Qomaticus eſt ille qui facit bꝛeues ſententias
Combinare id eſtogregare ʒuſamen fugen
Comere id ẽ pectere vel oꝛnare kemmen oder zierẽ
Comburere bꝛennen. concẽtus mit geſang.
Comedere eſſen.ↄmemoꝛari id ẽ recoꝛdari.
Comedarius eſt pꝛinceps totiꝰmandati

Aõgelare gefrieſen n p commeſſare wol leben

Cõmodare id ẽ comodũu pᷣſtare vel focere.
Cõmeſſatoꝛ eſt qui ſemꝑ vult eſſe plenꝰ befellen

Cõmenlal ein tiſch geſelle. a·p · coõmẽdare loben oð
Cõmẽtatoꝛ ein vß leger oð ein comiter.⁊ ẽ tĩ in oꝛdi

nibus militaribꝰ. comiter idem
Cõmentari gloſierẽ vel ↄponere vel fingere·
Cõmentariũ bedeutunge.cõmentũ ein gloſe
Cõmentarius eſt idem ꝙ ↄmentatoꝛ
Comitus id eſt facetus facũdus vꝛbanus
CLComminari id eſt terrere erſchꝛecken.

Cõminuere id ẽ minuere blut lallen ft cõmeſſatõ.i.

Comes ein graffe leſt ſociꝰin via ↄuiniũ wirtſchalt
Cominꝰ.i.ꝓpe ꝰ Eminꝰ alonge. ſʒ cominꝰ ad/ ꝓpe
Comitilſſa ein greffin ſpectat
Cometa vel cometes eſt ſtella mittens radios in co⸗

pig et ẽſignũ generalis peſtilentie vł moꝛtis illiꝰter/⸗

S

re pꝛincipis quam magis cometa reſpicit.

wi n q Comitatus eſt dignitas comitis graffſchaft
an de p Comitari nach volgen
Ffelne f p Comitiua ein wonung oder geſelſchafft
S n sS Commerciũ eſt diuerſaꝝ rerũ commutatio. vt ſi ali
Mnen quis daret mantellum pꝛo cappa et econtra Illa igi

tur commutatio ieſu chꝛiſti fuit commertio.id ẽ com
mutatio mercium.ſcilicet diuinitatis et hum anitatis
ein vermengunge. OJercipotus idem oder weyn
kauffe
Cõ milito eſt ſocius milicie
Cõmilitari toꝛnieren oder herſchen
Cõmilſſusbeuolhẽ. cõmiſſum i.peccatũ vel creditũ.
Cõ mittere beuelhen oder verſchulden
Cõmodusid ẽↄmodoſus ge nechlich.
Cõmodũ gemach. cõmodoſus gemachſam
Cõmolitus.i.cõtritus.cõmouere bewegen
Cõmunicare.i.cũ alijs aliquod bonũ facere
Cõmunis gemeyn. cõmunitas gemeynſchafft
Cõmunio idem oder ein commun
Compages eſt iunctura membꝛoꝝ
Compago ẽ iunctura vel oꝛatio vel cõbinatio
Compar geleich Inde cõparitas.i.equalitas
Comꝑare.i.emere kauſſen oder gelten
Comparere gehoꝛſam halten vel pſens eſſe
Compater geuatter oder mit geuatter
Compati id eſt ſimul pati mitleyden
Compatens.i.cõpatiens mit leydender D
CLompatriota.i.vnius patrie landeſman
CTompeditus.i. ci pede incathenatus gefeſſert.
Compedir e.i.ĩcathenare illaqueare pedesretinere.
Comparare geleichhhe.

e iill

rieri

— ☚ —

ntnii
tich
GN
een
sG
nt

R
% %π& πι π . ς .ens enenen ee Se.,

. (
Oναeeenen enen

Nompes cathena circa pedes eyſern feſſer
Compellere zwingen oder treybẽ
Comperixre id eſt inuenire finden.
Compendioſus kurtʒe oder nutʒe D
Compedium id eſt quidqd eſt bꝛeue ⁊ vtile Iñ ↄpen
dioſusſa ſum. et ↄpendioſe adv.i.bꝛeuiter
Compenſare id eſt trutinare vel reddere
Compeſcere ſtillen. competens id eſt conueniẽs
Competere id ẽ ↄuenire congruere bequem ſein.

Competa eſt vbi multe vie ↄcurrũt.competania idẽ

Compilare id eſt ↄponere volbꝛingen
Compitũ ein wegſcheyd. complacere mit behagen.
Complaudere id eſt concutiendo manibus gaudere
Complectere iq eſt manus concutrre
Complexionari.i.ſimul ex utraqʒ bꝛachijs cingere.
Complexio.onis.eſtnatura vel diſpoſitio.
Complere erfullen oder volbꝛingen

CLompletoꝛium ein volbꝛingung oder complet.

Complex eſt ſocius in malo conſentiens.

Complutusid eſt pluuijs irregatus beregnet.

Cõpoſitũ ʒuſamẽ geſetʒ t. cõponere ʒuſamen ſetʒen.
Compos.i.ↄpotens ein vngebunden geſel oð magt
Compꝛimere ʒuſamen trucken
Compũgere id eſt cõtriſtari. pungere berewen
Compunctio eſt pctõꝝ ſuoꝝ cum meroꝛe recoꝛdatio
Computare id ẽ ſimul numerare vel putare rechen
Computus ein berechnung vel eſt quidam liber
Computrere faulen.
Comptusta tum.id eſt oꝛnatus.planatꝰ a como is.
Compꝛehendere id eſt ſimul capere begreyffen.
Conari erbeyten. conatusid eſt labo..

Concauushole. concauitas holigkeit

pen

iis
ſn.
ninide

bagmn
W

ier

ſe.
a⸗
yn
dnag

cche

1
is

lethh

SO % S =SSnbSS=O= £

— S Oι

—–„

— – £☛

%π Wn en n

—. *

eSASeDS R

.

Concha ein muſchel oder ſchneckenhaub
Conchile eſt piſcis qui latitat in conchis

Conchis eſt legumẽ hñsdiſpoſitionem milij Mel ſᷣm

hug.ðꝛ bladũ qð colligit᷑ tꝑe veris ex diuerſis herbis
Concello onis.id eſt monachus
Cõcidere.i.ſimul cadere vel coloꝛẽ vultus mutare.
Concedere id eſt ſimul dare leyen oder geben
Concinnire vel ↄcoꝛditer canere
Concinnus mit geſang.cõcoꝛs affabilis benignus.ĩ
quo moꝛesↄcoꝛditerↄmixtiſunt
Concinnatoꝛ id eſt cantoꝛ. concinnere mitſingen

Contio id eſt cantus vel turba. velↄuocatio vel al

locutio od populũ et venit a verbo contio
Contionari id eſt alloqui ad populum.
Cõtionatoꝛ eſt ille q loquit᷑ ad populũ quaſi oꝛatoꝛ
Concige.i.ſimul caꝑe enphahen Inde conceptio.
Cõcitare.i.citare laden.cõclauare ʒuſammẽ nageln
Conclaue id eſt camera ſecreta ſub claue domꝰ
Conclauum id eſt ſecretũ vel interioꝛ pars clauſa.
Concludere ʒuſchlieſſen.concluſio beſchlieſſunge
Concoꝛdare eſt ↄuenire.vnius oꝛdinisfieir
Concoꝛs quaſi vniꝰ et eiuſdẽ coꝛdiseintrechtig

Concoꝛdia.i.ouenientia eintrechtigkeit
Concrepare ſingen. ↄſentire vel reſonare.
Cõcreatũ mitgeboꝛn m q cõcubitꝰ.i.coitꝰluxuria

Concubere.i.cum alio cubare beyſchlaffen
Concubina eſt q nõ legitime tenet᷑ ein beyweyp.

Concupe begeren. ↄcupiſcere idem
CLonculcare id eſt ſimulcalcare ſuperare trettes

Conauckert zuſammenſchlagen
ondere.i. facere ediſicare ↄſtruere ↄſtituere 2 po

nitur ci abs. re. in et con. velbedecken

Conditio id eſt lex factũ opoꝛtunitas vel euentus
Condire wurtʒẽ vel tꝑare cibũ vel krauten
Condimẽtũ gewurtʒtſpeib oð gekrauteſpeyſe.
Condit?me coꝛ.ſic veit a vᷣbo ↄdo.is.ere.ſʒ me.ꝓð.
Cõdemnare vᷣdãmen tunc venit a vᷣbo ↄdo is.ire.
Condẽſare dyck machẽ.ↄdenſusdyck
Cõdeſcẽdere abſteigẽ n pꝓ ↄdonare.i.ignoſcere vᷣ/
Condependere ʒuſammen hangen geben
Cõducere verdingen oder mit furen
Conductus gefurt.ↄducta eſt cantilena
Toneerare zuſammengeloben oder verſichern
vonferre ʒuſmenſpꝛechẽ. ↄferueo.i.ſilferuere.ↄfer
Confeſtim id ẽ ſtatim. ↄfectum confect. ueo idẽ
Confeſſio beicht oder bekennung.
Cõſicere.i.ↄſecrare punire ↄdere miſcere debilicare
Confidere getrauwẽ Iñ ↄfidentia vel ↄponere.
Coõſfigurare idẽ ſimul figurare vel aſſimulare
Confinisid eſt vicin nachgebawer
Cõſirmatio beſtetigüge a p ↄfirmare beſtetigen
Confitere id ẽ peccata ſua ſponte dicere
Conflatile ein gefloſſen oder goſſen ding
Conflatoꝛiũ ein blabbalck a con et flare ðꝛ
Confligere id eſt punire velſimul rebellare
Confictꝰid ẽ bellum ſturme
Confodere id ẽ ſimul fodere graben oder wulen
Confouere neren. ↄfotare ſterckẽ
Conkfoꝛmare id eſt ſilfoꝛmare gleych machen.
Conſoꝛmis eſt ſimilis et eiuſdẽ foꝛme gleych
Confragiũ ẽ locꝰin ſuua vbi młte arboꝛes ↄfringũt᷑.
Cõfricare krawẽ oð reibẽ ł vbi młra fraga creſcũt
Conſtringere id eſt ſimul frãgere ʒubꝛechẽ.
Confugere ʒu liehen vel petere.

1. 9 4 .
—G. 0 ,◻

SSSOO== —–

4 U

F⸗

*
72

2ASsegsSSbS=

T 76 G
— e r He e e asnrneann 8- ☚ —1 n

S9ϑ½ 2=

a t Coõſundere id ẽ cõmiſcere ſchenden oder leſtern
no a p Confutare idẽ arguere vel ↄfundere verſchmehen
a t Congerere zuſammentragen
f q Congeries eſt cumulus multoꝝ lapidum
a p Cõgirare mit vmbwindẽ oder garen winden
R a p Cõglobare. ↄglomerare. ↄglominare idem.
a p Cõglutinare zuſamen ſugen oder ſchlindẽ.
lned, de p Cõgredi.i ſimul gradi ad bellũ ʒu ſtreit geen
n de pꝓ Cõgratularifrewen. ↄgregare ſammein
adiyÿ Cõgeue bequẽ m s ↄgruꝰa i.i.ↄueniẽs bequemlich
n t Monicere dunckẽ oder mitweꝛffen eſtimare
m t ¶Aõiectoꝛ. i. eſtimatoꝛwener n p ↄiecturare id eſt
* f pꝓ cCõiequra ẽ dijudicatio ſuſpitioſa dũckũge in malo.
en a t Toniügere zuſamenfungen.
1 9 t Cõiũx ð vir Imũer mrimonialiter ↄiũctꝰ vel cta.
in a p Cõiugare zu der ee verbinden ſub eodem iugo.
n s Cõiugiũ id ẽ matrimoniũ ein elich leben
Non. f t Cõiuratio beſchwerũg. cõiurare beſchweren
n t CLCõntcio.i.eſtimo vel arbitroꝛwilkoe
g sS Cöõniuere id ẽↄquiniſcere wincken
twigr ꝑ pᷣ Comp tiens.i. ſlimul patiens mitleidender L
ꝑ p Cõpactus ʒu ſamen gedꝛuckt oð ʒu ſamẽ gelobet.iſ
n pꝓ Cõquaſſare ʒubꝛechẽ ↄpactio ↄnubiũ beiſchlaffũg
n pꝓ Cõquaternare id ẽ quaternosↄiungere
de t Conqueriklagen. ↄqueſtus geklagt
a t Conquiniſcere id ẽ caput inclinare neygen.
gie n t Conquirere erwerben Adquirere idem.
Conrogare id eſt ↄgregare vel inuitare
te m s Conſanguineꝰðꝛ quaſieiuſdẽ ſaugninis ein freunt
ch, f ꝓ Conſanguinitas freuntſckafft J
i m s Conſciusa um.reus ſchuldig oder wyblich
etd fp Conſc entia die weyfheit oder vernunfft

—
—

——

A5Sι % τ gSsnbgSssssgsess -
eeeSSeSOOOeDOSDeNO . ς—

Conſcientioſus gotłfoꝛchtig.i.plenus ↄſcientia.

Conſecutio.i.adquiſitio.ↄſecrare weyhen
Conſedere id eſt ſimul ſedere ʒuſammenſitʒen.
Conſentire.i.ſenſum pbere mithalten verwilgen
Conſenſus mithaltunge will. gunſt.

Conſentaneꝰa ũ.dꝛille qfacile ↄſentit vel ↄgruus

Cõſequi erwerbẽ.ↄſiderare.i.ꝓſpicere erkennen
Conſilium rath.ↄſuiari ratgeben. .
Conſiliariꝰ ein ratgeber.ↄſiliatoꝛ iem
Conſiſtere mitſtan oder weſen gruntlich ſetʒen
Conſiſtoꝛiũ ein rathau oder gerichthauß

Conlimilis mit geleich. ↄſitusid eſt locatꝰ.

Cõſobꝛinusſchweſier kind Sobꝛinusidem.
Conſolamen eintroſt. ↄſolatio idem
Conſolari.id eſt ſolaciũ pbere troſften
Conſolidari ſtercken oder beueſtigen
Conſonus mitlautig.ↄſonare mitlauten

Conſopire id eſt ſimul doꝛmire ʒuſammenſchlaffen.

Conſoꝛs id eſt ſodalis ein mitgeſelle

Conſoꝛtiũ id eſt ſocietas et ſcribitur prrt.
Cõſpicoꝛ.i.aſpitio anſehen f.t ↄſpiratio.i.ſpecula
Cõſpicuꝰ.i.aptus ⁊ abilis ad ↄſpiciẽdũ tio in malo

Conſpirare.i.ↄiurare ↄuenire ad malfaciendum
Conſpnere verſpezen.
Conſtãtinopolis eit quedam ciuitas in grecia
Conſtare ʒuſammẽeſtan oder offenoar ſein.
Conſtans ſtete.ↄſtantia ſtetigkeit
Conſternoꝛ.i.ↄtriſtoꝛ vel mente deficio
Conſt pare id eſt ſimul ſtipare ex cõ.et ſtipo as
Conſtituere id ẽ terminum ponere beſtetigen
Conſtringere ʒuhauffen ʒwingen
Conſulere id ẽ ↄſilium dare ratgeben

=e e = = — ⸗=

— —— — = —– – — -—

—

,=,ẽoæ, —

— —
—„

n.
nlgen

gnu

W

Uſchetn

diſſec

N

un

vecn

ins

niyy

S2—82 —S —0Sςι* 3

△ £☚ O
.

SSOSC—S=S Cs e

. ☚D

Contexere weben oder ſtricken .
Lontextꝰgewebet. ↄtextũ id eſtcuruũ.

Conſi ul ein ratman a verboↄſulo. lis.

Conſularis ðꝛ dignus conſolatu velↄſll·
Conſũmare id eſt perficere finire ↄplere volbꝛingen
Conſumere verʒeren. ↄſuere unen.

Conſutio ein nat.ↄſueſcere gewonen
Cõſuetꝰgewont Aſſuetꝰ idem ſ̃ t ↄſuetudo ein ge
Contagiaein anbangende ſucht wonhe yt.
Cõtagioſus eſt aliquis patiẽs illam infirmitatẽ
Contagio id eſt labes putredo lues vel moꝛs
Contagium befleckung. ↄtaminare verureinen
Contari erfoꝛſchen.i.conto aliquid ꝑquirere
Contẽnere verſchmehẽ.i. philipendere aſpernari.

Aontemptꝰ? vᷣſchmecht. ↄtemplatio beſchawung

Contemplaribeſchowungoder betrachten
Cõtemplatiuꝰ beſchawlich.ↄterminariꝰein mitend
Lõterminꝰa ij.id eſt vicinus ein mitende
Conteſtari id eſt adiuuare beʒeugen
CLonterere idẽ ſimul terere ʒureyben
Contentari begnugen

Cõtentꝰ.i.patiẽs.ſufficiens pauco 'm Dapiã.

Aõtẽtioſꝰa i.ein genugſammenſchoderkriegſam.

Cõticiniũ ſtilbeyt vt temꝑe noctis
Conticere eſt ſtatim tacere ſtillen oder ſchweygen.
Continere ẽ habere gerere in caſtitate manere.
Cõtinentia.i.abſtinẽtia caſtitas Reuſcheit
Continens.i.caſtus keuſch “G
Contingere gelchehen. accidere et attrectare
Contiguare.i.ↄtingere eſſe vel fieriꝰtiguum.
Cõtiguꝰ ũ.i.vicinꝰ ꝓxiꝰq; ↄtingit domũ alteriꝰ.in
Cõtinuij.i.ↄlictij ſine medio. de ptiguitas

-SSSSDSSSSegds

S8S ⏑2 à

νπ ◻ ,

◻
—– S

Kontinuus gantʒ anunterla. inde ↄtinuitas
Continuare ʒufugen oder anunterlabtreyben

CLontinue anunterlaſ. continuo idem
Cõtüdere ʒuſtoſſẽ a s ↄtoꝛquere ʒuſãmenpꝛeſſen.

Cõtrahere.i.ſimul trahere ʒuſammenʒyeben.
CKõtractꝰeĩ krupel. ðꝛa cõ.⁊tractꝰ⁊c ↄuẽtõ locatõ
Cõtrectare id ẽ tractare wolhandeln
Contrata eſt vicus ein gaß oderſtraſſe
Cötradicere widerſpꝛechen
Cõtrariꝰwider in verbis vel factis
Cõtrariari wider ſein. cõtribulari betruben
Mõtritio betrubunge ex vndiqʒ doloꝛe
Cõtritus betrubt oder ʒuriben
Mõtribules id eſt ↄſanguinei vniustribus.
Cõtrouerſia wisſpꝛechũge. ↄuẽtꝰ Iñ ↄtubernalis
Cõtuberniũ ẽ tabnaculũ vłſocieatas vł tpscoeũdi.
Cõtumax.i.ſupbꝰ vel iniurioſus vel ↄtẽproꝛ iudicij.

CLCõtumacia verſchmehug des rechts.

Cõtumelia.i. vituperiũ laſter oder honſpꝛechung.
Cõtumeliarileſtern. ↄtumelioſus vol laſters

Conturbare betruben pᷣpo contra wider

Conturnix ein haſelhun
Contꝰ ti.ein kolbe vt ruſtici ſolẽt poꝛtare loco haſte
Cõualere.i.bene valere wider geſuntwerden
Cõualeſcere widᷣmugẽ. f.t: ↄualł i.magna valłei
Cõuenire.i.ↄgrue decere vber ein kummen tale
Cõuentualis ein conuent bꝛuder
Cõuentꝰ eſtogregatio religioſoꝝ
Cõuenticulũ boſe heymelich ſammelung

Lõueniens bequeme oder eben

Cõuertere.i.ad bonã vitã ſe vertere bekeren

Conuer ſſatio ein geiſtlich leben

chen.

aöhn

ben

.
Forhen

Ngwotil

ſchroiong

ſprchng
Was
N

relvhtt
g

uns

rn

—= S△☚ — = —'˙-S = —0 —%—

dep
m s
de t
b
m s
de 8

2 —
£

SSOπ☚ π ⏑ n eeee e . e. .

Koꝛdax id eſt ſapiens vel audax

WHrr’”Äð
l

Cõuerſari id ẽ ſimul vᷣſare et eẽcũ aliquo bey wonẽ
Cõuerſusbekert oder ein leyenbꝛuder
Cõueſci.i.ſimul vti vel comedere nyeſſen oð miteſſẽ
Cõueſcẽs id eſt comedens.ↄuexusid eſt rotundus
Cõuicaneꝰ a ĩ.i.vicinꝰ m s ↄuicanꝰa ũ.penl.ꝓð.
Cõuicer.i.coinqnari vnreynigẽ .i:ouicinꝰa um
Cõuiua eſt q̃ſił cũ alio viuit et comedit.et ſignificat
ſub vna termiatõe qctũ et paſſionẽ et talia ſũt qͥnqʒ.
ꝰ Moſpes ʒelotipus ↄuiua vectoꝛ alũnꝰ.Mec agẽe
⁊ patiẽs ſub eodẽ nomine ſignant.
õuiuare wirtſchaffẽ. ↄuiuiũ wirtſchaft. ↄuelare ʒu
Cõuulſa i.vãnus ein wande. ſammen flyegen.
Conꝰid eſt ſũmitas galee.vłcuruat᷑a q̃ ſuꝑ galeã po
nit᷑. vel acies quadꝛantis oder ein knopftfte
Cooꝑculũ.i.tegmẽ ein bedeckũge.cooꝑtoꝛium idem
Coopꝑire.i.ſimul operire ↄtegere bedecken
Copia eſt exemplar ein abgeſchrift oder copey
Copiare aubſchꝛeibẽ. copioſe volkumlich
Copula.i.ↄiunctio verbintnub einigung
Coquere kochen ⁊ ↄponit᷑ ci de ꝑ ex in re et ſub.
Coquina ein kuchen.coquus ein koch
Coꝛqſi cella omnipotentis regis interpᷣtatur
Coꝛallus eſt lapis in aqua creſcens koꝛrellen
Coꝛam bey. coꝛban eſt oblatio ſiue donum.,.b
Coꝛvona ein opfferſtock id eſt gaʒophilatium
Coꝛculus ðꝛ quaſi coꝛdis cultoꝛ
Coꝛda ein ſeyten vel ʒona ᷣm Greciſtam
Coꝛdatus id eſt ſapiẽs gnauus audax ↄueniens

Coꝛdetenus aubwendig dẽ hertʒẽ oð mit dẽ hertzen
Coꝛdiana eſt quedã herba hertzgeſpan.
Coꝛdiera eſt quedq herba hertʒkraut.

◻—

—„ OO—

3bOOSS==

2——SS —S ‿ π -

◻⏑☛☚ £ „ρSen eene n

Coꝛduellus eſt q̃dam auis ein ſtigelitʒ.
Coꝛiolum ein klein leder an den ſchuhen
Coꝛiũ leder.coꝛiarius ðꝛ ille qui facit coꝛiũ
Loꝛiandꝛũ eſt genus herbe coꝛiander

Coꝛrelariũ eſt ſermo ſequens ex pᷣmiſſis

Coꝛrigere.i. caſtigare ʒuchtigen.

Coꝛrigula id ẽ centinodia weyerach
Coꝛrigia ryme. coꝛrigiari? ein ryemenſchneider

Eoꝛripe.i. caſtigare ſtraffen oder kurtʒen

Coꝛruptibilis et hoc le.i. fragilis
Mhoꝛeg ein tantʒ. choꝛiſare tantʒen
Loꝛnix ein krahe auis q̃dã. coꝛnu hoꝛn. coꝛnꝰ hauff/
hiffenbaum. coꝛrodere nagen
Coꝛona eſt tonſura ſpũalis vel oꝛnamentum capitis
ein kron vel pmiũ eterne btitudinis vel tempꝰ gre
Coꝛpoꝛale dꝛ illud q ꝑtinet ad coꝛpꝰ coꝛpoꝛal
Coꝛpoꝛalis leiplich. Inde coꝛpoꝛaliter leiplichen
Coꝛruere fallen. coꝛpus oꝛis ein leichnam
Coꝛpulentꝰta ti.i.craſſus wol geleipte.

Coꝛulus ein haſelbaum. coꝛulũ haſelnus
Coꝛtex ein rinde eins yeglichen dings
Coꝛtina eſt velũ depictũ pẽdẽs in ecciaſiue antheolũ

Cos tis.·ein wetʒſtein mlierisi puerꝑo furbange

Coꝛuſcare blitʒen. coꝛuus ein rappe.
Coſmicusðꝛ a coſmos.i.mũdꝰqſi cuſtos mũdanua
Coſts ein rip.coſtus eſt nomen regig
Cotidiana tegliche vel eſt q dam peſtis.
Aotidianus teglich. cotidie alltrag

Coxa ein diech in cruribꝰ. cracina eſt nomẽ quodda
Crapula frafß.crapuloſusfreſlis c(iuitatis

Crapulari.i.guloſecomedere freſſen —
Craſſuudo.i pinguedo.craſſitasidem

—

—
—– — ——

— – – — — — — —

SSõ
—

m s rodusa ũ.i.pinguis feiſt oder feth
ad Kras moꝛgen.craſtinusidem
i m t crater ein becher in obliquis eſt medialonga
m t Tratis ein roſtoder flecht oder hurt vel reticula
f p raticula diminutiuũ ein klein roſt.
a p Creare eſt exnihilo aliquid facere
fp reatura einſchopffũg. Iñ creatoꝛ dꝛðs oĩpotens
Nedet m s8 Kreber aevesleris adev crebre ſtetigkl. chẽ
. n t Crebꝛo ui.i.denſũ eſſe.vt pariesoder dickſlam
n t Aredere glaubẽ. creditarius glaubhafftig
m t Creditoꝛ.i. lucratoꝛ vel comodatoꝛ
N m s Credulus glaubig Crederiũ.i. dubium
f t Creditas w eifelbafftigkeit in coꝛde
ðZ n t Crepe.i.ſonarel diuidere. vñ indasſuſpẽſus crepuit
lunneß a. P repare zubꝛechen et ↄponit cumin.
onn fp repũdia kunheit.⁊ eſt rudimentũ in facie
r f o repta.i.cauerna vbi ponũtur oſſa moꝛtuoꝝ
lehlichn n 3 Arepuſculũ ẽ tys veſꝑtinũ qũ necẽ nox nec eſt dies
f t repido ẽ ſũmitasripaꝝ łmõtis extremitas łcuiuſli
. a a Tremare.i.ↄburere bꝛennẽ betreifundamentũ.
i n s remiũ grieb ms Cremiꝰ.i. patꝰ?bereit ſtrena.
f pꝓ Crena.i.fletꝰ.vñ vt careã crena me ſtrenuo ſtrenue
eN n t Areſcere wachſen crementü wachſunge
Nrdog f p Kretakreid é genoalbe terre Cretarubea rotelſtein
inn a p ribꝛare reden oder reuttern. Cribꝛu ſybe
toonin n ⁊ Crimen.i. vituperiũ ſchande oder laſter
n t Arinale.i. ſertum ex roſis ein krantʒ (
i f p Crinea crineta ſchwarte Crinis har
„ℳ m 8 Krinitus em herenkleid pp Eninit?a i capillat⸗
wonigos ſp ripa ein krufft vnder einer kirchen geberetb
unn f t Criſis.i.auꝝ vel iudicum.
3 t Triſma criſam. criſmare criſamen

SS t.

8 Triſmatoꝛiũ kriſem vas. criſmatile idem.
8 Mriſolitus eſt lapis pꝛecioſus J
s Ariſopaſſus ẽ lapis in nocte igneꝰin die aureꝰappa⸗
S Kriſpus kraub Anñ criſpare rens Criſtatꝰgekemet
f p riſtꝗac oꝛnamẽtũ galee ei zeichẽ oð ein hannẽ kãp
a p Criſto as are.i.galeqᷓ cũ criſia oꝛnare
m s Ariſoſtomꝰeſt gliqs hñs aureũ os.qᷓntũ ad doctrinã
m s Kriſtallꝰẽ lapis pꝛecioſꝰ alioꝝ Ponckanene
m s Chꝛiſiꝰẽ nomẽ appellatiuũ vt ðꝛ. Molite tãgere chꝛi
ſtos meos ·i.chꝛiſtianos vel criſmmate vnctos
m s Chꝛiſtianus ein chꝛiſtenmenſch
m 8 Chꝛiſlianiſmuschꝛiſtenlant Et diciturquaſi chꝛiſti
anoꝛum mos vel ritus. et capit᷑ ꝓ fide chꝛiſtiana
epp Criſtula eſt quedam auis ein rotelwey
m s Croceus gele farbwe. crocusſafferan

in
mn
m

ſfp cCronica eſt liber in quo patent geſia diuerſoxtpm.

a t Cruciamen id eſt punitio peinunge
9 pꝓ Cruciare peinigen ruciqtoꝛ pemniger
bH bp Cruciatus gepeiniger.
a t Arucifigere dꝛ a noie cruxet avbo figo is. kreutʒzigẽ
Crudelis grymmig. crudelitas grymmigkeit.
m s Crudusrohe oder vngeſotten. Inde cruditas.
a pꝓ Cruentare blueten. cruentus bluetig.
ꝑ pᷣ Kruentatus dicitur ſanguine inquinatus.
p CTrumena eſt ſaccꝰ marſupium qð et cruma dꝛ.
m t cruoꝛ blut n t Crus beyn
t Cruralia arma beyngewant oð wappen ðꝛ ein kꝛoſt
8 ruſibulus ein krauſen. .
p Cruſta et hoc cruſtum ſuꝑficies velcoꝛex panis.
p Cruſtare rinden machen. i. cruſtã linire vel facere

mn

F
n

n
f
n

t Crux creutʒ Aubare ruwen ꝑtinet adlanguidos.
Cubere. ui. th.? cubare igcere idẽ ſunt et pponiur

en.

e

1.

s
ere
dos⸗

992 1
NNor.

—

SS—SS =
%☚r e e e ieee eeee e

—8 πι „

S 8E'SSS9—2

◻
G
„

m 8

m s

t

π e e eeee eeiw

S
4 ðð
△ . —
.

cum de. dis. ex. in. pꝛe.re.ſuc.et con.
Cubiculũ.i.doꝛmitoꝛiũ vel reclin atoꝛiũ.
Cubiculariꝰ ðꝛ a cubiculũ ein kammerer
Cuulus qͥdam auis a ſono vocis noĩatur gauch
Cuculla ðꝛ ulð qð monialis hũt in cappis ſup pepulũ
Cucum erarius ein koꝛbeſgart
Cucumer ein koꝛbſ Cucurbita idem
Cudere ſchmidenoder ſchlagen cũ maleo.
Cuiuſmodi welcherlei.ꝑp. Auleatꝰ.i.ĩculeũ miſiꝰ
Cuias eſt interrogatiuũ gentis velchs landes.
Cu ex muck vᷣꝰ.plꝰvalʒ il qᷓʒ nil culicẽ glutiẽs lupꝰin
Culcitra golter qð ſuppoiĩt᷑ lecto ⁊ calcat᷑ pedibꝰ q̃t
Culeꝰeſt ſaccꝰde coꝛio factꝰ in quo damnati inſuebã
tur et in aquã ꝓijcebantur.
Culmen.i.ſũmitas tecti vel honoꝛ vel cʒlamus
Culmus eſt ipſe calamꝰſpice ein halm
Culpaſchult.culpar ein bꝛack
Culpare ſtraffen oder ſchuldigen
Cultellus ein meſſer Culter idem
Cultustus.tui. vbunge a colo is.dicitur.
Culus.i.anus vel culiſterium quaſicurrus.
Aũ mit Sed aliqudo eſt aquerbiũ tpis vt cũ ꝓ qñ.
Cumulus ein hauff Aumulare hauffen.
Cuna einwage. cunabulum idem
Cuneus ein ſchar oder ein weckoderkeyle
ꝰ Eſt vt ego didici cuneus ofractio ligni
Eſt cuneus panis.cuneus eſt collectio gentis
Cunctariid eſt moꝛari vel dubitare
Qunctus id eſt omnis Cunctaid eſfmoꝛa.
Akerbegrr mercatoꝛ quaſi denarioꝝ cupidus.

1
.-

upere begeren m · S· Qupidus begirlich
upidgo begirlicheyt a cupes vel a capio
f ij.

f p Cuppa idem ẽ qð doliũ Lucanusin.x.nanqʒ ratèᷣ
u sS Cupꝛũ kupffer ady Kur. i quòobꝛẽ Quare warüb R
p Kura ſoꝛg Curare ſoꝛgẽſanare vel purgare
f pꝓ uria ein hoff a cura.qꝛ ibi frequẽs eſt cura ⁊ ſolici/
tudo de rebus adminiſtrandis ne
2 t Curialis ð q eſt de curia vł ptinens ad curiã vel ðꝛ
rres curie. Inde curialitas. i. facecitas
m s Cureus eſt ille q curã populi gerit vel qᷣfrequẽtat cu R
riam Kurialesidem dicũtur
m a Curioſus a i.i.facctus dicax vꝛbanus ſuc.
n t Currere lauffen 1 ↄponit᷑ cũ diſ.circũ.trãs pᷣ in oc re s
2 t Curritis tis.id ẽ iuno dicit᷑ a cura qꝛ videbat᷑ curam 19
geerere de populo vel pociꝰ curuus. 4
m qᷓ Currus eſt genus vehiculiwagen
oadv. Curſim. i. feſtinãter curſibiliter cito velociter
m t Curſoꝛein lauffer Curſus einlquff.
adi urſoꝛie laufflich oder eylich .
n p Curſare.i. frequẽter currere vbum frequentatiuũ .
2 t QKurſilis eſt qui aptus eſt ad currendum. 11
a p Curtare id ẽbꝛeuiare Curtus id eſt bꝛeuis kurtʒe 4
a pꝓ Kuruare id eſt curuũ facere krümẽ m. sS. curuꝰRrũpe
m E QAurulesſunt ſedes ↄſulũ vel pꝛetoꝝ ⁊ edilium f
a p Aulare id ẽfrequẽter ꝑcutere et venit a vbo cudo. 1
ft cCuſpis eſt poſterioꝛ pars haſſe ein ſpyeß. 16
m s Kuſlinus ein kuſſen. — d
a ꝗqᷓ Cuſtodire hehuten. cuſt os ein behutter ni
t Cuſtrix ein huterin oder ein kuſterin n8
f t Autiscote grece ðʒ inciſio latine ein haudt 1
n in ½*¾ Aberiami ſüt vba diex. F. p. datig eſt nomẽ
m s ) MDac?ẽ aliqs ð tli regiõe regiõis dẽmarck 4
p MWalmatica ein dyacken rock. t
f 8. SDamaſcuseſt ciuitas quedam in caldea I

Snni
c⸗

n 8 SDamnü ein ſchade. damnare verdaͤmen.

SegSOSSaegsags=n

◻

322

epp Dãma ein biber oder ein dachs.

m t ¶ Daniel mterptat᷑ iudiciũ dei.et eſt nomen ꝓphete
m s SDanubius eſt/ ppꝛium nomen fluuijtbunawe
f t S apesſpeyl e ⁊ caret mõ ⁊ vtõ ſingularihus
m s DQapifer ein ſpeyßtrager
DSDaplilis et hocle.milde ſpeyſe Iñ dapſilitas dap
Datiuꝰ ein geber oð geblig ſis milde
auid ẽ nomẽ ꝓphete ⁊ interptat᷑ manu foꝛtis
attulus ein dattelbaum. dactilus eſt pes in metro
axus ein dachs vel virga virilis
ealbare verweyſſen deaurare vᷣgulden
ebere ſchulden oder ſchuldig ſein
ebitoꝛſchuldiger. debitum lchuldt
Mebitus rechtuertig. debilis kranck
Debilitare.i.infirmare.decaſ.i.dec⸗c
Decarcoꝛdiũ ein ſeyttenſpyl mit ʒehen ſeytẽ.
Becalogus ẽliber moyſi de decem pᷣceptis dñi
SOecaluare totten oder kalmachẽ
Hecantare beſingen. decanus techent
Decania techeney. decanatusidem
Hecapolis eſt regio decem ciuitatum
ecapitare.i.decollare enthaupten.
Hecere ʒemen oder bequem ſein.
Hecetero furbav.decerꝑe abpflucken.
ecimatus ʒehent.december eſt qdam menſis.
Hecimus zehender. decemnalis zehenierig
Hecem zehen. decernere beſehen
Mecies ʒehenmal.decima der ʒehent
ecibare id eſt cibum auferre.
Hecimo onis.ẽiillle qͥ ſuꝑ decẽ dñat᷑ decimatoꝛ ein ʒe
Deciustaſſer. talus. taxillusecin wurfel hender
MU F JHJ.

EE E

*α
– ☚ S — RSHDτσοςπWοπιπ ςς ☚☚ M . de e

SOOSOPSOSSSSOSSSSSLROASOS=SDODL—

in⸗

—

— — O
—

7
.

“M

eclarare offenbaren kleren oder leutern.
eclinare.i.de vno loco ad aliũ clinare vł variare
ecliuus hynderbeldig. decliuis idem
ecliuitas.i.deoꝛſum inclinatio hynderheldigkeyt.
ecoquere volkomenlich kochen
ecollare id eſt collum amputare halſ abbauwen
MHecoꝛus geʒyrt.decoꝛare.i.honoꝛare media bꝛeuis

S qd ad aliqd decipiendũ eſſicit

4

ecoꝛiare ſchinten. decoꝛticare abſchelen
Hecoꝛid eſt honoꝛoder ʒyerung. decus oꝛisidem
earri⸗ ein vber alt man

Bange media longa id eſt oꝛnare

ecrepita ẽ mulier vltra.xx.annos Inde decrepi⸗/
ecretum ein geſetʒe oder ein decret tudo
ecretalis id eſt ſtatutũ patrũ. definitum indictum
ecidere.i.deoꝛſum cadere abſchneidẽ oð abſallen
Hecipere betriegẽ. decreſcere abwachſen.

— deoꝛſum a decoꝛe.·
edicatio kirchweyhe. dedicare weyyhen.
ediſcere eſt obliuiſci velꝑdere qð didicerat
Peileveanſ hn oder rechen.
MHefendere.i.ꝓꝓtegere beſchirmen defenſare igem.
Pefedare.i.maculare beſcheiſſen oder vnreynen
efectus gebꝛeche. defectuoſus gebꝛechlich.

5 Deferre. i. honoꝛẽ ipendere excuſare lde vno loco
Beſtelreleten 90 glium ferre enweg tragen.

Gefſicere. i derelinqre deſtituere pel defectun pati⸗

hhen
ſltag.

n ne

ςι ο. w

SSUSS=SSS g* — %G&ς

—

„π☚ Benen

=

D O◻☚◻
△ .

ςSeen e eee

8SSS

floꝛatio eſt talis actus ein beraubũg der ere.
efluere abflieſſen. defoꝛmis vngeſtalt
Danani vngeſtaltheit. defoꝛmare mißſtellẽ

Pen⸗ i. vᷣginitate pꝛiuare Stupꝛariidem.

efoꝛis auꝰwendig. defungere.i. ab offitõ ceſſare
efraudare id eſt decipere betriegen.
SDefunctus.i.moꝛtuus a defungoꝛ eris.
egener vnedel vnerlich geboꝛen vt ſpurius.
Segere.i.in pauꝑtate viuere nq̃ᷓ deglutire vᷣſchlin
egerere.i.depoꝛtare abtragen doen
egenerare nicht ſeiner art nachuolgen
egradari ein vonſeinem gewalt ſetʒen.
egradatus ab geſetʒt.degraſſoꝛverirren
egradienweg gan. dehoneſtare vneren
einde darnach. deinceps idem

eijcere.i.abijcere delabi nyderfallen
elegare eſt de vno loco ad aliũ legare ſenden
== adefero ein beſager

Baia gotlicher. deifice aduerbium 3

elatura eſt/ ꝓditio detractio ein beremũge.
elecrabilisluſtig. delectabilitas luſtigkeit
electari luſtigen. delatio.i.accuſatio
elibare.i.guſtare.ſacrificare vel immolare
eliberare wol bedencken
eliciare wolluſten wollebẽz
PHelicatus i.delicijs aſſuetus leckerhafftig
elicium peine In plurali wolleben.
Delirus.i.ſtultus vel ſtolidüĩus.
Deliramentũ. i. fatuitas diſcoꝛdia vel demẽtia
Delirare irgan oder roſen a ponitur ꝓ diſcoꝛdare
Peebabzcer herrie⸗ abdun oð dilgen
Delphin merſchwein. delinquere Naſſen
iii.

EODSSSSSDBB8SOLOSSSOSO8S

8=
— en

◻

28

S.
— ⏑ △⏑ ⏑ ☚☚ eee e e wee

SBelictũ eſt qũ nõ implelt mandatũ rei Facinꝰ idem

Deliteſcere eſt diu latere ſiue moꝛam facere

Delonge von kerre f. p dementia doꝛheyt

Selucidare erleuchten oder offenbaren
Deludere betriegen oð beſpotten
Delubꝛũ ðꝛ templũ a deleo qꝛibi delẽtur peccata
Semane frue.demandare gebieten

Demeare hinderſich gan. i. deoꝛſum meare

Demens amechtig. Amẽs Exanimusidem.
Sementari.i.furere wuten. velfurioſum facere.
Bementare ẽ q̃ſi dementẽ facere Amentare idem
SDemere eſt detrahere außnemen oder abdune.
Semereri verdienen oder verſchuldigen
Semeritum vndienſt. demoliriid eſt deſtruere.
Demollire id eſt valde mollire vel indurare
Demon iuterptatnrꝑitus velſciensteufel.
DSemoniacus aliquisobſeſſusꝑ demonem
VBemonium eſt illud idem ſcʒ malusſpiritꝰ.
Demonſtrare eſt intellectui pſentare beweyſen
Demũ id ẽ poſtmodũ nouiſſune maxime vere iterũ.
Bemutilare id eſt detruncare abbauwen
Denarius pfennig. denegare verlcucknen
Deniq; dannocht i.nouuũſime.dens ʒan
Denobilitare vnedel machen
Denoctare id eſt per noctem benachten
Senſere id eſi naturalier denſum f. eri
Senſusſa ſum.i.ſpiſſus dicke
Denſetum eſt locꝰ vbi ẽ denſitas arboꝛum
Dentale zanfleyſch oder ʒan eyſen.

Dent arium idem et eſt inſtrumentu medici

Denſore dick machen. denlatum dick gemacht
Dentile ʒanfleyſch. dentina idem 2

S=
—

— = — =—
= – — — = —

— =— — =—0

==
—- W reer—”ỹẽũã

—,— ‧ =–

3589

¾ =
◻

ZOSO D O
SSSeSede ee

O

= S OSO%SSS 2% ☛☚ H

ð

Senudare ent bloſſen. denũciare entbieten
Denus na nüũ.id eſt decdcimug.
Denuſſeptenusna nũ.i.decimuſſeptimus
DVenuo.iiteꝝ anderweyd oder ʒzumandermal.
Veonerare id eſt onus deponere entladen
Deoꝛdinare entweyhen oder abweyſen
WDeoꝛſum von obenrabe.deoꝛſusidem
Ocpauꝑare eſt pauperem facere arm machen
PDepactare verdingen. depaſcere verbungern.
Depilare id eſt crines abradere oder aubraffen
Deplicare entfalten, deploꝛare beweynen.
Wepingere entwerffenoð malen. deponere abſetzc.
WVBepopulare id eſt populum deuaſtare verwuſten
Depolcere id eſt poſtulare depᷣcaribitten
Depoſuũ eſt pingnus ad tempꝰ ↄmendatũ
Depꝛauare eſt valde pꝛauare pꝛaue facere
Depꝛeciari verlonen. depꝛedari berauben
Depꝛimere verdꝛucken. depꝛehendere begreiffen
Depꝛeſſus vntergedꝛuckt oder vertretten
Deputaore.i.oꝛdinare dare vel aſcribere
Depꝛope von nahe/ a/t/ derelinquere verlaſſen
VWeridere belachen. depurare reymgen
Deriſoꝛ ein belacher oder cinſpotter.
Derogare miſſpꝛechen. abbitten oder gbmeſſen.
Deriuore von einander flyeſſen
Veſcendere abſteygen.delſciſſcitari erfaren.
Deſcribere abſchreiben. deſecare abbauwen
Deſerere.i.derelinquere verlaſſen oder begeben.
Delero zu abent oðſchier / 2. t· deſes.i. piger xel
Teſertũ a vᷣbo deſeroris.rui.eĩwuſiũge iers trege
Deſeruire verdienen. deſidia.i.pigricra
Peſiderare begeren. delidere.i/pigrũ elſe

.

S=28858
è π SSSennn

R

OQ.

ObOObDNNOSDOLODZSOSLDOONRSLO99
Ser ρ☚

VBeſiderare begirlicheyt. deſignare beʒeichen
Delſinere ablaſſen oder verlaſſen Iñ deſitus a um
Deſipe.i.deoꝛſum ſapere ſtulte facerre.
MDeſolari id eſt deuaſtare derelinquere veꝛwuſten
Deſiſtere abſtan oder vnterſtan
Deſolatio id eſt deuaſtatio deſtructio verwuſtung.
Deſperare verʒweyfeln deſperatus inde.

Deſpectusid eſt deo:ſum aſpectus verſchmehet.
VBeſpicari eſt grano deſpica excutere dꝛeſchen.

Deſpicere.i.ↄtemnere vel vilipendere verſchmehẽ
Deſpondere verdꝛeuten.deſponſare idem
Seſpumare auſſch awmen. deſtolare verſchnoden
Deſtinare.i.legare mittere deputare aſcribere.
Deſtruere verſtoꝛen. deſuere ʒureiſſen advꝰ deſuꝑ
Dereger entbloſſẽ. detectꝰa ũ.ĩide võ obẽ herny
SDetendereid ẽ ↄtendere.detentio inde

Detentꝰ abgehaltẽ p t deterioꝛ ⁊ hoc deteriꝰ.id eſt
Deterioꝛare.i.peyoꝛare ergern peyoꝛet peyus
Determinare.i.finire qu?benden.
Deteſtari.i.maledicere aboĩari vel exeecare

Detoꝛquere auſdꝛucken oder auß pꝛeſſen

Vetractare frequẽter hinderklaffen

Metrahere abʒiehen oder hinderklaffen
VOetrimentũ.i.damnũ iactura diminutio
Setruncare abhawen oder entſtocken
PDeturbare.i.valde turbare betruben
Delturpare ſchenden vnreinigen vernichten

Defalcare abſchlahen oder abrechnen

Peuaſtare verſtoꝛen oder verheren.

Seuehere enwegfuren Inde deuectio onis.

Deueſpere id eſt hoꝛa veſperaꝝ ʒu veſperʒeit.
Deuiare id eſt errare vel a via veritatisire

— —— — — — —

——
—

——

——☛☚ R —/ ,,, – — — —-- ————ð

5

Seniüũ ein irweg vt eſt in ſiluis ↄ muniter
Deuiꝰein irgangk.deuocatio id eſt maledictio.
Beuoꝛare freſſen oð ſchlindẽ ms deuotꝰ ynnig
VDeuotõ andechtigkeit oð ynnigkeit ooð andechtig
Deuolutio.i.violenta deductio vel motio
SDeuoluere abweltʒen id eſt reuoluere
Deuotare verloben vel maledicere
Deutronomiũ ein buch von der vᷣanderung
Dextra die recht hand. dexter recht
Bextrale armwappen oð der nyðbang des altars
Pentorleen ʒelter eſt equꝰ q ducit manu dextra
extroꝛſum ʒu der rechten ſeyten
Dyabolꝰ ðqſi duoꝝ moꝛs ſcʒ coꝛꝑis et anime.
Dyabolicꝰ ca cũ.teuteliſch. dyalogẽeſt ſermo duoꝝ
Dyalicia eſt quoddam vnguentum·
Byadema einkrone oder dyademe
Dyaconatus talis ſtatus vel dignitas eius
Myaconꝰein diacon qſibñs duosoꝛdines.
Dyaletica ʒweyerley rede a dya ꝙ eſt duo
Diaffoꝛoſis ẽ aperitõ poꝛoꝝ ns dyaffonum durch
Dyaffoneitas ẽ resqͥ pt ꝑſpici vt vitꝝ ſcheinig
DOyana ein moꝛgen ſtern vel ponit ꝓluna.
Dyarua ẽ fluxus ventris quedam peſlis
Byaphonia ẽ diſſonãtia vocũ Atðꝛa dya.i. ⁊ pho
Dyalonꝰ.i.dilſoluꝰ nꝰſonꝰqſi diſſonatia ſonoꝝ.
Dyapendiũ ẽ ſpẽs electuarijvalẽs ad pectus
Dyarteria eſt quedam infirmitasſcʒ fiuxus ventris
Dica id eſt tabula cautio vel carta ein kerbe
Dicare id eſt ſanctificare oder ankerffen
Dicax.i facundus loquax oder ein kleffer.
icte ſagen et ↄponit᷑ cũ in. con.p.ↄtra male ete.
Niſceptare. i. ↄtengere vſurpare vel iudicare.

um
ſmn
Ug.
bet.
n
hrebe

G◻

SeeSSOνeee dete ne eenn ee e

w
der
15
ehent
b
apeſ⸗

N

ch

SSSONSSssesSSSS—S9Se

ft Dictio ein ſoꝛechũg n t dicramen ein gedicht.
a p Dictare dichten et eſt frequẽtatiuũ a dico
m ⁊ Dictator eſt qui ſemper dictat ein dichter

Sidimꝰ.i. geminꝰ vel dabiꝰ ca.didaſcolꝰẽ mgẽ
Ddaſcalicus.i.magiſtralis vel doctrinalis
8 Ticatulus la.lũ.i.loquax aliquantulũ.
q̃idaſculatus tꝰtui.i.mgr̃atꝰ Indedidaſculare
t VDidaſcolon eſt locꝰ vbi docet᷑ diaſcolia doctrina.
p DDidimare.i.diuidere teylẽ nt dieſcere tagwerden
p SDidꝛagma eſt duplex dꝛagma.
p Diecula.i.ꝑua dies et ponit᷑ ꝓ q̃libet ꝑua moꝛa tꝑis.
qB Diestaget ð a dyanqð eſt clarum.
p VDieta ein tagraiſe eſt diei iteneratiol ðꝛ obſeruatõ
legis et vite vel coꝛpis diſpenſatio.
n p Dietare eſt per dietas ire tagreyſen
p Diffamare ſchelten oder verleumen.
f tx⁊ Sifficultas.i. grauitasſchw erheit.
a in? Differre eſt ꝓlongare diſſipare vel diſtare
Differentia ein vnderſcheid eſt diſcretio.

t Viffidere.i.non fidere nit getrauwen.
¶ Viffinitio ẽ terminꝰdemoõſtrãs qͥd ẽ eſſe rei. Ael oto
expꝛimẽs quid eſt eſſe reiꝑ ſubſtantialia.
a q Diffinire eſt diuerſis modis finire
d o Diffiteoꝛ. Infiteoꝛ idem ſunt myſſagen.
Hirigere. i. explicare vel euacuare dewen
Digeſtio vᷣdawung ms digitꝰ a decẽ ein finger.
Pigeſtũ eſt liber legũſic dictus dygeſtbuch
Digitale et digitabulũ idem ſunt ein fingerhut
Signus wirdig. dignariwirdigen.

””ñ

1
1
p ictica. i. tabula ꝰ Alerici dictica lateriſit ſ ami
8
8
8

ſari
kingi

e
nn
venen
ache.

Wanmi

n

6
n

£

&

SWOS= —

SS 2α
—° S. deeeeee

—

DVipendiũ vel dipondiũ ein gewichte

–—◻ O

niipe⸗

%π = S sn n
– —– nee

