.i.ↄſigniſicatiuũ.⁊
ꝓdu. pe. nti.ʒ coꝛ.pe. gti. Vñ ꝑteſoꝛatio⸗
nis alięa noie ⁊ verbo dicunt ſyncatego-
BGoyngraph'. phi. dꝛ ↄſcriptio.i.duoꝝ inſi⸗

emata.i.ↄſigniſicatiua ſᷣm dialeticos.
incerus.ra.rũ.⁊ h̊ ⁊ hec ſinceris ⁊ ̊ re.in

eogẽ ſenſu. i.ſine cera. ſine mollicie. ſine fle
xibilitate. ſ.purus. cõſtans. firmus. mun⸗
dus. ſine vitijs. Et pdu.penł. Vñ Dꝛatiꝰ

in fine ſcoðę eplłe. Sinceruʒ niſi vas qðcũq;

S infundis aceſcit. Itẽ Virgiliꝰ in moꝛeto.
Subſedit ſincere foꝛaminibuſq; liquatur.

Emundata ceres. Iñ ſinceritas.tat..i.pu
ritas.ſine fermẽto malicię ⁊ nequitie.
Sinciput.pitis.anterioꝛ ꝑs capitis. Ande
Sinciput anterioꝛ ꝑs capitis ðꝛ eſſe.
Syncopa.ẽ ablatio de media dictiõe litte⸗

reę aut ſyllabe ↄtraria epentheſi.vt Auda⸗

cter ꝓ audacit. ⁊ cõmoꝛit ꝓ cõmouerit.
Synchꝛyſis. ? hyꝑbaton ex oĩ pte cõfuſus.
vt Tris notus arreptas in ſaxa latẽtia toꝛ
quet. Saxa vocant itali mediſſq; in flucti⸗
bus aras.Eſt em oꝛdo.Tris ſcʒ naues ar
reptas notus.i.ventus.in ſaxa toꝛquet q̃
ſaxa in medijs fluctiblatentia. itali vocat

Simultum.ti.qͥdã vmis in coꝛnib⸗ arietuz

Synchꝛonon.i.vnius tpis.⁊ de aſyn. qd E

con. vel ſimul ⁊ chꝛonon.qð ẽ tps q̃ſi vni⸗

tpis.vel ſimul in eodẽ tꝑe. Anð ſhierony
mus in ꝓplogo Oſee. Et Oſee ſynchꝛonon
Eſaię.i.cõtempoꝛaneus.qꝛ eiſdẽ tempoꝛi
bus ꝓphetauerunt.
Syndereſis.ðꝛ ſuꝑioꝛ ꝑs rõnis.
Syndiaſmos.ẽ eadẽ figura cũ antitheta.
Syndicꝰ.ẽ ꝓcuratoꝛ vniuerſi tatis vel col⸗
legij ꝓ certo ſalario ad iudicia ↄſtitutꝰ. ſ. qͥ
cam vniuerſitatis agit vel defendit ⁊ dꝛ q̃
ſinguloꝝ cãm dicẽs.Eſt em ſyndicus grę⸗

cc defenſoꝛ latine. Maã officiũ eiꝰẽ agere vy
defendere noie vniuerſitatis cauſas p̃ſen⸗

tes vel emergentes.vt. ff.qð quiſq; iurl.in
rub.in glo. ́Yñÿ

SGꝛtydon. donis.ſf.g.ðꝛ lineũ amictoꝛiũ muli

erũ quo humeri operiunt᷑.⁊ qñq; ſimplici
ter ðꝛ ꝓ lineo panno. Vñ Matth̊.xxvij.

Et accepto coꝛꝑe Joſeph.inuoluit illud ĩ

ſyndone mũda.⁊ coꝛ.pe.gti. Vñ i Auroꝛa
ua veſtitus erat ſyndone nudus abit.

Sinedra.ẽ idem qð ↄceſſus.vt habetur in
hiſtoꝛjs.
BSyntheſis ſᷣm doctrinale ſit duplicit᷑. Ano

modo ẽ accidẽtis mutatio ſeipue numerii
numerũ.vt vnica facta fuit mulier qᷓ ſunt
modo multę.Sʒ iſte modꝰ nõ ẽ multuʒ in
vſu.Alio modo eſt mutatio de ſcða perſo⸗
na ad tertiaʒ.vt Nobis parce de⸗ nr̃os la⸗
net ille reatus. AUnde.Dr ⁊ binę ſpẽs hęc

ſyntheſis eſſe.

mul ſcriptio.vide.S.in cirographꝰ-.ỹ.

Singultus.tus.tui.eſt pꝛotractio anhelit

cũ difficultate. AUel ᷣm medicos.ſingultuſ
eſt ſonus violentę commotionis oꝛis ſto⸗
machi ex famoſa eius diſpoſitione pꝛoue⸗

niens. Inde ſingultoſus.ſa. ſum.id eſt. ſin
gultibus plenus. Et ſingultim aduerbid.

⸗;ð

—
=

— ☛.

N
i
in

Paßõ̃. vo dicit. Singultꝰ.ſuſpiriũ.viſcex

4

pulſus.ploꝛatio.gemitꝰ.triſticia.planctꝰ.
Et ſbᷣdit. Singult ex ſtomacho fit.aut ex
frigoꝛe aut ex frigido bibẽdo.aut ex młto
cibo vel potu.aut ex ꝑuo.

Singulꝰ.la.lũ.i.vnus vel vnicꝰ. Sʒ in plu
rali accipit᷑ diſtributiue. Vñ ſinguli come

dunt. i. ſepatim qᷣlibet ꝑ ſe. vnꝰ ⁊ vn ꝑſe.
Itẽ a ſingulłꝰ.ðꝛ h̊ ⁊ hęc ſingularis.⁊ hoc
re. Iñ ſingularit᷑.Et hęc ſingularitas.tat
Siniſtra.ſtrę.dðꝛ a ſino.nis.qꝛ rẽ fieri ſinat.
Q aüt ðꝛ ſiniſtra.q̃ſi ſine dextra.etymo.ẽ.
Iñ ſiniſter. ſtra. ſtrũ.⁊ ſiniſter.ſtera.ſterũ
i. a ꝑte ula.vel malꝰ.contrariꝰ nociuꝰ.Et
compꝑat᷑ ſiniſterioꝛ.ſiniſtimꝰ.qð regularit᷑
deberet eſſe ſiniſterrimꝰ. Itẽ a ſiniſter ðꝛ ſi

niſteriꝰ. ria. riũ.i.ꝑ ſiniſtrã ductꝰ. vel qͥ ſi⸗

niſtra vtit᷑ ꝓ dextera vel ecõuerſo.

BSyniugus.ga.gũ.i.eiuſdẽ iugi.vel ſub eo⸗

dem iugo poſitꝰ.vide.S.in cõiugus.
Synecdoche.ẽ ſigtio pleni intellectłꝰ capax
cũ plus minuſ ve ꝓnũciat.aut em̃ totum a
ꝑte oſtendit.vt Verbũ caro factum ẽ.Et

Eramꝰ in naui vniuerſę aĩę cẽtũ ſeptuagi⸗
taſex.ic em minꝰ dicẽs pł ſigt.Aut ecõ⸗
tra.a toto ꝑtẽ.vt Mropt᷑ paraſceuẽ iudęo

rum.aqꝛ iuxta erat.in monumẽtũ poſuerũt

illũ. Et tulerũt dñm meũ. ⁊ neſcio vbi po⸗-
ſuerũt eũ.dñm dicit.cũ ſolũ dñni coꝛpꝰquę⸗
reret. NPlus em̃ dicẽs minꝰ ſigt. Hugl. vo

dicit. ꝙ ſynecdoche.ẽ ꝗdã figura.cũ quod

ptis ẽ attribuit᷑ toti.⁊ ecõuerſo.Et ẽ etiaʒ

qdã coloꝛ rhetoꝛicꝰ.⁊ appellat᷑ apud lati⸗

nos intellectio. Eſt em intellectio totiꝰ per

ꝑptem.vel ꝑtis ꝑ totũ.vel vniꝰꝑ plura. vł

pluriũ ꝑ vnũ cognitio.

Synodus.di.f.g.pe.coꝛ.i.cetus ↄuentꝰ co

mitatus. ↄgregatio.⁊ ꝓpꝛie ſenũ vel ſſbi⸗

teroꝛũ.qð ſolẽt fecere epᷣi.

Sinon.fuit qͥdã ꝓditoꝛ.vide.S.in excedra.

Synonymꝰ.ma.mũ.i.vnius noiĩs cũ alio.⁊
ðꝛa ſyn qð ẽ con.vel ſimul.⁊ onoma qð ẽ
nomen. Synonymũ nomẽ ẽ illud qð ideʒ

cum alio noie ſigniſicat. Sũt aũt ſynony⸗

ma quę ⁊ multiuoca ⁊ vniuoca dicunt᷑ no
mina.i.diuerſa nomina pᷣncipalit᷑ idem ſi⸗

gnificantia ⁊ appellantia. Inde hęc ſyno⸗
nymia. mię.i.vniuocatio. Sʒ qũq; poni

ꝓ ononymia hac ſimilitudie.qꝛ ſicut ſyno⸗
nymia ẽ.qñ idem ſub diuerſis vocibus ſi⸗
gnat᷑.ita ononymia c.qñ vna voce diuer⸗
ſa ſignt᷑.Et deſcribit᷑ ſic ſynonymum.Sy

nonyma. ſunt plura noĩa idem ſigniſicãtia
tam in ꝓpꝛijs qᷓ; i appellatiuis. In ꝓpꝛijs

vt publius. Coꝛneliꝰ. Africanus.Scipio.

In appellatiuis latinis.vt mucro.gladiꝰ.

ata. enſis.

Synopis. pidis. coloꝛ quidã rubeus. ⁊ p6 6
dici ſynopis. ̃ſi ſanguis nobilis.quia ſan

in. xix. etymo. vbi agit de coloꝛibꝰ. Syno⸗
pis inuenta eſt pᷣmũ in ponto inſula. vnde
aſynope vꝛbe ponti nomẽ accepit. Speci⸗
es eius ſunt tres rubꝛa.⁊ mimꝰrubẽs.⁊ in
has media. Unde ieremię.xxij.Et facit
laquearia cedrina.pingitq; ſynopide.Et
coꝛ.pi. H
Syntagma gręcũ ẽ.i.dogma.ſtructura.oꝛ⸗
dinatio. Vn Hieronym' in ꝓlogo. Geñ.
Queę ꝓpꝛiũ ſyntagma deſiderãt.

Syntalis.taſis. vel ſyntaſeos.i. ↄſtructio.
28ꝛz a ſyn. qð ẽ con.⁊ ſtaſis.qð ẽ ſtans vel

ſtatus.q̃ſi ↄſtans.ppꝛie illa ↄſtructio vvbi

voces ſimul ſtant ⁊ ↄgruũt cũ intellectibꝰ
vkecõuerſo. ſᷣm Hugſ. Map. vo dic. Syn
taſyn gręci dicunt oꝛdinationẽ ſiue ↄſtru⸗
ctionẽ dictionũü.

Syntheton.ẽ qdã figura.qñ ſcʒ due oꝛatio⸗

nes iungunt᷑ in vna.

Syntoma. pe. pdu. Syntomata.i. acciden

„

tia febꝛiũ ſunt. vt doloꝛ capitis.fluoꝛ nari⸗
um. vomitꝰ.impetus.⁊ ſimili.
Syntonomia.vel ſyntomia.i.conciſio.⁊ ðꝛ

a ſyn. qð ẽ con. ⁊ tomos.qð ẽ diuiſio.vłſe
ctio. vel ceſio.

Syntonus. ni. pe. coꝛ. ðꝛ a ſyn. ⁊ tonus.qſi
totus ſonus.vel duplex ſonꝰ.

2 „ ☛

Sinus.nus.nui.m.g.i.gremiũ.collectõ ve

ſtis. Et ſinus.palpebꝛa.Et ſinꝰ receptacu

lũ maris.ſc naturalis poꝛtus vellitus ex⸗
elſum fluctibus. Vñ Actl.xxvij. Sinũ vo

quendã ↄſiderabant habentẽ litus. in qu
cogitabant ſi poſſent eijcere naue. Itẽ ma

ioꝛes receſſus maris dicunt᷑ ſinus. Itemſi
nus altaris dicebat᷑ in quo ↄſumebantur·
igne que ponebant᷑ ſuper altare. Et in iIſta
ſigtiõe accipit Eʒech.xliij. Eta ſinus ðꝛ ſi
nuoſus.ſa.ſũ.i.ſinibꝰ plenus vel amplus.
dilatatus. vel curuatus. Iñ ſinuoſitas.ta
tis. Itẽ a ſinus ðꝛ hocſinũ.ni.vas in qu-

mulget᷑ lac. pᷣma ꝓducta ꝗ in ſinus coꝛripi

tmur. AUñ Airgilius. Sinu lactis ⁊ hec celi··
ba pꝛiape quot aniis.
Sinus Abꝛaę ſicut dicit magiſter i hiſtoꝛijſ

locus eſt in ſuperioꝛi margine inferni. ali
quantũ habẽs lucem ſine omni pena mate
niali. in qͥ erant aiepdeſtinatoꝝ vſq; ad de
ſcenſum chꝛiſti ad inferos.qui loc pyl ſui

guineum habet coloꝛẽ. Et vt dicit IJlido.

tranqᷣllitatẽ ſinus Abꝛaę ðꝛ. vt ſinũ maris

dicimus. Et dicebat᷑ Abꝛaę.qꝛ ipᷣe fuit pᷣ⸗
ma via credẽdi. Ipᷣe em pᷣmꝰ publice ſdi⸗
cauit vnũ deũ tm ee. uũc tñ locũ vocauit
JYob tenebꝛas ꝓ tedio expectandi dicens.
Straui lectulũ meũ in tenebis.
Synzygus. ga. gu. i. ↄiuũctꝰ vel ↄiugatꝰ.vñ

aſyn. qð ẽ con.⁊ ſygũ vł iugũ. Iñ hec ſyn

3 ygia.gię.i.ↄiugatio.vñ ⁊ ꝓpoꝛtional cõ

iunctio elementoꝛũ vel numeroꝛum ðꝛ ſyn
Iygia. Et ẽ ꝗqdã plana.ꝗdã cubica.i.ſolida
figura.ſʒ h̊ͥ ad aliã ſcientiã ſpęctat. Synʒzy
gia etiã ð ſi pes extendat᷑ vltra numerum
quattuoꝛ ſyllabarũ. Vñ ſynʒygię dicũtur
pentaſyllabi ⁊ hexaſyllabi pedes.hi non
ſunt pedes.ſʒ appellant᷑ penthaſyllabi. et
HRsrackhab. s vltre qnq; vel ſex ſyllabas
nõ ꝓcedunt. Sʒ apud gręcos dicunt᷑ ſyn⸗

7

ygię.q̃ſi ꝗdã ↄiunctiones vel declinatio⸗

nes.quia ex quo menſuratio dictiõis quę
pes eſt. extẽdit᷑ vltra numeꝝ quattuoꝛ ſyl⸗
labarũ.nõ ðꝛ pes.ſʒ ſynʒygia. Papᷣ.vero

dicit Synʒygia ↄiuga ſyllaba vt mei.tui.

ſui. vel ſapiẽs.ſapient᷑.ſapientia.
Gion. mons eſt in hieruſalẽ.⁊ ſepe ponitur
ꝓipᷣa ciuitate.Sion hebꝛaice.latine inter
ptat᷑ ſpeculũ.vel ſpeculatio.qꝛ in ſublimi
ↄſtructa eſt.⁊ de lõge venientia cõtempla
tur vel ſpeculat᷑.Hheęc ſepe eccliam militan
tem ſiꝗt. in qua deũ ꝑ ſpeculũ ⁊ i enigma⸗
tę ſpeculamur. Or etiã aliqñ ſion. mr hie⸗
ruſalẽ.qꝛ ſion tanqᷓ; mr̃.filiã hieruſalẽ ꝓte
gebat ⁊ defendebat.
Siparũ.genus veli vnũ pedẽ hñs. qͥ iuua⸗
re nauigia ſolent quotiẽs vis veli langue⸗
ſcit.qð ex ſeparatiõe extimat᷑ dictum vᷣm
SBiparla ri .dꝛ cibꝰ vel pᷣciũ cantoꝛis.et qͥc⸗
qᷓd ante cantantẽ ꝓ pᷣcio ſuſpendii.
Siqͥs.ſiq̃.ſiquod.vel ſiqd.i.aliqs. ⁊ habet
grauẽ accentũ.ſicut neqͥs.
Siracuſa.ſę.ciuitas ſicilię. Jñ ſyracuſanꝰ.
na.nũ. AUn Act..xxviij.Et cũ veniſſemus
ſyracuſam. ⁊ ꝓpdu. ctlu. 3
Syraſirim.libᷣ qͥ ðꝛ canticacanticoꝛũ.vt diẽ

Hhieronymꝰ in ꝓlogo puerbioꝝ. Syraſi⸗

— — ☛Rt — „

rim. qð in lingua nr̃a vertit᷑ cãticũcãticoꝝ

SGyren.i.tractꝰ.⁊ acuit᷑ in fine. Itẽ ſyrẽ.nis
⁊ tũc acuit᷑ ſy.⁊ ꝓd.pe.gti.vide in ſyrena.

Syrena.nę.⁊ hęc ſyren.renis.⁊ facit actm

ſyrenẽ.vel ſyrena.ẽ mõſtrũ marinũ quod
dulcedine ſui cãtus.nautas ad ſe trahit. ⁊æ
ſubmergi facit. Iñ ſyrenicꝰ.ca.cũ.i.dulciſ

⁊ ꝓnoia dicunt᷑ ſynʒyga vel ſyniuga latie

1 delectabilis. ⁊ affectiu⸗ ſeu attractiuꝰcã⸗

tus ⁊ periculoſus. Itẽ ſyrenę.dicunt᷑ ſer⸗

pentes cũ alis.qui plus currũt qᷓ; equi.ſed

etiã volare dicunt᷑.quaꝝ tm̃ virus ẽ.vt p⸗

moꝛſũ añ moꝛs ſequat᷑ qᷓ; doloꝛ ſentiatur

Ehñm lHugl. In glo. at Eſa. xiij. ſuꝑ illð. Et

ſyrenę in delubꝛis voluptatis. ðẽ ſic. Sy⸗
renę ſunt aĩalia vel ſerpẽtes criſtati ⁊ alati
Vel vt alij dicunt.piſces marini in ſpecie
muliebꝛi. Iſidoꝛꝰ aũt.xj.etymoł. vbi agit
de poꝛtẽtis. ſic dicit. Syrenes tres fingũt
fuiſſe. ex ꝑte virgines. ⁊ ex ꝑte volucres.
habẽtes alas ⁊ vngulas.quaꝝ vna voce.
altera tibijs. tertia lyra canebat.ꝗᷓ illectos

nauigantes ſuo cantu in naufragia trahe⸗
bant. Scom aũt vitatẽ meretrices fuerũt.
Aqnq; tranſeuntes ducebant ad egeſtateʒ

Ps ſictę ferunt inferre naufragia. Alas

aüt habuiſſe ⁊ vngulas dicunt᷑.qꝛ amoꝛ ⁊

volat ⁊ vulnerat.quę ideo in fluctibus cõ
moꝛaſſe dicunt᷑.qꝛ fluctꝰ.i.venerẽ creaue⸗
runt. ⁊ pdu. hanc ſyllabäre.

Syria. rię.qdã ꝓuincia dicta a qͥdã indige⸗

na. vel vt dicunt qͥdam. Syrin fuit nepos
Abꝛax.⁊ Cethurę.a cuiꝰ noie ſyria dicta ẽ
Et antiqͥ aſſyrios vocabãat.qͥs nunc ſyros

yocamus. Iñ ſyri.ria.riũ.⁊ ſyrꝰ.ra.rum
Vnñ ⁊ ſyri lapis ðꝛ qui in ſyria reperit᷑. Et

ſyriacus.ca.cũ.de ſyria exñs. Vñ ⁊ ſyria⸗
ca ðᷣꝛ vitis vel vua. vel qꝛ de ſyria allata ẽ
vel qꝛ nigra ẽ. Inuenit᷑ etiã Syrus ꝓ pꝛo
pꝛio noie.

Syrina.ſyrinatis.i.cauda veſtis feminarũ
Syrina.etiã ðꝛ ſeries longa oꝛationis.teno
reim ſuum vſq; ad vltimũ ſeruãs. Syrina
etiã ðꝛ liber.vel reuolutio chartarũ.qꝛili

bꝛo ſunt multę reuolutiões ⁊ plicaturę.ſiẽ
in cauda veſtis muliee.·

Syromates.tis.m.g.i.gladiꝰ. .

Spromaſte.tes.i.foꝛtitudo.

Syropheniſſa. dicta ẽ mulier cananea gen⸗

