2 Yeh hab 0l nie verharret vñ wil auch noch

nit ſeumig ſein wie ich deinẽ nutz geſchaffẽ/ mag⸗

Nunãqʒ em̃ cunctatus ſum neq; etĩ cunctalv⸗ duz

tibi pꝛoſim.

Non etiam toꝛpoꝛe demarceo dum mihi res tu⸗

as curare continagaat.
Unllam equidem moꝛam pati roſſum cum me ti
bi accõmodare debeo⸗

Nulla pꝛofeeto intercidat pꝛoductio cum tue res

operam meam deſiderant.
Ad idem.

wir haben grofern fleiß gethan in deiner lach.

Eſt enim a nobis maxima adhibita diligentia.

Nihil enim p:ꝛo tua cauſa eſt a nobis beetermi/

ſum.
Omnia quidem pꝛo rationibus tuis officia pꝛe .
ſtitimus que ab officioſis pꝛeſtari pptuiſſent.

Summam pꝛofecto in tuis negocijs curam ad

hibuimus.
Oia ꝓ tuis rõibo officia tranſegimus.

ctum eſt

(Spes tona⸗

.

Nihil go⸗ tibi commodo efſepoſſit 3 nobis negle

Ich hab ein gate te oftungg gewüne
Eciamin re ſpem bonam conſecutus ſů.·
Et iam in cauſa rem ſtabiliui cõmodam.
Er iam in re fu ndamentui imnieci maximum.
ura.
Ich hab grofßen fiers vnd ſoꝛge.

Nii eſt maxie cure · Eſt ei pumu mihi cedr

Eühil em eſt quod curem diligentiuos.
Honoꝛis defenſio
Dein ere han ich alzeyt mit woꝛten vnnd wer
cken gerumpt vndg gezyert ·
Honoꝛem tuũ et verbis et rebus quibuſcunq; po
tu lwenter exoꝛnaui fuerit tueloꝛ.
Digmtatẽ em tuaʒ orone ⁊ oꝑa omi q;tum in me

Cotas em rationes tuas vitibus ommibus ſuſci/

piam defendendas-
iligentia.
Die ſach erzeygt was ſterxt iobennesi in deiner
ſach gethan hat ·
Res em̃ indicat quid Cicero pꝛo te fecerit.

Nam lentulus tantoꝑe pꝛo te lalvꝛauit vt nihil ꝓp

te pꝛetermiſerit.

Nam Cicero ita cauſam tuam egit vt maioꝛi qui

dem ſtudio agere nõ poteritt tent᷑ ;
Quid catho ꝓ rebs tuis egerit.aſſidui laboꝛes ꝓſi⸗
AQusnto ſtudio marcus res noſtras curauerit te⸗
ſiis eſt aſſiua eius glantia.

Ich hab nichtz nderwegen gelaßen das dir

zu iteecct.
Eauidẽ nihil quod ad te pertineat pꝛetermiſt.
Equidẽ oĩa in rebo tuis egi.q̃ te velle eriſtinmain.

e

wer

ne

nſe
M

riner

ſin
vici
teni G
n

—

di
ifi

Folium. LVIII.
Omnia ꝓfecto ſum ↄſecutus. que tibi oaucere ar
bitratus ſum.
Omnes em̃i ſum ratões complexus. que in tuã cõ
moditatẽ redundare videbant.
mnia quidem ꝑfeci.que dignitatẽ tuã exornare
et facultates exaugere valerent.
Omma dihgentiſſune curauique rationibus tu⸗
is accõmodare poſſaet.

Oiĩa quidẽ a me in te ꝑfecta ſunt que ad honoꝛez

tuũ:et cõmoditatẽ ſpectare videbanX᷑.
Demoꝛia beneficiox.
Tag v vnd nacht gedenck ich an dein woltere.
Dies em̃ atq; noctes tus in me officio oculos ver
ſantur. ſicia cõplectoꝛ.
Cotinus in memoꝛia immoꝛtalia tua in me bene
Z. ua em̃ in me benemerita nunq; mibi a memo⸗/
ria diſcedũt. buf.
Que in me merita tuliſti nunq; mibiex aio Dila

S Heeeſen du alſo halten-
Moc em̃ ſic habeto. Hoc tibi ꝑſuadeas wlim.

De q̊ ſic velim exiſties. De qᷣ ſic velim ſtatuas.
Hoc exiſiimes velim. Hanc rem tũ ſic habeto.
Hoc em̃ ratũ ſic hs. Moc vwelim ita habeas.
Hoc veli ita habeas exploratũ· AUnũ hoc ſic habeto
Spẽ heas firmiſſimã. Tu aũt hoc tibi ꝑſuade.
llud hoc tibi affirmo. Credeei hoc mi cicero.

oc em̃ memoꝛie manda.
7 Verba expꝛimẽde ſcientie.
Das weyß ich furwat.
HId duidẽ ſcio. Tantum dico.

llud em̃ nõ dubito. Allud apte audio pfiteri. .
AIllõ /ꝓfecto cõfirmare poſũ u. Hoc tñ vere dek⸗

Ich ſihe das das alſo ſitt.
Ego em̃ video hoc plane foꝛe· Ego em̃ oſpicio hec
eſſe futura. Ego en ſic cõiecto.
Ego em̃ ſic augnr ge Hec em̃ ego tibi ꝓſiteoꝛ
ſus .
So das von gewonheyt geſchiht.
Cuũ id vſu acciderit · Cu id vin euenerit ·
Cum opoꝛtunitas requirit.
Cranord N¶ MWamfeſtum.
Das iſt kuntlichen.
Moc em̃ claꝝ eſt. Hoc em̃ certũ eſt.
Nõ equidẽ dubiũ eſi · Mulla eĩ ð hoc ẽ dubitatõ
Erploꝛatũ eſt. Wanifeſtü eſt · Liquidũ eſt ·
Ini mediũ adductũ eſt. In oclis oĩm poſitũ eſt.
Omnibus palam eſt. Nemini dubiũ eſt.

Nulla eſt de hac re ↄtroſia. Moc eĩ oĩbo ↄſiat.
Hoc vmcuiq; apparet. Hoc cuilibʒ planũ ertat

antũ dico. Tantum enim affirmo.
NQ¶ Honig narus.
Ich weyf wo · V M
Non em̃ me fallit. Non me peeterit.
Non equidẽ me fugit · NMon em̃ ſuʒ ignarus.
Nõ eĩm ſum neſcius. NMon ſum erxpers.
Nõ ſũ de hoc impꝛudẽs. Mon eim me clam eſi
Satis enĩ intelligg. Oprime quidẽ cerno.
Diligẽter eĩ giaduerto. Clariſſime qᷣdẽ ꝑſpicio.
D ¶ BDiſoſitio.
Allſo haben die ding ein geſtalt.
Sic enim res ſe habent
Sic cauſam eſſe conſtat·

ſicohe

Noaen⸗

deri⸗

.
edobitat⸗
ciciͤeſ⸗
pſtic
ndbijch

Olnignn
W

.

ſgnurdg.

els⸗
echundl
ſienn⸗
ſigpcg

ðsðůͤr
Sõ

Folium. LIX.
Sic eim res habetur· ¶ Sic em̃ dicitur.
Sic equidẽ fertur. Sicenim videtur.

Hoc enim Jarre ſeet⸗
N¶ Juſti confirmatio.
Als ich ſol. . —
Vt debe Vt par eſff.·
Vt ius poſtulat· Vt iure ipſo teneoꝛ.
Neq; iniuris. NWec ſine cauſa.
In re pꝛeſertim. .
¶ Ut neceſſitas poſtulat.
Alls die ſach foꝛdert .
Ut res poſtulat. Vt negociũ requirit.
Vt cauſa deſiderat. Utt ratio depoſcit.
Vt caſus exigit. Vt conditio expedit.
Vt foꝛtuna adhoꝛtat᷑. Vt acceſſio admiſtrabit.
Neceſſe eſt.

Opus enim eſt. Exrpeiens eſt ·
Neceſſe equidem eſt. Veceſntae eñ̃ depoſcit
Cauſa pꝛopꝛias. “
Es gadt dich an.

Res equidem tua agitur.

Tuum enim negocium tractatur:

Tuñ eim eſt onus. Tuũ eim eſt officium.

¶ Laus diligentie.
Es iſt kein ding man mag es mit ernſt vnnd
fleyf vberwinden. M HWZ
Mihil eſt quod diligenti cura ⁊ ſolicitudine fiexi
Nibil eni ẽ qð ſtudio⁊ diligẽtia fieri non poſſit ·
Nihil enim eſt quod nõ poſſit beniuolẽtia ofici.

Nihil eim ẽ qõ verus amoꝛ nõ iubeat efficere.

be

Mihun eſt ꝓfecto qð debita onanüͤcit nõ valeat.
¶ Obſeqniũ offertur.
Ich wil lalzeyt deinẽ willen thun.
Moꝛem ꝓfecto tibi ſemper geſſero.

Tibi em̃ ſemper obſequentiſſimus fuero

Tihi em̃ ſemper obtemperalb
Sum efñ ſemper tibi obtemperabilis.
EE pꝛeceptis enim tuis nunqʒ diſcedam-
Huli vnq admonitonẽ tuam recuſalv·
Efficium ſi pꝛeſtetur.

wirgeſt du ni⸗ hie in ʒu willen ſein wil ich dir

geren wider dienen

Bi nuhi officiũ tuñ pꝛeſta re wolueris nihil eſt ꝓ

ſtudio ⁊ diligentia mea ꝓ te non efficiam

Si tuũ mihi auxiliũ pᷣſtiteris ero in his quecun

qʒ ad te ꝑtinent tibi ſemꝑ moꝛigerus.

Simihi accõmodaueris nullam vnds admoniti

onem tuã recuſabo-
ppꝛobatio conſilij noſtri.
Vnſer rat wirt billichen gelobt ·
Eſt em̃ con ſiliũ noſtrũ ab omnibus appꝛobanduʒ
Qõ facim?exiſtiam ab oĩbo debere a pbari.
Quod egimus iure compꝛobandũ eſt·
Quoda nobis decretũ eſt. rectũ eſſe putamus.

Que a nobis geſta ſunt.omni vicio carere viden

Quid ptile ſit.
Ich ſihe wol was mir nutz iſt.
Video em̃ qᷣd mea interſit
MNon eim mefugit quid mihi conueniat
SHatis enim ſcio quid me deceat.
Non eim me pᷣterit quid mihi conducat.
(C C onſll vtilitas.

— — =—ð

E

lichdi
leng
n
Gceen

Ghntn
n⸗

nus⸗
enicent

roni

Folium. LX.
Ich entpfahe von tag zu tag groſſen wolluſt vnd
nutz von meinem rate.
Ego em̃ mei conſilij maioꝛem indies fructum et
wluptatem capio
Veũ em̃ vliliu ätidie eſt mihi cõducibile.
AVea deliberãdi rõ indies mihi aceõmodare vide
Meũ em̃ hoc conſiliũ melius indies rationibus
meis conſulere videtur.
Das was mein meynung.

Hec enim mea fuerat coiectura.

gateoꝛ eim hac fuiſſe me pᷣnoſticationem.
Hanc eĩ ſp mea foꝛe pnoſticatõeʒ cognoſco.
Hec enim ſemper foꝛe eriſtimaueram.
„ (I Wlacens.
Das gefelt mir vwvvo.
oc em̃ ꝓſus mihi plaq;· Hoc eĩ me plimũ ołctat
Hoc enim mihiadmodum eſt gratiſſimſum.
Hoc enim mihi ſemper fuit optatiſſimum.
Hoc ꝓfecto eſt mihi maximope acceptum.

Hocenim eſt mihi in optatis reronendum.
¶Boptar᷑ mutuũ benefieceuld·
Es iſt dir vngelaublich wie ſeer ich begeer dir
danckbar zu ſeeinn.
Incredibile em tibieſtquãtope tibi cupiã ſatufa⸗
cere. tibi ſatiſfaciendi.
Non tibi poſſes pſuaderequãta afficioꝛ voluptate
Vlix credere poſſis:quantum cupio me tibi qᷓ; gra⸗
tiſſimum demonſtrre.
Deſidero plurimũ.qᷓ gratiſſimũ tibi animũ et ſi
res abſit) oſtendere. M
¶Laus et gloꝛia.

be

„.

Du ſolt es alles gern leyden auff das/ das du
lob vnd ere erwerbet..
Omnia ꝓfecto ſunt tibi ſuſtinenda.vt laudem et
honoꝛem tibi compares.
Nihil equidẽ eſt qð non ob laudeim ⁊ gloꝛiam tui

₰

libetiſſime facere debeas ;

Nihil equideeſt qõ nõ ꝓ tui noĩs exiſtimatione et

głia cõpanda. debeas faciliter ſuſtiinere.
Nihil eſt ꝓfecto tã difficile.qð nõ tibipꝓ honoꝛe et
fama facillimũ videre debeat ea potiſimũ ſi fue

rit ꝑſuaſum ratione ꝙ omne vt hoc efficere de⸗/

beamus in has vitales auras ſum ꝓpcreati.
¶ Matus quilibet habet inſtuentiã ſpecialẽ
Du biſt dar zu geboꝛn.
Ita em̃ natus es vt hoc efficere debeas ·
Ata em̃ educatus es vt hoc ſuſciꝑe tenearis.
Yta em̃ va doctus es vt hoc ſuſciʒe debeas.·
Vta ꝓtecto genitus es vt hoc effugere nõ debeas.
Abiectiocur.
wir wollen kein ſoꝛg haben ·

5*

Cupio em̃ nullam nobis timoꝛis cur reſidere.

Seſidero płimũ nlłaʒ dubitatõeʒ moleſtã tᷣmanẽ

Cupio nullã eax rex ſolicitudinẽ nobis inherere.

Mir zweyfelt nicht an deinem fleyfe.
Non em̃ dubitamus te dare operam:

Mõ eĩ dubito te inſtare.Mõ eq̃dẽ dubito te curare

Nõ em̃ dubito te inuigilare.
Circũſiantia.
Gegdenck alle vmbſtete vnfer ſache⸗
Conſidera omnia membꝛa noſtri ſtatus-
Conſpice omnes rationes mee cauſe.

3) Speculare omnes vires noſtre facultatis.
(Lonfractio.
ne Du findeſt kein gliqtmauf es ſey verrucket·

Nullã ꝓfecto ptẽ iuenies qͥ non ſit confracta:
Nullũ eĩ mẽbꝛoꝝ ↄſpicies qð nõ ſit debilitatũ.

a Nullũ equioẽ ſoci. videbis qᷣ nõ ſit ↄquaſſatus.
Eirttftus.
Nek Du ſolt dacbdhun thun/das man gar einẽ gu
ten wan zu dir hatt.
Tanta eſt tuax virtutũ exiſtimatio vt id curare q̃
Ioe ſituo quodam iure tenearrie.
Kanta ẽ animi tui ex – vt hoc facere debegns
A. 1 Laeͤugesß
iu öDas iſt recht lob wañ from leut einẽ loben⸗
Illa quidẽ iocũda laus eſt.que a viris laudatis ꝓ
ficitur. ¶ pfitetur·
s Etc pꝓfecto ſuauiſſima laus eſt.q̃ a viris celeberris
Eoa eſt quidẽ firmiſſima laus que ab his celebꝛat᷑
ben qui maxima ſemper in laude vixerunt-
Wonozꝛ vrus.
Pecht lob vnd ere beſtedt in wercken vond nit
en. allein in woꝛten· , ”M
imme His em̃ ver? honoꝛ videri ſolet.qui nõ ex vbis ſʒ ex
lumr. rebus ipᷣis naſci.k. N((pulice oꝛi=.

E quidẽ vera gloꝛia haberi ſolet·qui ex ſalute rei⸗
Ea ꝓfecto ẽ ſolida noĩs exiſtimatio.que a ſummis
virtutibus deducta eft.
e dun Amoꝛ ſingularis.
Dich hat yderman ſunderlich lieb.
Singularis eſt omnium in te amoꝛ.
Admirabilis eſt oĩm tui noĩs charitas

IJnucredilis eſt quedam vniuerſe ciuitatis in te be
Johẽs iſt zu rechte ſachẽ gelwen. miuolentia.
(aRectü agere a natura ineſt.
Yohanes nat eſt ad agendum ſemper aliquid di
iceronis equidẽ vita ad virtutes nata eẽ vider

Tullius ea natus eſt conditione. vt nibil niſi qG

Hieronymus ea ſoꝛte conſtitutus eſt vt nunqᷓ; ni
ECatho is ſemꝑ fuit vix: vt ab officio nunqᷓ; abdu/
potuertrrt (Dreſtantia.
Vohannes hat ſolche tugende/die yedermañ
nutʒ ſind. huqmano generi pꝛoſũt
His em̃ virtutibus pꝛeſiat iopannes q̃ plurimuʒ
Mis em̃ rebus ſuꝑioꝛ: eſt Cicero.que ſunt omni⸗
bus delectabless.
Nis enim facultatibus pꝛeſiat cicero/que ſũt om
niibus conducibiles. Eirtutis cõmocditas.
Es mag dir nichtz nutzers ſein den tugent.
Nihiſeſt em̃ quod tibi maioꝛis fructus eſſe poſſit

qᷓ; virtus.

Nullam poſtis diſciplin conſequierqua maioꝛ?

nominis exiſtimatõeʒ comꝑare valegs.
Nulla res eſi que maioꝛẽ tibi gloꝛiam allatura ſit.
qᷓ; virtus. i c8ů

Nihil equidẽ exomnibus rebus humanis curare

wſſes.qð virtute pꝛeclarius haberet᷑
Nihil enĩ eſt auod maioꝛem tibi oblectationeʒ of/
ferꝛe poſſit q; virtus.
¶Mihil melia.

Es iſt nicht nutzerx der mẽſchẽ leben dañ diAos.

EEDE

. —

—, —
S.

222☛ Se

tete
entir

uiddi

ipiſi

nſie

nci.

Zihin
inn
Aermnd
ripoſi⸗
lurime

t

ſer.
ſepoſt

Wmiio

mmenſi⸗

Cen
Gntzen

Folium. LXII.

Nihil eimeſt hoc aptius hominũ vitis
Nihil eſt eim hoc ad beneuiuendũ itmocaci. .Hr

Nihil eſt ꝓptecto quod hũano generi mag ↄducat.

Laudat᷑ virtus.
Ich weyß rucht hubſchers dan tugenñn.
Nihil eſt vtute pᷣclari?. Nihil eſt vtute foꝛmoſiꝰ
Nihil ẽ eĩ vtute amabil?. Nihilẽ vᷣtute Pſtabili⸗
Nihil eſt pzobitate pꝛeſtantius.
Eirtutis ratio.
Ein gu etugentſame vernunfft iſt genuglam
zu oꝛdenlichem leben.·
HBene enim ſentire. ſatis eſt ad beneuiuendũ.

MNihil eſt de qᷣ n Aaun cõmoditatẽ ↄſequant᷑

Pecte quidẽ facere plurimũ valet ad beateviuẽdũ
Ofeioſũ eſſe optimi ducimad beate viuenduz

3I es ſach das ti gent ein furgang baben ſobe
helaſi du dein ſach.
Si eim virtutes va lent. dignitatẽ tuã obtinebiſ
Si virtus aliqñ locũ ẽ hĩtura.tu er i ſupꝛemis.
Si virtus vllam vnq; eſt receptura facultatẽ pꝛe
ſtantiſimi dignitatis locum obtinebis.
Reſpublica. “
kummet das gemein gut wider zu ſenẽhteffeẽ
ſo magſtu du deiner tugende bꝛaauchen.
SGi reſpublica reſpitauerit virtutibus quidez tu⸗
is te frui licebit.
Si citatis ſtatus fuerit recreat? tua vptreluceſe cit
Si coõmunis ſalus vires ſuſeeperit tua virtus ek
plurimũ valitun.
. Ziduentus deſiderak.
Eencklie chem virt wein zuͤnufft ieb ſein

Alduentus em̃ tuus darus erit omnibus
Sũmo em̃ cũ deſiderio ab omnibus expectaris.

Tua em̃ ad nos ꝓſectio ampliſſimaʒ tibi laudem

comparabit. —
Coõſirmatio alicui a ſapiẽtibus.
Ein yegklich weyß man der geſtadt des.
Omnes viri pꝛudentes hoc factũ pꝛobant.
Omnes pꝛofecto qui de virtutibus recte ſentiũt
hbeoc laudant. .
Hmnes em̃ qui recte ſentiunt hoc affirmant.
7 Laudatur ſcriptoꝛ. .
was du ſchꝛeybeſt iſt alles loblicchh.
Omnes equidem conditiones quas ſcripſiſii pꝛo⸗
hoabiles exiſitunt

Om̃es cauſe quas cõmemoꝛas iuſtiſſime ſunt.

Qune mihi narraſti ita vt dicis conſtare videntur-
Que mihi ꝑ tabellarios et nuncios ſigniſicaſti ve
aů9 eſſe cognoui ””e
Omnes em̃ rationes quas declaraſti ſunt ab om⸗
nibus appꝛobate
NAVleritas conſilij· =
Ich bekenn das dein meynung recht iſt ·
Fateoꝛ enim opinionem tuã eſſe veram.
Aſtentioꝛ equidẽ tuã ſententiã eſſe veram.

Conſtitutionẽ em̃ tuam ↄcedo eſſe laudabilem ·
Seingd diſe ding alſo / ſo werdent die andern

deſdar leichter.

hhec em̃ ſi ita ſunt cetera erunt facilioꝛa:

Mhec ꝓfecto ſi ita conſiat cerera ſe tractabilioꝛa.
W ſi hbec vera ſut de reliquis optĩe ſperandũ eſt.
M Autoꝛitatis vigos

Du ſolt wiſſen das ich auff nyemant als vil

ntiüe
3

fipoe
uun

n

i

don

lem

zoden

o
zen.

1

Folium. LXIII.
als auff dich. J”ẽ —
Volo em̃ te ſcire nullius autoꝛitatem apud me tã
tum valere.quantum tum.
Molo hoc te fugere neminem eſſe.cui voluntas
magis apud me valeat qᷓ; tua. H

Moe vellem ratum habeas me nulli?amoꝛe mag

qᷓ; tuo moueri poſte ·
Framiliaritas. ßMUV.
Mir iſt nichtz genemer dañ dein wil ⸗
MNihil eſt mihi tua inſtitutione gratius.

Mihil eſt pfecto tua mihi wolũtate iocundius.

MNihi eſt enim tua mihivita carius.
Nihil eſt eqᷣdẽ tua mihi familiaritate ſuauius.
Niyhil eſt em̃ tua mihi virtute acceptius·
( Vacihtas agendi.
Du magſt das leychtlieh thun.
Potes enim hoc cõmodiſſime facere·
Eſt emm in tua poteſtate.
In hoc ꝑficiendo ydoneam habes facultatem.
Mon em̃ minus te le poſſe mihi erploꝛatũ eſt
MNeq; eĩ tu min hec mea cã vis q; facere poſſis
Non equidẽ minus libenter hoc facere deſideras

Manc rem in finem vſq; deducere poſſis. Cum po
teſtatem habeas.autoꝛitatem poſideas. Cum
facultatem conceſſam habeas et traditam tibi

poteſtatem.

anon opinione.
Ich bin noch eines ſolchen ſinnes.

Adhuc in hac ſum ſententia·
Daneo adhuc in voluntte.

Priſtinam ahuc conſtifutionem t retineo, .

Inſtitutam adhuc opinionem obſeruo.
Adhuc inſtituto pꝛopoſito firmus ſum.

Ego enim is ſum qui ancedelloſolenain. RM

Oea enim opinio indies magis confirma··
Oes quidem conſtitutio omnibus in rebus con⸗
ſtans ſemper reperitur·
Oea em̃ wluntas in officio ſemꝑ pmanebit.
QOe quidẽ in honeſto ꝓpoſito eundẽ ſp eẽ Saicebis
¶ Vnius toleratio
Es mub von not wegen der eins rolgen. “
Meceſſe em̃ eſi vt hoꝛum vnum ſequatur.

Opoꝛtet equidẽ vt iſtopꝑ vni alcerum ſt ſbeginus⸗

¶ Foꝛtuna-
So es dar ʒu kommet.
Oñ̃ ita ſoꝛs tulit. Qm̃ ita deſup datum eſ.
Moſtq; ita foꝛtuna iubet.Qm̃ ita ratio cõpata eſt
Am̃ ita foꝛtũsq̃ ſpꝑ rotũdo pede abulat) wolebat
¶ Beclaratio fidei.

Ich wil das du mir gelaubeſt als einein w war⸗

Hafftigem gezeugen.
Hoc enim mihi vt Vero teſti wlim credag⸗
Hoc equidẽ Hoetio vt vero phõ ED
Hoc ꝓfecto Ciceroni vt ummoe oꝛatoꝛi rcredere
minime dubitare ebes,

dem
Ich bin bey den ſochen geweſen.
AVn hoc ꝓfecto re ego interfui.
In hoc negocip ego me comperi.
Quibo oibo in caſibus ſcias me interfunſſe . uA .
Diligentia pꝛo alio. ..

Eldhuc ſum in deliberata ſententia conſtitutus.

Nen

nen

bee!

ctelee

Folium. LXIIII.
NVein grober fleyß gegen Milomi iſt mir des
Teſtis eſt optim meus in cathonem laboꝛ.

Teſtis em̃ eſt mihi mea in cathonem vigilantia.

Teſtis eim eſt meag in cathonem oficioꝛum ma⸗
gnitudo. (Cauſã cognoſcẽetes teſtiſicãt ·

Alllle die geben vns gezeugnuß dendie ſach kut iſt

Oinnes eim qui iſta noꝛunt teſtes habemus.
Omnes enim qui hoc tractare ſtudent pꝛo nobis
teſtabuntur- nobis p̃ſtare oterunt.
Omnes ꝓfecto guiſhes eoſtent firmam fidẽ ꝓ

es ;
Yah wil gllen deinẽ woꝛtẽ ʒeugnuß geben·
Ego ei ſinglis vᷣbis tuis fingĩa teſitionia tribuam
Eso vnicuiqʒ actõi tue fidẽ optimã faciłr pꝛeſto.
Eso enim vnicuiq; otoni tue antoꝛitatem maxi⸗
mam adhibeo. .
Verdba allegãtionis.
Als tullius ſpꝛicht. rUMU—
Vt teſtat᷑ cicero. Ut inquit tullius.
Vt ẽ apud quintilianũ. Vlt ſaluſti ſentirevider
Vt macrobij ſententiam eſſe videmus.
VUt apud platonem conſtare videtur-
Vt apud ꝙulgentium lectum eſt.
Verba receptionis:
Als ich woꝛ gefagt habe. Jð”ÿ
Vt pauloante dixi. VUt pauloãte cõmemoraui.
Vt pauloante ꝓpoſui.Vtpaululũ ante pᷣlibuerã,
Vt a nobis pauloante cõmemoꝛatum eſt·
Conſfirmatio. MUMMU
Ich hab gehoꝛt dz alle die ding vheyßen ſind.

Hec omnia pꝛomiſſa fuiſſe audiui ⸗
Mec omnia confirmata eſſe cognoui:
Hec omnia certa eſſe vidi.
dem.
Mich bedunckt das ſey alſo.

Tantũ ei videoꝛ intelligere. Equidẽ hoc arbitroꝛ⸗

Hecj eĩm ego buiuſmoi eſſe ſtatuo ·
on tacetur veritas.
Das mag ich furwar ſagen⸗
Illud equidem affirmare poſſum.
Neq; emnim hoc eſt tacendum.
Neq; hoc in poſtremis pꝛetermittetur⸗
NMNeq; hoc relinquetur in poſterum

HMuc accedit cõmemoꝛanda quedam beneficioꝛũ
Neq; hoc illð ẽ pᷣtermittendum · pᷣſtantia.

Addendum eſt ehel
Du haſtg n
Poteſtatẽ Bahes. Autoꝛitatem ſt nſtineg⸗
EGacaltatẽ poſſides.Tibi enĩ autoꝛitas datsa eſt.
gacultas enim tibi conceſſa.
VYgonea eſt tibi oblata cõmoditas:
Hem pꝛofecto es idoneam conſecutus.
Hoc enim in te eſt. Mocenim facillime potes.
Hoc enim plurimum vales.
Bes non eſt. ¶Es iſt nicht vff erden
Hoc non eſt in mundo.
Non enim conſtat in rebus hu

umanis.

Nuſqᷓ; pꝛoſecto reperitur. ¶ Erpientia ſcripture.
Er lebt nicht der als vil in geſchꝛifften erfarn ſey
als LCatho;

Mon eſt ani ſapiẽtia Cuthonem vincere poſſit.

nni
Nns.

btes,

Folium. LXV.

Non viuit quẽ rer erpientia iohanianteponas.

Catho em̃ multa pertractauit.
Catho equidem multa expertuseft.
Catho enim multarum rerum vſum habet.
Catho em̃ multoꝝ negocinꝝ erꝑimentũ tenet.
Bpes poſita in alituo.
Vch hab alle mein hoffnungin dich geſetzt.
Omnis em̃i mea ſpes in te poſita eſt.
Omnem enim meam ſpem in re collocaui.
Dmnem pꝛoſecto ſpem cauſe mee gubrnande in
te vno firmau. H
Omnis enim ſpes huius negocij perficiendi in te
collocata eſt.
Neminẽ aliũ q; te mihi patronũ eſſe volo.
¶Cauſa quare ſpes in aliquo ppynitur.
Mir ʒweifelt nicht du wiraeſt alle ding geren

vmb meinent willen thun.

Nanq; illud non dubito.quin omnia pꝛo me libẽ/
ter ſis facturus·
MNunq; em̃ dubitauiqᷓn tu mihi libent᷑ fauere ve
Non equidem vnq; vritus ſum.quin tu ſemper
rationiba meis recte ↄſulere velles.
Spes ha bet.
Doch bin ich in hoffnung.

Hec em̃ mihi ſpes eſt. Sn ſpem tñ venio.⸗
Hecem̃ licet ·

Zec em̃ futura eẽ ſcio⸗
rauitas negocij.
Es iſt nicht ſo ſchwere ich hoffen du bꝛengeſt
es zu wegen ·˖ confidam.
Nihil em̃ tantum eſi.quod ad te conſici poſſe non
Nulla enim res tam difficilis eſſe ponſet· que tibi

non fieret factu q; facillima ·

Omnia pꝛofecto que facere conſtituis ſunt tibi
factu poſſibilia. “
Ich weyß wol wie gr oß dein rede geacht iſt ·
Scio em̃ qtũ ponderis oto tua ſit habitura.
Scio em̃ q́;tũ cõmoditatis tua commendatio ſit
allaturg.
Scio em̃ q;tũ fer Rgti tua pñtia ſit pᷣſtitura.
Ich meine du wergeſt ein groſſer vnd geacht
man werden. ðèDMBUU
Te equidẽ marim hoĩem futux eſſe exiſtimo.

Te ꝓſecto viꝑ foꝛe pᷣſtatiſſimũ iudicio o iudico-

Te equidẽ ſũmũ in ciuitate virum ex oĩm erpecta/⸗
tione futurum ſperro. e ee
N Ziuinũ pᷣſidiũů.

Es iſt vns aiſo ferre komen/es ſey dañ dʒ yrpns

got wil ſuerlichẽ heltẽ. ſo iſt es vm̃ vns geſcheen.
In eũ qnidẽ locũ res deducta eſt· vt niſi deus ſub
uenerit maxis incõmodis afficiemuiur.

Ju talẽ em̃ ſtatum negocia cõpuſa ſunt. vt niſi I

uina clemẽtia nobis opem pꝛeſtiterit · acerbiſſi⸗
mas ſumus calamitates perpeſſui.
In eã ↄditõeʒ ntᷣe rõnes coacte ſũt vt niſi nos de
us benignẽ ĩſpererit de ſalute ntᷣa actũ eẽ videt
MVM iffoꝛtunium. .
ODich hat vngeluck dar ʒzu bꝛacht ·
n eum enim caſum me foꝛtuna aduerſa cõpulit
Vn eum pꝛofecto euentum me ſiniſtra ſoꝛs inclu⸗
ſit alias intruſit ·
Inn eam equidẽ tẽpeſtatẽ me tꝑm ſtatus iniecit ·
Foꝛtuna equidẽ mea decubat ale decubit. et aduer⸗

iſt
.
zoſt

ture⸗

vchi

o⸗

a⸗.
eipee

NNSb

Nnfn.

utſi
jnos A
n
coe
. Nncvi

ſect

Ntn

ſantium languet inſiris.

Mes turpis et moleſta.
Es iſ iſt ein bo dinck⸗

Mes em̃ moleſta. Res equidẽ i iniqua.
Hes pene intolerabilis Mes indigna:
ALiteraꝝ deriſio.
HDeos du ſchreibeſt in deinen bzieffen iſt wol zu
ſpotten;
lua me maxime in tuis rationibus irridendũ eſt.
llud em̃ quod ſcribis merito videt᷑ deludendum
Vllud eſt em̃ in tuis cgli⸗ plurimũ ludiſicandũ.
dem⸗ L
Das iſt ſt ſchentlichen —
Turpe em̃illõ exiſtio· Eſt em̃ m̃ plimũ ĩcõueĩens
Puto em̃ id plurimũ eſſe abhoꝛrendum.
Piger.
Diser menſch iſt geboꝛn zu tragkeit.
omo em̃ natus eſt in deſidiam excolendam.
Hominmis em̃vita ad nihil aliud nata eſt q; ad fru
Ses conſumendas.
Hominis em̃ vitatota languoꝛibus dedita eſt.
Eplarũ vtilitas ·
Die bꝛieff ſchemẽ ſich nicht.
iſtola enim non erubeſcit .

—

Litere quidem nullius conſpectum vrent.
Non enim ſcriptura quẽqᷓ;erpaueſcit·

cuſatio facti alicuius
Das iſt in vnwißẽt vñ nicht in vbel geſcheen.
Hoc equidẽ erꝛoꝛe.non animi vicio accidit.
Hoc em̃ credulitate.nõ culpa ↄtractũ eſt.
Hoc ꝓfecto nimia facilitate:nõ fraude factũ eſt.
Zimoꝛ in re grauiqñũq; nocet.·
i

nem ʒu dem todt bꝛaꝛch“
Pudoꝛ ĩ bello ꝑiculoſꝰ.iohãnẽ moꝛtẽ ſubire coegit

Verecũdia que in piculoſis repudianda eſt· ceſari
male conſuluit ·

Timoꝛ em̃ infamie qui in difficillimis nõ eſt mo⸗

derandus mulcoꝝ hoĩm cauſa moꝛtis.
N Prohemium ꝓ ſino⸗
mimis confutationũ.

Slnnfutatões quantope fint ad dicẽduz

neceſſarie mi YJohanes pdoctiſſime cla
riſſime ſatis iudicare poteſt· Mam no⸗/
ſirox argumentoꝝ explicatio ad ꝑſuadenduʒ m

mirũ plurimũ valet. Sed tñ ex ipſis argumẽez

tatõibua noſtris nondũ erit ita integre audito
ribus ſatiſſactũ:vt ꝓpoſitiones omnino veras
conſtare ſibi ꝑſuadeant.niſi etiã que nobiſ obij
ciant᷑ aut tacite impingi poſſent ꝓbabilius ratio
nibus refellerimꝰ.qð cũ ita ſit.nõ mihi viſumẽ
incõmode factũ. O has etiã ego quas videbis

refutandoꝝ locoꝝ inuentiones adiungerẽ. que
ꝓfecto refutandoꝝ locoꝝ ratõnes(vt etiã antaeaeaan
tibi ſigniſicaui.)ceteris ꝑtibꝰ rhetoꝛice ofonins

poterũt faciłr accõmodari. Mon em̃ te fugit quã

tũ valeant imitatõis rationes.quas ſint te face,/

re arbitroꝛ exercueris nõ parua tibi ad oẽs dicẽ
i facultates cõmoditatẽ nactus fueris.
N¶ Amoꝛis magmitucdo.
Dich hatt nymant lieber dann ich.

Ego nemini in te amando concedo

¾2%

Tu em̃ ſic a me diligeris vt nemo alius magis⸗ G

Ego em̃ in te amando beniuolentie obtineo pꝛin⸗

Schemege in treffenlichen ſachen hat iohan /

4 Gat

iin

Hed
Sel

Pan

W
M

Cegt
ceſn

rn

ſne d

lum non
mdozen
Ugune
tehaito

NIo.
blſohf
Finge enim te eſſe quod ego um.
Herſuade tibi iam te me alterum eſſe.
— tibi meam cauſam tuam eſie.

Neii n

äant
e Niolls
ſagtgan
Nleſue
1Nd

0.

mugs⸗
nopinl

Hec rationes meas vident attingere

cipatinmm. L Ddem.
Got gebe das ich ſterbe / ob ich dich niht lieber
hab/ dann du mich ðÿ
ed ne viuam ſi te amando tibi conceldam.
Bed moꝛiar niſi te amoꝛe ſuperem.
Seg peream ſi te benolentin nõ vincam.
n re eeHHIA RNX

Patrẽ tuũ excipio in te amando p̃teres neminem

atri tue concedo ſubinde nemini.
H pneminuste diligo. pr tute ſꝑ amauerit.
Wnder allen deinẽ freundẽ hat dich nyemantʒ
lieber dann ich · 22
Neq; em̃ in te diligendo cuiqᷓ concedo tuoꝛum.
Affines eĩ tui in te amando mihi ↄcedãt neceſſe è.
Neq; em̃ in te colẽdo cuiqᷓ; tuoꝑ amandi locũ con.

cederen. facillimeſupꝑaʒ
Omnes enim neceſſarios tuos in te obſeruando
ruiciũ · H

Aaße dich duncken du ſeyeſi an meiner ſiagt.
inge te vicem meam ſuſtinnrnre.

ꝛeponas tibi meas te rationes agere.

Buſcipe amantem meas partes ·

Pertinens ad aliqum.
Das gat mich an. —

Hoc meum eſt onus.
Hoe ad me attinet.

ecenim me tangunt.

12

N¶CEredulitas de amando.
DSDau mag ſt wol gelauben das ich niemantz lie⸗
ber hab dann dich.
Hane eriſtimes neminẽ te mihi carioem.
Hane em̃ putes nullũ aliũ magis qᷓ; teipʒʒ diligẽ.
Hane arbitraris me nemĩ maioꝛẽ q; tibi amoꝛem
pꝛeſtare⸗ complecti.
Sane credas neminẽ ardentioꝛi beniuoletia qᷓ; te
Seruitiũ offertur.

werge ich deinen willen verſtan / wille ich dir

geren zu willen ſein .

Hi intellexero quid voles.vo luntatem mesz tuo

eſiderio adiungam-.

Siſciam quid tu conſtitueris meũ tibi oſinũ ac/

cõmodabo. ſponte mea qõ cupiſ

Si mihi aſuadere potero quid deſideres facam
Si quod cupis imaginari potero te abſente liteen

tiſſime perficiam.

opus eſtadmomtone.
BSeruitiũ non impeditur.

kein arbeit ſol mich hindern dir zedienen·
Neq; vllus me la bꝛ deterrebit quin totum me ti
tiſfaciasm.
Neq; vlle me occupatõnes retardabunt quin tioii
NHeq; vllus me doloꝛ pturbabit quin me tibi accõ

bipꝛebeam.

modem.

Non em̃ me impedient inimicicie dũ tibi pꝛoſim⸗
Neqʒ vlle me impedient offenſiones quin quod

vwoles diligentiſſime ꝑficiam.
BHi flexſſis ingedenck vnfer liebe.

tie

dligi⸗
tun

chte
ſch de.
eig t.

lii eN

Papl

ſcu

elien

=ð
R

H
nmen
ciam.

iintbi
bin.

ſn
*

m.VII.

Fac habeas ratõeʒ heniuolentie noſtre.·
Gac noſtre amoꝛe ſis diligentiſſime memo⸗-
Fac noſtre amicicie inſeruias-
was gepꝛach vnſer freuntſcha fft.
Quid em noſtre defuit neceſſitudini.-
NQuid nte bnᷣuolentie diũctõi ptermiſſũ fuit·
Quid nr̃e familiaritatis ſocietati adiũgi potuiſſet
Tef dich duncken das diße ding alle allo ſind.
Vera fac eſſe omnia. Feac ita eſſe vt dicig.
Finge oĩs vt ſen bis ſe habuiſſe. Uex becita ſint
„, Q SeruItiugg,—
Ich wil niemantz alſo ſeer furchtẽ odeꝛ ſchu⸗
hen vmb des willen ich dir nicht wolle dienen.
Neminẽ vrelvꝛ dum me tibi obſequẽtiſſimũ de/⸗
monſtrare poſſim.
Ego vt me tibi amicimimũ eſſe et equum ⁊ iniqui
intelligant cural. H

Nõ timelv oĩa ſubire picula dum tibi proſim.

Db ich nicht auch nach deinẽ wille thun. W
An ego tibinõ obtpᷣem. An ego tibi nõ moꝛẽ gerã
An ego tibi non obſegtaurr.
An ego tibi non me facillimum pꝛeſtem
An ego tibi quicq; denegarem.
Officiũ pꝛeſtare.
Ich wil dir meer thun dan du meynſt.
Vincam officijs meis cogitationes tuas.
Eriſtimationẽ de me tuã plurimũ ſi upab.
bi in mentẽ venire poſſent.
Idem.

Paioꝛibus em̃ te meis bene ficijs exoꝛnabo.qᷓ; ti⸗

Agam em omnia pꝛo te diligentiſſine. 8è
Esgo tamẽ cogitando tũ reipſa nallum ꝓ tetẽpus
pꝛetermitto⸗- ?SJSJMUVꝰc
Nihi em̃ a me pꝛetermittitur.quod ad te pertine DM
re exiſtimnem. JJMBZUUW HM
Veiim ea a me erxpectes:que ab amiciffimo tibi ex
pectanda ſunt ”l
Omnia velim a me a famlliariter depoſtules 1 op
tima ſpe expectesꝰs . òMU
Nihi em̃ a me negligitur quod tibi conducere ex
iſtimem.

Id enim agam in rebus tuis vt nullam ſis meaʒ
diligentiam deſideraturus. M
Ira pꝛo te elawꝛabo vtnullam ſis meam negligẽ
riam accuſaturus- ?WUW
eq; vnq; deſiiti neq; deſiſtã pꝛo te officioſe agere.
Ego em̃ rem tuam curare non ceſſabo.
Ego cauſam tuam non veſiſtam defendere.

wie wol wir leyplich vnd perſonlich n icht bey
einander ſein muge/ ſo ſollen wir doch mit mutt ðUð
(Del gedencken bey einander ſein.
Ei vna eſſe non poterimus.animoꝛum tamen cõ
iunctione fruemur ·

Si mecum eſie non poteris ego tamen aſſiduste 18

cogitatione amplectoꝛ.
Si pꝛeſentiam noſtram colere nonvalebimus hi

cebit tamen mutuam noſiram inter nos reco; 8
dationem celebꝛare poſſe. 21
rhoꝛtatio in rempublicam. DW Uä

warumb ſolten wir von vnſer ſtadt wegen nit

tne,

ber

o

leet

Folium. LXINX.
leyden.

Pro ſalute patrie cur non omnes erponim us fa⸗

Peꝛo reipublice cõmodis et oꝛnamen tis. cur non
tota poteſtate vtamur. H
Pꝛo cõmuni ſalute cur nõ omnia bene pfundimꝰ
„ AKocutio familiaris.
„Ich wil offenwerlich mit dir reden.
Agam iam tecum familiariter.
Lognar iam tecum aperte.
Agam iam tecum pingui minerua.
on fmulabo tecum quicqᷓ; .
Jam totum me tibi patefaciam.
¶ Inſufficientia viciſſtudinis
AIUVngd ob ich meer fur dich thun dann ich kan
oger mag dannoch thun ich dir nit genug.
Cum plus pꝛo te fecero qᷓ potero, minus tamen ꝑ.
fecero qᷓ; debuero. .J
um magis o te labꝛauero.qᷓ; mea poteſtas pa
tietur:nulli tamen pParti tuoꝛum in me officio⸗/
rum ſatiſfecero.
um longe maioꝛa. peo tui oꝛnamentis conatus
fuero q̃ʒ mea facultas pꝛeſtare poterit. multo
minoꝛa fuero conſecutus.qᷓ; immoꝛtalia tua in
me merita depoſtulent.
SDicogerer vitam amittere.non tamen immoꝛta
lium tuoꝛum in me beneſicioꝛum.ſatis⸗ memo⸗
rem me oſtenderen.

Si mihio cõmogis tuis vita eſſet effundẽda nõ
tainen videre tuoꝛum in me meritoꝛum ma⸗

gnitudinem aſſecutus.
¶Animoꝛum nexus.

ich lleyß mich deines willens ſo vil ich mag:

glympff ab gelegen ;

Nẽeq; tamen Cathoni defuturus ſum

Hecq; tamen cathomis negotia derelinqueam.

wvurge / wil ich fleyſig vmb deinent willen ſeyn
dann vemandt.

S uantü in me eſt ego me tuis roiby ociliab.

Ego vt eſt par· ad tuã me woluntatẽ confomo.

Esgo vt tua in me vita depoſtulat · me tibi totuʒ ac⸗

cõmodauu. ”
Vch kan Yohannis meynung micht wol mit

Aciceroms voluntate toneſte diſſentine nõ poſſ u
Aiohannis ſententia ꝓpter ampliſſima e? m me Mc
merita honeſie recedere nõ poſſũ ꝓpter ſaluſtit fa
miliaritatẽ atz amoꝛ? nõ lʒ mihi ab eo diſt etire ·
Es ſinyemant begirlicher dich zu erẽ dan ich R
Auſli cinqᷓ; concedo qᷣ tui ſiudioſioꝛ ſit ; ego.
Nemo in hoc me vincerepoteſt quitue dignitatiſ R
qt amantio? q;d eoeoegs. rri
Nemo vnqᷓ; in hoc me ſupare poteſt qui tue cupi⸗
d oꝛ ſit cõmoditatis qego.
NQQMBDiuigentia pꝛo alio⸗
Ich laß nicht vn wegẽ deine ſachẽ ʒu beſoꝛgẽ.
Eso tamẽ rem tuã curare non ce abo.
Ego tñ cauſam tuã defendere non deſiſt am .
Eso negotiũ tuum aere non pꝛetermittam.
eimn. =
Ich wil iohannem nicht verlaſſen.

—
—
—

Neq; tamen Cathonem deſerturus ſum⸗

SOb ich etwas vergeſte / vnnd e doch ermanet

quid ignoꝛabo de eo admonitus omnium ſtu/

n⸗

,manet

en eſt

Umſ

dia vincam.

Si vaticinari nõ potero.de eo certioꝛ facto. omni

umnm officia ſuperalo⸗.
Siquid animaduertere no potero. de eo perdoct

nemini cedam.
iiiIgdem.
ch wil thun was du gebeuteſt.
Eso tum faciam quod iubes.
Ego tum cu ra bo qued deſideras:
Ego tum ſuſcipiam quod mones·
wie wol ich alle ding vmb deinẽ willen geren

auff neme⸗

Eq; ego oĩa tuo noĩe facienda ſtatuerim
Et ſi omnia pꝛo te facere vellin.
Tam etſi via amoꝛe tuo libenter ſuſcipiam ·
Tã etũ ex cõmoditate tua nihil velim ſubtfugere.
Amoꝛis augmentatioo
Ich meine nicht das vnfer lieb encherley me⸗
rung bedoꝛffte. HWH
Non em̃ putaſſem ad amoꝛem noſtruʒ aliquid adj/
di opoꝛtere⸗

Non exiſtima ſſem beniuolẽtiã noſtrã augeri poſſe

Non mihi perſuadere potuiſſem nos in amoꝛe cõ/
iunctioꝛes fieri vtnie.
Famnliaritas.
Su thuſt nicht recht wann du mich bitteſt.
riuriam a te mihi fieri puto: cu ate roger⸗·
Vniurioſus eĩ mihi es eum me roges.
MRem mihiingratam facis cum aliquid pꝛecibus
a me contendiss· M
Nagna me affieis iniuria cum rogando officium
meum poſtulas. r

(Diligentia in negocio.

Ich mochr micht meer wlbꝛacht han dan ich

gerhan habe. “”DßW
Ego pluſq̃ʒ feci facere non poſſem.
Ego magis q; egi adniti non valerem-

go amplius q̃ ſum conſecutus conari non poſſ. 5

Esgo maioꝛi ſtudio rẽ curare nõ poruiſſem.

Ego maione; .

beratio ab anguſtijs.

Ich hete dich von ſtund von betrubnyß erloſt

Neqʒ punctũ quidẽ tpis in moleſtijs fuiſſes.
ve q;pꝛimũ ab incõmodis liberaſſem.
Te illico incolumem reddidiſſem.
AIn diler lſach thun ich meer dan ich ſage.
Vn toc toto genere plura taciam.q̃ͥʒ dico:
In hac cauia magis elalvꝛabv.q̃ʒ oſtentem.
In his reb maiora ſum actur?.qᷓᷓ demonſtrem.
Hoc em̃ in egocio ſum plura preſtiturus quam
MM Bocietas in felicitate · pollicear⸗
wañ es mir gluckſelig zu ſtait/ſo ſoit du in mei
ner geſelſchafft ſein.
Dum ſit modo aliqua mihi cõmoditas faciam te
participem.
Dum lna fuerit mihi foꝛtuna medijs te meis ra
tionibus aſciſeoam.
EKTempoꝛis cõmoditas.
b een hab ietʒunt bequemer ʒeit dann ich ye ge
Nactus ſum tempus magis vdoneũ qͥ antea.

ec mihi tpis ratio magne in rem conducit.
Kps hoc qviam in manibus eſt cõmodiꝰeẽvidet

Dumogohoneſi ſit ſtatus te mibi adiungatn:.

res qʒ oſiendi pᷣſiare nõ valerem.

e —

4— ◻n

dH „

tem⸗ H
tlccd

(¶doꝛtunitos.
Es mocht ſich nicht beſſer geſchickt oder gefue⸗
get han in vnfern lasbben. 2
Quog in re noſtra melius caderet nihil erat.
Nulla erat ratiombus ntis cõmoditaſ opoꝛtunioꝛ
Alne em rõmibus res melius agi non poterat·
¶Auale iudiciũ alter de me habestt:·
Ich wil das du von muir ſolchs halteſt·
