siccate , adusque uncias vij.

2) Resine vegetabilis fere uncia. r. draclimz 3.

3) Phlegmatis insipidi ad sesquiunciam.

h

4) Phlegmatis empyrevmatici cum evidenti acido

ij

vegetabili ad uncias tres cum dimidia..

J0,

$) Destillatione sicca, olei empyrevmatici sepa-

rabilis ; circiter drachmaz vj.

l-

6) Cineres combustorum Lichenum .ex eadem

n

quantitate largiuntur.

7) Salis alcalini fixi vegetabilis drachmam 1.

1$

n

c m scrupulis 2.

;-

8) Ceterum ad duas tertias terra calcarea..

9) Tertia parte terrz silicez constant.

B4

( 24 )

Humus pütrefactione Lichenum unius Libre

paranda , pondus quinque unciarum cum tribus

Drachmis aquat.

Ex eaque sicca desüllatione,

1) Olei empyrevmatici separabilis prodit , ad

minimum uncia.

2) Eadem combusta in carbone continet Alcali

fixi circiter grama xxv.

3) Tandemque post calcinationem et elixiva-

tionem terre calcareg atque silicez. sesquiunciam

fere prabet.

.

Ex hisce patet

.

prætär incertum . ( quibusdam

de coriaceorum ordine exemptis ) alcah volatilis

ves

ts

Mi5

ium , principia reliquis vegetabilibus analoga

largii per chemicam analysin Lichenes. Inest iis

preserim mucilaginosum nutriens principium , ut

L. Islandico , et adstringens cum amaricante et

balsamico in quibusdam mixtum. Neque omnes

volatili destitauntur , e. g. L. sylvaticus , urinosum.

ac fctentem odorem spargens. In aliis vero odor

amonus , prasertim is, qui nos zstate sylvulam.

umbrosam intrantes tam suaviter afficit, à Liche-

ni—büs terrestribus prasertim proveniens.

Sed hzc sufficiant qgasi generaliter et summatim.

tantum de Lichenum. natura prolata. Ordiamur

punc singularum sgecierum enumerationem ac

usum,

E5

-

x

et

AX

:ä(ä&

E

)

"4

NX

ORDO I.

1

LICHENES PULVERULENTI.

LEP-RA..V

iil

L EPRA flava. Enum. Lich. p. 2. Tab. z. fig. 4.

J

Byssus candelaris. Linn. Syst. Veget. Ed. 14

4

P- 974-

NESAUSRS

B

Lichen crustaceus , arboribus adnascens , tenuis-

simus , pulverulentus , aureus , colore elegantissimo

i

et immutabili. Mich. Gen. p. 100. n. 69.

N9. 1. 2, b, c. Habitat in cortice arborum

100

lignis putridis ,.per quatuor mundi plagas. Var. B

ii

e-

in rupibus.

Usus. Ex variatione P addita urina eaque cocta

if

obtinetur color armeniace - cinnamomeus , addita

r

solutione slanni color (5) flavo - cinnamomeus ,

[

addito vitriolo martis color.(c ) carneo , murhinus.

Lepra farinosa. Enum. Lich. p. 8. Tab. 1. fig. 1.

Lich. crustaceus , arboribus adnascens , etc.

Mich. Gen. p. 99. n. 62. 'Tab. 353. fig. 4.

( 26 )

j Habitat in cortice arborum,

N?. 2. Usus. Hic Lichen antea in urina et

caïce ViVZl maceratus cum alumine coctus pannum.

tingebat colore cinereo-livido.

ORDO.EII.

Lichenes leprosi tuberculati.

VERRUCARIA.

Verrucaria ealcaria. Enum. Lich. p. 3:.

Lichen calcarius. Linn. Syst. Veget. Ed. 4.

p. 957. Dill. Hist. Musc. Tab. 18. fig. 8.

Habitat in rupibus. calcaris.

Usus. Dignoscuntur lapidi calcariü hoc musco.

Pro colore rubro tingendo inservit. Dillenius l. c.

refert, Incolas Insulz. Skie decrescente luna mense

Augusto, quo maxime maturum existimant , hunc

Lichenem colligere et siccatum et pulverisatum

per tres septimanas urina in vase clauso mace-

ratum coqui cum filis tingendis.

"No.3. Verrucaria faginea. Enum. Lich. p. 18.

Tab.: 2. fig. 4.

Lichen fagineus. Linn. Syst. Veget. Ed. 14.

p. 957. Dill. Hist. Musc. Tab. 18. fig. 11. a. 5. c.

Habitat in arboribus variis , przsertim in Fago.

Usus. Cum alumine tingit ferrugineo-fusco.

No. s. Verrucaria lactea. Lichen lacteus Linn.

Syst. Veget. p. 57-

Usus. Cum vitriolo martis et alumine color

ebtinetur cinereo-canescens.

( a )

QUH DO FTET

Lichenes leprosi tuberculis fungosis stipati.

T UBERCUT2ATSTIXm

[

No. 6. Tubercularia ericetorum. Enum. Lich

p. 37. Tab. 8. fig. 3.

Lichen Bacomyces. Linn. Supplem. Pl. p. 450.

Bill. Hist. Musc. p. 76. Tab. 14. fig. 1.

Habitat in Europz &terilibus.

Usus. Àddito virtriolo martis et alumine tingebat

colore: cinereo-cervino.

QRDO. TY

s

Lichenes leprosi scutellati.

$£

n

SCUTELLARI A.

Scutellaria parella, Enum. Lich. p. $$. Tab. 6,

[2

fig. 2.

Lichen parellus. Linn. Syst. Veget. Ed. 14

..

)

p. 958. Dill. Hist. Musc. p. 13o. Tab. 18. fig. 10.

Habitat in muris, rupibus , arboribus.

u

Parelle d' Auvergne. "Tournef.. n. 1. p. 230.

6

Usus. Laccam ca&ruleam , vulgo lacmus ex

Lichene Parello parari jam observavit Valentini.

( Natur und Materialien Kammer. I. p. 226. )

$)

quod Ferber ( Necce Beytrage Jur Mineral gerch.

2. I. p. 378 ) qui fabricam prope Amstelodamum,

olot

ïnïqua hac lacca praparabatur , perlustravig , con-

( 28 )

firmat.

Vidit enim Lichenem Parellum in arcis

ligneis

,

sub tectum zdificii positis , urina , aqua

calcis ,* calce exstincta et cineribus clavellatis tam

diu macerari, donec Lichen czruleum acquisivit

colorem et consistentiam pultiformem. Molz sin-

gularis structure tum committitur, per pannum

setaceum exprimitur et in formis parallelepipedis

siccatur. ( Hagen. Hist. Lich. p. 28. )

N». 7. Scutellaria androgyna. Enum. Lich. p. 66.

Wab 7. fig. 3.

Habitat in ligno seu scandulis putmdxs.

Usus. Cum aqua calcis vivz et urina tingebat

pallide flavo-carneo.

No.8. a , &. Scutellaria tartarea. Enum. Lich.

P. 42

Lichen tartareus. Linn. Syst. Veget

Ed. 14

958. Dill. Hist. Musc. p. 131. Tab. 18. t. 12. 13

Habitat in Europz repibus.

Usus. Westrogothi ex illo zübrum fabricant colc-

rem , quem sub nomine Boettelet per totam ob

pulchritudinem divenditant Sueciam. Humida tem-

pestate seu post pluviam à scopulis . derasum ,

commolitum et aquà , qua prius maceratur ab

omnibus heterogeneis particulis elotum , siccant

ét urinam affundunt, sicque per quinque sex heb-

domadas in quiete relinquunt. Cum aqua cochlear

unum alterumve coquunt et tingenda immittunt.

(Linn. It. W-Goth. p. 170.) Cum alumine pan-

num tingebat pallide ex violaceo-purpureo colore ,

cum aceto chalybeato pallide roseo-carneo ( 2).

t me )

N^o. 9. Scutellária seruposa. Enum. Lich. p. 41/

Tab. 6. fig. 1

Lichen scruposus. Schreb. Spicil n. 1133

Habitat in rupibus.

Usus

Cum vitriolo martis et alumine eolor

obtinetur dilute umbrino-griseus.

"N?. ro. Scutellaria pallide viridis crustacea ex

i

albido-pallide viridis , scutellis concoloribus margine

albo.

f.

Habitat in muris ubique

Usus. Hic Lichen cum. alumine tingebat pan-

num colore cinereo- -canescente.

t

Vefrucaua argentata Enum. Lich. p $2. (VarJ

subfusi. )

Ü

Llchen argentatus. Hout. Nat. Hist. T. 2. sl. 14

p. 510. Dill. Hist. Musc. Tab. 18. fig. 13

Habitat in. rupibus et arboribus

|

Usus. Cambri Caddlod et Ken gwiri vocant ;

et cum urina maceratum colorem rubrum eh-

(

9

cimunt, quo lanam et alia tingunt. Dill. l. c.

en

O R DOV

imy

Lichenes crustacei imbriati,

ab

cant

B SORA

w

yeat

No. i1. 2 , b. Psora candelaria. Enum. p. $7

Q

Tab. 9. fig. 3

p

Lichen candelarius. Syst. Veget. Ed. 14. p. 958

arbo-

C g

Habitat in. Europz panenbus , muris,

ribus.

jf

( 9- )

Üsus. Rusticos Smülandie hunc Lichenem à

parietibus abrasum et linteo involutum , aqua;

quz luteo ab illo indicitur colore , excoquere et

decoctum tandem cüm sebo misceré , «quocum

5

candelas pro diebus festivis przparant , que ob

luteum colorem zmulantur cereas , enarrat Lin-

neus. (It. Gland. p. 36.) In hoc Lichene intrà

cacullüm . habitat

Phalenz Lichenélle feminà,

quz aptera, levis, nigra est. Was Entomologos

adhuc latet. (Hagen Hist. Lich. p. 57.) Cum

sale ammoniaco et alumine colorém (a) dedit

pallide cinereo-carneum , cum 'alumine et vitriolo

mart. (5) cinereo-viridem.

Ne, 12. Psora flavescens. Enum. Lich. p. 59.

]

- Yáchen flavescéns. Huds. Fl. Angl. Ed. 2. p. 528.

Dil Hist. Musc. Tab. 18. fig. 18. a. c.

Habitat in cortice arborum.

Usus. Cum vitriolo martis color obtinetur spa-

diceo-fuscus.

Ie

Ne.13. a, b,c, d ye Psora murorumi. Enumn:

T.

Lich. p. 63. Tab. 9. fig. 2.

Lichen parretinus. Leers. Herb. n. 952.

Ya

Habitat in Europe muris ét tectis.

Usus. Per se tingebat colore cinereo-coriaceoj

T

«um vitr. mart. (b) et ochreo carneo ; curi

li

alumine et vitr. mart. (c) pallide cinereo-carneo ;

cum vitriolo martis et aqua vulgari (d) ex cina-

momeo spadicéo , cum hepate sulphuris et aceto

lu

shalybeato (e) cinereo-violaceo..

U

( )

N?, 14. Psora czsia. Enum: Lich. p. 6$. Tab, i2;

fig. 1.

Lichen cesius , ibid,

2

Habitat in Europe saxis , lapidibus , tectis

schisteis.

»

Usus. Cum alumine colore tüngebat grisege

umbzno.

f2

d

ORDQ V I

2

lii

Lichenes imbricati foliacei,

Gtt

LIicHEN.

old

No. 15. Lichen centrifugus. Enum. Lich. p. 79-

Tab. 10. fig. 3. Linn. Syst. Veget. Ed. 14. p- 958.

Hist. Musc. p. 185. Tab. 24. fig. 75.

7/

Lichen centrifuge. De la Marck. Fl,

p. 78.

Fralzg.'

Habitat in Europz lapidibus et rupibus,

Usus. Hic Lichen cum solutione stanni colo-

Qu

rem exhibuit, spadiceo - flavescentem. Farb. Lex.

Tab. 48. fig. s1.

N^?. 16. Lichen saxatilis. Enum. Lich. Tab. 15. 16,

Var. 4. B.

TE

Linn. Syst. Veget.k P. 958. Dill Hist. Musc.

Tab. 24. fig. 83.

curit

160 j

Lichen de roche. De la Marck. F. Frang. p. 78.

Habitat in Europz saxis.

Cité

Usus.

Hac est prasertim species quz crania

humana obducit , tempestati diu exposita , ideoque

Usnea humana vocari solet et magnj olim habita:

Ü w

ïin;epï!lepsïa— et fluxibus sanguinis. Muscum érànió

humano innatum vocat J. Bauh. ( Hist. r1r. L. 37:

p. 764.) Sed plures sub hoc nominé in usum

medicum tecepti sunf , ex vana potius supersti-

tione , quam propter efficaciam stam. Intét comi-

positiones nonnulli recepti sunt , v. €. ad pulverem

antepilept. Cellar. cum Castor, ad Holsaficum et

iirabillem Myasicht. etc. Ruótici in Gandia et

Gothlàndia fila colore fusco , seu purpurascenté

inficiunt , dum illa uhà cunmi Lichene hoc stratumi

süpér stratum disposita eum aqua et lixivio

coquünt. ( Linn. It. (El. p. 35.) Véstes rustico-

rüm Norvegi& ruüfz presertim hoc , sepe addito

Lich. parietino vel cortice alri tirctz sünt. Immo

et honoratiores jam incepere vestés gerere ex

lana indijena nobiliore textas et hoc Lichene

tinctas. ( Gunn. Norv. p. 210. ) Leithz in Anglia

ü

officina reperitur ubi in przparatione coloris pul-

chri et perpetui rubri ex hac alga occupati sunf

ducenti homines , illam colligentes, et in formam

pulveris redactàm aqua macerantes. ( Ferber nevé

Beytr. zur Min. Gesch. T. p. 4$5. ) Ob usim

ünctorium linnzeus antea vocavit Lzchem tincio-

rius. Hunc Lichehem ideóqué per qratuor septi-

manas in urina maceravi, et recentem et exsic-

catum , dein aqua dilii et pannum per qua-

drantem horz primo (a) addito acéto chalybis

cum eo coxi , exinde color oriebatur olivaceo-

)

T

f

umbrinus, cum vitriolo martis ferrugineo-

uscus ,

5

tum sale vero ammoniaco et vitriolo martis color

L

L

ferrugineo-

( 34 )

i

ferrügineo-ümbrinus et saturatior factus (c). Farb

J

Lexic. (;) Tab. 28. $6. (5) Tab. 46.fig. 4. (c)

'Tab 4-8 Hg 3).

j

stl

Lichen stygius. Syst. Veget. Ed. 14. p. 959

-

Enum. Lich. Tab. 14. fig. 2.

em

Habitat in Suecia , lnprlmls in Insula Baltici

d

Blàkulla rupestris.

i

Usus. Purpureo saturato tingit coloré ( Fl. Suec.

ente

1079) chartam quidem saturato inficit colore.

tUf

N?. 17. Lichen Fahlunensis. Syst. Veget. Ed. 14

qvio

p. 959. Enum. Lich. Tab. 1i7. fig. 2. Dill. Hist.

Musc. Tab. 24. fig. 81

Q10-

Habitat in Europ& rupibus nudis.

dito

Usus. Ob similitudinem cum priori experimen-

m

e &

tum institui , et cum vitriolo martis et alumine

ene

colorabat pannum laneum tantum cervino-canes-

cente colore.

dd

jl

Lichen omphalodes. Syst. Veget. p. 959. Vaill;

Paris. Tab. 20. fig. 10

synt

Lichen ombiliqué. De la Mark. Fl. Frang. p. 79.

fmatt

Habitat in Europz rupibus.

geve

Usus. Referente Parkinsono , Mereto et Rajo

u

pauperes Derbienses , Lancastrienses et Cambri

Dg^

gepti^

tingendo adhibent : in pulverem comminutum

xnuscum in massami humidam cosunt et in doliis

exstc

recotdunt , qua pannis obscure purpurascente ( vel

qllïl'

potius subfusco ) colore tingendis inservit , quf

)3]80

quamvis facile eluatur , nec diu duret , sufficit

4(607

pauperioribus pro vestimentis inficiendis , an. uri-

SCUS j

nam vel salia adhibent non docent ( Dill. l. c. )

d

C**

Jne0"

[ 5473

Linnzus müulieres (Elandicas absque salibus pannos

incoquere tradit , et flavescente colore imbuere

scripsit. Saporem exserit siccum , subamarum , et

in recessu nonnihil acrem. Prater utilitatem quam

p

in tinctoria prazstare debet , usnez humanz locum

[

et vices in officinis explere solet , teste Linnzo

( El. Suec. 1076 ). Planta incerta ac dubia mibi,

Y

relata itaque tantum refero.

"No. 18. a , b. Lichen olivaceus. Enum. Lich.

(ab. 13. fig. 3- *-

Syst, Veg, p. 959- Dill. Hist. Musc. T. 24. Hg. 77-

)

Lichen olivátre. De la Mark , Fl. Frang. p. 79

Habitat in Europz rupibus et arboribus.

U;u;. Cum solutione stanni rubello-fuscum (a)

t colorem , cum alumine et vitriolo martis (^)

przbe

cinere

o—fuscoartlbelltlm. Fatb. Lex. (2) 47. t. 18.

Ti

(5) 47. fig. 9

Enum.-Lich. Msspt.

Ne. 19. Lichen caperatus.

Tàb. 20. fig. 2.

Syst.. Veget. Ed. 14. p. 960. Dill. Hist. Musc.

'Tab. 20. fig. 97.

C

- Lichen froncé. De la Mark , Fl. Frang. p. 83.

[

Habitat in Europa et America ad saxa et arbores.

k

Usus. Hic Lichen cum sola additione vitrioli

&

Te

martis elegantem prabet colorem umbrino - ferru-

gineum. Farb. Lexic. Tab. 47. 53.

h

W. 20. Lichen glaucus. Enum. Lich. Msspt.

H

(Tab. 20. fig.

ht

Syst. Veget. Ed. 14. P- 961. Dill. Hist. Musc.

&

Tab. fig. 96.

r

( (3$1)

fitt

Yichen glaugue. De la Mark ; F Fran;; p. 84

uere

Habitst in Europe arboribus.

N

Usus. Et hic cum vitriolo martis et alumine

juam

pulchre , cervino carneo vel coriaceo tingit

)Curtt

colore.

nnzo

N?.21.a , 5, c. Lichen pinastri. Enum. Lich/

j ,

Msspt. Tab. 22. fig. r. Scop. Carn. Ed. 2. 1381.

Habitat in radicibus pini sylvestris.

Lich.

Usus. Elegantem hic Lichen copiose ubivis

proveniens przbet cum solutione stanni sulphureo-

TE

palide virescentem colorem (4) cum alumine

«f

magis cinereo - pallidum. (5) cum vitrioclo vero

martis flavescente spadiceum (« ).

.

"

T

fl (ü)

N?.22. a, b. Lichen parietinus. E

I

n

í

:

h. Lido

*

ís[

Msspt. Tab. 18. fig. 1.

1b

Syst. Veget, Ed. :

4. P- 959. Dill. :Hist. Musc;

Tab. 24. fig. 76.

g

Lichen des murs. De la Mark. FI. Frang. p. 79-

Habitat in parietibus et cortice arborum.

Usus. Manipulum hujus Lichenis vel et Lich:

Visc.

candelari, cum uno lactis sextario per quadran-

;Ó

tem horz sub operculo coquunt Bedstadienses et

ores»

cyathum murrhinum , decocti probe decolati mane

irolt

et vespera contra icterum haurtunt, quod quidem

forri-

remedium summe laudatur ut refert Gunnerus;

(Fl. Norv. 207.) In diarrhoa adstringere refert

dssp

Hallerus. Omnes vero in virtute hujus Lichenis

luteo tingendi, autores consentiunt , imo chartasg

füste

et lintea. amcnissimo tingere catneo et quidem

gluxabili perbibent. Sed vario modo rem aggressus

C

[^36 J

süllum luteum colorem exinde obtinere poti. Cum

$

aceto vini olivaceo-virescentem (4) cum aceto vin

vero et vitriolo martis (5) umbrino-carneum dedit

colorem. Farb. Lexic. Tab. 28. 22. (5) 47. 55-

E

N?. 24. Lichen physodes. Enum. Lich. Tab. 16.

fig. 2.

Syst. Veget; Ed. 14. n. 959. Dill. Hist. Musc:

'Tab. 20. fig. 49.

Lichen enflé. De la Mark. Fl. Frane. p. 80.

$

Habitat in diversis Europz arboribus et saxis.

1

Á

e ammoniaco et alumine tingit

ÜUsus. Cum sa

[i

iseo-flavescente, cum sale ammoniaco et

colote gr

alumine absque pragressa maceratione colore gri-

séo:cervíno ( /). Farb.-Lex. (2) 47- 88. (2)

35. 89.

iA

Ne. 25. Lichen tet

i

ellus. Scop. Carn. Ed. 2.

s. 1406.

Tichen. hispidus.

Schreb. Spicil. n. 1120. Dill.

L —

Hist. Musc. Tab. 20.

fig, 46. Vaill. Paris. 20. fig. 5.

Habitat in truncis et ramis arborum præse;tim

pruni.

Ü sus.

Cum alumine et gypso umbrinum dat

Farb. Lex. Tab. 28.

païlide—cinereuni colorem.

-Hg. 6I.

WNe. 23. Lichen aceta

bulum. Enum. Lich. Msspt,

H

Tab. 18. fig. 2-

Hl

Lichen a

cetabulum. Necker. Meth. Musc. p. 94

Dil. Hist. Musc. Tab. 24. fig. 79-

sertim Galliz.

. Habitat in cortice arborum , pr&

k

Usus. Hic ad tingendum apprime utilis Lichen,

( J

à plerisque hucusque neglectus fuit. ï'am per

i

Se in aqua maceratus ,' eam aurantiaco tingit ;

i

antea vero aliquot septimanas im urina maceratus ,

eli

cum .calee viva et urina coctus , tingit eleganti

D

aurantiaco carneo-fulvo colore.

16.

Lichen laciniatus. Huds. Fl. Angl. Ed.2. $44.

Dill. Hist. Musc. Tab. 26. fig. 9.

luc

Habitat i truncis arborum.

Üsus. Hoc Lichene vermes expulsi , qui Muscz

,

Suecicz erant larva. (Linn. Diss. de Tznia , p. 10.)

1$

Hall. Hist. n. 2004. lis in locis ubi provenit

ingit

amplius experiatur omnino meretur.

9 e

Lichen juniperinus. S. Veget. Ed. I4. p. 960.

: gï'ï'

Enum. Lich. Tab. 22. fig. 1.

U

Habitat in junipero.

Usus. Colorem eleganter flavum suppeditat ,

p2

qui pulchrior evadit, si tingendum alumine ante

imbutum in sero lactis coquatur. Uti specificum.

j

in ictero celebratur. ( Linn. Fl. Suec. )

"

ori

ORDO. hoU A

Lichenes. treznellosz..

dat

28.

C O PL EM A.

H

N^. 26. Collema crispa

,

: gelatinosa nigricans ,

ïssgfr

folis imbricatis lobatis crispis, scutellis concolo--

zibus.

Y2

Habitat in lapidibus;

Usus. Curiositatis causa ex tremelïosorum ordine-

Ia.

hunc Lichenem examinavi. Inest üiis mucilaginis.

(2f

C 3

&

(»39 )

magna copla, et gelatina , cum alcali fixo per-

i

pauco , salis ammoniaci ex hoc Lichene nihil

obtinui

In urina maceratus albissimum. induebat

j

colorem. Cum alumine et vitriolo martis coctu

colorem dedit umbrinum pallide griseum.

I

D RD WSITIT

Ti

&

Lichenes foliacei erecti scutellas: margine gerentes.

LICHENOIDE S.

C

J

No. 27. a, b , c. Lichenoides Islandicum.

Lichen Islandicus. Syst. Veget. Ed. 14. p. 960.

Y

Q d. Dan. Tab. 155

Lichen d'lslande. De la Mark. Fl. Frang. p. 81

Habitat in Europz sylvis , ericetis.

Usus. Hic Lichen certe omnibus przstantior.

[

'Odor nullus

sapor amarus. Manducatus nauseam

IT

statim , postea appetitum movet et saliva solvitur

r

in mucilaginem sub dulcem. Infusum aquosum est

limpidiusculum saporé amaro , vitriolo martis

rufescens. Decoctum aquosum , maxima sua parte

evaporatum et loco frigido sepositum , gelatinam

q!

spissam , rubicundam , amaricantem in ore solubi-

Y

lem przbuit. Destilationi subjectum aqua acidulo

odore , sapore acriusculo , cum pauxillo olei em-

pyreomatici , odore vulatili ut spiritus lignorum ;

prodnt. Extractum aquosum ex flavo füscum insi-

t

pidum , paululum acre ; resinosum colore fusco

K

sapore nauseoso , amaricante adstnngente Iemter

Y

odore rancido. Tmctura affusmne spiritus vini et

—

(.59 )

abstractione paratä , colore fuit olivaceo. Ex come

p

bustione libre unius Licheni, obtinentur salis

nihl

alcali fxi gr. 4, terrz calcaris gr. 112, Arens

lndat

fere gr. 1$, terre insolubilis silicez. gr. 34, et

QCtil

exigua portio terrz martialis à magnete attracta.

Lichenis pulverisati portio cum carne mixta , fir-

miter resistebat putredini. Ad coria perficienda

etiam adhiberi potest. Pasta ex inde ut ex radice

epentess

althez pergrato quidem sapore conficitur. ( Vid.

Cramer Dissert. de Lich. Isl Erlange 1780.)

Decoctum hujus Lichenis vel cum vel sine lacte

ld*

paratum , propinatur non satis laudando effectu

p. 969.

intussi, in hemoptysi, in phtisi, in obstructioni-

businternis, in debilitate viscerum. Proxime ipse

p $r

de ejus efficacia in vomitu cruento ex arrosione

pulmonum , et in hemoptysi ex hzmorhoidibus

antior

retrogressis convictus sum , neque minus se uti-

yseatrt

lem ostendit in diarhea habituali , ubi frustra.

j t

alia medicamina exhibui. Decoctum delicatioribus ,

um est

addito pauxillo chocolatz sapidius redditur. Aqua

E

cum recent Lichene vel juniori cocta alvum

ia pute

ducit, magis vero verno tempore. Sed etiam in

eatinat

quibusdam ut cortex Peruvianus, eo non adsuetis ,

sofübi'

vel ob laxitatem intestinorum , etiam exsiccatus

4odulo

Lichen alvum laxiorem reddit. Ad catarrhos com-

yei e

pescendos , ad calculum , ad hydropem , ad obs-

;nonlm,u

tructiones internas resolvendas , ad scorbutum , ad

m Y*

tabem idem medica vi inclaruit. Amaritie sua

Olahen adfr-

? fuco

roborat , mucilagine vero nutrit.

Jenite?s

mat , illum jam 10 communem

per totam Islandiara.

vii €

C 4

*

( 40 )

et quotidianum victum abiise , immo vim éjus

fiutritiam pro operarüs ipsis suffüicere. Coquitur

cum lacte in pultem , prius in aqua extrahende

[

amaftitudinis causa , maceratus. Homebow testatur

se hunc Lichepem non solum ut cibum salubrem,

1

sed etiam sapidum , sepius et libenter comedisse,

E

et Islandi eo lubentius quam farina frumenti uti

V&

( Berg. Mat. Med. 857 ) colligunt tempestate

lan

humida , alias nimis rigidum Lichenem , super

h

ignem exsiccant, cominuunt, et in dolia immit-

em

tunt, atque mercem pro tenui pretio, vel in

Y

proprium usum asservant.

Panem . etiam ex hoc

x&«

addita farina coqui posse docet experimentum ,

I

quod Autor cit. Diss. de Lich. Island. instituit.

?

Rustici Carniole illo sues, equos et boves, ema-

ciatos , brevi pinguefaciunt. ( Scop. Ann. Hist.

1

Nat. II. p. 107. ) Coagulationi lactis diu resistit.

b

Tslandi, teste Olavio , Lichene Islandico lanas colore

9n

luteo inficiunt (1. c.) Sumsi itaque basin Lichenisfere

coccineam et aífusa urina per quatuor septimanas

W

in urina maceravi, huic macerationi addita solu-

R

tione stanni pannum incoxi, quem dilute umbrino-

d

cervino (2) colore inficiebat ; cum urina et alu-

&i

mine maceratus lich. colore cinamomeo cervino (c)

(m

tingebat ; absque vero additione et maceratione

plan

addita uti prius solutione stanni armeniaco - cer-

A

vino. Farb. Lex. Tab. 45. fig. 88. (a) Tab. 46.

Lig

fig. 39. (5) Tab. 46. fig. 8. (c) bene respondent.

quz

Lichen nivalis. Syst. Veget. p. 960. Fl. Lapp.

üfe

"Tab. 11. fig. 1. Fl.- Dan. Tab. 227.

un(

"

( 41

)

Lichen blanc. De la Mark. FI. Frang. p. 81.

Habitat in Lapponig , Upsalie , Groenlandiz ;

etiam Helvetiz alpinis, apricis , siccis , glareosis.

t

Usus. Islandico fere sapidior , dulcis cum grata

y

amaritudine. Puls violacea. Ab equis quibus offe-

rebatur , repudiatus. Nonnulle autem caprz eun-

"

dem substantia ejus tenace et asperitate marginis

ite

haud obstante , adripiebant. ( Gunn. Norv. p. 316.)

j2

Ex hoc Lichene eque bonum , si non przstantio-

l

rem pulverem cyprium ac ab ullo alio praparari

posse putat Linn. (Fl. Suec. l. c.)

I

0C

N?.28. Lichenoides prunastri.

n

Lichen prunastri. Syst. Veget

p. 960. Vaill.

jt.

Paris. Tab..20. fig. 11. 12.

J

Lichen du prunellier. De la Mark. Fl Frang.

t

p. 83.

Habitat ad Europz arbores, prasertim in þfuno

spinosa.

Usus. Lichen hic singulari attentione dignus

us

propter usum in re pistoria,

JPlurimum inquit

Forskel ( in Flor. Arab. p. 193 ) audivi nomen

Ji-

Schebe herbzg cujusdam ignote mihi, sine cujus

0*

admixtione nullus conficitur. panis.

Verum tan-

lj«

dem: exemplar obtinui, et admirabundus agnovi

"Totis

navium oneribus

ne

plantam Hyperboream.

er-

Alexandriam advehitur ex Archipelago.

Hujus

i.

Lichenis manipulus aqua per duas horas imbuitur ;

fil.

quz pani azymo adjecta gustum. conciliat pecu-

larem et Turcis deliciosum. Lichen furfuraceus

)P.

quoque 1n usu est, sed parcior affertur. Sapore

( & )

praditus est fatuo , si in quercubus nascitur magis

vero adstringente , sed vi nutriente non desti-

tuitur. Wurtenbergi illum sub nomine Musci Acaciz

ob vim adstringentem , ad balnea et fotus , in

prolapsu uteri et ani aliisque morbis ; ubi adstric-

tione opus est , commendant ( Pharm. Wirt.

p. 124) in pulverem redactus pulverem cyprium

ad dealbandos crines dat prastantissimum ( De

Jean , des Odeurs , p. 427) pulchre rubro eum

tingere varii perhibent autores. Ideoque de novo

feci periculum. Maceratum per quatuor septimanas

Lichenem et aqua dilutum cum vitrioo martis

coxi. Colorem quidem przbuit , sed non satis

tinctum , addito vero vitriolo veneris pulchrum

acquirebat colorem umbrino - spadiceum. Farb.

Lex. Tab. 36. fig. 35. sed de rubro nil apparuit.

Ra

TLichenoides furfuraceum.

No. 30.

Lichen furfuraceus. Linn. Syst. Veget. Ed. 14.

p. 96o. Dill. Hist. Musc. Tab. 21. fig. 52.

Lichen d feuiles d'Absinthe. De la Mark.

Fl. Franc. p. 82.

Habitat in Europz arboribus.

Usus. Sapore preditus est perquam amaro,

eoque in lingua durabili ut jam Hagen ( Hist.

Lich. p. 93. ) observavit , hinc forsan cortici

Peruviano substitui potest. Hic Lichen quatuorde-

cim dies máceratus per se absque omni additione

solo panno cum eo , aqua prius diluto , cocto , ele-

gantem ex olivaceo vel viridi spadiceum colorem

dedit. Farb. Lex. Tab. 48. fig. 82.

C )

H

N^. 31. Lichenoides fraxineum.

l-

Lichen fraxineus. Syst. Veget. Ed. 14. p. 960.

4

Dill. Hist. Muscorum , Tab. 22. fig. 59.

n

Lichen de fréne. De la Mark. Fl. Franc. p. 83.

(.

iV

Habitat in Europz arboribus, przsertim inFraxino.

It

Usus. Masticatus saporis fatui , salivam tingit

n

viridiusculo colore. Ob tenacitatem ad chartarum

De

confectionem ut alii ex hoc ordine adhiberi potest.

j

Hic Lichen addito sale ammoniaco cinereo-canes-

yro

cente tingit colore,

nas.

Lichenoides calicare.

Is

Lichen calicaris. Syst. Veget. Ed. 14. p. 960.

atl5

Vaill. Paris. Tab. 20. fig. 6.

m

Lichen d gobelets. De la Mark. Fl. Frang. p. 83.

Habitat in Europz arboribus.

t

"ll

Usus. Monspelienses olim pulverem quemdam

odoratum capillarem , cyprium pretiosum , /Moos-

"d

poudre dictum , parate consueverunt, cujus basis

erat Muscus aliquis ex Lichenum genere. In eo

n

plurimi consentint , quod Lichen calicaris , quo-

niam tritura facile in pulverem abit, et omnes

alienz. qualitatis expers est, prz aliis ad pulverem

at0 ,

dictum aptum esse.. Przparationem docuit J. Bauh.

fist.

Hist. 1. P. 11:. p. 88. Ejus parandi ratio etiam

exstat in Eph. Germ. Dec. 1. Ann. 2. Obs. 1.

;ortl!Ci

Et miror sane

bv o

quare non amplius plures hujus

od*

ordinis , ut farinaceus prunastri , etc. in usum

jtione

talem vocantur , ubivis copiose crescunt et pul-

) e)e-

verem przbent lzvem et albissmum , roborant,

qrem

et siccitate et'vi attractiva sua omnes capitis

C )

sordes absumunt , nec cuti nec capillis firmiter

adhzrent , et eorum augmentum promovent ut

taceam de lucro , si tanta amyli copia servatur ,

quz quotidie ad,r pulverem cyprium accomodatur.

ORD O

1

Lichenes inter coriaceos et foliaceos intermedii.

PUA MOOONCOA RO10A)

No. 32. a , ». Pulmonaria reticulata.

Lichen pulmonarius. Linn. Syst. Veget. Ed. 14*

P. 966. Dill. Hist. Musc. Tab. 29. fig. 113.

Lichen pulmonaire. De la Mark. l. Frang.

p. 82.

Habitat in Europz sylvis, przsertim ad radices

quercuum.

U:us. Odoré'gaudet debili seu nullo , sapor

ejus salinus et amarulentus , adstringens , nau-

seosus.

Ext

i

ra

ctum resinosum copiosum , sapore

ingrato amaricante , aquosum mucescens. Infusum

aquosum cum vitriolo martis colorem induit sub-

fuscum. Ab usu quem dat in pulmonum morbis,

pulmonarius appellatus est hic Lichen. In hemoptoe,

nimio mensium fluxu,; in ictero , atque in ipsa

phthisi multis laudibus non sine jure effertur.

'Non est certe contemnendus cum vere adstrin-

gentes vires habeat , cum abstergente , et gluti-

nosa aliqua proprietate conjunctus. Dari plerum-

3

solet

infusum vel decoctum à drachmis

que

X

duabus ad unciam semiseem. Ad ventriculi et

!

p

( 4* )

er

ihtestinorum atoniam et diarrheam sedandam uti-

Wt

litatem ejus expertus sum. Áb Anglis in syrupum

L,

de musco querno contra tussim convulsivam reci-

If

pitur. In Dalia Fahlunensi farina hujus Lichenis

curandam

adhibetur.

ad debilitatem — pectoris

Hujus exemplum etiam attulit Cl. Scopoli ( Ff.

lii

Carn.) qui ipse vigilem spumosum e pulmonibus

sanguinem cum tussi assidue ejiclentem , pulvere

hujus Lichenis ad drachmam unam quater de die

assumpto , omhino restituit , sed plethora prius

ls

minuenda et impetus fluidorum sedandus est.

Cum successu etiam à rusticis Suecicis ad tussim

pecudum vehementiorem usurpatur. Eodem fine

lts

sale commixtus in Germania bobüs propinatur.

Decoctum etiam cum sero lactis przparatum lai-

(s

datur ad scabiem et ulcera. ( Gunn. Fl. Norv.

1.:538. ) In Sibiria cerevisiam parant , Licheni

)

l-

pulmonario amariore illine, loco lupuli incoctam.

n

Cerevisia hzc vulgari omnino similis , et magis

inebrians (Gmel. Sib. Reise. 3. 426.) ad coria

um

prezparanda przsertim si quercubus innascitur, ubi

Jb

in

forsan particulis à cortice pluvia ablutis adstr

ili-

1f

gentibus imbuitur , quam maxime utilis,, ut nullus

£,

mihi notus Lichen quem ob hanc proprietatem

i

uf

huic zquiparare possim. In nonnullis etiam locis

bono cum successu in hunc usum vocarunt.

In

ii

Prussia ex hoc Lichene tincturam an

)

218t:531 2j

IULILV

fusc

x

z

An

n

thi'

parare sciunt , qua cum linteamina durabili colore

d

imbuunt. Cum vitriolo martis jam diu exsiccatus

lls

Licheg maceratus colorem (a) elegantem rufo-

e

(46)-

fuscum przbuit. Cum urina et calce viva ut c&teff

maceratur per quatuor septimanas colorem dedit

dilute umbrino-fuscum : At nigrum ut alii volunt ,

nullum obtinui.

No. 33. Pulmonaria sylvestris.

Xichen sylvaticus. Linn. Syst. Veget. Ed. r4,

961. Dill. Tab. 27. fig. 101.

Habitat in Angliz , Germaniz , Helvetiz rupibus,

arboribus.

Usus. Sapore etiam odore siccus caret. At

humore irrigatus odor urinosus , volatilis , nau-

seosus, fere ut in Chenopodio vulvaria. Infusum

aquosum odore urinoso debili , coloris dilute fusci ,

adfuso salis alcali lixivio , odor fit fortior , et

tinctura obscure viridem acquirit colorem : addito

a

liquore acido, odor ille urinosus plane evanescit,

et color tincturz fit rubellus. Solutioni vitrioli vel

D

€

lixivio sanguinis Lichenis infusum instillatum priori

conciliat viridem , posteriori vero ceruleum colo-

rem. Quum hic Lichen rarius occurrit, destilla-

tionl subjicere non potui. Sed de sale urinoso

nativo ex odore , nisi me omnia fallunt, facile est

1

judicium. Viresideoque diaphoreticas , diureticas ,

resolventes sperare ex eo licet. Cum vitriolo martis

gl

tingit aqua marino-cinereo colore.

i

Pulmonaria Groenlandica.

Lichen Groenlandicus. Gunn. Norv. n. 101g.

(d. Dan. Fasc. Vii.

Habitat in Groenlandia.

d

h

Usus. Groenlïandis esculentus , hoemoptoicis salu--

( 7)

l

taris. In hemoptoe eo utuntur Norvegi ( Gunn.

Norv. 1019 ) et Groenlandi. Brasem. l. c.

OR OD'O

X.

Lichenescoriacer.

ü

CUGURCOTI OA ROE A.

No. 34. Coriaria canina.

wg,

Lichen caninus. Syst. Veget. Ed. 14. 961. Dill.

it

Fl. Tab. 27. fig. 102. (a , 5.)

l«

Lichen de terre. De la Mark. FI. Frang. p. 84.

Habitat in Europz sylvis.

n

Usus. Sapor ingratus et mucidus. Extractum

[

aquosum dulce et amaricans, spirituosum subacre

l

mellei odoris. Destillationi siccz subjectus Lichen

Z

aquam stillat acidam oleo pauco innatante empy-

]

reumatico , et alio fundum petente : Ex cineribus

elotis sal fixum obtinetur. Celebratissimum illud

Q«

specificum et prophylacticum est Medicamentum

ad morsum canis rabidi , hydrophobiam et rabiem

j

inde ortam , quod pulverem antilyssum in Phar.

1080.

[2

macopca Londinensi et Wurtenbergica przscrip-

tum ingreditur : componitur ille ex Lichenis

15 ,

E pur-

yt

gati et sicci part IT. et piperis nigri parte

I. vel,

ut alii volunt,

&quali portione mixtum. Laudant

Hans

ejus virtutes Murray , Oldenburg , Dampier ,

Sloane , Dillenius , Seguier, Fuller

1f

et pretipue

Richardus Mead. Disserit postremus quod optan-

dum foret, ut in aliis morbis &que certa auxilia

ghll

Rota essent , et asseverat þtzic solo musco efficacem

——

HE

( 48 )

inesse vim antilyssam , si tempestive utitur. Ín

peculiari schedula anglico idiomate typis expressa ,

sequentem methodum descripsit : Mittantur primo

ex agri demorsi brachio novem vel decem unciz

sanguinis , Deinde quatuor diebus successivis mane

vacuo ventriculo datur sesqui drachma cum dimi-

dia pinta lactis vaccini calidi : Consumtis his qua-

tuor dosibus , omni mane jejünus ager immergi

totus balneo debet aque frigide , per menstis spa-

tium, jta tamen in aqua stet, ut caput emineat ,

nec ultra dimidrum horz minutum , si aqua nimium

frigida sit. Nec statim , mense exacto, abstineat .ab

usu hujus balnei , sed per quatuordecim dies,

tribus in hebdomate diebus, id continuat. Vulnus

autem morsu inflictum minime negligendum , nisi

ante xgri accessum coaluerit , sed dilatari pau-

lulum , debet, eique unguenturh basilicum nigrum ,

pauco Mercurio precipitato rübro commixtum ,

