Triumphare vberwinden vel cantare
Triumphusid eſt plena victoꝛia vana glia.łc ntus
Trocare.i.cũ troco ludere
Trochea ẽ toꝛcular łrota pua ſuꝑputeũꝑ quã puteus

attingit łfunis trabit Eti pt dici ꝓpꝛie ein w ynde

Trocheus eſt quidam pes in metro

Tropicus eſt homo ↄuerſatiuus
Tropheũ ðe victoꝛia habita de hoſtibꝰi fugã ↄuerſis
Tropologia ẽ ſermo moꝛalis vel figuratiue intelligẽ
Tropice aduerbium gleichlich dus
Tropus id eſt ſimilitudo vel deceptoꝛ.
Trucidare moꝛden odertotſchlagen
Trudere ſtoſſen oder ſtechen

Trupha id eſt fraus aſtucia de eptio

Truphare tewſchen oder ſpotten.

Trulla eſt inſtrumentũ lapicide ein kell oder ein dꝛul
Truncus ein bloch iel

Truncare beſchneiden. truſie ein degen.
Truſoꝛium eſt inſtrumentũ ad trudendum

Truculentus aſper crudelis ꝓpꝛie boßa trux

Truculentia eſt aſperitas crudelitas ferocit 8

Trutina einwage. trutinarc wegẽ vᷣ ſumm Ariſto

trium pueroꝛum.

ſ) Zur

lLA
) le
16 Tcr
61 The

90 Lbi⸗

1I1 Lbie
1) L
W
Lud

15 Lug

Tun

ſ9, Zn
16 Tun

1I Lm

Is Tn

It Dn

1 9 Em

N8 Ln
18 Om
1) N

81 Tn

f t
ide
D- f p
n 8
m t
hd m8
za mt
it n p
mt
möenm
umnn.
Mriginnnn n s
Wang . f p
Z n s
ME t
bficini m s
Puini mt
ap
m 8
n mä
n p
8 t
Gdorcdn
en f p
dnon a b
ycur m 8
ces m t

Pſns 2

teles trutinãdo cacumia reꝝ. In duo diniſit qd id in
Truta eſt quidam piſcis ein foꝛbel obe funt.

Lu du ꝓnomen.tuas.i.de tua gente
Luba ein buſaum. tubera eſt ſtercus terre
Lubana ſunt tumoꝛes ꝓpꝛie auffblalſung.
Luber eſt inflatõ pectoꝛis vel ðꝛ gibbꝰin doꝛſo
Tubianij dicebãt᷑iudei qͥ in auxiliu. Jude venerãt q̃ſi
Lubicen ein bulauner alienis tubis vocati.

Tux.i.pena vel crudelis auſterferox ⁊ ſic ẽge.ois

Lubicinare buſaunẽ.

LZubicinatoꝛ ein buſaumer
Lueri beſchirmẽoð anſehẽ vꝰ Hic tueoꝛinſpicõ.tue
Tuidẽ du lelber idẽ tuipe ꝓnoiale. oꝛdefẽdere dico
Tuguriũ eſt domus paſtoꝛis in campo. Hr
Zum.i.dũ vel exquo vt dicẽdo.tũ cc medi tũ bibi.i.
TZumba.i.ſepulcrũů pꝛimo comedi tunc bibi

Tumere quellen ſchwellen oder auflbloſen

Tumeſcere idem. tuimet.i.tuidem·
Tumidus auffgeblaſen oder geſchwollen
Lumoꝛ auffblaſunge oder geſchwellunge
Zumulare begraben.n.s.tumulũ ein grab.
Tumulus.i.ↄgregatio ad bellum aufflauff
Tumultus idem vel eſt ↄiuratio et ſeditio
Tumultare aufflauffen oder auffblaſen

LZundere ʒu ſtoſſen. tondere ſcheren ꝓꝰ. toꝛ dem ꝰbar

bas in oꝛtu tundimus herbas.
Zontoꝛiũ ein ſtempffel ſicut aurifabꝛi habent.
Zunica ein rock. tunicare.i.tunicã induere ſeu facere
Zurba eſt/ ꝓpꝛium nomen gentile ſchar
Lurbare betruben.idem turbidare
Zur bidꝰ.i.ofuſus betrubt.m.t. turbo onis ẽ ꝓpꝛiũno

Turbo inis.i.ptigo velſturm wint men vri

SN—3 —8

= „—8„— 3

n s

„π☛ ☚

—

SernO.

p
n t
n 8
m s
dep

Lur dus ein bꝛach vogel oder

„

8 —4 2 4

Tribulentia.i.obler etrub
Lurdela ẽnomẽ oms em anme;
der withoppe
Turgere bauſen ſiqit pondus velſchwellen
Turgidus qui turget et capitur ꝓ ſupꝑbire.
Zuringia eſi queq ꝓuintia duꝛingen lant.

Turingus ein durig qſi durus inceus .
Turma id eſtturbꝭ vel ſocieras.
Turonilla eſt nomen piſcis ein ſtichling
Turpis ſchno r ſchentlicher
Turitus geturnet.turris ein durnn.

Turtur ein turteltaube. vel nomen piſcis vᷣſus. Hec
turtur eſt auis. bicturtur d piſcis.
ZLuſſia tuſſen lant.tuſſis huſte.ſ.t.

Xuſſire huſten idẽ et tuſſitare
Zcenus ein tuſcaner.n.t.tutamen beſchirmunge.

toꝛ ein beſchirmer oder ein furmunder

LTutare ſicherm achen Inde tutusſicher
Tutela ſicherheit oder beſchirmunge

7 ninu zwirn. Tu ꝓnomen du

Acare.i ociari ledig ſein
ALtaca ein khuwe.

dunt vaccinea migra leguntur

Machẽ interiectio deridentis. Nacillare.i. titubarc.
Macuusledig Inde vacuitas. oder wanckeln

Madare.iꝑ vadũ tranſire ꝓpꝛie wathen

ado is ere.i ꝑgere łire.a.p. Nadiare wettẽ Nadi
Uadü einſteygdo man vber get moniq ei pfant

Nafer.i ſuꝑbus vel caudusingenioſus
Ragariwandem. Magusa um. wilde

—

ritas betrud nitle. m. storbulet“ e
4 i. meſt? detrubbt

4 Aaccineü ein heidelbere. ? O foꝛmoſe u
.er nimium ne crede coloꝛi Alba liguſtraca

— — = ☛ = =
— –— – =

*£ 5. —„ = = — – ☛ — =
= — — — —

—
— — — — — — — — — —.—

—

—,—— ☛ e

p Vellicare.i.reddere.ledere vel moꝛdere
t Nellus.ſchafwole.et capitur ꝓ doctrina
o t Neloxſchnelle. Inde velociter aduerbium
t Nelter ein wint.et eſt canisquia velox eſft
s UAelũ ein vmhang.kłſegeli naui.Etiã capit᷑ p pãno
rageſimali pendẽtẽ in tẽplo.ł capit᷑ ppãno quoſctmo/⸗
vAelut.iqſicut.velutiidẽ niales coꝛonãt᷑ ĩ capite
p Vena ein ader a venio.qꝛꝑ eam ſanguis venit.
Wenabulũ ein iegerſpyeł.ↄ.t.venalis feyl vt i foꝛo

S⸗

Menatõ iagung venaculũ idem .
UMenariwilc iagen venatoꝛ ei ieger a venoꝛaris
Aendere verkauffen
Vendicatõ bietung vt raptoꝛes facundt·
Aendicare.vſurpare ʒu vnrecht nemẽł adq̃rere.
Venecie vel tis.ẽ ciuitas quedã ꝓpꝛie venedig.
AVeneficiũ boſheit oder vergifftnuus.
Veneficus vᷣgifftmacher od ei wurm beſchwerer.
Veneficina ẽ domusinq̃ tlis actusoꝑat
Venenũ vᷣgifft ⁊ Sꝛ a venio qꝛ venenũ receptũ cito
UVenerabilis erlich. venerari erẽ. peit adoĩa mẽ
AVenia.i.gratia genaddd bra
Venire vt ẽ infinitiuꝰ hꝰ vᷣbi veneo pꝛia lõga neu/
trũpaſſiuũ.tũc tm̃ vʒ ſiẽ vendor.ſʒ vt infinitiuꝰ hꝰ
bi venio pꝛia bꝛeuie tũc ðꝛ ꝓpꝛie kommen
Venter ðꝛ a noĩie ventus qꝛ ventũ cõcipit.
MVentilabꝝ wurffſchluffel oð wetterhan.
Aẽtilare wehẽ oð windẽ lſpgere ł pijcere łexcute/
AUVẽtilogiũ eĩ wetterhan re vel inueſtigre
UMentoſa et ventoſũidem ein ſchreffkopfff.
UVentoſare kopffſetʒen. venuſtare.i.oꝛnare
Mentoſus.i.vento plenus.ſuꝑbus.mendax
Ventoſitas talis ꝓpꝛietas vel leibes luſt

⏑ ⏑%⏑ $ n

8
„
0
m
1
8
f
1
de
D
f
a
f
m
f
8
2„
.

—Seness
—– %ςι ν⏑ —

x ij

„ –☚

2—— e S
——

Ventrale ẽ ſona et vinculũ iuxta ventr.
UWentiloquus.i.loquẽsꝑ ventrem.
Menũdare.i.vendere media coꝛrepta
TMenũ.i.venditõ vel omne qð vendit

Venus ẽſiella ł planeta regnãsſuꝑ amorem vl pul/

critudinẽ et capit ꝓ luxuria.
Venuſtus.i.ſapiens vel wolgeſtalt

. „

Venuſtas.i.pulcritudo.n.s.vepꝛũ ein bꝛaunber. 3

Vepꝛis vł vepꝛes.bꝛaunberheck
UVer der lentʒe. et incipit in martio.

Neraciter.i. vere aduerbiũ werlich

Merax warhafftig In veracitas warheyt
WMerbale ẽ nomẽ qð venit a ↄbo. et ſt tria ſcʒ actõʒ

agentis paſſionẽ patictis et ꝓpꝛietatẽ mediam

Terbena ẽ nomẽ herbe eyſen krut
UWerber ein ſchlag flagellũ vel impetus
UVerberare.i.ꝑcutere ſchlagen
Uerbigena qñ genitus ð vbo ſicut xpc.

Aerbũ q̃ttuoꝛ ſt.vꝰ.hoc nomẽ vᷣbũ delignat q̃ttuoꝛ

iſta. eſt ꝑs ẽfilius deceptõ ſiue loquela
Merebꝝ ein wyden baum

NViere. id ẽ certe werlich aduerbiũ

Verecũdia ſchãd ſunt genitalia viroꝝ ſiue mlicꝝ.

Merecundari ſchemen
UVerecundus ſchemig
Meredꝰ ẽ equꝰ trahẽs redã. łille q̃ vadit in reda
AVeredarij ſũt illiqͥ feſtinõter in reda vehunt᷑

UVieredarius ei ſcheittẽfurer vel idẽ qð auriga

Uerenda.i.pudibunda ſchamd.
UMereri.i.timere furchtẽ.łidem qð honoꝛare
UVergere.i.appꝛopinqre.vᷣtere.m.s veredicꝰ.i.va
Verificare.i. vera facere. dicis ei warſager

.

s

e

õñäü

Veriloquꝰ.i.vera loquẽs f.t. Aermis ein wurm
UVeritare.i.pugnare celerare łattrabere
Vermiculus eĩ wurmlein oð rotfertig
UMermiculatũ.i. depictu in modũu vermis
MWerna ein knecht od er ein mayt
Aernaculus eſt ſeruus in domo nutritꝰ

„

Vernare.i. floꝛere lamenũ eẽ. verlare.i. frequẽter
VMerniſiũ furni. ſicut impꝛeſſoꝛes bit. vertere
Aeronica eĩ veronig ʒeychẽ. vo niũctõ.i.ſʒ aber
Merona ẽ ciuitas in lambardia ber
UMerꝛes ẽ poꝛcus nõ caſtratꝰ ein eber
Verriculũ.i.tragũ et ẽ nauis piſcatoꝛis.
Merꝛuca ein wartʒz vel tumoꝛ in ne
UVerſale ẽ lr̃a capitalis ein gꝛoſſer buchſtab.
Verlatilis ad vertendũ abilis ſicut gladius
Uerſiſicare id eſt verſus facere
Verſipellis.i.verſutus vel doloſus
erſicoloꝛ eſt ille qui mutat coloꝛes
Merſutia ar gliſtikeyt oð ſchnodikeyt
Uerſus eĩ verboð engegen. tüc eſt ↄiunctõ
Verſutꝰ.i.ſuꝑbus klug ſchwynde argliſtig.
UMertere vmkeren oder wenden
Mertibula ſũt cardines ianue ꝓpꝛie angel
AVertibz.i. alabꝛum ein haſpel
Vertigo.i.cõmotio ſchwyndelong
UMertinellũ. ein doꝛn rigel. l
UVWertex ei ſcheytel et capi ꝓ ſũmitate cuiuſlibʒ rei.
Ueru indeclinabile ein ſpiꝰ. vnde. Dic ſine carne
veru. cũ carne dic eſſe verutum l
t Meruex.i.aries nõ caſtratus et ẽpater ouiũ eĩi wyð
n s Verutũ.i.veru cũ carne eiſopß mit fleyſch.
m 9 Uelſanus.i. infirmus oder vniyniggs.

Ssgess2s
SςςSα☚W☚ —

E SSS—SSSS8
2ẽ

x iij

p Aeſania.i.inſania oder vnſynnikeyr
t¶ Neſci.i cibo vti vel nutriri
Aeſica ein blaß Iñ veſiculapua veſica
Aeſpariũ.i.nidus veſpariä ein hũmel
Aeſꝑ ẽ qñ ſolłluna tegit᷑ nubibꝰ in diel in nocte
Ueſptinꝰ. a. i. ad veſperã ꝑtinens. veſpe indecli. dꝛ
hoꝛa.ix. vſq; ad occaſũſolis veſpeꝝ ſole occidẽte
velpa ſole oriẽte. vꝰ. veſꝑe ſit nona.ſire mutabe/
ris in ra.ſołhñs oꝛtũ.ſira mutaberis ĩ rij. Iſtiꝰocca
m s UAeſperꝰ ð abent ſtern. łheſperus ſũ velp ſit q̃i
Aeſpertilio ein fledermaub bect hoꝛa
2 t Aeſtigare.i.inqrere ł ꝑſcrurari/pprie ſpuren
n s Ueſtigiũ ein fußſpoꝛe
f t Ueſtis kleyt. veſtimentum idem.
a qᷓ Teſtire kleiden. veſtitus gekleidet.
m t Neſticeps ðꝛ iuuenisq iã incipit habere barbã.
o t
9 b
m 8
m 8

de
n

5
8
t
m s

Ueſtras id ẽ de veſtra gente
Aietare id ẽ ꝓhibere verbieten.
UMeteranus ei alter man. veterare alten
Aeternus ſubſtantiuũ ẽ moꝛbus antiquus.
8 Aeternus. a. ũ.i. ſenex decrepitus vralt
Aetitꝰ a veto as i.ꝓhibitꝰ vt aoã ↄmedit de ligno
t Vetus alt Inñ veteritas vetito.i. ꝓhibito.
p Vietula ei alt weib. vetulus ein alt man
s Metuſtus.i.ſenex Iñ vetuſtitas.i.antiqᷣtas
p exare.i.tribulare offendere ꝓpꝛie ſpotten
8 Nexeolũ ẽinſtrumentũ puniendi.
s Vexillifer ein baner furer
is Vexillum. i.baneriũ ein baneroder fan
p Uia a veho qꝛꝑ eam aliqᷣs vehit᷑ ein ſtraf.
n t Niale ad viam ptinensein ſteg

Ueſpa ẽ muſca hñs aculeũ venenoſũ eiweſpe oder

.-—⁸ 226 8 35 EeeiS
„ $ Hνhe. " 1& *% —„⏑£☚

m s Niaticꝰ ẽ liber portabilis ꝑ vi ei bꝛieffier. koß pciũ
qð dat᷑ curꝛẽti ꝑ viã vmꝰ diei.capit deoprdinco.
m t Niatoꝛ ein wanderman
f t ¶ AUiber ein biber vel ein bircke baum. J
m s Uibeus bircken. vibex ein ſirime oð bircke
n p Vibrare gleiſſen vt gladius Inde vibꝛalis
m S Licanei quiſunt de eodem vico
m s Uicariꝰ ẽ qᷣ gerit vicẽ alteriꝰ ei ĩ ſtathalter koꝛqſ ca
f o Licia ein wyck rrens vicibꝰ in caplo
m s Uicecãcellariꝰ eĩ vnderſchreiber eins gꝛoſſẽherꝛẽ.
a p Liciare leſtern. viciatoꝛ einſchender
f t Licis eſt officium vellocus et caret rectis
m s UViciſſitudinarius eſt q agit vices alterius
d Viciſſim.i.mutuo vel alternatim DMD
t. Aiciſſitudo alternitasretributõ boni/p malo
Aictin gꝛece vigilare latine
Victima ẽ ſacriſiciũ qð fit ꝓ hoſtib⸗ vincendis vi
Victimalis ad victimõ ꝑtinẽs ctis.vitimare.i.imo
AVictoꝛa vinco ein vberwinder lare
Victoꝛia ein vberwindunge
VUictoꝛioſus.i.victoꝛia plenus. kryegbafftig.
Aictoꝛialis ad victoꝛiam pertines
Uictus. a. um. vberminden a vincoꝛ
VNictus a viuo ſpeyß oder notdurfft
Vicus vexilla extra ciuitatẽ ł hitatõ citatis łſtricta
Aiduare beraubẽ l viduã facere platea ein gaß
Aidua qſi viro viduata.i.pꝛiuataein witwen L
Aiduitas talis ꝓprietas wumenkeyt
UViduus ad viduã pertinens. ein wiwer
Viella ein fydel.viello viellas fydeln
Vigere bluen oder gꝛunen vel valere
Vigeſies ʒm eintʒigwerbe.aduerbium.
x uij

Sensssteo
QNere e en

—, ½ —8888

νμρπ$e ee eeneee

8
P
P
t

„ ☚ & —8

—S. °½ % — S

tatẽ militarẽ łðꝛ vga ꝗ dat antiqᷣtꝰ ſuis iſignũ

igeſimus der zw eintzigſt

Aigilare wachen. J ñ vigilatõ wachung
Aigilatia wackerkeyt. et vigilater aduerbiũ

t Uigil ei wachter. vigilii. i. vigilatõ vl boꝛa vigilij
Uigilia lie. idẽ. vl dies ꝓfeſtꝰ.qꝛ tũcſero vigilam⸗
it Uigoꝛ.i.ſoꝛitudo ſtercke oð blueni?ꝰ ꝓpꝛie fyrabet

Vigoroſus a.ũ.i.vigoꝛe plenus krefftig
Vilis ſchnod. Inde vilitas ſchnodikeyt

Eilipẽdere.i. p nihilo reputare verſchnoden

AVillicus q̃i ville cuſtos vel gubernatoꝛ

WUillus ð crinis vel lana aimalhum

Viliũ diminutiuũ a vinũᷣ.⁊ ẽ vile vinũſchnod wyn
Mincere vberwindẽ. vincire. i. ligare B
Vincibilis ðꝛ ꝗͥ vinci põt.vñ vinco quẽ ſuꝑo ſj̊ vin
Vicuiũ ei bant.viclare.i.vicire cio qᷓʒ viclis ligo
AVinctus.id eſt ligatus impeditus
Vindemiu weinleſung oder heꝛo0ſt
VMindemiare. id eſt vuas a vinea colligere
AMindemiator ein wein leſer
Uindex ein recher. vindicare rechen
Vindicta rachũgl ðꝛ gladiꝰ militis anaccedirdien
iber

Minitoꝛ ein weinman tatis

R

AMinea eĩ weingart vel ðꝛ inſtrumentu bellicum ein

ſturmkatʒ. vinetum idem.
Ainolentus wol getruncken. vinoſus idem.
Miola ein viol. vel potus factus de violis
Tiolare vberweldigen. violetia gewalt
Tiolatura eſt locus vbi creſcunt viole
Violentare vberwaldigen

Violentus vberwaltig

2

Vipa vel vippa ein weinſupp

ſt
Ne

8
1
4
!
!

Vipera eſt genus ſerpentis ein narter.

H“Hſ
⸗ VMioperus natericht oder ein braunber baum
Cuü— f t Urago ein mennyn qi viriliter agens. Etiam dʒ
GH qu.ltde viro acta.i.foꝛmata et ſignficat euam.
2 Airetum eſt locus vbi creſcunt parue ꝑᷣge0e.
i m S Uir a vireo quia in multis vtutibus virere debet
ft UViredo grunheyt. virere et vireicere idem
f p Uirga ein rudt Inde virgula id eſt parua vga
4n f p Cirgapsaſtoꝛis ein karte ſicut textoꝛes habent
f p Tirgena eſt locus vteri vbi cõceptõ fit
f t Uirgimtas iunckfraufchaft
e m s Uirgineus. a. um. moꝛe virginis caſius
t Uirgo ein iunckfrauwe. Inde virguncula
X— n s VAirgultu ẽ locus vbi creſcum noue virgulc.
ten n s Airariü ein wurtzgart oder graßbon*
t Uiridis grune. viridehiſpanum. ſpangrune
n t Virilin manbß gemecht. virilis manlicher
„⸗ n pꝓ Virilare. id ẽ wiriliter agere. viroꝛ gꝛunheyt.
ft UVirrtus tuget. Itẽ ſt oꝛdinẽ angeloꝝ Itẽ diuinã /p/⸗
uidẽtiã vt ibi vtus altiſſimi ooubꝛauit tibi. Itẽ potẽ
nne tetiã i coitu vtille ẽ maioꝛis vtutis apð mlieresqm
ii iſie. Iẽpotẽtiã ſecłarẽ vt rexn ſaluabit ꝑ mliò vtu
gncg im sE Uirulétus. i. veneno plenus vgiftig re i. potctis
s m sS Airtuolus. , um. 1. vir tutus plenus tugeniſam
Nn Mrus neutri generis indeclinabile vergiffte
WU f t Uis ratõnis vernemend krafft, ſed vis appꝛehenſi
duau us die erſt ynwendig krafft
6G6 m s Uice lus ſchleymecht. vilcus darm oder ſchleyme
1 n x Auere. d eſt rrequenter videre ppꝛie beſ. hen
. a p Vilitare beſchauwen oder beſuchen.
m t Mtatoꝛ ein belcha uw er ober ſucher

n. t Uapilio ein rauber et oꝛ qu. li vi ſpolians

———

Aliſus das gelichte. vitaleben
NVita actiua ein wurckend leben. ſed vita contila,
tiuiua ein beſchaulich leben
t Uitalislebentlich. vitare vmeydẽ kvitã oꝛn
n s Aitellum ein eyrtotter diſp
ft ¶ Uitis ein weinſtock. vitreus gleſern
m s Uiticuspapegey. aliſdicunt vitacos
m t Aitriatoꝛ eſt ile qui facit vitra
m s Uitricus ſtieffuatter. vitrica ſtieffmuter
n s UVitꝝ ein glaß. vitriolü kupfferwaſſer
Ip AUitta eſt mitra qua caput ligat᷑ ein baub.
n p Littare id eſt vittis oꝛnare
m s AVitulus ein kalb. vitulari.i letari dinina voce
a p Eitupare qſi vitam alicuiꝰ turpem areleſtem.
n s Aituperiũ laſter. vituperabilis leſterlichd
o t Miuax.i. ſubtilis vellebenhafftig.
n s Tiuariũ ond, in q ſeruant᷑ piſces viui in gqug
m s Tiuidus id eſt viuus foꝛtis agiilils
a p Liuificare.i. viuũ facere lebendig machen
m s AUiuificus. a. um. id eſt faciens viuum
m s TMiuus a. i i. hñs vitam vt banis vpibꝛ viu / pꝓppꝛie
Fiuere leben lebendig
a b AUlcerare. i vulnerare vel Vleeribosunplere.
m s Yiceroſus. a. um. id eſt vlceribus plenus.
tCWltio rachung. vlciſcoꝛ i.punio vinco.
n t Ulccusein ſchwere. vlciſi rechen
i 9 Viltus id eſt leccatoꝛ vel tabernarius.·
Aligo naturalis humor terre ſc; fumus
n 6 Aliginoſus vligine plenus vel pinguis
UMlixes ẽ ꝓpꝛium nomen vel ðꝛ totus pegrinus

dVAlulare heulen ſicut canes. Alllus.i.gliquis

re. i.

— — ☛ ☚ —

— — —

N
in

-8 832—38 —3
₰„ „ S. „
n —„80ρ „☚„

S0

—„32—S=5—

πωι nρhnr hee e

Alula eſt auis que videtur vlulare. ein elle

Vllatenus.i.vllo modo.etlicher malſe ⸗
AVlna dicit᷑ manus vel bꝛachium ꝛc.ein ele
Alnare id eſt cum vlnamenſurare.melſſen
Altime ʒu letſt. vltimatim idem.

Vltra aduerbium loci furter vel voꝛwerß. Auteſt

ppoſitio et comꝑati VYltra vlterioꝛ vltimus
Vltoꝛ ein recher. vltusa um ab vlciſcoꝛ gerochen⸗
Vlua eſt berba creſcens in paludibusſchwertel.
Umbilicus ein nabel m. t vmbo bonis ein bockler

Embꝛa ſchatte. vmbꝛaculũ idem. vel ſchirmbꝛett.

Ambꝛare.i.obſcurare tegere

Ana. i. limul ad Vnanimiter.i. cõcoꝛditer

Ananimis cõcoꝛdans ex vno animo. einmuttig.

UVncinus a um. krumme odoꝛ hoffericht

Ancinũ eſt ferrum in modum falcis curuatum
AUnctio ſalbunge. Inde ſacra vnctio.
Eincus hack ſubſtõtie.ſʒ adiectiue.i.curuꝰ łreflexꝰ.
Vnda id ẽ aqua vel ſuperioꝛ pars aqagu
nde wo von. vndecunqʒ idem. aduerbia
Yndiqʒ an allen enden. aduerbium

Engaria vngerlant. vngarus ein vngerer

Vngere ſalben. vngentum ſalb
Vnsguen ẽſunplex ſiquoꝛ no ꝑmixtus.
Anguentarius ein ſalben macher.

Vinguis ein fingernagel. ſ. p vngula ei klaup

AMnicoꝛnus ei eynhoꝛn. vmcus eynig.
Anica.i.aima.vñ pſalmus Erue a frãmea ꝛ.
Vnifoꝛmis einfoꝛmig.m.s. vnimodus einmeſſig
Vnigamus tantũ vni mulieri eſt nuptus
Anigenitus ein eyngeborn ſon

Anigenita ein eyngeboꝛn tochter

sgeegs sgssoe — Sn

êMẽ

f.
2
f
n
a
f

4 .

1

—2

—.— ⏑

—

———

⏑ △ e SH.

tUnio ð eqnocũ vñ Eſt lapis ẽ punctꝰẽ vnio ꝓximi

taſqʒ Oasẽ ꝓ pꝛmis ſʒ ꝓ reliquis muliebꝛe
Umuerſalis gemein. vnuerſus dem
Aniuerſitas et vniuerſalitas idẽ gemein
Aunuerſum die gatʒwelt. vnqʒ imer aduerbiũ
Aobilare yrtʒc᷑.n. S. Mocabulũ.i.vᷣbum ein woꝛt
Vocalis ein ader.oder roꝛe in collo
Mocalis et hoc vocale vocem habens
Vocor ꝓut eſt paſſiuũ ich werdgeheyſen. ſed ꝓut
eſt deponentale et vocatiuum ich heyß.
NHociferare ruſſen. oder einſiyn machen.
Ac laeſt media pars manus.
Volatilis id ẽ ad volandum abilis gefedert
Volatus a.um.geflogen.ſed.us ui.fliegung
Molemus ẽ arboꝛ quedam. volemum fructus eius
AVolucer hec cris hoccre.id eſt velox letus
Volucris ein fogel.qñ eſt ſubſtantiuum.ſed quãdoẽ
adiectiuum tunc idem eſt ꝙ velox.
Aolubilis beweglich. voluere weltʒen
Aoluella ein wynde an einer pꝛeſſen.
Aolumen eſt liber qui ſepe voluitur.

WUoluntarius eygen wulig. vuluptas luſſe

Aoluptuoſusluinig. volutare weltzen
Molutabrum eſt iocuw iuui ein phule.
Moluptuoſe aduerbium wolluſtg
Momer vel vomis. ein pflugeyſen ł'cauda aratri
AMomitusa vomoſpeyung
Momere ſpeyen lłſumpta wider geben.
Morago ſchlyndung lbaratrum
Moꝛax qui multum deuoꝛat freſſig.
Moꝛtex eſt voꝛago łcircularis reuolutõ aque
AVotiuus gotlich oder heylig oder andechtig

— —

— — —

— — — —

—

= — — — — — —

n

6G

◻ ☚ e

E

☚ 0

*¾¼.

—– ☚ ☚
n

S —S— 8S
ς ◻ △☚ee

=£
B=

vel voto aſtrictus DMU½.
AVotü ei geyſtlich gelubd oð begyerikeyr
Uouere geloben den heyligen oder begeren
Aox a voco as.qꝛ ꝑeam vocamus
Apupa ein wydhopff. vr gꝛece.i. ignis

Vranũ.i celũ ab vr quod eſt ignis.

Vranicus.a.um.i.celeſtis.vranius idem
Vrania muſa que celeſtis dicit
Vratiſlauia pꝛeſlau.in ſchleſia ciuits
Vrbanus ſubſtãtiuũ ciuis romanusðꝛ ſed adiecti⸗/
uum id eſt facetus vel curialis
Arbs.i.ciuitas.vrbus.i.ſulcus ein furch.
Arcius ein eymer. oder eĩwaſſer vab
VMredo eſt ventus vrens
Vrere brennen. ab vr quod eſt ignis

Vrina eſt minctura. et ꝛ ab vro qꝛ a renibus pſia

gradiatur
AVrinale eſt vas ad capiendum vrinam
UVrinare id eſt vrinam mittere
Vrgere id eſt cogere ʒwingen
Ario ẽ vermis poꝛci ein ſchw ynbß laub
Vriel eſt ꝓpꝛiũ nomen angeli.et interptat igni s.ct
eſt quartus angelus in paradiſo
Urna ein ey mer vrnale idem
Vrſa maioꝛ eſt curꝛus in celo.
Vrſa minoꝛ das liben geſtirne
UVrſus ein bere.et ðꝛ ab vrgeo.
Vrtica eſt quedam berba einnelſel
Vſia eſt foꝛma cum materia
Vlſiolus meterliche.
Vſitare vben
Vſpiam. id eſt in aliquo loco

SS ——8 8

NS 2
D& C

Alquam idem.

AUlſquequo aduerbium ſumit᷑ multis modis.vñ. ad·

uerbium dans quantum dat vſqʒ quo dans aliquã/

tũ. vndiqʒ lic locũ tempus ſignado quouſqʒ. qᷓ; diu
ve ſignificans vlt temꝑis eſſe.Mactilicoqʒ pede ſẽ

per vult vſqʒ quo poni
Uſucapio.id ẽ circa vſimn aliquid capio
Alſurare id eſt vſuram dare vel cape

Aſura wucher. Uſurarius wucherer

Eſurpare mit vnrecht nemen

Alſurpatio vnrecht nemung

Alſus gewonung oder gebruchung
AWtenſile. hubradt
Ater. a.ũ.ẽ nomen diſtributiuũ p duobus

Mter tris. lidern ſack do man wein mit ab lat. vnö
Atribus antiquis vinũ cõmittere noli “

Aterinus ein halb bꝛuder von der muter
Vterusẽ locus cõceptõisqui in medio ſe diuidit.
Eti gebruchen. Nti aduerbiũ.i. licut

Atinã aduerbiũ optãdi. ach das.oð wolt got. et eft
ſignum optatiui modi S erer.

tiqʒ id eſt certe vel ita

Vtputa. i ficut. vtpote idem aduerbia
Utrobiqʒ.i. vdiq aoueroiq an allen enden
Uitrum aber. wie dañ aduerblum
Vtrũqʒ beydenthalben. aduerbium.
NRua ein wein kon
Vuapaſſa klein royn
Vuaranda id eſt cautõ ſicherung
Aueo es. ere.i.humere impingueſcere
Uuedus a.um. iid eſt interius humidus
Kulgus gemeyn volck oder das mere.

S = = —

S=

AVulgare.i.manifeſtare ad vulgus aliqd ꝓducere.

S n t Aulnus ein wund
H m s Nulneroſus a. ũ.i. vulneribus plenus
DH m s Aulnificus.i.crudelis vel vulnus faciens.
NKH m t Aulpis ein fuchb
Vulpecula diminutiuum .

m t Nultur ẽ nomen auis ein geyr
m qꝗᷓ Nultꝰ a volo vis ðꝛ qꝛꝑ eũ aimi volũtas oñ dt᷑.
Sʒm em̃ voluntatẽ animi in varios motus muta/
tur. ein angeſicht
f pꝓ AQAulua a valua 8. i. ignua ventris vl qꝛſemen reci
piat vel qꝛ in eam fetus ꝓcedat
n pꝓ xoꝛare.i. vxoꝛem ducere
f t Uroꝛ ab vngo dꝛq̃ſi vnxoꝛ Antiquitꝰ em nubentes
u puelle inungebant chriſmate Mÿ
. itera vſqʒ ad tempꝰ Auguſtiniĩ vſunõ
erat apðlatinos etdigne hoc tꝑe aſſumpta
ẽquo xpi nomẽ innotuit.qꝛi figura xpiſcri
bitt. 1 vt diẽ papias. x. ĩ gꝛecis ꝓ ch. hẽt. et
“ fcribit. etſcias ꝙ noia deſinẽtia i:x. faciũt gemiĩ cis:
in gis. exceptis qttuoꝛ. vꝰ. Misrectꝰ in x in cis vel
( gis gtm̃ termiat. abſqʒ ſenexnixa nox atq;ſuppellex
gee in xenos.i peregrinuus
m s xandicus macedonũ lingua apꝛilis menſis
n s xeniũ ein kleinetłſignũ qð poꝛtat peregꝛinus.
rxenotrophiũ locus vbi pauꝑes cõuerſant᷑.
xenotrophita qͥ vel q̃ cuſtodit xenotrophium
xenophegia.i.cibꝰ ſiccꝰ.ſicca ↄmeſtio.labſtinentia
xenodochiũ ẽ hoſpitale paupez pot?
xilon gꝛece lignum latieer
xilobalſamũ ẽlignũ vel coꝛtex balſami. vel liquoꝛ
emanans de ligno eius trito.

2£ 2
„% ☚ ☚

mms xſlofagus ẽ vermis lignũmedens
xiros.i.fructuas tura mirꝛe et aloes

nininiromirꝛi dicitur fructus mirꝛe ſeu aroma vel mix/
m s xriſtianus ein chriſten menſch
m interptatur quaſi vnctus.
* Koniq ẽ ymago ſicut ymagines ſanctoruʒ
ðð in eccleſis habentux
m s Vconom ẽc dupèſato: domꝰ eiſchaffner
SBSz adã dicit fidelis interpꝛes Alij ꝙ ilide

„ “— „ 2,„ 2 2 „2
lis notariꝰ glicuiꝰ dñi in ꝓlogo Gen. innenit
n b. ypodꝛoniu ẽ ſiructura auedq lignea ind ſufferrãdi
retinent᷑ ne ſe mouere poſſint. ein notſtꝗl vt dꝛ in legẽda ſã

nes e.ẽ quodd puum fruſtru carnis qð in pꝑtu cũ pullo equi
exiuit ei? frontiadheres. de quo mlieres qdã malifice faci/
unt intoxicatões amatorias. p qs cogut viros amare mlie
rẽ aliquã et eſt caro illa efficax valde et ĩ hoc maleficio.
m t e. Abulon fuit fiius Ape. et interptat flurus
babilaculü pulcritudinis vel fortis.
m 8 bul?. i. otrariꝰ ltralſgꝛeſloꝛ zc dyabolus.

”ü .

m ꝓ sacharias interptat memoria oni
m s sacheus iuſtus vl iuſtificat? interpta.

m s ʒebedeꝰ? donatus interptat ſiue fluens

Lroome repit. ʒetas bycmales 4 zetas eſtiuales. ſed
Eeccta neu ge. et indeclinabile nomen cuiuſdã lre ᷣm
hyjugui. papias vo dicit zete hyemales.i.domus hie
males. quas calidas facit ſubducta flama. ʒete eſti
uales qs frigidas facit ſubducta aqua
ʒzelare. ĩ amare vel inuidere vel ſequi
ʒelatoꝛ.i.ama toꝛ. zelotes idem

cti Scbaſtiani Adẽ etiã ꝛ Ypotoerciũ Ypomones Ypome

AAnguinis flius noctis et odoꝛ ſuquitatis.

f p ʒeta.i. camera ↄclauis ſeceſſus vñ in paſſione beati

ODòOG .
.—
S
5
5

. S

S„= — – — =—

—

e

ʒelotopia ẽ ſuſpitõ vel furoꝛ cũ rancoꝛe mentis ace.·
ſus. etiã ðꝛ mulier q ſuſpitõem babet de viro.
ʒelotipium vnere J
yelotipus ðꝛ qſi ʒelo plenꝰ. et ẽ idẽ qdðᷣ inuidioſus vel
ſuſpicõſus. etiã ðꝛ vir qꝛ babet ſuſpitõem ſuꝑ mlierẽ
gementũ ei bedideck ſuã leccatricem
gelus.i. inuidia amoꝛ velferuoꝛ bonꝰ ſiue malus.
ʒephirus ẽ nomẽe ventiw eſtoꝛden
zimos gꝛece latine 8 fermentũ. vñ aʒima 'm bug.
papias vero dicit zima fermentũ. vñ aʒima etiam
ponitur pꝛo peccato
zinʒala eſt pua muſca ſcʒ culex
Aiʒania ẽ quedã ſeges vel berba ꝑuerſa
znciber ẽ quedã ſpẽs aromatica ynber
Jona. i. cingulũ et ꝓpe latum
Pnarius eſt ille qui facit v=nas
ʒonifragiũ eſt onarũ fractio
zoꝛobabel. i. iſte magiſter debabilone.
zoticus.a.ũ. i. vitalis. zoʒimus.i. viuax vl inuidus.

aus deo vni et trino Amen
Kange etee

gFyr: S D

. P. „ „
— 3 * è D eS .
OWOWUBðð Ar- 6, 2 0 TI. Ag 0 4
4
êèð A WWCO W e .

ðð * * e, .
er⸗ wc:

y

. e 4
—

N H — — e veßh

— B * .

—
£☛
*
5
—/ꝑ
* —18
.
„
2
*

—

.
4

. E „ C 2

De 9 P- c P tEABO

— —

Wwmet 0

*

* 4

(

ir

4

=

SebesnSSS -8 SSSS5 —

e a
s Ablatus bhynweck genumen.
p Ablactare eſt puerum a lacte extrahere entwenen
p A bominari vnmenſchlich gepoꝛn.
Abominatio greublichheyt.
Abominabilis vnmenſchlich
Aboꝛtio tis. tire. vwerffen oder geburt vthunẽ &t
de abab ⁊ oꝛioꝛ.qi nõ nataliter vel maturo tꝑe oꝛiri
Abimelech interptat pater meꝰ rexł pfis mei regnü
Abhoꝛreo rui. caret ſupinisfurchten oder grauwen
Abiſlusid eſt/ pfunditas qqꝝ. aliqñ etiã capitur ꝓ in
Abiugare einzweyteylen ferno
Abiurare id eſt rei credite abnegare ablchweren
Abluere lauare purgare ſoꝛdes abweſchen
Abnuere id eſt refutare vel recuſare verſchmehen.
Abnegare verleugnen D
Abneposeſt ſiliuspꝛonepotis quia ſeiungitur ane
Abpatruus eſt frater am. pote.
Abolere abthun id delere et habet duplex pꝛeteritij.
Aboꝛtiuus tiua. tiuum. ein todt gepurt.
Abrenunciare.i. eſt renuere widerſagen

—

—

4

e

—
£☛

Abꝛa ein dienſtmagt Unde Judi itite
Bann Reunm 8 nd Judith.x. Impoſi uit ita
ꝛam ↄponitur ab abba quod eſt pater excelſus.
Abꝛaam eſt pater multarum Aſunsnoiningeſunimn
Abꝛotanum eſt nomen herbe eberwurtz.
Abrumpere id eſt de alijs frangere abbꝛechen.
Abrupta ſunt aſpera loca. inter montes 1 qcuta
Abradere abſcheren. abrogere abnagen
Abꝛogare id eſt delere deſtruere lubuertere vſtoꝛẽ
Abrotare mel reden Inde abrotatoꝛmel reder
Abſcidere.i. incidere ſeparare cedendo
Ablcingere eſt ab vno in aliud ſcingere

a iij.

l

VY 2
VierFarbSelector Standard*-Euroskala Offset

X

W

„⏑ Copyright 4/1999 VxyMaster GmbH wwW.Xymaster. com