Faxinꝰẽ q̃dã arboꝛ eĩ eſpe f.t febꝛis ẽ peſtis q̃dam
Febꝛicitare.i.febꝛẽ hr̃e dʒ kalt habẽ die kaltſucht
Febꝛuariꝰẽſcdᷣs mẽſ ãni fᷣt fecũditasfrucbtberkeit
Fecũdꝰa ũ.i.fertilis abũdansfruchter.
Fecũdare.i.fecũdũfacere fruchtber machen
Fedare.i.turpare vnreynigen beſulpern
Federare.i.pacificare fedus firmare M

Fedus eris.i.pax que ſit inter dimicantes.

Fedus aum.rturpis ſoꝛdid defoꝛmis ſtinckent
Felfellisa follis ꝓpꝛie gale.

Felix.i beatꝰfoꝛtunatꝰſelig vel ꝓpꝛium nomẽ viri

Fellicus ideſt amarusbitter

Femella le. diminutiuum id eſt pua femina

Femen a femur.i.coxa femilis weybeshufft

Feminalia weybes gemecht. femoꝛale iigem.

Femineus weyplich. Lemininusa ũ idem.
Femoꝛale eſt bꝛaca viroꝛum vellender.

Femur oꝛis. eſt coxa virilisein manshufft.

Feniculũ ẽ qdã herba ꝓpꝛie fengel im s feniceꝰa ũ
Feniſeca eſt ille qͥ fenũ ſecat ł colligit i. wbend.

Fenixẽ auis arabie ſʒ fenix ĩsgeneris ẽ hõ rubens

Feneratoꝛ ein wucherer Inde fenerari
Feneſtraa fos ꝙẽlux ein fenſter

ij.

*

enu hawe a fos id eſt ignis qꝛfacile accenditur.·
Fenus oꝛis.id eſt vſura ʒwyfaltig wucher
Feodarius ein lehen man. feodalis idem
Feodus lehen gur. feodare belehen
Fera wylt Carneſferarum weyltpꝛet
Fer alis id eſt moꝛtalis lugubꝛis funebꝛis
t Feralitas i. crudelitas feritas idem
Ferculu ein ſpeyſe adv fere id eſt ꝓpe vel qſi.
m s Ferentariusid eſt vexillifer vel ſagittarius
s Feretrũ id ẽ libitina ein bare a feron ꝙ eſt moꝛs

△

—+W £⁰

- 2— — 2
△

E

n quo ceſſare debem ab oꝑibꝰpuilibus in quo ſola res diui
na debet geri. 2 t feriaus id ẽ ceſſabilis ab ogibſbus
p Feriare id eſt ceſſare ab oꝑibꝰ. ſed potiꝰ ferioꝛaris.
s Ferinusa um. wyltlicherD
p Fermentare id eſt fermento coꝛrüpere ſuw ern
8 Fenmemat anafnnmicae
t

6
m
9
n
1
f erocitas.i. ferocia a ferox grymemigkeit
n
n t Ferox id eſt crudelis grymmig L
m s Ferus ra rum. id eſt crudelis durus aſper ſeuus.
n s Feruere hbytzen id eſt eſtuare. feruoꝛ hytzʒ

m s Feruidꝰa i.i calidꝰ iracũdꝰ?hitʒig n s feramẽtũ ẽi

m t Ferratoꝛi faber eiſchmid. ferrardidẽ ſtrumẽtũ

e
v an feſtine eylich oð ʒaublich celerare eilen
ms Feſtinus id eſt celer ſchnel.

f pꝓ Feria ·i. ceſſatio ab oꝑe fuili. vñ feria ðꝛ feſtiuꝰ dies

Feroma eſt qͥdam pons vel ein ſteck vber eiwaſſer

= *— = =
— — —

+ „ „„

a ĩ2 Ferre id eſt pati vel gerre ferreü
f t Ferrugo.i.ferri rubigo roſt.ferꝛum eyſen.ferulitas
2 t Fertil i abũdãh mita ferẽs fruchtber fruchtberkeit
n a Fertũ i. oblatio q altari offert Et ponit ꝓpfarſum.
ꝑ pᷣ Felſus mude. feſſitudo mudekeit n. p feſtiare.i. ac
nad

=☛ =ẽ †

iar.

Nwi.

knog

ESrdes
N

0

☛☚

end

Wen

4
gan

Bggszs;Ssss-
π$ 1.

— S -=s -s=

me
n bp

5

Re ne eee

S„ S
S.

ms

Feſtiuꝰ aij hochʒeitig Feſtiuitashoch gezʒeit
Feſtiuare id eſt feſtare hochʒeiten oder feyren

Feſtuca ẽ ſtips vel puluis ſtaub in derſunne.

Feſtũ ẽulð lignũ in ſũmitate domꝰad qð oia dirigũt
Feſtus ta tũ.i.feſtiuus velſolennis V tigna
Fetere ſtinckẽ. fetare.i generare vel ꝑere ft fetidi
Fetãs.i.generãsvłidẽ ꝙ pecꝰł omis dasſtinckũg
Fetoꝛſtanck. fetidus.i.putridus ſtinckernt·
Fetustus.eſt fructusiacens in vtero matris
Fetidus ſtinckede. fetus ta ti.i. plenusqnqʒ ðꝛ fecũ
Fex cis.hefen oder dꝛuſen. dus vel liberatꝰ

Tiala penl. coꝛ. ei kutterolf. lvasi quoſeruat᷑ oleum

iber. 1. caſtoꝛ ein biber oder cin otter. p
ibꝛa ein haladð.⁊coꝛganũ vocis. ficedula ẽ q̃dam
ibulare.i.cũ fibul ligare ſpẽgeln auis ei graſmuck
icari c aliqs vendes colligesficus. ficarij ſunt ho

minesſilueſtresſolũ de ficulis ſe nutrientes

Ficetũ ẽ locꝰ vbi fici abũdãt.ficticũ ẽillð qð fingitur
ictile ein erden vaß oder hafen. ein gedicht

Ficuinea eſt ꝑuus ficus et d a ficu arboꝛe.

iculn a i.iẽ ꝙ ficulnea. ſficꝰ ein feygẽbaum a fecñ
Eideiubere. i. id p aliquo dare burgwerdẽ deg ij
Fideiuſſoꝛẽ q ꝓ alioſe obligat ein burg

elid olla monachoꝝ dicta a fidelitate. Etio pt

elſe pluralis numeri vt ſidelia oia mdata eius
Fidefragus eſt aliquis qui fidem leuiter frangit

Figdere getrawen. verbum neutropaſſiuum
Fides trewe oder glaub. ficula diminutiuum.

Fidis eſt coꝛda cythare ein ſaite.ſida idem

Figde glaulich.i.ſideli. m Ficdicẽłfidicia qᷣłq ca

idi'canularis digi der golt Enger. nitin ide
ide. i. flus ſy nõ ei vſu. fidelł fiduciariꝰ.i. fidus

en

sSSeseDsgssse.— S S5E SebsSessnn
ςSRnn.ν . e e e een ẽ e ee .

Fiducial getreulich. fuducia getrewikeit e getrwe
io fisfit. i. icipe eẽ de ñ eẽ Gſire ad eẽ werdẽ 1 H
igella ei fidel? qdã auisłqd berba. bum neutro
igellatoꝛ ein fideler. ſigellare fibein paſſiuũ.
igere id eſt inferre foꝛtiter vel ſtabiliter imponere.
Figura id eſt ſoꝛma ein gleichnulle oder geſtalt
igulusid eſt ollariusluti ↄpoſitoꝛ einbelIner.
igmentum ein geticht. figmen idem 1
iguralisfigurlich. figurare figurien.
ilare ſpynnen oder zwyrnen. H
Filateriũ eſt mẽbꝛanula vel bꝛeuicellꝰin quo ſcripta
fuerat lex vtſeruaret̃ quõ antiqui deferebt añ pect/
Filius ein ſune. filiolus idem. “
Filiaſter ein ſtieff ſune. filiaſticus idem. “
iliaſtra eĩ ſtieff tochter. filadelphia ẽ ciuitaſ arabie
Filippus interpᷣtat amatoꝛ equoꝝ vloslampadis
Filix eſt herba de cuius ciner busfiunt vitra
Filos grece id eſt amatoꝛ latine
Filocopus.i. amatoꝛiactantie q vult vt laboꝛſi uap
Filoſogus eſt amatoꝛ? rationis proareat
Filoſophꝰ.i. amatoꝛſapiẽtie.filoſophia amoꝛſapie
Filtx r filta eĩ filtʒ łẽ q̃dam herba.filtrifex eĩ filtʒ ma
imꝰ mylſt ſcz ſtercꝰqð ꝑ agros iacitur cher
Fimare. i. fimoſpargere myſten
Fimbꝛia id eſt extremitas veſtis pꝛopꝛie ein ſaume
inaliset hoc finale entlich. finaliter idem aduerbiũ
Fingere tiechten id eſt cogitare vel ðꝛnitidare.
Finitimus ma mum. ꝓpinquus vel vicinus
Finire id eſt terminare ↄſumare perficere enden.
Fiola ein feyhel. fiolata feybe krant
Firmamentüfeſtunge. firmare veſten
Firmachlum eſt llud ſuꝑ quo aliquio firmatur.

Gen
Raid
menme
Mi
npn.
.

N
ne

k.

n
norſti
lin
N

mnnid

he

—

2% ne .

SSsssSs seenss½ %
—„ S☚ ς % %% ◻⏑

5 Z ð
D S
4
8 A

Firmiter ſtettiglichen. firme idem .
irmus ſtarcke veſte. firmitas ſtettigkeit

indere id eſt ſcindere ſpalten
iſcale ẽ redditregũ ola em̃ publica dicunt᷑ fiſcalia
iſcus darm vel burſa regalis
Fiſis grece id eſt natura latine
Fiſſuis eſt illud quod facilfingi vel frangi poteſt.
iſſura ein ſpalt oder ein ryſſe id eſt ſciſſunrna
iſſus a findo is. deriuatur gedicht vel vel diuiſus.
iſtula ein pfeiffe. etiam dicitur infirmitts
l
Fixusa um. afigo is.xi.xiũ.id eſt ſtabilis R
Fixura ein wunden zeichen. ein geiſſel
Flabellũ ein wedel.flabꝛum idem n s flagellum
acceo i.macere mager werden capit᷑ ꝓ areſcere

werden. ꝛ quimacet areſcit m t flactoꝛ.i.marcoꝛ

lagellare id eſt cum flagellis coꝛrigere geylſeln
lagicioſusſa ſum.id eſt malicioſuslibidinoſus
lagicium id eſt dedecus peccatũ peyne oder quale
lagitare id eſt expoſtulare q̃rere rogarepetere.
agiton die helle. flagitare id eſt ardere
lamen wint vel plium vel ſanctuſſpũs vłpſbiter.
lamiuoma eſt nubes que fert flamam.
lamarius eſt ille qui facit ignem velflamam.
Flama die flamme oder der loe von dem feuer
lamaſcoid eſt incipio vel deſidꝛo ardere
lamcolũ id eſt oꝛnamentum vel pepulum.
lameus mea.meũ.flemmig
landꝛia eſt nomen regionis flandern
lagendula nomen piſcis plateiſ.ſchol halbviſch
lare wehen oð blalen. ⁊2 ↄponit cum re p.cõ.alſuf.
lalco ein flaſchẽ.fl ſculũidẽ m q̃ flatus ein blaſt
b iiij.

SsSzse--ssgsegs-s-ss

SS8 sssss
„ % 5ο. ρrnhSHnneee ee ene e e eee eee e

Flauere gelwerdẽ oð blae coloꝛẽ puertere winth.
Flaueus vel blauus a um. blga
Flauedo blaheit. flaua ðꝛ ſpica matura
Fleueliniũ gugler oder blae leynen tuch.
Flauiola Roꝛnblume ð
Flebũ ein flyet et eſt ferrum cum quo minuitur

Flegmaticus eſt hõ illiusↄplexlonis kaltſuchtig.

Electere.i. curuare byegen oder krummen
Flere weinen. fletus tus tui weinunge

Flegiton ontis. eſt fluuius infernalis interpꝛetatur

Fleubotomare ſchꝛepffen AoArdens.
Fleubotomus aderlaſſer fleubotomatoꝛ idem.g
Fleuma eſt quidã humoꝛ waſſericht blut
lexatura krummũuge. flexus Rrummet
ligere peynigen et ↄponit᷑ c af.
loꝛeꝛe bluen.floꝛetũ eſt locus vbi floꝛes creſcunt
loꝛariũ idem
Floꝛiani ſũt qdam heretici dicẽtes deũ creaſſe mali
Floꝛeticus ẽ rethoꝛicus defloꝛens dicta ſua
loꝛentia eſt qdam regio vel ciuitasin ytalia.
loꝛenus ein gulden m t flos ein blume
loſcampi eim meyblume. floſamoꝛis idem
loſculus diminutiuũ ein klein blumelin.
luctifagusid eſt vagans in fluctu.
Fluctuare ſchw ymmen oder fyeſſen.
luctuatio flyeſſunge.fluctuoſus ſa.ſum.idem
luctꝰ tus tui flu ſcʒ inundatio maris
lucre ſeſſen er oponicur e co af dere inꝛ 6.
luenta fiyeſſent et capitur aliquando/p ſapientia
uentum ein fluß. flumen idem
luuius ein flußwaſſer. fluoꝛ fluſtrum idem
oca ein ſalme oder merkald

ir
.

aprum
.

ad
nmi
is

Se

gccarius eſt aliqs faciens ignẽ velpanis cineritius.
Focaria. i. ↄcubina vel ein Rochin
Focus ein hert foculusidem
Fodula kelle ꝓpꝛie ein koc-kelle
Fodere graben Inde fodiũ eſt reſeruaculũ alicꝰrei.
Folium ein blat oder laub. .
alibalſamũ eſt vnguentu ↄfectum exfolijs balſami
Follis blaſbalck. folliculus diminutiuum.
Follus a um. id eſt ſtultus vel ſuperbus ein thoꝛe.
Fomentum furunge erquickunge vel ſcintuůla.
Foculare id eſt ignem facere. velidem ꝙ, focillare
Focillare id eſt fouere nutrire vel reficere
Fomen furunge oder nerungge?
Fomesidem vel lignum aridũ velfungus zunder
Fons ein bꝛunn.fonticulusid eſt paruusfons.
Fonus id eſt ſonus. Fonitusid eſi muliccus
Foꝛale ein ſpan nagel in curu
Foꝛamen einloch.ſoꝛaminare holmachẽ.
oꝛago ẽ herbal fili cũ quo textoꝛes ſila diſtinguũt

„νς ν ς ☚ ☚

—
.

ad p Foꝛas aufwendig P Foxicula ein klen zange.
dut Foꝛceps ei plechcher v exẽſiloꝝ. cepsferntpex
f pꝓ Foꝛpicula ẽ ꝑua foꝛfex einileinſcherlein qʒ pilox
Fo weſen et eſt verbum defectiuum
f t Foꝛes ein thur et gb aduerbio foꝛs velſoꝛas
fp Foꝛenula eſt nomen piſcis einfoꝛphein
adi? Foꝛis außwendig oder da auſſen
n t Foꝛenſis et bocſe. de quiſoꝛo vtitur vel foꝛis moꝛaĩ
m s Foꝛinſecus ca cum. aufwendigerid cſtextraneus.
f p Foꝛma geſtalt.foꝛmariũ einſtempffel
f p Foꝛmata ein foꝛmat einpfaffenbꝛieff D
f p Foꝛmella id eſt picina ein fiſchteych oder weyhber
v t Foꝛmale keſkoꝛp oder keßnapf. .

” MU

f p oꝛmica eſt paruum animal cin ameß.
n t Foꝛmidare voꝛchten. fſoꝛmido voꝛcht
m s voꝛmiduloſus laſum id eſt foꝛmidine plenus
f pꝓ Foꝛmipeda ein laiſte. foꝛmula idem “
m s Foꝛmoſusſa ſum. ſenberlich oder ſchone
f t Foꝛnax ein ofen et dicitur a fos ꝙ eſt ignis.
m s Foꝛnaculus eſt parua foꝛnax ein klein ofen
m t Foꝛnicalia ſunt inſtrumeuta ad foꝛnacẽ pertinentia
m s Foꝛnicarius id eſt luxuriatoꝛ. foꝛmicatoꝛ idem.
m t voꝛnicatio quaſi fos vel foꝛme.i.anime necatio

ep s Foꝛmipedus eſt nomen auis =
m t voꝛnixid ẽ lupanar dom?meretricũ vel meretrix
It FYoꝛs id eſt euentus rerum gluck oder ʒufal
Foꝛſan villeicht. foꝛſitan idem.
Foꝛtaliciũ ein ſchlob oð bꝛugfeſte 29.t foꝛtisſtarck
Foꝛtificare ſtarck machen ady ſoꝛtuitu. i. euẽtu.
Foꝛtuitus ta tũ qð foꝛte ↄtingit abentewrlich
Foꝛtuna eſt tempalis euentus rerum gelucke
Foꝛtunare.i.ſecũdare ꝓſpeꝝ facere geluckſeligma
Foꝛtungt? gluckſelig chhen
Foꝛulus.ᷣi.burſa velſcriptoꝛium vel ciſta libꝛoꝛum
Foꝛum eſt locus vbires venduntur ein marckt
Fotoꝛ. i nutritoꝛ. m.s.foꝛꝰẽ equocũ?ꝰ Caulſat᷑ vedit
ignatqʒ foꝛamen Inuenieſq; foꝛos datqʒ carina foꝛos
Foſſa grube. foſſoꝛ graber
Folſoꝛium ſpade.foſſare grabe
Fotilis id eſi nutribilis aptus ad fouendum
Fouere.i. nutrire calefacere reficere vel ꝑcibum vel

2
O

E
— ⏑ △ . ◻° ☚ e e.

o

QNWOS &CSSSS=—
— 1

P caloꝛem vel ꝑ requiem vel per alia. odoꝛem

n p Fragrare.i redolere vꝰ. fla facit ardoꝛ . ſʒ ra legit
f p Fraga ein ertper. vel fragum ꝓidem eſt
9 t Fragilisa frango is. dicitur id eſt debilis

4

SD
„

Fragmentu ein bꝛock et dicitur a frango

n s
n t Fragmeninis. ein bꝛock nſtuck
m t F ragoꝛoris eſt ſonus in ſiluis in fractione arboꝛum
f p rantiafrankenrechh — H
f p Framea ð gladiusex vtraqsparte acutꝰ vl baculꝰ
5 p Francigena.i. genitusa franco vel in frantia
4 m t Franco einfranck. franconia franckenlant S
nene m t Frater a fructu e quaſifere alter etbimologia eſt.
n a t Frangere bꝛechen.
an m s Fraterculusid eſt paruus frater ein klein bꝛuder.
9p Fratricida ein bꝛuders toter
en F p Fratriſſa eſt vxoꝛ fratris et dicitur ꝗ frater
f p Fratria eſt vxoꝛ vel filia fratris vel congregatio
m t Fratruelis eſt filius vł filia fratris
Wbi a p Fraudare id eſt decipere ſurripere betriegen
ulan f t Fraus dis betrieglichkeit. l
60 f p Fraudulentia vol betriegung
de. m s Fraudulentus ta tum. betrogenhafftig
ſelgn f pꝓ Fraudula eſt quedam auis ein emmerling.
f s Fraxinus eſt dam arboꝛ qꝛ magis in aſpis et mõta
bon. ms Fraxineuseſchen. nis locis naſcitur eſchen.
n t Fremere id eſt murmurare grymmenoder thoben.
d. m qᷓ Fremitꝰ.i.murmur feraꝝ grymmig a p frenare
ion n s Fendn⸗ id eſt dentes ↄpꝛimere vel ↄcutere. zemẽ
etro Frenum ein ʒawm et dicitur a frengo des.
m s Freneticus ca cum. ð ille qui freneſim habet.
“ f t Freneſis eſt moꝛbus caducus die vallendeſucht
nO ꝑ b Frequensſtete. frequentia ſtetigkeit
Nhn n p Frequentare id eſt aſſiduare. *
A n s Fretum. i mare quia fremit et inſanit ſuꝑ oẽs aquas
ꝑ pᷣ Fretus i. fultus tutus. impauidus perotrarium
a p Frico al are. Frawẽ ns frigere. i. glgeꝛe toꝛpere ge

SSSS28
πWςr kee

88
● ◻⏑

g sSssgsg es e n
SSoDeeOn.

O ——
528

◻

H

rigidus da dum. kalt Inde frigiditas

Ante faciem frigoꝛis eius.

—

TFeigilla eſt qdam auis que frigoꝛe cantat

Tngus keltin. fala vel friga. fryeßlant
Eniſo eſt aliquis de taliregione

„ 2

Fnuoluslalum penł coꝛ.id eſt vanus ein freueler.
Friuolentiafreuelbeyt. mutwalligkeyt
TFrongdere bluen. fron geſcere inchoatiuum.
Frons tis ein ſtirne.frons dis ein zv eyg

Frontoſus ſa ſum. vnſchemig.
Tructificus fruchtbar. fructus frucht.

Trugl.xca8.i. largit as tantia abſtinẽtia et vtilitas
Fruges kon. frugalis genugliiich—⸗
Frugiid eſt vnilis bonus vel valensg·
rui gebꝛauchen oder anhangen i. adherere.

Frumen eſt ſuperioꝛpꝑs gutturis F
Frumentũ getreyd.frugidemiũ koꝛn eher·

Frugidemiare koꝛn ehern

Fruſtra vmbſunſt oder vergebes
Fruſtrare id eſt deciꝑe vel fallere

Fruſtrũ in ſtuck. frutectũ ein rippe

Arutexeſt nomè cmuſliaet arboꝛis ein ſummerlat.

FJucare. i fuco depingere vel coloꝛare

“M

Frigere id eſt coquere aliquid in oloo fryeſen
Frigellus eſt nomen auis ein diſtelfinck .
Irigeſcere kaltwerden. frigidare kaltmachen

Frigidariu lous vbi qd ponit ne caloꝛe coxũpat

ixare ro ſten. frixoꝛiũ ein roſt. oder ein bꝛatpfanne
Eerixura velfrixatura geroſt fleiſch ꝑ. p frix?geroſl

Frondatoꝛ ille qͥ colligit frõdes ad paſtũ aialium

=—
—

SSS.S SSSSOS9— 23

—„e-ν ν S S 3S —+—S S —S S2u8

Fucuseſtaĩal maioꝛ ape nõ mellificãsſʒ alijan el cõ
medens Etiã ðꝛ coloꝛ quo młieres ſe depingunt
uſcina ein krewel oder einback
ugare iagen. fuga ein flucht n. t fugere flyehen
ulcimen beueſtigung. fulcimentinn idem
ulcire vnrerſetzen.i.oꝛuare velſuſtentare
ulgere id eſt ſplendere ſcheynen
Fulgiqusſcheynig. Inde fulgits
ulgoꝛ idẽ ſplendoꝛ et ꝓducit penł in genitiuo.
ulgetum id eſt ſpleudoꝛ vel iubarſcheyne.
ulgurare blitʒen.i.fulgere.fulminare idem
ulica ẽ quedam auis ein hagelganb
uligo eſt nigredo que fit abigne ꝓpꝛie rueſ
ulmen ein doꝛnerſchlag oð bliʒa fulgeo.
ullo ein walcker qui pꝛeꝑat pãnoset excandicat.
uluus ðꝛ variuscoloꝛ rubeꝰ cum nigrꝰ
ultrũ eſt oꝛnamentũ quod ſupponitur lecto
Fumare rauchen. eſt fumum emitter
umariũ ein ſchoꝛſtein. fumarins idem.
Fumeſcere begynnen ʒu rauchen.fumere idem
umigale ein rauchfenſter
umiteria eſt q̃dam herba katʒen kirbel
umus rauch et ð: quaſifosmeans
unale eſt icimen ad candelam faciendã dacht.
unda ein ſchlẽcker. qꝛelapides fundit
Fundei grut 1, ppꝛie ꝓ allodio qꝛ füdat aqs lop-s
iuitias. vꝰfundꝰfundit opes.ſʒ füdit funda lapillos
Fundanus eſt ruſticus colens fundum
undamentü ein gruntfeſte oder fundament
undare id eſt fundamẽtũ facere vel cũ füda iacere
undere id eſt ſpargere emittere fugare
undibula id eſt funda. fundibulum idem

—

SSn eee

Sebbcennn nn

2O

◻

—-sgss se -egssss=

adyÿ Funditus alʒumal von gruntauff.
n s Fundum eſt ima ps aque ſcʒ der boen
m s Fũdulꝰẽ nomẽ piſcisein grũdel. funere totlich. fune
de t Fũgoꝛ eris fungi.i.vti gebꝛauchẽ rare.i ſepelire.
m s Fgi lꝰein feureyſen ẽ ferꝝ cuiꝰ vberatõe ignisↄpel
litur alapide reſilire.fungꝰ.i.boletus eĩſchwame ⁊ dꝛa fos.
ftx Funis ein ſeyl oder ein ſtrick

7„

m s Funiculus i.paruus funis.funifex ein ſeyler
n unus eris eſt cadauer ꝓpꝛie ein leych
n unebꝛiũ ein leychgeʒeug. funeſtus.i.moꝛtalis
ur furis diep. furari ſtelen
1 urca ein gabel vel patibulũ et ꝛa fur et ſileo. quia

fur ibi ſtatim ſilet id eſt tacet
Furcale ein lone incuuru·?
Furere raſen oder thoben et ðꝛ afuria.
Furfura farre vel farina ðꝛ kleyen
Furioſusſa ſum raſenig oder thobendig
Turibũdus da dũ.idẽſimilis furenti a furio
gfuria thobũge. a ferio qꝛ ferit coꝛda hominn/
Kurie dicũt᷑ pene infernales.
urire grymmen. furnax id eſt foꝛnax.
Furnus. i. clibanꝰein backofen velẽ idẽ ꝙ niger
urnarius id eſt piſtoꝛ ein beck.
Ffurna. i iurgium. furoꝛ vel furia wuttunge.
Juſarius eſt qui facit fuſas.fuſa ein ſpyndel
Jurtifer eſt aliquis ferens furtum ein dieeop

Furtum eſt aliene rei inuito dño ↄtrectatio
Fuſcare ſchwertʒenoder bꝛaunmachen
Juſcinuladiminutiuum eſt pua fuſcina
Fuſilis quod tantum funditur gyeſlich
Fuſcina ein krewel eſt inſtrumentum ferrcum.

6$πς ⏑ △⏑☚⏑ eh eeeeeeeen e SnO

—D.I—

Turtiuus.ua.uũ.dieplich.furtire aduerbium idem

— = = — e— – – — =

—= — = – à4 = — – — —

—

—

.

7
————

—.—

chin

eddaear.

D

ake

.

NIuH

d

4

Srsesss eegenee

SSSSOς0

RDR . 8 —
60) dag

„

uſcedo falheyt oder bꝛaunheyt.
Fuſcus bꝛaum.fal oder bleich oder blutfar
uſtis id eſt baculus ligneus. vñ cum gladijs et ſuſti
gexiſtis tanq; ad latronen
uſum ein klepperholtʒ. ſicut lepꝛoſi habent.
tare.i. arguere ↄuincere ↄfüdere vel rephendere
utilis ðꝛ illð qð nihil pᷣt retinere ꝓpꝛie ein ſeybe.
utire eſt vane loqui vel fundere in futile
itrum ein futer als an einer tafeln.
turusa um. ʒukunfftltig
Abꝛiel nüuci dei interpᷣtat᷑ ! foꝛtitudo di. qꝛ
VHSabula ẽ furcałpatibulũ p alijs ẽ nũcius
Badir ẽ ꝓpꝛiũ nomẽ ciuitatis.
agates ein berleinſtein. pinopusidem.
ala ein later ein zygel
alata eſt regio cuiuſdã ppli ad quẽ ſcripſit Paulꝰ
alandꝛia eſt nomen auis ein galander.
alantina. galantia ein galreyd oder ſultzJen
alaxia eſt via alba de nocte apparens in celo
alaxius eſt albus circulus in celo
Halea ein helm vel genusnauigij.
Galeare. i. cũ galea oꝛnare. Gallere idem.
aleyda ein galey. et pertinet ad nauigandi
alerus eſt puleus ex coꝛio et pelle factus
alganũ eſt nomen herbe g algent
lilea interptat᷑ tranſmigratio reuelatioł volubil
lla eſt fructusquerci ein eichapffel.
allacia vel gallicia eſt quedam ꝓuincia aſie
allia vel gallica welſche lant franckreich
Gallicotushankreyltercia vigilia n. 8 Galliciniũ
alling ein henne. Oallicinire krechein idem

uſile illo ad liqfacti ẽp ignẽ aptitur in metallüů

*

868SSn Dee ☚

—SSS esgsessgs S ss
SSreebbρ◻☚ς π⏑ς Oe eee eeen

allinacius eincoppan qᷓ vr gallina ducit pullos .B
gyallicus eſt aliquis de taliregione.

f ꝓ Gama grece.i. mir latine lus auis gallꝰpols gallus
f p SGamoꝛẽ mẽſura cũ qiudei mona diui qʒ ſacerdos
ſerunt mel eſt ciuitas deſtructa ppter peccatũ z»odomiticiꝗõ.
gin Gamma eſt ſeptimalitera grecoꝛun.
m ⁊ Gamaliel interptatur retributio dei.
m t anges eſt fluuius ethiopie quẽegiptij nilum vocãt

uav aneo onis.i. leccatoꝛ ein lyetſpꝛecher
Ganire ẽintendere vel nutrire latrare irridere grey

nenoder gemlichkeit treiben. et eſt vulpium
Hargariſare ẽ liqdũ in collo vertere gurgeln

Aargarus qͥd mõsſicdictꝰ vꝰ. Gargan? monsẽſʒ
Aarba ein⸗ gar ganus incola montis.
Gardianus eſt ſuperioꝛ in oꝛdine fratrũ minoꝛũ

Aarba ein garbe

ASarrio onis.id eſt leccatoꝛ qui multa loquitur

ᷓ GBarriri eſt fabulare multa loiu
QAarriena. i. vboſus. Garritus vogel geſanck.
Aarriofolꝰnegelein n.qᷓ Garrire.i.damare vt aui/
Sarrulꝰa ũ ðꝛ ꝓpꝛie vboſꝰ accedẽte leticia kieffelich

Sarrulare keyffeln multa loqui ſine leticdcia
andere frewen Haudium frewde. 4
Hauſepe pis.mantile vel mẽſale tiſchtuch

Aaʒophilax.i.thelaurus vel cuſtostheſaui

Ayedeononis. interptat᷑expimentũ hẽna /pfundũ

2gallus aliqs ð gallia. Iflum rTaialłiacdos S5al

HGaulſapiũ ein hantʒmehel quaſi gaudium ſapiens
Nala id eſt pecunia vel theſaurus ein ſchatʒ

Aecoꝛnia ein leberwurſt a ge grece. i terra latiez
Gehenna. i infern locꝰignis ⁊ ſulphuris. At dicitur

sSDS —8=s e= -=

—

2SeeSenee ewneneneeee. e

SSS— —S8.SSS2 — 3 ° –—

Belare fryeſen Inↄgelare ʒubauffen iryeſen
Selidusda dũ. kalt n. qᷓ Gelu froſt.
Belima ein klein garbe. vel eſt idem q meta.
Hemere ſeutʒen Gemitus ſeutʒunge
Gemebũdusſeufcʒender oder ſchreyender
GBemellipera eſtilla eare kemtllos
HBemellus ein wyling Semim idem
Gemiſcere ſeuſtʒen Gemmaẽ lapispcioſus
HGBemmineus. i.clarus. SGtmari edelſteinwercker
Gena eſt locus lacrim ax.linterioꝛ ꝑs oculoꝝ vlł pal
Benaſia id eſt ꝓpſtibulum pebꝛa wange.
Senciana eſt q dam herba ꝓpꝛie encian
Senealogya em geſchlecht. i. generatio vllinea ge
Bener eſt maritusfilie ein eyden neratoms
Seneralis.i. vniuerſalis Generare geberen
HPenealogus eſt aliquis de geneſi loquens.
Generoſitas id eſt nobilitas generis JMM
Genearcha id eſt pꝛinceps vel caput totiꝰgeneris.
Peneroſus ſa ſum. nobilis boni generis. edel·
Beneſis.i.natura vel generatõ vl qdam liber biblie
Beneʒzarethẽ mare galilee. Aiberiadis idem
enimen inis. i. generatiovel germen gemecht
Hemtalia dicũt ꝑtescoꝛꝑis.ᷣſcʒ ſexꝰ virilis a femineꝰ
Denitoꝛ ein geberer m. s8. Genitiuus geberlich
PBãẽetos.i. decẽ de p Gentari ʒu moꝛgen fru eſſen
Bentaculũ ein moꝛgen bꝛot.alias fruſiuch
Hentilis ein heyd q nec baptiʒat᷑ vt xpiani nec circũ
oitur vt iudei.ſed exiſtit vt eſt gennuus
Genstis.a gignois.dꝛein volck.

Benug gena ein knye indeclinabile in ſigularinu.
Benus eris.a generando ðꝛ. ein geſchlecht
Heometer vel geometria.i.terre menſoꝛ
. ij.

s Geometriusidẽ ein kunſtiger der meſſunge.
p Geometria eſt ars de ſeptem artibꝰ liberalibuus
m t Geon eſt fluui padiſi vel fons qͥ cedꝛon dicitur.
f p Seoꝛgica eſt liber ð cultura terꝛe geographia.i.ter.
reſcriptura.geographꝰ.i.terre ſcriptoꝛ. geographare.i.ter
m s Geoꝛgicus vel geoꝛic?.i. terren? ram deſchꝛibere
i erologodionẽ electuariũ reddẽs vocẽdeꝑtitã ꝑ ca
erman? ein bꝛuðò oð ein teutſſcher ducũ moꝛbũ
ermanaſehweſter oð ein teutſche fraw amilſã
derminare bluen auſſpꝛyeſſen oder ſeen ſpaie.
ermen. i. generatõ łfructꝰ m. t Gereõ fuit rex by

f

—
*

2Onen Seneeeeeennnn . dbe

erra ẽmendaciũ łpiſcis ein ſtychling poꝛto.
erro.i. nugatoꝛ. Gerratiuus ideſt nugatoꝛiꝰ

Gerula ei miſtbere ſubſtãtiĩe capiẽ
Gerulꝰein treger. gerulatoꝛ idem

ſa ẽqd tela inſtrumentũ pugnãdi.?vexillũ qd in

.lnutrixoð ein

Feſe la lontend quẽ aliquid poꝛtat᷑
Geſticulatoꝛ.i.ioculatoꝛ. Geſtilio treglich.

HSeſtuoſus.i.linguoſus vel litigioſus
Geſtũ id eſt opus vel factũ geſchicht

eſtire begeren kaudire cẽ montis oliueti vbixpe

S

ibberus ei hoffer. gibber idẽ Gibboſ? hofferich
ibbꝛoſusidem oder hoffericht.
yt eſt genꝰ legumis ſile cimio in qᷓntitte
ignere ptiet ta adviꝝ q́ʒ ad mlierẽ ꝰ vir generat
ingina. . detina zoͤfleich mlier git ſy gignit vterq;

⅓ S 3SSSSS332S9—3—8 82 32

nSO

—

erere tragẽ vdeſignat ſacõ gero deſignat quoqʒ

rarchia ẽ ſac pꝛicipatꝰ egeriacſecte capiẽdo

Heſtare.i poꝛtare tragen bello gerit ein kolo

eſtiolatoꝛ ẽ q̃ moꝛes alicuiꝰ ſolet agere et exercere

ↄtustui actꝰcoꝛpis cogitatio vel mos orauit

ethſemini interptat᷑ villa piguiſſima. ⁊ ẽ ad radi /

ℳ6

= — — — S

=8

= —

N

= = = = =—

— — =

— — — —.

— —

— =

n.
ite
Nile
nüi

on⸗
e.

ad
NH
in
3
chi⸗
car

b

S=
— S π

.
—

8SOH Se dahe.e ee eee eee.ee

sg=-ss --s ss-ss s -se=⸗=s⸗

dduai 1 glaucigale. inde gilbedo geberen
umel ẽtercia lr̃a hebꝛaicoꝝ interptat plenitudo
Hinnaliũ ein hochſchul ſiue exerciciũ ſtudij
yon Phiſon Tigris? Eufrates. dſemnt die vier
wallſer die auß dem paradyß flielſſen
Gyonſm katholicon ẽ locꝰ vbi Salomõ fuit inͤch.
Splon ſpar oð ſpat velterra vnde fiunt vitra
Giritiuus vmbwendig. girare vmbwenden.
Girgillũ cin haſpel oð ein garnwind
Girgilare haſpeln oder garenwinden
Girouagus aũ. vndiqʒ vagansinſtabilis
Girus.i.circũitꝰ ein vmbgang.girum idem

Blabella ẽ ſcapies vel nuditas capitis

Glabellus la lu.i.nudꝰſine pił glaber bꝛa bꝛũ. lenis
facie.iberbisſine pilis lnud lanioſus. glabꝛa i. ver
labilis. i. caluus vel lenis facdie .
labꝛio onis.i. caluꝰimberbis vel timoꝛoſus.
aoͤlabꝛius vel glaber. i. ſcabies grynt oderrawd·
acies qſi gela quies.i.gelata aqua eyſ 1

mphea idem ſigniſ ant ein ſchwert
adiolꝰ.i.puus gladiꝰ vel q̃dã herba ſchwentel
ans tis ein dꝛule. Glãsdis ein eychen·
larea.i. argilla tenaxterra mergel oð leym vella⸗
illi quos fluuiꝰtrahit JYJob. xxx. Aut ſup glaream

lebabtireenegeh herba largilla ſticoaratoꝛ
lebal interpᷣtat᷑ noua vall. m. t Glebo onis. i ru⸗/
lirio ẽ catt capiẽs mures et qñqʒ ſumit᷑ ꝓ glire
liſcere.i. deſigerare. Gliſcerii. i. deſiderium
1¹ ij

ladiatoꝛ.i.pugil vel ille qͥ facit gladios NHeve
gᷣladius Enſis Oucro Anceps. Frames Sbade. Wrve .—

2 segaesssgsszasssgegsassn

G

π△ M ιϑςπ%ινWnν. ee

E

S

8 S

Globaliskugelicht.

9S„

Globus 8e ppꝛie qdᷣlibet ſolidũ rotũdũ ein ſchuller

Glomeraculũ eſt vas in quo voluitur glomus.

Blomerare ʒzuſamen winden. globare idem

Glomus ein klemen garnß.glomellus idem.

WBloꝛiar vber herſchen

Gloꝛificare.i.gloꝛioſum facere.herlich machen
Gloꝛioſus ſa ſum.herlich oð erſam dẽsin nocte
Glos oꝛis. ein bꝛuð weib.l eſt flos ł vetꝰ lignũ ſplen
Gloſa ẽ expoſitio ſnĩe lr̃am ↄtinuãset exponens.
Gloſſa grece.i.lingua latie ſoꝝ qð bitumẽ inis ðꝛ
Glutẽ ẽ terꝛa tenax vtił ad ↄpagesnauiũ a alioꝝ va
Gluteriũ eſt generaliter qcunqʒ ↄbinat aliud.
Glucinare id eſt ↄiungere.glutino colligare.

Aueine eſtillud tenax qð fit de glutine

utire.i. abſoꝛbere voꝛare comedere ſchlinden.
Glutinabulum ein hamme

MHluto onis.i leccatoꝛ vel deuoꝛatoꝛa glutio

Gnarusra rũ.i.ſciensꝑitus doctusſapiens
Gnauus/ꝓnauus.i.ſcens ſollerspꝛudens vigilans

Gnomen. glomicellü ein wickel holtz

Gnotoſolitos.i.ↄgnoſce teipſum.

HGomoꝛ eſt menſura antiqua ↄtinẽs qᷣnqʒ ſextarios

Gotoꝛiel interptatrñſio di.f.pGrabu grece.i.caput
Grabatũ ein betthe oð ein ſchob vꝰ Dꝛo latine
gremio grabatum ꝓ lecto tolle grabatum
Pia genode oð danck q gratis dat᷑ hoib? deuotis. ſʒ
ratiari danckẽ. venia ð gnade q dat᷑ pctõꝛibus

GBratificare id eſt gaudere vel gratum facere.

Gratioſus ſa ſum id eſt gratia plenusgenedig
racilis kleinlich. gratialisid eſt ſubulis

Gracillare krecheln oo gatzen. vt ſonus pulloꝛum

— —— – = T

— — — , =

„n

ſe

N

n.

m

— —082%S
☚ △☚ .

m s Gratiusẽ nomen piſcis ppꝛie ein kreſſe
m s Graculus ẽ nomẽ auis ein marckolſ oder heher
n s Gradale a gradus ein gradal. et ẽliber ꝰ Liber gra
dllle ſed cantatur graduallle.
HGSradarius idẽ palefredus ppꝛie ein ʒeltner
Gradatim endelich id ẽꝑ gradus. gradi geen
HGradipes ẽ auistarda ad volannuYun
BGradiuus.i. mars qꝛ gradatim incẽdit᷑ ad bellum
HGradus ein ſtiege oð treppe.vel ſtatus dignitatis
Grãma grece latine ð linea vellitcra
HGramattca eſt lr̃alis ſcia ein kunſt des laceins
Gramen a germino as ð ppꝛie grab
BGranarius ein ſpeicher. velhoꝛren
Göranariũ idem. Granũ ein kon
Hrãdeuus a i.i. grodis etatis ſcʒ ſenex großaltig
Brodis. i. magnus. ſʒ grõdis ad coꝛpus. magnus ad
animũ refert. Grãdiloquꝰein groſſpꝛecher latine
HGrando hagel oðkyſeln. gr.i.graphe grece.i.ſcribe
Praphiũ einſcreibbꝛet vel officiũ ſcripture
raſſari. i. latrocinari. i. crudeliter gradi
ratis vmbſunſt vgebens.ſcʒ ſponte ſine cauſa.
rates danck. et habʒ ſolũ grate in ablatõ ſingulari
et habʒ ĩ płali oẽs caſus t illoꝝ noĩim ſũt q̃ttuoꝛ vꝰ
Ceſpite vepꝛe ſimul viſcere grate reqͥrũt Aꝗn pꝛimo

—+R △ △ △ ☚◻ ◻☚

O-

„ S gOς Oesnnn
,.

ſextum. ſed nil pluralibus deſunt P
Gratuitus ta tũ.i.gratis datus et habitus
Bratulari id ẽ gaudere vel gratias agere
ratus ta tũ. placitus geneme gratitudo inde.
rauare beſchweren. Grauitas beſchwerheit.
rauigena ẽ aliqs hñs graues genasvł qẽ pinguis
ðrauisſchwere a grandis in facie
recia hriechenlant. Grecus ein kriecch

i iij.

m s Grauidus ſchwerlich Grauidare beſchweren

—

ι — ⏑ς

s-szseSsssasgs:=

—„, D.

S

% π ⏑ SSn n e

2

—88 8 S 3 —3 —2—283

S,—S —

*

Gregatim ſammelich Grauida ſchwanger
HGregare ſammeln ſʒ nõ eſt in vſu in ſimplici.
Hregoꝛius interptatur quaſi vigilans
Gregoꝛiſare id eſt vigilare wachen.
GBremiũ.i.ſinꝰei ſchob. gremiolũ inde diminutiuum
Hremiare id ẽ in gremio acciꝑe vel locre
HGrex ein ſchar eſt ↄgregatio ouiũ vel capꝛarũ
ripho eſt nomen auis ein greyff .⸗
Hrillus eſt aial retrocedens ein grillen
HGriſeus grae. Grilicies graheit
Griſare grae machen Groſſitudo grobbeit.
Fro ner ldd Groſſare grob machen
Hroſſus grob oð grof. łéfic immatura. vñi Apo.
SGrusẽ nomẽ auis eĩ krãch ſic̃ficus mittit gꝛoſſos ꝛc
HGrumus. i. cumulus aceruus ↄgeries grumulꝰidem
Gubernaculũ ein maſtbuum
HGBubernatoꝛ ein ſchiffman. qᷓ gubernat nauem
Guberneta gubernio idem. Subernare id ẽregere
Gubia eſt nomẽ piſcis. Gulafrab. Iñ guloſus freſſig
Bummi ðꝛliquoꝛ fluens de arboꝛibus hartz
Humma idem ppꝛie güöne
Gumphus ein hufnagel vel vncus
Gumpha eſt ꝑs rote ein nabe an dem rade.
BGurdꝰa ũ ðꝛ ineptus ſtultꝰinutilis ⁊ pcipue ĩ ↄmeſtio
bus recipiẽdis. ein ſtreyme des waſſers lfertigo
urges ẽinundatõ aq̃ꝝ. vñ Lauacrũ puri gurgitis
urgitare. i. voꝛare freſien. wel implere
urgulio eſt vermis naſcẽs in faa·?
uſtgeſchmack Ange guſtare ſchmecken.
GButta.i ſtilla ein tropfe. vłẽ ſpẽs ꝑaliſis put ẽ in ſca
pulis vłbꝛachijs. ⁊ inouet le ↄtinue ĩter cutẽ ⁊ cammẽ.

= =

—

E

— ,

W⸗ „ „ 2–

uttare. i. ſtillare trieffen. guttito frequẽtatiunũ
Guttatim.i. ſucceſſiue. guttur kele
utturna eſt quedam infirmitas gutturis
utturniũ eſt vas aquatile in iferioꝛi ꝑte ꝑfoꝛatum
a krieg H rabatur occidendus
Abel interptat iuſiꝰ vl luctꝰ.quo noĩe pfigu
NNoabena em ʒzugel an einem aum.
Rgabüudare genug habẽ pl?hre qz indigere
agabeo besbere. haben
Mabüdanter vberfluſſig. habnnde idem
abilisbequeme oder weydelich. “
Habundus id eſt diues oder babhaftig oder reych.
Mabitaculũ einwonung. habitatio idem
NMabitudo habitꝰ.i.foꝛma cultꝰ veſtiũ veldiſpoſitio
oabitare wonen. adv hac darnach
Hactenꝰ.i. hucuſqʒ bi ber. halcida eſtſerpens.
Noalare id eſt ſpirare vel bꝛachia extendere
Mallenſis ein heller. halitusid eſt ſpiritus.
loalo onis eſt circulus albus. circa ſolem etlunam
amus ein viſchbamme oder ein angel.
Hamare id eſt cum hamo capere oder angeln
darpsa ein harpff. Raſſia heſſenlant.
Maſſo onis eſt aliquis de haſſia ein heſ/ſe
Mamatus id eſt cathenatus. Naſta ein ſpeꝛ
Maitile eſt lignum lancee.velſtipes candelabi
Maſtiludere mit ſperen ſtechen. cum haſtisludere.
Naſta ein ſpere MVV
NMaurire ſchopffen vel attrahere vel euacuare
Nauſtinabulũ eſt vascum quo hauriũturliquoꝛes
Mauſtus ein trunck qutum vna vice bibere poteſt
Haud /ꝓ nõ vᷣ. haud aſpiratum ꝓ non dic e ſſe loca
n aſperatum pꝛo vel dic eſſe locatum.
i uij

◻

1◻☚ ◻

—S e=s

38S
◻
er

jen
Not
e

SOS=—=
25—

S

e
ſc

ch⸗

3SS=S — =S& — 3
ς nnnne

D
S

Mebon dicũt due lre hebꝛeox. ſ. qnta ꝛ⁊ ſexta. aiterp tn
NHebeꝛe. thümen in den ſynnẽ tatur hec vel iſta
Nebetatus thũm oder grob. ſcʒ in ingenio 2
ebes thũ me.Nebetudo thimikeyt ffff
Neber fuit nepos Arfaxat et interptaſ tranſitus. t
Hebeon fuit qͥdã hereticꝰ. et interptat᷑ pauꝑmẽdicꝰ
gquia pauperemſenſum hahbuit
NHebꝛaycus HNõ hebꝛey dicũtur ab heber. ꝗᷣ fuitfluug tt
fabꝛi. et hebꝛey dicũt heretici qꝛ trãſierut de bonoad o
peius Inqe hebꝛaicꝰ. et ſunt illiqnõ obpᷣnqtlegebe-⸗ an
Nedera eſt herba creſcẽs in arboꝛibꝰeppich bꝛeoꝝ 1
Melena ne. ꝓð.ẽ nomẽ młleris matris ¶õſtantimi q̃ a
inuenit ſanct crncẽ vᷣ. meretrix eſt helena. inuẽtrix us
cqrucishelenz. RHr
p NMelias interptatur ſalus dei mei JẽRM
is· Meliſcus eſt ꝓpꝛium nomeè viri et ſalꝰdñi interpᷣtal n
hb in Melilamaʒabathani ẽ hebꝛaicũ.⁊ e abel q ẽds.⁊y “
meus. et lama.i.vt qͥ.i. ʒabathani.i.dereliquiſti.⁊
id eſt me. quia valettantũ. Deus meus vt quid me
dereliquiſtt „,
HMera.i.dna. NHerba kraut oder wurtzʒ
Nerbetũ ẽ locus vbi herbe creſcut. ein krautgart
Merboſusſa ſum.i.plenus et abudans herbis.
erxrbipolis eſt nomẽciuitatis wurtʒburgk
NHereditariusa i.i.ad heredẽ ꝑtines.erbling
Werin s eſt furia ſiue pena infernalis
Nerebus.i.infern et e ꝓpꝛie tartarꝰ.ſ.ꝓfundiſſimꝰ
locꝰinferioꝝ ð quo ꝛ q: iferno nulla ẽredemptio
MMerediũ.i.poiu hereqitatis dꝛ ab heres edis
NHeredipeta eſt qͥ hereqitatẽ alten captat vel petit.
NMereditare.i.heredem facere .
Meres idẽ ꝙhereditarius ein er kindt

S SSSOOS==
„9 W— %

„

——
8

—☛ ne e

DðBÿ
=
OAS Wð
— )
„“
.

iſen f op ereditas ðꝛ ab heres erbſcheft
Nk a s Herere anbhangen vel idem ꝙ dubitare.
2 t Werecmita ab heremus ðꝛ ein einſidel
fF t WMereſis ketʒerei ↄ.p Mereſiarcha ẽ pꝛicepshereſ
6, m s erem ꝰ ein wuſtõge oder wyltruus
nis 2 t Weresein erb. et dðꝛqi poſſidẽs es.i. bona defuncti
2 t Werilis.i. res heri. i. è mi. velꝑtinésad herum
tin adyÿ Meri geſtern ſexus apparẽt mẽbꝛa
4 f pꝓ Wermofſec dita ẽ aliquis vel aliqᷓ in quo lin q vrriꝰ qʒ
m n Wermon quidã mons od ſacculũ ʒuriſſen.

m s Mermoſus dꝛqui ẽ luceratꝰ cuiꝰ viſcera deicendunt
nq eps Werodius rapaciſſima auis. ein falck oðᷣ ei blafues
Nie mu S8 Meroldusem heroobd
m s Merodes tresfuerũt ꝰ. Aſcalonita necat pueros.
Antipa iohãnẽ.agrippa iocobũ.claudet ĩ carcere petꝝ
