auũt ðꝛ de Zacharia.ꝙ perijt inter altare et
ędem.⁊ ðꝛ h ędem.i.templum.

gęgDicula. lę. dimi.i.parua ędes.⁊ coꝛri.cu.
AVñ Augꝰ. in.ij.li.de ciui.dei.Ne aimalis

qſcipue cauenda ſunt moꝛes coꝛrumpen⸗

tur humani.nulla ſacra ędicula dignũ pu⸗

tauerunt. .
Edictum.ti.n.s.i.hᷣceptũ ſiue mandatum ⁊
ꝓbe regum ⁊ imꝑatoꝛum. Ande in Luca
Exijt edictũ a cęꝗſare auguſto. Qñq; idem

ẽ qð generale ſtatutum pncipis. Vñ.Edi⸗
cũt reges.indicit feſta ſacerdos.Et differt
Qg9ſtitutõe.qꝛ ↄſtitutio põt eſſe generał vł
ſpãlis.vt.l.j.ff. de.ↄſti.bnci. Qnq; idẽ eſt

ð ſtatutum vel mandatũ pᷣtoꝛis.ſicut oĩa
ptoꝛia edicta.vt edictũ ð albo ſcribẽdo.⁊
de in ius vocando.⁊ hmõi. de qbus vide
ſpe.de act.ſeu.peti.ꝓponendis ·s/poſtre⸗
mo. v. nunc dicamus de edic.

Egictũ ꝓhibitoꝛiũ.eſt illud in quo regula⸗
rit᷑ ois ꝑmittit᷑ qͥ non ꝓhibet᷑.vt in ꝓcura

toꝛibꝰ ⁊ teſtibꝰ. ff. de teſti. l.j.⁊ de traſla.pᷣ⸗
la.c. inter coꝛpallla.
Edictũ ꝑmiſſoꝛiũ eſt illud qð regularit᷑ ẽ ꝓ
hibitoꝛiũ.⁊ tñ in certis caſibꝰ ꝑmittit᷑.vti
c. romana. .
Edictũ ędiliciũ eſt idẽ qð actio ędilicia Nã

actio edilicia ab ędicto edilicio deſcendit.
yt. l.cũ aũt.S:hęc actiões.iũcto ·s·ędilicię

Edictũ ptoꝛiũ eſt quod ptoꝛ edixit iubendo

mãdando.vł ↄſtituẽdo. vt fecit in edicto

EF

de dã. infec. vt. ff. de dã. infec l. ᷣtoꝛ ait
Edictũ ſucceſſoꝛiũ eſt quo ꝓuidet᷑ credito⸗
ribus.ne eis longa moꝛa fiat.
Ediliciũ.cij.n.s.honoꝛ vel officiũ ędilis.et
⁊ðꝛ ab ędilł.a quo etiã ędilitas.tatis.illud
ideʒ. ⁊ ędilicius.a.ũ.i.res ꝑtinẽs ad ędilẽ.
Edilł.lis.m.t.pe.coꝛ.i.cuſtos ędis.qͥ cuſto⸗
diebat de dignitate ⁊ officio grariũ vel ca⸗
pitolium vel curiã regis ſiue imꝑatorl ne
moꝛboſa aialia.vt caprę vel poꝛci ⁊ hmõi
intrarent ⁊ aerem ibi coꝛrũperent.

Eglibłolim dicebat᷑ qͥ nõ ſolũ conſtituebat᷑ a
plebe ad h̊ vt ſeſſet ęedibꝰ.ſed etiaʒ pꝛęfuit

plebiſcitis.q̃ etiãẽ ędituus dicebat᷑ a nomi⸗
ne ędes ⁊ vbo tueoꝛ.qꝛ tuebat᷑ ędes ne in
ciuitate eſſent domꝰ ruinoſę.vł inoꝛdinate
poſite in ſiudiciũ reipublie.
Ediles curules ſu nt ↄſtituti poſtqᷓ; placuiſ⸗
ſet plebi.qͥ etiam curãt de ędibus patrum
⁊ negociationibꝰ.vel etiã de ędendis curã
habebãt. vt no. ff. de offi. pfec. vigil.l.j.
Edilł cerealis ðꝛ a cerere.qꝛ pſᷣfuit annonę.i.
frumento diſtribuenodoY*6
Ediſſa.ſe.vrbs meſopotamię.quã cõdidit
Nemroth ꝗ̊ antea dicta eſt areth.
Editio.onis.f.t.i.expoſitio.⁊ ðꝛ ab edo.is.
Editus.a.ũ.pe.coꝛ.i.altꝰvel manifeſtꝰ.vel
natus.vel emiſſus.cõpoſitus.expoſitus.

Edituus. tui.tuo.ideʒ eſt qð eędił.ſ.cuſtos

edis.⁊ ðꝛ ab ęde.⁊ tueoꝛ.quaſi ędeʒ tuens
⁊ cuſtodiens. Vnde boni poetę dicuntur
editui.qꝛ ꝑ carmina ſua foꝛtia facta viroꝝ
cuſtodiunt. —;——
Edom fſilius Eſau.a quo idumęi.⁊ interpᷣ⸗
tat᷑ terrenus aut ſanguineus.
Edulł..t.⁊ G le.i.habilis ad edendum.
Eduliũ.lij.n.s.i.cibꝰ.⁊ ðꝛ ab edo.is. nð

dicit Pap̃ᷣ. Eduliũ ab edendo dictũ q̃ſip⸗

guſtiua comeſtio vł eſca. edulia cibi alimẽ
ta apta ad manducandiuůũn.
Edulus.li.i.eſtoꝛ vł voꝛatoꝛ qͥ mł tũ cõedit

Ante

Effabil lis.9.t. Hle. qdͥ aptum eſt vt quis

loquat᷑ illud:a cõponit᷑ cũ in.⁊ ðꝛ h̊ ⁊ hęc
ineffabil. 1 hocle. HW
Effectiuus.a.ũ.qui habet.vel põt hr̃e effe⸗
ctum. vt medicina eſt effectiua ſanitatis.
Effamen.inis.n.t.i.loquela locutio.
Effęminati dicũt᷑ ſacerdotes.Cibelis.ꝗᷓ ðꝛ
mater oim deoꝝ naturali actu.vt dicit ma
giſter in hiſtoꝛijs ſuꝑ.iij. Regl. Itẽ effemi
nati dicunt᷑ molles ⁊ eneruati ad fragilita⸗
tem feminę deducti. Item dicunt᷑ caſtrati
i

⁊ feminis turpit᷑ abutentes.vł in epheboſ
turpiter peccantes.

77

Effęminatoꝛiũ.rij.domus meretricũ.

Efferratus.a.ũ.ðꝛ mente feria effectus ſine

ratione.

Efferus.ra.rũ.i.valde ferus.crudelis ⁊3Dim

manſuetus. Ml
Effęta.i.adaꝑtio vel adaꝑire. ſicut marcꝰ
euãgeliſta exponit.⁊ coꝛ.pe.Vñ Auroꝛa.
Effeta ſic audit ſichomo vba ſongat.
Effetus.a.iũ.i.debił.q̃ſi ſine fętu.i.ſine foꝛ⸗
titudine viri.⁊ ðꝛ ab ex.⁊ fętus.a.ũ.Sed
ꝓbᷣe ðꝛ de muliere effeta quaſi extra fetum
poſita.ꝗᷓ iam parere nõ põt. Et hinc facta
eſt tranſlatio vt ille dicat᷑ eff ſeius q̃ iaʒ eua
cuatus eſt a viribus.⁊ ꝓð.f-.

6„ 2£ ☛

Efficax.cacis.ois.ge.i.po tẽs.qͥ nullaʒ diffi

cultatem hʒ in qualibet re facienda.ſʒ eam
ad effectũ ducit. Vñ ⁊ eam medicinã dici⸗
mus efficacẽ ꝗᷓ efficit illud ꝓpter qð data ẽ
⁊ comꝑat᷑ Pap.dicit.efficax effectꝰ capax
q̃ facile põt implere qð vult.
Effigies.ei.f.qͥn.i.imago.

*

Effractoꝛes dicunt᷑ qͥ ſiue diurni vł noctur

ni furãdi cauſa ſolẽt domos effringere. vt

72

ff. de effrac. ⁊ expila.l.j.⁊.ij.vel qͥ carcereʒ
ſeu aliqͥd frangunt vt eundduan
Effraim filius Joſeph dict eſt. qꝛ auxit

tranſfer ᷑ augmentũ.

Effrateus.tea.teũ.pe.pꝓð.ðꝛ ab effraim. et
ſcribit᷑ ꝑ gẽm inũ ff. ſed ephrateꝰ ab ephra

ta per pp.·

Effrenatus.a.ũ dꝛ.qꝛ ſceps.⁊ ꝓnus ⁊ ſine

freno rationis ſit.
Effrenis.9.t.⁊ H̊ ne.⁊ effrenus.a.ũ.in eodẽ
ſenſu.i.ſine fren. =ð
ffrons. ontis.ↄ.g.i.inuerecũdus ſine frõ
te ſine verecundia. ⁊ ðꝛ ab ex ⁊ frons.

Effugiũ.gij.i.fuga.effectus fuge.vel locus

refugij.⁊ ab effugio.gis. VUnð Job. xj.
Et effugiũ ꝑibit ab eis. 3 “
Effugus.a.ũ.pe.coꝛ.i.fugitiuus vel extra
fugiens.qͥ ſcʒ ↄtinue ⁊ ſepe fugit. .

Ega grece latine dꝛ capꝛa. E
Egens. tis. ois ge.i.non hñs.vł opus hñs
vꝛab egeo.⸗.,¼ge.

Egenus.a.ũ.pe.ꝓð.i.pauꝑ.egens.inops.

.

Eger. gra.grũ.i.triſtis vel infirmus.⁊ dici

tur ab egeo. ges. eo ꝙ egeat viribus vłleti

cia. Iñ ęgritudo dinis.i.triſticia vł ifirini
tas.⁊ hęc ęggrimonia.nię.idẽ.⁊ egrotꝰ. ta.

Egeus. egei. pat᷑ fuit
ris factus. qñ in illud ſe cipitauit. Inde

— .

deus. Et ex eo vocabulo in linguã noſtrã

tũ.i.ęger ꝓpᷣe anio.⁊ ęgrotus coꝛpe. Iteʒ 8

eęger.i.triſtis ⁊ infirmus ad tps.Sʒ ęgro⸗
tus tm infirmꝰ ⁊ diu ⁊ ſepe. Unde quidã.
Ingemit egrotus qꝛlanguet coꝛpe totus.
Eger langueſcit mentis vitiũ qꝛ creſcit
Egeſtas.ſtatis.f.t.i.pauꝑtas.vłinopia.⁊
eſt egeſtas peioꝛ qᷓ; pauꝑtas.pauptas em

honeſta põt eſſe.ſed egeſtas ſꝑ eſt turpis.
Inð egeſtuoſus.a.ũ.i.egeſtate * miſerijs

plenus.

Egeſtus.a.ũ.i.euacuatus vel foꝛas p anuz

emiſſus vel vomitꝰ. Vñ qͥdam. Poſt res
egeſtas multos gi, egeſtas.

egeus dictum eſt mare illud in quo ſepci⸗
pitauit. Inde ęgeus.a.ũ.⁊ hͥ ęgeatoꝛ.or.
id ẽ hoꝛtatoꝛ nauis in mari.

— 7

Egilopiũ.pij.n.s.⁊ hec egilopa. pę.i. vlc⸗
vel caro ꝗ naſcit᷑ in angulis oculoꝝ. Vnð

QMMacer de viribus herbaxꝝ. Egilopã cu⸗
rat ſiquis cõmaſticat illam. Inde eligopi⸗

cus.a.ũ.pe.coꝛ.qͥ talem infirmitatem pati

tur vel curat.

Egyptus.ti.f.s.eſt ꝗdaʒ regio. In ęgyptiꝰ

tia.tiũ. ⁊ interpᷣtat᷑ ęgyptij lingua hebꝛai⸗

ca af fligẽtes.qꝛ afflixerũt pplłm dei.buſq;
diuino auxilio liberaret᷑. Et ęgyptiacꝰ.a.
ſ.pe.coꝛ. Vñ in q̃libet mẽſe dicũt duoma

li dies egyptiaci.qꝛ ab ęgyptijs fuerũt de

pᷣhenſi ᷣm qͥſdam In ęgypto vo erãt peri

tiſſimi aſtronimi.⁊ inuenerũt q̃ſdã cõſtel⸗

lationes eſſe nociuas actibus hoĩm.in his

diebus. i. in aliqua hoꝛa hoꝝ dieꝝ. ⁊ iõ no

tauerunt hos dies.ſed nõ debẽt obſᷣuari.

qꝛ ſancta mater eccła ꝓhibet fideʒ talibus
adhiberi. ——
Egloga. ge.ðꝛ q̃ſi egaloga.⁊ eſt ᷣmo de ca⸗

pꝛis. vel q̃ſi de ruſticis vel vilioꝛibꝰ rebus

vel ðꝛ ęgloga.i.capꝛinus ſᷣmo.vel ꝓpt fe⸗

ditatem turpitudinẽ materiei. vt apð ſa
tyricos.vel qꝛ ibi ſmo habeat᷑ de capᷣs pci

pue.vt apud Virgiliũ in buccol.⁊ coꝛ.pe.
Anð Virgilius. Egloga vbenaſq; adole
pingues.⁊ maſculathura.

Ego.onis.⁊ egona.neę.i.ſeculũ vel vt dicit

Pap̃. Egones penul. pdu. ſunt ſacerdo⸗

2„ 2.

tes ruſtic.

Egoceron.ontis.qðdam aial qð alio nomꝛ

neðꝛ capꝛicoꝛnus.Et põt dici ꝓ eodẽ ani⸗
li ęgoceron. vel ęgoceros.⁊ acuitur in fine
Vnñ qͥdam. Eſt tibi ſaturne domꝰ ęgocerõ
tis ⁊ vrne.

Egomet .i. ego ⁊ nõ ali. Vñ diẽ Priſcianꝰ

heſei poſtea deema

keni
veten
greſct
nopi.
Pasen
Uupis.
mienzs

dann,
Mles

Nn
. Me
goſeje⸗

e ,.

ind-

2. Cs

ohäclt .
eigoe⸗
Nen dNia

Fiegnt
nda au
iidaon
Pfit

Niccto⸗

s
no
ſun.
uihes

oded⸗
res
Aife
Kwin
decheft
ANN

EJ

in iij li. de caſib⸗ pnois. Dicendo ego di/
co vel poſſum ⁊ ſolus ⁊ cũ alio intelligi.ſo

let tñ met addita plerũq; ſigniſicantiam vł
diſcretionem oſtendere. Egomet.i. ego. ⁊
non alius. Necnõ egoipᷣe vł egometipſe.

ſq no ſquram. Aſi egomet eſt ſpeciei de⸗
riuatiuę ab ego.ſed figure ſimplicMis.
Egregius.a.iũ.i.nobił.maximꝰ.pcipuus.⁊

ðꝛ ab e.⁊ grex ãſi extra gregem alioꝝ.⁊ cõ
ꝑatur. Egregius magis egregiꝰ egregijſſi
mus Inde egregietas.tatis.talis ꝓpetas

ſcʒ nobilita

Esrimonia. nię.·F.p.i.triſticia vł infirmitas

28z ab eger. ⸗
Eiulath indię regio ſic dicta. eo ꝙ poſſeſſa

ſit ab Eiuloth filio Jectan poſt diluuium.

doloꝛe ↄfuſus.

Eiulatus.tus.tui.i.ploꝛatus vel clamoꝛ pſᷣ

Eiulatio. onis.idem eſt qð eiulatus.

. 1⸗

El.eloi. eloe noĩa dei ſunt apud hebręos.

4

⁊ interpᷣtat᷑ el deus vel kiros qð eſt foꝛtis

Eſt autem el apud hebꝛęos pᷣmum nomen

dei.eloi ſecundũ.eloe.tertiũ.

Erite pe. po dicuni perſe ab Elam filio
Elatę ſunt palmaꝝ foliaꝗᷓ ſurſum eleuãtur

ne pendẽt deoꝛſum ſicut aliaꝝ arboꝝ Ela⸗

tę ⁊ palmaꝝ ſunt ꝓductioꝛes rami ⁊ excel
lentioꝛes interdũ aurei coloꝛis criſpantes

vꝑłcircũſtãtes.a ſꝑ ad excelſa tẽdẽtes nun

q; viroꝛẽ amittunt. Quid elatas abietes
dicũt. ita dicit Rapᷣ.⁊ ſᷣm h ðꝛ elata q̃i ele⸗

uata ab effero.effers.⁊ ꝓð.la. Vñ quidaʒ

Catl.v. vbi ðꝛ. Comę eiꝰ ſicut elatę pamma

rum.ꝓducunt ibi mediam de elatę.ſʒ hoc
non videt᷑.qꝛ ibi glo.dicit.Alia trãſlatio.
Crines eiꝰ abietes.Abies gręce elates vo
catur. Vñ ibi elateę vel elates nõ eſt latinũ
ſed gręcũ viðꝛ.⁊ ideo multi coꝛripiũt hãc
ſyllabam la.ad differentiam de elatę ꝓra⸗

mo palmę.⁊ ꝓipᷣa palma.⁊ adiectiue ela⸗
tus. a. um. ? vt dicunt. Elatę eſt nomen ar
boꝛis ſimilis palmę altitudine vel foljs.

Elatus.a.ũ.i.extra latus.q̃ſi eleuatꝰ.ſuper

bus.⁊ ðꝛ ab effero.effers. Iñ hęc elatio.i.

iactantia.ↄfidentia.

Elbus.a.ũ.ſiue elbidus.da.dum. eſt coloꝛ

medius inter nigrũ ⁊ albũ.⁊ ðꝛ ab albus.

Iñ elboe ãſi alboe.dicunt᷑ vites vel vug.

Eleadaberim he

Et nõ ꝙ ſyllabica adiectio immutat ſpẽm.

E

nec; purpureę.neq; nigrę.neq; albę quas

qdam varias appelllt.
m hebꝛaice. deuteronomiũ grę
ce.qͥdam liber eſt. M

—

Eleacar interpᷣtat᷑ dei adiutoꝛiũ.

Electros dꝛ ab helios qð eſt ſol. Inð hᷣ ele⸗
ctruʒ.tri. ꝗdaʒ ſpẽs metalli.eo ꝙ ad radiũ
ſolis clarius auro argentoq; reluceat. Et
ſunt tria genera electri. Anũ genꝰ eſt gum
mi. qð fluit ab arboꝛibus ⁊ dureſcitiĩ lapi⸗
dem. qð ⁊ ſuccinũ ðꝛ. Secundũ genus ele
ctri eſt qð ex auro ⁊ argento fit.auri.ſ.tri⸗
bus partibꝰ et argenti vna.Tertiũ eſt me⸗
tallum qð naturalit᷑ inuenit᷑ ⁊ pᷣcio habet
Vñ. Electrũ ſuccus.electrũ gemma voca
tur. Electrũ cũctis ſlucẽs dico metallum.
Electuariũ.rij.n.s.dꝛ ab electione reꝝ qui⸗
bus ↄficitur.

Electus a.ũ.i.ſplendidus.excelſus.clarus

77

ex alijs lectus. Iñ electio.onis.cũ quis ex
multis eligi. R
Electio eſt alicuius ꝑſonę idoneę ad digni⸗
tatem vel fraternitatem ſiue ſocietatẽ ſᷣua
ta foꝛma canonice facta vocatio.
Elefrons gręce ð mos..
Elegans.tis.oĩs.ge.ðꝛ valẽs.excellẽs.no⸗
bilis.egregius.decẽs.pulcer.bonus. Jñ
elegantia. tię. ſſtantia.excellẽtia.pulcritu
do. valitudo. Iñ etiam elegant᷑.i.vrbane
nobilitter. M
Elegus.ga.gũ.i.miſer.⁊ ðꝛ ab eleiſon qð ẽ
miſereri. Vñ viri ſancti de miſeria dicunt᷑
elegi. Inde hęc elegia.gię.i.miſeria.⁊ ele⸗
giacus. a. ũ.i. miſer. vel de miſeria compo
ſitus.⁊ coꝛ.lę. Ande Boetius.Et ver ele
gi fletibus oꝛa rigant. Et vt MPapias dicit

Elegiacũ carmẽ dict ũ ꝙ modulatio eiuſdẽ

carmis miſerl ↄueniat. qð metꝝ cõſtat pᷣ⸗
mo vᷣſu heroico.ſecundo pentemimeri pͤ⸗
ma heroica. ſecunda dactylica.vt Carmi⸗

na q quondam ſtudio floꝛente ꝑegi. Flebi

s heu męſtos cogoꝛ inire modos.
Elementũ ðꝛ quaſi ilimentũ.ab ile.qꝛ deus
pꝛimo de nichilo creauit ilem. ⁊ ex ile fecit
elementa. ⁊ ex elementis oĩa alia. Vel dici
tur elementũ/quaſi elicimentũ.qꝛ omia ex
elementis elicita ſunt ⁊ extracta. Vel dici
tur elemẽtum quaſi eleuamentũ.quia vnũ
ſup aliud eſt eleuatum.ſ.aqua ſup terram
ger ſuꝑ aquã.ignis ſuꝑ aerem. Uelemen
tum quaſi alimentum.qꝛ oia aimalia alun
tur in elementis. Et nota ꝙ elemẽtũ qnq;
dicit᷑ ipᷣm elementatum.vt terra quam vi
demus ⁊ calcamus.⁊ aqua qusa videmus

veꝝ elementũ.cuius ꝗlibet ꝑs eſt eiuſdem

generis cũipᷣo toto. vt elementũ terra ðᷣꝛ il

ud coꝛpus cuius ꝗlibʒ pars eſtterra.⁊ ſic

de ceteris.ſed h̊ potius ad phiam pertinet

Iñ p̊ ⁊ hec elementaris ⁊ h̊ re.i.res elemẽ⸗

ti. vel qð ꝑtinet ad elementũ.Et qꝛ elemẽ⸗
tum eſt pᷣma pars coꝛpis in cõpoſitiõe ⁊ vl
tima in reſolutiõe.inde eſt q quodam mõ

loquendi. quicqͥd eſt pars pᷣma alicuiꝰ rei
in cõpoſttione ⁊ vltima in reſolutiõe ðꝛ ele
mentum.vt lr̃a eſt elementũ vocis littera⸗
te. dictio eſt elemẽtũ vocis ſignificatiue.
Zieinan gręce.mivᷣicoꝛs laie.
Elemoſyna.nę.f.p.i.mandatũ mivicoꝛdię
vel munus datũ ꝓpter deũ.⁊ ðꝛ ab elemo
nia qð eſt miicoꝛdia.⁊ ſyna qð eſtmãda⸗

tum. vel ðꝛ ab ely. qð eſt deus.⁊ ſyna man

datuʒ.qᷓſi mandatũ dei. Ipᷣe em mãdauit
fieri ejã. Ande in Luca. Sate elemoſynã.
⁊ ecce oia munda ſunt vob. Ael ðꝛ ab eli.
⁊ moys aqua quaſi diuina aqua.Siẽ eniʒ
aqua extinguit ignem. ſic elemoſyna extin
Suit peccatũ. Et nota ꝙ ſunt ſepteʒ elemo
ynę coꝛpoꝛales ꝗᷓ ↄtinent᷑ in ̊ verſu. Viſi
to.poto.cibo.redimo.tego.colligo.cõdo.
Item ſeptem ſunt elemoſynęſpũales.quę
ↄtinent᷑ in hoc vᷣſu. Conſule.caſtiga.ſola⸗
re.remitte.fer.oꝛa. Inde h̊ elemoſynarius

7

moſynarius.ria. riiul.
Elenchus.chi.m.S.i.titulus libꝛi. eo ꝙ to⸗
tum opus illuminet. AUnde euangeliũ Lu
ce ſic intitulat᷑. Elenchus Luceę.i.titulus.
Hainc etiam elenchos vocamꝰ⸗ hcioſos la⸗
pides in ſuꝑſficie oꝛnamẽti. eo ꝙ illuminẽt
illud.Et qͥcunq; pcioſi lapides in loco no⸗
tabili ponunt᷑ dicunt᷑ elenchi. Anð Juue
nalis. Auribus extenſis magnos comiſit
elẽchos Elẽchos etiaʒ ðꝛ in dialectica qð⸗

dam genus argumentationũ.ſ.ſyllogiſmꝰ

⁊tradictionis.Et diffinit᷑ ſic. Elench⸗ eſt
ſyllogiſmus ↄtradictionis vniꝰ ⁊ eiuſdeʒ.

nõ nomis ſolũ ſed rei nois.nõ ſynonymi

6*

ſed eiuſdeʒ. ſʒ ex his ꝗᷓ data ſunt de neceſſi
tate accidere.non connumerato qð erat in
principio ᷣm idem ⁊ ad idem. ſimilit et in
eodem tpe.

Elephantus.ti.m.s. ⁊elephas qð hʒ n. in

obliqs elephantis. anti. ſed nõ in ntò ẽ ani
mal qð apud Indos vocat᷑ barrhus.vnð

⁊eius vox barrhitꝰ ðꝛ.⁊ ð ab elephon qð

eſt mons.a magnitudine ſui coꝛpis. eo 4
foꝛmam montis pᷣferat.Et vt ðꝛ irgeglc

=

nec plures

rij. ⁊ hec elemoſynaria. rię. ⁊ mobiliter ele

letur.int᷑ ſiluas ſolus cõmoꝛat᷑ Biẽnio au

tem poꝛtat Eeruz nee amplius qᷓ ſeł gignit
res ſed vnum tm. Aiuit aũt trecen
tis annis.

Elephantia.tię.f.g.eſt qꝗdam ſpecies lepꝛę

⁊ ðꝛ ab elephas.qꝛ ſicut elephaſ eſt maioꝛ
omibus alijs aimalibꝰ.ita paſſionibꝰ cęte⸗
ris hec maioꝛ eſt. MèẽR
Eleſmoth.liber eſt qͥ ðꝛ Exodus.

Eliachim interpᷣtat᷑ reſurrectio dñi.

Elicon.conis.m.t.eſt vnum de duobꝰ cacu

minibꝰ parnaſſi in qͥ ſolebat eſſe oli ſtudiũ.
⁊ ðe ab elicio.cis.qꝛ olim eliciebat᷑ inde ſa

pientia. Inde eliconius.a.ũ.
Eliconis.eliconidis.f.t.ðꝛ muſa ꝗ̃ i parnaſ

Elimas interpᷣtat᷑ magus.Et ſic oẽnomen

maleficoꝝ appꝛopꝛiatuʒ eſt elimę mago in

actibꝰ aploꝝ.⁊ coꝛ.pe. Anð Auroꝛa.Ob
ſtat eis elimas mago vtens arte recenti
Elinguis.2.t.⁊ ̊ gue.i.ſinelingua.vłmu⸗
tus.⁊ ðꝛ ab e.⁊ lingua. —=

Elion qͥntum apð hebꝛęos nomen dei. Eti

terpᷣtat᷑ excelſus. ”
Elypſis eſt ſaam ſpeckes metaplaſni⸗ eſt

qñn in ſcanſione abijcit᷑ ↄſonans cũ pᷣceden

ti vocali.qñ ſequens dictio incipita voca

li. 1 H fit fregnente in hac Ia m. vt apud
Oꝛatium.
inter amicos.Qñq; fit in haclr̃a s.vt apð
Catonem. Succeſſus indignos noli tu fer
re moleſte. Qñq; abijcitur ſine vocali. vt
apud Oꝛatiũ. Regis opus ſterilis diu pa
lus aptaq; remis.

Eliquus.qua.quũ.i.purus liqͥdus.vel liqᷣ

replenus. —
Eliſabeth interpᷣtat᷑ dei mei ſaturitas. Vel

dei mei iuramentũ.
Elpſins.a.ũ.i.valde ſolutus.vel extra ſo

lutionẽ poſitus. AUñ ⁊ elyſij in iferno dicũ
tur cãpi vbi requieſcũt animę beatoꝝ.ᷣm
fabulas poetaꝝ. Et dicunt᷑ illi cãpi elyſij.
q́ſi ſolutoꝝ.vel quaſi extra ſolutionẽ poſi

toꝛum.ſunt em̃ ibi cõmoꝛantes beati.⁊ ita

nunqᷓ; patiunt᷑ diſſolutionen.
Eliſus ſa. ſum pe. po i. valde. vkextra. vk
euident᷑ lęſus.⁊ ðꝛ ab elido.

Elixũ.xi.n.s.vocat᷑ qð in aã ſolũ decoqͥtur

Lixa em̃ aqua ðꝛ.eo ꝙ ſit ſoluta Vñ mem
bꝛa loco mota lixa dicun.
Elleboꝛus fluuius eſt. Itẽ hęc elleboꝛus.⁊
H elleboꝝ eſt ꝗdam herba.ꝗ circa fluuium

ſo habitabat. vel femina illius loci.⁊ dicit

mibus h̊ vitiũ eſt cantoꝛibuſ

gd
irnen
esle
Kmein
lbreet

.
Waat
Ai.
finde⸗

N. 1dici

Eonen

ngon

dn.Oh

ANN.

glſnit

Sciaan

nre
,N

ns
udr
aN.

illũ płimum naſcit᷑. hãcrhomani veratxꝝ

dicũt.qꝛ ſumptũ in potu mentẽ in inſaniaʒ

deducit.Eſt aũt elleberus pabulũ nocens
eęeelca tñ coturnicũ.⁊ plerũq; tꝑat᷑ ad ſalutẽ
homis.⁊ coꝛ.pe. Vñ Macer de viribus

herbaꝝ. Qualiter elleboꝛus ſit nobis acci

Elogiũ.gij.n.s.i.eloquiũ.pubiũ.⁊ reſpon

ſum diuinũ ⁊ ignominia ⁊ oꝛdo ⁊ textꝰcar
minum. ⁊ ꝓpᷣe maloꝝ vel criminũ.vłtext⸗
maloꝝ geſtoꝝ.vel deoꝝ myſteriũ. Inde h
elogius vſiculus.

Eludiani hęretici qͥdã ab Eludio dicti. qui

dicunt poſt natiuitatẽ chriſti ariã ali⸗
os filios de viro Joſeph peperiſſe.

Elul nõ ebul. vt qͥdam legunt ᷣm Bedã ðꝛ

ſeptember.vel ᷣm alios october.

Elumbis. bis. 9. t. ⁊ B be.i.debił. quaſi ex⸗
tra lumbos.i.extra foꝛtitudinen.
Elutus.a.ũ.pe.ꝓ.i.mũdꝰ.madidꝰ.iſipidꝰ

luuieſ.ei.⁊ G eiuuiũ.uij.⁊ hęc eluuio.oniſ
id ẽ nimia aquax inundãtia. vlł deſtructio
ex aquaꝝ abundantia.ſ.diluuiũ.

Emacitas. tatis.f. t.i. emendi auiditas.
Emaculus.a.iũ.pe.coꝛ.i.aliquãtulũ emax.

Emanceps.pis.m t.qͥ cum pᷣmo fuiſſet mã⸗

ceps.iam ab illa ᷣuitute ⁊ poteſtate eſtli⸗
berattſuos..
Emancipatio ᷣm Axo. eſt relaxatio patrię
priaãtis coꝛã iudice facta. ⁊ ðꝛ q̃ſi extra ma⸗
num.i.ptãtem pr̃is poſitio.qꝛ qñ filius ex⸗

tra manũ pfr̃is ponit᷑.tunc emancipat᷑.vti
ti.C. de em anci. libero.
Emancipatus ðꝛ filius vłnepos qͥ a iugo ⁊
ptãte vel manu patris vł aui eſt relaxatu
⁊ ſui iuris effectus.

Emanſoꝛ vꝛ qͥ diu vagꝰ fuit extra caſtra tã⸗

dem rediẽs ad caſtra.vt.ff.de re mili.l.iij.

.Semãſoꝛ.⁊ ponit᷑ de pe.di.j S: pene. Vk

ðꝛ qui imminente lite fugit extra caſtra.et
pace refoꝛmata redit

Eñmanuel hebraice. quod in latino ſermone
ſigt nobiſcũ deus.ſ.qꝛ ꝑ vginem deꝰ natꝰ

homibus in carne apparuit.
Emaus ꝓpᷣum nomen caſtelli.qð poſt nico

polis dictum eſt.

Emax.acis.i.emptoꝛ auidus. vel qð facile

emit᷑. Iñ emaciter adũ.

Emblema. matl. n. t.i. eminẽs ſculptura. vł
oꝛnameutũ vaſoꝝ.vel varietas pauimẽti

ſiue diuerſitas coloꝝ in pauimẽto qͥ ðꝛ Li⸗
thoſtratos.vel fruſtũ auri vłargẽti. Unð

Vrudentius in ſychomachia. Soꝛdẽt ar⸗
genti emblemata. ⁊ ꝓducit ble.⁊ coꝛripit

m..
Emboliſmus.mi.m.s.i.ſuꝑaugmentũ. Iñ
h̊ ⁊ hęc emboliſmał.⁊ h̊ le.i.ſuꝑexcreſcẽs

vt annꝰ emboliſmał ðꝛ quaſi ſuꝑexcreſcẽs
qꝛ ſuꝑat duos annos pſcedentes vna luna

tione.Habʒ em annus emboliſmal trede⸗
cim lunationes.ſ.duodecim ſicut alij anni
Cõmunes. ⁊ illa tertiamdecimã ſuꝑadditã
ꝗnullo menſi tribuit᷑. HM
Emẽbris..t.⁊ h̊ bre.i.ſine mẽbꝛo.ab e.et

membꝛũ.quaſi extra mẽbꝛũ.i.extra foꝛti⸗

tudinem.

Ememoꝛ. 9.t.me.coꝛ.i.oblitus.

Emenſus.ſa.ſum.quaſi extra menſus. vel
euidenter menſus. H
Emeras.interpᷣtat᷑ dies.

—☛ £

Eñmeritus. ta. tũ.i.iam extra meritũ poſitꝰ.
]q̊ nõ põt iam mereri ⁊ exercere officiũ ſuũ

imo liberatus ⁊ ſolutus e ſta laboꝛe ſui of⸗
ficij. Sicut miles oli poſt ſexaginta annos

nõ cogebat᷑ militare ſed ſoluebat᷑ a laboꝛe

ſolito. ⁊ dabat᷑ ei ager vel villa vł alið vñ
viueret.⁊ tunc erat emeritꝰ.q̃ſi extra meri
tuʒ poſitꝰ.qꝛ nihil poſtea laboꝛe ſolito me⸗
rebatun hec emeritio.onis.tał ꝓbetas
vel tał liberatio. Item emeriti milites ve⸗
terani.qꝛ iam ſoluti a militia ſunt.
Emerita ciuitas quã poſtqᷓ; ceſar ędificauit
veteranos ibi cõſtituit. Vel emeritꝰ.i.val
demeritus. Z

Emigraneus vᷣmis capitis. Vñ dicimꝰ do

loꝛem capitis emigraneũ eſſe. .
Emina.nę.f.p.ꝗdã mẽſura mediũ ſextariũ

ↄtinens ad emendum vinũ vel annonam

Eminens.oĩs.g.i.excellẽs.apparẽs. Inde
eminulus.i.aliqᷓ;tulum eminẽs
Eminus.i.ꝓcul.q̃ſi extra manũ.⁊ ðꝛ ab e.⁊
minus. Sʒ cõminus.i.ꝓpe.a con ⁊ minus
Vñ qͥdã. Eminus ad lõge.ſʒ cominus ad
pꝓpe ſpectat.Et ſunt aduùbia loci.

Emiſſariꝰ.a.ũ.i.valde ad mittendũ aptus
ſicut ſunt curſoꝛes regũ vel alioꝝ diuitum

q̃ frequent᷑ mittunt᷑ ad nuncia ferẽda. Iſtẽ
hircus a pompeius dicebat᷑ emiſſariꝰ.q̃a

emittebat᷑ in debtum. Apompeius gręce.

emiſſarius latine. Itẽ h̊ emiſſarius.rij.ðꝛ
equus foꝛtis ⁊ velox.qͥ extra alios eligit᷑.
⁊ ad eqs mittit᷑ ad coitũ Idẽ ⁊ admiſſariꝰ
ðꝛ. Item emiſſarius ðꝛ Seu ſo⸗. ladiatoꝛ
vel flagitioꝝ ⁊ luxurię ſatelles. Uñ Emiſ
ſarius equus hircus atq; ſatelles.
Emiſſicius.a.iũ.quod ſepe ⁊ cito in diuerſa

loca emittit᷑. vt oculus.⁊ ðꝛ ab emi tto.

Emola.lę.eſt vas coqͥnariuʒ ſicut caldaria
vel coculũ. Cocula aũt dicunt᷑ vaſa coqui

nęa coquendo dicta.oĩa nanq; vaſa cauſa
coquẽdi ꝑata cocula dicunt᷑. Añ Eſdre.ij

vbi nos dicimus.Hoſtias coxerũt in emu

lis ⁊ ollis.gręci hñt. oſtias coxerunt in
neis oliss.
molimentũ. ti. n. s. ppe eſt lucrũ molendi
nl.ſ.gs habet᷑ ex molẽdino ꝓpter molitu⸗
ram ſʒ ponit᷑ ꝓ quolibet lucro.vel ꝓ quali
bet cõmoditate Añ Malachię.iij. Et qð

emolimentũ qꝛ cuſtodimus ſcepta eiꝰ AU

emolimentũ capit᷑ ꝓ ſuſtẽtamẽto in diſpo⸗
ſitione contento.⁊ onere ſibi annexo.qꝛ ex
emolimento regulatur onus.vel oner vel
quolibet alio medio diſponente cõcluſum
videt᷑.⁊ materia ſubiecta pꝛti.
Emorrois. roidis.eſt qᷓdã infirmitas qñ ali
ds patit᷑ fluxum ſanguinis.⁊ dicit᷑ ab he⸗
mach qð eſt ſanguis. Iñ emorroiſſus.ſa.
ſum.qͥ talem infirmitatẽ patit᷑. Añ in euã⸗
gelio ð. qꝛ dñs mulierem emoꝛroiſſam ſa⸗

nauit.i.fluxum ſanguinis patientẽ. quod
etis emorrogius ðᷣꝛ. Itẽ ðꝛ qͥ ſanguinẽ mi⸗
git ꝑ vrinam. Itẽ emoꝛrois ðꝛqͥdam ſer ,/

pens.ã̃ſi ſanguinolenta.qꝛ eiꝰquẽ moꝛdet
totũ ſanguinẽ effluere facditt.
Emphaſis eſt expᷣſſio loquendi.⁊ ſit cuʒ vo
leentes expᷣmere aliqð accidens vtimur no
mine ſubſtãtiuo ꝓ adiectiuo ſiãnte illð ac⸗

cidens ad maioꝛem expꝛeſſionẽ.vt ſi pona

tur ſcelus ꝓſcelerato. vᷣtus ꝓ vtuoſo

Eiphyteolis.oſis.f.t.i.melioꝛatiolſiue cõ⸗

tractus melioꝛationis. Vñ cũ qͥs dat agꝝ
alicui.vt excolat ⁊ melioꝛat illum. iſte dat
ggrũ in emphiteoſim. Et ille accipit in em⸗

phiteoſim. Et videt᷑ cõpoſitũ ab en qð eſt

m. ⁊ phitos qð eſt fides.⁊ theſis poſitio.q̃

ſi in fide poſitio. Inde h̊ ⁊ hęc emphyteo⸗
ta vel em phyteotheca.qͥ rem accipit in em

phyteoſim. Et emphyteoticus.ca.cũ.qð
ptinet ad emphyteoſim. Et emphyteothe

emphyteotis.
Emphyteomata vel Emphyneumata. ᷣm
Axo.ſunt res melioꝛatę. Ałmelioꝛationeſ

carius.ria. riũ.idem qð emphyteoteca v

quibus ager laboꝛe ſic retinentis melioꝛ ef

Empicus.m. S. ðꝛ ſpuens ſanguineʒ. ⁊ pð.

ſanauerit. Idem ſunt ſanioſf

Empyreũ.n.s.ðᷣ q̃ſi intus ardẽs.ab en qd
eſt in. ⁊ pyr ignis.q̃ſi intus igneũ nõ ardo
re.ſed ſplendoꝛe. ⁊ eſt cęlum intellectuale
vel ſpuale.
Empirici.pe.coꝛre.ſunt medici qui ſolam
experientiam ſiue pꝛacticam ſectantur vł
ſequunt᷑.
Emplaſtrũ.ſtri.n.S.ðꝛ ab en qð eſt in ⁊ pla
ſtes foꝛma.eo ꝙ ſuꝑ foꝛmã moꝛbi inducit

NPõt etiam dici implaſtrũ.
Empos tis..t.i.patiens emptoꝛ. Iteʒ em

pos põt eſſe cõpoſitũ ab en qð eſt in ⁊ pot

quaſi nõ potẽs.cui adimit᷑ ptãs.quaſi ad⸗
empta ptãte.i.imminutus.

Empticius.a.ũ.i.emptus vł facił ad emen-·
dum. Vñ vᷣui empticij dicebant᷑ illi qͥ ĩſer⸗
uitutem emebant.
Emptoꝛiuʒz.rij.n. s locus vbi emit᷑.qð et ̊
emptiriũ ðꝛ. Vñ Joſephus in.ix. Ad poꝛ
tum nauigare ad emptiria neqqᷓ; ßualuitt.

Et ðꝛ emptoꝛiũ vbicunq; negociatiões ex
ercent᷑. Inuenit᷑ etiam h̊ empoꝛiũ.qð deri
uatur ab empo gręce.qð latine ðꝛ foꝛũ vel
mercatũ.Et ðꝛ empoꝛiũ ꝓpᷣe locꝰiuxta ma

re vbi negociationes vel mercationes ex⸗
ercentur. Inde empoꝛicns.a.um.qð perti
net ad empoꝛium. Inde empoꝛica charta
dicitur quoddaʒ genus chartę. quia in ea
merces inuoluunt᷑ cum ſit in ſcripturis mi

nus idonean.

„

Emulus.la. li.i.diligens vłinuidus.vłſe⸗.

quax vel eiuſdem rei ſtudioſus.

Emunctoꝛiũ.rij.n.s·/i.purgatoꝛiũ.ſ.ferruʒ
cũ quo candelã emũgimus.⁊ ðꝛ ab emũgo

gis. Iñ etiã emunctꝰ.a.ũ.vłemũxus.xa.
xũ.i.purgatus Vñ Exo.xxv. Emũctoꝛia
ʒ ⁊ vybi ea ꝗᷓ emuncta ſunt extinguuntur.
Emunitas ſm Goff. in ſum.eſt libertas co⸗
ceſſa eccleſijs vel eccleſiaſticis ꝑſonis ⁊ re
bus alijs ad eas ſpectantibꝰ. Alłeſt pᷣuile⸗
gium eccleſiaſticę libᷣtatis vł ꝑſonaꝝ vł re
rum ad eã ꝑtinentiũ.⁊ ðꝛ ab e.qð eſt exrrra
⁊ munia.i.officia vel onera.a quibꝰ eccie

ſunt immunes.

.„ . 7 .
„
. —

Encauſtum.ti. ðꝛ ab en. qð eſt in.⁊ cauſtos
quaſi muſtũ.ſ.tinctura ſcribendi. Ideʒ in⸗

= —

1

pe. Unde Macer de betonica. Empicos cauſtun.
tuſſimq; iuuat ſuſpiria ſedat. Etiã m pa⸗ Encenia. nioꝝ. dicunt᷑ initiatõnes vł initia .
piam. Empici dicunt᷑ illi qbus collectio fa ſiue noua feſta.ſicut dedicationes eccleſia
cta eſt in pulmone vel toꝛace.⁊ crepuerit ? rum.⁊ðꝛ ab en.quod eſt in.⁊ cenon qð eſt

i
len

iſobe
nnur

nrp
duck

Pn
Wi
guſ

grß
Apoꝛ
zualun.
öese
igöͤde⸗

Reford.
Curun.

monest⸗
ncen
Aun

ns

ien
nigo
u.
Cor
wmur.

5 0

nis
Gtpule⸗
R

zctan.

itec⸗

n

nouũ. Ael dicunt᷑ illa dona vel fercka que

amicus infert alteri cauſa honoꝛis velre⸗
ui anni. Vñ.Eſt nouũ cenon ex hinc encę⸗
nia dicos. ——

Enchiridion.i. liber manuał. ⁊ ðꝛ a chiros
qð eſt manꝰ.⁊ en qð eſt in. Itẽ enchiridiõ
ðꝛ inſtt̃m medicoꝝ ſic dictuʒ.qꝛ mãu aſtri

gatr dum plura contineat ferramenta.

Encleſis.ſis.f.t.i.iĩclinatõ.⁊ ðꝛ ab en ⁊ cleo
qð eſt inclinare. Inde encleticus.a.ũ.i.in⸗
clinatiuꝰ. vt encletica coniunctio dicit᷑ illa
ꝗqiuclinat ſe ſub accentu ſcedentis dictio⸗
nis.remittendo ſuũ accentum in illa ⁊ icli⸗
nat accentuʒ illius ſupꝛa ſe.vt q̃ſi ſub accẽ
m illi? pfert.
Endecas.adis.f.t.i.vndecim.⁊ ðꝛ ab ena.
qð eſt vnitas ⁊ deaa.
Endecaſyllabus.a.ũ.i.vndecim ſyllabarũ

Engelicia.cię.f. p.fuit mater ſiches.i.aię.⁊

interpᷣtat᷑ intima ętas vel abſoluta ꝑfectõ
Ael endelicia ſᷣm Calcidiũ ꝑfecta ętas.q̃i
endos lechia.i.intima ętas ᷣm Ariſtotelẽ
abſoluta ꝑfectio.ſᷣm Platonem.aia mun
Endiadis eſt cũ duo adiungũt᷑ ſubſtãtiua.
⁊ alteꝝ reſoluit᷑ in adiectiuũ.vt Arma vi⸗
rumq; cano.i.armatũ vioẽ?
Endogenia.i.natura. Iñ endogenicꝰ.a.ũ.
id eſt naturał.⁊ endogenice adũ.
Endoꝛ gręce aries lattie
Endromis vel endromides.i.veſt villoſa
de arietinis pellibꝰ facta.qua induebant᷑
rhomani ↄtra frigus.⁊ ðꝛ ab endoꝛ.qð eſt
aries. Akendromis ðꝛ duplex veſtis. du⸗

plex palliũ foꝛte ⁊ villoſum ⁊ hyemale.

Eneades.dę m.g.i.filius vel nepos Eneę.
æ etiã qcunq; deſcenderũt ab Enea dicũt
ęneades. vt rhomani.⁊ inde ſubtracta de
yllaba ðꝛ hec eneas.ęneadis filia vł neptl
fner Yrem inuenitur h̊ gneus.ęnei.⁊ inde
hec ęnides.dę.⁊ ſubtracta de.ſyllaba.ab
eo quod deberet dici gneides fit hic ęneis.
dis.i.filia vel neptis enei Sed iam hoc no
mie mag vtimur ꝓ hiſtoꝛia facta de ęnea

Et coꝛ.pe.ęneades. Vñ liber AVirgilij ſici

titulat᷑. Incipit eneis Virgilij.⁊ coꝛri.pe.
eneidis.gtũs de eneis.huius gneidis.vel
neidos

Eneatoꝛ. toꝛis. i. coꝛnicen. coꝛnicrepa. lyri⸗

cen. lyricinatoꝛ.ſ. ęre canens. vel in eneis
inſtrument canenns9
Energia eſt vis ⁊ efficacia effectꝰ. Añ Hie⸗
ronymꝰ in epła ad Paulinum. Habet ne⸗

ſcio qd latentis energię viuę vocl actꝰ ⁊c.
Energia etiã ðꝛ agilitas.⁊ rerum geſtarũ.
aut q̃ſi geſtaꝝ ſub oculis inductio. Dicit
etiã animi anxietas. Uñ Fulgentius. Dę
mones ꝑ ener giã no credimꝰ illabi aię.Et
nõ ꝙ iuenit᷑ inerguminꝰ⁊ inergia ſcriptuʒ
Pin.⁊ idem valet.qꝛ tantuʒ valet en apud

gręcos quantũ in apð latinos. Uñ hmõi

noĩa gręca ſiue notha ꝗ̊ ſdicta pᷣpoſitioneʒ
hũñt in ſui cõpoſitione pñni ſcribi ⁊ ſcribunt᷑
indifferent modo ꝑ en.mõ ꝑ in. vt encau⸗
ſtum ⁊ incauſtum. enthymema ⁊ inthyme
ma. emplaſtrum ⁊ implaſtrũ.energuminꝰ
a inerguminus.⁊ ſic de ſimilibus. Alł dici
tur energia interioꝛ laboꝛ vel interioꝛ ope⸗
ratio.ab en qð eſt in.⁊ erge qð eſt operatõ
vel labo.
Energuminꝰ.i.demoniacus.a deęmone poſ
ſeſſus ⁊ vexatus.⁊ ðꝛ ab en qð eſt in.⁊ er⸗
ge quod eſt opus vel laboꝛ. ⁊ mene qð eſt
defectus vel luna qſi inefficax.nõ laboꝛãs
nõ operãs.ſed in oꝑe deſiciẽs.vel ðꝛ ener⸗
guminus.ab en.i.in.⁊ erge laboꝛ.⁊ mene
defectus.noys.i.mens.q̃ſi laboꝛãs in coꝛ⸗
poꝛe.deſiciens in mente

Eneruis. uis. 9.t.⁊ B ue.i.ſine neruis ſolu⸗

tus. debilł.effeęminatꝰ. ab e.qð eſt fine ⁊ ner
uis. q̃ſi ſine neruo.i. vtue.
Engaddi. indecli. eſt locus vbi finit᷑ mare
moꝛtuum.⁊ interpᷣtat᷑ hebraice fons.i.ba
ptiſmus vel oculus cęli aut vituloz
Enigma.matl.n.t.eſt ſᷣmo figuratiuꝰ vł ob
ſcura locutio.ſiue ſimilitudo vłquęſtio oc
culta vel obſcura. ꝗᷓ difficile intelligit niſi
apiat᷑.vt illud Judic. Se comedenti exi⸗
ui cibꝰ ⁊ de foꝛti egreſſa eſt dulcedo.ſigni
ficans ex oꝛe leonis fauum eſſe extractum.
Iñ h̊ ⁊ Bc enigmatiſta.ſtę.qui vel quę ob
ſcure ⁊ figuralit᷑ loquit᷑.Et ęnigmaticꝰ. ca
cũ.i.obſcurus ad exponendum vłqͥ ꝑ eni⸗
gmata loquitnrnr.
Enixa.i.conata ad efficiendñ aliqͥd.vł par
tu liberata.
Ennoian.i.in mente.i.accidẽs qð ðꝛ eſſe in
mente.qꝛ nullo coꝛpoꝛeo ſenſu compᷣhẽdi
tur.ſʒ ſolo intellectu mentis. In ennoima
ticus.a.ũ.i.accidentał. AUñ Iſið.acciden⸗
tales diffinitiones vocat ennoian vel en⸗
noimaticas.qꝛ nõ ſubſtantialia.ſʒ accidẽ⸗

talia declarant᷑ .

—w

Ennos interpᷣtat᷑ habitatoꝛ vel ꝓfundum.
Ennoſigeus.ðꝛ ab ennos qð interpᷣtat᷑ ha⸗
bitatoꝛ.⁊ ſigeũ.qð eſt qͥdã mõs iuxta troi⸗
om. vnde dictus eſt Nepiunus ennoſig⸗

id eſt habitatoꝛ.ſigei illiꝰ ꝓmõtoꝛij in quo

habebat tẽplũ iuxta troiã. Al ennoſigeus
interp̃tat᷑ ꝓfundũ ſilentiũ Ennos em pꝛo
fundũ ðꝛ. ſige ſilentiũ vłlatibulũ.⁊ vocat᷑
HNeptunꝰ ſica ꝓfunditate maris.⁊a ſilen⸗

tio qð eſt in pfundo maris. Ulł ennoſigeꝰ

dꝛ ab ennol. qð eſt habitatoꝛ ⁊ ſiche qð eſt
ꝓfundũ.qſi ennoſicheus.i.habitatoꝛ ꝓfũ
Enoch interpᷣtat᷑ ediſicatio. I=pius em̃ (di.

noie ciuitatẽ ędiſicauit Cain filius Adam

Enodis. dis. 9,·t. ⁊ de. pe. pv i. ine nodob

extra nodum

Enoꝛm is.mis..t.⁊ G̊ me.i.defoꝛmis.tur⸗

pis. inanis. grãdis.irregularis. illitteratꝰ
craſſus.ſine menſura vel foꝛma
Enos leticię locus interpᷣtat᷑.
Ens. entis.oĩs.ge.põt eſſe nomen vlł parti⸗
Enſatꝰ.ta.tũ.i.enſe armatꝰ.⁊ ðꝛ ab enſis
Enſicium. cij. occiſio facta cum enſe.⁊ dicit
ab eniſiees
Enſiculus.li.m.s.i.paruus enſis.
Enſifer. ra. rũ. pe. coꝛ. qͥ fert enſem.
Enſis.ſis.m.t.i.ſpata.⁊ ðꝛ a ſecando.
Enteria.rioꝝ.i.in teſtina ?LM
Entheca.cę.i.repoſitę rei copioſa ſuba. q̃ſi
in theca repoſita. Ael entheca.cę.i.pecu⸗
lium vel ꝓpᷣum. Iñ enthecarius.ria rium

⁊ h enthecariꝰ rh.i.negociatoꝛ.pe.pð.eſt

theca ſicut ⁊ apotherc.

Enthymema. n. t. eſt qdᷣdã gen⸗ argumẽta⸗

.

tionis.ſ.feſtinata ↄcluſio.⁊ ðꝛ a Chymo.

qð eſt mens.⁊ en.qð eſt in. q̃ſi in mẽte vni
cum.qꝗꝛ in enthymemate vnũ ex vno infer
tur. AUel ðꝛ aben ⁊ thymos. vl thyme. qðᷣ
eſt mens.⁊ monos vnum. q̃ſi in mete vnũ

qꝛ vna ꝓpoſitio tacet᷑ in mẽte vel retinef.
Enthymema aũt eſt ſyllogiſm⸗ impfect·

—

id eſt oro in q̃ non oibus pꝓpoſitionibꝰ añ⸗

poſitis feſtinata infertur ↄcluſio. vt Om⸗
ne aial currit. &oĩs hõ currit. In hac argu
mentatione ſub intelligit᷑ hec ꝓpoſitio oĩs
hõ eſt aial.⁊ non apponit᷑ ibi.qꝛ ſi appone
etur eſſet ſyllogiſmus. ð
huʒ. ni. n. s. : ab es. Iñ h̊ enulũ.li.dimi.
id ẽ paruum ęnum.ſ. caldarium.

Eos.eoi. grece dꝛ ſol vel oꝛiẽs.vel pꝛimus

ſplendoꝛ aeris clareſcentis qͥ auroꝛa dicit.
Eous.eoi. pᷣmus equus ſoł.declinat etiam
adiectiue.eous.a.ũ.i.oꝛiental Et nõ ꝙ ſol
quattuoꝛ equos habere ðꝛ. ppter quattu⸗
oꝛ ꝓbpetates q̃s in ſe hʒ ⁊ oſtendit quotidie

Nam de mane dꝛ eous.i.oleos vł rubeus
dqꝛ tunc eſt auroꝛa. Circa tertiam vo pallet

qꝛ tunc aſcendit aera.⁊ tunc ðꝛ echous.qꝛ
tunc ap paret in aera ſiluis montibꝰ. In
meridie ð: pyrous. ⁊ tunc feruet ⁊ maxie

circa hoꝛam nonã. Sed hoꝛa veſperoꝛum

in occidente.⁊ tunc ðꝛ phylogeus.qꝛ tunc

apparet ſubire terram.
Epacta eſt numerus inuariabil datꝰ anno

ad ſciendũ qͥta ſit luna in kalẽdiſ cuiuſlibʒ
mẽſis. ⁊ ðꝛ ab epi qð eſt ſupꝛa.⁊ aucta qð
eſt augmẽtũ.i.exceſſus anni ſolaris ſupꝛa
lunarem. ”
Epanalepſis vel epinalepſis eſt ᷣmonis in
pncipio vᷣſus poſiti eiuſdẽ in fine repetitio
vel replicatio. vt Multa ſuꝑ pamo rogi⸗

tans ſuꝑ Hhectoꝛemulta.
Epar.n.t.eſt inteſtinũ aialis.ſ.iecoꝛ vłfica⸗
tuʒ. ⁊ ð ab epi qð eſt ſupꝛa.eo ꝙ ſupꝛa po

ſitum ſit. Iñ epaticꝰ.a.ũ.pe.coꝛ.qͥ patit᷑ in
epate. Et facit gtũs epatis ꝑ t.penul.coꝛ.
vm vſum.iñ ſᷣm hugl.facit eparj vł epa⸗

Epatiarius.a.ũ.qð ꝑtinet ad epar. Vnde

Nlautus. Cũ te moꝛbus agitat epatiariꝰ.
Epentheſis eſt appoſitio ad mediã dictiõʒ

lę vel ſyllabę.vt Reliqͥas danau. ꝓ reli⸗

quas.⁊ induꝑatoꝛ ꝓimꝑato.

Ephebia. bię.f. p.eſt pᷣma ꝑs adoleſcentię.

ſm Pap Ephebia etiam ðꝛ iuuenum emi
nens pulcritudo.vel collectio epyheboꝛum
⁊ö ab Ephebus.Et vt dicit Alexander.
Quo ꝓſtant pueri locus eſt ephebia dictꝰ
⁊ ſic ponit᷑ ꝓ eppebiann.
Ephebian. fe. ge. eſt locꝰ ꝓſtitutiõis vbi iu
uenes meretricabant᷑ ⁊ ꝓſtituebãt᷑. Vnð
ij. Machab. iiij. Super hoc ꝓmittebat ⁊
alia centũ qnginta ſi ptãti eius ↄcederet᷑
gymnaſiũ.⁊ ephebian ſibi ↄſtituere.

Ephebus.m.s.i.valdelucidus.ſ. iuuenis
pulcer ⁊ imberbis. Iñ ephebiolus.li.di.
idẽ paruus ephebus.Et põt mobiliter de

clinari. ephebus.ba.bũ.⁊ ephebiolꝰ.la.lũ
pe.coꝛ. Sed ephebus ꝓð.pe. Undeluca⸗
nus in tertio. Grandęuoſq; ſenes mixti ar
Ephi qdã menſura eſt.ſ.triũ modioꝛum

Ephimera. rę.qͥdã piſcis qͥ vno die oꝛi᷑ et

in eodẽ moꝛit᷑. Inde ðꝛ Ephimera.rę.pe.
coꝛ.febꝛis ſimplex ⁊ non moleſta.ꝗ in vno

die affligit holem. ⁊ eodem die perit.qua⸗
ſi ſupꝛa diem nõ excedens.q; vltra vnum

——

nar
Gse

a.

doi
p⸗

umen

nor.
ic

ſdiin

t.
ens
1. O.

disẽ non ſolet durare. Et inde hec ephime⸗
ris. idis.genꝰ eſt hiſtoꝛię.ſ.vniꝰ diei dige⸗
