pe.ꝓð.⁊ ẽ calamꝰ anſerl vtił ad ſcribendũ
Vnñn. Anſer ouẽ variat cui potũ vacca mi⸗
Antagoniſta. .p.i.certatoꝛ qͥ añ cõ⸗(ſtrat.
miſit aliqð bellum.
Antarcticus.m.s.ðꝛ circulꝰ auſtrał vłpol⸗
8z ab anti.i.cõtra ⁊ arcticꝰ q̃ſi ↄtra arcti⸗

Hüũcęniũ.n. s. vel añcęnia.f.p.i.(cũ poſitꝰ.

merẽda ſcʒ cibꝰ q̊ͥ añ cenã ſumit᷑. eren⸗
da aut q̃ſi vulgare eſt. ſic tñ dicta q̃ſi poſt
meridiem edenda.
Antela.f.p.ðꝛ cingulũ illud qð añ pectꝰ eqͥ
tendit᷑.ſicut poſtela ðꝛ illud qð poſteriꝰ tẽ
ditur ſub cauda eq.vel antela ðꝛ q̃ſi añ ſel⸗
lam ⁊ poſtela q̃ſi poſt ſellam. ⁊ ſic põt dici

gʒõlibet oꝛnamentũ eqͥ añ vel retro Ał'mã

tica ꝗᷓ añ poꝛtat᷑ vłretro.Et ðꝛ ab añ et te⸗
lon.i. lõgũ. Vñ. Eſt antela qð eſt in pecto
re qdrupedãt Bicat᷑ poſtela qð ẽa poſte⸗

Antelucanꝰ.a.ũ.i.añ lucẽ vł diẽ ſur⸗(rioꝛi

gens vel exñs. Vñ Sap̃.xi. Et taqᷓ; gutta
rorl añlucani ꝗᷓ deſcẽdit in terrã. Ałañnlu⸗

canus ſubſtãtiue dicit᷑ ſplendoꝛ matutinꝰ

Antẽna.f.p.ðꝛ choꝛda capitałin naui ꝗ̃ ſur
ſum dirigit velũ.vel partica ex q̃ velũ de⸗
pendet q̃ſi añ amnẽ poſita. Uñ OQOuið.tri⸗
ſtium MNon tulit antẽnas aura ſcdöa meas
NPap̃.vo dicit. Antẽna eſt lignũ ex tranſ⸗
uerſo mali poſitũ ꝑ quod dependet velũ.
Antemurale.n.t.eſt defenſio añ muꝝ. Vñ

Eſa.xxvi. Ponet᷑ in ea murꝰ ⁊ aĩmurale
Antepenultimꝰ.a.ũ.qui eſt in ſecũdo loco
añ penultimü.
Antepes.m.t.⁊ añpedeſ in plłi ſunt obſeqͥa
amicox.vel ipᷣi amici obſequẽtes.
Aftermuin a i. vicinꝰ.vel iuxta termios
nteritas.f.t.i.antiqtas. ([poſitꝰ*.
Anteriũ.n.s.dicit᷑ pꝛęliũ añ vrbem factuʒ
quod alit᷑ añurbanũ dicit᷑ Uß5õ
Antes antium.m.t.płis nu.ſunt lapides ⁊
macerię qͥ claudũt vineas eo ꝙ añ ſtãt. vł
dicunt᷑ extremi oꝛdines vinearũ vłlignuʒ
in quo oſtiũ ſerat᷑. WMDW
Añſignanus.a.ũ.i.pᷣmuplus.vexillifer ab

añ ⁊ ſignũ vel ſigna.additanus.
Alntidachius.m.s. ẽ pes ↄtrarius bachio.
Coöſtat em ex duabꝰ pmis lõgis ⁊ ttia bꝛe⸗

ui ⁊ duabus ſequentibus lõgis. vt poetę.
Añ.Abbꝛeuiat pᷣmã.mediã ꝓduẽ ⁊ imã.
Bachius eſt antibachius hoſtis ii.
Antibibliũ.n.s.ẽ pignꝰ ꝓ codice mutuato
Antica.f.p.vłanticũ.n.s.eſt oſtiũ ( datum
anteriꝰ.ſicẽ poſtica poſteriꝰ. Añ.Eſt atica
dom'ingreſſus ab anterioꝛi CPoſtica latẽſ
tibi ſit a poſterioꝛi. Itẽ alij vſus. Fallitur
anticã qͥ me non dixerit eſſe. Acnoua ſunt
ve ſolue qͥd eſſe põt. Itẽ antica ðꝛ ꝑs eccłę
ꝗ dicit᷑ tremia.⁊ venit ab anti ⁊ ↄtra
Antichꝛiſtꝰ.m.S.dðꝛ qſi ↄtra chꝛiſtũ.ab anti
.i.ↄtra ⁊ chꝛiſtꝰ.⁊ ſumit᷑ ꝓqͥdam regnatu
ro añ diem iudicij.
Antidicomaritę qͥdaʒ hęretici dicti ſunt ex
eo qꝛ Marię vᷣginitati ↄtradicũt aſſeren⸗
tes eã poſt chꝛiſtũ natũ viro ſuo cõmixtã.

AAlntidona.n.sS. dicunt᷑ dona ꝑditiõis

Antidotũ ðꝛ venenũ qð dat᷑ ↄtra vitam v

iſtud qð dat᷑ ↄtra venenũ ab anti qð eſt cõ

tra ⁊ datũ q̃ſi ex ↄtrario datũ.Cõtraria ei
ↄtrarijs curant᷑.vñ ſumit᷑ ꝓ medicia. Uñ
Eſt ancilla dei ſimplex elemoſyna moꝛtis
Antidotũ venię poꝛta ſalut iter. Jñ anti⸗
dotarius.eſt lib qͥdam ↄtra vitia cõpoſitꝰ
Antifraſis.f.t pe.coꝛ.ðꝛ ↄtraria locutio.ſ.
qñ vᷣmo ꝑ ↄtrariũ intelligitur.⁊ differt ab
ironia. qꝛ ironia ꝓnunciatõe ſola etiã indi
cat qð vult intelligi.vt cuʒ dicit᷑ hoĩ male
agenti. Qõð bonũ eſt facis. Sed antifraſis
non voce ꝓnunciantis ſiãt ↄtrariuʒ.ſʒ tm
vbis ſuis quoꝝ oꝛigo cõtraria eft
Antigraphꝰ.m.S.ðꝛ ab anti qð eſt contra ⁊

graph. i. ſcriptoꝛ. ⁊ idem eſt qð cacellariꝰ

q̃ͥ ⁊ archigraphꝰ ðꝛ.qꝛ reſcribit lr̃is miſſis
ad dñm ſuum. Vñ antigraphia vel archi⸗
c

graphia.i. eius dignitas ſcʒ cancellaria
Antilibanꝰ.pe.coꝛ⁊̃.ðꝛ ea ꝑs libani vel ſuꝑ
libanũ ꝗᷓ occidentalẽ partem reſpicit quaſi

contra libanũ.

Antiloquus.a.ũ.dicit᷑ q pᷣmo loquit᷑. Inð
antiloquiũ.ðꝛ pᷣma locutio.
Antimetabola. f.p.pe.coꝛ.vel antimetabo
le les. gręce. eſt mutatõ ſᷣmonis cũ ſnia.vt
Hõ vt edas viuas ſʒ edas vt viuẽ poſſis.

Antiochia.f.p.dicta eſt ab Antiocho pr̃e

ſeleuci qͥ eã ędiſicauit. a qᷓ etiã ſeleucia alia
ciuitas dicta eſt. vel dicit ſic ab anti ⁊ ocis
qð eſt velox.qꝛ contra velox.i.oceanũ eſt
poſita. Iñ antiochenꝰ. i. exñs de aãtiochia
Antiope. vna fuit młeꝝ quã coꝛrupit iupit
Antipagenta dicunt᷑ valuaꝝ oꝛnamenta.
Antipas interpᷣtat᷑ teſtis fidelis.
Antipaſtus ðꝛ pes qͥ fit ex contrarijs ſyllahᷣ
ſcʒ ex bꝛeui ⁊ longa.⁊ ex longa ⁊ bꝛeui.vt
amauere. H
Antipr̃.tris.pe.coꝛ. Vñ ĩ Auroꝛa. Vir ꝓ⸗
bus antipater idumęeus ↄſulit illi.
Antipentemimer:l.pe.coꝛ.eſt qdã ſpẽs cęſu

rę.ꝑ quã vocał naturalit᷑ coꝛrepta ꝓducit᷑

in pᷣncipio ſecundi pedis.vt in hoc verſu.
Hoꝛs ecce nõ tardat ⁊ ideo labitur hoꝛa
Antiphona.f.p.i.cõtra pſalmũ ſonans.vł
qꝛ ꝑs illius canit᷑ ab vna ꝑte choꝛi.alia ab

altera.⁊ ðꝛ ab anti qð eſt cõtra.⁊ phonos

ſonus. ⁊ põt ſcribi ꝑ ph. vel.f. Oap. vero

.diẽ. Antiphona gręece.i.vox reci ꝓca duo

bus choꝛis alternatim pſallentibus.

Aintipoca ð cirogphus queʒ facit debitoꝛ

creditoꝛi. in q̃ ↄfitet᷑ ſe ſoluiſſe tm.⁊ fit a de
bitoꝛe in hunc modũ.Cõſiteoꝛ me tm vſu⸗
rarum noie vel penſionis ſoluiſſe.
Antipofoꝛa.f.p.eſt rñſio tacite obiectiõi fa
cta.vt Nil mihi reſcribas.attñ ipᷣe veni
Antipos.podis.ðꝛ ppłs ſubterraneꝰ cõtra

nos hñs pedes. vt putant qͥdã. MPapᷣ. vo
diẽ. Antipodes. pe. coꝛ. dicti ꝙ ↄtrarij no

ſtris veſtigijs putant᷑. Itẽ antipodes ge⸗
nus mõſtri in libya plãtas vſas hñt pꝰcru
ra ⁊⁊ octonos digitos in plantis.
Alntiptoſis pe.ꝓdu.ꝗdã figura allothetę.
⁊ fit qñ caſus ponit᷑ pcaſuu.

„

Antiqrius.m. s.ðꝛ qͥ antiq̃ hʒ in mẽoꝛia vł
ſcribit. Et differt a libꝛario.qꝛ libꝛariꝰ ðꝛ

q̃ noua ⁊ vetera ſcribit.antiquariꝰ qͥ ſoluʒ
vetera.Antiquariꝰ etiã dicit᷑ ſenex vł an⸗
tiauus. “M
Antiquus.a.ũ.i.res multoꝝ annoꝝ.⁊ dici
tur ab añ.qꝛ illud qð eſt multoꝝ annoꝛum

Aurjnntiſina dꝛ ab anti qð eſt cõ
Antilogus eſt ᷣmo de ſuꝑioꝛibꝰ deſcẽdens

eſt ab añ reſpectu iſtius quod eſt aliquoꝛũ
annoꝝ.⁊ cõpat᷑.antiquus.ioꝛ.iſſimꝰ. Jñ

antiqᷣtas.i.ęui longitudo. D

curua. eſt nõ in his vſibus quoꝝ oꝛdoꝑ
mutatus eſt. Eadeʒ nõ cũ puncto ponitur

yvbi in eodẽ vſu duplices ſenſus ſunt ⁊ du
bitat᷑ quis ſenſus potius eligendus ſit.

Antiſmicꝰ.a. ũ.i.vrbanꝰ nõ amarꝰ.non ira
Antiſma ẽ locꝰvbi cẽſus ẽ mutuãdꝰ(cũdus
Aintiſmos eſt tropus floꝛidę ⁊ vrbanę vtu
tis vel ſentontis.⸗ H
Alintiſtes. 9.t.i.ſacerdos quaſi ſtans ꝓ po⸗

ulo.qꝛ añ ſtat ⁊ oꝛat ꝓplebe.
ntiſtitiũ.n. S. ſacerdotiũ vł dominium

Antiſta. f. p.i.ſacerdotiſa.—
Antiſtropha.f.p.eſt qñ finito vᷣſu reincipi⸗

tur ipᷣm rñſoꝛiũ vł eiꝰ medietas.vᷣm Hug.

NPap̃. vo dicit. Antiſtropha eſt recipꝛoca
ↄuerſio qñ totũ rñſoꝛiũ ↄuertitur.

Alntitas.i. antiquitas.

Antitheſis eſt lre plra poſitio. vt olli p ili

Anthiteta eſt ↄtraria poſitio vłlocutio.et
ðꝛ ab anti qð eſt cõtra ⁊ theſis qð eſt poſi⸗

tio.ſ.vbi ↄtraria ↄtrarijs opponũt᷑ vt cõ⸗

tra malũ bonũ. er infamiã ⁊ bonã famã
oppoſitiões ſunt q̃ſi ↄtra thetã lr̃aʒ Sʒ an
thiteton vbi ↄtraria ↄtrarijs opponun᷑.·
⁊ pulcritudineʒ ſnię reddũt.vt frigida pu
gnabant calidis.humẽtia ſiccis.

Antiton ðꝛ genus ligni incõbuſtibilis. vł li

num ꝑadiſi qð cõburendo fit mũdius
ntonomaſia.f.p.eſt qñ illud nomẽ qð eſt
cõe pluribꝰ appꝛopꝛiaf alicui ꝑ excellẽtiã
ſicut dauid ðꝛ ſpecialit᷑ ppheta ꝓpt᷑ excel
lentiã. Naulus apłs. Ariſtoteles phᷣs.Et
ðꝛ ab anti qð eſt ↄtra ⁊ onoma qð ẽ nomẽ.
⁊ theſis poſitõ.quaſi ↄtraria ⁊ impꝛopꝛia
poſitio nomis ꝓnominrne
Antonomia eſt nomis ꝓ noĩe poſitio.

Antracidis.lapis pᷣcioſus ſic dictus.qꝛ ipᷣe

eſt ignei coloris vt carbunculꝰ qͥ antrax di
citur.ſʒ calida vena pᷣcinctꝰ. Cuiꝰ ꝓpꝛiũ ẽ
iactatus in igne velut int᷑ moꝛtuos extin⸗
guit᷑ ⁊ ecõtrario aqͥs ꝑfuſus exardeſcit
Antrax.i.carbunculꝰ vel calculꝰ.i.lapis
ntrillus.m.S.eſt inſtr̃m lapicidaꝝ.
Anthꝛopofagi vł anthꝛopofagite eſt gens
aſperria q̊ humanis carnibꝰ veſcit᷑. ⁊ ſunt
ſub regiõe ſcythię.⁊ dicit᷑ ab anthropos
gð eſt hõ ⁊ fagin quod eſt comedere
Anthꝛopomoꝛphitę heretici dicti ſunt pꝛo
eo ꝙ ſimplicitate ruſtica deũ hr̃e humana

— N— -B

S. — — —

Nᷣ
—„

—

— — scs

9

mẽbꝛa ꝗ in diuinis libꝛis ſcripta ſunt arbi
trant᷑.Anthꝛopos em gręce.hõ latine in
pᷣtat᷑ ignoꝛantes vocẽ dñi qͥ ait. Spũs eſt

deus incoꝛpoꝛeus. Nec em mẽbꝛis diſtin
guit᷑ nec coꝛpis mole cenſet᷑.

Anhꝛoposeſtha ſurſuʒ erectꝰ vł conuer⸗

ſus.⁊ dꝛ ab ana qð eſt ſurſuʒ ⁊ thropoſ cõ

uerſio.q̃ſi ſurſuʒ erectꝰ ⁊ ↄuerſus ad c-luzʒ
yt ſuũ creatoꝛẽ aſpiciat. Et nõ ꝙ hõ ðꝛ ab

humoqͥ ad materiã qꝛ ð fra foꝛmatłẽ ⁊ in
rrã ↄuertit᷑. Sʒ ðꝛ anthꝛopos ꝓpt᷑ ↄuerſi

onem ſui capit ĩ celũ.qð alię crea᷑e ↄuer⸗

tunt in fraʒ. vt platęꝗᷓ ſicradices.i.capita
eaꝑ hnt. Itẽ anthꝛopos in gręco ðꝛ arboꝛ

ↄuerſa ꝗᷓ ↄuertit radices ſurſum. Vñ. Os

hoim ſublime deditq; celuʒ vidẽ. Juſſit ⁊
erectos ad ſidera vtere vulttus.

Anthꝛopoſpathos eſt humana paſſio attri

buta deo. ſ. iraſci vel ridere.
Antrũ n.sS.gręcũ eſt.latie ſpecu ðꝛ.vel an⸗
tra qſi atra.i.obſcura loca. Et differt a ſpe
cu. Vñ. Eſt ſpecꝰ inſciſum nata penitꝰ an

Anubis.m. t. ðꝛ mercuriꝰ q̃ſi ſine nube (trũ
eſt em deus monis.qꝛ oĩa reuelat.Et idẽ
dꝛecynocephalꝰ a cynos.i.canis.⁊ cephas

caput qꝛ cũ canino capite depingit᷑ apud
egypꝑtios ꝓpt᷑ ſagacitatẽ. Un Virgi.Di⸗
genũq; deũ monſtra ⁊ latratoꝛ anubis.

Anularis.9.t.⁊ B re.qð ꝑtinet ad anulum 2 E
Apathia. thię. grece latine impa

Sed anularis.m.s.ſubſtantiue ſcous di⸗
gitus a minimo.qꝛ ibi frequent᷑ ponit᷑ anu
lus. Iñ anularius qͥ facit anulos. Iñ etiã
HB anulariũ.i.locus vbi fiunt anuii.

Anulus.m.s.pᷣma bꝛeuis ẽ oꝛnamentũ qð⸗

dam ſcz circulus qͥdam.ſed pᷣma longa eſt
paruꝰ anus. Iñ anulatus.a.ũ.i.hñs anu⸗
lum. Et ð ab anus ꝓ culoa rotũditate.vł
ðꝛ ab annus ꝑ diminutiõʒ q̃ſi annulus.id

eſt cir culus.qꝛ in ſe redeat yt annus.Qui
dam tñ dicunt ꝙ anulus nõ venit ab anuſ

ꝓpt᷑ pᷣdictã cauſam ſʒ ob aliã. Fuit em̃ cõ⸗
ſuetudo olim ꝙ ſi aliqͥs eſſet homicida vel
gdulter deferret ſimia in collo.os ſuuʒ ad
ſimię culũ tenens.ſed qꝛ h̊ erat nimis op⸗
ꝓbꝛioſum.fecerũt toꝛquẽ rotundũ.quem
in dedecus deferebãt in digitl.⁊ tũcnobi⸗
les fecerunt illũ facere aureum vel argen⸗
teum.qð magis videbat᷑ honoꝛi qᷓ; dede⸗
coꝛi.ex eo tẽpe ↄſuetudo inoleuit vt nobi⸗
les deferrẽt anulos.⁊ iõ qͥdã dicũt ꝙ anu⸗
lus dictus eſt ab ano ſimię. Alij dicunt ꝗꝙ

Pꝛotheꝰ fert᷑ circũdediſſe ferreũ circulu,ʒ

digito.lapide incluſo.q̃ ↄſuetudine hoĩes

vſi anulos habere ceperunt.⁊ poſt gẽs ce⸗.

pit geſtare eos in quarto a pollice digito.
qꝛ in eo vena eſtꝗᷓ vſq; ad coꝛꝑtingit.quã
teres putauerunt. c
Anus.us.ui.ðꝛ antiqua vetula.eo ꝙ mul⸗
tos habeat annos.vel ðꝛ aba qð eſt ſine ?⁊
nus.i.ſenſus.q̃ſi ſine ſenſu AUnde quidaz.
Pãphile tolle manus iamq; redibit anus

notandam v oꝛnandam aliquo inſigni voe-

Sed anus.ni.i.culus.ſiłit᷑ ðꝛ ab annꝰ pꝛo⸗

pter circulationẽ. Añ Foꝛma ſenilis anuſ
pars ꝗqdam coꝛpoꝛis anus. Item. Hum ſe
curuat anus velut anſer ſibilat anus
Anutergiũ.n.s.dðꝛ illð vñ anꝰ.i.culus tᷣgit᷑
An xilla.f.p.dicit᷑ olla ſupius ſtrica.
Anxioma vᷣm hug.ðꝛ cocatenatio loquen
di ſicut ſunt ſophiſmata. Pap. vo dicit.
Anxiomata ſunt ꝓloquia.⁊ maxie ꝓpoſi
tiones in topicis Itẽ anxioma.i.obnoxiũ
vYeritati aut falſitati.vt Cicero diſputat.
CLicero non diſpuat.
Anxius.a.ũ.i.triſtis.ſollicitus Jñ anxie⸗

tas.i.triſticia vel moleſtin.
Aonia eſt regio qꝗdam ĩꝗᷓ Cathinꝰ rex ędifi
cauit thebas ciuitatẽ. Ind

patronymicũ.i.thebanus. SS
Aoꝛaſia.f.p.ðꝛ cęcitas qua ſodomitę circa

aonides nom̃

domü loth fuerunt ꝑcuſſi. Geñ. xiiijj.

nte

ibilitas
Apella.i.iudęus qſi ſine pelle.luroꝛa.Ex·

tinguit dñi factus apella puer.

Apennius dictus eſt q̃ſi alapes acutę. Pẽ⸗

nium em̃ antiqͥ acutũ vocabãt. Ał apẽeniũ
ðꝛ qſi alpes pẽni.i.hannibał.ꝑ q̃uas hãni
bal dux viã fecit dum rhomã petere
Aper.m.s.eſt poꝛcꝰ ſilueſtris.⁊ ðꝛ ab apꝑiẽ⸗
do eo ꝙ fodiẽdo aꝑiat Vłðꝛ aper q̃ſi afer
a ferocitate ↄuerſa f.in p. Iñ h̊ aꝑculariuſ
id ẽ effractoꝛ domꝰ. Et eſt dr̃a int᷑ aprum
verrẽ ⁊ nefrendũ.Nam aper ðꝛ poꝛcus ſil
ueſtris. Aerres domeſticus hñs teſticłos
Nefrendus ðꝛ domeſticus nõ hñs teſticu
los Vnde.Cultoꝛ aper nemoꝝ ſit tibi ver
reſq; domoꝝ Atq; nefrendus ⁊ h̊ carʒ vſu
teſticuloꝝ.Et aper coꝛ.pmam Añ Ouið.
A cane non magno ſepe tenet᷑ aper. Inde

aperculus.i.paruus aper.

Aperus.m.s.eſt qͥdam piſcis .
Apes apis pla ſiẽt. Pꝛimo em̃ eſt quoddã
aial volatile melliſicans qð naſcit᷑ ex carni
bus bouinis ſepultis ⁊ certo tꝑe putrefa⸗
ctis.Et ſunt pla talia aimalia volatilia ex
ſtercoꝛibꝰ ⁊ carnibꝰaialiũ putrefact naſcẽ

tia. vt bꝛuci et locuſteę ex ſtercoꝛib et ſca⸗
bꝛo de carnibꝰ equorũ.fucus de mul. vel⸗
pe de aſinis. Et ðꝛ ab a qð eſt ſine. ⁊ pes.
gqꝛpmo naſcit᷑ ſine pedibꝰ ⁊ poſtea accipit
pedes. Itẽ apes vłapis vt ait lini dice
batur qdaʒ thaurus qͥ de Nilo ſolebat ex⸗
ire ⁊ geſticulatiõe ſui coꝛpoꝛis ſdicere fu⸗
tura hñs in humero dextro ſignum candi
dum ad inſtar lunę coꝛniculatum ad queʒ
cũ ſtatim ↄfluxerunt ęgypcij cũ inſtris mu
ſicis pſallẽtes leuabant eũ in gere.⁊ ſuper
eos tanq; pſallẽs ferebat᷑.⁊ ad motum vel
ſtationẽ ipius. illi in t᷑ra mouebant᷑ vl ſta⸗
bant. eadẽ die euaneſcebat. Dicũt tamẽ
q̃dam ꝙ in feſto ſerapis vel ſoꝛapis qhua⸗
tim taurꝰ ille emugebat.i.boabat.⁊ vt ip⸗
ſum idolũ conſecrari deberent. annuatim
ipos ęgyptios vocauit. Alij ꝑ decennium
ißp̃m ſemel apparere dixerunt. Alij tm tꝑe
iuſti ſacerdotis Heliopolis illud factũ fu⸗
iſſe dicunt.⁊ tempe iniuſti ſacerdotis non
vt ꝗ iuſticia dei iudicijs indicaretur ſacer
dotum. Hoc habet᷑ in hiſtoꝛia de ſubmer⸗
ſione paruuloꝝ hebꝛęoꝝ in egypto. Etiaʒ
apes vel apis erat ꝓpꝛiũ nomen cuiuſdaʒ

regis grecoꝛũ q̊ͥ moꝛtuus in ęgypto pone⸗

batur in ſarcofago.⁊ ibi cepit adoꝛari pꝛo
deo. Et dictus eſt poſtea ſerapis ãſi ſoꝛa⸗
pis.a ſoꝛus qð eſt caro ⁊ apis. q carnalit
. adoꝛabat᷑. Item apes eſt de? apu. Et ꝓp⸗
mo ſigto eſt ge. fe. H ꝓp alijs ge.m. Item in

ppma ſignificatiõe ⁊ vltima coꝛripit pᷣmam
fyllabaz. ſʒ in alijs pꝓducit. Nñ. Mel fert

7 deus eſt apis bos rex ſimul apis. Inde
apecula vel apicula.i.parua apis

Apex. m. t.i-ſummitas. Qð em inſi umo eſt
A pedibꝰ remotuʒ eſt. Et qñq; apex ðꝛlr̃a.
Et ꝓpꝛie apices dicunt᷑ lreꝗ in frotiſpitijſ
muroꝝ vel eccleſiarũ ſcribũt᷑. ⁊ in bᷣncipiſ
libꝛoꝝ ⁊ in titul legum Item ꝗlibet littera
qñq; ðꝛ apex. Vñ in Marco AUnus apex

noõ ſteribit. Et apex ðꝛ ligamen. Itẽ apex

ↄxpileus ſubtilis quo gẽtiles ſacerdotes
vtebant᷑ Itẽ ðꝛ ſummitas galeę.ſ.conus

ſupꝑ quẽ criſtę ponunt᷑. Jñ apiculus qð et
ꝓllra ⁊ ꝓ ligamie qͥ philateria dependent
⁊ ꝓ filis accipit᷑. apᷣ.vo dicit. Apex api

Ddignitas altiſſima mitra.
Apheduo m qð expoit glo. Hanielis. xi.
cõpoſitũ eſt.⁊ idem eſt qð ſolij ſui Alij ex-

ponunt apheduo.i.emauſꝗ eſt ciuitas ad
radicem mont oliueti diſtans a ierein fere
tria miliaria. Alexãder neq; dic q; aphed⸗
uo idem eſt qð appendix ſcʒ manſiuncla ꝗᷣ
adheret magneę domui. Et ðꝛ ꝓſpectum ſi
de lignis menianũ ſi de lapidibus cõſtru
ctum eſt. Anñ. Dicas Apheduo ſolaria ſi⸗
gnificatq; Appẽdix ꝙ ſi lignuʒ ↄſtruxerit
ip̃m. Hicas ꝓſpectũ ſi ſaxũ dic menianũ.
Apia dicebat Rhome qdam publica via.
Añ in paſſionali ſepelegit᷑. Rhome via a
pia. Itẽ iuxta hanc viã venus habuit tẽ⸗
plum. vñ ipᷣa ðꝛ apias. Uñ Ouið. Non il
las lites apias ipa ꝓbat. Apia etiaʒ dicit
fuiſſe vxoꝛ hilemonis.
Apiago. f.t.dðꝛ herba cuiꝰ floꝛes apes liben
ter colligunt ⁊ maxime appetütt.

Apiane ſunt vuę ꝗ dulce vinũ faciüt.

Apiariũ.n.S.eſt locus vbi ſunt vel mellifi⸗
cat apes.ſicut auiariũ vbi ſunt aues. 7flo
lariũ vbi fiolę. roſariũ vbi roſę.

Alpifoꝛium ⁊ apiſteriũ ieem.
Alpiaſter. m. S. ð: mgr apũ.⁊ ðꝛ ab ape ſicut

catulaſter a catulo.
Apiaſtra.f.p.eſt auis ꝗ libẽ᷑ comedit apes
æeſt viridis coloꝛis.q ⁊ mirops dicit.
Apiatellũ.n.s.eſt herba quam q ieiunꝰ/ gu⸗
ſtauerit ridendo exanimat
Apicioſus.a.iũ.i.caluus capite. cuiꝰ frõtis
ſummitas appartef.
Apicitus.a.ũ.i.ligatus ab apicio.
Apifera.pe.coꝛ.ſunt funes qͥ coꝛnibus an⸗
temne dextra ſiniſtraq; tendũt᷑ retro vſa.
aba ⁊ pes pedis.⁊ fero.qꝛ lõge a pedema
li e veli ferũt coꝛnua ⁊ extendũt coꝛnua
Apifoꝝ.n. S.pe.coꝛ.eſt nomen oppidi.
Apiũ.n.s.ſᷣm Hugl.eſt herba q̃ ſolebãt co⸗
ronari apices.i.capita hoim. ſed ym Ma⸗
piã apiũ eſt genꝰ herbe dictũ. eo ꝗꝙ apices

id ẽ capita antiquoꝝ triumphantiũ vłpo⸗

etarũ ipᷣo coꝛonabant᷑ quo internoꝝ viſce
rum doloꝛeſ grauiſſimi ſopiunt᷑ hmõi her
ba ebꝛietatem ðꝛ ꝓhibere.

Alplanos vłlaplane aplanes.i. firmamentũ
Ali ſine erroꝛe.qꝛ ſp mouet in eodem loco
DP.i Alpluſtre. ſtris. ð? gubernaculũ nauis vłar.
cis dictus ꝙ longe ſit a pedibꝰ.i.ſũma ꝑps n
Sticis vel coni vłgaleę vel montis vel l'e
Item apex eſt ſummitas honoꝛis vł diſti
ctönis nota. Mñ. Apex lr̃a ſignum galeęg.·

mamentũ. Uñ Juuenał. Aicteq; triremi
apluſtre. Inuenit᷑ etiã apluſtra. ſtre.

Apoca f. p. eſt ſcriptũ qð creditoꝛ dat debi

toꝛi ſoluenti. in quo creditoꝛ ꝓfitet᷑ ſe tãtũ
accepiſſe. ⁊ fit a creditoꝛe ſicut antipoca a
debitoꝛe. Vnde. Apoca ſoluẽti datun an⸗
ti ſuſcipiein.

7
„
H
&

Alpocalypſis.ſis.vel ſeos.intp̃tat᷑ reuela⸗

tio ſecretoꝝ.⁊ ðꝛ liber Joannis euãgeliſtę

q̃ nob celeſtia ⁊ multa ſecreta reuelauit.et

ðꝛ ab apo qð eſt re.⁊ calypſis qð eſt vela⸗

mentũ.qꝛ ibi manifeſta ſunt ꝗᷓ erant abſcõ

dita. Auroꝛa Eſt apocalypſis myſtica v⸗

ga gerens

Apoceleſma dicit᷑ cõiectura de futuris ↄſi⸗

derata iuxta motũ planetaru.

Apocriphꝰ. a. ũ.pe.coꝛ.i.occultuſ ⁊ ſecretꝰ

⁊ðꝛ ab apo.i.de.⁊ criſis Senn Eirs apo

cripha ꝓpꝛie dicunt᷑ illa ſcripta qũ oꝛigo
⁊ autoꝛ ignoꝛat᷑.⁊ q;uis ibi ſint multa va.
non tñ habent᷑ in autoꝛitate ꝓpter pła fal
ſaꝗᷓ ibi ↄtinent᷑. Iñ apocriphariꝰ qͥ deſcri

bit apocripha. Item m qͥſdaʒ apocriphꝰ
dicit᷑ ab apo quod eſt lõge.⁊ criſis.i.iudi⸗

cium.quaſi lõgea iudicio.vel deq̊ nõ põt
haberi certũ iudiciũ.Et aliqͥs liber ðꝛ du⸗
pliciter apocriphus.vel qꝛ autoꝛ ignoꝛat
⁊ vitas patet.⁊ talem recipit eccłla.nonad

fidei ꝓbatõʒ.ſed ad erroꝝ deſtructõʒ.qua

les ſunt lib Judith ⁊ alij quos enumerat

Hiero.in ꝓlogo Regj.vel qꝛ de eius veri
tate dubitat᷑.⁊ tales nõ recipit eccła.vt eſt

liber de infantia ſaluatois. .
Apocriphariꝰ vłapocriſarius.i.ſecretariꝰ

qð nos antrũ vel ſpeluncã dicimꝰ.⁊ vꝛ ab
apo.i.de.⁊ ge t᷑ra. IJdem ⁊ ðꝛ hypogęum
ab hypo qð eſt ſub ⁊ ge.tera.P
Apoleſma dicit᷑ diffinitõ ⁊ ↄ ſumatio diſpu

tationis.

Apolides dicunt᷑ qͥ ſunt ſine ciuitate. ab a

quod eſt ſine.⁊ polis ciuitas

emplũ viuendi ↄtinens

Apolutiũ. n. s eſt veſtibuiũ ſeu locꝰ vbi ve

ſtes abluendę exuunt᷑.

viri. Uñ Virgi.Cõcutit ⁊ ſtimulos ſbᷣ pe

UVñ.j.Coꝛ.j.Ego qͥdem ſum pauli egoa⸗
pollo.Etiã apollo ᷣm fabulas ðꝛ deus vł
idolũ grecoꝝ.ſ.deꝰ ʒelotes vim ſuꝑ arcuʒ
⁊ pharetrã geſtans.vel citharã ⁊ tibiã.q̃ſi
donans homibꝰ mercedẽ gr̃e vel vidictę.
vel dicit᷑ ſol a gentibuus·
Apollonius.m.s.pᷣma bꝛeuis ꝓpꝛiũ nomẽ
viri. Vñ in Auroꝛa. Miſſus apollonius
dux nuꝑ factus ab ilo:;:
Apollinariſtę hęretici ab apollinare voca⸗
ti ſunt.dicentes chꝛiſtũ coꝛpus tmmõ ſine
gnima aſſumpfſiſſe.

Apologus.m.s.eſt ſᷣmo ruſticalis de bꝛut
aialibus inſtructioni hoim coaptatus.ex⸗

Apollo.linis m.t.hma bꝛeuis ꝓpꝛiũ nomẽz

ctoꝛe vvᷣtit apollo.Aliqñ aũt eſt indeclina.

. cõſiliarius.vel etiã dicit᷑ cancellariꝰ.qꝛ i Apologia.f.p.i.excuſatio vel rñſio.⁊ dici⸗
ſe eſt ſecretariꝰ regis vel imꝑatoꝛis.⁊ eiꝰ tur ab apo qð eſt re.⁊ logos.i.Fᷣmo ãſi ſer
ſecreta ſcit.⁊ ðꝛ ab apo ⁊ criſis.i.ſecretum monis relatio.i.rñſio. Vñ in decretl alex.
vel ðꝛ ab apo qð eſt ab vłde.⁊ chryſos au andri pape.Clerici qͥ alios accuſant iuſtã
rum.⁊ idem eſt quod theſaurius eo ꝙha⸗ accipiãt apologiã. Et ponit ibi apologia
beat aurũ regis vel ĩꝑatoꝛ in ſua cuſtodia ꝓpdefenſione vel negatiõe ſola. In apolo⸗
Apocriſorij ſunt nũcij dñi papę q̃ſi ſecreta⸗ geticus.a.iũ.i.excuſatoꝛius vel reſpoſoꝛiꝰ
. rij. vt di. xvi.c.ſeptuagita. Nam criſis d Sm Hugl. CPap̃.dicit. Apologiaũi.excuſa
4 ſecretũ. aurũ vel iudiciũ.c.ſignificaſti.de tio. Iñ apologeticũ ðꝛ.i.ſatiſfactiõis iudi
elec.in glo.j.Ande Aurũ ſecretũ dat iudi cium vel veꝝ teſtimoni6d.
cium tibi criſis. Alpompeius gręce. ð emiſſarius latine.
Apocopa.f.p.vel apocope.pes.eſt ſubtra Apoplexia.f.p.eſt ſubita ſanguis effuſio q̃
1 ctio lrę vel ſyllabę de fine dictiõis.vt ach⸗ ſuffocati intereũt ſic dicta.qꝛ ex lętali per⸗
illli ꝓ achillis. fac ꝓ face. cuſſione repentinus caſus fiat. Gręci igit
4 Apodiſteriũ.n.s.eſt locꝰ vbi res pꝛnuntur ꝑpcuſſionem apoplexim dicunt.
ſt in baluno. AAAipoꝛia. f. p. pe. coꝛ. pla ſigt. Eſt em idẽ qðᷣ
n Apodixis gręce ᷣm MPap.i.oſtẽſio.Hhugl. aptio.laboꝛ.angoꝛ.aculeus.ſtimulꝰ.ictꝰ.
So dicit. apodixis.i.oſtenſio.fantaſia.p⸗ vulnꝰ.cura.tediũ.moleſtia.pauꝑtas.tri⸗
4 brvatio.expꝑimentũ. vtus ptãs. Vñ in vita ſticia.vtigo capitis.⁊ ðꝛ ab a qð eſt ſine.⁊
de beata Agnete legit.Ad filiũ meũ volui poꝛus qð eſt minimuʒ foꝛamen in coꝛpeꝑ
, ſſti apodixin tuęart magice demõſtrare. qð ſudoꝛ emanat.ita dicit Hug..ſuꝑ illud
Apofoꝛetũ.pe.ꝓð.eſt vas planũ ad feren- Ecẽc.xxvij.Apoꝛia hois in cogitatu illius
dum poma vkaliqᷣd aliud. Etiã eſt vas ad dicit glo.i.influxio ſtimulus vł moleſtia.
deferendũ reliquias Item ſuꝑ illud Coꝛ. iiij. Apoꝛiamur ſʒ nõ
i⸗ Alpofragiſma.f.p.eſt ſignaculuʒ anuli fere deſtituimur ⁊c.dicit.i.pauꝑes ſumus.pe
41 circũflexum. . nos em gręce pauꝑ ðꝛ latine. Itẽ ſuꝑ illð
“2 Apogeęũ.gei.eſt ↄſtructũ ſub t᷑ra ędificcdium Elaie.lix.Eſt apoꝛiatꝰ.i.cõtriſtatus de in

c 3

fęlicitate eoꝛũ. Et ſᷣm hoc Apoꝛia idẽ eſt circuli dextra ad ſummã l̃am poſita ĩhis
qð triſticia. Sʒ MPap̃.dicit. Apoꝛia gręcũ dictiõibus in fine.tribunal ⁊ pirrin qᷓ nota
nomen eſt. ⁊ eſt idem qð fluxio.diuinatio oſtendit᷑ deeſſein ſermone vltima vocaliſ
vel vnatio głię dei. Vel ſunt feces ⁊ relig vt tribunal ꝓ tribunale.pirrin ꝓ pirrine.
ſoꝛdes elementoꝝ ꝗᷓ in aere purgant᷑ vnd Apotheca.f.p.ðꝛ repoſitoꝛiũ vł recondito
gignunt᷑ in tra diuerſa.ſ.arboꝛes et lapi⸗ rium.qꝛin his homies elaboꝛatas fruges

des ⁊c̃. Item apoꝛus.a.ũ.i.diuinus rreponũt. Iñ apothecariꝰ rij.qͥ cuſtodit a-⸗
Apoſiopeſis.f.t.eſt validus defectꝰoroniſ pothecam̃.vłmercatoꝛ.⁊ apothecariꝰ.a.
. Vñ Theren. in eunucho. Ego ne illam ũ.i.ad apothecam ꝑtinens. apotheca
illũ.quę me.ꝗ̊ menon. ðꝛ arca vel locꝰ in qͥ aliqͥd ponit᷑ cuſtodien

Apoſtata.ↄ.p.ðꝛ puerſus.renũciatꝰ.refu: di cauſa.vłin quo publice ⁊ cõiter merceſ
ga. retromiſſus. Et ꝓpꝛie ðꝛ ille qͥ ᷣmo be vendunt᷑.⁊ ſpecialit᷑ medicinales.
ne agit ⁊ poſtea puertit ſe. ⁊ male agendo. Apotheoſis.f.t.i.diuinatio vł ↄtemplatio
retro abit. Ael eſt aliqs recedens a fide y? Apoʒima.pe.coꝛ.eſt vis herbaꝝ decoctaꝝ
religiõe Et ðꝛ ab apo qð ẽ retro ⁊ ſto ſts. Ande Macer. Ais potius ſeminũ vela⸗
Ffapoſtarict..l auerſug i apoſta⸗ poʒima ꝓderit huuus.
ſia. i. renunciatio. retro ad malũ moꝛẽ itio Apparitoꝛes vel apparatoꝛes dicunt᷑ vfuiẽ
gin tribus ↄſiſtit.pᷣmo qͥdem in dimiſſiõöe tes.qꝛ appareãt ⁊ videant᷑ vt pᷣſto ſint ad
ſtidei chꝛiſtianę. ſcdo in dimiſſiõe habitus obſequiũ Ael apparitoꝛes dicunt᷑ illi qui
religiõis.tertio in dimiſſiõe tõſurę clerica citant partes ⁊ eas apparere faciũt in iudi
li. Itẽ apoſtaticus eſt etiã idem qð ꝓſelit cio.vel dicunt᷑ miniſtri crudelitatis ad in⸗
ſcʒ qͥ ꝓcul ſalit de vna ſecta in aliim. terficiendum malefactoes. .
Apoſtema.n.t.pe.ꝓ.ðꝛ dura humoꝝ colle Appellatio ᷣm Aʒo. eſt a minoꝛe iudice ꝑi
ctio in coꝛꝑe ſic dictũ a collectõe humoꝛũ. uocationem maioꝛis iudicis pꝛetextu ini⸗
Nam gręci apoſtemata collectiões vocat qatis pᷣmeę latę ſententię reſciſſio.ff.de mi
Apoſtolus.m.S.gręcũ eſt.⁊ ðꝛ miſſus latie no.il.pᷣfecti.
⁊ hebꝛaice liſan.⁊ ðꝛ ab apo qð eſt de vyre ¶ Appellite heretici qdam quoꝝ autoꝛ appel
⁊ ſtolos qð eſt miſſus.q̃ſi de cęlo vel a deo les pᷣnceps fuit.qͥ creatoꝛẽ angeluʒ neſcio
miſſus. Miſſi em ſunt apłi a chꝛiſto ĩ vni: quem gloꝛioſum ſupꝑioꝛis dei faciẽs deuz
uerſum mundũ ad pᷣdicandũ euangelium legis iſrael.illũ igneum affirmãs qui dixit
. Iñ apoſtolatus.us.ui.i.dignitas vł offi⸗ chꝛiſtũ non in vitate deum ſʒ hoĩeʒ in fan⸗
cium apłi. In apoſtolicꝰ.a.ũ. ⁊ B apoſtoli taſia apparuiſe.
cus ꝓpapa. Iñ etiam aplarl.9.t.⁊ hH re. Appendix.o.t. ðꝛ manſiũcula.qᷓ magne do

Apoſtoli in iure dicunt᷑ lre date appellãti. mui adheret.ſ.ꝗq appendit᷑ parieti. non ha

ceſſum ſit. Item apłoꝛum alij ſunt ↄuẽtio appendiciũ.n. S. iſem. MD
nales.ſ.qñ ꝑs admittit appellationẽ. ſiue Applauda vel appluda.f.t. ðꝛ ſoꝛbitiuncka
in iudicio iudice refutante ſiue tacẽte. vel ex paleis facta circa quã pueri ſolebãt ap⸗
extra iudiciũ. vt extra de appel.c.ſepe.et plaudere.vel applauda dicit᷑ furſfur.
c.oblate. Alij ſunt teſtimoniales teſtifican Applũbatio eſt diuerſarũ materiarũ conſo
tes de appellatiõe facta. Alij dimiſſoꝛij p lidatio.vt auri.argẽti.plũbi.ſtãni ⁊c.⁊ ea
qͥs apparʒ ꝙ iuðx detulit appellatõi. Aluj ruz materiaꝝ ↄiunctio dicit᷑ applũbatura
refutatoꝛij. ꝑ qͥs apparet ꝙ iudex non de-⸗ Appoſtus.a. ũ.i.ꝑuerſus ⁊ ↄtrarius.
tulit appellationi. Alij reuerẽdi ſiue reue⸗ Appulſus.pecoꝛis ad aquaʒ.eſt ius addu⸗
rentiales ſcʒ qñ ob reuerentiã ſuꝑioꝛis ap cendi pecus vel gregẽ ad aquã fontis alie
pellationi defert᷑. vt.c.j.de ap.li.vj.ĩ glo. ni vel riuum ad aquanduiuuunn
Apoſtolici heretici q̃dam qͥ ſibi hoc nomen Apꝛicus.a.ũ pe.pꝓ.i.iocundus.amenꝰ.ca⸗
ſumpſerũt. qꝛ nihil poſſidẽtes ꝓpꝛiũ.nej lidus. delectabilis.⁊ ðꝛ ab apᷣlis.eo qꝙ in I
q; recipiũt illos qͥ aliq̃ in ðR mũdo vtuntur lo menſe ſit pulcerrimũ tꝑs ex ꝓductione
Apoſtrophe.phes.vł apoſtrapha.phę.eſt oꝛũ. Inde apꝛicitas.i.caloꝛ.iocunditas.
cõuerſio locutionis ad aliquẽ ꝑ ſecundaz Vnde Oꝛatius. Quicqͥd ſub terra eſt ina
pꝓpſonam. vt Dñi eſt ſalus ⁊ ſuꝑ pp'm tuu, pꝛicũ ꝓfert ętas.i.in aptum.
bñ̃dictio tua. Ahrulis menſis qdam. 1 8 quaſi aperilis. q·
Apoſtrophuſ.m.s.vᷣgula.regula.q̃ſi pyrs tunc terra aperit᷑ ⁊ floꝛes germinat.vel dꝛ

in qbus ↄtinent᷑ allegatões.⁊ q̃lit᷑ in cĩ p- bens tectum diuiſum in duo latera. Inde

ab aphꝛodite quod eſt venus. vñ aplis.i.
aphaeodilis.vel quaſi aphrilis.i.venere
qꝛ ille menſis dedicatus eſt veneri. vel qͥa

.ð in eo habʒz feſtũ ſuũ.vel qꝛ in eo nata fuit.
Arptitudo.f.t.i.ↄuenientia. Iñn aptitudina
rius.a. ũ.quod ſigt aptitudinem ꝓpꝛieta⸗

Aptotus.a.ũ.i.ſine caſu. aba qð eſt ſine et

ptoſis caſus.q̃ſi ſine caſu. In aptota noĩa
incaſualia. vt frugi.

— ₰

Aptus. a. ũͥ. nomẽ ⁊ non participiũ.qꝛ vᷣbũ

a quo deſcẽdit non eſt in vſu.ſ.a piſcoꝛ.et

idem eſt qð abilis.vel diſpoſitus. Iñ in⸗

eptus.i.indiſpoſitus.⁊ ambo compꝑpãtur.

Apulia.f.p.eſt pꝛouincia vbi conditum eſt
Pꝛunduſium. Inde apulus. a. ũ.de apu⸗

lia exiſtens. MU

Aqua ðꝛ qſi qua. Eſt em plana in ſuperſi⸗

cie.Et eſt quoddã elementũ coꝛpoꝛeũ ſim
plex humidũ ⁊ frigiduʒ. Jñ aqueus.a.ũ.

3 *

id eſt humidus vłin aqᷓ exnñs. Iñ aquula
dDimi.i.parua aqua.

giũ. n. s.ðꝛ aquęductꝰ.ſ. cannalis in
quo ducit᷑ aqua.

9 —

Aqua

Aqualiciũ.n. S. ðꝛ locus vel guttatoꝛium ꝑ

. quodaqua foꝛas mittit᷑ ⁊ elicitur a ꝓpꝛio
Aqualiculus.m.s.i.vẽtriculus. Añ Per⸗
ſius. NPinguis aqualiculus penſo ſexqui

pede extat.
Aqualis.is ⁊ h̊ le.i.ad aquam ꝑtinens.Et
ſubſtantiue hoc aquale eſt vas aq̃tile groſ
ſum ⁊ latũ. Vñ Plautus.Date illi ſellam

lłe etiã accipit᷑ ꝓ ventre grofſfſo.

—

ybi ſedeat ⁊ aquale cum aqua. Itẽ aqua⸗

Aqualiũ.n.s.ðꝛ ſumma ꝑs capitis.eo ꝙpᷣ

us ſuſcipit aquã defluentẽ qᷓ; totũ coꝛpus
Aquamanile.n.t.ðꝛ vas ſuꝑ quod cadit a⸗
qua qua abluunt᷑ digiti ſacerdotũ pꝰ ſum
ptionem coꝛpis chꝛiſti.
Aquarũi heęretici ſunt dicti.eo ꝙ aquã ſolã
offerunt in calice ſacramenti.
Aquariolus.m.S.ðꝛ ſeruuſmeretricis qui
crebꝛo fert aquam. ð
Aquarius.m.s.ꝓ quodam ſigno ceęli.eo
tũc cuʒ ſol eſt in eo.eſt abũdantia aquarũ.
Itẽ aqrius ðꝛ ᷣuiens qͥ poꝛtat aquaʒ. Iñ
aquaria.i.ancilla ꝗq a quã defert.
Aquaticus.a.ũ.⁊ aquatilł.lis.⁊ h le.i.ad a
quã ꝑtinens vel in aqua erñns.
Adꝗbibus.m.S.ðꝛ qͥ ſepe bibit aquaʒ.⁊ põt
declinari adiectiue. ”

qnnesiais veeſ nanenbetbe: H

Aqductile eſt via ꝑ quam aqua agitatur ?
ducitur de ꝓpꝛio loo.
Aqductns eſt ius ducendi aquã ꝑ fundum
vel agrũ alienũ ad irrigandũ agrũ meũ vł
alterius iure ᷣuitutis conſtitutę.

Aqhauſtus eſt ius hauriẽdi aquã ⁊ poꝛtã⸗

di ꝑ agrũ fundũ ſeu pᷣdium alteriꝰ ratione

Fuitutis.Et differt ab agductu.qꝛ aqdu⸗

ctus fit in fiſtulis ⁊ meatibus terraneis.ſʒ
adhauſtus fit ꝑ animalia poꝛtãdo. vt..l.ſi
pus · S. i. ⁊. ij. ff. de aqᷓ plu. ar. vbi ðꝛ ꝙ non
debet ille cui debet Huitus aqductus lapi
dibus ſed fiſtulis oꝛdinare.qꝛ vſus domi⸗
ni plus incõmodat᷑.ff.de cõtra emp.l.ſia
quęductus.
Agqnomus.pe.coꝛ.ðꝛ q̃ͥ aquam vomit ⁊ po
teſt declinari adiectiue.

Aldla. epiceni ge.eſt nomẽ auis obtinẽs bᷣn⸗

cipatum int᷑ alias aues. Et ðꝛ aqͥla ab acu
mine oculoꝛũ.qꝛ irreuerberato viſu ſolem
inſpicit. Ande. Nobilitas aquilę pᷣcellit

⁊ pendens aere ſummo.In liquidis piſcẽ
ſpeculatur acumine viſus. Inde aquilus
a.ſ.qͥ naſum hʒ curuũ in ſummitate vt aqᷓ
leroſtrũ. Item aquila eſt ſignum in cęlo.

qliana ſtipulatio eſt ꝓmiſſio ꝗ̊ nouat

omne volatile cęli. Sũma volando petit.

om

nem ↄtractum.vt ſic dicendo.ꝗcunq; mi⸗

hi debes ex quacũq; cauſa illa mihi ꝓmit⸗

tes animo nouandi.⁊ dicat ꝓmitto.tũcꝑ
acceptilationem tollet᷑ obligatio. Inſtitſ.
dqᷣbus mo.tol.obliga.
Aquilo.f.t.eſt vẽtus qͥdam ſerenus ⁊ aqs

ſtringens ⁊ nubes diſſipans. vide ſupꝛa iĩ

africus. Unde.Dic Aquilam volucrem.
ventum dicas aquilonem.
Aquilus.a.ũ.dicebãt antiqͥ ꝓ niger.a.um
In aquileus.a.ũ.i.niger vel ſuſcus
Aquoſus.a.ũ.i.plenus aq̃̊.⁊ ꝓpꝛie locꝰ ðꝛ
aquoſus.⁊ potio aquata. Inð aquoſitas
id eſt inundantia aquarũ.

Ara pᷣma longa ſine aſpiratiõe.i.altare.ſed
pma bꝛeuis ⁊ cum aſpiratiõe eſt ſtabulum
poꝛcoꝛũ. Vnde.Eſt hara poꝛcoꝝ bꝛeuis.
Z non ara doeooaꝛ.
Arabarchus.ðꝛ pnceps arę.vel virtus.

Arabia.f.p.eſt regio ꝗdam.⁊ int᷑pᷣtatur ſa⸗

cra.qꝛ regio illa thure abundat.Hãc grę⸗

ci endemon.noſtri beata nomiauerũt Ea⸗
dem eſt nominata ? Sabaa ſilio Chus q́ᷓ
dictus eſt Saba. 4

S
5*

Arabicus.a. ũ .i. aliqͥs de tali regiõe ſcʒ de

arabia. Arabs idem.
Arabici qͥdam heretici in arabia exoꝛti. di⸗
centes aiam cum coꝛꝑe moꝛi.⁊ in nouiſſi⸗
mo vtrũq; reſurgere
Arabit.lis.⁊ ̊ le.ðꝛ qð eſt aptum ⁊ bonum
qd arandũ.vt terra eſt arabilis
Aradij qͥdaʒ ppłiſunt.vide ſupꝛa ãmoꝛreꝰ.
Aram indeclinabile.interpᷣtat᷑ electus.
Aranea.f.p.ðꝛ vᷣmiculus faciens telam ad
capiendũ muſcas.ab aere dictus.eo ꝙ in
gera fila gerat Vel ð aranea ab aragne re

ginaꝗᷓ fuit mutata a Mallade in araneam

m fabulas. Inð hec araneola.i.ꝑua ara
nea. Iñ etiã h̊ aranus inuenit᷑.⁊ arqneus
a.ũ.i.ad araneã ꝑtinẽs. Iñ h̊ araneolus.
Arapagatus.a.um.ab area effoſſus. Vnð
an Dura miht intus arapagatũ eſt.
raphis.f.t.ðꝛ domꝰ luſoꝝ vel aratoꝛum.
Aratellũ.n.s.ðꝛ paruum aratrum.
Aratiuncula.f.p.ðꝛ foſſa parua quę inſtar
ſulci aratur.
Aratoꝛculus.m.S.ðꝛ paruus aratoꝛ.
Aratoꝛius.a.ũ.ðꝛ locus qui põtarari.
Aratrũ.n.s.eſt inſtt̃m arandi. Vñ in Au⸗
roꝛa. Noſtrę carnis humum crucis h ara

tro quaſi ſulcant.

Arbiter.m.s.ðꝛ reuelatoꝛ cõſilioꝝ.vtĩ Sa

luſtio. Mꝛocul arbitris oibus amotl.Etiã

eſt idẽ qð teſt. AVñ in Geñ. Accidit aũt vt
ioſeph intraret domũ ⁊ operis quippiã fa
ceret abſq; arbitris. Vel eſt idem qð com

pꝓfpiſſarius vel iudex.i eſtille qui ex com
pꝓpmiſſo.i.ex conſenſu partiuʒ ⁊ ex litigan⸗

tium electiõe de cauſa cognoſcit q̊ nullam

hʒ iuriſdictionem ꝓpꝛiam ſeu delegatam.

ff. de arbi. l.i. Sed electus eſt a ꝑtibus di⸗
ſcoꝛdantibus.ad earũ litẽ ſua ſnia dirimẽ

dam. Et eſt differentia int᷑ arbitrum. arbi

tratoꝛẽ ⁊ amicabilẽ cõpoſitoꝛem. Nam ar
biter ⁊ arbitratoꝛ pñt eligi cum pena.ſed
different. Nam arbit᷑ ðꝛ iudex ꝑ cõſenſuʒ
litigantiũ electus qͥ iudiciſ partes ſuſcipit
2 finem controuerſijs ſua ſentẽtia ſe polli⸗
cetur impoſitux.ff. de arbi.l.ſi de meis · S·
recepiſſe.Et a ſentẽtia talis nõ põt appel⸗
lari.ff. de arbi. l.dieʒ ꝓferri · S· ſtare.⁊.l.j.

C.e.ti. Sed arbitratoꝛ eſt in quẽ aliqͥ com
pꝓmittunt tali foꝛma vt poſſit cognoſcere

⁊ etiam iudicare alte ⁊ baſſe. Sʒ amicabił
cõpoſitoꝛ eſtqͥ ſine pena temptat ⁊ exꝑit
an litigatoꝛes patiant᷑ controuerſiã ſuo cõ
ſilio vel autoꝛitate diſcuti ·· q ſi qs, inꝭᷣ

glk.l. ſi de meis.

Arbitrium.n.sS.ðꝛ libera voluntas vel po⸗
teſtas qua qs ſponte bona vel mala appe⸗
tere põt. Item arbitriũ eſt actꝰ certaꝝ ꝑſo
narum exequentiũ cõpꝛomiſſuʒ ᷣm Aʒo.
Arboꝛ vel arbos ſᷣm Iſido.ðꝛ ab aruis.qꝛ
terrę fixis radicibꝰ adhęret. vel ðᷣꝛ ab her
ba. ceo ꝙ ad moduʒ herbaꝝ pullulet naſcẽ⸗
do. Pꝛius em̃ iacto ſemine herba oꝛitur.
dehinc cõfota ſurgit in arboꝛẽ.dehiĩc ĩ par
uo tꝑe herbam quã videras arbuſtum ſu⸗
ſpicis. Et arbos ꝓpꝛie ðᷣ de fructifera. ar

boꝛ vo ð nõ fructifera ⁊ ſterili.Et ẽ arbos

ge. f. cum ſit mat᷑ ꝓpꝛij fetus.Et nõ ꝙ no⸗
mina arboꝝ ſunt ge.fę.qꝛ naturam matriſ

in ſuis fructibus imitant᷑.vt pirꝰ ⁊ vlmꝰ.

lec em eſt quaſi obſtetrix puerperarum
bacchi. VUnde oleaſter eſt ge.m.qꝛ non cõ
cipit. cũ ſit ꝓpꝛiũ ſuę gentis cõcipere.id ẽ
oliuaꝝ. Mꝛo pomis vo ſunt ge.neu.
Arboꝛetũ ti.locus vbi arboꝛes creſcũt
Arboꝛeus·a.ũ.⁊ arboꝛinus.a.ũ.ideʒſ.de

Arboꝛe exñs.

Arbuncula. f. p dimi.i. parua arboꝛ.

Arbuſtũ.n.S.ðꝛ locus vbi creſcũt arboꝛes

⁊ ꝓ ipᷣis qũq; ponit᷑.⁊ ſcipue nouellis.
Arbuſtum etiã ðꝛ qñq; arboꝛ nouella et te/
nera in qua inſertio qñq; fieri põt.⁊ ðꝛ ar⸗

buſtum quaſi arboꝝ ſtatio vel haſta.

Arca ðꝛ ab arceo.es.qꝛ arcet ⁊ ꝓhibʒ viſuʒ
Item arca teſtamenti ðꝛ teſtificatio.Exo.
xxv.i.ſcriniuz in quo poſita eſt teſtificatio
id eſt tabulę in qbus ſeriptuʒ erat teſtamẽ

tum. tñ quęq; ibi repoſita pñt dici teſtamẽ

ta. Anð in pdicta arca poſita erat vrna au
rea plena manna in teſtificationẽ ꝙ paneʒ

dedit eis de cęlo. Tabuleę in teſtiſicationẽ

ꝓꝙ legem naturalem ſopitã in coꝛdibꝰetiaʒ
ſuſcitarent in ſcripto. Airgam Aarõ in te
ſtimonium qð dixerant. Omia ꝗ dixit do
minus faciemus. Vñ tres arcę fueruntin

tribus tꝑpibus. Unde. Tempoꝛibus tres

