tilis. Cananęi em̃ quondã iudęã incolue⸗
runt.ſʒ poſt diſperſi ſunt.Ex hac diſpꝑ ſio⸗
ne erat mulier iſta ex ſyrijs ⁊ phenicib oꝛ⸗
ta. Uñ Marci.vij.Erat aũt mulier gẽtitł᷑.

ſyropheniſſa genere. Itẽ iuenit᷑ ſyrophe⸗

nix. cis. UVñ Juuenalis. Teret idumeęſ
rophenix incola poꝛte.
Sura eidem en goHipe. „
yrtis.tis.f.g.ðꝛ a ſyren qð ẽ tractus. Et

ſunt ſyrtes loca ꝑiculoſa in mari dicta ab

attractiõe arenę ĩ cumulos.Eſt vo ibi ieqᷓ

litas maris ⁊ terrę.⁊ in vno loco eſt aq̃ pꝛo
fundiſſima.in alio vadoſa.vñ ꝑiculum eſt

2%2——

N
cle⸗
dloe⸗
nic
R
opbe⸗
neeſ

s.Et
dnch
oie
kaiſn⸗
uunch

Syrtus.ta.tũ

ulac trãſire. vm lHugl. Paß. vo diẽ. Syr

tes.tractus aquaꝝ rapaces.ſcopuli ſupꝛa

mare.loca arenoſa vel arida accedũt et re

cedunt.

—

id eſt. ſpinetiu.

Siſara interpᷣtat᷑ futurũ iudiciũ.vł gaudij
excluſio.vel ęqui miſſio.ꝓpꝛiũ nomen cu⸗

iuſdã viri ĩ lib. Judicl.⁊ coꝛ.pe. Vñ ĩ Au
roꝛa.Currũ deſeruit. Siſara terga dedit.
Siſtarcia.cię.vas ẽ repoſitoꝛiũ.ſic ſaccꝰvel
pera.Et ſunt ſiſtarcię nautaꝝ dictę ꝙ ſint
ſute. vel vaſcula in qͥbꝰ poꝛtant᷑ cibi. Anð
j. Regl.ix. Manis deficit in ſiſtarcijs nr̃is.
Et iſta lr̃a cõiter habet᷑ in biblijs coꝛrectis

Quidã vo dicunt ciſtarca.vñ Pᷣm eos de

bet dici i ciſtarcis nr̃is.a ciſta.⁊ arca.Alij

dicunt ꝙ a ſuo ſuis.ðꝛ hęc ſiſtarcia.cię.id

ẽ ſubſtantia.⁊ ꝓpꝛie nautaꝝ.eo ꝙ ſuta ſit
vel qꝛ ſit ſita.i.collocata.oc videt᷑ ſenti⸗
re Huguitio. W
Syſtole.les.⁊ ſyſtola.lę.eſt coꝛreptio ſylla⸗
be naturalit᷑ longe ↄtraria extaſi.qꝛ ſic ex⸗
taſis ꝓducit bꝛeuẽ ſyllabã.ita ſyſtole coꝛ⸗

ripit longam.vt Aquoſus oꝛion.cũ oꝛion

ꝓducte dici debeat in penł.Et apð Cato⸗
nem.Hoc vide ne rurſus leuitatis crimie

dãnes. Vltima em huiꝰ verbi vide coꝛripi

tur.cum ſit ſecundę coniugationis ⁊ ꝓdu
ci debeat.

Viſtrũ.ſtri. n. g. i. tuba. ⁊ ðꝛ a ſiſto.ſtis. vel
ð ſic ab inuentrice. Ael ſiſtrũ lingua egy⸗

ptiaca ðꝛ tuba cũ qua Iſis deſcribit᷑. Naʒ
in hmõi ſacrificijs ea vtunt᷑. Uñ.j. Regl.

xviij.legit᷑. In tympanis lęticię ⁊ i ſiſtris

⁊pſᷣcinebant mulieres.
Sitis.tis.f.g.deſideriũ bibendi. Inde ſiti
cula.lę.dimi.pꝑua ſitis. Et ſiticuloſus.ſa.
ſũ.qͥ aſſidue ſuit vel aliquãtulũ ſitiens.
Sytropodes.ſunt coquẽdi cã vaſa fictilia.

cũ tribꝰpedibꝰ.ſᷣm NPapᷣ.⁊ videt᷑ cponi
a ſyn.qð ẽ con.⁊ tris ⁊ pes.q̃ſi cũ tribꝰpe

dibus vas. Quidã aũt dicũt citropodes a
citra ⁊ peſ.qꝛ pedes hʒ citra ſuꝑioꝛẽ fabcã

Situla.lę.pe.coꝛ.reſtis ẽ qua aqua trahit᷑.
vel potiꝰ ipᷣm vas.⁊ ðꝛa ſitio.qꝛ apta ẽ ſiti

entibus ad bibendũ.qð vas greci cadum

vocant. Itẽ ſitula.lęẽ qdðᷣdã genꝰ ſerpen⸗

is. Iñ ſitella. lę. dimi. i. Pua ſitula.

itus.tus.tui.i.repauſatio.vel oꝛdinatio

vel repoſitio.vel modꝰ.vel natura.vel ve

tuſtas vel humoꝛ vellongitudo tꝑis. vel
negligentia. N negligẽtia ex vetuſtate ſe

.i. attractiuꝰ ſpinoſus.⁊ ð?
a ſyren quod eſt tractus.Et hoc ſyrtuʒ.ti.

quit᷑⁊ ðꝛa ſino.nis.Et ſitus.ta.tũ.nomẽ
i.poſitꝰ.⁊ voluerũt qͥdã ꝙ in hac ſigatiõe

ſitus deriuet᷑ a pono.nis ꝑ aufereſim. aſi
poſitus.ſed aufereſis nõ fi niſi in cõpoſita
dictione. ᷣm hugl.

i.l

apis pᷣcioſus.viridẽ hñs
coloꝛẽ.cui nihil viridius comꝑat᷑.Nã her
bas qͥʒ virẽtes.frondeſq; exuperat.Solo
em intuitu implet oculos.nec ſaciat.Scul
pentibꝰ quoq; gẽmas.nulla gratioꝛ oclkoꝝ
refectio reficiens circa ſe viriditate reꝑcuſ
ſum aerẽ. IJñ ſmaragdinꝰ.na.nuʒ.nomen
poſſeſſiuũ.pe.p. Vn i Auroꝛa. Seq; ſma
ragdinis miſcet vbiq; coloꝛ. Inuenit᷑ etiã
ſmaragdo.dinis.idẽ qð ſmaragc. et coꝛ.
pe. gti. Iñ ſmaragdineꝰ.nea.neuʒ. AUnde
Apoc.iiij.habent quędam biblię.Et iris
erat i circũitu ſedis ſilis viſioni ſmaragdi⸗
nis.Alię habẽt ſmaragdine.⁊ tũcẽ nome
poſſeſſiuũ.
Smigma.matis.n.g.ẽ qdðᷣdã vnguentũ vel
cõfectio vnguẽti vel ſapoꝛis.vel aliquarü
aliarũ reꝝ boni odoꝛis. Vñ Danielis.xi/
Afferte mihi oleũ ⁊ ſmigmata vt lauer In
uenit᷑ etiã migma ſʒ aliud ſigt.vide.S.
pꝛetat᷑ canticũ eoꝛũ.

Sobna.nę.ꝓpꝛiũ nomẽ cuiuſdaʒ viri.de q
habet̃ Eſa.xxx vj.Et ſobna ſcriba.⁊ inter
pꝛetat᷑ ſedẽs.vel ſedes ſeu diuertẽs.
Soboles. lis.i.ꝓgenies.ſ.ſiliꝰ vel filia.⁊ ð
a ſuboleo.les.eo ꝙ ſuboleat.i.ſuccreſcat.
Sobꝛinꝰ.ni.m.g.i.ſliꝰ ſoꝛoꝛis.⁊ ðꝛa ſoꝛoꝛ.
q̃ſi ſoꝛoꝛinꝰ. In hęc ſobꝛina.nę.filia ſoꝛor!
qſi ſoꝛoꝛina.Et ꝑ cõpoſitionẽ h̊ ↄſobꝛinꝰ.
ni.i.cognatꝰ. Ael cõſobꝛini dicunt᷑ filij du
arũ ſoꝛoꝛũ.vł fratris ⁊ ſoꝛoꝛis.ãſi ↄſoꝛoꝛi
ni. IJñ hec ↄſobꝛina.nę.⁊ coꝛ.hbe.
Sobꝛius.bꝛia.bꝛiũ.i.abſtinens.⁊ ðꝛ a ſe. ?ꝰ

SGmirna. ne. f. g. ali? minoꝛis ꝓuincia. ⁊ int

bꝛia. qð ẽ mẽſura.q̃ſi ſebꝛiꝰ.i.ſecũ habens

bꝛiã. Iñ hec ſobꝛietas.tatl.Et differt a pu
dicꝰ. Vñ qͥdã. Sobꝛiꝰ a mẽſa.de lecto ſur⸗
ge pudicus. Iñ ſobꝛiolus.la.ũ.i.aliquãtu

lum ſobꝛius.

Soccus.ci.m.g.ẽ qdðᷣdã calciamentũ comę⸗
doꝛu. ⁊ ðꝛa ſaccus.eo ꝙ ſaccũ habeat in
ps plante imittit᷑.⁊ ꝑ metonomiã ðꝛ qniq;
comędus. Iñn ſoccellus. li. dimi.i.puꝰ ſoc⸗
cus.Et ſoccatꝰ.ta.tũ.i.ſoccis indutus.vł
ſoccos habens. dD

l

GSocer. ceri. m.g. ðꝛ pater vxoꝛis vel mariti

⁊dꝛa ſocio.as.qꝛ ſociat᷑ genero vel nurui
⁊ ipᷣe ei. Inde ſocerinꝰ.na.nũ.Et hęc ſocrꝰ
hui ſocrus.mater vxoꝛis vel mariti.Etꝑ
cõpoſitionẽ hic ꝓſocer.ri.pater ſoceri vel
ſocrus.q̃ſi ſecundus ſocer.Et hęc pſocrꝰ
mater ſocrus vel ſoceri. Et coꝛ.ſo. Vñ in

gręciſmo.Eſt ſocer vxoꝛis genitoꝛ ſocrus

genitrirB;. .
Socius ꝓpꝛie ẽ in ꝑiculo.Collega in officõ
Comes in itinere.Conſoꝛs ĩpᷣmio.Soda⸗
lis in menſa. vel in ſede.qſi ſedalis. Iſido.
etymo.x.dicit ꝙ ſocij dicunt᷑ ppter pericu
li aut opis ſocietatẽ. quaſi in vna caliga vł
ſocco. vel in vno veſtigio manẽtes.⁊ tunc
ſocius ðꝛ a ſoccus.qð ẽ calciamentũ comę

doꝛũ. vel a ſequoꝛ. queris. Iñ ſocia. ie

Inuenit᷑ etiã ſociꝰ.cia.ciũ. Et᷑ coꝛ.pbmam.
Vñ Ouidiꝰ de arte. Nõ bñ cum ſocijs re⸗
gna venuſq; manet. Iñ ſocietas.tatis.ðꝛ
pax. fedus.⁊ ſocioꝛũ vnitas.
Sodalis.cõ.t.⁊ h̊ le.i.ſocius in menſa.vel
ſcutella.vel in ſymbolis. Iñ hec ſodalitas
tatis.i.ſocietas.amicitia. Et h̊ ſodaliciuʒ
cij.ꝓ eodẽ. Unde Ouidi. Jure ſodalicij.
qui mihi iunctus erat.Et ſodalis p amico
ðꝛ.⁊ comꝑat᷑.vñ inuenit᷑ ſodaliciꝰ.i.ami⸗
cabilius. Et ꝓdu. pe.
Sol. ſolis.m. g. ðꝛ a ſolꝰ.eo ꝙ ſoł luceat ob
ſcuratis cũctis alijs ſideribꝰ ſuo ſplendoꝛe
Iñ h ⁊ hec ſolaris.⁊ h re.i.res ſolis.vład
ſolem ꝑtinens.Et ſolanus.na.nũ.pe.pð.
poſſeſſiuũ.Ex qͥ ſubſolanus.Et ðꝛ ſol. q̃ſi
ſolus luceaen. W

Solaciũ.cij.oblectamẽtũ.leuamẽ refrigeri

um. ↄſolamẽ. Solamẽ.inis.idẽ.
Solariũ.rij.ðꝛ a ſol.q̃ſi ſolauriũ.qꝛ ſoli ⁊ ae
ri.vel auris patauat. —M
Solax.lacis.ẽ pecꝰ multũ depaſcs.
Solea.leę.f.g.ðꝛ a ſolũ.eo ꝙ ſolũ pedes te⸗
gat. vel qꝛ ſolo terrę adheęret. IJñ ſoleola.
le.dimi.i.ꝑua ſolea.
Solẽnis.cò.t.⁊ H̊ nę.i.celebꝛis feſtiu⸗ Indð
ſolennitas. tatis. Et h̊ ſolẽne.nis. ꝓ eodẽ.

Et cõponit᷑ a ſoleo ⁊ annus.qꝛ ſolet eẽ ſin⸗

gularis annis. vela ſolido. das.i.firmo:qꝛ
ſolidũ ꝓpter religionẽ mutari non debeat
Et ſdicta vocabula ſcribenda ſunt ꝑ vnũ
l. duo. n. ⁊ nunqᷓ; E-m. .Pp. W
Solers. lertis.oĩs.ge.i.ſi/ apiẽs.ingenioſus.
ſagax. cautus. ⁊ a ſolon qð ẽ totum vel
multum.⁊ ars quaſi totus vel mult⸗ in ar⸗
te.Et ſm hoc põt ſcribi ꝑ vnũ.l. Ael com
ponit᷑ a ſollici.ta.tũ.⁊ ars. q̃ſi ſollicitus

inarte ⁊ vtilis. ⁊ m Gᷓ ſcribit᷑ ꝑ duplex.l.

Iññ hec ſollertia. tię.i. ſollicitudo. vigilan⸗
tia. aſtutia.ſagacitas.induſtria.⁊ ꝓdu.ſo

—

NVñ quidãaã. Exiguo pulcrã ducit ſollertia

vitã. i. ſapiens ⁊ cautus hõ.
Sollicitus. ta.tũ.i.curio ſus.anxiꝰ.⁊ cõmo

tus. Iñ ſollicitudo. dinis. curioſitas. anxi

etas.

Solidus.da. di.i.integer. firmꝰ. dðꝛa ſoli⸗

do. das. qð ẽ firmare.itegrare.⁊ qnq; ſyn
copat᷑.⁊ ðꝛ ſoldus.da.dũ. Itẽ hicſ. olidus

di.ẽ qdᷣdã pondus.⁊ dðꝛ ſolidꝰ.qꝛ nihil illi

deeſſe videt᷑. Solidum vo integrũ ⁊ totuʒ
veteres dicebant. Jpm. vel ipe quoq; nu⸗
miſma a numa vocat᷑.vel nomiſma.qꝛ no⸗
minibus pᷣncipũ ⁊ effigie ſignet᷑.Ab initio
vo vnũ numiſma. vn argenteus erat ſoli
dus. Apud latinos alio noie ſextula dicit̃
qꝛ vncia compleat᷑ ſex ſolidis. Huũc vulg⸗
aureũ ſolidũ vocat.cuiꝰ tertiã ꝑtẽ dixerũt
tremiſſeʒ.qꝛ ſolidũ faciat tremiſſis. Et nõ
ꝙ ꝓillo pondere dicendũ ẽ ſolidꝰ.⁊ nõ ſol
dus. niſi ſyncopet᷑ in ſyllaba. Iñ ſolidari⸗

ria. riũ.ad ſolidũ ꝑtinẽs.vel ſcʒ ſolidos ac

cipiens..vel ꝓ ſolidis ſeruiẽs.
Solifuga.gę.pe.coꝛ.qðdã aial.eo q fugiat
ienn vt dicuͦt muſeraneus.qui eſt aranię

Soliloquiũ.quij.n.g.i.ſolitariũ eloquium

ſcʒ cũ noſipſi nobis ad interrogata reſpon
demus. Ande quid liber Auguſtini di⸗

ctus eſt ſoliloquin.

Solyma. hieroſolyma dicta eſt coꝛrupta a

poetis ſolyma. Iñ ſolymꝰ.ma.mũ. AUnde
Juuenalis. Interpꝛes legũ ſolymoꝛum ⁊
magnꝰ ſacerdos.
Soliſequiũ.vel ſolſequiũ.q̃dã herba.ſ.he⸗
liotropiũ qꝛ ſe ↄuertendo ſequit᷑ ſolẽ. Nã
ſole oꝛiente ⁊ occidẽte floꝛes aꝑit ⁊ claudit
Solitariꝰ.ria.riũ.i.oſuetꝰ.⁊ ðꝛa ſolit. Et

hec ſolitudo.i.ↄſuetudo. Itẽ ſolitari põt

deriuari a ſolus.vide in ſolus.
Solitudinariꝰ.ria.riũ.i.ↄſuetus.⁊ ðꝛ a ſo⸗
litus. Itẽ ſolitudinariꝰ.i.ſolitariꝰ.vel ĩ ſo⸗
litudine cõmoꝛans.vel ad ſolitudinẽ per⸗
tinens. ⁊ tũc ðꝛ a ſolus. ’”GDGU
Solitudo.dinis.i.ſingularitas.deſertũ.ſo
litaria manſio.ſiue locus carẽs frequẽtia
hoim. ⁊ ðꝛ a ſolus. ——
Solitus.ta.tũ.i.frequẽs.aſſuerꝰ.aſſiduus
vſitatus.Et componitur inſolitus.ta.tũ.
.i. inconſuetus. ”M
Soliuagus. ga.gũ.pe.coꝛ.qͥ ſolus vagat᷑.
Soliiũ.lij.neu.ge.regia ſedes.⁊ ðꝛa ſedeo.

— — ⸗— ——- —

— 8

gquaſi ſediũ a ſedẽdo.vel ſoliũ ðꝛ q̃i ſolidũ

qꝛ de ſolidis lignis fiat.vel ðꝛ a ſolꝰ q̃ſi ſoli
us ſedes.

Soloe.q̃dã ciuitas int᷑ gręciã ⁊ barbariam

Solęciſmꝰ ðꝛ a ſoloe ciuitate.vel a pplo illi
us ciuitatis.qͥ ex vꝛbe ſoloe ꝓfecti.cũ apð

athenienſes cõmoꝛarent᷑ vt illoꝑ linguam

diſcere vellent. ſuã parit᷑ ⁊ eoꝝ linguã coꝛ
rumpebant.vñ ⁊ libuit athenienſibꝰ vt il⸗

lud vitiũ ſolęciſmus vocaret᷑. Aela ſoloe

ciuitate ðꝛ ſolęnſis ſe.⁊ h̊ ⁊ hec ſolęcenſis.
⁊h ſe.⁊ cõponit᷑ cũ mos moꝛis.⁊ ðd h ſolę⸗
ciſmus.mi.quaſi mos ⁊ ↄſuetudo ſolecen
ſiũ.Cũ em̃ ſolęcenſes in confinio gręcię et
barbarisę ſiti eſſent.ptim barbaroꝛũ moꝛe.

ptim gręcoꝝ loquẽtes.linguã habebãt cõ

fuſam.Cũ em vtrãq; vellẽt ſibi defendere
vtrãq; coꝛrumpebãt.li cũ romã venirẽt

vt linguam latinã addiſcerent.eã maxime

coꝛrũpebant. vñ inoleuit ↄſuetudo.vt qð
libet vitiũ in oꝛatiõe.diceret᷑ ſolęciſmꝰ.q̃ñ
mos ⁊ ↄſuetudo ſolęcenſiũ.Et ẽ ſolęciſmꝰ

figura vel vitiũ qð ↄſiſtit in icõpetẽti iun⸗

ctura dictionũ.Et vt donatus dicit. Solę

ciſmus eſt vitiũ in contextu ꝑtiũoꝛatiõis.
cõtra regulas artis grãmaticę factũ. Intt

barbariſmũ aũt ⁊ ſolęciſmuʒ h̊ intereſt.qꝛ
ſolęciſmꝰdiſcrepãtes aut in conſequentes
int᷑ ſe dictiones habet. Barbariſmus aũt
in ſingulis verbis fit.aut ſcriptis aut ꝓnũ
ciatis.vñ barbariſmꝰ fit in dictione. Solę
ciſinus in oꝛatiõe. Vñ qͥdã. Eſt barbarilſ⸗
mus cũ dico dña dñs. Eſt ſolęciſmus vir
mea. ſponſa meꝰ. JMN
Solon interpᷣtat᷑ totũ vel multũ.

Solſtitiũ. ti.i. ſtatio ſolis. Iñ h ⁊ hec ſolſti

tialis.⁊ hoc lę.res ſolſtitij.vel ꝑtinens ad
ſolſtitiũ.Solſtitiũ ẽ maxima diei artificiał
⁊ noctis inęqualitas.ſiue ingreſſus ſolis i
capꝛicoꝛnũ vel in cancrũ.Et ſunt duo ſol⸗
ſtitia.ſ.ęſtiuale ⁊ hyemale. Eſtiuale circa
feſtũ ſancti Johannis baptiſtę.lhyemale
circa feſtũ natalis dñi.
Solũ.li.i.terra.⁊ ðꝛ a ſol.qꝛ ſoli pateat. Iññ
H ſolu.li.ĩferioꝛ ꝑs pedis.qꝛ eo terrę veſti
gia imbᷣmimꝰ Et qꝛ terra firma ẽ ad ſuſtinẽ
dum.ideo ðꝛ ſolũ quicquid ſuſtinet aliqͥd.
vt Aqua ẽ ſolũ nauis ⁊ piſciũ.Aer ẽ ſoluʒ
auiũ.Celũ ẽ ſolũ deoꝛũ ⁊ ſtellarũ.Et inde
ſolũ ðꝛ pedis.qꝛ totum molẽ coꝛpoꝛis poꝛ
tat. Et coꝛripit ſo. AUñ Auianꝰ. Aſtu vin⸗
cit hõ cuncta creata ſolo.Sʒ ſolꝰ.la.lũ.pꝛi
mã ꝓdu. Vñ.ixũ pone ſolũ bꝛeuẽ longũ
mobile ſolm.

Solus. la. lij.i. ſine alio. ſingularis. Iñ ſoli

tariꝰ. ria. riũ.i.ſingularis. Añ Heremitę
dicunt᷑ ſolitarij.qꝛ ſoli in heremitario com
moꝛant᷑.Et ꝓdu.ſo. Añ qͥdã.Non facias
ſolus qð fugit ois h.
Solutoꝛ.toꝛis.ẽ ille qͥ ſoluit.⁊ ðꝛ a ſoluo.
Soma.i.coꝛpus. Iñ ſomatopteia.
Somniũ.nij.n.g.id qð videt᷑ in ſomno.Et

nota ꝗꝙ ſomniũ qñq; large accipit᷑.ita ꝙ ſit
genꝰ oim ſomnioꝛũ.Aliqñ vo accipit᷑ pꝛo

ſpẽ ſomnij. Sũt em̃ qnq; ſpẽs vł mõi ſom⸗

niandi. quaꝝ duęnihil ſignt. ſcʒ fantaſma

ſiue viſũ ⁊ inſomniũ. Sed tres aliqͥd ſioẽnt

ſcʒ oꝛaculũ viſio ⁊ ſomniũ.Et ẽ inſomniũ
quotiens ex aliqua cogitatiõe et cuʒ cura
vpcedente naſcit᷑ aliqð ſomniũ.⁊ ðꝛ ab in.⁊
ſomnꝰ. quia tmẽ in ſomno ⁊ ꝑiter euolat⁊
euaneſcit cũ ſomno. Sed cetera aliquid
ſignant etiã poſt ſomniũ ſubſiſtũt in ſua ſi⸗

grnifſicatiõe aut a ſua ſiãtione. Fantaſmaſi
ue viſũ ẽ cũ aliqͥs in pncipio ſomnij videt

foꝛmas diuerſas ⁊ varias ⁊ alienas a na⸗
tura reꝑ. In h genere ↄtinet ephialtes.
Somnolentus.ta.tũ.i.piger.vłſomno ple

nus. Iñ ſomnolent᷑ aduer. Et hęc ſomno⸗

lentia. tię. in eodẽ ſenſu. Et in eadẽ ſigtiõe
vel cõpoſitiõe ðꝛ ſomnolẽs.entis.oĩs ge.
Sommꝰ. ni.m.g.ipᷣa quies in doꝛmiẽdo.Et
deſcribit᷑ ſic. Somnus ẽ quies aĩaliũ vᷣtu⸗
tũcũ intentiõe naturaliũ.Aiales virtutes
dicunt᷑ hic q̃nq; ſenſus ⁊ rõ ⁊ intellectus.
Sʒ naturales virtutes dicunt᷑ appetitiua
retentiua. digeſtiua.expulſiua.Sʒ in ſom
no quieſcunt aĩales virtutes.Cũ eniʒ doꝛ
mit hõ.nec videt.nec audit.nec diſcernit.
nec intelligit. Sed naturales virtutes tůe
intendunt᷑.nã in ſomno melioꝛ fit digeſtio
a melius mutat᷑ cibus.⁊ ex ̊ ſequit᷑ ꝙ me
lius appetit᷑. Itẽ a ſomnus hic ſomnulus
li. ⁊ ſomnellus.li.⁊ ſomniculꝰli.oĩa.dimi.
Iñ ſomnickloſus.ſa.ſũ.i.ſomno plenꝰ.Et
hec ſomniculoſitas tatis.Et vt diẽ NPap.
Somn ẽ qð doꝛmimꝰ. Somnium voqð
doꝛmiẽtes videmꝰ.
Somatopeia.ẽ cũ res incoꝛpoꝛea introdu⸗
cit᷑ ad loquendũ.vt cum dicimꝰ deos ⁊ an

elos loqui. l
Sonipes.pedis.m.g.ðꝛ dextrariꝰ qꝛ pede
ſonat terrã ꝑcutienndo.
Sonoꝛus.ra.rũ.i.qð ſonat.ſʒ ꝓpꝛie bñ vł
grauiter ſonans. Iñ ſonoꝛe aduer.Et hęc
ſonoꝛitas.tatis.i.ſonantia.et ꝓpꝛie bona
vel grauis.Et cõponit᷑ ↄſonoꝛus.ra.rũi.
cõſonus.Et ꝓdu.xo. .

Sons.ſontis.oĩs.ge.i.nocẽs vel culpabił.

ret.ſic aliqͥs inſipiẽs nõ inſtructꝰ ſapia vi⸗

tioſus.ſ.ſi iterrogat᷑.ſuo ſono ⁊ ſua reſpõ⸗
ſiõe vitiũ ſuũ manifeſtat ⁊ ꝓdit.IJñ ſonteꝛ
aduer.Et h̊ ſontia.tię.i.nocẽtia. Et ſonti

cus.ca.cũ.i.nociuus.⁊ coꝛ.ti. :

puus ſonus.

ℳ ℳ

Sophar ꝓpꝛiũ nomẽ cuiuſdã viri.Et inter

pꝛetat᷑ diſſipatio.vel ſpeculũ diſſipãs.
Sophia. phię.f.g.i.ſapia.⁊ acuit᷑ penł.

Sophiſma.matis.ſermo inuolutꝰ.vbi ĩ fal
ſis ſententüs cõnexionis veritas manet.⁊
coꝛ.pe.gti. IJInñ ſophiſmaticꝰ.ca.cũ.qͥ loqt᷑

p ſophiſma.vład ſophiſmata ꝑtinẽs.
Sophiſta.ſtę.in loquẽdo deceptoꝛ vᷣboꝛuʒ

intricatoꝛ.apparẽs ſapiẽs ⁊ nõ exñs. Inð

ſophiſticꝰ.ca.cũ.pe.coꝛ.i.fraudulentꝰ.de

ceptoꝛiꝰ. Itẽ ſophiſta qñq; accipit᷑ ꝓ ſapi
ente vel ſapient᷑ loquẽte.⁊ pꝛęcipue apud

antiquos.
Sophos gręce.latine ſapiens ðꝛ vel cautꝰ

phi.i.ſapiens.

Sophꝛonic.ca.cũ.pe.coꝛ.i.pꝛudẽs vltem
peratꝰ. ⁊ ð a ſophꝛone.qð interpᷣtat᷑ pꝛu⸗

Dentia. vel tpantia.
Sophꝛoniũ.nij.dicta ẽ ꝗdã mulier diminu
tiue cã adulatiõis.q̃ſi pꝛudentiuncula.vel
tempꝑpantiuncula.⁊ ẽ ge.fę.quia qlitas vo⸗
cis eſſentiã rei nõ mutat. =DD
Sopoꝛ.poꝛis i.ſomnꝰ.Sʒ ſopoꝛ leuis.ſom
nus ꝑppetua qͥes. Itẽ ſopoꝛ.ipᷣa q̃es ⁊ ſua⸗
uitas ⁊ quietudo ſomni. Vñ ſepe ↄtingit
ꝙ in aliqͥ ẽ ſomnus in qͥ nõ ẽ ſopoꝛ.ſʒ in qͥ⸗
cunq; ẽ ſopoꝛ.⁊ ſomnꝰ. IJñ ſopoꝛ..ra.rũ.i.

quietus.dulcl ſuauis.vel ſopitꝰ.i.doꝛmiẽſ

⁊ coꝛ.pᷣmã ſopoꝛ. Uñ Ouidius.i.xij.epi.

Quęq; tibi dederã vina ſopoꝛis erät.

Sopoꝛifer.ra.rũ.pe.coꝛ.i.ſomnifer ſopoꝛẽ
Soꝛbicies. ei.i. ſoꝛbicio. Iñ ſoꝛbi (ferens.
tiicula. le. ⁊ ſoꝛbiciecula lę. di. m Hugl.
Quidã dicũt ꝙ ſoꝛbiciũcula ẽ dimi.a ſoꝛ⸗

bitio. ſʒ ſoꝛbiciecła ẽ dimi.de ſoꝛbicies.Et

ðꝛ ſoꝛbiciuncula.liquidꝰ cibꝰ.qui de facili

deglutit᷑. ſiẽ ſolet fieri de farina. Ande.ij.
Reg.xiij. Tulit ̊ Thamar ſoꝛbiciũculas

quas fecerat.
Soꝛbus.bi.ꝗᷓdaʒ arboꝛ.⁊ ðꝛ a ſoꝛbeo.eo q

eiꝰ fructus aptus ſit ad ſoꝛbendum. Inde

ſapienter dictꝰ.⁊ verſa os i vs.ðꝛ h ſophꝰ

HhH ſoꝛbũ.bi.eiuſdẽ arboꝛis fructꝰ.Soꝛbiũ
vitioſus. Et eſt metaphoꝛa tracta ab olla.
Sicut em olla nõ ſatis cocta vłrimoſa ſip
cutiat᷑ mute ſonat.⁊ ꝑ ſonũ vitiũ eiꝰappa⸗

etiã ðꝛ ceruiſia vel pot qͥ fit ex tali fructu.
vel etiam ofaa. ß
Soꝛbetũ.ti.locus vbi ſoꝛbi creſcũt.⁊ dicit
a ſoꝛbus.Et h̊ ſoꝛbariũ idẽ ẽ.vel locꝰ vbi
ſoꝛba reſeruant᷑.vel etiã ipᷣa arbo.
Soꝛdes.dis.f.g.i.putredo metalloꝝ ſcoꝛia
⁊ aliarũ rerũ. Iũ ſoꝛdecula.le.dimi.i.ꝑua

141. ne ſſoꝛdes. Et ſoꝛdidꝰ. da. dũ.i. imundꝰ. ſoꝛdi
Sonus. ni.m.g.eſt quicquid aure audit᷑ y-
auditu ꝑcipit᷑. Inde ſonulus.li.dimi.id ẽ

datus. VUñ Ouidiꝰ. Aeſtes qs geritis.ſoꝛ
dida lana fuit. Iñ hęc ſoꝛdiditas. tatl.Et
ſoꝛdidulus.la.lũ.i.aliq;tulũ ſoꝛdidꝰ*.

Soꝛeth. interpᷣtat᷑ dilecta. genꝰ ẽ vitis opti

mę.qꝗᷓ vberes fructus facit.Soꝛeth etiaʒ ẽ
nomen cuiuſdã loci.
Soꝛex.cis.i.mus.⁊ ðꝛa ſerra ⁊ rodo.qꝛ ro⸗
dit. ⁊ in modũ ſerrępᷣcidit. Iñ ſoꝛicułꝰ.li.
⁊ ſoꝛicillꝰli.ambo dimi.ꝑua ſoꝛex. Et h̊ ſo
ricetũ.ti. locus vbi ſoꝛices abundant.
Soꝛica.cę.f.g.qͥlibet tumulꝰ arenarum vel
tranſlatiue cuiuſſibet rei ↄgeries.
Soꝛiſcula.lę.vaſculũ aꝗ.⁊ ðꝛ a ſoꝛos.qð ẽ
Soꝛitica.cę.ars vł argumentũ (gceruus.
phoꝝ.⁊ ð a ſoꝛos aceruo.
Soꝛophagꝰ. gi.pe.coꝛ.qͥdã lapis ſic dictus
a ſoꝛos.qð ſepulcrũ.⁊ phagin comedeꝛe
qꝛ coꝛꝑa defunctoꝝ ↄdita in eo infra qua⸗
dꝛaginta dies cõſumũt᷑. Et ponit᷑ ꝓ ſepul
cro ſimplicit᷑.Et ꝓ eodẽ inuenit᷑ ſarcopha
gus.vide.S.in ſarcophagus..
Soꝛops.pis.ðꝛ a ſoꝛos.qð ẽ aceruꝰ.Et di
cunt᷑ ſoꝛopes.ceſpites. èGDU
Soꝛoꝛ.roꝛis.ðꝛ a ſemen.ã̃ſi ab eodẽ ſemine
Pꝛopꝛie qͥdẽ ſoꝛoꝛes ſunt.ꝗ habẽt eundeʒ
patrẽ.ſʒ diuerſas matres.Ecõtra.germa⸗
nę.eandẽ matrẽ.ſʒ diuerſos patres.q̃ſi ab
eadẽ matre manantes. Vel ðꝛ ſoꝛoꝛa ſo?ꝛ
qꝛ ſola cũ fratribꝰ in ſoꝛte cognationis ha-⸗
beatur. =
Soꝛoꝛcula.lę.dimi.i.pua ſoꝛooꝛ:.
Soꝛoꝛius.ria.riũ.ad ſoꝛoꝛẽ ꝑtinẽs.Et ðꝛa
ſoꝛoꝛ.Et hinc.̊ ſoꝛoꝛius.rij.filiꝰ ſoꝛoꝛis.
Et ſoꝛoꝛia.rię.filia ſoꝛoꝛis.Et ſoꝛoꝛi mari
tus ſoꝛoꝛis.vel frater vxois.
Soꝛos vel ſoꝛon.ðꝛ ſepulcrũ vel arcaĩ qua
moꝛtuꝰ fert᷑ vel recondit᷑. Itẽ ſoꝛos dicit᷑
aceru“. ⁊ acuit penł.
Soꝛs.ſoꝛtis.f.g.qñq; ðꝛ ↄiectura.vt Iſta
vetula ſcit multa de ſoꝛte.Qñq; poſſeſſio.
vt Hieruſalem fuit in ſoꝛte Beniami.QAñ
q; ſucceſſio tempoꝛis ex naturali conditio
ne vel diuina diſpoſitione. vt ibi. Cum di⸗
es abſceſſerit. noctemq; ſoꝛs reduxerit ⁊c.
Quandoq; capitale.vt Quicquid accipit᷑

—=
SeS

vltra ſoꝛtẽ vſuraẽ. Añq; dꝛ caſus .Ande
Ouidiꝰmeta.pᷣmo.rimꝰ amoꝛ pheębi da

phyne.peneia quam nõ Soꝛs ignara dedit

Itẽ ſoꝛs ðꝛ foꝛtuna vłeuẽtꝰrerũ. Vñ Lu⸗

Canus in pᷣmo. O miſeri ſoꝛtis ꝙ nõ in pu
nica nati. ⁊c. Itẽ ſoꝛs qñq; ipoꝛtat electio
nem. ᷣm qð ðꝛ. Apli fecerũt ſoꝛtẽ.Et ceci⸗

dit ſoꝛs ſuꝑ ¶ Hatthiaʒ. Vñ. Soꝛs fatum
ſoꝛs auguriũ.ſoꝛs eſt capitale.Soꝛſq; mi⸗

niſteriũ.ſucceſſio tꝑis ẽ ſoꝛs.ugl.dic.
ſoꝛs ðꝛ euẽtꝰ.vel ꝑs.vel foꝛtuna.vłreſpo⸗

ſum vel oꝛaculũ.qꝛ in qbuſdã lod dabant᷑
Sartes eſponſa. “ H
oꝛtialis.lis.cõ.t.⁊ le.ad ſoꝛtẽ ꝑtinẽs.
Soꝛticula.lę.dimi.i.pua ſooos.
Soꝛtilegus.ga.gũ.pe.coꝛ.q futura legit.i.

colligit ꝑ ſoꝛtes.⁊ ðꝛ a ſoꝛs ⁊ lego. Aelqᷣꝑ
creatura aliquã diuinat᷑. Iñ h̊ ſoꝛtilegium

gij. talis diuinatio.

Soꝛtilegi vel ſoꝛtilegiſtę.ſunt qͥ ſub noie fi⸗

ctę religionis futura ſᷣdicũt.

dꝛz a ſoꝛs ⁊ video.

Soſpes.pitis.cõ.ge.i.ſanꝰ.ſaluꝰ.icolumis

ſuꝑſtes.⁊ ðꝛ a ſe.⁊ ſpes.q̃i ſecũ hñs ſpem.

Et inuenit᷑ in neu.ge. AUñ Juuenalis.De

poſitũ tibi ſoſpes erit. Tñ declinatione eſt
tm̃ cõis ge.tã in ſingulari qᷓ; in płali. Sed
hec ſoſpita.tę.in ſingłari ẽ ge. feę. In plali
vo neu.ge.hñs tm̃ ntm̃ actm̃ ⁊ vtm.⁊ ſicẽ
heteroclitũ.vt płalit᷑ ſoſpita.actõ hęc ſo⸗
ſpita. vtõ o ſoſpita.

₰

Soſtratus.ti.pe.coꝛ.ꝓpꝛiũ nomẽ. Vñ Ju

uenalis libᷣ.iiij. Plaudẽte ⁊ madidis qui
cantat ſoſtratuſ alis.Et.ij.Machab.ilij.
Soſtratus aũt pᷣlatus ẽ cypiis.
Soter gręcũ nomẽ dei ẽ.⁊ interpᷣtat᷑ ſalua⸗
toꝛ vel ſalutaris.

Sotularis.laris.ðꝛ a ſolea. Et ideꝑ apoco

pam ſotular.laris.neu.ge.⁊ coꝛ.pe.nti ſic
ſpecular. Vñ in doctrinali.is ſotular ſo
cias ſpecular bꝛeuiabit oꝛigo.Et ẽ ſotular
geny calciamentoꝛũ. Bicunt tñ alij ꝙ ſotu
lar vel ſotularis nihil ẽ.imo dicendũ ẽ ſub
telaris. rl

Spaciũ.cij. ðꝛ diſtantia. vel intruallũ vel

intercapedo. Iñ h̊ ſpaciolũ.li di.Et ſpaci

oſus.ſa.ſũ. In hęc ſpecioſitas.tatis.
Spadix.dicis.f.g.Et hęc ſpadica.cę.i.pal

ma. Iñ hic ⁊ hęc ſpadix.i.ſubꝛubeꝰ.fuluꝰ

ſcʒ coloꝛe palmę. Vñ ⁊ ſpadices dicuntur
equi palmati.i.equi fului ⁊ rubicundi co⸗

Soꝛtiuidus.da.dũ.pe.coꝛ.qͥ videt ꝑ ſoꝛtes

loꝛis ſiẽ palma. vłq palmę figur i crurib⸗

Spado. donis. ðꝛ eunuchꝰ. caſtratus chñt.

⁊8za ſpadix. Itẽ ⁊ ſpadones dicunt ſur⸗
culi vitiũ fruge carẽtes.dicti ſic.eo ꝙ ſint
ſteriles. Ael vt qͥdã dicũt.ſpado.ðꝛa ſpa⸗
ta.i.gladio cũ qͥ caſtraban.
Spargena.nę.f.g.infantię initia.
Sparſoꝛiũ.prij.ðꝛ id cũ qͥ aliqͥd ſpargi.
Sparſus.ſa.ſũ.i.diuerſis locis poſitꝰ.vari
us diuiſus.Et põt eẽ nomẽ ⁊ ꝑticipiũ.

Sparte ciuitas ẽ lycanię. Etẽ eadẽ ciuitas

ſparta vel ſparte ⁊ lacedemonia. VUñ lace⸗

demonij dicunt᷑ ſpartani. Et ðꝛ ſparta vel

ſparte a ſparto filio Ohoꝛonei. Iñ ſparta⸗
nus.na.nũ.Et h̊ ſpartũ.ti.genꝰ veſtis.qð

ibi factũ pᷣmũ fuit.Et inde h̊ ⁊ hęc ſpartia

ta.tę.patriũ ab illa ciuitate.vel ab alia vt
dicunt. Et videt᷑ ꝙ pducata ſiue pentł. cũ
ſit deriuatiuũ. Itẽ ſpartũ iuenit᷑ ꝓ frutice
Sparus.ri.telũ ruſticũ miſſile.⁊ ꝛ a ſpar⸗
go. gis. eo ꝙ ſpargat᷑. i. mittat. Vnñ 7 qdã
piſcis ðꝛ ſparꝰ.qꝛ eiuſdẽ figurę ſit.
Spaſmꝰ gręce.latine ðꝛ ſubita ↄtractio ꝑti⸗
um aut neruoꝝ cũ doloꝛe quã paſſionem a
coꝛde dictã dixerũt.qꝛ in nobis pᷣncipatuz
vigoꝛis habet. In ſpaſmoſus.ſa.ſũ.talem
inſirmitatẽ patiens. “”
S pata.tę.f.g.gladiꝰ ẽ longꝰ ex vtraq; pꝑte

acutus.vel ipia ẽ ⁊ rõphea a paſſiõe dicta

qð pathin gręce ðꝛ. In ſpatariꝰ.ria.rium
Et h̊ ſpatariꝰ.rij.qͥ facit ſpatas vel vendit
Itẽ a ſpata ðꝛ ſpatatꝰ.ta.tũ.ſpatũ habẽs.
vel ſpata armatus.

Spatula. tg arm ðꝛ. ⁊ ꝓpꝛie in pecoꝛi⸗
P

b'. ⁊ ꝛ a ſpata. eo ꝙ lata ſit.Et ſpatule ra⸗
mi vel folia vel fructus palmaꝝ anq; ape⸗
riant᷑ ad ſiłitudinẽ ſpatę dicunt᷑. Vñ Te⸗
uitl. xxiij. Spatulas palmarũ. Itẽ ſpatulę
grece. latine delicię dicũt᷑. Et a ſpatula ðꝛ
ſpatuloſus.ſa.ſũ.Et ſpatulatꝰ.ta.tũ.qui
magnas ⁊ diffuſas habet ſpatulas.vel de
litioſus.ſiue delicatꝰ.
Specieſ.ciei.i.pulcritudo vł foꝛma.m qð
ðꝛ Spẽs Pꝛiami digna ẽ imꝑio. Itẽ ſpẽs

ppꝛie foꝛma ðꝛ.⁊ ꝓpꝛia q̃litas ꝗᷓ dinoſcit

ex ↄuentu accidentiũ ⁊ diſpoſitione ꝑtiuʒ
Itẽ ðꝛ ſpẽs rerũ maneries vᷣm qð ðꝛ Huiꝰ
ſpeciei.i.huiꝰ maneriei herba eſt in hoꝛto
meo. Item ſpecies dicit᷑ ſubſtantia vel eſ⸗
ſentia. Ande in quadam collecta. Cõcede
ꝗqſumꝰvt qͥ iã te ex ſide cognouimꝰ vſq; ad
2templand ſpẽm tue celſitudinis ꝑduca⸗
mur. Itẽ ſpẽs ðꝛ qðᷣdam pᷣdicabile in dia⸗

letica. Et diffinitur ſic. Species eſt quod

pᷣdicat᷑ de pluribꝰ differentibus numero
eo qð qͥd. Itẽ ſpẽs ðꝛ accidẽs ꝑtiũ oꝛatio⸗
nis.in gramatica. Et deſcribit᷑ ſic maxime
m qð noĩs ẽ accidẽs.Spẽs ẽ oꝛiginał di⸗

ſpolſitio dictionis. ꝑ qua fit pmitiui ⁊ deri
uatiui diſcretio.Dx etiã ſpẽs occaſio vłcã

Jñ h̊ ⁊ hęc ſpẽalis.⁊ h̊ le.ad ſpẽm ꝑtinss.
vel ſpẽm deſignãs.⁊ ſingularl ꝓpꝛłꝰ vnicꝰ
Zi hęc ſpaãlitas.tatl. Et ſpãlit᷑.aduer.i.ꝑ

pẽs.Itẽ a ſpẽs ðꝛ ſpecioſus.ſa.ſum.i.foꝛ

moſus.pulcer. Iñ hęc ſpecioſitas.tatis.

Specimen.inis n.· g.i.pulcritudo vel ſilitu
do. imago ſignũ.noticia.exꝑimentum. et

coꝛ.pe.tam nti q; gti.

Specifſicus.ca.cũ.i.ſpecialis.diuiſus.vłfa

ciens ſpeciem. S=
Speciuncula.lę.dimi.i.pua ſpẽs.

Specula.lę.f.g.altꝰ locꝰ apt ad circũſi piciẽ

æ rotunditas mũdi.ðꝛ ſphera mũdi.qꝛeiiꝰ
ſpẽs ĩ rotundũ foꝛmata ẽ.Et qͥcqͥd rorun⸗=-æ
dü ⁊ volubile ẽ ðꝛ ſphęra.a volubilitate ꝰ
rotunditate. vt pilę qbꝰ luduntinfantes.
Iñ ſphericꝰ.ca.cũ.i.rotundꝰ.et ſolidè ad

modũ ſpherę.Et vt diẽ Iſido. Sphera cę

li ẽ ſpẽs ꝗdã in rotundũ foꝛmata.cuiꝰ cen⸗

trum terra ẽ ex oibꝰ ꝑtibꝰ ęqualit᷑ cõcluſa.

Sphera iſta ab oꝛiente ⁊ occidente ſemeli
die ⁊ nocte vertit᷑.⁊ tãta celeritate ðꝛ cur⸗

rere vt niſi aduerſus ſᷣcipitẽ eius curſum

aſtra currerent ꝗᷓ eã remoꝛarent᷑. mũdi rui
nã facẽt. I ſpęrula.lę.di.i.ꝑua ſpxõheęra.
ꝑuꝰ circulꝰ.pua rotunditas.Eſt etiã oꝛna
mentũ candelabꝛoꝝ.vel pomũ candelabꝛi

in modũ ſpheręrotundũ.

ℳ₰ℳ .

Sperma.matis.i.ſemẽ.⁊ ꝓpꝛie aĩaliũ.
Spermologꝰ.gi.pe.coꝛ.i.ſeminiuerbiꝰ.Et

—

adiectiue põt declinari.ſꝑmologꝰ.ga.gũ.
Spernax.cis.oĩs.ge.q̃ frequent᷑ alios ſper
a nit. Iñ ſpernacitas.tatis.Et ſpernaculus
la. lũ. pe. coꝛ.i. aliq;tulũ ſpernax. —
Spes.ſpei.f.g.ðꝛ a ſpero.ral.Et ðꝛ ſpes qdi
pes.eo ꝙ ſit pes ꝓgrediendi.⁊ eſt etymo.
Vñ ecõtrario ðꝛ deſperatio. Deeſt em peſ
nullaq; ꝓgrediendi facultas ẽ.qꝛ dũ qᷣſq;
peccatũ amat. futurã gloꝛiã nõ ſperat. Et
caret gtõ dtõ ⁊ abltõ płalibꝰſᷣm vſuʒ. In⸗
uenit᷑ tñ ſpebꝰ. Vñ.ij. Machab. vij. Mo⸗
⁊ ðꝛ a ſpecula vel ſpeculoꝛ.aris. li fruſtra extolli vanis ſpebus.Et nota ꝙ
Speculũ.li.n.g.ðꝛ a ſpecio.cis.qꝛ ibi femia ſpes ẽ certa expectatio futurę beatitudinii
ſpẽm ſui vult ↄſiderat. Ael ðꝛa ſplenden veniẽs ex dei grã. ⁊ ex meritis vcedentibꝰ
do. qꝛ ſplendoꝛẽ relddit. Sine meritis.n.aliqͥd ſperare nõ eſt ſpes.
Specꝰ. ci. m. g. ⁊ B ſpecꝰ. cus.cui.⁊ B ſpecꝛ. ſed p̃ſumptio dici pot. Et ſcias ꝗ ſpes Pm .“
coꝛis.⁊ h̊ ſpecũ.ci.⁊ hͥ ſpecu.indecli.in ſin qð paſſio nõẽ virtꝰ.ſʒ ᷣm qð ẽ in appeti⸗
gulari. oĩa in eodẽ ſenſu.ſ.foſſa facta ſb̊ ter tu.intellectiuępartrtris. —?
ra qᷓ ꝓſpici põt.ꝗᷓ ⁊ antrũ ðꝛ.⁊ ſpeęleũ.⁊ ſpę Spica.cę.f.g.ðꝛ a ſpecio.cis.qð de ſtipula
lunca. Sʒ antrũ ⁊ ſpęleũ gręce latine ſpo⸗- pſilit ⁊ apparet. Vel ſpica ðꝛ qſi ſpheęrica
lunca.ſ.locꝰ ↄcauꝰ.rupes ↄ⁊caua.Et nõ q

9.1. loc“ qꝛ rotũda ẽ. Et ſpica de maturis frugibꝰ .
a ſpeleũ deriuat᷑ ſpelũca. Et deberẽt ſpec? dꝛabuſiue. Nã ꝓpꝛie ſpica ẽ cũꝑ culmi fol
cus.vel ſpecu.facere dtm̃ ⁊ ablatiuũ plu

veiI u p liculũ.i.extremũ tumoꝛem culmi ariſte ad
rales in ibus.tñ vſualit᷑ faciunt in vbꝰ. vt

dum. ſicẽ habẽt cuſtodes muroꝝ ⁊ vineaꝝ
⁊8z a ſpecio.cis.qð ẽ ↄſiderare.
Bpecular. vel B̊ ſpeculare.ris. loc' altꝰ vnö
qͥs ſpeculari põt. Vñ feneſtrę et vehicula
de quibus ſpeculamur.ſpecularia dicunt᷑
Vñ Aug.in qͥdã ſᷣmõe.Solis radiꝰ pene
trat ſpecular.nec cũ igredit᷑ violat.nec cu,ʒ
egredit᷑ diſſipat.qꝛ ⁊ in ingreſſu ⁊ egreſſu
eius ſpecular integrũ ꝑpſeuerat.
Specular.ris..t.⁊ h re.i.illuſtr vład ſpe
culã ꝑtinẽs.vel habił ⁊ aptꝰ ad ſpeculãdũ

huc tenues in modũ ſpiculi apparẽt. Unð

ſpecubus. ſagitte a lanceg bꝛeues dicunf ſpiculaa
Specꝰ ẽ altꝰlocꝰ ſupꝛa trã ꝑ quẽ ducit᷑ aj. ſpicarũ ſilitudine. JIñ ſpicoſus.ſa.ſũ.id ẽ. r
ff. de riuis. l. /S. ſpecꝰ“. Ite ponit ꝓ foſſa ᷓ plenꝰ ⁊ abundãs ſpicis. Iñ hec ſpicoſitas

—

tatis. ſpicarũ plenitudo abundntia. Itẽ

a ſpica. ðꝛ ſpicatus.ta.tũ.i.ſpicaʒ hũs vel
eracu ſpicis oꝛnatꝰ. vel ex ſ picis cõpoſit Sicut
comedi /tragedi.vt dicũt gręci.Et habe: in euãagelio legi. AUnguẽtũ ſpicatũ.qð de
tur in Autl.de ↄſulibꝰ. o[ͦpicis aromatũ fuit fatcu.
Sphera.re.i.rotunditas.ſiue coꝛpus ex oi Spicula.lę.dimi.a ſpica.i.parua ſpica. Et
pte rotundũ ⁊ẽ ſpyhera manẽte diamerro hoc ſpiculũ.li.teluz vel ſagitta. vel bꝛeuis
2tinua circa ipᷣm ſemicirculi circũductio. lancea. vel iaculũ.qꝛ ad inſtar ſpiceacuik.
Et ðꝛ ſphęra quaſi circulꝰrotundus. AVnñ ¶ Gpickatoꝛ.toꝛis.i.carnifex qͥ poꝛtat ſpiculũ

colligit᷑ aqᷓ. ⁊ ẽ ampla ⁊ rotunda.ff.de ad
plu.arcen.l.ſupꝛa iter. DèG
Spectacula.ſunt ꝗᷓ ft in loco vbi ludebiiat

i

*
9 .
R
„ *

ad occidendũ.⁊ ðꝛ a ſpicllo.
Spidromũ.mi.locꝰ poſt domũ ſecretꝰ ſicut
ad reqᷣſita naturę. Idẽ ðꝛ hypodromꝰ.
Spina.nę.f.g.ðꝛ a ſpica ꝓpter acuitatẽ.

dũt ðꝛ ſpina q̃ſi pugendo ſanguinẽ trahẽs
etymologia ẽ. Iñ ſpinoſus.ſa.ſũ.i.ſpinis

plenꝰ. Inde hęc ſpinoſitas.tatl. Itẽ a ſpi⸗

na ðꝛ h̊ ſpinetuʒ.ti.locus vbi ſpinę creſcũt
Et ſpineꝰ nea.neum.i.de ſpinis factus.yt
Spinea coꝛona. Item ſpina eſt iunctura
doꝛſi. ſic dicta quia habeat radiolos acu⸗
tos.⁊ ꝓdu.ſpi. VUnde. Spinis et tribulis

purgare noualia debet.Qui ſerit c.
Spinax.nacis.f.g.tabula phoꝝ.ꝗᷓ et pinax

Dꝛ.in qua phi figuras faciunt in ſuppoſito
pPulure.⸗ MM
Spinifer.ra.rũ.pe.coꝛ.ferẽs ſpinas.

Spinigena.nę.cõis ge.i.de ſpinis genitꝰ.

Spinter.indecli.n.g.vel ſpinter. teris.id ẽ.

phibula vel armilla. Et coꝛ.pe.gti.
Spinterculũ.li.dimi.i.puũ ſpinter.
Spinula.lę.dimi.i.ꝑua ſpbꝛina.
Spinulentus.ta.tũ.i.plenꝰ ſpinis. Iñ hec

ſpinulentia. tię.
Spinus.ni.f.g.arboꝛ pꝛunoꝝqꝙ qͥdã i mal.

ge. ꝓtulerunt.

Spira. rę.f.g. circulus nõ rediẽs ad idẽ pũ

ctum. Vñ ⁊ reuolutiões ſerpentiũ ⁊ funiũ

in naui. ſpire dicunt.Et ipſi funes nauta-
rum dicunt᷑ ſpirę.qꝛ in ſpiris recolligunf.

vel dicunt᷑ ſic.a ſparto vñ fiunt.
Spiraculũ.li.aditꝰ vel foꝛamẽ vel aliqd ali
ud ꝑ qð ſpirat᷑. Vñ ⁊ ſpiracula dicunt᷑ oia
loca ꝑ ꝗ põt ferri ſpũs.ꝗ̃ gręci vocãt paro⸗

nia. vel acarothea.Et ſpiracula dicunt᷑ lo

ca ꝑ quę terra ſpiramẽ edit.
Spiratoꝛ.toꝛis.m.g.qͥ ſpirat.

Spiritus. tus. tui.i.flatus.vel angelus vel

aia. ⁊ a ſpiro.ras.qꝛ facit ſpirare.vel qꝛ
ſpirat in coꝛꝑe. Priſtianꝰ aũt videt᷑ velle

ꝓa ſpũs deriuet᷑ ſpiro.ras. Spũs autem

multipliciter ðꝛ. Spũs em qñq; ðꝛ anima
Vñ Matth.xx vij. Jeſus aut iterum cla⸗
mans voce magna emiſit ſpm.Qñq; dici⸗

ſpũs eſt omnibus.Qñq; dicit᷑ vẽtus. Vñ

BGeñ.viij.Adduxit ſpm̃ ſuꝑ terraʒ.Qñq;
dicitur ira vel indignatio. Unð Geñ. v.
Non permanebit ſpiritus meus in homie

pPꝓpnyuenit riſus.⁊ ðꝛ a ſupi x ↄtraria
pte iecoꝛis ne vacua exiſteret. Iñ ſpleneti
cus. ca. cũ.i.ad ſplenẽ ꝑtinẽs.vel qͥ patit᷑ ĩi
ſplene. Vñ in gręciſmo ðꝛ. Coꝛ ſapit.pul⸗
tur rö. Vñ ad Gal.v.Caro cõcupiſcit ad
uerſus ſpm.Qñq; ðꝛ ſpũalis intelligẽtia.
Vñ.ij.Cox.iij. Cra occidit ſpũs aũt viui
ficat. Qñq; reſpirãdi actio.vñ hypocras
Si ſpũᷣs frequens ſit.ſigt doloꝛem ⁊c᷑. Et
Eccl.iij.Similiter ſpirant oia. Itẽ. Anuſ

Qñq; diciturſuꝑbia. Vñ Ecẽs.x.Si ſpi⸗

ritus poteſtatẽ habentis aſcenderit ſuꝑ te

locum tuum nõ dimiſeris.Qñq; dicit᷑ ſpi⸗

rituſſanctus. Ande Matth̊.iiij. DBuctus

eſt ieſus in deſertũ a ſpũ ⁊c.Et nõ ꝙ Mi⸗

cheę.ij. ſuꝑ illud textũ. Atinam non eſſez
vir non habẽs ſpm̃.dicit glo. Abicũq in
nouo vel veteri teſtamẽto. ſpũs ſine addi⸗

tamento ponit᷑.in bona ꝑte accipit᷑. Quã⸗
doq; ſpũs dicit᷑ homo. Vñ ĩ pſalmo de ho
mine dicit. Spũs vadens ⁊ non rediens.
Qñq; idem eſt quod vita. Vñ. Job. xvij.
Spiritus meus attenuabit᷑ ⁊c.Et ſpirituſ
⁊ angelus aliqñ ſumunt᷑ peodẽ. Nñ.põ.
Qui facit angelos ſuos ſpũs.ſʒ tñ differũt
quia ſpũs ðꝛ ᷣm eſſentia ſiue naturã pꝛout
aſſiſtit in pᷣſentia dei.Sed angelus inq;tũ
miniſtrat. miſſus ad inferioꝛa qꝛ angelꝰ in

terpᷣtat᷑ nunciꝰ.Et ſᷣm Iſidoꝝ oĩs ſubſtã⸗

tia incoꝛpoꝛea ðꝛ ſpũs.ſiue ſit bonus.ſiue
malus.ſiue angelꝰ vel diabolus. Itẽ a ſpi
ritus.ðꝛ h̊ ⁊ hęc ſpũalis.⁊ h le.i.aq ſpm ꝑ
tinens. Et ꝑ ſyncopã ðꝛ hic ⁊ hęc ſpirital.
⁊ H̊ le. Iñ ſpiritaliter. Et licet videant᷑ idẽ
ſigre.iñ differũt.qꝛ ſpũalia ad ſpiritũ ꝑti⸗
nent generaliter.ſiue ad bonuʒ ſiue ad ma
lum.Sʒ ſpiritalia ſunt bona quę ſpectant
ad ſaluiẽ. et ad vitam eternaʒ. Nota ꝙ ſpi
rituſſanctus quâdo eſt vna dictio dicit᷑ de
tertia ꝑſona in trinitate. Sʒ quando ſunt
due ꝑtes ſpũs ſanctus ðꝛ de ſpũ cuiuſlibet

⁰.

2

viri iuſti. J’
Spiſſus.ſa.ſũ.dicit cõpactionẽ in coꝛꝑe ſo
lido ⁊ ↄtinuo.ſ.ferro.lapide.vel etiã in li⸗
quidis.vt lacte.melle.incauſto.Sʒ denſũ
in coꝛpe raro ⁊ diſcreto.vt in luco nemoꝛe

ſilua. Unde. Spiſſum de toto ſolido dicet᷑

ac illud Denſum dicatur vbi locus opac
habetur.

Splen. nis. m. g. ẽ qdᷣdã inteſtinũ aialis a q̃

plemẽto ex ↄtraria

mo loquit᷑.fel cõmouet irã.Splẽ ridere fa
cit cogit amare iecur.

Splendidulꝰ. la. lũ.i.aliqtulũ ſplendidus
SGSvpplendific. ca. cũ. pe. coꝛ. ⁊ ſplẽdificẽs.tis
deis ge. in eodẽ ſenſua ſplendeo. Iñ ſplẽdi

ficentia. tię.i. caritas.
Splendona.nę.i.gladius.⁊ ðꝛ a ſplendeo.

des. eo ꝙ ſplendeet.

SGpoletü. ti pe. pꝓdu.q̃dam ciuitas. Iñ ſpo
letanus. na. nijj1.ð

Spoliatoꝛiũ.rij.n.S. locus ſpolianli.
Spoliũ.li.i.rapina.Et ſi unt ſpolia pᷣuatoꝝ
exuuię ducũ ⁊ diuitũ. Inde hoc ſpoliariũ

rij.locus vbi ſpolia reponũt᷑.vel exterioꝛ
balneoꝝ cellula. YJMVDWũ
Spoliatio.onis.ẽ
violenta ⁊ iniurioſa deiectio.vel rei mobi
lis ablatto.
Sponda.dę.pꝑs lectuli vel ſcrinij. Iñ hic et
hęc ſpondalis.⁊ hoc le.ad ſponda ꝑtinẽs

cem mittebant cautiones.in qᷣbꝰ ſpõdebãt

ſe inuicẽ cõſentire in iura mr̃imonij.⁊ fide⸗
iuſſoꝛes dabant. Iñ admiſſum ẽ vt ſpoſu, .
4

dicamꝰ virũ a ſpòdẽdo.ſponſam ſimilit
Ergo ſponſusẽ᷑.nõ qꝛ ꝓmittit.ſed qꝛ ſpõ⸗

det ⁊ ſponſiões dat ⁊ vult. Iñ h ⁊ hec ſpõ

ſalis ⁊ ̊ le.ad ſponſum vel ſponſam perti
tur. vela viro vel a femina.
Sponſalia ſunt futurarũ nuptiarum ↄuen⸗
tio ⁊ re ꝓmiſſio.ff.e.ti.l.j.⁊.xxx.q.v.nr̃a⸗
Sponſalitia largitas.ðꝛ qð dat ſpon (tes.
ſus ſponſę ſine aio tñ recõpẽſandi ſʒ oio g⸗
tis vel ecõuerſo.⁊ iſta donatio ðꝛ ↄtracłꝰ.

nens. Iñ ſponſalia dicunt᷑.quęin dote dẽ

iure ciuili.Et illoꝛũ ſunt quattuoꝛ.ſ,ſtibu
latio.lr̃aꝝ obligatio.cõtractꝰemphyteoti⸗

cus.⁊ ſponſalitia largitas. vt in·· ius at
gentiũ Inſti. de iu. na. gen. ⁊ ciui.i glo. ſu
per verbo pone.
Sponſoꝛ.ſoꝛis.i.fideiuſſoꝛ.vel pꝛomiſſoꝛ.

Vnñ in epła ad hheb.vij. Intantũ melioꝛiſ

teſtamẽti ſponſoꝛ factus ẽ ieſus.
pontaneus. nea. neũ.i.voluntariꝰ.

Itẽa ſpoꝛta ðꝛ ſpoꝛtariꝰ.rij.qͥ ſpoꝛtas fac̃.
Et ſpoꝛtariꝰ.ria.riũ.ad ſpoꝛtã ꝑtinẽs.

Spoꝛtulę ſunt ſalaria apparitoꝛuʒ. vel ᷣm

Aʒzo.C. e.ti.foꝛte apparitoꝛes iſta nõ ſibi

ſʒ ꝓ fiſco recipiebant.⁊ illa reponebant᷑ in

poꝛta vel in aliquo ſiłi vaſe vt coꝛbe.in q;
ↄſueuerunt aliqᷓ poꝛtari.⁊ ita ſub tuta cu⸗

ſtodia ſiſco ↄſeruabant᷑. ⁊ ſic ↄtinẽtia po⸗
nunt᷑ ꝓↄtent.vt.C. de ſpoꝛ.⁊ ſupꝛa.l.iij.
Spuma.mę.f.g.ðꝛa ſpuo.ſpuis.qꝛ(i rub.
ſpuit᷑.i.extra ꝓijcit. Soꝛdes em̃ ẽ vndaꝝ

AVñ ⁊ muſtũ ⁊ ea ꝗ colligunt᷑ ſpuma mun⸗
dank. Ita diẽ Iſið. etymo.xiij.vbi agit ð

abyſſo. In ſpumoſus,ſa. ſũ i. plem ſpuma

Et ſpumula.lę.dimi.i.pua ſpuma.
Spungia.gię.f.g.ðꝛ a ſpuma.eo ꝙ ex ſpu⸗
ma fiat, vel ð a fingere.qð ẽ nitidare.quia

