Cc17a_qt

ð

1

—i og iai „

—

Wocibuurus erano

D MA J K G t H Lo
A⸗ ”l S-ern HWM

Der¹ r,— j-

2 —

A, al
= Bs garn . , oof rr, MWy, 4 . 4 l

*
N
☛
—

e

„„

xquo vocabularij va
rij autentici. videliq

itõ katholicõ bꝛe
uilogꝰpapias.alijq codices ſũt in ↄꝑatõne
ocioſi in collectiõe ꝓlixi. intellectõe obſcu
ri.⁊ in nuero multi.ita vt pauꝑes ſcolares eoſdẽ de ſacili.et
ꝓpcio ↄpetenti rõne eoꝝ pauꝑtatis hre.acſibi ꝓcurare nõ
valeãt. Vttñ eo faciliꝰſacrã ſcripturã lr̃aliter itelligere poſ
ſint.iĩmo qðlibet ſcriptũ latinicale. ꝓ vtilitate ⁊ neceſſicate
collectꝰeſt pñs võbulariꝰ ſᷣm oꝛdinẽ alphabeti ita ꝙ latinũ
pcedat ⁊ theutonicũ ſubiũgat᷑.⁊ añ hoc vt frequẽter.cuiꝰge
neris ⁊ declinatõis.ſeu cuiꝰptiſoꝛois q̃libet dictio fuerit.ẽ an
nexũ quẽ qᷣlibet fidelis qui pt melioꝛare tenet᷑.vt vitã eternã
poſſideat.qᷓ ꝓmittit elucidãtibꝰ ſapi am. ſicut ð Sap.viij.
Mui elucidant me. vitam eternq habebũt amen.
lma interptat᷑ vir ʒo abſcondita.f. p.
aron interptat᷑ mõs foꝛtis vł mõsfoꝛtitudis
i. ſine et ẽ ppoſtõ etẽ ꝓpꝛiũ nomẽ viri.
Ad von et ſic eſt ppoſitio vł eſt nomẽ indecli /
nadbile et ſignificat menſem auguſtũ m hebꝛeos.
m s Abactusra tũ·i.fugat lepatus geteylt
a ꝓ Abalieno as are.ↄponit᷑ ex ab ⁊ alieno verendern.
adi Abante ʒuuoꝛ et eſt aduerbiũ ttbis.
min Zunemsein u⸗ obijt moyſes vt habet deutro.
bauus eſt pr ꝓaui ein vꝛanber xrexij. cap.
in Abba eſt nomẽhebꝛaicũ.⁊ ðꝛ pater latine
ſp Abbacia ab abbas ðꝛ hec abbatia ein aptey
f p Abamita eſt ſoꝛoꝛ aui.ex ab et amita ↄponitur
. .D t¶ Aboas tis eſt monachoꝝ pater ein pꝑpt.
b
a p
m in

Abbatila eſt monachan mater ein eptiſſin
Abbꝛeuio as are.verkurte
Abdenago interptat᷑eruiẽs taceo Idem et aʒaris

☛

S &

⏑ G

5OESONESDODE8883—22.— Sasssas Sbnw
„SSen eDleernn de e en

D O
„8.

ad

„

Abdicere verſagen verweiſen oder verlaugnen

Albdere. id eſt abſcondere verheln oder verbergen.

Abdias interpᷣtai ſuꝰdũi qꝛlegatꝰmiſſꝰad gẽtespdi

cat q ppbetali digna ſũt miſterio a Fuitute etſeruus
Albdicii.i. ſecretũ vel occultũ heymlich dñidꝛ „
Abducere bynweck furen. :

Abcedariũ ein a bc oder einſibel

Abbdicare ẽ denegare ſeꝑare abſentare abſagen

Abel ẽ ꝓpꝛiũ nomẽ viri qui pꝛiꝰberetamea dicebat᷑.ł

eſt ꝓpꝛium nomen lapidisſuꝑ quẽ poſita fuit arca

Abhela eſt ꝓpꝛium nomen ciuitatis
Abeſſe abſein
Abeſton eſt quedam lapis pcioſus
Abies eſt arboꝛ quedam ein tanne 4
Abioth pater meus interptatur S
Abienus tennen oder das võ tennen holtʒ gemacht
Abienariusid ẽ carpentarius. „. iſt

Albijcere ieciiectum. abwerffen

Abiectio.i.receſſio abwerffung oð verſchmehung.
Abicatus ðꝛ furtum iumentoꝛum
Abigere.i.fugare ſeꝑare vertreiben
Abidus eſt ꝓpꝛium nomẽciuitatis 6
Abigeusðꝛfur vel raptoꝛ pecoꝝ vel iumentoꝛum.

Abius behende. abilitasbehendigkeit

Abilit are bebendt machen
Abinde da von 4
Abiugere.i.diſtinguere von ein and er neme 4
Abintra von ynwendig. .

Abinteſtato. i. ſine teſtamento vt iſt e moꝛtuus eſt

abinteſtato id ẽſine teſtamento vngel cheftich
Abintus von ynwendig .
Aberrare zweyfelnoderirren

— - —— — — ——

S

&% SOesnsSS —-8SSSSesababss b

„

Oiee

πDV RüHeee1e =

—

nned eS

Oe a
Ablatus hynweck genumen.

Ablactare eſt puerum a lacte extrahere entweonca

A bominari vnmenſchlich gepoꝛn.

t Abominatio greublichheyt.

Abominabilis vnmenſchlic
Aboꝛtio tis. tire. vwerflen oder geburt vᷣthuncẽ. Et
ðꝛ ab ab ⁊ oꝛioꝛ.qᷓi nõ nataliter vel maturo tꝑe oꝛiri
Abimelech interpᷣtat pater meꝰ rexł pr̃is meiregnũ
Abhoꝛreo rui.caret ſupinisfurchten oder grauwen
Abiſſusid eſt/ pfunditas qqꝝ. aliqñ etiã capitur ꝓ in
Abiugare einzweyteylen ferno
Abiurare id eſt rei credite abnegare abſlchweren
Abluere lauare purgare ſoꝛdes abweſchen
Abnuere id eſt refutare vel recuſare verſchmehen.
Abnegare verleugnen
Abneposeſt filiuspꝛonepotis quia ſeiungitur ane
Abpatruus eſt frater am. pote.
Abolere abthun id delere et habet duplex pꝛeteritũ.
Aboꝛtiuus tiua.tiuum. ein todt gepurt.
Abrenunciare.i. eſt renuere widerſagen
Abꝛa ein dienſtmagt Ande YJudith.x. Impoſuitita
qʒ abꝛe ſue aſcopam vini. L
Abꝛam ↄponitur ab abba quod eſt pater excelſus.
Abꝛaam eſt pater multarum et ſubauditur gentium
Abꝛotanum eſt nomen herbe eberwurtz.
Abrumpere id eſt de alijs frangere abbꝛechen.

Abrupta ſunt aſpera loca. inter montes 1 gcuta

Abradere abſcheren. abrodere abnagen

Abbꝛogare id eſt delere deſtruere lubuertere vᷣſtoꝛẽ

Abrotare mel reden Inde abrotatoꝛmel reder
Abſcidere.i.incidere ſeparare cedendo
Ablcingere eſt ab vno in aliud ſcindere

2—

m
k
f
9
m
a
n
a
m
m
n
n
m
U
n
f
n
a
a
9
n
a
9
de
f

m 8
m s
n ·r
diuc
inde

òèòð

Abciſſusſa ſum. von einander geſchnitten
Albbſida vel abſidia eſt latus edificij cin abſeyt
Albbſis idem eſt qd abſida ein abſeyt latus edifici. .
Abſcondere.i.occultare et habʒ didi vel diĩ teriro
Abſolon pax patris interpꝛetat ppꝛium nomen viri
Abſens id eſt non pꝛeſens nit gegenwertig
Abbſentare id eſt amouere abſentem ſe facere
Abſintheum eſt quedam herba wermut.
Abſoluere ui.tum. entbinden
Abſolutus ta.tum.ab abſoluo entpunden
Abſonusid eſt diſcoꝛdans vel diſſidens
Allbſonare id eſt diſcoꝛdare Inde abſonantia
Abſoꝛbere id eſt penitus ſoꝛbere auß ſauffen.
Abſurdus da dum pꝛopꝛie vngehoꝛiger
Abſtergere abwaſchen Inde abſterſus
Albſterium id eſt domus ſanctimonialium.
Abſtinentia meſſigkeit.et foꝛmatur ab abſtinẽs
Albbſterrere id eſt penitus terrere erſchrecken.
Albſtinere luſt abbꝛechen.
Abſiirpare auß roden. euellere eradicare

Abſtrahere. xi. ctum. abʒyehen.
Abſtractum das von der natur wircket oder das 8

danck wirckt. et eſt nomen adiectiuum.

Albſirudereſi. ſum. id eſt includere abſcondere.

Abſumere pſi ptum. verʒeren oder verthun.
Albuti mibbꝛauchen. male vti peruerſe vti.

t Abuſio onis.ab abutoꝛ. teris.miſbꝛauchunge

Abuſiuus id eſt extra vſum ductus. 7
Adbuſus id eſt peruerſus vſus bob gewonbeyt.
Abueſcere entwenen
Ac id eſt et vnd.
Acalichli is.i. pincerna? pponit abactchlirfn hug.

= —

.
638
%?”

3

ẽẽẽ
„π αnn .

R
SeOSSSn—e

eter

8e8S=S9

t
m sS

a bp

—

4 *

el ↄponit ab aſſiſtẽs ⁊ caliculis dtõ płi. vt qͥ vel ꝗᷓ aſiſtitca

Accaſia ẽ ſuccꝰexpſſusa pomis apffel moſt liculis
Accaſiũ ein ſchlehe.accaſius ſchlebenbaum.
Accedo dis. acceſſi acceſſum.ugan
Accedula eſt nomen herbe pꝛopꝛie berwurtʒ.
Accelero as are.id eſt feſtinare eylen
Accendere enʒunden Inde accenſus entʒunt
Accentusid eſt ſonus ꝓpꝛie don oder laut
Accerſire.i.vocare ʒurufeſᷣm theologos ſʒ ̃m grã
Acceptꝰ.i.placit?geneme maticostcie ↄiugatois
Acceptare ab accipio deriuat ꝓpꝛie entpfaben.
Acceptilatõ.i.debiti remiſſio ſterioꝛi ꝛc ſũt adiectia
Accaluaſter ð caluus ab anterioꝛi.⁊ recaluus a po
Acciatum vel accinum eſt potꝰ vilis ſeruoꝝ kouent
Accidens ein ʒufall oder lewer
Accido. is.ire accidi.ʒufallen et caret ſupino
Accidiare treg oder vertroſſen ſein.
Accidia id eſt pigritia tragkeyt
Accitari bewegen ʒutragkeyt
Accieo ex ad et cieo ↄponitur.i.voco ruffen.
Accingere wappẽ anthun vꝰ.ad pugnã cinctꝰp per

Accinctꝰ.i.armis idutꝰ gew appẽt git ſubqʒ mmi/

Accipio a capio ↄponitur nemen.
Accipiter eſt quedã auis ein habich.
Accide id eſt grauiter ſchwerlich.
Aciſco id eſt voco ruffen
Accolitus ſeruiẽs in miſſa hñstalem oꝛdinem.
Accidioꝛ.i. grauioꝛ ſchwerlicher vel ẽ vbũ vt acc /
dioꝛ aris. ⁊ anxiari łtedio affici indignari. 1 8 ab
accidia qð ẽtriſticia anxietas vel moleſlia

Accolitare accoliten weyhen

Accinnere.i.ↄcoꝛditer ctare gleich lingen. ſtrat

a iiij

R

Accola ein bawrbßman ð dẽ fremdẽ acker ſeet vlae.
Accola nõ ꝓpꝛiã ꝓpᷣã colit incola terrã. Etiã dꝛ vi
Accionariꝰ ein furkeuffel. cinus ꝓpinquusciuis
Accubitus einrueſtat eſt locus requuen
Accomodare.i.ↄcedere apte collocare leypen.
Accurtare verkurtzen. “
Acclamare ʒuruffen
Accreſcere zu wachſen
Accumberee id eſt comedere Mumeri.xxiiij.
Accuſare eſt inculpare verbis ferire beſagen
H eſt ſine capite impꝛobus acer
Acer ein hagẽdoꝛn vᷣꝰ Dicit᷑ arboꝛ acer vir foꝛtis et
Acerra eſt vas in quo poni᷑ tusweyrach vas
Acerbitas ſawrheit S
Acerbus aum id eſt immaturꝰ ſaur
Alceruus id eſt cumulꝰ ein hauſfkoꝛns
Aceruulus diminutiuũ.i. paruus aceruus
Ac eruoſusſa ſum.i.plenus aceruis
Acriminoſus.i foꝛtis aioſus vtuoſus vehemens
Acuere ſcherpffenoder ſcharpff machen
Ace ſſere bitter machen oder laur machen
Acetũ eſſig abaceo aces.⁊ðꝛ qſi acutũ vlq̃ſi gq̃tum
dvinũ em ad mixtũ cito i huc ſapoꝛẽ redigit. vñ acidũ
Alcetabulũ ein eſſichuuß· quaſi aquidu.
Acetoſus.i.plenus aceti volſaurheyt
A cetola eſt nomen herbe ꝓpꝛie ampffer.
Acies ein ſpitʒ vꝰ Eſt acies belli cultelli viſꝰocelli.iñ
Acidare.i.acidũ facere ſaur machẽ aciab eckeckt
Acidus eſſigſlaur idem qò amarus
8 Acin?. i. botrꝰ vel granelli illo qo ẽin grano vue. et
de ab acetũ.qꝛ hʒ ſapoꝛẽ aceti ⁊coꝛ.peni. Eñ greciß.
Au dicas acinũ qò in vua cernio acutũ weinb erkoꝛn

Ssesgsssse-ssessssess
sðs

SS=—gsS
. ◻ ° ◻☚

,5 -- s =

—1

SB—SSSDSSSOSS 03

◻

8 &

Acinariũ coꝛtices vuarum treſier S
Achates eſt genus lapidisquẽ ſiquispoꝛtaueritł exri

gratioſus ſicut fuit eneas

Achademia eſt villa platonis in qua ſiuduit
Acharia eſt q dam ꝓuincia greicte
Achatus id elt gratus beheglich .—
Acheldemach eſt agerlanguinis Et dꝛab achel. i.
ager et emach.i.ſanguis qualiager ſanguinis
Acheron eſt palus infernalis die helle
Acharias me.coꝛ. in ntõ.i.ſine gra vel nõ gratioſus

t dꝛ aba id eſt ſine et charis gratia

Achatonia id eſt equitas gerechtigkeit.
Acmen trauben kern qðs creſcit in vunis
Accõmentatoꝛ ein buchtitbter.
Acqrere.i.ꝓcurare erwerben oder erfoꝛſchen
Acquieſcere ruwen.
Actoꝛ id eſt defenſoꝛ cauſidicus ein beſchuldiger.
Actualis id eſt res in actu S
Actꝰreflex? ſich ſelb beſchawẽ oð ſich ſelber vꝛteiln
Actiuꝰa ũ.ab actꝰðꝛ vita qͥ ↄſiſtit in actu et opere
Actus id eſt operatio ein that
Acredo eſt amaritudo de pomis etſimilibusrebus
Acriter hertiglichen oder ſcherpflichen
Acroceramen eſt mõs in mari coꝛnntꝰa lapidioſus.
Ktdꝛ acros qdð ẽ mõs ⁊ ceron coꝛnu amnis aq̃ qi mõ
tes aq̃rũ coꝛnuti.vel eſt etiam periculũ maris
Acrimonia eſt ꝓpꝛie auſteritas in vultu vel acrimo
nia.i.viuacitas animoſitas auſteritas foꝛtitudo ¶ñ
ocrimonioſusid eſt conſtan.
Acriſia eſt qñ hoĩes hñt oculos aꝑtos ⁊ nõ vidẽt qð

magi faciũtcum incantationibus Etiam ðꝛaoraſia

Acucies ein ſcherpffe oder ſpitʒe

=

SSS—92— 8

—

SOSDOODOSSSSSSSLDONDOCZ

SobOrS.

£◻

△ S hSSSreen Sen

OW½

Aculeus.i.ſtimulus vel pctm̃ ein angel oðſteft ſicut
abes habent vel eſt genꝰtoꝛmenti vt patibulum
Acumen ſcherpf oder ein oꝛt.et tantũ valet ſicut aci

es et acutella diminutiuum
Acupicta veſtis acute texta geſtrickt kleyt
Acupedius.i.velox q̃ſi acutis pedibuscurrens.

Accurate tius.tiſſime.i.diligẽter łſtudioſe curaliter

Acuratꝰa ü.id eſt diligẽter ꝓcuratus ↄpoſite
Acꝰ.i.valde acutꝰein nadel acꝰ gallinis ſogit acꝰ

Acus aceris eſt palea ſpꝛewer vꝰ PDaruula pungit

Adam as eſt lapie pꝛecioſus ein dyam ant

Adam ade interptatur homo vel terrenus

Adamminiani ſunt heretici.
Adar dꝛ menſis martij et acuitur infine .
Adaugere ʒumeren Inde augmentum
Agdere ʒufugen oder ʒuthun

Agdiſcere id eſt valde diſcere lernen
Adeo penl.coꝛ.i.tantum vel certe ſo vil

Adeodat? ẽ nomẽ dauid q ad liberatõem iſr datus
Agditamentum ʒuthuung fuit a deo.
Addecimare vel addecimiere wol ʒehenden

Agdeps.i.pinguedo frumenti kernmel.
Adaperire rui. tum. auff ſchlieſſen
Ad aquare weſſern id eſt ad aquam ducere

Adhbibere ʒu trincken
Agdcumbere vnterligen oð vſſ dem elenpogenligen
Addenſare dick machen ſpiſſum facere

Adclamare ʒurnffen ad alium clamare.

Adequare gleych machen
Adeptusid eſt aſſecutus.adquiſitus erwo ꝛben
Adglomerarefila ↄiungere ʒu hauffugen.

Aera id eſt mare vel qlique aque magne.

— —
. ☛ = ☚ ̃— — — — —

— — — —

d

W ☛ O

SSeSSSν.ος„1 2— ⏑

32
.⅞1K 0

. W
π %

„ς —

△

O

—è „

— t

Adbibeo es ere. ui.itum. id eſt addere vel dare.

dherere ſi caret ſupino anhangen
Adiectus dicitur ab ab ad et ico zu hauffgelchlagen
Adhuc noch
Adago egi. vlterius agere volbꝛingen.
Agdimere ʒnthun oder abnemen.
Adiurare beſchweren
Achpatus id eſt incraſſatus feybt gemache
Adipilſci id eſt adquirere begern
Aglutire leymen oder verzeren
Adijcere ieci. ctum. ʒuwerffen.
Adire ʒzugan. aditus ein ʒuhang
Adiutare.i frequẽter iunare.⁊ foꝛmat᷑ ab adiutu vl
Adiumentü.i.auxiiũ.vel ſubuẽtio ti.ſupio dead
Adiutoꝛium hilffe oder foꝛderung. iuuo. 98.
Adiuuare id eſt valde iunare
Adinſtar gleicherweiſe n t adiuuamen hilffe
Adinuentio dicitur nouusmodus peccandi
Adiudicare richten mit recht oder vꝛteylen.
Adiungo is. ere. ʒufugen
Aduncaꝛe id eſt vnco trabere ʒiehẽ mit einẽ haken.
Admiroꝛ aris atus.ſum.ex ad et miroꝛ et ẽ admirari
ideſt valde mirari verwundern
Adletha.i.pugnatoꝛ nouus miles vel pugil .
Admillariꝰein ſeymer ð ein wat ſack tregt ⁊c foꝛtiſ
Agdlegare.i.admutere ſiue aliẽare eqꝰ.emiſſariꝰið
Adminiſtrare ſeruire dienen.
Adminiculum id eſt aunxilium huüffe.
Admilſura ðꝛ quãdo aialia et ꝓpꝛie iumenta mitiũt᷑
et recipiũtur ad coitum vt generent. VUn admiſlura
ſerotina ↄceptio autumnalis.
Admiſcerc ʒu ſammen mengen

4
7

n t Admittere zulaſſen .
a t Adminuere. ui. tũ. penitus minuo kleinermachẽ
gdiv Admodũ id eſt valde penultima coꝛrepta
n s Adolere id eſt cremare vel creſcere. et habet ui. vel
eni in pterito et itũ. vel etũ in ſupino.
t Adoleſcens ein iungling qᷣ eſt infra.xxx.annos.
p Adolelcentia iugent
p Adoleſcentula ein iunckfraw
p Adoptare.i. deſiderare vel eligere wunſchen.
t
P

Adoptatio vel adoptio id eſt deſiderium.
Algoptatus id eſt electus ʒugeſatzt.
dep Adoꝛtari ʒu beʒwingen.
n in Agoꝛid eſt pinguedo frumenti. S”MLM!
min Aonay nomen dei hebꝛeum interpᷣtatur dominus
m t Adonis. nis. amaſiꝰ veneris 1 pducit o. ſʒ adonidis
corꝛipit ni. adonis amaſiꝰ fuit veneris quẽgentiles ĩ
anniuerſario ſolent plãgere.de quo ꝓpheta iſrahel 13
tas ĩcrepat Ayech. viij. Wlieres plãgeẽtes adonidẽ S
Adoꝛare anbetten. .
Agdoꝛea eſt dea frumenti et quedã veſtistriũphalis.
Adoꝛia eſt gloꝛia vel bona fama. R
Adoꝛeusid eſt triticeus ð?
Agdoꝛioꝛ vel iris.ðꝛ inuadere vel aggredi. ““
Agpꝛime vel adpꝛimũ id eſt valde n⸗
Adaquieſcere quieui.etũ.id eſt aſſentrre 9
Agria id eſt petra. Inde hec adꝛia mare quoddam

eo ꝙ magis petroſum ſit q́ʒ alia maria
Agriaticum id eſt mare ſaxoſum ſteinichtmer.
Adriaticus ca cum.id eſt petroſum.
Aluena id eſt alienigena einfremder ⸗
Adire ʒugeen
s Aduẽtiuus eſt quidã mons in roma dictusſicabad

S
1, & ☛r en dee ee

1
ðW
3
D”

SSOSS SO99gS—5

◻

ino
lesj
lhel
i⸗

is.

d

SSSSOSS=SS=S — S S

282

◻

S53

☛

G
SSrOνο◻0°◻☚ n

4
—

— 8

nentu auium de tiberi illuc aduenientium
Aduento as are.eſt frequenter aduemnre.
Aduentus dñi die ʒukunfft vnſers herren.
Aduerſari widerſein oder widerſtan
Adurere ſi. uſtum. i. ↄburere verbꝛennen
Adſpectare zugehoꝛn
Aduerſarius ein widerſacher
Aduerſus wider. aduerſum idem eſt. s
duertere. i. ppẽdere intelligere ankeren vlanneme
dulari. i. bladiri qd ſolent facere maxie qulicivᷣſus
Aula domus regis vꝓ̈bum ↄponit aduloꝛ
Adulatoꝛ ein ſchmeichler
Adulatoꝛculꝰ diminutiuũ eſt guus adulatoꝛ
Adula ein knod von dem flachſe.
Adulatio falſch lob ſchmeichelrede
Adulter eri. ein ebꝛecher. qᷓſi adalter.i.alteriꝰ vxoꝛẽ
Adulteriũ. i. illuſio alieni ↄiugij cebꝛuch accedẽs
Adulterare id ẽ adulteriũↄmutere eebꝛechen
Aduſtus a um. id eſt crematus vel excretus
Adumbꝛare bedecken. adunare ʒuſammentbun.
Aduocatus ein aduocat oder einfogt.
Adunc?ca ci.i. valò curuꝰ adv aduſqʒ bibnune
Ber lufft ab a qð eſt ſine et er.i. lis qſiſine lite.
eremantia eſt diuinatio que fitin aer
Keremantice qui diuinando aera inſpicit
Affabilis eſt facius ad fandum zuſpꝛechig
ffari ʒuſpꝛechen
Affatustus tui. ſermo oꝛnatus vellocutio
Altfatim id eſt facunde ſpꝛechlich
Affatim id eſt abunde
ſfectus begerung oder begirde eſt affectio
Affectare eſt vehementer capere begern

Q

„°

Alfferre zutragenoder ʒubꝛingen.
Afer a ũ.dꝛaliquis de affrig S
fricanus idem vel ſubiugatoꝛ affrice
fficere zwingẽ v Aſfficit infoꝛmat pugit capit bec
ffigere anhefften tria ſignat
ffinis eſt magis ꝓpinquꝰin ↄſanguinitate
ffinitas id eſt magis ppinquitas magſchafft
Afffirmare id eſt aflerere beſtetigen
Afflare ʒublaſſen Inde afflatus
Affligere.i. valde fligere peinigen
Affluere eſt largiter abundare ʒuflyeſſen.

329
°

n e

Affoꝛiſmus eſt bꝛeuis ſermo.
Africus eſt nomenventi flantis a meridie oꝛiginem
ſumens ab affrica regione ſutweſten
Alrica ẽ tercia ꝑs terre ad meridiẽ. łẽ nomẽregiõis
fudillũ. i. albugo das weyß vom ey.
t Affugere zuſlyehen
Aſffumentü.i.dumetũ ein doꝛnpuſch
Alffoꝛis penl. coꝛ. aubwendig
Affurcillo as are.ᷣeſt aliqͥd ſuſpendere vel ↄcutere
Agamuseſt aliquis ſine vxoꝛe ein witwer etꝛ ab a
quod eſtſine.et gamos vxoꝛ velnuptie
Agape pes eſt laboꝛ alienꝰdilecto vel elemoſina.
Agates eſt lapis de quo excutitur ignis
Agaticia eſt quedã herba ein goltwurtʒ
Agarrire.iui.itũ i.deludereſpotten betreigen
Agapitus dilectus interptat᷑ ꝓpꝛiũ nomen ſancti
Ager agri ein acker.et ꝛ ab agoagis.
Agea oꝝ.ſunt victime q̃ ꝓrebus agendis fiunt
Age vbũ dic fac incipe Age advᷣ hoꝛtãtis m papij
Algggerere ʒutragen.
Asser eſt cumulus terre ſurſum eleuate ein dem.

ο ee e

☚

SS— Sgssanaban

W

S=se es

õ

38*
☛

—

— „
etiam ponit᷑ pꝛo foſſato Mieremie. y.
Aggeſtus id eſt cumulus adunatio. etaggeſtim id
cumulatim adunatim.ij. Wach. xiij. aggeſtim
Agellus ein eckerlein oder ein klein dam
Agredule ſunt rane ꝑue in vico mantttes
Aggredi. i. inuadere vel inciꝑe ʒugeen oð begunnen
Alggeus feſtinus et letus interpᷣtatur L
Agenatoꝛ eſt ille qui rem ſuam celeriter agit.
Agenda ein buche ſcʒ baptiſmatis łbñdictionis
Aglilis ab ago deriuat᷑ behende oder ſchnelle
Aglliter id ẽ velocitur vel cito L
Agilitas tatis.behendigkeit.
Agingare diciter feſtinare HH
Agulus ðꝛ baculus paſtoꝛalis ab agitando pecoꝛa
gyos grece latine ðꝛ ſanctus.

32SS& —s S

6

gyographia id eſt ſacra ſcriptura.
Algyographꝰ.i. ſcriptoꝛſacre ſcripture t ðꝛ ab agg
os quod eſt ſanctuset graphus ſcriptura
p Algitare eſt frequenter agere
m t Agitatoꝛeſt vectoꝛ qui currũ agitat

32—83—

O

gaodziy Agitanter eylich oder zuband.

—

adi Agite adv. hoꝛtãdi de quo pſtiãꝰ git videkhoc ade

age plenũ hre plem nuex ſcʒ agite eſt idẽ in ſinglari ſiẽfe⸗/

a p Alggregare ſammeln ſtina et in plifeſtinate
a p Agglutinare zuſam menthun
n t Agmen agmims einſchar oder ein geſellch afft
m s Agnellusid eſt ꝑuus agnus einlemlein.
t Agnes eſt ꝓpꝛium nomen virginis.
tAgnomen em zuname quaſi ad nomen
tAgnominatio idẽ. vel eſt qdam coloꝛrethoꝛicus
Agnolcere id ẽ valde noſcere bekennen
9

f
9 ,—
m s Agnan dictur gmici deſcendetes a patre.

93 83

S =

HdD —nen ene

mn S S. ern 2S0

„

88 Se e

2

„

Agloſſa eſt nomen berbe ſcbafſʒunge

Agnusðꝛ ab agnos qð eſt pium ein lamp
Agon ein fechtunge oð kampff. ab ago dicitur
Agoniſta.i. victoꝛ vberwinð oð kempffer. agoniſe

Agoniſma id eſt pugna ſtreyt. ta idem

Agonomꝰ id eſt domeſticus ein wirt oder haubher.

Agoniſare ſtreitten oder enden. agoniſoꝛ idem
Agoniteca qͥ pꝛeeſt in agone.i.pugil ̃m hug. Da/⸗
pias vero.agoniteca id eſt pꝛelij actoꝛ
Agreſtis dicit ab ager ein ackerman

Aßgricola. agricolatoꝛ. agricolanus. agrarius idem

ſuntſcʒ ruſticus colens agrum ein ackerman
Agrimonia eſt herbaquedam adermenig.

Agrippa eſt qͥ cũ laboꝛe matris editur. Gurn pedes
nõ per caput Etiam eſt ꝓpꝛiũ nomen viri

Aio is it. vſqʒ ad pᷣteritũ ꝑfectũ.vbi etiã pꝛima ꝑſo/

na hʒ aio in ſca aiſti tercia ait· in futo aibo is.⁊ top
tatio ↄiũctio aiſſem.in ceteris caret ⁊ valet ſiẽ dico

In infinitiuo aille pugnat hũerisſuponit᷑ ala.
Ala ein flugel. vleſt turma vł oſtelanꝰ xꝰ Euolat et
Alabaſter eſt nomen lapis weibmermelſtein.

vngẽtarium ſalben buchßen

Alabꝛũ ein haſpel ðꝛ illud in quo fila vertuntur.

Alacer id eſt hilaris velox argutus letus frolich.
Alacrimonia id eſt leticia velocitas freude
Alacris id eſt lenis.alacriter leniter
Alapa.i. colgphus ein backẽſchlag. Inde glapo as.
are. id eſt alapem dare vbum actiuum
Alapiſo alaphiſo et alapo idem ſunt halſſchlagen.
Alare.i.alasextẽdere vel bꝛachia kreutʒẽ d.e flugel
Alauda eſt nomen auis ein lerch.

Alabaſtrũ eſt vasmarmoꝛeum. etiq qdam vas

= — — —

õ
– = =⸗

— =— – —

—

=– —

dẽ

— — —
— f4 2 „ —

e
den
der⸗

de

idem

SSssSsssess sebeseresnn3e=

Sereb SeneeeSsSe—

Sebè”

Albare id eſt album kacere weibmachen.
Albere weißwerden von nature
Albeſcere.i.incipio albere.ab albeo albes
Albea eſt nomen aque die elbe. HZ
Albo eſt liber in quo nomina ſanctoꝝ ſcribuntur
Albugo.i.glaucitas vel albedo oculoꝝ oð das weib
Albumen idem. in einem ey
Alchemia eſt mutatio vni metalli in aliud
Alcia eſt quedam herba pappel.
Alea eſt tabula luſoꝛia ein bꝛeiſpil
Alectarius eſt lapisqͥ inuenit᷑ in ſtomacho galli
Alere neren oderfuren
Ales ꝓ aue et p velocitate dicitur
Alito.i.frequẽter nutrio ab a qð eſt ſine et litoleſio

ne qſiſine leſione t venit a verbo alo. is.

Alimentũ.i.nutrimẽtum nerunge
Alimonia idem.vel ẽpanis datus ꝓpter deum
Alphabetũ ein a bc. oder alphabeth alias fybel

Alga ẽ quod ꝓijcit mare vel herba marina

Algere.ſi.ſum.i.frigus pati fryeſen et caret ſupino.
Algoꝛ. oꝛis.i.frigiditasfroſt.
Algidus i. algoſus id ẽfrigidus vel frigoꝛoſus.
Algus.i.frigus.algitas i frigiditas
Algoꝛiſmus ein buch von der ʒale
Alias ðꝛ in glio tpe vel in alio loco.vel alias.i.aliter
et ẽaduerbiũ tꝑisloci et q̃titatis Geneſ.xx.alias gũt

et vere ſoꝛoꝛ mea eſt

Alibi anderßwo in alio loco. alicubi idem.
Alienare entpfremden ct genit?ein fremd mẽſch.

Allienigena. i. de alia patria natꝰ. ⁊1 ponit᷑ ab alienꝰ
t Alienus einfremder. ab alius ioꝛ ein falck.
Alietus vt dicit popias eſt auisſilis aquile vel ma/

b j.

adv
9 t
adꝰ

aodi

add
adi
ms
38
m qᷓ
m 8
adv

p

Aliquando ʒu etlicher ʒet “S
Alipes.i. velox ſchnel.quaſihabensalas in pede.
Alioꝛſum ſignat adlocum. vᷣſus aliam parrtem
Aliqualiter ʒu etlicher maſſe
Aliquoꝛſum id eſt ad aliquem locum
Aliquãtus alius ↄponit᷑ cũ quãtusetwas groſ.
Aliquis etlicher menſche. .
Alliſoꝛiũ eſt cultellus ſutoꝛiswerckmeſſer.

Alitus.i.nutrimentũſpeyſe oder narunge.

Alitus a um. id eſt nutritus
Aliunde.i. de aliqua parte anderßwohher
Allegare.i.remittere vel affirmare aubßkyeſen vᷣſus
Denotat allego cauſoꝛↄfirmoqʒiuuo.
Allegoꝛia.i.ſᷣmo alienꝰeĩ ander rede.Et dꝛ ab alios

i. alienũ et goꝛe dicere vłlocntio. qꝛ vnũ dꝛ ⁊ alið intelligit

SSSLbbZ 8—3 8
„ π Seeeaee

Alleluia id eſt laus deip̃m huguitionem
Allere.lui.i.dolere et caret ſupino

Alleuiare exad leuio ↄponit᷑ eichtmachen

Aliũ knoblauch eo ꝙoleatſᷣm papiã.cuiꝰodoꝛẽ ve/

nenate fere non ſuſtinent

Alexander ðꝛ ab andꝛos grece quod eſt virile latie.
quia ipſe viriliter mundũ ſibi ſubiugauit
Alexandꝛia eſt ciuitas in egipto

Alexandꝛinꝰẽ nomen poſſeſſiuũ.et valet in tantũ Vẽ
gliquis de tali regione einer von alexandꝛia

Allectare ʒu ſammen ruffen oder locken. D
Allicere.xi.ctum.i.dulciter aduocare reyten
Allidere ſi.ſum.i.ledere vel violẽter percutere

Allligare.i. ad aliud ligare ʒu hauffenpinden.
Allodiũ dij. ein voꝛberck. vl eſt fundus ruſticalis

Aliophilus eſt alienigena ſicut phileſteus

—

Allo ẽ lapis rotũdꝰ in quo fabꝛipurgot iſtrumẽta v

neie

S

eler

Seegsegs eseesnn enn

3

— 2 — .

.

d
Aldpha pꝛima lr̃a apud grecos.a ponitur ꝓ pꝛincpio

2SOπι☚

Alloqulum ʒurede fiant acauta ein ſchleyſſtein.
Allox eſt magna pedica die groß ʒehe. 1
Alota eſt nomen pilos ein quape oder kopp

Allludere id ẽ ↄlonare ↄgruere mit ſpilen.

Alluere abwaſchen id eſt abluere
Alluuium ein groſflu quod fit cum fluui
Alluuio onis idem quod diluuium „
Alma in hebꝛayco elt iuuencula vl vᷣgo diligẽter cu
Alutum bucken leder. ſtodita

Almania teutſchlant.

Almaniacum teutſchſpꝛach .
Almanusẽ aliquis de almania ein teutſchman.
Almuciũ ein koꝛhut oder koꝛkappe Z
Almusid eſt ſanctusſelig oder hbeylig
Alnus eſt quedam arboꝛ ein erleinbauum.
Aloes ẽ genꝰarboꝛis ein holtʒ das do wol reucht
Alapusẽ qui alapaspatiẽdo adquirit victum
Alapagare id ẽſcalpere vleffodere. Inde alapagꝰ
Alonge von verren id eſt ſcalpẽs

apoc̃.j.Ego ſum alpha et o.pꝛincipium et finis.
Alphica eſt pꝛimũ granum maturum ct altiſimum
ſpica.Ct dicitur ab alpha quod eſt pꝛincipiiim
Alpesteutſcheberge ʒwiſchen denwallẽ vnd teut/
Altarium ein altar.altare idem ſchen
Alpharus eſt falſus mendicus.
Altercatio ein kryeg
Alpinas dicitur aliqs natus in alpibus.i.in mõtibus
Alterare id eſt variare verendern. ab alter dicitur
Alteratus verendernt vel glter effectus.
Alternare anderb machen
Alternitas verendertkeyt

m

3 3SS—82

säscs

8 ——

8

Allternatim nacheinander.
Alternus id eſt viciſſitudinarius
Alteruter.i.alter de duobus einer von vnterzweyen

Alterutxꝝ id eſt mutuo durch ein
Altilishaubuogel. altilia in plurali

Altiſonus id eſt ſonans alte

Altercariſcheltenoder klaffen vnnutʒe
Altitonans quaſi alte ſonans qui alte tonat.

Altriplexe qui vel que eſt animo duplex.
Alltrinſecꝰ. i. ecõtrario. vtrinqʒ anderꝰ
Altus id eſt lublimis vel cellus boch
Alueare binſtockmachen
Alueariũ Evaalqnoapes daliteſcütbinſtock.

Alueolus.i.puus alueus Dañ.xiiij. Intriuerat pa/

nes in alueolo ein binſtock oder napff
Alueus ein trog vel venter fluuioꝛum.
Alumen ab alo.is.dicitur alawn
Alumno. as.are.id eſt nutrire
Alumnus eſt ille qui nutrit vel nutritur

Alutariusein weyßgerber.

Aluus. i. vẽter ab aluo is. 6: einiückframwen bauch
Ama ame eſt quedam menſura vaſis eymer.
Amarellü bitter oder amarellen

Amarellus eſt auis ein gollammer

Amarulentus vel amaricoſus bitter. amarusidem
Amaricare.i.amaꝝ facere ł fatigare.inde verbalia
Amaricoſe id eſt amare

Amaritudo bitterkeyt.

Amaruſta ein holtʒapffel ab amarus.
Amalia ein bule oder ein vnelichweib
Amaſius ein buler oder ein vnelichman.
Amaturo.turis.iui.itum.i.mediatoꝛamare

4 .
4
4
.
in
„

—

=—
— —

eſ

on
chha

f c
f t
m 8
n t
m 8
f r
m8
8 9
f t
m s
m t

5

S= O%
☚ ◻

Se &

Ambages id ẽ dubia locutio. ab ambigo gis.
Ambogo ginis i. dubia locutio vmbrede
Ambidexter ẽ aliquis vtens v.raqʒ manu
Ambigo gis .gere. ziv eyfeln
Ambitioſus.i.cupidus honoꝛis hochmulig
Ambiguitas zweyfelhafftigkeit.
Ambiguus ab amoigesðꝛ zweyfelmutig
Ambire.i.circũdare vel circuire vmbgeben
Ambiꝛtio.i circũdatio vł cupiditas ⁊ maxie honoꝛis
Ambitus ein kreutʒgang velſupebia F
Ambaſiatoꝛein conſtabel
Ambo bonis. ein pꝛedigſtul
etro Ambo oxꝝ. beider oð zweyer. ⁊ declinak inpli hi am
bo he ambe hec ambo Gtõ hoꝝ amboꝝhaꝝ ambaꝝ hoꝝ õ

boꝝ Otõ ambobꝰ. babus. bobus vel vboꝝ circũitus

f t Ambago.inis. eſt dubia locutio vel mõis ꝓlixitas
t Ambꝛo.i.leccator lucromãducꝰ ardelio ganeo
s Ambꝛoſianꝰ eſt vn de eodem oꝛdine J
pꝓ Ambꝛoliana eſt qdam herba pᷣdulcisſapoꝛis diuina
dicta eo ꝙ inde paſcantur equi deoꝝ J
q Ambio. i. circũuenio.ambitus.i.circũuentus
n p Ambulo as. are. wandern
h in Amendas geſchech. ſin ware. getrewlichẽ alijpo/
nũt noĩaliter.⁊ tũc idẽ eſt ꝙ vᷣitas icreata q mẽtiri ñ pt. hoc
patet in apoẽ. Amen.i.vere tibi ſit ſine fine Amen.i.fiatv
bum deficiẽs eſt. amen qð deus indeclin abienomen

f ꝓ Amentia eſt infirmitas anmechtigkeit. papias vo

dicit. amentia ꝑpetuum dementia temꝑale eſt viciũ
et foꝛmatur ab hoc datiuo amenti 1
Amensðꝛ qſiſine mente fatuus amechtig.
Amentare. i. inſanire toben oder vnſinig ſein.
Amentiü eſt corꝛigia ligata in medio haſte
ſfjij.

5% S — S 8 — 88

SbSsSS9S
ι☚ ς % . ee e

—28
☛⏑

— ◻

— ☚ O

5

Amenus ab amo ßm varronem luſtig
Amucius ein koꝛnhut
Amuro uſſi. uſtum. i.vrere.
Amenitas tatis.luſtigkeit.
Ameſtoꝛtus.ſum.i.valde meſtusfio

Ametiſtus ẽ lapis pcioſus vnus de duodecim
Amfractus ein waſſerbꝛuch

Amicariid eſt aliquem amicum facere
Amica freundin“
Amicabilis freuntlich. amicicia freuntſchafft

Amicꝰ ab amo as.deriuat᷑.q̃ſi amoꝛis cuſtos vel qſi

aĩ cuſtos.vł ðꝛ amicꝰabhamo.i.cathena caritatis

Amicire.i. cooꝑire vel adiũgere vel litigare.qꝛqui

amicum ſibi ſociat eũcoopꝑit ꝓtegit et defendit.
Amiculum mitra virginalis oder haupt tuch
Amicto id eſt cooperio vel amicio.
Amictatus vel tectusid eſt coopertus.
Amictus ta tum.id eſt coopertus.gekleyt.

Amigdalus ein mandelbaum

Amigdalum eſt nuxlonga ein mandel kern
Amiſſus verloꝛn oder verlaſſen.
Amiſtus eſt lapis quem qui geſtauerit inebꝛiari non
Aminiculum bilffe pöt
Amita eſt ſoꝛoꝛpatris ein baſe oder mume

Amiculu dicitur mitra virginalis oder freuntſchalt
Amitto. tis. amiſſumid eſt perdo verlieſen

Amipodium eſt aliquod genus ſeminis quod facit
effluere menſtruum et vꝛinã media pꝛoducta.
Amonum dicitur lapillus in ceruſa qui facit effluere
Ammodo id eſt deinceps furbaßmer vꝛinam
Ampbibologia eſt dubioſa ſentẽtia
Amphiteatx ein ſpilhaub.acẽ locꝰcirculr fcũsin quo

6

circũſtãtes poterãt vidre qͥd i medio agebat᷑.⁊ ðꝛ ab
Amphibolũ.i.dubiũ aphi.i.circũ ⁊ theatꝝ pall atiũ
Ampbibꝛacꝰẽ pes in metro ↄſtans ex tribſillabis.
Amphitricus eſt luna que videt᷑ peeraa
Amphitrix.i.mare quod circũit oꝛẽ. vñ greciſ. Dic
ampbitricem qꝛterram circũit omnem
Amphiteariũ eſt domus gladiatoꝛũ armen
Amplectere. i. circũflectere bꝛachia vmfahẽ mit dẽ
Amplexꝰei vmbgriff d p amplexari vmbgreiffen
Amplexim. i.ↄiũctim. amplius furbaſmer
Ampliare id eſt amplincare weit machen.
Amplitudo id eſt amplitasbꝛeytigkeit
Amplusa ü.⁊ ↄpat᷑weit oder bꝛeyt advꝰ amplũ.i.
Ampluſtra ein ruder. eſt ſedesnaute grande
Amnis ein ſpꝛingend waſſer ⁊ dicit ab amenuate qꝛ
ibi locus delectabilis inuenitur.
Amphoꝛiſmus eſtbꝛeuisſermo
Amputare eſt ex toto vndiq; ſcindere abbawen.
Amphoꝛiſma eſt foꝛamen per quod exit ſudoꝛ
Amula eſt vas vinariũ quo offertur oblatio
Amurca eſt inferioꝛfex olei diunc an nicht
Aun.i. vtrũ n s anabolodium eſt veſtislinea
Anaſtalis inuictus vel reſurrectio.anaſtaſeꝰidem
Anaſtropha quidã tropusc.⁊ accẽtuatur in fſie.
Anatheca ẽ nomen cuiuſdã here
Annasẽ ꝓpꝛium nomen viri ”MV
Anaſtis ẽ ꝓpꝛiũ nomen auisein waſſerhboan.
Analogium pꝛopꝛie ein pꝛedigſtuel.
Analoya ẽ rectalocutio.ab ana quod ẽrectum.
Analogia ẽ gloꝛia dei. vel donũ gratie interptatur
Anathema idẽ ẽ qð danatio excõicatõ.ꝑdito lepatõ
1O et ſolet ſeriꝑplatos. Añ anatbemo as. et anathema
b iiij

m ◻ι½

Aſid
t
hqi

eer e

G—
—„ρπ☚nSne eenen . w

n
m
m
f
n
a
m
ad
a
f
m
n
F
m
a
n
F
f
9
.
f
f
m
f
n
f
f

—

tiſo as.i moledicere excõmuicare a ſunt actiua gal.j. Si qͥs
Vobiocungelizauei pter id qð accepiſtis anathema ſit.
f s Anacroculus eſt quedã auis ein heher.
Anathematiʒzare vᷣfluchen oder verbannen
Ananiel. i. gratia dei. et eſt ꝓpꝛiũnomen viri
Aunachoꝛita vltima pꝛoducta ðꝛ heremita.
Ancilla id eſt famula ein dienſtmagt
Anceps ein ſchwert das zu beden leitten ſchneit.
Ancillare.i.adminiſtrare vel ſeruire dienen.
Anchoꝛa ein ancker. èð

=S

Andꝛeasinterptat᷑ decoꝛusſiue reſplendens.
Anagoꝛica ðꝛ qi ſurſũ ducẽscoꝛ.At ẽ expoſitio ſpũa
Aunaloge ꝓpꝛie oꝛdenlichen. lis ſcripture ſacre
Anaglipha in pli dicũt᷑ picture eminẽtes ł q̃ fit ĩ frõ
sOecciaꝝ.⁊ ðꝛ ab ana.i.ſurſũ ⁊ gliphꝰſcripturałpictura.
Aneta ein enth. anetariꝰein antrich.
Aunetũ eſt nomen herbe ꝓpꝛie tille
Anphoꝛa ein krug.et pt ſcribiꝑ ph. velꝑf.
Anglicus eſt vn? de tali regione
Anglica vel anglia eſt quedã regio engellant
Angelus ab ayos ð. qð latine ſonat nuncius hebꝛay
ce ꝗqmal.vel amalaoth ein engel. S
Angaria id eſt triſticia betruptnuſß
Aungaria vngelt. ↄpulſio üiuſta coactio. Iñ angario
gas are. i.opellere veliniuſte cogere. En in paſione
domini.et angariauerũtſymonẽquendam
Angariü ein notſtal. angere beʒ winglgen.
Anguli dicũt᷑ quidã heretici qui anguloscolunt
Angularis winckelicht
Anguſtia id eſt anxietax doloꝛ angſt
Anguſto asare.engſten ſirictum facere
Anguſtus ta tum.i. ſtrictus et ↄꝑatur.

— 8 —
2 S —08——8

8

ib

6SO

— S 8 2-
☛ς⅓ O. eee we

SS 3S
% ☚◻

e ℳ

r *

Anguſtrũ ein kopff do man ein leßt
Anguulla eſt nomen piſcis ein al
Anguis id ẽ ſerpens ein ſchlange.
Amlis et hoc le.eſt res anus vel ꝑtinens ad anum
Amma ein ſele. animusmut. 8ðè
Ammaduerſio.i. pene punitio. eſt genꝰ oim penaꝝ
et ðꝛ ab animaduertotis.ti.uerſũ.et eſt animaduerte
a. re in animo vertere et ↄſiderare S
Animare id eſt animõ audacem facere ſtercken
Animequioꝛ.i.ↄſtantioꝛſtetiger vlł patiẽs ſm papis
Animal ein thier Haruth. iiij. gieqoꝛ eſt hierm
Animoſus ſa ſum. eſt audax ſuꝑbus velfoꝛtis.
Animula le.dðꝛ ꝑua anima diminutiuũ.
Animatũ einſelgerecht vel hñs animã
Anniuerſariũ ein iar gedechtnuſ.annalisidem
Anitas tatis.i.vetuſtus.ab anus vetula dicitr
Annualis ierlichoder alt. et ãnualesſunt libꝛiſingu
loꝛum annoꝝ hiſtoꝛias ↄtinentes.
Annuatim dꝛ qð fit in quolibet anno ierlich
Annona eſt ſeges vnius anni iarʒin
Anna gra dei interptatur a eſt/ ꝓpꝛiũ nomen vidue
Annuere id eſt fauere gunnen ðDMD—
Annectere ʒuſammen knupffen. inde annexio
Annonia. i.ineqtas.annania idem. J
Annullo as are.i.deſtruere vernichten.
Ann?ꝰ iubileꝰ ein iubeliar.oð ein iar der genadẽ velẽ
Anoloyce oꝛdẽlich oð endlich annẽ remiſſionis
Anulꝰei fingerrinck.anularis ẽ digitꝰĩ quo poitanu
Anoꝛmalꝰ.i.irreglaris lus anulariꝰðꝛ qͥ facit anu
Anoloya de recta ꝓpoꝛtio vel relatio los
Anſa ein hanthab an einem krugoder kanten.
Anſer eſt vir gucarum ein ganz

i

—ee
õ

—

ſoi⸗
ſaoe
Kr
W

—S S — S½ *νS
—t ι⏑☚ M,en

OQRD
◻
SB

Ne-

Gdn
ſon

£◻
—☚ ο

S 3DSS—2 —

— —
S E.

—2359

S.
% NnςιeSednnnn dH eede

8

$

Antharticus eſt auſtralis circulus ECt dðꝛ ab an id eſt

ↄtra quaſiↄtra articum poſitus .
Antela ẽ cingulꝰ. vł qð añpectꝰeq̃ tendit ei voꝛbog
an einẽ ſattel. Sʒpoſtela ẽ illð qð in poſterioꝛi parte

Ante zuuoꝛ. autea idem. equleſt

Antecena vel antecenium veſperbꝛot
Antecedere id eſt pꝛecedere voꝛgeen.
Anteceſſoꝛid eſt pꝛeceſſoꝛ voꝛgengen
