ſtinentię ⁊c. Tertiũ ẽ votũ mixtum ex his

duobus.ſ.ꝑtim neceſſitatis ⁊ ptim volun
tatis.Sʒ votũ voluntariuʒ ſubdiuidit᷑ in
votũ ſolẽne ⁊ ſimplex. Vñ ſimplex eſt cui
nulla ſolẽnitas adhibet᷑. Solũ aũt votum
ↄtinentię ſolẽnicat᷑.Et nõ ꝙ votũ ſimplex

impedit matrimoniũ ↄtrahendũ ſʒ nõ diri

mit iam ↄtractũ. Aotũ ſolenne impedit cõ
trahendũ.⁊ dirimit iã ↄtractũ.

Vox.cis.f.g.ẽ aeris a lingua ꝑcuſſio.ꝗ̃ per

q̃ſdã arterias gutturi ab aiali ꝓfert᷑.⁊ ðꝛ a
voco.cas.⁊ ꝓ.o.añ.c.ſʒ voco.cas.coꝛ.o.
añ.c. Vel ᷣm qͥſdã ðꝛ a boo.as.mutata.b.

in. u. ⁊ vltima. o. ſubtracta.⁊ addita. x. Et
ð ſᷣm Pap.vox.qꝛ volũtatẽ ai annũciet.

qꝛ voces ſunt notę eaꝝ ꝗᷓ ſunt in aĩa paſſio

num. Et vox coponit᷑. Equi 0c“.
cus. Multiuocꝰ. ca. cũ. i. ſyno
AVpupa.pę.f.g.auis qdã ſpurciſſ

AVr lingua chald

niuo⸗

2„ 2

extenſis galeata. ſꝑ in ſepulcris cõmoꝛãs.

Hac gręci vpupã appellãt.qꝛ ſtercoꝛa hu⸗
mana comedat ⁊ fetenti paſcatur fimo.Et

coꝛ. pe. Vñ Alex. Cũ fultis vpupis ꝗᷓ pe⸗

tunt excelſa volando.
laica ignis vel flima dicii.
Vel ſᷣm Remigiũ. r interpᷣtat᷑ lumẽ vel
ignis.ſeu incendiuʒ vel feneſtra.Et nõ q

glo. exponẽs illud Eſa. xxix. Qui redemit

Abꝛaaʒ de igne chaldeoꝝ ⁊c.dicit. Cegit᷑
vochaldęos Alram ⁊ abꝛaam in ignẽ ꝓie⸗
ciſſe. eo ꝙ nollent vꝛ. i. ignẽ colere. Ard ibi
expirauit. Abꝛaã vo illeſus exiuit Vnde
Geñ.xv. Ego dñs qͥ eduxi te de vꝛ chaldę

Aranꝰ.ni.i.cęlũ.⁊ ðꝛ ab vꝛ.qð eſt (oꝛum.

ignis.qꝛ igneũ ẽ. Iñ vꝛanic.ca.cũ.i.cele⸗
ſtis. Et vꝛoniꝰ.nia.niũ.in eodẽ ſenſu.Et h

veꝛania. nię.ꝗqdã muſa qſi celeſtl.ꝗ ⁊ vꝛane.
Aranuſcopus.pi.pe.coꝛ.qͥdã piſc (nes.ð.

⁊8ꝛz ab vꝛanꝰ ⁊ ſcopim.qð ẽ intendere vel
ſpeculari eo ꝙ habeat oculũ in capite q̃̊ ſp
intendit vᷣſus cellldl.

Vr banꝰ. na.nũ.i.ciuis ꝓpꝛie romanus vel

curialis. Et ſᷣm h̊ cõꝑat᷑. Iñ vꝛbanitas.ta
tis. i. curialitas. Et cõponit᷑ Inurban'na.
nũ.i.ruſticꝰ. Iñ hęc inurbanitas.tatis.

AVrbeuetꝰ.ꝗq̃dã ciuitas ẽ.ð q̃ við.S.ĩoꝛbiũ⸗
Vrbs. vꝛbis.f.g.ðꝛ ab oꝛbe.i.rotun⸗ (uei.

ditate. qꝛ antià ciuitates in oꝛbe faciebant
vel ab vꝛuo ꝑte aratri qͥ muri deſignaban
tur. Locus em̃ futurę ciuitatis ſulco deſi⸗

gnabat᷑ cum aratro. qð ⁊ taurus ⁊ vacca

trahebant. Itẽ ſola rhoma ꝑ excellentiam
vꝛbs dðꝛ. Cetera wvo oppida dicunt᷑ c ad⸗

iuncto vꝛbs. vt vꝛbs Bononia. vꝛbs Ha⸗
ſilea Oppidũ ad habitatoꝛes ꝑtinet. Ciui

tas ad legeſ. AUrbs ad vtrũq;. Et gtũs ſoꝛ
mat᷑ a ntõ iterpoſita. i. vt vꝛbs vꝛbis. Ar⸗
bana pᷣdia.oĩa ędiſicia dicunt᷑.nõ ſoluʒ ea

ãſunt in ciuitatibus vel oppidis ↄſtituta.

R etiã in rure.niſi foꝛte ſtabula ſint. qꝛ locꝰ

nõ fac pᷣdia vꝛbana ſʒ materia.vt.ff.de.vᷣ.

ſig. l. .

Vrceus.cei.vas aquaticuʒ.⁊ ðꝛ ab oꝛce qð

ẽreciꝑe.q̃i oꝛceꝰ. Añ Marci. vij. Baptiſ
mata vꝛceoꝝ ⁊ calicũ.

AWUredo. dinis. f. g. ð: ventꝰ vꝛẽs vel ardẽs.

vlcoꝛruptio ex vꝛẽte vẽto ꝓueniẽs qñ ſtã⸗

tes ſegetes aduſte vidẽt᷑ ĩ cipo. Pa Pe.

nti. ſz coꝛ. pe. gti.

Aria. rię.f. g. ðꝛ vᷣmis caulis.vel poꝛri ⁊ ðꝛ

—

Ab vꝛo. ris.qꝛ vꝛit.⁊ coꝛ. pe.

AVrias.ppꝛiũ nomẽ.⁊ iterpᷣtat lux mea dei
Arica.cę.pe.coꝛ.idẽ ẽ qð via.

Ariel interpᷣtat᷑ ignis dei. Sicut em̃ legimꝰ

apparuiſſe ignẽ in rubo ſic legimꝰetia ignẽ
miſſum deſuꝑ ⁊ impleſſe qð ſceptũ ẽ.

Vrina.nę.f.g.ðꝛ ab vꝛo.ris.eo ꝙ vꝛat.vel
qꝛ vſta ſit.vłqꝛ renibꝰ egredit᷑ꝗ vulgo lo.-⸗
tiũ vocat᷑.qꝛ ea lota veſtimẽta mũda effici

ank. Iñ hęc vꝛinaria. rię. Et q̊ vꝛinarium
rij.vas aptũ ad recipiendũ vꝛinã. qð et h;
vViꝛinale. lis. ðz. Et vt dicẽ Iſidoꝛ. Judicio

vrꝛiꝛinę a renibus egreſſę ſałꝰ vel ęgritudo fu
uura monſtrat᷑.

Druula de dimi . pua vꝛina. ⁊ coꝛ.nu.
Arna. nę.f. g. ðꝛ ꝗda mẽſura quã qͥdã qrta⸗
riã vocant. Itẽ vꝛna ꝓpꝛie ẽ vas qð ꝓ cõ⸗
Dendis defunctoꝛũ cineribꝰ adhiberi ſolet
BDe qͥ ðꝛ.De celo tegit᷑ qͥ nõ hʒ vꝛnã.Jñ vꝛ
nula.lę.dimi.i.pua vena.
AVrſus.ſi.fert᷑ dictꝰ.q oꝛe ſuo foꝛmet fętus

qſi oꝛſus.N aiũt eos infoꝛmes generare
ꝑtus.⁊ carnẽ quãdã q̃ſi qdᷣdã fruſtũ pare⸗

re.quã mr̃ lambẽdo in mẽbꝛa cõponit.ſj h
imaturitas partꝰ fac̃ deniq; triceſimo die
generat vñ euenit vt pᷣcipitata fęcũditas ĩ⸗
foꝛmis ꝓcreet᷑. Itẽ vꝛſoꝛũ caput inualidũ
.vis maxima i bꝛachijs.⁊ lumbis vñ ere
cte iſiſtũt. Al põt dici vꝛſus ab vꝛgeo.ges
qꝛ foꝛtiter vꝛget.i.ſtringit quẽ appꝛehen⸗

dit. Iñ vꝛſul“. li. 2 B vꝛſellꝰ. li.⁊ vꝛſiolꝰ.li.

⁊ vꝛſiculꝰ.li.oĩa dimi.Et hęc vꝛſa.ſę.⁊ hic
ſiier vlgen bec vꝛſella. lę. ⁊ vꝛſiola.
lę.⁊ vꝛſicula.lę. Itẽ ab vꝛſus ðꝛ vꝛſeꝰ.ſea.
ſeũ.⁊ vꝛſinꝰ.na.nũ.⁊ vꝛſariꝰ.ria.riũ.Et h

1717

vꝛſariꝰ.rij.canis aptꝰ ad capiendũ vꝛſos.

vel hõ ſiue canis qͥ venat᷑ vꝛſos.

AVrtica.cę.f.ꝗdaʒ herba dicta ab vꝛo.eo q

tactus eiꝰ coꝛpꝰ adurat. Eſt gigneę natu⸗

re.ꝛ tacta purit.Et ꝓd.pe. Iñn hᷣ vꝛticetuz

ti.loc' vbi abundãt vꝛticę.Et vꝛticinꝰ.na

nũ.pe.ꝓd. Et vꝛticari.ria.riũ.Et vꝛtico.

cas. i. veticis inuolure.
Arus. ri. m. g. dꝛ bos ſilueſtris.
Vrui.ui.pg aratriꝗ plicat᷑. ⸗
VUs interpᷣtat᷑ ↄſilia

g intertar oſiliatoꝛ. Eſt

erat in terra vs noie Job. Quis neſciat

vs ſit terra gentiliũ.

Vſia.vſię.f.g.i.eſſentia.vñ ⁊ vſia ðꝛ ſuba ?

ꝓPpꝛie ↄpacta ex materia ⁊ foꝛma Itẽ vſia

uitu.l. in iure cõoi.

fra Een
„ESir

di ꝗlibet foꝛma. ⁊ qdᷣlibet accidẽs. qꝛ qᷣli⸗

bet accidẽs vere ðꝛ.cũ eſt in ſua natura.et
Eꝑ ſe itellectũ intelligat᷑ inuariabile.licʒ va

riet᷑ tactu diuerſoꝛũ ſubiectoꝛũ.modo iten

dendo. modo diminuendo. Iñ h ⁊ hęc vſi

alis ⁊ B lę.⁊ acuit pen.

Aſticiũ. cij.n. g. genꝰ qdᷣdã tincturę.⁊ ðꝛ ab

vꝛo. vꝛis.qꝛ ex vſto eſt.

Aſtrina.nę.f.g.pe.ꝓd.ðꝛ locꝰvbi cõburũt
coꝛꝑa.⁊ ðꝛ ab vꝛo.ris. M
Vſtus.ſta.ſtũ.i.cõbuſtus.⁊ ðꝛ ab vꝛo.ris.
Vſtura.rę.f.g.i.cõbuſtio.⁊ ðꝛ ab vꝛo.ris.

Uſucapio.onis. ẽ acqͥſitio dñij vtilis dire⸗

cta rei alienę ꝑ ↄtinuationẽ poſſeſſionis tẽ

poꝛis lege difiniti.i.ꝑ ſpacium tꝑis alege

Diffinitü. ff. e. ti. l. iij. lü
Aſufructuari“.ẽ qͥ fruit᷑ ⁊ vtit᷑ rebꝰ alienis
⁊ rei dnio.ſalua tñ ſubſtãtia rerũ.ff.de ſer

— „ ℳ₰ℳ

Vſufructus ẽ ius vtẽdi.fruendi alienis re.
bus ſalua ſuba rex. vt.ff.de vſufru.l.j.Et

Einus in coꝛpeqͥ ſublato ⁊ ipᷣm tolli neceſſe

C.Deſtructa em̃ domo.deſtruit᷑ ⁊ vſufru⸗

ctus qͥ habet᷑ in ea.vt. ff. e. ti. l. ij.

lIſura.rę.f.g.ẽ incremẽtũ pecunię mutuo⸗

te ab vſu eris debiti dicta. In vſurariꝰ ria

riũ.Et h̊ vſurariꝰ.rij. Nõ Hieronym ſuꝑ
Exech.ſic dicit. Nutãt aliqͥ vſurã tmeẽ in
pecunia.ſʒ intelligat vſurã vocari ſupabũ

dantiã. ſ.qcqd ẽ ſi ab eo qð dedit plus eſt.

vt ſi in hyeme demus decem modios. vt ĩ
meſſe vndecim recipiamus.lhoc tñ ſicẽin
telligendum.ſi plus valeant in meſſe vnde
cim modij ſᷣm cõe foꝛum qᷓ; in hyeme decẽ
alias ſi fiat cõmenſuratio dati ⁊ accepti ad
valoꝛẽ pecunię.nõ erit vſura. ſed ęqualis
cõmutatio. Item nota ꝙ res qdã ſunt qrũ
vſus eſt ipſa eoꝛũ ↄſumptio.ꝗ non habent
vſufructũ ſᷣm iura.Et ideo ſi talia fuerint
ꝑ vſurã extoꝛta.puta denarij.triticũ vinũ
aut aliqᷣd hmõi.nõ tenet᷑ hõ ad reſtituẽdũ
niſi id qð accepit.qꝛ id qð de tali re erat ac
qſitũ.nõ ẽ fructꝰ huiꝰ rei.ſed hũanę indu⸗
ſtrię.niſi foꝛte ꝑ detentionẽ talis rei aliꝰ ſit
damnificatꝰ.amittẽdo aliqͥd de ſuis bonis
tunc vo tenet᷑ ad recõpenſationẽ ſui nocu⸗

menti.Quędã vero ſunt res quaruʒ vſus

nõ eſt earũ ↄſumptio.⁊ talia habẽt vſufru
ctum.ſicut domꝰ.ager.pꝛatũ.⁊ alia hmõi.

Et ideo ſi qs domũ alteriꝰ aut agrũ ꝑ vſu⸗

ram extoꝛſiſſet.nõ ſolũ tenet᷑ reſtituere do
mũ ac agrũ.iſʒ etiã frucł inde ꝑceptos. qꝛ
fructus ſunt rerũ quarũ aliꝰ ẽ dñs.et ideo

Aſura ſicut cõiter ðꝛ.ẽ quicquid ſter vſum

8

elc

e:
8
ln⸗

mn
W

ni
iin

.

nenn
ümm
nidl
an
e Gn

aen

isbens

ziinod e

is
ſiin
nubnon
gio⸗
euerd

Ns

irie

ſoꝛti accidit vłaccedit.ſᷣm Goff. xiiij.q.iij
pleriq;. Et addit ipᷣe intentiõe vel pacto ſ
cedente Sola em̃ ſpe vel expectatiõe vitiũ
vſurariũ ↄtrahit᷑.vt.c.j.⁊.c.conſuluit.de
yſuris.⁊.xiiij.q.iij.ſi fenerariꝰ. Et h̊ cum

pncipaliter habet᷑ ſpes.et expectatio lucri
alias ſi ob charitatẽ moueat᷑ qͥs ad mutuã

dũu ⁊ ſecũdario ſperet de aliq̃ retributione

nõò putat᷑ vitioſum. ar. ad heęc.lxxxũ. diſt.
in ſingulis.⁊.lxij.diſt.ſi officia.lxj. diſt.qᷣd
ꝓderit ſᷣm Goff. Itẽ vſura ẽ vbi plus reci

pit q; datũ cẽ.Et diffinit᷑ ßᷣm Axo. C. e. ti.

ſic. Aſura ẽ qð ꝓpter vſuʒ rei ↄceſſe da=.
Df notant᷑ ↄceſſe qð valei idẽ ſiẽ date vel
mutuatę. VUñ vſura ðꝛ ab vſu.⁊ ęs.ęrl.q̃ſi

vſu ęra.i.vſu ęris data.ſ.pecunię cũ noie
pocuniędqᷣcqͥd hoies habeant ↄtineat᷑.j.q.
iij.c.totum.. JM
Iſurpatio. interruptio vſucapiõis vt.l.
ij.Et nõ in rub.ff.vſucapio.⁊ vſur.diẽ ibi

textus.ꝙ oꝛatoꝛes vſurpationẽ frequẽteʒ

vſum vocãt. H
Aſurula.lę.dimi.i. pua vſura.
Aſusẽ ius vtendi rebꝰ alienis.ſalua rerum

ſubſtãtia. ꝓpꝛietate ⁊ dominio.

Vſus.ſa.ſũ.i.exercitatus.vſum alicui⸗ rei

hñs.⁊ ðꝛ ab vtoꝛ.teris.Et h̊ vſus hꝰ vſus
.i.aſſiduitas.exercitium. conſuetudo. ñ
NPamphilꝰ. VUſus ⁊ ars docuit quęſapit
oĩs hõ.Et cõponit᷑ cũ fructus ⁊ ðꝛ vſufru
ctus.i.illud qð ſuſcipit᷑ ex agro ad vtendũ

Et nota ꝙ vt dicit Oꝛatiꝰ i poetria. ¶Oul
ta renaſcent᷑ ꝗ iam cecidere cadẽtq;. Quę
nũc ſunt in honoꝛe vocabula ſi volet vſus
Qusę penes arbitrium eſt ⁊ ius et foꝛma lo
Vtẽſil.lis. 6 le.i. ad vtẽdũ apt?

flatus.Et ſunt vtres ꝓpꝛie de coꝛio. Anð
ps. Sicut vter in puina.
Ater.tra.trũ.gtõ vtriꝰðꝛ ab vtoꝛ.terl.Etẽ
vter idẽ ꝙ qͥs. Sʒ vter ꝓpꝛie ðꝛ de duobꝰ.
Quis de pluribꝰ qᷓ; de duobꝰ. Vñ vt facit
iterrogationẽ de duobꝰ tm diuidue. vt vt

iſtoꝝ legit. Quis vo de płibꝰ qᷓ; de duobꝰ.

vt qͥs iſtoꝛũ triũ vel ãttuoꝛ legit. Mõt tñ ⁊
qͥs dici de duobꝰ.licʒ nõ ita ꝓpꝛie ſic vter.
Sʒ vt nunq; ðꝛ niſi de duobꝰ tm. Et nõ ꝙ

vłncc̃ariꝰ
138z ab vtoꝛ.terl. Vł vtẽſilia dicũt᷑ i domo
vſibꝰnccaria.ſ.ſupellectilia.⁊ coꝛ.ſi.vtẽſi
Vter.tris.⁊ hi tres.vtriũ.vtribus maſ.ge.
vas vinariũ.⁊ ðꝛ ab vterus.qꝛ aliqͥd itrin
ſecus habeat. vt mẽbꝛa ⁊ viſcera.ſiẽ vter
ventris.vel qꝛ ad modũ vteri amplſit ⁊ i⸗

qðlibet cõpoſitũ ab vt᷑ ðꝛtm̃ de duobꝰ.ſiẽ
2 vter. ͦd
Vterinus.na.nũ.pe.ꝓd.ðꝛ ab vterꝰEt ſũt
vterini.qͥ ex eodẽ vtero.⁊ diuerſis patri⸗

bus ſunt geniti.qꝛ vterꝰ tm mulieris ẽ. Et

cõponit᷑.Couterinꝰ.na.nnnu.
Vterq;.vtraq;.vtrũq;.gtõ vtriuſq;.i.iſte.
et ille.vnꝰ ⁊ alt᷑.⁊ ðꝛ ab vt᷑.⁊ q;.vel ſyllabi
cat᷑.Et nota ꝙ vtraq; acuit pe.ꝓpter con⸗
ſoꝛtiũ maſculini. ⁊ neutri.in qͥbꝰ de neceſſi

late penul.acuit᷑.vt vterq;.vtrũq;.
Aterꝰ. teri.m.g. ðꝛ ab vter. Et ẽ ꝓpꝛiemu⸗

lierũ.ſ.locus ↄceptionis.qꝛ duplex ſit ⁊ in

vtraq; pꝑte ſe in duas ptes diuidit ꝗ̊ in di⸗

uerſuʒ diffuſe ac replete circũplicant᷑. Hel
ðꝛ vterus.qꝛ interiꝰ impleat᷑ fetu. H

Atilis. lis..t.⁊ G le.i.ꝓficuꝰ.⁊ ðꝛ ab vtoꝛ.
teris. Iñ hec vtilitas. tatis.

AVti poſſidetis.ẽ qdᷣdã interdictũ cũ poſſeſ⸗
ſoꝛ inqetat᷑ a nõ poſſidẽte vt iudex ꝓ ipſo
dat ſententiã. Si vnꝰ fuerit.tũc ꝓnüciare
habet in ſingulari nũero.vt ita poſſideas.
vt poſſides.ſi aũt plures.tũc debet pnun⸗
ciare in plłi nũero.vt vti poſſidetis.ita poſl

ſideat.Hodie tñ honoꝛis cã cũ hoies vni

tm̃ loquunt᷑ plłi ᷣmõe vtunt᷑ dicẽtes. bene
venerit.trãſite bñ.Et ceperũt iſti honoꝛa
biles voces a Julio cęſare. Vñ ⁊ illud dꝛ
noſ duo turba ſumꝰ.hęc Aco.in ſum. C. e.
ti.⁊ vide glo.penlł.in.c.licet de ppaoa.
Aua.vuę.ðꝛ ab humeo.qꝛ intrinſechũoꝛe
plena ẽ.⁊ ſucco.⁊ pinguedine.Et ẽ vua ip
ſuʒ totũ cũ racemis ⁊ acinis. Itẽ ſᷣm aliqs
vua ðꝛ multoꝛũ granoꝛũ adunatio. Race

mus dꝛ vnũ granũ. Botrus ðꝛ ↄgregatio

vuarũ. Glarea ðꝛ humoꝛ racemi. Ninaciũ
ðꝛ folliculus in qͥ glarea ↄtinet᷑. Arillus ẽ
granellũ qð ẽ in racemo.qð alio noie ðꝛ aci
nus. Aua etiã ðꝛ illud carneũ qð ẽin oꝛe.
qꝛ pendet ad modũ vuę.⁊ ſꝑ ẽ hũida. Jñ
Juula E-dimi⸗i Pu vug. SJ’JJM
AVuapaſſa.ẽ vua exiccata.⁊ fit multis mõis
AVñ Alexã.neqᷓ;. Dãt vuas paſſas clyba⸗
nus fumaria phębꝰ.Succiduũ reliqs poti
oꝛes ſol parit vuaus..
Auapᷣcoqua vel ſᷣcox.ðꝛ vua pſᷣmatura.qꝛ
coqᷣt᷑ a ſole.i.añ alias ad mat᷑itatẽ ꝓducit
Auidꝰ.da.dũ.i.hũidꝰ.ſʒ hũidũ ẽ qð exteri
us hʒ hũoꝛẽ. Auidũ qð iteriꝰ.⁊ ðꝛ ab vua
Aulcanus.ni.m.g.i.ignis vel deꝰignis di⸗
ctus ſic a volo.las.q̃ſi volãs candoꝛ.vł q̃i

volicanus. quia per aerem volet ⁊ canus

videt᷑. Iñ vulcanv. nia.niũ. Et hęc vulca

nalia. lioꝝ. vel liũ.i.feſta Aulcani.
Aulgus.gi.i.plebs.paſſim inhabitãs młti⸗
tudo. ⁊ ðꝛ? a volo.vis.eo ꝙ vnuſquiſq; fa⸗
ciat qð vult. IJn vulgoſus.ſa.ſũ.i.vulgo
abundans. Et h̊ ⁊ hęc vulgarl.⁊ B re. In
vulgarit᷑ adu. Et hęc vulgaritas. vt Iſte
loqͥt᷑ vulgarit᷑.i.ſic vulgꝰ.⁊ nõ lr̃aliter.Et
vt dicit Priſtianꝰ. Aulge' tã maſ.qᷓ; neu.i
uenit᷑. Vñ Job.xxiij. Et vulgũ paupereʒ
ſpoliauerũt. Lñ apud modernos pelaguſ
2 vulgus in ſingulari ſunt ge.n. in płi vo
ge. maſ. Et iſte ablatiuꝰ vulgo ſepe ponit
aduerbialit᷑.i.vbiq;.vel ꝑ vulgũ ⁊ nõ de⸗
bet acui in fſie. M

.

Aulnificꝰ. ca.cũ.pe. coꝛ.i.vulnꝰ faciens.
Aulnꝰ.neris.neu.ge.ðꝛ plaga coꝛpꝑis.qꝗ̃ fe
ro vel fuſte vel lapide fit.⁊ ðꝛ ab vꝛo eo ꝙ

vꝛat. vel ðꝛ a vi.qꝛ inferat᷑ vi. AUlcus veꝛo

Z8ꝛ. qꝛ ab interioꝛibꝰ ꝓcedit. vide in vlcus.

Aulpes.pis.f.g.ðꝛ q̃ſi volupes.ẽ em̃ volu⸗
bilis pedibꝰ.⁊ nunq; rectis itineribꝰ.ſʒ toꝛ
tis amfractibꝰcurrit. vtpote aĩal fraudulẽ
tũ inſidis decipiẽs.HNã dũ non habuerit

eſcã.fingit moꝛtẽ.ſicq; deſcẽdẽtes q̃ſi ad

cadauer aues rapit ⁊ deuoꝛat.ſicut dicit.

Iſidoꝛus i.xij.etymo. Iñ hęc vulpecula.

le.dimi.i.parua vulpes.

—

Aulpinus.na.nũ.pe. ꝓdu.i.res vulpis vł

ad vulpẽ ꝑtinẽs.⁊ ðꝛ a vulpes.

Aulteius.tei.ppꝛiũ nomẽ triſſyllabuʒ ẽ ſic
BGai diſſyllabũ. In vtõ aũt vultei diſſyl⸗

labũ.ſiẽ gai monaſyllabũ. ⁊c ibi.i.ↄſonãẽs
Vñ Oꝛatiꝰ ipᷣmo epi.Durus ait vultei ni

mis attentuſq; videris. =
Aultur.turis.m.g.⁊ h̊ vulturiꝰ.rij.⁊ h vul
turis.ris.ꝓ eadẽ aue rapaci. Uñ Ennius
Vulturis in ſiluis miſerũ mãdebat homo⸗
nem. Be q̊ᷓ dicit Iſidoꝛꝰ.xij.etymoł. Aul⸗

tur a volatu tar do noiatꝰ putat᷑. Nã ſᷣma

gnitudine coꝛꝑis ſpetes volatꝰ nõ habet.
Hos qᷣdã dicunt cõcubitu nõ miſceri.⁊ ſi⸗
ne copula ↄciꝑe ⁊ generare natoſq; eoꝛum

res ſiẽ ⁊ aqle vltra marina ſentiũt cadaue⸗

ra.Altiꝰ quippe volãtes multa ꝗᷓ ex monti

um obſcuritate celantur ex alto illi conſpi⸗

ciuint.
Aulturnꝰ.ni.ventꝰ q̃dã.vide.S.in africus

Aultus.tus.tui.ðꝛa volo.vis.qꝛ ꝑ eũ ani⸗

mi volũtas oſtendit᷑. Scðm em volũtateʒ

ai in varios mot mutat. Et differt a facie
naʒ facies ſimplicit accipit᷑ p vniſcuiuſq

naturali aſpectu.qͥ nõ leuit᷑ mutat᷑. Aultꝰ

aüt aioꝝ qlitates ſigt.qͥ ĩ varia mutat᷑ et it

Axoꝛ.oꝛis.f.g.ðꝛa
Antiqͥtꝰ em nubẽtes puellę inungebantur
criſmate. ⁊ veniebãt ad limen mariti ⁊ po-
ſtes anteqᷓ; ingrederent᷑ oꝛnabant ſe lineis

—

dü affectioe ai. modo lęt.modo triſtis ap⸗

paret. Vñ vultuoſi dicunt᷑ triſtes. vłqͥ ſę⸗

pe vultũ mutãt. Vñ Eccl.xix. Ex viſu co⸗
gnoſcit᷑ vir. ⁊ ab occurſu faciei cognoſcit᷑

ſenſatꝰ ⁊c. Dicim etiã. vultũ cęli ⁊ maris
qꝛ cõmutant᷑.Or etiã vultuoſus.ſa.ſũ.id

eſt. pulcer. foꝛmoſus.

Aulua.uę. ð q̃ſi valua.i.ianua ventris.vł

qꝛ ſemẽ recipiat vel ex ea fer' ꝓcedat. Añ
Job. x. Quare de vulua eduxiſti me. Aul
ua etiã ðꝛ ſumen ſuis. Añ Oꝛatiꝰi epi.Cũ
ſit obeſus nil melius turdo nil vulua pul⸗

crius ampl.
Auluula. le dimnt i. pua vulug.

68

b vnguo. gis. qſi vnxoꝛ

vittis.⁊ oleo inungebant᷑. Tribus aũt de
cauſis ducit᷑ vxoꝛ. pma cauſa ẽ pꝛolis. Uñ

Heñ.j. Et benedixit eis dicens.Creſcite ⁊
multiplicamini. Scðᷣa cã adiutoꝛij. Ande

727

dicit apłs.j. Corl.vij. Siqͥs ẽ nõ ↄtinens.
nubat ĩ dño. Itẽ ab vxoꝛ ðꝛ vxoꝛiꝰ.ria.riũ
ad vxoꝛẽ ꝑtinẽs.vel vxoꝛi deditꝰ.⁊ volun
tati vxoꝛis ex toto ſubdiiiii..—

rtum. ſęculis extabat.non vt plłes
ſomniant.dicẽtes.vſq; ad tempꝑꝰ
Auguſti. x. in vſu nõ fuiſſe apud
latinos.⁊ digne h̊ tꝑe qͥ chꝛiſti nomẽ inno⸗
tuit aſſumptã eſſe quia in figura cruc xpᷣi
ſcribit᷑. Chꝛiſt“ etiã ea la ſcribi maxie tan
q́ᷓ; barbari errant ignoꝛantes cũ in alijs.tn
in hacre grammaticam. Neq; em. x. neq;

p.neq;.c.quicqᷓ; ad ſonum chꝛiſti facit. Sʒ

cũ non didicerint.gręca.ex bꝰois nr̃a do

ctrina manauit neſciunt etiã latina .„Scri⸗

birt᷑ enim apud gręcos chꝛiſt. his litteris.
Xp .quarũ pᷣma ch.ſcða.r.tertia.s.ẽ q̃ſi

latine ita ſcriberet᷑ chr̃s. Illud barbarine
ſcientes.putauerunt ꝑ.x.qð apud gręcos
xi. ð.ſcribi debere.cũ tñ ꝑ.ch. vt ſic. chꝛi⸗

ſtus. ſcribi debeat. LM
Fandicus.macedonũ lingua.aplis mẽſis.
Feniũ.ij. ꝛ puũ munꝰ.vłqðcũq; munꝰ qð
mittit᷑ alicui.⁊ ðꝛ a xenos qð ẽ ꝑegrinum.

Maß wie rente pmia. dona müera bñfi⸗
enocrates nomẽ ẽ cuiuſd phi. (cia.

ei adiutoꝛiũ ſiłe. Tertia cã innocẽtię. Anð

— “

Fenodociuʒ.cij.loc in qͥ pauꝑes ⁊ pegrini
ſulcipiutur ⁊ ↄuerſantur. vt hoſpitale. vel
ipſa collectio vel ſuſceptio pauperum ⁊ pe
regeinop et dicit axenos q e peregrinuʒ
In h̊ xenodociolũ.li.dimi.Et h xenodoci
Ariꝰ.rij.⁊ hec xenodociaria.rię.i.xenodo⸗
FRenophon.ontl. ꝓpꝛiũ nomen (cij cuſtos

cuiſdam oꝛatoꝛis. Olatonis cõdiſcipuli.

FKenos.i.pegrinum vel ſenſus.et accẽtuat

vFKenotrophiũ.phij.n. g. locus vene (in ine
rabilis.ſ.hoſpitale vbi pauperes ⁊ ꝑegri;

ni ↄuerſant᷑. JIñ h̊ ⁊ hęc xenotrophita.tę.
aui vel ꝗcuſtodit xenotroppeu.
Ferophagꝰ.ga.gũ.pe.coꝛ.i.ſicca comedẽs
⁊38 a xeroſ.qð ẽ ſiccũ.⁊ phagin comedere
Iñ hec xerophagia.gię.pe.acuta.i.cibus
ſiccꝰ.ſicca comeſtio.vel abſtinẽtia ciboꝛuʒ
humentiũ. Uñ ⁊ qdᷣdã genꝰ ieiunioꝛuʒ ſic
ðꝛ.qꝛ quibuſdã ſiccis eſcis hoĩes tũc vtãt᷑.
Ferolibya.byę.vel xerolibyes.byei.i.ſicca
libya. ꝗdã regio africę ẽ.

„

Ferolaphus.phi.pe.coꝛ.i.ſicc.ceruꝰ.ſicut

eneus vel ligneꝰ. ⁊ ðꝛ a xeros.qð ẽ ſiccꝰ.et
laphus.qð ẽ ceruus.

—.

Feromyrũ.ri. n. g.i.ſiccũ vnguentũ.q̃ſima
nibus confectũ. D

FReron vłxeros.i.ſiccũ.⁊ acuit᷑ in ſine. AUñ

in greciſmo ðꝛ.Dic xeron ſiccũ.ꝓbatillud

xerophagia.

Peropellina.nę.i.pellis.ſiue veſtis vetꝰ ſic

ca. ⁊ ſciſa.detrita.⁊ ðꝛ a xeron qð ẽ ſiccuʒ

2 pellis. Iñ xeropellinꝰ.na.nũ.i.vetꝰ ſic⸗

cus.pᷣciſus.detritꝰ.vilis.vt RZeropellinaſ

veſtes donauit illi. Quidã dicũt xeropel⸗

lonia.

Feeeroſtate gręce. latine ðꝛ diſciplina.

Ferxes.rex ꝑſarũ fuit.

ꝛ lignũ vel coꝛtex balſa

Fylobalſamũ.mi.ð

mi. vel liqͥr emanãs de ligno ei trito. NMaʒ

arboꝛ balſamꝰ.lignũ eiꝰ xylobalſamũ dici⸗
tur fructꝰ ſiue ſemẽ carpobalſamũ.ſuccus

opobalſamũ.qð ideo cũ adiectiõe ſigot᷑.eo
ꝙ pcuſſus ferreis vngulis.coꝛtex ligni.p
caunas eximij odoꝛis guttas diſtillat.Ca⸗

uerna em gręco ᷣmõe ope ðꝛ. Vñ balſama

ſipura fuerint. tantã vim hñt. vt ſi ſol excã

duerit. ſuſtineri nõ pñt in manu.
Fylocaſia.ſię.i.lignũ caſi
vnũ.s.ſicut ⁊ caſia caſi..
FKylophagus.ga.gũ.pe.coꝛ.i.lignuʒ come⸗
dens. In h̊ xylophagus.gi. vmis ligne.
Fylon gręce.latine ðꝛ lignũ.

EX PiBprobalſamũ. mi. i. fructꝰ vl ſemẽ balſami

Eair.i.apꝛilis menſis.

e. 2 debet ſcribi ꝑ

Firophagus.gi. ⁊ hęc xirophaga.gę. ⁊ mo
biliter. xixrophagus. ga.guũ.qᷓ velꝗ vel qö
fruct tm comedi.
Firomirrhũ.rhi.i.fructꝰ mirrhę.vł aroma
ſeu mixtura mirrhę ⁊ aloes vñ moꝛtuoꝛuʒ
coꝛpa cõdiunt᷑ ne putreſcaut.
Firos.i.fructus. .

ſilon gręcalrᷣa c. queę latine.y.
v õfäAlatile. vel purũ vocari põt. AUti⸗
Xemnmjur aüt ea in grecis tm dictiõib⸗
et bis quoq; pꝛe exgrecitate ad
latthos traſinigrarũt ñ tñ oibe.ſz capd
grecos p.y. ſcribunt᷑. Quã qͥdeʒ.y. plilon
lſram nos h̊ nõ ponimꝰ m alphabeti vluz
ſiẽ pleriq; ceteri. eo ꝙ initio dictionis poſi
ta.ſp expoſcit.h.aſpirationẽ añ ſe poſita⸗
Eſt em regła grecoꝝ grãmaticoꝝ.Oẽ.y.pli

lon in pᷣncipio poſitũ aſpirat᷑. Qua ppt ea

qͥdẽ vocabula.y.initio habẽtia porerit qſ⸗
oſuim?

—

q; in. h. aſpiratione arere vbi ⁊ ex

Abulon. fuit filiꝰ Lię. Et interb⸗
tat᷑ fluxꝰſanguiniſ.filiꝰnoct..odoꝛ
ſuauitatis. habitaculum pulcri⸗

tudinis vel foꝛtis.
Zabulon. i.ↄtrariꝰ.vel traſgreſſoꝛ. Ihe vo
ẽ diabolꝰ. In cabulim. na. nũ. Et ꝑ cõpoſi
tionẽ cabuligena.nę.i.cabulo genitꝰ.
Zacharias.interpᷣtat᷑ memoꝛia dñi ſiue au⸗
xiliũ. Septuageſimo vo anno deſolatiõis
tẽpli cõpleto.Z ac haria ſᷣdicãte memoꝛa⸗

tus ẽ dñs ppłi ſui.⁊ iuſſo DHarij reuerſus ẽ

dei ppłs. ⁊ reędificata ẽ vꝛbs ⁊ templũ.
Zacheꝰ. interpᷣtat᷑ iuſtꝰ.vel iuſtiſicatꝰ ⁊ ẽ ſy
rũ nomẽ.nõ hebꝛeeu.
Telata i. grãdo. AUñ celatã gẽmã dicimꝰ?. g
inſtar grädinis magna.

Zambꝛi interpᷣtat᷑ lateſcẽs vel amaricans.

Wꝛopꝛie vo nomẽ ab amaritudine eſt illi
figuratũ.qꝛ peccãdo amaricauerit ppoln.
Zama. genꝰ monſtri. Et cama etiã qnq; ꝓ
fraude.⁊ ꝓ qlibet deceptiõe poniẽ.

Zeb lupus interpᷣtat᷑. Uñ xebe.hoſtia lupi
quã lupꝰ ſuffocauuit.
Zebedę. interpᷣtat᷑ donatꝰ.ſiue flens. Hic

fuit pat᷑ ſcõꝝ Jacobi ⁊ Johonis euangeli

ſteę aploꝛu.

”

Zebub interptat muſ ca. Ind belcebub vir
muſcarũ 2.

eloſus. ſa. ſũ.i. celo plen.

Telotes.tis.i.ęꝓmulatoꝛ.q noie dictꝰ eſt Si⸗
mon apłs.qͥ ⁊ canane dicteſt.a vico gali
lee cana. vbi aq̊s dñs ↄuertit in vinũ.Ca⸗
na vo celł interpᷣtat᷑.⁊ inde cananeus.idẽ
gelotes. Et nõ ꝙ celꝰ Z aliqñ amoꝛ viri in
Hõ põt ſuſtinere vt alij miſceat
vñ vir ðꝛ gelotes.Et ſᷣm h̊ dñs ðꝛ celotes.

qꝛnõ ꝑmittit aiam ſibi deſponſatã foꝛnica

ri poſt deos alienos.
Telotypus.pa.pũ.i.celo plemꝰ.ſ.iuidioſus
vel ſuſpicioſus.⁊ accipit᷑ tà in actiua qᷓ; in
paſſiua ſigtiõe.Dr̃ vo celotypꝰ de curfoꝛ
tuna inuidet᷑ ſibi vel alij. Et habet᷑ ſuſpici
oſus ⁊ celotypus.q de foꝛtuna alteriꝰ inui
det ei vl alij. ⁊ ẽ ſuſpicioſus. Vñ ille hõ ðꝛ
celotypꝰ.qͥ ſuſpicionẽ hʒ de vxoꝛe ſua.ſ.q̃ͥ
cũ eruciatu mentl ſuęcaſtitate ſeruat vxo⸗
ris.⁊ ille tũc ðꝛ gelotypꝰ.Silit᷑ ⁊ vxoꝛ dici⸗
tur gelotypa.quę ſuſpitionẽ habet de viro
Añn Ecd.xxv. Holoꝛ coꝛdis ⁊ luctꝰ młier
celotypa. Iñ bęc celotypia.pię.i.iuidia ſu
ſpicio ↄtra vxoꝛẽ.De q̃ agit᷑ in lib.Nume
roꝝ.Or etiã qñq; celotypia męchia. Et ge
lotypus męchus. ⁊ coꝛ.ty.

Zelus.li.m.g.i.inuidia.vł amoꝛ.vł feruoꝛ

ſiue bonſiue malꝰ. Sic em gelus accipi po
teſt in bono.cũ qͥs nitit᷑ ea ꝗ̊ bona ſunt imi
tari.ſic ⁊ in malo cũ qͥs dolet aliũ ſe eſſe me
lioꝛẽ. Dr O celꝰ.inuidia. amoꝛ.ęmulatio ſu
ſppicio.ſiue in bono ſiue in malo.
Zephyrus gręce. latine ð floꝛẽs qꝛ floꝛes ⁊
germina eiꝰ flatu viuiſicant᷑.qͥdã ventꝰ eſt
⁊ coꝛ.pe. Hic alio noĩe ðꝛ fauoniꝰ.·
Zeta.teę.f.g.i.camera.cõclauis.ſeceſſꝰ. Vñ
in paſſiõe bti thomę apli iuenit᷑ Zetas hye
males. ⁊ getas ęſtiuales. Sʒ geta neu. ge. i⸗
decli.nomẽ ẽ cuiuſdã lę.ſm lhugl.Dapᷣ.
vo dicit. Lete hyemales.i.domus hyema
les.qᷓs calidas facit ſubducta flima. Zetę
ęſtiuales.q̃s frigidas fac ſubducta aqua.
Zetę dom quę ſubtus pedes habẽt aq̃s.
Zeugma.ẽ tertia ſpecies allothetę.⁊ deſcri
bitur ſic a donato.Zeugma eſt vnius ver⸗
bi concluſio. diuerſis clauſulis apte ↄiun⸗
cta. Et habet ſieri tribꝰ modis ᷣm IJſidoꝝ
ſcʒ a ſuꝑioꝛi.qñ vᷣbũ pmittit᷑. vt Legit ſoꝛ
tes ⁊ plato.A medio qñ iterponit᷑.vt he⸗
beei ſunt ⁊ ego. Ab inferioꝛi.qñ verbũ ſup
ponit᷑.vt tu qͥd ego ⁊ ppłs mecũ deſideret
audi. Heda dic̃.Zeugma.i.ↄcluſio.ðꝛ fi⸗

gura quanpo multa pcedẽtia aut vno vvo

TZymos

Qut vna ſnia ↄdudunt᷑ Aerbo vt apls ait,

ODis amaritudo. ⁊ ira.⁊ indignatio. ⁊ cla⸗
moꝛ a blaſphemia. tollat᷑ a vob. Snia. vt
Qui ingredit᷑ ſine macła. ⁊ opat᷑ iuſticiaʒ.
q loqtvitatẽ ⁊c. ad vltimũ ↄcludit.Qui
facit hęc. nõ cõmouebit᷑ in eternũ. Alexan
der aut dic. Teugmaẽ qñ idẽ verbũ vład
iectiuũ ad diueria ꝑtinet ita ꝙ cũ vno con
Zſtruit᷑ impꝛopꝛie.vt cũ ðꝛ. Heęc illiꝰ arma
Hilliꝰ currus fuit.Siłiter hẽ ceugma. Et

Apollonius ſcribit ⁊ ego.

Zexabel.interpᷣtat᷑ flux ſanguinis.vel flu⸗
ens ſanguinẽ. aliniu

ſzmeli⸗ vhi ẽ ſterqlinium.

vel yma gręceẽ.latine ð: fermentũ

Tinala. pua muſca. ſ. culex. Jñ B eincalari

um. rij. canopęũ ad eas arcẽdas.
Zinęgiber. beris.n.g.quędã ſpẽs aromatis.

Tios vel eius.ðꝛ qͥdã mẽſis.ſ.maius.
Zixaniũ.nij.n.g.⁊ hęc cicania.nię.f.g.i.ſe⸗
ges vel herba puerlſa.ſ.loliũ.vt dicut. Et
ponit᷑ qñq; ꝓ ſoꝛde oim ſegeeu.
Zodiaci gręce.latine anialia vel ſigna ſiqt.

Zi H̊ codiacꝰ.ci.pe.coꝛ.aialis circulꝰ. vel

ſignifer. quia in eo ſũt duodecim ſigna no
minibꝰ aialiũ nũcupata.qꝛ ſol intrãs illa ſi

Sna. Ppꝛierates aialiũ ſoꝛtit᷑.vel qꝛ ſtelleiĩ

ſignis in figuris aialia diſpoſite ſunt. Inð

codiace. cea. ceũ. Iſta aũt ſũt noia duode

cim ſignoꝝ codiaci.Aries.taurꝰ.gẽmi.cã⸗
cer.leo.vgo.libꝛa.ſcoꝛpio.ſagittariꝰ.cab⸗
coꝛnꝰ.aq̃riꝰ.piſces. AUñ.Zodiacũ ſigna to
tum claudũt duodena.

Zona.nę.f.g.ẽ cingulũ ⁊ ꝓpꝛie latũ. AUñ et

gona ðꝛ lata poꝛtio terrę calida vel frigida
vel tꝑata ex ꝓpinqͥtate vł remotiõe vł me
dia ꝓximitate ſolis. Iñn conariꝰ.ria.rium.
ad onas ꝑtinẽs.vł conas faciẽs. Et ꝓd.
co. Uñ Elopꝰ.Arboꝛeã onã ſtipulis ⁊ vi
mine trũcat. Iñ conella.lę.⁊ conula.lę.am

„-

bo dimi. i. pua cona.

onifragiũ. gij.i.fractio one.
Roꝛobabel. apð hebꝛęos ex tribꝰ integrino

minibꝰðꝛ eẽ ↄpoſitũ.go.iſte.ro.mgr babel
ꝓbpe babyloniã ſonat. Et efficit᷑ nomẽ.go⸗
robabel.i.iſte mgr̃ de babylone. In baby

Jonia em̃ oꝛtẽ.vbi ⁊ pnceps gẽt iudeę ex⸗
TZoticꝰca. cũ.i.vitał.⁊ coꝛ.ctitit ⁊ acuit vlt᷑.
Zoſimꝰ.ma.mũ.i.viuax.vł viuicꝰ. (penlł.

flectere. Iñ acclinis velacclin ĩ eodẽ ſiãto

Iñ etiã acclinatoꝛiũ locꝰreqeui vel ẽ aliqᷣd
ſuꝑ qð acclinat᷑ vt culcitra vel puluinar.⁊
ðꝛ ab ad v cdGiion.
Accolo.is.ere.ui.cultuʒ.n.t.i.aſſidue vel
valde colere.habitare. arar.

. 2

Accõmodo. as.are. a. p. i.ad ↄmodũ a ſileʒ

vſũ dare.pᷣſtare vł aptare.apte collocare.

Accubo.as.are.aui.atũ.n.p.⁊ accũbo.is.
ui. bitũ. n. t. idẽ ſigent. Et eſt accubare toto
coꝛpe accũbere cubito. ⁊ ppᷣe Ei cõmeſtiõe
Accumulo.as.are.a.p.i.ↄgregare

Accuro as.aui.a.p.i.diligent᷑ curare.·
Accurſo.i.frequẽter accurrrer.

Accuſo.as.are.aui.a.p.i.iculpare.vbis f. e

rire. ⁊ ð ab ad. ⁊ cudo.qͥ em aliqueʒ accu⸗
ſat frequẽter cudit vt ad malã fama traha
tur. Et differunt incuſo ⁊ accuſo.qꝛ accu⸗
ſare ẽ in crimine vel facto.incuſare verbis
Itẽ incuſamꝰ maioꝛes.accuſamꝰ minoꝛes
Añ Cato.Incuſare deũ nooill.
Aceo.aces.nõ ẽ in vſu.⁊ deriuat᷑ ab acuo.
is. Et ẽ acere acetũ fieri.vt vinũ acet.id ẽ

acetũ fit.

Acero.as.nõ ẽ i vſu.ſʒ cõponit᷑ cũ ex. vt ex

acero.as.i.ab acerepurgre.

Aceruo.as.are.a.p.i.accumulare.
Aceſco inchoatiuũ.i.inciꝑe acere.ſiue ace⸗
tũ fieri. Añ Oꝛatiꝰ in pᷣmo.epi. Sincerũ ẽ
niſi vas qöcũq; infundis aceſcit.
Actito.aſ.are.⁊ acto.as.are.idẽ ſient.i.fre
quẽter age.
Acuo.acuis.acui acutũ.a.t.i.a

5

Adaugeo.es.xi.ctũ.a.s.i.valde augere.

Adaquo.as.are.a.p.i.ad aquam ducere.

Añ Theodolus. En adaquare gregẽ ſił⁊

releuare coloꝛẽ.⁊ ðꝛ ab ad.⁊ aquo.
Addico.cis.cere.a.t.i.deputare. deſtinare
aſcribere.⁊ ↄſtringere.ab ad.⁊ dico.

Adqdiſco.cis.addidici.addiſcitũ.n.t.i. val⸗

de diſcere. ab ad. æ diſo.
Adedo.is.it.vel adedo.ades.adeſt.i.iuxta

vel valde coꝛrodere vel edere.⁊ ꝓdu. ..
Adheęreo.ſi.n.S.i.inniti.⁊ caret ſupino.
Adhibeo.es.ere.a.S.i.addere.adiungere. pe⸗ .
2a malũ

opponere.dare.ab ad.⁊ habeod.
Adigo.egi.ctũ.a.t.i.ad aliã ꝑtẽ reducere.
Adicio.eci.ctũ.i.adiũgẽ.⁊ ſcribit᷑ ꝑ.·i.ge⸗
minũ. AUñ QOuidii.iij.lib.de arte.Adijcit
oꝛnat pxima quęq; dies.
Adimo.is.ere.ademi.ptũ.i.auferre.

Acdipiſcoꝛ.adeptꝰſũ.adipiſci.d.t.i.acreꝛe

cutü facere.

Adiuto.as.pe.ꝓd.i.frequẽter ſuuare·
Adiuuo. as.adiuui.utũ.i.auxiliũ dare. Et
ſcias ꝙ reꝑit᷑ apud antiqͥs adiuuaui
Adminiculoꝛ. arl.i.auxiliari vłminiſtrare.
Admiroꝛ. aris.d.p.i.valde mirari vłcuꝑe.
Et nõ q admiramur vtutes.ſed miramur
opa. Inuenit᷑ etiã ãmiroꝛ ꝑ duo.m. ſʒ tůc
coponit᷑ ex am. ᷣpoſitiõe ẽ miro.
Admitto.is.ere.admiſſi.admiſſũ.a.t.i.pec
care. Ité admittere. i. aſſumere. vel recipe
vt. ff. de inoffi. teſta. l. otraS ſi às impube
ri. vt ſi dicat᷑. Iſte ẽ admittẽde.i: recipiẽdꝰ
Ael ẽ incitare ad currendũ cũ qdã veloci⸗

tate. Iñ admiſſari.i.velox. Añ Ouidiuſ
HNil nocet admiſſo ſubdere calcar equo:. et

ðꝛ ab ad.⁊ mitto. l
Admoneo.es.ere.a. s.i.aliqd ad memoꝛis
reducere.qð excidit aba.
Adoleo.es.eui.vel adolui.adultũ. vłado⸗
litũ.i.cremare. cõburere. incendere. Item
ad olere.i.creſcere. Iñ adoleſco.ſeis.icho D
atiuũ.i.incipio creſcere.⁊ Iñn adoleſcẽs.
Adopto.as.are.aui.atũ.a.p.i. deſiderare.
vel nutrire.vł eligere.⁊ acciꝑe loco filj ex
traneã ꝑſonã. Et ſcias ꝙ chꝛiſt nullo mo⸗
do dicendꝰ ẽ filiꝰ aboptiuꝰ dei.qꝛ m natu
raʒ ſuã eſſentialit a patre naſcit. ⁊ oia quę
patr hʒ ſua ſunt. vt Joh.xvj:habet᷑. H

Aldoꝛdioꝛ. diris. iuxta vł valde oꝛdiri. Pa:

pias dicit. Adoꝛdioꝛ. adoꝛſus. facit. i. allo
Adoꝛioꝛ. reris. velriris. adoꝛte i. valde vel
iuxta oꝛiri. vel inuadẽ. aggredi m Hugl.
Pap̃. vo dic. Aldoꝛioꝛ coe fuit antiqᷣr· ¶nñ

Aldoꝛtuo ẽ.i nouit᷑ vel ſubito natc. ab ad

2 oꝛioꝛ. Inuenit᷑ adoꝛo.

Adquieſco.eui.etũ.i.aſſentire.

Adquiro. ris.i.ad ſe querere. vellucrari. D

„

Aduento.as.are.i.frequẽter aduenire.

Aduerſoꝛ. aris.i.eſſe vel fieri aduerſum.
Aduerto. is.ere.i.vertere ad aliqᷣd. vel ppeè
dere. vel intelligre.
Aiduloꝛ. aris. d.p.i, aſſentiendo bladiri.qað
ſolent facere maxime aulici. Uñ. Aula do
mus regis.verbũ cõponit adulo.
Adultero.as. are.n. p. ? adulteroꝛ. aris. de
ponẽtale.i.adulteriũ cõmittẽ vł coꝛruꝑe.
vItẽ. Iñ adulteraſco inchoatm.

Akereſo.ſas.i.afereſim fare.
Afficio.affeci.affectũ.tria ſigꝗt. Vñ. Afficit
ifoꝛmat. punit. cupit. hec tria ſigt. Ael m
Papiã.Afficẽ ẽ iniurijs Suari· macerari⸗

3

Alſſfido. as. are. n. p. i. fidẽ dare

Affigo. gis.gere.a.t.i.ad aliqd fſigerer.

Arfligo.gis.xi.ctũ.a.t.i.valde fligere.

Arffluo.is.xi.ctũ.vel xũ.n.t.i.largiter abũ⸗
dare. VUñ ꝓphᷣa.Diuitię ſi af fluant nolite

coꝛ apponere.

Alffoꝛ. affaris. affatꝰ ſũ. d. p.i. alloquoꝛ. ⁊ öO·

ab ad. ⁊ foꝛ.faris.⁊ mutatur.d.in.f.cauſa
cuphonnni. .
Affurcillo. as.are.ẽ valde vel iuxta. vel ali
qͥd ſuſpẽd =M

ere vel cõcutere.

rire.vel cũ garriente garrire.

. 2

Aggero.as.aui.are.i.accumulare.vel au⸗

Ilinentare. ⁊ ö ab ager. ris.

2 —

„

inuadere arripere.

Aggredioꝛ.eris.aggreſſus ſũ.d.t.i.aſſilire

Agito. tas.tare.i.frequẽter agere.

Agnomino. as.are.i.agnomine vocare. vł

agnomẽ imponere.

Agnoſco.is.agnoui.agnitũ.a.t.i.valde vł

iuxta noſcere.

. 7

Vñ Oꝛatiꝰ in pᷣmo epi. Nã tua res agitur

paries cũ ꝓximꝰ ardet.Et differt agere et

gerere.qꝛ agereẽ generale ad oia ꝗᷓ ft taʒ
re q; vxbis.tã int᷑ viuos qᷓ; in vltima volun
tate. HEã faciẽs teſtamẽtũ ðꝛ agere.ſicut et
re cõpꝛehẽ

emẽs.vendens.locãs.Sʒ ger

dit tm illud qdð fit re.⁊ nõ verbis.⁊ ſic faci⸗
ens teſtamẽtũ nõ ðꝛ gerere.ff. de. v. obli. l.

Vba cõtraxerunt.

2

Agonixo. as.aui. n. p.i.ↄtẽdo.certo. pugno

vel agonixoꝛ.⁊ ẽ deponẽtale.Et eſt agoni

go ᷣm Hhugl.imitatiuę foꝛmę.ſicut patrico

cagonixo.i.q̃ſi agonę

.
. .

a patre.ſi ſequoꝛ.

Aio. is.it. ⁊ płaliter aiũt.i.dico.⁊cẽ q̃rte cõ⸗

iugationis. quia facit imꝑatiuum in.i. vt
ai. In quo yerbo.i.ſemꝑ eſt duplex conſo
nans. Unde aio. aiunt duarum ſyllabarũ
ſunt. VUnde Oꝛatius in epi. Seruꝰ habes

peeciũ loꝛis.nõ vteris aio. Sʒ ſequẽte con

ſonante vocalis c. vt ais.a

Alapo. a6. a. . i. alapas darne.

ige verbũ defectiuũ.i.dic.fac. inceipe.
Alggarrio. is.iui.n.q.i.valde vel iuxta gar
Alileuio.as.are.a.p.i.leuẽ facere
re. pondꝰ auferre. vel diminuere.
AülUhuhuulllicio. xi. vel cui.ctũ.a.t.i.dulcit aduoca⸗
Aggero. ris. ſſi. ſtũ.i. adunare accumulare.

Alapico. as. are. a. p.i:alapas dare. .

Albeo.es.bui.n.s.i.albũ eẽ vel fieri. Inde

albeſco.is.ere.inchoatiuũ.i.icipio albere

Albico.as.i.parũ albere.⁊ ðꝛ ab albeo.es.

Sʒ Priſtianꝰ diẽ.ꝙ albico ſit vbũ appari

tiuũ· ꝙ idẽ ſit ꝙ appareo albre.
Albo. as. a. p. i. albu facere. ⁊ ↄponit᷑ cũ de

.

vt dealbo.

Allgeo. ſi. ſu. n. s.i. frigere. Iñ algeſco. ciss.
Allecto.as.are.i.frequẽter allicere.

Allego. as.are.aui.a.p.ẽ remittere vel affir

mare. vel rönes ad fulcimentũ ſuę ꝑtis in⸗
dDucere. vel argumẽtari ad ꝓbatiões. vłcõ
c(luſiões ad cõem iudicẽ ꝓ cõmodo ſuę cuu

ſe. ⁊ ꝓpꝛie ꝑtinet ad aduocatos.
exonera⸗-⸗

re. vel cũ delectatiõe attrahere.

Allido.is.ere.ſi ſũ.a.t.i.aliqd vehementer
eegere. punire. ponit᷑ p ↄtẽdere vłpcutẽ
ggrego.as.aui.i.ↄgregare.vłcumulare.
Algino. as.i.feſtinare vł fugare.negociari.

Alienare ẽ ppe rẽ aliqua in dniũ alteriꝰtrãſ
ferre. Iñ alienatio.⁊ ẽ ois pactio ꝑ quam

.

trãſſfert dñiũ. ð re. eccle. nõ alie.c. nulli.C.

Alienare caã mutãdi iudiciũ. : qñ metuens
ↄtrouerſiã.rẽ dolo in aliũ traſfert vt iudi⸗

. cufilum mutet ⁊ euitet.
Ago. is.ere.a.t.i.duceꝛe vłfaceꝛe.⁊ coꝛ. pe.

Alligo. as. are. a. p. i. ad aliqͥd ligo. VUnde
Birrhia. Quẽlibet imodicus alligat eris
amoꝛ.ropheta.Qui ſonat ↄtritos coꝛð
⁊ alligat ↄtritiones eoll.
Alloquoꝛ.eris.d.t.i.ad aliũ loqͥ. .
Allubeſco.is.ere.i.obedire.vel conſentire.
Nõ atiqͥ dicebãt lubet ⁊ lubeſco ꝓlibet
vel libeſco. VUñ ⁊ nos vtimur cõpolſito al⸗
lubeo ⁊ allubeſco.i.obedire vel cõſentire.
Et inde hęc allubeſcẽtia.tię. vel allubẽtia
tię.i.obediẽtia vel ↄſenſus.Et in eodẽ ſen
ſu iuenit᷑ allibeo.bes.vł allibet ⁊ allibeſco
Allucino. as.are.a.p.i.iuxta lucinare.⁊ ðꝛ
allucino.as.i.ſuadere.vł luci vicinare.
Alludo.is.ere.n.t.i.illudere vel cõſonare.

ↄgruere. ↄcoꝛdare.

Alluo.is.ere.a.t.i.abluere.delauare.vłpo

tius paulatim abluẽdo augmẽtare. Inue⸗
nit᷑ etiã qñq; alluere ꝓ ↄſumptiõe aquaꝝ
Alo.ui.itũ.vel altũ.a.t.i.nutrire. Et cõpo⸗.

nit᷑ alo cũ con.vt coalo.coalis.qð ⁊ ſecun⸗

de Zↄiugatiõis inuenit᷑ coaleo.coales. Jñ
coaleſco.ſcis.inchoatiuũ. Et coꝛ.pᷣmã alo

alo.ꝓducit ſpũs halo.

GſKahalo.as.eã ꝓducit. VUñ. Nutrio curtat

Alterco. as.are. vel altercoꝛ. aris.i.certare

litigare. ⁊ ab alter. Et cõponit᷑ vtrunq;
vt coalterco.coalterco.

„

Altero.as.are.a.p.i.variare. facere alterũ

⁊ðꝛ ab alt᷑. Iñ alteratꝰ.a.ũ.i.variatꝰ.
Alto.as.are.nõ ẽ in vſu.⁊ venit ab altꝰ.ta.

tum. ſed componit᷑ cũ ex. ⁊ in. vt exalto. aſl

.i.in altũ extollere.⁊ in alto.as.ꝓ eodem.
Paßp̃.vo dicit. Alto.as.nutrio vel altũ fa
cio. ſubleuo. l

Amareo.res.ere.n.sS.i.amarus ſum.vł ſio
⁊ ðꝛ ab amarꝰ. Iñ amareſco inchoatiuũ.
Amarico.as.are.a.p.i.amarũ facere.vł fa
tigare.⁊ ðꝛ ab amarus.

Amaſco.cis.vbũ ichoatiuũ.i.icipio amare dere vel remouere. AVñ in pẽ 1
pꝛobꝛiũ meũ qð ſuſpicatꝰ ſũ.Et vt dic Hu

Amaturio.turis.verbum meditatiuũ.i.me

Ditoꝛ ameeer.
Ambigo. egi.ctũ.n.t.i.dubito.circũduco.
ab am.qð ẽ circũ.⁊ ago.⁊ mutata.a.in.i.i⸗

terpoſita. b.

Am bigo. gis.iui.itũ.a.q.i.circundare ⁊ cu

