Bl5_qt
author: Molitoris, Ulrich

E

N 1245 11900628 021

Cnunuuuanuunutuunuaun e.

10b1

22
*

Z4 . ecr = e - ł— — h — —
22 ee .
⸗ r P. P. r S- W. ł. Wra. wzer M
. C.
. renu „. c. c . * ..— — — . —— Fe e
r. 2r i r, le n, c⸗ Pre g, reE
Fam e, er iz MU! 7 , n D

Nowao.

OJ.n. erre X. Ker TWen Kirpe A D — M. Zerd.
Scie Io, Sp. K. Kr. s,

57

De laniis et phito

Dus

—
—
—.
—
—
◻ £
— B
⸗

eutomce vãñ

7*

nicis my

—
„
—

.
☛

EE

CA

3*

Tractatus ad uluſtruin

mum pꝛincipem dñm Sigiſmundũ.archiducem auſtrie.
Stirie carinthie ⁊c̃.de lanijs et phitonicis minlieribus per
Vlricum molitoris de conſtantia.ſtudij papienſis.decreto
rum doctorem et curie conſtantieñ.cauſarũ patronũ.ad ho/⸗
noꝛem eiuſdem pꝛincipis ac ſub ſue celſitudinis emendatie⸗
ne ſcriptus
Epiſtola

Xcellẽtiſſume pncep
et dñe.dñe archidux colendi bi huilis vlricꝰ
molitoꝛis de conſtãtia doctoꝛ.tue celſitudinis ſe
ſe inobſequiũ offert. Cũ itaqʒ ſnꝑioꝛibo annis peſtis quarũ
dam laniaꝝ et incantatricũ.terꝛas tue excellentie. inuaſiſſe
diceret᷑ Itaqʒ cum nonnulle tuo ſub imperio mulieres ð hu
iuſmodi hereſi ſuſpecte ca pte foꝛent.apudqʒ toꝛturam inter
rogate.varia reſponderentvnð tuis conſulibo.varia. ea de
re interſe opinantibo vno quippe in illam. altero nempe in
aliam partem declinante tandeé apud tuam clemẽtiam mei
memoꝛia incidit. Itaqʒ pꝛo inſita tua auiditate: veritatem
cognoſcendi.per tue dignationis cõſules demandatũ ſuſce/⸗
pi.vt quid ego in ea re ſentirem.id tua excellentie ſtili off icõ
deſignare non omitterem. Terum quãuis iſtuc laboꝛioſuzʒ
et periculoſum ſit. laboꝛioſum quidem mihiin alijs occupa
to.et victum querere curanti. Periculoſum autem pꝛopter
muidos et detractoꝛes:qui cuncta que nequeũt imitari nõ

tñ ceſſant calumniari:et que ipᷣi ſua inertia experiri non pote

runt: venenoſo dente veluti ſeteger hircus.lacerare nõ omit
tunt. Quãuis inſuper iſta materia pꝛeclaros etiã doctoꝛes
in dubiũ aduocauerit Attñ dignum exiſtimaui quia ꝓ tua

excellentia coꝛpuſculi mei mẽbra tuis obſequijs obtines. de

uincta eius etiã ſi que ſunt animi vires poſſideas vt dum ex
terioꝛis homĩs ꝑtes ſeſe ad tua deuouent obſequia. debilis
quoqʒ er rudis intellectus meus ad tue celſitudinis głiam
a ij

non doꝛmitet O pus itaqʒ pꝛeſens ſub tua tuoꝛumqʒ ſapiẽ-
tiſſimoꝛum conſulum coꝛrectione:preſertim clariſſimi. vi/
ri cunradi ſturtʒel vtriuſq; iuris doctoꝛis ac tue pꝛecellẽtie
maximi ſecretarij, cuius quippe coꝛ rectioni hunc tractatuzʒ
ſpecialius ſubmiſi.Qnoniã eundem pꝛiſcis temꝑibus in/
pꝛeceptoꝛem et magiſtri locum ha bui Eloquentie etiam ele
inenta iuriiqʒ ſententias ad huc iuuenis ſuxi. hodieqʒ ſuge/
re deſiderem. vt ſic agreſſus ſum. Etem̃ cum apud pꝛiſcos
oꝛatoꝛes dyalogus plerumqʒ aliquid iocundioꝛis delecta/
tionis afferꝛi extimatum eſt.idcirco pꝛeſenti in tractatu per
viam dyalogi imo trilogi pꝛocedere decreui: Uerum quia
multa ea de re diſputatione digna cum pꝛouido et pꝛeſtan/
ti viro Cunrado ſchatz huius inclite ciuitatis mee conſtan/
tien.ꝓlu rium annoꝝ pꝛetoꝛe.et magiſtratum gerente viro
vtiq; ſpectato⁊ facũdia floꝛẽte recẽſui.qͥ tanqᷓ; pꝛetoꝛ hmõi
młieꝝ ↄfeſſiones didicit Jtaqʒ ipᷣm pñtem dyalogũ feu try
logũ ſub tuo excellẽtiſſimo ipᷣiusqʒ cunꝛadi et meo nomĩbꝰ
expedire arbitrat ſum. .idcirco ſub benignitatis venia. ad
materiã accedẽs Quaſdã q̃ſtiones ꝓ claui huiꝰ materie di⸗/
ſcuciendas pꝛemiſi 1
Capitula pꝛeſentis tractatus

¶ Pꝛimo vtrũ ex facto laniaꝝ ⁊ incãtatricũ ac cooꝑatõe de/
monũ poſſint ꝓuocari grãdies ⁊ pꝛuine ac pluuie ĩ leſioõeʒ t᷑re
¶ Scðdo vtꝝ lanie ⁊ incãtatrices poſſint adiutoꝛio dyaboli
hominibus et infantibus nocere ac moꝛbos eiſdem inferꝛe
coſdemqʒ debilitare
¶ Tercio vtrũ poſſint hoĩem etiam cõiugali inſtatu conſti/
tutũ ad coeundũ inficere et im potentem reddere
¶Ouarto vtrum poſſint hoim ymagines et facies eorũ in
alias foꝛmas immurrer
¶¶ Quito vtꝝ incãtatrices ⁊ lanie poſſint ſuꝑ baculũ vnctũ
vł ſuꝑ lupũ ſeu aliud anial eqͥtare ⁊ ad ſui ↄuiuij ludum de
loco ad locum traduci vbi bibant et cõmedant ac mutuo ſe
cognoſcant atqʒ delectentur· —

¶¶ Set to vtrum eum talibus ⁊ maleficis mulieribus poſſit
dyabo lu s incubando in foꝛma hominis cõmiſceir
¶¶ Sept imo vtrũ ex tali coitu ſit poſſibile generari filios
¶¶ Octa uo vtrum incantatrices et phitonice mulieres adiu
toꝛio de monũ poſſint ſecreta ſcire et conſilia pꝛincipum re/
uelare. ac futuros euentus predicere H
¶ Mono vtrũ iuſto iudicio poſſint tales maleſice ⁊ ſcelerate
mulieres comburi vel alijs ſupplicijs affiii vp·

Exoꝛditur itaqʒ clementiſſimus
archidux Sigiſmundus auſtrie

Sigmundus Figelis nobiſqʒ dilecte doctoꝛ lrĩ

ce qm̃ ſingulari fauoꝛe ob tua in nos merita te proſequimur
id circo pꝛeſenti de materia tecum pre ceteris diſputare de⸗
creuimus α Ulricus Illuſtriſſime pꝛinceps qᷓ;uis
gratum ſit vt pꝛo tua in me clementia. me dignum inter di⸗
ſpurandum foꝛe iudicaueris attamen.ecce.adeſt. Cunradꝰ
ſchatʒ. pꝛetoꝛ mee ciuitatis.vir vtiqʒ ingenio pꝛeſtans con
uerſationeqʒ argutus conſodalis meus.placeat igitur eius
induſtriam hac de re pꝛius experirte Sigmundus
placetnam et eundem conſilio maturũ:conuerſationeqʒ fa/
cetum noui Idcirco quia nobis ſermo de laniarũ et incanta
tricum maleficijs habendus erit Jtaqʒ querendum pꝛimo
duxi. Vtrum ex facto laniarum poſſint pꝛouocari tonitrua
pluuie et gꝛand ineso LCunradus Quãuis in huiuſ/
modi difficultate que etiam doctiſſimos viros ꝓ diſcuſſiõe
terꝛeri ſolet.me inſcium putem.iuxta verbum ſocratis.qui
ſolitus fuit dicere.ſe hoc ſolũ ſcire.qð neſciret attamen.ne
videarclementis pꝛincipis monitis nõ adquieſcereloquar
pauca vt initiũdem mouendi maioꝛa ꝓ Sigmundus
ic igit& Cunradus Apud phm tritum eſt ſermo/

ne pꝛouerbium.vt fama quã omẽs famant.non omnino per

darur. fama autem cõmunis eſt. ꝙ pe ſtrige tonitrua ⁊ grã/
dines effecerint magnaqʒ damna ſegetibus ⁊ homibus in/⸗
. 4 I.

Rer-e

5

T

tulerint. Ex confeſſione quoqʒ earũ in tortura facta. le talia
feciſſe et modũ faciendi tradidiſſe compertũ eſt· Sig ⸗/
mundus At ego nude fame non intendo.faeile enim. dic/

tum.ſequitur vnlgus.nec confeſſione toꝛturali ſatia boꝛ.cũ

metu toꝛmentoꝛũ quis inducitur quãdoqʒ ad ↄfitendũ id
quod in rerum natura non eſt. Uerum ea que oculis non cõ/
ſpeximus.auctoꝛitate.tum vel concludenti ratione percipe
re deſideramus. nam recta diſputatio.auctoꝛitate et ratiõe

concluditut Ulrxricus pꝛofecto experientia in decidẽ
. dis cauſis contemptibilis non eſt.cum ex
4

erientia dicatur
eſſe rerum mgr̃a. vt ðꝛ in c.vbi ꝑiclm ðelec.li.vi.vñ tritũ eſt
apud pplares ꝓuerbiũ expto crede ruberto ͤ Sigmũͤ/
dus Ald oſtendedum igitur ꝙ lanie maleficeqʒ mulieres
nihil ſciant. me iſtuc mouet:videlicet. Nam ſi talia iſte male
dicte mulieres ſcirent.et efficere poſſent.non eſſet opus pꝛi⸗
cipibus. tempoꝛibus belli clientulos.militeſqʒ conducere.q̃
in terꝛas bolkenmirzuerenre groſqʒ deuaſtarent Incendijs
domos ⁊ villas concremarent Tlerum ſatis eſſet.talem mu
lierem phitonicam aduocare.eidemʒ ſaluum conductum

addicere. et hoꝛtari quatenns ſuper hoſtium terꝛas tlis ma

ledicta mulier grandines fulmina et tempeſtates pꝛonoca/
ret. ac vt ſic hoſtiũ terꝛã ꝑiclitare moliretur. Etem quia vi/
demus. ꝙ ipſe talia facere non poſſunt. etiam ſi vellent.ad
faciendumqʒ etiam ſi a pꝛincipibus.ꝙ tamen abſit.inducerẽ
tur vnde inferendum cenſeo.ipſas talia facere nõ poſſe Pꝛe
terea ex fide habemus ſolũ deũ ſtellarũ et elementoꝛũ eẽ gu/

bernatoꝛeʒ. qui legem pati ſidera iu bet.et qui iuxta Boetiũ

in libro de cõlolatõe. perpetua mundum ratione gubernat.

ſta biliq; manens dans cuncta moneri.quomodo igit᷑ mu/
lie res lanie adiutoꝛio demonum illũ ſummũ metoꝛc.q cer/
ta ratione cuncta gubernat in huiuſmodi ſuo motu impedi/

re et in alium motum dirigere poſſent. Cunradus

nus ponderandumẽ. illudqð Axo.capi. vij.dicit᷑ Nã quã

Dongderanda quidem eſt magni pꝛincipis ratio Sed nõ mi

uis ¶ Doyſes ante faciẽ pharaonis regis egipti multa ſigna

et pdigia feciſſet. nihilominus malefici talia ſimiliter effe⸗
cerunt.qui incantationibus ſuis aquas in ſanguinem verte
runt.ee ranas ſuper terrã ꝓduxerũt Ecce igitur ex ſacra ſcri
ptura veteris teſtamenti clarere. ꝙ malefici adiutoꝛio de/
monum aquas turbarunt.quia eas in ſanguinem verterunt
et agros pꝛediaqʒ ranis confuderũt ꝓtem libre pᷣmo Job.
capi.p.legit᷑.ꝙ dya bolo ꝓcurãte.ventus vehemens ir: nit a
regionẽ deſerti.et cõcuſſit quattuoꝛ angulos domus.q coꝛ⸗
ruens oppreſſit liberos Job et moꝛtuiſunt.ecce ꝙ dya bolꝰ
Peee ſua geren uocauit.pueroſqʒ oppᷣſſit.dicit᷑ etiã eodeʒ
ibꝛo dyabolũ fulmina ignis pꝛouocaſſe: Dicit enim textus
JIgnis dei cecidit de celo.et tactas oues pueroſqʒ conſump
ſit. Item Joh. in apoca. ca.vij. ait. Poſt hec vidi angelos ſiã
tes ſuper qttuoꝛ angulos terꝛe.tenentes quattuoꝛ ventos
terꝛe.ne flaꝛẽt ſuꝑ terꝛã.neqʒ mare.neqʒ; in vllã arboꝛẽ:⁊ vi
dialterum angelũ aſcendentè ab oꝛtu ſolis hñtem ſignũ dei
viui.⁊ clamauit voce magna.qᷓttuoꝛ angelis quibo datũ eſt
nocere terꝛe⁊ mari dicẽs:nolite nocere terꝛe neqʒ mari.neq;ʒ
arboꝛibo quouſqʒ ſignemꝰſeruos dei in frontibo Sig
mundꝰ Doctoꝛ qͥ ſunt illiq̃ttuoꝛ angeli quibo Johes ait
eſſe datũ vt poſſint nocere terꝛe& Ulricꝰ Sũt dyabo
li Sigmũdꝰ Appellat᷑ ne dyabolꝰ:angel? TII
ricus Ita.nã dyabolꝰ ibidẽet etiã alibi ſepiꝰ angelꝰ ðꝛ.qꝛ
etiã miſſus a deo.vt ibi dic gloſa oꝛdinarial ꝰ ̊᷑Sigmun
dus Forte Johes hec in ſpũ vidit.dãs nobis ſue viſionis
exemplal & CLunradus digniſſime pnceps nõ opꝰ eſt ex
emplis. dũ res ante oculos facta exiſtit.vt audiſti a malefi/
cis corã pharaone.⁊ a geſtis Job Si igit᷑ hec facta foꝛe legũ
tur.igit᷑ et iã fieri poſſe.qᷣs dubitat Ulricus de illo
paſſu in fine ex poſt clarius loquamur

De nocumentis et moꝛbis
hoiĩbo et infantibo illatis

en

a liij

—
. 0 *T 1

PSigmundus Quia be coꝛruptione et turbati

one elementoꝛum nobis ſermo eſt.non iucompetenter querẽ
dum duximus Si. etiam homini bus et maxime infantibꝰ
moꝛbos inferꝛe.et adiutoꝛio demonum eiſdem nocere poſ⸗
ſint¶ & CLCunradus Anudiui a pleriſqʒ mulieribus
quomodo pueris incunabulis iacẽtibus varie egritudines
acciderunt. nunc quippe illi puero naſus apparuit curuatꝰ

nunc alt eri oculus erutus.quodqʒ maledicte mulieres quã

doqʒ compꝛehenſe aſſeruerunt in toꝛ ruraqʒ recognouerũt
ob inuidiam parentum ſe talia pueris auxilio demonum ir/

rogaſſet Sigmundus Audiſti ꝙ confeſſionibꝰ tali/

bus per metum extoꝛtis nõ ſaturabor.quid igitur aliud ra
tionis ſeu auctoꝛitatis in medium adducis Cunra
dus Jam ſuperius pꝛo auctoꝛitate in li.pᷣ. Job cognoui
mus ꝙ dya Wiukands emſcemn, ventütn pꝛonocando op/
preſſit.et moꝛtui ſunt.Digneris itaqʒ audire beatum Au⸗
guſtinum. xxi: li. de ciuitate dei ca.xviij. dum ait. Pꝛoꝛſus
q; ſeriptum eſt graue iugum filios Adam a die exitus de
ventre matris eoꝛum vſqʒ; in diẽ ſepulture:matrem omniũ
vſqʒ; a deo impleri eſt neceſſe.vt ipſi paruuli per lauacrum
regenerationis ab oꝛigiualis peccati quo ſolum tenebanrur
vinculo iam ſoluti multa pacientes nonnulli incurſus ſpiri/
tuunm malignoꝛum paciantur. Ecce ꝙ Auguſtinus ſentit
pueros incurſus demonum pati ⁊c̃. Item beatus Hieroni⸗
mus ad paulam de doꝛ mitõne breſille in epiſtola ait Quiðd
cauſe eſt. vt ſepe binoli et trinoli.ac vbera materna lactãtes
a demonio coꝛrum puntur ⁊c̃.Ecce igitur ſacra ſcriptura et
ſanctoꝛum patrum auctoꝛitate oſtenſum eſſe dyabolum po
teſtatem quandoqʒ habere coꝛrumpẽdi pueros et infantes
eiſdẽqʒ nocendi Sigmundus Locuti modo ſumus
de infantibus.quid igitur in ſenibus et adultis? Cun
radus Multos vidimus ſenes claudicantes et contrac/
tos:qni aſſeruerunt ex maleficio illarum maledictarum ipᷣis
iſtuc eu eniſſe Sigmũdꝰ Quid aũt ſentit ſcri ptura

„

—

—Da ‚ef yn Cunradus Pulegenda ſanctoꝛum Simonis

et Jude legitur.qũo corã rege babilonie zarocht et Arpha
xat malefici fuerunt conſtituti.quiipſius ſegis oꝛatoꝛes et
rethoꝛes mutos et claudos atqʒ cecos effecerunt.ac viſuʒ et
greſſum eiſdem denuo reddiderunt.ecce apertum teſtimo/

nium.ꝙ malefici nocere poſſunt hominibus etiam ſenibus.

acclaudos et cecos facereet rurſus eoſdẽ ſanare. * Sig/
mundus Dinanqʒ oꝛatoꝛes quibus huiuſmodi male/
ficia euenerunt pagani extiterunt.et in chriſtum non credi/
derunt.hnec ſigno crucis muniti fuerunt Ulricus
Prudenter loqueris o inclite pꝛinceps.quoniam in eadem
legenda canitur.ꝙ poſtquã dicti oꝛatoꝛes ⁊ rethoꝛes in chri
ſtum crediderunt. et per apoſtolos ſigno crucis muniti fue⸗
runt.dicti magi eiſdem vltra nocere non poterant.quãquã
magi ipſi irꝛitati iterato eiſdem nocere attẽtaſſẽtx Cun
radus Aie aye quomodoigitur poterat dyabolus nocere
Job.qui eundem grauiſſimo vlcere percuſſit.adeoqʒ eundẽ
leſit. vt in fimo iacens vix ſuſpirare potuerit.vt legitur in li
bro Job et tamen ipſe Joberat vir ſanctus in voluntate dei

Vtteſtatur ſcriptura ambulans. Item in legenda ſancti An
thonij legiturquomodo demones eundem valde grauiter

percu ſſerunt.qui tamen vir ſanctus et deo placidus fuit.ec
ce ergo ex his conſtare.demones ſuper ſanctos etiam viros
poteſtatem nocendi eiſdem habuiſſe. Si igitur viros ſanc/
tos.turbare potuerunt.cur igitur et alijs de quoꝛum. ſan/
ctitate nobis non conſtat nocere non poſſent. c Sig⸗/
mundus Exrx his magis atqʒ magis heſitare incipio quid
igitur ſentiendum ſit audire deſidero &5 Ulricus
Sine modo.pꝛope finem quid ſentiendum ſit latius de hoc
et alijs loquamun Sigmundus Ex pꝛioꝛi dubio oꝛi
tur aliud. Utrum poſſint hominem in cõiugali ſtatu exiſtẽ/
tem inficere et ad coeundum impotẽtem reddere Lun
radus CVigdimus plures pulcros ſocios qui in coitu.
paucũ aut nihil valuerũt.ĩmo quiꝓpꝛias vxoꝛes carnaliter

— —

edgnoſcere nõ Kotneruden ſſerentes eł maleficio hoe ipis eõ/
tigiſſe—ͤ Sigmundus O multi multa loquuntur
Ulricus Pꝛofecto canones in hoc conſentiunt.aſ⸗
ſerentes per maleficia fieri poſſe vt homo qui a natura frigi
dus non eſt.ad coeũdum inhabilis reddatur.itaqʒ in decre
tali ſpẽalem titulum de frigidis et maleficiatis habemus.
vnde Pyſmarus etiam papa.in c. Si per ſoꝛtiarias.xxxiij
Pp. alt. Si per ſoꝛtiarias atqʒ maleficas artes occulto Set
nunquã dei iniuſto iudicio permittente.et dyabolo pꝛepara
te concubitus non ſequitur. hoꝛtandi ſunt.quibus iſta eue/
niunt.vt corde contrito et ſpiritu humilitatis.deo et ſacer/
doti de omnibus peccatis ſuis puram confeſſionem faciant
⁊c.Ecce dicit eniin textus/ pꝛeparante dyabolo concubitus
non ſequitur.Et quãuis pꝛodeciſione huiꝰ dubij ad creden
dum ſatis foꝛet canon.quia canonum conſtitutões ab omni

bus debent appꝛobari.vt dicitur in capi.pᷣmo.de conſtitu.

nihilominus tamen hoc idem aſtruunt doctoꝛes. Vnð bea
tus Thomas in.iiij.ſuper ſententijs diſtin.xxxiiij.ait:ꝙ ex
maleficio poteſt quis eſſe impotens ad vnam.et non ad aliã
Ytaqʒ dominꝰ hoſtienſ in ſũma li bro.iiij rubrica.xvij. ð fri
gidis et maleficiatis dixit aliquando maleficiantur homi/
nes ita ꝙ redduntur per ſoꝛtilegium impotentes omnibus
pꝛeterquã vni. Aliquando etiam maleficiatur aveo vt nõ
poſſet cognoſcere vxoꝛem ſed omnes alia Sigmun
dus Animum meum hec mouent quia mira ſunt. nam
cum coitus a natura nobis detur admirandũ certe erit quo/
mo do dyabolus curſum nature impedire nobis ignoꝛanti/
bus poſſit VUIncus Tam et ego vlricus ad decem

334. Gr, x
Fas

17 2 „

t, eF

2 ⸗ „ 74
eenn.)X „

et octo annos in cu ria conſtantienſi cauſarum fui patronusæ

adu ocatus pꝛont hodie ſum.et hniuſmodicauſas frigidita/⸗
tis et maleficij in ꝓpractica plures habui:vbi mulieres accu/
ſaba nt coꝛam iudice maritos de impotentia coeundi.
Sigmundus Quidq igitur decretũ fuit in talibo

cauſis.Ulricus Decreuerunt iudices viros taliter
infectos medicis curie huiuſmodiiuratis oſtendere ſe de/
bere pꝛo examine medicoꝛum faciendo Sigmundus
Quid inde UVlricus Itaqʒ plures comperi ꝑ me
dicos curie iuratos inſpectos quos ipſi medici aſſeruerunt
natura non frigidos.ſed ſoꝛtilegio maleficiatos eſſe
Sigmundus Et quid ſuper huiuſmodi medicoꝛũ
examine finaliter ſententiatum extitit.cc“RjiI. Ulricus
Decreuerunt itaq; iudices partes ad triẽnium mutuo coha/
bitare debere opus carnis huiuſmodi attentando.quodqʒ
largioꝛes in ieiunijs et elemoſinis foꝛent vt deus qui inſti/
tutoꝛ eſt matrimonij huiuſmodi maleficium ab eis auferꝛe
dignaretur Uerum quia de huiuſmodi articulo opinioneʒ
meam in fine cum pꝛecedẽtibus dubijs lacius declarare in/
tendo. Interim ad alia dubia te conuertere ſi velis poteris
Sigmundus Quarta enimuero fuit queſtio.

VUtrũ poſſint facies bominũ
in alias foꝛmas imutare ⁊c.

9 1—

lricus Quid tibi digniſſime pꝛinceps.videtur
5ignundus Oð nont * Alricus Quo hoc
aſſeris motiuo Sigmundus Ditur enim in decre
to in ca.epiſcopi:xxvi.q.v.vbi inquit textus.quiſquis ergo

credit poſſe fieri.aliquam creaturã.aut in melius aut in de/
terius imutari.aut transfoꝛmari.poſſe in aliquã ſpeciẽ aut

in aliquã ſimilitudinem. niſi ab ipſe creatore qui omnia fe/

cit. et per quem omnia facta ſunt.infidelis eſt.et pagano de
terioꝛ:hec textus Cunradus Canoni naqʒ aduerſa
rinon intendo. Sed que apud hiſtoꝛiographos me legiſſe
memini recitare cupio: Quid igitur ad Virgilium dicitur
qui in bucolicis egloga octaua recenſet ꝙ dum Ulixes ſu/
is cum ſocijs a troya exulando:ad circe reginam declinaſſet
ipſa quoqʒ circe hoſpites tales ſuſcipiendo pocula malefica
eiſdeʒ miniſtraſſet.itaqʒ ipſi hoſpites poſtquã venenata po
cula bibiſſent.in animalium diuerſarum ſpecierum conuer
ſi ſunt.hic nanqʒ in lupum.alter in apꝛumalius vero in leo
nem & Sigmundus Ffabulam recitas. poete fin/
xerunt quibus non creditur Cunradus Ler/
te poete reijciendi non ſunt. Nam celius lactantius ait poe
tas hiſtoꝛias ſeripſiſſe. Sed ſub occulto figmento velaſſe:

Attamen hanc recitat HBoetius doctoꝛ catholicus in libre

quarto de conſolatione.et ait
Vela naritij ducis
Et vagas pelago rates
Eurus appulit inſule
Pulcra qua reſidens dea
Solis edita ſemine
Miſcet hoſpitibus nouis
Tacta carmine pocula

Quos vt in varios modos

Vertit herbipotens manus
Vunc apri facies tegit
Ille marmaricus lee

Dente creſcit et vnguibus
Hiclupus nuper additus
Flere dum parat vlulat
Ille tigris vt indiia
Tecta mitis obambulat
Sed licet varijs malis
Numen archadis alitis
Obſitum miſerans ducem
Peſte ſoluerit hoſpitis
Jam tamẽ mala remiges
Dꝛe pocula traxerant
Jam ſues cerealia
Blange pabula verterant
Et nihil manet integrũ
Voce et coꝛꝑe perditis
Sola mens ſtabiliſqʒ ſem
Monſtra que patitur gemi
O leuem nimiũ manum
Nec potentia gramina
Membra que valeant. lie ⸗
Corda vertere non valeat
Intus eſt hominũ vigor
Arte conditus abdita
Pec venena potentius
Detrahunt hominẽ ſibi
Dira que penitus meant

Mec nocentia corpoꝛi

Mentis vulnere ſeuiunt
Pec Boetius decurtatis metris canit Sigmundus
Tametſi pꝛeclaro ſtilo Boetius vlixis ſocioꝛ umqʒ geſta re
citet. heſito tamen an vera ſint. et ſi talia geſta vera ſuerint ·
Non mirum ſi iſtuc his hominibus accidit qui pagani fue /
runt ydola venerantes. et ſtatuas demonum adozantes.

vnde vᷣy abolum ſuper homines tales maioꝛem poteſtatemnm i
habui ſſe cre dimus. Cum autem nas deum celi adoꝛemus
et in chriſtu m credimus per quem ab imperio dyaboli libe/ n
rati ſumus.vnde nobis talia contingere poſſe non exiſtimo pen
„ KEKunradus Inſuper his ſimile factum audiut in⸗
Nr ſo mus arꝛat enim Appulleius. pꝛout eum recitat Augu / un
' ſtinus eidem aſini aures accidiſſe ac accepto veneno huma/ Nop
no animo permanente ſe aſinum factum fuiſſec Sig/⸗ tat
mund us Diyxi iam differentiꝗ eſſe inter ydola adoꝛan/⸗ faton
tes et d eum celi colentes Cunradus Pꝛoceda unm
mus igitur ad eos qui deum celi adorarunt. vt oſtendamus llt
. eiſdem venefica arte talia pariter accidiſſe &ò Sigmũ cti⸗
“” dus Peocede igitur & Cunradus Pn hyſto Dil
„* b. ‚Pri- d.. ria clementis recitatur quomodo facies fauſtiani qui pater der
ſancti Clementis extitit.et cum beato Petro apoſtolo cöuer fici
ſabatur per Simonem maleficum immutata fuerit.dicitur fen
enim in ead em hiſtoꝛia qð cum imꝑatoꝛ Coꝛnelium centu/ ſige
rionem miſiſſet anthiochiam.vt illic magos et maleficos ca ditl
peret Fanſtinianus licentiam ſalutandi Apionem et Anu/ fuli⸗
bionem a beato petro pecijt. cum autem idem fauſtiniaunus miitea
apud Simonem maleficum declinaſſet Jtaqʒ Simon anu Aiu
biani et Appiani expoſuit quomodo idẽ illa nocte Coꝛnelün lid
centurionem fugere vellet eo qᷓm audiſſet eundem Coꝛneli coꝛli
um imꝑ atoris ex pꝛecepto ſc cõpꝛehend ere velle.vnde ipſe 13
Simon omnem furoꝛem in fauſtinianũ conuertere pꝛopo/ niodi
ſuerit Tantum inquiens facite fauſtinianũ cenare vobiſcuʒ eaonue
At ego ait quoddam interim vnguentum componam quo Ecſar
cenatus faciem ſuam perungat ex eo quoqʒ vultum meũ ha lennn
bere videatur Uos autem herbe cuiuſdam ſucco faciem ꝑ/ Poc
unguimini pꝛius vt non fallamini de imitatione vultus eiꝰ crean
Volo enim vt comphendatur ab his qui me querunt: et lu, eig
ctum habeant filij eius qui me relicto confugerunt ad Pe/ 2
trum· Itaqʒ facies fauſtiniani fuit mutata. vt nemo eandeʒ 650

pᷣterquã petrꝰ cognoſceret.ad modũ qͥppe vt qͥ fauſtinianũ

——

kektitett

loremus
bolilibe⸗
nerſtine⸗
maudint
t Zugu,
vohutma⸗
Digj
aoꝛan-

Nocega,

damus
Signi
N

uer
bolocöner

ri dicitur
um centu⸗
lleflcosca
et Anu/
kinianus
monanu
Lorneliß
Coꝛneli
ne ipſe
epeopo⸗
vobilcuz
nam quo
nmeüba
ſacieng/
Ultus e⸗
ne:cr /
e
nde
ſinianä

intuebatur:exiſtimabat Simonem magum videre Ecce igi

tur ꝙꝓ permaleficas artes vir ſanctus erat immutatus

BSigmundus foꝛte pꝛo tunc fauſtinianus cathecu/
minus fuit.nec dum baptiſatus a petro. vel deus hocideo
permiſit.vt dolus Simonis magi pꝛoſiceret in gloꝛiam pe
tri pꝛout factum fuit. æ Cunradus Quocunqʒ modo
permiſſum extiterit. attamen ex hiſtoꝛia claret ꝙ facies ei/
usꝑ maleficũ immutata fuit Btein hiſtoꝛia beati Petri re
citatur qð cum Simon magus ante faciem Nleronis impe/

ratoris ſtaret eius effigies ſubito mutabatur vt modo ſeni/

oꝛ modo adoleſcentioꝛ videbatur In eadem quoqʒ hiſtoꝛia

legitur.ꝙ Simon magus hircum in ſpeciem hominis ſcili/

cet ipſius ſimonis mutauit.fertur enim Simonem Neroni
dixiſſe.vt ſcias optime imperatoꝛ me filiuʒ dei eſſe.iube me
decollari.et tercia die reſurgam Pꝛecepit ergo Nero carni
fici.vt decollaret eum qui cum putaret Simonem decolla/
re.decollauit arietem Simon autem arietis membra recol/
lIigens.ſcet illa tribus diebus abſcondit.tercia vero die oſtẽ
dit ſe Neroni dicens. Facſanguinem meum abſtergi qui ef⸗/
fuſus eſt.quoniam ecce ego qui decollatus fueram.ſicuti ꝓ/
miſi tercia die reſurꝛexi Nero vero his viſis obſtupuit.⁊ eũ
filium dei eſſe putanuitx Sigiſmundus bone doctoꝛ
quid tu affers in medium Vllricus Maioꝛum do/
ctoꝛum teſtimonia in eam rem conducentia Dicit enim bea/

ü

tus Auguſtinus in libro de ſpiritu et anirma Pumana opi/ vr P=ſen

nio dicit qð quadam arte et poteſtate demonum homines
conuerti poſſunt in lupos et iumenta.et poꝛtare queqʒ; ne/
ceſſaria. poſtq; peracta opera iterum ad ſe redire. nec beſtia/
lem mentem in eis fieri ſed rationalem humanamq;ʒ ſeruare
Hoc intelligendum eſt ꝙ demones quidem naturam non
creant. Sed ſolum aliquid tale facere poſſunt vt videantur

eẽ qð non eſt Hec Auguſtinus Ecce ergo ꝙ Auguſtinus cõ

*

ce lit qð ahquid talefacere poſſunt¶ RR Sigiſmundus
Sed ſubdit vt videantur eſſe ꝙnon eſt Ulxicus
i

Pæni.

De hoc lacius in ſolutioue finali dicemus Inſuper Kugu⸗
ſtinus in libro:xviij.de ciuitate dei ait.de ludificationibus
demonum quid dicemus niſi de medio Babilonis eſſe fugi/
endum quanto enim in hec yma maioꝛem poteſtatem demo
num videmus.tanto tenacius mediatoꝛi inherendum.per

quem de ymis ad ſumma conſcendimus Nam cum eſſemus
in italia audie bamus talia de quadam regione illarum par

tium. vbi ſtabularias mulieres imbutas his artibus ĩ caſeo
dare ſolere dicebant quibus vellent.ſeu poſſent viatoꝛibus

vnge in iumenta illico verterentur et neceſſaria queqʒ poꝛ/

tarent.poſtqʒ perfuncta opera ad ſe redirent.nec in eis vitazʒ
beſtialem fieri Sed rationalem ſeruari hec Auguſtinus
Sigiſmundus Dic Auguſtinus loquitur de au/
dito alieno dicens ſea quibuſdam recitatoꝛibus audiuiſſe
vnde dictum Auguſtini in hoc nihil concludit quia teſtis
de auditu alieno loquens non pꝛobatUlricus Sa
pienter loqueris.attamen audiamus ꝓpinquioꝛa Vincen
tius in ſpeculo naturali libro tercio capi.cix.refert cuiꝰ ver/
ba hec. refert guilbelmus malmeſ berienſis monachus in hi
ſtoꝛia ſua. ꝙ tempoꝛe Petri damiani fuerunt due vetule in
ſtrata publica quas Auguſtinus appellat ſtabularias. id ẽ

rtranſeuntes ad hoſpicia pꝛo mercede ſuſcipientes Nam ſta
bularium pꝛopꝛie hoſpicium venale et publicuʒ dicitur. hee
vno cõmoꝛantes tugurio/vno quoqʒ imbute maleficio.ho/
ſpiteʒ ſi quand oſuperueniebat ſolus in equum vel ſuem vł
aſinum mutabant. et mercatoꝛibus vendentes pꝛecium ha
bebant Quadam die iuuenẽ hiſtrionicis geſtibus victum ex
igentem hoſpicio ſuſceperunt.ſuſceptumqʒ aſinum fecerũt.
multum inde lucrantes per aſinum ſcilicet qui miraculo ge/
ſtium deſtinabat tranſeuntes Nam quocunqʒ modo anus

frecepiller mouebatur Non enim amiſerat intellectum ſed
oquelam multum inde queſtum conflauerant vetule Au/

diens hoc vicinus diues. aſinum emit m agno pꝛecio Dictũ
quoqʒ; eſt ei abillis vetulis vt cuſtodireut eum.ne in aquam

5 —

ſtra

uuctu

volut
Lune⸗
viin
husa
cteon
trus
mohen
Ceet
fitarts
muandn
Nhelc
uin

Onibirs
ſetugl/
ndemo
Umn er
ſemus
unpar
icaſeo
oribus
Ppor,
lt;
nus
deau/
NW
aWs

16 O
ncen,
hl' ver/

ol
etulein
1s idi
lamka
rur hee
ſio. ho⸗,
ſuen v
cumha
ſeumer
fecerut⸗
aculoge⸗
do dnus
ctumſed
mle Au/
godiai
NAgarn

intraret.ſeruatuſqʒ aſinus diu ab aqua.tandem in cautioꝛẽ
nactus cuſtodiam in lacum pꝛoximum ſe piecit et ibi ſe diu
volutans aſininam figuram perdidit.pꝛopꝛiamqʒ recepit.
Lunqʒ cuſtos eius ſciſſitaretur ab eodem obuio.ſi aſinum
vidiſſet ille ſe eſſe dixit famulus ad dominum retulit domi
nus apoſtolicum leonem virum ſeculo ſanctiſſimum Conui
cte anus idem fatentur Dubitantem papam confirmaui pe
trus Damianus vir erudiſſimus.pꝛoducto exem plo de Gi/
mone mago qui fauſtianum videri fecit in figura Simonis
Ecce ergo Aerrug Dannanns vir et doctor magne aucto
ritatis apud papam concluſit hocfieri potuiſſe Sig⸗/
mundus Lantis hiſtoꝛijs ⁊ auctoꝛitatibus me impellis
vt neſciam quoꝛſum tand em me vertam e& ¶Vllricus
In fine latius ſequamur de hoc

Vtrum ꝓficiſcanturad conuiuia
ſuꝑ bacułũ vel lupũ equitando.

6*

OH ee,

6

i

.

n EN

2

Sigmundus Ulterius quero:vtrum ſuper baculũ
pinguedine quadam vnctũ.aut ſuper luꝑum vel aliud ani/
mal poſſint tales mulieres maledicte equita re Etan dy abo
lus poſſet eas deferꝛe de loco ad locum vt bibant et conui/
uia celebrent.ſeqʒ mutuo cognoſcant atqʒ delectentur
“Ulricus Audienda eſt tua opinio benigne arche
dux Sigmundus Touimus ꝙ dyabolus ſpiritꝰ

eſt incoꝛ poꝛalis qui non habet manus neq; ped es. nec etiaʒ
alas.qui etiam non cõmenſuratur loco. quomodo igitur ho

minem qui coꝛpoꝛeus eſt poꝛtare poſſet x& S Cunra dus
foꝛte ſpiritus ingrediuntur aliqua coꝛpoꝛa et aſſumũt ſibi
talia ad opus illud qð facere volunt apta. atqʒ tunc in illis „
coꝛpoꝛibus efficiunt id quod volunt. Nam in ſacra ſcriptu/nſe Drplra
ra leg mus Daniel.vltimo.ꝙ angelus domini appꝛehedit — 1. vil

Abacuchin vertice eius et poꝛtauit eum in capillo capitis 5

ſui. et poſuit eum in babilonem Ecce quãuis angeli ſpiritꝰ

ſint. et non habeant manus neqʒ pedes tamẽconcludendũ

eſt ꝙ angelus coꝛpus aſſumpſerit quo Abacuckcapillis te .⸗
nereet poꝛtare potuit Pic actuũ aploꝝ.viij.legitur.ꝙ ſpi-⸗ Pr⸗)

ritus domini rapuit philippum. et inuentus eſt in aʒoto.

Sigmundus Hoc in ſpiritibꝰ et angelis bonis poſ
ſet concedi in quibus maioꝛ eſt poteſtas 5Ulricꝰ Ao⸗/

quamur ergo de malis et ſic de dyabolo Maʒ in legen da ſan) . 1 7b⸗ V ..1
cti Jacobi legiturꝙ dyabolus hermogihem conſi rinxit et li
gatis manibus et pedibus eundem ad ſanctum Jacobũ de
tulit& Cunradus Referam autem ego ꝙ tem poꝛ ibꝰ

noſtris quibus adhuc iuuenes et mutuo in ſcientijs huma/

nitatis conſtudẽtes fuimus accidit. ante enun lapſum mul/

toꝝ annoꝝ vidi ego in iudicio pꝛouinciali ciuitatis Conſtan
tienſis duos mutuo ligantes vbi accuſatoꝛ in foꝛma iuris
ſeni ſcribẽs ↄtra quendã ruſticũ quẽ maleficũ aſſeruita ctõʒ

pꝛopoſuit.qũo idẽ ruſticus ſuꝑ lupũ quen dã eqͥtãs obuiam

accuſatoꝛi venerit.quo obuiãte ipᷣeaccuſator ſbᷣitoↄtractꝰ⁊

mẽbr lãguid fa ctꝰſuerit.itaqʒ rogãte eo maleficũvt ſaĩtatẽ

iij

ſibi reſtitueretr annuerit maleficus qui abiens rem aliquan/
tulum tem poꝛis tacitus continuit Uerum quia idem ruſti/
cus etiam alijs ſuo maleficio damna intuliſſe dicebatur. vñ
tandem accuſatoꝛ eundem publice in figura iudicij accuſa⸗
uit Sigmundus Quid ad huiuſmodi accuſationem ru

ſticus rñdit. & Lunrao“ neganit ille * Sigmuüc?

ad toꝛturãfuit ne poſitus LCunrad Nõo Sigmũ/
ons Quomodo igitur conuinci potuit. unrad? ꝑ
teſtes Sigmundus Quid de po ſuer̃t teſtes Lun/
radus Ipm talia facere ſciuiſſe “ Sigmũdꝰ Scire
nanqʒ repꝛehendi non poteſt cum iuxta Areſtotilẽomẽs ho/⸗
mines naturaliter ſcire deſiderãt. & Lunradꝰ Bubiun
xerunt nanqʒ; teſtes eundem ruſticum non ſolum talia face/
re ſciuiſſe.ſed etiã feciſſe. & Sigmũdꝰ? Quã nanqʒ cau
ſam dicti allegarunt teſtes Cunradus Aſſeruerunt per
eoꝛundem iuramenta publice pꝛeſcita qð ipe ruſticus male
ficus etiam ipos teſtes in coꝛpoꝛe et rebus damnificauerit
Sigmundus Datus ne fuerat ipi accuſatooꝛatoꝛ ad de/
fendendũ Ulricꝰ At ego tali iudicio affui ⁊ illð cuʒ
grauitate et maturitatefieri vidi.ipas etiam ꝑtes duos ma
gne eloquentie viros pꝛelocutoꝛes habuiſſe memini Sig
mundus Qui nanqʒ hij fuerũtrg Ulricꝰ“ Cunradũ
quondam ſchatz pr̃em noſtri condiſputantes.ac Vlricum
quondam blarer noſtre ciuitatis pꝛetoꝛes.viros rememoꝛa
tione dignos pꝛooꝛatoꝛibus habuerunt. Sigmũdus
Nouiillos et prudentes cenſui Cunradus Oꝛdina
rio itaqʒ iudicio ex dictis teſtium ipſum accuſatum conui/
ctum condemnari condẽnatũqʒ concremari vidi Sig
mundus Queſtio iſtec aliam etiam particulam cõtinet vi
delicet.ꝙ huiuſmodi młlieres quãdoqʒ conueniant.mutuo
qʒ confabulentur.et bibant et ſe inuicẽ agnoſcãt. CLun
radus Sic fieri ſolere vulgus clamat.ipſeqʒ mulieres ta⸗
lia confitentur.et pꝛopinqua iudicia conſeſſionis aſſignant
NE Sigmundus/Nõne ait canon in capt. epiſcopi.xxvi:

guan
nruſti⸗
r pſi
ccuſi
nemm
gmüch
gnö,
1d; o
Lun,
Satre
isho⸗,
Gbiun
ſfucc,
Ben
er
zonge
Ancri
add
llo aʒ
os ma
Sis
mradu
lincum
nemora
müdus
Nedina
1conul⸗
* Sig
tinet i
,mutuo
(v
eresti
ſonnt
putryi:

9.v. vbi textus. Illud etiam nonomittendum eſt ꝓ quedaʒ 2 & v⸗
mulieres ſcelerate retro poſt ſathanam conuerſe demonum cyb e VIi.- py
illuſionibus.et fantaſmatibus ſeducte credunt ſe et pꝛofitẽ/
tur cum dyana nocturnis hoꝛis dea paganoꝛum. et cum he/⸗
rodiade.et innumera multitudine mulierum equitare ſuꝑ
quaſdam beſtias et multa terꝛarum ſpacia intempeſte noctcꝭ
ſilentio pertranſire eius iuſſionibus obedire.veluti domine
⁊ certis noctibus ad eius ſeruitium euocari Sed vtinam he
ſole in perfidia ꝑij ſſent et non multas ſecum ad infidelita/
tis interitum pꝛouocaſſet Naʒ innumera multitudo hacfal
ſa opinione decepta vera hec eſſe cred it.et credendo a recta

fide deuia et erꝛoꝛe paganoꝛum inuoluiturt æ Cunradus
Si itaqʒ iuxta verba canonis opinione decipiuntur. vnde

igitur pꝛouenit. ꝙ ipſe mulieres ex alijs ciuitatibus homi ⸗
nes noſcunt.quos etiam conuiuio interfuiſſe aſſerunt et in/
ditia cognitionis ſue oſtendunt.quos tamen prius nunquã
viderunt:neqʒ; in huiuſmodi ciuitatibus cum talibus pꝛius
conuerſate fuerunt & UVlricus PHãc inſtantiam et ſi vr
geri videatur tũ pꝛope finem huius tractatus exemplo ſan/

cti Germani ſoluemus· Sigmuudua Querendum

inſuper foꝛe exiſtimo

Utrũ dyabolus in foꝛma hoĩs
apparere et cũ hmõi maledictis
mulieribꝰ incubãdo poſſit ↄmiſeri
b iiij

Dyoboli

. X

t

honmi

milegit
holusin.
Anr
ſratus

ſumalea
guunole

erhinag

.ocbol
rereet
domati
gauid de
buem
bus
nulcunt
mundus
vera ſore⸗
gzperſene
unar⸗
tſle Ueu
gulal

mMonſen

nniutt etin
gttamenh

cchtia duce

Verum no⸗

lh ſplum der
tſiceune

guſtinus.
mafamae
ſcauciſe.
bosvoct

4

α Cunradus Temo dubitat quin Dyabolin foꝛ⸗
ma hominis apparere poſſit. Nam in legenda ſancti ¶ Dar/

tini legitur.ꝙ cum Martinus mecholguñ pꝛeteriſſer. Pya
bolus in humana ſpecie ſibi obuius fuit Sic in legenda ſan/⸗ Lecrrda, re.

cti Anthonij legitur ꝙ dyabolus in ſpecie pueri nigri pꝛo/ .
ſtratus apparuit Irem in legenda ſancti Eulogij legitur ꝙ.l. „ͤ * D, lc,
Dyabolus in ſpecie pulcre mulieris eundem apud fabꝛicaz Z7 .
ſuam alloque batur De Saluatoꝛe quoqʒ noſtro. Mathei H , 2e r-
quarto legitur.ꝙ aſſumpſit eum dya bolus.et ſtatuit eũ ſu/x/ n g
per pĩnaculum templi.⁊c̃. Vnde in hanc partem aſſentioꝛ.
ꝓ dyabolus in ſpecie humana poſſit cum hominibus appa/ 1

rereet cum eis conuerſari. Legitur enim ꝙ Plato demone ato Genrners
domeſtico quaſi famulo vſus ſit. & Sigmundus Sed
quid de alia parte queſtionis an demones poſſint cum tali/
bus mulieribus doꝛmire et coire cum eiſdem Lunra
dus Hoc nanqʒ mulieres confitentur ꝙ incubo com/
miſceantur.et quaſi ab amatoꝛibus tractentur Big/
mundus Vana mulierum opinio multa gar:ulat:que
vera fore putat & Cunradus Peofecto quando
qʒ perſeuerant in huiuſmodi eoꝛum confeſſione etiam cum
ad mortem ducuntur:et nihil aliud vident q; moꝛiundum

.*
.—

eſſe Terumtamen audiamus geſta alioꝛ um magis auctoꝛi HM .
