Pec enim id circo perpeſſa eſt.quia per quinqʒ ſe ptimanas
miſteria diuina non attigerat.Ecce igiturꝙ non omniũ ocu
1 ſtncti“Sigilmundus ¶ Pꝛofecto hec hiſtoꝛia mul/
4 tum facit ad pꝛopoſitum& Ulricus Certe quadaʒ vi Kr2
ce ea de re cum colendiſſimo domino Ottone ex comitib de * J rT
B Sonnenberg epiſcopo conſtantienſi qui etiam multarum re

as
rum cognitionem habet ac litteris pꝛo magno deſiderio.in/⸗
tendit diſputa ſſe.hic eandem hiſtoꝛiam in medium attulit
que me in materia pꝛeſtigij ꝓ pter eiuſdem etiaʒ domini epi
4 auctoꝛitarem et frequens ſtudium ſuum.cuius etiaʒ ego hu
J milis famulus exiſto et ſub clementie eius etiam alis me fo/
a ueo plurimum mouit Sigmundus CLuperem au /
KmKW“ dire aliquos modos.quibꝰ apud oculos hominum vna res
dG apparere pꝛo alia poſſit UVlricꝰ Saluo iudicio me/
uu lilus ſentientium duos vel tres adducam. ſcᷣm ꝙ ego meo „
ſt ignaro ingeniocolligere potui.et iuxta mentem beati Tho
AE me. ſuper.jij.ſententiaꝝ. diſtin. viij.acalioꝛum doctorum. vi r⸗Prrer,
ſiu detur mihi dici poſſe. ꝙꝓ vno modo dyabolus poſſit ludifica
leto re ſenſus noſtros ab interioꝛi mouendoſfantaſmata et ſimili
to tudines rerum exiſtentium in virtute ymaginatiua. facien
San do eas ad oꝛgana ſenſuum exterioꝛum defluere Sicut quã/
lon doqʒ contingit in ſomnijs. Nam ex motu fantaſmatum in
ſomnijs cum defluxu eoꝛum ad oꝛgana ſenſuum exterioruʒ
ldce ſicut ad oculum vel tym panum in quo fundaturauditus.⁊
hn ſicut viſus in oculo apparet nobis ꝙ multa videamus atqʒ
be. audiamus. Ita nobis vigilantibus aliquãdo nobis appa/
e. ret.ꝙ multa videamus.ſicut patet in freneticis ⁊ acute febri 0O
Haun citantibus ⁊c. Se modo ex vehementi conuerſionein ⸗
Neſt⸗ tentionis ad fantaſmata. que facit vt ſimilitudo rei.res ißfa —-
dis videatur. Sicut Auguſtinus dicens.ꝙ quidam tanta con / r⸗ r
ne vuerſione recogitabat cuiuiſdam mulieris ymaginem.qð ei .
ſa4 carnaliter cõmiſceri vigilans videbatur. Cum igitur demõ

r nõ ignoꝛet hos modos.dico ꝙ demon poſſit ira oꝛgana ſen/⸗

ſuum diſponere. ꝙg vna res apparebit alia Siscut e abundã
tia humoꝛis colerici videtur guſtui.ꝙ omnia ſint amara.cũ
tamen aliquando ſint dulcia. et ex deſcenſu humoris ſangui

—— nei vel vapoꝛum ignei ad oculos.videtur nobis que exteriꝰ
— „ We n apparent.ſint rubea Secundo dico ꝙ dyabolus poteſt ita
diſponere medium. ꝙ vna res videbitur alia:et ſᷣm ſctm̃ bo
namuenturam aliquando ex diſpoſitione candele perartem
confecte palee videntur ſerpentes eſſe et huiuſmodi exꝑimẽ .

ta etiam multa fiunt a ioculatoribus. Cum autem dyabolꝰ
magiſter ſit ioculatoꝛum.nemini dubium quin ſubtiliꝰ Dya
bolus hec operari poſſit. Item aliquando non res ſed ſimili
tudo rei et figura videtur.ita ſᷣm gloſam beati Auguſtini.
beatus Petrus vidit iſtud vas ſubmitti de celo in terꝛam.
in quo erant omnia quad rupedia. ſerpentia terꝛe.et volati/ “
liea celi.vt dicitur Actuũ apoſtoloꝝ.x.que nanqʒ non coꝛpo
Ig era ⸗/ eigines Aden viſione benedictus totum
mundũ vidit Mam in legenda ſua dicitur. ꝙ totus mundꝰ
velut ſub vno ſolis gioolkectus zufe Rwi eiꝰ adductꝰ
eſt. ecce ꝙ erant rerum ymagines Expᷣmiſſis itaqʒ inducit᷑
ad alias queſtiones

; —

An ſuper lupũ vel baculum
1. vnctũ ad conuiuia veniant
4 eert mutuo comedant et bibãt
ð et ſibi mutuo loquanturac
ſe inuicem agnoſcant

Sigiſmundus SGauderẽ etiam opinionẽ tuã deſuꝑ au/
dire Ulricus Ex pꝛedictis cognouiſti:quomõ.quaãdo/
qʒ in ſomno.qnqʒ in vigilijs fit repꝛeſentatio ymaginatio⸗/
num tam foꝛtiũ:ꝙ homo credit ſe eſſentialiter hoc vel vide/
re vel facere Audiſti etiam ꝙ dyabolus qñq; ꝑſtringit ocu
los et alios ſenſus hominũ.vt homines autument ſe hoc vel
hoc facere. Etem̃ vt me ſatius intelligere poſſis.introducã
biſtoꝛiam in legenda ſancti Germani.dicit᷑em ibidem.ꝙ cũ
predictus ſanctns quadam nocte hoſpitatus fuiſſet ĩ vna
domo. et poſt cenã menſa iterum pararetur. admiratus ſan
ctus Germanus. queſiuit ab hoſpitibus.cui denuo menſa
pararetnr: quicum dicerent ꝙ bonis illis viris ⁊ mulieribꝰ
que nocte incedunt.menſam ppararent Nocte itaqʒ illa ſta
tuit ſanctus Germanus vigilare. Et ecce vidit multitudi/
nem demonũ ad menſam in formis viroꝛum ⁊ mulierũ ve/⸗
nientẽ.qui eis pꝛecipiens ne abirent.cunctos. de familia ex/
citauit. queſiuitqʒ.ſi ꝑſonas illas cognoſcerent.qui cum om
nes vicinos ⁊ vicinas dicerent eſſe.miſit ad domos ſingulo
rũ:et ecce in ſuis lectulis ſunt inuenti.et adiurati poſtea de/
mones ꝑ fanctũ germanũ ſe eſſe ſpiritus malignos dixerũt.
qui ſie homines illudebant: Ecce qð ſpũs ſe loco aliarum ꝑ
ſonarum oſtendere poſſunt.ita quippe vt homines extimẽt
hmõi ymagines veras perſonas foꝛe.Et ſic ex illa habes hy
ſtoꝛia.ꝙ eadem hoꝛa homo põt eſſe in vno loco.et nihilomi
nus ꝑ ſpm̃ apparere in alio Sicuti illi hoĩes hoꝛa noctis fu
erũt in domibꝰ et in lectulis ſuis.⁊ eadem hoꝛa eoꝝ ymagi
nes pꝛeſtigio dyabolico apparuerũt in domo hoſpitis cenã
tes Sic etiã de Simone mago dicitur in legenda ſctĩ Pe/
tri.ꝙ Simon eadem hoꝛa in conclaui erat cum Nerone.et
foꝛas loquebatur populo.id eſt ymagoeius ꝑ dyabolum fo
ras loquebatur populo Sic idem in bonis ſpiritibus et an/
gelis contingere ſolitũ fuiſſe legimus Nam beato Ambꝛo
ſio apparuit. ꝙ faceret officium in exequijs beati Martini
iu ciuitate thuronenſi. Dixit enim ego funeri exequiũ pᷣbui.
ſed vltimã oꝛatõʒ vobis excitãtibꝰ explerinõ valuiEt ruera

.

— —

—

ita inuentũ fuit ſicuti ipᷣe retulit.⁊ tñ ipe Ambroſius eo tũc
in ciuitate mediolanenſi fuit.q̃ ad plures dietas diſtat a thu
ronis. Unde ſᷣm Egidiũ in quodã qdð libeto dicit᷑ ꝙ bonus
Angelus in foꝛma beati Ambroſij fuerit in ciuitate thuro/
nenſi Et coꝛpus beati Ambroſij fuerit in ciuitate medio
lani· Sigmundus Ald quẽfinem ꝓperat hec inſtru
ctio? Vlricus Ad hoc vt concludam. ꝙ homies ſe/⸗
pe exiſtimãt ſe videre alios homies in certo loco cõſtitutos
quoꝛũ tamen ymagines:dumtaxat vel in ſpũ bono vel ma/⸗
lo vident Sigmundus Sed qð econtra an ne qnqʒ
phitonice mulieres credunt ſe ꝓficiſci in alium locũ.cum ta
men remaneant in domo ſua Ulricus Superiꝰ iaz
audiſti exempla.vnde ſepius credit homo ſeeſſe in alio loco
vbi non eſt. ergo bene dicit textus in capi. Epiſcopi xxvi.q.
v. vbi ait. Illud etiam non eſt omittendum ꝙ quedam ſcele
rate mulieres retro poſt ſathanã conuerſe.demonũ illuſioni
bus et fantaſmatibus ſeducte.credunt ſe ⁊ ꝓfitentur.cũ dia
na nocturnis hoꝛis dea paganoꝛum.vel cum herodiade.et
innumera multitudine mulierũ equitare ſuꝑ quaſdam be/
ſtias.et multarum terꝛarum ſpacia intempeſte noctis ſilen
tio ꝑtranſire. vel eius iuſſionibus obedire.velut dñe.et cer/
tis noctibus ad eius ſeruitiũ euocari. Sed vtinã hee ſole in
ꝑfidia ſua ꝑijſſent.⁊ non multos ad infidelitatis interitum
pertraxiſſent Nam et innumera multitudo hac falſa opinio
ne decepta.vera eſſe credit.et credendo.a recta fide deuiat.
hec tex. cSigmundus Monne ceteri homĩes poſſũt
equitare ⁊ ambulare de loco ad locum tam de nocte qᷓ; ð die
quid igitur ipᷣis talibus mulieribus obſtat Ulricus
Certe non denego.quin huiuſcemodi mulieres.et equitare
et ambulare.tam ſuper aſinũ.equũ bouẽ ſeu camelũ poſſint
⁊c:Sicuti alij homiĩes ⁊ moꝛe alioꝛum hominum Et ſic fim
curſum naturalem. Nos autem in eo caſu loquimur.qui ſe

vltra cõmunẽ hominũ curſum extendit:vicx.vt non poſſint

in vna hoꝛa ad decem.vel.xx:miliaria ꝓficiſci&æ Sigmũ⸗

dus Si igit nõ vadũt de loco ad locum.⁊ cõuiuia viſitant

d i

4

vt dieit ſupꝛadictꝰ tex. vnde ligit puenit. ꝙ homĩes in alijs

ciuitatibus exiſtentes. quos nunq; antea viderũt.cognoſcũt
Vlricus Ex pꝛemiſſis claret Solutio.qm̃. ꝑ impmiſſio/
nes ymaginationũ ſeu repᷣſentatõem ymaginum miniſterio

dyabolifactam.hoc percipiüt.credentes ſe ſenſu coꝛꝑalis

pñitie cognouiſſe Sigmund? Saturati ſumus de pᷣmiſ
ſis diſputationibo.nũc de vlterioꝛi queſtione interꝛogemus
videlicet an dyabolus poſſit in foꝛma hoĩs cum hmõi mulie
ribus incubãdo cõmiſceri Et an ex huiuſmodi coitu poſſint
pueri naſci. .

An dyabol⸗ poſſit in foꝛma hoĩs cũ hmõi mlie/
riꝰ incubando ↄ miſceri.et ex huiuſmodi coitu
poſſint pueri naſci

VIllricus Qnãuis in ſuꝑioꝛibo plene tũ auctoꝛitates et ta

tiones.tũ etiã exẽpa ⁊ hiſtoꝛie ꝓ deciſione huiꝰ ſatis ſint in/

troducte.vt tñ finem materie aggrediamnr. Dico ꝙ ex in/
cubo ⁊ muliere nõ ꝓcrea᷑ homo Nec vnquã innẽtus eſt ho/
mo qui ex ſpiritu ⁊ muliere natus ſit pᷣterquã ſaluat oꝛ dñs
noſter ieſus chriſtus.qui ſummi dei pr̃is miſericoꝛdia dig/⸗
natus eſt ſine cõmixtione virili de ſpũſancto ex gloꝛioſiſſima
virgine maria in mundũ naſci Abſit igitur apud me.ꝙ ho/
mo ſine homie de ſpũ ⁊ maledicta młiere debeat naſci. Nec
obſtat ꝙ in comed ia plauti poete de Amphitriõe legitur. ꝙ

Hercules ex ioue deo et Alcumena muliere Amphitriõis

natus ſit ⁊ ſic medius fidius dicatur.quaſi medius filius qꝛ
fabula poetarumqʒ nephandiſſima fictio efſft Sigmundꝰ
Quid igitur reſpond es ad allegatam glo. Geneſis.pꝛimo.
vbi dicitur gigantes ex tali coitu natos extitiſſe Ulricꝰ

Dico ꝙ gloſa opinatiue loquitur et non concludit Sigiſ⸗

mundus Quomodo autem ſaluas textum quidicit qð ex
inde nati ſint giangntes Ulricus Dico ꝙ eo tunc ſurꝛe⸗
xer̃t gigãtes.i.hoĩes potẽtes ⁊ magnitici.qͥ ppter eoꝝ poten

tiã ⁊ magnammitatem dictiſunt gigantes Sigmundus

.

5

— —

r + m

Ouigd igitur de Merlino in britania ſupra dicto ſentis.
Eͤ“Ulricus Sentio qð fuerit verus homo * Sig
mundus Cuius filius Ulricus vtriuſq; hominis
tam viri qᷓ; mulieris Sigmundus Quomodo igit
mater eius coꝛam rege britanie confeſſa fuit eum de incubo
2cepiſſe.Ulricꝰ Me iudice erꝛauit mulier a de/
mone illuſa credens ſe Merlinum de ſemine incubi gene/
raſſe Sigmundus Unge igitur conceptus eſt talis
Merlinus! ed Ulricus Sic arbitroꝛ. quia foꝛte ma/
ter Merlini ſe dyabolo pꝛochdoloꝛ dedicauit vnde dyabo/
lus ymaginationem eius vt pꝛemiſimus ſedncens ſenſuſqʒ
eiuſdem perſtringens quaſi eidem cõmiſceretur.cuius etiaʒ
coꝛpus forte per pꝛeſtigium tumidum fecit.quaſi fetu gra⸗
uida incederet.ac adueniente tempoꝛe ficti partus.flatũ di/
uina permiſſione pꝛopter eiuſdem mulieris incredulitatem
in coꝛpoꝛe eiuſdem mouerit.vnde ipſa exiſtimans ſe graua/
tã ⁊ fecundã ac ꝓlẽ parere debere itaqʒ ipe dyabolꝰ diuina ꝑ
miſſiõe ob incredulitatẽ mulieris in vẽtre eiuſdẽ doloꝛẽ im/
miſerit et hmõi flatum extinguendo,et aliũ puerũ hominis
alicui furatum ſupponendo apparentiam fecit. occulto ſuo
pꝛeſtigio.quaſi talis puer de tali muliere natus fuiſſet.queʒ
ex poſt mater ſuſcipiens credens ð coꝛ poꝛe ſno exiſſe enutri/
uit:cuʒ tñ talis puer ab alijs hoĩbo pꝛenatus fuerit ⁊ ꝑ dya
bolum ſubtractus Sigmundus Sic audio ꝙ dya
bolus põt homĩ ſubtrahere puerũ ſuum ⁊ deferꝛe ad aliũ lo/
cum ⁊ ſu pponere alteri·Ulricus pꝑmittente deo põot.
et pᷣſertim non baptiſatos pueros ſubriꝑe m= Sigmun/
dus O ñde hoc exẽplo vel auctoꝛitate Vllricꝰ dya/

bolum ſuꝑ pueꝝ nõ baptiſatũ hr̃e ptãtẽ ſuſci pe auctoꝛitatẽ

ex decr eto in ca.poſtea.⁊ ĩ ca. Sacerdotes ð ↄſecra.diſ.iiij.
vbi tex. Sacerdotes cũ ꝑ exoꝛciſmi gram manum credẽtibo
imponũt ⁊ hitare maligno ſpũ ĩ eoꝝ mẽtes ↄdicũt qͥd aliud
faciũt niſi qð demonia eijciũt Itẽtex · in ca.dehic eað diſtin.
dic dehic iteꝝ exoꝛciſat᷑ dyabolꝰ vt ſuaʒ nequiciã cognoſcẽs
iuſtũ ſuꝑ ſe dei iudicium timens recedat ab homine. nec iam
“ d i

cõtendat arte ſua ſubuertere Ecce qð ↄyabolꝰ arte ſua pot

ſubuertere pueros non baptiſaros. Ex his infero ad pꝛoles

et pueros quos vulgus opinatur de milite colonienſi ꝑ mu/⸗
lierẽ pꝛocreatos.pꝛout ſuperius in hiſtoria latius tactumẽ
☛E Sigmundus Dic queſo pꝛo quo nanqʒ habuiſti illũ
militem incognitumt & AVUllricus pꝛo inenbo et dyabolo.
Sigmundus pꝛo quo autem filios· Ulricus
Ego ſaluo tñ iudicio meliꝰ ſentientiũ reputo illos pꝛo venis
hominibus.alicui tamen ſub cractis ⁊ ibi vt pꝛemiſſum eſt
ſuppoſitis Sigmundus Qualem autem exiſtimas il
lam mulierem fuiſſe vt ſupꝛa dictum eſt.ciuis ille Sicilie
in mari arꝛipiens vxoꝛem duxitXUlricus pꝛo ſuccuba
et ſic pꝛo dyabolol Sigmundus pꝛo quo autem repu
tas filium per ipᷣam vt putabatur genitum:⁊ poſtea in mari
per eandem ereptum ¶Ulricus pꝛo dyabolo.qui ſic in
forma pueri apparuit. Nã vt helimandus in eadẽ hyſtoria
ſentit:inquiès.ſi talis puer verus homofuiſſet. nemini du/⸗
bium.quin poſtquã mater eundem in mari arꝛipuit. et ſub/
merſit. mare ipſum tanquã cadauer ad litus eieciſſet.qð ta
men non fuit factum.quia talis puer diſparuit ⁊ ampliꝰ vi
ſus non fuit. natura autem maris eſt. omnia cadauera ad lit
tus pꝛoijcereS Sigmundus Monne plures opinan
tur. ꝙ dyabolus vt ſuccubus poſſit cum viro coire.⁊ ſperma
aſſumere. ac expoſt vt incubus in mulierem pꝛoijcere.et exin
de pꝛolem generaret * Ulricus Mihi non videt᷑ fie/
ri poſſe. dato enim ꝙ ſperma taliter colligere ⁊ imittere poſ/
ſet. hoc tamẽ ad generandum non ſufficit. qm̃ vt conſiliatoꝛ
differentia. xxv.ait.ſcire debes ꝙ iſtud membrum: puta.te/
ſticuli non eſt pꝛinceps virtutis generatiue.quãuis virtus ĩ
eo ſit vt opinatur Galienus.quia illud non poteſt agere ſuã
operationem. per ſe. niſi per ſpiritũ emiſſum a coꝛde tempe/

ratum quantitate ⁊ qualitate. pꝛopter qð virtus coꝛdialis

que menſurat hunc caloꝛem.vt poſſit facere ſugs operatio/⸗

nes ſit pꝛincipaliter generatiua.et virtus que eſt in hoc mẽ/
bro eſt eius ſeruiens.et ſi aliquod in hoc habet dominiũ.eſt

4

iliud particulare. Unde mihi videtur er illa theoꝛica. ꝗ

cum dyabolꝰ huiuſmodi ſpiritũ a coꝛde pꝛincipiantẽ.⁊ illaã
generationis virtutem aſſumere non poſſet. clarum erit. ꝓ
quãuis foꝛte aſſumat ſperma. ex pꝛotectione dũtaxat hmoõi
ſpermatis alijs non concomitantibus nihil generari porerit
Sigmundus Ex ſupꝛ adictis ⁊ iam deductis. video
te pedem figere.ſuꝑ eo.ꝙ aut hmõi puer/ ſint fantaſtici.aut
vero alibi ſubꝛepti:et ſuppoſiti· Vlricus Bene ha /
bes ⁊ in illam ꝑtem videtur declinare vincentius. in. iij: li⸗
bꝛo hiſtoꝛie naturalis in capitło. cxxviij.ccs Sigmun⸗
dus Tunc ſatis mutuo inter nos hac de re diſceptauimus.
Expedit ꝓ memoꝛie tenacitate vt tunc determinationis cõ/
cluſiones pancis verbis ꝑ epilogum detegere coneris l
Vlricus Saluo igit᷑ iuditio doctoꝝ quoꝛũcunqʒ melius
ſentientiũ q̊ꝝ determinatiõi me ſubmittere nõ recuſo.quꝗ⸗
tum mihi viſũ fuerit dicã. Eſt igit mee opꝑiniõis tðöermĩatõ.
¶¶ Pruma dyabolus neqʒ ꝑ ſeneqʒ miniſterio hominum
poteſt elementis. hominibuſqz? animalibus nocere: vel ho
mines ad generandum impotentes reddeꝛe.niſi quando oc
culto dei ſed nunquã iniuſto iudicio.vel ob penam delictoꝝ
noſtroꝛũ. vel ob meritum temptationis noſtre augmentan/
dum ſiue ob diuine maieſtatis gliam .magis timendam. t
per nos colendam.ſeu aliam cauſam. deum mouentem. ipa
clementiſſima pietas ꝑmiſerit
¶ Secunda determinatio eſt. ꝓYcum ipſa dei pꝛonidentia
occulto ſue bonitatis inditio vyabolo nocendipoteſtatemꝑ
miſerit. ꝙ ipſe dyabolus huiuſt modi poteſtatem amplius ex
tendere qᷓ libi a ſummo deo conceſſũ fuerit.non poterit ⁊ c
¶¶ Tercia determinatio quãuis dya bolus permittente di
minta clementia ob incredulitatem homiunm :vel aliã cauſã
ſuperius enarꝛatam! poſſet perſtringere oculos alioſqʒ ſen/
ſus hominum obſtruere. ita vt homines credant ſe alicubieſ
ſe. vbi tamen non ſunt. vel videre id qð in ſe talenon eſt: vel
apparere aliter quã ſit: hominem tamen vel animalia in aliã
ſpem veraciter imutare non poteſt.

¶ Quarta veterminatõ ꝙ huiuſmodi male mulieres ꝑ mul

ta miliariũ ſpacia in noctis ſilentio nõ proficiſcũtur.nec mu/
tuo taliter pꝛoficiſcendo conueniunt · Sed dumtaxat ipſis
ſomniantibus vel ymaginatione foꝛti vt pꝛemiſſum eſt labo
rantibus.per r̃pꝛeſentationẽ ſpecierum imilitudinarium a
dyabolo eis impreſſarũ.hec ⁊ ali ipſis apparent.que poſtea
vigilado vere ſibi accid iſſe vt ſic illuſe credũt·
¶ Quinta determinatio: ꝙ dya bolꝰ ſiue vt incubus ſiue vt
ſuecubus pueros generare nullo modo poteſt. Sed huiuſ/
modipueriſi inuentifuerint.vel ſuppoſiti pueri vel fantaſti
ci exiſtunt
¶¶ Serxta determinatio.ꝙ ſolus deus futuroꝛum certus eſt
inſpectoꝛ:⁊ ſolus cogitationes hominum nouit · qdᷣqʒ dya/⸗
bolus per ſe ſiue magos ſeu maleſicos vera et futura pꝛedice
re aliter nõ poteſt. niſi ea que ipſe pꝛo ſubtilitate nature ſue
pꝛioꝛ ex conſideratione aſtrorum.et elementoꝛum diſpoſitio

ne. accidere debere uoſeit. vel que accepta licentia a deoface J

re incendit:vel hominibus ad faciendum perſuad ere in eoꝝ
mentes ſugerendo pꝛopoſuit.vel que ex moꝛibus ⁊ geſtu ho

minum coiecturando depꝛehendit. nihilominus tamen ip̃e

ſepe fallit. et fallitur.
¶ Deptima cõcluſio.ꝙ quãuis effectualiter huiuſmodi ma

ledicte mulieres nihil efficere poſſunt. nihilominus ta mẽqꝛ

inſtigante dya bolo tales mulieres. vel ob deſperationẽ. vel
paupertatem. vel odia vicinoꝛum. vel alias temptationes.
per dyabolum immiſſas.quibus non reſiſtunt a vero et pijſ/
ſimo deo recedentes.ſeſe dyabolo deuonendo.ac eundem co

lendo.ſibiqʒ dyabolo holocauſtomata et oblationes offeren /

do toltarane heren eã prauitatẽ ſectãtes. ⁊ ppterea ſuccedit
¶ Ultima determinatio.videlicet.qð pꝛopter huiuſmodi
apoſtaſiam et coꝛruptam voluntatem de iure ciuili tales ſce

lerate mulieres.qui adeo la rgiſſimo apoſtatarunt et dyabo
lo ſeſe dedicarũt. moꝛte plecti debẽt. put dicitur in lege mul

ti codice de maleficis ⁊ mathematicis.

¶ Uos igit᷑ omlłieres memẽtote ꝓfeſſionis vre in baptiſino

—

facte: ac cum dyabolus vos tentauerit · eſtote foꝛtes. et ſuis
ſuggeſtionibus reſiſtite.⁊ reſiſtẽdo ſigno crucis vos ipas ar⸗
mate. ſcientes. ꝙꝓ aduerſum vos nulla habebit ptãtem quo⸗
niam hoc contra ſignum.nullum ſtat periculum Sumite ex
emplum beate Juſtine in cuius legenda ita legitur Erat em
quedam virgo in Anthiochia ciuitate Juſtina nomine.quã
quidam ſcolaſticus nomine Agladius videns frequenter
ire ap eccleſiaʒ.in amoꝛ em eius incidit. multoſqʒ ad eaʒ trãſ
mittens petijt vxoꝛem:que cum omnibus diceret. xpᷣo cele /
ſti ſponſoſe eſſe deſ ponſatã.ille congregata viroꝛum multi⸗/
tudine voluit eam per vim raꝑe Sed non potuit.tunc iratꝰ
abüjt ad Ciprianum magum pꝛomittens ſibi duo talenta
auri.vt Juſtinam ꝑ maleficia ſua caꝑet /qui ꝑ magicas vo/⸗
cauit dem onem. et ait illi amo virginem de gallileis potes
ne eam perſuadere.et adducere mihi.qui ꝓmiſit ei dicẽs.ac⸗
cipe hos medicamentum·⁊ ſparge circa domum e us a ego
ſuꝑueniens paternũ ſenſum ei inijciaʒ. ⁊ ſtatim obaudiet mi
hi. Cunqʒ; Cipꝛianus ita feciſſet. ſancta vᷣgo tercia noctꝭ hbo
ra ſurgens. ad oꝛatõem ſenſit impetũ demonis ſignauit ita
qʒ ſe:et domũ ſuam.ſigno crucis et demonem ſigno crucis
exuff lauit. Qui veniens ad Cipꝛianum cenſuſus et eur vir
grn em non adduxiſſet requiſitus.ait.vidi qauoddã ſignum.
tabui. Iterum Cipꝛianus per artem magicam alium d mo
nem foꝛtioꝛe i vocauit.⁊ ſimili modo fecit.et ſimiliter cideʒ
accidit tandem vocauit ipſum demonum patrem.et ait illi.
que nam eſt infirmitas vra. victa eſt ab vna virgine omnis
vfa virtus. reſpõdit dyabolus.nunc adducam tibi eam ad
deſid eriu m coꝛruptionis.tu tantum ꝑatus ſis.Tunc dya/
bolus in ſpecie virginis ad Juſtinã intrauit.⁊ ſedens ſuper
lectũ eius eandẽ tentando dicens. hedie miſſa ſum a xpᷣo ad
te viuere tecũ ĩ caſtitate.multum autẽte video vexatam ab
ſtinentia. Sancta aũt virgo ditit.merces autẽ multa.laboꝛ
vero modicꝰ. dixit ei dya bolus.deus in paradiſo benedixit
Adam et euã di cẽs creſcite ⁊ multiplicamini. Puto ̊ qð ſi
in virginitate manſerimus.iudiciũ incidamus q: verbũ dei

ↄtẽnimus.cunqʒ; virgo turbata ſurꝛexit ⁊ ꝑ ſom̃ ſenſit.quis
eſſet qui ei loqueret᷑.ſignoqʒ crucis ſe ſignas.dyabolũ exut/
flauit.qui diſparuit Deinde dyabolus Cipriano ↄfuſus ap
paruit.qͥ dixit ei ⁊ tu nãqʒ victꝰ es.vt ceteri ſubiecti tui.qũo
eĩ victi eſtis ab vna virgine xpᷣiana · dic mihi q̃ ſit virtus vi/
ctoꝛie eiꝰ.qͥ rñdit dicere tibi nõ poſſum.vide qð dã terribile
ſignũ.⁊ tabui.Si aũt vᷣtutes huiꝰſigni vis addiſcere.iura
mihi qdð nunquã ame velis diſcedere.qui cũ iuraſſet. ait illi
vidi ſignũ crucifixi.⁊ tabui. et ſicut cera a facie ignis fluxi/

cui dixit Ciprianꝰ.ergo crucifixꝰ maioꝛ te eſt.qͥ rñdit etiam

maioꝛ omibꝰ eſt.qꝛ diſertoꝛes dei accipiũt ab eo ſnĩaʒ ignis

Cipꝛianꝰ aũt ait.feſtinã igit᷑ vt amicꝰfiã crucifixi.ne talẽ pe

nã incurꝛã Dyabolꝰ rñdit.iuraſti nanqʒ mihi. Ciprianus
ait cõtemno te.⁊ omẽs fumigãtes virtutes tuas.meqʒ ipᷣm
tibi denego.et me cõſignãs.dico głia tibi xpᷣe.⁊ tu demon re
cede a me A bijt ergo dyabolus ↄfuſus.vñ Ciprianus xpᷣia
nus factus eſt:Ecce ergo quãte virtutꝭ fuerit ⁊ hodie exiſtat

ſignũ ſancte crucisquo nos ſignare dignet᷑ rpᷣc qͥ ꝓ nobis in
ligno crucis ſeipᷣm offerꝛe et nos ſaluos facere dignatus eſt

qui viuit et regnat in ſecula benedictus amaen.
¶¶ Accipe igit᷑ glioſiſſime bnceps hãc diſputatõeʒ huiꝰ tra/⸗
ctatus.quẽ ad honoꝛẽ tue excellẽtie ⁊ bonaꝝ mentiũ ſerena/
tionẽ ſub tue celſitudinis emẽdatõe elaboꝛauiEt ſi qͥd minꝰ
officioſe elaboꝛatũ et ſeu a tramite veritatꝭ deuiare inuenerꝭ
illud ignorãtie mee potiꝰ qᷓ; p ſumptuoſitati.attribue et me
ſeruulum tuũ cõmendatũ graciliter ſuſcipe.¶ Uale igit᷑ fe/
lix eternũ patrie decus.deoqʒ ac omni ppło amabilis colen/
diſſime pnceps Exconſtañ.anno dñi.m.cccc.lxxxix.die deci

,„„

ma ianuarij.
XTuacelſitudinis humilis cõſiliariꝰ et ſeruulus

Ulricus molitoꝛis de conſtãtia decretoꝝ doctoꝛ ⁊c .

*

Tractatus ad illuſtriñ

mum pꝛincipem dñũm Sigiſmundũ.archidncem auſtii
Stirie carinthie ⁊c̃.de lanijs et phitonicis mnlieribus
VUVlricum molitoris de conſtantia.ſtudij papienſis.decre
rum doctorem et curie conſtantieñ.cauſarũ patronũ.ad

noꝛem eiuſdem pꝛincipis ac ſub ſue celſitudinis emendat

—

ne ſcriptus

Epiſtola

ℳ.ℳ0 „ ⬤ ₰H..
Xcellẽtiſſime pncep⸗
et dñe.dñe archidux colendiſſime.hũilis vlr
molitoꝛis de conſtãtia doctoꝛ.tue celſitudinis
ſe inobſequiũ offert. Cũ itaqʒ ſnꝑioꝛibo annis peſtis qua
dam laniaꝝ et incantatricũ.terꝛas tue excellentie.inuaſi
diceret᷑ Itaqʒ eum nonnulle tuo ſub imperio mulieres ð
iuſmodi hereſi ſuſpecte ca pte foꝛent.apudqʒ toꝛturam int
rogate.varia reſponderentvnð tuis conſuliba.varia.ea
re interſe opinantibo vno quippe in illam. altero nempe
aliam partem declinantetande apud tuam clemẽtiam n
memoꝛia incidit. Itaqʒ pꝛo inſita tua auiditate: veritate
cognoſcendi.per tue dignationis cõſules demandatũ ſu
pi.vt quid ego in ea re ſentirem.id tua excellentie.ſtili offi
deſignare non omitterem. Terum quãuis iſtuc laboꝛioſi
et periculoſum ſit.laboꝛioſum quidem mihi in alijs occu
to.et victum querere curanti. Periculoſum autem pꝛopt
iuidos et detractoꝛes:qui cuncta que nequeũt imitari
tñ ceſſant calumniari:et que ipᷣi ſua inertia experiri non pe
runt:venenoſo dente veluti ſeteger hircus.lacerare nõ on
tunt. Quãuis inſuper iſta materia pꝛeclaros etiã docto
in dubiũ aduocanerit Attñ dignum exiſtimaui quia ꝓt
excellentia coꝛpuſculi mei mẽbra tuis obſequijs obtines
uincta eius etiã ſi que ſunt animi vires poſſideas vt dum
terioꝛis homiĩis ꝑtes ſeſe ad tua deuouent obſequia.debi
quoqʒ et rudis intellectus meus ad tus celſitudinis głi⸗

3 i

—
„

9 10

8

3 4 5 6
Copyright 4/1999 VxyVMaster Gmba wwwW.yymaster. com

2

1

- Euroskala Offset

VierFarbSelector Standard“