ton Non quero imponere tibiquicqᷓ; negocij pꝛeſertiz
cũ in ſũmis occupationibus ſis cõſtitutus.
n Lubvꝛis tibi quicq; imponere non audeo te in acer

14

Non deberẽ te viꝑ ſũma autoꝛitate pᷣditũ defatiga⸗
re.pſertim cũ ſis vehemẽti ocio obrutus.
WVNiſplicens obmittit. .
AWVikffelt dir das ſo wil ich es furbas vnder
gen laſſen

Di hoc tibi diſplicet deinceps pretermittam.
Bi hoct bi non placet in poſterum miſſũ faciãõ.
Si hoc tibi moleſtũ eſt in tuturũ nõ attingam.

Bi boc tbi inuidioſum è in futuꝑ nõ aggam.
SEihoc te offendit non vtar poſthac.
(Mecuſatio lawꝛis.
Du magſt meine bette au?slan.
Poſſet em̃ mihi denegare officiũ tumm.
Poſſes hanc petitionem meam recuſare.
Woſtet em̃ mihi denegari occupatiooo
Poſſes hanc ꝓ me ꝓuinciam ſubterfugere.·
Moſtet tua dignitas hunc lalvꝛẽ recuſare-·
(Rescõmoge ſieri poteſt

Dag die ſach mit glimpff volbꝛacht werden.

Si negocium cõmode videbit᷑ gerendum-
Si res vtiliter agi poterit
SZi res facultatem habere videatur.
Bi rei oppꝛtumtas poteſtatem habebit.
Di quoquo modo res ſieri ppterit.
¶ Mephenſionis nulla cauſa.

Du haſt kein lach dar durch du mich beſchul⸗

digen mugeſt. ——⸗
Neq; em habes quo me accuſes:
Neq; quicq̃ʒegi quod iure coꝛrigere poſſis
Nec vlla ẽ caula q̊ merxito repꝛehendi poſim:
Neqʒ quicq̃ʒ egi qð iure merito emẽdare debeas.

Neqʒ dqcqʒ a me cõmiſſum eſt quod merito crimi /

L
4

Au
AI

Ou

E B

QA

N
A

n

—

nari queas⸗
¶ Facti non mutatio.

ZHu habſt das woꝛ gut oder nicht kan ich e nit
gebeſſeren ·
Tu tamen ſi ſiue hoc equo animo feras ſiue . iniquo
non poſſum rem immutare.
Tu tamen ſiue hoc accuſes ſiue incuſes non poſſů
gliter facere ·

Tu tamen ſiue gratũ hoc accipias ſiue moleſtozʒ

non poteſt res aliter perſici·
Bonerru⸗ cauſe.
AVud werſt ou ſelber gegenwurtig geweſt du
hetteſt die ſach nit bar̃ beſoꝛget
Neqʒ em̃ tu meliꝰ ñ pñs adeſtes rem curaſſes.
Neqʒ em accuratius ſi adfuiſſes xem egiſſes⸗

NMedʒ em̃ tu cõmodius ſi coꝛam adfuiſſes· negoci⸗

um perfe ciſſes.
Frama falſa ercuſatur.
Die ding die man iohanni ſchuld gibt ſi Ind nit
Hoc qð de iohãne dicit᷑ falſũ eſtt· war.

Quid ſi oſtendam hec omnia eſſe inania.
Quid ſi hec omnia vana conſtent
Quid ſi hec omnia nulla eſſe demonſtrem.
Quid ſi hec omnia ficta eſſe conſfirmem.

Quid ſi ſingula quibus ſcipionis fama capit᷑ ſuca

ta eſſe cõmonſtrem.
Quid ſi q dcã ſunt omni firmitudim careagnt.
Aliqua non ſciun?k.·
Von den andern lachen kan ich nichts gewiſs
geſagen.

De ceteris rebus affirmare non poſſum.

De reliquis negocijs certi nihil habeo..

vVe reliqnis acceſſionibus certum quicq; polliceri

non poſſum.
Wd auſa pmouerei ſi facultas adeſſet.
ocht ich durch etlichen furnemen dein lach

tbpun. nereiie!
Si quam ronem comerirem id qõ deſideras eõ
ſegui poſſe ipſam pꝛoſequere?
Siqſ mihi eet adit ad id qd ſperaſ rẽ aggrederer
Si quam viam pſcrutari poſſem ad id quod petꝭ

omnia perteeremn
Pertinet.

*

Hie andern ding gand dich nit an.
MWeliqͥ nihil ad te attinẽt · Alia nihilte tanguͦt.
Cetera ſuͦt eiuſcemodi vt nihil ad te ꝑtineasnt.
Cõmendatio adoleſcentis.

wurſt du enſehen ſo wurdeſt du ſagen das el

ein kluger edier vnd vernunfftiger iungling iſt.
Si videris boĩem adoleſcentẽ inquies.· nobileʒ
peeſtantẽ. pꝛimarin puerum.

SGioffenderis iuuenẽ doctum ſapientem 1 er

Ertibi iuuenẽ contemplari datum fuerit· ⁊ ami⸗
cum.fidũ neceſſariũ ꝓbabis. .
Aaliedicta non curan ꝭ
Ich keer mich nit an woſer leut rede.
QOalox ego ſermonibus non moueoꝛ.
Friuolis ego hoim rationibus nõ aſſentioꝛ-.
Inuidoꝝ o maledictis fidem non adbibeo⸗
. Virtutis in aliquo laus.
keiner was wirdiger.
Neqʒ erat quiſqʒ honoe ſuperior.

4
†

— —

nguͤt,
nt,

igel

i.

n00On

An.

.

MHeq; erat aliquis ſapientia pꝛeſtantioꝛ?ꝛ
Neqʒ reperiebat᷑ aliquis virtute excellentioꝛ

H Neqʒ habebat᷑ quiſq; rebus geſtis illuſtrioꝛ:

Neqʒ erat quiſq; autoꝛitate pꝛeſtantior.
Cõpꝛatio in bomtate ingenij ·
Ich halt iohannẽ nicht als behende etwas zu
beſynnen als lentuluunu·
Non em̃ cognoſco eã aciem ingenij iohannis vt
ipſe melioꝛa cogitet qᷓ; lentulus noſter.
Non tantã intelligo aceronis conſilij calliditatem
vt ipſe acutioꝛa inueniret qᷓ; plato.
Non iüllã ꝓuidentie ꝑſpicacitatem lentuli eſſe vi⸗
dero.vt ipſe plura puideat qz cicero.
(IClare dicre.
Es ſol niemant be frembden ob ich an diſem
eode nothalb mein ſach clerlich erzle..
oc loco ſi videoꝛ clarius reſpondere:nemo mire
tur. cũ id neceſſitas poſtuler.

Hoc loco ſi aperte diſputauero nemini durũ vide

ri debet qm̃ neceſſaria cauſa me impellit.
Hoc loco ſi quod ſentio libere aꝑio tolerandus ſũ
cũ res penitus ita me facere cogat·
Dage Eimnatis male opimonis.
enckeſt villeicht etwas arges von mir
warne. e ht etwas arges von mir
Ame ſoꝛte mirar cur.
A me male exiſtimas cur ·

A me foꝛte decipiaris opinione cur.

A me foꝛte falſe tibi perſusdeas cur.
A me foꝛte falſo ducaris erroꝛe cur
NS pꝛeſentia dicere.
Ich wil dir das gegenwertigſagen.

Sed hec te coꝛi Szʒ de his reb) coꝛ plura:
Seg hec tibi erponere niſi coꝛa non poſſum ·
Oſfficiũ erga bonos.

Ich bin mie wider die guten geweſt.
At ego nunq; bonis fſuiimpedimeno
Quoniam ego bonos nunquam conatus ſum of⸗

ſendeer. ..
Qñquidẽ ego nuncq; bonis aduerſari extiti

Seribendũ nõ occurrit
Ich we ß nicht was ich dir ſol ſchreiben.
EErquirèti iãdudũ mihi qd ad te ſce iberẽ nõ occur
rit aliq lax gen? te viſitarẽ ·
Non habeo quod ſcribam:· “
NMNon mihi in mentem venit quibus verbis tecum
colloqurr. obſignem
Nihil in pꝛeſentiax haveo quod potiſſimum tibi
NMihu venit in mentem.
Es kumpt mir nichts in ſn.
Mipil mihrin mentem venire poteſt.
Nihil mihi in mentẽ ſuccedat:
Mon poſium cõminiſl.
NMuncius occurrit

kumpt mir yemant dem ich glaubẽ mag ſo wil

ich offt zu dirſchreben
Si quẽ cui fidẽ recie cõmittã inuenero. daho ope
ram vt crebꝛas meas l'as ad te dirigaim·

Sigquenq; nactus fuero cui vecta ſit ſides adbi⸗
buẽda. id efficiã vt crebꝛe ad te mee Ke deferank
is em̃ ꝙ hmõiſunt htere. vt eas non au deam
cuiz temere coõmitter.
¶ Scriben di bꝛeuitas:·

—

un
en

ri

dbi

unt

VIch het dir hie von meer geſchꝛiben ſo han

ich keinen luſt dar ʒu.

lHec breuiad te ſcripſi quia id mihi nõ placet
Hec bꝛeuioꝛibo pᷣſtrinxi qꝛ res hecme nõ delectat
Hec paucioꝛibus egi ꝙ ſine magno doloꝛe plura
ſcribere nõ poſſem. H—
Hec equidẽ parcius ſcripſi quandoquidẽ ſine mẽ
tis acerbitate mihil addi poteraat
Hec ꝓfecto bꝛeuioribo cõplexus ſũ ꝙ triſticia cõfe⸗
ctus nihil quod adderẽ occurrebat. HM
Ercuſatio tardat de adimpletõe cõmiſſoꝛum.
Das ich in außrichtung deiner beſelchung et /
was lanckſam geweſt bin / iſt nit geſchehẽ durch
vergeſſüg vnſer freütſchaftt dywir mit einãd han
M ſeruis qᷓ; erpectabas rem tuã effecerim/nõ ob
liuione nte amicicie accidit. ſed id rei difficulta⸗
ti tribuendũ eet. MOtardius q; vo⸗
lebas tibi ſcripſerã nõ intermiſſione nte beniuo
lentie contigit.ſed nuncioꝛum dqui rarad me
peruenũt penuria. èU
Q diutiꝰqᷓ; credebas aduentũ meũ diſtulerim nõ
diminutione noſtre cõiunctionis. Sed occu⸗
patiombus meis id velim tribſuos
Neceſſitati parendũ eſt.
Ich thun als die zeyt gibt · H
Enieo neceſſtati. Tempnpibus obſequor·
ruoꝛ dum licet. MU M
¶ Queſtio ·
wo wil das hin.

Quoꝛſum hocc · Auid hoc ſibi vult⸗
Quo igiẽ hee ſpectãt · QOuẽ ad finẽ hec attinẽt.
Quo hec pertingunt.

Folium. LXXXVIII.—

nach:

Adboꝛtatio pſcindiĩ ne diffidentie q̊s arguaet.

AIch dar dich iut hertar anſtrengen dz du mich
icht verdechtig halteſt mitrauunge Tiner liebe·
Non auſus ſum vehementius a te contengere ne
tu liberalitatis obutus eſſe videar. =èð
Pluribus verbis nõ audeo tecũ agere ne ampliſ⸗
ſime tue beneſicentie oblitus eſſe puter-
Oaioꝛi quidem ſtudio quicq;;a te petere non de⸗
belo ne liberali tue cõſuetudini videar diffidere
S Bes longe abſens nõ opta––··
Es iſt als gar lang das mich micht verlaͤget dar

Ata longe hoc diſtat. vt optandũ nõ ſit.
Vmmoꝛtalitas mihi pꝛius dabit anteq;
conſequar·
Nunq; diem v
BYocus ceſſat ·
wir Haben des ſchimpffs genug⸗·
SHed ridiculoſa miſſa faciamus.
SHeld iam ſatis iocati ſumns.
Sev hecextra iouum.
SHeqd de hoc alias ridere licet·
Heov de boc alias iocabimur·
Hi wutgen villeicht auch das dar zu legen ·
Goꝛtaſſe illud etiam adducerent.
Foꝛtaſſis illud etiam aſſignarent.
Foꝛtaſſis etiam illud adderent ·
Foꝛſitan hoc etiam non tacerent.
Voluntas remunerandi.

rem hane

AVch kan dir nicht anders danckſagen dañ mit

meinem guten willen ;

—

igeor videre vt mihi boccontĩgat.

—

—

me

äm

.

N

Foſum. .A.

Sel nihil mihiad ſatiſfaciendũ tibi preter bonaz

voluntatem relictum eſt.
Sed nulla mihi facultas ad remunerandum pꝛe
ter animũ qᷓ; gꝛatiſſimũ conceſſa eſt·
Foꝛtune negligentie attribuenda-
Ich begeer das du das in keinem argen auff
nemeſt wann ich mocht nit an geuerligkeit vol⸗
bꝛingen. nõ ꝓotuerã.
Igd velim vt ignoſcas quod in vita foꝛtuna facere

Id cupio mihi induigeas quod negante foꝛtuna

curare non valuerim.
Id obſecro mihi non imponas quod nolente ſoꝛ
tuna non perfecerim. H
Admiratio ceſſat de
nõ cõpleto opere-·
Hich darff nicht befrembden das ieb das nit
Sethan bab—e
Neqʒ quicq; eſt quod mireris ſi hoc non fecerim.
Nec eſt ꝙ vlla tenearis admiratione ſi rem illam
non curauerim.

Neqʒ em̃̃ eſt cauſa cur in aliqua admiratione ſis·ſ

hoc negocium non ꝑfecerim.
ðð Infoꝛtuniuum.
Es ſey dann das mich vngelucke darin ver⸗
Niſi hanc mihi fatultatẽ caſus aliquis eripuerit.
Niſi hanc occaſionem aliquod infoꝛtunium per⸗
turbauerit. „ “
Niſi hanc mibi oppetunitateʒ aliqua iniqua ſoꝛs
[IVicifſitudo ſernien/
di cũ datur facultas.

*

wan mir tequemmiheit dir zedienen wrleben
wirt ſolt du meinẽ willen woꝛ erſinden.
Meüũ in te aim multo officioſoꝛẽ atz melioꝛem co
groſeesch mihi oblata fuerit tibi ſerniendi fa⸗

cuiltas
uos beneficioꝛum fructus tibi cebeo · cũ optati
oꝛ dabitur poteſtas. berioꝛes. pꝛeſtantioꝛes · cu
mulatioꝛeſqʒ recipies.
Ego em ſy oĩbus in rebus is ad te ptinere arbi⸗
trroꝛ diuͦ i eroptats facultatẽ conſequoꝛ.
Niriñci me tibi compenſatoꝛem demonſtrabo.
¶Biligens cura-
Esiſt mit fleys zu thund.
Danda eſi opa. Eſt emm gnimaduertendũᷓ.
Eſt em̃ enigenter pꝛocurandum-
Eſi em̃ vig lanter enitendum.
Eſt em̃ bementerin inſudandum.

MWaturitatem tes defiderat.
Soꝛs aduerſa.

Ich het es C erzeygt / were ich nit vnge ⸗

lucke halben dar von verhindert.
Quod ego dariſſime cemonſtraſſemniſi inopina

A Fane boc nwpierinuiſſe⸗
AQuod egd reipſa ꝓbaſſem. mn oꝛtuna ꝓpꝛium cõ
filiũ de manu extoꝛſiſ/ſet. wꝛium cõ

Quod ego optime pfeciſſem. mſi ſoꝛs aduerſa of

ſicium meum interes oturbaſſet.
. Aliter euenit qᷓ; pconcipiX᷑:.·
geet ſo ich die ding ſleyfiger anheb vñ beſynne
xe vnglucklicher mir es zu ſtadt:
Sec boe lato neſcio quo contigiſſe Irbitro⸗ vt cũ

Ich hweyt nicht võ welcher geſchignut das

en

ut

Nnge
opina
ma
a⸗

1son
ſtone

a S

nen nutzes.

errewelterabenim inemoce mihi Iceſſeri
Bea neſcio qua ſoꝛte mihi euenerit.vt pariconſi
lio.diſparem cogar foꝛtunã ↄſequi.
Sed neſcio qua celoꝝ ↄſtitutõe id cõtigerit vt cũ
officioſe excogitaueri exit oꝛiat᷑ ingratiſſi imus

pes falliir
HDu ſiheſt wol wie mich hoffnũg betreugt.
Quantũ ſpes me feſellerit vides

AQuantũ de ſpe deciderimus intelliis.

Quantũ d ſpe decepti ſumus Alihie⸗
Quantũ fruſtrati ſumus apertiſſme ſentis⸗
eipublice nõ bona ſe.
Es iſt gar ein klein hoffnũg wolſart deo gemey

Erigua eſt ſpes ſaluti. tis reipublice.
De ſtatu reipublice nullã bonam ſpem dcipio.
Nihil viqeo de republica bñ ſperare poſſim.

Mulla em̃ habeo ſpẽ ſalutis reipublice ·
Mullã habeo exploꝛat rõeʒ reipublice.

aga relatio-

Das wir n vrley vnd egenderrerniſthẽ in fur

ſten gehoꝛt han des haben wir noch keinẽ bewer/⸗
ten anſager nit
Que de bello rinenſiũ pꝛincipu audiuim adhuci in
certo autoꝛe pferuntur.

AQue de bellis gallicis dicunk aabur fin ſi ne certo nũ⸗/

cio ſigniſicantur·
Que de bellis bꝛitannicis num unfadbin ſolo i iu⸗
nioꝛe hab mimus.
Triſticig⸗
Bch mag nicht lachen wie wol du lacheſi ·

Sed ego no rideo in tu riſeris.

Sed ego riſum puocare non poſſum. tametſi tu
riſu inſanire videarris?
Ego letari nõ poſſũ·q;uis tu gaudio deſipias,
Iſ das war ſo iſt es geichehẽ vmb die ſach.
Actum eſi ſi hec vera ſunt.
Si hec ita ſunt nihil eſt quod cogitemus.
Si lec vera pᷣdicant᷑ nihil ẽ qd ampli cogitemus:
Di bee ita eſſe conſtat (vt ferk)nõ opus eſt vt de⸗
inceps fruſtra defatigemrr. ?
Fruſtratio·
wir arbeytten vnnutzlichen.

gruſtra lalvꝛamus. Incaſſum excogitamus. In⸗

uanum nitimur. alcta agimus.
Prepoſteris vtimur conſilis.

Spes amittit de futuro adueniẽte.
Geſehiht das ſo iſt vnßer hoffnung verloꝛen.
Si boc interuenerit.actũ eẽ de ſpe nta putemus.
Si ;̊ diu malũ inſederit młta incõmoda ſuſeqᷣnt.
¶ Inutils eſt conatus·

Nihil eſt ꝙ hec facere geſtias
UNihil eſt ꝙ hoc ſtatuere conaris·
MNMihil eſt ꝙ hoc curare moliaris
Mes aliter acta qᷓ; putat᷑.

4 4

Hie ding ſind anders geſchehẽ dañ ich meint

Bes em̃ aliter acta q; putaueram.
HNon equidẽ finẽ ſoꝛs dederat q́; ſperam.
Longe ſecu s acceſſio ſucceſſit q;ᷓ expecraui.
((Bonioffendun.
HGed hoc male accipitur a wnis

☛☚ —2

Es iſt nit nuts dʒ du dich erzeygeſti ſolchs zu tun

ns
der

n
emes.

ſei.
vtun

hnen

got⸗

Folium. XOI.
Sed bhoc bonis plurimũ moleſtum eſt ·
Sed hoc bonos vehementer offendere videt⸗
Sed hoc tono vein ferre nõ poſſunt.
Meſcio.
Ich weyß nicht Nie.
Neicio quo modo.Neſcio q̃ auſpicio. Neſcio quo
pacto · Heſcio qua celoꝝ conſtellatõne.Neſcio q̃
ratione. . . 2
Erꝛore labit᷑ in piculũ —
Jobẽs iſt durch vil irrüge in groß vbel kõmẽ.

Jobannes falſo erꝛoꝛe ductus.ad periculum ap/

tiſſimum acceſſit.

Cicero ſpe falſa pductus. ad peſteʒ ante oculos po⸗

ſitam pꝛofectus eet.
Lentulus virtutis fama compulſus.ad interituʒ
palam deductus eſt. .—L

ipio pudoꝛe metus · ſponte ſua ad moꝛtẽ om/
nibus ſuſpectam irrutt. S=J

Ingratitudo:

Doch find etlich die meiner gutigkeit al zu ſe⸗

te mipᷣbꝛauchen ;

Sz quida hoĩes mea facilitate ĩmoderate fruunt
ulti pfecto mea hũamiate ingrate nimis vtↄõt

Bonũ pꝛiuatũ.

Ob wir den wollen gluckſam heyſten der alle
ding in ſeinen nutz geʒiehen kan.

Oſi aſtuti hoĩs eſt oĩa ad ſuaʒ vtilitatẽ relerre.

DDO ſi ſapientiam ducimus nos ſolos amare.
ſi laudem exiſtimamus omnia ad rationes no

ſtras connertere.·

Oſi omnis que cõmunia eſſe deberent in noſtrũ

*.

cõmodũ pducere curamus. =
Officij amiſſio.
Vermerck ich dz woltun gegẽ dẽ meſehẽ lonßiſt iſt
Si mea in hoies officia ꝓfundere atʒ pdere videbo
Bi mea in hoĩes beneficia ingrata intellexero.
Si mea apð hoĩes ꝓmerita moritura eẽ ꝑſpexero

Oi mea apud boies collata beneficia nipile eſſe va⸗

litura cognouero⸗ D
Cauer de ſuſpitöe.
Ich wil mich hutẽ voꝛ boßer verdalht 3 leute⸗
Nõ cõmittã vt quibuſdã hoĩbo inſanire videar.
Nõ hoĩes obtundãa.ſi eos mea opa nõ delectabit·
Non fruſtra laboꝛalv.ſi mea diligentia vominidn
ingrata videatur.
¶ Fuus nondum conſecutio⸗
Johannes iſt an das nicht noch Nöͤmen d da er
ſich yetzunt meynt ʒu ſein.
Jobannes nondũ pꝛoſectus eſt quo iam pꝛope
ſe delatum erxiſtimat

Nunq; illud eſt clodius conſecutus: quod iam pꝛo

pe ſe perfeciſſe arbitratur:

Mnan marcellus ulũ rerum ſinem videt quem .

ſei iam tenere ſi ſibi pſuadere videtur.
Faſtidium.
Dau kenneſt meinen zoꝛn wol.
Moſti meiſiomachi faſtidium:
Moſti mei animi indignationem.
Moſti qᷓ; ſoleã ab indignis abhborrere bormnnbuss
¶ Eeruitiũ paruipenditur.
Ich chaniohannes dienſt wolentpeen.
Vtilitatibus iohãnis facile carere ppſſum·
Cõmodis apij leuiter vacare poſſum.

E=☛

e Re

2α☚—

S=S

4

====⸗

—

nen

—

Folium. XOII.
Officijs lentuli facile ſuperſedere poſſum.
¶ Indignis nõ eſt parendũ-
was du wilt iſt beſſer zu leiden dan bofen gefel/
gig zu ſein. l
SDz oia que putas cõmodiẽ pati.qᷓ; indigniſ ꝑere
Segd mallẽ ſeruitutẽ tolerare q; quoꝛundã hoim
perſidoꝛum vultum ſubirr
iſſenlus ·; SZ

Has gib ich dir nicht zu.

Hoc tibinõ ↄcedo: Poc ita eẽ nõ conſentio⸗ “

Das iſt der warbeyt vngeleich ·
MHoc veritati non eſt conſentaneum.·
Sed abeſt hoc a veritate tm̃ nihil fit alienius.
Meqʒ; enim hoc ẽ verifimile. =èò
Neqʒ boc videtur eſſe pꝛobabile.
Hoc enim varium eſſe conſtat.
Bdenn.
Ich mag es nicht glauben.

MNMon em̃ poſſum credere⸗e-·

Nulla quidẽ rõe in mentẽ mibi vnire poteſt.
Pan ein won ho Mhos mihi pſuadere.
on poſſum en m D

Das iſt ein lexchte ſach·

Sed rõ leuis eſt · Sed ſec cauſa tenuis eſt ·

Sed hec ſententia tenera eſt ·
Sed hec excuſatio accipienda non eſi ·
Sed hec concluſio nulla ef.
Sed bec res parum pꝛobabilis eſit.

nutilis ſermo
m 3

wir bedurffen der rede nicht.
Sʒ hac diſputatõne nõ egemus⸗
Sed hac ratione nihil opus eſt.
Sed hoc ſermonum genere vti nõ licet.
Sed hoc negocium non eſt nobis neceſſarium.
Vires denciüt.
kreffte nemen b.
Oembꝛa ſuccũbũt, Labaſeit anim?. Lãguẽt vires

Hurect urnert laſſabũdi. Facultates minuunt?᷑

Virtus detractoꝛes habet.
Du weyſt wol das die frõmen alwegen vo dẽ

błfen affter koſt werden.

Sitcis ꝙ nulla eſt virtus etiã officioſi bomis aue
nõ ſit detractoꝛibus expoſita.
Non ignoꝛas equidẽ hoĩm conditões qui vniuer⸗
ſa in deterioꝛem partem accipiunt.
Omnes equidẽ Gaſparini virtutes.laceſſere per
tentant inuidi homines:
Omnia pꝛofecto Gachrinioffelzehacune ocu
los maliuolorum

dem.
ein weßen iſt in hinð rede toßer leut komen
Vita mea incidit in oculos maliuoloum.
Bech meſtatus incidit in detractiones maloꝛum-
Eʒ cecidit mea ſoꝛs in fauces ꝑfidiſſimoꝝ hoim.
SHed irruit res mea in petulantiã ſuꝑbꝛum.
eg aditõe nat ſũ vt Elen letractoꝛes i inueniã.
Hie aſfterkoſer kenuet iohannem nicht noch⸗
Held totũ iohãnẽ nondũ noꝛũt detractoꝛes.

MNondũ omnee O aſparini virtutes. inindis ex in

tegro detecte ſnt⸗

— — —

ſnen

Um⸗
m.
enii⸗

voch⸗

rn

MNon noꝛũt inuidi q̊s virtutes teneat Cicero⸗:
Detractoꝛes alios ſibi etiã detrahẽtes hẽant.
welche wolluſt haben in affterkoßerey die wer
den auch leutlich wider hinder relett.
Qui detractationibo delectãt᷑ facile cõperient qͥ pa
rem ſibi vicem reddqant. ””õ
Qui maledicẽdi gnẽ letant᷑ mutuã gram recipiẽt.
Qui ceteros laceſſere nõ deſinũt endem iniurijs
ſepenumero afficiuntur.

Detractoꝛes detractis deterioꝛes.
Es ſein vil die ander leut ſtraffen vñ ſind doch
ſelber ſtrofflcch.
Sunt em̃ꝑmulici qui cũ ceteros coꝛripiũt repꝛe⸗
henſione ꝑ ſe non crert.
Pleriq; eriſit qui ceteris detrahunt et tñ ſunt
turpibo vicijs ⁊ abhoĩnandis ſceleribo coinq nati
Cõplures ſunt qui ceteros laceſſere non deſinunt
qqui tamen admonitione plurimũ indigent.
¶ Negligentia in cauſa ꝓpia.
Es ſind vil die ander leudt ding wollẽ aubßrich
ten vnd kõnẽ doch ir eygen geſcheffte nit erkẽnen
Qulti ſunt.qui ratões ſuas non nouerunt ⁊ alie
nas inepte curatt.
Pleriq; exiſtũt:qui ſuas cauſas non ſatis cogno.
ſcunt.⁊ alienis moleſie ſe implicannt.
Permulti qaui reperiunt᷑ qui ſeipſos ñ cognoſrüt
et alienos arguunt. r

Fnuictia⸗
Hetten vnse lof leut nicht veruneynet / ſo wol/
ten wir noch gut freunt ſein. HH
Niſi homines acerhiſſimis eoꝛum ininrijs nos ab
alienaſſẽt non ꝓſecto eſſemus ĩmutati.

Etniſi quoꝛundã oculi a nobis abhoꝛruiſſent idẽ
elſiemus qui antea fueramus.
Niſi hoĩes intolerabilib miurijs nos laceſſiſſent.
pꝛiſtinã voluntatẽ retinuiſſemae.

Niñ fuiſſemus ab his a quib minimeopus fue/⸗

rat derelicti in pꝛiſtina ꝓfecto ſnĩa ſtetiſemus.
etributio beneficio: 4
weren vns die beyſtentig geweſt vmb dye wir
es wol verdienet hand. So wurgen wir mit ſol⸗
cher bekummernus nicht geengſtet.· H
Hi iũli e quibus ſumus optime meriti eandem
nobis grẽam pꝛeſtare voluiſſent his ꝓfecto mole
ſtijs non afficeremur

Giab bis adiuti eſſemus a quibus debuim non

tam moleſte laboꝛꝛmus. èDWV—
Sißfides ab his coleret᷑ a quibus obſeruari debe⸗
ret nullo quidem laboꝛe defatigaremur.
Miſi ab his abiecti fuiſſemus a quibo minime opꝰ
fuerat. iã ꝗͥ deſiderauimus eſſem cõſecuti ·
Mec em̃ fuiſſẽt facillima.ſi culpa a qbuſdã abfuiſſz
Hec iam pfecta fuiſſent·ſi eſſet in his beneficioꝛuʒ
memoꝛia in quibo maxime eſſe deberet.
&WMominum iniquitas.
u kenneſt der leut beheit wol
Sed noſti hominum iniquitatem-

Szintelligis quanta ſit hoĩm pſidia atʒ iniq̃tas;

*„

Sz ia didiciſti quãte ſunt hoĩm iniquitates.
Sed te nõ fugit qute ſũt hoĩm pditiones.
Vexr pſperiſti qnte int hoĩes verſant᷑ inſidie.
Ampediumentũ aduerſariop.
Hinderndt

wir vnser ſach ·

5

vns vnker feyndt nicht ſo behaltẽ

e

64

„%

tehali

Si aduerſarij rem nõ impedient cqʒ ntqʒ obtinẽ⸗
Si inimici nobisñ fuerit ipedimẽto re iĩpetrabi⸗
Mſi res ꝑ aduerſarios fuerit impedita tacile quod

— .
S
8

Fonmim.

wlumus conſequentur
Bmoedientaa.
Ach meyn du verſteeſt wol was vns gehin⸗
dert habe. ”G M
Que nobis ĩpedimẽto fuere arbitroꝛ te ſuſpicari ·
Que nos impediverũt eſtimo te cognoſcere ⸗·

Mue nobis difficultatem attulerunt arbitror te

animaduertere.

Auirẽ nobis pturbaueĩt te fugere nõ exiſtimo ·

Das bewegt mich. ”Jẽðs
IJYuud me pturbat. Solicitat. Eragitat·. Vncendit
SnRammtt
Ad idem.
warumb veruolgen ſie mich ·
Quid enim eſt quod mihi etrahant.
Quid em̃ eſt quod mihi obeſſe ſtudeant H
Quid em̃ ẽ gõ me pturtent. Impediant-Laceſſãt

Poleſtent. Inquietent. YAmurijs afficiant.

mpotentias:
was iſts das man on krafft wider gewalt ge⸗
thunkonde. U
Quid eſt em̃ qð ↄtra vim ſine vi fieri poſſit.
Quid em̃ eſt qo ↄtra potẽtiã fine potẽtia agi poſſit
Quid em̃ eſt quod ſine vrib⸗ otra vires conari pſi·
Indignatio. ſirr
Der ſchad iſt Rleyn/aber der zoꝛn der iſt groß ·
Offenſio parua eſt.ſed animi indignatio maxima.
Amiſſio rex exigua ẽ ſʒ ſtiomachi ꝑturbatio acerria

g

N1
NN ,
2

B ſ

Bictura tenuis ſe gnimi nncangeſtentin Emnns ⸗

Elenia poſcit᷑.
Vergib meinẽ⸗ zoꝛn/ dan ich hab recht.
Joene⸗ iracundie mee que iuſta eef.
Marce meis querelis que iuſte quidẽ babent.
Da veniã mihi de pꝛoditoꝝ pfidia querenti.

Paciare tua venia que libent queq; aio reſident

imn mediũ gdducere.
Cauin difficilis agit.

Mich dunckt ich hab noch nie kein ſchwerer

ſach gehandelt.
Nunq; em̃ video: tractaſſe cauſa difficilioꝛem.
E nq; ꝓfecto rẽ moleſtioꝛẽ ſuſtinuiſſe videoꝛ.
Nanc me negociũ intractabilius egiſſe cõſtat.
Huũanitas patit᷑ ntceſſaria aĩci ad ſe depmere.
Dan gutigkeit leydet noch das ich mein not⸗

dorfft rede.
Adhuc patit᷑ tua ſi umms humanitas. me quod ſeẽ

tiam libere dicere.

Adhuc patit᷑ tua maxima ſapientia qo mihi libet

in medium pꝛoſerre.

Adhuc patit᷑ tua optima beniuolentia me libera

liter tecum expugnare poſſe.
Lonſolatio in anguſtijs dubia.
Du wurgeſt leicht lagen was troſt mir das

geben muge in ſolchem leyde.
BDices foꝛtaſſe quio me res iſta ↄſolat᷑ĩ tatꝭ malis

Dices quid mihi iſta ↄducẽt in tãtis incõmodis.
Dices foꝛſitan quid me iſta iuuabunt in tantis tri
bulationibus. S

R oleſtig.

Das iſt ein hertzenleyd vnd ſchmertze der nit

—— —

668

ete⸗
109

bet

,

das

alis

6,

gtri

nit

SF olium. X V.

zu troſten iſt.

oĩno vi ſolabil doloꝛ. Eñ peitiaj jiitolerabili
Ehe Pitldl Eſt vir wiombihs calanmncae⸗
Eſtferme irrepabilis iactura.
Doloꝛ animũ impedit in ſcribendo.
Ich chan nit meer veꝛ ſchmert zen geſchꝛeiben
Mon poſſũ reliqua ſcribere dolore impeditus·
Nõ poſſũ cetera dicere ingẽti doloꝛe impeditus.

igtuſicatio lirerz·
Ich hette nymmer mee gedacht das ſich die
ing allo gefugt hetten nach dem du mir geſchri⸗
ben haſt.

5 ale . rein Zſean moleſtia confectus.

Eso eĩ nũqᷓ; fuiſſe ſuſpicat? aue lis ſigniſicaſti

Hoc nũq; accidere exiſtiaui qð te ſcripfiſſe video⸗
Moc ego nũq; euenire cogitaſſem quid tua epła
Hinh nunciat. logquuntur:
Hoc mihi nũqᷓ nmenteweniſſzaund tue Ee niihi
Nepꝛehenſio
Siheſt du allein Senlich ding nicht.
und tu ſolus aperta nõ vides cognoſcis.
Quid tu ex ommbo vnus que iam cõtrita ſunt no
Quid tu micus que omnibus clariſſima ſunt
non intelligis.
Dignitas ſine merito.
Llil haben wirdigeheit on tugent.
Inſignia vtutis multi ſine virtute aſſecuti ſunt. .
Que lentulus ↄſecutus eſt.dũtaxat bonox vocab u
la habitura ſũt nõ dignitatis inſigaia.
Complures in magiſtratibus dicti ſunt pꝛeſtan⸗
tes quoꝝ nullus habit? eſt officioſus·
Pleriq; ſuimmis ĩ magiſtratibus non dignitatem

verã. wa eognie potidignitat, atecutit ſunt.

NMegligentia in ꝓpꝛia cauſa⸗

waruf̃ ſol ich vn mue habẽ in ð ſache / ſo doch

der den ſie an geet ſelber ſeumlichen iſt.

Quid ergo in ea cauſa inuigile.in qua is cur p̃ci ,

pua res agitur obdoꝛmiuit.

Quid em̃ in his rebo me oſientẽ in quib hi ad q q̊s

fotiſſimũ ſpectant negligẽtes ſunt.

OQuid em̃ in his reb me ercruciẽ in quibo illi qra
dSccipua tractar᷑ cõmoditas inertiſſimi repiunt᷑.
uich in his reb⸗ aasi in quib quos cauſa tangit

rpi marcelcunt.

ocio turpin

Sermonis ineptitudo.

Das ſind tading. dii nuneliageeni leuten z4

gehoꝛend .

ret᷑.qui Nieeenmere⸗ —=

Seg hec diſputatio magis illis cõuenit qui ocio

negligenti marciunt.
Rephenſio de nõ ſcribendo.

Du biſt nun gar koſtlich woꝛden das du mir

mmer ſchꝛeibeſt .

z valde lautfact? es ·qᷣ nihil curas mihi ſeribere

Vã fact/ es plimũ delicat? qui nihil agis officioſe.
Specioſus nene effect es qui me nihileuras

oluntas firma.
Ich wil meinẽ willen nit wandeln bleybſt du
in deinem alten furnemen.
Neqʒ etiã nuncwoluntatẽ imutuo. ſi eadem ego te
inſtitutione conſpexerro.
Heq etiã aliam accipio deliberationem. ſit in codẽ
”” eſſe cognoncro.

„

— — —

——
—

—„ͤ,⸗

tae⸗

ſtde

goe

Folium. X OVI.
Neqʒ aliã conſilioꝝ rationẽ imitaboꝛ ſi te firmum
eſſe videro.
Hu kenneſt iohannis ſeumigkeit wol.
Seod noſti iohannis tarditatem.
Hed nõ te fugit qᷓ; ſit dodius parum efficx-
Sed non es ignarus q frigidus ſit cꝛtho-
Sed noſtiqᷓʒ petrus ſit ineptus

(Mon opus plura dicere.
was ſol ich vil ſagaen. “
Quid młta.Quid plura.Quid reliqua: Quid ce⸗
tera. Quid alia omniniigs.
Prohemm ꝓ ſinoni
nis ocluſionum.
J vwl epiſtolas vel ofones mi eloquen⸗
tiſſime Johãnes. aut ltis mandamus
aut viuis verbis agimus. Cüu eas exor⸗
dio. Marratione. Conſfirmatione. ac Confutati⸗
one cõſicerimus.Conſequens acneceſſariũ fo⸗
re vider᷑.vt noſtre ꝓpoſitioni cõcluſionem ap⸗
ponamus cũ res que a nobis acte fuerint rheto⸗

rice oĩonis partibus ofecte conſtent nihil quid
adag ſuadendum ptineat pᷣtermiſſũ eſſe videatur

Quã rẽ cũ ita ↄſtare viderẽ. nolui in hoc mo⸗
dico deficere quin etiã has modicas ↄcluſionis

inuentiones ceteris otonis ptibo adiungerem.

Eũ igit᷑ aliquid ↄcdludere volueris ſi accuratiſſi,
me ↄſideraueris:aut in ipſis quid ſe tibi accom
modabit aſpicies.aut intercedentibus ipſis fa
cillime tibi compare poteis.
Dutua ſeruitiiaia
Du wirdeſi mich auch lieben wañ du ſolches/

von mir entphindeſ. M
Xu igit᷑ me amabis.ſi hoc idem me in te facere ex⸗
iſtimas. Sſſtiturũ arbitraris
u igitur mihi inſeruies.ſi mutusʒ me tibi vicẽ
u igit᷑ me cõplecteris ſi eadẽ beniuolentie viciſſi
tudine me tibi coꝛreſpondere putes.
7* Amoꝛ poſcittur.
Chanſt du es gethun . ſo lib mich noch als du
voꝛ ma ls gethan hbt.
Si poteris velim me ames vt ſoles ·

Si adduci poterꝭ mutuo mihi amoꝛe coꝛreſpodeſ

EGi ſieri poſſet elim tuũ pꝛiſtinũ erga me amoreʒ
conſerrnge.
Feac igit᷑ mutuo me diligges
Eagem igikme beneſicentia complectaris
Parem igit᷑ mihi woluntatem pꝛeſtes.
Si effici poterit. ſolitam noſtre beniuolentie con⸗
iunctionẽ integram conſeruamus
wir wollen vns alſo vnder einander meinẽ⸗
als wir voꝛmals alweg gethan haben.

Eo igit inter nos ſimus aĩo.quo ſemper fuimus

Simus igit ea mente. qua antea oſtitimus ·
Perſiſtamigit᷑ ea wluntate · qᷓ merito eẽ debem⸗
Khu meinẽ willen als du mir geredt haſt.
u igit᷑ ſicut mihi pollicitus es /(ac:te rationibus
meis accömogges.
u igit᷑ vt mihi ꝓmiſiſti· pfice quid a te cõtendo-⸗
Quod ꝓmiſiſti. velim tua fide ſatiſ facaas.
Auã mihi ſpem vediſti velim reipſa experiar.
Fac igit᷑ vt mihi dixiſti:ita opus appareast.
Facigit᷑ vt mihi amanter vemonſtraſti ·ita facto cõ
ſtare intelligam.,.

.
.

— —

☛ —☚ sr ☛ n –——uh

Z= ½ –☛☚n2

ts
ic
ſi

eini⸗

mos
n
bbus

do

coc

Folium. Xν..

CAämoꝛ. ⸗
Ich begeer das du mich als lieb habeſt / als du
mir ſchreibet. äl
Tu igit᷑ velim. vt ſcril is cariſſimũ me habeass

Zu igit᷑ velĩ vt dicis. me tibi pictiſſimũ retineaſ

Tu igitur erga me lis tuis teſtaris. me amicicia
tua repongas. èM
Amoꝛ petit ꝓprer cõmiſſiöem·
So ich mich in dein lieb beuolhen hab. ſolt da
mir behylflich ſein.
AQnoniã igit me in amiciciam tuam contuli meri
to me tueri debebis.
Quonis igit᷑ in neceſſitudinẽ tuã me conſerre vo
uerim. merito me exaugere ⁊ oꝛnare debebis.

¶ Status cõmiſſio.
olleſi dir meyn

Darumb ſo bit ich dich du w
ſach entpholhen lapen ſeiin.—
A te igi pero vt rões meas cõmẽdtaas habeas.
A te igit᷑ contendo vt ſtatũ meũ complectaris

Ate igit᷑ deſidero vt foꝛtunas meas tibi aſcribiꝰ

ſernangasss.
Quare te obſecro vt me tibi in omnes partes e.
fendendũ putees. MV
Quare te oꝛo vt cauſam meam agas.
Quate te oꝛatuʒ veli.me totũ tibi ↄpſeruandũ re
cipies· Adiuuamen.
Hilff mir durch dein gutigkeit.
Adiuua igitur me tus virtuer.
Complectere igitur me tua ſepientias.
Suſcipe igit᷑ me totũ tuis beneſicijs exoꝛandum
Amaigit᷑ me tua ſolita beniuolentia. H
Defende igime tuo ſolito patrocinio⸗.

. Beniuolentie ſuuek.
Gib dao vniſer freuntſchafft zu.

PPSi noſire beniuolentie largire

Hoc igit᷑ noſtre beniuolentie concelas.
MHoc igit᷑ noſitre conditioni condones.
Moc igit᷑ noſtre affinitati remittas.
HMoeigit᷑ pꝛiſtine nt̃e ↄſuetudini Pſtare tesen

VIch dich das du mich beſchirmeſt als vnfer

freuntſchaff erfoꝛdert:
Teigit᷑ oꝛo vt ita me tueare ſicut amicicia noſira
Te igit obſecro vt meas rões ita Cefendas⸗ Keut
nęæta neceſſitudo requirit.
Tei igit᷑ obteſtoꝛ vt ita me obſerues ſcutamoꝛ no
Rer iubere videtur ·
Jonoꝛis petitio. 2èð
Ich bit dih du wolleſt mein eer roꝛdern.
A te igit᷑ peto vt dignitati mee ſuſtrageris.·
Ate igit᷑ poſtulo vt honoꝛi meo opituleris.
A teigit᷑ eff lagito vt autoꝛitati mee inſeruias.
A te igik: ↄtendo vt rõnibo meis te accõmoes.
¶ Petitionis modus.
Ich bitt Dich mit gantzem genf.
Itaqʒ te etis atqʒ etiam rooo.
Itaqʒ te vehementiſſime obſeero.
taqʒ te plurimũ obteſtoꝛ.
taqʒa te maʒ . opere contengo.
Amoꝛis petitio
Pch begeer deiner gutigkeit vnd ſrenntſchafft
Beniuolentiam igit᷑ et amoꝛem a te peto
Gratiam igit᷑ et officiũ tuum deſidero.
Autoꝛitatem igit et woluntates leteoſto⸗.

ofum XOVIII.

¶ Quare vt id qao vehemet cupio c

Si itaqʒ quoda te peto curaueris te cõmod tatis

Allteriꝰvolũtate acquirit᷑ optartit.
Es iſt in deiner gewalt / das leichtlich zu erwer
ben / das ich mit fleyf begeer .
Eſt igit in tua woluntate.id agerent qð maximo⸗
tcere deſiderẽ · facile impetrare poſſim. .—K
Eſt igit tue facultatiſ curare poſſe vt qð relement
exopto q́;pꝛimũ conſequi valeam.
Eſt igit᷑ tue volũtat oĩa poſſe facere que cupiam·
¶ ¶· Auxiliũ petitur ·
Darumb ſo bit ich vich / du wolleſt deinẽ fleyt
thun/ das ich mein begir des belð erlangen muge.
Quare vt id ſpero ↄſequar fac tuã opaʒ intonas.
Quare vt quod ſũmonpe deſidero facilꝰ ↄſeq̃ poſſiʒ

fac tuam diligentiam adhiteaas.
õmodiꝰmpetrẽ.
Ich bit dich fleyß in meinen ſachen zu thun/
dar durch ich erkenne / das der getraw dañ ich zu

Dir hab nit extel ſey .

Oagnãiigit ꝓ mea cauſa foc opaʒ adhibeas.ne op⸗
nionẽ meã qᷓ; de te habeo falas. MW
Sumũ igit᷑ in meo negocio.fac ſtud ũ indulgeas.
ne mea ſpes fruſtra maneaet.
Vehementer igit᷑ pꝛo rõnibus meis.fac diligenti
am adhibeas. ne ſpem meã decipias.
Amoꝛis ſigl.
Thuſt du nach meiner begir / ſo will ich ſagen
das du mein freunt biſff. H
Si igitur qõ volo ſtatueris.te mei ſtatus amato⸗
rem exiſimmallo äagdicabo⸗
Si ergo quod cupio ꝑfeceris te mihi amiciſſimũ

2

—

mee ſtudiofiſſimũ ege cognoſco:
ognitio gratitudinisꝰs
Darumb iſt es (das du mich fur einen danck⸗
bern man halteſt. L
. Quamobꝛem ſi me virum gratum eſſe credis ·
OQuare ſi me virum bonum exiſtima.
Quas ob res ſi me tuis bñſicijs dignũ es iudicqs
AQua ꝓpter ſi p aen re me vebemẽt elaboꝛare nſpic

onſidentia-
gan⸗ winen. eys
zu Dir habe.
Hec tibi i gi erunt cure quẽadmodũ confido.
. il igi lot q;;pꝛimũ Seiss valde rogo.
Doe igrtur vt e⸗ perfiies.
Diligentia pᷣcipua.
DSDuu wirgeſt alle ding vnterwegen lafen waß
mein ſach deines fley darfrf.

DHñmnia igit reiincuee cum jresmes aurilium tu⸗

um poſtulabit.
Eetera alia pꝛetermittes cum negocum meum
oꝓoppera tna indigebit
NMihil igit᷑ aliud curabis cum tibi cauſam meam

curare contigerit.
1 Gratitudo.

vu kanſtn ht gedencken wie anneme mir 83
ſein wirgct.
Nõ poſſis exiſtimare qᷓ mihi gratũ ſit futux.

Non tibi perſuadere poſſis q; iocunde putem mi⸗

pi hoc foꝛe.
Nõ facile credere pſſes Gükuc erit acceptum:
Beneficium ſi confertur.
Iſt es das du mir den dienſt t beweyteſt⸗

O
1

darin/ als ich. einen getrawen

☛ —nDd

iens

V

1pi

NtaH

Folium. πα.

Mſihoc mihi beneficium efereris.

M ſi hoc me beneſicio exoꝛnaueris:

O ſi hoc in me beneficium contuleris.

Oſi in hoc mihi adiumento eſſe volueris

ſi me adiuueris Meſi mihi fauere wlueris.
Cdſi tuum mihi officium pꝛeſtiteris.
OQſi te mnhi facillimum oſtenderis:
Oſi me ab hoc onere ſnbleuaueris:.

O ſi me ab his moleſtijs exremeris.

Dlligentia.
Du wirdeſt die weyl fleymg ſein⸗
Tu interea nõ ceſſabis.Tu interiʒ ſedulo curabis
Tu interim omnia perficies. M
ratum. S
Darumb wirdeſt du mir wol zu danck thunt

AQuare rem mihi admodum gratam efficies.

Quare rem mihi gratiſſimam effeceris
Mem igit᷑ mihi feceris q; grat ſſimam.
Mem igitur mihi acceptam perſolueris.
Hem ihit mihi FSina peeſtite ie iii.
1aes.
ſtes das du das thuſ.
O ſi feceris Qů ſi ꝑ te factũ aetent.
Qöõ ſi curaueris ·

aͤficrtra eper etſrrer

