ſabilia Legitur eni oꝛia ſaneti Bernardi ꝙ quidã de .- b ’r ‚⸗ „*2⸗
mon ſiue incubus plunibus annis cum quadaʒ muliere doꝛ/ 2 8
miuit. etiam marito mulieris in eoedem lecto condoꝛmiente
attamen hoc nephas ignoꝛante Itaqʒ tandem mulier peni/
tentia ducta volens deinceps licentiare et expellere incubuʒ.
verum non potuit Unde beato Bernardo conquerens qui
ipſum demonem ardentibus candelis excõmunicauit. Ac „ 1
vt ſic eundem a dicta muliere eff ngiuit Zten beatus Au/ wy . Rg 1 5
guſtinus in quindecimo li bro de ciuitate dei ait.creberꝛi⸗· dmn e
ma fama eſt. multiqʒ experti ſunt.vel ab illis qui expertos
ſe audiſſe affirmant. ſiluanos atqʒ faunos quos vulgo inen
bos vocãt impꝛobos ſepe mulieribꝰ extitiſſe.⁊ eaꝝ appetiſſe

4

lunenis⸗

Ih., lza P et peregiſſe concubitum Item in hiſtoꝛ ije arcturi regis bri · marl
tãnie ſepius leguntur huiuſmodi accidiſſe. Sigmun W
dus Quid igitur reſpondeturad auctoꝛitatem Caſſiani Kae
qui ait. Nullo ergo modo credendum eſt ſpirituales natu/ ac
ras cum feminis carnaliter coire poſſe.am ſi hoc aliquan/ *
do poſſet fieri:quomodo nunc vel nunquã vel raro videre/⸗ win
mus aliquos ex eoꝛum concubitu de mulieribus abſqʒ viri/ W
4 li ſemine naſci, cum pꝛeſertim conſtet eas libidinum ſoꝛdi/ W
bus ad modum delectari..quas pꝛocul dubio,per ſe emetip/ gnr
ſas potius qm hominibus exercere mallent Si illð vllo mo d
do effici poſſet · Hec ille. x&s Vilricus Pec auctoꝛi/ tdeil
tas inducit nos ad aliam queſtionem: an videlicet ex coittu anr
demonum enm mulieribus patrato poſſint naſci puer vnn
An ex coitu demonũ cum D
mulieribus patrato poſ/ Nv
ſint naſci puer. diebt
KCunradus Tritum eſt ſermone pꝛouerbium er hu nuſh
iuſm odi coucu bito filios natos eſſe.quos vulgus abiectos hRie
nominat.qui etiam alamanico ydeomate wechſelbalg ap/ loyt
pellantur: vnde fabulatur a quadam Meleſina incuba. daue erds
cuſdam comiti ad heſiſſe dicitur. plureſq; filios ex ea natos “
fuiſſe At vnumquẽqʒ huiuſmodi filio:uʒ aliquid pꝛodigij
in mem bris habuiſſe Illum nanqʒ tres oculos. alium den/ ſthhon
tes aprinos contraxiſſe famaẽz. Sigmũdus fabula Upei
. . 4 hec ab incerto autoꝛe oꝛta fidem non facir Cunradus ernt
wrpwn; r, Lb Apud vincen tium in libꝛo hiſtoꝛiali.xxi.li:ca.xxx.nar: atur (ben
woꝛtigernus rex con ſilio inito cum ſapientibus quid age har Nor
re deberet ad ſui tutamen. conſilio autem ca pto iuſſit conne ions
niri artifices, vt ei turꝛim foꝛtiſſimam conſtruerent Sed c,. nnen
oꝑa eoꝝ tellus abſoꝛ beret.ſuaſum ẽ regi vt hominẽ ſine pre gomoe
qreret et eiꝰ ſanguie lapides ⁊ cemẽtũ aſpꝑgi pciꝑet q̃i ̊ fctõ Aitpn
cemẽ tũ ſtare potuiſſet.inuẽtꝰ igit adoleſcẽs cui nomen erat hunſ

Nen

egibrt

Bigmnin merlinus.qui cũ mr̃e ſua adducitur coꝛã rege.que pꝛofeſſa
ſn eſt de ſpiritu in ſpecie hominis illum concepiſſe Merlinus
les nnt, autem multa obſcura reuelauit/ multa pꝛedixit futura Ape
caliquan, ruit enim ſub fundamentoeſſe lacum.ſub lacu duos latere
o videre dracones.quoꝛum vnus rubeus ropulum bꝛiton um. alter
bſqz uir, vero albus.ſaxonũ deſignaret.et quis in conflictu ſuo alteꝝ
un ſech vinceret pꝛedixit 'et Aurelium Ambꝛoſium deuicto Hen
fſenen giſto et cobuſto oꝛtigerno regnaturum Ex illa enim hiſto
Zyllone ria habes Merlinum ex incubo dyabolum genitum. Item
eauctor, et de illo Merlino beatus Auguſtinus et ceteri doctoꝛes
t ercoln faciunt mentionem Sigm und Quid igit ſentiũt
er de Merlino doctoꝛes ¶ Ulricꝰ pꝛope finẽ tractatus

latius explicabitur nunc ð illa particula incuboꝝ amꝑlius 2ę
pꝛogrediamur Gloſa oꝛdinaria ſuper ſexto capitulo SJSZbp: P r„PPI
bᷣmo libro.vbi textus ait.gigantes autẽerant ſuꝑ terꝛam in
diebus illis. poſtquã enim ingreſſi ſunt filij dei ad filias ho
minum. illeqʒ genuerunt iſti ſunt potentes a ſeculo et virifa
nh moli hec fertug. Alaln aufem de uper dicit Mon eſt incre / ge
En dibile ab hominibus non ab angelis vel quibuſdam demoni

D bus. qui mulieribus ſunt impꝛobi eiuſmodi homines eẽ pꝛo
s P creatos.quia poſt diluuium coꝛpoꝛa non ſolum viroꝛuʒ ſecd
endt ae et mulierum incred ibili magnitudine extiterunt. hec gleſa.

tunoe Sigmüc? Mirabil hec foꝛet gloſa Si dyabolꝰ poſ .
ſet pꝛocreare puerosc Tlricus/ Joſephus iudeoy no) , f'ly) GES

uun dn bilis pꝛinceps· vir vtiqʒ multaruz rerum diſertus.quẽ etiã
füuin Pieronimus laudibus effert hoc idem ſuper illum paſſuʒ
dus ſcribens aſſerit illos ex ↄ cubitu ſpũum ĩcuboꝝ cũ mlieribꝰ
en patratonatos fuiſſeæ Cunrad“ Adduc etem ꝓpin/ r,I. v.
ude qunioꝛes hiſtoꝛias Ganfridus anthioſiodorus ſcribit Sedur ). ”
lt conne enndem Tlincentius in naturali libꝛo tercio recitat.dicens vennn, n,
eOed, quomodo quidam decanus ſacerdotum cum ſoꝛoꝛe ducis
ni ſnee Burgungie regi cicilie rogerio deſponſata aliqu amdin re
kibuß gnum eſt inha bitans ibi certiſſime comparit.qð narꝛabat

onnccar iuuenis quidam ſtrennuus. et natandi arte ꝑitus circa cre/

tS e.

puſculum noctis lucente luna in mari balneans mulierem
poſt ſe natantem per crines apprehẽdit.tanquã vnum ex ſo⸗/
cijs qui eum vellet mergere. eamq; alloquens nullum ver/
bum extoꝛquere potuit. opertamqʒ; pallio in domũ eam du
xit. et tandem in vxorem ſolenniter accepit Increpatus ali/
quandoa ſocio quodam ꝙ fantaſma accepiſſet expaueſcens
eripuit gladium minatus eſt in conſpectu eiuſdem mulier
filium quem ex ea ſuſceperat interfecturum niſi illa loquere
tur et diceret vnde eſſet Que ve inquit tibi miſero vtilem ꝑ
dis vxoꝛem.dum me cogis effari Tecum eſſemet tibi bene
foꝛet ſi iniunctũ mihi ſilentiũ tenere permiſiſſes unc autẽ
deinceps me non videbis et mox euanuit. Puer autem cre⸗/
uit. et marinum balneum frequentare cepit. Tandem vna
dierum fantaſtica illa mulier coꝛam multis eundem puerũ
in eiſdem fluctibus occurꝛentem rapuit quem ſi verus fuiſ-
ſet mare ad litus expellere debui ſſet.hec illet Sigmun
dus fuit igit᷑ne talis puer verus vel fantaſticꝰ Enn
radus Ex hiſtoꝛia depꝛehenditur.ꝙ talis puer comedit bi

bit ambulabar. et multis annis educatus fuitt & VIlricꝰ

pꝛo quo Merlinus et hic puer habiti fuerint ppe finẽ enu/
damus.nũc interim ad alias huiuſce rei hiſtoꝛias pergamꝰ

—☛ Sigmunqus pergeigitur * Eunradus Deli

mandus quarto libro quẽ Uincentius refert pariter narꝛat

——

culius verba hec ſunt. in colonienſi dy oceſi famoſum et ima/

ne pallatium reni finminis ſuꝑeminet. ꝙ iuuamen nuncupa

tur. vbi pluribus olim congregatis pꝛincipibus impꝛoui⸗
ſo aduenit nauicula.qᷓm tollo alligatam cignus trahebat ar
gentea cathena Exinde miles nouus et incognitus omnibꝰ
exilijt Et cignus nauem reduxit Miles poſtea vxoꝛem du/⸗

xit er liberos pꝛocreauit Tandem in eodem pallatio reſidẽs
et cignu m inſpiciens aduentantem cum eadem nauicula et

cathena ſtatim in nauem ſe recepit et vlterius non com/
paruit.ꝓgen es aut eius vſꝗʒ; hodie perſeuerat.hec hemliã⸗

dusen Sigmũdus Quãquã hmõi hiſtoꝛiaꝝ autores

gruues
ſulſee
uiadi
ſoluere⸗
pꝛogte.
turapt
rudus
ttiamf
ſorne⸗
nultat
muclis
ttommn
dioden
sen
dus
Glnl
W
lys fu
logirt
tves
dohon
ſede
tſtcont

cnlinſe
r
ſcel
numc
gerijcc
fumnlid
fomt
Agere
tnccle

in

mulleren
umerſt graues ſint. graue tamen non minus eſt credere talia facta
lun ver fuiſſe et ſi facta.quomodotalia intelligenda veniant Etem
Weande quia dicis te in fine huiuſmodi dubia pꝛo tua capacitate re/
Patnsgl ſoluere quantum poſſis velle.ideo ad vlterioꝛem queſtionẽ
naleta pogredioꝛ Tlidelicet vtrum Strige et malefice poſſint fu
in muler tura predicere et ſecreta pꝛincipũ cõſilia reuelar Kun
lan, radus Audimus ꝗ)erlinus multa futura pꝛedixit qᷓ
pytleng etiam facta ſunt pꝛout ex hyſtoꝛijs deprehendimus. Item
tibibene nonne Balaam vt teſtatur ſcniptura ariolus fuit extamen 1 —„—
lucmi multafutura pꝛedixit. Item nonne dyabolus in ſpecie Sa EhE
Nten e/ muelis ad pꝛouocationem phitonice mulieris pꝛedixit zul 1
den du et omnem eius familiam in bello caſurum qð factum fuit ut rEE„
enhii dicitur Regum pꝛimo cecidit enim Saulet Jonathas fili
Nausfvid us eius et familia ſua in bello et moꝛtui ſuntł Sigmũ
Oignun dus MNonne futuroꝛum cognitoꝛ ſolus eſt deus ſecretorũ
In qꝗʒz inſpectoꝛ qui eſt pꝛima cauſa et pꝛimus motoꝛ omnium.
comeckt AUlricus Eſt nanqʒ. ſed nibhilominus tamen dyabo/
UIlus futura pꝛedicere poteſt. Uidemꝰ enim ꝙ medici⁊ aſtro/
Eſinieni logi ⁊ alij ſapienteu homines ſeꝑe futura pꝛenoſticant.
pergamn Sigmundus Quãuis futura pꝛ edicunt. tamen nõ
dus De eſt neceſſe.vt ita eueniant.vnde neceſſario futura pꝛedicen/⸗
emett do non concludunt TllIricus Recte arguis colen diſ
n einn ſime domĩe pꝛinceps qꝛ oĩa ſunt in poteſtate dei cuiꝰ nemo
puncupa eſt conſilianius niſt ipſe ſibi & Sigiſmundus Uellẽ
inprol enim ſcire quomodo dyabolus futura pꝛedicere põt Vrxri — 2
rchehata, cus ¶ Audi verba beati Auguſtini in decreto poſita: in ca/ .3 1 Py 36 7
s onnnib pitulo. Sciendum. xxxvi.q.iiij.vbi textus. Sciendum eſt —. G
rorenn dir anceſſe naturam demonũvt aerij coꝛpoꝛis ſen ſus terꝛ eno/ D / — .
Nrio feidis rum coꝛpoꝛũ ſenſum facile pꝛecedant celeritate.et pꝛopter
naialte aerij coꝛpoꝛis ſuperioꝛem mobilitateʒ.non ſolũ curſus quo/⸗
zlon on/ rumlibet hominũ vel ferarum. verum etiam volatus auiuʒ
echenlii⸗ incomparabiliter vincunt.quibus duabus rebus quantum
r altoren ad aereum coꝛpus attinet pꝛedici.hoc eſt acrimonia ſenſus

et celeritate m otus. multa ante cegitata pꝛonunciant. ꝗ ho/
mines pꝛo ſenſus terꝛeni tarditate mirentur Acceſſit et de

monibus per tam longum tempus.quo eoꝛum vi
e um tempus. quo eoꝛum vita pꝛoten/⸗
ditur rerum longe maioꝛ exꝑientia.quã poteſt radunbas
pꝛopter breuitatem vite peruenire.per has efficacias.quas
aerij coꝛpoꝛis natura ſoꝛtita eſt non ſolum multa futura p/

dicunt demones verum etiam multa faciunt.que q m homi

nes dicere aut facere non poſſunt:eos dignos quii
ant. et quibus honores diuinos defe raiſ batnantrf init,
gãte marime vicõ curioſitatis ꝓpter amoꝛem felicitatis fal/
ſe atqʒ ter:ene.⁊ excellentie tempoꝛalis Nunc quia de diui
natione demonu m queſtio eſen ibꝛunum ſciendum eſt illos
ea plerumq pꝛenunciare que ipſi facturi ſunt Accipiũt em̃
ſepe poteſtatem et moꝛbos immittere et ipſum aerem viciã/⸗

do moꝛbidum reddere et peruerſis ⁊ amatoribus terꝛenoꝛũ

cõmodoꝛum malefacta ſuadere de quoꝛum moꝛibus certi
ſunt.qð eis talia ſuadentibus conſenſuri ſunt Suadentiba

miris ⁊ inuiſibilibus modis.per illam ſubtilitatem coꝛpoꝛa

hominum non ſentientium penetrando.⁊ ſe cogitationibus
eoꝛum per quedam ymaginaria iuſſa miſcendo.ſiue vigilan

tium ſiue doꝛmientium Aliquãdo autẽ non nunquã ipi faci

ut Sed que naturalibus ſignis futura pꝛenoſcunt.que iu
hoĩm ſenſũvenire non poſſunt ante pꝛedicunt.neqʒ enim qꝛ
pꝛeuidet medicus:q; pꝛeuidere neſcit. huius artis ignarꝰ.
Ideo tñ diuinus habendus eſt. Quid autẽ mirum Siquè
ad modũ ille coꝛꝑis humani ꝑturbata vel mortificata tem/

perie ſeu bonas ſeu malas futuras pᷣuidet valitudines. Sic
demones in aeris affectione ſibi notas nobis ignotas futu/

ras pꝛeuident tempeſtates Aliquãdo etiam hominum diſ

Poſitiones non ſolum voce pꝛolatas.verũ etiam cogitatiõe
cum ſignis quedam ex animo expꝛimuntur..in coꝛpoꝛe tota

facilitate pꝛedicũt atqʒ hinc etiam multa futura ꝓnunciãt

2 alijs vicʒ mira qͥ iſta diſpoſita ig noꝛarũt Hec Auguſtinus

Sigmund? Eſt igitne ipᷣis creden oũ Ulric
pꝛorſus nõe h Sigmud“ Quare Ulricꝰ qm̃ ipi etiã
Demões qñʒʒ fallũt᷑⁊ ec hoĩes fallũt ⁊ cipiũt¶ eꝓ Sigmũ

dus Oa exẽplũ vbi fallũt· WVUricꝰ Leait᷑ in legida

ſanct

cgͤl

vevell
ſeho⸗
ſond
ex vtt.
chhec
nio)
utem
por it
nene
tistn
tonter
wr⸗
plbu⸗
glion
guuß
ſio gu
t nun
denon
dubio
rehon
byo i
ſceoſ⸗
ſes met
Mones
ſaciunt
dums
tis atm
fumcea
lint ve
apegt
iſtden
lgno⸗

hoten,
niibus
d quas
Ururaß/
lhont
s ſerui
kur inti,
tltisſal⸗
dediut
kllos
plütenn
n icii⸗

nenod

sten
Mention
ncorpor
tain
ſeriglun
jipiſu
t,gueit
enimc
gignur⸗
1Sig
de,
le O
o fatu⸗
numdi
ogiratiöe
pmeton
pnunciit
guſtinus
Ud
ſißteni
Oigma

nlegidn

gis babilonioꝛum aduerſus regem indo o decerta / A
gis babilonioꝛ uerſus regem indoꝛum bello de ℳ Ipre

nis ⁊ Juda in riſum excitatis.ait dux me timoꝛ inuaſit:vos

parx intrauit iſtam pꝛouintiam. hodie intermitte pꝛofectio/

et nunciau erunt ita eſſe pꝛout apoſtoli dixerunt: Ecce ꝙ

cipe quij aduerſus romanos pugnare volens deos ſuos.id

ſanctoꝛum Simonis ⁊ Jude.qð cum Nardachpeinctpare) AP

4

re vellet.magos ⁊ A niolos conſuluit.vt ſuper euentu belli.⸗ꝰ
reſponſa ab ydolis et demonibus reciperet. ac demones re/ O
ſponderunt et pꝛedixerunt grande bellum futurum foꝛe.et
ex vtraqʒ parte interfici pꝛeliantes. Poſtquã itaqʒ Nar da/
ch hec audiuit in triſticiam incidit. Apoſtolis auteʒ Simo

autem ridetis Dicunt apoſtoli ceſſet timoꝛ tuus:nobiſcum

nem.et cras hoꝛa tercia venient.quos pꝛemiſiſti cum lega/
tis indoꝛum qui pace veſtre ad quaſcunqʒ condicriões gra/
tanter conſentientes pactum firmiſſimum ſtabilient. Si/
mili modo arioli riſerunt dicentes duci Noli domiĩe homi⸗
nibus illis credere mendacibus aduenis ⁊ ignotis qui ideo
aliqua loquuntur ne exploꝛatoꝛes teneantur Iſti dij qui nũ
quã fallunt.dederunt tibi reſponſum.vt cautus et ſolicitus
ſis:quid multa craſtino die venerũt nuncij qui miſſi fuerãt

demones falſi extiterunt. et mendacia pꝛedixerunt.et ꝓcuł
dubio ipſi demones.ſi potuiſſent.et ſciuiſſent libenter vera
reſponſa dediſſent. cum illud mendacium eiſdem demoni/ —
bus in pꝛeiudicium tetendit Sed quia futura ignoꝛabant.
ideo ſeipſos fefellerunt: Sic itaqʒ habes ꝙ etiam ipſi demo/
nes met falluntur. Sed iſtud notandum eſt. qð cum ip̃i de/
mones dubitant de euentu coꝛum que pꝛedicunt.quid igitk 4..
faciunt cum dubitant.a e ugnſtinns in dicto capituloſciẽ ² ED „
dum Sed ne inquit aput cultoꝛes ſuos pondus auctoꝛita⸗ RMU
tis amittant.id agunt vt interpꝛetibus ſuis ſignoꝛum ſuo/
rum coniectatoꝛibus culpa tribuatur.quãdo ipſi deceptiſue 2
rint vel mentiti Pec Auguſtinus Sigmundus —
Pone exemplum Ulricus Legitur dequodam pꝛi We “
eſt demon es ⁊ ariolos ſuꝑ victoꝛia cõſuluit qui euentũ belli
ignoꝛãtes vt tñ aliqͥd rñderẽt ne futura ignoꝛare arbitrareẽ=

3

ſet. Unde igitur ambi

dixerunt romanos te vincere certum habe. poteſt autem ac/
cuſatiuus ille te varijs modis cõſtrui.ita vt ſi ipe dux roma/
nos viciſſet conſonum reſponſiõi fuiſſe Si veroa romanis

victus fuiſſet reſponſioni imputari demonibus non potuiſ

gua obſcuritate re hanſa lolent dare.
3

Item ſepe etiam ꝓ ſua eoꝛum voluntate fallunt. et menda/

*

cia dicunt.quoniam pleni ſunt inuidia.et gaudent dum ho/
mines in erꝛoꝛem mittuut et decipiunt Unde periculoſum
eſt eiſdem credere.quoniam neſcit homo.quando ipſi fallũ/
tur. vel fallere pꝛo eorum conſuetudine nos volunt Sic ita
qʒ clementiſſime pꝛinceps habes quando ipi ſecreta ſcire et

futura pꝛedieere poſſunt. Et qð fides in eoꝛum dictis po⸗/

*

nenda non eſt. quia in eis non eſt veritas? *5 Sigmũdus
Satis iam ſatis dubioꝛum noſtroꝛum occaſione vos hinc
inde allegantes audiuimus. nunc noſtri pꝛopoſiti mens fi/
nem determinationis appetit/quid igitur tu ſentias placet
yt detegas ¶VAlricus Que igit᷑ dubia reſolui cupis

An poſſint pꝛouocare demo
nesg randines et tonitrua

Sigmundus Utrum igitur demones et homines
miniſterio demonum poſſent turbare aerem pꝛouocare grã/
dines nocere terꝛe atqʒ hominibus moꝛboſqʒ inferꝛe.et ſeu
hominem ſterilem facere. lricus Dico ꝙ non poſ/
ſunt.niſi quãdo.et quibus.ac in quantum.a deo ex cauſa ma
ieſtatem ſuam monente eiſdem conceditun & Sigmun
dus Buper quo fundas hanc concluſionẽ Ulricus
750 mimnae-ſE. GBuper pꝛius deductis: Inſuper Johãnes damaſcenuslli.
rcy Lre ꝗ. ait. non habent demones virtut:s aduerſus aliquem niſi

tantur.et nen aſlurauru in guacun z volunt ſanren bm
yFyvjymaginem id eſtfantaſiam: Irem Gꝛegoꝛius in Oyalogo.
Pra car. Hlibrotiſealt, abl. qʒ3 raon Ure⸗ dei conceſſione nullã habz
rn poteſtatem contra hominem malignus ſpiritus.qui etiã in
poeaꝛ cos tranſire non potuit.niſi permiſſus Sigmun /
dus Quid eſt hoc dicere in poꝛcos tranſire non potuit.
nornn ilrieneig ineuanse io legitur ꝙ cum chriſtus de⸗/
moniacum curaſſet.et multas legiones demonum ab eo eie
ciſſet petiuerunt demones licentiam a domino vt poꝛcos in
ggregdi poſſent.qua data intrauerunt poꝛcos et in mareirꝛue
runt.⁊c.Ecce ꝙ demones non audebant poꝛcos intrare.et
eos moleſtare.niſi pꝛius a deo obtenta licentia ecæ Sig⸗/
mundus Lognoſco itaqʒ qð cum eiſdem a deo permii/⸗
— ſum fuerit.ꝙ ex tunc nocere poſſunt Ulricus Re
R gr— i- cte cognoſcis: vnde ait PHieronimus ſi uper pſalmutmirrriii
. 2 Itaqʒ de quibuſdam in pſalmo dicitur.fiat angelus domi/
/ 3 ni.perſequens eos id eſt dyabolus.ſeu ſpiritus malus.quia
dominus creauit illũ et in ſua habet poteſtate. Ecce ex hoc
habes ꝓꝙ ſepe deus concedit dyabalo vt perſequatur homi/

Ine ien beatus Auguſtinus de diuinatione demonum.

. —

1 a deo diſpenſante concedatur.ſicut in Job.et in poꝛcia.per⸗
miſſione vero dei facta.et ſoꝛtitudinem habent.et tranſmu/

cipiunt autem ſepe poteſtatem. et moꝛbos immittere
et aerem viciando moꝛbidum reddere.et peruerſis malefa /

ſees
gri,
ſen
w
m
nun
ficne
oli.
hi
en
mnu/
in
go⸗
nd⸗
nigin
Unun
lit,
ls de
eoele
coos in
irue
art
mi/
rtiig
domni
gin
crhoe
fhomni/

um.

nitrere

ulelu/

eta ſuadere Nam beatus Auguſtinus in lro detnntate c⸗ rp ⸗f; 3

iij. ait: Ex ineffabiliautem dei potentatu fit poſſent ma⸗/
li angeli.ſi ꝑmitterent᷑.ideo vero non poſſunt.quia non per/
mittuntur· Sigmundus cum autem demonibus ta
lia facere a deo permittitur.poſſunt ne tunc pꝛo eoꝛum libi/

to facere.quantum volunt VIlricuis MNon. niſi tan
,

tum. quantum eis facere permittitur: et ideo Auguſtinus
codem loco in librotercio de trinitate ait.ideo non poſſunt. x
quia non permittuntur Subiungit etiam dicens.neqʒ em
alia occurꝛit ratio:cur magi non potuerunt facere ciniphes.
qui ranas ſerpenteſqʒ fecerunt niũ quia maioꝛ aderat pꝛohi
bentis dei dominatio.per ſpiritumſanctum.qð etiam magi

confeſſi ſunt dicentes.digitus dei eſt hic ⁊c.pꝛout Exo.ca/⸗ +T2* A

tulo Eueeitun: Linde Johannes Chriſoſtimus ſuper 2 2
Watheul ibꝛo pꝛimo ait.homines autem non quantum jiyler 7

vult temptat dya bolus.quoniam quantum ad ſe nunquaʒ
ceſfaret a temptatione.neqʒ enim habet alinm actum. non
enim manducat.nec doꝛmit.nec aliud operatur.niſi vt ten/
tet:fallat.et ſubuertat.hic cibus illius eſt. Ecce ergo ꝙ Jo

„— =*
£₰

dus ait: Demon ntur eti/
am artes magice quibus tamen tam poteſtas q̃m ſcientia
a deo data eſt. vel ad fallenduzʒ fallaces ſicut egiptios.⁊ eti⸗/
am in ipſos magos data eſt.vt eoꝛundem ſpirituum opera/
tione viderentur admirandi.a quibus erant damuãdꝛĩ.vel
ad monendum fideles.ne tale quid facere pro magno deſi/
derent. vel ad exercendum ſeun pꝛobandum iuſtoꝛum paciẽ/
tiam. Nec putandum eſt demonibus hanc rerum viſibiliuʒ
materiam ad nutum ſeruire.ſed deo potius.a quo hec pote/
ſtas dature& Sigmundus Nunc ſi poſſibile foꝛet de⸗
ducere.cuperem ſcire quando deus gloꝛioſus demonibus

hãnes Chriſoſtimus dicit non quantũ vult ⁊c.temptat ⁊c̃. wNS1j —
Vnge in libꝛo.ij.ſententiarũ diſtin·vij. Petrus Lumbar/!? tn- 7
utem ſcientia ac virtute exerce M

concedat et permittat nocere terꝛe et hominibus. ac ſub uer

tere aerem et aquas ⁊c. c& Ulricus Grauis ẽ hec
E i

D
D

z.

4 dgqueſtio quis enim nouit dei voluntatẽ.vnde clamauit apo/
Pars 2εα ſtolus Paulus ad romanos. xi O altitudo diuitiarum ſa/
1 pientie et ſcientie dei. qm incompꝛehenſibilia ſunt iudicia
Dei et inueſtigabiles vie eius.quis enim cognouit ſenſuʒ do/
mini.aut quis conſiliarius eius ſuit.aut quis pꝛioꝛ dedit il
li et retribuetur eit & Sigmundus Et ſi arcana cunc/
ta dei inueſtigare non liceat.loquamur tamen quantum no/
bis ab alto de gratia conceditur. ?· Ulricus Dico
itaqʒ.ꝙ ſepe numero aeris perturbationem tempeſtates to/
nitrua et alia abſqʒ miniſterio demonum poſſefieri.ex diſpo
ſitione naturali planetarumqʒ motu. diuina bonitate aſtra
curſus ſuos agere permittente.et de illis cauſis ſatis philo/
5 . . ophi tractant. pꝛout Areſtorlles in lihꝛin metheororũ ſcri⸗
vit Sigmundus De hoc non eſt dubium:quin na
turali motu talia fieri poſſint Sed queſtio eſt quando dya/
bolo concedatur hec faciendi poteſtas Ulricus
Miſericoꝛdiſſimus dominus deus qui ſingula ſua pijſſi/

qʒ talia permittit.in penam coꝛrectionis peccatoꝛum.quã/
Doqʒ in tentationem augmentandoꝛum meritoꝛum. quãdo
qq in pꝛodigium future gratiarumactionis? & Sigmũ/

ricus Quandoqʒ ſcienter. qñqʒ ignoꝛanter Sig
mundus Quomogo ſcienter Ulricus Ut cum
N — PR homines puniuntur manifcſte.ſcienter aſpiciũt pꝛopter de⸗

„ R 2 me et Gomoꝛre ſubuerſione. ſe ob peccata eorum punitos
7 fuiſſe Sic etiaʒ cum cunctis videntibus A byron et Datan
terꝛa abſoꝛbuit Sigmuudus Sed quomodo

Oò”MUM ignoꝛanter ?· Vllricus Hic punctus reſpicit pꝛeſen/

catum per angelum: quandoqʒ; per hominem. quandoq; ꝑ
vyabolum· Sigmundus pꝛebe vbi per ange/
2,ε2α lum coꝛrexeritUlricus Diciturenim Ilaie. xxxvij⸗

5„

5
1e

ſima pꝛouidentia ob vtilitatem hominum diſponit.quando

dus Quomodo igit᷑ deus peccata in hoc punit Ul/

licta ſe punitos fuiſſe. Sic cognouerunt homines in Sodo

tem materiam.ignoranter itaqʒ.quandoqʒ deus punit pec

7

ſus
gint
ſun
cide
niu

fun

per
ter

ga

bue⸗
gzin
mor
mu
tus
infi

hee
hi

N cum Sennacherib veniſſet ad obſidendum hien ſalẽ egreſ

ſus eſt angelus de mi et percuſſit in caſtris centum et octua 4
dn ginta quinqʒ milia viroꝛnm.ecce itaqʒ qð deus per angeluʒ
No ſuum puniuit ſuperbiam aſſirioꝛum tot milia eorundem od *
n cidendo Sic etiam duriciam pharaonis et egiptioꝛum pu⸗p r vo r
H. niuit per angelum omnia pꝛimogenita egipti interficiendo. R
Bigmundus Quomogo autem punit per bomies „.
o. Uricus Exempla plura habes ĩ capitulo remittüut. .
1/ iij a. inver phcnotandumac. taqʒ populus hebreo/⸗ 3 H4
bo frum per Nabuchodonoſoꝛ. Item per Anthiochum. Item .
n per Litum et ve ſpaſianum punitus eſt. ⁊c̃. Dicit enim ibi .-
l, textus Aſſur id eſt Sennacherib. erat virgafuꝛoꝛis domi.
quia per eũ innumeras gentes diuina iuſticia flagellare dil/
voſuit Sic attila rex hy morum flagellum dei ſeſe nomiauit
du tem Subiungit textus.ipſe vero Aſſur non cognouit qꝛ
3 in ſuperbiam elatus victoꝛiam quam aſſecutus fuerat.non
iſſt diuine potentie.ſed ſuis viribus attribuit. Vnde contra eił⸗
and us ſuperbiam loquitur dominus.nunquid gloꝛiabitur ſer/
ui⸗ ra contra eum quiſecat. aut exaltabitur ſecunis contra eum .
do. qui cedit in ea. Nectextus in ca. dicto capitulo remittũtur. 2 1. v d.
dH xxiij:q.v.c& Sigmundus TMuncad terciam ſpecieʒ ſiPpr 1yS8.
UON licet quomodo per dya bolum punitUlricus Et E,
G* hec ad materiam facit. Audiuimus enim ſupꝛa in pſalmo
ſupꝛa pꝛophetam dicentem.fiat angelus domini id eſt dya 4
deo. bolus perſequens eos ⁊c.cum alijs enumeratis auetoꝛitat ·
do. bus.et ita aff ligitur quandoqʒ peccatoꝛ in coꝛpoꝛe.quando
tos qʒ in rebus.in coꝛpoꝛe videmus toꝛqueri energuminos de, „ K&
ana moniacos et obſeſſos. Sic etiam videmus pꝛopter peccata r=P rern
noco multas infirmitat es homines contrahere Etideo dixit tex/ ⸗D
cſen tus in capitulo cum infirmitas de peni ·et remiſſ.v liait. cũ
r. infirmit 8Dco: poꝛalis nonnunquã ex peccato pꝛoueniat. di/
c cente domino languido quẽ ſanauerat vade et noli ampliꝰ
Peccare.ne deteriꝰ aliqͥd ↄtingat.pñti decretoſtatui m' et p
nui cipimꝰ medicꝭ coꝛꝑm.vt cũ eos ad ĩfirmos vocari ↄtigerit

iij

K.

371

ipſos ante omnia moneant et inducant vt medicòs animaꝝ
aduocent.vt poſtquã fuerit homini de ſpirituali remedio
pꝛouiſum.ad coꝛpoꝛalis medicine remedium ſalubrius p⸗
cedat.cum ceſſante cauſa ceſſet effectus ⁊c.hec tex: Exemplũ
habes de Nabuchod onoſoꝛ ge babilonioꝛum quipꝛopter
peccatum ſuperbi tantis calamitatibus mentis et coꝛꝑis af
ectus fuit.vt quad rupes incederet bouem ſe foꝛe arbitra/
tus gramina comediſſe dicitur ⁊c. Unde ſnccedit tex.in ca
Bine Si per ſoꝛciarias.xxrxiij queſti.p.vbitex. Si per ſoꝛ/
larias atq; maleficas artes occulto: Sed nunquã iniuſto
deiiudicio permittente et dyabolo pꝛeparante concubitus
non ſequitur ⁊ c. Ecce canonem determinare qð occulto dei
iudicio.pꝛocurante dyabolo.homo maleficiari poteſt Et ſic
habes. ꝙ deus inferendis penis vtitur dyabolo p miniſtro:
Sigmundus Quomodo igitur malefici mulieres

aſſerunt et credant ſe ipſas talia facere.videlicet turbare ae

rem. pꝛocreare tempeſtates.moꝛbos inferꝛe hominibus
Ulricus Ipe dumtaxat pꝛo earũdem ſtulticia ſe ta/
lia facere credunt.et tamen ſua credulitate decipiuntur.
Sigmundns vt quomodo Ulricus Nam

cũ vt dyabolus ex motu elementoꝛum cognoſcit mutationẽ
geris et tempeſtates fieri debere.quas tamen ipſe dyabolus

vt ſupꝛa diximus faciliꝰ⁊ cicius qi homo pꝛeſcire poterit

VUVel cum diuina permiſſione aliqua plaga et peccatoꝛũ coꝛ
rectio:ſuper terꝛaʒ iuſto dei iudicio cadere debet.cuius qui
Dem plage et coꝛrectionis ipſe executoꝛ diuina pꝛouidẽtia
deputatur.ita vt huiuſmodi plagam pꝛenoſcit futuram. ex

runc cõmouet mentes huiuſmodi maleficarum mulierum.
aliquando eiſdem perſuadendo. aliquando ob inuidiam:

quã tales ſcelerate mulieres aduerſus pꝛoximum gerunt in
vindictam mouendo, eaſdem ſolicitat.quaſi ipſas młieres

doceat.huiuſmodi tempeſtates et aeris turbationes pꝛouo

care* Sigmundus Quid faciendum igitur eaſdem
oocet. aut quomodo ipſas inſtruit vt ipſe mulieres huiuſ/
mogdi incõmoditates pꝛouocent et ſuo maleficio perficiant.

D
4
D

1
6
N
N
N
dutk
na/
inaa
fſor,
luſto
ſcls
5d
ro
lure⸗
Mene
s
Nſety
r,
fuun
Ntione
bolos
onent
ico
gqut
ditia
n &
erun.
dlar:
runein
iens
prono
ſden
hutuß

cant.

ꝘR Ulricus Conſulit et docet eas alrquid ſtultum 2 fa
tuum facere.Et quod ad huiuſmodi factum nihil pertinet.
° Sigmundus Siſtultum. quid igit eos docet:vnð

nanqʒ pꝛouenit:qð poſtquã mulieres huiuſmodi documen

ta ſequuntur. pꝛo earundem voluntate tales tempeſtates
ſuccedunt:et eueniunt VUlricus Ecce cum dyabol

pꝛeuidit vel ex curſu nature.et elementoꝛum. vel ex permiſ

ſione diuina ſuper aliquã terꝛam plagam iĩfigere debere ſibi

qʒ poteſtatem faciendi conceſſam eſſe:et ſic hui uſmodi euen

tum alias futurum foꝛe nihilominus tamen vt mulieres hu
iuſmode ſcelerate credant ſe ex doctrina dya boli talia effice

redDyabolus inſtruit eaſdem vt quãdoqʒ accipiant lapides

ſilicis. et verſus occidentem poſt tergum pꝛoijciant. aliquã
do vt arenam aque toꝛrentis in aerem pꝛoijciant.aliquãdo
ꝙ in vna olla pilos poꝛcoꝛum buliãt.aliquado ꝙ trabes vel
ligna in ripas tranſuerſaliter collocent.et ſic de alijs fatui/⸗
tatibus.et tamen talibus faciendis cõmuniter dyabolꝰ pꝛe/
figit eis diem ⁊ hoꝛamvnde fatue huiuſmodi młieres dya
boli doctrine credentęs:talia ⁊ alia his ſimilia faciunt. Ita
qʒ poſtquã ipſe iſkerunt at ſuccedentibus tempeſtati
bus grandinibus ⁊ alijs incõmoditatibus quas dyabolus
alias in tali tempoꝛe nouit.vt pꝛemiſſum eſt.pꝛofuturas.ex
tunc credunt ille ſcelerate fatue mulieres euẽtus huiuſmo/
di ex facto eoꝛum pꝛoceſſiſſe.cũ tñ talia eoꝛum facta non poſ
ſent vnicam guttam prouocare verum ex poſt ipᷣe huiuſmo/
di mulieres gratificantur dyabolo adoꝛantes eum et ĩmo/
lantes ei.acolocauſtomata vel quid aliud eidem offerentes
MNam quis tam ebes mentis eſt.qui credere poſſet.ꝙ ex hu/
iuſmodi fatuitate et mulierum ſtulta operatõne.vna taʒ in
menſa ſpera aeris. et alia elementa deberent comoueri. in tã
tum. vt grandines ⁊ fulmina pꝛouocarentur· Digmũ

dus Sed quid ad hoc dicis: videmus nanq; vnam totaz

ſepe terꝛam periclitari.in qua non omnes homines delique
runt. c Ulricus Sepe iuſtus perit cum impio. Sic

etiam quis punitur pꝛo alio Nam geneſis tercio ees Y- ‚I5 *7

dum Sodoma⁊ Gomo:ra pꝛopter peccatum ſubmerſe fu
. . erunt. certe pariter alie ciuitates cum eis periernnt pꝛopter
H. „ „ 1 vicinitatẽ vt Segoꝛ et Jegoꝛ.et tamẽ hee ciuitates nõ pec/
—aauernnt Sic regum ſecund o videmus dum Dauid coꝛaz
r. ron *α omino populum numerando peccaſſet. quod pꝛopter pec
catum Dauid.·et ſic vnius hominis multitudo hominum.

et ſic multa milia hominum perierunt ⁊ moꝛtui ſunt. Cum
““ auntem legimus deũ tam innumeram multit udinem homi/
num percuſſiſſe.pꝛopter peccatum numerationis vniꝰ dum
taxat hominis. quomodo igitur puniet dominꝰ populum
Qen e pꝛopter grauioꝛa peccata vtputd pꝛopteꝛ hereſim et blal/
) P phefnias. cum autem tales mulieres. vt ait. textus in capi.

Prin —6 . . epiſcopi.xxvi.q.v.deum abnegant.et ſe ſathane tradũt.dya

vna tota villa.in qua tales ſcelerate mulieres degunt. et tol
lerantur.in felicioꝛ eſſe:⁊ huiuſmod ruinam ex diuine ma/⸗
ieſtatis vltione timere habeat x& Sigmundus ¶UVlide
mus itaqʒ determinacionem duarum cauſarum quibo dya/
bolus nouit futuras tempeſtates. videlicet cauſam motus
aſtroꝛum. et diſpoſitionis naturalis. alteram diuine vltio/

iuſmodi nocumẽta pꝛobis et iuſtis hominibus euenerint.
Ulricus Poſuimus ſuperius etiam alias vias di
uine permiſſionis. videlicet.ꝙ quandoq; in temptationem
inſtoꝛum. obaugmentandum meritum permittit deus.
Sigmundus Oſtende. VUlricus Tonne
— 4. NJob luſtus et laudans deum erat.et tamen temptauit eum
bP r, Dominus in bonis. agris. armentas. et gregibus. et expoſt
in corpoꝛe.dando temptandi poteſtatem dyabolo qui etiã.
eum grauiſſimo vlcere pe rcuſſit. et quia in his omnibꝰ re/
pertus eſt Job paciens et humilis.vnde apud deum meru/
᷑ iikit. Tonne beatus Anthonius heremita vir religioſus ⁊ deo
rrern) ] amabilis fuit. nonſe ſeptus a dyabolo temptatus:et graui
ter percuſſus. donec quaſi defeciſſent. Ac vt ſic merituz am
) Pliatum eius fuit: Legitur enim in legenda eiuſdem qð

4
—

.
„

2

bolũ adoꝛantes.⁊ ſacrificia ſibi offerentes. quis dubitat.qͥn

nis ſeu coꝛrectionis peccatorum. Quid igitur erit cum hu

Anthonio in quodam tumulo latitante multitudo demo/
num eum ita cede varia lacerauit:ꝙ miniſter eius ð villa ve
niens quaſi moꝛtuum ꝓpꝛijs humeris ad ville hoſpitium re
portauit.quo audito conuenerunt vicini.et cum poſt blanc
tum funeris media iam nocte doꝛmirent. Anthonius ſubi/⸗
to reuiuiſcens:vocato miniſtro ·fecit ſe in ſilentio ad tumulũ
repoꝛtari.ibiq; ex pꝛioꝛum vulnerum doloꝛe pꝛoſtratus.cũ
ex animi virtute conflictum demonum pꝛouocaſſet.⁊ ſtatim
illis in varias beſtiarum foꝛmas mutatis ab eoꝛũ dentibus
coꝛnibus vnguibus laceratus fui ſſet. Subito radius qui⸗⸗
dam lucis demones et tenebꝛas fugauit. Statimqʒ ſanatꝰꝰ
chriſtum pꝛeſentẽ intelligens. dixit. vbi eras ieſu bone.vbi

eras.quare a pꝛincipio non affuiſti.vt curares vulnera mea

Et vox ad eum facta. Anthoni inquit.hic eram. Sed expe⸗/
ctabam videre certamen tuum.nũc autem quia viriliter di /— „
micaſti. in toto orbe te faciam nominari: Hec Tlincentiꝰ in pwcnrnKE
hiſtoꝛiali libro.xiiij. recitat Athanaſium notaſſe. Unde di
citur Jacobi.pmo: Beatus vir qui ſuffert tẽtationem. quia
cum pꝛobatus fuerit. accipiet coronam vite łcXSigmũ ⸗/
dus oMNunc ſatis habeo.ꝙ ex facto talium mulierum neqʒ
tempeſtates.grandines.ſeu alia mala fieri poſſe: Sed dũ
taxat. vel ex motu naturali.vel permiſſione diuine bonitatꝭ
que vel ĩ penam.vel ĩ meritum::ex ſua ineffabili pietate ralia
euenire dyaboloꝝ miniſterio permittit Id circo placet itex
noſtrũ ad alias queſtiones dirigere.

Utrum malefici et ſtrige
poſſint miniſterio demo/
num ſeipſos ac alios hoĩes „
in alias foꝛmas ſpẽrum ſeu
animaltum mutare

—

Ulricus Ex cauſis ſupꝛadictꝭ pñt attñ appꝑ enter.⁊
ſic pſtigijs facere ß Sigmund“ Quid no e pꝛeſtigiũ

5

„
N —— “
* 1 . 5

Pruufwrmin „

„

HUlricus Ars transfoꝛmandifoꝛmas iurta apparẽ
tiã pꝛeſtigium dicitur.quaſi perſtringens oculos pꝛout ait.

ſidoꝛus Ethimoloiarũ libro.viij. Ita vt ipſi demones ꝑ ⸗/

ringendo oculos faciunt apparentiam. qua homo indicat

rem alterius foꝛme eſſe.quã ſit. Ita vt quis videns hominẽ

credit.eum eſſe aſinum.vel lupum.et tamen vnuſquiſqʒ; re/
tinet foꝛmam ſuam.quãqᷓ; oculi noſtri decipiuntur.et ad ali
am ſpeciem erꝛoneo iudicio deducuntur Sic ſimon Magꝰ
perſtrinxit oculos neronis et carnitices qui decollando arie
tem.credidit ſe Simonem decolaſſe.in oculis ſuis miniſte/
rio dyaboli perſtrictis deceptus. Itẽ legitur ð ſancto DHa
chario egiptio.heremita pꝛout recitat Uincentius libꝛo hi
ſtoꝛiali.xviij.ꝙ cum egiptius quidam amoꝛe velano aliene
vxoꝛis arderet.nec ad effectum concupiſcẽtie peruenire poſ
ſet.eo qð illa virginitatis ſue coniugem nimis amaret.⁊ ma
leficum pꝛecatus eſt vt aut ab ea ſe amari faceret. aut ama/
rito pꝛopꝛio repudiari:qui multis illectns muneribus.ſoli

to ſue artis ingenio.fecit illam equam videri. Itaqʒ vir eiꝰ
turbatus ꝙ equam ſuo lectulo iacentem videret ingemiſcẽs

flebat.eo qð illam alloquens nullum reſponſum audire po

terat Adductis ergo pꝛeſbiteris quid illa pateretur oſten/

dit. et nec ſic quidam calamitatis cauſam agnouit. Illigatã
igitur eam in moꝛem iumenti ad deſertum duxit Cum iam
celle ſancti Macharij ꝓpinquaret.monachi arguebant eũ
cur cum equa ad monaſteriũ veniret Uxoꝛ inquit mea hec
fuit.ſed in equã conuerſa. Jam tercia dies eſt ex quo cibum
non ſumpſit · Qð cum ſancto Machario cuiiam deus hoc
ipſum notũ fecerat retuliſſet. Uos inquit equiꝗeſtis et equo

rum oculos habetis Illa nanqʒ mulier eſt.nec in illam natu

ram transfigurata videtur.niſi in eoꝛum oculis.quipꝛeſti/

gij vanitate falluntur ox aquã ei benedictam infundes

oratio ne completa.ſubito eam omnibus viderifeminamfe/
cit. eamqʒ refici iuſſit.et cum viro ſuo reuerti di?ẽs Nũqᷓ; a
cõmumõe ſanctoꝛũ miſterioꝝ.neqʒ ab eccleſie oroe diſcedat

AN.

li erant perſtricti quia oculi beati Macharij non erant per/

