mis.quod eſt dimidium.et vir quaſi dimi
dius vir.ſicut fuerunt centaurus.⁊ mono
taurus. ? coꝛ –bbe.
Semiuiuus.ua.uũ.pe.ꝓð.i.ex ꝑte viuꝰ.i.
nõ totus moꝛtuus.
Semiuocalis. cõ.t.⁊ B le.ðꝛa ſemis ⁊ voca
lis. Et ſemiuocales dicunt᷑ quędã lr̃e qua
ſiimꝑfecte vocales. quia nõ habentitabo
nam ſonoꝛitatem. ſicut ⁊ vocales. Iñ ſemi
uocaliter aduer. Et hęc ſemiuocalitas.ta⸗
tis. Df etiã hęc ſemiuocalis.lis.ſubſtanti

ue. Ĩa ꝗᷣ cũ vocali facit vocẽ.quaſiſema et

impꝑfecta vocalis:
Semiuſtus.ſta.ſtũ.⁊ ſemuſtuſ.ſta.ſtũ.i.ex
pte vſtus. ⁊ ? a lemis.⁊ vſtus.⁊ ponitur
ſemuſtus ꝓ ſemiuſtus.

Semo. monis. m. g. ſemihomo. ſiue ex ꝑte

homo. et dicit᷑ a ſemis.⁊ homo homonis
quod dixerunt antiqui, Et B;ᷓ fuit ad dr̃aʒ
gti ſeminis. AUñ ¶Marcialis capel. Quoſ⸗
q; hemicheos quoſq; latine ſemones di⸗
x 4

—

Sempiternꝰ.na.nũ.i.ſemꝑ cũ tꝑe durans
v́yt mundus.aq̃ſi ſemꝑ ęternus. Iñ hęc ſem

piternitas. tatis.

Semunculus.li.vel ſemiunculꝰ.li.dimi.de

ſemo.monis.ſed meliꝰðꝛ ſemuncubł qꝛ foꝛ

mat᷑ a ſemo.o.in um.ↄuerſa.⁊ addita culꝰ

m regulas Priſtiani.
emus.ma.mũ.i.imꝑfectus.nõ plenariuſ

—

vel domus illa.
enatus. tus.tui.ðꝛ a ſenex. ⁊ natus.quaſi
ſenex natus vłnatu.qꝛ in illa dignitate eli
gebant᷑ ſenes. ſaltem pꝛudẽtia. AVel ſenat⸗
ðꝛ a ſinendo.qꝛ ſenatoꝛes facultateʒ agẽdi

dabant. Hõ em ſine eoꝛũ licentia vlli ma⸗
giſtratui licebat aliqͥd agere. Et ðꝛ ſenat⸗
etiam ipe locus in quo conueniũt ſenato⸗

res. Iñ h̊ ſenatoꝛ.toꝛis.qͥ habet illã digni⸗

tatem. Iñ ſenatoꝛius.ᷣria. riſ.Et nõ ꝙ ſe⸗
natuſdecretũ quãtũ ad imediatã cõpoſiti⸗

onem cõponit᷑ ex noibꝰ. ſ.ex gtõ ſenatus ⁊
noie qð eſt decretũ.ti.ſed quãtũ ad imedi⸗

atam compoſitionẽ cõponit᷑ a ꝑticipio.qꝛ

ſenatuſdecretũ eſt illud ius qð eſt a ſenatu

decretum. Itẽ in pᷣdicta cõpoſitione bᷣnci

piuʒ dat᷑ ei qð ẽ digniꝰ. ⁊ hac rõne dicim⸗

ſenatuſdecretũ.⁊ magiſtermilitũ.quia ſe⸗
natus eſt dignioꝛ ſuo decreto cũ poſſit illð
congdere ⁊ deſtruere.⁊ declinat᷑ decretum
ſau ſenarus genitiuus remanet indeclina-
bilis.vt h̊ ſenatuſdecretũ ſenatuſdecreti.

⁊c̃.Et idẽ dicas de ſenatuſconſultũ.

HGenatoꝛes dicunt᷑ magiſtratꝰ ppli qſi ſenio

res. Nã ſᷣm Aʒo. leges pᷣus fiebant a ppło
eiuſq; interuẽtu.ſʒ qꝛ aucto pplo cepit dif

ficile ↄuenire in lege condendo.ideo elegit

ppłs centũ ſenatoꝛes.vt.C. de pe. here.l.
vltl. vt ipſi vice pplłi ↄſulerent᷑ ⁊ qᷣcqd ſta⸗
tuerent lex eſſet. Senatoꝛes aũt ſunt qui a
pᷣncipibꝰ ⁊ ↄſulibꝰ vſq; ad viros illuſtres
deſcenderũt.Et hi ſoli ſolebant dicere ſen
tentiã in ſenatu.quare etiã cõſulẽ romanũ
vocamus ſenatoꝛeʒ magiſtratus.vt.ff. de
ſena.l.vltl.⁊ Inſti.de iur̃.na.gen. et ciui.

.5 lex eſt. Senatoꝛes etiã dici debent ſena
toꝛum filij et nepotes ex filijs nati.non au⸗
tem nati ex filiabus.vt.l. liberos.ff. de ſe⸗

Senatus. ẽ cetus iſte honeſtiſſim⸗ ſ⸗ enatoꝛũ

q̃ centũ erant numero. vt dicit Aʒo.C. de
ſena. con. nomẽ cõſulis pariſicat᷑ ſenatu

nõ plenus. Mꝛofecto illud ſemũ eſt. qð vl⸗
tra medietatẽ ⁊ citra ꝑfectionẽ ẽ. Iñ ſemi⸗
I198. tatis. JG
Benaculũ.li locus vbi ſenatus congregat

pᷣncipis. vtputa cũ habeat᷑ vice ppli. ⁊ añ
imꝑatoꝛẽ ꝑ ppłm.⁊ poſt impatoꝛẽ ꝑ pꝛin⸗
em onſtitutue fuit ſenatus vt. ff. ð oꝛi.

Senatuſconſultũ.ẽ q tmmodo ſenatoꝛes

habito ↄſilio ppłis ↄſulendo decreuerunt
m Iſido.li.v.
Senatuſcõſultũ romanũ. alias ſepꝛinianũ
omnibꝰ ciuitatibꝰ fideicõmiſſariaʒ hęredi
tatem iubet reſtitui.⁊ in eã.⁊ ad eã omnes
actiones trãſferri.

Senatuſconſultũ artiſicianũ.alias artiſicu

lianũ.quo cauet vt ſſides puinciaruʒ co⸗
gnoſcant in ꝓuincijs de libertate.licet hę⸗
res nõ ſit illius ꝓpuincię.

Senatuſconſultũ claudianũ tollendũ ſtatu

erat ꝙ mulier libera ſeruili amoꝛe capta ſi

ei denũciata eẽt a dño ne cõmiſceret᷑ ſeruo
ſuo.⁊ iudex ſuꝑ ea cauſa ammonuiſſet nec

ipſa acquieſceret.ſubſtantiã ſuã ⁊ liberta⸗

tem amittebat ⁊ fiebat ſerua vel ancilla do

mini denunciantis.qð qꝛ viſum ẽ miſera⸗
bile ⁊ indignũ.ſublatũ eſt.

Genatuſconſultum leboneanũ euʒ coercet

q ob inſtruendã actionẽ vel teſtamentum.
publicã pecuniã acceperit.pactuſue fuerit
Itẽ qͥ ꝑfecto teſtamẽto legatũ ſibi aſe cribit
Itẽ heredem.qui in exhęredatione aut in
alicuiꝰ ↄdemnationẽ legatũ aſcribit.

Senatuſconſultũ macedonianũ habet locũ

qñ aliqᷣs filiofamilias in ptãte pr̃is exiſtẽ⸗
ti mutuo pecuniã tradidit.q h ſenatuſcõ⸗
ſultũ ꝓhibuit mutu pecuniã dari filijffa⸗
milias.ne onere debitoꝛũ pꝛęgrauati.eẽnt
occaſio machinãdi moꝛtẽ patri. Si aũt cõ
tra ſenatuſconſultum iſtud qͥs filiofamili⸗
as numos tradiderit.traditos amittat ni⸗
ſi ipſe filiuſſamilias habeat caſtrenſe pecu
lium. vel qſi caſtrenſe. Eo em̃ vtit᷑. vt pa⸗
terfamilias.

Senatuſcõſultũ oꝛphitianũ ad ſucceſſiõem

matris inteſtare filias vel filios legitimos
ſiue vulgo quęſitos vocat.niſi mr ſit illu.
ſtris.cuiꝰ filiũ noĩare ſpuriũ ſatis acerbuʒ
ẽ.vocatq; ex teſtamẽto nepotes et neptes
qui oĩno ſᷣferunt᷑ conſanguineis ⁊ cogna⸗
tis ſiue agnais.
enatuſconſultũ pagaʒianũ ſtatuit vt quã
do ſcript' heres rogatus ẽ totaʒ heredita
tem vel pluſqᷓ; dotantẽ reſtituere alicui li
ceat ſcripto hęredi toti⸗ hereditatis quar⸗
tam ꝑtem retinere.quo caſu onera heredi
taria ſuſtineat inter ſe ⁊ illuʒ cui hereditas

12

reſtituitur. inter quẽ ⁊ ipſũ cui hęreditatẽ

reſtituit ſtipulatiões ſolebãt in᷑poni vt cõ

municẽt ꝓ rata ꝑte lucrũ ⁊ damnũ.
Senatuſcõſultũ piſanianũ.vt ſi penę obno
xius ſiue ſeruus veniſſet quando aiaduer
. un ſitiu eum pᷣcium venditoꝛ pꝛeſtat em⸗
oꝛi.

Senatuſcõſultũ plautianũ deliberis agno

ſcendis loquit᷑ qͥ poſt diuoꝛtiũ educant᷑.ꝑ
H ꝑmittit᷑ mulieri ſi putet ſe pꝛęgnantẽ de⸗
nũciare marito ſuo ifra.xxv.dies. vł.xxx

poſt diuoꝛtiũ.ita ꝙ niſi maritus cuſtodes

miſerit.aut ↄtrariũ nũciauerit ex ſe eã non

elſſe pſgnatã.cogat᷑ partũ agnoſcere tanqᷓ;

ſuũ. Si vo vi ipᷣa oppꝛeſſa fuerit.nulluʒ ᷣ
partui generat piudiciũ. entee

Genatuſconſultũ iulianũ ðꝛ quo directã ſi⸗

bi ſerui accipiunt libertatẽ cum illi a quibꝰ

libertates erãt relictę a ſtoꝛe vocati nolũt

Senatuſconſultũ ſylleianũ ⁊ claudianũ pſu

nit ſeruos capite qͥ dñis ſuis cũ vocarent᷑.

oimodaã opem vel auxiliũ inquãtũ potue⸗

runt nõ tulerunt vel impenderũt cum ipſi
hoc viderẽt ⁊ audirer.
Senatuſcõſultũ terculianũ.quo cauet᷑ ma⸗
tri nõ auię de teſta. ſucceſſiõe deferenda.
vt mater ingenua triũ liberoꝛũ ius habẽs
ſi libertina quarto filio ſuccedit defuncto

nsõ exiſtentibus vltimis liberis vel eman⸗
cipatis.nec a patre.nec a matre defuncti.
ſed nouo iure.⁊ ſi ſolũ vnũ peperiſſet.ſiue

ſit ingenua ſiue libertina idẽ ius verſatur.
NVel ſenatuſconſultũ terculianũ ðꝛ cũ ma⸗
tres vocant᷑ ad hęreditates filioꝝ ſenatuſ⸗
conſul.tercul.vt Inſti.de teſta.ꝑ to.
Senatuſconſultũ traianũ.alias caruianuʒ
ſtatuit ſi inter plures hęredes infans.ſit qͥ
fari nõ poſſit.⁊ ipſi rogent᷑ ſeruũ mãumit⸗
tere.nõ ideo libertas intercidat᷑.quia fari
nõ põt infans.nec ſeruũ põt vendere.ſed
extimatis ꝑtibꝰ ſeruũ manumittant ſalua
poꝛtione infantis.
Senatul⸗ conſultũ damaſianuʒ dicitur quo
cautũ eſt ſi abeſt illi iuſta cauſa qui liberta
tem debet.⁊ hoc ꝓnunciatum ſit ꝙ ꝑinde
libertas ei cõpetit.vt ſi ab ipſo directe da

ta eſſet. MM “YYMVYMV
GSenatuſconſultum trebelł.a nouo iure in⸗

crementum ⁊ foꝛmã hãc accepit.vt exclu⸗
ſo ſenatuſconſulto pagaʒiano liceat here⸗
Dditatem reſtituenti quartã ꝑtẽ retinere in
ter ipſum ⁊ fideicõmiſſariũ ꝓ rata poꝛtio⸗
ne.dimiſſis actionibus contra cõem ſtipu
lationem.⁊ ſi totam hęreditatem volẽs re

ſtituerit. ad eum ⁊ in eum omnes tranſſert
ſtipulationes. Mc
Senatuſconſultũ turpilianũ.quo ſtatuitur

ne qs publici iudicij crimẽ intentans ab ac

cuſatione publici criminis cauſa oꝛdinata
1.poſt inſcriptionẽ ⁊ ſideiuſſionẽ datã de⸗
ſiſtat abolitione nõ impetrata.

Senatuſconſultũ velleianũ inductũ ẽ in fa

uoꝛem mulieꝝ.ſcʒ illarum queę leuitate ſua
X ſexus fragilitate ſe ⁊ ſua obligant ꝓ alijs
fideiubendo vel obligationẽ in ſe recipien
do ꝑ hoc in ſenatuſconſultũ eis ſubuenit᷑.
concedit᷑ vt ipſe indẽnes ſeruent᷑ ⁊ ſi cõ⸗
ueniant᷑ ꝓ tali obligatione poſſunt oppo⸗
nere exceptionẽ ſenatuſconſulti velleiani.
Ceſſat aũt hoc ſenatuſconſultũ cuʒ mulier
nnciauit vellei.et omni auxilio.ff. e.ti.
Senatuſconſultũ voluſianũ ſtatuit ꝙ qͥ im⸗
pꝛobe in litem coeunt.aut qcqd ex ↄdẽna⸗
tione in rem ipſi reddituʒ ſiue relatũ ſit.l.
iulia de pᷣuata vi tene. ’J
Senatuſconſultũ fauianũ in diſſuetudineʒ
abijt. introducãs adoptionẽ fieri per tres
mares adoptãtes.⁊ tres intercedẽtes emã
cipationes.
Senatuſconſultũ largitianum merito obꝛo
gatum ẽ.latinã inducẽs libertatẽ.qua qͥs
moꝛte ſua recipiebat᷑ extra libertatẽ.
Seneca.cę.pe.coꝛ.ꝓpꝛiũ nomẽ viri.
Senecia.cię.f.g.ðꝛ pilatura labioꝛũ vella⸗
bium vel verbũ ſenis.⁊ ðꝛ a ſenecio qð eſt
gliquãtulũ ſenex. AVel ſenecia ẽ illud rubꝝ
qð eſt ſub aure piſcis.ꝑ qð diſcernit᷑ an ſit
recens an nõ.Alij dicunt ꝙ ſenecię dicun⸗
tur ſaliuę defluentes ꝑ genas ſenis. q̃s pſᷣ
ſenectute retinere non poteſt.⁊ eas emittit
per molares dentes qui canini.i.detract
res dicunt᷑.quod congruit inuidis.de qͥꝝ
molaribus frequens imunditia detractio
nis emittit᷑. Ande HHieronym in pꝛologo
Eʒech. Sed vereoꝛ ne ill eis eueniat.qð

grece ſigntiꝰ ðꝛ vt vocent᷑ fagolidoꝛos. SD

. manducantes ſenecias. Item ᷣm Pabp.
Senecie herbeę ſunt cito areſcẽtes.quę per
macerias naſcunr. ððð
Senecio.onis.i.aliquãtulũ ſenex.
Senecta.ctę.⁊ heęc ſenectus.tutis.in eodeʒ
ſenſu.Et ẽ ſenectꝰ ſexta ętas.quę nullo an
noꝛũ nũero finit᷑.ſʒ poſt qͥnq; ętates quan⸗
tũcunq; vitę ẽ.ſenectuti deputaX᷑.
Seniũ vo eſt vltima ꝑs ſenectutis.⁊ ðꝛ a ſe
nus. na.num. eo ꝙ ſit terminus ſexte eta⸗
tis. vel dicitur a ſenex. Unde Piatihiſta.

Aſq; in ſenectã ⁊ ſeniũ deꝰne derelinquas

me. Item ſenectuʒ eſt ſupinũ de ſeneo hm

antiquos. Et vt ðꝛ Sapᷣ.iiij. Senectꝰ em

venerabilis eſtnon diuturna.neq; anno2ꝛn—
numero computata. Cani aũt ſunt ſenſus

hominis.⁊ ętas ſenectutis vita imaculata

quia videlicet in moꝛibus ſenectus quęda

honeſtas eef.
Senex.ſenis.m.g.ðꝛa ſenſus qꝛ in ſenibus
ſolent ſenſus abundare.qꝛ in antiqͥs eſt ſa⸗
pientia. ⁊ in multo tꝑe pꝛudentia.vt ðᷣꝛ in

Job. Ael ꝑ ↄtrariũ.qꝛ in eis ſenſus dimi⸗

nuunt᷑ vnde ð ſenex.quaſi ſe neſciens.de
lirat em ꝓpter nimiam ętatem. ⁊ ẽ etymo.
Inñ h ſenioꝛ maſ.ge.ſicut ⁊ ſenex eius poſi
tiuus.q;uis antiqui dixerũt h̊ ⁊ hęc ſenex
25ᷓ 7 hęc ſenioꝛ. ⁊ q̊ ſenius.⁊ in ſuꝑlatiuo
ſeniſſimus.ma.mũ.ſed nunc caret ſuꝑlati⸗
uo. Et coꝛ.pᷣmã ſenex. ſed ſenus.na.num.
eam ꝓdu. Unde quidã. Facta notãda ſe⸗
nis volo verſibus edere ſenis. Et a ſenex
ðde h̊ ⁊ hec ſenilis.⁊ h le.pe.ꝓd.i.res ſenis
vel ad ſenẽ ꝑtinẽs.⁊ hęc ſenilitas.tatis.et
hec ſenitudo. dinis. Et cõponit᷑.qᷓ; ſenex.
id eſt. valde ſernnrne.
HSennaar.vallis latiſſima.in qua turrl aſu⸗
perbientibꝰediſicari ceperat. ʒ Hugl. Et
NMap̃.dicit. Sennaar.locꝰẽ babylonis.in
quo fuit campus duran.⁊ turris quã vſq;
in cęlũ leuari conati ſunt.⁊ acuit᷑ in fine.
Benones.galloꝝ qͥdã qͥ roma inuaſerunt.⁊
coꝛ.no.Et nõ ꝙ galli ſenones ſunt franci.
Balli germani funt teutuniic.
Senos.vel potius ſynos.interpᷣtat᷑ ſenſus
Senſibilis.cõ.t.⁊ h le.i.ſenſu ꝑceptibile.ſ.
aptũ ſentire.vel aptum ſentiri. Jñ h̊ ⁊ hec
ſenſilis. ⁊ B le.pe.coꝛ.ꝑ ſyncopã in eodem
ſenſu. Iteʒ ſenſibilis etiã ſᷣm aliam ſigniſi
cationem ſui verbi dicitur intelligibilis.
AQuidam ponunt dr̃am inter ſenſibilis et
ſenſilis. Unde. Quod ſentire poteſt ⁊ ſen

„2 »7 „

tiri tibi ſit res. Senſibilis.ſentire potens ẽ

ſenſile tm.
Sẽſus.ſus.ſui.ẽ quędã vis aĩęꝗᷓ ꝑcipit foꝛ
mas in pᷣſenti materia.vłqua hõ audit vł
videt. vel tangit. vel guſtat. vel olfacit et
ðꝛ a ſentio.tis. Vel ſenſus ðꝛ intellectus.
Em aliã ſigniſicationeʒ ſui verbi. Et ſic ſu⸗
mitur.j. Johᷣ.vltl.vbi dꝛ.Et ſcimꝰ qm fili⸗
us dei venit ⁊ dedit nobis ſenſum. vt co⸗
gnoſcamus deum verũ ⁊c. In qua ſigniſi
catione mnuenit᷑.⁊ hoc ſenſum.ſʒ ſenſuʒ p⸗
pꝛie attribuit᷑ vocibꝰ.Senſus vo alijs re⸗
bus. Et hinc ſenſuoſus.ſa.ſuʒ.i.ſenſu ple⸗

nus. Item a ſenſu dꝛ Hh T hec ſenſualis.⁊ H

le.i.ad ſenſuʒ ꝑtinẽs.vel ſenſui.vel coꝛpo
ri deditꝰ.vel ſenſu ꝑcipiẽs. Iñ hęc ſenſua

litas. tatis. Iteʒz a ſenſus dicit᷑ ſenſatus.ta

tũ. Et nota ꝙ ſunt qnq; ſenſus.ſcʒ auditꝰ.

viſus.guſtus.odoꝛat.⁊ tactꝰ.Tres ape⸗

riunf᷑ claudunt᷑.duo ſemꝑ patentes ſũt.

Itẽ ſenſus ðꝛ qũq; ania.qꝛ ſentit.qñq; cu⸗

iuſſibet rei adinuentio. Sʒ memoꝛia rei in
uente recoꝛdatiio.

Sententia. tię. ᷣm Hugl.eſt iudiciũ vel liti

deciſio. vel firma ⁊ indubitata reſponſio.

yel aiaduerſio.vel ſenſus.ſiue intellectus

⁊ ðꝛa ſentio.is. Item ſententia quidaʒ co⸗
loꝛ rhetoꝛicus ðꝛ.ſcʒ bꝛeuis oꝛatio aliquid

moꝛalitatis generaliter compꝛehendẽs vt
Obſequiũ amicos vitas odiũ parit. Inð

ſententioſus. ſa.ſum. i.ſententijs plenus.

.

Itẽ vᷣm Iſidoꝛũ.ſententia eſt determina⸗
ta acceptio alteriꝰ ꝑtis ↄtradictiõis.

Sententia ſᷣm Aʒo.iĩſũ.C.qũo ⁊ qñ iudex

ſen. ꝓfer. debet. qñq; põt dici cuiuſcunq;
oꝛationis ſignificatio.qñqꝙ ponit᷑ ꝓ opini

one magiſtroꝛũ.qũq; ðꝛ quicqͥd alicui ð re

aliqua placet.qñq; eſt depoꝛtatio.qñq; ex
cõicatio vł interdictum.ſed impꝛopꝛie.qꝛ

excõicatio vłinterdictũ potius punit quã

finem cauſę imponit. ideo potius põt pę⸗
na dici qᷓ; ſentẽtia vel diffinitio. NRñq; ſen
tentia ðꝛ qðcũq; iudicantis ſᷣceptum.non

naturę.nõ iuri.nõ bonis moꝛibꝰ otrariuzʒ.
Et ᷣm hanc ſignificationẽ diſtinguit᷑. Aꝛ

ſniaxꝝ alia ẽ diffinitiua.alia interlocutoꝛia

alia cõuentionalis.alia ꝗᷓ ð ſᷣceptuʒ. alia
mulcta. alia diſpenſationlis.

Gententia diffinitiua. eſt diffinitio iudicial

controuerſię finem imponẽs ex ꝓnunciati

one iudicis damnationẽ vel abſolutioneʒ

continẽs.Et hęc pꝛincipalẽ diffinit queſti
onem.vt qñ auditis vtriuſq; ꝑtis allegati

onibꝰ cã terminat᷑.⁊ finis pꝛincipali nego⸗
cio imponit᷑.quam ſemel lataʒ iudex reuo

care nõ poteſt.

Sententia interlocutoꝛia.eſt ſententia ſemi

——

plena.ꝗᷓ ꝓfert᷑ inter pncipiũ ⁊ finem cauſę

nõ ſuꝑ pᷣncipali. ſz emergentibus ⁊ incidẽ
tibus queſtiõibus.puta ſuꝑ libello offerẽ⸗

do. vel concipiendo.vel danda dilatione.
aut deneganda.⁊ ſiłibꝰ.pᷣncipali cã duran

te. vt qñ iudex nõ reſidens ꝓtribunali in
terloquendo int᷑ ꝑtes.ſine ſolẽnitate ſeptu

ręaliquid ꝓnunciat de plano.vel ſuꝑ alidq
incidẽti.vel emergẽti.extra pᷣmũ intentu,

pꝛincipale. Et hanc poteſt reuocare iudex

⸗

ed
ſos
oe⸗

„

ch
h

—— ð

ſiue ſit oꝛdinariꝰ.ſiue delegatꝰ.ſiue arbit.

debet tñ cũ cauſę cognitione ferri.⁊ iudice
cõcedente nõ ꝓcedente.iij.q.iij ·S:ſpaciũ.
Sin Gofff.
Sententia ↄuentionalis.ẽ amicabilis cõpo

ſitio.vt qũ iudex cõuenit aliquẽ ⁊ commo

net eũ.ne faciat cõtra cõuentionẽ.
Sniĩa ꝑ erroꝛẽ lata.a qua nõ ẽ appellatũ re
uocat᷑ ſi erroꝛ ꝓbabilis poſtea detegat᷑.vt
in.c.fraternitatis.de fri.⁊ male.
Sententiuncula.lę.i.pua ſententia.
Sentes.tis.i.ſpina.vel arboꝛ ſpinoſa.quę
⁊ ſentix.ticis.ðꝛ.⁊ ðꝛ a ſentio.qꝛ grauiter

ſentit᷑ cũ pungit. AVel ſentes ðꝛ a ſitu.qð ẽ
terra inculta.in qua ſentes ⁊ ſpine naſcun

tur. Vñ Job. xxx. Eſſe ſbᷣ ſentibꝰ.delitias

cõputabant. In ſent.ta. tũ. Et ſenticoſus
ſa.ſũ:in eodẽ ſenſu.i.hoꝛridꝰ. aſper. ⁊ ſen⸗

tibus plenus.ſpinoſus. VUñ Terentius in
eunucho.Nideo ſentũ ⁊ ſqualidũ.Et ſen
toſus.ſa.ſũ.⁊ ſentariꝰ.ria.riũ.Et deſinit
gtũs plis in iũ.ð ſentes.⁊ ẽ magis in vſu ĩ
GSentina.nę.pe.pð.ẽ locꝰ ĩ (płi q ĩ ſingłari
naui ad quẽ vndiq; ↄfluũt aquę.⁊ dicit᷑ a
ſentio.tis.qꝛ grauis fetoꝛ ibi ſenti.
Separ.paris.oĩs ge.i.ſeoꝛſũ a pari.i.diſſi⸗
milis. Iñ hęc ſeparitas.tatl.⁊ coꝛ. pa.
Gepes pis.ę.g.i.munitio de ſpinis vel li⸗
gnis.qꝗᷓ fit circa ſegetes.ad arcẽda pecoꝛa.
Fiüt etiã ſepes in obſidiõibꝰ vbi muri nõ
ſufficiũt.ad arcẽdos hoſtes.Et ꝓ.ſe. Vñ
Virgiliꝰ. Religio vetuit.ſegeti ſᷣtendere
ſepẽ. Iñn he e
bo dimi.i. pua ſepes.

Sephoꝛa. re. ppꝛiũ nomẽ mulieris. Et coꝛ.
pe. Vñ in Auroꝛa. atribꝰ aſtaãtes gra⸗

uidis phua fephoꝛa moꝛti.

Sepia· pię dã piſcis dicta a ſepes quia qͥ⸗
buſdã ſepibꝰ ẽ intcluſa.⁊ habet in ſe quan
dam ſtrumaʒ nigerrimi ⁊ amariſſimi ſucci

plenã. de qͥ fit optimũ incauſtũ. Vñ ſepia
ꝓ incauſto vel atramẽto poni.
Sepiola.lę.dimi.i.ꝑua ſepes.

Seps indeclinabile.vel ſeps ſepis quidaz

exiguus ſerpẽs.qͥ nõ ſolũ coꝛpus.veʒꝝ eti⸗
am oſſa veneno ↄſumit. Iſte ſiquidem ſer
pens qñ pungit aliquẽ.facit carneʒ et oſſa
eiꝰ effluere.ita ꝙ ad minimũ puluerẽ redi⸗
gunt᷑. vñ dict' ẽ ſeps a ſepio.pisqð ẽ clau
do vel ligo.ꝑ ↄtrariũ qꝛ aꝑit ⁊ diſſoluit oſ

ſa ⁊ carnes vulneratas ab eo. Unð Luca
nus in. ix. Oſſaq; diſſoluẽs.cũ coꝛꝑe tabi⸗

ficus ſepʒzʒ. —
Septenariꝰ.ria.riũ.ðꝛ a ſeptẽ.Et ſigt ſepte

hec ſepecula.lę.⁊ ſepicula.lę.am

narius ſũmã vniuerſitatis.qꝛ oẽ tempꝰſe⸗
ptem diebꝰ cõſummat. —è?
Geptẽnis.cõ.t.⁊ ̊ ne.i.ſeptẽ annoꝝ.IJñ h
ſeptẽniũ:.i.ſpaciũ ſeptẽ annoz.
Septẽtrio.trionis.ð⁊ꝛ qdðᷣdã ſignũ a ſepꝑtem
ſtellis notabilioꝛibꝰ q; alię. habet em plu⸗
res qᷓ; ſeptẽ. ðꝛ ergo ſeptẽtrio a ſeptẽ ſtelliſ
quas vocant triones.qꝛ quaſiboues ara⸗
toꝛij ſemꝑ terũt aream noſtri cęli.Et com⸗
ponit᷑ aſeptẽ.⁊ trio.trionis.qð ẽ boſ.qua
ſiterio. qꝛ terrã terit. el qꝛ in quibuſdaʒ

regionibus cũ bobus ſolent triturare fru⸗

mentũ.vñ ⁊ quędã ſtelle dicunt᷑ triones.
qſi teriones.qꝛ ſꝑ nobis apparẽt ⁊ terunt
aream nr̃i celi. Vel trio gręce latine ðꝛ ſteb
la.qð cõponit᷑ cũ ſeptẽ.⁊ ð ſeptẽtrio a nu
mero ſeptẽ ſtellarũ.q̃ſi ſeptẽ ſtellę.q illud
ſignũ ſeptẽ ſtellis eſt depictum. Et nota
duo ſunt ſeptentriones.ſ.maioꝛ et minoꝛ.
Maioꝛ vt dicit Ariſtoteles. vigiti ꝗttuoꝛ
ſtellas habet. inoꝛ vo nõ niſi ſeptem.⁊
gratia illius. alteꝝ ſignum ðꝛ ſeptẽtrio. vr
a ſepteʒ ſtellis notabilioꝛibus. Itẽ vterq;
ðꝛ plauſtrũ ſiue currus ſiue carꝝ ꝓpter di⸗
ſpoſitionẽ ſtellaꝝ.ſed G̊ͥ maius illud minꝰ
Itẽ vterq; ᷣm fabulas ðꝛ vꝛſa vel arctos.
qð gręce ð vꝛſa.ſed hęc maioꝛ illa minoꝛ.
Itẽ maioꝛ ðꝛ helice ⁊ caſma.Minoꝛ dici⸗
tur cynoſura ⁊ arctophilax. Et hinc tota
iſta plaga mundi ðꝛ ſeptentrio.Et etiã ve⸗
tus pꝛincipalis ab illa plaga mũdi venies
ſimiliter ðꝛ ſeptentrio. In hic ⁊ hec ſeyten
trionalis. ⁊ hoc le.ꝑtinẽs ad ſeptentrionẽ
vel de ſeptentrione exiſtens. Et h̊ ſepten⸗-
trionalis. ꝓ quodam paralello. quia illõ
ſignũ.ſ.ſeptentrionem includit.Eadẽ cau
ſa dicitur arcticꝰ. Itẽ nota ꝙ trio. ideʒz eſt
Septẽ.nomẽ nũerale indecli.oĩs.ge.ꝗnde
ſepti.ma.mũ.Et ſeptenꝰ.na.nũ.Et ſepte
nari.ria.riũ.Et ſeptenariꝰ.rij.
Septem.na.nũ.ðꝛ a ſeptem. Vñ Geñ.vij.
Ex oibus aĩiantibꝰ müudis tolle ſeptena et
ſeptena.Et ꝓð.pe. Vñ in Auroꝛa ðꝛ.Se⸗
ptena nolunt luce quietefruu.
Septimana.nę.ſᷣm quoſdã.ðꝛa numero di
erũ.videlicet a ſeptẽ.⁊ mane.qð ẽ lux.qꝛ

ſeptẽ luces vel dies in ſe cõtinet. ſicut vVm

eos hebdomada ðꝛ a hepta.qð ẽ ſeptem.⁊
doas. qð ẽ dies.qꝛ ↄtinet in ſe ſeptẽ dies.
Iñnñ ſeptimanariꝰ i.hebdomadari“. Et ſe⸗
ptimanari. ria. rrſrſiul.
Septingenti.teę.ta.i.ſepties centũ.⁊ ðꝛa ſe

ptem. ? centũ.⁊ mutat.c.in. g.·

Septuageſimus. ma.mũ.8ꝛ a ſeptuaginta.

Et hec ſeptuageſima.mę.ꝓilla dñica in q̊
alleluia intermittitur. ⁊ cõplectitur ſeptua
ginta dies. vnde merito ſeptuageſima di⸗

citur.
ſeptuagenarius.ria.riũ.
Septuaginta.nũeri plłis oĩs ge.⁊ indecli.i.
ſepties decẽ.⁊ cõponit᷑ a ſeptem ⁊ gentos
S5 decem.
Septũ.ti.n.g.ðꝛ loc circũcluſus.vt ſtabu⸗
lum pecudũ.vel ambitꝰ.⁊ ðꝛa ſepio.pis.
Vnñ. Intra ſeptũ templi.i.intra ambitum
vel clauſurã. =
Beptuns. vncis.i.ſeptẽ vncię. M
Septuſſis.f.g.i.ſeptẽ aſſes.vel pꝛecium ſe⸗
ptem aſſium. è
Sepulcrũ.cri.ẽ locꝰ vel tumulꝰ in qͥ defun⸗
ctus vel moꝛtuus ↄtinet᷑.⁊ ðꝛa ſepelio.lis
Sʒ monumentũ.ðꝛ idẽ loc ſine coꝛꝑe.Iñ
B ⁊ hęc ſepulcralis.⁊ h̊ le.pe.ꝓð. Et vt di
cit Apuleius Vitiuʒ facit.qͥ poſt.c. ponit

aſpirationẽ in latinis dictionibꝰ. VUñ viti⸗

oſe aſpirat᷑.ſepulcrũ.⁊ pulcrũ.
Sepulcrulũ.li.dimi.i.puũ ſepulcrũü.
Sepultura ſᷣm Goff.qnq; ðꝛ officiũ qð ipe⸗
dit ſepeliendis.qñq; ipᷣa terra ad vſum ſe
pulturę deputata.qñq; tumba marmoꝛea
yel lapidea.vel locꝰ ↄcauus in eccłiaſtico

cimiterio factꝰ.in quo coꝛpꝰ catholici reqᷣ⸗

eſcit. Itẽ ſepultura ẽ ius funerãdi in eccłię
cimiterio. ꝓueniens eccleſijs.ex ↄceſſione
pontificis.Et nota ꝙ in tredecim caſibꝰ ꝓ
hibet᷑ eccłiaſtica ſepultura.pᷣmo in pecca⸗
to moꝛtali publice decedẽti. xiij.ꝗq.ij.non
eſtimemus.ſcdo latroni ⁊ furi.c.fures.de

fur. tertio ĩ adulterio occiſo.xxiij.q.v.pla
cuit.quarto in toꝛneamento occiſo.de toꝛ⸗

nea.c.j.qͥnto raptoꝛi occiſo.c.ſuꝑ eo.ſexto
heretico.xxiiij.q.ij.ſane ꝓfert᷑.⁊.c.ſacris
de ſepul.ſeptimo ſeipſũ int᷑ſiciẽti.c.placu⸗

it.pᷣalł.octauo excõicato.etiã minoꝛi ð ſen.

excõ. a nobᷣ.⁊.c.ſacrl.hᷣalł.nono intdicto.
de pe.⁊ re.qð in re.decimo publico vſura
rio de vſur.qꝛ i oibꝰ.vndecimo ↄtẽnẽti cõ
ſiteri ⁊ cõicare.c.oẽs.ð pe.⁊ re.duodecio
in taberna occiſo.xxiij.q.v.placuit.trede
cimo ꝓpꝛietario monacho vel regulari. c.
mona.de ſtatu mona.⁊.c.cũ ad monaſteri

Sequax.cis.oĩs ge.i.dili(um.cũ ſilibꝰ.e.t.

la.lũ.i.aliquãtulũ ſequr.
Sequela.lę.pe.pdu.i.mos ↄſuetudo.exẽ⸗
plum. ritus. ⁊ ð: a ſequoꝛ.eris. vN

—

Septuagen. na.nũ.ðꝛa ſeptuaginta. Indð

Segqueſter.ſtri. qd ⁊ tertię declinatiõis in⸗

uenit᷑ ſʒ regularit᷑ ẽ ſecũdę.Et ðꝛ ſequeſteꝛ
recõciliatoꝛ.qͥ diſcoꝛdes paciſicat.et qͥ cer
tantibꝰ medius interuenit.qͥ apud gręcos
ameſos ðꝛ.apð quẽ pignoꝛa deponi ſolẽt.
8 a ſequẽdo vel ſequoꝛ eo ꝙ eiꝰ qͥ electꝰ
ẽ vtraq; ꝑs ſeqt fideʒ. AUñ Beutl.v. Ego
ſequeſter ⁊ medi fui int deũ ⁊ vos. Inde

hbec ſequeſtra. ſtrę.i. recõciliatrix.⁊ ꝓpꝛie

certantes paciſicãs. Item ſequeſter eſt is
apud quẽ res liitgioſa deponit᷑ a pluribꝰ
⁊ ſequeſtrat᷑ vt ei qui in cauſa vicerit red⸗

BPBequeſtrũ. ðꝛ ill ſcriptũ.qð de ſequeſtra⸗

tione ↄficit᷑.⁊ ſi ſit ex cãẽ voluntaria.tranſ⸗
fert poſſeſſionẽ in ſequeſtrũ.
Sequeſtratio.ẽ rei de qua agit᷑ ſepatio vel
diſpoſitio vel poſſeſſionis interitio. Inte⸗
rim em̃ ꝙ res apud ſequeſtruʒ ẽ.nec actoꝛ
nec reus poſſidet.vt.ff.ð ſta.homi.l.liber⸗
tus. L
Sera.rę.f.g.ðꝛ firmatura oſtij.⁊ pꝛopꝛie li⸗
gnũ qð ex tranſuerſo obijcit᷑ ⁊ apponitur
oſtio. Iñ h ſero indeclina. vłpotiꝰ aduer.
licʒ qñq; ponat᷑ noĩalit᷑.ſicẽ ⁊ mane.vt cum
ðꝛ. Obſcurũ ſero.pulcruʒ mane. Vel ðꝛa
ſero.ras.Claudit᷑ em ſero celũ.ſicut mane
apit᷑.vñ ⁊ nocte ðꝛ ceęlũ clauſũ.⁊ die aꝑtũ
Lita ſero ẽ.q̃ſi ſera cęli.Et hinc ſerꝰ.ra.rũ.
.i.tardꝰ extremꝰ. In hec ſeritas.tatis.id ẽ
tarditas. Itẽ a ſera ðꝛ ̊ ſerũ.ri.i.liquoꝛ qͥ
fluit de recẽti caſeo dũ pꝛemit᷑. Et nota ꝙ
ſeres ꝓpꝛiũ nomẽ ppłicuiuſdã ẽ.Et ſerus

ra.rũ.⁊ ſero aduer. ꝓdu.ſe.ſʒ ſero.ris.fu⸗

turo ſerã. res.⁊ hęc ſera.rę.⁊ h ſerũ ri.ꝓli
quoꝛe caſei. ⁊ ſero.ras.coꝛ.ſe. AUñ OQuidi⸗
de reme. Pꝛincipijs obſta ſero medicina
parat᷑.Cũ mala ꝑ longas ↄualuere moꝛaſ
Itẽ alij verſus. Si far vere ſero creſcunt

mea ſemina ſero. Fur obſtante ſera nõ fſur

ta facit niſi ſera. Spernere pingue ſerũ nõ
me facies niſi ſerũ. Illis ſiqua ſeres dabit
⁊ byſſum tibi ſeres.
Seraph. pꝓhis.ðꝛ qlibet de oꝛdine angeloꝝ
illoꝝ qͥ dicũt᷑ ſeraphin. Et nota ꝙ leraphi
p.m.⁊ ſeraphin ꝑ.n.ita diſtinguuntur. ſi⸗
cut et cherubim ⁊ cherubin. vide ſupꝛa in
cherub. ”Mc
Serenꝰ.na.nũ.i.lętus.hilarl.lucidus. cla⸗

rus.tranquillus. Sʒ ſerenũ ad ceęlũ refert

Trãquillũ ad mare. Vñ quidã.Hic mare
tranquillũ.cęlũ dic eſſe ſerenũ. Iñ hec ſe⸗
renitas.tatis.

Geria. rię.i.olla.⁊ ðꝛ a ſyria.qꝛi ſyria bᷣno

6

le⸗
0

ſelt

ir.

.
tan

.
N
i
nüt
N

gdl.

n

n
ſprann

dG

reten
lcma
ihet

in

BGeries. riei.i.oꝛdo.tenoꝛ.⁊ ðꝛa ſero.ris.
Serius.ria.riũ.i.vtilis ⁊ neceſſariꝰ. Ande
Theodolus. At tua iaʒ nro poſtponas ſe
ria ludo.Et ðꝛ a ſerus.qꝛ ſerij ſeries necel
ſaria ⁊ vtilia tractare ſolent. Inð ſerie ad
uer.i.vtiliter. vel intente.ſedulo.ſtudioſe

n 2 . — „ —
ex aio. Inuenit᷑ etiã ſerio ablatiuꝰ poſitus

facta eſt. vel ꝛa ſerijs.qꝛ vtilis ẽ ⁊ neceſſa

ria. vel a ſerie.quia oꝛdine fit. AUnde. Re⸗
leui omnia dolia mea ⁊ om̃es ſerias meas
Inde hec ſeriola.lę.dimi.i.ꝑua ſeria. Uñ

Perſiꝰ. Seriolę veterum metuẽs eradere 5Dice
sU HY ſi ſerpentis caput cũ duobẽeuaſerit digi

Limum. 8

Geres ris. ? ad ppłs. aqðebz ſericũ. ci. 8

vulgo ðꝛ ſera.qꝛ apud eos abundant ver⸗

mDes ꝗ ſericũ egerũt.ſ.bombices a quibus
hec ſila circũ arboꝛes ducunt᷑.Et hinc ſeri

cus.ca. cũ. Et hęc ſerica.ce.quędaʒ veſtis
de ſerico. Et ſericatus.ta.tũ.i.lerico oꝛna
tus vel intextus. ððBðBð

ꝓ illo aduerbio ſerie.

Germo. onis. ſicut dicit Pap. ẽ duoꝛu vel
plimoꝝ collatio.quẽ gręci dialogũ dicunt

Ael ſermo ẽ oꝛatio humili ſtilo cõpoſita.
humanę locutioni finitiua. AVel ſermo eſt

collocutio vniꝰ ꝑſonę ad aliã. Iñn ſermun⸗

culus.li.dimi.i.ꝑpuꝰ mo.
Geron ſepulcrũ.vel idolũ ðꝛ.

Seros gręce. oppidũ ẽ.⁊ ðꝛ latine ſerũ. Jᷓ uu pue
vel munꝰ. Et ſᷣm Iſido.v. etymo. Serui⸗

h; ſeres.ris.qͥdã pplłs.

„.

Gerotinus. na. nu.i. tardus. vel tarde veni

ens.vł veſptimꝰ.⁊ ðꝛ a ſerus. Vñ Geñ.iij.
Factaq; ſunt ea quę erant ſerotina. Labã
⁊ quępᷣmi tꝑis Jacob. Et nota ꝙ tempo⸗
raneus imber ð in autũno vłin hyeme ia⸗
ctis ſeminibus nutriendis. Serotim ad in
crementũ in vere vel in eſtate.⁊ coꝛ.pe.

Gerpedo.dinis.i.ruboꝛ cutis cũ mẽbꝛoꝛuʒ

mẽbꝛa. ⁊ ꝓdu. penuł.

Serpens.tis.ðꝛa ſerpo.pis.eo ꝙ mulris et
Geruitus pꝛędialis. eſt quędã cõſtitutio qꝗᷓ
piꝛeędiũ pꝛędio ſubiugat᷑.Et ſeruitutes pꝛę

minutis ſquamarũ niſibus ſerpat ⁊ repat.
Illa aũt ꝗᷓ q̃ttuoꝛ pedibꝰ nitunt᷑.ſiẽ lacertę
⁊ ſtelliones.nõ ſerpẽtes.ſʒ reptilia dicunt᷑

BGerpẽtes aũt illa reptilia ſunt ꝗᷓ vẽtre ⁊ coꝛ
poꝛe reptant quoꝝ tot venena quot gene
ra. tot ꝑnicies q̃t ſpẽs.tot doloꝛes q̃t colo⸗
res habent. Iñ ſerpẽtim.na.nuʒ.Et nõ ꝙ

ſerpens habet quattuoꝛ naturas. Prima

eſt. ꝙ cũ ſenuerit. caligant oculi eiꝰ.⁊ ſi vo
luerit fieri nouus. abſtinet ſea cibo donec
pellis relaxet᷑.⁊ inde coartat ſe vt ſenectu
tem ſuam deponat. Scoa eſt cum venerit
aquã bibere.in cubiculo ſuo venenũ depo

extantia. dictus a ſerpẽdo.eo ꝙ ſerpat peꝛ

nit. ſic aquã inſitient bibit. Tertia vo ?
ſi viderit hoiem nudũ timet. ſi viderit ve-
ſtitum inſilit ĩ eũ. Quarta qñ aliqs volue⸗
rit eum occidere. totũ coꝛpꝰtradit ad pęnã
caput aũt ſuũ cuſtodit. Añ Plinius dicit

tis.nihilominꝰ viuit. vñ totũ coꝛpꝰ obijcit
pꝛo capite defendendo. Et eſt ſerpẽs ge.·in
certi. vel vt quidam volunt cõis. ſicut bi⸗
den. 2
GSerpẽtigena.nę.ge.cõis.pe.coꝛ.i.a ſerpen
te geninn.

Gerpẽtul li. dimi.i. pu ſerpés. S
BGerpillũ. li. ꝗdã herba ꝗᷓ ⁊ trifoliũ ⁊ plioliũ

dꝛ. AUnñ Airgiliꝰ in buccoł. Alia ſerpillum
ↄtundit olenteſq; herbos.

*

Gerra. rę.f.g.ẽ ſtennuis ferri lamina. denti

uʒ moꝛdacitate reſecãs ꝗᷓ attigit m Mabp.
Et ſicut diẽ Iſido.xiiij.etymo.Serręno⸗
men de ſono factũ eſt.i.a ſtridoꝛe.qi dicet.
Ficticiũ nomẽ ẽ a ſono. Uel ðꝛa ſeco. cas.
Iñ ſerratꝰ.a.ũ.i.ſerra ſecꝰ
Serrula.lę.dimi.i.pua ſerra.

Sertum. ti. n g. i. coꝛona de floꝛib' inſertis

cõiunctis facta. Iñ ſertatꝰ.ta.tũ.i.ſerto
oꝛnatꝰ vel coꝛonatꝰ. Et ſertulũ.li.dimi·i.
paruũ ſertũ.

Seruit.tus.tui.ẽ ↄditio ſeruiẽdi.⁊ ðꝛa ſer

uus. Seruitiũ vo ius vel actus ᷣuientiuʒ

tus eſt maloꝛũ hominũ poſtrema penaali
beris oi ſupplicio grauioꝛ c.Na vbi liber⸗
tas perit vna.ibi pereũt ⁊ oia. Vñ q̊dam.
Mõ bñ ꝓ toto libertas vendit᷑ auro. Hoc
celeſte bonũ pᷣterit oꝛbis opes. Et accipit
duobꝰ modis vᷣuitꝰ.ſ. ꝓ latria.⁊ pꝛo dulia
grece. boc eſt quod deo ⁊ hominibus com
petit.⁊ coꝛ ii. MM
Geruitꝰ. m leges eſt conſtitutio iuris gen⸗
tiũ qᷓ qs contra ius naturale alieno ſubijci
tur dominio. ŕJUZẽ

diales. lex reales appellat.ꝗᷓ ſequunt᷑ dia
2 eaꝝ ↄſtitutio eatenꝰ tenet.q̃tenꝰ expedit
p̃dijs.i.ad fructꝰ eoꝝ ꝑcipiẽdos. Seruitu
tes ruſticę ſunt ꝗſdus ruſticis debentur.
veluti iter. actꝰ.via aquęductꝰ.aquęhau⸗
ſtus.pecoꝛis applauſus ad aquaʒ.ius pa⸗
ſcendi. calcis coquendi. arenę fodiendę.ꝗ
tria vltima pñt dici nolate ſuitutes ruſti⸗
cę.ſʒ ſuꝑioꝛa ꝓpꝛijs noĩbꝰ carẽt. Mã iter ẽ
ius quo ex ęde mea per agros tuos poſſuʒz
in vicos publicos exire velintrare. Sed

. aquehauſtus eſt. vt aquã haurire poſſim

de puteo tuo. D
Geruitutes vꝛbanę ſũt.ꝗ pᷣdijs vꝛbanis de
bentur. ſcʒ intuitu alicur edificij. Mã ędiſi
cijs inhęrẽt. veluti altiꝰ tollendi aut nõ tol
lendi.ne deficiat luminibꝰ vel pſpectu do⸗
mus vicini. Itẽ ſtillicidiũ aduertendi vel
nõ aduertendi in tectũ vłin areã vicini. vt

eius. Item vt liceat imittere vel ꝓijcere ti
gnũ in parietẽ vicini. S=
Serula.lę.dimi.i.ꝑua ſer.
BGeru. ui.m.g.ðꝛ a ſeruando.qꝛ olim in bel
lo capti.cũ iure poſſent ocecidi ſeruabãtur.

⁊ Riebant ſerui.Et ideo ſeruus ðꝛ a ſerunn

do pꝛopter antiquã conſuetudineʒ. Licet
etiam quidam dicant᷑ modo ſerui. qͥ ſicſer
uati non fuerunt. Seruus ergo ex conditi

one ſeruitutis dicitur. Item ſeruus in bel

lo captus et ſeruatus. Famulus ex ꝓpꝛia

ſtibus. quaſi mancipatuʒ. vel quaſi manu
captum. Idem ẽ ſeruꝰ empticiꝰ qui pꝛecio
emit᷑. Item verna ſiue vernaculus.in do⸗

mo nutritus.quia vernat.i.claret ĩ domo

Et a ſᷣuꝰðꝛ hęc ſᷣua.uę.Et ſeruꝰ.ua.uum.

Et h̊ ⁊ hęc ᷣuilis ⁊ hoc lę.pe.pꝛo. Jñ hec

ſeruilitas.tatis.Et ſeruilit᷑ aduer. Et hoc

guitiũ. Iñ ᷣuitioſus.ſa.ſũ.i.vᷣuitio plenꝰ

Itẽ ſeruꝰ cõponit᷑.Conſeruus.i.cum alio
ſimul ſeruus. =OOèG
Geruus eſt. qui de iure gentiũ vel ciuili do
minio alieno ſubijcit᷑. In hac ꝑte ⁊ ius gẽ⸗

tium ⁊ ius ciuile.detraxerũt iuri naturali

Et dicunt᷑ ſerui nõ a ſeruiendo ſ a ſeruan
do. Imperatoꝛ enim vł önceps captos ab

hoſtibus qui ſerui ſunt capientiuʒ. vende

re iubet. ꝑ hoc ſaluare non occidere.ho
ſtibus em̃ captis ⁊ ſic in ſeruitutẽ redactis

hoc ſeruandum eſt. quod vtile eſt. ⁊ beni-

gnius viſum.ſcʒ eos omnes ſeruari ⁊ non
occidi. Hoc em̃ benignitatis ẽ.ſed occidi
crudelitatis. Ideo etiam dicta ſunt manci
pia.quia ab hoſtibus manucapiuntur.vt
Inſti. de iure ꝑſo. ⁊ ff. de ſta. ho. l. libert⸗.
Sunt etiam ſcrui vernę.qui ſunt ex ancil⸗
lis manentibus in domo.l.ticię textoꝛes.
ff. de le. j. Alij ſunt ſerui lecticarij qͥ faciũt
lecticas.e.i.
Seruus oꝛdinariꝰ ðꝛ q alüs ſeruis ẽ p̃poſi⸗
tus.ſcʒ qͥ habet alios ſeruos ſub ſe qᷣbꝰpeſt
⁊ ſcepit eis qͥd vult. .
Seruus vicariꝰ ẽ.qͥ ſeruo oꝛdinario ſubmi⸗
niſtrat.

Seruus mediaſtinus velmedian eſt.qͥ me
diũ gerit actũ.ſcʒ qͥ necẽ oꝛdinarius nec vi
carius.ſed medius inter hos ⁊ illos cõnu⸗
meranddu.

Seruꝰlibꝛariꝰ.a libꝛa dictꝰ ẽ. ſq ponderibꝰ

ßeſt. ⁊ libꝛe numoꝝ ⁊ ꝑmutatoeũ cuſtodiã
habet in domo dñi ſiuu.

t Gerui inſulani. alias inſularij ſunt.qͥ retinẽ
ſtillicidiũ tecti mei cadat in areã vł fundn

tur in iſula.i.in domo.nec mittunt᷑ ĩ agroſ
nec in villã. DHomꝰ aũt ðꝛ inſula.eo ꝙ iſũt

ei habitatoꝛes. licʒ inſula qñq; dicat᷑ in ſo

Jo. i. mari ſftiii.
Serui villici ſunt.qͥ ad villã mittunt᷑.

SBerui victoꝛes ſunt.qͥs qs victos habet ſ⸗

parandi cauſa.

Serui cubicularij dicunt᷑.qͥ lectũ ⁊ cubicu⸗
lum dñi ſui ꝓcurãt.qͥ vulgo camerarij vo

canf acamerg.
Serui dedititij dicunt᷑ qͥ in moꝛte liberi.eti

p yvita ſua ᷣui ſunt.quoꝝ libertas ſublata ẽ
familia ſuoꝛum oꝛtus.Mancipium ex ho nſti. de lib
Geruui latini ſunt.q̃ a dñis erant manumiſſi

vt Inſti. de liberti ˖ S libertinoꝛũ.

vr in vita eſſent liberi.⁊ in moꝛte vᷣui.⁊ eo⸗
rum bona tanq; ſeruoꝝ ad dños deuolue⸗
bant᷑. vt in · · palł. Inſti. de libert.
Serui atriarij vel atrienſes. ſunt illi qͥ atrij
cuſtodiã faciũt.

Seruus coꝛruptꝰ ðꝛ ſeruꝰ q̃ͥ ꝑ alicuiꝰ iducti

onẽ facx ẽ de bono malus.vel de malo de
terioꝛ.ſ.in anima ⁊ coꝛpoꝛe.

—

Seruus publicꝰ. ðꝛ tabellio.nõ qꝛ ſeruꝰ ſed

e publicũ exercet officiũ.ff.de adop.l.nõ
Seſſibilis.lis.ↄ.t.⁊ h le.qð aptũ ẽad ſedẽ⸗

duü. vel vt qs ſedeat ſuꝑ illð.⁊ ꝑ ſyncopã

ſeſſilis. le. idem. ⁊ coꝛ.pnł. Añ ſerſiꝰ. Ex
halet vapida lęſum pice ſeſſił obba.Et ðꝛ

ſeſſilis.qꝛ apta ẽ ſedere.hʒ em fundum am

plum ⁊ latũ.⁊ ita meliꝰ ſedet. .
Seſſillus.la.lũ.i.ꝑuus ſtatura.qꝛ non vi⸗
det ſtare.ſʒ ſedere.⁊ ðꝛ a ſedeo.des.

Seſſis.i.ſex oboli.vel ſciũ ſex oboloꝛum.

ↄꝛa ſex. ⁊ as.aſſis.

vela ntg⸗fovaleatdchirnal.
ſetoſus.ſa.ſũ.i.plenꝰ.⁊ abũdãs ſeta. Inð
ſetoſitas. tattlils.
Getariꝰ.ria.riũ.⁊ h̊ ſetariũ.rij.qð ⁊ ſetatiũ
ðꝛ. inſtrumẽtũ purgãdi faring.
Seth. nliꝰ Adę.⁊ interpᷣtat reſurrectio.eo
ꝙ poſt fratris reſurrectionem natꝰ ſit. q̃ſi

reſurrectionẽ fratris ex moꝛtuis ſuſcitaret

Idẽ⸗ poſitio.qꝛ de eũ ꝓ Abel poſuit.
Sethiniani quidam heretici dicti a Seth

Geta. te.g dꝛa ſus qꝛa ſue ꝓcedit in ꝑte
u

ai

de

nicn

au⸗

ue
Ne

1

filio Adę. dicẽtes eũ eſſe chꝛiſti.

Sethin. gen ſpinaꝝ eſt in heremo.ex bus
fit lignũ iputreſcibile.vᷣm HHugl. Et vt ðꝛĩ

Napia. Sethin ligna quãto accenduntur
tato durioꝛa efficiunt᷑. In hiſtoꝛijs autem

ſuꝑ Exo.ðꝛ.Sethin nomẽ ẽ montis regio
nis.⁊ arboꝛis quęſilis eſt albę ſpinę in fo⸗
lijs.⁊ eſt leuiſſimũ lignũ incremabile ⁊ im

putribile. ⁊ acuit᷑ in fine.
Setula. lę.dimi.i.ꝑua ſeta.

Seljuerus.ra.rũ.i.auſterꝰ.diſtrictꝰ.rigidus

vel purus. ⁊ ðꝛ a ſatis ⁊ verus qualſi ſatis
verus. tenet em ſine pietate iuſticiã. Con⸗
trra illud. Eccleſiaſtes. vij. Moli eſſe iuſt
multum. vbi dicit glo. Sümũ ius ſũma in
iuria eſt. Item ſuꝑ illud Eſa.iij.ecẽ via

ambulate in ea.neq; ad dexterã neq; ad ſi
niſtrã declinabitl.dicit glo. In vtraq; ꝑte

quicquid ſuꝑ modũ eſt in vitio eſt. & auüt
ðꝛ ſeuerus qſi ſequẽs vera.etymo.ẽ. Inð

heęc ſeueritas. tatis.i.auſteritas.rigoꝛ.vel

integritas iudicij vel vehemẽtia vltionis.

Seueriani qͥdam heretici a Seuero exoꝛti.

vieinũ nõ bibũt. vetus teſtamentũ ⁊ reſurre

ctionẽ nõ recibuuuntt.
Sęuus.ua.uũ.i.crudelis.Sed ſeuus in ira
Erudelis in ſanguine. Iñ hec ſeuicia.cię.

2 hęc ſeuicies.ciei.i.crudelitas. Et ſeuus

cõponit᷑.tamſęuus.qᷓ;ſeuus.i.valde ſeuꝰ.
72 pdu. ſez. H

Sex ab hex. ſubtracta. h. pea poſita S. ðꝛ
apud latinos hi ⁊ hę ⁊ hęc ſex.oĩs ge.ĩde⸗

clinabile. Iñ ſenus.na.nũ.⁊ ſenarius.ria.
riũ. ⁊ hec ſ. enaritas. tatis. Et h̊ ſenariꝰ.rij
pillo nũero.⁊ ꝓdu.ſe.ſenus.

PBexsgeſim ma.mũ. Zꝛza ſ. exaginta. Et hec

ſexageſima. mę. dñica poſt ſeptuageſimꝗ.
