Hegredi eſt in diuerſas ꝑtes gradi bincinde ire.
Hijudicare id eſt liberare dicernere vel ſeparare
Higradariabſetʒen oder verwerffen.
Hilatio eſt moꝛa vel elongatio
Dilabi eſt diuerſis modis labi abfallen
Bilatare weiten oderbꝛeidmachen
Dilapidare verſteinẽ vel inutiliter aliqd ↄſumere
Dilatatio bꝛeytung. diligens fleillig
iligere liebbaben. diligentia fleyſſigkei
ilucidare id eſt illuminare erleuchten
Diluculũ eſt tempꝰmatutini moꝛgenſtunde
Biluculum veſpertinũ die abentrote
Diluere.i. emendare abtilgen oder abwaſchen
Diluuiũ eſt nimia aq̃ꝝ inundatio ſintfluß5.
Dimẽbrare id eſt mẽbꝛatim diunidere
Dimetiri mõcherleyweyſe meſſen.i.diuerſis modis
Dimenſio maß oder meſſung metiri
Dimicare fechten oder ſchirmen.
Simidiare exdi et medio halbteylen
Diminuo uis.ui. utũ.a di et minuo myndern.
Diminutus gemyndert Inde diminutio
BDingimus eſt qdam mons ſic dictus
Dindima ſũt qͥdq loca mõtola nare differꝛe reliqre
Dimittere vlaſſenł ꝑcere lindulgere ↄdonare incli⸗

2

yoceſis byſtũ.dioceſanꝰ.i.pᷣſul ob? aſlibꝰopoſitũ⸗
ipondi?põdij duo põdera ſcʒ genꝰ põderis ex du/
iplare id eſt duplicare vel geminare
iplois.·idis.ẽ duplex veſtis et eſt veſtis militaris.
irectꝰ gerechtiget. directurus idem

irigere richten ps. dirige greſſus meosꝛc̃.

„

Hiripe. i. vaſtare diuellere zureyſſen.

S OSSSO OQ&S —2

n en Oe

- -ASSSSSBjBaeaesnae3
ςHe hh e e dee e eeeee.

— π er

iruere.i. deſtruere euertere eijcere ʒu ſtoꝛen
yre ſũt pene ifernales q deoꝝ dyre. qꝛhoſtis eoꝝ
irũpe ʒureiſſen. ſcindere diuidere ſcʒ dyabolꝰſpẽ
Sirus.i.crudelis imiſericoꝛs et aſper hoꝛribilis
His ditis. i. diues reich loꝛ dyabolꝰ. Nem dis grece
bis latine. Item etiam ðꝛ pluto
Pilſcalciare.i.calciamenta extrahere entſchuhen
Diſcãtusdiſcant. diſcantare diſcant ſingen
Hiſcedere. i. diuerſas ptes cedere.
Hiſceptoꝛ. i. rixatoꝛ ein kleffer oð zancker.
Hiſcere. i. ↄgnoſcere vel ſcientiã acciꝑe lernen.

Hiſcipulꝰeſt ꝗ addiſcit ein iunger
Hilſcipula eſt mulier ſubdita infoꝛmatõibꝰfidei.
Ziſciplina. i. doctrina lere oder ʒucht.

Piſciplinare.i. docere voerare admonere caſtigare

Diſcrepare. i. diſcoꝛdare zweytrechtigen
Hiſcludere aupſchlieſſen Inde diſcluſus
Hiſtinguere. i. diuidere Diſcernere beſehen.
Dilſcerꝑe ʒureiſſen Diſcidere auffgurten
Hiſcretꝰ? beſcheyden zuchtig oder weyb
Hiſcretio. i. diniſio beſcheidenheit
iſcrimẽ eſt duplex crimen zweyfeltig laſter
DHiſcoꝛfoꝛus peni.coꝛ.i.diſcũ circũferens
Hiſcoloꝛmibfarb oder mancherleyfarbe
Hiſcoloꝛatus mcherlei geferbt a. p Diſcoloꝛare

Hiſcoopire auff decken Inde diſcoopertus
iſcoꝛs quaſi diuerſi coꝛdis w eyrrecht
Hiſcoꝛdare.i. diuerſum coꝛhr̃e Diſſentire idem.

=

Diſcidiũ eſt ſepatio diuoꝛtiñ dictũ qð alids a pacto
diſcedit. Diſcidioſus eſtfrequens in diſcidi's

— = =
— — – = —

——

Hiſcolꝰ. i. diſcoꝛs a ſcola indoctꝰ illiteratꝰ entferbẽ

Diſcoꝛdia ei zw ytrechtikeit, a. t. diſcõſulẽ widratẽ

— - —

=
— — – — ⸗

S=ι

— —
— — —

„= = =
— —=

— —

en
Nſtsee
ſdolcſi
onbe
ndoge

SS S — ☚ 3₰
rr Dee

— SebsSsSsSSS —

rrrr „—

Piſcontinuꝰ quaſi non ↄtinuus vnſicte.

Diſconuenire ð quaſi nõ ſimul ↄuenre
Miſcõueniens vnbequeme.i. non ↄueniens
Hiſconuenientia vnbequemekeyt
iſcumbere eſlen id eſt comedere. diſcubare idem
Piſcurrere entlaffen Diſcurſus ein lauffe
Diſcus eſt ſcutella q̃ olim et ſcus dicebatur ſed nunc
diſcꝰ ꝗqꝛ fercula apponat ein deller
Diſcutere i. qᷓ̃tere vel ſubtiliter indagare entrichten
Diſpar vngeleych
Hiſparere verſcheiden oder verſchwinden.
Diſpergere verſtrewen. diſperdere idem.
Diſgregare von einaͤder ſcheidẽ vel diſpergeer.
POillartire zureiſſen villaudiẽtes ãt hec diſſecabant R
Diſſecare ẽ diuer mõis ſecare dirũpe łcruciare act.
diſſentire.i.diſcoꝛdare quaſi diuerſa ſentire
Pillentꝰ tus.tui ein ʒw ytrachte
Hilſſentio.i. diniſio diſcoꝛdͤtia zwytrachte
iſſenteria eſt emiſſio ſanguinisblut gang
Hiſſenſoꝛ.i diſcoꝛdatoꝛ. dilſeminare id eſt diuidere.
Hiſſerere eſt ſapienter loqui.
Hiſſedere abſtan. diſſerto.i. frequẽter ſerere
Diſſert? eſt doctꝰeloquẽs ſapiẽs et facũdus.
Piſſidium.i. diſcoꝛdatio ʒweytrachte.
Diſſimilis vngleych. diſſimulare vngleichen
DHiſſipare bꝛechen ſturmen. diſſoluere vfloſen
Hilſſolutio ein entbndug n p diſſonare mißlauten.
iſſonus.i.abſonus miblautig .
Diſſolutus verlaſſen
Diſpenſatoꝛ ein voꝛſtender vr pcuratoꝛ
Diſpenſatio ein erlaubung W
Diſpenſare erlauben dinigere vel deliberare.

SSOSSO

— heen eQH Deee eee

s Diſpendiũ i. nimia largitas longum et inutile
Diſpendioſum lange vnd vnnutzliche
WDilſperdere verlyeſen. diſpergere verſtrawen.
iſplacere miphagẽ. diſplicere idem.
qᷓ iſplodo is.ire.i.ↄcutere vel terrere
ilponere beſtellen oder oꝛdiniren. inde diſpoſitio
Miſputare eſt diuerſa putare in loquendo
Miſputatio eſt diuerſa putatio in loquendo
iſſuadere widerraten.diſſueo id eſt non ſoleo
Diſſueſcere entwonen. diſſuetus vngewont.
Diſſuetudo.inis vngewonheit.
Diſtantia verrheit oder zweyſtanduge
DHiſtare id eſt remotũ eſſe weyt von ein ſtan
Diſtpare vnmeſſigẽ f. p. diſtemꝑantia vnmelſikeit

☚ —

Diſtillare diſtillierẽ oð vß drieffen ziehen
Hiſtinguere vnderſcheidẽ. diuidere deſignare
Miſtribuere.i.diuidere vpgebẽ oð vnð einano deilẽ
Diſtrictus id eſt ſeuerus aſper auſterus

Piſtoꝛt? vkert oð heblich. L.t. diſtoꝛtõ heßlichkeyt.
Mitare.i.diuitẽ facere. ditatus a ũ.i.diues factus
Miuaricari zu ruck laſſen a t diuellere vbfellẽ ver

Piuerſoꝛiũ.i.hoſpiciũ vel domusomunis
Piuerticulũ ẽlocꝰſecretꝰ vbi diuerſe vie ſimul vtũt.
Piuertere abekeren Inde diuerſio .
Sinerſusmancherley Inde diuerſitas
Hiuesreich.diuitie reichtũme płalis nenitantum
Diuidere teilen. diuiduus deilſam
Siuinarewareſagen od raten oder zauberen

„ 2 d

O&O &bSSg8SOO99

Diſtẽdere ſperrẽ oð recken a/t diſtrahere enzwey

MPiſtringere. i. cogere zw ingẽ. velleuiter tangere.
Diſtoꝛqᷣre capit᷑ ꝓ toꝛq̃re ſeu diuerſimode punire

Piuẽtilare.i.diuerſis mõis vẽtilare ſtoꝛen łſeꝑare

1
n6

adde

0

dy;

1,

wer

eNie

b
wſol⸗
vopt.

SnSeosrnnedonSe ee

- sebsgsss eseesgsgss ee

Diuinatoꝛ ein warlager oder zauberer.
iuimnusna nũ. gotlicher Diuus idem
Hiuine gotliche Diunnit idem Inde diuinitas
Diuoꝛtiũ ðꝛſeꝑatio ↄiugũ ꝓpter adulteriũ
Diu lang ſcʒ tꝑis. Miutinꝰ langkſam —r
Diuturnus idem Inde diutum tas
Diurnare. i diurna moꝛam facere feſtare
Diurnusa ũ.i. durans per die n. Diuulgare.i.mani
Docere lerẽ docillerhafftig f p voctrinalere do ⸗/
Hoctoꝛat?meiſterey. doctoꝛare lernẽ. ccoꝛlerer
Hoctrix ein lererin .
Hoctrinale eſt liber ↄtinens in ſe doctringas
Documentum id eſt doctrina lerunge
Hoctusta tũ. gelert adoceo ces. cet. ↄparatur.
Hogma id eſt doctrina vel iteratio doctrine.
ogmaticus ca cum.i.doctusſagax pꝛudens.
Hogmatizare. i docere inſiruere intoꝛmare
Polare id eſt leuiare planare. hobelen oð behauwẽ
olabꝛũ eſt inſtrumentũ dolandi ein hobel
Holatura.i. dolatõ lillo qq dolando aufert de li gno
Holiatoꝛ ein butner.l binden. doliũ ein butten
polus. i.fraus malicia betriegug oder argliſt W
Moloꝛſchmertz Inde doloꝛoius.i.plenus doloꝛe. DW
Holoſus.i.inſidioſus malignꝰ argliſtig
Hogma grece ðꝛ tectũ latine ein fyrſt vł atriũdomꝰ

2

DPomabllis gut zu yemen a p Bommare berſchẽ.

Pomare. i. ſubiugare manſueicere ʒemen
Domeſtic?d notus et familiaris haußgenob
Hominatio eſt choꝛus an geloꝝ herſchaift.
DBominica ſuntag. Homimicꝰ idẽ vel ẽ ꝓpꝛiſnomẽ
Dominatoꝛ ein herſcher DHominus herre
Dñna ein frawe Ponncellus unckherre
f.

SS sSSsss933SDSES —

gsSSs288——3

Q◻— *

S
2 en

80 ⏑ n △☚ T.☚G

Soxa grece latine dicit gloꝛia.

„

Domicella iunckfraw. ẽ?
PVomiciliuͦ eſt habitatõ. kfogelbauß vteſite domꝰ

Somitus geʒemet. Homus ein haub.

Sonatiũ eſt iocus vbi dona ſeruantuv·
Sonare.i.tribuere vel remũerare vel honoꝛare.
Sonariũ eſt idem qð donũ ein gabe
Honatꝰeſt quidã autoꝛvłliber ab eo ↄpoſitus.
Sonatoꝛein geber. donatio gebũge
Donec. Pon quouſqʒ alſo lãg n s donũ ẽ datõ eĩ
Soꝛmire Ichlaffen. doꝛmitare idem gabe
Hoꝛmitoꝛiũ ein ſchlaffhauß S
oꝛſum a durus qſi durſum ein ruck.
Wos tis.ẽ qd dat᷑ vxoꝛi amarito moꝛgengabe
Hotare.i.dotẽ dare begaben et ꝓducit do.
MDotaliciũ id eſt dos vel dotis pcium

SDꝛagma.atis. eſt q̃ſtio ſiue interrogatio. hinc Dra

gmatic? ca cũ.id eſt interrogatinꝰ

77

Sracma denarijẽ genꝰ vel certü põdus argenti

Praco.onis.ein dꝛach
Promedariꝰcamelariꝰð qͥ ducit dꝛomedos.
Sꝛomedꝰ vel dꝛomeda ẽ qdðdũ genus cameloꝝ

Sꝛoteca ein ring. n s Pubiũ zweifel. An dubietas
Hualitas.i.duplicitas altriplicitas duał.i.geminus
SOucateſt dignitas ducis vel eſt floꝛenuns.
DVucẽtenꝰ na nũ.ᷣet ducẽteſimꝰa ij.et ducentite ta.a

Ducẽties ʒ eihũdertmal duo cẽtũ ʒij ihüdert

ucere leyten oder furen Duciſſa hertzogin
ucillus eſt puus dux oð ein ʒapffe
Budũ lange Ducllare kempffen
Duellatoꝛ ein kempffer q duellü pegit

ðð et centu.

— — = —

=,—

=☛ = =
E: S

— —

— —

==S = =
☛–

„2
—

ledor n 8 Puellum ein kampff etð quaſiduoꝝ bellun
n t Sulceſcere ſueſzwerden Dulcis ſueſy·
f t OPulcedo ſuſſigkeit m t Dulcoꝛ idem
wune. a p Dulcoꝛare ſuſmachen Inde dulcoꝛatio.
Ip Dulia ẽ honoꝛ hom̃ideditus vel ſeruitꝰqui do et ho
ſu minibus indifferenter debetr·
adyÿ Dum.i.qñ wenne Düumodo alslange
ſidiii m s Pumus ein hagenpulſch oder hecke
4 n s DHumetũ eſt locus vbi dumi creſcunt
adi? Pütaxat.i. tantũmodo etↄponit a taxo
etro Duo a dya ðe plr hi duo he due hec duo Gtõ horum

1 duox haꝝ duaꝝ hoꝝ duoꝝ vel duu tõ duob? duz
bus duobus 'm nug.

N. o t Duodecim ʒwolff Ouodecies ʒwelffmal
m s Suodecimꝰder ʒwolffte Duodenꝰidem
m s Puodenariꝰria riũ.die ʒwolffte ʒal.
biſ a p Suplare ʒi yfaltigen. ouplicare iem
m s8 Duplꝰʒw yfaltig. duplexidem.
emm m s urusra ru.hart. DOuritia hertigkeit
f q SHuricies ei. idem quod duricia
d Purare herten vel ꝑſeuerare ꝑmanere. ſufficere vl
mi aghy ¶Purehertiglich Vuriter idem patiẽter ferre
ſdece 2 t Duxa duco is. duxi deriuat ein hertz og
ign F s HBanuseſt quedã arboꝛ incõbuſtibilis
1s le ECbanꝰ ẽ arboꝛ quam nullus ↄcremat arboꝛ
anit! fp Adbdomada ein woche id eſt ſeptimana
ttm m 8 Ebgomadarius wochner
N adꝓ Abdomadatim id eſt omniſeptimanawochlich
2 t Abesid eſt obtuſus vel tarqusdumme
n s Lbere d eſt ebes fieridumme werden
3 betare id eſt obtuſum facere dumm machen

Abilus eſt quedam herba attich

*

sS sS gsSg
☚ Sen ρenrn

Q
23

— RD
☚ Seeneeserenennn

gSbsenss: .

Ebꝛius a ũ.i. extra menſurã bibensdruncken
bꝛietas dꝛunckenbait. ebꝛioſitasidem
Ebꝛiari id ẽ ebꝛũ facere dꝛuncken machen
Cbur ris eſt os elephantis helffen beyn
Ecce id eſt vide ſich oder nymware
Eccleſia ↄuocatio interpᷣtat ein kirche
Ecdeſiaſtic?kirchner.vel qͥdã luber ſic dictꝰ
Eccleſiaſtes ein buch von der ſamlüg der welt
Echo onis. widſchalle. f t ecliplis grece dꝛde fectꝰ
Ecõtra wider. ecõuerſo widerunbdb latine
ECquid.i.ecce qͥd.Econtrario wider
culeus ẽ inſtrumentũ puniendi ein galg
Atdaxfreſlig. eduliũ ſpeiỹ at edicere gebietẽ l expo
dacitas freſſigkeit.edaſculꝰa ũ.fralle nere
Edentulꝰa ũ eſt aliqs carens dentibus
Cdentare zʒen aubbꝛechen. edera epphey
Edere eſſen oder offenbaren. edepol ſcheltwott
ditio machũg oð gebietüg. edictü gebot oðküdũg
Ldificare bawen. edificiũ gebewe
Edilis eſt cuſtos domox. eduliu.i.ↄmeſtio
Ndiliũ.i. voꝛacitas vel dignitas in domo
Miſſerare eſt valde ſapienter loqui.
Editus a ũ. ab edo/ ꝓpꝛie gemacbt
Editũ id eſt arduũ vel uimmenſum
Educare.i.nutrire furen oder erquicken
Aducatio.i.nutritio fuerung oder erquickung.
Aducere auſfuren oder aupʒ yehẽ. m. S edꝰeibock
Affariauſſpꝛcchẽ.eſfaminari.i. loꝗq pꝛellusidem
Affectꝰ en finis rei ein geſchicht oderdat
Affeminare eſt debuuarc. molle et femineũ facere.
Effeminatio talis actꝰ.eſfebia vel/ꝓitibulũ
Alkfemiat?.i. debil oð weibet. vñ legit qd dauid ex

— e— – — — ———

— —.-2--8-—

= . ie e — = =

=

deſch
e

Rilap⸗

vet
öoi⸗

Ohe een S e e e

Ssss3sSweee e eene n

8

ο
G

S ° —

◻
õä

—

—

E

pyulit om̃es effemiatos de regione ſua.i debiles
Kfficere eſt perfecte facere .

Efficax mechtig begirick q̃ſi effectum capiens.·
Efficacia.i.pꝛudentia vernunffte oder machte
Effibul are id eſt fibulas extrahere

Effigies eſt imago ein bylde

Effodere außgraben Atfrenis vngezemet

Effranatus idẽ Affrenare außʒzemen.

Effraym filiꝰioſeph dict?ẽ. interptat᷑ angmentum

Effrenẽ ſanctificatio n t Effugere entflyehen

Effundere augieſſen. Effrata.i.betbleem.
ffrons. i. inuerecũdus ſine fronte vnſchemig
fugiũ ʒuflucht YJob. xj. effugium peribit
Egenus·i.egens inops et pauꝑſiech oder arm
ger gra gru.id eſt triſtis vel infirmꝰkranck.
gerere eſt digerere foꝛas emittere ꝓpꝛie merdare.
gere gui. ideſt opus habere doꝛfftig ſein.
geſtas id eſt peyoꝛ qᷓ; pauꝑtas doꝛfftikeit

Ageſtio eſt ſtercus. Agelco id eſt incipio egere

Egiptius eſt egiptijlingua Egiptusid eſt regio
gomet ich ſelber Egoipſe igem
gregiꝰid eſt nobilis maxim pcipuusachtber
gregare id eſt ſapere vel diſgregare

Egrediid eſt exire extra gradi auẽgan

greſſus eſt exitus ein au?gang
Egritudo id eſt infirmitas kranckheyt
grotare id eſt infirmare vel frequẽter egere
Agrotusta tũ.idem eſt ꝙ infrmusſiech
xya eye ꝓpꝛie aduerbiũ hoꝛtandi ach
ijcere id ẽ extra iacere aubwerffen
iulare id eſt flere voce ofuſa p doloꝛe manifeſtare
Mulatꝰ tus tui.id eſt ploꝛatꝰ vel fletus
g iij.

SRODOOSS=Segsseggs

—◻

5 — & τπ α

hin
n 8

n p

f in

Claboꝛare verarbeyen
ALlabi.i. euadere decurrere effugere au fallen
CLlatus ta tum id eſt ſuperbus quaſi ele atus
CLlatio id eſt ſuperbia et venit a verbo effero. fers.

Electio aupkyeſũg.electus auberwclt
Electrum eſt qdᷣdam metallũ ꝓpꝛie meſſing
Alectuariũ ab electiõe reꝝ qbꝰoficit᷑ latw erge.

Elephas antis. eſt aial ein eleppꝛant
Clegãõs ðꝛ valẽs egregiꝰexcellẽs weydelich

Elegantia.i.pſtantia pulcritudo vel valitudo
lementũ ðꝛ ab yle qſi ylementũ element
EClementarius idem eſt qð aſtronimꝰ ſternſeher
Elemoſina.i.mandatũ miſericoꝛdie almuſen

MElencꝰẽ liber areſtotil tractãs ð fallacijs ↄtra rõnes

Eleginare.i.purificare.eleuare vff hebẽ. vitatis

Eulcere.i extrahere vßlockẽ łeducere vſʒyhẽlelige

Eidere.i.valde ledere deciꝑe łõſtruere re vſerwe

Eligere außkyeſenoder auberwelen len
Elim inare. i. in exilium mittere außſtoſſen

Elimare i.purgare auſfegen oder keren

Elitropiũ eſt quedã herba et ſole oꝛiente floꝛes aꝑit

et recedente claudit Golſequiũ idem
Elixus.i.bene bulituswolgeſotten
Eloqui eſt valde oꝛnate vł aꝑte vel expedite loqui.
Eloquẽs.i.facũdꝰein wolredender ns eloquiũ ein
Eloyet eloe ſunt noĩ2 dei. aubſpꝛuch
Elſacia eſt quedã ꝓuincia elſes lant.
Elucidare erleuchten Inde elucidatio
Emanuel hebꝛaice latino ſermone nobiſcũ deus
Emarcere.i deficere gebꝛechen

Emanare eſt extra manare ebulire außſlyeſſen
Emaus eſt/pꝛii nomen caſtelli.

NR

rons
m
lage
ſeme

4

in

ſ

oN

hieeee

G◻

S OSSSB= 9πS £°2S9
0 ◻11

S8 8

Empticiꝰ ai. i. emptus vlſacilis ad emendũ. Unde
ſerui empticij dicebãtur

Emancipare.i.a ſeruitute liberari

Emboliſinus.i.ſupaugmentũ tredecimus menſis
Embꝛio eſt coꝛpꝰfoꝛmatũ in vtero nõ aiatum
Emere eſt ex alieno meũ facere gelten oder kauffen
Emergere ẽ extra mergere auß ſchwymmen.
Emeritus vnuerdient vel miles veteratus B
Emẽdare beſſern q̃ſi extra mendã ponere oder auſ//⸗
ſer derſchuldkümen M
Emenda beſſerung. emicare auleuchten.
Emigrare aubwandernoder verſcheyden

Eminere vber ſcheinen vel apparere vel ſuꝑſtare

Eminentia vberſcheynung
Eminꝰ.i.alõge vᷣꝰ. eminꝰ alonge.ſʒ cominꝰ ad/ppe

Emiſperiũ ẽ dunidia ſpera in frmamẽto ſpectat

Emiſſarius ꝛcquꝰfoꝛtiuet velox
Emoliri außerbeiten.i.extra moliri vel adquirere

Emolimentũ.i.lucꝝ laboꝛis łfructꝰ.emoꝛroys idis.

blut gang eſt quedam infirmittgs.
Empireũ celũ factũ fuit pꝛima die cũ angelis
Emptoꝛ ein kaffer

Emplaſtrũ ẽ ꝙ ſupponit᷑ vulneri ein pflaſter
Emptoꝛiũ eſt locꝰ vbi emit᷑ ein kauffhaub

Emulari.i.diligere łinuidere łſeqͥ ꝑinuidiã vel amo

Em Emulatoꝛein nach volger vel amatoꝛ

En. i. ecce vel in f p Endiuia eſt quedãꝗ herba

Encenia tm̃ płalis neridicũt noua feſta.dedicatõeſ
vel munera que ꝓpinãtur cauſa amicicie
Enchiridion eſt liber manuał.vł inſtrumẽtũ medici.
Endelechia ẽ aia munda vel etas ꝑfecta
Ener guminꝰeſt ille qͥ cũ maligno ſpiritu a ʒitatur.
ggOLg ili.

9
mn
n
zi
.
5
in
in
4
m.
f
8

—828—8

„ι ο

N☚ &

Eneruare.i.extra neruos poncre lame macen

Eneruus verlamet. eneruisidem qſiſine neruo

Energia eſt interioꝛ laboꝛ operatio vel effectus

Engaddi eſt locꝰ vbi finitur mare moꝛtuum.
Enigma eſt ſermo figuratus ꝓpꝛie retdelſen

KEnim verware. Enmuero igdem S=
Enixa eſt conata ad efficiendum aliquid vel partu
liberata Unde Enixa eſt puerpera regem
Enixus ab enitoꝛ.id eſt gignere auß gearbeyt

Eneus ein ding dʒ võ ertʒz gemacht ut Eunucheſt.
Enodare vff knopffeln. eniis.i. gladiꝰ equꝰcaſtratꝰ
IMunthimema ẽ genꝰargumẽtatois ſcʒ feſnna ↄcluſio
Enucliare ẽ nucleũ extra teſtã nucis ponere

Enulaẽ q̃dã berba alent wurtʒ ł caldariũ eneum
Epar leber. Epaticꝰleber ſuchtig
Epatica die leber að. n.s epicolleriũ vber rocke.
Epicurꝰẽ peſtis ł voꝛatoꝛ h in ephot iudẽ gewant
Epicauſteriũ ein pflaſter auff ein gebꝛãt wunde. vel
eſt ſedesſcriptoꝛisſchꝛeibſtule
ECpicateriũ.i.fumarũ caminusſchoꝛſtein “
Epichenũ ðꝛ ab epi.i.ſupᷣ et chenũ ↄmune q̃ſi ſupᷣ cõ
Epilenticꝰ ẽ ille qͥ patit epilentiã mune genꝰ?
ECpilentia ẽ moꝛbꝰ caducus.ᷣepla ein ſent bꝛieff·
Epilogare ðꝛ ab epi.i.ſupꝛaa logꝰſmo q̃iſuꝑioꝝ ſer
mo bꝛeuibꝰ vbisreſumptꝰ. vel qn plura vba pmiſſa
bꝛuibus vᷣbis reiteratur Inde epilogus.
Epitalmũ ðꝛ cqticum qð cantat᷑ in cubiculo ſponſo
Epiphania ðꝛ qi ſuꝑna ſiue celeſtis apperitio
Epiicopatbyſtũ.cps.i.pſul de p eplari.i.comede
&pitaphiũ ẽ ſupſcriptio lapidũ tumuloꝝ re eiſen
Epulũ ſᷣm quoſdã ꝓ coꝛpali. ſʒ epule ꝓ ſpũaliſpe

Mq ei pferts mut.in.t.epulo.i. ioclatoꝛ qrens pꝛadia

SS= — S-SSSO

CEE

quare.i.equum facere gleich machen dñoꝛum
quus id eſt caballusem pferd oder gerechter.

queſter eſt q vadit in equo ein reuteer in equo
Equiciũ eſt locus vbi equi in domiti ſeruantur.
quiꝑare. i. imitari vel equare vel parem fieri
quipollere.i. parilicari gleich vber ein tragen
Eqpollentia eſt ſimili reꝝ eqitas gleichmachũge
quidẽ.i. certe l aber fᷣ t eqtas gerechtigkett
Eqricia ein rorßmarekt vbi equi ꝓbõtur.
Equinoctiũ.i. eq̃titas noctiũ cum diebus
quitare.i.equũ facere vel militare reytten
quitatꝰ eſt actus equitãdi vel multitudo equitu
urdentieuiee aflimilari.

7

– ι

quiuocũ eſt qð ſubvna voce plura ſignificat.

8SS=SS—
— & ½

S

radere auß ſcheren. eripere außnemen oð erloſen.
radicare au graben oder guß wurtʒzelin.
rarius.i.monetarius oder ein ertzgieſſer
rfoꝛdia ẽ quedam ciuitas ertfot
rga engegen et capit᷑ in bonaſign ſicatione
rgaſculũ idqẽ ꝙ carcer ein kercker.
rgaſteriũ idem Ericius ein ygel
igere eſt ex vno ſurſum rigere auffrichten
rinis.i. furia infernalis vel quedã herba.
Ermofroditus eſt qͥ babet vtriuſq;ʒ pudibunda.i.ma
s mulieries et. Ermofrodita idem
Nogare. i. dare diſtribuere et ꝓpꝛie elemoſinas.
rpica eſt raſtrum ein ege oder ſchiltde
Frrare qꝗᷓſi extrarem ire irren.
aticus.i. exoꝛbitus abwegigoder irrig

S
☚ ⏑⏑ S☚ ☚⸗ S

τνπe

Equalis gleich. eqlitas gleicheit. equesẽ hõ ſedens

quũ.i.mare trãqllũ ꝰꝰ Cũ fremit eẽfretũ mare di
amax ontꝰ ponte caret ſʒ abequo ðꝛequoꝛ

—SSOSOSS= — 5 S

F

”

P

△αςμ ς☚Wn

rubere.i. verecundari ſchemen

rubeſcere ſcham rot machẽ

ructare auß ruſteren oder erfurbꝛingen
ructuari idem ꝙ eructare auſʒygen
uderare.i. purgare rudera eijcere fegen
rudire. i. inſtruere außweyſen leren.
ruditor. i. doctoꝛ inſtructoꝛ einlerer
ruere.i. liberare erloſen oder ledigen
uginatoꝛ ein ſchwertfeger
ruginare ſchwertfegen

na.i. miſeria calamitas inopia kummer
rütare. i. deſtruere ʒu bꝛechen
Esẽnomẽ generale ad quodlibet metallũ.
ſcace.ðꝛ ab edo qꝛ eã oscapiat ſpeyſe
Eſcanea ein ſchote oder molcken .
Eſcaria ẽ menla eſcis plena.et dꝛ ab eſca
eſculus eſt quedã arboꝛ ein miſpelbaum.
ſculũ ẽfructꝰ illiꝰarboꝛis ein miſpel. eſebon ẽ ꝓpꝛiũ
men ciuitatis.et dꝛ quaſi extraſedem bonam
ſca eſt quedam auis
Kſſedũ eſt genus vehiculi ein hangewage.
ſtas ſummer.eſtiuare ſummern S

nla minoꝛ eſt quedã herba eſelsmilch.

ruca ẽ modicꝰ vermis frondiũ vel quedam herba

Erugo tria ſignilicat. pꝛimo ẽ ĩmũdicieſ rodẽsferꝝ
roſt. ſcoo eſt vmis ſugẽs ſanguinẽ.tertio eſt vmisqͥ naſciti
eſtate rodẽsſegetes ein wubbel a t Crüũpe vſſpꝛechen

lurire hungeren. eſus geſlen. i. omeſtꝰ. eſux ſ qui

—

bee

ce

“ „

GB

dam piſcis ein lachs. M
diſc Ercetera furbas vnd ander Etq; id eſt et
Im t EKtcher hymel. ethereus hymeliſcher
m s Ethicus eſt moꝛalis etẽ vnũ ſpẽale ydeoma

m s thimologꝰ.i.veriloquꝰ ſermo topicꝰlſiguratius

ein bedeutnuß vel expoſitio vocabuloꝝ
f pꝓ Ethiopia moꝛen lant. ethiops ein moꝛeꝛ
n s EEtrogeniũ ẽ res cꝰq̃libet ꝑs nõ hʒ denoiationẽ totiꝰ
vt manus digitꝰ. et ab etron.i. variũ et chenum natura
qſidiuerſoꝝ natura f pꝓ Eua interptat ve ł vita ſiue cala
a p Aganreugknoge raumen mitas

f p Nthimologia ẽ ꝓpꝛietas pmonis vl ðꝛ veriloqun/

n Euadere entgen oð entrinnẽ ny euaginare entbloſ
an grece.i.puerſio latine ſen oð auſʒyeben
n s uangeliũ.i.diuerſa vel bona nunciatio

n s MNuanere verſchwinden. euaneſcere idem
n pꝓ Nuapoꝛare.i.extra vapoꝛes ducere vß ſchwademẽ
inter Euaxẽ gaudiũ vel eſt nomen pꝛincipis
f p cCucariſtia eſt bvona gr̃a coꝛpꝰdñi noſtri ieſu chꝛiſti
a p Euẽtilare id eſt diſcutere vel gratulari.
m s Muiteruusa uũ.i.eternꝰ.euehere aupfuren
n qᷓ Auenire au kũmen a t Cuertere vmkeren
n t Euellere aubrauffen geten oder wurtzeln.
m qᷓ uentus.i.foꝛtũa et indifferẽter ſt pꝛincipiũ vel finẽ
n S Mufoꝛtuniũ gut gluck glicuius oꝑpis
m t AQufrates eſt fluuiꝰflueno de medio paradiſi.
inter Euge ẽſignü leticie ⁊ denotat affectũ bonitatis
n s logiũ ẽ ſapia vel bona fama vel teſtimoniũ łcãtꝰ
ulogia dicũtur laudes electe
fp Euidentia offenbarũge.euidere offenbaren
a p uiſcerare.i. viſcera extrahere eniweyden
9 p Kuitgre vermelden, eunatio vermeiduge

.

23

„%ρ %ο τπ☚πω %SSSSeeSne e eee d

S babbnbbbSbOsen=
58

E
„

MRumenes dicũt᷑furie infernales q̃ſi om̃i bonitate de
Eumenidesidẽ dicũt᷑ aĩe infernales ficiẽtes
Eunuch grecũẽ.i.ſpado oð lugner. euo as.i.iſanio
etinuenit ꝓp euacuare n. p Euolare au flyegen
Euphonia eſt bonus ſonus õ
Europa eſt tercia ꝑs mũdi. alie aſya et libia
Eurusẽ ventꝰflans ab oꝛiente oſtern wint
Euſebia bie.i.pietas Iñ euſebiꝰ.i.pius
Euãgeliũ.i.bona nũciatio
Euãgeliʒare.i.pdicare vt paupeseuãgelixãt.iĩ euã
Euũ.i.ppetuũ vel ſeculũ gelio infoꝛmãt
Euãgeliſta ðꝛ qᷣ ſcripſit velↄpoſuit euangelium
Ex p extra vł ꝓ valde accipit᷑ au oder von.
Exactõ ẽ iniuſta petitõ beſchetʒũge.exaggeratio be
Exactõnare beſchetʒẽ. ſchwerunge lcumulatio
Eractoꝛ. oꝛis.i.iniuſiꝰpetitoꝛ ein beſcbetʒ3er.
Exaggerare.i. attollere maius facere cumulare
Exacerbare.i.vuas acerbascolligere auß bittern
Eralare.i. euapoꝛare ł alas extendere ft Exalatõ
Eraltare.i.in altũ tollere erbob? auß dꝛucküge.
Erxaminare.i. ꝓbare eqliter iudicare verhoꝛen
Exametꝝ verꝰ võ ſechs fuſſen nt examẽ. i.iudiciũ
Exanimet exanimis vnmechtig diſcretõ ꝓbatio
Examinare.i.debilitare ꝑterrefacere inquiſitio.
Exarare.i.deſcribere ł valde arare.Exaſpꝑare.i.ac
Exaudire erhoꝛẽ bare ↄmouere łaſpeꝝ facere
Excedere.i.excellere.Excerpere.i.extra caꝑc elige/
Execare erblendẽ. excellere vbᷣtreſffẽ re lextrahere
Excelſus.i.altus etↄpat᷑ ſus.ſioꝛ.ſimus.
Exceptoꝛia ſunt que excipiũtur vel debent excipi.
Excidiũ.i.deſtructio.Excidere.i.extra vel vale ci
Exceptoꝛius aubnemer dere vel deſt uere

— =–— —

= — ⏑ –☛ —

—.ʒ—

—

—,— ⸗
— — ☛ — ☛- = = ——

itner⸗
Dl
iiſann
gen

nii
N

Gonoh
Cumdn
e
lae

NenI

i

hon

iin

ngls

ſmen⸗
Ni
ec⸗

e

ℳ%

E
p Exeitare erweckẽ. excolare vßſeybẽ n t excolere
a p Excõmũiicare.i.ↄmunione puari.i.diligẽter colere
t Excõmũicatio ẽ qͥ ſeꝑat hoiem a ſacramẽtis ecclie.

pExcõmunicat? einer der in den ban iſt gethan
p Excoꝛare ſchindẽ oð vfleiffeln ot Excoꝛsamech
a p Excubare vßbꝛuten vt gallia kwachẽ tig oð hertʒz
f pꝓ Excubie wachüge vt in menis caſtroꝛ loſe.
a t Excutere vſichlagen.excuſare entſchuldigen
ep Execari.i. maledicere excõmunicare vneren
p Excumulare vſſammeln. execrals vnerlich

f
1
d

tExemere.i.extrabere vñ ſanctꝰpetrꝰexemit gladiũ

f t Execrano.i.deteſiatio vel maledictio
3
1

8 Excmplũ ein gleychnuiſe et percuſſit
f pꝓ Exedꝛa eſedes libꝛon pſbiteroꝝ łẽlocꝰ wi v
a p Exeqre gleich odᷣſchlecht machẽ pulpitum

ſp æ xentera dicũt i teſtia in piſcibꝰ. Exẽterare.i.eniſce
de t ¶Exeq.i.extra alia ſeq nachuolgẽ rare fiſch ẽtweidẽ
a s Exercere vben. exercicij vbunge
a p Exercitare frequentatiuũ ſtetigs vben

m q Expercitus tustui. ein ſchar volcks

f pꝓ Exeqᷣe aꝝ.tm̃ ꝑłalis nüeribegegnuſſe ᷣ tottẽ officia
ꝑ p Exeſus aubgeſſen moꝛtuoꝛum
n iᷓ Exhaurire auſſchopffen oder auſſpurtzen
ꝑ b Exbauſiꝰauſgeſchopffet oder auſgeſpurt: et
a s Exhibere. i. oſtendere beweyſen erbyeten.
n p Exbilarare frolichſein de p Exboxariermanen
n t Exhilareſcere begynnen gar frolich ſein
a p Exhonoꝛare vneren Exoꝛbitare yrrgen
n s Exiciij.i.moꝛs vel toꝛmentij.exicialistottlich.
a t Exigere.i.reqrere.exiguus ai.i.paruus.
dep Exiliariid eſt in exiliũ mittere
2 t ¶Exiis cthocle. ſchnode lcz modici veloꝛis

Krilium elende quaſi extra ſolum. i. terk

EℳEroſlare. i. oſſa exthere l diſciðte ꝑp Eroſꝰeĩ haſ
Erpãdere v reckẽ i.extẽdere ſiger.i.valde odiẽs
Erxp anſoꝛiũ ein vßgehengoder hunger tuch
Erxpauere bidmẽ ʒittern foꝛchtẽ Erxpaueſcere idem.
Expers.i ĩmũisſine ꝑte anteyle n t Expectare bei
ten Expedit eſt vbũ impſonale.i. vtleeſt

— =

8S= ϑ % e

n s 4 .
n ꝗᷓ Erilire aubſpꝛingen ſignificare 3
a EKrimere vßgelden v Extrahit aut apit dic eximio 4
a qᷓ ¶Erinanire vernichten. i. diminuere v'depymere
a p cExrinaniſcere.i. icurrere exinaniẽ Exolere vnwirdi/ 0
9 p Criſtim are wenẽmeynẽ oð achtẽ gen vel triſtari. 1
n t ¶Eriſtere gegenwertig ſten odð weſen vel eſſe 1
adyÿ Erximpꝛouiſo vnuoꝛſichtigklich oð ein wenes.
9 t Erxlex. i. exlege poſit? auſſetʒig oder malletʒig !
ad Croppoſito gegẽ vber Exonerare entladẽ lioꝝiſrk xj
m s Erxodgrece.i.exitꝰlatie.łẽliberqͥ tractat de exitufi
a p Exoꝛare fleyſſigklichẽ oð volkümelichen bittẽ 9
de p Exoꝛdiri.i.incipe łloq an hebenbegynnen Exoꝛſus DdD
ſa.ſum.i.locutus inceptus S
8 Eroꝛdiſ.i. inceptio. etiꝗ pꝛima ꝑsin rethoꝛica UßB
p Eroꝛciſta.i.ↄiuratoꝛ vel increpatoꝛ 2
p Eroꝛciſo as are.i.qdiurare vel increpre« 1
8 Exoꝛciſm ꝰc ↄiuratö aduerſꝰ dyabolũ vtrecedat
P
8
6
1

m s EExpeditiuꝰ vbrichtig Expeditꝰ vbrichtig.
n qᷓ Erpedire auß richten oder bequeme ſein.
a t Erpellerẽ auſz treyben Expendere au geben.
f p rpẽſa koſt oð vſʒgebũge ꝑ pᷣ Exꝑtꝰerfaren.
de t Expgiſci vb ſchlaffe wecken oder erw achen
p Erxperrectus erwacht Experiri erfaren 4
f p Epientia erfarũg oð beſindũg n s Expimentü idẽ 1
9 t

Expetere heyſchen od bytten. befindunge. !

.

s

Expiatꝰta tũ gereiniget. a p Expiare reynigẽ i. ex

. 8 Expirare.i.moꝛi ſpũm mittere ſterbẽ purgare mũ
ſa a p Explanare ſchlecht machẽ oð bedeuten dare
ne a s Explere. i. finire volbꝛingen oder erfullen.
2. a p Explicare.i. exira plicã ponere vß faltẽ oð vßrichtẽ
mnd/ adiÿ Explicite id eſt manifeſte offenbarlich
rum ꝑ pᷣ Explicatus vſgericht oð vſfalten
a p loꝛare id eſt exqrere inueſtigare et ꝓducit plo.
3 ↄponit᷑ ab ex et ploꝛo as.are.
m t xploꝛatoꝛ eĩ nach ſpurer oðſpeher v.ð Explicit.i.
l de qᷓ Krpoiki vbrichtẽ oð ſchlichtẽ finis expliciũt.i.fini
n a pꝓ Expoliare.i. pdare beraubẽ abex ⁊ ſpolio untur
X n t rmee vßdꝛuckẽ vel manifeſtare. Iñ expꝛeſſus
n⸗ adiÿ Exquoſeit dẽmal n pꝓ xquamare fiſſſchuppen
a p Expꝛobꝛare ſchelten vl impꝛobare vl impꝛoperare
m f t Expꝛobatio.i.diffamatio crepatio verweyſunge
n p xpugnare vbfechtẽ vbwindẽ a p expurgare vß
n. t Exqrere erfarẽ.i.iueſtigare extra qrere. keren
0 ft xroꝛſus vngluckſã.Exſõnis wachẽt nt expuere.i
üe n p ra medie pecoꝝ ĩteſtia fibꝛe ꝓpe ſultʒ extra ſpue
ois f x Extab.i.exceſſꝰmẽtis ꝓpe amacht re vß ſpexen

xtat ꝓbum impſonale einer der vberſtat

a t cCExtendere.i.explicare expãdere aubrecken 4
rhi n p Extenuare. i. tenuem facere unncmachen
=RU n s Exterrere erſchꝛecken Exterminare aubenden
m s Kxter aũ id eſt vltimus extraneus
adiy Exterꝰ aubwendig Axtremus der vſſerſt.
a t Extinguere.i. moꝛtiſicare et ꝑtinet ad ignem
a p Extipare.i.emittere euacuare ab ex ⁊ ſtipo as are
o t cExtipex vel extiſpex.i.augur q inſpicitexta
a p Extirpare.i.ex radice ſubuertere ꝓpe vbreuten
dG 3 t Extollere erheben Extoꝛquere gupz wingen.

N

ꝑ pᷣ Erxtoꝛt tatũ. vßgepꝛeſt mo extrane ein vßlender

n s Ertreneũ pꝛimũ dʒ foꝛderſt ende.extraneũ vltimum
fx Ertremit as die leſtikeit Dddssleſt ende
ad Extremo id eſt vltimo ʒu dem leſten
p Ertricare vſloſen. extricabilis i.ſolubilis
t Ertringo gis gere.i.a ſtrictura remouere
8 Extrinſicꝰ.i.extraneꝰ.extrinſice aubvendig
tErxtruere verſtoꝛen. exuberare id ẽ ſuderfluere
Exudare.i. ſudoꝛem emittere ſchweylſen
Exuere auſyyehẽ Exul ein elender.
Erulare in das elend gen.i.in exilium ire
ſunt pellesſerpentũ vel veſtes q̃ victis auferũtur
t Ezʒechiel interptatur foꝛtitudo dei
Eyechias interpꝛetat᷑ foꝛtisdeus vel dominus.
Aba bon Fabacium bonenſtro

— 2
*

Faber eſt nomẽ ſubſtotiuũ ein ſchmid.

BBs faber bꝛa bꝛü.i.cautꝰpulcer ingenioſus
Fabꝛica ein ſchmitt. te
Xabꝛicare ſchmidẽ Fabꝛile ſchmidgeʒzeug
Faod ein mere abulare mereſage F acka diminu
Fabalões ſũt fablł arũ innuẽtoꝛes tiuũ a fax ei wuſch

.⸗
7
gN⸗
2

Jaceis ere.i. cũ denderio facere łceſſare krecedere.

Facetus hubſch zuchtig Facies antzʒlit.

„
t
s Faculentꝰta tü.i.clarus ſplenidus
P
t
6

Erultare.i. gaudere Exurgere aufſtan Exuuie arj.

— — = — =
+—— — è

☚. 22 —-2

Facecia hubſchigkeit Facere machẽ oð fuckel .

accioſus. i. doloſus ſtreythafftig oð argliſiig.

Facietenꝰ.i.de facie ad faciẽ de p Faciſcoꝛ i mltũ
Faclilis leicht ʒu lernẽ ꝗacinꝰoꝛis.i.pctm̃ anhelare

aculentia.i.ſplendoꝛſcheine. Falanga ein ſtange.
acultas tria ſt vꝰ Artes diuitias notat auriliũq;
Fagin buchin holtzʒ Fagine?ꝰa i. idem facultas⸗

☛

—— –
—1- r

N

ſee m8 Facũud' retſpꝛechig. acũdioſusa ũ.i. plenꝰfachdia.

inn n s Faginetũᷓ ẽ locꝰ vbi fagi abũdt. falcaſinn eiſenſie
da sS Fasgusé qdò arboꝛ ein buchebaum falxidem

f pꝓ Falaria e inſtrumtũ quo lapides iaciũt.ſala ẽ domꝰ
f pꝓ alãx.i.turba eiſchare vbi imagies vẽdũt vlłtris

nnp Falcare mehen als man das graß mehet. lignea
m s Falcar us ein ſenſen macher. H
et ep t ¶ Talco onis eſt nomen auis ein falcke
ns Falernũ bonum vinũ a falerno monte ſic dictum.
Falernus eſt qͥdã mons.falespꝛima bꝛeuis ẽdea fru
n s alũli.eſt locꝰ vbi creſcũt bona vina Agum
wen a t Fallere.i.decipere vel deludere betriegen
iei a p Falerare.i. oꝛnare. falera pferd geſchmeige
m 8 Faerthracre ielnrtke tlicker d e, d—
L ꝑ p aleratus.i.oꝛnatꝰ ft.falxcis eiſichel oð ei ſegeſſe
f p. Fama eſt nomẽbonaꝝ et malaꝝ rerem geruchte
. n t Famen.i.locutioa far faris. Inde famoſitas
m f q̃ᷓ Yameshunger appetitus edendipm antiquos.
nini n s Famere.i.eſurire hũgern.fameſcere inchoatiuum
m s ramelicusca cũ.i.eſuriens.fametic . dem. H
†+- p Familia haußgeſinde et dafemur.
Cnn 1Faliaris.i.domeſticus amicus heymlicherr
lee m S Famulus ein dienſt knecht. famula ein meydt.
o m qᷓ amulatꝰ.iſeruitiũ dienſt. famulamenidem.
arn de Pp Tamulari.i. obſequi obedire vnterdemgſcin.
A mm 8 Fanatic)α .0.1:. laticᷓinſan? ppt fanu violatũl aa
uiin n t Fantaſma beduncknuſſeoder betriegnuſlle
tn f p Fantalia bedunckungoder fantalen
ui S Fantaſticus ca cũ dꝛ ille qui ↄtinet m ſe fantaſaim?
ſtnng. n S F nũ ein bethauß. 8 fandoꝑↄtrar:u qꝛ in eccůa M
uli⸗ non debent lieri fabulationes ſed deuo te oꝛattöͤes

Faſcinũ.i.incantatio ł maleficiũ ʒauberey.
Falcis in ſingulari nũero eſt onus ein burde A
Falſces plłalis nũeri ſũt honoꝛes gẽ in faſe ein vber·· ⸗
Falelꝰẽ pua nauis ein klein ſchiſte gangk.i. trai it

n t Far faris eſt quoddã genꝰ annone ꝓpꝛie mlel f
n ꝗᷓ Fartire.i. ſaginare implere wurſt machen
f p Faretraa feron qð eſt moꝛs ein kocher. nea⸗
n t Farcimina ſunt carnes minute inciſe wurſte nt
n s Farcina ſunt carnes minute vñ fiũt farcimina ͤ
n t Farcimen ein wurſt. farina mele afarre. .
f t Farrago ẽ vil auena vł mixtura pabuloꝝ grob futer 84
fp Farmacia ẽ caſus piloꝝ Yarricaptõ eſt ciſia qͥ capit it
de p Fari.i.loqͥ ſpꝛechen.fariꝰgemẽget farinã melkaſt. 1
m ⁊ Fartoꝛtrix ein wurſtmacher n. in fas ʒymlich ðð
f p Faſcia ein wyckel ſchnure.faſciola idem 119
a p Falcinare.i. incantare ʒaubern 8
n
in
e

Fauere.i.ſuffragari fauoꝛẽ dare ꝓpꝛie günen vetux u
Fauoꝛabiliscthocte⸗ Sunſſlis

8:
τσ ρπ △ 1 %⁄1 % %Sbnn . eennne

Falianus eſt qdam auis ein faſan. iii
a ꝗᷓ Faſtire verdꝛiefſſen . 4 n⸗
m 3 Faſtidioſusſa ſum ·i.plenusfaſtidij it
n s Faſtidiũ.i. tediũ verdꝛie ſſung vel uperbia arn
n s Faſtidiũ hohe oder ein fyrſt vel celſitudo. 4 s
m qᷓ Faſtꝰttui.i ſupbia hoffart a p fatigare mude—ma ꝗᷣ
m s Faſtꝰta tũ. emelicher vel idẽ ꝙ ſupbia chen iiec
m s Faſteſt liber qnualisin quo geſta hoim ſcributur inn
n t Fatale abentuerlich. fatatũ beſchert
ꝑ b Fatigatus mude gemacht. fatiga mudekey—pt
n s Fatum abentuer.i.ↄoſtellatio vel foꝛtuna RMZ
m d Fatuusa um id eſt ſtultus doe . ð
m s Faudicꝰca ci.penł.coꝛ. ẽille qa dicẽdo fauoꝛẽ me/ i
2

3SDSSSSSS—gesSsSsSesSS——838S—3
SssesenebrebdbenOςσςeeeeeee e ee eee

–

Fauoꝛ oꝛis.i.quxilium laus aſſenſus gunſt.

Faxo. as.i.facere et eſt verbum defectiuũ

F .

Fauilla a fos ꝙ eſtignisðꝛ hec faulla vſel.
Fauoniusẽ nomẽ ꝓpꝛiũ venti weſtenwynt.
Fautoꝛ.i.datoꝛofeſſoꝛin malo ein gunner.
Fauſtuu ta tũ.i.felix cui ſoꝛtuna fauet
Fauus ẽ mel in ceraſcʒ bꝛiſiahonig ſeume
Faux eſt palatũ ein backeʒan oder der gumme
Fax.cis.i.teda a fos ein fackel oderſchau-

