VOñ in Auroꝛa Antonius Marc' et Mi
tridates id in aurem. H

A ythus.thi. m.g.i.fabuloſus.iocoſus.⁊

relatu dulcis.⁊ ðꝛ a mythos.

ſupꝛa in JIr. ⁊ in ina
Moab ⁊ Ammon filij Loth. a qᷣb
bite. ⁊ ammoniteę dicti ſunt.

us moa/

dus. JIñ hęc modernitas.tatis.
Modeſtus.a.ũ.i.tẽperatus ⁊ diſcretꝰ.nec

plus qcqᷓ;. nec minus agẽs.nec etiã iraſcẽs

Iñ modeſtia.ſtię.i.mãſuetudo verecũdia
Et eſt modeſtia in facto ſed modꝰ in dicto
vel cõcupiſcentia.
Modicꝰ. ca.cũ.i.rõnalis.mẽſuratꝰ.mode⸗
ratus. Et modicus.i.paruus.ſʒ im ꝓpe et
abuſiue ðꝛ In modice adu. Et hęc modici
tas. tatis. Et cõponit᷑ modicus immodicꝰ
ca.cũ.i.intemperatꝰ.immenſuratus.
ANodiolus.li.dimi.i.paruus modius.ſᷣm
Hugl. Sicit᷑ etiã modiolus pe.coꝛre.illud
groſſum lignũ in rota ꝑ qð caput axis im⸗
mittit᷑.in quo radij in circũitu infixi ſũt Et

8: tunc modiolus a modio.qꝛ in modum

modij capax eſt ⁊ cõcauus..
AModius.dij.eſt mẽſura libraꝝ q̃draginta
q̃ttuoꝛ.i.ſextarioꝝ vigintiduoꝝ.⁊ ðdamo
dus. qꝛ in ſuo mõ ꝑfectꝰ eſt. Cuiꝰ nũeri cã
inde tracta eſt.qꝛ in pᷣncipio deus viginti⸗
duo opera fecit.nam pꝛima die ſepteʒ ope
ra fecit.i. materiam infoꝛmẽ. angelos.lucẽ
ſupioꝛes celos.terrã.aquã ⁊ aerẽ. Secun⸗
da die firmamentũ ſolũ.Tertia die qttuoꝛ
ſcʒ maria. ſemia. ſatiões ⁊ plataria. Quar
ta die ſolem lunã ⁊ ſtellas.Quita die tria.
ſcʒ piſces ⁊ reptilia aquarum ⁊ volatilia.
Sexta aũt die q̃ttuoꝛ.ſ.beſtias.pecudes.
reptilia terrę ⁊ hoĩem. Et facta ſunt oĩa vi
gintiduo genera in diebus ſex. Et viginti
due generationes ſunt ab Abꝛaazʒ vſq; ad
Jacob. ex cuius ſemine nata eſt ois gens
Urk. Et vigintiduo libri ſunt veteris teſta⸗
menti vſq; ad lheſter. Et vigintiduo ſunt
lr̃aꝝ elementa. qᷣbus cõſtat diuinę legl do⸗
ctrina. His igit᷑ exemplis modius viginti
duox ſextarioꝝ a moyſe m ſacre legis do
ctrinam effectꝰ eſt. Et qᷓ;uis diuerſe gẽtes
huic menſurę pondus vel adijciãt ignoꝛa⸗
ter vel detrahant. tñ apud hebꝛeos conſti
tutione diuina tali ratiõe vᷣuat᷑. Item mo⸗
dius eſt cui arboꝛ nauis inſiſtit ob ſil itudi
nem menſural vaſis ſic dictus.
Modulamẽ.inis.i:cãtatio dulcl ⁊ mellie⸗

2èòèòG

lCodulus.li. dimi.i.paruus modꝰ. tẽ H

modulus. li.tropus.cãtꝰ qͥ ſcinit᷑ in pᷣnci/⸗
pio miſſę.vel matutini.vel veſperaꝝ.
Modus.di.m.S.i.terminꝰ.finis vł menſu

ra. vel maneries.vel ↄditio.vłtẽperamen

tum.Et ponit᷑ dtũs ⁊ ablatiuꝰ huius nois

ſcʒ mõ aduerbialit᷑ ꝓnũc vel aliqñ vł pau

loante.vel tmmõ. Et cõponit᷑ Amodo.ii.
deinceps. Tmmodo.ſolũmõ ⁊ poſtmodũ
id ẽ poſtea. ⁊ admoduz.i.valde. Item iſte
gtũs modi cõponit᷑ Iſtiuſmodi.illiuſmõi
aliuſmodi.huiuſmodi. huiuſcemõi.noia

indeclinabilia. ⁊ ois gene. Modus etiam

eſt accidens vbi.
AURoys gręce.latine ð aqua.
Moypſaicus.ca.cũ.pe.coꝛ.res moyſi.vład
mopſen ꝑtinẽs.⁊ ðꝛ a moyſes.⁊ tacet᷑ pri/⸗
mum y.in ꝓpnũciatiõe.licet ſcribat᷑.

Moyles.ſi.i.aq̃ticus.⁊ ðꝛ a moys qð ẽ aq̃ᷓ

gꝗ in aqua fuit inuentꝰ.⁊ ex aqua ſumptꝰ.
Nũ mopſes interpᷣtat᷑ ſumptus ex aq̃. In
uenit em eũ ad ripam fluuij expoſituʒ filia

Pharaonis.quẽ colligens adoptauit ſibi
⁊ vocauit eum moyſen.qꝛ de aqua aſſum⸗

ſiſſet eeum.
Mola.lę.f.p.ðꝛ lapis latꝰ ⁊ rotũdusĩ quo

molit᷑ ⁊ acuit᷑ ferrũ.⁊ ðꝛ a molo.lis.⁊ mo
la. lę. ð puls ex farina ⁊ aqᷓ ⁊ ſale.q̃ oliʒz v.
ctime int᷑ coꝛnua ꝑfundebant᷑.⁊ ſi patiẽteſ

erat bonę erãt.⁊ ſi recalcitrabãt malę erãt
⁊æ reijciebãt᷑. Iñ ꝑ cõpoſitionẽ ðꝛ iĩmolo as

id ẽ ſacrificare.q̃ſi molã infundẽ. Itẽ mo/
la.lę.ð lapis in qͥ frumentũ molit᷑ ⁊ teri᷑.

⁊ ðꝛ a molẽdo. Vel ᷣm Iſið.ðꝛ mola.qua
ſi mala.a malon.i.a rotũditate ſui.ola

aſinaria ðꝛ qꝛ cũ ea molit aſinꝰ.qꝛ in qͥbuſ/

dam moledinis aſinꝰ voluit rota cũ mola.
Nel mola aſinaria ðꝛ ꝗuis ⁊ põderoſa.vt
aſinꝰ.qꝛ onerat aſinũ.⁊ coꝛr.mo.

Holarl. ris. 9. t.⁊ B re.ad molã ꝑptinens.?

ðꝛa mola.Et h̊ molaris lapis molę.vł vñ
fiunt molę.vel magnus ad modũ molę Et

B molaris.dens maxillaris.qꝛ cibum illis

dentibus.q̃ſi mola molimug.
Rolendinũ.ni.n. S.domꝰ vbi molit᷑ faria

lendinaria. rie.

⁊terit᷑. Iñ h̊ molendinarius.rij.⁊ hęc mo⸗

3 A Woles. lis.f. g.i. difficultas. magnitudo.

magnũ podꝰ.⁊ ꝓðᷣ.pmam.ſed molo.lis.
mola. lę. coꝛ. mo. Vn. Quę frumẽta molit
mola. ſit moles tibi põdꝰ. Mõ leuitate mo⸗

dis ⁊ grandis.⁊ ꝓðllo.
Molucrũ.cri.ðꝛ illud cuʒ q̊ͥ mola vtit᷑. Et

leſtus etiam ðꝛ moleſtiaʒ inferẽs.inqetãs.

Inñ hec moleſtia. ſtię. Iñ moleſtioſus.ſa.

ſum.i.moleſtiam inferens

Molimẽ.inis.n.t.i.conamẽ.⁊ ðꝛ a molioꝛ

lirl. Noõt etiã hre ſigtiones de molioꝛ.

Molimẽtũ.ti.n.s.i.conamẽ.⁊ ðꝛ a molioꝛ

Holitoꝛ.orl.m.t.artifex.fabricatoꝛ.⁊ ꝓð.
li. Vñ Quið.in.x.meta. Nrimeęq; rat mo
litoꝛ Jaſon. ⁊ ðꝛ a molioꝛ.liris.
ONolleſtra.ſtrę.pelłouina.⁊ ðꝛ a mollio.
Mollicia.cię.⁊ hęc mollicies.ei.in eodẽ ſẽ
ſu.ſ.fragilitas.eneruatio.mitigatio.
OHolliculus.la.lũ.i.aliq;tulũ mollis

MHoll. lis. 2.t.⁊ B le.i.fragił.tener.tẽpera/⸗

tus.blandꝰ.iocũdus.placitꝰ.in vbiſ leniſ
effemiatꝰ.⁊ ðꝛ a mollio.lis.qꝛ vigoꝛẽ ſexꝰ
eneruati coꝛꝑis dedecoꝛet.⁊ q̃ſi młr emol/
liatur.Et cõponit᷑ ꝑmollł.qᷓ;mollis.Et in/
uenit᷑ molł nomen ⁊ vbum. ⁊ vtrũq; ᷣmãa
ꝓð.poſitione. Vñ qͥdam.Zu vbis molliſ
me blandis femina moll.
Moloch qðdam idolũ fuit. S
Moloſus.ſi.i.magnus canis.⁊ ðꝛa molo.
lis.q̃ſi ad molendũ aptꝰ.ſeu paratus. Ael
moloſus fuit p Pirrhi Iñ dicta eſt molo
ſia.ꝗdã terra.ſ.epirus.vel ꝑs epiri. Inde
moloſus.ſa.ſum.⁊ moloſius.ſia.ſiũ.Et h
moloſus.ſi.qͥdã pes ↄſtans ex tribꝰlõgis.
dict' a ſaltatiõe moloſoꝝ quã exercuerunt

armati. Et h̊ moloſus.ſi.ꝓ cane.qꝛ ibi op⸗

timi ⁊ magni abundant canes.Et hic mo/⸗
loſicus.ca.cũ.i.moꝛdax vel rapax.hic eti
am videt᷑ dici h̊ moloſius qdam lapis viri

molucrũ.i.tumoꝛ ventris.⁊ ðꝛ a mola ·.
Homen. inis.n.t.i.momentum tã ꝓ motu

qᷓůᷓ; ꝓ ſpacio tpis.et coꝛ.pe.gti.

Aomentũ.ti.minimũ tps a motu ſideꝝ di
ctum q̃ſi monimẽtũ.qꝛ cito ⁊ in trãſitu mo

uetur tam breue ſpaciũ tꝑis. Momentuzʒ
etiã ðᷣꝛ ſtilus in q̊ momẽta colligũt᷑.qꝛ cito

ad modũ momẽti inclinat᷑. Itẽ momẽtuʒ
ſtatere. Eſaie.iiij. ðꝛ ſtilꝰ vel ligula in trãſ/
uerſali ligno poſita ꝑ quã dinoſci᷑ vtrum
lãces in trutina ęq̃lit᷑ ponderẽt.Et nota ꝙ
hoꝛa eſt viceſimaqrta pars diei naturalis
Punctũ eſt quarta ꝑs hoꝛę. Momentuʒ
eſt decima ꝑs puncti.vel qdrageſima pari
hoꝛę Iñ momentaneus.nea.neũ.⁊ momẽ
tarius.ria.riũ.i.tranſitoꝛiꝰ.cito trãſiens.

2 R0 ——

=

leę. ſed aquę currit rora mole. parũ durans. .
Moleſtus.ſta.ſtũ.i.eger.triſtis.turbatus Monachus.chi. gręce.i. ſingularis latnirne nen
⁊ a moles.q̃ſi a mole turbatiõis.Et mo

⁊ ðꝛa monas.quod eſt ſingularitas.eo ꝙ

a
une
henun
gan
ni,
uunit
imn

hn

as
nnu,
uper
mone
iſiens⸗

uͤbi⸗
,,0

M

ſingulari ſit ⁊ ſolitariꝰ.qꝛ mõachi a ſecula
ribus actibꝰ ⁊ vita ſegregati.q̃ſi ſoli moꝛã
tur. Si g̊ ſolitariꝰ interpᷣtat᷑ vocabulũ mo

nachi.qͥd facit in turba qͥ ſolꝰ eſt? & autezʒ

2 monach?. qᷓi vniꝰ. aig cuſtos.etymo.eſt
Et ſũt pla genera mõachoꝝ.ſ.cęnobitę qͥs
in cõi viuẽtes poſſumꝰappellare.Anacho
retę. Idẽ ⁊ heremitę ⁊c. Et a mõachus ðꝛ
heęc mõacha.chę.a fac dtũs ⁊ ablatiuꝰpła
lis mõachabꝰ. Et h̊ ⁊ hęc mõachal.⁊ Ble.

⁊5 ⁊ heęc monachil.⁊ Hᷣ le.⁊ mõaſticꝰ.a.ũ.

MMonar.i.ſtulttuus.
Monarcha chgiincens vniꝰ ciuitatl. vl
ingularis pᷣnceps.ſ.qꝛ ſingularẽ poſſidet
pᷣncipatum.ſicut Alexander apud gręcos
⁊ Julius apud rhomanos. Iñ hęc mona⸗
h.chit .i.ingularis pᷣncipatus vłpote/
Monarſiculus.li.i.ſtultus.iracũdꝰ.⁊ ðꝛa
moneo.nes.⁊ ardeo.vel ardoꝛe.quia cito
mouet᷑ ad iram. Vñ Plautꝰ.Quid tu mo
eß ⁊c. ⁊ coꝛ.pe.
Honas.monadis.i.ſingularitas.vᷣncipiũ
ſcʒ numeriqͥ ðꝛ vnus vł vnitas.i.ſingula/
ritas. Iñ h̊ͥ ⁊ hęc monał.⁊ hᷓ̊ le.i.vnial.ſin⸗
gularis. Iñ monalitas.tatl.i.ſingularitaſ
⁊ monalit᷑ ad.i.vnialit᷑.ſingulariter.
Monaſteriũ.rij.n.s.habitatio mõachoꝛũ
⁊ðꝛ a monos.⁊ ſterion.qð eſt ſtatio.quaſi

ſingularitas ⁊ ſolitaria ſtatio.qꝛ ibi habi/

tantes a ſęcularibꝰ ſegregati actibꝰ ⁊ vita.
iſſi ſoli moꝛant᷑. Iñ h̊ monaſteriolũ.li.di.
25hᷓ ⁊ hęc monaſteriał.⁊ GBle.
Monedula.lę.f.p.eſt auis qdã.⁊ ðꝛa mo⸗

neta. q̃ſi monetula.qꝛ cũ auꝝ vel aliquam
monetã inueit aufert ⁊ occultat.⁊ coꝛ.pe.
Moneta.tę.f.p.i.nomiſma.⁊ ðꝛ a moneo.

nes.qꝛ monet ne q̃ fraus in metallo vłpõ/⸗
dere ſit. Iñ h monetariꝰ.rij.⁊ monetarius
ria.riũ.Et h̊ monetariũ.rij.locus monetę.

qͥ etiã ðꝛ monetũ. Item moneta dicta eſt

Juno.qꝛ monuit rhomanos per anſerem.
Oñ Lucanꝰ.Numina caſtrenſis miſcebiſ
flãma monete. .
Qoniał.lis.f.t.pe.ꝓð.i.monacha. Jñ H

⁊ heęc moniał.⁊ h̊ le.⁊ cõpoĩt᷑ ſãctimonialł.

Monibil.lis.⁊ h̊ le.qð cito monet
Monile.lis.n.t.qðdã oꝛnamentũ pectoꝛiſ
mulierl.⁊ ðꝛ a munio.nis.eo ꝙ muniat pe⸗
ctus mulieris ne leccatoꝛes poſſint manuʒ
immittẽ in ſinũ eiꝰ. Vel a monẽdo.qꝛ caſti
tatem monet Monet em vidẽtes eã abſti

nere ab ea tãqᷓ; viro ↄiuncta.qꝛ ſolę mari/
tatę olim ferebãt monilia. Nel ðꝛ monilea

erum ſignant᷑. ⁊ pduniinnn.
Monimen.inis.n.t.⁊ GB monimentũ ti.per

munere. qꝛ ꝓmunere ſolebat dari. Vñ in

xx. etymo. diẽ Iſið. Monile oꝛnamentuʒ
ex gẽmis eſt qð ſolet ex feminaꝝ pendẽ col

lo. dictũ a munere. Hoc etiã ſᷣpentum dici
tur.qꝛ ↄſtat ex ãphoꝛulis qbuſdã aureis.
⁊ varijs gẽmis in modũ facturę ſerpentis.
Tlerũq; etiã ꝑ monile oĩa oꝛnamẽta muli

qð ad aliqͥd monemur.⁊ nobᷣ aliqͥd reduci
tur ad memoꝛiã. Vñ hiſtoꝛię dicũt moni⸗
menta.qꝛ pᷣterita ammonẽt.⁊ ad mẽoriam
reducũt. Et etiã indicia amoꝛis.ſ.ꝗ nobis
relinquunt᷑ in ſignum amoꝛis ⁊ memoꝛig.
monimenta dicunt. Et ðꝛ monimentũ. qſi
monens mentẽ. AUñ Gręciſmꝰ. Momẽtũ
dicas tpꝑs monimen monimenti.

Monitoꝛiũ.rij.locꝰ monendi.ſicut ſchola

nitur etiã monitoꝛiũ ꝓmonimen.

Monocentarus.ri.malſ.ge.i.monſtruʒ ca⸗

put hñs bouis.

MWonoceros.rontis.m.g.i.vnicoꝛniſ.⁊ ðꝛ

amonos.qð eſt vnũ.⁊ ceros.qð eſt coꝛnu
eo ꝙ in media frõte habeat vnũ coꝛnu.ete

idem aial qð rhinoceros. NPõt etiã declia⸗

ri latine monocerus. ri. ⁊ rhinocerus.ri.

2„

Monocolos.qð hʒ vnam metri varietatẽ

⁊ðꝛ a monos.i.vnũ.⁊ colõ.qð ẽ mẽbꝛum

onocoſmꝰ.mi.genꝰ vehiculi qð ab vno

iumẽto trahit᷑. Et h̊ monocoſmũ.i.carrus
vnũ tm̃ poꝛtãs.⁊ ðꝛ a monos.⁊ colmus

Monoculus.li.i.qð vnũ hʒ oculũtem
Monogamus.mi.pe.coꝛx.qͥ vni tm vxoꝛi

nupſit. Iñ monogama.vxoꝛ vnius viri.

Monopol.lis.f.g.ciuitas ſub ſe hñs ciui/

tatem vnã.vel qſi vnica ⁊ ſingularis ciui/
tas.ſ.ꝗ reliquis in aliqua regioe melioꝛ ſit
Tliberioꝛ.⁊ coꝛ.po. YèdJMUNũK

Monopolium.polij.eſt ſtatio vbi vna res

vendit᷑.⁊ ð a monos.qð eſt vnũ.etpolo.
qð eſt vendere. Ael monopoliũ eſt alicuiꝰ
negociationis aut officij ſuꝑioꝛis vnica ex
ercitatio cũ p̃rogatiua ⁊ ſingulari inito pʒ
cto. vbiãtia. Cauſa negociatiõis aliqᷣ int
ſe paciſcũt᷑ ne poſſeſſio aliq̃ pᷣcio mioꝛi ven
datur qᷓ; ipi inter ſe ↄſtituerũt. Vel vendi

toꝛes panis vel cuiuſcũq; negociationis i⸗

ter ſe pacti ſunt vt rem aliquã venalem vt

lem ?⁊ neceſſariam reipublice non debẽt ꝓ
minoꝛi pcio qᷓ; conuenerunt vendere. vel
ne aliqs inſtruant in arte ſuaniſi filios vel

nepotes. vt ipi ſoli commoduʒ artis vłne⸗

gociationis faciant ⁊ habeant. Iſti enim

dicunt᷑ monopoliũ exercere. Et guiſſime
puniẽdi ſunt.qꝛ directe hmõi ↄuentiones

ſũt ↄtra pᷣncipẽ. Itẽ monopolꝰeſt qͥ vult eſ
ſe ſolꝰi ciuitate vẽditoꝛ.ſ.is qͥ impetrat

ſibi ſoli liceat in ciuitate aliq̃ ſpalia vẽdere
emere vel facere. Itẽ monopoli ſuntq im⸗
petrant ꝙ ipᷣis ſoł liceat hmõi facere.etiaʒ
in vendendis rebꝰ certũ pᷣciũ ſtatuere con
tra qð nemini licet venderer.
Monoptotus.ta.tũ.i.vnũ caſum hñs.
Monos gręce.latine ðꝛ vnũ vł ſingularis
Monoſtichon vł monoſtichiũ.neu.gene.
opus vnius vſus.⁊ acuit᷑ in ſfie.
Monoſtrophꝰ.ðꝛ oda illa ꝗ tm vnam me/
tri varietatem habet
ons.montl.m.g.altꝰ terrę tumoꝛ.Et di
uidit᷑ in tria.ſ.radicem.latꝰ ⁊ iugũ.qð eſt
ſummitas montis. Idem ⁊ collis. Et ðꝛa
moueo.ues.eo ꝙ a tᷣra qſi in altũ moueat᷑.
Nelꝑ ↄtrariũ ðꝛ mons a moueo.qꝛmime
mouet᷑ de loco ad locũ. Vel a munio.nis.
qꝛ munit.nos. Vel ab emineo.eo ꝙ emine

at. Mam ᷣm Iſið . Motes ſunt iumoꝛes

terraꝝ altiſſimi dicti.qꝛ ſunt eminẽtes.
aũt ðꝛ mons q̃ſi moles oppoſita ſoli naſcẽ⸗
ti.etymo.eſt. Iñ mõtanus.na.nũ. VUñ qui
dam. Pro vanis vbis montanis vtimur
herbis. Moõtanus.ni.m.g.etiã dictus eſt
qͥdam vir ꝓpᷣo noĩe. Itẽ a mõs ðꝛ mõtana
noxꝝ.tm̃ in płali numero.i.mõtes.⁊ ꝓprie

montes magni. Vñ Lucę.j.Abijt in mon

tana cum feſtinatione.
¶Hõtani dicti ſunt qͥdam heęretici qͥ tꝑe ꝑſe
cutiõis in montibꝰ latuerũt.q̃ occaſiõe ſea
catholicę ecclłe coꝛpoꝛe diuiſerunt.
MHõticulus.li.dimi.i.paruus mõs. Inde
mõticuloſus.ſa.ſum.⁊ mõticuloſitas.tat
Moõtuus.tua.tuũ.⁊ hic montuoſꝰ.ſa.ſum
in eodẽ ſenſu.i.aridꝰ.aſper.macer.incult⸗
plenꝰ montibꝰ Iñ mõtuoſitas.tatis.
MHõſtꝝ.ſtri.n.S.vt ait papᷣ.ẽ qð extra na/
turã naſcit᷑.vłnimis grãde vłnimis bꝛeue
⁊8z a mõſtro.ſtras.qꝛ mõſtrat aliqͥd futu⸗
rum. Et ſicut diẽ hHug. Monſtʒx ꝓpe eſt
qð ſtatim monſtrat qͥd apparat.
Monumentũ.ti.n.s.eſt ſepulcrũ mortuo⸗
rum. ⁊ a moneo nes.qꝛ monet trãſeũtiũ

mẽtes vt cogitent de moꝛte. Itẽ monet ad

memoꝛiã defuncti ⁊ ad ſui ↄtemptum.
MHora. rę.f.p.i.impedimẽtũ.tarditas.mo
ra aũt eſt qipedit.tarditas ꝗᷓ impedit᷑ Itẽ
mora in re.tarditas in hoie. Iñ morulalęe.
di. Et moꝛoſus.ſa. ſũ.i.tardꝰ. ⁊ hęc moro/

ſitas.tatl. Et coꝛ.bmã. Et a moꝛa ðꝛ mora

tus. ta. tũ. ⁊ coꝛ. pᷣmã. ſʒ qñ deriuat᷑ a mos

ꝓð.pᷣmã. Itẽ inuenit᷑ etia h ęc moꝛꝰ.ri. pꝛo

qdam arboꝛe.⁊ ̊ moꝝ.ri. ⁊ płalit᷑ hęcmo/

ra ꝓ fructu.⁊ ꝓð.mo. Vñ. Sunt matura
mora.pira.perſica.coctana moꝛa.
Moracia.cię.f.p.i.nux dura diu vuata
Moral.lis..t.⁊ h le.qð ꝑtinet ad moꝛes.
vel qð hʒ mores.vel qͥ tractat de moꝛibꝰ.
Iñ h̊ moꝛale.lis.ꝓ q̃ͥdaʒ libꝛo qͥ tractat de
moꝛibꝰ.Et hęc moꝛalia.liũ.ꝓ eodeʒ libꝛo.

⁊ hęc moꝛalitas.tat.Et nõ q; moꝛale vbũ

ſiue imitatiuũ ðꝛ vbũ ſignãs moꝛẽ ſui rei pᷣ
mitiui.vt patrio.i.moꝛem pr̃is gero.
Moratꝰ.ta.tũ.i.moꝛibꝰ inſtructꝰ ⁊ ifoꝛma
tus ⁊ bonos hñs moꝛes. Iteʒ moꝛatꝰ.i.ſe
quẽs moꝛes. Item moꝛatꝰ.i.ſᷣm moꝛes de
ſcriptꝰ.i.vᷣm ꝓpᷣetates.Et pð.pᷣmã. Anð

Oꝛatiꝰ in poetria. Interdũ ſpecioſa iocis
morataq; recte. Itẽ moratꝰ.a.ũ.põt deri/⸗

uari a mora.Eſt etiã ꝑticipiũ de moꝛoꝛ ar

⁊ tunc coꝛ.pᷣmã. AVñ Mos me moꝛatum.

mora me facit eſſe moratetu.
Horbꝰ.bi. m. S.i.infirmitas.⁊ ðꝛ a moꝛte.
eo ꝙ inferat moꝛtẽ. In moꝛbidus.da.dũ.
id ẽ infirmꝰ vł inſanꝰ.Et morboſus.ſa.ſũ.
id ẽ plenꝰ moꝛbo ⁊ aſſuetꝰ.vłqꝛ ſua coꝛru⸗

ptiõe morbũ infert. AUnð poꝛci.⁊ caprę.et
hmõòi aĩialia dicũr̃᷑ moꝛbida.qꝛ corrũpẽdo

aerẽ moꝛbũ inferũt. Iñn moꝛboſitas.tatis.

Mordax.dacl.ois.ge.ðꝛa moꝛdeo.des.⁊

comꝑat᷑. Iñ mordacit᷑ adu.⁊ hęc moꝛdaci
tas.tatl.Et cõponit᷑ ꝑmoꝛdax.i.valð moꝛ
dax. ⁊ ꝓð.pe.gti.Et a mordax ðꝛ morda/
culus.la.lũ.i.aliquantulũ moꝛdax.
¶MHoribũdus.da.dũ.i.ſilis moriẽti.vł mo
ri incipiẽs.hmõi em̃ noĩia in bũdus deſinẽ

tia ſient ſiłitudinẽ vłaptitudinẽ AVUñ Oſꝰ

plena notat.bundus ſimilat.bilis aptat.

Aoriger. a.ũ.i.obediẽs.⁊ ðꝛ a morigeror

Morio.onis.ſᷣm NPapᷣ.i.amẽs.⁊ ðꝛ a moꝛ
te.eo ꝙ nõ vigeat intelłctu Moꝛiões vul
go dicunt᷑ fatui.nõ multũ a pecoꝛibus di/⸗

ſtantes. ⁊ ꝓðᷣ.mo. Vñ qͥdaʒ. HNõ eſt vngẽ⸗
dus. furioſus morio paruus.

QMHoroſus.ſa.ſũ.i.laſciuꝰ.faſtidioſus.tar/
dus. ſuꝑbus vel nobił.⁊ ðꝛ a mos.Tamẽ
moꝛoſus potiꝰ ponit᷑ in mala ſigtiõe q; in
bõa.q̃ſi malos hñs moꝛes.Et ꝓð.pᷣmam.

Itẽ moroſus põt deriuaria mora.et tunc
coꝛ. pᷣmam. Uñ. Mos me moꝛoſuʒ mora
me facit eſſe moroſum ”M

¶Morphea. pheę.qdaʒ infirmitas. ſ. qñ ali⸗

qs mutat᷑ in aliũ colorẽ.⁊ ðꝛ a moꝛphe qð
eſt mutatio. M

— — 2 —

— — * =

i
de
N
ſocß
en/
e
m.

W.
a.
aſ.
n
m
nigit
de
nondr
.
d/

ne
dene
n.
Nigeac⸗
Rann
iesfl
prs
Gck

luſig,
s
ie
inn.
1AnN.
1

glaf⸗

guptetl

Moꝛphoſis. ſis i. mutatio ppꝛię ſube. Et

poit᷑ ſimplicit᷑ ꝓ mutatiõe.⁊ ðꝛ amoꝛphe.
⁊ vſios qð eſt ſubſtantig.

ANoꝛs.moꝛtl.f.t.eſt diſſolutio coꝛpis ⁊ ai
vł pᷣuatio vitę.Et poit᷑ ꝓ qlibʒ deſtructõe

⁊coꝛruptioõne.⁊ ðꝛ a moꝛdeo.des.qꝛ moꝛſ
moꝛdet. Nel a moꝛſu pᷣmi hois. qͥ vetitę ar
boꝛis pomũ moꝛdens moꝛtẽ incurrit. Vel
ðꝛ moꝛs q̃i amaroꝛ.qꝛ ſit amara Et fũt tria
generã moꝛtis.ſ.acerba.immatura ⁊ meri
ta. Acerba infantiũ.ĩmatura iuuenũ.meri
ta.i.naturalis ſenũ. Iteʒ alit᷑ ſᷣm ternariũ

diſtinguit᷑ moꝛs. Alia eſt naturał.alia Fa
talis.alia caſuał.HNaturałeſt.ꝗᷓ de nat᷑a cõ

tingit cui vltra centum vigiti annos nõ eſt
ↄceſſum.qꝛ naturalit᷑ centum viginti ãnis
põt homo viuere.Fatalis eſt.ꝗᷓ ↄtingit fa
to.i.conſtellatione. Zali em conſtellatiõe

poteſt qͥs naſci vel diſponi ꝙ viuit plus vł
minus fato nonaginta annis. ſi tres curſꝰ

ſaturni exitium creat.niſi foꝛte benignitas

aliarũ ſtellarũ ſuparet curſum. Caſual. id
eſt accidentalis.eſt ꝗᷓ contingit vel contin⸗

gere poteſt aliquo accidenti.ſ.ꝑ occiſionẽ.
vel ſubmerſionẽ.vel ruinã.⁊ hmnöi.

oꝛſił.lis.ↄ.t.⁊ B le.qð eſt aptuʒ ad moꝛ

dendum. Iñ moꝛſiliter adũ.⁊ coꝛ.ſi.

Moꝛſus.ſus.ſui.actꝰ vel paſſio moꝛdendi

vel vulnꝰ qð fit moꝛdendo vel bolus.IJnð
moꝛſellus.li.dimi. Item moꝛſus.ſa.ſum.iĩ
uenit᷑ in actiua ſignificatione.q̃ moꝛdet et

comedit. q̃ſi nõ ieiunꝰ. Iñ cõponit᷑ immoꝛ
ſus.ſa.ſuzʒ.i.ieiunꝰ qͥ nibil momoꝛdit. Vñ

Oꝛatius in ᷣmo.Flagitat immoꝛſus refi⸗

ci. Inuenit᷑ etiam moꝛſus.ſa.ſum in paſli⸗/
ua ſignificatione.a moꝛdeoꝛ.deris.
Moꝛtal.lis.⁊ ̊ le.i.moꝛti ſubiacens.Quę
cunq; ſunt a luna inferiꝰ.ſunt moꝛtalia.icd

eſt moꝛti ⁊ corruptioni ſubiacentia. Inde

moꝛtalit᷑ adu.Et hęc moꝛtalitas tatl. Et H̊

⁊ hęc moꝛtalł ſubſtantiue.i.hõ in oĩ genere

Et qᷓ;uis multa alia ſint moꝛtalia.ðꝛ tñ hõ
moꝛtał ꝑ excellentiam miſerię et anguſtię.
Pluribus em moꝛtibus.paſſionibus.an/
guſtis.miſerijs. tribulationibus. dolori/

bus ⁊ infirmitatibus ſubiacet miſer hõ qᷓ;
gqliq̃ alia res. AUnde cũ inuenit᷑ moꝛtałpoſi

tum ſubſtãtiue in maſ. ge. vel fe. ge. vel in
cõi genere ſꝑ deſigt hoiem. Et cõponit᷑ H
2⁊ hec immoꝛtał.⁊ h le. Inð immoꝛtalitas.

tatis.Et immoꝛtalis etiam ponit᷑ pꝛo deo

pexcellẽtia immoꝛtalitatl ⁊ incoꝛruptiõis
Moꝛtariũ.rij.n.sS.ðꝛ a moꝛte.eo ꝙ ibi iam

ſemina in puluerẽ redacta ⁊ moꝛtua ↄdiat᷑

Vel cõponit᷑ a moꝛte.⁊ tero.ris.qꝛ ibi qe/
quid terit᷑.moꝛitur. Inde h̊ moꝛtariolum.
li. dimi. èéä
AHoꝛticinus.na.nũ.pe.ꝓ.i.moꝛte ceſus.?
int᷑fectus.⁊ ð a moꝛs.⁊ cędo.dis.⁊ ꝓ.pe.·
Itẽ moꝛticinꝰ.na.nũ.ðꝛ a moꝛs.⁊ cado.i.
moꝛte cadẽs.ſic qñ eſt moꝛtalitas alaliũ. ⁊
tũc coꝛ.pe. Vñ Be cado moꝛticinũ.de cę⸗
do moꝛticinum. Itẽ Moꝛticina ferro ca⸗
dunt. moꝛticina moꝛte. Moꝛticina de cę/
do comedunt᷑.oꝛticina de cado come/
di nõ debent. ¶Moꝛticinũ non eſt nomẽ ni⸗
ſi moꝛtuoꝝ.Sed moꝛtalia nomẽ eſt viuen
tium coꝛpoꝝ. Et inde h̊ moꝛticiniũ.nij.tatł
moꝛtalitas.vel moꝛticinũ.Et nõ ꝙ moꝛti⸗
cina Eſa.iiij. vbi ðꝛ. Ooꝛticina eoꝛuʒ ⁊c.
ꝓdu.penł.qꝛ dicit glo. Moꝛticina eoꝛũ ꝓ
ſtrata a rhomanis. Item moꝛticina Hiere
mię.vij.ꝓdu.penł.Et erit moꝛticinum po
puli huius in cibum. ðÿ
Eoꝛtuariũ.rij.ðꝛ qð qͥs reliqᷣt in moꝛte.vt
in.c. conquerente. de offi. iudi. oꝛdli.
EHoꝛtuus.tua.tuũ.eſt ꝑticipiũ de moꝛioꝛ.
rerl.Et cõponit᷑ ſemimoꝛtuꝰ.tua.tuũ.i.ex
ꝑte moꝛtuꝰ. Immoꝛtuꝰ.tua.tuũ.i.nõ moꝛ
tuus.vel valde moꝛtuus.
Moꝛus.ri.ꝗdã arboꝛ.⁊ deriuatur a greco
mauron. qð latine ðꝛ nigrũ eo ꝙ fructꝰ eiꝰ
ſit niger. Iñ H moꝛum.ri.fructꝰ eiꝰ. Hanc
arboꝛem latini rubũ vel celſam appellant.
qꝛ fructus eiꝰ vel vᷣgultum rubeat.
Mlos. moꝛis.m. g.i.ↄſuetudo.vt Talmoſ
eſt in partibus noſtris.i.talis conſuetudo
2 Iſte ſequit᷑ moꝛem patrię ſuę.i.ↄſuetu/⸗
dinem. Sed differũt. qꝛ mos eſt quod feẽ
moꝛã. VUñ ⁊ ſic diffinit᷑. Mos eſt quędam
lõga ↄſuetudo de moꝛibꝰ tracta tantũmo.
NDelũc. Mos eſt qdam lex viuẽdi. nullo
vinculo aſtricta.ſiue lex nõ ſe cripta. ſed tm̃
vſu eui retenta. AUel mos eſt vetuſta et ꝓ/⸗
bata conſuetudo ſiue lex nõ ſcripta. Sʒ cõ
ſuetudo eſt qödam ius moꝛibus inſtitutũ
qð ꝓ lege ſuſcipit᷑ cũ lex deficit. Iteʒ mos
id eſt vtus hoĩs.ſed ꝓbe in płali habʒ hac
ſigtionem. vt Iſte hʒ bonos moꝛes.⁊ ꝓpᷣe
ðꝛ de bono.ſicut vitium de malo.Jnð mo
roſus.ſa.ſum. ⁊ pꝛoducit primam Mos
moꝛis. M
Moſculus. li. dimi. a mos.moꝛis.i.paruꝰ
mos. Iñ moſcillus.li.aliud dimlYii.
Wot. tus. ðꝛ a moueo.⁊ motus.ta.tũ.ad
iectiue. Et vt diẽ Ariſtoteles in ſdicamtj.
ſex ſũt genera motꝰ.ſ.generatio.coꝛrupto
augmẽtatio. diminutio alteratõ. m locuzʒ

mutatio. Sex ; modis mouet᷑ res.ſ.gene/⸗
rando. vel coꝛrũpendo.vel augmentando
vel diminuẽdo.vel alterãdo.vel ſᷣm locuʒ

mutando. Et nõ ꝙ generatio ẽ exitꝰ a non

eſſe in eſſe. Coꝛruptio ẽ ꝓgreſſꝰ ab eẽ ad ñ
eſſe.Augmẽtũẽ pexiſtẽtl quãtitat addita⸗
mentũ.DBiminutio eſt pexiſtent quãtitatl
minoꝛamentũ.Alteratio.eſt mutatio a cõ

traria q̃litate ad ↄtrariã vel in mediam. vt
cũ qͥs mutat᷑ ab albedine in nigredinem v
in medios coloꝛes.Motus aũt ſᷣm locuʒ.

eſt mutatio ab vno loco in alteꝝ. Motus
Em locũ ſex ſunt ſpẽs ſiue differẽtię.ſ.ſur/

ſum. deoꝛſum.añ.retro.dextrũ.ſiniſtrum.

Ad oẽs em has ꝑtes fit motus.
Mogina.nę.f.g. genꝰ eſt repoſitoꝛij. ⁊ ðꝛ a

modus.q̃ſi modinax.ꝓ d.ſic antiquiſſimi

„ .

ſolebant dicere.hoge ꝓ hodie.

Mucidus.da.dũ.ðꝛ a mucꝰ.⁊ ðꝛ mucidꝰ
panis.qͥ hʒ mufa vłmucũ. Vñ Juuenał.
NVix fractũ ſolidę iam mucida fruſta farię
QHucro.cronis.i.cuiuſlibʒ rei acum.⁊ ðꝛa
macros.qð eſt longũ. Vnð ſeępe inuenitur
ꝓ gladio.Et ſunt iſta ſynonyma.enſiſ.gla
dius.mucro.ſpata. romphea.
MMucꝰ.ci.m.g.eſt lanugo ꝗdam.vel putre
do in pane ex vetuſtate ꝓueniẽs.⁊ dicit᷑ a
marceo.ces.q̃ſi marcꝰ. Iñ h̊ mucoꝛ.oris.
idẽ. Sed ꝓpᷣe mucꝰ in pane.mucoꝛ in vino
2 dqdqᷓ.ſ. mufa vini. In mucoroſus.ſa.ſum.
Itẽ mucus põt deriuari a mũgo gl.⁊ tunc
mucꝰ eſt putredo ꝗᷓ de naſo extrabit᷑ ⁊ pij⸗
citur. Iñ muculentꝰ. ta. tũ.i.ſoꝛdidus.ple
nus muco. Iñ hec muculentia.tię.i.abun
Dantia ⁊ plenitudo muc.
ufa. fę.idem eſt qð mucus vel mucoꝛ
Hugil. lis.qdam piſcis velociſſimꝰ.⁊ ðꝛa
multũ ⁊ agilł.eo ꝙ ſit multũ agiłin fugien/
do retia piſcaro aa⸗ vbi diſpoſitas ſen⸗
ſerit inſidias.ↄfeſti retroꝛſuʒ rediẽs ita trã
ſilit rhete vt volare videat᷑.⁊ coꝛt.pe.gti.
Mugitꝰ.tus.tui.pe.ꝓ.i.vox boũ.ſtridoꝛ.
Moulcebris. bris..t.⁊ h̊ bre.i.ſua⸗(doloꝛ

uis.delectabił.mulcibił.⁊ ðꝛ a mulceo ces

Item heęc mulcedo.inis.i.ſuauitas
Qulcibil. lis. ↄ. t. B le.i. ſuauis. delectabił
MMulcifer.feri.m.g.ðꝛ a mulceo.ces.⁊ fer⸗
rum. Et h mulciber. beri. vel bri. ðꝛ a mul⸗
ceo.ces.⁊ imber.⁊ vtroq; hoꝝ noim voca
tur vulcanꝰ.eſt em faber Jouis.⁊iõ dict⸗
eſt mulcifer.i.mulcens ferrũ. Idẽ ⁊ mulci
ber. q; mulcet imbꝛem.i.aquã.temperãdo

ferrũ.vel qꝛ mulcet ferꝝ imbꝛe.i.aqua.

Mulctrale.lis.⁊ q̊ mulctꝝ.tri.⁊ hęc Mul

ctra.trę.vas in qͥ intꝰ mulget᷑i.lactatur.
Mulctꝝ etiã vel mulctra ðꝛ hoꝛa mulgen
di. ⁊ B mulgariũ.⁊ q̊ mulcꝝ.ideʒ.ſ.vas in

àq̊ mulget᷑. Vel mulcrũ ðꝛ nouum lac
Quliebria.bꝛiũ.płalit᷑ dicũt᷑ menſtrua.qꝛ
młrxr ſolũ aial menſtruale eſt.Et dicit mgr i

hiſtoꝛijs ſuꝑ illð Señ.Deſierãt Sare mu
liebꝛia.i.menſtrua.qbus deficientibꝰ defi/
cit vis pariendi.

QMulier.eris.f.t.ðꝛ a mollis.q̃ſi mollier.qꝛ

molkeſt ⁊ debił reſpectu viri. IJdeo vte vi
ri eſt maioꝛ.⁊ mulieris minoꝛ.vt patiẽs vi

ro eſſet.ſ.ne feminis repugnantibꝰ libido
cogeret viros alias appetere vel in alium
ſexũ ꝓruere DOr gmulier ᷣm femineũ ſexũ
non Fm coꝛruptionem integritatis.⁊ hoc
ex ſacra ſcriptura. NHam eua ſtati facta de

latere viri nondũ ↄtacta a viro.młir dicta

eſt ibi. ⁊ foꝛmauit eã in mulierẽ. autẽ ðꝛ

mulier. q̃ſi mulcens virũ. vel q̃ſi molliens
virũ.etymo.eſt.⁊ ꝓð.pe.in obliquis. Nñ
Statius. Si qua deũ ſoboles ſi q mulieriſ
oꝛigo. Inð h̊ͥ ⁊ hec muliebris.⁊ h̊ bre.res
mulieris.vel ad mulierẽ ꝑtinens. Inð mu
liebritas.tatis.⁊ muliebrit᷑ adcdiu,.
ulierariꝰ.rij.m.g.frequens mulieꝑ ap/

petitoꝛ.vel voluptati mulieris deditus

Muliercula.lę. dimi.i. parua mulier
Mulio.onis.muloꝝ cuſtos.vłſeſſoꝛ.ł du/
ctoꝛ.⁊ ðꝛ a mulus. Et h̊ muliꝰ.lij. ꝓ eodẽ.
Et a mulio.mulionicus.ca. cil.
Mulleꝰ.lei.m.g.eſt genꝰcalcia mentoꝝ Et

dicti ſunt mullei a mullo piſce ſiue a coloꝛe

rubꝛo q̃lis eſt coloꝛ mulli piſcl. Itẽ adiecti
ue ðꝛ mulleꝰ.a.ũ.qð ꝑptiet ad mullũ piſcem

MWulla. ſ. e.f.p.potio ꝗdã ex vino.vł ex aqᷓ
Z melle facta. ⁊ a mulceo. Eadeʒ ðꝛ et hᷣ
mulſum. ſimilit᷑ a mulceo.vła melle.quaſi

melſuʒ. Inuenit etiã H̊ mulſum ꝓ nouo vi
no. Neemie. viij. Comedite piguia ⁊ bibi
te mulſum.i.vinũ nouũ. Ael ſᷣm glo.mul⸗

ſum eſt vinũ melle dulcoꝛatũ. Itè mulſum
idem eſt qð medo. Monit᷑ etiã mulſum in

glia ſigtioue in greciſmo.i.ꝓlacte a Mul
geo. ges. Vñ ð. In qͥ mulget᷑ lactꝑs mul

cra vocat᷑. Vas eſt mulctrale.mulſum qð

defluit inde. Itẽ mulſum etiã eſt ſupinum
de mulceo. ces.⁊ mulgeo.ges.

Multa. tę.i.vindicta.pęna. AUñ.iiij. Regl

xxiij. Impoſuit młtã trę cẽtũ talẽta argẽti
EMulta.tę.eſt aiaduerſio.vłpęna pecunia

ria arbitrio iudic inflicta ad correctionem

— — — —

maloꝝ moꝝ. Cena eſt aũt certa impoſita

a lege.quã q̃ſq; euitare põt.vt nõ.in.l.qñ/⸗

cunq;.in glo.ſuꝑ.v.vl rertio.C. de ſer.fu

gi. ⁊ in.l.multa.ff.de condi.⁊ demon.
Multatꝰ.a.ũ.i.vberatꝰ.punitꝰ.daãnatus.
ultatio.onis.i.vᷣberatio.punitio.dãna

ORulticiũ.cij.Et ſunt multicia ve⸗ (tio.

ſtes ſubtiles ⁊ lucidiſſimę factę de nobili ſe
rico.vel nobiliſſima lana.vłlino.Et dicũ⸗
tur ſica multitudine coloꝝ. vela multitu/
dine ↄtexionis filoꝝ.Quo em̃ veſtis ẽ ſub
tilioꝛ.eo plura fila in eo ↄtexunt᷑ AUł dicũ/⸗/

tur ſic.qꝛ ſua lenitate coꝛpus hoĩis demul/
ceant ſuauit᷑. Añ Juuenalis.Quid faciũt

alij.cũ tu multicia ſummaas.
QHulticoloꝛ.loꝛis.i.multoꝝ coloꝝ.⁊ dicit
amultꝰ.⁊ coloꝛ.oꝛis.⁊ eſt g.cõis.⁊ coꝛ.co.

SH tñ aliqñ in neu.ge.in płali nüůero

ñ Exech. xvj.Et ſumpſiſti veſtimta tua
multicoloꝛia.⁊ operuiſti illa.

Multifarius.ria.riũ.i.multũ vel multalo

quens ⁊ varijs modis Iñ multifarie adũ.

Et inuenit᷑ actũs qñũq; aduerbialit᷑ poſitꝰ

multifariã ꝓ młtifarie. ⁊ eſt multifarie.id
eſt mult modis.multiplici ſermone.
M9 ultifidus. a. i. i. fiſſus in multas partes.

Oltifoꝛmis.⸗ k. 7 B me.ðꝛ a multus.a.ũ *
⁊ foꝛma.Cũ qͥ cõponit᷑ etiã bis.tris.qtuoꝛ

⁊ ſeptẽ.⁊ ðꝛ h̊ ⁊ hę bifoꝛmiſ.⁊ H̊ me.trifoꝛ
mis.⁊ h̊ me.⁊ abijcit᷑ s.de bis ⁊ tris. in bi/

foꝛmis ⁊ trifoꝛmis.q̃drifoꝛmis.me.ſepti /

foꝛmis.me.i.duaꝝ vel triũ vel q̃ttuoꝛ.vel

ſeptẽ.vel multaꝝ foꝛmaxꝝ.Et hic multifoꝛ
miter. bifoꝛmit᷑.trifoꝛmit᷑ ⁊c̃. Et multifoꝛ:

mitas.tatis.bifoꝛmitas.tatis.⁊c.

Multiloquus.qua.quũ.qͥ multa loquitur

Hqͥ multiloquium.quij.i.multa locutio.

ultipedes. dis. m.g.i. vmis capitis.młl⸗

tos hñs pedes.⁊ coꝛ.ti.
ultiollea ce liel. veſtis multas plicas
ñis.⁊ ðꝛ a multus.⁊ plica.⁊ coꝛ.pli.
Dultiuolus.la.lũ.ðꝛa multꝰ ⁊ volo.as.q̃
iꝑ diüſa volãs. Vñ mulier ðꝛ multiuola.
qꝑ diũſa loca volat. Item multiuolus.la.
lum.i.multa volens.⁊ tunc cõponit᷑ a mul
tus ⁊ volo vis.⁊ coꝛ.uo.ſemꝑ.

Multus.ta.tũ.ðꝛa moles.Qð em̃ multuʒ
eſt. molẽ facit. Nñ ⁊ ðꝛmultus.ta.tum.qi

molẽ tenens.vel tuens.⁊ eſt etymotł.
MHulꝰ.li.a mola ðꝛ.qꝛ molẽdo tarde ducat

molas in girũ. Vel mulus eſt nom grecuʒ.
Induſtria q̃ppe hũana diuerſuʒ aimal in
coitũ coegit.ſicq; adulterina ꝑmixtiõe ge⸗

nus aliud repperit. IJñ hęcmula.lę.⁊ facit

dtũs ⁊ ablatiuus płalis mulabus.
Mulus ⁊ mula ſpẽs aĩalium ab eᷓ ⁊ aſino
generant᷑ nec generant.
AMHũdiũ.dij.n.g.i.dominiũ.⁊ ðꝛ a mũdus
ANũdus.a.ũ.i.purꝰ.integer. ſinemacula.
Et cõꝑat᷑ mũdus.dioꝛ.ſimꝰ. Iñ mũde.di
us. ſime. Et hec mundicia.Et ̊ mũdũ di.
id ẽ mũdicię pᷣciũ.vel qð fac mũdicia. AUñ
in libꝛo Heſter. Accipiãt mundũ muliebꝛẽ?

ꝗ ad vſum neceſſaria ſunt.i.vnguenta et

pigmenta. 2 cetera qbus mulieres mũdio⸗
res ⁊ oꝛnatioꝛ es haben.
MWundus.di.ſᷣm Iſið.in.xiij.etymo.ðꝛ a
mouendo.qꝛ ſpꝑ in motu eſt. Mulla em req;
es eius element ↄceſſa eſt. Idem in.xiiij.
Müdus eſt celuzʒ. ⁊ fra.⁊ mare.⁊ q in eis

2

ſunt oꝑa dei.Mũdꝰ latine a phis dictus.

eo ꝙ in ſempiterno motu ſit. Greci vo de

oꝛnamẽto nomen mũdo impoſuer̃t.⁊ ꝓpt᷑

diüſitatem elementoꝝ pulcritudinẽ ſide
rũ. Appellat᷑ em apð illos coſmos.qð ſigt
oꝛnamentũ. Nihil em mudo pulcriꝰ aſpici
mus ocułcarnis.Et nõ ꝙ mũdus qnq; ðꝛ
vniuerſitas creaturaꝝ.ſ.qð ↄſtat ex quat⸗
tuoꝛ elementis totis.qñq; mundꝰ ðꝛ archi
typus.qñq; hõ.vñ ⁊ microcoſmus ðꝛ qũ⸗
q; ſuꝑioꝛ ⁊ dignioꝛ ꝑs magni mũdi.ſcʒ fir
mamentũ ꝑ excellemtis.qꝛ ſcipue eſt imo/
tu.⁊ qꝛ ſᷣcipue purũ ⁊ mundũ eſt. nihil ha
bẽs trenę fecis ⁊ ꝗuitat.Mũdi etis noĩie
amatoꝛes mũdi deſignãt᷑. AUñ Joannis.j.
Miũdus ꝑ ipᷣm factꝰ eſt.⁊ mũdꝰ eum non
cognouit. In pᷣmo loco deſigt hüc mũduʒ
In ſecũdo amatoꝛes mũdi.IJñ mundanꝰ.
na. nuũ.⁊ B ⁊ hec mundiał⁊ hle.Etꝑ cõpo
ſitionem mundiuagus.ga.guũůü.,.
Munerariꝰ.rij.q munera dat ⁊ ðꝛa mun⸗
⁊ muneroſus.ſa.ſum.i.largꝰłmunẽ dignꝰ
Muniacꝰ.ca.cũ.ðꝛ a muniuʒ. Et muniaci
dicunt᷑ regis ↄſiliarij.vłqͥ munia.i.officia
ſua adimplent.vel tributarij.vel largi.·
Municeps.cipis.⁊ H̊ ⁊ hęc municipał.⁊
le.⁊ municiparius.ria.riũ.oĩa in eodẽ ſen
ſu. Hoc em noie cenſent᷑ caſtellani ĩ mũici /
pio nati.⁊ ꝑmanẽtes.⁊ etiã milites ſtiben⸗
diarij qͥ ꝑ cuſtodiã municipij munera capi
unt Et etiam oꝛiginales ciues.⁊ in loco of
ficium gerẽtes dicunt᷑ ſic. Et etiam qdðda,z
genꝰ rhomanoꝝ ciuiuʒ olim dicebatur ſic.
Vñ Actl.xxj. Naulus cũ depᷣhenderetur
dixit. Ego ſum paulꝰ tarſenſis non ignotę
ciuitatt municeps. volẽs eis ſignificare ꝙ
eſſet ciuis rhomanus.⁊ ſtatim eũ dimiſert
Item monicipalis.le. ⁊ municipialis.le·

₰

⁊ municipiarius. vel municipariꝰ.ria.riũ
post dici qð ꝑtinet ad municipiũ.
Municipiũ.pij.n.s.ðꝛ a munium ⁊ capio.
⁊ eſt mũicipiũ qð manẽte ſtatu ciuitat ius

aliqð maior vel minon officij a pᷣncipe im
petrat᷑.Et ðꝛ mũicipiũ a munijs.i.officijs

qꝛ tm̃ munia.i.tributa debita vel munera

reddit. Ma liberales ⁊ famoſiſſimę cauſe ⁊

Aſerxbncipe ꝓficiſcũt᷑. ibi nõ agunt he em
ad dignitatẽ ciuitat ꝑtinẽt. Nel mũicipiũ

ðꝛ caſtrũ munitiſſimũ.⁊ ꝓpe in ↄfinio regi
onum vbi ſolẽt moꝛari ſtipẽdiarij milites
ꝓ cuſtodia. Vñ ⁊ ðꝛ municipiũ.q̃i capiẽs
munia.i.munera. ꝓprt ſtipẽdiarioſ militeſ
ibi ꝓ cuſtodia manẽtes ⁊ mũera capiẽtes.
Municiũ.cij.n.s.i.obſidio. AUnð.iiij. Re.

xix.ðꝛ. Rex aſſyrioꝝ nõ ingrediet᷑ vrbem

hanc.nec circũdabit eam munitio.

Munificens.centl.oĩs.g.⁊ h̊ ⁊ hec ⁊ B mu
nifex in eodẽ ſenſu.i.muniſicꝰ. Et cõꝑatuꝛ
munificẽs.tioꝛ.ſimꝰ. Iñ munificent᷑.tiꝰ.ſi⸗
me.adu.Et hęc munificẽtia.tię.i.largitas
Et nõ ꝓꝙ poſitiuꝰmunificẽs nõ eſt in vſu.ſʒ
loco eius ſubit munificus.⁊ fit comꝑatio a

noꝛmala.munificus.tioꝛ.ſimus. G
QNunificꝰ.ca.cũ.i.largꝰ.q̃ſi munera faciẽs
vel qͥ muniũ.i.officium qð debet adimplet
Hm hugl.ap̃.etiã dicit. unificꝰ ho/

noꝛiſicus, largitoꝛ.liberał.largꝰ.copioſus
Munimen. inis.i.defenſio.fir (abundans
mamentũ. auxilium. ⁊ pðᷣ. pe.nti.
Munimẽtũ.ti.n.S.i.firmamentũ.defenſio
Munitiũcula.lę. di.i.pua mũicio (auxiliũ

27

AEunitoꝛiuũ.rij. locꝰ in qͥ fiunt munimenta

vel ipᷣm munimentũ.

AIWMuniũ ·nij.i debitũ. officium vel tributũ.
yel munꝰ. ⁊ ð muniũ.qꝛ manu ſit factum.
Vnñ de beato martino ðꝛ. Munia tua de/

uotus implebo.

AERunꝰ. neris.n. t. i. donũ. Et dat᷑ munꝰ ex

merito.ſed donũ ↄfert᷑ ex gra. Ande qͥdã.

Bat meritũ munꝰ.ſed ↄfert gr̃a donum.
Munuſculũ.li dimi.i.puũ munꝰ. Jñ mu /
nuſculariꝰ.a.ũ.qͥ ꝓ mũere ᷣuit.vłqͥ munꝰ
NMurale.lis.n.t.idẽ eſt qð murus. (dat
Murena. nę. f. p. ðꝛ a mus qð eſt tra.⁊ẽ ꝗq/
Dam gema quã humoꝛẽ ſub terra putãt dẽ

ſatum coloꝛe.vñ ⁊ nomen aſſumpſit.

i CNMur ena etiã eſt qͥd piſcis ſimiłanguille.
Vñ dicit Iſið.etymo.xij. Murenã gręci
iſmyrenã vocant. eo ꝙ cõplicat ſe in circu/
los.Hãa c feminini tm ſexus eſſe tradunt et

cõciꝑe a ſpente. Ob id a piſcatoꝛibꝰ tãqᷓ;
a pente ſibilo euocat᷑ a capit᷑ Ictu auteʒ

fuſtis difficuli interimit᷑ferula aũt ptinꝰ.
Aiam hr̃e in cauda certum eſt. Naʒ capite
ꝑcuſſa vix interimit᷑.cauda aũt ꝑcuſſa exa
nimat᷑ Jn murenula.lę.dimi.urenula
etiã ðꝛ qdᷣdaʒ oꝛnamentũ mulieꝝ.qð.ſ.au
ri metallo in vᷣgulas lateſcente quadã flux
uoſi oꝛdinis catena cõtexit᷑ in ſimilitudinẽ
murenę vᷣpentis.ꝗᷓ ad collũ oꝛnandũ apta⸗
tur.h̊ interdũ auri ⁊ argenti cõtexit᷑ vᷣguł
Vñ Canti.j.MMurenulas aureas faciemꝰ
tibi vmiculatas arge;no.
lurex.cis.f.g.i.eminẽs acutũ ⁊ pruptuʒ
⁊ exeſum ſaxũ.vel acumen mont᷑. Anð et
murex ð frutex. vel vgultũ aſpeꝝ in acu/

tis ⁊ pruptis mõtibꝰ. Et inde h̊ murex ðꝛ

q̃da piſcis.ſ.cochlea marl.ſic dicta ab acu⸗
mine ⁊ aſpitate ꝗᷓ alio noĩe cõchilũ vel con
cha ðꝛ. Vel qꝛ circumciſa ferro lachꝛymas
purpurei coloꝛis emittit.ex bus purpu/
ra tingit᷑. VUñ ⁊ oſtrũ appellatũ eſt.qꝛ hęc

tinctura ex teſte humoꝛe elici᷑. Et hic mu//

rex ſępe inuenit᷑ ꝓꝑ ipᷣa tinctura.ſępe ꝓipᷣa
purpura.Et coꝛ.pe.in obliqs. Añ Ouið.
epi. Scilʒ ipᷣa geraʒ ſaturatas murice ve/
ſtes. Item idem de arte.Cõſule de gẽmis
de tincta muricelana.
Murgiſſoꝛ.orl.i.callidꝰ ⁊ fallax murmura
Muria.rię.f.p.ſuꝑioꝛ fex olei.⁊ ðꝛ a (toꝛ.
murꝰ.eo ꝙ ſit oleo q̃i ꝓ muro.qꝛ naturaliꝰ
retinet liquoꝛẽ qᷓ; ſi eſſet ſine fece.
Muricida.dę.p.ꝓ.qͥ mures intfiẽ ⁊ cędit.
Murilegꝰ.gi.m.g.⁊ hęc murilega.gę.id ẽ
cattus vel catta.qꝛ legit.i.colligit mures.
ñ qdã.Murilegꝰ bñ ſcit cuiꝰ genoꝛba⸗

AMDurinus.na.nũ.res muris.vel (da labit
ad murem ptinens. pð. ri.

ũHuriſcidus.dij.m.g.hõ ignauꝰ a remiſſ
⁊ piger.ad nichil aliud vtil niſi ad mures
ſcindendos.i.excoriandos.⁊ coꝛ.ſci.

Murmur. mur.n. g. m modernos. Inue
nitur tñ in maſ.ge. AUnð Joannis.vij. Et

murmur multus erat de eo in turb.
¶ Purtetũ.ti.n.S.i.aq̃ calida ð terra manãſ

ſcʒ balneum. ⁊ ðꝛ a moꝛioꝛ q̃ſi moꝛitetum.
eo ꝙ ibi moꝛbi moꝛiant᷑ ⁊ ꝑeant. Uel quo⸗
ſi moꝛtuetũ.qꝛ a moꝛtuis.i.ab inferis tra⸗

dit venire. Vñ Oratius in epi. Sãe mur⸗

teta reliqͥ. Legit᷑ h̊ͥ ⁊ hec murteta.⁊ ponit᷑
balneis myrtis obſitis.

NHurꝰ.ri.m.s.ðꝛ a munio.nis.eo ꝙ muni/⸗

at. ⁊ ðr murꝰq̃ſi muniẽs robur.⁊ eſt etym.
Inñ h murulꝰ.li.di.Et h̊ ⁊ hęcmurał ⁊ B; le

qð ꝑtinet ad muꝝ.⁊ muratꝰ.ta.tũ.i.muro

oꝛnatꝰ. Itẽ hͥ muratoꝛ torl.i.faciẽs muruʒ

d = —

ures.
ti
libit

ric
wures
d. e
65
.
mmnni
noreun.
4o⸗
nirost

en

1. onil

hgtnum
ckehn

Grk:tee

mWinm
disnun

Muſcula.lę.dimi.i.parua muſca.

Mus.idem eſt qð terra. Iſi h̊ mus muris.
