Et coꝛ.he.

Hebeto.tas.aui.a.p.i.ſuffocare.obſerare.

obſcurare.hebetẽ facere. Iñ hebeteo.tes.
idẽ ꝙ hebere.ſſ. eſſe vel fieri hebetẽ. Iñ he⸗
beteſco.cis.inchoa.i eodẽ ſenſu. Pꝛopꝛie
tñ hebeteſcit.qͥ amittit aciẽ.ebeſcit veꝛo
q̊ nature vſu tepeſcit.Et omnia pᷣdicta coꝛ
ripiunthe. ”ÿ”Mä
Herbo.as.aui.a.p.i.herbã paſcere vel her
ba oꝛnari induere.Et componit᷑ abherbo.
bas. Coherbo. as. Beherbo.as.i.ab her⸗
ba remouere. Inherbo.bas.
Herbeo.bes.bui.n.S.i.eſſe vel fieri herbo⸗

ſum vł viridẽ ab herbo. bas. Ii herbeſco

cis.ichoa. VUñ Aug. de ciui. dei ĩ. v. Sili
ter herbeſcũt.flaueſcũt.pubeſcũt. .
Herciſco.ſcis.ui.tũ.n.t.i.diuidere.⁊ ꝓpꝛie
hereditatẽ int᷑ heredes.⁊ ðꝛ ab hereditate
⁊ſcindo vel cedo. Iñ h̊ ⁊ hec ⁊ herciſcẽs
i. diuidẽs.Et herciſcẽdꝰ.i.diuidendꝰ.Et
ſm antiqͥs.e.mutata in.u.ðꝛ herciſcunduſ
da. du. i. diuidend“. Et hec herciſcũda.de

.9. S. i. poſſi

Et herciſcunde indecli.iuenit᷑ in legibꝰ.i.
diuiſio hęreditatis.int᷑ hęredes.

Heęredo.das.a.p.i.hęredẽ facẽ vł hęredita

tẽ dare. Iñ heredito.tas.fre.Et vtrũq; cõ

ponit᷑ cohęredo.as.⁊ cohęredito.tas.Ex

hęredo.as.vłexheęredito.tas.i.extra hęre
ditatẽ ponere.hęreditatẽ auferre.

Hereo.heęres.hęſi.hęſum.n.s.tria ſiẽt. ſcʒ

inniti dubitare.⁊ moꝛari ſiue manere.

Heſito.tas.taui.vbũ frequẽtatiuũ.ab hę⸗

ſo heſas. qð ſepiꝰ ꝓ dubitare inuenit᷑. In
hęc heſitatio.onis.Et hęc hęſitaciuncula.

lę. Et h̊ ⁊ hec hęſitabilis.⁊ H̊ le.i.dubitabi
lis. Et hęſitatiuus.a.ũ.i.dubitatiuus.Et
hęſitabundꝰ. a. ũ.i.ſimilis hęſitanti vł du

buanti.

reo. ſed nõ eſt in vſu.

Heſo.heſas.i.frequẽter hęrere.⁊ ðꝛ ab hę⸗

Piberno. nas.idẽ qd byemare:veli hiber

nis moꝛari. l
Hxyemo.as.aui.n.p.i.in hyeme demoꝛari.
vel in tẽpeſtate moꝛe hyemis ſeuire.

Hilareo.res.rui.n.S.i.eſſe vel fieri hilarem

Et ðꝛ ab hilaro.ras. Iñ hilareſco.cis.fre.
Et cõponit᷑ exhilareo res. Iñ exhilareſco
ſcis.inchoa.⁊ coꝛ.la.
Hilaro.as.aui.a.p.i.lętiſicare. Unð a⸗
crobius. Verba nõ min qᷓ; vinũ hilarent
cõuiuiũ.Et cõponit᷑ exhilaro.as.i.val de
hilarare. Iñ h̊ ⁊ hęc hilaris ⁊ h re.i.letus.
iocundꝰ. Iñ hilariter.tius.ſime.adũ. Et
hęc hilaritas.tatis.Et coꝛ.la. Unde Oꝛa
tius in epi.Oderũt hilareʒ triſtes triſtẽq;
iocoſi.

Hymnio.nis. nire.⁊ hymnigo as.ambo ꝓ

laudare.vel hymnos cantare.
Hynnio.nis.niui.nitũ.n.q.ꝑ geminum.n.

vxoꝛẽ ꝓximi ſui hinniebat. Et cõponitur
cũ ad ⁊ con.vt adhinnio.nis.i.valde hin⸗
nire.⁊ cohinnio.nis.i.ſimul hinnire.
Hio.as.hiaui.hiare.n.p.i.os aꝑire.Et eſt
tractũ a feris.q̃rũ auiditas.orſ aꝑtiõe mõ

ſtrat᷑. vñ ⁊ ponit᷑ qñq; ꝓ deſiderare.⁊ qũ⸗

qᷓ; ꝓ deficẽ.⁊ ẽ tractũ a canibꝰqͥ qñ deficiũt

hiant. Et ꝓ fatigari etiã ponit᷑ ſir tractũ a
canibꝰ.Et ꝓ rũpi etiã ponit᷑.vł ꝓ ſcidi.vł

ahiri ꝗcũq; res ſit.Et cõpõit᷑ vt Inhio.aſ
Hiſco.c..ĩchoatiuũ qð deberet facẽ hiaſco
ab hio.ſʒ cã vitãdi hiatũ facit hiſco.Et cõ
ponit᷑ cũ de. vt dehiſco. ſcis.i.valde vł de
oꝛſum hiſcere. Iñ dehiſcẽs. tis.

Hoꝛrifico.cas.care.i.terrefacere.

hiſtoꝛiogtapho.phas.a. p.i.hiſtoꝛiam de
ſcribere.vel depingere. vel deſignare. Ei
hiſtoꝛio. as.in eodẽ ſenſu.

2 Afp KRZ
Honeſto.as.a.p.i.honeſtũ facere vł reddẽ

Et cõponit᷑ dehoneſto.ſtas. Inhoneſto.
as.i.valde honeſtare.vel potiꝰ diffamare
vituꝑare.ab honeſtate remourer.
Honoꝛifico.as.n.p.i.honoꝛare.honoꝛẽ im

pendere.⁊ ð: ab honoꝛ.⁊ facio. Jñ honoꝛi
ſicus.ca.cũ.Et h̊ ⁊ hęc ⁊ ̊ honoꝛificẽs.tis
ſʒ nõ ẽ in vſu. Iñ honoꝛificẽtia.tię.i.hono
rabilitas. Item ab honoꝛiſico. as.hᷣ ⁊ hęc
honoꝛiſicabilis.⁊ G̊ le. Iñ hęc honoꝛiſica⸗

*

bilitas.tatl.⁊ hęc honoꝛificabilitudo.inis
Iñ honoꝛiſicabilitudinitas. ⁊ eſt longiſſi⸗
ma dictio. vt patet in h̊ vᷣſu. Fulget hono⸗

„

rificabilitudinitatibus.

Honoꝛo. as. raui.a. p. i. honoꝛẽ impẽdere.

2„2

Iñ honoꝛatus.a.ũ.qͥ recipit ⁊ qimpendit

honoꝛẽ. Et comꝑat᷑ honoꝛatus.tioꝛ.ſimꝰ.

Iñ honoꝛate.tius.ſime.adu.Et honoꝛa⸗
toꝛius.a.ũ.qͥ impẽdit honoꝛẽ.vel qð ẽ ho⸗
noꝛi.Et h̊ ⁊ hec honoꝛabilis.⁊ h le.dignꝰ
honoꝛari.vel aptꝰ honoꝛare.Et ðꝛ hono-
rabilis.q̃i honoꝛe habilis.i.aptus vt recl⸗
piat vel retribuat honoꝛẽ.⁊ cõpat᷑. Inde
honoꝛabilit᷑.lius.ſime.adũ. Et hęc hono⸗
rabilitas.tatis. Et cõponit᷑ inbonoꝛabilis
i.non honoꝛabils.
Hoꝛreo.res.rui.n.s.i.hoꝛroꝛẽ labere.time
re vel tremere. ropꝛie qͥdã ille hoꝛret. qᷓ
tremit.⁊ cuiꝰ pili rigeſcũt.i.ſurrigunt᷑ pꝛo
pter frigus.vł ꝓpter timoꝛẽ.ſicut in nocte
cũ homo vadit ſolus.
Hoꝛtoꝛ.tarl.atꝰſũ.vbũi cõe.i.ſuadere.ↄfoꝛ
tare.iſtigare.vel inſtigari. In h̊ hoꝛtatoꝛ.
torl.Et hoꝛtatoꝛiꝰ.a.ũ.Et h̊ hoꝛtatio.onii

et h̊ hoꝛtatꝰtus.tui.⁊ q̊ hoꝛtamẽ.minis.et

hB hoꝛtatoꝛiũ.rij.i.palmatoꝛiũ.vel loc vbi

fiunt hoꝛtaming.
Hoſpitoꝛ.arl.atꝰ ſũ.d.p.i.in hoſpitiuzʒ reci⸗
pere vel recipi. AVñ ſi attribuat᷑ recipienti
ſenſus ẽ.Ego hoſpitoꝛ.te.i.in hoſpitiũ te
recipio. Si aũt attribuat᷑ ei qͥ recipit᷑ ſenſꝰ
ẽ. Hoſpitoꝛ.tecũ.i.in hoſpicio tuo tecũ ma
neo vel in alio.Si aũt attribuat᷑ ei qͥ recipi
tur. ⁊ ↄſtruat᷑ cũ actõ ſenſus ẽ. Hoſpitoꝛ te
i.in hoſpitiũ a te recipioꝛ. Añ oli erat cõe
⁊2ſtruebatur ſic.Ego hoſpitoꝛ te.Et ego

hoſpitoꝛ a te.

7

Hoſtilo.as.are.n.p.i.imolare.vłincẽdere.

aũt ðꝛ hoſtilare.q̃ſi hoſtias lſtare.vł q̃i
hoſtias libare.vel q̃ſi vſtulare etymobł.eſt.
Et ſcias ꝙ hęc l̃a inuenit᷑ in młtis biblijs
Et ſuꝑ ſacrariũ holocauſtomata hoſtila⸗

re quotidie.Sʒ in aliquibꝰ antiqͥs biblijs

inuenit᷑ vſtulre.
Hoſt io.ſtis.ſtiui.hoſtitũ.a.q.i.eq

6
Humano. as. are. a.
re. Iñ hũan atꝰ.a.ũ. Vñ. Jeſus chꝛiſtus ẽ
humanatꝰ.i.hu manitate indutꝰ.humana
natura ve ſtitus. Et hęc humanatio.onis
.i.hũanitatl ſuſceptio.indutio.⁊ ꝓd. pᷣmã
Hhumecto.as.are.a.p.i.madidũ facere.
Hhumeo. mes.mui.n.S. i. madefieri. ⁊ ðꝛ ab
humus. Iñ humeſco.cis.inch oatiuũ. Et
ꝓdu.pᷣmã humeo.ſed humo.as.eam coꝛ.

Ande.Coꝛpoꝛa nullus humet. vbi terra

liquoꝛibꝰ humet.
Humido.as.a.p.i.humidũ facere.madefa
cere.⁊ ꝓd. hu.
Humilio.as.aui.a.p.i.humilẽ facere.
Humo.as.aui.a.p.i.in terra ponere.humo
tegere.i.ſepelire. Iñ humatꝰ.a.ũ.terra te
ctus ⁊ ſepultus.Et cõponit᷑ inhumat.ta
tũ.i.inſepultus.Et humatim adü.i.ſepul

tim. vel viliter ⁊ abiecte.
GQan

—
Alceo.ces. cu pino caret.
.i.reqeſcere.⁊ coꝛ.ia. Uñ Luca⸗
nus in.iiij. Fęlix qͥ potuit mundi
vitare ruinam. Quo iaceat iã ſci⸗
reloco. —R—00..
Jacio.cis.ieci.iactũ.a.t.i.pijcere. ñ.Si
neſcis iacere.lapidẽ tu mitte iacere. Inde
iactus.tus.tui.

Jacto. as. vbũ frequẽtatiuuʒ a iacio.cis.x

dqòq́òqᷓ aliud verbũ frequẽtatiũ.ſ.iactito.tas.i.
frequẽter iacere. Itẽ iactare vel iactitare.
ponit᷑ ꝓ głiari laudare.gloꝛiãdo vanitare
arrogare.vel inaniter ꝓferre. Iñ iactans
ſiue arrogãs.ðꝛ qͥ ſe vanitat.⁊ maioꝛuʒ in⸗
ſtitutis nõ adquieſcit.ſʒ ꝓpꝛiã quãdã viã
iuſticię ⁊ ſanctitatl inqrit. AUñ.Qui iacit h
iactat qͥ laudat ſe quoq; iactat.
Jaculoꝛ.laris.d.p.i.iaculũ mittere.⁊ iacu⸗
lo toꝛquere. Iñ iaculatoꝛ.toꝛis. Et iacula
toꝛius.ria.riũ.aliqͥd iaculatoꝛis.vel quod
eſt aptũ ad toꝛquendũ.vel qð ꝑtinet ad ia
culandũ. Itẽ iaculoꝛ cõponit᷑ cum con.vt
coniaculoꝛ.aris.

Jantaculo.as.aui.n.p.⁊ iantaculoꝛ.arl.d.

p.idẽ qð ianto.as.Et ſcias ꝙ qdam coꝛru

p.i.humanitatẽ indue⸗

—

e

pte ſolẽt pferre hęc vocabula ꝑ ge.in bᷣm
ſyllaba.ſ.gento.tas.Et gẽtaculo.as.

Janto.tas.taui.n.p.⁊ Jantoꝛ.taris.d.p.i.

comedere añ pꝛandiũ.ſoluere ieiuniũ.⁊ ðꝛ
a Jano deo pᷣncipioꝝ.vᷣm Hugl. Pap̃. eti

am diẽ. Jantare.i.diſnare ðꝛ vulgo. Jan-

to etiã guſto añ pꝛandiũ. Vñ. Jantamus
Eene cęnamus veſꝑe facto.

—

3

„

ictꝰ.a.ſũ.i.ꝑcuſſus. AUñ Homerꝰ. Icta pe⸗
tit cęlũ terris citharea relictis.Et Nume⸗
ri.xxx v. Ict occubuerit.Et hęc ixtio.oniſ
ii.pcuſſiõ.Et h̊ icł.tus.tui.ideʒ. Et icto.
ictas.freq.qð frequẽtiꝰ inuenit᷑ ictuo.ictu
as. in eodẽ ſenſu.i.frequẽter ꝑcutere.
Idolatro.tras.n.p.i.idolũ colere.
Iguo.iduas.i.diuidere.vel ſeꝑare.

N 8
Jnooigms gninn igni cibis abſtinere.

gnio.ignis.igniui.ignitũ.a.q.i.iflãmare.

igne deriuat᷑ igneo ignes.i.inflãmari cale
re. Iñ igneſco.ſcis.inchorl.
Igneo cöponit᷑ cũ ad. vt adignio.adignis.

.i. iflãmare. Et ab ignio.gnis.igniſco.ſcis

inchoatiunu. .
Ignoꝛo.as.aui.a.p.i.neſcire vel obliuiſci.
7z ab ignarꝰ. Et ſcias qð ignoꝛamꝰea qͥꝝ
noticiã habuimꝰ.ſʒ obliti ſumꝰ.vel ꝗᷓ ſcire
debem“. ſz qͥdã vitio pigritię. neſcimꝰ. Ea
vo neſcimꝰ quę nunqᷓ; ſciuimꝰ. Iñ ignoꝛã⸗
ter adũ. Et hęc ignoꝛantia.tię. m lhugj.
Añ Job. xix.ðꝛ.Si ignoꝛaui.mecum erit
ignozantiimmmaa.
Isgnoſco.ſcis.ignoui.ignotũ.n.t.i.remitte.
indulgere. ⁊ eſt in. puatiuũ.Nꝝs illud igno
ſcimus. qð amplius noſcere nolumus. Et
põt cõponi ex in.⁊ noſco.⁊ facit participi⸗

um futuri ignoturꝰ. Inuenit᷑ tñ etiã igno⸗

ſciturus.

ante 2

Illachꝛymoꝛ.aris.atꝰ.d.p.i.intꝰlachꝛpma
ri. vel ↄdolere. ⁊ olim erat neutruʒ. AUnde
Poetius in ſcðᷣo de ↄſolatiõe.Alius pꝛole
letatus filij filię ve derelictus męſtusilla⸗
Illaqueo.queas.a.p.i.intꝰ laqueare.

Illecebꝛo.bꝛaſ.bꝛaui.n.p.i.illecebꝛis attra

here.ſeducere.illicere.⁊ coꝛ.ce.naturalit᷑.

co. icis. ici. icere. ictũ. a. t. i. pcutere. Inde

E vel G

calefacere. ⁊ ð ab igne. Iñ ignit. a. u. i. in
flãmatꝰ. vel ardens. ⁊ tũc eſt nomẽ. Et ab

Yllecto.tas.i.frequẽter illicdere. in. pediqa. Iñ h impedimentũ.ti.
Allicio.cis.xi.ctũ.a.t.i.illaqueare.in frau Impello.lis.impuli.impulſum.a.t.i.intus
deʒ ducere. ⁊ ðz ab in. ⁊ licio.licis.⁊ coꝛ.li. vł valde pellere.⁊ ðꝛ ab in.⁊ pello.lis. Iñ
Illido.dis.ſi.ſũ.a.t.i.intꝰ vel valde ledere impulſus.a.ũ.Et impulſiuus.a.id.
⁊ðꝛ ab in. ⁊ ledo.dis. Iñ illiſus.ſa.ſũ.i.in Impẽdeo.des.di.ſũ.n.s.i.iminere.igruẽ.
tus vel valde lęſus.⁊ ꝓd. li. iinſtare. ſuſpẽdere. ⁊ ðꝛ ab in. ⁊ pẽdeo.es.
Illumino.nas.naui.a.p.i.clariſicare.lumi AVñ Heſter.xiij.Eo ꝙ eis certa moꝛs ipeẽ⸗

ne illuſtrare.⁊ ðꝛ ab in.⁊ lumino.nas. dDeret.i. imineret. vel inſtaret.
Alluſtro.as.are.a.p.i.valð luſtrare.illumi Impẽdo.dis.di.ſũ.a.t.i.donare.exhibeꝛe
nare.circũdare.purgare. 7382 ab in. ⁊ pendo.dis. Iñ impẽſo.ſas.ſa
Illuo.is.illuęrę.a.t.i.maculare. re.i.frequẽter impẽdere.

π „ 3 Imperito. tas.i. frequẽter imꝑare. .B
. 7 Ie „ Iympero. as. are.a.p.i.pſcipio.⁊ ðꝛ ab in.et
Imaginoꝛ.ar.atꝰ.ð.p.i.abſente rẽ ꝑcipe. paro.ras.⁊ coꝛ.pe.

vel imaginẽ rei abſentis.⁊ ðꝛ ab imagine. Imptioꝛ. tiris. ⁊ imptio.tis.i.tribuere.do
Iñ hec imaginatio.onis.vis animę s nare.partẽ dare.⁊ ðꝛ ab in.⁊ partioꝛ.tiris
cõpꝛehendit foꝛmas cũ materia re abſente vel ꝑtio.tis.ſm antiqͥs.⁊ facit ſupinũ im⸗
Et h̊ ⁊ hęc imaginabilis.⁊ h̊ le.qð aptum partitũ.Et ꝓd.po. SZ .
eſt imaginatiõe ꝑcipi.Et imaginatiuus.a. Impetro.tras.are.a.p.i.exoꝛare.qð petit

um.qð imaginatiõe ꝑcipit.vel ꝑcipit᷑. vel obtinere in petitione effectũ habere.⁊ dici W
qð ꝑtinet ad imaginationẽ.⁊ imaginatoꝛi tur ab in.⁊ patro.tras.Et coꝛ.phbe. . D
us.ria.ri,=6d6. Impingo. gis.egiã pactũ.a.t.ab in.⁊ paãago
Imbecillo.as.aui.a.p.i.debilitare. Jñ ver gis.qð eſt iungo.vel impello.Et ſcias ꝙ i
balia. ⁊ ð ab imbecillis. pingere inuenit᷑ p ceſpitare.Et ĩ hac ſigti⸗
Iymbuo. is. buere.a.t.i.ꝑfundere.implere. one᷑ neutrũ. AUn CProũu.iij.Et pes tuꝰno
docere inſtruere. Iñ imbutus. impinget. Inuenit᷑ etiã S impellere. 2 ſic
Imitoꝛ.aris.atus ſũ.d.p.i.ſeqͥ. In h̊ imita cẽactiuũ. Vñ Eccl.xiij.HNõ impꝛobꝰ ſis ne

toꝛ. toꝛis.⁊ imitatrix.Et h̊ ⁊ hec imitãs.tãa impingaris. Inu enit᷑ etiã ipinguo.guas.
tis. Vñ Exech̊.xxj. Sabbatoꝛũ ociuʒ imi⸗ aui.⁊ ſcribit᷑ ꝑ.u.in vltima ſyllabba.
tans.Et coꝛ.mi.ſiue pe.⁊ etiã pᷣmã. Unde Impio.as.aui.a.p.i.impie agere vłl impiũ
patet qð ſcribit᷑ ꝑ vnũ.m. Vñ Lucanꝰ in facere. Vñ ꝛudẽtiꝰin lib.hymnoꝝ.Aut
pmo.Et qͥ te laxis imitãt᷑ ſarmata bꝛachis qui inqnatũ vitijs coꝛ impiauit.
Et in Auroꝛa. Quas imitãs pꝛęſul bis ſex Implano.nas,naui.a.p.i.deciꝑe.vel in er
fert pectoꝛe gẽmas. =” roꝛẽ ducere. Unde Ecd.xv. Eõ dicas ille
Immemoro.as.aui.a.p.i.obliuiſci.non re me implanauit.⁊ ðꝛ ab in.⁊ planos qð eſt
cosſcẽ. Inuenit᷑ etiã imemoꝛoꝛ.arl.depo. erroꝛ vel vagatio.
Immineo.nes.nui.n.s.i.impẽdere.ĩgrue Imploꝛo.ras.raui.a.p.i.rogare.ꝗrere.vel
re.ſuꝑſtare.inſtare pᷣſens eẽ.⁊ ðꝛ ab in. et impetrare.⁊ ꝓd.plo.ſᷣm Hhug Naß vo
maneo.nes. Iñ iminẽs.nentl.oĩs ge.Eti⸗ diẽ̃. Imploꝛat cũ fletu iuocat.vł rogatin⸗
minent᷑.tiꝰ.ſime.adũ.Et hęc iminẽtia.tis. Impono.nis.ĩpoſui.a.t.i.iniũgẽ.vł (qrit.

Z FEFEtrcoꝛ. mni. ailiculpare. vł iputare vł ponẽ.⁊ tũc facit ſu
Immolo. as. aui.a.p.i.ſacrificare.q̃ſi molã pinũ in ſitũ.Itẽ iponẽ.i.deciꝑe.⁊ tũc con⸗
inſfundeꝛe. vel mola ꝑfundere.⁊ ðꝛ ab in. ſtruit᷑ cũ dtõ. vt Impono tibi.i.decipio te
mola. lę.qð eſt puls ex farina ⁊ aq̃ ⁊ ſale.j AVñ Beñ.xxvj.Quare ipoſuiſti mihi.tũc

olim victimę int᷑ coꝛnua ꝑfundebant᷑. A facit ſupinũ in ſtũ.ſcʒ impono.ſui.ſitũ.
imolare cõponit᷑ ab in.⁊ moles.qſi in mo⸗ Impoꝛto.tas.a.p.i.intro.vel valde.vłcon
le altaris victimaʒ ponere. Vñ ⁊ imolatio tra poꝛtare.⁊ ðꝛ ab in.⁊ poꝛto.

“ Dicta ẽ ab antiqͥs.eo Zin molealearis po⸗ Impoꝛtuno.nas.n.p.i.infeſtare.inqetare
k ſita victima cederet᷑. Añ mactatio poſtim Impotio. tis.tiui.a.q.i.diueſtire.vt Jimpo
molationẽ erat.ſʒ nũc immolatio panis et tiatis eũ ſᷣbenda ſua.i.diueſtiatis.
4 viini calici ↄuenit Iñ imolaticiꝰa. ũ.i.ſacri Impcoꝛ.aris.ari.d.p.i.execrari maledicẽ
ficatiuus.ſ.qͥ immolat᷑.Et coꝛ.mo. 17 82 ab in ⁊ pᷣcoꝛ. Nonit᷑ etiã aliqn in bona N2
Impedio.is.iui.a.q.i.retinere.q̃ſi in pedi⸗ ſisãtione.vt Iſte impꝛecatur illi bona.id
8 cam trahere. vel in pedicẽ ponere,⁊ öꝛ ab valde rogat vł adoptat. Iñ ipꝛecans.ant .

..

JIinpꝛimo.mis.impꝛeſſi.ĩpꝛeſſũ .t.i.valð
pmere. AUel impᷣmere.i.infigere.⁊ ðꝛ ab in

⁊pᷣmo.mis.⁊ coꝛ.pꝛi. ““”ͦðÿMVMWẽ
Impꝛopero.ras.raui.rare.a.p.i.cõuitiari

deridere.iniuriari.⁊ ð ab in.⁊ ꝓpero.ras
Inde hoc impꝛoperiũ.rij.i.cõuitiũ dede⸗

cus.iniuria.vel deriſio. Vñ in põ. Impꝛo

peria impꝛoperantiũ tibi ceciderũt ſuꝑ me

Et Jacobi.j.Qui dat oibꝰ abundanter et
nõ impꝛoperat. deus dat.ẽ bonitatl.X
omnibus.cõitatis. abundanter largita
tis. non impꝛoperat.eſt ſumme curiali⸗

tatis.

Impubeo. bes.n.S.i.creſcere.
Impudico. as. a. p. i. ĩpudicũ facẽ.iceſtare.
Impuro. ag. . p. i.iĩpurũ facere.⁊ ꝓd.pu.
Inalto.as.aui.a.p.i.in altũ extollere.
Inaio.as.aui.a.p.i.valde aiare.
Inarro.ras.raui.a.p.i.in arrã ꝓ aliqͥ dare
2 ðꝛ ab in. ⁊ arra.

—

Incarcero. as. aui. a. p. i. in carcerẽ ponere

27dꝛz ab in. ⁊ carcer.ceris.
Incarno.nas.naui.a.p.i.induere carnem.
Iñ incarnat.a.ũ.⁊ incarnatio.onis.
ncedo.is.ceſſi.inceſſũ.n.t.i.ire.Et eſt no⸗

viliũ.⁊ regit pꝰ ſe ntm̃.vt Incedo ſupᷣmꝰ.

Incendo.dis.di.ſũ.a.t.i.valde accendere.
ðꝛ ab in. ⁊ candeo.des.

Inceſſo.ſis.ſiui.ſitũ a.q.i.puocare.⁊ dici

—

tur ab icedo.dis. AUñ Boetiꝰ. Tu ſolebas
inceſſire ſſentem foꝛtunã.

Inceſto.ſtas.ſtaui.a.p.i.luxuriari.vel per

inceſtum impudicare m ugj.

Inchoo.as.aui.a.p.i.incipe.Iñ inchoatꝰ.

ta.tũ.i.inceptus.Et inchoatio. onis.i.ice⸗
ptio. Et inchoatiuus.a.ũ.i.inceptiuus.

Incido.dis.cidi.ſupᷣ.caret.i.i ali q̃ cadere.

Vñ Lucl.x. Incidit ĩlatrones.⁊ ðꝛ ab in.
L cado.dis.⁊ coꝛ.ci. Inuenit᷑ etiã incido.

dis. ſi. ſuʒ. qðᷣ cõponit᷑ ab in.⁊ cedo.dis.⁊
ꝓdu.ci.vbiq;. Vñ.Qui putat incidit.inci

dit ille cadẽs.

Incieo.cies.ciui.citũ.a.s.i.vocare.cõmo⸗

uere. ꝓuocare. ⁊ ðꝛ ab in. ⁊ cieo.cies. Iteʒ
ðꝛ Incio.cis.ciui.citũ.ab in.⁊ cio.cis.
Incipio.pis.incepi.inceptũ.a.t.i.inchoa⸗
re. ⁊ ð ab in.a capio.pis.⁊ coꝛ.ci. Inueni
tur etiã incipit vbũ impꝑſonale.
Incito.tas.taui.a.p.i.cõmouere.ꝓuocare
inſtigare.
Inclino.nas.naui.a.p.quaſi intus clinare

i.reflectẽ. ⁊ ð: ab in.⁊ clino.aſ.Iñ h̊ ⁊ hęc

inclinis.⁊ q̊ ne.Et inclinus.a.ũ. Et incli⸗
natoꝛiũ.toꝛij. Et ꝓdu.cli. Uñ in Auroꝛa
ðꝛ. Zũc caput inclinat emiſſus ſpũs exit.
Includo.dis.di.ſũ.a.t.i.intꝰ claudere.
Incdlunioꝛ.arl.incluniatũ.d.p.i.cõcubituꝛ
pati.⁊ ðꝛ ab in.⁊ clunis. Inuenit᷑ etiaʒ in⸗
clunio.aſ.a.p.i.ꝑ clunes icuruaꝛe łeleuaꝛe
Incolo.lis.lui.n.t.i.habitare.

Incomitio.as.aui.a.p.i.comitiũ celebꝛare

vel eligere. vel intronigare.in comitio ⁊ cõ
uentu loqui. Ml
Incõmodo.das.a.p.i.offendere.incõmo⸗
ditatẽ alicuiꝰ facere.⁊ ↄſtruit᷑ cũ dtõ.

Increpo.pas.pui.n.p.i.redarguere.repꝛe

hendere. vituꝑare. ⁊ ðꝛ ab in. ⁊ crepo.as.
Et coꝛ.cre.
Incubo.as.n.p.i iminere.inſtare.vel rem
alienã inuadere. ⁊ vi poſſiderre.
Inculco.cas.aui.a.p.i.valde calcare intus
calcare.ivba iterãdo młtiplicare.iactare.
Incurſo.as.i.frequent᷑ incurrere.
Incuſo.ſas.ſaui.a.p.i.accuſare.vel vald
cuſare.⁊ ðꝛ ab in.⁊ cuſo.

In dago. as.aui.a.p.i.inqᷣrere.iueſtigare.

Iñ hec indago.inis.i.iueſtigatio.indſitio
Et ꝓdu.da. Uñ Theodolꝰ. Nec cuiq; ho
minũ dedit indagare ſepulcrũ. Et videt᷑ iᷣ
Hh vſu. h. vim habere lg. =M
Indẽno.nas.naui.natũ.a.p.i.nõ dãnare.
indẽnẽ facere.vł oſtẽdere.⁊ ðꝛ ab in.⁊ da⸗
no.nas. Iñ indẽnatus.ta.tũ.Et hic ⁊ hęc
indẽnis.⁊ hq̊ ne.i.ſine dãno vel dãnatione
ſcʒ nõ dãnatus. Iñ indẽnit᷑ adu.Et hęc in
demnitas.tatis. Uñ Mroſꝑp. Indẽnis ꝓ⸗
pꝛiũ ſeruat ſapiẽtia cenſum.
Indico.cas.caui.a.p.i.oſtẽdere.ſigre.inſi
nuare. vel innoteſcere.⁊ ð ab in.⁊ dico.
ꝗ ndico.cis.xi.ctũ.a.t.i.pciꝑe.vel annũcia
re. Et ẽ ſacerdotũ qͥ feſta indicũt ppłis ⁊ ie
iunia. AUñ. Edicũt reges idicit feſta ſacer⸗
Indigeo.ges.gui.n.s.i.valde egẽ (dos.
vel int? egere. ⁊ ðꝛ ab in.⁊ egeo. IJñ idigẽs

entis.⁊ hęc indigẽtia.i.pauꝑtas:egeſtas.

Indigito.tas.a.p.i.digitos induere.vł de
monſtrare. vel noare.
Indipiſcoꝛ.ſcerl.indeptꝰ ſũ.d.t.i.acqrere.

Indo. dis. didi. ditũ. a. t. i. iponere. imittẽ.

inſerere. inferre. indicere. inducere. ſiue fo
ras emittere.Et ðꝛ indere.q̃ſi intꝰ dare.
Indoꝛſo.as.aui.a.p.i.ſupꝛa doꝛſum pone⸗
re. qð vulgo ſolet dici interſellare.
Inducio.as.aui.a.p.i.differre ꝑ inducias
vł inducias facere.⁊ ↄſtituere.
Induco.cis.xi.ctũ.a.t.i.introducere.

WU
— ——

— —
— S = =

Ne.

Indulgeo.ges.dulſi.ſũ.vel indultũ.habet
diſas ſigniſicatões. Indulgere eni accipi
tur ꝓ gratis concedere. vt Papa indulſit
mihi hac ptã
vt Indulgere gulę noli ꝗvẽtris amica eſt.
idẽ noli oꝑaʒ dare vłↄſentire. Itẽ iqulgẽ⸗
i. remitere.vt Indulge nobᷣ pctã nr̃a do.

mine.Et tũc ðꝛ idulgere.q̃ſi inde algere.i.

poſtea ceſſare a noticia ⁊ mẽoꝛia foꝛefacti.
Et in pᷣma ſigtiõe ẽ actiuũ.in alijs vᷣo neu.
Induo.is.ere.a.t.ðꝛ ab in.⁊ duo.is.qð idẽ
eſt qð ſoluo. Poſtqᷓ; em indutꝰẽ aliqs.q̃ſi
ſolutus ⁊ expeditꝰ ẽ.vel ad aliqͥd oꝑandũ
vel vt ſe totũ videndũ pſᷣbeat.qð no eſt cũ
ſit nudus. ́JJðUMGUWN,
Induſio.as.a.p.i.induere.⁊ ðꝛ ab iduo.is
Iñ h̊ induſiamẽ.inis.i.indumentũ.

Innebꝛio. as.aui.a.p.i.valde ebꝛiare.⁊ dici

tur ab in.⁊ ebꝛio.as.⁊ põt eẽ itẽtiuũ ibi.in

Ineo. inis.iniui.initũ.a.q.i.intrare.inciꝑe

inuenire cõcũbere.⁊ ðꝛ ab in.⁊ eo.is.
Inepto.as.taui.a.p.i.infatuare.ineptũ fa⸗
cere vel fieri.⁊ tũc ẽneutrũ. Inuenit᷑ etiaʒ
ineptio.ptis.ptiui.ptire.in eodẽ ſenſu.
Infamo.as.aui.a.p.i.famã bonã deponẽ.
⁊ðꝛab in.⁊ famo.as. Iñ h̊ ⁊ hęc infamis.
⁊ h me.i.ſine bono noĩe.vł famę malę.Iñ
hec infamia. mię.⁊ ꝓdu.fa. r.
Infelico.cas.a.p.i.infligere.infęlicẽ faceꝛe
Aqͥ infęlicito.tas.frequẽtatiluu.

Infendo.dis.di.ſũ.a.t.i.valde offendere.

facere iraſci.⁊ ðꝛ ab in.⁊ fendo.dis. Inde
infenſus.ſa.ſũ.i.offenſus.vel irarꝰ.⁊ẽ plꝰ
eſſe infenſum qᷓ; offenſum vel iratũ. Et in⸗

„

fenſo.as.frequẽtatiuſuu.
Infertio.tis.inferſi.infertũ.i.implere.⁊ ðꝛ
ab in. ⁊ fartio.tis. Iñ infertus.ta.tũ.Et i⸗
ferto.tas.frequẽtatiu.
Infero.infers.intuli.illatũ.i.introferre.vł
imittẽ.⁊ ðꝛ ab in.⁊ fero.fers. Vñ dñs ad
Thomã ait. Infer digitũ tuũ huc.Etifer⸗
re eſt cõtra ferre.irrogare.⁊ ꝑtinet ad ma⸗

lũ.ala em inferunt᷑.i.cõtra ferunt᷑. Et

in hãc ſigtionẽ inuenit᷑ in dialectica infer
re.i.ↄcludere. Illatio.i.ↄcluſio.Cũ enim
aliqͥd ↄcludit᷑.infert᷑.i.cõtra oppoſitionẽ
vel opinionẽ alicuiꝰ fert᷑. Vñ coniunctio ꝗ

eſt ſignũ cõcluſionis ðꝛ illatiua.q̃ſi contra

poꝛtatiua.

Infeſto.ſtas.ſtaui.a.p.i moleſtari. aduer⸗

ſari.infeſtũ eſſe alicui.

Inficio.cis.eci.ctũ.a.t.i.deturpare.tingẽ.
repellere. infoꝛmare.⁊ ðꝛ ab in.⁊ facio.cis J
⁊ ꝑtinet ad ꝓpꝛietates itrinſecas.⁊ coꝛ.ſi.

ℳ.

tẽ. Itẽ indulgẽ.i.oꝑaʒ dare.

Inſicioꝛ. axl. atus ſũ. d. p.i.qſi nõ facere.nõ

eſſe factũ. cõtendere.i.negare.⁊ ꝓpꝛie qõᷣ
verũ ẽ.quaſi nõ fateri factũ.ſʒ ↄtra verita

tem mẽdatio niti. ⁊ ðꝛ ab in.⁊ facio.Eſt eti

am ꝓpꝛie inficiari rem debitã denegare cũ

acreditoꝛe ðpoſcit᷑. Idẽ ⁊ abiuratio.i.rei

creditę abnegatio. AUñ. Inficit intingens.
q̃ denegat inficiat. Et ab inficioꝛ.hę inficie
grũ.i.negatiõöes. r
Inſimo.mas.aui.a.p.i.depᷣmere.ſubtꝰpo⸗
nere. ⁊ ab infimꝰ. Jñ infamat.a.ſKi.
Infio.infis.i.dicere.⁊ ðꝛ ex in.⁊ ſio.ſed mõ
nõ eſt in vſu. VUñ Ariſtoteles in.j.de gene
ratione. Infimꝰ triſtantẽ aliqñ tãgere nos
ſʒ nõ nos eũ. lato etiã h̊ vbo vtit . Infi⸗
mus ergo.i.dicimꝰ.⁊ ꝓdu.fi. Papᷣ. vero
dicit. Infit ceteris deficit. Antiq tñ infit di
cebant.i.incipit fari. MM
Infirmoꝛ.aris.d.p.i.eſſe vel fieri infirmum
AVñ NPaulus.ij. Corl.xj.Quis infirmat᷑ ⁊
ego nõ infirmoꝛ. Inuenit᷑ etiã infirmo.as.
aui. a. p. i. debilitare. falſiſicare. eneruare.
2ð8ꝛz ab in. ⁊ firmo.mas. s
Inſiſco.ſcas.aui.a.p.i.in fiſcũ mittere. Vñ

illud. Et res eiꝰ ifiſcent᷑.i.ĩ publicũ deueni

ant. ⁊ ðꝛ ab in.⁊ fiſco.ſcas.
Infligo.gis.xi.ctũ.a.t.⁊ infligo.gas.in eo
dem ſenſu. i. inſerere. irrogare. introfligeꝛe
Et ꝓdu.fli. infſſriiigog.
Inflo.inflas.inflaui.a.p.i.itus flare.flatũ
im pellere.
Infringo.gis.xi.ctũ.a.t.i.intus frangere.
vel infringendo illudre.
Infurno.nas.a.p.i.in furnũ mittere.vel in
eo coquere. Z
Infuſo.ſas.ſaui.a.p.i.fuſo inuoluere.⁊ ðꝛ
ab in ⁊ ſufus ſi.⁊ ꝓdu.fu.
Ingenioꝛ.aris.d.p.i.ingeniũ exercere.⁊ in
genioſe ſe habere. Et poõit᷑ ꝓ deciꝑe.⁊ tũc.
eſt tranſitiuum.
Ingerſo.ſas.ſaui.a.p.i.infuſcare faciX&.
Ingredioꝛ.eris.ingreſſus ſum.d.p.i.intra
re. ⁊ ð ab in. ⁊ gradioꝛ.deris.⁊ coꝛ gre.
Ingruo.is.ingrui.n.t.i.maturare.iminere
impẽdere.iſtare.Et ꝓpꝛie ðꝛ de malo. ma
lum ingrule ↄtra ↄgruũ.Et bonũ ẽ qʒ
impendet.i.cõtra ↄgruitatẽ venit.
Inguadio.as.are.a.p.i.valde guadiare.
Inbereo. es. heli. inheſũ.n.s.i. inniti.intuſ

pęerere.⁊ ðꝛ ab in.⁊ hęreo.es. Jñ h̊ᷣ ⁊ hęc⁊

h inherens.entis.Et inhęrenter aduerbi⸗
um. Et hec inherentia.tię. Et ꝓducit hę.
nhibeo. es.bui.itum.a.s.i.pꝛohibere.co
hibere. vitare.remouere. ſeꝑare. in.

pᷣuatiuũ. Eſt enim inhibere non habere. et
ð ab in. ⁊ habeo.bes. Inde Hihibitoꝛ.to⸗
ris. ⁊ coꝛ.c.hi.
Initioꝛ. arl.d.p.i.ichoare.ↄſecrare.ſancti⸗
ſicare.introducẽ.ſacriſicare. AUnð ꝓph̊a.
Initiati ſunt beelphęgoꝛ.i.ſacriſicauerũt
vel ↄſecrauerunt.Et nõ ꝙ qͥdã vtunt᷑ hoc
verbo in actiuo genere. Initio. as.
Inigo.gl.inegi.inactũ.a.t.i.pecꝰ a paſtu in

tectũ agere. Abigere vo.ẽ pec'a tecto ĩ pa

ſcua agere.Et coꝛ.po.

„

Inimico.cas.verbũ actiuũ.⁊ inimicoꝛ arſ.

depo. in diuerſis ſigtioõibꝰ.vt Inimicoil⸗
lũ tibi.i.facio.illũ ſmicũ tibi.⁊ Inimicoꝛ
tibi. i.ſũ inimicus tibhbi. H“W

Iniungo.gis.xi.ctũ.a.t.i.ſᷣciꝑe.⁊ ðꝛ abin.

⁊ iungo.gis.ſicut vult hugſ. ¶Multuʒ tñ

ꝓbabiliꝰ videt᷑.ꝙ iniunctio minus impoꝛ

tat qᷓ; ſceptũ.qꝛ qñ p̃lat⸗ vult aliqd inqre⸗
re vel inuenire.pᷣus iniũgit.⁊ poſtmodum

facit ſRcepti.

„

Iniurioꝛ. aris. atus ſũ.d.p.i.iniuriã faceꝛe

⁊ oſtruit᷑ cũ dtõ.vt Iniurioꝛ tli.
Inuo. is.ui.tũ.n. t..i.nutũ facere. vel ſignũ
dare intelligendi.⁊ ðꝛ ab in.⁊ nuo.is.
Indqno. nas.naui. a. p.i.maculo deturpo. ⁊
dSꝛ ab in. ⁊ cunio.nis.vel ab in ⁊ coquina.
Et coꝛ. ꝗͥ. VUñ in Auroꝛa ðꝛ. Petra q̃ gra⸗
dit virꝰ nõ inqͥnat anguis.
Inquio.qͥs.ſᷣm hugl.defectiuũ E. ⁊ eſt ter⸗
tiꝑ ↄiugatiõis.⁊ ẽ idẽ qð dico. Uñ Tertia
vult inqᷣt.q̃rtaq; ſumit ait.Ex h̊ colligitur

Ducit. i. ſicut audimꝰ. ⁊ ſcribitur iquit per

t.non per.d.quia nullum verbũ in.d.deſi

nit in tertia ꝑſona ſſentis indicatiui modi
Scõom auteʒ analogiã fere tota eiꝰ declina

tio inueni᷑6.

Inqro. ris.ᷣ inqᷣſiui. inqͥſitũ. a.t.i.inueſtiga⸗

re. vel intus ꝗqrere.⁊ ðꝛ ab in.⁊ qro.
Inſanio.ſanis.ſaniui.n.q.i.furere.Et po⸗
nit᷑ qñq; ꝓ ſcribere vᷣſus.⁊ facere vł canta
re.qꝛ olim poetę credebãt᷑ inſanire cũ vſꝰ
faciebãt ⁊ ſtudio vacabãt. Vñ Airgilius
Inſanire libet qñq; ttbib.

„

impmere. vel int ſcribere. Vel inſcribere

ẽſe obligare ſi nõ ꝓbauerit ad eam pęnam
quã reus debet pati.vel quã accuſando in

ferre tendit.ſi ꝓbauerit accuſatoꝛ.vt in.c.
ſuꝑ hisde accu.in. glo.⁊. c.ij.q.viij.qͥſq̃s.

Inſeruio.uis.n.q i.valde ſᷣuire vłobedire
Seruimꝰ dñis. Inᷣuimꝰ cuiuſq; ſceptis.

Inſeto. tas.ui. re.a.p.i,filo ſetã adaptare.

Inſcribo. bis.a.t.i.iniungere.deputare.vł

Inſidioꝛ. aris. d. p. i. iſidias tendẽ.⁊ ppꝑare
Inſignio.nis.niui.nitum. a.q.i.nobilitaꝛe. .

oꝛnare.exaltare.inſignẽ facerer.
Inſilio.ſilis.lire.a.q.i.ſalire ↄtra.vł inſili⸗

re. inſultũ facere. inuadere.impetere.⁊. ag⸗

gredi. Iñ h̊ inſultꝰ.tus.tui.

Inſimulo. as. aui. a. p. i. accuſare. vel icuſa⸗
re. qꝛ accuſ⸗ atoꝛis ẽ ſimulare in aduerſariũ
cdqd põt. Et inſimuloꝛ. aris.inuenit᷑ i eo⸗-

latus. ta. tũ.i.nõ fict. AUñ Sap̃.· xviij. In⸗
ſimulatũ imꝑiũ tuũ poꝛtans.i.nõ fictũ.

Inſinuo.as.are.a.p.i.denũciare. ſignare.

q̃ſi in ſinũ mittẽ.intimare. Itẽ inſinuare.i.

latent᷑ ꝑſuadere ⁊ diſſimulare.oꝛare dicẽ.

dilſſimulatoꝛie. vt c rephendimꝰ æ dãõna-⸗

mus quę maxime defendere intendimus.
Eſt & iſinuare aliqͥd aliud intẽdẽ qᷓ; vba vi
deant᷑ ſonare. Iñ
latẽs oro. AUñ qdã ſolẽt exoꝛdiri ꝑ pᷣncipiũ

vyt cũ cꝗ ẽ turpis ⁊ ai auditoꝝ ſunt alienati

Eſt em̃ iſinuatio oro qdã diſſimulatiõe et
ircũitiõe obſcure ſbijciẽs auditorl animũ
ſ bncipiũ ẽ or̃o ꝑſpicua ⁊ ꝓtinus ꝑficiẽs.

auditoꝛẽ beniuolũ vł attentũ vel docilem.
Inſiſto.ſtis.a.t.i.vacare.inſtare.iuigilare.

opam dare.
Inlſero.ris.ſiui.ſitũ.n.t.idem ẽ qð plãtare.
Et ẽ ꝓpꝛie inſerere.plãtare.ꝑ ĩmiſſionẽ ra
moꝛũ ad iuicẽ.Sʒ iſero.rl.rui.a.t.i.imiſcẽ
imittere.⁊ ꝓpe violent᷑. Iñ iſerto.tas.fre.
Inſoleo.es.iſolitꝰ ſũ.vbũ neutropaſſiuum
i. valde ſolere vel alit᷑ ↄtinere qᷓ; alij vł q;
ſit ſolitũ.ſuꝑbire.dementẽ eẽ vel fieri. Iñ
inſolẽs.entj.oĩs ge.i.ſuꝑbꝰ.fatuꝰ.moꝛibꝰ
nõ ↄueniẽs.⁊ comꝑat᷑. Iñ inſolent᷑.tius.

ſime.adu.Et hęc inſolentia.tię.i.ſuperbia

fatuitisq.
Inſoleſco.ſcis.i.incipio ſolere ab inſoleo.
Inſpicio.cis.xi.ctũ.a.t.i.q̃i intꝰ ↄſiderare.

Inſtauro. ras.raui. a.p.i.facere ſimile bᷣoꝛi
reſtituere. reficere ad pꝛioꝛẽ ſiłitudineʒ ali⸗

q̃d facere.reꝑare.⁊ ðꝛ ab inſtar.qð cõpo⸗

nit᷑ cũ re. vt Reſtauro.ras.⁊ eſt ꝓpꝛie ter⸗
tio repare. Et ð inſtaurare qᷓi in ſtatũpᷣſti

nũ reducere. ⁊ eſt etymor.
Inſtigo.gas.aui.a.p.i.valde ſtigare. 1 ö
ab in. ⁊ ſtigo. as.qð ẽ ſtimulare.ẽx aũt ðꝛ iĩ
ſtigare. qᷓ̃i inſtinctũ agere.etymol.ẽ.⁊ ꝓd.

ce minante ſuas.

ſti. AUñ in Auroꝛa ðꝛ. Inſtigãs ꝓceres vo

Inſtinguo.guis.xi.ctũ.a.t.i.inſtigare. yer

dDem ſenſu in genere depo. m lhugl. Iteʒ
inſimulo. i. nõ ſimulo.nõ fingo. In inſimm

ſi hęci ſinuatio.i.callida ꝰ

Inſtituo. is. a.t. i. decernere. oꝛdinare. 2 8

ab in.⁊ ſtatuo. Iñ h̊ inſtitutũ.ti.Et hęcin

ſtitutio.onis.i.moꝛuʒ infoꝛmatio. onit᷑
etiã ꝓ qͥda libꝛo legali tm in plurali.hę in⸗

ſtitutões inſtitutõnũ.⁊ hec iſtituta. hoꝛũ

inſtitutoꝛum ðꝛ.
Inſto. ſtas.inſtiti. ſtitũ.pe.coꝛ.n.p.⁊ etiaʒ
iſtatũ pe.coꝛ.i.ↄtra ſtare.iuigilare.iſiſtere
inſudare.et ðꝛ ab in. ⁊ ſto. ſtas. Iñ inſtans
pticipiũ et nomen. Et inſtanter.tius.ſime
aduerbiũ.Et hęc inſtãtia. tię.et ̊ inſtans
tis.ðꝛ tempus ſimplex.et ſic deſcribit᷑.qð
cum ſit finis ſteriti et pᷣncipiũ futuri.vłcũ
incipit ſtatim eſſe deſinit. vel inſtans.eſt

bꝛeuiſſima parſ tempoꝛis quęnõ expectat

ſucceſſionem. JMUdB
Inſubulo.las.a.p.i.inſuere cum ſubula.
Inſulto. tas.tare.a.p.eſt q̃daʒ cauillatõne
driſione hoſtẽ. repellẽ.⁊ ðꝛ abinſilio.lis
liui.vłlij.vel lui. UHñ de beato Laurentio
ðꝛ.Et ſubijciẽtibus pꝛunas inſultat leuita
criſti.vt cum dicebat. Girate et verſate ad
gliam pteʒ. Quidã tamen idiote legũt ibi
Exultat.ita dicit Hhug. NPapias vero dicit
Inſultare.i.inſilire.et de alterius iniuria
gaudere.
Inſumo.mis.inſumpſi.a.t.i.intus vł valð
ſumere.vel ↄtra ſumere.
Integro. gras.graui.a.p.i.integrũ facere
nouare.Et cõponit᷑ cum re.vt Reintegro
gras.et interpoſita.d.frequentiꝰ ðꝛ redin⸗

tegro.gras. Jñ itegraſco.ſcis.redintegra

ſco.ſcis.inchoatiua.Et ſcias ꝙ alit᷑ ẽ ĩ iſto
inchoatiuo qᷓ; in alijs. Alia em̃ habẽt ſiãti
onẽ eandẽ quaʒ habẽt ⁊ ſua pᷣmitiua. vt ſi
ſua pᷣmitiua ſignt actũ.⁊ eoꝝ inchoatiua.

NHã integro.as.ſigt actũ ſʒ eiꝰ inchoatiuũ

ſigt paſſionẽ. Integraſco.em̃ eſt incipio in
tegrari.Et coꝛ.te. Añ in Auroꝛa ðꝛ. Inte
grat imponẽs oĩbꝰ illemanꝰ.
Intelligo.gis.lexi.intellectũ.a.t.i.q̃ſi int
legere.⁊ ðᷣꝛ ab inter.⁊ lego.gis. Iñ intelli⸗
gens.tis.oĩs ge.Et itelligent᷑ adu.Et hęc
intelligẽtia.tię.Et h̊ intellectꝰ.tus.tui.Et
B ⁊ hec intellectualis.⁊ h̊ le.Et intellectua
liter aduerbiũ.Et heęc intellectualitas.ta⸗
tis.Et h̊ ⁊ hęc intellectibilis.⁊ h le.i.in in⸗
tellectu compꝛehenſibilis.Et intellectibili
ter adũ. Et hęc intellectibilitas.tatis. Itẽ
HB ⁊ hec intelligibilis.⁊ h̊ le.qð intelligi po
teſt.Et hęc intelligibilitas.tatis.⁊ intelli⸗
gibiliter aduerbiũ.
Intendo.dis.ſi.ſũ.vel tentũ.a.t.i.augere.
vel adiũgere.vt Deꝰ intendit albedinẽ cir

.. 25

ca iſtũ.⁊ ſan h̊ habet intenſũ.ſu.⁊ ðꝛ ab in.
⁊ tendo.dis. Inde hęc intẽtio.i.adauctio
Intendere etiã ẽ᷑ opam dare. dirigere. intẽ
tum facere. intelligere. ↄſiderare. vt Iſte
intẽdit animũ ſuũ.Et ſᷣm h̊ ꝓpꝛie facit in⸗
tentũ.tu. Iñ hęc itentio.onis.i.abſtractio
ↄſideratio. Ite intentio qñq; ꝓ voluntate
interdũ ꝓ fine accipit᷑. Iñ intentiuꝰ.a.ũ.⁊
B ⁊ hec intentionals.⁊ Ble.
Intento.tas.a.p.ðꝛ ab in.⁊ tẽto.tas.Et vt
dicit Papias. Intentat.i.intẽdit. multuzʒ
minat.obijcit.impugnat.imponit.infert.
Itẽ intento.tas.põt eẽ frequẽtatiuũ.⁊ tũc
foꝛmat᷑ ab intendo.dis.
Intercalo.as.aui.a.p.i.interponere.⁊ dici
tur ab int᷑.⁊ calo.las. Iñ h̊ ⁊ hęc intercala

ris.⁊ B re.i.interpoſitiuũ.vel int᷑poſiturũ

ſcʒ ꝙ intponit᷑.vt vᷣſꝰintcalar ðꝛ qͥ ſepe in
rponit᷑.⁊ h̊ͥ inalaritas.tatl.i.int᷑poſitio.

Intercedo.dis.ceſſi.n.t.i.ꝓ aliqͥ ad aliqͥs P

ces facere. ⁊ : ab int᷑.⁊ cedo.dis. Et ẽ int
cedere.i.inter aliquos cedere ⁊ eſſe media
toꝛem. ⁊ ꝓpꝛie inter minoꝛẽ ⁊ maioꝛem.vt
maioꝛ condeſcẽdat minoꝛi pᷣcibꝰmediato⸗
ris. Vñ ſancti dicunt᷑ nr̃i iterceſſoꝛes apð
deü. Sũt em mediatoꝛes int᷑ nos ⁊ deũ ſin
gulis diebꝰ ꝓ nobis deũ oꝛãtes.quoꝝ int᷑⸗
ceſſione qͥ renes ſcrutat᷑ ⁊ coꝛda.nobis au⸗
xiliet᷑ vt opus inceptũ ad finẽ laudabilem
ꝑducamꝰ. ⁊ ꝓd.pe. ””́MẽMZ
ntercido. dis. cidi. n. t. ⁊ ſupino caret.i.in
ter aliqᷓ cadere. ⁊ ðꝛ ab int᷑.⁊ cado.dis:ce⸗
cidi. Itẽ inuenit᷑ intcido.dis.cidi.ciſuʒ.i.
interpolatim cędere.vel int᷑ aliqua cedere
Vñ beatꝰ Jacobꝰ maioꝛ dicte eſt intciſus.
qꝛ ꝑ ſingula mẽbꝛa fuit ceſus. Et ꝓdu.ci.
vbiq;.⁊ ðꝛ ab int᷑ ⁊ cędo.dis.cęcidi.

Intercipio.pis.⁊ intercapio.pis.a.t.in eo⸗

dem ſenſu. i. inter aliq̃ vel in medio capere
Et ðꝛ ab in vel int᷑.⁊ capio.pRKis.
nterclino.as.aui.a.p.i.int᷑ aliq̃ clinare.et
ð ab int.⁊ clino.nas.⁊ ꝓd.cli. In h̊ ⁊ hęc
interclinis.⁊ q̊ ne.⁊ interclinus.na.num.
Intcludo.dis.ſi.ſũ.a.t.i.int᷑ aliq̃ claudere.
vel auferre.⁊ ðꝛ ab int᷑ ⁊ claudo.dis. Inð
heęc int᷑cludo.inis.idẽ qð itcluſio.⁊ ꝓ.clu.
Intercurſo.ſas.i.frequẽter intercurrere.
Interdico.xi.ctũ.a.t.i.ꝓhibẽ q̃i interi dicẽ
Interduco.cis.xi.ctũ.i.int᷑ aliqs ducere.⁊
ðꝛ ab inter. ⁊ duco. ðòòMM
Intereo.interis.interiui vel interij vbũ ab
ſolutũ.i.moꝛi.⁊ ꝓpꝛie in itinere.⁊ ðꝛ ab in
ter ⁊ eo.is. Iñn h interitus.tus.i.moꝛs.Et

Vnterficio.ficis.interfeci.interfectuzʒ.a.t.i.
occidere.⁊ ð ab int᷑.⁊ facio.⁊ coꝛ.i.
Interiaceo.ces.n.s.i.int᷑ aliq iacere.⁊ dici
tur ab int᷑.⁊ iaceo.Qccces.
Intermitto.tis.a.t.i.int᷑ aliq̃ mittere.vłin⸗
terpolare. vel interim dimittere. vł relinqᷓ
re ᷣm Hugl. NPapias wo dicit. Intermit⸗
tere ad tempus dimittere.⁊ itcrum ad idẽ
reuerti. Ml
Interneco.as.aui.a.p.i.int᷑ aliq̃ necare.vł
interpolatim necare.vel interim dũ aliqͥs
eſt in itinere necare.⁊ ðꝛ ab int᷑.⁊ neco.cas
Inñ hęcinternecatio.onis.i.moꝛs.quę cõ⸗

tingit alicui dũ eſt in itinere. Item intervo

nit᷑ ſepe ꝓ.e. vt Venimꝰ mare int᷑ bibere.
i. ebibere. Et pᷣm ̊ ðꝛ interneco.cas.i.ene
care. ⁊ coꝛ.ne.interneco.
Intero.teris.triui.tritũ.a.t.i.intus terere.
minutare vel valde terere. Ande Baniel.

vltl. ðꝛ de Abachuc. ꝙ intriuerat panes in

alueolo.Et ðᷣꝛ ab in.⁊ tero.ris.⁊ coꝛ.te.
Interpello.las.laui.a.p.i.interrogare.int
aliqua vacare.⁊ alloq.⁊ ꝓ alio pᷣces fun⸗
dere. Vñ ad Roma. viij. Qui etiã int᷑pel⸗
lat ꝓ nobis.⁊ ðꝛ ab int᷑.⁊ pello.las.Et ſcri
vit ꝑ̊ duotll.
Interpolo. las.aui.a.p.i.obſcurare.inqͥna
re.impedire.vel interrumpe.coꝛrumpere
variare.nõ ↄtinuare.⁊ ðꝛ ab int᷑ ⁊ polus.
Vñ in hymno.Qð nulla nox interpolet fi⸗

deq; iugi luceat. Iñ interpolus.la.lũ.i.in

terruptꝰ variatꝰ.nõ ↄtinu.Et hęc iterpo⸗
la.lę.ꝗdã veſtis.ꝗᷓ dũ ſit verꝰ ad nouã ſpe⸗
ciem reducit᷑ ⁊ fit q̃ſi noua.⁊ coꝛr ipiũt hęc
Interpᷣtoꝛ.taris.tatus ſũ.vᷣbũ cõe.i.expo⸗
nere.vel exponi vna linguã ꝑ aliã. Jñ h̊?⁊

hec interpᷣtabilis.⁊ hocle.i.aptum ad int

pꝛetandum.
Interſum.interes.intereſt.intfui.intereſſe

i. int᷑ aliqᷓ eẽ.⁊ ↄſtruit᷑ cũ dtõ.vt int᷑fui tli

negocio.Tñ eiꝰ imꝑſonale.ſ.intereſt con⸗
ſtruit cũ gtõ. Iſta em impſonalia intereſt

⁊ refert ↄſtruunt᷑ cũ gtis oim dictionuʒ ca
ſualiũ.vt Inter ẽ ſocrat legere.⁊ Refert

platonis diſputare. Pret᷑ iſtos qͥnq; gtõs

2 *

ꝓnoim pᷣmitiuoꝛũ.ſ.mei.tui ſui.nr̃i.veſtri
loco quoꝛũ ↄſtruunt᷑ cũ ablatiuis pnomi⸗
num poſſeſſiuoꝛũ in ſingulari nũero.⁊ ĩ fę⸗

mino genere tm.vt mea.tua.ſua.nr̃a.⁊ ve

ſtra. vt Mea intereſt legere.⁊ Tua refert

diſputare. Si aũt ſunt gti poſſeſſiuoꝛum.
tunc ↄſtruunt᷑ cũ illis gtis.vt Mei fratr
intereſt legere.⁊ Tui patris refert diſputa

2

re. Itẽ ↄſtruũt᷑ pdicta vba cũ iſto gtõ cui⸗

vt cuiꝰ intereſtfacere hoc.
Interuallo.las.a.p.i.ꝑ interualla dicẽ vel
facere aliqd vel interponere.⁊ ſcribit᷑ ꝑ ge
minuml.

Interuenio.nis.n. q.i.intercedere int aliqͥſ

interuentꝰ.tus.i.interceſſio. ⸗.
Intronixco.nixas.a.p.i.in thꝛono vel ĩ ſede
ponere ſeu collocare.⁊ ðꝛ ab in.⁊ thꝛsonus
