min Meros.i.dñsterꝛe ſiue baro.ł vir foꝛtis ⁊ potẽsł ſa

, HZ Hno pveiſtidicebat etodes dl Pbrerſu me
m s Merus.i.dñis rita deificabat ſicut hercules
AA4 mp Weſtras. i. adiuto; H

n pꝓ Heſitare id ẽ dubitare ʒweyfeln. NMeſitatio inde.
m s Meſperꝰ ein abẽtſtern.⁊ ꝛ qſi veſperꝰqꝛ eadẽſtella
4. adiÿ Meus was.et aduerbiũ rñndi ð mane ðdꝛlucifer
inter Meu ẽciteriectio dolẽtis ꝓpꝛie leider.n p.hyare gynẽ
ft Nyades.i.pluuia et ſũt.vij.ſtelle q̃ꝝ quelibetpt dici
byas adis.et habet bhyadesin actõ plurali

n s Nↄyalũ grece. i. vitx latine. hyalmꝰẽ de vitro factus
m qᷓ NMyatusoꝛbachus vel gewung.
n t Nibernalia ſunt tpa frigida kalt: eit
f p xbernia eſt qued egio. bybei nienlant
n s Nybermũ eſt domushiemnals. bybernaculũ idem
m u Nibericus eſt gliquis de tali regione.
m s Mybernusa iũ,ẽ tepus interhiemem ? ver

dno Mictime.i. hic . copoſitũ ab hic ſillabica adiectiõe

388

—
r

SSSOOSSS——3—8
sl

E

Hyemswinter. hyemare winttern. cCcine
NHylaris frolich. hylarare frolich machen
Hylaritas frolichkeit.hylariter frolich.
Nylꝰlł hylũ ẽ granũ qð adheret fabe.łein feder ſele /
Hyn ẽ mẽſura q̃ ꝛ ſextariꝰſ bꝛito vtĩ pẽnis aucaxꝝ
Hynulus eſt vitulus cerui einhinde.
Nynnire eſt ſonare.vt equus vel ſonus equi
Hynnituseſt clamoꝛ vel ſonus equoꝛum
Hir ugo ein egel.hyrundo ein ſchw alwe
HNHircus ein bock. hircũ id eſt hirſutum rawbe.
Nyſpania eſt quedam regio hyſpanienlant
Nyſpanus eſt aliquis de tali regione
Nyſpidus a ũ rauch.i.hirſutus vel piloſus
Hyſmarus eſt mons hiſpetus eſt quidam piſcis
Hilſere.i.fodere vel aperiYire
Miſta ʒunder creſcit ab arboꝛibꝰet ð facili incẽditur.

Hyſtoꝛia ein geſchehen ding. ein hyſtoꝛien
Hyſtoꝛiographus ein hyſtoꝛien beſchreiber.
Hiſtrio onis.i leccatoꝛ ein ludere
Myſtrix eſt animal qᷓdꝛupedum etſpinoſum
Nodiernus na ni.heutig. inde hodiernitas
NMolandꝛia eſt nomen regionniio.
Holocauſtũ ðꝛ offertoꝛiũ qð antiqᷣtꝰin altari creme/
polofacere riechen. holofactꝰriechuge batur
Nomagũ huldũge oder manſchafft. totſchlag.
NHomicida ei totſchleger oð moꝛð. n.s. homicidiũ
Homo menſch. homoten menſchlich
lomũculus ein klein menſch. homuncio idem.
HNHoneſtus ʒuchtig. honeſtas ʒuchtigkeit
HNonoꝛ velbonus ere.honoꝛabilis erlich
HNonoꝛificus erwirdig. bonoꝛoſusidem.

— — — — —

— —.—

— — —

—

leen

⸗

— — — —
— .R R S ð
r2 S
=.
—

2

—e.
— ☚

debene e

2.SSSNS—— SOSSOSR28

S

INMonoꝛificẽtia erwirdigkeit honoꝛabꝛlitgs idem
Monaꝛãdus eren wert. Nonoꝛare eren
NMonoꝛariũ ẽ pmiũ aduocati.vel magna nauis.
Honoꝛificare erſam machen.
NMonuſtꝰ.i. grauatꝰ põdere. honuſiare beſchweren.
NHoꝛa ẽ equocũ pmoſignat tꝑs.ſcdo ps diei

oſignificat pces ſacerdotales.q;toſignificat fimbꝛiã ve

Hoꝛalogiũ vl hoꝛalegiũ ei ʒeiger ſtimenti eĩ ſaum
Noꝛona ẽ nomen piſcis ein voꝛhel
Moꝛrere grawen oder ſchꝛecken

Hoꝛribilis greußlich. inde hoꝛribilitts

NMoꝛridus da du.i. terribilis hoꝛrinis iddem
Hoꝛreũ ein ſchewrn. m.t. hoꝛroꝛ eſt timoꝛvel tre/⸗
moꝛ grawũge.hoꝛuſpexẽ aliqs ꝓſpiciẽs futura
Noꝛtigametra ẽ qdam auis ein awrhan
Hoꝛtari manen bitten oder troſten

Hoꝛtatio ein manung oder flehung
NMoꝛtatoꝛ ein maner oder ein fleher
Hoſpes ein wirt oder ein gaſt
NMoſpitiũ herberg. hoſpitiolum diminutiuum
Noſpitale eſt domus pauperum ein ſpital

Hoſpitare eſt ad hoſpicium recipe beherbergen
NMoſtoꝛiũ ein ſtreichholtʒ. ⁊ ꝛ ab hoſtin grece.ireq̃le

latine. qꝛ per ipſum equalitantur frumenta.

Moſtia ẽ offertoꝛiũ.·etiã ẽ ciuitas ð q̃ ẽ hoſtien q̃ de
HMoſtilitas feintichaft canꝰcardinaliũ ðꝛ tũc/ pð.
Hoſtiarius ein thoꝛwechter oder poꝛtner.
Hoſtis ein feint ab oſtin.i.eqᷓle et eqliter ſe odiunt.

HNMoſtiũ einthur. hoſtiolum diminutiuum
Noſticapus eſt ille qui capit hoſtem
NMoꝛuſpicus idẽ ꝙ hoꝛuſpex ðꝛ diuinatoꝛ in hoꝛis.
Nuc hex. hucuſqʒ bißber. YUMU

rriuſmodibuiuſcemodi ſolcherley weyſe

HNHumanare menſch werden
Hum anus na nũ.mẽſchlich. humanitas inde
Num aniter. hũane huanitus menſchlich
N.mare.i.ſepelire begrabẽ. Hatus i. ſepultus
Numectare feuchtmachẽ hu nere feuchten
HMumer ale ein vmeral.a⁊ ꝑtinet ad ſacerdotem.
Humidare netʒen oder feuchtm achen
HMumidus feucht. intrinſice et extrinſice .
Mumiliare demutigen. humilis demutig

2 S88

NNOSS5O=

Humulus eſt quedã herba hopfe
Humuletũ eſt locus vbi humalus creſcit
m s Mumus feuchterde. Huſo eſt nomẽpiſcis
Mus eſt quedã terra vel eſt liguabobemozꝛ

gsgsaegaesna n

gẽ in ¶ A. A eſt nomẽ dei ⁊ incerpᷣtat᷑ inuiſibilis
gin·· Aabin iterptat᷑ ſapiẽs. lſenſus ſiue pꝛudẽtia
.14 Jaceo. cis.ieci iactu iacere werffẽ. n. s. Ja
g in Jabel iterptat aſccſio ceo es ere. ligen

m s Jacinctusfuit qͥdã puer vᷣſusĩi floꝛẽ ſm wetas. Een
et ille flos ſi᷑ dictusẽ Jacinctus ⁊ ẽ purpureus. Et
hinc qᷣdã lapis dictusẽ Jacinctꝰhñs purpureũ ꝛceru
leũ coloꝛẽ ad modũ illius floꝛis Inð iacinctinus na.

m s JYacobusidẽ qꝛ curq carnisſupplãtauit dão B
dep Jaculari.i.iaculũ imittere et toꝛquere ſchieſſen
n s Jaculũ id ẽmiſſile eo ꝙ iacit᷑ ein ſchobds
m s Yaculus ẽquidã ſerpẽs volatilislinnwurm
f pꝓ Yactãtia.i.arrogãtia werfung oð berumung
a P Aactare id ẽ arrogare werffen oder berumen
Jacctarius eſt ille qͥ frequẽter damnũ patitu

MHamos feuchtigkeit. humoꝛnatat naturlich feuchti
Humoꝛradicalis gewurtzʒelt feuchtigkeit tigkeit

min Padugfebenelidelarwe nũ.illins coloꝛis.

„ t1 Nactanü ein werffung. Jactitare berumen.
ꝓ Yactura eſi danũ vł ꝑiculũ ꝓpꝛie qð naute patiũł⸗
„ mà JNact? tustui. ei wurff ðꝛleſio facta cũ lapið.iiactꝰ
gein Jahel eſt ꝓpꝛium nomen mulieris
HW min Jan interptatur vigilans ſeu illuminans.
m s Jayrus interptatur uluminatio vel vigilatio
n adð Jam yetzundt. Jamdiuidem
m t Janitoꝛ ein toꝛwechter Januatoꝛidem
2 t Janiſta eĩ toꝛhuter duoꝝ frm̃ q̃i eãdẽ ianuã tenẽteſ
ft Janitrix ðꝛ q obuat ianuã. ſʒ ianitrices dñr vxoꝛes

hh p Janua epꝛim ingreſſus/ꝓpꝛie eintoꝛ
RK m s Januarius eſt pꝛimꝰmenſis et inroitus anni
min Fbher interpꝛetatur latitudo
m t Jaſpis eſt lapis pcioſus viridis coloꝛis aias grece.i.
m t Jaſan eſt ꝓpꝛiumnomen viride la tine

m t ¶ Aber ein flieſſend waſſer. Jbar quidam arboꝛ
ft Ibex ẽgen? qdꝛupedis ein ſteinbock. uerbiüü loci
u Ad Abidẽ doſelbſt. i. in cogẽ loco. inibiidẽ. ibi da et eſt ad
1 Ibis vel ibidis in genitiuo.i.ciconia ein ſtoꝛck
t

in 2 t Jcereideſthenere. Inde ict?ta tum. id eſt ꝑcuſſus.
*“ t ¶ Nctio id eſt ꝑcuſſio. Ictus tus tui.einſchlag
4 ſp Ictericia die gelſucht. Alio noĩe dꝛ aurusg.
⸗ m p Iconomꝰ vel Economꝰpenlł coꝛ.ẽ tã pecunie qᷓ; fru
Am et omniũ que poſſident᷑ diſpenſatoꝛ
“ f p conomig eſt diſpenſatio vel ſcientia diſpenſandi.
ↄiũc Idcirco.i.idðo ꝓpterea et videtur efle ſimplex

ꝓ Idea medialonga id eſt exemplar vel foꝛmna
Idemptidẽ eſt aduerbiu ſintudinis vel affirmãdi. i. idẽ 1 idẽ
Idemptitas einikeit ſed m aliquos eſt ꝓnomẽ.
deoma eſt ꝓpꝛietasloquendi ein ſpꝛach.
Iita eſt nomen ſalomonis interptat᷑ dilectus dĩi
Ideota.i. illiteratꝰ. indoctus inſipiens. vnuerſunnẽ

S
◻◻½q́ärn

.S = esss

=

—

8SS 8———3 — 2 —

E

°◻☚Wςς ½ ½

E

SSSSDOOOOSιν—Hhee

S

dithuͦ iterptattrãſiliẽseos i falnato APonit do
C

dipm.i.ſemetipm q̃ miꝝ ſaltũ fecit ð celoĩ mom
olathicũ.i.illð qð ydolooſecrat᷑ et offertur
dolũ.i.ſimulacꝝ ein aptgot
Adolatra è aliqͥs vel aliqua colens ydola
Ndolatrare.i. ydola colere. die abgo ttereren
dolatria. i. cultura ydoloꝝ teulfelꝰdienſt
doliũ eſt locus vbi ydolatre colũt ydolum
Idoneus a ũ.irrephẽſibilis aptus vtilis ↄueniens
Moꝛabidro grece aqua ðlatine

Igdos grece latine ꝛfoꝛma.vñ idea ꝛ eſſefoꝛmale.

dria ẽ quoddã vasaquatile ein w aſſerkrug
dꝛomantis eſt diuinatio q̃ fit in aqua
Idromellum eſt aqua mellificata
dropicꝰ ca cũ.penł.coꝛ.waſſerſuchtig.
Idropiſis vł ydꝛopisẽ illa peſtis aquoſushumoꝛ
ſdꝛus ei waſſeꝛſchlag diuiſio Idquare. i. diuidere
dus. i. diuiſio Añ qdã dies mẽſis dietꝰ eſt idꝰ quaſi
jdumea ẽq̃dã regio ⁊ interptat᷑ rubea tra ꝛc

ecurnia ein leberwurſt terpᷣtaturpꝛeꝑatio dñi.
ebuſeus interptatcalcatus vłpſepe. Jeconias in/

Jecur iecoꝛis.i. epar ſiue ſiccatũ ein leber
ſeiunare vaſten. Jeiuniũ die vaſte.
geiunus id eſt ſobꝛius nuchtern .
entaculũ ẽcibus cũ quo pꝛimũ ieiuniũſoluit⸗

Jepte interptat᷑ aperiens ſiue aꝑtus

—

Yerarchaẽ pꝛiceps ſacerdotũ Jerarchiaẽſacer pꝛin
ſeremias interptatur excelſus dñi cipatus.
ſethzemaniẽ nomẽ ville circa montẽoliueti vbi xpc
Nericho interpᷣtatluna oo⸗ꝛduit

Jeroboam interptat᷑ ſuꝑiꝰdijudicãs vel cquſa ppi.

Jeronimeſt/ ppꝛium nomen viri

— i

— = ☛☚ ᷑= —
— – – — — — —

1 b

— =

=—

MZõs

p Yeroſolima eſt quedã ciuitashieruſalen

„ ι

zmip f
im m eroſolimitanus eſt vnus exhieruſalem
m m t Yetro.i.cognitoꝛ vᷣitatis et dꝛ fuiſſe parer dauiid
m in Yeſſe interptatur inſule ſacrificiũ vel incẽſum łincen
ens ſiue incendium ⁊ fuit pater moyſi
e m qᷓ Jeſus hebꝛaice ſother grece latine ſaluatoꝛ ·
f in Jeruſalem interptatur viſio pacis
p Iga eſt idem ꝙmerica heydelber.
ao m 8S Ignarus d inicius rudis ignoꝛans vnwpyſſent.
m s Ignauꝰðꝛ in efficax piger inſipiensſtultus.
inl. E p Isgnauia. i. ignoꝛantia vel ſtulticia
i s niferrũ ein durchſchlag
m s8 gnicremusa ũ. penł.coꝛ.i. igne cematus
n x Agnile ein fewr gezeug et ðꝛ ab ignis
m t Ignis feuer. Ignitabulũ ein feurerſtat
D n p Ignire feurigen. Ignibulü.i. thuribulũ
din 2 t Anobilis id eſt nõ nobilis vnedell.
u f p Asgnominia. i.infamia. qiotra famã vnwirdig
m s Ignominioſusa ũ.i.infamꝰ vitupatus vnwert.
gonn a b Ignoꝛare.i. obliuiſci nitwyſſen L
isn a t Ysnoſcere id eſt remittere vel indulgere.
p pᷣ gnotus id eſt nõ notus vnbekant.
F pꝓ S?uinaria eſt peſtis circa loca pudibunda.
n t AMe ẽ pmoꝛdialis materia xꝰ. Micere qͥq ſit ile nõ eſt
“r f t lex ẽ q̃dã arboꝛ eichbaum dictũ puerile
n t Alia.i. lumbidie lendẽ et eſt tantũ płalis numeri B
v- [r 3 iaſis eſt doloꝛ laterum excalculo 1
de pꝓ Allacrimari.i.ploꝛare ſchreyen oder weynen
in Nlaqueare beſtricken oð mit ſtricken vn
i 3 p Allag SGrebafteicken mit ſtricken vmgeben.
ℳ ꝑ p Alaqatꝰ ta tũ. beſtricket. Illeſus ſa ſum vnbeletʒet
p Aliecebꝛa eſt appetitus illicitus
2 t Alecebꝛißp.i. illicitꝰẽ aliqs vl aliq faciensillicirg.

lleotueaũ laqat ſeductꝰ vł in lite potitꝰ. Aicoeſt
llipediꝰ.i. inſipiẽs vłnõ ſapidꝰ. qd v.tpis.i.ſtati
Allicere ʒulocken Aliccine dahin.
Allicitari.i.ſeducere. Allicitus vnʒymlich
llidere ʒuſtoſſen.q̃ſi intusledere.
AVllibatusta tum gantʒ vnbeflecket

0◻

X

S .. .οςινμBeSe—. ..

AIlluminare erleuchten
lluminatus erleuchtet oder illuminiert
Aluſtrare durchſcheinen oder reynigen

Aluſio ein verſpottung oder botriegunq.

— e eee

E

Aluuio idem immũdicies ſpulunge.
Imago inis. ein bilde. et eſt figura alicuius

—
R

Amas.i.nobis. Imber ein regenbogen
Imbecillus vel imbecillis id eſt inſanus

rbis eſt idem ꝙ iuuenis onbart

——

.
mmania eſt doloꝛ vel furoꝛ capitis. humanꝰ.
mmanitas.·i. crudelitas. Amm ane.i.aſperum
mmemoꝛ vndechtig Immediate an mitel
mmenſusſa ſum gropi.ſmne menſunrna
Immenſitas vnmelſigkeit. “
Imen grece ẽ nubere latine qñʒ ẽ. g. m ſic ẽ ds nupti
ñʒ g. n. ſicẽ carmẽ nuptiaꝝ vel pellicla q rrã gii in deſflo

— S ren e

S.
D

2

„

llinire id eſt intuslinire vnwendigſchmyren
Alluſtris.i. nubilis guoſus pclarus durchleuchtig
Alluuies eſt ſqualoꝛ vel im mudicia aut moꝛbus 4
Amaginani bilden oder dencken JImaginatio idem.

Zrhei idebilis vel qͥ nõ poreſt bellare vlłifirm?
ere leren ſ. implere. ł ꝓfundere vł ſanctificare

tImmẽſurabilis vnmeblich ratione virginis
n s Immiſcere vnter einoder miſchen.
de pꝓ Imitari id eſt ſequi nachuolgen

5

“

1

SOPODSObenboSOSSU

—

LeS4
m s Iinmãſuetusa ũ vnſenftmutig. immõ ſuetudo inde.
t Immitis quaſi nõ mitis vnſenftmutig
adiÿ AImmo ymmer oder billich oder verware

mmodeſtusa i.i.impꝛobꝰ vel nõ modeſtus
Immolare eſt victimas ad altare ponere opffern.
2. t Immobilis et hoc le. vnbeweglich.
Immotus vnbewegt. immodicus groß.
mmomento ʒuhant oder ſchnell
mmuniset hoc na. vnſchuldig. .
Zmma en ans deleintob geſang .
mnarius eſt liber ↄtinens in fe imnos
Zle⸗ eſt ille qui cantat imnos.

mnilogus eſt ule qui ↄponit imnos.
mpar vngeleych. impatiens vngedultig
Impartire.i.tribuere donare ꝑtem dare.
Impendere anhecken oð geben. inde impenſus
mpedire binderen. impedimentũ hindernuß
Impendibulũ eſt ill in quo pendit campana
Impenſa koſt a p impẽſare.i.ↄſumere vertʒeren
Impare gebieten. imꝑatrix ðꝛ vxoꝛ imꝑatoꝛis.
Impenetrabilis veſt.qð nõ poteſt penetrari
mꝑatoꝛ ein gebieter oder ein key,ſer
Imperiü keyſerlich reych oder gebot
Imperitia.i. ſtulticia. imperitus.i.ſtultus
Imperioꝛatustus.tui.einkeyſerthum
mpes.tis.i.furibũdus.cũ impetu oĩafacien.
mpetere anfechtige tũdicate foꝛme. ein wertz.·
Impetigo is. ẽſicca ſcabies ꝓueniẽs cũ aſpitate ⁊ ro
Ampetiginoſusa ij.i. ſcabioluskretʒig
Impetrare eſt exoꝛare qð petit obtinere in petitione
ffectü habere erwerben mit woꝛten.
Impetuoſus ſa ſum.i.furibũdusſiurmiger.

☚☚αμRen eee

—

☚ C e

E

adi Impetuoſe ſturmende oder ſlurmicklich „ fſf!
m qᷓImpetus tus.rauſchend.cũ impetu oĩa faciens
a t Impellere.i. ducere ʒu treyben „ 9
ꝑp Imperitꝰ vnweyß qſi nõ ꝑitꝰ a.t.impigere an malẽ 8
n pꝓ Impingueſcere inchoatiuũ.fett oð feiſt werden. t
f t Impietas ðdꝛ quaſiſine pietate vnmildekeit. 0
m s Impiꝰ a i. vnmild. et ponit᷑ ꝓ infideli iniquo.
a p Implanare id eſt decige vel in erꝛoꝛem ducere 1
a sS Implere erfullen. implicare einfalten i!
a p Imploꝛare.i.rogare q̃rere velimpetrare 16
ꝑ p Impolitusa ũ.i.inoꝛnatus nõ ſculptue N
m s Impoꝛtunꝰa i.eſt ꝓteruꝰinqetus vnbeſcheyden 1
f t Impoꝛtunitas vnbeſchydenheyt 31
de p Impcari fluchen oð wunſchẽ in malo. 8
2 t Impcabilis et hoc le. vnbytelich 4
A t Impꝛimere.i. valde pmere. vel ifigere eindꝛucken 4
m s Impꝛobꝰba bũ.i.nõ pꝛobus impoꝛtunꝰ
p Impꝛobare leſtern oder beſchulgige t
a p IImpꝛoperare verweiſen velleſtern 1
n sS Impꝛoperiũ.i.ↄuiciũ.dedecusł deriſio laſterłſpot. .
de p Impꝛoſperari miſlingẽ oder vnglucken
m s Ampꝛouidus vnfurſichtig. impꝛouiſus idem 3
f pꝓ Impudenda vnſchemelich. impudenter idem. n
f pꝓ Impudentia vnſchemckeit oð vnkeuſcheit D
m s Impudicus. ĩpudẽs ipuderatꝰ ipuderoſoidem ſigniſi 6.
a p Imputare vᷣweiſen cyt vnſchemig n
f p Impudicicia vnreinigkeit bocſluſt boeßheit 5
25 t Impunis et hoc ne.i nõ punitꝰ ſine pDna
m s Impunus na nu idẽ impunitꝰta tum idem
m s Imusa i̊.i. depſſus. infimus inde imirts 1
ppo Anein a.q. Inanrc. annibilare inanefacere.
9 t Inanis oꝛ qi iuauis eytel. inacceſſibilis vnʒugẽglich W

naquoſus i. aridus, adi Inantea furbas
nauris eſt oꝛnamentũ auris ein oꝛnring
ncantare bezaubern
ncarcerare eſt aliquem in carcerem mittere
ncarnare menſch werden.inde incarnatus
ncãtatoꝛ eſt ille qͥ ſcit incantare einʒauberer

8
t
das
.
s Ancauſtum tintten. incauſteriũ tinttenbom 2
t
t
8
8
P

cchnat
tdean

ncenare.i. de veſperare nõ comedere

ncẽdere entʒundẽ. incendiũ bꝛunſf ⸗
Incẽtoꝛ vel incẽſoꝛ ein entʒũder oð bꝛẽner.
ncẽſum weyrauch. Anceſſus ein eingang
nceſtus a ũ.i.illicitꝰcoitus vnkeuſcheyt
Inceſtare.i.talẽ illicitã ↄſanguineã impudicare

=
=

t Incidere.i. in aliquo cadere. einfallen oder eingeen
t Inciꝑe ab in et capꝑe et coꝛ. ci.anbeben
p Incitare reytʒen.incitatoꝛ. incitatrix inde
p Inchoare.i. incipere anheben
9 Inchoatusa ũ.i.inceptus.inchoatio inde
tIncludere d qſi inius claudere einſchlieſſen.
3 Paer Wweſtiplengere HMM
8 Inclitus a ũ.i. ſplẽdidus. valde glioſus vel nobilis.
p Inclinare de q̃ſi intus clinare.i.flectere biegen.
8 Incluſus ein kleuꝰner. Incluſa ein kleũnerin
Incluſoꝛ ðꝛille qͥ aliqͥd includit vt auriſaber.
Incola ein ackerman oder einwoner
ncolatus.i.mãſio vel inbhabitatio ⁊ ðꝛ ab incola.
ncoloꝛ.i.ſine coloꝛe an farb “
ncolumis vel incolumusa i.i.ſanꝰ vel foꝛtis.
ncomodare.i.offendere ertʒurnen
ncõcinnꝰa ũ.i.incõgruꝰnulli ↄcoꝛs
IYncõpoſit a i.vnſitig n.t. incõputabile vnteilſã.
Incõtamiatꝰa ũ.ſpollutꝰ. inco nut vnbeſieckt „,
ij

=

ncõtinene. i. nõ ↄtinens vnkeuſch
ncoꝛpoꝛeusa ũ.i.ſine coꝛꝑe.incoꝛpoꝛ idem.

sse

ncõſultusa ũ. vnberaten oder vnbetracht
ncõtinenti ʒuhant dꝛath oder von ſtunde
ncoꝛpoꝛare einſetʒen.ynſich beueſtigen
ncraſſare meſten oder feyßtmachen.

2

äl

ncremẽtum.i.augmentũ merunge
nculpare eſt idem ꝙ increpare beſchuldigen
ncumbere.i.inſtare vel ↄuenire anſtan
ncubare erquicken. Incurrere einlauffen
Incuſare.i.repꝛehẽdere beſchuldigen oder ſtrafien
Incubusẽ demon q grauat de nocte doꝛmiente m.
Incuria.i.negligentia.ab eo ꝙ cure nõ fit. .
Incus ab in et cudo cudis ꝓpꝛie ein anbaß
Indagare.i.adquirere.et inueſtigare erfaren
Indgago.inis.einhag v t circa caſtꝝ łciuitatẽ. etiã dðꝛ
iueſtigatio inqſitõ.a/ pducit da. Indagatõ.i.inqſitõ
IMAnge daruõ. et deriuat᷑ ab in. indagatoꝛ.i. inqſitoꝛ

SOODSOSSS

. .

—

— O₰

d

S

ndecoꝛus vngeſchaffen
ndefeſſus a ũ vnuerdꝛoſſen oder vnmude
ndemniset hoc ne. vnſchedelich
Andẽnitas.indẽnoſitas. vnſchede lichkeit.
ndex eſt pꝛimꝰ digituscirca pollicem ʒeychfinger.
India eſt nomen ꝓuincie. indienlant
ndicare weiſen. indicatiuꝰ a i. weyſener.
ndubitãter vnzweyfelich. velſine dubio.

◻—

ndicio eſpaau. xv. anox. ł exactõl pceptũ graue
ndiciũ ẽ indicõ ł documentũ vnleidelich odð vnʒi⸗
nqictũ.·i.pceptũante nüciatum lich gebot
Andic)ein ᷣkimqiger et ꝑtinet ad ſacerdotem

„

SSSA —S o

◻

ncrepare beſchuldigẽ. increpere ſcheldtẽ.

ndeclinabilis vnbeweglich. indecoꝛ.i. viciolus.

H

n

gcht

SRNNe
„ S.ςπ$.

—-

⏑☚ &

5„ S Hebee

P .☚π
?Mẽ
R .

ndifferens gleych. indiffereter gleichlichen
Indiciũ/ ꝓdigiũ ſignũ ʒeichẽ a p indigitare.i. vo
Judigeſt ta ti vnuerdeuet. care vet imploꝛare
Indigentia bedurffung. indigere bedurffſen
ndigens quaſi genus notturfftig
Indignare vnwirdigen. indignus vnwirdig
Indiuiduꝰaum vnuerſcheidẽ.et equocat v Eſtqʒ
duritia ne qͥd ille ſecare velille Aſtindiuiduũ ſermo
dicat amoꝛe Diſcretü mudiſub voce tenteadem
Indolens einfeltigkeit łart.łiocrementũ muẽtutisſi
gnum future vtutis et caret plurali numero

Anguere anthun. mnduciare gefryſten.

Induciarius eſt ille qui dat inducias. WD
nducie friſt tag oð geleych tantũ pluralis numeri
ndulgentia ablaß oder vgebung “
ndulgere.i remittere vgeben odvlaſſen. vl gratis
are. vel operam dare. vt dicit katholicon
Indoxicatoꝛ vgeber. indoxicare vergeben
ndurare.i. duꝝ facere. induratus vhertb.
ndumentum id eſt amictusklydung
nqus eſt aliquis de tali regione. vel qdam mons
nduſtria weipheit. HMõ. iuj ſt adiectiu q̃ fiũt ſub
ſiqtiuaꝑ appoſitõ; uliꝰppoſitoisin ſ. Duſtria curi
udunris i. ſtudiolꝰ. iduſtriol? Rirgia Regia
nedia armut.i.pauꝑtas quattuoꝛ iſta
Anelrtabilis et hocle. vnaubpꝛechlich
nenarrabilis et hocle.vnredelich
neptus.ᷣi. indiſcretus. qſinõ aptus vnbequem
nermis vel inermus.i. ſine armis vn gewappent.
Inertia trackeyt vel thoꝛbeypyt·
ners quaſiſinearte. vnweyß oder trege
nerticus cacij.i. grauis.ignarus trege

k iij.

*

t Inexpugnabilis et hocle. vnuberwintlich .
Anexplebilis id eſt inſaciabiis
nfamare id eſt male famare beruchtigen
nfamia id eſt ſine bono nomie boß leumut
nfandusa ũ. execrandus ſceleſtus nec nomiandus
Infansid ẽ nõ loquẽs etiã capit ꝓ puero vſqʒ adſe
nfantulꝰein kneblein ptẽmium qᷣ fari neſcit
nfantula ein maydlein 9 t infatigabilis vnuer/
nfatuari toꝛichtwerden deoſſen
nfauoꝛabilis id eſt nõ fauoꝛabilis vngunſtig.
nfauſtus a um infelix cui foꝛtuna nõ fauet
nfecũdusa um vnfruchtbar id eſt ſine fructu.
nfenſus a um id eſt offenſus vel valde iratus
Anfernꝰ dꝛ ab infra qꝛ ſub terra ð eſſe ꝓpᷣe die helle
nfectiuꝰa ũ vnbefleckt.infectꝰ.i.crudelis lepꝛoſus
Inferius dar vnter coMuptus
nferie ſũt ſacrificie moꝛtuoꝝ.tm̃ plalisnumeri
Infertũ eſt vinũ qð altari offertur vel libatur

O

g2—88 H —J

N

Zelluna R infiteoꝛ.i.nõ faſſus. negans
nfeſtare. i. moleſtari aduerſari anfechten
Infeſtus id eſt iratus. infenſus.inqetus vnmilde
nficere vnreynigen vergebẽ cum ven eno
Infidia vnglaub. Infidelis vngetreuwe
nfidus idem oder heſſig
m s. Infinituson end. infinitas on endikeyt .
de p Inficioꝛ aris.i. negare et/ ppᷣe qd vex eſt q̃i nõ fateri
a t Infigere einſteckẽ ſctm̃ ſʒ ↄtra vᷣitatẽ mẽdatõniti
de p Infirmari id ẽ eſſe vel fieri infir mꝰ ſiechen
ſp Infirmaria eſt domꝰ infirmoꝝ ein ſiechhaub
m s Infirmꝰ?a um. i.nõ firmꝰkranck. nit ſtarck
p Infiſcare.i. infiſcũmittere.vñillꝭ ⁊ reseiꝰinfiſcẽt.i.

9πνW △ n e eeee eee ee ne

SSSODSS—SSS3210

a
n p Inflare eiblaſen. iſlamare idẽꝙ flare. ipublicũde 4

a p Inxnflamare.i.icendere.inflatꝰeingeblaſſen heniãt
a t Infſliigere.i. inferꝛe. introfligere peynigen
n t Influere einflyeſſen. Infodere eingraben.
ind a p Infoꝛmare vnterweyſen. infoꝛmatiuꝰlerig
urc⸗ t Infoꝛmis.i. turpis ſine foꝛmitate vngeſtalt
ſ m s Infoꝛtũ atꝰq̃ſiſine foꝛtuna vngluckſam.
man n s Infoꝛtuniũ nij. aduerſitasmala foꝛtuna
En n p Infrigidare entfryeſen Infra vnter ppo.
dut m s Infrunitusa ũ vnſchemig oð vnzuchtig.
6 f ꝓ Infula ein ynfel. et eſt mitra pontificalis
m s Inſuſcatus a ũ.i.ſincerus purusſine fuſco
. n pꝓ Infuſare eſt fuſo inuoluere. ab in etfuſusſi.
u s Infuſoꝛiũ eſt illud ꝑ qð aliqͥd infunditur triechter
lt n t Ingemiſcereſeutzen. Ingemerecidem —
grnis⸗ m s Ingenioſusſynreich.i.aliqshñũs bonum ingenium.
Gns n s Ingeniüü ſyne. qᷓli intꝰgeniltu· geobheyt
ne o t Ingẽs groß.i.magnꝰin ſua gente p ingentia
o t Ingẽticularis i. genu vel genua flectẽs vł inclinãs
f t Ingenuitas. i. nobilitas edelkeyt et coꝛ. ge.
m s Ingenuꝰ a ũ.i.nobilis qͥ in genere habet libertatem
H m s zngemaſnaan emedl⸗
6 m s Inglioſus a i.i.ſine gloꝛia ſunder ere.
f qᷓ Ingluuies ei.i.voꝛacitas.inde ingluuioſus
m s Ignarus.i.inſipiẽs q̃ſi nõ gnarꝰ.igratꝰa i.i.nõ gra
ft Ingratitod vn dackſamkeyt. tus łirremuneratꝰ
bͤir a p Ingrolſare großſchreibẽ. Ingruere einfallẽ
nin n p Ingurgitare einſchlindẽ vel ſubmergere
f p Inguinaria eſt peſtis circa inguines.
n t Inguen. inis. eſt ꝑs coꝛpis ein heidꝛuß.
m s Ingruus vnbequeme. ingredere eingee
9 8 Zceret inniti. intꝰherere anpbäglgen
ir n 8 Inhibere. i. ꝓhibere cohibere. veterare etſepa rare

k üiij.

SJSDZen

SeSassebbbedbsSoetcadnSe e

SSReneOseSSSSSEOgODS— —2

B 0Oι☚μ☚W

SS
*

Inbhonoꝛare ðꝛ quaſinõ honoꝛare vneren
Inhumare. nit begraben. inhbumatus vnbegraben
Inbhumanꝰa.ũ.vnmẽſchlichid eſt nõ humanus
Inhabitare. einwonen.inhabitabilis vnwonlich
Initium eſt res a qua aliquid incipit anfang
niciari id eſt inchoare ſacrificare vel introducere.
nimicusca.cum. quaſi nõ amicus ein feint
nimicari feint ſein. vt inimicoꝛtibi.i. ſũ inimicꝰtibi
nimicicia feintſchaft ſʒ imico as are.i.iimicũ fre
niquꝰ a um non equꝰboſe inde iniquitas
Iniuria id eſt iniuſticia quaſiſine iure vnrecht
niurius a ũ id eſt toꝛtuoſus non ſeruans ius
nterptabilis et hocle. quod interpꝛetari non poteſt
Init?a um ideſt inceptus innixus angehenckt
nmergere vnterſencken
nnocens quaſi nulli nocens vnſchuldbig
Innoxiusa um idẽ innocuus quali ſine culpa
JZanudad ennahrd,ag adhuc nulli nupſit

nnuere ideſt nutü facere vłſignum vl dare intelligi

Innumerus vnzalig. polleſſoꝛhõ inopsðꝛ elſe.
Zobe i.pauꝑ durſtig f p inopia armut vꝰ Mulliꝰ
nolitus ta tũ id ẽ inſuetꝰ innatusnaturalis
Inopinatta tũ iq ẽ impꝛouiſus vnuerſchen
nopinum id eſt impꝛouiſum
Znobinn cere id eſt ad noticiã ꝑuenire. offenbaren
Innouare eſt nouum facere erneubẽ
mplanareid ẽſeducere verfuren oder leyten
mpignoꝛare verſetʒen oder vpfenden
Imꝑtioꝛ imꝑxiris im tit ſum id e cũ alijs diuido
Jnbingune feyſᷣt machen oð meſtẽ a t ipingue/

mpꝓluere beregnẽ.iponere einſetʒen ſcere idem

Impꝛegnare iq efetu puemie ſcvangermachen

— .

*

Impugnarc widerfechten
Inquietare vngeruwbig machẽ.inquies vnruwe
Inquilinus id eẽaduena quaſi incolens aliena
Inquietus vngcruwe. inquietas vngeri wikeit
Inquiarce id eſt maculare deturpare vnrey mgen
Inquirere ab in et quero ris.ðꝛ erfoꝛſchen
nquio id eſt ꝓfero vbũ defectiuũ tercie ↄiugatiõis
rrogare id eſt ꝓꝛogare verʒyhen
nſania vnſynikeit. inſanies idem H
Inſanus a um ðꝛ quaſi non ſanus vnſynig

Inlanire id ẽfurere doben oder vnſynigen.

Inſectari nachuolgẽ.inſeqͥ idẽ a p inſellare ſatteln
Inſerere einſehẽ vl ppᷣe plãtare ꝑ imilliõcm ramoꝝ
Inſermnre ideſi muliũ ſerure daginuicem
Inſcicia ðꝛ ab inſciꝰcia ciũ.id eſtignoꝛantia
Inſciusa um id ẽ ydeota q̃ſi ſine ſcientia vnwiſſent
Inlicio einpflantʒẽ ⁊ ꝑtinetad arboꝛes ⁊ eſt tꝑs plan

Inſiciü eſttempꝰ ſemmãdi vel platandi. tandi

Inlidere einſetzen
Inlidie nachſtelung et ꝛ ab inſideo des J
Inſideriid ẽ inſidias tẽdere ⁊ ꝑare argliſt machen.
Inſidioſusſa ſũ idẽ plenꝰ inſidiaꝝ laichenbhaſfftig
acni id ẽ nobilitare oꝛnare etexalttaer
nlignis et hoc ne.id eſt pꝛeclarusnobilis gůoſus.

Inſignia ſunt oꝛnamẽta pꝛincipum

Inſlulie einſpꝛinger et coꝛ. ſi

Inſimilare id ẽ acouſare vł incuſare vł nõ ſimilare
Aufnnr id ẽ denũciare ſignare q̃ſi in ſinũ mittere,
nſipiẽs vnweiß.i.nõ ſapiẽsſine ſapoꝛe ſapientie.
Inſpirare einplaſen id eſtſpirando mittere
A lſitus ta tum geſeet et dꝛ ab nſetꝛo

Inſolentia id eſi ſu bis facta ↄtra de bitum

BO
8

SoND SSeob Seneeeeee n e

2 à — —nnn e
1

Q-

„8SSSS
2 .
△ς π △ △ι n .

nſolens.i.ſupbus fatuus moꝛibusnõ ↄueniens
nſolere id eſt ↄſuetudinem frangere
nſoleſcere.i.incipio ſolere ↄtraↄſuetudinem facere
nſolitusid eſt incõſuetꝰ vngewont
nſons.i.innocẽs.inoxiꝰ vnſchuldig ſtabil vnſtet
inſopoꝛat? nicht ſchlaffende o. t. inſtãs vnſtet. in
Inſtar gleychnus.i.ſimilitudo vel ad ſilitudinem
Inſtare einſtan oder widerſtan
Inſtaurare.i.facere ſimile poꝛi. reſtituere reparare.
Inſtigare ideſt valde ſtigare. reyſſen oder ſtocken.
Inſtituere id eſt decernereoꝛdinare veſtigen
Inſtitoꝛ.i.mercatoꝛiob.xxix.filijinſtitoꝛum
Inſtita ein krame oð ein wickelſchnure da man die
kinder mit bint. velligamẽtum moꝛtuoꝝ
Inſtinctꝰa ũ id ẽ inſtigatio ꝑſuaſio incitatio
Inſtruere. i. docere lernen. inſtrumẽtum geʒeug
Inſudare ſchwitʒen. Inſuetus vngewont
Inſula ðᷣ terra vndiqʒ maricircũſepta.vñ inſula ðꝛ
uod in ſolo ſitſita id eſtinmari
ualaa vngeſaltʒẽ.q̃ſiſine ſapoꝛe ſalis
Inſultare eſt quadã cauillatiõe et deriſione hoſtem
deiſccve we inflere erde gleeri inturis gaugere
nſultus.i.inuaſio aggreſſio.q̃ſi ſaltus i alium
Inluper darnach oder oben herab
nſuꝑabilis vnnberwintich. Inſurgere wioſtan.
Intantũ alſo vil.intabulare beſchꝛeybẽz·
Integer a ũid ẽ icoꝛruptus gantʒ.inde integritas.
ntegumẽtum vnbedecküge
Inreeri⸗ ↄſiderare.intelligere andenckk
Intẽtum. i.intentio ein meynüge..
ntemeratꝰa ũ̃.i.caſtꝰinuiolatꝰnõ coꝛruptus
ntemꝑies vngewitter oð vngeluntbeyt

—

2

aASSSODOS=S—3
Srcrereen 0

“

38—2
Sersnen n nn ee

Q⸗

VS πS △ % %
— ι ☚

ntempeſtꝰa ũ. incõgruꝰ. iutilis vnzeitig
Intempeſtiuꝰ idẽ. intẽpeſtuoſus a um inde
jntentio id eſt abſtractio ↄſideratio meynunge
Intercapedo ein vnterſchoß oder greyffunge
Intentare. i. intẽdere vel viriliter minrri
ntercedere ẽ ꝓ aliquo ad aliquospces facere bittẽ.
Intercidere.i.diuidere vel inter galiqua cadere
intercipere.i. inter aliqᷓ et in medio cape vnternemẽ
nterciput das mittel des haubts
Intermedius vnterſcheyden
Intermedie vntermittel. interciſe vnterſcheydlich.
ntercus ein ſucht zw yſchẽ fel vnd fleyſch
ntercutaneꝰ aũ idẽ.inter carnem et cutem
nterdicere vnterſagen gotes dienſt verſagen
interdictũ abinterdico vbyetung H
nterea et interim deriuãtur ab inter vnter des
jinterficere. i. oceidere totẽ. ab inter et facio
Interimere idẽ.i. occidere moꝛtificare totten
Internodiũ ſpaciũ inter nodos vlillò groſſũos qdᷣ⁊
nteritus.i.moꝛs.a interitꝰ a ũ i.moꝛtuꝰ in genu
nteritio. onis. i. moꝛs f qᷓ intericies id eſt moꝛs.
Interire ſterbẽ. oder vergen id eſt moꝛi in itinere
nteremptoꝛ ein totter. interemptus getottet.
nterere. i. intus terere. interfluere vnterfiyeſſen.
Interiectio eſt qdam parſoꝛatiõis ein vnterwerffũg
nterpolatim vnterfellig. interiꝰ.i. intrinſecꝰ ynwẽ
nterpolare.i.obturare inqnare vl variare. dig
nterpellare.i. intercedere interrogare vnterkome
interpꝛes ein bedeuter uerſis linguis
nterpᷣtari.i.exponere.interptatio.i.expoſitio in di
nterſcapulum ſpaciũ quod eſt inter ſcapulas
Anterſcalaris vꝛinterpoſitus vntergegraben

Sessbegsan½ — 2ss

0⏑„ — „.

-Srebnes—sS =Ss gSesensn
78SSDree – △ι ¾£☚£

Inteſtatus a ũ eſt ille qui nõ facit teſt amentũ.

Interuallũ pꝛopꝛie ſpaciũ tom vnterlaſſe.

π πες ☚ &

Interſticiũ idẽ in eruallum vnterſcheyde
Interim darzw yſchen oder vnterdes.
ntimare id eſt notificare vel in dcare kundigen
Intimas atis id eſt interiꝰ habitans vel dom s
ntolerabilis et hoc le. vnleydelich
ntonareintonyren oder anbeben o der lauten
ntoxicare vergeben mit gift .
Intraneus a um. einheymiſcher oder ynlender.
Intricare vnterflechten oder verwerren
ntroducere einfuren quaſiintus ducere
Introire id eſt ire incro intrare eingeen
Intromitere ig eſt . immittere vnterlaſſen

ncriſec? ynwẽdig

Juuagere anlauffen oder angen
Anualidus id ẽnõ validus. ifirmus kranck.
nualitudinariusid eſtlãguens ſine valitudine
nualitudoid ẽ debilitas imbecillitas infirmitas.
nuaneſcere verſchwindẽ id eſt ad nihilum fieri.
nuehere id ẽ malafacta alicuiꝰinducere einfuren

Amnueſtigare id eſt explicare vel inquirere vſuchen
nueſtitura einkleydunginueſtitus inde

nueterare veraltẽ Jnuertere einkeren

nterula iqẽ camiſia qꝛ intus iuxta carnem iuduitur

Interuenire id ẽ intercedere bitten oò vnterkomen

= ☛ — — S= —
— — —

Introiſare einleitẽ e Mlc g mlieresq fetũ ꝓduxeñt
roꝛſũ idẽ n a intrücare ſtockẽ
Intueri anſebẽ. vñ Dic tuoꝛ inſpitõ. tueoꝛdefende
ſintumere begrabẽ. ituml are itumeſcere igẽ re dico

— = — — — — — —

Anuenire id eſt venire in id qdð cupimꝰ vel qimus.

„9

add

6

S= W — — —
— — . vU

— ——

88
0

=
— ◻⏑ ⏑ „S0$⏑☚◻ △

S. OSbDnnSYS—88

hnuerecũdusid eſt ſiue verecũdia vnſchemig
Inuicẽ vntereinãder ꝑ pᷣ inuict? vuuberwuten
nuia dicũtur erroꝛes in aquis vt naute bñt in mari
ynuidere neyden oder haſſen
Iynuidus da dum dðꝛille qui inuidet heſſiger.
Inuidia eſt odium aliene felicitatis hab
Anuigilare wecken muiſus a ü. vnbeſehen
ynuiſitare nitheymſuchen q̃ſi nõ viſitare
Muitare ladẽ. Inultus vngerochẽ
ynuitus ta tũ id ẽnõ volẽs vnwillig vngerne
Inuite vnwilligklichq̃ſi ↄtra volütatem
nũdatio ein ꝓᷣſenckung oder vberfliefſũg
Inumbꝛare beſchedtigẽ vt in ſiluis vel vmbꝛis
mnugere olen cum ſacramẽto H
nuocare qnrüffen. inuocatio inde
nuoluciũ abinuoluo ct eſt iuolutio cuiuſlibetrei.
ynuoluere einwickeln. inuolutio inge
Joab interpꝛetatur ſpirãs vel dñi roboꝛ
Noachim interpꝛetat᷑ quaſipꝛeparatio dñi
Jobinterpꝛetat᷑ dolẽs ꝓpter ꝑcuſſionem carnis
ocari a iocus ðꝛſchympfen iocatoꝛinde.
ocamẽ ein ſchympff. ioculamẽ iocꝰidẽ frolichſein
Jocũdꝰa ũ idẽ letꝰpylarisſchimlich de p iocũdari
oculatoꝛ ein gauckler. ioculariꝰ.iociſta iqem
obel interptatur gia dei vel in quo eſt gẽa dei
obona eſt mlierſicvocata m in Josid eſt fluuiꝰ
obonesinterpꝛetat᷑ gra dñi.io.dñsãna gr̃a inde io
bones quaſi iohana. qꝛ ſit lymes ꝓpphetie
on interptatur dñs excelſus velſaluatoꝛ
onica eſt ciuitas vna exliguis grecoꝛꝛzuum
onasiterptat᷑ coljba vel dolẽs qꝛfuit in vẽtre ceti
onatho iterptatcoluba dmi Joꝛ. ⁊ alter Mañ oe

f .

m t Joꝛdais fluui iudee a duobfõtibꝰ quoꝝ vnꝰ noiar

min JYoſophat ẽ locꝰ vbi extremũ iudiciũ dñi erit.⁊ eſt no
min Zoled igſin augm̃tũ accreſcẽsl actꝰ mẽregis:
min Joſue ẽlib ioſue ꝓphete.ĩterptat᷑ ſaluatoꝛ regiõii
m p Volstecg vela incẽſum dñi vel dei
g in Yota/ppꝛie ꝛheclr̃a.j.apud grecos.
m t Vouis eſt genitiuꝰ henoĩs iupiter Oü
f pꝓ Ipa ẽpanis tinctꝰi aq eĩ waſſerſup. gr. in. iper.i.ſuꝑ
m s Iperboꝛeꝰ rea reũ ſuꝑ quẽ boꝛeas falt
p Parar. eſt gens iꝑboꝛea ille eſt albioꝛ niue
tIybole eſt qͥdam tropꝰl exceſſio vtutis vt dicendo
8 Aere etſalan eſt in ſupioꝛiemiſperoo
ms Apogeꝰðꝛſol qñ ſub terꝛa vaditĩ nocte alteri? pſone
9 p 3 ein gleivner ð fictoꝛ ſilatoꝛ ⁊ repᷣhenſatoꝛ
pochritare gleißnerey treibẽe dam berba

2
n
m

f t ¶ Apocciſis gleißnerei. ab ipo qð ẽ falſũ ⁊ criſis iudiciũ
f pꝓ Joofoꝛa ẽ tacita obiectõ.⁊ 8 ab ipos qð ẽ ſub. foꝛe

ms Parn cẽequꝰ velociſſimi curſꝰ vł.n. ge. indecli. eſt
id eſt tacita ⁊ obijcit latenter dialis materia

f t Jpoſtaſis eſt ſubſtãtia ĩtellectiua ſine foꝛma ( pᷣmoꝛ/

poſtata.i. dceptio g. in ipos.i.ſub.itẽ ipos.i.e quꝰ

—

E

ms AIpotamꝰẽ monſtiꝝ marinũ hñs foꝛmꝗ equi
f p Piree dꝛcũ res ↄmodat᷑ſine depoſitõe pignoꝛis.l
Epignꝰimobile vt domꝰ putatio ↄſenſꝰſuppoſitio
kt Jooteſis ð cã vbi cũ certa ꝑſonaoↄtrauerſia ẽ. łẽ dii/
n in Jr. i. ↄcauitas manꝰ vel medietas palme
f p Ara zoꝛn q cito fit et cito perit
f p Jracuũdia ʒoꝛnheit. ⁊ cra inueterata ⁊ ĩ odiũ zuerla.
m s Yracundus da dũᷣ. facile iraſ censʒoꝛnhaftig
de t Araſci fit duptr. ſcʒ oꝛdinate vt pr iraſcit᷑ flio. vt diẽ

petu et furoꝛe et nõ fit ſine peccato.

Ps. Iraſcimmi et nolite peccare.inoꝛdinate fit cdim

tt
nich⸗
nireg
rst

388 — SSDSDS=S

SSSS
„ S

3=

⏑ — —
Q

—

—

—-

„ ☚

QNersaoded ne e ee –

SLn .
Ire gan. i tranſire

Iricius idẽ eſt ꝙ ericiꝰeſt aĩal ſpinoſum ein igel

Iris vel iridis.i.arcus celeſtisein regenbogen.

Jronia geſpot.ironicꝰca cũ.ſpotlich
MNonice ſpotlich.irrõnabilis vnuernunfftig
Irradiare erleuchten oder erſcheynen
Irre fragabilis.i inuincibilis cui reſiſtinõ poteſt

Fresdlerie i.nõ regularis vnoꝛdenlich

rremeabilis nit wið komlich dʒ. i. futari repelli

Zeedudetepime nvortiſe? illð qð repudiarinõ

rrepꝛehẽſibilis vnuergriflich oder vnſtrafflich
Yrretire.i.illaqueare ſtricken.irꝛetiare idem.
Irreuerẽtia vnerlichheit.irreuerẽter aduerbiũ
rridere.i.deridere. vel alludere beſpotten
Irrigare.i. valde vel int? rigare feucht machen.
Nrrigusa ũ.i. madidus vl fertilis vłſtercoꝛatꝰ tuũ
rritare.i. ꝓuocare. vñ ĩ pᷣs.irritat aduerſariꝰnomẽ
Ircus ein bock. irruere fall? euacuare debilitan e
rritꝰ.i.vanꝰeytel. irrogare.i.inferre deſtruere vel
rũdo inis. ein ſchwalbe. irrugo ein egel
rſutusrauhe.i. piloſus H
