Bi901
author: Hoffmann, Georg Franz

—

—X

p

UER

I:

E

Y

M

$s

al

E

z

d

h -2

]

DX

j

F

*s

tN» »

i

*

?

-

?

d

äx

C

-N

Ó

lo

hss

d

D

-

;

N

fs

(

r

s

Y

p

yot

j

s

5$

XmM

(

z

89

T

)

O*-

Es

ROE

Y

-

*X

T

i

*

--

N

m

4ll

»,

Y

r

"

z

D

—Á

2

u

P E.

E

H

——

i

—

N

—

—

-

"«

p

fx&.&-

zX

k

u

À

*

Br«os

nE

jp

—

E.

Y as

COMMENTATIO

DE VARIO

-—

LICHENUM USU.

JMemoire qui a remporté le premier prix,

au jugement de l Académie de Lyon , en 1786.

Multüm adhuc restat operis , mmultümque restabit , mec ulli nato 4

post mille secula, precludetur occasio aliquid adjiciendi.

SENEC..

Par M. G. F. HOFFMANN

,

Doct.

Méd.

de lUniversité d'Erdang, en Franconie.

t

E

j

il

Hs

f

li

te

[v

ex

£0

[ui

(

po

la(

e

Ti

Q

D

lit

t

L

qu

PU

.—

PT W

-

Mf— —Á

UE^

e

PROLOGUS

*

$ 91!1

ulatis

C UM verum est, Lichenes, planta

quidem structurz ; ubique terrarum parasitice fera

provenientes ,

et forma sep

valdopere inter

se et ab alüs plantis discrepantes ( perpauci enim

T

fungis , plurimi plantis marinis, zoophytis, cora

d-

linis viciniores esse videntur ) specierum numero,

reliquis algarum generibus eo minus cedere , quo

certius evincitur , quotidié novas anteà ignotas ex

omni terrarum plaga emergere species ; tum certe

ex omni parte evictum esse dixissem , considerato

eorum vario ac muluplici usu , eos inter algas

non solum , se;l etiam inter reliquos muscos et

CE OEOFXI'BICR

egetabilia longe eminere , et etiam

prastantiores

esse. Pauci énim sunt ratiche mus-

corunm

de quibus aliquem tusum przdicare non

possis, permu!tü véro de quibus hoc possis, Ut

taceani , quod fertibitatem telluris, et vegetationem

et Plaüt rum proventum promoveant , in hoc

miuscis of miultumi essent superióres , sed multi

quum tüsii

ccohomico ,

ad chartam conficien-

dami , àd erines dealbandos, ad pecoris pabulum ,

ut L. Fraxitieus

Prunastri, Islandicus , Rangife-

rinus , etc. in quo posteriori omnis fundata est

"

Lapponum cconomia

5

non pauciores autem

Akt

g,

n

[2 J

medico , ut L. Isdandicus, Canimnus , pyxidatus

plurimi vero tinctorio inservire possunt , inter

quos sufficit unicum L. Roccellam , vel citrinum

nominasse , ex quo priori color ille elegans , pur-

pureus , in Anglia et Gallia , nomine Orseille

tinctoribus notus elicitur.

Quamobrem non solum hac ratione, me non

plane inutilem et indignum laborem suscepturum

putabam , si in peculiari dissertatione , ( cujus

prima sectio , quz sparsim ea de Lichenibus tra-

dita in scriptis botanicorum collecta continet ,

jam Erlange prodiit) circa hoc argumentum ver-

DpUio

sarer , sed

B

sertim excitatus, quxstione de varia

lichenum et in medicina et in cconomia utilitate

à Cel. Academia lugdunensi gell. ad annum 1786

proposita , ipse ut novis experimentis et observatio-

nibus magis illutrarem, et cum hzc Specimina

animo constitueram.

colorum communicarem ,

Plures itaque de quibus antea nihil constabat ,

quorumque natura nondum erat perspecta ac

cognita , examini chemico et tinctorio subjeci ,

in quo posteriori opere non parva laude mihi

nominandus venit Cl. Trischmannus, exercita-

tissimus hujus urbis pharmacopola , quem adju-

torem habut.

Colores itaque non paucos, te-

neros

foridos, austeros et etiam saturos per-

muli Lichenes duxerunt. Siquidem colorum multz

varietates et commissurz (nuances) exortz sunt,

ita ut fere impossibile esset , omnes exprimere

iolor

um transitus. Sed plerique sese elegantia ac

(3 J

firmitate colorum sua non minus quam impensa-

rum, quas requirunt tenuitate commendant.

Methodus, qua in tingendo usi sumus sequeng

fuerit. Lichenes .humida prasertim tempestate ,

tum flexiliores et minus fragiles , colligebantur ,

et ab alienis particulis sollicite purgati , siccati,

et in pulverem redacti , per aliquod tempus in

urina cum calce viva macerabantur , ubi intumes-

cebant, et plerumque majus volumen quam antea

acquirebant ; soluti tandem , in loco tepido sepo-

siti et frequenter ubi necesse erat urina de novo

adfusa irrigati , in uniformem massam pultis

spissitudine , aliqui longiori tempore , aliqui bre-

viori , quatuordecim circiter dierum ; colorem

ducebant , magis minusve elegantem vel satura-

tum, prout nempe mucilaginose eorum partes ,

quibus plerique abundant , involventes szpe tena-

cissime tingentes ,

maceratione . dissolverentur.

Pulmento vero satis tincto , et sufficiente aqua

copia diluto , indita sunt segmenta panni lanei

albi ( neque enim serica fila neque xylina fir-

miter colorem tenebant ) prius alumine et cremore

fartari imbuta , quz nunc ex sola tinctura vel

additione aliqua salium , tamdiu saturata usque

dum color certus orireretur , coloribus variis,

qui prazsertm pictoribus intermedii audiunt , coc-

tione circiter quadrantis horz tincta sunt. Hac

in aqua frigida postremum elota , etiam sapona-

cea , ut periculum de firmitate colorum facerenr,

siccata pralpque-more pannificum commissa , cola-

Á 2

(

4

)

rem ut plurmum opsme suum servabant. De

omhnibus vero hoc quasi summatim monendum ,

eos, si cum calte viva et urina simul maceren-

tur, prxsettüm calcarei et tartarei , melius ad

tinpendnm posse adhiberi ; et etiam

quo vetus-

tiores Lichenes , eo melius quoque

et. facilius

colorem ducere , recentiores vero, longiori tem-

pore macerari debere ; denique adhuc permultos

superesse Lichenes , quorum ampliorem indaga-

ob

tionem , in aliud tempus differre debui

defectum partim sufficientis copir , vel ob nimis

tan

przcipitanter turba

i

anmm

macerationem , quique vero

elegantem nisi pulchriorem , ipsa Roccella promit-

tant colorem. Hellos modum aliquem experiundi

purpureum colorem Roccelle similem | indicat.

Lichenis nempe parvam copiam vitro inditam,

humectat aquz calcis, et spiritus salis ammoniaci

:

A.

1

ana,; et pug

lum salis ammoniaci addit, vitrumque

vesica humectata claudit , per aliquod tempus

reponit, inter quod si rabrum massa: ducit colo-

rem , Lichenum rubro tingendo aptum esse autu-

mat. Sed longe certiorem hanc methodum inveni:

Lichenis scrupulun cum.o

H

à

ei vitrioli «drachma

misce optime , post horam adde olei tartari per

deliquinm cum. aqua destillata diluti ad punctum

saturationis usque , tum color ruber , si inest Licheni,

prodibit.

Hanc commentationem mole quidem multo pin-

guiorem reddere potuissem , si ommnia lubuisset

enumerare irrita experimenta , quum sapissime?,

ï

AU DNE

multorum salium et solutionum affusione nullumi

plane eolorem e quibusdam speciebus obtinere

potui, sed potius cogitavi pauca eaque fide digna

ut.proferrem quam multa et varia. Ceterum ut

quisque de specie vel nova, vel antea Linnzo

ignota c

vVLi

eort

US esset, enumerationem meam quoad

rodüt citavi, nomina ordinis ; quibus usus sum

velin posterum utar przfixi : Synonyma quzdam,

€t icones

p)

P

tantiores , denique habitationis

locum ubique indicavi. Colorum difüciliorem verbis

e

expression

ci

m et certiorem ut redderem librum

adduxi qui audit Prange Tarben Lexicon, etc,

&

à

g

99

:

7s

27 n

u

i

!

T

j

T

5

npnpnnr

77

3

76

As

3

s

zn

f

w

H —

ÍNTRODUCTIO.

LR EU URNASUES

P LANTARUM honnule, qux Lichenes dicgrï—:

&ur , vel à sanandis Lichetibus, ( impetigines

etiam, vocant medici, ) vel ob similitudinem cum

kis pustulis in cute provenientibus , veteribus jam

cognite quidem fuere, sed muscis eas indetermi-

fnate adsociabant ; nomen vero Lichen etiam aliis

longe perfectioribus plantis imponebant , que ad

genus Linnzanum Marchantiz pertinent , à Dillenio

precipue sub illo nomine comprehensum. Tour-

nefortüius autem et Michelius primi fere , homen

Lichen vagum characteribus certis circumscriptum

plantulis riostris reddebant , et pecuhare ex iis

construebant genus. Et pósterior quidem , plan-

farum cryptogamicarum diligentissimus et ocula-

tissimus observator ; Lichenum flores ac semina (*)

non solum accurate de5cripsit , sed etiam multa-

rum specierum depinxit et gerieris characteres ex

íis constituit. Corpuscula illa , qux scutellarum

vel peltarim nomine veniunt , florum receptacula ,

pulverem vero superficiei vel margini Lichenum

inhzrentem , vel etiam in alus sub cuticula recon-

€*) Nova Plant.f Gen. pag. 73:

( J

dituni granulosum opus , vera semina intérpretae

tur , etiam pulverem illum germinasse asserit.

Aliter sentiebat Dillenius , qui potius. existimavit ;

pulverem illum ob substantim et figurz similitu-

dinem respondere antherarum farinz , tubercula

vero esse vascula seminalia , vel ettiam ipsa semina

aut propagationes à matre abscedentes , ut iri

Allio et Bistorta ( 1). Postea Linnzus hoc genus

sub famila Algarum: recepit , eique characteres

genericos adposuit. Mares dixit receptacula illa

varia , subrotunda , planiuscula et nitida conti-

nere

farinam vero folüs in eadem vel diversa

planta adspersam , feminas constituere. B. Hallerus,

et plerique Botanicorum ,

ab hac Michelnu et

Linnzi opinióne non multum discedebant. Nuper

vero Cel. Hedwig in proprio libro de generatione

et fructificatione plantarum cryptogamicarum cons-

cripto (2) suam etiam de hoc genere protulit

Sententiam , partesque fructificationis explicavit ,

in quibus describendis , verbis hujus viri ,

felicis-

simi Indagatoris plantarum cryptogamiz ,. et gra-

vissimi circa has plantulas judicii , uti , quam

mutilam delineationem sistere , malo. « Lichen,

.» inquit ( 3) , nimis vastum genus. » Dillenius

(1) Hist. Musc. pág. 75.

(2) Theoria generationis e£ fructificationis plantarum

eryptogamicarum f, Dissertatio. quae premio ab Acad,

Petrop. ornata est. Petrop. 1784. 4. c. Tab. aen. 37

(3) Pag. 120. l. é.

À &

8 )

2

Michelius , Linnzu

;

rv

rs

SCi

G

fla matem , gru-

ä

mosaim farinaceam comp

ge)

m feminam

dixere.

Michelius proxime à vero a

bfuit. Bene enim vidit

semina scutellorum ,

qua fio

-

"O

commumter cogno-

minavit. Quodsi vero etiam e farina quorundam

nonnullas plantulas crescere observavit , facilis

error est , cum cþmm bus maloabus microscopH

augmentis tantum assequenda , sese hirsutiei aut

inzqualitati tunc deformi farinose masse immis-

cere queant.

Plerieue Li

vt

nïap

nes prater scutella

concava , aut fungillos convexos. ,

] farinosam

niassa

5

in superfidie non minus szpe quadam

CTA

ciccum

Viv

ntia scuteilæ formi cinctam , vel puncta

quezdam

liquid d

diversum ab ipsa fronte notantia

animadver-

produnt.

Si cuncta rite attendamus

temus, ista tempore

esse priora , simplicioris

mechanismi breviorisque durationis , ac qmdem

scutel'a.

Attamen non minus de ipsius rarioris

substantiz fabrica , tota filamentoso-vasculosa velut

sic et

euccum habent. Videamms Lich

originem

Ad me nunc non pertinent radi-

cilarem Linn.

cantia ejus de extremitate , ut audiunt , cilia ,

nec tomentum planta totius superficiem obducens,

à quo arido cinereus color, abscondens virorem

pnaturalem.

Pre 0-.-m'*m mihi sermo hic est et

esse d

ehe

vv

t, de scutellis verrucisque illis, qua vel

in scutelligeris , vel in distinctis. speciminibus ;

à Dillenio egregie expressis , apparent. Ambo à

protuberante quodammodo nodulo in superficie

prona plantule ordiuntur.

Quo verum eorum,

$95

verruca tantum cst mansurum , brevi in vertice

macula fusca , dein nigricante,, notatur. Hanc,

priusquam fuscescere incipit , si verticaliter utrin-

que secaverimus , intra communia plantule vas-

cala, omnium tenerrima , apparet distinctus sub

3

Ài Ui

m

[

vertice loct

s, modo simplex, modo quasi duph-

catus, granulosa massa refertus. Quam primum

vero summitas hujus protuberantig nigricans punc-

M

tum acci

p

(quod omnino emissarium intus con-

tentorum est ) evanuit granulosa massa , ejusque

cela

ti

f

i

iosi inest, quod tamen deia etiam

loco quid

SVie

corrumpitur et disparet , cum nigredine et indu-

ratione totius tuberculi. Hzac intra breve tempo-

ris spatium absolvuntur. Quz autem particula

eminula in scutellam est abitura , continuato incre-

mento foveola viridi sese statim distinguit , subter

quam si de vertice sectionem perpendicularem

raducimus , quasi de centro foveolz strias à reli-

quis intra substantiam locatis plane distinctis , in

semicirculum dirigi videmus ; quarum ille ad con-

finia circularis

linez paulo opaciora apparent.

Sed hic non desistit crescere , quin indies sensim

ampliatur, foveola dehiscit suo de centro in fora-

men ad incrementi normam continuo patentius.

Intro apparet p

HUR

ov

o rütilans fundus , qui successu

profundiorem colorem induit. Emergit denique in

completam sic dictam scutellam , sessilem vel brevi

de collo eminentem , margine evidenti , modo

integro , modo crenato , cujus concavitas, si madet,

nigra est; aut cinerea, fere alba , si arescit. Sic

ío )

dispositarn scutellam , si ab utraque facie perpems

diculariter secando , tenerrimam particulam aufe-

rumus, inque aquz guttula lustramus , mox sub

f)ra crusta , inter strias levissimas , Linez ima-

$ine à reliqua substantia inferne distinctas , quaSI

intra loculos evidenter conspiciuntur granula nigra ,

in columnulam quasi conglomerata. Hzc inde

exemta

et lente maxime augente considerata ,

corpuscüla sunt ovata , profundiore transversali

per medium Linea distincta quasi didyma. Judicet

nunc quisque gnarus, quenam descriptarum par-

Crediderim

immi riascula , quxnam feminea sit

Sane , neminem nisi prejudicus occecatum fore,

qlll cunctis r1te perpen51s , vérrucis mgro punc-

tulb notatis , masculum , illis vero in scutellam

adolescentibus , femineum munus adjudicet

5

ut

inde granula hic delitescentia vera harum plan-

tularum sint sernina. Cum jam omnium scutella-

torum in Lichenoidibus Usneisq. Dilleni idem

vegetandl ; florendique sit modus , eadem disci

iaturi dispositio ; in aprico positum esse arbitror:

omnium etiam spec1erum vel intra substantiam

contentas ut Lichenii ciliari , vel extra eandem

editas farinaceds granosas partes , nuspiam defi-

cientes masculas ésse. Neque abludunt certe vel

sua conformatione ab horum organorum natura.

Si enim tempestive lustrantur , € meris visiculis

conglomeratis constare inveniemus. Variant tamen

maxime loco, ita ; ut in alüs in apmbus divi-

sionum tumidis prodeant ,

ut Lich. physodis, aliis

(

ii

)

&d riiargïnes locentur , ut Lich. farinaceo , fraxi-

neo , vel e superficie prona emergant , e. gr.

Lich. pulmonar. aphthoso cet. Ubi nonnunquam

orbiculos scutelliformes presentant ut Lich. stella-

fis cet.

Sic et inter scutellorum formam et dis-

corum villum seminaque discrimina variá interce-

dunt. E. g. à communi formia ablüdunt illa coria-

€eorum , et qux inter simillimas ciliari strias ;

stellari intersunt seminula itidem testiculata

,

at

paulo rotundiora , Lich. furfurac. florid. semina

spharica sunt, sed tenerrima brevissimaque stupa

indita. His positis intelligentes mox perspicient ;

unde rectius extra modum numerosum Linnzanuni

genus in plura dividi possit non solum , sed ani-

inadvertent etiam illico , aliquas species Linnzo

ét alüs cryptogamicarum enumeratoribus adhuc

diversas e. g. Lichen. farinaceum et calicarem

hirtum et floriduri conjungendas esse. Multa certe

habet Lich. familia , quz sollertiam exercere ;

perbelle possunt

»

si secundum fructificationis

partes rite coordinare species aàc exacte definire

voluerint. » Sic cell Hedwig. si liceat , pace

tantorumi virorum , meam de fructificatione Liche-

num proferre séntentiam , potius cum Michelio

consentire vellem ; qui farinàm illam pro semine

habuit. Id quod non solum magis cum natura

hujus farinzg , admoduhi copiose in mültis Liche-

nibus , et substentiz ratione habita cum polline

aliorum vegetabilium , nimis compactz y et, ut ita

dicam , rudioris et upiformis , convenire , sed etiam

—

(

)

modo ac viz, quibus Lichenes multiplicari solent

10n male respondere videtur. Ex polline enim

vel farina strata ubique fere plurimi Lichenes

Ooriginem cucunt

L

cujus

sepissime tant

existi

copia ,

€t 1n cuiousdam ita raro inventu sunt

scuta ,

t illo poline naturam fere omnino abuti

dic

s, quod 1n aliis vegetabilibus zque non acci

Xit, nis] ex eo propagari possent Lichenes. Nas-

cendi talem viam jam ita eleganter exposuit perill

Schmidelius , perspicacia et subtilitate eadem fere,

ut de polline, male sic olim seminibus vocatis,

Muscorum et Algarum nunc valet illius magni

rl

viri sententia ,

ut non melioribus ve

FDIS ,

quam

Pcle

Schmidelii

uti possim. » Dep: enendlmus

interim , sic audiunt ejus verba ; alios ex Muscis

ibi jamdum vegetare

ubi Fungi nondum crescere

possunt. Fungi plerumque ex humo ,

ut r;roducto

vegetabili , aut ex ligno mo;lesceme putridoque ,

vel alio aliquo vegetabili pullulant ; quin et inter

medium quasi illud genus Lichenum crustaceorum,

prasertim id

cujus tubera carnea sunt

"Duiub5t

ex nostra observatione letius, ac in terra limosa,

Muscis putridis , alusqüe Lichenibus destructis

lus

ril

ssimo

germinat. Non pauci vero Lichenes in ste

"o

solo nudissimisque petris crescunt.

Ut u:

Al

um

sakem excitemus exemplum , pluries obse

rvavimtg

in 1

idibus, ex mera arena com*ïa"ns, superfi-

ciem , ubi imbribus s

p1"s hu:

iBPTCU

"m35^0t

ata mn , SQDSIm

in farinam friabilem

que pulverem corrosam fuisse.

Ex hoc polline pauïlatr*ï glomeres

crobiculi ,

f

V

B )

et tubercula ex nigro cinerea elevantur ,

,. acerva-

tim demum posita, sed ex mera adhuc farina

$32

coneluti

iid

ta. Sensim aliqui. globuli ejusdem farine

viridescere incipiu

5

et postmodum in puncta

flava ,

tuü

ul

ex

nudis oculis conspicua , coadunan

?

quibus successu temporis amphliatis , foliocla quasi

in

£5

fan

na ef

progermm int

atque tunc demum

1

atena subjace

!;1

mollissima ra

diculz

lz

albz, Mu-

coris aut B)*SSI Cllj"c"l'ï mstar tenuíssin me sparguti-

tur . Hzc denique cuncta , cum undiquaque ex

"uno centro ita fiant, integruni cespitem formant

Lichenis leprosi , quem Dillenius Zichenoides

crustosum orbiculis et scutellis flavis , Hist. Musc.

p- 136. n. 18. Tab. 18. fig. 18. vocavit ( * ). In hoc

etiam conveniunt observationes ill. Screberi Pro-

fessoris in. Academia Erlmgcml celeberrimi , ex

ejus ore exceptz , qui eadem directione

?

qua

pluvia farinam Lichenum quorund

2

[2

IY

i

1 abluere po-

tuit , novas ejusdem speciei plantulas progermi-

nasse viderit. In Scutis vero zque contineri semtna ,

(quod prasertim ii$ accidit , qui szpissime pul-

vere carent ) Sicque I'II'STH. manu munimorum

vegetabilium proventum naturam providisse , pol-

len autem verum in ipsa eorum substantia latere,

vel ante perfectam explicationem 511caf1canonem

eorum ]"(m per"m

ut multa nunc alia cryptoga-

mica exemplo sunt, non plane à veritate diver-

d

(*) Diss, de Buxbaumia Ed, revis. p. 32,

( 4

sum videtur. Attamen cum hz partes ; flores

nempe et semina , extra visum , ut cum Dillenio

loquar , plerumque locentur

P

vel saltem . sint

ejusmodi , ut nulle inde vel tamen difficiliores ,

ex quibus ob nimiam partium distinguendarum

parvitatem multum levaminis in determinandis gene-

ribus vel speciebus exspectaveris, notz characte-

ristice desumi queant , sufficit nobis crassior con-

sideratio figurz , babitualis nempe , qua ab aliis

generibus et inter se facile Lichenes distinguuntur,

Neque minus vero tantorum virorum nomina,

quorum acuta et subtili indagatione in intima

nature penetrante , de veritate systematis sexualis

etiam in his antea obscuris plantulis convicti et

certüi sumus , semper cum summa admiratione ac

veneratione dicenda erunt.

Lichenes itaque pro varia sua natura, quz vel

pulverulenta , vel foliosa , vel coriacea , vel tre-

mellosa / et pro varia forma , nunc imbricata ,

nunc fruticulosa , nunc fillamentosa , in ordines

redigamus. Facilius enim adspectu et externa sua

forma cognosci possunt , quam definitione gene-

rica, quod ne philosophis quidem , ut jam Rajus

observavit , facile fuerit. Ordines diversos ab

externa eorum facie desumtos , vel genera minora,

ad sublevandam eorum cognitionem Botanici varii

"X

exstruxerunt , quorum aliquos przstantiores saltem

enumerabo. Michelius sollicitus plantarum mino-

Lichenum ordines

rum Observator , XXXVIII.

exstruxit , et seminum , ut farinam Lichenum

...----—-—«—....,,— A u DEU N

(

:

)

2

U

wocat, situm , ad eorum definitionem adhibuit

Dillenius 1n. genera summa : U'snea , Coralloideg

et Lichenoides , hzcce iterum in ordznes , seríes ,

divisiones 'et subdivisiones sejunxit. Hallerus x

Yichenum agmina constituit , quorum collocatio

sequens est , 1. ) Corniculati , 2. ) Coralloidei 33:3

Usnez, 4.) Lacunati cyprii, 5.) Antilyssi, 6. )

Pulmonari , 7.) Psorz, 8.) Nostoch, 9.) Her-

petes , 10. ) Lepra. Idemque Autor pereleganter

affinitatem eorem sequenti exposuit modo. Corni-

culati cavi , poliine pleni, indiviso nexu coral-

loideis cohzrent , cornubus bifidis et subdivisis À

inde cum pyxidatis Lichenibus , quando mucro

cornuum intumescit , deprimitur inque cavum

infundibulum mutatur. Idem pyxidarü de summo

margine ramos educunt ramosos, ut cum.coral-

loideis coeant. Isti cum Usneis figura ramosa con-

sentiunt, et exdem usnez scutellatis. Lichenibus

proximz sunt. Tsti et pulmonarii reperiuntur , foliis

planis ramosis et duris; et demum cruste potius

glebosz , quam foliis scutelle insident. Porro cel.

Scopoli (*) Lichenes in Conférvas arboreas 3

T'erras vegetabiles , Corallia flore et fucos. ter-

restres distinxit.

Linngus autem sequenti ordine

genus Lichenum distribuit, :.) Leprosi tubercu-

lati , 2.) Leprosi scutellati , 3.) Imbricat , 4.)

Foliacei , $. ) Coriace , 6. ) Umbilicat , 7.)

Scyphiferi , 8.) Fruticulosi , 9. ) Filamentosi,

(*) Fl. Carn, Ed, 2. Tom. II P. 356.

-

(

15 -)

Hisce cel. Hagen (a) praeuntibus Hallero et

3

l'!ï t

Screbero (5), decimum ordinem p

hi

v

erulento-

rum, qui Byssos pulverulentas Linnzi comprehendit,

addidit. Novissime cel. Wiggers ( c ) ordinem non

solum novum nomine Aspidoferarum ex Liche-

nibus construxit , sed eos quoque in nova quasi

genéra dispersit , quz sic audiunt , 1. ) V'erruca-

ri4, 2. ) Tubercularia y.3. ) -Placodium , 4.)

Lichen , $. ) Collema , 6.) Cladonia , 7.) Usnea-

Ultimo demum et ego in enumeratione

H

1T

ea Liche-

onem suble-

num annisus sum , ad eorum cogn

vandam ordines , qui pro generibus haberi possunt,

quoad externam eorum faciem et afíüniatem ,

construere , et denominationes partim ab alüs jam

'

receptas, partim proprias iis imposui.

Quod eo

magis necessarium mihi visum est, quum numerus

Lichenum , quorum in novissima systematis vege-

;

tabilium editione tantum 139 proponuntur, ultra

"2

]

3co increverit , et multis novis speciebus ampliat

sit.

Sed hzc de collocatione Lichenum sufficiant ,

consideraturus potius eorum indolem ac naturam.

Simplicitate sttucture , tit pote que ex similari

Í

substantia szpé orni cel

1

ulosa destituta compont

vedetur , aliis

platitis qui

u

]

em

cedere et minus

2

T

(2) Histor. Lich. Pruss,

() Spicil. Lips.

(c) Primit. Fl, Holsat, Kilie 1786. 8,

prestantiores

k

(

iv

pizstantiores esse vulgo putantür , -quare à Linnao

xustici pauperrimi et àrborum pedissequi nomi-

nantur, sed nitida sepius figira sua , ut Coral-

loidei, Usnez , imibrieati, qui encarpa:non male

referunt, etc. et colotum elegantia ac varietate;

&que sese observatori diligenti naturz , ut aliz

plantz commendant. Plerique tadiculis vel villis

in inferiore suà párte , vel una radice scutiformi ,

ut in uümbilicatis et filamentosis , vel in utraque

superficié hrantibus poxulis , quibus nutrimentum

sugunt ; ut tremelloidei , instruuntur ; plantam

*Yero omnem nunc reprksentant folium variz

expansum et laciniatum , vel ramuh: multifariam

divisi et erecti , vel filamenta intorta et pendula,

vel crusta tantum , et uniformis farina ; fructifi-

cationis partes autem , quantum oculis nudis licet

observare, effingunt varia illa corpuscula , fungosa ;

verrucosa et tuberculosa , quz $i excavata sint ,

acetabula vel scutella ; sin vero plana , pelte

vel scüta Botanicis aüdiunt. Sed hzc frequenter

desunt, etin quibusdam solummodo squamz, e. g.

in scyphiferis ; in aliis vero pulverulenta quadarmi

materia addésse solent:

- Habitant Lichenes vel in terra , Velkr in arbo-

rum cortice et ligno putrescehter, vel in x;upibus

et saxis. Et ad distinguendas arbores vel lapides

düodammodo inservire possunt , é. g. L. geographi-

cus nascitur sepissime in saxo albo cotaceo-quartzoso,

L. calcarius in calcareis lapidibus , L. saxatilis , ple-

rumque in saxis, L. fagineus pracipue in Fago,

B**

(

18 )

L. Carpineus in Carpini cortice , L. Betulinus

in Betula, L. Ulmi ( Schwartz * ) in - Ulmo,

L. Tiliaceüs , in Tilia, L. Fraxineus in Fraxino,

L. Prünasti in Pruno , L. Pinasti in Pinu,

L. Juniperinus in Junipero , L. Ciliatus in J uglande ,

L. Ciliaris et Pulmonarius in Quercu, etc. Sed

hoc non ita intelligendum , quasi nunquam aliis

locis etiam provenirent predicti Lichenes ; szpis-

sme enim arborei in lapidibus , et rupestres in

terra vel cortice arborüm crescunt, facihus vero

erto inhabitationis loco inveniri possunt, et etiam

ali

qui nunquam late alieno vegetant solo. Vigent

potissimum , ut reliqua cryptogamicarum cohors ,

hieme etiam et «state tem-

vere et autumho ,

pestate humida. Humore irrigati etiam vetustis-

simi reviviscu

nt. Proveniunt feré in omnium ter-

rarum pl

aga , septentrionem versus plurimi ; tenuis-

sima terra conteti ,

vel etiam ex aere nutriti

primum - vegetationis momentum struunt. (**).

Étenim rupes nudos Lichenes pulverulenti et crus-

antum et pluvia

tacei primo investiunt , aere t

éontenti ; hi se

nio consumti in terram tenuissi-

mam mutantur , quz Lichenum i

mbricatorum pro-

ventui inservit; demum etiam his putrefactis jam

—

(*) Nov. Act. Ups. Tom. 4. ai 1784. Linn. i&

Diss, &con. Nature.

in Diss. (Econ.

* (**) Bleganter exposuit modum Lin.

Nat.- Amoen. Acad. T. Il. p. 35«

(

I9

)

h&c terrz copia sulficit ,

ut muüsci varii $ Brya9

fiypna , Polytricha " radlces facile ageré possint;

€x quorüm tatdem destructione ,

éa humi copià

prodit

qüa non sólum hérba

?

sed etiam fru-

tices ét arbuscüle hutri1 ac sustentari queant.

Hec de ns , qui rüpes inhabitant.

Anne etiam

arborei vegetationerh promovent vel potius pro-

hibent ? Sünt ahqul , qui 1in hànc sententiam

adductx , sequentibus rationibus eam tueri puta-

bant. Primó dicebant Lichenes süccum arboribus ,

ut omnes plante parasitice , detráhere , et quia

poros arborum , qui aéri perméanti pateré sem-

per debeant

occluderént , et torem et pluviam

um copia attraherent

arborum

incrementum

impediré non solum , séd etiam cohibere. Adde-

bant quartum argumentum , insectis illos omnino

étiam in rümam arborüm domicilia pzebere. Sed

facilé ad hec respondemus. Prirnum argumentunm

quod attinet

Lichénes omhüino potiis ex aere;

quam de arborum succo videntur nutriri. Idem

Lichenes in arborum cortice et Ssupet saxa et

lapides vegetant et lzte vivunt

destifuti arboruni

Succo.

Il véro

qui corticibüs adnascuntur , eo

tempore ubi omnes fere arbores succi copia tur-

gent

Zstate nempeé , contabescunt et fere eva-

néscunt; autumno et hieme vero, succo arborumi

1mmmuto , pot1wmum et læte augmenta sumunt ;

nec minus in VetustlSSImIS etiam arborumi trüncis

exsuccis pene et putridis. Arbores vivas autem

nunquam tanta copia obducunt, ut liberum aeris

B2

uN

( 25 )

accessum impedire queant , nedur poros ommnes

obturarent. Et ii sunt plerumque ex foliaceorum

et-imbricatorum ordine, qui admodum laxe cor-

üici adhzrent , et undique vel exhalare vel inha-

lare arbores sinant. Denique rorem quidem et

humorem aliquem ex aere attrahunt, neque vero

majori copia , quam qua matura et proventus

eorum exigunt.

Etiam contrarium s! ponamus ,

tamen nimiam ejus copiam ex adversa sua parte

exhalare facile possent. Ultima vero objectio nul-

lius plane videtur momenti , namque in arborum

corüce et in quacunque alia parte facilius. nidu-

iantur insecta , quam in Lichenibus, quod Der-

mestes typographus et Piniperda satis demonstrant,

1otas sylvas s

epius devastantes. E contrario Lichenes

defendunt arbores à tempestatum et frigoris inju-

r

ria (*) qua de re semper videfus arbores sep-

tent

ronali latere densius iis obductas , et in fri-

gidioribus regionibus hisce quasi pelle contra frigus

aatura defensas ; humectant eas, vel

à provida

saltem im

pediunt, quo minus exarescere in sicca

tempest

ate et à solis ardore exsiccari possint ; in

(*) Schristen der Leipz. Gcon. Societ. T. 6. a. 1784.

mos

Md

muscos neque arborum incre

ubi plane evincitur ,

tum neque eorum vege

tationem impedire posse , radi—

culas eni

m teneres non in vascula usque corticis pene-

trare.

Et arbores potius iis circumvelandas , quam

denudandas esse.

( r

)

fimia autem humorum abundantia ex Linnei sen-

tentia fonticulos quasi przstant. Ut taceam quod

9culos multiplici suo colore et structura non

Parum oblectent , et diligenti naturz scrutatori

etiam. hieme , silente.flora , occasionem przbeant,

plantas colligendi , et in parvis et a

Bje

hie

ctis plan-

tulis summi conditoris sapientiam et magnitudinem

admirandi. Certum est, hoc contemtum et pene

neglectum vegetabilium genus multiplici usui inser-

vire. Alii enim prxbent alimentum et hominibus

et animalibus

?

alit inserviunt usui cconomico et

tinctorio

3

et nonnuli inter medicamenta ipsa

recepti sunt. Quibusdam inest specifica vis morbis

medendi, ut L. Islandico, pulmonario, canino;,

aphthoso, pyxidato, etc. Hzc melius in singula-

rum specierum enumeratione patebunt. Pramit-

tenda antea- sunt quzdam de partibus eorum

constitutivis.

Siquidem chemice analysi aliqui

Lichenes subjecti, ejusque ope explorati, quales

fuere L. physodes, L. hirtus , L. farinaceus, et

|

L. pulmonarius , sequentia principia vegetabilium

reliquorum omnino analoga , quxeque fusius Cek

Georgi in altera parte. Actorum Academiz Petro-

politanz anni 1779 descripsit, prodiderunt.

Lichenes igitur supra nominati, in aqua cocti,

4»

jusculum praebuere flavescens , mucilaginosum ,

f

"a

pene insipidum , et ipsi Lichenes addito sale edules

i^

fiebant. Urgente itaque annonz difficultate, pau-

)u

peribus pro cibo inservire possunt. Extractum

eorum. aquosum , pene illi , quod e radicibus

B 3

f 22 )

Althgz et Malvz obtinetur simile , gummósum

nempe et mucilaginosum. Idem extractum e recen-

ter collectis. Lichenibus paratum et per anni spa-

tium repositum , nullum sal prabuit essentiale.

Extractum resinosum tenax , brunnescens, ratione

quantitatis ? constituebat partem. Lichenes siccati

et e vitrea retorta destillati primo. phlegma lim-

pidum , insipidum dedere, alterum quod. secutum,

est, empyreumaticum fuit, odore. acidulo , nec

alcalinorum nec acidorum affusione. mutandum ;

tertio prodit flavum. cum innatante oleo empy-

reomatico , et alio nigrescente , fundum quod

.

,

petebat.

utrumque vero et phlegma et oleum

odorem przstitere. volatilem. et urinosum , gus-

tumque pungentem. Caput mortuum ex hac des-

tillaione relictum , et elotum , alcali prabuit

vegetabile cum acidis prompte effervescens. Liche-

ges autem in aperto, igne calcinati, post elixiva-

tionem , majorem alcali fixi vegetabilis copiam.

dedere , sed ne. miculam quidem salis muriatici.

Ex elotis cineribus calcarea terra per acidum nitri

obtenda. . est.

Solutioni salis tartari illa selutio

instillata , limpida mansit , tum. demum. calx sub.

forma gelatinz. prazceps facta est , post edulcora-

tionem. similis magnesiz.

'Terra post extractam

calcem remanens et edulcorata , nigricans, levis

et insipida fuit, in igne fusorio cum sale tartari

liquata in vitrum flavescens, quod in aere nigres-

cebat et humescebat , commutata fuit. Lichenes

demum putrefacti , humum dederunt nigram ,

f.25 3

similém pinguissimze humo hortensi, in ore mu-

l-

€osam salivam flavo tingentem colore , gustu

de

subacido ; destillationi subjecta hac terra easdem

&

quidem partes ut Lichenes , sed diversa quantitate

l£.

exhibuit ; et longe majorem olei empyrevmatici

quantitatem , ut facile de origine petrolei sit judi-

»-

cium , si à terrificatione Lichenum , ad formatio-

If

nem Turfz et carbonam fossilmm. liceat conclu-

ec

dere. llla enim vegetabilia , ut apparet, tantum

!s

oleosi principii ex se evolutione suppeditare posse,

y.

quantum in istis fossilibus plerumque. inveniamus.

x

Hisce demum omnibus breviter comprehensis ,

e libra sedecim unciarum. Lichenum supra nomi-

as-

natorum, et in aere siccatorum prodire debent:

f

It

1) Substantim mucilaginose., sub specie gummi

