ſub certa regula viuẽtes.⁊ ðꝛ a claudo JIñ

clauſtrellũ.i.paruũ clauſtꝝ.⁊ ⁊ hęc clau
ſtrenſis. 2 B ſe. ⁊ B ⁊ hęc clauſtralis ⁊ h le.i
eodẽ ſenſu i. res clauſtri vł ꝑtinẽs ad clau
ſtrum. ⁊ põt eſſe ſubſtãtiuũ.⁊ h ⁊ hęc clau
ſtralis vel clauſtrẽſis.i.monachꝰ vłmona
cha ſtans in clauſtro vel in cęnobio. Item
clauſtrũ etiã idẽ eſt qd clauſura vł ſera.
Clauſula.f.p.pe.coꝛ.eſt diſtinctio ↄſtructõ
nis. ⁊ dicit᷑ a claudo.Et vt Papias dicit.

CQlauſula eſt in orone bꝛeuis ſententia.
Clauꝰ. m. s. ð? ferrũ acutũ qͥ lignũ ligno ad
heret. vel ferrũ ferro. vel ferrũ ligno. ⁊ ðꝛ

a calibs.q̃ſi calibus.i.ferreus.qꝛ fit de fer
ro Itẽ clauus ðꝛ veſtis purpurea q̃ vtebã
tur ſenatoꝛes.qꝛ qbuſdaʒ clauis aureis vł
de alia materia erat oꝛnata ⁊ variata.Eti

tali veſte ſepe denotat᷑ dignitas. Clauus
etiã ðꝛ gubernaculũ nauis.ſ.temo velma
nica temonis. Cꝛoũ.xxiij. Quaſi ſopitus

gubernatoꝛ amiſſo clauo. Bicit᷑ etis repa⸗
gulum. vñ ðꝛ clauus tabernacuii.
Elemẽs,.tis.o.t.i.miſericoꝛs.nobilis.pius

ider
aus
ndi
ſſen
o

& ſanctꝰ. æ ö: a cluo.is.i.defendo.qꝛ cluit
id ẽ defendit ⁊ ꝓtegit ⁊ tuet᷑.ſiẽ ſolʒ pr̃0onꝰ
clientẽ. Iñ clemẽtia ⁊ differt a miſicoꝛdia
WVñ. Juſte dãnato miſeri ſit coꝛdia vere.
Iniuſteq; rei clementia ðꝛ eſſe. In pᷣmov
ſu cõmittit᷑ themeſis.qꝛilla dictõ mibicoꝛ
dia diuidit᷑ ⁊ ſit interponit᷑.
Cleopatra.f.p.regina ⁊ ſoꝛoꝛ Ptolomei re
gis Alexandrię.⁊ coꝛ.p. Uñ Auroꝛa.Nu
bit alexandro cleopatra regia rident.
Cleophas frat᷑ fuit Joſeph ſpõſi virginis
Marię.⁊ maritꝰ ſancte Znne Vñ.Anna
m vginis Marię habuit tres viros ſuc⸗
ceſſiue.⁊ de quolibʒ eoꝝ tm vnã filiã noĩie
Mariã. AUñ. Anna ſolet dici tres ↄcepiſ⸗
ſe Marias.as genuẽ viri Joachi Lle⸗
ophas Salomeq;.has duxẽ viri ioſeph
Alpheus Zebedeꝰ. Prima parit chꝛiſtuʒ
Jacobũ ſecunda minoꝛẽ. Et ioſeph iuſtũ
peperit cum Simone Judã. Tertia maio
rem Jacobum volucremq; Joannem.
Qleos:i.gła. Inde inclytus.i.głoſus.

leps.pis. ↄ.t.vel cleptes.tis.i.fur.
Clepſedra.drę.f.p.pe.coꝛ.i.docillꝰqͥ obdit

foꝛamen dolij.qꝛ ꝑ illũ qͥs furat᷑ liqꝛem.et
viðᷣꝛ eſſe cõpoſitũ a clepo.pis.⁊ hydoꝛ qð
eſt aq ſiue liqͥꝛ. Añ qͥdam dicũt cdlepſydra
pe.coꝛ.qꝗᷓſi clepes hydoꝛ.ſʒ potiꝰ viðꝛ ety⸗
mo.qᷓ; cõpoſitio. Itẽ clepſydra ðꝛ qðdam
inſtrjm qð immittit᷑ in doliũ ꝑ foꝛamen ſu⸗
periꝰ cã furandi vinũ. Itẽ clepſydra ðʒ il
lud iſtt̃m ꝑ qð hoꝛę colligũt᷑.ſ.hoꝛologiũ.
Iñ clepſydrarij dicũt᷑ illi qͥ ꝑ illud inſtr̃m
Hoꝛas colligunt. Clepſydrę etiã dicũt᷑ va⸗
ſa ꝑfoꝛata q habebãt ph̊i—ad dimietiendaʒ
quantitatẽ. Vñ Martialis in ſua aſtrolo
gia. Monſtratũ eſt omia ſigna paria ſpa⸗
cia contineri multiplici appoſitiõe clepſy⸗
Ddrarum. rG
Cleptuſ.a.ſi.i.furatus paſſiue.quod ⁊ pꝛo
guloſo dicitt.
Qlericꝰ.ci.m.S.ðꝛ a clerus vł cleros.Et di

cunt᷑ clerici generalit᷑ oẽs qͥ in eccła chꝛiſti

Debuiũt. dũ tñ oꝛdinẽ habeaãt.⁊ ab illo tꝑe
ſic dicti ſunt.ex q̊ Matthias ſoꝛte electuſ
eſt.quẽ vmũ ab aplłis legimus oꝛdinatum

Inñ clericatꝰ.us.ui.⁊ h̊ ⁊ hęc clerical⁊ ̊ le
id ẽ ad cleꝝ ꝑtinẽs.⁊ hęc clericalitas.tatl.

id ẽ dignitas clericoꝝ ᷣm Hugl. Pap̃.diẽ

Qlericus dictus eſt.qꝛ de ſoꝛte dni eſt. vel

qꝛ dñs ſoꝛs eſt ⁊ ꝑs clericoꝝ.
Clerica ðꝛ coꝛona clericoꝝ raſa.vt no. Jo.
an. de vi. ⁊ hone.cleri.c.cleric.
Cleronomus.m.s.i.hęres.a cloros ðꝛ. Iñ

cleronomia.i.hęreditas.
Cleros gręce.latine ſoꝛs vel hęreditas.
Clerꝰ.ri.m.s.i.multitudo clericoꝝ q̃ſi here
ditarius vel ſoꝛtitꝰ.eo ꝙ ſit ſoꝛtitꝰ deo.i.ð

ſoꝛte dñi. vłqꝛ partẽ dni hʒ.vl ſᷣm qͥſdam

clerus ð a clarus.eo ꝙ ſit chrus.
Clibanus.m.S.pe.coꝛ.i.furnus vłfoꝛnax.
⁊ ðꝛa cliuus q̃ſi cliuanꝰ.qꝛ in erectiõe ẽ col
lectus.Cliuus em aſcenſus ðꝛ.Iteʒ ⁊ alio
noiĩe ðꝛ cliuaciꝰ.cij.ſimilit᷑ a cliuo.Jnð cli⸗
banarius rij.qͥ cuſtodit clibanũ vłfacit.et
hęcclibanaria.rię.vxoꝛ clibanarij.vłꝗᷓ fa

cit vłcuſtodit clibanũ.⁊ adiectiue clibana

rius.a.ũ. In etiã clibaniciꝰ.m.S.i.panis
in teſta vłin furno coctuſ. VUñ.Eſt furnus
clibanus aſcenſus cliuus habek.
Cliens. .t.ðꝛ ſᷣuiens vł famulus qͥcũq; vł
nobił pᷣuus.⁊ ðꝛ q̃ſi colens.a colẽdis patri
bus. vel a cluo.eo ꝙ cluat ⁊ defendat do⸗
minũ ſuũ ſᷣm Hugſ.NPapᷣ.vo dic. Cliẽs a
colendo pr̃onũ dictꝰ.i.amicꝰ domeſticus
Item cliẽtes diſcipuli q̃ſi colentes mgr̃ᷣm.
dqbpus colentes dicebant᷑. Alł cliens ðꝛ ille
cuius cauſam aduocatꝰ tuetur ⁊ defendit
Iñ clientulus in eodem ſenſu.vłparuꝰ cli
ens vel ßuiens.
Qlientela.f.p.i.Fᷣuitiũ.vłmultitudo vFᷣuoꝝ
⁊ ðꝛ a colo.is. AUñ vᷣm NPapᷣ.Clientela of⸗
ficium domeſticũ.⁊ ꝓð te.
Clima.tis.n.t.ðꝛ tanta poꝛtio rę ſᷣm quaʒ
mutat᷑ meridies.⁊ ðꝛ a cleo.cles ꝓ inclina
ri. Et ᷣm h̊ in aſtrologia aſſignat᷑ ſeptẽ cli

mata in nr̃a habltabili regiõe ᷣm qͥſdam.

vłlm alios octo. Itẽ clima ðꝛ plaga vłꝑs
mundi ſiue celi.ſicut cõſueuit dici. Quat⸗
tuoꝛ ſunt climata mũdi.i ptes.ſ.oꝛientał.
occidentalis.ſeptentrionalis ⁊ auſtralis.
Item clima gręce ðꝛ latine gdatio. Iñ cli⸗
materiũ rij. Et ſũt climateria ꝗ̊ gradatim
diſcurrũt vł incerte rei diuinatiões vł in⸗
certa pfuglgsz..
Climax qͥdã coloꝛ rhetoꝛicꝰ eſt.⁊ fit cum de
vno vbo in vbis fit Sdatio.vt Mars vi⸗
det hanc viſamq; cupit.potiturq; cupita.
Ak vt NPap̃.dicit.Climax gdatio cumaj
ſuperioꝛ ſenſus terminat᷑.inferioꝛ incipit.
vt eſt illud. Ex innocentia naſcitur digni⸗
tas.ex dignitate honoꝛ.ex honoꝛe imꝑiuʒ
Cline gręce.latine dicit᷑ lectus.⁊ vertitur ĩ
latinum. ⁊ dicitur clinus.ni.i.lectꝰ.a quo
Qlinicus.ci.m.S.pe.coꝛ.q delecto nõ deſcẽ

Ddit. ? pcipue paraliticus.

Elypeus. pei.i.ſcutũ.Sed ſcutũ eſt miims

clypeus vo peditũ.⁊ ðꝛ acluo.i. defendo.

q̃ſi dupeꝰ. qꝛ defendit nos ab ictibꝰ. vela

clepo.pis.qð eſt furari.q̃ſi cepeus.qꝛ fu⸗
ratur coꝛꝑa nr̃a ictibus. Iteʒ clypeũ.n.s.
id ẽ pictura vłimago vłfigura rotũda vbi
ti caput inpingit᷑.vel ðꝛ ſic.locꝰ vbi ima⸗
gines reponunt᷑. Inð clypeolus.li.dimi.
Iñ clypeola.lę.pe.coꝛ.i.anuluſ eo q; ſit ro
tundus inſtar clypei.vel eſt monile rotun⸗

dum ad moduʒ dlypei. Iñ clypeatꝰ.a.ũ.i.

clypeo ꝓtectus vł armatus. Vñ Quã ma
nibus clypeos ⁊ acutę cuſpidis haſtã.
lyſtere. ris.n.t.⁊ h̊ clyſteriũ inuenit᷑.ſ.in⸗
ſtrm medicoꝝ.q̃ ſtercus infirmi ĩ ventreꝑ
duratũ faciũt exire.ſic dictũ q̃ſi clepẽſ ſter

cus.vel ðꝛ ſic quaſi colus ſtercorl.vłquaſi

colatio ſtercoꝛis.qꝛ ꝑ ipᷣm colat᷑ ſtercus ex
trinſecꝰ.Et coꝛ.pe.clyſtere. Vnð Macer
de puluere anheti. Appoſitis digitis aut
intus clyſtere fuſo. Inuenitur etiã clyſter
Clyto.onis.m.C.i.filius regis vłimꝑator .
yel qͥ multa reſplendet nobilitate.a Cluo
is. ꝓ ſplendeo. “
Clytus.a.iũ.i.gloꝛioſus.nobił.ſed nõ eſtin
vſu.⁊ ðꝛ a cleos.quod eſt gloꝛia.Et cõpo⸗
nitur cũ in.vt inclytus.id eſt valde głoſus
Cliuus.m.s.i.collis ſᷣm qð cõſiderat᷑ in de
ſcẽſu.ſ.aſcẽſus.vłpotiꝰ deſcenſus montis
vłflexuoſitas. Iñ cliuoſus.a.ũ.i.mõticu/⸗/
loſus vł flexuoſus. Itẽ cliuis cõponit᷑ h̊ ⁊

hec accliuis. ⁊ Bᷓ ue.vł accliuꝰ.a.ũ.decliuꝰ

Pꝓcliuꝰ.⁊ qdðᷣlibet iſtoꝝ cõpat᷑ ᷣm ugui.
Pap̃. vo dicit.Cliuꝰ.aſcẽſus.mõs nò al⸗
tus. Iñ cliuoſus.a.ũ.i.inclinatus .
Cloaca.fę.p.ðᷣ ꝗqlibet foſſa ad quaʒ ſoꝛdes
defluũt.⁊ ðꝛ a colo as.eo ꝙ ibi colant᷑ ꝗ e⸗
mittũt᷑.vel ðꝛ a cleo.cles.qð eſt abſcõdere
vel ſoꝛbere.eo ꝙ ſtercoꝛa ⁊ immũda abſoꝛ
beat vł abſcõdat. Alſᷣm NPapᷣ. Cloace di⸗
cte ſunt.qꝛꝑ eas colant᷑ aq.vt q̃tiens plu⸗
uisę inundatio extiterit ꝑ eas aquę extra ci
uitatem emittant᷑. Iñ cloacariꝰ.rij.qͥ cloa
cam facit vłpurgar᷑.⁊ hęc cloacaria.rię.in
eodem ſenſu. Et cloacariꝰ.a.ũ.qð ꝑtinet
ad cloacam vel res clace.
Clotho vna de tribꝰ parcꝗᷓ fingunt᷑ regere

yitã hois Vñ. Clotho colũ baiulat.lache
ſis trahat.atropos occat. Oꝛima dat eſſe.

ſecũda regit. tertia finit.
Qluniculũ.li.n.s.pe.coꝛ.i.ſpata.ſplẽdona
⁊ ðꝛ a clunis eo ꝙ reſplẽdeat alclune. vłðꝛ
a cluo.is.eo ꝙ defendat.Cluniculũ etiam

ðꝛ foꝛamẽ qð fit in camiſijs mulieꝝ circa in
guina. vel generaliter qð fit in pannis eaꝝ
circa latus

Clunis incerti generis.i.nates.⁊ ðꝛ a culꝰ.

eo ꝙ ſit circa culum. vel potius a cluo.is.
ꝓ defendo.qꝛ illa maſſa carnis defẽdit oſ⸗
ſa ſedentis.

Coactio eſt duplex.abſoluta ⁊ ↄditionalis
Coactio abſoluta eſt cui reſiſti nõ põt cuʒ
qͥs violenter trahit᷑ ad aliqͥd faciendum.
caſu qͥs oĩno excuſat᷑.l.di.pᷣſbyteris.i.q.i.

ↄoſtat. Coactio ↄditionał eſt ꝗ̊ metũ crucia

tus vel aliqd gque minat᷑.ꝗ ſi excuſata tan
to.non tñ a toto.c.ſacris.de his ꝗᷓ vi.me.
ve. cau.ſi.in glo.verbi attenuet m Goff.
Coactoꝛ.oꝛis.qͥ cogit Coactoꝛ etiam ðꝛ agi
tatoꝛ aſelli m Pab.
Coactoꝛ.tricis.f.t.ðꝛ mulier ꝗ cogit.
Coactus.a.iũ.i.oſtrictꝰ ⁊ in vnũ collectus.
Coagullatus.a.iũ.i.oↄſtrictꝰ.vłſił ſtrictus.
Coagulum.n.s.i.illud qð ponit᷑ in lacte vt
coaguletur.
Coax. vox ranaꝝ. ”ð
Coccytus.ti.fluuiꝰ infernał.⁊ interpᷣtat᷑ lu
ctus.⁊ ꝓð.pe.⁊ etiã pᷣmam.qꝛc.duplicat.
Vñ Job.xxj. Dhulci fuit glareis coccyti.
Et nõ ꝙ Pap̃.ponit quoccytꝰ in q.⁊ etiaʒ
in c. Vn in c.dicit.Coccytꝰ inferni palꝰ vł
fluuius vel oĩa flumia ignea.a coccytos.i.
luctu vel gemitu.⁊ ſigt qcqͥd homies in lu
ctum lachꝛymaſq; cõpellit. Uñ. Non niſi
lamenta tua dãt coccyte fluenta.Quidam
tñ ſcribunt ꝑ vnũ ctitm.
Coccyteus.a.ũ.ðꝛ a coccytus. AVñ Virgik.
in. vij. enei.Hic ſubitam rabiẽ coccytea ᷣ
o abijcit ⁊c. “ .
Coccus.ci.m.s.eſt genꝰ ticturę.ſ.mediũ in
ter rubeũ ⁊ croceũ.Coccũ dicũt gręci nos
rubeũ ſeu vmiculatum dicimꝰ. Eſt em v⸗
miculus ex ſuueſtribus frõdibꝰ. Iñ cocci⸗

neus. a. ũ. ⁊ coccinus.a.ũ.i.illo coloꝛe tin⸗
ctus.i.rubeꝰ Inuenit᷑ etiã hͥ coccinũ Eſa.

pᷣmo.Si fuerint peccata vr̃a vt coccinuʒ.
vbi dicit glo. idem eſt coccus ⁊ coccinuʒ ⁊
vmiculus. Oapᷣ.dicit.Coccinetum.i.ſan
guineum.a cocco Oꝛꝛ.
Cochlea ðꝛ circũflexus aſcẽſus in muro vł

turri. ⁊ ðꝛ a cõcha q̃ſi cõchula Itẽ cochlee

dicũt᷑ alteę ⁊ rotũdę turres.ſ.a cyclo.quaſi
cycleę.quia ꝑ circulum conſcendũt ad oꝛ⸗
bem. Vñ ᷣm MPapi. Cochlea dicitur per

——

—

ACNV

circulũ aſcenſus. AUñ. Dic cochleã turris
ſcalam teſtamq; limacis.

Cochlear.n.tx.vłcochleare huiꝰ cochlearis

dꝛ inſtrm qͥ cibi liqdi ſolent mãducari.a cõ
cauitate.vel ab vſu pᷣus cochleariũ dictũ.
Cochlear etiã ðꝛ ꝗdam mẽſura.ſ.dimidia
pars drachme appendens ſiliquas noueʒ
quod triplicaiũ cõculam facit. AUñ.Eſt co
chlear ꝓpᷣe quo pultes ponis in oꝛe.

Cochlearius.rij.m.s.eſt lapis marinus co

chleis ⁊ arenis ⁊ lapilł cõcretus et aſperri
muus.
Coctilis.2.t.⁊ h le pe.coꝛ.quod coctum eſt
vłaptũ ad coquendun.

Coctus.a.ũ..a coquo.is.ðꝛ. aũt coctũ qſi

coactũ ab igne ⁊ aq̃ ðꝛ.etymo.eſt.nõ com⸗
poſitio. ⁊ cõponit᷑ ſemicoctus.a ſ.i.ꝓ di⸗
midia ꝑte coctus. ”JU
Cocula vaſa oĩa coquendi cauſa ꝑpata
Codex idem eſt qð caudex.qð eſt trũcus.⁊
mutata a. in o. ðꝛ caudex. Itẽ ꝑ tranſlatio
nem a codex.vel caudex ðꝛ h̊ codex lib qͥ-

dam in qͥ ↄtinent᷑ diuerſi libꝛi partiales.ſi

cut in codice trũco ↄtinent᷑ diuſi rami. Et

appellatio iſta mo ampliata eſt. vt etiã ali

bet liber dicat᷑ codex. Differũt tñ codex ⁊
liber. Quia codex eſt ꝓpᷣe multoꝝ libꝛoꝛũ
ſed liber eſt ynius volumis. Itein codex
ꝓbðe eſt liber qͥ continet diuerſa ſᷣcepꝑta im
patoꝝ. Vnde ãte tꝑs Juſtiniani erat tres
codices.ſ.Gregoꝛianũs.hermogenianus
⁊theodoſianus.⁊ multeę cõſtitutiones ex⸗
tra illos deuagantes.pᷣterea duo pene mi⸗
lia libꝛoꝝ.⁊ treties centena milia verſuuz
Videns igit᷑ Juſtinianus legũ tantarum

multitudinem. voluit circa h̊ adhibere re⸗

medium ſalubꝛe.pᷣmo direxit animũ ſuum
ad impiales conſtitutiões.⁊ de iſtis tribꝰ
codicibus extrauagantibꝰ fecit fieri vnuzʒ
codicẽ. quem ſuo noie appellauit codiceʒ
Juſtiniani. Deinde direxit animũ ad im⸗
mẽſa veteris iuris volumina.⁊ de ilł duo
bus pene milibus libꝛoꝝ ⁊ treties cẽtenis
milibus vᷣſuum fecit fieri librũ digeſtoꝛuʒ

ſiue pandectarũ.quẽ diuiſit in nquagin⸗

ta libꝛos partiales ⁊ in tres integrales.ſ.
ff.vetus.infoꝛtiatum.⁊.ff.nouũ. Poſtea
pꝓ iuuenibus ⁊ legum tyronibus feẽ libꝛũ
Inſtitl.ſ.mediocrem eruditionẽ ꝑ quẽ qſi
pontem iuuenes ad legum ſubtilioꝛa et
altioꝛa puenirent. .
Codicillus.li.dimi.i.paruus codex.Codi⸗
cillus etiã dicebat᷑ illa charta in q̃ ſcriptuʒ
erat teſtamentũ alicuius moꝛtui extra ciui

tatem vel in pegrinationeꝗᷓ poſtea mitte⸗
bat᷑ ad rhomanos Ael codicillus ẽ paruꝰ
codex vłſcriptura.nulla indigẽs ſolẽnita⸗

te. ſed ſolimõ teſtatoꝛis voluntateʒ ſiens

et loco teſtamẽti habef.
Codiculus.li.i.paruus codex.
Coepiſcopus pi.i.vicariꝰ epᷣi.a con ⁊ equs
vel m Papᷣ. Coepiſcopus ↄiũctus et vi⸗
cinus ebs.
Coeſus.a.ũ.i.coꝛroſus.a cõ ⁊ eſus.
Coętaneus.a.ũ.i.vniꝰ ⁊ eiuſdẽ ętatis. AVñ
ad Gal.j. MOꝛoficiebam in iudaiſmo ſupꝛa
multos coętaneos meos. “
Coęternus.a.ũ.i.ſimł ęternꝰ.⁊ dꝛa cõ ⁊ ęt⸗
nus. Iñ coęternittas.
Cogitatiuncula.f.p.i.parua cagitatio.
Cognatus.m.s.i.frat᷑.quaſi ſimłnatus.et
hęc cognata.i.ſoꝛoꝛ ſi ſimł nata ·i.filia.⁊
tũc in᷑ponit᷑ g.ꝑ ꝓtheſim. Itẽ natꝰ cõpo⸗
nit᷑ cũ cõ.⁊ ad.⁊ ðꝛ cognatꝰ.a.ũ.⁊ h̊ cogna
tus.hęc cognata.Et agnatꝰ.a.ũ.⁊ h agna
tas.hęc agnata.qͥ vel ꝗᷓ vel qð eſt de eodez
genere natus vel nata vel natũ.Tñ ibi eſt
dẽa. qꝛ agnati dicunt᷑ qͥ ꝑ virilem ſexũ de/
ſcendunt. Sed cognati q̊ ꝑ femineũ ſexuʒ
Et dicunt᷑ agnati.qꝛ ſuccedunt ꝓ natis.⁊
ſuccedunt loco natoꝝ dũ deſunt filij. Sed
cognati dicunt᷑.qꝛ ſunt de eodẽ genere na

ti.vel qꝛ ſunt pꝛopinquitate cognationis

cõiuncti. Qui ideo poſt agnatos haben.·
qꝛ ꝑ feminei ſexus ꝑſonas veniüit
Cognatio legalis ᷣm lhoſti.eſt ꝗdam ꝓxi⸗
mitas pꝛoueniens ex adoptione vel arro⸗
gatione. UUMM:
Cognatio ſpũalis eſt pꝛopinqᷣtas vł attinẽ⸗
tia.quę ꝓuenit ex ſacramenti datione. vel
ad ſacramentũ recipiendũ atteſtatiõe vel
tentione. Unde ex cognatione ſpũali qᷓ in
baptiſmo contrahit᷑.nouem pꝛopinquita
tes naſcunt᷑ Oꝛima filiatio inter ſacerdo⸗
tem baptiſantem baptiſatum. Secunda
compaternitas inter ſacerdotem ⁊ patreʒ
baptiſati. Tertia commaternitas int᷑ eun⸗
dem ⁊ matrem baptiſati. Quarta inter fili
os ſacerdotis ⁊ baptiſatuʒ.ſ.fraternitas.
xxx.q.i.homies.⁊.q.iij. ita diligere.Quiĩ
ta filiatio inter baptiſatum ⁊ ſuſcipientem
de baptiſmo. Sexta filiatio inter eundem
⁊ vxoꝛem ſuſcipientis. Septima fraterni-
tas inter baptiſatum ⁊ filios ſuſcipientis
Octaua compaternitas inter ſuſcipienteʒ
⁊ patrem ſuſcepti. Nona commaternitas
inter eũdem et matrem pueri.vt.xxx.·iij
f 5

Cognomẽ.n.t.eſt cõe nomẽ totiꝰ cognatõiſ

In hic ⁊ hęc cognoĩs.⁊ h̊ ne.qͥ ſunt eiuſdẽ
noĩs vel cognominns.
Coberes.redis. ↄ.t.i.ſił cũ alio heres. Vñ
NRo. viij. Si aũt filij ⁊ hęredes.hęredes qͥ
dem dei. coheredes aũt chꝛiſiit.
Cohoꝛs.tis.m.t.ðꝛ a cohoꝛtoꝛ a frequẽtia
cohoꝛtatiõis.⁊ eſt multitudo ruſticoꝝ Sʒ
caſtra multitudo militũ Cohoꝛs maioꝛ cõ
tinet quingentos.Cohoꝛs minoꝛ trecẽtos
Item coꝛs coꝛtis ðꝛ qðdam genꝰ munitio
nis.a coartando vel coercendo.eo ꝙ coer
ceat cuncta interioꝛa.i.cõcludat. vel qꝛ co
erceat obiectu ſuo extraneos ⁊ adire ꝓhi⸗
beat. ⁊ m h̊ in tali ſenſu melius ſcribit᷑ ſi⸗
Cohum. hi. n. S.i.coꝛrigia qua iugum ad te
monem religatf. ”M
Coitus.us.ui.i.cõcubitus.a coeo.is.
Colax.acis.fuit qͥdam leccatoꝛ aqͥ ⁊ quili⸗
bet paraſitus põt dici colax. S
Colema.atis.n.t.i.cõmixtio herbę ⁊ olei.
ex qᷓ luctatoꝛes in paleſtra vngebanf.
Cholera.rę.f.p.pe.coꝛ.ðꝛ a colos vel colõ.
quaſi follicula.ſ.felłeffuſio.⁊ eſt vnus de
ttuoꝛ humoꝛibꝰ coꝛꝑis. Dicit᷑ etiã chole

ra ipe folliculus de qͥ fel effundit᷑. Et nõ ꝙ;
ſunt q̃ttuo: hũoꝛes coꝛꝑis hũani.ſ.ſãguis

cholera.melãcholia ⁊ flegma.Et vnꝰqͥſq;
pdictoꝝ humoꝝ elementũ ſuum imitatur.

Sanguis naq; imitat᷑ aerẽ.Cholera ignẽ.

Melãcholia terrã. Flegma aquam. Inð
cholericus.a.ũ.ille in qͥ magiſ dominatur
cholera.
Coliciani hęretici a qͥdã Colicio nominati.
q dicũt deũ non creaſſe mala. ↄtra illð qð

ſcriptũ eſt. Ego dñs creans mala. .
Coliphiũ.n. s.i.panis qͥ poſt pᷣmã vel meri

diem laboꝛantib? dat. vel panis agymꝰ in

modũ virił mẽbꝛi factꝰ.qͥ ſolebãt vti ago⸗
niſte vt eſſent foꝛtioꝛes. Uñ Juuenał.Co

medunt coliphia pauce. Pap̃. dicit. Coli⸗
phia dicunt᷑ panes agymi ⁊ genus carniũ
Carnes aſſę ⁊ ſemicoctę.qui eſt victꝰ ath⸗

letarum.
CLolimbus. bi. m. s. eſt herba creſcens in aqᷓ
yvel tirſus virẽs.vel aqductus.ſ.locuſ per
quẽ diſcurrit aꝗᷓ. In paſſione btithomę in

uenit᷑. Fecit colimbũ ⁊ lacus aquaxꝝ inſlu⸗

entes. Map̃. dicit Colimbus vbi müdant

Yeſtimẽta.vel aquax influens locus.

CLollactaneus.a. ũ.i.in eodẽ lacte nutritus

vel eodem tꝑe lactatus

llacteꝰ. a. ũ.i. eiuſdẽ lactis. Collactei ſüt

q idem lac ſuxerüt. vel in eodem tpe. qua⸗
ſi coetaner.
Colaphus.phi. m. s.eſt colli ꝑcuſſio.
Collariiũ.rij.n.s.id qð eſt in collo canis.

CQLollaterab. 9. t. ⁊ B le. qͥ eſt de latere.vt ven

Collatoꝛes dicunt᷑ a ↄferendo.qꝛ ↄferũt in
fiſcuzʒ. ſiue oꝛdinaria ſit collatio ſiue extra⸗
oꝛdinarii. ”
Collatio ſᷣm Aco. non eſt alið qᷓ; cõicatio q̃
res quõdã non ſua vłnõ heęreditaria iam
eſt ſua vł hęreditaria.vł eſt ↄfuſio ſiue co
adunatio rerũ ↄferentis in res cõmunes.
ſeu cũ rebus cõibus diuidendis.vt nõ.in
l.ſi ſoꝛoꝛ. C. de colal. O
Collatiuus.a.ũ.i.largus.amplꝰ.ſinuoſus.
capax. vbi multa ↄferunt᷑ 3
Collectiuꝰ.a.ũ.a colligo ðꝛ. Vñ collectiuũ
nomẽ ðꝛ qð in ſingulari numero młtitudi⸗
nem ſigt. vt ppłs. Oles em hoies in vno
pplo colligunrrrr.
Collega.gę.m.p.nomẽ eſt officij viroꝝ. Et
ðꝛ a collego.gas. ꝛope qͥdẽ college ſunt
in officio.iſ.qͥ inſi legant᷑ ad aliqð officium
ꝗagendũ.vt ad pacẽ int᷑ aliquos cõponen⸗
dã. VUnde.Cõſoꝛtes ↄiungit amoꝛ.ſocios
laboꝛ vnus.Miſſio collegas ad eundem

tus collaterał.quaſi cõtiguus ⁊ vicinus

cupulat actũ. Aſt eadeʒ comites vnit via

mẽſa ſodales. Item.lego.gis.cõponit᷑ cũ
cõ. ⁊ ðꝛ colligo. gis Iñ h̊ ⁊ hec collega. ge
cõ.p.pe.coꝛ.ſimul colligens vłlegẽs. Sic
em̃ ↄuene dicunt᷑ ſimul veniẽtes.ſic colle⸗
ge dicunt᷑ ſimklegentes
ollegarius vnꝰ ex talibus ſociss
Collegiũ eſt ſocietas collegaꝝ in vno hono
re poſitzzs M
Collegiati dicunt᷑ aliqͥ qͥ ſunt de aliq̃ coꝛꝑe.
id ẽↄgregatione.vel artificio hoim.
Collibẽtia.tię.i.obedientia vł cõſenſus.et

igdem eſt collibeſcentia.

Collibertus.m.s.i.cũ alio libertus
Collibiũ.bij.n.s.ðꝛ paruũ munuſculũ.vel
fructus.vt.poma.nuces.cicer.frixũ.vua

paſſa qð ⁊ bellariũ ðꝛ ⁊ antepometũ ⁊ ðꝛa

collibet.qꝛ ſimłcũ alijs placet.poſt carniũ
fercula fructus ſolẽt diligi ꝑ ſe nõ tm. JIñ
collibiſta.ſtę.ðꝛ q̃ recipit collibia ⁊ hmõi
munuſcula ꝓ vſura vłaliquo ſᷣuitio. Dici
tur etia collibiſta qͥ vendit collibia.
Collibrũ.bri.pe.pð.eſt genꝰpecunię.vł to
ta pecunia ſimł collibrata “
Collyrida.dę.f.p.pe.coꝛ.eſt paniſ tenuis ⁊
qſi ſubcinericius. vel eſt panis modicus

E
n
un

nen⸗

ios
en
47
.

u
191

æ triangulus coctus ⁊ frictus detenſus
Collyriũ.rij.n.s.i.ꝗlibet ſuꝑunctio.ꝓpᷣeta
men ad tgendas feces oculoꝝ. ſᷣm Hugl.
Maßp̃.wo dicit Collyriũ medicamentum.

Collyria ſonant.qꝛ viciaoculoꝝ tergant.
Apoc iij. Et collyrio inunge oculoſ tuos
vt videas. ““““,

LCollis.lis.m.t.a collũ dꝛ. Et ſit unt collesß⸗

eminentioꝛa iuga montiũ q̃ſi colla.vel ipi
aſcenſus circa ſummitates montiũ. Inde

colliculus.i.paruus collis.

Qoolliſio. oniſ.f. t. ðꝛ qſi ſimulleſio.⁊ dicit᷑ a

collido.is. Itẽ colliſio eſt ꝗdã ſpẽs metha
plaſmi.ꝗ alio noĩe ðꝛ ſynalympha Itẽ col
liſiones ſunt cũ aſꝑe ↄſonãtes in ↄſtructio

ne occurrunt ſibi.vt ẽ illud. Si vires auri

ga ꝑ loꝛa. pꝑ flagella.ꝑ frena.vtvult apᷣ.
Et ſic colliſio eſt vitium contentum ſbᷣ bar
bariſſo. H
Colliſus.a.ũ.quaſi ſimulleſus.
Colloquiũ.quij.i.ↄſiliũ vel contio.qð vul⸗
Jgo ð parlamentum.
Collũ.li.n.sS.ðꝛ a colũna.eo ꝙ ſit longum ⁊

rotundũ.vt colũna baiulãs caput.cuiꝰ an
terioꝛ ꝑs gula poſterioꝛ ceruix. Inð collu

lum.n.S.i.paruũ collul.
Colluſio eſt int᷑ actoꝛẽ ⁊ reum latens ⁊ frau
dulenta ↄuentio ꝑ quã alt᷑ in iudicio ſe ſu⸗
Pari ꝑmittit.vt ðꝛ de collu.in glo.c.audi⸗
mus.

Colluuiũ.uij.n.s.⁊ hęc colluuies.ei.et hec
colluuio.oniſ.in eodẽ ſenſu.i.aquaꝝꝑ inun
datio. vel ſoꝛdiuʒ collectio ⁊ ↄgregatio ex
filius. ex eo ꝙ oꝛiginalit᷑ cõditioni colona

multa fluxione ⁊ inundatiõe aquaꝝʒ.
Colobiũ.n.s.ðꝛ palliuʒ vᷣginale vſq; ad ta⸗
los depenſuʒ ⁊ ſine manicis.⁊ ðꝛ colobiũ
ãſi collobiũ a collo depẽſuʒ.vłqꝛ ſit lõgũ.
Et nõ ꝙ nõ ſolũ vᷣgines ſed etiaʒ diaconi
vtebãt᷑ colobio. loco cuius poſtea vſi ſũt
palunatica. a⸗ ſcʒ nuditas bꝛachioꝝ culpa⸗
atur. ðU½

— „

Coloma.mę i.calamus cũ ſpica ſua.

Lolõ greci dicũt. ⁊ interpᷣtat᷑ mẽbꝛum. Itẽ

cholõ vel cholus gręci dicũt fel vel alið in
teſtinũ. Itẽ a colon ðꝛ ꝑ compoſitionẽ mo
nocolos.dicolos vłbicolos.tricolos et te⸗
tracolos.a monos qð eſt vnũ vel dis.ſiue
bis qð eſt duo.vłtris qð eſt treſ vłtria.vł

tetras qð eſt q̃ttuoꝛ.⁊ colõ qð eſt membꝛũ
ſcʒ qð habet vnam vel duas vłltres vel q̃t
tuoꝛ metri varietates. Vnde inuenitur in

oglis Oꝛatij. Hęc oda eſt monocolos.hęc
Dicolos.hec tricolos:.id eſt habʒ in ſe vnã

Eyl duas vltres metri varietates. Mapias

Colonus ad nümũ ↄductus eſt ille q ſtatim
ccũ fructus fuerint a ſolo ſeꝑati.vt vſufru
ctuarius intelligitur m Jo.· ff. de fur. l. ſi

—

Dicit Cholõ. culare inteſtinun.·
Colonia.nię.f.p.i.ciuitas vł caſtruʒ.vł vi ?
la ꝗlibet a nouis inſtituta colonis. Unde

Miero.in plogo Hieremię. Ja terras eoꝝ

colonię gentiũ poſſidebant. Colonia etiaʒ
dicebat᷑ olim ciuitas vel regio captaa rho

manis.in qua veteribꝰ expulſis ſuꝑindu⸗

cebant᷑ noui coloni arhomanis. Colonia
etig dicebat᷑ ciuitas vel caſtrũ vel villa in
cõfinio duarũ regionum.a colonis ibi fre
quenter mutatis a rhomaniſ.ne liceret eis
eſſe infideles. ODODU—U—
Colonus.ni.m. S.i.terrę cultoꝛ.⁊ ꝓpead⸗
uena qͥ aliunde veniẽs agrũ locatũ ſibi co⸗
lit. vłqͥ habet pꝛędium agri colendi cauſa.
Biffert autẽ colonus ab inquilino.quia
in rure.iſte autẽ in ciuitate moꝛat᷑. Et ha⸗
bet plures ſpecies agricoloꝛuʒ ſcðᷣm Axo.
yVt patebit. ès
Coloni cõditionales dicunt᷑ qſi ex ſua ↄdi⸗
tiõe pᷣdiũ vłagrũ colere debentes.

Coloni dñici dicebant᷑ qͥ colebãt agros im⸗

patoꝛis.vt.C. de pᷣ.⁊ oibus re.li.xj.
oloni illiriceni alias ⁊ meliꝰ illiceriani de
illirico.i.de ſclauonia dicunt᷑. ⁊ habentur
in. l. cũ ꝗrebat᷑.C. vñn wvio.
Colonus inqlinꝰ minꝰ eſt aſtrictꝰ qᷓ; colonꝰ
ↄditionał. Vñ inqͥlinus bñ põt in alia pte
cuiuſlibet ſuburbij domũ ↄducere ⁊ inha
bitare. Sed cõditionał colonus nõ audet
cũ ſua familia recederea fundo queʒ colit
nec alibi habitare. 444“2ððUJDR
Colonus oꝛiginarius ðꝛ coloni ↄditionalis

rię ſubiectus eſt. Necrefert ſiue in ſolo fu⸗

erit natus ſiue extra ſolum. qꝛ tanqᷓ; oꝛigi⸗

ſuus ſuſcepit colenda.

narius ad terrã illa reducendus quaʒ pat᷑

7 .

rain colũt ꝓ parte dimidia vłtertia ſm ſte
rilitatem vłfertilitatẽ terrax.·

oloni paleſtini ſunt de paleſtina pꝛouicia

Colonus ſimplicit᷑ ðꝛ qͥ ſub certa ãnua mer
cede in pecunia numerata pꝛędia colenda
acciwbdit.
Colonus pꝓpᷣe ðꝛ qͥ rem ruſticam ↄducit nũ⸗
mis ⁊ cõpetit cõtra eum actio pᷣſcript ver⸗

apes.

Xolonus ſuꝑficiarius eſt qͥ aream ↄducit

lubiugauerunt.

5
6

ea ↄditiõe vt ſibi liceat in ea ędificare ⁊ do

mum tollere cũ voluerit.

Coloni partionarij ſunt qͥ totũ agrũ ſuis ex
penſis colunt ⁊ ex fructibus ſſtant dño fũ
di quantũ cõöuenit.
Coloqͥntida.dę.vłhęc coloqntis.tidis.eſt

—

„ —

tibi ſit coloquintida cucurbita lectoꝛ:.

Coloꝛ.oꝛis.m t.ðꝛ qlitas ꝑceptibił viſu in
luce.⁊ ðꝛa colo.as.qꝛ olim coloꝛes colabia

tur.vt eſſent nimię ſubtilitatis. Iñ coloꝛo

As.Alij dicũt ꝙ a coloꝛo fit color ꝑ apoco

pam Itẽ coloꝛ cõponit᷑ h̊ ⁊ hec bicoloꝛ.rl.
q̃ſi duoꝝ coloꝝ. Iñ bicoloꝛatus.a.ũ.Et h
hec tricoloꝛ.i.triũ coloꝝ. Iñ tricoloꝛatꝰ
g.ũ.Et h̊ ⁊ hęc multicoloꝛ.i.multoꝝ colo⸗
rum.Et h̊ ⁊ hec diuerſicoloꝛ.i.diuerſoꝛuʒ

rum vel alterius coloꝛis Iñ diſcoloꝛatus
g.ũ. Et h̊ ⁊ hęc vnicoloꝛ.vnius colorl. Et

B ⁊ heęc rubicoloꝛ.i.rubei coloꝛis.Et hic ꝰ

hec albicoloꝛ.i.albi coloꝛis.Et cum omni⸗

bus illis componit᷑ coloꝛo.as. Item omia

cõpoſita a coloꝛ vt bicoloꝛ.a decoꝛ.vt De
decoꝛ.a coꝛpus.vt bicoꝛpoꝛ ſunt cõis ge.
licet irregularit᷑ aliqñ repiant᷑ in neu. ge.
qð autoꝛitati attribuimus Exech.x vj. Et

aſſumpſiſti veſtimenta tua multicoloꝛia.
Et coꝛ.pᷣmã coloꝛ. Vñ Auianꝰ. Ingenio
mox ſubſiſtit forma coloꝝ.

Cholos vel cholõ. dicũt gręci fel. vel aliud
inteſtinuum.

Coloſeũ.ſei.n s.qͥdã locus rhomę. vbi oli
erãt imagies oim puicaꝝ. ⁊ i medio erat
imago rhomę tenens pomũ aureũ in mãau
vpuyrpote dna ⁊ regina oim. Et erant ita diſ⸗
proſiteę arte necromantię ꝙ qñ aliqᷓ ꝓuicia
volebat inſurgere cõtra rhomanos ·ſtatiʒ
imago rhomeę obuertebat doꝛſum illius ꝓ

uincię imagini. Vel vt dicũt imago illius

exercitũ. ⁊ ꝓuincia illã ſibi ſubiugabant.
Et tali arte rhomani quaſi totũ mũdũ ſibi

colubꝛinus.a.ũ. Itẽ coluber ceruuʒ
leonem interficit. Inde coluberculus.id ẽ
paruus coluber.
CLolũ.li.n.s.eſt inſtt̃m ꝑ qð muſtum fluit.
AVñ Virgilius.Tũcſpiſſos vimĩe qualoſ

CLoloſus.ſi.m.S.i.aliq̃ res in mẽoꝛiã alicuiꝰ
mMmoꝛtui facta. vt tumuli ⁊ imagines apud
antiquos.⁊ ðꝛ coloſus quaſi colens oſſa.
Et ꝓð.pe. VUnde Juuenalis. Et de mar⸗
moꝛeo citharaʒ ſuſpende coloſo Papᷣ. di⸗
cit. Coloſus vocatur ſtatua marinoꝛea et
cucurbita agreſtis ⁊ vehement᷑ amara. 1
ſidmilit᷑ ꝑ terrã vt cucurbita flagella exten⸗
dDit. fructu rotundo ⁊ folijs ſimilibꝰ cucu⸗
mweri vſuali. Anð.iiij. Re.iiij. Et collegit
ex ea coloqͥntidas agri. Ał vt in hyſtoꝛjs
diꝛ.Colodqntidę ſunt agreſtes cucurbitęa⸗
mariſſimę. minoꝛes his ꝗᷓ in hoꝛt naſcũtł.
Ael vt qᷣdaʒ dicũt.herba eſt q̃ſi vitl ſe dif⸗
fuundens in ſepibꝰ. fructu modico purpu⸗
reo ⁊ rotũdo cũ maturꝰ eſt. Vñ.Agreſtis

ala.
Coloſtrũ.ſtri.n.s.qð ⁊ coloſtra ðꝛ.i.lac cõ⸗
cretũ in mammis. vel potius nouũ lac qð
ſtatim pᷣmo mulget᷑ poſt fetum.qð cito co
agulattr.
Coluber.bri.m.s.pe.coꝛ.⁊ hec colubꝛa bꝛ.
eſt genus ſᷣpentis.eo ꝙ colat vmbꝛã In
ugit

colaq; ſloꝝ. Fumoſis de riſpe tectis Inð
colariũ.⁊ eſt idem qð colum. Itẽ colũ ac⸗
cipit᷑ ꝓꝑ quodam coloꝛe rhetoꝛico.⁊ eſt pũ
ctum ſine vlla vgula qñ vicʒ ↄſtructio eſt
pfecta.ſed adhuc pendet intentio dictato⸗

cöſtans.

ris. ⁊ talis diſtinctio vocatur media ſiue

B Colũbus.m s.⁊ hęc colũba auis ꝗqdã ſic di
coloꝝ.Et h̊ ⁊ hęc diſcoloꝛ.i.diuerſoꝝ colo

cta ꝓpter diuerſos quos habet coloꝛes in

collo. et ðꝛ columba. q̃ſi colens lũbos. Et

hʒ ſeptẽ ppᷣetates.Caret felle.nullũ ledit.
alienos pullos nutrit. gemitũ ꝓ cãtu emit
tit. iuxta fluuiũ moꝛat᷑ granuʒ eligit qð co
medat.in foraminibus petre nidiſicat.Si
gnificat etiã ſpũmſanctũ.
Colũbar.baris.n.t.eſt latibulũ vłfoꝛamen
vbi nidiſicãt colũbę. Colũbar etiam ðꝛ qð
dam genus vinculi a collo.qꝛ eſt aptũ col

lo. Dicunt᷑ etiã colũbaria loca ↄcaua ĩ na

uiꝑ ꝗ̊ᷓ remi emittunk.
Colũbinus.a.ũ.pe.ꝓð.poſſeſſiuũ de colũ⸗
bus. Itẽ h̊ colũbinꝰ.ni.qͥdã lapis a coloꝛe
illius auis ſic dictus. ”M
Columẽ.mis.n.t.i.alacritas vel foꝛtitudo.
Et coꝛ.lu. Uñ omerus.Hinc patrię co⸗

luumen pugnat mauoꝛtius hectoꝛ.

Columis. .t.⁊ h̊ me.i.ſanus.alacer.et ðꝛ

acoluna. eo ꝙ rect ⁊ firmiſſimꝰ ſit. Aqͥ ꝑ
coõpoſitionem hic ⁊ hęcincolumis.⁊ G̊ me

id Einfirmus.

cieim. v Colũna. nę.F. p.i. ſtatua. ⁊ ðꝛ a columen. eo
PYuincię inſurgebat cõtra imaginẽ rhom
tũc rhomani ex impꝛouiſo mittebãt illuc

Hꝙ in ſummo ſit lõga. vel qꝛ culmẽ ſuſtine⸗
at. Inð hęc colũnula.lę.⁊ hec columella.
Et a colũnella ꝑ mutationẽ.m.in b.inueni
tur hęc colũbella lę. Et coꝛ.co VUñ Oꝛatiꝰ

NMNMempe int᷑ varias nutrit᷑ ſilua columnas

Colũnelli.loꝝ.m.s.płis nu.ſunt dentes q̊

r.

medus. a. ũ.q̊ͥ comediã deſcribit. Inð co⸗

⸗
canini dicunt᷑ a lõgitudine ſic dicti.qꝛ ſüét· meędicus.a.ũ.i.ad comędiã vel ad come⸗
longi ⁊ rotundi ad modũ colũne ᷣm hu⸗ dendum ptinens vel delectabilis. Jñ Co
gui. MPap̃. dicit colomelil. mgice. i. delectabilll.
4 Colurus ðꝛa colon ⁊ vrus. ſi colon vri.i. Comes.tis.m.t.eſt nomẽ dignitatis.⁊ dʒ 2
mẽbꝝ.ſ.cauda bouis ſilueſtris.HNa vreſt como. as. Inð comitiſſa. ſeę. Item inueni
bos ſilueſtris. Iñ colurꝰ cauda illꝰ. Anð comes.2.S. ꝓ ſocio.⁊ tunc ðꝛ acommeo.
⁊ quadam ſimilitudine coluri dicunt᷑t duo as.Et eſt comes ꝓpe in itinerea commeã
circuli imꝑfecti in celo.qͥ qdam ideali puu do. ſocius in ꝑiculo.collega in officio.con
dentia fingunt᷑ in firmameto. Sic em cau ſoꝛs in pꝛemio.ſodalis in menſa. .
da bouis facit circulũ imꝑfectũ.ita qdam Comes oꝛientis ſᷣm Aco.in ſum. foꝛte erat
circuli fingunt᷑ eſſe in cęlo imꝑfecti.q;dtum pꝓcuratoꝛ rerum ceſaris. quas bhabebar in
Ad viſum noſtu. oꝛieen.
1 Cholus.li. m. s.apð nos latinos.idẽ eſt q; Comes palatinꝰ. ðꝛ qͥ curã gerebat peipuã.
chole vel choli. apud gręcos.ſ.fel.vł aliꝰ vt miſſoꝝ notarioꝝ.⁊ iudicũ negligentiaʒ
i. inteſtinũ Et in phyſica dðꝛ inteſtinũ culare argueret.⁊a ꝓuincialibꝰ tributa exigeret
lof JIñ cholicus.a.ũ.vt cholica paſſio quę fit ⁊ conſueta depoſceret. ð
15 in iſto mẽbꝛo.⁊ cholicus hõ.qͥ patit ifimi Comes rex bᷣuataꝝ ſᷣm Axo. erat foꝛte ꝓeu
tatem choli. Añ Macer de viribꝰherba⸗ ratoꝛ ceſaris in pᷣuatl rebus.⁊ ſm eũ etiaʒ
rum. Illius ſemen cholicis cũ melle mede illuſtris fuit. Alij dicũt ꝙ buati cõmodi et
4 tur. Item inuenit᷑ hęccolus. us. ui. vel co⸗ fiſcaliũ reꝝ habuit adminiſtrationẽ. vt eaſ
lus li.ꝓ rota feminaꝝ.vel inſtro vñ femie vpuaret ⁊ in eis negociarert.
. nent. a tunc dicit᷑ a colo.lis.Et coꝛ.ᷣmam CLComes ſacraxꝝ largitionũ vᷣm Aco. erat ille
Anð QOuidius. Aptioꝛ eſt digitis lana to ꝑ quẽ pᷣnceps ſua ſtipẽdia largiebat᷑ et h
luſq; meiss. foꝛte erat ꝓcuratoꝛ reipublice qͥ gręce legi
ſel Coma. mę.f. p. ppᷣe capilli mulieꝝ.a comen ſta nuncupat᷑. Alij dicũt ꝙ imꝑatoꝛꝑ bũc
ön do. ſicut cęſaries viroꝝ a cedendo. Vel dͤ ſuam libertatem ⁊ magnificentiam exerce
coma ꝓpe nõ ceſi capilli.⁊ eſt nomẽ grecu bat ⁊ largitudinem agebaet.
in Itẽ cuma.mę. vel potiꝰ coma.mę.ðꝛ bre⸗ Comes ſacri patrimonij erat im tor⸗
uis dictio.⁊ ðꝛa cumulo.las.ꝑ ↄtrarium.„. curabat patrimoniũ. qͥ in hoc differt a Co
Itẽ h̊ coma. tis.n.t.i.cẽſura iudiciũ. Iteʒ mite reꝝ pᷣuatarum. qꝛ hic tenet cuſtodiaʒ
punctũ cũ vᷣgula ſurſum ducta.qñ nec ſen ca mobilia. ſed ille patrimoniũ ⁊ immobi⸗
1 tentia nec conſtructio eſt ꝑfecta.⁊ talis di lia pcueaeaert.
5 ſtinctio ðꝛ ſuſpenſuua. LTLomites coſiſtoꝛiani ſunt qͥ conſiſtoꝛij mili
Comarchus.chi.i.pᷣnceps ſuꝑ comites.et tes dici meruerunt.qui etiam ſpectabilibꝰ
BSZꝛia comes ⁊ archo. NVpVrconſulibus ęquipabant᷑. vel conſiſtoꝛia
Comaticus.m. S.i. vſiſicatoꝛ. ⁊ ðt a Coma ni dicebantur.qui ſerant caſtriſpꝛincipis
mę. Jũ aduerbiũ comatice.i. bꝛeuit᷑. com⸗ oꝛdinanddis.
Nr pendioſe. Comaticus etiã ðꝛ abbꝛeuiatoꝛ Comitarienſes milites alias comitatenſes
cõpendioſus. diuiſus. dTdicuf milites ſtipendari a comitatu dicti
vld. Comatulꝰ.a.ũ.dimi.a coma.mę. Vñ Hie⸗ gqꝛ militant nõ ſoli.ſed in comitatu.
eo⸗ ro. in q̃daʒ epła. Comatulus.comptus.la Comelſatio. onis.ðꝛa comeſo.as.Et ſũt ꝓ⸗
ſciuus.domus tuętecta nõ vide83st. pꝛie comeſationes ſuꝑflua luxurioſa cõ
4e Comatus.a.ũ.i.comas hñs.Et hęc coma⸗ uiuia. Et debet ſcribi ꝑ vnũs.ſicut ſuũ vᷣ⸗
1 ta. tę.eſt ꝗdã gallia.ſ.lombardia.eo ꝙ co⸗ bum. AUñ ad Ro.xiij. In comeſationibꝰ
ne mas ſoleat nutrire. ebrietatibus. Comeſationibꝰ debz ſcri⸗
Comędia.fę.p.i.villanꝰ cãtus. vel villana D bi ꝑ vnũ s.⁊ ſimilit᷑ pferri. =J
laus. ⁊ ðꝛ ab oda qð eſt cantꝰvel laus ⁊ co Comeſoꝛ vel comeſtoꝛ.i.guloſus.
ſe⸗ me qð eſt villa.qꝛ tractat de rebus ruſtica Cometa.te.f. p.ðꝛ oꝛdinatrix comaꝝ. ⁊ de⸗
. nis. ? eſt affinis quotidianę locutioni. qa riuat᷑ coma.mę. Juuenałiñ gra metril⸗
circa villas fiebat ⁊ recitabat᷑.vł ðꝛ comę⸗⸗ terpoſuit s.ibi. Ponunt coſmetę crinitas
8 dia a comeſtione. Solebant em poſt cibuz Item inuenit hic cometa comett. vel hic
5 hroies ad audiendã eam cõuenire. Inð co cometes. metis. vel cometę. Et eſt cometa

ãdam ſtella crinita ⁊ emittenſ de ſe radios
fHamaꝝ ad modũ crinium. Et qñ apparet
ſigt moꝛtẽ vłimmutationẽ alicuiꝰ bncipis
vel alicuiꝰpatrie deſ ructionẽ.⁊ ſp dirigit
radios ſuos ad illã ꝑtem cui minat᷑. Qui⸗
dam tñ dicunt ꝙ nõ ſit ſtella.ſed qdaʒ nu⸗
bes ignea claritate accenſa. Papias dicit
Cometes eſt ſtella dictus.qꝛ comaslumis
ex ſe fundat.qð genus ſideris qñ apparet

peſtilentiã.famẽ.aut bellum vel regni im

mutationem ſigt.qð latini crinitem vocãt
eo ꝙ in moduʒ criniũ flãmas ſpargit. Zilij
dicunt ꝙ cometes nihil aliud ſit qᷓ; vapoꝛ
terreus groſſus.cuius ꝑtes ſibi multũ cõ⸗
iacent paulatim aſcendẽs ab inferioꝛi ꝑte
ęſtus ad ſupioꝛem eiuſdẽ. vbi cõcauitateʒ
ignis contingit.⁊ ibi diffuſus inflãmat᷑.et
ideo viðꝛ longus frequẽter ⁊ diffuſus.
Comicus.a.ũ.i.comędus vel ad comediaʒ
ptinẽs vel facexꝰ.⁊ coꝛ.pe. Vñ duo ſũt ge
nera comicoꝝ.ſ.comędiam ſcribentiũ.ſcʒ
veteres qͥ ioculatoꝛes extiterũt. vt Teren
tius. Noui qͥ ⁊ ſatyrici.qͥbus generalit᷑ vi
tia carpunt᷑.vt Perſiꝰ ⁊ Juuenał.Et nu⸗
di pingunt᷑.eo ꝙ vitia denudent.
Co mis.mis...t.⁊ hͥ me.i.ſuauis vłcuriał.
vel facetus ſed facetꝰ de doctrina. comis
de natura.vł facetꝰ in factis.comis ĩ dictł
Ael vᷣm NPapᷣ. Comis.i.cõpoſitus.hilarl
benignꝰ.Et nõ ꝙ como.mis.⁊ h et hęc co⸗

mis. ⁊ B me.⁊ coma.matis ꝓducũt pᷣmaʒ.

ſed coma.mę.eam coꝛr. Un. Cane coloꝛe
comis me fallit femina comis.i. ſuauis vł
curialis. Inde comitas.tatis.i.curialitas

vel ſuauiigas.
Comitatus.us.ui.i.comit dignitas.vłt᷑ra

ſiue tantũ ſpaciũ q́;tum vnꝰ comes tenet.

⁊ deriuat᷑ a comes.Inuenit᷑ etiã h̊ comita
tus.us.ui.i.ſocietas vel comitatio.⁊ tunc
dðꝛ a comitoꝛ.aris. Item inuenit᷑ adiectiue
comitatus.a.cG.

Comitiũ.tij.n. s.eſt tꝑs in qͥ cõſules eligüf

vel intronixant᷑.ðvel etia ipᷣa electio. vel in
tronięatio ðꝛ comitiũ.vel ſolẽnitas ꝗᷓ tunc

ibi fiebat.⁊ ↄ uentus totius ppłi ⁊ locꝰ in

quo ſiebat. ⁊ ðꝛ comitiũ quaſi coitiũ.qꝛ to
tus ppls ad electionẽ ⁊ intronicationẽ cõ⸗

ſulum ↄueniebat. ſed eſt etymo.potiꝰqᷓ; cõ
poſitio. Iñ comitius vel comitiaemoꝛbuſ
id ẽ caducus. vel paſſiuus.qꝛ in comitijs.

illi qͥ patiebant repulſam ꝑ pudoꝛem moꝛ
bum caducũ incurrebant. Ael eſt comitiũ

placitum qð multi comites faciunt. Anð
NElautus. IJbo inquit vt de capite meo fa

ciant comitia. ⁊ ſic deriuat᷑ a comes.
