De me ſit velim iudices.De mene arh ſmriwvtel
De me hoc tibi placere licet. cire.
Das ſolt du veiſſen.
Atz hoc ſcire volo )· Mec velim nõ ignoꝛes.

Altʒ hoc velim aĩiadutas. Molo eñ hoc te fugiat.

Defenſoꝛ. Vch bin dein belchirmer ·
Tibi tũ ſum patronus· Tibi tũ ſum autoꝛ.

—— — —

XTibi tũ nõ ſũ defuturus. Tibi tũ ſũ facilimus
Tibi tum ſ⸗ leeentndcen

(Firmitas in ſaciengo.
Vndob ich denotiget wurde doch wolt ich in

keinerley arbeit entweichen.

—

Neq;ʒ ſi neceſſe fuerit.nullũ piculũ euitabo:
Neq; ſi occaſio tulerit.nullũ laboꝛem defugiam.
Neqʒ; ſi caſus inciderit· nullã ĩcõmoditatẽ abijciã
¶Diligenia.
Dar zwiſchen wil ich grofen ſleyß fur dich er/
IVnterim magnã curã pꝛo te ſuſtineo.
Saſteren aſſiduam pꝛo te diligentiam exhibiturus
Sedulam interea pꝛo rebus tuis ſum tibi vigila⸗
tiam pꝛeſtiturus.
Euentus.

*

Es ſchicke ſich auch wie es wolle.
Quoqͥ mõ res ſe hẽat Quoqͥ pacto negociũ gerat᷑
Qua rõe foꝛtũa ſuccedit.Qnoqͥ pacto ſoꝛs accidit

dem.
Iſt es ſach das eAſee fueget nach meier begir
Si fortuna optatis meis reſpondebit
Si foꝛtuna votie meis ſucceſſerit.
Di cogitatõibo meis foꝛtũa beigne rñderexoluẽit
Bi res caderet vt vellẽ et opftaraem.
BHDi deus nos bemgne reſpererit.
Si quod opto mihi feliciter contigerit ·
Bi deus res noſtras foꝛtunabirt.
Di deus negocia noſtra ſecunda reddiderit ·
Bi deus deſiderio noſtro annuere voluerit.
Si deus ſecunde nos voluerit intueri ·
NDubius euentus.
Dich triege dan all mein hoffnung.

Miſi opinio mea fruſtrata fuerit.
HNiſi ſpes mea decipisi. Niſi me foꝛtuna fefellerit.

MHiſi res male mihi ſucceſſerit·
Hiſi caſ? aliqs obliquꝰfoꝛtunà de maibo extoꝛlerit
Miſi caſus aliquis optata interpellauerit·
ocũditas de liberatõibo ex tribulatõne.
Ich kan dir nit geſchꝛeyben wie gar groſſen ge
fallen ich dar in habẽ wurde / wurdeſt du kathonẽ
in diſen dingen befrilen.
Non poſſum ſcribere qᷓ; mihi gratum ſit ſi Catho
nem quietui reddideis..
Non poſſũ verbis conſequi.qᷓ; erit mihi iocunduʒ.
ſi cathouem ocioſum pᷣſtiteris. =
Mullopoſſum ſatis dicendi genere declarare quaʒ

7.
B
.
S.
õ
S”õ
,
S
“

—

mihi erit ace

tũ ſi cathonẽ moleſtijſ liberauer
Reconciliatio· 2222
Icch bit dich nym es gutlich auff. das ich Yo⸗
hannem entſchuldggglglge0essns
IVgnoſce mihi queſo gaſpariuũ ercuſanti·
Sufferas me gaſparinũ defendentẽ·
Paciare me gaſparinum conſeruantem.
Fannliaritas cum bomis. H
warumb ſolt ich nit freuntſchaftt haben mit
frõmen leuten·
Quid eĩm eſt cauſe cur nõ bonoꝝ familiaritatem
deſiderem. V sadoptem.
Quid obſtare videt᷑ cur non inſtoꝝ mihi ↄſoꝛtiuʒ
Quid em̃ eſt rei cur nõ mihi ſit in optatis officio⸗
ſos mihi hoĩies congelare
Grata ſint officia.
Danckbar ſein erzeygte dienſte.
Bñſicioꝝ memoꝛẽ eẽ.· OMutuis bñſicijs rũdere.
PVParem officioꝝ viciſſitudinem reddere ·
Eandẽ wlũtatẽ pᷣſtare. Equalẽ gram referre.
Beneſicioꝝ retributio- 4
Johãanes hat vns wider vmb / dienſte erzaygt
Johannes beneſicia contnit.
erita pꝛeſtitit.· Mfficia reddidit.
Benemerita retributt. Demerita pſoluit.
S CEoerr.
Johannes iſt geſtoben
Vobanea moenvs ẽ. Catbo occiſus eſſ.
Licero exceſſit e vita- Tentulus ex hoc ſeclo mi⸗
grautt. Saluſtius animam reddidit.
katherina aĩam efflauit. Scipio aiaʒ effudit.
Hanibal aiam egit · Alfffrican?vita pꝛiuat?eſt.

Julius ex hac vita diſteſſt.
Thenuſtoden diem ſuum obijt.
BDemoſthenes moꝛtem obiſt.
Donrhuage irerntcnhur icer.
Verba viciſſitudinum
widerumb.
Outuo dem Aliciſſim Itidẽ,
Alternis vicibddb. Pariter.
Alternatin Eaualictr.
ODutua vice· Alltro citroq: CEadẽ vice.
Recõpenſationũ nomina.
Danckber.
Remuneratio. Metributio⸗ Tliciſſitudob
Mutua retributio. Eadẽ gẽa. Par wluntal
WPMar ſtudiũ. Cõſilis gẽi. Cömemoꝛatio.
¶ Ingratitudinis verbo.
VUndanckber.
Ingratus. Beneficioꝑ imemoꝛ. Beneſicium per⸗
dere: Officium amittere. Deritum effundere⸗
Homini ingrato beneſicinm conferre.
Benemeritum pꝛofunderr.
Momini ſoꝛdido benefacereer.
Mominem ingratum beneſiciſe erorhare:
De furto.

hannes hat geſtolen
obem furatus ef.
Accepit vbi non eſt licitum.
Res alienas vſurpauit. 1
Ingratitudo ne im puter.
Bex nſt du das ich deiner nep⸗ vnd feütſchaft
vere ſen habe.·
Dplikanmmr me putas amoris charitatie bumanita

Folium. LAX

tiſczte tne
rlchineen me exiſtimas t tui erga me offici
Lalvꝛis Diligentie · Vigiliaꝑ. Periculoꝛum. In⸗
gratũ me arbitraris hiberalitatis benignitatis .
Beneſicioꝝ erga me tuoum.
rertuc beneſiciox.
Beleib ich am leben ſo wil ich mich dir in aller
freutſchafft beweylſen.
Oſi vita mihi contigerit. me tibi amiciſlimũ de⸗
monſtrabo.
ſ i vixero me tibi qᷓ facillimũ declarato. MM«
Oſi vita ſupſtes fuerit me tibi beneficiorum me
moꝛem pꝛeſtabo.
An vitam perducere potero virum me cömoail.

patefaciam-··
Beneficioꝛum retributiio.
nn das ich dir widergeltung erzeyge
ſo E ick mich fur keinen danckberen mann ach⸗
ten.
Niſi ob tua erga me benemerita tibi cumulatiſſi⸗
mme ſatiſfecero hoiem me eſſe nõ arbitrabꝛ:
Niſi pꝛo immoꝛtalibus tuis in me benemerit pa
enñ tibi gratiam retribuero virum me bonum
non exiſtimabo·
Niſi tua erga me officia parib⸗ offtiſs compꝛoba “
uero.ipſe me hoĩiem non iudicabo
id idem.
Ich kan kein rwe in meinez leben Gcban wan
ich dir nach meiner begirde nicht gleichen willen
erzeygen mag.
Eso non poſſum mihi ſatil facere cum es que

ttbi deſiderem re ipſaↄſequi non poſſum,
Cũ nullã ꝑtẽ tuox erga me meritox in referenda
IFfa oↄſequi valeã. nõ poſſum aio cõquieſcere.
Noòs eñi mihi vllo modo ſatiſfaciã cũ non rexeriam
quibo reb tibi gratias referam;
Nunqᷓ; mihi acquieſcam niſi pꝛius que a me velis
er ſententia ꝑficiam.
Vitam mihi cũ acerbitate traducendã eſſe video.
cũ tibi nõ poſſũ arbitratu meo ſatiſſfacere·
¶ Amoꝛ efficit vt oꝑa placeant·
Ich liebe dich ſo ſere das mir alle deine werck
gefellig ſeind.
Ego tantite facio vt quicqͥd egeris ſim ꝓbaturus
Tantum em̃ tibi attribuo ꝙ quicquid decreueris
appꝛobabo. ä
Pꝛo ſummo meo in te amore oia que tibi placere
vigdebunt᷑ rectiſſima 1 vera exiſtimap-·
NMihil em̃ cõmittere poſſes qð mihi ponʒ diſplicere
“ Beneficij excelleniis.
Du biſt mir meer beholfflich geweſt dann ich
begeert han. MUã
Plus em̃ a te mi
Magis em mihiopitulatus es q́; ſperaueraj.
ODaioꝛa quidem in me benemerita contuliſti q; a
te contenderam. .
Ich wil iohannem der es vmb mich verdienet
waol hat nich verlaſen.
Molo eĩ lentulũ optĩe de me meritũ derelinquere
Non em̃ paciar Ciceronem mee virtutis ampliſt
catoꝛẽ impune ab iniquis obpugnari.
Nõ eim poſſez ſufferꝛe vt iniqui ſtivbionem mei ad
modũ amatoꝛẽ impune laceſſerent

hi ꝓpuiſum eſt qᷓ; poſtulauerim.·

Folium. LXXIIII.

Non em̃ meieſſet officij ſufferꝛe deberẽ ꝙ pfidile

pido mei amatiſſimo detraherent ·
¶ Dicendi incõtinentia
Ich ſtirb ſol ich nit auß reden was ich weyk⸗

Ooꝛiar niſi quo d ſentiam expꝛom.

MNon poſſum abduci quin me effundam.
Moꝛiar niſi effiuum.
Exerucis lꝛ niſi me totum patefaciam ·
(Eloluntas dei oia regit.
wils goooot:
Deo volente. Deo nobis fauente.Deo nobis an
nuente. Superis pᷣſtantibus. Foꝛtũa ſuffraga
te. Heo comite. Deo duue
Auerſio infoꝛtunij ꝑ dei ꝓtectõeʒ.
Tloꝛ welche vngluck vns got behut.
Quod deus auertat
Quod diffoꝛtumum veus effuget ˖
NDuei caſum deus non permittat.
Quod incõmodũ deus aufferat.
Quod ſuꝑi ꝓhibeant · Qõð vtinã nunq; euelat
Oram us deũ vt conſilia amici ſecundet ·
ch bit got das dir dein furnemen nutzbar ſey
Deũ queſo.vt tua ↄſilia ſint tibi ſalutaria
Supos exoꝛo· vt qõ acturus ſis tibi nõ abſit.
Heũ obſecrovt qð ↄſtituas tibi bene ſuccedat.
V cri bendi bꝛeuitas.
Ich wil dich nit lenger auff halten.
Mon tenebo te pluaibuns
Purt ſcribere non debeo pꝛeſertim.
Plura dicenda non ſunt ·

Nec; ego ſuperioꝛa repetam.

Ommno plura me ſcribere non eſt neceſſe.

K

Plura non ſunt literis cõmittenda.
Mon em̃ mihi placet ea de re plura ſeribere.
Nihil em̃ attinet me plura dice.
Singula peoſequi non eſt neceſſe.

SDz hec audies ex alis. Sʒ plura dicem alias.

Pluribo te adhoꝛtari non debeo-
Mlura ſuſpicari non poſſum.
Bed de his exalioꝝ literis cert ioꝛ ſᷓees.
mpedioꝛ verecundia pluribus tecum agere.

Prolixitas ſcribendi ob melioꝛẽ intelligentiã. ”MDc
Ich hab dir mit vil woꝛten geſchꝛiben auff dz M

du mein meynung deſter baß verſtaſt.

Scripſi a te plib.vt meũ ↄſili meliĩtelligeres.

Hec pliba egi:vt quod ſentirem melius mtellige/
res.teneres.capexes:ſentires.

VIn hoc fuii longioꝛ vt que mea eſſet ſnia clariyper

ſpiceres. onpti?cõphẽderes:
Hec vertoſiyrõplexus ſe um vt inſtitutiõem meam
J n hoc fuilixioꝛ vt de volu tate mea certioꝛ fiereit

In ſcribendo nimia ꝓlixitas.

Ich hab meer geſchꝛiben dañ ich gedacht hab

SGecl plura q; ſtatueram ſcribſi.
Sed ixc ad te gluribo verbis ſcripſi qᷓ; ſoleo.
HMec ad te ſcripſi vertboſius q́; putaram ·

Beg ſec ſat s multa vel plura wotius q;́ expecta⸗/

peies, literis cõmſi.
Tlertox queſo ſſamini als flumini ignoſcas longi
opt: eſi q; volin deſt uxit oꝛatio.
Bꝛeuitas. =W
Ich wil dir merckliche ſache mit rurtzen wor
ten erzelen. .

Wllq que maioꝛa ſunt. bꝛeuibus ertonam.

Folium. LXXV.

Illa que amplioꝛem oꝛationẽ deſiderant bꝛeuius
compꝛchenga. v.

(Cauſa ſcribenlnii.
Ich hab dir das aller meyſt geſchꝛiben das du
erkenteſt was ich fleys in deiner ſach gethã hab⸗
Hoc ob eam cauſam ad te potiſſimũ ſcripſi· vt in⸗
telligeres quio in negocio tuo egerim.·.
Mec de hacre potiſſimũ tibi ſigmiſicaui. vt videreſ
ꝙ tempoꝛibus inſeruiendũ eſt.
Hanc meam ſententiam er hoc tibi notã eẽ volui
vt ſcires q;ᷓ ſit ꝑnicioſum. alioꝝ conſilia fugere.
et ꝓpꝛiam mentem imitair.
Mec ex ila conditione tibi denotaui.vt delibera⸗
reg an biduo ruri habitare poſſes
Mec ob eas ratões tibi aperui vt ꝑi piceres qᷓ; ſit
vtile neceſſitati pareer.
¶Inteliigentia audientis·

Du weyſt was ich ſage.

Scis quid dico. Scis qid loquor Scis ad intelli

go. Scis quid cogito. Scis quid volo. Scis
quid anmaduerroo.
Scribendi ratio.
Vvch ſchreyb dir das nicht on vrſach.
Non ſcrilo hec temere · NMon dico ſine cauſa.

Moli putare hoc me fruſtꝛa dicere.

HNon eim incaſſum bec cõmemoꝛata ſunt.

Nec pᷣterea ſcripſi ꝙ ca neceſſitudinis in tercedat.
Ercũulocutio ad meliꝰintelnigendůü.
Daas du deſterbaf vernẽbſt was ich ſagen mur
etlicher beyrede gebꝛauchen.
OQð vt clarius intelligas longioꝛibo verbis vtar⸗
H ke

Qõ vt anti eclarẽ ongioei vtor okone·
Qõð vt enudati explicẽ que ſequunt᷑ attente:

Quod vt luculentius exponam in longius currat

oꝛatio neceſſe eſf.
[Ad eragerandã ſententiãꝗd.
kunde die ſach ſelber gereden ·

Si res ipſa loqui poſſet.·

Ei negociũ poſſet ꝑ ſeipm qo ſentire declarare.

Hi cauſa ipſa ſtatũ ſu demõſtrare poſſet.

Sirõ ipſa vires ſuas p ſeipaʒ expꝛimere poſſet.

¶Xpis obieruanti.
MVan muf ſich nach der zayt regiren.
Eſt em̃ tempoꝛibus inſeruiendauam.
Eſt enim fato o bte mpeꝛandum.
Tempoꝛibus obſequendũ eſ.

Foꝛtune ↄocedendũ ene Mereſſitaci parẽdũ eſt.

Id ego foꝛtune cedene
Id admiſi foꝛtune obtemper ans.
Id egi tempoꝛibus parens.
MNertinacia in ſententis nõ valet.
an ſol nit alwegẽ aun einẽ ſyñ beleiben.
Non eſt ſemꝑ in eade ſententia manendiũ.
Mõ ſemꝑp eodem animo eſte detemus.
Nõ ſꝑ vnũ pꝛopoſitum natus eſle debet.
Nõ ſempvnũ conſilium ſequi debemus.
Foꝛtuna temptat.
Es iſt zuuerſuchen.

Das hab ich gethan nach der zeyb lauff.

Sabeunda eſt foꝛtuna. Cemptandũ eſt. Erperiẽ
du eſt oꝛtuna temptan da eit. Dercontande

ſunt vires.

1

H

—, — n

= =

—

Folium. LXXVI.
(Tempus admonet.
Mach vemal vns die ezeyt vermant·
Cit tpᷣs nos admonebit.Et dies noſ cogerevider
EVt vtilitas nobis perſuadebit.
Vlt rationes ↄoſilioꝝ nobis ꝑſuadere videbunt.
Mꝛouidentia.
Du ſolt vie ding wol bedencken ·

Dmnia tibi pꝛoponere debes · „

Ommaa ſunt tibi excogitanaaas.
Oia ſunt tibi aĩo ercogitatönentractanda.
Omna ſunt tibi pꝛouidenda. .—

DSimnia ſunt tibi animaduertenda ;

Oimnia ſunt tibi deliberanda. SSðZ
Ommia tecum cõmemoꝛari debe s. J
7 uentus mali··
Es iſt Rkein ſchad ſo grof er mocht wioͤkoͤmen.
Neq; vllũ tantũ malũ eſſe poſſet. quod egor no pu/ “
tem impendere poſſe.
NMeqʒ plla tãmagna iactura eſt. qua ego non⸗ butez
accidere poſſe ·

Neq; vlla tamagna ealamitas eſt. qua ego nö mi,

hi ꝑpſuadeam poſſe obtingre.
Men vliun incõmodoꝝ genus eſt. auoc euenire
non poſſe coniectem. l
¶ Pertinentia. .
Ich ſyhe das mich das anget.
Puto hoc non nihil mea intereſſe.
MNon eſt hoc alienum a dignitate mea.·
Hoc exiſtimo rõnibo meis non incõöueniens.
Moc em̃ a4 me attinere video.
Verbop obſcuritas.

was die woꝛt bedeuttent D3 Ranicſtn nit vſan 2

k 3

Que vis inſit in his verbis nõ ſatis intelligo.
Qus euiltate impoꝛtet hic ſermo non ſatis mihi
conſtat · l ”MZMU
Non aſpiciã quam opoꝛtunitatẽ habeant hecwba.
Quã ſentẽti hxc otᷣo ꝑſtringat nõ niſi notũ eſt:
VImptinentia⸗ —.
Ich meyn das diſe dinng vnſer ſach nicht vil
nutʒ pꝛingen . —òMM
Puto hoc non valde ad rem pertinere
Eriſtimo hoc paꝝ cauſam noſtram attingere⸗
MNon video hoc ad rem facultatem habere.
Arbitror hoc ab inſtituto noſtro alienum eſſe,.·
Credo hoc rationibo noſtris paꝝ debere ꝓdeſſe.
“ NGenus viueni.
Icch wil vil lieber beleibenan meiner eynfeltig
keit/dañ das ich mich geſelſchafft gebe in laſter
oder vbeltette.

Oalo ego ſimplicitate mea ↄtentus eſſe.qᷓ; malo

rũ cõuerſatione boni nominis titulos infamia
depꝛauare. — fffctari
bene ac beate viuere qᷓ; alioꝝ vicijs labe

Oalo eiñ bene ac beate viuere q; alioey
Oalo em̃ meis vite Ge⸗ q́ᷓ; alienis vicijs delctari
8 em.

Oei boffnũg iſi meer auff tugẽt dañ in reichtũ
Nõ em̃ diuitias ſed vtutes potiſſimũ ſum ſecutꝰ.
Non euuiat me ex fortuna ſed ex virtute pendere
Plianti. =ðBDð
Non quidẽ homines copijs opulentos ſed virtu⸗
tibus celeberꝛimos ſemper excolui.
Ich merck wol das ſolchs alles nichts iſt⸗
Hoc totũ nihil eſſe tacillime intelligo.

.

4

ſter

lo
N⸗
un

ſe .

tg

i
/
ne

Folium. LNXXVII.

Moc nihil ſignificare.tacile perſpicio⸗
Hoc nullã facultatẽ habere.faciie dijudico
Hoc inaniſſimũ eſſe clariſſime video.

Hoc friuolũ atqʒ ieiuniũ eſſe lqſſime ↄſtat.

Q Inutile vel inane.
Die ding ſind nit als groſ als man ſie achtet.
MHec minoꝛa ſunt qᷓ; dicantur.

Hec paruam habent facultatẽ et minoꝛem quam

eſtimatur. .
Sʒ hec min?timẽda ſunt qᷓ; hies arbitrant

Sec hec tenerioꝛa ſunt q;; videntur.

¶ Timoꝛ diſſuadef.
Beſihe das du dich nicht furchteſt an arſache⸗
nud vide ne ſine piculo timere videaris.
llud cogita ne rem magis periculoſaʒ exiſtimes
ꝙ; fit necefſſe “MLD
AVllud videas ne tunẽdo magis timere cogaris.
¶ Sapientia atiribuit. .
Du wirgdeſi angeſehen das du weyf ſeieſt die

ding wol zuuerſoꝛgen

Sed eo tu inſtructus es conſilio.quo melius hoc
ꝛouidere vales. .
ed ea pꝛeditus es pꝛndentia ex qua meliora ꝑ/⸗
cipere poſſiiss
Sed ea tu inſignitus es ſapientia qua maioꝛa
manere poſſliio·

Vermm tu pꝛo ſingulari tua induſtria hoc cõmo⸗

dius tranſigere poteris · ł
Sec tu hoc facilius multo pꝛo tua ſingulari pui/⸗
entia iudicabis. ð

Sed boe tu welia g ex re⸗ gene tetneg, r e,
((Conſili babüdanti.

Dir gebꝛich t kein rat-

Segd conſilium tibi non dee d. 2.

Tihi em̃ con ſilium deſſe non woleſt.
Bed te conſilium non deficiet·
Meliqua em̃ ſunt in teipſo roptima quidem
Breſ. agium.

VYohaͤnes bat vns die ding alle voꝛhin gelegt .

CQue omnia acciderunt Cicero dixit futura.

NQui autem caſus eE uenerunt E cero multoante

pꝛedixit·

n ſum fatuus
Ich bin ni thoꝛet oder narret.

Que aüt ſunt Feut⸗ Cicero ante pnoſitatus.

Nõ em̃ ſu ita demẽs. MNeqʒ aut ſũ ſhiens⸗

cio enim quids am. “ZB
Induſtriag =
Ich wera nicht an ſach thon. VMM
Hihil faciã inſoleter- rbimolo⸗ inengak.
Mihil nitar temerarie. Mihil agã ſine cauſe
Mihil temptab inconſutte.
VIch hab meer geredt dañ ich pflege.
¶ At.z hoc pꝛeter conſuetudinem dixi

tqʒ hec tam multa pꝛeter meam conſi uetam age

d rationem ſcripſi.

Aec hec tãta pter meos pꝛi ſtinos moꝛes effu di. 4
hee pᷣter mes ſolitã viuendi rõnem feci.

Aue ommia prerer naturam atqz amacriäſri

meam aſperſi.

menhe oniecture ſatiſſſt
werde ich anders thun dañ ich gerect bab.

ESe e e .

BRESSS

—-D — — —

Folium LxXNXIII.

Si aliter qᷓ pollicitus fueram ago⸗
Si aliter qᷓ; conſtitueram efficio·
Si aliter q; oſtendero faciaam.
Si aliter ac videbar oſtendere pꝛoſequar.
Si aliter atqʒ dixeram oſtendo/
S aliter ac ſperaueram oꝛdino.
Aa Capti conſilij denudatio:
Be ckeſt du dich eins andern ſo nte es mich
wiſſen · H

ONO ſi alia res te monet fac ſeiam. L
O ſi aliud tibi ꝓpoſitũ eſſet.tac me certioꝛem ·
MO ſi alia duceris woluntatefac intelligam.

O: ſi alio cõuerteris.fac mihi ſigniſites. .

. ſententiam immutaueris. fac me admonitũ
reddaus.
Q ſi ĩ opinio pꝛiſtina non placebit. fac vt ſeir ntium

*

¶Impedimentů. . “ Pe 1, ren,

ſach das dich nichtz hinderſt. H
SGite nihi⸗ ꝑturbat. Site nihil impecſt,
Si vacuus es a moleſtijs. Si ocioſo es aĩo.
Si tranquilla es — nulla afficer; mo

leſtia. Si es ab occupatõibo ſubleuatus
Harnach haͤt ſich mein radt gewent. 2=
Bes poſtea immutata eſt ratio.
Oee poſtea imutate ſunt coniecture.

Deinde conſiliũ mutaui·
Aliam rem agere Ti

dem.
Es ſſi nun einaß er weſen.
MNunc alius eſt rerum ſiatus.

.—= SS

-. N n

a, PVTre
aeminm 4½ We-⸗ *

iaer,

NMNunc alins eſttempoaum curſu.

3ſ das es dir gefellt.
Si nperainlacrte fuerit animus. Si com

Nune alia eſt viuendi conditiio.
Nunc alia eſi hminum opinio
(Iliud cõſiliũ agitur.

Vſt dir der ratt nit gefellig ſo las vns auff einen

andern gedencken.
O ſi hoc tibi ↄſiliũ nõ placebit aliud intremus.
N ſi hec tibi ratio non ſatis videbit᷑ conſentanes
glias queramus cõmodioꝛꝛꝛm.

ſi hec mea cõmendandi ratio tibi idonea nõ vi/

ſa fuerit aliꝗ que magis placet cõperiemus.
4 Diligentia amici. ..
Bir ʒweyfelt nicht daran du thueſi mer in di⸗
ſer ſach dan ich dir befolhen hab.
Mon dubito quoniam tu plus pꝛouideas q; ego
te admoneam.

Neqʒ vereoꝛqͥn tu ſapienti agas ;ᷓ ego tibi apiaʒ.
Nec diffido qͥn tn meliꝰrẽ ꝑtractes.qᷓ; ego declareʒ

Nec dubitatione tenece auin tu cautiꝰcauſaʒ
perduces qz ego te erudeam.
([Pacet.

i wolũtas eſt. Si patit̃᷑ animꝰ. Si

modũ eſt · Si tiẽ an
facultas patit. Si voluptati eſt. Si conducit.
Si ſieri poteſt· Si idoneũ tibi videt᷑.
NN Sine frauge.
Ich wül nicht mit triegerey thun.
Mihil agam aſtute. Mon ſimilalv quicq ·
Nihil ficte dicam. Nihil ſimilate faciam·

Meſcit.
Es iſt dir nit wol wiſſendt.

Nihil malicioſe ola Nihil va fre temptabv.

1
,

Folium. LXXIXSYZ.

Nech te pterit· Neaqʒ enim neſcius eess
Neqʒ clam te eſi · MNeqʒ ſoc ignoꝛare te arbitꝛ o-z
Tenes em̃ memoꝛia. Neqʒ em̃ ignoꝛas⸗
De q̊ memoꝛiã accepiſti. Vllð te nõ arbitroꝛ fuge⸗
H (¶Elt apparet ·
Als mich bedunckt. l
Vt mihi videff. Quẽadmodũ conijcio:⸗

Vt coniecturam accipio ·

Vt arbitrari poſſũ· Vt poſſum exiſtimare.
Vt opinio meaeff.
ceurate inquirere⸗
Zum tieffſten durch grungen.
Ad ymũ reſerare· Acd extremũ diſſerere.
Aad radices inquirere. Ad fundu pgredi-
Ad vltimum perſcrutari·
NFamliaritas loquendi,
wir wollen gutlichen mit eainander reden.
Ziſſeramus populariter. Siſputem failiariter.
Agamus pingu minerus. l
Sqentiias
Das hat kein zweyfel nicht.ẽ?ẽ
Neq; hoc eſi obſcuꝑ. Hoc em̃ nemini dubiũ eſt⸗
Neq; enim hoc vlla heſitatõneʒ habet.
Nedqʒ hoe ma na deliberatõe eget
Pacis optatto.
Icch bit dich du wolleſt in frid leben.
Sz wlim deſinas arma ſequi
Sz velim bella deſeras.

SHed tu velim diſcoꝛdias euites.

Si mulctates effugias velim. H
Sed tu velim deſiſtas exercitum agere·
Sed tu velim inimicicias omittas

Sed tu velim ab eſchoa öblwereng⸗
BSʒ tu velim paci ↄſulas. Blimt pacs Ecolo.
Bed velim pacem adopte,-·
Bed ven pace adames. Sʒ tu veli ocio ote expoas
Futurum incerti.
wer weyt wie ſich die zeyt begeben mochte .
Tempꝑa aut qualia futura ſint quis ſcit
Berum aut conditões quem ſinem habiture ſint
incertum eſt. .
Que autem foꝛtune acceſſiones pſequent ꝗ aovart/
cinari poteſt.
(Bmitatio ſapientum.
Thu als alle ander weyß leue=ð
Cogits quã vite rõeʒ ſapientes obſeruauerint ·
Vropone tibi quid clari hoĩes facere ſoleaant.
Exempluü fac tibi ſumas vite officioſox hoĩm .
NAlioꝛum cogitatio.
DSu ſolt das auch wiſſen vnd Pedenchen.
Simul ⁊illud cogitare tette.
Sinmul et hoc animaduertendũ eſt.
Bimul? iſta tibi veclaranda ſunrt.
EFacta verbis peioꝛant ·
Die ding die da beſcheen ſein die ſind nit an dẽ
wercken alſo hefftig als man argwandt.
Que acciderũt nõ ta vera q; violenta ſunt.
Que facta eſſe dicu nt non tam geſtach GB ſirta eſſyi
dentur. 3
6. Similia hismulta.
Er iſt an ʒal vil die diſen geleich ſin nd.
Sunt em̃ innumerabilia generis eiuſdem .
Sunt em̃permulta pis n milia.

Sunt em̃̃ inſinita huiuſce conditionis.
ihil tacet᷑.
wie ob ich die andern all offenbart HM
Quid ſi cetera dicam. Quid ſi reliqua ſcribam.
Auid ſi omnia aperiam. Quid ſi omnia plana fas
ciam. Quid ſi nipil taceem.
¶Aueſtio · ́́ÿMUD
was iſt es nutʒ.
Quid eſi aso Quid tu rui expectas AQuid
quers ſi. at, iam 6i.
2 Agd inte lligenañ plura ſil ſcribunt᷑
Ich hab das alles zu ſammen geſchꝛiben das
du es mochteſt verſteen.
Que omnia collegi vt intelligeres:
Que omnia tibi fignificaui vt cognoſceres.
Que omnia te admonui vt cogitares.
Que omnia coadunaui vt ſcires:

ALue oia tibi ſcripſi certioꝛ fieres.

d idem
Das hab ich darumb geſagt.
ec enim eo pertinet oꝛatio vt

Hec eo ſcripſi vt. Hec eo aperui vt⸗
Mec enim eo pertinent vt. l
Hoc enim eo ſigniſcaui vt
Hec eo duxi vNr. M
Mes clara et patens.

Die andern ſein gemeine ʒeychen.
ed cetera ſunt ſigna cõmumag.
Meliqua ſunt ſigna vmuerſalia-
Alie ſunt omnes coniecture generales.
¶IYnanitas labpꝛum.
Seheſt du nit das du mit der weye nicht ger⸗

enden magt.
Non intelligis te iſtis rationibo nichil ꝓficere.
Non fides rebs iſtis nihil te pdeſſe po/ſe.
Mõ aiadutis iſtis moleſtijs inhil te aſſequi poſſe.
Petitiombus obtpaeẽt.
wilt du meiner ermanung nicht gefelgig ſeyn /

ſo biß doch meiner bette gehoꝛſam.

ſi monitionibo meis obtꝑare nolueris.pꝛecib-
ſaltẽ fac obſequareis.
NDN ſi non poſſum aliquid ſuadendo pficere gratia
et pꝛecib us a te contenhoVöꝛrñ
O ſi amantiſimis meis pꝑſuaſionibus non flecta
ris ſũmis tñ̃ ſupplicatòibo fac mouearis.
MPer ſeipᷣm agere.
Ich werge es ſelber thun vnd wil verſuchen
was ich vermma.
Agam pꝛo meipſo et molirr. l
Faciam per meipſum ? vires mees expediar.
Negociũ ego ſuſcipiam ⁊ conaboꝛ quid poſſim ·
CTauſam iſtam egomet ſubilv. vt quid ſoꝛs tule/
rit pertempten.
Aggrediar ego rem iſtꝗ 1 nitar quid oſequi poſſiz.
ngeniũ hominis noſcit·
Dn kenneſt der ſeue gawo ..
SGynoſti moꝛes hoĩim. Szʒ noſti hoim ↄſuetudinẽ
Sec bominum voluntates per optime calles .
¶Res piture nõ ſunt colenlle.
Du ſolt zeytliche vnnd vmb leibliche ding nit
grof achten. Caſuales. Caducas.
Mecq; colas res mundanas. Iianes. Volatiles.
Mecq; nimis cures incerta. Humilia. ugacia -
Neq; nimium deſideres.ea que ſunt hominibo in⸗

le⸗

ſi

ine

rtt
les⸗

Folium. LNNXNXI.

cõmodanociua.ignominioſa.
(MVertinet.
Das gehoꝛt deiner wrnufft zu.
ocenim eſt ingennj tui.
Hoc enim eſt animi tui·
lHoe eſt virtutis tue. Tue partes ſunt.
NMon ſcitu.
warumb du dich darzu nicht entflerſt kan ich

nicht verſtan·

Cur ſtudio nõ inuigiles non video⸗
Cuar tua non colas non intelligo.
Cur te virturibo nõ erponas cauſam nõ video⸗
Hoꝛtatio non ẽ neceſſariiꝛa.
Ich mern es ſey nit not das ich dich vmane.
Segd ad hoꝛtatione non puto te indigre.
Sod mea admonitione neauac tibi opus eſſe ex
iſtimo.
Sed vt agrbitroꝛ pꝛeceptis meis non egebis.
NErxrcuſatio non admitti.
Ich chere mich nicht an dein entſehuldlunge
in diler ſach.
Sed in hac re nullã tuã recipio excuſationem.

Bed in hoc negocio nulla tua apud me valebit

cuſatio.
Sed in hac cauſa tua apud me cruſitio tua nun
lam eſt ſidem habitura- SWZ
Non cupio.
Ich ſiee oder ſtelle nicht darnach.

Meq; ülud quidẽ curo.Heq; id ꝓfecto cupio hag

illud quidem ſtudeo MNeqʒillud certe molioꝛ⸗
Heazillud certe quero.
41 Preſi aiumcognolett.

Ich verſiee wol wie grob hylff die mir getbun

Mtu me poſſis adiuuaꝛe facile itelliso. kanſt
Mto mihi pꝛeſidio eẽ poſſet clariſſime ꝑſpicio.
Quantum em̃ ratiomibo meis pꝛodeſſe valeam
dariſſime mihi conſtat.
Quãtũ rebo meis ↄſulere poſſis ẽ mihi liqdiſſimũ
Mitũu rebo meis ↄſuſere queas ẽ mihi aptiſſimũ.
Auantũ quis faciat ꝓpter nos.
Ich weyt wol was du willens zu min haſt .·
Neq; em dubito quãtoꝑe mihi ꝓdeſſe deſideres·
Neqʒ em̃ dubiro quantũ mea cauſa velios
eqʒ em̃ vereoꝛ quã me iuuare contendaa?:
NHeqʒ em̃ vlia moueoꝛ heſñtatõnes quantoꝑe mi⸗
hi fauere cupias
Ia quo debet auxiiũ poſtulari.
wen ſol ich bilichen anruffen dañ den der mir
in meiner ſach allebeſte geratten ma.
Quẽ ego potiꝰ debeã opitulatoꝛẽ ↄſtituere.q;ᷓ eum
qui cauſas meas poptime gubernare ſolet .
Ego quẽ potius debeam inuocare in cauſa mes qᷓ;
eũ qui cauſas mess vincere ſolet:
Ego cui me potius cõmendem q; ei a quo ſaluteʒ
recipere conſueuu.

Ego cu auril ü poti requira q; ei cui ope pꝛeſi⸗

dio mens ſtatus incolumis ↄſeruat᷑.
Auxilij petitio.
ſchafft be weyſeſt du erzeygſt mir auch·
Egoeo nõ dubito quin cũ multis benigne fecer mi⸗
bi etiã tibi amiciſſimo fauere velis.
Nec em̃ vereoꝛ quin cũ tu ignotis hberaliſſimus
ſis mihi etiã tui amãatiſſimo te accõmodare vet

VYah zweyfel nit daran ſo du menicklichẽ freůt

—

—— —

dif

—–

to

GH⸗

Feoeolium. LXXXII.

Non em̃ heſito quin cũ inimicis tuis officioſum
te pꝛeſtiteris mihi etiã gratiſſimus ſis futurus
Si ꝓ tua humanitate oĩbus gratiſicari ſiuduer.
ego quidẽ de tuo erga me animo nõ dubito.cuʒ
me tibi cariſſimũ eẽ optĩe ꝑſuaſũ habeam.
N Fauoꝛ ad impetrandũ optat᷑
Icch bedarff nihtʒz onderſ ĩ diſer ſach dañ allein
das du deinẽ willen dar zu gebeſt. H
Oihi aũt in hac cauſa nihil aliud opus eſt niſi vt
autoꝛitatem tuã intermgonas.
OPihi aut vt hoc impetrẽ nihil deſicitvt niſi ſentẽ⸗
tiam tuam adiungas.
OVNihi añt vt que velim ↄſequar.allud nihil deſide
ro niſi vt te mibi facilimũ pꝛeſtes·
Das wirgdt beſtentig werden ii das iohannes
ſeinẽ willen dar zu glabt
Igd erit firmũ ſi iobis voluntas interceſſit.
Vd ſtipari magno patrono videt᷑ ſi Cicero nobis
officiũ ſuum pꝛeſtiterit.
Ig erit optĩe ꝑfectũ ſi lentuli ſuffragatio interue⸗
erit · re videt᷑.
Quis nõ mouet᷑ ad canf quia in ꝑte ad ſe ꝑtine⸗
was bedarff ich dir die lach ſo mit gantʒzẽ ernſt
ʒubefelhẽ /lo ſy dich doch erlicher mal ſelber an gat
Sed quid eã cauſã tantope tibi cõmẽdem quam
tu cõmunei tibi eſſe exiſtimas.

„

Sed quid ego ea ce re tam vehemenkt a te conten

dam qua ad teipᷣm ꝑtinere arbitraris⸗
Sed quid ego de his negocijs tantope te obtun⸗
dam que ꝑ ſeipᷣaʒ tibi cõmeodatiſſima ſunt.
¶ Tempus melius ſperatur·

Ich hoff doch es ſol beſſer zeyt komen⸗
Spß tñ habeo tempoꝛa aliqñ ftutura melioꝛa.
SHSpero tñ foꝛtunã aliquando mitioꝛẽ euenire.
In illam em̃ ſpẽ neni.vt felicioꝛẽ mihi ſtat?ꝰcon

AQitionẽ aliqũ oſecuturus ſinm.

Ich ſag dir es nich võ hoꝛſagen / ſunð aukwoꝛ

licer kuntſchafft vnd erfarunge ·

Nõ em opinione · ſz certis ſignis hec tibi ſignifico
õ em̃ alioꝑ auditu.ſz certis rõibo tibi ſerilv.

*.

MNõ em̃ ſom mijs.ſʒ wra reꝝ expiẽtia hec tibinarro.

Quoniã nõ dubije ↄditõibus factũ ↄtrectat᷑.
Necq; em obſcuris pſonis res agitur ·
Nec; eim Ben cauſis negociũ geritur.

Sermonis firmitas.
Ich acht nit wie du das auff nimbſt.
Qus in partẽ hec accigevelis non curo.
QMuo aio hec accipias nihil ſum ſolicitus
AQuairõe hec interpᷣtari velis paꝝ mihi cure eſt.

¶ Conſilij firmitas.
Ich bin noch auff meinẽ erſten ſyñ.
Si h̊ mihinegotiũ nõ integꝝ eẽt idẽ ego ſentirẽ

Bi he quidẽ rõnes ſolutiſſimo mihi arbitrio con

cegderent᷑.nõ alia volũtate conſtarem qᷓ; nũc me
eſſe cognoſeis

HSiomnes wies aliud mihi ꝑſuaſiſſent. ego tamẽ

hac eadẽ ſententia vſus fuiſſem qᷓ; audiſii.
Huiuſcemodi ego conſtantia ſemper extiti atq; fo

re confido.vt mee conſtitutionis nunq;; me pe⸗/

Aldhuc in eadem ſum ſententia vt que fecerim re

cta eſe videantur.

=== =

ſo

tire
on

mi

eper

Ae

bH
gllein du

Ich wolt mich gern entſchuldigen
Libenter tecum iracundiam euomerẽ.

Libenter te coꝛam que mihi obiccis refutarem.

Lib enter quod mihi vicio das purgarem.

à Yaluris leditt.
Ach lieber meyſtu das ich nicht zurnen ſol. ſo
ich mit ſolcher vngerechtigkeit benotigt werge ·

An exiſtimas ꝙ acerbiſſimis ego incõmodis affe⸗

ctus non mouerer.

Ain foꝛtaſſis crederes ꝙ ego tam inſigni iniuria p

cuſſus obdoꝛmiren. ..
Putares foꝛtaſſis ꝙ indignis ego laceſſitus iniu/
rijs non ſuccenſerem. “

An foꝛſitan animaduerteres ꝙ ego tam intolers/
bili iactura confectus nen exeſtuari deberez.

An tibi hoc induceres ꝙ ego tam calamitoſis of

fenſionibus compuſſus iracundia non incan
deſcerem.
H Paem.

Das iſt in keinerley weyf zu leyden.
Hoc enim nullo quidem pacto. ferendum eſt.

Necq; enim eſt hoc vlla ratione tolerandumn ·
Neq; enim eſt hoc vllo pacto ſuſtinendum.

—

(¶ Matientia in vno tantůũü.
AUng wer iſt der / der das geleyden mocht dann

Quis em̃ hoc ferꝛe poſſit pꝛeter me/
Quis enim hoc pateret᷑ niſi ego.
Quis hoc toleraret niſi ego.·
Cui em̃ hec equo aio fieri poſſent niſi mihi.
¶ Petientia ſuadet
Alle ding find nit gedult ʒu leyden.
Omnia quidem ſunt pacienter toleranda.
Omnia ſunt em̃ patienter per ferenda.
Omnia ſunt ꝓfecto equo aio ſuſtinenda.
Oinnia ſunt ſapienti pꝛudenter tꝑanda.
Smnia ſunt equidem facili ammo ferenda-
¶ AKctio in voluntaria. gers thuſt.
Dir iſt villeicht etwas zu thun das du nicht
At tibi foꝛtaſſe agendũ ẽ aliquid.qð nolles
At tibi foꝛtaſſe dicendũ eſt aliquid qð ſenties.
At tibi foꝛtaſſis aliqd laudãdũ erit qð nõ ꝓpbes·
Ai tibi foꝛte aliquid moliendũ erit. qð nõ valeas-
At tibi foꝛſitan aliqd ſuſtinẽdũ fuerit qonõ querꝭ
Cõmunitas tei.
Das geet yderman an.
Hoc em̃ tibi cõmune cum multis.
Hoc enim eſt omnibus vniuerſale.
Moc enim attinget omnnne..
Ad idem.

Das iſt ein gemein vbel.
Cõmune quidem hoc vicium eſt.
Hoc emi peceatum vniuerlale eſt.
Hoc em̃ eſt inſitum ommbus.
Hoc em̃ vulgare vicium eſt. Z
poc em̃ peccatũ longe lateqʒ ptz.

eqʒ em̃ debes qð cõmunis foꝛtũa dederit tcuſare

Di ſolt em gering geluck nicht verachten.

ſi
R

1
16,

ine

MNeaz eſt

èðð
8 6
. EE *

Fonum. L.

Neq; em̃ debes foꝛtune caſibo obliſtere.
m tu ſcires qð ſoꝛs offert abs te abijcere.

(Fama vel honeſtas nõ ledat=–
Suncket dich das es mit wider deinen glumpff
Einnõ alienũ a tua vᷣtute putabis., ſex.
Si nõ indignũ tua autoꝛitate exiſtimabis
Si tuis rõnibus nõ incõueniens eſſe ducas.

BDi boc tibi nõ incõmodare arbitraberis.

¶ Tsr ſtudiũ ſolatiũ ẽ laſſoꝝ aĩoꝑ·
kunſt iſt ein gemein ʒuflucht der rue.

Vaoũ equidem eſi pꝛofugiũñ quietis videlicet vir⸗

tutes literarum·
Sed eſt vnus poꝛtus ad ſalutem ſcilicet.liberaliũ
artiũ diſciptlie. 2
Seg eſt vna ſpes conſolationis literar ſtudia.
Sed eſt vnum remedium tranquillitatis · ſcienti
grum celebꝛitas:

¶Tacet᷑ aliqð qꝛ alter i meli ſcit.

wolt die ding alle erzelen / het ich nit einẽ

getrawẽ dz du es beſſer vſtondeſt dan ich.

Que oĩa Pſequerer ſi meliꝰqᷓ; tu viderem.
Que oĩa cõmemoꝛare niſi tu id clari qᷓ; ego intel/
ligeres. ððð ſcerem.

Que omnig explicarem ſi ego qᷓ tu aperti cogno

BSicendi pꝛolixitas:

Ich hab ſoꝛg du mugſt vertryef in meinẽ woꝛ

ten haben. .
Sed wereor ne iam mihi verba ſupeſſe putes.
Sel timeo ne dicendo pꝛolirum me nimis eſſe
Sea dubito ne meam dicendiratõnem nimis lõ5

gam aecuſes;

CL Conſolatioi in zmalo.
kein inſehnten, iſt ſo groß er wircht von tag zu
tag gemindert-·
Mulia eſt tanta doloꝛis magnitudo que non tnis
pꝓlixitate minuat᷑ huiuſcemodi ꝓfecto rex veraʒ
eſſe ſcimus exꝑientiam. vt eadẽ foꝛtuna nõ poſ⸗
ſilt hominibus diuturna manere ·
MNulla em̃ fuit vua tam aggreſtis.que aliqusndo
mollitudinẽ non recipiat.
Hurlunye malum poteſt eſſe perpetuũ.
Licentia petit᷑ in loquẽdo.
Ich rege das mit deinẽ vrlaub.
Pace tua loquoꝛ.
Pace tua dixerim.
Paer omnium affirmalo⸗
gacultatis dubitatio.
Ich weyß nicht was ich wrmage.
Ego quid poſſum neſcio.Ego quid valeam nõ co
gnoſco.Ego quibus virtutibus niti poſſim nõ cõ
ſpicio.Ego que ſit mea facultas non intelligo.
Eso quid aſſequi poſſim non ſatis mihi conſtat.
apientie refutatio.
Ich be enne das ich zu ſolcher weybheit nye
kömen bin.
Nunqᷓ; enim ego diffitelvꝛ ad tantam me diligen
tiam non perueniſſee.
Munq; ego inſicia vꝛ tantam me ſcientiam –
Didiciſſe.
Nunqᷓ; em̃ id mihi tribuam quod non fuerim con
ſecut us.
Fateoꝛ em̃ ad tantam ſapientie magum me non
pueniſſe alias acceſſiſſe.

olum. LAXAXAV.
4 0 Appꝛobatio conſilij. “”MD
Ich in hyeinn nicht faſi zu ſtraffen.twan was
ich gethan hab han ich guter vernufft gebꝛaucht.

Non em̃ eſt conſiliũ meum accuſanduũ quomia dũ
voc faciebam non eram ameenns.
Nihil egi ꝗð iure repꝛehẽdi poſſit potiſſimũ cum H
egerim non eſſem deſipiens. ́MMV
Nihil em̃ vicn habet nt᷑i conſilij deliberatio quo/
niam dũ hoc tẽptabã nõ videbar inſanir⸗e-·
Non eſt cur non poſt confectum hoc opus ophꝛo/
bꝛio me afficias. läl
Non em̃ dum hec temptabam ſtultus eram.
Eur ſtudia mes repꝛehendas nihil cauie tibi reli⸗
ctum video. quoniam dum hoc conficerem nõ
vide bar delirre
Coõmendatio verkb.
was iſt anders in diſen worten gemelt dan ver
d achtung des laſters.
z6 Quid em̃ in illis verbis fuit niſi crimĩs refutatio.
igo⸗ Auid in eo pt erꝛoꝛe reꝑiri niſi criminis tfpullſio ·
1t Quid in eo ſermone erꝛoꝛis fuit niſi ealumnie aſpꝝ
natio;
he. Auid em̃ vicij epiſtola continet niſi contra impꝛo
bos libera defenfio ðẽ
n ¶ Cõmiſſio negocij caue⸗
tur ꝓpter occupatões.
hon. Ich wil dir yetzũt nicht befelhen die weyle ich
Ddich ſihe mit andern vnmuſſen beladen.
