Mꝛutire. i. eſſe vel f.eri ſtultus vicheſti werden.
NMHꝛucꝰ ein kefer oder hewſchꝛeck. et dꝛ a bꝛucoogre
ce qðeſt bꝛeue latine eo ꝙ bꝛeuiter durat.
HBꝛuinare gefryeſſen oder reuffen .
Mꝛuina reyf vel hiempa. a bꝛucos grece.i.bꝛeue lati
Bꝛuinale.i. hiemale ne ꝓpter bꝛeuitatẽ dierũ
HBꝛunaticus.i fuſcum bꝛaun oder languinien
HBubulus eſt boßſilueſtris ein wilder ochße
Bubalmusðꝛ illud qdð a bubulũ ꝑtinet
Bubulcus ein kuehyrt oder ochſen hirt
Bubo ein ſteinkeutʒ oder eule.etiã capit᷑ ꝓ moꝛbola
tenter naſcenti in culo vel ſub aſſellis
Bucefalus eſt equꝰalexandꝛi
Huculus ẽ ꝓpꝛiunomen loci vel eſt paruus bos
MOucca.i.maxilla ein wang oder back
HBuccare.i.buccas facere.velinflare buccas.
HSHuccellus.i.moꝛſellus ein biboderein bꝛock
NHuccina ein buſaume et dꝛa bucco et cano
HBuccinus eſt clangoꝛ vel ſonꝰtube.
Muccinare.i.intuba canere buſaumen
Mufſo ein krot.vel rubetum
ufarius.i. medaxqᷓi venenũ geſtãs ſubligua.i.mè
MBugloſſa ẽ quedã herba ochſenʒunge dacium
Bntire ſyeden oder außwallen.
HBulio oms.ẽ tumoꝛ aq̃ bulientis. vnde ollabulit

πς$

õ ☚

e-gzsssesss ssaagsasss se genen

SSNreboboν

—. — = —– = — =F =

—
—

= –— —— — =

vor d
düt⸗

nmngn
WN
vaden.

adacdig

2

kibreli.

itridei
WNN
N

fonotol
sd

dc

E ——S38—2—2 2
ò

823—
—2½ ◻ ◻

m 8.

3

„
. A—

WBulla ei romiſcher bꝛieff. quã dat papa łeſt oꝛnamèẽ
Bombꝰẽ ſonꝰfactꝰcũ culo tũ regale vłſigillum
Bombiſare eſt talem ſonum emitter
Bur do ẽ aĩal bigenũ exduobꝰgeneribꝰ natũ ſ.equo
et aʒina. vñ Burdonẽ ꝓducit equus ↄiũctus alſelle.
ſe mulũ generat eque piunctus alellus.
Burdus ẽ equus qui naſcit᷑ cxequo ⁊ aʒino ein maul
NMurellũ tuch von leynen vnd wullen
Burgenſis ein burgkman Burgicomes ein burgk/
Murgundia eſt qued ꝓuincia. graue
Bur gus eſt foꝛtaliciũ ein burgkueſtigung.
Muris eſt cauda aratri ein pflugſtertʒ
MBurſarius ein burſirer oder beutelmacher
Bulinus ein buſem Duſa eſt coꝛiũ bouis
Buſtum ein grab Buſtariusein tottengraber.
Muſtura eſt ſepultura in campo vel in agro.
Buſta eſt aliquis habens magnos oculos.
uxꝰein buxbaum. Ouxũ ẽ lignũ illiꝰ arboꝛis vſus
ec buxus creſcit.hoc buxũ qeſcere neſcit
Aballus ein hengſt oderro
ACLLabꝰẽnomẽ menſure.de quo bẽt iiij re. vj.
Cabul ſign

q̃rta ꝑs cabi vendebat᷑quiqʒ argenteis
Cabo. onis.eſt equꝰcaſtratus ein munich

iſicat diſciplinã
acubus ein keſſel Cacademon dyabolꝰ ſciẽs malũ
Cachos interpꝛetatur malum

Lachinnare belachen oð ſpottẽ cahinꝰni. actꝰ.ciꝰ

Cacumen id eſt ſummitas die hohe.

ALadauer dꝛ caro data vermibus ein aß.

Cadere fallen. Inde caſusfall.

Cadus ein ole vaß oder ein eymer.
Cahos.i. ofuſio vel caligo finſternuſ

ep s Caladꝛius eſt auis totaliter alba 11
n s Aalamiſtrũ ẽ iſtrumẽtũ ĩ quo piſcãt᷑ criſpi panes.łẽ
n pꝓ Malamiſtrare.i. cries oꝛnare iſirumẽtũ ſaciẽdi criſ ð
n t Malamare ein kalamal oder pẽnal poſcrines 4
ſp alamitas.i.infelicitas.vlł miſeria qᷓ vacatoĩbono in
in s Malamus e pena ſcriptoꝛis. Et etiã ꝓpꝛiũ nomé ar re f
boꝛis etiz ẽ mẽſura ſex cubitoꝝ ⁊ palmi. ctis c flumiꝰ cama i9
nie. etiã ſpẽs aromatica Itẽcalami dicũt haſte cãdelabꝛoꝝ 4
a pꝓ Kalcare tretten. calcaꝛ ein ſpoꝛn W 4
m s Malcaneus ein fueſtritt oder fueſ ſpoꝛ. ⁊ ſumit᷑ alieii,j mmi
ꝓtranſitu. vt patz in ſequẽtis de vᷣginibꝰ. vbi canit᷑ hoc mii *
a p Calcio as ·are.i. calciosinduere rat᷑ pẽs antiquꝰ i
m s Calcidonius eſt lapis pꝛecioſus vel populus “
n s Calciamentum ein geſchuch. ce igneo
f pꝓ alchita eſt illð qð ſaltat ferro qñ purgat᷑in ſoꝛna 1
a p Calcitrare lenagen io mõ ↄponit᷑ cũ re.⁊ tũc va SS
lIitet in tantũ vt reſiſtere widerſtan. et tũc eſtnp. 7
f pꝓ Calcula kalg. ſtaub oder geſtup iA4
m 8 Calculus eſt lapis rotundus et durus 7 ſumitur po . kr 4
lapide in veſica Indc calculoſus.a.ii. calculis plenus vꝰ. A
Ealculusinfectõ ſtatim cogit querre lectum.
a p Kalculare. i. ↄputare ʒelen oder rechnen 4
n 8 Caldarum ein kelſel. caldare idem . A
f pꝓ Laldea eſt nomen ꝓuintie i
m s Laldeus eſt aliquis de tali regione
n p Kalefacere warm machen n incõ calefierſivarm on
f pꝓ Calẽde ſũt võtiões et dicũt a calo.i. voco werdẽ AA
n s CLalendariũ eſt liber quiſic dicitur e A
m t Calips ſtahel. calidus q um. warm. A
n s Caleo id eſt calidus. vel calidum fieri hytzen Aa
a s Caligeo id eſt intelligo vernemen. 1 ſan
f b Aaliga cin hofe caligo. onis. vinſternuſſe. .

₰ A

mnes li
cidiel
Ane
tioo
nonin
n

ntii
nitban
Sanan
af
Ginn
1teM
ſnp⸗

Nuen

1
ceinom

co va

sS32—82

fp caluaria eſt locus p

7 „
— 6

Naligare penł. ꝓducta.vinſtern
Caliginoſus eſt plenus caligine. vol vinſterniꝰ
Calliditasðꝛa callidꝰ.i.aſtutꝰ. In calliditas.i.aſtu
Aallere klugſein.ſ.ĩ malicia cia i malo argliſtikeit
Suda ubdolun wel ſapiena klug oð behende
Calloſusid eſt durus. foꝛtis vel pinguis
m t Callis eſt vallis ſemita calopedibus facca

ω☚ α☚r He

a ꝓ Kali gare media coꝛrepta calgas induere.

m s Kallus eſt duriciespedũ qᷓ terꝛà calcamꝰ. eẽ duricies
manuũ.ꝓpꝛie ein ſchwilch. lapide calefcõ et aduſto kalg
m t Calx ẽ poſterioꝛ ꝑspedis.ſʒhec calx cis i. cemẽtũ cx
m t Lalonisel ille qui fert ligna
m 9 Kalidariuseſt genus calciamenti ein lapſt
m t Calopesdꝛquaſi ligneus pes.ein bholtʒichuch.
int Kalon Fere vꝛlienil ine
n s Calopediü eſt bacula gneus. vel pes ligneus
m t Calopifex ein holtuchmacher bees lgn
m t Caloꝛhitʒe. Caluẽ

2

geſt atens ſuꝑ duo ſuꝑcilia.ſtirn
m t Calumniatoꝛ.i.falli criminis accuſatoꝛleſicrer

f pꝓ Aalumnia eſt falſa accuſatõ. in caliioꝛ aris.i.rephẽ

ms Maluus Ral. dere falſe accuſare vel ↄlumere

m ꝗ Naluicics kalheit. caluiciü vel caluaria idem
fp Aama eſt genus lecti bꝛeuis et rca terròᷣ. qd ⁊ boc
onmatis. inuemit inambꝛolio de officijs

f ꝓ Camera eſt ſecretalis locus vbi cubamus

m s merarius ein kamerer. cameratꝰ. i curuatꝰ
m s meleopardꝰẽ aial ſic dictũ eo ꝙꝓ camelo ? pardo

dep Aalũunioꝛ aris.i. rephẽdere betriegen ſimilis ſit.

m s g amelus cin hemelthyer. vxl fums nauticus.
m s Caminein ſchoꝛnſtein oder ein back ofen.

fſp Aamilſia ein bembde. vel caumiſig a caume

.i. decipe. betriegen l

SSS/83

— △ %SOoOOν νern See eee

„

er d

Canapus eſt genus groſſi lini. hanff.

Camemilla eſt quedam herba camillẽ
ampeſter eſt aliquis habitans in campo.
ampus.i.rus.planities terraꝝ ꝓpꝛie felth.
ampana ein glock. vel eſt nomen herbe.
ampania eſt quedã ꝓuintia cuiꝰ caput eſt capna.
mpanile glockhauv.campanatoꝛ ein meß=ner.
amos eſt nomen ydoli .
ampiductoꝛẽ capitaneus alioꝝ.a ðꝛ a cãpo ⁊ ducẽ
Kamus eſt genus aſperi freni ꝓpꝛie ein bꝛemb.

Lampſoꝛ ein wechßler. cãpſoꝛiũ ein wechſſelbanck.

Aana galilea eſt vicusin galilea ſic dictus
Cananeusa i.ẽ aliquis ð tali regione
Cannalis et. hocle.a canna deriuat᷑
Cannoſus eſt locus vbi multe cane creſcont.
Canapeus eſt auis ein henffling
Cancellus ein getter in pariete velfeneſira

Lanna ein roꝛ vel eſt ꝓpꝛiũ nomen aque.
Aancellare.i.cancellosↄſiruere ſᷣm hug.
Cancellariꝰein kantʒler eins groſſen berren. JInde

cancellaria talis dignitas
Cancer ein krebſ vel moꝛbꝰvel ſignũ in aſtris
Cõdeo des. ui.et caret ſupinis ſcheynẽ oð gleybßnen.
QCandacis.me. ꝓd.nomẽ dignitatis Oes em̃ regine
ethiopie dicebatur cõdaces.ſicutromam reges cela/
reset regebat᷑ femellas = candida cura
Candidus weybßſcheinigvꝰ. Album natura ſʒ fit res
Candidulꝰ cadiculꝰet cadulꝰſũt diminutia bꝰqð ẽ c⸗

Candoꝛ ein ſchein. candela ein kertze. did?

Candelabꝛü ein leuchter. candelaferü idem
Candibulũ eſt inſtrumentũ bꝛaxandi ein lchaulel.

2„

Candidare weyl machen oder bleychen R

—

n.

Ms
geſfe
Gcihreßs
inegetth
Andocn

ninmmn

of

ltao
1

=
=S—

RD

—

t
15
q
f p
m s
a t
m s
n s
f p
n s
m 6
m 8
f pꝓ
n 8
m 8
m t
p
f p
n 8
f o
m 8
o
a p
m 8
n in
a t
m s

DZl „ –
Candeſcere inchoatiuũ anheben ʒuſcheinen
Canere.ui.caret ſupino graewerden
Canicies ein graheyt.canitudo idem

CLauea ein fogelkoꝛp ſgelbauk.

Canoꝛus.a.um.ſonus ſonoꝛus.⁊ ð q cano.is.ere.
Canoꝛ.i.ſonus.canotum ʒitwan D
Canere.cini.i.laudare loben oder ſingen
Canon geiſtlich recht vel regula
Cantarus ẽ vas vinariũ oder weinſtein

Canticum geſang.cantus idem

Canopeya ẽ ꝓuintia egipti.egipten lant

Lanopium ẽrete muſcarum.

Canopus ẽ ciuitas in egipto terra phargaonis.
Canopicus.a.ũ.ẽ aliquis de iſta terra.
Cantilena.i.dulcis catus carmenoder conducten
Aanticũcãticoꝝ ein buch derliebe
Cantus ẽ ꝑs rote ein ſpeych an einem rade
Cantrifuſoꝛ ein kandelgyeſſer. cantrus ein kandel.
Canis ein hund oder ſtein. vel piſcis marinus
Canicula diminmiuũ etiã ſtella oder ein hunttin.
Canna ein roꝛ oder oꝛgel roꝛ vel nomen aque
Caniſtru ein tragkoꝛb. cophinus dem
Canonia canonicatus idem ein cononey
Cauonicusa canon dicit᷑ ein koꝛherre.
Canonica ſecularis ein thumfram
Canoniſare erheben
Canus a. um. graw greyſe
Cahos.i.ↄfuſio tenebꝛeimmenſe ꝓpfunde
Capparis me.coꝛ.ẽ genus frutecti ſimilis lentiſco.
Capeſcere ui. vel ſi.i.cum deſiderio cape
Aaptenusẽ nomenpiſcis ein ruppe.

Aapax be greiflich qui cito capit.

„—S —gsgSe33sssssssssss

m S8
f p

OH

2SðèðMB

πς ⏑ π△ %ςςι ς πι☚ n e e e e e e e e e

Capellanus eſt ſacerdoseccie ei cappellan.
Capedo ẽ ſtudium vel ſpacium vel ingenium

Kappello as.i. tegere. capellanus.·i. capillo tectus

Capellusdðꝛ quaſi capitis pellis.quia tegit caput

f t Captio eſt dolus. captioſt us. i. doloſus

Caper. i.hircus ein gayßbock
Capharnaũ ẽ opidum. capere begreiffen

Capitium ein haubtloch.

Capitalis eſt ſenſus capitis vel redemptio.
Capitale eſt pars capitis
Capidus ein gehultz an einem ſchwert
Capiſtrum einbalffter
Capitellũ eſt id qdᷣ ſupꝛa columnã ponitur.
Capitularium ein capitel baub
Capitulum eſt locus vbi capitales foꝛmantur
Capitulum einrathaluß
Capitulanꝰẽ aliquis fruens capitulo.

Cappa ein kappe.capo onis. einkoppamwn

Capſa eſt ciſta vel pera. capſo.i.flecto
Capſariꝰ eſt aliquis ſaciens capſas
Capillus ein lock. captiuus ein gefangener
Capꝛa ein geyß. capꝛelle igem in plurali.
Capꝛiolus ein rechbock. SWW
Capꝛea eſt capꝛaſilueſtris ein rechmutter.
Capꝛicoꝛnus ein ſteinbock. vel ſignũ in ʒodiaco.

Capꝛigen? eſt animal de capꝛa genitü

Capꝛum.i.piramis ein kegel.

Capitaneus ein haubtman.

Capſula.i.parua eiſta vel capſa ein lade.
Caputium ein kappe der kugel
Capula eſt auis eim meylſe oder wallerſpyn.
Cappocoꝛalig ein Roꝛhappe.

4

ſeckos
chul

—
£

S338 83

O. ☚

== –
5*
———

Capulus eſt caput gladij. vel manubꝛiũ eiꝰ. vllignũ
in aratro qð aratoꝛ tenet inmann
Capulare.i.ſcindere vel ſecare.vnde lingua detra⸗
ctoꝛum decapulet᷑.i.abſcindetur

Captꝰa ũ.⁊ qñʒ ↄpoĩtcũ dictõe deſignãte mẽbꝝ tũc

ſo ſignificat carẽtiã iliꝰ mẽbꝛi. vt mẽte captꝰ.i.carẽs mẽte.
m ꝗᷓ Captꝰ.i.capacitas vel ſtilꝰ ferreꝰ in quo lic fiũt.

Caracter grece ẽ ymago latine vel regula vl foꝛma
Carbaſusẽ velũ nauis. vel iſi carẽsfundamento.
Carbona ẽtrücꝰiquo ↄgregat᷑ libamia opfferſtock.
Caradꝛion ẽ quedam auis albi caloꝛis
Caradꝛins idem. carale ein paffenſiuael
Carbo onis. ein kol vel eſt ꝓpꝛium nomen viri.

Carbuũculus eſt lapispꝛeciouus.
Carcerare.i in carcerem mittere kerker
Carcillũ.i.camiſtrũ ein hantfaſ oder tragkoꝛp.
Cardiacꝰẽile qui patitur infirmitatẽ coꝛdis.ct ðꝛa
caꝛdion grece.i.coꝛlatine
Cardinalis ein cardinal
Cardo inis. ein angel oder haſpel.
MCardo. onis ein diſtel

Cardinales vtutes ʒuchtlich tugent.

Cardinus ẽherba ſpinoſaamoꝛdax ein diſtel. cuiꝰſuc
us caſum capilloꝝ curat. radix eiꝰĩ aq̃ decocia ad
cupiditatem bibendo potatoꝛibꝰminiſtrat
Qarere entperen.carex eſt qdam herba ſchwertel.
Carectum eſt locus vbicreſcunt carices
media pars nauis
arieò ꝓpꝛie ẽ putredo lignoꝝ. caria idem
Caribdis eſt periculũ maris vel eſt voꝛago
Carica eſt frucius palme ein feyge oder moꝛchel
Aariofilusnegelein. c. r.of.lũ muſcathbluet
d üiij

1
8
t
5
a
t
t
8
8
8
1
5
8
t
t
8
5
t
8⁸
t
t
„
2c

n
f
m
m
m
m
n
m
n
n
m
f
a
n
4
m
m
f
5
n
9
H
2
f
eca
2
F
f
m
8

b
t
P
8

Cariſma eſi donũ ſpũſſancti ſiue gratia.
A ariſtia theuertzeyt. caritas id eſt amoꝛ
aro fleyſch. carix ein durꝛ feygenbaum
Carus lieb oder thewer Inde cariſtia

MCarui.i. ciminũ.carue gartten kumel

Carmelita eſt vnus de oꝛdine beate marie virginis
Carmelus eſt mons ilius oꝛdinis. 2

CLa men ein geticht oder lyed

Carnikex ein fleyßhacker oder metzler
Carniſpꝛiuiũ die vaßenacht
Carnif.cium.i macellũ ein fleyſchbanck.
Carpalſius eſt coloꝛ ſimilis auro.vel viridis coloꝛ
Carpenta ʒymmer ſpan.carpentarius Fyymmerman
Carpentare zʒymmern.
Carpentũ ein ʒymmermeſſer. vel currus.
Carpere pſi.ptũ.i. repꝛchidere pacpare, dimittere.
Carpo onis.eſt nomen piſcis ein Kkarpffe.
Carpobalſamus balſamholtʒ oder rinde.
Carrota id eſt biga ein karr.
Aartago. inis. eſt quedam ciuitas.
Cartallũ ein ſchulſelkoꝛp de albis virgis

Cartilago naris lauris teneritudo.a ẽ duriꝰ carne et
Cartulſia ein karteuſcher kloſter molli? oſſe

Cartulſienſis eſt aliqs de cartuſia ein karteuſer
Cala ẽ dom paupeꝝ et ðꝛ a careo qꝛ caret cibarijs.:

ala eſt vacua vl ꝛa cadendo qꝛ faciliter cadit ein butte

Calſia eſt arboꝛ aromatica etſeribitꝑ ſimplexſ.
Caſidilis penl.ꝓducta eſt pera aucupis
Caſſibea eſt immũdicia cuiuſlibet metalli.

Caſula eſtꝑua domus. v el veltis ſacerdotglis.

Caſſus id eſt vanus vel inutilis
Callare id eſt euacuare vel omhilare

Ngins

igcol

.
ol o
nciet
cchnß
hltcnpMe
P.
v

— SS -sess-ss —

deE S

Caſſidolabꝛum ein helmbarthe
Caſſon.i.december.caſſidolus.i.medicus.
Caſſis.idis.i.galea.caſſis.ſis.i.rethe vꝓᷣſus.Caſſefu
ga lepoꝛes quo capiũtur aues
Caſſona eſt inſtrumentũ pectinãdi ein burſte
Caſſala eſt quedã ciuitas caſtel oder kaſſel
Caſtanea eſi fructꝰ cum arboꝛe keſten.
Caſtellum eſt parua ciuitas ein caſtell
Caſtigo as.are.i.caſtum facere vel coꝛrigere
Caſtimonia keulcheyt oder reynigkeit
Caſtus keuſch oder rein caſtitatem mergẽs
Caſirinargia ẽ ſuꝑfluiras que fit ĩ cibis ⁊ potibꝰ.qſi
Caſtoꝛ.i tiber ein biber vel pꝛefectus oꝛbis
Caſtoꝛiũ eſt medicamentũ de teſticulis caſtoꝛum
Caſtrare ẽ teſticulos ab aliquo pꝛiuare vᷣſchneydẽ.
CLaſtrũ ein burgk.caſtrenſis ein burgkman.
Caſtrametari ẽ igem ꝙ caſtra diuidere. vel caſtra
cdif care.vel locũ mẽſurare vbi debet poni caſtrum
Caſtrinus.i.muto ein hbamel. —
Calſus.i ruina vel foꝛtuna.ᷣ caſualiter gefellig.
Cathaballũẽ locꝰ publici miſterij in quo aialia publi
CLatbaciſmus.i.initructio in ſdie cacuſtodiebãt
Catha grece.i iuxta latine. vle. lde.łabłperfectio.
Krabaleriedteit — arionie
m s Cathacliſmꝰ. i. mare vel infernus vel dilunium
Catbhefagi fuerũt heretici q nõ ĩ aplosſʒ in ſe ſom̃ſanctũ di
xerüt vemile quoꝝ autoꝛes fuerũt ꝛiſca moõtanꝰ et max
m t Cathaplectaton ẽ ↄuiciũ.vel obiurgatio imilla
f p Catharacta ein waſſerfluß oderwolkenbꝛuſt vel eſt
pꝛcdicatoꝛ. vnde in pſal. in voce catharactaxꝝ
m 8 Catarruseſt groſſus humoꝛ deſcendensde capite
n t Cathaplaſma ein pflaſter. Emplaſtrüidem.

—
— — GH„

enn SO.ν eeee.

t

Cataplalmare ein pflaſter aufflegen.

Kathaſta. ein ram do man tuchan dꝛucknet. ketiaẽ
lectus ferreus adhuc nõ baptiſatus

Cathecuminus eſt inſtructuset credẽs a fidẽ hñs. ſx

Catham anc.i.valde mõe. 18a catha.i. vala mãe

Cathe goꝛia. i. pdicatõ ldꝛa catha.iiuxta q̃i iuxta
Catheʒiſo.i. in fide inſtruere velↄfirmare diluculũ
Catheoriſare id eſt pꝛedicare

Catholicus.i. chꝛiſtianus. ⁊ & a cathos grece. i. vni
uerſale latine. qꝛ? catholicꝰ vliter debet credere ar tichs fidei

Catholo gus eſt oꝛdo pꝛeceptoꝝ
Cathedꝛa eſt ſedes papalis epi vel doctoꝛis
Cathenare binden mit einer keiten
Cathena ein ketten. 1
Cathinus.i.paſis einnapff oder becher
Catellus diminutiuũ.i.paruus cattus vel canis
Cattus vel catus ein katz. G
Catulusdiminutiuũ a canis catellus
Cateruare.i. cumulare ſammeln.
Caterua.i.turba et eſt decies pluſq; agmen

Cateruatim ſcharlich. catillare kytzel.

Catinus kytzen oder peltzcſicut pellicium
Cauare. i. pfoꝛare durchholen. weyßheyt

Cautio.i.ſecuritas vel pꝛouidentia ſycherheyt oder

Cauda ci ʒagel oð ſchwãtz f.t. cauillatõ klefferei

Cauillare klaffen außgr abẽ decipe a ptinct ad ſophi
CCauea eſt locus vbi qaues vel alia animalia ſias
includũtur. vel domücula paſtoꝛis
Caula ein ſchafſtal Ovile idem
Caulis koel vꝰ. diccaules olera dicũtur ouilia caule
Cauma eſi caloꝛ vel incendiũ entʒundũg oder hitʒe
Cauerna eſi fouea ein grub oder grabe

leine

ptſum

bß

Stnie
nim

fei

itckſd

de

m 8

m 8

—

— sns HOe
SSboebbñnäse 0en e

E

Cauilla.i.deceptio vel clauuſligneus ad quem pen
duntur farcimina num vult vendere caupo
Caupo ein weinſchenck vᷣꝰ Cantat nocte capo. vi
Cauere id eſt ꝓſpicere voꝛſehen oder behuten.
Cauſari klagen oder werden beſagt oder ſagen. i.
cauſas age re Roma.iij. cauſatiſummusiudeosꝛc̃
Cqutus ðꝛ a caueo.qꝛ qui cautus eſt cauet ſe klug
Cauteloſus.i.plenus cautela volbedenckigkeyt.
Cautela bewarunge. oder behendigkeit
Cauteriſare.i.durare vᷣherten. cauteriũ ein bꝛeney
ſen do man ein durch die backen mit bꝛent. led caute

ria ð foꝛamen illud qð vꝛitur cũ tali ferro.

Cauſa efficiẽs ein wurckende ſache
Caulſa naturalis ein naturliche muglichkeit
Caulſa foꝛmalis ein ʒuſtellende ſach. Antrü idẽ
Cauſa finalis ein entliche ſach. m. s. Cauꝰ.i.ↄcauꝰ
Ceda.i.cartha ein bꝛieff. hol.

Cedar ẽregio ſaracenoꝝ dicta a ceda filio iſmahelis

Cedula ðꝛ fruſtrũ ꝑgameni in quo nihilẽ ſcriptũ
Cecusblint. cecare blintmachen
Cecutiens.i.parum videns vel cecũ faciẽs
Cedere.i. Yꝓberare ferire vel incidere.
Cede.i.locũ da.et ↄponit᷑ cũ re.añ.ac.cõ et dis.
Cedes.i.occiſio nyderfallunge.
Cedꝛon ẽ aqua toꝛrens vel vallisiuxta hieruſalem.
Cedꝛus ẽ quedã arboꝛ et eſt imputribilis

Cedꝛipomũ ein ceder apffel

Cephalica die haubt ader
Celare.i.abſcõdere verheln. ein foꝛmgrabunge
Celatura.i.pictura inciſa dicta a celado vlłẽpictura
Celethi ſũt cohoꝛtes pugnatoꝝ foꝛtiſſimoꝝ ⁊ ſonat

celethi expugnatoꝛesnocẽtũ.a fileti innocẽtũ defenſoꝛes

SS -ssg ggssg=:=

£◻—

bbn ASssSS=S==

° Oιμ —☚☚μSμe ee eee

8 ει ς ι½ △ςςωM

5„

Tceleuma ẽcqticũnautaꝝ ł meſſoꝝ qñ collectis frugi

Cella ẽ pua camera eĩ ʒell oð kãmer / bꝰſit eis ↄuiuiũ
Cellariũ ein keller et dicitur a celo.as.are.

Cellarius ein kelner. cellatrix ein kelnerin

Celtiber eſt nomen gentile.i.celeſtis ymber
Celiber hymliſch. celebꝛum feyerlich

Celebrare.i.frequenter colere ꝓpꝛie feyern

Celer.i.velox behende ſchnel. Inde celeritas.
Celere celeriter behendigklich oder ſchnelligklich
Celeps eſt aliquis vel aliqua ducẽs celeſtem vita
Celibatus i.virginitas vel caſtitas reynigkeit
Celũ hymel celeſte himeliſch.celeſtinus idem
Celidonia ẽ herba valens ad oculos goltwurtʒ
Cellula memoꝛatiua die gedenckende kãmer
Celſus celſioꝛ ſummꝰ.i.aqltus Inde celſitudo
Celtes ein bickel oð meyſſel. ⁊ dꝛ ꝙ nuſq̃ʒẽ in biblia

vt in Job qdam legũt. vel celte ſculpant in ſilice.ſed
gliquiſancti doctoꝛes dicũt certe ⁊ nõ celte
Cena abẽt eſſen. inde cenare ⁊ ppe ꝛↄmũis refectõ

Cenaculũ ei eß hauß a cenõ grece.i.ↄmũe ł mixtũ
Cenatoꝛium idem ꝙ ceuaculum. latine
Cenodoxiũ eſt vana gloꝛia eytelere.
Cenodoxus.i.vane gloꝛie cupidus

Cenobiũ.i. monaſteriũ ein iunckfraw kloſter.

Cenodochiũ gaſthauſ oð ſpital ⁊ ſcribit ꝑc. ꝑxe. ⁊.
Cenobita ðꝛ aliquis clauſtralis. fſccc.
Cenobꝛium ʒynober —
Cenophia eſt qͥdem ſtella erdꝛfeſtũ tabernaculoꝝ⁊
eſt adhuc feſtum iudeoꝝ etiã ſcribitur perſ.
Centeſies hundert mal.centies idem

Cendere inuſitatũ entʒunden. aↄponit᷑ cũ ac.i.⁊ ſuc.

Celere.i. iudicare iubere ſtatuere ſuadere ðᷣl berare

hini

inns
lchic
lenden
vor
NN

o
Firhili
☛
1
iorſh
iebmind
We

f p Centura eſt turba centum bominũ.

n x Cepe ein zweybel. cepa idem eſt.

R 7
—
. „ 5
.
. H 624
. —

noisare extimare numerare ſententiam ꝓferre
fp cCẽſura a cẽſco mſura iudiciũ vindicta vigoꝛ ſe/
m s Cẽſus ʒinſ a cẽſeo.ſes dꝛ. /ueritas ptãsſnĩa decus
f p Centaurea eſt quedam herba wuntkraut

n s Centrũ eſt punctus in medio circuliad quem omnes
linee ducte ſunt equales
o in Centum hundert et eſt tontũ pluralis numeri
m s Centeſimus der hunderſte.
m s Centenariꝰ ria.riũ.i.ↄtinẽs centũ ꝓ tali numero
m sS Centuplus hundertfalt. centuplex idem,
m t Centurio ðꝛille qui habet ſub ſe centũ milites
n s Cenũ.i.lutũ.cenoſus.i.ſoꝛdidꝰ vel fetidꝰ tat᷑ cenũ
n s Cenouectoꝛiũ.cenopheũ ẽ inſtrumẽtũ cũ quo depoꝛ/
a s Ceo es. xere.ſignificat feſtinare eylen oð ſchnel ladẽ.

n in Cephas.i.caput vel ſanctꝰ Detrꝰtũc eſt ge. ma.
n s Cephalũ grece.i.caput latine.f.p.cephalia eſt doloꝛ
n s CLeptrũ ein ʒepter eſt oꝛnamentũ regis capitis
m s Cerarius eſt ille qui facit vel vendit ceram
m t Ceraſtesẽ ſerpens coꝛnutꝰ. Geñ.xlix. ceraſtes in ſe/
m s Cereusa um. eſt qs fit de cera. . mita
m s Ceroferarius ein kertʒen trager.
n s Cerebꝛum hyrn cerebellũ ein hirnſchale
f pꝓ Cera wachs.cerare.i.cũ cera replere.
m t ¶erdo eſt qui pꝛeꝑat coꝛia ein gerber
Ceramina oꝝ plr.i.exaltatio aquaꝝ in tempeſtate.
n s Ceriſoliũ eſt nomen herbe ꝓpꝛie kirbel
ſp Cerimonia ſunt feſta facta cũ ceris geiſtliche geſetʒ
Inde cerimoniare opffern
2 t Cerimonialis et hoc le.i.feſtiuꝰreligioſus vłſanctus
a t Lernere,.i. vidre ↄſiorare ꝓponere indicare ſtatuere

8 ⁸

2—333— —3 —2 „

—„

n in
m t
mSsS
n p
f Xr
m s

—◻

Cernuus adiuis humilis pnus in capite ruena⸗

Cernui etiã dicũt᷑ mundi ſine doloꝛe.

Cernuus etiã dicũt magnusinfinitus pꝛeclarns
Certare kemoffen ſtreyten oder fechten.
Certamen einkampff.
Certe quaſi certũ ſe dicẽshabere furw are
Certificare gew ybmachen. certus gew yß
Ceruical ein haubt kuſſen. Ceruilia byer

Cerulus ein kirſenbaum. ceruſum kirſch
Ceruleus eſt glaucuspannꝰ gelb tuch

Ceruſa eſt quedã materies apta ad pingendũ q̃ex/
plumbo ſtannoqʒ ↄficitur pleyweyß.

CLeruix eſt poſtrema ꝑs colli. ſicut anterioꝛ gula

Ceruigloſſa eſt queda herba hyrſchʒunge

Ceruus ein hyrſch cerua ein hyndt

Ceſo.onis.ðꝛ puer ciſusde vtero matris ſue
Ceſar ein keyſer oder merer des reichs.

CLelſaries eſt coma capitis et ꝓpꝛie virox
Ceſpes eſt terra cũ herbis auulſa.ein waſem

Ceſpitarc.i.fodere cadere łoffendere ſtraucheln

vſi et equi qui ſepe caduntceſpitatoꝛes dicũtur.
Ceſſare aut hoꝛen.caſus a ũ.i ꝑcuſſus.

Ceta ein walfiſch. cete idem e
Cetus walfiſch ⁊ ſic eſt ſcde declinatiõis. ſed qũpo
nitur ꝓturba tunceſt q̃rte declinatiõis

CLeterus ein ander. Ceterũ nam ſed.
Cherubin ei Roꝛ der engel m. in cherubim ci engel

Cherub eſt angelus aub dem koꝛe

CEhamus ein ʒugel oð gebyß daʒ die pfert babẽ in dẽ

Coꝛuſcare blitʒen oder ſcheynen maul
Coꝛuſcatio blitunge.ſplẽdoꝛ apparẽs in nubibus
Cboꝛus ẽ multitudo in ſacris collccta. łeſt menſura

—–☛ —— — — 5

= £

— — — — —

—

— — ☛ n ☛ndn rt) — ess —— —

— —
— ———
= — =

ehen
Nin

Sss-ess s 3323 — 282– —8=S nn

S

„ bHeOh a Sn e e we

☛S ⏑ ◻ % OW ⸗

decem modioꝝ.łchoꝛea.vl eſt ppꝛiũ nomen venti.
Ciara eſt coꝛona epiſcopalis.
Cibare eſſen et ↄponit᷑ cum re.de. et ſub.
Cibaria koſt oder ſpyle.
Cibarium.i.cibus.cibarius a.um.qð ꝑtinet ad cibũ
Cibus a capio dicitur ſpeyſe oder koſt.
Cicada eſt vermiscantãs de nocte in ꝑietibꝰdomuũ
gryllen oder dꝛeckwibel oder heuſchꝛeck
Cicatrix ein wunden ʒeychen oder ein narbe
Ciclos grece eſt rotundũ latine vel circulus
Ciclas adis. ein gebildet tuch Trabea Stragulea ið
Ciclades ſunt inſule in egeo mari.
Ciclus ðꝛ circulꝰp ſincopã.la greco cidõ qð greciro
Ciconia.i.ibis ein ſtoꝛch tundũ. vlł oꝛbem vocant
Ciere.i.ↄmouere vocare.⁊ ðꝛ aliquẽ in indiciũ citare
Cikfra ein ʒyffer. cifraculũ ein ſchmitʒbꝛeth.
Ciphus ein napff oder kopff
Cignus.i.oloꝛ ein ſchwan eſt genus anis
Ciriarcha eſt pꝛincepsſuper mille homies. dꝛa cili
qð eſt mille ⁊ archos pꝛinceps

Cilindꝛũ ein ſchindel. etiã dꝛlignũ qð ex wanſi herlo

nauis ponit᷑ quod dependet velum
Cilicium ein herenkleyt eſt veſtimẽtü factũ de pilis.
Cilium augbꝛau.ſunt crines circa oculos H
Cilere.i.mouere et caret ſupino
Cilixẽ nomẽ populi.velẽlapis ⁊ ſcribit᷑ꝑſ.et.
Cimbalũ ein ʒymmel.Ciminũ kũmel.i.carui.
Cimiteriũ ei kirchoff. ⁊ ꝛ a cimẽ.i.dulce.a ſteron ſta
Cinifex kłcinifes ẽ genꝰpuaꝝ muſcaꝝ tq̃i dulcis
Cinamomũ ẽ arboꝛbꝛeuis mire vᷣtutis ſtatus
Cincini dicũt crines lcome mulieꝝ oꝛnate. vt hẽtur
Cinere. b canere lingẽ in cticis. v. cicinni mer ꝛc.

„
Sà“ 4
☚

O

332222—39
½% ☚Wμ☚ h ee e e

2

O◻

g* 2
ς °

3 de
O Sr Oe S

Cingulus ein gurtel.cinctoꝛium idem
Cinomia eſt vermis exegipto ein hundsflieg. vnde
Olilit in eos cinomiam et comedit eos
Cingere.i. cingulo ſe ſtringere ʒuſammen gurten
Cinis vel ciner alch. a candeo des. dꝛ
Cinericius ein ding das von aſchen gemacht iſt.
Cingulatoꝛ ein gurtler
Cinogloſſa eſt quedã herba hundſʒung
Cinus ẽ genus arboꝛis vtlentiſcꝰein krichenbaum.
Cio et cieo ið ſignigficãt.i.vocare mouere łlↄgrega
Cippus ein ſtock oderſarch.a capio ðꝛ re.
Cipꝛeſſusẽ quedã arboꝛcuiꝰcaput a rotũditate in a
Cipꝛia ʒypernlant cumine erigitur.
CLipꝛus ẽ q dam ciuitas vel aliquis de cipꝛia
Cipꝛiarcha eſt pꝛinceps cipꝛie c
Circa refertur ad locũ et ad tempus bey.
Qirciter rełert᷑ ad numeꝝ et ad tempꝰ
Mircinus ein ʒirckel a circus Eſt etiã ventꝰq diuerſe
cetacriter circũitum faciendo volat
Circumponere vmblegen.
Circũ ẽ tantũ locale. vt cireũ mõtem quaſi vndiqʒ.
Circumcapio vmbnemen ðð
Circulus ẽ circũferentia in cniꝰmedio eſt pũc:ꝰa quo
omnes linee ducte ad circũferentiã ſunt equales
Circulatoꝛ eſt ille qui circulũ circũfert.
Circũdare media coꝛ. vmbgeben. vmbtragen
Circũcurrere vmblauffen a incõ Circumferre
Circũferentia eſt extremitas rei.
Circũſilire. vmbſpꝛingen oder anlauffen
Circulariset circulariter vmbgeringelt.
Circumquaqʒ.i.ex omniparte vndiqʒ
Lircuire vmbgen m q circũitus ein vimb zang

— =
— 2 ☚ — —☛ S„ „—— —

—,, =☛dnr =
— =

—

=ã-— ñ ͤ = —

ſese

nn
nl⸗

hakun.
el
.
dirN
K,

1

4

citint

;

Nocdnr
tcs

ninn
Crwuin

en

nh

SSSESSZS——S —S — 4

——

SohbSSeesoesSeneν οππ☚ οn h—e

,8—08—3

Circũitus ſubſtãtiuũ.⁊ circũitꝰ ta tũ mobile ſemper
et vndiqʒ coꝛ.j.penl.qꝛitũ ſupinũ coꝛ.pmq.ñ ips.
In circũitu impij ambulaboaooot
Circus.i.circularis linea ad idem punctũ rediens
Circumſtantia vmbſtendunge.
Circumſpectus.i.cautus callidus vel ꝓuidus
Cirenea me. ꝓducta eſt q̃dam ciuitas.
Cireneuseſt aliquisde taliciuitate
Ciren eſt monſtrũ marinũ.ein merkalp
Ciroga ein hendſchuch oder gabel.
Cirographꝰdðꝛoſcriptio manuũ ein handſchriefft.
Cirocopꝰvel mirocopusðꝛ qͥ facit ł vendit vngẽta.
Cirologus einwundenartʒ. cirogusidem
Ciromanta.i.qlibet ioculatoꝛ qͥ maĩbꝰſuis ludit mo/⸗
Cirogrinꝰeim merkatʒe uẽdo eascũ cutelł iñ ciro/
irpꝰ.i.iuncus nõ nodoſuset dʒ ſcribi ꝑſ. nomon
Cirotheca.i.manuũ tectura.·inde ciroga idem

CLirrus ein ʒopfſ oder lock

Cironomon id eſt ioculatoꝛ.cironomasidem.

Cirtis ein quidãꝗ piſcis ein pꝛexe
Cis aduerbiũ loci.i.exiſta ꝑte bey.

Aiſera eſtlegumẽ ad modũ piſe ʒyßern

Ciſmatic?.i hereticus. ciſima atis ein teilunge.
KLilſteieis eſt fouea ad captiuandũ lupos.
Ciſta ein kyſt. ciſtifex eſt ille qui facit ciſtas
Ciſſoꝛ eſt aliqsdiuidẽs pãnũ ein gewantſ. chneyder.

CLiſtercienß ein munch des ſelbenoꝛdens

iſterna eſt lons aquã colligens ein ʒyſtern.
Cithara ein barpffe oder geſetʒe oder freyde.
Cithariſare.i. ludere incitharg.
CQitharedus ein harpffenſpiler cithariſtaidem.
Citare loden et ↄponitur cij in. con. et up.

e e

SOSS=S —=
% %M n

itatio einladunge.

32

Qitra bey. citatus geladen id eſt vocatus
Citrulli kichern.ciuis ein burger
Ciuiſſa ein burgerin

Ciuilis ad ciuem ꝑtinens.ciualis vel ciuilitas idem
Clades ein ſchlag des todes ↄtingens excarẽtia fru
ctuũ quando homines fame moꝛiũtur idem ſtrages.

daritudo ðꝛ quaſi clara habirudo.i.nobilis reſpectu
Elaretũ lauttertranck. clarus klar ꝓgenei
Qlaſſis ein ſchiff oder vil ſchiff
LCLlatrum ein gatter vel eſt repagulum ein rigel
Claudere ſehlieſſen. claudicare bincken
Claudus ein hinckender. claua ein kolbe

Qlauus ein nagel vłkeſt veſtis purpurea. vel guber
naculum nanis ſcilicet manica temonis

n s Clauicoꝛdii.clguicimbali ſunt inſtrumeta muſicalia

CLito et cite.i. feſtinanter balde ſchnelle oder drath.

Ciuitas id eſt ciuium vnitas habitatio hoĩm em ſtat

ppo lam vel clan id eſt occulte heymlich.
a p Clandeſtinare helen. etiam 8ꝛa clam.i.occultũ etde
m s QLlandeſtinus id eſt occultus ſtino id ẽ mitto
adÿ CLlandeſtine ideſt occulte heymlich .
f t Alamisẽ veſtis rugoſa ⁊ incõſutilłei gefalten kleit od
a t Clãgere ſchallẽ oð klingẽ.i.ſonare vngeneet kleit
m ⁊ Clangoꝛſchal oder klanck id eſt ſonus
n s Manculum heymlicheit
m s Clanculus heymlib Arcanum idem.
a p Llanculare id eſt abſcondere vel occultare verheln
fpꝓ Alara eſt ꝓpꝛiũ nomẽ mulieris vellauter oder reyn
adÿ Alare lauter oder klerlich
ſt Alaritas klarheit.etẽ nota q̃ ineſt hoĩ ex pꝓpo actuſʒ

Qlauare id eſt clauis ↄrigere vernageln et ꝛa clauꝰ

dat.

manae
eiden
mäigtn

nſuges

lcice
dewin⸗

enkete
uetkli

(dodch

rcdar

oni
rchecr
MW

cni

GnAH
mohe

ſan

πα ι ſ◻☚ e

-SSS ssgs0%=
◻⏑

—

38— S -08S
SaSobb„0

e α☚ ◻☚

8 „

☚ ν

—

*

Clauſtrum kloſter. clauſura ſchlieſſung.
Clemens id ẽ miſericoꝛs.clenus eſt arboꝛ quedan
Clepſedꝛa ein ʒapff oder trechter.
Clepo pſi.ptũ.clam raperefurari ſtelen
Clericus ci.ſunt om̃es generaliter qͥ ſunt oꝛdinati.
Cleo habet multa ſignificata ꝰ Scãdit olet reſerat
ſeruit cleo ꝑcutit intrat Oᷓoꝛioꝛ inclino.cleo cles ſoꝛ/
Cleps.i.fur ein diep a clepo.is.d. deo ſignat
Clerimonius.i.ſacerdos.clerimoniũ pfaffheyt
Clerꝰ.i.mutitudo clericoꝝ q̃ſi hereditariꝰ. vel ſoꝛti
tus.qꝛſit ſoꝛtitus deo id eſt de ſoꝛte domini
Qleros grece.i.ſoꝛs latine Iñ clerimonia.i.diuinahe
Cubanus.i foꝛnax vel cumulusfeni reditas
Cliens eſt famulus nobilis
Clientela eſt famuiꝰdienſt vel multitudoſ amuloꝝ
Qlientula dienſtmagt. clientare dienen
Qlima eſt ꝑs terre ſᷣm quã mutatur meridies
Clinare neygen et ↄponit᷑ cũ in acde etre
Clinodiũ kieinheit clipeus ein ſchilt
Clitella ẽ qð ſuoponit aʒino ein reff vł pondꝰ nimis
Clingere klingen oderlauten. graue
Clims vel cliuus ein aufgang. Inde decliuus. i. de⸗/
ſcenſus ein abgang Acliuus iqem
Cloaca.i.latrina ein heymlich gemacht. “
Cloceria ein falleyſen an einer thur oder klinck
Qlunis arbback. cluſa ein klauſe.
Qluois.·caret ſupinis et ſignificat duo.ſcʒ defendere
et reſplẽdere.⁊ ↄponit᷑ cũp.i.valde cluerr.
Cludere.i.ↄcludere ⁊ ↄponit᷑ cũ disre ex in pꝛe.
Coadunare id eſt diũgere ʒuſ⸗ ammenfugen
Coaceruare id eſt ↄgregare hauffen
Coagitare ʒuſamen iagen oder hauffen

SORN SSnnee eee S8— SnseSSsSseObsS

9☚νπW0eennDn eeeeee

„„

—

63B☚

Coagulare gerynnen als milch oder belichberẽ
Coagulũ eſt illud qð ponit᷑ in lacte vt coagulet᷑.
Coanguſtare ʒuſammen dꝛucken
Coartare engen. coccineus id eſt rubeus.

Coccineũ ſammeth oder boꝛſchet idem qð purpura

Coclea ein wendelſtein oder ſchneckpaub.

Coclear ein loffel etiam ð quedam menſurg

Cocus ein koch.coccilla ein kell oder gelte
Coctus dicitur quaſi coactũ gekocht

Cocula vaſa omia coquẽdi cauſa ꝑata ⁊ a coquo

Cocula ein koch loffel oder ein ſchiffe
Coctura kocherey.coctio onis.idem eſt
Coccus eſt genus tincture ſcʒ mediũ inter rubeum et
croceum ſammat oder edel gewant ſic tinctus.
Coctanꝰeſt q̃dã arboꝛ.coctanũ fructus eius

Codexẽ qͥdã liber ↄtinens inſe diuerſos libꝛosꝑcia⸗/
les vel qↄtinet diuerſa pcepta iuſticie. .

Coequare id eſt ſimul equare gleich machen.
Coetaneus id eſt coequeuus.còequusidem

Cophinus ein tragkoꝛp
Cogere zwingen. cogitare gedencken

Cogitatus gedechtuu·
Cognatio magſchafft.cognatus ein mag
Cognominare ʒunamen.cognomen ʒuname
Cognoſcere erkennen. cognitus bekant

Cognitio ein bekentnuſſe

Cohabitare mit einöder wonen
Coherere id eſtſimul herere anbangen
Coberes miterbe. coercere beʒwingen

Cohoꝛs ein ſchare eſt multitudo ruſticoꝛ 3

Coinquinare id eſt maculare verunreinen
Coire id eſt luxuriari.heymliche beyſchlaffen

—

4 . DM —
„

m q Coitusid è ↄcubitus actus luxurioſus
Cola ein ſeychtuch. colauiſa id eſt moneta.
de t¶Collabi ʒuſamen fallen oder gelitſchen
n ꝓ CLolare ſeyhen durch ein tuch
Colaphus ein halſſchlagk
Colaphiſare.i.colaphis cedere halſſchlagen.
Colera verwarmet blut ẽ quedam ↄplexio hominis
Colericꝰ eſt homo illius ↄplexionistruckenhitʒig
Colere.i.arare In Agricola celicola.incola.etia ðꝛ
in habitare adoꝛare vel diligere ⁊ ↄponit᷑ cũ in re.
Colica ẽ qᷣdã peſtis vñ collatie aduerbiũ ↄferẽdi
Collatio.i.ſᷣmo largꝰamplꝰcapax vbimſta ↄferunt᷑.
Collacteneus a üũ.eodem lacte vel tꝑe nutritus.
Collega eſt nomen officij vroꝛum
Colligere.i.ſimul legere ʒuſammenleſen
Collinere id eſt polluere beflecken
LCollinire beſchmiren. colleriũ ein goller
Collidere ʒuſammendꝛucken.i.ſunulledere vel de
ſtruere ⁊ 9ponit᷑ cũ e.al.il.et dꝛ a cõ.et ledo
Colligatura ein ʒuſamunge als ein gepunt flaſch oð
alsein garbe koꝛn
Colligi ũ vel colliriũ.ein bindunge als ein pflaſter.
Collis id eſt ꝑpuus mons ein klein bergk
Colloquiũ.i ſimul loquiũ ʒuſamen ſpꝛechung
Collu a columna dicitur cin halß.
Colloquintida eſt herba agreſtis vehemẽter amara
Colonꝰẽ terre cultoꝛ ein ackermã ꝓpe aduena qᷣ ali
nde veniẽs agꝝ locatü ſibi colit.⁊ ðꝛ a colo is.ſᷣm hug.
f pꝓ Coloma eſi quedam cuitas kolen
m t Coloꝛ faro.coloꝛare ferben. coloꝛatus geferbt.
m t Coluber ẽ ſerpẽs venenoſus: d q̃i colẽs vmbꝛam q:
qñ iacet inſ.lins reuerberat radios ſolares ⁊ ſic facit vmbꝛ
e uz;

—◻⁊ꝑ1

el

Pge

—+ er e e e

1

%π eh e iee

m
n
n
m

I

„

£◻

SVZSOQNSSSOπS —ä =SS—S S

△₰

SSSen ¾ ⏑

2882

◻

eessoenenn eee.

Colubꝛina eſt quedam herba naterwurtz.
Colũbus ein teuber.columba ein teube
Columbar ein halß eyſen qð poni ĩ colla dãnatoꝛũ.
Aolumẽ.i.foꝛtitudo łſaitas m s colũbinꝰ.i.ſimplex
Colũna ẽ ſtatua ein ſeule oð ein pfeiler einfeltig
Colũnare.i.ſtatuas facere colunaris ſeulfoꝛmig
Coludrũ.i.lac apcomare id ẽ ſplẽdere ſcheynen

Colus ein rocken oð ſeychtuch. cola idem

Coma ein lock oder ʒopff vel oꝛatio bꝛeuis
