Antelucanum.i.ante lucẽ exiſtens vel ſurgens
Antemna coꝛda mediante qua velum ducitur
Antemurale eſt defenſio ante murum ein voꝛberg
Antequam ʒuuoꝛ S

Anterioꝛ der foꝛderſt oder der erſt ab ante.

Anteſignarius.i pꝛimipilusſignifer banertrager
Antica ein furthoꝛ. anticipare.i pᷣuenire
Antifraſis eſt ſermo ecõtrario intelligendꝰ
Antidotũ eſt om̃e valẽs ↄtra venenũ.vel ðꝛ venenũ
qð datur ↄtra vitã.et dꝛquaſi ↄtra datum.

Antigraphꝰein buch do man ein anders vonſchrei⸗

ben mag oder ein abgeſchꝛiſſt
Antile ſturmtartſche oder einſchilt.
Antifoꝛa eſt tacite queſtionis reſponſio.
Antilogꝰeſt ſermo aſuperioꝛibus deſcendens
Antiton ẽ genꝰligni incõbuſtibilis vłẽlignũ ꝑadiſi
Antiquitꝰ von alterß.
Antiquari alten. antiquitas.i.longitudo.
Antiquus alt.antiquariꝰ idem.ſʒ in pliſunt veteres
hominũ liboꝛum expoſitoꝛes
Amichꝛiſtus ꝛ q̃ſiↄtra xpᷣm der entchriſt
Antipedes ſũt hoĩes ſubtranei hñtes pedeſↄtra nos
Antiphona ð quaſioↄtra pſalmum ſonans

Antiſma eſt locꝰ vbi cenſus mutat᷑ wechſel

=
=

ki⸗

nee

Neheni
ſchre /

N
tac

Mos

m 8

2
f

t
t

n 8

m’s

adv
m 8

m 8

SSSSODS 8
—„π ι ι ☚

.
E

—

Anthon ius eſt pꝛopꝛium nomen viri.

Antiſmus eſt floꝛida vel vꝛbana reſponſio
Antiſtes.i. pſul ab ante et ſto.quaſi ſtans ꝓ populo.

Sntiſtica vel antiſta. i. ſacerdotiſſa.

Antiſtitiu.i.ſacerdotiũ velpſulatus byſtum
Antrillus eſt inſtrumentũ lapicidarum
Anteoꝛſum furſich . M
Antrophagi ſunt hoĩes aſperimi qui alios comedũt
et ðꝛ ab antros.i.homo et phagi comedere
Antropomoꝛphite ſunt heretici qui deohumanã foꝛ
mõ attribuũt. dicẽtes eũ habere coꝛpꝰhoĩs cuiꝰps ſu/
perioꝛ eſt in celis et pedes in tera cdlaudit᷑ vno
Antrũ meubloch. v Ous miſer eſt antro qui ſolum
Anus ein alt weyb vel culus vꝰ Vumſe curuat anꝰ
retro ſibiſibilat anuns l
Anxioſe.i.tedioſe betrubliehen. anxie idem
Anxio as are.ſoꝛgfeltigen oder engſten.
Anxius ſoꝛgfeltig.anxietas engſtikeit.
Anxioꝛius.i.traditoꝛverreter L
Aparitoꝛiũ ein ſtat do man ein yeglich dinck macht
Aper ein eberſchwein ab aperiẽdo dꝛ.
Aperio. ris.rui.aꝑtum.auffthun
Apex id ẽ ſummitas vel ſubtilis pileus
Apicula.i.pua apis ein klein bin oder yme.
Apiũ eſt nomen herbe ſic dictũ eppich
Apis fuit deus egiptioꝝ ein bin oder yme
Apocriphi ſunt libꝛi ſecrete legẽdi heimliche bucher
Apocriphum eſt dubiũ vel ſecretum
Apocriphariꝰẽ legatꝰ vel ſecretus vel cancellarius.
Apoluciũ eſt locꝰ vbi veſtes exuunt᷑ in balnco
Apofoꝛita ẽ vas aptũ ad poꝛtãdũ in eo pomavłali⸗

Appollo.i.ſol qꝛ pellit vmbꝛas hmõi.apofoꝛitũ iðẽ

Appollinaris eſt ppꝛiũ nomẽ cuiuſdam ſancti. i

m t
fp Appologia ẽ excuſatio vel negatiuꝰſermo.
m s Appollogus ein beyſpil oder fabel ui
m s Appollogeticꝰẽ lib rſionis łexcuſatiöis peunt
ft Apoplexio eſt ſubita ſanguinis effuſio qua ſuſfocati . 1
a p Apoꝛtare vᷣtragẽ. greci em̃ꝑ uſſionẽ apopleri dicũt 11
f p Aopollonia ẽ ciuitasmacedoie.ł ꝓpũ nomẽ vᷣginis 1,
f pꝓ Apoplexia der ſchlag ð einẽ wirt võ ſucht wegen 1)
f t Apocalipſisẽ reuelatõ ſecretoꝝ eĩ buch do die heim gi
lichen ding gottes innen ſten. t ð abapo.i.re ⁊ ca R
lips velamentũ.i.reuelatio ſecretoꝝ. In apocalipſa 11
riid ẽ reuel are offenbaᷓrlren .
f p Apoꝛea pauptas. apꝑtio. laboꝛ lãguo:.augur. acu 4
leꝰ. ſtimulꝰ.ictꝰ.vulnꝰ.cura.tediũ dãnatio.⁊ dðꝛaba i.ſine 4
poꝛus.i.ſubtile foꝛamẽper qð exit ſudoꝛſchweiploch A
n s Apodiſteriũ ẽlocꝰ vbi veſtes lauãt᷑ podo xia ið ſũt 19
m t Apodo xis ẽ offeſio fantaſie.łdemẽtatio ypodoß.⁊ a ie.
f p Apoſtaſia ein abtrettunge von ſeinem oꝛden in.
n t Apoſtema eſt dura collectio humoꝛum ein dꝛub
f p Apoſtela eſt poſterioꝛpars capuis . .
m s Adpoſtolus id eſt retromiſſus ab apos i. retro 2 ſtolõ 3)
milſio quaſi poſt paſſionẽ chꝛiſti miſii· P
m s Apoſtolicusid eſt papa ein babſſt .— 77
p Apoſtata ein abtrunger von gutten wercken. ie?
n p Apoſtatare abtretten von gutten dingen 19
f t Apoteoſis diuinatio vel ↄtemplatio. ſ)
m s Apopiusðꝛ hircus vel emiſſarius 15
f pꝓ Apoteca ein krauthauſ oder ein apotecck 9:
m s Apotecarius eſt dñs apotece ein apotecker 183
n s Apparerxre duncken Inde apparentia dun ken. ne
m qᷓ Aparatus meßgewant alias meß̃geziert ie 2
m Appatoꝛes dicutur miniſtri. eo ꝙ apparent diuerſis . 4 .

. .
—=
SOeoerb

b in Alpheduo eſt ciuitas deopolis emaus. que diſtat ab
hieruſ alem fere tribus miliaribus.
h in Appella vel appelles ꝛ indeus. et dicitur aba id eſt

n ſine et pellis quia circumciſi ſunt.
nn a p Appello id ẽptra aliquem ꝓclamo vel voco.
d n t Appendere id ẽ memoꝛari gedencken.
ns n s Appenditium ein zugehoꝛuneg.
en a p Appetere ſcʒ deſiderare. appetitu. i. deſiderio
beſn m qꝗᷓ Appetitus id ẽ affectus begernng.
ſc m t Apiaſter eſt apum magiſter ein weyſel.
a t Applaudere frolich inſein handſchlagen
a p Applico as are. nehen oder faltthen
n m Ss Applicitus a. um penlł.coꝛ.id eſt appoſitus
We de p Appꝛecioꝛaris. vertlnen
a t Appꝛehendo dis dere. begreyfien
oit m s Appꝛicus ca.cũ.i.amenꝰ.vel locus delectabilis
o.40 m t Apꝛilis eſt mẽſisab aꝑio qꝛ tũc terꝛa aꝑitſe verſlus
apꝛilem memoꝛat. ab aꝑio ſit qꝛ dictum
5 du Apꝛiſco eſt auis comedẽs apes ein ſpecht
. a p Appꝛobare.i.ↄfirmare beweren oderbekennẽ⸗·
lbo adiy Appꝛope.i.ꝓpe nahe n.p appꝛopiquoidẽ ʒunehẽ
n pꝓ Appꝛopꝛiare eygenmachẽ appꝛopinquare naben
m s Aptus bequem.aptitudo bequempeit.
n. a p Apto as.are bequeme machẽ pᷣpo apud bey
f p Apulia ẽ bona terra ꝓpᷣe appuliẽ lant.
f ꝓ Aqua.i.vnda ł! doloꝛvꝰ Eſt aq̃ doctrina pplłs doloꝛ
f pꝓ Adquaroſacia roſenwalſſer vnda marina
n s Aqualiciũ eſt terra ↄcauałfoſſa ꝑ quã ducitur aqua
m s Aqualiculus.i.ventriculꝰ poꝛccc.
6, m a Aquaticusa ũ.waſſerſuchtig. aqtilis ⁊ hoc le. idem
m s Aqueductuswaſſergang. 8
Nn in Aquiſgramieſt nomen ciuitatis ache.

ſp lquila ein adler. aquilegia eſi quedam berba
m t Aduilo eſt nomen veniit

m s Aquilusa ũ. ð aliqshñsnaſũ curuũ vt aquila roſiꝝ

f p Ara.i.altare vel eſt ſtabulum poꝛcoꝝ.
f p Arabia eſt quedã regio.arabs ẽ aliqͥs de arabia
f p Aranea eſt vermis ein ſpine
n s Aratrũ ein pflug. arare ackern
m s Arvbiter ein richter veteiler oder w. lkoꝛer
n s Ardbitriũ.i.arbitroꝝ iundiciũ ein wilkoꝛe.
de p Arbitroꝛid ẽ eſtimo. iudico ich wilkoꝛe
f pꝓ Ardbuſta rewt abgebꝛant mit fewer.
n s Arbuſtum eſt locus vbi arboꝛes creſcunt
m s Arbutus eſt arboꝛſpinoſus. “
s Arceo ces cere. ʒwingen vel ↄpellcre.
a t Arceſco mit gewaltʒwingen.
ſ⁊ Arces ein ſattelpug.oder ein ſattel baum
ſp Arca ein arch. archig id eſt pꝛincipatus.
Arcateſtamenti teſtificatiodicit.
„ t Arcasẽ nomẽ gentile et ẽ aliquis de tali regione.
m s Arcanus.i. celeſtis hymeliſch cuſtos theſauroꝝ

m s Arcarius eſt ille qui cuſtodit vel facit arcam vel efẽ

m s Archangelus eſt pꝛinceps angeloꝝ ertʒengel
m 8 Archicancellariꝰ eſt nomẽ dignitatis ert kantʒler.
m s Archidiaconꝰẽpꝛinceps diaconoꝛum

n s Archinũ penl. ꝓducta idẽ libꝛoꝛum amarium.

m s Archieps eſt pꝛinceps epiſcopoꝝ.
m s Arrchiſinagogus id ẽ cuſtosſinagoge
m s Archipꝛeſbiter ein ertʒpꝛieſter

gr in Architon ẽ nomẽ cniuſdã eruditi in dectrina pitoga

tre vel archita media ꝓpducta q carentius dicitur
m s Architectusẽ pꝛincipalis edif catoꝛtecto um.
m s Architriclinꝰẽ pꝛiceps triclinij. qð ẽ dom?l ia ſelliõe

ðð
= W „

t p Archimandꝛita eſt paſtoꝛ ouiũ ↄuiuãtiũ oꝛdinata
min Archos grece pꝛinceps latine dicitur ein furſte.

od ms Archomũ dꝛaceruꝰ maniploꝝ aliax reꝝ ein hauff
m S Arcuatꝰð obliquꝰłcuruatꝰ garbẽ koꝛns oð weitʒ
a p Arcuare id eſt ziungere vel curuare krummen

m qᷓ Arrcus ein bogen. teſtudo baliſta et circulus.
m s Arcturus ein dogen andem bymel etẽ vꝛſa maioꝛ.
vel ſignũ ſeptem ſtellarůũ cſt ſignũ.i.ſtella ĩcelo.
Arctophilax ðꝛ ab arctos.i.vꝛſa et philaxſeruare et
Arcola peni coꝛ.i. viridariũ.łoꝛtus vbinutriũtur ar
Ardea ẽ nomen auis ein reyger boꝛesbõe ⁊ herbe
Ardere ẽ equocũ vᷣꝰ. ardet mens ardet clipeꝰ ardet
us et ignis. Mec amat hic ſplẽdet. hic vꝛit ⁊ vꝛitur illa
Ardoꝛ bꝛant oder hitze. MMM.
Arduusſtreng vel ðꝛcelſus f p arena ſant.
Area ein hofſtat oder ein poden
Arenarius id ẽ locus plenusarena ſandig.
Arenga eſt apta vel ↄcoꝛs boꝝſententia qᷓ ponſtur
poſt ſalutationẽ in pꝛiuilegijs arduoꝝ negocioꝛ
Arepticius id ẽ demoniacus teufeliſcher
Arere doꝛren oder trucken oder treugen.
Arefacere truckenmachen.arelcere.i.inciꝑe arere.
Areola truckin oder durrin.
Aridus da dü. i. ſiccusca cũ.ab areo es. Señ pꝛimo
Appellauit deus aridam terram
Areneũ ðꝛ aqueũ vel aquoſum waſſerig
Argaſculum ein kercker.et ðꝛ ab arge grece.i.laboꝛ
latine et ſtolon miſſio quaſi miſſio inlaboꝛꝛꝛm
8 Argentü ſilber. argentiſouea ſilber grube
nn Argentarius ðꝛille qui cuſtodit argentum.
m Argentumuiuum queckſilber

⸗ 1 b 2gainge anede iitgs ſtraßburgk. aꝛibi wit arge

SN

— 839= —-

.
r
ndel

e

õ

● O●

Ss sSs 2 —aes

☛ &

SOR3SS
ν ½% S Re α☚

-s seesssssene
SO $☚π⏑ △ ‚06π☚ △☚☚ £◻ ◻

tum quod ducebał ad romam ſilberbuth
Argilla ẽ tenax ĩra leym In argilloſus ſa.ſfũ.ᷣꝛ locꝰ
Argut?liſtig oð behende abundans argilla
Arguere ſtraffen. argumẽtũ ſtraffũg oð beweiſung.
Argucies ein behendigkeit
Ariel interptat᷑ leo dei. etiam ponit p viro foꝛti
Aridulus eſt aliqualiter ſiccus ariditas truckenbeit
Aries ein wider oder einbock
Ariolus li.i.diuinatoꝛ ein ʒauberer.
Ariolates eſt ars ariolandi velſacrificandi
Ariolare ʒaubern et eſt verbũ deponẽtale aliquãdo
Ariopagusẽ villa vtutisſcʒ vicus athenis vbi ſtu/
debant phi. et inde ariopagita pꝛinceps et magiſter
illius ville vel curialis athenienſiuum.
Arriſta.i. ſpica ein eher dodas koꝛnauffweſcht
Ariſtari id eſt ſpicas colligre
Ariſtologia eſt quedam herba lernet ʒelen.
Ariſmetrica eſt numeroꝝ diſciplina ein kunſt die do
Ariſmetricus eſt aliquis ſciensillam artem
Arma wapen. et eſt tantũ pluralisnumeri
Armamentariũ ẽ locus vbi arma ponũtur.
Armare. i. arma induere wapen anthun.
Armarium ẽ locus vbi arma reponuntur.
Armalauſa eſt veſtis ante et retro diuerſa.
Armeniaẽ quedam ꝓuincia armenienlant
Armẽtũ ein kue oder ein rint.eſt ↄgregatio boum.
Armentarius Ruehbxrr·rt.
Armiger ein wapener. armiductoꝛ idem
Armilla eſt oꝛnamẽtũ ſcabulaꝝ vel armwapẽ Etiã
ponit᷑ ꝓ baliſta.vtðꝛ armilla ꝑfoꝛata eſi leuiathan.
Armamẽtũ eſt armatura vel frmamentũnauium.
Armonig eſt dulcoꝛatio et ↄſonantia ſeßgeſang

=— =—
— —

—
—

= £
—
———

—
—
—

E
—

=
—

— — —
— =— — —

— — — ☛ —
— — — —

—

— — —

—
— ☛ 2 f õ

= = = =—
– — —

=S — — — —
— — — —

S
S

——
—
—

rlo⸗
Argla
ſong

= –

lrid⸗
pbilku/
giſe
R

ezelen

idedx

1
1

A
ſobod.

Nii

GAi

gg

33—-- 8= 88- — 0S½=gensaa s-s=s

E

νπ ⏑ ⏑ ι ς◻

— .ςe

Armus.i. pectus vel ſcapula ein bꝛuſt.
Aroma ein wolrichent kraut oder dingk
Arrogare.i.ſuperbire vbermutig ſein
Aromatiʒare id eſt redolere wolrichen
Arra ein weinkauff oder bꝛauegabe.
Arrabo.onis.i.vadimoniũ ꝓpꝛie bona q̃ dan:᷑/ ꝓ cõ
iugio. Arrogonia eſt quedam ꝓuincia
Arroganius eſt aliquis de arrogonia.
Arripere ʒu ym nemen oder ʒucken.
Arrigere id eſt erigere aufrichten
Arreſtare bekummern oder hyndern
Arroganter hochmutig oder kunlich
Arrideo es. ere.ʒulachen Arriani quidã heretici.
Arripere.i.violenter frangere mit gewalt bꝛechen.
Arrogari.i.ſuperbire bꝛumen

Arrogans.i. ſuperbushochfertrtig

Arrogantia.i.ſuperbia hochfertigkeit

Arskunſt ab arceo. ces. qꝛ regulis nos artat ꝰ Ars

docet arx munit arcus tegit et ferit idem
Artcaba ðꝛ menſura trium modioiuum .
Artare zwingen. Artauus ein ſchreibmeſſer
Arteticus ðꝛ ille qui habet infirmitatemin artubus.
Artifex ein kunſtiger Artiſta idem

Artificioſus kunſtlich Artificialis idem.

Artiſicium ein hantwerck oder ein ampt
Artoganus ein falcke oder blafueb ·
Arthemelia eſt quedam herba.

Arteria eſi vena ꝑ quam intrat et exit aeret ſpũs

Arteſliberalesfrey kunſt m q Artus ein glyd.
Arulla ein grubs vt inpomig
3 Articulus diminutiuũ.i.puꝰartꝰ vtdigitꝰ Et efinis
ðcoloꝛrethoꝛicus.ᷣetiõ ðꝛ ſpẽs nũeri.vñ greciſ. Articu

ꝑ denos multiplicatꝰ omemũ tẽpus pᷣſſura ꝛe ſe
a p Artare engen oder zwingen Inde artitudo
m s Artocopus eſt panis piſtus in oleo ein krapff.
f pꝓ Artocxrea id eſt cibus ex pane etcarne piſtus.
p Aruina id eſt pinguedo feyſt oder ſchmer
p Arula eſt patella carbonum vel eſt parua ara.
m
n
QA

m t Aruſpex id eſt diuinatoꝛwettermachen, ſcunt
8 Arundinens ein dinck von roꝛ gemacht
t·Arx ein hohe vel eſt ſummitas vel turris As ein
ſcerpff. vlẽ libꝛa hñs.xij. vntias. vñ Asobulꝰ pon

tAlcendere auffſteygen dus puct? poſſeſſio tota

29
vel aliquandoſumitur ꝓ ala auis

J
f
ſ
f
f
f ꝓ Alſſcia eſt inſtrumentũ carpentarij. ein barte oder ein
poltʒſege.vñ In ſecuri et aſcia deiecerunt eum
p Aſciare.i. dolare hobeln oder ſchaben
ſ p Afſciala le. diminutiuumid eſt parua aſcaa.
ſ p Alſcopa eſt vas ſimile vaſculo vel vitro Judith. x.
Impoſiit itaqʒ; abꝛe ſue aſcopam vini
f p Alſia eſt tercia pars mundi verſus oꝛienten.

n s Alſiiũ ẽ domꝰrefugij quã romulꝰ fecit ſz mõ eccia. et

ðꝛ ab a qð eſt ſine ⁊ ſilẽ qð eſt tractus qꝛ non ſit fas alicuiibi
tangere et offendere aſilum Sed aſilus eſt muſca ein bꝛeme
verfus Turbat aſilus apes. miſeris ſuccurrit aſiluuam
m s Alinus ein eſel Aʒina em eſelin
m s Allellusid eſt paruus aʒinus
a p Aſpectare.i.aſpicere anſehen. et

pponitur ſpecio in

uulitatum cũ con. re.pꝛe.ſub. pꝛo. etde.
m g Alper ſcharpff. aſperus idem Inde aſperarre

lus coloꝛ eſt bꝛeue mẽbꝛũ dictio greca Artidsnũerꝰ

tArundo ein roꝛ. Arundinetũ ẽ locꝰ vbiaruũdines cre

t
q̃ Aſcio.cis ciui.tũ.i.adiungo adqurro.
p Alldella die achſel oder ſchulter eſt locs ſubbꝛachio

—

—

=—
—

— —— —– — — —

—U—

—

* /
N

GGnd.. de p ¶ Alſpernari.i dedignari velſpernere verſchmehen.
nörele t. Aſpernalis et hoc le. aptus.ad ſpernendũ
f t Alpernatio.i.dedignatio verſchmehung
ilJ. a t Alpergere beſpꝛengen Dä
n s Aſperioꝛiũ ſpꝛengwaſſer oder ein ſoꝛeng wedel.
n ꝓ Aſpirare.i.fauere anhelari.conari. valde ſpirare dẽ
n. m s Alperiol?ei eichhoꝛẽ Aſpis eiſchlãg / geiſt vfgebẽ
dinesat m s Aſtutusliſtig oder behendt.
ſant p Alſare bꝛaten. aſſarium ein bꝛat eyſen
f p Aſſatura ein bꝛaten. L
Aen 2 p Alſecla ein knecht odermeydt die nachuolgen ber⸗/
al'de m t ¶ Alſſer ein bꝛeth reen oder frawen.
ſliotot a t ¶Alllerere.i.affirmare beſtetigen velplantare
agdiÿ Allertim weyblich oderweruch
de de t Alilequoꝛ nachuolgẽ
m ꝗᷓ Alcenſus aufſteig. ⁊ z ab ad etſcando
koderen a qᷓ Allſentire.i. ↄſenium dare. Inde aſſenſus
tan o t Allidens. i pꝛeſens gegenwertig
n ꝓ Alſſiduare.i.frequẽter aliquid facer · ⸗
H m 8 Alhduus. a. um. i. intentus ſolicitus vel diues
pi a p Alſeuerare id eſt affirmare beſtetigen.
m s Alllſidei ſunt iudei qͥ ſp cultui diuino aſſiſtebant
= adv Alſlidue. i. frequenter ſtetigklichen
acn u q Alſilire.i. cñ gaudio ſaltare. mit freuden ſpꝛingen. H
uin m s Aſſolatꝰ a i.ðꝛ ad ſolij.i.trã redactꝰ ſiue ð ſolio poſi R
ontmi n p Alſſolare legẽ Aſotũẽ nom ciuitatis tꝰadſolitudieʒ
un 9 p Aſſumliare gleychen Alſiſtere beyſten
ft Alſiſirix ꝛilla q ſiſtit crca ſeruitium.
m s Alſſuet/ gewont. a.t.Aſſuefacere gewõheit machẽ
mmint n t ·¶ Allueſcere gewonen. aſſuere i. a. t. Aſſumere ʒune
m s Alſperſus.i.boletꝰ vel piſcis velherba men
m t Aſtarothelt nomen ydoli ein apigot

c ij

5

3888S —282£
$ ς α☚◻

m 8

3

„

Abſtiplariid ẽ auxiliari vel ofirmare
Aſtrius eſt locus ante ciuitatem ſcʒ ſuburbium
Aſtronomus eſt aliquis habens artem de aſtris
Aſſtonomia die kunſt von des hymels lauff?
Aſtrologia ẽ diuinatio vel pꝛenoſticatõ ex aſtroꝛum
Aſtrologus ein ſternſeher. G motu.
Aſtroſus id ẽ lunaticus malo ſidere natus
Aſtruere.i.docere affirmare vel aſſimilare

Aſtrũ geſtirne ve Aſtrum vel ſidus de ſole ðꝛ aſtro

Aſtutia argliſtigkeit .
Aſtula ein ſpan cadens de ligno cum ſecatu
Aſtus a. um. aſtutus.calidus.aſtus.tus.i.aſſutia.
Aſtutus abſcheyd oder liſtig oder bobhafftig.
Aſt pꝛo et vnd At atqʒ vnd auach
Altergo id eſt poſtea darnach oder ʒuruck.
Aterſire ſchwartzmachen ab ater.i.niger łobſcurꝰ.
Athleta pugil vel pugillatoꝛ vel miles chꝛiſli.
Athene eſt nomen ciu tatis in grecia. =
Althemus geſtup. in der ſunnen Et dꝛaba qd ẽſine
thamos diuiſio vel ſectio ct thanatos moꝛs
Athanatos.i.imoꝛtalis vntodlich et d ab aidẽ ſine

Athbanalſia.i.immoꝛtalitas dam pauoꝛe ↄcuſſus

Attonitus a.ũ eſt ſignũ ſuꝑbie.i.eleuatꝰ vel qſi quo
Anatot. verwelen oder verʒertleychnam.
Atrium ein kirchoff oder freythoff.
Atriplex eſt quedam herba ꝓpꝛie melden

Attramentũ valet ad incauſiũ Attramentariũ tint/

tenhoꝛn. Inde attramentariolum
Altrarii i.migredo. Atrare. i. nigrum facere
Atratus.i.migris veſtibꝰindutus Atrum bitter
Atrox.i.immiſericoꝛs crudelis grymmig.

=- = = — — =

Atrocitas gramſamkeit.adx. Atrociter grimiglich

—.
— — — —

— — — —

]22 „

— = . 2 ʒ„ ʒʒ——

Sz X

piũc ¶ Attamen aber doch Attineo ʒu gehoꝛn
f p Altcamẽſia eſt quedam herba pꝛopꝛie beyfueß
is m s Attarus eſt pater patris Attaua eſt mater matris.
Attempero as.are.idẽ valde temꝑare vl cuſtodire
Attendere andencken Attentus a. um. zʒuboꝛig
Attingere ʒegreyffen
Attrectare id eſt male tractare velpꝛobare.
Attentio andacht oder fleyß zuhoꝛung
Attenuare id eſt ſubtilare dunn machem.
Attenuatus.i.ſubtiliatꝰdepauꝑatus anihilattus
Atteſtari beʒeugen oder vꝛkunden oder verſchme
Alttentusid eſt ↄtentus.cõpꝛobatus bewert hen
Atritusid eſt afflictus.exhauſtus feſſus
Auarus geytig Auaritia geytigkeit.
Aucipium volgel geſchꝛey.
Aucipula eſt inſtrumentum cum quo aues capiuntur
Autumare id eſt putare wenen
Auca ein ganb Auceps ein vogler.
Aucupinm.i.foꝛtuniũ.bonꝰeuentꝰ.⁊ etiã ipm offi iũ
Autoꝛtas ein gewalt oder f eyheit capiẽdi aues
Auctoꝛ ein merer Autoꝛ einlerre
Aucula vogelein quedam auis.
Aucupere vogelpſiucken oder berauffen. Aucupa/
Aucupium ein vogel netz oder garn. re i. em
Audacter kunlich. Audaxkun- MM
Audeo audes audere kun ſein
Audio is.ire. quaſi aurem dare hoꝛen.
Auditoꝛum em gericht hauß eſt locꝰ vbi ↄſilia ctrre
ſponſa audiũt.et dici᷑ ab audio is. ſcda ↄiugatõe
Aue vᷣbũ defectiuũ gegruſſct ſeyſtu. ⁊ ↄphenoit᷑ ſub
Auellana tam pꝛo arooꝛe qʒ pꝛo fructu ponitur ha/
Aueo es. ere. ideſt cupere et caret ſupino ſelnuſ
ſviga⸗ c iij

kronmm
W

.Z £
„ %% &%° 0ς. he e eeeeee

sSbs=S=ssssesgS2—=

—

—8— sS sebssnnsg —

ponũ
n 8

SeOD %% % .

Alureola ein guldẽ bantoder gulden kron. vel dic

Auellere abſchelen
Auena ab auidus et genusfrumenti habernn.
Auernus ponitur pꝛo inferno die helle.
Auentare.i.auenaseradicare habern abſchneyden.
Auertere id eſt amouere abkeren
Aufero.fers. abſtuliid ẽ eripere tollere abtragẽ
Augere meren Augmentare idem eſt
Augur eſt aliquis pnoſticãs futura ex garritu auium
Auguſta eſt nomen ciuitatis augſpurg
Auguſtinẽſis ein auguſtiner
Auguſtus ðꝛ qlibet romanꝰipatoꝛ vel qͥdã mẽſis ðꝛ.
Auguſtea id eſt cartha que mittitur ab auguſto
Aunmcularius eſt ille qui vendit aues
Auidus geytʒig. Auitas auiditas geytigkeyt
Auiona eſt ciuitas quedam in grecia auian
Auius a um. dicũtur loca ſecreta a via remota.
Auicula id eſt parua auis ein klein vogelein.
Auilſare id eſt pꝛemonere warnen
Auis dicitur ab aueo es. ein vogel

—

Aula le.i.domꝰregia.ðꝛ etiã qnqʒ ſcriniũ in quo res

t Etiq aule plłr dicuni fiſtule oꝛganoꝝꝑ qs elicit melo/

Auleum.i. coꝛtina ein hoffkleyt diea.
Aulicus ca.cum penl.coꝛ.et aulanusa.ũ. id eſt pala
tinus quaſi aule cuſtos. aularius idem ein ſal meiſter
Auledus eſt dulcis ſonus oꝛganoꝛum
Auleginoſus eſt ille qui eſt craſſus et humidus.
Aulicia ſunt vaſa vinaria
Aura ab aer ðꝛ quia moſus geris fit ara wetter
Aurare id ẽ aurũ alicui rei ſuperponere vergulden

Alureus gulden. auroſus. deauratus. aurcolentus. au

reolus omnia illaidem ſignificant

₰ℳ.

SS—-

—

— —

—

— – – — —

puluinar. qꝛ ſupponitur auri ein oꝛkuſſen

n s Auricalcum meiſing. quricalcus ſpuma auri.
9 t Auricularis pꝛopꝛie der klein finger.
eſden n sS Aurũ gold. anrea ein ʒugel an einem zaum
m x Aurictoꝛ eſt aliquis iudicãs futura ex garritu auium
E m s Auricus eſt aliquishabens magnas aures.
m t Aurifex ẽ aliquis qui oꝑatur circa aurum M
larinm f p Aurifouea ein gold grube.
B m s Aurifaber dꝛille qui oꝑatur in auro ein gold ſchmid
m t Aurificeps eſt quedã auis ein eyß vogel
niſodr f pꝓ Aurificina eſt locꝰ vbi aurũfabꝛcatur
ſ6 m p Auriga eſt rectoꝛ currus ein wagen furer
m tAurigo eſt moꝛbus vel caloꝛ cin ſychtum
a q Aurwe.i. percuttere vel vulnerare ſchlagen
ft Auris einoꝛab audiendo.quia audit ſonum
4 f p Auncula ein oꝛlepleyn HMDU
n t Aurigale ẽ puluinar vel cuſſinus qd ſub aure ponit᷑.
f p Aurigrapoia eii ſcriptura aurea
m s Auriculiarrꝰ.i.ↄſiliari ſecretꝰ heymlicherratſchꝛey
ore⸗ n s Auriuegium eſt locus vobireponi aurum berx
G f p Aurilena eſt quida vmis emn goltwurm.
n f pꝓ Auroꝛa die moꝛgenſtũde oder moꝛgenrote
Gnda C. Aurugo goltſchamm vel ꝛ coꝛruptio geris miltaw
rſir ECtiqdðꝛ moꝛbus reddẽs hoĩbꝰ glaucitatẽ coloꝛisſeg

ſucht Ctiã dꝛ tempeſtas vngewitter
m t Auſpex ẽ ille qͥ i uolatu auiũ fula diuĩat᷑.ſʒ auruſpex
⸗ ẽille q inſpectu agroꝝ ſiue aſtroꝝ.vel qͥ exta pecudũ inſpici
L a p Auſcultare.i.obedire vl audire cnapdicitfutura
na dep Auſpicare.i. diumare vogelſchawen.
1 . n s Auſpiciũ idem.i. diuin atio auium. vel bonꝰeuentus
vs . iu s Auſter eſt ventus perflans a meridtie.
m s Auſterus ſtreng Auſteritasſtrenigkeit.

c iiij

———M

d Auſtere auſteriter grymmigklichen. i. aſp ter.
2 t Auſtralis et hoc le.oſterreicher
I ꝑ Auſtria eſt nomen ꝓuintie Auſaria ẽ vngentũ auris
m qᷓ Aulusſus.ſui.i.audacia kun oder frech
ↄuc Aut oder per t et ſine aſpiratione. Maud aduerbiũ
negandi per det cum aſpiratione ſcribitnrr
ↄiũc Autem idẽ qð aut aber lum ſupꝛaducit ein ſegel
pꝓ Autemna ꝓpꝛie ð ratis velũ auꝝ tenẽslſcoꝛda q̃ ve

Autoꝛitas ein bewerlich rede
Autentica eſt liber in quo ↄtinent᷑ autentica dicta

Autoꝛiſare idem eſt
Autumnuseſt quarta pars anni.
Auunculus ii. eſt frater matris oheim.
Auxilium hilffe ab augeo es.dicitur.
Auxioma.tis.i.digmitas inde auxiomaticꝰ aum.
Axungia id eſt venter poꝛci vel alterius rei
Aʒaria interptatur auxilium domini.

sSssggae -
NSbheen . .

Azʒumum eſt panis nõ fermentatus.

MBabel interpꝛetat᷑ ofuiſio ſtein
Babilonia eſt ciuitas confuſa.
Babur cusid eſt ſtultus Inde baburcia.ði. ſtulticia

SSSSZT8

tus baccis et lauris/ ꝓpter digmitatem ſciemie.

= —

Autenticus.i.verus voꝛgeneme oder meiſterlich.

Autenticare mit warheit oder mit weißheit bewerẽ

Azʒimꝰ. i. panis nõ fermentatus Azima ẽ feſtũpaſce

anm ein huffeiſſen. Wabifeꝝ ein dauff

* G
= — — = — ã = — — —

=☛
☛ =—

MBabiger id eſt ſtultus inops vel ebes
p Bacllla eſt pala ferrea.
s Baculus ein ſtaboder ſteck. bacillusidem
s Baclllü eſt vas aptũ ad poꝛtãdum bꝛunas vel car/
s Baculuſpaſtoꝛalis ein biſchonſtad bones
S8 Baccalarius ð quali bacca laureatusid eſt coꝛonʒ

— — —— —

☛G

Hanrt
enni
euſehl
aqe
tenich.

dicna

beſpei

gun.

de
iaf

ſein
hen

ue

Nes

N.

SSsSsesSssn S. —

SSSSOOO1

SSS=8

*

3 ςπιπ⏑☚ ςς △⏑

=—

————

Pacca eſt fructus oliue ct auri
Bacben grece.i.coꝛona latine et eſt oꝛnamentũ col
li ex anulis aureis ↄfectum ad modum cathene.
HBachari.i.furere thoben oder wutten
PBacylare.i.cum baculo ꝑcuttere mit ſtecken ſchla/

Bachicola id eſt potatoꝛ ein trincker gen
HBachus eſt deus vini. vel ponitur aliquando p⸗o
Bachinal id eſt toꝛcular pꝛeiſoꝛis. vino

aiulare id eſt poꝛtare ſuſtentare tragen
Baiulus id eſt poꝛtatoꝛ ein trager
Baiulum. i.frenũ ein ʒauema baiulo dicitur.
HBaiunola eſt lectusqui in itinere baiulatur
Bala.i.ouis balare plerren et eſt ouiuum
Hallaam interptatuꝛ vanus populus.
Snt interptatur pꝛecipitans ſiue deuoꝛans
alans ſchaf. balatus plerrung/ꝓpꝛie eſt ouium
Ballare ſtõmeln lanũ /p tructu ⁊ vnguẽto.in fẽo
Balanẽ q̃dã arboꝛ.et eſt genꝰquercui.vñ hoc ba/
WBalbire id eſt ballare ſtammeln.
Mallꝰq ſepe repetit ſua verba in loquendo.ein ſtam
ler. balbitus ſtamlunge balbuca malignus

HBalbucca puttermilch vꝰ. Crema dat᷑ dignis dabi

Balena ein walfiſch. vel monſtrum marinum.
Baliſta ein armbꝛuſt. balea ſchleuder
HBaliſtarius ein bogener. oder armbꝛuſter
Wallo as.am.i huc etillucinclinare.
Balneum ein bad. balneatoꝛ beder
Balſamaticus eſt odoꝛ balſlami
Bal amus eſt arboꝛ. vnde hoc balſamũ ẽlignũ vel
Balſamita balſamite balſam kraut fructꝰ vel li
Baltheus eſt cingulusregalis. quoꝛ eius
Holthegtuseſt aliquis tali cingulo oꝛnatus.

rrSõ

2

m s Hancus.i.ſcamnum. bancale ein bancktuch
m s Maptiſminterpᷣtat᷑ tinctio. dictꝰa baptes qð eſ flu

men vel aqᷓ vel etiã ſacꝝ. vnde hocbaptiſma tisidẽ ⁊ bapri

ſo as are.vᷣbũ actiuũ cũ om̃ibꝰↄpoſitis. Etiã inuenit᷑in neu
tro gene.hoc baptiſmũ vñ Oat.xxj.baptiſmũ iohannis.
n sS Waptiſteriũ ei tauffſtein. ẽ locꝰłſtatio baptiſmatis.
9 p Waptiſta ein tauffer et qñq; ponit᷑ ꝓ baptumate
Baratro.i.famoſus ioculatoꝛ ein tewſcher.
Baratrũ.i.infernus qſi voꝛatrum. qꝛ deuoꝛat aĩiam
Barcha eſt nauis piſcatoꝛis.
Barbitonſoꝛ ein bartſcherer.
Barbaralexis eſt aliene vocis coꝛuptio
m s Barbarus a ũ.crudelis auſterꝰ grymmigoder ſtrẽg
et eſt nomẽ crudelitatiset auſteritatis. vnde olim omnes gᷣ
tesdicte ſunt barbare pꝛeter latinos et grecos
f p Baralita geſtupffe. bar grece ð: filius latine
f p Bariona interptatur qᷓ̃ſifilius columbe.
m p Marnabas interptat᷑ filius ꝓphete veloſolatiöis
m sSs Barridus a. ũ ſupbꝰ grauis a ſoꝛtis barroidem eſt
m t Baro. i. nobilis velfoꝛtis. barrus eſt elephas qui eſt
m s Bartholome?ðꝛ a bar qð eſt filius ⁊ ſtolonmiſſio et
moysaqua. vla bar qð eſt filius ⁊ thalamõ reg iũ q̃ſi filius
grin Baſan grece.i.ſiccitaslatie.etiã ẽ q̃d regio regni
Ff p MBalilea eſt quedam cinitasbaſel
n s Waſia ſunt oſcula naturalis amicicie
Baſis.i.fundamentũ vel eſt iunctura columnarum
Baſſus id eſt non alus⸗
Haſiũ.i.oſculũ ein ku vpoſcła pacificis ſʒ baſia dã
Maliiſcꝰ ẽ rexſerpentinũ vel dyabolꝰ tur amicis
HBaſilica.i.eccia nõ ↄſecrata.vel herba que dã baſil
Baſtardus id eſt ſpurius ein baſtarh. ge
Bauaria eſt nomen ꝓuintie beyerlont

— 3
e er

—8 -— 8528—
π £☚

—

enſ
zbepn
unen
nns.
Wonis

nnge

Nn

erſni⸗

WNeegin

Nslain

ös
idemnel
ick
nnikod

fiGH
neg

UnNNn

, N .
b0

7

ni

GNn

m 8

m 8

39 t

m 8
hin
f p
de p

ne 8

m s

Se b

Bauarus einer aub beyyerf⁴fK˙k
Baulare id eſt latrare bauiare bellen vt canes.
Beare ſelig machen. beatus ſelig
Bedala eſt quedam arboꝛ ein byrck
Bedullius eſt nomen herre —
Bedellus id eſt pꝛeco ein buttel oder richterbot
Beelphegoꝛ eſt ydolum ein aptgot
Begina ein begeyne. begardus ein beghart
Bel fuit ydolum babilonis.
Beelʒebub eſt pꝛinceps demonioꝝ vel ðs muſcaꝝ

R

in WBelial eſt nomen dyaboli et interpꝛetautr apoſtata

Bellare ſtreytten. bellatoꝛ ſtreytter.
Bellum ein ſtreyt. ́́”JMU?ẽ
Hellicus ſireytteré6R6
Bellicoſus id eſt litigioſus plenusbello.
Belliger ein ſtreyt trager oder furer .—
Bellus a i.ſchon oder ſeuberlich.aliquãtulũ bonus
vel pulcer Item belusfun pater regis aſſirioꝛum

Welua eſt piſcis in mari.ein merwunder.

Ben grecæ.i.ſceptrum latine.vel oꝛnamentum
Bene wol h in benedab id eſt decoꝛus
Benedi ctꝰgebenedept. vel eſt ꝓpꝛium nomẽ viri.
Benedictinus eſt monachus de tali oꝛdine
Benedicere wollſpꝛechen. et inuenit᷑ etiã ꝓ maledi/
cere vnde Job.benedic deo et moꝛere

enelinguatꝰ.i.facundꝰ.bene potensinlingua

Beniamin interpꝛetatur filius dextere
Betula.id eſt iuuencula.betuus id eſt abſciſus
Beneficiari wolthun oder gottes gab geben.
Bencficium gottes gabe odey wolthat.
Nenstsnren eſt ille q ꝓ nũere ſibi impẽſo bñfacit
enign?. i. bñ dignẽ wirdig deriuat a bntacõ. is

2 — — —8 8

—
=

— 8 ssassss⸗

228

S
☚T☚

nhn e eee e.

r ☛△ ◻

HBibile eſt omne illud quod bibitur
HBibleusa um. ꝓlibꝛo. dicitur a biblus et biblius

Benigne wirdigklichen benigniter idem.

Heniuolus la. lum. willig benificusidem
Beniuolentia willigkeit beranula le. ein ſpanbeth.

Berillus eſt lapisclarus in india candidus

Beſtia ein vnuernunfftig thier
Beta eſt genus oleris romiſcher kole. creſcens poſt
vel ðꝛ mola o'e arii
Betha vel beth eſt ſecunda lr̃a alpheti ſᷣm hebꝛeos

abſciſionẽ in maguderi

Bethania interpꝛetur domus obedient e.

Bethonia eſt nomẽ herbe.betheleſt v:ſusſ amarie.

Gethleem interpꝛetatur domus panis
Bethſayda eſt piſcina in hieruſalem.
Biangularis weywinckdecht
Biangulusla. lum. duos angulos habena.
Heo bis bibi. itum. id eſt pocare trincken.
Bibellusid eſt bipennis
Biboonis. ein trincker.bibax idem
Bibulus la.lum.a bibo.qui multum bibit

biblia. lium. ambo poſſeſſiua idem ſignificant
Bibliothecarius eſt cuſtos libꝛoꝛum
Bibliothecaid eſt libꝛoꝝ repoſitio ein liberegYy.
Bibliota eſt idẽ. et dꝛa biblos grece ꝙ ẽliber latine.
theca repoſitoꝛiũ.quaſirepoſitoꝛin nlibꝛoꝛum.
Bicellum eſt domus habena duas cellas.
HBiceps eſt aliquis habens duocapita
1 cubitus eſt menſura duoꝛum cub:toꝛum

m t ¶ Bicoloꝛ dicitur a bis et coloꝛ zmeyerley farb.

m s Bius. i. iuncꝰ. qꝛ aq̃ꝝ ẽ biblus.a aliqñ dꝛ p libꝛo qꝛ

antiq de cisſolebant ↄtexere ꝑgamenũ iiſcribere añqʒ
f t Bidẽs.i. oislei gabel oð karit ecæet vſuscartbe

—

SDe 8

gẽ in Bidental eſt locus vbi oues mactantur.
m s Biduus eſt ſpacium duoꝛü dierum r
Nch⸗ 2t Biennis ẽ ſpaciũ duoꝛũ annoꝝ. Inde hoc biennium
2 t Bifrons eſi aliquis habens duas fronltes
n p Bifoꝛcare.i. diuidere. Iñ bifoꝛcat?ta. tũ. duabꝰfoꝛci
neof f p Muoꝛia id eſt bisnupta bo compoſilus
en m s Miforius. ria. rium.i.fallax lugenbafftig.
ebuns f t Bifoꝛes ſunt gemine value ʒw yfal thoꝛ.
2 t foꝛmis eſt aliquis habens duas foꝛmas
ſmnm f p Wiga ein karren Qarruca idem et
m s MBigamus eſt aliquis habens duas vxoꝛees
f t WBige mitas eſtↄtractio duarum vxoꝛiu
o t Migens aliquis ex duabꝰgentibus natus
2 t Milbꝛis eſt ulud qò ponderat duas libꝛas.
1 9 t Milinguis et biloquus weyʒungiger. vl dꝛfallax qᷣ
m o Bilog'idem glis in coꝛde coguat ? alid in liguas
m s Mimaritus.i.adulter ein ebꝛecher —Rr
m s MBinarius zweiʒal. bimarius weymeninig
m s Buig dicitur pellis circumdansteel.
ſs ms Muoſusſa.ſum i.iracũdusſeu ſeuus grymmig
m m S Bim ẽ puer duoꝝ onoꝝ. Inde venit bimatꝰ vt dꝛa
bimatu et infra occidit multos pueros.
, m s Bimodus ein zwyfaltig knopff. ODDUBU
glin. m s8 Miothonat?. . fatꝰ. ðꝛaliqsbisnatꝰ. ſiẽ Laʒarꝰ. vł
m f p Bipẽnis ein beyhel dꝛaliqͥs danat i coꝛꝑe ⁊ aia
n s iretum ein koꝛbut. byreth odernachthaub
m s Birrꝰ ẽ ſinꝰein ſchob.ſʒbirrũ neu.g ẽ veſtis piloſa
m t ¶Wirex eſt rex hbabens duo regna ſeu grolſa.
4 inde Wllle grece eſt pondꝰocto vnciax.q̃rum.xij. faciüt
nn f s Miſſus eſt genuscandiſſimilini alſem
ii m s Milſinideſt veſtis de billo factus.

m dep Biſtardus eſt nomen auis ein trappe.

8 -— 8 - = - 8 - - 3 8 - 8 & -a ==

S0 0 2

△○ △◻○

%π△SSSO.ς&ς☚☚ς ☚ι ☚

MBiſantium dicit cinitas quedam Qonſtantinopel.
Biſantinus eſt aliquis de tali cinitate.
Bipedalis et hoc le.eſt ſpacium duoꝝ pedum

HBiptire enʒweyteylen Inde bipꝑtitus

„*

Bitalaſſum eſt locus ꝑiculoſus in mari.ſed bitalaſſꝰ

dicit veſtigium latronũ impᷣſſum vlłcicatrix quedam

Bitumen leym. bituminare leymen
Biniü eſt ↄcurſus duaꝝ viaꝝ ein wegſcheyd
Biuioſus volwegſcheiden

MBlacta eſt cingulus regalis vel idem ꝙ veſpertilio

HBlacteria eſt ſonus veſpertilionis

HPlandiri ſchmeychel. blando as. idem

Blandus id eſt lenis ſenftmutig
Blanditie ſchmeychelrede
Blaſphemare.i.detrahere ſpotten oder ſchelten
Blaſphemus ein ſchelter oder ſpotter.
Blaſphemia ſpot woꝛt oderſcheltwoꝛt
Blatanus eſt quedam arboꝛ aehorn
MBlauus vel blauius quidam coloꝛ blawe.

WBleſus ein liſponder dꝛille qui neſcit loqui
BPleta.i. beta genus oleris. bleſia i.ſtulticddaaa
Mlictrũ geßt. vñ vinũ bibulit.aqᷓ ebulit. ceruiſia bli/

Boa ein lintwurm CLCLrit

HBoya eſt toꝛques damnatoꝛum
Hoare bꝛullen oð bꝛümen. boatus talis ſonus

GBotio ein geſchwer das in der haut iſt hert.
HBohemia eſt quedam ꝓuintia behemlant
Bohbemus eſt aliquis de bohemia .
HBolidis eſt vas ereũ ſiue plũbeũ cũ cathena qð iplet

mittit᷑ in mari ad/ ꝓbandũ vtxꝝ loca ſũt arenola vbi

nauis debet ſtare vꝰ Per bolidẽ plübi dic moſſam.
ſignificari.ꝑ quõ naute ſolẽt maris explanare ꝓfi dũ

sSSSssss -bsennneeen
π ν ρ%ς ☚ ⏑ △

f
f
f
m
.
m

t
1
in
t
t
t

t
8
P

„

. .
—

Bolis ein ſpeyßuaſß des ſchiimans
Boletus id elt fungus ein ſchwamme.
Bombicia eſt genus panni ein ſcharlach
Bombix baumwol. vel ðꝛ vermis qui net ſericun
Bononia eſt quedam ciuitasin ytalia
HBoꝛeas eſt nomen venti.noꝛdenwint Z
Boꝛith eſt herba fullonum vtilis ad lauandum
Hoꝛago vel boꝛs eſt quedam herbo
Bos ein ochß oder rind. boſculus diminutiuum
Hoſtar eſt locus vbi bouesſtant vel eſt locꝰ vbi coꝛ
poꝛa moꝛtuoꝝ cremantur. “””U
Boſtra eſt ciuitaset interpꝛetatur munita
Houillũ eſt ſtabulũ boũ.vel ẽ locꝰ vbi boues cedunt
Hombaſium wammes. bomnarium idem
Botrus ein weintraub.botrio idem.
HBꝛauantia eſt nomen pꝓuintie bꝛauant
HBꝛauantinus eſt aliquisde bꝛauantia
Hꝛaca ein bꝛuch Femoꝛale idem oder lender
HBꝛactea lamina aurea ſubtiliſſima que in fila ſerũt.
Bꝛacteola eſt talis lamina argentaen.
Mꝛachiale ẽ oꝛnamẽtũ bꝛachij.n. S. bꝛchiũ ein arm
Bꝛachiare.i.bꝛachijs circũdare ꝓpꝛie halſen
Hꝛancus ein kinback.vl fluxꝰaſcendes a faucibus
Hꝛancia ein kinback in piſcibus eſt locusiuxta gut/
tur vel inter coꝛpus et caput piſcis
Pꝛaſium maltʒ do man byer aubß bꝛeut
HBꝛaſiatoꝛium ein maltʒbauß
HBꝛaſumius eſi nomen piſcis ein bꝛeſem .
HBꝛactea eſt fibula ein ſpang oder mantel ſchnure.
Bꝛaxatoꝛium ein bꝛewhauß. dium wirtze
HBꝛaxare bꝛewen. bꝛaxatoꝛ ein bꝛewer n s bꝛaxi/

Hꝛauiũ ẽ pciũ qð dat᷑ curſoꝛi. łẽ muꝰlcoꝛõa victoꝛie

Bꝛeuis kurtʒ. bꝛeuiare kurtʒen.
Bꝛeuiariũ ein bꝛeuir oder ein betbuch.
Miꝛig eſt menſura quedã. velẽ vasꝑegrinoꝝ quo eq̊
Hiꝛiga. i. rixa ſcheltwoꝛt liter diuidũt potũ
Bꝛigare ſchelten. bꝛodium bꝛwe
MHꝛomus vel bꝛomiꝰ.i.bachꝰ. et ðꝛ a bꝛomyn grece
.i. ↄſumere latine qꝛ per bachum om̃ia ↄſumũtur
