libenter concedimus vel per terræ motum extitiſſe; vel per anima-
lia cunieulis quaſi effoſſas eſſe; vel per aquas terram penetrantes,
& abraſas partes ſeeum vehentes, excavatas: Sed Cavitates inſigni
Profunditate notabiles, ab ipſa naturꝗ in fornicis modum concin-
natas, quæ tanquam cellæ ſunt & reconditoria omnis generis in-
naturà produorum corporum: Et has ſtatuimus, partim à D E
in Hexaëmero unà cum univerſali noſtro Centro Infernali eſſe-
creatas, ut eſſent aquarum, exhalationum, aliorumque corporum
promptuaria, hominum ac brutorum latibula & ſuffugia: Partim
poſt Diluvium intus terram eſſe relictas, quod probabile exinde-
videtur, quia, cum montes altiſſimi afſurrexerant, cur cavitates
ſimul eſſe relitas non audeamus-aſſerere?
§. 2. Ex Infinito Specuum numero nulli conſiderationem-
noſtram mereri viſi, præter paucos, qui redolent Ingenium Cen-
tralis Specus, & ſuis Phœnomenis quàm maximè de Inferno
Terræ teſtantur. In eorum autem numerum referri poſſunt illi,
qui craſſis turgent exhalationibus, & in quibus horrendi ſæpè Ter-
ræmotus exiſtunt. Exhalationes enim ibi tanquam Carceri bus
Incluſæ, nullum ſi habent exitum, vi concutiunt terram, illam-
que cum fragore diffindunt: Ubi verò ob continuum perpetu-
umque vaporum ex Centro terræ affluxum effluvia ſe mutuò ur-
gent & premunt, Terræmotus quandoque aliquantiſper durant.
In ſpecubus autem ſubterraneis terræ motuum cauſas quærendas
eſſe in propatulo eſt. Dic enim mihi aliud ſpatium, in quod e
X*es

dit lüter
ſtols
t, Kin⸗
imavoragin
open ſere n
Aletelr :
Es,ingeſ
cumbentes,
uerenduma
leeriſuyg
uot pernicio
Petita,comme
ius Superioris
ſgni amphite
Prommpereyr
loreserellant,
F. 4. Ki
pyrlertim aere⸗
Oklet, eſiſen
Katutlibenins
Non aperta; &
Pehilentem exha
eninn his ale
Abuegnein Ron
re oli⸗ lalitu,
Cuhun, ſ un
Materſa optimd .
lo,eſut ,

to,
ſllan i,

dieo intrate.
,Gr in ſipe
Qadlncur.
nlltsittr
e ad ſpeellnn
Profunciſſini,
1 inis atquen
1homipum
D Alitione⸗
un ben ſen
os per eels
nradens, glus
lperanima-
denetrantes,
itaksinlgni
ddum comeig-
is geneits n
attim d D0
ſernali ee
ue cotporun
Pugia: Patim
abile exinden
cor cavitates“

nſicerationem
ogenlum Cen.
pe de Inferno
kennipohuot li
nendilapeler
aln Cenerbis
teram, Ulam.
Gouum herpein
wiale mut 4
ntiſer dei
ulas goelen

4 1
rolt

17.
ædes & civitates terræmotu afflictæ ſubſederint, & peflum ive=
vint? inter multa horrida exempla, conſid era quæſo miſeram Pom-
pejopolis Miſiæ Civitatis ruinam, quæ media IUrbe dehiſcente con-
cidit, & in quo hiatu multi mortales ſubtus terram ſuperſtites ex
imà voragine hominum auzxilia fruſtra implorarunt, quibus tamen
opem ferre non poterant: uti Cellarius ex Agath. lib. 5. refert in-
MWeteor. Sect. 28. Art. 3. .
§. 3. Quod ſi halitus illi ex Centro Infernali aſcenden-
tes, inque ſpecubus ſubterraneis hoſpitantes, per mutuos ſibi in-
cum bentes, & de novo accedentes halitus, ſeipſos ad exitum-
quærendum cogunt, viamque erumpendi inveniunt, venti exin⸗
de exiſtunt, qui horriſona concitant murmura, & quandoque ſtrages
eſunt pernicioſiſſimas. Et ne deſit huic aſſerto fides ab Hiſtorla-
petita, commemorant Authores in Regione Sultzbacenſi Palatina-
tus Superioris, in planitie agrorum dehiſcere antrum quoddam in-
ſigni amplitudine atque profunditate, & ex eo quandoque tantas
prorumpere procellas, ut valida ædificia diruant, vaſtiſſimas ar-
bores evellant, & quicquid obvium habent proſternant.
§. 4. Sin Cryptæ illæ diutius concluſæ manent, inquinato
ræſertim a&re in illis à craſſioribo & impuris exhalationibus, quid
obſtat, peſtilentes inibi halitus concipi & nutriri? quod idem te-
ſtatur Libavins Lib, I. de Aq. AMiner. c. 6. de Ciſtula multis annis
non aperta; & Agricola (citante eodem) din concluſos ſpecus*
peſtilentem exhalaſſe ſpiritum cum recluderentur, commemorat.
Gemina his allegat Le Grand Hiſt. Nat. p. 148. de Cryptis ſpe-
cubusque in Romano agro exiſtentibus, ?à quibus, inquit, educi ca-
lore Solis halitus, corporum harmoniam depravant, morbosg; generant.
Cardanus, ſi unquam benè, cert?à in Lib. 2. Subt. p. 115. de hac
materia optimè diſſerit: Plures, inquit, ſyecus ſunt mortiferum exha-
lantes, velut Plutonium Os, quod juota Hierapolim Phrygiæ in monto-
ſa quadan agri parte poßitum eſt. Os in colle quodam ſitum, qui jugeri
magnitudinem æquat, ſeptizg cingitur quadratis: quæ adeò tetra caligi-
ne obducuntur, ut vix cerni queant. Ipſum Os hominem capere poteſt,
in quod ſi taurus immittatur, illicoque extrahatur, mortuus invenitur.
Cauſam verò horum Antrorum venena ſpirantium ſi me poſcis,
hanc poſitam eſſe dico quàm maximè in halitibus bituminoſis, ſul-
Phureis, iisque impuris & craſſis, quales ex Inferno Naturæ ex-

18.
halant, & nonnunquam ſibi admixtos habent vapores minerales.
Hi, inquam, ſi longo tempore absque ulla ventilatione eaptivi de-
fineantur, fermenteſcunt ſeu putreſcunt, atque ideò ad reſpiratio=
nem fiunt inidonei, imò tamdiu mortale virus faucibus hnferni
afflant, donec omnis peſtiferorum ſpirituum copia exhalavit.
S. §5. Longè melioris notæ ſunt, quamvis non multùm dis-
ſimili ratione nata, Sudaria & Æſtuaria illa Subterranea, quæ ho-
mini ſalutarem, & maximè utilem quandoque medelam contra-
deploratos morbos ſuppeditant, quale eſt in Bajani, teſte iterum
Cardano I. c. p. 1716. Cumanisq; montibns Salveate Sudariunm, in mon-
te quod vulgus vocat Tritulum. Ejusmodi Æſtuarium reperitur quo-
que in Italia Romam inter & Florentiam, prope Urbem Il Saſſa⸗,
nuncupatum Incolis La grotta delli Serpenti, ob copiam nimirum
ſerpentum ibi ſtabulantium; in hoc enim ægroti, Teſte Petr. Ser-
Vio Nat. Mirab. lepra, ſcabie, arthritite, tumore;, morbo Gallico,
aliisque a ffectibus peſtilentialibus laborantes nudi expoſiti, ſtatim-
que halituum ſubterraneorum calore in ſudorem reſoluti, ſerpen-
tibus proreptantibus, & infirmi corpus implicantibus, quicquid
vitioſi aut virulenti humoris ineſt, exſudant, repetitoque aliquoties

hoc medicamento, perfet tandem ſanitati reſtituuntur. In his

licet calorem produci credimus beneficio effluvii puri, ſulphurei,
& bituminolſi, ut ſuprà de Inferno demonſtravimus. Non infi=
ciamur tamen Symbolum ſuum hic & in aliis ſæpiuſeulè conferre
Spiritus Minerales, qui à Thermarum ſalubrium naturà ſaltem in
eo abſunt, quod rivulis fontanis non miſcentur, ſed in ſicco ſtatu
manent, & ea propter virtutem ſuam medicaminoſam potentius
exuere pofſunt. Sed abſtinemus hic à Medicorum Sacris.
§. 6. Alio non minus notabili eff’ Gu claret ſpelunca illa, in
Inſula Pantalarea inter Siciliam & Africam ſita. Hæc Inſula, in-
quam, tàm arida fervidaque à Kirchero proditur, ut viæ pedibus
calcari queat, nullasque edat ommindè ſcaturigines, veruûm ex ſpe-
en illo imperſcrutabili continui & perennes exſurgunt vapores »
quos dein circa pecus fornicem in aquam coaleicere tam copio-
ſam aſſerit, ut toti Inſulæ ad potum ſufficiat. Hos vapores non
aliunde niſi ex Inferno Centrali provenire ſtatuendum eſt, tùm
quia copioſus eſt hic vaporum proventus; tùm quia ſpecus ille eſt
tam profundus, ut fons ibi generari non poſſit; tàm quia perpe-

tio laod
ntspolet
cium nuln
Oeranp 4
11
(oaphimmn
egomet nunt
liun inmmefl
le in neint
Gum eamn hin
Teferrent, Kat
gie pervetig

circumnlata fl

ctedidi, Hon

Go fores Natun
co, Antrumi
ſubini, oenlos
Anlos, gnuntll
Efrumtoli, Kr
Eejfigio &
enimini ſubſer
Verd eeuratiot
leleriita habe
ſalſtpund ober

ſgkineſh elſtr

Dert ennatg i

leg ttnas iel
t Wannben
1 ltns koumt
N Nibetch
ehanes
Nenln vele⸗
nl ſderien
gtalm vehi

eanan
e daſtivi ge.
D 2 keſzintio.
ribes teni
rhalavit
mnltüm is.
leq, gue ho.
lan conkra.
teewnumn
afiumn, in mr.
eperiturqno⸗
n ſu,
m mimnirnm
Rebett. de.
rbo Calicn
voſit,ſtaiim
luti, ſepen⸗
e, iegdid
ne aliquories
tur. In his
,lulphurei,
Noninſi⸗
cule contenre
uta ſaltem in
inſeco ſatu
m potentius
8elis⸗
Aunca llaln
eeloſthuin⸗
rrin pedibis
enim erſpe⸗
N nponen
tamn co
Napores RM
Zum etkfin
ſeensi⸗

uhe⸗

I9.⸗

tuò durat ille vaporum fluxus, nec areſcit aut diſſipatur, quod ta-
men evitari non poſſet, ſi quamcunque aliam huic effectui cauſam
aſſignaveris. Quod autem hi vapores tàm fertiles ſunt aquæ, ra-
tio eſt, quod immediatius è Centrali ſeminario omnis humidi-
tatis producuntur. Quod liquet adhuc magis in Alembico, ubi
etiam vix ſenſibilis copia vaporum ſatis magnam guttarum vim-

Operculo affigit.

§. 7. Vulgatiſſimus aliàs Philoſophorum Canon habetur:
Quod primum in Intentione, ultimum eſt in executione; & hoc ipſo
egomet nunc poſtliminiò rationem reddo, cur me in hunc diſcur-
ſum immerſerim. Nimirum quia rumor Specus Nebuloſæ,
quæ in vicinia eſt, jam plures ante me invitavit, ut ad inviſen-
dum eam hinc commigrarent, nec tamen certam ejus indicinam-
referrent, ſtatui quoque ipſemet oculis ſubjicere, & ſenſuum inda-
gine perveſtigare, quæ hactenus incerto rumore de ſpelunca illa-
circumlata fuerunt. Intereſſe enim Studioſi naturalis ſcientiæ
credidi, non tàm Syſtemata Phyſica pervolvere, quàm experien-
do fores Naturæ pulſare. Poſtquam igitur nuperius, duce ruſti-
co, Antrum illud minore labore aut periculo, quàâm veritus ſum,
ſubivi, oculosque meos curioſius in omnes partes, parietes & an-
gulos, quantum licuit per lapidum quaſi coagmentatos aggeres
circumtuli, & relationem proditæ, primùm à Zeilero, poſtmodum
à Seyfridio & Bechmanno de hac Spelunca hiſtoriæ, ſenſuum-
examini ſubjeci, deprehendi illico in quibusdam fidem, in aliis
verò accuratiorem cognitionem deſiderari. Deſcriptio autem-
Zeileri ita habet: Im Hertzogthum Wuͤrtemberg zwiſchen den Doͤrffern
Hauſen und Ober⸗Hauſen / hat es auch eine Hoͤle unter einem Felſen / die
gar ferne ſich erſtrecket / und biß zum End noch nicht iſt begangen worden.
Weit einwarts in ſolcher Hoͤle kommt man zu einem gefaͤhrlichen Hügel/
da es etwas Liecht iſt; und gar tieff darunter ein helles Waſſer geſehen
wird. Wann bey truckenem und ſchoͤnen Wetter / auß dieſer Hoͤle ein Ne⸗
bel heraus kommt / ſo folget Regen und Ungewitter / daherod ſie in gemein

das Nebel⸗Loch genennet wird. Quod Hiſtorious hic refert, ſubje-

m efſe hanc Speluncam rupi aut Petræ, in eo ſecutus eſt inad-
vertentiam vel errorem Agreſtium, quibus forte nonnulli extantes
lapides ſpeciem rupis fecerunt, dorſum enim im poſiti montis ſyl-
vâ quadam veſtitum eſt. Tùm ſecurè nimis addit, Speluncam ſe
in tantum portendere, ut ad ejus finem pertingere nondum licue-
—— Q2 rit,

20,

— —

rit, quod itidem experientia redarguit, me ipſo extremitatem ejus

emenſo. Præterea objicit nobis in illo Antro neſcio quem pericu-
loſum collem cum ſubjecta Ciſterna aquarum. Sed inane terricu-
lamentum eſt, quia nihil quod periculum minari poſſet mihi oc-
currit; eminet quidem colliculus tophaceus, conſpea ſubtus aqua,
ſed nihil viſum, quod vel admirationem, nedum horrorem mihi
incuteret. In eo ſaltem à fide non aberrat, quod tradit de affur-
gentibus inde nehulis, ex relatione Accolarum, etſi eo tem pore, quo
ibi verſabar, uthil nebularum mihi apparuit. Neque enim puto
temerè id nominis Antro huic inditum eſſe, ſi de veritate hujus Phoœ-
nomeni non conſtitiſſet. Statuo igitur hunc Specum æquè ac præ-
cedentes quendam Caminum eſſe, ſive aνο d½— αοο ſpirantium ex
imo Centro vaporum & halituum, non excluſis tamen iis, qui
fortè & mineris halituoſis ſeſe cum illis in vià permiſcuerunt. Et
licet rariores hodie nebulæ inde proſurgerent, fides ta men hiſtoriæ
non accuſanda foret, ſed vitium temporis, quod, cum nihil diu eo-
dem ſtatu patitur, aliam potuit viam aperyuiſſe, quà halitus illi nul-
lo advertente effluerent. Cæterum quod in hoc ſpecu diligentio-
rem Authoris annotationem meruiſſet, eſt feraciſſima lapidum ma-
trix, in qua lapides ferè ad ſenſum naſcuntur. Guttæ enim aſſi-
duè affatimque de fornice ſpecus deſtillantes ſpiritu lapidifico adeò
fœtæ ſunt, ut non ſolùm humi in tophos coëant & rigeſcant, ſed e-
tiam pendulæ adhuc lapideſcant: non ſecus ac videmus hyeme ſty-

rias, ſeu deciduas ex tectis aquæ guttas vi frigoris congelaſcere-;

quod certè frigori illius ſpecus non imputandum eſt, quia ſicuti in
Hypogæis plerumque ibi tepet, ſed alicui ſucco lapideſcenti, quem
guttæ illæ pluviales per fiſſuras lapidum tranſudantes imbiberunt,
& adeò ſui juris fecerunt, ut quiequid non in lapidum naturam-
converterent; præſertim verò cum incidunt in lutum, quod copio-
ſum ibi eſt, & ſemine lapidifico jam fœcundatum. Sed nolumus ſu-
gillare famam alias meritiſſimi Hiſtorici, quotusquisqe enim Scri-
ptor non plus oculis & auribus alienis credere tenetur, quàm pro-
priæ experientiæ, qua ſola ſi ſtandum eſſet, jamdudum hiſtoria ex-
ſpiraſſet? Nunc tempus eſt, ut retraham pedem animumque ex his
LabyrinthisPhyſcis, & ut verè dicam, latibulis ĩgnorantiæ noſtræ-
Laus & gratia fit ſenpiterna Infinitæ illi bonorum Abyſſo, pro con-
cefſis viribus ad mirabilia ejus rimanda, admiranda.

ELNIS.

mjitatem en
hhen Perien.
Dapeterti.
ſet ihioe
b⸗
tus ann,
femn nide
Pore, uo

eapre.
ntimer
nnt. Dt
en hiſtorie

inul.
lligentio.
Idum ma-
n aſſi
ihco aded

aſcnng
entinen
nbiberunt,

Daturarn

vümpro⸗
Korize⸗
gue ebi
1
Ebolte,
ot⸗

–
4

22 23 24

VierFarbSelector Standard*-Euroskala Offset

ſ19o 20 21

18

ffimm
17

ERGTANO PHYSICA)

FE RN

VATUKALI;=

16

III Sn

e

S S=
HüIG GOGNATIS SPBCUIE „
Quam- E T
IVINI NuMINIS AusPICIO, S
SFE9H E—Q
RATII MAGNIFICENTISSIM O=
eniſſimi ac Celſisſimi Principis ag Domini, =
D'O MINI —
NNIS FRHDERICSE
Virtembergiæ ac Lecciæ, CE
. . Hontiape gardis „Dynaſtæ Hei- E
5 denhemii, &c.
12 5ARE A. MAIRSTATIS CAPITYANEEE
gE PRE S 1 D E E
„„E HANNE LUDOVIC
½ MOGLINGO, E Xα
m . & d. Doctore Experientiſſimo, Phyſices & M— %
in Inclytaà hac Academia EB ERHARPDIN A /6 Wð
4 Profeſſore Celeberrimo, 1
ore & Patrono ſuo omni re verentie Aßiriendo⸗
⸗ . rubiicæ Ventilationi Abonit 2
. OHAN
n NNH TNI nnun hnff
2 3 8 —2 11 13 14 42
Literi JoRe N HENRICGI Frnk

„2
W

ANNO M DCLXXXV.