mifunt, 35 Zurück-

eaLiS,

fchicken, zurückgeben.

Calleo, ui, fine fup. 25 gewanit, erfahren

vob

Seym

Callere artes ; Kunfiflücke können

Infideo, fedi, fefum, 25

ONKLOL

Clunis, 3, f; das- Gefüfs, der Hintere

Sus»

fich darauf fetzen

odam

penfus

A,

um ;

aufgeyeckt.

Anterior, üus; der vordere

Miniltra-

tor,

3. M

der Diener ,

Bediente,

Miniftratorem fe Ppraebere;

b hac

aufwurten,

Salto, L} tanzen

Erectus, a, um; au/erichtet.

Po-

onll-

fteriores pedes;;

die Hinterfüfse.

Ihfilto, ftiti, titum, 3; darauf

‚ L0UM

fiehn,

Proiicio, ieci, jectum,. 3 ;. wWegwerfen

Papae, interj; wotz

Oras

taufend, ey!

Abftraho, traxi, tractum, 3 ; .abziehen, herleiten

De-

n

d

pendeo, pendi, penfum,

; abhangen,.

Nutus, 4 ;

der H’ink.

Probrofus, a, um; /chimpflich

Docilitas ingenii;

die Gelehrvigkeit

des Gemühts, Facultas, 3, f; die Anlage, das VYermögen,

EX( Ol°0,

colui, cultum, 3 ; ausbilden

henitor, 3.m } der Erinnerer,

Con-

Kr

fulo, fului, fultum, 3; um Rath fragen. Confenlus, 4. m3 die Bei-

NN

Aimmung;

Oro, 1; bittens

, aM

zuhom

‘Lt?l”£

34-

ami

n 8

er w

Der Schmeichler und Angeber oder Anbringer.

n 47

ckchen

Hamburgi mercator. quidam plures habuit libe-

fı def

ros; in quibus. unum filium,

namine Richardum,

93 2U

Hic callido erat ingenio, ‚et parent1hm‚ matri prae-

Z

j Af-

Per

fertim, percarus.

Hunc praecipuum favorem fibi

variis haud laudandis artibus conciliaverat.

Mature

A fOÜ ’

g7“vkm

enim incipiebat

omnibus modis adulari parenti-

f, JC

bus, et meliorem fe fimulare,

quam re vera erat,

lavt

"Multus erat in laudanda obedmnt1a‚ temperant1a‚

‚}HÜÜ‘!

modeftia, finceritate,“ caeterisque virtutibus, pueri-

Can

l aetati neceﬂ'arus et honor1ﬁc1s, neque umquam

fiabi

a

F}

.1nter-

}

intermifit, qﬁändo hoc fecit, has virtutes äe fe ipfo

dagog‘

praedicare; licet contrarium fentiret, atque etiam,

diutin

quotiescumque occulte fieri poflet, ageret. In fra-

fevere

tribus vero fororibnsque f{uis femper aliquid repre«

expro%

hendit apud parentes.

Modo hoc, modo illud pec-

fceleft

catüm eorum ad hos. parentes detulit; femperque

indole

aliquid fecundum opinionem ipfius inique factum

n0n €

erat ab illis, de quo apud parentes querebatur.

Que Cl

Parentes maxime fibi gratulabantur de filio tam

autem

modeito et probo. Paullo poft paedagogum fum-

dictae

ferunt liberis (uis, ut eo melius educarentur ;

tolit,

quia ipfi, ‚nimiis negotiis distracti , huic educatio-

quae

nis officio rite fatisfacere non poterant.

Quum

dagop

paedagogus adveniflet ; parentes eius curae Richar-

M

dum . noftrum, ut optimae indolis puerum, praeCie

ges hi

pue commendarunt,

Sed paedagogo, homini, in

tiesCU

arte educandi experto, {ftatim demiffus oculus, et

yulty

vultus, plus quam in puerum cadit, compofitus, in

A

Richardo noftro. non placebant.

atque

‚ Statuit igitur, accuratius et cautius obfervare

ut di

hunc puerum fulpectum, citoque eum fimulatorem

ipfum

et adulatorem deprehendit, cito etiam eum dela-

profe

torem agnoscit,

Nam Richardus nofter ftatim ar-

paeda

tes {uas apud paedagogum quoque expertus eft.

füm,

Praedicat innocentiam {uam et probos mores, accu-

dela

t

fatque fratrum fororumque commiffas nequitias.

apud

Paedagogus fimulat, {e omnia credere. ' Richardus

nofter, hoc, ut. putat, affen{u audacior factus,- de-

iDlos

T

inde pergit, calumniari {ervos ancillasque domus.

fent!

Multa-eorum inique et improbe dicta et facta pae-

malk

dagogo refert; et inprimis eiusmodi verba, quae

Doen

contumeliofa in ipfum paedagogum erant,

' Tandem eo miälitiae progreffus eft hic fimula-

beret

nm

tor, ut etiam ‚parentes ipfos apıd paedagogum

Nan

calumniaretur, variaque, tamquam dicta a parenti-

del;

bus, ad eum deferret, quae maxime probrofa pae-

arfe

a=-

fe inl

e“aYr‚

dagogo erant.

Tum vero 1nd1‚qnatm paedagogi

diutius contineri non potuit.

. Richardo fer10 et

}

In fras

fevere hoc turpe et abiectum adulationis vitium

M Epf C«

d pec-

exprobrat, graviterque eum verbis-ac plagis ob

fcelefita mendacia et criminationes ﬁctamque animi

Derque

Sed Richardus hac cai’cwatxone

factum

indolem caftigat.

non erat emendatus.

Tam antea paedagogum quo-

EUH

que criminatus erat apud parentes.

Poft poenam

o tamı

jüm-

autem, quam ei inflixerat paedagogus, ira et vin-

dictae cupiditate incitatus, multa ad parentes de-

entur ;

1Cat10=

tulit, quae paedagogus vel dixiffet, vel feciffet,

quae omnia valde dedecori vel parentibus vel pae-

Quum

F

dagogo 1pﬁ erant,

char-

)raeCle

Mater inprimis nimium credulas praebu1t au-

res his cr1mmatmmbus‚ atque' paedagogum, qUO-

nl

1

tiescumque ei occurrit, alieno animo morof'oque

1s, el

yvultu falntavit,

Quod ubi paedagogus animadver-

s, In

tit;

caufam hunius immutati animi. fulpicatus eft,

erVale

atque aliquando poft coenam inftat parent1bus,

ut dicerent,

quare immutaffent ammum erga

Lorem

Primum te rgiverfati funt;

tandem vero

dela-

ipfum

proferunt omnia, quae Richardus lpﬁn dixerat. Tunc

M Afs

paedagogus refpond1t hoc erat, quod {uvlpicatus

eß,

fum.

‚Richardus vefter eft nebtlo et nea u} ifimus

aCCU=

delator‚ fimulque narrat omnes delation es quas

1185

apud ipfum feciffet, et quomodo. parentes et1am

ardus

ipfos calumniatus effet.

3 de'

Tunc fubito oculi his occaecatis hucusque pa-

MUS

rentibus aperti funt; paterque tanta ira in filium

] pae«

malitiofum commowbatur,

ut eum feverifima

quae

poena affıceret, diuque ex confpectu ijpfius proferi-

beret,

Numquam etiam Richardus poftea prifti-

nnla

num amorem patris recuperaxe omnino potuit.

agum

Nam fimulatori et delatori numquam

enfl-

deinde amplius fiditur,

i femel eius

artes detectae funt

pa€-

dae

F3

Ham-

Hamburguni, 2 nö ’Havmbm/'g.

Cällidus, a, um ; £s‘ﬂég‚ ver;.

fehlagen.

Favor, 3, m; die Gunfl.

Concilio, I; erwerben,

Mas

$

Adu-

ture, adv. frühzeitig.

Incipio, cepi, ceptum, 3; anfangen.

lor,; atus fum, I; fchmeicheln.

Simulo, 13 fich ftellen, vorgeben.

D

Multus eft in hac re; er gibt fich viel, damit ab,

Sinceritas, 3:

f; die Anfrichtigkeit,

Honorificus, a um; yühmlich, Ehre brin-

gend.

Intermitto, mifi, mifum, 3 ; unterlafen.

Defero, detuli,

delatum, deferre ; anbringen Opinio, 3. f; die Meinung,

Gra-

tulor, atus fum, 1; Glück wünfchen.

Paullo poft; bald Herwach.

Paedagogus, 2. m ; er Hofmeifter,

Eaduco, I; auferziehen.

Dis-

f}

tractus, a, um; zerflveut.

Satisfacio, feci, factüum, 3; ein Genüge

leiften.

Expertus, a, um; erfahren.

pIUS|

Demiffus oculus; das nie=

dergefchlagene Auge.

Vultus compofitus; gefetzte Miene,

Accu-

Faner

NEM,

ratius et.cautius ; » genauer und vorfichtiger

Sulpectus, a, um $

verdächtig)

Adulator,

Simulator, 3, m; der Verftellers Heuchler.

quod

3. m; der. Schmeichler.

Delator, 3..m; der Anbringer, Ange-

bi {o!

ber,

Innocentia, I. f; die Un/chuld. Nequitiae, arum, plur, 1, f3

böfe Streiche.

Calummier, atus (um, I; verleumden

0

n

Refero‚ü tuli,

{us

|

|

latum, ferre ; berichten, erzählen. Contumeliofus, a, um; Schimpf-

lichs

ablif

_Maliti»a‚ 11 f; die Bosheit.

Eo malitiae pregredi; f/o weit

$n der Bosheit gehn.

Probrofes, a, um ; n%achtheilig , /chimpflick.

dit;

C'ontinm, ul, entum, 2; zurückhalten

Serio, adv, ernfllich,

Ab-

hic

jectus, a; um ;.* miederträchtig.

Exprobro, I; vorräücken, vorwer-

regk

fen. : Sceleftus, a, um; boshaft. Crimimatio, 3, f; die Befchul-

digung, Verleumdung.

Caltigatio, 3 die Züchtigung.

Criminor,

atus fum, I ; befchuldigen, verleumden,

Vindicta, 1. f3 die Rache.

Mal

Incito, 1; anreizen. Dedecus,oris, 3, n ; die Schande, der ‚Schimpf.

yabat

Credulus, a, um; eichtgläubig.

Alienus animus; AKaltfinnigkeit,

N0

Abgeneigtheit

Saluto, 1 ; grüfsen. Immutatus;a, um ; verändert,

ArCe

Sufpicor, atus fum, I;

argwohnen , muthmaanfsen.

Aliquando,

adv., einfimals.

Quae

Inftare alicui; im einen dringen.

Tergiverfor,

atus fum, I3 2ögern, Mnicht , daran wollen.

Nebulo, onis, 3.

cane

m; ein böfer Bub.

Nequiffimus, a, um; der bösartigfle. . Huc-

M

usque,

adıy.

bis hicher. .

Ex con-

Malitiofus, a‚ um ; boshaftı

M

]

[

fpectu profcribere ; nicht vor die Augen kommen laffen.

Recu-

nik

pero, I; wieder erlangen,

Fido, filus fum, 35

LV AUCN.

Detego,

haeı

9gxi, tectum, 35 €;ntdeölaen.

üı

Can

Mn

35°-

'??lg. i

%, Mas

35

\

%. Adı

JOr geba

Der Varleumder erlzält_éewöhniz‘ch z:uhé};:*ß

rilas, 3

feineverdiente Strafe,

hre brin-

x

, detüli,

Gra

Lupus, canié, leo, cervus.

Heryach:

m. Dis-

Lupus cani \valde irascebatur, quia ipfum fae-

; Gemüge

das nite

pius impedierat, quominus ovem aliquam ex grege

Accus

rapere poffet.,

Igitur ut irae (uae fatisfaceret, leo-

3, UM;

nem,. regem ferarum, adiit, detulitque ad eum,

\dulator,

quod canis faepius venaretur in ijis locis, quae 1i-

, Angt-

bi foli leo ad. venandum refervaflet , et in quibus

ur L£5

igitur capitale effet venari.

Saepius eum dehorta«

‘TD‚ EUH‚

tus (um, adiunxit lupus, ut a tam nefario crimine

himpf-

abfifteret ; fed. femper fummo cum {fcelere refpon-

fo weit

mpflich,

dit: idem ius venandi, quo‘leo gaudet, etiam mi-

. Ab

hi competit; / Quid fibi fumit leo,_ut folus in his

yorwer-

regio‘nibü's venarı velit

Befchidhe

1minoh

/ His falfis criminibus lupus leonem in

} maxIi-

HM;M.

mam rabiem contra canem infontem concitare fpe-

himpf-

rabat.

Sed leo, qui malignam indolem lupi bene

yigheit,

noverat, non folum canem, verum etiam cervum,

ändert

arceffivit, et ex hoc. quaelivit, num vera eflent,

;uand<).

quae lupus dixerit? Cervus vero refpondit: De

VEr ( !

5 3

cane queri non’ poflumus. ‚ Lupus vero femper in-

Huc

{fidiatur nobis, et iam faepius aliguem noftrum ra-

X COlle

puit. Fortaffe. hoc etiam frequentius factum eflet,

Recu-

nifi interdum a cane effet prohibitus. Quum leo

eteg0s

haec audiret, itatim irae et indignationis plenus

JIupum corripuit. et dilaceravit,

Quod ubi vidit

canis, dixit: haec eit digna merces

€aluw

mniat or um. }_

ICa

3

F4

Iraécön iratus fum, 3 3 —zﬁﬁzgn. Impedio, 45 hinlfmé. Quo-

A

minus, conj.. dafs nicht,

Adeo, ir itüum, 43

Zu. einem gehen,

oße

Venor, arus fum, I; jagen:

Refervo, X; vorbehalten.

Capitalis,

€; des Todes werth.

rum

Dehoartor, atus fum, I; abmuhnen.

Nefa«

fein

Fius, a, um 5 gottlos,

frevelhaft.” - Abfilto, abltiti, abftitum, 3 ;

Scelus, eris, _3

&.

Nns;

die Boshetit, ‚das VYerbre-

Imo

abftehn., nachlaflen

chen, der Frevel.

Competo, petii, petitum, 3; zukommen, zufichn.

{cel

Sumo, fumfi. {umtüm, 3 ; heransnehmen.

Com

Crimen, inis, 3. n

das Verbrechen ,

die Befchuldigung

Rabies, 5. f3 die Rafervey,

onU

Huth,.

Infons,

3

O5

unfchuldig.

Malignus, a, um;

bösartig,

hor

Infidier,

atus {um,

X;

nachftellen.

Prohibeo, hibui, itum 23

abhalten, hindern,

gen(

Dilacero, ı; XZerreifsen. Merees, „e‚dis‚'3° f5;

{url

der. Lohn,

/

plac

36.

inf

faff

en

De? Anﬂz'ft/ef oder Ä?tfée„t_2;*er.

Londinum, urbs illa, ﬁ1axitna hominum free

fodi

quentia percelebris, multos etiam alit pueros,

£ran

MN

tam bonae, quam Mmalae indolis. In his pueris

quu

fuit etiam quondam unus, nomine Eduardus, qui

mature cauffa multorum perpetratorum. facinorum

clan

fuit,

banı

Ipfe quidem ex timiditate et verfuta callidi-

tate omnibus factis abftinuit, quae poena funt di-

que

gna. Sed quum delectaretur rixa et pugna fodalium

parı

fuorum; nihil inaufum reliquit, quo eorum ani-

Tum

mos incenderet ‚et contra ‚fe irritaret.

Si quis

terd

commilitonum ab altero offenfus erat; ©Omnibus

freg

modis eum dehortari ftudult, .ne offlenfori 19n0-

laef

fceret, potiusque ei inftitit , ut fevere ulciscere-

ban

tur acceptam iniuriam,

Namque , adiecit, igno-

neh

miniofum tibi foret, nifi hoc faceres, ‚et laefionem

tün

ignominiamque acceptam inultam fineres,

Si igitur rem ca perducere poterat, ut huius-

cefl

modi pureri. ad manus venirent, pugnis inter fe

Igit

contenderent, crinibusque evulfis capita vulnera-

tuti

uis

effr

rentz tunc in iinu gau(*]ebat. Hipc etiam, fi q

Pn

ab

D

_

K

89

Kn

Q‘sO'

xcogitavit fictas

ab altero re vera non erat laefus,

Sehen

offenfiones

et conYyci!

s profeidit unum apud alte-

apitalis,

\{-‘a

rum;

eo femper <‘()nﬁ‘m, uüt . iram eorum contra

M, 3i

feinvicem inflamyaret, gosque ad PugnaM exeitaret,

e

Imo non 'conftitit .intra ,has noxias adhortationes

E

fceleitus eins conatus; fed_ad alia etiam facinora

$ 3005

commilitones fuos perpulit.

51 quam arborem,

Raferai

Sarg

onuüuftam pomis maturis, ı aut flores pulchros, in

horto aliquo videret; fuafßit Aociis (yis, ut intra-

um 23

$ 308

rent clanculum in hos hortoc, floresque. et poma

Si videret in pergula mﬁoms ﬁm;las‚

furriperent,

placentas boni faporis aliasque crps=dms; func eos

inftigavit,

nt tentarent

num haec catillamenta

fuffurari poﬂ'ent ut dc1nde communiter comede-

renf.

Quin eo' proceﬁ.t 1nahtxa huun nebu'loms, ‚utß

fl‘€!

fodales fuos adhortarctur‚

ad omnia ea ‚perpe-

eros,

tranda‚ qmbus ViCiNOS ahqvo modo taedio aut da-

mno affıcerent,.

Sic. inftigatione 1phus 3i puerl,

(efs

quum nox intraviflet,

ante aedes civium magno

, dnl

Orum

clamore, vocibus canum feliumque, quas imita-

banrtur, variis conviclis, in habitatores iactis, allis-

1Jdk

il

dl

que irrifionibus, nec minus pulfibus ictibusque ad

ıllum

parietes et fores incolarum qu1etem turbare eo-

Quin imo in-

allle

tumque iram provocare ftuduerunt,

terdum etiam ijactu Japidum eorum fcnefcräs con-

th>

{DUS

fregerunt,

aut alio modo aedificia resque eorum

‚9N0-

laeferunt et quando habitatores, irae ‚pleni, exi-

bant ,

ad pumcndan hanc pröoötervitatem, tunc hi

Cefe-

9N0-

nebulones celeri fnga iuftae v1ndmtae {e {ubtraxe-

runt,

neM

Tandem vero co pefu‘iantme et p1*0cacatatm pro—

US-

ceflerunt , utf diutius ferri non poflet,

Deterun! ur

-

r f

igitur multae querelae de corruptis moribus iuven-

jerde

tutis ad praecepforem,, p0801&‘?1g11@ abillo, ut hulc

qbla

effrenatae licentiae fevera poena in Ichola reme edea-

ab

5

tw*„

/

eba

90""“

£u r‚

‚Hic 1g1tur 11‘°Putuﬁ* accuratam 1nqmﬁtmnem‚

8 1

4 M

et _ ex confeffione multorum Eduardum noﬂrum

4;W

omnium harım nequitiarum auctorem reperit

fract!

tervit

Severam igitur ei poenam infligit;

et poftquam

innotuit vicinis civibus, quis fuillet praecipuus

Petul

Vern

inftigator omnium perpetratorum facinorum ; omnes

fine |

cepit indignatio contra hunc puerum deprava*urn.

Lommum odio et contemtui fuit expofitus, eique

anß

das

ab omnibus probis et honeftis incolis aditus ad

b€kbhz

ipfos et con{uetudo cum ipforum liberis interdicta

4 M

€

®

Sage

1

Londinum,

2. Yr5

London.

Frequentia,‘ I. f

die Menge,

Facinus, oris; 3..0; die That,

Perpetro, I; verrvichlen, verüben

Uebelthat

Timiditas,

f; die Furchtfambeit

Verfutus, a, um 5

Calliditas, 3. f; die Argliftigkeit

Rixa I»

gewundt, verfchlagen,

f; der Zank, Streit,

Inaufus, a, um ; #nverf/ucht

Incendo, cendi,

cenfum;, 33

ENLZUNAÄdeN s

erhitzen.

Irrito,; I; 7eLZeN,

anrYeizen

Offenfer,

3. ms

der. Beleidiger,

Jgnosco, . 1gnovi, 1gNotum,; 35

VeYZEiNEB.

Ulsciscor, ultus fum, 33

yüchen

Iniuria, 1, f} das

und

Unrecht, / die Beletdigung-

‚Adiicio, -1e@ech

ljectum, 35

hinzulhun,

gar

hinzufetzen:

Laelio,.. 3: (; die Beleidigung.

Ignominia, ı. f; die

dis

Schmach, der Schzm;uf Inultus, - a, um ; ungerüchet, Sino, fivi, fitum,

leus

3 ; lalfen.

Perduco, duxi, ductum, 3 ; bringem.

Ad manus venires

Con-

3C

einander in die Hände gerathen

Pugnus, 2, m; die Faufß

tendo, tendi,

tenfum u24 tentum. 35

anflrengen , fireiten.

In

il

Excogite, I5

eYy=

finu gaudere; - fich kitzeln, vonm Herzen freuen

denken.

Conviciis profcindere; Jüßern, /chmähen

Inavicem, adv.

alıt

Infilammo, . I;

Confifto,

wechfelsweife.

entflammen , entzünden,

Pot

conititi, con(titum, 3; flehen bleiben.

Adhortatio, 3. f5 die Er-

Sceleftus, a, um;

boshaft; verrucht.

fat

mahnung, Aufmunterung.

Perpello, perpuli,. perpulfum,

35

antreiben

Clanculum, - adv.

ter

heimlich,.

Plﬂ:0r‚ 3 m $

ef

Pergula, . I. f; der Laden, Kramladen

dery BÄäckeYy:

Simila, I, f3 der AVecR

Catillamenta, orum, plur,

er

Z N ;

BackwerR,

Sulffuror, atus fum, I5 fehlen,

‚[chWerR.

Ta

nAauUfen

Commüuniter, ady,

gemeinfchaftlich,

Taedio. afıcere £

In(tigatio, 3

‚ f; die Anfliftung »

Aufhetzunge

MI

Yerdi 1£_/; machen

NUr

Aedes, iuym, plur. 3. f; das Haus. Habitator, 3. m; der Bewohner.

Convicia iacere in aliquem ; einen läfßftern,

[chmähre

Irrifio,

dan

‚3

ürn

u d

91

C

«

nem,

3 ;f; die Verfpottung,

Pulfus, 4, m; der Stofs, Schlagi Ict_us,l

4. m3 der Schlag.

rm

Paries, ‚etis, die /Yund,'

Iram, provocate ;

zum Zorn Yeizen.

Tactus, 4

m3 der H’urf.

Confringo, frégi,

erit,

fractum, 3 ; Zerbrechen,

Aedificium,

Ta

S

N5

das. Gebäude.

Pi'0-—_

Juam

tervitas, 3; die Ausgelaffenheit, Frechheit.

Fuga, I, f; die Flucht,

DUDS

der Muthwille,

Procacitas; 3, f3

Frechheit,

Petu!gntia‚ LA

es

Vermell enheit.

Effrenata licentia ; zügellofe Frechheit, Remedaor,

ZuM,

fine praet. 2; heilen, abhelfen.

Inftituo, ul, utum, 3;

anordnen,

:ique

anfiellen

Inquifitio, 3, f3

die Unterfuchung.

Confeffio,

Au}

das Bekenntnifs ,

G'eji&im»‘im' S

Innotesco, innotui, fine fup, 3:

s ad

bekannt werden,

Aditus,

dicta

Expono, poful, pofitum, 3 ; ausfetzen.

4. m; der Zugang, Zutyitt.

luterdigo‚_&ixi, dictum, 33 unter-

fﬂgfn.

37°

Venge,

Thdfv

.Wz'e ﬁ»:;h eiﬁer beträgt, f;) w}irgl g‘?f.bclhanderl;.t;‚

, UM;

xa l

P

C€Hdia

Véfpa et apis.

yla

m, 35

Dic mihi cognata, inquiebat vef'p‘ä ad apem,

008

‚unde eveniat, ut tu ab hominibus colaris et dili«

El

garis; ego vero iis fim odio, illi me omnibus mo

; die

1Un

ö

dis perfequantur, et, ubi poflint, 'interficiant. Acu-

‚Jeus caufla effe non poteft. . Tu enim, ficut ego,

nIre

Cort

aculeum habes; quo eti

am uteris ad pungendum,

In

fi laederis ab aliquo.-

; f

Apis refpondit: cauffa vera, quare ego longe

adı

aliter, ac tu, ab hominibus tracter , facile indicari

)ﬁﬁ r[0;

poteft.

Primum ego non tam maligna fum, nec

g Ef-

ftatim propter minimam offenfionem tam vehemen-

cl

ter puhgo, ut £1_facis.

Deinde , quod praecipuum

\ adV.

3‚m$

eft, ego hominibus profum, ceram et mel iis Con-

gerendo; et quidem tali modo, ut. nihil iis. aufe=

phlß

lla

ram, quando opes meas colligo.

Tu vero confu-

cere 5

mis et corrumpis carnem et poma, quae homi-

zunß

num cibo. deftinata funt, et nullo commoda hoac

ohMels

damnum compenfas.

L[fiﬁ%

eEt miraris adhuc, 'cur h‘(3‚

Zı

M i=

ul

mines te deteftentur et oderint, me vero ament et

frad

colant? Praebe tealiis facilem et utilem,

fi vis abiiis d111g1

face

all

gen

Cognata, 1, f; die Verwandte , B;zj'ß Pungo, pupugi, punctum,

Profum; profuli,

mul

35 flechen.

Longe, aliter, ac; viel anders, als.

M

fl

prodeffe ;

NÜbZEN

Congero, geili, geftum,, 3 ;

zufammentYagekR.

Aufero, abftuli, ablatum, auferre; hinwegnehmen, entwenden.

De-

füb

teiter, atus fum, I; verabflcheuen,

Facilis, e; ge/älltg,

eft,

360

fpei

H0S

Der gehorfame und befcheidene Knabe.

IM 1

s

Brunfuici erat pucr, nomine. Theophilus,: qui

VEr

parentibus fuis egregia animi indole et bonis mo-

{üa

ribus multas exh1bmt gaudii,et voluptatis cauflas,

{a

Semper enim dicto eis erat audiens, {tudiofeque

cavit, ne quid faceret, quod parentibus eflet ingra-

tum, eisque vel minimum dolorem-et aeamtud1-

nem afferret.

Ex_ nutu eorum pependit;

ﬁa tim-

£Ul;

que 'alacriter non folum ea peregit, quae parentes

1pﬁ mandabant; fed ea quoque, quae parentibus

4M

gerin

iucunda a1b1trabatur et qnibus eorum affenfum et

blrl fey

laudem mereri poffet

ﬁt2et

Kximiis animi dotibus et continua diligentia

das ]

haud exiguos progrefflus fecerat in literisz ita ut

Profp

non (olum a parentibus fed etiam ab aliis: multam

fn

Jaudem his profectibus adipifceretur.

Hae. vero

erleic

laudes eum non mﬂarunt fed tantum ad maiorem

nvey

induftriam et.ad maius ﬁud1um in disecendis literis

Ya

3i

incitaverunt ; et 1icuti Theophilus obedientia aliis-

que vwirtutibus, ita etiam modeftia infignis erat,

/lure igitur gaudebant de tali bene morato tamque

bonae {pei filio parentes.

Sed, quod eos multo affecit moerore, paupe-

;es erant ,:

nec tam amplas habebant facultates,

ut

fet

ut filium {uum carum pénitu?‘s literarum fudiis

M,

tradere, eiusque ardori discendi omni modo fatis-

facere poffent.

Hic vero parentum anguftiis ab

aliis profpectum eft. Nofter enim Theophilus dili-

ctum,

gentia, nec minus probitate ac modeftia, fibi talı

rOful,

multos acquifiverat patronos, ut hi libenter con-

180

currerent,.

De

Ifublevandam.

ad inopiam parentum adiutorio {uo

Praecipue horum patronorum precibüs factum

eft, ut magiftratus.. urbis huic probo et multae

fpei adolescenti ftipendium aflignaret in plures an-

nos, cuius ope ftudia {ua abfolvere poterat. Neyque

in immeritum haec beneficia collata erant, ut even-

tus oftendit. ‘ Theophilus enim nofter evalfıt vir

qul

vere doctus, qui deinde eruditione et ‚probitate

M0-

f

A5ı

füa in varliis muneribus , quibus functns eit, pa-

Yl

€

triae falutgq1 ; qaantufm potuit ; p1jomovit.

X

0

77d=

lel'

z

M>

Brunfuicum, 2, n’;’ Bmuﬁﬂhwez‘g,

Dicto audientem effe 'ali-

Ices

<uUi; einem gehoychen. Studiofe; adv. fleifsig, Sorgfältig. ‚Ai‘fenfus,_

‚bus

\

4-. m5 der Beifall, Eximius, a, um;- ausnehmend. Exiguus, > a, um;

gering.

Progreflfus facere; Fort/chrite machen,

1 €

Inflo, X; auf-

blafen, aufolähen. Infignis, e; Gusgezeichnet. Bene moratus ; wohl ge-

fittet.

Amplus, a, um; anfehnlich,

‚Facultates, um, plur. 3, f3

nl

j

\

das Vermögen, die Güter,

Anguftia, X. f; die Noth, Verlegenheit,

‚u

Profpicio, fpexi, fpectum, 3 ;

fen,

Adiutorium,

Ar

®

Vorfehn, zu Hülfe kommen, abhel- /

(am

n; die Hülfe, der Beifland. . Sublevo,

?

ef0

erleichtern. unterflützen. , Aflıgno, X; anweifen. Immeritus, a, m;

unverdient.

rem

Beneficium conferre in aliquem ; einem eine

ä ]4f’olz! e

that erweifen.

Eventus; 4, m; der Ausgang, Erfolg.

Eruditio,

er15

N

[5-

33 die Gelghrj'amkeiß Promoveo‚ Mmovi, motum, 2 beförd7*‚n.

‘rﬂt:

N

5

n

\

que

pe-

S,

nl

39-

Hıc

390

Canld

fter

Defwohlumllénde. gefälli'äi uwd dienß-

mol

x

lféf"tige Knunabe.

ter

auxi

Dfeéda„_ﬂe ‘vixit. puer, nomine Chri&oph’ofué

fis |

_ quem omnes, non folum ipfi aequales, fed etiam

mor

adulti,

perquam carum habebant.

Unde hüunc

Ohr!

communem amorem et favorem f1ibi cConciliaverat ?

OMl

Nulla alia re, nifi benevolentia, comitate et itu-

dio, aliis officia praeftandi. Profperitas commili-

tonum eodem eum affecit gaudio, ac fi' ipfi conti-

, giflet.

Sine pari fen{u doloris nullum {fodalium

on £

mitas,

‚videre poterat triftem; {itatimque percunctatus eft

ex eo,. unde ipfi haec triftitia effet ; confolandoque,

Wl

g

et, fi potuit, auxilio hunc eius moerorem. discu-

erfot|

tere {tudebat.

Si quid amici eum rogabant, quo

cuflun

_ carere poterat, libenter illis concedebat; ficuti

Comm

"etiam lubenti animo de pomis aliisque rebus efcu-

Promt

PEr

‚Jlentis, quas acceperat a matre aut cognatis, Com-

Cofall

municabat aliis, eosque felicitatis' {uae fecit

Placid

participes.

Yieben,

Si cui occurreret a

dulto in platéa‚ praefertim quem

die L

nofflet, maxima comitate eum (alütavit ; nec interm{i-

Ad0pt1

Afit, feu rogatus feu non rogatus, omnia officia unicul-

ZUM

que praeftare, quae illigrata eflent.. Hac comitate et

Poflef

w

hac promtitudine, officia praeftandi, tantum {ibi

/

lüt_ﬂ}m

eperit amorem omnium, qui ipfum noffent, ut

quilibet ftuderet, aliquid huic puero tribuere, quod'

_ ipfum delectaret et ad felicitatem eius conferret,

Inprimis mercator‘ quidam dives, longinqua

cognatione cum Ch riftophoro noftro coniunctus, te-

de

nerrimo ardentiflimoque amore eum propter hos

placidos mores conplectebatur. , ‘ Itaque inftitit

parentibus,

ut eum” fibi traderent; nec prius

tUus.

Defl

'o%'a«re deﬁit, quam voti ful compos eflet fac

Hic

F

{

}

Hic eum deihdé ut filium habuit , artemque mer-

candi docuit.

Ex’ eo tempore Chriftophorus no-

fter hunc patroni fui amorem erga ‚fe fuavitate

morum et 1tudio, elm in omnibus negotiis fideli-

ter adiuvandi,. non folum retinuit, fed etiam

MDG

auxit. Hinc factum eft, ut mercator, quum libe-

tjam

ris ipfe careret , Chriftophorum noftrum adoptaret,

hunc

mortique propinquus teftamentum faceret, in quo

rat 2

Chriftophorum haeredem inftitnit , eique decedens

{l

omnes {uas opes et poflefliofies reliquit.

A0

Mill-

’

ONl

Dresda, 1.f; Dresden, ‘ Mihi aéqt£alis eit; er z'ßl mit mir

JKum

von gleichem Alter,

Benevolentia, 1. f;

das:. H’ohlwollen.

CO

sef

mitas, 3, ; die Artigkeit, Gefälligkeit.

Profperitas; 35 f;

der

Wohlfiand y das Glück,

Contingo, contigi, contactum, 3; zutra-

que,

1SCU«

gen, begegnen, glücken.

Percunctor, atus fum; 1; nachfragen,

erforfchen,

Confolor, .atus fum, ‚I;

tyrüflen.

Discutio, -cuffi,

Qu0

cuflum, 3; Zerfireuen,

‚Esculentus, a, um ; zum Eflen dienlich,

euti

Communico, I; mittheilen.

Particeps,_ ticipis, 3. 03 theilhaftig.

elc0-

Promtitudo, inis, 3, f; dieFertigkeit, Bereitwilligkeit.

Pario, ‘pe-

COM-

peri, partum,. 3; erwerben,

Tribuo, ui, utum, 3; Zueignen, Zu

Gefallen thun.

Loaginqua cognatio;

entfernte Verwändt/chaft.

fecit

Placidus, ay um; gefällig.

Amore complecti ; mit Liehe umfaflen,

lieben.

Defino, defii, defitum,

35

aufhören:

Suavitas, - 3, £;

Juem

die Lieblichkeit, Artigkeit, Annehmlichkeit.

Fideliter, adv, gelreu.

rl-

Adopto, I;

an Kindes

Statt annehmen,

Haeredem inftituere 3

1CHL-

zum KEryben einfetzen,

Decedo, ceffi, ceflum, 3; abgehn, flerben.

ıe e

Poffeflio, 3, f; die Befitzung,

Re[inquo, liqui, lietum, 3; zurück-

1 ffßi

lag0"‘ en, hinterlaflen. 4

W

40.

quod

ı "Bf

I

Qu4

Das BZ[né(emdnn:s;ai‚eL

Der Lehrer und feime S’chülar‚ Jacob, Karlk,

|de te.

hos

Chriflian, Friederich, Wilhelm.

ll

til

Praecept. Hodie fuiftis diligentes et vos bene

pf

J

I

dum

g?fﬁﬂi5— .Aequur‘n}‚igi’tur eit, ut ad recrean

icttb:

{

an i-yw

Hic

(

96

Fahl

animum aliquantisper Judatis. Fridericus ex-

fültans dixit:

ludemus,

I]udemus.

‘1aC;

es i

Sed qualem Iufum ludere volumus ?

Praec. Si

mel

de Iufu incerti eftiss ego vabis quendam lufum

*

&

mpe Fulum .Xir! CORCH

fün

'proponere volo, ne

Car.. Qualis eft hic Jufus?

Praec. Rationem eius

Car

vobis antea explicabo, quam lufum ipfum ludi-

nün

MUS,

Videtis hic in mufeo noftro varias res,

VEl

‘quas- aut terra produxit, uf trifolium, lupulum,

tang

‚ brafficdm, fabas, pifa, tritieum.,. fecale, hordeum,

Jac,

lac

avenam, pruna, mala, pira, nuces, &c. aut quae

arte confectae funt, ut ilanuam, fellas, menfas,

ulti

{camna, ferinia, lectum, fornacem, cantharos,

dix

j

pocula. vitrea &C,

inl

Nuric cuidam e vobis

oculi linteo so\bvö'llven-‘-"

tur. Deinde, poftquam aliquoties in gyrum Ccir-

0M

cumactus eft, ego manum eius admovebo-; alicui

Jam

Si verum

rei, quam nomine (uo indicare debet,

Qui

rei nomen pronunciavit, aliquid ex pomis in prae-

Ave

mium accipiet. ‚ Si vero erravit, tunc ei poena

(Aar,

Cuilibet: nempe € caeteris

‚ quaedam infligetur.

cale

conceflum erit, {ftaturam eius quammodo immu-

nof

tare. / Unus manus eius capiti imponet; alter hoc

tis

caput in aliquam. humerorum _ partem deprimet;

Frid

tertius orl vel digitis manlıum pennam indet, &C,

Prin

Hoc ftatu luens tam diu manebit, donec fecun-

‚dus aut tertius commilitonum feliciori coniectu-

Al

de

ra ius fibi acquifiverit , eum exX vincuii}sﬁlisy H-

CON!

berandi.

Har

Nunc fors decidat, cuinam primo oculi obftrin«

ılln

gantur linteo. Ille, qui ex hiw quinque particulis

Qui

chartae inaequalibus hbreviffimam e manu mea eX-

el

trahet, primus. tenebitur, perfonam coeci agere,

Chr

Praeceptor et omnes reliqui clamant:

tur

tu.es, Iacobe;z tua chartula eft breviffima. Ergo

al

Sed ne lex coniectu-

tibi oculi velab}gtur linteo.,

»

Ped

D aal

!aﬂ-

- 97 —

y CX

randi nimiüm fit dura ; conceditur tibi ‚, aliquoti«

Jac

es errare,

Si vero rurlus tertia vice falfum no—

M

n

men. pronuntiafti, tunc poenae obnoxius es,

Ü

1um

eCk

Praec. Nunc poftquam oculi Iacobi penitus

funt linteo occlufi ;

circumage eum aliquoties,

EIUS

ludie

Carole, in gyrum. Satis efit. Porrige mihi ma-

num tuam, Iacobe, ut extremos eius digitos admo=-

18

veam uni ex rebus, in cubiculo obviis. Quid

alum,

jeum,

tangis? Tac. Pomum. Praec. Sed quod pomum?

Tac.

Malum.

Omnes:

erravit,

erravit,

‚ qUaE

Tac. Prunum.

Praec. Minime.

Tertia et quidem

nfas,

ultima vice coniecta.

Tac. Pirum. Praec. Verum

Jr0S,

dixifti. Linteum tibi demo.,

En accipe hoc pirum

ipfum, cuius nomen felici coniectura indicafti,

dven-

Praec. Nunc tibi, o Carole, comprimendi funt

ı Cif®

oculi linteo.

alicut

Nam tua parti

a .chartae poft il-

Jam,

quam Ilacobus

extraxs

®

erat breviflima..

erum

Quid tangis? Carol. Triticum. Praec, Minime. Car.

pfä€-

Avenam, Omnes:iterum

Dvero aberravit.

poena

Car. Hordeum, Praec. Tertia vice errafti.

Eft . fe.

fefis

cale,

nmü-

Puniendus igitur es fecandum leges lufus

Tac, Ego eum ad parietem filtam exten-

j hoc

tis brachliis.

Chrift.' Ego pedes eius distorqueo.

mel

Frid. Ego caput eius in finiftrum humerum de-

&C

primo,

Wil. Ego dextrae manui baculum indo,

Aılle

eC{U-

. Praec. Immotus et patiens fer poenam finiftrae

tuae coniecturae tam diu, donec alius, felicius

s Il

coniectans, te ab illa liberaverit.

Adesdum, Chri-

ftiane,

Nunc te ordo tangit.

Videamus, num

frl

ıllius

oculi firmiter fint‘ conteeti.

Bene eft.

culis

Quid tangis? Chrift. Menfam. Praec. Non ita

j 6X

eft.

Chrift, . Scamnum,

Praec. / Iterum errafti.

;ger9.

Chrift. Sellam.

Reliqui: tertia vice erra-

nl

tum. ef,

'Scabellum tetigit.

Poenam

Erg0

patiatur.

‘ Iac. Sedeat in angulo decuffatis

ectu*

capiti,

al

pedibus, Frid. Utrasque manus impönat,

Wilh.

i

*

Wilh. Ego pennam ori eius infero.

Ö Cuam Ie-

et gl

eth

pidam ‚perfonam agis!.‘ Miferet me :tui’, "mifelle !

Sed cur. non mehus coniectafti !

tib

Exf(pecta, donec

ego meliori con1ectura te ex ftatu tuo ridiculo

tib

Jala

l1beravero.

n

' Praec. Nunc_ tuae vices ﬁmt Fr1demce

Cave,

Wilhelme , nimis celeriter eum circumägas gyro,

‚Porrige .manum.

Be

ne vert1go eum. capiat,

de

tangis ?

Frid. Pilum.

Praoc Falfum: eft. Frid,

fichen

Iuß, 1

Fabam

Praec; . Rurfus errafti.

Frid.‘ Lentem:.

Lul

Praec. Bene coniecifti

Salve linteum; et. accipe

Art,B

hoc malum, ut praemium verae coniecturae; 1i-

N} das

mulque iure -gaudes, tuos miferos commilitones a

m; d

Frid. ‚En factum eft

Erbh

poena / ipforum_ liberandi

das K

Care praeceptor.

Laxato linteo vident ‚et libere

der d

incedunt,

Praec.

@‘e‚

gratias agatis liberatori

Sella,

vefitro

Nunec rur

W°

paxt1c1p& €ﬂ“l\ lufus noftri.

nium,

Tandem tua fors

ima venit, Wilhelme:

Wilh.

Z mö

culum

Ah! nimis.arcte contractum ePg linteum a Chrifti-

aNo0.

Laxetur lin-

Obvoly

Ocüuli et tempora mihi dolent.

etliche

teum paululum. - Chrift. Ne credas „ care praece-

m Kr

ptor

Nebulo nobis imponere, et fub linteo ocu-

hinbri)

lis conrivere vult

Examina ipfe,

an nimis con-

Z

das 0

fractum fit linteum.

Praec

Res ita recte fe ha-

1

Serinium,

Praec.' Mi-

bet

Quid tangis? Wilh

pref

NIMe

Wil

Incruftatumr parietem.

Praec. Ite-

tüm 3

rum male coniectatum eft. Wilh. Ianuam. Praec

N el M

M

Vae tibi!

Tertia vice peccafti

Eft poftis lecti

fortis,

Poenam igitur

{ubibis.

lac. Extende brachium

ﬁf “g0‚

dextrum,

et firmiter manu tene hanc ferulam.

tﬂ€‚ €

D

Car. Siniftra vero manı comprefla hunc accipe ba-

Rehalte

culum. Chrilt. Haec arundo ex pectore eius eX-

I, (

i’cet

Frid. Et ego criftam plumeam capiti eius

Yerhill

um; 4

impono. .

Vah! fimililis eft manduco ; ; et terriculum

effe poflet in hortis ad abigendas, aves.

Praec, Sa-

k lefs

digit

tis iocati elftis:

Iocus ne abeat in offenlionem 3

3i a

f

el

ı e

41

et quoniam nemo reftat,

aul partes coeci agere

olle!

et hünc Iuentem a poena liberare poflit ; concedo

ONEC

tibi, Wilhelme, ut excutias vincula tua, et ego

Culo

tibi demo. lintenm ab oculis ,, R fimul ﬁnem

lufui hu1c facm.

—

\

’ave,

AL

*

Bene fe gerere; fich. gut betragen , : aufführen

Recreo, I5

Q{äid

fich erhohlen, erquicken:

Aliquantisper, adv, eine Rleine Zeit,

Ludo,

idı

(em,

Iufi; l1ufum,

fprielen

Incertus, a, um;. unNZeWL/S ,

verlegen,

Lufus viri coeci; das Blindemannsfpiel

Qualis,y e ; vo% welcher

cci;3e

Art ,Befchaffenheit.

Ratio; 3.. f3 @e

Schaffenheit

Mufeum, 2.

il

n ; das Studierzimmer

Trifolium, 2. n; \ der. Klee:ı

Lupulus; 2,

die

nes

