
concipere; Furcht jchöpfen.

Metuo, „ui, fine fup, 35 fFärchter

efun

Societas,.3. f; die Gefeli-

nem

befärchten,

Se continere 5 ﬁglm halten.

_/'clmft.

Lufus, 4. m; das Spiel,

Exclufus, a, um ; ausgefchloff &.

f

Qualfi, adv. gleichfam. - Cülﬁö;ii‘a,

Y

Voluntarius, a, um; freiwillig.

fer

L )

. f; die Wache, das Gefüngnifs,

Perhbmscd—; ‚perhorruß Äne 1u Po

CONI

3Ä fich Fürchten, fich entfetzen.

Spectrum, 2, 1, das‘ Gefpemft.

Bıra

Cubiculum, 2, 0; das Scl_z?za_fgerhacl;‚ "das Zimmer , . die Stube.

Contremisco, contremui, fine [up. 35

Ziltern.

Expello‚ expuli,

dutr

3 ; verhanden

expulfum, 3; Vertireiben.

Exfifto, exftiti, exftitum,

e

fit ı

feyn, geben. Extftirpo, ı; ausrotten. (Conatus, 4. m; das Berali-

Ex indultria ; mäit

Idec

I;an ’ Beﬂ;'eben. £rritus, a 11m;"ué'xfgeblic}z.'.

f

Vefperi, adv. des Abends,

Subinde,; eidv. Vow PZeit Z

Fleifs,:

15 Eflet,

Zeit, oftmals, einmal über das andere. „ Curro, cucurri, curlaum,

n aulam

8 ; Laufen.

‚ Offendo, fendi, fenfum, 3; anflofsen.

Interim, adv,

DifO AU-

unterdeflen

Evhado; evafı, evafum, 3 ; herauskommen, . entwi/fchen.

Exl'};ltim. adv. hüpfend, fpringend.

e domo

Lectum fervare; das Batté

IN TEra

&$tgn. Pröduco, duxi,z ductum, 3 ; herverbringen,

nanfem:;

18

78 DE

ofendit

'E_z"n Gef;ofiich

nfpexe-

2701_ﬁ Malcﬁ „‘und Abbilden der sinnlichen Dinge. ‘

Iimaue

Karl ufid Wilhelm.

Tilhelmi

effeCE-

Car. Qu?d pingis, Wilhelme? Wilh.-teonem,

“ dolort-

urfum et alia quaedam animalia. . Car. Oftende mi-

anı da-

hi picturam tuam. . Wilh. En tibi habe. . Quomo-

fus prO-

do placet tibi? Car. Non omnino optime. Wilh.

Quid in ea reprehendis? Car. Multa, quae natu-

rae animalium deferiptorum et veritati non funt

confentanea.,

Wilh. Indica mihi haec errata, ut

Fducatio,

corrigere ea poffim. Car. Primum oblitus es, leo-

ni appingere iubam,

qua collum' eius ornatum eft,

“Familia

m

Ne

Wilh. Erras; eftlegena, quae iuba caret. ” Car.

Platea, T

Deinde facies non eft tam torva et vultu truci, ut

Inı $

in leonibus effe dieitur.

Wilh.. Hoc emendabo.

jmÜickTe

Quid praeterea notas? Car. Urfus tuus non, eft

‚ e; Hög

fatis villolus; nec convenit, eum in focietate leo-

I ;iU;:ÜJZ!

nis pingere.

Wilh. Quidni?

Car. : Quia leones

‚. Metum

et urfi non commorantur in iisdem regionibus. Leo

fürchtöt

d!ß G.-,’{,Ö};'

nempe verfatur in calidis terrae plagis, urfus vero

Wilh. Quid re-

gg{f„’{]0ü(lh

in frigidis et feptentrionalibus,

Cultodi&

fert2. Haec_ mea imago eft lufus ingenii, quo res

‚ Ime füp-

coniungere licet, quae natura funt disiunctae. Car.

Erras ; etiam in fabulis et ingenii lufibus obfervan-

dum eft, quid fit verum-et decorum; faltem, quid

) 5Xpüﬁa

yorhandeh

{fit verofimile, et rebus, loco ac tempori aptum.

15 Bl

IId_eo r@p;ehendo etiam

vaccam et capellam, quae

fla

i

D 3

1=

Fl

L

QR\ Q‘

fimul in tabula tua pictae funt. / Namgque hae€ ti-

richte

Verofim

mida animalia numquam funt in focietate leonis.

Wilh. Saltem, ut confiteberis, locus, in quo ver-

teon, (

uına pA

fantur haec animalia, perbelle eft piccus. Ex una

parte campus, florum et frugum plenus; ex altera

SYh'ﬁs ]

gie Buc

vinea, uvis onufta; ex tertia {ylva, quercubus et

graufeh

fagis ramofis obfcura et horrida. Quarta pars ni-

feriptio,

ve et glacie triftis eft adlpectu,

Car.

Haec tua

WasWES

regionis defcriptio prae omnibus aliis vel maxime

ﬁch al

eft vituperanda.

Wilh. Quare? Car. Quia leo-

etiß, 2

kaltı

nes non degunt in tali regione, ubi coluntur fege-

um; A

tes et vites, multo minus in tam gelida terra, ut

960

glacies et nives cooperiant.terram; fed commoran-

Sirus, 2

tur in fervidis et ficcis regionibus Africae et Afıae,

Yängliel

Melius igitur fecifles, fi regio tua exhiberet, (oli-

um; /

tudinem Africanam, folis palmis confitam.

Wihh.

Indecl,

Atend

Ut intelligo, ad pulchram picturam non ‚{(uffßicit,

imagines in ea obvias fplendidis coloribus et bellis

24 0n

formis delineare; fed opus quoque eft, ut omnia

inter fe et cum natura congruant. Car. Reete ob-

fervas.

Ad haec in pofterum attende in pingendis

imaginibus tuis. ' 'Tum folidam picturae laudem

Yolg

aﬂ'equere.-

a_.

7

Pingos pinxi, pictum, 3; malen. Pictura, Yı f; das éem?ildp

‚En; adv. fiche.

Quomodo, adv. wWie:

Optime, adv, am befien.

Deferiptus, a, um; \‘al‚bgebildet‚

Indico, 15 anZeigen.

Corrigo, re-

s

xi, rectum, 3; verbefern.

Obliviscor, oblitus fum, 3 ; vergefen.

fortı

Juba, 1, f; die Mähne.

Adpingo, pinxi; picrum, 35 hinzumalen,

daranmalen,

Leaenas I. f; die Löwin.

Facies, 5. f; das Ge-

valet

fenti

ficht , Angeficht,

Torvüs, a, um; gräfslich, grimmig,

Vultu's‚

4: m; die Miene. Trux; trucis, 3. 03 wild, grimmig. Emendo,

yilat

I; verbefern.

trut

Notos 1; bemeyken,.

Convenit; es fchickt fich.

Cominoror, / atus. fum, I; fich aufhalten. 4Verfor, atus fum, I ;

]iher

fich befinden. YVerrae plaga; ein Erdfirich,

Septentrionalis, &5

fn

nördlich.

Refert; es ifl daran' gelegen.

Imago, inis, 3. f; das

dida

Bild, die Abbildung.

Lufus ingenii; ein Spiel des Witzes.

Con-

Licet, licuit xxa licitum

Mey

jungo, iunxi, ijunctum, 3; vc'r_binde».

‚eft

en‚ &; 0s ifterlaubt. Disiüﬁctus, a, um ; 'get.-z-"em«-zt. Fabula, . f; die

haet f

leonis,

erdichtete Erzählung, Fabel.

Deeorüs, a, um ; anfländig, fchichlich,

Verolfimilis, e; wahr/cheinlich.

Tabula, I. f; das Gemälde,

Con-

00 Ver-

Perbelle, adv. \fehr fihön. Ex

fiteor,. confeflus fam, 2; geßlchen.

x una

una parte;

vow der einen Seite.

Vinea, 1. fj

der Weinberge

x altera

Sylva, 1, f; der MWald. . Quercus, 4, f; die Eiche. . Fagus, 2. f3

ubus et

die Buche.

Ramo(us, a‚ um; Aflig.

Horridus, a, um5; graufig,

graufenvoll. Adfpectu triftis; düßer, fürchterlich anzufehn, De-

JArS Ol

Quare, adv,

feriptio, 3, f; die Abbildung. Vitupero, I; tadeln.,

e tua

wWesWeßEN,

Talis, e; folcher,

- Dego, degi, fine fup, 34 leben,

maxime

SCgCS,

fich aufhalten, ‘ Colo, colui, cultum, 3; bauen, Ziehen,

1ia Jeo-

Vitis, 3. f} der Weinflock.

Gelidus, a, um ;

Ralt,

Cooperio, cooperul, coopertum, 4 ; bedecken.

Feryidus; &,,

r (ege-

Siccus, a, um 3 trocken.

Solitudo, inis;

rra, uC

um; hitzig, fehr heifs.

3, f, die Einfamkeit, Einöde, Palma, 1. f; der Palmbaum,

C0n.

MOFAll«

; Aftae,

fitus, a, um; befetzt, bepflanzt. ‘ Sußzcio, féciffectum‚ 35 hi#-

Zänglich, genug feyn-.

Splendidus, a, um ; glänzend.s

Bellus, a

et {oll«

um; /chön, Delineo, I; abzeichnen, entwerfen, abbilden, Opus,

Wilh,

indecl.

von nüthen,

Congruo, ui, fine (up. 35 dÜbersinfimmens

ß

{l}

fücht,

Attendo, attendi, attentum; 3; Achtung geben, merken. ‘Solidus,

* bellis

’

a am gründlick, Affequor, fecutus fum, 3;„ eweßz'chen'‚ ”&"„3°"'

omnia

‚e ob-

19.

gendis

audem

‚_?o£ägn f!:? Trägheit und fünifahcn/j Lg?{;„;{„,:g‚

Carpio et trqt%a.

\

Gmälde.

ß 6?ﬂ3”l

— Carpio a

liquando occurrebat truttae, quae ala

aquam.

O quam

fig07 [E

eris et vegeta fe movebat per

ergeli

fortunata es, inquit carpio, quae femper profpera

malth

valetudine uteris, nullosque dolores et morbos

das G8-

fentis.

äinfirma fum valetudine

Vultas

Ego fere femper

vitamque miferam duco.

Non eft mirum, inquit

Emeﬂd0.

(kß ﬁflo

trutta. Tu tantum amas’ quietem et inertiam, 2C

libentifhime in limo commoraris. Quid aliud, ni-

um, 1}

alis &5

fi infirma valetudo et morb

i ex hac defidiofa et for-

f; das

Sequere exemplum

dida vita exfiftere pofflunt?

Con

mpidas undas. "Tune

Jichtum

meum, et alacris fa‘li per i

4

„etiam ”

ek

I

doaC

etiam falutares effectus finius vitae exper1er1?’ et

boms ﬁrmae valetud1ms fruere

öfet |

CON Ü

bnit (

/Carpio, onis, 3. m; der Karpfe,

Trutta, I; f;

die Forelle,

g°”ld

Alacris, e; munter

Vegetus, a, um; ' thätig, frif/ch

Fortunatus,

dit ır

a, Um ;

beglückt, glücklich

Profpera yvaletwdine uti; 77i/ch und

{oneS

Infirma vale-

gefund feynı

Sentio, fenü, fenfum, 4; empfinden

Cel_ 4

tudo; eine /chwächliche Gefundheit,

Inertm 1 18

dt’ T? U'g/"ßit.

Limus, 2. m; der Schlamm.

lnﬁ'“l}\;\,

rem (

Libentilime ; am lieöfen.

hbite

a;7um ; /chwach

‚Defidiofus, a, #m ; unthälig, träge.

Sordxdt!5,

a, um; /chmutzig, f(äuifch.

Salio, falivi, faltum, 45 hünfen, fpvines

Efle-

p0& (

gen

Limpidus, a, um; hell, klar.

Salutaris, e; heilfam,.

frack

ctus, 4. m; die HWirkung.

Experior, expertus fum, 4i erfahz eN.

Fruor, fruitus fum und fructus (um, 3

; geniefsem.

\

Sl

20,

AMUBES

&’ä.

a M

Der unvorﬁchtzge Knabe,

dawid

NET0,

„upra narravi de nimis timido W11he‘mo.

Be-

füt

rolini autem fuit puer, nomine Georg1us, qui con-

S 310

betras

traria erat. indole.

Ut enim Wilhelmus etmm tum

t1mmf

«51 nihil timendum erat;

fic Georz giUs NO-

Cld

Schlit

iter levis et improvidus fibi non cavit,

quando

f MM

revera periculum aderat.

Quia plerumque maXxi-

dent

mä cum celeritate ubique currebat, nec anm1adver—

Prece

tebat res obvias; faepius lapfus eft aut irruit con-

(hen,

Sed his

adyı

tra poftem aliquem .caputque vulneravit,

cafibus adverfis non eft prudentior factus Georgi-

us. nofter, femperque neglexit attendere, num

quod periculum ex{taret.

Aliquando paene fuffo-

catus eflet. aqua, quum lavaretur in flumine, et

incautius agens in voraginem incideret,

Maxime

etiam: temerarius et improvidus fuit in g;lac1e‚

quum vel.traha.vel calopodiis per fuperﬁcxem eius

decüurreret. .

Saepius ex imprudentia ita in glacie

V

lapfus ei’c ut paene cranium frangeret,

Ahquän-

i

do

SE

SE

Er1$ e

do accidit, ut glaciem tent«ret

quum adhuc valde

ﬂet tenzis.

Omnes caeteri commili!

ConeSs eum

q€'u i

< 9“"3

„ A2C

V'>

AQUTES ?‘)I'3.C

Commonebant, ne faceret.

bnit Georgius his precibus,

Fcce vero 1Lb1f0 in-

A ;}t„l

genti tragore rumpitur glacies, Georgi

(\« a

L&£D

que deci-

(LUNaLUS

dit in profundum flumen fub ghucm.

Commili-

md

Ma VaiE

tones. (uccurrere nec audebant nec poterant ; et’hs

Get aliqui homines adulti accurrerent, qui Clamos

Önﬁf

[qﬁv

....

MHUdy

rem COI"HYHII 1 fon um 211d1V€1'(&1] U

tamen omnis ad-ı

SOrdidUs,

hibita operd,

Georgium fervand1 ‚ ärrıtfa füre

3

et

h J

poft aliquod demum tempus mortuus ex aqua eX-

Efle

tractus elt.

V7TAMeN,

-

’

—

Supra, adv. oben.

Narrm 1; erzählen.

Contrarius, a, um ;

gntge en gefetzt,

Indoles,. is, 3, f; die Gemüthsart,

‚ Improvidus,

a, um ; mwor/' ichtig.

UÜbique; ‚adv. Überall

Irruo, irrui, xrrutum 3

dawiderrennen, dawider(tofsen.

Poftis,

JI

[

m3 der F /'o_/len.

Vul-

|

nero, 13 Vert Vunden.

Adverdi

cafus ; widrige Zufälle.

Exfto, ex-

Aiti, exihturm 4

vorhanden [eyn.

Suffoco, 1; erwürgen, erfichen.

Be-

] CON-

Suffocari -aqua 3 e7/uufen.

Incautius agere;; allzunnVor fichtig Jich

betragen.

Vorago, inis, 3. f; der Wirbel, Schlund,

Incido, in=

ı CUM

cidi, incafum, 35

hz;mnﬁllen‚ hineingerathen.

Ta n

der

S HO«

Schlzt$m

Calopodium, 2.n; der Sch

littfchuh

Decurro, decucur-

ando

ri und decurri, decurilum, 3; hinahlaufen, weglaufen

Ex impri-

dentl« >

QUS U.nuo1 ;„.ztzßl»ezt

Tento, ı; verfuchen , nrobirem.

naXl

dver

Preces,

14

})lLlr. 3

f

die Bitten.

Fragor, 30 mö

das Kra

chen, der. Krall

Opera, 1, f3 der Fleifs, die Mühke.

Deimun,

COl

ady., erfl:

Extraho, traxı, tractum, 3; herauszichen.

d 5

OPgl-

yum

21

nff0-

Befshezdenhezt

macht belzebt.

>8"

E

xIme

Viola et tuh pa.

aC1E,

IS

Homme= fane perverfe ‚agunt,

dixit tulipa ad

Jacıe

‘vilolam.

Si me, .quae f'uperbm pulcherrrm..s cCOlo-

ya

ribus ahquamdm mirabundi contemplati- funt tunc

(}

D 5

HLE

do

a

me cito negiigün*'t.‘ Te vero, quae mihi multum

nga

cedis pulchra pictura colorum , exfultantes decer-

volnt:

punt, in fasciculum colligunt, fovent, peetori prae-

plekat

figunt, et omnibus modis favorem erga te amo-

14

an

i

4A

remque tul oftendunt.

Et hoc_ miraris? inquit

forte

viola.

Ex0o fum modefta, nec fuperbio bonis meis,

baty!

grato feilicet odore et colore.

Tu vero intume-

per C

scis pulchritudine tua et fuperbum caput alte eri-

fn

Ideo non excitas tui amorem, et poft pri-

Juxta

IS.

mum adfpectum atque admirationem mMerito Cito

medi

N

negligeris.

habel

VT

prael

horr

Viola, X f ‚ die Viole, dai_sVeilc}zm. Tulipa% X. f3 die ful;oe. Pet-

edlet

verle, advı verkeirt. Superbio, 4 ; yrangen, flolz feyn, fich brüfßen.

Saep

Mirabundus; a, uıh ; voll Verwunderung.

Contempler, atus fum,

f

15 be£m«cht» 2

Cedo, cefi, cefflum, 35

WEICHEN:

Exfulte, 1}

aulic

hüpfen, fpringen.

Decerpo, cerpfi, cerptum, 3; abbrechen, pAlü-

cken. Fasciculus, 2. m; der Bürtdel, Straufs.

Colligo, legi, le-

filio

noßt

etum, 3; /immeln, binden. : Foveo, fovi, fotum, 3; in den Hän-

den falten, hütfihein.

Praefigo, fix‘, fixum, 33 vorhefien.

Favor,

hott

3.\ vı /;

di;e Gunf

Forlizbe. . Intumesco, intumui, Äne Iup. 3

bie

auffehwellen. foh brüften.

Erigo, erexi, erectum, 3; aufrichten.

Tens

Excito, 13} erweckhen,

Adm_iratim 37 f;‚ die Vewgg\m{erzm-g. Bo-

%.

bulo

Wunde UNng.

fmei

220

pue

libu

e\eg

Der fa!mﬁztzz"ge oder fäiuij('cﬁe \Knabe;'

Cie,

Hafniae quondam fuit puer, cognomine Nico-

ibat

Jaus.

Hic ftudiofus quidem erat literarum, mul-

bus

tumge iam profecerat in ftudiis aflıdua diligentia.

Sed mores eius erant fordidiffimi ; laudemque, quam

merebatır propter diligentiam, totam Corrupit for-

dihus fuisz adeo ut ab omnibus hominibus, e!es

gantibus praefertini, fugeretur, Os et manus ra-

Larn

Orun

k3uS‘

An

ro, nifi coactus, abluit. Semper igitur itf,f0tdi

10-

>

n

K

-

multutm

decer.

inquinatus erat, ut fe cum porci3 in coeno ac Iuto

Ha T

volutaffe videretur. Veftes eins omn

©5

maculis op-

M DrACe

€ A0

pletae ’ erant. Nares cubito emungere, aut mucum

nanibus excipere ‚et braceis illinere folebat. ” Si

Inquit

forte panem comederat butyro illitum, haud raro

3 mels,

butyri reliqniae in manica confpiciebantur.

SemM-

NCUMEs

per calcei et tibialia coeno confperfa erant. Nam

te erie

fı in plateis autaliis locis ingrederetur.; plerumque

oft prl

‚iuxta habuit, num in munda vise parte, an per

to Cito

medios lacus et.coenum progrederetur. Seraper

Ö

habebat oculos grumiofos, dentes atras,

ungues

praelongos et fordidos,

Crines impexi in capite

horrebant.

Haec immundities effecit, ut femper

effet pallida facie, et infirma uteretur valetudine.

) b1‘äßM ‘

‚ Saepius etiam fcabie vexabatur,

tus füm,

ulte, 17

Accidit eo tempore, ut quidam e brincipibüs

aulicis pueros aliguot venuftos quaereret, qui cum

s }'ﬂäv

legi, 18°

filio füo in contubernio effent.

Ubi haec fordidus

zn Höke

nofter Nicolaus audivit; aufus eft, in confpectum

Faror,

huius illoftris viri prodire et contubernium illud fi-

{ap. 3i

; OLE Detere.

At ille adfpectum eins molefte fe-

fichte

4 Br

_rens, unde, inquit, tu noebis prorepis, fordide ne-

bulo, ex’hara producte,

Aufer te {tatim ex oculis

meis, ne te ad fues/ protrudam.,

Alium. autem

puerum elegit,. qui contubernalis filii eflet, humi-

libus quidem parentibus ortum, fed mundum atque

elegantem ; qui _ numquam nifi lotis manibus ac fa-

cie, praefectis unguibus et defricatis dentibus prod-

ibat; et qui diligenter caveb

K&

Nico-

D

at‚ ne ullae in vefti-

mul

’

‘bl1$ {ordes äpparere f

\

quam

e {or-

in

ig m

Hafııa: ı.. 73 Kop‚venha_éqn„ Studiofus literarum; e

l/J ®

e&

Lernen,

Proficio, feci, fectum, 8; Zunehmen, Wachfen,

Studia,

Afiduuns, a; um ;

orum, plur. @, n; die /ifenfchaften , Studien,

EI_\c-

‚dib'us

anhaltend, Séfdf5, is, 3, fi diie U1fffd%b‘8?‘kﬂ'-iß‚ der Sıhurmutz.

s

„ gans,

jr

“

Wa

60

gans, 3. 0 /auber, nett.

Praefertim, adv, vornehmlich

Abluo.

1

aU

Yr $utum„ 35 ahumf hen

Loenum,/ 2

n der Schlamm

Lu-

(

$

hoc £

fn

£cc

n}

4i

()’7

Kotlr.

Valuro, L5 wälzen

NLJUHA‚ 13

?

der

FLeCRem.

7

25

Naris; 18, , 3. (

fIbUS

Cupieo;. Dlevi,. plet

erfüllen

Aas

Nö

j./

fn

le’

Cubitus,

.

m; Ader Ell:-ndo7en,

Einungo, emun-

Non.

Mr

Xis EIUNCct . M,

-

e

; pulzen, fchneuZen.

Mucus, 2., m3} der Unflath

Qu0d

£n \ dev Nafe, der Rotz

Braäccae

arumı, plur

I f

die Hofene

propl

M

Miino, illevi, illiıum, 3 daran fıhmieren, darauf fchmieren, Com-

AL

@d09

coamedi,

comefum un comeltum, .3 ;

e

eflen, verzehren.

Büs

ne, 1

tyrum, 2. n ;

Bulter

"Panis butyro illitus; Butterbrodt.

Reliqui-

P

ae, arum, plur. I, f5 ‘die Ueberhleibfel

Manica, I. f; der Ermel.

(

Con-

Laiceus,

o

ms der Sehuli.

l hiä‘\„ '3.

; der Strumpf.

6, 1

{pergo, fperfi,

Ingredior, in»

o

(perfum, 3 ; befprengen, befprützen,

grefius fum, 3

v

; einhergehen. ‚}lu%a habere; es für einerlei, gleich-

£

ü

viel halten.

Mundus, a, um; rein, (auber.

Lacus, 4; m; die

util!

1 füut2:"

Grumiofus, a, um ; voll Abuckender Materte.

Oculi grüs

miofi ;

Bulteraäaugen

Cri-

enim

Ianmundities, 5. f; die Unreinlichkeit,

nis, 3

m;

das Haar

Impexus, a, um ; ungekämmt..

Horreo‚

(UaE

ui, fine fup, 2 >

bmfﬂ7

firaubig feyn

Paillidus, a, um ; blafs.

ADO!

Prin-

Ssabies, 5. f; die Krütze, der Grind

Vexo, I; magen.

dam

Venulfltus, a, um;

artig.

ceps aulicus; ein (m>f«pßf am Hofe.

NS 1

Lilultris, € ;

bew‘ulzmt,

Contubernium, 2. n; die Stubengefellfch. rft.

angefehn.

Prodeo;, prodii, proditum, 4 hervortreten , fich Zeigen.

tar

jl\‘.)6'09 IV‘3 lruk]1‚ D }

begehren , ﬂ7«t.sm /e%..

Molefte ferre; mit

Her vorRYIeCILeM.

EIUS

Unwillen ertragen

Prorepo,

rephi,

rt otum, 3 ;

Haraı I. f; der Stall,

hoc

Nebulo, 3, m; ein böfer Bube, Taugenichts

Sch weineftall

Protrudo, truß, trufum,

b

fortflofsen

Contuber-

cla

malis, 3

ms

der Stubenkammerad.

Humilis, €

niedrig, geVIMG«

i

Praefeco, fecui, fecıum, I ; abfchnei ‚ den.

Defrico; fricunm fricatum,

Uund fm‚tum, I; abreiben.

egl

Appareo, ul, itum,

; erfcheinen.

-

hoc

CoM

23

:

,

Man mufs nicht auf eitle und zuf&llzge V'arzü‚gc

fAolz feymn.

d(}

Pap1ho pavo et patmfmmhas.

ﬂf?gx

16}

P3p lio ﬂdv lans ad pqvon€ﬂ3, 1Ül d1mt mi am1—

e ef cognate,

tuus herus inique mecum agit,

adı,

b}

Quocxewumque in hortum vemt, me abxg1t exX 1‘lo‚

/ »hh

auf

GE

61

)

pn

A“luß.

aut adeo captare et occidere ftudet.

Apem vero,

m Lu

der

hoc tefrum animal,

non tüurbat.nec depelhr a flo-

"3(v

ribus, licet‘ füccum eorum probofeide exfugat.

{ Eu Ln-

f\1f‘

Non meliore fum conditione, refpondit pavo.

r Unflath

03H‘7r8“.

quoque non ita, aeftimat: päxterfammas, uti mereor

propter pL.1chntuumm penmm1m meatum ;

er

\

2il Com-

m

Büs

ganhn31n‚ quae mihi multo-inferior eft pulchmtudx-

ci]1t

Reliqui

NE, mihl: lü’"‘*""0ﬂlt et &1'.ll”‘€ﬁt]h

r Ermel,

[’*termnw*m„ duum has querelas aud1ret tace—-

f - Con

te, inanit, vos animalia nullius frugis..

‚ Tu papi-

ediot, IMe

lio f>m;)f»‘” levi anımo Circ

:m»m&s et tanfum VO-

f Jl)‚ /L

15

Non folum ‚ad nullam rem es

; mi d

luptatmua inhias.

utilis; fed etiam multum mihi. noces.

Ex ow:»

ul gm-

enim £tuis,

yae paris „ -prodit foetus ‚erucarum,

!

Cris

Ugrrao,

quae totuni hörtuny devaftant,

Apis vero utilem

H.“Jo

laborem 1rmeud1t quando floribus infidet; et fine

M Prins

damno olerum arborumque mearum dulce mel ex

; a (gt

jis in ufum meum.congerit..

her ühmb,

A

vA

Tu yero , fuperbe pavo,

omnibus modis me

4 Zlgn

e ‚‘I’t

tans‚ (1u‚omodo intrare

e Kortum, . utz areas

jLC“9

‚ Quo commado

A m.

eius pedibus roftroque CuO

Fa 1’Z

'hoc damnum refarcis ? Anne th£w„ pumhro fbe

antuber

ctaculo pennarum tuaruım ? Hoc

mihi nu!lam.. ut1—-

Gallina verö; et1amﬁ mterdum

gr IMı

litatem praebet.

catıle

aeque ac tu, fcabendo areis’ ‚hortkanei noceat, tamen

A

hoc

incommodum

müultitudine ovorum fuorum

compenfat

Ergo merito fuo plus. a me, qlam

s

olitur

A

der Schmetterling,,

Pavo, onis,

Z m3

Paplho, ON1$, 30 MS

der Pfamn.

Pa*erfam1has ;

der Hau.s Valer.

Advolo; 153 herbeti-

/

Herus, _2. m;

fiegen.

C'ognatus, 2. m; der Verwandte, Vetter,

er

Hausherr.

Inique, adv. ungerecht, unbillig.

Cuot;escumque‚

jaml-

Ab1go, ‚egi, actum, 3 ;

wegthben

Ade.;‚ adı,

adv. /o oft nur,

„gil

o fehr, [ogar.

Capto, I; fangen.

Teter, tra, trum ; fmfslzch;

Depello, depuli, de-

4 1‘]O9

Sehenslich,

Turbo, I; beunruhigen, flüren,

auf

pul-

Chane

62

COa

pälfum‚ 3. a}egtrez‘—évc’;z‚ UeYjJAgER. Prébescis‚ Vidis‚ 3. f3 der Äi;[)'gl‚

0

Meliere eit conditione; er ifßl befer daran.

Gäallina, 1, f; dds

COMM

Huhn, . die Hewne.

Inferior; miedriger, gevinger.

Antepano, po-

qui vl

sui, pofitum, 3; vorfetzem vorziehenm, Diligentius, adv. Soygfülti-

quid ä

B,

Alo, alui, _alit'um und altum, '3 ;

ETHÄHTEN

unternalten.

Circumvolo, 1 ; herumfliegen.

Voluptatibus inhiare;

nach Ver-

Jiarite

me Al

grügungen fchnappen. Pario, peperi, partum, 3; legen. Eruca, ı. f;

die Raupe.

Foetus erucarum ; die Raupenbrut.

Devalto, 15

£0aS

verwäfen.

Impendere laboreim ;

AÄrbeit anıvenden ,

verrichten.

tantu

Inüdeo, fedi, fefum, 23 fich darauf fetzen, . Olus, eris, 3, n$

das Gemüs, Küchenkraut. Congero, gefli, geftum, 3; zufammen.

rogal

In-

EINS

zragen. Meditor, atus (um, I; machfinnen, darauf denken.

tro, 15 hineingehen. . Queo, quivi; quitum, 4; Rkönnen. - Area, 1,

faper

f; das Gartenbeet,

Refarcio, farfı, fartum, 4; erfetzen, erflatten.

gaudı

Spectaculum, 2. u; das Schau iel.

Aeque ac; eben /owohl, aly,

pueri

Scabo, fcabi, fine fup. 3; Rratzen.

Incommedum, 2. n; der

‚Nachtheil, .der Schagnen.

Compenf{o, I; Vergelte

PEr

i:; erfetzen. Colo,

Quan

golui, cultum, 3; Verehze6n, achietp-

a

N

24

Nam

„aretu

incid

Der folze Kna.bé.

Coep

1i hat

_Moguﬁtiäe fuit puer quidam, nomine Tofephus.

Is nobili genere erat natus, patreque ufus eft divi-

&€

ZeN

te et potente. :

Quum praeterea praeditus effet

pulchra corporis forma, femperque pulchris orna-

er5?

tus veftibus prodiret ; factum inde eit, ut ex omni-

}

bus his rebuüs. valde intumesceret {uperbia, omnes-

Quan

qwe alios ‚pueros prae fe contemneret. Pater qui-

ferre

dem eius, vir prudens et fapiens, nec minus pae-

e

NE r

dagogus, faepius Ic®

I

äa

phum noftrum hac de re.re-

Oble

prehenderunt oftenderuntque, quam ftolidum effet,

Cont

fuperbire de rebus, quae non effent in poteftate

Ug

noftra, et ad quas acquirendas nihil nos meritis

Ctab

noftris contulifemus. Sed ideo non multum pro-

f

fuis

€&

P

ter

Iofephf”

fecerunt admonitionibus fuis, quia m

fbex

ftolida et fuperba filioli arrogantis falum contra-

OM

_riis‘ ’.praeceptis fempg;: nutriverat,

Quané-*

m

Ea

63

—_

der RUfM,

Quando. igitur ei unus ä'eqﬁaliüm , qui erate®

L f das

communi civium claffe, occurreret, eumque allo-

(

W

qui velletz eum ftatim his alperis verbis repulit:

M

lz

quid tibi vis, homo ex plebe? Ex quoitanta fami-

nachı Yr

liaritas inter nos intercedit, ut audeas, tali modo

ca LE

me adire 2 Abi ad pueros tuae conditionis, et res

walto, j

tuas tibi habe.

Quin faftus huius pueri infolentis

erriche

tantus erat, ut ne caeteri quidem nobiles pueri ar-

153 0i

I;‘;H}l MeNe

rogantiam eius ferre poffent, confuetudinemque

N

In

eius omni modo vitarent,

Tulit igitur poenam

Area, I,

fuperbiae fuae, ut fine fodalibus vivens, omnibus

.....

attım.

gaudiis privatus eflet, quibus in confortio fruuntüur

yoll, abs,

pueri, inter fe ludentes.

Namque hunc infolentem

‚; der

puerum femper e focietate excludebant caeteri,

h C0b»

quando ludere vellent.

Sed haecnon fuit fola poena faper

Efae ipfius,

Nam quum aliquando folus ad ripam Rheni {pati-

aretur, nimiumque_incautus ad ripam accederet;

‚Statim. maxima voce clamare

‚Äncidit in flumen,

coepit, ut ipfi fuccurreretur. Muülti quidem pue-

phus,

E

ri lamentabilem eius vocem audiverunt, fed nemo

ex eis illi {uccurrere volnit.

Namque omnes di-

i diVi!

. eflet

xerunt: quid nobis negotii eft cum hoc fuperbo pu-

OMd-

erv? Videat, quomodo evadat ; aut pereat in undis.

oml-

— Tandem unus, ad‘ mifericordiam propenfior

nneS-

quam caeteri, accedit, et, libenter tibi auxilium

« qui-

ferrem, inquit, nifi plebebeius eflem. Sed vereor,

ne repudies manum plebeii auxiliantis. At ille:

; pa€_-

»e re.

obfecro te, ne me deferas, Inique egi,. quod vos

eflet,

contemfi. Semper huius beneficii memor ero ; nec

eftate

umquam ‚vos poithac aliter, ac mihi aequales tra«

eritiS

ctabo et diligam. Servatus ftetit etiam. promifhs

fuis. Nam non folum ipfe, fed etiam mater, per-

‚ pr0«

rf€phr

fpexerunt, quam ftultumeffet, contemnnere caeteros

homines,

.ﬂtf A ‘

Y

quorum aux1ho fagp?u5 fcgﬂrerei le? Hon

poﬂumu's.

Mo-

e

)ualle

KD

G4 —

Moguntia, I: f

Mayaz.

Nobile, genus;

s IM adluhes ('e-

Sed

_/Ichlec/at

Nobili genere natum efle; von Adel Jeyn.

‚P 1tl@ uti

Frid

divite ; einen. reuhe% Vater haben.

‚Pae:

x

Praeterea; adv. überdte/s

Da el

dagogus, 2. m;

der Hofineifter

.‘hqmro‚ ACH uü1w, acquifitun,

35 erWerben.

Cönfero, contuli,

collatum, conferte ;

b£”tl'(u.“?”o

licta

Proficio, : feci, fectum, 3 ;

AUSTLCHLEY.

Filiolus, 2

m;

duts: Süöhm-

con!

ehen-

Arrögans, 3..0; anmafsend, fAolz,

Fafltus, 4:

m; die ÄAufe

atou

geblafenheit, der Stolz.

Contrarius, a. um; entgesengefetzt

Prae-

Ta }

dr

N5

pr Ml

ceptum,

das Gebot, i Vorfchrift.

\€"—'l}L\L'S’ 6"

g!(ﬂM

Jum

von glenhem Üller.

Alloquor, allocutus {um;

e

“

ANY eden.

Alvera

ftulo

‚verba; /chmöte Horte.

Repello, repuli, repullum, 5 ; zurückflofseh,

fe

/ wegWeifen. Plebs, 'plebis, 3. f; .der gemeine Bürgerftand, der Pühel:

Sed

' Ex quo; /eit wann ?

Familiaritas, 3, f3 die Vertz«wulzmkezt

In

tercedo, cefi, ceflum, 35 a>ix"'szßhß;t kommen, obwalten.

Res tu-

{o CO

as tibi habe; wacke dich, bleib für dich..

Quin, adv. ja.

In fnlens‚

tert

2.\08 uhezrmtlzw

Confuetudo, inis, 3. f3 der Umgang

VMitosI;

ıq

Mmeiden

Gaäudium, 2, n; die Freude

Vergniügung

Privatus, a,

um;

berauot

q

Confortium, 2. n; die Gefelfchaft, der Umgang.

C

Späatior,-atus fum, I; /wazieren gelhm,

Uncautus, a, um;

UNUOT-

Frid

‚fichtig.

Quid nobis negotii eft?was haben wir zu [chaffen? Pro -

penf(us, a, um; geneigt.

Auxilium ferre; Hüsfe leiften,

Plebeius,

ptim

20 ln,

ein Bür gP/l’f/M?’

Vereor‚ veritus. fum,

2>;

fer

befärchten.

Repudio, I; verwerfen , abzcezj'm, ausfchlagen

Auxilior,

atus

Yılar

fum,, 1; Hälfe leiften

Obfecro, I; Aufs inftändigfle, um Gottes

bet?

Willen bitten.

Memor, 3. 0; eingedenk.

‚ Pofthnac, ady, ins künf-

Aliter at ;

Aanders als,

'lracto‚ 15 behandeln

tame

1zge.

Stare pro-

‚ mifüs fuis; _/cm Verfprechen halten.

Peri‘p1cxo‚ fpe*<1‚ fpectum, 235

Ja

malit

einfchen,

\

S

d{

25

ma

arbit

Das SpatZennest mit. den Jungen.

re(nl

audiı

Em Ge.s'prac/z

Ü

zwzj‘cizen dem Vater und oleﬂ'en Solm‚ Frzt_„z.

CN

TE

Pat. Ubi eft. nidus paﬁ'erum cum pullis , quem

xl

t1b1 mane dedi?.

‘ Pat.

Frid. Non amplius ’habeo.

NS

Id.quidem video; fed quid de eo factum 'eft? Frid,

padl

Nidum abieci, et pulh avolarunt.. Pat, Siceine curas

l

munera mea, quae tibi poft muha; preces conceffi ?

Sed

5 Gt

Sed hoc _t‚ibi condonarem, _ni ﬁmu1 mentireris,

FA

W

Frid, Egone mentiar? Ne credas hoc,' cariflime

p

aE

Hi

U

pater.

Pät, Friderice, Friderice! ne cumules de-

licta novis.

Sic. fit.

Quando peccafti; male tibi

Sühn

confcius, vis hoc peccatum occultare.mendacio ;

Ul}

atque hoc mendacio. aliud delictum, multo peius

Prae

priore, committis.

Sors horum miferorum pullo.

7}

rum iam mihi nota eft; et fimpliciter abs te po-

era

0}

/

{tulo, ut verum confitearis,

Frid. Unum ex illis

4

Pat,

Püne

l

feli proieci, quae illum ftatim devorävit,

Ral

In

Sed quid ex altero factum eft? Frid, Hunc obtör-

Res ıu

to collo ftrangulavi.

Pat. Quomodo egifti cum

Infol

en

tertio?. Frid. Pennas eius evulfi, ita ut deplumis

Vitoy TG

aliqguamdiu in aula circumfiliret ,: donec. felis’eum

riyatuls, Aı

quoque unguibus corripuit et devoravit. ‚ Pat. Et

' Uimgangı

Hunvor-

tu compos eras tantae crudelitatis,?

Friderice,

7

Friderice! Hoc de te ıton putaffem. Frid. Sedo+

fn

;

Pr0.

Plebeius,

ptime pater, tantum erant pulli pafferini, Quid res

fert, hos occidere? Pat. Anne tu iure gaudes,

e fünchtet

lior, _ atUs

vitam aliis animalibus adimendi, quomodo tibi 1u-

m Golles

bet? Numne tu iis vitam dedifti2 Frid, Homo

ins küuf-

tamen, uti tu mihi.ipfe faepius dixif(ti, cariflime

Stare Pf0«

pater, poteftateet iure fruitur, utendi fervitio ani-

:caumt 3i

malium ad commodum fuum 5 quin imo ea necan-

di, fie re fua eft. Pat. Hoc quidem dixi; fed, ut

fimul addidi, homini non licet,' animalia. ex mero

arbitrio occidere, 1i nulla utilitas inde in ipfum

refultat.

Frid, Pafferes vero, ut faepe ex matre

audivi, valde funt noxiae aves, quae. multum da

mni inferunt hortis, fructibus arborum et frügibus

ilZı

agrorum. Utile igitur eft homini, eos extermina-

Ye.

Pat. Mater tua tantum ad detrimentum refpe-

‚q

xit, quod paffleres hortis frumentisque important,

/ Pab

Sed, ut fit,neglexit commoda mülta, quae non minus

9 Frid

afferes: hominibus praebent.

Frid. Numquam de

R

; CuraS

erelam

/

nceflt

'l

is gomm}odis‘ ) fed t__antgm gonimune'tn qu

#

e

—_ _66 j-

de pafferibus audiéi.. ; Pat Dis'ce" ex hoc exém;ﬂeé‚

iudieium non ferre de rebus, quas nondum rite

| paﬁ‘erc

gemit

exploraveris,

}

Nihilne adhuc audivifti de multipli-

derun!

ci calamitate, qua devaftant erucae olera et arbo-

Pudea

res? Frid. Sane cariffime pater faepius ipfe tri-

allas (

ftem adfpectum arborum habui, quae foliis omnibus

Nar

ab erucis denndatae erant, ita ut in illum annum

indica

nulla Ipes eflet pomorum.

Pat. Eruntne-igitur

1, 0

illae aves utiliflimae, quae magnam copiam harum

gete,

erucarum ovaque earum comedunt, nimiamque

delect

earum multitudinem, quantum poflun

t, diminuunt ?

£rid, Sane hoc concedo: easque aves, quae odi-

ofas mihi erucas infeftant, propter hoc benefici-

al

d

}

um maxime diligerem. Pat. Atqui hoc pafleres

faciunt,

‚Frid. Peccavi, optime pater, confiteor,

Aerfeh

Wegflied

in tam bene meritos pafferes. Pat. Bene eft, quod

fich bal

iniuriam tuam agnoscis. Sed etiamfi pafleres no-

cefl,

bis hunc ufum non praeftarent; tu tamen ‚nihilo

Wargeih

Male

minus crudeliter et iniufte egiffes. contra mifellos

paflerculos, \ Frid. Hoc non crediderim, mi pater,

erberg

Mn

Namque animalia noxia, ut.ty mihi ipfe iam dixi-

{ti, necare homini licet,

Simplic

Pat. Licet quidem 3, fed

Fördern

ea voluptatis tantum gratia multis cum eruciati-

Äbrangu

bus interficere, ut tn fecifti cum paflerdulis, femper

erelli,

eft illicitum. Frid. Sed animalia bruta hos dolo-

Circum

Pos, Oti

res non fentiunt. Pat. Quae abfurda profers! Non-

ne praedita {unt fenfibus, ut nos2. Quomodo tibi

Jute ga

M,

placeret, {fi tibi evellerem crines, dentes vel un

födten,

gues? fi nafum digitosque manuum vel pedum tibi

8$1tfpr;‘;

amputarem;, aut multis vulneribus te confoderem ®

Schade

Nonne maximos dolores inde fentires? Frid, Sed

fiht ı

fi tales dolores fentirent, etiam conquererentur

10

de illis, Pat, Multa animalia hec ideo non faciunt,

Echörl

Denud

quia vox illis denegata eft. Sed quae vocem ede-

fe&0; ;

re poffunt, quibus lamentationibus et eiulationibus

CZ

03 etiam

5

&Q

dolo._ré@ (uum exprimunt ! Ktutcerto.ered

Ümcim

‚ paflere -

emp

HII‘[8

paﬁerouh tufs quum eos ita torqueres,‘ fr1tmme1:äo

germtus civerunt,

Frid. Sonumgquidem hunc edi-

ul[) h‘

derunt, fed doloris vocem non autumabam.

Pat,.

' ard0«

;f (Fl

‚ Pudeat te crudelitatis tuae, et cave, ne umquam

-alias tale quid facias.

Aliter fevere te caftigabo,

HALIÜÜS

Nam qui ex tormento animalium voluptatem cap1t

nnum

ul

indicat animum, ad crudelitatem propenfum; ef£

is, qui nihili ducit, animalia bruta cruciatibus an-

arum

gere, tandem etiam aﬂ'uesc1t tormentis hommum

mque

delectar1.

nunL

Odle

neflCle

.Paﬁ‘en eris, 3. m; der Sperkng, der Spatz

Mahne, adv, frü«

‚NereSs

Aı8.

Non amplius; icht mehr.

Abiicio, ijecis jectums 33 weg-

WC’T} e

1Ce0f,

Pullus, 2. m; das Juünge, ein junger Vogel.

Ayölo, 13

wegfliegen , davonfliegen

Siccine; adv. alfo

Curo, I3 /orgen,

quod

Munus, eris, 3, n} das Gefihenk

Concedo,»

_{ifh bekRümmern.

$ 10

cefli, . celum; 33 zugeflehte , überlafen.

Condono, I; /ihenken

nihilo

verzeihen.

Cumulo, 15 hädfen.

Delictum; 2. nj

das Vergehen«

fellos

Male ' fibl confcius eft; er hat kein gutes Gewifen,

Occulto, 1:

Verbergen

Mendacium, . 2, n j die Lüge,

Peior, peius ; /chlim«=

'"ﬂfu„

mer

Notus, a, um 3 bekannt.

IMl

Sors, tis 3, f5 das Eooss Schickfal

Simpliciter, ady. fchlecht weg, gerade zu

Poftulo; I ; verlangens

fed

Fordern,

Proiicio, ieci, iectum, 33 vorwerfen.

Obtorto collo

(alle

{(trangulares mit Herumdrehung des Halfes erwürgen

Evello,

-m‘set‘

evelli, and evulf, evullunm; 3; ausrupfen

Deplumis, e ; federlogs,

d ILÜ‘

Circumlilio, filul, fultüum, 43 herumfpringen, herumhünfen

Come

