⁊ coꝛ.me naturaliter.

Periodica.cę.ðꝛ a peri.i.circũ.⁊ odos via.

Meriodicę febꝛes ſunt.quas quotidianas
tertianas.quartanas vocant ſic dicte eo ꝙ

certo tꝑis circulo moueant᷑.⁊ nõ ↄtinue af

fligant.⁊ coꝛ.di.

Periodus.di.pe.coꝛ.ðꝛ qſi circũitꝰ.vel am

bitus.vel q̃ſi circa finẽ.⁊ ðꝛ a peri qð eſt cir

cum. ⁊ odos qð eſt via vel finis. Vel ꝑio⸗
dus.i.clauſura. Itẽ ᷣm Papᷣ. Periodus

vltima diſtinctio ꝗ totã ſniam claudit.Cu⸗
ius ptes ſunt colũ ⁊ coma.

Peripateticus.ðꝛ a peri.qð ẽ circũ ⁊ patos

qð eſt calcans.vel ambulãs.qſi circumcal⸗
cans vel ambulans. Ael peripatetici ſunt

quidam ph̊i ab ambulatione.quaſi circum

rat. Velqꝛ ꝑambulant de ſchola ad ſcho⸗
lam diſputates ⁊ inqͥrentes quid meliꝰ ſuę
ſnie poſſent acquirere vł adiũgere.⁊ coꝛ.ti

NPeripetaſma.matis.neu.ge.i.velũ vel ten
toꝛiũ. vel coꝛtina.vel potiꝰ ꝗlibet adiectio
eius in circũitu facta.⁊ ðᷣ a peri ⁊ petaſma
ds eſt velũ.vel tentoꝛiũ.vel coꝛtina. Iñ ꝓ
pꝛie peripetaſma ðꝛ ſuꝑioꝛ ꝑs in coꝛtinis

ꝗ depicta eſt. Jmpꝛopꝛie tñ dẽ peripetalſ⸗
ma qñq; limbus. Antiqͥ dicebant hoc pi⸗
petaſmatum ii.
NPeripetio inciſio ſcripturarum.vel capitu⸗
lum vel ſnia m apᷣ. ⁊ acuit᷑ in ſie.

Peripneumonia.nię.i.vitiũ pulinonis cuʒz

doloꝛe. ⁊ ð a peri.⁊ pneumonia.

Peripſima.matis.n.t.i.purgamentũ qð eij
cit᷑ de tritico qñ ventilat᷑.vel purgamentũ
pomoꝝ ⁊ raſura ⁊ limatura cuiuſlibet rei.
qᷓ circumcirca res ſemat᷑ i.diminuat᷑.⁊ ð

a peri qð eſt circum. ⁊ ſimus.ma.ũ.qð eſt

curuꝰ.vel ſemus qð eſt imꝑfectus.vel ſeco

cas.ſᷣm Hug.peripſima ðꝛ etiã ꝗqlibet do⸗

moꝝ quiſqͥlia. Uñ Qð purgas de re dic el
ſe peripſima vere. At ſuber pomi quiſqui
liaſq; domi. i. purgamentum. vel ſoꝛdes
Vnñ aplus.j.Coꝝ.iiij.Omniuʒ peripſima

factus ſum.

Neriſſologia. eſt ſupuacua vboꝝ adiectio

ſine vlla vi rerũ.vt Ibant quo poterant ⁊
quo non poterant non ibant.

Peritomũ.mi.i.circũciſio.⁊ dꝛ a ꝑi.qð ẽ cir

cũ.⁊ tomos qð ẽ diuiſio.vel inſciſii.
Peritꝰ.ta.tũ.i.doctꝰ.inſtructꝰ.ſapiẽs.⁊ ðꝛ
a pio.ris. Et cõꝑat᷑ peritꝰ.tioꝛ.ſimꝰ. Inde
ꝑite.tiꝰ.ſime.adu.Et hęc ꝑitia tię.i.diſcre
tio. Et pꝑitꝰ põt eẽ ꝑticipiũ de ꝑeo ris.⁊ tũc

coꝛ.pe.ſ̊ ꝑitꝰ a perio ris ꝓd.pe. Uñ Oꝛa⸗

tius in epi. Niuere ſi recte neſcis.diſce de
peritis.Et quidã dicit. Ne tẽdas perituʒ.
poſt vpᷣm tende peritũ.Nõ vadit peritũ qᷓ
vult audire peritum. =

Periurꝰ.ra.rũ.pe.coꝛ.ðꝛ a ꝑiuro.ras.q̃i ꝑ⸗

dẽs vlł ꝓdẽs ius. Inde hoc ꝑiuriũ.rij.

Neriurium ꝓpꝛie ð qñ aliquis iurat ↄtra
canonica ſtatuta vel temerarie.Et ðꝛ mul⸗

tipliciter. ᷣmo.i.falſa iuratio ꝗᷓ ſi ignoꝛant
adhibhita oi diligentia facta fuerit.ſic nullũ

petm̃ eſt. xxiiij.q.ij.hoĩes.ſcdo ðꝛ traſgreſ⸗

ſio liciti iuramẽti. ⁊ ſic ẽ moꝛtale.vj.q.j.qᷣ⸗

cunq;. Illicitũ aũt ſcient᷑ iurãs peccat.ſed

nõ ↄtraueniẽſ.tertio ðꝛ idiſcretũ iuramẽtũ

et eſt veniale. xx vj. dil· Sr criminis. in fine.

calcantes vel ambulantes. qꝛ Ariſtoteles
autoꝛ eoꝝ deambulãs diſputare ſolitus e⸗

iiij. mendaciũ iuramento firmatuʒ. ⁊ eſt

ſempꝑ moꝛtale.xxij.q.ij.qð ait Et eſt crimẽ

adeo magnũ ꝙ clericus ꝑiurus ab officio ꝰ

beneficio ſuſpendi debet.c.puenit.de fide

iuſ. c. inter dilectos.de ex ceſ.ſla.⁊.c.quę

lam. de iureiunaean.
Perioma.matis.neu.ge.ẽ ꝗqdam veſt ho⸗

minũ antiqͥſſima.i.ſuccinctoꝛiũ femoꝛale.

q̃ tm genitalia ↄtegunt᷑. Alij dicũt ꝙ ſit tu

nica folijs ↄſuta.qualẽ dñs fecit Adępoſt
lapſũ. Ita dicit. Hug.tñ Geñ.iij.ſcribitur

Fecit q; dñs deus Adę ⁊ vxoꝛi eius tuni⸗
cas pellicias.i.de pellibꝰ moꝛtuoꝛũ aialiũ

yt ſignũ ſue moꝛtalitatis ſecũ ferret. In hi
ſtorijs aũt ðꝛ ſic. Fecerũt ſibi picomata.i.
ſuccinctoꝛia.q̃ſi bꝛachas bꝛeues Et ꝓ.pe.

Werliſus.ſa.ſũ.pe.ꝓd.i. (nti.ſʒ coꝛ.pe.gti

Perlitoꝛ.torl.mai.ge.i.occiſoꝛ.( valð leſus

NPerna.nę.i.petaſo.ſ.baconus vł baffa poꝛ
ci. Vñ Map̃.dicit. Perna vulgo quę baf⸗
fa dici᷑. Añ quidam.Eſſe vbi perna retur
nec foꝛſon toꝛquis habetur.
NPernicies.ciei.feę.ge.i.moꝛs vłinteritus.⁊
dĩ̃ a ꝑneco cas. Iñ ꝑnicioſus.ſa.ſũ.i.moꝛ⸗
tifer letał. Inde ꝑnicioſitas.tatis. Itẽ per
nicieſ.i.velocitaſ pedũ ⁊ ðꝛ a ꝑnix.i.velox
NPernix. cis.oĩs ge.pe.coꝛ.i.pꝓnicioſus de⸗
ſtructoꝛ.⁊ ðꝛ a ꝑneco cas. In hec ꝑnicitas
tatis.⁊ hęc ꝑnicioſitas.i.deſtructio interi⸗

us. Item ꝑnix cis.ois ge.pe.ꝓ.in obliqs.
i.pſeuerãs in conatibꝰ.vel velox ⁊ ppꝛie iĩ

pedibus.⁊ ðꝛ a ꝑnitoꝛ teris. Inde ꝑnicitaſ

tatis.i.velocitas.ſceleritas Et eſt ꝑnicitaſ

pedũ.Sed celeritas ⁊ velocitas pennaruʒ

yel veloꝝ. VUñ Pꝛo ꝑnice citum. ꝓ ꝑnice

dico nociuũ. Pernitoꝛ pꝛimũ perneco dat
reliquũ.Oui necat ẽ ꝑnix.feſtinat currere
Pernox noctis.oĩs.ge.i.vigilans.⁊ ꝓpꝛie
nocte Vñ de btõ dñico cãtat᷑. ernox cuʒ
xpᷣo ꝓpꝛiũ nõ poſſidebat lectulũ ⁊c̃.
NPero.ronis.m.g.quoddã calciamentũ ru⸗
ſticoꝝ.amplũ ⁊ altũ.qð alio noie ðꝛ culpo

neus. Et ðꝛa peri qð eſt circũ.qꝛ ſ̊ nimia ã

plitudine circũcirca vagat᷑. Inde perona⸗

tus.ta.tũ.i.ponibꝰ calciatuſ Añ NMPerſius

nauiũ ſi poſcat ſibi ponatus aratoꝛ.
Perpaucꝰ.ca.cũ.i.valde paucꝰ. Vñ lheb̊.
xiij. Eteni ꝑ paucis ſcripſi v 7.
Perpẽdiculũ.li.inſtrumẽtũ eſt cementario
rũ plũbatũ qð alio noie ðꝛ amuſſis.qð ipſi
dimittũt ad ꝑpendenduʒ qualitatẽ muri.

Juñ h̊ ⁊ hęc ꝑpẽdicularl. ⁊ H re. Illa liea d·ꝛ
ꝑpẽdiclaris ꝗͥ ſurſũ vł deoꝛſũ recte dirigit᷑

Item ꝑpendiculũ.li. dꝛ illud vñ lebetes fe

runt᷑.⁊ ſuſpendunt᷑ Et in iſta ſiẽtõe ðꝛ per

pẽdiculũ.a ꝑpẽdeo des.qꝛi eo lebetes ꝑ⸗
pẽdẽt. ꝛo inſtrumẽto aũt cementarioꝛuʒ
ðꝛ ꝑpendiculũ.a ꝑpẽdo dis.qð eſt intelli⸗
gere.ↄſiderare aiadutere.ꝑciꝑe trutinare
Nerpẽſilis.lis.pe.coꝛ.i.valde leuniis
NPerꝑus.ra.rũ.i.ꝑuerſus.pꝛauꝰ nõ rectus.

inð ꝑpere aduũ.i.ꝑuũſe malę.pꝛaue nõ recte.

b quo ſępe ponit᷑ ꝑperã.qð non dʒ acui in
ne.ſicut nec multifariã.nec palã.vñ Apo
ſtolꝰ.i. Cox.xiij. Non agit pꝑperã.
NPerpes petis ois ge.i.ppetu.⁊ coꝛ.pe.gti
Perpeſſiuꝰ.ua.uũ.qͥ freq̃nt᷑ aliqͥd patitur.
Perſus.ſa.ſum.i.valde vel diu paſſus.et
ðꝛ a ꝑpetioꝛ.teris. AVñ Mar.v. Et fuerat
multa ꝑpeſſa.a cõpluribꝰ medicis.

NPerpetuus.tua.tuũ.qð nunqᷓ; habebit finẽ

ſed habuit pꝛincipium. vt aię ⁊ angeli. Iñ

hec ꝑpetuitas.tatis. ſtat vite qua hʒ res
aliqua ex eo ꝙ habuit pꝛincipiũ.ſed non ſit

habitura finem.

NPerplexus.xa.xũ.i.implicitꝰ.irretitꝰ.inuo
lutus.colligatus.obſcurus. Inde hęc per
plexitas.eſt ↄſtringẽs ⁊ ineuitabilis necel
ſitas peccãdi.ꝗᷓ ꝓuenit ex erronea volunta

te. vt. c.i.⁊ in ſũ.diſ.xiij.vbi glo.bo.
NPerpꝛopus.ra.rũ.i.valde ꝓperus.

Perſepolis.lis.pe.coꝛ.ꝗdam ciuitas qua,zʒ

Perſus condidit. M
Perſeuerãatia.tię.i.aſſiduitas.cura.ꝑtina⸗
tia. Sed ꝑſeuerãtia eſt in virtute.Nertina
tia vo in vitio. “ððMVGW
Nerſicꝰ ꝗdã arboꝛ.⁊ ðꝛa Merſo rege qui in
egypto pᷣmo iſeruit illã.Iñ h̊ pſicũ.ci.fru⸗

ctus illius arboꝛis. Et h̊ pſicetũ.ti.locus
vbi pſici creſcunt Itẽ adiectiue declinatur

perſicus.ca.cũ.pe.coꝛ.i.perſeus ſiue de ꝑ⸗
ſide exiſtens. ͦ”ÿM

erſis ſidis.mulier de ꝑpſia ᷣm PaBöß.
Pert olens. entis. ois ge.i.aſſiduus. Inde

ec Rlolentla ele .aſſiuitge⸗ —M
Perſolus.la.lũ.i.aſſiduꝰ.⁊ ðꝛa ꝑſoleo.les.
⁊ coꝛ.ſo. Uñ NPlaut. Ebꝛioſę ⁊ ꝑſolę nu⸗

ge. Si aũt inueniat᷑ ꝑſolus compoſitũa ꝑ
rſolus.⁊ tunc ꝓducit ſo.

Perſona.nę.f.g.ẽ rationabilis creaturę in⸗
diuidua eſſentia.⁊ ᷣm hoc ðꝛ perſona qua
ſi per ſe vna. ⁊ eſt etymologia Et ̃m hoc
pſona videt᷑ ſpectare ad deitatẽ. Item per

ſona ðꝛ hiſtrio.reſᷣſentatoꝛ comędiarum.
qꝛ diuerſis modis ꝑſonat. diuſas ꝑſonas

repſſentãdo Et hic ꝑſõa ðꝛ in grãmatica ip
ſü ſuppoſitũ qñq; ꝓpꝛietaſ ſuppoſiti.qnq;

ſee

= -= d„f –— „ — — — —— ——MN

—
E
—.

S

⸗
b

1

₰—

ignificandi.⁊ qñq; ꝑſonalis ꝓpꝛietas Jté Peruigil. i. valde vigills
ꝑſona ðꝛ in ecckia. qᷣ dignitatẽ hʒ pᷣ cęteris. Peruigiliũ. lij i. vigilatõ 18 a puiglil.
Et hoc ab hiſtrione ſumptũ eſt.qͥ diuerſas Meruiꝰ.uia.uiũ.ꝑ qð via patet.
ꝑſonas repꝛęſentando diuerſos ſolet acci⸗ Nerula.lę.di.i.ꝑua pera ⁊ coꝛ. pP.
pere oꝛnatus.⁊ ſᷣm dignitatẽ ꝑſonę quã ha Peruſiũ oppidũ ĩ italia. Jñ puſiuꝰ.na.nũ.
bebat repꝛęſentare.Et hinc tractũ eſt.vtꝑ Pedes.pedis.m.g.ðꝛa pos podis.gręco.

Perſpicax. cacis.oĩs g
pfecte ⁊ plła vidẽs.⁊ ðꝛa ꝑſpicio.ciss
Perſus Perſi q̃dã rex fuit qͥ quãdã terrã ð
bellauit.⁊ eius noie dicta eſt ꝑſia.ſię ⁊ hęc

ſona dicat.in eccłia. Nam ſm diuerſos g⸗
dus dignitatis ꝑſone diſtinguunt in eccle⸗

ſia.Et hinc etia tractũ eſt vt in gramatica

vna pſona dicat᷑ pꝛima alia ſecũda.alia ter

tia.qð fit ratione dignitatis.Et deberet ꝑpp⸗
ſona penł.coꝛrepta dici. ſed ad differentiaz

huius imꝑatiui.ꝑſona ꝑſonet.qð coꝛripit
dꝛ penł.ꝓ. Vñ quidã. NPauꝑ ꝑſonanonẽ
mea ꝑſona regi. aũt dicit᷑ ꝑſona q̃ſi ꝑ ſe
ſonans etymologia eſt. Inde h̊ ⁊ hęc ꝑſo⸗
nalis ⁊ ̊ le. Inde ꝑſonaliter aduũͥ. ⁊ hęc ꝑ⸗
ſonalitas.tatis. Itẽ a ꝑſona dĩ ꝑſonatꝰ.ta
tũ.Et h̊ ꝑſonatus.tus.tui.dignitas vłof⸗
ſiciũ ꝑſonę.pᷣm Bhug.

Werſpicuus.cua.cuũ.i.clarus.lucidꝰ.pſpi⸗
cui peruius. ⁊ ðꝛ a ꝑſpicio.cis.

pſis idis.⁊ hęc ꝑſida dę. Inde ꝑſeus.ſea.
ſeũ.⁊ pſicus.ca.cũ.Et h̊ ⁊ hęcꝑſa.ſe.

Merteſus.ſa.ſũ.ꝑmoleſtꝰ.odioſus.faſtidi⸗
tus. AUñ Macrobiꝰ. Perteęſus neceſſitatſi
dixit. ⁊ ðꝛ a teędet.

.

Pertinax.nacis.pe.coꝛ.in ntõ.ſʒ.ꝓd.gtiõ.
omnis ge.i.valde vel impudenter tenens.
durus. perſeuerans.impudens.conſtans

irreuocabilis indocilis obſtinatus. Inde
ꝑtinacitas.tatis.i.aſſiduitas.ꝑſeuerãtia.
ĩpudẽtia. Idẽ ⁊ ꝑtiatia.cię. Et ᷣm NMPapᷣ.
Perſeuerãtia ẽ ĩ vᷣtute.ꝑtiatia voĩ malo.

Nertuſus.ſa.ſũ.i.ꝑfecte ↄfractꝰ.⁊ ꝓd.tu.
Añ Aggei. j. In ſaculũ ꝑtuſlſul.
Peruicax.cacis.i.impꝛobꝰ.ꝓteru malicio
ſus impoꝛtunꝰ. ⁊ ðꝛ a ꝑ ⁊ vice.qꝛ vicẽ ſuaʒ

obtinere vult. vel qꝛ ꝑuertit vices rerum.
qð bonum eſt iudicãdo malũ.vel ecõuerſo
Ael ðꝛ a per.⁊ vitio.as.eo ꝙ in vitio perſi
ſtat. Ała ꝑ ⁊ vitio.⁊ cadẽs q̃ſi per vitiũ ca
dens. Vela per ⁊ viribus.⁊ cadens q̃ſi ꝑ

ſuas vires cadẽs.vłcõpõit᷑ a ꝑ ⁊ vitia quã

antiqui victoꝛiã dicebant.inde ꝑuicax pꝛo

pꝛie dꝛqͥ in ꝓpoſito ſuo ad victoꝛiã pſeue⸗

rat In puicacia.cię. Et ꝑuicatitas tatl.ſᷣm

MWug. Map̃ vero dicit. Peruicax. id eſt ꝑ⸗
ſeuerans.cõtumax.obſtinat?.durꝰ imobil

e. i. clar? ſubtilis vel V

qð idem eſt qð pes. Et accipit᷑ triplicit.ſ.
ꝓ membꝛo cum q̃ͥ ambulamus. Vel ꝓme⸗

troꝝ pede A ꝓmenſura. Pes in metroẽ

ſyllabaꝝ ⁊ tẽpoꝛũ certa dinumeratio Pes
in mẽſuris agroꝝ.digitos.xv. hʒ.palmos
quattuoꝛ. Itẽ pedes dicunt᷑ extremi angu
li veloꝝ vel potius illi duo in naui funes ᷣ
extremos veloꝝ angulos tenẽt. Item pes
cõpõit᷑ h̊ ⁊ heęc. ⁊ bipes.dis.tripes.dil.q̃

dꝛupes. dis. i. habẽs vel aptũ natum habe

re duos vel tres vel ãttoꝛ pedes. Inde bi⸗
peqdius. dia. diũ. ⁊ B hęc bipedał hocle.

⁊ hęcbipedalitas.tatis Tripedius.dia. di

uum ⁊ B ⁊ hec ipediai hoc le. ⁊ hec tripe⸗
dalitas.tatis. Quadr h.
⁊hecãdrupedalis ⁊ le. quadrupedalitaſ

uadrupedi, dia. diũ. 25

—

tatis. ⁊ drupedãs.dantis.oĩs ge.i.q̃dru

pes. Item pes aię intelligit᷑ amoꝛ quoitur

ad delectationẽ ꝗᷓ eſt locꝰ aię. qꝛ amoꝛ cum

pꝛauus eſt. dẽ cupiditas vel libido.cuʒ vᷣo
rectus eſt ſeu bonus drẽ charitas. ½

Weſſariũ. rij eſt genus medicaminis. ⁊ e a

peſſũ.eo ꝙ intꝰ initiat᷑.vł intromittat᷑.

Peſſulũ.li.⁊ h̊ peſſellũ li.i.ſera lignea.q fir⸗

mat᷑ oſtiũ. ⁊ ðꝛ a pello lis.qꝛ pellit᷑ ⁊ repel⸗
lit᷑. Et coꝛ.ſu. Vñ Cant᷑.v. Meſſulum oſtij
mei aperui. Papᷣ. vo dicit Peſſulũ i. oſtiũ

apede dictũ. Habet eni inferioꝛẽ cardineʒ

quaſi pedem.

Peſti grece. latie humoꝛ ðꝛ ⁊ acuit᷑ inſine.
Peſticla.lę.dimi.i.ꝑua peſtis ⁊ coꝛ. penul.
Peſticus.ca.cũ.pe.coꝛ.i.peſte plenus.

eſtilens. tis. oĩs. g. ⁊ peſtilẽtꝰ.ta.tũ.ideſt

plenꝰ peſte. Jñ peſtilentia. cię. ẽ idem q

peſtis. Sʒ ꝓpꝛie peſtis.ẽ nomen ipſiꝰmoꝛ⸗
bi. Peſtiletia vero eſt id quod ex ſe efficit
moꝛbũ. Iſidoꝛus vo dicit. Peſtilentia eſt
ↄtagiũ qð duʒ vnũ appꝛehendit. celeriter
ad płes trãſit. Gignit᷑ aũt ex coꝛrupto aere

viſceribꝰ penetrãdo innitit᷑ Dicit᷑ aũt pe
ſtilẽtia q̃ſi paſtulentia.eo ꝙ veluti incendi

um depalſcat. dũ deſcẽdit ꝑ totũ coꝛpꝰ.Et
ſunt tres modi peſtilentię.aut ex terra.aut
ex aqua.aut ex aere m Pap.

Peſtis. ſtis.f⸗ ge. ðꝛ qdã moꝛbus qñ ſcilicʒ
Riehra diſfſoludlt etputreicuit. et dꝛa peſti

quod eſt humoꝛ. vel öe peſtis.qſi paſtis.

.
4.
4
4*

paſcendo.qꝛ veluti incendiũ depaſcit.duʒ
deſcendit ꝑ totũ coꝛpus.⁊ gignit᷑ ex coꝛru⸗

pto aere.Et eadẽ.contagio ðꝛ.⁊ contagio
a contingẽdo.qꝛ quẽ contigerit polluit vel
qꝛ tactu vnius deſcẽdit ꝑ oẽs. Ipᷣa ⁊ ingui
na. ab inguinũ ꝑcuſſione. Eadem ⁊ lues a
labe vel luctu.vel luendo dicta.ꝗᷓ tanto eſt
acuta.ꝙ non habeat ſpaciũ tꝑis in quo vł
vita ſperet᷑.vł moꝛs ſʒ repẽtinꝰmoꝛbꝰ ſiłcũ
moꝛte venit.⁊cẽ q̃ſi idẽ qð peſtilentin.
PHeſtuoſꝰ.ſa.ſũ.i.peſte plenꝰ Iñ hęc peſtuo
Netalũ.li.i.foꝛma.marmoꝛęa (ſitas tatis.
inſtar teſſere qᷓdrata vñ pauimẽta ſternebã
tur. Vñ Joſephus in. viij. Strauit aũt pa
uimentũ templi petalis aureis. Itẽ petalũ

eſt lamina aurea i fronte vł in pectoꝛe põti⸗

ficis ꝗᷓ illud nomẽ dei ieffabile tetragrama⸗
ton qᷓttuoꝛ lr̃is hebꝛaice habebat ſcriptum
NHetaſo.ſõiſ.i.ꝑna poꝛci.ſ.baconꝰſiue baffa

Iñ h̊ petaſũculꝰ.li.di.⁊ foꝛmat᷑ a petaſo.o

mutato i vnculꝰvłi vn. ⁊ addita culus.
Netalſus.ſi.m.g.⁊ hͥ petaſũ.taſi.iĩ eodẽ ſen⸗
ſu.qddã calciamẽtũ ercurij ad volãdũ

⁊ ð a peto vbo gręco.qð eſt volare. Ande

Martialis coquꝰ Cetaſo aut a talaribus
concitatis cepit hire ercuriuus.
Netaurus.ri.m.g.quidã ludus qñ hoies a

tapetibus mittunt᷑ in auras.⁊ ðꝛ a peto. et
aura.quaſi petens auras Uel ðꝛ petauruſ

q̃ſi petens taurus In africa eni ſunt quidã

tauri.ita edocti ꝙ cum coꝛnibꝰ emittũt ho⸗/

mines in aura. ⁊ illeſum inter coꝛnua reci⸗
piunt.Et dicunt᷑ petauri.q̃ſi petentes tau⸗
ri. Vel petaurꝰ ðꝛ a peto gręco ꝙẽ volare.
⁊aura.qꝛ cuʒ hõ in tali ludo emittit᷑.videt᷑

ꝑ aurã volare. Uñ Juuenalis. An magis

oblectãt aiuʒ iactata petauro.

PHeticiũcła lę.i.ꝑua petitio (vłpoſtulatio.

Pet itoꝛ.oꝛis.m.g.i. poſtulatoꝛ. v el aſt oꝛ. 7

NHetitꝰ.ta.tũ.i.poſtulatꝰ.⁊ ðꝛ a peto tis.Et
hic petit.tus.tui.i.poſtulatio.⁊ ꝓd.ti.

Netoꝛicũ.ci.qͥddã genꝰcurrꝰ.⁊ ðꝛ a peto.il.
Hetra. trę.gręcũ eſt.i.lapis.⁊ ð a petros.
qð eſt durũ.qꝛ dura eſt. aũt ðꝛ petra.q̃ſi
pedibꝰ trita.etymologia eſt. Inde petrinꝰ
na.nũ. ⁊ petroſus.ſa. fuũũ.
Petrella.le di.i.parua pera.

— 7

Petro onis.m.g.ðꝛ a petra.Sũt aũt petro⸗

nes particulęeꝗ abſcindunt᷑ de petris ſicut
quiſquilias dicimus inutilem materiam ꝗᷓ

DPHHoexus. xa. xu. i. pectina
Pericgcnecb.s Peticl,. cinicil. öetit vel . ,n ee
NMetiliꝰ.lia.liũ.qͥ ſp pe (amat aliqͥd petere.
Petitio. onis.f.g.i.ꝗo (tit.⁊ dr a peto.tis.

abꝛadit᷑ de lignis qñ dolant. =
Petros gręce.latine ðꝛ durum.

Netroſelinũ.ni eſt qdã herba ſiłis apio ⁊ d
a petros.⁊ ſelinũ.qð eſt apiũ. eo ꝙ ſit ſiſis

apio.⁊ naſcit᷑ in petris ⁊ in mõtibus pᷣrup⸗
tis.qð nos petrapiũ dicere poſſumus. Se⸗
linũ eni gręce. apium ðꝛ latine. Et eſt gen⸗

apij. Aliud eſt genus hypoſilinũ. Tertiuʒ .

oleoſelinũ.⁊ ꝓdu.lii.

Petrꝰ aplłs dictusẽ a petra.qꝛ durꝰ ⁊ firmꝰ
fuit in fide. Ułpetrꝰ dictꝰẽ a petra.i.a xp0o
ſuꝑ quem fundara eſt eccłia vᷣm hHug. Eti⸗
terpᷣtat᷑ petrus agnoſcens vel diſcalcians.

Agnoſcens qꝛ videlicet deitateʒ xpᷣi agno
nit. cum dixit. Tu es xpᷣs filius dei viui BDi
ſcalciãs vo interpꝛetat᷑.qꝛ pedes affectuũ
ſuoꝝ ab oĩ oꝑe moꝛtuo ⁊ terreno diſcalcia⸗

ſecuti ſumus te.

Petulãs.lãtis.oĩs ge.i.luxurioſus.laſciuꝰ

impoꝛtune petens.plus petens vñ ⁊ ꝓcax

dẽr.qꝛ petulantia ⁊ ꝓcacitas vicina ſibi q̃⸗

dam mentis iungunt᷑ inſania.vt plus velit

petulãs temeritate.laſciuꝰ ludo. Inde pe⸗

tulantia.i.laſciuia.libido.impoꝛtunitas.

Petulcꝰ.ca.cũ.i.iĩpoꝛtunꝰipetẽdo.⁊ dðꝛa pe
tuloꝛ.laris. Uñ meretrices petulcas voca
mꝰ.Et petulcꝰ ðꝛ luxurioſꝰ.qͥ ſepe petit cos
lũ.qð ꝓpꝛie de aĩalibꝰ irrõnabilibus dicic
Petulus.li.equꝰ qͥ hʒ albos pedes.
NHetus.ti.m.g.i.guelcꝰ.ſtrabo.aliqntulũ.ſ.
cuius.oculi qdã velocitate cito voluuntur
huc ⁊ illuc.⁊ ðꝛa peto.tis.Et hęc peta.te.
i. guelca.⁊ aliqᷓntulũ ſtraba.Et ꝓd.pe.ſe.cdd
peto.tis.⁊ peti infinitiuꝰ coꝛ.pe. ñ Nult

ſibi ſtrabo peti ſe dicit noĩe peit.

eſt ignis qſi totus ardẽs. Ipᷣe eni ᷣmo vo⸗
cabat᷑.Eridanꝰ.qͥ cũ male regeret curã pa⸗

tris fulmie a Joue extinctẽ ⁊ cõbuſtꝰ .a q̃
cõbuſtione dictus ẽ poſtea phaeton Etqꝛ
tũc cecidit i padũ.inde poſtea padus dict

eſt Eridanus.ab illo in eo ſubmerſo Inde

phaetonte.tea.teũ.Et hęc phaetõtides.
de. filiꝰ vł nepos illiꝰ. Iñ bec phaetõtis. ti
dis. ſlia vł neptis.ppꝛie ⁊ ipꝛopᷣe ſoꝛoꝛ illiꝰ

Phala.lę.i.lignea t᷑ris.⁊ ðꝛ a phalõ Vñ iu

uenalis.Cũſulit añ phalas delphinoꝛũq;

Phalax.gis.⁊ hęc phalãga (columnas.

ge lingua macedonum. ð legio ſine cater⸗
ua. Inde phalãgariꝰ.ria.riũ.i. legionariꝰ

uit. cum dixit. Ecce nos reliquimus oĩa. et

— & —ꝑꝗẽ

l

ſiy⸗
dece
(onm

bn

ſai

ar
dus

ſcins
pear
dii⸗
N
ee⸗
nns.
Re
e
tc
nodc⸗

.
Wunn.
e.
Cn

wns

ſeʒ de phalanga exiſtẽs vład phalangã ꝑti
nens. ⁊ phalago.gas.i.phalãgam facere.
Phalarica.cę.qdda telũ ingẽs toꝛnofactuʒ
hñs ferrũ cubitale. ⁊ rotũ ditatẽ de plũbo
ad modũ ſphere ⁊ in ipᷣa ſũmitate ðꝛ igneʒ

h'e affixũ. Hoc telo pugnat᷑ de turribꝰ.qᷓs
gręci phalas vocant.⁊ mittit᷑ toꝛmẽtonon

manibꝰ.Et qꝛ hoc telũ toꝛmẽto mittit. Iñ
eſt ꝙ qñq; ponit᷑ ꝓ toꝛmẽto.qð vulgo dici
tur petraria vł manganũ. Iñ phalaric'ca.
cũ.qͥ fert tale telũ vel qð ꝑtinet ad phalari⸗

cã.⁊ coꝛ.pha.ſicut ⁊ phala. Uñ Lucanus

*

in. vj. Hũc aut toꝛtilibꝰ vibꝛata phalarica
neruis.obꝛuat c.
Thalon gręce.latine lignũ dd.
Phanaticus.ca.cũ.i.lunatic. inſanus ꝓpt
phanũ violatũ.vłqꝛ ad phanũ ducebat᷑ vt
liberaret᷑.⁊ ð a phanũ.⁊ phanaticũ ðꝛ qð
ꝑtinet ad phanuzʒ. Ei hinc ph anaticꝰ.ci.i.
cuſtos phani.ſ.ſacerdos. Ohanatici etiaʒ
dicunt᷑ qͥ futura canũt.⁊ coꝛ-ii.
Phantaſma ⁊ phantaſia.ſpẽs viſiõis. no⸗
cturne imagines. vide. S. in. f.,a.
Phanũ.ni.i.tẽplũ.⁊ ðꝛ a phonos vl phone
qð eſt ſonꝰ.q̃ſi phonũ.qꝛ ibi dij rũſa dabãt
in voce hũana. Inuenit᷑ etiã aliqñ phanũ
in bona ꝑte.ꝓ eccłia.⁊ ꝓd. pma.
Tharao nomẽ eſt honoꝛis apud egyptios.
ſicut ceſar apud nos In latino aũt expᷣmit

denegans eũ vtiq; deũ.ſiue diſſipatoꝛ No

„

puli eniz dei fuit afflictoꝛ.vᷣm Mapᷣ. Hug.
vo dicit. ꝙ pharos ciuitas vel turris qnq;

ponit᷑ ꝓ ęgypto. vñ inuenit phariꝰ.ria.riũ
i.ęgyptiacꝰ Et hinc oẽs reges ęgypti dicti

ſunt pharaones.

Pharees interpꝛetat᷑ diuiſio.

haretra.trę.f.g.pe.coꝛ.vbi poꝛtant᷑ ſagit
te. ð a pheron. qð eſt moꝛs.qſi pharetra
i. moꝛtis repoſitoꝛiũ Quot eni fert ſagittaſ
tot fert ⁊ moꝛtes. Inde pharetratꝰ.ta. tũ.
i. armatus ⁊ inſtructus pharetra.velqᷣ hʒ

pharetrã vᷣm hug. Map. vo dicit Phare⸗

tra eſt theca ſagittarũ. WQ
hariſeęus.ſęa.ſeũ.i.diuiſus ⁊ ðꝛa phares

qð eſt diuiſio.Et hinc qdam heretici dicti

ſunt phariſei. qᷓ diuiſi interpᷣtant᷑.qꝛ tradi⸗
tiones ⁊ obleruationes legis quas illi deu
teroſas vocant iuſticia pferunt. Vñ ⁊ diui
ſi vocant᷑ a pplo.quaſi ꝑ iuſticiã dei vel qꝛ

decalogũ legis in mẽbꝛanulis ſcribentes ꝰ

complicantes eas ⁊ ligãtes in fronte geſta⸗
bant vt religioſi iudicarent᷑.⁊ inde phari⸗
ſexi.i. diuiſi a pplo dicti ſũt Et vt ðꝛ in hiſto
rijs ſuꝑ euangelia Tres erant ſectę iudęo⸗

rũ a coi.reliqͥꝝ vita ⁊ opinione diſtantes.
phariſei.ſaducei ⁊ eſſei. hariſei cultu au
ſtero.⁊ victu pauco vtebant᷑.traditiões ſu
as ſtatuẽtes.quibus traditiones oyſi
determinabãt. pictatia chartarũ in fronte
gerebant. in ſiniſtro bꝛachio circumliga⸗
ta.quibꝰ decalogus inſcriptł erat.q dixe⸗
rat dñs.eęc habebis qſi àd appenſũ.⁊ in
manu tua ⁊c. Et hęc dicebãt᷑ phylateriaa
phylaxe.qð eſt ſerùare ⁊ thoꝛath qð ſonat
legẽ. Iſti eriã maioꝛes fimbꝛiss alijs defe⸗
rentes ſpinas eis alligabãt.qͥbus punctii
deãbulatiõe mẽoꝛes mandatoꝝ dei fierẽt.
Pharma vłpharmacõ lingua ſyroꝝ ðꝛ vn⸗
guentũ vel medicamenti.
harmacẽticca.cũ.ðꝛa pharmaci⸗ Et nõᷣ
ꝙ tria ſunt genera curationis. Unũ ẽphar
macenticũ.a pharmacia.ꝗᷓ eſt medicamẽto
rũ curatio. Scom eſt dięticũ a dięta. að eſt
obſeruatio legis ⁊ vite Tertiũ eſt chirurgi
cũ.a chirurgia ꝗ ẽ ferramentoꝝ inciſio.
Pharmacia.cię.ẽ medicamẽtoꝝ medicina.
vl domꝰ vnguẽtaria ⁊ ð a pharma Vl dic
ꝙ pharmacia largo mõ ðꝛ ois medicia ma⸗
xie cõpoſita.ſʒ ſtricto mõ ⁊ ꝓpꝛie pharma
cia ſumit᷑ ꝓ medicina laxatiua.
Pharmacopula.lę.i.vnguentoꝝ ſiue medi
camentoꝝ venditoꝛ vel venditrix dicit a
pharmacon.⁊ pole qð eſt vendere. Ael cõ
ponit᷑ a pharma ⁊ copos qò eſt laboꝛ.⁊ 8ꝛ
pharmacopola. lę. i. vnguentart Adq labo⸗
rat circa vnguẽta.⁊ coꝛ.po. Jðð
Pharmacꝰ.ci.i.malefic'.Et he pharmaca.
ce. Ael m gręcã declinatõʒ pharmace. ceſ

i. mulier maleſica. ſ. maleſicia faciens.

Phaꝝ.ri.vel h̊ pharos ⁊ vtit᷑ in launũ ⁊ ðꝛ
Hpharus phari turris maxima iuxta gle⸗
xandriã in mari dicta a phos qð eſt lux vr
ignis.qꝛ flammarum iudicio longe videatr᷑
quaſi phoſphoꝛos.vłq̃ſi phoſoꝛos.Oꝛos
viſio dicit᷑.⁊ inde pharos quaſi phoꝛos.i.
viſio ignis. Viſus enĩ luminis eſt ad eᷣnun

ciandum nauigantibus vada ⁊ poꝛt intro

itus. vel poꝛtũ ibi eſſe. Hinc etiã quẽlibet
mõtẽ iuxta poꝛtũ poſitũ ⁊ quãlibʒ turri ſili
iuxta poꝛtũ poſitã.ſuꝑ quẽ vel ſupꝛa quaʒ
igne accẽſo poſito deſignabat nauigaãtibuſ
ibi eẽ poꝛtũ ⁊ introitũ ad poꝛtũ.pharõ vo⸗
cabãt. VUñ ⁊ qdã turris i italia dicta ẽ pha
ros. ꝓpter vtilitatem talẽ. Et hinc etiaz in
poꝛticibꝰ machina ad pᷣlucendũ fabꝛicata.
pharos dicta ẽ. Itẽ a pharos turri alexan
dꝛie. Jdã ciuitas in ęgypto dicta eſt phaꝛoſ
Et pharos ciuitas vł turris ponit qnq; ꝓ
5

ſunt pharaones.

Phale.i.trãſit dñi.Nõ ꝙ qrtadecima die

bmi menſis ad veſpam comedebant iudęi

agnũ paſcalẽ.⁊ nox illa dicebat Phaſe 14.
trãſitus dñi ſic ðꝛ in hiſtoꝛijs ſupꝑ Exo.xij.

qꝛ in ea trãſiuit angelus ꝑ gyptũ ꝑcutiẽs
pmogenita ab hoie vſq; ad pecus.⁊ tranſi

uit ſuꝑ tecta hebꝛeoꝝ linita ſanguine.⁊ ag

greſſus eſt iter traſeundi iſrłab ęgypto.
NPhaſelus.li.f.g.ðꝛ parua nauis habilis ad
tranſeundum huc ⁊ illuc. Phaſelus dicit
qdam inſula.gręcię Item hic phaſelus.li.

quodd genus leguminis quod plurimuz

Abungdat in illa inſula.vel qꝛ pꝛimum inde

allatum eſt. Inde hic phaſeolus.li.dimi.⁊ꝰ

hoc phaſelarium.larij.herba phaſeli. vel

locus vbi abundant. ⁊ pꝛoducit penł.pha⸗

Phaſma.mę.f.g.⁊ h̊ phaſma.matis.i.ap⸗

paritio. ꝓpꝛie phana ⁊ incerta.vt innocte.
Et hinc ꝗdã fabula menandri dicta ẽ pha-

ſma.a quadã apparitione. .
Phaſmos gręce.apparitio interpᷣtat᷑ latie.
Phebe. bes.i.luna ⁊ ðꝛ a phos qð eſt luxvł

clarũ. Itẽ h̊ pheębus. bi.i.appollo.vel ſol.
Vñ diẽ NPap. dhebus ⁊ phebe ſol æ luna

dicunt᷑ a phos.i.a claritate. hebus. i. cla

rus.ab eo ꝙ eſt phos.i.lux.ug.vero diẽ
Al phos qð eſt lux. dictus eſt ſol phebus.i.

lucidus.⁊ eſt quaſi adiectiuũ. vñ phebus
appollo quaſi lucidꝰ. Vel phebus gręce.la
tine interpᷣtat̃ coĩis.qꝛ cõmuniter tpat ⁊ fri

gidos.⁊ calidos planetas IJñ phebe? bea.

beum.

Nheleti ⁊ cereti noia ſunt indeclinabilia Et

ſonat pheleti admirabiles. Cereti extermi⸗

natoꝛes.Et ſcribit᷑ ꝑ.l.pheleti.ſʒ cereti ꝑp.r

Nheniceon greęce latine ðꝛ rubeũ. JIñ phe⸗
niceus.cea. ceũ.i.rubeus. Vñ pheniceani
veſtem dicunt gręci. quam nos coccineam
dicimus. Iñ puniceus.cea.ceũ.i.rubeꝰq̃ſi
pheęniceꝰ.Et h̊ ⁊ hc phenix.cis.i.hõ rube

us. qꝛ g illi ex vi cinitate ſolis ſunt punicei
ſeu pheniciei. dicti ſunt phenices Vñ etiazʒ

qꝛ ipſi pꝛimi inuentoꝛes litterarum fuerũt
adhuc capitales litteras rubeo coloꝛe.i.mi
mo varmilione ſcribimus. vt coloꝛe repꝛę⸗
ſentemus illos fuiſſe inuentoꝛes litteraruʒ
Tab eis terra quam coluerũt.dicta eſt phe

nicea.cię. Iñ h̊ ⁊ hęc f. nix.cis.gentile.ſ.q⸗

cunq; eſt de terra illa.ſiue ſit rubẽs.ſiue noõ
Et pheniceus.cea.ceum. in eode ſenſi u. Itẽ

ꝓgypto. Vnde inuenit᷑ pharius.ria. rieumu.
i.eęgyptiacus Et hinc oẽs reges eęgyti dicti

⁊ hinc puniceꝰ.cea.ceũ.oĩa in eodeʒ ſenſi u.
Et nõ ꝙ peni ⁊ puni ⁊ punici puᷣicei dicũ
tur tam illi de punicea qᷓ; carthaginenſes ⁊

affricani. DOido quidam qui fuit de tyro ?

ſidone ciuitatibus phęnicię fugiens fratrẽ
ſuum Pigmalionem venit in africam cum
magna multitudine ſuoꝛum cum quibus
cartaginem edificauit. Et hinc cartaginen

ſes dicti ſunt peni vel puni. vel punici vel
punicei ⁊ terra cartagini adiacens.dicta &
punica.Tñ poſtea ampliata eſt appellatio
⁊ dicta eſt generaliter africa.terra punica.
Zafricani dicti ſůt.punici.pęni.vel puni.

AVñ ⁊ quoddam genus maloꝛum ðꝛ malũ

punicũ.qꝛ de illa regione fuit allatũ.vel qꝛ
ibi plurimum abundet.vel quia grana ha⸗

beat rubea.

Pheniceus.cea. ceũ.ĩ tribus ſiãtionibus in 2
uenit. Na pheniceus.i.rubeus a phęnice⸗

on.Et phęniceus.i.de phenicea. Et pheni

ceus. cea. ceũ. qð ꝑtinet ad phenicem auẽ.
NPhenix.cis.cois ge.i.hõ debe Dꝛa bni⸗
ni ⁊ ſic

niceus. Itẽ phenix. i. hõ de phenicia. ꝛ ſic
ðꝛ a phenicia. ſic in iſtis duobus ſigtioni

bus eſt ge. coĩs. Itẽ phenix. cis.m. g. pe.p
Du. eſt ꝗdam auis arabię de qua dicit Am

bꝛoſius in hexameron. Phenix qdam auiſ
in locis arabię ꝑhibet᷑ degere.atiq; ea vſq;

ad annos qngentos longeua ętate pꝛocede

req cum ſibiſinem vitę adeſſe aduerterit.
facit ſibi thecaʒ dethure ⁊ mirrha ⁊ ceteriſ

odoꝛibus in quã impleto vitęſuętꝑeitrat
⁊ moꝛit᷑ de cuius humoꝛe carnis. vermis

exurgit. paulatimq; adoleſcit. ac ꝓceſſu ſta
tuti tꝑis induit alarum tegmina.atq; inſu⸗
pioꝛis auis ſpecieʒ foꝛmamq; reparat᷑ Iſi⸗

doꝛus auũt dicit. Phenix arabieę auis dicta
qꝛ? coloꝝ phęnicum habet. vel qꝛ ſit in toto

oꝛbe ſingularis ⁊ vnica. Nam arabes ſin⸗

gularem phenicem vocãt Hic qͥngentos ⁊
vltra ãnos viuẽs.dũ ſe viderit ſenuiſſe.col

lectis aromatũ virgulis. rogũ ſibi inſtruit
Tↄuerſa ad radiũ ſolis alarum plauſu vo⸗
luntariũ ſibi incendium facit.ſicq; iterum
de cineribus ſuis reſurgit.

Phiaia.le.pe.coꝛ.vas patulũ ad potandri.

vel ad oleum retinendũ.⁊ ðꝛ ab hialin.qð
eſt vitrũ. Vñ phiala qſi hiala.qꝛ olim ex vi
tro fiebat Et vt diẽ NPapᷣ. Phiale vaſa am

plitudie diffuſa. coꝛda charitatis ſigniſicat
Phibulin gręci dicunt inde nos dicimus

aphenicea dicit᷑ pen. pena. penũ. ſubtra⸗
cta aſpiratione. ⁊ a pęnus mutata. ę. in. v.
fit punus.na. num. Inde punicus. ca. cuʒ.

nn
ien
po.
pai
lge
aha⸗

won
denie⸗
A
mu.
1de
nen.
nn!
einut
fenmis

Aaan

nſe⸗
mi N
mod

Giuincn

Atdesſ⸗
dpgen⸗
anbecl
jininſn
ngtuin⸗
Rgienn
Uhaln.d.
gounchn
ennn

bulariũ.rij.illud quod opponit᷑ mantello.

vel ꝑ quod immittunt᷑ phibulęne diſſipẽt

mantellum.
Philadelphia.phix.ciuitas arabię.
Philantropus.herba ꝗᷓ dicit᷑ lapa eo ꝙ ve⸗

ſtibus hoiuʒz inhereat ob ſui aſꝑitatẽ. ⁊ ?ꝭ

a philos qð eſt amoꝛ.⁊ antropos qð eſt hõ
qꝛ quadam affectione videt᷑ veſtibꝰ hoiuʒ
agdherre.

hylargiria.i.auaritia.amoꝛ pecunię.vel

argenti. ⁊ a phylos.⁊ argyro.
Phyplateriũ.rij.ðꝛ membꝛãula vel bꝛeuicel

lus in qͥ erat ſcripta lex.⁊ ſeruabat᷑.quã de

ferebãt añ frõtem vel pectus. vt ſic vide⸗

rent᷑ religioſi. Sed ̊ nõ ſiebat niſi cauſa ia-

ctantię ⁊ vanitatis.vñ ⁊ ſepe inuenit᷑ ꝓ va

nitate.⁊ ðꝛ a phylaxe qð eſt ſeruare.⁊ tho
rat qð eſt lex. Añ Matthei. xxiij. Bilatat
eni phylateria ſua.⁊ magnificant fimbꝛias
Phylaxe gręce. latine ðꝛ ſeruare. Inde hęc

philaxa. xę. vas vbi aliquid recondit᷑ ⁊ ſer
uat᷑.hoc fuit a pꝛincipio.ſed poſtea phyla
xein vſum vini tranſierunt. Et a phylaxe
trahit᷑.phylaxo.xas.i.ſeruare.
Phile gręce.latine ðꝛ mulier.

Pylippica.eſt liber queʒ ſcripſit Cicero cir⸗

ca philippum.
Philippis.vꝛbs macedonię.ſᷣm Pap.
Philippus.pi.interpᷣtat᷑ amatoꝛ equoꝛum
Mhilos eni grece.ðꝛ amatoꝛ.⁊ componit᷑

cum bippos qð eſt equus. Inde philippꝰ.

i. amatoꝛ equoꝝ. Vel philippus interpᷣtat
os lampadis ꝓpter ſuã luculentam pᷣdica⸗

tionem. Dr etiam os manuũ ꝓpter aſſidu⸗

am oꝑationẽ Chilippus etia dictus eſt pr
Alexandri putatiuus. Inde ⁊ philippi po
rum dicti ſunt campi theſſalici i quibus re⸗
gnauit.vñ Lucanus.Et mutina lẽtos pꝛa
uos facere philippos.Et bixantij in quibꝰ
erat ſcripta illius imago. Unde Oꝛatius.

Retulit acceptos regale nomiſma philip⸗

pos. Inde philippenſis. Ad philipenſes
ſcribit aplus Et ſcribit᷑ ꝑ vnum.l.⁊ ꝑ gem
minũ.p.⁊ coꝛ.phi.
Philiſtim vꝛbẽ condiae ſit allophili.ꝗ aſca
lon nunc ðꝛ. Inde philiſtęꝰ.tea.tęũ.Rhili
ſtei. ipi ſũt ⁊ allophili.i.alienigenę.qꝛ ſꝑ fu
erũt inimici iſrael.⁊ ab eoꝛum genere ⁊ ſo⸗
cietate ſeparati. Sed philiſtim per duo.j.

dicit᷑ pꝛo gente.

—

Philohiſtoꝛicus.ca.cũ

phibula.lę.⁊ eſt illud qͥ pectus feminaꝝ oꝛ
nat᷑ vel firmatoꝛiuʒ quo palliũ tenet᷑ in hu⸗
meris vel cingulũ ĩ lumbis. Inde hoc phi

pe. coꝛ.i.amatoꝛ hi

ſtoꝛiarũ. ⁊ ðꝛa philos qð eſt amoꝛ.⁊ hiſto⸗
ſtoꝛia. Uñ Hieronimꝰin epła ad NPaulinũ
vij.Et totiꝰ mũdi philohiſtoꝛicus.
Philoſtratos.p.ꝓ.ꝓpꝛiũ nom cuiuſdã viri
Philocalus.li.pe.coꝛ.i.amatoꝛ boni.⁊ ðꝛa
philos qð eſt amoꝛ.⁊ calon bonrtn.
NPhilocopꝰ.pi.pe.coꝛ.i.amatoꝛ iactantię qᷣ
vult vt laboꝛ ſuus appareat ꝓpter vanam
gloꝛiã. ⁊ ð a philos qð eſt amoꝛ. ⁊ copus.
qð eſt laboꝛ. HMUW ̊ðDMU

Philogeus. gei. m. g. pe. p. quartus equus

ſolis ⁊ a philos qð eſt amoꝛ.⁊ ge.terra.
quaſi amãs terrã. Videt᷑ eni ſol amareter⸗
ram cũ poſt nonã declinat ad eã. Tunc eni
ad occaſum tendit. .
Philon greęce.latine ðꝛ foliũ.
Philos gręce.latine ðꝛ amoꝛ.

hiloſophꝰ. phi.i.amatoꝛ ſapię.⁊ dꝛ phi

los qð eſt amoꝛ.⁊ ſophia qð eſt ſapia. Inð
philoſophia.phię.amoꝛ ſapię Et hinc phi
loſophicus.ca.cum.Et philoſophoꝛ.aris
i. ſtudere vel docere phᷣiam. vł tractare eã
vlmoꝛẽ philoſophi ſequi.⁊ põt eſſe verbũ
moꝛale vel imitatiuũ. Et nota ꝙ ph̊s pꝛo⸗
pꝛie ðꝛ.qͥ diuinarũ ⁊ humanarũ rerũ ſciam
hʒ. ⁊ oẽm bene viuendi tramitem tenet Et
fert᷑ hoc nomẽ pꝛimũ eſſe exoꝛtum a Pyta
goꝛa. Nam gręci veteres cum atea ſophoſ
vel ſophiſtas.i.ſapiẽtes vel doctoꝛes ſa pi

entie ſemetipos iactantiꝰ nominarẽt.iſte i⸗

terrogat qͥd ꝓfiteret. verecundo noie phi
loſophũ.i.amatoꝛẽ ſapię ſe eſſerñdit.qꝛ ſa
pientẽ ꝓfiteri arrogãtiſſimũ videbat᷑. Ita

deinceps. poſtea poſteris placuit vt qᷓ; tali

bus de rebead ſapiam ꝑtinentibus doctri⸗
na quiſq; vel ſibi vel alijs videret᷑ excelle⸗
re.non niſi pᷣs vocare

B .

Phyſicus.ca.cũ.i.naturalis.⁊ ðꝛa phyſis.

qð eſt natura. Inde phiſiculo las.i.diuina
re vł ꝓnũciare Inde phyſiculatꝰ.i.diuina
tus vel pꝛonunciatus.

Phbyſica. cę.ꝗdã ars ꝗᷓ de rerũ naturis tra⸗

ctat. ⁊ a phyſis qð eſt natura.q̃ſi ſcia de
naturis. Inde phyſic. ca. cũ.ͥ de. arte illa
tractat. vłqð ad artẽ illã ꝑtinet.vt phyſicꝰ
liber. Et ̊ phyſicus.ci.⁊ hęc phyſica.cę.q
vel quę tractat artem illã.vel m artẽ illaʒ.
hiſiologus.gi.qͥ loquit᷑ vel tractat de na
turis.rerũ.⁊ ðꝛ a phyſis qð eſt natura.⁊ lo
gus ſermo. vel rõ. Et coꝛ.lo.
Vhyſis gręce.latine ðꝛ natura.
Phiton. nis.m.g.fuit quidam ſerpẽs crea⸗
tus a terra quem apollo in pernaſſo monte
iterfecit. Et interptat᷑ phiton conſulere r
8 .

interfecit.qꝛ ſapia dubitatõʒ abſoluit. Et
hinc ipᷣe apollo dictus eſt phiton vel phiti⸗
Et hinc phitia phitioꝝ dicti ſunt ludi.vel
feſta facta in honoꝛem apollinis. ꝓpter vi

ctoꝛiam quã habuit de phitone Eta phitõ

ðꝛ phitius.tia.tiũ.vłphiteꝰtea.teũ.i.apol
lineus. vel a phitone ſerpente poſſunt hęc
deriuari. S==
Phitonicꝰca.cũ.pe.coꝛ.⁊ h̊ phiton.onis.⁊
hec phitoniſſa ſę.i.dinatoꝛ vłicãtatoꝛ.ple⸗
nus phitonico ſpũ.⁊ dinatrix vł ĩcãtatrix
phitonico ſpũ plẽa.⁊ dicunt᷑ a phitõe apol
line.qꝛ apollo autoꝛ fuit diuinationis
Phlebotomũ.ᷣm Iſidoꝝ etymo.iiij. ab in⸗
cLiſione vocatũ ẽ. Nã in ciſio greęce tomũ ðꝛ
Phlegeton.tontis.m.g.fluuius infernalis

totus ardens.⁊ ðꝛa phos qð eſt ignis. vel

getonteus.tea.teũ.
Phlegi gręce.latine ðꝛ inflämans.
NPHhlegma.matis.eſt vnꝰ de q̃ttuoꝛ pᷣncipa
libus hũoꝛibꝰ hũani coꝛꝑis ſic dictuʒ qꝛ ſit
frigidũ Gꝛęci eni frigoꝛẽ phlegmon dicũt
Inde phlegmaticꝰ.ca.cũ.in qͥ dñat᷑ phleg⸗
ma. ⁊ qð ↄfert ⁊ efficit ⁊ generat phlegma.
⁊ qð ꝑtinet ad phlegma.⁊ qð ꝓcedit ⁊ pꝛo
uenit ex phlegmate. Et phlegmatixo. cas.
i.phlegmate abundare vel phlegma eijce⸗
re.multũ ſaliuare ⁊ ſpuere.
Phlegmẽ. inis.n.g.ẽ tumoꝛ ſanguinis ſicut
vybi abũdãt crura ſanguine. Itẽ phlegmia
ſunt cũ in manibꝰ ⁊ pedibꝰ calloſi ſulci ſũt.
Phleumon.ẽ moꝛbꝰ inqetus cum ruboꝛe et
doloꝛe. ⁊ tenſione ⁊ ouritia. ⁊ ꝛ a phlegi.
qð eſt inflammans. =
Phobos gręce. latine ðꝛ timoꝛ vel metus.
Phonos gręce.latine ðꝛ ſonus.⁊ veꝛtit᷑ ĩ la
tinũ.⁊ ðꝛ phonus.i.ſonus. Iñ phonicus
ca.cum.ↄſonãs muſicꝰ qͥ do cet phonos.et
NHhoꝛos gręce.latine ðꝛ ferre (coꝛ.ni.
Phos gręcũ ẽ.⁊ ad mła eqͥuocũ.qꝛ phoſ.i.
lux. vel ignis. phos.i.vox.⁊ phos.i.aer.
Phoſ Ploolſkppon phoꝛꝰgręce latie lucifer
Mhoſoꝛos.i.viſio ignis.
Nhraſis.i.locutio.vłinterpᷣtatio.vł ſᷣmo.
pm Map̃. ⁊ a phꝛaxo verbo greco. qð
ide ẽ qð loquoꝛ.Et inde phꝛaſis.i.locutio.
vłmochł loqndi.Et h̊ phꝛaſtes.i.locutoꝛ.
Nhꝛygia. gie.· fuit ſilia europę. In hec phꝛy
gia dicta ee ꝓuincia. ęc ⁊ dardania a
DBardano ſilio Jouis. Hmõi regio troia ẽ
quam ex ſuo noĩe appellauit. Tros rex tro

phlegi.qð eſt inflãamans.⸗⁊ totꝰ. Inde phle

dubitatio 78 a vbo greco . phito qð ſt
Aro. hinc phiton dubitatio ð:.quẽ apollo

ianoꝛũ pr ganimedis. Et ſunt due phꝛyglie
maioꝛ ⁊ minoꝛ. Maioꝛ phꝛygia ſmirnã hʒ

Minoꝛ vero illam. Inde phꝛygius gia.
giũ. Et h̊ ⁊ hęc phꝛyx. gis.qͥ noie ſepe vocãa

tur troiani.cũ volumus eoſ appellare timi
dos. Mꝛo qlitate etiã negotij autoꝛes dant

troianis diuerſa noia. Si volũt eos appel⸗

lare timidos appellãt eos phꝛyges vł phꝛy
gios. Si generoſos. dardanidos. Si pfi⸗
dos. laomedonciades. Si foꝛtes.troios.ſi
audaces hectoꝛes Itẽ phꝛygia. gie. ðꝛ qdã
yeſtis ꝗᷓ alio noĩe ðꝛ acupicta.ꝗq̃ ſit in phꝛy⸗
gia. Huius veſtis artiſices phꝛygiones di⸗

cunt᷑.qꝛ in phꝛygia eſt reꝑta.vel qꝛ illi pe⸗

riti ſunt in tali veſte faciendhdd.
Nhꝛygiü.n.g.i.phꝛyſellũ vel qᷓdã mitra põ
tificalis.eo ꝙ in phꝛigia melius fiat Inde

phꝛigio as.i.phꝛygiũ appõere vłphꝛygio
oꝛnare. Itẽ a phꝛigia.ðꝛ h̊ p hꝛygiꝰgij.qui

da lapis qui naſcit᷑ in ppꝛygia. .
Nhꝛoneſis.ſis.f.g.i.pꝛudẽtia vel ſapia.et
ð a phꝛonos qð eſt pꝛudes. .:
Mhꝛõit.ta.tũ.i.pꝛudẽs vłſapiẽs.Et cõpo
nit᷑ imphꝛonitꝰ.ta.tũ.i.inſipiẽs.inſulſus.
ñ Ecd.xxiij. Aio irreuerẽti ⁊ imphꝛoni⸗
